iuſticia ẽt ſi eſſ uidua ĩ.c.ex tenore ð fo.ↄpe.
ſecꝰ aũt ſi ꝑꝑ cłpã mr̃is lex ĩpoſuit penã.ex ſi
mr᷑ agnonit tutclã filij ⁊ nõ petito tutoꝛe trãſi
uit ad f̃a uota tũc punit᷑ ⁊ tunc hʒ locũ.l.oẽm
mfri. C. ad tertul. ¶ Ad predicta adde nõ.q.
Jo. an.ĩ.c.ſtatutum de hẽti.li.vj.ubi dicit nõ
ualẽ ſtatutũ laicoꝝ puniẽs ↄtrabẽtẽ mẽimoniũ
ſine ↄſẽſu mẽis ł pꝛis ł agnatoꝝ ⁊ ſic ↄſuluii.
iſta ciuitate ubi uiget qſi ſiłe ſtatutũ. ¶ Sext?
cãus qñ lex ciuił diſponit circa accidẽtalia tpᷣa
lia ad actũ ſpũalẽ:exꝰ ĩ dote:nunqd ualeat diſ
poſitio legis.⁊ in hoc ↄcludo ꝙ aut ñ ↄtradiẽ
canoni ⁊ ualet ꝓ hoc.c.rainutius.⁊.c. rainal
dus de teſta.æ quod lc. ⁊ nõ.in.c.i.⁊.ij.ð do.

lihin ⸗
iſi

Cabe

ſpynes., gerwlicus
NMN,) , llbetnil
,, vubinn e it⸗
ucug aeii nn
7 Gcte⸗ eber oe
oNlo ze (conen

0

Nolrr N . d.An
AUrcſetp,⸗ D one ninet

omtinbſſince zinih
inirſuitt d ct nnn .
mmini danguge
Cn ethiolger hom Man⸗ e
liiſts oor ilnsc en
ſner fecriuc collo ou⸗
mi auryrNs tatnſs Nh
ſininorn tocdnrderqi rgnahal
higſbpntcrꝛ i hüneh g ihal ne
onoſhilis ,bor ſilono din Dri
ocshooll ol ibicetvneſum icor
ſicnocinſunt ezſtimmn hzſt olt
Munmimhi en cöunml ge en hum er
Tonsblicdsdoſgiktuwdeirunen Nn
er ſlinoni thoc uoit do. Mi cti oin
otceiue uri ſccus it ubi ſomutüimana
Inmiijppſmio ſlnonen l ;
uusonulonui ur volurber. in .c aos
Mucinpen?iiſiznie inait
irlmotei oin pcelit ij qni deualcdi
ugsne öll ahreheſtn egs gci i

leeg e

4

iuninin lonluſtcoicetanis
nifitnt ibici Hinanis
ecrritgtli g ſep ſemadii inun
ſtimhli lo ubi c4 – 4
Mimiri ludiceſechani ſeruabit iore
H ſen oluedo licoxit
gliic eies o che ner bo

ſ

ͦ icnnned
Liuunr ſtac encos 1
Ee tdlngin boc.liiſ ff.
taeniiel MNiacnn RP
d enandſcentad⸗
eicecorindteeſe Niie
Eu naecor, iceſtalenin Vakt
N Miſtinie f, t
ealceceri ämuonr
mitir inſtäti en niii⸗
onice Zin, J
iniekdi iann ta
in rtrrezicpi ſan d ͦ
rthlia d u ſucpbor
ch io. lcncel

nonii hi crquo pot re
Tinmulis glis caſb phi
Nimenni Remäruit leinnij nt

rorecl iihiſine cgo
opi Kerim eſehni Bilidl ſd⸗ 4
dcꝛero Nadſ⸗ iiiuſecen
et nplaifümöerbech⸗

pria fronte vi mli ſombil. Gegoin die

ſbann uu eſbluãſqne
ox ſnpſ, niſ Mapvoſcrſi
lo apoſo us nz not pinb roͤnbe
peppue:qꝛ ſcr ul no pomiti ſpcatiib g e
cleſii tmẽ directe nec indirecteci gehis co
goſcẽ no poſſt utin cmi deor cogni. vin
Cc Hor qui fi int le.nö. Oar i. icig fſo.
m. 1 in.i.. din. om in. Ie grapisnecſſir
gcncralr 7 nd aporodatut anni acd vof
ſitmuner Ydere miimonin Vn no. dictdan .
que oↄprehcdit oual ber pre tonins anni min
cemiudo ꝓlss ſopuenis o dir oee mnſigi
que frerz angontaeaplie lcgi cone ohit
ls cſſe decepra oncoꝛtue legis ed nal.
guch' Coͤaatl tcelen nſſ iſ
atcgtli ed eg dtc ini lr ſ. tirckin
Ac dlächinuani ine e⸗
dbclinmflar nimninhliüünmn,
õ
di miimonii:tiindiddin nd G; D
iuſtcin a ſich chncenmen 4 8 .
ſc at ip hi mis et i hilnet
„ zfſij 2no eii mor
nĩ agnonit ch lij 2o tzali
nt ad fa on tc punii lunchy
ii Cad erm.

„

rcdicn dt .

poſt di.ꝛeſti.niſi ut dixi ex diſpõne ſua ſeq̃ret᷑
turbatio uł itimidatio mrimonij ¶¶ Sʒ ſi otra
dicit canoni: tẽ depẽdet ab alia qone cuiꝰ fori
ſit cã dotis:tene opy. Inn.in.c. ð prudẽetia.j.
de do.pꝰdiuoꝛ.ut ſit mixti ſori.Et ꝑ hoc dico
lex ſeruabit᷑ in foꝛo ſuo:⁊æ canõ ĩ ſuo ⁊ locꝰ
erit pᷣuentiõi ſiẽ dicimꝰ ĩ ſacrilegio ð qꝰ nõ.in
c.cũ ſit gnãle ð ſo ope C gemtinns cãus qñũ
lex ciuił diſponit circa aliquẽ actuʒ ſpũalẽ pᷣſu
mẽdo ⁊ lex canonica reꝑit᷑ i ↄtrariũ:cxꝰ ſi ma
ſculus ⁊ femia ſiml cohabitãt pſumit lex ciuilł
mr᷑̃imoniuʒ.l.iĩ libeꝛe.ff.ð ritu nup.lex caonica
adulteriũ uel fornicatiõem.xxx.q.v.aliteꝛ boc
cãu dico ſtãdũ diſpõni canonis in utꝛoqʒ foro
qꝛ mã ꝑtinet ad ecclłiaʒ ⁊ in iſtis leges no dedi
gnant᷑ cc.ut ĩ.c.clerici ð iudi.⁊ ĩ aut.ut clerici
apð ꝓprios epi.¶ Et ex hoc dico ꝙ hʒ lex ciuil
tollit eo cohabitationẽ cuiuſlibet mlieꝛis ut ĩ
aut. epo nullã.C. de epi.⁊ cle.ſtandũ ẽ iuri ca
nonico:qð dicit ꝙ põt hẽꝛe no ſuſpectaʒ:ut in
.c.inteꝛdixit.xxxij.di.ꝑ qð.c.dico ꝙ mẽem uł
ſororẽ nõ ſuſpcctã põt eps retinẽ in ſua coba
bitatiõe.ſi aũt lex nõ pdicit canoni ĩ pſumẽdo
ẽ maius dubiũ. Sʒ credeꝛẽ ꝙ non ualeat hoc
cãu pſũptio legis ex quo mã ſpectat ad eccłiaʒ
qꝛ cũ ĩ iſtis nõ põt ſecłaris cognoſcẽ gꝰ nec pᷣ
ſumeꝛe. J0 fre. dicit ĩ quodã cõſilio nõ ualeꝛe
ſtatutũ iaicoꝝ ꝑ qð ex certis cõiecturis pctꝰ pᷣ
ſumit᷑ uſurariꝰ.hoc diceꝛẽ ueꝝ qñ lex pꝛicipalłr
nõ diſponit circa actũ ſpũalẽ ſʒ luꝑ tpali cui ẽ
ãnexus ſpũalis.⁊ ꝑ hoc ſaluo nõ.dẽm Har.i
.l:oẽs populi pᷣalł.ubi dicit ualẽ ſtatutũ laicoꝝ
ſi ĩ certo cãu pſumit ↄctuʒ ſilatum lʒ ſit appoſi
tuʒ iuramẽtuʒ ĩ Zctu qð intellige qn pᷣſumit ex
rõnabili cã als poſſʒ i fraudẽ iuꝛamẽti lex pᷣſu
meꝛe ſiłationẽ.⁊ hoc uoluit do.an.i.c.cũ ↄtin
gat de iuꝛe iurã.ſecus aũt ubi ſtatutũ irritaret
iuramẽtuʒ nõ pᷣſumẽedo ſiłationẽ ↄctꝰ uel aliaʒ
cãʒ ↄctus anullatiuã:ut uoluit bar. in.d.l.oẽs
popbłi:ut dixi pleniꝰ ĩ qdaʒ diſputatõe q incipit
ſtãte ſtatuto:hec oĩa ꝓcedũt dũ qrit᷑ de ualidi
tate legis uel ð ui ↄprehẽſiua legis.ſʒ ſi cã agi
tat᷑ ĩ iudicio ſeculari uel eccłiaſtico ĩ deciſorijs
tene qð.s.dixi ⁊.j.latiꝰ ſubijciã.ſʒ ĩ pꝑatorijs
iudicij tene hãc regulã ꝙ ſẽꝑ ſeꝛuabit᷑ ſtatutuʒ
ſeu ↄſuetudo illiꝰ loci ubi cã uentilat᷑. Jõ ſi cã
clerici uernt᷑ corã iudice ſecłari ſeruabit̃ ĩ pre
paratorijs ſtatutũ ſeu ↄſuetudo laicoꝝ ita ĩtel
ligo gl. nõ. i. d. c.ꝙ clericis ðᷣ fo.cõpe.nec hoc
cãu ſtatutũ laicoꝝ extendit᷑ ad clericos ſʒ cã re
gulat᷑ ſm nam fori ubi agitat᷑ ad hoc.l.iij. ff. ð
teſti.? qðᷣ nõ.i.c.illa.xij.di.æ qð nõ.ſuꝑ Nica
ð ↄſue.⁊ ab hoc nemo diſcꝛepat.⁊ ex hoc ifeꝛt
ꝙ ſi cã cleꝛici ẽ corã iudice ſeculari ꝛecipiat ibi
pemptionẽ iſtãtie ſᷣm leges ⁊ ſtatuta laicoruʒ.
Si aũt cã laici ẽ corã iudice eccłiaſtico ñ hẽbit
ibi locũ ꝑẽptio inſtãtie qꝛ nõ hʒ locũ de iuẽ ca
nonico ut ĩ. c. pe. ð iudi.ita noluit nõ Cal.ĩ qᷓ
dã ſua diſputatõe ꝗᷓ icipit ſtatuto cauet᷑.ꝑ hoc
ẽt dixit archi.ij.q.vj.i.c.nõ iõ.ꝙ ſi clericꝰ liti

