So dicunt doctores hic.ꝙ. c.nihil.ð elec.nõ
ꝓfuit in iſto caſu qꝛ in illis ꝑtibus erant tunc
legati a quibus poterat iſte petere ↄfirmatõeʒ
Et nõ bene iſtud dictum qꝛ notabilit᷑ limitat il
lud.c.nihil ⁊ ex iſtis duobus caplis potes col
ligere ꝙ ubi aliquid ↄceditur ꝓpter necitatem
durat ↄceſſio quatenus uigʒ necitas ⁊ nõ alit
facit.xvi.q.i.generaliter. tẽ dicereʒ ultra
docto. ꝙ bic ex alio capite nõ hebat locum.c.
nihil. nã ſolum diſtantia loci ſupplet defectum
ↄfirmatõis: ſed in caſu nr̃o erant duo defect⸗
ſ. defectus cõfirmatõis ⁊ uiculum quo iſte ab
bas erat ligatus abbatie ſue:unde nõ poterat
deſerẽ ſuã abbatiã pretextu.c.nihil:qꝛ ubi ĩſũt
duo ipedimẽta uno ſublato remanʒ ⁊ reliquũ.
ut ĩ.c. ex ſuaꝝ de aucto.æ uſu palij.⁊ ĩ.l.ſi do
mus. ff. de ſeruitu. ꝛu pdictoꝝ. Micholaus

Bm dlilectus.

De conſuetudine poteſt iduci ꝙ una
eccleſia de gremio alterius teneatur ſibi prela
tum eligere æ conſuetudo eſt optima legum in
terpres ita communiter ſũmatur. Sed poſſet
ſummari notabilius: ut parebit ex infra dicen
dis:⁊ ſunt due partes principales. In primo
narrat duplicem queſtionem electionis cum ꝑ
tium allegationibus. Secunda ibi quia vero
unam diffinitet alteram diffiniendã commitiit
Mãõ. primo ꝙ monachus electus in platu
põt electionem de ſe factam proſequi etiam iĩ iu
dicio ↄtendẽdo: ↄcoꝛdat.c.cũ dilecta. .ð ẽp.
¶ Aauertendum tamen puto ꝙ aut eligitur

u dicmn liien

ſarlärs nens ür olſt
enronienlinon is ſue olch

. ni Enie d ),
gti on id l ni
ananigte ni altonn 01
ifinnsti 1 nnum pona
mihinmni tofiſmmoen wnus
r mtt unſſfio ai C.
vrtminii unii⸗ Albiin bonũ
fsbtinlneattſe aan
minimtbtüits fmid ölniͦi
ſtecterkillimnenr i cho: ur vi.
ftaͤtiitt i af in.c.i. ſ pot
ioſtfilinrſn en Cr adene g
olettisßuceſln ienanonis hyius
ifiſeenn micd aamnito ani
Athndnolmtanone ecceſe no
Iireͤhuſt isſinpereteti ad
inilennulncei dlennte do.
un ſt diemmto buin,
nis ommq ſine fieri n
finrud clec ame füdti
“ ii 5Darroniani fonte gincr
ulti u⸗ ſunr 3 ſuͤͦn
—
i iürc Pan irnformiſn
re inbiſeter mul

lnmu⸗ N alicijtme ni

gtöen 1
„ 7
4 decio pan
efnnatdl ee hhal lii
Ei 4 Crdſclſen
in Vo cernir dinin l.
. 4 .
utn Mirmntio caſt
tne i ſadei Kegtio.en . ie
enl ni rſn naßtniog Ps fmi 3
cliſera drer ſ ce
erſtigesn

oltle.
n Ri,t

ſer:o
plure

per
wnndi
d..cq
ſagea!
odẽ
pröci
.t d
bex!
a or
domt
igen

†
deae

möm
cnee
ma⸗
o q

Fi
.

and
N
ſen
r⸗
te
ſin
ta

wemndine
di
4 c dieit ;
oc Peni duinsſe ugin,
u. Eetbocili teennien
; mänsthnishninnti
de ni m znecn nakan
eſa ppedle D ſt e no
dinis ni, dnin hunnti
er ticſgei liren
8 t lerielenhn Lin amie an
. 1.prino ſri , nen d
ne ritg n Memmie
zat glic md ge⸗ 1 hensiſtn
1.p. A, 6 Don pregor d i
X Getez Slfumre lcdtzen
nic cri lgin n int
rus lt c nicfiſind,
ns lce hon or h ii
nß; ☛ Ei ſboetenn
N de Jn Mſngine ſi i
ſlni n nc el aieiſit
ecſe t n eocinſer gon
da u ſdagnnſcet atin nö 4
55 out 3 Mer
dr Mlans triſenr ſine een,
.
8 Raningtem ziſtacnie
Ebe naſhetdregtein z. „ 9
X itcin neſn Cidol 0
dor nd loſce; rior,
. cist hiden en, rlnce en
106 nchiin cigliden i
4 lenginm z DDen N.
Düulgnüdent dn⸗
dirm fundig gand c Aclnci
d j di in Cunnſeeſbnst on beth
„. nti gl advenen boeigungi igi
cer . ngſri,
4 ter.. iſte pbas r aihns Unnanon
7 nuslſtns nuliz Ronmn anutijm
Porut ahniffareno hin pnsg oyfimni.
ue õü
5 pfuit in iſo can gin ls orbus ennn im.
n lgmia quibus polerntiſe parne ofimaroe;
Crni bene iſtwd dicun qa: nonplitlininti
Ni d.c nidil ? er ſtis Ovobus capis dores tol
mi lgere g vdi dirid occdimn er ümen
ai Aoru 9coid aoanenus dig, ens nd
Net dà generiiter, dcecſenguin
i doao cdic er dio cnte ſöbibn bount.
c nbil ni ſolum dſtamialoe ipe⸗ kim
gec ofirnatoisſed in caſt nmemm cuo getect
cterus cofnmos tliaun no ſtest
le bagerat lalus adbalf⸗ lrmtend ddir
- acre ſoi adbeni prgemm cnbiln i
S migelnmmuſitdno end it
mi Nicetſizt nmner bn Piitil
za msſileſcninen cor Ncos
pwil ſecus.
do Bn d bin
eporcticifi/
nN De coſunie an irde
454. crcleſn de genid lnd lnani
oe 16
1nt maigere rconſten ſnan düſ
h wn pres ita communſten Gir aif
17. . plins urpncſin
obis! ſumman notu icls
„16 aue panespn
zgb⸗ ſunt cſonmetiin
pdr Arrn upiten nl bi
; ſonbos⸗ G Gioms
ſtiit num leont mn A i
40 vnun aifnuan onuch ens
vin ſßͦnn ,e nam oee
e gacrmbn Gant al
nuᷓ Aro enlic non ai⸗ DM
un ln

¶ Be aluem.

