fnir Tpb oln ud ociſns ĩ. v. itẽtõis. 2 arricnl? re ac etiam compellere ad larauege ſubdelega geAnn mgmthamm In 1 ſaj c cen
E qõis ex fẽ zei„ j . ceptandar ationem 4 . e
rimẽbris ut appet hi ne nerwäe iſte fuit geiegar drrtt eni ſimpliciter a lege ut ſas da iim natal ed ngn dictst ſacll
ex pcedẽubiõ diẽ h gl. ꝙ h Pepa “ Sclann ⁊ j. eo. c. fi Zie f i.l. unica. C. qui ſua iurt. wolgotbehgiithrtedihn mi pruini
iỹtitate: qꝛ. . dciſit ukit mãm an 2 an i ſe uult wocdelegare iſte tex. in prin. aut malitio tlivdkehne ilis geſos cbls ibi ot laloed
s a ſubdelegato ? ad quẽ e a appel ap nõ põt ↄpelleꝛe r t lun Vʒ ſubdelegatio:ſed len cisntſminmnn , . nec cui ſoho
5 vigtena caſũ ꝑticularẽ ita ꝙ ex nela dn illo aducrbidᷓ eiter hoc ſolũ uoluit tex. riein lloen mũ ign ſie in c. . e ſ
ifeꝛt ad caſũ ꝑticulaꝛc. toti miſſiõis: ſz actũ ni cnenrcratg o factũ 9 oſt icbli gnenmons inrnnntnegi ſidaũ go.
ſt . ſe ult lubd ulſiis: 7 ſẽſus ẽ ꝙ i malitio ijs nchißls toſicecenmmein⸗ pos
Delegatus t ſubdelegare n põ in ocemmner lot pos funt⸗
. ralis. nili tioſe ſe ceprãdũ põt g uibeleg vhellere renitẽtẽ ad ac ingim iichh itl nn en bi iſlo cc m
Diea⸗ ſnacltgndggter ↄpellit ad ſuſci dicũt tñ ꝙ tʒ excõicatio lata Probien balee Hiee irun cinunis t igt wel
e . tõʒ: ĩ coactõe tñ ðf. ſani tens pꝛetend , entẽ h reni tponihunummi t iagranca 2 r
ti æ ꝑpſõe.b. d. t5e lerſnns . at malitia niſi prius i, . c Mancxur. Auöcz. Nüc
1, a de dabp torg Hö. p deRos emmn cõtꝛa eicmermeor e er oncnmin totum. Oe amdin
ſit uiceſ ſuaſ alteri za lege ut poſ an autem ſit pꝛeſu z; gaiia .
cS. ri ſubdelegaẽ:ſecꝰaũt ĩ delegationi 2. menda malitia ĩ ſub arpuönitae ori i irn vor la e 24 ſe
iferiõis a pnci i 8 ſecꝰaũt ĩ ðᷣlegato . nis actu cõis concluſi 1 nſtgeſotd n n don land XAcke
. pe ut i. c. cũ cãʒ. j. ð a id quod hr in fi cluſio eſt ꝙ non peꝛ lenitig aceehti chct n dctn doc
i . 5.1. 2.l. in fi. 51 itis tenn⸗ 1 1 .
tie elet pᷣ pncipẽ gueg ͤer ur parrt As, örenn R riole unſi,tſan Ware d⸗ inpmns is
2c̃ ſaltẽ ĩ tᷣalibꝰ ut ẽ ã l. u. li. Vj. 7.1. eRer n dnha edeni —
1oꝛ c alij reges ſaltẽ ĩ ipalib ut ẽ papa ⁊ iꝑa lũ. C. de dolo. teriꝰ querit 7.1 do Bnd aimcrtfofn , fien mino i
tpᷣalibꝰad h.c et as hodie ſuꝑiore ĩ nn rtole Pe. z abb. dixerũt anl valte⸗ uüthus piepenöi 4 uaſci.Fbi
leg. 2 P bar. i.l bilez 7 qs ibi nõ i. lint ine cã. alij qñ ułt ↄmitteꝛe mi nimne⸗e entlcwvorcimnon e mm dian
.i. l. i. ff. a qᷓ. 5 K appꝛobant teꝛe minus perito. hec ñ iyl orcina or ſg nc idi n dllm.
ff. ð capti. 2 i. l 1q app. nõ lʒ T in. l hoſtes ppꝛobant᷑ a doc. nec nident iuri itoninne ginnt ienne⸗ ,5
⸗. ⁊ ĩ.l.iĩfamẽ.ff. ðᷣ publ.i VSe nõ por dici malici nident᷑ iuri ↄſenranea.nã ilpns ⸗ ci vol hic itnd⸗ 55.5 5
ibi iuriſditi ff. 8 pu L.iud. ¶ Nö. 2* põt dici malicia ſi ſine cã extri en⸗ ni griptoꝛs e gr gon Moez. „v. 71
en nſcli Seg e iuriſditõe erercer ſubdelegaꝛe ⁊ iõ Rtne Ererteſte⸗ e o — ren ßJen. none ex cen
en. e qͥ cãʒ ubdel - er ta ut pl „ Aes, ciat i fraudẽ pu ſng lenente ſb⸗ ſita aooclane
8̊ iu.om. in. fac.l.uni elegat Zc1..1¹ij. ff. placeat uni ꝑti cũ leſiõ a e⸗ . in ino ogelernenz Ipare, ſiia apyelno
O inoU⸗ ac. lI. unica. C. ſua iuri eit⸗ amico ſ i leſiõe alteriꝰ: qꝛ fõte ult ie gcllegn hör gpeler 5 jn.e Na5
i. c.ſi a ſubdelegato.j R. q E lt e unico luo ſubdelegare. caueat iñ eſtnog inez opelef oñs ſ.le. N qr
.j. e. l. vj. ¶ YN nõ. ibi ekni de re iudi li.vj at m̃ a pena. c. cum rlli UMrticn ſit e lenn ſa
ge ꝙ b iuꝛiſditõ ſubdelegãdi ñ ẽ nõ. ibi a. le . udi li. vj. Idem ſi faceꝛet ur ipe nõ ulgth Oedon lrep la
diaria. nã iuriſditõ elegadi ñ ẽ legata:ſ or icurreret odium ptis 2 riben iil nn Altnrckkg⸗ –
. itõ qᷓ dat a lege ẽ ordĩaria ut ĩ illo picko ubl qd ſil ut ponat ſubdelegatũ enücc poſtontinef g 10 s on
.l. 2 qꝛ. ff. ð iu. om. iu. nõ ge ẽ ordiaria ut ĩ lo picko ul qd ſile. li d Jeni ditit hh intd ſdͤdd
.?7 qꝛ. ff. iu. m. iu. nõ. Inn. i. c. cũ dic formaliꝰ n gl. ĩ vbo ppellẽ in fi. ni d e g 68 däpol.
r 8 9f. or. 2 boſti. . e. qi i. c.cũ ab eccłia aliꝰ ꝙ delegatus põt ↄpellẽ oẽ iſrtücnnz; Dg rclat cebe
02. 53.e. qm abbas. ? Bi potuiſſz ↄpelleꝛe iß põt ↄpellẽ oẽs quos imi Annös unſd te ebremi
ꝙ; ꝑ actũ ſubdelegatõis ñ ẽ * p infero legäri pelleꝛe ie delegãs. nã gerit nices d Penlit Linnſctöss ede Amenti c
legata citra moꝛtẽ õis ñ ẽ ꝑpetuata iuriſdiꝰ ðᷣ egãtis ⁊ reſpeu ðle ati 9 uic gae⸗ ghe Ihiniſdi a die
zaia ce uẽ delegãtiſ æ ꝑ bũc actũ ñ ci alteri? fori egati pape null clericꝰ pt di en me l nle pi ochz aleg
fafe iariſcitog ſibi ſobgeleg pꝑ bũc actũ ñ exe⸗ riꝰ fori: qꝛ oẽs ſubſũt pape ut iĩ hi .ccNlilin 8 lezm
ſi es iregy ad h e ubdelegatã nec negotiuʒ de per mõdũ.ix.q.iij.ſʒ ordinariꝰ t i. c. cuncta i ut gr ardier nobi siͤt uprb for
ee itegy ac h ẽ tex. i. d. c. ſi a ſt ↄpelleꝛe niſi hoĩ ſʒ ordinariꝰ delegãdo ñ pot Rnaire er iunſc ſun
gl. ibi alið ſẽſerit ⁊ uið qð a ſubdelegato lʒ niſi hoĩem ſue iuriſditõis ut i . mntnl en epnii md
Irẽ nõ. ꝙ iuri uid qð dixi i. c. gratũ. C. qui ꝓ ſua iuriſdi itole ut in. l. unica lettinene ed lc iatè iaz,
.ꝙ iuriſditõ r̃głr hʒ ĩ ſe aliquã .5. eo. utzogz deo i uriſdi. ¶ Excipit glo. caſum ab AENnnennlen: helii foͦnh lai
pay ei aut nihil vy babi 3) ĩ ſe aliquã coeꝛtõʒ qʒ dẽo ĩ aduocato qͥ nõ cogit᷑ alibi inn uiene dene eehigf bie nü e5 da,
e e e ʒ habirꝰ iuriſditõis ſi foꝛo ſuſcipeꝛe iudi q nõ cogit alibi qᷓᷓ i ſuo eeNraneienn Prn.dici dae
EBan as le. 7no i cech tõis ſine exeꝛci uſcipeꝛe indiciũ. Moſti. diẽ h r aide dec t doe becöß
qs̈ le. æ nõ.i.c. cñ atigat de fo. ↄpe. ſalariũ a publi HDolli. die pcedẽ ſi hj Woggeri Ntas. rſ dne
rem nõ. ibi perſonis ſuperiori Ope. nõ põ publico nel ſi ẽ obligatꝰ tot ꝑſonis ꝙ tef t auefuiri cer nii i9,
gatus pape poteſt cuil perioribus ꝙ vle põt ſuſciꝑe delegatiõeʒ quo minus nemat ö len ninen dcdii ſof mſ
i. ſſons: 1 at gar nd i 10is
predito uices ſuas õäs dignitate Run ionẽ: ſz certe tenẽ põt pᷣma — sins nſccbii namn iö Pppen
ũ renuenteʒ ad incecdnnt 6 recipiunt hodie aduocati a ꝑtibus Gin ude nne 6 4 bieg
co ſalarij ut. l. aduocati ſiue.. fori nanniiinid uri epeine⸗
i inſctoe, ſegrii 4 5ni
ige 4 mi 4 erpo⸗
5da doſſt e Kreno
ſorals g „. ie. d
Kfl ndifrei
9. lc corz

