q̃rit iſte tex. hodie vo ꝓhibet᷑ ꝛegłarit᷑ citatõ ꝑ
edictũ.dʒ.n.ſpecifice fieri ꝑ nũtiũ ſeu lr̃as ð qꝰ
nide qð nõ.ĩ cle.i.de iudi.unum tñ nõ.dictum
Inn. tenebis mẽti ꝙ ubicũqʒ neſcit᷑ qͥs ſit citã
dus adhuc hodie hʒ locũ citatõ ꝑ edictuʒ ꝓ B.
c.fi.qᷓ matꝛi.acen. poſ.⁊ ĩ.c.ſignificauit ⁊ i.c.al
bericꝰð teſti eser rõe ſie ibi negociũ ſit
qᷓ̃ſi ceptũ ꝙ ad h̊ ut ꝑpetuet᷑ iuriſdinio delegati
dʒ negotiũ ↄmiſſuũ cẽ q̃ſi ceptũ:⁊ nõ.qꝛ dic ne
gotiũ ꝑ b̊ infert ꝙ ꝑ ſubdelegatõʒ ñ ꝑpetuatur
iuriſditõ:qꝛ ꝑ h̊ ñ ẽ negotiu ↄmiſſũ ceptuʒ nec
q̃ſi ʒ alið dixerit gl.i.c.ſi a ſubdelegato ð offi.
ðle.li.vj.ſʒ pᷣmũ plꝰplʒ.nec ob. ꝙ ſubdelegãdo
utat᷑ iuriſditõe:qꝛ utit᷑ ñ delegata ſʒ ordinaria
⁊ ꝓbat᷑ aꝑte ĩ.c.paſtorał i pn.j.e.ubi dr̃ ꝙ iu
riſditõ dãdi iudicẽ ölegato a pricipe ẽ a lege ↄ
ceſſa:uñ põdera illð vᷣbũ a lege.nã lex dat oꝛdi
nariã ut dixi ĩ.c. pcedẽti. Itẽ pᷣſuppoſito:ſʒ nõ
ↄceſſo ꝙ uteret᷑ ðᷣlegata iñ ſatiſ ẽ ꝙ n fuit nſuſ
circa negotiũ ↄmiſſũ.nã dʒ negotiũ eẽ ceptũ ut
B 2 adde iſta ad nõ. s. c. ꝓx¶ INẽ nõ ꝙ appel
lãs rnũtiat appellatõi ſi poſtea litigat coꝛã iudi
pᷣcedęeti ut i.c.ſollicitudinẽ ð ap.⁊.xxxij.q.i.cũ
ꝛnũtiat᷑:⁊ h̊ ĩtellige ĩ appellatõe ĩtpoſita n aũtꝓ

cedit ĩdiſticte i iĩponẽda.uñ ſi grauatꝰ..tpᷣs ſi

bi pᷣfixũ ad appellãdũ litigat corã iudice n ꝑ h̊
fnũtiat facultati appellãdi:qꝛ poteꝛit iteꝛi ðlibe
rar̃ ita ſẽſit Inn.nõ.i.c.ſollicitudieʒ ðᷣ app.ſed
tu limita nt ibi æ uið ꝑ Jo. an.i.c.fi.ð app.li.
vj.⁊ bo.tex. cũ ibi nõ.i.l.ad ſolutõʒ.C. ð ꝛe iu
di ¶ Sʒ qꝛo tex. iſte. loq qn appellãs petijt in
dutiasItẽ poſtmõʒ renũtiauit ꝓducrõi ⁊ alle
gatõi ⁊ petijt atteſtatiõeſ ſolẽnit᷑ pubilcaꝛi qᷣd ſi
alteꝝ tin feciſſʒ:qꝛ ſolũ petijt ĩducias ł ſolũ peti
it atteſtatõeſ publicari? So.diẽ Inn. ꝙ idẽ.nã

pꝑ h̊ apꝑet:ꝙ uoluit ꝛdiẽ ad poꝛẽ iudicẽ idẽ diẽ

hoſti.qᷓtitercũqʒ appellãs egit corã indice pori
2 h rene:qꝛ ſẽꝑ ſubeſt ꝛõ pᷣdẽa h̊ limita niſi ac
tus qͥ poſtea geꝛit᷑ coꝛã indice a qP uẽiat ad aug
mẽtãdũ ðſideꝛiũ appellãtiſ.iõ dixit gl.nõ.i.c.ſi
a indice ðᷣ app.li.vj.qꝙ ſi appellãſ ↄpaꝛuit coꝛã
iudice a qꝰ petijt ẽt fuocari grauamẽ ? ad ꝓ

bãdã grauamẽ ꝓduxit teſtes ñ ꝑ b̊ ur̃ appella

tõi renũtiaſſe:qꝛ nihil directe egit ↄ appellatio
nẽ ſuã:qꝛ ꝑ appelltõʒ iſtat ut ruocet᷑ grauamẽ ⁊
ad hũc effectũ poſtea inſtitit coraʒ iudice a qꝰ.
Adde aliã ſolẽnẽ limitatiõeʒ poſt ea q colligũt
ex. c.cũ neniſſẽt ð eo q mit.iĩ poſ.in gl.in vpo
obtulit. ⁊ nõ illã gl.q̃ ingłꝛ diẽ ꝙ ſi actꝰgeſtꝰpꝰ
appellatõʒ corã iudice a qꝰ nõ fuit approbatꝰ ĩ
ipo iudicio ꝙ tũc ꝑ illũ actũ ñ ur̃ rnũtiaſſe ap
pellatõi:qꝛ nõ potuit iudex ł ꝑs ſe tũdaꝛ ſuper

eo qð ĩpugnauit nt ĩ rla ex eo ð re.iur.li.vj.eĩ
c.cũ oli de cenſibꝰ optie fac tex.in.c. mulieri ð
iuriurã ¶ In gl. i. ibi. ltias exceptões dic ſcʒ ð
clinatorias ut ĩ.c.paſtorał ð excep.⁊ dic clariuſ
qᷓᷓ gl.ꝙ ꝓprie ⁊ ſtricte negotiũ dr̃ cepiũ ꝑ litis
ↄte.⁊ tũc ꝑtes igꝛediunt᷑ pᷣncipale negotiu.pᷣus
enĩ põt diſputari ð legitimitate ꝑſonarũ ⁊ ꝑ ex
ceptiões declinatorias poſſet differri negotiuʒ
principale ut in. d.c.paſtoralis. ꝑ citationẽ aũt
negotiũ nõ eſt ꝓprie ceptũ quo ad effectuʒ. s.
dictũ ideo tex.diẽ ꝙ ẽ quaſi ceptuʒ.nã quo ad
peꝛpetuãdã iuriſditionẽ põt dici cepiũ quaſi iu
dex incepit uti iuriſditiõe.¶ Et nõ. ex hoc ⁊ ex
glo.ꝙ dictio quaſi diminuit ex pꝛoprio ſigniſi
cato ſignificatũ eius ad quod adijcit᷑ ? uið gl.
de hac dictiõe quaſi in.c.parochianos de ðci.
⁊ bo.tex.cũ gl.i.l.ĩ factũ.ff.de ↄdi.⁊ demõ.qñ
qʒ tñ eſt expꝛeſſiua ueritatis ⁊ tũc ponit᷑ impro
prie ut nõ.glo.in.c.pꝛout de do.⁊ ↄiu.⁊ in co
ꝙ glo. ↄnter anectit an ceptum ꝛe integra tran
ſeat in heredẽ actiue ⁊ paſſiue aliquid dicit bic
hoſti.⁊ minus ꝑfecte:ſed tu dic ut plene dixi in
.c.ſigniſicaſti ð reſcrip ¶ In gl.ij. i fi. nõ. gl. 2
clarius hoc tʒ ĩ.c.cũ ueniſſet.j.de teſti. Et con
cluſio ſit iſta ꝙ ꝑ moꝛtẽ delegaãtis re iniegra ex
pirat iuriſdſtio delegati nec ualʒ ꝓceſſus poſtea
agitatus lʒ delegatus ignorauerit moꝛem dele
gantis qꝛ ignorãtia nõ põt tribueꝛe iuriſditio
nem nõ hñti ut in.l.priuatoꝝ.C. de iuriſdi.o.
iudi. c. ſignificaſti de fo.ↄpe. Itẽ iura loquunt᷑
indiſtincte gꝰ nõ debemꝰ faceꝛe driaʒ ĩteꝛ igno
rantiã ⁊ ſciam.xix.diſ.ſi romanorũ.c. ſolite de
maio.⁊ obe.⁊ ꝑ hanc rõem bᷣ tenuit bar.in.l.?
qꝛ ff. de iu.o.iu.⁊ refert Inno.tenuiſſe ↄriuʒ
in. d. c.licʒ:ſʒ primũ dictũ ſequunt᷑ cõiter doc.
h ⁊ i.d.c.cũ ueniſſẽt.nõ ob. riuʒ glo.de.l.ei
qui in ꝓuinciã.ff.ſi cer.pe.qꝛ fatẽdũ ẽ ꝙ man
datũ ꝓcuratoris reuocatur re integra ꝑ moꝝẽ
oſtituẽtis ut.l.mãdatum.C.mã. ⁊ cle.ſi.ð pro
cu.⁊ in. SF. recte iſti.mãda.ſʒ ne ꝓcurator igno
rãs dãno afficiat᷑ hʒ actionẽ mãdati ut recuꝑet
expẽſas ⁊ ſeruet᷑ idẽnis ab omni inteꝛeſſe ut.i.
ſi mandaſſem.ff. mã. Item mandatuʒ ꝓcurato

