fo ꝙ compoſitio no põt ſieri ſuꝑ decimis ſine
auctoritate ep̃i ukarcbiedi. Cne⸗ nidet ꝙ
auctoritas archiepᷣi n ſufficiat. qꝛ nõ debʒ ſe in
pedire ð ſubditis ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ: ut i. c. pa
ſtoꝛalis ð offi.oꝛdi. So.poteſt tex.dupłꝛ intelli
gi ſm doc.pꝰ ꝙ i ſubdilis epi reqrit ↄſeſus ip
ſius epi.in ſubditis nero arcbiepᷣi puta ĩ dioce
ſi ſua requiritur ↄſenſus ipᷣius archiepᷣi. Scðo
poteſt itelligi q epᷣs traſigit cũ ſubdito ut tũc
archiepᷣs habeat auctoriʒare: quia ipe ẽ ſuperi
or epi.d.c.paſtorꝗł fac ꝙ nõ.gl.i cle.ij. de re
bus ecc.nõ alie ¶ Scðo h̊ qritur qͥd reqratur
in iſta compoſitiõe ſen in alia alienatione rerũ
eccłe So. diẽ Inn. ꝙ requiritur cauſe cogniꝰ
nt ſic ſuperior examinet an talis compõ uel ali
enatio expediat eccłe. Item requiꝛit᷑ directum
ipᷣius epᷣi reſpectu ſubditoꝝ ſuoruʒ. xij. q.ii. c.
placuit ? c.abbatibus.⁊.xvij.q.iiij.i nediuiõi
baois ver⸗ dicta pꝰ ꝙ alicnatio nel ↄpoſi
tio ſca de re immobili ſine cauſe cognitione nõ
tʒ ⁊ idem iʒ Inno.in.c.unico ut eccł.bn.in fi.
fac.xij.q.i.ſine exceptione ⁊z glo.ordinaria ỹ
tenebis menti in.c.i.de re.ec n alic. li. vj.
7 tʒ Fre. in conſilijs ſuis. (ecundo nõ qo
requiritur decretum ⁊ ſic referendo Inn. trãſ
ſeũt cõiter docto. hic Scd tu tene orium quia
nullo iure canonico hoc ꝓbatuꝛ. 2 iplemec In
no tenʒ oppoſiiũ ĩ.d.c.i.li.vj.⁊ gl.oꝛdinaria
ibidẽ.unde ſufficit cõſenſus ſen anctoꝛitas ſupe
rioꝛis.non autèe requirit᷑ ðcꝛetũ ⁊ differetia int
hec. uide ꝑ gl.æ Inno. in. d. c.i. An aũt abba
tes ⁊ iferiores prelati cirra epᷣm poſſint int᷑ po
neꝛe hanc auctoritatẽ in compõne ſeu alieatoe
eccleſiarũ eis ſubiectaruʒ?: dicit Inn.ꝙ nõ:qꝛ
iura faciũt mentionẽ de ſolis epis: nt in. d.c.
placuit abbatibus.⁊. c.i nẽditionibꝰ ⁊ ſimilibꝰ
dicit tamen quoſdaʒ tenere quos ipᷣe ſequit᷑. h
nerũ niſi eccłe ſint pleno iur̃ ſubiecte iſtiſ Plari
inferioribus:quia tunc cum babeant in eiſ epᷣa
lem iuriſdictõem:poſſunt hanc auctoritatẽ int᷑
poneꝛe:⁊ nõ tꝛadas oblinioni hoc dictum: quia
quotidie allegat᷑:⁊ ſequit᷑ gl.ordinaria in cle.i.
ð re.eccle.nõ alie.Et ex hoc dicto ĩfeꝛt genera
liter ꝙ i eccłijſ ſubieciis pᷣlato inferiori pleo iu
re.poteſt iſte prelatus infcrior exercẽ omnẽ iu
riſdictõeʒ epᷣalẽ.uñ põt abſolueꝛe excõicatos ĩ
3

De trãſact.

caſibus in quibꝰpõt epᷣs:⁊ alia exercere epᷣalia
ut plene dico ĩi. c.ſigniticaſti de foro compete.
Quidam tamè nt Moſti.i.c. cum:⁊æ plantare ðᷣ
pꝛimi.uoluerũt hoc dẽm reſtringere ad platos
inferioꝛes exemptos ſed ego nõ uideo reſtricti
onis cam reſpectu eccleſiaꝝ ſubicctarum ar. in
.c.cum auditis ⁊æ.c.cum olim ð preſcrip.fac.c.
irrefragabili. F. exceſſꝰ ̊ offi.ordi.ubi cãonici
nõ exempti poſſunt pᷣſcribere iuriſdictiõeʒ epᷣa
lem. An aũt in compoſitiõe ſeu tꝛanſactõe ſem
per requirat᷑ñ auctoritas ſuꝑioris ĩ iurxibꝰ eccłie
dicam plene ine ſeqneti d gl.i. in fi. ↄclu
diti hec glo.i effectu ꝙ i ſpũalibus nõ põt inter
nenire tranſactio: ut detur ſpũale ꝓ tẽporali ſʒ
amicabilis compoſuio ſic.⁊ nidet hoc ꝓbari jᷓ
co.ſuper eo.⁊ hec dẽia eſt inter ↄpoſitõʒ amica
bile æ tranſactionẽ:qꝛ tranſactõ eſt pacꝰnõ gra
ruita quia aliquid datur nel retietur ut a lite re
cedat᷑ compoſuio nero eſt gratuita pactio.vñ
nulla ſimonia hoc cãu committitur ſʒ in primo
poſſet committi.ut ſi recipiens temporale reſi
gnat ius ſpũale Oic iñ fᷣm Inn. ꝙ in ſpũalibꝰ
non ex toto reprobatur tranſactio ſʒ tũc cũ da
iur tpale pro ſpirituali ⁊ ita loquitur gl. ſecus
ſi datur aliquod ſpirituale pro ſpirituali.nã tẽ
ceſſar ſimonia ſicut.n.ſpualia poſſunt ad inicẽ
commuttari. ut in.c. ad qõnes ð re.permu. ita
in eis tranſigi põt. Nẽ ſʒ Gofſ.ſi aunctoritate
ſuꝑioris datur aliquod temporale in ſpũalibꝰ
toilitur mitium ſimonie: ut i. c. niſi. ᷓ. de prebẽ.
MNQuid aũt ſi litigatur ſuꝑ bñticio.nũqͥd poſſit
tranſigi. Conclude poſt Inn. ꝙ aut petitur be
neficiũ rõne tituli ⁊ non põt interuenire trãſac
tio ut detur aliquod tpale ꝓ receſſu a lite ut in
.c.ſuper eo.j.e.niſi ſuperior ex officio ſuo hoe
ordinet ut in. d. c. niſi dum iñ is qui renunciat
nullum ius habeat in beneficio Debet. n. bene
ficium remanere apud eum qui ius hẽt nt ĩi.d.
.c.niſi. Sed ſi peti beneficium iure ꝓprietatis
tunc põt interuenire tranſactio qꝛ nõ põt dici
qõ ſuꝑ re ſpũali. Done exemplum cum mona
ſterium dicit eccłam ad ſe pertinere:ut poſſit 2
uertere fructus in uſus pꝛoprios ſacitC.i.⁊ qðᷣ
ibi nõ.j.de eo qui mit.in poſ¶ ¶ In gl. fi. in fi.
hec gl.intrat qoeʒ nũqnid cum laicis auctorita
te epi poſſit ↄponi ſuper decimis ut minus de
cimis ſoluatur.⁊ ponit in effectu duas opi. Sri
as. MDrimã opi. ꝙ non poſſit ſine auctoritate
ſuꝑioris tenent De.⁊ Abb. Et pro hac opi:
faẽ̃ qꝛ et in q;titate decime nõ currit preſcripꝰ
ad hoc tex.iuncta gl.xvi.q.vij.c.q̃cunqʒ ⁊ in
c.i.de deci.li. vi.nam cum decima integra ſit
ð iure diuiĩo:ut.j.de deci.i.c.tua.⁊ ĩ.c.cũ oẽs
? ↄira ius dininũ nõ currit preſcriptio nec ua
let aliqua cõſuetudo ut ĩi.c.fi.ð cõſue.ergo ⁊c̃.
Secundã opi.contrariã ienuit Moſt.dicẽs ꝙ
lIʒ laici nõ poſſint poſſidere nel preſcribẽ ius de
cime tamen ſuꝑ q;titate bene currit preſcripꝰ ⸗z
ſic itellige. c.in aliquibꝰ.j.de deci.⁊ in hoc põ
derat iſtum tex. in eo ꝙ dicit᷑ iter nos ⁊ aliquõẽ