ie
eſe
ſoſci
Gin
M

= =
SS

e. inn ltmrzeem nol
ttüeemmnfuitnfen
Non uu . inmtemtligstport
le at gianconhelteen blcegrionen se
lchuniim bibaeß ncirrlgenr ſcr
dekgme poſſrn una cui ſnin,
1o. f. Ni teſetninnhn, mnlir
ſeuulſubcelgnet me idllegmit
N pot opeler ienit hoe oli otimd

iſbbeſ anan

fils adveii miiioleoguniſtantei

niſs:ſ anii ulſogr liteiiitd
eui ubceſegmreipor oeſer ntii adr
iidi porg ſbllgare no poliropelij
dcii i gn erono lu tmmnehen
ns moxna niiti niiriis npelamen:
Afinckinuſncörn ns gio ntgigtetr
Plts nudnſ Muimenin niin iſn
deznens un scnlin g R
i anoddi nii go had Pnundd
ur er deemtis A zile
l ſans un Gidei
mlne Pe ritb cinĩ Gult onſten

rkromiarntmn
e ci ij n vli⸗ coimngenmerni

nd e ut iſi /
en egni eſ
iistl vaudrge ,H
unfinndi
hon in

, Raien e N
ler hilt hoen tſt

4

Canglenns:d
bclleg

gio eeſ

C. ð aduo.diueꝛ.iudi.uñ ĩ fauoꝛẽ publicũ ema
nauit.l. ſãximꝰ. alle.ĩ gł. ne aduocatꝰ. ſubtrahe
ret illi foro ubi exercer aduocatiois officium.
In glo. in v. cohertõem ibi maiorẽ continet
aladuerſiõem. æ eſt ſenſus ꝙ duplex ẽ cohertio
quedã maior:quedã minor. Sed ſi ſimplici er
voũ cohẽtio ꝓferat᷑ zfert ad maiorẽ aiaduerſi
onẽ.⁊ dixit. Oaldꝰ ꝙ maior coheriõ põt dici
cũ uis infertur ꝑſone ut tormẽtũ carcer ⁊ quid
ſile. mior eſt cũ uis infert᷑ rebus. ut mulctaꝛe ali
què uel quid ſile. Adueꝛie tñ qꝛ iſte tex. no diẽ
ꝙ iuriſditio ſemꝑ hẽat cohertiõeʒ. ſed ꝙ modi
ci effectꝰ eſſet ſine aliqua cohertiõe.vñ põdera

illð Ybũ aliqua.nã fm hoſti. ⁊ bñ uerificat᷑ i qli

bet cohertiõe qᷓntũcunqʒ exigua.pꝛo hoc nide
bo. glo. in cle. unica.de fo.ↄpe in v.aliq̃ parte
qᷓ dicit ꝙ noĩe ꝑtis intelligit! de dimidia ut i.c.
ij. de deci.li.vj. Sʒ ſi adijcit nerbũ aliq̃ ũc vᷣifi
cat᷑ in qualʒ ꝑticula.naʒ quelibet minima pars
poteſt dici aliqua pars tonꝰ qð nõ ¶ In gl in
nerbo ſuꝑioribus in fi.æ hodie ðᷣlegatꝰ pape ñ
poteſt ſubdelegare niſi illis peꝛſõis qbus papa
delegat. ð qpus in. c. ſtatutũ in prin. ð ip. l. vj.
? hr i...in nullo.e.ti.an aũt delegatꝰ indiſticte
poſſit ſubdelcgare perſonis ſupeꝛioribus puta
epis. archiepis. hoſti. diẽ ꝙ de mente tex. appa
ret ꝙ non. ſed opʒ ꝙ ſubſii neceſſitas ꝑ tex.ibi
exigente neceſſitate ⁊c.dic ramẽ ꝙ cõmunis ⁊
celebris opi. habet contrariũ. æ ita praticatur.

Dele
¶ Item cum in totum. H
pe ſicut põt cõmittere totã cãʒ ita põt citatõʒ ⁊
punire ↄtẽnẽteʒ acceptaz. Hõ ſignificatõeʒ
buidictionis qñqʒ eſt enĩ ↄtinuatiua pᷣcedẽtiũ
nt bic. ¶ Nez nõ ꝙ ciuitas dr hr̃e offm. Iieʒ
ibi cuilibet. ꝙ ölegatus pricipis nõ tenet᷑ cirar
per nũcios publicos ordinarioꝝ ſed tenet᷑ ſibi
eligere nũciũ z ↄmittere cui nult hãc citarõeʒ.
Mõ ibi puni⸗ ↄtẽptoꝛẽ ⁊c̃.ar.opti.ſʒ Inn.
ꝙ delegatus põt mulctar̃ cõtẽnentẽ ſibi parez.
? b hũc tex. infero ꝙ delegarꝰpõt ↄpeller oms
officiales neceſſaꝛios in cã expediẽda facit. c. p
terea. in. fi. . eo ed qᷓro quid in delegato
iferioris a pncipe nũq̃d poſſit ↄmitter ciratõis
actũ. doc. cõit᷑ dicũt ꝙ ſic. qð plʒ. qꝛ citarõ q̃re
nus exercet᷑ per nũcium nõ ẽ iuriſd tõis.ſed eſt
dũ miniſteriũ. articuluʒ eni ñ iuriſditõnalẽ põt
qtibʒ index ↄmittere. ut. 5. c. pxi. ĩ vſi. nos aũt
2 ibi dixi ꝓ hoc facit.qꝛ arbiter nõ hẽt iuriſdi
tõem. ? tñ põt citare ꝑ epłam ⁊ ꝑ nũciũ ur.l.di
em ꝓferre. ? in.l.ſed ſi interpellat ff. ð aꝛbi. an
aut poſſer punire nolentẽ acceptar.dicũt.doc.
ꝓ ſic al null momẽti eſſz hec pfr̃as. ⁊ fac.c.ex
liis. j. eo. Q¶ Ulio queꝛit᷑ que fuit rõ dubitãdi
hic. dicit. abb. ꝙ añ citatõem nõ erat ꝑpetuata
lunſditio delegata. iõ nidebat᷑ nõ poſſet cõ
pellere ad officiũ citatõis acceptandũ.ſed rõðᷣ
ciden. ĩ Zriũ fuit qꝛ ꝑpetuatõ non ꝛeqrit᷑ qꝰ ad
facultatẽ exercẽdi iuriſditõeʒ.ał nũqͥd voſſ ici
tpe iuriſdictõeʒ. ad idcʒ.c.paſtoralis.F.fi.ð tp.

