ð ꝑſonis:diẽ ꝙ maioꝛes n ↄphẽdũt᷑.Ttactanſ
Ho ð ꝛebꝰ dixit ꝙ ſuꝑ maioribꝰ rebꝰ nõ tener
rndẽ:⁊ ſic res maioꝛes ↄpᷣhẽdunt᷑:ſʒ ↄpetit ex
ceptio:ſi gꝰ nõ opponiĩ tʒ ꝓceſſus: tũ qꝛ ĩ ma
ioribꝰ rebꝰ nõ deficit iuriſditio: tũ qꝛ vr̃ ꝓro
gatio fẽa: nã poſita inriſditõe circa ꝑſonas põt
fieri progatio de re ad rẽ ut ĩ. c. cũ oli ð offi. ð
eg. æ nõ.gl.ĩ.c. p. .g.e.ti. ſʒ i pſoniſ maioꝛib?

ſ 0,ℳ. i
iNgen
erecliid/ uin
abpen chdung 4/

ciciͦ J0 , ileCCil

ſ6porit. 4 .
n ſtr e jn ts

liung iAlale

„

Irini eſern
yummi ) ginha
nil/ ane l ipenun

mntkſon of ſt leraõio ſ

ſl ni
0 ſoar rer plign i
intnin wen r ſe igiſne⸗
londlni prhect ſminimũcr n le
Omtuitar : nir untctai war;
luta onn cfini ni tlum gnaen
äl
inmi Gtcaliceiurt:munt a
ittcſſio anhi i⸗ i .gs ſn⸗
ltntriliftof ig noj hein. ge ſpti
inir itchinir ſns moc ilud i
Nifndi dagt öſenni pindiaal:g: per
nlireſtüti lerti fr alo pinch
tigit nni uni Npitfemininü.1.
ſuſtimifi z fanig ſut
tricglinii ffihnin ceſſt fan
Uimindti ns pecce fn oſue
i nrnanſüſth
i dibo ſlor dſcecſ.
alſlhaeiſgnirate fendgds
ſ Gnintio fendald d
“ aeſfendali F ſer nige

EE
N tſand d h.. dlern de

imon .. . „ 1.
Uichnt , Serain
nſtziii
Maniecon
enßenn 8

ſfiegro: an ſi er fine ſ

n n

GcAFN⁸ iid

ufennt. rion

ſaliſes⸗

ſ:ſun

—

—– ☛ =
— ☛ 3₰. —2—2-— — . —— —

—

— —

9lſun oßbe „„ meſſlc
4l. .eid as 9: s
gs reſkrigere ſellabcieantee

oſs i ſty 81 ig fociee Gi

de bo.g0 icl uimnsll Hrinnülig
. ſani alfrinſe⸗ Dumiimiärcrngblig
ainhin indrilinimg
2Minmn cutme ili; linni ontniiftl
iloͤpot peele in ni cii inb't onſenits,
Al ulindr oppeloneconinnnor ile
niũt aueg rcoſimnul ſirobligmioc ſnnin
onr ꝙᷓ ues i? qd tbi õ Q.riſtca vrad
nuli obſequii l. . ban i dl io n
ini inga ſ dai puilegiü cioceſ Lhoib do
nimin ꝗ opbedit tot' comitm ſen on doe
ſsiſuo gſe . denan t at er cuid ito
nimmn dici cominmid tOus:co duſg
AAhnonen niſhon ccn onigoß ſiu
crq esnſciin ſdiimdnidli
dbiü utpmp iali imeer hentt , i⸗
imei ti ilißin ei in i⸗
rihebit ibl nori cieni ne⸗ ſe⸗ zu
br.. Nidubitſe ilſiosCini . uih
F ñ migsiclmi gi cz licss
aumi ins tuct i dgil
Aonſncſner ſeanti e be.

Eerinfingi en
dreld ienrin leriſfgic ,nie

—

De reſcriptis

cũ nõ ↄpᷣhẽdant᷑:deſicit iuriſditio: nec põt fiẽi
ꝓrogatio ð ꝑſona ad ꝑſonã ut i. d.c.p. ⁊.g.⁊
per hᷣ diẽ ipe ↄpoſt. bñ dixiſſe ĩ eo qð diẽ ꝙ ſi
dat ptũ ſuꝑ ecelia ſeti nicolai dioceſis ſaginẽ.
ualʒ libellꝰſi ñ excipit᷑ ſuꝑ ecclia ſacti nicolai ci
uitatis ſagincn.do. An.nõ vꝛ h̊ ultimũ appꝛo
bare qꝰ ad caſũ iſtiꝰ.c.qꝛ ẽt bõa q ſt᷑ ĩ ipᷣa ciui
tate nõ ↄpᷣhẽdunt᷑ ex ꝗ'fit mẽtio ð dioceſi:ego
fateor ꝙ nõ ↄphedũt᷑:ſʒ dico ualẽ ꝓceſſũ ſi ñ
fuit excepiũ ĩ ꝓrogatõe iuriſditõis ðᷣ re ad rẽ:
ex qꝰ nõ defiẽ iuriſditio quo ad ꝑſonã:⁊ ſic pu
to ĩtellexiffe ↄpoſt.? Jo.an.ð hac tñ mã nide
qð plene dixi ĩ.d.c.ſedes:⁊ nõ.ſingularit᷑ iſtud
dictũ Jo. an.i eo qð dicit ꝙ ex ꝓprio ſignifi
catu Voox ſub illa cła gnãli ⁊ quidã alij ↄphẽ
dunt᷑ maiora expᷣſſis tã in rebus qꝙ; ĩ ꝑſonis fa
cit pꝛo his que dixi i.d.c.ſedes.
PE Si ↄueniẽdꝰ
nificauit. peꝛ claʒ mori
at re ĩtegra:ſucceſſoꝛ ↄuẽiri n põt: 2
luidit ut ꝓximũ. MHõ pꝰ ꝙ rptuʒ ad lites trã
ſit ĩ ſucceſſorẽ illiꝰ õ quẽ fuit ĩpetꝛatũ ſalti re ñ
itegra:⁊ h ꝓbat nõnt᷑ iſte tex.a grio ſẽſu:ſecuſ
vr ſi ꝛes eſſʒ itegra:qð an ſit ueꝝ ĩdiſticte.j.ſu
bijciã ¶ M fo.ar.ex tex. ꝙ ꝑ illã gnãleʒ claʒ
q̃dã alij põt femia oOuẽiri:⁊ ſic vẽ ꝙ ĩ rptis ad
lites maſculinũ ↄprehẽdit femininũ:tex. iñ iſte
ex toro h̊ nõ ꝓbat:qꝛ młier ↄueniebat᷑ nõ ex ꝑ
ſona ſua ſʒ ex ꝑſona defũcti:nã ꝑ illam gnãlem
clam itendebat iſte ĩpetratoꝛ icludẽ comitẽ 2 ñ
iſtã mulierẽ. Sʒ qͥd dicẽdũ de iure:recurre ad
mãʒ ſatis diſcuſſã ꝑ archi.xvij.q.iiij.ſi q̃s ſua
dẽte ꝑ bar.i.l.i.ff. ð vV. ſig. nið ĩ ſpe.iĩ ti.de r̃pti
pntatiõe.j.fi.V.ſʒ qrit᷑:⁊ ſatis puto cã ĩcludi ĩ
mã nr̃a cũ nõ agat᷑ ð re młtũ piudiciali:qꝛ per
rptuʒ ad lites ſolũ dat᷑ iudex:⁊ ñ fit alið pᷣindi
ciũ ꝑti:⁊ maſculinũ ꝛegłarit᷑ ↄcipit femininũ.l.
ſi ita ſit ſcriptũ. ff. ð le.ij ¶ Hõ. ʒ ꝙ femia ſuc
cedit ĩ dignitatibꝰ: vñ iſta młier ſucceſſit fratri