riũ eſt bõe fidei.iuriſditio vo delegata ẽ ſtrici
iuris ideo ſm Inno. largior ĩteꝛptatio fit ĩ illa

qᷓ ĩ iſta Moſſet inſtari ultra doc.de.l.barbari
us. ff. de offi. pᷣ.ubi apꝑct ꝙ cõis error litigan
tiũ fac̃ ſñiam ualeꝛe ad idẽ.iij.q.vij..tria.v.
uerũm. So. ſi tenet᷑ opi. Inn.i.c.cũ dilecta de
reſcrip.ꝙ illa.l.nõ hʒ locũ ĩ delegato ceſſat cõ
trarium:ſʒ ſi teneremus orium ꝙ eſt nerius ut

ibi dixi dic ꝙ ibi nõ interuenit ſoluʒ cõis error

ſed emanauit officiũ ab hnte pt̃atem ⁊ durauit
iuriſditio ipiꝰ ↄmittẽtis ur nõ. Inn. in. c. nihil
de elec. Sed in caſu noſtꝛo exiicta iuriſditione
remãſit ſolus error qͥ nõ põt tribuẽ iuriſdiniõeʒ
2 ideo ſi quis emit rẽ a plaro intruſo qui nullũ
habuit tituluʒ a ſuꝑiore lſʒ cõiter putareiur pre
latus nõ tñ iſte cõis error facit Sctuʒ ualeꝛe ut
in. c. alienatões ⁊ ibi ꝑ Jo.xij.q.ij.⁊ ꝑ Inn. i

Zucentignn an,

lobe if jnelt
rtuunſn⸗ Aſen d
clunbhuen i gots:
Iet nehin⸗ na iirfub io

gtet oei i aaginmd g
lrun in liñ ſi

mitmſini lna i/⸗
ſſormatide dubis ini ſatb .
Eeri ſtuscrl osnejmin imi her
noz biccfrüinnii vſin ui i n
mneierini i; ind iul iſ iin
ſolci i cirir aniii nllosi
imrsglel mpnlilizh neſehd
mni t nuſgbsce no an alu
ſriyoisan oufn o n peedat
itinporbchq bode inulu invſu roe
niitapot gecleh o conſte d edime
iiſpebarch e nlenebii t nd in
liſnsiel A aſzahpoli n denous
ſhtminci i ſioes neageriis iieſſe n
iͤelee lſſin ſo roerceß pit
tiriſoſccm inolineno e gn⸗
n blintgny
if, 8 uns eo Puniine coc.
Wfeefinnt mn
ſey sevnani lalbimeni
nd ſebinin n i cde go⸗
nninnranisſtg gchen⸗
aen Alctbſsſis diſſpantur

igalnb
o .“

itiiͤ⸗ nen

ſn ge
gonſcati
dñm ir
ens gie
gran mnſo⸗
cere ſccn
bedeit i
ſit i te⸗
ſiſlere No
peuit iſte⸗
quid i ord
qn mMici
CcMoͦſhs
1 inni
bdnili

eslinck den
oſt em ms ier ſt uude Pintn
leniate nmſ ſ ii 6
mus bor hic li mnſa ſ e ſi Kn
clo ſe ggcalgis rinegng
Mlir unic no elgn r ug paeſi oſtn
igtnmslz cllegas ignonaent mwmoncee
unis qt gnoria nopot mibuene niſo
nobnn vrin priuaor Cde uni. .
llcſgnteati eſo e Nuint oguun⸗
Pdiinaeg no debend iuer iiziigigno
Tumtät Cen Kr dKAtorandni. Gn E
nA0det dtionbigibuinl
eindin in Iun nſt hiih
in dclcgrini dti ami Coler doe.
tid cMi enſſe noob in Pcrla
guin puinii flac e nnti “
ari gurnonis mmum riucili
1 ulmituun ONi 10⸗
timeis Nlni

gro
tin .lee ſi nitine ſgun
din iruiby uimeninn
7igenisgbomni imerelle ni
. enistbonmt
ini en nanunn Peulid

1 mmiiin ini ct in⸗

(d.c. nihil de elec.

Rudentiam. Si cã delega

tur tribus cũ
cla ꝙ ſi nõ oẽs duo nim ⁊c. niſi pꝰ ap
pareat ð ipotetia tertij duo ꝓcedẽ ñ pñt ⁊ ſi
cedũt nihil agũt.h.d.uſʒ ad.. adijcimꝰ. Et di
uidit iſtud pricipiũ.nã format duas qões.2 ſił
illas ſoluit ponedo rõeʒ decidẽdi. ⁊ fa ibi ĩ hoc
can ¶ Mõ.ex pᷣncipio ibi ſupplicas ĩformãi q;
itellectus hoĩs dʒ iformari ex rñſiõe iuẽ. uñ ſiẽ
aia format coꝛpꝰ: ut ĩ cle.i.ð ſum.tri. cuʒ gl. ita
ſcia iformat itellectũ:un ur̃ ꝙ itellectꝰ hois ſine
ſcia pt᷑ dici ſin forma q̃i ſit q̃dã mã iĩutił. hic me
rito diẽ Cicero ĩ li. off. ꝙ mlti ſt hoies ⁊ pauci

ſt hoĩes.mlti ſt hoĩes noĩe ⁊ pauci re.ad deno
tãdũ ꝙ ꝓrſus ignari ñ merẽt dici hoĩes:ſʒ poti
ns imagies hoĩuʒ. ſiẽ ĩ ſili diẽ tex. ꝙ mlii ſũt ſa
ceꝛdotes ⁊ pauci ſt ſaceꝛdotes. młii noie ſz pau
ci effectu: ut. xl. di. mlii. ⁊ ex his vbis ſcholaris

dʒ ſumẽ formoſũ mõʒ ↄſulẽdi doctorẽ petẽdo
.lſ.iformari de dubijs iuris liſteriba16,2