¶ De offi. dele.

ubi añ ppetuatõem põt fiẽi ſubolegatio. In
gl. in v. citatõis nõ gl. ꝙ in inꝛe vʒ aꝛ. de toto
ĩ ꝙtitate ſeu ð toto ad ꝑtẽ. æ cotidie allegaĩ ad
boc iſte tex. ꝙ idem iuris qð eſt ĩ toto ẽ in pte.
ad hoc.l.q de tota.ff.ðᷣ rei uen. ⁊ hoc intellige
ſi eað ẽ ꝛ20 ĩ ꝑte q̃ ẽ ĩ toto.ał nõ vʒ aꝛ. ad h̊ alk.
bo. gl.iũcto tex.i cle.ij.ð ꝛeb. ecele.nõ alie.⁊c̃.
Si papa ſcient᷑ ↄmitiit
P reterea. apellatiẽ em interpoſitam
a ſuo delegato dato cũ cla appellatiõe rcmota
iuꝛiſdiditio pᷣmi delegati ẽ iteꝛi ſuſpẽſa quo ad
executioncʒ.h.d.fᷣm uerũ itellectũ.⁊ fa ꝑs ibi
nos aur Gis pꝰ unũ effectũ remotionis ap
pellatõis ĩ pto.nã tollit effectum appellationis
nt nõ hẽat ĩpedire exccutionem ſnie nec deuol
neꝛe cãʒ ad ſuꝑiorẽ niſi a ſpᷣe qꝰſuꝑior ex ceꝛta
ſcia admiſſit appellatõeʒ. ? tenc hoc mti. qꝛ coti
die ſolet ad ̊ allegari.¶ Mõ ꝛ ꝑ ↄmiſſiõeʒ
2 fcaʒ ex ceꝛta ſcia reuocat᷑ iuriſdictio poꝛis iu
dicis.⁊ facit h̊ lia ĩ aꝛ.ꝙ appellatio extinguit
ꝓnũtiatũ.ut.l.i.ad turpil. Sed i Sꝛiũ faẽ tex.
ibi ut ſuſpẽdatur.⁊ ꝙ nõ extinguit᷑ ſʒ ſuſpendit
nec etiã ſuſpẽdit᷑ quo ad oẽs effectꝰ ꝑ ea q̃ dixi
in.c.fi.de ſequeſtra.(¶ n gl. i . ex ceꝛta ſcia ĩ
fi. dictũ glo.ꝓcedit cũ cã fuit ↄmiſſa ſumpkr. ſʒ
nbi pᷣus fuit ↄmiſſa appellatõe remota.nõ nalz
ↄmiſſio cãe appellatiõis niſi fiat mentio de illa
cła.qꝛ ſi papa ſciuiſſʒ n ita ð facili admiſiſſʒ ap
pellatõeʒ.vñ dr̃ admitteꝛe ex ceꝛta ſcia qn papa
fuit certificatꝰ de omibꝰ que potuiſſent eũ mo
uere ad ↄceſſionẽ denegãdã. æ ita ↄiũge i effec

tu dicta doc. B. nã de q̃ibet nõbili cła appoſita

in pᷣmis ſr̃is q põt eſſe ĩpedimẽtuʒ ſecũdaꝝ ðbʒ
fieri mẽtio ĩ ſecũdis.als nõ dr ↄcedere ex cer
ta ſcia.ſʒ ꝑ ignorãtiã ⁊ ſurreptioneʒ.ut nõ.i.c.
cum dilecta. ⁊. c.ceteꝝ ðᷣ rpʒ.⁊=.c.ĩter. ð re.iudi.
S;ʒ S. . ⁊ iex. opp.ꝙ ſi papa admiſit appella
tionẽ ex cena ſcia. ad qͥd eſt opꝰ ꝙ poſtea me
rita appellationũ diſcutiant ꝓut papa mandat
iĩ f. Ee. Iẽ qᷓre papa nõ ꝓnuncianit ex quo ex
certa ſcia papa admiſit appellanonẽ cuʒ de qua
re quis cognouit ðᷣ ea iudicare debʒ. ut ĩ.c.cũ
ſuꝑ.ð cã poſ.⁊æ ꝓprie.So. Inn.mliũ ĩiſtat.ſʒ
clude breuit᷑ ꝙ illa vᷣba ex ceꝛta ſcia ñ referunt
ad merita cãe appellatõis.ſed ad ignorãtiaʒ qᷓ
poſſz allegari ĩ ↄmiſſionis actu. utputa qꝛ papa
fuit priꝰ iformatꝰ de ↄmiſſione priori.⁊ ꝙ fuit
facta ↄmiſſio appellatiõe remota.2 ꝙ ſnia fuit
lata ⁊cʒ.ſi aũt illa vba referũt᷑ ad iſia milirarʒ õ
riũ.⁊ ð hac cla ex certa ſcia. nið qð dixi ĩ.c. ad
hec ð rp.nec cꝛedo ꝙ iſta vᷣba ex ceꝛta ſcia.po
nãt᷑ ĩ ↄmiſſiõe.ſʒ ſatis ẽ ꝙ ꝑ expᷣſſa in ſiis omiſ
ſiõis apꝑeat ꝙ papa ex ceꝛta ſcia fecii¶ In gl.
li.nõ. hãc gl.ad quã cotidie fit remiſſio cũ q̃rit
ad quẽ ꝑtineat executio ſnie ſi fuit appellatum
utrũ ad pᷣmũ nel ad fm.⁊ qqᷓ; glo.multũ nacil
let poſtremo.in tenʒ ur exeq̃t ſcᷣs ⁊ nõ pᷣmꝰ.qꝛ
actio ĩ factũ dat᷑ ex ſnia ↄfirmãte.⁊ idẽ tenʒ gl.
i. c. corã.j.eo.ſʒ Sriũ ſẽſit ĩ.c.cũ ĩ eccha. ð ap.
Szʒ pꝛo dicto huiꝰ e ꝙ ſnia vr̃ ipiꝰ iudicis
i

(He off. dele.

