7 qn el.ij.de accu. Itẽ eccłia detrudit iĩ ꝑpetuũ
carcerẽ ⁊ equiꝑat᷑ illa pena dãnato in metalluz.
Mibemus imperiuʒ magnũ:nã eccleſia põt de
portare licet nõ ſit in'uſu:ut in.c.i.ð calũ. Jiẽ
reperit᷑ in eccleſia ĩperiũ parnũ:nã pot relegare
⁊? afficeꝛe quẽ nerberibus.l.di.accedẽs ⁊ i.c.i.
de calũ ⁊ in. d. c.ĩ archiepain ð ꝛapto. e me
20 imperio minoꝛi habes in c. ex liis palł.ubi
dr̃ ꝙ coheꝛ io tꝛanſit. De minimo.ſ.de muleta
dixi in. c:de cauſis ⁊ i.c.i.de off. dele.nbi ↄclu
ſi poſt Jnno. ꝙ delegatus põt mulctaꝛe ⁊ nide
HM.ſti.in. c.i. ðð homi.li.vj. ubi ð ordiario idẽ
dicit.an aũt iſta poſſunt delegari de iure cano
nico. cõis opi.ẽ ꝙ ſic: licet aliqui dicãt ꝙ hec ↄ
munis opio Inno. ĩpꝛobar: qꝛ. d. c. ĩ archiepa
tu qð magis ſtringit in materia loquit᷑ in rege
ſicilie qui cũ nõ recognoſcai iꝑatorẽ hʒ ius pᷣn
cipis. Mriceps aũt põt oĩia legare: ut nõ.i. d
c.illud.ſed hec rñſio nõ placʒ:qꝛ ſi ñ recogno
ſcit ĩꝑatorẽ rcognoſcit papã:ut ĩ cle. paſtoralis
de re iud. eꝛgo non habet iura principis ſcilic et
iperaioris niſi aliteꝛ preſcripſerit. Sed allego
quaſi pro cãn clemẽ.i.de heꝛeii.ubi patet ꝙ cã
hereſis eſt dele gabil æ nemo dubitat ꝙ eſt me
ri iperij. A idẽ.c.lʒ de off uica.li. vj. ubi dr̃
ꝙ eps põt ↄmittẽ uicario ſuo iquiſitõeʒ crimi
nũ qð ẽ meri imperij ⁊ iõ trãſeo cuʒ hac opi. ?
facii icx.in.c.fi.i fi.ne cle.uł mo.li.vj.ubi qr ꝙ
ſi ꝑſona eccleſiaſtica hʒ iuriſditionẽ ipᷣale põt ĩ
geneꝛe ⁊ i ſpecie cõmitieꝛe cauſam crialem.⁊ ſic
ibi ẽ caſus iĩ quãtũ diẽ in ſpecie. Sed dubinʒ ẽ
quid in delegato pricipis nunqᷣd poſſit ſubde
legaꝛe ea que ſũt meri iperij. als idelegabilia dᷣ
iuꝛe ciuili: lpe ĩ.ii.j. F. fi. v. itẽ ꝙ ẽ delegatꝰ tʒ
ꝙ nõ ſeqᷣtur do. An.dicens ꝙ ex gꝛauiiate fẽi
Vẽ papa elegiſſe iduſtriam perſone:ad hoc.c.
fi. ð offi. dele. Contrariũ ego teneo = pᷣmo alle
go tex. quaſi expreſſum i. c. uenerabili de off.
dele. ibi dixi poſt Inn. ad idé. d. c. fi. alr idu
cendo.nã ibi nõ poteſt ſuodelegare iq̃ſitionem
crinum qꝛ fuiti dictũ nt peꝛſonalꝛ exequat᷑.gꝰ ſe
cus ſi implicit᷑ fuiſſet cõmiſſa.ad idem adduco
tex. de iuꝛe ciuili i.l.unica ĩi fi. C. qui pro ſua in
riſ.ubi tex.dc ꝙ ſine deletn cauſaꝝ poteſt dele
gaius pricipis ſubdelegare ⁊? ꝑ illuʒ tex hoc ʒ
ibi glo. ?æ D.r. ct de iure ciuili zæ hoc bñ nõbil
2 hec ꝓcedũt ĩ his que ſunt meri iperij uel qſi
nam regulariter delegati nõ poſſunt de iur̃ ciui
li:qꝛ nõ ↄpetunt iure magiſtratus ideo delegãi
nõ poſſunt.l.i.ff.de offi.eius ⁊.l.ea que.ff.ad
munic.fallit ĩ his que cõpeiũt iure magiſtratꝰ.
ut ſũt ea qᷓ expediunt᷑ indicis officio nobili ad
5

¶ Be offi. ordi.

pᷣnataʒ utilitatẽ ſine co gnitõe cãe nł cũ modica
cognitiõe. exemplũ i.l.cognitio. ut bonoruʒ
ff. de ofti. eius cui.nã ſicut dixi in his qͥ ſũt me
ri iperij ut leuia ↄpetãt iur̃ magiſtꝛatꝰ..ita ĩ his
que ſũt mixti ĩperij ſed alia maioꝛa n cõpetunt
2æ quẽadmodũ dixi i meꝛo iperio ita ⁊ mixium
iperinʒ diſt guitur.nã quoddã ẽ maximũ qð cõ
petit ſoli pᷣncipi ut dare neniã etati. C. ð his qͥ
ne. eta.ĩpe.per toiũ uel legitimaꝛ ſen fame ꝛeſti
ueꝛe ⁊ ſilia.iſta eiʒ ſũt mixti iperij maximi ⁊ ꝓ
ſeqꝛe:ut nõ.i.d.l.ĩperium.an aũt ea que ſunt
ſimplicis iuꝛiſditionis poſſint idifferent᷑ delega
ri de iuꝛe ciuili.dic ꝙ nõ.ſed ſolũ ea q ↄpetunt
inre magiſtratus: ut i. d.l.j. æ. ij. C. ð peda. iu.
2 uſqʒ ad ſũm ccc.auꝛeoꝛũ põt fieri delegatõ
qꝛ uſqʒ ad illã ſũmã põt cognoſceꝛe iferioꝛ ma
giſtratꝰ? nõ ulrra:ut in auẽ. de defen.ciui.ĩ. .
2 indicaꝛe a ibi gl.⁊ id dicit᷑ cõpereẽ iuꝛe magi
ſtratus qð ↄpetit alicui eo ipſo ꝙ bʒ magiſiꝛa
tũ i officiũ iudicandi licet niliſſimuʒ: ut nõ gl.
2 Hꝛꝛ. in d. Ii unde ſcias ꝙ magiſtratꝰ ẽ no
mẽ gñale cõprehẽdẽs omnẽ habentẽ officium
indicãdi:ut ĩ.l.eum qui.ff. ð̊ iuriſ. om. in. Sed
diſtiguitur poſtea in ſpẽs.nã q̃daʒ ſunt ſuꝑillu
ſtꝛes:quidã illuſtꝛes:qᷓdam ſpectabiles:alij cla
riſſimi:alij magiſtratus:⁊ iſti ſũt iferioꝛes.unð
de h s que poſſunt iſti inferioꝛes magiſtrains
cognoſceꝛe põt ſieꝛi delegatio De alijs neꝛo ſi
ne ſint meri imperij ſiue mixti ſine iuriſditiõis
nõ põt ꝛegularit᷑ fieri delegatio.falit nt dixi in
neceſſaria cã abñtie ut ſi opoꝛter neceſſario in
dicẽ oꝛdinariũ alibi pꝛoficiſci nel ſi nõdũ nenit
ad ꝓuinciaʒ: ut ĩ. d.l.j. Idẽ coit᷑ ↄcludũt doct.
i.d.l.ſi oꝛdiarius detineꝛetur ifirmitate ł eet oc
cupatꝰcirca multas cãs ſiłes ita ꝙ nõ pot oibꝰ
itendeꝛe nã tũc lʒ lege nõ ſit caniũ iñ ex idetiia
te ꝛ2is hoc cõiteꝛ r̃cipĩ quẽadmodũ ob ſᷣnat᷑ ĩ
cã abntie nã ubi eadẽ ꝛõ idẽ ius dẽt eẽ ẽt i caſi
bus exceptis:ut nõ gl.i.l.j.C de ↄdi.inde.⁊ ẽ