¶ De cõſti.

gat eorã iudice laico nõ põt appellãe añ ſnĩaʒ
niſi ĩ caſibꝰ ĩ quibꝰ iura ciuilia admittũt appel
lationẽ.de quibꝰ dixi in.c.ſuꝑ eo.de ap.Et ſi
laicus litigat ĩ foꝛo eccłiaſtico pot appellaꝛe an
ſniam idiſtincte ſicut canones ꝑmitut ĩ.c.ut ðᷣ
bitus de ap.⁊.c.ð appel.e.ti.Ad pdicta adde
bonã gl.i cle. diſpẽdioſaʒ de iudi.q̃ diẽ ꝙ ſʒ iu
dex ecclhiaſticus poſſi ſuꝑ uſuris ꝓcedẽ ſimpłr
2 de plano.ꝑ illã cle:tñ ſi cã uſurarũ agitat᷑ co
rã iudice ſecłari nõ ꝓcederet᷑ ſimpłr ⁊ de plão
ſed ſeruato oꝛdie iudiciario qꝛ lex canonica n
põt dare foro ſeculari modũ ꝓcedẽdi ⸗
ſit expeditũ primũ mẽbꝝ pꝛicipale. ¶ Venio
ad fᷣm cũ qrit᷑ de ualiditaie ſtatuti ſeculariũ ĩfe
rioꝝ.⁊ primꝰ caus ſit qn ſtarutum ſpecifice diſ
ponit ſuꝑ ꝛcbꝰ eccleſiaſticis ut diſpõebat ſtatu
tũ baſilij.? dicẽdũ ꝙ nõ ualʒ ex ðfectu ptatis
ut hic.⁊ idẽ dic ĩ oibus caſibꝰ ĩ quibus dixi le
gẽ pricipis nõ ualẽ:vn fortius tũc nõ ualcbit
ſtatutũ inferioꝝ.⁊ idẽ puto:ſi ſtatutũ laicoruʒ
diſponit ſuꝑ bona primonialia clericorũ.nam
hec nõ ſubijciunt᷑ foro laicoꝝ ar.optimũ i.c.ſi
clericus laicũ de fo.cõpe.⁊ in.c.fi. de ui.⁊ ho
ne. cleꝛicoꝝ ⁊ in.c.i.de imu.ec.li.vj.⁊ facit qð
nõ.bar.in.l.tpto de mu.⁊ ho.vn falſa ẽ opio
quorũdã dicẽtiuʒ ꝙ qñ agit᷑ reali pot clericus
ↄueniꝛi corã laico q̃ſi tunc nõ trahat᷑ ꝑſona ſʒ
res facit.c.ſolite de ma.⁊ obe.ubi dicit ꝙ ĩ tẽ
poralibꝰ clericus recognoſcit pꝛincipẽ ſecłarẽ
ĩ ſuꝑiorẽ.Sed ut dixi hec opi.ẽ falſa qꝛ cleri
ci indiꝛccte trabeꝛent᷑ ad foꝝ ciuile qõ eiſt ↄtra
aut᷑.ſtatuimꝰ. C. de epil.⁊ cle.ubi dici᷑ ꝙ nec
ĩ criali nec ĩ ciuili clericus trahi debet corã iu
dice ſeculari quinimo ſuꝑ re ꝓpria clcricꝰ põt
trabere laicũ corã eccleſiaſtico iudice ut eſt ca
ſus ſingularis ĩi.d.c.ſi clericus.bona eni ſunt
acceſſoria ad peꝛſonas.facit.c.ſiliter.xvj.q.i.
Et hãc opi. ſeruat curia ut refert ⁊ ſequit col
lec.ĩ.c.qᷓliteꝛ.⁊.c.clerici de iudi.nõ ob.c.ſolite
qꝛ intelligit᷑ de rebꝰ tẽporalibꝰ feudalibꝰ.nam
ſi feudũ habet᷑ a laico tũc eccłia uel cleꝛicus dʒ
illũ recognoſcẽ ĩ ſuꝑioꝛẽ ut i.c.aneꝝ ð fo.ↄpe.
ſecus ſi bona nõ ſunt feudalia ut ibi nõ.? ꝑ hꝰ
decidit᷑ qõ pone ꝙ dicat ſtatutũ laicoꝝ ꝙ ↄdu
ctores poſſeſſionũ pnt dimittẽ poſſeſſionẽ ceꝛ
to caſu quorũcũqʒ ſint poſſeſſioes ẽt cleꝛicoꝝ
an ualcat ſtatutũ:bar.tʒ ꝙ n qꝛ laici nõ potue
rũt ſtatuẽ hoc ĩ pᷣiudiꝰ clericoꝝ ut pʒ ex pᷣdẽis
obligatio.n.ẽ data clico ⁊ acqſita ꝗ nõ põt ei
tolli ꝑ n ſuꝑioꝛẽ ſuũ.⁊ ex his diceꝛẽ ꝙ ſtatutuʒ
ſenen.qꝰ cauet᷑ ꝙ ſeł ↄducẽs apothecã nõ põt
explłi ſoluẽdo pẽſiõʒ pꝰ ſtatutã n exteddit᷑ ad a
pothecaſ cłicoꝝ ſeu cccliaꝝ. It᷑ faẽ ad qõʒ põe
cauet᷑ ſtatuto ſecłariũ ꝙ idẽ ius reddat᷑ clicis ĩ
foꝛo ſecłri qð reddit᷑ laicis ĩ foꝛo eccłiaſtico: ĩ
foꝛo ſecłari ſt młta ſtatuta utilia:an cłricꝰpoſſʒ
illis uti: dicẽdũ ꝙ nõ qꝛ nllła fit iniuria clericiſ
ſi redigũt᷑ ad diſponcʒ iuris cõis vn n pt᷑ dici
ſtatutũ õ libertatẽ ccclie ut nõ.bar.i aut᷑.caſſa
.C. de ſac.ſãc.ec.¶2ꝰ cãus pricipal qn ſtatutũ
c 4

