ſicut teſtamentũ.⁊ tñ ſtricte nõ eſt teſtamentuʒ
cũ maior ſolẽnitas requirat᷑ in uno ꝙᷓ ĩ alio ut

uulgariter pʒ.⁊ hic nõ d qꝛ hic
inſerit᷑ nomẽ pape.nũquid ĩ quolibet inſtr̃o ſit
inſerendũ nomẽ pape Jo. an. ꝙ ſic ad hoc ꝙ
hr in aut.ut prepo.no.impe. So.an.ↄcludit
ꝙ in terris imꝑij inſerendũ eſt nomẽ ĩpatoris
⁊ hoc in tpᷣalibus. In terris vo ecclie ⁊ in ſpi
ritualibꝰ inſerendũ eſt nomẽ pape.ſalua tamẽ
ſemꝑ ↄſuetudine.nã oↄſuetudo maxiĩe eſt atten
denda circa huiuſmodi ſolẽnitatẽ. ad hoc bõa
gl. ĩ dicta aut᷑. ut prepo. no. ĩpe. ꝗᷓ dicit ꝙ ſʒ ð
annis dni nullibi caueat᷑ ꝙ ſint inſerẽdi:mn q;

de ↄſuetudinc inſerunt᷑ ſi nõ apponunt᷑ inſſim
corruit.⁊ ſic ſingu.nõ.cx illa glo.ꝙ omiſſio ſo
lemnitatis ex ſola oſuetudinc inducta hʒ nitia
re actũ. S circũſcripta cõſuetudinc eſſet
ꝓbabiliter dubitãduʒ nunquid ſi in terris ec
cleſie nõ inſerat᷑ nomẽ pape uitier̃᷑ inſtẽm. hoc

dico:qꝛ illa aut᷑.vr̃ odioſa inqtuʒ dic nullitratẽ

actus ut cũ diſponit tantũ de imꝑatore nõ vr
extendẽda reſpectu irrttatiõis ad papã licet de
beat extendi reſpeciu diſpõnis.ſicut in ſili tra
dit theoricã Jo. an. in. c. diſpẽdia de reſcrip.
li. vj. ubi diẽ diſpõeʒ penalẽ extendẽdaʒ ꝓpter
ſilitudinẽ rõnis nõ tñ penã in ea inſertã. facit
rla odia. de re.iuẽ.li.vj¶ In prium facit glo.
ſing.iĩ.c.i.de tẽ.ordi.li.Vj.q dic ꝙ ubi eſt oĩo
eadẽ rõ: æ oĩoda ſilitudo ↄſtitutio eriã penalig
extendit᷑ qꝛ nõ ẽ ꝓprie tũc extẽſio ſʒ ĩterpᷣratio
vñ cũ papa ſit imꝑator in terris eccłie ut in.c.
ſi duobꝰ.j.de appel.gꝰ illa diſpõ uendicat ſibi
locũ ⁊ maxĩe:qꝛ iura ciuilia ſunt approbata cx
quo canonibꝰ non dicunt:ut in.cc.j.de no.
ope nmn. ARei cõſtitutio illius aut.nõ ẽ
ꝓpꝛie penalis cũ nõ in odiũ inducat irritarõeʒ
actus:ſʒ ꝓpter defectũ ſolẽnitatis ut dicaʒ ĩ.c.
cognoſcẽtes. ᷓ. de coſti. ¶ 1 quero quid ſi ap
ponit᷑ in inſttĩo nomẽ annpape. Do.an. cõcln
dit ꝙ aut cõficit᷑ inſtim in loco recognoſcente
uexꝝ papã ⁊ tũc inſtr̃m nõ ualet.nã ⁊ notaꝛiꝰcõ
ficiẽs inſtim etiã ĩter iudeos dʒ ĩ nomẽ
xpᷣi ut nõ. in ꝓhemio. ffoꝝ. ¶ Adde ⁊ aliam
rõnem.nã in ſolẽnitatibus adhibẽdis inſpicit
locus ubi exercet᷑ actꝰ ut dixi ĩ.c.ꝙ clericis de

fo. ↄpe. ꝓbat᷑ ĩ.l.i. C. de emã.li.cũ gꝰ ð ſolẽni

tate actꝰ ſit ut ĩſeratñ nomè ueri prĩcipis gꝗꝰ ⁊c̃.
Aut inſtim ↄficit᷑ ĩ terris ãtipape.⁊ tẽ iſirʒ
ʒ ⁊ facit fidẽ ĩ illis ꝑtibꝰ ubi cõficit᷑.tũ qꝛ anti
papa ibi tolerat᷑⁊ hr̃ pro vo pꝛincipe.tuʒ qꝛ ẽ
attendẽda ſolẽnitas loci. ubi cõficit inſtt̃m.idẽ
ſi illð inſttm ꝓducit᷑ ex illas ꝑtes:qꝛ ſuffiẽ qð
ſit adhibita ſolẽnitas illius loci ut ĩ pal.l.i.C.
de emã.libe.Et aduerte qꝛ hoc puto ueꝝ ubi
cũqʒ antipapa ꝓbabilr toleraret᷑ a ſuis ſubdi
tis ſicut hactenꝰ ꝓbabilr dubitat᷑ de Bndicto
qꝛ qõ ardua erat in iure ⁊ ĩ facto.ſʒ ſi ꝓbabilꝛ
nõ tolerarctur tũc puto inſtm nõ ualẽ ad hoc
.c.ad apłice de re iudi.li.vj. Itẽ qꝛ notarius
⁊ oẽs adherẽtes antipape ſunt excõicati.xxiij.
di. in noĩe dni.⁊ de elec.lʒ ⁊ inſtim ↄfectum a
norario exeõicato eſt nullũ ut nõ.in.c.dece:ni
mus de ſen. ex.li.vj. Itẽ qꝛ non fuit adhibita
uera ſolẽnitas a iure requiſita. lterius qꝛ
hic ſalutantur uniuerſi ſcholares HBononie „
morantes. nũquid ex mora in ſtudio ſcholaris
aliqñ ſoꝛtiatur domiciliũ.Egy.dic̃ hic ꝙ ſic ſi
ꝑ decẽnium ibi moratus eſt Jo.an.dicit hoc
pꝛocedeꝛe ex prefumptõe ex curſu tpᷣis.l.ij C.
ð incolł.li.x.⁊ qdð ibi nõ.uult dicẽ ꝙ ſi ↄſtaꝛct
de aĩo ſcholaris ꝙ non morat᷑ ibi cã ſortiendi
domicilium:qꝛ tũc ex cuꝛſu tpᷣis ñ ↄõhit ibi do

miciliũ: qꝛ ꝛcqrit᷑ ibi animꝰ:ſʒ i dubio hꝰ pᷣſũit

——

ſindl tim j
1,ari, pbol.
pyrtn ſ enic7
35 4 lonicuin Pfiume s
hij⸗ Anin en⸗

miliniit nir n

E
4
*

ifcriit n
holimmin den ro
bifiamikcim⸗
gmilidetnienilmnic . e i
chthrpopl. Prhadlni wie n
niſcts idren ani :0 n
c oe ckijni tontii n giehiis n
Adesrſibus iunsini occlti eſenn
isnalrzrſlbari egn odu tan
ig eunrs ſcholnbi reheuni l
tieſcholnü mi dal.6 Pesrnc ddi eſar
Socore choersidinenſs fullmid C
nenrqn Joanagteſianin gini adi
ſiae ſien opone ſcholni ehandmm
Coaores eſcbolarindiaſs fuſianb t
coooriiurecnil ſcolans iini mnonio
ſer Ano bor imni n gi nidloln r
ial niſib inpicinöopbidni mna al.
ſili et ol Iüdochan midnden
iſuäit ngsiudiimimgl
äl
lilisſens dicin de benogfodi