effectũ iſtius cłe ſi oẽs neqͥuerint ĩtereẽ ⁊c.ĩpor
tat eiʒ hũc effectũ ut reliqͥ poſſint ꝓcedẽ fiio ne
qunte itereẽ: iñ añqᷓ; ↄſtet ð ipedimto ttij ñ pnt
iſolidũ reliq ꝓcedẽ. æ ſic exercitiũ iuriſditõis ñ
e penes ples delegatos inſoliduʒ:ſʒ ita eſt apud
oẽs: ut nõ ſit penes ſingłos de quo.j. lanꝰ. aliũ
effectü bʒ cla oẽs aut dno ur̃m aut unꝰ pcedat
nã ubi appõit᷑ hᷣ cła q hodie ẽ multũ in uſu rõe
curie qibet põt ꝓcedẽ lʒ nõ conſtet ðᷣ ipedimẽ
to cõſocioꝝ de hac cła dic ut plene hẽt᷑ ⁊ nõ.in
t. cũ plures.j.e.li.vi.qñʒ appõit᷑ cka denotãs
progatiuã:ut cũ dr ſi oẽs nequeritis iteſſe tu
frat epe ꝓcedas.nã alij ſin iſto procedẽ n pnt
ſed iſte ſine alijs ſic dato impedimento de quo
nern en ibi integruʒ
ſit iudiciũ c. pſumẽdũ eſſe ꝓ pluralitate doc.
2 indicũ.vñ ſnia nel opi.vx firmior et vior qñ
plłimox iudicijs ẽ cõfirmata. nã faciliꝰ inuenit
qð a pluribꝰ ſapicẽtibꝰ qꝛitur: ut ĩ. c. de qbꝰ. xx.
di. Hic ſalomon ĩ prouerbijs ſuis diſſipantur
cogitatões ubi nõ ẽ ↄſiliũ.⁊ ibi ſalꝰ ubi mlia ⸗
ſiliaa. ex h' ifert q̃tr ſit iudicãduʒ qñ dubiũ eſt

¶ De offi. dele.

ius.ut nõ.i cle.ne romani ð elec.ubi bo. gl. ple
niꝰ ꝑ Jo.an.i.c. fi. de offi. archi ¶ In gl. ij. p
clariori itellectu hꝰ gl. diuide eã ĩ qtuõ ꝑtes pᷣn
cipales. In pᷣma oppo.5. tex.ĩ eo ꝙ papa vr H
fuiſſe diminutꝰ ĩ nõ rnidẽdo ad pᷣmã qõnẽ. ſed
ſolũ ad fã. hic ſũpta occaſiõe gl. exaiat q̃d iuri.
de pria qõe ntrũ citatꝰa duobꝰ ex tribꝰ udicibꝰ
teneat᷑ ↄꝑere.Et ꝓcedit h̊ ordine.nã pallegat
P bie negatiua.2 pte affirmatia. 5ʒ ſoluit. ſe
quedo ꝑtẽ negatiuaʒ Rndet ad op.ꝙ papa nõ
fuit diminutꝰ:qꝛ ex rñſiõe ad ſecũdã itertur ad
deciſionẽ prie.⁊ ſic iſta ꝑs pria poſſet diuidi in
plures ꝑtes. In ſcdᷣa ꝑte pricipali gl. qrit põe
ꝓ duo ex tribꝰ datis cũ cła citãt ꝑte:⁊ ẽ dubiũ
nũqᷣd teꝛiiꝰ ſe excuſauit:an ĩ H dubio teneat ꝑs
bpere ad citatõeʒ duoꝝ. In ftia ꝑte gl. qrit qᷣd
ſi duo Pceſſeꝛũt ſine tertio añ puꝛificatõeʒ clau
ſule nũqd tertiꝰ dʒ he ꝓceſſũ ratũ.⁊ ſic ex rati
habitione proceſſus conualeſcat ¶ In quarta
parte glo.querit nũqͥd ꝑtes poſſint conſentire:
ut duo poſſint ꝓcedere ſine tertio añ purificati
onẽ clauſule.æ fa ꝑs principalis ibi ſʒ ſi põas.
tertia ibi.ſʒ pone.quarta ibi.qͥd ſi ꝑtes ↄſeriãt
Redeo ad pᷣmũ ĩ quo Jo.an.poſt gl. ↄcludit ĩ
effectu ꝙ citatꝰ a duobꝰ ex qꝰ clam nõ ↄſtat eẽ
purificatã nõ tenet᷑ ↄꝑeꝛe.⁊ circa h põit nõbilẽ
driam iter pf̃atem ordinarioꝝ ⁊ delegatorũ di
cens ꝙ plures ordinarij hñt iuriſditioneʒ ⁊ ex
ercitiũ inſolidũ.ita ꝙ uno abñte alius põt pꝛo
cedeꝛe.ſecus in delegatis ⁊ ĩ arbitris:qꝛ licʒ iſti
habeãt iuriſditionem inſolidum cum iuriſdiiio
ſit tãqꝙᷓ res ĩcorporał ⁊ idiuiſibilis nõ poſſit cõ
ſiſtere pro parte: tamẽ exercitiũ iuriſditionis in
petit iſtis ĩſolid:ſʒ ẽ apð oẽs ſił. Mrĩo ꝓleq̃r
quid ĩ ordinarijs.2ꝰ qͥd ĩ delegatis ⸗ generalit
qꝛ articulus ẽ pulcher ⁊ aꝛticulꝰ nõ bñ explicat
a canõiſtis h̊ ł alibi. Aſſumo aliq̃ nõ. ̊ ꝑ doct.
2 pła ãnectã h̊ ex dẽis ꝑ doc. omiſſa.⁊ nið ð mã
p baꝛ.i.l.i.ꝗ.ſi plłes.ff.de exerci.⁊ ĩi.l.ſi uni.ff.
ð re iu. aliqᷣd ĩ.l.iter tutores.ff. admi. tu. ? ui
de bo.gl.i.c.ut offm ĩ v.ſeꝑati ðᷣ hẽti.li.vVi.⁊ ĩ
c.ij.ð arbi eo.li.⁊ iunge illas ſił:qꝛ meliꝰ expli
cãt iſtũ paſſũ qᷓ; fac iſta gl.Et dic gnãlr cũ qrit
nũq̃d płes hñtes aliquã pfatẽ poſſint illã exer

jdietd iort no⸗ rifnoftit boſiũ i oflictu opinionũ. dẽmus ei illã opi.am cere ĩſolidũ an neꝛo debeant oẽs ↄuenire:⁊ dic
anft oluber gelbunm plecii ĩ quaʒ ples doc. iclinant. hoc ueꝝ niſi illa aut hec poteſtas ↄpetit pluribus ut collegio ut
m u Par ummdne cnn opi. poſſit ↄuici ꝓbabilibꝰ ꝛibꝰ:ut dixi pꝰ Jo. puta ꝙ collegiũ hʒ iuriſditõʒ ut caplm ł pores
e zm nagan ſmnf an. i.c. i. de oſti. - dic nt ibi. æ faciũt pᷣdicta qðᷣ huius ciuitatis:⁊ tunc iuriſditio nõ ẽ apud ſin
en, ſim ureerlle i ins magis ſit pᷣſumẽdũ ꝓ ↄſilio alicꝰ collegij doct. gulos nec exeꝛcitiũ:ſed apud coꝛpus collegij fic
iin ii o nioni⸗ nchi oſilijs pricularibꝰ ö.ibi citra formã tũ ⁊ repᷣſẽtatũ ꝑ ſingłos ſimul colleciũ: ut ĩ. c. ir
iu⸗ 1 vͤtyleiicit inen Xc.ꝙ ubi dat᷑ ceꝛta foꝛma ꝓcedẽdi ꝓceſſus cor refragabili. exceſſus.⁊ qdð ibi nõ.ð offl. oꝛ.
ninn t nmenns l Gn ruit ñ ſolũ ſi alidd artẽtaĩ directe formã ſʒ et xij. q. ij. q manumittit. unde ad ualiditatẽ act⸗
ariun biöͦluſtcn gu cirra:qꝛ neꝝ ẽ dicẽ iſtũ exceſſiſſe fines mandati opʒ ꝙ ſaltẽ due ꝑtes collegij ſint pnres.l.nulli
picirdch ſüt di n ſic nõ.ꝙ ubi dat᷑ certa forma paria ſt agẽ õ k 7. l.plane.ff. ꝙ cuiuſqʒ uniuer. no.æ i.l.iij. C.
ſel nmdl iuniger citta. uide bo. gl. cũ tex.ĩ. c.ſi cui de elec. li. Vi. de decre.decu.li.xi.æ ualʒ qᷣcqͥd ſacit maioꝛ ꝑs
ſgrilto ſpl dn vlrcin n ubi qi idẽ ꝓbaf᷑. nã ibi pter ⁊ citra eqperat᷑.⁊ ĩ iſtaꝝ duaꝝ ꝑtiũ:ut ĩ.c.i.de his q̃ fi.a ma.par.
7 dece lnc i ihei inui tellige qoͦ dixi citra formã qñ ad actum ẽ data ca.⁊.l.qð maior.ff.ad muni.⁊æ uide bo.gl.ĩ.d.
* iitrsanol⸗ omtt oe ceria forma: ſed ubi nõ dat certa forma ẽ dria c.ij.de arbi.li.vj.⁊ ẽ bo.gl.iuris ciuilis in.l.
lgn tan usni nnn uirü agat Z nel pter uel citra. nã ur iſtãtia. eps ubi abſũt.ff. de tu.⁊ cu.da.ab his: ⁊ hoc neruʒ
N. ar uni l no pot ſtuuẽ qᷓ ius ⁊ tñ põt ſtatuẽ pter ul ciira niſi pluralitas ł nũerus ſit de ſubſtãtia ⁊ tũc nõ
baban. cos
9 o
bal luus ſ⸗
15 ciiin

