dẽti gl.ad.h̊ cle.i.e.ti n ea. gl. ibi ſupple h̊
maxie. Hõ.bñ ↄcluſioneʒ gl.uult.n.ꝙ noticia
ꝛeuocationis ðbeat ꝑuẽiꝛe ad iudicẽ nel aduer
ſariũ:ẽt ſi lis ipᷣe reuocatõis nondã ſit cõteſta
ta ð qꝰ*.tñ dubitarũt doc.nt nõ.in.c.in nr̃a.⁊ ĩ
.c.ex inſinnatione.S.eo.⁊ bar.in.l.ſi ꝓcurato
rẽ palł.vr̃ iñ ibi iclinare ĩ opi.huius gl.do.an.
bic diſtignit ꝙ aut iudex ſeu adueꝛſariꝰ erat ceꝛ
tiſicatꝰ ꝓcuratorio.⁊ tũc ꝑiter fiẽda ẽ noticia
reuocationis ⁊ h̊ͥ cãu ꝓcedat hec glo.aut nõdũ
facta erat fides de mãdato.æ tunc ꝓcedat arg.
a ↄꝛio huiꝰlẽe ut añ litis ↄt᷑.ſufficiat certiorare
ipnʒ ꝓcuꝛatorẽ ⁊ Iʒ nõ allegat glo.hᷣ tennit ĩ.c.
ij. .e.li. vj. Sʒ ego ĩdifferent᷑ dicerẽ ꝙ nubicũ
qʒ mdatũ fuit ſpᷣale ad litigãdũ cũ certa pſõa
ſa dʒ ð reuocatiõe certiorari illa ꝑſona. Mam

rõ tex.nõ ẽ alia niſi ut aduerſariꝰ nõ decipiat
legitimã ignorãtiã:ſʒ aduerſariꝰ deciꝑetur ſi
nõ fieꝛet ſibi fides de ꝛeuocatiõe pꝛo hoc tex.
in.l.ſi fideinſſor. F.i.ff.man.⁊ idẽ dico in ꝓcu
ratore ad negocia:ut dixi poſt Jo.an.in.c. ex
ꝑte decani de reſcrip:facit.l.ſʒ ⁊ ſi pupillus.S.
ꝓſcribeꝛe.ff. ð̊ inſiitutoria. Sʒ nbi ꝓcurarori
nʒ fuit geneꝛale tũc bñ debeꝛemꝰ diſtinguere ꝙ
aut adhuc nõ ↄuenerat aliquã ꝑſonam ⁊ ſatis
eſt certiorare ipᷣm ꝓcuratorem.⁊ idẽ dico ſi ad
negotia fuerat ↄſtituiꝰ ſic itelligo.l.ſi mãdaſſẽ.
.ff. man. Iʒ gl. hic aliteꝛ intelligat ? non bn iudi
cio meo. Sed ſi nigoꝛe mandati gñalis delſcen
diſſet ad certã ꝑſonã debʒ illa ꝑſona ceitiorari
qꝛ ẽ eadẽ rõ que i ꝓcuratore ſpali ⁊ ſic in hac
mã nõ facerẽ dꝛiam inteꝛ ꝓcuratorẽ ad iudicia
⁊ ꝓcuraꝛoꝛt᷑ ad negocia.nã ĩ iudicio quaſi ↄhi
mus nt in.l.iij.ff. de peculio ⁊ nõ.i.c.pia de ex
cep.li.vj.⁊ pᷣdicta cꝛedo foꝛe de mẽte bar.i.l.
nnica. C. de ſatiſda.æ uide ad mãm qð dixi. Sõ.
eo.in noſtꝛa ⁊ in.d.c.ex ꝑte decani. ¶ Alumo

ex glo.querit᷑ nũquid ſufficiat iudicẽ nel adueꝛ

ſariũ aliunde ſciuiſſẽ reuocatiões doc.cõiter ↄ
cludũt hic qꝙ; nõ:ſed dʒ renocans certiorare iu
dicẽ uł adueꝛſariũ ne detur adneꝛſario mã mali
gnãdi ⁊ ꝓtelandi õ
rii Dʒ młta dicta æ
On iniuſte. nõ ſumatur
Sʒ ꝑ alia vᷣba põt ſic ſũmaꝛi.Filiuſfa
milias põt eẽ ꝓcuratoꝛ in iudicio ẽt ad futuras
lites. ? ꝓcuratoꝛ datꝰ cũ pluribꝰ ſimul inſolidũ
pfert᷑ ſi poccupanit negotiũ:ſecꝰ ſi diueꝛſo tꝑre
fuit datꝰ h̊ prio. pꝛocurator appellare dʒ a ſnia
niſi ex cã excuſet᷑ quo caſu dʒ dño nunciare de
ſnia appellationẽ tñ ꝓſequi nõ tenet᷑.⁊ ſcx ſunt
dicta pᷣncipalia iſtiꝰ tex. ſᷣm ibi q;uis.tertiuʒ ibi
qui licet.quartũ ibi ꝙ ficri.quintuʒ ibi potuit.
ſextũ ibi neer . primo regulã ꝙ etiã filiuſ
familias põt eſſe ꝓcurator alterius etiã in iudi
cio nec requirit᷑ pr̃is ↄſenſus bᷣ itellige ſi eſt ma
ior.xxv.an.qꝛ ꝓcurator ad iudicia nõ dẽt ad
mitti ante iſtã etatẽ:ut ĩ.c.qui gñałr.j.e.li.vj:.
⁊z an hoc indiſtincte ſit nerum dicam cum glo.
Mõ.2* ꝓcurator põt ↄſtitni neduʒ ad lites
pnites:ſed etiã ad futuras ↄcor.l.iij.ff.e. Et ex
h nõnteꝛ dicit Spe.e.ti.F.iij.v.qͥd ſi ꝓcuꝛato
rio ꝙ ꝓcurator ſimpłr ↄſtitutꝰ vẽ ↄſtitui ad pᷣ
ſentes ⁊ ad futuras lites:qꝛ nõ apparʒ rõ quar̃
magis nideat᷑ ↄſtitui ad pntes lites q; ad futu
ras ꝓ h.c.qꝛ circa.j.de pᷣuile.nõ em ẽ hec mã
odioſa: ſed fauorabilis ut nõ. Inn. in.c.ſedes
de reſcrip. ¶ Teꝛio nõ ꝙ ſi plures ſimul dat᷑
ꝓcur.põt unus ſine alio ꝓcurationis officium
exeꝛcere:ſʒ ĩtellige qn fuerũt dati inſolidũ qꝛ h
ipoꝛtat illa clanſula inſolidũ.i.quiſqʒ habeat ſo
lidam poteſtatẽ:æ ꝙ quiſqʒ poſſit faceꝛe id qðᷣ
poſſet dñs faceꝛe peꝛ ſe intellige quatenꝰ ſe ex
tendit mandatũ.æ nide hodie tex.i.c.ſi duo de
pꝛocur.li.vVj.⁊ in.c.pe.de elec. ſecus ſi ſũt dati
ſimplieiteꝛ: quia tunc nnus nibil poteſt ſine
2

