ẽ monaſterij hoc ẽ idubitatũ ſᷣm oẽs.⁊ tẽ hẽat
locũ iſte tex. Sʒ dubitat᷑ nũquid ꝓpteꝛ lucꝝ ap
plicãdũ moaſterio extrinſecꝰpoſſit mõachbꝰ ꝑitꝰ
eſſe aduocatꝰabbate ĩꝑante:⁊ oli fuit diſputata
hec qõ.æ ponebat᷑ ĩ teꝛmis i aduocato mõacho
mdaſterij młiũ ere alieno grauati: utruʒz poſſet
poſtłare i utꝛoqʒ foꝛo nt ð lucꝛo eiꝰ mõaſteriũ
releuaret᷑ ab oneꝛe debitoꝝ. Et nide plene bãc
qonẽ ꝑ Jo. an. ĩ regła ĩ ar. i meꝛcu.= ibi tãdeʒ
2cludit nõ eſſe licitũ.dr̃ tñ ꝙ lapꝰ abbas orinʒ
ſeꝛnauit: æ ꝓ hot prio facit norabiliter dictum
Inn. i.c. cũ.i.?.a.de re.iudi.ubi dicit ꝙ moa
chus põt eſſe ꝓcurator ſen aduocetꝰ ꝓ amico
monaſterij abbate iĩperãte: qꝛ i 9ſitiam tractat
de utiluate monaſterij:qꝛ ꝑ amicos monaſterij
Pmouet᷑ ntilitas ipius qð ẽ vᷣpuʒ notabile. pri
mũ in dẽm vꝛ honeſtiꝰ = ſecuriꝰ:vñ crederẽ
ꝓ amicis monaſterij poſſz religioſus eſſe aduo
catus ſuꝑiore ĩꝑante ꝑ illõ dẽm Inn ¶ Cilio
hic querit᷑ qͥ itendat iſie tex. dũ dicit ꝛeligio
ſi nõ debeèt eſſe ſuſceptoꝛes uł execuioꝛes foꝛen
ſis negocij uł eccliaſtici. So. Inn. expõit vbuʒ
ſuſcepioꝛes.i.aduocati.æ vᷣonʒ executores.i.ꝓ
curatoꝛes i foro ſecłari z eccliaſtico niſi in caſu
hic excepto.ſʒ hoſti.b ĩtelligit magis gñ alr: naʒ
cũ iſta ſint nocabła gñalia dicit qꝙ oia officia iu
dicialia ſũt eis ĩterdicta:⁊ pꝛo hoc facit.xvj.q.
i.c.ð pntiũ.⁊æ ex hoc vr̃ ꝙ nõ debẽt eſſe arbi
tri nec aſſumeꝛe officiũ indicãdi.æ nide ðᷣ hoc ĩ
Soe.i ti. ð arb. F. ſequit᷑ v.ſed q̃ro diligẽter.⁊
ibi Jo. an.⁊ i.c.pia ð excep.li.vj.ꝑ Jo.an.tã
go in.c.quintauallis.de iuꝛiur.nbi etiam pono
nũquid poſſint eſſe arbitratoꝛes:adde gl.nõ.ĩ
.d.c.ð pntiũ q̃ d'ẽ ð abbate ꝙ abbas ſine alicꝰ
mãdato põt eſſe arbiter æ ꝓcurator. 2 facit.c.
ſopite..ð cenſi.adde etiã nõbile dictũ Inno.
in.c.unico de obli.ad ra.in fine ubi dicit ꝙ in
ra que pꝛohibent clericis ſen religioſis officinʒ
procurationis ⁊ ſimilia loquuntur qn indifferẽ
ter uolunt exeꝛccꝛe hec officia. ſecus ſi nolunt
aſſumere talia officia in nna cauſa tantuʒ. quia
hoc ꝓhibere non fuit de mente canonum qð ẽ
notabile neꝛbũ:⁊æ ſequit᷑ archi.i.c.ꝑuẽit.lxxxvj
diſ. Sʒ collec.S.c.ꝓxio ⁊ in.c.dilecii de arbi.

De poſtulando.

tenet ↄꝛiũ.q̃a hoc.c.loq̃ruꝛ ĩdiſticte.⁊ ſoꝛte boc
diciũ neriꝰ licet pᷣmũ equs.¶ In gl.ij. ibi nec
audt᷑.nota hãc glo.uſqʒ ad fint᷑.Ex qua pꝰnõ
ꝙ; monachꝰſeu quiiqʒ ꝛeligioſus nõ põt agẽ ꝓ
ſuo monaſteꝛio taqꝙᷓ; ↄiũcta ꝑſona ſinñ mãdato:
2 ſatiſ ur̃ ꝓbaꝛi ex iſto tex nã ſi nõ põt eẽ sduo
caiuns ꝓ utilitate mõaſterij niſi abbate ĩꝑãte foꝛ
tius nec agere põt noie mõaſterij. Scðᷣo põt ĩ
telligi hec gl. ꝙ religioſus nõ põt ager̃᷑ tãqᷓ; cõ
iuncta ꝑſona ſine mãdato:ut i.c.nõnulli.i fi.=
in.c.ex ꝑte decani.de ꝛcſcri.⁊ ĩ iuribus hic alle
gatis.iĩ gl.tñ religioſus hoc ñ pot᷑it qðᷣ ẽ nota
dignũ.pro hoc facit qꝛ cognatio eoꝝ ẽ i ceł.⁊=
ſolũ in his q̃ cõcernũt uuilitatẽ monaſterij puta
ꝛſpeciu ſucceſſiõis dicũf̃ he cognatõeʒ i terris
ut.ſ.mõaſteriũ ſuccedat loco mõachi i ſibi ↄiũ
ctis.ut ꝓbat᷑ in.l.deo nobis.C. ð cpi.⁊ cle.ſac
xvj. q.i.in.c.i¶ʒ põt notari ex iſta glo.dũ di
cit ꝙ illa iura loqnũt᷑ in factis pᷣuatoꝛũ ꝙ iuꝛa
loquetia in cõiũctis debẽt ut admittatur ꝓ cõ
iũciis ĩ elligi in ↄiũctis cõiũctione caꝛnali.⁊ ſic
in factis pᷣuatoꝝ nõ aũt ĩ ↄiuctis ciuiluier pro
ut ẽ clericus cõiũctus eccłie nel religioſus mõa
ſterio.Sriũ iñ in clericis ſentit gl.i.c.ſeq.⁊ dic
nt ibi dicã n glo. fi. ibi ad alias aliéatiões
exiẽdit᷑.nota bene hoc diciũ gl.ꝙ uerbũ nẽdi
tio extẽdit̃ ad oẽs alienatões.⁊ ſic ꝓhibitꝰuen
dere ꝓhibet᷑ donare ⁊ ꝑmutatr᷑. ⁊ uide ad idem
tex.i.l.ſtatu libei a ceteris.ff.ð ſta.libe.i ſi.⁊ ꝑ
legiſtas ĩ.l.ſancimꝰ. C. de re.eccle. nõ alie. ꝓce
dit niſi i diſpeſatõe fieꝛet mtio ſen ↄmemoꝛgtõ
pcij:qꝛ tũc intelligit᷑ ſtricte de ↄtꝛactu nẽditõiſ:

nt ẽ tex.nõbilis.ĩ.l.fi.C. ð pꝛedi.decuri.ſine

cꝛe.nõ alie.li.x.quod rene menti. Abbas.

