fallit ĩ qbnſdã caſibꝰ ð qbus ꝑ glo.nõ.i.d. c.p
ſentiũ ð teſti.li.vj.dixi plene in.c.cũ oẽs ð cõ
ſti. dic nt ibi Qui aũt dicãt᷑ abñteſ uł pnieſ dic
ꝙ i factis ↄcernẽtibus rotam ꝓuinciam exiſtẽ
ies in ꝑuincia dicunt̃ pntes. In ↄcernetibꝰ vo
dioceſim oeſ q ſunt in dioceſi: ut in. c.fi.qͥ.ma.
accn. poſ. In ↄcernẽribꝰ aũt ciuitatẽ ſeu caſtx
illi qͥ ſunt in cinitate ſen caſtro: ut in dicta auc.
hoc ius poꝛꝛectũ ⁊ facit. c qꝛ ꝓpteꝛ ð elec. ¶
n glo. fi. ibi fundata erat ꝑ ↄpoſitionem hoc
non plʒ hoſti. qꝛ ſm eum compoſuio non erat

facto nũdũ publicaro nec pñt poſtmõm ↄque
ri pᷣtextu leſionis qdð intellige dummodo dolus
abſit.nam dolns futurus non põt remitti. l. cre
ditor. lucius ff. mandati. Teꝛtio poteſt intel
ligi ſm Jo. an. ꝙ compoſino bene debebat de
tegi pꝛelatis ⁊ habito ipᷣoruʒ conſenſu debebat
poſt mõm publicari per totã proninciaʒ. ⁊ ꝓ h̊ᷣ
facit tex ibi ſolẽniter publicetis 2 quelibʒ leciu
ra eſt nera in ſe ⁊c. Mcolaus abbas.

¶ De treuga 1 pace. ica.
¶ Quia indicũ eſt diſcordãtes ad paceʒ redn
cere.xc.di.per totum:ideo poſt tꝛactatuʒ de of
fi.indicum merito annectĩ hec rubrica. nł põt
ↄtinuari hec rubrica ſcdᷣo ad rubricã.S.ꝓximã
qꝛ maioꝝ ⁊ ſupꝑioꝝ ẽ tꝛengas ⁊ paces inire ſub
ditoꝝ vo obedire: iõ zc᷑. ⁊ ex hac ↄtiuatõe qᷓ̃ro
ultra doc.nũqd iudex poſſit ↄpellere ſubditos
ad pacẽ fiẽdã:⁊ dico ꝙ ſic tã ſecłariſ ꝛeſpẽn ſub
ditoꝝ qꝙᷓ; eccliaſticꝰreſpẽᷣn clicoꝝ rõe peccati:ut
ꝓbat᷑.xc.di.i.c.ſi qs ↄtriſtatꝰ 2. c. placuit ⁊ ibi
nõ.i glo.ð iudice ſeculari. ad idẽ.c.nouit de in
di. ubi dr̃ ꝙ ad papã ꝑtinet reformare pacẽ.nã
rũpens pacẽ nenit contra pꝛeceptũ caritatis:qꝛ
pax nihil aliud eſt ꝙᷓ caritas nt ibi:2 hanc opi.
ꝙ iudex poſſit tenet Har. in. l. congruit. ff. de
offi. pꝛeſi.ibi tamen diſtinguit ꝙ aut diſcoꝛdia
eſt inteꝛ ciuitatẽ ⁊ ciuitatẽ ⁊ tũe ſuꝑior debʒ in
erponeꝛe partes ſuas in aut.de mãda. princi.

¶ De neu. ? pace.

in. F. deinde: aut ẽ iter pᷣnatoſ ⁊ tũc aut ẽ cã cꝛi
mialis: ant cinit ̃mo caſu iudex põt cõpellere
ad pacẽ rõe publice unilitatis. nam in ciuinbus
diſſeſiõibꝰ ſepe ꝛeſpublica ledit᷑l.ſi qs igenuaʒ
.F. fi.ff. de capt. Si vo cã ẽ cinił iẽ pot mone?
ad ↄcoꝛdiã ñ ãr cõpelleꝛe ſm eũ ut nõ i.l.i.ff. ð
no. ope.nunci. Moc ultimũ puto neruʒ niſi lis
magno tpe durauerit ⁊ ẽ ita itricata ꝙ ð facili
extirpari ni pot.nã tẽ iudex põt cõpellere ad cõ
cõdiã Iʒ nõ ſit ciuił ut ẽ tex. nõbił i.d.c.placuit
Scdðo qro nũqᷣd poſſit iundex eodem mo ad
treugã fiẽdã cõpelleꝛe ⁊ dico ꝙ ſic:æ multo for
tius ꝙᷓ ad pacẽ ar. .ĩ.c.i. Iẽ tꝛeuga ẽ quaſi qᷓ
dam pax ad tps:ſʒ ſi index põt ad pacem cõpel
leꝛe ut.S. dixi foꝛtiꝰ ad treugã:qꝛ qᷓ pot toitum
põt ⁊ ꝑtẽ ut ĩ.c.paſtoꝛał i.O.item. cũ totũ ð of
fi. dele. ?.l.qᷓ de tota ff. de ꝛei nẽdi.ad idem bo
nꝰ rex.ĩ.l.illiciras i. ꝗ. ne potẽtioꝛes niri conin
melijs.ff. de offi.pſi.ubi dr̃ ad officiũ indicis ꝑ
tiner ꝓuidere ne potẽtioꝛes uiri ↄtumelijs affi
ciãt bumilioꝛes.dic ẽt ꝙ ubi qͥs vViſitꝛ timet of
fendi ꝑ aduerſariũ põt iudiciſ officiuʒ iplorare
nt ipᷣm cõpellat ad pᷣſtandũ cautõnẽ de ñ offen
dendo nec ſe nec ſuos:⁊ index tenet᷑ i officiũ
ſuũ ĩꝑtiri: ut i.d. . ne potẽtioꝛes:⁊ ibi plene ꝑ
HBꝛr. ⁊z bonꝰiex.ĩ.l denũtiamꝰ.C. ð his qͥ ad
eccle.ↄfug ⁊ ibi ꝑ Cy bñ fc tex.i.c lr̃aſ i fi.ð
reſt. ſpo. ⁊ i. c. ð benedicio.xxxii.q i.aliqd per
Inn. i. c graue de ſen. exco. ertio quero
nunqͥd officiales qoꝰ datũ eſt libeꝝ arbitrium
ſuꝑ bono ⁊ pacifico ſtatu ciuitatiſ poſſint cõpelł
lere ſubditos ad pacẽ:⁊ dic ꝙ ſic:ut patʒ ex pᷣ
dictiſ. naʒ reſpublica ledit᷑ ex diſſenſioibꝰ cĩlibꝰ
vñ ꝑtinʒ ad pacificũ ſtatũ cinitatiſ:ut ſubdiii t
foꝛmẽr pacẽ. ⁊ hoc rʒ Haꝛ.i.l.ãbitioſa.ff. ð de