eoffi. dele.

ſufficiũt due ꝑtes: ſz reqᷣrit᷑ numerꝰ reqſirꝰ a le
ge. Exeplũ ĩ nüo epoꝝ reqſitoꝝ ad depõeʒ epi
k alreriꝰ clerici ð qᷓxv.q.vij. ſi ãt ⁊.c.felix. Itẽ
exẽplũ ſʒ neꝝ ĩtelleciũ ĩ.vij.doc.reqſitis ad ap
pꝛobatõʒ ſcholaꝛis.nã cõiꝛ tenet᷑ ꝙ tot ſint quot
uelint doct. ð collegio reqᷣrit᷑ ad minꝰ ꝙ ſchola
ris approbet᷑ a.vij.ut nõ.gl.i.l.magiſtros:⁊ fa
cit tex.i. l. fi. E. de ꝓfeſ.æ medi li.xæ nõ. Jo.
an. i. c. i. ð cele.milſ.ſenſit glo.i.d.c.ij.⁊ h.qñ in
riſditio ↄpetit pluribꝰ ut collegio ẽ dubiũ qlit̃

ſumaĩ᷑ maioꝛ ꝑs.an ſolũ reſpẽu nũeri an fʒ aliã·

ↄſideratõeʒ.gl.młiũ nõ.i.d.l.ubi abſunt diẽ ꝙ
no ↄſiderat᷑ p̊ cãun maior ꝑs ſolũ reſpẽu nũcri:
ſz et reſpẽu dignitatis ⁊ ꝓbitatis ⁊ ſeqt bar.ĩ.d
.i.ſi cui.q̃i uelit dicẽ ꝙ ſi minor ꝑs collegij ẽ di
gnior dignitate ſeu meritis tẽ fac maiorẽ qð ñ
tradas obliuiõi. Sʒ ego dubito an hᷣ dẽʒ ſit ue
rũ ⁊ puto ꝙ iſta duo reqᷣrũt᷑ copulatie ꝙ ſii ma
ior ꝑs reſpẽu nũeri ⁊ ẽt.dignior reſpẽu meriti
uñ iura nr̃a aꝑte dñt illð eẽ ualidũ qð fit a ma
iori ⁊ ſaniori ꝑte ⁊ ſic copulate reqᷣrũt᷑ illa duo
ꝓ h.c.qꝛ ꝑꝑ ð elec.⁊ in.c.eccłia.i.⁊.ij.e.ti.⁊ h
crederẽ ueriꝰ. aut ptᷣas ↄperit pluribꝰ ut ſinguł
2 ic qdᷣdã ẽ offm publicũ aucte:ſʒ utilitate pᷣua
tũ:qðdã offm pᷣuatũ utriqʒ tã.ſ.reſpẽu auciori
taiis qᷓ utilitatis. pꝰ cãn q̃dã ẽ ptas õdiaria.exẽ
plũ ĩ pluribꝰ iudicijs oꝛdinarijs: qdã ẽ ptas de
legata ut ĩ pluꝛibꝰ öᷣlegatis.naʒ offm ipoꝝ ẽ pu
plicũ auct᷑e ⁊ utilitate:qꝛ fuit ĩductũ aucte publi
ca ⁊ ad utilitatẽ publicã.pꝰcãu cũ ptᷣas ẽ ordĩa
ria. aut ſũt płes ordiarij ad diuerſa officia ⁊ tẽ
qlibʒ hʒ iuriſditõeʒ ⁊ exercitiũ iſolidũ: qꝛ qlibʒ
bʒ ꝓ ſe ⁊ ſine ↄſocio ⁊ h̊ nõ hʒ dubiuz: exẽplũ ĩ
diueß platis qͥ pᷣſunt ĩ ecclia dei.nã epᷣs exercet
iuriſditõeʒ ꝑ ſe archieps ẽt ꝑ ſe ⁊ idẽ ĩ priaꝛcba
z alijs platis ut ĩ.c.cũ ab eccłiaꝝ ⁊.c. duo ſił.ð

offi. ordi.cũ ſi. Aut plures ſt᷑ deputati ad unuʒ

officiuʒ:exẽplũ ſi papa deputaret duos legatos
i eadẽ ꝓuintia ł eps ↄſtuueret ſibi duos nicari
os ĩ eodẽ loco nõ diſtiguẽdo eoꝝ officia ⁊ h 9
ſiſtit dubiũ nr̃uʒ.gl.h̊ uoluit ꝙ unꝰ ñ pt᷑ exercẽ
dnium alio ipedito. Hoſti renet ꝙ oẽs ſimł de
bet ↄuenire niſi lex k ↄſuetudo nel pᷣnceps qͥ ð
dit eis iuriſditõeʒ dediſſet iſolidũ:ſʒ gl.ibi ĩ.d.
.c. ut offm ⁊ i. d. c..ij. ð arbi.li.vi.ſimpłr tʒ ꝙ qͥ
libet ordinariꝰ ꝓcedẽ põt ſeꝑati ʒ nõ det᷑ ipedi
mẽtũ alterius ⁊ iſta opi.uerior ẽ ⁊ cõioꝛ ⁊ eã tʒ
gl. i. d.l. ſi uni idẽ bar.ĩ. d. S. ſi plures ⁊ ĩ. l.uni
ca.ff. ð offi. ꝓcõſu. ⁊ ibi uꝛ tex. ad idẽ.l.ĩꝑator
.ff. ad muni. æ hãc opi. ſequor ⁊ ſalua iſtã glo.
ĩ ꝑte.nã ſi cã fuit cepta corã uno ex ordinarijs
non pt᷑ corã alio ꝓmoueri ⁊ finiri niſi der̃᷑ ĩpe
dimentũ pmi ut ẽ tex.nõ.i.d.l.ſi uni.⁊ ex h̊ diẽ
ibi bar. ꝙ ſi epᷣs habet duos uicarios quilibet
ſeꝑatim põt ꝓcedẽ:ſʒ ex quo cã ẽ inchoata co
rã uno non põt alter ſe ipedire niſi pᷣmus ſit ĩpe
ditꝰ qð bn nõbis:h̊ ꝓcedunt qñ iuriſditio ordi
naria fuit a pricipio penes plures.qn eniʒ hũit
originẽ penes unuʒ:ſʒ deꝛiuauit in pluribus he
redibus alicuiꝰ dñi bnñtis iuriſduõʒ dubiũ ẽ nũ

*
5

.