—

¶ Be cõſti.

laicoꝝ ẽ gnãle ñ diſponẽs ð clericis uł ecclijs
an extẽdat᷑ ad clericos:dic br ĩ hoc ꝙ aut ẽ pᷣ
iudiciale ⁊ n extẽdit: qꝛ ſtatutũ gnãle n extẽdi
tur ad nõ ſubiectos ut ĩ.c.a nobis pꝰ ð ſẽ.cx.ĩ
.c. ut aĩiaꝝ ðᷣ ↄſti.li.vj.⁊ iõ fuit ał ↄſultuʒ ꝙ ſi
ſtatuto cauet᷑ ꝙ ſtãtib maſcuł femĩie n ſuccedãt
ſi femia erat moniał ſtatutũ nõ extẽdit᷑ ad eã.
In hoc t aduerte ad tres cãus aut ſtatutũ in
iecit uinculũ añ cłeꝛicatũ aut pꝰ aut orit᷑ ius a
gẽdi ex fco clerici ſeu q̃ſi ſiuc ſtatutuʒ iniecerit
uinculũ an ſiue pꝰ.pꝰ caſu ſtatntũ porrigit᷑ ad
clericũ.exꝰ ſtatuto cauet᷑ ꝙ priogẽitꝰ ſuccedat
pr̃i ſi ſogẽitꝰ fiat clericꝰ:poſt ſtatutũ ligat᷑ illo
ſtatuto ut nõ. Jo. an.iĩ regła ſine cłpa ð re.iutr
li.vj.ĩ mercu.ſic põt itelligi uno mõ.c. ↄſtitu
tus ð ĩ ite.reſti. Si vo iniec̃ uincłuʒ pꝰ clerica
tuʒ ſi ſtatutũ ẽ piudiciale ñ porrigit᷑ ad clericũ
Jsoõ ſi tpᷣe ſtatuti ſogenitꝰ crat clericꝰ ñ dʒ pua
ri ſucceſſiõe pꝛna ut nõ.i.d.reglła ſine cłpa:iõ
fuit ↄſultũ ut ponit Lap.alł.vij.ꝙ ſi ſtatuto ca
uet᷑ ꝙ ſtatibꝰ maſcuł femie nõ ſuccedant ſi tpe
ſtatuti filia femĩa erat ſecłaris repellit᷑ a ſucceſ
ſiõe lʒ itꝛet monaſteriũ poſtnõʒ:ſecꝰ ſi priꝰerat
ĩ monaſterio.Si vo ſlatutũ porrigit ↄmoduʒ
põt clericꝰ eo uti. Ita ↄſuluit Jo. de lig.ĩ qõe
facti ut plene recitat Lap.alł.cvj. ſeqt᷑ do. an.
i. c.ꝙ clericis allegato ? Hal. ĩ.l.cunctos po
pulos.C. de ſũ.tri.ubi diẽ ꝙ ſtatutũ laicoruʒ
gnãle ↄphẽdit clicos ĩ icluſiõe fauorabili.exꝰ
diẽ̃ ſtatutuʒ ꝙ extãtibꝰ maſcuł femine nõ ſucce
dãt põe ꝙ maſculꝰ ſit clericꝰ an põt uti ſtatuto
excludẽdo feminã ⁊ dicẽdũ ꝙ ſic fac.c. dilecti
ð fo.ↄpe.Quidã tñ uoluerũt hic ĩpugnaꝛe hꝰ
dẽm ꝑ iſtũ tex. ubi inuit̃ ꝙ ẽt ĩ fauorẽ ñ ualuit
ſtatutũ laicoꝝ:ſʒ teneo priaʒ. Et ad iſtũ tex.di
co ꝙ ꝓcedit qñ ſpecifice diſpõit ſuꝑ rebꝰeccle
ſiaꝝ ꝓhibẽdo. vñ nullo mõ ↄphẽdit clericos
qn ꝓcedit ꝓhibẽdo pᷣcipiẽdo ł uetãdo ſeu ceꝛ
tã formã ĩi agẽdis ꝑ clericũ iponedo ut uoluit
Jo. de lig.iĩ.d.ↄſilio:qꝛ tẽ denõret᷑ ſuꝑioritaſ
ſtatuẽtiũ ĩ clericos:ſecꝰ ubi ſtatutũ ſimplłr ꝓce
dit porrigẽdo ↄmodũ ut in exꝰ pᷣmiſſo qnimo
diceꝛẽ ꝙ ualẽt ſtatutũ laicoꝝ ſi ſpecifice fac mẽ
tionẽ de clericis dũmõ ſit mere priuilegiatiuũ
⁊ diſpõat nõ.pcipiẽdo ut.ſ.ſi dicat ꝙ clericus
pmogenitꝰ ſuccedat uł ꝙ ð bõis defũcti hoſpi
tale uł clerici hẽant certã ꝑtẽ.nã nemo pt᷑ dicẽ
hoc nõ ualẽ:qꝛ laicꝰ põt pᷣuilegiare eccliaʒ ut ĩ
.c.nouit de iudi. Quo ad tertium cãuʒ dic ut
plene dico in.c.ꝙ cleꝛicis de fo H
&O ena puatiõis
X litteris. Mone q eop
tumaciã ex ↄſtõne ifeꝛt tpał ẽ ⁊ n peꝛ
petua.uł alłr. Dẽa ſimpłr appoſita ꝑꝑ ↄtuma
ciã ĩ dubio ĩtelligit᷑ tpałz n ꝑpetua. Et ẽ nõ.
cãus pꝰ ꝑs ponit ſtatutũ ⁊ fẽm ex qꝰ ſurgit du
bitatio fa duditatõeʒ ſoluit duas rões iducẽs
2 ibi qꝛ tñ 6. pꝰ iũcta ſupſcriptõe ꝙ doc.
legẽtes faciũt collegiũ licitũ ⁊ appꝛobatũ unð
pñt facẽ ſtatuta ⁊ alia q ſt uniuẽſitatis explica

