ſepius recurritur ad papam nt in. c.fi.ðnerbo.
ſig. ¶ Tertio dubitatur de poteſtate alienandi
? glo.tenet hic ꝙ non ſuccedii.hoc ego limita
ꝛem cum nellet alienaꝛe bona epiſcopatus: ſed

3
podſfunmuosan tiken
äboi niſeigo
lemmmi biiſſñd ſinan⸗ u;

Maimiſnmfaſimeinnſe
gundeſccahtibi⸗ r nuſmm iin
jeſontopelenug ſun guns
nnara ſpilsver⸗ nuaſmnut mum 1
ſdocorsanpln ſili mi tol⸗ li

o Or alilex unni mni ul u o

miunh uſiſſqtnſiurini
jrnt ſpirt 10 Clni di
lncſo che g lel. Nobl d
Muorparbeöni aln ct negigens
miocnounſdicioneg tang brdedan po
iultandl2 biatis dederet admitn vdi i
ce vnno pudteii che tetho hun
Petch oſſbis nnst d udleng
atuammnnnt ini
doffton Cuio vubiai And agr
Bin Kenate uan
Egaaviee poſolcavrin l.i.
lihtonholee gfcitclani ſueit
Enuitſndht hlprst teſtnir n
heeleer eeeſiine hoſtit led
niilugno etettt SSZ .
lhocſe binciumint⸗
ungnenr n on tache
melchchin on iteilt id
ucoſneſhil edion ſoccech 1
ihnſet Geſftudond icaen
tmnahiſentt Ninger
ſinntisberen

ene
unlumn en ſer
dben Dene Connei
eng Tetaſolueren
4 uſtad cape Ne tceeging
Wd⸗ l.
ullarg nn ni.
Wn ez an us i
W onſaio l
tez
ueſiner inr Mopter

–
.

2lcha.
cignin
pilepo
clcope
nnio.
n br
oe ioꝛt
hoſlu lte
Etdom
betur de⸗
dit ꝙ e
reſignan
Juno.t
plm põt
x caula
ago polc
goe lit exe
aylm
o ſo ſede
non pollit
nunq1 po
cimefas
pm notan
ſo i boc⸗
an nec corn
cl t in. (.
ſungolani
Nelcnnon
ott omn
muor monge
cte ſnan
conſalio. xx
dit ſe. d⸗
f. de cond
capituli ſoc
epas ſoran
petuom
in c.. de od
1i rocne
loñ ept ſnt .
enngne
Datne 4
icate dageſ

et

ct

1benns ini Mnr gre oinln .
unbumicliimtimn tin
Hr/ 1) Crgntscſein roin 1
woni t okaulrn n ppboſſhne
Nuupn ueehti nſilonenmn honni
empori nin g huge hipis /ifmnne 1
im tclin ,a oigt olimice ubuſti
libus üſbis gnos oyy delhmmone nue
ieaninsnulim , doo iuenneone
guort Dwicgenlo n eeiͤbus voins
i dhprdls aud Ganden icelude
fmmnireriſtewine Dicamrſeonnt
Gndiporfue ndlicäim tnniptan,
ede ien; oriſetgobfmn genni
ueſitmuii ewenn binnennii
Alitpnidatl gNufnati
cummumtrlo vben Ciin thnd

iſetonivscenudifaj onte
luigcnn Iucliiimitm ſiu
zmdommrs drunig 1l oeſned
tlihonlone5lngee
eco oeni en nſene ti
an iboc cl nlctusincl

lndocrinniboet Ne
4 vusden ia dli oo
ain Cous cke nch
io ſin Cningtinfe l⸗
Penono ennite Rein 8
6 ain nupiprſc “
ellſoemigrnn ln es
Jun tceuenn in
aiunnnot
alwnſetinnn
ſol⸗

¶ De maio. ? obe.

in ecclia ĩferioꝛ ex legitima cauſa nellet alienare
bona epatus credo ꝙ capl põt iterponere au
ctoꝛitate: qꝛ capły ꝓprie h̊ cãn nõ alienat:ſʒ int
ponit auctoritatẽ ecclie alienãti. hꝰ eiʒ ẽ iuriſdi
ctõis ⁊ ſepe neceſſe.æ ſentit h rede.conſilio
xxix. ⁊ fac᷑.l.ij C ð his q ui. ali.iud gerũt. Itẽ
caplłm põt iterponere auctoꝛitatẽ permutationi
bnſicioꝝ qð itellige:ut nõ glo.in cle.unica ð 2
rum permu. Extra glo. ſeu caſus exceptos ĩ ea
dubitar. qᷓrto nũqd capłʒ ſuccedat ĩ pfate niſitã
di totam dioceſim ⁊ iquirẽdi crimia. ⁊ ð bes
bo. glo. in cle.i ð heꝛeri.quã tenebis menti que
ponit opi. orias.nã Jo. mo. fuit in opi. ut non
ſuccedat. Archi.dubitauit:iñ porius iclinauit
i opi. õriã Jo. an.ĩ ſua glo. q aliquãtuluʒ irri
cata reducit ad ↄcoꝛdiã hoc modo ꝙ pfas ge
neraliter uiſitãdi non trãſit ĩ caplm: æ pꝛocedat
opi. Jo. mo. Sʒ pfᷣas ſpaliter inqrendi comra
aliquos diffamatos tranſit ⁊ ſic ꝓcedit op. Sri
a. fundamentũ huiuſmòi diſtinctioniſ E:quia ca
plim eſt adminiſtrator neceſſarius æ non nolũta
rius:unde ſuccedit ĩ hiſ que neceſſario ⁊ n nolũ
tarie ſunt expedienda: ſʒ uiſitatio generalis eſt
noluntaria ſpalis uero neccſſaria ? multum an
iiq doctoꝛes amplexi ſũt illã iheoꝛicã ⁊ oꝛigĩabꝛ
Jo. mo. Se idiſtinete tenerẽ ꝙ etiã niſitaꝛ poſ
ſit generaliter:qꝛ uiſitatio fit ex neceſſitate iuꝛiſ
ut pʒ.]. de cenſi.in. c. ſopite z.x. q.i.c.relaiũ cũ
ſi. ad idem. c. fi. de ſupple.neg. pᷣla.li. vi.ubi da
iur niſitator ꝑ archiepm ſi caplm eſt negligens
in exercenda iuriſdictione.gꝰ caplʒ habebar po
teſtatẽ niſitandi. æ H ſatis deberet admitti ubi ñ
ſperat ꝙ de ꝓximo ꝓuideat᷑ ecclie de epo puta
qꝛ eps eſt ab hoſtibus captus æ ad pꝛcdicta
neceſſe hoc ſit adduco bonuʒ tex. in. c. iter ceta
ſupra ð offi.oꝛ.¶ uaſto dubitat᷑ nunqd capłʒ
poſſit uiſitare moaſteria monialium exempta qᷓ
niſitat epᷣs auctoꝛitate apoſtolica: ut in cle. ij. ð
ſta. regu. ⁊ retert hic collec. ꝙ ĩ cãcellaria fueẽt
ↄgregati mulii in hoc docioꝛcs ⁊ receſſerũt na
rij. ? uidet ipe nelle ꝙ ex neceſſitate poſſit. ſed
ap. ab. cõſuluit ꝙ nõ ſuccedat capłm. æ ita re
fert ſibi reſpodiſſe Jo. an. dũ eum in hac qone
cõſulerct.mouetur:qꝛ caplin non ſuccedit i. his
que ↄpetunt epo iure ſpãli: vn non ſuccedit in
poteſtate cognoſcedi de feudo:ut nõ.i.c.ueruʒ
ð fo. ↄpe.æ hanc opi. ſenſii Inno. iudicio meo
in. c. ad abolendã ð hereti. ubi dicit ꝙ capituluũ
ſuccedit in his que exeꝛcet epᷣs iure ſuo.⁊= idem
ſentit Yrede. conſilio. xxix. ubi dicit ſecus eſſe
li es cognoſcit inre delegati nel alio iure ſpãli
2 facit.c. paſtoꝛalis.S. pterea ð offi.oꝛ.ubi moꝛ
tuo epᷣo delegato ſpectat᷑ ſucceſſor ⁊æ non recur
rit᷑ ab capłin:multi tamen tenuerunt contrariũ
gicentes ꝙ ſi epᷣs habet abſoluere nt delegatus
ꝙ poteſtas tꝛanſit ad capłm ꝑ.c.nnicum. co. ti.
li. vi. qdᷣ loqt᷑ indiſticte. Sed mihi plus placet
pcedens opi per ea que. S dixi. Item facio ali
am rationem:capitulum ſnccedit epᷣo propter
commanionem que eſt inter eos.ſunt eniʒ nnũ