ab extraneo collegio ? nõ põt ↄſentire electio
ni de ſe facte ſine licẽtia ſui ſuꝑioris ut in.c.ſi
zaligioſuſ de elec. li. vi. Aut eligit᷑ a collegio ꝓ
prio ⁊ tẽ eo ipſo ꝙ eligit᷑ uidet᷑ ſibi data pote
ſias acceptãdi vn ĩ acceptatõe nulliꝰↄſẽſus exi
gitur ut hic. NHã illũ eligẽdo uidẽt ſibi dare li
centiã acceptãdi. æ facit qð nõ. in regula qͥ ta
cet de re.iu.li.vi.ĩ mercu.⁊facit iſtud ꝙ ĩ caſu
ĩ q ĩ actu filii reqrit᷑ ↄſẽſus patris ꝙ pr̃ cõtra
hẽdo cũ ſilio vr ſibi Ann ad q nõ.
in.l. cũ pat.ff. de le.ij Mõ. fo ꝙ priuilegiuʒ
pot cõcurrere cõ iure cõi. In. ↄtrariũ t facit

qð nõ. glo.in. c. otra moꝛc᷑.c. di. ̊ uið ꝙ legit
2 notat᷑ ĩ. c. i. . ð ſpris. C o za ius eligẽ

di platũ ſpectat dũtaxat ad collegiũ illius cccle
ſie ⁊ ẽ g ius cõe ꝙ aliqui forenſes hẽant po
teſtatẽ cũ eis eligẽdi qð aꝑte ꝓbat iſta la.Et
faẽ õ opi. Jo. an.in. c.cũ ecclia de cã poſ.? ꝓ
prie. æ ibi dico. ¶ õ. quarto ⁊ tene mẽti ꝙ
patronus ecclie t tpᷣe fũdatõiſ nõ põt diſponẽ
gͤ iuribꝰ ipſiꝰeccleſie ĩ piudiciũ ipᷣiꝰ epi.vñ nõ
põt trãſferre ĩ aliuʒ platũ ius ↄfirmandi:ſed h̊
ſtatuere ꝑtinet ad epᷣm ⁊ ad petitionẽ patroni.
Ag b bo. tex. cum glo. x. q.i.i.c.ij.? tene mẽ
ti:qꝛ ſepe patroni excedẽtes metas ſue poteſta
ris oↄtrarium ſtatuũt. Et nide Inno. J. e. ne p
lati nices ſuaſ ĩ.c.qm.ij.ubi dicit ꝙ nõ põt qͥs
ĩ traditõe cuiuſcũqʒ rei apponẽ ↄditionem ſpã
lem. nã nõ põt patronus cũ ſit priuata ꝑſona
imutare ordinẽ canonũ ? ordinatiõem totius
ecclie:ut ĩ.c.tua.⁊.c.requiſiſti ð teſta. 75.
qnto ⁊ tene ẽt mẽti quia neſcio alibi ira bonũ
tex. qꝙ epᷣs põt in fundatõe eccleſie ad petiõem
patroni trãſferre in aliũ ius ↄfirmãdi pᷣlatũ il
lius eccleſie:lʒ illud ius ↄpetat ipᷣi epo:ut.xvi.
q.vij.oẽs baſilice.⁊.xviij.q.ij.in.c.i.⁊ ſic põt
eps in h̊ piudicare ſuo epatui.Et aduerte ꝙ;
ꝓ cauſa huius pᷣiudicij ſeu alienationis huius
iuris ſuffiẽ ſola petitio patrõi qðᷣ admito anqᷓ;
eccleſia ſit fundata:ſʒ pꝰfundationẽ eccleſie nõ
puto ꝙ ſine cã hoc poſſit epᷣs ſtamuere:etiã ad
petitionẽ pꝛoni:licet aliud nideat᷑ h̊ ſentire do.
an. nã negari nõ põt qn ſit iſta alienatio huiuſ
iuris iã ↄpetentis epatui q̃ ſine cã fieri nõ dʒ
facit qð nõ.in.c.ↄſtitutuſ ð elec.ſʒ ante fũdati
onẽ eccleſie nullũ ius ↄfirmãdi eſt acqſituʒ epᷣo
merito põt ad petitõeʒ patroni qui forte aliter
nõ uellet eccleſiã fũdare h ſtatuere Itẽ nõ. ali
ud notabile dictũ q; idẽ vᷣbũ ꝛlatũ ad diuerſos
diuerſimoð põt ⁊ dʒ interpᷣtari ſi uniſormit᷑ ſu
mẽdo pᷣiudicaret᷑ iuri cõi ⁊ ẽ in h iſte tex.mul
tum ſingularis ad ĩterptatõem ſtatutoꝝ.nã ſta
tutũ epi h̊ diſponebat:ut electio pᷣlati pender̃t
penes fratres einſdẽ loci z caplin carofenſe:⁊
q́tenus nerbũ electio ↄcernit fratres eiuſdẽ lo
ci ſtat ꝓprie qᷓtenas vo ↄcernit caplm carofẽ
ſe ſtat ꝓ ↄfirmatione.nã ↄfirmatio largiſſime
ſũpto uocabulo põt dici electio.ẽ.n. ps ⁊ finis
electionis ⁊ fit iſta interptatio:qꝛ ſi vbũ electõ
quo ad utrũqʒ caſũ ſtaret ꝓprie ⁊ ſtꝛicte pᷣiudi