re:⁊ nimix.exercẽt.n. ꝓfeſſiõʒ licitã gꝰ faciũt
uniueꝛſitatẽ ut ẽ tex.i.l.fi.C. ð iur.om. iu.hic
diẽ ibi gl.ꝙ doctões ⁊ n ſcholares faciũt uni
uerſitatẽ:qꝛ doc.ſũt illi qͥ exercẽt ꝓfeſſiõʒ:ſcho
lares vo ſũt diſcipłi exeꝛcẽtiũ:ſʒ illa gl.n ẽ va
qꝛ ẽt ſcholares faciunt uniuerſitatẽ ex quo hnt
mãʒ licitã ↄueniẽdi ĩ unũ:⁊ ꝙ ſit ueꝝ allo tex.
nõ.hic aꝑte ꝓbãtẽ iũcta.sſcriptiõe.ĩ.c.qꝛ in
cauf ð̊ ꝓcur.tʒ Inn. i. c. cũ ab eccłiaꝝ ð offi.
or. Et bar.iĩ. l.fi.ff.ð colle.illici. Ex ꝓ hoc faẽ
qð hꝛ.S.ĩ ꝓhẽio ubi ſcribi doctoribꝰ ⁊z ſcho⸗
laribꝰ uniuerſis ⁊cc. vñ põdera vᷣbũ uniueꝛſ re
latũ tã ad doc.qꝙᷓ; ſcholaꝛes:ꝑ qð vbũ dico qð
doctoꝛes ⁊ ſcholães ĩ cãis ↄcernẽtibꝰ totũ ſtu
diũ faciũt uniueꝛſitatẽ unã ita ꝙ ſcholãcs ſine
doctoribꝰ nihil faciũt nec eõ:qꝛ qð oẽs tangit
ab oĩb dʒ appꝛobãi ut ĩ rgła qð oẽs li.vj.⁊ ĩ
.c.ad hec de of.archi. ⁊æ hic aꝑte ſẽtit bar.iĩ.d.
.l. fi. ? Mal. i aut. hĩta. C. ne fi. ꝓ pa.ꝑ hꝰ po
tes ðcidẽ qõeʒ quotidianã an ſcholães poſſint
datr᷑ cẽtã foꝛ ĩ exaĩiatõe ſcholãis examinãdi ꝑ
doc.uł docto.ſtatuẽ ſuꝑ ſcholaꝛibꝰ exaiandis.
ↄclude ꝙ ĩ tĩgẽtibꝰ mere ipſos ſcholaꝛes hñnt
ipi ſtatuẽ ĩ tãgctibꝰ mere doc.ſtatuẽ ꝑticat ad
eos.ſi aũt iminʒ cẽtũ qd ↄceꝛnẽs utroſq; dent
ſik ↄuẽiꝛe:fac ꝙ nõ. Inn.i.c. uꝛa ð loca.⁊ tex.
ĩ cle. i. ð ceſ⸗ nõ. qð uniuẽſitas ĩferioꝛ põt
ſtatuẽdo apponẽ penaʒ ad limites pfᷣatis illius
uniuẽſitatis qð tetigi ĩ.c.cũ oẽs.S.e.⁊ ex hoc
potes ĩferr ꝙ ſcholães faciẽtes ſtatutũ pnt ap
ponẽ penã fʒ iuriſditõʒ quã hñt ĩ docto.tñ le
gẽtibꝰ n ẽ tãta dubitatõ:qꝛ ipi hñt iuriſditõeʒ
ẽt ſuꝑ ſcholares ut ĩ aut.hĩta pall.C. ne i ꝓ
pa.⁊ ĩ ꝓhẽio.ff. pe. ¶ Mõ. ꝙ collegiũ doc
toꝝ licite r̃cipit aliq emolumẽta ex ſcie cxẽcitõ

ut ĩ ↄuẽtibꝰ ⁊ ſilibꝰ ⁊ hoc uoluit ibi tex.cũ diẽ

bnficio ſocietatis coꝝ ĩ m'alibꝰ zc.¶ õ. ꝙ

doc.pñt ex cã puaẽ doctorẽ ð collegio qð nõ.
idẽ dic ðᷣ ſcholaribꝰeadẽ ꝛõe¶ Mõ. ꝙ collegia
iferiora ſubijciũt᷑ ſuꝑioribꝰ iudicibꝰ.vn ſi col
legiũ ẽ eccłiaſticũ ſubijcit᷑ iudici eccliaſtico ſi ſe
culare ſubijcit᷑ iudici ſeculari. Ad hoc qð nõ.
Inn. i. c. dilecta ð cxceſ.pla(¶ Mar.i. l. fi. ff. ð
colle.illici. Qũo aũt cognoſcat᷑ an collegiũ ſit
eccliaſticũ ł ſecłaꝛe:dic ꝙ ſi płres ſint ibi clẽ ci
ẽ eccliaſticũ.Si płres ſt laici ẽ ſeculare ⁊ data
ꝑitate ẽ dicẽð eccłiaſticũ:qꝛ maiꝰ dignũ trahit
ad ſe minꝰ dignũ ut ĩ.c.qð ĩ dubijs ð ↄſe.ec.łł
alta. tʒ Bar. ad ꝓpoſitum nr̃m i.d.l.fi.vñ qꝛ
doc.ꝑiſiẽſes ꝓ maiori ꝑte ſũt clerici iõ fuit re
curſuʒ ad papã. ¶ Mõ. ꝙ ſtatutuʒ dubium re
cipit iteꝛpᷣtatõeʒ a iur̃ cõi ↄcor.c. cuʒ dil ctꝰde
ↄſue.nõ.bar.iĩ.l.oẽſ ppłi.ff.ð.iu.⁊ iu. Et ſi ſta
tutũ ẽ eccliaſticũ rcipit iterpᷣtatõeʒ a ſtilo curie
ut hic ⁊ nõ. ꝙ hic ĩ ĩtptatõe ſtatuti ſolũ fit mẽ
tio ð iuẽ canõico ⁊ ſtilo curie.ex q ĩfero ꝙ ĩ ĩ
fptatiõe ſtatuti eccliaſtici ꝛcuꝛꝛẽdũ ẽ ꝑꝰ ad ius
canõicũ.ꝛꝰ ad ſtilũ curie.ĩ ĩterpᷣtatõe vo ſtatuti
ſecłaꝛis ꝛecuꝛꝛẽdũ ẽ ad ius ciuil¶¶ Mõ ꝙ ſnilꝰ
cuꝛie fac̃ iꝰ ⁊ pt᷑ alłaꝛi ĩ ðciſiõibꝰ cãꝝ ex q iꝰ ñ

Uenaſiut Maſnnd val

4vR
mihti ti he e
umo ponit Mhelni nhen⸗ inai
eindlli: nnockin t/ n
o olNtinm wiin Cr
l oi n in tnicicMb⸗
ifuiai igeſuig u gean
niitil ennc ll⸗Ninieb⸗
Lnir Jn bicMaligoln c,
õ
õ
oſidaimi ttem iut c;g dazcenſn
isb rofutctani rticligi gdmadct
Uiuctometcrin.d1 drehfined am npr
Di,fuicppoſltmati m o cim m d nn
cii cin an ſct poltti ſne cir cogni
eauti ibani ulastirligr oe
inrchnirofi as ſiſ uulr iuc cie
nlieſen nraln arnni ns ix ili
Ileimii nirofbſſnccöigint dt
nilifor Nens Jmica nit
iteiltngigeſſſiuſſin
iimtuti –W MMenmntien
ralliice gpelna fel ilianzs f
ccſii 3,„. „. s f.
Nhere appoita ci (de cogni öet
ntaindai neneſß een
3 Spanze
n leygr inl ſiöſes ſcen en
itciif ne egnifh 8. cer tboe
iliftril. Nar cocidub⸗ ſo
hmi Urelre 8 ſßemn ad uo
urfe enondfeli

1Widie †
anpei M igäscere iuf.

r ga. rnſchn 0.
ldoc. i ſnln . uib
q⸗ rchſaſp⸗ n genegf ſallu
1aſbolng iereiii te

nni;larj unumt igiei
Ii

lude wjtir 9. Ruld erminals.
hi di Geiſſnsſcholneshit
X1tgenbere dor dnni Nrnal

os. ſi aut imninz ceĩ c oenes roſqz gent

e⸗ſee .
üunan
ſtumeo Pppons 0 uniniſto ifnian
mnainndn np oc inirs ns lins
veſtatis qo reigt l.Cll oes. 6. c.? erhoc
pors ſen ſcholies feſees ſtatuĩ Piſt op
ponẽ peni Huniſcroz qui bit iocto ile
gab netinn dubitud:qrißibt uriſciroez
aſupſcholares ti aut hin bil K. nei
.ti phed f. ge ¶ cPcolegii doc
loꝝ lcne tchit aiq ano nmetn er ſce ceectd
—

bnftcoo ſocemis cor i malib⸗ α

doc oitcrci pni docorid oleao go no.
edcſtpolnb ele celſiſo alegi
rnoru ſubiſcinf ſupionb iudicb: En ſicol

cegii e eclatici ubiſci ucdhc etcliſtco iſe
Culne ſubiſci iudici ſcculari. Ad boc ad o.