De ꝓcurato

glio ut ĩ dictis iuribꝰ ¶Miõ.ĩ vᷣbo ꝙ fieri q
ꝑ darionẽ ſcdᷣi ꝓcuẽis reuocat᷑ tacite pmꝰ alio
tpᷣe datus ↄcor.tex.i.l.ſi qs cũ.F.fi.ff.eo.⁊ ꝑ
huũc tex.diẽ gl.i.c.iij.xxv.q.ij.ꝙ dando papa
ſecũdũ legatũ vr̃ reuocare pꝰ:ł dic ⁊? meliꝰ ꝙ;
hec fuit opi. Cal.i.c.ſua de offi.uica.ſʒ gl. pre
alt.tʒ ortum ꝑ.c. uolẽtes de offi.leg. ⁊ de h̊ dic
ut ibi pleniꝰdixi ubi et tetigi an dãdo ſᷣm uicari
um uideat᷑ epᷣi reuocaſſe pᷣmũ ⁊ itellige iſtũ tex.
qn fnit datus ſcdᷣs añ litẽ ↄie.ſecꝰſi poſt tũc.n.
nõ vẽ reuocatus primꝰ cũ nõ poſſit reuocãi ſi
ne cãe cognitiõe ut i.c.ij. e.li.Vi.⁊ ide ſẽriũt
gl. = Par.i.d.l.ſi qs cũ. Mõ in vbo potuit
ꝙ mãdatũ fẽm ꝓcuratori ſuꝑ certa lite n exiin
guitur ex toto ꝑ ſnĩaʒ ſʒ durat ĩ cã appellatiois
ſi ꝓcuꝛator. uult qꝛ eadè ẽ cã appellauiõis cum
pncipali ſʒ nõ ↄpellit᷑ ꝓcuẽ ꝓlſcqͥ appellationem
Iʒ teneat᷑ appellare.⁊ forte ro fuit qꝛ coit᷑ cã ap
pellatõis uẽtilat᷑ i alio loco ⁊ ĩ alio iudicio.iõ
ꝓcur.iñ vr ſe obligaſſe nt ꝓſeqꝗᷓt i alio loco ⁊ te
ne mẽti iſtũ tex ĩ fi. Mam legiſte multũ dubita
ꝛũt utꝝ ꝓcur̃ tenẽf̃ ꝓſeq qꝛ iex.iuriſ ciuilis ĩ h ñ

clare loquũ: Sʒ tecx. iſte aꝑte decidit huc caſuʒ
IEE gl. i ibi niſi eſſʒ mior uult g gl. idiſticie
ꝙ mior nõ admittat᷑ ut ſit ꝓcuẽ. ꝓ eyneo boſt.
B iſtar. S,; tene tn dẽm gl.ꝑ.c. qui gñalr pal.
diẽ iñ Jo. an. h/ꝓpcedẽ ſi opponit᷑ ſʒ ſi nõ oppo
nat᷑ ꝙ ẽ minor iñc põt ꝓcedẽ opi.oSria ⁊ h̊ limi
tatio eẽt notãda ad illud.c.qui gñalłr ſi eẽt vᷣa
Sʒ do.an.tʒ ĩdiſticte ꝙ ꝓcur eſſe nõ põt ẽt ſi
nõ opponat᷑ cũ nõ habeat ꝑſonã ſtandi i iudiꝰ
per ſe. ⁊æ hec opi.vẽ uerior ad ꝙ adduco iheo
ricam Har. in.l.filiuſfa.i.. ueteraui ff. e. ubi
nõ.dic̃ ꝙ qñ quis nõ põt eſſe in iudicio nec ꝓ
ſe necꝓ alio ꝙ tẽ lʒ nõ opponat᷑ nibilominꝰnõ
nalʒ iudiciũ ar.iĩ.l.ij.ff q ſariſda.cogũ.mior ãt
nõ põt eẽ ẽtꝓ ſe i iudicio ſine curatore nt i.l.
clarum. C. ð auc.pᷣſtã.⁊ nõ.i.c.ſi ãnum ð iudi.
li. vi. Et ex his põt ſumẽ bonã regulã ad nota
i. c.ĩ nr̃a.S.c.an teneat iudicium agitatũ cũ eo
oni non poterat eẽ ꝓcuẽ. ſi nõ fuerit oppoſuũ.
Mã ſi poterat eẽ ꝓ ſe ĩ iudicio nalʒ ſi n fuit op
poſuũ ſic ꝓcedat gl.i.l.ita demum. C. e.⁊ qðᷣ
ibi nõ. gl. de femia. ant nõ potᷣat eſſe i iudiꝰ er
ꝓ ſe ⁊ nõ tʒ iudicium. Exeplum i fᷣuo furioſo
2 pupillo:⁊ ex h̊ ifero ꝙ ſi religioſuſ acceptauit
ꝓcuratonẽ ſine licẽtia ſuꝑioꝛis ꝙ nõ tenebii in
diciuʒ cũ eo agitatũ lʒ aliter ſenſeꝛat boati.i.d.
.c.ĩ nẽa ⁊ ſic lita ea q ibi dixi ⁊ tene meti theo
ricã pᷣalł¶ In gl. ij. ibi ? dʒ expᷣſſe ↄſentire ꝛ20
ẽ qꝛ in onerof ⁊ maxie i obligatõibus ꝑſonaꝝ
regułr tacẽs hẽ pro ↄdicẽte:ui nõ.in. S. initus
all. i gl. ſecus ĩ re ↄcupiſcibili ? honorabili ſen
ↄmodoſa:qꝛ tũc tacẽs hr̃ ꝓ ↄſentiẽte ut in.l.q̃
patit.ff.manda.⁊ ẽ hec theorica. Inn.i.c.ĩ ge
neſi de elec.⁊ trãſumptiue per gl.iĩ regla qui ta
cet de reg.iur.li.vi.plene dico i.c.nõne ð pᷣſũ.
2 limia b̊ dẽm gl.ꝑ cle.i.j.e.nam ſi ſcienter qͥſ
recipit iſtrumẽtũ qꝰ ↄſtituitur ꝓcurator ur̃ ta
cite ſe obligare ad illð officium ut ẽ ibi tex.nõ.

