cedir reſpeciu eiuſdẽ perſone.nam reſpectu di

nerſoꝛum pñt concurrere ut in caſu noſtrocl
opponitur aliter. nam qui dolo deſijt poſſidere
habetur pro poſſeſſoꝛe ⁊ poteſt conneniri rei
nendicatione ntili ut in.l.ſin antem. F.i. ff. ð rei
nendi. ⁊ in regula pro poſſeſſoꝛe ð re.iur.li.vi.
cum ergo habeat locum iſta rei uendicatio nii
lis contra doloſe alienãätem non debet compe
tere tontra eundem actio in factum que eſt ſub
ſidiaria nt predixi. So.dicit bar.in.d.l.i.q x
illam rei uendi. ntilem non eſt integre ſatiſfaciũ
aduerſe parti cni foꝛte magis expedit habere
rem ſuam qᷓ; habere eſtimationem.nam ab iſto
qui non poſſidet non poteſt conſeqsi niſi cſti
mationem. unde pꝛopter intereſſe quod poteſt
prerendeꝛe in eo ꝙ non poreſt ab iſto conſequi
rem ſuam datur actio in factum ad intereſſe ?
optime loquitur:ſed poreſt dari iudicio meo a
lia ſolutio. nam rei nendicatio utilis dat̃ cõtra
doloſe deſinentem poſſidere poſt liteʒ cõteſtatã

ita loquitur tex. in dicta.l.ſin autem. nam ꝑ cõ
teſtationem litis eſt quaſi quidam contracius
initus inter actorem ⁊ reum. unde ſi dolo ðᷣſijt
poſſidere remanet nibilominus obligatus ur te
neatur rndeꝛe ac ſi poſſideret: ſed ante litem ↄ
teſ.ceſſat iſiud remedium: ideo fuit opus dare
remedium ex iſto titulo. nidetur in bic Hoſti.
uelle ꝙ de iuꝛe canonico ſufficiat ꝙ preceſſerit
citatio ad hoc ut iſte qui dolo deſijt poſſidere
remaneat obligatus ut ſic id quod operatur li
tis conteſ.ð iure ciuili operetur citatõ ðᷣ iuꝛc ca
nonico ar. c. ꝓpoſuiſii de fo.ↄpe. fatetur tñ ꝙ;
hoc nõ eſt expreſſũ in iure canonico:qꝛ illð c.
ꝓpoſuiſti loquitur de pᷣuẽtione tm: ſed fac iſte
iex.ĩ pᷣn.dũ põderat ꝙ an citationeʒ ſiebat iſta
alienatio 2 nõ. ſingulariter hoc dictum hoſti.
qꝛ obſcure loquitur ⁊ non ſolet ad hoc allegari
2z uideiur mehi dictum equum:ſed iurc non ꝓ
batur.ad iſiũ tex. poteſt rñderi fᷣm Inn. ꝙ põ
deratur hic ꝙ non emanauerat citatio:qꝛ poſt
citationem de iure ãtiquo admittebatur ois ap
pellatio que non erat manifeſte fruſtratoria nt
nõ.in.c.nt debitus ð appel n eadeʒ gl. ibi
ſi paratus eſt ſubire iudicium uult ergo gl. iſta
ꝙ alienãs doloſe euitat actionem in factum ſi
uult ſubire iudicium ac ſi poſſideret ⁊ cõmunit
trãſeũt hic doc. cum glo.nam.gl.loquit᷑ prout
tex.diſponit i.l.qꝛ etiam ĩ fi.ff. e.ſed bar.ibi pꝰ
gl nõbilĩ hoc limitat dicens hoc procedẽ qñ
alienans obligat ſe ſub certa pena ad reſtituen
dam illam rẽ ſi actor pᷣualuerit in indicio. nam
ab non eſſzʒ cõpetet᷑ ſatiſfactũ actori:qꝛ nt.S. di
xi forte non contentatur de eſtimetione rei:iõ
poteſt agere ad intereſſe niſi iſte obliget ſe mo
do predicto AIIimo h poſſz queri nunquid

proniſio iſtius edicti habeat locum contra acto

rẽ ſiẽ contra renʒ de quo multi dixerũt ĩ dca.l.
.i. Sʒ caũs uidetur expreſſus ĩ .lqpenl ff. e.ti.
2 hoc firmat ibi bar.⁊ probat ille tex. ſᷣm unuʒ
intelleciũ qͥ cõir approb atur. Et pro h̊ ego ad
duco tex j c. ꝓx.ĩ eo ꝙ loquitur de actore ⁊ ẽ
ſituarũ ſub Heica ð alienatiõe mutandi iudicij.
tamẽ aduerte: qꝛ tex. in dicta.l.penł.ſolum diſ
ponit nut actor in quẽ facta eſt ceſſio actiõis ma
litio ſe cã mutandi iudicij excluditur per excep
tionem ab actione ſibi conceſſa. unde põt dicet̃
reus nolo tibi reſponderc:qꝛ tibi fuit facta ceſ
ſio malitioſe nihil autem dicit tex.ibi utrum re
us poſſit agere ad intereſſe contra iſtum qᷓ ma
litioſe ceſſit actionem. Sed ego puto ꝙ eſt in
optione rei an nelit excludere iſtum ceſſionariũ
ꝑ exceptionẽ an uelit ſibi rndere ⁊ agere ad in
tereſſe contra cedẽtem in co ꝙ fecẽ̃ coditõʒ ſuaʒ
deterioꝛem cedẽdo actionem ſuã alteri cã mutã
di iudicij.nã ſiẽ põt actor.agẽ ad ĩtereẽ ↄ reuʒ
q̃ malitioſe rẽ ĩ aliũ tranſtulit idẽ debʒ pe ſſe re
us agere ↄ actorẽ qui malinoſe iura ſua ceſſit
alteri. nam exquo iſtud ediciuʒ habʒ locum ĩ ac
tore ſic ⁊ in reo debʒ pariter competere aciio ĩ
factum ad intereſſe contra virunqʒ.

Cni ARℳN. 6 n.. d .
uc uliir ſißne⸗ gnn
hun pny bil gieſe cole
Dictdt, recurtim 3
d ſche
cdſono aton eni⸗ e ni leges ul

mnrnors oe ir loßſfi ſbi ſnornn nni

lüici deber e) iſi afic namn⸗ lir tholeio
res jpreſenit ynlĩ ebiral be hunil.
3rirngnioffen en digni

ielige ipoiloꝛb
noe:in g lenn ofioſ otte ienbles adot
.euni toſtite ei vyli minate d tertidile. de
loerr fn cöez ielcemzi i C ne d poltn.
,lillen ſtnd remedtn der dic volnn 2Pden
lnel verdo in cincura 1t. Crer dis ieni g
psiducit dianè erdiis vel aluz cfficale da
bee mep vel minvziperiü ad imercededuͦ pno
co gpnc indice cje ; punini i amiſſione caule
It hic 2i d. ie fimmat ibi bar. ? 1.,.penul. .
degle in. u.? bal. 0, ,, C.ne i port. ?no.
bene hot denmm qꝛ pot uoncle pratcan eui
deiure canonico T uides bic.? ber b edict 1io

tin5 rei Aclond rtoligi er wdro hel
leg.?frmat dridliee⸗ n. idiex ſome

lupic tans y itio acnös peedit cx fote cupi

ſkeen emieioꝛ pgi er glorvʒ iurgio
Tna No. nayie iuncta gl ſi clenaj nlo
Wogo.bi dunſe eena
ſuur bic n qnamor. titwloxr
chum munai ſonns f

rto rg n „z. dll..,.enk
lanaeninin lgane erag
detnj giüdcnen ee bt ief as gn eii
H liinlo K deſſ lh ſit
Nenige e 1, 400.