G

Bm ſacerdotis. =

mat ⁊ p ponit᷑ rõ.ꝛꝰ diciũ cũ ĩcluſa ex
ceptõe:ibi nõ niſi.ʒ pena.ibi clericꝰ Mõ pꝰ
ꝙ offm aduocatõis nẽ? nociuũ. ur̃ n frãger̃ ca
ritatẽ cũ quiſqʒ putet aduoxatũ alt᷑ius ꝑtis ſibi
aduerſum ⁊? nocumẽtũ offerr̃.⁊ ex hoc bic ifeꝛt
dñns an.ꝙ ſi quis ꝓmiſit aliquem nò offendere
ſub ceꝛta pena ꝙ ſi S illũ accepit offm aduocati
onis icidit ĩi penã. Itẽ dicit ĩ pactione paciſ qñ
alq ꝑmittũt ſibi iuicẽ nõ nocere ut ↄ exirãeis
non poſſit aducatõis officiũ aſiumeꝛe. idẽ di
cit ſi ſtatuto cauet̃᷑ ꝙ ſub pena nõ audest icui
nocere de tali familia ego puto uluʒ dẽm eſie
Vm qꝛ uerba pactionis pacis ⁊ ſtatuti odioſi g̊
bent ꝓpe ⁊ ſtricte ĩtelligi:nt le.⁊ nõ.i.c.ĩ nr̃a qᷣ
iiur. ⁊ in.l.iij. hec aũt nerba.ff.ðᷣ nego.geſ.
2 in.l.qcquid aſtringẽð.ff. ẽ.V.ob. Sed aduo
catns ꝓprie nõ nocet imo defendit iuſ publicũ
2 pᷣuatũ. uñ ex bꝰ dicũt᷑ milites.⁊ pᷣuilegiãt᷑ ĩ in
re i multis ut milites: ut in.l.aduocati.C. ð̊ ad
no.diuer. indi.æ qnicqͥd lucrant᷑ ẽ eis peculinʒ
qſi caſtrenſe.uñ pᷣuilegiãt᷑ nt nibil ex illo acqui
ꝛãt patri.nut ĩ.l.fi. C.de inoffic.teſta.⁊ uide gl.
ſing. que dicii hꝰ ꝓcedez ẽt hodie ĩ ſalario qðᷣ
aduocati ꝛcipiũt a puatis.in.l.foꝛi.C.ð aduo:

„

di.indi. Sʒ ꝓ tãto aduocati dicũt᷑ nocẽ. qꝛ ad
neꝛſa ꝑs arbitꝛat᷑ illũ ſibi nocẽ.vn nõ nere.ſed
quo ad opi. nocẽt.nõ eni dent aſſumeꝛe cãm in
iuſtã nt ĩ.l.rẽ nõ nonã.C. ð indi.⁊ ſic ꝓmonẽt
iuſtitiã q nnicuiqʒ reddit qð ſuũ ẽ.nt.S.i ꝓhe
mio.nã etiã ⁊ iudices dicunt᷑ cꝛudeles illis ↄtꝛa

quos iuſticiã exercẽt.tñ ĩ vitate nõ ſũt crudelei

ſʒ miſtri dei ⁊ iuſtitie nt dicit tex.xxiij.q.v. iĩ.c.
nõ ẽ crudeł.Et ĩ pſalmo dr̃ beatꝰ qͥ fac iuſticiã
omni ipᷣe.Sʒ qꝛ ſaceꝛdos nõ dʒ nocẽ alti neqʒ
i vitate:neqʒ quo ad opi.qꝛ non dzʒ ſeꝛuire uni
2 alti diſplicẽ ut hic:⁊ in.c.deniqʒ.xiiij.q.v.iõ
ꝓhibet᷑ ſacerdotibꝰ aduocatõis offiꝰ. Nõ in
ex hoc ⁊ ex tex. ꝙ hoc offi ẽ odioſũ ſaliem in
opi õ fo qᷓmuor caſus i qᷣbꝰ ſaceꝛdos põt
eſſe aduocatꝰ.pᷣmꝰ pꝛo ſe.ſcdᷣs ꝓ eccła ſua ⁊ ex
hoc nõ ꝙ cã ꝓpria ⁊ cã eccł e ponunt᷑ ꝓ diueꝛ
ſis.⁊ ſic cã eccłie nõ dẽ ꝓpꝛia ipᷣius rectoꝛis qð
gixi ĩ. c. pᷣcedẽti. Tertius caſus ꝓ ꝑſonis ſibi ↄ
iunctis:⁊ hoc ſi neceſſias imineat ⁊ non alit᷑.æ
dr̃ iminere neceſſitas ſi ↄiunciꝰ ꝓpteꝛ ipotẽtiã
nõ põt hẽe aduocatũ uel foꝛie non ita bonũ ſiẽ
ẽ ſaceꝛdos.Et ex hoc ⁊ ex pᷣcedenii cãu collige
unũ ſatis nõ bile ꝙ appellatõe cõiuncioꝝ nõ ne
nit eccłia cũ ecclłia ? coniuncti ponant᷑ hic ut di
neꝛſa qð facit ↄ gl.ij. hic Quartꝰ caſus ꝓ miſe
rabilibꝰ ꝑſonis.itellige ut dicit tex.S.in.c.i.qñ
ſũt ita m ſerabiles ꝙ ꝓprias cãs nõ pñt admi
niſtrare pꝛo ſe ut pupilli:uidue:ĩpotentes ⁊c⸗
Mõ.i..clericus.ꝙ exercẽs offiꝰ aduocatiõis
nł ꝓcuratõis õ aliquẽ a quo hũit bnti icurrit
pniciũ igratitudinis. vñ poſſʒ donatio reuoca

rii. ar hic iuntto. c.fi.ð donat᷑. Et ex h nõ. ide
cens eẽ ut amicũ qͥs aſſumat aduocatõis ſeu

ꝓcuratõis officiũ.Etc ex hoc ẽt põt dici ꝙ naſ
ſallus nõ põt aduocare uel ꝓcurare 3 dnm. al
tanqᷓ; ingratus poſſet feudo priuari. Et addu
co iſtũ tex.ad qõneʒ nũquid aduocat poſſit pa
trociari õ rẽ publicã a qua recipit ſalariũ doc.
nõ tãgunt hic ſed bar.ponit in l.ij. C. ð aduo.
diuer.iudi.⁊ per illũ tex decidit ꝙ nõ.vñ dicit
ꝙ doctores ſalariati a ciuitate non poſſunt
aduocare ciniiatẽ. Sʒ ilið dẽm ego puto nõ
eſſe neꝝ ⁊ Sriũ illius ſentiũt hic doc.⁊ Spe.in
ti. ð̊ aduo.F.i.v.ſʒ nũquid põt.dicũt eniʒ iſtuʒ
tex.intelligedũ ĩ bñficio gratuito.ſecus autè ſi
quis habniſſʒ bñficiuʒ a cinitate uł ab eccłia ꝓ
ſeruicijs ĩpenſis.qꝛ illud bnñficiũ nõ eſſʒ graiui
tũ.⁊ pro hoc ego aduco.l.aquilius ꝛegulus.ff.
de dona.ubi dicit ꝙ id qð donat᷑ magiſtro rõe
lſcipline nõ eſt mera donatio ⁊ ſic nõ indiget
inſinuatõe.ſʒ eſt quedã remuneratio.vñ ñ põt
ꝓprie dici bnficiũ ſalariũ qð recipit doctor ꝓ
lectura.nã recipit pꝛo laboris mercede.⁊ ſic nõ
tenet᷑ reipublice nltra laborẽ impenſũ ſen ꝓmiſ
ſum.nõ ob.tex.in.d.l.ij.qꝛ loquit᷑ ĩ decuriõibꝰ
2 in habentibꝰ honorẽ ⁊ bñficiũ ꝓprie ſumptũ
a cinitate.⁊ hec nõ. n gl. ij. ibi credo intel
ligendos confratres ſuos eiuſdem eccleſie.
Motꝛa gloſam ſingulariter quod appellatione

tcni ins c / inber i
Hamlllin ſan binn
SKN n . heſm eb

vocporinfent ßzco⸗

4
nuctenalnini 5 mau ſi
oſtia cmdee fun k i
pichms hiohigo⸗
gia ndc Nonlliinſi nelle t

e niik ibii bocajtlo nich⸗

iſe wnnt zriü n c anparn decmmi tint.

