fi.iſtr. paſtorał. Jo.an.dic ꝙ reſpẽu ðcretaliũ
ſeu eruagãtiũ que emanauer̃t pꝰ hãc ↄpilatio
nẽ tenẽduʒ ẽ id qðᷣ hẽ ĩ ꝓhẽio.vi.libri ⁊ quod
ibi nõ.ꝑ glo.uñ ſᷣm do.Car.procedit dictum
gl. reſpẽu eaꝝ que emanauest an ↄpilatõeʒ.qð
nõ pꝛocedit qͥa oẽs decꝛetales emanate añ hãc
ↄpilatõeʒ ſt ꝛeſecate ꝑ iſtã ut pʒ ĩ fi.tex.ubi mã
dat hãc opilatõeʒ tm obſeruandã. Alie ergo
decꝛetales in hac ↄpilatõe nõ ĩſeꝛte uident᷑ ꝛcſe
cate uel tãqᷓ; ſuꝑflue uł tãqᷓ; Sric.et ſic nõ ẽ lici
tuʒ ãpliꝰ aliquã ex illis allegare ut diſponat ſic
ante diſponebat.Sʒ dic clarius ꝙ aut querit
de eruagantibus editis ante hãc ↄpilatõcm et
oliʒ in illis hẽbat locuʒ.c.paſtoralis.nam illud
emanauit ante illã cõpilationẽ:ſʒ hodie ſunt re
ſecate ut.S.dixi.aut queꝛitur de erjuagantibus
editis pꝰ hãc ↄpilatõcʒ:⁊ hodie ẽt ſt reſecate ꝑ
id qð hr̃ ĩ ꝓhemio.vi.li.Reſtat gꝰ neceſſaꝛio
cõcludẽ ꝙ. c.paſtorał hʒ locũ dũtaxat ĩ decre
talibꝰ eyuagãtibus editis pꝰ cõpilatõcʒ.vi.li.
Et aduerte ad unũ qð colligit᷑ ex h tex.iũcta
gl. ꝙ ꝓbabilꝛ ĩ iudicijs dubitãi pt᷑ de eruag.⁊
idẽ ꝓbat tex.ĩ ꝓhẽio.vi.⁊ fac̃ hic młtũ ꝑ baꝛ.
i.l.cũ ꝓlatis.ff.de re iudi.? ꝓ cõi modeꝛnoꝝ
ſnia ĩ palł.c.paſtoꝛał ut ſentẽtia lata Otꝛa extꝛa
uagantes non ſit ipo iure nulla.cuius cõtrari
um tenui ĩ.d.c.paſtorał.et uide quod ibi dixi.

¶ De ſũma trinitate ⁊ fide catholica. iica.

lo. continuat ꝝxicã ⁊ fit ↄtinuatio ad oſtẽ
dẽduʒ ordinẽ ĩ uolumĩe ſeruatũ.dẽnt.n.cõſtõ
nes ſub cõgruis tituł collocari:ut nõ.S.ĩ ꝓhe
mio ⁊ ẽt ĩ ꝓhemio li.vi.et.C.de nouo codi.
ↄpo.iĩ pria ↄſtõe poſſet ⁊ alꝛ ↄtinuari:ſʒ ↄtinu
atio gl. ſufficit de mã xice hꝛ. xxiij.di.qꝛ eps.

ubi eſt pulcheꝛ tex. ↄtinẽs ſuꝑ qꝰ ſir exaĩanduſ
eps in eiꝰ ꝓmotione ⁊ icidẽter tractat ð ſũma
trinitate. Itẽ hẽ de ↄſe.di.iij.in.c.fi.et di.ulti
ma ĩ.c.pe.⁊ ul.repetit᷑ in.vi.⁊ ĩ cle.Et pꝛo ĩtel
lectu rubrice ĩ q̃ dr̃ de ſũma.tri.⁊ fi.ca.Quẽo
qꝛ dixit de ſũma et quare ð catholica.q ad pꝛi
mũ dicẽduʒ ꝙ dr̃ ad driam aliaꝝ trinitatum ꝗᷓ
n ſt ſumme ut ẽ trinitas ĩ cãdela ubi ẽ ſplẽdor
ignis ⁊ caloꝛ.non.n.intẽdit hbic tractaxe ð tali
trinitate ſʒ ð ſũma 4 Itẽ fo adijcit catholica
ad reſtrictõem vbi fidei.nã fides fm etymolo
giã uocabuli dr̃ ꝙ ꝑ eã fit qð dictuʒ cẽ.uñ ut ꝛe
ſtringeret hꝰ vbuʒ qꝛ nõ intẽdit tractare ð fið
ſic gñałꝛ ſũpta adijcit catholica.⁊ catholica idð
ẽ qð unlis.nã gꝛece catholicõ unlłem uocãt ſʒ
Hoe. ð trini. hec.n.ẽ fides unłis reſpẽu diuer
ſarum regulaꝝ.⁊ qꝛ eis cult pR oẽs mũdi teꝛmi
nos emanauit iuxta illud pſal. In oẽʒ terꝛã exi
uit ſonus eoꝝ ⁊c̃. gl. i. ibi un uẽ iferẽdũ
ꝙ fides ẽ ſpes.iſta gl.nititur ipugnare diffini
tionẽ apłi.tũ qꝛ n ẽ ↄuertibił cuʒ ſuo diffinito

qꝛ ſpes ẽ ſubã ſperãdaꝝ reꝝ ⁊c.tũ qꝛ n ẽ fidcs

itẽ qa diffinitio apłi tãtuʒ ↄprehẽdit futura:ſʒ
doc.cõr ſaluant diffinitionẽ apli:maxime ꝑ id
qð dẽ ĩ ipſa diffinisione ar.nõ apparentiuʒ ⁊c̃.
que vᷣba pnt ſe hr̃e ad preterita pnria ⁊ futura
NHõ ob.qð ĩ ipſa diffinitione ꝓcedit dũ dr̃ ꝙ
ẽ ſubã ſperãdaꝝ reꝝ ⁊c̃.qa ſic exponit᷑ fides ẽ
ſbã.i.fũdamẽtũ ſeu firma ſubſiſtẽtia ſperãdaꝝ
rertim:quia facit ſubſiſiere in nobis res ſperã
das in pnti ꝑ ſpem in futuro per rem. unde nõ
cõprehendit ſimpliciter futura:ſʒ ꝛes ſpandas
.i. illas res quas ſpectare debemꝰ.⁊ hꝰ põt re
ferri tã ad pᷣſentia q; ad pᷣteꝛita ⁊ futura dũ pꝰ
ea dicit argumẽtuʒ nõ apparẽtium.iõ ſi. dicit:
qa cum uolumꝰ aliqd ꝓbare dicimus abrahã
ſic dixit:chriſtus ſic dixit.⁊c̃.⁊ ex his ſumimus
ar. ideſt probationem non apparentiuʒ:⁊ hoc
per magiſtꝛum ſententiarum li.iij.di.xxiij.qui
multipliciter diffinit ſpeʒ.⁊ dic ꝙ ſpes ẽ uirtuſ
qua ſpiritualia ⁊æ eterna bona ſpcrant᷑:ideſt cuʒ
fiducia expectantur. et conuenit ſpes cum fide
quia eſt de inuiſibilibus ſicut ⁊ fides.naʒ quis
nõ ſpeꝛat ea que uidet:ſʒ differunt ſpes ⁊ fideſ
quia ſpes eſt tãtuʒ de futuris.fides autẽ habet
ſe ad omne tẽpus ut in glo.item fides eſt bona
ruʒ et malarum.nã ex fide dãnatio et uita eter
na creduntur. Spes uero eſt tantum bonaruʒ
reruʒ quia nemo ſperat ſeu deſidẽat ſibi mala.
item fides eſt ſuarum ⁊ aliarum rerum.naʒ ex
fide homo credit ſe ſẽpiternum ⁊ angelos ſem
piteꝛnos.ſpes uero eſt ſuarum rerum ⁊ ad ſe ꝑ
tinentium:quia quis tantum ſperat ſeu deſide
rat ea que ſunt ad ſui cõmodum vut ẽ uita eter
na. Et ex predictis habes defenſataʒ diffinitio
nem apoſtoli.⁊ quid ſit ſpes et quid ſit fides et
in quo ↄueniunt et ĩ quo differunt. ¶ In ea.
glo. ibi et etiã demones.uult ergo gl. ꝙ demo
nes hẽnt fidẽ inform : qa n hnt illã iformataʒ
a caritate et hãc fidem.dicit glo.hẽe pꝛauos ⁊