lord de ceſſ. .
. hen ch; 0. 4 5

„„ Km
anniht n uatien hlenez ſeber iin
cedſan Carinrttor coun bu,
en .
eucdam nbicſenne tudralgan

Alur 24 ſier orcri 3

6
e enfn
u ewnenmunn D

cit reiji
nn le mt iegocnittin den
Pelanioqneonegn nane

ſſteſhnlrror,
vncnlatinszine ali
amums eſ uoire icſcum nin ego Ck

alanis hol alir momi funſ
ul ſanir cun er Hoſienttcinmi
riſcũbic loc mn gbo un Ohouf oron
eihont rcimiſieſlitir ip⸗
ndli hor linit ins hochraci gi
Aonms odl n deſnb cena penn d iſinen
um iami uadr uitertin dtco. nn
An RRe ulidtten arsd
nſone non comenumn Obmendne et
Poleſtagered imerele niihe Ricnene⸗
do Nede Celumnobdoß Cei ndit
Pron ſo ſtus ec Der otuntonmnun
Ieſecomm r ce vo nunicitnin) laal
Gais uileur reſig puntiet.
tboe innmmn bibin ?t robn ete. fnunnz
nclecchct rodann Cgn deidil
oco er Ni og beſimn de id
ſinmi ſon uad enni mmi uti.

Mnrſolun d
, luene: r i1 n n
— ſcvel eſiottsm

ſon p
S

,7
iimiic

i riehotunt 4 e ele
Aodeſni i Gnſit i⸗ t

M
Cniat

¶ Be alie. iu. m 1.

X+ p agrte. Clericus cã mutãdi

iudiciũ nõ dʒ recipẽ
ceſſionẽ a laico.⁊ due ſũt partes pria
ponit q̃relã.f̃a ꝓuidet ibi cũ igiur. ¶ Nõ pri
mo ð h̊ vbo ſcabinoꝝ.⁊ ſimile vbũ hẽtur ĩ.c.i.
de imu.eccle.li.vi.⁊ ẽ nomẽ officij.un alibi ap
pellãtur ãciani uel prioꝛes ſeu conſules.⁊ ẽ uul
gare quorũdã locornʒ. ¶ 2 nõ ar. ꝙ actio al
teri ↄpetes põt acquiri duobus mõis.ſ.dono
2 precio.poſſũt ergo ceſſãte frauð actões cedi
titulo donationis uel ẽptionis.facit.l.per diueꝛ
ſas. C. mãdati.Cõtrariũ tñ inuit ſia i vbo cuʒ
igitur. Sʒ ꝓ ocoꝛdãtia diſtigue ut.j.dicam in
dPſende N57 ibi legitie ſãciões.ꝙ in mã
ceſſionis actionũ licite recurrimꝰ ad ius ciuile
cũ papa ſpecifice nideaĩ hic ĩ hac mã leges ciui
ghaobare 7 gnãlit᷑ facit.c.i.de no.ope.nũ.
¶ Hi. qᷓrro ibi potẽtioꝝ patrociniũ ꝙ iã iure
canonico qᷓ; ciuili aduocãs in cã patrociniũ po
tẽtioꝝ debet ꝑdere ipſaʒ cãm.⁊ nõ neroũ patꝛ0
ciniũ:nõ eniĩ loq̃rur ð ceſſiõe actionis.unde de
bes ſcire ꝙ ius ciuile edidit nõbile remediũ cõ
tra aduocãtes potẽtioꝛcs i aduocatos ſeu pro
curatoꝛes uel ut alias pᷣſtẽt ſibi fauoꝛẽ uel auxi
liũ i cã.debẽt eĩʒ iſti affici iactura cãe.⁊ potẽtio
res qꝗ preſtiterũt auxiliũ debẽt acerbe puniri.⁊
itellige ĩ potẽtioꝛibꝰ rõe magni officij ſeu digni
tatis:ita ꝙ pᷣtextu officij pñt eẽ tcꝛꝛibiles aduer
ſe parti ⁊ oſtẽdẽ ei uuliũ minãtẽ ⁊ tertibilẽ.de
hoc tex. ſm cõeʒ ĩtellectuʒ.i.l.i.C.ne li.poten.
2 illã.l.ſen iſtud remediũ tex.hic uoluit ↄpᷣpen
dere ĩ uerbo ita ꝙ iactura ⁊c̃.Et ex his ifert ꝙ
ſi ꝑs ĩiducit aliquẽ ex dñis nel aliuʒ officiale ha
bẽtẽ meꝝ uel mixtuʒ iperiũ ad intercededũ pꝛo
eo apud iudicè cãe dʒ puniri i amiſſione cauſe
ut hic. ⁊ ĩ. d.l.i.⁊ firmat ibi bar.⁊ i.l.penul.ff.
de alie. iu.mu. ⁊ bal.i.d.l.ij.C.ne li.potẽ.⁊ nõ.
bene hoc dictum qꝛ põt quotidie praticari etiã
de iure canonico ⁊ uides hic.⁊ hẽt h̊ ediciũ lo
cũ tã õ reũ qꝙᷓ; actoꝛẽ ut colligit᷑ ex rubro pᷣal
leg. ⁊ firmat bari.. Li Ul Ne n 4bi ex fonie
cupiditatis ꝙ ẽptio actiõis ꝓcedit ex fõte cupi
diraris querit enĩ ẽptoꝛ pᷣdã ex alioruʒ iurgio.
ltĩo nõ.maxie iuncta gl.fi.ꝙ clerici nullo
modo debẽt emere actões.nũqd aũt poſſint il
las recipere ſi dono fiãt eis ceſſiões dicã cũ gl.
relo dſbi diuerſoꝝ tituloꝝ.⁊ dic ꝙ uer
ſatur hic mã quatuor tituloꝝ.pꝰ mã iſtiꝰ tituli
iqᷓ;tum mutat᷑ foꝛus.fo mã tituli ne lice.poten.
2 incidẽter papa fecit hic mẽtionẽ de illo ritulo
ut onderet ⁊ cõicaret nobis illius mãm.ʒꝰ mate
riã tituli mãdati ĩq;tuʒ tractat᷑ de ceſſione actio
nuʒ que iuꝛa tractãt᷑. C. mãdati.i.l.penł.⁊ ułti.
qrto tractat᷑ mã tituli de litigioſis qñ cedit
actõ ĩ litigiũ ðᷣducta.⁊ ſic pt᷑ ĩtelłi.v.cũ igẽ ⁊ ha
bet᷑ mã ĩ titulo.C.de litigio.⁊ quaſi ꝑ totũ.⁊ ð
hoc nidę ſoc.ĩ ti.de ceſſio.acti.i.F.i.⁊ quaſi ꝑ
r. Ein ea.glo.ibi clerici maioꝛes reputan
tur uult etgo glo.ꝙ clerici dicantur porctões
laiciſ æ hoc tenuit goff. ꝛ0e officij cleꝛical dicẽs