coꝛpus: ut in. c.nonit: 2. c. quanto ðᷣ his que ſi.
a prela. Item ut dicic Inno. ſupra. c. pꝛoximo
dignitates ⁊ iura eccłe pariter poſſidentur per
epiſcopũ ⁊ capiiuluʒ:ſed in his que competunt
epiſcopo iure ſpeciali:ut delegato ceſſat iſta cõ
munio.ergo nõ ſuccedit. Et ex his limita regu
laʒ ſupra traditaʒ: t capłm ſuccedat in iuriſdi
tiõe iuꝛe pprioc Sens dubitat᷑ nũquid capſʒ
poſſit reciꝑe reſignatões bñſicioꝝ ſede uacãle.
Et domini de rora in hoc fuerunt narij: ut ha
betur decif.pꝛeallegata:ſed maior pars conclu
dit ꝙ poſſit quia regula eſt cum poſſe ꝛecipeꝛe
reſignationem ad què tinet deſtiturio. ni no.
Inno. alij in. c. ꝙ in dubijs de renunc. ſed ca
plm põt deſtituere ⁊ priuare queʒ ſede nacante
ex cauſa legitima cum ſuccedat in iuriſdictione
eꝛgo poterit relignationem admittere max me
que ſit ex cauſa. Et nõ.incident᷑ ex dictis eorũ
caplłm poreſt priuare quem ex cauſa benelici
o ſuo ſede nacante. Sed preſuppoſito ꝙ captʒ
non poſſit recipere reſignationem eſt dubium
nunqᷣd poterunt hoc pᷣſcribere uidetur ſc ꝑ
c.irrefragabili.F. exceſſus de offi.oꝛ.Cotrari
um notanter ↄcludunt domini de rota quoꝝ ðᷣ
ciſio ĩ hoc muliũ placet: quia ſede uacante icho
ari nec currere poteſt nec finire preſcriptio:ut ĩ
.c.i.⁊ in.c.ðᷣ̊ quarta de preſcrip.Et nõ. hꝰ dẽʒ
ſingularit᷑ ꝙ capitulum non poteſt pretengere
preſcriptionẽ in his in quibus non ſuccedu de
iure communi ſede uacante ¶ Septimo dubi
tatur nunquid capitulum poſſit ſede uacante ta
cere ſtatuta ⁊ diſtringentia totaʒ dioceſiʒ Fꝛc.
conſilio.xvj. plene proſequitur ⁊ tande conclu
dit ꝙ ſic. dependet enim a iuriſditione. ut in. c.
fi.de conſti. li.vj. In qua quidem iuriſdinone
capitulũ ſuccedu:æ talia ſtatuta durant eſam ĩ
tẽpus futuri epᷣi:qꝛ de natura ſtatuti eſt ut ſit *
petuum licet ext guatur poreſtas ſtatuenus: ut
in. c.fi.de offi lega.Eps uero poterit illa ſtaiu
ta ꝛeuocaꝛe:qꝛ n põt capłj ſtatuere i piudiciuʒ
fut᷑i epi ſicut nec pceſſoꝛ i piudiciuʒ ſucc eſſoꝛis
2 par in parem n bʒ igiũ: ut i. c. inotuit ð elec.

„.

ctano dubitatur nunqd capt; Aece
u

nacãte diſpẽſaꝛe in cãibꝰ q ꝑminunt᷑ cepo.? q
biũ facit:qꝛ diſpenſatio ẽ fm theoricam quorũ
dã. ð̊ qua. S. capm ſuccedit in adminiſtranone
neceſſaria: ſed Yꝛcd. dicto conſilio.xxix.pꝰmaul
ta ↄcludit oppoſitũ qð ſatis mihi plʒ na dilpẽ
ſatio depẽdet a iuriſditõne. Itẽ qnqʒ ẽ debita
nbicũqʒ ſubeſt cauſa legitima diſpeſadi:ut no.

.l. di. dño ſancto ⁊. c. ut cõſtitueret᷑. ono

dubitatur quid ſi epᷣs hʒ collationem cu alio uł
alius debet reqrere conſilium epᷣi i aliquo actu

nũqd caplʒ ſuccedat ?æ ↄcluditur ꝙ noò ꝑ. c. uni

cũ ne ſe. uacan.li.vi.⁊ dic ur ibi nõtur ¶ Meci
mo queritur nunquid capitulum ſuccedat in iu
riſdictione quam habet epiſcopus de conſuetu
dine: æ quid ſi epiſcopus habet intereſſe alicui
electioni ex conſuetudine.hoſti.in.c.ſcripitum ð
elec.ſentit ꝙ poteſtas eligendi non tranſtcriuꝛ i
4