¶ De ſu. ri. ⁊ fi. ca L , airttt ccn

infideles hoĩcs. Ja. de albega. refert mgr̃ʒ ſẽ
tẽtiaꝝ et alios theologos tenere demones nõ
bꝛe fidẽ etiã informẽ:qꝛ fides põt habitare in
prauo illum ĩ bonũ inducendo.qdð ñ ẽ ĩ demo
ne:qꝛ nõ põt amplius illũ trabere ad bonum.
Itẽ ſides ĩformis ꝓut ẽ fides ſapit nãm fidei
fõmate ⁊ ſic fides ẽt iformis ẽ uolũtaria cẽtitu
do ut dr ĩ diffinitõe gl.vñ ſʒ praui hoĩes uolũ
tarie credãt. demõ m ñ credit:qꝛ ei credẽ ẽ cõ
tꝛemiſcẽ. nã deliberato nelle nõ uellet demõ di
ctũ eẽ nec articulos fidei eẽ.⁊ ſic ĩ eo fides nõ
cadit. do. Car.nitit᷑ ſaluare dictũ gl.dicens de
monẽ hr̃e fidẽ oĩo ĩformẽ.ſʒ praui hoĩes hnt
iformẽ: ſʒ nõ oĩo.nã demon credit ſine aliqua
itlinatõe.ſʒ praui hoĩes cũ aliqua iclinatõe.pu
to pᷣmũ dictũ uerius:qꝛ ut.S.dictũ ẽ ĩ fið ꝛqui
rit᷑ uolũtas ĩ cꝛedente ⁊ hãc uolũtatẽ demõ nul
lo mõ hʒ. vVide t̃ per mgẽm ſniaꝝ in loco pal.
n ea gl. ibi fides nẽa eað ẽ ĩ ſubã.aduerte
ꝙ fy Ja. gl. dicit ſibiipſi.nã hic in pri. dicit
unã eſſe fidẽ numero ⁊ t.j.dic ꝙ diſtãt fides
nẽa ⁊ ãtiquoꝝ ĩ q̃litate:⁊ ex eo ꝙ dicit diſtãt.ĩ
płi nũeꝛo aꝑte ĩnuit plures eẽ fides nũeꝛo:⁊ iõ
elegãtiꝰ dixiſſet ꝙ ĩ fide nꝛa ⁊ antiquoꝝ diuer
ſitas notari nõ põt cũ in ſe nõ diffeꝛãt: ſj notat
diuerſitas ĩ mõ crededi.⁊ qð unica ſit fiðs nr̃a
2= antiquoꝝ. hẽ i.c.i.eo.ti.ĩ cle.⁊ ĩſtat hic Jo.
an.ĩ expõe hꝰ v. oſanna.⁊ refert Aug.tenẽ ꝙ
ẽ uox obſecratõis mẽtis affectũ magis expᷣmẽſ
q̃; ꝛc̃ aliquã deſignãs:ſiẽ apð latios.heu uox
dolẽtis ⁊ pape admirãtis.iſta.n. ſcribi nõ pnt
2z iõ dicũt Jero.? Aug.ꝙ vbũ oſãna n potu
ir trãſfeaꝛi ĩ latinũ.qdã exponũt ſeu ĩterpretãt᷑
oſanna.i.glia alij redẽptor:alij ſaluifica.qᷓ cõ
neniunt deo qͥ ſaluauit totũ mũduʒ.alij ꝙ ideʒ
ẽ dicẽ qð ſaluũ me fac obſecro:ab oſi qð ẽ ſal
nifica ⁊ ana qð ẽ ĩteriectio obſecrantis.iõ ſᷣm
Jo. an. ðbeꝛet dici oſyana.ſʒ uocabulũ corrup
te ꝓfert. S ea. gl.ibi pricipales ãt articłli.ĩ
hac ꝑticula gl. pricipałꝛ duo ſunt exaĩanda pꝰ
quot ſt᷑ articli fidei.ꝛꝰ qꝛ gl.diẽ ꝙ clici tenent
illos ſcir̃ explicite.⁊ laici ĩplicit uid ẽ ſcir
iĩplicite ⁊ qͥd explicite.? p ꝓ ĩtelleciu pᷣmitte ꝙ
articulus ſʒ Ricar.de ſã.uict.ẽ ĩidiuidualis ue
ritas ſupra rõe nos artãs ad credendũ.exem
plũ ĩ illo articulo ↄceptꝰ ſeu ĩcarnatꝰ:nã ꝙ hõ
fuerat ↄceptꝰ ſine ſemine ẽ ſupra oẽʒ ꝛõeʒ.⁊ ni
hilhominꝰ hꝰ credẽ dẽmꝰ:⁊ quo ad pricipaleʒ
gqõeʒ vʒ quot ſunt articli fidei.gl.hic dicẽ ꝙ ſt
vij. quos enumeꝛat.⁊ aduerte ꝙ poĩt ĩcaꝛnatõ
nẽ ⁊ natiuitatẽ ꝓ uno articulo.qð nõ plʒ doc.
qꝛ ſũt diuerſi articuli.qꝛ qͥiʒ eoꝝ artat nos.S
rõeʒ ad credẽdum de ĩcarnatõe.S.dixi de nati
nitate: pʒ qꝛ eſt.S.rõem ꝙ vᷣgo pareat ⁊ ꝙ pꝰ
partũ remaneat vgo. Itẽ ĩ eo ꝙ gl. diẽ baptiſ
mũ eſſe articulũ fidei non bñ diẽ ſᷣm doc.⁊ bñ
qꝛ baptiſmus nõ eſt articulus.ſʒ ſacramẽtũ.ut
hic ĩ.F.ſacꝛamẽtũ.⁊ ſic ꝛemanẽt.vij.articłi tol
lẽdo baptiſmum ⁊ diuidẽdo pmuʒ aꝛticulum ĩ
duos.Et aduerte ꝙ iſti articuli enũerati ĩ gl.

oↄcernunt humanitatẽ. alij vo dicũt ut ꝛfert gl.
ꝙ ſüt. xij. ⁊ hꝰ reſpẽu cãc efficiẽtis qꝛ.xij. fueꝛt
apli ↄponentes ſymbolũ ⁊ qͥʒ appoſuit paꝛteʒ
ſuã Theologi cõiter tenẽt ut ꝛefert Jo. an. ꝗ;
ſt᷑:xiiij. tentes hꝰ ex ꝑte mẽ:quoꝝ.vij.ↄcernũt
diuinitatem. vij. humanitatẽ.ad hoc adducũt
illð Jo. xvij. hec ẽ uita eterna ut cognoſcãt te
ſolũ dominũ ⁊? Jeſũ xpʒ quẽ miſiſti ⁊c.⁊ ſic pʒ
ꝙ ĩ credibilibꝰ ⁊ ĩ articlis debẽt eẽ iſta duo oc
cultũ deitatis ⁊ miſteriũ hũanitatis.ð reliquis
vij. ↄcernentibus humanitatẽ habes hic ĩ gl·
In alijs vo. vij. ↄcernentibꝰ diuinitatẽ.pᷣmꝰ
ↄcernit diuinã eſſẽtiã. duʒ dẽ ĩ ſingulari credo
ĩ deum.in hoc.n.debemꝰ recognoſcẽ diuinam
eſſe eſſentiã ⁊æ unicã ſubãʒ. Tres vo ſequentes
reſpiciunt ꝑſonas ipſiꝰ ꝛinitatis dũ qr. Credo
ĩ pꝛem. Itẽ ⁊ in filium. Iteʒ et in ſpũz ſcuʒ. rᷣ
liqui vo tres ↄcernunt oꝑatões ipſiꝰ trinitatiſ
quaꝝ pᷣma ↄſiſtit in collatõe natux.i.ĩ ipa crca
tione:dum dẽ creatorem celi et terre.fa ↄſiſtit
in collatione gꝛe dum dicit catholietz ſanctoꝝ
còionem remiſſionẽ pccoꝝ.ʒ ↄſiſtit ĩ collatõe
gle dum in fine dr᷑. Carnis reſurrectõeʒ ⁊ uitã
eternã.et ex his iunctis illis enũeratis ĩ gl.hnt᷑