æ ᷣ iõ qꝛ nltra ſimplicitatẽ ĩfuenit actꝰ poſitinꝰ
ad idẽ fac.c.ex ore ð bis qᷓ fit a ma ꝑ ca.⁊æ ex
boc cape unã bonã theoricã ꝙ ubi tractat ð pᷣ
iudicio alicuiꝰ ſi ultra taciturnitatè fac aliquem
actũ qͥ vr̃ uenire ad ꝓbatoõem actus illiꝰ uidet᷑
tẽ ↄſetire ⁊ ita nõ.bã.i.l.q.n. ff. rẽ ra.ha.⁊ ex
hoc ifert᷑ ꝙ ſi ſcient᷑ recepi lr̃as alicuiꝰ qᷣbꝰ di
cebat᷑ ꝙ erã debitor ſuꝰ neqʒ illico reclamaui
uideor ↄſetire ad hoc bonus tex.i.l.ſi filiuſfa.
ff. ad mace.⁊ ibi ꝑ bar. ꝙ nõbis. ¶ In iij ibi
ſʒ ide vꝛ dicẽdũ hec gl.recedit a ↄcluſione quã
pᷣus fecerat unde tene qð pᷣmitit᷑ i gl.?æ diſtin
gue ut pleniꝰ hodie hr̃ i c.ſi duo ⁊.c pe.co.ti.
li. vi.Sʒ ex glo.q̃ro de nõbili qõe.põe ꝙ dati
ſũt duo ꝓcnꝛes iſolidũ ad negocia: nũqͥd unuſ
poſſit exigẽ debitum ab alio ſiue debuum ſit ʒ
cium an mandatum eis fẽʒ ſiue poſtea. Fre. 9
ſilio.cxix.⁊ ↄſilio.clxxv.⁊ ibi cũ cbuſdã legiſt.
ↄcludit ꝙ ſic qꝛ ex qſunt dati inſolidum qᷣſqʒ
hy ptãtẽ ſicut dns ⁊ cum poſſit unus poccupa
re negocium ut i. d. c.ſi duo nidet᷑ gꝰ ꝙ exigen
do a comprocuratore poccupauerit negociuʒ
2 ſic nõ poterit ille allegare ſe ꝓcur̃em. Et ex
hoc et cõcludit ꝙ nõ potit ille exactus poſimo
dum reexigẽ:qꝛ iam fuir p̃uentus a ↄſocio ⁊ ꝓ
pter hoc uidet᷑ ſentire. Fre.ꝙ poſſit unꝰ exgẽ
ab alio ẽt id quod exigit ab alio ranqᷓ; ꝓcuratõ
Sed hanc mãm reꝑio plenius tactã ꝑ Mar. in
.l. que proprio. J. fi ff eo. Mam in ̊ duo tex.
uident᷑ ↄtrarij. ille etiaʒ. J. fi. nidet᷑ uelle ꝙ unꝰ
poſſit ab alio exigere:ſʒ tcx.i.l.ſequen. que ici
pit qͥ duos:dic totũ oppoſitũ ⁊ pro ↄcordãatia
multe dant᷑ ibi ſolutões ſʒ tandẽ ↄcludit Hã.
qð aut plures ꝓcuẽes ſunt dati ſimpłr ⁊ tũc ceꝛ
tum ẽ quod unus non põt ab alio exiger̃ quia
nec ẽt ab ertraneo. nam regulariter unus non
põt aliquid ageꝛe ſine alio nt in. d. c.ſi duo.h̊
nerum niſi eẽnt dati ad diueꝛſa ut quia unus
hʒ procurare ea que ſunt in ciuitate alius ea
ſunt in ruꝛe.tũc ĩ ſpectãtibꝰ ad ciuitatẽ iſte qͥ ẽ
ↄſtiiutꝰ ĩ rebus cinitatis põt exigeꝛ ab alio ſi ẽ
debiroꝛ dni ꝛſpectu eoꝝ que ſũt in ciuitate ⁊ eõ
Aut ſunt dati iſolidum ⁊ tunc aut ad cxigenðᷣ
⁊ unus põt ab alio exigeꝛe ad hoc.l.ſi plures
ff. de admi. tuto. æ nora. p glo.i.l. ij. E. eo. aut
ſũt dati gñaliter ad negotia ⁊? nõ põt nnus ab
alio exigeꝛe:ita intelligit.d.l.q duos. h nerum
qñ ẽ dñns qͥ põt exigeꝛe alias autem ſecꝰ.unõ ſi
ſunt duo tutoꝛes ex quo unus ſoluit debitum
poteſt alteꝛ ad eo exigeꝛe quia non eſt ibi domi
nus qui poſſit ſibi prouidere ut in. d.l.ſi plu
ꝛes. Et ex hoc nõbiliteꝛ inferiur ꝙ ſi ſunt duo
executoꝛes ultime noluntatis poteſt unus exi
geꝛe ab alio quod debet ex quo peꝛ ſe non ſol
nit nec ibi ẽ dominus qui poſſit ſibi pronider:
7 hoc bene nõhpis ad intellectuʒ. c.ſfi.in. F. i.de
teſta. li. vj. Ga glom uerbo diuerſis ibi ad
unam aũt liteʒ. Mõ.hic glo.uſqʒ ad finem cum
queritur nunq̃ͥd plures litigantes ſuꝑ eodem ſi
lunt actores uel rei teneant᷑ conſtituere unum

alanſseexevaa o bic.hen.
ig nnnlami un
lnögpyelan nuii nordi ieg gl inne⸗
oneacfiniis ufiei cice nin ott
helenoreguim aigns ih al i⸗
lere eñ geuj no gprlant bins ote toll
liiini inis ppelar rirmal⸗ G yela
lſerptisiifuñ lehi e Pyel ?no.
Icñicali ppe.tcordl e.n.l. di.
ni gleroninid indiſtinaretencamnr pp
nnoroppelare Oo concludecoligido dea
pentſut dalid coni acin punn d reci
Wüilbelükſciam audiidi d t nd denemmr
lf:an tmidand ſe nd entedin ad hut caſi
nund oceſo vieni aia pbidit k. ani⸗

(2.h dic angls ant fnlt dal a lenz

ir it hy loci o bal yr.n. netr nidamn,
yelar elſ ea prſti inri udlcori ßh
tnmi Mrl nove ſnr lo aldg in
iſelſfiſrcms ganf gernls Pota
blige ſus it ei ayelare 7 ela

ſein t bci gyelnoͤs isi
Nimtbͤe et l
Bruen ſiffean paliß c 44
illee d. / h bane limnitanonon

Micdcir doe⸗ lunegoti
lu hegorior geſtore
ſuahan hegocia. ni ci *
¹ Eutilſipupliſ neg
ippelare r appelat tt⸗

valinen inur un
ninacnoteng vahen
dd col engt ibong ganm
Mhmenünng⸗ Alnnstac Birrn
Aend ſifto Nimns gvon.
li mni ai ſi nlinlegun
WArwincienthten ſi
Muius inätotardanuie
Mulr iui biſhnds emdi rde G.
g m gorespeni an n inni tiittn
ni vod vnvs nin ettd MMoengenen
Ma marmneo nin olanier ous non
igni erine Mon
un ni cin inn dbeſt ugtii uins
Pmmmmairuttunind
ſnumti flin umi i⸗
m imumnm ſickinn
eim hii ln or r it niin

m. en
ſoidontinncemadi
An int ui ſold Rhrs
1nns

At u dlheeil nl t
ladn md waddoililt
ſ lininn Airgtintnd

Nitunen
t Glécost
gucigrnelli ,lit⸗ B

Cl

ttiiet ma in
vrgel d ſc
ſncon geugeroni ulul
1co NA

oreſtae

¶ De pcnrato.

