gra de deedt. w. EYVe glfi fi.nõ. bñ fi. gl.
ꝓ ſignificato iſtiꝰ. dictõis ſeu.nã uult.gl.ꝙ nõ
ſit va diliũctia:ſʒ potius dictõiſ pᷣcedẽtis expo
ſitia: cõir tn ſolʒ poni diſiũctie:ſʒ gl.ꝓcedẽ pt
qᷓ;do ponit᷑ iter duo oĩo ſilia:⁊ circa dam ĩiter
poſtulatõeʒ ⁊? noĩarõeʒ plʒ mihi magis Hoſti.
quẽ.S.retuli.q; dictũ gl.lʒ dictũ gl.pt᷑ ẽt ſalua
ri. Nico.
Archi

One memorie. in

archiepᷣʒʒ poſtulat᷑ ?⁊ ex quo poſtulatio
pñᷣtata ẽ pape nõ pñt poſtulãtes ab ea recedẽ.
ſʒ dʒ ſugꝑioris iudiciũ expectari.b.d.q ad titu

Nõ. bñ fi. gl. ex ꝗ bẽs

ula. pla.

lum ¶ Diuidit᷑ decretalis ĩ. vi. ptes ¶ In p
ponit᷑ poſtulatõis admittẽde peritio otꝛa eꝗ ex
ceptio ⁊ receptio. (Seba apoſtolna Puiſio
ſcda ibi nũtijs uſqʒ ad. F. ceterum. n ktia
remeraria ⁊? ĩiuſta poſtulatio ⁊ eiꝰrepulſio ꝓui
ſionis faciende monitio ⁊ eiuſdẽ coĩatoria ↄtẽ
tio uſqʒ ibi er Eun Irts ſuffraganeoꝝ ad 2
cordiã ꝛeuocatio cãonicoꝝ diſſẽtio duplic po
ſtulatõis ⁊ iuſta inouatio uſqʒ ibi nec nocebat.
(Bn cna põit᷑ tacite obiectõiſ reſpõſio uſqʒ
ibi itelleximꝰ. ¶In ſexta ponit.diffinitia ꝓui
ſio archicpᷣalis trãſlatio ac palij utẽdi ꝓuiſio.
¶ Mõ pꝰ ibi unanimit᷑ iñcto vᷣbo nec nocebat
ex quo collige ꝙ illud dʒ ficri unanimit᷑ qð ne
mine diſcꝛepãte fit ¶ Dicũtur.n. unanimes cũ
nemo diſcꝛepat ad idem. c.fi. j.e.⁊.c.cũ qilecti
j. ð elec. Idẽ dic de adueꝛbio ↄcoꝛdit᷑: ut nõ.
gl. ĩ. clene Rormani de elec. dixi plene ĩ. c.n ptᷣ
de re.iudi. Et i hoc tene mẽti iſtũ tex.qꝛ alibi
nõ ita bñ ꝓbat᷑.nã ĩ pricipio h̊ dẽ ꝙ unanimii
poſtulauerũt archiepʒʒ colloceñ.⁊ i. V. nec noce
bat dẽ ꝙ parit᷑ unineꝛſi ↄuenerũt ĩ illũ/ Scðo
nõ.ꝙ ius eligẽdi archiepm nõ ſpectat ad epoſ
ſuffraganeos ſzʒ ad canonicos ipſius ecclie ca
thedrał dũtaxat: vn epi ſuffraganei nõ debent
de iure ĩtereẽ electõi ẽt cũ canonicis tñ tʒ con
ſuetudo cũ ipſi eligũt una cũ canonicis: ut hic
pʒ erpſſe Mo tertio ꝙ; pᷣſcribẽs ius eligẽdi
ĩ certa ecclia ꝗr pᷣſcripſiſſe ẽt ius poſtulãdi:pꝰ
nõnt᷑ ꝓbat iſta lr̃a ĩ pncipio.nã iſti ſuffraganci
dicebãt poſtulatõʒ attẽtatã eis ↄtẽtis.qͥ ius hẽ
bebãt eligẽdi una cũ canonicis ⁊ ſic ex iure eli
gẽdi ĩferebãt ad ius poſtulãdi:per qð ifero ꝙ
ſi exrraneꝰa colegio ꝑ.xl. annos ſẽper eligiſſz
una cũ colegio ⁊ m̃c ĩſtaret poſtulatio fida dʒ
admitti ad poſtulanduz una cũ alijs. Et rõ põt
eẽ quia pꝛeſcribẽs ius eligendi hahet reſpectũ
ad acqrẽdũ ins ĩ gñe.poſtulatio aũt q̃ſi pars
elcctõis ? ꝑ poſtulatõeʒ peruẽ̃it᷑ ad effeciũ elec
tõis facit optime. c. in cauſis.. de elec. Et qð
dixi ĩ. c. i.S. e. ⁊ in.c. cũ in tua.j.de deci.qð.c.
optime facit. nã ibi dᷓ ꝙ pᷣſcribens ius decimã
di ĩ certã terrã vr pᷣſcripſiſſe q ad oẽs fructꝰ
qui poſſũt ex illa terra ꝓuenire łʒ tpe pſcriptõ
nis ſolũ recepit de certis fructibus qꝛ alij fruc
tus nõ fuetũt iĩde collecti. ſecuſ ãt ſi fuiſſent alij
fructus percepti ex quibus iſte non percepiſſet
decimã: ita dicerẽ ĩ propoſuo ꝙ poſtulatio fu
iſſʒ qñqʒ facta in ecelia ⁊ iſti ſuffraganei.non
fuiſſent admiſſi niſi tantum in actu electõis tũc
pſcripſiſſent ius eligẽdi dũtaxat nõ ãt poſtulan
di. auano ꝙ ſiẽ electio antẽtata aliquo
ↄtẽpto uẽit irritãda ↄtẽpto proſequente ↄtep
tum:ut i.c.quod ſicut ⁊ ĩ.c.bone.j.ti. ꝓrimo

ita ⁊ poſtnlatio debet irritari ſeu nõ .-
0.

ſt nte ↄtempto qui dẽat de iuꝛe uocari
q̃nto ꝙ electio ſiue poſtulatio dʒ irritari nõ ſo
lum quando fuit contemptus aliquis qui debe
at interuenire de iure cõi ſed etiam ſi fuit con
temptus ille qui debebat intereſſe de iure ſpãli

re . 5
ilnicmrd d⸗

ſiatgier nmnitdumt

iinncitißini ini
initfnnütni nmmil med
õ
rtifrnitni ad ne tolal
cxlnictorrtbiplron ͦb
ſe iihe ſ rcni bianin
õ
tcüliarsiug tmi usnnumni
Eleensvadrstg r nor gs on
ireheinunu in mons gui gr
i jtnininn i Nlei:ſct d fraſſz
oni r'ejbualvster nnü nöbik
iole ſeutmne ied 15. Joan.
liirtilatit ir öalnnit d
itinminte Oteſ coigij ſnr oe
murllimmift ſten.
in ncicige tt icc
ednl Ni et noccbat
ngſ inensiil Dbai h
iaeſſfſilnvein
if pfi⸗ mmn Ronio
Kleing en ufuchk tain;
nänsanan
ſpflii, idi o ihrodücol
int⸗ eaſcnt docores e zſeni

e Eri Admmite ao ſanis nbi

baaa
o wa onn

penſar po

ſcda iding
idinün da
lsuſcre Rſd
iemerarigtj⸗ Blſenn

I .
ſionisfie - iudtiauni
llio e einer.
tbbiner hſtetie

B in
bnn ot, Nuttit
an nunimt io ecſnet
7 —
ul lge gilug g ſeri Uponintat
cnnir 1(De⸗ Mnan
no⸗
6 rchnal ſden ſ.cee e di
1 uede⸗ Oc de gcebio Nonfimni
r honm de cec in geej .i
dndi Nedee demiſii alb
dn nWi mipricgobcinnni
Poſtulaveriün arch

