eri excuſatio ꝑ alias ꝓbatões ł ꝑ aliũ idoneuʒ
itellectũ iuxta ea q le.æ nõ.i.d.c.cõ dilecti ð ac
cu.· iĩtellige tñ pᷣmũ mẽbꝝ hꝰdiſtictõis qñ ſcrip
tuꝛa fuit ð ſbã ↄceſſiõis:ut qꝛ fuit aciũ ut ↄfeſ
ſio fiẽt ĩ ſcriptis qö caſu ſcripta ẽ ð ſbã aciꝰ ui ĩ
.l. ᷣcrus. C. ð fi. iſtru. ſecꝰ ſi ſcriptᷣa fuit ide fẽa
ad ꝓbatõʒ ↄfeſſiõis 7 ſic ĩtlligit.d.l.gnãlł: ubi
di ꝙ nõ põt qs aliqd ꝓbare ↄfeſſione ſuem
quã feẽ ĩ ſcriptis niſi ꝑ aliã ſcripturã ut ibi nõt
PHꝛꝛ. ⁊ ex pdictiſ hẽs plłe exaĩatũ qᷓnũ itelſm
qð ẽ nalde nõᷣ¶Dõt 7 qͥnto legi iudicio meo
ꝙ iſte maſcarõ n fuit ↄfeſſus ut teſtis:nã iĩ lra
Hh nõ dr ſʒ ſimpſꝛ qᷓ iuratꝰaſſernit.vñ poteſt in
telligi ꝙ iſte maſcaron fuit ĩterrogatꝰ ſuꝑ inqͥ
ſitõe gnalit foꝛmata õ oẽs de eccłia tãqᷓ; unꝰ ðᷣ
ecclia.nã illi quos format᷑ ĩquiſitio tẽnt mẽi
to iuramto rñdẽ ſuꝑ defũctis ĩ ↄfeſſ õe ut i d.
c. qᷓi᷑ el.i.i.ꝗ.ſorma:⁊ qꝛ funit ↄfeſſus õ ſe me
ꝛito ex ↄfeſſiõe ꝓpria directe fẽa ſuꝑ iqͥ iiſ iſte
fuit pũitꝰ. Sʒ ) h̊ op.vẽ.n.ꝙ ðbuit puniri pe
na depõis łpᷣuari oĩbꝰbñnficiis:ar i.c.iſinnatũ
2.c. de h de ſimo. So. dic ꝙ crimẽ ↄfeſſatũ ñ
mẽbaĩ tãtã penã:nõ.n. ↄfitebat᷑ ſe ſimoniacuʒ
eẽ uł fuiſſe:qꝰcãu ꝓcedẽt ↄtꝛaꝛiũ:ſʒ ex ↄteſſiõe
ſua ſolu iducebat̃ ꝙ elegerat ſcient᷑ idignu vñ
ſatis ẽ ꝙ fuerit punitꝰpea ſuꝑ h̊ a cãone flicta
2 ſic põt dici ꝙ fuit pũitus ĩ hac pẽa ord aria
nec ob.ſi dicat᷑ qñ pꝓcedi ꝑ ĩqſirõeʒ n dʒ iqſi
tꝰpũiri pẽa ordiaꝰ.ſʒ miori ſalti ð iur̃ canouo
ut ꝓbat i. c. qiteꝛ ⁊ qn el.ii.S. alle. qꝛ ill no p
cedit qñ de crie ↄſtat ꝑ ↄfeſſionẽ ꝓpam qꝛ iũc
pũit᷑ ac ſi fuiſſet ↄnictꝰ ꝑ uiã accuſatois: ꝓ hoc
tex.ẽ nõ ĩ.c.fi.de cele.miſ.⁊ ĩ.c.ii.ð ↄteſ ⁊ qð
ibi plene dixi:⁊ itltige qñ ↄfeſſio fuit fẽa metu
ꝓbatõis ſecꝰ ſi a pᷣnꝰ fuiſſʒ ſpõtanea quo caſn
ꝓcedũt iura q dt ꝙ minꝰẽ agẽdũ cũ ſpot cõ
feſſo ꝙ; cũ cõnicto:de q nide gl.nõ.æ qð ibi
dixi i.d.c. ð hoc.j.de ſimo.⁊ circa mãʒ ↄfeſſio
nis eriudiciał ſuꝑ crie an ⁊ qn płe ꝓbet uł ak.
ſẽ plene dic nt pleniſſime dixi ĩ.d.c.at ſi chr⸗
— Si no pfeſſus
Bz cauſaʒ. eligit ad regim 5
ecclie rłaris caſſat᷑ elecrio ſupple con

ſuetudie ĩ. Sriũ nõ ob. cõis diuiſio: fa ibi om .
Nõ pꝰ ꝙ z electõeʒ a maiõi ꝑte fcaʒ ẽt i eccha
rłari pñt ſe opponẽ aliq:lʒ ſint regulareſ:æ i B

pnt religioſi eẽ ĩ iudicio ſine ↄſẽſu maidis ptiſ
capti.q ecclia uacct: qꝛ ĩtereſt cuiſiʒ ð ecclia bre
bonũ pᷣlatũ: ⁊ ut ecclie legitie ð paſtore cõſulat
Ad hoc faẽ qð le. ⁊ nõ.in. c. ſup hiſ j ð ac =.
Viii.q.i.audact᷑ ⁊ hac rõe ẽt unꝰſolꝰ põt.ſe op
ponẽ: z dʒ hie expẽſas ab ecchia ex q rlaris ẽ

iuxta ea qᷓ dixi pꝰhoſt.i.c.cũ ĩ cãonicos.ẽ
haẽ qð le. ? nõ ĩ. c. ex ꝑte.7.ð accu¶ Scdo nõ

ibi ↄtinue unꝰ pꝰ aliũ qð alidd dr ↄtinue feʒ iʒ
hũerit aliqðᷣ modicũ tpis ĩteꝛuallũ:nã unꝰ por
imediate nõ ↄninuat alti: ĩ ermirtit n. rps ſepk
tuꝛe pᷣdeceſſoris Otẽ electõis altius ↄfiꝛmario
⁊c. Sʒ ꝑꝑ ip̃is bꝛeunatẽ ⁊ qꝛ ñ ireꝛceſſit fem õ
riũ:dr̃ ↄtinue fẽm.fac̃ꝓ reſtibꝰ qᷣ dicũt ſe nidiſ
ſe aliquos ↄtinue poſſediſſe ꝑ decẽniũ:ur dem
eoꝝ nõ repꝛobet᷑:lʒ ꝑ aliq̃ modica ĩiterualla nõ
nidcrit eos poſſidẽtes:ex qꝰ tñ oriũ n uideꝛũt
nõ m ꝛepelli a tcſtionio ¶ Mõ.ʒ ꝰibi qubitarur
7 mẽito ꝙ ↄſuerudo diutẽna Iʒ i ſe minuns iuſta
pſtat ꝓbabilẽ cãm dubitãdi ð naliditate iuris
Zrij:fac qdð le.⁊ nõ.ĩ.c.cũ dilectꝰð ↄſue.Ex q*
ifert H̊ do. An. ualẽ ſnĩaʒ latã õ ius:ð quo pt᷑
ꝓbabilit᷑ dubitari aut rõe cõſuemudis aur alia