ſuo ĩ comitatu:dicit tñ Uin.h̊ ꝓcedẽ ſᷣm ↄſue

mdinẽ gallicariã:ſecꝰ ðᷣ inẽ cõi:qꝛ in dignitati
bꝰ ⁊z feudalibꝰnõ ſuccedit mlłier:niſi alið ſit dic
tũ ĩ ceſſiõe fendi ut ĩ libꝛo feudoꝝ ð ſucceſſ.
feu. c. filia ¶ Aduene ĩ dignitatibꝰ feudalibꝰ hᷣ
ẽ ĩdubitatũ:q̊ ĩ dignitate ñ feudali vr ſecꝰ uide
Iʒ ꝙ ð iur̃ cõi ſuccedat femĩa ad h.c. dilecti de

arbi. 7.xij. q.ij.i.c.cũ vᷣuotiſſimã:⁊ fac iſte tex

nã b nõ dr ꝙ iſte comitatꝰ eſſz feudal ¶ Op.
Z tex. vr.n.qꝙ iſtð rptuʒ debebat extẽdi ad iſtã
comitiſſã qũ dignitaſ ñ morit᷑:ʒ moriat᷑ pᷣſidẽſ

ut in. c. liberti.xij.q.ij.= ĩ.c.groſe.. eo.li.vj.
So. tex. iſte põt ĩtelligi duobꝰmõis.pꝰ ðbitũ
fuit õctũ noĩe comitatꝰ:ita ꝙ ipᷣa dignitas cẽt
obligata:ſʒ comes erat ↄueniẽdꝰ noĩe dignita
tis ⁊ tẽ ꝓcedit õriũ qð ẽ ſatis difficile ⁊ ueꝝ ĩ
ſe:vñ dicũt h Inn.⁊ ↄpoſt. ꝙ ſi fptuʒ ĩperrat
3 eccłiaʒ põt ↄueiri is qͥ fuit ꝓmotꝰ ĩ platũ pꝰ
ipetratõeʒ: qꝛ dignitas nõ uariat᷑ ꝑ ꝓmotionẽ
pᷣſidẽtis.Et nõ bñ h dem: ⁊ tũc dic iſtũ ĩtelłem
nõ ꝓcedere ad iſtũ tex. Sʒ itelligo ꝙ pecunia

„

fuit mutuata fratri ꝑſonalit᷑:æ actio erat dirigẽ
da fratrẽ ñ õ comitatũ:⁊ ꝓ hᷣ iſie rex. cũ diẽ
ꝓ. mutuauerat fratri.ncc obſtat ꝙ tex. h põde
ret ꝙ iſta młier ↄuẽiebat᷑:qꝛ ſucceſſerrat in co
mitatu:qꝛ h̊ põderat᷑ ad oclugẽduʒ ꝙ iſta erat
her̃s fꝛatꝛis ſui:nã cõit᷑ comites nihil hnt ultra
comitatũ.iõ põderat᷑ iſta ſucceſſio ad iferẽduʒ
eã eẽ hrdẽ ulem:⁊ ſic ĩtelligẽdo euitat Srium.
n gl. i. ĩ fi. vñ gl. ↄcludẽ ĩ effectu:ꝙ ſi ðtũc
tus ↄuentẽdus erat expᷣſſus ĩ rpto ꝙ tũc rpruʒ
extẽdit᷑ ad ſucceſſorẽ ẽt re ĩtegra ꝑ.c. dilecti ðᷣ
fo. ↄpe.vr mñ gl.h rſtrigẽ qn fuit ĩpetratũ rptũ
ĩ cã dignitatis. Si vo defũciꝰ nõ erat expᷣſſus
ĩ ĩpto:ſʒ erat ↄuenicdus ſub cła:tũc nõ extẽdit
ad ſucceſſorẽ re ĩtegra:⁊ ad hũc caſũ reſtrigit
hũc tex. ? ad hãc lec. tene qꝛ cõis ẽ ⁊ va:ſʒ dit
ficile ẽ reddẽ nerã z ↄcludẽrẽ rõeʒ diueꝛſitatis
iĩ cuiꝰredditõe młtuʒ ĩſtat h. Sʒ ↄcludo bꝛeuit
7 claꝛe ꝙ iõ ĩ pꝰcqu extẽdit᷑.qm t̃ptũ hũit uiꝛei
ſuas ĩ ꝑſonã defũcti:cũ uiuẽt ipᷣe date:vñ extẽ
dit᷑ ad ſucceſſorẽ:qꝛ fingit eadẽ ꝑſona cũ vᷣſũc
to ut ĩ aut᷑.ð iureiu.a moriẽte pᷣſti.ſʒ i o caſu
qñ defunctꝰ erat ↄueniẽdus ſub cla nec fuit ex
pſſus tpᷣe uite ſue:rptuʒ corruit:cũ non fixerit
radices ĩ ꝑſonã ↄuemiẽdi:nam nõ ualʒ indicis
dacio:cũ nõ uiuẽt is ↄ quẽ iudex dat᷑ ut ĩ.l.ij.
ff.qᷓ ſen. ſine appel. reſcin. Sʒ iſte iudex vr̃ da
tus ↄueniẽdũ ſub clła tpe qꝰ expᷣmit᷑nã ãtea
nõ hẽt iuriſditionẽ iudex ĩ nõ expᷣſſo nt ĩ.c.pa
ſtorał.F.i.S.e.merito corruit rptuʒ qꝰ ad iſtũ
q̃ ceſſit anqᷓ; expᷣmeret᷑. Et ſi dicẽs eo ipᷣo
expᷣmit᷑:fingit᷑ expᷣſſus tpᷣe date tpti:ar.i.l.po
tior.ff.qᷓ po.ĩ pi ha.ubi ↄditio trabit᷑ retro a
tpe initi Sctꝰ. So.duplex:pꝰ ꝙ h̊ͤ nõ pot ꝛetꝛo
trahi cũ deficiat ſubiectũ ꝑ moꝛtẽ: ſile ĩ.c.ſi ꝓ
te. .e.li.Vj(¶ Scða ſolutio ⁊ melioꝛ ĩ eodẽ ca
ſu nõ debẽt ↄcurrẽ due fictões nt nõ.ĩ.l.i.C.
ð dot᷑.ꝓmiſ.ſʒ ſi tptuʒ hꝰ cqu extẽdeꝛet᷑ ad ſuc
ceſſoꝛẽ ↄcurreꝛẽt due fictões.pꝰꝙ fingeꝛet᷑ iſte
expᷣſſus ipᷣe date ¶ Scðda qꝛ ſucceſſoꝛ figẽt ea
dẽ ꝑſona cũ ðᷣfũcto:nã vᷣe ſucceſſor ñ ẽ cadẽ ꝑ
ſona cũ defũcto. Et ex his limita.l.hr̃s abñs.
ff. de iudi. ubi dr̃ heꝛedẽ poſſe cõueniri:ubi de
fũctus pot᷑at dʒ.n.iĩtelligi ĩ ordiario ⁊ ñ ĩ delc
gato ſaltĩ dato ſub illa cła gnãli:Ratio qꝛ ꝝp
ta ſt ꝑſonalia æ odioſa merito reſtrigẽda.S.e.
ad hꝰ:⁊æ gnãlr cũ querit᷑:an ꝛeſcriptũ extendat
ad ſucceſſoꝛẽ.diſtigue pꝰcal.h̊ ? Jo.an.iĩ rła iſ
q̃ i ius de re.iuris ĩ mercu.ꝙ aut mã ſuꝑ q̃ ipe
trat᷑ reſcriptũ nõ ẽ extẽdibił ad ſucceſſorẽ:⁊ ex
pirat reſcriptũ ꝑ mortẽ:exẽplũ ĩ actore:ĩpetra
tũ ẽ reſcriptũ ſuꝑ beneficio debito:nã ſi morit
nõ põt hẽs eiꝰ uni illo reſcripto:qꝛ nõ ſuccedit
in bnficio cũ ĩ bñficijs ñ hẽat locũ ſucceſſio ut
i. c. ex trãmiſ.ð fi.pſby.exẽplũ ĩ rco fuit ĩpetra
tũ rptũ:ut reꝰ deponẽt᷑ ab ordine uel a bñficio
certum eſt ꝙ mortuo reo non poteſt conueni
ri ſucceſſor:quia cꝛimina morte extinguuntur
xxiij.di.quorũdã ⁊ ĩ.l.i.C.ſi reꝰ haccu.mor.
fue.ant materia ↄcernit ſucceſſorcẽ:æ tẽ aut res
g