cꝛe. ad oꝛ. fa. Mico. 4
Siatuit tem
Reugas. ora menga

rũ ⁊ penã niolãtinʒ. ¶ MMõ pꝰ
ꝙ index eccłaſticꝰ põt ex canſa
compellẽ laicos ad trengam de
q̃ :qꝛ pᷣncipalꝛ fit ob honoꝛẽ dei ut iſiiſ diebꝰ
2 ipᷣibus poſſint hoĩes liberiꝰ nacaꝛe dis nam
i qͥna feria debẽt hoĩes ceſſaꝛe ꝓpter ueꝛctiã
aſſũptõis:⁊ qꝛ illo die xpᷣs feẽ cenaʒ anpoſtolis:
de ↄſe.di.i.poꝛꝛo ⁊ di.iij.c.litteris. In die ne
neris fir ꝓpter ꝛeuerentiã paſſiõis. In die ſab
bati qꝛ diſcipuli latuerũt ꝓpter merũ iudeoꝝ:
2 qꝛ coꝛpus xpᷣi latuit ĩ ſepulchꝛo. In die dñi
co qꝛ omne iſigne deꝰillo die iſtituit.hxv.di in
c.qð die.¶ Secũdo nõ. ibi pcipimus ꝙ qͥ ñ
fuat iſtas trengas peccat moꝛtałꝛ.xiij.q.i.ꝙ pᷣ
cipit᷑ ⁊ i.c.ij.ðᷣ ma.⁊ obe.pʒ ẽt ex alio quia tꝛãſ
gꝛediẽs dʒ excoicari ⁊ excoĩcatõ nõ ferĩ niſi ꝓ
moꝛtali:ut ĩ.c. nemo ⁊ ĩi.c.nullꝰ.xi.q.iij. An ãt
bodie h conſtirutio ligʒ cũ n ſeruet᷑ in oibuſ di
caʒ cũ glo. ertõ nõ. ꝙ excõicatꝰ i una dio
ceſſi debet haberi ꝓ excoĩcato ꝑ nninerſum oꝛ
bem cõcoꝛ. xi.q iij pena. Excoĩcatõ ergo non

claudit᷑ fꝛiroꝛio: qꝛ cũ afficiat animã ⁊ coꝛpꝰſeq̃

tur ꝑſonã ſicut lepra leproſũ.i.q.i.eito turpẽ =
ſupra de offi. oꝛdi. ad repꝛimẽdã ¶ Elo. ep̃t
ad inſticiã ↄſeꝛuãgaʒ tenent᷑ ſibi muino ipendẽ
auxiliũ 2 oſiliñ. ¶ Viio nõ. ex fi. littere ꝙ pre
latꝰ tepidꝰ ĩ iuſticia exequenda põt deponi a di
gnitate ſua fac᷑.xviij. q.ij.ſi qs abbas ⁊ negligẽ
tia pᷣlati ẽ peccamʒ moꝛale: ut nõ. gl. S. ð offi.
archi. c. ea q: ⁊ idẽ dic in diſſimulatõe:ut nõ.in
glo. i. c. cleꝛicos de imu.eccł.li.vj. facit.lxiij.di.
.c. ſit rector nec ꝓpter timoꝛẽ dʒ diffeꝛꝛe iuſiici
am:qꝛ iram dei ſuꝑ ſe innocat qui magis timet
hominẽ qᷓ; deũ:unde bonus paſtor dʒ aiaʒ ſuã
poneꝛe pꝛo ouibus ſuis: ut habet᷑ in euangelio
7 trãſumptiue in.c.niſi cum pridem de renunc.
lſtra doc. quero ĩ tex mandat᷑ puniri qui
huiuſmodi treugas nõ obſeꝛuauerit: æ loquuinꝛ
tex. de treuga canonica.i.a canone iducra. Sʒ
queꝛo quid in ↄuentionali ul in pace pone duo
fecerunt treugam nel pacem ⁊ appoſita tuit pe
na ↄtrafacienti demum ambo contrauenerunt
nũquid poſſit nnus contra aliũ ad penã ageꝛe.
ↄclude poſt Mar.i.l cũ pr̃ S libenns.ff. ð le.
ij. ꝙ aut neſci qͥs pᷣmo ſꝛegit pacẽ ſen trengaʒ
ni qꝛ foꝛe eodeẽ momẽto ſe inaſerunt: ⁊ tũc al᷑
nõ põt ageꝛe ↄ reliqnũ:ut in d J. libertus. aut
cõſtat quis primo oönenerit ⁊? tunc primus non
põt ageꝛe ſecundum:ſed ſecũdus bene poteſt
agẽ primũ qð bene notabis:pꝛo hoc faẽ ter.
in. d. F. libeꝛtus ⁊z. I.queꝛo. SF. inteꝛ locatorẽ. ff.
ðͤ loca ⁊ quod nõ glo in.c.dilecii de arbi.nam
ſecundus nõ tenebatur ſeꝛuare pacem prio ex
quo primus nõ ſeꝛuauit eam: quia pꝛomittens
penã uł quicquid aliud intelligitur pꝛomuteꝛe ĩ
q;tum alins ſeꝛuat quod ꝓmiſit: vn ſi ille non
ſeꝛuat ꝓmiſſuʒ nõ tenet᷑ iſte ad obſeꝛuantiã:ut
i. c.ꝑuenit ðᷣ inꝛeiur.⁊ in regnla fruſtra de reg.
iur. li. vj.ſed primus incidit in penam niolãdo
pacem ſeu mꝛeugam. n glo.i.nõ. glo. ꝙ peꝛ
treugam non eſt finita diſcordia:pax uero eſt fi
nis diſcordie ſecundum Hoſti. æ debʒ pax eſſe
in noluntate guerra uero in neceſſitate. nam de
bet qͥs pugnare ut pacẽ habeat.xxiij.q.i.noli.
nł dic ut dixi ſuper rubrica ꝙ pax eſt caritatis
ninculum nt dieit tex in.c.nonit ð indi.caritas
nero ẽ amoꝛ dei ⁊ pꝛoximi. C In gl. ij. ibi qñ
inenitabilis urget neceſſitas:pꝛo hoc tex. ꝙ nõ
eſt liciiuʒ j de reg. iur. ubi dicitur ꝙ ODacha
bei uiri ſancti ſine culpa in ſabbato pngnabant
2 hoc pꝛopter neceſſitatem. Sed poteſt innell gi
Srium in defenſione:qꝛ oĩ tpᷣe debʒ qͥs ſe deſen
dere ne pereat tuẽdo corpꝰ ſuũ: ut ĩ cle.nnica.
ð̊ homi.unde clericus nullã incurrit irregulari
tatem occidendo aggreſſorem ſunm ſi alit᷑ eui
tare periculũ non potuit nt ibi. iſte vo tex. põt
itelligi ĩ pugnatore ut nõ. glo. in. c. ſi nulla. all.
in 65.0 2. in fi. glo.nõ hanc ultimaʒ queſti
onem glo. ſingulariter æ non tradas oblinioni
ex qua habes ꝙ lex poſitiua etiam pꝛeceptiua
non obligar ad peccatuʒ ſi ñ fuit moꝛibꝰ utẽtiũ
ꝛecepta:uł per diſſuetudinem abijt ⁊ hanc opi.

itii
G. int doſ ſin
en cnol eve⸗ cn
unnlifi ab g

gz, NCNh. ingvär
miti iaun Aſo ſii
ihi esoe honil ei⸗

0oneinerleges
nte e nödantiftigi,
corara ci ſfunm on

honoen eiar n aene
õ cdnarſmnt
lene ihert hiit nisl N gat t
uni iilnni in ſinucda
nuk on ilamlelr in uinclo ni
GNperrigtorarunc petcant conra
nirs. Si llin tbeſt. r i
Ceconſve dbi ter aple pbat omniſ ler
umeportoll 9mvadine dünodo i wabi
Elegtineplcrna. Vn tiſoli comtn ton
Mneconſeruni ns dinini net poan dui
elegem ppioris:ſ ipe ſupion conſeniem.
MMdobuſeconſewdin: ieo ſanür ior:
oonſandinen poſſt toli ins poſinnum
neſ In ſix a re cm Jo lb
neffanaarl paep iuel nis ga⸗
ummen ſenonile peccatun.t lonc ñ
lonſtancine ſentnec contnatin ege⸗
islonuniinoeinſe nomie detann
ür ber ſſuendie dinrer i
.
. nnere cant ler Peepti