xiiij. arti. vij: cernentes diuinitatẽ.⁊.vij. hũa
Naendi Wlanes vo ꝙ ſunt. xij. articli dñt
ꝙ arti. ↄcernẽtes ꝑſonas trinitatis nõ ſũt tꝛes
ſed ꝙ faciunt nnum articulũ.ut credo in patrẽ
et filiũ ⁊ ſpũm ſãctuʒ.⁊ ſic ꝛemanent.xij.ſex cõ
cernentes diuinitatem ⁊ ſex humanitatẽ.et dñt
ꝙ incarnatio et natiuitas faciunt unũ aꝛticulũ
⁊ ſic faciunt ſex.qð non procedit ſʒ rõeʒ ſupꝛa
dictam. Item nt numerus ſit ↄpletus diuidũt
aꝛticulũ collatõis gloꝛie:ut carnis reſurꝛectio
nẽ et uitaʒ eternam.ſʒ precedẽs opi.ur̃ ucrior
et magis euacuat miſteꝛium fidei. ¶ Eirca fᷣm
principalꝛ examinãdum.ſ.quid eſt ſcire explici
te et quid ĩplicite. dicendum ſᷣm doc. ꝙ cxplici
te eſt ſciꝛe explicare aꝛticulos fidei diſtingueꝛ ⁊
defendẽ. Implicitc neꝛo eſt cꝛedẽ ſʒ ꝙ eccleſia
credit:ita ꝙ ſuã fidẽ ſubmittit fidi eccłie.⁊ ĩ tã
tũ vʒ hec fides laicis ꝙ; ſi rõe nãl motꝰ credãt
pfeʒ maiorem filio uel aliter errent:ñ ꝑꝑ b ſt
heꝛetici:qꝛ nõ eſt illa fides eoꝝ:ſʒ fides eccleſie
cui ſe ſubmittũt.⁊ hꝰ ueꝛũ dũmodo ꝑtinaciter
n ðfẽdant erroꝛẽſuũ.ad hoc.c.damnamꝰ.j.e.
in fi. et. c. hec eſt fides.xxiiij.q.i.Et aduerte fʒ
Inno. qꝛ ſcdᷣʒʒ diuerſitatẽ hominũ qᷓdaʒ datur
mẽſuꝛa credẽdi ⁊ ſciendi.nã laici adulti ðñt cꝛe
dẽ unũ eẽ dominũ remũeratoꝛẽ oĩuʒ.⁊ creder̃
aꝛticlos fidi ĩplicite. hãc mẽſurã ðñnt excedẽ cłi
ci hñtes cura aĩaꝝ. debẽt.n. ſciꝛe articłos fidei
explicite. xxxviij. di. c.i.?. ij. Epiſcopi vo vñt
plus ſcire ut omni poſcenti ꝛeddant rationem
xxxvj.di.S. ecce.xxxviij.di.omnes pſallentes
&t deliberato cõſilio ſi oportuerit et habito cõ
ſilio nimuſoplennbvo Elagnmcis uero inferio
ribus qui non habent expenſas ut poſſint intẽ
deredtudio æ babere magiſtros ſed proprijs
manibus ſibi uictum queꝛũt uidet᷑ ſufficẽ ſcõʒ

S t i en

a Ciᷣ

iit
dn nn

ſde

Irniter⸗ glum Aundi
mics s fnldi umn n
norrN Mur ans end
iceatolsaaninls icn e as on
ainandla nast, dlanma
õ
mnubyrin biſnammani 5 5 io e
iate bitl pyino dco gingi din ſoi
Mris herftscjn celnm en.
mninsci otita en opbeſone in is ent
liooirlincd eo eli nd voſtn. nnoe
ſnſfestmi trunmto Hczboct ſüs tin
oi udilo nctbe iſd waci ddlu
.lohe tche imp cnch o me ine
igeſten ecteleig arbalta ( dol
1 inmm is fofimn i ſn ad
naymiſiht giioniß iai
mmmatitſinain oſtond d .
nag fſbücltni eind A
inocri rtiſde Ncl dit
AAticciind inn cli t

an noierlis dinf in
Ineſkiner t uner gg

opatoes ipſi? iniigf
mnunroh. nit
ei in collatöe natii i ipa ne
m crenorencel er erre. Pnſſtir

endi un cicitatholich ſanctox
nt ne idp 2ſfiti colatöe
ine Kamis leſurtectoeg ? uit
rer bis iunciis ilis cnueransi gl hinf

aanns diuinitute. Tiſ bün
centes ro ſnt. j. aniil nt
temmetes pſonas minitnnis no ſittes
unt unumn arnculi ut cego in pate
pum ſactuz. ? ſic ꝛamanent. xi. ſex co
diuinitatem x ſex bumanitate et dñtt
nio et narinitas faciunt uniͦ aruicula
nt ſer. q non procedit fy roez ſupꝛa
tem nt numerus ſit opletus dinidüt
ollaris gloꝛie ut carnis reſurꝛecno
eernam. § precedes opi. ui ucrior
cru miſtenmmn fdei. (Circafn
1cxamindum..quid ſt ſare aplci
iplicite. dicendum imn doc aplici
erplicare auiculos fdlei diſinguci
Implicne ge eſt crge f g crceſin
ſui fide ſubminit iicche in
des licis c ſiröe nit nol crecihr
ran flio vel aurer errentn pob ſi
Enoͤcl lafides cop fies Kerne
minin.1 Veii dunnodo püinacn

9
erroꝛẽ ſwi d hoct .c.danmamn ae.

bec aſ fies. piih qE abeneß

ꝛſcoʒ diuerſitntẽ bommnn e⸗ nur
rededi? ſciendi. na laici zrl hun
mnö remüeratoꝛ? Oini⸗⸗
renũecratoꝛẽ onj
faer i ura djt lech

mertet babito cõ

erato coliio Winam r
nſnn expenſas ut poſſinr int
gr ſros ſod gropriſ⸗
* nick ſuffce ſchj

¶ Inno. ſi credãt ĩplicite ſiẽ ⁊ laici:vᷣbẽt tñ a
liqd plus ſcire de ſacramẽto altaꝛis ĩ qꝰ quoti
dic uerſant᷑:ſʒ ſi bt expenſas tũc peccãt ſi nõ
iſtar vt plꝰ ſciãt ꝙ; laici.vñ ſacerdos ĩ foꝛo pe
nitẽtie dʒ ꝑſcrutari qꝛ nõ ꝓfecerũt ĩ cognitiõe
fidei:an ꝑꝑ gꝛoſſitatẽ ingenij:an ꝓpter defẽm
expẽſaꝝ:an qͥa pᷣtulerũt cognitõi alia bõa oꝑa
puta qa ĩtẽdebãt pauꝑibꝰ.nã lʒ ob hãc cãm im
pune ptermittẽ hãc cognitionẽ fidei.itẽ ⁊ ſciaʒ
iuris pnt pferre cognitionẽ fidei ſi adiſcant ut
ðᷣfendãt pauꝑes ĩ iudicio:qͥa hꝰ ẽ pietatis opꝰ
n iñ dent ita illã pferre qꝰ minꝰ pficiãt ẽt ĩ co
gnitõe fidei mõ pᷣdẽo. Laicos vo hñtes taletũ
igenij:n putat Inno.peccar᷑ ſi nõ iſiſtũt cogni
tiõi fidei qͥa ad hꝰ n vſat᷑ eoꝝ ꝓfeſſio.ſatis.n.
ẽ ꝙ talẽtum ĩgenii nõ abſcõdunt ĩ terra.⁊ pᷣdi
cta ꝓcedunt quo ad peccatũ ĩcurrendũ:ſʒ quo
ad hoc ut quis iudicet᷑ hẽticus n vr̃ dria:quia
clłicus ẽt lr̃atus errãs ĩ articulis fidci non ẽ he
reticus ſi ꝑtinaciter non defendit ſuumlerrorẽ
maxime ſrcredit cccłiam ſic tenẽ ut ĩ prealł.c.
dãnamus ct. c. hec eſt fides prealł.qð nõ.

