nſas monaſterij agat ⁊? defẽdat
etiam ſi oportuerit conſtituto il
li ſalario. diniditur nã primo pᷣ
mittit excordiuʒ ponens duas cauſas mandati:
ſecundo in medio ponit mandatum ibi pro qꝗᷓ

¶ Nõ.prĩo quod ſuperior renetur ex officio
ſuo pꝛouidere eccleſijs ⁊ monaſterijs de pꝛocu
ratore aduocato æ alijs adminiſtratoꝛibus.
nam ius publicum conſiſtit in lacris iudex an
tem debet ſupplere ex officio i concernentibus
publicam utilitatem: ut in.c.coꝛdi de appell.li.
vi. nõ.i. Liiij. F. boc autem iudicium. ff. de da.
ifec cdo nõ. ꝙ. nõ tenet̃ qs accepiãe ſindi
catum ecclłie preſerti ſine ſalario:⁊ ſic nota ꝙ li
ciie qͥs ꝛcipit ſalariũ ꝓ admiſtratõe reruʒ eccle
ſiarum: immo prelatꝰ debet remunerare illos
quorum opera ⁊ induſtria utilitas ecclie aucta
nt ẽ bonus tex.ĩ.c.qcunqʒ ſuffragio.xij.q.ij.
ltimo nõ.ibi ſernos dei ꝙ monachi dicun
tur ſerni dei ⁊ fac.c multos.liiij.di.⁊ ʒ omnes
ſint ſerui dei tñ ꝑ excellẽriam iſti ſpaliter appel
lantur ſᷣni dei:qꝛ fideliꝰ ſibi ſeruire debẽt quẽ
admodum ⁊æ papa appellat ſe ex bumilitate 2
ꝑ excellentiã nedum fᷣuũ dei:ſʒ fuũ fuorũ dei.
Sn gl. i. ibi æ ad certã cãm agẽdam nult g“
Pᷣ gl. ꝙ ↄſtitutus ab uniuerſitate ẽt ad certq cãʒ
appellatur ſindicus per. F. defenlores allegatũ
i glo. æ cum glo.tranſeunt h communiter doc.
Sʒ gl. iuris ciuilis ĩ.l.i.ff.ꝙ cuiuſqʒ uniue.po
nens driam iter ſindicum æ actorem diẽ qð cõ
ſtitutus ab uninerſitate ad nnam cam dr̃ actor
ad boc tex.i.l.item eoꝝ.F. actor eo.ii. Sed cõ
ſtitutꝰ ad oẽs cãs ſeu plures appellat᷑ ſindicus
= boc idẽ ſẽtit Hoſt.i ſumma eo.ti.i.O.qͥs ſit
ſindicus ĩ pri. Et ibi rndet ad dictum. F. defẽ
ſores ꝙ relatiuum q ibi poſitũ non facit relati
onem ad ſindicos:ſed ad alios defenſores qui
ibi ſubandiũt᷑.Et ꝓ pᷣ fſac etymologia nocabuli
nam dẽ ſindicus ſᷣm unum modum quaſi ſin
gloꝝ cãs dicens. In h̊ m non ẽ uis ut nõnieꝛ
diẽ Inn.i.c.pe.ð iura.ca.Si conſtitniur pro
curator ab nniuerſitate ſindicꝰ ẽ:⁊ ſi ↄſtitnitur
ſindicus a ꝑticulari ꝑſona procurator eſt: und
error nominis nõ uitiat diſpoſitõeʒ: ex qↄoſtat
de ĩtẽtione:?z ꝓcedit hoc etiam de iure ciuili: ut
nõ. Mar. i.l.i. ff. quod cuiuſqʒ uni.ita qð dico
ĩ hoc nullam eẽ dr̃iam iter ius canonicum ⁊ ci

le licet a pleriſqʒ ⁊æ male dicatuꝛ op oſituʒ ⁊ la
cit quod ſupra dixi ſuper Nica. In eadem
gl. ibi item poteſt eſſe laicus. 5. glo. la
icus poteſt eſſe ſindicus uniueꝛſitatis eccleſiaſti
ce ⁊ ex hoc ⁊ ex iex.infeꝛtur ꝙ forinſecus ſen
extraneus poteſt eſſe ſindicus collegij ſen uni
nerſitatis. nõ ergo requiritur ut ſindicus ſit 8
uniurſitate ¶ Sed comira hoc oppon. de. c. in
dicaium. lxxxix.di.æ de.c.in noua aciione.xvi.
.q. vij. nbi dẽ ꝙ debet eſſe clericus ⁊ ñ laicus.
So.diẽ h̊ Innocen.ꝙ illa iura loquuntur in
iconomo admiſtraroꝛe rerum eccłiaſticaruʒ uł
pſonarum. Item de uicario epi. iſti eniʒ debẽt
eſſe clerici non laici. ¶ Ded aduerte. nam ut
ſaluet hoc dictum. Moſt.iĩtelligo illuʒ dici hoc
caſn iconomum cni committituꝛ cura reruʒ ec
cleſiaſticaꝝ tã tpaliũ qᷓ ſpũaliũ ⁊ ita ꝓpᷣe nidet
nelle tex. ĩ dicto.c.ĩ nona.nam pꝛopteꝛ mixĩas

pn ſhelib
ſl ſvat hi ini ini .
o ſen inlt⸗ 3z bonef
c ignj lnd
ce na ſſ , aſ opeli
nnl l ſr i i wunt
,a anti hilen.
iien haiiin
, NNeti ee leen
nü hes e e zi i n
intuc naid ie
ieciͦdel e en
Molen, Oneſtnen gd aune
Ms en taulebbeni ſaarun
ipyi i 4 e bibamn n
lligte Li

. .l. l. .
rö gl.N lbamg

ii ilan i tuuiindi
nan mnba e lheſ le it ichco
cinſfob eo gñ plo fn 9 bona ſont ier
wd uſd:urne Qauhitidctlocetl an
i Nnt, naiun ngiotstnigii Ki
nereſccia ſenoctois ien conomi: doc. dit
Fenmnian Fin lis locs Nhu; ueriarum.
pedebiani ci tins ien vila den CArum
Ntollive indicundad mgru voc pan po
tas Eeden i 9ſötne ien inol oſllwei k
imt llepoere ſnt ierpöit decnen qn mto nk
roloꝛ oſtuitacorc ire lie ol. l i..neqz in
ors : bjn C.d paur pe ne Nl. ß.
lun iſt ci ob leti alega e
iinicei inareint mngiet dcbeat tervenire.
hiii e go.nobiis il. acloꝛ f. e n. da.
n ſcein aof no mnone dbenn ni

itdeei ſhons Inanor fo ,amiue

ſet Nenſis lvonierſianis, e gic oppof
mmiiiſncſcni i Nalebatqꝛ no iniive
Inganng instiſti bat opi. heex. in
Cödemno li rtici Omgians d; 6

unnientene len glid
ne en oflläi no dede
eſtm cd⸗
Hiun btmiuertignt,

te
ſtenftmril m dic pticeps mniun

; Ant ipa iang pii
Unmitad olegzĩ Paion prien i

unigene en vniverſtgte eß
Einſtetinffine ſto e R

ihiſenbane. Ieini rſnlli oſtimef
Gibona ſint (ſa:nt in e z ſond ſ (apitm

ln
Rotide,,,
n end

nte Mon a mbn,

denn u

Eſtnn
.
Fru
ngllbi ltitemnicin gtn e
941 onpminſu itdd
piln iulum ich
NCcknonzele
go rangl ummem; onmnmietn.
Sglimts cnlsilif Auucyunne
vsciim irr ſmlun tmnm Neoc
ums ip nirſine n nin ircinmr
lemnil ien or ſMoreo
mdl is cizln ons opeit, inciens
iſei ngiſunmn eo li c it
Aa iN idadl donn 5. ct
rts ainmn iRWNäürmnſadrtii
OVen ad ſmdRſeltd ikticſnts
dilaomlii Qpdfünntatgaurhi
nundi inlas innnin toln gi
brchdinßs N5 imins rien
ni cNröͦn a Nnimn⸗
mmr pnninſuel id i Ninin