H
fune uantia ſclele le
lntzicere: n3 ſce uu

mino en
odeerden
odin
olis ol
mk in (
ſiqois
Ma
pꝛodꝛd
quens
dos in

1

¶
ſe goene
m odled⸗
g
ie goene
ſecariis 4
deido ni
Reiſſ

1
ndenf dn
dlen
litglin Pnite 69
il eiginenut
dnlueſnſt dtenmnt W
une e
. .

c40t ⸗ dies⸗
gieching ntſinii ft.

lind eni
Atte j nili,ſ lewi
aur neſcl in ſugroiſa nagn
ncrſon ; nmin inlnm t ii
por gert ſlni rin beno n
tiit usonimp enmnit nmnmwnn
Huiger ſeunimal luitis tmrmue⸗
giz vmni gane onbigo hefteer,
benms tl qven nte benore .
ba tvod td go inc dlci deabi n
Cmndns nd dedrur deugne guen dro
wo emns d ſemdten auaponntens
Püniandcidäintindignn pumnieri
umm insſenn nd Mirin iin nn
ſant oniſcznönneiſe Achenmſin
lemmttumm ngintilni
. lims lt npen elic⸗
cmlen nwgtn. Kinicnge
rmgin mllinindſoniennin

1sorte ſennin —
pyvolnat ghefſi⸗ n⸗ ntt n n l
sognment drann
Readir, Gxrnpnanl

fontihlnins

iler in⸗⸗ 1
Nclon det . ſſi,

¶ De neu.2 pace.

glo. tenet Gol. b ĩ ſũma. æ⁊ Inn. æ hoſti. in ſũ
ma huiꝰ tituli: ſʒ hic tenuit ipſe hoſti. cõtrariũ.
monef. a2 iſta ẽ lex pceptiua: ut pʒ ibi pcipimꝰ
ergo a principio liganit ↄuenietes ad peccatuʒ
g ꝑ non obſeruãtiã ñ tollit᷑ eius diſpolſitio: qꝛ
ips nõ ẽ modꝰ tollendi obligatõem: ut in.l. ob
ligationũ ꝙ placet. ff. de acti.æ obli.æ p̃ncipiũ
fuit nitioſũ cũ peccauerint ↄtꝛaueniẽdo.Et ad
.F. leges alle. in glo. rñdet ipſe ꝙ illi tex. nõ lo
quũt in legibus pᷣceptiuis ⁊ ſtatutarijs:põit ex
emplũ ĩ.c.ſtatuimꝰ. S. ti.ꝓxi.⁊æ nõ.incidẽt̃ hoc
dictũ.nã ſentit ꝙ diſoypſitio dicti.c.ſtatuimꝰtol
li põt diſuetudie:ſj nide tu qð ibi dixi.iſte neꝛo
tex.ʒ eũ loqt i.l.pᷣcepꝛina. Alij vo diſtinguũt
ut relert Jo. an. inteꝛ leges que apponũt pẽas
ipo facto.æ illas que mãdant ĩfligi ut i pᷣmis ñ
habeat locũ conſuetudo cotraria cũ ſtanm con
tra faciendo incidant iſti in penam ⁊ i factũ dã
natum. xxiiij.q.i.in.c.andinimus. do. anto. h̊
diſtiguit ꝙ aut lex p̃ceptina emanauit i fauoꝛc
p̃ᷣuatũ ⁊ põt tolli conſuetudine ſicut põt tolli pa
cio renuntiatione: ut nõ.i.l.ð qbus.ff. de legi.
aut emanauit in honoꝛem dei:aut in fauorem
publicum: ? tunc ſi ſubditi non obſeruauerunt
ſciente ſuꝑioꝛe ⁊ paciete talis lex non ligat nec
requirit᷑ aliqᷓ pᷣſcriptõ:qꝛ ex quo ſuperioꝛ uidet
2 patit᷑ non uidetuꝛ uelle ꝙ lex ſua uinculuʒ ini
tiat: ſ ſi ſuperioꝛ ignorat tunc peccant contra
neniétes. 53 hoc ultinz 2 3 hoſti. vr̃ tex. ĩ
.c. fi. de conſue. ubi tex. apte ꝓbat ꝙ omniſ lex
humana põt tolli ↄſuetudine dũmodo ſit ꝛabi
lis ? legitime pᷣſcripta. VUñ ibi ſolũ contra con
ſuetidinẽ conſeruat᷑ ius diuinũ.nec p̃uati dicũt
tolleꝛe legem ſuꝑioꝛis:ſʒ ipe ſuꝑioꝛ conſenium
pᷣſtando huic conſuetudini i eo ꝙ ſtatuũt iura:
ut ꝑ conſuetudinem poſſit tolli ius poſitinum
dicto.c.fi. Inn. ſuꝑ Nica què ſeqtuꝛ Jo. cal. B
nult in effectu ꝙ aut lex pcepiina eſt talis ꝙ eiꝰ
contrarium ẽ in ſe moꝛtale peccaium. æ tunc ñ

pot tolli conſuetudine ſicut nec contꝛaria lege.

aut einus contꝛariũ nõ ẽ in ſe moꝛtale peccaium
? tunc tolitur per diſſueiudieʒ. dixit et Cal. q;
ſufficit i ipᷣs.x.annoꝝ allegat nõ.in.c.ſi.ð cõ
ſue. li. vj. Ego ſic diſlinguerẽ ꝙ aut lex pcepti
na nũꝙᷓ fuit recepta i obſeꝛuantia ſciete legiſ la
ioꝛe ⁊z ualenie odicere ⁊ nõ odicẽte ⁊ talis lex
non ligat ?æ pnto ꝙ non ꝛeqrit᷑ tᷣs ad iducẽdã
pſcriptionem. ſʒ ſufficit binus uel trinus actus
i Sriũ:qꝛ hic nõ agimus de pᷣſcribẽdo õ legẽ:
ſz de ipediendo ninculum.nã ꝑ binũ nel trinuʒ
actũ apparet de conſenſu ſuꝑioꝛiſ ar. i. l.iij. E.
ð epi. audi. æ in. c. ita nos.xxv.q.ij. Si neꝛo a
liqͥ ſeruant i eodẽ loco ? runc nõ ſeꝛuantes nõ
nidentur excuſari aꝛ. in. c. cũ iam dndum in fſi.
de pben aut ſuperioꝛ ignorat ? tũc puto ꝙ ꝛe
qritur pᷣſcriptio. xl. annoꝝ dũmodo cõſutudo
ſit ꝛationabilis ut qꝛ fũdatur ſupeꝛ aliqua ꝛ6e:
ur uult tex. in. d. c. fi. ſi enĩ contraꝛium legiſi ſe
eſſet malum conſuetudo nõ eẽt rõabilis d iuꝛe
lur. c. itellecto ⁊ ſic ſalua opi. Inn. nec ob. ꝙ ĩ