capłm:ſed ĩ inriſdictione exeꝛcendi tʒ Collec.
3 qꝛ eadẽe ro dʒ eſſe i additamento que ĩ prici
pali quod ſatis olzʒ ex quo illa iuriſdictio ↄpetit
epo ut epo. ¶ Mndecimo querit̃᷑ nunqͥd caplim
poſſit facẽ commedas eccliaꝝ:⁊ conclude ꝙ ſic
laitẽ donec fuerit eccleſie ꝓuiſum ꝑ hntem pf᷑̃a
tem ut nõ. Jo. an.i. c. unico ne ſe.uacan.li. vi.
aodecio nunqd ſuccedit i putlegijs idul
tis dignitati epali: exẽplũ i.c.fi.cũ concoꝛdanti
js ibi poſuis ĩ gl.de pᷣui.li.vi.⁊ concludit᷑ ꝙ ñᷣ
quod bʒ Jo. an ꝓ idubitato in c. unico j. e.
li.vi.nam puilegiũ n dʒ excedeꝛe ꝑſonam pnile
giati:ut in.c.ſane ð pᷣuilc.li.vi.⁊ i.c. pe iſti.vij
.q.i ¶ Tredecio nũqͥd capłʒ poſſit dar̃ idu gẽ
tias ð̊ qvus i. c.cuʒ ex eo.⁊.c.noſtro de peni.⁊
remiſſi.⁊ de h ꝑ doct.i.c.accedẽribꝰ de exceſſi.
prelato.⁊ ſi tenet̃᷑ opi.ꝙ ſit ordinis epiſcopalis
quã mulii ibi tenuerũt: ↄcludendũ eſt ꝙ nõ ſuc
cedit:ſʒ ſi tenet᷑ opi. Jo cal.ꝙ ſit inriſdictionis
2 diẽ h̊ ienere beaium Thomam tunc dnbitari
põt qꝛ ur̃᷑ actus uoluntarius ⁊ non neceſſarius
poſſʒ iñ teneri ꝙ poſſit qꝛ cũ iura dicũt ꝙ capi
tulum ſuccedit i iuriſditione nec diſtinguãt iter
contétioſã ? nolantaꝛiã dʒ itelligi i miꝛaqʒ quia
genꝰ? i qualibet ſpecie: ut in.l. filiuſfamilias.ff.
de dona. ⁊ in.c.auditis iuncta glo.ð preſcript.
rniodenn⸗ qrit᷑ nũq̃d capym poſſit dare
ↄteſſorè ſeu penitẽtiarium qͥ abſoluat i caſibus
refuatis epᷣo.⁊ h̊ terigi ſupra eo.his que ⁊ con
cluſi ꝙ ſic ar. c. unici. J ro A. vi C Dnogecio
põt dubitari nunqͥd ſuccedat in ptᷣate doctoran
di ubi epiſcopo hec poteſtas ↄpetit nec aliquid
i prinilegio cauetur ð capitulo ⁊ in hoc conclu
derem ꝙ aut epᷣs habet hanc poteſtatem ex pri
nilegio ſpãli:? non trãſu ĩi capitulum ꝑ ſuꝑius
dicta aut hʒ a iure cõi fᷣm opi.quam ſentit hic
HMoſt.ur nõ.glo.i cle.ij.de mag.⁊ tũc capitulſſᷣ
ſuccedit arg h̊ Et ex iſtis poteſt iferri ad deciſi
onẽ alioꝝ dutiorũ que poſſent occurrere ⁊ nið
de materia ꝑ Jo. an. in dicto. c. unico.. eo. li.
.Vi. ⁊ predicta bene nõbis.
Abbas.
Qui maioꝛ eſt
Tatuim Us. oꝛdine licʒ ĩ ec
cleſia poſteriꝰ receptꝰ i loco ⁊? portoe
pfert᷑. Hᷣ diẽ fſm ueram lec.⁊ tria ſũt dicra ſʒ ibi
2 qͥ tertium ibi „C pmo ꝙ et iter chcos
ẽ habẽda honoꝛis diſſinctio: ur ſm oꝛdies 2 dij
gnitates iuicẽ pᷣferant᷑ ⁊ honorent. Mõ.ſcdðᷣo
ibi qᷓ maioꝛ ẽ oꝛdie unaʒ maioꝛitatẽ qᷓ conſiſtit
ĩ oꝛdine.multipl x enim ẽ maioꝛitas.nam qne
dam oꝛdis ut B. quedã dignitatis ut ĩ. c. duduʒ
de elec. Alia ſenectutis: nt ĩ.l.ſꝑ.ff. ð iure imu.
nbi iex nõbilis dicit ſemper ĩ cinitate nr̃a ſenec
tus uenerabilis fuit æ pene eundem honoreʒ ſe
nibus 2 magiſtratibus maiores noſtri impen
derunt ⁊c̃.ut ibi.Quedam eſt maioritas prela
tionis ſen adminiſtrationis: ut in. c. tranſmiſſaʒ
de elect. Quedam conſecrationis ui in. c. a
qua de conſecra.eccle.nel alta. Mi.s eniʒ reſpec

tibus quis poteſt dici maioꝛ nel minor. ? nide
glo. ij. di. in.c.lex nbi ponitur qui dicantur ma
iores natu. ¶ Hõ. ex predictis ? ex tex. ꝙ ma
ior in ordine prefertur antiquiori in tempore
2 ſic prerogatiua oꝛdinis prefertur lenectuti
facit.c.a lubdiacono.xcij.di. Et in tanum or
dini debetur reuerentia: ut olim quando mona
chi non erant clerici: clericus quantuncunqʒ
minor in ordine preferebatur abbati non oꝛdi
nato: ut in dicto.c.a ſubdiacono. Hinc dicit
tex.in.c.duo ſunt.xc Vi.di.ꝙ nulla dignitas ſe
cularis ſimilis eſt ſacerdotio. CNen öon
tra conſuetudinem quarundam eccleliarum:
uvi canonici prius recepti preferun ur in ſedi
buſ poſtea recepiis licet iſti poſterioꝛes ſint ma
iores in ordine.nam ad hanc conſuetudinem
tollendam emananit iſte tex. unde non puro ua
lere conſuetudinem i oppoſitum quia eſt con
tra honeſtatem eccleſie ad hoc quod nota i. c.
.i. S eo. ? in.c. cum decorem de ni. ⁊z ho. cle.
lem nõ. ꝙ maior i ordine eſt primo bene
ficiandus ⁊ potior debet eſſe in portione per
cipienda. Quid autem inter eos qui ſunt eiuſ
dem ordinis? oic ꝙ preſerendus eſt primo or
dinatus: ut in. c. i.S eo. ⁊ ĩ.l.i ff de albo.ſcri
bẽ.⁊ uide ad materiam quod dixi dicto.c.i.
Ded queꝛo quid includat iſta litera ⁊ ſic de re
liquis ⁊c̃. Solut.tex.iſte ſolum expreſſit ſacros
oꝛdines ⁊ ſuo illo nerbo reliquis noluit inclu
dere minores oꝛdines ut accolitatum exoꝛciſts
tum ⁊ lectoꝛatum ⁊ hoſtiariatum:ut in dicto.c.
a ſubdiacono:poteſt etiam addi prima tonſura
q̃ ſᷣm nos oꝛdo eſt ut i.c. cum contigat ðᷣ eia.⁊
quali.⁊ uide glo.in prohemio ſexti. n gl.
ij . i fi. gl. iſta i effeciu ponit duos ĩtellectuſ quo
ad uerbum potiorem poſitũ i textu. primus ut
maiores i oꝛdine ſint potiores in poꝛtione per
cipienda.i pinguioꝛes ut plus ipſi ꝑcipiant qᷓ;
minoꝛes. Alius intellectus nt nerbum ponor
exponatur ideſt prior ⁊ hnic intellectui glo.in
peret: unde concludit glo. ꝙ canonici eiuſdem
eccleſie debent eſſe pares in portionibus per
cipiendis. Inno.i.c.cnuʒ oẽs de conſti dixit ꝙ
reſpeciu eoꝝ que dantur ꝓ còn nici debẽet eẽ
equales ſed in his qne dantur pro neſtibus ?
alijs neceſſarijs dʒ haberi diſſictio perſonaruz
nt fiat proniſio ſm meritum ꝑſone ⁊ ꝓcedũt
ĩ eccłijs ubi prebende non ſont diſtincie nel ſi
ſunt diſticte procedunt ĩ redditibꝰ cõibus oni
ſolent diuidi inter canonicos. Et hunc intellec
tum nidetur ſ ntire hic Moſtien. qui intelligit
iſtum tex. idiſtincte ſiue poꝛtio iſta conſiſtat in
quotidianis diſtributionibus ſiue in alijs por
tionibus ſine ĩ prebendis. Sed põt dici ꝙ ẽt
i qnalitare ciborum ẽ habenda differentia per
ea que babeniur ĩ c.cogũt᷑xli di.⁊ ĩ.c.enʒ ad
monaſtcrium ĩ. S. poꝛꝛo de ſta. regu tamẽ raꝛo
hoc ultimum practicat qꝛ ĩ portõibus fiendis
attẽditur ↄſuerudo cuiuſcũqʒ ecclie que fuãda
eſt ut i. c.cum oẽs de conſtitn.i glo.ſi.in ſi.uel