roe:ꝙ h̊ fac qð nõ Inn. i. c ũ Eali.. de ap

pel.=. c.p.=.g.ð offi.dele¶Mõ.ĩ v. qꝛ ⁊ tene
mẽti tex. qꝛ quotidie allegat᷑ ↄ fundãtes ſe ſuꝑ
aliqᷓ obſeruatõe: nõ. n. dʒ ſimpfr attendi id qð
fẽm fuit ĩ pierito:ſʒ poniꝰ id qð ð iur̃ fieri ðpu
erit: qꝛ nõ ois ↄſuetudo tollit ins ut ĩ.c.fi.ð cõ
ſue. ⁊ ĩ.l.ij. C.qᷓ ſit lõga ↄſne. Mã mala cõſue
tudo ẽ radicitꝰ extirpãda.viij. di. cõſuetudo.
Mõ.ibi ſm.l.dininã ꝙ ĩ deciſiõibꝰ cqꝝ põt al
legari.l.dĩna:⁊ nide qð le.⁊ nõ.ĩ.c. ij xx. di
hẽtur hec lex dĩna deutꝛo. xxij.c.¶ Irẽ nõ ꝙ
Oſuetudo nõ põt abilitare ꝓrſus ĩabile:pſeꝛiiʒ
3 legẽ dĩnã ⁊ rõnẽ nãlẽ. Itẽ nõ ꝙ electio fẽa
ĩ ecclia regłari ðᷣ nõ ꝓfeſſo nẽit irritãda cõſue
tudie oria nõ obſtãte:hodie vo ẽ ip̃o iure nlła
ut i. c. nu lus.j.eo.li.vj.⁊ requiri hodie vi ñᷣ
ſolũ eligẽdus ĩ platũ ſit ꝓfeſſus:ſʒ dʒ eẽ exj ſſe
ꝓfeſſus:vñn nõ ſufficit tacita ꝓfeſſio nt ĩ.d. c.
nullus:niſi ficret electio ad eccliaʒ caihedꝛaleʒ
regłarẽ: nã ĩ tali ecclia põr eligi ĩ epm ẽt ñ ꝓfeſ
ſus puta nouinꝰ ł clericꝰſecłaris ut ĩ. d.c.nllus
facit cle.i.ð elec.uide gl.i.c. qð dei timore de
ſtatu reg ⁊ H̊ ↄtĩgit ꝑꝑ excellẽtiã dignitatiſ epᷣa
lis:rõe cuiꝰ eps põt dici religioſus nt in. c ex
mlia de no.iõ põt religioſus ĩmediate preeſſe.
Mõ.ibi c ericos nõ ꝓfeſſos iũcto fi.c.ꝙ cł ci
ſecłaꝛes nõ pñt eẽ pᷣbẽdan ĩ ecclia reglari:vñ
h mãdat᷑:nt aut iſti pᷣſbiteri ꝓfiteant᷑:aut ecchã
oĩo dimittãt: æ põdera illð vbũ oĩo: ⁊ optiĩe fa
cit iſte tex õ opi hoſti.i.c.fi.ĩ. pᷣcipimꝰ ð ſta
tu reg. Nã rẽuit ibi hoſt. ꝙ ſeckares cliei pñt
eẽ pᷣbẽdati ĩ eccha rłari:dũmõ ñ faciãt collegiũ
cũ rłaribꝰ:tex.im ibi vr̃ inuere priũ: ⁊ õ opi.
ſuã tʒ ibi do.an.⁊ ſatis iudicio meo facit iſte
tex.ĩ fi.ĩ vᷣbo oĩio t nõ. ꝙ nõ põt ex cõſue
tudine ĩtroduci:ut in eccłia regulari ſtent colle
gialit ſeculares ⁊ regulares clcrici. Sed cõtra
tex.op.exq.n.iſti clerici ſteterũt longo tpᷣe in
monaſterio vñnr tacite ꝓfeſſi:ut ĩ.c.ex ꝑte.j.ð
regu ·⁊ ĩ.c.i.e.ti.li.vi.So.põt lr̃a duptłr ĩtelli

fm Jo. an. pꝰ ꝙ iſti pſbyt᷑i ſteterũt ĩ hitu ſecła

ri quo caſn ccſſat ↄtrariũ ut ĩ.cle.ii.ð.regu.=
tẽ la ſtat ꝓpje ut iſti cõpellãt pfitẽi aut inde ex
ire qꝛ ecclłia regłaris dʒ ſi fieri pt᷑ ðᷣ rłaribꝰ re
formari ut in.c.regulatũ ne.cle.ułmo.⁊ ĩ.c.ĩt
0 2

ð reli.do. Sʒ ĩ defectũ regłariũ pñt inſtitui ſe
cłaꝛes clerici: ð quo pleniꝰ dicẽdũ:ut leg.⁊ nõ.
ĩ iuribꝰ ꝓxie alle. Scðo põt tcx.intelligi ꝙ iſti
pſvitcri fuerãt ibi ĩ hitu reglari: ⁊ ſic erãt taci
re ꝓfeſſi:⁊ ad tex. rnde ꝙ mandabatĩ ur expſſe
ꝓlſuerent᷑:ut ſic nõ poſſẽt aſſumẽ excuſationeʒ
reſpectu obſeꝛuãtie reglłaris:⁊ ex hoc ĩtellectu
nõ. ꝙ tacite ꝓfeſſus põt ↄpelli ꝑ ſuꝑiorẽ ut fa
ciat ꝓfeſſionẽ expᷣſſa: nã ex tacita ꝓfeſſiõe obli
gar᷑ mõaſteꝛio ut ĩ. d. cle.ij. meꝛito põt ↄpelli ut
faciat illõ qdð iu ⁊ rła diſponit᷑. qbꝰ cauet᷑ reli
gioſũ debẽ facẽ ꝓfeſſionẽ expᷣſſã ⁊ ĩ ſcriptis ut
ſcriptura ꝓpᷣa obuiet ſibi ĩ futuꝝ aſſerẽti Zriũ
.xx.q.i. uidua ⁊. xxvij.q.i.oẽs femie.Et ex p
dicris infero ad aliã. q. qͥd ecõueꝛſo:nũqᷣd raci
te ꝓfeſſus poſſit iſtaꝛe ut monaſteriuʒ cõpellat
eũ reciꝑe ad ꝓf ſſionẽ expᷣſſã:⁊ dom ꝙ ſic:nã
utriqʒ ex ꝓfeſſiõe tacita è orta obligatio: nam
ipſe ẽ obligatꝰ mõaſterio: ⁊ mõaſteriũ ſibi:acqͥ
ſiuit. n. i eccha ꝑ ꝓfeſſionẽ tacitũ ius mõachaiꝰ
2 collegij:vn nõ pot ſine cã ãpliꝰ inde expelli:
faẽ. c.fi.ð regu.itẽ ĩteꝛeſt ſua ut expᷣſſe ꝓfieat:
cũ ał.nõ poſſit ꝓmoueri ad aliquã plaſurã trła
rẽ ut ĩ. d.c. nullus ⁊ ĩ.c.idẽtitatibꝰ eo.ti.⁊ li.fa
cit. c. cũ ſingła.ð pᷣbẽ.li.vj.⁊ hãc opi.ꝙ poſſit
iſtare ut recipiat̃᷑ ad ꝓfeſſionẽ expᷣſſã: firmauit
Jo. an.i addi.ſpe.i ti.de ꝛegu.i fi.ubi ẽt q̃ru:
q̃d de nouinio q ſtetit ꝑ ãnuʒ ĩ mõaſteꝛio ĩ hitu
nouitioꝝ:nũqͥd poſſii ageꝛe ut monaſteriũ ꝛeci
piat eũ ad ꝓfeſſionẽ.⁊ ibi refert hoſt. tenuiſſe
ꝙ ſic: niſi mõaſteriũ hẽat aliqnã iuſtã cãm ↄdi
cedi:⁊ h̊ͥ opi.mihi plʒ:nã ex quo monaſteriũ ꝛe
cipit illũ i nouitiũ:tacite vr ſibi obligaſſe:ut n
futuꝝ ꝛecipiat illũ ĩ mõachũ:ſi iuſta cã ñ õdixit
ar. i.d. c.ad apłicaʒ ð reg.dic iñ hoſti.ut ibi re
fert Jo. an.idẽ eẽ ĩ eo qᷣ ſtetit ĩ mõaſterio ꝑ an
nũ tãqᷓ; frat᷑ himn ñ mutato.nã vr̃ ĩtraſſe ut ſal
uaret aĩaʒ ſuã: æ mõaſteria ad h̊ ſũt pᷣncipalłi fũ
data.ut recipiãt uolẽtes eoꝝ aĩas ſaluaꝛe:licet
Jo. an.uideat᷑ hic ceꝛto mõ dẽm hoſt.iteꝛpᷣtaꝛi
tñ ego puto ꝙ ĩ hac mã poſſumꝰ ↄſiderare ali
quos caſus:pᷣmꝰ qñ laicꝰ uł clericꝰ q nũꝙ; fuit
i mõaſterio iſtat ut recipiat᷑ i monaſterio tanqᷓ;
mõachꝰ uł ↄuerſus:ſʒ mõaſterium ſibi ↄdicit.
Scõs caſus qñ itranit ut nouitiꝰ:⁊ ſtetit ibi ꝑ
ſnũ:⁊ nõ iſtat ut recipiat᷑ ad ꝓfeſſionẽ. Leꝛtiꝰ
cãus qñ ẽ racite ꝓfeſſus:⁊ petit ut recipiat᷑ eiꝰ
ꝓleſſio expᷣſſe. Quartꝰ caſus qñ fuit receptus
ut ↄuerſus:⁊ nũc iſtat ut recipiat᷑ ãq; mõoachꝰ
In pꝰ cãn putarẽ ꝙ poſſit iſte qꝛens mõacha
ri iplorare offiꝰ ſuꝑioris ut ↄpellat mõaſteriũ
ad recipiẽdũ eũdẽ:⁊ dʒ luꝑior h̊ facẽ:niſi mõa
ſteriũ hẽat iuſtã cãʒ dicẽdi:quã allegaꝛe teneĩ
qꝛ mõaſteria ad h̊ fuerũt pᷣncipalit̃ fundata:ut
recipiãt oẽs clericos uł laicos uolẽtes tranſire
ad frugẽ melioris uite. Suꝑior at põt ↄpelleꝛ
ifeꝛiores ut debeãt uti re ad uſũ deſtiatũ: ſicut
ↄpellit rectorẽ hoſpitał ad hoſpitalitatẽ obſer
nãdã:⁊ ut recipiat tot pauꝑes quot pñt ibi ſu
ſtẽtari ut ĩ cle.qꝛ atingit ð reli.do.fac.c.de ʒe