caretur iuri cõi:qꝛ de iur̃᷑ cõi electio ꝑtinet dũ
taxat ad collegiũ illius eccleſie. Et ex hoc tex.
nõ.vbuʒ nũqꝙᷓ; obliuioni tradẽdũ ꝙ vba ſtatu
ti debent intelligi largiſſime k ſtrictiſſime ſi ita
iĩterpᷣtando euitat᷑ correctio iuris cõis. Unde
ſtatutũ h largiſſime iĩterptatur:qꝛ uerbũ electõ
ſumit᷑ ꝓ ↄfirmatõe ⁊ ſic qð dici ſolʒ ꝙ ſtatutuʒ
dʒz ſtrictiſſime iterpᷣtari:ĩtellige quãdo ꝑ illam
ſtrictiſſimã iterpᷣtationem minus recedit᷑ a iuꝛe
cõi:unde quo ad iſtũ effectũ põt ĩterpᷣtari eriã
largiſſime ut h̊ ? quotidie ad h̊ allegatur iſte
tex. Dre nõ. ꝙ ↄſuetudo ẽ leguʒ iterptatrix
optima ⁊ ꝙ.l.exiſtente dubia debemus recurt
re ad ↄſuetudinẽ loci:⁊ ſi de ea apꝑet nõ ẽ re
cedẽdũ ab illo intellectu quẽ ↄſuetudo tribuit
Et ſi ex poſtfacto apꝑeat ꝙ ille itellectus ĩ ſe nõ
ſit bonus:nã dʒ illud ſalti ualẽ rõe ↄſuetudis ⁊
tene mẽti h̊ dẽʒ facit qð le.⁊ nõ.i.l.mime ⁊ ĩ.l.
ſi de ĩterptatiõe. ff. de legi. ¶ Et nõ. ex hoc ct
tex. uirtutes ↄſuetudinis.habet.n.ui ĩterpᷣtati
uã. Itẽ. bʒ uim abrogatiuã ſeu derogatiuã. nã
derogat legi ubi ẽ õ legem ut in. c.fi.J.e. Hʒ
⁊3 uim imitatiuã:qꝛ imitatur legem ubi ðᷣfiẽ
lex:ut.i.di.oſuetudo ⁊ uide bo.gl.ĩſti.ð iu.na
in. F. ex nõ ſcripto. Itẽ nõ. ꝙ ubi libellꝰ ↄtiet
plures articulos ſeꝑatos ſi prius ↄſtat ð uno
qᷓᷓ de alio põt inðᷣx pus ꝓnũciaꝛe ſuꝑ illo ⁊ ſu
per alio ꝓcedere:ita facit h̊ Dapa. nã bic diſ
putabat᷑ ſuꝑ electione iã facta ⁊ ſuꝑ iure ĩeligẽ
di.⁊ qꝛ prius ↄſtitit de ĩualiditate electõis pᷣuſ
ſuꝑ ea ꝓnũciauit ⁊ ſuꝑ alio articulo cõi ſit cãʒ
decidẽdã. An ãt regulariteꝛ iudx poſſit ꝑ ꝑteſ
ꝓnũciare plene nõ.i.c.cum ex officij ð pᷣſcrip
ti. ⁊ dic ut ibi ſeu ĩ.c.cum ĩter ð re.iudi.qꝛ nõ
bene recordor. ¶ In gl. i. ibi hẽbat mãdatuʒ
a capitulo gl.h̊ ſoluit tacitã oppoſuionẽ.nã nõ
poterat iſte guil.licet eſſet electus ageꝛe de iur
eligendi cũ illud ↄpetebat mõaſterio. ¶ Et ex
H⁊ ex gl.nõ.ꝙ moachusmõ põt agere ꝓ iure
mõaſterij ſine mãdato lʒ ſit ↄicta ꝑſona ↄiun
ctiõe ciuili:ad idẽ.c:corã de offi.dele.ubi cão
nicus nõ agit ꝓ eccleſia ſua ſine mãdato. Sʒ ĩ
eo ꝙ gl. ſubiicit ꝙ hic uacabat ſedes nõ ſoluit
õriũ qð poſſʒ foꝛmãi ð.c.fi.ne ſed uacãte.ubi
bẽt᷑ nacãte ſede nõ pt᷑ ĩ iudicio agitãi Inn.
dat h̊ nouã ⁊ mirabilẽ ſołonẽ quẽ neſcio alibi.
diẽ. n. aliðᷣ eẽ ĩ ecclia cathedralix alið ĩ ecclia ĩ
feriori: qꝛ mortuo epᷣo capłʒ n ſuccedit ĩ admĩ
ſtratõe bonoꝝ ꝑtinẽtiũ ad epᷣm ſʒ mõtuo abba
te ↄuẽtꝰhʒ admiſtratõem oĩnʒ reꝝ ⁊ põt iſtituẽ
ſindicũ ⁊ ꝑ eũ agẽ alł.l.i.ff.ꝙ cuiuſqʒ uniuẽſi
tatis noĩe ⁊ ̊ dẽʒ ſꝑ tẽbis mti nã niłibi ꝓbat
h dria nłlꝰtñ doctõ auſuſ ẽ h dẽʒ aꝑte ? ꝓbaẽ ſʒ
ut dixi nilibi ꝓbat᷑.nã maiõ cõio ẽ ĩt᷑ epʒ ⁊ ca
płʒ ſuũ ꝙᷓ; ĩt᷑ platũ ĩfẽiõẽ ⁊ ſuũ.c ut ĩ.c.nouit ⁊
qᷓto ð hiſ qᷓ fiũt a pᷣlato fac.c.?qſiſti ð teſla. uñ
plẽiqʒ noluerũt ꝙ mortuo p-lato ĩferiõi.c.ñ ſu
cedat ĩ ipiꝰiuriſdirõe qð ſẽtit idẽ Inn i. c. cuʒ
acceſſiſſẽt.S.de ↄſti. un iĩter iſtos ego nõ puto
aliiỹ differẽtiã qtũ ad h̊ qð uidet᷑ ſẽtire idem

¶ De oſnerudine.

Inn. in. c.i.j.ne ſede.ua.ubi uide uideas etiã
ꝑ gl.ĩ.c.i.de ꝛc.ec.nõ alie.iĩ vᷣbo eccłia.li.vi.q̃
nõ.dicit ꝙ ti.ne.ſe.va.hẽt locũ ẽt ĩ ĩferioribꝰ
eccłijs:ſʒ credo ꝙ ꝓ tãto. Inn. fac. h illã diffe
rentiã qꝛ cõir bona cpᷣi ⁊ capli ſũt diuiſa ideo
mortuo epᷣo nõ hʒ caplin liberã admiſtratõem
bonoꝝ epi nec illa ĩ iudiciũ deducere põt ut in
d. c. fi. ſj iter abbatiã æ ↄuẽiũ bona ſũt cõir cõ
munia:ideo mortuo abbate capłʒ nõ ꝛcipit ad
miſtratõeʒ bonoꝝ abbatiſ ſʒ cõium tñ nõ puto
ꝙᷓ poſſit ĩ iudiciũ deducẽ cãm pᷣiudicialeʒ ipſi
abbati. Et de.h̊ uide bo.gl:ĩ cle.fi.de ꝓpen. ad
iſtũ tex.dic ꝙ h̊ agebat᷑ de iure eligẽdi qð ius
ꝑiinet ad ipᷣm collegiũ ⁊ ñ ad platũ. Itẽ ↄmo
dius agit̃ ſede ua.qꝛ alias nñ poſſʒ ðᷣuẽiri ad e
lectionẽ pᷣlati ad hᷣ qð nõ.idẽ Zun. ĩCedoceri
d̊ ptis ⁊ ĩ. d. c.i.ne ſede.va.¶ In. gl. in vbo
oſtiturũ nõ.pluꝛa ex hac.gl.Et pꝛĩio ꝙ epᷣs nõ
põt ſtaruere ius cõe ꝓ h.c.qð ſuꝑ his.j.de
ma. ⁊ obe.⁊.c.ĩſtitutõis.xxv.q.ij.uide plẽ per
Jo. an.i.c.fi.ð.offi.or ⁊ in.c.fi.ð offi.archi.
li.vi.põt.n.ſtatuẽdo adiunar̃᷑ ius cõe.ſ.appo
nẽdo penã ubi ius nõ appõit łaggrauãdo pe
nam a iure appoſuã:ut ĩ. c.ij. de ↄſti.li.vi.Et
nide.g.ĩ cle.ne romani de elec. Iẽ põt ſtatuẽ
creãdo delictũ de nouo ⁊ ſic ſtatueꝛe prer ius:
ur nõ.ĩ. c. ij. de ↄſti. li. vi. Et uide qð nõ. Jo.
an.ĩ regnla ea ꝗ.li.vi.ĩ mer.facit.c.catholica.
xi. di. ¶ Mõ.2 ex fine gl. nõbilem ⁊ ſingulaꝛcẽ
limitationẽ ad pᷣdẽa. ꝓcedũt.n.quãdo ius cõe
ẽ ꝓductumi eſſe ⁊ per illud ẽ alteri ius acquiſi
tum ſecus.ãt ubi ius nõ ẽ alteri adhuc acqui
ſitũ:ut ĩ fũdarõe eccleſle. Mã ipᷣe fundationis
põt eps ſtatuẽ nt illa eccleſia ęligat ſibi platuʒ
de aliena eccleſia nel qͥd Höõ. tm gl.ĩ eo
ꝙ diẽ ꝙ hᷣ dʒ ſtatuere cũ capło.⁊ de ↄſẽſu pr̃o
ni:⁊ ſic vr̃ ꝙ ĩ piudiciũ ecclie ĩferioris nõ poſ
ſit eps ſtatuere ſine ↄſẽſu capli nec ſine uolũta
te pponi ſi ẽ pᷣonata.·⁊ tene h̊ ultiuʒ mẽti qꝛ ne
ſcio alibi. ¶ Nõ. t᷑tio ex gl. ꝙ minus iuſtus ti
mnlus dat cãm pᷣſcribẽdi.vn ſtatutuʒ epᷣi nõ de
bebat itelligi ꝙ electio actina uel paſſiua ꝑtiet
ad capłm carofẽſe ⁊ tñ illud ſtatutũ gnãliter io
quẽs dedit cãm pᷣſcribẽdi capło carofẽſi ut hẽ
ret electionẽ paſſinã. Sed hoc formaliteꝛ op
ponit᷑ nã.c.carofẽſe ita ĩtelligẽdo ſtatutnm er
rabat ĩ iure:qꝛ ur uides papa aliter ĩterpᷣtatur
ſed error iuris ĩpedit pᷣſcriptõem ut eſt tex.ĩ.l.
nũi. ff. de nſucapio.⁊ tex.cum gl.i.c. dudum
de decimis ⁊ uide bo.gl.in.c.aplice de dona.
So.die contrarium ꝓcedere quãdo erratur ĩ
iure claro ⁊ indubitabili:ſecus ubi iuſ eſſer du
bium ⁊ multipliciter ĩtelligibile:ut hic ẽ caſus
multum notabilis.Et ex hoc põt dici unum di
ctum notabile ꝙ tunc ſententia lata ↄtra ius ẽ
nulla quando illud ius eſt clarum ? indubitabi
le ſecus ſi dubium eſt ⁊ multiplicet intelligibile
quod tene menti ad hoc facit tex. in. l.regula
ff. de iuris ⁊ fact. igno facit quod nota. Inn.
in.c.cum ſpeciali de appel.⁊ in.c.p.⁊.g.de oł