ꝓcuratorẽ l q̃tibʒ poſſit dare ſuũ 2 gl. bñ loqt᷑
ſʒ n tradit gnalẽ doctrinã:ſʒ ſi qs ↄſideret mẽ
tẽ legũ h̊ allgataꝝ põt elici h theorica ꝙ ubicũ
qʒ obligatõ habnit a principio origine ĩ perſo
na uniꝰ:lʒ deſcẽderit poſtmom ad plures tũc te
nẽt iſti agẽ nł defedere ſe ꝑ unũ curatorẽ exẽ
plũ ĩ pluribꝰ hr̃dibꝰ uniꝰ qꝛ nõ dʒ altari obliga
tio ex ꝑſona heredũ.l.ij.ff. ð v. ob. aut obligaꝰ
ſeu factũ ẽ originatũ i ꝑſonis pluriũ ⁊ tũc qlʒ
põt pro iure ſuo dare procuratorẽ ut ĩ. H. fi. al
legato in gl. æ hãc theoricã nolit i bar. poſt
gl. alias icipit ille. F. uniꝰ aũt. ¶ In glo. fi. ibi
qꝛ hͥ nõ diſtiguit᷑ æ bec opi.cõit᷑ hic tenet᷑ a do
cto.ut nõ releue?᷑ pcurator a denũciatõe fienda
dñno Iʒ dñs ſciat ſniaʒ latã 3 ꝓcuratorẽ.20 quia
poterat dñs cogitare ꝙ ꝓcnxẽ. appellaret cũ te
neat pcurator appellare u denũciare dño ſi in
ſta cauſa eũ excuſat ut hic. n ea. gl.ibi nł ĩ
opia M. gl. ꝙ ꝑꝑ inopia excnſat ꝓcurator
ſi nõ appellat multi mordet hãc gl. qꝛ ĩ appella
tione a diffinitina ſufficit dicẽ nina noce appel
lo ⁊ ſic nõ requirit᷑ aliquis ſũptꝰ Sʒ dic gl. ꝓ
cedere qñ ꝓcur̃.nõ appellauit nina noce ĩ cõti
nẽti:nã ſi quis appellat ex ĩternallo dʒ appellar̃
in ſcriptis.l.i.ĩ fi.cũ.l.ſequẽ.ff.de appel. nõ.
in.c.cũ ĩ eccła.j.de appel.⁊.c.cordi.e.ti.li.vi.
Extra gl. quero nũquid indiſtincte teneatur ꝓp
curator appellare. So. conclude colligẽdo dẽa
doc.ꝙ aut fuit datꝰad certũ actũ puta ad reci
piẽdũ libellũ ł ſniam audiẽdã.⁊= tũc nõ tenetur
appellar:qꝛ mãdatũ ſe nõ extẽdit ad hũc caſũ
nam uno ↄceſſo nident᷑ alia ꝓhibita .l. maritꝰ
C. e..xxv.di.c.qualis ant fnit datꝰ ad certaʒ
litẽ ⁊ tũc hʒ locũ qð h̊ͥ dẽ vr.n. tacite mãdatuʒ
ut appellat ne liſ ꝑeat ꝑ trãſitũ in rẽ iudicatã ſʒ
nõ tenetuꝛ appellationẽ finire qꝛ ill ẽ aliud iu
diciũ:ſed ſi fuiſſet datus ꝓcur᷑.generalis puta
ad oeẽs cãs ⁊ lites tũc tenet appellare ? appella
iõeʒ ꝓſeqͥ: qꝛ ⁊ H cã appellatõis lis ẽ ⁊ ſic põt
intelligi tex. in.l.i. in fi. ff.an ꝑ aliũ cã appella.
facit. c.dillectꝰ.S.e.æ nõ.hanc limitationem ad
iſtũ tex. Idẽ dicũt doc. iu negotioꝝ geſtore qᷓ
uniuerſaliter ꝓcurat negocia.nã cũ taliſ teneat
de nõ geſtis:ut ĩ.l.ſi pupilli.ff.de neg.geſt.for
tiꝰ tenet̃ appellare 2 appellatõem ꝓſeq ne appel
lationis negotiũ maneat delerti.CNe nellge
tex.ĩ appellatõe a diffinitiua. In iterlocutoria
vo tz Inn. ꝙ ꝓcurator tenet᷑ eã ꝓſeq niſi con
tigeret eũ ſe abñtare uk ali negocia ſua ultra
ſolitũ ĩpediri q̃ſi ſit idẽ negociũ cũ pᷣncipali.et
refert h̊ hoſt. ꝙ i curia romana alit puat᷑ o ſtilo
curie. nã ſi ꝓcur̃.appellat ibi ab interlocntoria
tenet illã ꝓleqᷣ ſi appellat a diffinitiua 7 dis é
ꝓpiquꝰ curie tũc dat᷑ ſibi breuis minꝰ ad ᷣnũ
ciadũ dñno ſʒ ſi dũs młtũ diſtat tẽ dat᷑pcuratõi
fminꝰpẽptõiꝰ ad ꝓſequẽdũ appellatõʒ ꝙ ſi nõ
fecerit ſnia trãlibit ĩ rẽ iudicatã.⁊ h̊ fʒ fuit ut
lites abbꝛeniaret᷑. zc̃.

Onſulti PMꝛocuꝛatoꝛ uniueꝛſi

tatis cuiꝰ maiões ⁊ in

ꝛati ſũt excõicati nõ repellit᷑ ab ipetrãdo niſi illi
ĩ ꝓcuratorio ſint expᷣſſi nel eoꝝ anctoritate ſem
ſit nł ad id ſcient᷑ ſint admiſſi.̊ dicit.⁊= ciſio

ee en⸗ ſubtilis.cõis diuiſio.pa ibi taliter.
Mõ. pꝰ ibi a cõitate aliqᷓ ꝙ qlibet uniueꝛſitaſ
põt dici cõitas fac qð legit = nõ.xv. di. in.c.i.
H. ſcoo ibi maiores æ iurati unineꝛſitaſ
hbʒ qnq; ſuos pᷣſidẽtes qᷣ diſis noĩbꝰ nũcupan
tur fᷣm locoꝝ oↄſuetudinẽ.⁊ expone maiores.i.
ꝛectoꝛes ſeu ptates. Jurati vo. i. ðſiliarij uł an
ciani nł poꝛes q ꝛcgant ani vſitatẽ. = dicũt᷑ inꝛa
ti a inꝛamto qð pᷣſtãt:ut eoꝝ offin fidelit exeq̃n
tur. tñ ð eẽ univᷣſitatis ⸗ ſubſtãtia ñ ẽ ut ibi ſit ẽ
ctoꝛ:un põt eſſe uni vᷣſitas abſqʒ alio capite:ut
nõnter dicit Inno.i.c.cñ non ignoꝛes. 7. de p̃
ben. qdᷣ tene mẽti fac. l. i. ff. ꝙ cniuſqʒ nnivᷣſi.
eꝛtõ nõ. ꝙ excõicatꝰnõ põr ꝓcuratorẽ ↄſti
tueꝛe ad eũ actũ quẽ ipſe ꝑ ſe facere nõ põt:uñ
ſicut ꝑ ſe ĩpetraꝛe ñ põt ant i indicio agere:ita
nec ꝓcuratoꝛc ↄſtitueẽ ad h ut hic. excoicatꝰgꝰ
neqʒ ꝓcuratoꝛc dare põt neqʒ ꝓcuꝛatõ vᷣputa
ꝛi.pᷣmũ ꝓbat᷑ hic ſecũdũ i. c. pꝰ ceſſionẽ ðᷣ ꝓba.
ipᷣe qiniũctũ ꝙ ad ↄſideꝛãdũ actꝰ
ualiditatẽ dʒ põderari hilitas agentiũ tpe actꝰ
geſti. Si g. tpᷣe ↄſtitutionis ẽ excõicatꝰnõ nalʒ
oſtitutio:lʒ poſtea deſinat eẽ excõicatꝰ:qð tenʒ
hic Moſti. æ ſatis pbat᷑ hic = i. d.c.pꝰ ceſſiõeʒ.
6. ibi eaðᷣ cõitas ꝛegebat᷑ ꝙ univſital ſeu
cõitas dʒ ꝛegi z gubeꝛnari p officialeſ pᷣſidẽtes
illi uni vſitan. ad h.l.ij. C. ð iuꝛam.calũ.l.mũi
cipes.ff.ad municip.æ.c.nouerit 2.c.grane.de
ſen. exc. tẽ nõ ꝙ pᷣſidenteſ excõicati ñ pñt
offm eoꝝ exeꝛceꝛe duꝛante excõicatõne facit.c.
ad vᷣſus ⁊ qð ibi nõ.ð ĩmu.ecc. Et nõ. ꝙ actꝰ
ĩ q officiglis e cõicatpſtitit anctoritatẽ ẽ ipᷣo
iut̃ null¶l Nõ.nltio rgulã q pncipalr colligit̃
ex tex.⁊ tres cãus a regła exceptos. Regła no
tanda ẽ ꝙ actus geſtꝰab nniuerſitate ĩ q fner̃t
aliq inhiles:ẽt ſi ſint pᷣſidẽres nõ inficituꝛ ꝑ i
tereſſentiã illoꝝ ihiliũ nalet g. actus geſtꝰ col
legiali ab habilibns æ ĩhabilibꝰ?2 ſuſtinet actul
pp hiles ꝙ alibi indicio meo nõ ita bene ꝓbat᷑
Fallit ur dixi ĩ tribuſ cãibus.primꝰcãus qñ iſti
ihiles maxie preſidenteſ ſunt expᷣſſi ĩ ipſa diſpo
ſitione actus. Secundꝰ caſus qñ actus fnit ge
ſtus ab nniuerſitate ibabilibus iterponentibus
auctoritatẽ taniqꝙᷓ maioribꝰ =z principalioribuſ
Tertiꝰ calꝰ qn nniuerſitas ſciet᷑ admiſit ihiles
ad agẽdũ actũ ſimt᷑ cũ eis ⸗ itellige ðᷣ ea ihabili
tate quam habiles remitteꝛe z7 purgare non po
terant.ut eſt nitium excõicationis:ſecus autem
ſi defectus potuiſſet purgari ⁊ remitti peꝛ habi
les:quia tunc admittendo nident᷑ eos hablilita
re ⁊ iſte ẽ caſus ꝓprius.c.cum nitoniẽſis.S. de
elec ¶ Sro declaratione tex. 2 totiꝰ mqe que
obſcure tractat᷑ hic a doc.⸗ nariarũt multũ ĩtel
lectũ.c.ꝓſequoꝛ principaliter quatuor pronr q̃ᷓ
tuor ſunt in effectu ea que hic deciduntuꝛ. Mã
primo ut dixi in ultimo norabili hic ponitur re
gula affirmatina: æ ſecundo tꝛes caſus excepti.
3

We ꝓcurato.