qꝙ cedens actões ſuas clerico incidit in edictũ
ne liceat potentioribus ⁊ ſic debet pcꝛdeꝛe om
ne ius ꝓnt ibi dicitur. Sed hoc dicium nõ plʒ
Inno. nec hoſti. nec cõir doc.ſequũtur.dicũt
enim ꝙ niſi clericus habeat poteſtatẽ contra la
icum non reputatur potentior quo ad materiã
noſtram. ⁊ requirit hoſti.ꝙ hab eat pfateʒ ð iu
re ⁊ de facto.alias ſecus ponit exemplũ i magꝰ
cõite qui hʒ feudũ a pᷣlato panꝑe.naʒ licet ð iu
ꝛe iſte plaius ſit maior:iñ in facto potius poteſt
opprimi a comite qᷓ; oppmere.uñ non diceret᷑
iſte potentioꝛ quo ad mam noſtrã.⁊ hãc nliam
opi.ſequitur Spe.in ti.ð ceſſio.actioni. .i.in
prima colũ.putarem iñ gl.poſſe ꝓccdere ĩ epᷣiſ
ſen alijs pᷣlatis hñtibus iuriſditionem ſppualem
ſuper laicũ ↄᷣ quem facta ẽ ceſſio.naʒ iſie prcla
tus ꝓpter iuriſdictõeʒ quã hẽr ſatis põt oñde
re uultũ terribilẽ ſimplici laico.⁊ facit ad h̊ qð
nõ. baꝛ.i.l.unica.C. ð his q potẽ.noĩe nbi po
nit exẽplũ ĩ prelatis.¶ In glo. ij. nõ. bñ iſlam
glo.qᷓ ẽ ſatis bona ⁊ plena ĩ mã ſua.⁊ uidetur 9
limilis glo.i.l.ꝑ diuerſas.C.mã.⁊ i.l.ij C. ne
lice.poten. Sed plenius melius z formalius at
tingendo materiam iſtam que eſt quotidiana z
difficilis diſſiguo ãncctẽdo opi. doc. utriuſque
iuris. Cum eꝛgo queꝛituꝛ an teneat ceſſio aciio
num iſtinguo ſic.ꝙ aut fit in ultima uolũtate
⁊ renet:ut ĩ.l.nomẽ.ff.ð leg.iij.in hoc tam cãu
diſtinguitur ꝙ aut actio erat in iundicium öduc
ta ꝑ defũcium:⁊ nõ debet agere legatarius ſemd
heres:tamen oẽm utilitatẽ quã heres conſeqᷣt
debʒ legatario reſtituere.⁊ ſi nihil ↄſequitur ni
hil dabit:qꝛ uidetuꝛ teſtator legando actionem
legaſſe euentum illius iudicij.?⁊ ob hoc ne fiat
colluſio per heredem poteſt legatarius ſi uult
aſſiſtere heredi in iudicio ut habeiur hodie in
autẽ. nũc ſi heres.C. ð littigio.ſi aũt actio nõ
erat in iudicium deducta poterit legatarius pꝰ
ceſſionem ſibi factam agere ut ibi ⁊ i.d.l.nomẽ
SDi uero ceſſio fit int̃᷑ niuos ⁊ tũc.aut fit poten
tiori rõe officij ſeu dignitatis precipue ⁊ nõ na
let ceſſio ? cedens debet perdere omne ius qðᷣ
habebat ⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ caꝰ.l.ij. C ne lice.potẽ.
Adueꝛte tñ ad unũ nõbile dictũ ſpe.qð doct.
nõ ſolet allegare i.ii.ð ceſſio.acti..i.v.qð au
tem dixi.ubi poſt uincen. dicit illud procedere
qñ fit potẽtiõi malicioſe cã opprimẽdi aduerſa
rium ſccus autẽ ſi fieꝛet ſibi bona fide ar.ĩ.l.qͥ
ſtipendia. C. de ꝓcura. ubi militi põt actõ bõa
fide cedi.⁊ mihi placet hoc dictuʒ.nã iuꝛa hoc
ꝓhibentia fundarũt ſe ſuper fraude:⁊ ex cõiec
turis poteꝛit appareꝛe bona fides. pone eniʒ ꝙ
actio mihi competens cꝛat oĩo idubitata: ut qꝛ
aduerſgrius de plano cõfitebatur debitum nec
eꝛat aliqna cõtentio:⁊ ego eꝛã amicus illius po
tentioꝛis ⁊ diuitis nihil eniʒ hoc cãu nidet᷑ pro
hibere ceſſionẽ iſtius actionis.⁊ hoc bene nota
bis: qꝛ egregie limitat iſtam.l.ij. ⁊æ glo iſtã. Si
nero fit ceſſio potentioꝛi ñ rõe officj ſen digni
tatis ſed eſt iſte ; alio reſpectu:qꝛ toꝛie
35

¶ BDe alie. iu. mu:

nobilior ł ditior ⁊ tẽ ſi fuit ceſſio féa cã mutãdi
iud:iciũ pot excludi ceſſionariꝰ ꝑ exceptõeʒ ut i
.l.pen. æ qð ibi nõ ff. de alie. iudi.mu. Iſto tiñ
cãu nõ ꝑdit᷑ actio:ſʒ dʒ agẽ iſte qͥ ceſſii.pũit᷑ tñ
i h̊ fᷣm unã opi.ꝙ nõ pr᷑ apliꝰ illa actõʒ alteri ce
dere.nec pot i ea ↄſtituẽ ꝓcuratoꝛc:ſj tenet̃ ꝓſe
qui ⁊ h̊ ur̃ inuere tex in dẽa.l.pe.⁊ pᷣdẽa firmat
ibi bar.qð bñ nõbis ĩ practica punit᷑ ẽt pena ð
qua i.l.fi.e.ii.Si vVo ceſſio fit nõ potetioꝛi ⁊ tẽ
aut ẽ ceſſio dubitata ⁊ dr̃ dubitata eo ipᷣo ꝙ ẽ ĩ
liigiũ deducta:qꝛ dubiꝰ ẽ enẽtꝰ ⁊ nõ põt regłr
alteꝛi ↄcedi ⁊ cedẽs ĩcidit ĩ uiciũ litigioſi.nn dʒ
puniri ꝓut heẽt᷑ i.l.fi. C. de litigio.⁊ ꝑ gl.iũcto
tex.i.c.eccła ut li.pen.fallit ĩ caſibꝰibi enumera
tis ut cã donatiõis ꝑꝑ nuprias ⁊c. quas cãs e
numerat gl. i.d. c. ecclia ¶ S aduerte ad unũ.
nã tex.ibi nõ aꝑit nec do.an.an illis caſibꝰ ibi
enumeratis poſſit agẽ ceſſionariꝰan dẽat cedeſ
ꝓſeqᷣ uſqʒ ad finẽ. Sʒ Inn hi quadã gloſella
nõnt ſetit ꝙ ex qPactio ẽ ſemel i iudiciũ ðducia
nũqꝙᷓ pot aliꝰ ꝓſeq ẽt in caſibꝰ ĩ qbꝰ pt᷑ fieri ceſ
ſio adduc.l.quãqᷓ; ff ð̊ aqua plu.ar.⁊ aut᷑.nũc
ſi bĩs pᷣal.⁊ placʒ mihi h̊ dẽm. iura tñ ꝑ eũ alle
gata faciũt ĩ argu miũ.nã ſicẽ nidemꝰ ꝙ aclio li
tigioſa pt᷑ legari ĩ teſtõ ⁊ tñ ꝓſecutio dʒ fieri peꝛ
hꝛdẽ ita dicamꝰ i alijs caſibꝰ pᷣmiſſ ꝙ ꝓſeculio
dẽat fieri ꝑ ipᷣm cedẽtẽ.nõ eni dʒ alterari iudici
um cũ pᷣiudicio aduerſarij nã uidemꝰ ꝙ ꝓcura
toꝛ qͥ ſemel fuit litẽ ↄteſtatꝰ ñ pt᷑ ſine ca remone
rti ꝑ dnim reſiſtẽtẽ adueꝛſario ð qꝰ uið tex. iũcia
gl. i. c. ij. ð ꝓcura.li.vi.gꝰ foꝛiiꝰ n pt᷑ iſte actor
aliã ꝓrſus ꝑſonã ſubſtituẽ i iudicio.agar g ipᷣe
27 ↄinoduas ĩ illis caſibꝰ ꝑtinebit ad ceſſioariũ
ar.i dẽa aut᷑.nũc ſi hẽs.⁊ nõ bn bᷣ dẽm. Si vo
actio nõ ẽ dubitata:qꝛ nõdũ ẽ in iudicio deduc
ta tũc regłr pot cedi tiuulo donatõis ueduõis uł
alio itulo legitio ut ꝓbat᷑.C. de hr̃di.ł acti.uẽ
di i. lI.noĩis uẽditio ⁊ i.l.noĩa.ff. eo.cũ ſi.⁊ i.d.
:l.pc.C. mãda. ſi tñ pᷣrẽderet᷑ aliq̃ cã ⁊ eet ſimu
lata no ualẽt eeſſio ⁊ pᷣſumit᷑ ſimulata ex certis
cãis pex modicitate pᷣcij ut h i glo.⁊ nõ.i.d.l.
penł.Sʒ ẽ dubiũ difficile qñ pᷣcium dicat᷑ modi
cũ ut pᷣſumat᷑ fraꝰ.nã Jnn. h ſetit ꝙ ad hᷣ ut di
cat᷑ uera nẽditio dʒ eẽ im i pᷣcio quãiũ ẽ ĩ actõe
nñ dic ꝙ actio pt᷑ iĩter laicos licite nẽdi ⁊ ẽptoꝛ
pt᷑ agere uſqʒ ad qᷓ; itatẽ quã exburſauit q̃ſi di
cat ꝙ ſi ĩ acriõe ſt mille ⁊ iſte emit ꝓ qngẽtis ñ
pt᷑ ageꝛe niſi uſqʒ ad qͥngeta ar.i.d.l.pe.ſʒ bar.
i. d.l.penul.magis late h̊ aſſumit.dicẽ eiʒ ꝙ ↄpe
iẽs pᷣciũ ẽ qð r̃manet ðductis expẽſ ⁊ laboꝛe q̃
fiũt ꝓ recuꝑanda re q̃ſi uelit dicere ꝙ dʒ habe
ri reſpeciꝰ ad laboꝛẽ quẽ ſuſtinebit iſte ẽptor in
recuꝑãda re ⁊ ad expẽſas quas ẽ factuꝑꝰ ⁊ 1ð ſe
qẽ bal.i.l.ij. C.ne li.potẽ. Et ſic nidet᷑ cõir iſti
doc. ſentire ꝙ nõ pt᷑ actio emi ꝓ minoꝛi precio
q; ſit ĩ ea niſi hito reſpecin ad predẽa:ſj ego G
dẽm ex roto nõ approbo. nã minꝰ nalʒ aciio qᷓ;
res ad quã dat᷑:tũ ꝑꝑ dubiũ euẽũ liiiſ cũ poſſʒ
ꝓdere cam etiã iuſtã ꝑꝑ iudicis defectũ:tũ qꝛ ðᷣ
bitoꝛ poſſit ĩteri effici iops.⁊ iõ dixit tex.nõbit