fi. delega. ¶ Altimo nõ. ex glo. ꝙ eps nõ pot
ius unius eccleſie alteri attribuere: de quo ni
de quod ple Oſtitutus de religi. domi
⁊z ibi dixi. ⸗ gl. i vbo electio ibi equiuoce
dic clarius ⁊ latius ꝙ uerbum electio hʒ tres
ſignificationes nam poteſt capi pro electione
actiue:vnde habentes eligere dicũtur habere
actiuam electionem ⁊ ita capitur.j.de elec.per
totum. tem ſecundo habet ſignificationẽ
paſſiuam vnde ſi de neceſſitate deberſleligi pre
latus de aliquo collegio tunc illud collegiuʒ di
citur habere electionem paſſiuam ⁊ ita ↄſuetu
do iterprabatur iſtud ſtatutum epiſcopi quod
uerbum electio relatum ad frarres illius loci ĩ
portaret electionem actiuam:ſed relatuʒ ad ca
rofenſe capitulum iportaꝛet electionẽ paſſiuaʒ:
⁊ ſatis fuiſſet admiſſa iſta interpretatio niſi de
rogaſſet iuri cõi. ertio mõ põt capi electõ
pro confirmatione ⁊ ita papa interpꝛetatur ſta
tutum quatenus illud uerbum refertur ad ca
ꝛofenſe capituluʒ.nã confirmatio largiſſune ẽ
pars ⁊ finis electionis ⁊ per hoc non dicas ꝙ
ſtatutum debet interpretari impꝛoprie:ut non
preiudicetur iuri communi quia iſta non fuit
impropria uerbi ſignificatio:ſed largiſſima un
de puto ꝙ nerba ſtatuti non debent impropri
ari ut iuri communi non preiudicetur ad hoc
nõ.dictum. Har. in.l.iiij.in.. pꝛetor ait.ff.ð
dam.infec.ubi dicit ꝙ ſi ſtatuto cauerur ꝙ iu
dex poſſit procedere facta citatione ad faciem
uel ad domum non debʒ alternatiua impropꝛi
ari ut ſit ordinis licet per hanc impropriatio
nem ſtatutum concordaret cum iure cõi:ſed ðᷣ
bet intelligi proprie ut ſufficiat adimplere alte
ram partem alternatiue quod ẽ bene notãdum
n gl. in nerbo a ſuſpenſis pro itellectu hu
ius glo. que ualde intricata eſt oppo. uiderur
enim ꝙ electio facta a ſuſpenſis debeat tenere
nam eligere non eſt ordinis quemadmodum
nec iudicare nec ex communicaꝛe nec beneficia
ↄferre:qꝛ iſta non ſunt ordinis:ſed potius iu
riſditõiſ ut ꝓbat᷑iĩ.c.trãſmiſſã iũcra gl.ð elec.
nã electus ↄfirmatus ⁊? nõdũ ↄſecratꝰ põt iſta
exercẽ.ſʒ ſuſpẽſio ab officio tollit ſolũ ea que
ſunt ordinis ergo dẽent ualere iſta geſta a ſuſ
penſo ab officio gl.pꝑoit ĩ hoc pᷣncipaliteꝛ duas
opiniones. rb ꝙ ſuſpenſio ab officio
non priuat poteſtate exercendi iuriſditionalia

in canonicis:tamen faterur hec opinio ꝙ taliſ
ſuſpenſio priuat a facultate eligendi. ¶ Allia

opinio principalis in qua glo.finaliter reſidet
habet oppoſitum.ſ.ꝙ ſuſpenſus ab officio nõ
põt iuriſditionalia exercere nec eligere nec bñ
ficia ↄferre. Et pꝛo hac opinione facit iſte tex.
⁊.c.cnʒ inter. R.de.elec.⁊ tex.a.ↄtrario in.c:
ſi celebrat de cle. exco mi. Et hec opinio nideĩ᷑
cõir placere doctoribus maxime. Inno. 2 Cõ
poſ. qui dicunt ꝙ ſuſpenſus ab officio 2 bene
ficio uel ab officio tãtuʒ uel ſimpliciter ĩtelligiĩ
ſuſpenſus ab oĩibus pᷣdictis quia appellatione

zmon

rrnen gd

Gee 3
gisni gen cee⸗ 1oo
4 Kn ſe ele

tnie⸗

aincnunii, mnimn.
elntzinn ſdtöen harabärt⸗ lon
iin irillnröni dleen dancl eſih
luunimo. 2obeic i nuljde
tua bort lun ronciegimi
nih üllni ͦmoad aliſ t ica.
itinne Eerdei göb igt b
Sriecieilweggnuats. (. x pbo.
txnicoum tanus dene t ian⸗
ntibrin geeſcgant 4s t uſpen
ſroiſidrarifigt o pariapa
imidigtimmntindi Pun factane erer
ilintclinmataurcigei:ſolom
Nihuithanmnt) Prbecfinu
iifairhenic cccbut de clrico
Iifiredenii mealeni imrcia⸗
utl ſet lii nnn horeſtue er
iitmiineutn Ande iccledm
mnhil ſ neglens. RR
ntin G wi vo i
Nubitenicifacllime