ꝑſonam eccłiaſticã. Alij dixerunt q; in pſona
libus decimis põt componi cũ laicis:ſed in pre
dialibus non:quia iſte ſunt ð iure diuino.⁊= pꝛi
me de iuꝛe poſitiuo.de quo tamen dic ut plenꝰ
dixi ſuꝑ rubrica ò deci. Ego cõcoꝛdando opi.
ſic diſtingneꝛẽ:ꝙ in ꝑſonalibus ꝓpter dubium
ð quo.S.poteſt admitii compoſuio. in pꝛediali
bus ueꝛo aut uolunt cõponeꝛe ſuꝑ decimis pre
teritis:⁊ põt admiiti:qꝛ fit potius ſuꝑ fructibꝰ
ꝙᷓ ſuꝑ iuꝛe ſpũali:ut pꝛobatur ĩ.c. fi.de re.per
muta. Aut uolũt cõponeꝛe ſuꝑ futuris: ⁊ ſi ad
tempus poteſt fieri auctoꝛitate epᷣi ar.i.c.ij. =
iij..de his q̃ fi.a pᷣla.aut ĩ ꝑpetuũ.⁊æ unc aut
ius eccłe eſt clarum.⁊ non põt fieri citra aucto
ritatem pape quia nemo citra eum pot eximer
laicum a ſolutõe decimaꝝ ut in. c.a nobis ⁊ ꝙ
ibi nõ j. de deci. Eſſet enim hec compoſuio q
dam exemprio ſaltẽ reſpectu ꝑtis ⁊ hoc caſu ꝓ
cedit pria opi.gl.Aut ius eccłe eſt dubium ut
puta qꝛ laicus allegat nimiã pauꝑtatẽ ⁊ opi.ſũt
nunquid pauper teneatur ſoluere decimam: ut
nõ. gl.in.c.quia tua.xij.q.i.AVel allegat priui
legiũ pape ꝙ tamen non eſt claꝝ uel quid ſimi
le ⁊ tunc põt admitti compoſitõ ⁊ procedat hꝰ
caſu ſecũda opi.Et pro hoc fac quia ↄpoſitio
non debet fieri ſine cauſe cognitiõe ut.S. dixi
quia nõ debet ius ecclelie remitti ſine cauſa ar.
in.l.pactum curatorum C.de pac.=. xij. q ij. ĩ
ꝛc.ſine exceptione ſʒ eccłc int ſe liberius poſſũt
componere quia omnes eccle ſũt una eccla. vij
: q.i.i.c. nonacianꝰ ⁊.c.loquit᷑.xxiiij.q i.hinc
eſt ꝙ una ecckłia pᷣſcribit ↄtra aliam: ut in.c.i.ðᷣ
pꝛeſcrip.li.vj.ad pᷣdicta nide.c.neniens.j. eo.
=z.c.ex multiplici.j.de deci. Ni.
. Si capitulum con
On ting it. ſenſit tranſactioni
quam fecit pꝛelatus nomine eccłe:ulte
rius diſſentire non poteſt. Cõmunis diuiſio. ſe
cũda ibi: vñ. ¶ Mõ pmo ar. ex tex. ꝙ pꝛelatus
eccłie nõ põt trãſigẽ ſine conſenſu capituli ſui.
qð an ueꝝ ſit ĩ diſticte..latius ⁊ clar̃ ſubiiciã.
Mora ſecũdo ꝙ in trãſactiõe poteſt conſenſus
capituli accedere ex poſt facto. quod an nex ſit
etiam. J. dicam. ertio nota:ꝙ etiã ſi lis ſit
coꝛam delegato põt interuenire tꝛãſactio.unde
commitendo cauſaʒ non tollit libeꝛtatẽ compo
nendi ⁊ tranſigendi ſuꝑ illa cauſa. quia iudex ñ
debet ad aliud laboraꝛe miſi ut partes ad ↄcor
diam reducat: ut in. c.fi. j. eo z. xc. di. peꝛ totũ.
⁊ in l.i.ff. ð no.ope.nũ. ¶Sn gl. i. ut claꝛe in
telligas hanc gl.cum ſequẽti:dic ꝙ due qõnes
eliciũtur ex gl.pria.nunquid platus poſſit age
re in iudicio ſin ↄſenſu capituli.Secunda nun
quid poſſit tranſigere.quo ad primã glo.hic.?
ubi tetigit iſtuʒ paſſum ſemꝑ inclinauit in ꝑtem
negatiuã. Sed cõmunis opi.eſt in oppoſitum:
nt niſi cauſa ſit grauis poſſu prelatus ↄuenire
⁊ ↄueniri ſine ↄſenſu caplłi.ut ꝓbat᷑ i.c.edocẽi
S. ð̊ reſcrip. Quo ad ſam qõnem que ꝑtinet
ad titulum glo.hic cõcludit ꝙ lʒ prelatꝰ poſſi

glnrverbon
r ſ ulig glin⸗
Eſunſ ft / inlies

9 Pd ,, 6
Nrnori /7 ,ieerN
rinl ant iinuut

ſien nn duis

mmmnp Din inmli i
nlenonini wru ummmn wide
snict toearli mminduu
immeniir m nſimn ulll
atiotriis iiz Eborpiſ lan
immynin n ni ügncd hrlans
turauepoſt nmigare ine oenln ca
ilie mportue hens. Lonclutere
inper ranſactionem dienunur res imo
ckvc noblisprenolri iins e ſol
Nedebin Nenme non vorentt iune i pot
Iirunſacionit capiniom oſentianet auto
Bbpenons inemenin. Nim ſandiunr
reſſen tals dienmto ſne dbitn ſolm
rite iinur nmn tendo mnd ine
r poſeſint balo ditun iue i
u aut nnnlnogcni
Uboere⸗ erinin i eſͤu
uemmn . go noridll inl mli
vg er iinat Bere Frrger,

