uxoꝛẽ ⁊ hoc ꝓpt᷑ oneꝛa mẽimonij. ſʒ alio ꝛeſpe
ciu ẽ utile.ſ. ꝓpt᷑ fõnicatõeʒ euitãdã ut ſic eui
tet maiꝰ malũ. MHic Aꝛiſtoteles cõſultus a q
dã adoloſcẽte an expediret nubeꝛc. rñdit eum
pñiam acturũ qðcunqʒ feccrit.uult dicere eſſe
durũ cõtrabẽ mr̃imoniũ ꝓpt᷑ oneꝛa mr̃imonij
2 qꝛ ĩipedit cõtẽplationẽ. Iẽ durũ ẽ nõ cõtra
hẽ ꝓpi ſtimulũ carnis.⁊ iõ dicebat illũ pñiaʒ
acturũ qdcunqʒ fecerit.qðᷣ nõ are .
ater ⁊ fili
mnamn 8 ſpũs ſãctus
va nnione nõ collectiua ſeu ſilitudia
ria ſt una eẽntia ſoã ſeu nã.qꝛ ſubã ñ ẽ gñans
nec genita nec ꝓccdẽs:qꝛ illi actꝰ nõ attribuũ
tur ſubẽ:ſʒ ꝑſonis:nec.ꝑ hoc ĩ trinitate cõclu

dit᷑ qternitas.Contrariũ ſẽtiẽtes:ur hẽtici ſũt
cẽſendi niſi ab eꝛꝛoꝛe reſpiciant æ coꝛꝛectioni
aplice ſedis ſe ſupponãt.h.d. Et didit ĩ duas
ptes pncipaleſ. In p'ꝛcprobat doctriaʒ abba
tis ioachini. In fa ibi ꝛeprobamꝰ: danat illã
almerici. Drima ꝑs facit quinqʒ.prio repro
bat opinioneʒ ipſius Joachini ↄ mgr̃m ſñiaꝝ
q; ꝓſequit exprimendo motia: ⁊ rationes ipᷣi
us.fᷣa ibi nos ãt:approbat ⁊ ꝓbat ſmaʒ mgꝛi
quã dãnabar Joachinus. ttia ibi cũ gᷣ rñdʒ
auctoritati ꝗᷓ pricipalłr mouebat᷑ Joachini. qr
ra ibi ſi q. dãnat tenẽtes opi. Joachĩ. Quĩta

ibi nullo pteſtat᷑ ꝓ monaſterio cui pᷣfuit. Joa
chin Mõ pꝰ qð vba dãnamꝰ ⁊ rprobamꝰ
ponũt᷑ hic ut diueꝛſa.⁊ dic ꝙ ꝓpᷣe dãnare ẽ ꝛc
ſin remedio ſubleuãdi tõmẽètis ſeu ignoĩc ſnĩa
lit deputare. Reprobare vo & rẽ ꝛõnibus eui
dẽtibus reã facẽ uł ponũt᷑ ad maiorẽ cxaggẽa
tionẽ ſeu aggrauatõeʒ.ſʒ pmũ ẽ ſubtiliꝰ.¶ꝛ
collige vam ⁊ catholicã opi.circa eẽntiã trini
tatis. Eſt. n. unica ⁊ va cẽntia ſubã ſeu nã.uñ
pr̃ nõ hʒ ſubãʒ ſeꝑatã a filio nec filꝰ a pꝛe nec
ſpũs ſãctus a pꝛe ⁊ filio.nec ꝑ hoc cõcludit q
ternitas:qꝛ quelʒ illaꝝ ꝑſonaꝝ ẽ illa ſũma cẽn
tia ſubã ſeu nã.uñ ꝑſõe nõ dr̃nt a ſbã nec ſbã
differt a ꝑſõiſ.pone exelpũ ĩ igne ſeu ĩ luie ĩ ꝗ
tria reꝑiũt᷑ vʒ ſplẽdor ignis ⁊ caloꝛ.⁊ ſʒ unicũ
ſit lumẽ:diuerſimõe tñ oꝑant illa tria.nã igni
attribuit᷑ uſtio:ſplẽdori illuiatio .calori calefa
ctio.ſic pr̃ filius ⁊ ſpũs ſãctus ſũt una ſubã.ſʒ
qr̃nt ĩ ꝑſonis iõ legi᷑ q deus apꝑuit in igne.
Rõ duos enões iſti? Joachini pᷣm ĩ eo ꝙ
còcludebat. Detrũ lõbardũ mgrʒʒ ſnĩaꝝ ĩinuẽ
q̃ternitatẽ.nõ.n.cõcludebat qᷓ̃ternitatẽ.qꝛ ut
dixi ĩ pcedẽti nõbili illa reſ ſũma quã ponebat
Pe.nõ ẽ ſeꝑata a ꝑſonis.⁊ ſic nõ cõcludit᷑ qᷓ
fnitas.¶ Eꝛoꝛ ĩ eo ꝙᷓ dicebat ꝙ pẽ ⁊ filiꝰ
ſpiritꝰ ſẽs erãt unũ nõ va uniõe ſubẽ.ſʒ collec
tiua ſeu ſiłkitudinaria uniõe.ſicut ⁊ fideles dñr
unuʒ nõ va uniõe ſubẽ.ſ unionc caritatis ⁊ e
iuſdẽ uoluntatis.qð falſiſſimũ ẽ.ſic multũ cau
te ꝓbat tex.ĩ vVſi.nos ãt.nã filius hũit ſubãm
a pꝛe ut ipſemet teſtatus eſt dũ dixir qð dedit
mihi pẽ meus.maius ẽ oĩbus.nõ.n.poſſumus
dicere ꝙ habuit ꝑtẽ ſubẽ.qꝛ ſubã diuina ẽ idi
niſibilis nec poſſumus dicere ꝙ habuit totaʒ
ita ꝙ pꝛ nil ſibi retinuerit:qꝛ fᷣm boc deſijſſet
ſubã pꝛis.gꝰ neceſſario cõcludẽdũ ꝙ pꝛ totaʒ
ſubãm dedit filio'z totã ſibi retinuit.Ex quo ĩ
fert᷑ clare ꝙ unica ẽ eẽntia vVacit᷑ pꝛis ⁊ filij et
ſpũs ſãcti. Et põt poni cxẽplũ ĩ lumĩe accẽſo
aliud lumẽ acendẽte:æ ĩ doctore plene trãſfe
rẽte ſciam nã totã trãſfeꝛt ⁊æ totã retinct. ⁊ ex
hoc ↄfundit᷑2 caoz:. Et ex hoc ꝛ cludebat̃
rertium dum dicebat ꝙ nulla res cẽt que fo
ret ſumma eẽntia ſubã ſeu natura//Nota ulte
rius duplicẽ unionem. nam quedam uera que
dam eſt collectina unio ſicut multi lapides.
Et nota plures auctoritates hãc ultimã unio
nẽ ꝓbãtes.⁊ nide ð multiplici nuniõe ꝑ Beꝛ⸗