czclorciti
„ „ „ en 1i.H. hecnoee
ech 8
ha n mnteſtouemnin lii On
. ſnn⸗ biilnchihnnd heunnti
ufraganens ſioa anoliſos oſn giſe
—T++
tbednal Günm ſſepi ſuffagmneinothen
delure icriclndſcrci nonies ñan
ſvench i olclgit mm cẽ cnoncs: n
H aſei Ni rno ganbis uollgil
lcena echa , ſenpiſecr ins poſigibb
Nont pbar iſta in ipnaipio. ni ſ ufingenei
Qcbit poſtulato; anitni eg otets ins be
bebin igedi unn ci nonicisn ſeer ieeti
ciciiferenitad ius polnidiper dad
enrmeacoegio d amds ſühr digſc
mdd lezo duͦr tnarpoſtlnto felii⸗
Admin Apaſtemm maciglis Ci
ce uig eſ bis nsceſgenc behe
4 qridi s igfe oſ eno itc
aemos t ppoſllric nij fn ctr
s ſuat optine c in cſs ſde eE
izc tincCiͦin n dedell cd,
litisctaginscein
bicifſeband e
õäü Aois
cätcti Fehicſe d 1dee
Ricüu cbzihehen
cipoſincrilatent Puenfe hß t
1Aecorsfwctbus

decleri ſeenf zuſifut n

it.
,/ anod ſnt? ii⸗
um.Mi d eririnn

fſcd

¶ De »fuetn.

puta de cõſuetudine/Nõ.ſexto ꝙ; exercẽs ali
qð ius ex gꝛa nõ acqrit poſſeſſionẽ illius iuriſ
vñ ſi poſtea nõ admitui᷑ ad exercitiũ illiꝰ iuris
n põt dicẽ ſe ſpoliatũ:qꝛ qͥ gram ↄccſſit:pi illã

qnqʒ; reuocare:ut ĩ.l.cũ pcario.ff. de pᷣcario ⁊=
i. c. fi. e.ti.?.xvi.q.iij.ĩ.c.clerici. De noͤcy
ꝓcedit iſte libellus peto talẽ electõem ceſſãi:qꝛ
fuit facta me ↄtẽpto:qꝛ hẽo iuſ eligẽdi una cũ
electoribꝰ vr.n. ꝑ h vba iferre ꝙ et ſit i poſſeſ
ſiõc eligẽdi.nã als iſte libellus nõ ↄcludet: qꝛ
ille qͥ no ẽ in. poſſeſſiõe eligẽdi nõ dẽ cõteni ſi
nõ uocat᷑ qꝛ ius nocis dade ſeq̃t magis poſſeſ
ſionẽ qᷓ; ꝓpetatẽ ut ĩ.c.eõſultatõibꝰd iur pro.
2 i.c.qrelã..ð elec.⁊ ĩ.c.cũ olim ð cã poſſeſ.
2 ꝓpe nõt. Inn.i.c.cumana ð elec.⁊ ĩ.c.i.lf̃iſ
ð fſti.ſpo.Et nõ.iĩ h diligẽt iſtũ tex:qꝛ alibi.n
ita bñ ꝓbaĩ:illa.n. vVba qꝛ ius hẽo nidert̃᷑ pᷣmã
frõte cõcludẽ ius ꝓpᷣetatis ⁊ ñ poſſeſſõiſ ut nõ
i. c. cũ ecclłia ð cã poſſeſſiõis ⁊ ꝓpe Sʒ h̊ fit lã
ga ifpᷣtatio:qꝛ libellꝰdʒ late ĩtptari ut cõcludat
itẽtõeʒ libellãtis:ut ĩ.l.ſi.qͥſ ĩtẽtõe ãbigua.ff.ðᷣ
iudi.legit᷑ ⁊ nõ i.c.cõſtitutꝰð ꝛligioſis domibꝰ
¶ Itẽ nõ. ꝙ uhi a ſuꝑioꝛe cmanãt duo mãda
ta diueꝛſe fõme uʒ qð agit᷑ fʒ pᷣmũ mãdatũ añ
receptiõem fi.lIʒ ſm mãdatũ emanauẽit anteqᷓ
actus expediret᷑. Sũt.n.iſti. excuſandi ex q nõ

dũ receperãt ſm mãdatũ. ad ̊ uide.bo tex.in

c. audita ð reſti ſpo.⁊ ibi plene dixi ¶Mõ ibi
i. v. vm ꝓpe.fi.ĩpiꝰ vſi. ar.opti.q; ubi uniuer
ſitas legitime cõgregat᷑ nolẽtes uẽire ad unvᷣ
ſitatẽ faciũt ſe alienos:ita ꝙ totũ ius umuerſi
tatis reſidet penes uẽiẽtes:lʒ.fuit mior ꝑs uni
nerſitatis. Hic ãt nõ ualuit fẽm mioris ptiſ qꝛ
feceꝛũt ð formã mãdati:ut.j. dicã:ſecꝰſi feciſſʒ
ſʒ formã. Et hꝰ d; ꝓbat alius tex.młtũ nõbił
i. c. cũ dilecti ðᷣ elec. ⁊ optĩe facẽ qð nõ. Jo.an.
i. c.ĩ cãis e.ti. Legiſte hꝰcõir nõ admittũt.di
cũt.n.eẽ necariũ:ut iſte due ꝑteſ cołgij ſint oẽſ
pñtes:ut nõ.bar.i.l.oẽſ populi.ff.ð iuſti.⁊ in.
Sʒ tu uide qð dixi.iĩ.c.cũ ocẽs de.ↄſii.⁊= aliqd
dicã.i.d.c.ĩ cãis. 6. ibi ĩ Vo nec nocebat
unã reglaʒ i mã electõnis qᷓ ſingłꝛ ꝓbat᷑ hic =
nõ alibi ꝙ poſtꝙᷓ poſtulatio ẽ pntata.Romão
põtifici nõ pnñt poſtulãtes ab ea recedẽ ⁊= aliuʒ
eligẽ uel poſtulare:ſʒ debẽt poſtulãtes expecta
re iudiciũ pape ſuꝑ admitrẽdo uł ĩprobãdo il
lã poſtulationẽ.⁊ idẽ dicũt doctores cũ pᷣſẽtet
alteri ſuꝑiori qͥ pot illã admittẽ qð ſatis mihi
plʒ ex idetitate rõis ne.ſ. ↄtrariũ agẽdo illudẽ
uideãt᷑ ſupiori faẽ cle. cũ illuſio æ uariario ð re
nu. Et ex hoc ifeꝛt᷑ a rid ſẽſu ꝙ anieqᷓ; poſtu
latio ſit pᷣſẽtata ſuꝑiori poſſũt poſtulãtes uari
are iuito poſtulato adeo qð diẽ Inn. hic ⁊ ſe
quũt cõir oẽs doctores ꝙ nũciꝰ miſſus ad po
ſtulatõem pᷣſẽtãda ſuꝑiori põt reuocari anteqᷓ;
poſtulatio ſit pñtata:iñ qꝛ ſuffiẽ ꝙ reuocatio
pꝑuenerit ad ipʒ nũciũ ſeu ꝓcuꝛatorẽ:ut ĩi.c.cx
pte decani ð reſcrip.⁊= i. c. mãdato.de ꝓPeu tũ
q ex quo poſtulatio nõ ẽ pᷣſẽtata admittiĩ via
tio ut hic a ↄtrario ⁊ ex hꝰ hẽs unã dẽiaʒ quo