ndias niuin ong Dcanunc ⸗ 5

uirtſeſicznd n
nd Nnmiitt iun

Foffnr
mni sr ddlan N ecenn

—

lgri

—

ſpiritnaliũ illõ offm nõ cadit in laicũ ſic ĩtellige
Inno.in.c.ij.de iudi.⁊ in.c.edoceri ð ꝛeſcꝛip.
ubi dicit ꝙ gnñalis adminiſtꝛatõ eccłie ñ põt eẽ
laicꝰ: ſecus dic nbi cura ipaliũ dũtaxat ↄmittit
laico.tũc.n.ualʒ ↄmiſſio ⁊ põt apellari caſtaldꝰ
qð noluit gl.i.d.c.iudicgtum. ideʒ ibi archi.
2 i. d. c.i nona ꝓcuꝛ. vo àd ꝓmoueédas cãſ ĩ iu
dicio ſeu ſindicꝰpõt eẽ laicꝰi ſpũalibꝰ:qꝛ ibi nõ
exercet aliquã ſpualitatẽ:ut eſt tex.i.d.c.i ð ꝓ
curato.li. vj In ea gl. ibi ſolũmõ ð honeſta
ie nõ glo. ꝙ ð neceſſitate nõ pñt rligioſi ↄpelli
ad ↄſtituedũ ſindicũ extraneũ.pñt eni ſi nolunt
ↄſtiiueꝛe nnũ uł płꝛes ex ſe ipis:ut ꝓbat᷑ ĩ.c.in
ſuꝑ de teſti.⁊ in.c.cũ vðᷣputati ð iudi.⁊ i.c.mõa
chi xvVj. q.i.⁊.c.ij. S.ðᷣ poſ.⁊ ſeqnũt᷑ hͥ cõit̃᷑ doc.
C Hoc S.c. loqt᷑ ð honeſtate a qua etiaʒ excu
ſant᷑ ꝓpt᷑ defectũ facłatũ ĩ eyhibendo ſalarium
nt nõ gl. v. q.iij.i.c.fi.⁊ uide ibi bonuʒ tex.in
epo ⁊ ſacerdonbꝰ an debeant ꝑ ſe litigaꝛe.Et ĩ
fi. gl. ad vre qꝛ iſte finis glo.nõ põt applicari ↄ
mode ad tex uñ nõ fuit bñ hic põita.naʒ tex.B
loqt᷑ ð ſindico mõaſterij.⁊ gl.dicẽ ꝙ dʒ cõſtitni
qnqʒ ab epᷣo qnqʒ a capitło.⁊ ſic non bñ loqt
ꝛelata ad tex. Sʒ glo. dʒ ſaluaꝛi cũ ↄſtituit ſindi
cus in bonis eccłie cathedralis.nã tũc qnqʒ cõ
ſt tnit᷑ ab epo qnqʒ capło fᷣm ꝙ bona ſunt iĩter
eos diuiſa:ut plene dictũ fuit i.d.c.edoceri.an
auũr ↄſenſus eppi ſeu alteriꝰſuꝑioris exigat᷑ ĩ ↄſti
tutione ſindici ſeu actoꝛis ſeu iconomi: doc.hic
nõ examiant:ſʒ in alijs locis mſiuʒ uariarunt.

2 ſpe dubitani cũ cinitas ſeu nilla nel caſtrum

nult ↄſtitnẽ ſindicũ:nũq̃d mgratꝰ loci puta po
teſtas debeat ibi ↄſẽtiꝛe ſeu ſimul ↄſtitue? uł ðᷣ
cꝛttũ iteꝛpõere ſicut iterpõit decꝛetũ qñ tutõ nł
curatoꝛ ↄſtituit actoꝛẽ ãte litẽ ↄt᷑.ut ĩ.l.neqʒ tu
toꝛes ⁊ qð ibi nõ C. ð̊ ꝓcur. ſpe. i ti. e. F. l. V.
qͥd ſi uni vᷣſiraſ cũ duobꝰſe.⁊ i.v.ſi.allegat ꝓ ⁊
3 2 nidet᷑ iclinaꝛe:ut mngẽat debeat ſteruenire.
In Zꝛiũ fac̃ glo.nõdilis i.l.actoꝛ. ff.ꝛc ꝛa.ha.
3 gicit ꝙ licet in actor̃ dato ꝑ rutoꝛẽ ðᷣbeat int
neire öcꝛetũ ſupioꝛis. In actoꝛe vo ꝑ ciuitatẽ
ſufficit ↄſenſus ipᷣiꝰ nniueꝛſitatis.⁊ nidi oppoi
ð iſtrumẽtũ ſindicatꝰ ꝙ n nalebat:qꝛ nõ int᷑fue
rat mgẽatus illius caſtri.⁊ ꝓ hac opi.fac tex.in
.l.ij. E. ð ðᷣcurio.li.x.ubi drĩ ꝙ mgfatus dʒ cõ
grega? uniueꝛſitatẽ ſeu ↄſiliũ i quo debẽt expe
diri facta ipᷣiꝰ nniuerſitatis ⁊ ẽ ꝑticeps iurium
ipiꝰ unineꝛſitatiſ.tu dicꝙ aut ipᷣa iuꝛa ꝑtient ſił
ad ꝛectoꝛẽ ⁊ ad collegiũ ſeu nniueꝛſitatẽ.⁊ tẽ ñ
põt nniueꝛſitaſ ſine ſuo ꝛectoꝛe ſindicũ ↄſtituet

exẽplũ ĩi abbate. Itẽ in epᷣo ꝛeſpecin ſui capiin

li cũ bona ſint cõia:ut in.c.cãm ð iudi.⁊ ĩ.c.i.
8 ꝓcnꝛa. 27 nõ. in. d. c. edoceri ð ꝛeſcri. aut con
ſtituit᷑ ſndicus ĩ iuribꝰ ſpectãtibꝰ ad ipᷣaʒ nniv
ſitatẽ tin ꝙ ſuꝑioꝛ ñ hʒ ꝑiicipiũ in illis iuribꝰ:
exẽplum i bõis ciuitatis.ꝛcſpecin pᷣatis ſen re
ctoris ipinſ ciuitatiſ.? ſẽ dico ꝙ ipᷣa uni vſitas
dʒ cõgregari ꝑ magiſtratũ ſuũ:ſed actus dʒ diſ
poni ꝑ ipaʒ uniueꝛſitatẽ ⁊ ñ ꝑ magr̃atnʒ:ut vr
tex. in. d. l. ij. æ ſentit baꝛ. æ ſic põt intelligi ꝙ