appellatõis ex qno eã ↄfirmauit:qꝛ oĩa nr̃a faci
mus ⁊c̃.ut.i.c.ſi apłice ð pᷣbẽ.li.vj.⁊ ĩ.l.ij..
ð̊ uete.iu.enu. De hac mã uið ꝑ Jo.ã.i addi.
ſpe. iĩ ti. ð execu. ſẽ. F. ij. V. ſʒ põe.⁊ ibi ẽt ꝑ ſpe.
in v.ſequẽti.ꝑ Maꝛ. poſt alios ĩ.l.tale pactuʒ.
F. qᷓ ꝓnocauit.ff. ð pactis. æ plenius ĩ. l.a diuo
pio.ff. ð̊ re iudi.⁊ ꝑ Hoſti.? Inn. B. Et ut cla
re hẽs mãm aduertendũ ꝙ q̃ttuoꝛ ſũt caꝰ quo
rũ tres ſunt clari ⁊ qᷓrtus ẽ dubitabił. Drimꝰ
caſus qñ utraqʒ ſnia fuit abſolutoꝛia.naʒ tẽ fru
ſtra querit᷑ de executõe:qꝛ ſecũ affert executõeʒ
iux nõ.i.c.cũ nẽis ð ↄceſſ.pᷣbẽ.ꝛ cum pria ſu
it ↄdenatoꝛia ⁊z fa abſolutõia.⁊ tũc cũ fᷣa pᷣua
leat ex quo ab ea nõ fuit appellatũ. fruſtra etiã
qrit ð executõe.¶ ʒ ca⸗ fuit qn pria fuit abſo
lutoria:⁊ fa fuit ↄdẽnatõia.tũc ĩdubie ꝛ exeq
tur ⁊ nõ pᷣmns:cũ iſta ſit ſnia fi ⁊ ñ pᷣmi. q̃rtꝰ
cãuſ dubitabilis qñ utꝛaqʒ fuit ↄdẽnatõia.⁊ tẽ
aduerte:aut iudex ſecundus fuit morꝰex nouis
rõnibꝰ? ñ ex primis.⁊ tũc ipᷣe hʒ exeqͥ:qꝛ ſnĩa
pᷣſuppõit effectũ:qꝛ agitat corã eo.un ſnia iſta
nõ eſt primi ſed fi iudicis ergo ad ſccũdũ ⁊ nõ
ad pᷣmũ ꝑtinet executõ.faẽ. c.cũ Joãnes ð fi. ĩ
ſtru. A it nihil noui fuit actũ æ tũc ãt ↄfirmat
pria ſnĩa ex negligẽtia appellãtis ñ ꝓſequẽtiſ ĩ
tꝑe:⁊ executõ ꝑtinet ad pᷣmũ.tenẽt doc.iĩ.d..
q̃ ꝓuocauit ⁊ in.d.l.a dino pio ⁊ h.ꝓ boc fac
rex J.ð̊ app. ꝑſõas.⁊.c.cũ ſit. Aut pria fuit cõ
firmata ex trãſactiõe ꝑtiũ:qꝛ poſt appellatiõeʒ
receſſit appellãs ꝑ tꝛãſactionẽ ab appellatõe ita
ꝙ ex cõſẽſu ſuo pria ſnia ↄfirmat᷑.⁊ tẽ ſt opi.it
legiſtas Quidã tenuerũt ꝙ fus dʒ excq̃ᷓ. ⁊ pꝛo
hac uẽ tex.ĩ d. S. qͥ ꝓuocauit.Alij renuerũt ꝙ
pᷣmus. ſʒ Har.i.d.l.a diuo pio tenʒ ꝙ uteꝛqʒ
poterit exeqͥ.nã pᷣmꝰ poterit:qꝛ itereſt ſua fus
Etiã põt:qꝛ exquo fuit ad euʒ appellatum:⁊ ꝑꝑ
fem ꝑtiũ liquet ſibi ð mẽitiſ cãe.põt eã mãdat
executõi.⁊ ſatiſ poſſʒ hꝰ admitti.Qnqʒ ſenten
tia ↄfirmat᷑ ꝑ expᷣſſam ſniam ipſius indicis ad
quẽ. ⁊ gl.h̊ tenʒ ꝙ fus exeq̃t. Idẽ nidẽtuꝛ uel
le legiſte ĩ iuribꝰ pꝛealł ?æ ꝓ hꝰ bñ fac̃ aut᷑.ſi qͥs
litigantiũ. C. ðᷣ epiſ.⁊ cler. ? Jo.an.i add.pᷣal.
diẽ equũ eẽ ut pᷣmus exeqᷓt ⁊ nõ ſecũdus.qꝛ ex
quo appellatõ fuit illa q̃ ſuſpẽdit iuriſditionem
pmi indicis.⁊ tũc apparet eã iuſtã dʒ cã redire
ad priorẽ iudicẽ.⁊ maxie hoc tenẽdũ ſᷣm eum
ĩ cã crimĩali ĩ q̃ hʒ locũ remiſſio iux nõ.iĩ cle.pa
ſtoralis ð re iudi.⁊= ĩ aut᷑.ut nulli iudicũ ĩ..ſi
q̃s vo ↄpᷣnſoꝝ.nõ eni ẽ equũ ut puniat᷑ qͥs ubi
nõ deliqᷣt. finge eni ꝙ iudex ad quẽ eſt fmotus
a loco delicti. nam ſi iudex ad quẽ exeq̃ret: poſ
ſt niolare iura qᷓ nolũt remiſſionẽ fiendam ad
locũ dlicti:ut ĩ.c.j.ð rap.⁊ ĩ inribꝰpᷣalle.⁊ h̊ ẽ
bõa oſſidᷣratõ hoſti hic. ⁊ tacite nẽ ð mẽte. In
no. ꝗᷣ diſtixit æ hec diſtictio mihi ſatiſ placet. qa
ant iudex ad queʒ aliqd a didit uel detraxit a
pori ſnia ⁊ ipſe hẽt exeqͥ. qꝛ ſnĩa ſic ꝛfoꝛmata ẽ
ſua ⁊ nõ pᷣmi iudicis.aut nihil ẽ additũ nec de
tractũ ⁊ tũc pᷣmꝰexequit ⁊ ñ fus. Mꝛo hꝰmẽ
hro qð ẽ magiſ dubitabile ego adduco bo.tex:.

cũ gl.i. d. c.cũ in ecłia.ubi vr̃ iudicio meo hot
ꝓbari. ad idẽ.ij.q.i.ĩ. fi.nã ſi iudex ad quẽ ppẽ
det male appellatũ ⁊ bn iudicatuʒ: ſola declara
tio ad eũ ꝑtinet. vn eo ipo ꝙ ꝓnũciat male ap
pellatũ fũctꝰ eſt officio ſuo ur ibi.eꝛgo cã debet
redire ad prioꝛẽ iudicẽ.æ ꝓ hoc fac̃ qꝛ appeila
tio ſuſpẽdit primã ſniaʒ:nõ aũt extĩguit ur i.c.
neniẽtes ð inꝛeiu. g ſi appellatio ꝓnũtiat᷑ minꝰ
legitia:pᷣma ſnĩa reaſſumit uires ſuas:⁊ eſt exe
cutiõi mãdãda. ? ꝓ hy fac iſte tex.iĩ V. ut interiʒ
executio ſnĩe ſuſpẽdat᷑ zc. Si iñ pᷣmꝰ iudex nõ
reꝑiret᷑:iũc nõ eſſʒ abſlurdũ dicẽ ꝙ ꝛ poſſit exe
qui hoc ꝓcedit ĩ appellatõc a diffinitia. Quid
aũt ĩ appellatõe ab ĩteꝛlocutoria iudex appella
tõis ꝓnunciauit male appellatũ.æ ↄdẽnauit ap
pellãtẽ ĩ expenfſ ut facẽ dʒ: ut i.c.ut debitus de
ap. qs hʒ cx nũc cxeq an primꝰ an 2. Spe. i. d.
vVli. ſe.tʒ ꝙ primꝰ ⁊ Jo. cal hic qð vr̃ ꝓbari i
.d.c.ut debitꝰ. Circa qð tñ poſſz inſtari:qꝛ iſia
ↄdẽnatio expeſaꝝ eſt fi ⁊ nõ pꝛimi.eꝛgo ipᷣe po
teſt exeqᷣ: cũ executio uẽiat acceſſorie ad ſniaʒ.=
ad.c.ut debitꝰ:ubi dr̃ ꝙ debʒ remittẽ appellan
tẽ ⁊ ↄdẽnare eũ ĩ expẽſis põt dici ꝙ debet enʒ
odẽnare effectuałr. ſ.mandãdo ſniam executòi.
diẽ tñ cal.ꝙ ubi primꝰ nõ poſſ exeqͥ: foꝛe qꝛ
pꝰ appellatõeʒ ab int᷑locutoria ꝓceſſit ĩ cã ⁊ tu
lit ſniaʒ diffinitiuã. ꝙ 2 dʒ exeq̃ ne ↄdẽnatõ re
maneat ſine effectu. ⁊ ſic diẽ ſe obtinuiſſe ĩ qõne
facti. Et ꝑ hec hẽs plene hũc articulũ examiatũ
quẽ bñ nõ.qꝛ quotidianꝰ c.⁊ ad autẽ.ſi qͥ liti
gantiũ pᷣalle.qᷓ vr̃ multũ facẽ ꝓ pᷣcedẽti mẽbro
ut ſecũdus iudex exequat᷑ diffiniriuã. dic ꝙ loq̃
tur qũ primꝰ iudex ẽ impotẽs ad exequẽdũ.nã
loquit᷑ qñ epᷣs ex ꝓꝛogatõe ꝓnuncianit iteꝛ lai
cos. Et dic ut colligit᷑ ex.l.pᷣcedenti ſuper qua