i.l.minꝰ. ff. ð re iuris. ꝙ minꝰ ẽ habẽ actõeʒ q;
rẽ.⁊ iõ cũ qͥs emat quaſi ſpẽ ⁊ euetũ iudicij fu
tuꝛi ridiculũ ẽ dicẽ ꝙ preciũ ð neceſſitate debʒ
eẽ tin qᷓ;iũ ẽ ĩ actiõe ⁊ ꝓ h allego tibi In.i.c.ĩ
ciuitate ð uſuris. ubi ↄcludit ꝙ cũ bõa ↄſcia pt
qs emere aciõʒ iã ortã ipᷣe ↄciꝰ ẽᷣtꝓ minori pꝛe
cio:qꝛ exponit ſe ꝑiculo. Itẽ nide alið ſimile in
ttãſactõe.nã qñʒ ualʒ trãſactio lʒ trãſigẽs uidea
tur leſus ultra dimidiã iuſti precij:qꝛ non debʒ
ↄſiderari q;iũ pet t᷑:ſʒ qᷓiũ viſiłr tał lis habuo
reſpẽu ad dubitationẽ cãe æ ad dubium eueniꝰ
lit. ut ẽ tex. nõ.i.l.lutins.ff. ad trebel.nõ.doc.ĩ
.l.ij. C. de reſcin. uendi. æ in. c. penul. de emp.æ
nendi.un ↄcluderẽ ꝙ modicitas precij dicuur
habuo reſpccu ad nalorem actionis qᷣ ualor dʒ
ↄſiderari habito reſpẽu ad dubiũ cuetum litis.
fm ꝓ cã eſt clara uł dubia. *. preſumĩ ſimula
tio qñ in ceſſione nõ exprmiiur titulus ↄtractꝰ
nutputa qꝛ dr ĩ inſtrõ ꝙ ceſſit actõem tali ⁊ non
dr̃ ex qua cã ⁊ uẽ hᷣ ꝓbari in. d.l.ꝑ diuerſas ⁊
tenẽt cõir doc.ibi ?z Inn.h/ ʒꝰ preſumit᷑ ſimu
latio m Inn. ſi titulus eſſionis nõ ponit ĩ
principio inſtr̃i ſed i medio nel i fine utputa qꝛ
dr̃ talis ceſſit actionẽ ſuam Tiio tiło donatio
nis. dẽt eni fmn Inno.precedere titulus i ceſſi
onè ⁊ ita recitando trãſeũt cõir h̊ doc. Sed tu
nide gl. i.l. ij. C. ne lice.poten.qᷓ poſuit origina
liter iſtam opi.ſed bar.in.d.l pe.recitat młos
doc.tenuiſſe õriũ quos ipᷣe ſequit᷑ ⁊ diẽ ꝙ plłꝛi
es fuit iudicatũ ꝙ iſta prepoſteratio nõ habeat
nitiare. ſatis ẽ enim ꝙ tirulus ceſſiõis ponat᷑ in
inſtrumto ⁊ ita nouiſſime firmauit. Mal. i. d.l.
.ij. ⁊ hec opi.mihi placʒ:qꝛ regłr in alijs diſpo
ſitionibꝰ ñ uitiat prepoſteratio ut in l.prepoſie
ꝛi. Cð teſt. ⁊ i. . an hr̃dis iſti ðᷣ lega.⁊ i.c.pe.
de ↄtfir. uti.ł uti.cum ſi. uñ Inn. debuit poſu
iſſe h dẽm ſimpłr ſequedo gl.iuris ciuił᷑ q̃rto ſi
mulatio pᷣſũit̃ qñ actio fuit ꝓ ꝑte nẽdita ?⁊ ꝓ ꝑ
te dõata ut ĩ.d.l.pe.⁊ nõ.h̊ᷣ ꝓ cła q̃ ſolet appoi
ĩ Sciu. nã ↄſtitu o certo precio ſolʒ adijci ꝙ iliᷣ
qð plꝰ nalʒ donauit ⁊c̃.nã ex h̊ iſurgit preſump
tio ſiłationis nõ itelligas in oĩ õctu:ſʒ i ceſſiõe
actionis q̃ ẽ odioſa cũ ſoleat fieri ĩ pᷣiudiciũ ad
uerſe ꝑtis ⁊ iſto caſu admitt t ceſſionarius uſqʒ
ad ꝙᷓutatẽ quã exburſauit.i reliqua vo paꝛte q̃
dr̃ donata neuter admittit᷑:ſed ꝑdit̃ actio in ea
ꝑte ut ĩ.d.l pe.C.mãd.vꝰ pᷣſumit᷑ ſimulatio qñn
actio fuit puꝛe nẽdita ⁊ uẽditoꝛ fatet᷑ ſe fcepiſſe
preciuʒ:de numeratione tñ precii nõ ↄſtat.hãc
partẽ firmauit q; ꝗq gl.i.d.l.pe.⁊ ſeqt ibi bar.=
multi alij ⁊ ita ipᷣe cõſuluit ⁊ in iudicio fuit ob
tẽtũ ſʒ bal.in.l.ij. C. ne lice poren.diẽ hãc opi.
ꝓcedẽ qñ actio fuit ꝓ ꝑte donata ⁊ pro parte
nẽdita nã ſi ñ ↄſtat de numeratioc partis nedi
te preſumit᷑ ſunulatio ẽt i illa ꝑte ⁊ ſic intelligit
illã l.pe. Si autẽ actio fuit ex toto uedita ↄfeſ
ſio ꝛceptionis pꝛecij ñ ꝓbat ſimulatiõeʒ imo ꝓ
bat nũeꝛatiõeʒ ⁊ d'ẽ ꝙ aduocati floꝛentini tene
bãt iſtã paꝛteʒ:fatet᷑ m ꝙ ſᷣm opi.baꝛ fuit pluꝛi
es iudicatuʒ ⁊ placʒ mibi iſta opi.baꝛ.qꝛ ĩ iſtis

