latione prius fiẽda.fac ad ca que dixi i.c.trãſ
miſſã.ð.eo.hodie tñ ꝑ eruag.bonifa.q incipit
iniũcto ẽ ꝓuiſũ ꝙ anqᷓ; hẽar lias apoſtolicas
ſuꝑ ſua ꝓmotiõe nõ dʒ admiſtrare. nec dʒ reci
pi ab eccłia tãqᷓ; pᷣlatus.al.recipiẽtes ⁊ ꝛceptꝰ
incurrũt penã de qua ibi ex quo infert᷑ ꝙ pro
nũciatꝰ ꝑ papã lʒ hẽat nouũ certiſſimũ de ꝓnũ
ciatione nõ per hꝰ põt aliqd admiſtrare ð boĩſ
pᷣlature niſi prius:hẽat lr̃as apoſtolicas:⁊ ita
ſemel feci obſeruari.nã quidã ꝓnuntiatus uici
nꝰ curie nolebat pꝰ ꝓnũtiationẽ ↄſtituẽ uicaꝛi
nʒ ĩ ecclia ꝙ facẽ nõ poterat dic iñ ꝙ ꝑ ꝓnũ
ciationẽ ẽ uerꝰ pᷣlatꝰ:qꝛ lẽa eſt de ſubſtantia ꝓ
batiõis nõ ãt ð ſbã gẽe ſue ꝓuiſionis:ut nõ.ꝑ
Jo. an.⁊ archi.in prohemio ſexti ⁊ ꝑ Bal.in
.l. humanũ.C. de leg. ubi ſpecifice attingit hoc
ultimũ dictum o ſeennd⸗ ibi irreuerent᷑
unã cãm q̃re exigit̃ ↄfirmatio ad facultateʒ ad
miſtrandi:nã prio ob reuerẽtiã ſuperioris Se
cũdo pñt addi alie cauſe.quas nide ꝑ gl.in.c.
auaritie.. co.ii.li.vi. ¶ Tertio nõ. ꝙ recipẽ
m 53

iuramta fidelitatis ⁊ obediẽtie a ſubiectis ꝑti
net ad admiſtrationẽ eccłie ũde h̊ dũtaxat elec
tꝰ attẽtãdo vꝛ admiſtraſſe ⁊ per ↄñſ icidit ĩ pe
nã de q̃ hic.qͥd ãt ſi electꝰ permittit ſe ĩſtallari
.i. poni i ſtallo plati ꝓput ẽ moris quarundam
eccłiaꝝ tenẽt h̊ doc.ꝙ per iſtũ actuʒ tin dĩmõ
alit᷑ nõ admiſtrer nõ icidit ĩ penã tũ qꝛ peꝛ hũc
actũ nõ admiſtrat bona pᷣlatur:ium qꝛ ↄſueiu
do excuſar aꝛ.i.l.minie. ff. ð legi.nõ iñ ĩtelligaſ
ꝙ ↄſuerudo ualeat ut electꝰ poſſit admiſtrare
qte cõfirmationẽ.nã ↄriũ tenui.S.e.trãſmiſſa.
2 uide ꝙ nõ. Oldra.cõſi.cxlvij.ubi diſputat
hũc articulũ. (. ⁊ tene mẽti laʒ:ibi nemo
dʒ ſibi honoreʒ aſſumẽ ſʒ qͥ uocat᷑ a deo.ex qꝰ
prio hẽs ꝙ pᷣlatura ẽ honor.dic ramèẽ ꝙ prici
pałr nõ dat᷑ ꝓpt᷑ honorẽ ſʒ ꝓpt᷑ onꝰſʒ ĩ ↄñtiaʒ
ꝓpt᷑ admiſtrationẽ debet᷑ plato honor de quo
nide tex. ⁊ ibi plene per archi. viij.q.i.qͥ epᷣatũ
nið pulchrũ tex.hiero.in.c.eſtote ſubiecti.xcv
di. Itẽ fo collige ꝙ lrime ꝓmotꝰpᷣſumit᷑ noca
tus a deo ſicut Ge ris d uide. xxi. di.
.F. i. - leuitici.xviii.¶ Hõ.ibi donum ſcie ⁊=
tene meti tex.ꝙ ſcĩa dicit᷑ donũ dei.Et nõ.ibi
põtifici cõueniẽs qualẽ ſciam dʒ hẽre eps.naʒ
ſuffiẽ ꝙ habeat ↄueniẽtẽ põtifici ⁊ qr̃ cõuenieſ
illa qᷓ ſufficit ad expellẽdũ ea qᷓ ſibi ex officio in
cñbũt: ut dixi poſt Inno. S. e. cũ ĩ cũcris lIʒ.n. ĩ
epo deſideret̃᷑ eminẽs ſcia cõneniẽs tamẽ tole
rat᷑:ut hic ⁊.j.e.cũ nobis.¶ Quid ãt ſi ꝓmo

tus per papã nõ hʒ cõneuietẽ ſciaʒ. dic ut dixi
ĩ. d. c cũ ĩi cũctis. ¶ Mõ.ibi poſiq; nobis pᷣſẽ
taſtis eundẽ articulũ ſᷣm quoſdã ꝙ ſufficit elec
tũ hẽe ſciaʒ cõueniẽtẽ tpᷣe quo electio pntat᷑ ſu
periori ꝙ ego nõ credo.qꝛ ſi electꝰ pani defe
ctũ ĩ ſcia electio ẽ nulla.ut in.d.c.cũ ĩ cũctis ñ

ãt põt ↄualeſcere ex idoneitate ſuperuenièẽti ut

i. c.ſi eo tpᷣe ð reſcrip.li.vi.vñ iſta vpa poſi
zc. ꝛefero ad ſeqntia ⁊ nõ ad pᷣcedẽtia. G

ibi irritãdũ ꝙ admiſtrãs ante confirmationeʒ
nõ ꝑdit ipſo facto ius ſibi qſuũ ꝑ electionẽ. ſʒ
dʒ eleciio ꝑ ſniam irritari ⁊ h̊ erat idubitatum
tpᷣe huius.c. Sʒ hodie dubitat̃ ppt.c.auaricie
pal.nã tex.ibi uidet᷑ uelle ꝙ electio talis ſit irri
ta ipo facto. Alij uero iĩtelligũt illũ tex. ꝓcedẽ
qñ electus admiſtrauit aliqꝰqu ſito coloꝛ puta
tãqᷓ; iconomꝰ. ſecꝰ ſi admiſtrauit ut electꝰ.prĩa
m opi. coĩor ? uerior ẽ. ut ibi nõ.in gl.⁊ iſtud
uerbũ irritãda q̃tenꝰ refert᷑ ad pacierẽ defectũ
i ſcia ſtat iĩproprie.qꝛ electio talis:ẽ nulla.ut in
.d.c.cũ ĩ cũctis.ſed quatenus refert ad admĩ
ſtrãtẽ ſtat port. Ciio nõ. ibi ex ea nł ob.
eã dr̃iam eẽ int᷑ ex ⁊ ob.nã iſta dictõ ex ðnotat
cãm ꝓpinquã illa ueꝛo dicrio ob vᷣnotat cãʒ re
motã.ut nõ. Mar. in.l.liberoꝝ.ff.de vᷣ.ſig. ⁊
pũc puto ĩtellectũ hoꝝ uerboꝝ.doc.tñ hic alit
exponũt.ut per illð vbũ ex ea ↄpᷣhẽdat ↄiũcta
illud uerbũ ob ea ↄphẽdat remota.ꝙ idẽ vr ĩ
effectu cũ pᷣcedenti uel uerbũ ex ea ↄpᷣhedit ea
q electus fecit alijs.i.geſſit erga alios uerbuʒ
ob eã ↄphẽdit geſta ꝑ alios erga electũ ex q

¶ De clecnoone.