¶ BDe electione.

nodochis ⁊=. c. ad h eo. ii.⁊.j.de inſti.c.i.? qð
le ⁊ nõ.i.c.ex ꝑte aſteſis ĩ fi.ð ↄceſ.pᷣbẽ.adde
ad pᷣdicta ĩ ſili gl.nõ.ĩ.c.ſic.lxvij.di. que dicit
pauperẽ poſſe iplorare offiꝰ epi: ur ↄpellat di
uitẽ ad faciẽdũ ſibi elimoſynã:quã gl. tene mti
fo caſn ⁊ teꝛtio dic ut. 5. dixi. In qrto.ſ.de cõ
uerſo cꝛedo ꝙ ex quo ſemel fuit receptꝰ ĩ ↄueꝛ
ſũ:nõ poſſit apliꝰ iſtare ut collegiũ teneaĩ ipm
reciꝑe ĩ monachũ:qꝛ eo ipo ꝙ fuit effectꝰↄueꝛ
ſus. fuit effectꝰ qᷓſi ſeruꝰ mõaſterij: ut diẽ glo.
ſingłarit᷑ i.c. ut lex cõtinẽtie.xxvij.q.i.adeo ut
Fm ullã gl.nõ hẽat facultatẽ itrãdi religionẽ ar
tiorẽ:⁊ nõ.ſingłarit᷑ h ultimum. Mec ſubeſt cꝗ
ſaluãdi aĩam:cũ eã poſſit ſaluare tãq; ↄuerſus
2z alia ſunt iura conuerſorũ alia monachorum
facit. c.ex eo ĩ.fi..e.li.vi.iĩ gl.ii ibi diuerſe ꝓ
feſſionis ĩ uno officio.⁊c. Cõtra h facit. c deuſ
ꝗ j. ð ui.⁊ ho.cle.ubi hoĩes diſꝑis ꝓfeſſionis

fuerũt aſſociati ĩ eodẽ officio pdicãdi.¶ Iteʒ

religioſus põt eẽ ðᷣ ſñia abbatiſ ſui uicaꝛiſ epi:
cũ illð officiũ ſit cuꝛatũ ut nõ. Jo. an.in. cle. =
ſi pᷣncipał ð reſcrip.⁊ archi.iĩ.c.ĩ noua actõe.x
vVi.q:vii. So.dic ꝙ ꝓfeſſio põt ſũi ſtricte:nã
ſtricto mõ due ſt ꝓfeſſiões ĩ mũdo.una laicoꝝ
alta clicoꝝ ut in.c.duo ſunt gnã. xii.q.i.⁊ h
mõ hoies di ſꝑis pꝛofeſſiõis nõ dent ſociari ĩ
ęodẽ officio:⁊ ðᷣ hac diſꝑitate loquit᷑ tex.in.d.
.c.ĩ noua ubi dr̃ ꝙ laicus nõ põt eẽ uicariꝰepi
qꝛ ẽ altiꝰ ꝓfeſſionis ꝙ tñ itellige ur nõ in. c.
Joũnes ð ſtatu mo.ubi hẽt᷑ ꝙ clericꝰ ⁊ laicus
pñt eẽ ſił executores alicuiꝰ teſtamti:ſʒ ꝓſeſſio
clericoꝝ poſtea diſtiguit᷑ int chicos ⁊ moachoſ
⁊. Et iſti clerici ⁊ mõachi nõ pñt aſſociari:ut
ſũt ĩ eo.monaſterio collegialit᷑ ut ĩ cle.i.eo. ti.
an ãt poſſint ↄiũgi collegialr ĩ eccłia ſecłari ut
religioſus ſit ibi prelatus:uið bo.gl.i.d.cle.i.
æ dixi ĩ.d.c.ꝙ dei timorẽ. Ad alia vo officia
bn pnt ꝑ ſuꝑiorè aſſociari cã ſuggerẽte:ex qꝰ
nõ faciũt unũ collegiũ reale.vñ in ſcholis:reli
gioſi clerici ⁊ laici pñt facere eãdẽ uniuerſitatẽ
ex qꝰ oẽs exercẽt ſtudiũ eis ↄpetẽs:nec ẽ illud
collegiũ reale ſʒ potiꝰꝑſonale ꝙ ſẽit bar.in.l.
fi. ff ð colle.illicitis faẽ̃ tex.ĩ ꝓhemio vi.⁊ cle.
2 uide de h̊ ꝙ dixi ĩ q̃dã diſputatiõe:q incipit
gãdulphus.⁊c̃. 4
, Moiatio uel ap
. od ſicut. pellatio eius cu
iꝰ nõ ĩeſt electionẽ nõ ĩpedit ſ ſi uo
candꝰↄtẽnit eo ꝓſequẽte ↄtẽpiũ caſſat᷑ electio
ẽt ↄfirmata:⁊ põt ꝓſeqͥ niſi ↄſenſerit electioni
ꝙ põt et ex poſtfẽo.h.d.uſqʒ ad..ſuper eo.⁊

5 pria ꝑs ponit tria: qᷓ obijciebãt᷑ õ formã elec

tõis:⁊ ꝑtinet ad primã ꝑtẽ Nice. æc᷑. .
C NH diẽ Epᷣs.dũ celebꝛaĩ
Buper co. miſſa ↄſecꝛatõis ſue l ãchi

eps ante receptũ palliũ ordines ↄferre non dʒ
b.d. uſqʒ ad v. ꝙ ãt ꝗ; nõ ſumar᷑: iũ ꝑꝑ diuer
ſitatẽ lecturaꝝ:tũ qꝛ nõ fac ad titulũ:æ iſta ſa
ꝑs ponit alia tria qᷓ obijciebt᷑ õ ꝑſonã ꝓmoii

