cum poſtulat᷑ laicus ut faciat ſe ꝓmoueri ad oꝛ
dinẽ ſacruʒ:ut poſſit eligi ł poſtulaf monachꝰ
ab abbate ut poſſit eligi . Quedã ẽ poſtulatio
ſolennis per cuius admiſſionem ↄſequit̃᷑ poſtu
latꝰ plenũ iꝰ ita ꝙ admiſſio tacta ꝑ ſuperioreʒ
hʒ vim electõis ⁊ oↄfirmatonis:⁊ tunc dʒ fuari
forma hꝰ.c.qꝛ ſatis talis dꝛ electꝰ hĩto ⁊ pectu
ad ius futuꝝ:⁊ pone exempluʒ i.c.ſcriptũ g̊.e.
2 i.c.bone.el.ij.S.e.⁊ uide qð dixi ĩ.c.i.de poſ
tu Pla. ⁊ hãc opi.fiꝛmauit Inn.i c.iĩ cauß.s.e.
Tarno qrit᷑ nunqͥd hẽat locũ h̊ in collatione
dic ꝙ non:ut nõ.gl.i.c.ſic̃. J.eo.li.vi.uñn ſi ad
płres ſpectat collaꝰ pnt oẽs ſimul ↄferre.nec ẽ
neceſſe ꝙ fiat ꝑ unũ noĩe oĩuʒ uel ꝙ fiat ſcruti
nium ſecretũ ut h̊ dr̃:ſed ſufficiunt ſingulares
ↄſenſus ut ibi nõ.⁊ fac̃.l.ꝑ funduʒ.ff.de ſerui.
duſti pd darte qrit᷑ cũ hᷣ ſit ꝓuiſuʒ ð ſcru
tatoribꝰ reſpectu collegij qͥs hẽbit ſcrutari uo
ta iſtoꝝ ſcrutato ꝝ. So.i h̊ dt̃᷑ diuerſe pratice
ſz melior ⁊ cõis ẽ ut duo ex eis ſcrutẽt᷑ reꝛtiũ ⁊
ẽ ntile fʒ Jo. an.ur pᷣmo ipi ſcꝛutẽt ſeipos nec
refuent᷑ ĩ fine:qꝛ cum alioꝝ uota ſint eis nota
poſſʒ electio dependẽ ab eoꝝ pfate ⁊ ẽ utile:ut
capłm h̊ expᷣmat a pncipio ut duo ex eis ſcrutẽ
tur tertiũ an ſcrutiniũ alio ꝝ.Alij dtcũt ꝙ po
terit dari quaꝛtus qͥ cuʒ tabellione ſcrutabitur
illos tres:⁊ h̊ pratica poſſet ſeruari:ſʒ pᷣma me
lior 2 cSior uimd qrit᷑ ꝑ quẽ debẽt uota
ſingulorũ reddi i ſcriptis.cũ tex.loq̃tt h̊ iꝑſõa
liter:ut patʒ ibi ĩ ſcripus ꝛdacta.So.dic gl.in

Ee eleck⸗

vbo ꝛedacta:ꝙ ꝑ ipos ſcrutatões Eꝑ aliquẽ ta
bellionẽ:⁊ tene mẽti ĩ h gl.quatenus diẽ de ta
bellione:qꝛ tex.de eo nullam mentioneʒ fac nec
quał debeat ee iſta ſcripiura: uñ diẽ Jo. an. ꝙ
ñ refert an ſit publica nel puata cũ tex.loquaĩ
hic idiſticte:⁊ cꝛedo ꝙ de mẽte tex.ſfuerit ꝙ iſti
met ſcrutatores ꝑ aliquem eoꝝ debeãt nota re
digeꝛe ĩ ſcꝛiptis puatis.nã i h officio eis delato
credit᷑ eis lʒ multa mala poſſint facere:ſʒ nõ p
ſumit᷑:ad h̊ allego bo.tex.i.c.cum dilecti ⁊ qð
ibi dixi. S.e.fac qð nõ.bar.iĩ.l.quidã relegatus
ff. de re.du. uide bo.gl.iĩ.d.c.ſic cũ tamè cõir
tenet̃ ꝙ nõꝛius poteſt adhiberi¶ Sʒ dubium
ẽ nũqᷣd poſſit eẽ laicꝰ an vo debeat eẽ nõriꝰcle
ricꝰ. Cõpo.tʒ h ꝙ põt eẽ laicus:cõtrarium iʒ
hoſt. abb. pe.⁊ egi.ar.c.meſſana.j.e.ubi ꝛepꝛo
bat᷑ electio ꝑ tuẽtũ laicoꝝ ſʒ ꝓ pᷣma parte fac
conſuerudo ſm Jo. an.i. c.i. de ꝓcu. li. vi. tʒ
ſpe ĩ ti. de inſtru. edi ĩ.ꝗ. reſtat.vſi.qͥd gꝰ ſi ta
bellio:⁊ quidã alij ſeqntes:⁊ hanc opi.puto ue
riorem qꝛ nõrius ſcribendo nullã auctoritateʒ
exercet nec aliquid ſpũale miniſtrat:ſj ſolum p
bet nudum miſterium ſeu officium. quẽadmòʒ
ꝓcedit in ꝛe ſpũali qui nõ reppellit᷑ a ꝓcuꝛatoe
ex eo qꝛ laicꝰ ut ĩ.d.c.i.preterea ſpãle uidet᷑ in
cã heꝛcſis:ut cleꝛicus ſeu ꝑſona religioſa ſit no
tarius:de quo dicẽdum ut ĩ.c.ut officiũ de he
re.li.vi.gꝰ regłr clerici non debẽt adhibeꝛi ut
exerceãt nõriatꝰ offm:⁊ uide quod dixi ĩi.c.ſic
te j.ne cle.uel mo.ubi tetigi an ⁊ quando cleꝛi
cus poſſit exercẽ tabellionatus offm:æ an crea
tus notarius a laico poſſit ↄficẽ iſtr̃a ĩ ſpiritna
libus ⁊ dic ut Ber H querit̃᷑ ꝑ queʒ de
beat fieri eollatio ⁊ electio cuʒ tex hic imperſo

naliter dicat ut collatiõe/habita eligat᷑ ccẽ. So.

dic ꝙ ꝑ ullũ cui capim hoc ↄmiſerit:⁊ eſt utile
ſim doc,.ꝙ capłin a pᷣncipio det pfᷣateʒ iſtã iſlis
ſcrutatoribꝰ:⁊ ubi concurrũt plures electiões
qʒ fiẽi collatio numeri ad numex meriti ad me
riiũ:⁊ ʒeli ad ʒelũ:ut ſic appareat quis elecioꝝ
habuit maioꝛẽ numeꝛũ ⁊ qͥs ẽ maioꝛis merui:
2 quo ʒelo ſeu aio elecroꝛes fuerũt moti ad eli
gendũ.nã ex iſtis tribꝰ apparebit clare qͥs hẽt
maioꝛc ⁊ ſanioꝛẽ ꝑtẽ.nam maioritas conſiſtit
reſpeciu numeri:ſanioritas vo r̃ſpectu meriti:
⁊ ʒeli:⁊ ð his uið ꝙ plenius nõ.i.c.eccleſia.el.
ij. j.e.⁊.adde bo.tex.in.c.ſi qn.j.e.li.vj.ubi
dẽ ꝙ qñ una electõ fit a duabus pꝑtibus ceſſat
collatõ meriti ⁊ zeli:⁊ dic ut ibi pleniꝰ legiĩ et
nõ. Si vo unus ſolꝰ fuerit electus ẽt dẽt fieri
collatõ n nũeri ad nũerũ cũ ceſſat alia electio:
ſʒ ſiet ð nũeꝛo merito ⁊ ʒelo.nã prio ↄſideꝛabi
tur vtꝝ habuerit nũex ſufficiẽtẽ:qꝛ ſõte pñtei
n faciũt duas ꝑtes ꝓut deberẽt:ł fõte nõ oes
hñt uocè. It fiet collatõ ð merito electi an ſit
idõeꝰ ad illã dignitatẽ. It ð ʒelo an bono aio
an vo ꝑ pces illicitas ĩ illũ ↄſẽſerũt.electõ aũt
fiet ꝑ unũ noĩne totiꝰ capli ⁊ ꝑ vᷣba ſingularis
nũeri:ut ꝓbat i.d.c.ſicut cum:⁊ nide de boc
ibi bo.glo.que dicit ſufficeꝛe:ut ſine mandato