Möõ ſolet ſummari
Irmiter. ſʒ ꝓ ſumma diuidi

tur ĩ duas ꝑtes.fᷣa ibi vna uero.pri
ma tractat de ſumma trinitate et eius operibꝰ
de fide catholica et articulis fidei.̃a pars prĩ
cipal tractat ð ſacramẽtis = pꝰ ð ſacramẽto eu
chariſtie iterſerẽs ðᷣ ſacramẽto ordis.ꝛꝰ de ſa
cramẽto baptiſmi ibi ſacramẽtũ.ʒꝰ ð ſacr̃o pe
nitẽtic. ibi = ſi pꝰ qrto ð ſacꝛo ↄiugii ibi n ſolũ
C H pꝰ q̃lis qʒ eẽ fides dʒ. n. eẽ firma. ẽ.n.
firmitas aĩ ↄſtãtia qa appᷣbẽſione ita qs ĩheꝛet
ut aliquo ipulſu ab eo euelli nõ poſſu.vn nõ ẽ
va fides ubi ẽ titubatio.ſ̊ dʒ hõ eẽ ↄſtãs ⁊ fiꝛ
mus ĩ cꝛedẽdo.nã dubiꝰ ĩ fiðð iudicat᷑ ifideł ut
i. c.i.ð hẽ.itẽ dʒ eẽ ſimplex qa dʒ qͥs credẽ ſine
plica:n ãt aliqd addẽ ð ſuo uel diſtiguẽ ſʒ ſipłꝛ
credere ſicut credit eccleſia catholica ¶; co
lige ibi cõfitemur ꝙ qs põt ↄfiteri n ſolũ ea ðᷣ
quibus hʒ uerãꝗ ſciaʒ ⁊ cognitionẽ:ſʒ ctiã ea qꝗᷓ
firmiter credit ſicut ẽt pʒ in poſitionibꝰ ad qs
qͥs rndet ꝑ vbũ cẽdit ut ĩ.c.ij.de ↄfeſ.li.vi.⁊=
qð ibi nõ ꝑ gl.⁊ ĩ.c.cũ cãm ð iura.calũ.?=.l.ij.
. eo. ꝑ Inno.i.c.ex lr̃is ð iur iu. ¶ M
unꝰ ſolꝰ ẽ uerꝰ deꝰ æ dẽ uerꝰ ad driam fictoꝝ
Fʒ gl.vt diẽ bea. Tho.ĩ cõmẽto hꝰ ti.iõ deus
uẽ uerꝰ qꝛ eſſentiałꝛ ⁊ nãlꝛ ẽ deꝰ. Alii vo dnꝛ
dij ſeu dei ꝑ adoptionẽ ſeu ꝑ nũcupatõeʒ ł di
uinitatis ꝑticipatõeʒ ut pſal.lxxxi.ego dixi dij
eſtis.nõ.n.ſunt vi dei:ſed dñꝛ dei per adoptio
nẽ qꝛ boni iudicãtur filij vi ut ibi ſcquit ⁊ filij

——

e lũ.ᷣtri.⁊ fi.ca

us nõ ẽ cõceptũ ſub gñe nec ſub diffinitõe nec
ſubiacet demõſtrarõi ex ꝑte qualitatis qtitatiſ
quotitatis ubi ⁊ qn ⁊ motꝰ.nec ẽ aliqð ſibi ſile
nec cõicãs nec ↄꝛiuʒ.uñ ñ põt aſſimilaꝛi alicui
creatuꝛe:lʒ aliq hoc fiat ad eruditionẽ ſimpli
cium. attigẽ m̃ nõ poſſumꝰ qꝛ non põt dari tã
ta ſilitudo ĩter creatorẽ ⁊? creaturã quin maioꝛ
ſimilitudo ſit denotanda.iõ dicebat Ariſtoti
les ꝙ pria cã ẽ ſuꝑior narratõe.iõ deficjũt lin
gue ĩ eius narratõe.nã rẽ quãlʒ oſtẽdimus ꝑ
cqs ut dixi. S. in pria glo.prohe.ſʒ deus nõ bʒ
cas quia ẽ pꝛima cã cãns ⁊ nõ cãtus.⁊ iõ ueẽ
deꝰ demõſtraꝛi nõ põt lʒ aliqñ demõſtremꝰ .
creata et cãta ab co:ſʒ bec nõ eſt nera cognitio
Hõ ꝙ eentia diuina ẽ inſeparabib reſ pectu
ſubẽ ſʒ reſpectu peꝛſonaꝝ ẽ diſcꝛeta qð clariꝰ
probat᷑.j.ĩ v.hec ſãcta trinitas.uñ pr ct filiꝰ ⸗
ſpũs ſanctꝰ.unã hñt ſubãʒ unã nãʒ et eẽntiã in
diuiſibilẽ:ſʒ ꝑſone ſt diſcrete qꝛ pr̃ nõ ẽ filius
neqʒ filiꝰ pr.et dt theologi ꝙ reſpẽu ſubẽ tri
nitatis nullũ exꝰ ſatis idoncũ ĩ cꝛeatuꝛis ꝛepiꝛi
põt. Itẽ collige ꝙ pꝛ a nullo ꝓceſſit:filiꝰ vo a
pꝛe natꝰ ẽ ab cterno.m ſpũs ſactꝰ ꝑ ĩſpiꝛatõeʒ
ꝓceſſit ab utroqʒ.qð ẽ contꝛa grecos dicẽtes

ſpũʒ ſanctũ tãtũ pꝛocedẽ a pr̃e de qꝰ clariꝰ ĩ.c.
.i.J.eo. ti.li.vVi õ ĩ v. unũ ꝙ oĩuʒ creato

rũ uiſibiliũ ⁊ ĩuifibiliũ ſpũaliũ ⁊ tpᷣalin deus ẽ
pricipiũ:qð ẽ j multos hẽticos Ee⸗ collige

excelſi oẽs ⁊c. Quidã uero dqñr dei fᷣm opierx

⁊ãtiũ ut pſal.lxxxv.dij eoꝝ demõia ⁊c̃. tẽ
nõ ꝙ ueꝛus deus ẽ eternus imẽſus ⁊ ĩcõmuta
bilis ĩcõphẽſibił oĩpotẽs ⁊ ineffabil.= declara
ut in gl. Et ex co ꝙ diẽ ĩeffabił.pʒ qa deꝰ ſeu
eẽntia diuina nõ põt ondi nec demõſtrari per
aliquã ſiłitudinẽ. nã fm phy pricipiũ qð ẽ de