? ſic qʒ ꝑs diuidit᷑ i tres ꝑtes pᷣncipales que

proſnigih i

taninhe⸗ nituuufim
le no un n g hi 8
407 . piriitin *“
ino Neh iadinſili
,ͤ , 1 6
ſu⸗ n i
En . rimn nb , “
P jnmi vlete⸗ iu
. .
iggiimni ec in v. n
itc, i,1 us o Git noiaus
4 7 , 4
h meſſoeein inie⸗
Oehiewimid iulin
viriato nenor doeo
ünn eblo , d
anni oriplins Garureſtdign

olao ſenuiniorl ij g pſt
wum e Qedi inoiano llan

ilsuim i tpeni u

Henm wut boſt ic bonr el .
en abearali ecclio e re
iiſfin getmocichfen ſy iuſi
dradifa ore itmn g. .c.inoie
imibuclckfinn or teat electö ali
Gccrimdier tene mni ili gl.
nigtittpon ,ot adduct iſte tep i
iiſtifiictnt rgo ? c erciz
iuitza lerra. . e, no
hülindio
ii lunn aa⸗
nutiir bpeniisd aiuſe i
intinnnetnne⸗
Altbmniir 6 f Fr; ſiu lex.
ainiul n Mimtdes en
ſ i cle aatbeqral:ot
e eebis udiſfiar ſ.dön

ieiaaini lifeichoro nri 4
N . — . .
leuniciet i.d.cciͦ irt
eeeli iteccherar ic fron
i Rle⸗ lani farcj en
iei uuet pprerancig iej

ulg äfmiari E

cde
anch.
plrai
Ni

din

,
li lco inco intgii Nlqit
no boes bs ooſſosz ſo ciſtſhini
koce oſcoroͤ rchtir baufini

ci ontlb j lins o orcin enii
leeal gleſons g ni ielige or o ne

oinesoſtun no lihi; gelncir iins
Mitceſlerenofes lell efunnieſpeſio
Concop poſtenciſfigut int cos norchol
1’Ci Cenci :moabinit Kocinunt
ſatieo monaſerid colegai ai dei..
1n dn oſinr t colegeift iecckaſecni
Teigovs dipreams nid wogidl
tAnid cα1*Y T1â̈ ſin
bi pito ſugiort aſdeim d ſtunirai
io fuit ni coleii ral in ſtolaſtl
gol enait luci ue ana
c'vistnſi h ls zene v
clegi reie h i nie ei Na
öle lorsfii Dpenio di

uite Nigünici Cpmideiq ici

cce .. crot
. dqſcht. luocet

1ndetir ii hi
inieo giei aih ram

.

anie ſece „,11
ici omrn zohic⸗ i
t lu nd e aga
vj vontiin
eſicqᷣ

roickenione ſoſe

Ce electione.

ſatis patẽt ĩ la. Et ex pᷣdictis potes colligere
modũ ponẽdi cãum lr̃ale:nã fẽa elecnõe de q*
dã ꝓmouẽdo ĩ epᷣm i ecclia armacana ſecuta il
lius ↄfirmatõe ⁊ ↄſecratõe iſtabant aliqui: ut
iſte archieps dẽꝛet deici.ad cuius deiectoeʒ al
legabãt tria ꝑſonaʒ. papa auditis allegatiõi
bus r NSaas dcreur 7 mãdauit ut in lr̃a
otinẽ ¶Mõ. pꝰ ꝙ noiatio largo mõ põt ap
pellari electio nã is qᷓ noĩat aliquẽ eligẽduʒ q
dã mõ puſ illũ mite eligit ſicut dicimꝰ ĩ pntatõe
q b̊ reſoectu qnʒ appellat᷑ elecrio ur i. c. qrelã. g
eo. ¶ Et nõ. ꝙ ꝑ noĩatõem nullũ ius acqᷣrituꝛ
noĩato. Itẽ ꝙ noĩatio põt fieꝛi de plibꝰnec ta
lis noĩatio ipedit electõem de alio fiẽdã. Sciaſ
m ꝓ clariori ĩtellectu hꝰ. c. triplicẽ eẽ nolatõʒ
NMã qdã noĩatio ẽ minſolenis q̃ fit de aliquo
eligẽdo ut qñ aliq pponũt᷑ ĩ collegio tãq; boni
niri ut de eis fiat ſcrutiniũ:æ de hac noĩatõne
loqt iſte tex. ꝑ.hãc.n.ius nõ acqrit᷑ noĩatis un
põt collegiũ noĩe iſtoꝝ electoꝝ trãſire ad elec
tionẽ altius ut h. Quedã ẽ noiatio qᷓ fit ĩ ſcru
tinio electõis: æ ꝑ talẽ noĩatõeʒ ĩ vo nõ acqᷣrit
ius noiato ar. c.ſi tibi abſẽti de pᷣbẽ.li.vi.ſʒ iſ
q noĩanit nõ põr ãplius uariare ſi dignũ noĩa
nit ⁊ h publicato ſcrurinio:pᷣus ãt ur̃ ꝙ poſſit
ut ĩ. c. publicato j. e. Nuedã ẽ noiatio ſolẽnis
ſ.cũ duo uel plłes noiant᷑ pncipi ⁊ petit᷑ ut ex
his el gat nnũ:⁊ ex hac noiatõe et nõ acqrituꝛ
ius noiatis ſz noiantes nõ pñ̃t viare ex q illã
noĩatõeʒ pntauerũt ſuꝑiori.ſiẽ dicimꝰ ĩ poſiu
latõe ⁊ h ultimum noluit hoſti.ĩ.c. bone el.i.ðᷣ
poſtu. pla. ¶ HNõ ꝛ2 ibi i cathedrali ecclia ⁊= te
ne meti ĩ h iſtũ tex. ꝙ electio epi dʒ fieri ſʒ iuſ ĩ
ecclia cathedrali:li fiẽi põt:⁊ i tin gl.i.c.iĩ noĩe

dni.xxiij. di.huic dẽo vr̃ initi ut teat electõʒ ali

bi feaʒ ceſſate luima cã ni nalẽ ⁊ tene mii illã gl.
qꝛ nõ ꝓbat᷑ apꝑto iure. Et põt adduci iſte texĩ
ↄriũ:dũ dic pſerni ĩ ecclia ⁊c.ergo ⁊ cx eccliaʒ
ualẽt electio fea: hoſti. tñ in. c. cũ terra. S. e.nõ
allegãs iſtũ tex. dicit ꝙ ſi ↄſuerudo diſponit ðᷣ
certo loco ſtãdũ ẽ ↄſuetudimi:ał nõ e uiſ ubi ſi
at electio:dũmõ i loco clericis honeſto: ar.i.l.
pe.ff. de iuſti.æ iure. h̊ dẽm hoſt. vr 3 iſtũ tex.
ubi ceſſãte ↄoſuetudine dẽ ꝙ fᷣm ↄpſtitutões ca
nonicas dʒ electio fieri ĩ ecclia cathedrali:pot
tñ ſalui dẽm ſuũ qð nõ nis: ubi fiat.ſ.dũmõ
fiat ĩ ecchia cathedꝛali.nã pt᷑ fiẽi ĩ choro ur ĩ. c.
cũ nobis.. e. itẽ pr fiẽi i.caꝰ. ut i.d. c.cũ fra ⁊
i ſi. locis honeſtis. j. ãbitũ ecclie:arx.i.c.q̃ fron
te de appel. Si ãr ceſſate cã legitia fiẽt ex am
bitũ ecclie cathedrał ñ ualẽt ꝓpteꝛ aucteʒ pᷣal.
gl qr fem ð legẽ n dʒ hoe firmitarẽ nt i ria q̊ͥ S
ius ð re. iu. l. vj. ? i.l.nõ dubiũ. C. ð legi. ? in
c.ij..ð teſti.? ad dictionẽ plerti h̊ poſitã dic
ꝙ dʒ itelligi ʒ vpa ſequeria: nt diſtiguat an fi
eri poſſit ĩ ecclia uł ne 5.5 i electõib?
platoꝝ nõ dʒ ð iuꝛe pri reqͥri regiꝰ ↄſẽſus ẽt
rege ipo H̊ poſtulãte ⁊ appellãte:nec electõ alit

fiat q pcedit &t ſi rex ſit pronꝰ ecclie: ui nõ.
grin t16 Frior du⸗ ſi aũt ꝙ ð iuꝛe ſpeali