ipᷣe bar.nõ.i.d.l.actor ubi tʒ ꝙ ipᷣa nnineꝛſitaſ
i iuribꝰ ſuis ↄſtitnit ſindicũ ſen actorẽ ſine ðcꝛe
to magiſtratꝰ. æ ideo ſi uniuerſitas eſſʒ alias 9
gregata citra diſpoſitionẽ mgr̃atꝰ teneꝛẽt geſta
E uniueꝛſitatẽ dũtaxat: qꝛ mẽatꝰ ꝛequirit᷑ in con
gꝛegãdo ut poſſi coeꝛceꝛe ſingłos:ſʒ ex quo ↄ
gregata e nõ ẽ curãdũ qᷓliteꝛ fuit ↄgregata.ad
h nõbile diciũ Inno.i.c.ij.ð no.oꝑ.nũ.an aũt
i ↄſtitutione ſindici quã faciũt iferiora collegia
debeat iieꝛuenire ↄſenſus ſuꝑioris loci: utputa
monaſteriũ i rebꝰ ſuis ult ↄſtituere tindicũ utꝝ
debeat epᷣs ↄſẽtire.uł uniuerſitas ſcholariũ vłt
oſtitueꝛe actorẽ ſen ſindicũ nũquid debeat ↄſẽ
tire ſuꝑior loci.puta epᷣs uł ptas:dic ꝙ non qꝛ
ðᷣ iure bʒ uniueꝛſitas cũ ſuo rectore ptᷣatẽ cõſti
iuedi ſindicũ: ut i. d.l.i.ff. ꝙ cniuſqʒ nniv.⁊? ꝓ
bat clariꝰ i.c.ĩ cauſis.õ ti.ꝓxi. Mõ. Inn.i.c.
iꝑatoꝝ d iura. calũ. B5 ↄſẽſus talis ſuꝑioris poſ
ſit inteꝛuenire nõ tñ e ð neceſſitate ſic intelligit
Inno.l. oẽs. J. H nibilominus.C. ð epi. ⁊ cle.
an autẽ ſindicũ ↄſtitutuʒ ꝑ abbatẽ ⁊z capitulum
poſſu abbas reuocare. dic ꝙ ſic:qꝛ cũ ipe ſolꝰ
poſſit ageꝛe:ut in.c.edoceri de reſcrip. ita põt
ſindicũ reuocare ⁊ in ſe aſſumere exercitium:ut
nõ.doc.in.c.ij.de teſti.li.vVj.⁊ bar.i.l.actor.ff.
rẽ ra.ha.Et nõdis bn huc articulũ qꝛ nunquã
exaiaui ita plene ¶ Alltio q qro h̊ de nõbili qone
quã nõ reꝑio plene i nno eodẽ loco tradit peꝛ
doc.nũquid in ↄſtitutione ſindici uel alijs geꝛẽ
dis peꝛ uniueꝛſitatẽ ſeu collegiũ taʒ ſecłare quã
eccłiaſticũ debeãt ð neceſſitate i inſit̃o ↄficiẽdo
ſingłoꝝ noĩa ð nniueꝛſitate expᷣmi an vo ſuffici
at dicẽ uniueꝛſitas talis loci ulł caplm tał eccłie
fecit ſic. Et ĩ hac qõne reꝑio doc. naria ſẽſiſſe
i narijs locis. Ec młtoꝝ dicta colligendo ſcias
ꝙ primo gl. S ii. ꝓx.c.lfi.iĩ fi.dixit nomia eè ex
primenda ut appareat an due ꝑtes iteꝛ uerunt
cũ aliteꝛ actus nõ ualeat niſi due ꝑtes nocãdoꝝ
fuerint pnies:ut in.l.nulli ⁊ in.l.planc.ff. ꝙ cu
iuſqʒ uniuer. ODe hoc tamen ultimo dic:ut dixi
in.c.cũ omnes de conſti.hoſti.in ſumma.e.ti.ĩ
.F. æ= qualiteꝛ idẽ tenuit niſi excuſet᷑ expᷣſſio pꝛo
prer difficultaté: ut qꝛ numerus ẽ nimis gradiſ
utputa nnineꝛſitas cinitatis nel alicuius caſtri.
nã nix ſufficeꝛet ꝑgamenu ad ſcribendũ omniũ
nomina. Idé nidet᷑ ſentire bar.in.l.i.ff. de alb.
ſcri ubi dicit ꝙ aut agit᷑ de nenditiõe reꝝ ipᷣiuſ
uniueꝛſitatis ⁊ debent exprimi nomina ſingłoꝝ
qui interfuerũt in uniuerſitate allegat.l.iij .C.
8 alie. re.ad ciui.ꝑti.li.xi.? aut᷑ hoc ius porrec
tũ. C. ð ſa.ſanc.ec.aut agit᷑ ð alijs actibus ⁊ di
ſtingnit iteꝛ uniueꝛſitatẽ ꝑuã æ populoſaʒ:ut pꝰ
caſu debeãt exprimi noĩa ar. iuriũ pᷣalł.ſcᷣo ca
ſu neceſſario nõ ſũt exprimẽda.⁊ ad bᷣ alłat.d.
.c. fi. ðᷣ ꝓcur. Spe. tetigit ĩ ti. ð ſin. in. J. i.ĩ v.
poꝛꝛ0.⁊ ſe.⁊ Veꝛf.quid ſi obmiſiſti.⁊ ver. ſe.⁊
ibi vr̃ potius iclinare: ut nõ ſit neceſſe noĩa ex
primeꝛe. Oldra.i quodã ↄſilio diſtinxit ꝙ aut
in uniuerſitate fuit diſpoſituʒ de obligatiõe ſin
guloꝝ:⁊ tũc debent exprimi nomina nt apꝑeat

●

¶ v is q ui me. cã fi.

qͥ ſint obligati. Aut fuit diſpoſitũ de obligatio
ne ipiꝰuniuẽſitatl:æ n ẽ necc expᷣmẽ noĩa cũ ipa
uni vᷣſital ſit ꝑ ſe cẽta. Alij ut ꝛfeꝛt ⁊ ſeqẽ Hal.
i.l.i.ff.de mag.ↄuenien.dixeꝛunt ſẽꝑ eẽ necinʒ
ur noĩia expᷣmãt᷑:qꝛ cũ nõꝛiꝰſit qͥdam teſtiſ.l do
miciꝰ.ff. ð teſta.dʒ ſolũ deponere de his qꝗᷓ ꝑci
pit ſẽſu coꝛpoꝛco ⁊ ñ iudicio ĩtelleciꝰqꝛ indica?
ꝑ itellectũ ſpectat ad iudicẽ ⁊ ñ ad nõriũ nł᷑ ad
teſtẽ nt nõ. Inno.i.c:cum cãʒ de teſt.fac.iij.q.
ix.i.c.teſtes. Sʒ vᷣbũ univſitas uł capłʒ ſeu col

legium ẽ nom iuris ⁊ ꝑcipit̃ potiꝰ ĩtellectu qᷓ; ſẽ

ſn coꝛpoꝛeo:qꝛ oʒ 2ſideraꝛe utrũ oẽs exiſtetes
ibi habeãt noccẽ.¶ Otẽ an ſit legitic ↄgꝛegata.
Itẽ an faciant ad minꝰ duas ꝑtes:æ alijs ac
nibus.g nõriꝰn poteſt atteſtari ꝙ nni vᷣſitaſ ali
quid fecerit:dʒ gꝰ expᷣmẽ noia eoꝛuʒ q̃ inttuer̃t
ut ꝑ h̊ iudex poſſit cõphedeꝛe an ibi fuerit uni
neꝛſitas:uñ ↄſuluit Hal.ꝙ ſꝑ ĩ actibꝰ ſalti põ
deꝛoſ expᷣmãt᷑ noia ſingloꝛum. Jo. an. ĩ addi.
Spe. i ti. de ſin.v.qͥd ſi ĩ aliqꝰ ał v.poꝛꝛo mul
tum bñ examiat hũc paſſum:⁊ I ↄſulat ut expᷣ
mãtur noia:iñ finalit᷑ concludir ꝙ de iuꝛe h̊ ñ
ẽ ncc̃iuʒ:qꝛ nniuerſitas ſeu collegiũ ẽ nomẽ cer
tum ⁊ defmiatũ:uñ i actibꝰ ĩ qͥbꝰ ꝛeqᷣrit᷑ ceꝛtitu
do ꝑſonaꝝ ſuffiẽ dicẽ colleginʒ tal loci: ut in.c.
caplʒ. . de Np. = ĩ.l.pr̃.O. tuſcnlanus de le.iij.
nñ cum fides nõrij appꝛobata ſit ⁊ ꝓ ipᷣiꝰꝑitia
pᷣſumat᷑ ſuffiẽ ꝙ nõriꝰ dicat uni vᷣſital taliſ loci
Fcapłʒ tał eccłe feẽ ſic.ꝓ B.c.ad andiẽtiã de p
ſcrip.ał ſeqꝛef̃ ſm eũ ꝙ nõriꝰnũqᷓ; poſſʒ dicer̃
ꝙ tal fuit ſolẽnit᷑ ſtipulatꝰ cũ iſta ſint vᷣba inꝛis
dic ẽt ꝙ ſi tale ĩſtt̃m hʒ ſigillũ collegij ĩdubitan
teꝛ faẽ fidẽ: ut ĩ.c. ttio loco ð ꝓba¶ Et nõ. be
ne hᷣ dẽm ut ſis cautꝰ nt ſalti ĩ põdeꝛoß ĩfeꝛat᷑ ſi
gillũ uni vſitatiſ ĩ ĩſto:qꝛ pᷣſũptõ ẽ ꝙ uni vᷣlitaſ
ltie actum explicanẽit niſi ꝓbet᷑ Sriũ.nt ĩ.d.c.
ftio loco:⁊ h̊ dq; plʒ ⁊ ẽt teneo ꝙ ñ ſit neceſſe
circũſcꝛipto ſigillo expᷣmẽ ſingłoꝝ noĩa qꝛ pro
ſolẽnitate ĩtꝛiſeca pᷣumit᷑ ad vba nõꝛij. tex.alle
go aꝑtũ i.y..ſi ſcriptũ iſti.de ĩuti ſtip.ubi dẽ
li ĩ iſtro rꝑit̃᷑ ſcꝛiptũ titiꝰ ꝓmiſit ſẽpꝛõio.x.ðvᷣbe
at ĩtelligi ꝙ ꝑ ſolẽnẽ ſtiplłatõeʒ ad idẽ tex.inſti.
ð fideiuſ.i.fi.⁊.l.ſciẽdũ z qdð ibi nõ. MHaꝛ.ff. v
v. ob. ⁊ bo.gl.i.l.i.C. de nſn.nide Inno.i.c.ĩ
notuit ð eo lar. on rce Cl Fe ſi bñ nelimꝰ
ſideraꝛe ñ ẽ poſſibile ꝙ nõriꝰ poſſit deponẽ
uni vᷣſitaſ feẽ niſi ĩtponat aliqᷓ Ypa iuriſ. nã ſi ex
p̃ᷣmit noĩa ⁊ diẽ ꝙ faciũt torã uniueꝛſitatẽ iã ĩ H
uſtio expᷣmit vᷣba iuꝛis. Et nide hãc mãm qð
nõ. Fꝛe. ↄſilio. cxliij ⁊.cc vij.⁊.cclxxvij.ubi tꝛa
ctat ſi iſo dr̃ ꝙ ibi fuer̃t due ꝑtes ⁊ ad vᷣſaꝛiꝰ
negat cui ĩcũbit onꝰ ꝓbandi:æ uið ꝑ Spe.ubi
S.⁊ ↄcluð ꝙ opponẽti qꝛ pꝛeſumit᷑ pꝛo inſtio
publico: ut ĩ.c. cũñ Joannes de fi.ĩſtru.l.cũ pei
bᷣ. C. de ꝓba.=. B ſingłaꝛit᷑ nõbis.