inferũt doc.q́;ᷓ debitores p̃lature ſoluẽtes iſti
elecio nõ cõfirmato nõ ſunt libeꝛati a ðbito q
tenebãt᷑ ecclie:qꝛ hic irritãt᷑ oĩa geſta uirtute il
lius electiõis ſʒ tu itellige niſi illi debitoreſ fuiſ
ſent obligati ex ↄctu inito cũ electo.lʒ ſuꝑ boiſ
eccłie:qꝛ iſti tũc ſũt obligati rõe õctus.vñn libe
rãt᷑ ſoluedo pᷣhenti ſecũ. Iſta notãt̃ diẽ Inn.
in. c.ĩ lꝛis de reſti.ſpoli.allegat tex.opti.in.:.ſi
urbana. ff. de cõdi. inde. ? ibi peꝛ Dar. ꝙ nõ.
Quid ãt ſi electꝰ ingerẽs ſe admiſtrarioi plaiu
re an ↄfirmationẽ cõtulit bnficia qᷓ priꝰipe hẽ
bat alicui.nunquid caſſata ſua electione ⁊ ſic
repulſus a prelatura poſſit repetere illa priora
bñficia. Cõpo.hic dicit ꝙ ſic qꝛ nõ tenuit illa
collatio ex defeciu prtᷣatis. Itẽ qꝛ hic irritãtur
oĩa geſta ꝑ electũ ſecꝰ dicit ſi ↄtuliſſet illa bnſi
cia poſt ↄfirmationẽ:qꝛ tũc lʒ ↄfirmatio caſſet
ob aliquã cãʒ n m̃ dʒ caſſari collatio uł alia ge
ſta ꝑ iſtũ electũ ⁊ ↄfirmatũ qꝛ rõe publici offi
cij ex q tollerabat᷑ in eo debẽt oĩa geſta nalẽ:
iʒ ꝓpter aliquẽ actũ intriſecũ nũc ãnullet᷑ nitul
uel appareat nullus per.l. baꝛbari.ff. de offi.
pto. ⁊ ꝑ id ꝙ nõ. Inn. in. c. nihil. . eo. facit. c.
ad ꝓbãdũ de re iudi.⁊ cũ iſto dicto tꝛãſeũt cõi
ter ſcribẽtes hic pᷣter Gaſ. de cal.qͥ tenuit con

trariũ quo ad utrũqʒ dictũ reſpectu collatiõis

bñficioꝝ dicit.n.quo ad primũ.ꝙ ex quo iin
ſte ⁊ temẽ ↄtulit bnficia ſua anꝙᷓ ẽẽt ↄfirmatꝰ
ñ dʒ poſſe illa repetẽ.qꝛ fuit ĩ culpa cõferendo
2z nũc ĩ reuocãdo allegaret tuꝛpitudinẽ ſuã nõ
ob. iſte tex.nã dʒ ĩtelligi de reuocatõe illorũ qᷓ
nõ tendũt ad utilitatẽ ipius reuocantis ⁊ certe
pria fronte vꝛ bona ↄſideratio.in ego dicereʒ
ſic ꝙ ſuꝑior põt illã collatõeʒ hre rata i odinʒ
iſtiꝰ ex quo iniuſte ⁊ temẽ illã reſignauit. ar.in
.c. ꝙ ĩ dubijs ð renũ. Sʒ anteõꝙᷓ ſuꝑioꝛ iĩ penã
ipius hẽat hoc locũ poterit reperiẽ illa bnficia:
qꝛ nõ potuit illa reſignare.vñ põt alkare nllira
tẽ ꝓuenientẽ ex ꝑſona agẽtis: iux ea q dixi in
c. noſti. . e.niſi poſtq; ĩcepit admiſtrare eſſet
lapſũ tpᷣs triũ mẽſiũ pᷣfixũ ↄſecratõi:qꝛ tũc pu
to ꝙ bñficia ſua nacẽt ipſo facto ſicut nacarẽt
iĩ electo ⁊ confirmato ne ſit melioris ↄditionis
ſtultus ꝙᷓ; ſapiẽs ar. optimũ i.c.eũ qui ð pbẽ.
li. vj I oͤo can quãdo ↄtulit poſt confir
mationẽ tʒ Gal. ꝙ illa collatio dʒ reuocari qꝛ
iuſte putabat ↄferre ꝙ mihi placet dũmõ ſit in
ꝓbabili errore.ar. opti.i.c.ſi bnficia de pbẽ.
li. vi. an ãt iſte cuius electio fuit caſſata: qꝛ ad
miſtrauit añ tpᷣs poſſit denuo eligi in eadẽ uel
alia eccłia. tz archi. in. d. c. auaricie ꝙ nõ quia
electio ſua fuit caſſata nicio ꝑſone.iõ obſtat ſi
bi. c. ſuꝑ eo.S.e.qꝙ bñ nõ.Et nõ. iſtud 5 iſtos
q ex potẽtia pᷣncipis ſeculariſ igerũt ſe admini
ſtratiõi ſola electõe beedere iin. efficiũtur
iĩ eligibiles. ut in.c.qquis.j.e.⁊ ĩ.d.c. ſup. eo
⁊ puto firmiter ꝙ ſi papa ignorãs illum ſe in
truſiſſe ꝓmoueat cũ ad pᷣlaturã ꝙ talł ꝓmotio
ẽ ſurrepticia.nec hʒ titulũ nerũ pᷣlature.qꝛ req
rit᷑ diſpẽſatio ut ꝓmoueat᷑ quã papa non fecit

encnicn e

cciran

, genu
n i⸗

1 ſ6
itci

ejiu nal in
ectu gn ociel h 4
3uunur fi iii lnin
õ
iuiin mo. .Mni niſin
en ligmnl Aucc cale
ittiintg nictang ald
llccegeroen oſſtee ino
lderit nie in conſau
tictdoiimci deqno nige ex.
cite iictüi acis deßbe.
Oruer uoso u vae fenori
igſium aedlcn: dune
Itltyimnmneclegio tei ini
in niun iceen c g i
hliſioi cinoſ egclleergi
mpiuiiſ.(M. biui
iuſiſtamn ſrr ari
i tincn c Aperi
eaa Elccl nes ſd.rin gſor
ſkeſgtia egen vi mir,
iatge. irädah

Tüleresriaccne A,
unſiiſithi irni,
nganannai frſagg ſe
eetecthunne tbſoifi

. neda kri⸗
S 1 dinehg iin ſdg ſte

itedil ccüfnifit fſe

“ 9 T
“ cier ſnenc

ccditi regno⸗
gn 2Pune.:
ſciſmauc r
cẽ iora exu·
ſaſnanclᷣ
jfen lalo
qömñ an
cNαορ
10.1. Tic
zvi „(N
Pat doin
nont pye n
ni.c gſ j
e chi d y
ca' win dpo⸗
cox ttto poi⸗
Rgiite
cſocs
Miaen dent
Fgins
mittoti n
Api97
ümi.
ii din
lcchuden
icludej
nAs
iesqif
(c. ins
tcemñir
8l. pecce
deroſns
an ras
o g
mno
– 4
Ac

eier do

adit
Men
Mir

anmim

1l ob.
don
7 cſt
.s.
bit ilt
id
i
Ar ea
bo;
1 4

lpynen nlin e biht⸗
No rdilg Inncnhlſ nii⸗
l poili cere il rci ſt coniſini
ler ſnbars hr tn Gl cecl nntan
trani monuͦgz ai ehran alatis
biſicor ct nno Pninũi, r o it
ſte etcn oult biicin ſin cy eit ofnn⸗
ſch poſſe lu re e iit ihr olnnd⸗
? nic iſeuocito alegaret wpina ne l n
ob. lte er ni h teliz e renocnoe ilonuq
Notendit ad unlitne ſpins reuocmis t cene
priun tome ſe donn 9ideruio. mhegocere,
c ſupeor dor ili colandez die nin odin;
ſtberapoinicſe mne lüteignunt gin
cgidndisdren. Gantihſnplii
ipuns bin bocloeiotenfehee 1 hfe
Ino omt lu tig me n hirtlne nin
i dummmier ſon hais bieri nn
cmoſi e l oliß c niimn ̃
ichni nii i n
õgbiſch ſnnuu hi iud ſen

s itnoni
iotaottolfnnmoeſt neloris Min
ſow ſl cchiniil c anni
i H z8o Orwirpoſtoni
6Zaſcen nt nin ene
ginaltoihnn
mmnoeiOg lucoln d
õ
bplient n hil e aſuſi
1g an i e cdins ecn d
l. an ii 1 mrchice
ſſtrauit ſilen
. uiuganctin tna
a t ſndiid r
ecio in utcſimn g n in

z ccbio nn
nee pmull ein
btuiieſe c lhr
nt

ſceoff

, arihiles. r i,d⸗
icligiblls ſmii ni

¶ De dectione.