q̃d iſti plures hẽdes cũ ſucceſſerĩt loco nniꝰpoſ
ſint ſeꝑatim exeꝛcẽ iuriſditionẽ an dẽant ſimł ↄ
uenire. Do. an. hic refert guil. ð cu. in. d. l. una
ꝙ nõ debẽt ſeꝑati ꝓcedẽ ar.ĩ.l.ij. ff. ð v. ob. i
credo ꝙ nõ recte referat:qꝛ ꝛeꝑio bar. ꝑ eandẽ
.l.renẽ Sriũ ĩ.d.l.ſi uni ⁊ ꝑ alia iura ſiłia ⁊ iſtð
cꝛedo ueriꝰ.qꝛ negari nõ põt ꝙ iſti oẽs nõ ſint
oꝛdiarij ? ꝙ bnt iuriſditõeʒ ut ſingli. vn ſiẽ pri
mus poterat ſolꝰ exercẽ iuriſditõeʒ ita ⁊ iſti plu
res hr̃des:diẽ iũ nõbiłr ꝙ ubi tractaꝛet᷑ ð ↄmo
do uł incõmodo ſocioꝝ nõ põt unꝰ ſolꝰ exercẽ
iuriſditionẽ ſine alijs. vñ nõ poſſet unꝰ relaxaf̃
ↄdemnationẽ: qꝛ tẽdit ad incõmodũ alioꝝ ut ĩ
.l. beèdes mei. S. pero ⁊? qð ibi nõ ff. ad trebel.
ſeu heꝛedes diuidunt ſibi iuriſditionẽ potius ẽ

diuiſa admiſtratõ ꝙᷓ iuriſditõ: qꝛ iuriſditõ non

põr diuidi nec vʒ diniſio ĩ pᷣiudiciũ ſuꝑioꝛis ex
ꝗ ifert᷑ ꝙ ſi unꝰex iſtis ðᷣlinquerʒ ĩ admiſtratõe
alt᷑i tributa ñ põt ab alio pũiri qꝛ ſt ges ĩ iuiiſ
ditõe ⁊ iuriſditõ ẽ penes quẽlibʒ ĩ toto tioꝛio.
par autem ĩ parem nõ hʒ iperium ut in.c.inno
tuit ð elec. ⁊.l.ille a quo.F. tẽpeſtiuuʒ ff. ad tre
bel. ⁊ in. l.nã mẽatus.ff. ð arbi. Auene tñ
diligẽrer:qꝛ bar. loquitur qñ illa iuriſdirõ erat
feudalis. nam tũc certũ ẽ ꝙ eſt indiuiſibilis:qꝛ
feudũ nõ dʒ diuidi ut ĩ.l imperialẽ. F. preterea

de ꝓhi. feu alie. fac̃.c.licet de noto.ſi autem iu

riſditio nõ eẽt feudał tũc credo aliter dicenduʒ
ꝙ aut cõpetit iuriſditio in diuerf locis puta in
pluribus caſtris nec ſonat ĩ nomen dignitatis:
⁊ tunc ſa is puto ꝙ; plures heredes pñt ſibi di
uidẽ illa loca quo ad territoriuʒ ⁊ iuriſditionẽ
ſicut potuiſſer int᷑ eos diuidere ille deſunct.ſi
neꝛo eẽt dignitas nõ poteſt diuidi ⁊z pmogenit?
debet ſuccedere: de quo in. c. licet alle.ſi vo iu
riſditio non eẽt fendalis nec ſonaret in nomen
dignitatis nec ↄpeteret ĩ nno loco Im puta in u
na ciuitate uel ĩ oppido tũc ſatis puto ꝙ iſti no
pñt dinidere iuriſditionem quo ad territorium
ne in eodem loco nideantur duo domini quaſi
moſtrũ ↄtra. c. qm in pleꝛiſqʒ . de offi. or. Nẽ
qꝛ h̊ tendeꝛet ĩ publicũ pᷣindicium illiꝰ loci ⁊ ſic
nõ uidetur bᷣ poſſe fieri ar.l.ſi.C.ſi ↄtra ius ul
nti. pu. ⁊ hec nõ.qꝛ nõ hẽs alibi ita collecta.ſi
uero ptᷣas eſi delegara ⁊ tũc aut plures ſunt de
legati ad uniueꝛſitatẽ cãꝝ ⁊ glo.⁊ bar.tenuerut
in d.l.ſi uni ꝙ poſſint ſeꝑati ꝓcedẽ ſicut ordi
narij. m nõ ita firmauit bar. in. d. F. ſi plures
ſed locutus ẽ ſub dubio forte: tu uide ĩ H quod
dixi. S. e. cãm ubi tenui opp. Aut ſunt delegati
ad unã uł plures canſas ⁊ tũc ſi ſimpliciteꝛ ſine
aliqua clła non pnt ſeperati ꝓcedẽ ⁊ ſi ꝓcedũt
nõ ualer ꝓceſſus ut ĩ. c. cam. S. e. ti.⁊ ⁊.c.uno
delegatoꝝ.j.eo.tenet bar.ĩ.d. .ſi pluꝛes 2. d.
.. ſi uni: æ ratio ponit᷑ h in gl. nam plures dele
gati dati ſuper eodẽ articulo repᷣſentãt ꝑſonas
uniꝰ.c.paſtoralis de Hp.un unica ijuriſditõ re
pñrat delegãtem apud oẽs: merito cũ ſint loco
nniꝰ 2 nnica ſit iuriſditõ nõ pñt ſeperati peedẽ
Anam tam non obmitto ꝙ ſiue ſint ordinarij

em ulniſtinet jinivek⸗
iitſituis me ent n Ulnh
litti dis Mine n turngid i 4
ig orlinitlackon An
tuͦ oſitſenni ortiͦ ti muten
n cop unſdogd oͦf uu nuſ .
ioiti ninmi 0n gans,
muimn ineſn hi
Maleſoffnennie: uitk hum inif
Gegin ftiſ nnnnii Nnnmiin ſ
Nhesonſorzln zroregr byban iſt pis
iiſolciniiind Ai tönſtöen eſt
öͦnANipons an i dpcnan ad ler
icin uaiginona negona t te no badet
liriſtolcini lrd auerigii in pirid⸗
lnrbabeocecnis n lolttd ſ de p
iielto il n Fliſ thuii ĩ
ſiien cidiint baii cſtdno ticpe,
lel ſ lrß brid Kpns
ſin aennontieſi dns ik cf. r
Ue ſo ſeet Rn caſi: ' pfres
fni4 M ooſit etit b
nnice ſuß laſrr ſiſis oel
ſet oſſi eſc gerg⸗
ne eſc peeleſne co nr b
igltni cbii ct
umnlliein —
itzgi HK iennno wſai
notſtepfrele aſlio ini.

iginsce en
11. 4. . .
danete, eſtbten pecdut eñ iſii

nin een umnmi ehra in ticiü d g
füͤrireg adünſüt ardini ni
wfin dee ereiut.l pedr lig
nn iune cnonco mee

iſigſn e d dt bis ſins eer

in A

gestiſeni gelegan ſo

c ihor
ranfica
iur. de be
imncae mn
nt beas ſe
us 10 cp
E pyriu:gt
Mie m
u hee dde
cr ſecn
anint
ſine ſolemi
mz id qo
cr lco nod
iſpon un
depiden
nprp ni
Ncdit. j q
Pnneed
ct ni oſſ
di all
acd qd ho
mnt
me
iC
d E
Pcien
4d eni
ceſſam

gon
.
de
en
wdli
d
nin
riüi
aatcet
fmd
oll.
don;
vnes
icari
t b9
gercẽ
uml de
dd
14
iiheht
106
tiln
! guol
2 ſi 9..
otd un
tas 4
coibbel
wun
vs il ipe
olci
; hüil
nbos be
viü nu

llnien nd n
an uſler ſh
inſetfriniliedi

.

eſurr e lick cif

weg blnüfo nte
iuſn anüzul m holſsi
uidine ganiſiz en tönn
eigiiuſe A iſpong
4liinbunf itd uhahun
loer iunſclidene⸗ ninafteiu
1 Apelciwoitano.
Par mem aren oh erumurincinno
e lrl u, faln
e in. i ninus fo grbi.Atoeneit
lgarr,: bar oninr lainictben
ſitils an ic eni 1 iauſtblsce
di no di mi inpenai ſpoeni
õ
ilno no cit feuda: ic credo alier icndz
mn cöent iuricto ind verf ons on in
Ounbas iſtisnerſonmifontengins.
1umeſtis mo g hins batlts itſticl
adaa d mmtaiigtimſtiane
Ncmnuſati ns ndn in ind
Gewtadgins d rc diidll rugent
Acen ſvet berede gnd ncller iel
ciononc intis a mman i
donms ne gnng in bon in
mauur l i e uliuun

irchidere pricditionen

palnttaniun
cn
urcnoconmn au
ncmn tc fie

ſiue delegari ad uniuerſitatẽ cãꝝ ẽt tenẽdo opi.