pit eh ca ce nbeum ſẽ

lmomni dd röſtconunn huf

tiethi een n
s iſor elthcc⸗
no maig iimns

ino ws gotlan
In norinonineigr biin⸗ s ot

gibotlirgy bot peti Fiai .
ſinmn ſens naſ ginl⸗ ln i⸗
l Jono everion iſeroblena u p
r monian ons

guivadniats ipn
8 nutniwimm uu obal
uelrhjtnl ijtitan go gen
uriracpis andoriit mpiul. Gnca
ctbiaurt apin onidet ninoni
Gllt bencim enneneo dit Inno.
Alct aoln via nriorl iordine dcbehat
töferevn bicſeſt comnwlt duen unen
nio aviareccpins auctontue captun non
teius ffeeici ad oubendam primo nn
Iumminc unum t ovod ibi no d de⸗
iniimñ oinrent connu iſmn Conſtono
netiurieni ncer ſimnnion i oe do
ſo gnlentd en nit lrns d
m Eini bi boeniiz i 1g' ötiten
allienlisſin anonieipnunnn
onen Dubencem gnaneo en
luienr in henn poonicere
ſorne gre giepir 4
uln . n iunnetrl d
14 Pbencn gd nonn

fibendavacaun.

pti.l.
ſoxiot
n. c.ſ.
/
gv.
den pi
cni 6
nop.i
po en
de oꝛ
giic
itenio
eſt ho⸗
ad qon
onc co⸗
diaconi
dicendũ
dcue ſ
1 bidei
cxexca
arcbide⸗
in lco
niam poa
aſceciae
ſom de ſen
inone cn.
gan in po
on. x e
5uN
ſunciũ te
d da fꝛa
lernmtone
1,
.Ij. 9. N

6 2

;,

— — —

Mrnd dee

emoncne: Neghmneleents t nd r
ums r Mclccoriliff e o in
ditaen mumim nn yſcim ,
anno gu iliir ſy lent irck e
lns ti Olln m ſelm anr ſilens
irst n io ebo eſans tolit inex
Oae nnots linsn eoltnun aon
n teucunnt oſnmigummn dao,
Aludihatdnd doeſ am Adirmdontonn
Qinmwsoro d nitntigdeet
griir ule gongehnntn ing.
itig, rieſier ont ngonſenn an
Adumbun pololenpofiͦ eun eſmon
nuoru oiſi in olin vſtponine hi
chendꝛionigoons Nloſol opent
õ n
unricet or thni leri go
õ
benleunteconlcltgo e n
slt vorfont
Alteehncſe

cwoiste lolſi t
. nmdicnci W
der neunmt 9 öien levetti

6 memorio tbis

5
na 8 —— elonn

.nis bnden .
iisn . ſofmnneti ſone 15
itiu Droo Huis

ſolemd

nue oi

nie h
1 IN N
M

ſun er idſint ſe
11

ſtrrln
imsͤſlin⸗ geut
ſorirchn annn
rotmmni n⸗
– ni
e N NM.

c9

ilnd

intelligit iſte tex. ſm Inno. inxta conſuetudinẽ
urbis que habet ꝙ i oibus fere eccleſiis:lʒ reci
piant᷑ minoꝛes clerici in canõicos ⁊z habeãt ius
canonie:tamen tenentur faceꝛe ſeruitia iĩ ipᷣa ec
clłia: ut purgaꝛe ipᷣas eccłias pulſaꝛe campanas
accendere lampades ⁊ ſimilia. nec recipiunt bñ
ficia j.quatuoꝛ ãnos.⁊ ex hoc ſentit Inno. ꝙ
hec cõſuctudo ĩ hoc ſit localiſ:ſʒ hoſti.ĩtelligit
generaliter: ſed indicio meo nõ eſt in hꝰ diſcre
pandũ:qꝛ tex. dicit ꝙ mioꝛes debent faccꝛe fᷣui
na ↄſueta:unde põdera uerbũ cõſueta fuabit
ergo ĩ H ↄſuetudo cuiuſcũqʒ eccłie æ fʒ ↄlnein
diem poterũt iſti mioꝛes cõpelli ad ſeꝛuitia ipẽ
denda. æ cũ hec ↄſuetudo nõ ſit coniꝛa ius ſuffi
ciat ipᷣs. xx annoꝝ ad eã inducendã: ut nõ gl. i
c. fi. ð ↄſue.li.vj. Extra gl.quẽo qͥd ſi mor
in oꝛdie primo fuit receptꝰin canonicũ aucioꝛi
tate apoſtolica demũ fuit receptꝰ eadem aucio
ritate maioꝛ in oꝛdine quis iſtoꝝ ſui pferendus
in pbenda nacatuꝛa. Inno. tenet ꝙ primus: iʒ
ſit minoꝛ in oꝛdine:qꝛ ſibi pꝛimo ius quelunm
fuit hoſti.dicit ꝙ hoc ꝓcedit in prebenda iam
aſſignata ſecus in aſſignanda. Jo. an. dicit p
opi. Inno. eſt nerioꝛ ⁊ cõiter obſeruatur. na pᷣ
ꝛogatina dignitatis ñ pᷣfertur prioritati ipoꝝs
ex quo ꝓ alio primo ſcriptum eſt ut probatur
i.c.quia ſepe de pᷣben.li.vj. habeat eꝛgo locum
iſte tex. ĩ receptis auctoritate capi.uli. Sʒ circa
iſtos dubitatur qͥd ſi capm pronidet minoꝛi z
contulir prebendam extraneo dicit Inno. ꝙ
male fecit capłm:quia maiori ĩ oꝛdine debebat
illam cõferre ut hic: ſed ſi contulit alteri tenet
collatio quia receprus anctoꝛirare capituli non
babet ins effectiuũ ad pꝛebendam primo uaca
turam: ut in. c ꝛelatum æ quod ibi nõ j. ð pᷣbẽ.
capitulũ tñ quia uenit contra iſtam conſtttunio
nẽ tenebitur iterĩ ꝓuider̃ iſti maioꝛi ĩ oꝛdie do
nec ſibi ꝓnideꝛit ðᷣ pben. aꝛ.i. c. dilectus el.ij. ð
pꝛeben Et nõ. bñ hoc ultiʒ dictũ ex qꝰ. põt ifeꝛ·
ri. quia ſi ĩ eceleſia ſunt canonici ſuꝑnumeꝛaꝛij:
7 capłm confert pꝛebendam extraneo ? nõ ma
ioꝛi in oꝛdine tenetur in penam pꝛonidere iſti
maioꝛi i oꝛdine qnẽ ↄrẽpſit ð communibuſ ꝛed
ditibuſ donec ſibi ꝓnirit de pᷣbenda qð nora
bis zc̃.
./ Si eccleſia
Bm inferioꝛ. Si⸗ les
archidionatu erigitur in cathedraleʒ
a iuriſditõe archidiachonatuſ eximitur. Drio
narrat factum. ſecundo ꝓuidet epo ibi manda
muſ. tertio ouideꝛe mandat archidia hono ibi
Puiſo. Es pei regulã ꝗᷓ quotidie allegat̃
ꝙ inferioꝛ in inriſditione nõ põt exercere ſniaʒ
cenſure nel aliam in maioꝛeʒ nec poteſt illuʒ ab
ſoluere. Ex qno infeꝛo ꝙ inſpecin iuꝛe cõi nõ
pt ſacerdos ſimplex ab ſolueꝛe epm etiam ĩ fo
ro pniali:quia hec regła loqnit᷑ idiſticte. debet
g'epiſcopus ꝛecurreꝛe ad ſuum maiorem.ſ .ad
ſuũ archiepᷣm: ut nõ. hoſii.ĩ ti. de peni.æ ꝛemiſ.
i. F. cui pẽitẽdũ: hoc uex niſi cpᷣſ ſit exepiꝰ: qꝛ