tex.i. c. cũ dilecta de ↄtir. nti.ł inti. ¶ Alno q

rit̃᷑ ꝗ ſũt iſti indices hũtes merũ ⁊ mixiũ impiũ
2 ꝓſequẽ taʒ ĩ ſecularibꝰ ꝙᷓ i eccleſiaſncis In
ſecularibus dic pꝰ HBar.i. d.l.j. ꝙ index qͥ peſt
pronicie ut oli erat pꝛeſes hẽbat ea qᷓ ſũt meri
imperij: ut in.l.illicitas ꝗ. qui nniueꝛſas.ff. de
offi. pᷣſi.nñ ꝑ totã ꝓniciam hẽbat gladij ptᷣarẽ.
is ãt qͥ perat cinitati de iuẽ cõi non hẽdat ea q̃
ſũt meri ⁊ mixti imperij nec ea que ſũt magne
iuriſditionis:ſed ꝛecurrebat᷑ in iſtis maioribꝰ
ad pᷣſidem ꝓnicie:ut ĩ dicia anc. de defen.cini.
i. F. audiẽt ⁊ i. F. iuraꝛe.ſʒ hodie cõiter ĩ iralia
quelibet cinitas habʒ regimẽ qð oli hẽbat tota
ꝓnincia:⁊ iõ ptas hʒ hodie omia iſta:ad hoc
qð nõ.glo.i.l.fi.C.de pᷣſcrip.lõ.tẽ.pSʒ dubinʒ
ẽ qͥd i eo qui pᷣſidet alicui caſtꝛo Hoppido.⁊ dic
ꝙ ſi caſtꝝ ẽ ſubieciũ cinitati tota iuriſduõ e pe
nes cinitatẽ ? debẽt rñdere ĩ cinitate:dicũt᷑ eiʒ
ciues illiꝰciuitatis cui ſubſũt ⁊z. ei cogũt᷑ ſubire
oĩa oneꝛa.l.incola. z. l qͥ ex uico ff. ad munici.
Sed ſolet hodie mitti nicarius qͥ põt dici infe

rior magiſtratus. vñ ſolũ poterit cognoſcẽ de
leuibꝰ cribꝰ ⁊ ð ſũma uſqʒ ad.ccc. floꝛenos nel
aureos: ut i. d. aut᷑.de defen. ciui. In maioꝛi
bus ãt dʒ ꝛcmitteꝛe ad iudicẽ ciuitatis ⁊ i cribꝰ
grauibus dʒ capeꝛe malefactoꝛes ⁊ remiitẽ nit ĩ
.d. F. audiẽt. Ntẽ ſcias ꝙ illud qd dixi ꝙ ex cã
pñt delegari ea que ſunt imperij dũmõ nõ pro
cedat᷑ ad oltimũ ſuppliciũ ⁊ mẽbri abſciſionẽ ꝑ
aut᷑. de colla.iĩ.F. ad hec.⁊ lʒ quidã õ pᷣmum in
cõiteꝛtenet᷑ ut nõ glo.i.d.l.i.⁊ ſpe.i.d. S.iẽ q
eſt delegatus ⁊ glo.i.c.in archiepᷣatu pᷣa ł.prin
ceps aũt põt oĩa delegaꝛe:ut nõ glo.ĩ.d. c. illð
2= Dar.i. d. l.i.⁊.l.ĩperium pᷣal. pꝛeſidens autẽ
collegio ſeu nniueꝛſitati qᷓ nõ facit cinitateʒ ſeu
caſtꝝ ut ſunt iſti rectoꝛes artis lane ⁊ ſiłes non
habent ea que ſũt iperij ſed ſolũ cognoſcunt dᷣ
his qͥ oriunt᷑ iter exeꝛcẽtes illã ꝓfeſſionẽ occaſi
one illius ſocietatis ſeu ꝓfeſſiõis:ut i.l.fi.C ð
iuriſ.om. iu. fallit in doctoꝛe qui eꝛga ſcholq s
de iuꝛe cõi hʒ ea q̃ ſant iperij licet nõ ſeꝛuet᷑ de
ↄſaetudine:ut eſt tex.i aut.habita. C. ne fi.pro
pꝛ.⁊ i ꝓhe.ffoꝝ.nõ. O.r. in. d.l.i. In eccleſia
ſticis dic ꝙ epᷣi ⁊ ſuperioꝛes ⁊ legatus pape ha
bẽt ea q̃ ſũt imperij:ut in.c.i.Sõ.eo. De iteriori
bus autẽ pᷣlatis dic ꝙ ꝛeglłr ð iuꝛe cõi non hñt
ea ꝗᷓ ſũt imperij:niſi foꝛte ea q̃ ſũt de minoꝛi im
perio ⁊ minimo nt leniteꝛ cobeꝛceꝛe. Item pnt
excõicare ⁊ excõicatio ẽ meri iperij: nt nõ. In
no.i.c.irãſmiſſã ð elec.? Hoſti.in.c j. pxi. pʒ
ex ſequẽnibus.nã i excõicatione exercet᷑ inriſdi
tio ex officio iudicis nobili ad publicã utilitatẽ
qnqʒ iñ exercet᷑ in fauoꝛẽ priuatũ.⁊ tũc cꝛedo
ꝙ ſit mxti imperij ꝑ ſupradicta ⁊ ſic limirarem
Inno. Itẽ fallit i platis regłaribꝰ. nam ipᷣi co
gnoſcũt de cribus ↄira ſubiectos dũmodo nõ
ꝓcedat᷑ ad depoſitionẽ: ut dixi in.c.cũ ab eccfa
rũ.S. eo.⁊ plenius dico ĩi.c.cuʒ contingat ð fo.
ↄpe.⁊ hec nö. Aobas.
— Archieps cãz ad
A ſtoralis. ꝑ appellationeʒ
delatã ſubditis ſuffraganei committet
põr:illũ tñ ad ſuſcipiendã delegarionẽ ↄpellere
no põt. h. d. uſqʒ ad. pꝛeteꝛea in pꝛia ponitur
cõſultatio.in ſcdᷣa rñſio:ibi ed qð.¶ Mõ prſo
duas egulas ex tex pria ꝙ epᷣi exñtes in ꝓun
cia archiepᷣi ſubiecti ipi archiepo lege menopo
litana:⁊ ſic archiepᷣs eſt iudex ordinarius oĩuʒ
epᷣoꝝ ſue ꝓuincie.de iure cõi quelibet ꝓuincia
dʒ hẽe unũ archiepᷣm ⁊ decẽ epᷣos: nt.vj.q iij.
in.c.ſcitote.nõ iñ põt ꝓcedeꝛe archiepᷣs cõtra
epᷣm ad depoſitionẽ:qꝛ depoſitio epoꝝ ſoli pa
pe ẽ reſeꝛuata:ut ĩ.c.ij.ð trẽſla.pꝛela. Sed de
cribꝰ ꝑuis põt cognoſceꝛe ⁊ ipos epos punire
nt in c. ſacro ð ſen. ex.⁊.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ
nõ. Jo. an. in. c. ut litigãtes j eo. i. ii. vj. De
cã vo ciuili indꝛnt᷑ cognoſcit ẽt ſi ſubdiꝰ epᷣi 2
ueniat epum.nã dʒ eũ ↄueniꝛe cora archiepo.
ſed ſi ẽs hẽt cãm cõtra ſubditũ nõ ↄuenit enʒ
corã archiepo qꝛ nõ ẽ iuder ſubqiti ut hic: nec
epᷣs dʒ eſſe ſudex in cauſa ꝓpꝛia ſed debẽt eligi

