honihrned unſchtionali

fi
liite tugheiheſſeſtone:

ben. l. V. po
toritute quis
ure peꝛdanen
F. 1 bant eß
cni Diii
laie plcece
l ſue pollcſi
ier ca c̃
tentic ut no n
ne carc tem
αρα☛ em
ſo iomn unde
qoctom 6 off
pden vbiper.
a vend t in
Jnt ſo iu
kechi tcop
nndſrae on
Krucr nod e
N mn
larpolche
n.. don id
Jnn 4
docn imie
ricgnen
i D Rpn
mmen
ſchio Au
qmores
dannn d⸗
ſeſſtone .
Dürnud
inducamn
ench eſt
aee o
noler
Alqns n
nin do.
ile gni

Aoch

Pri ir
. kfuatſtic af,
Wnd ſncentane Klanrien
colgirni cnbiglhmi⸗
mamna in ienl Ninſe
Ma teiſ ien ril nn i
doco 6 llun noniiſt lgn
Tam ſpy
* Raniimcj Ann Gifn
daaqſin h,; ogen
o mmoll Aſirinſltös no mi
xhi un insczis ere ſe
it none cectonis anſe iporeſ
RKr oeni
tan Aweſumtionſclionis Ptisno aut
pe ſon ordin
Am.). ſon⸗

id taangin nn ſoni Kas
onſo di eſendm, onnn
n. Gertalcano cſ unſctiionis i ant Cens
cpleopls nin nitsbt lonsofmnun
te poref rönm bhcios Amn nimn
4 lun noͤgpllnp⸗ bunclnnmrin eninnegeri
G in ſbvs r in cmobeulſn crof.
ofdl. eincſmrj geſmo einc m iate
1 õ
l nns confinmans lcer no ſt ſacegos poſſter
85 (cae um non vovirawr ſcodonumnad er
cranum iuriſinonis ar dic ered gciur
de de nchidaacono nonteneut e luolis
Adaorus dumamn uincannanut
( uicnorn ded d unen gehilinonno

5 i

indcun inanais Ehoaii in
hon ſacerdos babeys inſcninnn hoteſt 4
romuntcanone ppſolneqni
Ain pſolendo ge ſin WD n⸗
4 verbunlcer Doſhenſs ſen n
19 umncaponin ge viat poneſe.

bſoloit D
Onltlsnen
i ns⸗ clgelnd hcun au⸗
(dicrice⸗

bens ioridinben ertönunicnnn hipoſg.

¶ De

⁊? interdici. Quid aũt operet᷑ ſñia ĩterdicti ĩ

ſonã dic ut i c.is cui ð̊ᷣ ſen. exco.li.vi.facit.c.
ſacro. e. ti C 1369. ꝙ meꝛcimonia ſũt licita
laicis ⁊? ꝓhibita cleꝛicis.⁊ cleꝛici illa exerceétes
pñt excõicari uel alit᷑ ↄpeſci ab illiſ ðᷣſiſſẽ ad hꝰ
.c.negociatoꝛc clericũ ⁊z i. c.fornicari.lxxviii.
di.⁊. j.ne clłe. uel mo.c.i.⁊ ibi dixi facit.c.fi.de
ni. ⁊ ho. cle. 6. hitu cleꝛicali iũcto tex.
ibi ueſtes lalcales ꝙ ueſtes clericales dii diffẽ
re a ueſtibꝰ laicalibꝰ ex quo ĩferĩ ꝙ clerici de
bẽt hr̃c ꝓpᷣũ habitũ illud iñ ſcias ꝙ reſpeciu
forme cõi reꝑit᷑ iure ꝙ clerici ſeculareſ habeãt
ceꝛũ habitũ ſʒ qdã ueſtes ⁊ certii colores ſunt
eis ꝓhibiti de qͥbꝰ in. c. clerici el grãde ð ui.et
ho. cle.? uið ad pᷣdicta glo.nõ.i cle.i.de ni. 7
ho. cle. ꝓpe:fi.? de ueſſibꝰ ſiricis an ſint eis ĩt
dicte uide gl.xxi.q.iiii.iĩ ſũma dixi ĩ d.c.cleꝛici
facit ad pricipale diciũ.c.unicũ de cleri. coiu.
li. vi.?.c.ſi iudex laicꝰ ð ſen. ex. eo.li.ubi fit m
tio ð habitu clericali. ¶ Nõ ibi laicoꝝ manꝰ
aſſociãt q man? qnqʒ ponit̃ ꝓ potetia ſeu ad
iutorio.iuxta illud pſalmiſte. In manus iugs
cõmedo. zc. Et nõ. õ clericos iĩuoctes proci

niij laicoꝝ ad effugẽdã debiiã uidictã platoꝝ.
Gen exq electiõis. ⁊c᷑. ꝙ ꝑ ſolã ↄti·
mationẽ ↄſeqr pᷣlatꝰ potcſtaiẽ exercẽdi iuꝛiſdi
tionẽ. Et fac hᷣ la ĩ aꝛ. ꝙ ad põtatẽ exercendi
iuriſditionẽ ꝛeqrit᷑ iducꝰ ĩ poſſeſſionẽ.ſʒ co ip
ſo ꝙ qs c.ↄfirmatꝰ põt iuriſditionẽ excrcere
? oia alia ꝑtinctia ad illã plaruꝛã q ſũt iurudi
tioniſ ð̊ quo.j.dicã latiꝰ.¶ ¶Ilrio nõ. ꝙ eorũ
q ſpecit ad epm qdã ſũt iuriſdictõis qdaʒ or
dinis nã epatũ dicimus ẽẽ ordine: ut nõ. gl. in
ꝓhemio ſexti.⁊ ex inſtitutione ecclic mbkta licẽt
ordini epali que alijs ordinibus ſunt iterdicta
ut chriſmate.S. ð 2ſue.quãto ordics ↄterre et
ſilia de quibꝰ iĩ gl. Iſta nõ tranſeũt i electuʒ cõ
firmatuʒ niſi poſt ↄſecrationẽ.i.poſtq; habuit
ordinẽ epalẽ qͥ ↄfert in ipᷣa ↄſecranõe Sed 3
tex. oppo.æ uidet᷑ ꝙ ex ſola cõfirmatione non
adipiſcat electꝰ põratẽ cxercẽdi iuꝛiſduionalia
ſed ꝛequirit᷑ ꝙ pcedat inſtallartio ſeu i pe ſſeſſio
nem inductio. Ad h. c. ut noſtrũ ð of archi.
ubi fit mẽtio de iſta inductiõe ĩ poſſeſſionẽ: qᷓ
ſi nõ eſſet neceſſarig ad põtatem adminiſtrãdi
non fuiſſer a iure inuẽta ad idẽ.c: in noie dni.
xxiij. di. ubi dicĩ æ ſi papa nõ põt iſſallari ſeu
introniʒari in urbe pot tn adminiſtraꝛe. ergo a
Srio inſtallatio nideiur neccſſaꝛia ad actuʒ ad
miniſtrandi facit etiam. xcij.di.in.c. ſi quis or
dinatus cum ſe. Sed ꝓpter hec ria ⁊ ſimilia
que formari poſſent reperiuntur in hac matia
due opi. cõtrarie. Inn. eiʒ hbic Hoſtien. æ C6
bo. Jo. an. ? cõit᷑ fere alij ſequẽtes tenẽt opi.
V inductio in poſſeſſionẽ non ẽ neceſſaria. ſed
co ipſo ꝙ qͥs ẽ cõfirmatus uel habuir aliqd ali
ud ſuccedens loco confirmatioms puta qa fu
it inſtitutus ſeu prouiſus per ſuperioreʒ de illa
dignitate poõt incontincti admimiſtrare quatun
cuqʒ non fueꝛit adhbuc appꝛehenſus corporalẽ

electione.