iinliere cti obi olvt netamim⸗ n
mnwo anini d gici nip / i
mio q iuni ornn e nii⸗ icligi
igone nginis .Mlnn Jen hoſt
lerheid Nintlitnein
itqiſeoni nti i.ani i . cñ
iicerp. .fit aed boed din in. d.c
mecetmmiobicotvii ura loperia de
scebatſeligi tigei goncis giütio

nel No ait i giuntiis amicina wel oune

titi Aaricvsnon admiuii addneo
iſerilimont C dereg gel.r de dento
Lſclteric cori d efſ dele Neiſteer.
veuckte cnens onis ponitp diuen
leg ngo iſc gioh gifige.
rolmt Norerci iu orini nen⸗
nins inus poſſt gppelart frater ?
uſen⸗ l inlvepin Drin f.pro ſocio
enon e ofunens ni ieraündsc

per ienli vni näe. ſangninis t j

Mear liore ſnguis ſe lur. E

linaliſßſanrß ſclennn⸗
en niiſclunonig n.

lhen Dodi d
dri cenn nureher de

ſalari n
ſano po⸗
ccha ſtice
chen op
1Mnti
ſucdos
lenſhi
word'
gon ien
t iden
t.cce
a laen
cula. ne
ne ſacgt
f.
ne eſſe
ſonis ſid
G. gr 9
gdls
ſnare c
ocue;
elte⸗
dor dicn
Pdnqni
guinns i⸗
enmmilen
Pinqaĩ t
Klßg
nario ſiſ
Js idao .
uls pon

Sein

Pun Din cAdnd Ood

“

4

—

1

9

Mn

Ani
pü
Ano dg liſtn, wri
. Nehore . lpoes pö
lr n dere ſe

Lilr; z.
qf ſmiti ſinriin 4

ODre eti

er bie Mvocnti lneſon in nniſe
lbreuhs labrtaitſii le
niſais nͦgle hrnr innr hone
1 unla li Aulitcolinmidpinfhercl
micoſet gii l n ainnne

ip⸗ ens ielerc / era ſn ii
Knnlenblesg ghrus ciſi Diro.
med en hll nineipennesi .
Rigtencn gentielſi dnani
A ponds diaia d W iene
dihcäüigrrindtes FeAcersraden

rweinzmii iniſimn tmnign
õ hnn
ſilus no ol Crolntl auisel
miliguns pſit in nunn g. 6
o lüer ad gonc⸗ öigiltmt
mmin )iettit unch ini

oi poltnliCadno
r lrtguͤf ct

in s tbie on N nnn
Gln coo

unc. ol rlün.
Cogors ſinn
õ

¶ De poſtalãdo

ↄiũctotoꝝ neniũt cõiũcti cõiũctiõe ſpũali nit ſt
cũcãonici eiuſdẽ ecclłe qᷓ adiuicẽ dicũt̃ conira
ires. ⁊ vr gl.nelle qdð quẽadmodũ ſacerdoſ po
teſt poſtulare ꝓ ꝓpiĩqs ita pro cãonicis Itẽ ſic
põt qͥs r̃as impetrare ꝓ propiquo ut i.c. non
nulli. de reſcri. ita ⁊ ꝓ cõcanonico.idẽ ſm Jo.
an. uidet᷑ dicẽdũ de amico intimo fraterna cari
iate dilecto: Mã iſte põt appcllari frater ur eſt
pulcher tex.i.l.nemo dubitat i.ꝗ. qui frater.ff.
de here. inſti facit.l.late culpe ĩ. ꝗ. amicos.ff. ö
v. ſigni dũmõ fm eũñ nõ pecunie cupiditas ſed
ipʒ caritas dei ĩducat ad poſtulãdũ.ad hoc ẽt
iducit ꝙ hr̃ mathei.xij.in fi.ſi qͥs fecerit nolun
tatẽ patris mei qͥ in celis eſt ipſe frater meꝰ ſo
ror ⁊ m eſt. æ ex hoc põt inferri fʒ do. An.qꝙ
amicus debeat admitti ꝓ amico ad agẽdũ ſine
mãdato pᷣſtita cautõe de ratihabitoe ſiẽ admit
titur ꝓpinquus ꝓ pro piquo nt i l. ſa ⁊z be.ff. ð
ꝓcuẽ. ⁊ in. d.c.nõnulli in fi. ¶ Aduerte qꝛ iſti
doc. nidet ſibi orij in hoc articulo. nã do. An.
eypᷣſſe renuit Sriũ in.c.ex parte decani.= in. c.
nonulli de reſcri.nbi noluit ꝙ nec amicus nec
canonicus admittat̃᷑ ad agẽdũ ꝓ amico ł cõca
nonico qꝛ inra loquẽtia de ↄiũctis diit itelligi
ð ↄiũctione ſangninis. Idẽ ſentit Jo. an. poſt
Hoſt.⁊ ſpe.i.d.c.nõnulli.⁊ clarins in.c.fi 5
curf.? expᷣſſe ↄtrariũ tʒ archi.iĩ.c.ſlatuiũ ĩ. F. cũ
aut ð reſcrip.li.vj.⁊.nide ð hoc qdð dixi in.d.c
ex parte decani nbi cõcluſi ꝙ inra loquẽtia de
ↄiũctis debẽt ĩtelligi ſtricte ĩ ↄiunctis ↄiũctio
ne carnali.nõ aũt iĩ ↄiunctis amicitia nel ↄiunc
tione ſpũali.æ ꝙ amicus non admittat᷑ addnco
bonũ tex.ĩ.l.tutori.E. de neg. geſ. ⁊ de clerico
eccle facit tex.ĩ. c. corã ðᷣ offi. dele. Itẽ iſte tex.
ĩ eo ꝙ eccłaʒ ⁊ cõiunctas ꝑſonas ponit ꝓ dinueꝛ
ſis. ad idẽ q; nõ.glo.ij.S.c.ꝓxio lʒ gl.fi.i.d.c.
nſtio de procur. ↄcorder cũ iſta.ſʒ primũ neriꝰ
nã ſʒ amicus intimus poſſit appellari frater æ
idem in ſocio ut in.l.neꝝ in prin.ff.pro ſocio.
m proprie non ẽ ↄiunctus. nã iter ↄiũctos cax
nalłr ẽ duplex niculũ nnũ nãle.ſ. ſanguinis 2 ĩ
diſſolubile ut.l. inra ſanguĩs. ff. de re. iur. Eſt
⁊? aliud ninculũ pᷣſumptũ.ſ. .dilectionis. ut.c.po
ſtremo.j.de appel. In amico vo nõ ẽ niſi nnũ
ninculũ cinile æ accidẽtale æ maxie hodiẽnis tẽ
poribꝰ qpus nõ reꝑit᷑ uerns amicꝰ:qꝛ in ueris
amicis dʒ eẽ idẽ uelle z idẽ nolle:nt nõ.i.d. .
amicos ? ꝑ Ciccronẽ ĩ li.de amicitia tñ ꝙ ami
cus admittat᷑ tennit Ci. in.l.exigẽdi.C. ð ꝓcur̃
⁊ eũ refert Har. = ſimplr trãſit i.l.nõ ſolũ i.¶