C De reſcriptis.

nõ ẽ integra puta qꝛ deſunctꝰ fnit citatꝰ:? tũc
reſcriptũ extendit᷑ ad ſucceſſoꝛẽ: ar. hic a õrio
ibi ad iudiciũ euocatus. Aut ꝛcs eſt integra ⁊
tũc aut pᷣdeceſſõ erat ↄueniẽdus ſub cła: ⁊ tũc
nõ extendit᷑ ad ſucceſſorẽ ut hic:ex quo nõ ſuit
expᷣſſus dũ uiuẽt hoc ueꝝ niſi rptuʒ fuiſſet ĩpe
tratũ õ dignitatẽ:ut.S.dixi. Aut ↄueniendus
erat expᷣſſus ĩ pto:⁊ tũc ſi fuit rptuʒ ipetratuʒ

ĩ mã ↄceꝛnète dignitatẽ:lʒ nomẽ pᷣlati fuerit x

pꝛeſſuʒ:⁊ extẽdit᷑ ad ſucceſſorẽ:⁊ ĩ hoc cãn loq̃
tur ꝓprie dem. c. dilecti. Aut nõ ↄceꝛnebat di
gnitatẽ ſʒ ꝑſonã ⁊ tũc nõ extẽdit᷑ ad ſucceſſoꝛẽ
ſingularẽ niſi ĩ tribꝰ caſibꝰ ¶ Drim ſi ſucceſ
ſor ſuccedit ĩ uiciũ ⁊ ĩ B.c.loquit᷑.c.qꝛ.v.de in
di ¶ Scos caſus ĩ. c. i. ð alie. iudi. mu ¶ Teꝛtiꝰ
ſi emanat fa iuſſio:ut ĩ.d.c.qꝛ.v.ſm aliuʒ ĩtel
lectũ. Aut qꝛit᷑ nũquid debeat extẽdi ad ſucceſ
ſorẽ ułem:⁊ fucrũt młie opi.ſʒ opi.magis cõiſ
pʒ ꝙ ſic:qꝛ cẽſent eedẽ ꝑſone.ut. S. dixi. Iteʒ
qꝛ agit᷑ ð modico pᷣiudicio ⁊ ĩtellige ſi defũctꝰ
erat ĩ reꝝ nã tpᷣe date t᷑pti: als reſcriptũ nõ na
let ut ĩ. d.l.ij.⁊ ita nec pᷣuilegiũ tranſit ĩ ſucceſ
ſorem ſi moꝛtuꝰ ẽ tpᷣe date is cui ↄcedit᷑: ut eſt
tex.multũ nõbilł ĩ.l.neratius.ff.de reg ens
1 Mon
X inſinuatione. ln
lr̃e exccutorie in q̃bꝰ ĩpetrãs ſło dixit
monitoꝛias pᷣceſſiſſe. Driĩo ponit᷑ pꝑtis deciſa
qrela. o ꝓuiſio ibi quo circa ¶ Nõ. p ꝙ lie
executorie ualẽt ſiñ monitorijs:dũ tñ ceſſʒ ſub
reptio:hĩc hodie cõit᷑ ſolũ dant᷑ executorie:mo
nitorie ⁊ pceptorie hodie nõ ſũt in uſu:niſi qñ
papa reſcribit ꝓ receptiõe alicuiꝰ moniał. Dʒ
qũo h̊ papa mãdat ꝓcedi pᷣuia rõne ꝙ ſi iudi
ces ꝓceſſerũt ðᷣ rõeʒ:nũquid tʒ ꝓceſſus:vr̃ ꝙ;
nõ:qꝛ õ̊ formã mãdati ut ĩ.c.cũ dilecta.S.e. ⁊
.c. uenerabili ðᷣ off. dele.⁊.l.diligent᷑ ff.mãda.
n Zriũ fac̃:nã ꝓceſſus q ius litigatoris ua
let ut ĩ. c. cũ ĩteꝛ. .de re iudi.doc.h dicũt ꝓceſ
ſuʒ ualẽ:qꝛ iſta cła nõ limitat iuriſditionẽ: nec
dat foꝛmã ꝓcedẽdi ſʒ potiꝰ ſapit monitionẽ ⁊

iſtructionẽ iudicis:nã ſemꝑ intelligit᷑ ut iudex

ꝓcedat pᷣuia rõc:iõ ſi expᷣmit᷑ nõ dat nona foꝛ
ma:qð bñ nõ.qꝛ facẽ ad miłta: ⁊ ̊ dẽm allaui ĩ
d.c.cũ dilecta:ubi płe expediui hãc mõʒ:⁊ dic
ut ibi. In gl. i. ibi. Sʒ õdo ⁊ ↄſuetudo cuꝛie
⁊2 dic ꝙ oliʒ obſeruabat iſie ſtilus hodie ſecus
ut. S. dixi. Sʒ gl. rerulit ſe ad tᷣs ſuum ⁊c̃.

Andatũ apoſtolicũ

Hec decꝛe.legit᷑ pᷣncipalr duobꝰ mo
dis:⁊ ſm ĩtellectũ gl.h̊ diẽ. Ceſſãtibꝰ clauſulis
in dubio papa nõ intẽdit grauare eãdẽ eccłiaʒ
ſeu eundẽ collatoꝛẽ ſuꝑ ꝓuiſiõe duoꝝ:iõ fuus
ipetrans repellit᷑:ſiue primꝰ expectet:ſiue ſit iã
gẽam oſecutus. Sʒ ᷣm aliũ ĩtellectũ hoc dicit.
Mon itendit papa eundẽ collatoꝛẽ grauaꝛe de
duobus:ubi pro fo ſcribit cum cła:ſi pꝛo alio
nõ eſt ſcriptũ: qui hbuiuſmõi gẽam ꝓſequat᷑ ẽt
pꝰ tpᷣe date uł pntatiõis ſcdðᷣi gratiaʒ aſſecuto.

In re dictũ. In fa eiꝰ rõeʒ ibi cum

ſuꝑ. ota primo ualere las ſuꝑ receptiõe
alicuius in canonicum:licet nulla fiat mẽtio ðᷣ
aſſignatione prebẽde: non tñ intelligas iſtũ de
beꝛe remanerc ſine pꝛebenda:qꝛ eſſet cõtra.c.
relatum.j. de preben. ſed pꝛcbenda uenit acceſ
ſorie ad canonicarum ut. c. ſi clericus ⁊.c.⁊ ſi
poſtq; de pꝛeben.li.vj.⁊ qui uult principale ⁊
antecedens: uidetur uelle ↄſequens ⁊ acceſſori
um nt in. c. cuʒ. ¶. de conſti. ¶ Nõ. ſecũdo
ibi faceꝛes recipi ꝙ papa qnqʒ dat executoreʒ
ad ↄpellendũ ordinariũ: ut ꝓuideat iuxta mã
datum ſuũ qnqʒ dat executorẽ ad ꝓnidẽdum