principio omnes peccanerunt Sueniendo.nam
duplex eſt reſponſio.primo ꝙ ſi moii fuerit ex
aliqua canſa rationabili nõ peccauerunt:qꝛ ipᷣe
met ſuꝑior indulſiſſet ad hoc qðᷣ nõ. archi.i.c.
utinam lxxvj.di.uł ſcdᷣo ſucceſſoꝛes eoꝝ qui Z
nenerunt nõ peccaueꝛunt:quia potuerunt exiſti
mare ꝙ ex aliqua rõnabili cauſa illa lex non ſit
in obſeꝛuantia ar. eoꝝ que nõ.gl.i.c. de quaria
de pᷣſcrip.⁊ ꝙ lex pᷣcepiina nõ illaqueat ſciente
ſuꝑioꝛe ⁊ nõ odicente allego bo. tex. iuncta gl.
xx. di. c.i.æ in.c.cum olim de cleri. coniu.in cõ
ſuetudine inducenda in ſacramentalibus ita no
luit glo. nõbilis in. c.nir. de ſecundis nup. Et
regulam quam hic recitat Inno. allego bo.
tex.cum glo.in.c.cũ multi.xv.q.ulti. nam olim
erat ſtatutum ꝙ filij nati ex ↄiugio pᷣſbyteroꝝ
eſſent ſerui eccłie.⁊ ſic pena erat in flicta iure ⁊z
tamen dicit ibi glo.ꝙ hodie ecclia ex nõ obſeꝛ
uantia ꝑdidit illud ius. Ex quo infero ꝙ quan
tũcunqʒ lex apponit penã ipᷣo facto nibilominꝰ
põt tolli ↄtraria ↄſueiudine:qꝛ in nõ exigendo
penã ↄmitiit᷑ ↄtra legẽ.nã ⁊ ꝑ nõ uſuʒ tolli lex
ut nõ. Jo. an. in. c. Yoannes de cleri. coniu. 2
Cy in. l. ij. C. que ſit lon. conſue. ¶ In glo. in
neꝛbo ↄfirmet nõ. bene iſtam glo. ꝙ ubi confir
matio exigitur a pari capitur confirmatio pro
obſeruantia.non eniʒ poteſt capi proprie: quia
par nel inferior nõ poteſt conſirmaꝛe factũ luꝑi
oris uel paris.⁊ ideo neꝛba capiunt᷑ ĩproprie ſi
mle in. c.ſtuduiſti ð offi.le.⁊ ex hoc infeꝛtur ꝙ
ſi quis pꝛomiſit ꝙ Tuius confirmabit talem ⸗
tractum debet intelligi ꝙ ille obſeruabit 2 ap
pꝛobabit quanium in eo eꝛit:quod bene nõ. ſe
quens.c.nihil babet niſi ꝙ pᷣſb yteꝛi ⁊ alij ð qui
bus in tex gaudent priuilegio zc̃. 8
Werſõe hi
Nnouamus. Mrne “
na ſecuritate gandent tempore guene
5 primo ꝑſonas b ennmeratas que tẽpo
re guerre debent gaudeꝛe plena ſecuꝛitate male
in obſeꝛnat᷑.⁊ nõ.i eo ꝙ dicit de meꝛcatoribus
ꝙ papa põt ex cꝗᷓ dare ſecuritatẽ aliquibꝰlaicis
tpᷣe gueꝛꝛe. õ. ibi enntes ⁊ redeunies ar. ꝓ
ſecuritas data i eundo dzʒz intelligi data ẽt in re
dendo nã iſta duo cõ t᷑ eqꝑant᷑ ĩ iur: ut ĩ.c.ma
gne i fi I. ð̊ noto ⁊ bonꝰ tex.in.l.ſi cui. ff. ex qͥ.
ca.ma.nõ. Or. i.l.ntimur. ff. de ſepul. uio. ꝓ
bat᷑ rõe n.n. quis dicitur ſecuꝛe nenire ad ceuũ
locum niſi,ſecure poſſit morari.⁊ ide recedeꝛe:
ſʒ dubitari põt ð qõne quotidiana ultra docr.
hic. pone data eſt ſecuritas alicui expannito nit
poſſit ſecuꝛe uenire ad hanc ciuitatem ? rediꝛe.
nunquid per pꝛimã nicem tollatf̃ hec ſecuritas ⁊
priuilegiũ. An neꝛo poſſit neniꝛe pluribus nici
bus nel in infinitũ. Oldra.diſputanit hanc que
ſtionẽ ⁊ recitat Mar.in.l.i.ff.ad.l.iuli.maie.2=
breuit᷑ diſtingno poſt eos ꝙ aut ſecuritas fuit
petita ⁊ deteꝛmiate ↄceſſa ⁊ tũc ſtanduʒ ẽ deter
minarõi nipnuts ſi fnit dẽm ut ucniꝛet ſꝑ uel qͥd
ſile ar.vVj.q.iij.ſcꝛiptũ.anut fuit vᷣteꝛmiate petita

¶ De pactis

ſ ĩdetermĩate ↄceſſa:ut pura qꝛ unꝰ ex bãnitis
petijt nt poſſit ꝑ.x.dies eẽ ĩ cinitate ⁊ ſuꝑiõ cõ
ceſſit idetmiate ⁊ tũc itelligit᷑ cõceſſa fʒ petuio
nẽ:qꝛ rnſio adaptãda ẽ petitõi ſeu iteꝛꝛogatõi.
Inſti. ð inuti.ſtip.i.. pᷣfea:⁊ ẽ bonꝰtex.i.c.it᷑
dilectos i. F. ceteruʒ de fi.iſtru. ibi ex foꝛma pe
tiiiõis ⁊c.⁊ nõbiſ illũ tex.aut petitio fuit ĩdeter
miata:ſʒ cõceſſio detmiata:⁊ ĩtelligimꝰ ſccurita
tem ↄceſſà ſʒ ↄccſſiõeʒ ⁊ non ſᷣm petitionẽ:qꝛ
ſuꝑioꝛ ur̃ reſtrixiſſe petitõnẽ qð nõ.nam pᷣuile
giũ ⁊z idulgẽtia ſumunt niꝛes a ↄceſſione ⁊ nõ
a petitõe lʒ ĩ dubio ↄceſſio ꝛefetat᷑ ad petitioneʒ
nt i pcedẽti mebro:ſecꝰqn ſumuſ certi ui h.⁊ h̊ᷣ
nõbis:qꝛ ſepe papa ſignando ſupplicationem
reſtrigit petitõnẽ ut nõ excuſet᷑ ipetrãs ex eo ꝙ
ᷣdit ſupplicationẽ gñalẽ:⁊ pᷣdie fuit in fco.aut
petitio fuit facta idetermiate ⁊ ↄceſſio ẽt ideter
miate:utpnuta qꝛ data fuit ſimpłꝛ ſecuritas ueni
ẽdi ⁊ ꝛedeũdi:⁊ ĩtelligit᷑ de pᷣma uice.Ad bᷣ fac
tex.i.l.boueſ.I. h̊ fmone ff. de.v.ſig.⁊ i.l hec
ↄditio.ff. ð ↄdi.? demon.ubi dr̃ ꝙ ſi ſit alicui
ꝛelictum cũ nupſerit itelligit᷑ de pᷣmis nuptiis.
hB uerũ niſi fuiſſet data ſecuritas ad cerium ac
iũ puta ꝙ ꝓ pace fienda poſſet ſecure uenire =
redire:iũc duraret hec ſecuritas qᷓ;diu neniret
ꝓ dctu pacis. ſʒ pace facta ceſſat ſecuꝛitas ſeu
ſaluus ↄdaciꝰ:⁊ ꝑ ᷣ tex. h̊ iuncia glo.in nerbo
exiſtentes quam notabis.