Untimipanii rdioſn c
ſuitlͤ

3 nti ags ictrr. .nk
t iſ i henefdn g
Phiie .e ſocttaſ
gigaiß⸗ umnsmiini ſmo,
e rr ſtalnichaon gn in
it atanfesno cip
drgellnſts ſh E
imiii eutstonenie

lig öi t air ni c ſi gei

Ppter defem ſol

es. .de coft. . ncro qnidſtap

e an annpape. Do. n, coeln
nit inſſem in loco rognoſeenne
8 tic inſtin no uglet. ni ? notaꝛ co
em etiz iter indeos q⸗ nome
n phemio. fop. ¶ Addez aliam
in ſolenitatibus adhibedis inſpicii
crereci act nt gin i ci cencis ge
bat i.l.i. C. de emã. i. cñ g d ſoleni
t ut iſerat nome veri pricipis g cc.
cm oficit iterris atipape 1te iliz
ide i lis pnid ubi coſicii. i qꝛ qii
olerat. 7hr pro vo pꝛincppe. m qꝛ
ſolenitas loc ubi coficit inſtim ide
in pducit c las ptes: qr iufft gd
1ſolenitas ilius loci utipal...K.
e. Et aduerte qꝛ boc puto uey ubi
apa pPbabilt woleraret aſuis ſuddl
acten pbabikf ubinii de Endico
actnininre tiſncto. Fſi Poadi
memm mt dno inſm no ale 1d hoc
lice de re iodi l.j. Ire i notaris
beretes antipape ſont dican pi.
edni. ? de dec. t inſtin ectum
croicato eſt nul un wöen eie⸗
en crli . Ne r non an⸗ bl

¶ Rrobemium

do. Anto.hoc putat ꝓcedẽ ĩ alio ꝙᷓ; in ſchola
re qꝛ ſcholaris vr̃ ↄmorari cã ſtudij. Aduẽte
qꝛ ſm dictũ ꝓbaĩ᷑ aꝑte in preall.l.ij.nã ibi diſ
ponit᷑ de ↄmorantibꝰ cã ſtudij:qꝛ tales nõ ſor
tiuntur domiciliũ.⁊ poſtea fit ibi exceptio niſi
trãſactis.x.ãnis ⁊c̃. Exceptio.n.ẽ de regła ut
nõ. in regla.i.ĩ.vj.⁊æ ad rõneʒ dni Anto.Gnꝰ
q tollit illa pſumptio ꝙ cã ſtudij ex alia iuris

pſumptõe: qꝛ iura pᷣſumũt quẽ debẽ eẽ ꝓuectũ

ĩ ſcia canõica ĩ ſeptẽno ⁊ ĩ quiquẽnio ĩ iuẽ ciui
li uł theologia ut ĩ. c.cũ ex eo.de elect᷑.li.vj.⁊
ibi ꝑ gl.⁊ fuit excta illa gl.ex ꝓhẽio.fforũ ubi
dẽ ð quinq̃nnio.⁊ oli hoc ꝓcedebat qñ n ema
narãt tot ſcripta:nec doc.nec glo.ſʒ hodie ex
periẽtia docʒ ꝙ nõ minꝰtẽpꝰ ꝛequirit᷑ ĩ iur ciui
li qᷓ cãonico.ſi vo ſcholaris morat᷑ ultra decẽ

niũ vr ꝙ nõ:pᷣncipałr cã ſtudij. Yateor tñ ꝙ
poſſẽt eẽ alie pſũptões foꝛtiões ð aĩo ſcholaꝛiſ

qᷓ̃ hẽrent elidẽ hãc pᷣſumptiõcʒ.ille tñ tex.ĩ.d.
.ql. ij. p optie ꝓbat.⁊ uide nunquid ſcholaris
ſaltẽ Zhat qi domiciliũ ut poſſit ↄuẽiri ex Scti
bus alĩi geſtis. uide ꝙ dixi in.c.ꝙ clericis de
fo.ↄpe.¶ Vltio qrit᷑ nũqᷣd ĩdiſticte applłone
ſcholariũ ↄprehẽdat᷑ doctor. Egy.dic ꝙ ĩ mã
idifferẽti ⁊ ꝓmiſcua appellatõe ſcholariũ ↄpre
hendit᷑ doctor ſicut appellatõe monachoꝝ opᷣ
hẽdit᷑ abbas ĩ.c.fi.de ſimo. ⁊ appłone familic
ↄphẽdit᷑ dñs familie ut ĩ.l.familie. ff. ð v. ſig.
⁊z appłone popli ↄpꝛẽhẽdunt᷑ ſenatões ⁊ pr̃icij
ut ĩ. F. plebs. iſti. de iu. gen. nã. æ ci. Yo. an. di.
cit boc ꝓcedẽ ĩ mã fauorabili ut ĩ puilegijs ñn
odioſis ⁊ ſilibus.ſecus ĩ mã odioſa ut ĩ ꝛcſcrip
tis ad lites: ⁊ ſilibꝰ.ar.ĩ regła odia.li.vj. fatet
tñ ꝙ rectoꝛes ſcholariũ bñ ↄprehẽdunt᷑ appel
latiõe ſcholariũ nt ĩ palł..ples:uel ubi eſſet
doctor uel ſcholaris ĩ diuerſis facultatibꝰ.Et
aduerte qꝛ Jo. an. apte ſentit ꝙ ĩ mã ẽt odio
ſa ac ſtꝛicta applłone ſcholariũ ↄpꝛebendantur
doctorcs ⁊ ſcholares in diueꝛſis facłiatibꝰ: ut
qꝛ doctor ĩ iure ciuili:ſcholaris ĩ iuẽ canonico
H do. Anto.hoc ultimũ nõ plʒ ĩ mã odioſa qꝛ
ĩ tali mã ſub ſimplici nõ ↄphẽdunt᷑ mixta.alł.
nõ. ĩ:l.ij. de v. obli. In hoc puto attẽdendum
ſtatũ ⁊ qlitatẽ ĩ qꝰ magis incaleſcit ut ſi magiſ
attẽdat doctrie qᷓ; diſciplie ſcholaſtice: tũc ñ ⸗
prebẽdat᷑:als ſecus.ſiẽ dicimꝰ de hermofrodi
ta. nã ẽt ĩ mã penali ⁊æ odioſa iudicat᷑ fm illum
ſtatũ ⁊ illã qiratẽ ĩ q̃ magis iĩcaleſcit nt.l.qrit
.ff. ð ſta.bo. =. iiij. q.iij. S. heꝛmofrodita ſj qꝰ
ad pꝓꝰ Jo. ð lig. æ do. meus tenẽt ĩ mã fauora
bili ẽt appellatõe ſcholariũ doctores nõ cõpre
hẽdi qꝛ hnt ſe doctores ⁊ ſcholares correlatie
vñ ſignificatũ uniꝰ excludit alteꝝ ut ĩ.c.fi.de ĩ
ſti. ⁊ ꝙ nõ·ĩ.c. poſtlaſti ð ↄce.pᷣbẽ.⁊ hoc puto
ueriꝰ æ maxie qꝛ hoc hʒ uſus loquẽdi qui attẽ
dẽdus ẽ ut dixi ſuꝑ gl.i.⁊ fac ẽt iſte tex.ubi in
mã fauorabili ut ĩ ſalutatõe noluit papa ↄpᷣhè
dere doctores appłone ſcholariũ.an ãt aliquo
cãu oↄphẽdat᷑ doctor applłone ſcholariũ. Jo.
ð lig. ꝙ ñ niſi diſponat᷑ circa actũ ĩdiuiduũ:ut