aenalioſ
vu:t ua in
tid iſam
ſte ot ardir
luwz cai
ſamzwit rn
nicrendi n
conngerit.
Ala indicin
pirvli:r in
Jaen qo⸗
miſſo: pp⸗
per re in q
non poꝛct
id internd
octorrate
nt not Jo
1 Ane der !
onomnt
porteſtnez in
ndoſſa eccl
dis er das
n indcio e
oicſt com
mom (o
quod not
i. in k t.
Qor be
14. Neon

on. B

taceg
Mnr
doqnne i
Günn nän⸗

E

—

1

idlentf
1s ktctent Uit

mengn cine
a nmm he
gen lieteen Uinctnrbts
. . bingn tin enie
emroſiitn d
lalt uc g

tune o unin nvſit gialth
uin aun n E ynte n, ni
ncta fn ir all an ii i r⸗
inicte igeuble enigilie ulher.
ulumnemmnun Cce er i
letuihtoe heeltirtelbeis poſit
GNMNt aldoemsadeſiton ecdh
l NMden tlrti gti atdre
eigontiaitatroraidmn ined
ol. adptcaude aien,.
Cnmgaſtiin L
m if Yaolben eon
0 nung 1 t weiun
Aum talumemnirall le
sdſſnne oluti Cinne nſſ
ei Ginigaji
uttuſtci tee
jmberlriaſfioe ſi .
Rulib aniithmi mui

Celate io nnan⸗
gul em. (Tend nageiit
um ſden e nnirninnnn

agere nel habueꝛſt mãdatũ gñale a capło nõ tñ
poteſt tranſigẽ ſine conſeſu capituli.Ad iſtum
tex. glo. rndet dupliciter rimo qð prelatus
babuit hoc mandatum tranſigẽdi ſpeciale ⁊ ita
debet intelligi tex.dum facit mẽtionè de liis de
ratihabitiõe. Ael põt ſecuudo intelligi ſm gl.
quod capitulum promilſit habẽ ratnʒ quicquid
abbas gereret in illo negocio ⁊ ſic uigore hbu
ius clauſule potuit abbas tranſigere z ponra
ſingulariter hunc ĩtellectum nidetur enim glo. iĩ
hoc ſentire ꝙ per hanc clauſulã appoſuã i pro
curatorio ꝓmitto habere ratuʒ. qcquid feceꝛis
datur poteſtas trãſigẽdi ? per ↄns faciendi ea
que ꝛequirũt ſpeciale mandatum ⁊ idem noluit
HBarei.l. ꝓcurator cui libeꝛa. ff. ð ꝓcura.dicẽs
ꝙ per iſta nerba datur libera poteſtas ꝓcurato
ri. Sed aduerte quia idem Mar. in l.i.ff. ð of
fi. ꝓcura.ceſa.refert Ci.⁊ alios tenuiſſe ↄrium
quos ipe ibi ſequit̃ ↄcludens ꝙ per illã clauiu
lam non ampliãtur nires ꝓcuratoris gñalis ſʒ
ad cantelam illa clanſula ſolʒ apponi æ hoc idẽ
ſentit gl.in.c.cum dilectus de reli:do.ubi con
cludit ꝙ ir̃e de rato non differunt a mandato
ꝓcuratoris Oocto. hic cõ ter tranſeũt ꝙ ſine
conſenſu capituli non põt procurator tranſigẽ
2 latis uidet᷑ hoc inuere lẽa ⁊? multa circa hbꝰ di
cunt᷑ per que minime nunc explicatur intellectꝰ
? difficultas huius qõis. vñ in hoc paſſu latiꝰ
attingendo mãm cum querit᷑ nũquid pꝛelatus
ſeu recior eccłe poſſiti tranſigere ſine ↄſenſu ca
pituli ſui auctoritate ſuperiõis. Concluderẽ
ſic ꝙ aut per tranſactiounem alienatur res imo
bilis eccle uel mobilis precioſa q alias ſine ſolẽ
nitate debita alienare non poteꝛat⁊ tunc ñ põt
lieri tranſactio,niſi capitulum ↄſentiat:æ aucto
ritas ſuperioris interueniat. Mam ſicut diꝛecte
non poteſt fieri talis alienatio ſine vᷣbita ſolem
nitate ita nec indirecte tranſigendo unð ſine pᷣ
latus petat poſſeſſionẽ ab alio derẽtam ſiue ab
eo petatur nunqᷓ; poterit fieri tranſactio ꝑ quã
poſſeſſio rmaneat penes alium ſine ſolẽnitate
debita ad hoc tex. cum glo. notabili in. l. nulli
.ff.eo.⁊ ibi notanter firmat HBar. 5 Frederi.
ð ſenis conſilio.lxxxix.facit rex.in.l.cum hi. F.
ſed cum uia.ff. ðᷣ tranſac.⁊ tex.iuncta glo. in. l.
non ſolum. C. ð predijs mino. non alie. ubi ha
betur qdð quẽéadmodum minor non põt directe
rem alienare ſine decr̃to:ita nec tranſigẽdo qᷣa
non dʒ concedi una nia quod alia prohibet᷑:
nt in. c. tue de ꝓcura. 2 ĩ regula cũ qͥd una nia
li. vi. ſed ſi ꝑ trãſactionẽ res reliligioſa remanz
penes eccłaʒ aliquo dato nel facto ꝑ p̃ᷣlatũ:tũc
poterit ipſe prelatus tranſiger᷑ ſine alterius licẽ
cia ? conſẽſu quia reddit cõditionẽ eccłe melio
rẽ ad hoc gl.nõbilis in. d.l.nulli.æ boc firmat
lbi Bar. quod dicit perpetuo mẽti tenendum.
2 ſm hoc non erit differentia inter preſidẽ ſeu
adminiſiratorẽ ciuitatis ſeu inter tutorem ? cu
ratorem ⁊ prelatum:lʒ Moſti. nideatur h̊ facer̃
differentiam. Mam preſes z adminiſtratõ ciui