gaß
,onet Re

rbel .oc inhl cn naß

Nℳ. e as en,
0. 4 * 1 donnde 4 rinüit 1l
6 afalisdiin cſo
4

a metit cn⸗
uiln nſ Abnen
ſfotin gös inkl .
cbent . eſſo⸗ e „ſen

arnoje zalor N.
nieht en ti jli d don⸗ b.

ſolaiũ olci poſeſſoꝛ nuht poſeſſon nm

pimie iſre mn grcon munnn ns
õ 4 4
lumn I ; friilanvs tfdhacomiſſs
iosdlof eſoceli z legnanio iſn ſom
usqloserynit ter .dl genml gnos decla
n gen bin d ſein ii dan id e ciali⸗
õ
t llocij Pedo ſen Eiſſolnedo lociemte te
lir ſdi aciuice aliös actes no dz pfum il
x caispdl n i li ij. i. f. p loco. ni ci ſo
lielniis ercluit pſuroz ilatois. ? ide dicedi
lini bo cib o no. nu iñ ñ e ominedi ni
In bi ſomor ncſte göem nñ ſnia laia 3
cat ſen glenite riſ alũch midani creevtoi
Ihilarez tenii oſſclite t 9 midti eni 9
ſcin ihmici eil i ceiht teh i onrovenfü de
anane iei hor peedere it i caſibe in quibnl
lorealinamr res igioſi *ρhld er
leſuſc poſſe Jin ſima Znij opl diens
Elin chnilni eremti ſi luigutez i ei
Tkien odſeuii iſti ſe obtult liti.lis
e obiult f örei en rci d⸗ dicno mſcit

o, gg, Dr tennit öriüilſt nn
. l.C.
gio. ? plen il creditoꝛes, i

guit int cclen t bi ldici n Nodii
umn naſl ra nd eo aut reſ al
ernumnö en l nonn tu
bept feri egerntiof ig,e, . elitigio

invg, ,„9. eſonisno donii
pnuepoo nli lgimn bulifrn Honii
aecliuuin Chrc

ſuan Llonipdonn
i
ifn Io gnug, e tiulus iſt

ner u ſen mhbni i z4r. u
cegli lijnelie onn olytonpnn
mſim n alhnr he nuint nlos
renuſſe dri los e ſequi ee ghi
sfitiadi untepolerno nöͤbibezr
uint ſus in g inlinecſde ongii
nürumo tinnoadſimefamme Dlid.
1. bec oni mdi ucy rtege naigdid
ſimonb' n ulin ptpoterino inoree
1 Köleſt rl an bidsiſt Dlegn riehe.
4 ir un Liot eumſ. uß Inn cehutpoin
iſesoin nyl. ſanecho gliuns cuto
nulno plol qi acto it , getetlint b
e Lönamidler dd phian N
izon m dmoCe recoſogedſagl
vi hnnt enieh nattare,
no Eumms lhvn uß/ ſhee
ewns iolt lr inl ii e
le s llo aſn acmniti neteg
Ani goict Cparintittian 9

onnna heuter Arinieſes Mdi aid ine
Cnid. pemiſimioli

e arbitris

odioſis de facili preſumimꝰ ſilationẽ ut pʒ ex p
dẽiſ. Itẽ qꝛ tex.i.d.l.pæ.ſimpłr ur reqrẽ nüeꝛa
tõeʒ. Sexto dubitat᷑ ĩ donatõe actõis qñ dõatõ
diẽ ſe cedẽ ꝑꝑ merita ⁊ fuitia doatarij:nũqd ſit
opꝰ ut ꝓbent᷑ iſta ſnitia ad h ut naleat ceſſio.dn
bitatõis rõ ẽ qꝛ nõ nʒ ceſſio actõis ſine tiꝰ ↄctꝰ
ut. 5. dixi. ergo nõ ẽ ſtãdũ vᷣbiſ dõatoꝝ ſuꝑ mẽi
tis ⁊ fuitijs ar.i.l.ſi foꝛte.ff.ð caſtrẽ.pecu.bã.
ĩ hoc cãu ur̃᷑ dubitaſſe ⁊ ↄſuluit ut ĩ donatõe di
cat᷑ ꝙ ex meꝛa libeꝛalitate donanit.tẽ eĩiʒ idubie
nalet ceſſio:qꝛ ſola liberalitas hẽt ꝓ cã Scius.
ut i.d. l.ꝑ diuerſas.fac.c.de dona.bal.iñ i.d.l.
idubitãt᷑ tenet ẽt ĩ poꝛi cãn nalẽ ceſſiont᷑:qꝛ ius
req̃rit ſolã expreſſionẽ cãe ↄctꝰnõ ãt ẽ opꝰ utꝓ
bet᷑ cã cãe.nã dicẽdo ꝙ donat ꝑꝑ ſeruitia latis
explicat᷑ cã ctus.ſ.ipᷣa dõatio.ſeruitia vo ſunt
cã donatõis ⁊ hãc opi. ſequoꝛ.ar. optimũ i.l.i.
.C. de fal.cã adiec.lega.ubi pʒ ꝙ pᷣſuppoĩto ꝙ
ſeruitia nõ emanauerit m ur̃ qᷣs nelle donare ꝑ
illa Voa. æ fac.l.cũ qͥs. S. codicilis ðᷣ le.iij.⁊ fac
qð nõ.i.c.fi.ð ſucceſ.ab ĩteſ pᷣdẽa.ſ.ut pᷣſumat
ſimulatio ex cãis pᷣdẽiſ fallũt ĩ caſibꝰ ↄtẽtiſ i.d.
.l.pe.ĩ quibꝰ nõ pᷣſumit᷑ ſiłatio utputa ſi iter co
heredes ẽ facta ceſſio łᷣ qn fuit facta creditoꝛi ĩ
ſolutũ.uł cũ poſſeſſoꝛ recipit poſſeſſionẽ ꝓ mu
nimie rei ſue:puta qꝛ domꝰ rua minat᷑ ruinã do
mui mee.ego timẽs emo oẽ ius qð tu hẽs i iſta
domo. Itẽ qñ fit int᷑ legatarios ⁊ fideicõmiſſa
rios uł qñ heres cedit actõʒ legatario.iſti ſunt
cãus quos expmit tex.i.d.l.penul.quos decla
ra ut pleniꝰ ibi nõ. ⁊ ſẽtit ibi bar.ið eẽ ĩ oĩ alio
cãu ĩ quo euitat᷑ pᷣſũptio ꝛedẽptõis litiũ.⁊ iõ di
cit ꝙ ſi ſocij Zhẽdo ſen diſſolnẽdo ſocietatẽ ce
dũt ſibi adiuicẽ aliq̃s actiões nõ dʒ pᷣſumi ſilaꝰ
ex cãis pᷣdẽiſ aꝛ.ĩ l.i.ij.?. iij.ff. ꝓ ſocio.nã cã ſo
cietatis excludit pᷣſũptõʒ ſiłatõis.⁊ idẽ dicedũ ĩ
ↄſimil bꝰ cãibꝰqð nõ.unũ tñ ñ ẽ omittẽdũ.nã
Inn. hic foꝛmat tacite qõem.nũqͥd ſnia lata õ
cedẽtẽ ſen alienãtẽ rẽ ĩ aliũ dʒ mãdari executõi
ſuꝑ illa re tertiũ poſſidẽtẽ.⁊ pꝰuidet᷑ ſentir᷑
ſic:qꝛ ĩpntãdũ ẽ illi qͥ accipit reʒ ĩ ↄtrouerſiã de
ductã ⁊ dicit hoc ꝓcedere ẽt ĩ caſibꝰ in quibnſ
licite alienatur res litigioſa ð qo? gl. i. d. c. ec
cleſia ſed poſtea Inn. firmat Sriã opi. dicens
ꝙ ſnia dʒ mãdari executõi ↄ iſtũ litigãteʒ i eſti
matõe:ſicnt obſeruat᷑ S iſtũ qͥ ſe obtulit liti.l.is
q̃ ſe obtulit.ff. ð rei nen.⁊æ cũ hꝰ dicto tranſeũt
cõir doc.h. Sed bar.tenuit ↄriũ ĩ.l.fi.C. ð liti
gio.⁊ pleniꝰ i.l.creditoꝛes.C. de pig.ubi diſti
guit int᷑ cetera ⁊ bn indicio meo ꝙ aut reſ i ali
um tꝛãſlata nõ poteꝛat alienari obſtãte litigio ⁊=
tũc pt᷑ fieri executio ĩ iſta re ẽt õ ftiũ:qꝛ illa alie
natio nõ naluit:ut ĩ.d.l.fi.aut potat fieri aliẽa
tio:puta qꝛ nõ agebat᷑ de dñio rei:uł fuit facta
ĩ caſibꝰ a iure ↄceſſis:⁊ tũc oʒ ꝙ iſtiiuat᷑ nonũ