qui alienũ.ff. de ꝓcur̃.? tene menti qꝛ ppꝑ bas

auctoritates forte ſeruaret̃ hoc ↄtrariũ n
glo. fi. ibi neutrũ iunet idẽ ĩ Spe.i n. ð lega. S
quid ſi bʒ bificiũ ſʒ Inno. Gof.⁊ Hoſii. hic
dicũt ꝙ ſine pena poterit iuunare pꝰar.in.c.tua
?.c.neniẽs.⁊ i.c.ĩtellecto ⁊.c.ca te.de inreiur.
oſulit tñ hoſti.ut hoc caſu nõ aſſumat officium
aduocati ſʒ potius mediatoris. Mar. brix.i qõ
ne que cipit aduocatus diſtiguit qdðᷣ ant cermũ
cſt pᷣmã eccłiã fouere ĩiuſtã cãm æ iuuabir ſecũ

dã:qꝛ debet sgnoſceꝛe bonã fidẽ ſicut tutor. I.
quoniẽs.F.ſic.ff. ð admi.iu.Sʒ ſi ẽ dubium in
net primã ⁊ det aduocatũ ſecũde.mihi plʒ opi.
nn. ⁊æ ſequaciũ.facit qð ipſe nõ.i.c.cũ iaʒ du
dũ de pben. ſateor iñ ꝙ priaʒ nõ dʒ inusre 3
oſciam. F glo. hic q̃ro nũqd hic diſpoſitõ
iſtius tex. habeat locũ ſolũ in ſacerdotibꝰ an ẽt
i alijs clericis Moſt. diẽ ꝙ appellatiõe ſacerdo
tü hic ueniũt oẽs hñtes ſacrũ ordinẽ ſimile in
c.ij.de coha.cle. ⁊ mulie. Itẽ hñtes minores
ordies cũ bnficio.s.c.i Idẽ fortiꝰ de epᷣo q ñ
dʒ eſſe aduocatꝰ i foro ſeculati.v.q.iij ĩ.c.ſi.ẽt
ĩ cã ꝓpria qꝛ nõ ẽ decens uit epᷣſ exhibeat reue
rẽtiã iudici quã exhibẽ debẽt aduocati. nã ad
nocatus dʒ ꝓponẽ ſtãdo ⁊= nõ ſedẽdo.l.q̃ſqs.
C. de poſtula. ſj ſi es bʒ cãʒ corã iudice eccle
ſiaſtico ẽ ĩ optiõe ſua utx ꝑ ſe nł ꝑ aliũ nelit cãz
ꝓmonẽ. ar. bo.i.c.fi.de inra.calũ¶ Et ex his
ſentit hoſli.ꝙ inter ſacerdotes 2 clericos inſe
riores nõ ſit dꝛia.ſentit ẽt ꝙ ſacerdos ñ poſſit
poſtłare corã iudice ſecłari niſi ĩ caſibꝰ hic expᷣſ
ſis nec ẽt coꝛã iudice eccłaſtico cuʒ percepiioe
ſalarij iuxta nõ. S.c.prox.⁊ ſic ſentit ſine ſa
lario põt indifferenter poſtulare coram indice
eccłiaſtico. Jo. an.⁊= cõit᷑ moderniores ſcqnteſ
tenent oppoſuũ h.nã ſᷣm hanc opi.hoſti.nihil
adderet iſtud.c.ad primum ? ideo dicit ipſe ꝙ
ſacerdos indifferẽter rõe ordis ꝓhibet᷑ poſtu
lare miſi ĩ caſibus hic expᷣſſis. Sed ĩ clcꝛicis ife
rioribꝰ tene ꝙ dictũ ſnit ĩ.c.i.S.e.⁊ h mihi plʒ
quia tex. hic idiſticte ꝓhibet ſacerdorẽ poſtula?
⁊ idem dicẽdũ ĩ epo ut dixi.lxxxviij di. peꝛlatũ
2. c. eps vñ ſicut ſolus ordo pᷣſbiteratꝰ ꝓhibʒ
a ſciẽtijs netitis nt ĩ c.non magno ⁊. c.ſuꝑ ſpe
cula.ne cle.uel mo ita ab officio poſtulationis
ne ſacerdos nidet᷑ alijs nociuus ut iĩ᷑ pricipio
lre. ¶ Wltio hic q̃rit᷑ nũqͥd clericns poſſit ipu
ne eſſe aduocatꝰ eccłaʒ a qua bʒ bñficiũ „, ½
ſonis ſibi ↄiunctiſ tex.a orio ſenſu nidetur hic
ꝙ ſic. qꝛ ſponit penã qñ patrocinãt᷑ ꝓ extrane
is. Vin. tʒ h̊ Zꝛiũ ⁊ ad tex.iſtũ ſupplet maxie. ſʒ
egidins tʒ primum ⁊ ſentit hoſti dicens ꝙ pro
ſtricte cõiunctis et miſerabilibus perſonis põt
aduocare eccłam a qua hʒ bñficiũ facit ꝙ nõ
.S. c.i.?. c. peiicio. de iureiur. Et nota. bene
hoc diciũ ex quo hẽs ꝙ magis qᷣs tenet᷑ iunare
ꝓpinquũ ꝙᷓ; eũ a quo hũit bñficiũ:⁊ ſic pꝛopin
quitas p̃fert᷑ hic amicitic ꝙ nõ. Ex hoc poſſet
etiam iferri ꝙ naſalus ñ tenet᷑ iuuaꝛe dñm 53
pinquũ.⁊ ad hoc uide qð nõ.in Spe.ð aduo.
F.i.v.ſʒ nũq̃d clericus.⁊= ſatis fac iſte tex.a cõ
trario ſẽſu ⁊ d ctũ.c.petitio. ¶ Nũquid poſſit
qͥs adnocaꝛe patriã z genitoꝛeʒ nũqd reneat
quis potius patꝛocinari ꝓ patre uł ecõtꝛa. nidᷣ
ĩ Spe.iĩ ti. de aduocato in. S. i.v. ſz qd ſi pater
hoſti. ⁊ ſequẽti ⁊ in effectu ↄcludit ꝙ põt eſſe
aduocatus patriã. pꝛo hoc facit.l.pe.ff. ð in.
2 iure ⁊.l.ij C. de aduo.diuer iudi.nbi certe
ꝑſone ꝓhibent᷑ goalijs permitrit. Iteʒ ↄcludit
ꝙ potius tener iunaꝛe partẽ ꝙᷓ; patriã.ar.in.l.
£ i

¶ De ꝓcuratoribꝰ

nt vi. ff. de iuſti.æ iur̃ ubi prius noĩant᷑ ꝑentes
qᷓ; patꝛia.hoc dicit eſſe ueꝝ qñ pr᷑ ptendit iuſtaʒ
cãm atł ſi eſſz rebellis patrie dʒ filius iſurgeꝛe ⸗
pꝛem vñ ſi pateꝛ eſt bannitus ita ut poſſit ipu
ne occidi põt filius eũ impune occidere nt ĩi. l.
mie.⁊ ibi Oar. ff. de reli.æ ſump.fu. Ni.ab.

¶C Se ꝓcuratoꝛibus. NLica.