nec expᷣſſe nec tacite cuʒ ignoraꝛet nitiũ ĩtruſio
nis qð bene nõ. ⁊ per hoc ſunt declarate o.
uniuerſas. Legi
B m inter. tur duobus mo
is ſᷣm primũ intellectũ hoc itendit.
Qui uocãt ad electionẽ canonicũ nõ uocãduʒ
illu ſpectar̃ tenet niſi ꝑ papã abſoluãt᷑ ł pericu
luʒ ſit ĩ mora.h. Wermalta glo. ſm aliam
lec. cõeʒ h ĩtẽdit¶¶ Si uocãt᷑ ad electõeʒ ñ uo
cãdi ualet electio facta eis ñ expectatis.æ due
ſut paꝛtes pricipales. In pᷣma deciſe ponit ſup
plicationẽ capli quã iuſtificat. fo cãʒ reddens
illã admittit ? caplin iſtruit:ibi:qꝛ uero¶õ
prio ibi ad decanũ iſñcta gl.i.ar.qꝙ decanꝰ ẽ ð
caplło qð ego puto vm ſi al ẽ cãonicus uł hic
al.bʒ ↄſuetudo.al.n.ſoli cãonici faciũt capłm
ut i. c.nouit ⁊.c.qᷓto de his q fiũr a pᷣla.nõ.in
c.i.S. e· Z in.c.ii..deæ iſti.⁊.c.cũ oli ð re.iudi.
e o ꝙ caplm põt abſẽtes cãonicos ad
monẽ ⁊ reqͥrere ut ĩ fmino dẽant ↄpere ad eli
gẽdũ põt ergo capm abbreuiar̃ teꝛminũ iurii
pfigẽdo terminũ: ꝓ ut ſibi vꝛ ⁊ ſi cãonici ſunt

diſcordes ſtat maiori parti:ut nõ.in.c. xi.2
faẽ. c. . .ᷣ his qᷓ fi.a. ma.ꝑ.ca.¶ Nõ.tuo ibi

yuis eccliaſtica ↄſuetudo nõ exigat.ar.qꝙ ſuꝑ

nocatione cãonicoꝝ abntiũ ſtãdũ ẽ ↄſuerudini
2 vr̃ hec lia ꝓbare ꝙ ualeat ↄſuetudo ut cão
nici uocẽt de loco remoto. In Sriũ tñ fac tex
i. vpo qꝛ So. ubi dẽ ꝙ mora ĩ electõe ẽ ualde
ſuſpecta ⁊ ſepe danoſa:gꝰ nõ deberet ualẽ cõ
ſuetudo cũ ſit eccłie grauoſa:uł poſſit eẽ dano
ſa. ar. i. c.i.ð ↄſue.illud certũ ẽ ꝙ uʒ conſuetu
do ut abntes cãonici nocẽt de quo uide tex.
iũcta gl.quã tẽbis mẽti ĩ.c.cũ i ecclis de pᷣbẽ.
li. vi. Sʒ an ualear ↄſuetudo ut nalde remoti
uocẽt: poſſet dubitari ꝓpter pᷣdicta: putarẽ
ubi abſetes poſſent nocari ⁊ electio fieꝛi.j. tᷣmi
nü iuris ð quo ĩ.c.ne ꝓ defectu.j.e.qꝙ iũc uʒ
ↄſuetudo.qꝛ nõ põt dici danoſa ecclie ex q ñ
excedit᷑ fminus iuris.ałãt ſecuſ.¶ NMõ.ibi ui
ce ĩga ꝙ rex pᷣſtat aſſeſſũ electõi facte ð põtifi
ce ⁊ ſic nõ expectat᷑ pᷣuſ ↄfiꝛmatio qᷓ; petat᷑ aſſẽ
ſus hy alið leſerit Inn. z. e. cũ fra. q̃re ãt perit
iſte aſſenſus regiꝰ. dãt doc. tres ſo. pria ꝙ for
ie iſta eccha hẽbat feudũ a rege ⁊ vr mirada h
ſo. ꝙ rõe feudi dẽat reqri aſſeſuſ dñi pꝰelectõʒ
plati iuꝛe tñ n ꝓpbat ꝙ memineri.fa.ſo.ꝙ fõte
rex erat pronꝰilliꝰ ecclie capuane.⁊ h̊ ſo.ẽ va ĩ
ſe ⁊ ꝓbat i.c.nobis.j. ð iuꝛepa.t᷑tia.ſo.qꝙ fõte
bᷣ hebat ↄſuetudo.ſiłe ĩ pᷣal.c.cũ fra iĩ fi.⁊.j.e.
YPſicut. Ex qꝰ nõ ꝙ põt iduci ex ↄſuetudie ut
ſeſus ꝛegiꝰpetat᷑ pꝰ electõeʒ factã ꝑ caplin an
Alirmatõem. uið ẽt. Inn. i. d. c. ſiẽ ubi dixi na
lẽ ↄſuetudinẽ ut nũciet᷑ pꝰ pᷣncipi mors plati z
petat lñia eligẽdi futuꝝ ſucceſſorẽ.qꝰ can poſ
ſet ꝓbablꝛ dubitaꝛi: nũquid papa q̃ hodie ꝓui
det eccliis cathedralibꝰ 2 regularibꝰteneat.p
reqreꝭ ↄſẽſũ pᷣncipis ĩ illis locis ĩ qoꝰ eꝛat dẽa
oſuetudo.nã cũ ꝓuiſio pape hẽat uiĩ electõiſ ⁊
olirmatõis vr̃ ꝙ tẽatur reqꝛẽ ſiẽ tenebat᷑ ipᷣm