qꝛ ꝓhibet᷑ ſcholaꝛibꝰ auditꝰ.nã ꝑ ↄñs ꝓhibet᷑
doctori lectio ĩ. c.ij.ne clc. uł mo.li.vj.nõ.bñ
hic Sriũ ulłt.n.aꝑte ⁊ bn ꝙ diſpõ circa unũ ex
cõrelatis extẽdit᷑ ad reliquũ.q; ꝓcedit ẽt ĩ mã
penali qñ correlatiua uniformiter ſe hñt.alias
ſecus ad hoc ꝙ nõ. Har.i aut᷑.qui ſemel.C:
qũo ⁊ qñ iudex ⁊ Bal.i.l.nemo.C. ð ſa.ſãc.
ec.⁊ iõ ſi ↄſtitutio ſed ſtatutũ iponit penã uen
dẽdi certã rẽ:illa pena ĩtelligit̃ repetita reſpẽu
emẽtis ꝙ nõ.ad pᷣdẽa.xxxij.q.i.ſi ꝗs uxorẽ ⁊
.l. cũ emptor. ff. ð reſci. nẽ. uel Im Jo. de lig.
põt fo cõpꝛehẽdi doctor qñ ſcribit ſcholaribꝰ
ſub noĩe uniuerſitatis.qꝛ tũc doctores ꝑ ĩterpᷣ
tationẽ ĩtelligũt᷑ cũ ſint ð uniueꝛſitate.hoc dẽm
nõ bñ capio cũ doctores faciãt nniuerſitatẽ ð
ꝑ ſe ut ĩ.c.ex lis de cõſti.⁊ ſcholares ẽt ð ꝑ ſe
ut in. c. qꝛ in cãis de ꝓcur. vñ ⁊ hic ſcribitur
ſcholaribꝰ etiã ſub noĩe uniuerſitatis ut pʒ ibi
uniueꝛſis ⁊c.nõ enĩ dicit ſingłis:⁊ nibilominꝰ
exprimunt docrores. C. 15. etiã ex predictis
ꝙ etiã in mã ſtꝛicta appllłone ſcholariũ ↄpꝛchẽ
dunt᷑ eoꝝ rectores.hoc ſentit aꝑte Jo. an. ſʒ ĩ
Zriuʒ facit gl.ſing.ĩ cle. ut hi qui de cta.⁊ q̃i.
ubi mature dr̃ ꝙ appilłone capłi ð ꝓprio ſigni
ficato nõ uenit caput capli u prelatꝰ.ſũt enim
hic diuerſa ut ps ex diuerſitare titłoꝝ ut.j. de
his ꝗᷓ fi. a prela.⁊ ĩ ti. ð his q fi.a ma.par.ca.
ſz põt dici ↄcordãdo ꝙ appllłone capli non cõ
prehendit᷑ prelatꝰ:qꝛ ille deſinit eſſe canonicuſ
⁊ efficit᷑ caput.ſʒ rectoꝛ ñ ðᷣſinit eſſe ſcholaris.
at. ĩ palł.c.fi.de ſimo.hoc tñ dictũ do.an.cſt
ualde arduũ.tene tmñ ipſum menti pro ĩtellectu
ſtatutoꝝ gñaliter diſponentiũ de ſcholaribus.
n gl. in v. ſeꝛuus. nõ. ex gl. duas cãs q̃re
papa ſeu imꝑator appellat ſe ſeruuʒ.alias cas
uide in ꝓhemio.vj. libri. ¶ Wẽ nõ. ex gl. ꝙ
licite allegatur deciſa.de hoc tñ dic ut dicã.j.
in ꝓhemio.¶ ʒ nõ.tres caſus ĩ quibꝰ poteſt
quis alteri ſtipulari æ obligationcʒ acquirere.
pꝛimus in ſeruo ꝙ ꝓccdit ſᷣm docto. etiam ſi
ſeꝛuus ſit in fuga cõſtiintus ut nõ.in.l.i. F. peꝛ
ſeruum. ff. de acqui. poſ. Quid ãt ð monacho
dic ut nõ.glo.in.c.i.j.de langui.⁊ ꝑ Inno. ĩ
c.cũ oliʒ.j.de priuił.⁊ qð nõ.in.c. abbatem
xviij.q.ij.uide tex.cũ glo. in. c. qᷓto de offi:
or. 2 caſus in papa. põt eni papa obligatio
nem acquirere cuiqʒ eccleſie. idẽ dic de alijs P
latis reſpectu ſuaꝝ adminiſtrationum ut tacirc
ſentit Imno. Mer ch pridẽ ð pac ¶ ʒꝰ i impe
ratore qui põt acquirere cuilʒ ſubiccto ut ĩ in
ribus alł.in glo.⁊ pꝛo intelleciu premitte ꝙ ꝛe
gula iuris ciuilis habet alteri per alterum non
acquiri ut inſti.de inuti.ſtip.in. F. ſi quis alij.
2. F. alteri z. ff. de vV. obli. i.l. ſtipulatio iſta. .
alteri. ⁊ ibi reddit᷑ ratio. hec regula fallit ĩ mul
tis caſibus quos excepit glo.in pꝛealł. .altẽi
de pꝛocu. ꝛegula eſt quod nõ acquirit domino
ſine ceſſione actus niſi in caſibꝰ nõ. in prealł.
.F. alteri ꝑ Bar. uide bo. gl. . c. qᷓq; ð uſuꝛis
li. vi.ĩ Vvbo poſſint acquirere.denũtio uið tex.

a 5

cũ gl.in.l.multũ inter eſt cũ.l.ſe.C. ſi q̃s alte
ul ſibi.ubi hr̃ qualiter dʒ cõcipere vba ꝓcura
tor uel nũcius.⁊ qͥd ſi ꝓcuratoꝛ ſe geſſit ut nũ
eius.ð alijs iudicibꝰ inferioribꝰ uide Inno.ĩ
c.dudũ de ↄuer.ↄiug.in fi.ubi tʒ ꝙ põt alijs
acqᷣrere ut ĩ.l.pe.ff.de mag.ↄue.⁊ hoc intellłe
reſpectu ſubditoꝝ nõ aũt reſpẽu aliorũ niſi in
his ꝗᷓ ſpectãt ad eiꝰ offiꝰ. æ uide ꝙ dixi ĩ.d.c.
dudũ.DOe nõꝛio ẽ dumnũquid poſſit alt̃i ſtiplła
ri Inn j. d.c.dudũ exigit qᷓtuor:q; ĩ iudiꝰ.⁊ ĩ
his ĩ quibꝰ ꝓcedit iudex ex offiꝰ.? ꝙ hoc faci
at auctoritate iudicis ⁊ ĩ defectũ eiꝰ cui acqui
rit᷑ obligatio.⁊ ſic ſentit ꝙ eỹ uim ĩ obligatiõi
bus ↄuẽtionalibꝰnõ poſſit nõrius alt᷑i acquiꝛẽ
ſz glo. ĩ. d. c. ꝙᷓ; ꝑ illuʒ tex.⁊ ꝑ tex.i.l.ij.ff. rẽ
pu.ſal.fo.tʒ ꝙ põt altẽi acquirẽ auctoritate iu
dicis alłs nõ.ſʒ gl.iĩ pᷣalł..altẽi ſimpłr tʒ nota
riũ poſſe altẽi acquirẽ ẽt ſiñ ceſſiõe.⁊ illã opy.
ſequit᷑ Har.iĩ pᷣalł.il.ij.ubi idẽ tʒ ĩ officiali.ad
hoc.l.nõ abłr.ff.de adop.ubi ꝑ guil.de cu.⁊.l.
.i. F. exigit.ff.de ma.ↄue.⁊.l. gayus de uſur̃.
.ff. fac ẽt aut᷑.ut ſine ꝓhi.ma.de.⁊c.pꝰ pᷣn. cũ
mltis ſilibꝰ.⁊æ hec opi.ur᷑ cõis.⁊ ſic ẽt interpᷣta
tur ↄſuetudo.nã quotidie nõriꝰ ſtipulat᷑ alti ẽt
pñti fᷣm opi. Inno.⁊ gl.ĩ pᷣall. c. qqᷓ; põt ꝓce
dere ſᷣm do. Anto.i iudicijsuel qn cautio eſt
approbãda uel moderãda ꝑ iudicẽ. tũc.n. nõ
rius nõ dʒ alt᷑i ſtipulari:qꝛ tũc nõ ꝑtinʒ ad ipᷣʒ
declarare cautionẽ uel ipᷣaʒ moderare.⁊ ſic pt
ꝓcedẽ tex.ĩ pᷣalł.c.qᷓqᷓ;. ⁊ ex hoc hẽs ĩtellectuʒ
ad illud.c.ut reſpectu notarij exigat᷑ ibi aucto
ritas iudicis nõ ꝙ nõrius nõ põt altẽi ſtipulãi