ad facultatẽ viãdi ĩter poſtulatõem ? electõem
nã i electõe nõ admittĩ viatio poſt publicatõʒ
ſcrutinij:ut i.c. publicato.j.ð.elec. Sʒ i poſtu
latione admittit᷑ uãiatio qtũcũqʒ ſit publicatũ
ſcrutiniũ ⁊ poſtulatio inde ſit lecuta. Satis.n.
ẽ ut nõ ſit ſuꝑiori pᷣſentata: ut hic:diueꝛſitatis
rõ ẽ:qꝛ ꝑ poſtulationẽ nullũ ius acqri poſtula
to cũ ſit inhabilis:unð nõ hʒ de quo ↄqratur
nec ſuꝑiõ põt ↄqueꝛi ex quo ſibi nõ ẽ fe⸗ plen
tatio ⁊ cx h̊ ⁊ ex tex.colige.v.nã reglaʒz ꝙ quiſ
poteſt ſepe nariare anteq; ius ſit alteri.que uũ
ſecus ſi ius ẽ queſitũ alicri:ut in clec.⁊ in hoc
aber locũ regula mutare ð re.iur. li. vi.
HMõ. xiꝰ aliud diciũ nõbile limitãs pceden
tẽ regulã ꝙ ſi ſuꝑior ⁊ poſtulantes ↄueniunt
admittit᷑ uariatio:ẽt ſi poſtulatio ſit pſentata
ſuperiori. uam hic poſtulatõ erat pſentata ⁊ ta
mẽ papa dedit poteſtatẽ ab ea recedẽdi ſub cẽ
ta forma ⁊ ſic tex. eſt hic ꝓ notatis in. c. pre
cedenti nec habet poſtulatus de quo 2querat᷑
cum ius non ſit ſibi queſitũ ut pᷣdixi.Quid ãt
ſi feciſſet aliq̃s expenſas pᷣſerrim cũ ↄſenſu po
ſtulãtiũ nũquid poſſit illas repetere ſecuta ua
riatõe: Inno.⁊ cõir doctores ſequẽtes dicunt
ꝙ non:qꝛ cum nõ haberet ius fecit illas nõ eſt
ſine nota ambitionis. Et nõ. bene h̊ dictum fa
cit ad queſtionem amicus tuuſ expedit aliquid
ſimoniace: ut tibi. conferretur certum benefici
um nũquid poſſit a te repetere illas expenſas
dicendũ eſt ꝙ non qꝛ iniuſte illas fecit nec etiã
haberet actionem mandati ſi tu mandaſſes illi
nt illas expenſas faceret:quia ex turpi manda
to non oritt᷑ actio ut in:l.ſi uero nõ remune.iĩ
.F. rei. ff.mãdati ⁊ eſt gl. nõ.i.l.qð unliter.ff.
de neg geſ.⁊ tene mẽti h̊ dictũ:ſʒ reſpectu ex
penſaꝝ poſtulati nide.qð legi᷑ ⁊ nõ. in gl.in fi
in.c.cupientes ð elec.li.vi.⁊ diſtingue nt ibi.
¶ M ð. xiſꝰ ꝙ eligentes non ſaluant conſienti
am ſuam eligendo illũ cuius plenã noticiã nõ
habẽt.Et nõ tex.ĩ eo.ꝙ dicit.plenã: vnð ut di
cit. Jo. an. ⁊æ bene ꝙ ignota ꝑſona no ẽ eligẽ
da ad h.j. de ele.ꝑegri.q̃ ꝑ totũ. Et h fuat ĩ
Romana curia ꝙ ſuꝑ idoneitate ꝑſone ibidẽ
ꝑmouenð recipiunt᷑ teſtes ¶ Mõ.xiijꝰ.ꝙ ubi ĩ
loco reꝑiunt᷑ idonei nõ dʒ pfici ẽneus c.n.qͥſ
honorãdus ? ꝓmouendus ĩ eo loco ubi ſuaʒ
pꝑegit ctatem neqʒ dʒ alijs obripere ſtipendia
eis debita:lʒ hodie male fuatur. Et nide in h
canonẽ ãtiquũ pulcherimũ i.c.nullus epᷣs det
inuitus.lxi.di.¶ Mõ.xiiij.ꝙ ubi ↄcurrit ho
neſtum ⁊ iuſtum pferẽdũ ẽ iuſtum honeſto hic
.n. ↄcurrcbant iſta.naʒ honcſlas ↄcurrebat ex
ꝑte ep̃i qnquecleſicn.qꝛ honeſium erat ut poti
uſ ꝓmoneret᷑ ad ſuã ſedẽ metropolitanã ꝙᷓ ꝙ
nnus archiepᷣs ꝓficcretur aliene ſedi. Itẽ ho
neſtius ẽ ut qͥf ꝓmoueatur ad maiorẽ dignita
tem qᷓ ꝙ trãſferat᷑ ð pari ad paꝛẽ. Sed ex ꝑre
archiepᷣi coloceñ.ↄcurrebat iuſticia cũ ipe fuiſ
ſet poſtulatus ab oibus ꝗͥ hẽbant iuſ poſtuladi
lʒ diuerſis temporibus ↄſeſiſſent ut in littcra

We ↄfnemdine.