0 1 e
naſi⸗ e *
inip⸗ Hio
1l b

9
.
td aibis guih⸗
Kuchel shdtſoo iut an
in⸗ ic e
eteri. Nlegnel Nl 8
ieaonicobl 00 ila⸗
e i olttin dectn
ſigniond is.let
icni ordäſterenn u lus⸗
dligon eenc⸗

cto lans dolls opiesl
u Ilein en 4
ngſrunercl li t , ufura
heti rlucb o nn dn un
lelramtar t Q1 gh
cloconid iGetCαπαο⅜αρne 4
n oodlptirm br t Pr.
Alnihe Mhieudiancbepts e
ositbusinrdtat pbiatns dipe nt
ntoni ctorpoſterdelegare. Gtgo
Moleſobus eſufecanonico:ndec non i
iiimn hilns anchehts ind ann i
Ct untonede tino or conutnton,,
One Nögci pon dalgini no ddto
tns g poſſt dactependi ſel
ulril nce Cqni pin unl odidti
hoſtt pelian Allptinan,

tuegonre por ſib (onmit

rone, ed ſine
n doeninle praor f de
is Neno g omno ienn lior pi

nd elgure lovi
tutpunti No n

W niigt 4 Norum in⸗
Ciee, .dang n n ſ
ldeg ſee bie m i
ller lici⸗ e 4 ſeani u
5

lota chocl
ſοα²⁰
lo tenoꝛ
in atmoo
ox nno
KAbi o
dan.
calunde
boc in ſn
io odi 9
oru no
rü gene
linthcii
i coꝛi g
Cial. i .
lecori ſe⸗
ne biden
deckei
er rcler
inidao⸗
Nle ccn
be m

Nrc
ids medgn ulz enti
m dusi 4 m e mun
ð Grundsch i ntut
8 (5 . nt a inenn b⸗
ds girceegnin adi antii
cdi,4 eſen llei
1t aolini innl N iii 1
N 6 tcthiſe inergl
canerin g Vrr eh iieil
e rener l n gbj latüizi
n eetllenntde
uͦ ooi gen, Npnelee
Drielili n gojt
legenenn dMö hritnen
guö anmnini d eilmni
N tii uſn Kinan kiataununt
beraguſi lsſner ſftonn
iſ. . uſihnſe gie
6 gonmi neni MB
one linſcengin en lani
1n . ün ill.C
lunl on in fl
de rchen uet ſbi⸗
jetniſſinniſani
udrufn nidin rt,
. urirfir iü Brinilichnir
e t t ynorz tlrmn eb
baaj rinynſin ncso Deſcehi
wsmt lnb lrif ir hm ni
aiſümyenſeni vraſie nivrin
Neno t mmnino or enſen olnuer Jrn ni
dent t eroſno en ihnſ,n no
wic rimnſſiocet Mſin ci gn g
lanitdos niſetiſenone aenet unn
4 to croffao odics nodli 1 udici veline
. Geazizennt inſnon geeni ttit aed
n. ouNmimderi Anrrden ſchntnnen

Imnd. Nfiln hhig eend nrch 0
gnoſcätte crdousole ſihends ſimid 15
Aelii 1 yoſnnenn ninc cͤtberd
i zco thenus dioi conigut .

tbe. Anz.

ii
4 , Ilblischnd
1 2
ſor. 4 ls . yrlnioni
Aniſniisifun m
. 1 n a1 lipenli lhnnne e
u. Cerrinpinronn
hüb Mjl ſnn iſſin
. Gnmuniini n inn ur
ri sasan ſi gin un
uudiheni anelun
nln en cneein
4 chor ſe nt ntllien
E. ̃bie nün ſ̃ alernnh⸗
cluor n agſtnin
elnoiigt ue
8. ſemmntlit een
6 i na o nin e⸗
lot itod ſen tii ,0t
ho guin ca ncnrligiti
G jo. aſfi hi gmni⸗
4 ce r ima
vonint inntgn
i, lcn minn pin
. mina en
zach
6sc