ſiͦ qꝛ iudex dʒ priꝰ cautionẽ appꝛobare¶ MHe
arbitro nũquid poſſit acquirẽ ꝑtibꝰ.uide gl.ĩ
c.dilecti de arbi.iĩ.l.litigatores ⁊.l.pe.ff.e.ꝑ
ſpe.i ti.de arbi..fi.v.ðqͥd ſi ſtipulatus.⁊ cõis⸗
ↄcluſio ẽ ꝙ nõ acqrit ſine ceſſiõe.¶¶ De pre
ſbitero ꝑochiali tenẽt legiſte ĩ. l.i.ff.de iuſti.=
iu.ꝙ poſſit acquirẽ alt᷑i ĩ his qᷓ ꝑtinẽt ad offiꝰ
ſuũ.⁊ ſic põt reciꝑc obligatiõeʒ de uſuris reſti
tuẽdis.ẽc.n.ꝑſona pubꝰ.i.di.ius pubꝰ.⁊= ex qꝰ
ↄcedit᷑ p̃as abſoluẽdi ↄcedi vr̃ ptas ꝛecipien
di obligationẽ.⁊ pro hoc vr̃ tex.ĩ pᷣalł.c. qqᷓ
⁊ dicit ſing.do.an.illũ tex.nõ ĩtelligẽdũ ſpẽałꝛ
ĩ uſuris:ſʒ gñaliter ĩ oĩbus ſpectãtibꝰ ad offiꝰ
ſacerdotis.ꝙ nõ.hoc etiaʒ reꝑio ſenſiſſe. Col
lecta.hic qui tʒ ſacerdotẽ poſſe acquirẽ alt̃i ut
ſuꝰ ꝑochianꝰ nõ agat actõe iniuriaꝝ ↄ illum a
quo iniuriã paſſus ẽ:ẽt ſi hãc ꝓmiſſiõeʒ ĩ egri
tudine faciat ⁊ poſtea ↄualeſcat ⁊ hoc ſiue ob
ligatio ſiue ꝓmiſſio fuẽit facta pnñte uel abnte
ꝙ nõ.pᷣdicta rła ꝙ alt᷑i ꝑ alteꝝ nõ acquiꝛit᷑ ⁊cẽ̃.
idubie ꝓcedit de iux ciuili ut ĩ pᷣal.iuribꝰ/Sʒ
dubitãduʒ ẽ qͥd de iure canonico gl.i.c.quot᷑.
cordis oclus.i.q.vij. vr ſentire ſecus eſſe de
iuẽ canonico.vñ ſi ꝓmitto tibi ꝙ dabo ticio.
c.vr̃ ꝙ ticiꝰ poſſit agẽ j me maxie ſi ĩteruẽit
iuꝛamẽtuʒ fʒ illã gl. ⁊ illa gl.ẽ muliũ nõ.⁊ quo
tidie alł. Do. an. hic diẽ ꝙ ſi nõ ĩteruenit iura
mẽtuʒ nõ põt agi uia ordiaria.ar.pᷣalł.c.qꝙᷓ.

¶ Mrobeminm

qꝛ obligatio nõ habuit initiũ ĩ pſonã cui erat
acquirẽda ſicut hẽe dʒ ut.l.qᷣcunqʒ. ff.de ac.=
ob. ſʒ ꝑ uiã denũtiatiõis euãgelice poterit agi
fm eũ.ſʒ ſi iteruenit iuramẽtuʒ tũc poterit agi
uia ordmaria:qꝛ iuramẽ nʒ pᷣncipałr dirigit᷑ ĩ
dñm qui ubiqʒ ẽ pnñs.hoc dictũ anto.nõ puto
idiſtinctc ꝓcedẽ:qꝛ credo ꝙ ſi non interuenit

iuramẽtuʒ nullo mõ põt agi. ſecus ſi interuẽit
iuramentũ¶ Rõ huius ſecũdĩ ẽ ꝙ iuramentũ

ſubſiſtit de ꝑſe nec regulat᷑ a facto ipᷣm recipiẽ

tis.vñ ⁊ ſi recipiẽs turpiter recipiat ex quo t̃
iuras turpit᷑ nõ pᷣſtat iuramẽtuʒ obligat ut eſt
tex.ĩ.c.debitores iuncto.c.i.de iure iu.multo
g fortius ĩ caſu nẽo.ubi nulla nerſat᷑ turpitu
do ex ꝑte ꝛceipiẽtis nec ex ꝑte pᷣſtan is:⁊ ĩ hoc
caſu qn interuenit iuramentũ põt ſaluari glo.
illiꝰ. c. quotiẽs:ſʒ qñ ĩteruenit ſimplex ꝓmiſſio.
tũc nihil puto actũ:qꝛ ſtipulatio nõ hʒ ſubſiſtẽ
de ꝑſe.ſʒ cauſat᷑ cex facto ꝑtiuʒ ut ĩ iuribꝰ ſuꝑiꝰ
all. facit pᷣał.c. debitores.ubi turpit᷑ recipiens
ſimplicẽ ꝓmiſſionẽ nihil agit. Idẽ ſi ſya nõ in

tereſt:ut qꝛ nult acquirẽ tertio nam ròla iuris

ciuilis hoc hʒ:nec reꝑimꝰ ab hoc iure deuiatũ
ꝑ canonẽ gꝰ ſtandũ eſt diſpõi legali:ut ĩ.c.i. ðᷣ
no.ope.nũci.nã tantũ reſpectu nudi pacti de
uiat canon a lege fᷣm cõcʒ ſnĩaʒ ut ĩ.c.i.ð pac.
⁊ hoc iõ:qꝛ ĩ pacto etiã nudo adeſt ↄſẽſus nã
lis qui orit᷑ ex ↄſenſu.vñ ð iure canonico agit
ꝓpter illã obligationẽ nãlem.ſʒ qñ aliꝰ recipit
ꝓmiſſionẽ tunc nulla ẽ obligatio nec nãlis nec
ciuilis nõ ciuilis ut de ſe pʒ ex iuribꝰ pᷣale.nõ
nũlis:qꝛ obligatio nõ põt acquiri abnti.ſʒ oʒ
ꝙ fundet᷑ in ꝑſonã illius cui acquirit᷑ niſi ſit de
ꝑſonis excepiuatis ut ĩ preał.l.quicũqʒ nã ab
ſenti nil acquirit᷑.ut.l.abſenti.ff. de do.⁊ ĩ.l.q
abñnti. ff. de acqui. poſ. ⁊ ĩ.c.ſi tibi abnti de pꝛe
bẽ. li. Vj. ⁊ iõ vr ꝙ iſte põt rerꝛocedẽ ſine pec
cato:qꝛ ſine alteriꝰ pᷣiudicio põt qs mutar̃ uo
luntatẽ ſuã ut ĩ regła mutãe.⁊ ĩ regłla ꝙ ſemel
li.vj.hic.n.nõ tractat᷑ de piudicio abntis cum
ſibi nulla obligatio fuiſſet qᷓſita. als diceremus
ꝙ nũꝙᷓ poſſʒ qs mutare uolũtatẽ ſuã ut patʒ ĩ
cle.i.ð renũ.⁊ ĩ.c.fi.ð ꝓcu.li.vj.⁊ ĩ.c.cũ mar
the de cele.miſſ.ubi pʒ ꝙ ſi reiq̃ decẽ ticio in
teſtõ poſſuʒ mutaꝛe uoluntatẽ.æ hec ꝓcedunt
qn ꝓmiſſi abſenti nõ intuitu dei. Mon ob.c.
iuramẽti.xxij.q.v.nã deus nõ facit dr̃aʒ inteꝛ