nice ſua ut in. c. abbatẽ..eo.⁊ plene de mãᷓ in

.c.ſi capitulo ⁊.c.ſi ſoli de pᷣben.li.vj. ¶ Irẽ
nota ꝙ intentio pape non eſt grauare ordina
riuʒ ſuper pꝛouiſione duoꝝ:ex quo nota ꝙ or
dinarius dicitur grauari: cũ papa confeꝛt bene
ficia ad ipſius collationẽ ſpectãtia: ⁊? eſt rõ qa
collatio cenſetur quedã donatio: cũ ordiarius
utatur libeꝛalitate ĩ cui ↄfeꝛcẽdo:ut nõ.in.d.c.
relatum: hinc dicit glo.nota.ꝙ collatio benefi
cioꝝ ↄputat᷑ inteꝛ fructus:ut nõ.in.c.cuʒ olim
de ma.⁊ obe. unde non poteſt dici nõ grauari
cũ priuetur hac liberalitate ⁊ facultate donãdi
ex quo infert᷑ ꝙ hodic pnñt ordinarij multũ cõ
queri:cũ ex reſeruatõe ſũmi pontificis ⁊ ex lit
teris expectatiuis ius cõferendi ſit quaſi abdi
catũ ab ipis ordinarijs: qð eſt õ. c.ecce.xcix.
di.qꝛ nõ debʒ papa ita ꝓuideꝛe ſuis cõmodis
ſen utiliratibꝰ romane curie cũ tãto graui pᷣiu
dicio ordinarioꝝ:⁊ ordo eccleſiaſticus oↄfundi
tur ſi ſua iuriſditio nnicuiqʒ epo nõ ſeruat᷑ ut
in. c. ꝑuenit. xi.q.i¶ ro intꝛoducriõe glo.
27 mãe op.õ tex. decreta. dʒ ↄtineꝛe dubitatõeʒ
in ſe: qꝛ nõ dʒ edi ĩ caſu nõ dnbio ut in. c. cũ in
iure de offi. dele.⁊ in.l.i.in fi.ff.ad muni. ⁊ in
.l. qd labeo. ff. de carbo. Sed iſta decꝛe. nullã
ↄtinet dubitatiõeʒ:qð patʒ ex eo ꝙ papa ſcrip
ſit ſub cõditione pro fo:ſi pꝛo alio non fuerit
ſcriptũ:⁊ ↄpertũ fuit ꝙ pro alio ſcripſerat:gꝰ
iſta gꝛa nulla ex defectu ↄditiõis oppoſite:qðᷣ
ꝓcedit maxime cũ ↄditio eſt de pᷣterito cuʒ illa
nõ ſuſpẽdat:qꝛ certũ eſt nature utꝝ ſcripſerat
pro alio uł nõ ut ĩ.d.l.cũ ad pñs.ff. ſi ceꝛ.pe.
So. .dicit glo.i.⁊ bñ ꝙ dubitatio potuit eſſe:
qꝛ gra ſa nidebat᷑ ↄditionalis ex ſola pẽdẽtia
pꝛie gůe:qꝛ diccbat᷑ ſi pꝛo alio nõ ſcripſimꝰ qui
huiuſmõi gr̃am ꝓſequat᷑:ſp prius fuerat gẽam
ꝓſecutus:⁊ ſic nõ uidebat᷑ hr̃e locũ prima con
ditio cũ amplius nõ penderet pria gꝛa. Et peꝛ
h ponit glo.rõnem dubitandi:ſed deciſio fuit
in Srium ⁊ rõ decidẽdi fᷣm glo.eſt:qꝛ cũ papa
nõ iĩtendeꝛet grauare cãdẽ ecclłiaʒ ſuꝑ receptõe
duoꝝ fortiꝰ grauamẽ elicit᷑ pria gẽa executa ꝙ;
ea pẽdẽte:⁊ ſic fortiꝰ obſtabat exceptio õ fᷣm iĩ
petrantẽ. ed 3 op. nã de intentiõe pape
non apparet niſi per illam clauſulã: ſed illa cla
refert᷑ ad pendentiam prime gratie ideo cum
illa eſſet executa nõ hẽbat obſtaꝛe illa clauſula.

rpo

0 .
ekralehin

es

„ . rexpe .
uierſisſn znord cupta
ſtti lmect ſcdarei voruů i⸗

4
ſiror.
Pninr. Nen.

ſil 1
in unierfgng Mon uli
ittr liimmiut .lice of l.
Ita cglun it hi s gehb i
ir iclrj menmm ho hi
rneßfiftinnan nimn ge eer
ntiſtintzgi ni honichi uich
ri'n eltiirim tbie r ni ſe
et odd itoonot adduip bac lerts
fibocſertecnie porr ni romana
Nitſichnni dohtir aid o fns niaſ
nrigiunmi indq ſos nfos
nmpi ip nſorheimrfis lis fien
i niſirgoſtru ſli ocernat
luiſin tnifigannnser gi ge
üdd Nriſchſtrieyrelen ade
Pe ⸗ 4 „ .
nge Olkigiercflencbani
mn ind Mertntaf fonei
Nd itlonor dno wae
IMicleen L
dnie i Do.a cal ſend
Giscüh.c pocnen .
1 tfinif e. ſcarg
nien dini,
loyfen ntcſt lcceſi gunn
n Ntſead ilii reſs
Nlilee, .7 Pel ſipſe
ee nnepi :9 . r
eilei eſer Nlackt aii ſni
a a ſtio prhes
latir ali ſerbi Nece

„1 e. 4
renbi oui⸗
5

ce

Niſin pponi uſlue
ir itrgit halis nen l . di
udjn ncqi iend ibater

Mie

*

—

— — ⏑ ⏑W à.

½
—

— — ᷑—

—

KJ—.r

——— —. —.

—ł

leſtne
nebeft w.
l e st ,f
cenguſn Ateci
inccn. ubrun

bifeg . decoſi ſn

teipienn
d opelengi ain 4 etann

4 ſ; W
hun ſñ izren ducen

nice ſnz e n, 1 eAMtore g gnig⸗
ſ lumrin c t .e dmutin
.licpinbe e Oblreceni

..ſiſo
hot inenn tal
4 S
loper pꝛoniſione uäi
mirins diciinr fane undt
* gravan Papa confar ben
Dlns collaton tiͤti
nedi donnio
4
— ordiarins

ema. tobe⸗ Unde no . e
„ Mde hon poren dict nogeangri
cu priveuur b⸗ Du

bir benlimer inllurciͤlt
r uo iſeni hoge itorinmi mniii
quenich g reiemmeſini ponnfes verſt
tenis epee mnmnis iis trongi ir quaſ obii
cati eb ys orc unſo· eſ ce r.
l qꝛno gebz pypu inl puidere ſnis conois
õ
icoordimmriox: ordo cleſaſtens ofunci
ur ſtſun ioriſdino unicnigz cdo no ſerit ut
ncvent q iſ ro imwanoide go.
1e 0).9 Er decren. onnen Enditndez
nſe dgecicaſa d ndio min n
iure decſh. cle in li infi f admmn ein
qo ubeo. de tdo Ord iſn deue. nlii
ounet ubitntbez qd in ereo im nd
ſr vb cctioneoſo foſpo omm nan
iiit Menũ iut o lo nuene
n gin nuln er defnn Naſtögopoſil
chr muineci dtockce etd n
eidr necti Anumeun ſercſein
nea Aghs f.ſicenhe
o Kndi ed
– oitig inmna onin
gne i igo io ſöſeihſne
ie ge gr lchi Feus unuhn
poiuſnoi gfan zucchi Heix e

3%

pſecums:
nioch

4

tun
FFinm10 Cecldenen,
an re cidielcly
dire pringn
n glan Ci pze
duor foln h. bſibr i
ſliſn
e n N
c en,öbikn
,Acten
19 ſct

Acbni oRranals erſon ilil

¶ De reſcriptis

Et ob hoc fõre gl. fa diẽ ꝙ ẽt ſiñ expᷣſſiõe illi⸗
cle papa nõ ĩtẽdit gꝛauarc eũdẽ collatorẽ ſuꝑ
ꝛecepuione duoꝝ niſi expᷣmat: uñ fʒ gl.iſta cła
ſi ꝓ eo:ſꝑ ſubitellr qð pʒ ex eo ꝙ qñ papa ułt
ſʒ recipi appõit claʒ n obſtãte ꝙ ꝓ alio ſcꝛipfi
mus:ad hᷣ bo.tex.ĩ.c.pe.in fi. .e.li. vi. Alij te
nẽt oppoſuũ dicẽtes ꝙ niſi papa apponat illã
claʒ ſi alio tenet ordiariꝰꝛeciꝑe ſʒ ⁊ ʒ zc. nã
ſi itẽtio pape eẽt nõ grauaꝛ eccłaʒ ſuꝑ ꝛceptõe
fi niſi hͥ expᷣſſo ſuꝑfluo eẽt iſta clanſula ſi ꝓ ali
o nõ ſcꝛipſimꝰ. Jo. an. bic ⁊ ĩ. c.pe. . alle. tenʒ
pᷣmũ ĩtellectũ quẽ ſeqrñ gl.qꝛ alias fruſtra pone
ret᷑ illa cla nõ obſtãte:nec ob.ſi dicat̃ ꝙ ſʒ ĩtel
lectũ gl. ſuꝑ fluit illa clauſula ſi ꝓ alio:qꝛ nõ eſt
abſuꝛdũ ſi expᷣmãt᷑ ea q tacite ĩſũt:ut ĩ.c.ſigni
ficaſti ð elec.ſʒy abſuꝛdũ ẽ tollẽ nõ obſtantia ut
obſtãtia:utputa ſi dicat᷑ recipias talẽ nõ obſtã
te ꝙ ſit doctor uſ nõ obſtate ꝙ hẽat tpᷣs legiti
mũ. Ho.poſuit ftiã lec.ꝙ aut pᷣma gẽa pẽdʒ ⁊
nõ ualet fa nili apponat᷑ cla ↄualidatiua utpu
ta nõ obſtãte ꝙ ꝓ alio ⁊c̃. Et ẽ rõ ſʒ eũ ĩ odiũ
uacataꝝ ne płes ſint expectãtes ĩ eadẽ eccłia ł
ſub eodẽ collatore cũ ſic daret᷑ notũ caprandi