— —

--- f f f ——

niſteimei ns ,und ſihe
lunilimmm ii n Nut duga
irilihri ihinſiz plne in
õ 45 ſn⸗
ol iſium to nciit lbe hcult⸗
tteq tls babli ibima dieade
enond grelh oti ci aſbi faimuit toiz.
ſicſfigreliſirnes n. gindts dvopi
Miibunans;itis Jn gni odo iudi
di o et ro e vinc mi gianie
—
hog wdũ iſuisdi nn idi t r
mui rta emnt iglani u llo mat
pet mrggi o rm ¶ Narno
onſipicht ewn niri m i diuins
imcenã niceir tin lie dig
igini tonſnp dcnotnt inodaun
lnli ei t ig alggeg eiihen
uiſiycbriſimn hrcitr di g geminl
nutinisginoninnddaichiun
8 näüm uina ſiͦnore a
elegic, ce ho er mi 3
ir NAidi pi mlo gt ti⸗
enagſclaii ia Ooclani rlan
ſuacede⸗ 8 ſo Pivclcr ihi

bobin
ſisbriciglind
re⸗ emdaſterio ni⸗ „ 6
ſeics huccmgic ſl
Neiinn di bmſent
n

ffert a õ
a repiit ̈ ſalcor gyis e or r Fun
lume duumſni ñ oornt ilo mi. 4 Gui
ribuit uſio: ſolidon ilnimnio C(Nlon cale,
ſepj ſiius e ſpis ſicns ſitunn ſubi.h
ipſonis iö egit geus gpplitin igne.
dnos endesiſii Jorchinin ieo
ndcba. Denuͦ löbardi nagß; ſnan ime
nitntẽ. no. n. cöcludeban dternitate qr ur
pcedèn nobili ila teſ ſümg qud ponedar
e ndeſepaa a ſonis 1 CNd Cdcndi
as. (v enorded &) icedar per fli
rit ſes crat unũ no va nnde ſbe Pcollec
ſen ſciudinaria umioe ſcut e fidcles dnr
zno vaunioe ſube. 5unione anitnis ? e
e uolunmtis. go faliſini d.ie nultu can
pba texi N.nos it nu flis huͤtt ſubanm
dent ipſanetteſums et di int dedit
Bin:nan mins icus non haſiumd
ſcere dadrit ge ſodẽ. n ſubä dinina ei⸗

ſſbilis net poſſonns icne KWE
1 pi nil ſbi rennmcri:,n inmdoe ſ
bi piis g'neteſſanid –
bam dedit filo? toni ſbi reinuit
centia vacli Meis? ſa

. „ : ſo
, r pot poni cxei
s ſicn. Erpol ci docote in ruſte
oum n zfen 1 wii ine
ae ſciam na ton 3 f gier eludcbii
2 „9 er hol!
du. ? end:. a qe ſo
. Pun diccba ml nle
ernam Oumumna, cr
vera
aſam mn unlin ⸗
rs ngmo ſun nn Unno
danm eſt col itncs bic utn 1
Et nota plu iplici unioe

De ſũ.tꝛi.⁊= fi.ca.

de trino ⁊? uno.nã młtipłr reꝑit᷑ unio eſt.n.col
lectiua unio cũ młti lapides ↄſtituũt unũ acer

num. Itẽ ↄſtitutiua cũ multa mẽbra cõſtiruũt

unũ coꝛpꝰ ⁊ multe ꝑtes unũ totũ. tẽ ẽ cõ
iugatiua qua maritus ⁊ uxor dicunt᷑ una caro
ẽ tn illa unio nõ vVa:ſʒ ↄiugatiua ⁊ nide gl.ĩ.c.

debitũ ðᷣ biga.dicunt᷑.n. una caro:qꝛ ↄiungũt

ad unã carnẽ ꝓcrcandã. Eſt unio natiua qua
ex carne⁊ anĩa naſcit᷑ unꝰ bõ.nõ.n.eſt hõ ſine
ala uel ſine coꝛꝑe:ſʒ ex anĩa ⁊? corpore ſeu ex
onione aĩe ⁊ corporis efficit᷑ unꝰ hõ.eſt unio
patiua qñ hõ Vrute nõ iſtabilis:ſʒ ↄſtãs ſibi
met nitit᷑ uniri. eſt unio ↄſentanea cũ ꝑ carita
tẽ multoꝝ hoĩuʒ ẽ cor unũ.eſt unio uotiua cũ
hõ oĩbꝰ notis adheret deo. ẽ etiã unio digna
tiua qua xpᷣs ex limo ſeu ex carne nr̃a aſſũptuſ
in ꝑſonã bumanã ¶ In v. nos aũt nõ. ꝙ eſſẽ
tia ſubã ſeu nã trinitatis ẽ incõpꝛchẽſibił.non
.n. põt ↄprehẽdi:qꝛ hec eſſẽtia nõ fuit creata.
⁊ ſcire eſt rẽ ꝑ cãs cognoſcẽ.nec ĩ creaturis pt
reꝑiri ſiłe ncecſſario ↄcludẽs ⁊ rẽ demoſtrãs:
qꝛ nõ põt tãta ſilitudo notari iter creaturaʒ =
creatorẽ quin maior diſſiłitudo ſit.ſed ut dixi
põt ad corticẽ poni ex in lumie. Itẽ nõ.ꝙ no
mina ꝑtitiua ĩ maſculino æ feminino gñe deno
tant diſtictionẽ ĩ ꝑſonis. QIn neutꝛo vogñe
denotãt diſtinctionẽ ĩ ſubã.vñ põt dici ꝙ aliꝰ
ẽ pr aliꝰ ẽ filiꝰ ⁊ aliꝰ ẽ ſpũs ſcus:qꝛ ꝑſone ſunt
diſticte. ſy nõ põt dici ꝙ aliud ſit pr̃ alið filius
alið ſpũs ſcus:qꝛ nõ ſunt diuẽſe ſubẽ.ſʒ eiuſdẽ
er eolls q filiꝰ habuit ſubãm a pꝛe ab e
teꝛno nõ ꝑtẽ:ſʒ totã.⁊ pꝛ ẽt ſibi retinuit totaʒ.
vñ diſtiguẽdi ſũt tres mõi.gñatiõis.duo reꝑi
unt᷑ ĩ humanis.ʒꝰ ĩ diuĩs. In prio modo ſubã

dat᷑ pꝛo ꝑte ⁊ pꝛo ꝑte ꝛetinet᷑ ut ĩ gñatõe carna

li.nã dat pꝛ ꝑtẽ ſubẽ ⁊ ꝑteʒ ſibi retinct. ¶ In
2*mõ ꝑ modũ refuſiõis dat᷑ tora ſubã ⁊ nil re
tinet᷑. ut cũ aqua ↄuertit᷑ ĩ glaciẽ.iux illð matẽ
me genuit mox gignit᷑ ipa ex me. ¶ In teꝛtio
mõ tota ſubã dat᷑ ⁊ tota retinet᷑:ut ĩ diuinis.⁊
põt poni ex ut.S.dixi ĩ docẽte ⁊ in luie. Iteʒ
nõ.ꝙ dictio ſicut non ſemꝑ denotat oimodam
ſilirudinẽ. ¶ Itẽ ĩ v. ſi qꝗs. collige ꝗꝙ defẽden
tes opi. reprobatã ſunt hr̃tici:⁊ dic ꝙ grauiuſ
peccat defendẽs opinionẽ reprobatã ꝙᷓ; inueni
ens:qꝛ defendẽs errat ⁊ ultra ſuũ errorẽ pᷣbet
alijs audaciã errãdi.uide bo.tcx.xxiiij. q.iij.q
alioꝝ. ¶ Itẽ nõ. i v. i nullo. ꝙ delictũ pꝛelati
ẽt circa fidẽ cui nõ cõicat caꝰ nõ pᷣiudicat ipi
capꝰ ſeu cecłie ðᷣ qꝰ płe dixi ĩ.c.i.de do.⁊ ↄtu.
Mõ.ibi maxie ꝙ hec dictio ðᷣſignat ⁊ ðᷣnõt ið
ĩ cqu grio.vñ ꝓprice iſta dictio maxie ſtat ↄꝑa
tiue ponẽs idẽ ĩ cãu Sorio.uið gl.iĩ.c. ad abolẽ
dã ð fi.pſbi.⁊ ĩ.c.ſacꝛo ð ſẽ.ex.ĩ v.ſi laudabil
MOnʒ m hec dictio maxie. ſtat ĩpropᷣe ⁊ põit᷑ ꝓ
tãtũ.xij.di.illud.xi.q.iij.ſi qꝗs eps.⁊ utrobiqʒ
reꝑies płres ↄcor.nã ſẽſus hꝰ lc ẽ ꝙ delictuʒ
Joachini ñ dʒ obeſſe mõaſterio cuiꝰ fuit ĩſtitu
tor maxie cũ ipe ſcripta corrigẽda ſubmiſerit
diſpõni ſedis apłice qi inuat ꝑ hãc diſpõeʒ ma