ſignatur illa auten. Abdos
. DODrdinarius ad
Bia e?0. mãdatuʒ delegati
Vexequit᷑ ſni am etiã ſi ſciat eã ininſta. ?
fa ibi:attẽdetes ¶ Mõ. prio ꝙ delegatꝰ pape
põt mãdare ordiario loci ut ſniaʒ ſnã exeqt. ad
idẽ.c.S.eo.ſi G e c ignitcaſt. C i ind
cognitio ſed executio: ꝙ is cui madatur nuda
executio ſnie nõ põt aſſumeꝛe cognitionẽ ſuꝑ iu
ribus ſnĩe de quo.]. latius ¶ Nẽ nõ. ꝙ qs ʒ
parere mãdaro ſuꝑioris Iʒ ſciat illõ ininſſũ. hoc
tñ nõ eſt abſolute ueꝝ.nã ſi eſt ð deũ ⁊ bonos
moꝛes: nõ debet qͥs ꝑere ſuꝑiori ſj pon deo q
mãdat oppoſirũ: ut. xi. q iij. ꝗͥ fſiſtit. ?.c.iulianꝰ
2. c.ſi dĩñs. ð̊ q ꝑ Inn.i.c.ad aures ð tẽ.or.⁊
iſtũ tex. ĩtellige qn ſnia erat ĩiuſta. tñ al tenebat
qꝛ erat ↄ ius litigatoris.uł qꝛ trãſinerat iĩ rẽ iu
dicatã: qꝛ ñ fnẽat ab eo appellatũ. vñ hec ſnia ẽ
ſolũ ininſta ex ꝑte pnũciãtis ſʒ ex iuris diſpõne
tʒ ? ẽ excõicatõi mãdãda ut ſit litiũ finis.⁊ ð h
gl. mgẽa h̊. ⁊æ uið qð dixi ĩ.d.c.ſi q. an aut b
Fat locũ ĩ cã criali nbi ſnia ẽ corꝑis afflictina
nt ſi mãdatariꝰſciat ſniaʒ ĩiuſt teneat illã excq.
Inn. diẽ ꝙ ñ ↄſulẽt ꝙ talẽ ſniam qs mãdaret
executõi.? nõ hoc dẽm. ꝓ qfac ꝙ tacit oleſul

6h gon
A e i, aA ün⸗.
mnini iohiilnln goaum

uurbialrſſigte nindb wſi,
tilq ierho dligeum i uc
grlitoiſinit ogienil1he0 .
Ne polte frir fgi ban noſt:
der Gnrptepulinmr cholrmn. es
Himoty rni aor ſo ur oncipa
lin xonrmmiᷣ oc ennd oſſt cogni
onimſinirtors tia is gmmſſis dic
ftoctounimealdssutert al eretn
atlnor ſoaivse nin' al gleruaond
icidn al dNuͦcinor ſen crecvionpon
ni Oicie ereenor o gic' nie T ob
Eimnsepplcgdo tinlegſtin ionnn
n icdtce dici g tech unci admni
nin ablies miter ge⸗ cocliſ
ii nno iNcoſ alcioneiſi de ner,
iuhn nebenenen ſhicni emclion
n llis olif ci o c nne ſ fa

1
in ſerciber ppelanone (nꝛure,

Kenn Noor uſticari gri j
un Gehuusnnö midee,

I

Alar pe
glo. 44
le mi co
fü opuna
fonte ꝛb4
buſdi loi
loͤb ſiar
polſt pnin
nlirue ? ſo
nornt ei id⸗
ſa corn io
Aſr
ſaan de
Al. nni
gl. do.9“
nallö n t
acm did
dic volen
dnieha
to g
fgrſi 5

ſagie
hin ,
Porn ichne
ſane tgiife nn
lio ad ej lriht tgie

D .4 „Ailll . i
Palmnifics igſde
rieg itht 6

noſhi ſainc⸗ ehicte

pchftnihim ßen⸗
einereſſonerlſfig⸗
. alen lend drgt mänu
let anmt ai oniſohin Cigcta
AMarefinunf ,anmlit⸗ ſiamaend
denm cl bbi Nnininopoſß ei ſir 4
õ
It ninz fininni chei r annͤ
nmar ircfen e ſedeleobii n l iin⸗
ni Etober bis e biranui mmni
cnibi no g volcin i. d M , goli
gmnnüleh i ruli ui percen nibo
ucäädos wler arnani ffhitni dcl
iiin uninnnislergiiüni
oent cnisen gogrdͤ Dnncgent el
cos Etd acbligi tl echaniinen en
ſum luum. n.

. Oturib
9 4 e. indten
crnutfim ai lindſſi fi

ſibemnitins Pnrotrgti n

lnnge

partis nõ hũit purgare uiciũ ſnĩe qꝛ nẽo ẽ dñs
mbroꝝ ſuoxꝝ.l.liber homo. ff. ad.l.acqui.⸗ i. c.
ↄtigit. ij. ð ſen. exco. hic ẽ ꝙ ↄdenato iuito po
teſt tertius appellare. ut i.l.non tm. ff. ð app. ?
.ij. q. vi.iĩ ſũma.⁊ ẽ optia limitatio ad iſtũ tex.
? facit qdðᷣ.. dicã cũ glo ſequẽ. ¶ In glo. etiam
ſi ſciat. diuide hãc glo.ĩ tres ꝑtes. nã ĩ pma taci
te opponit:⁊ in ſolutione examinat quis dica
tur merus executor ? quis mixtꝰ.æz quas excep
tiones pñt ⁊ debent admittere iſti executores.
In fa ꝑte pᷣncipalłꝛ qrit an ab execurore poſſit
appellari.i fiia oppõit tex. qa ĩiuſto pᷣcepto ñ
obediẽdũ.⁊ ſᷣa ꝑs ĩcipit ibi ⁊ nõ. ʒ ꝑs incipit
itẽ nõ. Oe pᷣma pꝑte glo.nide qð nõ. bar.i.l. ꝗ
diuo pio ð re in.⁊ ſatis plene per hoſti.⁊ alioſ
doc. h. Mota bñ hanc glo.in hoc ꝙ dicit execu
tor datus ad ꝓuidendũ de bnſicio dz mixtꝰ nõ
merꝰ. dr̃ aũt mixtꝰ qͥa hẽt mixturã iuriſdictõis
poteſt eni aſſumere ꝑtes indicis ſi nult. de quo
nide ꝑ gl.i cle.unica.e.ti dixi plene poſt Inn.
in. c. fi. ð pſũp.⁊ iõ de iſto executore ad bñnſicia
dic ut ibi.⁊ ſic diſtigue mãm hꝰ glo poſt doc.p̃ᷣ
mittedo ꝙ iudex põt dici executor iqᷓ; ũ ꝓcedit
exequẽdo iuſticiã. ⁊ ins ꝑtis nt ĩ.c.ſi qs õ ð fo.
ope.ſj ꝓprie ⁊ ſtricte diſtiguit᷑ ab execuiore:qꝛ
iudex datur pncipaliteꝛ ut cognoſcat inter ꝑtes
ſz ſcðario hʒ exequi.executor vo datur pᷣncipa
liteꝛ ſupeꝛ executõe lʒ qñqʒ ſcðᷣario poſſit cogni
tionẽ aſſume? ⁊ ꝑtes iudicis his premiſſis dic
poſt hoſti.maxime:qꝙ alius ẽ index ⁊ aliꝰ execu
toꝛ. executor vo alius ẽ mixtꝰ. aliꝰ ↄſeruatoriꝰ
aliꝰ refeꝛẽdaꝛiꝰ. aliꝰ nũciatoꝛ ſeu execuroꝛ puꝛ
2 merꝰ. Quidã ẽ execuror purꝰalicꝰ ſnĩe ⁊ ſub
iſtis terminis applicabo dẽa legiſtaꝝ ⁊? aliorum
doc. ð pꝰ.ſ.iudice. dicẽð q regłi ienet᷑ admittẽ
exceptões ꝓbabiles ut ĩ. c. ex pie.S. eo.el.ij.di
cit tñ nõ. Inno. in. c. poſt elecnionẽ ĩ fi. de ↄceſ.
pbẽ. ꝙ ſi iudex uehementer ſuſpicat᷑ excepnonẽ
oppoſitã i fraudẽ cã dilatãdi iudiciũ.licʒ excep
tio ĩ ſe ſit ppabilis põt iñ eã nõ adminẽ ſi pᷣſu
mit eã falſam. nec debet ð appellatione cuꝛare.
qꝛ ſi ẽ falſa appellatio nõ põt iuſtificari.ut ĩ.c.ĩ
terpoſita. de ap. æ dic latius ur nõ. Inn.i.d. c.
poſt electõeʒ. De 2.ſ. ð executore mixio dic ꝙ
pot dici mixtꝰ qñ iudex tnlit ſniam fʒ n cogno
nit ð executõe ſed mandauit eã alicui.æ de iſto
ꝓppe põt ĩtelligi.l.? ſi nõ cognitio.C. ſi ins k
uti. pub. canoniʒata. xxi. q.ij. ⁊ iſte executoꝛ poõt
admittere oẽs exceptões ↄcernẽtes ipᷣaʒ execu
tionẽ.æ ſuꝑ eis ꝓnũtiar exẽplũ corã eo fuit cõ
miſſa execnrio. oppõiĩ exceptio ↄpẽſatõis l ꝙ;
ſi dʒ ultra q́; facere poſſit ↄpelli puta qꝛ ẽ mileſ
ul qd ſile. ?æ p h̊ bonꝰ tex ⁊ ibi bar.ĩ.l peb. ff. ð
ofeſ.ſuccedit. n. iſte quoad executõeʒ loco pᷣmi
iudicis.iõ debet admirtẽ oẽs exceptiones oↄcer
nẽtes ipaʒ exccutõeʒ. ad h. d.l. a diuo pio. F. ſi
ſup rebꝰ. cũ ſeq. ⁊ ibi ꝑ bar. exceptões vo ↄcer
nẽtes meita cãe ĩferẽtes ſi niaz nullã dʒ admittẽ:
qꝛ ⁊ pᷣmꝰ admiſiſſet ñ tñ dʒ ſup eis ꝓnunciare
nec irriuet ſniam ſuꝑioꝛis.ſʒ debʒcognolceẽ ad

