laicoꝝ.iſte iñ itellectꝰ vr nerꝰ i ſe. ar. c. qſqs.j
e.nõ m młiũ ↄgruit le huic.⁊ ex hoc itellectu
hes ꝙ poſtulatel aliquẽ ꝑ ipſſionẽ laicoꝝ pᷣuãt
iplo facto ꝓ ea uice ptate eligẽdi ⁊ poſtuladi:=
piãs ðᷣuoluit᷑ ad alios qͥ nõ ðᷣliq̃rũt:lʒ pauciõeſ
nuõ Quid ãt ſit ĩ eligẽtibꝰ p abuſũ ſeelariſ ptã
iis. dic ut hẽ ĩ.c. qſqs pał¶ Tertia lec. ꝙ iſti
iciderũt ĩi penã pᷣuatõis:qꝛ pᷣſũpſeẽt poſtlar̃ p⸗
2 appellatõem ltime iterpoſuã.⁊ ex hoc colli
git Inn. hic ⁊ i. c. gratũ.s.ti.prox.unũ cãnʒ ĩ
q poſttateſ ptãte eligẽdi æ poſtłãdi puãt᷑.hoſt.
tn i. d. c. gꝛatũ diẽ hoc pꝛocedẽ ubi poſtłatio fi
eret ex ca ⁊ a duabꝰpꝑtibꝰcollegij mouet᷑:qꝛ tał
poſtula pᷣnalet electioni: ut i.c.ſcripiũ c.j.e.
Sʒ electores eligẽtes pꝰ appellatõʒ nõ pᷣuant
pkate eligẽdi lʒ electio nẽiat caſſada:ut ĩ.c. ↄſi
derauimꝰ. S. ę. g nõ poſtulãtes qñ faciũt duas
ptes collegij ⁊ ex cãꝗ fuert moti.⁊ ex h̊ͥ nõ.unã
driaʒ iter poſtulãtes æ eligẽtes ⁊ pnt dici tres
intellectꝰↄiugi.⁊ de eis iſte tex.uoluit facẽ mẽ
tionẽ. In v. nos igit:dũ dir̃ ꝙ ex tribꝰcqiſ iſti
reddider̃t ſe idignos.⁊ ex his hẽs tres caſus ĩ
qbꝰpuãt aliq piãte eligẽdi ⁊ poſtulãdi ⁊ itellec
t. c. remanet clar ¶ In gl. fi. H gl. i effectu tra
ctat duo. pꝰᷣ ad quẽ deuoluit᷑ p᷑as cligendi qñ
electores ſũt puati ꝑꝑ delictũ ipoꝝ ł negligen
tiã fo qd ſi oẽſ a priꝰ.nõ delinqrũt:ſy una ꝑs
im pꝰ deliqur. O Eire primaʒ qõem ↄclude
breuit ꝙ i ecclijs caredralibꝰquo ad epoꝝ ele
ctionẽ ⁊ alioꝝ deuoluit᷑ ptᷣas in cãu delicti ad
ſoſũ papã ſ ĩi caſu negligetie fit deuolurõ ad ꝓ
ximũ ſupiorẽ. ⁊ ẽ hodie ðclaraiũ i.c. qᷓqᷓ. .e.
ti.li. Vi. ? dic ut ibi le.æ nõ.ita ꝙ opi hꝰ gl.ap
ꝓPbar ibi ĩ electõibꝰ vo iferioꝝ pᷣlatoꝝ ſeu rec
toꝝ ñᷣ fit öuolutio ad papã ſʒ ad proximũ ſuꝑi
orẽ lad caplin fm diſpõeʒ quaʒ hẽs i c. cũ in
cũctis. ..fi..e.? in. c.ij ð cõceſ. pbẽ.¶ In :
q.ↄcluð ſequẽdo opi.Lan.qᷓ cõit᷑ hic tenetur
ꝙ ſi aliqᷓ delinquũt:pk»as recidit ĩ pauciores 4
nõ deliquerft: ut hic ⁊ i.c.dudũ.ẽ.e. naʒ puati
ceſent mortui. ſicur. n. ĩ caſu mortis ſuccedunt
ſupſtites ĩ torũ ius capitulare:ut i.c.gratuʒ.S.
ti. ꝓx.ita ⁊ ĩ cqꝗu pᷣuatõis ppꝑ ðliciũ ⁊ ſi iſti pan
ciores poſtea deliquũt nel eligẽ negligũt vᷣuol
uit ptas ad eũ ad quẽ fuiſſz facta deuolutio ſi