gpoterirtos bimut
enongatun Niinilin e um
arit ori nl atle hucen 341
leo o ri c Nint innl epplon
et nö fetait ininicflan Nr bom fn
Noan istblnn t in ngn te gitiu
ſiud cmixiawxnm/ ij eo io ns
lnſiimerlaixotlicopoſſtb
ifmn ltuicigni jci iſ e kice
let i imur lerer igrli pnr dice

umonlecgord poſten ſo ſenntinio

isauio numns czclige noie oium
ins muner pun diido ego uul er
rg Algo nlinojetonns caplumi
ſaſfonn Uklcöa ſoma.nti ſcrvnnio
inſii⸗ le noio nle non it go:
Mlienon Ollox te t ibi dom
i nioise uior gs oſenni no
grinc chaoe iin genen er
tilist un leno llins d
iſtthe einuſgad r nel ſalte iint

cn Uerl,naior t anior circa
uther ſi en
ſ 1 iütneteſſana ? 5 ſobi

mii nilein leiio fſnt gr
i fcerer oſeſus tlgeniͤſig
Srlern: 1 etir
li, ean i
Gluid ,. beneſt e
ſaer ri ſel. ni ner ſtoi
ten lbrglnetge
i

gnopno .
I ndne
ut zngein ded .
ſieſan d 0 ptig ſen..
li imn nbilede Clotnoede
locgti

upiſa
li nota.
epraſe⸗
p doe i
Gr aſumi
us ſen!
ſcoa e
nit hem ẽ

.
He
Aheb.

lines
lepo
ce e oe
G N
M bet
idcoleg
goot eʒo
no tölon
lolegi
apci
i dori
cdadu
liqnire⸗
qr erd
Jon

tpr dbti
naores ereſn
Ceriſah Nian atgl
geli n Duniztit 6 nenn
ſunka in dlami n iuttn
b anie H
M lbrri al l 1,
duigeho gli nlete

nig wlbs orſ r
inic biben ⸗
nt⸗ nen 10
doſ abo Por ee litgtiimn
daicenio ne neſſmn , in
tnd iicoyß pöin ons
Riiden nicte n nn
— nſtr ſ ii eſi
Numd ſchrgrdirecpihn
Nloftligncor
eteertet ticniſiten er crine
keiui ilennſrugzten

z finn fem ginn,
xeehcj “ uin hin
*D lAiretcen hieni,
tdhendnsſeu on trelgonſen
lan l denp Ocitum ric mroffcuͦte 1
releng'ngrelnin or tir achtein
Aentei onin offne ile o einic
ſne ce eſ no bi ngene guunco i
nspoſſt arrci abelionansofnier ret
ns notarus a aico voſttofce iſfuiſpinim⸗
lbrst di u bi Seno dapari gapezde
ben ſenieolano 1 rcid en rerbicinherſ⸗
Nuuner An u colaniedibineigei dd do,
c cin Canhndoe anſantr u
fn dor chlna önepoda ing ſüin
crutuorb:t vbi coneurin hnes ani
;fcolano,unmn 1 umrmnii n

ͤre ei au eint ilptr beog
ennnonsnerii.

e e
rpuit nniori nunneni , coe nnlal
1uo eo eu to eetos ſerüt oic

gorli nͤerits Gib wenthleime
mucutimion gimn nionius m
ſe⸗ utunen miatns oiſtell L

1attheide eumſ tel
iſe ale oer in ebe⸗ .
6, ccoftadutbts Ntpe⸗
inn 1zaln Zeun rien //
oefei tinn i

siN
ias lin dan
ineton teh⸗
ucnn emnin
huͦn .“ duffnu
no. glo.
jbi bo⸗g

. ¶ e elec.

aliqs eligat nomine capli.qꝛ capłʒ tacẽdo nẽ q̊
hꝛe ratũ cũ traciet᷑ ð actu ↄcupiſcibili:ut ecclłie
uidtat᷑ paſtore. Et tene mẽti illã gl. qꝛ facit
ad mła:cũ ſepe aliqs ðᷣ uniueꝛſitate ſine mãda
to loqᷓt ꝓ tota uniuerſitate pnie ⁊ ñ ↄdicẽte.li
mita tñ Fʒ ea qᷓ ſcripſi i. c.ſcriptũ g̊.eo.ubi oĩo
uide ? að nõ. Inn. i. c. i. ð his qᷓ fi. a ma. pꝑ. ca.
r . 5ᷣ pt decidi ſeptia qõ qͥd debeãt ſcriber̃
ſſti ſcrutatores ⁊ ĩ q̃ fora. So. dic ꝙ ðbet ſcri
bẽ uota ſingloꝝ:ut ꝓbat᷑ iĩ tex. ibi uora ↄctoꝝ
2zc. uñ põdeꝛa illð uerbũ uota. qdð idẽ ſonat qdð
deſideria ↄctoꝝ ſeu diſpoſitões aĩoꝝ:uñ ſcꝛuta
tores debãt diligent᷑ exqᷣrere:ut ĩ tex. iterrogã
do.ſ.ĩ quẽ nolunt ↄſẽtire ⁊ quare ↄſẽtiũt ĩ illũ
no atũ ꝑ eos ⁊ q ʒelo ĩ illuʒ ↄſẽtiunt ⁊ ĩterro
gare et de meritis illiꝰ 2 qlitate ꝑſone.b ſẽtiũt
doc. hic.⁊ iudicio meo ꝓbat iſte tex.dũ diẽ uo
ra ↄcioꝝ diligent᷑ exquirãt:un põdera illud v
bũ uota. als nõ poſſz fieri plena collatio meꝛiti
? ʒeli ꝓut ꝗʒ fieri:ut ĩ lr̃a ſubijcit᷑ ⁊.s.tetigi ⁊=
diẽ Jo. ꝙ poterũt ſcrutatores ſinglos aſtrigẽ
ꝑ iuramẽiuʒ. Alij vo dicunt ꝙ h̊ nõ ẽ neceſſe
cũ nõ ſit iure cautũ:ſʒ poterũt eos abiuraꝛ ſub
aie ꝑiculo ⁊ ꝑ deũ ut ↄſẽtiãt ĩ illuz quẽ putant
meliorẽ.⁊? ꝑ quẽ meliꝰ ecclie ꝓuideat᷑ ad h̊ ad
duco bo.tex.i.c.ↄſtitutꝰ.i pᷣn.el ij. ð appł.quẽ
tex. nõ. fiet aũt ſcripta ĩ effectu hac forma ſ᷑ᷣm
Jo. an. talis abiuratꝰ? iterro gatꝰc.ↄlẽſit ĩ ia
lẽ. uel ſic talis iteꝛꝛogatus ⁊c.rndʒ ego noĩo ta
lẽ ſeu ſetio in talẽ uel eligo talẽ.⁊ ꝙ poſſit h̊ ul
timũ fieri adducit᷑.c.ĩ geneſi.j.e.iĩ vſi.ne ł idẽ
ꝛepeti ⁊c.quaſi inuat ille tex.ꝙ ſinguli pnit dicẽ
i ſcrutinio talẽ eligo:ſʒ poſtea fẽo ſcrutinio dʒ
ſeqᷣ cõis electio:qꝛ unus dʒ cligẽ noie oium ꝑ
Vba ſingularis numeri: puta dicẽdo ego tał ex
ↄmiſſione capli eligo ralẽ noĩe rotius capli:mi
bi in plus plʒ pᷣma uł ſcdᷣa foꝛma.nt i ſcrutinio
quilibʒ dicat ↄſẽtio uel noĩo talẽ non ãt eligo.
? ꝓ h tex.hic dũ diẽ uora ↄctoꝝ ⁊c̃.⁊ ibi dum
dic is eligat ĩ quẽ oẽs uel maior ꝑs ↄſentit nõ
iij puto ꝙ uitiaret᷑ electio ex ttia pratica ex qꝰ
poſtea ſequit᷑ cõis ⁊ unica electio ltius qᷓ
rit nũqᷣd oĩa hic ↄtẽta uſqʒ ad vſ. uel ſalrẽ ſint
de luba. So. glo. in uerſ.maior ⁊ ſanior circa
hũc articulũ iſtat ⁊ doc. plenius ⁊ ꝓſequẽ poſt
Jo. an. 2cludedo ea qᷓ ſũt neceſſaria ⁊ ð ſubã
US u. n. ſubſtatiale e: ut electio fiat ꝑ ↄgꝛe
gatos i un.nõ.n. ſufficerẽt ↄſẽſus eligẽtiũ ſin
gularit pſtiti. puta ſi qlibʒ ↄſetirʒ i camera ſua
hjoʒ ꝓꝙ collegialit oſẽnãt ad h.c.ĩ geneſi. . e.
2 uide gl.in.c.i.de re.ec.ñ alie.li.vi.nec iſtð ẽ
ſpale ĩ electione: ut ibi ſentir gl. ſ regulare 2 ge
neꝛale iĩ oĩbus explicãdis ꝑ uniueꝛſitatẽ:ut dixi
i.c. cũ oẽs. S. de oſti. ſaẽ qð nõ.glo.in.l.ſic.ff.
qð cuiuſqʒ nniuer. no. nõ tm ꝑ h itelligas ꝙ pñ
tia ſit de ſubã. nã ↄtẽptꝰ aliquoꝝ nõ induẽ nul
litatẽ elcetionis: ut in. c. ſic ⁊?.c.bone.S.co.⁊ in
c. ecclia.el ij j. e.ergo pntia ſeu nocatio abſẽ