ꝙ deus ſimul ab initio ipᷣis cõdidit oĩa. de q
dic ut in gl. Itẽ ꝙ creatura ãgelica ⁊ mũdana
ideſt bruta fuit pꝰ creata q; humana.pꝰ.n. cre
ati fueꝛt angeli ⁊æ alia aĩalia bꝛuta q; hõ:⁊ ꝛõcʒ
z dicac e nõ ꝙangelus bʒ nãʒ ſpũalẽ rãtũ
nõ eniʒ hʒ corpus ſiẽ hoĩcs hnt. alia vo aĩalia
bruta cõſiſtũt ex coꝛpoꝛibꝰ rantum ſine aĩa.bõ
vo tenet mediuʒ inter ãgelos ⁊ aĩalia bruta:qꝛ
cum angelis participat ꝛeſpectu aĩe rõalis:cuʒ
brutis ꝑticipat reſpcu coꝛporis ſen aĩe ſẽſitiue
uñ dicẽduʒ ꝙ homo paꝛticipat ð omnibꝰ.naʒ
hʒ eſſe cum lapidibus et uiuẽ cũ plãtis ⁊ ſẽtire
cum brunis et intelligẽ cuʒ ãgelis ¶ N ꝙ de
mones fuerunt creati boni.ſed ꝑ ſe abutendo
libero arbitrio facti ſunt mali.Et ex hꝰ collige
ꝙ angeli habent liberum arbitrium.ſed ut dic̃
glo. ſing.in.c.qui epiſcopus.xxiii.di.angelus
demon ⁊ homo habent liberuʒ arbitriuʒ. An
gelus ſemper utit᷑ ad bonuʒ æ meretur.dyabo
lus ſemper ad malum.⁊ iõ quotidie fit peior.
homo nutitur pariter ad utrũqʒ Eonn de
mones peccauerunt ꝑ ſe ideſt ſine alicuius ſug
geſtõne:ideo nõ habent ꝛemedium ſicut homo
qui peccauit ſuggeſtione dyaboli. Et ex hoc ⁊
ex tex. collige ꝗr̃fiam inter peccatuʒ hominis =
demonis.¶ Mota in v. hec ſancta:ꝙ deꝰ tri
buit legem generi humano per moyſen ⁊ alioſ
prophetas.ex hoc colligitur ꝙ quis poſſit do
cere non tamen per alium addiſcere per quod
argnit Goffꝛe. contꝛa nobilcs æ delicatos mit
tentes repetitores ad ſcholas.ipſi nero iacent
in lecto.ſunt enim quedam que ſic requirunt

¶ De lũ. ri. ? fi. ca

7

opꝑã ꝑſonalẽ ꝙ ꝑ aliũ explicari nõ pñt.ad hoc
.l. ĩter artifices. ff.. de ſolu. z. c. fi. ð offi. dele.z
ꝑ illa iura ⁊ ſilia Bar. brix.renuit ĩ qõne dñi
cali qᷓ;ᷓ uide in rła qui ꝑ aliũ li.vj.ĩ meꝛcu.qð
doctor qui ꝓmiſit ſcholaꝛibꝰ legẽ ꝑ annũ nõ
põt eis ĩuitis aliũ ſubſtituẽ etiã eque idoneũ.
ECxy. vo ĩ. l.i. C. ð cadu.tol.tʒ ↄriuʒ ⁊ nide ple
nius ꝑ Jo. an. ĩ preall.rla Mar. ĩ. l. nemo eſt
ff. ðᷣ duo.re.tʒ'ꝙ ſi doctoꝛ erat ſolitꝰ ſepe ſub
ſtituere ex cã Vr tacite actu ut poſſit ſubſtitueꝛ
⁊= ſic ↄctꝰ recipiat ĩterpꝛetatõem ex ↄditõe ꝑſo
ne. ꝙ nõ. fac.l.cxcepto. C. loca. Idẽ ſi erat
ſuetudo ĩ ſtudio:ut poſſet qͥs aliũ ſubſtiruẽ qꝛ
hoc vr tacite actũ.ar.iĩ.l.ꝙ ſi nolit..aſſidua
ff. ð edi.edic.ꝙ ẽt nõ.ut ↄſueta ĩtelligant᷑ ĩ ↄc
tibus.fac.l.cũ qͥd.ff.ſi cer.pe.⁊.l.fi.E. ð fide
iuſſ.⁊.c.ꝓpter ſteꝛilitatẽ.⁊ ꝙ ibi nõ. de loca.
his vo ceſſantibꝰ tʒ ꝙ nõ poſſit ſubſtituẽ niſi
eque bonũ.⁊ ĩ hoc ↄctu fuẽat expᷣſſe actum ꝙ
nõ.bñ facit.l.ĩter aꝛtifices pᷣał.magꝰ tñ ẽ dqr̃ia
iter docto.nã ⁊ ſi unꝰ hʒ eandẽ ꝑitiã ꝛeſpẽu di
ſcipline:forte nõ hʒ ꝑiciã docẽdi ⁊ ipᷣam diſci
plinam raded A tẽ nõ. ꝙ actus icarnatõis
fuit explicatꝰcõiter a tota trinitate:filiꝰ iñ ſolũ
modo fuit incarnatꝰ. ⁊ pone ex in ſe ueſtiẽte
duobus adiuuantibꝰ. naʒ oẽs ueſtierũt:ſʒ unꝰ
remanʒ ueſtitꝰ. vñ ꝓpter oꝑa inſeꝑabilia trini
tas actus fuit explicatꝰ ab oĩbus.filiꝰ iñ ſolus
fuit ĩcarnatus ⁊ dicit᷑ ↄceptus ex ſpiritu ſãcto
nt. . ſequi. Quałr autẽ fuerat ↄceptꝰ ex piri
tu ſancto:doctores hic aliter nõ declarãt.ſed
dicendũ ꝙ oĩo fuit ↄceptꝰ de ſpiritu ſancto qꝛ
ſicut mẽbra hoĩs fõmanĩ ĩ utẽo mr̃is ex ſemĩe
bhũano:ita mẽbra xpi ſin ſemie fuerũt formata
ex ſpiritu ſancto ⁊ ſic exponũt theologi ꝙ nõ.
Item collige ꝙ xpᷣs fuit uerus deus ⁊ uerus
hõ fuit.n.ↄpoſitꝰ ex duabꝰ naturis ex dinina
.ſ. ⁊ hũaua hũit.n. diuinitatẽ ĩ ſe ⁊ etiã ueram
humanitatẽ:qꝛ habuit uerã carnẽ humanaʒ ⁊
uerã aĩaʒ rõnabilẽ ⁊ ĩtellectualẽ informantem
corpꝰ ſicut hñt certi hoĩes. ↄcor.c.cũ xpᷣs de
hr̃ticis.⁊ inq;tũ hõ erat paſſibilł ⁊ mortal vñ
poterat paii oẽs penalitates ſen paſſiones qᷓs
hõ pati poſſʒ. vñ inq;uʒ hõ paſſus fuit famẽ
2 ſitiʒ ⁊ acerrimã penã ĩ cruce ⁊ timuit mortẽ
qᷓ; qʒ hõ nãlit᷑ timet.vñ rogauit pr̃em ut traſ
feret a ſe illã mortẽ aceꝛbã ⁊ hꝰ inqtuʒ hõ nũ
liter. n. hõ timet nec põt timorẽ expellẽ rõe.ui
de tex. cũ gl.i.c.nolite timẽ.xj.q.iij Otẽ erat
mortabł vn niſi expiraſſʒ ĩ cruce defeciſſʒ ſenio
ſiẽ ⁊ qᷣtibʒ hõ ðᷣficit ſʒ poſt reſurrectõeʒ illa ca
ro qᷓ; aſſũpſerat nõ fuit ãplius paſſibił:qꝛ fuit
glłificata.⁊ qᷓtuoꝛ ſũt dotes glificatiõis carnis
dotat᷑.n. caro agilitate ſubtilitate clãitate ⁊ im
paſſibilitate. Ex bis qᷓtuor doribꝰdotabit᷑ coꝛ
pꝰ cuiuſcũqʒ hoĩs adepturi beatã gliam qꝛ pꝰ
glificatõeʒ nõ poterũt ãpliꝰ pati corꝑa vñ nõ
moricnt᷑ opliꝰ.⁊ qᷓre hoĩes reſurgẽt cũ corpõi
bus. uide gl.i cle.i.e.ti 6. ibi cũ ſuis pro
prijs corporibꝰ? ẽ ar. ꝙ poſt ꝛeſurrectõcʒ lin