arbitri auctoꝛitate iuris hec ꝓbant᷑ in c. ſi cleri
cus aduerſus clericũ.xi.q.i.⁊ hoc nõ. cöa
regula ꝙ archiepiſcopꝰ no ↄcurrit cũ epiſcopo
ĩ dioceſanis ſuffraganeoꝝ ſuoxꝝ: mo regłr nul
lã ptatẽ põt exercere iĩ ſubditos epiſcopoꝝ niſi
iĩ caſibus exceptis.æ ſic habes caſũ i quo qs nõ
ẽ ſuperior ſubiectoꝝ ſui ſubiecti.⁊ ſic nõ habet
locũ iſia regula ſi uico niceniem te:de qua i. c.
aucioꝛitate ð cõceſ.prebẽ.li. Vi. archiepiſcopus
ergo hʒ iuriſ ictõeʒ epiſcopalẽ i ſua dioceſi dũ
taxat: ſed ĩ prouicia hʒ iuriſdictõeʒ archiepaleʒ
nt in epos reglr poſſit exercere iuriſdictõeʒ. ſʒ
in ſubdiios epoꝝ non niſi in caſibus exceptis.
6 tertio ꝙ oꝛdinarius põt ſuo iure cauſaʒ
ad ſe ſpectatẽ delegare lʒ młii alleget ĩpedi miũ
2 de iure canonico nide duo ſpãlia. prio qꝛ in
dinter archiepo ꝑmittit᷑ ut poſſu cãm delegare
nec diſtiguit̃ utrũ ſit ardua uel leuis. æ ſic nidet᷑
ꝙ diſtinctio iuris ciuilis nõ ꝓcedit ð iure cano
nico ut tin leuia poſſint delegare qᷓ ↄpetũt iure
magiſtratus: ut dui.5 c. pr ron ſpale eſt
hic ꝙ c appellationis põt delegari. ð iure ciu i
li e ſeus: ut in auf.ad hec.C. ð indi nõ. glo.ĩ
c.ſuꝑ qonu ð offi.dele.⁊ ſic uidet̃ ꝙ ð iure ca
nonico ola ſt ölegabilia: ut plene dixi.ᷓ c. ꝓx.
dixit in hic Moſt ꝙ ſpãle foꝛie ẽ i archiepis 2
i alujs iud cibus imediate ubiectis pape ut ꝓ
picr remotionẽ locoꝝ poſſint delegare. Sʒ ego
puto idé ĩ oibus de iure canonico: qꝛ bic non ĩ
ducĩ aliqua ſpãlitas i archiepis. imo papa rñ
det ad oↄſultationẽ de tẽpo. or. c conſuitationi.
darto nõ ꝙ cã põr delegari nõ ſubdito lʒ
nõ ſubduus cogi nõ poſſit ad acceptandũu ſic li
mita tex.i.l.unica.C. qui ꝓ ſaa iuriſ. ubi dicit
cã dʒ ſubdelegari ſubdito. de bet eiʒ intelligi
quo ad hoc ut ille poſſit ↄpelli ad acceptanduʒ
deleganioné. ſed ſi nult acceptare põi ſibi comit
li:ut nõ.ibi gl.ad hoc tex.in.l.⁊ ſi pretoꝛ ff. de
offi. eius. Ité nõ a cõtrario ſenſu ꝙ luꝑior pt
ſubdiio inuito delegare aliquã cãm ⁊ euʒ cõpel
lere ad acceprandũ. Rõ e qꝛ iudicare ẽ publici
iuris unde ẽ munus acceſſorie. ut i. l.munerum
in . iudicandi neceſſitas ff de mune.æ h a
ide iex.in. d.l.unica. C. qui ſua WN
mo nõ ꝙ archieps nõ tenet᷑ cognoſcere in ſua
dioceſi de cã ad eũ delata ꝑ appe lationè a ſuf
fraganeo ſuo: ſed põt eã delegare in illa dioceſi
unde fuit ſibi delata. Idè eſt ĩ alijs canſis q̃ ofe
rũt ad eü iure metropolitico ꝑ niaʒ querele: ut
ſunt caſus excepti de qnibus hic in glo ad pre
dicta uide bonũ tex. in. d. c. ut litigates. ¶In
glo. pria nõ bñ iſtã gl. uſqʒ ad fi. põt ponere
exemplũ i abbate ſubiecto epᷣo ł ĩ alio prelato ſe
culari:puia prepoſito ecclelſie collegiate. uel ſi
archidiaconꝰ pᷣ̃ſcripſit iuriſdictõe; ĩ qubuſdaʒ
caſibus uel aliqua parochia. dubitat᷑:nũquid
eps poſſit cognoſcere ðᷣ ſubditis platorum ſibi
ſubiecroꝝ: 2 ponit glo. duas opi Drima fuit
Hag. Ti 2 Un ꝙ ſic: æ bãc opi.ſequi Lan.
hi. ?2 Gol. qui et dicũt hꝰ eſſe ð antiqua =

ꝓbata cõſuetudie Idẽ Hoſtii.niſi ſm eũ de cõ
ſuetudie uel priuilegio aliud appaꝛeat uult eim
Hoſti. ꝙ epᷣs hẽat imediatã iuriſditoneʒ i ocs
ð dioceſi:lʒ ſit aliꝰplatꝰ ſpalis:⁊2 ſic cõcurrit cuʒ
quolibet pᷣlato infcrioꝛe i iuriſditiõis exeꝛcitõ.
ſentit etiã ꝙ ſi archipᷣſbyier eſſet ſubiectus ar
chidiacono ⁊ ab arch Pᷣby eꝛo appellaꝛet᷑ põt
appellari ad epᷣm omiſſo archidacono quaſi äf.
faciũt iſti gꝛadũ inteꝛ epᷣm ⁊ ſubditos cdða
opi. fuit Jo. ⁊ hãc ſequit HB.ꝛ. gloſatoꝛ qui bʒ
oppoſiiũ:ut epᷣs nõ poſſit cognoſceꝛe ðᷣ cauſis
ſubditorũ pꝛelati niſi & appellatiõeʒ ? ꝙ gꝛada
tim ẽ appellandũ. Jo. an. dicit ꝙ ſaluo iuꝛe ſpe
ciali cꝛedit ꝙ de iure cõ iter epʒ ⁊ pᷣlatum ſidi
ſubiectũ locus ſit preuẽtioni.nã ſi iuriſditõ pa
pe pot pꝛeueniri ꝑ oꝛdinariã: ut in. c. ut debitꝰ
de appel. foꝛtius iuriſditõ epiſcopi põt pᷣueniri
prelaium ſibi ſubiectum nec debet poſſe epi
ſcopus imutar iſtqꝗ pꝛenẽtionẽ ſicut nõ pot als
di ſponere contra canones:ſʒ epiſcopus bñ po
teſt pꝛeueniꝛe.uñ ille q prio citauit ðᷣ cã cogno
ſcet cũ etiã epᷣs habeat iuriſdtionẽ oꝛdinariã ĩ
tota dioceſi.de iure tñ ſpali aliud poſſet eſſe ut
ſi ↄſuetudo heret ꝙ priĩa cã tractaret᷑ coꝛã pla
to iferioꝛe.ſi ãt epᷣs ⁊ iferior pre latus ↄcurrũt
in citatione putat epᷣm ut potioꝛc preponẽduʒ
rõne maioritatis:ar.in.c.ſi a ſede de prebẽ.li.
vi hc ooi. tacite ſenſit Inno.in. c.quãto. ẽ. e.
nbi dixi.Ego puto hãc opi.nerã in prelatis ſe
cularibus hñtibus iuriſdictionẽ de iure cõi ad
boc in ſili allego bonũ tex. in l. fi. C. ð iuriſ. o.
in.nbi patet ꝙ rectoꝛes illorũ collegioꝝ intferi
orũ nõ habeét iuriſdictõeʒ priuatine ad ordina
riũ generalẽ loci ſed accumulatiue.uñ exercẽs
laniticiũ põt ↄueniri tã coꝛã rectore artis lane
ꝙᷓ coꝛã pfaie ad idẽ allego tex. in ant᷑ d defen.
ciui.ubi defenſoꝛ cognoſcit ð cauſis indicũ ſub
iectorũ ſed in regularibus aliud puto:qꝛ iĩmedi
aie habent pᷣlatũ ꝓprinʒ loco dei:ut dixi i.c.cũ
ab eccleſiaꝝ & e. nbi uide. INié põt dubitari qᷣd
ſi ex preſcriptione prelatus inferior acquiſinit
iuriſdictõeʒ:nũquid in dubijs nideatur preſcri
pſiſſe accumulatiue ad ep̃ʒ an priuatine docto.
hic nõ tangunt ſed gl hic quã ꝑpeino nõ. nidt᷑
ſentire ꝙ priuatiue ut ſic epᷣs nõ poſſit cognſcẽ
niſi ꝑ niã appellationis. Hic ſunt duo uidẽda.
primo nunqͥd aliqs citra epᷣm poſſit preſcribẽ
iuriſditionẽ epᷣale ĩ aliqna parte dioceſis.ſcdᷣo
pᷣſuppoſito ꝙ ſic:nũquid in dubio nideaĩ pre
ſcripſiſſe nõ excluſiue ad epʒʒ ſed ui quilibet po
teſt exerceꝛe ⁊ locꝰſit pᷣuẽtõi ⁊ utraq; ẽ pulchra
aõ. ¶ Circa primũ glo. bic habes ſingnlarem
quã neſcio alibi que ſentit ꝙ ſic.naʒ dicit ꝙ lõ
ga cõſaetudine põt inferioꝛ acquirere ſibi ſnb
ditos ⁊ ſic in ceꝛta paꝛte dioceſis. Hoſti rẽnit
contrariuʒ in.c.cũ contingat de fo.cõpe.ſʒ pri
mã teneo.ar.c.auditis ⁊.c.cuʒ olim de pᷣſcrip.
tenz No an.poſt aꝛchi.in. c. cũ ep̃s j.eo.li.vj.
ao ad ſcdᷣm dubiũ Jo. an. ſentit hic ⁊ ibi