oẽs pit᷑ deliqſſet. nõ ãt redit ad eos qͥᷣ fuerũt p̃

uati rõ ẽ qꝛ iſti pauciores repurabãt torũ colle
gii eis. g deliquẽribꝰn ſuccedũt.nã qͥ dicũt ꝙ;
deuoluꝰ fit ad ſupiorẽ.⁊ ad.c.cũ uintonic.j.e.
P Vr obuiar̃ pdictis.dic qð ibi illi ad quos fn

erat ðᷣuoluta pfᷣaſ nõ fuerãt pᷣuati prãte eligẽdi
ſy electio nõ hũit effem ⁊ dic ut ibi latiꝰ dicet᷑.
Sufficit eleciio ad
Berelam Baſſenel docẽ eli
getẽ fuiſſe ĩ poſſeſſiõe tpe electõis: lʒ
nõ ꝓbʒ ꝙ ꝓprietaſ iuris eligẽdi ad illũ prinẽt
h.d.prio põit᷑ facti narratio. o cãe diffinitio.
ibi nos igit᷑pria tria facit:narrat ce ↄiſſiõeʒ
fa duplicẽ actoris petitionẽ. tertia rei rnſtt ioeʒ
fa duo facit.nã prĩo diffinit pꝛimũ articulum
cũ expᷣſſiõe cãe ⁊ q̃dã ðᷣtermiatõe. ſo diffinit fʒ
articulũ cũ eadẽ vᷣtmiatõe ¶ HNõ. prio ꝙ cãdi
nalis ultra ꝓpriũ titulũ hʒ qnʒ ecchã i gubẽna
tõe cdz gubernator ltimꝰ? p ea põt agẽ ⁊ ðfẽ
ſionẽ ſubiꝛe tãqꝙᷓᷓ ltimꝰ eccleſie gubernator: ali
bi:tamen iſte gubeꝛnator appellatur ꝓcuratoꝛ
cum libera:ut in.c.cũ.nos ĩ fi. S.e. qnʒ appella
tur uiſitator:ut in.c.is cui.j.e li. vi. Onqʒ
mendatariꝰ ut in.c.nemo.e.ti.⁊ li.vñ.quo ad
ptãtẽ agendi ⁊æ ꝓcurãdi bõa eccle nõ puto ꝙ
iter pᷣdictos mõs ſit dria: cardialibuſ tñ ſolʒ ec
clia ↄcedi ĩ comẽdã ſen gubernatõeʒ. ut ex fꝛu
ctibꝰ qͥ ſuꝑſũt öductis necijs expẽſis poſſint 9
grue ſuſtẽtari.lʒ ð alio cõmẽdatario ſint opi.ĩ
iure utrũ faciat fructꝰſuos ðᷣ quo ꝑ gl.æ doc.ĩ
d.c.nẽo. In h̊ iñ iudicio meo multũ errãt ha
bẽtes iſtas eccłias ĩ ↄmẽdã ſen gubernationeʒ
dẽnt tenẽ eccłias illas ĩ pori ſtatu nec diminuẽ
cultũ diuinuʒ ſolituʒ ⁊ ex fructibꝰſuꝑextãtibꝰ ð