n ttitet — ſrd

iiin adincad ercdicato.5 dez
ii harftalbist 1 i

e
la

ntesig,,
gere e⸗
uunttuei
nen ſanhde ur

Nenrn impoyrie⸗
eitncnhtſent on
Preindiceur inri 6oinmuni qninſn non in

impropriaerbi ſonſicznorſes lrgſſtinane

. . ian rlun laen immn
4 Muninonpreindiaurad boe
No diam. ur. inliifein. ſpaoraf f
dan inſec vbi deir gſiſtumno uemr in
Cerpoſſtproedane tzan litarone ag ſcion
Ic ad donun non deby itemngtin inpropꝛi
miurſtordinis ica per banc imntoprinio
Vom katummn concordnret camime ciiſed
der melig proprie ur oihciar Mimpereate
Cum pamnend Arernannve onode dene nonidon
nem erdo a ſaſenſis pro nelanb
us go ae nalde inrican eſ oppo, icen
cnim ꝗ elecno ſacn a ſu penſs dcher ienen
numeigere non et orins Oummcmcun
neciud care ner er communicar nel hanftn
aierre:gꝛ iſtn non ſunt oraniuſi ponvsi
Nrötu dbiic niſnſſ ſictn en
ieecns ginnmnst nöli Nrmn Mi
cterce Rliſ offii⸗ vli ſoüen 4
ne Docgi doenchatan
hnul nnn ſiſhenſo ch

nena iuriſcdnonn
non priuat Porchnetlnecidl in

in cnonicis:unen euur pet n
ſo pruuata iunlut Cigenti
lonmchis 190. hninn n

38
opino glincae ſ ſisttiil

eberoppoſſtum ,, ginn,
rnltonucnun n⸗
oferre. Apio ropinio
cin oerte.

nn
in
erM
iner. Rdedt n
ee⸗ 4 ge deen n u⸗
ſiceleoru oemmtunint
1 eischo e
dicunt . dnlenen

C De ↄſuetu. A.

ſuſpenſionis in geneꝛe intelligituꝛ ̊ maioꝛi ſuſ
penſione ar.in.c.ſi quem de ſen.exco ſecus di
cunt in ſuſpenſo a pontificalibus uel i eo cui ẽ
iterdictus igreſſus eccleſie.nam iſta interdicta
nõ extedũt᷑ ultra ĩ eis expᷣſſa ſʒ.ꝑ h̊ nõ rñdetur
fialiter ad õria. Jo. an.i. fi. ſui appatꝰ diẽ ꝙ bᷣ
oꝑat᷑ mixta officij ⁊ iuriſditõis quã hʒ ſpũalis
iuriſditio ad officiũ.i.ordinẽ ⁊ nõ ̊ vꝰba.uult
dicẽ ꝙ ꝑꝑ iſtã mixtuꝛã ⁊ ↄnexitatẽ edã que ẽ
iter ordinẽ ⁊ iuriſditõʒ ſpũalẽ ſuſpẽſus ab offi
cio:ĩtelligit ẽt ſuſpẽſus a iuriſditõe. Sʒ z hãc
ſolonẽ põt iſtari. Mã collatio uł electio n ẽ iu
riſditiõis nec ẽt vr̃ ordis epᷣalis ⁊ tñ ſuſpẽſio
ab officio iduẽ ſuſpẽſionẽ ab illis. Itẽ ñ ẽ tãta
mixtura qͥn poſſit ſeꝑari ſaltim ab ordine epᷣa
li: ut in. d. c. trãſmiſſa Do. An. diẽ. ꝙ pᷣdicta
ſüt iuriſditõis ĩ electo æ ↄfirmato: ſʒ pꝰ ↄſecra
tõem dependẽt ab ordine.nã ↄfirmatio fit ĩ fi
ne ↄſecratõis.iõ ſecuta ↄſecratõe poteſtaſ ↄfir
matõis trãſfũdit᷑ ĩ poteſtatẽ ordis:⁊ ſic omnia
iſta iuriſdirõalia ðpẽdẽt ab ordine.Sʒ ceꝛte h̊
ſolutio uiðᷣtur minꝰ exqᷣſita nec ẽ gnãlis qᷣd.n.
in aliq ſuſpeſo qͥ nõ ẽ eps ¶ Itẽ mõiales hñt
electionẽ:ut ĩ.c.idẽnitatibus de elec.li.vi.⁊ tñ
nõ hñt ordinẽ:ut.c.noua q̃dã ð̊ peni.⁊ remiſ.
Itẽ abbatiſſa hʒ iuriſditõem põt ẽt hẽre colla
tõeʒ bnficioꝝ iuſta nõta ĩ.c.dilecta ð exceſſi.pᷣ
la. ? ĩ. c. dilecta ð maio.⁊ obedi ⁊ mñ nulluʒ hẽt
ordinẽ:cũ eꝛgo iſta pnt ſtare ſine ordie gꝰ ĩ mã
penali nõ dʒ fiẽi illatio ð uno ad aliũ:ut ĩ.c.ij.
ðᷣ trãſla.pᷣla.nec ꝓbat h̊ eẽ qð ad h oiingit ab
eſſe: ut ĩ.d.c.ij.⁊ ĩ.l.neqʒ natales. C. de ꝓba.
Vñ i hac mã ego aliter ⁊ clarius dicere.⁊ latiꝰ
extendẽdo mãm.ↄclude ſic ꝙ aut qs ẽ ſuſpen
ſus minori ſuſpẽſione que iĩfligit᷑ ꝑꝑ participa
tionẽ cũ excõicato ⁊ illa nõ pᷣuat fachate exer
cẽdi iuriſditõalia nec facultate eligẽdi:ſʒ ſolum
ꝑticipatõe ſacramẽtoꝝ ⁊ ꝓpter hẽ effẽm n põt
eligi ĩ platũ.de h ẽ tex.ĩ.c.ſi celebꝛat de clerico
exco.miſtrãte æ dic ut ibi.aut ẽ alicui ĩterdictꝰ
igreſſus eccleſie ⁊ tẽ ſolũ ẽ priuatꝰpoteſtate ex
ercẽdi ordinẽ ĩ ipſa eccleſia. Unde ſi celebꝛat
iterim in ipſa eccleſia effici᷑ irregularis. ut eſt
tex.i.c.is cui de ſen.exco.li.vi. Vñ ſi extra ec
cleſiã celebraret nõ ĩcurreret penã de quo tam

dic ut ibi nõ.nec priuat hᷣ ĩteꝛdictũ facultate ex

ercendi iuriſditõalia uel eligẽdi ad h̊ caꝰ ſacro
de ſen. exco.iũcto. c.ab excõicato.S. de zptis.
aut ſuſpẽdit᷑ eps a põtificalibus ⁊ tũc ſolũ cen
ſet̃ ſuſpẽſus ab illis q ðpẽdẽt ab ordie põtifica
li 2z nõ ab alijs ut uoluerũt pᷣdicti doct.hic.et
o.an.i.c.i.ð ſen.exco.li.vi.Nuare puto ꝙ
ſic ſuſpẽſus põt exercẽ iuriſditõnalia qꝛ ui dixi
iuriſditiõalia ſunt ſeꝑara ab his que ſũt ordis
põtificalis:ut in.d.c.trãſmiſſã ⁊ ĩ.c.aqua ð cõ
ſe. eccleſie uel altaris qnʒ quis ſuſpẽditur a bñ
ficio ⁊ nõ ĩtelligitur ſuſpẽſus ab officio uel a iu
riſditione. vn canonicus ſuſpẽſus a ſuiſ bñfici
is põt eligẽ:ut ꝓbat᷑ in.c.cum uintonien.iun
cto.c.cum ĩ cũctis de elec. Quãdoqʒ ſuſpẽdi