Imiclemndeud ha Mn ilinf⸗ 5
cole dici. otit groſeui n clegͤſt
ecchaſtcillellre dcgüipites ſnr. ſrii
cerchntci Otesſilid i eninmet
itute e diced cchadd⸗mi cigni tbt

mdignuͦ nit cbildisd e
ad ſe min dignü nti.c lncn

Alu. Bar ad oſu⸗ ſnoin
doc. giſteſes N=unde
curſoz ad pab. arcd i
cht ireigtnde aiun e nruKiſſ
l 1noli. f. 5..719.
ſe.n r l0 pon.. iGrlio ne⸗

reꝑit᷑ in Sriuʒ:qð nõ.ad idẽ.c.ltas ðᷣ iura cal.
Hio. ꝙ uniucꝛſitas het iuriſdi. ĩ ſingulos ð
uniuerſitate.ita ꝙ lʒ nõ poſſit qs ſibi ipſi legẽ
iponẽ.l.pe.ff.ð.arbi.fac.c.fi.de.pe.⁊ ⁊miſ.tñ
uniueꝛſitas ut coꝛꝰ pt᷑ iponẽ legẽ ſinguł ð uni
uerſitate ⁊ ſubiectis coꝛꝑi. ꝓ hꝰ fac.c.irt̃fragi
bili ð of.ord.⁊ ꝑ hꝰ pt᷑ iferri ad ĩtellectũ.l.fi.
.C. ð iu. o. iu. Hã uniueꝛſitas Iʒ ñ hcat rctorẽ
pt᷑ ſibi legẽ iponẽ nã ad eẽ uniuẽſitatiſ necaꝛio
nõ reqrit᷑ ꝙ ſit ibi rector fac᷑.l.fi.ff. ꝙ cuiuſqʒ
uniueꝛſua: nõ. Inno in. c. cũ nõ ignoꝛes ð pᷣ
bẽ. (WV gliein ſuns intelligas ꝙ ſꝑ admoĩ

tio debeat eẽ tria qnimo i actibꝰ exiudicialibꝰ

ſuffic ẽglłr una moitio ut ẽ tex. cũ.gl.i.c.ſi epᷣs

xviij. di. ĩ cle.i.de heꝛe.? ꝑ. Inno.i.c.ad pe
titõeʒ de ac. dicã ĩ.c.ↄſuluit de offi.dele.⁊ ĩ.c.
i. de ſupple.neg.pᷣla.uið.baꝛ.i.l.ſi finita.F.iu
lianꝰ. ff. ð aiee D glo. ij. i. fi. gl. uult re
fꝛicare in dubiũ id ð q nõ fuit hic oppoſituʒ.
nõ.n. ↄqꝛebat᷑ hic ð bꝛcuitate tini.un iſte tᷣinꝰ
erat ſatis ↄpetẽs uñ erat pᷣſixus ut qſ rcedẽt a
ꝑtinacia ſua ⁊ ꝑcret ſuꝑiori:aliud ẽ ĩ tmĩo pᷣfi
xo ad appellãdũ.nec ĩtelligas finẽ gl.ꝙ ab iſto
ſtatuto potuit appellaꝛi qꝛ a pẽa legiſ nõ appel
lat ut dixi ĩ.c.qꝛ nos de ap.⁊.nõ.i.l.ſi.q pẽa.
ff. ö. V. ſienec a pẽa ſtatuti appellat᷑ ut nõ.bar.
i.l.oẽs ppłi pall.æ dixi.i.c.i.s.e.¶ In gl. iij.
i:fi.nõ.bñn.fi.gl.cꝰ ẽ ſnia ꝙ ſi pẽa ĩpõit᷑ ꝑꝑ cri
mẽ itelligit᷑ ꝑpctua:ſecꝰ ſi ꝑꝑ ↄtũaciã:⁊ hꝰ fuit
de mẽte. Inn. bic ¶ Sʒ diſſiguo latꝰ pꝰ dẽa
doc.ꝙ aut ĩ appõne pene expᷣmit᷑ tpᷣſ ⁊ ſtãdũ ẽ
tꝑi ſtatuto ar.a. rio ĩ.l.ſiue pfito.ff.ð.pc.aut
tpᷣs n ẽ detiatũ ⁊ tẽ aut fuit dẽʒ ꝙ pẽa eẽt tpᷣa
lis ſj ale nõ fuit ctiatũ ⁊ itelligit᷑ ꝙ duret det
minatio ut ẽ tcx.in.d.l.ſiue pᷣfinito.aut ſumpłr
pẽa fuit appoſita:⁊ tẽ aut ꝑꝑ cꝛimẽ aut ꝑꝑ ↄtu
maciã.pꝰ cãu aut fuit appoſita.ſine cãe cogni
tõe puta ꝑ iĩtlocutoriã iudicis ⁊ ĩtelligit᷑ tpᷣał =
durat durãte offõ.iudicis.vñ ſi iudex ſine cãe
cognitõe ĩteꝛdixit alicui exeꝛcitiũ aꝛtis ſue ĩtelli
git᷑ ille ĩterdictꝰ durãte offõ ĩteꝛdictiõis:ut eſt
tex. nõ.i.l.fi. ff.ð pe. Idẽ nõ. Inn. i. c. qd tꝛãſ
latõeʒ ð offi. le.⁊ itelligo qn pẽa fuit ſucceſſiua
SDi aũt pẽa eꝛat momẽtãea qꝛ ↄdẽnauit ĩ pecu
nia ſeu młctauit:tũc ẽ ꝑpetua fac.l. illicitas.ff.
ð offi. pſi. Si pẽa ẽ appõita cũ cãe cognitõe ⁊
tẽ aut delictũ merebat᷑ ut pẽa eſſʒ ꝑpetua ⁊ erit
ꝑpetua. Idẽ eõ ar.in.l.ſi pſes.ff. de pe.⁊ hoc
fuit dictũ odof.quẽ ſequũt᷑ hic doc.ĩ dubꝰ vo
itelligit tpal ar.i.l.he cãc.ff. ð ſuſpe.tu.qð uo
luit hic Jo. an.iĩ nouella: qd ẽ nõnð fac..l.ĩteꝛpᷣ
tatõc.ff. ð̊ pe.⁊? rlła odia ⁊ rla ĩ pẽis de re.iur̃.
li.vj¶cãu pncipali qn pẽa ẽ appoſita ꝑꝑ⸗
tũaciã aut ↄtũatia trãſiuit i ſpecificatũ ðlictuʒ
tẽ itelligi᷑ ꝑpetua:exꝰ i.c.ex tue de cle.nõ reſi.
puta ſi clericꝰ ſit ↄtumax ĩ reſidẽdo ĩ bnfiꝰ ſuo
tũc pena pᷣuatiõis ẽ ꝑpetua.aut ñ trãſiuit ĩ ſpe
cificũ cumẽ ⁊ tẽ ſi pena ẽ momẽtanea ẽ ꝑpetua
ut. S. dixi. Si ſucceſſiua ẽ tpᷣal:ut hic ĩ tex.iũc
ta gl. In dubio autẽ an pena itelligat ĩflicta p

¶C De cõſti.

crĩe ł oↄtũacia dic ꝙᷓ ꝓ ↄtũacia ſi ex priꝰgeſtiſ
nõ põt hr̃i cẽtitudo ar.ĩ.d.l.ſi pſes iũcta dicta
l.he cãe. Ad unũ aduẽtc qꝛ ubi pẽa ẽ appo
nẽda arbitrio iudicis dʒ cẽ tpalis.allat ad hoc
do. car. alb. ðᷣ ꝛoſato alłantẽ.l.i.ðᷣ fuꝛ.⁊ balne.
7 dixit alibi nõ eẽ illũ cãuʒ ⁊ põdeꝛabat ibi tex.
iĩ v. tẽperari.Et ſʒ hoc dẽm ſi ẽ ueꝝ põt colli
gi ſingłaris limita ad oĩa pᷣdẽa:ut pẽa ſimpłr
appoſita ꝑ iudicẽ q ꝓceſſit ex arbitrio ſit tpᷣał
ut ſic reſtringat᷑ ad limiteſ ſuc ptatis ar.c.ꝗ no
bis.j.ð ſen.ex.⁊.c.i.iũcta glo.s.co.Sʒ õ illã
theoricã allego gl.nõ.iĩſti.ð iniur.F. in ſũma qᷓ
uult iudicẽ poſſe ĩponẽ penã capitalẽ ĩ actẽe in
iuꝛiaꝝ lʒ pena ibi ſit arbitraria. Item adduco
tex.ſatis nõbilẽ ĩ mã iudicio meo ĩ.l.ſacrilegij
ff. ad. .iul.pecu. ubi tex.ĩponit ibi penaʒ arbi
trariã.⁊ tñ narratiue ſubijcit ꝙ qnʒ fuit ĩpoſi
ta pena moꝛtis.vn forte illð dẽm alberici nõ ẽ