¶ Yio nõ.ꝙ poſtulatio põt approbãi ex cõ
ſẽſibꝰ ſinglarit᷑ ſuꝑuẽiẽtibus.nã poſtulatõ iſtiꝰ
archiepi collocen.ſuit coꝛꝛoboꝛara ex oſenſibꝰ
ſuffraganeoꝝ poſtea ſinguiariter accedentibuſ
qð an poſſit de iure ĩdiſticte fieꝛi dicã ſuꝑ glo.
penk. In gl. i vbo de gf ibi ne pſumat ſibi
ius caulare ĩ Poſterd. C1 16 bz hãc ꝑticulam
gl. vꝛ. n. ſẽtire ꝙ nõ dẽat pᷣſumi gractioſa ↄceſ
ſio in exercitio alicuiꝰiuris. Dʒ potiꝰdʒ pᷣſumi
ꝙ utẽs ĩtẽdebat uti iur ſuo. Et faẽ ad qõem
pone ꝙ aliqs fuit ĩ poſſeſſiõe iuris eligẽdi ł al
teriꝰ iuris.vᷣmũ excludit᷑ ab exercitio illiꝰiuris
petit nũc iſte ſe ꝛſtitui obicit᷑ ꝙ gratioſe fuit ad
miſſus ad exercẽdũ illð ius:iſte vo negat gẽaʒ
? diẽ ꝙ ſuo iure fuit uſus:qrit᷑ cui ĩcũbat onꝰ
ꝓbãdi an agẽti an vo excipiẽti. ¶ Inn. ꝛefeꝛt
quoſdã diſtixiſſe ĩter iura icorporalia ⁊ corpo
lia:ut pꝰ caſu pᷣſũat᷑ gratioſa ↄceſſio ſec?in fa.
Sʒ ipe. Inn. tʒ ĩdiſtiete ꝙ allegãti gẽam ĩcum
bit onꝰ ꝓhandi:qꝛ exqꝰ qͥs ꝓbat ſe fuiſſe ĩ poſ
ſeſſõe z demũ abiectũ ab ea dʒ añ oĩa reſtitui
cũ ⁊ pᷣdo añ oĩa ſit ꝛſtituen:ut ĩ.c.ĩ.leiſ ð fſti.
ſpo. Et hãc opi. Inn. ſequũt᷑ eõir doc. Et mi
bi plʒ ĩtelligẽdo ꝙ exercuerit tale qͥd qð ð gꝛa
nõ ſolʒ ↄcedi: vñ ĩ iſtis qᷓ nõ ſolẽt ðᷣ facili cedi
nõ pᷣſumit᷑ gratioſa ↄceſſio:ut noluit ipe. Inn
ĩ pᷣma pte ſue glo.? Har.i.l.i.O. hoc ĩrdicto.
ff. de itinẽ actuqʒ pᷣua. In his vo que ſolent
gratioſe ↄcedi n pᷣſumit᷑ ꝙ qᷣ ĩtẽdit uti iur̃ ſuo
niſi ꝓbet᷑ ſalii ꝑ ĩdicia pone exẽplũ amicus ſflo
rẽtinuſ qñ ueniebat ad hãc ciuitatẽ Senen.ſo
litꝰ erat boſpitari ĩ domo amici dicemus ne ꝙ
ꝑpꝑ aliqs uices acqſiuerat poſſeſſioneʒ hoſt pitã
di:ceꝛe dicẽðᷣ ꝙ ñ qꝛ bᷣ ſolʒ ↄcedi ex qᷓdã ami
citia. vn nõ ẽ pſumẽdũ ꝙ iſte fuerit paſſus illũ
uti iure hoſpitãdi tanqᷓ iure ſuo:ut nõt Inn.
i. c cũ eccłia de cã poſſeſſionis ⁊ ꝓprie. Et ið
dic qñ erneꝰ a collegio fuiſſʒ admiſſus ſolũ in
capło:ſʒ nõ dedit uocẽ ĩ clectõe.nã ꝑ 5 nõ de
bemus pſumẽ ꝙ iſte intendat uti inꝛe ſuo:⁊ ꝙ
poſſeſſionẽ qſiuerit itereẽndi qꝛ de gꝛa ſolʒ cõ
cedi nuda ĩtereentia ſiue datõe nocis. Et facit
qð nõ. Har. i. d. F. H itdicto. Et ĩſtat h Inn.
circa acqſitõem iuriũ ĩcorꝑaliũ quã mãm trac
tauit ĩ viis locis pᷣſeꝛti ̊ ⁊ i.c.i.lłiis ð rſti.ſpo.
æ ĩ.c.cũ ecclłia ðᷣ cã poſſeſſ.⁊ ĩ.c.ij:ð ĩ ĩteg.rſti.
2 ĩ. c. dilẽs filiꝰ ca.mo.⁊ ĩ.c.ↄcurrẽte de offi:
ordi. ¶ Sʒ citca mãm nẽam põt poni h̊ rla ꝙ
ad h̊ ꝙ qs qrat q̃i poſſeſſionẽ iuris ĩcorꝑalis
oʒ necceſſario nt ↄcurrãt dno pᷣmo ꝙ iſte intẽ
derat uti iure ſuo ⁊ nõ iure alteriꝰ:ut ĩ.l. fi.ff.
quẽadmodũ ᷣni ami.Rõ ẽ qꝛ ad acqᷣrendum
poſſeſſionẽ neceſſario reqᷣri aius acqrẽtis:qꝛ
ſine aĩo ⁊ corꝑe regularit᷑ nõ acqrit᷑ poſſeſſio:
ut ĩ. l. ʒ. C. de acqͥ poſ.ponit᷑ in. c.cũ nr̃is de
vcemſ: Pben(Erdo reqrit᷑ ꝙ excrcuerit illud
ins ſciente ⁊ patiente aduerſario ĩ cꝰ pᷣiudiciuʒ
acqrebat᷑ poſſeſſio:qꝛ poſſeſſio iſtorum iuriuʒ
icorpꝑaliũ ĩheret oſſibus iſtiꝰ q poſſidet:iõ ñ pt
acquiri ſine ſcientia ⁊ patientia illius cũ ex ſola

patlentia oriatur illa poſſeſſio ut ĩ.l.quotiens

ff. de ſerui.⁊z vꝛ tex.pꝛo pdictis.i.l.ij. C. de pᷣ
ſcrip.lon.temp.dixi.in.c migilanti de pſcriptõi
bꝰ an ãt ſit neceſſe ꝙ eredat uti iure ſuo an ſuf

ficiat ꝙ hoc intẽdat diẽ Inno.ſufficẽ ꝙ h iten

dat lʒ h nõ credat. Moſti. diẽ hoc nerum niſiiĩ
beneficialibus. Sed tu dic ⁊ melius ꝙ ad acq
rendã iuſtã poſſeſtionẽ neceſſe eſt ut credat mii

iu:e ſuo abł ẽ in mala fide qꝛ nõ poſſidet cogni.

domũ:ut ĩ. c.ſi vgo.xxxiiij.q.iij. Sʒ ad acqui
rendam poſſeſſioneʒ nõ acqritur ꝙ credat uti
iure ſuo ſed ſatis eſt:ut hoc intendat qꝛ ⁊ pre
do poteſt acquirere poſſeſſionem alterius:ut ĩ
d. c. i ltis an ãt in dubio preſumatur bona fi
des uel mala dic ut płe dixi in. c.ſi diligenti de
preſcrip.⁊ in.c.ij.de in ireg ꝛeſti. ⁊ quãtum ad
ꝓpoſitum noſtrum dicendũ ꝙ ubicunqʒ poſtu
latio ẽ contra ius nõ preſumitur iniuſta niſi ex
aliquibus piecturis iuſtificetur: tex. eſt notabi
lis in.c.ad decimas de reſti.ſpoli.i.vi. facit.l.

quẽadmodũ.C. de agri. ⁊ cenſi. li. xi. vnde in

calu hꝰ. c.nõ pᷣſumet᷑ ꝙ iſti ſuffragãei eſſent in
poſſeſſionc eligendi bona fide quia hoc ẽ con
tra ius. qꝛ ſi eis mouetur qõ antcõ elgaãt de
bẽt ondẽ ſaltem colorate quo iure prẽdunt iuſ
voc.dãde:⁊ hoc caſu intellige hãc gl.in.ſi qð
nõ.ſi tamẽ fuiſſet diu ĩ poſſeſſione pᷣſumũ boa
fides:ut nõt. Inn.ĩ. d.c.ij.⁊ ĩ hoc caſu ĩtellige
.c cũ eccłia ſutrina de cã poſſeſ.? ꝓpᷣ.nõ tam
debet interĩ ſpoliari illa poſſeſſione ut nõ. In
no.iĩ.c.ĩ.l̃is ð reſti.ſpo.⁊ ĩ.c.cumana ð clec.ſ
põt cis moueri qõ mõ pᷣdicto: unũ mñ ſinguł:
nõ. ex dictis Inn. dicir. n. inter cereꝛa ꝙ papa
utendo aliquo iure ex płenitudine poteſtatis ñ
acquirit poſſeſſionem illiuſ iuris nec pꝛeſcribit
Rõ qꝛ dñns nõ dr̃ pati cum papa hoc faciat ex
plenitudine poteſtatis ergo pᷣſcriptio nõ bʒ lo
cũ cum ſolũ currit õ negligentẽ:ſʒ ſi papa uel
Imdpator ex plenitudine ptãtis ↄcedẽt aliqua
iura alicui æ crederet pᷣnceps de iuꝛe poſſe ↄce
dere tũc ille qͥ recipit bene pᷣſcribit ſi hat bo
nã fidẽ. ¶ In gl. i. v. deſidere ibi oſtiruat aliũ
defẽſorẽ iſtud ↄſilium gl.nõ placet cõir docto
ribus:qꝛ paꝝ refert an qs faciat ꝑ ſe an ꝑ aliũ
ut i. c. pe. de pecu. clericoꝝ ⁊ ĩ regu.qui ꝑ aliuʒ
de re. iur. li.vi. Et iõ ↄſulunt doc.ꝙ ſi prelat
diffidet de iure eccleſie ſue ꝙ cõicato ↄſilio ca
płi derelinquat illam ꝛc uel cedat liti. Si at nol
lʒ capłm ↄſentire tũc dicat munde ſunt manus
mee ut in. c. epheſi. xliij. di. ¶ De hac mã uið
ꝙ dixi poſt gl. in. c. fi. de Pſcꝛip æ qð nõ. Inn.
i. c. ij. de teſti. li. Vi. ¶ In eadẽ gl.ibi niſi iam
publicatio ſcrutinij ⁊c̃. doctores cõir ipugnãt
hãc gl.ꝑ tex.a. rio ſenſu ubi inuitur ꝙ anqᷓ;
poſtulatio ſit pntata ſuꝑiori pnr poſtulãtes ab
ea recedẽ:nõ ergo obſtat nariationi ſola publi
catio ſcrutinij æ. c. publicato quod allegat gl.
loquit᷑ in electiõe ⁊ non in poſtulatione. nã elec
tio ĩmitritur iuri.poſtulatio gratie:ideo faciliꝰ
ꝑmittit᷑ receſſus a poſtulatõne ꝙᷓ;ᷓ ab clectione