¶ De offi. dele

effectũ ſuꝑſedẽdi ⁊ ꝛcitrẽdi cãʒ ad ſuꝑioꝛẽc. ? iſte
E ꝓppe caũs.c.de ceteꝛo.j.ð ꝛe iud. ⁊ i.lſi ptor
H. maꝛcellꝰ. ff. ð ludi.⁊. d.l.pe.ff. ð cõteſ. In pꝰ
dẽo an ãt idrũt᷑ excepꝰ nullitatis ipediar execu

tõeʒ ſnie uið Inn. i. c. cũ ĩ iu j e. pleniꝰ? Jo.
ð lig. i. cle.i. ð re. in ¶ De ʒ. f. executoꝛe ofua

toꝛio dic ut plene hodie hr̃ i. c.i.? i. fi. J. e.li. Vvi

ubi tractat᷑ quã ptãtẽ hñt iſti ↄfuatores ¶ He
q̃ꝛto.ſ.executor̃ ꝛeferẽdaꝛio dic ꝙ dʒ admiite?
exceptões ñ tñ aſſumẽdo cognitõem.ſed ur ꝛefe
rat ſuꝑiori ⁊ iſte potiꝰ dr̃ auditor ⁊ pt᷑ ꝛecuſari
ut ſuſpectꝰ ᷣm hoſti. ⁊ ð iſto dixi.S.e.ſuꝑ qõnũ
? dic ut ibi. De qnto.ſ.ðᷣnũciatore ſeu excuro
re puro ⁊? nudo puta ĩ dato ad aliquẽ pignorã
dũ ł ſuſpẽdẽdũ ł excõicãdũ.dicit hoſti. ꝙ nullã
exceptõcʒ dʒ admittẽ.⁊æ idẽ dic ðᷣ viꝰ 2 ultio.nã
purꝰ ⁊ merꝰexecutor dẽ qñ iudex ple cognouit
ð cã ⁊ de executõe fiẽda:⁊ puꝝ factũ ipᷣiꝰ execu
rõis alti ↄmiſit.⁊ de iſto loqr tex.ĩ.l.executoꝛ 2
A.ſi ut ꝓponis C. de execu.rei iud. ⁊ ibi bona
glo. æ ad. hec mẽbra dẽs ꝛeducẽ iſtã gl. Adueꝛ
te tñ ĩ eo ꝙ gl. uli facẽ dziaʒ int executorè ſnia
rũ ðᷣputatũ ſpãlr ab hoie.⁊ execuiorẽ öputatus
forte ab aliq ſtatuto ᷣ ꝓuiſiõe ſuꝑioris.nã iĩ 4
buſdã ſocis deputat᷑ ceꝛtꝰ officialis ſup excep
tõibꝰ ſñiaꝝ.ð quo dic ut.s.dixi ¶MDe ꝛ2 vr
poſſit ꝓnũtiar ſuꝑ oĩbꝰexceptõibꝰẽt ↄcernẽribꝰ
nilitarẽ ⁊ ſuccedit loco pᷣmi indiciſ.nec ẽ illo ife
rioꝛ: æ uẽ idẽ nbi executõ peteꝛet᷑ coꝛã ꝑi iudice
ſeu coraʒ ſurꝛogato. nið ꝑ ſpe.iĩ ti.ð exe. ſẽ. F.
ij. v. qͥd ſi mãdet᷑.? ꝑ Inn.j.e.cũ ĩ iur̃.⁊ ſic di
ſtiguit bar.ĩ.q.l.a diuo pio.⁊ ꝑ hͥ hẽs pᷣmã piẽ
gl. öclaꝛatã ? ſuppletã. e⸗ i. fi. gl.nõ ex hac
gl. duo.pꝰꝙ ſi ſnia ᷑ indicis pᷣceptũ ẽ ipo iure
nullũ n tẽt᷑ qͥſ ſuo mãdato parẽ. nã n põt ĩ illo
aciu dici index. ar.i. c. foꝛus j. ð.v.ſig.ĩmo iu
dici nolẽti exeqͥ põt ꝛſiſti ut diẽ gl.nõ.i.c. ꝓx ⁊z
dixi ĩ. c.ſi qñ.s.e. ¶ Mõ ꝛ2 ꝙ omiſſio appella
tõiſ ñ purgat niciũ ſnie quo minꝰꝑs poſſit hr̃e
fgꝛeſſũ õ iudicẽ.ideʒ ſʒ gl.ſi ꝑſ feẽ qiũ potuit
pnta qꝛ biſ appellanit.⁊ ſꝑ ⁊põtauit õriã ſñiã. ⁊
idẽ nõ. Inn.i.c.ſepe.j.ð app.⁊ i. c. ſacꝛo. ð ſẽ.
ex.qð ẽ bñ nõ Ex qꝰ ifẽt̃ ꝙ ñ appellãſ ve ſnie
n ↄſẽtit nã ſive ↄſẽtirʒ ñ poſſi hꝛe ꝛgreſſũ õ in
dicẽ. It tollẽt obligatõ nãł.q̃ tñ ꝑ ſñiã ñ tollit
ut nõ ·ĩ:l.inlianꝰ.ff. ẽ̊ ↄdi.iðbi.qð gꝰ dẽ ĩ.c.qð
ad ↄſultatõeʒ.j. ðᷣ r̃ iudi.ꝙ n appellãſ ur̃ ↄſeniẽ
dic ꝙ ꝓcedit ĩ ↄſẽſu itpᷣtato ⁊ ñ vo.⁊ pſũit ille
ſẽſus ad effectũ ut illa ſnia tꝛãſeat ĩ rẽ iudi.nec
ob. pri agẽti iudicẽ exceptõ ꝛei iudi.ut.i.l.cũ
q̃ſi cũ duabꝰ ſe.ff.ðᷣ xccp.ꝛi iu.⁊ nõ i.c.adueꝛ
ſario. ð excep. QS. qᷓꝛo nũqͥd pᷣdẽa ꝓcedũt
3 arbitꝝ qͥ male ĩudicauit. dic ꝙ ſic qꝛ arbitria
ſt ꝛedacta ad iſtar iudicioꝝ.l.i.ff ð arbi ⁊ h̊ fiꝛ
mat baꝛ i. l. fi.ff. ð na.⁊ eroꝛ.ↄg ubi nõnt᷑ q̃ꝛit
qd i laudo arbitratoꝝ nũqᷣd poſſit hri regreſſꝰ
G arbitratões ſeu aicabłes ↄpoſuões ſi ultra ðᷣ
bitũ aggranauit ꝑrtes æ ↄcludit ꝙ arbitratõ eqͥ
ꝑaĩ᷑ ꝓſonete.qꝛ ẽ qͥdã mediatõ ĩt᷑ ꝑtes.⁊ ñ tẽrur
nili ð dolo ⁊ lata culpa ſicut ipᷣe ꝓſoneta. ut le.
2

¶ De offi. dͤele.