moꝛtẽ plimoꝝ. Itẽ ſi nõ appõat᷑ clauſula n ob

ſtate: vident᷑ iſte gre pẽdẽtes referri ad idẽ bñ
ficiũ:Et ſiciquodãmõ iducẽt᷑ ſectio pbẽde:⁊ iõ
ẽ opꝰ ad h̊ nt ualcat fa gẽa ꝙ appõat᷑ clanſula
nõ obſtãte. Ad idẽ adducit.c pᷣſẽti de offi. le.
li. vi.ubi dẽ ꝙ legatꝰ ñ põt facẽ duas gr̃as pẽ

der ſub eodẽ collatoꝛe:ſʒ una executa põt facẽ

faʒ:gꝰ fortiꝰ h p᷑ facẽ papa.aut pᷣma gẽa ẽ exe
cuta:⁊ tẽ fʒ eũ ualʒ gẽa niſi appõat᷑ cła iualida
tiua:⁊ ĩ hꝰ cãu ꝓcedit iſte tex.⁊ hãc lec.ttiã ſe
cutꝰ ẽ Jo. cal.i ſuo ↄmto:æ adduẽ ꝓ hac lectᷣa
ſtiũ hodieꝛnũ rõane cuꝛie. appõit eni romana
cuꝛia illã clauſulã nõ obſtãte ꝙ aliq ꝑ l̃as nẽaſ
ſint cepti ł ut recipiãt᷑ ĩſiſtãt uel aliqᷓ las nr̃as
ipetꝛauerãt ſuꝑ ꝓuiſione de beneficijs eis fien
da:uñ põdẽat ipſe ꝙ iſte clanſule ſolũ ↄcernãt
pẽdentiã gẽaꝝ:⁊ nõ gr̃as executas:qꝛ gẽa exe
cuta nõ ob. fe ſʒ exeqᷓnda ſic rõe predẽa ad.c.
pe pᷣalle.rdʒ dupłꝛ:pꝰ ꝙ ubi gf̃e reflectebant
ad idẽ bñ ficiũ. Itẽ nulla erat executa:ł foꝛte ĩ
utriſqʒ lis erat clauſula ſi ꝓ alio:æ iõ nõ uale
bãt utreqʒ lr̃e.⁊ hũc ĩtellectũ Ho.⁊ cal ſecutꝰ
fuit qdã doctor ſolẽnis dũ h̊.c. padue repeterʒ
7 adducebat iſtũ tex. ĩ Vbo eccłaʒ añ dẽaʒ.ñ eĩz
papa hᷣ ſimplłi diẽ ꝙ nõ ĩtẽdit eccleſiã grauaꝛe
de duobꝰ ſᷓ rertulit ſe ad illã cccłaʒ cui ſcripſe
rat ſi ꝓ alio qᷓ dicat ꝛeſpẽu altᷣꝰ eccłæ cui ñ ſcꝛi
bit: cũ illa clauſula ceſſat itẽtio pape:ſʒ Jo. de
lig. do. an. do. cal. æ cõir alij ſcribẽtes h ſequũt
pmũ itellectũ gl.æ approbãt do. ð rota decif.
xxxv.ubi dñt h̊ ꝓcedẽ ẽt ſi ãbe łalf̃e he eẽnt
i forma pauꝑuʒ fũdamẽtũ iſtoꝝ ẽ: qꝛ lia h̊ fun
dat ſe ſup grauamie ⁊? nõ ſuꝑ pẽdẽtia pᷣme gẽe
nel ſuꝑ odio nacaturaꝝ grauamẽ vo magis uꝛ
get gra execura qᷓ; ea pendentc. Item fſm do.
An ꝓbat hic alio reſpectu. nã caſus omiſſus
relinq uꝛ diſpoſitioni inꝛis cõis.l.ſi cuʒ dotem

in pꝛĩci.ff.ſol ma.⁊.c.ſuſceptuʒ infra.eo.li.vi.
Sed hic papa ↄditionauerat gratiam fam in
euentũ pendentie prime.prima aũt non pende
bat hic quia erat executa:⁊ ſic eꝛant hic extra
ꝓuiſionẽ pape ⁊ nihilominus papa uoluit ſᷣm
admitti ꝙ ꝓfecto nõ ↄtingit vi clauſule rõe p
dicta ſed ex diſpõe iuris cõis. Aduerte nã hec
motiua ceſſarẽt ſi teneremꝰ opi.cal.dicẽtis qð
ↄſecutus pᷣbendã põt dici gratiam ꝓſequi ex
eo ꝙ actualiter percipit redditus:⁊ ſic uirtute
cłe fus fuit expulſus cũ extitat ↄditio:ſʒ hoc ñ
obſtante ſempeꝛ tenui primã lec.⁊ ſum motus
ex nouo fundamento dico eniʒ ꝙ iſta intentio
pape inſuꝛrexit ex ſtilo cuꝛic. nam a principio
papa non ſcꝛibebat pro aliquo bencficiando:
unde in nolumine decreti nõ reperit᷑ has gr̃as
unqᷓ fuiſſe ↄceſſas:ſʒ poſtmoduʒ papa incepit
ſcribẽ cũ moderamie dãdo pꝰ mõitorias:ſo p
ceptorias:ʒ executorias:⁊ ał ñ ſcribebat ꝓ fo
qᷓn apponẽt illã cłaʒ ſi ꝓ alio:ñ ſcripſimꝰ ut hᷣ
cũ duobꝰ ſe. nã ex ſtilo curie ↄpᷣhẽdimꝰ ĩtẽ õʒ
pape adeo ꝙ ſolita iſeri i fſcriptis hnt᷑ ꝓ expᷣſ
ſis ad h.c.ex liis de ↄſti.æ. c.cũ cãʒ ð elec. 2.c.
ij. S. e.⁊ ex his colligit᷑ ꝙ iſta cła ſi ꝓ alio nõ
ſuꝑſtue ponit᷑:ſeu ſaltẽ antiqᷣtꝰ põebat᷑ qꝛ nullo
iure expᷣſſe cauet᷑ ꝙ papa nõ ĩtẽdar grauare ec
cleſiã ſuꝑ receptione duoꝝ:ſʒ ut dixi ex ↄſuetu
dine pape iſurrexit illa pᷣſumptio tacie nolũta
tis. Et ꝙ hec lec. ſit nera pʒ in. c capitulũ ſup
eo.nõ diuinãdo ad illũ tex. nã pꝰ recepto exclu
dit᷑ ſecundus in eadem eccleſia nec apparet ꝙ
ibi eſſet cła ſi pro alio. nec ob. ꝙ tex. iſte ſe refe
rat ad illam eccleſiaʒ ubi fuit ſcripꝛum cũ clau
ſula: quia dico hoc facere potius contra illuʒ ĩ
ducentem iſtam lᷣam ad hunc effectum nam ſi
intentio pape non erat grauare illam ecclcſiaz
niſi per clauſulam prouidebat in uno cãu tãtũ
.ſ.in euentum pendentie prime fortius nidetuꝛ
ꝙ nõ intẽdat gꝛauare eccłaʒ aliã ubi in fis lr̃is
nullam clauſulam apponit:quia ꝓuidendo ĩ ca
ſu pẽdentie nidebat᷑ tacite uelle ꝙ gẽa executa
nõ haberet obſtare ar.c.nõne de pᷣſũp.⁊ tamẽ
hic õriũ ðᷣcidit᷑ ad.c.pñti de offi.le.li.vi. mul
tipliciter poteſt rñderi.loquit᷑.n. in legato q tã
q́; habẽs ordinariã ↄcurrit cũ quolʒ collator
unde nõ dr̃ grauare eccłiaʒ niſi ex ſola pẽdẽtia
nã ↄferendo utit᷑ iure ſuo. Itẽ ibi non dicit᷑
ualeant fe lr̃e nõ facta mẽtione ð poribuſ h qr
loqmur in papa:qui lʒ poſſit ↄferre oĩa benefi
cia nõ tñ uult uti hac ptᷣate ordinaꝛioꝝ niſi h̊
expꝛimat ar.ĩ.c.ꝑuenit.xi.q.i.Ouid autẽ ſi in
fis lis nulla ponit᷑ cła.nunquid annullẽruꝛ. vi
ſurreptõis. uide per Jo. an.ĩ. c. p. preall Ego
credo ĩdiſticte ꝙ nõ ſʒ ſolũ in exceptionis gra
uamis ↄpetẽtis eccłie grauate ⁊ pro h̊ facit.c.
tibi qui.j.e.li.vVi.nõ diuinãdo ad illũ tex.naʒ
ſi l̃e fe fuerũt ſubrepticie nõ ualuiſſet proniſi
o illaruʒ nigore facta ⁊? de pluribus clauſulis
2 de eaꝝ ĩtellectu q̃ vſat᷑ in lr̃is beneficialibus
uide ꝑ Jo. an.i. d. c. pe. 2 ĩ. . ſi bnficia ðᷣ pbẽ.