xime qð idẽ eſt ſi ñ ſubmiſiſſet ſe diſpõni ſedis
apłice.ꝙᷓdoqʒ hec dictio maxie ſuꝑabũdat ut
in aut.de iudi.in prin.⁊ ibi ꝑ glo.Et ex hoc ⁊
ex tex.nõ.ꝙ; dãnato auctoꝛe ut hẽtico ñ dãnã
tur oĩa ciꝰ oꝑa. nã tenẽdo dictionẽ maxie ꝓpᷣe
pʒ ꝙ lʒ Jachinꝰ fueꝛir hẽticus. monaſteꝛiũ tñ
cuius fuit ipſe iſtiutor nõ dãnatur. ⁊ hꝰ iõ qͥa
iſtitutio regularis ñ hʒ auctoritatẽ ab iuẽtore
ſed prĩcipalr a papa qͥ inſtitutõeʒ approbat ut
i. c. fi.de relig. do.æ de hac mã.dic ut plene nõ
i.c. fraternitatis ðᷣ hẽti.xxxvij.di.ſi quid ueri.
⁊ nõ hic tex.ibi in hac paꝛte ⁊c.¶ MNõ ex fine
le ꝙ diabolus appellat᷑ p̃᷑ mẽdacij.⁊ dẽ pꝛ q̃
parator ſeu ĩuẽtor dũ dixit neq̃q; moriemini:
ſʒ eritis ſicut dij. Gene.iij.⁊ ſic. diabolꝰ fuit
pmus qꝗ dixit mẽdaciũ.qnqʒ appellat᷑ antiquuſ
hoſtis ut ĩ.c.nõ magno ne cle.uel mo.qnqʒ v
ſutus hoſtis.xvi.q.ij.uiſiſ.qnʒ lupꝰ rapax.j.ð
elec.ne ꝓ defectu.qnʒ inimicuſ hoĩnʒ ĩ.c.lʒ de
ele.qnʒ ſemĩator diſcordie ut ĩ cle. ad nzaʒ de
hẽti.qnʒ ſimpłr appellat᷑ diabolꝰ ſeu demon ut
5. c. Pal& In ae if bar gl. öclara ꝑ gl. .
i v. nec Saa S gl. ĩ v. n. n. ĩ fi. hoc non
plʒ Jo. an. ⁊æ bñ vñ vitas ẽ qð ꝛñder.j.ĩ v. cũ
g. ⁊ ibi ẽt hoc tʒ gl.⁊ forte hec glo.ꝓceſſit ex
errore ſcriptoꝝ.⁊ hoc teneas licʒ pe.? Ab.di
cãt qð rñdet ĩ v.nos ãt:qð nõ ẽ ueꝝ qꝛ ibi
bat ⁊ appꝛobat opi.pe.ſj rndʒ ĩ v.cũ
gl. i v. nec gẽita ibi.notõalia.? appellãt̃ notio
nalia ſs Jo. an. qꝛ ꝑſonas noriſicãt ut pʒ ẽt in
declararõe quã põit gl.i fi. Sn ea. gl. ibi te
neant᷑ adiectĩe ⁊c.æ dicẽdũ ꝙ adiectie dr tenẽi
qñ uenit ad q̃lificãdũ ⁊ reſtringẽduʒ ut ſi dico
petrus albus excludo ab alio petro albedineʒ
ſubſtãtiue tenet̃ qn nõt hoc eſſe ĩ ſubã: ut ſi di
co petrus ẽ qͥd albũ:nõ nego ĩ alijs albedineʒ
lIʒ ſupponã ĩ iſto.ita ſi dico pr̃ eſt gñans: bene
dico ſiue teneat hoc nomẽ gñans adiectie ſeu
ſnbſtãtiue: qꝛ ſi teneat᷑ adiectie excludo gñatio
nẽ a filio ⁊ ſpũ ſãcto.ſi tenet᷑ ſubſtãtiue ẽ va ꝓ
poſitio:qꝛ pr̃ ẽ qͥd gnãns.⁊ hʒ ĩ ſe ſubãʒ ĩ qua
eſt quid gnãns.ſi vo dico ſubã diuia ẽ gnãnſ:
ſi gnãns tenet᷑ adiectiue ẽ fla ꝓpoſitio qꝛ ſubã
diuĩa n ẽ diuiſibił z excluderẽ gnãtiõeʒ a pr̃e.
ſi vVo tenet᷑ ſubſtãtiue uera ẽ ꝓpoſitio qꝛ ſubã
diuina ẽ quid gnãns qꝛ eſt ibi pr̃ qui generat.
C In gl. ĩ V. florẽſi ibi ⁊ ſi bona eſſent repro
barent᷑ ⁊cẽ.pondera glo.quia uidet᷑ contra tex.
nam bic monaſterium cuĩus Joachinus fuit ĩ
ſtituror non reprobat᷑ nec fuiſſet reprobatum
etiam ſi Joachinus fuiſſet in pertinacia ut col
ligitur ex dictiõe maxime tenẽdo eaʒ ꝓprie ſiẽ
dixi in nõ. ¶ Itẽ uidet᷑ j tex.in v.õſi qͥs ibi in
hac parte ⁊c.ſed dic ut pꝛedixi ꝙ damnãtur in
ↄntiam omnia opera auctoris damnati ut nõ
hẽant auctoꝛitatẽ ex auctore damnato: ſʒ põt
recipi ⁊ defendi ſicut ꝛecipiuniur ⁊? defendunt᷑
alia bona. nã vitas nõ mutat᷑: lIʒ auctor repro
batꝰ ĩ aliq ꝑte fuẽit eã ſecutꝰ.⁊ dic ut nõ.iĩ pre
alł. c. frnitatis ⁊ ĩ.d.c.ſi qͥd vi. Micolaꝰ Ab.

¶ De cõſti.

¶ De oↄſlitutionibus. xica

¶ Hec ꝝica põt ad pᷣcedẽtia ⁊ ſequẽtia ſic cõ
tinuari. Lractaturꝰ auctoꝛ de iure premiſit de
ſũma trinitate pro ſui oꝑis fundamento:quia
ubi fundamẽtũ deficit nihil ſuꝑedificãi potcſt
i.q.i.cũ paulꝰ.⁊ qꝛ oẽ ius ↄſtat ex ſcripto:⁊ n
ſcripto. Inſti:de iu.nã.gen.⁊ ci..cõſtat.⁊.ĩ.
di. F: cũ itaqʒ.ius ãt ſcriptũ ẽ certiꝰ ⁊ nobiliuſ
Igeo auctor premiſit de iur̃ ſcripto.ſ.ð cõſti
rutõibus:⁊ poſtea de iure nõ ſcripto.ſ.ð cõſue
mu ¶ MAirca ꝝicam pꝛo declaꝛatõc ipſius æ ma
terie quero de tribuſ. prĩo quid ſit ↄſtitutio.
2. vñ dicat᷑. ¶ ð an ad eſſe legis ſcu cõſtõnis
requirat᷑ ſcriptuꝛa.¶ Eirca pmũ dicẽdum ꝙ;
cõſtitutio põt capi ſtricte æ large.pꝰ mõ cõſtõ
ꝓPpe ẽ qð pricepſ ſtatuit ut i.c.ↄſtitutio.ij.di.
Large vo ſumit᷑ pro oĩ iure ſcripto ẽt ĩferioꝛiſ
⁊ ita ſumit᷑ hic.nã ſub ꝝica de ↄſti.auctoꝛ trac
tat nedũ de ſtatutis pricipum:ſʒ ẽt iferioꝛum
ut. . c:cũ ocſ.⁊.c.cuʒ.¶¶.⁊ ꝙ ita lãge ſumat᷑
clarius ꝓbat᷑.i.di. .cuʒ itaqʒ.põt ẽt hic ſumi
ſm primũ modũ ⁊ tẽ oportet dici ꝙ nigruʒ ſit
gñalius rubꝛo:nec hꝰ ẽ inuſitatum ut pʒ.C. ẽt
ob chyꝛo.pe.als pignus detineri poſſe.ſuꝑ ꝝi
ca.⁊ ſuper ꝝica.dc offi.dele.li.vi.iuncto.c.fi.
¶ Auo ad fm. vn dr̃ cõſtõ dic ꝙ a cõ.qð ẽ
ſil ⁊ ſtatuitio.? quatenus refertur ad cõſttõcm
pncipis:dic ꝙ dr̃ ↄſtõ qᷓi coĩs ł ſił ſtatuitio.qꝛ
lex dʒ eẽ coĩs oĩibus ⁊ ñ õ certas ꝑſonas.iiij.
di. eꝛit ãt lcx.hinc nõ.dicit Mar.in.l.oẽs ppli
.ff. de iuſti. ? iu. ꝙ ſi ↄſtitutio fit õ ceꝛtã ꝑſonã
ſi ptẽdit ex ea lexionẽ licite appellat is ð quem
fit ↄſtõ ẽt ſi loq̃t ꝑ vᷣba gñalia.ar.ĩ.l:i..ſolʒ
.ff. qn appcl.ſit. et probłꝛ dicẽ ꝙ qꝙ;ꝙ; ↄſtõ loq̃t
ꝑ vba gñalia ſi tñ ex ↄiccturis pt᷑ colligi ꝙ ſit
edita ĩ odiũ cẽte ꝑſone pt᷑ a tali Pſtõne appella
ri. ar.l.i.ff.de do.excep.ubi ſuccurrit᷑ õ doluʒ
admiſſuʒ ĩ.l.ↄdẽda.⁊ pꝛo hꝰ dẽõo Mar allego
bo. tex.i.ar.j.e.cũ oẽs.⁊ hoc dẽm tene mẽeti.ł
pr᷑ dici ↄſtõ a cõ.qð ẽ ſił:qꝛ priceps ↄdit ↄſtõ
nẽ de ↄſilio ſuoꝝ ꝓceꝝ:⁊ iudicũ ut.l.hũanuʒ