ueꝝ ⁊ tex.quẽ alłat dʒ reſtrigi ĩ cãu ſuo ł ſaltẽ

dare hãc limitationẽ ut ꝓcedat ubi ius ĩ ſpẽali
crie iponit penã arbitrio iudicãtis.qᷓi ius tunc
ſenſerit de pena tpᷣali qꝛ ſciuiſſʒ iponẽ penaʒ ꝑ
petuã.ſʒ ubi ius ſpecifice ñ diſpõit de crie idu
bio credo ꝙ pẽa poſſit eẽ ꝑpctua.nã de iuẽ ca
nonico modicas hẽmꝰ penas cxpſſas ꝓ crimi
nibꝰ: vñ ſuccedit arbitrio iudicũ ut ĩ.c. ð cãis
ð off. öle. vn iudex dʒ arbitriũ ſuũ ĩformar᷑ fʒ
penas ſtatutas ĩ ſilibus crimibꝰ ut in.c. tue de
penis ubi d ꝙ ꝓ magnis crimibꝰ dʒ iponi pe
na depoſitiõis. Itẽ facit qꝛ pena ẽ apponenda
Fᷣm qualitatẽ ⁊ ꝙᷓtitatẽ cꝛimĩs ut ĩ.c.nõ aufeꝛa
mus.xxiiij.q.i.⁊ ĩ.l.reſpiciẽdũ.ff. de pe.⁊ hec
duo iuꝛa multuʒ faciunt õ dictum alberici ⁊c̃.
ES p arte. Hoõ ualer ſiatutuʒ
ꝑ qð diuinꝰ culius
ſine cã diminuit᷑ ẽt ſi ſuꝑ hoc inteꝛcel
ſerit ĩ forꝰ cõi pape ↄfirm aio.uel ſpẽaliꝰ.MNõ
pnt canonici ſine cã rõnabili reſtringẽ numeꝝ
canõicoꝝ ſeu numcꝝ pbẽdaꝝ. In pꝛia narrat
factũ corrigẽdi.ĩ fa corrigit.fᷣa ibi uolentes.
Mõ.pꝛimo ꝙ canonici nõ pnt tollẽ ſtatuta ho
norabilia eccłijs ⁊ tex.iſte loquit᷑ ĩdiſtincte.⁊ ĩ
tellige ẽt de antiqs ſtatutis q antiq canonici fe
ccrunt ꝓ hoc facit qð nõ. Inn.i.c.accedẽtibꝰ
de priuile. Nõ.ꝛ ar. optimũ a orio ſẽſu iũcta
gl.ij. ꝙ data diminutõe ꝛeddituũ pñt canonici
ẽt ſine auctoritate pape reſtringẽ numeꝝ pben
daꝝ ita ꝙ pᷣbẽde ſuppᷣſſe nõ cẽſebũt᷑ ãplius na
care ⁊ itelligo ꝙ hoc faciũt cũ auctoritate epi
ut plene dixi i. c. c acceſſiſſet.s.e.¶ Mõ. ꝙ i
actus diſpõne qnʒ requirit᷑ ↄſiliũ tertij vn pa
pa hic cõmiſit iſtis delegatis ut ↄferãt pbẽdaſ
uacantes cuʒ cõſilio dicti ſtatuti.Ciꝛca qð que
ritur de qõe qᷓ põt quotidic ↄtingere qᷣd ſi iſte
nõ uult cõſuleꝛe uel ſit mortuus an poſſit mã
datarius ꝓcedẽ ad actus ↄſumationẽ conſilio
nõ habito vin. quẽ ſequit᷑ hic Jo.an.⁊ clariꝰ
in.c.i.ne.ſe.ua.li.vj.in effectu ſic diſtinguit ꝙ
aut ille ẽ mõtuꝰ? tẽ ſi expſſo noĩe ꝓpᷣo hec po
teſtas ↄſulẽdi fuit ſibi attributa expirat mãda
c 5

tũ ex qꝰ nõ põt fuari forꝰ:ſʒ dʒ ſpectari fa iuſ
ſio ar.ĩ.l.diligẽter.ff.mã.⁊ ĩ.c.cũ dilecta de ꝛe
ſcriptis. Si vo fuit expſſũ nomẽ dignitatis dʒ
ſpectari ſucceſſor ar.ĩ.c.quoniã abbas ð offi.
dele. Idẽ dicemꝰ ſi ẽ abns ita ꝙ cõſiliũ nõ pt
requiri.Si vo ẽ pns ⁊ nõ uult ↄſulẽ ł᷑ẽ abns
⁊ nõ uult nenire ſeu cõſiliũ pᷣſtare:⁊ põt mãda
tarius ꝓcedẽ ſine ↄſilio ꝓ hoc bonꝰ tex. in.c.
cũ ĩ ueteri de clec. Sʒ õ priuʒ mẽbꝝ facit.c.i.
ne ſe. ua. li. vj. ubi dẽ ꝙ ſi capꝰ hʒ ↄſerre bñſfiꝰ
cũ ↄſilio epi:Si epᷣs ẽ mortuus uł lõge abns
pt capitlin bnfi ofeꝛe. So. diẽ Cõpoſtolanꝰ
2 ſequit᷑ Jo.an.clariꝰ m̃ loquit ĩ.d.c.i.ꝙ aut
ↄſiliũ ẽ requirẽdũ ex for mãdati æ ꝓcedit pri
muʒ dẽm aut ex ſtatuto uł ↄſuetudic æ ꝓcedat
.d.c.i.Et hꝰ cõis dẽi qdã ãtiquꝰ doc.ut ꝛfert
Jo. ð lig. aſſignabat duplicẽ rõcʒ. pꝰ ꝙ foꝛtiꝰ
ſtrigit mãdatuʒ hoĩs ꝙᷓ; legis ar.i.l. celſus.ff.
ðͤ arb. Itẽ pĩas ordiaria ẽ magis fauorabiliſ
q́ᷓ; ptas ðlegata ut in.c.p.⁊.g.ð offi.dele.hns
gꝰ requirere ↄſiliũ fretꝰ pt̃ate ordiaria nõ ita
aſtringit᷑ ſiẽ hñs pt̃atẽ delcgatã.vñ in illo.c.i.
capꝰ ꝓcedebat ptᷣate ordiaria. Jo. de lig. vi ĩ
pugnar̃ oĩa pdẽa ꝙ ẽt ubi ꝑ hñtẽ oꝛdiariã ptᷣa
tẽ ẽ ↄliliũ petẽdũ nõ ualʒ actus ↄſilio nõ hĩito
allat bonuʒ tex. i. c.nouit ð his ꝗᷓ fi.a pᷣla.ſine
oſen.⁊ ad.c.pꝰ pᷣalle.rndʒ ꝙ loquit᷑ iĩ colłone
bñficioꝝ ne ex nimia dilatõe imineat ꝑiculũ iõ
põt ꝓcedẽ ↄſilio nõ hito.do.an. tʒ primũ dẽʒ
qꝛ cũ hnti ordinariã mãdat᷑ ut cũ cõſilio alicꝰ
ꝓcedat vr potiꝰ qdaʒ admonitio niſi adicijat
ut actꝰ Sriꝰ ſir nullus:ſic ĩtelligit dẽm.c.nouit
Sʒ ceꝛte hoc nõ ẽ ſinpłr ueꝝ:qꝛ ĩ.d.c.i.erat
peredũ ↄſiliũ epi ex ↄſuctudie qᷓ põt reſtringẽ
pfatẽ ordinariã ar.ĩ.c.oqueſtꝰ.ix.q.iij. Nec
vx ꝓcedẽ ĩdiſticte opio Jo. lig.ad dẽm.c.i.
qꝛ ſi bn ↄſideret᷑ rõ illiꝰ.c.i.ẽ gnãlis ad oẽ ꝑi
culũ ĩiminẽs.nã ᷣʒ diſpõnis rõneʒ dʒ reſtrĩigi ⁊
apliari diſpõ ut ĩ.l.cũ pꝛ.F. dulciſſimis.ff.ð le.
ij. ⁊ iõ vr̃ ꝙ ubicũqʒ ex dilatõe ĩminʒ ꝑiculuʒ
ſemꝑ põt ꝓcedi ↄſilio nõ hito ar.iĩ.l.ſi longiꝰ
ff. ð iud. ⁊ ĩ.l.ſi cũ dotẽ.v.ꝙ liceat.ff.ſo.ma.
2z hãc opi.iudicio meo ſẽtit bar.in.l.i.O.ſi plu
res.ff.de excrcito.ubi ſic gñałr allłat dẽm.c.i.
nec płʒ dẽm cõe ãtiquoꝝ hic ut fiat dr̃ia inter
diſpõnẽ hoĩs ⁊ legis:qꝛ dico ꝙ ſi ſuꝑioꝛ man
dat aliqͥd explicari cũ ↄſilio tertij dʒ mãdatuʒ