*iuramentũ ⁊ ſimplicem loquelã quãdo ſimplex

loquela ↄtinet perfidiam ſeu mendaciuʒ ut qꝛ
uenit ad decipiendum ⁊ ad fallenduʒ:⁊ ſic pro
prie loquitur ille tex.ſecus autem.ubi iſta ceſ
ſant:quia tune ſimplex loquela non obligat ex
quo nõ affuit ꝑſona cui acquireret᷑ obligatio.
ſed ſi intuitu dei ꝓmiſi tibi ꝙ darẽ puelle ma
ꝛitande abſenti.c.tunc bñ obligoꝛ: qꝛ ꝓmiſſio
eſt facta deo qui ubiqʒ pñs eſt. ⁊ ſic ꝓcedit.c.
iurameti.⁊ hoc nõ.pro ĩtellectu multoꝝ iuriũ
n gl. i vſi. Bononie. ibi ⁊ ira nõ ĩ caſtriſ
nõ.ex glo.ꝙ appellatõe bononiẽſiũ ſeu como
rantiũ ĩ bononia nõ ↄprehendunt᷑ comitatiui.

king unfi
dnse e
Avent „ ⸗ AU

. itt ſembl e vd/

.

nuus huͤic oscduſtei
lio wend
Gtſtninit honinih G ⸗
iiyeggliͤs ſo ANncih bun
n;g, conlimmini dib
qnirintru ttme nr md
õ
tctg iCA giirt bi go denr
il gceſetis es ibclios
ſos yatci ecolige n gectin lrs i
gut ntones peclit na pidine en
Ctein mnor⸗t gcedt er ameifeen a ni
Nſponisperenn vi pore bic fenone dianr
Möpomisus db MMolcinn pnn dt ad
Nlun i gidiscnst Anirocluns nn
6Ad uöheni anücfimimmg unor d.
ciſ neluis ie olige ais chen te d
autnſinnulzi hnck u
opacſfcus ns ryp n . -
. vCt. el

L e
ihlimdarſiß mtt R

lac ſce.
Emtei Jno neiirt

N mun poſſnn de Ng

3eraino kegis Ad⸗

notiſe g. .
munmnbine utcrien örg

, U
nitft iin

ſireciniz actof,
cipies iurd⸗ toipen recn i
rpit na 2,, biter recig die
Dit no Pſlar inr⸗ ccipigte

ebitong lunco e dignnr

lcaſi nio dbim ceine n m

8

runans ð e ſi mpin
eni⸗ s. j
tuguirmmipu ſumn
to acti nplex prniſſio
öh

roſenſ. yni ö iure canomico ggif
lisatone naem. qñ alorerpyt
nc nulla ẽ obligatio ner nalis nec
lis u le ſepycr iunib pale no
atio no pot gcquiri abnti 6 o)
Moni ilius ci aequinik niſ ſit ge
nanis ut i preal.l. auiciqz ni ab
rik. ut.l. abſenti. f. de do. ..
qui poſ. 1i.c. ſüuibi gonni de pꝛe
ꝗ iſte pot renocegẽ ſine pet
Alten? pindicio pot qs nunnf vo
i regla murie.? i regla ſanel
tractai de piudicio obitis cum
anio fuiſſet ſita. as dicerenns
is mutare nolitate ſui ur patzi
i.c fl.ð pen. . . i. cü mar
G.udipz ſreiq dece ticio in
nutme voluntae.? hec pcedunt
ſemino immin dei. Vonob..
.q. V. ni Sens no iaen diaz ine
ſimplicen loqueli auddo fwch
r perfidiann ſeu cn ee
viendumn ?ad glencmer ſe
lie e ſrge uehint blaarer
e ſunpier loquela non ob⸗

amnireret oblottio.
cqvirerel o⸗
tona cui ch ie pvcle ma
gmn ge niſio

z cl.? ſc ce ſeec,

—

¶ De ſi. i. 2 fi. ca

Cõtrariũ ſentit glo.ĩ.c. rodulfus ð reſcrip.et ĩ
.c.i.de uſuris li.vi. Har.iĩ.l.i.ff.ad municip.
2? illud ucrius regułꝛ. æ dic ut plene dicã ĩ.d.c.
rodulfus:fallit qaliqᷓ qᷓtitas adijcit᷑ ꝓportio
nabih ciuitat ſibꝰ:ut hic ubi fit mẽtio de ſcho
laꝛibꝰ. nã ſcholares ñ morãt ĩ caſtris cũ in eis
nõ ſit nec eẽ poſſit ſtudiũ gñale niſi ĩ urbibꝰ re
gijs ut ĩ ꝓhe. ffoꝝ z. C. de ꝓfeſ. q ĩ urb. ↄſtã.
li. xij. ⁊ ſicẽ ptᷣ ſaluãi hec gl.quã ſic ĩtellectã nõ.

¶ Res pacificus. o hoͤr dor

finalẽ intẽtuʒ iuris gñal.ſo narrationẽ ĩ q̃ oſtẽ
dit intẽtũ finalẽ hꝰ opilarõis ſeu iuꝛis ꝑticulãiſ
ibi ſane. ʒ ↄcludit ibi nolẽtes. Mria ſubdiui
dit᷑:qꝛ pꝰ põit finẽ uiatõis.i.hoĩs ad quẽ a ðo
diſpoſitꝰ ẽ. fo cãʒ deuiatiõis ab hoc fine ibi ſi
effꝛenata.ʒ ut ad debitũ finẽ uiatõ deducat᷑ cõ
cludit legẽ neceſſariã ⁊ ondit tres vᷣturcs ac ꝓ
prietates legis:ibi iõqʒ lex ꝓdit᷑ fa ꝑs ſubdi
uidit᷑ qͥa pꝰ ponit euẽtu ciꝛca ↄſtões eccliaſticaſ
coꝛꝛectõi.ubmittẽdas:⁊ ponit mãʒ ⁊ cãʒ iĩpulli
nã hꝰ opilatõis.ſo ↄcludit cãʒ finalem ibi ad
cãm.ʒꝰ cãʒ coadiunatiuã ibi ꝑ dilectũ.qꝛto fõ
malẽ ibi reſecatis.⁊ hec diuiſio ſufficit ꝓ ſũma
rio.¶ Mõ.pꝰ q̃is dʒ eẽ rex dʒ.n. e&ẽ pacificꝰ
qui.n.n uult pacẽ nõ ẽ heres xpi.in teſtamẽto
ſuo prĩcipałꝛ reliqt pacẽ:dũ dixit pacẽ meã do
uobis ⁊c̃.de q ĩ.c.ad aplice:⁊ ibi ꝑ glo.de re
iudi.li.vi.Et nõ.qꝙ dʒ eſſe talis q̃es ſubditos
ſuos apperit eẽ.itẽ collige uñ ꝓcedũt lites iuꝛ
gia ⁊ ↄtẽtiones.ꝓcedũt.n.a cupiditate ꝗ é ra
dix oĩuʒ maloꝝ:⁊ ꝓcedit ex carne ifecta ex mã
originalis peccati.un ꝓpter hãc ĩfectionẽ dicit
canõ ꝙ omnis etas ab adoleſcẽtia ꝓna eſt ad
malum.xij.q.i.oĩs etas:⁊ alibi procliuus ẽ cuꝛ
ſus ad uoluptatẽ. et nã eſt imitatrix uitioxꝝ. xx.
q.iij.ꝓcliuis.itẽ collige qualis debeat eẽ hõ
ſi nõ uult ſubijci exeꝛcitio legis.dʒ.n.eſſe pudi
cus pacificus et modeſtus.lex.n.nõ eſſet neceſ
ſaria ſi homines rõe regerent᷑.nã ꝑ legẽ nemo
cõpellitur bene facẽ:ſʒ malefacẽ ꝓhibet᷑.xxiij.
q.v.ad fidẽ. unde dicit Inno. in.c.paſtorał
de offi.or. ꝙ hoĩes in tantum poſſent ꝛõe ꝛegi
ꝙ nõ ſubijccrẽtur legi.i.exercitio legis.ad hꝰ
c.de ↄſtãtinopolitana.xxij.di:⁊ ꝑ hoc ðᷣclara
tur illud. que ſpũ dei aguntur non ſunt ſub le
ge de regula.c.licet.nã nõ ſunt ſub exercitio le
gis ex qꝰ ducũt᷑ lege puata.⁊æ uide bo.tex.ð le
ge pᷣuata ⁊ publica.xix.q.i.due ſt leges.nõ ibi
quotidie ⁊c̃. ꝙ illud dr̃ quotidie fieꝛi:qð fit ali
q interuallo ĩterpoſito.nã non quotidie lites
gñant᷑.⁊ facit ad teſteſ ut.j diciNe nõ fin
⁊ intẽtuʒ legis.intẽdit.n.reprimere cupiditatẽ
⁊ ↄcupiſcẽtiã ⁊ ipaʒ reducere ad limires rõis.
itẽ collige qdᷣdã fedus cẽ inter hoĩes ſeu quan
dã obligationẽ nãlẽ ex caritate procedentem q̃
tenetur quis alteri facer̃ q;ð ſibi uult fieri.i.di.
humanũ genus ¶ Itẽ nõ tꝛes vᷣrutes ? ꝓpꝛie
tates legis ut ĩ tex.ibi ut hõeſte uiuat ⁊c̃.⁊ ſic
ſcia iuris docet mores:iõ dicimꝰ ꝙ ſupponit