gue loquẽt᷑ ð q ꝑ glo.in.c.ſiq diaconꝰ.l.di.
2 hic colligũt᷑ uſqʒ ad. .una E pꝰ expedi
aʒ iſtã ꝑtẽ. Oppo.ð tex.inquãtũ dicit demões

adeo bonos cẽ cꝛeatos.ob.n..i.xvi.q.ij.?⁊ ö

peni. di.ij.c.pꝛĩcipiũ.vbi dẽ ꝙ demõ nequiuit
hẽc caritatẽ. So.dicũt doc.ꝙ dᷣmõ nõ habuit
illã caꝛiratem que deſeꝛi nõ põt: ſed aliam cari
tatẽ habuit.vñ fucrũt demones creati ĩ ſtatu ĩ
nocẽtie ⁊ bũerũt libeꝝaꝛbitꝛiũ ⁊ ꝑ ſe facti ſunt
mali ¶ qro q̃le ẽ iſtð pricipiũ qð ẽ creatoꝛ
oĩuʒ ⁊c. So. hꝰ pricipiũ ẽ cauſãs nõ cauſatuʒ
2 ꝙ unũ ſit pricipiũ pʒ ex eo: qꝛ/als iret ĩ infi
nituʒ. nã ubi ponimꝰ creatuʒ ponimꝰ et creato
rẽ ⁊ ſic iremus ĩ infinitũ oportet gꝰ neceſſario
fateri ꝙ unũ ſit principium a quo omia depen
dent.nec cepit deꝰ eſſe:qꝛ ſi cepiſſeuopʒ ꝙ exi
uit de ptãte eſſendi ad actum:ſʒ alius eum non
eduxit ꝑ.s.dicta.nec ſeipſuʒ:qꝛ ſᷣm hoc preceſ
ſiſſet ſuũ eſſe uel ſeipſum qð eſt ĩtelligibile ⁊ ꝙ
unũ ſit principiũ et nõ plura ꝓbatur ſᷣm doc.
nam ſi ponimus pla pricipia aut ſint ↄcoꝛdia
aut non ſunt ↄcoꝛdia ſi non cõcordia tũc crea
tuʒ unius deſtrueret creatũ alteriꝰ:ex quo hñnt
ↄtrariam ⁊ oppoſitam nãm Si vo ſũt ↄcoꝛ

dia aut unũ ꝑfectum ⁊ aliud minus ꝑfectum. ct
tunc minus perfectum ꝓduceret opus ĩꝑfectũ

quod eſt ↄtꝛa id quod habetur Genef. i. ibi
erũt omnia nalde bona ¶ Di vero utrũqʒ ẽ ꝑ
fectum aut ſunt equalia aut ĩequalia.ſi equalia
alterum ſupꝑflueret. ſi inequalia ergo alteꝝ nõ
eſſet oĩpotens ¶ ʒ queꝛitur quare homo fuit
creatus poſt mũdanã ſeu brutã nãz cuʒ homo
poſt angelos ſit nobiliſſima creatura. So. diẽ
Ang. hic fem fuiſſe ne hõ ſũeret cãʒ ſuꝑbie ex
oꝛdine pꝰ geniture.nã cum homo fuerit cꝛeatꝰ
ad imaginẽ dei qPad ꝓprietates aĩe ⁊ ad ſilitu
dinẽ q ad gratuita. i. ad Vtutes: poterat ex hꝰ
augeri cã ſuꝑbie. vñ hõ pꝰ fuit fõmatꝰ ex limo
terre ex agro damaſceno ⁊ poſtea fuit trãſlatꝰ
ĩ paradiſũ ad ondendũ ꝙ eẽ paradiſi nõ eſſet
ex nã:ſʒ ex gꝛa fa rõ põt aſſignari:qꝛ cum hõ
deberʒ pᷣferri cetis creatuꝛis.iõ equũ fuit illas
pꝰ creari. vel tertio oʒ ꝙ pꝰ dent exxrẽa adb
ut poſtea det᷑ mixtũ ſeu mediũ¶ In gl. ĩ v. ſi
plex ibi nũꝙᷓ; ꝑ extranea vba.nõ gl.õ loqntes
ita obſcure ꝙ nec ſe ĩtelligũt nec ab alijs ĩtelli
gi pnt nitẽtes muta? vba iuris ð claris ĩ obſcu
ra dñt oĩa ꝓferri ꝑ vVba uſitata ⁊ n ꝑ extranea
ſeu mgralia ( In gl. i v. ſik. iĩ fi. idẽ nõ. xxxv.
di.ſexto die.in pꝰ gl.⁊æ diẽ Ab.hoc ꝙ ſil crea
uit oĩa ĩ mã ifoꝛmi q cũ dieꝝ diſtictõe deduxit
ĩ fõmã ut ĩ io ¶ In gl. ĩ V. ðmões.ibi ĩterpᷣtat
ſciẽs k ſʒ aliquos.i.ðᷣoꝛſum ruẽs ut ſic gerat ĩ
noĩe qð hʒ ĩ uolũtate.nã nitit hoĩes qꝰ ſeduẽ
dᷣoꝛſũ ruẽ n ãt admõet ſurſũ aſcẽdẽ iuxta illð e
uãgelij. ſi filiꝰ di es mitte te vorſũ ¶ In gl. fi.
hec gl. ſetit unũ piũ ⁊ ñ ꝑfce ſoluit.nã uẽ ꝙ ex
bono ꝓcedat malũ:qꝛ ãgelus ĩ ſe erat bon?ꝰ ut
ĩ a et poſtmodũ effectꝰ eſt malus.gl. dicẽ hoc
eſſe falſuʒ ꝙ cx bono ꝓcedat malũ:qꝛ agelus

Höstirätini il7 heoͤnr am
Higi crat Enie mn⸗ Gäm gan⸗ .
hcie t NMeti ii ab bec d 191
cra i crb ib ae noma do
niucriftim i ſt in bruia ni
iſoeoxc al cnioc t ſls l he l
irtb'in ni eti ap ende d gai
ſpnoli icpiei'erſti hob hutt locuʒ
logoz lenat pesn mi gi ini o.
Uii. ſere huͦigz loci geni f cſin
ſtigidcsobigeties inar fuimnes idvae
ſiui ciib geii Cbis und nireit ui; ad
c dmſitlrnofſ ſt i lege Wor
4 wuin ns ges üfit b e dniet
ſcce tii gani poſtmodi mlao bod
nico mnultplcan kur inla a a gis ne
lſini flenr lerchnanr hub Ghanaut
nemvſn 1 ena ghaian. idibuma

iigans inf. Foronens rer fuit prinus 4
Ecnſtnitt qns is;) n
undkhurmiſckseme
n 3 Kkrinin nperatore en ſucceſſo
u Conclude g on ſpicnti
nſtrbociein inqvagint,
ralammnangz fop en

aut nnu pfenmm e aliud minns Mfecunnect

c minns perfeamm paducenropns leau

odef m ino hubenr Geyf ibi
roma uagebomn ( nw uniige
um aur ſant equala nt ehali. oqata
hun ſupftvere inequala ergo ater no
olpotens 5. quenittur quare homno fuit
ms poſt muͦdani ſen bruti n; c; vomo
angelos ſit nobiliſſima crentura. Do. die
8.bic fan fuiſle ne ho ſüeret ciz ſupdie ex
nep genimmre. nd cum bomo foer aead
mgme dad'2d ppremes ie rdaſlin
q ad granin i ad Fumes poremner
en ci ſpbie. ſn bo int ſönnt . im
r c agro damaſcno t poſten fit riſiar
radiſi ad oñdendi ee pandli 10 eſer
ißcr gen fa röpot aſſgnaric cumbo
SS S.i equu fuit las
ez plerni cenis eannns.1 cnd. ⸗
ceni. de n o dqi onlca⸗
minüſen maiJnN di
oRendd migi ſen medl D
5 craes dba. 1.5 loqntes
cx ibi nude iaitolii