¶ VWilo de officijs oĩum indicuʒ ? pſidẽtiũ de
ipis iudicijs uidendũ ẽ: ſʒ qꝛ nocati ad iudicia
qñqʒ paciſcũtur qnqʒ traſigũt:iõ auctor anqᷓ
tracaret de cõtraciu de iudicijs de his pmiſſit
⁊ pᷣmo de pactis tãꝙᷓ; de nobilioribꝰ. uł ↄtinna
ad ꝓximã Hicaʒ h modo: ſupra niſum ẽ de pa
ce:ſed qꝛ paciuʒ eſt qᷓdã ↄuentio ex pace facta:
io poſt rubricã pᷣcedeteʒ ſubijẽ iſtã. Mico. ab.
PDoieſt
Ntigonus. Mie⸗
neraliter ſummari ſic. Dacia
Gꝙᷓtũcũqʒ nuda fuanda ſũt: uel
alit᷑ ſic. Judex eccłiaſticus pro
nidet fᷣnanti pactũ non fuantem. Dinidiiur

nã pmo ponitur dem Antigoni cpᷣi: ſcdo ap
pꝛobatio cõcilij ibi unuert Wo öme iũcta
ſupraſcriptõne modũ ⁊ praticã ↄdẽdi legẽ ĩ cõ
cilio gñali ' ꝓuinciali.nã unꝰ ð ↄcilio faẽ ꝓpo
ſitõnẽ ⁊ ꝛeliq ſi eis plʒ nniuerſałꝛ ſtatuũt illam
firmãdo ł ꝛeſtrigẽdo ſeu ãpliãdo. Et ita cõir
obfuat iĩ alijs actibꝰ uniueꝛſitatiſ. ¶ Mõ. ſo ꝙ
appellatõe eccliaſtice diſciplie uenit ſnia cẽſuꝛe:
nt Tſ enenn⸗ 2 ſaſpẽſio..ð.v.ſig.c.qꝛẽ
ti. õ. tertio ibi nniuerſi ꝙ ↄcilinʒ gñale ẽ
qdaʒ uninerſitas:ibi.n. exiſtẽres non ut ſingłi:
ſʒ ni uniuerſitas diſponũt:ꝛepᷣſẽtat.n.cõcilium

uniuerſalẽ ecclłiam de ↄſe.di.i.eccłia.hinc dico

ſtadũ eẽ i diſpoſitõibꝰ ↄcilij iudicio plurimoꝝ
ad h̊ vonꝰcex.lxv.di.c.i.nam ꝛegłarit᷑ i feis ani

neꝛſitatis pᷣualʒ plurimoꝝ ſnia:ut ĩ.c.i.ð his qᷓ
fi. a pla.⁊ in.l.aliud. F. refeꝛ. ff ð̊ re. iur. 2 i.l.
quod maior. ff.ad municip Ino no. 2 tene
mẽti ex eodẽ vᷣbo ꝙ lex edita ĩ ↄcilio fit nomie
ipius ↄcilij æ nõ pape tmn: eniʒ nulla fit metõ
ð papa qᷣ pᷣſidebat ĩ ↄcilio: ſ ſolũ ð ipo ↄcilio.

Ex quo infert᷑ ꝙ pfᷣas ecclłie ẽ ĩ ipo ↄcilio nni .

nerſali:licet papa ſit ibi ranqᷓ; caput ipins cor
poris pꝛo hoc.xxiiij.q i.c.quodcunqʒ:ubi dici
tur ꝙ poteſtas data fuit toti eccleſie in peꝛſonã
Peiri. Detrus autem fuit caput ad idem.c.
.i.de iudi.in eo ꝙ ibi dicitur placuit ſancte ſy
nodo ⁊ dic ut ibi plenius dixi. nam quandoqʒ
lex editur nomine pape cũ approbatione ocilij
nt in. c.licet de elec.unde puto ꝙ cũ materia le
gis oꝛdinatur a papa licet concilium appꝛobet:
tamen lex edenda eſt nomine pape a quo ſump
ſit nigorem ⁊ originem.nam ⁊ ſine concilio pa
pa poteſt legẽ cõdere.ix.q.iij. cuncta per mun
dum:z ꝙ nõ glo.in.c.ad appoſtolice de re.iu
di.li.vVi.ant materia legis originatur a cõcilio
2 tunc nomine concilij lex edẽda eſt: nam in ↄ
cilio intereſt papa nt caput pro hoc.c.oſius ſu
pra de elec.cum multis ſimilibus.⁊æ vij q.i.cõ
nenientibus:quinimo maioris roboris eſt con
ſtitutio totius eccleſie qᷓ; ſolius pape tantuʒ ut
nota.in.c.cum dilecti de electio.facit quod nõ.
Archi.xviij.di.in ſumma. n glo laͤbi per
pacta inita inteꝛ epiſcopum non appaꝛet ratio
quaꝛe glo.reſtringat iſtum tex. ad pacta iniia ĩ
teꝛ epiſcopos:ſed foꝛte hoc dicit cauſa exempli
unde intelligas melius tex. generaliteꝛ ꝙ inter
quoſcunqʒ pacta inita ſint ex quo non ſant a le
ge impꝛobata pꝛopteꝛ aliquam turpitudinem
obſeꝛuanda ſunt unde iſte tex. debet habeꝛe lo
cum nedum inter clericos ſed etiaʒ inteꝛ laicos
ex quo generaliter loquitur. nam laici peccant
non ſeꝛuando pacta ⁊ pꝛomiſſiones ui in. c. iu
ramenti.xxij.q.v. eꝛgo poteſt recurri ad iudi
cem eccleſiaſticum qui habet obuiaꝛe peccato:
ut i.c.nouit de iudi.ut compellat laicos ad ob
ſeruantiam pactorum. Sed dubitatur circa in
tellectum huins. c. Utrum ex nndo pacto oria
tur actio.i.ius agendi i iudicio. Glo. prope fi
nem colligit ex tex. arg. ꝙ ſic. Jo. and.dicit ꝙ
melius glo.diceꝛet ⁊ ita patei hic quaſi ſentiat
Jo. an. ꝙ bic eſt caſus expreſſus ꝙ detur actõ
nam tunc debet allegari tex.in arg. quando id
ad quod allegatur apeꝛte non pꝛobatur ex tex.
ſed ſubtiliter tex inducendo.naʒ dicitur argu.
quaſi argute ⁊ ſubtiliter innentũ ut in.c. forus
de v.ſig. ⁊ ſic aꝑte ſentit Joa. and. ꝙ ex nudo
pacto de iure canonico oriat᷑ actio ⁊? idem hic
Hoſti.dicens ꝙ idem dʒ eſſe de iure cinili.nã
cum de iure ciuili ſint alij caſus in quibꝰ ex nu
do pacto oriat᷑ actio:nec uideãt᷑ habere ĩ ſe ma
gnã rõnẽ ſpecialitatis:idem deberet dici gñalt
i omni pacto nudo:iĩ hoc tñ nõ puto inſtanduʒ
Et ut intelligas mã n prio nidendũ eſt quid ſit
paciũ nudum:quid neſtitum:æ an ⁊ qñn de iure

cpulntoner ileing

voni gſche nml nlü by veſiu cich

iſari i tibes
G.. pacti fati pors ? nen
Rin ſcui vus e

ioölſeari tereeſt agsent
ſeuit isnimimm
inueechiognphi mnt⸗rle ncii
i lulhoblgmno inb hii ni itto
Ebieohlpno n guiin i ci mli
iſnict, fo nl ril ſbii.:
fceblv npii bu paai nndi o gl:
hil vis gatuͦ 5 gl. e dentlten
ligipli roidiani . pnniſindi dai dtce
ti ierogate pcrdeni d chnognydo.
ii olkr ni vi vele g l i t paci e
Limnio nid flentige ieracti t pollcin
ini muͦtor l mi goliamoe
in pninerl mi,pꝛai fib poll no gl.
ſonmi inur h. Bn ſinat iſio gni
liog looi ſt omnſſo coſlent nam
itcſuem am inmurit onſenins

nichs dic ſut neii veſtim t

lematioe ni
ſloduni.
nonilt t in
dplomd. 1
co er ſe
dole ꝛgen
re comoch.
ſe. t lod
dede eſſe
lione. Ca.
compen
actiones ſor
ionis m.
m eꝛgo ine
Neo cigo n
n didanr
hode ſiant fe
ins (
der od⸗ war
1Gendt: gai
Poduur 1
ehodun:
in non tei
ge del oche
inccen c
ſe compelt