poſſeſſionẽ p̃lature ꝓ qua opi.facit iſte tex. in
eo ꝙ dicit ꝙ ex quo iſte acceꝑat ↄfirmanoneʒ
ſue electõis poterat adminiſtrare. æ iuriſdi io
nẽ exercere ad idẽ. c.noſti. . e. ?. j. e. qualit T.
c. nihil eſt: que iura ſolũ uident exigeꝛ cõtirma
tionẽ ad poteſtatẽ adminiſtrãdi 2 ad Sria que
faciũt mentionẽ de inſtallatione ꝛeſpõdent ienẽ
tes hãc opinionẽ ꝙ ꝓcedũt ſm cõſueiudinè lo
coꝝ nã ubi ẽ cõſuetudo ut prius nõ admiſiret
ꝙ; fueꝛit miſſus in poſſeſſione facienda eſt iſtal
latio.uel ſᷣm cos inſtallatio eſt de ſolennuate n
autẽ de ſubſtantia ſicut uidemus in iudicio.nã
multa ſunt de ordine ſubſtãniali multa uero de
ſolẽnitate nõ ſubſtãtiali:ut nõ. ii.q.i.in ſũma ⁊
dixi in. c. cum.i.⁊ a. de re iu. Quidã vo tenue
runt õriam opi. dicẽtes ꝓ ar qᷓ; platus iducat
i poſſeſſionem plature nõo põt admiſiraꝛe quen
tũcũqʒ fuerit ofirmatus ſeu inſtuuius ſeu ꝓui
ſus.⁊ hãc opi. firmauit archi. in. c. eũ qui de pᷣ
ben. li. vi. plus etiam ibi uoluit ꝙ ſi ꝓpria auc
toritate quis apprehenderet poſſeſſionem pᷣla
ture peꝛderet ius ꝙ haberet ĩ ea ulum tex. iĩ
F. i. hanc opi.qð requiratur inſlallano ſenſit
etiã Di.ĩ rgula.i. de re.iur. l. vi.æ ne miſſin e
late ꝓſequẽdo firmauit Pe. de ancha.i re gu
la ſine poſſeſſione de re.iur.li.vVi.⁊ hic motꝰ ĩ
ter cetera:qꝛ cõfirmatio hʒ uim diff ninue ſen
tentie: ut nõ. in. c. fi. j. e. li. vi Scd poſt ſmam
diff nitiuã nõ eſt licitum parti propria aucic ri
tate capere rem ſibi per iudicẽ adiudicaia Sʒ
0ʒ ꝙ per iſtum iudicem dcernatur ſibi pe ſſeſ
ſio iuxta illud qð legit᷑ æ not᷑ in. c.i literis ? c.
querenti de offi. dele. z. c cũ noſtris de conccſ.
pᷣben. ubi per. Inn. æ in.l.qui reſtuucre ff de

rei uendi.⁊ in.l.non ex ſingulis. ff. de re.iud.

Iiem ⁊ fo facit cle. q;uis de fo. coõpe ubi ſpea
le eſt ĩ epiſcopo expu ſo a ſede ſua ut poſſu ad
miniſtrare iuxta tormã ibi tꝛadditõ eꝛgo regu
lariter nõ exiſtens in poſſeſſione plature non
põt adminiſtrare:exercinũ eni iuriſditõis dpéẽ
det a poſſeſſionc ſicut percepno fructuum. ut
in. l.bone fidei.ff. de acquir. ꝛe. do. fꝛci quod
nõ. Inn. in. c. cum dllecius de reli. do. Ite ad
ducit ſimile in tutore ei uſutructuario qbus pᷣ
lati equiperantur ut in.c.ij. de dona.⁊ nõ.i c.
fi.j.ð pigno. Iſti ãt nõ adm niſtrant nec uſu
frucruariꝰ capit uſufructꝰniſi decernat᷑ eis poſ
ſeſſio.l.iii.ff. de uſufruc. facit qðᷣ noõ.in.l lex.
q tutores. C. de admini. tuto. Ego pro cõcoꝛ
dantia haꝝ opi dicerẽ ſic ꝙ aut al us ẽ in poſ
ſeſſione pꝛelatuꝛe.licet iniuſte. tunc nõ ẽ liciuʒ
ofirmato ſeu prouiſo adminiſtrarc niſi prius
inducatur legitime in poſſeſſonẽ qꝛ ſecus faci
endo eſſet ſpoliare poſſeſſore propria auctori
tate quod nõ Iʒ: ut ĩ. d. c.eum qui quod loquit
in uiolento poſſeſſore:ut.xvi.q.vi.placuii ⁊ ĩ
l.ſiqnis in tantã. C. unde ui.⁊ i. S. nedũ talia
inſti.ui bo.rap.facit:qð nõ. doc.in c. peꝛ uene
rabilẽ qui fi.ſint legti.qaut prelatura uacai:iia
nemo cſt in poſſeſſiõe illiꝰ taqꝙ; prelaius. et
m i