C. ð legi.ſi Vo ↄſtõ ſũat᷑ large dic ꝙ dᷣ a cõ.

qð ẽ ſił. qꝛ oẽs ð ↄgregatõe ſił ſtatuũt ¶ uo
ad tertiũ an ſcriptura ſit ð ſubã legis uarie fue
ꝛũt opi.ĩter legiſtas.uið ꝑ Jo.an.i ⁊gła nemo
põt ad impoſſibile.de re.iu.li.vi.ĩ mercu.⁊ ꝑ
do.de ro.deci.ccxxxviii.ałs.xxxiij.ꝑ ſpec.iĩ ti.
de lega..finit᷑.V.quid ſi legatus.⁊ plʒ opi.ut
ꝛegłr ſcriptura n ſit de ſubã ↄſtõis.⁊ ſic ꝙ poſ
ſit probari per teſtes. optimc facit tex.in.c.i.ðᷣ
renun.li.vi.æ Inſti. de iu.nã. gen.et ciui..ſʒ
quod principi.⁊.J. conſtat.preall.
Conſtitutiões ca
Anonum. nonum ab oibus
ſunt ſeruande:uel ſic.iuris canonici
ſtatuta omnes ligant ⁊ eoꝝ ritu tã in ꝓnuncian
do ꝙᷓ in decidendo iudicia ſunt regulanda.pri
mo ſtatuit o cõfirmando declarat ibi nemo.
Hõ pᷣmo ꝙ appellatõe canõis uenit oĩs cõ

ſtitutio eccleſiaſtica.un largo ſũpto uocabulo.
Canõ idẽ eſt ꝙ ↄſtitutio ecclhiaſtica ł canonica
2 d a conõ qð ẽ regła ut.iij.di.canon:⁊ ſic di
cit᷑ qa ducit hoĩeʒ ad recte regłateqʒ uiuenduʒ
ſtricte ſumit ꝓ ↄſtitutõe ↄſtituta ĩ ↄcilio gñali
ut nõ.iij.di.ĩ ſũma.⁊ ibi ponit᷑ dꝛia int᷑ canonẽ
ðcꝛetalẽ epłaʒ dogma ſanctionẽ iterdictũ æ mã
datũ.æ de pragmatica ſãctione qͥd ſit.uið tex.
cũ glo.in.c.i.de re. ꝓmu.Et ſcias ꝙ oĩs canõ
ſeu ↄſtõ eccliaſtica põt uocaꝛi lex. nã lex eſt cõ
ſtitutio ſcripta.i.di.lex.imo rectiꝰ canones aꝶ
pellant᷑ leges eccliaſtice.cõſtitutões vo iuꝛis ci
uilis ꝓprie dicimꝰ leges ſeclh. un dicitur ius ci
nile quaſi ius ciuium.xxxi.di.nicena iũcto.c.fi

lius. . de teſta. ¶ Mõ. ſecũdo ꝙ cõſtitutio ca

nonis ligat oẽʒ creaturã.uñ dicẽ Inn. ꝙ pdito
ri canonis er uirario creatoris oĩs creatura ẽ
ſubiecta. ⁊ ʒ nihil alleget:põt tñ allegari illud
euangeliũ fiat unũ ouile æ unꝰ paſtor.nemineʒ
xps excepit ab hoc ouili et a ſubicctione unici
paſtoꝛis.⁊æ uide ꝑ Inno.iĩ.c.qð ſuꝑ hiſ ð uoro
ubi exponit illã qauctoritatẽ. qdᷣcũqʒ ligaueris.

⁊ optie fac illa autoritas ad ꝓpoſitũ nihil exce
pit qꝛ dixit qocũqʒ ¶ Mõ et ꝙ iudicia ecclia
ſtica ſt ꝛcgulãda fʒ canõcs ⁊ n fʒ leges ꝑ bũc

tex. Guil. naſo collit ar. ꝙ ſi de re eccliaſtica a

git᷑ ẽt corã iudicc ſecłari dʒ cã ðcidi fʒ canõeſ
7 ñ fʒ leges. æ nõnt᷑ dico ðᷣcidi ⁊? n tractari:qꝛ
q ad pparatõia iudicij dʒ ſꝑ fᷣuãi lex fori ubi
iudiciũ agitat᷑:ut bñn tractat᷑ i.c.qð clicis ð fo.
ope.⁊ dic ut plene ibi tetigi n gl. ij. ibi ab
rogata.dic.i.ſublata ꝑ aliã legẽ ł ↄſuetudieʒ õ
riã ⁊ an oẽs ↄſtitutões pnt abrogari.uide qð
plene dico i.c.noui ð iudi. In gl. fi.aduerte
eẽ duplex ↄſiliũ qdᷣdã ꝑfectõis ut hoĩes ꝑſecti
ores ꝛeddãt᷑.iuxta illð cuãgeliũ ſi qs ꝑcuſſerit
te ĩ una maxilla ⁊c.⁊= de iſto ↄſilio ĩtellige glo.
non. n. ligat Zuenientem ad peccatum etiam re
ligioſum:ut in cle.exiui.de uer.ſig.niſi rõe cõ
temptus:qꝛ tunc obligat ad mortale.uide bo.
glo. x. di. quis. Idem dic ubi ↄſtõ loquitur de
honeſtate:qꝛ iũc nõ obligat ad mortale nec ut
puto ad uciale.uide Inno.iĩ.c.primo ð vita ⁊z
honc.cle.⁊ uide bo.tex.iiij.diſt. hec ⁊ ſi. Qð
dam ẽ ↄſilinm reuerentic:⁊ illud obligat.nõ.iĩ
.c.ꝗd aures de eta:⁊ qualit.vide tex.in cle.i.ðᷣ
teſti.⁊ dqr̃ ↄſilium reuerẽtie qn mã ↄſilij ẽ neceſ
ſitatiua.ſj̊ ꝑꝑ ꝛeuerentiã eꝰ cui loquit᷑ uti᷑ vbo
ↄſultiuo ⁊ nõ pccptiuo.¶ In gl. i. v. ab oĩbꝰ
ibi. ſ.ſubiectis uult gꝰ gl. reſtringẽ tex.ut canõ
ſolos ſubditos coherceat. Inn. hic. impꝛobat
qꝛ oĩs creatuꝛa ſubdita ẽ pape ſʒ. Hoſt ſaluat.
nã ipſe papa ꝗ ↄdidit ↄſtões ⁊ ſucceſſores n li
gãt᷑ qꝛ nemo pt᷑ ſeipſũ ligare ł ſoluẽ ut in.l.pe
.ff. de arbi. æ ĩ.c. fi.ð.pe.⁊ re.itẽ nõ ligãt᷑ ſuceſ
ſores qᷣa par ĩ parẽ ⁊c.i.c:inotuit ð elec. ⁊ ĩ.l.