quis ab officio ⁊ bñficio ſimul ⁊ ſuſpẽdit᷑ ſim
pliciter Et tũc ſiue ſit ſuſpeſio ab hoĩe ſiũ a ca
none iferente penã: ut ĩ caſu.c.i.de.re.iudi.li.
vVi. dicerẽ ꝙ talis ſuſpẽſio priuat facultate exer
cendi iuriſditõeʒ ſpũalẽ ⁊æ ↄferẽdi bnficia ⁊ eli
gendi qð itellige durãte ſuſpẽſiõc nã qꝛ iſta ſũt
fũdata ſuꝑ ordine eccleſiaſtico laicuſ nõ poieſt
iſta exercere:ut in. c.ij.ð indi. z.xcvj.di. bene
quidẽ ⁊.lxiij.di.i..ueꝝ.Si gꝰ quis ſuſpẽdit
a fũdamẽto uidet᷑ ſuſpẽſuſ ab omni edificio qð
eſt. S.fundamẽtũ:ut.i.q.i.cũ paulus ⁊ ſic põt
ſaluari illa opi. Jo.an.dũ.diẽ de mixtura ĩter
ordinẽ ⁊ iuriſditõem eccleſiaſticã.nã conſiðᷣro
ꝙ. vV. officii ẽ ualde latũ nã quicquid bʒ eleciꝰ
ẽ officij pᷣer beneficiũ ergo ſuſpendẽdo te ab
officio nideor te ſuſpendere nedum ab ordine
ſed ab omni officio clericali.ſi ergo ſuſpenſio
fieꝛet ſimpliciter ab ordine æ tunc dicerem ꝙ
aut quis ſuſpenditur ab ordine põtificali ⁊ ſo
lũ cꝛedo illum ſuſpenſum ab illis ꝗ ſũt ordinis
epalis nõ ãt ab his que ſũt iuriſditõis ar. coꝝ
que.S. dixi quãdo quis ẽ ſuſpenſus a pontiſi
calibus.aut ſimpliciter quis eſt ſuſpẽſus ab oꝛ
dine ⁊ tunc dicerẽ ꝓpter quãdã ↄntiã ꝙ cenſe
tur facta ſuſpenſio ab omnibus que ſunt fũda
ta ſuper ordine a iuriſditõe ſpũali = omnibus
ſimilibus. Et facio iſtam conſiderationẽ ultra
alios ꝙ ſuſpenſus ab officio cenſeatur directe
ſuſpenſus a iuriſditiõe ſpũali er facultate eligẽ
di ⁊ ↄferendi per quãdã ↄſequentiam.nec ob.
ea que ſupra dixi de abbatiſſa ? monialibus.
nam ſunt religioſe perſone. VUnde religio fac
eas capaces:ſed in non religioſis poteſtas ec
cleſiaſtica eſt fundata ſuper ordine ⁊ per h hẽt
clare materia huius gl. CIn gl. in uerbo nec
iuri.in fi nõ.gl.ꝙ ubi uerba ſtatuti ſũt clara ñ
dẽmus illa ipropriare: ſed recurritur ad ius
cõe:ſed ubi uerba ſũt dubia uel habet duplicẽ
iĩtellectũ quorũ alter ẽ ꝓprius ⁊ reliquus ĩipro
prius:tũc bene debemus facere ĩiterpretatõem
⁊ capere ẽt intellectum ipropꝛium:ut minus re
cedatur a iure cõi ꝙᷓ fieri põt: ut ꝓbat᷑ nõnter
hic ⁊ in.l.ij. C. de noxa.uide ꝑ Har.i.l.oẽs
populi. ff. de. iuſti. æ iure per. Jo. an. in zgnla
ꝓ poſſeſſore ĩ mercu.⁊ uide qð dixi ĩ.c.cãʒ. S.
8 fptis ¶ In. gl. fi. fi. aduerte nã lʒ iſte tex.
faciat mẽtionẽ ð ↄſuetudie.iſta tn nõ uidetur
ꝓprie conſuetudo.nã peꝛ cõſuetudinem acqui
ritur ius uniuerſaliter:qꝛ conſuetudo ẽ quod
dã ius ut dixi ſuꝑ ꝝica:ſʒ ꝑ iſtã conſuetudineʒ
de qua in tex.detrahebatuꝛ iuri unius collegii
⁊ commodũ applicabatur alteri collegio:ergo
non eſt conſuetudo:ſʒ potius preſcriptio naʒ
iſta eſt ſubſtantialis differentia inter conſuetu
dinem ⁊ preſcriptionem:ut nõ.in.c.ultimo.j.
eo. Et ideo dicit. Jo.an.i.d.c.fi.ſuper ultima
glo.ꝙ improprie ponitur hoc capitulũ in iſto
titulo.quia iſta ẽ potius pᷣſcriptio ꝙ; ↄſuctudo
qð ẽt ſenſit. gl. iiij. Dic tamen ꝙ reſpectu pro
noꝝ ł aliorum quoꝝ iuri nõ otrahebaĩ poteꝛãt

¶ De oſuemmdine.

eẽ gſuetudo ſ reſpẽu iſtoꝝ mõaſterioꝝ erat pᷣ
ſcriptio ita notat ĩ ſibi Jo. an. i. c. iij. . e. li. Vi.
æ ualẽt iſta ad ſciendũ nũqͥd ĩ iſta ↄſuetudie re
quirat᷑ titulꝰ.nã ĩ ↄſuetudine ĩducẽda ñ reqᷣrit
titutulꝰʒ cõeʒ opĩonẽ:ſʒ ſuffiẽ ſolꝰuſus ſʒ ſit õ
ius ut. j. e. c. fi. ibi ꝑ doc.ſʒ ĩ pᷣſcriptõe õ ius
reqᷣrit᷑ titulꝰ putatiuꝰ:ut ĩ.c.i.ð pᷣſcrip.li.vi.ſic
itellige gl. nõ. i. d. c.iij. dũ ĩ ↄſuetudie reqᷣrit ti
tulũ nã ĩtelligit᷑ i ↄſuetudie ĩ pprie ſũpta ut ibi
nõ. Jo. an. ? iõ ĩ iſto tex.ĩ iſta pᷣſcriptõe reqre
bar titulus ? bona fides ⁊ titulus fuit ſtatutuʒ
epi ꝙ iſti credebant ita itelligendũ ꝓut hẽbat
cõis uſus ⁊ iſta ſufficiãt.

¶ BZm cõſuetudinis.