tatis:item tutoꝛ ⁊ curaroꝛ poſſũt tranſigere: ut
in.l.pꝛeſes. C. de trãſac.⁊ in.l.inteꝛduʒ. F. qui
tutelaʒ.ff. de fuꝛ. quod intelligo ſᷣm diſtinctõeʒ
predictam:ita etiaʒ poterit prelatus.naʒ uideo
ꝙ prelatus põt modica donare:ut in. c. ceteꝛuʒ
de donat: foꝛtſus poterit tranſigẽ retẽta ſeu ꝛe
cuperata re eccleſie:dumtamen ius ecclie n ſit
clarum: quia ſi eſſet clarũ non admitteret᷑ tꝛani
actio ſua cũ dãno eccłie:ſicut nec trãſactio pre
ſidis nel curatoris.C. ðᷣ trãſac.l.pꝛeſes.nec ob
ſtat pꝛedicte ↄcluſiõi iſte tex. in quo nulla fit mẽ
lio de ſuperioꝛe:quia hic ſolum querebat᷑ ð ca
pitulo.unde ius ſuperioꝛis ꝛemanet illeluʒ. Si
mile nõt gl.in cle.j.de ꝛe.ecccł.nõ alie.⁊ eo ca
ſu quo fieret alienatio rei immobilis n ſuffice
ꝛet tacitus conſenſuscapituli.⁊ ſic non habeꝛet
locum iſte tex. quia in alienatiõe ꝑpetua ꝛeqri
rur expꝛeſſus cõſenſus capituli:æ nõ ſufficit ta
citus.xij.q.ij.ſine exteptõe.⁊.c.j.ð his que fi.
a pꝛela.nõ gl.in.c.j.de re.ecc.non alie.li.vj.ſʒ
in alienatione temporali ſufficit tacitus ↄſẽſus
capituli:ut in.c.ij.⁊.iij.ðᷣ hiſ que ſi.a pꝛelatiſ.=
ad hunc caſuʒ ꝛcſtringe iſtum tex. unde ſicut in
alienatione ad tempus requirit᷑ conſenſus capi
tuli: æ ita intranſactiõe.⁊ ſuffiẽ racitus ur dixi.
7 ad inferendũ tacitum conſenſum capituli tex.
iſte ut arbitor ponderat ꝙ abbas habebat mã
datuʒ a capitulo: æ ꝙ aliquibus ãnis capituluʒ
ſeruauit tranſactionẽ. nec pꝛeciſe ꝛequirunt᷑ ad
inferendũ tacitum conſenſũ.ſed hic de fẽo iſta
contigerũt. Unde ideʒ dicas qualitercũqʒ per
alia indicia poſſit pꝛobaꝛi tacitus conſenſuſ ca
pituli: ut in.c.ij.?.iij.de his que fi.a pꝛelatis.
Igdem quod ſupra in tranſactione dic ĩ cõpꝛ0
miſſo:ꝙ pꝛelatus non poteſt compꝛomittere ſu
per re in qua non poteſt ſolus diſponere:unde
non poteſt compꝛomitteꝛe ſuꝑ ꝛe immobili ſen
ad inferenduʒ perpetnuʒ preiudiciuʒ eccłie ſine
auctoritate ſuperioꝛis ⁊ conſenſu capituli ſui:
ut nõt Jo. an. poſt Hoſti.ĩ. c. peꝛuenit ð aꝛbi.
2 plene per Lap.alł cij. ubi etiaʒ diẽ ꝙ pꝛelatꝰ
compꝛomittendo ſupeꝛ ꝛe eccłe non poteſt datr
poteſtateʒ arbitro ut pꝛocedat ð iuꝛe ⁊ ð facto:
qꝛ poſſet eccłe preindicare ⁊ hec ſingularit᷑ nõ
bis ex qbus habes ꝙ ſʒ ſolꝰ pᷣlatus poſſit agẽ
in iudicio ẽt de re immobił ut.S.dixi non tam
poteſt compromittere quia iudicium ẽ neceſſa
rium compromiſſum noluntarium ad hoc facit
quod nõtur ĩ. c.fi.j.de empti.⁊æ ⁊ nenditi.ĩ gl.
.i.in fi. .ff.de enic.ſi nictum. S.ſi ↄpromiſero
Et per hec habes declaratum tex.æ materiam
æc. Micolans Abbas.
Sngꝑ eccłaſtico
nſtitutus. ebe⸗ trãſigi
n põt etiam cum iuramẽti interpoſiri

one. Drima pars ponit partis querelaʒ.ſcdᷣa
dat iudiceʒ ibi qꝛ. C. M p regulam que ſu

mitur ex ſummario ut ſupeꝛ eccliaſtico benefici
cio qualecũqʒ ſit illud etiam ſi ſit capella non ẽ
licitum trãſigere. ¶Hõ. fo ꝙ tranſactionem
K à

Se traſact.

illicirã non nalidat iuramentum. nam iuramen
tum non debet eſſe iniquitatis ninculũ:ut in.c.
quanto ð wpreinr. Foratent ibi ſpẽm ſimo
nie ꝙ trãſactio ſuper eccliaſtico beneficio non
eſt pure ſimoniaca:ſed ſpẽʒ ſunonie cõninet ſᷣm
Inno.⁊ bene. Et põt eſſe ratio quia is qᷓ dai
aliquid temporale ut iĩ beneficio quiete ꝑſiſtat
poteſt habere ius in eo.⁊ ſic non cõſequuur ꝑ
tranſactionẽ aliquid ſpũale: ſed ponꝰ redimit
nexationeʒ ſuaʒ.quod licct:ut ĩ.c.dilectus j.ð
ſimo. Sed quia poſſet eſſe ↄtrarinʒ.ideo iura
ꝓhibent tran aciioneʒ in beneficio.⁊ nidetur i
eſſe quedaʒ ſpẽs ſimonie.et nide i ſimili tex..
eo.ſuper eo.⁊ in.c.cũ pridẽ.S.de pac.nubi tex.
ſemper utitur iſtis uerbis ſcilʒ ꝙ ↄtinet ſpem ſi
monie.unde non ſine miſterio tex.facit mentio
nem de ſpẽ ſinonie ⁊? non de pura ſimoĩa. Et
ex hoc infert hic nõ. Inn. ſolutioncʒ ad õrium
de quo in glo.ij quare iſti non fuerunt ðpoſiti
uel prinati beneficijs ex quo commiſeꝛũt ſimo
niaʒ: ut patet ex pᷣdictis. Et ſi dicereiur:quaꝛe
ergo hoc ꝓhiberur: vndet Inno.⁊ bene:ꝙ n
ſoluʒ a malo:ſed ab omni ſpẽ mali abſtinẽdum
eſt:ut in.c.cum ab omni de vi.et honeſt.cle.
Et ex pᷣdictis nõ ꝙ pꝛopteꝛ ſpẽm ſimonie nõ ð
ber quis ðponi. Secũdo ꝙ ꝓpter trãſactionẽ
facrã in bñficio eccłaſtico nõ meretur clericꝰ ð
poni:ſed tꝛaſactio dʒ irrita iudicari.ꝙ notabilſ
lʒ glo. bᷣ aliter ſentiat:ſʒ pᷣmũ equius:uerius.⁊
cõmunins ltimo nõ ꝙ trãſactione exiſten
te iualida: ptes redeũt ad iura priſtia. Intelli
gitur ergo facta tꝛãſactio ſub tacita ↄditõe:ſi ⁊
inquantũ habcat effectũ. Idẽ eſt ſi tranſac tio
ſit ualida:ſʒ partes ↄmuni ↄſenſu nolũt ab ea
recede?. ð quo tamè dicẽdũ nt legit᷑ et notatur
i ine C.e. Cn ait it eque punit.nõ bñ
glo ſᷣm quã pena pari nenit puniẽdꝰ irãſgreſ
ſor fidei ſiẽ trãſgreſſor inramenti.ſʒ dic ut ple
nins dicaʒ in c. ad aures J. ꝙ me.cau.⁊ uið ꝑ
Archi.ĩ.c.i ð ſepul li.vi.¶ Nẽ nõ ꝙ pᷣſtatõ
fidei non ẽ ꝓprie iuramẽtũ.ꝙ an ſi uerum di
caʒ in. d. c.ad auꝛes Et ĩ fi. glo. dic quod ubi
iuramẽtum non ↄtinet turpiiudinẽ ex parte iu
rantis ſemper eſt ſernãdũ:lʒ nõ naleat cõtractꝰ
ſuꝑ quo fuit pᷣſtitum:ut in.c. ſignificante..de
pigno.⁊ ita loquit᷑.c.vbitores alle.i.glo.Aut
otinet turpitudinẽ ex ꝑte iurantis.⁊? tunc nõ ẽ
ſeruãdũ ⁊ ira loqᷣtur iſte tex. Ja gri ibi de
gratia im auditur nõ. bñn gl.ꝑꝑ ipſius auctori
tatẽ. ⁊ originaltteꝛ fuit opi.ipſius Lan. ꝙ cleꝛi
cus rrãſigens ſuꝑ bnficio dʒ deponi æ amplius
nõ audiai ſuꝑ illo: Sed tu dic ut.s. dixi.
Abbas. 6