ille a qꝰ.S.ĩtẽpeſtiuũ.ff ad trebel.⁊ uide bo. gl

.iũcto tex.xij.q.ij.nõ liceat pape.item fᷣm euʒ
põt ꝓcedẽ hec rñſio qꝰ ad ifideles ꝗͥ nõ ligant
eanoibꝰſalti ĩ ſpũalibꝰut i.c.gaudemꝰ ð diuõ.

ni ſtecchiftaſue anl iga 1
eg Eali Ppnntzta hien
cſer r Nicß d nül.
Cusaiſt fr an lrd ſipgen imn um
Gtrtuinitmucy ic uc ſo n
ot inut ne bctci ſinpuitl i ſ
igenai umiiu filn a ito ic nir
golriiſt annontuece ecduet hete
leffclclſep vos nihos fiſ dl. g ine
1puabior ij, me rges vgnit t oclnoc
ſucatenur boeſce ſr anſſſe Ino in c.
nparczceima ſiütletcſhinuin une
Miflücꝛiſcioheiigidir öreſt minin
grno uti nlimte cdeſipnicehs tädu
ſimltmin i d nl it . Nepoten
u monir⸗ nict gln Mis i
uirali nit i tiren .
lern iimlutaeſt itiben.
—
ceirſori . äl c ce

Cu⸗ cecleſl
Qn; ide un lig,

nit eſgn c
ſraſuirn Vulenit
„ . . 1. † . d lli —
dcxtas l e biponf n . Sſe
. non aunmitn nee
i go. n ci d. e ſien 6 ir n
id ex,

ni d Pdoſti gibll erg⸗
irqe iri az 6, Wotü nblere
Pitqe iut ocu; C eingicig cck
ſuca ſt Xpnlic fycog ß en nd
* cöeg 7 Hlegesp hür
r niſ colitar gce r ciaſſci3
glt er cori udcc ſo

en fy leges ? nõnt . i cc hnin
arhes e oſt co jaicl e ſmemnig⸗
c ag öa ö uclcjch ſ finlerkoni vbi
kiͤti gitriilt biinnanti il. o ics d fo.
pe. ? dic n plene ibi leigi(Jn gli ibi a
fognn. d.i iublan aliͤleze k oſuencig
i ? an ocs oſtimnöes pft abrogani wide
bene dico i c. noni dindi. In g. aauerte
r duplex olii gödiͦ pfectdis ut voies Rſecti
ores Eddat iuriad ild cvogelid ſi ds peuſſerir
te i una mavilia c.: de iſto oſllio itelige glo.
non. n. igat öuenientem ad peccamm enam re
ligioſum: ut in c.enul. de uer. ſig. niſi roe coõ
temotus:q; tunc obligat ad morale ide bo.
goo.x.d: quts Jdem dic ubi aſo loutur de
boncſtate: qr iüͦt no obligat ad mortale nec un

Pund cilc. uide Imno iclinod dint

hone Cc.T ide do cr. i iſ. der dſ. O
dam è oſlmm teucentie: lud lanen⸗
c. ad aures dc ein:? uiit.c ed e
eſti. ? dr oſilum reuerctic aſ niͦolilen

ze cui iſbo
ſiatiua. pp wuerenne lean,, b⸗
olaltiuo 1n peeptiuo. nd rcdei
ſbi eſubiectis uult 9 Rchince Tgrtu
ſlos ſubditos Ghetcen. Inn ſit *
ois crcnunn ſubdita H ſnsd
. zdidit oKtocs: elen
ni igſe papa 4 zna⸗ icne blitrinlir
zi aꝛ nemd ſi ſeipſd h gik ſut
i e eded. eolig

fde ardi.,c d eant vckec 21,.
rs in var i pate 41.0 igebo gl
ſores qn ha lho . arcbl tuigebo⸗

na l. . 7
ilea len i leen ahe ien nn

, „4 ſi 1

cdẽ bet niſo d da⸗

pot e i ilbn cHugen

In tẽporalibꝰ ſubiſciunt᷑ principi ut ĩ.l. iudei
C. de iudeis.niſi ĩ caſibꝰ ĩ quibꝰ ĩfidelcs laici
ſubijciunt᷑ eccłijs.æ de his ꝑ Inno.i.c. ꝙ ſuꝑ
his de uoto.⁊ qᷓtenꝰ gl. excipit ĩpatorẽ æ papã
itellige de ĩꝑatore reſpectu ſuaꝝ legũ.nã cano
nibꝰ aſtrigunt᷑ ĩ ↄcernẽtibus aĩiaʒ. xc vj. di. c. ſi
duo ⁊ ĩ, c.ſi ĩꝑator ⁊ ĩ.c.oẽs de ma.⁊ obe.iĩ tẽ
poralibꝰ vo uide gl.i.c.quoniã.x.di.ubi dẽ ꝙ
ab iĩꝑatore nõ appellat᷑ ad papã. puto illð uerũ
niſi ꝛõe peccati iuſticiaʒ denegatã adiret᷑ pa
pa õᷣ imꝑatorẽ.ar.i.c.nouit de iudi.⁊ uide