iudiciũ teꝛtiũ ad hoc ut ſnia hẽat n

illa re.⁊ de hoc dicẽdũ nt plenius ibi nõ. In
gl. ĩ uerbo iactura ĩ fine nõ.gl.⁊ idẽ nõ.in.l.i.
.C. ne lice. potẽ. Itẽ diẽ ꝙ n ſufficit qðlibʒ of
liciũ ad hꝰ nt qᷣs icidat i illõ edictũ.C. ne lice.

po. nt ꝓbat᷑ ĩ.l. ij. C. ̊ aduo. diuer. in. ubi patʒ
ꝙ ðcurio põt eẽ aduocatꝰ ⁊ ſic põt pꝛociniũ im
pẽdẽ litigatoribꝰ itelligit᷑.n.i hntibꝰmagnũ offi
ciũ.pur meꝝ ł mixiũ ĩꝑiũ:ut nõ.i.l.pe.ff.ð alie.
mu. ind. ⁊ ĩ.l.i.C. ne lice.potẽ.⁊ ðbes ſciẽ ꝙ ẽt
iſti potẽtioꝛes dñt puniri qͥ litigatoribꝰ ipeẽdũt
aliquẽ fanorẽ ſeu pr̃ociniũ:nt Baai We -
fina. nõ ſingkłr iſtã gl.qᷓ apte vr̃ ↄcludeꝛe ꝙ cle
ricus nunqꝙᷓ dʒ reciꝑe ceſſionẽ a laico ſiue titło
lucratiuo ſiue oneroſo ⁊ ꝙ ſemꝑ dʒ pᷣſũi ceſſio
ſibi facta ĩ fraudẽ ⁊ cã auaritie ⁊ ñ tradas obli
uiõi hãc gl.æ vr̃ Jo.ã.eã ſeqͥ ĩ qdã gl.quã põit
ſuꝑ tex. dũ remittit ſe ad iſtã gl.an naleat ceſſio
fẽa clico. Ego puto hãc gl.ꝓcedẽ i ti.oneroſo
nã ẽ quoddã genꝰ mercimonij emẽ actionẽ.cłi
co aũt ꝓhibet᷑ negociatio reꝝ:ut ĩ.c.foꝛnicari
alle.ĩ gl. foꝛtiꝰ dʒ ꝓhiberi illa negociatio litigio
ꝛũ aꝛ.bonũ ĩ.c.unico ð ſindi.⁊ hic ĩ fi.dũ uocat
uitiũ cupiditatiſ.æ ob hꝰ foꝛie dixit hit Inn. ꝙ
int᷑ laicos pt᷑ fieri ẽptio actõis q̃i ſecꝰ i chco:pu
to tñ ꝙ ceſſãte alia frauð tenẽt uẽditio:ſʒ poſſʒ
ʒ clericũ excipi ac ẽt ð iuris pᷣnẽtõe puniꝛi ſi ãt
ceſſio fiẽt clico nł ecclie titulo donatõis iũc cꝛe
do ꝙ ſi fiat bõa fide tenʒ.nã nõ ꝛeꝑio ꝓhibiiũ
qn iura ſua qs poſſit dona? cleꝛico ł eccle.nec
ꝛeꝑio cautũ ꝙ ĩ clerico uł eccłia dẽat h̊ cãn pᷣſu
mi fraus.⁊ ur̃ hãc ꝑtẽ tenẽ ſpe.pꝰaliquoſ i ti.ð
ceſſio.⁊ actio..i.ĩ..iiij.pᷣſũit᷑ ad iſtũ tex.faci
lit᷑ põt rndẽi.nã h̊ fiebat ĩ frandẽ cã mutãdi iu
diciũ ⁊ ſic cleꝛicꝰtꝛaheꝛet ꝛeũ.ad ſuũ foꝛũ:un põ
deꝛa lam ĩ fi.qᷓ nõ mãdat oẽs cłicos ob hoc ↄ
peſci ſj memoꝛartos. Itẽ põdera liam ibi a pᷣſũ
tõe huiuſmõi.refert ei ſe ad cãnʒ narratũ ĩ pᷣn.
ex ↄiecturis tñ pot᷑it pᷣſumi an ceſſio fiat clhco ł
eccleſie cã iudicij mutãdi.⁊ pᷣſerti ĩ nliia nolũta
te ẽ admittẽdũ nt ceſſio poſſit fiẽi clico ł eccłe:
qꝛ nõ dʒ pᷣſumi fraus ĩ ultia nolũtate:qꝛ nemo
pᷣſumit᷑ imemoꝛ ſue ſalutis.i.q.vij.ſãcimꝰ fac.l.
nomẽ de le iij.ubi ĩdiſticte ualet ceſſio facta ĩ ul
tima nolũtate:qꝛ nõ preſumit᷑ fraus.