Primo igit᷑ ro de rõne dubitãdi æ decidẽdi
reſpectu ſce regłe. So. rõ dubitãdi colligit᷑ ex
pᷣncipio pᷣme gl.nã nidebat᷑ ex quo pᷣſidẽtes nni
uerſitati erãt excõicati ꝙ ↄſtitutio ꝓcuratoris
fẽa ab uniueꝛſitate nõ nalẽt qꝛ iſti pſidẽtes bñt
curã ⁊ gubeꝛnationẽ totiꝰ nnineꝛſitatis:iõ data
eoꝝ ihabilitate uidebat᷑ ꝙ totꝰ actꝰ ðᷣberet cor
rueꝛe. nã mẽbra ordinãt᷑ a capite ut ĩ. c.cũ nõ li
ceat ð pᷣſcrip. Sʒ rõ cidẽdi ĩ Sriũ potuit eẽ qꝛ
actꝰ gerit᷑ noĩe uniueꝛſitatis.ius vo uniuerſita
tis ꝛeſidʒ penes hiles ẽt ſi eẽt unꝰ ſolꝰ:nt nõ.in
.c. gratũ ð poſtu.pla. ? i. l.ſiẽ. ff. ꝙ cuiuſ.univ.
Inhabiles nero n ſt᷑ ð uniuerſitate iõ actꝰ ge
ſtꝰ ſub noie nniuerſitatis nõ dʒ corruere ꝑꝑ in
tereſſẽtiã aliquoꝝ ibabiliũ. Nã habiles uident
actum geſſiſſe meliori mõ quo pñt:ar. optimũ
in.l. iij. ff. de teſta.mil.nec obſtat.qð.õ.dictum
ẽ ĩ rõe dubitãdi:qꝛ qñ actꝰcxerceret᷑ ab uniuer
ſitate illi pſidẽtes ĩt᷑ſũt ut ſinguli ð nniueꝛſitate
2 actꝰſpectat ad uniuerſitatẽ pᷣncipałr h̊ itellige
qn ius uniuerſitatis ñᷣ ẽ traſi atũ ꝑperuo ĩ preſi
dẽtem:nec ẽ pᷣncipałr penes pᷣſidetẽ iure ꝓpꝛio
ſz iure uniuerſitatiſ.nã ſi ptas eẽt penes pᷣſidẽ
tem iuꝛe ꝓpᷣo: tunc nõ nalẽt actus ex quo pꝛeſi
dens eẽt excõicatꝰ ad hoc faẽ qð nõ. Inn.i.c.
cũ acceſſiſſẽt ð ↄſli.? Har.i.l.i.ff.qn appella.
ſit. ſecꝰdicendũ ẽ qñ actꝰ explicat᷑ a ſingulis ñ
nomine collegij qꝛ tẽ ſi aliqs ẽ ihabilis nõ na
let actꝰex qꝰhabilis ⁊ ihabilis exercẽt actum in
diuiduũ ⁊ iſeꝑabilẽ ⁊ iſte ẽ ꝓpꝰcaſuſ.c.cũ ſuꝑ
de offi. de. z. l.pedius.ff. de arbi.ubi patet ꝙ
ſi duo ſunt iudices nel aꝛbitri:quorum nnus ẽ
habibł alt᷑ ihabilis ex ioro cõꝛuit qcquid agũt.
ceſſat enim i eis illa ꝛ5 quã ſupra dixi militare
ĩ uniuerſitate ⁊ hᷣ ſufficiat ad regulam/Venio
nunc ad ſm nidelicet qꝰ ad pᷣmũ caſũ exceptũ.
dic.n. tex.ꝙ ſi iſti preſidentes excõicati ſunt ex
pᷣſi ĩ ꝓcuratorio ñ iʒ ↄſtitutõ ꝓcuꝛis.qꝛo q̃tit
debeat iĩtclligi iſte tex. naria h ſcribunt᷑/ Inn. ĩ
tellexit qñ ipſi ſoli ſt᷑ cxpᷣſſi puta qꝛ dꝛ maioꝛes
2 iurati ↄſtituer̃t talẽ ſyndicuʒ:tũc.n.non nalʒ
oſtirutio qꝛ aſſumit niĩ ⁊ ꝛobur ab excõicatiſ:ſe
cus diẽ ſi ſũt epᷣſſi una cum alijs ut ſi dr̃ tał cõi
tas ſen uniuerſitas in ꝗᷓ itfuerũt.a.b. z. c.oibꝰ

expreſſis ↄſtituit talẽ ſyndicum.qꝛ tẽ actꝰfʒ eũ

attribuit᷑ nwniuerſitati nninerſitas ãt mortuis ca
pitihꝰ hihabilibꝰ põt ꝑ ſe ꝓcuẽeʒ ↄſtitnẽ ⁊ alia
uniuerſitatis negocia exercẽ:⁊æ nõbis ſingułr hᷣ
dẽm ꝙ mortuo rectore nel ihabili põt nniueꝛſi
tas ꝑ ſe exercẽ ſua iura ? ꝓ h̊ faẽ᷑ preall.dictuʒ
Inn.i.c.cũ iguores.j.de pᷣbẽ.ubi diẽ ꝙ ñ ẽ ð
ſubſtãtia uni vᷣſitatiſ nt ibi ſit rector:ſʒ ut dixi li
mita ̊ m ꝙ ipſe Inno.nõ.i.d.c.cum acceſſiſ
ſent. Mã ñ ꝓcedit ĩ rectore ꝑpetuo. nã tẽ dʒ ex
pectari ſucceſſor i his ĩ qbꝰ ipſe ſuꝑior dẽbat ĩ
keſſe. ar.i.c.i.⁊ fi. .ne ſede nacã.Et lʒ Moſt.i
h fuerit h̊ nariꝰtñ finałr vr̃ iclinare ĩ hãc ſnĩaʒ
nt nnꝰ ſolꝰ poſſit exercẽ iura univᷣſitatis ſi oẽs
&t pᷣſidẽtes ſint mortui hihabiles. Sʒ q ad itel
lẽʒ iſtiꝰ pᷣmi caſꝰ hoſt. vr itelligẽ qñ ihabilel ſũt