——

delſtuis;
uge
odnin giſniif elide⸗

ninier d n ee e
5. di c ki
Pgf gendden

ſrnz Ulloei
dprdz;: eing oftn .
niſtlt aen un
No nef , n iin nii

itien
z ſüle it iinr
bgope D e Vn
mo ng 9glcentnn
den enenſintanri
n eurn it an ini
ncvgi , ilin

doinr en
n nlln

.
unenleeie 4 umghun
ſtuigunn ld nummeigtoln
Mnut ſngi ſrecon⸗
ege den⸗ 3 wanm,
1no gon
Reid l tie
dil. Net nunilegvorgun . .
ne nonieconeti Kikrchnnn

luin nus alſej llvoppermny
min an lun ceclmo lii o,
nbimii in ſunn,. globiper
Imſnu ine entcpunnmn gpuer no
nr go efngn ſun er g nnuinin
nntglepposld ſoneboe et anſennpt
mieintlgusntinsre Peieniin giner
cnoſcongzunfiningg arantanae
ge Wpudn pohen Vannnmehalden
Obſemmdr on vpte e en cdadehre⸗
cum nedoniner tertos ſed ein nalicos
Ir o gennalnr onimn nn Nuani
n leumtpunn thoniſons unc i
nmeni Nwieg dt hore um 44 M
on eleſaſftem i arorufn eid
1 cnntceſginiunplrlin⸗
ſumimoncofun⸗ Os ubluor

. Elrumerowlopecorir
umbocst Qnunt, totcl, ne
leau⸗ 1 i in aco. Ho. noeſt

enii ,e ſin .

¶ De pactis

ciuili competat actio ⁊ ſic nidebimꝰ clare in qꝰ
differat ius canonicũ in hoc a iure ciuili æ qꝛe.
rimõ g ſciendũ eſt ꝙ pactum eſt nomẽ
generale ↄphedes ĩ ſe oeʒ ↄuetionẽ.ẽ. n. pactũ
generałꝛ ſũptũ duoꝝ pluriſne iĩ ideʒ placitus 2
coſeſus.i.placitꝰ cõſenſus ut le.=.nõ.ĩ.l.i.ð pa
ctis ⁊ i.c.pactũ.j.ð vᷣ.ſig.⁊ ſẽſuſ huiꝰdiffinirio
nis ẽ ꝙ id qð ↄuenit᷑ ſen cõneiũ ẽ iter duos uł
ples dr pactũ quaſi ad pacẽ hnñdã factũ.h e. n.
uocabuli etimologya.i.expõ:ut in.d. c.pacium
un ois ↄctus põt generalꝛ ↄtineꝛi noie pacti ſz
ubi pactũ aſſuinit ſibi ſpecificũ nom ñ denoiat
a ſuo geneꝛe:ſʒ a ſpᷣe tanqꝙ; digniori:uñ ſi uẽdi
di tib i ꝛcẽ appellat̃ emptio qꝛ ẽ daꝛe h̊ᷣ ſpecificuʒ
nomẽ ⁊ ꝛelinqͥt no m generis ſicut ſi nolo appel
laꝛc hoĩeʒ:nõ appellat᷑ ſub noĩe generis:ut aĩiał
ſi iĩ ſua ſpe:ubi aũt ↄuẽtio nõ põt hr̃e no mn ſpe
cificũ:qꝛ pla ſũt negotia qᷓ; uocabła: ut i.l.natfa
ff ð pſcrip vbis iũc ſtat ĩ noĩe ſui geneꝛis. Er
qnqʒ ẽ nudũ ⁊ qnqʒ ueſtitũ ſic dẽʒ ad iſtaꝛ ho
minis.nã qñqʒ ẽ nudꝰ cũ nullũ hʒ neſtiiũ qñqʒ
neſtitꝰ. Si. n. pactũ fiat ĩ puris ⁊? meriſ finibus
ↄuctoiſ:qꝛ ñ ĩterceſſit aliqð exiriſecũ puta nec
ſtipulatio nec iteruẽtus alicuins rei nec littera
ſolenitaſ nec chiꝛographũ tunc appellat̃ nndũ.i
eſt. n. illa ſola obligatio iuris gẽtiũ.nã ubi ẽ cõ
ſeſus ibi ẽ obligatio iuriſ gẽtiñ:ut ĩ.l.cũ ampli
us i. F. is nã debʒ. ff. ð ꝛe. iuriſ.⁊ i.l.ſtichũ i. H.
nũlis ff. de ſolu. exẽplũ huiꝰ pacti nndi põir gle
mlupłꝛ i.l iuꝛis getiũ ĩ. F. igit᷑.ff.e. ⁊ ĩteꝛ ccteꝛa
dat b exẽplũ quotidianũ.ſ. ꝓmiſi ribi da? decẽ
ſine aliqᷓ iterrogatiõe pᷣcedẽti uł chiꝛogꝛapho.
gl. in ni ꝑſiſtit. nã ur̃ nelle ꝙ illð ñ ſit pactũ: ed
pollicitatio nã diffeꝛctia ẽ iteꝛ pactũ æ pollicita
tionẽ. nã pactũ ẽ duoꝝ ucl pluꝛiũ. pollicitatio ẽ
uniꝰtm ꝓmitctiſ: ut ĩ.l.pactũ ff. ðᷣ polli.nõ gl.
i de. romani ð iureiur. ſj. Maꝛ. ſaluat iſtð exẽ
plu itelligo ꝙ ꝑs cui fit ꝓmiſſio cõſenſit. nam
tũc põt dici pactuʒ cum interuenerit conſenſus
duoꝝ qðᷣ nõbis. Qñqʒ iſtud paciũ ẽ ueſtiruʒ =
imlia ſũt ueſii mta pactoꝝ.nã qñqʒ nueſti᷑ neſtim
to vboꝝ.i.ſtipulatiõe qᷓ fit pcedẽte ĩteꝛꝛo gatõe
2 ꝛeſponſione ſecuta ĩ.l.i.⁊.vV.ðᷣ.vV.ob.⁊ iſti e.
iĩ pᷣn Qũqʒ neſtit chiꝛogꝛapho nt qñ ꝑ ſcripĩã
meã ꝓmiſſi nibi daꝛe.x. uel qͥd ſile ut iſti. vᷣ obli.
laꝝ.qñqʒ neſtit̃ ↄſẽſu:ut ĩ.õctibꝰiuris gẽtium
q ſolo ↄſeſu ꝑficiũt᷑ ut cmptio ⁊ nẽditio ⁊ ſilia.
l. ex h iure.ff. de iuſti.æ inr. Qũñqʒ neſtit᷑ i᷑uen
iu rei: ut do iibi.x.ut ꝓ'me aliqͥd facias. nam ſi
donaui 2 trãſtuli ĩ te iſta decẽ: pactũ nõ dr nu
dũ:uñ pot agi iſti. qͥ. mo.ꝛe Zhi.obli.i pᷣn.⁊ ibi
P gl. uñ de iuꝛe ciuili fac ꝛeglam ꝙ ex nudo pa
cto ñ põt agi:ſʒ excipi põt qꝛ oꝛit᷑ obligatõ nãt
ꝓpt cõſeſũ. ut ĩ. d. F. igit fallit de inꝛe ciuili ĩ q
buſdã cãibꝰ: iʒ ð iure canonico dubitat᷑.cõit᷑ ie
ner ꝙ det᷑ actõ ꝑ iſtũ tex.nã nbicũqʒ iuſ appꝛo
bat ↄuẽtõeʒ ſẽꝑ dar᷑ actio æ iuſ agẽdi ex illa cõ
nentione: nt i.l.legitia. fl. de pac. ſʒ ins canõicũ
appꝛobat ̊ pactũ q;ũcũqʒ nudũ:g. ex eo po
teſt agi maxie cũ paciũ quãtũcũqʒ nuduʒ habe