põt epo ⁊ abbati ↄpeteꝛe pfas iteꝛeſſendi elte
tõi ſide ðᷣ archiepo: tac c. ſcripiũ.j. eo. ?.c. cũ
ecclia ſutrina ðᷣ cà poſſ.⸗ ꝓpe. ⁊ ſic pnr ĩ aciu
electõis ↄuenire iur̃ ſpali hoĩes diſꝑi 2
nis: lacit ad ea ꝗᷓ dixi. S. eo. c. ꝓxio al
to ꝙ quẽadmodũ debetes ĩereſſe electõi ð iur
cõi nõ ſũt uocãdi abſetes: ſi ↄmode uocari nõ
pñt ut.j.e.qꝛ ꝓpt᷑:ita ncc abſetes debẽtes ĩteꝛ
eſſe iur̃ ſingłari. 6. ſexio ꝙ uocatio abſẽ
tiũ nõ ẽ ð forꝰ ſubãli ipius electõis:nã ut h ap
Pet vVʒ electio facta aliquibꝰ non uocatis:lʒ ue
niat retractãda ↄtẽptis ꝓſequẽtibꝰ ↄtemptuʒ.
Mõ. vij ꝙ electio facta aliquibꝰ de capitſo
tẽptis nõ ẽ idifferent᷑ caſſanda:nã pnt piepti
renũtiaꝛe ↄtẽptui ⁊ ↄſẽtire illi electõi:dũmd⸗ 4
pnꝰ tenuerit Et nõ. ſinglr iſtũ tex. ꝙ rone cõ
tẽptus aliquoꝝ caſſari põt electio ẽt pꝰ ↄfirma
rionẽ ? ↄſecratõeʒ electi:ꝙ tenẽt doc. h:⁊ ſais
Pbatr ꝑ iſtũ tex. qdð mñ itelligas qn ↄtepti ñ ſue
rũt pntes tpᷣe qꝰ fuit emiſſũ edictum ꝓ ↄfirma
tiõe fiẽda. ał.ãt tacẽtes nõ pñt apliꝰ ↄdicẽ ut ĩ
.c.lfi. j. e. li. vj.tʒ Jo. an.i. c. ij. ð his ꝗᷓ fi. a pꝛe
la. Si ãt nõ ẽ fẽa adhuc ↄfirmatio:dic ꝙ ðbẽt
iſti ꝓſeqͥ ↄtẽptũ.j. tpᷣs datũ eis ad eligendum.
dẽ dic ĩ cõtẽpto ĩ aciu collatõis ut. J. vj mẽ
ſes qͥ dãt̃᷑ ad ↄferẽdũ poſſit ꝓſeq ↄtẽpiũ:ar.in
.c.ij.ð ↄceſ.pᷣbẽ.⁊ h̊ tenuit hoſti. ĩ. d.c.ij.æ ita

limita iſtũ tex.gñalłr loquẽtẽ:qͥ ñ ſolʒ ĩ h decla
rari¶ Mõ.iĩ v. ſup eo. ꝙ ſol⸗ 6t ordies
ↄferre ĩ die ↄſecratõis ſue¶ Itẽ nõ. ex v.pꝛe.
ꝙ añ receptionẽ pallij ñ põt archieps qᷓ;tũcũ
qʒ ↄſecratꝰ exeꝛcere ea q̃ ſiũt ordis epalis:nec
alia qᷓ ſt magni põderis ut ↄuocare ↄciliũ ꝓui
ciale ⁊ ſqia:a nide qð nõ. Inn.i.c.ſuffragãeis
ð.e.¶ Hõ.ibi nõ tãqᷓ; ſimplex e pᷣs ꝙ qlibet
archieps ẽ eps:tñ exeꝛcẽdo actũ vr i dubio ex
ercẽ ut archieps ⁊ nõ tãqᷓ; ſimplex eps facit in
ar. H lr̃a ꝙ ualẽs actũ exercere ex duplici ptate
vVr actũ exercuiſſe pextu maioris ptans lac.l.
iij.ff ð mili.teſta. Viluio nõ ĩ v. qdð ãt ꝙ cõ
ſeſus cleri ⁊ ppli nõ ſufficit uti bona eccłe ſine
iuſta ⁊ canõica cã alienẽt̃ ꝓ S.c.ſine exceptiõe
xii.q.ii.⁊ meliꝰ.j.ð ĩmu.ecc.iĩ.c.aduerius i.vᷣ.
ꝑꝑ iprudetiã ⁊ nõ.bn iſtũ tex.õ pᷣlatos ⁊ colle
gia qᷓ qñʒ ad petitionẽ dñoꝝ ipᷣaliũ ipe guerꝛe
alienãt bona eccłie. Et nõ. ꝙ pᷣlatus male alie
nãs tenet᷑ ð ſuo pꝛimonio eccliam con ernare
indẽnẽ:facit.c.ð multa.j. ð pꝛebẽ. ¶Un glo.
i. v. impedire ibi nõ obſtante aliqᷓ ↄſuetudine
Mõ.bene gl. ꝙ laicus ẽt pr̃onus nõ põt ex ⸗
ſuetudine ſibi udicare ius itereſſedi elecuõi p̃
lari.nã ↄſuetudo nõ facit laicũ capacẽ iuriſ ſpũ
alis: ut ĩ.c.cqm ð pᷣſcrip.dices iu q̃re pꝛonus
põt pntare rectorẽ eccleſie nõ collegiate:⁊= nõ
ſic eligere pᷣlatũ una cũ clericis ipſiꝰecclie colle
giate So. dicit Cõpo.poſt Inn. electio ẽ actꝰ
mer̃ ſpũalis.nam per illã trãſfert᷑ ius prelaruẽ
ſaltim ĩ hitu in electũ ⁊ Zhit mꝛimoniũ ſpũale
ut nõ gl. i. c. ꝙᷓto.lxiii.di.facit tex.iĩ.d.c.cum
inter canonicos, S. e. laicus aũt uon eſt capax
,0 5

exẽcẽdi h̊ iura ſpũalia:nec ecchia noluit pronũ
facẽ capacẽ:bñ h̊ potuiſſet ſi uoluiſſet nã ĩpera
tori æ młiis pᷣncipibꝰeccla al ↄceſſit iuſ eligẽdi
2 ↄferẽdi ut ĩ.c. hadrianꝰlxiij.di.q tñ puilegia
tꝛactu tpiſ ecclia fuocauit ur i. F. Vʒ. ea.di. Sʒ
ꝑ pntatõeʒ n trãſfert᷑ iuſ pᷣlate nec ↄhit mrimo
niũ ſpũale ſed ẽ quodã pᷣabulũ ad iſtitutõnem
obtinẽdã ex q ꝓuenit iuſ titli ⁊ plat᷑e: uñ lſʒ lai
cus ñ ect ex ſe capax ẽt hꝰ iuris pñiãdi ut in.
c.q;to de iudi.tũ ecclia uoluit cũ pꝛono ĩ hoc
iure nõ magne iportãtie diſpẽſare ut laici idu
cerẽt᷑ ad füdarionẽ ⁊æ dotatõeʒ eccliaꝝ ⁊ iillige
ꝙ iſte rex ex pꝛonaiu łↄſuerudine uolebat uit ĩ
elecrõe reqrcret᷑ ipſiꝰ ↄſẽſus ð iure ãt peiẽ nõ
potat ꝑ.c.nobis de iurepa.qꝛ ↄſẽſus proni dʒ
reqᷣri pꝰ electõem fcaʒ ut ibi nec ẽt de ↄſuetudi
ne potat h ſibi cõpetẽ qꝛ ↄſuetudo nõ põt eũ
facẽ capacẽ ut.S. dixi: dixit iñ bic ſimpł Inn.
poſſe ex ↄſuetudine ĩitroduci: ut moꝛs pᷣllati nũ
ciet᷑ pᷣncipi:⁊ ab eo petat᷑ ñia eligẽdi pᷣlatũ:ita
alit electio fẽa nõ tẽat: ĩtereſt.n. pᷣncipis ne
eligat᷑ aliqs ſibi ſuſpectꝰ:qͥ poſſit reuelaꝛ ſecrta
rgni ſui:ar.ĩ.l.oẽ delictũ i. exploratores. ff.
ðͤ re mili. unõ alibi dixit Inn. ꝙ õ electõʒ fcaʒ
põt rex obijcẽ ꝙ bʒ epᷣm electũ ſuſpectũ rõe P
dẽa ⁊ ſi potit hoc ꝓbare dʒ electõ retraciãi:ut
ipſe nõ.i.c.ſuꝑ his.. ð accu.ex q dẽo nõ ſin
gularit᷑ ꝙ ex pdẽa cã ſuſpitiõis põt pnceps ſe
cularis nõ admittẽ pᷣlatũ iſtitutũ ꝑ papã. Ad
nerte tn ꝙ ) pᷣcedẽs dẽm Inn. vr̃ facẽ multũ
iſte tex. i. V. . ſi ſecꝰaliqͥ ꝑ uſurparõcʒ ubi ĩnuit
ꝙ griꝰ uſus ẽ potiꝰ abuſus:⁊ ſic vr̃ ꝙ nõ poſ
ſit ĩduci ↄſuetudo ut clectio retractet᷑:ſi ñ fuit
petita a pᷣncipe lnia eligẽdi:ꝓ h̊ fac qꝛ aliquo
mõ ĩpedit᷑ libẽtas eligẽdi:ſac᷑.c.cũ fra.s.e.dẽʒ
m Inn. lolʒ cõit᷑ teneri ¶ In gl. i v. ꝙ ſi eos
ñ uocatos ⁊c. Mõ.ex fi.gl.ꝙ ẽt ĩ actibꝰexiudi
cialibꝰn pᷣſumit᷑ qs nocarꝰniſi ꝓbet᷑:ꝓ qoptĩe
fac.c.albẽicꝰ ð teſti.⁊.c ſacꝛo ð ſẽ.ex. Itẽ iſta
nocatio ẽ qdã ſolẽnitas extriſeca:q nõ pᷣſumit