ductiſ expẽſis ꝓ ſtatu ſolito dẽnt ſuſtẽtari ad hᷣ
uide. Inn. i. c. paſtoral.j. ðᷣ pui. ubi diẽ ꝙ ſi ⸗
ligioſis ↄcedit᷑:aliq̃ eccſia ur ↄvᷣrant fructꝰuliꝰ
ĩ ꝓpᷣos uſus itelłi ↄceſſio fẽa mõ pᷣdẽo ut.ſ.ec
cliaʒ tẽant ĩ pori ſtatu:qꝛ nõ ẽ viſile ꝙ papa fe
cerit ↄceſſionẽ cũ pᷣiudicio diuini cultꝰfoꝛtiꝰgꝰ
pᷣdicta ĩterpᷣtaꝰ debʒ hr̃e locũ qñ ecclia ↄcedit
car diali Hat᷑i ĩ ↄmẽdã ł gubernatõeʒ. ut pᷣdixi
Aẽ nõ fo ꝙ õ cleꝛicũ poſſidẽteʒ eccliaʒ põr a
gi ciuilꝛ ut remoneat᷑ ð illa eccha tãqᷓ; nõ liie ĩ
ſtitutꝰ is gꝰad cꝰcollatõeʒ ł ꝓuiſiõeʒ iſta eccłia
ptinet põt agẽ ut clericꝰ ide remoueat᷑ ⁊ ꝑ euʒ
ltie ordiet᷑.fac̃.c.iii.ð ĩſti. Tertio nõ.⁊ tene
mti ad h̊ iſtũ tex.ꝙ pꝛo pẽſiõe nouit᷑ ſubtracta
ãnuati ſolita pᷣſtari põt agi poſſeſſoꝛio iudiꝰad
ipᷣiꝰꝛſtõeʒ ⁊ pꝛobata pẽſiõe ſeu ſolita pᷣſtatõe dʒ
actõ r̃duci ĩ eũ ſtatũ ĩ q prio erat Iʒ nihil doce
at ð propetate iuris pẽſiõeʒ illã ꝑcipiendo ⁊ ĩ
hoe iſte tex. ſolet multũ alłari.⁊ ex h̊ z ex iex.
collige ꝗ; ꝓ iſtis iuribꝰiĩcorporalibꝰpõt agi iu
dicio poſſeſſorio ⁊ nõ. ꝙ eo ipᷣo ꝙ pẽſio ſolita
nõ ſoluit᷑.vr qͥſ ſpoliãi faclłtate ſen poſſeſſiõe ꝑ
cipiẽdi aſꝛ.ãt nõ ↄtĩgit ĩ huiuſmõi ſpoliatõe qðᷣ
itlle ßᷣm Inn. qn pẽſio fuit petita ?æ debitor re
cuſauit ſoluẽ nõ ꝓpt᷑ ipotẽriã ſʒ ꝓpi iuolũtatẽ
ad qð fac qð nõ. Inn.i.c.ſuborta.j.ð re.iud.
ubi dicit ꝙ ſubditi uidẽt̃ ſpoliare dũm q̃i poſ
ſeſſiõe iuriſd i.eo ipᷣo ꝙ recuſãt ſibi obedire.
Mõ.ibi ꝑ electionẽ pplłi ad quẽ de ↄſuetudine
cc.iuncto tex.ibi ĩ q̃i poſſeſſiõe pntãdi ⁊c.tex.
h̊ aptũ ꝓ opi. Inn.i.c. cuʒ ĩter ĩ fi.j.ð excep.