tiũ no E de forma ſubãli:ſʒ de iuſticia:qꝛ retra

ctabii electio ñ uocaiis ꝓſequẽtibꝰ ↄtẽptũ.? B

et uoluit pᷣal. gl. itelligo tñ ꝙ ad ualidiratẽ ele
ctiõis rquirãt̃ due ꝑtes uocãdoꝝ. alas ñ ↄſiſtit
ibi uniuerſitas: æ ualebit qcqd diſpõi malõ ꝑiſ
ut nõ. i. l. nulli ⁊?.l.plane.ff.qdð cuiuſqʒ uniuer.
no.fac̃ qdð dixi ĩ.c.cũ nobis ⁊.c.ĩ cauſis.s.eo.
nec ualeret ſtatutũ epᷣi ⁊ capłi ĩiducẽs nullitatẽ
ꝓpt᷑ ofectü aliquoꝝ ñ nocatoꝝ:ut nõ. Jo.an.
in addi.e.ii.ĩ pᷣma colũ qꝛ nõ põt ſtatutuʒ imu
tare formã iſt.ꝰ.c.ar.cle.ne romani.j.e. ti.vñ
nõ poſſʒ ſtatutũ ifrigeꝛe electionẽ ualidam nec
ualidar᷑ nullã õ diſpõeʒ huiꝰ tex.qð bñ nõ.⁊ fa
cit ſatis bñ.d.cle.ne rõani:ubi pʒ ꝙ ↄſtõ iferi
oris ñ põt iĩ aliq imutare nec detrabẽ oſtõni
ſupioris.æ fac ꝗð ĩ ſiti nõ. Jo. an.i. c. fi. ð ap.
li. vj ¶ Scõðʒ ſubſtãtiale ẽ ut ſcrutatões aſſu
mãt᷑ ꝑ collegiũ.ñ.n. debẽt ſe igerere reddeꝛent
eni ſuſpecti: ut in.l.ꝗ oĩa.ff. ð ꝓcu. ?z ꝓ bᷣ tex.Gᷣ
ĩ vbo aſſumant᷑. Sʒ ego dubito utruʒ iſtud ſit
ſubãle. nam ſi tres de capło congregato alijs
uidentibus ⁊ tacẽtibus incipiunt ſcrutari nota
alioꝝ ⁊ demũ caplo nõ pdicẽte ſeruatis oibus
ſeruandis ſequat᷑ cõis electio:crederem talem
electionẽ ualere:qꝛ cum agat᷑ de re meritoria ⁊=
ↄcupiſcibili tacetes hnt̃ ꝓ cõſentiẽnibus:ſiẽ in
lili norauit gl.in.d.c.ſicut cũ eo.ti.li.vVi.⁊ facit
qð nõ. Inn. in. d. c.ĩ geneſi:tutũ iñ ẽ fuare nt
expreſſe aſſumãt᷑ ꝑ collegiuʒ 2 H fac qð dixi
po doc.i c ſeripri. 5. o Terma ſubãtiale ẽ
ut aſſumãt᷑ tres ſcrutatoꝛcs ñ płes nel pancio
res glo.i pᷣal.dixit hic hũc trinariũ numeruz
n eẽ de ſubſtãtia dũmõ ſint tot iquiſitores q;
fraus fieri ñ poſſit ⁊ idẽ renuerũt nin.?æ Tan.
ſz cõiter tenet᷑ oppoſitũ ⁊ magis hꝰ ultiuʒ ↄue
nit le in eo ꝙ ſpecifice faẽ mẽtionẽ ð tribꝰ. ꝓ
H.l.ſi unꝰ. C. de teſta. naꝛtũ ſubſtãtiale ẽ
ꝓ iſti tꝛes ſint de collegio ꝑ textum ibi tres de
collegio:ſed gloſa preallegata tenuit hic hꝰ ñ
eẽ de ſubſtãtia qð etiaʒ tennerũt Ain.⁊ Tan.
S gof. Inno. ? hoſti tenẽt primũ:qð magis
2uéit lie ⁊ itellexit Inno.ð collegio eligẽtium
n ð collegio ecclie nacãtis tin nã. fideliꝰ prole
quũt᷑ negotiũ electiõis illi ad quos ſpectat elec
tio ⁊ h foꝛte dic: qꝛ nũꝙᷓ electõ ſpectat ad aliðᷣ
collegiũ qꝙᷓ; ecclie nacãtis ꝛõe ↄſuetudis ł pᷣuile
gii: ut ĩ.c.abhate..ð v.ſig ⁊ ĩ.c.cũ dilectꝰde
ↄſue.cũ Aand ſubſtãtiale ẽ:ut uota ſin
głoꝝ exqᷣrãt᷑ ĩ ſecreto ut q̃que liberiꝰ poſſit di
cer̃ uotũ ſuũ ꝓ hᷣ tex.ibi ĩ vbo ſecreto.nã ſolũ
excludit alios ð collegio non aũt alias ꝑſonas
neceſſarias. hĩc dixit Inno.ſe creder̃ ꝙ pnit a
liqui teſtes adhiberi.qð hoſti.dicit nõ eẽ tntuz
qꝛ uerba huiꝰ tex. nõ patiũt᷑:qdð ẽt nidet᷑ placẽ
Jo. an. dicẽs ꝙ ſic fecit płꝛies obfuaꝛi ut quẽ
no ehis vpontr in ſecreto:ita ⁊ iſti ſcru
tandi. 5 aduerte quia ⁊æ teſtes pnt ðpone
re ⁊ exaĩari ĩ pntia aliquoꝝ teſtiũ.ut poſſint ⸗2
ninci ð falſo ſi ꝓbaret᷑ poſtea ueritas in cõtra
rium ⁊ ipſi negarent ſe depoſuiſſe nt reperitur
ſcriꝑtũ.vñn eſt cautũ ut in graui ⁊ põderoſa cãẽ
aſſumantur duo teſtes in examinatione cuiuſſiʒ