t ũc teneo opi. cõeʒ: ut poſt cõfirmatõeʒ ſeu iſti
tutionẽ licitũ ſit admiſtrar̃ ꝓ hoc faciunt iuꝛa
ſuꝑius allegara qᷓ ſolũ faciũt mentionẽ ð cõfir
marione. Ad idẽ. c. auaritie.e. ti. li. vi. pterea
parũ uel nibil operaret᷑ cõfiꝛmatio ſi de neceſſi
tare ꝛequireret᷑ inueſtitura ad põtatẽ admiſtrã
di. ⁊æ ꝓ hoc glo. nõ. in. c. quãto. lxiii. di. nota
biliter dicit ꝙ ꝑ electionẽ dat̃᷑ põtas admiſtꝛan
di in habitu: ꝑ cõfirmationem uero dat᷑ ĩ actu.
unde cõfirmatio deducit poteſtatẽ queſt itã per
electionẽ ad actũ. Idẽ ſenſit gl. iuꝛis ciuilis in
.l. pᷣuatoꝝ. C. de iu.o. iu.⁊ H diſtinctio quã.S.
feci uiderur de mẽte dnoꝝ de rota decif.iiii.
Cõclude eꝛgo totã materiã ꝑ hec membra qð
aut ſubeſt in loco cõſuetudo ut cõfirmatꝰ ſeu ĩ
ſtitutus uel ꝓuiſus adminiſtret ante iſtallatiõeʒ
aur ẽ cõſueiudo ſimpliciter ðᷣ iſtillando. aut ſu
beſt cõſuetudo de nõ miniſtrãdo ante inſtallati
onẽ ⁊ etiã cõfirmationẽ aut nulla ſubẽ cõ uetu
do. primo cãu ſernãda ẽ cõſuetudo: ut cõiter
uolunt doc. facit. c. in his.xi. di. Et uide ð effi
catia inſtallationis. ꝙ nõ. Inno.i. c. in litteris
ð ꝛeſti.ſpo. ubi dicit ꝙ niſi fiat ĩ loco ſolito ꝙꝙ
nõ acqritur aliqua poſſeſſio qð nõ. ⁊ ĩ hoc ca
ſu poſſunt ĩtelligi iura loquentia de ĩſtallatiõe
Scðdo cãu dzʒ fieri inſtallatio ex quo conſuetu
do boc hẽt ſp nõ ẽ de ſubſtãtia põratis admini
ſtrãdi ex quo conſuetudo ſolũ hbʒ ut fiat inſtal
latio.nã uidet᷑ poriꝰ de ſolẽnitate ꝙᷓ; ð ſubſtan
tia ſicut miſſa ſpiritꝰ ſancti in aciu electionis ẽ
eiʒ de ſolẽnitate ſed nõ de ſubſtantia: ut no. .
eo. qꝛ ꝓpter ertio caſu tenuerũt qdã ut r̃
feꝛt hic. Inno. ualere cõſuerudinẽ ut qs poſſit
adminiſtrare ante ↄfirmationé. ſed ipſe. In. et
HMoſti. ſentiũt oppoſitũ ꝙ mihi placet quia ᷣ
ↄſuetudo poſſet tendere ĩ maximã ꝑniciẽ eccle
ſie:qꝛ nõnũqꝙᷓ idignꝰ dilapidaret bona eccleſie
adminiſtrãdo ante appꝛobationẽ faciã ꝑ ſuꝑio
rẽ.ad hoc.c.i.S.ðᷣ conſue. Iteʒ frangit bonũ
obedientie ⁊ neruus eccleſiaſtice diſcipline 3.
c.cum inter de conſue. ⁊ pro bac opi.ꝙ nõ ua
let conſuetudo optime.facit ꝙ legit ⁊ nõ. in. c.
cũ nenerabilis de conſue.⁊ prealle.c.auaricie.
Secd in iſtis collegijs ſecularibuſ tenuit Hal.
in auẽ. habita. E. ne fi. ꝓ pa. conſuetudinẽ ua
lere ⁊ ita de facto practicat in electo ĩ rectoꝛeʒ
ſcolarũ.¶ Quarto ⁊ ultio caſu qñ ↄſueindo
nihil diſponit: ſerua que dixi ĩ diſtictione quaʒ
5. feci diſtinguẽdo an aliꝰ ſit in poſſeſſiõe pla
ture uel ne ad.c.ĩ noĩe dñi.xxiii.di.rñdet. In
no. ꝙ a cõtrario ibi colligit ꝙ põt papa admĩ
ſtrare anteqᷓ; introniʒet᷑ æ quatenus facit men
tionẽ de illa introniʒatione babnit reſpectum
ad cõſuetudinẽ. nam de iure ſecus eſt. ut patet
ĩ. c. licet. S. eo. ubi colligi᷑ ꝙ eo ipſo ꝙ qs elec
ius ẽ ĩ papã conſequit᷑ plenã poreſtatẽ admini
ſtrãdi ad.c.ſi quis.xcii.di.tſpõdet᷑ ꝙ loquitur
nõ de poreſtate adminiſtrãdi in eccleſia ad q;
fuit deputatus ſed in eccłia ad quã ſe tꝛãſtulit.
Itẽ ibi loqᷣtur qn nõ potuit habere poſſeſſio

¶ De electione.

nem de facto ? eodẽ mõ põt reſpõderi. ad cle.

q;uis ð fo.cõpe.ꝑ locũ a ſpeciali.procedit.n.
in expulſo ⁊ ſic qn aliuſ ẽ in poſſeſſione.ñ ob.
ꝙ dicitur ꝙ cõfirmatio habet uim ſentẽetie qa
illud ueꝝ in fauorẽ electi.alias autẽ nõ peꝛ oĩa
eqperatur ſententie: qꝛ ſnia fert᷑ iter litigantes
2 quãdo actor petit rem ab alio poſſeſſoꝛ. Sʒ
nos loquimuꝛ quando uacat prelatura. ita q
cõfirmatus non intendit alicui uiʒ inferre. naʒ
ſicut liceret dño ꝓpria auctoritate intrare reʒ
ſuam nacantem ⁊ capere inde fructus.iux nõ.
per Inno in.c.querelam de elec.ita licere dʒ
confirmato ꝗᷣ hẽt titulum ꝓpria auctoritate i
trare poſſeſſionẽ. æ adminiſtrare bona plaruꝛe
Mon ob. ꝙ dicitur de uſufructuario.qꝛ cum
dns habeat poſſeſſionem non debet ipſe pro
pria auctoritate poſſeſſionẽ apprehender. Jiẽ
ad id quod dicitur de tutore dic ꝙ maior eſt
poteſtas prelati qᷓ; tutoris de quo uide bonaʒ
glo. v. q. iii. c. fi. ⁊ idem ꝙ dixi de prelaturis.
dic de alijs bencficijs inferioribus ut ẽ de mẽ
te. Inno. hic quia eadẽ ẽ ratio in utriſqʒ. 7 ꝑ
boc poteſt decidi alia queſtio qͥd operat iueſti
tura que fit de beneficio per traditioneʒ bireti
uel anuli de quo hic per. Cõpo. ? Jo. an. dixi
in. c.ii.de conſue.dic ut ibi.¶ In glo. fi. in fi.
Mota bene hanc gl.⁊= quatenus dixit qð depo
ſitio clericorũ eſt ordinis epiſcopalis ſunt opi.
inrter doc. nam quidam tenuerunt cõfirmatum
poſſe cognoſcere de cauſis crialibus clericoꝝ
2 hãc opi.tenuit Inno. nam fm eũ clectus cõ
firmatus põt exercere ea que ſũt meri imperii.
ut excõicare ⁊ ciliũ cõgregare ut hic 2.. eo.
qð ſicut ¶ Itẽ iudices ſeculares cognoſcũt de
cauſis crialibus ergo ⁊ electi cõfirmati. ſpecifi
ce tamẽ non tangit Inno. nunquid poſſit öpo
nere clcricũ nel cognoſceꝛe de crine expoſcente
depoſitionẽ. Et nõ.ex dicto Inno.ꝙ excõica
re eſt meri imperij. contrarium ſentit glo.ii.q.
vi. quiſquis: Scðᷣa opi.ẽ ꝙ electus cõfirmat?
nõ poſſit recognoſceꝛe de crine requirente de
poſitionẽ. ar. xv.q.vii.c.felix ⁊.c.ſi autẽ. Ter
tia opi. ꝙ poſſit cognoſcere ſed nõ ſententiaꝛe
differt m ſñiam in tempus ceneratomo4,
MQuarta opi. ꝙ poſſit cognoſcere ⁊ iudicat̃ eũ
deponendum ⁊ degradandũ ſed non degrada
bit ipe ſy alius ad poſtulatõeʒ ſuã ⁊ hãc opi. te
nuit Hoſti. Quita fuit opi. Jo. de lig. q Plie
rauit tres actus Mrimꝰẽ in cognoſcedo. De
cũdus in iudicãdo.Teꝛtius in exequendo per
degradatõeʒ actualem ⁊ iſte tertius actus non
iʒ ñ conſecrato:mihi placet opi. gl. ſimpliciter
intellecta ut nõ conſecꝛatus non poſſit depoe
re clericũ ab ordine clericali: qꝛ ſicut nõ poteſt
illũ oꝛdinẽ ↄferre an conſecrationẽ ita nec illü
ordinẽ auferꝛe: qꝛ maior poteſias requiritur
in auferẽdo ordinẽ ꝙᷓ in ↄferendo: ut colligii
ex. c. fi.xv.q.vii.ubi dicit᷑ ꝙ epęs ſolus pot cõ
ferre ordinè ſoluſ ãt auferre nõ põt ? ẽ ex. . c
.ii. .. de tranſla. prela. nec placet mihi ꝙ poſſiun

vöttutiaun
mili Nummn ini
eriayulunie .