factaʒ ſine anctoꝛi

tate ep̃i poteſt prelatus ſed non eccła
conſtimi cenſualis Mel alr ⁊z ſic Trãſactio fac
ta ſine auctoritate epᷣi ſuꝑ eccła ſi nõ eſt iuri
ria nõ eſt per epᷣm reprobanda ſed ſi per eum
cenſus eccłe imponit᷑ non excedit uitam tranſi

gentis. Drimo ponit᷑ queſtio. ſecundo ſolutio
ibi ſi comꝑõ.= ibi duo dicta ſecundũ ibi: ſz cẽ
ſus ¶ Mõ ibi eĩordinarium iũcta glo. ꝙ inox
delegatus diciĩ erordinarius non. n. eſt iudex
fm iuriſdictionẽ.ſed eius poteſtas ẽ exordina
rio mõ iducta ⁊ idẽ nõ.glo.i c.qm ðᷣ ꝓba.æz

pro hoc fac.qꝛ cũ non ſit ordinariꝰ gꝰ ẽę
ordinarius ar.in.c. intellecto ð iureiu. C 45

fo ꝙ ſuꝑ vnficio põt clericus tranſigẽ ſine auc
toritate epi ꝙ iĩtellige dummõ remaneat in bñ
ficio at non puto ꝙ poſſit ſine epᷣo dimitẽ bñ
ficium nam ſicurt nõ põt direcie:ut i.c.ꝙ in du
bijs ⁊z.c.admonet de renũcia.ita nec indirecte
tranſigẽdo qꝛ poſſet ↄlingi fraus ad hoc bo.
tex.in ſimili in.l.cum hi. . cum lis.ff.e¶ Mõ
3 ꝙ ꝑ ↄpoſuionẽ factam auctoritare iudicis
legati põt clericus ſe obligare ad ſoluẽdum ad
nerſario cenſum toto tempore nite ſue lʒ eps ñ
conſenſerit nec conſentire nelit alium tex.i hoc
notabilem habes ].de preb.niſi quod eſt men
ti tenendum. nam ſʒ bona eccła debeant ↄuer
ti ad ulus pios ut in c. paſtoralis ðᷣ his que fi.
a prela.iñ pro bono pacis põt conſtitui ex ꝛe
ditibus eccłe cenſus ſoluendus aduerſario /
Item nõ. ꝙ auctoritas delegata nõ ſufficit ad
conſtituendum eccłam perpetuo cenſualem. ſed
epᷣs ex cã hoc põt:ut in.c.ꝓbibemus ⁊ qð ibi
nõ j.de cenſi. Scd quero quatr debet iſte cen
ſus ↄſtitui. So. dicũt doc. ꝙ nõ dʒ computari
certa quota reddituũ puta dimidia uł tercia ꝑſ
ne nideatur facta ſectio bñficij ut in. c. maiori
bus.j. de preben.ſed poterit conſtitui certa qᷓ;
titas fructuũ uel redditnũ n glo. ij. ibi de
ſubiectione hec ſecunda ſoluiõ non ẽ nera. qͥa
cum litigat᷑ ſuꝑ eccła aliqua rõe ſubiectiõis ſpi
ritualis non poteſt tranſigi nt det᷑ aliqd tempo
rale ut ẽ tex. aꝑtus in. c. pterea j.eo. Sʒ poſſʒ
ſaluari hec ſᷣa ſolutio ĩtelligẽdo ꝙ agebat᷑ ſuꝑ
aliquibꝰ iuribꝰ temporalibꝰcompetẽtibꝰ ĩ eccła
tunc.n.poſſʒ int᷑uenire tꝛanſactio ut dixi.S. eo.
ſtatuimas E in fi. glo. glo.fac hanc expoſitio
nem pro declaratõe lr̃e quia tex. diẽ cui preeſt.
7 non apparet de quo loquat᷑ cum loquat᷑ ipſo
nalr ideo ſupplet gl. cni preeſt.ſ.imꝑator Vel
ſm Inn. dic cui preeſt ſ. eps ⁊ clarioꝛ eſſet la

ſm Jo. an. ſi textꝰ diceret abſqʒ auctoꝛitate epi
ſcopi qui preeſt.ſed in hoc non eſt uis¶ Mico

laus abbas.
OQui fuit trãſactõ
X* litteris * nis mediatõ ↄtra
eam nõ anditur. Uel ſic Si beneficiũ
quod per iranſactionem habetur impetrat᷑ ut
nacans ab eo qui fuit tranſactionis mediator
non ualet imperratio hoc diẽ quo ad titnlum:
Prima pars narrat factum. ſecũda diffinit ibi
cum autẽ õ primo ⁊ tene menti.qꝛ neſcio
alibi ita expſſũ ꝙ aduocatꝰ alteriꝰ ꝑtis põt eſſe
reſtis ĩ inſto ↄpõnis ⁊ trãſactõis in illa cã.Et
põt eſſe rõ qꝛ ꝑ trãſactiõʒ finit᷑ lis.vñ ĩiſtrumẽ
tũ refert᷑ ad tpᷣs quo iſte eſt futurus aduocatꝰ.

nen ſeſs. mw

enonsi n
R Genntuen m gacho
— gmvan d
nſi ſntt innni
1 vor
intaliu *
ingnnin c
inn M, J. n n Ngn n

6
ſmmneſtnaun engvs kotus

Acöionens non p

ncinenent wdr
mmi mm i nn mmn
Onrtefisodninimenmr ſfumen ta
ſolcin de gn or hie ii
ipema ei nni onf ſemi mi n
õ
piim unn iten am uds it
iposiclconr u tuin mtins
(Seichvn taii onenin g nedia
füivnsconnnens volcſ deicrdinſtis
onenolrscönaans.1 1t oſden do
ceieſisininſtrometoticnnd poſtn riti
ivote on mmditi dnil. time.
l Karin poreſ eſe lventuns den
mmi echi trtiſnſinnigz nsi
rpyſcrſe rſiotti voee nnnur und⸗
Age lin ißhtoeneper ice nirn
laumnbl ummu miͤ
nilſ,fcm t hon inis nnn ad
aunhitunnmej niſne mi
iniemn onfeweoſninm
worie