ꝙ uldeatur preſcribere accumulatine: ſed poſſg

W 4

¶ Be off. ordi.

teneri contꝛariũ:qꝛ ex quo iſte iterior exercuit
tanto tpᷣe ꝙ ſufficit ad preſcripuõeʒ ⁊ epᷣs nũqᷓ;
exercuit:licet caſus ſe obtuliſſet uidet̃᷑ ꝑ nõ uſũ
abdicata illa iuriſdictio ab eo ⁊ acquiſita iſti pᷣ
ſcribenii:ad qð optime facit tex.i.c.auduis ⁊ ĩ
.c.cuʒ oliʒ preal.æ qðᷣ nõ. Inno.in.c.dilectꝰ ðᷣ
capel.mo.⁊ de hoc pleniꝰ dico in.d.c.cuʒ cõtin
gat. tene iñ menti opi. Jo. an.⁊ Hoſt.qui nidẽ
tur ſentire oppoſiiũ.nã i practica foꝛe ſeruare
tur eoꝝ dẽm.glo.iñ ẽ in oppoſiiũ hic.aduerte
iñ ꝙ ſi epᷣs ſemel noluiſſet iuriſdictionẽ exercẽ
2 ꝓhibitus ꝑ iſluʒ iferiorẽ abſtinuiſſet tunc nõ
cẽt dubiũ ꝙ eſſet preſcriptũ excluſiue ad epʒʒ.ſʒ
dubiũ ẽ qn epᷣs tacuit ⁊ nũꝙᷓ ↄtradixit currete
preſcriptione. n glo. ij. ꝓ intellectu huius
glo.oppo.de.c.ij.ix.q.iij.ubi dr ꝙ archieps ẽ
iudex ordinarius totius ꝓnincie ergo habet iu
riſdictõeʒ in quelibet de ꝓuincia ⁊ ſic in ſubdi
tos epoꝝ qui ſunt de ꝓuincia:cuius cõtrarinʒ
innuit iſie rex. So. hec glo.ponu tres ſolu.ut ĩ
ea patet. Inno. ultra gl. dicit ꝙ archieps bʒ iu
riſdictoeʒ archiepalẽ in tota ꝓuincia binc ẽ ꝙ
totã ꝓuinciã niſitat:ut in.c.ſopite ð cenſi.⁊ ho
die habet᷑ clarius in.c.i.co.ti.li.Vi.⁊ fac cle.ij.
ð priull.ſed iuriſdictionẽ epalem no habet niſi
in ſua dioceſi:qꝛ nõ hʒ iuriſdictõeʒ in exepios.
Itcẽ etiã reſpeciu ſubditoꝝ nõ habei exercuiuʒ
iuriſdictiõis in oẽs.nã ſi qͥs eſſet ira bonus ꝙᷓ
nõ egẽt correctione neqʒ ↄneniret aliqueʒ neqʒ
ↄuemiret᷑ ceriũ eſſet ꝙ eps nõ hʒ in iſũ iuriſdi
ctõis exercitinʒ:⁊æ nõ hoc diciuʒ ꝓ hoc.c.ð cõ

ſtantinopolitana. xxij. di.⁊ uide bonã gl.in cle.

ad nm de hereti.⁊æ nõ. ex iſta glo.⁊ iſto dicto
Inno. ꝙ quãtuncũqʒ quis ſit bonus ⁊ iuſtus:
nihilominus ẽ ſuppoſuꝰ iuriſdictioni ſuꝑioris:
licʒ ĩ eũ no cõpetat iuriſdictõis exerciiiũ.⁊ ĩ eo
ꝙ glo. ponit hic calus ſpales in quibus archi
epᷣs hʒ iuriſdictõis exercitium i ſubditos ſuffra
ganeoꝝ ſuoꝝ nõ eã ⁊? nide glo.ↄſileʒ ix.q.uj.
in ſũma.Et prio ſpãliter nõ in eo ꝙ diẽ ꝙ põt
cõpellere oẽs de ꝓuincia ut in dininis officijs
ↄformẽt ſe eccleſie metropolitane. Moſt. boc li
mitat niſi eccleſie ꝓuincie haberet ſpalem ↄſue
indinẽc.ar.in c.illud.xij.di.nel põt dici ſᷣm eum
ꝙ i dininis officijs ſemꝑ debẽt ſe ↄformare ec
cleſie metropolitane.⁊ ꝙ iſte ſit caſus exceptus
ab illa gnãlirate:de qua in.d c.illud ar.in.l.nõ
eſt nouũ cuʒ.l.ſe.ff. ð legi. hi plus placet pᷣ
cedẽs limitatio ut naleat cõſuetudo cuinſcunqʒ
eccleſie dũmodo ſit ałs rõabilis allego.c.ð ter
ra de ↄſecra.di.iij. ubi patet ꝙ circa ſacꝛamẽiũ
baptiſmatis põt qnelibet eccleſia nti ꝓpria cõ
ſuemudine itellige dũmodo i ſubſtãtialibꝰ ſerue
iur forma eccłlie. nã in aliquibꝰ ſocis ẽ cõſuem
do ut totũ corpꝰpueri ifũdat᷑ ĩ aq̃ alicubi ꝙ tin
caput alicubi ſuffiẽ effũdẽ aquã ſapra coꝛpꝰ pu
cri.? Inn.in.c.i.ðᷣ baptiſ.⁊ gnãlt᷑ ſubijcit tex.
in. d. c.ðᷣ terra ꝙ mhil off cit in ecclhia dei diuer
ſa ↄſuetudo.Ad idẽ allego qð nõ.glo.in pro
be. vi. ubi dici ꝙ in his que concernũt fidè de