niſi ꝓber. ut ple nõ.ĩ.l.ciẽdũ.ff. ð V. ob .
Inn.i.c. inotuit ð eo qͥ eree d Snsl.

i v. ↄſeriꝛe ibi:ſʒ S.j.e.auditis.gl.ñ ſoluit h S
riũ:ſʒ ſolutõ vᷣa ẽ ꝙ aut electio tenuit:puta qꝛ
fuit féa pntibꝰ duabꝰ ꝑtibꝰ collegij ⁊ a maiori
pte ⁊ tũc põt rata hẽri ꝑ ↄtẽptos:qꝛ ꝑ oↄſẽſum
iſtoꝝ nõ ↄualidat᷑ electio: ſz ſolũ defẽdit᷑ a iure
frractatõis ⁊ ĩ H cãu ĩtelligit iſte iex. Aut elecꝰ
a pᷣnꝰ fuit nulla:puta qꝛ fẽa a minoꝛi ꝑte capli
2 iũc nõ põt ↄualidari ꝑ ↄſẽſus ꝑticłares ſuꝑ
ueniẽtes:⁊ ita loqᷣt. c. auditiſ J.e.⁊ ibi plene di

cã. ¶ In ea gl. ibi. circa ſpũalia poſſũ bf̃e ra
tũ ĩ plibus locis:gl. tenuit iſiã opi.ꝙ ĩ ſpũalibꝰ

poſſũ hr̃e ꝛatũ:qð meo noĩe nõ ẽ geſtũ:de q ui
de qð nõ. gl. i 2la ꝛatũ ð ꝛc.iuꝛ. li.Vi. ⁊ dic.ꝙ
dẽm gl. nõ colligit᷑ h: qꝛ iſte tex. nõ loq;t de va
ꝛatihĩtõe ꝗᷓ tꝛabit rerꝛo ⁊ mãdato ↄꝑar᷑.uñ ad
h ut oriat᷑ mihi actio nõ poſſũ hẽe ratũ:quod
meo noiĩe nõ ẽ geſſũ ut ĩ.d.rła ꝛatũ:ſʒ quo ad ĩ
cõmodũ meũ nt nõ poſſiʒ ipugnar̃ feʒ ꝑ alios

poſſũ hꝛe ratũ:qð meo noĩe nõ ẽ geſlũ:⁊ hoe
caſu loqt iſte tex. In ea gl. ibi itẽ põe ¶ ota
ſingulait iſta ꝑticulã gl.uſq; ad fi.qꝛ quotidie
ſolʒ allari: ex qᷓ p collige dꝛam ĩter ſucceſſorè ĩ
plata 7 ſucceſſorẽ ĩ canõicaru nã ſucceſſor ĩ p
lata ſuccedit ĩ oĩibus iuribꝰ ↄpetẽtibus pᷣdeceſ
ſori rõe pᷣlat̃e rõ qꝛ pᷣlat̃a nõ moꝛt᷑.xii.q.ii.i.
perti ⁊ ĩ.c.ſi groſe de ꝛeſcrip.li.vi.nec dent al
terari iuꝛa pᷣlate ꝓpter mutatõʒ miſtroꝝ:nam
ſucceſſor fingit᷑ idẽ cũ pᷣdeceſſore: ſʒ ĩ caonico
aliud ẽ qꝛ ꝓpᷣe cãonicꝰ nõ hʒ ſucceſſorẽ niſi in
pᷣbẽda iura.n. ſibi ↄpetẽtia trãſeũt ĩ caplj a q
ꝓuenit pᷣbẽda ut ĩ. c.relatũ.j. ð teſta. capitulũ
ãt nõ põt h̊ ipugnare electõem rõe ↄtẽptus.⸗
ĩpugnaret fẽʒ ꝓpᷣuʒ:⁊ ex hac rõe quã ſeſit In
no.põt iudicio meo ĩferri:ꝙ ſi canõicꝰ taqᷓ; ca
nonicꝰfuit ↄtẽptus ĩ electõe altius ecelie ĩ q in
re ſingłari dẽbat iĩtereẽ rõe canonie ꝙ eo mor
tuo.j.tpᷣs agẽdi de ↄtẽptu pot᷑it caplj agẽ ð ⸗
tẽptu:ſiẽ platꝰagit de ↄtẽptu pᷣdeceſſoꝛis.Nõ
ſingulariter ex hac gl.ꝙ ꝓ ĩiuria illata plato ur
plato põt agẽ ſucceſſor ĩ plat̃a:lʒ plaius mor
cuꝰ litẽ nõ fuerit ↄteſtatꝰ:rõ colligit᷑ ex pdictis

qꝛ iiuria eẽſet᷑ illata plate:q̃ ñ mori ¶ In gl.

ĩ v.diuidat᷑. Mõ.iſtã gl.uſqʒ ad fi.qꝛ quondie
ſolet ĩ mã ſua alłari:⁊ pᷣſerti tene eã meti in eo
qð ↄcludit miſſã nõ eſſe ð ſubã ↄſecꝛatõis ſen
collatiõis ordinũ uł chriſmatis. Sʒ ꝓpt ordi
nationẽ ecclhie ⁊ ob reuerẽtiã ſacr̃oꝝ nõ debẽt
ꝓfeꝛri ⁊ expleri ſine miſſa ¶ J n ea. gl. ibi de h
qð diẽ hug. Aduerte bᷣ ĩcipit additio be:naꝛdi
gloſatoris:⁊ durat uſqʒ ad v. ſʒ finita: ⁊ dicit
Jo. an. hũiſſe a magr̃o ſuo:ꝙ iſta fuit ultia ad
ditio quã feẽ beꝛnar. ad gl.ſuas:vñ viſile ẽ ꝙ
libri hñtes iſtã additionẽ ĩ ↄteſtu gloſaꝝ habet
alias additões: ⁊ iõ qñ uis ĩfoꝛmari utrũ libeꝛ
hẽat additõeʒ Mer. recurras ad iſtã gl.? ſi re
perit᷑ iſta additio: eſt viſile ꝙ hẽat alias:⁊ hẽs

ẽt ex bac additiõe originẽ iſtiꝰ bex.gl.luit.n.ð
ciuitate ꝑmẽſi q ẽ ĩ lombardia GC ea. glo.