Kiuunf ſpenor cnotans 0

ed g⸗ , 4
fuih lnn liſian gnizſnir ſe 14
nilinſthiggtſihrdin .
N. z.
unßheſt (der biln erici
nngeniens rime Onor
in ee

ni
hä dap nicne ducer
mlce cen
e c
4
nſoſte dereicii
rice nntä de
tice, r nerii Ceicn
Witreine ſerrin en u⸗
nnn nin ſitgo gn dnns
tdede

ſtis dide
Mranſacni
e F⸗
nodä
Miionz
lai bai
ediao: 41

6 go ij
iſio qoond
quo iniirm
Aineni in
niſi qñ ſai
i lo inſn
aliter diſnn
bꝛi qo poꝛ
lodica zu
facit. cipi
ps fnis aa

1 ajncign n Pſfeten
n twenimn alllmn Nen intn t

h ci boc poͤncr i⸗. llbamnb gs ⸗

Niſecent O ero quifreber ſe en
ſsini glitche ͦch pnen
mmqnnniiini ndninar eru g
ilem iunſenodife, uſne nnor
nu) epenn l nttcuſini tm
unsfuniddn Nganed⸗
ſodetionedeeſenmirſeſtotnantten
cunmligi voetcdniicntieſthetc
finus non poleſ nmigior e nod onne
nemern hnon t zrean ſen voſß
ſauan betft olnio ielet⸗ nen, ſo
iub'inb'nnin onniip ielli
pr nſiumne miunen n in.
Rrninns Cin go goſrtmrchoſin
mm iini ciitmllind⸗
twr mnn crn ban n ani
preetlingnror G
r ex tlr g l e

68 1Crrer
: n drci ni is: inm in

n vſrer⸗ Nenamnſchnimiz,

ſan gintcttloͤnt miln

a d. yſitin
Elittenis ntin

. Sa
vnenitan ii
lvrr nmſioin enlin

ſaſe rNte,
8tbtolifi 47 ctafni
Anb

Ak

⸗
enſs
ſonolert

¶ Nrem non p̃ſtitit patꝛociniũ ſuper trãſactõe
ſty ſuper cauſa pᷣncipali. Er circa boc diẽ Inn.
aliud notabile neꝛbum ſecuꝛe.ſ. tenenduʒ ꝙ is
qui fuit ðſcriptus in inſtrumento alicuiuſ ↄtꝛa
cius nt teſtis poteſt eſſe poſtea aduocaius cum
agitur ad executionem illins contractus nec in
ſtirnmentum uacillat: ex eo quia aduocatus eſt
ibi deſcriptus ut teſtis. dicit ramen ꝙ ſi dubita
retur in aliquo de uiribus inſtrumeti non poſ
ſet iſte aduocatns teſtificari ꝙ nunc eſt aduoca
tus.= ſic nõ mirabile ꝙ nox iſtins aduocati de
ſcripta facit fidem etiam tempoꝛe aduocatiõis:
tamen nox ſua nina non admittitur. æ facit hoc
ad qõnẽ quam ponit Jo. an in ꝛegula enʒ qᷣd
una nia in mercu.ubi querit nũquid notarius
procuratoꝛ poſſit in cauſa quam procurat pro
duceꝛe inſtrumẽtum quod ipſe prius fecit in fa
norem dñi:⁊æ dic nt ibi ? facit ad materiaz q
nõ. bar.in.l.deferꝛe.S. idem ꝛeſcripſerũt.ff. de
iure fil. Et ex his arguebat do. An. ꝙ ſʒ pater
nel cõiunctus non poſſit eſſe teſtis in cauſa filij
nł coniuncti:tamen ſi fuit de ſcriptus i inſtrumẽ
to nt teſtis adminiculatur inſtrumẽto:hoc tam
n colligitur hic:quia tẽpoꝛe ðᷣſcriptõis iſte erat
ſuſpectus:dictũ tamẽ poteſt eſſe neꝛũ:quia r̃en
la traditur ꝙ ubi teſtis non debuit examiari
pter ſuſpitõem.tamen ſi fuerit exaſminatus fac
aliquod indicium ut nõ. baꝛ. in. I maritus. ff. ð
qõ. ¶ Secũdo nota ⁊ etiã tene mẽti ꝙ media
tor alicuius contractus poteſt deſcribi ut teſtis
inſtrumento illius cõtractus. æ ſic pꝛoſõeia po
teſt eſſe teſtis in inſtrumẽto:licet nõ poſſit teſti
ficãi noce niua.nt nõ.i.c.i.ð teſti.li. Vj. 2 i anẽ.
ð teſti. S. quia. æ poteſt eſſe diueꝛſitatis 26: q2 i
inſtrumẽto deſcribit᷑ de cõſenſu utrin qʒ ꝑtis q̃

rone poſſet eſſe teſtis etiã noce niua: ut iĩ iuribꝰ

prealł. Iitẽ tollitur ſauſpitio proprer tidẽ inſtru
menti. ¶ Mota tertio ibi auctoꝛitate ꝙ auciõi
tas qnq; ſonat in factum ⁊ non in ius:nam ad
nocatus non põt auctoriʒare i trãſactõe capiẽ
do trãſactõem proprie pro conſenſu anctoꝛiʒa
bili qui ꝛequirit᷑ a ſuperioꝛe:qꝛ aduocaius nõ
eſt ſuꝑioꝛ: ſʒ hic ſonat in factũ quia fuit iſte ad
lutoꝛ ⁊ mediatoꝛ illirãſactõis:⁊ ſorte dictauit
inſtrumentum Fʒ hoſti. ¶ Arẽ nõ ibi in clericũ
tonſuratuʒ ꝙ clericus prime tonlure eſt capax
beneficij.? pᷣma tõſura ẽ oꝛdo facit.c.cũ c6
iigat. eta. ? q. ⁊ qð nõ.iĩ ꝓhemio ſexti ¶ Nreʒ
nõ ꝙ laicus non eſt capax bin ficij nec poöͤt impe
trare bñficiũ anteqᷓ; oꝛdinet᷑ niſi fieꝛct ſpãliſ mẽ
tio in reſcripto nt quia papa mãdarer ꝓnideri
alicni ſcholãi ꝑito cupiẽti aſcribi milicie cleꝛica
li:æ tũc debet priuſ oꝛdinari 2 poſtea beneficiũ
ſibi ↄferri. de quo nide qð dixi in. c. cũ adeo d
reſcrip.⁊ in.c.fi.de pꝛeſump.⁊ i.c.ij.de inſtitu.
UWn altus glo.iũcto tex.qꝛ in canonibus
non habet᷑ alibi.⁊ limita iſtaʒ glo. qñ qᷣs ſciter
fuit aduocatus pro actoẽ ut tũc nideat᷑ renũcia
ꝛe iuri quod habet in illa cauſa.ſecꝰſi ſuit aduo
carus ꝛei ita limitat glo.ĩ.l. inteꝛ. ff. de ꝛei. uen.