¶ De maio. ? obe.

tc ex prinilegio iuris põt ſibi eligeꝛe ↄleſſoꝛẽ
nt i. c.fi..ð peni.⁊æ remiſ.ſic etiam fac papa ꝑꝑ
ſuꝑio ris defectuʒ eligit ſibi oꝓfeſſorem: ut nota.
in. c.ſane de offi. dele. = in. c. nemo.ix.q.iij.
Hõ fo ꝙ eps cenſet᷑ pateꝛ inferioꝝ clericorũ.
xxv.di.eſio ſubiectꝰ. Atẽ nõ abſonũ ec: ut filiꝰ
hẽat pfatẽ in paꝛentẽ erubelcit eni lex filios ꝑa
rentũ caſtigatoꝛes exiſteꝛe:ut dic tex. in aut᷑. de
nup.in.F.ꝙ ſi ſancitũ.¶ NMõ. ꝙ monaſteriuʒ
põt erigi in ecclia cathedralè ſimile i. c. i. ne ſe
de nacante elaimo nͦ ſi ecclia ĩferioꝛ eri
git᷑ i cathedralẽ ꝑ ↄñs eximit᷑ ipo facto a pfate
iferioꝝ qui ibi pᷣmo hẽbant iuꝛiſditioneʒ:qꝛ nõ
eſt honeſtũ ut eps ſit ſubieciꝰ iſeꝛiori.æ h̊ facit
ad qoõneʒ pone ꝙ archidiaconus hẽat iuriiditi
onẽ᷑ coercedi delicta j. ceꝛtos limites ifra quoſ
eps deliquit: nũquid poſſit puniri ꝑ iſinʒ archi
diaconũ.⁊ ſi loquit̃ de epo ipᷣius archidiaconi
dicendũ ꝙ; nõ: qꝛ inferior nõ põt ligare nel iu
dicare ſuũ ſuꝑioꝛẽ: ſed dubiũ eſt in exneo epo.
? uidet᷑ primo ꝙ non:quia archidiaconus non
exeꝛcet iuriſditionẽ in monaſterijs ſitis in ſuo
archidiaconatu:ut in. c.fi. de offi. archi. foꝛtiuſ
in epiſcopũ exeꝛceꝛe nõ debet.nã ꝓpteꝛ ꝛeneꝛen
tiam pontificalis dignitatis nõ debʒ inferioꝛ ex
erceꝛe in eũ iuriſditionẽ ar.in.c. quia periculo
ſum de ſen. exco.li.vj Inno.tenet prium.nem
ratione criminis peꝛdit priuilegiũ ſuũ in auté.
qua in ꝓuincia. C. ubi ð crimi. agi oʒ. ⁊ i.c. pla
cuit. xvj.q.iij.⁊ hãc opi.ſequit Jo. an. ſʒ boſt.
3. nã ex quo archidiaconus habet territoriũ di
ſtinciũ recipit ptᷣatẽ coercẽdi delicta oĩum pro
H bñ facit.l.iij.ff ð offi.pſi.ubi diciĩ ꝙ i alieno
territorio pᷣſes cẽſet᷑ prinatꝰ dʒ iñ ꝓcedeꝛe non
ad depoſitionẽ ſen ĩ maioribus criminibus: q̃a
ad depoſitionẽ epiſcopi ꝓcedeꝛe põt ſolus papa
iij.q· vj. quãuis ⁊ ĩ.c.accnſatꝰ ⁊æ.c.ij. ð troſla.
pᷣla. Conclude eꝛgo ꝙ neduʒ ab epiſcopo pari
ſʒ ei ab inferiori pꝛelato põt epᷣs iudicari ⁊z pu
niri ſi deliquit ĩ illiꝰ territorio. Et nõbis hanc
qõneʒ:ſilis qõ fit in archiepᷣo delinquẽti j. dio
ceſiʒ ſui ſuffꝛaganei:nũquid poſſit puniri ꝑ ſuũ
ſuffraganeũ.? qõ tangit᷑ hic ꝑ Inn. 2 pleniꝰ
expedit᷑ ꝑ aꝛchi.⁊ alios ĩ.c.ij. de ↄſti.li.vj ⁊ cõ
munior uidet᷑ opi. ut a ſuo ſuffraganeo puniri
nõ poſſit ꝑ ronẽ iſtius nã are hiepiſcopus ẽ ma
ior ⁊ iudex ſuffraganei ſui gꝰ ab eo indicari nõ
põt:⁊ ex hac ꝛõne ſequit᷑ fʒ Inn. ꝙ ſi ſuffraga
neus ex diſpéſatõc pape hẽret alium epatum ex
tra illã ꝓninciã ꝙ nõ poſſit punire ſuauʒ metro
politanum ibi delinquentem. nam nbiqʒ archi
epiſcopus eſt maioꝛ ſuffraganeo ſuo. bi
io ðᷣ hᷣ ultio:quia ſuffraganeus ñ ẽ ĩ alio epiſceo
patu: ut ſuffraganeus ſʒ ut alins epiſcopꝰ ⁊ cer
tũ ẽ ꝙ aliꝰepiſcopꝰ poruiſſʒ punire iſtuʒ archie
piſcopũ:ex qn ẽ ſuffraganeꝰſuus nidemus i ðᷣ
legato pape ſimile qui licet ſit minor põt tamẽ
auctoꝛitate delegata excõicare ſuuʒ maioꝛeʒ: ut
in. c. ſane el.ij. ð̊ offi. dele.unð diuerſis reſpecti
bus qͥs põt eẽ maioꝛ:ut ĩ.c. cuʒ capella ð pᷣnile.