caplʒ. In Zriũ faẽ: qꝛ papa ꝓnidʒ iuri ſuo ⁊ ſ
nice capli. ar. i. c. ij. ð pbẽ.li.vj.eꝛgo ↄſuetudo
grauoſa ĩducta cap n dʒ extẽdi ad papã: qꝛ
ↄſuetudo oneroſa ñ dʒ extẽdi ð loco ad locũ ł
ð ꝑſoa ad ꝑſonã ut nõ.diẽ Inn. i. c. fi. ð of. ar
chi.⁊ hãc ꝑtẽ puro neriorẽ¶ Elltio nõ.i. fi. ꝙ
ubi duo iura diuerſa ↄcurrũt ĩ eadẽ ꝑſona nõ
aſtrigit illa ꝑſõa illa iura ſił unire ⁊ unico actu
illa expediꝛe.ſʒ põt ꝓcedẽ ſeꝑate iuꝛe diueꝛſaꝝ
pſonax.hoc colligit᷑ h̊ ĩ eo ꝙ diẽ papa ꝙ capꝰ
dʒ priꝰ petẽ a papa aſſeſũ uice ꝛegia ⁊ poſtmõʒ
ↄfirmatõeʒ electõis.vñ noluit ↄfirmãdo ucrũ
qʒ actũ expediꝛe:ſp noluit ꝓcedẽ ſeorſũ ac ſi ĩ
duabꝰꝑſõis iſta iura ↄcurreꝛẽt. fac qdð dixi ĩ.c.
cũ i ↄctis..fi.S. e. ⁊ qð nõ.gl.i.c. ut circa.eę.
ri. li. vj. Sʒ qrit᷑ qᷓre papa ſucceſſit loco regis
dat᷑ młiiplex rñſio.pꝰ ꝙ forte uacabat regnũ a
pulie ⁊ ſic papa ſucceſſit ĩ iuribꝰregni.ſiẽ ſucce
git nacãte ĩꝑio: ut ĩ. c. lʒ ex ſuſcepto de fo. ↄpe.
ñ m h̊ itelligas ĩ quolʒ regno ut eo uacãte ſuc
cedat papa.ſʒ dic ut nõ.ĩ.d.c.lʒ. Sʒ dẽʒ illð ꝓ
cedit ĩ regno cꝰ ꝓpetas ꝑtiet ad ecchiaʒ: ut ẽ re
gnũ apulie.ꝛꝰ põt itelligi ꝙ rex erat rebellis ł
ſciſmaticꝰ.ex qꝰ nõ.ꝙ papa ſuccedit ⁊ põt exeꝛ
cẽ iura regia qn rex uaſſallꝰ eccłie ẽ rebellis uł
ſciſmaticꝰ. ł ſʒ in.foꝛte rex erat ꝑuulꝰ ex q
ifert ꝙ naſallo exñte ꝑulo dns hʒ admiſtꝛatõeʒ
qð tñ ñ putat nexꝝ.nã tẽ dʒ tutor admiſtraf ar.
c.ex rõe ð eta.⁊ q̃li.⁊ h̊ puto vᷣiꝰ.fac qð legit
⁊ nõ.i.c.grãdi ð ſup.ne.pla.li.vj.⁊ ĩ.c.nobis
ð iur pa ¶ In gl ij. fi. dic ꝙ ẽt pᷣſuppoſito ꝙ;
iſti fuiſſẽt ĩ loco vñ eſſẽt nocãdi nihiloõinꝰ ĩ eoꝝ
abñtia pof̃at ca aliquos noĩare captẽdo noĩa
tionẽ ꝓpᷣe qꝛ ꝑ ðᷣnoĩationẽ n acqrit̃ ius noiato
nt i. c. ꝙ ſic. j.e.æ ad iſtũ tex.rndẽt doc.ꝙnoĩia
re accipit᷑ h ꝓ eligẽ uł ꝓ noĩatiõe ſoleni.qũ.ſ.
caꝰ noĩat duos ł' płres pape ⁊ petit ut papa ð
coꝝ aliẽo ꝓuideat:ut dixi ĩ.c.bõe pꝰ. .ti.ꝓx.
In gl.iĩ v. remon ĩ fi. faẽ hᷣ gl.iĩ effectu rꝛꝛes cõ
cluſiões.pꝰ ꝙ abñtes reglarit᷑ ñ ſũt nocãdi. fal
lit ĩ actu electõis.fᷣa ꝙ an remoto loco ſint no
cãdi abntes iĩ actu electõis ſtãdũ ẽ ↄſuetudini:
3ʒ ꝙ iĩ alijs actibꝰ ab electõe pñtes ĩ ecclia ↄſti
tuũt totã uni vᷣſiſatẽ:dũmõ due ꝑtes ſint pntes
qad pᷣmã ↄcluſionẽ uide mn gl.plenioꝛẽ q cõit
ſolʒ alłari ĩ.c.ii.ð teſ.li.vi.q diẽ ꝙ ĩ tribꝰcãibꝰ
uocãt᷑ abñteſ.ſ.i.actu electõiſ nt h̊ ⁊..e.qꝛ ꝑꝑ
iĩ ceſſatõe a diuĩs ĩ.c.ſi cãonici ðᷣ of.or.li.vi.⁊=
iĩ collatõe pbẽdaꝝ:ut ĩ.c.cũ ĩ eccłiiſ ð pbẽ.e.li.
In alijs ãt dic abntes ñ eẽ uocãdoſ ⁊ dnꝛ abũ
tes qͥ n faciũt reſidẽtiã ĩ loco ubi ẽ eccłia:ut in
.c.h ius porreciũ.x.q.ii.dũ.diẽ ibið vðᷣfuieẽtiũ
⁊c.exñteſ gꝰ ĩ caſtris ñ ſt᷑ uocãdi.⁊ dic dẽʒ illiꝰ
gl. ꝓcedẽ regłaꝛit᷑. Sʒ ubi occuꝛꝛeꝛet caſus põ
deroſus ſiłis alicui illoꝝ triũ ðbeꝛẽt abnieſ uo
cari qꝛ nõ apꝑet rõ q̃re ĩ illis tribꝰ ſint uocãdi
niſi ꝑꝑ grauitatẽ pᷣiudicij æ põderoſitatẽ fci.eꝛ
go in ↄſilibus deberent abntes uocari:qꝛ ca
ſus exceptꝰ a rła extẽdit̃ ꝓpt᷑ idẽtitatem rõis.
ut ẽ tex. bonus ⁊ mẽti tẽndus i.c.cum dilecta
m †

8 pfir. uti. ĩuti.⁊ gl.i.l.i.C. ð ↄdi.iĩde.⸗ qq;
iſta iura nõ exprimãt rõeʒ qᷓꝛe ĩ pdẽis tribꝰcaſi
bꝰ uocant᷑ abntes.in qñ nõ põt ↄiecturari niſi
unica rõ ⁊ nãlis dʒ fiẽi extẽſio ſᷣm rõeʒ pieciu
ratã ut uoluit Ci.in.l.nõ dubium.C. ð legi.?
HBal.i.l.maximũ niciũ.C. ð libe.pte. Sʒ alia
rõ pter pᷣdictã ↄiecturari nõ põt ⁊ B dẽm ſẽtit
Inn. i. c.ij. ð no.oꝑ.nũc.ubi ſẽtit ꝙ ĩ factiſ ar
duis deber nocari abntes z maxie ↄſiðᷣrãdũ ẽ
piudiciũ nbnaaitPrsbau ꝙ ubi aliq ſũt abn
tesiſine eoꝝ culpa: ur qꝛ ſũt exłes uel timẽt po
tẽtiã tiꝛãni ꝙ tũc iſti ſũt uocãdi ut ſaltiʒ ↄſtitu
ant ꝓcuratorẽ.b ſẽtit Inn. i.d.c.ii.? Dar.in
.l. oes ppli. ff. ð iuſti. ⁊. iu. optie facit tex.i.c. ᷓ
to.lxiij.di.qͥ ſic põt ĩtlli ut ibi nõ.⁊ ĩ.c.bõe.j.
e. Ad faʒ ↄcluſionè gl. uide gl.i.e. corã.j.e.
2 limita ꝓur. S. dixi ĩ nõbilibꝰ.vʒ.n. ↄſuetudo
ut abñtes nõ uocẽt᷑ ut pᷣdixi uʒ ẽt ut nocẽt dũ
mõ poſſint uocãi ſine magno pindiꝰeccłie nã ĩ
minẽte magno pᷣiudicio ecclie nõ ẽ fnãda cõ
ſuetudo ẽt iurata nt ẽ gl.nõ.xi.di.ĩ hiſ optie fa
cit tex.i.c.i.ð his ꝗᷓ fi.a ma.ꝑ.ca.facit qð nõ.
Inn.i.c.accedẽtibꝰð pᷣuil.Quo ad ftiã ⁊ ulii
mã ↄcluſionẽ gl.dic ꝙ regularit᷑ ſufficiãt ðᷣfui
Etes ĩ ecchia ad expedien.ca q̃ icũbũt ĩ.capło ⁊
ſuffiẽ ꝙ ↄſẽtiat maiõ ꝑs capli:ut ẽ tex. nõ. quẽ
tẽbis mẽti ĩ.c.pal.hoc ius porrectũ.reqᷣritur
tñ ad hoc ut actꝰ nõ poſſit aliq mõ ipugnari
ut oẽs defuiẽtes uocẽt᷑ ad capłʒ. nã ſi aliqſ nõ
uocaret᷑ poſſet agẽ ð ↄtẽptu:ut i.c.bõe el.ij.ꝭ
eo.⁊ lʒ loqᷓ̃rur ĩ electõe idẽ puto ĩ alijs actibus
capitularibꝰfac qð nõ. Inn.ĩ.d.c.ii.ð no.oꝑ.
nũc.⁊ ĩ.c.i.de bis q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.tñ ad hꝰ ut
actꝰ ualeat reqrit᷑ necario ꝙ due ꝑtes reſidẽtiũ
ſint pnñtes. qꝛ potẽtie capitulares reſidẽt ĩ dua
bꝰ ꝑtibꝰ. naleat qð facit maiõ ꝑs illaꝝ duaꝝ
partiũ:qꝛ maior ꝑs capłi cenſet̃᷑ hoc face:e.ſic
reducũt᷑ ad ↄcordiã iura q uidẽt õria.nã qͥdã
reqrunt duas ꝑtes: ut ĩ. l.nulli ⁊ i.l.plãe.ff. qð
cuiuſqʒ uniuer.qᷓdã req̃rũt maiorẽ ꝑtẽ: ut ĩ.l.
qð maiõ.ff.ad munici. ⁊ ĩ.c.i.ð hiſ q fi.a ma.
ꝑ.ca.=.de h̊ ꝑ gl.i.d.l.nulli.h̊ limita.ut dicq ĩ
.c.ĩ cãis.j. e. abñtes.n.q nõ ſũt uocãdi nõ cõ
putãt᷑ i nũero duaꝝ ꝑtiũ:ut nõ.gl.i cle.ꝙcirca
ð elec. Idẽ puto de uocatis ꝑ hnñtẽ ptãtẽ ⁊ cõ
tẽnentibus nenire:qꝛ faciũt ſe alienos:ut.j.c.
ꝓx.⁊.nõ.i.d.cle.ꝙ circa. In his tñ aliã regu
lã ponũt legiſte cõiter.ut dixi ĩ.c. cũ oẽs de cõ
ſti. ⁊ aliqͥd dicã el Kurune iu
ri canonico ↄſentanea n i gl. i v. cognoue
runt in fi.⁊ bãc ↄcluſionẽ gl.ꝙ ſint uocandi te
nẽt bic cõiter doc.nõ ob. inra priꝰ allegata: qꝛ
qnqʒ requirit᷑ itimatio ad fineʒ ſimplicis ſcie.⁊
tũc ꝓcedũt illa iura:qꝛ ceꝛtꝰ nõ dʒ certiorari:
ut ĩ regła eũ qui certꝰ li.vj.qnqʒ requirit᷑ inti
matio ad aliũ effectũ qᷓ; ꝓpteꝛ ſimplicẽ ſciẽtiaʒ
bnñdaʒ.⁊ tũc ꝓcedit ↄcluſio gl.ut nõ. ĩ.c.fi.de
emp.⁊ uẽdi.ꝑ Mar.i.l.emptor.C. ð euic.⁊ ĩ
.il.denũtiaſſe.ff. ð adul. In caſu aũt nr̃o debẽt
abñtes uocari nõ ſolũ ut ſciãt mortẽ pᷣlati: ſed