—

ꝙ pplus ſeu ꝑochianꝰ alicuiꝰ ecclie nõ bʒ iꝰp̃ᷣ
ſerãdi clericũ ex eo qꝛ ſt ꝑochiani niſi al. eẽnt
pꝛoni ꝙ èt ſeqᷓẽ Jo.an.i.c.unico.j.ð cap.mo.
li. vi.vñ ſi ecclie ñ apꝑeat pronꝰpᷣſũit᷑ libeꝛa ⁊
iuſ iſtituẽdi ꝑtiet ad epʒʒ nõ ãt pñt pochiãi ſibi
ius uẽdicare pntandi niſi ał. eẽnt ĩ q̃i poſſeſſio

ne pntãdi ſeu ð ãtiq poſſeſſiõe ad eos xtinẽt

pſẽtatio ut hic in tex.⁊ in hoc ſolet adduci iſte
tex. ꝓ ſingulari ad ꝓbãdũ ꝙ pĩas pñrandi re

crorem ẽ pᷣſcriptibił ẽt ꝑ ppłin Acsoi q?
in ſũt opi. Srie:ut.j.ſubijciã. ¶ Mõ. ibi tãqᷓ
capella ſuo tiꝰiũcto tex.ibi ĩ ſpũalibꝰ pleno iuẽ
ar. op. ꝙ cardialis hʒ ius epale reſpẽu iuriſdi.
ĩ ti ſuo ⁊ ĩ capellis ſubiectis ti ad ꝙ fac:c.his
q:⁊ ꝙ ibi dixi ð ma.⁊ obe.ꝙ ẽt tẽuit Jo.an.
i. c.unico.e.ti.li.vi.⁊ optĩe fac h la ĩ eo ꝙ pa
pa diẽ iſtã capellã ſci ſaluatoris tãq; ſubicctaʒ
tio. ſẽc ſuſane ſpectare ad cardialẽ pleno iure ĩ
ſpũalibꝰ. tcẽ.n. eccłia dr̃ ad aliquẽ ꝑtinẽ plẽo iu
re qñ ipſe ⁊ nõ alius exercet ibi inꝛa epalia: ut
in. cqm ⁊ ꝙ ibi nõ j. de priuil. Iẽ nõ. ꝙ ad
naliditatẽ electõis ſeu pñtatõiſ nõ reqͥᷣrit᷑ neceſ
ſario ꝙ eligẽies uel pntantes habeãt iꝰeligẽdi
nel pntãdi ſʒ ſatis ẽ ꝙ ſint ĩ q̃ poſſeſſiõe eligẽ
di uel pñrãdi ↄcoꝛ. c.ↄſultatiõibꝰ.j.de iur̃pa.
Idẽ q ad ualiditatẽ collõiſ.ut ĩ.c.cũ oli ð cã.
poſ.⁊ ꝓprie. ⁊ ẽ rõ qꝛ pñtatio collo ⁊ elecꝰ ſt
quaſi fructus iuris eligendi pñtãdi ⁊ ↄferendi
vVñn quẽadmõm fructus rei cõporał ꝑtinẽt ad
poſſeſſorẽ bone fidei ⁊ nõ ad dñʒ rei ut.l.bo
nefidei. ff. ð acqui. re. do. Et nõ.in.c.q;nis de
reſti.ſpo.ita iſti quaſi fructꝰ dñt ꝑtinẽ ad eos
qͥ ſunt ĩ poſſeſſiõe. ðᷣ quo plene nõ.i.d.c.cõſul
tatõibꝰ ⁊ ĩ.c.ij.de in inte.reſt.⁊ uide qð ibi di
xi ⁊ ad hoc ſolet quotidie allari iſte tex tẽ
nõ. ꝙ pnñtatio patroni largo mõ põt dici elecꝰ
nã prius eligit clericũ ⁊ eũ electũ pntat epo uł
alti ſuperiõi nõ ẽ tñ ſtricto mõ eleꝰ quẽadmõʒ
fit ꝑ clericos ecclie collegiate:qꝛ talis elecꝰ nõ
põt cadẽ ĩ laicũ ẽt de ãtiqua ↄſuetudie ut in.c.
maſſana ⁊ ĩ.c.ſacroſan.j.e.⁊.c.a nobis.j. de
iurepa.ẽ.n.electio merũ ius ſpuale cũ tribuit
iꝰ plature ⁊ admiſtrãdi ſaltĩ in hitu:ut nõ.gl.i
c.qᷓto lxiij.di.⁊ ꝑ eã initiatñ mrimoniũ ſpũale
ut ĩ. c. cũ int᷑ canoĩcos.S.eo.⁊ ĩ.c.fi. J.ð tranſ
la. pla. Sʒ ꝑ pntationẽ nõ ↄpᷣhit̃ aliq ninculũ
ſpũale nec ẽ merũ iꝰ ſpũale ſʒ ãnexuʒ ſpualitati
ut ĩ. c. qᷓto de indi.⁊ ibi pleniꝰ hoc declaraui.
nide ꝙ nõ. In. i. c. ꝙ ſicut. ]. e. ⁊ ꝑ illã electõʒ
q̃ pcedit pntationẽ nullũ ius acqrit᷑ electo. vñ
an pntationẽ poſſʒ pr̃onus reſilire.ar.in.c.cũ
ãt. . ð iurepa. æ ꝙ ibi n. Ollio nõ. ꝙ una
eccłia põt eẽ ĩ poſſeſſõe ꝑcipiẽdi pẽſionẽ ãnuã
ab alia eccłia ⁊ ꝓ pẽſiõis ſubiectõe põt agi iu
diꝰ poſſeſſorio: ut.S. dixi.(¶ ¶ An gl. i.i fi. tene
hoc ultimũ dictũ gl.⁊ quatenꝰ nolit cãm alteri
delegare poterit recuſari ut ſuſpectꝰ. uel ab hꝰ
grauamie poterit appellãe ⁊? idẽ ꝙ gl. H tʒ. gl.
iij. q. vij. F. tria v. ſi Z preʒ ⁊ ĩ.l.eoſ.C. ð uſu.
2 Spe.iĩ ti.de ap.iĩ..nũc tractemꝰ ĩ fi.ad iſtũ