expreſſi:ſ diẽ q; ad ificiendum actũ reqꝛit᷑ qð
ſcient᷑ faerint ibabiles admiſſi.dic.n. ꝙ qlitas
ſcie ĩ ultio caſu poſita qlificat ẽt iſtos duos ca
ſus pᷣcedetes do. An. colligẽdo id ꝙ ſetit ĩ to
ta lectu. hꝰ. c. diẽ ꝙ qP ad p caſũ nõ ẽ facienda
nis utꝝ ſint expᷣſſi ſoli an nna cũ alijs. Itẽ an
ſcient᷑ admiſſi an ignorãt᷑ ſʒ ex quo ibabiles ſt̃
expᷣſſi ẽt ſi unus ſit ihabil ñ nalet geſtũ ab uni
vlitate:rõ ʒʒ eum ẽ qꝛ data expᷣſſione ihabiliũ
actꝰpeccat ĩ cã efficiente ⁊? formali:? iõ ñ dʒ ua
lere eo mõ qualere poſſit:ſʒ hʒ locuʒ illa rła ꝙ
noluit potuit.⁊c̃.d.c:cum ſuꝑ abbatia ⁊ i.l.an
iutilis. ff. de acceptila//Mã eo ipſo ꝙ expᷣmũt
ihabiles uidẽt᷑ habiles fateri ſe nõ poſſe per ſe
actum gerere:ſʒ ꝙ omẽs ſubſtãtifice cõcurrũt
ad diſpoſitionem actꝰ. nã data expſſione acius
Vr̃ idiuidnꝰ æ oibus attributus. Et pro hoc in
fert ꝙ ſi ĩ electiõe interfuit aliquis inhabilis ẽt
ignorãt᷑ admiſſus nõ nalet elecrio ↄſiderat.n.
ꝙ i ſcrutinio noĩa omniũ deſcribnutur ita ꝙ ſi
mul ⁊æ idiuidue ꝓcedunt ad actum electõis. Et
q́;ꝙᷓ hec data uideãt᷑ ſubrilia tñ in contrarium
theorica Inno. quam ſequunt᷑ omnes doc.i
.c. illa ðᷣ elec. de qua ipᷣe nullã mentionèẽ agit.h
ibi. n. dié. Inno. ꝙ ſi ihab lis admittit᷑ ad cle.
ignoranter nalet elcctio ⁊ ſi unus ſolꝰ ſit habilł
2æ loquitur proprie de excomunicato: ſecꝰ ſi ali
quis ihabilis fuiſſet admiſſus ſcient᷑ ⁊ ᷣ cãn lo
quitur tex.i.c.meſſana de elec. ubi dr̃ ꝙ ſi aliq̃
laici interfuerunt ad eligendum ſimul cuʒ cleri
cis non nalet electio æ ponit hanc diuerſitatis
rõem.nam qñ ignoranter inhabilis admittitur
habiles nident᷑ uelle eligere meliori modo quo
poſſunt:⁊ ideo non inficitur eoꝝ ptᷣas ꝑꝑ con
nexionem ihabilium:ſed qñ admittunt᷑ inbhabi
les ſicẽter uident᷑ non nelle ſine eis ꝓcedẽ. ſed
ꝙ actus aſſumat uim ab oĩbus ⁊ ꝓfecto ĩ electi
one dictũ Inn.preua ʒ qꝛ Iʒ i ſcrutinio ĩteruèei
ant ſing nlares conſenſus eleciio iñ ſit poſimo
dũ ꝑ unũ noie uniuerſitatis nec expᷣmũtur iba
biles: ut ĩi.c.ĩ geneſi ſupra de electio.⁊ ĩ.c.ſiẽ ð
elec. li. vj. Nem ↄ hunc ĩtellecium do. An. eſt
nõbile dictum. Jo. an. i regula ꝙ alicni ſuo in
mercu.nbi diẽ ſe credere ꝙ ſi non exiſtens ĩ ſa
cꝛis ſeu alias ihabił admittĩ ad eligẽdũ ſen ad
alios actus capitulares ꝙ actꝰ non inficif. nox
tñ ſua non compntat᷑ in numero nec diſtinguit
ibi Jo. an. an.ihabilis ſic expreſſus ignorãter
ſit admiſſus:ſʒ profecto iſie tex. aut reſiſtit.aut
limitat illa dicta nec patitur iſte tex. in prio ca
ſu lectu. Inno.bᷣ nam in principio format᷑ qõ
quando procurator fuit conſtitutus a cõitate
unde totꝰ tex. adaptatur ad conſultatõm debe
mus g itelligere qñ illi pᷣſidẽtes fuer̃t expᷣſſi ⁊
una cũ alijs:nec ẽt v ꝓcedẽ limitatio hoſt.i eo
ꝙ dicit ꝙ qualitas ſcientie poſita in ultimo ca
ſu:limitat caſus precedentes qꝛ penitus orium
ꝓbatur p.nam cum in primo ⁊æ ſecundo caſu nñ
diſtinguatur inter ſciam zæ ignorantiam: ſed dũ
taxat i tenio caſu:nideinr ergo ꝙ i pcedenibuſ

unf linnu⸗ am
i u 8 . einini/ 1
ccli nmnaiin nitnintil
en eni,tn in a,

allipuuf⸗ ting cgüg u bii

iltic o e aand an ner i
robosi Ulbasihiihib ti i .
Uitgend i Aonlint l mdans
Niiboples Ncenmdaan hſne 9
is en ſclci tlrticz s hnn in
õ
Irun a ir rict r irn il
hitcobi ni renl ibtent lain
len feri ten io Br nl miüf.
latirnmn iſithun lem n ehfl
nisſenmr unun mne cℳ ide: ul iuf
nmnſonin vo vot et potclci ö aetns
bnnioſbusinc ucdverr i agunt ur uni
ruis ſet fit ditii gois t oſimerit uni
ni niſeye ninutnr A an indni
ninemn c Meitde hi dta dmaie
Raf hiuſmnin ingr innineſinsn
ananneitinunſmini
eiantghee auelirmnumn
m no oorirlig im als be
nztſbafintp ſn nin ait
gic; ſoriimefann n n
ne ſgeneg fnn ahſt l
vaſtzgi noftlaſia i.
iunsnwenniuriini ſinrza

nibſestüraeſfeif jog

K.ade
ſoxio
ο
lano;
or ²
an ſe
fö. S
li vi⸗
ſia ſi
Aſtitn
us ej
deren.
Cvald
iore n
lias
let acin
hotadil
noton
peccai
ordon
nt pdi
ila aoc
Jun. q
alicuins
lontus
in.l. aco⸗
Lml. f
tor m iyl
ſemire e
1 ſic ſen
1 per S
ſed quid
finem in
valeane:
ſiue noie
xpelli ꝛb
cxcoicata
l. de xter
t di qvor
NE ſoeg
000 pden
nelinen
(ccttd im
laee de
afuid
qt. c. ad/
xepan
1ctns
dllecns

80
u

5

ziid

654
41

lr idni ne geelint Uuonteris

Pyber mulli iei Mommrin

Gèe Mi e hli nnnint
tinde Ngſoͤbſ AGniltosce.
nmr vilralai eſinno llrute
beninr roynech nonmninwr lerilal
u dedlls iuſltacin ſus cone r cir
um micnſin ecectici
Mümofummdigodunſemlan e
S MNatia Nunddnne Gucſns
Gen nndniree odlsrdrnrrn
Dmlssii deditniwenmhann
Pſunt ibennaniftüm en fugen
ionen biblun dici unimi ſbn
õ
gems iſumrn pohutſiin o
ei hnſud e ſni n
n ſuguanes cleſistſi i 1
iomi menimſimeutpnin
,,itenti Metgo tl
anie nlmmt 6
uul gitegitet
öble daun. ciſeit
Gilecclgegſ wen
n widl en ,

1, Eiliun
eee rint gili
cisſ iusdnl Ari Pmliin

¶ BDe pcurato.