S jochunits.
1 mmfciocchenien
unsitmupnnind
utili h uuntcihn
mlhiti littitnit
limttti Pninlſii
õ 49
i unpor hrions K
iaitmn elehaet Omnu
õ
toiimmn mſciti it eñl
hiſit tatfunis uchnn ino
irmi itCni anctis manus cor
guitiuſimt deno imomnſteno
Gükinltunrac iui ius ritnum
chlnm ninitſeruar cpoſnocz
Jipänitnſüin ſonan iſus.

ulnuiminis leginns en
Wunkiim innrdien i nonaſteniͦ

mir ln t b pbobſüͦr no
enii iant Neſtnit a degio
ttüſimni lgico denno do
ſtutdn Aſunmi pönſcem
unghnhi Fnapali
nini ion ore r
nnhlumnd Uerpoſung
us O.doia iuengt ſin a,
Can is dſuſpeſts ad ſag
N nrdigo poruit lle. Re

lredoſiri
ſen Noſtie tap Conſtinß,

G Mhiunions eg e
Srfluimshen ni

,
Wbrn hi 5 l
angnin . no nd a 1
. linensn ann Penünianone

x. Augale -
Riam d cor
cſ cngoſo co
it cz in in
cnmaN deg!
deden.
inerpofn
Ab avonde
ci a
urs dan t
dih no ſna
wi .c t.4
in.cſ ccſ
nus dächche
us dene d
in i iſ di
ri dr
s ſh

a
15
che
cſie
go
onüͤ
öra
n..

onceber gen

Megpprebengs d,
5 dnotdicinrdenn pprehengai Fi

cennorecc, nger
rſnsain mns Ririne

1 deno nice bon
Go.ii citiimgin e Muns.

dicge sbericisifiningniden
te. Inno bic gnin ahe erni⸗ nunſeg,
boc porefdetti in neſio oheni i
mn gueft ebartigoer neſigngnin
ueliml ge no he er Cio r Jomn ai
in.c. i. deconſue ceutibi. In go lint.
Non ber hin gie unnnodit zenn
ſiio cerconi ctomdinis pſeppals ſimop.
inter doc.nam quidam tenverunr cofrmomn
poſe cognollere gelanſs crilbus ncor
1 bic opi.lenuit Jyno nam fmn ei ccans c
ſmmmms teretege nue it meiinperi.
netcdiene 1 lii gegnendicr)co.
iaſſiansium ani
nſscidibsgo d Crcn örnni ſuef

ceumi nonmmt Imno Mand poftiͦ⸗

ci neepotene
nare clici ccognoſcectinten

cevoſtone Cinot dieb Jno crolt

fe eſt meni inpeni,conmmunn ſri ſu
aſanss: Cdr ohlegtens 6 nnt
. Geceine tegvfente

oſe
Rſerr ic.ſeur.c Kaute.

ſiw
, „Iine Nferte n,⸗ 6s aoli,
orcine 1 nijn iſbl
in oufer git 1 1

rcN iotN r

6

¶ De electione

cognoſcere de cꝛimine requirente diſpoſitiõeʒ
ſalti quãdo itendit ꝓcedere ad degradationeʒ
actualcʒ:qꝛ certus numerus epiſcopoꝝ req̃rit
in examinatiõe cauſe: ut nõ. Jo. an.i. c. degra
datio de peis.li.vi.dixi plene i. c.at ſi clerici ð
ludi.Elcctꝰ aũt ⁊? cõfirmatus nõ dicit̃᷑ epᷣs an
cõſecrationẽ: ſed appellat᷑ electus:ut ĩ.c.tua de
his que fiũt a pᷣla.nõ.glo.in cle.i.ðᷣ bap.Sed
priuare. quẽ bnficio põt. qꝛ nõ ẽ ordinis epal
2æ ſolus põt cognoſcere ⁊ priuare:ut nõ. xv. q.
vii.ĩ ſima.⁊ tenet cõiter doc. hic. Itẽ põt co
gnoſcere de alijs criminibus dũmodo nõ iten
dat ad degꝛadationẽ ſʒ ad aliam van ut hic.
7 ui electi
Bm inter. R. Qur elel
cte ꝛenũtiat appellaꝛe nequit ad ipedi
endã electioneʒ alterius ⁊ electõ a ſuſpẽſis cele
brata nõ tenet.h.d. primo narrat factũ ſeodo
diffinit articulũ de quo cõſtabat: ibi nos atten
dẽtes.tertio ibi ſane.illud de quo non ↄſtabat
diffiniendũ ↄmittit. Ex ꝓ intelleciu lr̃e pᷣmitte
ꝙ uacante monaſteꝛio cõſtantienſis. Quidaʒ.
R. ſcnior fuit electus in abbateʒ in diſcordia.
cuius electioni quidã. R. iunior æ quidaʒ alij
ex monachis ſe oppoſuerũt.tadẽ hec qſtio fut
delata ad ſedẽ apoſtolicã. MDapa ãt nideſ iſtã
queſtionẽ ꝓtrahi in longũ cõpulit parteſ ad ↄ
poſitionẽ. vnde nigore cõpoſitionis ille.R. ſe
nior renũciauit electioni de ſe facie ? ð maibꝰ
pape ſuſcepit prioratũ ad cuſtodiã illius mona
ſterij ab eo dũ niueret poſſidẽdũ ſed revſꝰ ad
monaſteriũ nõ fuit ab ad vſarijs recepiuſ imo
male tractarũt eũ æ demũ euadẽs manus coꝝ
appellanit ne aliqua fieret electio ĩ monaſteꝛio
dicẽs ꝙ itendebat redire ad ſuũ ius priſtinum
ex quo aduerſarij noluerũt ſeruare cõpoſuõeʒ
Nẽ ꝑp illũ exceſſũ cõmiſſũ in ꝑſonam iſtius.
R.æ quoſdam alioſ:cardinalis legatus qᷣ erat
in partibns tulit ſniam interdicti ĩ monaſteriũ
7 in monachos ipſius:Sed hꝰ nõ obſtãte mo
nachi celebrarũt diuina ? ꝓceſſerũt ac eleciio
nẽ abbatis illũ. R. iuniorè cligẽdo denuo ꝑꝑ
pdicta queſtio fuit delara ad ſummũ põtificem
2 parte.R.ſenioris opponebant pᷣncipalit̃
duo cõtra electionẽ factã de. R. iuniore.prio
qꝛ fuerat attẽtata poſt appellarionẽ iterpoſuaʒ
ab ipſo. R. ſeniore. Scõo quia fuerat fẽa ab
ipſis monachis interdictis ⁊ ſuſpẽſis ⁊ ad faci
endam fidem de interdicto portauit ille. R. ſe
nioꝛ quaſdã lias prepoſiti æ capki Conſtãtin.,
x parte nero. R. iunioris negabat᷑ iterdictũ
2? allegabatur ꝙ dioceſanus loci ipᷣm eleciũ cõ
firmanerat ? benedixerat. vnde nõ erat ueriſi
mile ꝙ munus bñdictionis impediſſet ſi fuiſſz
facta electio de ſuſpẽſo 2 a ſuſpeſis Z appella
tionẽ dicebatur ꝙ illa appellatio nõ ualuit.qꝛ
ex quo monaſteriũ nacabat per renũtiationem
illius. R. ſenioris nõ poterat ꝑ appellationem
ſuam ipedire ne fieret electio. MDapa auditis
bartiũ allegationibuſ :quia conſtitit ſine aliqua