¶ De malo. ? obe

¶ In glo. i ibi cũ mailoꝛ ſe ſubijcit mioꝛi:naʒ
tũc ſe ſubijciẽdo fit mioꝛ maior:ut ĩ iuribus pᷣ
allegatiſ i gl. ⁊ itellige ſi ſuꝑioꝛ ↄſẽtit nt ꝑſoa
eccłiaſtita poſſit ſe ſubijcẽ mioꝛi:ał at nõ poſſʒ
ↄſetire ẽt ĩ aliuʒ parẽ:ut ĩ.c.ſignificaſti ꝗ.ð fo.
compe.⁊ papa qͥ non recognoſẽ ſuꝑioꝛẽ põt ſe
ſubijcẽ ↄfeſſoꝛi ut. . dixi. ¶ In ea. gl. ibi ð of
fi. dele.c.querẽti ad ideʒ de ſen. exco.c.iua:ſed

nt diẽ Jo. an. utrobiq; põt abſolueꝛe tpᷣe qu
excoĩcat:uñ meliꝰfac̃.c.graue.j.ð Pen Ale

eadẽ glo.ibi ſãctũ ẽ diẽ. Jo.an.ꝙ ibi h̊ non fa
cit ex officio qᷓſi dicat ?głam illaʒ ꝓcedẽ qñ ex
officio qͥs põt abſoluẽ:ut tũc poſſit ẽt ligare =
ep:ſecus at ubi cõmitteret̃ nuda ptᷣas excõican
di uł abſoluẽdi qꝛ iũc ñ tranlſirʒ aliud ut ſentit
glo. ?2 i h̊ nõ.eã:ſecus ãt ubi cõmiiiẽt᷑ iuꝛiſditõ:
qꝛ tũc dat̃ pr̃aſ abſoluendi cũ iſti iudicent᷑ a pa
ri ¶ In glo ij. ibi ad ſupplicatõeʒ diẽ Jo. an.
ꝙ ibi nõ erat maioꝛ i admiaſtratõe naʒ ꝛnũcia
nerat ille archiepatui: ⁊ ꝛce ꝑat bñficiũ ab epo:
un ꝛe bñficij erat factꝰ foꝛo illiꝰ:nt ĩ. c. cũ ca
pella. ð pᷣui. ð fo. ↄpe. c poſilaſti. In gl.iij. i
fi. vult g gl. i ſecũda ſolutõe ꝙ bᷣ potuit facere
iſte ãthiepᷣs auctoꝛitate ꝓpria ex diſpõe.c qmin
alle.i gl. ſʒ hec ſolutio non ↄgruit iſti littẽ qꝛ h
fuit erecta ð nono eccłia cathedrał:⁊ ſic eꝛat a

—

liud coꝛpus ⁊ ðbebat habẽ aliud caput.¶ Dʒ
i.c.qm non ſũt ibi duo coꝛꝑa nec duo capita:
ſʒ cõſttuit᷑ ibi epᷣs abſqʒ ecclia cathedrali qͥ dʒ
eẽ uicariꝰↄſtitnentiſ.¶ In gl. pek. i fi. Vult gꝰ
glo. ꝙ ſi eccłia ſubiecta alicui pᷣlato ĩferiori eri
git᷑ ĩ cathedꝛalẽ ꝙ nihilominꝰꝛemanʒ ſub inris
ditõe ipᷣiꝰ p̃ᷣlati ſferioꝛis niſi eximat᷑ a papa:vt
h:ſed hoc dictũ n ꝛecipit᷑ cõir a docto.⁊ ꝓfecto
vr contra iſtũ rex.nam papa h nõ cximit iſtum
epᷣm a iuriſditõne archidiachoni:ſʒ denũtiauit
eũ exemptũ.nam is qͥ denũtiat de nono nihil a
git: ut i.l.heredes palam. ff. ð teſta. ⁊æ nõ. in cle.
ſtatuium de electi.qᷓnimo dicunt doct.ꝙ ſi iſte
aꝛchidiaconꝰet iĩ dioceſi iſtiꝰepi epᷣſ nouit᷑ cꝛea
tuſ hẽbit iuriſditõeʒ ſꝑ ãchidiachonũ.x q.i.ꝛe

gẽ ⁊ optie faẽ tex.i.c.tꝛaſlato ð ↄſii Sʒ q̃ro
ex gl.quã iuriſditõem hẽbat arcbidiachonus ĩ
iſta ecclia dum ecẽt monaſteriũ dic ꝙ de iuẽ cõi
nullã iuriſditõeʒ hʒ archidiachonꝰ i mõaſteꝛijs
ſʒ de iuꝛe ſpãli poſſʒ habẽ nt i.c.fi.⁊ qð ibi nõ.
de offi. archidia.⁊ foꝛte ob. ̊ tex.bᷣloquit᷑ cõdi
tõnalłꝛ ut pʒ in tex.ibi prouiſio ut ſi ex hoc ⁊c̃.
Mico. abb. g
Ii ompoſitiõeʒ ſuper
Bmilis. iure primatie unus
ſolꝰcnius ĩtereſt por̃it impedire.uł ſic
In compoſitione ſuꝑ iure pᷣmarie fiẽda debẽt
omneſ pᷣlati ꝓuicic ⁊ capła eccliaꝝ cathedraliũ
oↄſetiꝛe.⁊ duo fac̃.naʒ mãdat compoſitionẽ pnu
blicari ſi pᷣlati ↄſentiãt:ſcdᷣo ibi ſi qͥ vo diſſẽtiẽ

tes citari æ publicatõneʒ non lieri ¶

Möõ. p̃mo ꝙ i factis arduis pꝛouicie debʒ ꝛc
qri non ſolum conſenſus pꝛelatorum ippins ꝓ
uicie. ſcd etiam capitulorum eccliaꝛũ cathedra