nõ ð fienda illa diſtictio:qꝛ dictũ in uno vr̃᷑ ne
gatuz in reliqs:nut ĩ.c.nõne de Plũp.⁊ i.c.quał
xxv.di.⁊ i.l.cũ pᷣor.ff. ð iudi.⁊ ĩ.l.publico.C
ðᷣ adł. Mec obſtat ſi dicat ꝙ clauſula ĩ fine po
ſita referat᷑ ad oia pcedẽtia ur i. c. ij. reqris ? ĩ
.c.inqſitioi.I.ð appel.qꝛ hic nõ põit᷑ q̃litas ſciẽ
tie ĩ fine: ut ſic q̃lificet pᷣcedẽtia:ſʒ ĩ fine ultimi
caſus ita ꝙ ẽ ꝑs ultimi caſus 2 nõ qlitas oium
pᷣcedẽtiũ iuxta ea q̃ plene dixi i. d. c. 2. reqriſ z
plenc de mã ꝑ bar.i.l.pᷣtor. ff.ni.bo.rap.⁊ i.l.
tal ſeripiura.fr de le.i.vñ gñalit᷑ pnto eſſe diſtĩ
guẽdã qad iſtũ pᷣmũ caſũ exceptũ ꝙ aut ihabi
les ſũt expᷣſſi una cũ hilibꝰ nel ipi ſoli ihiles:ur
puta: qꝛ dicit᷑ talis ⁊ talis noibꝰ expᷣſſiſ facietes
uniuerſitatẽ ſen maiorẽ ꝑtẽ nniuerſitatis fecer̃t
tale qd ⁊ tũc nõ ualet actus.qꝛ anribuitur indi
nidue oĩous tã hilibus qᷓ; inhilibꝰ? ſic ꝑꝑ idini
duitatẽ nõ tʒ acius: ut in.d. c. cũ ſuꝑ abbatia.
Itẽ habiles uidentur h̊ caſn ignorare ꝙ ptãs
eis 2perit inſolidũ ⁊æ nbicũqʒ qͥs ignorat fũda
mẽtũ pfatis ſue nõ nalet qð agit cum non intẽ
dat uti illa prate: ut ĩ. c. ex ꝑte aſtenf. de cõceſ.
pᷣbẽ ⁊ qð ibi nõ.⁊ in.l.ſi is ad queʒ ⁊ in l. q in
aliena. ff de acqͥ here.nõ. Oar. in. l. multũ. ff.
de ↄdi.æ demon.ſʒ ſi inhabiles non ſunt expᷣſſi
lIʒ oẽs fuerunt ſcrutinati tunc qſqʒ nidet᷑ nii iur
ſuo meliori mõ quo põt.nec põt dici qð actus
attribnat᷑ oĩpns indiuidne:qꝛ ipi agunt ut nni
uerſitas. nec fuit diciũ ꝙ oẽs ſił ↄſtimerũt nni
nerſitatẽ. nã ſepe admittũtur aliq q̃ ñ ſũt ð nuni
nerſitate: ut in. c. obeũtibꝰ. lxiij. di.⁊ h maxie ꝓ
cedit qñ in inſtrumẽro ſimpłr dẽ nniuerſitas ta
lis loci facit tale qͥd. nã nninerſitas ẽ no m iuriſ
ſolũ refert᷑ ad eoſapud quos ẽ ins uniuerſita
tis ⁊ H̊ mõ iudiꝰmeo põt itelligi tertiꝰ caſus hic
excepins ⁊ ĩ h differt a pꝰ caſu:ut primꝰ caſus ĩ
relligat añ ꝑſone ſingłares fuerunt expᷣſſe. VUl
timus caſus qn nemo fuit expᷣſſus:ſʒ fuit ꝓcu
raror ↄſtitutus noie uninerſitatis:ſʒ ſi ſciẽt ad
miſerũt ihiles tũc actꝰ ificit᷑ ĩ odiũ excõicatoꝝ
ſm Inn. ? ex boc nideruꝛ ſentire alið eẽ ſi ſũt
inhabiles ¶ In Zriũ tñ facit qꝛ admittẽdo ſci
ent ihiles nider fateri ſine illis ñ uelle nec poſ
ſe ꝓcedẽ ar. in. d. c. cũ ſuꝑ vñ idem. Inn. in 5
alk. c. illa nõ fundanit ſe ſuꝑ odio excõicatoꝝ ſʒ
gnalr dixit ꝙ ſi ihilis ſcient admittit᷑ ad uniueꝛ
ſitatẽ ñ naleat aciuſ ad hoc. c. meſſana. S. ö ele.
ubi bonꝰ tex. æ loqẽ AInn. in oĩ ꝓhibito ĩtereſſe
fauore iuris publici:ſecus ſi fauore alioꝝ hiliũ
qꝛ illi pnt tunc alios hilitare:nt i. d.c.cũ ninto
nienf. ⁊ hec ſufficiant quo ad p 2 ultimũ caſũ
HMic deſcẽdo ad ſcm. 2 q̃ro prio de rõe de
cidendi So. nubicũq; interuenit auctoritas ſi il
la nõ eſt legitime pᷣſiita corruit actus qꝛ ancto
ritas:dat robur actui:ut iſti. ̊ ancto. tuto.i. F.
tutor ⁊ in.l.obligari ĩ J. tutor. ff. eo. facit. xij.
q.·ij.ſi qua de ꝛebus:ſʒ auctoritas pᷣſtita ab ex
cõicatis nõ nalet: ut in. c.ad ꝓbandñ ð re indi.
i6 1c. C Ded ↄtra hoc ⁊ 5 tex. opponitur uni
nerſitas cũ fit dna iuriũ ſuorum: ut in.l.in tin

eff. de re.di. conſtituit ſindicuʒ ſine ancroritate
ſupioris: ut ĩ. l. .rff. cuiuſqʒ nniuer. ⁊ in.c. qͥa
in cauſis.S.eo.ubi dicitur ꝙ uninerſitas ſcho
larinʒ poteſt oſtirueꝛe ꝓcuratorẽ.nec ibi requi
ritur auctoritas alicuius ſuperioris ergo non
erat neceſſaria h̊ auctoꝛitas ſuꝑioris ⁊z iurato
rũ. So. Inn. i hoc multũ itricate ꝓcedit ⁊ fina
lit nidet ↄcludere qð ſiue anctoritas ſit neceſſa
ria ſine nõ ex quo iſti de uniuerſitate uoluerũt
Oſtituere ſindicũ auctoritate illoꝝ non ualet ac
lus ex quo illi erãt excõicati quaſi iſti no inten
derent actũ explicare ſine illoꝝ aucroritate ? hꝰ
ualde notãdũ.Ex quo hẽĩ qð ſi in actu ubi ð
iure non reqrit̃ auctoritas fuit poſtulata aucto
ritas a nõ habente põtatẽ illã iterponẽdi ñ ua
let actuſ circa hoc iñ poſſet inſtari maxie ꝑ tex.
notabilẽ in. c. bone el.i.de elec. ubi pʒ qð ſi in
notorijs adhibet᷑ ad cantelã ordo iudiciariꝰ ſi
peccat᷑ iĩ illo ordie nõ inficitur ꝓceſſus cx quo
ordo non erat de ſubſtãtia niſi dicas ſaluando
nt pᷣdixi qdð hic t volunras ↄſtituentiũ ſine
illa auctoritate cðo nõ. z tene mti ex dicto
nn. qð in conſtitutione ſindici ſeu ꝓcuratorũ
alicuius nniuerſitatis de iure non requirit᷑ auc
toritas nel decretum ſuꝑioris qð etiam tʒ glo.
in.l.actor. ff rem. ra. ha.lIʒ aliud ſenſerit glo. in
l.nulli.ff.qð cuiuſqʒ uniuer.ſʒ tene primũ rec
tor iñ ipſius uniuerſitatis debet intereſſe z cõ
ſentire cũ ſit de ipa uniuerſitate ⸗ caput ipᷣius
⁊ ſic ſentit hic Inn.= facit.l.ij. C. de gecu. li. x
⁊ per Spe.in ti.de ſindico. F. i. ¶ In gl. i. ibi
ſed quid dices hec gl. ab iſta particula uſqʒ ad
finem tractat an littere impetrate ab cxcõicato
naleant ⁊ in effectu ↄcludit ꝙ ſiue noĩe alieno
ſiue noĩe ꝓprio impetrauerit ualẽt:lʒ debnerit
ꝛepelli ab impetrando ſi fuiſſet ſcitum illum eſſe
excõicatam.⁊ in hoc multa ſcribunt hic. ⁊ i.c.
i.de ꝛcſcrip.li.vj. Sʒ Jo. mo.ibi ⁊ Jo. an. S
⁊ ibi quoꝝ opi.plʒ tenent ꝙ litteꝛe ſunt ipo iur
nulle ſiue excõicatio eẽt publica ſiue oculta.ex
quo ꝓbari põt ſiue impetrauit nomine ꝓprio
nel alieno ⁊ hoc nidet᷑ ꝓbari ĩ.d.c.i.ð ꝛeſcrip.
li. Vj.ubi ſine diſtinctõne dẽ ꝙ ꝛeſcriptuʒ ab ex
cõicato impetratũ eſt ipo iure nulluʒ. nec eſt fiẽ
da dẽia hoc caſu iter publicũ z occultuʒ:qꝛ illa
qĩſa fit ĩ hiſ qᷓ geꝛunt᷑ ꝛone publici officij. ita lo
qt. c.ad ꝓbaudũ palł ¶ Sʒ in bis q̃ geꝛunt᷑ in
ꝛe pᷣuato n ẽ dria iteꝛ occultũ ⸗ publicuʒ qꝰ ad
actus naliditatem: ut ſinglꝛ nõ. Inno. i.c.cum
gilectus de ↄſue.qð nõ. ? ſeq Jo. an. in. d.c.i
Ilem ut dicit hic Jo. an. aut ↄſtituens ſciebat
pꝛocuratoꝛem eſſe excommunicatum ⁊ ſibi ipu
tandum eſt qui talem elegit:ut in. c. poſt ceſſio
nẽ de ꝓbationibꝰ. Aut ignoꝛabat ⸗ agat cõtꝛa
pꝛocuratorem qui ingreſſit ſe officio ſibi ĩteꝛdi
cto.Et nõ.bene hoc diciuʒ. ⁊æ pꝛo boc ego alle
go tex. notabilem.in.l.ij. C. ſi ſeruꝰuł liber.ad
decurionatum aſpiraueꝛit.li.x.nbi patet ꝙ pu
nitur is qui ꝓmotus ad officium non pãdit ſu
um defectum.⁊ ibi Qaens E bar. æ ad mãʒ. nið
7