¶ De bis que ni metus ne caula fi.ica. æc.

(Sapra ĩ pcedẽribꝰcituł niſum E ð his q̃ ſpõ
te egimꝰi indicio ł er:meꝛito nũc ſubijcit᷑ ð his

q̃ agimꝰ coacti ⁊ iuiti.nã iura dãt ꝛemediũ ꝛeſci
ſoriũ ad vᷣſus ea qᷓ ſi geſta ꝑ metũ ⁊ appellat᷑ ac
tio qð meiꝰ cã: ⁊ ſcias ꝙ reglarit᷑ geſia ꝑ metũ
tenẽt:ſʒ ueniũt reſcindẽda ꝑ actõem qð me.cã.
Fallit ĩ qbuſdã caſibꝰ ĩ qᷣsꝰ metꝰ nitiat ipᷣo fẽo
ut plene nõ.j.e.c.abbas ⁊ ↄpetit h̊ actio ad in
teꝛeſſe fʒ MDe.b ⁊ bñ ut colligit ĩ.l. ſi cũ excep
tione ĩ pᷣnꝰ. ff. e. ⁊ iõ ſi excipit᷑ ↄ agẽtẽ ꝙ ſua nõ
iteꝛeſt excludit᷑ ab hac actione.põt tñ adueꝛſus
mernʒ ſibi illatũ agẽ alijs ꝛemedijs ↄq̃rẽdo de
ni ſibi illata: ut. ff. ad.l.iuł.ðᷣ ni.pub. ꝑ totũ. It
põt intentare alia remedia iuris ut in. l. extat ꝙ
me.cau.cuʒ ſi.⁊ plenius hic per Inno.
2 Di quis ti
Erlatum * moꝛe mõtiſ
poſtea ratũ nõ hñs ꝛeligionẽ ꝓ
fuet᷑ exire ⁊ mrĩimonium oheꝛe
põt.ſecus ſi a pᷣnꝰ uł ex poſtfẽo
libẽ ↄſenſiſſʒ.pria ꝑs narrat factũ:ſecunda dat
iudices ibi iccoqz. ¶l pe uni modũ ꝓban

di metũ iuſtũ:ut ſi ĩ loco ſolitario euagiato gla
dio q minat mortẽ ¶ Scðo nõ. ꝙ merꝰ mor
tis dr̃ iminẽ nõ ſolũ durãte nibratõe gladij:ſed
ẽt poſtmodũ ſi tãta ẽ minãtis potẽtia nt viſilr
timeat᷑ mors ex ↄdictõe:h̊ eniʒ vr̃ duraſſe toto
ip̃e dũ nixit maritꝰ ꝑꝑ eiꝰ potetiam. ¶ Nõ.ibi
nobił ⁊ potẽs ꝙ nõ oĩs nobil dẽ potẽs nec ad
incutiẽdũ metũ ſufficit nobilitas:ſʒ requirit᷑ po

tẽtia:vñ magis timebat hec młier potẽtiã quaʒ
nobiliar E Nrenö ↄtꝛa ↄingarã uolentẽ ĩ
traꝛe religionẽ orit᷑ pᷣumptio ꝙ nõ ſpõte faciat
ſi ẽ iuuenis ⁊ hẽt filiũ ꝑuulũ.Et ſic ſũt due cãe
ex quibꝰ mntatio nite ĩ ↄiugata pᷣſumit᷑ ſuſpecta
¶ M. ibi ad inſtantiã ſoroꝝ ꝙ religioſi pũt a
gere 3 eoꝝ ꝓfeſſũ qui dimiſſo habitu exiuit mo
naſteriũ:⁊ pñt eũ repetẽ ad h.l.i.æ qdð ibi nõ.ff
de rei uen. ⁊ poteſt facere ſolus prelatus ar. in
c.edoceri.sS.de reſcꝛip.Er expreſſius.xviij.q.
ij. abbates:ſed monachi ſen moniales non pñt

peꝛ ſe ſine abbate ſeu abbatiſſa:qꝛ nõ pnt ageꝛre

ſine ↄſenſu ſuꝑioris ut ĩ.c.cãʒ de iudiMãõ.
ĩ tex.ibi ad inſtantiã ſoꝛoꝝ intellige.ſ.prioriſſe
⁊ monialiũ nt colligit᷑ in uer.ideo. Itẽ nõ. ꝙ ſi
ꝓfeſſus exiuit monaſterium ⁊ allegat inſtã cãm
timoris ſeu nullitatis egreſſus nõ cõpellitur in
traꝛe niſi prius diſcutiatur inſticia cauſe allega
te:unde papa mandat hic iſtos abſolni ꝛecepto
ſuramento de ſtãdo mãdatis eccleſie ⁊ cãʒ pᷣus
diſcuti ꝙ metus moꝛtis ipſo facto ipe
dit ingꝛeſſũ religionis ſeu ꝓfeſſionem ⁊ ſic iſte
eſt unus ex caſibus nõ.ꝙ metus cauſa annullat
actum ipſo facto:⁊ de hoc ⁊ alijs caſibus nõ.j.
e.abbas.¶ Vlltimo nõ. ꝙ profeſſio nulla po
teſt ratificari ex poſtfacto per tacitum conſenſũ
dem in matrimonio carnali ut in. c. ad id qð
j.de ſpon. ¶ In gl.i.ibi cnʒ. m. ubi tollitur ꝓ
teſtatio per Zrium factum poſtea ſecutũ ⁊ ̊ nõ.
So.qñqʒ pꝛoteſtatio eſt iuſta cã neſtita ⁊ tune
nõ tollit̃ ꝑ Zrium factũ ut hic.qnqʒ non ſubeſt
iuſta cã neniendi 5 pꝛoteſtationẽ ⁊ tunc tollitur