ſcientie mora i ut dixi in gl. i. nõ quid pꝛoprie
ſignificet appetitus ſeu cõcupiſcẽtia naʒ ſignifi
cat uolũtatẽ qua appetitꝰ æ ↄcupiſcetia regunt᷑
in malũ ? ꝓcedunt ex aĩa ſenſitiua ꝛõc nõ ꝛegn
lata.volũtas ñ pt᷑ eẽ niſi ad bonũ. ¶ In v. ſa
ne nõ ſilitudinẽ cẽ reprobarã.nõ.n. ſuꝑuacu
is utẽdũ.l.i.C. de no. C. ↄpo.⁊ ĩ.c.ſiẽ 8 ꝓba.
tẽ collige quiqʒ coꝛꝛectõe digna ut nimia
ſilitudo orletas ꝓlixitas ſuꝑfluitas etdiſperſa
locatio ſeu ſituatio.oĩa.n.iſta inducũt cõfuſio
ermne vicas eẽ autẽticas ⁊ ð tex.nã
papa mãdat hic hac ↄpilatõe uti.⁊ vice ſunt ĩ
hac ↄpilatione.gꝰ ꝑs opilatõis.qð clarius ꝓ
bat᷑ ĩ ꝓhẽio.vi. ubi gl.ſing. dicit ꝙ ex eo ꝙ ſt᷑
ð tex. ſcꝛiptor qᷓ ꝓmiſit ſcribẽ libꝛũ ſeu tex. te
net᷑ ſcribẽ rubricas.⁊ an licita ſit argumẽtatio
a ꝛubꝛo dicã.j. Itẽ collige ꝙ ĩ gñali mãdato n
tranſit ptas legis ↄdẽd is nõbilibꝰ expe
ditis.pꝰ iſte tex.in eo ꝙ ifeꝛt quotidie fieri qdᷣ
fit ĩteꝛuallo ĩterpoſito ĩducit ad ↄcordiã teſtiũ
qui qnt quẽ quotidie poſſediſſe uł quotidie ꝛe
ſediſſe ĩ eccłia:nõ tñ uitiat᷑ ſi aliq iteruallo nõ
poſſedit uel nõ reſedit.idẽ diẽ gi. ð dicrionce ſẽ
per in.l.i.ff. ſo.ma.Cõclude gᷣ ꝙ iſte dicrões
⁊ ſiles debẽt ciuiliseꝛ ĩtelli.⁊æ ð dictõe ſine inteꝛ
miſſione.uide tex.cũ gl.in.c.ſacra ſancta.xxij.
di.itẽ ꝙ nũqꝙᷓ; pᷣteꝛit dies.uið tex.ĩ.c.tenẽ.xxxi
di. DOe dictõe nũqᷓ; nide tex. v.di nũqᷓ itẽ pro
teſtibus dicẽnbꝰ ꝙ oĩ ip̃e cẽ. uide ð ↄle.di.iiij
oĩ tepore.⁊ idẽ dic ðᷣ alijs dictõibꝰ.⁊ ðᷣ dictio
ne iugiter ĩdeſinẽter aſſidue ⁊ ſiſibus ad boc ðᷣ
ſe.di.ij.ꝛuera. Eo qrit᷑ v.ſane:nũqᷣd lex po
ſitiua debeat obſeruari ĩ foro oↄſcĩe:qꝛ iſte tex.
in fine mãdat hãc ↄpilatõcʒ obſeruãdã in iudi
cio ⁊ i choł.ðᷣ hꝰ ꝑ Jo. cal.? Jo. an. pꝰ bea.
Tho.i.c.qᷓᷓ. ð uſuris li.vi.ꝑ fre de ſe.cõſi.
xxi.ꝑ Inno. i. c. qꝛ pleriq; de ĩmu.ecl.⁊ de ho
mi. ſiẽ dignũ. Et cõis cõcluſio uẽ ꝙ aur lex po
ſitiua diſtiguit ĩrer foꝝ pẽitẽtiale ⁊ iudicialc:et
tẽ ñ obſeruat᷑ ĩ foꝛo pniali.⁊ hꝰ legis auctõita
tes ut ĩi.c.tuta.⁊ qdð ibi nõ.ð ſpõ.aut nõ diſtin
guit:⁊ tẽ ex qꝰ ẽ ↄdita ab eo qᷣ hʒ ptatẽ:⁊ ñ cõ
tinet in ſe peccatum ẽ obſeꝛuãda ĩ foro pñtiali
⁊ ex hoc hẽs nũqᷣd ſit licitũ fraudare gabellas
⁊ n ſoluẽ pedagia.nã certe ſi ſtatutũ ẽ licitũ tẽ
tenet᷑ et ĩ foꝛo ↄſciẽtie.ſecꝰ ſi illicitũ.uide ẽt ad
predicta gl.ſing.ĩ.c.fenitatis.xx j.q.ij q̃ młtũ
fac̃ hãc gñalẽ rheoricã doc. dicit tñ illa glo.
ſing. ꝙ i foro ↄſcie nõ tenetur quis ſoluere pe
nã.uñ ſi ↄmiſit furtũ occultũ uł manikfeſtũ: ʒ ĩ
foro iudiciali teneat᷑ ſoluẽ penã dupli uel qdꝛu
pli. tamen in foro ↄſcientie nõ tenetur quis ſol
nere: ſed ſufficit ꝛeſtitutio et eſt glo. ualde ſing.
et facit ad omnes penas legibus ſtarutas.facit
etiam quod nõ. Inno. in pꝛealle. c. ſicut dignũ
2 ſic non uidetuꝛ ꝙ reſpectu penaꝛum debeat
lex poſitiua ſeruari in foro conſcientie æ uide
tur qð nõ. Jo. an. in prealł.c. ᷓqᷓ. an aũt ↄſtõ
ſeu lex poſitina liget peccatum oĩo occultum.
dic ꝙ ſic:ut ẽ gl.ſing.ĩ clc.i.de herc.ubi nide.