7

ꝓbatione ꝙ illa appellatio fuit minꝰ ltĩma: qꝛ
n poterat appellare ne fieret eleciio ex qꝰ renũ
ciauit iuri ſuo ꝓnũciauit illã appellationẽ fuiſ
ſe minus ltiam. Sʒ qꝛ de ſnia iterdẽi nõ pote
rat in curia ficri plena fides Iʒ adeſſent pſump
tiones cõtrarie ſe inuicè collidẽtes:papa ↄmi
ſit illũ articulũ expedicdũ ĩ partibus ſʒ formã
bic cõtentã. ¶ N p' argumentum opnmũ =
quaſi expᷣſſũ in tex.ꝙ papa pot i bnſficialibus
cõpellere ꝑtes litigãtes ad ↄponẽdũ. An ãqt h
liecat idiſticte ł cuiqʒ indici:dicet᷑ cũ gl. i. tene
Aeiliner⸗ reꝑit᷑ ĩ hoc aliꝰ ita expᷣſſuſ.
Mõ. cdo ꝙ monachus elecius in prelatuʒ
põt electionẽ ſuã ꝓſequi 2 ſuper ea litigare. cõ
cor.c.cũ dilectus ðᷣ cõſue.⁊.c.ij.de iĩ iie. reſii.
cũ ſi. eſt ergo religioſus huius iuris capax.
. 5.ʒ. ibi dũ uiueret poſſidẽdos ꝙ papa
põt poratũ manualẽ ſeu clauſtraleè ↄcedere re
ligioſo ab co toto nite ſue ipᷣe poſſidẽdũ ⁊ ſic
hes unũ caſuʒ ĩ quo poteſt religioſus eſſe ꝑpe
petuus in prioratu clauſtrali ſeu manuali.alinſ
in citra papã ẽt abbas ꝓprius no poſſet hoc
mõ ꝑpetuare religioſũ in iſtis prioratibus ma
nualibus: qꝛ ẽ ↄ iuris diſpoſitionẽ ut ĩ.c. cum
ad monaſteriũ in. S. nec alicui de ſta. reg. ſetit
Inno. in. c. fi. qui cle. uel uo.⁊ nide latius per
Frede. de ſe.ↄſi cclii. dixi i.d. c. cũ ad moaſie
riũ.vnde põt abbaſ remoncere talem priorẽ.ñ
obſtãte ꝙ illũ poſuerit ad uitã ſuã. Et nõ. iſſũ
tcx. diligẽter ꝓ limitatione.c.porrecia ⁊.c. ad
nr̃am de cõfir.uti.uel inuti. ubi habeĩ ꝙ n po
teſt religioſo cõfirmari prioratus ad uita. ꝓce
dũt eiʒ illa iura niſi papa alið faciat ex ceua ſci
entia ut bic ꝙ tenet ẽt Inno. hic. ⁊ nõ.i.c.niſi
de Pben. (ueno nõ. ꝙ nõ ualet appellatõ
interpoſita ab eo cuius non in creſt appella? z
ad ᷣ quotidie ſolet allari iſta la. ↄcõ.ii.q. vi.
ec.n ſolẽt.õ.ĩ v.ſane iũcta gl. ꝙ lre teſſio
niales pᷣlati ⁊ capituli faciũt pᷣſumptõeʒ nõ mo
dicã: lʒ nõ faciãt plenã ꝓbationem facit.c.ĩno
tuit.j.e.⁊.c.ueritatis de dolo ⁊ tu dixi plene
in. c.poſt ceſſionem de probat᷑. Iönn mu
nus bñdictionis ꝙ abbas clectus ? confirma
tus bene dicit᷑ es autẽ ↄſecꝛat᷑ ut.S.c. ꝓx.
an ãt iſta bnj dictio abbatis ſit ex toto ſumplex
an parii ordinatorig uid per gl. in cie atteden
ties de ſta.reg ¶ lJtẽ nõ. ꝙ ubi ↄcurrüt due
pᷣſũptiones quaꝝ altera nõ prepõderat iuiceʒ
ſe elidunt ſecus ubi alta eẽt uehemẽtior:ut in
c.lẽas ð pᷣſũp.bonus ãt iudex arbitrabit᷑ an
2 qñ ſint pares nel altera potentior quia non
põt ſuper hoc dari certa ꝛegula:ſicut dicimꝰ ĩ
aliis ꝓhbatõibus ut ĩ.l.iii.ff.de teſti.⁊ ĩ.c.ĩ nr̃a
.e. ti. Ans nõ.ꝙ ſuſpẽſi ab officio non
pnt eligere:ptas ergo eligendi inheꝛet officio
de quo plene nota in.c.cum dilecius de con
ſue. ⁊? intellige tex.in ſuſpẽſis ab hoĩe ł a cano
ne inferente pẽaʒ ſecus ĩ ſuſpeſis a iure ſuſpen
ſione ſimplici:puta ꝓpter ꝑticipiũ cũ excoica
to.nam iſti poſſunt eligere ſed nõ eligi de qus
m 2ꝛ