obſcure ꝙ vel ucligiͦr ner⸗ isll
rniirsmmii nmsdennn
ou gi nnn adt i
a 4 n i. ſkifi ide o.
ng Ab. doc glin

e inp' gl.? die Ab.
ie.inp gl.? dic Ae chit
fn ci dicr ſaic n
toiaim rgliſnien
ma ur i910 zilegern

oit ad Vindu Pralid⸗ unibt

C De ſũ.tri.⁊= fi.cꝗ

peccauit ꝑ ſe.ſʒ hꝰ nõ vᷣr̃ ſolueꝛ vriũ ſʒ potiꝰ
corroborare.nã ſi peccauit ꝑſſe gꝰ malũ ꝓceſ
ſit ex bono.iõ dicẽdũ ꝙ ðᷣmõ ñ ẽ cffectꝰ malꝰ
ex diuĩa diſpõe ſʒ ab utendo libero arbitrio ſi
bi collato ꝑ deũ.et illud arbitriũ de ſe ñ erat
malu ¶ In gl. in. v. ſuggeſtiõe ibi nõ v̈beat te
neri. de hꝰ an ex ↄſilio qͥs tencat᷑. dic ut płe ꝑ
gl. ⁊ Dy. ĩ reglła ex ↄſilio ðᷣ re.iur.li. vi.⁊æ nõ
bñn glo.ꝙ demõ.nõ meret᷑ ſʒ demeret᷑ et effici
tur peior dũ ſeminat mala i cordibꝰ hoĩum.
hꝰ m̃ fac ex ĩnidia qr iuidet ꝙ hõ creatꝰ ex li
mo tert teneat caritatẽ: ꝙᷓ ipe retieẽ neq̃t ut ẽ
ex. ↄ gl.i.c.uiſis.xvi.q.ii.ðᷣmõ.n. nunq; faẽ
bonũ ſʒ utit᷑ libero arbitꝛio ad malũ et quotti
die vðᷣmeret ⁊ efficit᷑ peior ut nõ.gl.i.c.q epᷣs.
xxiii. di ¶ In gl.ĩ v. diſpõne ĩ fi. uł dic alr ſᷣm
HMo. ꝙ creato Adã ad imagĩẽ ði.xxxiiii.q.v
hec imago.⁊ ĩ ſtatu nirili ð peni.di.ii.ad rõa
nos.⁊ eua formata ex eiꝰ latẽ.xxxiii.q.v.młie
rẽ deꝰ eis pᷣcepit dicẽs creſcite ⁊ młtiplicamĩ
2 rplete trã ⁊ ex his ðſcẽdimꝰ ſʒ carnalẽ ↄcu
piſcẽtiã ccepro Jeſu Adã.n. fuit creatꝰ ſine
hoĩe ⁊ feia.Eua fuit formata ſic fcia ex latere
hõis.⁊ uixetr᷑̃t iur̃ nãli.⁊ hꝰ iꝰ nãle erat duplex
nã ꝙdã erat iꝰ nale rõnale ꝙ; tãtũ ꝑticbat ad
hoĩes.⁊ ↄticbat᷑ ĩ ilj duobꝰpcept᷑ ð qbꝰ ĩ gl.
erat ẽt iꝰ nãle cõe oĩbꝰaĩãtibꝰ:qꝛ mouebãt᷑ ho
mies ex iſtictu nẽ ſicẽ ⁊ ceta bruta ad ꝓcreatio
nẽ liberoꝝ ⁊ ad educatiõẽ ⁊ ſilia ut hẽ.i.di.iꝰ
nãle.⁊ hꝰ iuẽ nãli gebãt᷑ ẽt pꝰ ciectõẽ ð ꝑadi
ſo pꝰmodũ ĩcipiẽtibꝰ creſcẽ hõibꝰ hũit locuʒ
illð q calcauẽit pes tuꝰ tuũ erit. ĩſti. ð re.
diui..fere.hũitqʒ locũ iꝰ gẽtiũ ſʒ ꝙ diſticte
ſũt ꝛgiões obligatiões ĩuẽte fuitutes ĩducte ⁊
ſilia.i. di.iꝰ gẽtiũ.Et his iuribꝰ uixeẽt uſqʒ ad
ipᷣs qꝰ data fuit lex moyſi.⁊ ſic an legẽ ¶ Doy
ſi habuimꝰ tres leges.nã fuit iꝰ nãle rõnale ⁊
nle cõe ⁊ iꝰ gẽtiũ.poſtmodũ repleto hõibꝰi
mũdo multiplicata fueꝛt ſcelẽa et per ↄns ne
ceſſariũ fuit ut lex daretur hõibꝰ et emananit
lex moſayca. Item et ꝓphetica ut.i.di.huma
nũ genus in fi. Foroneus rex fuit primus qͥ
legẽ conſtituit ⁊ quis 2 2 quis ʒꝰ.⁊æ deinceps
uide.vii.di.fuerunt. NHoue autẽ leges emana
uerunt a Conſtantino imperatore et ſucceſſo
ribus. Et breuiteꝛ conclude ꝙ tota ſapientia
ciuilis conſiſtit hodie in quinquaginta libris
pandectarum atqʒ ffoꝝ.in quattuor libris in
ſtitutionũ in.xii.libris codicis ĩ.ix.collatõibꝰ
auc.⁊ in libro feudorũ.⁊ ſic ĩ iſto iᷣe habui
mus tres leges legẽ.ſ.moſaycam ꝓpheticã et
ciuilem. æ tẽpore gc. i.poſt aduentũ xpi ema
nauit lex euãgelica. Itẽ dicta apoſtoloꝝ ĩ qui
bus ↄſiſtit nouũ teſtamentũ.⁊ ex ueteri et no
no conſiſlit theologia.que regit aĩias ⁊ ꝛligio
ſos ĩ ↄtẽplatiõe uiuẽtes. Sapiẽtia uero ciuiliſ
regit ſeculares ſiue laicos.unde clerici ſecula
res egebãt ſcietia ut ꝛgerẽt᷑ ſpiritualia ⁊ tpᷣalia
iõ emãauit ſciẽtia cãonica qᷓ ↄpoſita ẽ ex theo
logia ⁊ ſapientia ciuili:ſic tempore gẽe habui

mus tres leges:ut ẽ lex euãgelica aplłica ⁊ ſciẽ
tia caonica. hẽmꝰ gꝰ ex pᷣdictis tria tpa:æ.ix.
leges. ⁊ ex pᷣdictis be draie cuiuſſʒ legis ⁊c.
ota ex hac ſeoda ꝑte
Bna uero. ꝙ unica ẽ eccleſia uniuer
ſalis licet habeat plura mẽbra.unde omnes ec
cleſie particulares ſũt mẽbra eccleſie unlis qᷓ
cõſiſtit in colectione fidelium ut ĩ.c.j.proxio:
ſicut ex una arbore multi ramuſculi procedũt
et ex uno coꝛpoꝛe multa mẽbra.ad hꝰsvij.q.
i. noatianus.et hec ẽ illa eccleſia qᷓ errare non
pt.i.collectio oĩum fidelium.nec põt deficeꝛ
qꝛ deus orauit pro eccleſia.xxiiii.q.i.loquit
fo collige ꝙ ſub ſpẽbus panis ⁊ uini in ſacra
mẽto altaris ueraciter ↄtinẽt uerũ corpꝰ ⁊ ſã
guis xpi.ũde ẽ ibi illud corpus uerũ ꝙ aſſũp
ſit ex beata uirgine.⁊ hoc uult dicere la dum
dicit hꝰ ĩductũ ad ꝑfitiẽdũ myſteriuʒ unitatis
ut accipiamus de ſuo.i.de ſua carne quã ipſe
aſſumpſit de nã.i.ð beata uirgine maria. Itẽ
nõ ꝙ h ſacramẽtũ euchariſtie nõ põt ↄficere
niſi ſacerdos.hꝰenĩ cõmiſit deꝰ tantũ ſacerdo
tibus duʒ dixit apłis.hoc facite in meã cõme
morationẽ.⁊ ex hꝰ dicit glo.nã ꝙ ẽt nõ poſ
ſet papa ↄmittere non ſacerdoti ut ↄfitiat cor
pꝰ xpi in.c.ꝑuenit:lxxxxv.di.nõ enĩ põt papa
aliquid attẽpta? õ diſpõcʒ diuinã. xxv.q.v.ſt
quidã. Et nõ ꝙ ſacẽdos ↄficiẽs dʒ eẽ rite or
dinatꝰ ⁊ dic rite.i.fᷣm ſolẽnirates ccclie nã.v.
rite denõt ſolẽnitatẽ ⁊ recte cãʒ ut nõ.glo.i.l.
ii. f. de ĩoffi. teſta. nõ eniʒ ſufficit dicere ſis pᷣſ
biter niſi ſit ordinatꝰ ſᷣm ſolẽnitates eccleſie.