¶ De ſo. ri. ⁊ fl. ca

OQueꝛo an ſit licitũ allegaꝛe legẽ deciſam ſen ꝛc
ſecatã. uide ꝙ nõ.ꝑ tex. ibi ꝛeſecatis ⁊c̃.doct:
rndent ꝙ aut lex fuit ðciſa ſeu reſecata: qꝛ Zia
iuri æ tunc n ẽ licitum illã allegare:imo icurrit
penã falſi. de quo ĩ. c. i. j.ð ↄſti. ubi tãgã. Aut
fuit reſecata:qa ſuꝑflua aut nimis ꝓlixa:et tũc
ad declaꝛationẽ legis nõ ꝛeſecate põt allegaꝛi ?
ita quotidie allegamꝰ deciſam decretaliũ. ⁊ ſic

allegas gl. . in ſalutatõe in v. ſeruus ¶ VYltio

querit nũqᷣd be ↄſtões hꝰ cõpilatõis debeant
allegaꝛi ꝓponẽdo vᷣbum extꝛa. pc.? Ab. ꝙ ſic
qꝛ ſunt ex nolumẽ decꝛetoꝝ.do. Caꝛ. dic ꝙ cũ
hꝰ uolumẽ hodie ſit certũ et approbatũ n expe
dit allegare ↄſtõnes ꝑ v. cxtra.ſicut oli ficbat.
2 hoc puto uerius:qꝛ ſuꝑfluis nõ eſt utendum
nã ꝑ allegatões ſatis agnoſcit̃ ꝙ allcgat cõſtõ

poſita eỹ nolumẽ decretoꝝ. qꝛ alius eſt modus

ꝓcedẽdi in hoc uoluĩe:⁊ aliꝰ ĩ decreris. ¶ In
glo. in v. diſpoſuit. opponit ꝓ declaratõe glo.
nã ſi dens diſpoſuit ſibi ſubditos fore bonos
ge n pñt peccaꝛe cũ di diſpõ falli ñ poſſit. So.
metu. prij gl. exponit nõ neceſſitãdo:ſʒ ꝑ ꝓui
dẽtiã ⁊ predeſtiatõeʒ.⁊ ur p gl. ſumẽ iſta duo
ſ. ꝓuidẽtiã et pdeſtinatione; ꝓmiſcue. drũñt tñ
qꝛ pdeſtinatio ẽ preparatis gre ⁊ pᷣdeſtinatꝰ nł
lo mõ dãnaꝛi põt. un predeſtinatio ẽ ad bonuz
pſciẽtia ad malũ.nõ tñ ĩtelligas ꝙ pᷣdeſtinatio
kpreſciẽtia neceſſitat ad bonũ uel ad malũ:ſed
qꝛ deus ſciebat aliquos eſſe caſuros.iõ illos ñ
predeſtiauit. alios vo quos ſciebat ad boͤhũ ꝛc
uerſuros predeſtinauit. ⁊ dic ſubtiliter ut hꝛ ð
utroqʒ.xxiij.q.iiij.uaſis ire cũ. .. ſe. ſy hic ſũũ
ĩ glo.predeſtinatio large:q; oẽs homĩes largo
mõ predeſtinati ſt.i.creati ĩ bõitate ⁊ promiſſi
ad bonum: ſ abutẽdo libẽo arbitrio comittũt
mal la mõ põt ſolui prium exponendo ſub
ditos.ſ.pdeſtinatos ut exponit glo. ſequẽs:ſed
bec expõ nimis reſtrigit lr̃aʒ qᷓ ũ loqui ð oĩbꝰ
hoĩbus.¶ In gl. i v. pudicus iĩ fi. oppo.ↄtra
tex. nã pudicitia ẽ vt pticularis. dr̃.n. a pudo
re ĩ quo ẽ uerecundia. un ↄſiſtit circa eað qᷣbꝰ
nerecũdamur ut ð diſpõ. ĩpub. c.puberes:⁊ thñ
tex. ꝑ hec vᷣba ur̃ inuere ꝙ dens creauit hoĩes
unkꝛ bonos. So. gl. forte mein Zrij expõit pu
dicos.i. caſtos: qꝛ caſtitas ẽ gñalior vtꝰ qᷓ; pu
dicitia. nã ꝓpriuʒ caſtitatis ẽ reprimere ↄcupi
ſcẽtiã ex qua oriunt᷑ oĩa mala.de cõſti. nã cõcu
piſcẽtiã. ⁊ de hac caſtitate ſic gñałꝛ ſumpta ĩ.c.
ſi. n. de peni. di.ij. loqtur tex. qui dicit ꝙ nemo
gliari põt ſe caſtũ hr̃e cor ſic ẽt põt itelligi tex.
ĩ auẽ.de leno.S. ſancimꝰ. alł.i glo. nã hec caſti
tas ſola poſſibilis ẽ deo aĩas pntarc.ille tamen
tex. nõ loqᷣtur de caſtitate gñalꝛ ſumpta: ſʒ pro
ut ẽ uirtus ꝑticularis ꝓut ẽ abſtinẽtia a comix
tiõce uenerea. ⁊ y ille tex. ſic alleget cõir ꝑ gl. ꝙ
caſtitas ſola ẽ ⁊c. tñ nõ ſic loquit᷑:ſʒ dicit ꝙ ca
ſtitas ẽ poſſibilis deo aĩas pñj tare. nõ tñ intelli
gas ꝙ ſola caſtitas ſine alijs vtutibꝰ h poſſit
ſed dicit de caſtitate ꝑꝑ oↄnexionẽ vᷣtutũ.nemo
n. pt hẽe unã uirtutẽ ĩ actu q minꝰ hẽat alias

xxxij. q.i. cũ renũciat bñ uex ẽ ꝙᷓ unuʒ opus

Htutis bẽ ſine alijs vtutibꝰ nihil ꝓdeſt: ut ĩ.c.

defleat. j. de re.iuris.ſed uirturẽ uerã hbꝛe non
põt ſine alijs.uide bo.tex.cũ nõ. gl. i. c. niſi. F.
porro de renũ.de quo ẽt ꝑ beatũ Tho. fa. fe.

.gq. cli. ibi ẽt dicit ꝙ prie pudicitia ↄſiſtit ciꝛ

ca extriſeca ⁊ circa ſigna uenereoꝝ:ut ſt aſpec
tus ipudici ? oſcła ¶ Caſtitas vo ſtricte ſũpta
cõcernit ipaʒ lcõmixtioẽ ueneꝛeã. uñ pudicitia
nõ ẽ ꝓprie uirtus ſeꝑata a caſtitate:ſʒ reſpicit

quãdam circũſtãtiaʒ caſtitatis ad pᷣdicta.xxxij.