ſxer lbilabturlſ dün id eatan

5 4 n .
ßbog vioil.o g,
naſſiu iſun funitn 1
vß ſet an boes r nnie ll
D eligtonoſto ma
ciaſokenclenogy h inl el un
luo. o n⸗ is npl⸗ dunr ni .
aioblgrt ugor inmmii nll 1 ni .
infitfnis ble d unin immal.
eeniens. ni Cdictbic Gof g'2
znici gind orei inan iamiti P
itere goneſtetei ad ſoceelone mti ci
wd K ivdl olni ſeen deſpſinu enplio noie

Cignitats eſtionnit tne midaniſ ecchenn;

uict ianmeti e ealenti.t. nn abbas d off. de

lecib eo. Gof. niſcir ct doc b. ceue
bu v7τ7»ooovỹnſta
Coiumnci ur ſip bfeſeni, gnitaez t
Iid ſon iudicl rmi ſubieca hot Neme
1hzim ton eunndi an ſit eipſſa nomẽ
ppöͦil nthrelndü b c dllen ſd ſon

Irt lCipole lf ögcni m Hcnon

nlerbinl inino Co ime el. ape g
liiertfuir ſbi arnione .rpelar mrſo
negin blonin trulnsiarnnc nanſit
ſin ni 16ͦpor Nener Noe⸗ di
rde ide 6 i nc nnidduil.
dcſſus ad idi ö, Immn
lnitoicmri i nne
ſtiſtcceſor

ãt
n
81 .
. Aſig,; iin,
4 einnch
ihe dmni enie Ali
. F fin hige
”ä
d ri ai
i 4 iß. tat ipſi
dü letiſe naiz d
ia,etlanhf, ain
ub,,Nge
fe . 6 rmnin R
ul eaſg nef n
Nnnfil i⸗ ne
. l
Cate dinbir /n
. , enste enan,
. 8
PEAnmn San
1 ni ge. r iin⸗
iͤieze .
ii irtniimn ſne
be e g Nlemſi in ier
ertieg Phn ni
muͦnfin hii 9 inlinen
enuinniſei⸗ nk
4 Fimn tiie nignum
S 1 uunti
AUe miniis oiz n i
norpcrqini⸗ ot,en
emm un n Mi
ipoli ooo/b nignii, r

i wi ſoſſeit obltuaß nuuſfpp
ſin duntr de ier mii ig
Müc üng Moognri woenei
runagngifim ng ſirf
liumst difiü mni ltn wir
ub' nmmto irioagenfftmniſinen
bininmiüiſope dizoigin
ar wxp tſi n dinſo ttiuenninm
nitmit ei ae l/lroip ſof
Enmi ven ?t polct rere os greaws er in
Meeni 5 deſeſeig Cezgeſls wiſe:
( Dpbars ſel nonnch ſe noniesonnit
a tethrnndani
ſe Md ſoponont cchce cd
in bia mimibtrinl / noſe
l engi
ſosaint unfeiunt leiuiſſtin
imms a nltisehtſtuſi llnrn
ens lcniam ſinene n
ummr e hr pil un
io ninuelſ tcjn

mnoe ſilh nicnoͤl⸗
n Pnensnnn⸗
. nin
rigpnul ſon
trpre ne nun i⸗

¶De ni me. ne cã

Zriũ factũ ad idẽ nide gl.ĩ. c. tua.. de ſpon.
In ea glo. bi ñ obeſt nõ. gl. ꝙ ſi qs nõ au
det ꝓteſtari põt nihilominꝰ ueniꝛe actũ ꝓbã
do inſtũ metũ. dicit tñ hoſti. ꝙ dʒ fieꝛi ꝓteſtatõ
coꝛã aliis ꝓbis uiris ar.i.c.paſtoꝛał i.F. i.ð of
fi. dele. Dic meliꝰ ut.S. ſentit gl.ꝙ ſi non audet
ꝓteſtari nõ tenet᷑ aliqͥd diceꝛe. foꝛte enĩ timet a
ꝓbis niris ꝛeuelari:un ſatis ẽ poſtmom ꝓbare
metũ:ut in.c.ſe.⁊ in.c.ad auꝛes.j.eo.facit qð
nõ.in. c.fi.ð appel. n gl. ij. i fi. ? ð młtipli
ci uelo uide bonam gl. xx. q.i.i. S. uelamen.
In glo.iij. ibi nũq; ꝑmiitũt hoſſi.ſoluit forma
liꝰ ꝙ ſilatio doloſa uł deceptoꝛia ꝓhibet᷑ cauta
2 ꝓuida admittit᷑ ⁊ ita debẽt ꝛeduci ad ↄcoꝛdi
aʒ iura allegara in gl. Et tene hãc ſolutõeʒ men
ti. diẽ iũ ꝙ qͥſ non dʒ diceꝛ mẽdaciũ:ut nõ.i.c.
ne qſ.xxij.q.ij.unde alibi diẽ glo.iĩ.c.cupiẽtes
ð elec.li.vj.ꝙ aduocatꝰhñns iuſtã cauſa ñ dʒ ni
ti ad optinẽduʒ ꝑ mẽédaciũ. Ad idẽ qð nõ. In
no.i.c.oli ð rſti.ſpo.nbi nõnt᷑ dicit ꝙ ĩ defeciũ
iuſtitie ſeu ꝓbatõnũ põt qͥs ĩ oculto ſibi ſatis.
faceꝛe ðᷣ ꝛebꝰ ſibi ſubtꝛactiſ dũmõ abſtieat a mẽ
datio In gl. i vbo ꝙ uro ĩ fi.nõ. gl. ad duo
pꝰ. ꝙ ñ ꝛefeꝛt an abſoluẽdꝰiuꝛet ſtaẽ mãdatiſ in
diciſ ulł eccłie.utꝛoqʒ.n.caſu ĩtelligi᷑ ð iuſto mã
dato.ſcõo nõ. ꝙ iurãs ſimpłꝛ parcꝛe mãdatis
alicui'ñ obligat᷑ uigoꝛe iuramẽti niſi ad mãda
tũ iuſtũ ⁊ fm ius ꝓ hᷣ fac.j.ð iuꝛeiuꝛ. qᷓntaualł.

2.c. ueniens. ¶ Eyas gl. dicit hic Gof. qꝰ ad
pᷣmũ dictũ ꝙ in h̊ põt eẽ dꝛia:qꝛ iuramẽtũ pᷣſti

tũ ceꝛte ꝑſone ñ extẽdit᷑ ad ſucceſſoꝛẽ:ut ĩ.l.cũ
apud. ff.iudi.ſolui.ſecuſ ſi eſt pſtitũ expᷣſſo noĩe
dignitatis. nel ſi iuꝛauit ſtaꝛe mãdatiſ eccłie naʒ
tũc iuꝛamẽtũ ẽ ꝛeale:ut i.c.qm abbas ð offi.de
le.⁊ cũ h̊ dẽo. Gof.iꝛãſeũt cõit᷑ doc.b.ſʒ ceꝛte
b dictũ nõ ẽ neꝝ ĩ mã nr̃a:qꝛ abſoluendꝰ pᷣſtan
do iurametũ ur̃ ſẽꝑ hr̃e ꝛeſpeciũ ad dignitaeʒ ⁊
ñ ad ꝑſõaʒ iudiciſ:qꝛ mã ſubiecta ñ pot ↄceꝛne
ꝛe ꝑſõaʒ tm.iõ nᷣ ẽ curandũ an ſit expᷣſſũ nomẽ
ꝓpᷣ ul no m appellatiuũ ꝓ h̊.c.dilecii.J. ð̊ foꝛo
ↄpe.⁊.l.cũ pꝰmõtẽ.F.i.ff.ð̊ admi.tu Hic nõn
leꝛ dicit bã in.l.tmĩato.C. ð fꝛuc.⁊.li.expẽ.q;
ſi iudex ꝛcfuat ſibi taxationẽ expẽſaꝝ expꝛeſſo
noĩe ꝓpᷣo nihilominꝰfacultas taxandi tꝛanſit ĩ
ſucceſſoꝛcẽ.qꝛ mã nõ põt ↄceꝛneꝛe ꝑſõaʒ:ſed di
gnitatẽ tm.ad idẽ qð dixi in. c.qm abbas pall.