ꝙ poſſint ſeꝑati ꝓcedẽ. ſi cã ẽ ichoata corã om
nibꝰ nõ dʒ finiri niſi ꝑ oẽs niſi ałr der ipedimẽ
t. de hoc ẽ tex.ſm ĩtellectũ glo. quẽ ſeqt baꝛ. ĩ
.’d.l.ſi uni qð nõ.nã ſicut qn cã cepta per unuʒ
aliꝰnõ põt ſe ĩpedir:iia ⁊ qn cõ ẽ cepta ꝑ oẽs ſi
nõ ſũt dati ᷣlegati cuʒ cla ꝙ ſi nõ o 6g: ut ĩ tex.
nt̃o dic ut.·J.latiꝰſubijciã in. q. iij Geiene ad
ſm mebrũ pricipale diſtictois qñ offm oↄpetẽs
pluribꝰcẽ aucfe publicũ ⁊ utilitate puatũ.exeplũ
i plurib turoribꝰ? curatoribꝰ:habet. n. iſti offi
ciũ aucte publicũ:ſʒ ↄcernit ntilitatẽ puatam.⸗
ſubdiſtigue. nã qᷓdã ẽ pras oꝛdiaria æ pncipaliſ
ut ipſoꝝ tutoꝝ ⁊ curatoꝛum. q̃dã eſt ptas acceſ
ſoria ⁊ qᷓ delegata: ut ĩ actoribꝰ datis a mioz.
Sedez⸗ ptas ↄpetit ĩſolidũ: uñ qlibʒ tutõ
7 curator põt adminiſtrare offm: ui.l.fi. C. de
aucke:pᷣſt. niſi ſit talis actꝰ ꝑ quẽ finiat᷑ tutella:
qꝛ tẽ debẽt oẽs ↄuẽiꝛe.ut ẽ tex.nõ.i.d.l.fi.? ꝑ
bꝰ ifert ꝙ ordiarij uł delegati ad uniuerſitateʒ
cãꝝ nõ poſſũt ſeꝑati exercẽ aliquẽ aciũ ꝑ queʒ

finiat eoꝝ iuꝛiſditõ. qdᷣ nõ Cꝛ cãu pr̃as n ↄpe

tit iſolidũ quẽadmodũ. S. dixi ĩ delegatis. æ hꝰ
firmanuit bar.i. d. S. ſi ntre A mẽbro princi
pali qn offm ẽ aucte ⁊ utilitate pᷣuatuʒ ſubdiſti
gue ꝙ aut ſũt iſti deputati uli negotiatõi:ut ſt᷑
plres exercitores ſeu iſtitores:æ habẽt iſti pfᷣa

tẽ inſolidũ niſi aliud ſit dictũ iĩ cõmiſſiõe:ut eſt

iex. nõ in. d. J. ſi plures aut ſũt purati ad cer

tã cãm ſeu ad ꝑticularia negotia.⁊ rẽ no habẽt
poteſtatẽ inſolidũ niſi ſit dictũ:exẽplũ in płribꝰ
ꝓcuratorib ab eodẽ datis:ur.l.płribꝰ.ff. de ꝓ
cur. ? ĩ. c.ſi duo.e.ti.li.vj. YFallit ſi vᷣputat᷑ ĩ cã
ſpũali ð quo dicẽdũ:ut het᷑ i.c ſi duo ⁊ i.c pe.
de elec. li vj¶ Vallit 2 fʒ bar. i. d. F. ſi pfres
i pluribus executoribꝰ ĩ ieſtõ datis alł c. fi. ð te
ſta.li. vj. licet nõ recte excipit glũ caſũ:qꝛ plłres
executões ñ hnit ſimplicit᷑ pfateʒ ĩſolidũ:ſʒ uno
abſete nk nolete ĩtereẽ duo poſſũt ꝓcedẽ.æ hꝰ
cãn loqr tex ĩ. d. c.fi. uñ ſi alrer eſſʒ pꝛeſẽs ⁊ uel
let itereſſe nõ poſſẽt reliq ꝓcedẽ ſine eo ut ibi.
qnimo ẽ pulchrũ dubiũ. qͥd ſi ſint duo executo
res an uno nolẽte intereſſe nuł mortuo poſſet al
ter ſolus exeq de quo nide ꝑ frede. ↄſilio lxiij.
dixi ĩ. c. Joãnes de teſta pᷣdicta ꝓcedũt oñ iſti
babẽtes offm pᷣuatũ aſſumũt extra iudiciũ ⁊ aſ
ſumũtur a płribꝰad iudicãdũ nt ſũt arbitri.nã
nõ põt nn ſine alio pcedere: ut.l. pediꝰz.l itcʒ
ſi unus ff. ð arbi. ſed de iure canonico tene qðᷣ
b in. c. i de arbi. li. vj.æ ꝑ hec hẽs ſatis płe ⁊
clar an pfas pluribꝰↄpetẽs cẽleaĩ delegata iſo
lidũ aut ꝓ pte. Er ex his ifero ad pricipalẽ.q.

buiꝰgl. nũq ciratꝰa duobus ex tribꝰoᷣlegaiiſ te
neat ↄparez ſi ↄſtat ꝙ tertiꝰſe n excuſanit ⁊ di
co ꝙ nõ. qꝛ ut. S. ↄcluſi ðlegati habẽt ꝓ ꝑte po
leſtatẽ nec poſſũt ſeꝑati ꝓcedeꝛe. citatio ueꝛo ẽ
actoiuriſditiõalis ergo citatõ duoꝝ ẽ nulla ⁊ te
meraria qᷓ nõ het artaꝛe citatũ: ut ĩ.c. bõe el. ij.

de elec. ? q nõ i. c.eps.iij q.i.⁊ ĩ .c.neniẽs ðᷣ

Accu. i.l.nõ uz latitare. ff. de iud. æ b'ſatis

—

He offi. dele.