¶ De arbitris lNica

ubrica iſta ↄtinuat᷑ ad pᷣcedẽtes Heicas h̊
oꝛdie. Supra uiſũ ẽ ð̊ pᷣparatõijs iudicioꝝ me
rito de ipᷣis indicijs erat uidẽdũ.ſʒ qꝛ arbitria
ſũt redacta ad iſtar iudicioꝝe nt.l.i.ff.de aꝛbi.pᷣ
miſit ↄpilatoꝛ iſtã eicam.ita cõir ↄtinuat᷑:qᷓ ↄti
nuatõ mihi nõ multũ plʒ: qꝛ fʒ 5 ðbniſſz iſta ꝛu
brica ſeq̃ titulũ ð iudicijſ cũ indicia ſint dignio
ra ⁊ id qð ẽ ꝛedactũ ad iſtar dʒ ſeqͥ ar. in ꝛla ac
ceſſoriũ ð re. iu. li. vj. iñ ĩ. K. 2. ff. ſeꝛuat᷑ iſte or
8 incicgis uñ ego ↄpetẽtiꝰ Hrinare ſic. Supra
uiſũ ẽ ð officijs diueꝛſoꝝ iudicũ tã oꝛdĩaꝛioꝝ
ꝙ delegatoꝝ ⁊ de qonſdã alijs ĩ qbus offm in
dicis vſat᷑:ſʒ qꝛ aꝛbitri ſt quodãmodo indices
cũ aſſũant᷑ ad ↄtẽtiões ſedãdaſ mẽito pꝰtracta
tũ de officijs iudicũ poſuit ĩ fi.libri tractatũ de
ãbitꝛiſ ĩ qꝰ tꝛactat᷑ ð offõ ipᷣoꝝ aꝛbitꝛoꝝ ⁊ ĩ qbꝰ
4

¶ De arbitris

eoꝝ pfᷣas vᷣſat᷑ ⁊ qͥd ſit ãbitꝛ ũ dic ut nõ.ꝑ In
no. glios i. c. qntaualł ð iureiur. zc̃.
Brene

Ane ⁊ infra.eꝑa

lia vᷣba pt᷑ generaliꝰ ſic ſũmari.
Arbitri ſi i diſpari.numeꝛo aſ

ſumẽedi ⁊ cis diſcoꝛdantibꝰ ſtat
ſnie maioꝛis ꝑtis. h.d. 5. pꝰ ibi ex cõi pla

cito ꝙ ↄpꝛomiſſũ dʒ ꝓcedẽ ex libẽa uolũtate 2
pꝛomittẽriũ.ñ.n.dnt ꝑtes ↄpelli ad ↄpꝛomittẽ
dũ nec ẽt pt᷑ aꝛbit᷑ ↄpelli ad acceptãdũ ſʒ poſiqᷓ;
acceptauit ↄpelli᷑ ꝓnũtiaꝛe ut ĩ.l.iii.ff.ð arbi.
ẽ gꝰa pᷣncipio ↄpꝛomiſſũ libeꝝ tã cx ꝑte ꝑnũ qᷓ;
aꝛbitri aſſumẽdi.an aũt aliq cãn qͥs poſſit co
gi ad ↄpromiſſũ:dic ꝙ ſic nã in aꝛbitꝛos iuꝛis
qᷓſ ↄpellit᷑ ↄpꝛomitrtẽ idẽ ẽ ubicũqʒ ius ðceꝛnit
diſpõit nt fiat ↄpꝛomiſſũ.põe exẽplũ ĩ.c.ſuſpi
tionis ð offi. öᷣle.⁊ i.c ab aꝛbitꝛis.⁊ qð ibi nõ.
e.ti.li.Vj.ad idẽ.l.cũ ſpãli.C. ð̊ iudi.cũ ſi ex q̃
bus ifeꝛt̃᷑ nalẽ ſtatutũ ur int᷑ ceunas pſonas ſen ĩ
cenis cãis fiat ↄpꝛomiſſũ nã ſi ius h̊ põit ĩ qui
buſdã caſibꝰita ſtatutũ pt᷑ diſponẽ cũ ſtatutũ ſit
ꝑs iuꝛis ciuił ut ĩ l.oẽs ppłi ⁊ qð ibi nõ.ff. ð iu
ſti. ⁊ inẽ z.i.di.ius ciuile:tene in mẽti unũ dẽm
nõbile. Jo. an. in. c.nia.ð excep.li.vj.ubi dixit
ꝙ aꝛbitri iuris nũqᷓ; aſſumũt᷑ niſi ĩ caſibꝰa inre
expᷣſſis.ſʒ tu nide gl.nõbilẽ ĩ.c.ſtatutũ pꝰ pᷣn. ̊
pᷣſcrip.li.vj.q uli idẽ eẽ ĩ caſibꝰↄſiłibꝰ¶Viõ

2 ⁰9 plati pñt ↄpꝛominẽ ĩ negocijs eccłia? qð i
tellige nt nõ.i.c.ꝑuẽit ⁊ i.e.cũ tpᷣe.j.e. ʒnõ.

olſiliũ hꝰ.c.ut aꝛbitri ſꝑ aſſumãt᷑ i diſpãi nũero
nã ð uno ubł ð tribꝰ dixit pᷣ cã exẽpli exẽplifican
do numeꝝ diſpaꝛc.⁊ h̊ iõ:qꝛ hoſes ſunt faciles
ad diſſẽtiẽdũ ut ĩ l.itẽ ſi unꝰ. pᷣncipalit᷑.ff.e.
2 pᷣſeni aꝛbiiri qui cõir ſi ↄpares ⁊ amici ꝑtiũ
uñ ſi eligeꝛẽt᷑ i pari numeꝛo ðᷣ facili nõ eẽt daꝛe
maioꝛc ꝑtẽ ĩ ſnia.Si iñ iſtð ↄſiliũ legis ñ obſ
nat᷑: ʒ eligũt᷑ ĩ paꝛi nũeꝛo tenet ↄpꝛomiſſũ ut in
.c.ſe. ⁊.i.c.inotuit.j.e.⁊ ĩ dẽa.l..it᷑ ſi unꝰ ⁊ ſi ñ

ↄueniũt ↄpellũt᷑ eligẽ fũ ut ibi ⁊ in c.cũ ſpãli
de appella. ¶ UMirio nõ. ꝙ ſiẽ iĩ iudicibꝰita ĩ aꝛ
bitris ſtãdũ ẽ ſnie maioꝛis ꝑtis ↄcoꝛ.l.ſi ĩ tꝛes
⁊. l.itẽ ſi unꝰ ĩ fi.ff.e. Et põdera tex.ĩ eo.ꝙ ap
pellat laudũ qᷓoitꝛoꝝ ſniaʒ ⁊ dic ꝙ dr ſnia lãgo
mõ.nã ꝓpric nõ ẽ ſnia:qꝛ aꝛbitri nõ habẽt in
riſdictõʒ ut diẽ tex iĩ.l.q̃d gꝰ i.. ex ↄpromiſſo
ff. ex qͥ. cau.iꝛꝛ0. ĩfa.fac qdð legit᷑ ⁊ nõ.i.l.i.C ð
arbi. Ex qꝰ diceꝛẽ ꝙ ĩ mã ĩſtꝛĩgibili appellatõe
ſnie nõ ueniꝛet ſnĩa ãbitꝛoꝝ:uñ ſi caueĩ ſtatuto
ꝙ ð qualibet ſnĩa dʒ ſolui ceꝛtum qͥq non habe
bit locũ ĩ ſnĩa arbitꝛoꝝ ⁊ uið nõ bar.i.d.F.ex
Opꝛomiſſo in gl.ſi.ibi duoꝝ ſnĩa pᷣſente.ʒꝰ pon
deꝛa bñ gl. ad h̊ eni ut ualeat ſnia duorũ exuri
bus ꝛeqrit᷑ oñtia teriij tpᷣe ſnſe ⁊ ſic faceſta gl.
ꝓ opi. Oã i.l. duo ex tꝛibꝰ. ff. ð ꝛe iudi. opi.
Inn. i. c. ꝛainaldꝰð teſta.ubi ſingularit᷑ dixir ꝙ;
ſi ceꝛtius aꝛbit᷑ fuit pnñs ĩ diſputatõe ſuꝑ mẽitis
cãe ⁊ dixit qᷣcdqd uoluit nũqꝙᷓ; iñ potuic ꝛliquoſ
duos ĩ ſuã opi.adducẽ ꝙ tenebit ſnia duorum
Ttio abñte:qꝛ h̊ cau pᷣſentia teꝛtij nihil utilitatiſ