ſuũ itelligi ſm iura arꝰ.c.pccdẽtis ⁊ ĩ.c.ij. de

fptis.j.ſʒ de mẽte iuris ẽ ill ut ſi ↄſiliũ ñᷣ põt
hẽri ꝓcedat᷑ ad cõſumationẽé actꝰ ut ĩ. d. c.i.⁊
ĩ alijs iuribꝰ palle ſquid aũt tencat actꝰ
ſi põt bꝛi ↄſiliũ ⁊ nõ fuit petitũ?dico ſic ꝙ aut
ex for mãdati ẽ requirẽdũ ↄſiliũ ⁊ nõ nalʒ ac
tus ut.d.c.cũ ĩ ueteri.aut ex diſpõne legis ⁊ tẽ
qut lex a prinꝰ poteſtatẽ tradidit ⁊ mãdauit cõ
ſiliũ tertij requiri æ nõ ualʒ actꝰ ex defectu ptᷣa
ris.nã babuit poteſtatẽ modificatã ⁊ qlificataʒ
ſic ĩtelligerẽ. d. c.nouit ita ꝙ ſine cła decꝛeti ac
tus ibi fuiſſʒ nullus.ant hñti priꝰ ptatẽ mãda
uit ſuꝑior ut ꝓcedẽt cũ cõſilio ſẽpronij ⁊ tʒ ac

tus ſine cõſilio Iʒ iſte trãſgrediẽs ueniat puniẽ
dus ar.optimũ ĩ.c.dilectꝰ.ij.de pᷣbẽ.uide glo.
ſingularẽ qᷓ ponit hãc theorica in alijs ternãs
ĩ cle.i de iur̃ pa. Dredẽa ꝓcedũt ĩ ↄſilio.ubi
aũt ꝛequiꝛẽdꝰ ẽ ↄſẽſus pᷣciſe dʒ hꝛi ꝑ id qð heẽt

2z nõ.i.c.ſi ꝓ te ð tptis.li.vj¶ In gl. ij. ĩ fi.
tene mẽti gl. iſtã qꝛ claꝛꝰ loquit᷑ ꝙᷓ i.c.cũ acceſ
ſiſſent. æ ad.c.fi.qð alłat ĩ Sriũ rnde ut dixi in
dicto.c.cum acceſſiſſent.
Hoc dicit ↄſtõ fu

Boniam. tura reſpicit ?æ nõ⸗

pretxẽita niſi ĩ ea de pteritis caucatur
p põit cãm ↄſtõnis declarãde.ꝛꝰ declaratiõcʒ
ibi declaramꝰ. In tertia declaratõis rõem ibi
cũ leges cẽ. ¶ Hõ. p ꝙꝙ ↄſtõ pape affiẽ oẽs.
nemo ẽ eni iter creaturas qui poſſit declinare
ſeu eximẽ ſe a iuriſdi.pape cũ ſit nicariꝰ dei in
c.ij. ð trãſla.pla.⁊ quilʒ ẽ ſubiectꝰ deo. vñn ẽt
ↄſuetudo nõ ualʒ qtocũqʒ tpᷣe ſit obtẽta ut qᷣſ
nõ ſit ſubiectꝰ pape:qꝛ nemo põt pᷣſcribẽ ̊ po
teſtatẽ pape ut nõ.ꝑ Inn.i.c.bone.el.ij. ð po
ſtu. pla. Secꝰ dic ð ptate Imꝑatoris: qꝛ õ eũ
põt pſcꝛibi ad hoc qð dixi ĩ.c.ꝑ uencꝛabilẽ qui
fi. ſint le. ad hoc qð nõ.i.l.hoſies.ff.de cap. ⁊
i.l.i.de aqua plu.ar.ĩtellige tn qn pᷣſcriptio hʒ
ſua ↄcomitãtia ut bonã fidẽ ⁊c̃. 6. o ꝙ&
oſtõ dʒ eẽ clara quo ad laʒ ? quo ad mẽtem.
vn vᷣbuʒ obſcurũ hic poſitũ refert᷑ ad lr̃am.v
buʒ ãbiguũ refert᷑ ad ĩtellectuʒ æ mẽtẽ.rõ colli
git ex tex. ne ex difficultate itellectꝰ legis quis
icidat ĩ ꝓmptũ ꝑiculũ.unuʒ tñ ſcias ꝙ ubi lex
ẽ dubia excuſat᷑ qͥs a iuris ignorãtia ut ẽ tex.iĩ

.l. ꝛegka. ff. de iuẽ. æ fac.igno.uide gl.ĩ.c. unico

de poſtu. pla.li.vj.ĩ vᷣbo de cetero ¶ M 5
ꝙ; ꝓpriũ legis ẽ ↄceꝛnere futura ⁊ nõ pierita.
rõ rõnis ſumit᷑ ex. c.ij. S.e.ne.ſ.aliqui puniant
ſine cã qui actũ añ legis editionẽ geſſerũt. Et
ꝑ hãc nãm legis dicimꝰ ꝙ ſi lex edi᷑ ꝑ neꝛbuʒ
futuꝝ ↄiunctiui modi ita ꝙ põt hẽe duplicẽ in
tellectũ reſpẽu futuroꝝ ⁊ pᷣteritoꝝ dʒ ꝛcſpici ſẽ
ſus ſonãs ĩ futuꝝ:exꝰ dicit ſtatutũ ſi ꝗs ↄmiſe
rit delictũ puniat᷑ ⁊c.nõ enim ↄprehendit᷑ qui
prius delictuʒ ↄmiſit eʒ ex uno ſignificato vVbi
poſſit ↄprehẽdi ad hoc qð nõ. Inn.i. c. ſigni
ficauerũt de teſti.⁊ bar.in.l.oẽs pplłi.ff. de iu
ſti. x iur.¶ Mõ. ultio ꝙ lex ſiue ſtatutũ põt ex
tẽdi ad pᷣterita dũmõ exprimat᷑ ĩ.l.ſeu ſtatuto
ut ad preterita fiat extenſio:qð an ſit ueꝝ.j.ſu
bijciam. n gl. i. ibi omnium xpianorũ dic
ꝙ etiã circa infideles habʒ papa iuriſdi. quod
tamẽ declara ut nõ. Inno. de noto.c. ꝙ ſupeꝛ
his ⁊ dic ꝙ; in ſpiritualibus ⁊ cõcernentibus
animam ſunt ſubiecti ſibi omnes ideo non eſt
neceſſaꝛia ſequens reſtrictio glo.poteſt tamen
ſaluari quo ad tẽporalia qð tamẽ limita ut di
xi in.c.nouit de iudi. n glo. ij. ibi ſiue in
terpꝛetari non intelligas indiſtincte ut ꝓ quo
libet dubio iuris ſit recurrendum ad principẽ
Ham ⁊ doc.datur poteſtas interpretandi iu
rꝗ in.l.unica.C. de profe.qui in urbe conſtã

3 . 4 en 8
guttuniniͦet cn n⸗
i4coanm dedrme ugunt⸗
Gorvmnonde nedo⸗ linn un
ius declant s it iind nrt⸗ na
citicl tin Gallirge innd
zilenparaninmn Giud tun
ccriopaſuſil & voro⸗ 4
nmua ci ou nea ryeniuns

alinuceninie ti ot itchnatii⸗
gfiioniunscdtoruh Aennn Ffin i
iiilhrnön notf c;mme neniccnoꝛ o
Net' dctcictiuno mono andett unes
Ocreit conzcnecteitpunin poblcnone
Cinbonoptüarelcerſuenz it anatid p
leiioin ſen blcaids z iud nevo canns
rilidsq irweretarrit in d1d
Nericistl̈NPer unen glide
aniſbocramvo ſnsti cnwoͤck.
iſ litnegie mui tmmoiſto
maiſt ga ſtinlmsg weten⸗
UE
tunngritcnuttafd
alli Mh ec hent feare ci uii en c
lititonit g i ub zhrhe
irthin htnſobnini ind.
Aftaltinr iſce oniſt ilcis ſe
nrinilisctecnn inn
dain, hruns allien
2 plerig ant r a