e d m nõ. in. c. ſi celebrat de cle.ex.
mi. ¶ In gl. ibi magis nacillabat. Adueꝛte qꝛ
gl. nõ apit urꝝ papa poſſit indiffereter de iure
opelleꝛe parieſ ad ↄpoſitioncẽ.vnde ʒ tex. uiðt̃
faceꝛe.J. ꝙ metus cã ꝑ totũ.nã ↄpulſus ad ali
qd faciendũ põt agere ad reſcindendũ aciũ ac
tione ꝙ me. cã ⁊ concor.ff. ꝙ me.cã ꝑ totum.
So.fõte metu ↄrij dixerũt.Lan.⁊ BGoff. bic
ꝙ iſta fuit opulſio ↄditionał ⁊ non pciſa. ſed
hoc nõ ſolnit oriũ:qꝛ actio ꝙ me.cꝗ dat᷑ ꝓ ui
vdiusal⸗C. ↄpoſitio nõ põt fieꝛi ꝑ uim P
ciſam:qꝛ animꝰ hoĩs nõ cadit in poteſtatẽ alte
rius. vnde rex. hic dixit ꝙ ordinationi cõſẽtit
z inuitus. Inno. exponit lr̃am inuitũ. i. iſtãtia
precũ deuictũ quaſi dicat ꝙ papa n opulit ad
ↄponeñn.ſed quodã mõ deuicit eũ inſtãtia pre
cũ. Ex quo nõ. ꝙ preces inſtãtiſſime principis
nõ inducũt iuſtũ metum. vnde ad reſcindendũ
acrũ nõ põt quis allegare maxias preces prici
pis ꝙ bñ nõbis: ꝙ ego ĩitelligo nili eſſz tal pri
ceps ꝗᷓ ſolebat male tractare ſuiſ pcibus no ac
qeſcẽtes.nã tũc puto ꝙ iſte pces excuſãt ⁊ hñt
nim iuſti metus. ſic ĩtellige tex. iũcta glo.in. l. i.
F. qui honerande. ff. quaꝝ re. ac.non datur.ʒ
ſoluit idẽ Inno. ꝙ papa coegit iſtũ ad ↄponẽ
dũ ꝑpꝑ mala que ſciebat de eo que probari non
poterant diẽ iñ ꝙ alicri ꝙᷓ; pape h“ nõ licuiſſet
Mõ ſingtr boc dictũ ꝙ papa põt diſponer̃
ex ſciẽtia quã bʒ nt priuata ꝑſona.ꝙ ego intel
ligerem in his que plene pendent a põtate ſua
ſecus ãt in alijs:ut in cle paſtoralis ð re iudi.
binc dicit ſingulariteꝛ? Dal poſt glo. in. l. fi.
C. de legi.ꝙ nõ ẽ pſumẽduʒ ꝓ ſnia principis
ſi ꝓcedit parte nõ uocata ⁊ eiꝰ defenſione non
admiſſa. an aũt poſſit papa ↄpellere ꝑtes ad ꝰↄ
ponẽdũ.vide pꝰ glo.in.l.fi.ff. de no. oꝑ.nũci.
in. F. poſt qne gnůliter loquens de iudice: dicit
ꝙ nõ põt ↄpellere partes ad ↄponen.? illa gl.
cõiter tenet᷑ licet aliud ſenſeꝛit glo.i auc.ut dif.
indi.in.S.ſi uero contigerit. Ln in pricipe pu
to ꝙ poſſit ↄpellere in his que pendęẽt a põta
te ſua ut in iſtis bnficialibꝰ ⁊æ alijs inꝛibuſ eccle
ſiaſticis qꝛ papa in iſtis hʒ plenitudinẽ põtatis
ut in. c. ad honorem de aucto. ? uſu pallii. ma
xime qꝛ ius ẽ dubiũ ꝑꝑ pendentiam litis. ⁊ facẽ
glo. in. c. per principalem.ix.q.iii.que dixit pa
pam poſſe priuare epᷣm ſuo epatu quam glo. li
mita ⁊ reſtringe prout dixi in. c.fi.de ofir. uti.
Vnde fortius poterit cogere ad componeñn.cũ
dubius ſit euentus litis: ut ĩ.l.ꝙ debetur.ff. de
pecu ·= in. c. fr̃nitatis de fiigi. In his ueꝛo que
non dependent a plena poteſtate principis: pu
to ꝙ cã non ſubſiſtente non poſſit cõpelleꝛe ad
cõponen:qꝛ dʒ unicuiqʒ ius ſuum reddere per
ſniam legitimam: ut.S. in ꝓpemio. Cã tñ ltima
ope lendi partes ad componendum in quolibʒ
iudice ẽ qñ partes diu linigauerunt ⁊ queſtio ẽ
multũ dubia.nã tũc ẽt iudex ſecularis põt com
pellere ꝑtes ad cõponendũ uel ad cõpromitten
dũ ⁊ negligẽtiã ipſiꝰ poterit iudex eccleſiaſtic

¶ De c(cctione-

ſuppleꝛe excõicando ꝑies niſi neuiãt ad cõcor

diã.ꝓ hoc uide tex. nõ.ĩ.c. placuit.xc.di.dixit
pic do. e. ð ancha.ſe putare ꝙ in cau bun
gl. poſſet et eps Ppelẽ. clericos qad ↄponcn.ſ.
qn litigãt ſuꝑ bnᷣficio:nec ð ſacili põt lis dcidi
nã eps põt ex cã tales trãſferre iuitos: ut in. c.
queſiũ de re.ꝑmu.qð mihi ſatis placet. ał.aũt
cã ltima n ſubſiſtete põt ⁊ dʒ iudex hoꝛtari ad
oↄponẽdũ nõ aũt ↄpelleꝛc.ſic ĩtellige.c.ſudedũ
xc.di.¶ In gl. ij. ibi ſi m̃ elccti canõice fuerũt
Adueꝛte qꝛ gl.ꝑ hoc nõ rũder ad orium. nam
iſte. Rſenior nõ fuerat electꝰ ꝑ collegiũ ſʒ ha
buit a papa prioratuʒ ⁊? cuſtodiã. ⁊ ideo dic ut
dixi ĩ nõbilibus ꝙ papa hoc facit ex certa ſcia
æ dicit hic Vin.ꝙ ſi abbas uellet iſtũ remouer
ſine cã nõ poſſʒ:qꝛ quo ad iſtũ prioratũ ẽ obe
dietiariꝰ pape ⁊ nõ abbatis.ꝛemanet tñ in alijſ
ſubiectus abbati.⁊ de hac mareria uide qð ple
ne dixi in. c. ad noſtrã.⁊.c.ſe.de confir uni uel
inuti. ? nõ. dictũ Inno. ¶ In glo. in vbo
ex ↄſenſu in fi. pro ĩtellectu huiꝰgl.⁊ tex. oppo
no lr̃am.nidet᷑.n.ꝙ iſte.R.ſenior potuerit
appellare pro ſuo intereſſe ut nulla ficret clec
ex quo renũtiauit electioni ðᷣ ſe facte nigore ⸗
poſitiõis ut ipᷣe poſſideret prioratũ ⁊ cuſtodĩ
eiuſdẽ moaſterij porerat redire ad ius ſuũ pri
ſtinũ aduerſarijs nolẽtibꝰ obſeruare ↄpoſitio
nẽ: ut ĩ.l.ſi diuerſa. C. de tranſac.⁊ ĩ.l.cũ pᷣci
bẽ. C. de pᷣſcꝛip.xxx. uel.xl. anno. In iſtis eniʒ
Ictibus innoĩatis facio ut facias.⁊c.poſſq; qᷣſ
ipleuit ↄctum pr o parte ſua hʒ duplicem moʒ
agendi ↄ aduerſariũ recuſantẽ adiplere pctuʒ
ꝓ pte ſua.põt.n.agẽ ut adipleat actiõe i factũ
tẽ põt repetẽ ꝙ dedit:qꝛ dedit ob cãm.vnd
cã nõ ſecuta põt repeiẽ: ut.ff. de ↄdi ob cãm q̃
ſi ꝑ totũ ⁊ i.l.i.ff.de re. permu.⁊ plene de his
Sctibus innominatis in. l. naturatł.ff. de pᷣſcri.
Vv. 2 per Ci. i.l.ex placito. C. de ꝛe. ꝑmu. So.
glo. circa hoc ⁊ ſilia pria multũ inſtat ⁊ i effec
tu ponit quatuor ſolutiones. prima qͥa hic fu
it appoſita clauſula ut pena ſoluta ꝑ ↄuenietẽ
ſtarer̃ ↄpoſitioni.ideo lʒ aduerſarij ↄuenerũt
nibilominus uigore pacti ſtandũ erat ppolitõ
ni. Et nõ.ex hac ſo.qð clauſula rato manente
pacto operat᷑ ẽt in fauorem ↄuenientis Zrium
in nõ. glo.in. c. potuit de loca. ? in.lii. C. de
iut̃ ẽphi. ubi cõit᷑ nõ ꝙ iſta clauſula ſolũ opat
reſpectu obſeruãtis pactũ ⁊ forte ob hoc dix
hic gl. ꝙ hec ſo. nõ ẽ bona nec colligiĩ hic. Se
cũda ſolurio ꝙ pria ꝓcedũt ubi qͥs ↄditõalit
ſeu reſpectiue adiplẽt õciũ ꝓ ꝑte ſua.ſ.hiio ꝛel
pectu ad iplementũ fien dũ ꝑ aliã ꝑtẽ S i caſu
nio iſte. R. ſenior pure renũtiauit iuri ſuo nj
ãt ob cãm nã iſta ſpũalia puꝛe ſũr renũtianda.
ita ꝙ in eis nõ hnt locũ illi ↄctus innoĩati do
ut des. facio ut facias ⁊c᷑.ar. in. c.ſuꝑ eo ð tian
ſac. ⁊ nõ. hãc ſo. Sʒ hec ſolutio eſſet uera niſi
teruẽiſſet auctoritas pape uel alreriſt upioriſ q
hʒ caſſare ſuſpirõeʒ fraudis.nã hic dr̃ ꝙ papa