beremꝰ ſequi ↄſuetudinẽ etcleſie rom me.i alijſ
nõ tenetur ſequi niſi papa diſponat nt alij illaʒ
ſequãtur: ceſſante ergo cõſuetudine ſpali heat
locũ ꝙ dicit glo¶ Scðdo nõ. glo. in eo diẽ
ꝙ ubicũqʒ epᷣs ẽ negligẽs in eo ꝙ facẽ debet
ſuccedit archiepᷣs.nã iſte caſus ẽ muliũ gñ alis
2z ↄphendit in ſe tot caſus ꝙ ex eis poſſet fie
ri gula ⁊ trãſit hic Jo.an.cũ opi.glo.æ hanc
opi.tenet glo.ix.q.iij.in ſumma ⁊ in.c.i.ð ſnp:
neg. pre. li. vi. Idẽ ibi Moſt.æ Jo. mo. æ Jo.
cal. ſentiũt ĩ.c.nullus de iu pa.contꝛariã opi.
ſentit Jo. an. ĩ. d. c. nullus 2 ide Fran. vceleñ.
⁊ archi.i.d.c.i.li.vVi.⁊ ſeqt do.car.⁊ hãc opi.
ultimã tenui in repeti. c.ſi q ↄtra clericũ ðᷣ fo.
cõpe.ubi plene examio hũc arti.⁊ credo ꝙ hec
opi.glo.⁊ ſequatiũ nullibi ꝓbatr᷑.ſolũ eiʒ iſti fũ
dantur per caſum. c. cum ſim'. ix. q.iij. ubi po
nitur caſus ſpãlis.ſ.cũ epᷣs ẽ negliges ĩ cõſtiinẽ
do generalem iconomũ ĩ eccłia ſua:nõ ergo ſe
quitur.idẽ ẽ ĩ omni alio caſu negligẽtie maxie
cũ babeamꝰ hic regulã i Zriũ:qꝛ ſolũ iĩ caſibui
exceptis archiepᷣs hʒ ordinariũ.¶ Mẽ. c. cñ ſi
mus:diſponit idẽ in alio caſu quo ad negligen
tiam ut epᷣs ſuppleat ⁊ iñ falſius eſſet dicere ꝙ;
eps deberet ſupplere ſemꝑ negligentiam archi
epᷣi. Iſte eiʒ denolutiones de uno ad aliũ ñ ſut
fiende niſi in iure reꝑiant᷑ expᷣſſe:ut dicii Inn.
in.c.quia diuerſitatẽ de conceſ.pᷣbẽ.⁊ ideẽ facit
tex.ĩ.d.c.i.ubi dicitur ꝙ epo cxcõicato ł ſuſpẽ
ſo ꝓpter dᷣlictũ ſunʒ archiepᷣs non uccedit i in
riſditione ad c. quãto. S. eo. ꝙ uidetur obuiar̃
ſᷣm unũ inte lectũ quẽ ibi dixi:rñde ꝙ loquuur
in facto nororio. nam ibi non poterat eſſe non
notoriũ.archiepᷣs autẽ punit notoꝛia delicta io
tius pꝛonincie:ut ĩ. c.j. ꝗ notoꝛie ð ceſi.li.vj.
¶Aura gl. hic addit Hoſt. alios caſus ? po
nã pſtatioꝛes. Impedit eiʒ ſe archiepᷣs int᷑ iub
ditos ſui ſuffꝛaganei cum canſa defeꝛt ad enm
ꝑ ꝛelationẽ ⁊ cõſultationẽ epᷣi:allegat.xvij.diſ.
.c. młtis. S. e. ad ꝛeprimẽdã. põt eꝛgo epns du
bitans de diciſone alicuius cauſe ꝛemittẽ illam
cãm ad archiepᷣm.idẽ ſi eps ꝛecuſatus uuit ilia
cãm ad archiepᷣm ꝛemitteꝛe: ut in. c. cũ ſpali ð
appel. Itẽ in caſu conceꝛnente totã pꝛoninciaʒ
ut in. c. ex fꝛequẽtibus de iſti. æ idẽ ibi Inno.
2 nide glo.ix.q.iij.in ſũma. JItẽ in execunone
nltime uolũtatis. nã epo negligente ſuccedit ar
chieps:ut in anc.de elec.ti.in.F.ſi quis autem
Iltẽ archiepᷣs dat lr̃as indulgentiarũ i tota ꝓ
nincia:ut in. c.nꝛo.j.de pe.⁊ re.punit etiaʒ no
toria cria:ut..dixi.⁊ cũ niſitat pꝛoniciã pt᷑ au
dire ↄfeſſiones ⁊ ipẽdere abſolutiones: ut i.c.
fi.de cenſi.li.Vi.Et ex pᷣdictis infert᷑ ad deciſio
neʒ qõnis:pone ꝙ ultra cãus exceptos archie
piſcopus excõicauit ſubditũ epi uel eum abſol
nit: nũquid teneat talis excõicatio ſeu abſolutio
Inno. concludit hic ꝙ nõ habet iuriſdinonem
regulariter in ſubditos ep̃i:gꝰ n tʒ excõicaiio

uel ab ſolutio: ⁊ hoc cõiteꝛ tenet᷑ ̊ qdã tenueꝛũt
ↄtrariũ:ut nõ.ix.q.iij.c.ij ¶ In gl.iij.ibi pot.

Arclitſeh met oſn
ſhiponttchelec ales

zeigeiglis citbrsi
unſk iſeil (Menno eegno r

Preteres. ianoluitni ant
doſeſioteninunt en⸗ ucrute
gione ſctaltarote ſti vi ie
horri iinsſepin⸗ altut tnlinr
cijn nens mialnri mnumu )
ſnto mvami id i lis No
Noeſncin Fiifenne
ſilmv n fimiſo b14. Moprio
nintoc cnle oi gonce ſoleo al e
un rg bncelus ib bonine ile uta
acataut velſocteſo en ſogion dot
liſerchſoloiöſpeckfite hon iufſeruuns
cicaorinidesenzbic ſeegu hn
inicötamtnon polcſ ounmuslli
iciam oſt uifie ebe iinfl id
⸗ töllaiöe ain papꝛ nul
nepreh nilipeppr reſſoealſſonte
gaun 9 onſfimioni ſan lge
un ian ſ ürii9
nonoͤeſ rſenat ſann

ſnan nelgo.cmperoͤ ſen .
eenceferieno nons oref obii

gillnioden 5
ſb brtöſeſtone ning ri⸗
lhange G, on og ibſolu

nenmnl ri eigo iſemand i
ltigeen er i 1 daummorns:ſ;

ſiei Tio d. uis ater

gene
e dn
ñtende
do ꝛlo
lonont
freuare!
zbſoloi
nire belt
nare vol
Mderin
mubens
porcru
delü:an
un. c.4.
en
ſolanon
ros qan
non ſic
ſic no ſe
tio. Co⸗
rmiorr
lonzu ne
bitn enn
qnid den
ſcholſe

s

xa

ndſn
nemrſeh uite .
ſenim — ſennri
beiit H keng⸗ G N ls
li i R⸗ eid bi
ſueltmhͤ⸗ utanin 1
1 e 4,, iſen N th
a tn etdirie

olun. gee onmi aſo u eglgite nii
ci bꝛoemn be glij igrgii irt
upus an hlhs bhorilmi (ici
musc hynt lin o r ro n ſtgl

iin nreps ſooplare i aiix (ſarclene
ï Cdere opplnr np Mxg pomamanhi
Meei vobnonns evag ali ſit

iaceniinime tpent npſſem det Nn.
L nn diuciimni deconce be t et
midci tni iinr g chono ⸗
d deci am udchsnan cedtiit
lntone A tid dtn giten hrii
fnmüimelkeri cneſlcnntegghavint
pfuno ontſnin inmſotft Genon
Nolofi cpejs mi oitnodoii eud
us noninenrit ſimmticiflich,
ngbedt tinsci⸗ in
i zſinm IMltct gi n
Aos ſn fugne un ndſell