teſtis:⁊ ꝙ h̊ fiẽi poſſit allego tex.nõ.i.c.ut offi
ciuʒ de hr̃ti. li.vi. Sẽſerunt Inn. ⁊ hoſti.in. c.
albericꝰ. de teſti.⁊ uide ꝙ dixi ĩ.c.ſiẽ ⁊ in.c.cũ
cãʒ eo.ti. ? ad iura q dicũt reſtes exaiandos ſi
gilati ĩ ſecꝛeto: ut i.c. uenerabili.e.ti.cũ ſi.rñde
ꝙ; ñ debẽt plures teſtes ↄmiſceri: qꝛ unꝰ poſſʒ
alteꝝ iſtruẽ: ſʒ nñ ꝓhibẽt iura aliquos teſtes ad
hiberi ĩ exaĩatõe cuiuſſiʒ teſtis ð ꝑ ſe.imo man
dãt adhiberi i cã põderoſa ſiẽ i cã hereſ:ut in
.d.c. ut officiũ:ita põt dici ad rex.nr̃m:⁊ ĩ hoc
nõ.illã gl. pallł.ñ tñ debẽt eẽ iſti teſtes teꝛꝛibileſ
ſiẽ ſcrutatoꝛes: vñ dicũt h̊ doc.⁊ bñ ꝙ ſi aliq̃s
ex ſcrutatoribꝰ eẽt nimis potẽs ⁊ tribił ſingłis
ſcrurãdis ꝙ pñt aliqͥ opponẽ: ut ille ñ aſſumat᷑
⁊ erit iuſta cã appellãdi:qꝛ alłs ñ poſſʒ qᷣlibʒ no
iũ ſuũ libẽ expᷣmeꝛe¶ Dextũ ſubãle ẽ nt ſigilla
ri fiat iſta ĩquiſitio:nõ n. debẽt uocari bini uel
trini: ſy qlibʒ ſingkr ꝑ ſe:ut pʒ ĩ vbo ſigillaii:ſic
obſeruat᷑ ĩ teſtibꝰ q n debẽt płres ↄmiſceri ĩ ex
aĩiatõc: als n ualẽt depoſitio:ut nõ.i.d.c. uene
rabili ⁊ ĩ.c.cũ cãʒ eptinz bãle ut nota oĩʒ
exqrãt:ut pʒ ibi nota cũctoꝝ ⁊c̃.vñ ſi unꝰ ex p
ſẽtibꝰ ñ ſcrutareĩ ł aliqͥs ex ippis ſcrutatoribus
obmitteret᷑ ñ ualẽt electio:⁊ itellige ut dixi qn
ↄtẽnit᷑ ſen ptmittit᷑ aliqs ex nocatis.nã ſi aliqs
ñ nocaret᷑ ad electõeʒ ↄtẽptꝰ illiꝰ ñ reddi elec
tiõeʒ nullã: qꝛ uocatio oĩuʒ nñ ẽ ð forꝰ ſubãali ut
5,dini. Cerand ſubãle ut nota exqᷣſita redi
gant᷑ in ſcriptis publicis aut pᷣuatis:ut.s.dixi:
ut pʒ ibi ĩ ſcripts ꝛecdacra liond ſubãle ẽ ut
poſtqᷓᷓ uota fuerit ĩ ſcriptis redacta publicẽt ĩ
cõi dic.ſ.in tapla * ubier ut iſta publicatõ
uotoꝝ fiat mox poſtꝙᷓ fuerit ĩ ſcriptis redacta:
ut colligit̃ ibi mox publicẽt:aliqͥ iñ ĩ h̊ uariant
ſz pa iuriꝰ ⁊æ cõius¶ Mndecimũ ſubãũle ut ſca
publicatõe uotox fiat collaꝰ nũeri meriti ⁊ ʒeli
ut. S. dixi ¶ Xj. ſbale ut fiat iſta collaꝰ mox pꝰ
publicatõʒ nilło actu eyneo ĩteꝛmiſſo:qð uoluit
h gl.lʒ aliqͥ ĩ B uariẽt:ſʒ tene qð dixi:ar.i.l.cuʒ
antiqtas. C. ð reſta Eu ſbãle ut fea collatõe
ſequat᷑ cõis electio:⁊ ĩtellige ꝙ fiat ꝑ unũ noie
capli ⁊ ꝑ vᷣba ſingkaris nũeri:ut ĩ.q.c. ſic cũ ⁊
i. c. cũ ab uno de re iudi.li. vj. ¶ Fiiij. ſubãle
ẽ ut ipᷣa electio fiat ſtatĩ poſt collatõeʒ nullo.ſ.

Ev. ſubãle ẽ ut electio fiat ð illo ĩ quẽ maioꝛ
2 ſanior ꝑs capli ↄſẽſit ut 50 EFvj. ſoãle ẽ ꝙ
iſta electio ſit vbał ut..e.cccłia ⁊.d.c.ſiẽ cũ ⁊
.d.c.cũ ab unoE*vij.ſubãle ut ipa electõ ſo
lẽnit᷑ publicet᷑.n.n.dʒ eẽ clãdeſtina: ut hi fi.⁊
dʒ publicari ĩ capło ⁊ ẽt ẽ tutũ ut publicet̃᷑ po
pulo.pꝛ0 hᷣ qð le. ⁊ nõ.in.c.cum dilectꝰ.S.eo.
¶ ERviij. ſubãle ẽ ut ſeruet᷑ ordo oĩuʒ pᷣdictoꝝ
7 ſucceſſiue oĩa fuẽt᷑ ꝑ ordinẽ ſiẽ.S.enũerani.
n.n.dʒ fieri ppoſteratio noĩe capłi ⁊æ poſtea uo
roꝝ ĩq̃ſitio uł qͥd ſiłe.Aliq uolũt addere ꝙ pᷣfi
xio diei ad electionẽ celebrandã ſit de ſubã qð
tñ nõ vr̃ neꝝ:ſʒ ponꝰ ẽ ð iuſticia:qꝛ ut dixi uo
catio abſẽtiuʒ nõ eſt de forma ſubali. Addunt
etiam aliqui nt ſcrutatores ſint fide digni: ut