2 nõ.l.i.ff.ðᷣ ꝓſõetis.nã aꝛbitꝛatõ ñ ꝓpᷣe ẽ ãbit
nec q̃ſi iudex.ut.l.ſi de meis. F. rcepiſſe.ff. ð aꝛ
bi. ubi bo.tex.młiũ lingularis ⁊ nõbił.⁊ h̊ dẽʒ
nõ ſingłr ꝙ ſi ãbitratoꝛ fuit ĩ dolo uł ĩ lata cul
pa põt ↄuẽeiri ꝑ parteʒ leſã ad ĩfeſſe ⁊ dr̃ eẽ i la
ta culpa qñ ðᷣuiauit ab eo qð coit᷑ oẽs feciſſet.
nt. i. l. late cłpe. ff. ð. V. ſig. QNuid aũt ĩ ↄſiliaꝛijſ
ſeu iuꝛiſꝑtis qͥ ꝑ ipruderiã uł ꝑ errorẽ dãt ma
lũ ↄſiliũ ĩ piudiciũ alteriꝰptis nũqͥd ↄuẽiri poſ
ſint ad ĩteſſe. uið ĩ ſpe.i.ti.ð ꝛeqſi.ↄſi. O.i.V. ſi
ↄſiliarij.¶ In gl. i vbo tenet i fi.nõ. hãc. gl.q̃
ſolʒ alłari cotidie. ⁊ uẽ gl.ſentir̃ colligẽdo ar.⸗
hug. ꝙ iudex dʒ iudicar̃ ſʒ alłata lʒ hẽat ↄſcĩaʒ
i Sriuʒ ⁊ colligit hoc ar.ex tex.ĩ eo ꝙ papa bo
mãdat ordiario ut exeq̃t ſniaʒ delegati ẽt ſi ſci
at eã ĩiuſtã.ſi g papa ↄſulit:ſatiſ ĩtert ꝙ ceſſat
peẽʒ. ⁊ hãc opi. gl. tzʒ ⁊ ꝓſeqᷣt ꝑ pła vᷣba ĩ.c.i.de
offi. oꝛ. i. V. canões.⁊ nõ.illã gl.qꝛ ẽ pleniõ q̃lʒ
alia i hac mã Hoſti. ̊ diẽ̃ ꝙ ſi iudex bʒ ↄſciaʒ
firmã ? idubitatã: qꝛ clar̃ ↄſtat ſibi de võrio eiꝰ
qð ꝓbatũ ẽ ꝙ nõ dʒ tũc vðᷣpõer̃ ↄſciaʒ nec Sᷣ eã
ꝓnũciat ſʒ dʒ iſtaꝛe ut exonẽt᷑ ab officig iudicã
di.qð ſi efficere ñ põt dʒ appella? ad ſuꝑiorem
iux nõ.i.c.ſi qũ.S.e.ſʒ ſi ↄſcia iudiciſ ñ ẽ idubi
tata tẽ dʒ eã vᷣpõe ſi põt.ſʒ ſi ñ põt dʒ eaʒ iu
dicat ẽt ſi ↄſcia ſit erꝛonea ꝑ.c.ꝑ tuas.el.ij j.ð
ſi. z. c. las ðᷣ zſti.ſpo.ſʒ Jo.an.iĩ qſi nil diẽ re
mittẽdo ad nõ.ꝑ eũ ĩ addi.ſpe.ĩ.ti.ð alle.⁊ diſ.
F. ultio. an fi.ſuꝑ v.lʒ aũt.⁊ ibi ꝛcitatis uarijs
opi. æ magẽoꝝ ẽt theologoꝝ quos diẽ diſpntã
do uidiſſe tener̃᷑ Sriũ ꝙ põt qᷣſ hꝛe triplicẽ ſciaʒ
nnũ ut deꝰ.exẽplũ ĩ ſaceꝛdore q aliqᷣd hũit ĩ cõ
feſſiõe.ut ĩ.c.ſi ſaceꝛdos.ð offi.oꝛ.ſcðᷣam ut iu
dex ut qꝛ ↄſtat ſibi ex actiſ publicis.t᷑tiã ut pᷣna
tuſ. Si g iundex bʒ ↄſciaʒ ↄ acta publica ñ dʒ ꝓ
cedẽ fʒ illã qͥa n bʒ illã ↄſciaʒ ut iudx.ſʒ ut pᷣna
r 2z ipe hʒ iudicare ut iudex. ſʒ ĩ iſta ꝑplexiiate
diẽ indicẽ dẽꝛe laborare ad inqrendum vitatẽ.
quã ſi hr̃e n põt dʒ inſtaꝛe ut aleuiet᷑ ab oneꝛ iu
dicãdi.ſi ñ põt dʒ iforãꝛe cõſciẽtia ſuã ꝑ diſtin
ctõnẽ ð qᷓ.S.i.ꝙ lʒ ut puatꝰſciat Sriũ:tñ qꝛ ibi
ẽ tãqᷓ; iudex ñ dʒ curaꝛ de illa ↄſcia quã bẽt ut
pᷣuatꝰ.ſʒ ſi n põt aliq mõ ↄſciẽtiã ſuã ſic infor
mare ut puta qꝛ iudex uehemẽt᷑ credit ĩicurrere
peccatũ ſi ꝓnũciat ↄ ↄſcĩaʒ tẽ ñ dʒ ꝓnũciar̃:ſʒ
ſuꝑſeder̃᷑ ⁊ patiẽt᷑ pati penã ſi ſuꝑior eũ pnnirʒ
qꝛ iudicari nõ nult.ad hoc diciũ.c.lr̃as.⁊.c.ĩq
ſitõi. de ſen.ex.dicit iñ ꝙ ñ dʒ ꝑꝑ ↄſciẽtiã pro
nũciaz S acta publica nec ẽt abſtieꝛe ab offõ iu
diciali qꝛ tenẽdo priũ ↄfũdẽt᷑ totũ ius poſiiiʒ.
ꝓ hac opi.nide ꝙ nõ. beatꝰ thõas fa fe.q.lxx
Vij. articło 2.nbi it᷑ cetᷣa tʒ ꝙ indicazr ad iudicẽ
ꝑtinet tãqᷓ; ad hñtẽ ptᷣatẽ ð publico.⁊ iõ ñ dʒ iu
dicare niſi ſit iforãtꝰꝑ ꝓbatões publicas.⁊ ꝑ ĩ
ſtza teſteſ:⁊ ſilia. Jo.cal. hᷣ alĩ diſtiguit dicẽſ ꝙ
aur iudex bʒ ↄſciam ꝑ argumẽta leuia.⁊ iẽ dẽt
illã põer̃ æ iudica? ſm acta.ad h.c.ĩqᷣſitõi.j.ð
ſen. ex. ſed ſi ñ põt illã deponeꝛ nullo mõ dʒ iu
dicare cõſciẽtiã.ut.d.c.ꝑ tnas cũ ſi. aut hẽt
oſciĩaʒ idubitatã.⁊ tũc nullo mõ fʒ eũ dẽt ðpo