¶ De tranſactio.

qð ego intelligo quãdo aduocatus ſtetit in me
ris finibus öᷣfenſiõis dicẽdo actoꝛi ius nõ ope
teẽ. ſecꝰ ſi iſtitit dicẽdo ꝙ reo ius ↄpctit:⁊ peiẽ
do pꝛo eo ꝓnũciari. nã tunc eadẽ rõ eſt aduo
cato rei qᷓ ẽ i aduocato actoris Et aduerte qa
ex eo ꝙ gl. hic dicit ꝙ iſte patrocinando tacite
renũciauit iuri ſuo vꝛ ſenti unaʒ lect.ad iſtum
tex. ꝙ iſte aduocatus impetranit ſuꝑ iſta ecclia
tanꝙᷓ ſibi debita ꝑ prius.nã ał nõ po teꝛat renũ
ciaꝛe iuꝛi qdᷣ nõdũ habebat.⁊ ideè ſentit glo. pe.
j.e.ſʒ hoſti.ſeqᷣt iſtũ ĩtellectũ.nõ ẽ ramè neꝛus
in ſe.nã ut diẽ Jo.an.et bñ.cũ iſte eſſet tũc lai
cus nõ poterat hr̃e ius ĩ eccłia dictũ gl. in ẽ ne
rũ in ſe. ſed nõ quo ad tex. ⁊ ideo tene aliũ in
tellectũ quẽ põit hic Inn. ꝙ iſte ipetrauit hãc
eccliã ut uacãteʒ.⁊ cũ poſtea exciperetur cõtꝛa
eũ ꝙ alius erat poſſeſſoꝛ iſte explicauit ꝙ erat
poſſeſſoꝛ iniuſtus ⸗= ſimoniacꝰ:qꝛ eã tenebar ni
gore trãſactõis illicite: ſʒ alia ps rplicauit ꝙ cũ
ipe fuiſſʒ actor æ mediator illiꝰ trãſaciiõis:⁊ te
ſtis ibide deſcriptꝰ nõ poterat allegare 3 illam
tranſactionẽ qꝛ ſic allegaret turpirudinẽ ſuam.
tẽ lr̃a erat ſurrepticia cũ dixiſſet ſe clericnʒ
cũ nõdũ eſſʒ tonſuratus.? ꝑ hec papa ĩpoſuit
iſti ipetratori ſilẽtiũ.⁊ ex his hẽs declaratũ itel
lectũ huiꝰ.c.⁊ fuit mirabilis deciſio ꝙ anctoꝛ z
mediatoꝛ alicuius gctus nõ põt Z illũ ↄtraciuʒ
aliquã innalitudinem allegaꝛe qð tene menti.
Dogeo ij. in fi. nõ. hãc glo. ex qua baber᷑ de
ciſio quotidiane qõnis.an teſtis deſcriptiꝰ in ali
quo inſtrnmẽto pᷣiudicat ſibi reſpecin eoꝝ que
ↄtinent᷑ in ipᷣo inſtrumẽto.⁊ cõcludit glo. ꝙ nõ
niſi qñ ſciẽteꝛ auctoritatẽ pᷣſtitit:qꝛ fuit auctor
i illo inſtrumẽto ut in tex.iſto.ſed gl. iuꝛis cinitł᷑
aliteꝛ diſtinguũt. dicunt enĩ ꝙ aut iale deſcribe
bat᷑ qdð poterat teſtis ipedire dicendo:⁊ ſibi p
indicat.aut nõ poteꝛat ĩpediꝛe ⁊ nullũ piudiciũ
facit.exẽplũ pᷣmi qñ obligat᷑ i iſtrumẽro res ip̃i
us teſtis nam nõ poterat ſine ſno ↄſeniu res pi
gnori ſupponi.l.rẽ alienã.ff. ̊ pig.act.⁊ nõ.in
.c.nõne ð pᷣſump.Exẽplũ ſcdi ĩ uenditõe.nã in
nito dño põt res ipᷣius nendi:qꝛ peꝛ ctum nẽ
ditiõis nullũ p̃iudiciũ fit dño:qꝛ ſolũ obligatur
ꝑſona ad tradẽdũ ut ĩ.l.rẽ alienã. ff. ð Zhenda
emp.ita nõt gl.⁊ ſequi vr ibi bar. i.l.ſideiuſſoꝛ
. pateꝛ alle.in gl.⁊ in.l gaius pᷣalł. Gof.i. c.
cũ ĩteꝛ de ꝛc iudi.aliteꝛ diſtignebat ꝙ aut teſtis
intendebat ſe obligare ⁊? obligare = obligat᷑. ut
in.l.ſi nõ obligari.C.ð admi.tu. ant nõ aduer
tit qͥd i ſcriptura ↄtinet᷑ nel ſubſcripſit ut teſtis
2Z non obligat᷑:quia hoc non cꝛedebat ar.l. nec
ignorans. C. de dona. hoc ultimuʒ uidet᷑ ſequi
do. Anto. Vel poteſt dici ſm eum ⁊æ aliteꝛ
aut fuit actoꝛ ⁊ ſciens.⁊ facit ſibi pꝛeiudicium.
ſecus ſi ſolum ſciens. ⁊ hec uidetur opi.huius
glo. ſatis cꝛedo poſſe has opi. reduci ad cõcoꝛ
diã hoc modo.ꝙ aut in inſtꝛumẽeto ↄtinebatuꝛ
aliquid in pꝛeiudiciuʒ iuris ip̃ius teſts:æ tunc
ſi fuit ignorans ſibi nõ pꝛeindicat. ut. d.l. gaiꝰ.
Igdem ſi fuit ſciens ⁊ nõ poteꝛat impediꝛe actũ.

De trãſact.

contradicẽdo aut poterat ĩpediꝛe actuʒ cõtradi
cendo:⁊ tũc facit ſibi preiudicium nt. d.l.ſi fið
iuſſoꝛ. ant de preſenti nõ uerſabatr᷑ aliquod in
um intereſſe: ſed põt peieꝛe intereſſe ꝛeſpectu iu
ris poſtea queſui.pnta qꝛ emit rem q̃ prius fue
rat a tertio pignorata:⁊ tũc ãt fuit anctoꝛ illiꝰ
ↄtracius: ⁊ nõ poteſt allegaꝛe illiꝰ iualiditatẽ: ut
pʒ ſm lect. Inn. aut ſoluʒ fuit teſtis deſcriptus
2 poteꝛit allegar̃ iualiditatẽ.qꝛ teſtis ſolũ teſta
tur de his que ſunt facii ⁊ nõ de his que ſũt in
ris ut in.c.teſtes.iiij.q iij.⁊ cauiũ eſt ad enitã
das opi. ut nunꝙᷓᷓ quis patiat᷑ deſcribi in inſtru
mẽétro ſi ex illo põt pᷣtendere aliquod pᷣiudiciũ.
¶ In gl. iij. in fi. uel dic ꝙ ibi iteruenit ꝓpꝛie
trãſactio:qᷓ tn de iure fieri nõ potat.⁊ ob hanc
cãm ille ipetrauerat illud bnficiũ ut nacans:ſed
nõ fuit auduus. qꝛ ex quo fuit mediatoꝛ trãſa