iĩ la ibi fide digni: ſʒ cõius tenet᷑ hᷣ ñ eẽ ð ſubã
ſz de iuſticia:fuit.n. dictuʒ potiꝰ admonẽdo q́
quid ſubãle inducẽdo:⁊ iſta idoneitas pᷣſumit
ut i. c. fi. de pſũp. æ qd ibi nõ. Iiẽ addunt aliq
ꝙ electio fiat ĩ ecclia de cꝰ pꝛelato fit electio ut
i. c. ꝙ ſicut. S.e.ſʒ Iʒ h̊ ſit honeſtum ⁊ iuſtuʒ nõ
tñ locꝰ ẽ de ſubã niſi aliud habẽt cõſuetudo aꝛ.
i. c.qᷓ frõte de appel.⁊ tʒ hoſti.hic.Additur ẽt
ꝑ aliquos ꝙ fiat electio poſtq; corpꝰ pꝛelati de
functi fuerit traditum ſepultuꝛe:ſʒ tu dic ut ple
nius dixi 5 e. bone.el.ij. Ex pᷣdictis uides dif
ficultatẽ hꝰ forme ſcrutinij.ĩ qua multi ẽt niri
pfecci deficiunt ignoꝛãtes praticaz: ut dixit gl.
ĩ. c. cũ ernegmr e l w.⸗Al nel. ĩ vbo mox
ĩ fi.nõ. bñ iſtam gl.qꝛ quotidie ſolet allegarip
ſignificato iſtaꝝ dictionum mox ſtatim illico =
ſibiũ. capiunt᷑.n. in iuꝛe diueꝛſimode.nam qnqʒ
Hificant᷑ ĩ modico tpᷣe qnqʒ in maioꝛi.Sʒ ẽ du
biñ qualr debeat capi regularit᷑ dic ꝙ nbi ius
detmiat fuãda ẽ ipᷣa iuris diſpõ i caſibus hic
alle.ĩ gl. ſy ubi ius nõ detminat tũc iſte dictões
2 ſiles uerificant᷑ ĩ modico ipᷣe fʒ ꝙ arbitrabit
bonꝰ iudex hĩto reſpectu ad ippius circũſtatias
ar. i. l.i. ff. de V. ob. ⁊ uide tex.iuncta gl.i. c.ſi
gnificãtibus.j. de appel.⁊ ad materiaʒ uide gl.
in c.ſi ĩ qualibet.xx.q.ij.⁊ ĩ ſpe.i ti.de diſpu.
7 alle poſt hec.v.itẽ mox ⁊ adde dictuʒ baꝛ.
i. l.i.ff. iudi.ſol.ubi notãter dicit ꝙ ſi quid det
ſtanm fieri intelligitur ꝙ ſummarie ⁊ ſine oꝛdi
nario proceſſu fiat ar. C. unde ui.l.momenia
nee iuncra.l.i. C. de niuk iu. F. .
Poſi n hoc. F. nõ. pꝰ ꝙ
¶ B el ſaltem. babẽtes ius eligendi
poſſũt eligẽ nedum per ſe ut.S.in prima parte
huius.c.ſʒ etiam per alios quibus poſſunt cõ
m ttere uices ſuas:⁊ hoc dupliciter:aut cõſtuu
endo eos nudos miniſtꝛos ⁊ cõmiſſaꝛios caplłi
aut ↄferendo ſeu donando eis illud ius pꝛo ea
nice:ut in.c.conſtitutus de conceſ.preben.dixi
in c.in cauſis.S. eo. Et in modo tranſlationis
eſt magna differẽtia ſaltim quo ad effectum re
nocandi ipſo iure poteſtatem de quorum reuo
carione an ⁊ quando poſſit fieꝛi diſtingue ut di
xi in. d.c. in cauſis:qð quidem.c.dixerunt qd
nõ habere locum in reuocatione ſcrutatoꝝ ſen
eorum qᷣ debent alios ſcrutari ⁊ ĩquirere dicen
tes ꝙ illoꝝ ptᷣas ſꝑ põt reuocari ẽt re nõ inie
gra. Alij vo õ ſi res nõ eſt integra:ar.in. c. ij.
de procura.li.vi.ſed do.an.de bu.placet plus
pᷣmum dictuʒ ⁊ etiam mihi:qꝛ non poſſunt iſti
ſcrutatores pᷣtendẽ intereſſe ⁊ reddũt ſe ſuſpe
ctos nolentes ↄſequi ↄ intentionẽ capituli:ar.
i.l. que oĩa.ff. de ꝓcuꝛa.nec ob.c.ij. pal.qꝛ loq
tur ĩ ꝓcuratore ad indicia q efficit dñs iſttie
pꝰ li. ↄt᷑.⁊ nihilominus nõ põt reſiſtẽ qͥn reuo
cet᷑ dño ĩſtãte: ut ibi nõ ¶ Mo fo ibi qui uice
oiuʒ ꝙ ad ualiditatẽ cõpromiſſi requirit ↄſen
ſus oĩuʒ. vñ unꝰ ſolꝰ põt ipedire nc fiat cõpro
miſſũ ſupeꝛ electiõe:qꝛ itereſt ſingulorũ ne qs
pᷣuet᷑ uoce ſua quod tenèt hᷣ cõiter doc. idem

1NC mnͤlu
alibiß . ilum

mi cuum anrenoht lichern
ge oſeſen moorps rſmor lulimi
cu leeiaul monoe ſul abui
Oſtut öennn nſine hel
aij col ir biilmi ami li ccl
ftih vſtig tict ir ſ pli oemi
Iuenjpuiunnieiriu e c
micigtinllorid Ai qpedlat
jiſelgesg pvöinens poſtmn ial lol
iitſtitatabue.cui ionlet gronſ ut
gtaiſni algenit llii ne oCennit meioꝛ
hlgrioparöemior g vanti d iubſi
muunſmnorgs l mlintt r di
iſel. v. (Ceroprapali o nr
uniſideigiho eni o cor chi
i meo ehrircigei oſn e⸗

g lhligzag ſnit ſbinz fae cm

niinticicuſs, Aſvb clcir g te

1tiſrad rirſtini nöt
aitoec

n . lomolſſze facluzin
rclnofnierclarn
ſauclionneren
eilaſ idlten f' arbi ſati

576
go dcm
gi uis
ſco cy⸗
goi n r.
IKn
r
acein he
coo notür
clioa
(oH
n ſodaact
hoſſir ſen
oleʒ o
an vic⸗
nnonp
Rnü fn
.u
iſner
Ruäi
vni
ſomi

ogeigchgtinint
on ucerbin hntinoite
nilifde pobe iten immn icl
gnſcudu ee tedntgtie
n cANRigvuiber r iti ſei ide in.
tale ofber it nre ledign
ilifudi ſolobi Noricrolctoſ uitti
ſunn fen inrtligiur lunnuner eot
no oroceſſu taror Qunde ui monen

Ner iunan.l1 C de niuf ei in.
Beſſatenn Nr ,
dbabirsius igenel
Poſircige winnerle inheimpne
buins cctinn e isaidts ſiunci
n nere iss un:t da hicin aifn
enloevs iolooniiſws röniſnoseni
Ar okrendo en dolntoes lhusucl
lemrinc Colſkimde ehmn n
encuß in En i nnſuin
4 nidferaiz linnont eſecuum
das olure poletrenceenoumten
candtip tcnannm
ror nt cuando hoſitſei ditiingve
3ariden cdirerun
leincmisad ablen
n renendreſcm
nöͤbereheunietoe

Lioriretede
micherineſtm r auſnnn

1
1R hare N
esii: in cgnochintgtun

ee electiont.