poterat adducẽ cũ iã oĩa acta cãe fnerãt exaĩa
ta ꝑ oẽs pñ̃tia eiʒ tertij requirit ſʒ cũ: qꝛ oꝛte
poſſet adducẽ alios i ſuã ſniaʒ ut inuit tex i. d.
.l. itẽ ſi unꝰ qᷓ rõ ceſſat i cãn nr̃o. Sʒ bã ut dixi
tenuit Sriuʒ: qꝛ nõ ẽ illa ſola rõ nullitatis:ſʒ ẽt
defeciꝰ ptᷣatis:qꝛ cũ ↄpromittit᷑ i tres oẽs reci
piũt pfatẽ indicãdi ⁊ hit exeꝛciciũ ꝓ ꝑre ad qð
fac qð nõ. gl.i.c.pꝛudẽtiã ð offi.dele. Jõ.data
abntia uniꝰipᷣe ſñie nõ ↄcurrit tota ptᷣas ĩ ſnia
duoꝝ: ſʒ qn ſũt omẽs pnites ibłeſt tota ptas ⁊
id quod fit a maioꝛi ꝑte fingit᷑ factũ ab o bus
ut ĩ.l.quod maioꝛ. ff. ad municip.⁊ i.c.i de his
q̃ fi. a ma. ꝑre ca. Itẽ tex.ĩ d.l.duo diẽ ꝙ non
ualet ſñia duoꝝ:qꝛ oẽs iuſſi ſũt iudicare ⁊ hãc
opi.ſequoꝛ:⁊ qꝛ tertius uolẽs ↄcoꝛdar᷑ de faci
li porerit ifſicere ptãtem alioꝝ non cõneniendo
cum cis ĩ eodem loco. tpᷣe ſũie fnit ſtaturnʒ peꝛ
ius canonicũ ut ſi tertius monitus a duobꝰ ñᷣ
nult adeſſe nec alegat legitimam cãm abſẽtie ꝙ;
pni duo ꝓcedẽ ſine tertio ð quo dic ui hẽs ho
die tex.i.c.ij.e.ti.li.vi.⁊ dic ſatis eẽ ꝙ duo cõ
ueniãt in eandem ſententiã ſine effeciualit᷑ ſiue
re ⁊ bo quod declara ut hes hodie pulchrum
textum in.ete.CI. . Erabdae⸗
on ualet arbitrium
On ſine. ſimoniacũ nł doloſũ.
nel ſumma latius ſic m ꝙ intelligo.

Miullũ eſt arbitrium ſeu arbitramentum con

tinens pactum per partes non remiſſibile. In
prima parte põitur facti narratio.ĩ ſ̃a cãe ↄmiſ
ſio ibi qm igi ¶ Mõ.p ꝙ in eccła pnñt inſtitui
capellanie perpetue ita ꝙ capellani ibideʒ inſti
tuti nequeãt ad ſolã unoluntatem pᷣlati remoueꝛi
⁊ hoc eſt proprium cuiuſcũqʒ bñficij eccłaſtici.
devẽt enĩ eſſe ꝑpeina non exñte cã ltia pᷣuatio
nis ut ĩ.c. ad h̊ ð offi. uica.⁊.lvi. diſ.ſatis ꝑueꝛ
ſum. ſecus autem ubi ad tẽpus iſtitueretur quiſ

capellanus. nam tał appellari dʒ uicariꝰ tpᷣalis

nec dicitur habere titulum in ecchia de quo nið
uod legitur æ nõ. in clemẽ. unica de offi. nica.
Mn“ & nepos pöt habeꝛe bñticiũ patrui
ł auũculi ↄcoꝛ.c.ex ꝑte ð offi.dele.⁊=.c.accedẽſ
de accu.⁊ de tali nepote põt intelligi iſte texus
ſᷣm doc.naʒ nepos ex filio n põt ſuccedere i bñ
ficio aui ne notet᷑ ſucceſſio in ecclia dei nið tex.
iuncta glo.in.c.ad extirpãdas de fi.pᷣſ.⁊ dic nt
J.nõ. Ec ex iſto tex.⁊ iuribꝰ pmo alleg niſ nõ.
ꝙ appellatiõe nepotis uenit filius fratris uł ſo
ꝛoris ⁊ hoc cſt ex cõi uſu loquẽdi ⁊ ſic capituꝛ ĩ
.c.i.quibus mo.feu.amitti.colla.x.nbi expõit
nepotes i.fratris filios. pꝛoprie tn dicit᷑ nepos
ex filio uel filia pꝛocreatus ut i.l.iuriſperitus ĩ
.F nepos ff. ð gꝛadibus.⁊ de hac mateꝛia uið
ꝑ Jo. an in. c.findamẽta ð clec.li.vj. ubi nõ.
noluit ꝙ lʒ ĩ mã odioſa appellatiõc nepotis nõ
neniat filius fratris mero iur̃ iſpecto tũ ꝑ cõeʒ
uſum loquẽdi comprehenditur tal nepos quaʒ
tũcunqʒ mã ſit odioſa ⁊ hoc dictum ſemper ſe
cutus fui quicquid ſenſerit fre.in cõtrariũ i cõ
ſilijs ſuis conſilio.xxxviij.nã in oi diſſolutione

tieniN furk in iiit
ii⸗ iiisſen e
ie⸗ zon be eicio n nl
. L.
tunfi hot iind rin⸗
Glralnſnn t diön
ci.no.o n, ſcit ni

u. JMo ic il0 a
1 o ſlel N ſne. Adide

,wai bis popoll f.
naeden ,einbasiloes Pol .n
ſoͤbn ecinb Ml pomitentes nn
ſaſti. 2 fnꝛer ö. ii.; 8 .
divſti.? inn zli rbinno
n gcrgee d obicndl
leinnme eſti n wer aſſeriem
oric ci ie ſ. en ce⸗ e
, 3 gl Ovio ö.
dicii dcijcg
i opoonſitie gneeenann
ſihni iir mn mo li imwco
mũ poſſt notanilij uniſca nnctut.
Illi obui ſeer guleat Momſſ̃ du
wiüinoni enm ndan
pn ß mu icleci q cne diſiod ſholm/
iſgllo difico YMoninert Ooſtin du
leleq de rigow iutis ile opnomiſſi no va;
nic ſlicite d vſti. ſpo. ied de eqnate ale adi
iriü ſoſinei vr bie i mibi dem ſu glacet uñ
idhſtict encꝛe ge iali e labnacla potlfte c
hꝛomſſti nbinos ij iatbitruoꝛs. ?· xſpe
lin noitfoꝛi pbo hac oe qgindnoiz ge /e
ſibtricta hot ſoolats wclcio leigꝛiꝛwt i c ſn
had leeñ int iadbinos omominef
ĩ Piun int nedaen Ainſtm iudicop mi.,
nbl eſpe n v0 bitrator phai i,
keng ge⸗ ho pbiber s potioe, ucene
nineri no icſi oe el g ot appo
el Aicos ich iaibigtoꝛs e Soir
neiͦſt di oſtimizmiſt o.C.5
ricoorendelemni in „„ l.
elumii. ſ.in aue Ocſe indt
Nö. Inno. i c, in 1, edi.
. lienumls Geiorenri,ndd
ki ſpoliato unäni
Mociſ no uniͤnine t die dr di

Mehtlo no. ex
hii ufei n der gli beneied
hiſi dep . Aon. le..

0 . ne. Mrullrtirin

moylocig oobei
(an⸗ lunm luip ſ ſyg i
lict abirun lrinmenn oy
usnuam oer ainns n nſbie N
ympnn m ni n nio fncie nl
ſohian iſM dn aloft iſtun
cmdmt Neieinq eneinitiig
tmi neqnein Aſdi dngen artmndnen
1 boc eſ ropriun toinſcö; diſteſ aei.
devet ni eſe pem non enne ti hadune
nis nic1155 fl. Nc . gl d is uen