¶ De elecnione

tex. põt rñderi dupłr.pꝰ ꝙ h ñ fuit appellatuʒ
ab iſto cardiali anqᷓ; fuiſſz electꝰ ĩ papã ſʒ pẽdẽ
te. q.corã eo tãõ ðᷣlegato fuit ꝓmotꝰ ĩ papã ⸗
illã. q. cidit iure ꝓpo de qua agnonerat ut ðᷣ
legatꝰ pape pᷣmõtui ł pᷣſuppoſitio ꝙ ab eo priꝰ
fuit appellatũ loqt tex.i pᷣncipe qͥn ſubijcit legi
ßm Moſti.? Jo. an. ⁊ nõ. ſingułr hãc ultimaʒ
ſo. ifert᷑.n.ex cã ꝙ papa n põt ut ſuſpectꝰꝛcuſa
ri n.n.pᷣſumit᷑ ꝙ ulit ↄ iuſticiã ꝓcedẽ ar.xl.di.
c.i.⁊=. ix.q.iij.iĩ.c.ↄcta ꝑ mũdũ ⁊.c.ꝑ priĩcipalẽ
2 uide ad h̊ ꝙ dixi ĩ.c.cũ uẽiſſent ð iudi.⁊ ĩ.c.

cũ dilecta ðᷣ at lerr .a ꝓxie.ff. ð hiſ
q i teſta. ðᷣe. ¶ In gl. ij ibi ad ſołonẽ pẽſionis
noiĩe eccłie ¶ Mo gl. ⁊ h ult Vba ſoluũt forma
li᷑ õriũ.nã dũ tolerat᷑ ĩ eccłia tenet᷑ ꝓ ea rndẽ
2 ꝑ ↄns põt ↄdẽnaꝛi noie ecclie ⁊ effectꝰ ↄdẽ
natõis ſeqt᷑ ſucceſſorẽ: qꝛ ecclia ĩ effẽu vꝛ ↄdẽ
nata ⁊ ñ platꝰ ſeu admiſtrator: ad h.l.pꝰmõtẽ.