liuʒ facit. c. fi.de his qᷓ fi.a pᷣla. ¶ lõ. Icdᷣo ibi
pniiuʒ ⁊ tene mẽti ꝙ i actu ↄpoſitionis ẽt ſupeꝛ
iuꝛe ſuꝑioritatis nõ nocant᷑ abſentes:ſed tãtuʒ
pñtes ⁊ mbilominꝰ negari nõ põt:quin h̊ com
poſitio ſit magni piudicij:⁊ ſic vr̃ ꝙ nõ ſufficit
quodlʒ pᷣiudiciuʒ lʒ magnũ ut abſentes nocent᷑:
2z hoc optie fac ad mãm.c.pñtiuʒ de reſti.li.vj.
quando abſentes canonici ſunt nocandi
Mõ. teꝛtio ibi butriceñ. capituli iũcta litteꝛa
ibi requiratis aſſenſum ꝙ in rebus magni pᷣiu
dicij debet pꝛelatus habeꝛe nedum ↄſilium: ſed
etiam aſſenſũ capituli ſui:qð tenet hic Inno.⸗
Jo. an.quod tene menti pꝛo limitatiõe.c.quan
to ⁊.c.nouit de his que fi.a pꝛela.nã ꝛegłarueꝛ
ſufficit prelatũ ꝛequiꝛeꝛe ↄſiliuʒ capituli ſui ut i
dictis iuribꝰfacit qð dixi ĩ.c. edoceri ð reſcrip.
2 qð nõ.in.c.i j ð̊ ꝓcura . quarto ꝙ iu
dex non poteſt ↄpelleꝛe partes ad ↄpoſuionem
faciendã ſi cauſa eſt ciuilis:ſed dʒ eam decidere
ſnia ſua:nec etiã princeps ex ptᷣate ordinaria h̊
facẽ dʒ.nã ut colligitur ex tex. papa affectabat
iſtam ↄpoſitionẽ ⁊ ramen noluit ad hoc cõpelle
re pᷣlatos:puto tñ ꝙ ſi lis fuit diuturna ⁊ iniri
cata multũ inter ꝑtes:ita ꝙ defacili decidi non
poteſt ꝙ index poteſt ↄpellere ꝑtes ad ↄcordiã
tex uidet᷑ indicio meo multũ nõbilis oblinioi n
tradẽedꝰ i. c placuit.xc. di. da gonn, is
cuiꝰ inteꝛeſt põt ex trãſuerſo ↄpoſitionẽ ipedit
quẽadmodũ põt teꝛuꝰ ꝓ iteꝛeſſe ꝓprio ipedire
executionẽ ſentẽtie iter alios late ut i.c. nenies
.ij. de reni A n unꝰ ſolus de coll gio
poteſt impediꝛe compoſitionem fiendã nomine
collegij quod bene notabis: ⁊ hoc eſt ex eo ſe
cundum Inno quia actus compoſuionis ẽ uo
luntarius ⁊ in iſtis noluntarijs oportet ꝙ oẽs
de collegio conſentiant ut nota.in.c. cũ omnes
de conſti.⁊ in.c.quia pꝛopteꝛ ⁊ in.c. ſcripiũ de
elecrio maxime cnʒ poſſint pretendere aiquod
preiudicium ſingulariter ut hic: ſed ſi compoſi
tio conceꝛneret utilitatem collegij tunc puto ꝙ
non impediret contradictio unius argumentuʒ
in.d.c.i.de his que fi.a maiori parte capituli.
nam neceſſuas ⁊ ntilitas in hoc equipaminr:nt
nõ. Inno.·i. d. c. cum omneæs ⁊? ſentit Jo. and.
hic dum dicit ꝙ iſti diſſentientes poſſunt impe
dire compoſitionem ſi mouentur ex probabili
cauſa. ¶ Item nõ. ꝙ capitula eccleſiarum non
debent cĩtari ut perſonaliter compareant Iʒ ĩ cã
illa alij ꝑſonalit᷑ citentẽ᷑ ut h: qꝛ ecclie deſtitueret
luffragio miniſtratox. ¶ ltimo nõ. ꝙ index

in citatiõe poreſt iuridice comminari caE
n

tionẽ expenſarum in caſu ſuccumbentie.
glo.i.i fi. vñ nõ debet ſuꝑior pati ſe contemni
nt ĩi.l.obſeꝛnãdũ. ff.ð offi.pᷣſi.debʒ ergo tenere
medium nt i. c.i.de off.cuſto.⁊ in.c. diſciplina
xlv. di ¶ In gl. ij. ibi 2 ita eoꝝ interreat ↄſen
tire nel contradicere.nõ. beñ glo.iuncio tex. ꝙ
dñs nõ poteſt ↄponere ſuꝑ iure ſuꝑioritatis in
pᷣiudiciuʒ ſubditoꝝ niſi ſubditi cõſentiant.nam
inteꝛeſt ſubditorũ non habere multos domios

mumnlen oms ltlime h⸗
cr un gligt

. ar poice ſvo lu
arrbat univenitate elcf; i
i joreſ wnocarln imd

eoa plauos 1 miioft
ncii olcgoreſt morſ gat
isil i Cdeiun caun t hh in e
gno nino bes oint gn ien
ſbus loi puintij jfuni Njtlai umnelt
crant oni cop ? c bitani mne⸗ lei
i ſctnllni lo emnii nir ſd co
lii emii oiiob: en rt abs 4ueni
re luimnr oni copys ipitins ccla uni
llierρgebedenin to und
inleredoeef r tun Neminbus io i
umnint nit ſiunt nni comus ſcur i
nilrõ Brrinunivenſtue icbolmi bono
Nib ſütuninelttaeſdſie oriſ tani
rhremönop 1 imemonanor ni ſüs
mmidb ſdi uneii mii d doones
ſmn nun cons.? 9 ſatl ier in vbe
tolbiſtbiur vnivellt locib t ide
tun Atorb ginfaiſ puime dlal
Ghafſoch neſe rois le n colef
lctſubeſt ginmnneni Plarircaptol
einm niud ( NMgli ido
ſibivider Dogt ſo
liworn lebun 1ßiſoi
nin bhitpiinn Ceperinm
iiit⸗ Nanenn homnmj ill ſ
laſſce,ſſetszpör rſc,

liirr e . it g . dbaſtſ
iit gin gig, d.ſ.baſi
loendne oliſs nöch zb
i tintid deed dn
ſſlliatb⸗ . bonegun ſed

ſicilief

mino
die 2
lenee
alr
lcſion
qoo pe
lompol
Gnn
1erbr
ſacon
nee
abſit.
dior.
ligi f
legi ox
poſt me
ſacit m
i da

nel nõ mutare dñm: ut ĩ.l.impialẽ ĩ. F. preterea

——

e tꝛen.?2 pace⸗

hic pnblicata p̃latis.ſʒ publicãda ſi pſtitiſſẽt al

. =
doinone u N in qucatus ð ꝓhibi. feudi alie.ꝑ Fred. colłx. nõ. ſenſum. Inno. dicit ꝙ ex quo archiepi compo
noch icen nd n Inno. i c. auditis ðᷣ pᷣſcrip. dixi pꝰ hoſti. õ eo. ſuerant ad inuicem preſumptio erat contra diſ
1doeeni hnnin d ilftt dilecti. E. ex ꝛ2e glo. potes generaliter colliger̃ ſentientes. Sʒ hec ⁊ alia que hic ſcribunt̃ mi
eſtiegn lginggf⸗ ꝙ nbicũqʒ ſubditi pñt ptẽdeꝛe aliqð iteꝛeſſe nõ hi nõ nidẽiur neceſſaria:quia papa h̊ cõminatꝰ