nõ.i.c.ſcriptũ.S.e.ubi dixi.æ ↄfirmat hic glo.
ĩ vbo uice oĩm.⁊ ibi aliqd dicet᷑.¶ Rirca iſtã
foraʒ ↄprꝛomiſſi.pꝰqꝛo utx teneãt ↄpꝛõiſſaꝛi
ſeruaẽ aliq; foꝛmã ĩ eleciione ꝑ eos fienda. dic
ꝙ no ut hic colligit i Vbo nel ſalte. nã h dicrio
ipoꝛtat iſtꝗ for̃aʒ ↄpꝛõiſſi eẽ ſubſidiariã.ſẽſus
n. lĨe ẽ ꝙ aut canonici eligãt ꝑ uiã ſcrutinij f
nãdo for̃aʒ.S. dictã.ãt ſi nolũt ſe ſubiacere illi
foꝛme ſalti oferãt ptãtẽ elligẽdi aliquibꝰ uiris
idoneis.uñ fuit adinẽta iſta uia ꝓ faiciliori ur
nitet̃ for̃a ſcrutinij.qᷓ difficilis ẽ. dʒ tñ electõ fi
eri ꝑ vᷣba ſingłris nũeri ⁊ ꝑ unũ uice oiʒ:ð q“*.
m dicẽdũ: ut hẽt᷑ ĩ. c. ab uno ðᷣ ꝛe iudi li.vj.⁊ ĩ
d. c.ſi cũ.? nõ.ꝓ ſignificato illius dicno s ſel
tẽ ⁊ dʒ ſcribi ꝑ e.vñ põit Jo. an. uerſus. Sal
n ſaltãdo ſzʒ ſaltẽ diminuẽdo. cõit᷑ tñ iſta dictõ
ſolʒ ꝓfeꝛri coꝛꝛupte:qꝛ ꝓfeꝛt̃᷑ ꝑ i qn ſtat dinu
tie 2 male O: qᷓrit᷑ nũqd iſta ptãs eligendi de
beat iſtis ↄpꝛoiſſarus tribui abſolute.dic ꝙ ẽ
ĩ optiõe ipoꝝ ↄpꝛõitẽtiũ.nã pñt cõpꝛoucre
mittẽdo ſimpłr illũ ꝛciꝑe ĩ platũ que iſn eligerit
nt i. c. cam. S. e. pñt ẽt reſtꝛigeꝛ eis hãc ptatè ut
ieneãt᷑ ſcrutari ſecꝛete uota oĩʒ.⁊ illũ eligere in
quẽ ↄſeſerit maioꝛ ꝑs ⁊ ſanioꝛ capli:ut ẽ tex.ĩ
c. cũ dilecti. S. e. ð cuiꝰ reuocatõe fuit dubitaiũ
EP iſtuʒ tex. iõ emanauit nouiſſime.c.cũ cxpedi
at. . eo.li.Vj.⁊ ibi ðᷣclarat᷑ foꝛmã illã ñ cẽ cor
fciã ꝑ diſpoſitõeʒ hꝰ.c.⁊ ſic poſſʒ ꝑ iſtã foꝛmã
ꝓcedi ꝑĩ ꝑ uiã ſcrutinij. de qua ĩ pria ꝑre.c. z
hãc foꝛmã dic gl.eẽ unlioꝛẽ i.d. c. cũ expediat
n mñ itelligas q Opꝛõittẽtes poſſint ĩ aliq tol
ler ſubſtãt alia buiꝰ.c.un ñ ualert ↄpꝛoiſſuʒ ut
ↄpꝛomiſſarij eligeꝛẽt illũ ĩ quẽ ↄſennt maioꝛ
ꝑs capli ꝑtiũ ↄꝑatiõe mioꝝ:qꝛ ꝛeqᷣrit᷑ ð ſubſiã
tia maioꝛ ⁊ ſanioꝛ ꝑs tonꝰ capłi:ut e tex. nõ.i
.c. ſi cui. ]. e. li. vj. eꝛtõ pricipalit qꝛo utꝝ
naleat opꝛõiſſũ ðᷣ eligẽdo ceꝛtã ꝑſoaʒ. doc. coit̃
ꝙ n ar. i. l. palã. æ. i.l.it̃ ſi unꝰ.ff. ð arb. Quar
1o qꝛo ĩ quo loco debeãt elige? ↄpꝛoiſſarij: ꝗ
dã dicũt ꝙ ubicũqʒ cis fueit libiruʒ faẽ c. cum
dilecti 6. eo. i. c. ĩ cauſis Alij uõ dicuũt ꝙ te
net eligẽ i ipa eccła nacãte ſiẽ ienet᷑ canõici:ut ĩ
c. ꝙ ſicut.S. eo.z.c.cũ teꝛꝛa.no.n.potuit caplʒ
traſſeꝛẽ maioꝛc ptãtẽ ꝗꝙᷓ habeat.⁊ h ẽ tuuiꝰ ſm
Inno. hodie vo dic ꝙ ſi ↄpꝛõiſſuʒ ẽ faciuʒ in
ecclia vr̃ neceſſariũ:ut electio fiat ĩ eccha:qꝛ ðᷣ
illo loco ubi fit ↄpꝛõiſſũ uidet̃ ↄpꝛõitteies ſen
liſſe: ut. l. ſi cũ dies. S. ſi aꝛbiteꝛ. ff. ð arbi. fatet̃
mñ hoſt.ñ eẽ de ſubſtãtia electiois niſi alið hẽ
at ↄſuetudo.æ dic tu ut dixi ĩ. c. cũ teꝛra 2. c. ꝙ
ſiẽ palłæ nõ. d ciũ hoſti cũ quo cõter trãſeũt
hic doc. ? fac iſte tex. qᷓ iter ſubſtatialia elecnõiſ
uullã metionẽ fac ð loco quali locꝰ ũ ſit de ſub
ſtitia. iuſtũ ẽ iñ ut fiat ĩ ecctia uacãte: ut. ĩ d. c.
ſiẽ. ¶ Quĩto qrit᷑ qͥd ſi ex tribꝰ ↄpꝛõiſſaꝛijſ
duo ſciẽter eligũt idignũ ⁊ tertiꝰ cligit idoneũ
nũqid ualeat elcctõ unmiꝰ. doc. ſt uarij qdã tenẽt
ꝓ ſic: qꝛ ptĩs duoꝝ eligetiũ ſcict᷑ idignũ ðᷣuol
nit ad illũ unũ qͥ n ðliqᷣt aꝛ. j.e.ↄgregato.alij
tenẽt oriũ: qꝛ ↄpꝛõittẽdo ĩ tꝛes uideĩ uoluille:

ut nõ ualeat electõ nniꝰ. tu ð ̊ nis qð dixi ĩ.c.
cũ i iur.S.e.⁊ ꝑ ibi nõ otes apliaꝛe mam iſtiꝰ
foꝛme piomiſſ. Seno 7 ultio hic qᷓri᷑ an
electio facta nõ ſeꝛuatis foꝛmis pᷣſcriptis ſeu a
liqua eaxꝝ ſiti ipo iuꝛe nulla.nã tex. hic nõ aꝑit:
ſʒ ſolũ dicit electõ alit᷑ facta no naleat.ſo.dicũt
Inno. ⁊ ↄpo. ꝙ ipo iure nõ nalʒ. hoſti. iʒ Zꝛiũ
ſ.ꝙ requirat᷑ nia:ſʒ pᷣmũ dictũ Inn. ẽ ueriuſ
7 coiter tenet᷑ ꝑ doc. ſequẽtes ⁊ nideĩ ꝓbari in
.d.c.ſicut cũ ⁊ in.c.ſi cui.j.e.li.vj.⁊ facit.c.ec
cleſia el.ij j eo.iĩ ueꝛbo decreuit inualidaʒ. Ex
bis nõ ꝙ per hec uerba nõ ualeat inducit nul
litas ipo aco. C Jnaied ueꝛbo aliqbꝰ niris
ibi dũmodo uiri religioſi dic religioſi.i. bone
ↄduionis nõ.n. eſt neceſſe ut ſint religioſi.i.ꝓ
feſſi aliquã regulã appꝛobatã. ſatis enim eſt ꝙ
ſint uiri idonei: ut ĩ tex. ibi uiris idoneis.dbẽt
tn eſſe clexici ⁊ nõ laici:ut in. c. contingit j. de
arbi. ¶ In ti. glo. ibi. l. irem ſi 2 lacit. c.
ſi ↄpꝛomiſſaꝛiꝰ. .e.ti.li. vj. ¶ In glo. in vbo
uice oĩuʒ ibi qð mihi nõ nideĩr nõ. gl. ꝙ ad cõ
promiſſũ faciẽdũ ſuꝑ electiõs negotio requiri
tur oiuʒ ↄſeſus.⁊ idẽ tenẽt coier doct.h.⁊=. ẽ.
c.ſcriptũ.⁊ ide puto ĩ alijs negocijs ecclie cx
pediendis ut ↄpꝛomiſſum non poſſit fieri a ca
pitulo niſi oẽs ↄſentiãt: qꝛ cũ ſit res uolutaria
l.ſi diciũ.ff. de euic.oʒ ꝙ omnes ↄſentiant:ut
nõ. in. c. cũ omnes ð conſti æ per Jo. an.in re
gula ꝙ omnes ð re. iur.li.vj. in mercu.⁊ facit
qð dicam poſt hoſtiẽ ᷓ in. S. illud ⁊ h intellige
qñ aliquis de collegio gdicit a pricipio. ſi aũt
facto cõpꝛomiſſo per toiũ collegiũ ſuꝑuemiret
qui no erat uocãdus nõ debʒ ad petitionè iſuꝰ
retractari cõpꝛomiſſũ ut in regula faciũ legitie
de re. iur. li.vj.æ ſennũt coiter doc hic = in. c.
eccleſia hoſti in hic poſuit ſingularẽ limitatio
ne ad pᷣdicta diccẽs ꝙ ſi tres ſunt in collegio 2
duo uolũt ↄpꝛomittere tertio gdicente ſtandũ
eſt iudicio duoꝝ:iũ qꝛ duo taciunt duas ꝑtes
collegij ar.c.ſcrip:ũ.sS.e.⁊.c.lʒ:tũ qꝛ neceſſitaſ
nõ ſubiacet legi i.c.quãto.Sõ. de cõſue.cum nõ
poſſit ſeruari ſcrutiniũ ꝓpteꝛ paucitatẽ iſtorũ
collegiatoꝝ.hoc dictuʒ ſatis equũ eſt ⁊ trãſeũt
cõit᷑ doc.cũ eo.ſʒ dubiio an h̊ ſit ueꝝ cũ tex.h
dicat uice oĩuʒ ⁊c nec due ꝑtes pnt pᷣiudicare
minoꝛi ꝑti iĩ iuꝛe ſuo.⁊ cuiuſlibet itereſt habere
platũ ſᷣm iudiciũ animi ſui ob ꝙᷓ; cauſam ptãs
eligẽdi fuit data collegio:ut.i.c.i. õ. e. fac. Viij.
q·i.audacier.⁊ ſi diceres quã foꝛmaʒ fuabunt
iſti ex quo ſunt ita pauci. So. pñt prio eligere
E uiã iſpiratiõis:ur j.in.vſ.niſi.ſi autẽ oẽs in
nnũ ñ coneniũt porerunt eligere aut ſeruando
foꝛmã ſcrutinij eo mõ quo pnt:puta capiendo
unũ ſcrutatorẽ cum notario preſertĩ ſi teneiur
opi.ꝙ non ſit de foꝛma ſubſtãtiali ut ſint tres
ſcꝛutatoꝛes qð tenet gl.S.in pria parte:uel po
terunt eligere moꝛc antiquo ſine foꝛma aliqua
qð uoluit gof.i.c.i.S.eo.ubi dixit ꝙ cũ pauci
ſunt ĩ collegio nõ tenentur ſernare aliquaʒ foꝛ
mam:vn pꝓnt pꝛocedcre ſine foꝛma ſcrutinij ?