¶ Nontinnara fuit hec Nica.S.in pᷣcedenti ti.
⁊ dic ut ibi.qro qͥs dicarur ꝓcuẽ.dic ꝙ ille q̃
mãdato dñi aliena indicia miniſtrat ut i.l.i.ff.
eo. Qui enĩ adminiſtꝛat ſine mãdato nõ dr̃ ꝓ
cur̃.ſj negotioꝝ geſtor ut hẽ ꝑ toiũ ti.ð nego.
geſt. C. æ dꝛiam iter ꝓcura.ſindicum ſen icono
mũ ⁊ actoꝛẽ nið ꝑ glo.i.c.ſi qͥs eꝛga.ij.q.vij.⁊
ꝙ nõ in.c.petitio.j.e. Mi.ab.⁊ẽ
on
Lia quidem. al
quis tanqꝙᷓ; alteꝛius ꝓcuratõ ni
ſi hẽat mandatũ legitime faciũ
primo premittit modũ .fo ſlub
mittit mandatũ ibi qꝛ igit᷑. ö. prio ꝙ ge
ſta cũ falſo ꝓcuratore non tenẽt i piudiciũ dñi
dic tñ ꝙ nalẽt in preindiciũ falſi ꝓcuratoriſ ur
in.l.ꝑlanriꝰ.ff. e.facit.l.iij.ĩ..fallꝰ.ff. rem.ra.
ba. MHãõ. o ꝙ aſſerenti ſe eẽ ꝓcuratorẽ alte
rius ⁊ fidẽ ltimã de mãdato nõ faciẽti ñ eſt cre
dendũ ⁊ optime indicio meo facit iſte tex. ↄtra
gl. in. l.i. C. e.? ſequaces qͥ dixerũt ꝙ ꝑ negati
onẽ aduerſarij res efficit᷑ dubia ita nt ðbeat ad
mitti aſſerẽs ſe ꝓcuratorẽ cũ cantõe ð rato ſʒ
HBar. 3 i. d.l.i.? ĩ.l.nõ ſolũ ĩ..qui alienũ.ff.
eo.⁊ nidet᷑ pbari hic:naʒ papa nullo modo ult
hic iſtũ admittere negatio g facit rem dubiam
i fauorẽ negantis nõ in eius pᷣiudiciũ ⁊z ĩ fano
rẽ aſſerẽtis ſe eſſe ꝓcuratorẽ ał ſequeꝛet᷑ abſur
dũ ꝙ quilibet admitteretuꝛ cũ cautõe qꝛ nõ ha
beret niſi dicere ſe eẽ procuratorẽ.Si enĩ adꝰ
ſarius ſuus hoc fatetur hʒ intentũ ſi negat res
efficit dubia ſᷣm illam opi.⁊ ſic admitteret᷑ cnʒ
cautõe cuiꝰ ↄtrariũ hic ĩnuit᷑ ⁊ tene ad hꝰ tex.
hunc menti:qꝛ nõ ſolʒ allegari æ nide ꝙ latius
dixi in.c.corã de offi.dele 5 5 ⁰ i ſindica
iu univᷣſitatis reqͥrũtur teſtes exiriſeci ab illiſ ðᷣ
nni vᷣſitate nec dñt illi ð nnivſitate ðᷣſcꝛibi ĩ iſtꝛõ
ut teſtes:qꝛ cũ ipi auctoriʒãt ĩ iſtrõ ñ dñt eẽ ꝑ
tes ⁊ teſtes ⁊ idẽ dicẽdũ ĩ alijs geſtis ꝑ uniueꝛſi
tatẽ eadẽ rõe ꝙ tene menti fatereꝛ tñ ꝙ ſi in fu
tuꝝ oriret᷑ ↄtẽtio de geſtis ĩ un inerſitate ꝙ ſin
guli pñt teſtificari ſi ñ pᷣtẽdũt ↄmodũ.ad ꝙ al
lego bo.tex.in.c.neniẽs el.ij.in fi.de teſli.⁊.c.
tercio loco de proba.ſʒ ꝙ inſcribãtuꝛ in inſir̃o
ut teſtes nõ ẽ decẽs ne ĩ eoð momẽto nideãtur
auctores ⁊ teſtes. Item nõ ꝙ canonici ⁊ teſtes
debẽt ſe ſubſcribere in iſtrõ ſindicatus ⁊ hꝰ ob
ſernabatr oliʒ ſed hodie ſatis ẽ ꝙ inſcribãtur ꝑ
nõriũ iuxta nõ.in.c.i.ð his que fiũt a prelatis
uel forte papa ad maiorẽ cautelã:qꝛ prima ni
ce fuerat deceptus ꝑ falſuʒ procuratorẽ noluit

banc ſolemnitatem bic adbiberi.¶ In gl. i. nõ
iſtã glo. ſingularit᷑ nam quotidie allegarur et ſi

mił glo.habetr᷑ in.l.non ſolũ.ꝗ.qͥ alieno.ff.eo.
ꝑ Spe.i.ti.de ſatiſda.in..iij. in pᷣma colun.
⁊ ſpãliter prio collige ex hac glo.⁊ tene ſẽper
menti ꝙ ꝓcuratoriũ ñ ſolũ põt ꝓbari ꝑ inſtru
mẽtũ ſed etiaʒ per teſtes.⁊ licet doct.hᷣ ſimplici
ter trãſeant iñ in hoc ſũt multe narietates per
legiſtas ⁊ mitoꝝ antiquoꝝ ſniã r̃tulit Jo. an.
in addi.ſpe.e.ti.F.iij.poſt prin.Et ordinatius
2 plenius dicẽdo ſcias ꝙ q̃daʒ ut De.tenne
rũt ꝓcuratoriũ nõ poſſe pꝛobari ꝑ teſtes uit ꝛe
fert Cy. in.l.i. C. e. motꝰ pᷣncipalr duabꝰ roni

vns. pria qꝛ teſtes nõ faciũt fidem in pᷣiudiciũ

dñni abſentis cũ nõ fnerit ad hᷣ citatus ut ĩi. c. ij.
ð teſti.⁊.l.ſi qũ. C.e.⁊ ſic atteſtatões nõ ꝓdeſ
ſent reo S dñm ſed iſtrumẽtũ fac fidẽ ↄ quẽcũ
qʒ.l.cũ pᷣcibus.C. de proba.⁊ in.c.cum Joan
nes de fide.inſtru.⁊ iõ ꝓcuratoriũ dʒ probari
ꝑ inſtrumẽtũ ⁊ nõ ꝑ teſtes ut reo ſit cautum ʒ
dnʒ abſentẽ. Secunda rõ ſi eni admitteretur ꝓ
batio per teſtes deterioraretur cõditio rei qꝛ ſi
poſtea dñs nenièſ nolẽs iteꝝ agẽ negando ſe ðᷣ
diſſe mãdatũ illi ꝓcuratori habet reus neceſſi
tatem iteꝝ producèdi illos teſtes nõ autẽ ſic ẽ ĩ
inſtꝛumẽto Har. i. d. l.i. ? i.d. F. qui alieno ſe
quit᷑ opi.gl.nẽe quam etiã ſenſit Spe. in loco
palt.⁊æ ad rões De.rñdet ꝙ quẽadmodum in
dubio iuriſditõis index cognoſcit an ſua ſit in
riſdiꝰz ualet ſnia eriã iinſta ex quo nõ appellat
nt nõ in. c. ſuꝑ litteris.S.ð reſcri.ubi plene dixi
ita dicit dicẽdũ cũ dubitat᷑ ðᷣ procuratorio uit
teſtes producti ꝑ procuratorẽ faciãt fidẽ ) dñʒ
abſentẽ ⁊ ſi in neritate non erat procurator ⁊
fuit pronũciatũ pro eo.⁊ tũc ſolũ ſuꝑerit dño
abſenti ꝛemediũ agẽdi de falſo teſtes ⁊ ↄtra
procuratorẽ:ſicut ſi uigore inſtr̃i falſus ꝓcura
tor fuiſſet pronunciatꝰuerus.duo gin effeciu
ex pᷣdictis ſenſit Oar.primo ꝙ procuratoriũ
põt probari ꝑ teſtes.ſᷣm ꝙ in re dubia ꝓbatio
facta ꝑ cũ qͥ aſſerit ſe ꝓcuratorẽ pᷣiudicat dño
abſenti quo ad ꝛeñ. hoc ultimũ dẽʒ mihi nõ pla
cet nec Har.urgenter illud probat nam ſimile
ſuum ẽ nalde a ꝛemotis ⁊ cõtrarium aꝑte ſentit