ibi dixi.vñ ĩꝑator ligat iure nãli æ obligat᷑ ex

ↄctu inito cũ ſubdito ut ĩ.c.i.ð ꝓbat᷑.nec põt
tollẽ ea ꝗᷓ ſunt iuris nãlis ut ĩ cle. paſtorał de
re iudi.iſti.de legi.ag.tu.ĩ fi.? idẽ dic ĩ papa
maxie ĩ his ꝗᷓ ſunt iuris diuini.vñ ſi iurat obli
gat᷑ deo:nec ſine cã põt ſeipᷣm abſoluẽ uł abſol
ui facẽ cũ aliũ abſoluẽ nõ poſſʒ ut nõ.gl.in.c.
ito ð iuriu.? Inno.i.c.cũ ĩter de renũ. An
greci teneant᷑ ad obſeruationẽ canonũ uið gl.
xx.di.de libelł ĩ fi. Et an lex ĩꝑatoris cohẽceat
nõ obedietes ei de facto.uide ꝑ Cy. æ Hal.ĩ
.l.cũctos popłos. C. de ſũ.tri. Sʒ qro an lex
poſitĩa ſiue eccliaſtica ſiue ciuił liget ĩ foro aĩe
uide ꝑ Cal.ĩ ꝓhemio ⁊ ꝑ bea. Tho. ĩ ꝑte.ij.
q.xcvj.ar.vj.ꝑ Jo.an.i.c.qᷓq; ð nſu.li.vj.
Cõis ↄcluſio vr̃ ꝙ aut lex diſtinguit iter utrũ
q; foꝝ ⁊ caſus ẽ clarus.exꝰ ĩ.c.tua de ſpõ.aut
nõ diſtinguit nec ſubeſt cã diſtinguẽdi:tũc ſi ñ
ẽ peccati nutritiua fuãda ẽ ẽt ĩ foro aĩe.nã ex
quo lex ẽ iuſta auctoritate dei ẽ edita:⁊ ipᷣe de
us vr̃ edidiſſe ꝑ ſuos miſtros.viij.di. q iuꝛe
⁊ ꝓuerbioꝝ.viij.ꝑ me ꝛeges ꝛegnãt ⁊ ↄditõeſ
iuſta decernũt.hoc idẽ vr ſenſiſſe Inno.in.c.
qꝛ pleriq; de ĩmu.eccl.ſi ãt lex eſſʒ iniuſta tunc
nõ ẽ fuãda ĩ foro penitetiali:⁊ põt eſſe iniuſta
qꝛ nõ tẽdit ĩ utilitatẽ cõeʒ ſi priceps edidit ꝑꝑ
ſuã utilitatẽ ut.iiij.di. erit ãt lex. Itẽ põt eẽ in
iuſta cx auctoritate qꝛ cxcedit ptatẽ ↄdẽtis fac
.c. ut aĩaꝝ de ↄſti.li.vj.⁊.l.fi.C. ð iur̃.om.iu.
nel ex forqꝛ nõ diſtribuit eque onera ſubditiſ
ſic dʒ facẽ bonꝰ pr̃familias.⁊ hec ſũt vᷣba bea.
Tbo. diẽ tñ ꝙ ꝓpter ſcãdalũ ⁊ turbatiõem dʒ
illa lex fuari:qꝛ rõe ſcãdali euitãdi dʒ qͥs cõce
dere de iure ſuo ut ĩ. c.ij.de no. ope.nũ.⁊ ĩ.c.
nihil de pᷣſcrip.⁊æ adde dictũ Mal.i.l.uectiga
ff. de publi. ubi dr̃ ꝙ licite fraudat᷑ gabella 3
licite nõ eſt ipoſita. Itẽ addo ad pᷣdicta ꝙ ubi
lex poſitiua fundat᷑ ſuꝑ pᷣſumptõe.⁊ certũ eſt pᷣ
ſumptionẽ illã nõ eſſe uerã nõ tenet᷑ ĩ foro aĩe
illã ſeruarc. põt ex ĩ. c is qui fideʒ ⁊ ꝙ ibi di
xi de ſpõ.ſic intelligit᷑ Inno.i.c. qͥ pleriqʒ de
imu.ec.facit.c.ueritate. viij ie adde gl.
nõ.quã neſcio alibi.xij.q.ij.fr̃nitas ubi diẽ
pena iĩpoſita ꝑ legẽ poſitiuã ñ eſt fuãda ĩ foꝛo
aĩe ſeu pntie.ſʒ ſatis eſt ꝙ ſacẽdos ĩpõat pniaʒ
pro delicto.⁊ duplex illius dicti põt eſſe rõ.pꝰ
qꝛ pẽa ĩponit᷑ ꝑ iudicẽ ĩ foꝛo ↄtẽtioſo.xiij.q.
ij. S. in hoc.: rõ qꝛ pena iponit᷑ ut cctẽi metũ
hẽant ⁊ ne młtis craſſãtibꝰ locꝰ ſit ex.l.ãt fat

e cõſti.

¶ Be coſti.

ta i fi. ff. ð pe. que rõ ceſſat ĩ foro aĩe qꝛ ipõit
pnia ibi qꝛ leſit deñ. Hinc ſing. diẽ Inn. in. c.
ſicut dignũ ðᷣ homi. ꝙ ſi quis ĩfert dãnũ ꝓxĩo
ex culpa leui uel leuiſſima nõ ex ꝓpoſito nec la
ta clpa nõ tenct᷑ reſarcire dãnuʒ ĩ foro pnie. ſʒ
ſatis eſt pro delicto agẽ pniaʒ.ſecꝰ eſt ĩ foro ↄ
rẽtioſo ut ĩi.l.lege aqlia.ff.ad.l.aquil.hoc limi
tarẽ niſi lex ponẽt penã ipſo facto qꝛ tũc ñ pu
to ꝙ ille põt retinẽ bona publicata cũ bona ⸗
ſciẽtia:qꝛ ius eſt ſtatĩ acquiſitũ fiſco ut nõ.i.l.
ↄmiſſa.ff.de publi.⁊ ĩ.c.ij.de pſcrip.li.vj. an
aũt canõ liget delictũ oĩo occultũ.uide glo. in
ele.i. de heti. ¶ In gl. i v. actõibꝰ. oppo. p in
tellectu gl. iſtiꝰ. c. ſic.nã ſufficicbat dicẽ iudicio
nã iudiꝰ oprchẽdit tã crimiale ꝙᷓ ciuile ut nõ.
ĩ de iudi. Gl.metu Srij ſoluit ut pʒ ĩ ea.uł
dic ꝙ vVbũ iĩ actõibꝰ oprehẽdit facta exiudicia
lia: ita ꝙ nõ ponit᷑ pro actõe ðᷣ qua iſti. ð acti.
E totũ:ſʒ reſpicit factũ vbum ĩ indicis ↄcernit
iudicialia ut ſit ſenſus ꝙ tã ĩ eiudicialibus q̃;
iudicialibꝰ nõ dʒ qs duci ſuo ſeſu ſʒ auctõitate
legũ ¶ In gl. fi. ibi.ſ.malo:aduẽte iſte tex. cũ
gl. põt adduci ad qõeʒ ↄpromiſſũ ẽ: ⁊ data eſt
ptas ꝓnuntiãdi ſm ſenſũ ſuuʒ.an põt ꝓnũtia
ꝛe fm uoluntatẽ ſuã.an ĩtelligat᷑ de ſenſu bñ oꝛ
ganiʒzato ⁊ freno rõi ſuppoſito.do. Anto.ĩdu
cit tex. ut intelligat̃᷑ de nolũtate ꝓpria.⁊ ſic po
teꝛit ꝓnuntiare fᷣm uoluntatẽ ꝓpriã ſuã.quia
hoc ĩportãt vꝓba hec ſuo ſẽſu. Contrariũ ego
puto ꝙ hec vba nõ ponunt᷑ hic ꝓprie:ſʒ ipro
prie.⁊ hoc uoluit glo.ĩ ſequẽtibꝰ:duʒ diẽ indi
cem poſſe iudicare ſᷣm ſenſũ ſuum ꝓpꝛie ſũpto
uocabulo.pondera.n. vᷣbuʒ ꝓpꝛie. ꝓprius ſen
ſus ẽ ut iudicet ut bonꝰ uir. ꝓ hoc tex.ĩ aut᷑.ð
iureiurã. ꝙ pꝛeſtat᷑ ab his.itẽ hbec vᷣba ſic extia
ueris ſi tibi placuerit. ⁊ ſihia ĩportãt arbitriuʒ
boni uiri:⁊ nõ ꝓpriã ⁊ nudaʒ uoluntatẽ ut ꝓ
bat in. l. fideicõmiſſa. F. ᷓcᷓ. ff. de le.iij: Z ĩ.
thays. F.ſororẽ.ff.de fideicõ.lib. ubi tex.nõ.
de v.plʒ.uide tex. cũ glo.iĩ.c.ij.de cor. uitia.2⸗
glo.i.c. abbate de v.ſig.pleniſſime ꝑ Bar. in
euag.ad reprimẽdã ⁊ ĩ.l.alio.ff.de ali.= cib.
lega.hinc dicit glo.de appel. ut debitꝰ in v. ex
rõnabili ꝙ iudex poſſit iudicare ſᷣm ꝙ ſibi ui
debit᷑ uide glo.i.c.iudicet.iij.q.vij.q dicit ꝙ
iudex põt iudicare ſm opinionẽ ſuã:æ non fᷣm
uoluntatẽ.⁊ dic ꝙ opinio cãtur in ꝛe dubia ex
ꝓbabilibꝰ ↄiecturis.uide Inno.i.c. cũ ſpẽali
de appella.ubi dicit quẽlʒ iudicẽ poſſe ĩtcꝛpre
tari iura in cqãis corã ſe vᷣtentibꝰ.⁊ ſic intellige
iſtã glo.dũ dicit poſſe iudicare ſᷣm ſuũ ſenſum
i. ꝙ põt ĩterpretari iura ſm rectũ intellectũ ⁊=
ſuũ ſenſũ. Et ut hẽas ꝑfecte hãc mãʒ quałr in

dex dʒ iudicare ubi repetit caſũ dubiũ aut zZri

as opiniones.diſtingue qꝛ ant dubiũ eſt oĩno
nouũ aut poſitũ ĩ opinionibꝰ doctoꝝ. pꝛĩo ca
ſu aut ↄſuetudo loci interpretat᷑ illud dubium
qꝛ certo modo lex fuit ſeruata ? ſeruanda eſt
conſuetudo.nam in hoc caſu dicimus ꝙ oſue
tudo eſt optima legum interpres ut ĩ.c. dilectꝰ
bi