oↄpꝛomiſſi. Hoſt.iñ dixit ibi ſe ↄſẽtiꝛe gof.iĩ ſõ
ma ſcꝛutinij:ſʒ dixit ꝙ tenẽt ꝓcedẽ ꝑ uiã ↄpꝛo
miſſi aut iſpiratõis:ſʒ mihi plꝰ plʒ dẽm gof.qꝛ
ꝑꝑ paucitatẽ n debẽt iſti ↄpelli ad trãſferẽdum
ius ſuũ ĩ alios:qꝛ fideliꝰ ipi ꝓſequerẽt᷑ negoci
um ꝓpriũ ⁊ ecclie eoꝝ. Itẽ qꝛ lex ñ ligat cũ de
facto pᷣnari ñ põt: ut.iiij. di.erit t lex.non gꝰli
gat eos forma ſcrutinij nec forma cõpromiſſi:
qꝛ illa ẽ uolũtãia ut.s.dixi:⁊ pᷣſeꝛti hꝓcedit qñ
eẽnt duo tm ĩ collegio ł unꝰ:qbꝰ caſibꝰ dixert
Inno. ⁊ ↄpo.ꝙ ſi duo ti ſt ſuffiẽ mutuꝰ ↄſẽ
ſus eoꝝ ſine alia forma: qd ẽt uoluit Jo. an.i
rła ĩ toto ĩ mercu. Si vo ẽ unꝰ poteꝛit corã teſ
tibꝰ expᷣmẽ ſuũ ↄſẽſum ⁊ poſtea eligẽ ⁊ clectio
nẽ publicare:puto ẽt ſufficẽ ut ab electione ĩci
piat:nã eligẽdo expᷣmit ↄſenſum ſuũ:qꝛ i uno
n ẽ fuanda illa foꝛma: ut pᷣus pᷣſtet ↄſẽſus ⁊ po
ſtea ſequat᷑ electio:ut nõ.i.d.rła ĩ toto.
Nili UWeniẽdo ad iſtũ v.nili ĩ q tãgit
tertia forma. ſ.inſpiratõis. Mõ p̃
mo ꝙ ad h̊ ut ualeat electio fca ꝑ iſpirationem
ꝛeqᷣꝛũt᷑ ðᷣ ſpã duo.pꝰꝙ ſit fẽa ab oibus:uno.n.
ↄdicẽte ñ ualẽt iſta electio qꝛ nõ vꝛ tũc fẽa ĩſpi
rãte deo ar.viij.q.i.ñ ẽ nonũ:qð tenẽt h̊ cõiꝛ
doc.⁊ bñ.⁊ ꝙ ſit fẽa abſq; uitio:⁊ dico abſe
nitio.ſ.ſimonie uel alicꝰtractatꝰ ed 5 ?
3 tex. op.vr.n.ꝙ potiꝰ aggrauẽt iſti qñ eligũt
ꝑ formã ĩſpiratõis ꝙ; ꝑ formã ſcrutinij.nam ĩ
forma ſcrutinij ſuffiẽ maior ⁊ ſaior ꝑs.ut.S.ĩ
pᷣma pte.c.h.reqꝛit᷑ ↄſeſus oĩuʒ.So.ĩ hac for
ma iſpiratõis releuãt᷑ ab onore iſtiꝰ foꝛme ſeru
tinij:nõ.n.ſubijciũt᷑ iſti alicui for̃e:ſʒ ſolũ dat
ꝓ for̃a:ut fiat ab oĩbꝰabſqʒ uitio:? ꝓ h ꝙ nõ
reqᷣrat᷑ alia foꝛa facẽ̃ tex.bic ĩ.v.niſi dũ nẽit ex
ceptiue ad pᷣcedẽtia. Nẽ qꝛ ubi ſpũs dei ibi li
bertas:qꝛ q̃ ſp dei agũt᷑ ñ ſt ſub lege ĩ.c.lʒ de
reg.⁊.xix.q.ij.due ſt:qn ãt oẽs de collegio ne
mine diſcrepãte ⁊ ſin aliqꝰ uitio ↄueniũt ĩ nnũ
uidẽt ĩſpiꝛati a ðᷣo ¶ Sʒ qro q̃re tex. h dixit q̃i
ꝑ iſpiꝛatõeʒ:q̃re poſuit illã dictõeʒ q̃ſi. So.diẽ
hoſti.ꝙ tacite ibi icludũt᷑ due forme iſpiratõis
illa.n. elecrio fit ꝑ uerã iſpiratõeʒ q̃ fit auctore
deo nec idigʒ alia ↄfirmarõe:ut fuit electio bri
Micolai Ambroſij ⁊ Seueri de qᷣbꝰ. xi. di. in
F. his oĩbus:fit ãt electio ꝑ quaſi iſpiratõʒ qñ
ñ ↄſtat ꝙ auctore deo ſit fẽa:ſʒ pᷣſumitur quan
do oẽs de collegio nno ore conſentiũt ĩ aliquẽ
ſine aliqꝰ tractatu pcedẽti:uñ dẽ tũc q̃ ꝑ ĩſpira
tionem.i.ad ſiłitudineʒ nere ĩiſpiratiõis:⁊ ꝙ di
xi ꝙ non dʒ pᷣcedẽ tractatꝰ intellige fʒ Jo. an.
de tꝛactatu ſpãli:gñab ãt poſſet fieri puta ſi unꝰ
pᷣdicẽt rogemꝰ deũ ꝓ bono pᷣlato uł hortãdo
alios ad electionẽ boni pᷣlati:non aũt dʒ fieꝛi ꝑ
ſuaſio reſpectu certe ꝑſone:qꝛ tẽ electio fiẽt ad
ſuggeſtionem alren . Bn ali vbo pᷣuent ibi
ꝑ ſniam ñn ipo iure:⁊ h̊ teneas qꝛ pẽa hbic ponit
ꝑ vᷣba futuri tpᷣis qꝰ cau ſẽꝑ requirit᷑ ſnĩia ð qꝰ
nide bo.glo.ĩ ꝛegula in penis de re.iuris.li.vVi
2..c.ſe. ⁊ plene dixi ĩ.c.ſi diligenti ðᷣ fo.cõpe.
non ob. c.cum iĩ cunctis.S.eo.ð quo gl. oppo