coegit eum ad ↄponenduʒ. Iẽ ꝙ iſte innitus

al linfnt
aſici nigtenihn ſin
icfci b/ 4 nit
rl oniſcnin nnmminin
nigſtontifiſt uhli m
zimn glnn ſtſii Aun
retcta heßl il nfni
mutmiͦcfon t rcl hoͤit ho
orm ſtenigini tfer bl
inci tit bille ſennr
prae i en ob cnerſnis h
munriaonn li vucani cepele
is ritlcti fon i du
lutiſitittſo idei denin d
Ichethuminbi pace. Ouana
iifieſbnioffici indicts bieſte
liiſug ſe. R. ſeno bꝛ
iuniſfnitiucdics off uͤnt ie
niiinini hoſzcicg ſua
aimincnou
HW heclii vi
Nig ſe hieninu
nnd Cuſodiit po
N ich bncige funr Ppohnio

ſnnt chent tepünatio diſi
Aongce feͤ
ine Anue ſin nicge er Iin n

orcs ꝗqn ickr
fccndas
c qoor mm
ſes e cc u
cconom tcc
— A

ſmn dʒ rio e

*Roc nde

Hxot
nmmone ho⸗
e unde dod
kponc RNos
mſſa 5 to de
miicd i pen
eſon pe
Rrdacken
MKurrünper
a
Ganone
Pamte nu
ſandien
no aane
ziecck
cianonẽ
danöis
0. .
klumm
Ulnmi 4
ni cine
niſfrand
ido ii
Wunite

ſphlereen;
ci de den⸗ Uege.
bic do Euger ⸗ imi
Desng 1 Mun R
poſſet er 68 inn 8 ch
In lugit 1 6 Ne e Ninbre

line.: „ dll. g ⸗
AAlümß nrtt
Oponidi,. eNte di
. d.leeſcit “

. gl,i i Rtcß
An iſitie

Ofidez

P rre
no 5 fim nidei Rin
fim wid nchiſr Kltor pomni
appelare pro ſho Umereſeen

1o nolnefeſeimnuln faece
mmütut emion defer uignt⸗
ncssnn e hoſicann ginniͦt afni
auſteniſin, oinn etſe l islif
ſtni acoſimnſs mlib obſnmne gin
eiu iſciei Ccnmlr til ci t
b'Cejſap nr l lamo Niſtean
Aubus moinns fno n tring e oſcß
leuit ocumn oro oane ſin kyuglam ni,
Agendi aduerſarii rcſmmegcſplere ang
P re ſua pot n. ge a adiplen andei tacti
di o tchee g celt elt dein aid
änoſecan dorteeie deddn ddn
Arit iliſcderte enm apa bebs
ctbusinmoninansinlmtmniceifi
F.t her Lliler uo rui
gl. arca hoce llia in mnulẽ ſin 1
i ponit qunmor ſoltoes inn⸗ efn
utpenn ſolnag deniere
tappoſt cuuſcli pen dnemeih
s

l
Gbtominus vigoleit ſancieran 9hol

1
iCriddu ſd Anſiamo mmn

ſennis orun
co ianinafen uenniet
deea⸗ lii,

e electione.