at appꝛobationẽ æ ↄcurſuʒ iuris dinini iuxta ii
lud ꝓphete qᷓ ꝓcedunt ð labijs meis nõ faciaʒ
irriia ? ð iuramèto pᷣallegato dr̃ ꝙ ſimplex lo
qla obligat ita ꝙ Zuenies peccat moꝛtalit᷑. pre
teꝛea ubicunqʒ ius mandat aliquid fieri uel ob
ſeꝛuari ſempeꝛ datur actio 2 cxceptio:ut i.l.uni
ca. ff. de condi. ex lege. in.l.ſtatuas. ff. S acq·
re.do.nõ.glo.in.c.cũ libeꝝ de ſepul.⁊ i.c. ſi ca
nonici ð offi.or.li.vj. Sed ius canonicum mã
dat obſeꝛuari iſta pacta gꝰ dat᷑ actio ⸗ exceptio
⁊ hanc opi.tenuerunt glo.hoſtiẽ. Jo.an.æ do.
Anto. ? glo. ⸗ arcbi. xij. q.ij.æ i.c.quicũqʒ ſu
fragio:ſed Inno.i.c.nonit de iudi.nidet᷑ uelle
ꝓᷓ nõ detur actio:ſed officij iudicis imploraiio
quod dicit ꝓcedeꝛe etiam in iuramento. ð iura
mento latius d xi in. c.cũ ueniſſent de inſti. qui
dam ut do. Car. amplexi ſunt hunc intellectum
reſtringendo iſtum tex.ut ſolum competat offi
cij imploratio intantũ ut nõ poſſit peti nut quis
pꝛeciſe cogatur ad obſeꝛuantiam pacti nudi: ſʒ
ſolum ut non obſeꝛuans excõicetur: qꝛ tex. iſte
ſolum hoc nidetur innueꝛe in eo ꝙ dicit aut pa
cta obiincant firmitatem: aut cõtraueniens ex
cõicet᷑.⁊ ſic pꝛeciſe nõ diſponit ut quis cogatur
pciſe ad obſeꝛuantiã pacti.mihi nõ placʒ hec re
ſtrictio.primo qꝛ Iʒ iſta ꝓpoſita fuerint facta al
ternatiue iñ ↄciliuʒ reſpondet ſimpliciter pacta
cuſtodiant᷑.⁊ ſic non nidet᷑ ſe reſtrinxiſſe nt ↄdi
tionalr ⁊ alieꝛnatiue fieꝛet coactio ar.i.c. nõne
ð pᷣſump.⁊ eoꝝ que dixi.S. c. pximo. Itc addu
co tex.j eo.qualiteꝛ ubi ſimpliciteꝛ dicitur ſtu
dioſe agendum eſt ut ea que pꝛomittuntur ope
re compelantur. pondera illud neꝛbum ſtudio
ſe.⁊ illud neꝛbum opeꝛe compelantur.non eꝛgo
debet eſſe iudex contenins ſola excommunica
tione.Cal.tamen non ita reſtringendo tex. diẽ
ꝙ competit officij imploratio ? non actio:quis
actiones ſunt prodite a iuꝛe ciuili.l.ij. ff. ðᷣ ori.
iuris.nõ. Inn. in. c. que in eccleſiarnm de ↄſti.
cum eꝛgo ius ciuile non det actionem ex nudo
pacio eigo nec de iuꝛe canonico. hoc argumen
tum nidetur ꝑſuaſiuum ⁊ ꝓceſſiſſet oliʒ:ſed enʒ
hodie ſint regule quas pꝛemiſi dicendum eſt
cum ius canonicum appꝛobet illud facruʒ z? mꝗ
det obſeruari illud pactum. debet cõpeteꝛe ius
agendi:quia iſta regula inris ciuilis tacite ap
pꝛobatur a iure canonico.ex quo nõ reperitur
repꝛobata:ut in.c.i.ð noni oꝑ.nunc.ſed ĩ effec
tu non refert an detur actio ſeu conditio ex le
ge uel officij imploꝛatio dummõ concludamus
indicem eccleſiaſticum poſſe etiam laicum pꝛeci
ſe compelleꝛe ab obſeruantiaʒ pacti ? hoc tene
as ? notabis p̃ᷣdicta.
3 reue eſt nel peꝛ
Botiens. alia nerba poteſt
ſic ſummari. Connemtio innalida per
conſenſum ſuperioꝛis nalidatur ⁊ fuit foꝛte ex

u coulirmarionis quoꝛundam pactoꝝ.
Mö pᷣmo ibi ĩ cõuẽtiõibus ꝙ cõuentõ idẽ ẽ

qð pactũ als nõ faceꝛet iſte tex. ad rubꝛicã.

Scõdᷣo nõ.ꝙ aſſenſus qñqʒ capit ꝓ anctorita
ie ſen ↄfiꝛmatioe:⁊æ cape hac regulã ꝙ nbicũqʒ
aſſeſus exigit᷑ a ſuꝑiore ĩ actu ꝑt nẽte ad ſubdi
tos iẽ aſſeſus ibi ſuit̃ ꝓ auctoꝛitate ꝗᷓ qdeʒ anc
toitas pot appellari aſſẽſus:qꝛ auctõitas ꝓpᷣe
ẽ aſſeſꝰ auccoriʒabił ↄpetẽs alicui ratiõe officij
publici:ut nõ.gl.? Inn. i.c.i.ðᷣ re eccł.ñ alie.
li. vi.plene nõ.i.c.cuʒ ↄſuetudis de conſue.
Mõ. ibi ranhabitioneʒ ꝙ i ↄfirmatõe fiẽda ꝑ
luꝑioreʒ ñ ẽ neceſſe ꝙ ſuꝑior dicat ↄfirmamꝰ:
ſʒ ſaiis ẽ ꝙ dicat ratiticamꝰ ł vba ſiłia.nõ.n. ꝛe
fert qͥd ex eqᷣpollẽtibꝰ fiat:ut ĩ.c.lʒ ex qdam de
teſt. Et ex hᷣ tex. quẽ bñ nõbis colligo ar.ꝙ qan
ſuꝑioꝛ iteꝛponit auctoꝛitatẽ alicni actui puia uẽ
ditõi ꝛeꝝ eccłiaſticaꝝ n ẽ neceſſe ꝙ dicat aucto
ritatẽ nr̃aʒ ĩꝑtimur:ſʒ ſatiſ ẽ ꝙ appaꝛcat de cõ
ſeſu ſuo.naʒ itelligitur cõſeſus pᷣſtuꝰ ſᷣm ſubiec
tam mãm ut bh̊ nbi ratihabitio ponit̃ ꝓ ↄfirma
1õe. Audio iñ ꝙ Hal. tz oppoſitum ꝙ dʒ di
ceꝛe iſta vba auctoꝛitatẽ noſtꝛam iꝑtimur zc. æ
allegat dictum Inn. i. c. cũ ↄſuetudiniſ p̃alle. ſʒ
ꝓfecio Inn. h non diẽ ſi bñ põdeꝛet᷑ ⁊ foẽ ꝙ ñ
ſit neceſſe.c.iĩ nẽdilionibꝰ.xvij.q.iiij.⁊.c.placu
it. xij. q ij. ¶ 5 ultio ibi ꝓ ſecuritate partiũ
bonuʒz argumẽtũ ꝙ tẽ qͥſ dr̃ ſecurus i aliq fẽo
qñ non timet aliquã iuris exceptonẽ:⁊ fac bᷣ fʒ
do. Anto.ꝙ ſi qs ꝓmiſu ſacere alqueʒ ſecux
i aliqua ꝛe dʒ ita ipſam ꝛc̃ diſponẽ ut nihil ð iur
poſſit ſibi obijci iia ꝙ poſſit ſẽtẽ leſionẽ. Ni.
gliter. Biꝛene eſt per alia