¶ He reſcriptis

li. vi. ⁊ẽ hic per Jo. cal.
J tteꝛis Ecchia ĩ qᷓ pꝰ papa ðᷣ
*dit mõitõias ⁊ 2 exe
utorias ꝑ pᷣmũ ñ ꝑ fʒ ĩtellr grauata
pᷣmo ponit mandatũ qdð exeqᷣ iubet: fo tollit ex
ceptionẽ ibi nõ obſtãte. ʒ expᷣmit cãm ibi cuʒ
Mõ pꝰ ꝙ ꝓnom uos ↄtẽplat potiꝰpſonã i di
gnitatẽ fac. c. ſi gꝛoſe. . eo. li. Vi.?⁊ qð nõ. ĩ. l. cẽ
teſimis.ff.ð vbo.ob: ¶ Mõ fo ꝙ ñ dẽ papa
grauare eccleſia ſt ꝛeceptõe pluriũ ſi pᷣdeceſſõ 6
grauauit ꝓ p ¶ Yrõ nõ ꝙ act oattribuit̃ pᷣnꝰz
n fini qᷓ pncipiũ n eẽt finis neceſſitatũ: ſʒ ex
ortatũ qð pʒ B.nã receptio pᷣmi attribnũ pape
q̃ dedit mõitorias ⁊ ñ ſucceſſori 3 dedit execu
torias.⁊ tñ certũ ẽ ꝙ moitorie nõ neceſſitabãt
ſz executorie tm. ¶ Ae nõ ꝙ papa dʒ ꝓſeqᷓ
ſalti ex urbãitate fẽʒ ĩchoatũ ꝑ pᷣdeceſſorẽ:ho
die tñ qꝰ ad mãʒ nr̃aʒ fit totũ oppoſituʒ qꝛ oĩs
papa nouit᷑ creatꝰ reuocat oẽs gr̃as féas ꝑ pᷣ
deceſſores:ſi ꝑ eas nõ ſit acqſitũ ius ĩ re:ut in
.c.fi.ðᷣ ↄceſ.pbẽ.li.vVi.⁊ hͥ faẽ ĩ odiũ nacatura
rũ ne tot gr̃e expectatiue pẽdeãt:⁊ hec cã ẽ ho
neſta: aut ut ipſe ꝓuideat ⁊ forte iſta uerior. ij
Opp.õ tex.uẽ ꝙ recepꝰ pᷣmi erat oĩo attꝛibuẽ
da iſti qͥ dedit executorias qꝛ mõitorie expira
uerãt re itegra ꝑ mortẽ pape. nã gꝛa fiẽda expi
rat ſi ↄcedẽs morit᷑ re ĩtegra:ut i.c.ſi cui de p
bẽ. li. vi¶ So. do. An. iſtat ⁊ tãdẽ fatẽdo Sꝛi
uʒ diẽ ex urbanitate papa fuit ꝓſecutꝰ fẽm pᷣde
ceſſoris: ſo iſta ſolo mihi nõ ſatiſfac:qͥa ſi moni
rorie ĩ totũ expirauerãt ñ põt actꝰ attribui pꝰ
ad h.c.cũ acceſſiſſẽt.s.ð ↄſti 5 eĩz reuiui
ſcũt pᷣme lůᷣe ſʒ effeceꝰcãt᷑ ex fis.uñ dicerẽ ꝙ cũ
iſte montorie fuiſſẽt pñtate nec expectẽt aliũ ꝓ
ceſſũ p pñtationẽ n ui ꝛes ꝛes itegra. Et ſic puto
p nñᷣ expirauerũt. ¶ In gl.i.ĩ fi. nõ iſtã gl. ꝙ *
las monitorias pceptorias uel executorias ñ
tribuit᷑ ius ĩ beneficio:uel ad beneficiũ:ſʒ ſoluʒ
dat᷑ facultas iplorãdi offm executoris uel illius
cui ſcribit᷑ius eiʒ ad bnficium fert᷑ ex receptõe
ĩ canonicũ:qꝛ tũc hʒ ius affectiuuʒ ad pbendã
nacaturã: ut ĩ.c.ſi poſtq; ð pbẽ.li.vi.⁊ ĩ.c.ult.
de ↄceſ.pbẽ.li.vi.ꝑ colłonẽ vo acquirit ius ĩ
beneficio:unde põt dicẽ beneficiũ eẽ ſuũ:nt in
c(.ſi tibi abſẽti de pbẽ.li.vi ¶ In gl. li. ibi ſed
ad mãdatũ pape hᷣ gl.loquit᷑ icaute.nã nt /dicit
Jo. an. ⁊æ bene aliud ẽ dicere ſi ad mãdatũ nẽʒ
aliũ nõ recepiſtis ꝙᷓ ſi dicat᷑ ſi ad mãdatũ pape
Win iſta vba ultia ↄcernũt dignitatẽ:⁊ ſic
vVificarẽt ĩ receptõe féa auẽte cuiuſcunqʒ pape
Sʒ pora vba oréplant ꝑſonã:iõ nõ ueril ficant
niſi receptio poris fuerit fẽa ex anẽte mãdato
ris ad h.c.ſi goſe. S. alł.Et ĩ eo ꝙ gl. diẽ ð le
gato uẽ hodie ꝓbari in. c. beean de bpe. li. Vi.
ioceſanꝰ cui ſcꝛi
Bbatem. bit̃ ut ĩ dioceſi ſua
uti ꝓ alio ſcriptũ nõ ẽ ꝓuideat nel fa
ciat pꝛouideri nõ põt id exequi circa bñficũ ſpe
ctãs ad collarionẽ alicꝰ iã pro alio grauati ⁊ ñ
diuidit ¶ Wö. p* ꝙꝙ collatio bnficioꝝ ſcitorũ