¶ We electione.

nt ſciãt diẽ electõis fiẽde.vñ dicũt docto.ꝙ ſi
aliqui iterfuiſſẽt aſſignatiõi dici:uł fuiſſent uo
cati ad aſſignãdũ diẽ ⁊ ↄtẽpſiſſent ueniꝛe non
eſſẽt ãplius uocãdi. ał. autẽ debeꝛẽt uocari etiã
ſi ſcirẽt diẽ aſſignatã ſᷣm doc.ſʒ ego dubito de
hoc ultio:qꝛ ex quo ſciunt nacationem eccłie ⁊
diẽ aſſignatã ad electionẽ fiendã non uideo ad
quẽ effectum debeat fieri uocatio:niſi dicas ꝙ
poſſent agẽ ð ↄtempiu.ex quo fecerũt delibẽ
tionẽ ſine requiſitõe ⁊ nocatõe abntiuʒ. In
glo. ĩ v. reuerſi in fi.ſolue hoc Sriũ:qꝛ ex quo
aliqui uenerũt. pᷣſumptio eſt ꝙ alij exites ĩ eo
dem loco potuiſſẽt uenire.ar.ĩ.c.cũ dilecti de
dolo ⁊ ↄtu.poſſet m̃ ꝓbari orinʒ ꝓpter diueꝛ
ſas qualitates ↄcurrẽtes ĩ diuerſis ꝑſonis.naʒ
põt eſſe ꝙ ueniẽtes erãt inuenes ⁊ ſani.alij vo
ſenes ⁊ młiũ debucs. ¶ In gl. pe. . fi. Mõ.iſtã
qdeʒ gl.qꝛ facit ad multa. doc.hic cõiter tenẽt
opio. Jo. ut non ſit neceſſe expectare uocatos
nõ uocãdos:qꝛ nullo iure cauet᷑ ꝙ talis electõ
facta illis nõ expectatis ſit caſſãda.nõ eniʒ pnt
dicẽ ſe ↄtemptos ex quo de iure non erant uo
candi fatenduʒ eſt tñ ꝙ poteꝛãt ageꝛe ad inter
eſſe ſi ex hoc paſſi ſunt aliqd damnũ.puta quia
röne uocationis conduxerunt equos ⁊ alias
expenſas fecerunt ſic in ſimili poteſt reuocari
mandatum manẽte actõe mandati ad inteꝛeſſe
ut in. l. ſi precedẽte. ff mandati. Nẽ abñtes re
moti nõ ſunt nocandi in fauorẽ eccleſie ut hic
g nõ poterãt pntes huic fauori ecclie renũtia
re.ar.i.c.ſi diligẽti ð fo.ↄpe.⁊ eorũ q̃ nj. In
no.ĩ.c.accedẽtibꝰ ðᷣ pᷣuil.nec ob.ſi dicat᷑ ꝙ gꝛa
ſeł ↄceſſa nõ põt reuocãi:ut i.c.unico ð ↄmo.
qꝛ illõ ꝓcedit qñ iaʒ ius ẽ q̃ſitũ altẽi.ſ̊ in cãu
nr̃o duplex ius ↄpetebat pntibꝰ.primũ qꝛ ñ te
nebant᷑ uocaꝛe ſᷣm ꝙ nõ tenebant᷑ expectare q;
uis gꝰ renũtiauerint prĩo iuri nõ ꝑ hoc alteri
fuit renũciatuʒ:ut ĩ.c.ex tuaꝝ ð uſu pal. pterea
hic nõ fuit ↄceſſio gr̃e facta licet ſimpliciter uo
cauerunt abſentes ut uenirent unde nullo iure
tenebãt᷑ expectare ⁊ faciunt hec ad qõeʒ:nũqᷣd
iuitãs aliquẽ ad prãdiũ teneat᷑ ex necitate prã
diũ exhibẽ ex quo ĩuitatus acceptanit. aliq ſeri
ũt ꝙ ſic in. c. fi. ð renũc. alið ſẽtit Jo. an. ut.
ĩ ꝓhẽio ĩ. c. rex. pacificꝰſẽ vꝓbo ꝑ freʒ Raimũ
dũ ibi.n. ſẽtit ꝙ põt agi )ᷓ inuitantẽ de dolo
ad iteꝛeſſe ar.i.l.ſʒ actõ.ff.ſiq cau.qᷓi ſetiat ꝙ
ſi nõ põt pᷣtẽdẽ aliqdð iutereſſe:puta qꝛ ꝓpter
hoc nõ fecit maiorẽ morã ĩ loco uł quid ſilc?
bhoc ſatis poſſet ꝓcedẽ ð iure ciuili iudicio me
o. ex quo nõ ĩteruenit ibi ſtipłatio. quia ex ſim
plici pollicitatõe nõ agit᷑ de iure ciuili. ut. ff.
pollicita.in.l.i.⁊.ii.nec etiam ex pacto nudo.
ut in. l. iuriſgentium ff. de pac. Sed de iure ca
nonico poſſet ſatis dubitari ⁊ ubi iterueniſſet
pacium recurreñn. eſſet ad.c.i.de pactis Sed
ĩ ſimplici policitatõe eſſet magis dubitandum
2 pollicitatõ diffeꝛt a pacto qꝛ pollicitatõ EVnt
us cũ ſine pacto ꝓmitto tibi aliqͥd: pactũ vo e
duox: ut ĩ. l.i. de policita. nõ. gl.i.cle. rõani de