Caplin ſine epo ↄſuetudies nouaſ fa
cere ſeu ſtatuta uł ãtiq̃ imutare nõ põt ⁊ ẽ tex.
nõbilis ⁊ multũ allegabił.prio ponit rõem ibi
bitõis:ſᷣo ĩhibitõeʒ ibi auctoritai 6. prio

ꝙ auctoritas ↄſuetudis nõ ẽ leuis imo magna

ad h̊ capłʒ ĩ bis. æ. c. ↄſuetudis.xi. di. ¶ NHõ.
ſo ꝙ capły ſine epo nõ põt facẽ ſtatutũ ĩ eccle
ſia nec imutare ãtiqua ſtatuta uel ↄſuetudines
Et ex h̊ ⁊ ex tex.nõ.qꝙ ĩ eccha pñt eſſe ſtatuta
2 ↄſuetudies ãtiq̃ ⁊ ſic nõ ſolũ iure cãonico ꝛc
git ecchia ſz ẽt ſtatutis ꝑticularibus locoꝝ ⁊ cõ
ſuetudinibꝰ ãtiqs ↄcoꝛdat.c.catholica.xi.di.
2 tꝛãſgreſſor ↄſuetudis dʒ pũiri ſiẽ traſgreſſõ
legis ut ĩ. d.c.ĩ his ꝙ ĩtellige de cõſuetudie rõ
nabili nã irrõnabilis ẽ extirpãda ut.S. e.c. cũ
uenerabiliſ =. c. qᷓto ⁊. viij. di.mala ↄſuetudo.
Sʒ ꝓ intellectu hꝰ.c. quero. Nũquid idiſtĩcte
caplim teneat᷑ hr̃e ↄſẽſum epᷣi ĩ ſtatutis ededis
So. diẽ. S Inno.ꝙ ↄſẽſus epi reqᷣrit᷑ ſi capłj
nult ſtatuẽ in ꝑſona epi uł circa iura ipiꝰ uł ciꝛ
ca cõem ſtatũ eccłie uel in negocijs magnis et
arduis:q̃i ſecuſ ſi capłin uult ſtatuere ſuꝑ rebꝰ
exiguis ꝑtinẽtibus ad caplm puta qualr capłʒ
dẽat ↄgregari uł quałr diſtribuãtur quotidia
ne diſtributõeſ uel mẽſa groſſa diuidi dʒ uł qͥd
ſile ðᷣ ꝗꝰ uide bo.gl.ĩ.c.ii.in vᷣbo ſign. li.vi.et
tene illam menti. Idẽ vr̃ dicẽdũ in eccleſiis ĩfe
rioribus ſubiectis epo ut ĩ magnis ⁊ arduiſ ñ
poſſint fieri ſtatuta ſine ↄſenſu epᷣi h nõbiliter
uoluit. Inn. i. c. reqſiſti de teſta. ⁊ ĩ. c. cuʒ acceſ
ſiſſẽt. S.ð cõſti.⁊ ĩ.c.cũ oẽs.e.ti.Et rõ ẽ quia
eps ẽ gnãlis ſponſus oĩum eccleſiaꝛum ſue di
oceß.vñ tota dioc.dr̃ ſua parochia:ut in.c.ad
apoſtolice de dona.hinc ẽ ꝙ agit ꝓ eccleſia ſi
bi ſubiecta: ut ĩ.c.fi.? qð ibi nõ.de ſuceeſſ.ab
iteſtato.⁊ canõ dicẽ. ꝙ regẽda ẽ eccłia ꝓuiſiõe
epi.x.q.i.regẽda:iõ nõ dẽnt clerici inferiores
ſuꝑ arduis ? magis negocijs facere ſtaruta ſi
ne ↄſenſu epi ał.cũ ↄſenſu pñt facere. An epi
cũ ↄſenſu capłi poſſint facẽ ĩdifferẽter ſtatuta
gl. xviij.di.ĩ ſũma diẽ ꝙ ſuꝑ maiõibꝰnegocijs
nõ põt epᷣs facere ſtatutum ẽt cũ oſẽſu capli ⁊
illã gl. hic ſequi᷑ do. An.ð bu S certe nõ
itelligit ira generaliter põt.n. intelligi primo 8
maioribus negocijs reſeruatis pape. nam

ſicut de his nõ poteſt epiſcopꝰ cognoſceꝛe ut ĩ
c.maiores de baptiſ.nec foꝛtius ſuꝑ ea ſtarnẽ
⁊ ſic ĩtellige illaʒ glo nł intellige ſecundo quan
do ſtatuta concernunt aliorum preindiciuʒ. nã
runc illi ſũt uocandi ut notabiliter diẽ. Inno.
i. c.ij. de loca. ⁊ ĩ.c.fi.de offi le.⁊ iſto modo ĩ
tellexit Oredericus conſilio.xvij. ſed primus
intellectus plus mihi placet. Cõclude ergo ꝙ
in reſeruatis pape nõ põt eps facere ſtatutum
nec ẽt regulaꝛiter ʒ ius commune:ut dixi.S.c.
ꝓximo:ſed ppter ius uel ad uuãdo ipſum iuſ pt
ſtatuere. Dicit ramen Gof. ꝙ reqritur ↄſeſuſ
capituli.Sed Archi.poſt. Moſtien. dicit ſuffi
cere ꝙ requirat᷑ ↄſuium ideſt ſi capłin ſine cã
rationabili nõ uult conſẽtire nalent ſtatuta B
poſuit archi in.c.i.de conſti.li.vi.⁊.xviij.di.i
ſũma ⁊ uide quod ipᷣe nõ.i.c.epiſcopꝰ.xxiiij.
di.qnqʒ tamen requiritur conſenſus ut ſi uult
ſtatueꝛe in ſpectãtibus ad epiſcopum ⁊ capłm
⁊ ſic poſſet intelligi contraria opinio ⁊ hoc mi
hi plus placet nam quẽadmodum in corꝛigen
dis exceſſibus ſubiectorum ⁊ in iuriſditione
exercenda non tenetur habere epiſcopus con
ſenſum capituli:ſed ſufficit conſiliũ ut in.c.iij.
j. e.li.vi.⁊ in.c.nouit.⁊.c.quanto de his que
fiunt a prelato ita in ↄdendis ſtatutis regulari
teꝛ non ꝛequiꝛit᷑ conſenſus capituli ſed foꝛte ſu
per arduis deberet iteruenire conſenſus facit
quod nõ. Inn 53 de r̃ ptis edoceꝛ ¶ Adnerte
tamen ad unam ſingularem opinionem quam
poſuit do. Detrus de ancha.in ꝛepenitione
.c.i.de conſti. dicit enim ſe credere ꝙ ſi epiſco
pus preſcribit contra capitulum quod in exer
cenda iuriſditione non teneatuꝛ ꝛcequiꝛere ipſi
us conſilium qð in ſtatutis condendis non eſt
neceſſe habere conſilium capituli quia ſtatuta
dependent a iuꝛiſditione. Unde pꝛeſcriptio
contra unum extenditur ad ꝛeliquum: ut in re
gula acceſſorium de re.iut᷑.li.vi.qð ẽ ꝓbabile
dictum ⁊ ſẽper memorie tenẽdum Ego m̃ de
ſtricto iuꝛe nõ teneo iſtud dictũ:qꝛ editio ſtatu
ti eſt quid ſeperatum et magis arduum ab exeꝛ
citio nude iuꝛiſditionis. naʒ ſtatuta ſunt certa
⁊ ꝑperua:ut ĩ.c.fi de offi.dele.iuriſditio ueꝛo
ſeu exercitium uariarur ex tempore. unð nota
biliteꝛ dicit. Har.in. dicta.l.omnes populi.ff.
de iuſti et iure quod poteſtas habens arbitri
um imponendi penaʒ non poteſt a pꝛincipio ꝑ
ſua ſtatuta declaraꝛe penas quia cum iſta reci
piant narietatem ex tempore et cõdictione per
ſonarum non debet fieri declaratio ante tem
pus arg. in.l.cum pater.F. a. filia.ff. de.le.ii.
quod eſt bene notandum .hinc.nota.conſulit
Fre. dicto ↄſilio.xvij.ꝙ eps non põt ſtatuẽ ĩ
his in quibus hẽret ptãtem diſpenſandi quia
diſpenſatio uariatur 'm neceſſitatem temporũ
2 progationem ꝑſonarũ ſtatutũ. uero ẽ firmũ
2 certum ⁊ nõ. hoc. Itẽ quero qñ debʒ queꝛi
oſenſus uel conſilium alterius vide qð dico ĩ
c. ex ꝑte. S. de conſti. ⁊ ĩ.c.cũ uos de bis qᷓ fiũt