ſi ex fac. tu. ⁊. c.ſi g'oſe de reſcrip.li.vi.
6 n gl. i v. ↄſuetudinẽ:ibi qᷓ dat icligẽdi põ
era bñ hecvᷣba gl. vr.n.ꝑ hᷣ ſẽtir̃ ꝙ ins pntã
di potẽit acqᷣri ꝑ pplłin ſeu laicũ ex ſola ↄſuetu
die ſeu pᷣſcriptõe.⁊ hãc opi.tẽuit do.¶Qarſi.
doc. Jo. an.ad quã ĩducebat iſtũ tex.i eo ꝙ dr
ð antiqᷓ ↄſuetudie pñtatio hec ꝑtiebat ad pplłin
ſʒ Jo. ð mõte muꝛlo diſputãdo tẽuit priũ quẽ
ſeqᷣr archi.iĩ.c.hortamur.lxxi.di.ubi młinʒ plłe
ſequit᷑ iſtũ articulũ ⁊ ad iſtũ tex.rñdet ꝙ q̃tenꝰ
faẽ mẽtionẽ ð ↄſuetudie fuit alło ꝑtis ⁊ ñ pape
nã ſolũ papa fundauit ſe qꝛ ppls erat ĩ q̃ſ poſ
ſeſſiõe pntãdi quã poſſeſſionẽ poterant hr̃e ui
gore iuriſpꝛonatꝰ.⁊ idẽ etiam poſſet dici ad id
qð allegabat᷑ ↄſuetudo antiq̃ nõ potᷣat nigore
pꝛonatꝰ hꝛe pñtationẽ ab antiqᷓ ↄſnetudie.nã
ↄſuetudo põt ↄcurrẽ ↄ iutr᷑ cõi:ut ĩ.c.ſopite ð
cẽſi. Jo.an bic tʒ pᷣmã ꝑtẽ:⁊ aſſũpſit poſtmõʒ
mãʒ diſputandi ⁊ poſuit diſputatiõem ĩ rla qð
alicui ð re.iur.li.vi.ĩ mẽcu.⁊ ibi tãdẽ cõcludit
ꝙ Z eccłiaʒ liberã ñ põt laicꝰpſcribẽ iuſpꝛona
tꝰ qꝛ eẽt acqrẽ iſtð ius ãnexũ ſpũali õ eccliam
qð eẽ nõ pt᷑ :ar.i.c.maſſana..e.ſʒ ſi eccłia hẽ
bat pꝛonũ tũc põt laicꝰ ↄ pr̃onũ pᷣſcribẽ iſt
pꝛonatꝰ: qꝛ ex quo iſtud ius ↄpetit la co vr̃ pᷣ
ſcriptibile ꝑ aliũ laicũ.ego ple iſtũ articulũ ex
aĩaui ĩ qdã diſputatõe q icipit Augẽiꝰ? ibi cõ
cluſi ꝙ lʒ iſta opi. Jo. an tãqᷓ; cõiõ fuaret ĩ pᷣ
tica qᷓ; moderni cõiꝛ ſequũt᷑ mñ ð mero iure pł
plʒ mihi opi. ↄria mouebar ꝑ rõem ĩcõuincibi
le certuʒ ẽ ꝙ laicꝰ nõ põt poſſidẽ ius ſpũale ⁊
ꝑ ↄns nec pᷣſcribẽ: ut ĩ.c.cãm de pᷣſcrip.⁊ ĩ.c.
maſſana ⁊ ĩ.c.ſacroſanc.j.eo.ita nec iuſ ãnexũ
ſpũñalitati ſiẽ ẽ ius pntãdi qꝛ ð ↄnexis idẽ ẽ in
diciũ: ut ĩ. c. ꝙᷓto ð iudi.⁊ ĩ. c. pfea ð ꝛãſac.⁊ i
.c. ð iure. ð iuẽpa.⁊ ĩ.c.trãſlato.de oſti. cũ ſi.
ubi iuſpꝛonatus ꝑ oĩa cẽſet̃ taqᷓ; ius ſpũale tõ
ne ãnexiõis.ſi eꝛgo laicꝰ nõ põt mero iure illo
ius poſſidẽ ergo nec pᷣſcribẽ qꝛ pᷣſcriptio nõẽ
line poſſeſſione ut ĩ regula ſine poſſeſſione li.
vi ⁊ ĩ. d.c.cãʒ:nõ ob.ſi dicat᷑ ꝙ iſtð ius ẽ pol
ſedibile per laicum ut.j.de iurepa.per totum