Hoſt.iĩ eo ꝙ querit ntꝝ ſnia ĩteꝛlocutoria ſux

legitimatiõe mãdati pᷣiudicet dno ⁊ cõtludit ꝙ
aut dñs ſciuit iterlocutoriã latã ⁊ nõ ↄdiẽ nec
appellauit ⁊ facit ſibi pᷣiudiciũ:ſecus.ſi ignora
nit. ar. opti.i.c.cũ ſuꝑ de offi.dele.⁊ in.c.ex in
ſinuatõe.j.eo.nã ſi ꝓcuꝛatoꝛ ſe ĩgeſſit ſine ma
dato ñ debet hoc noceꝛe dño abñnti ⁊ ignoꝛũti
ſʒ ipſe ꝓcuratoꝛ tenet᷑ ad inteſſe ipᷣi ꝛeo ut ĩi.l.
plautius.ᷣff.e.ti.? idem dicẽdum cũ falſum pꝛo
batur pꝛocuꝛatoꝛiũ ꝑ inſtim. Secunda opi.pn
cipal fuit Ja. ð butri. diſtiguẽtis niꝝ teſtes ſint
parati iĩ iudicio ⁊ tunc peꝛ cos poterit pꝛobari
procuꝛatoriũ qꝛ nõ ẽ timõ ꝙ hoc fiat cã dilatã
di iudiciũ.ant teſtes nõ ſũt ꝑati ſʒ petit᷑ dilatio
2 tunc ſecus.facit in.ar.c.lias.ð reſt.ſoo. Ler
tia fuit opi. cuiuſdaʒ Guilł.anglici dicẽtiſ ꝙ ãt

i ſucni
D mlui n m n

mon n clocl.

gavor solen t
inug ſelir
mamui in io
en oan hoſget
iarl Gſfulnti godit 1 gis
in ſtole um Nßbie n .
inantanal ul in
gſamſſihot chn N ſts r unn
larſnſ'fim n nn 4un
pri wban ivho hiy i ant ſe
eſſenltpanumni fili i 4in⸗ ſtum
jn loltiinmmn ifegciscn i
oeproenin mi ni ndo e. nits
ini Gu il Cetbiee'no dit
ini obrsper teſts &h zumini procu
rliſanſduöe ꝛer odiga ide hodemos
ybaolr oodinti an lle ſrprocurnor 1
hori vneciͦidei cis inego arden
Ainae roretug noſrn urcehen en
Nolentoprobereer eſtsnt ſetnan
lſichntj nonorpyſno pins aniſz
niatem gn ſſh uſß tui
nide oines ti inmmmgs ice

nCd beefdi Nonſeperiur leſa gvo

nmmi Noenftontzergo n Argomen

Nnngio
a ondebenns leeedere irns
—

mi in liff
a N lfd anf ann a ſnpmn

I
Niuel nonſengo ne ge
4 8 fleit,cer
unh nn
toſimtiontz.gye eig
nutmrliſeteee dd
Er Nabr n g Ai iun ſii

nimrt qatb
de boc n
pror ti
90 prde
tore vo
in verde
raoni
bic ſod/
ꝙ d ſo
bic dici
j. eoden
dm dea
d indiar.
loe fei eet
nidas o
m fo
aien
ncorä in
ſapflan
fſen. E
min go
ſine oſe
ne dehʒ
nerſt e⸗
alijſ neg
eo ſact

ſonent:
deſin,

it

èDO
laits rſi e Ani

Ammi i e n
ſineain üſten Rötti
datli⸗ 8 iumnic
Meltſenctcz 9,
. eUIIN. Culuanähee⸗.,
giimriäign ei
edinien ztei

lc iztinnmi
Mudcflpaonbta ans e
uurirrolnit loſani nitij
mi Br l eit imt
inignt majjli r i in⸗
Ainliis Deritngnitſnenin
gunſisnlr lten hiſtin
Aimna futüinnagoni mul
NNoninns drcinnieedn
ndörhahädunti rmeu
iespoliduiidinn
Denitikueine mngrmnmtn
Hiymüiti nn tiſliigrin
ninimrti il ilti tir n
mmmiin ini uſn
prnſe nm u nb n , efn
innoantorn
a Gaslit Bryin Erieh
enbn iufnh ͤrnin

lin tie
jzitſert vonmefolen
uNdifent un a
an i vummicndn i
L a5 Mmonriĩ ntunmſnt
B Staänrunzheen

ſi nin
N C

ꝓturatorſũ fuit factũ ĩ cinitate aut ĩ rure.prĩo
caſu nõ admittitur probatio peꝛ teſtes cũ ð fa
cili potuerit haberi tabellio. ſed ſecũdo caſu ſic
maxie cũ allegatur ĩpotẽtia propter celeritateʒ
ad hoc ꝙ betur i ſili ĩ.l.fi. C. de teſta. Jo. an.
i addi.pᷣdicta dicẽ ꝙ ↄſuetudo iudicioꝝ nõ ad
mitiit probationẽ per teſtes ⁊ placʒ ſibi h oↄſue
mudo ſaliẽ ex ꝑte actoris in fine iñ diſtiguit qðᷣ
aut offert iſta probatio ad lites futuras 2 ñ dʒ
admitii qꝛ difficile ẽ ꝓcuratoriũ ꝓbare p teſteſ
ꝑꝑ multas clauſulas que ſolẽt apponi i ꝓcura
torio nã multa ſũt qͥ meliꝰ ꝓbant᷑ ꝑ inſir̃a q; ꝑ
teſte s ut nõ.i.c.iij.loco.de ꝓba.⁊ i.c.i.ð cẽſi.
li. vi.ubi gl. enumerat multos caſus requirẽteſ
ſcripturã. aut offertur probatõ qad lites pᷣteri
tas ut quia nult qͥs pꝛobare ticiũ fuiſſe ꝓcura
torem ⁊ ̊ probatio dʒ admitti ſm eũ ſine agat
iier procuratoreʒ ⁊ ꝛcũ ſeu tertiũ duerte
qꝛ hec dicta io. an. nõ urgẽt ⁊? prio nã cadẽ rõ
quo ad difficultatẽ probãdi q agit᷑ ð lite p
terita ſiẽ ð lite futura. Itẽ õ hãc opi. Jo. an.
vi pꝰ tex.in.c.cum oli.de priuil.nbi tenor pᷣni
legij amiſſi põt probari per teſtes Itẽ faẽ tex.
i l.ne ſatiſdaꝰ.ff rem. ra. ha. nbi dr ꝙ procuꝛa
toriũ pꝛobatur eo ipſo ꝙ dns ĩ libello dixit ſe
feciſſe tale ꝓcuratorẽ ſtãdũ ẽ gꝰ dictis teſtium
nã ad ſubſtãtiã ꝓcuꝛatoꝛij ſuffiẽ ꝙ dñs dicat fa
cio te procnẽem meũ nt ĩ.c.peticio j. e. Quĩta
fuſt opi Bal. i.l. i. C. e. ubi diẽ ꝙ ſi reꝰ nõ ułt
admitiẽ ꝓbatões per teſtes dʒ adminti procu
rator cũ ſatiſdatõe qꝛ ex obligatiõe pꝛobatiõis
pot ꝓbabiłr dubitari an ille ſit procurator ⁊ ẽ
hoc bonũ ꝛemediũ ĩdeficiẽs t ego cꝛedeꝛeʒ p
indiſtincte procedat gl noſtra ut debeat admit
ti nolendo probare per teſtes ut relenemir ab
onẽ ſatildandi moneor primo ꝑ iuris niriuſqʒ
ꝛegulã qua cauetur ꝙ pareʒ vi hʒ inſtzʒ ⁊ teſteſ
nt in. d.c. cũ Joãnes ⁊ ĩ.l.in exercendis ð fide
inſtru. C. ſed hec r̃gula non reperitur leſa quo
ad probandũ procuratoꝛiuʒ ergo ꝑ argumẽta
?7 opi. magr̃oꝝ non debemus recedere a iuꝛis
regula. Mes te procurator põt ↄſtitui per
nuncium nur in.l.i.ff. ðů ꝓcur̃.cum eꝛgo ſcriptn
ra non ſit de ſubſtantia ꝓcuratorij ergo nec de
ſubſtantia probationis 3* facit.c.ex inſinnatõe
j. e.ubi reuocatio ꝓcnratoris põt probari ꝑ
teſtes. gꝰæ ↄſtitutio ut Zrioꝝ eað ſit diſciplia. ð
iureinr. intellecto ⁊ in.l.i.ff.de his qui ſunt ſui
uel alie. ur. In hac et ſnia eſt diuina regula qᷓ
cauet᷑ qdð ĩ ore duoꝝ nel triũ dʒ ſtare oẽ vᷣbuʒ
nt in euangelio æ tranſumptiue in.c.Iʒ univᷣſis
de teſt. Iteʒ papa põt cõuinci ꝑ duos teſtes ut
nõ.ij. q. iiij c.preſul: fortius ꝓcuratorium dʒ
poſſe ꝓbari per teſtes nec ob rõ De. pᷣall. nã
eadem rõ ẽ in inſtro nam inſtm producium pR
ꝓcuratorem nõ facit fidem contra dñm abñtẽ
qꝛ ꝓductio inſtrumenti eſt de actis ut in. c.qm
ira de proba.nõ. Inn. in. c. cum in iure in fi.
de offi. dele. æz nihilominus procurator ꝓbat
ſe ꝓcuratorẽ ꝑ inſtrumẽcũ g eodẽ mõ ꝑ teſtes