CWe coſti.

de ↄſue.⁊ i.l.mime. ? ĩ.l.ſi de ĩterpretatõe.ff.
de legi. Aut nõ ↄſtat ð ↄſuctudic tunc ſi Vba
ſut clara nõ debemꝰ recedẽ a ſigniſicato vpoꝝ
niſi ſequeret᷑ abſurditas ut ĩ. c.fi de v. ſig. ⁊ in
.l. nõ alit. ff. de le.iij.⁊ ĩ.c.ex ore de pui. Aur
eſt itellectꝰ multiplex ⁊ ſi apꝑeat de benignioꝛi
illa eſt ſequẽda.ut ĩ.l. ꝙ ſi effeſi. ff. ð eo ꝙ ccꝛ.
lo.⁊ ĩ.c.fi.ð tꝛãſ.ꝑ Har.i.l.oẽs ppli.ff.de in
ſti. - iu. ſi nõ ſit uia benignior tũc ſi ẽ claꝛe ſile
ĩ aliſs legibꝰ ꝓcedenduʒ ẽ de ſilibꝰ ad ſilia.ut
i. c.trãſlato.j.eo.⁊ ĩ.c.cũ dilecta ðᷣ ↄfix.uti.uł
juti.⁊ ĩ.l.nõ pnt.ff.de legi.ſi nõ ẽ dare ſilłe:ita
ꝙ iudex neſcit qd faciat dʒ tũc recurrẽ ad pᷣjn
cipẽ.⁊ hoc caſu ĩtelligunt iura que dicũt eiꝰeẽ
iterpꝛetari cuiꝰ eſt ↄdere ut ĩ.c.ĩter alia ð ſen.
ex. 2 i.l.cũ de nouo.C. de legi.⁊ ibi Cy. attin
git baca : caib qn dubiũ ẽ poſituʒ ĩ opi.
doc. tũc ſi eſt reꝑire cõem opinionẽ tũc nõ. dʒ
iudex ab illa reccdeꝛc:qꝛ ve.ſoli.in.c.ij. ð ſta.
mo. ⁊z cõir maior ꝑs meliꝰ iueſtigat neꝛitatem
hoc ueꝝ ſᷣm hoſt. ⁊ Jo.an.ꝙ nõ Iʒ recedere a
cõi opiniõe doc:niſi cõis opi. ſit cuidẽter fal
ſa uel poſſʒ ↄuinci ꝓbabilibꝰ rõnibꝰ.qð bonꝰ
iudex acutiſſimi igenij arbitrabii ¶ Er nõ. hoc
dictũ ꝑperuo ꝓ q ſoleo allegãe tex. ſing. iudi
cio meo iĩ. l.i. E. ð ucte.iu.enu.ĩ vV. ſ̊ neqʒ ubi
tex.diẽ ꝙ ex multitudie auctoꝝ nõ ẽ iudicãdũ
qꝛ uniꝰ auctoritas ĩ aliq ꝑte ẽ ſubtilior ⁊ ſepe
deus reuelat ꝑuulis:qð abſcondit᷑ ſapiẽtibus.
Si vo nõ ẽ dare cõem opi.ꝓpt rões binc ide
tũc bonũ ẽ hẽe iudicẽ ꝓpiciũ qui põt ſcq quã
nult dicit tů Jo.an.ꝙ caucat a pena.c.cũ eteꝛ
ni de re iudi.li.vj.ſ.ꝙ nõ iudicet ↄſciam ⁊
ſi ſnia retractaret᷑ ꝑ aliũ iudicẽ tũc euitaret cõ
demnationẽ expenſarũ ut nõ.i.c.finẽ de do.et
cõtu.nec iudex facit litẽ ſuã ut nõ.i.l.ꝓlatam.
C. de ſen.⁊ inter.om.iudi.⁊ ꝑ hoc hẽs an ⁊
qn iudex poteſt iudicaꝛe ſᷣm ſenſum ſuum.

ognoſcenes. noe t
a. Kõſtõ reſpicit futura nõ pterita.
Diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes. In pꝰ ponit᷑ rgla ex qua
ſumit᷑ rõ. In fa ſtatutũ ibi quotiẽs. In 3ʒ de
clarãdo applicat ad factũ rõnem que ſumit ex
regła ibi ne detrimẽtuʒ ¶ H. p ex pᷣn. rglaʒ

ꝙ ſine cłpa nõ ẽ alids puniẽdus ð hoci
ſine culpa. de re.iur.l..vj.⁊ hic ĩ glo. ¶ Mõ.

Fo nãm legis ſcu ↄſtõnis. ↄceꝛnit.n. futura tã
tuʒ nõ ãt pterita ne afficiat aliquos ſine culpa
hoc ĩtellige niſi caucat᷑i.l.ut extẽdat᷑ ad pᷣtẽita

2 hũc articulũ expediã. . e.ĩ.c.fi.¶ Ad unũ

aduerte ꝙ ubi lex ſeu ſtaturũ aliqd ĩdulget: ⁊
loquit᷑ ꝑ vba futuri tpᷣis nõ extẽdit᷑ ad futura
ne det᷑ mã delinquẽdi ð hoc ẽ tex.ſing.limitãs
bãc mãʒ i. l. cũ lex. ff. ð le. ꝑ quã diẽ ibi Bar.
ꝙ ſi ſtatuto cauet̃ ꝙ qlibet banitꝰ ſoluẽs.x. ex
paĩ᷑ a bãno nõ hʒ locũ ĩ illo qui ẽ bãniẽdꝰ ĩ fu
tuꝝ:qꝛ daret᷑ mã delinquẽdi. ſecꝰ ſi ceſſarʒ hec
rõ qꝛ tũc Iʒ ſtatutũ loquat᷑ ꝑ vᷣba pnia uel pre
terita tñ extendit᷑ ad futura qꝛ lex ſemꝑ loquii

.i. arriani. E. ð brti. ?K hoc bñ nõ. ¶ In gl. i.
ĩ fi. declara hãc gl. ꝓut nõ.gl.i.c.antiqᷓ ð pui.
2z mẽs gl.ẽ ꝙ ſine cłpa ⁊ cã nõ ẽ qͥs puniẽdus
ut hic.⁊ ĩ dẽa ꝛegła ſiñ cłpa:ſʒ ſi ceſſat cłpa dũ
taxat tũc põt iponi pena rõe cãe ſubſiſtẽtis ⁊ ĩ
tellige de cã ltima.nã ſi nõ ẽ ltima nõ dr̃ cã:ſʒ
occaſio ut ĩ.c.nouit de iudi.æ.c. ſolite ð ma.⁊
obe. hĩc eſt ꝙ ꝓpter utilitatẽ pub põt qͥs pri
uari dnio ſeu rei ut ĩ.l.itẽ ſi vberatũ.ff.de rei
uẽ. ⁊ nõ.i.c.q ĩ ecchià.j.e.ꝑ Inn.⁊ ꝑ Mar.
ij. l. fi. E. ſi S ius uel uti. pub. ¶ In gl. ĩ v. dil

pendijs.nõ.bn hãc gl.cuiꝰ ẽ ſenſus ꝙ ſiatutũꝰ

nõ dʒ porrigi ad pᷣterita nec reſpẽu dãni.i.ut
dãnificet᷑ qui actũ gefſit nec reſpẽu ꝛetractatio
nis actꝰ:qꝛ actꝰ prius geſtus nõ dʒ retractari
⁊ nõ.ſing.ĩ eo ꝙ ponit retractationẽ actꝰ ⁊ dã
nuʒ ut diuerſa C Ex q iĩfeꝛt ꝙ retracta actꝰ
nõ ſit pena. In ↄrinm adduco glo.nõ.i.c.ðcʒ
de ĩmu.eccle.li.vj.q diẽ ↄſtõnem actꝰ ꝛetracta

turã eſſe penalẽ ⁊æ nõ extẽdendã ꝑ idẽptitatem
rõnis.iõ ex hoc dic ꝙ illud.c.inqtum inducit

nullitatẽ actꝰ geſti ĩ eccłia nõ extendit᷑ ad ↄctꝰ:

ſʒ pro pria ꝑte.uide Jo.an.i.c.fi.ð elec.li.vj
i nonella.⁊ ĩ regła odia.de re.iur᷑.li.vj.ĩ mer.
ubi dicit illã ↄſtõnẽ eſſe penalẽ qᷓ diminuit pr̃i
moniũ ſeu tollit ius qſitũ.ſecus ſi induẽ retrac
tationẽ actꝰ pro hoc.l.iij.ff.de dam.infec.⁊ ĩ
.l.nõ dubiũ.C. de leg.ubi ꝑ Butri. ⁊? ibi per
HBal. qui diẽ ↄcoꝛdãdo ꝙ aut nullitas alicuiꝰ

actꝰ ĩducit᷑ ĩ odiũ alicꝰ.⁊ tẽ tale ſtatutũ dr̃ pẽa

lc.aut nõ ĩ odiuʒ:ſʒ ĩ defectũ ſolẽnitatis ĩiducit
nullitas æ ꝓcedit oriuʒ.⁊ ĩ prio caſu ꝓprie lo
quit᷑c.nõ decʒ.⁊ hoc nõ. In gl. fi. nõ bene
hãc gl.ex qua płra pnt nõri.prio ꝙ lex ſeu ſta
tutũ nõ afficit ve ignorãtes Iʒ ſtatutũ pceſſẽit

E ꝙ lex ſeu ſtatutũ ĩcipit ligꝗe poſt duos mẽ
es a tpᷣe publicatõis ipius ʒ5 ꝙ ſcia pſumit
poſt lapſũ duoꝝ mẽſiũ.¶ Quarto ꝙ iſia pre
ſũptioeſcie nõ ẽ iuꝛis ⁊ ð iur.ſj adm ttit pꝛoba
tionẽ icõtrariũ.vn pt᷑ qꝗs ꝓbare ꝙ ignorabat
ↄſtõem eſſe editaʒ.¶ Eirca py difficił vr eſſe
mã maxic eo mõ quo explicat᷑ hic ꝑ do.an.ſed
uide ꝑ Har. i. l. i. fl. ſi qs ĩ teſtõ li. eẽ iuſ.fuẽit
æ i.l.i.ff.de leg.¶Sʒ declara ↄcluſiue ſic qd
aut ignorãtia eſt ſine oĩ culpa.⁊ tũc euitat oẽʒ
penã legis ꝑ tex. aꝑtuʒ qui ma.accu.pñt.c. fi.
ſic ĩtellige.l. fi.de decre. ab or. fa. ubi tex. loqᷣt
de ſtatuto municipali.⁊ pro hoc dicto fac rgła
que hic ponit᷑ in prin.c. Aut ignorãtia nõ cx
cludit oẽm culpã:ſʒ ſolũ dolum ti fuit in lata
culpa ex quo ignorabat ſtatutũ:quia cõiteꝛ ho
mines illius loci ſciebant ſtatutũ ut.l.late cłpe
.ff. de uer. ſig. Et hoc caſu dic ꝙ ſi ſtatutũ re
quirat dolum expreſſe nel tacite nõ hʒ locuʒ lʒ
pro modo culpe aliter ſit puniẽdus.hoc ꝓba
tur in.c.ſi quis ſuadẽte.xvij.q.iiij.iuncto.c.ſi
uero.ij.de ſen.ecx.ubi percutiens clericũ igno
ranter nõ ĩcurrit ſniaʒ excõis:qꝛ.c.ſi quis ſua
dente. requirit dolum. duʒ dicit ſuadẽte diabo
lo ⁊cẽ.⁊ dicit᷑ requirere doluʒ expreſſe quando

.
— —U—2VV———V—

3 . if./
ulem mcuhnprus mn . mi
cdtdicin n n
icc̃ luuic ut ik e
als a i nnn ne
iyſfuert ti ⸗ kcn
Netai nmen ſunmp nn chan
onochr eſi ctn leſiceed. nc e
Pwciftonntno reeriwtauian t
Alqecs ticr i oar ſo cinũ
ii cny indem itainiuns ſgnn
öporponticutrpanui ginn ,Lan bis dl
Faſihmim (Mnod fn mind
ſicecigi pſnsdlap naſi ni, Mo nn
õ
r ſoͦpont ths oſ ai nſi utligrr
liciepidemnio lcinlge caiip
il ſl ildier mir nl l
Einline gn irlge eſpin naen
ien nen blni ſad penili
ornen becigni debochis glike.
Ciini emic ni ſbr Gain doatetni
dhencbſncininoiclocirr ndit.

MR noͤgpponit tihsß ſunpfr o
nitito frionsapriche au l

4

n'leiukcinitarig⸗,
lgikcinitarisr ien
ſͤnthi hon rinalar igrenel

Eiprirdent no neſes

=
S=S
=
„
2
=S
S=
S
E
=-
E
S.
*

eotönen ge eraet
* dnan Pideptitaten
imd — R
uuaeih gͤ ltac dct
e Me nice Jo nitid rlr
dontl ri leghrodin dere ii iiner
idicit il̃ oneeſſeenileq nimitfii

moniũ ſeu wlit us aſti. erusſſinan⸗
mimniay'ntultd Wen
no bii Ccelg.bi Bun r hlnn
u auicheo igo aut ulitis aglcu⸗
c iduei iodi aice cte tge ſami if piz
eno iodiny,i defeni ſolenimnsichei
uliins t gecdit öinz Lirig an prielo
nit c.no decz t boc n. In gl i nödene
c gl. ex aua plra pnt nor. prio eo ler en ſia
nni no amfeit ve ignorites ſtamu peeſſen
er ſen tamnd icipin igue poſt dnos ni
Saihe hudlicuds ihins 5 ſein ſumit
poſt lpſa 4rniit (Bus vſemn
ſipnoſſeie not iuis ?5i: Hacin nit ꝛoba
tone icotrarii. vn pt qs pbare ignorabat
NNöen eſe cdit. (Cinea Py gifftl vr eſſe
mi mari eo no auo erhlcni bie co an. ſed
araſei Eirſl unn inen
ci1 K. deleg. Saeclarn ocllſine ir id
aut ignornn e in o culpa.? t̃e atoi
ilegsprer nzelinn n e ⸗

. bi ter ocl
i elifrde decle 0 ſan .
4 us municipall.? t hoc dicio in
4 Aut ignoriti ol

Be bic poni inprin . Auid
r ben lhßbi Piun nic ho
culoa er quo ignoſd arſt wd dicr ire
a ſoci ſciebant ſtarun c
Aur d⸗ ͤzloehß
. euclnan
gviran rngn innſerti
,jiſ juncto.
o modo e uler. aiima
mur in.cſiquis bieniaß Cericii

uerba ſtatutihoc ĩportant.tacite vo requirit
dolũ q punit actũ q fit ĩ ꝑſonã alteriꝰ ex dic
ſtatutũ ſi q; ꝑcuſſerit clicuʒ uł aliũ puniaĩ᷑ tali
pena.nã iniuria nõ põt eſſe ſine dolo.xv.q.i.
.c.ĩ.idẽ ẽ dicendũ ĩ caſibꝰ ĩ quibꝰ lata cłpa nõ
equiꝑat᷑ dolo qñ pena ẽ coꝛꝑis afflicriua ut in
.l.i actionibꝰ. ff. de ĩ li. iurã. plene ꝑ Har.i.l.
ꝙ nerua.ff. depo.⁊ i.d.l.i.æ uide ꝙ dixi in.c.
ij. de depoſi.ſi volſumꝰ er caſus pᷣdictos:tũc
ignorãs culpa lata puniat᷑ ſicut ſi dolo ſe feciſ
ſet: qꝛ regłariter lata culpa equiꝑat᷑ dolo ut re
gula magna negligẽtia. ff. de re. inẽ. ⁊ ĩ.d.l.ꝙ