un intutiiß

. . E
gigimel nficaudeme ton

ℳ. 1
ſai ilnacan n
itm ifumm intiei
iitincebin naruſt aidl
fipniiſnnucſ ti i
ezrnſſen ſffcenecs i⸗ .
igfnſtislulni inn
eilei nirr mn ziil
Gaiului monsgia lann
i rinegi
6cimnnitrincv irlancgni
mfinm itgͦ geeb
ſtortrvannocne esvocicor
Eicd tnctrad nios aaus erpii
dnd irinini orenna cahimn
serucumegtivs rrin..null n
ſufccu mſinisn i cid
inin plir tu gi t ia ieligii c
iſiimgt co mi fi ag nui.
Cal airi huen gei
imi aleen clii lutcö
iuttgii lifmam id d
eſetirn deeſ dece In
ſn atehi öde aben
gaguſi ccerea Pcdeniſo
is inscigec no ſuffcinr

minor .
qnqvech
mitucda.
non gee
dſcuſi⸗
(cccxa
bat obſtun
gigama
Ad boc aᷣ
no o .
cvo no i
nonẽ hc
1Nh'm
vent poſc
Naio pon
fit tecvi
ipomi
ot n4

ſlino
cccio
no
1ckns
Minc
Wsde
Rehu
Aeis
4 pun
tis pf
venic
qö ſia
precdic
fitbi
ibi ine
Palij n.
44 A
uiif⸗
inifeg
Mroni

rg

4
Sn
a!

nn ius n ſisnphon 15 amecheiſgitd
baoñci ſatoncolorne gno ineßͤfmi
ſoc diter hol aſu melige hiegl inſch
nõſumeſuſroni poſeſſoneſmiben
ſam o i,calfrihoe aſ,inlie
( ci cſi ſunim de ci poſtcſe po no nni
deher imen holimn lla poſeſſone orno In
No.ici. fis refi ho.icunmmle
poras noneri qo mopaicto: nnüͦ f ſingni⸗
ö er dicis Inn dicrt iner en g hahn
Ntendo aliano iore er deenmnndine porchnisſ
Auiri poſſeſtonem ſlun uns verdebſerbit
Roar ds no di Pan cun ndhol ſen er
Penimane otclnisezo hſcihio ſöhb
cũ aun ſoli nni nehigeniß prll
Inpmor ey pen ane priſsoeccin M
ſura aleni c cedera ptehs e ne a C⸗

eien pene Hlerbir benbo
jelle reciot bene Mrbi ſtende
weiſeſtei Gereſbioſiruarali

icde de
zſe.(Jnglideſcete ici
üi Ud oftiungnd Nrei E du
NsDipteſct an is frinſeim 1
ce! ech ercor tieg l

14
nem Crd oonrdor nſi⸗

17 i9
1o ſit pelan ſge ne
Ruc ooblin lNer!
ca ſece·

cmio ſnnni tc oſlinmni
eee
ani nin nungt ge⸗
mitnt toe
reeeſus

¶ De poſtula. pla.

nã poſtulãtes deliberãt gr̃am petẽ a ſuperiore
vñ anꝙ; pntet᷑ pape ipſa poſtulatio pnt abſqʒ
alicꝰ iiuria uelle gram nõ petere. Sʒ qñ oleti
unt iĩ aliquẽ eligẽdo: tũc uidẽtur ↄſẽtire ĩ illuʒ
ut ĩ ſponſũ iõ nõ pñt ſine illiꝰ iiuria recedẽ pub
licato eorũ ↄſenſu. ¶ In gl. in. v. temeꝛe hec
gl. in pricipio ſentit oppoſitionem contra tex.
i eo qð dicit ꝙ ibi poſtulauerunt qᷣnqcleſien.
epm temere receſſeꝛũt a prĩa poſtulatõe.nã ui
det᷑ ꝙ nõ remere in ero iuſte cuʒ papa dediſſet
eis mãdatũ ꝙ ſi diffidẽt de iure eorũ ꝓnideãt
ſibi de pſona eeece reſpondet ꝙ
alig ꝑs appellaueꝛat ¶ ꝛꝰ dicit ꝙ poſtulatio ſu
eꝛat pntata pape: J0 nõ potuerũt a pꝛĩia poſtu
latione recedẽ que ſolutões nõ ꝓcedũt.nã hic
nõ ↄſtat de appellatõe ſaltẽ ltia nõ ob. pᷣſentati
one facta pape:qꝛ papa dederat iã eis poteſta
tẽ recedẽdi ab illa poſtularõe ¶ Hdeo ſolue me
lius ut ſentit Inn. ꝙ ſacultas reeedẽdi fuit eiſ
data ſub oditione.ſ ſi diffiderẽt de inre eoruʒ
Sʒ nõ nidebãtur diffidere ex quo maior pars
capli nõ diffidebat. nã rptum fuit oĩbus ut ca
pitulũ.iõ nõ uidebãtur uariaſſe ex diffidentia
iuris:ſʒ potius ex ĩcõſtantia qꝛ ſi dubitaſſẽt de
iure eoꝝ requiſiuiſſẽt ſuffraganeos quoꝝ ↄtẽ
platõe papa ꝑmiſſit eis facultatẽ viandi.Et ꝑ
hoc ſoluit᷑ ſi dicat ꝙminor ꝑs nõ renet᷑ õ cõſi
enti ſequi iudiciũ maioris ꝑtis:nã ut dixi nõ
fecerũt hoc ex iffderia & Ne ſatis ẽ ꝙ hoc
habebat foꝛma mãdati ut eo caſu recederẽt qꝰ
de iure eoꝝ diffiderent¶ Et iĩ fi. gl. nõ. ꝙ ad h̊
ꝙ electio ualeat oportet ꝙ due ꝑtes uocãdoꝝ
ſint in caꝰ ⁊ idem dic quo ad alios actus expli
candoſ quo ad uniueꝛſitatẽ nã potentia capitu
laris oſiſtit in duabus ꝑtibus ut in.l.nulli 2 in
.l.plae.ff. qd cuiuſqʒ uniuerſitatis: uʒ iñ qcq̃ᷣd
fac maior ꝑs illax duaꝝ ꝑtiũ ⁊ ita ĩtelligit᷑ c.i.
ð his qᷓ fit a ma. pte ⁊z.l.qð.maiõ.ff.ad mũi.
nõ. gl.ĩ. d. l.nulli. Aduẽte tñ ꝙ lʒ naleat geſtũ
qn due ꝑteſ fuerũt ĩ collegio:iñ ſi aliqſ ſuit cõ
tẽptꝰ pt̃ ꝓſequẽdo ↄtẽptũ facẽ rtractaꝛi id
fuit geſtũ eo abñte nt i. c. bõe.j. de elec.
gl. i vbo ↄſuetudie ibi uel iõ diẽ. ¶ Mõ banc
fam ſolurlõem. gl. n. vẽ recedere a pcedẽti ſo
lutõe ut ſola poſſeſſio iuris eligẽdi nõ ſufficiat
ur qs debeat admitti ad eligẽdum ex quo non
de collegio:ſͥ dẽr iſtã poſſeſſionẽ ſuã colora
re aliquo ti. legitio ſz itellige iſtã gl. ut dixi. ẽ.
ſupꝑ gl. iij n gl. ĩ vbo anqᷓ ĩ fi. ꝓ ĩtelleciu
hui gl.æ tex. oppo. ð lam ĩ eo ꝙ in vſi. intelle
xim diẽ ꝙ ſi neutra poſtulatio eẽt approbaãda
⁊c vᷣ eniʒ q imo poſtulatio facta de collocen.
eꝛat ꝗppꝛobanda qꝛ fuit facta nnaminit᷑ a toto
caplo: z ſuffragãei poſtea ↄſẽſerant ut dic ĩ.vV.
Vm neq; debebat obſtare ſola Soödictio qᷣnqne
cleſiẽ. epi cũ ſatis diẽ ꝓ poſtulatio ſit fẽa a du
abus. ptibus ut i. c. ſcriptũ de elec. hic aũt oẽs
ſeſerũt pter illũ ſoli. So. gleiſtat ⁊ non clar
ſoluit ſʒ colligendo dicta doctoꝝ ⁊ clarius ad
hüc ĩtellectũ explicandnʒ dic ꝙ ex quadã eq̃ta