¶ De pcuratorib=

nec ob. ſi dicat̃ ꝙ nõ fnit citatꝰ dñs in receptõe
teſtiũ qꝛ iſti teſtes nõ ꝓducunt᷑ p̃ncipalr contra
dnm ſʒ ad legitimãdã ꝑſonã ꝓcuratoris pntis
vVñ pᷣiudicat ipᷣi ꝓcuratori.nã ſi ĩ neritate nõ ẽ
curator nõ tenebit᷑ ad iteꝛeſſe ut.S. dixi.⁊= ut
reo ſit meliꝰ cautũ ſi ex aliquo dubitaĩ puta qꝛ
ꝓcur᷑.nõ eſſʒ ſoluẽdo poſſz exigi cautio. ar.i.l.
uulgo. ff. ð admi. tuto. in.l. ꝙ ſi de ſpãli.ff. de
mino.æ pᷣdicta bñ nõbis ¶ Scðo pᷣncipatr nõ
ex gl.ꝙ cũ dubitat᷑ an aliqs ſit ꝓcur̃. admittit᷑
cũ cantõe ð ratihabitõe hoc ꝓcedit ẽt ſi dubita
tur an habuerit ſpale madatum ut notabiliter
ꝓbatur in. d.l.ꝙ ſi de ſpali. Sʒ ↄtẽtio eſt inteꝛ
legiſtas ntꝝ aſſerẽs ſe procuratorẽ ad recipiẽ
dã ſolutõʒ debeat admitti cũ cautõe ſi dubitat̃
ð mãdato Ci. æ alij. quidã tenuerũt ꝙ nõ pro
pter granitatẽ preiudicij nt nõ.i.d. S. qᷓ alieno
c in. d.l.i.facit.l.Vo ꝓcuratori.ff. ð ſoł.ſʒ baꝛ.
tʒ Zriũ in.l.ſi ſine.ff. rem. ra.ha.æ h mibi plus
plʒ qꝛ ẽt ĩ requirẽtibꝰ ſpãle mãdatum admittit

qͥs cũ cautõe ſi dubitat᷑ nt.s. dixi ⁊ facit.l.łi.ff.
e. ſ. rem ra. hi. (B. nõ ex gl. ꝙ clerici numerã
tur int᷑ ↄiũctas ꝑſonas.i.ſicur coniũcrus agit
pro ↄiũcto ſine mandato cũ cautõe ita ⁊ cleri
cus ꝓ eccła ſua ał.c.nõ liceat.xij.q.ij. ſʒ illð.c.
nõ ꝓbat ſed loquitur cũ agitur de reuocatiõe
rei male alienate quo cãn i fauorẽ eccłe admit
titur qᷣlibʒ ut ĩ.c.ſiqs pᷣſoiteroꝝ ð re. ec.ñ alie.
de hoc articulo dic ut plenius dixi ĩ c. fi. . ti.
prox.⁊ i.c.nõnulli ð reſcri ltio ſcias ꝙ Bhᷣ
glo.procedit ĩ pꝛocuratoꝛe actoris.in procura
tore vo rei dic ut nõ.i.c mãdato.. e. In glo.
in nerbo legalłr. uult ergo gl.ꝙ mãdatũ procu
ratoriũ tũc ẽ legałr faciũ cũ ĩ eo apponũt᷑ ea q̃
hic ſubijciũt ĩ tex. Huic dẽo reſiſtit hoſti. dicẽſ
ꝙ ad ſubſſanciã ꝓcuratorij no requirũt᷑ ea 3
hic dicũtur ſed ſufficit ꝙ apponant᷑ ea q̃ heẽnt
J.eodẽ mandato ĩ prin gl.i. Vel ſm eũ iſtð mã
datũ de quo hic ðᷣbebat eſſe legalłr factum ideſt
ad inſtar decreti ꝙ ĩterponit᷑ ſm leges ĩ aliena
tõe rei eccłe ut iternẽiat ↄſẽſꝰ capli ſubſcriptio
nibus ꝛoboratus.⁊ papa hoc fecit hic ne ðcipe
ꝛetuꝛ. fo in hoc negocio quaſi ſẽtiat hoſti. ꝙ re
gulariteꝛ nõ ẽ neceſſaria ſubſcriptõ teſtiũ ⁊ cão
nicoꝛũ in cõſtitutõe udetrin, ut di
cã.j.i.c.unico.de ſindi. t ĩ fi. gl. hec gl. nẽ
ſuꝑflna ſm hoſt. peꝛ ea que notãt᷑ ĩ.c.edoceꝛi ðᷣ
fſcri.Et dic plene ð hac mã ut ſiibi dixi.tene mñ̃
mẽti glo.pᷣſũppoſito ꝙ pᷣlatus nõ poſſit agere
ſine ↄſenſu capli tñ ſi nult caneꝛe de ratihabitõ
ne debʒ admitti. ¶ Extra gl. qritur nũq̃d con
nerſi eccleſie debet ↄſẽtiꝛe in ↄſtõe ſindici nł ĩ
alijſ negocijſ eccłie. Egi. tenuit hic q; nõ z pro
eo facit iſte tex.ĩ eo ꝙ facit ſolũ mẽtionẽ ð pꝛe
ſpyteriſ æ diacõibꝰ.æ de hoc nide in Spe.iĩ ti.
de ſindi.v.quid de ↄneꝛf.æ peꝛ YFꝛede.cõſilio
.cc vViij.nide tex.iuneta gl.in.c.ex eo.ð elect.li.
vj. peꝛ Inno. in. c.ij. ð inſti. ĩ hoc multũ attẽ
denda eſt conſuetudo eccłie. Sed de iure puto
dicẽdũ ꝙ in ſpñalpus puta ĩ electõe pᷣlati non
.2