ibi poſſz ordies ↄfeꝛꝛe:ſi neceſſitas eſſz. Advᷣ

te qꝛ glo.h̊ vr̃ limitare młtũ iſtũ tex. uult.n.qꝙ
finita miſſa ↄſecꝛatõis poſſit eps nonit᷑ ↄſecra
tus neceſſitate ĩminẽte celebraꝛe pᷣncipalt ⁊ or
dines ↄferre:⁊ ꝓ h̊ faẽ tex.ibi nõ ðbẽt tũc ⁊c̃.
ꝗſi finita ↄſecratõe poſſit:hᷣ dictũ nõ placuit b
hoſti.pꝰ qꝛ nõ põt occurꝛere tał neceſſuas cuʒ
alij epi pus ↄſecrati ſint ibi pñtes:ꝑ quos poſ
ſet neceſſitati ſubueniꝛi. Scðᷣo qꝛ ordines non
gebẽt ↄferri e. iiij. tpᷣa ut ĩ. c. i. .c. ſane. . de
tẽpo. or. æ eps ↄſecrat᷑ die dico ut ĩ.c.qd die
dñico. xv. di. ad illã dictiõeʒ tũc rũdʒ ꝙ dʒ
exponi.i. eodẽ die ꝓ h̊ tex.ĩ pn. bꝰ.ꝗ.ĩ qnõ.
iſte archieps ĩ die ↄſecratõis ſue acolitũ ordia
nit ſz iudicio meo ſatis põt ſaluari gl.i i colla
tiõe miorũ ordinũ nã miores ordies pñt con
ferri diebꝰ dnicis ⁊ aliis feſtiuis diebꝰut i. c.
eo eo.ti. ſ. de tẽpo.or.hiĩc ẽ ꝙ iſte archieps ꝗ
de ordĩauit accolitũ ĩ die dñico nõ redarguit
ex alio niſi qꝛ h feẽ ĩ die ↄſecratõiſ anqỹ miſſax

=
S=
S=S
=S
=
S
E
—
=
=
.
S

ge itſia ſ

lu anli ni nhſte chlem

1 oinre .
inegauu e i h
1ge n ai ah e nocle

bi n ic lri oncuff ui
nfmin gi no eb hoi⸗ h
egin ſo feſatch ſcramu;
tr MMI.
i eimi⸗ oſe —
th ii en e
itit ſcenep co icſt
ituun q hlen albuͤhofte
eloriteno dicchin ſii 1d Kkend
licl ſocerdos zoftoc gbilen
iche fo l csßſbl li pye

iſinrii tpenin no l o p

viglnone fſbor ts ai ,
3 ilniſcbfinno: tlugit gn
ijürſb ſris nc u fuunſ oe
ti foronetin ſfl al cqet ob
hjſiicnſi ara por niſubſtinar ,0
iieiifi g gea . er aboli
iniegtlcotigca i lo pſbio
ltimn cil ( Iu g. . n dllge
nſig aignceft raſſio c qnii:
iilitr anm ieeat ſen poſſin ens
Einmn hiutr clcto iuſte aie

nini initian edde ecchi idene

tinimmmſil Cii efen p'nul
iilh hont duaſ opi. N
atin hcrnorimmmmin
n tal ie i c.i. wii

railille Duir Gafuſ
ſni ng aniſeamn ſüdof,
unlmnctsſegnires.T ho.
lit uil glttſut
(az lnopaeſ ſſeni do.m.

=

—

kt

nücitan
c ide
ogad
ba id.
N bi .t
c oudci
iorn
Ad red̃
git poll
min ex
r iſd dch⸗
Um5
Ct im
mu' ſußß
m Im
net e⸗
qg'por
dadand⸗
Ad
r:an
ms
ſed ſe
aj.
fecen
la ſin
foꝛo .
x
lnven
ean
Po i

Plnope aſefauin imu
'lttöfiet aſn igtee e
e o uettorſap ictlgigii
r iunn eifi llmiliei ni N
ſautti Nigihetig gute
ſoaini alnr iſfni ruͦniig
Ault nſi ocſbo ibi ſernisn
columois ordlnintcbninags. Gprkorl
nutonc cucte tob fcnerini ſacfopnoctie
Aeen tanlmienii Magitict
qödebug Acneneß iptaccobennn
golrons:t durn nſc, ad . inin: ?det
m büſe mngio og i i llt⸗
io ari fet denat 11 9 ns N Nle
ſpn dires iſi dlioneioein aſdari
Aus Altiesa idcſids fomm uni ſde
din ind Der tannnügelt
Peiſk uitont ,lleg bintlutn⸗
aarbꝛr Maſieoigef dr aUn
cuiar Miſe bltunii⸗ nogn
tivuſß onlcs ſeri neſipe eut
go. Gr lntar nifiiſüter ull ,.

Shoſneh
ia mſnoſeeuiͤs poſfreſsooſ .

oniſtminir inmr inhlßi
eenen Pb iteter Nnd
i . crnde oeh cc roe
pan Kocunttell

iſ Cipſspece

bin dderliſ

fveceliud

e electione.

ſolẽnia finiꝛctur. ſccꝰ ergo ſi eẽnt finita¶ld i

dẽ alia rõ le ibi ne diuidat᷑myſteriũ unitatiſ qᷓ
rõ ceſſat ſi ordies iſtos miores ↄferꝛet pꝰexpe
ditã ↄſecratõem ⁊ miſſe celebrationẽ:ſjʒ ſacri
ordies nõ dent ↄłerri illa rõe: qꝛ ex qᷓ̃tuor tpᷣa
nõ ſũt ↄferedi ut ĩ iuribꝰpᷣal. Sʒ iuxta mãʒ gl.
querũt h doc.pone ꝙ iſti qͥ celebrãt ↄſecrato
ri pueniãt ipʒ ĩ ↄſecratõe.ſ.iĩ dicẽdo vᷣba apra
ad ↄfectiõem ſeu trãſubſtãriãdũ:nũqͥd ꝑ eoꝰ
yba ſit ibi corpꝰ xpᷣi:⁊ qͥd ſi ↄſecratoꝛ pncipa
lis pꝰilloꝝ vᷣba iteꝶ illa vba dicat. In. bac.q.
ſüt diuerſitates it Inn. æ Hoſt. Inn. tʒ ꝙ ad
illa uerba illoꝝ celebrãtiũ pꝰ ꝓlata fuit fẽa vᷣa
trãſubſtãtiatio ĩ corpꝰ xpᷣi nec ꝑ vba replicara
a ↄſecratoꝛ fit alia trãſub ſtãtiatio:qꝛ exq ſel ẽ
ibi corpꝰxpi nõ põt magis adeẽ. Hoſti.tʒ õri
um firmãs ꝙ ad vba illoꝝ qᷓ pncipałr nõ cele
brãt nõ ↄtigit trãſubſtatiano qꝛ ̊ nõ ĩitẽdũt łʒ
illa Ya ꝓtulerit: æ ꝑ ↄns reſtat ꝙ ſacramtuʒ
ↄficit᷑ ex vbis ↄſecratõis poſtea ꝓlatis credo
ꝙ ſit alad vtẽda ĩtẽtio illorũ celebrãtiũ: ut ſi ꝑ
illavba itedẽnt ↄficẽ ueꝝ cõpꝰxpᷣi qð ſit fẽa tꝛã
ſubſtãtiatio:ex qipſi ẽt celebꝛãt:lʒ nõ pᷣncipalłꝛ
ſecus ſi eoꝝ ĩtetio ðficiebat:fac ad hãc.q:qð
nõ. Jo. cal.i. c. ſi ſacerdos ðᷣ offi. ordi ubi teri
gi. Querũt doc. fo qͥd ſi aliqs pᷣſbit᷑ ſtat ꝓpe
aliũ pᷣſbĩm celebrãtẽ ⁊ pueniat mõ. pᷣdicto ipʒ
celebratorẽ ĩ ꝓlatione vboꝝ qᷣbus ↄficit cõpꝰ
xpi.nũqd ſit fa tꝛãſubſtãtiatio:æ ↄcludũt ꝙ ñᷣ
cũ ipe nõ ſit ueſtibꝰſacꝛis:nec aliaſ fuauit que
ecclia iſtituit ĩ ↄfectione tãti ſacr̃i:ał ſeq̃ret᷑ ab
ſurdũ ꝙ pᷣſor̃ exñſ ĩ platea põt trãſubſtãtiar̃ io
tũ panẽ ibi exntẽ:fac̃ ad pᷣdẽa.i.q.i.ex catholi
cã ⁊ maxie ꝓcedit h ſolo tẽ i lllo pᷣſoito
defeciſſet itẽtio ↄficiẽdi. n gl. fi. nõ. diligẽ
teꝛ iſtã glo. ad quã quotidie fit rẽiſſio cũ qrit:
nũqd platꝰ ſen rector ecchie dẽat ſeu poſſit eua
der̃ de iure penã depõnis ex delicto iiuſte alie
natõis rei eccliaſtice ſi uult reddẽ eccłiã idenẽ
de ꝓpo mimonio ł aliũde. Et ĩ effetu pꝰ mul
ta aꝛgumẽta ꝓ ⁊ S:gl.iſta ponit duaſ opi.Nã
qdq tenẽt ꝙ ſic. ar. hꝰ. c.? alioꝝ q̃ pᷣmittunt᷑ in
gl. ? hãc opi. tʒ. Jo. xii.q.ii.apłicꝰ ⁊ i.c.i.xvii
q.iiij. ſecuti ſũt. La. Min. Pbi.⁊ Gof. b fã
opi. vriã tenuit h. Der. gl.quẽ ſecuti ſũt hoſt.
o. an. ? cõiꝛ moderniores ſequẽtes.⁊ h̊ opi.
mihi plʒ ⁊ ad iſtũ tex:rñde ut ĩ fi. gl.⁊= bñ facit