te poſtulatio colloceñ. uidebat᷑ admittẽda qꝛ ut
dixi oẽs ↄſenſerãt pꝛeter unũ licʒ diueꝛſis tem
poribus ⁊ de diſcordia unius nõ uidebaĩ mul
tũ curandũ ar. eoꝝ q nõ. gl. s.ĩ ꝓhemio.neqʒ
ob.ſi dicatur ꝙ quidã receſſerãt ab illa poſila
tione:qꝛ nõ poterãt ab illa recedere ex quo po
ſtulanio erat pñtata pape.⁊= hoc uo. tex. i V. ne
qʒ nocebat.neqʒ ob. ſi dicat ꝙ papa dederat
eis facultatẽ nariãdi nõ obſtãte pntatiõe:qꝛ ut
dixi hãc pfateʒ dedit caplo ⁊ ſub certa ſorma
.ſ. ſi diffideꝛẽt ᷣ iuẽ: vnñ minor ꝑs nõ potuit ꝛe
cedeꝛe:qꝛ nõ fac caplm. ¶ Ité ut pdixi nõ re
ceſſit ex diffidẽtia inris ſz ex iconſtãatia:cũ non
requiſiuerũt ſuffragancos. Sed de rigoꝛe ⁊ ð
ſubtilitate iuris neutra poſtulatio uidebat᷑ ad
mittẽda.nã illa facta ðᷣ colloccñ.potẽat ĩpugna
ri:qꝛ epᷣs quinqcleſieñ. nũꝙᷓ illi ↄſenſit neqʒ fu
it diſcuſſũ an heret uocẽ in electiõe 2 ↄtẽpius
unius ſolius ẽ ſufſicics ut ꝛeiractet᷑ electio: ur ĩ
c.bonc.ij.de elec. nõ ob.ꝙ dixi ꝙ ualʒ poſſila
tio facta a duabꝰ ꝑtibus:qꝛ illud procedit qñ
minor ꝑs fuit otẽpta. poſſulatio uero facia de

qnquecleſien. epo ex młiiplici capite ni erat ad

mittẽda.pꝰ qꝛ erat fca ĩ dicordia. tẽ a mi
nori pte neqʒ ↄſẽſerãt ſuffraganei neq; fuerat
diſcuſſũ an hẽret nocẽ ĩ elctõe neqʒ poterãt ꝛc
cedeꝛe a priori poſlulatõe rõne predicta:neqʒ
hẽt obſtare ſi dicatur ꝙ maior pars fuit in ne
gligẽtia eꝛgo tota poteſtas ꝛecidit ĩ mioꝛc ꝑtẽ.

A hoc eni rñdet᷑ multiplicit᷑. Prio qꝛ mioꝛ

nõ põt ↄuinccꝛe maiorẽ ꝑtem de negligẽtia ex
quo nõ ĩſtabat terminꝰiuris uel homis ad elec
tionẽ faciẽdã ut ĩ.c.cũ dilecti.7.ð elec. Acl fo
⁊ meliꝰ maior ꝑs nõ erat ĩ negligẽtia cũ inoua
uerit poſtulationẽ factã ðᷣ collocẽſi.que iñ ino
uatio non ualuit:qꝛ fuit facta i diſcordia:neqʒ
fuit requiſitꝰↄſẽſus ſuffragancoꝝ. ⁊ ꝓpteꝛ iſta
q poterãt allegar̃ õ trãqʒ electionẽ ⸗ poſtlati
onẽ papa dixit ĩ v.ĩilłleximꝰ ꝙ ſi neutra eſſz po
ſtlatio ꝗppꝛobãda ad eũ tñ erat deuoluta pr̃as
2C gl. penl.i fi. doc. ſoluunt ⁊ bñ ꝙ aut
electio a pncipio nõ tenuit ⁊ tũc nõ põt ↄuali
dari ꝑ ↄſenſus ſuꝑueniẽtes ⁊ ita loquunt᷑ oria
⁊ clarius ꝓbat᷑ i. c.auditis de elec. Aurelectio
a principio tcnuit puta qꝛ fuerunt pñtes due
ꝑtes nocãdoꝝ.ſed teꝛtia ꝑs fuit otempta.⁊ tũc
ↄtẽpti pñt ↄſentire ex poſtfacto.ratio qꝛ iſtoꝝ
ↄſẽſus nõ uenit ad ualidãdã clectõcʒ cũ tenuit
a principio:ſed põt fieri ne retractetur electio
eis ꝓſequẽtibus ↄtẽptũ:vñ iſti conſenſus ſuꝑ
ueniẽtes nõ augẽt numeꝝ eligẽtiũ: ut nõ.in.c.
qð ſicut ⁊.c.ecclia.el.ij..ti.proxi.⁊ ð clauſula
predicta latius dicery ĩ. d. c auditus¶ In glo.
fi. ibi pallio ⁊ ibi iueniet Jo.an. dicit ꝙ nullũ
ibi iueniet remittẽs ad nõta in.c.ad hoc ð uſu
palij.nã ẽ opĩo qſi cõis ꝙ archicpᷣs trãſlatus
ad aliũ epᷣatũ defert primũ palliũ ſecũ:n tii eo
utet̃ ĩ fa ecclia ſʒ hẽbit aliud de nouo: ut dicit
iĩ fi. lre: ſed ſepeliet̃᷑ cũ utroqʒ:qꝛ palliũ ſequirur
perlonã de quo dicet᷑ in.d. c.ad hoc. ⁊= ĩ li.gt.
K i

¶ De electione.