nere ↄſciẽtiã. ſʒ ĩ boc diſtiguir ꝙ aut hʒ ↄſciam
ʒ reũ.aut ꝓ reo.pꝰ caſu n dʒ aliquo mõ rcũ cõ
denare ſm ↄſciaʒ: ſʒ eũ abſoluẽ fʒ acta.qꝛ n bʒ
iudicare ſm ↄſciaʒ quã hũit ut pᷣnatꝰ æ abloluẽ
do eũ ab accuſatõe n fac ↄſciam.qꝛ ñ ꝓnũci
at eũ inocẽtẽ.exẽplũ.accuſat᷑ titiꝰ ð hõicidio te
ſtes nõ ꝓbãt ſʒ iudex ut pᷣuatꝰ ſcit ꝙ hõicidiuʒ
ↄmiſit.nõ.n.ut dixi dʒ eũ ↄ dẽnare nec eũ ꝓnũ
ciare inocẽtẽ ↄſciam ſʒ euʒ abſoluere mõ pre
dicto.æ ꝓ ̊ mẽbꝛo optie fac᷑.c.ſi ſaceꝛdos pᷣal.
2 cãu qn bʒ ↄſciam ꝓ reo.ut qꝛ ꝓbat᷑ ↄmiſiſſe
hõicidiũ ⁊ iudex ſcit ꝙ ñ ↄmiſitx. dicit ꝙ iudex
n dʒ eũ ↄdẽnare nec cãm delegare nec reminẽ
ad ſuꝑiorẽ ſi uehemt᷑ ſuſpicat ꝙ ex hec rẽiſſiõe
iſte danaret᷑.ſʒ dẽt ſuꝑſedeꝛe niſi cꝛedat ꝙ ſupe
rior eũ dãnabit.quo cãu dʒ eũ abſoluẽ. nec ob.
ſi dicat᷑ ꝙ ñ dʒ eũ abſoluẽ ſᷣm ↄſciaʒ ſuã.qꝛ pꝛo
prie eũ abſoluit:qꝛ nõ põt ĩfoꝛmãi ut index.nã
ſcia iudicial ineſt hõi tãqꝙ; i ſubiecto.vñ ex quo
hʒ certã ſciaʒ ut hõ nõ põt reciꝑe ↄriã ſciam ut
iudex.q̃ſi dicat ꝙ ĩ eodẽ ſubiecto ñ pñt ↄcurrẽ
Zrie ſcĩe.⁊ ſic ſcia indiciał n pt᷑ applicãi ad aiuʒ
iudicis ⁊ ſic potiꝰ abſoluit ex vᷣfectu ꝓbaiõis.
2 diẽ ꝙ alit᷑ dicẽtes ñ ↄſiderauerũt pᷣdẽa.Do.
meꝰ do.car.i ſũma tẽuit ꝙ lſʒ index hẽat ſciam
Zriã ut pᷣnatꝰ nihilominꝰ dʒ ſẽꝑ iudicãe ſʒ acta

2 ſi nõ iudicat peccat i eo ꝙ nõ obedit ſuꝑiori.

neceſſitat᷑.n.ex offõ pu.nõ ob.iura q dicunt ꝙ
agẽs ↄſciaʒ peccat. ꝓcedũt.n. ĩ pᷣnato qꝛ nõ
dʒ pᷣuatꝰ agẽ õ ↄſciaʒ.ſecꝰ ĩ hñte offm pu.qͥ fʒ
acta pu.indicaꝛe dẽt.⁊ ñ curare ðᷣ ↄſcia quã hʒ
ut pᷣuatꝰ.hãc opi.tẽuit gl.ĩ.d.c.i.ð of.or.⁊ gl.
2z bar.ĩ.l.illicitas. ꝗ. Vitas.ff. ð of. pᷣſi.⁊ muliũ
faẽ ibi tex. mihi plꝰ.plʒ opi.cal.pᷣteꝛ ultinʒ mẽbꝝ
nã cꝛedo ꝙ nũqᷓ; iudex dʒ iudicare ) ↄſciaʒ:
b tex.i.c.cũ et᷑ni.ð re iud.li.vj.⁊ ĩ cle.i.O. ueꝝ
ð hfr̃ti. ubi ĩ actu indicãdi tex. põderat ↄſciaʒ pᷣ
natã iudicis nec ob. ꝙ dr̃ iudicẽ peccãe ñ indi
cãdo.qꝛ illð ueꝝ qñ negligit.ſecus ſi ex iuſta cã
dr̃t nec plʒ rnſio dñi car.nã ñ minꝰobligaĩ pᷣua
1 obediꝛe legibꝰ pu.æ ſuꝑiori. ſʒ puatꝰ ñ tenet
obedire ſuꝑiori õ ↄſciĩaʒ ſuã.nt.d.c.kas.g nec
index iudicando. Sʒ ultimũ mẽbꝝ cal. nõ plʒ.
ut pᷣdixi.ut poſſit iudex abſoluẽ ꝛeũ õ acta:qꝛ h
eſſʒ ↄfundẽ totũ ius poſitiuũ ⁊ dar᷑ indici mãm

calũniãdi.nã ñ dʒ credi iudici ſi dicat ſe bẽe cõ

ſciam alicꝰ facti ĩ piudicinʒ alteriꝰ.ut.l.illicitas
.F. Hitas. ubi dr̃ ꝙ vitas reꝝ erroribꝰ geſtorũ
ñ niciat᷑. ⁊ iõ iudex dʒ iudicãe ſᷣm ꝙ pꝛobatũ ẽ
qꝛ ut diẽ cal.⁊ bñ tex.dʒ ĩtelligi ð His ꝓbatõibꝰ
H ibi colligit᷑ ex illa ↄditõe illatia.⁊ iõ ⁊c.q ifeꝛt
ex illo v. Vitas.ſʒ nos loqmur qñ index ſcit ꝙ
Hitas ẽ ĩ Zriũ Ad iſtũ rex rũdet᷑ ꝙ ſnĩa bᷣ te
nebat ⁊ trãſiuerat ĩ rẽ iudicatã.ut dr ĩ gl.⁊ inꝛa
nolũt ꝙ tal ſnia mãdet᷑ executõi ut ſit finis in
Delegatuſ qͥ impedſt
ECum gutem. die ſtatuta procedere
ꝑrẽ h̊i pꝛocurãtẽ pñiet.⁊ qᷓ;eũ ad diẽ illã cõm⸗
mittet appellarõe ꝛmotꝗ niſi ꝑtes negociũ pꝛo
ꝛ0 gẽt. ⁊ fa ꝑs ibi noſ.¶Mõ pꝰꝙ lʒ delegatus

Phe goftci boct bitis.
we cſect beito ieboet rlan
ne ionnbl egit oi eng bl ap
pif bermlr rln Aninin erſſe
iſeimyrtei riA nts / ceappel.
ininiceb'i tif i pon be boſt no.
G*n⁵ρ„d, nidano oppellnöis
upyrscy mnono eppelaröis q fr ifpto
an cgñ grs enücauerit nula appella
itanmi ailKiKötid a. en ncehf
iuſhe ſuo adrtiui appelaio imins tiſt
nilen epſſe npredmni n ime de id⸗
ilcosſorals. gnod notebis

Elitenis Stttgrte
Nee gn gpe ini
hj bifept ebeni petia hae
iraricziclnfirdrs Inin
iſio fechnnſut⸗ nicn
,efinncbp pec, biſt fc zn⸗
e1.4 .:
i i ntmno ſienf er aſi⸗
e tficleani e ſ.2 .

Aobdeens
diſthi

1chend
tir
inn
8, dic

N, rnei obecle acn
i leieegni ſ⸗ 6id-

nicinos.
lu denücin
Adoc do
☛
Nonii u
es 0
uſcictoe
diſßignir
ſa no po⸗
aq; oo
dai md
li ianſdn
tore til.

.5 .pr.

cciigideen
rtüi an 8 lte
nngingetitn in
haſdi on i

3ditnr n
ſieig, dr
t in eee
atiite Nin

leat gicoleſihetoirnan⸗
eſir ſtli uuattintin
iitis tlepon nlit giin znde.
riepit eim igſinmiͦ ti Dr
n o.cri ſim tinnhierbin iin
nim pnu nblonn , ipic iehen