2 facit.c.ad vſus ⁊ qð ibi nõ.j.ð immu.eccł¶

MNã ſi excõico uicariũ ſeu pr̃atẽ excõicatõ non
trãſit ĩ ſucceſſoꝛẽ:qꝛ mã ſubiecta ↄceꝛnit ꝑſõaʒ
2 ñ dignitatẽ:ut ibi nõ.ſʒ ĩ alia mã q ꝑiteꝛ põt
oceꝛneꝛe ꝑſõam ⁊ dignitatẽ põt ꝓcedẽ illud di
ctũ Gof. ¶ In glo. pe. i fi. i hac ultia ſolutiõe
nimis gñ alit᷑ loqͥt:ſʒ põt ſic itelligi ꝙ utꝛaqʒ ꝑſ

dʒ doceꝛe de iuꝛe ſuo.ſ.ꝙ moniales hñt ꝓba

ꝓ eſſionẽ qua ꝓbata fũdata ẽ eaꝝ ĩitẽtio.nã ꝓ
bato facto pᷣſumit᷑ ꝙ intuenerũt oĩa ꝛeqſita ad
factũ ꝓ b̊ tex.nõbilł i.c.ĩ pntia de ꝓba.ubi pro
bata proſeſſione pᷣſum᷑ ꝙ proſfitẽs hẽbat legi
timã etatẽ æ negãti ĩcũbit ꝓbatio Ol(Oulier vo
q allabat metũ hẽbat ꝓbare meiũ.⁊ ſic utraqʒ

ꝑs ꝓbabit h tene fa ſo.gl.Et ex eo nõ.ꝙ qᷣs dr
aliqd ꝓbaꝛe eo ipo ꝙ hẽt itẽtionẽ ſuã fundatã
a iur̃ cõi ⁊ ꝙ n ꝓbat᷑ ↄoriũ ꝑ ad vᷣſariũ ſi iñ miłi
er ꝓbaꝛet ꝓteſtationẽ ex tia cã ĩteꝛpoſitã tũc o
nꝰ ꝓbãdi ꝙ ſpõte fecit ĩicũbit monialibꝰ: nt ĩ pᷣ
ma ſo. gl. Quid aũt ſi ↄcurrũt ꝓbationes prie
nt qꝛ młier ꝓbaret ꝙ ꝑ metũ fecit. ¶ Ooniales
Vo ꝙ ſpõte q pbatio ſit pfeꝛẽda:dic ꝙ illa que
fit ð metu imo plꝰ credeꝛet᷑ duobꝰ teſtibꝰ affir
mãtibꝰ metũ q; mille dicẽnibꝰ ꝙ ſpõte fecerit:ut
notant᷑ d'ẽ Inn.i.c.ſuꝑ ̊ ð renũcia.⁊ ẽ rõ qꝛ
ðᷣponẽètes ſuꝑ metu ðponũt ſuꝑ actu ꝑceptibili
ſẽſu corꝑeo:ut qꝛ tyrannꝰ minatꝰ init moꝛtẽ ni
ſi leta facie ꝓfiteꝛet᷑: ſʒ ponẽtes ꝙ ſpõre depo
nũt ð actu ipcꝛceptibili:qꝛ ð inꝛinſecis cordis.
In gl. fi. ibi. i. poſt moꝛtẽ uiri hec ſo. bõa ẽ᷑.nã
poſt moꝛtẽ mariti pot̃at młier ſe irrenocabiliteꝛ
obligaꝛe:ſʒ niuète niro nõ pof̃at ex quo erat iu
nenis ⁊? remanebat i ſecło: vñ ſaltẽ epᷣs ex ſuo
officio põt reuocare mlierẽ ð mõaſterio qtum
cũqʒ maritꝰ ſibi dediſſʒ licẽtiã. ut ĩ.c.i.J.ð con
neꝛſio. ↄiug.iõ ſeqᷓns ſolniio gl.nõ ẽ tuta.⁊ de
hac mã dic ut plłe dixi ĩ. d. c.i.=.c.ex ꝑte eo.ti.
AVltio nõ. ex gl.ibi ꝙ uiuẽte niro met möõtis
durare ĩtelligi zc. ꝙ mlier aliquid gerẽs metu
mariti excuſat᷑ toto tpᷣe nite mariti ſi nõ ꝓuoca
nit ad indiciũ: qꝛ vꝛ ſꝑ timniſſe maritũ. intelli
go qñ maritꝰ erat ita potẽs ꝙ neriſimiłr mlieꝛ
timuit:ſʒ ſi mlier potuiſſʒ ſugẽ ad locũ tuiũ nõ
eſſet excuſata toto ipᷣe mariti nite.ad h̊ qdᷣ nõ.
Inn. in. c. ij. ð regula. ¶ Sed q̃ro pro declara
tiõe glo.⁊ tex.nũquid ſlatiʒ mortuo marito ni
deat᷑ ratificare ingꝛeſſũ niſi illico exinerit ð mo
naſterio. Quidã dicunt ꝙ cxpectat᷑ per menſeʒ
ar.i.q.i.ↄſtat.aliqui ꝙ peꝛ annũ hoſii.⁊ cõiter
doc.dicunt h eſſe arbitrariũ arg.i.d.c.de cãis
de offi. dele. habebit cniʒ index arbitꝛaii ex qua
litate ꝑſone ⁊? ex dinturnitate tẽporis an tacite
appꝛobaucrit ingreſſũ ſtando aliquo tempore
poſt moꝛteʒ mariti.æ nide iu Inno.in dicto.c.
.ij. de ꝛegulari.ubi dicit ꝙ niſi ſtatim qͥs exeat
monaſterium ceſſante metu uidetur appꝛobare
ingꝛeſſum. non enim requiritur ꝙ incontinẽti
habeꝛet currere ar.in.l.ꝙ dicimns ff. de ſo. 2

ideo bonus nir habebit hoc arbitrari. Æ

glo.oppo.contꝛa tcx.nidetur eni quod hec mu
lier non tuit obligata cuʒ non emiſcrit aliquod
uotum nec ſecit pꝛofeſſionem:ut in.c.clerici.j.
de regu. So. dicit Inno.ꝙ ex quo ſolemnit᷑ re
cepit nelum uideiur fuiſſe pꝛofeſſa ſicut dicimꝰ
in recipiente habitum profeſſorum nt i. c.i.de
regu.li.vi. Et ponit Inn. hic notabile dictum
faciendo differentiam inter uotum expreſſum
7 ſuſceptionem habitus dicens ꝙ uotam ſeuꝓ
feſſio obligat nouentem niſi probetur metus qͥ
habueꝛit cadere in conſtantem nirum nec aliteꝛ
releuat proteſtatio: quia proteſtano debet eſſe
neſtita iuſta timore. Secus dicit in ſuſceptione
habitus:qꝛ ad tollendum pᷣſumptionem tacite
ꝓleſſionis ſufficit qiſcũqʒ metꝰ.vVñ etiam mĩe