Aioie
tiumtimgi ciſpoit tnicrne

iit ie⸗ 6. io cineurite

ſngnlare
ickei ge

ſlioß
hiſeni.
Uumiic prli⸗ nani
4 donthi iſe ibi inn
diz iuf da. Prung 1 is .
equiid er deli lernis
ndic. . dszſe , loſioerbi

clecibiſin
lene naj gaedinmlie d hi
ſſſent e 14 . Nechn⸗ Nllhi f.
cn öinitſec

.
un acteſiſen. enini

oniam Hdt
Na; unn M
S. PCteit niſi,,s nn ſd,
5 hatt cin, ſö ian ents n

lor. 0 tur
eegetinni

c̃ leges cẽ aehnns foniti
aaum ſegj ſenurzaqni poſſt getin
cüöni⸗ lunſcl. Npeci ſſtnienne
uendnrönd z e ben j
ndſiſwiech Enoci, e ſttobtinn it t
teſtteahen Anmo d znti⸗
ſt.pl Ni zuicde e
äs
Por pſeubi a oe d nns ci

icrenenbitgni
ſſin l.ad hoc Nö.il hoſles de e

anere ern
J: igi CNſog
Aoch cichm liz t no num
n ſbyy oblenñhcc poſti ie u im
bin ibigni refent oc iclemg e mit roͤcoli
leriex.ne erdiffcut ne iclert legis quis
icicni pmnpri piculi. unnz m ſens gubiler
cdubig excuſii qs iuris ignoritia e exi
legla t. de imi. fnc igno. ide gli uno.
õ W
ppri egis d cemere ſutmra? nopienn.
rotoms ſomi et cch.v. Me. aliqni ponini
ſine ci qui aa an legis cdi one geſci⸗
p bic nn lgiss ciemn ſilrcdl oehhij
faur oiumenui mod in ' potbir nplcein
leeni reſpen inmror t hteniopc whteiſe
ſos ſonus ifunpeer diet tanti i is onſe
En deicin puniai Ee.no nim Agreheſcit
õ H
poſh Nce doe ed t. JImn it. ſin

aAoe ein
urde rdet m dis hi.
ſenaneſſi Eſoe ſarmihrct
inſumn

ſibi onms
nunam ſont ſdieci ſi a 2
unilenin dd
ucilnr nin n i
ru gon tiſire
1o
l ciſngent p el

incoe
. Princh⸗
crpꝛetanin , ſ ſor edum i

tino. li. x. C J tẽ ⁊ iudices poſſunt ĩteꝛpᷣtaꝛi in
ra ĩ cãis vᷣtentibꝰ coꝛã ſe:ut nõ.Inno.iĩ.c.cuʒ
ſpãli de ap.fac qð hẽt᷑ in aut᷑.iuſiurãduʒ.qð pᷣ
ſtat ab his. Sʒ intellige gl. qn inſurgit magna
dubitatio ita ꝙ qn prĩceps ĩterpretat᷑ iura nõ
pt᷑ ↄmode decidi ꝑ ifeꝛiorẽ iuxta ea q dixi ĩ.c.
.i. S. eo. uel ſalua glo. quo ad ĩterppᷣratõeʒ necel
ſariã qᷓ oẽs aſtrigit:nã ĩteꝛpᷣtatio ĩſeꝛioris nᷣ ne

C He cõſti.

ceſſitat uide gl.ĩ.c.i.de poſtu prela.¶ In gl.

fi. ibi niſi ſit ↄſtõ iuris nãlis:uult ergo iſia gl.
wꝙ ↄſtõ iuris nãlis extẽdat᷑ ad pᷣterita ꝑ.c. cum
lu ð uſur. Et ſic ſẽtit ꝙ. c.cũ tu de nſuꝛis ſit cõ
ſlõ iuris nãlis.ſʒ ↄð hoc opponit᷑ nã iuſ nãle fu
it editũ cũ rõabili creatuꝛa ut.v.di.in.prin.⁊
qð ibi nõ.ĩ ſũma ergo fruſtra ẽ dicẽ ꝙ excẽdi
tuꝛ ad preterita. Iẽ. c. cum tu ẽ ↄſtõ pape ⁊ ñ
iuꝛis nãlis. So.iĩtellige glo.ꝙ cõſlõ iuris nãliſ
uel diuini declaꝛatiua extendit᷑ ad preteꝛita:25
qꝛ ille q declarat nibil de nouo ĩducit.l.hẽdes
palã.ff. de teſta.vñ potius ligat cõſtõ qantiqua
ꝙᷓ; noua declaꝛatoria:nã hoc cãu ccſſat rõ.c.ij
S. e.c. vo cum tu vr declaꝛaꝛe ius natuꝛale.i.
diuinum:nõ.n. de nono dãnat uſuꝛarios ſͥ po
tius declaꝛat eos a iure diuino iprobatos iðᷣo
extẽdit᷑ ad pretita. Sʒ aduẽte qꝛ licet dictuʒ ſit
vuʒ ĩ ſe mn põt calũniari q ad illud.c.cuʒ tu.nõ
.c.qꝛ ĩ oĩbꝰ.e.ti.appoſuit penã de nouo õᷣ uſu
rarios.⁊ ſic reſpcctu pene ↄſtõ erat noui iuris
cditoꝛia:ceꝛtũ enĩ ẽ ꝙ ibi ↄſlõ ẽ ꝑtĩ ðᷣclaratõia
⁊ ꝑti ẽ noui iuris cditoria lʒ ↄcernat pᷣfira ĩqᷓ;
tũ ẽ ðclaratõia nõ tm ĩq;tuʒ c noui cduoꝛia:po
ne exꝰ dicit cõſtitutio ꝙ nemo audeat uſuras
exercẽ ⁊ qcunqʒ exeꝛcueꝛit puniat᷑ publicarõne
oĩuʒ bonoꝝ:nã ceꝛte licet factuʒ ſit danatũ ð p
teꝛito tn pena publicatõis cuʒ ſit ð nouo cdita
nõ extẽdit᷑ ad eos qͥ uſuras exercueꝛũt añ ↄſiõ
nẽ ut i. c. ii.S.e.⁊ meliuſ ꝑ tex.iuncta gl.ĩ clc.u
nica ĩ vbo de ceteꝛo ð uſuꝛis ⁊ ĩ.c.unico ð cle.
nõ reſi.li.vi.uide gl.æ pau.ĩ ꝓhemio ĩ vᷣbo ð
cetero. cx qͥbꝰ pʒ ꝙ iſte ĩtellectus gl.nõ ẽ bonꝰ
ad.c.cũ tu.iõ ĩtellige illud.c.ut patebit ex.j.di
eẽdis. Et ut mꝗ hꝰ.c.hẽat᷑ ꝑfecte cũ qꝛit᷑ an ⁊=
qn ↄſtõ dẽat extẽdi ad pt̃a ſubmittã dẽa.d.an.
addẽdo multa dẽa baꝛ.qꝗ ipe omiſit ĩ.l.oẽs po
puli.ff. ð iuſti. ⁊ iur.ĩ V.2ꝰ q̃rit᷑ ĩ.xiiij.colũ.un
ex oĩbꝰaliquibꝰadditis ⁊ declaratis diſtigue ꝙ
aut iĩ ↄflõe dẽ ut extẽdat᷑ ad pᷣteꝛita aut dqr̃ ut ex
tẽdat᷑ ad futuꝛa qaut ſimpłꝛ diſpõit ñ faciẽde mẽ
tionẽ ð pteritis ł futuris. Prio cãu aut pᷣteꝛi
ta ſt deciſa aliqꝰ remedio deciſiuo puta trãſac
tione ſolutõe ſnia uel iuꝛamẽto:⁊ tunc ↄſtõ nõ
extẽdit᷑ ad pᷣteꝛita lʒ dicat᷑ ut extẽdat᷑ ad preteꝛi
ta:qꝛ dʒ ĩtelligi de pᷣteritis nõ deciſis ut ẽ rex.ĩ