oↄſenſit ordiationi. Itẽ ſubijcit ꝙ ex ↄſenſu 9
poſitionis recepte iſte.R.ſenior amiſit ius qdᷣ
habebat. ergo ñ renũtiauit puꝛe ſed fuit ductꝰ
nigore illius ↄpoſitionis.vñ lIʒ i renũtiationis
actu nõ appõeret ↄditionẽ uł mõʒ:tñ ex pꝛece
dẽtibus ſatis apparebat ꝙ nõ pure rnũtiabat
⁊p boc uidet᷑ tex.ĩ c.cũ pᷣdẽ ð pac. ubi ille ceſ
ſit liti pure in manibꝰ pape ſʒ qꝛ papa prius ꝓ
niderat ut ꝑ aduerſarios ꝓuideret᷑ illi ĩ ↄpetẽ
ti bũfiꝰ Vẽ ex illa ↄiectuã ꝙ ille ceſſerit liti ob
cam. vñ aduerſarijs nolentibꝰilli ꝓpuidẽ ð̊ bñ
ficijs ſiẽ papa ordinaueꝛat ꝛduxit illũ papa ad
ius ſuũ priſtinũ. Itẽ nidemꝰ ĩ reſignatõe q fit
ex cã ꝑmutatõis.nã illa reſignatio fit tacite ob
cãm. vñ ſi aduerſarius ñ uult reſignar̃᷑ bnficiũ
ſuũ põt rediẽ ad ius ſuũ priſtinũ:ut ĩ.c.cũ uni
uerſorũ de re. pꝑmu. Teꝛtia ſo. colligit᷑ ex vᷣbo
tum:qꝛ recipiẽdo qᷓ bñ ⁊ ſane ĩtellecta ponit iu
dicio meo vitatẽ: ut dicat᷑ hec ↄpoſiio fuit
adipleta ꝑ ntrãqʒ ꝑtẽ: qꝛ papa ordiauit ĩ ↄpo
ſitione:ut.R. ſenior ꝛnũtiaret abbatie ⁊ ꝛcipe
ret prioratũ ⁊ cuſtodiã eiuſdẽ mõaſterii.⁊ poſt
renũtiationẽ ꝑ eũ factã recepit a mãibus pape
prioratũ in cuſtodiã ꝑtibꝰ ↄſentiẽtibꝰvñ lʒ po
ſtea reuerſus ad monaſteriũ ñ reciperet᷑ nõ iñ
poterat dicẽ ↄpoſitionẽ ñ fuiſſe adipletã. nam
plenũ ius fuerat ꝑ collationẽ ſibi factã ↄſecurꝰ
Ideo poterat ⁊ debebat agẽ ut illi aduerſarii
obedirent ſibi tanꝙ; priori ⁊ cuſtodi nõ ãt po
terat retractare ↄpoſitionẽ ꝑfectã.⁊ per hꝰſol
uüt᷑ õria. nec ob. c.cũ pᷣdẽ:qꝛ ibi ille qͥ ceſſerat
liti ñ fuerat aliq mõ ↄſecutꝰ ab aduerſariis ſʒ
ſolũ papa mãdauerat ut illi ꝓuiderẽt de ↄpetẽ
ti bñfiꝰ. vnde illis nolẽtibꝰ licitũ fuit illi ꝛediẽ
ad ius ſuũ pꝛiſtinũ.æ hec ſo.uidet̃᷑ de mẽte In
no. ? Hoſti. hic ⁊ multũ mihi placet. Quarta
ſo.ꝙ ĩ orjs fuit iploratũ officiũ iudicis hic ſe
cus. hec ſo.ñ nidet᷑ bona. qꝛ ſi iſte. R.ſeniõ ba
buiſſet facultatẽ iplorãdi iudicis officiũ ut re
duceꝛet᷑ ad iuſ ſuũ priſtinũ.nõ poſſʒ dici ꝙ ſua
n iteꝛfuiſſet appellare ne fieret electio cuiꝰ ↄꝛiũ
dicit᷑ ĩ tex.æ ideo tene ſolutionẽ pᷣcedẽtẽ. vñ ñ
ſine miſterio lẽa podeꝛat ꝙ iſte. R. renũtiauit
abbatie. ⁊ ð maibꝰ pape recepit cuſtodiã ⁊æ pᷣo
ratũ qᷓi ad inferendũ qð hinc ĩde fuit ↄpoſitio
ꝛecepta ⁊ adipleta.an q̃t teneat renũtiatio bñfi
cij uel collatio ſimoniace fa. uide per Inn. in
c.cũ uniuerſoꝝ paall.de re.permu. ubi tʒ ꝙ nõ
Et nõ.ſinglr illud dictũ æ uide ꝙ ibi dixi. Sʒ
ð pdicta ⁊ tex.opponit᷑ uidet᷑.n. ꝙ ſi iſtius.
R. non iĩterfuit appellare nõ debuit ẽt audiri
quatenꝰ ipugnabat clectionẽ factã de. R. iuni
ore rõe interdicti:qꝛ is cuiꝰ nõ intereſt nõ dʒ
audiri iuỹ nõ.i. c. ex parte. A. de teſti ubi nõ.
ð illa exceptione tua nõ ĩteꝛeſt:⁊ per Inn.i. c.
ſuꝑ his ð accu. So. dicũt doc.⁊ bñ ꝙ reſpẽu
appellatiõis irerponẽde nõ ĩtererat iſtiꝰ. R. ſe
nioris qꝛ ſolũ appellabat ne fieret electio ꝓpt᷑
ius ſuũ cni iñ renũtiaueꝛat. qᷓ qᷓtenꝰipugnabat

elecciionẽ reſpeciu interdicti ſua intereꝛat qꝛ J

4

eẽt monachꝰ monaſteꝛij intererat ſua ne illegi
tie ꝓmotꝰ pficeret᷑ mõaſterio ⁊ ſibi ĩ platũ aꝛ.
Viij.q.i.aud acter.⁊ eoꝝ que nõ. Inn.i.d.c.
bia nbe⸗ pᷣdicta clare patʒ ĩtellectꝰhuꝰ.c
In gl. ĩ vbo pᷣiudicat ibi: hic ſecus glo. nõ
exprimit quare ſecus hic.i.quafr᷑ iſte.R.iuniõ
cũ cet reus nõ fuit abſolutus ex qꝰ pᷣfũptioneſ
ſuꝑ ifdicto erãt dubie. æ actoꝛ plene nõ ꝓbaue
rat illã exceptionẽ.nã debebat reus abſolui ui
goꝛe illius regłe cũ iura ꝑtiũ ſunt obſcura reo
fauẽdũ ẽ.⁊c.ut in regula cũ.iura ð re.iur.lib.
Vi. uel u gore alteriꝰ regule actore nõ ꝓbante
reus dʒ abſolui:nt ĩ.c.fi.de iuꝛeiu. So.dicedũ
ꝙ illa iura ꝓcedũt qñ fuerũt date dilatiões de
bite ad ꝓban.hic ãt ſolũ pars exceperat nec ð
fecerat ĩ ꝓbãdo:⁊ qꝛ in curia ñ poterat iſte aꝛ
ticulꝰ de facili liqre ꝑꝑ ꝓbationũ abñtiã papa
oↄmiſit iſtũ articulũ in partibꝰ decidẽdũ.ðcidit
ãat articulũ appellatiõis papa qꝛ de illo ſibi con
ſtuit ſine aliqua ꝓbatioõe. n gl. fi. in fi. Et
ex hac gl.iũcto tex.collige ꝙ ſuſpẽſi pᷣſumẽdo
eligẽ nõ priuãt᷑ põtate cligẽdi.lIʒ male faciant
Aiẽ aliud iudicio meo nõbili᷑ ꝓbar h̊ lia iũc
ta gl. ꝙ eligẽtes ſuſpẽſuʒ nõ ſunt pᷣuati põtate
eligẽdi lʒ clectio ſit nulla rõ qꝛ ſolũ priuãt᷑ elec
tores qñ ĩ electo cõcurrit unus de quatuor ðᷣ
fectibus expreſſis in.c.cum in cunctis.s.eo.⁊=
ibi dixi ⁊ per Jo.an.in regula odia in mercu.
de quoꝝ numero nõ ẽ iſte nã põt quiſ ẽẽ ſuſpẽ
ſus ſine cꝛie:utputa iniuſte. Itẽ crimẽ põt eſſe
occulium ⁊cetera.
Si electus nõ habet
Baliter. ſufficiẽte ſciaʒ uł ate
ↄfirmationẽ admiſtrat:eiꝰ electio ceſ
ſari dʒ.prio ponit᷑ deciſũ exordiũ.ſcdᷣo factuʒ:
ibi ueꝝ.teꝛtio electionis caſſatio: ibi ſufficiẽti.
¶ Nõ. prio ibi an ↄfirmationẽ ꝙ ꝑ ſolã ↄfir
mationẽ põt qs ſe ingeꝛeꝛe admiſtrationi pꝛela
ture unde põdera ꝙ lr̃a iſta nihil dicit ð inſtal