¶ De ui me. ⁊ ne cã

parẽtũ excuſãt.xx.q.iij.pñs:⁊ ẽ 2 diuerſitatis
ſʒ eũ:qꝛ uotũ ſeu ꝓtfeſſio fit ꝑ vᷣba expᷣſſa qᷣdꝰ
ſtãdũ ẽ dõec legitie ꝓbet᷑ oppoſituʒ:ſʒ ex ſuſcep
tõe hĩtus orit᷑ ſola pᷣſũptõ ꝓfeſſiõis qᷓ de facili
rollit᷑ ꝑ Sꝛiã pᷣſũptoem a nna pſuptio pro
feſſiõis elidit aliã z qñqʒ adinicẽ collidũt᷑:nt in
.c. laſ de pſũp.⁊æ nõ.i.c.trãſmiſſe.j.qui fi.ſint
le.æ nõbis bn h̊ dẽm:¶Sed pᷣdicta nur̃ iſte
tex.militaꝛe.nã h̊ ireruelt ſola neli ſuſceptõ ⁊ in
papa mãdat h̊ ĩqri ſi timoẽ moꝛtis mulier ĩduc
ta fuit.⁊ ſic ur̃ ꝙ ñ ſufficiat oĩſ metꝰad excludẽ
daʒ pᷣſũptõnẽ ſuꝛgetẽ ex ſuſceptõe hitus. So:
pcredo poſſe dici ꝙ ſi ſolẽnit᷑ mulieꝛ ꝛcepit ne
lũ ꝑinde ẽ ac ſi vbo ꝓfeſſionẽ feciſſʒ:ſecꝰ ãt qn
ſine ſolẽnitate ſuſcepiſſet quis hitum nel dic
tex.hͥ narrat factum qꝛ ita mulier diccbat con
tigiſſe ſʒ foꝛte pᷣma ſolutio Vioꝛ cc.
Bb g8s Qui ꝑ metum amiſſio
nis pꝛimonij ſuo bene
ficio ꝛenũtiat illud ꝛepetẽ põt.pᷣma es
nanꝛat factũ: ſcdᷣa dat indicẽ ibi uñ qꝛ. ¶ Mõ.
p ꝙ ꝑditio oĩnʒ bonoꝝ ifert iuſtũ metũ:⁊ idẽ
diẽ Goff. de maiore ꝑte bonoꝝ. ꝓ q faẽ. c. fꝛe
quẽs de ꝛeſti.ſpo.li.vj.nã ibi ĩ actu odioſo eqᷓ
pant᷑ oĩia bona z maioꝛ ꝑs bonoꝝ:idẽ nẽ dicẽ
dum ĩ caſu n fanoꝛabili nt ptẽdẽs inſtũ metum
poſſit ꝛecnꝑaꝛe q̃ ꝑ metũ ꝑdit:æ ĩ B tene menti
iſtum tex. nã ſepe tyrãni iferũt merũ circa patri
moniũ.¶ Teꝛtcõ nõ ibi.debẽt ĩ irꝛitũ ꝛenocaꝛi
arg. optimũ qꝙ ꝛenuntiatõ bñficij ꝑ metũ fẽa tʒ
lʒ poſſit peti illins reſtitutio ꝑ actõem ꝙ metus
cã:⁊ nõ.ſm iſtũ ĩtellectũ ꝙ lʒ ꝑ renuntiatõeʒ ꝑ
dat᷑ itulꝰ:tñ ꝛeſtitutõ qͥ ſir ꝑ actõeʒ ꝙ me. cau.
zſtituit ĩ pſtinũ ius ſine nona collatione ⁊ abſqʒ
p̃natõe fiẽda de illo cui ĩt̃ea fuit collatnʒ:qð te
nẽ mẽti: æ de .j.latiꝰ pꝰgl.¶ Altio nõ.ibi cũ
iĩregritate ꝛeſtituas uni vᷣſa.ꝙ ꝑ actõeʒ ꝙ mer?ꝰ
cã dʒ fieri itegeꝛrima ꝛeſtitutõ eoꝝ q̃ qͥ ꝑdidit
p metum.dʒ g haberi ꝛeſpectꝰnedũ ad bõa exi
ſteria ſʒ æ ad dãnum illatũ æ ad iteſſe quod qͥs
ſuſtinuit ꝓpt᷑ metũ. Mã hec actõ ꝙ merꝰcã p̃n
cipalꝛ dat᷑ ad ĩteſſe:ut ĩ.l.ſi cnʒ exceprõe i.S q
druplicat ff. eo.ti. Sʒ q̃ꝛo h̊ qͥd ſi abbas iſte
nõ miſiſſet iſtos milites:ſʒ 20 gaſſʒ iſtũ ſaceꝛdo
ẽ ut renũciaꝛet nunqͥd ꝛo gamia iſtius hũiſſent
iducẽ iſinʒ metũ. So.dico ꝙ ꝛogamia regłaꝛit
ul ẽt Vba cõmĩatoꝛia ñ ĩfeft iuſtuʒ merũ:qꝛ me
tus ↄlſiſtit ĩ atꝛocitate facti:ut ĩ.l.metũ ⁊ ĩ.l.ad
inidiã. E. eo.ti. nbi pʒ ꝙ etiam dignitas altius
pris ñ ẽ iuſia cã pᷣſumẽdi meiuʒ.iſt fallit ĩ tyꝛã
no q ſolitꝰ ẽ ſeuire ĩ eos qͥ ſnis pcibus ñ paꝛẽt
tẽ.n.ꝛogamiĩa tyrãni hit᷑ ꝓ pcepto ⁊ ĩfeꝛt inſtũ
metũ ĩ paꝛẽte:ad h̊ bona gl. i. l. i. ff. ꝙ inſſu. tʒ
Haꝛ.i tracraiu de tyꝛãno: æ ĩdẽ die ĩ epo ł alio
pᷣlato potẽte qᷣ ſolʒ ſeuiꝛe ĩ clericos ſuis notis
n obtẽpãtes:ſic ĩtelligẽda ẽ gl.i.l.i. .qᷓ oneꝛã
de.ff. q̃rũ ꝛeꝝ actõ ñ dat᷑. Minc nulgarit᷑ dr̃ q;
ꝛ0 gamia ſuꝑioꝛis ſt pᷣcepta:ſʒ ĩtelligo mõ pᷣdic
to ⁊ hec nöbis Jn glnö bi hãc gl. quia ẽ
mgfᷣa ĩ mã ſua ⁊ quotidie ad eã ꝛemittit᷑ cũ qꝛit

an ea qᷓ fiũt ꝑ metũ teneant᷑.? ut claꝛe hẽas gl.

p gl. colligit ex tex. unũ nõbile ꝙ ea qᷓ fiũt per

metũ amiſſiõis reꝝ debẽt reſcidi. Bedo gl.