N

ĩ dioceſi ep̃i pt᷑ ꝑtinẽ ad abbatẽ:⁊ ſic ad platũ
iferiorẽ epo: 2 h de iure ſi pali puta ex puilegio
uel pᷣſcriptõe ſeu ſtatuto fco tpᷣe fũdatõis eccła
ꝛũ qꝛ de iure cõi ĩſtitutio ſeu ꝓuiſio bnficiorũ
ſpectat ad epʒ. xi.q.i.ĩ.c.regẽda ⁊.c.nouerit ⁊
xvi.q.vVij.oẽs baſilice ⁊ ĩ.c.tũ ex iũcto ĩ.fi.ð
hẽti. ⁊ uide gl.ĩ.c.ſciãt ↄcti de elec.li.vi.⁊ uið
qð dicã. . ti. ꝓx. cuʒ dilectꝰ.¶ õ: fo gra
unamẽ ĩ receptõe fi ↄſideꝛat᷑ hito ꝛſpẽu ad idẽti
tatẽ collatoris ⁊? nõ ad idẽtitatẽ eccłe.⁊ ꝑ h.c.
declarant capla ꝓxia pᷣcedẽtia:nõ gꝰ ↄſideꝛaĩ
grauam rõe reddituũ:ſʒ rẽe facultatis ferẽdi
cũ pᷣlatus nõ põt ꝓuidẽ ſuis ⁊ maxie his 6 4 fui
ũt ecclłe C Itrẽ nora tex. iñcta gl. pe. ꝙ qnʒ exe

cutor dat᷑ ad ꝓuidẽdũ qnʒ ad exeqᷓndũ de qꝰiĩ

c.ſi capło ⁊.c.ſi ſoli de ↄceſſ.pbẽ.¶ S; qro

nũqᷣd ꝛeſpectu iuriſpatrõatꝰ poſſit qͥs uti excep
tõe gꝛauamis.põe exẽplum. abbas ad mãdatũ
pape ꝓuidit titio de bnficio ſpectãte ad colla
tionẽ ſuã.nũc epᷣs exccutõ uult t ꝓuidere ð bñfi
cio ſpectate ãd iuſpꝛonatꝰabbatis nũqͥd abbaſ
poſſit ſe defẽdẽ exceptõe grauamiſ. Ho.diẽ ꝙ
ſic ſiue ſint de mẽſa abbatis ſine ſpectẽt ad col
larõeʒ ſuã ſiue ad pñtationẽ ſu ſuã ñ dʒ ĩ eis ð no
uo gꝛauari opoſtol.tʒ ↄꝛiũ:qꝛ potiꝰ qr̃ gꝛauãi
collator qᷓ; pntator:ĩ hoc tñ diſtiguit ꝓ aut pa
pa mãdat illũ ↄpelli ad ꝓuidẽdũ 7 nõ bot fiẽi
ꝓuiſio ĩ bnficio patronali cũ collatio nõ ꝑtine
at ad iſtũ:aut papa dat pfᷣatẽ executoꝛi ad ꝓni
dẽdũ:⁊ tẽ ſecꝰ ⁊ hꝰ dẽʒ cõiꝰ:qð tñ ego itellige
rẽ ĩ pronatu eccłe.ſecꝰ ĩ pꝛonam laicoꝝ:qꝛ per
lias gnales nũcᷓ papa iĩtẽdit piudicaĩ iuri pꝛo

ni laici: ut nõ. ĩ cle. ij. ð pbẽ. 7i. c.cũ dilẽuſ ð̊ iu

re pr̃onat TRA gl. i. ibi ̊ p ſuũ mãdatũ ĩpñ
tat.hꝰ dẽʒ ñ ur̃ ueꝝ qꝛ ĩ bũficialibꝰ ſtamꝰ date
2z nõ pntatõi:ut plene dixi ĩ.c.capitulũ.sS.eo.⁊
dic ut ibi. Sʒ qrit hic Mo.qͥd ſi ꝓuiſio ſit fca
fo. anq; pᷣm ſi nas lr̃as bſetaꝛet. uẽ ꝙ dẽat fus
remoueri ⁊ pᷣmꝰ iſtitui ad hꝰ. d.c.capłʒ ĩ õriũ
fac̃.c.ꝗudita.j:ð.rſti.ſpo. Kocludit Ho.i hoc
papã ↄſulẽdũ. Jo. cal.diẽ ꝙ ſi pᷣmꝰ ipetrãs nõ
hẽbat ius affectiuũ ualer puiſio ſacta fo al. qʒ
iudex remoueri. Et nõ hꝰ dẽʒ. tñ puto ꝙ ĩ cãn
hẽᷣ. c. ubi ꝓ fo ſeribu cũ cła ſi ꝓ alio nõ proce
dat dẽm cal.ſi pᷣmꝰ ñ fuit negligẽs. Ro qr hec
ↄditio ſi ꝓ alio:cũ referat᷑ ad ſp̃s ptitũ nõ ſu
ſpẽdit actũ:ſʒ ĩ ↄtinẽti facit actũ nalẽ uł nulluʒ
eẽ:ut ĩ.l.cũ ad pñs. ff. ſi. cer. pe.Cũ ergo ꝓ ali
o fuerat ſcriptũ.gꝰ fa gla nulla ex defectu vdͤi
tõis:⁊ ſic collatio reꝑit᷑ fẽa uigore lĩe nlle. Et

ad mãʒ uide qð dixi ĩ. d. c. capim ¶ In gl.pe,

ibi excõicare ödicẽtes nõ.gl. ꝙ executor dat?
ſimpłr ad faciendũ ꝓuideri põt excõicare zdi
cẽtes:lʒ nõ expᷣmat ĩ lriſæ idẽ tʒ Inno.hic nã
deluſoria vr̃ hec pt᷑as ſi cohbeꝛtionẽ aliquam
iſte nõ hẽꝛet: ut i.c. ex lis de offi. dele. ⁊ in.l.
ij:ff:de iuris om.indi.exquo ĩfero ꝙ fortius
poterit delcgatus pape excõicare. lʒ ĩ bis non
dicatur ut poſſit Ppeile p cenſurã ecclcſiaſticaʒ
hic non ſunt ali

e Gde⸗ ccin
Ocliüchd
at 6i50 tna

„9 00
d e⸗ idaia⸗ 4 ſch⸗
tl e denn acn

umte ſoo biec.
Ficraic
e. .
5 33 hi⸗ 9—

jſaoh N
8 i⸗ u iudr

uſn 6 5 ill D enun chr

enigtiſnione ⸗ qmn e
fjtntities nmnog Nunei .
s un i ooni tenog
iininouin luj n ſo alio ich
ufni ſrocmor iſi ſit cn
Nan ium nlinbalt lynv
iirinirn ,9, ſeo ppono
inrinedeict Ocr.
iotordcronetri ſneci jroabili a

1
ſhnmii⸗
gnilt

h

1
o ſezhnſ ein idolen x lcx.

pigard lr ehri gr 5ſamni i
oii d ictro xl bi df vdice
ſactinnienieneſtrci inbil opae
inntirömnſei coc um ſ. ut ecckaſti
OtffcucNnbodl iorin r. nbi df
ee EMuynmroninilioad idi ie
liſwtsſß beuwinin iuce
Ilirtflnie riclis . ffti ſpo
Euctigie rai en
Glningi Cijlti brf rcdicnö cenl
netnu⸗ 5 dleen diſpoſtw
. izinn⸗ ge H chdis f 5
pereni ötale rt

Niii Ctcnnlus:g“
ittirie, wbiceſſntpetni

4 g cüqrit an ſ tianer
nud eg.
l ñn roica

—

ſen

—

—

–—

— —

G

W
eſichin
iferiarz.n Diiin
keore Aid .

nde iure z aſnf gilrf
recög. en n
ſectat uin aig⸗
. . 1
W.g.vi zglicne n fftei
bö⸗ „dee dilnee
euceg eti eelei
adift uniwiit
umtid Rn
. loſd W fo⸗
tate collaroris ſiei ui Nen

lIg Nög g. Ndlſez
declaruni cpe linti ie
ranmn eer Müaßekiin de
cis g ditnug ei
Aplatms n eel hlindgti

„PVt puidgen
ak e enbrnng

awr ig ondler iin

3 Al.n potd Iß gronz
larßinmimei ſine
Pa niͦttrſli Opeliod aiihiliſen . 4
puſoi⸗ biſicio Pnnonl ci colano ͤgie
ra ſimn u du inienanmi n
cilit teſe'thii ceo go ig
ſegfomm ace cci ionmn lcorgeen
is gni es nicy pn tiit pinclaj nni pi⸗
Nihiicir no icle iſ öpbe 1icci ſinſoin
vehiomngibiid Könüdrin
n ' Gd f ver gni duſicai) ſanc ane
1 0 Pndent gieneirii c Citdi S,n
iem i G ithic Ho. dd ſ poiioſtfin
fo. nih pn ſes ins ene igen fir
emoueri epin iſtini d bd nh ihii
hicmdin ſ fi hp Cͤgt dor
pi oſlili Yo alci n harind
hcha ius afeetiui uianio funfo AG
lrtencne Cröh dn d n
Fcipfoenticüchſip io o n
nciiin; ifin rhiges , dn
ioneh Athspiicni
Giioſ 9ioch era f Nüini

ſpedin Aidc Nigei factacci i in
.rilcaAnsi ge Küch

caes hno erpn
Zanſorin wrbel insſ
iſe no beretiul . ee
iſſtige pris ofn in ne
. et derginsi .
6 Nelepee

E reſcriptis

Bexcommunicato.