.,, AnoMtu
inifi ic ii
orrcd ouir
in bſe ciruj ta uid
mnun ii mulun lai i
ſolin mei lan n,
hun evili

ueriruaboni 41 t.
,intuiiifolinu d⸗
nezir hibiintünee
iai it grd la o ſtunn
gig uep 5 gen⸗ ſt iti e
bigi 9 Alegi hoͦe o ñ ili

ir iypeer nul ut ſaj E

iatſe, melnog ein ul ſß
mniußehg ſe't) pyrlnoe
otulun ſr xr d an d
(Leruti niosſe reiſe nidef e tene
rilfiniboeg voeat ad ea Pbn
iſtiſnit tist opere nolüterg in
igküfudinno abini ſeni nn
nutrfii he 'ad agti it ehlc
lii iſccras:ſaciut.n. ſe aueos
nigntn gmic aaſudluje
thancit ledle ehis in
üiniligcin putmninüe ut
iufil Nibiordi cdlerate i
attepeimoi, Nordi ccchn
8 agitgita'oſenütcg vocan
auiedcn. Rö colligii er bis

iglic eſerin noͤbi ſan re

lon irä
ſewallüunm lene mij

Plneni ei .:
4 hmcio mand poms

.
itii Oignonech ctopnor⸗ 9

ienltcidt ifin kirritidade
igmnimi ci a M

wr odicr
(Mores
Aon
N ade
Na.n.0
de ckad

Gefn⸗
os wi
a
Gnd?
AAr
de ir
cleſu
Adn
nl
l. is
um
llus
18 (a
dni l

L eſiigzarizerrdin
eſeſler boe iſt ſnt ala umnupungt

ſone nocions concunnn onlsti
expenſis remnr ſcin ſmni Doteſttenoen
mundaum mmie goe ana ni ad nec
utinlſoreeedine ndn. Ne gbiſe
nmn no lun Vocinciin cuore ecclſle ubi
no polerit pites huic uon ealie rmniti
le a. ic l cliga ſo ope t coni q n )
N.icaccedeib d oul nerob ictieai g gin
koceſſa no pon teuocit mti c unicodono.
Guli peil tinin t iſii iiͦgin n
idne s etdu hiii gini anr
Ncdmni voene ing, notenennni eleanei
0isg'ſenünmwerinpro imi nöhbo Ai
ut tcnicumznic ertun do hne
hie nofnt oreſio grun laſmiene n

cauerunt abſentes ut nlen nce nio ine

nrhii apeenet frinnba 40 nii
tis ninead gricli enen er D
Lüchbecr gno ſtuns ehnuſtcl
6örenbc a ſein 30 nin

.
glai oliatun tvan
nnl unſere tunn te
gonico ho mct le
grun t mtchi giin
holictnd . guntiii
naiſe m⸗
duoyn

¶ De decnone.

lure iurã. Vñ ſimplici pollicitatõe nõ credo ꝙ
poſſit ali agẽ ꝓ itereẽ ſuo qꝛ.c.i.loqt᷑ ð pacto
ſz peccat ꝛtrocedẽs inx illð pſalmiſte:qᷓ ꝓcedũt
8ͤ labijs meis n faciã iꝛrita:an autẽ dẽat mitti
hõa prãdij ꝓ ĩuitatl:dic qðᷣ nõ. Jo. an.⁊ Cal.
i. c.li. ð renũ.? Cal.ↄſuluit vxorẽ ſuã ſr iſto 3
ꝛñdit ſatis eq ꝙ mulieꝛibꝰ ⁊ foꝛẽſibꝰ dʒ mittii
q̃ nõ libent᷑ ſe igeꝛũt ſʒ ꝓ alijs nõ niſi eẽnt gꝛa
nes perſone. Hicolaus abbas
W Mõ ʒ iſpici
Bm nobis. ra
lationẽ ſʒ an S fuẽit electio celebrata
bᷣpᷣ Et penes nocãtes qᷣbꝰ ↄpetit uocãdi pfas
remanet ius eligẽdi ſi nocati ueni? ↄtẽnũt hoc
fo. Et ad officiũ ↄſirmatõis ſpectat exaiar̃ ele
ciũ ẽt nemie opponẽte. Et niſi electꝰdoceat᷑ iᷣi
me etatis ⁊ lature hẽt ꝓ nõ ltimo electo hꝰʒꝰ.
Dinidit᷑.nã p ponit᷑ alłatio ↄ electũ.fo ibi ſʒ
ʒ allego ꝓ electo. ibi is igit᷑ ipiꝰexgiatio.·q̃r
io ibi nos ꝓcurationis ↄmiſſio. õ. pꝰ ibi
iudicãda erit irrita bonũ ar.ꝙ elecꝰ attetata õ
appellatiõeʒ exiudicialẽ ẽ ipo inꝛ irriia. Sʒ ad
vte qꝛ ĩ Sriũ faẽ̃ v.ſʒ cũ ibi irritãda ꝑ ꝙ vbũ
uẽ colligẽdũ Sꝛiũ:⁊ ꝓfecto h̊ la nõ ꝓbat unũ
kreliquũ tũ qꝛ fac ꝓ ⁊ õ tũ qꝛ n ſũt vba pape
ſz allatões ꝑtiũ.⁊ pꝰᷣ allegaꝰ nõ ẽ va. uñn dũ lja
diẽ uidẽi pot̃at:ſupple æ male ut ſeqr᷑ i v.ſʒ

An ãt electio ſit dicẽda irrita ł irritãda de iuẽ
qꝛ pꝰappellatõeʒ attẽtatã dicã.j.cũ gli

fo ꝙ nõ oĩa geſta pꝰappellatõeʒ exiudicialẽ ſt
irrita h irritãda:ſj oʒ ꝙ ſiẽ pꝰ ⁊ appellatiõeʒ
2 ad hꝰ quotidie allegat᷑ iſte tex.ð q.j.latiꝰ di
.ETer⸗ nõ. ibi aliẽos ſe feciſſe nidet̃ ⁊ tene
ſemꝑ mẽti iſtũ tex.ĩ hoc ꝙ uocati ad caꝰ ꝑ hñ
lẽ pfatẽ faciũt ſe aliẽos ſi ↄꝑere nolũt ex qꝰ in
fert᷑ ꝙ iſti nõ ſt ↄputãdi ĩ nuõ abntiũ ſeu ĩ nu
mẽo eoꝝ q ſũt ð capꝰ.ſʒ qꝰ ad actũ tũc explicã
dũ hñt᷑ ac ſi nõ eſſẽt de caꝰ:faciũt.n.ſe aliẽos
nt i l̃a ꝙ clariꝰ uoluit Inn. i. c. ecclia el. ii. j. e
? glo.ĩ cle.ꝙ circa.e.ti.⁊ idẽ dic de his qͥ ð iu
re nõ ſũt nocãdi nõ.n.dẽnt ↄputari ĩ nũeꝛo ut
nõ.i locis palł.¶ Mõ ibi ↄcõdit᷑ celebrate iũ
cta ſupraſcriptõe ꝙ electio dr̃ ↄcordit᷑ celebꝛa
ta ꝑ capſi oẽs exntes ĩ caꝰ ↄſẽtiũt lʒ nocati qͥ
ↄtepſerunt uenire ↄdicant. Rõ colligit᷑ ex his
q ꝓxime dixi qꝛ illi qͥ ↄtẽpſerũt nõ hnt̃᷑ ſeu re
putant᷑ de caꝰ quo ad illũ actum:⁊= tene h̊ mẽti
Mõ.q̃nto ibi nemi cito manũ iponas ꝙ ꝓ
motus ſine debita exaĩatione dẽ ciro ꝓmotꝰ ꝙ;

nõ eſt fiendũ ſʒ dʒ ſuperior pus exaiare ꝑſonã
? poſtea ꝓmouẽ. (Benono qꝙ ĩ cã electiõiſ
ſuperior ſupplet ex officio nobili ad ĩqᷣſitioneʒ
faciendam lʒ ab aduerſarijs non apponat᷑. Et
Gi h̊ caſum ĩ quo ſuperior ꝓcedit ex inqᷣſiti
one ſine ifamia: de quo uide ꝙ dixi i. c.i.ð po
ſtu. pla. vii decne non ẽ confirmã
dꝰ niſi doceat ſe idoneũ quo ad idoneitatẽ ex
trinſecã unde papa h̊ noluit ↄfirmare iſtũ elec
tũ qa nõ potuit ſibi ↄſtare de etate idonca:nõ
tm oſtitit ðᷣ grio:ſʒ hᷣ ultimũ nõ ſuffiẽ ut h hes