xii.q. li:monemꝰ =. d.l.nõ ꝓdeſt. ff. ui.bo. ꝛap.
En gl. op. S. tex. ð.c.pꝰelectõeʒ ð ↄceſſ.
pbẽ.⁊ ð.c.ↄſtitutul el.ii.ð appel.i qbuſ iuribꝰ
pʒ ꝙ pꝰ ↄfimationẽ nõ admitti᷑ exceptio ð 9
firmatũ ad ipediẽdũ ↄfirmatõis effectũ:ᷣ autẽ
iſte electus nõ ſolũ fuit ↄfirmatus ſʒ t oſecra
tus ⁊ ſic nihil iuꝛis reſtabat ↄſeꝗ: æ m̃ fuerunt
p admiſſe exceptões g formã electõis 2 3 plo
n ipſius ↄſecrati. So. ꝓpter h priũ iſtat bic.
nn. æ Cõpo. pleniꝰpꝰeũ an ⁊? qn pꝰ ↄfirmati
onẽ electionis poſſit admitti exceptio ↄ formã
electionis uel contra perſonam elccti ? multa
ex eorum dictis ſunt hodie expedua per. c. fi.

de elec.lſi.vj.pcludẽdo tñ aliqᷓ ex dictis eoxiſic
diſtigue:aut ↄfirmatio fuit fca cã cognita ⁊ ꝑti
bus pñtibꝰ:aut ſine cãe cognitõe: pꝰ cqu ſi nõ
fuit appellatũ a ſnia ↄfirmatõis:nõ pñt ꝑres qꝗᷓ
fuerunt pntes aliquid obijcẽ nec peꝛ uiã excep
tiõis neqʒ accuſatiõis: qꝛ de facto unius hois
ſepius nõ eſt querendũ ꝑ.c. cum dilecti in fi. J.
eo. ⁊ preal.c.fi.i.vj.⁊..de accu.ſuper his: ſʒ
reſpectu eoꝝ qui nõ erant pntes diſtinguendũ
ẽ: ꝙ aut ſciuerunt cãm cõfirmatõis.agi:æ tacu
erunt:⁊ fit eis preiudicium ut in.c.fi.qui ma.
accu. poſſ.facit.c.p. de re iudi.aut ꝓbabilirer
ignorabant:⁊ tũc aut reſtat aliquid iuris cõfe
rendi ipſi ↄfirmato puta qꝛ eſt ↄfirmatus ſʒ nñ
dũ ↄſecratus:⁊ tunc admittit᷑ exceptio ut i. c.
ſuꝑ his:⁊ qð ibi nõ.j.de accu. aur nihil iuris
reſtabat:qꝛ erat ↄſecratꝰ uł erat talis platus:
qui nõ indigebat ↄſecratõe ſeu bñdictõe:⁊ tũc
aut ↄfiꝛmatus eſt in poſſeſſiõe pꝛclatre: ⁊ nõ
dʒ admitti aliqua excepiio:qꝛ non põt operari
nãm ſuã nec reſpectu actionis:nec reſpeciu irẽ
tionis:cũ iſte confirmatus nihil perat:nec ſit ĩ
intentione petendi:⁊ exceptio eſt intentiois uel
actõis excluſio ut i.l.i.? qð ibi nõ.ff. ð excep.
Ded porerit iſte uenire ꝑ uiã accuſarõis uel de
nũcitatiõis ad h̊ dcʒ.c.fi.ðᷣ his q ma. acc.poſ.
7 uide per YFre. cõſilio.xcvij.æ per hoc limita
tex.i..c.fſi.¶ Scðo cau pᷣncipali qñ ſine cãe
cognitiõe facta fuit ↄfirmatio:dic hodie ut ha
bet i. d. c.fi.e.ti.li.vj.nã talis ↄfirmatio nõ iʒ
ut ibi: æ uide płe ðᷣ h̊ qð ibi dixi pꝰ Inno.i.c.
cũ oli ð cã poſ.⁊ ĩ.c.cũ oli ð do.2⸗ contu/Ad
iſtũ tex. põt dici ꝙ h̊ actũ fuit ꝑ uiã accuſatõis
ſeu ĩploratõis officij:põt iñ aliud mẽbrũ addi
ad predicta:qn ↄfirmatus nõ ẽ ĩ poſſeſſione ⁊=
agit poſſeſſorio adipiſcẽde:nũquid debeat ad
mitti excepꝰ dðʒ: ut le.æ nõ.i.c.accedẽs ð accu.
⁊ iſtð debuit pᷣcedere fm mẽbrũ principale.
Vlteriꝰ h̊ q̃ri᷑: qͥd ſi electõ ñ tenuit:nunqd na
luit ↄfirmatio ſubſequẽs:⁊ nũqͥd iſte ſic confir
matꝰ ſit platꝰ:an vo teneat᷑ cederei Quo ad pᷣ
mũ Inn. æ Jo. an ⁊ cõit᷑ doc. ſeqntes ↄcłdũt
ꝙ ↄfirmatio tʒ quo ad ualiditatẽ geſtoꝝ: nam
geſta ꝑ iſtũ ↄfirmatũ tenẽt rõne publici officij
ex q putabat᷑ ↄfirmationẽ eſſe ualidã ut in.l.
barbariꝰ. ff. ð off. pᷣto.Et idẽ dixit Inn. in. c.
nihil. . eo. Sed an iſte ſit platus dixit Inno.
.e.cum dilecti ꝙ iuriſcõſultus noluit ad iſtaʒ
.q.rñdere in.d.l.barbarius:nec ibi recte rñde
tur:an ille barbariꝰ qui ꝑ errorẽ fuẽat deſigna
tus pretor cũ eſſet ſeruus:ſuẽat ueꝛus pretor
ſed ſolũ decidit᷑ ꝙ renẽt geſta rõne publici offi
cij. Sed diẽ Jo. an. bic ꝙ quodcũqʒ iſtoꝝ de
fecerit nõ eſt uerus pꝛelatus.i.ſiue electio ſit nł
la ſiue cõfirmatio:⁊ ſic uidet᷑ ꝙ teneat᷑ cedẽ in
foꝛo aĩe:ſed poſtea refert alios dicere ut ẽt re
citat Inno. ꝙ ſic diſtinguendum. utꝛum electõ
tenuerit de iure nãli puta rõe ↄſenſus cligetiũ
⁊ electi:lʒ fuerit nulla de iuꝛe poſitiuo:⁊ tũc ex
quo fuit ſubſecuta cõfirmatio ẽ nerus pᷣlatus
0 *†

nec tenet᷑ cedere: ſecꝰ ſi fuit nulla de iure nãli:
ut.n. dicit H Inn. electio põt dici canonica lar
ge ſtricte ⁊ ſtrictiꝰ: dicit᷑ cãonica large:qñn elec
tio tenuit de iure nãli.qꝛ iteruẽit cõſeſus eligẽ
tiũ ⁊ electi ſ non de iure poſitiuo: ſtricte dicit̃
canonica quando tenuit de iure naturali ⁊ iter
nenerunt etiã ſubſtãtialia iuris poſitiui ſ non
ſolẽnia ſtrictius dicit᷑ canonica quando tenuit
de iure naturali:⁊æ iteruenerũt omnia que re
quiruntur ðᷣ iure poſitiuo:ſiue ſint ſubſtãtialia
ſiue de ſolẽnitate non ſubſtantiali:puta ꝙ uo