ciõis:lʒ illicite nõ põt eã ipugnare:quia allega

ꝛct turpitudinẽ ſuã.ar.i.c.i.ð teſti.li.vjIn
glo. fi. in fi.? dic ꝙ hic recepit oꝛdieʒ poſtmõʒ
nt hic inuũt ueꝛba tex.ibi nõdũ quaſi inuant ꝙ
poſtmodũ fuit oꝛdinatus:⁊ hoc eſt indubitatuʒ
ſi dixit ſe clericũ cum non eſſet:quia ſurꝛeptõ ĩ

beneficio reddit gratiã We Aaeren nt i. c.
:j.⁊.ij.de fi.pᷣſbi.li.vj. dẽ dicerẽ ſi tacuit
ſe eſſe laicum ex quo ſubticuit illam qualitateʒ
q̃ expreſſa lr̃as non habniſſʒ le ſũt ſurꝛepticie:
ui in.c.poſtulaſti.in fi.de ꝛeſcrip.nec habilitas
ſuperueniens habet litteras conualidare ut eſt
tex. in.c.ſi eo tempoꝛe de reſcrip.l.vj.
Suꝑ eccliaſtico bñ
Bper c0. ficio non poteſt irã
ſigi ſʒ amicabiliter ↄponi ſic:? quoti
die allegat̃ iſte tex. cõis diuiſio.ſecũda ibi tale.

egnis ꝙ nedũ ſꝑ bñficio eccłiaſtico
ſed nec ſꝑ aliqua re ſacra ſeu ſpũali põt iterne
nire irãſactio.n eniĩ in ſe ↄtinere ſpẽʒ ſimonie:
quia poſſet contigete ꝙ ex datiõe ſen ꝓmiſſõe
rei teporalis quiſ ↄſequeret᷑ iſtud ius ſpũale n
dixi latius.S.eo.ti.in.c. umng. ENie e
hoc ⁊ ex tex.ibi ſpẽm ꝙ trãſactio ſuper ꝛe ſpũ
ali uel bnficio nõ eſt oino ſimoniaca:ſed uẽ hr̃e
ſpẽm ſimonie.⁊ hũc tex.allegani.S.e.ↄſtituius
Ie 5 3ʒ diiam inter trãſactionẽ z ↄpoſuẽc eʒ
nã trãſactio fit cũ ꝛecedit᷑ a lite aliquo dato ſeu
reiẽto nel ꝓmiſſo. Cõpoſitio fit gꝛatiſ ⁊ amica
biliter. ut cũ pᷣtendens ñ hẽe ius nult a lite gꝛa
tis ꝛeceder̃. Doſſſʒ ĩ dici ꝙ ↄpoſitio poſſz fie
ri euã aliqꝰdato ſeu ꝛetẽto nt ĩ. c.ij. iũcta gl.S.
.e.⁊ tał ↄpoſitio nõ dʒ iteruenire in bñficio liti
gioſo:ſed dʒ eſſe amicabilis ⁊ gratuita ut ĩ tex.
uñn pondera iſtũ tex.ĩ eo qð dic ꝙ ſi gratiſ ⁊ a
micabiliter inteꝛ ſe ↄponãt᷑ ⁊c̃.ergo ð ſubſtãtia

cõpoſitõis nõ ẽ ut ſit gꝛatnita ⁊ amicabiliſ:ałil

la uerba gratis ⁊ aicabiliter ſuꝑfluerẽt. 5
qro de exẽplo qᷓtiieꝛ poſſint ↄpone:e gratiſ ⁊ a
micabiliter. foꝛte partes ↄueniũt fʒ doct.ut ali
qui ꝑini uideãt iura ꝑtiũ quoꝝ cõſilio ꝓmittãt
acq̃eſcer.uel ad pᷣces alteriꝰreliquus nult diſce
dere a lite iãꝙ ius nõ bñs.nec eiiã impꝛobat᷑ ſi

nulla pᷣcedẽte ſpãliteꝛ ꝓmiſſione poſimoduʒ ali
q̃d alteri largiat᷑.ar.in.c.tua de ſimo.⁊ tenebis
menti iſtũ tex. ꝙ in ↄpoſitõe fieda gratis ſupeꝛ
bñſicio nõ requirit᷑ anctoꝛitas.ſuꝑioris qð ego
puto ꝓcedẽ niſi al᷑ ꝑ ↄpoſuionẽ dimintat bnfi
ciũ ab eo poſſeſſũ.nã nõ põt poſſeſſoꝛ quoquo
mõ bñnfi dimittẽ ſin nucfe ſuꝑiois. in. c. ad
monert. ⁊ i.c.qð i dubijs ð renũc.⁊ uide qð di
xi in. c. cnʒ pridẽ de pac. ¶ In glo. i. nõ bene
hanc glo.qꝛ quotidie allegat᷑. ⁊ dic clariꝰ ꝙ aut
ↄtenditur de bñficio rõne tituli ſen pꝛelatiõis:
2 nõ põt interueniꝛe tranſaciio ut deĩ tẽporale
ꝓ ſpũali: uel ut det᷑ aliud ſpũale nõ a ſupiore:ſʒ
nigoꝛe trãſactõis qð nõ ẽ licitũ qꝛ bnfi eccłia
ſticum non poteſt obtineri niſi ꝑ canonicaʒ in
ſtitutionem ut in regula.i.de re.iur. li. Vi. ⁊z ĩ. c.
ex fꝛequẽtibus. de inſti. tenet Inn.i. c. ij. S. eo.
amicabilis ↄpoſitio põt iteꝛueniꝛe mõ pᷣdẽo
Itrẽ iudex ex offõ ſuo ꝓ bono pacis poſſet
ↄponeꝛe ut hñs ius ĩ bñficio det aliq̃d nõ hñti
iuxta formã.c.niſi.j.ð pꝛebẽ.aut ↄtenditur de
beneficio rõne ſubiectionis: ⁊ tunc idem dicen
dum qð de alia re ſpirituali. in qua dic ꝙ tranſ
actio nõ põt inteꝛueniꝛe nt det̃᷑ tẽporale ꝓpter
receſſũ a lite ut in.c.pꝛeteꝛea.j.e. Sʒ bene põt
daꝛi uel retineri aliud ſpirituale ar.i.c. ad q̃ſtio
nes de re. ꝑmu. dixi poſt Inno. in. c. ij. S. eo.
n glo. ij. ibi nõ tencet trãſactio. unlt g g.
bñ ꝙ ꝓpte:ꝛ enidentẽ calumniã impeditur tꝛanſ
actio:⁊ ĩtellige ðᷣ calũnia ex ꝑte actoꝛis:qꝛ actõ
ſciebat ſibi ius nõ ↄpetẽ:⁊ malicioſe monit litẽ
tũc enĩ ſi aliqd recepit nigoꝛe trãſactionis põt
illud ab eo ꝛepeti ut ĩ.l.ſũma. alle.in glo.ſʒ ſi ca
lũnia eſſʒ ex ꝑte rei tũc non uiciatur trãſactio.