qrit an h̊ hat locũ i illis rebꝰ ſine qbꝰ nita coꝛ
poralł amitiit᷑: uult ꝙ ex q n põt qͥs ſuſtetari ſi
ne illis bõis qᷣbꝰ timet ſpoliari excuſat᷑ ſi qd feẽ
ꝑ illũ metũ.nã nita nr̃a coꝛpalis ñ pot luſtẽtari
ſine adiumẽto tpᷣalinʒ: vñ alibi dic tex. ꝙ etiam
ſpũalia ſiñ thalibꝰ diu eẽ nõ pñt: ut.i.q.iij. ſi qᷣs
obiecerit. Hinc dixit gl.i.l.aduocati.C. de ad
no. div.iudi. ꝙ bõa tpᷣalia ſũt alia uita qᷣ dicar
ut coꝛꝑa ſint fuanda:vñ ſic motꝰ metꝰ excuſat
ut ĩ.d. cũ dilectꝰ.j.e.ita ⁊ metꝰ ꝑdendi bona
tpᷣalia¶ Idẽè dic gl.ſi timet pati granẽ iacturã
ĩ rebꝰ ſuis. Et nõ.i h̊ glo.q̃ſi innat ꝙ nedũ ex
cuſat metꝰ ꝑdẽdi oĩa boa: ſʒ t ſi timet pati gra
nẽ iactuꝛã utputa ſitimer ꝑdẽ maioꝛc ꝑtẽ bono
rũ: ut.S.dixi.an ãt excuſʒ metꝰ excoicatõis dicã
pe gl. i. d. c. cñ dieca Vemno glo.5 pdẽa op
ponit ð.c.oẽs cauſatões ubi metꝰ pauꝑtatis ñ
excuſat.gl.directe ñ ſoluit:ſʒ diẽ ꝙ. c. iſið loqᷣt
qñ qͥs ↄmittit malũ ĩ ſe ꝓpt᷑ timoꝛẽ libertatis ł
corꝑis cruciatũ:ñ.n.qͥs dʒ ↄmittẽ peccatũ imo
potiꝰ oia mala pati:ut ĩ.c.ſacris J.e. Minc diẽ
tex.iuris cinilis ĩ.l.palã.ff.ð ritn nnp.ꝙ nõ eſt
ignoſcẽdũ mulieri que pᷣtexiu panꝑtatis turpeʒ
nitã elegit:æ eſt rõ qꝛ ꝑ peccatũ mortale morit
aia. Mã omne mortale eſt dignuʒ pena etema:
ſz aĩa eſt dignior corꝑe cum coꝛpus ſit mortale
2 caducum:nõ iminente mein mortis debet q̃s
potius eligeꝛe mortẽ ſpalem.ſ.coꝛꝑis q; moꝛtẽ
ꝑpeiuã.ſ. anie ¶ Quarto ĩ vᷣbo nõ.glo. intrat
pᷣncipalẽ mãʒ an ea q̃ fiũt ꝑ metũ tencãt ⁊ pᷣmo
tradit regulã affirmatiue cũ limitatõe tñ dicẽs
ĩ effectu ꝙ ea qᷓ fiunt ꝑ metũ regulariter tenent
dũmodo ſine culpa ſua quis incidat in metum.
nã tũc ſi ſine culpa ĩcidit:põt peti reſciſio eoꝝ q̃
acta ſunt ꝑ actionẽ ꝙ merꝰ cã:ſʒ ſi culpa ſua in
cidit in metũ tenẽt geſta ⁊ nõ ↄpetit aliqð ꝛeme
diũ metũ paſſo tex.de hoc ultio eſt ſingula.qui
quotidie allegat᷑ ĩ.l.ſi mlier.ff.e.nbi dicit᷑ ꝙ ſi
liberta ↄmiſit ingratitudinẽ ↄtra dñʒ ⁊ pᷣtextu
ne reuocaret᷑ in ſeruitutẽ aliquid ꝓmiſii dño ñ
ſuccuꝛrit᷑ ſibi ↄtra illã ꝓmiſſionẽ licet metu ſer
nitutis fecerit:æ hoc ideo qꝛ ipſa ſibi intulit me
tuʒ ↄmittendo ingratitudiné: æ dñs inſte mina
batur tibi de reuocanda ea ad ſernitutem. Ab
hac regla glo.excipit hic ſex caſus pᷣmus i mr̃
monio.⁊ ẽ duplex ſpẽalitas ſᷣm gl.ſi mꝛimonio
pᷣmo ꝙ nõ tenet ſi meru fuit Igctum.fo ꝙ etiam
ſi clpa ſua qͥs incidit in metuʒ nihilominus mr̃i
moniũ ẽ nullũ ꝑ.c.neniẽs ð ſpõ.qꝛ mẽimonium
Shitur libeꝛo ↄſenſu æ ubi iternenir metus tol
litur qualitas libertatis ut ĩ.c.cũ locũ de ſpon.
Contra h gl. opp. de.c.ĩteꝛ cetera.xxij.q.iiij.
ubi tex. vr̃ inuer̃ ꝙ mr̃imoniũ tʒ ⁊ ille tex. mł
tũ ſinglłaris ĩ hac mã. Glo. B ⁊ ibi mltipliciter
ſoluit. Et pꝰ ꝙ ibi ñ ĩteꝛuenit iuſtꝰ merꝰ q poſ
ſit cadẽ ĩ ↄſtantẽ niꝝ hec ſolutio nõ ẽ bona qꝛ
tex.ibi loquit᷑ de metu necis. Secunda ſo.qꝙ in

,ſy nhi merns
th noͤhrit eſii eiün n r
nis ecſti Nbi tecſftcenm . G lie
ugtsf iin tnſfniſinnin l ſne
Iitme ibagtienn nc nbd ho id
pgb mi mtunmnt cuſaſin.
cor itni ib n nid tcu o
iiod c pal, teratii it nceiuti gl naj ii
õ
unſtſe oſve ar i.cCi elpediar d eec l. l
pbiitewenit iorameri do d melign
mi byfirmre 5cnd wfunoni:n non re
ulidengti viſtihig odign w ſalt öar
imoniü ſen no neniat 5 niſ ediolorione palt
1mic dor inc dep e ineir Dad
laſ: Cote ni pmnſſi ſobm pmaum
imnermrilſimer i N.ſſ col f. gg mer an
fimpl onſſ iſtnib gr lo gybe
ialſmn;ieumis iiter o ncj
de en ooliglum igen gñalis uti
gunnlnnmſo ußt phbanie lg
nmns ſnitß ih dianz nuldi pbzj
urb bi⸗ 5 bore pniſſacj ſdo z .
Gaar nudi pmniſſoni 1 4d in
liti ali f heliece dn gn
„. Meni pmiſſa nel ſon 4

—„

n AA 8
beg con
eii de el s⸗
z Anlſös, ii, Erbe⸗
Butdieſit,
. etidſinatinii nigcn,
luͦinn uſne fimni⸗
ſraini gui ait 1
fihſie⸗ haltp if ir in
in tn

ſa e⸗g .
ti ginnhni
in;, mnſaimgt

4

ntuig,

Aldt icſen nislli

bontö 4 Z 4 Miſtann

es auſties d .
. ldrurj ſobinge

attt⸗ ſo ebhuumimmnt uni
Mamemmnkefnz muenm.
Fückügiorconeaun Copns ſtnorne
ldhamni intmn ul inscte
ns igeunaniiiln tans nor⸗
—
fmegtiniznaifülnüminin
ndit egni fimuntedi miniein iis
icangaq ſun omai rguinirtnen
dirvco ſe aa in ob nirinmevn.
nitiellne alpr irp pen e loeorq
n im moni gin eiſjl li iuin
ct nnmu mi eh tno et ihene
di mei mſor edor lio iinhhut
cwile lgi ll tia ,⸗ kutgl
beni Miiinnmttn d
x cvuriinſnimi in nii

oniiorileennen ſe
lemninml n i ei n
rirsbocidedgnigiaſchlinali!
wisſeccietbri tfuincn
minendo ngunhi kau
* AAſemimen
bibenaemtt nires

eo ꝙ tex. lbi dicit ſit ſtabile ⁊ firmũ illud vᷣbuʒ
ſit panit᷑ oſultiue æ nõ pceptiue hec ẽ ipꝛopato
lie. ¶ Leuia ſo. ꝙ loqt᷑ de ↄſilio h non apꝑet
ibi ĩ tex ¶ Naaꝛta ſo. ꝙ merꝰ n fuit ibi pbat⸗
3 hanc facit qꝛ ibi pᷣſuppõit᷑ metꝰals nõ fuiſſz.
dubiũ:un ꝓpt᷑ vba illius tex. multũ urgsetia te
nuit hic dns meꝰdo. Car. ꝙ matrimoniũ metu
Zciũ tenet. ⁊ ſic ꝙ iſte caſus n rcte excipit᷑ a re
gla. fatet᷑ tñ ꝙ põt reſcidi ꝑ actione ꝙ merꝰcã:
ſz cõit᷑ gl.æ doc.utriuſq; iuris tenet oppõituʒ
⁊ hec õria opi.vVioꝛ ẽ. Et adduco tex.cui ꝛnoꝛi
n põt ĩ.c.ſingnificauit. . ð eo q duxit ĩ mꝛimõi
um ubi tenuit ſecũdũ mrimoniũ Zctũ pꝰ pᷣmnʒ
meticloſũ nulla pus petita reſciſione acrionẽ
ꝙ me cã. ſi.n. naluiſſʒ pᷣmuʒ mẽimoniũ nõ ienn
iſſet ſcðz pᷣmo nõ annallato: qꝛ mẽimoniũ non
põt aſiſteꝛe niſi iter duoſ:ut in. c. gandemꝰð di
: de ꝓbat᷑ ĩ.c.ueniẽſ ſuꝑiꝰallegato ⁊ i.c.
cũ locũ õ deſpõ.nã ceriũ ẽ ꝙ in mẽimõio ohẽ
do ꝛeqᷣrit᷑ libeꝛ ↄſẽſus:ut ibi:ſʒ ubi metus ĩt᷑ne
nit Iʒ nõ faciat ceſſax aſẽſũ:tñ tollit qtitatẽ libẽ
tatis ꝛeqſitã. æ ubi reqᷣrit᷑ certuʒ qͥd cuʒ q̃litate
libẽtatis ñ ẽ iuri ſatiſfactũ ſi iteruẽiat illud ſine
qlitate libẽatis:ut in. c. piſanis ð ꝛeſti.ſpo.uið