bat᷑ h̊ maxie iũcta gl.ĩ v.citra foꝛmã ⸗ hãc opi.
tenet cõit᷑ doc. hic ⁊ bar.i.d.l.ſi nni ¶ ¶Vlenio
nũc ad fam pncipalé. q.gl. qͥd ſi duo ex tribꝰ ð
legatis citãt etẽ ⁊ ignorat᷑ ntꝝ tertius ſe excuſa
uit nũqd ꝑs teneat᷑ ↄpere.⁊ vr ꝙ ſic: ut in. l. ſi
ꝗs ex aliea.ff. ð iudi. Sʒ mu diſtigue meliꝰ poſt
doc.ꝙ aut iſti duo exprimũt aliq; cãʒ ꝓbabilẽ
puta qꝛ dicũt ꝙ tertiꝰ ſe excuſauit.⁊ tẽ tenet cõ
pareꝛe:qꝛ ex hac aſſeꝛtõe factũ reddit dubium.
ar. l.iij. C. qbꝰ ad liber. pcla.ñ Iʒ. ? h caſu ꝓce
dlit. l. ſi qs ex aliẽa. Aut duo ſimptr citãt = nõ
tenet᷑ pꝑeꝛe:qꝛ pꝰ aſpectu citatio ẽ iiuſta nec te
net᷑ ꝑs diuiare.⁊= ſi dicẽmꝰ Sriũ ſeqꝛet abſurdũ
ꝓ ad citatõeʒ cuiuſcũ qʒ pᷣnati teneꝛeĩ qs ↄper
cũ poſſibile ſit eũ hr̃e iuriſditõeʒ delegarã. ⁊ iõ
nõ.dicẽ̃ Inn.i.c.ij.ð do.⁊ ↄtu. ꝙ ubi citatõ pꝰ
facie ẽ iĩiuſta nõ tenet᷑ citatꝰ ↄꝑeꝛe niſi iudex ci
tatõeʒ iuſtificauerit nec põt pũiri: ut ↄtumax lʒ
iuſta cã ſubſit.ex quo non fuit expᷣſſa.⁊ hoc ſuf
ficit qꝰ ad faʒ.q uo ad fuã. q ↄcludit gl.
ꝙ tertiꝰ abns nõ pot ratiſicaẽ ꝓceſſũ duoꝝ:qꝛ
cũ ipoꝝ ſnia ſit niła nõ põt rata hr̃i:qꝛ ꝙ nullũ
ẽ ratificari nõ põt:ut ĩ.l.qdð ab initio.ff.ð reg.
iur. In hoc articko Inno. pceſſi mktũ ofuſe 2
ĩtricate nimis ſubtiliʒãdo ulira qᷓ;ᷓ expedierit.ſʒ
ut heas rẽè clarã ↄcluð ſic. ꝙ aut ſnia e lata pei
tus ab aliẽo iudice.⁊ tũc ñ põt hẽi rata ꝑ iudi
ceẽ ꝓpriũ:qꝛ lʒ nõ poſſiʒ hr̃e ratũ qð meo noie
geſtũ ñ e: ut ĩ rła ratũ ð re.iuris li.vj. tñ geſtũ
noĩe meo poſſũ ratũ hie ſᷣm Inno.⁊ bñ i.hec
dat ipſe iheoricã nõbilẽ ꝙ ubicũqʒ actꝰ ẽ nullꝰ
ex defectu ſolenitatis cuius ſuppletio nõ depen
det a pfᷣate mea imo ſi egomet exercuiſſẽ actuz
ſine ſolẽnitate actꝰ nõ ualẽt nõ poſſũ tũc hre ra
ruʒ id qð fuit geſtũ noĩe meo:qꝛ actus ẽ niłus
ex fẽo nõ depedeti a ptate mea cũ ego ſubijciar
diſpõni iuris. ſecꝰ auteʒ ſi ſuppletio ſolenitatis
depẽdeꝛet a poteſtate uoletis ratificaꝛe:exẽpluʒ
in papa. nã ipſe põt ratificare ſniam nullã ⁊z ita
ꝓcedit.iij.q.vj.hoc quippe.Ex hoc diẽ Inn.
ꝙ ſniaʒ excõicatiõis latã i ſubditũ ꝑ alienum iu
dicẽ nõ poſſuʒ ratificare:qꝛ excõicatio a princi
pio fuit nulla:qꝛ nã excõicatõis eſt ut ſtati liget
uel ſit nulla. vn tpᷣe ratificarionis nõ reꝑitur ali
quid qð poſſit ratificari.⁊ hec dicta ſũt neriſſi
ma ⁊ nõbilia.⁊ uide qð nõ. Jo.an. in rła ratũ
in meꝛcu. ⁊æ ꝑ glo.ix.q.ij.in ſumma aliquid nõ.
ĩ l.i.C. qᷓ ꝓ ſua iuriſdi.⁊ i.l ij. E. cõia utriuſ.
iudi.Et q;ꝙᷓ Inno.uideat᷑ poſtmodũ recede:e
a pꝛedictis m intelligẽdo ut.S. dicta reſtringũt
ad alienũ iudicẽ ꝓrſus niſi ſit aliquo modo re
ceſſum. aut ſnia fuit lata a iudice nõ ꝓrſus alie
no:ut puta a duobus dᷣlegatis tertio abſente =
nõ excuſato:⁊ tunc Inno.in effectu uidet᷑ uelle
ꝙ ſnia duoꝝ tenet niſi fuerit exceptum ⁊ appel
latum:mouet᷑ principalłr qꝛ iuriſditio ſt indiui
dua apud queélibʒ iſtoꝝ delegatorum ⁊æ cõpetit
exercitium niſi elidat᷑ per exceptione. ⁊ ideo ſi
ꝑs nõ excepit tʒ ꝓceſſus maxie qꝛ ꝑtes litigan
tes cora duobꝰ no uident᷑ iuriſdicionem eoruʒ

ꝓrogatr᷑ de ꝑſona ad ꝑſonã ſʒ ðᷣ cãu ad caſũ:qꝛ
duo hñt iuriſditõʒ t᷑tio excuſato.nec ob. fʒ enʒ
ſi dicat᷑ ꝙ ꝓceſſus ẽ 3 fõmã Npri:qꝛ duplex ẽ
tarma quedã ↄcernit utiliiatẽ pᷣuatã q̃dã publi
cã ⁊ huic ꝑtes ꝛenũtiat᷑ ñ pnt ⁊ ita ĩtelligit. c.cũ
dilecia ð xpt. qñʒ foma ↄcernit utilitatẽ pᷣnatã
ipaꝝ partiuʒ ⁊ tũc partes pñt expreſſe ⁊ tacite
huic forme renũtiare ⁊ iſtud diciũ ſic int ellectũ
& i ſe ueriſſimũ ⁊ notãdnʒ ⁊ ꝓbat᷑.j.e.ii.c.ſi.ſʒ
nõ ↄueit huic lr̃e ut. j.dicã.plꝰ ẽt diẽ Inno.qꝙ
ſi ꝑtes errt i facto:qꝛ credũt duos poſſe ꝓce
der nihilominꝰꝑ iſtũ ↄſẽſũ erroniũ ꝓrogat᷑ iu
riſditõ:qꝛ ut dixi nõ ẽ vᷣa ꝓrogatõ ð ꝑſõa ad
ꝑſonã. Ité refert idẽ eẽ ſi coraʒ uno ex tribus
fuiſſʒ litigatũ ̊ diẽa Inn.nullo mõ placẽt nec
doc.uidet᷑ cõt᷑ appꝛobaꝛ ⁊ iudicio meo bᷣ ẽ tex.
ð directo õ eũ nã h̊ pᷣſupponit᷑ ꝙ ꝑtes ↄparue
rũt corã duobꝰ nec pᷣſupponit᷑ exceptõ ⁊ nihilo
minꝰpapa ↄcludit ꝙ ꝓceſſus duoꝝ eſt nullꝰ ex
ðᷣfectu foꝛme ⁊ ptatiſ nec ẽ neꝝ ꝙ iſta forma ↄ
cernit utilitatẽ partiũ:qꝛ fuiſſz fmiſſa ꝑnibꝰnon
excipiẽtibꝰcuiꝰvriũ h̊ dẽ. Iẽ fauõ publicꝰe ⁊ ñ
pᷣuatꝰut iudiciũ exerccat᷑ ꝑ plures u ſit magis
firmũ ⁊ icõruptibile.nã ꝑtibꝰ ſepe nociua ẽ plu
ralitas doctoꝝ ſen iudicũ ꝑꝑ expẽſas ⁊ enſenia
2 iõ ↄſiderat̃᷑ ponꝰ utiliras publica:nec eſt uerũ
ꝙ iuriſditõ ſi tota penes quelibʒ:qꝛ ex b̊ ſeque
ret᷑ ꝙ tot eẽnt iuriſditões ſeꝑate quot ſi ꝑſoe
iudicũ qð ẽ falſũ cũ oẽs delegaii rpntãt ꝑſoaʒ
uniꝰut.S. dixi.un eadẽ iuriſduõ q̃ ẽ penes unũ
ẽ penes aliũ. Itẽ ſaltẽ negaꝛi ñ pot ꝙ exerciuiũ
nõ cõpetat iſolidũ:ſʒ ẽ oĩo iteꝛdiciuʒ ſinguł ẽt
ſi nõ excipiat᷑ ꝑ partẽ tex.ẽ hᷣ ⁊. S.e.cãm Ei ex
his ifero ad ultimam. q gl.ſimpłꝛ approbando
opi ſuãꝗ ꝙ ꝑtes n pnt ↄſetir̃ ẽt expᷣſſe nt duo pᷣ
cedãt ſine ftio rõibꝰpᷣdictiſ ⁊ ꝑ Pnecba⸗ gl.
clariſſime öclaratã æ ſupplerã. ¶ In gl. i bo
certũ nũtiũ ibi ꝓbate fidei ułt g ꝙ iſte nũnꝰ dʒ
eẽ ꝓbate fidei. Itẽ öſtinatꝰcũ ſiis ut in fi. gl. ſʒ
ex h̊ reſultat qdã orietas naʒ ſi poterat lr̃as nõ
oʒ ꝙ ſit ꝓbate fidei:qꝛ utiĩ nudo miniſteꝛio nec
agit̃᷑ H̊ ð magno piudicio Inno.tñ reqĩrit ꝙ ſit
bonefidei ⁊ opi.⁊ fame:ſjjj hoſti.dic̃ etiã ꝙ põt
eẽ ifamis dũmodo ſit canõice ðſtinatus allłat
c ſciſcitatꝰꝰ Hp. Nẽ diẽ gof.ꝙ nũno credit᷑ ſi
ne liis:nã ſi ꝓterea ſẽꝑ hꝛct poriãe lr̃as nõ eẽt
neceſſe ut nũtiꝰeẽt diẽ incẽ· ꝙ ẽt cꝛedituꝛ iſti
nũtio ſine iuramẽto Ego credo ꝙ illud ueꝛbũ
certũ tollat oẽs iſtas difficultates:oʒ nit ſibi cre
dat᷑ ut ſit nũciꝰiĩdubitatꝰ pura iuratꝰ ut ita fideł
2 notꝰut merito de eo nõ ſit dubitãduʒ.⁊ in eo
ꝙ gl. i ſequẽ. dicẽ̃ ꝙ fides iĩpedimẽti dʒ fieri co
rã alijs iudicibꝰ:qꝛ ex quo iuriſditõ ẽ r̃caſſura
ĩ ꝑſonas iundicũ ipᷣi ſũt iudices ſuꝑ ipedimento
2 ad h̊ bo. tex.i.c.ſi S unũ.e.ti.li.vj. Et ſi ma
le ꝓnũtiãt:puta qꝛ dicũt ipedimẽtũ t᷑tij ubi nõ
ſubeſt tenẽt doct. ꝙ vʒ ſnĩa qꝛ pᷣ̊ faciũt auct᷑e.l.
7 bñ dicũt ꝑ ea q dixi i.c.ſuꝑ ls de Gpt.
In gl. i vbo nõ oſtẽderit nõ.gl.iĩ eo ꝙ nult ꝙ
delegatus qui dʒ ꝓficiſci e domiciliũ ſuũ põt