PMer rptnʒ diꝛectũ excõicatoꝛi ut ab
ſoluat excoicatũ ſi S ↄciliũ eũ excõicauu datis
execuiõibꝰ q eo ñn pente excqnt n excoicatõi ſʒ
cxecutoꝛib cogni demãdat p.d. ¶Orio po
nit feʒ ex qꝰ qo.⁊ꝰ ſolo ibi excoicatoꝛi.ʒꝰ ĩ ſoło
ne roeʒ it erit ibi qᷓ de fẽõo Hõ p ꝙ excõica
tio lata ſin monitõe ⁊ ſin cã rõabili iʒ ꝙ ꝓbaĩt᷑
ex eo. nã iſte dicebat ſe ligatũ ↄ ſtarutuʒ ↄcilij
gnãlis de q ĩ. c. ſacro.j.de ſẽ.ex. ubi aũt dẽ ꝙ
excõicatio dʒ fieri ↄpetẽti monitõe pcedenti:et
idẽ põt colligi ex tex.illius.c.ſacro:ut ibi dixi:
fallit tn ĩ cãu.c. ↄſtõnẽ.e ſe.ex.li.vVi.qð decla
ra:ut dixi ĩ.d.c.ſacꝛo ¶Miõ fo ꝙ xcoicaiuſ i
iuſte remittit᷑ ad excõicatorẽ ſuũ abſoluedꝰ:qð
an ſit uex ĩdiſticte. dicã.j.ſuꝑ gl. ¶ Hõ ʒ ꝙ
excõicatꝰ pt᷑ ipetrare ꝛptũ ſuꝑ iinſticia excõica
tis ad h.c.i..e.li.vi.Miõ qᷓrio ꝙ eað cla ꝛc
lata ad diueꝛſos põt oꝑari diueꝛſos effcus fᷣm
ſubiectã mãʒ. Et ad h̊ ſolet alłari iſte tex.nã clła
ſi ita ẽ relata ad excõicatorè n ĩporrat cogniti
onẽ ſʒ monitõeʒ ⁊ iſtructionẽ qᷓndã ſeu notõeʒ
ſy relata ad iudices deputatos ĩ deſectũ excoi
catoris inducit cõe cognitionẽ ¶ Itẽ nõ ꝙ in
feo ꝓpᷣo ñ pᷣſumit᷑ ignoꝛãtia ſeu ĩ fẽo aliẽo ĩ da
gato iudicialr. nã iſte cxcõicator pᷣſũit eẽ certꝰ
ntꝝ excõicauerat S ↄciliũ:qꝛ h ↄſiſtit ĩ fẽo pꝛo
po ⁊ ad h̊ ſolet alłari iſte tex.ſ.ꝙ ĩ fẽo ꝓpᷣo nõ
pſũit᷑ ignorãtia:⁊ de h aliqd.j. ¶ Oop. ð tex.
iĩ eo ꝙ inuit excõicationẽ latã ſine cã rõabili et
monitõe ñ pᷣmiſſa tenẽ.ꝙ ãt h̊ colligat᷑ ex tex.
ꝓbat ex eo:qͥ iſte dicehat᷑ ligatꝰ õ ſtarutũ ↄci
lij gnãl ð qꝗꝰ i.c.ſacro..de ſẽ.ex.ubi dr̃ iudicẽ
n debẽ aliquẽ excõicare ſine cã rõabili ⁊ ↄpetẽ
ti monitõe pmiſſa uñ ob.c.ut nr̃ʒ.j.ut eccłaſti
ca bñficia ⁊.c.a nobis el.ij.de ſen.ex.ubi dr ꝙ
eccła dʒ ſe ↄoformare diuĩo iudicio:ad idẽ.ij.q
.i. deꝰ oĩpotẽs ſʒ ipe deus neminẽ dãnat ĩiiuſte
nt ĩ. c.i. ð re iudi.li.vi.⁊ ĩ.c.ſas.j.ð tſti.ſpo.
ge nec eccła dʒ ligare aliquẽ iiuſte ¶ Irẽ 7. ij.
ob. c. cui ẽ.xi.q.iij.ubi ꝓbat᷑ excõicatõʒ eẽ nul
lã. Itẽ ceſſãte cã diſpõis dʒ ceſſare diſpoſituʒ
ut ĩ. c. cñ ceſſãte de appł.l.adigẽ.S.q;uis ff.ð
iuꝰ. pa. Sʒ cã excõicatõis ẽ peccatũ mõtale.ut
xi.q.iij.nẽo.⁊.c.nullus:gꝰ ubi ceſſat peccatũ
nõ dʒ tenẽ excõicaꝰ.ſo.cũ qrit᷑ an ⁊ qũ tẽat ex
cõicaꝰ ł ſit nulla:diſtigue pꝰ cal.ꝙ qnʒ excõica
tio 6 nulla qnʒ tʒ ſʒ ẽ iiuſta:qñʒ tʒ 2 ẽ iuſta:ꝓ
pꝰ mbro cape rłaʒ ubicũq; dat᷑ inabilitas ſeu ĩ
capacitas ĩ agẽ e ſeu patiẽte excõicaꝰ ẽ ipᷣo iur
nlła. Exꝰ pmi cũ excõicator ñ ẽ capax ſen exer
cere nõ pt iſtã iuriſditionẽ ſpũalẽ:Exꝰ ĩ laico:
ut ĩ. c. bene qͥdẽ xcvi. di. æ ĩ.c.ſi ĩpator ⁊ ĩ.c.ſi
duo. ea. di. papa tñ poſſʒ dare laico pr̃atẽ excõi
cãdi:qꝛ excõicatio ẽ iuriſdit᷑. ? nõ ordis ð hoc
hẽs gl.nõ ĩ d.c.bene qͥdẽ ⁊z. xxxij.di.S. ueruʒ
2 ĩ c.trãſmiſſã de elec.¶ Prẽ pone ex in iudi
ce excõicato.nã excõicatꝰ maiori nõ põt alium
excõicare:qꝛ cũ ſit ipſe extra cccleſiam non po

teſt alium extra ecchiam ponẽ: ut ĩ.c. audiuimꝰ
xxiiij.q.i.? ibi uide bonã gl.⁊ ĩ ſuma eiuſdeʒ
cãe: cadit tñ nõbile dẽm ſi index occulte excõi
catus aliquẽ excõicat: nũqͥd teneat ſnia. Et gl.
tẽuit ĩ.d.ſũma excõicatõʒ eẽ nullã:lʒ dẽat obſ
uãi dõec ↄſtit᷑it iudicẽ eẽ excõicatũ. Et ita cõir
ſolẽt doc.tenẽ. S i Sriũ ego allego ſinglaꝛ di
ctũ ĩ.c.ſi Ve.j.de ſen.ex.ubi tʒ Sõriuʒ ⁊ forte il
la opi.uerior qꝛ excõicatio ẽ iuriſdit.⁊ ea que
fiunt a iudice nõ notorie excõicato tenẽt ꝛatio
ne publice utilitatis ut in. c.ad probandũ ð re
iudi. Et uide ad mãʒ quod ipſe. Inn.nõ.i.c.i.
de ſciſmatis. Exẽplum fi.ſ.cũ icapacitaſ ẽ ĩ pa