q. v.c. nec ſolo.⁊.c.q uiderit.¶ In gl.i V. ꝑ
dilectũ qðᷣ quidẽ ſeruat᷑ ĩ pnti copilatõe. ſed 3
ho fac qꝛ decre. greg.ix. auctoris hꝰ opilatõis
n ſolũ ponunt᷑ ĩ fi. uolumĩs:ſʒ et in medio ut pʒ
i. c. G. ppetuus de fi. inſtru. i. c. mulieri.j.de
iureiu. So. itellige q; ſeruatur iſte ordo pori
ratis ⁊ poſtẽitatis reſpcẽu tituloꝝ n reſpẽu uolu
mis. et ita ẽt dicit gl.ĩ.l.i.C. ð no. codi.cõpo.
uñ in eo. ti. decre.qᷓ pꝰ emanauit pꝰ põit̃ ⁊ bꝰ
reſpectu diuerſoꝝ auctoꝝ nõ reſt pegeu eiuſdem
qꝛ ſepe decre. poſtea edita pꝰ ponit ex quo nõ
denotat᷑ diuerſiras ĩ auctore.⁊ uide bo.glo.in
c.adhoc ð offi. archi. ⁊ ĩ eo ꝙ attẽdit᷑ oꝛdo in
rubrica elicit᷑ argumẽtũ ꝙ licita ẽ argumẽtatõ
a rubro de quo ꝑ glo.ĩ.c.cũ dilecta..ð cõfiꝛ.
uti ul iuti. i. c. cũ monaſteꝛiuʒ ð clec. ĩ. l.i. C. ne
fideiuſ.do.den.⁊ ĩ.l.i.C.etiã ob chyro.pecu.
pig. deti. poſ. ⁊ ĩ auc. ad hec. C. ð uſuris ĩ. c.i.
et. c.ſi ſuꝑ ð offi.dele.li.vi.⁊ in.c.tibi qᷣ de re
ſcrip.li.vVi.cũ ſi.uide peꝛ ſpe.iĩ ti. ð diſpu.⁊ allt
ad fi.⁊ ibi ꝑ Jo. an.ĩ addi. ¶ Et ↄcluſio ẽ ꝙ
aut qꝛitur de xicis decꝛetoꝝ:et in illis ñ eſt lici
ia argumẽtatio: qꝛ nõ ſi gutẽtice. tũ qꝛ n fuer̃t
edite a magiſtro Gratiano ſʒ a quodã alio:tũ
qꝛ alique reꝑiunt᷑ falſe et corrupte ut diẽ gl. in
c. chãte.iij.q.ix.quã nõ.⁊ hꝰ excepta prĩa xica
q ẽ auctẽtica ſ ſpe.? Jo. an. ibið ſʒ nõ uideo.
uñ ſumãt hãc auctoritatẽ:qꝛ nõ appʒ ꝙ ẽt ipᷣm
uolumẽ ðᷣcreti fuerit approbatũ ut nõ. Jo. an.
i. c. ij. de reſcrip.et pʒ ẽt ex inſpectõe ipiꝰ ðcre
ti. ubi nec in prin.nec ĩ fi.dr̃ ꝙ; fuẽit approba
tũ. Itẽ xica pꝛima ðcꝛeti nõ loqᷣtuꝛ diſpoſitiue
ſz tãtũ fuit poſita ad ðclarationẽ libri. fateõ bñ
qꝛ illa vica declarat finalẽ intentionẽ illiꝰ cõpi
lationis. uñ potiꝰ dʒ dici uera ꝙ; autẽtica De
ꝝicis vo ðᷣeretaliũ ⁊ legũ dicẽdũ ꝙ; aut ↄſe onãt
nigro ⁊ pñt allegaꝛi ut nigrũ.⁊ iõ quotidie al
legamꝰ ut ĩ rubro et nigro.j.ut eccl.bñ 7. E.
ut nemo inuitꝰ agẽ ↄpel. z. C. ne quis ĩ ſua cã
ius ſibi dicat.? hꝰ vʒ qũ oꝛo c ꝑfca ut ĩ pᷣdẽis
⁊ ſilibus.ſecus ſi eſt imperfecta or̃o fʒ Jo. an:
ut ĩ ica. ð offi. ðle. pʒ.⁊ ð reſcrip.ſʒ dic ꝙ tũc
nõ põt allegari diſpoſitiue:ſj bñ ad aliũ effẽuʒ
pnt allegari.⁊ licita eſt argumẽtatio ut.. dicã.
Si uero rubruʒ ↄtradicit nigro tũc ſtat nigꝛo

qꝛ rubrũ uenit ad declaꝛationẽ nigri.ſi ueꝛo la

rius loqt᷑ rubrũ qᷓ; nigrũ tunc unũ ſupplet per
ꝛeliquũ ⁊ ecõueꝛſo ut nõ. Outꝛi.iĩ palł.auẽ.ad
hec. Idẽ dic ſi rubrũ loquit᷑ clariꝰ ⁊ ſpaliuſ ꝙ;

Aiffnan ge unmit n Miuie d
pͦgocttqnbescioenlsanmur in da
lnqf tamgiüin hifi r dini
lrlicoplrog tn obſanangi. Anc ago
leoemlin ba plaide ho iſene nideni ſe
Neatic̃ ſopfe ariqy dc. aſic no chei
mid'aiari erlis dognem ihonn ſi
ned ſpondn Ge (arins g m gueni
Ecĩnginnbgenſis Me hic lron
hjinlistehni on cuſhnis um in
rüniinnabatne⸗
— H caſftlrue
Ge no l heins'nnſno
68 chatonkig bai ünni
Awreincintbiscdits öpihte
dhnred müͤg oli ecindq; di.
Lenbcin 8 cligi gr d'rr ün
Nrrlincſcis dndrii

lgePui hi cecingt
. I. ad. i. e ſae bir nig
äufgenn teni n

nenon Actoy no reſpecm eiuſdem
decre poſten citap' ponit ex quo no
. diuerſimnsidncte ride bo. glo. in
off archii ed gameii odo in
eliat arguma lici argumetato
de quo . glo..c. ci gileem j.ð cſi.
lel.l.cu monaſteninz clec. ,. i Cne

.den. ? i..i. C. eni ob cbfro.pu.

poſ. x ĩ aẽ ad hec. C. ð uſurisi. c. .
d d off. dele. l. vi. in. c nbi q dere
l. ci ſi.ide per ſpe. ti. 5 giſpu.? altt
i Jo. an.i addi. ¶ Er ocluſio ẽ
rde xicis decꝛerox:ct in ilis n eſt lici
ſaatio: qꝛ no ſt autence. ti qꝛ i fneit
ngiſtro Gratiano ſz a quociz alio:ti
etepiunt falſe ea corrupte ur die gl in
ii q. ir. and n.h ereptn prin vicn
enca ſpe.? Jo an bio hnoͤnideo.
thac auctoritate:qꝛ no app ect ipm
creti fuerit approbatu nt n. H
reſcrip. et p et ex inſpegtoe ipi e
in prin.neci fl df fuẽt dbin
rica punmn dcreti no loqin ine er
git poſita ad öclargtione ibri.
vica declarat ſmnle imentione iſn d
5 un por ; gici geraq Mae 4
Gidciln m gſen

¶ Ne ſñe. trl. fi. ca

nigrũ:qa tẽ nigrũ ĩtelligit᷑ ſcdʒ rubrũ.uide gl.
nõ.i.l.i.C. de ꝓfeſ.q ĩ vr. ↄſtã.li.xij. facit gl.
i. c. cuʒ monaſteriũ ð electi.Et aduerte ꝙ ꝝice
pnt allegaꝛi ad q̃rtuor effectꝰ.pꝰ diſpoſitiue ſiẽ
allegat nigrũ. et hꝰ ꝓcedit qn rõ ẽ ꝑfecta ⁊ cõ
ſonat nigro ut ĩ ꝝica:ut eccle.bñ ⁊c̃. ⁊allegat
ſcðõʒ mõuʒ quẽ induẽ gl.i.c.i.⁊.c.ſi ſuꝑ gr̃a pꝛe
all. æ ĩ.c. bone ð ↄfir.uti ł ĩuti.vʒ ex qꝰ mã cxe
cutoꝝ tractat᷑ ſub xicæde offi.dele.g executõ
bʒ delegar¶ allegatur qñn ex una lege ł uno

c.eliciũt᷑ naie lcctuꝛe ut capiat᷑ illa que ↄgꝛuit

rubro ut diẽ glo.ĩ pall.c.cũ mõaſteriũ qrto
allegat ex ordine ipſaꝝ ꝝicaꝝ ſiẽ allegat Jo.
an. i. c.i.ðᷣ mu.peti.⁊ dixi ĩ.c.ex ꝑte ð appel.⁊=⁊
nõ ĩ. l. i.ff. de ofir. tu ¶ In gl. fi. lbi fucꝛt mõ
tui ĩ deſerto.nõ.gl.ꝓ ↄcordia teſtiũ dicẽtium
ꝙ oẽs fecerũt aliquid ut nõ uicictur eoꝝ dictũ
ſi pauci ex illis illud ñ egerunt.⁊ in eo ꝙ gl.tã
git an ð modico ſit curãdũ dic ut ĩ.c.ſi ꝓponẽ
te ð ꝛſerip.Et q ad pꝛicipalẽ qõeʒ gl.breuiteꝛ
pt᷑ dici qutẽdũ ẽ ð decretalibꝰ hꝰopilatõis in
iudicijs ⁊ ĩ ſcoł ſcðʒ ipſaꝝ ĩtẽtuʒ qͥa ſi ẽ priuile
giũ dẽmꝰ uti ut pᷣuilegio.ſi vo ius cõe:⁊ tẽ ſe
cũdũ ius cõe ⁊ ſic clara ẽ ha (¶ In ea. gl. i. J. ð