¶ De offi. dele.

a pricipio peter̃ expenſas a ꝑtibꝰ. B dem nõ plʒ
hoſti.qꝛ ſic idirecte poſſʒ negligẽ mãdatũ pape
Iẽ cũ expẽſe adhuc nõ ſũt certe nõ põt eas pe
teꝛe. Ego cꝛedo dictũ glo. poſſe ꝓcedeꝛe qñ iu
dex eèt ita ipotẽs ut nõ poſſ19 ſuis expẽf uinera
re. Et ad ↄruũ gl. dic alit ꝙ foꝝe iſte ignorauit
diẽ ſtatutã a iudicibꝰ ⁊æ ðᷣ mõ requiredi iudiceʒ

nide bo. gl. ꝗ.e.cũ cã. ¶ In gl. i ueꝛbo oſtare ĩ
fi. Itẽ pot ꝓbari ꝑ teſtes ꝙ erat fuꝰ Fifamis
excoicatꝰ ł alia ĩpotẽtia detentꝰ ⁊z ð młiiplici im
potẽtia dixi ĩ. c.ſciſcitatꝰ pᷣalł.ſʒ põt adduci ad
młtas.q ↄſiles pone ꝙ teriiꝰ i ueritate fuit ipe
ditus:ſed nõ ↄſtabat duobus de impedimento
tpᷣe ꝓceſſus nũquid ualebit ſnia ſi poſtea ꝓbari
poteſt ueꝝ impedimentũ. JInn. loquit᷑ alterna
tiue.prio diẽ ꝙ nõ ualebat ꝓceſſus ex quo iſti
ig norabãt ſe hůe ptatẽ inſoliduʒ:uel põt dici cõ
trariũ ſᷣmn eũ:qꝛ ex quo ſuberat ipedimentũ pu
rificata fuit ipſa ↄditio. Et eodẽ modo loquit
Inno. i ſili qõne ĩ. c. cũ ex officij de pſcrip.ſed
hoſti. vr̃ h̊ ſimpłr teneꝛe ꝙ niſi pus cõſtet ð ipe
dimẽto nõ dʒ ualẽ ꝓceſſus ⁊ hoc vr inuere iſta
lr̃a.⁊ hãc opi.tenẽt hic modernioꝛes tenet etiã
bar.ĩ ſilibus teꝛminis in.l.multũ.ff.de condi.?
demõ.⁊ in.l.ij.ff. de iudi.⁊ in.l ſi finua.O.iulia
nus ff. de dã. ifec.⁊.l.hec aũt.ff.ex qui. can. in
poſ.ea. JIn oibꝰ eni iſtis locis dat nõbile theo
ricã ꝙ ubi quis ignorat fundamẽtuʒ pfatis ſue
nõ tenet ſnia ⁊ idè dic ĩ alijs actibꝰ que ſnia mi
hi plʒ ? faẽ ad hoc.l.qui ĩ aliena ⁊.l.ſi is ad qð
.ff. de acquir. heꝛedi. ⁊æ ad ideʒ.c.ex ꝑte aſten.⁊
qð ibi dixi ð ↄceſ.pᷣben.iduco caſũ qui iudicio
meo hoc ſatis ꝓbat in.c.cum ſuper abbatia.j.
eo.ti. Rõ huius ↄcluſiõis ẽ ꝙ nihil ualet expli
cari ſine uoluntate ⁊z pfᷣate.vn ignorata poten
tia non pot uoluntas ex toto applicari ad pote
ſtatem ut in iuribus pꝛeal.⁊ hᷣ̊ tene licʒ aliteꝛ di
ſtinxerii Jo. an. i regła eũ qui certꝰ de reg.iuri
i mercu.⁊ tene mẽti hãc theoricã que iñ aliqua
tenꝰ põt reſtringi per.d.l ij. de iudi.
H Jiii Clauſula ſi non omnes
Adiicimus. poteritis ſub impoteia

includit noluntatẽ quo ad purificãdã iuriſdi io

nẽ ↄiudicũ.pᷣmo decidit unũ caſũ.ꝛꝰ aliũ ↄſiſle,x

ibi idẽ quoqʒ ⁊ h̊ diẽ uſqʒ ad ſexia ¶ Mõ.
ꝙ ↄtẽnẽs exequi delegationẽ a papa ſibi faciã
eſt grauiſſime arguedus nũquid H
niri pena exteriori dicã.j. cũ glo. ¶ Mrio ꝓ
declaratõe tex oppo. nã nolẽs ĩtereſſe cũ poſſit
nõ dicit᷑ nõ poſſe ut ĩi.c.ſciſcitatus i fi.ð ĩſcrip.
Sed papa dedit iuriſditionẽ duobus ſub con
ditione ſcilicet data impoten ia teꝛiij ergo nide
tur ꝙ ubi datur ſola noluntas non eſt adimple
ta ↄditio ⁊ peꝛ ↄſequẽs nõ eſt puriſicata coniu
dicũ iuriſſitio: qꝛ deficiente ↄditiõe deficit ↄdi
tio at diſpoſitõ ut. J. ð̊ ↄdi.app.c.ꝑ tuas. So.
hec fuit rõ dubitãdi.nã uidebat᷑ ꝙ nullo modo