¶ De ꝓcuratoribꝰ

dent nocari ↄuerſi laici ad eligẽdũ cũ clericis.
tex.ẽ nõbilis in.d.c.ex eo.nalʒ tñ ↄſuetudo in
ↄtrariũ ni ibi eſt gl.nõ. Sed in tempora ibus
idẽ puto ad hadduco.c.⁊ ſi xpᷣs ð iuꝛiur. iũc
ta ſupraſcriptõe cũ fi.c.ubi ꝓbat᷑ ꝙ appellatõe
capli nõ ↄphẽdũt᷑ ↄuerſi ⁊ ſentit Frede.s.non
iñ allegat illũ tex.qᷓ optie fac᷑:ſʒ i locis ubi oẽs
ↄ vli ſint laici.Ecẽplũ ĩ iſtis iheſuat is pᷣluppo
ſito ꝙ ſint approbati iẽ oẽs habẽt nocẽ ĩ electi
one pᷣlati ⁊ ĩ alijs negocijs.ad boc.c. cum oliʒ
ð arbi.⁊ ſic itellige Ann. in.d.c.ij. .
Renuocat᷑ ſnia q̃ᷓ
Berela m. condemnatuſ fuit
in expẽſis ex inſia cã abſes ltime excu
ſatus qꝛ i ardua cã procurarorẽ cõſtituere no
luit ita cõit᷑ ſũmat᷑ Uel põt ſũmari ad itelleciũ
meliꝰ ⁊ ſic nõ nalʒ ſnia ẽt expẽſaꝝ cõdẽnatoria
lata ↄ abſentẽ ex ꝓbabili cã ltime ꝑ nũcium ex

cuſaium pria pars deciſe ponit partis qrelam
fa dat iudicẽ ibi mãdamꝰ.¶ p ꝙ iſirmi
tas ẽ iuſta cã nõ ↄparẽdi ad citatione iudicis.
? itelligo de ifirmitate ipediẽte acceſſũ. vñ dic
tex.iuris ciuilis ꝙ leuis febricula ⁊ netus qrta
na nõ excuſat ut ĩ.l.qſuũ.ff.de re indi.uið tex.
inncra glo.in c.placnit.⁊.c.ꝑuenit.xviij.diſti.
An aüt ifirmitas ſuoꝝ excuſet nið tex.cũ glo.
i.c.cõis.xxiij.di 6 fo ꝙ ĩi codẽnatõe expẽ
ſaꝝ fiẽda ð ↄtumacẽ nõ reqᷣrit᷑ noua cita ſʒ il
lico põt iudex ↄtumacẽ ĩ expẽſis co ndemnare.
ai aun mmalt⸗ iponẽda ⁊ i miſſione i poſ
ſeſſionem ex pꝰ ⁊ fo decreto dic ut plene dico
in. c.i.de iudi ö. ʒ argumentum a Zorio
ſenſu ꝙ in leuibus cauſis tenet᷑ abſens ex ꝓba
bili æ neceſſaria cã ↄſtituẽ procuratorem ⁊ ne
ſcio alibi iſtum rex Jre no camtl optimam
ex ꝑte citati ĩpediti nt mittat excuſaroreʒ ad iu
dicẽ ⁊ ſic faciat eũ ceriũ ðᷣ ipedimẽèto ſuo quid
aũt oꝑet᷑ excuſatio hec Inn.⁊ doc.reliqͥ. młiũ
hic inſtãt. Sed tn brenit᷑ ⁊ clare ↄclude ꝙ oꝑa
tur magnũ effectũ nam ſi index fuit certificatuſ
de impedimẽto nõ tʒ ſnia lara õ abſentẽ ex pro
babili ⁊ neceſſaria cã ĩpeditũ tex.ẽ aꝑtuſ ĩ.d.l.
queſitũ ⁊ ibi hoc ſeqtur Mar. Ad ideʒ allego
tex.in.c.ſi duobus.q de appella.nbi pʒ.qꝙ non
nalet ſnia ſi iudex eſt certificatus ð legitia exce
prione abſentis ad idem.l.nõ vẽ latitare.ff. de
iudi.unde intelligo iſtum tex.iĩ fi.ꝙ iſte fuit ab
ſolutus a ſnia de facto.nam de iure n erat opꝰ
abſolutione cum eſſet nulla ⁊æ pro hoc facit.qꝛ
hic non fuit appellatum ab iſta ſnia ut dr i gl.
i.in fi.nec fuit perita reſtõ õ ſniam. Si aũt ex
parte impediti nõ mittitur excuſator tunc ſnia
tʒ mero iure qꝛ index probabiliter ignorabat
ſz põt peti reſtõ ex iuſta cã õ ſniaʒ ar.i.c.ex liſ
de in inte. reſti. 2.ff. ex qui. cau.ma.ꝑ totũ An
aũt iudex teneatur credẽ excuſatori dic ꝙ ñ ut
in.c. cum bertoldus de re indi. nõ Mar. i. d.l.
queſitum ſed excuſator dʒ offerre ꝓbationem
2 ſi index non uult admittẽ ſnĩia ſua non iʒ ſʒ ſi
excuſator non offert probationem tʒ ſententia

iudicis rõne pᷣdicta. Qualr aũt ꝓbet᷑ ifirmitas
dic ꝙ poterit ꝓbari faciliteꝛ mittendo medicuʒ
Itẽ poſtqᷓ;ᷓ quis ↄualuit poterit ꝓbari faciliter
ex aſpcctu.nt qꝛ hʒ faciẽ extinctã.ar.in.l.miore
xxv. ãnis er⸗i Kedetnimo n -äl guenm
2 hec nõ. n glo. i.nõ hãc glo. que aꝑte in
nuit ꝙ uerbũ querela refert᷑ ad eũ qͥ nõ ↄqrit
citra appellatõeʒ glo. tñ ĩ.l.ij. E. quõ ⁊ qñn in
dex dicit ꝙ ſiue citra appellatiõeʒ ſeu petendo
reſtõeʒ qͥs dr qrelare ſʒ dic illã glo. procedere
largo mõ itelligẽédo vᷣbũ querela ſʒ ſtricto mõ
procedit glo.iſta ꝙᷓ; nõ ꝑꝑ ſtatuta pronidentia
3 querelãtẽ ĩ certis cãis ut nõ extendãt᷑ ad liie
appellãtẽ cum ſint ſtricii inꝛis.¶ In gl. ĩ vbo
infirmitate detentus hec glo.uſq; ad finẽ labo
rat in diſputando utꝝ abſens citatus teneatur
mitiẽ ꝓcuratorẽ ſi ꝑ ſe ↄꝑẽ ñ põt Sʒ diſtiguẽ
do latiꝰcapiẽdo dca Cal. hic ⁊ bar.in.l.i.ff. de
diuerſ ⁊ tẽpo.pſcr. ubi põit hãc mãʒ ꝙ ant nõ
põt qͥs ↄꝑere ꝑ ſe qꝛ inhabilis ad ↄparendum
puta qꝛ excõicatus ſᷣm nnã opi.⁊ tũc tenet᷑ mit
tere pꝛocuratorẽ.ut ĩ.c.in elleximus.ð iudi ſʒ
unũ itellectũ. Aut nõ põt ꝑ ſe cõpaꝛeꝛe priuile
gio ꝑſõe ⁊ tũc ſi ipedimẽtũ eſt pꝑperuum teneruꝛ
mititeꝛe procuratoreʒ. ut ſi ẽ ep̃s qͥ nõ dʒ ĩ iudiꝰ
ſeculari cõpareꝛe ꝑ ſe.vV.q.iij.i.c. fi nel aliꝰ in
dex õ iudex ipᷣalis n tenet
mitteꝛe procuratoꝛẽ ſʒ dʒ expectari donec fuẽit
functꝰ officio nt i.l ꝑs l̃arũ.ff. ð iudi.dixi ple
ne ĩ. c. legebat᷑. ð ma.⁊ obe. Aut n impedit᷑ cõ
pareꝛe pᷣuilegio ꝑſõe nel alia ihabilitate æ tũc