nit qꝛ ibi loq̃t cũ peccat᷑ eligẽdo:iõ pẽa ĩponit
ipo iure.hic uero cum peccat᷑ ð formã hic tra
ditam:electio tamen fuit facta ð idoneo: un ma
gis ẽ peccatũ mãe qꝙ; forme quod fac ↄtra nõ.
glo.xij.q.ij.ĩ ſumma:⁊ ĩ.c.ſine exceptione:q
dixit ꝙ alienatio rei eccłiaſtice facta in caſu nõ
licito fuata forma tenet:ſecus ſi ĩ cau licito nõ
ſeruata forma:ſed tu tene quod dixi poſt glo.iĩ
.c.i.ð ĩ inte. reſti xtra gl. hic queꝛo ad quẽ
deuoluit᷑ hec ptᷣas ſecuta ſnia pᷣuationis cum
tex. ̊ ſolũ dicat ptᷣate puetur. So. Inno.⁊ ho
ſti.multũ inſtãt ⁊ ĩuolute:ſed dic tu bꝛeuiteꝛ ꝙ
aut peccarũt oẽs in foꝛma ⁊ tunc ſecuta ſenten
tia deuoluet᷑ ptas ad ꝓximum ſuꝑioreʒ niſi ſit
eccła cathedralis:qꝛ tũc deuoluit᷑ ptas ad ſo
lum papã:ut in.c.qᷓ;ᷓ.j.e.li.vVi.aut aliqui tin
elegerunt S formã:⁊ tũc pt᷑as deuoluit᷑ ad eos
q̃ non peccauerũt ar.j.e.c.congregato ⁊.c.cũ
uĩtonieñ.S.eo.⁊ hoc tenuit glo.⁊ bñ in dẽo.c.
qqᷓ; ¶ Sʒ circa iſtã ultimã ꝑtem cadit qõ diffi
cilis:pone ꝙ maior pars elegerit cõtra formã
ſed electo mortuo uel acceptare nolente uult il
la maior pars ꝓcedere ad nouã electõeʒ:mino
ri paꝛte que non deliqt Zdicente ⁊ appellate ne
fiat electio ꝑ eos:cum ipᷣi ſint priuãdi ꝑ ſniam
2 ptᷣas ẽ denoluẽda ad ipam minorem parteʒ.
Querit᷑ nunqͥd ualebit electio maioꝛis ꝑtis at
tẽtata contradicẽte minori parte ⁊ appellante
ob cãm pᷣdictã Inn. ⁊ hoſti. late ꝓſequũt᷑ hãc
qõnem.nam quidã tenuerunt ꝙ electio iſta nõ
tʒ uł ſaltim ẽ retractãda:quia uẽ facta ĩ fraudẽ
2 pᷣiudicium minoris partis cui illud ius eligẽ
di erat applicandũ ſicut non ualet alienatio bo
noꝝ fa per eũ qͥ deliquit ĩ fraudem future ſmie
nn i. l. poſt Zctum. ff.ð̊ dona.ubi plene de mate
ria. Inno. vo ⁊ compo.tenẽt ꝙ electio naleat
nec ſit retractãda:ex quo fuit facta añ ſentẽniã
pᷣuatiuaʒ dũmodo ſit facta ſine fraude:ſj non ẽ
ĩ dubio hoc caſu preſumẽda fraus fʒ eos qꝛ ni
dentur uoluiſſe pꝛouidere eccłie uacãti. Hoſt.
autẽ renet primã parteʒ ex q preceſſit appella
tio mĩoris ꝑtis cꝰ ĩtererat ne fieret electõ. Jo.
cal.diſputauit hãc qõneʒ ⁊ tandeʒ ſecutus fnit
opi. Inn. ⁊ compo.motus principalit᷑:qꝛ ante
ſniaʒ priuatiõis ptᷣas eligendi erat penes iſtos.
unde potuerũt eligẽdo pᷣuenire hãc ſniaʒ ar. in
c.ſi tibi abñti ð prebẽ.li.vi.potuerũt autẽ iſi
qui peccarũt puniri alia pena:⁊ ſic ceſſat õriũ
eoꝝ qͥ dicebãt ĩ delictis nõ eẽ locũ pnie in foꝛo
cõtentioſo.ff. ui.bo. rap.ĩ.l.nihil prodeſt ⁊ i.l.
qui ea mẽte.ff. furtis. Do.an. uẽ iberere opi
ni. hoſti. qꝛ cum ius ſit q̃ſitum minori parti ex
delicto maioris ꝑtis ⁊ fuit appellatõ interpoſi
ta ex iuſta cã ꝑ minorẽ ꝑrem:ergo aut eſt irita
aut uenit iritãda. ut in.c. be de appella. Mi
hi ãt placer opi ( Inn. cõpo.æ cal.moncoꝛ pꝛi
cipalit̃ qꝛ cum quis uenit pᷣuandus ptate ũt bñ
ficio:ꝑ ſniam iuſte poſſidet anꝙ; pᷣuet᷑ pᷣſertim
cũ poſſit an ſniam cum eo diſpenſari.ut nõnt:
dicit Inno.i.c.cum noſirisde ↄceſ:pbẽ ergo

. B
itoiß ſlic ſ a 4
4 4
. poNll,
girloſp uus ihann
f nii ginſult
iun 0,cllihnue⸗
nid i i ſtili
iclañ finzfi vi tü g gu
nnus ſn mniz
jentinoi oinſgicfichn B
nihi ibiusſink et

ſiigodriſtihetirecernden
irtenß ü ro fritiolnet ſen

nnichl i iit i dil g in
uini cliri Nno bütic
.Ke. SWS
ud Jnla ſ ho giemniſtun
DuGe ,1vörqsngent curaore
Ntinenitſtirir iev luo n ntnnid
locicts tibnane nin i r o ie

lolger me nii olo nvoci⸗ ſo 5

Ounji oſive nr nor n ieritumveriitan
r AMums wl tinnnſeſe ni ſpale ſaim
Mictcus tgob.g ialis negocis er
opin enunverſture li pot a
tupmmnon oſimeg ifü er anino d
iſbie NMimd rel bindef
Uimhults Cpliq pprer tinegocio
attano hrdt penuori tne)
irſide iar. ha duo ſeſn ßwwioed
An aunre nii ſt ipegt Pg
mlienot nerret . 8
8 tſe aſi ino

Alſmh litei nckeng
n.l. licet, n clrng ielecno
guinſfie nittts

, Anil Mnegr bo ic ig ni ach
eenehſne n bo cigaioffl
lhuis goeſs tzlori g d V
nlllc Nin4 e 4
nliiſiſg idecahl

dato io
ſc u
ſacii 4l
pr vol
dancbal
poleſa /
mim 20,
cx aoo ſe
amplios
F. duo.
iorame
iori.t· be
cum in iſt
ti ꝛMce
ſei pomne
ſis ? n
ſpunb / no⸗
i aſ a iad
Per o0
dewrenri
vavi iurn
cenc enich
q teeni h
ſine ſano ge
car iorn
dain um
itusti.
tdes go or
160 rmi
ſno go
(44 Wres
ſtainſis
Wer doſſu
Niinsed
n de
mind i
Dnt eni ,.

nS

Ga

of.i.
on
redum
Negoci
utäde
Non
Nomſſt
Petchn
idederf
mun
Ronj
wri
r ckeno
mone i
r i mno
rsto

.

TmonN
no. n.
a h

v br
Agu
mmi
t.5
cſor
ſenn
di
v
et a
ibi li