Aelanl. . * 160

mandaꝛe epiſcopo nt cõpellat. Sed z hop
po.ſi epᷣs pot cõpellẽ ſubditũ:eꝛgo ⁊= archieps
cũ iuriſditio epi ſit deuoluta ad archiep̃ʒ ꝑ ap
pellationẽ. So. dit Jo. an. ꝙ iſta iuriſdito 36
noluit ꝑ appellationem non eſt ita efficax ſicut
iuriſditio epᷣi. ar. in. c. ſuper qõnuʒ. J. ſi ueꝛo
offi. dele. ul dic ſm Uin. æ melius ꝙ ꝑ appella
tionẽ ſolũ deuoluit᷑ inriſditio quo ad ꝑtes non
autẽ quo ad alios ſubditos:æ iõ ĩ ↄpulſione a
lioꝝ ſubditoꝝ ꝛecuꝛꝛendũ eſt ad epᷣʒ.dixit tamẽ
hic Moſt. ꝙ archiepᷣs põt pᷣfigẽ fminũ epo uit
ſubdiiũ cõpellat quo elapſo poterit ↄpellẽ nirũ
qʒ.ar.S.e.quãto.hec opi. Hoſt. eſſet neꝛa ſi te
neꝛemus illã opi. ꝙ gñaliter negligente epo ſuc
cedit archieps:ſed tenedo oriam que mihi piꝰ
plʒ ſolũ poterit cõpellẽ epᷣm nr exequaĩ officiunʒ
ſuũ:⁊ idẽ ĩ alijs vellbpe qbꝰepᷣs eet negligẽs.
. oꝛtuo delegato pape
P reterea. q̃ excõicauit ꝛeũ nel actoꝛẽ
in poſſeſſionem induxit ſi eius ſucceſſor in dele
gatione ſuccedit:abſoluẽ æ ꝛeſtituẽ poſſeſſionẽ
poterit alias ſolus papa ꝛeſtituet ? abſoluenpꝛe
teiqᷓ in moꝛiis articulo:ne iñ currat annalis 5
ſcriptio reus corã oꝛdinaꝛio uel publicis peꝛſo
nis de ſtando iuri cantionẽ pꝛeſtabit. in prima
conſultatio. in fa rñſio ibi ad qð. ens
nnã regulã nõbilẽ ad quã quoridie ſoleo alla e
iſtum tex. ꝙ ab excõe lata ab homine ille dũta
xat qui excõicauit uel ſucceſſoꝛ ſeu ſuꝑioꝛ põt
abſoluẽ licet abſolutõ ſpecifice non ſit fſeruata
ipſi excõicatori:uides eniʒ hic ꝙ ſi delegatꝰ pa
pe aliquẽ excõicanit non poteſt oꝛdinarius illũ
abſoluẽ etiam ſi ult ſatiſfacẽ ſʒ debet z?curri ad
ſucceſſorem aut ad maioꝛem puta papam. Ex
quo infertur ꝙ ab excõicatiõe lata a papa nut
lus abſoluẽ poteſt niſi ipſe papa uel ſucceſſoꝛ:ſe
cus dic in excõe lata ꝑ conſtitutionẽ ſeu a lege
nel ſtatuto qꝛ quilibet epᷣs ſuꝑior excõicati ab
ſoluere poteſt ſi abſolutio nõ eſt ꝛeſeruata ſtatu
enti ? in hoc caſu intelligo.c.nuper ð ſen.exc.
¶ Sedo nõ qò in articulo moꝛtis poteſt obti
nere abſolutio ab excõicatione cuins abſolutõ
eſt ꝛeſeruata pape. Generalis eꝛgo zſeꝛuatõ ab
ſolutionis non extenditur ad calum moꝛtis: fa
cit. c. eos qui ᷣ ſe li. Vj. ⁊æ.c.ſi quis ſuadete
xvij.q.iiij. ¶ Tertio nõ ꝙ delegat pape põt
quẽ mitteꝛe in poſſeſſionem ⁊ etiam excõicaẽ: 2
ſic uẽ ꝙ habeat ea que ſunt meri iperij ⁊ mixti
quo ad canſam ſibi cõmiſſam:inam excõicatio
eſt imperij: ut dixi. S. e. qd ſedes: æ etiã inductõ
in poſſeſſionẽ: ut. l.inbẽ canere ff ð iu. o. iudi.
tem nõ ꝙ ceſſante peccato oꝛdiarius nõ
ſupplet officium delegati:nam uides hic ꝙ mõ
tuo delegato non ſuccedi oꝛdinarius ſʒ necef
ſe eſt ꝛecurꝛẽ ad pap. (k96 ib in oner̃ ⁊æ ho
noꝛe ſm unuʒ itellectũ ꝙ delegatio cãe ẽ onus
dignitatis: dignitas neꝛo cui fit ölegatõ eſt ho
noꝛ ſenſus:ergo lie eſt ꝙ ſucceſſoꝛ delegati nõ
põt ſe intꝛomittẽ de ꝛe nili ſuccedat in onẽ dele
gatõis ⁊ honof d gnitatis cui fca ſuit ölegatõ.

EWe offi. ordi.

nã qnqʒ cã ↄmittit᷑ plato expᷣſſo noĩe dignitatiſ
quo cãu ſucceſſoꝛ ſaccedit ĩ oneꝛe ⁊ honoꝛe:qñ
qʒ ↄmiſſio fuit facta expᷣſlo noĩe ꝓprio tm:æ iẽ
ſucceſſoꝛ ſe nõ itromittat de cã delegata ſucce
dit eni ſolũ i dignitate:diẽ tn ꝙ lʒ iuriſditio ſit
onus: debet᷑ iñ honor iudici ꝓpter inriſditiõeʒ
utiin.c.nt debitꝰ de appel uide glo. in. c. ſi con
tra nnũ off. öle. li. vj. 2 archi. viij. q. i.ꝗᷓ eᷣa
tů ¶ Vn gl. i v. pterꝙᷓ; i mortis ⁊c.nõ.glo.iſtã
que quotidie ſolet allegari æ maxime in fine ſui
in eo qð dẽ ꝙ laico licituʒ eſt ↄfiteri tẽpoꝛe ne
ceſſitatis:ſʒ laicus nõ põt abſolueꝛe uł ligare qꝛ
nõ hʒ claues ecclie:⁊ hec opi.neꝛiſſima eſt nt ꝓ
batar de peni. di.i.quẽ penitet nbi Aug. dicit
ꝑ talẽ ↄfeſſionẽ iſte ↄfitens eſt dignus uenia
? idẽ dicit reſpectu excõicatõis:nã ↄterendo ⁊=z
ↄfitendo peccatũ ſuũ ꝑ qð fuit excõicatꝰ ⁊ peiẽ
do abſolurionẽ q;tuʒ in eo eſt ↄſequit᷑ illã abſo
lutionẽ a deo:ſed in eo ꝙ glo.cõcludit ꝙ i rrãl
fretare nolẽte nõ ſubeſt inſtũ piculum ut poſſit
abſolui aliud ſenſit in obſeſſo uel in nolente in
trare bellũ cãpeſtre. Dicit Moſti. ꝙ in tranſſie
tare uolẽte ſequit᷑ iſt opi. ſed in obſeſſo debẽt
ↄſiderari circũſtantie utꝝ caſtx expugnetur cũ
machinis ⁊ iunc qꝛ in omnibns iminet piculaʒ
poterit qʒ petẽ abſolutionẽ dũmõ foneat iuſtũ
bellũ:alias eni cũ ſint ĩ peccato nõ pñt abſolui
ut in. c.q; quidã j. de pe.⁊ re.⁊ idè dicit ex pte
ipugnantiũ:ut ſi foneãt inſtũ bellũ pñt peiẽ ab
ſolutionè: nã ⁊ eis iminet ꝑiculũ ꝓpter baliſta
rios qui ſunt in arce nel inſtza ſilia: ſi aũt caſtæ
non ſic expugnatur ſed exercitus ſtat a longe ?
ſic nõ ſabeſt periculũ nõ poreſt fieri h c abſolu
tio. Concludẽ vr̃ breuiter ꝙ ſemper dʒ cõſide
rari urꝝ ueriſiłr imineat giculum mortis: nam
longu n eſſet per pꝑticulares caſus diſcurrẽ du
bitat etiam hic Hoſti.in muliere pregnãre:nũ
quid dicatur eſſe in ꝑiculo mortis tpᷣe ꝑtus: ut
ſic poſſit abſolui ab excõicatõe cuius abſolntio
eſt reſeruata pape ul alteri ſuꝑiori abnti.⸗ pᷣmo
dicit diſtinguendũ ſi ſit corpulenta ⁊ ſine ꝑicło
conſueuit ꝑere ⁊ tunc non poteſt abſolui:alias
ſecus poſtmodũ diẽ ꝙ exꝑietia docer ꝙ ẽt for
tiſſime młieres ſolent deficere ĩ partu: iõ iuſſa
vVr cã abſoluẽdi maxie qꝛ nullibi fit preindicinʒ
qꝛ ſi euaſit mortẽ debet ſe repñtare ſuperiori ⁊
parere mandatis ſuis alłs vfn auaresezen
in.c.eos qui de ſen.ex.li.vj In gl.penul. ibi
nel fmn leges: ⁊ glo. vr nelle hic facere differen
tiam iter leges ? canones quo ad curſũ pᷣſcrip
tionis qðᷣ nõ ꝓcedit:nã iter leges æ canones ñ
eſt dꝛia:nã iura q̃ dicũt quadragenariã requiri
pꝛeſcriptionẽ.ut in.c.de quarta de preſcrip.lo
quuntur de preſcꝛiptione contra eccłiam ⁊z idẽ
eſt de inꝛe ciuili:ut in ant᷑.quas actiones. C. de
ſacꝛoſan.ec.dicit eꝛgo ꝙ ſi pᷣſcribit᷑ õ eccliam
requiritur tẽpus.xl.annoꝝ.ſi contra priuatum
tunc ſnfficit pꝛeſcꝛiptio.x.annorum inteꝛ pnies
⁊.xx. inter abñtes ſi pꝛeſcꝛibens habet titulum
alias requirit᷑ tempus.xxx. anno.ut in.l. ſiquis