nõ. ex iſta gl. ꝙ iniuria fit ſucceſſori ſi denegat
ſibi pᷣuilegiũ qð pᷣdeceſſori fuit ↄceſſuʒ Ij ꝑſõa
liteꝛ. qꝛ ex quo fuit ↄceſſũ pᷣdeceſſoꝛi eadẽ rõe
dʒ ↄcedi ſucceſſori ⁊ uið bonũ tex.cũ gl.c. di.
.c.fi.? bñ ꝓbat lr̃a ĩ.l.i.G.pe. pᷣallegata ĩ glo.
ubi dr ꝙ ſi aliqs bʒ puilegiũ ꝑſonale ducendi
aquã ad fũdũ ſuũ ꝙ iniuria fit ei qui ſuccedit
in fũdo ſi denegat᷑ ſibi ↄſimile puilegium. Er ꝑ
iſtũ rex. dixit ibi bar. nõbile vbũ qð ſe olʒ mliũ
allegari ꝙ ſi füdus u res ẽphiteoticaria ꝛeuer
rit᷑ ad ecchã ꝑ mortẽ uaſalli k emphitiote platꝰ
faẽ iĩiuriã hr̃di ſi ei petẽti nõ faẽ renouatõneʒ
ſeu ↄceſſionẽ ſiẽ hbabnit defũtꝰ.vñ dic ꝙ bĩs
poterit adix ſuꝑiorẽ illiꝰ pᷣlati ⁊ facẽ eũ ↄpelli
ad ↄcedẽdum h̊ dẽm ego limitarem qñ platus
eẽt alij ↄceſſurus extraneo:ſʒ ſi uellet ꝛetinere
penes eccłiam nõ credo ꝙ; poſſet ↄpelli ſaltẽ ſi
ceſſat nũc neceſſiras ↄpulit ecclłiam ad faciẽ
dũ pᷣmã ↄceſſionẽ:uł foꝛte qꝛ ecclia ĩdiget nũc
2 tpᷣe pᷣme ↄceſſiõis nõ ĩdigebat aꝛ. in.c.nõ dʒ
iĩ ᷣn. de ↄſan. ? affi. ał.fruſtra ꝓuidiſſet lex ut
res eccłiaſtica nõ daret᷑ in feudũ niſi ꝛcipiẽti ꝓ
ſe ⁊ duobus ſucceſſoribꝰꝑ lineã maſculinã ut ĩ
auc. ðᷣ nõ alienãd.ĩ.F. ẽphiteof.qð an ꝓcedat
hodie hᷣ ultimũ dixi ĩ. c. in. pntia de ꝓba.poſt.
Jo. an. ¶ Ex gl. opponit 3 pncipiũ. c.vr.n.
ꝙ ĩtẽtio ſuffraganeoꝝ erat fũdata ex oceſſiõe
nũtioꝝ capli nã iſti nũtij ↄfitebãt᷑ qꝗ; ſuffragae
oꝝ ↄlẽſus multotiẽs fueꝛat de gẽa ꝛqſitꝰ.vn ð
buit ualẽ ↄfeſſio quatenꝰ pᷣiudicabat cãonicis
ĩ eo ꝙ ↄfitebãt᷑ ꝙ eoꝝ ↄſẽſus fuerat quiſitus
ĩ electõe:q̃tenꝰ ãt ↄfitebãt̃ ꝙ ð gr̃a fuerũt reqͥ
ſiti nõ fatiebat illa ofeſſio fidẽ qꝛ qs poterit cõ
fiteꝛi Z ſe ñ ãt ꝓ ſe.xxv.q.ij..i.gſuffragãei
poterãt recipẽ iſtã ofeſſionẽ q̃tenuſ faciebar ꝓ
eis ⁊ reſpuẽ quatenꝰfaciebat ↄ eos ⁊ ꝓ aduer
ſarijſfaẽ.c.cũ nẽiſſẽt ð ĩſti.⁊.c.pterea ð tranſ.
So. dixit ab. ꝙ iſti qͥ fueꝛãt ↄfeſſi erãt nũtij ⁊
nõ ꝓcuratoreſ.vñ coꝝ ↄfeſſio nõ dẽbat nocẽ
cãonicis:ł ꝛ itenꝰ cãonicoꝝ ↄcernebat ꝓpeta
tẽ ↄfeſſio iſtoꝝ ↄcernebat poſſeſſionẽ Sʒ mo
dernioꝛes ſoluũt alłr ⁊ meliꝰ dicẽtes ꝙ iſta cõ
feſſio emanauẽat q̃lificate nuñ ĩ effectu erat uni
cũ factũ qliſicatũ iõ nõ poterãt ſuffraganei rci
pẽ ⁊ approbare ↄfeſſionẽ illaʒ ſine qualitate ⁊
p dẽm tẽtur ꝑ legiſtas æ canoniſtas uit nõ.ĩ.l.
aureliꝰ. F. idẽ qſijt. ff. ð libera.lega.ubi uið ple
ne ꝑ Har. ⁊ ĩ.l.ſi quidẽ. C. ð excep.⁊ ꝑ canõi
ſtas ĩ. c.i.ð ↄfe.li.vi.fac.c.cũ oliĩ ð cẽſi.ſecus.
ẽ qñ ↄfeſſio ↄtinet duo facta ſeꝑara th.n.põt
aduerſariꝰ recipẽ nnũ factũ qð faẽ̃ ꝓ ſe ⁊ alið
qð õᷓ ſe faẽ reſpuẽ ut nõ.i loco pᷣalle. pone exꝰ
ĩ pᷣmo caſu cõfeſſus ſũ ꝛecepiſſe centũ a te que
mihi dẽbas ex cã mutui nõ potes tu dicer̃ tnã
ĩtẽtionẽ eẽ fũdatã ꝙ mihi tradidiſti centum ⁊
ꝙ mihi ĩicũbat onus ꝓbãdi ꝙ ex cã mutnui ĩce
peri: qꝛ ut dixi iſta cõfeſſio cõtinʒ unicũ actũ q̃
lificatũ ñ.n. cõfiteõ ꝛcepiſſe a te cẽtũ ſimpłꝛ:ſʒ
illa cẽtũ qᷓ mihi debebas uñ debes aut totã cõ
feſſionẽ ꝛeciꝑe aut totã ꝛeſpuẽ:⁊ idẽ dic q ad