— =–

=

a gſclni lgitohe⸗
.
ccii ſur leuini⸗ ncic
um iſi n uug o ih
ſautniaiccii gode .
iton rnmmririt notit e in
mipunin zin iniecil pot i
ihi lyain in hnir piinerob
W
gt
ntürtke
lcing emre 1

uni 5einl iuntde
ciunſi. iodö giſeele
taune
Arimmann
MNANNn ſcnocsviriins)
Sandlni unn omi
asinnno elhnmſ il
Hilrwaltuin aats i
ſetnii dunn Geuſj. G5bt⸗
4 1/
Itmminunni anr icinui
ittnn mnti ir lndies
titllb ictene vehetcan ſperat
Iiniutnin mibchosin .
prii ilengnd nordo vkſtamnz
ſilyctiſtentinm nla ſtatun k-
munyimmn E, o ger inderſe
gnun lu fhafi ftt ne.
nenlblin obſeningin
iin l ſſeſcens ain
un i ncin dhiͤf
liri ric eneradilez de cle
iyllulaſfſo.nn .
Rtagr 1 . n go. j.
W qnonidieali er
ſin⸗ lugt anuntciz ſi
õ
clſt i i⸗ 8

—⸗

ſeit uum capituleſed ioft Contilü ncii
1·e. l. . einc. nontt n rdir
funta prelxo uin Mendisſtumisregin
ter non vguini conſenis cpinl lclſorͤ
per anſus dpena iemen e conienis
og no. Mn efyns elocriMinene
umen ad nam ſngnlamn opinionem gyanm
polat do. Penus de anchn. in cpentone
Cl de conſt. dcteninſe elere gſ pſto
Pus preſcrbbit connra capimlonm qvod in ejer
Conda iuniduione non tncarm wagarrepſi
UsConſliun e5 in tamis ondencisnone
necchedidene onſllomn cnirnni gpia ſammn
Qepenhen 1 imiſdinone. Unce prſcnpi⸗
conma vnum cmendinr rignununte
gnlu aeſorinne r inn l cdetpble
damm t ſorr mmoſie nimn E⸗ ide
mnao ine no teneo tni Conigteclio ſtnn

ickquid Gemmmangonundhen
ci⸗ gude iuſdinonis. na ſunn ſunt cer
deofſ dee iorninno ven

rhore. vund ſn

ccars gemsniac
ſo ſtawta n oracädin⸗
lunnr ſeri Ceclarenoon
ter ſlu flti

¶ De lue.

a pla.ſine ↄſẽſa capitli 2 nfe⸗ p do. An. 8 bnu.
C. 6 ualet ↄſuetudo
*£ Parte. quaʒ qͥs iducit᷑ ad
peccãdũ ul bona ꝓpria diſſipädum.
ria ꝑs recitat duas ↄſuetudies irronabiles
q̃s ꝛ reprobat ibi tenor. ¶ Hõ.pꝰ ſignificata
hoꝝ vboꝝ pꝛo ſue nolũtatis libito c᷑. nõ.n.im
portãt arbitriuʒ boni uiri:ſʒ iducũt uolũtatẽ li
berã freno rõis nõ ſubmiſſa:qð nõ. ꝓpt᷑ ſtam
ta ⁊ nõ ð vbo libito.nã ĩpoꝛtat liberã nolunta
iẽ ⁊ idẽ tʒ bar.ĩ exuagan.ad reprimẽdã. Er fa
cit iſte tex. ſic intellectꝰ ꝓ ſtatutis nniuerſitatis
ſcholariũ huiꝰ ſtudij ſeneñ.dicũt eniĩ ĩter cerera
ꝙ rector ꝓ licẽtia hñda ĩ examie ſuo non renet
aliqd ſoluer̃ niſi ꝓut ꝓceſſerit ex ſua libera uo
lũtate.⁊? ita als ĩ facto rñdi.¶ ¶ Mõ.ꝛ ꝙ ſtatu
tũ ĩduces ꝓnitatẽ ad peccãdũ nõ naler.nã quẽ
admodũ nõ ualʒ ↄſuetudo:ut hic.ita ⁊ foꝛtins
ſtatutũ.nimiꝝ:qꝛ lex dʒ eſſe rõabił ſãcta ⁊ hõe
ſta.iiij. di.eꝛit aũt lex irio no aue ſe poſſe
defedere S antiquã ↄſuetudinẽ allegãdo ipius
irrõabilitatẽ.naʒ papa hic nõ reuocauit iſtas 9
ſuetudines ð nono:ſʒ declaranit iſtos nõ tenẽi
ad obſeruãtiã iſtaꝝx ↄſuetudinũ. Ille.n. qui de
clarat nibil de nouo adit: ut in.l.heredes palaʒ
.ff. de teſta. æ nõ.i.c.cũ tu de nſur̃. Sʒ ð h̊2⁊ 3
tex. opponit.nã iſti erãt laici.gꝰ nõ ad papã ſʒ
ad Inpatorẽ recurenduʒ erat: ut ĩ. c. cõm qui
fi. ſint leg. ?.xcvj.di.ĩ.c.duo ſũt. So.dicẽ Jo.
an.ꝙ rõe peccati qðᷣ nutriebãt iſte ↄſuetudies
papa fuit additꝰ.nã deceꝛnẽ ꝛõe peccati ſpectat
ad papã ⁊? nõ ad Imꝑarorẽ: ut i.c. nouit de in
di. ⁊ in aut᷑.nt clerici apð ꝓprios epos in.F.ſi
vo ⁊ nõ. bñ h dẽm ꝙ ubi ↄſuetudo ul ſtatutuʒ
nutrit peccatũ uł pᷣſtat ꝓnitatẽ peccãdi põt adi
ri index eccliaſticꝰ:ut ðclararet talia ſtatura 29
ſuetudines nõ tenere. Ego puto ꝙct iudex ſe
cularis põt ſuꝑ h̊ adiri.nã ad ipᷣm ẽt ꝑrinet ob
niaꝛe peccato:ut ĩ.l.ſenatꝰ.ff. ð offi.pᷣſi.⁊.in.c.
rex dʒ.xxiij.q.v. Vñ ↄpellit᷑ ad obſeruãtiaʒ iu
ramenti:ut ĩ.c.lʒ ð iur̃iur.li.vj.⁊ ſic locus erit
iter iſtos puẽtiõi.ſateoꝛ tũ ꝙ in caſu dubio pᷣfe
rẽdus ẽ eccliaſticus ar.ĩ.c.uenerabileʒ de elec.
faẽ ꝙ nõ bar.i. ticia. f ſo ma.¶. Jn Slbif.
ibi largus mediuʒ tʒ nõ gl.qᷓ̃ quottidie allat ex
qua bẽs ꝙ; ꝓdigalitas ? anaricia ſũt extrẽa z
ãabo uitioſa:largitas vo tʒ mediũ:⁊ ſic ẽ uirtus
qꝛ ĩ medio ↄſiſtit uirtꝰ:ut diẽ pᷣs q mediũ at
tingere difficilimũ ẽ æ uide gl. ð̊ pe. di.iij.ĩ. G.