tex. nõbilẽ ? optie faẽ iſte tex. ꝓ opi. Jo.an. ĩ
rla iĩfamibꝰli.vi.ĩ mercu.ubi ↄcludit ꝙ ſi elec
tꝰ hʒ aduerſariũ ipᷣi aduerſario ĩcũbit onꝰ ꝓbã
di exceptionẽ ſuã qꝛ aſſerẽti ĩcũbit onꝰ ꝓbãdi
? excipiens cenſetur actoꝛ quo ad onꝰ ꝓbandi
exceptionẽ ſuã:ut ĩ.lĩ exceptiõibꝰ.ff. de ꝓba.⁊=⁊
in. c.ĩ pntia de ꝓba.ſʒ ſi nõ bʒ aduerſariũ ĩcũ
bit ipli electo onus ꝓbandi ſe idoneum. Ideʒ
ſi hũit aduerſariũ ſed defiẽ ĩ ꝓbando uł nõ ob
iecit opponẽdo:nã tũc nõ reſpeciu aduerſarij
ſed ut optineat ↄfirmationẽ iore dʒ ꝓbar̃
ſe idoneũ ut ẽ 1 n 6 e i ibi curaui
muſ indagare bonũ tex. ꝓ his que dixi ĩ. c.i.ẽ
ti. ꝓx. poſt In. ꝙ ſupꝑior in exaĩando ſuꝑ ido
neitate ꝓmouẽdi nõ tenet᷑ recipere iuramenta
teſtiũ ſed põt ſine iuramẽio ĩquirere ad ſnã cõ
ſciam informandã:hodie tñ ĩ curia recipiũtur
teſtes ſuꝑ idoneitate ꝓmouendoꝝ.naʒ põt ſu
perior h facere:ut ſibi vx nõ tñ ad h̊ de iure a
ſtrigit᷑ nt aꝑte colligit᷑ h. õ. ix. ibi eccleſie
pariter ⁊ perſone ꝙ ẽt cũ ꝓuidet᷑ pᷣlature põt
hri rõ non ſolum ad ꝓuiſionẽ ecclie ſed ẽt ad
meritũ ꝑſone ꝙ eſt bene nõndũ:vnde faẽc iſta
lia ꝓ his que nõ. Jo. an. poſt Jo. mo. ĩ ala ꝙ
ob gꝛaʒ in mercu.ubi ↄcludit nõbile vbũ ꝙ ſi
papa tranſtulit platũ abñtem ad maiorẽ eccłiã
pꝑ meritũ ꝑſone nõ vr̃ prima ecclłia uacare a
tpᷣe pronũciatiõis fẽe per papã ſʒ a tpᷣe quo cõ
ſeſit trãſlatõi:ſecꝰubi papa pᷣncipalr trãſlatõeʒ
illã feciſſz ad utilitatẽ ſen necitatẽ ecclie qꝛ tũc
icipit p uacaꝛ ſtatĩ a ſpe ꝓnũciatõis ꝙ vᷣbũ nõ.
. vt tam rõnes qᷓ; canones obſerua?
ꝙ ſupeꝛior diſpenſans ↄ canones ex cauſa nið
tur obſeruaꝛe rõnem ⁊ canones.⁊ dic ꝙ fuat
canones quibꝰ cauetur ꝙ ex cauſa eſt diſpẽſã
dum:nam ubi eſt cauſa diſpenſandi diſpẽſatio
eſt debita ut nõ.glo.in.c.ut conſtitueretur ⁊.c
dno ſco.l.di.facit.i.q.vii.in..niſi ↄ.c.exigit
nõ autem fᷣuat canones õ quos diſpenſat imo
illos uiolat qꝛ ꝑ diſpẽſationẽ uulnerant illa iu
ra.xxiii.q.ðiiii.diſplicet nõ.aꝛchi.i.c.licʒ canon
de electõe li.vi.? optĩe facit h lr̃a ſie ĩtellecta
)an mgl papa decidi aliqᷓ; cãʒ fſm ins.
Dubitat᷑ nũqd oᷣlegatus poſſit cãʒ illã deci

dẽ fm ↄſuetudinẽ ⁊ ſtatntũ loci:tenui ꝙ ſic:qꝛ

ius uult ut cã decidat᷑ fm ↄſuetudinẽ ⁊ ſtatutũ
loci:ut ĩ.c.fi.de ↄſue.⁊.xi.di.ĩ his:ergo ſic fa
ciendo ðᷣcidit cãʒ ſm ius.lʒ Jo. an.ſẽfit ↄriũ
ĩ addi.ſpe.ſʒ qðᷣ dixi.o.multi tenuerũt ð q ali
qͥd tetigi ſuꝑ ꝝica ð ↄſuetudie ⁊ ĩ.c.qͥntauallis
de iureiurã. ubi ꝑ do. An. ¶ Vltio nõ. ꝙ ec
cleſia uacãti dat᷑ qñʒ ꝓcuratoꝛ cũ libera ptãte
admiſtrãdi ĩ ſpũalibꝰ ⁊æ tpalibꝰ ⁊ ĩ ecclia caihe
dꝛali æ datio ↄpetit ſoli pape:ut hẽs bo.tex.i
c.is cui.j.e.li.vi.⁊ alio nocabło appllłat᷑ iſte ꝓ
curatõ uiſitatõ ut ĩ.d.c.iſ cui ubi hẽt᷑ ð potenꝰ
iſtius ꝓcuratõis ſeu uiſitatõis ⁊ ſolʒ papa hũc
titulũ ↄcedẽ cardinalibꝰcũ cõmẽdat eis eccleſi
as cathedrales ſeu ꝛegulares:⁊ habeſ h̊ in tex.
unã cãm legitimã ꝓpter quam poteſt fieri iſta

ↄceſſio.ſ.cũ exigit ntilitas ſeu necitas eccłe ha
bẽ certã perſonã ĩ pᷣlatũ q tũc nõ ẽ lũme etatiſ
vñn põt interi ↄſtitui ꝓcurator ſeu uiſitatõ illiꝰ
ecclie cũ libera ptate admiſtrãdi ĩ tpᷣalibꝰ⁊ ſpu
alibꝰ ꝙ nõ.⁊ hũc ꝓcuratorẽ poſſʒ facẽ capilʒ
ſede uacãte ĩ bnficijs ſpectãtibꝰ ad collatõʒ epi
qꝛ licʒ ñ poſſit illa ↄfeꝛr̃ ut i.c. unico ne ſe.ua.
li. vVi.põt tñn mõ pᷣdẽo illa ↄmẽdaꝛ ſeu admiſtꝛa
torẽ ↄſtituẽ donec fuẽit illis bñficijs ꝓuiſũ ꝑ
ſupꝑiorẽ ut nõ. Jo. an.i.d.c.unico.⁊ idẽ puto
dicẽdũ ĩ epo quo ad bñficia ſpectãtia ad colla
tionẽ pape iuẽ refuatõis ł deuolutõis ut ſi ñ ẽ
aliqs qͥ interi ilł bnficijs poſſit ꝓuider naleat
epᷣs ibidẽ ðᷣputare admiſtratorẽ idoneũ donec
ꝑ papã fuẽit ꝓuiſũ ar.x.q.i.regẽda Idẽ puto
epʒ facẽ ĩ eccłijs ſpectãtibꝰad collatõeʒ ſuã do