¶ De offi. ordi.

emptionis C. pꝛeſeri.xxx. anno. ⁊ nõ. bñ iſtã
glo.ꝙ miſſus in poſſeſſioneʒ in reali pꝛeſcribit
contra reũ:æ ꝙ iudicis decretuʒ dat ſibi titnlũ
pꝛeſcribendi: ⁊æ uide ad materiam qð nõ.ſpe.in
ti. de primo ⁊ ſecundo decꝛe. ꝗ iã defectu v. ⁊
nõ ꝙ pꝛemiſſa cum. v. ſeq. ¶ Quero ex? glo.
coꝛam quo ordinario eſt pꝛeſtanda hec cautõ.
So.dicunt De.⁊ Alber. hic ꝙ coram oꝛdia
rio illius canſe quaſi dicãt ꝙ ſi canſa ẽ tempo
ralis tunc coꝛã iudice ſeculari.ſi eſt cauſa eccle
ſiaſtica tunc coram indice eccleſiaſtico:dicũt ta
men ſufficeꝛe ꝙ preſtetur coram quocũqʒ ordi

nario:⁊ idem ſpec.in loco prealł.⁊æ nõ bn ex h̊

dicto ꝙ ordinarius poteſt ſtipulari ſibi nõ ſub
dito:eſt enim publica peꝛſona ⁊z actus ſtipula
tionis eſt noluntarius. Item dicunt hic doct.
2 ſpe.in loco pꝛeallła.ꝙ licet non ſeꝛuetur oꝛdo

iſtius litteꝛe nt quia cautio pꝛeſtatur publics ꝑ

ſonis ⁊ non oꝛdinario:non tamen peꝛ hoc uici
atur:nam ⁊ publica perſona poteſt alteri ſtipła
ri ut dixi in.c. dudum de conuer coniu. que ãt
dicãtur bic publice æ honeſte perſone. Jo. an.
nidetur exponeꝛe litieꝛaʒ in tabellionibus ſacẽ
dotibus ⁊ honeſtis nicinis qð mihi non placet
in eo ꝙ d cit ð ſacerdotibꝰz uicinis quia ſacer
dos non poteſt ſtipulari alteri niſi i ſpecrantibꝰ
ad officium ſuum:pꝛo hoc tex.in.c. qꝙᷓ; ð uſu.
.li. vj. ?2 q nõ Galk. i.l. . ff. ð iuſti. æ iu. Mici
ni autem non poſſunt alteꝛi ſtpnlau: ut in H al
teri inſti.de inuti.ſtipnu.⁊ ĩ dicio.c q;qᷓ: ⁊ ideo
plus placet dictum ſpe in dicto..ſi quis:qͥ in
elligit tex. in tabellionibus qui ſunt publice ꝑ
lone nel in habente dignitatem cum iuriſditoe
2 nõ hoc ultimũ ꝙ quilibet pꝛelatus habens iu
riſditionem poteſt alteꝛi etiam nõ ſubdito ſtipu
lari quaſi ſit publica perſona: an auteʒ ꝛcquiꝛã
tur pinres publice perſone dic ꝙ nõ:ſufficu.n.
unus notarius cum teſtibus:ut in dicto.c. qᷓ;qᷓ;
2 ad iſtum tex.dic ꝙ habuit ꝛeſpectũ ad pluꝛali
tatem cauſarum. ſimile in.c.nt priuilegia ð pri
uile.qð tenet ſpe.in loco prealł.
2 cet Pꝛba per ꝛeſcꝛiptuʒ quo
*mandat oꝛdinaꝛio ni ſubdi
tos ſuos coꝛrigat nõ facit ex boc ip̃ʒ
delegatum:ideo ab co poterit appellari ad pro
ximũ ſuperioꝛem ſicut ſi papa nulluʒ mandatũ
ſibi feciſſj primo ponit foꝛmam ꝛeſccipii quã.
ſecundo declarat ibi quia tamen. ¶ Mora pri
mo ꝙ a coꝛꝛectione ꝛegulariter non appellaf:
ratio eſt quia ille qui corrigit ñ granat. Appł
latio nero fundata eſt ſuper gꝛanamie. nt in. c.
ur debitus ð appel.ſi tamen ſuperior i corrigẽ
do excederet moduʒ tunc bene appellari poreſt
nr hic in fi.⁊ in.c.de prioꝛe.ʒ.ð appel ⁊.c.tpꝛe
henſibilis.e.ii.unde hodie non nideo aliquam
differentiam inter alias cauſas ⁊? canſaʒ correc
tionis quia hodie appellari non poteſt niſi qͥs
granetur: ut in dicto.c.ut debitus:⁊ ideʒ ĩ can
ſa coꝛꝛection s. Sed cꝛedo ꝙ ſecunduʒ inꝛa an
tiq̃ ꝓcedebat hec ſpãluas in coꝛꝛeciõe:nã de iu

re antiquo nõ eꝛat neceſſe exprimẽ cãm ĩ appel
latiõe ſʒ indiffeꝛenteꝛ admitte bat᷑ appellatio niſi
fuiſſet maniteſte friuola: vñ omnis appellatio ðᷣ
noluebat oli cãm ad ſuꝑiorẽ: ut nõ.ij. q. vj. ad