Jugex dʒ ſtudioſe agẽ ut ꝓmſſa ad
ipleãt᷑. ¶ M pꝰſindioſe ꝙ index ĩ adipledo p
miſſa uł pacra non dʒ eẽ contẽtus ſimplici pro
miſſiõe ut qͥdã dixerunt i. c.i.ſʒ ſtudioſe ⁊ effec
tualit᷑ ageꝛe nut ꝓmiſſa adipleant᷑ ope.⁊ faẽ iſte
tcx. ad ea qᷓ dixi. S.i.c.i. ¶ Scũdo nõ. ibi ꝓmit
iunt᷑ ꝙ oĩs ꝓmiſſio ẽ neceſſario execntõi man
danda: z pondera qꝛ tex. nñᷣ reqꝛit ꝙ infuenerit
ſtipłatio uł ſcripf̃a ł alia ſolẽnitaſ ⁊ ſic ur̃ ꝙ cũ
vVbum ꝓmiſſio ſit multinm gñale neduʒ i pacto
quod ẽ duoꝝ:ſʒ ĩ pollicitatõe qꝗᷓ ẽ unius tin dʒ
habẽ locum iſte tex. nam ex ſigniſicato hꝰ vᷣbi
promittunt᷑ non rqrit᷑ ꝙ inteꝛuenit pactnm:ſed
ſuffiẽ nuda ꝓmiſſio nniꝰ rin:æ ꝓ b̊ tex.i.c.inra
mẽti.xxij.q.v. ubi dẽ ꝙ int᷑ ſimpliceʒ loqlam ⁊
iura mium deꝰ non fac differentiaʒ.ſ.qPad obli
gãdum pꝛomitiẽtẽ nel inꝛantẽ aliqd. nam utqʒ
peccat ↄueniendo ſʒ ĩ q;titate zatus ſit differen
tia qꝛ granius peccat neniens 3 iuramẽtnʒ: ut
nõ.i. c.fi.de inꝛeiur.⁊æ de hac mã dic ni dictum
fuit in. c.i. S.e.
Mon ualer
Bm pridem. on er
quod ecclcſiaſticum benetficium debet
pecunia ꝛeſignaꝛi. Drio factum ſub quo conti

netur ꝓceſſus cauſe:partium tranſactio iplius

ꝛepꝛobatio papalis oꝛdiatio ⁊z ĩrerceſſio.ſecun
do dat iudices ibi ceterum. 5 prio ꝙ cle
ricꝰpõt eẽ pꝛocuratoꝛ germani ſui clerici de qꝰ

vVba põt ſic ſũmari.

nide quod dicam. J. de ꝓcura. in noſtra. ¶C S.

cundo nõ. ꝙ nõ eſt licita pactio ut litigãs renũ
tiet liti ſupeꝛ beneficio ?⁊ ↄſequat᷑ aliquid tempo
rale etiaʒ ſi illud recipiat nomine expenſarũ. nã
poſſet in ſe ↄtinere ſimoniam: qꝛ ſi renuntians
habet ius in beneſicio uidet᷑ renuntare iuri ſpi
rituali pꝛo tẽporali nec ob. ꝙ nomine expenſa
rum dicat᷑ reciꝑe qꝛ hoc poſſet fingi in fraude.
Item qꝛ luri ſpirituali dʒ quis libeꝛe renuntia
re:nt in.c.ex ꝑte ⁊ quod ibi nõ.S.de offi. dele.
¶ Teriio nõ.ꝙ ꝛenuntians liti nidet᷑ renun ia
re omni iuri ſibi ↄpetenti in illa canſa:unde licʒ
neꝛbum lis ſtricte ſumptum re feratur ad inſtan
tiam iudicialem dumtaxat ut nõ.in. c.ij. de pro
cura.li.vj.tamen largius ſumendo cõpꝛehedit
in ſe ius qð quis habet i cã ſuꝑ qua lis e mora
ut i. c. forus vᷣbo. ſig.⁊æ ĩ. l.litis nomine.ff. de
Hoo. ſig. Et de pᷣdictis eſt tex. aꝑtus i.l. poſtqᷓ;
liti. C. de pac.⁊ ad.c.dudũ.ij.S.de elec.i fi.ubi
dicitur ꝙ renuntiauit liti z cauſe dic ꝙ fuit ad
ieciũ ueꝛbũ cauſe ad maiorẽ expꝛeſſionẽ. dicũt
tamen dñi de rota decif.ccxcvj. ꝙ litigãs ſuꝑ
beneficio renuntians liti ? cauſe non peꝛdit ius
quod habebat in illo benficio ſi renuntiauit in
manibꝰ illius qui nõ poterat renuntiationẽ bñ
ficij reciꝑe quod eſt nalde nõ.ſicut eni non põt
clericꝰ diꝛecte renũtiaꝛe bñficio niſi ĩ manibꝰilli
us qui eum inuitum deſtitueꝛe poteſt ut nõ.i.c.
ꝙ in dubijs de renuncia.ita nec direcie poieſt
renunciãdo liti ⁊æ cauſe: dicũt tñ ꝙ hec renũtia
tio habet nim taciti pacti ne ulterius petat ⁊ ſic
ſi de nouo petat beneficiũ obſtaꝛet ſibi exceptio
facit quod in ſimili nota. Inn.i.c.ꝙ in dudijs
⁊ in c.ſupeꝛ hoc de ꝛenuntiat᷑. Et ex his infero
ad queſtionem quotidianaʒ: nũquid pᷣlatus liti
gans ſuꝑ iuribus eccłie poſſit liti ? cauſe cedẽ.
Ex pꝛedictis cõcludeꝛem ꝙ ſi canſa eſt talis in
qua pꝛelatus nõ habʒ liberam diſpoſitionem nt
quia agitur de re queſita eccłie non porerit pꝛe
latus liti cedeꝛe ſicut nec directe poſſet rem i iu
dicio deductam alienare ſecus autem ſi ageret᷑
de ce in qua prelatus habeꝛet liberam diſpoeʒ.