SR claues ecclcſie. arg. q; due ſũt
clanes eccleſie.⁊ dicũt quidã ꝙ una ẽ poteſta
tis:altera uero ſciẽtie:qr dʒ eẽ diſcretus hns

exercitiũ clauis.Alii dicunt ꝙ unica ẽ clauis
ſ.patis:ſʒ requirit᷑ alia clauis ad excrcitiũ.⁊
ꝓ hꝰ.c.tãta ẽ clauis de exceſ.prela.ubi de ea
fit mẽtio ĩ ſingłaꝛi. Alii dicunt ꝙ una ẽ clauiſ
in foro cõtẽtioſo:alia in pniali.⁊ uide ꝙ; nõ.
xx. un nne ma t H urde ipſe
ↄceſſit appłis ⁊c.ꝙ pt᷑as ligãdi ⁊æ ſoluẽdi fuit
collata oĩbꝰ aplis nõ tãtũ peiro dignitas nero
põtificatꝰ fuit collata ſoli petro.æ uið bo.tex.
cũ gl.xxi.di.in nouo.Et nõ ꝙ largo ſũpto uo
cabulo ſacerdotes dicũt᷑ ſucceſſores apłoꝝ ur
colligit᷑ ibi:eoꝝqʒ ſucceſſores.nã loquit᷑ ibi de
pᷣſbiteris qꝛ rfert᷑ ad id ꝙ. S.dixerat ꝙ ſolꝰ ſa
cerdos poterat.⁊ uide gl.nõ.iĩ.c.uidẽtes. xii.
q.i.que diẽ ꝙ epᷣi qnꝛ ſucceſſoꝛes apłoꝝ reſpe
ciu dignitatis.ᷣreligioſi reſpectu abdicatõis ꝓ
pij.ſecłares clerici reſpectu admiſtratõis ſacra
mẽtoꝝ.oĩa iſta tria fuer̃t ĩ apliſ.hodie nero ſũt
ĩ triplici ſtatu eccłkie quod nõ.un qᷣlʒ ſacerdos
ĩcõtinẽti cũ ordiat᷑ hʒ ptatẽ ligãdi ⁊ ſoluẽdi:ſʒ
illa ẽ ligata. uñ n hʒ illã ĩ actu ex qP poplłs nõ ẽ
ſibi commiſſus:ſed olim' incõtinẽti hẽbat ĩ ha
bitu et in actu:quia non crãt diſticte pãrochie

xiii. q.i. c. i. xvi. q.i. Stere Phorad nerſi
culo ſacramentum. quod baptiſinus collams ĩ

¶ Wẽ ſũ.irl.⁊=.fi.ca

forma eccleſie ꝓdeſt tã ꝑuulis q; adultis ⁊ nõ
ꝙ; maxim ẽ effectꝰ baptiſmi. nã tollit peccatũ
oꝛigiale. Itẽ actuale. adeo ꝙ ẽt pena dimirxtit
un ſi icõtinẽti decedẽt baptiʒatꝰ nõ ſẽtiꝛet pe
nã ẽt purgatoꝛij de peni.di.vij c.fi.? in hoc
baptiſinꝰ ẽ gñalioꝛ ⁊ magis neceſſariꝰ ꝙ; peni
tẽtia æ coꝛpꝰ xpᷣi:q;ꝛ ꝑ cõfeſſionẽ ꝛcmittũt᷑ pec
cata ñ reſpectu pene:qꝛ ſi q hec ñ ꝑficit pniã
patiet̃᷑ penã ĩ purgatoꝛio. xxv. di.qᷓiſ uide glo
in. c. quꝑ eo de rapto. Itẽ ꝑ coꝛꝰ xpi tãtũ rmit
tũt᷑ peccata ueĩalia ut nõ.i.q .i. ĩteꝛꝛogo. ſʒ peꝛ
baptiſmũ r̃mittũt᷑ peccata ⁊ pẽa peccati.⁊ uið
ꝑ gl.xxxij.di.F. reꝝ ⁊ iõ ꝓpt᷑ neceſſitatẽ huiꝰ
ſacramẽti põt a quocũqʒ ꝛecipi ĩ ncceſſitate.et
nõ duos effeciꝰ baptiſmi pꝰ tollit peccata mõ

pdicto.ꝛꝰ pꝛeparat hoĩem ut nõ poſſit cadeꝛe

quo minꝰ ꝛeꝑct᷑ ꝑ pniaʒ. ltimo nõ ꝙ nõ
ſoluʒ vᷣgines ⁊ cõtinẽtcs poſſũt ꝑucire ad bea
titudinẽ:ſʒ ẽt coniugati ꝑ fidẽ rectaʒ ⁊ opinio
nẽ bonã.⁊ ſic non ſufficit fides ſine operibus
Quis ãt plus mereat᷑ an laicus honeſte uiuẽs
in cõiugio an cleꝛicus ẽt honeſte uiuens. nide

gl. nõ. in. cle. i. de ꝛeli.⁊ uene.ſanc.¶ In gl.

H. una ibi ꝑ duas naturas ⁊c. hec glò obſcuꝛe
loqᷣtur adeo q Heꝛ. gloſatoꝛ huiꝰ cõpilatõis
iteꝛogatus qd uellet hec glo. rndit ſe ignorãe
ſʒ eã poſuerat ꝓut iuenerat ⁊ ſic hec glo. non
fuit Her. HH alteriꝰ ãtiqui gloſatoris ʒ Ber.
cã poſuẽit ĩ hoc uoluĩe. Alij ĩtelligũt ⁊ nõ bñ
dinerſimoe. Jo. an. diẽ ꝙ icluſio facta ĩ archa
Noc ꝑ quã fuit ſaluatũ genus hũanũ habuir
deſignare ĩcluſionẽ diuinitatis ⁊ bumanitatis
ꝑ quã fuit ſaluatũ genus humanũ.⁊ dũ gl.dic̃
ꝑ duas nãſ exponit.ſ.ligni ⁊ aque:q; i ſaluatõ
ne buane nature fuit lignũ.ſ. archa Moe cõfe
cta ex ligno ⁊ aqᷓ̃ qua regebat᷑ Et dũ gl. ſub
ijcit quo ad opinionẽ. ⁊ vitatẽ iõ ſic diẽ ꝙ mł
ti ſãcti ut Ambꝛoſiꝰ ⁊ alij hoc opiati ſũt.⁊ ita
ẽt fuit vitas ut poſtea puur glo. i. V.
ipaſſibilis.ĩ fi.?⁊ ꝑ hyſtoriã que ziĩ. c. all. i. gl.
itelliges hãc figurãdo ꝑ Aſaac diuinitatẽ per
arietẽ humanitatẽ ¶ In glo. in v. ſub ſpẽbꝰ.
ĩ fi. ⁊ uide glo.ĩ.c.forte ðᷣ cõſe.di.ij.que poĩt
multas alias cãs. n glo. fi. ibi nõ expedit
hoĩ ⁊c.⁊ ſic uult glo.qꝙ nõ eſt utile hoĩ accipẽ