termios hꝰ lr̃e. Ex ſcdᷣi petis a me centuʒ oc

caſione mutui ego rñdi ꝙ bñ mutuaſti cẽtũ ſʒ
iu teneris mibi ĩ mille ex alia cã h̊ cãu in bene
potes fũdare itentionẽ tuã ſuꝑ ↄfeſſiõe mea ⁊
reſpuẽ aliã ꝑtẽ ↄłeſſiõis:qꝛ cõtinet fʒ ſeꝑatũ.
Sʒ do. Car.uoluit limitare hꝰ ultimũ qñn ↄſeſ
ſio emanat niua noce:ſecꝰ diẽ ſi ꝑ ſcripturã:qꝛ
cũ ſcriptura ſit qͥd idiniſibile nõ põt ꝑs eaʒ ap
pꝛobare ꝓ ſe ⁊ reſpuere õ ſe allat. d. c. cũ olim
2 gl.i.l.publia. ff. ðpoſiti. Sʒ hᷣ dẽʒ nũꝙᷓ mihi
placuit ⁊ Har.apꝑte ſẽtit Sriũ ĩ.d. G. idẽ qiſt
2 Har. i.l.unica. C. ð ↄfe. ⁊ optĩe fac tex.i.d.
.l. publia: qᷣcqd ſenſerit ibi gl. ? ĩ. c. ſi qͥd nelit.
xxx vij.di.nõ ob.c.cũ oli:qͥa loqt᷑ de ſcriptura
publica: ſ̊ nos loqmur de puata. nã puata pe
ſona bñ põt ſcribẽ ) ſe:ſʒ nõ pro ſe ut in.l.exẽ
plo ð̊ ꝓba.uide iñ nõbilẽ limitationeʒ quã po
nit Mal. i. d. l.unica. dic. n. dẽm nõ ꝓcedere
idiſtincte ĩ libris mercatoꝝ qꝛ ex quo ſcribunt
ꝓ aduerſaꝛio dʒ eis credi qᷓtenꝰ ſcribunt dũ
mõ qꝙᷓtitas ſit ꝑua.mouet᷑:qꝛ offi iſtoꝝ cõiter
ẽ approbatũ ⁊ tacite vr̃ eis mãdatũ ut ↄficiãt
codicẽ rõnum.vñ officiũ ſcribẽdi nõ debʒ eis
eſſe dãnoſum:⁊ plʒ mihi h̊ dẽʒ:facit quod nõ.
in.l.quedam ⁊ in.l.ſi q ex argẽtarijs.ff. de e
dendo.ſecus dicit ibi Mal.in magna qtitate:
qꝛ tũc nõ debʒ eis credi in fauorẽ eoꝝ:qʒ libe
ↄtineat aliqua õ eos ⁊ i fauorẽ aduerſarij qð
bene notabis. Diẽ ẽt ualeꝛe ↄſuetudinem ut
credatur libris mercatoꝝ etiã in magna qtita
te accedente tñ indicis ↄſciẽtia.i. ſi indici uiſũ
fuerit:ut qꝛ hẽbit ↄſiderare qualitatẽ mercato
ris ⁊ grauitatẽ preiudicij ſecus dicit ſi ↄſuetu
do habeꝛet ut indiſtincte cꝛederet᷑ libris meꝛca
torũ in eoꝝ fanorẽ:qꝛ talis cõſuetudo dat oc
caſionẽ malignãdi ar.in.l.oↄneniꝛe.ff. ð pactis
dotalibꝰ 2 ĩ. c. qᷓto de diuor. Et nõ.hoc dictü
ſingulariter:ↄrium tñ ipſe ſentit i. l. cũctos po
pulos.C. ð ſumma tri. ⁊ fi. catho. ubi dixit ſin
gulariter ualere talẽ ↄſuetudinem uel ſtatũ alle
gauit. c. cum dilectus de fide ĩſtru. Sed mihi
plus placct primũ dictũ qð in ueritate fuit per
eũ magis examinatũ ⁊ iõ illa dʒ dici ſua opio.
Hõ ob.c.cũ dilectꝰ:qꝛ loquit᷑ cuʒ ſcriptura ⸗
ficitur nõ ad ↄmoduʒ ꝓpriũ ſʒ alteriꝰ.nam cõ
ſuetudo põt iducer̃ ꝙ ſcꝛipura pꝛiuata ſit aut.
nõ m ad ꝓpꝛiũ ↄmodũ niſi cũ pᷣdẽa diſtictie
ſeaccedẽte iudicis ↄſciẽtia ⁊ hoc ſemꝑ nõbis:
dde ad pdicta unã limitationẽ bonaʒ qua
tenus dixi ꝙ ſi ↄfeſſio fuit facta qualificate no
põt aduerſarius reciꝑe ꝑtẽ quatenꝰ facit ꝓ ſe
27 aliã ꝑtẽ reſpuere quatenꝰ ſacẽ pro aduẽſario
ꝓcedit eniʒ niſi õ illã ꝑtẽ que fac ꝓ ↄfitẽte ſit
urgẽs pᷣſumptio. Ald qð nide bonuʒ tex.iũcia
gl.ĩ v. docto.j. de ĩiſti. cũ uẽiſſet: hĩc diẽ Har.
i. d. F. idẽ queſiuit qdð ſi q́s ↄfitet᷑ ſe iterleciſſe
hoĩem ad ſui defenſionẽ põt ↄdẽnari de homi
cidio ex ſua ↄfeſſiõe niſi ꝓbet ꝙ ad ſui defen
ſionẽ fecerat:qꝛ pſumptio eſt õ eum rõe opis
perpetrati cũ ſit factũ a iuꝛe dãnatũ Atẽ qa

to e.
nen ueru ſſt
es, bo.1
N

0

Kofunden⸗

*

imii MNRW⁰,
ſi ea mn gi g
il

ijtöhietb oi tton⸗ u
ſic ſrn nkrei n
iinlitru gi ah m
Ciitnioanbbi⸗ Noſnone nineſin
õ
Gkjcuiſe honbm uffugm.
iiti ipoſino it ppien min
iaunſuiegetoruln alt c
brclgj i nlsoſkno nö hot xi
cüneſrfninit afenq iat iut
rriidctieet .om Moft.
cdnmdiniſckc,euice bondg..
cisſnignn gin decee.. .
Ritißüingnlinos untſioce
itta fiinn ngrele iiſe
limnſthoninnia. ic ni ieruenien

nchchin Nuno äl s gnal ur
Uiai Tinrm' hñt
uidtſatihnne pannore.
leeluin teöſtin ic he. diur
hl ſhvblcaio Cunini gio .
ntigimnticelii
eun cnndängn c. poblier
“ iut pleno inf:

aigin peitgin fimien
wit Megcecgere, ſuporeit
doſ ſinceiinninr glne

M
Nſipe .J
innio; . 1. Oirmer .
eiidee ee auri

le: 1 A.
fluimnmin .gechdarſidi

tinsrric eulin
Wen

Cr goid
apiii
Gſone
adc
in ins e
m d⸗
1Nn
ure i
dcnd n
ui f.
l. w. E
qr qon
1cean
Oq;
orn
cſui
r
ca
ci
(an

s.
t15
11r
f
num:
miſct
ũ
liih
ic

eanop arer gno ſcnbn
P nefrio zes geif inbſeibmn j

zo ingſtnnani nef iſ in
amprobnuttte Fes niczinr ofci
colci foönum. Pf offciüſcibili n lchze⸗
eſe ciwſme hh nbih h ft lolt⸗
inlaucm tilli gs rorgiunſ ſet
endo insdn ti Bi inmguine
r tie notetrc in tumt oyglie
Ainer alnu ose ifori cerinii
bene notnbis. lt uilar oſucinen ir
eluur lbri mercaopeni in nognu tin
1e ccedenee i idicis oſcena i. ſiudici iſc.
fueritut qꝛ bebit oliderare oualine mereno
17 ganimni preniſci eas dctſtoſten
do dwwerer windiſtnce nderdi idismen
wri nedn ianorirgn tiis iſtencto n .
õ
doulb titio becie C nd her i
ſiallnmn nini hl iu en
os. C. oumma i eſicntv. lbicitif
gue. ,oſhenainenvelſtun ale
aruer ulere tli oſendenue faal
gunttn Glcense eifn. Gel ni
giten õ
= ladz ciciſaneh
cüwagsenninanidil 4

cazſctionn
pcuͦlla anbali chla

hoien in ſſi⸗ indig 4
caoerſn zanproc i

ſoni i ciriurtin

Aſt

C De electione.

ueriſite nõ ↄtingit ꝙ aggreſſus iĩterficiat ſunʒ
agsgꝛeſſorẽ ⁊ idẽ dic ĩ ſilibꝰ: Dõt dari ⁊ alia
limitatio.nã S ꝑtẽ quã ĩpugnat põt adducẽ ꝓ
babiles ↄiecturas ⁊ reciꝑe ↄſeſſionẽ quarenuſ
facit pꝛo ſe.pro hoc. c.i.S.eo.⁊.c.ij.ʒ.ð tranſ.
Poſtła
Oſtulationem. Eonn
det a gr̃a:uł ſpẽaliꝰ ſic. Doſtulatio
g quã agit᷑ ð cõtẽpto põt ſine pᷣiudicio alicinꝰ
reijci:põt tñ ð ſpcali gůa admitti.⁊ habuiſti in
effectu hũc tex. S. c. ꝓxi. Loquit᷑n. de codẽ ſco
7 ↄtinuat᷑ ĩ v.nũtijs añ v.ſeq.ſi aũt. Naʒ odi
cẽuibꝰ ibi ſuffragancis. Dapa rñdet ꝓut hic
dicit᷑ ĩ vſi.nũtius ⁊ etiã mãdauit ꝓut hic dicit
Mõ.pꝰ ꝙ ꝑ poſtlłationẽ ẽt ſuꝑiori pntatã nul
l ius acquirit᷑ poſtłato uł alteri. ꝙ autẽ dr̃ ꝙ
poſtulãtes nõ pñt ab ea recedeꝛe:ĩtellige poſt
pntationẽ ſuperiori factã ut dr.S.c. ꝓx.ĩ v.ne
qʒ noccbat ĩ fi ¶ nõ. ꝙ poſtłatiõeʒ põt ſupe
rior reijcẽ ſine alicuiꝰ pᷣiudicio.ex q infert ꝙ