¶ De ſindico.

ꝙ dixi ĩ.c. ſciſitatꝰ de Kp. C In gl. fi. lbi arg.
3 gl. allegar in contrariũ qnqʒ iura ? nõ iducit
neqʒ ſoluit: ſed dic ad.c.ilia ꝙ loqt᷑ de excõica
lis minori excõicatõe qꝗᷓ nõ ꝓhibẽt᷑ eligere cum
alijs: ut ĩ. c. ſi celebrat ð cle. excom. miniſt. Itẽ
pᷣſuppoſito ꝙ illi non potuiſſent eligere tñ pa
pa ibi ſupplet defectũ ð plenitudine pkatis ⁊ ſic
faẽ potiꝰ ꝓ nt ihabilitas aliquoꝝ ificiat alios.
Ad.c.ſi celebꝛat dic ut.õ.dixi ꝙ loq̃t᷑ de excõi
catis miori excõicatõe. Ad.c.cũ nintoñ.dic ut
pdixi ꝙ loqt᷑ de pᷣuatis iure eligẽdi ĩ fauorem
alioꝝ.iõ illi potner̃t alios admittere. Ded tex.
iſie loqt de ihabilitate ñ remiſſibili ꝑ alios de
uniuerſitate. ad..ſi ex falſis dic ꝙ loqᷣt qñ trã
ſactio fuit fẽa ſuꝑ pluribꝰ capituł æ fueꝛt ꝓduc
ta falſa inſtrumẽta ⁊ ni alijs. ⁊ h̊ iõ qꝛ capitula
erant iſeꝑabilia ⁊ eodẽ mõ rñdet᷑ ad.c.cũ.i.⁊
a. ut ibi nõ. Et in fi. gl. collige tria ex fi. bꝰ gl.
pꝙ unineꝛſitas ñ põt agere ꝑ l̃as ĩpetratas a
ꝓcufe ĩ cuiꝰↄſtitutõe intuener̃t excõicati:ſʒ dic
meli?p?. Inn. qðᷣ aut agit᷑ noĩe nnivᷣſitatis ⁊ tẽ
ñ obſtat exceptio excõicatõis aliquoꝝ de nniv
ſirate: aut agit᷑ noie illoꝝ qͥ ſũt excõicati ⁊ tẽ ob
ſtat exceptio cð̈o collige ? tene ſꝑ mẽti qð
ĩ ſindicatu uniueꝛſitatiſ dnt expᷣmi noĩa ſingłoꝝ
ðᷣ uni vᷣſitate ut appeat an ĩffueꝛt due ꝑtes uni
vſitatis: qꝛ ał ñ ualẽt ↄſtõ nt.l.nulli.⁊.l.plane.
ff. qd cuiuſqʒ uni vſitatis. Sʒ ĩ h dic plẽiꝰ me
liꝰut dicã..ti.ꝓx.ubi gñalłr tãgã an ĩ gerẽdis
ꝑ uni vᷣſitatẽ ſint ĩ iſtrumẽto expᷣmẽda noĩa ſin
głoꝝ ⁊ ẽ dubiũ quotidianũ ⁊ ſubtile:ut ibi nið
bit.c¶ Vluio collige ex gl.qð unꝰſolꝰde nni
Hlitate põt ipetrare lr̃as ꝓ nni vᷣitate tãqᷓ; ↄiũc
ta pſõa ⁊ ſic ſẽtit qð iura loqntia de ꝑſõis ↄiũ
ctiſ nerificẽt᷑ ẽt ĩ ↄiũctõe ciuili:ſʒ Sriũ tennit ar
chi.i.c.ſtatutũ.F.cũ ãt de Hep.li.vi.⁊ idẽ ſẽtit
Jo. an.⁊ dic ut pleniꝰ dixi ĩ.c.non nulli ð Hxp.
2. S. de poſt. c.ij. ⁊ ſufficiãt ꝓ ĩtellectu.c.

¶ De ſindico. Hiea.
¶ Vito de ꝓcuratore ꝗͥ gerit negotia dni me
rito ſubijcit᷑ ð ſindico q ꝓmouʒ negotia nniuẽ
ſitatis:⁊æ nõ.ex diuerſitate tituloꝝ ꝙ ẽt ð iuẽ ca
nõico dzia ẽ it̃ ꝓcuẽeʒ ⁊ ſindicũ.nã ſi ñ eẽt dꝛia
n ponerẽt᷑ h diuerſi ti. ar.ĩ.l.ſi idẽ codicilli.C.
ð codicilł.⁊ ĩ ̊ młii errãt:nec ob.c.petiꝰ.S. ti.
ꝓx.qꝛ fatẽdũ ẽ ꝙ nbi ↄſtat ð nolũtate ↄſtitnẽ
tis ñ ẽ fiẽda uis ĩ noĩe:tñ iĩ ſe ſindicꝰ? ꝓcuratõ
differ̃t.nã ſindicus ꝓpᷣe ↄſtituit᷑ ab uninerſitate
procurator uero a dno:ut ĩ.l.i.ff.ð ꝓcura.iũc
ta.l.i.ff.ꝙ cuiuſqʒ nnivᷣ.⁊ nið gl.ij.q.vij.c. ſi
q̃s erga:⁊ qͥd ſit ſindicus dic ni hic in gl.i.
NReligioſi debent ha
Icut. bere ſindicum qni ca