nec ipe ꝓuiderit.j.tpᷣs legitimũ fac̃.c.nemo.j

.e. li. Vi.⁊ ꝙ le.⁊ nõ.i.c.cũ uos de offi. or.
Sr gla bt niſi ad ea q̃ lume fiũt. Mõ glo.
ꝓ bhis q dixi ſuꝑ tex. Sʒ ↄ hoc fac ꝙ le.⁊ nõ.
i. c.ſi a iudice de appel.li.vi.ubi dꝛ ꝙ ꝑ appel
lationẽ ĩ uno articulo ſuſpẽdit᷑ iuriſditio iudi
cis quo ad totam cãm ita ꝙ niſi pᷣus reuocet
grauamẽ nõ tenet᷑ appellãs ↄꝑere ad citationẽ
ipſiꝰ iudicis.ad ið fac.c.ſignificãte cũ.c.rodol
fus.S.de Np.ubi papa mãdat irritari quicqᷣd
fuerit aitẽtatũ pꝰ dppelaronsEkSo. d In.
nõ. ꝙ ĩ hoc ẽ dria inter appellationẽ iudicialẽ
⁊ extraiudicialẽ:qꝛ ĩ appellatõe iudiciali liime
interpoſita ueniũt irritanda oĩia geſta ꝑ indicẽ
poſt appellationem:lʒ de directo non ſint 5 ap
pellationẽ qꝛ non dʒ iudex ꝓcedere ĩ illa cã pꝰ
appellationẽ ltimam:ſed in appellatione eriudi
ciali ſolũ ueniũt irritãda ea q̃ fit poſt ⁊ 3 ap
pellationẽ vñ nõ ſuffiẽ ad irritationẽ ꝙ aliqᷣd
ſit fẽm poſt appellationẽ. ⁊ iõ ſic appellat᷑ ĩ caꝰ
ne fiat electio ꝑ ↄpromiſſum ⁊ appellanõe non
obſtãte maioꝛ ꝑs capitli ↄpꝛomiſſu ſi electꝰno
luit acceptãe ſi capitulũ poſtea ꝓcedit ad electi
onẽ ꝑſcrutiniũ nocatis appellãnbꝰ ⁊ nolẽribuſ
cõpere ualebit iſta electio qꝛ nõ ẽ ↄᷣ appellatio
nẽ ſz ſit poſt: ⁊ idẽ ĩ ſilibus.diuerſitatis rõnem
poſuit Inno. hᷣ ſʒ i.c.qꝛ ꝑꝑ.j.e.ꝓpe fi.dicẽs
ꝙ per appellationẽ iudicialẽ ſuſpendit᷑ iuriſdi
tio iudicis quo ad illã cãm:ut ĩ iuribꝰ pᷣal.iõ ñ
põt amplius ꝓcedere:⁊ nõ.hoc dictũ qꝛ fac ꝓ
bis que dixi ĩ.c.ſuꝑ eo.j.ð appel.ubi pleniꝰdi
xi. Sʒ appellatio extraiudiciũ nõ hʒ ſuſpendeẽ
ptatem ↄpetentẽ ꝑti:ſʒ ſatiſ eſt ꝙ defendat ap
pellãteʒ ne opprimaĩ᷑ ciꝛca id ſuꝑ quo appellatr
ſi.n. aliqͥd attẽtat᷑ poſt appellationẽ eriudicialẽ
ſʒ nõ õ. pars appellãs nõ opprimit᷑ ĩ iure ſuo ĩ
mo opprimeret᷑ ꝑs appellata ſi nõ poſſʒ uti iur
ſuo. ſʒ dices iu h rõ Inn.nõ ẽ ſufficiẽs qꝛ idẽ
eẽt dicẽdũ ĩ iudice:n enĩ opprimit appellãteʒ ſi
ꝓcedit poſt appellationẽ ⁊ nõ õj̊.So. riũ vr
urgẽ. ſy defendendo Inno. ſe ſic ꝙ alið i iu
dice qꝛ cũ iudiciũ reddat᷑ ĩ ĩuitũ ut i.c. ĩtellexi
mus de iudi. ? ĩ.l.inter ſtipulãtẽ.. ſi ſtichũ.ff
de v. ob.ſi iſte ↄpelleret᷑ litigare corã iudice ſu

¶ De dectione.

per alio articulo cãe grauaret᷑ dupłr. pꝰ qꝛ hẽ
ret proſeqͥ articulũ appellatiõis coꝛã ſuꝑiore ⁊=
reſiduũ cãe corã iſto iudice a quo appellat᷑ ꝙ
iiuſtũ. Item ex quo iudex grauauit eũ ĩ nno
articulo nõ dʒ ↄpelli ad litigãdũ cora iudicc ſu
per alio articulo eiuſdem cauſe maxiĩe qꝛ appel
latio ꝑꝑ h̊ fuit interpoſita ut cauſa illa öuolua
tur ad ſuꝑiorẽ ꝓpt᷑ iniqtatẽ pᷣmi iudiciſ.ſʒ ĩ ap
pellatiõe eiudiciali iſta nõ ↄtingũt qꝛ ſi appel
lo in uno articulo nõ hẽo neceſſe litigare corã
aduerſario ſuper alio articulo eiuſdẽ cauſe nec
poſſũ pᷣtender̃᷑ grauamẽ in futuꝝ reſpectu alte
rius articuli ſi pars uult illũ expedire utẽs iutr
ſuo.⁊ hec eſt optia rõ diuerſitatis Et in fi. gl.
faciunt h̊ Sꝛia quia in denuntiatione noui ope
ris dʒ deſtrui quicqͥd edificatur poſt denuntia
tionem factam ſiue iuſte ſiue ĩiuſte ut in iuribꝰ
all.in glo.⁊ tamen denuntiatio noui operiſ fit
ex iudicium ergo idẽ dicẽdũ eſſet ĩ appellatidõe
exiudiciali.ſo.Sriũ uẽ difficile ꝙ ſoluẽdo dixit
Jo. an.ꝙ illud fuit foꝛte ſtatutum ꝓpter bre
ue tpᷣs quod dat᷑ nuncianti nouuʒ opus ſolum
eniʒ expectat᷑ per tres mẽſes ad docẽdũ de iu
ſuo.iõ is cui fẽa ẽ denũciaꝰ dʒ ſuꝑſedẽ ⁊ nihil
attentare iuſte uł iiuſte qꝛ ĩ moꝛa modici tpᷣiſ ñ
ẽ magnũ pᷣiudiciũ:ut ĩ.l.ſi debitori.ff.ð iudi.
Sʒ ĩ appellatõe dat᷑ annꝰ ⁊ ex cã biẽniũ: ut in
cle.ſiẽ de ap.iõ duꝝ eẽt ꝙ pars appellata ten:
tur defeꝛre ius ſuũ ꝑ tin tps:uñ ſatiſ ẽ ꝙ nihil
illegitie atrentet h̊ tñ ꝛ20 poſſet aliq;tulũ moðꝛa
ri qꝛ iudex tenet᷑ ſuperſedere poſſet tam rnðꝛi
qꝛ ſi iudex ↄfidit ꝙ appellatio ſit minlegitia
põt ꝓcedẽ ad ulteriõa:ut ĩ.c.nõ ſolũ ð appel.
li.vi.⁊ melius ĩ.c.eũ.qͥ de do.⁊ ↄiu li.vi.do.
An reddit aliã rõeʒ dicẽs ꝙ ñ ur dria ĩter ap
pellatõem exiudicialẽ ⁊ ðnũciatõeʒ noui oꝑis
quo ad iſtũ articulũ qꝛ denuntiatio noui oꝑis
uenit ad ↄſeruãduʒ poſſeſſionẽ nũtiãtis ſeu ad
ↄſeruãdũ eũ ĩ ſtatu ſuo:merito nihil dʒ poſtea
attẽtari:ſʒ appellatio uenit ad tuẽdũ ius ꝓprie
tatis:iõ opʒ ꝙ iuſtificet᷑ appellatio. Si aũt ap
pellaret̃ ꝓpteꝛ poſſeſſionẽ idẽ eſſz dicẽduʒ ꝙ ĩ
denũtiatiõe nõ bñ capio hãc rõneʒ qꝛ iʒ appel
latiõe quis me moleſtet ĩ poſſeſſiõe mea ſi ego
nõ erã ĩ poſſeſſiõe nõ dr̃ aduerſariꝰ aliqd ino
uare itrãdo poſſeſſionẽ illã qꝛ nõ fac ↄ appella