oedee Nideg e
R lntzenmn lln

nalet cõpoſita facta ꝑ ſoluʒ dñm ipſis ſubditis

eſt ad terrorem: unde nõ colligit ꝙ ſi iſti habe

im ohibe i non coſetietib· ¶ VBed quero p declaratione rent iuſtaʒ cauſam contradicendi: q deberent
n ueilni Enian glo. 2 g op̃ᷣbedant᷑ hic appellatione platoꝝ euitaꝛe condẽnationem expeſax. ¶ Erxtra glo.
prlanshe lrecl ungin ale. Bae ianieen⸗ cxpoſitiones pma opp.contra tex. uidetur enim ꝙ iſta ppoſitio
3 niſniini, ais nh oſirned ut opꝛchendat ſolũ epᷣi. coa nt uenian omnes non debebat obeſſe pꝛelatis ex quo ipᷣi non cõ
Ningulnen unttſe pᷣati hes iuriſditionẽ oꝛdiariã de qpus.. in ſenſerant: ut in. l. ꝛꝛes fratꝛes.ff. ö pac. c i.l. nec

tc nor nhoni
aitcebsenef nctt aun
regtirniere Ahtnnin

c.cũ ab eccliaꝝꝑ ð offi oꝛ.nã cũ ipſoꝝ ĩteꝛſit ð
bent uocari. opponitar. nam eadem

ignorans. C. de dona. So. hoſti. dicit õriuʒ „
cedeꝛe qn ꝑtes nullo mò conſenſerant compoſi

as din Dlzagie linj ꝛzöne obuiſſent nocari omnes ſubditi: qꝛ oiuʒ ĩ tioni. Sed tex.iſte debet intelligi qn peꝛ prius
rcn telit nelininn tereſt ꝛ̃ne pᷣdicta. o. dicit Inn. ꝙ ſi ager datur iudici poteſtas ↄponendi:ut alie ⁊? baſſe

lalborcͤkte

Rg nn igllsinrunnn tni
lit nuli MMergeſn cſelicerc non

tur cauſa ſingulariũ ꝓcederet cõtrariũ:ſʒ h cã
cõcernebat uniueꝛſitatẽ eccliaꝝ ꝓuicie idðᷣo ſuf
liciebat pᷣlatos ⁊ maioreſ ꝛeuocari. n fea umdv
ſitatis expediũt̃᷑ ꝑ rectoꝛeſ ⸗ maioꝛeſ nniueꝛſita
tis ar.i.l. ij. C. de iura. calum. æ nõ. bñ h̊ diciũ
ex quo primo habes notare ꝙ in factiſ ↄceꝛnẽ
tibus totã ꝓuinciã reqrunt᷑ prelati ꝓuintie ut
faciant nnũ coꝛpꝰ2 debẽt actũ explicare collegi
alit ſicut nidemꝰi ocilio generali:nã qꝛ iſtud cõ

ſecundum nulgare quorundaʒ poſſit arbitrari.
2 inteꝛ ꝑtes cõponeꝛe.naʒ tunc ex hac generali
prate põt iſte opꝛomiſſarius daꝛe ðᷣ iure nnius
alteri in ꝑte ⁊ in totũ.nec poterit cõqueri quis
ex quo ſemel ↄſenſit ar. in.l.cuʒ mandato.ff. de
mino.⁊ nõ. ſingłariteꝛ hoc dictũ.nã ſolet quoti
die allegari hec opi.hoſti.ꝙ ſi ꝑtes compꝛomit
tentes dederunt poteſtatem arbitratori arbitrã

di alte æ baſſe ꝓut ipe uoluerit nõ põt pꝛetexiu
leſionis peti reductio ad arbitrium boni niri ð
quo plenius dico in. c.quintaualb de iuꝛeinran.
¶ Seðdo poõt itelligi tex. ̃m enʒ ꝙ; papa fecerat
compoſuionem:ſed non publicanerat partibꝰ.
Sʒ prius nolebat habere cõſenſum prelatorũ.
7 ex h̊ nõ.ꝙ partes poſſunt oſentire lando iaʒ

pvrf berponk lin Mes c oortii
uce udto meo nntin obioori
ntitic nt e, ee
aniinertporer iſerb poſtni irff

il wci ot en ierſe gro riie
Nntmione ſeniteite los nen it benes

ciliũ Ocernit toiũ oꝛbẽ pᷣlati totiꝰ oꝛbis oↄneni
unt ⁊ faciunt nnũ coꝛpus repñtãtes ecchaʒ uni
nerſalẽ lxv. di.c.i.uides hic idem in facto umiꝰ
ꝓuincie uel diocef ut i factiſ ↄcernẽtibus totũ
cleꝝ uniant᷑ clerici ? faciunt unũ coꝛpus ſicut ĩ
ſimili nõ. Oar. in uniueꝛſitate ſcholariũ bono

u ſing d ſos becol go⸗
onc) inde tordtiononſendi ponne

Colegianoddene Md ann
cninm Iim ginmsdendNiuſein
lomm vs tinſtondonmſsconag di⸗
de olegotonſenimn on inction
Gecontt tinc inpee ſne chi te
ecio mmnmnecy uſtnamlil
grulonn mininueit conpo
io concunetet tumnng, nak
m in ne Apll.
ne tnrlis n hot nhnnmin
e 4 ,Cunonnstlenit 0. n:

munve
J nns gſnime
— Nonehl

1 ile e AANN
g. N, art
Nonnlane i 8

n un
4 0 4
iu nn . n
k wttmin
itenfl

nieñ ubi ſũt uniueꝛſitateſ diſticre iuriſtaꝝ ⁊ aꝛti
ſtaꝝ ultramötanoꝝ 2 citramontanoꝝ. nã i feis
ↄcernetibꝰſtudiũ unineꝛſalit᷑ nniũt᷑ et doctores
2 faciunt unum coꝛpus.⸗ ꝓ 5 facit tex. in ꝓbe
mio nbi ſeribitur uniuerſalit᷑ doctoꝛbꝰ 2 ſcbo
laribus. ¶ Scdo nõ ꝙ in ficiiſ ꝓuincie nł ali
cuius diocef nõ eſt neceſſe nt ocẽs clerici cõſeti
ant: ſed ſatis eſt ꝙ interueniãt plati æ capitula.
nã ꝛepreſentant toiũ clex ur h. In gli vbo
pᷣſetiũ ibi uidet᷑ ꝙ ſic ⁊ h̊ teneas.nã abñel qui
nõ ſũt nocandi habẽt᷑ ꝓ alieniſ nec deder i nu
mero cõputari.x. q.ij boc ius poꝛꝛectuʒ vᷣſi. ſi
auũt. nã ius uniuerſitatis põt ꝛeſider̃ penes nnũ
ſola im: ut i l ſicut ff qo cuiuſqʒ uniuerſitatis
2 nõ.in c gꝛatũ ð poſiu pla.th quo ad iſtũ tex.
oès ꝗ ſunt ĩ pñtia nocandi ſũt abñteſ vo nõ ut
ꝓbat i tex. ibi in ea pntiũ.⁊ ſic qõ qꝗᷓ.j.ſubdit᷑ ĩ
gl. decidit᷑ ĩ tex. ſʒ in alijs negotijs nũqᷓ; abſen
les ſunt uocandi: ut i. d. c. ̊ ius poꝛꝛectum:ſed