= E=
= —
=. =
* = - = =–
——
S
=
S

a ⸗
md ngnali n
nn i rlſi en 1
deſoi mn,

N,
,ihs ppvs nude:.
eus iigiinm ſie unihfo

Nrigpianett
lif uf,0 inn n
iii üe phoſeſoleen
iacont cr hin h iln
ſiftniri nidco guo iuſe lini H
iglig'vedli biinſhional inn i

ſfr zſerpooeßſf ntionmne⸗
llonici alche anſanie⸗ gunis
tin zſelerno ilch diſe n
(ga Noan icU ziin.
ln vconomif. Nobi bir
ſein rn halegen Qiz jji
myiir ehtin geni gennos

Hi iii s ni ſe r e g

1

Hamnu ibrſn oeſdtice ipſoni
ieicrid iur vo iul e tex i.l..
Menidl qo fute bic obfni
ictrulgvrſin eenolli fuit lata
Wilüiirialt nö i gſona pen
utſe iiig. adanech dp
utfildimiſiime reſt. nbi tn gl.
Hdnlchnmi urat deſ ſolenitate

= = S
= — =

ſhiſnliline canonico ſine ſit ia
finmmesſtechi ttiis 1
ntig henieſtn glonli g ubi
thinmexhiſonn peurnoni
iauinn glonnz Cnt adns
Eegtninponiild 1 alis ſhüil
tu ſbaſür detgiece iſo
Ainni⸗ nd pot pcurator
1 . icchti ron. Ne ſiagi
ie leſle ß ſoe nl. Nelth

. Ier elegat „
g,1. 0ls n derer g
wililinie d aſ

H.N.hndſar gigsi,
gcir vint inlthiguze
ce ſlcnh de din 0itintdo r
oe 0 n miſcnuhrſüin agf
mni rn e nohe ich iii
P o nor mb hnito it zii
ſcmtlichofumn ii d binini
ſmi ſimialitan ifir iin m
Hininoo Muamſefit al gir r
iſoi pa finmduut ſet phbanm i of
ſlöe nidl ani poſſeſſoneotennt bfeni
Mre iuriconnt Tide eian poſadtcidid
co legadꝛi ſnando mntia no ein uicore
ſionu⸗ Ur itnidnitn miz endni
emdo dr eurtd oini eic ſhned
õ
ni dipnmdi t wiitcſihntienified
Aiaiore ir l ſti in thi iicili
oauliz ni i ole hini uin
ea mjre iſp weiri Hini n
oeinoht mienſinſeſtull
du wi it it lit hioni Padef
2nc me elo ſd ns Narthid f
s Na ogleiſügnigi⸗
dug ugi ii,

ch o fund

¶We electione.

qꝛ Hꝰ ꝙ iſtð ius fuit groſe laicis ↄceſſũ nõ oĩ
bus ſʒ pꝛonis dũtaxat fauore eccliaxꝝ ut laici ĩ

duceret ꝑ acqſitionẽ iſtiꝰ iuris ad ↄſtiruẽdũ fü

dãdũ ⁊ dotadũ ecclias:ut i.c.qm j. ð iurepa.
abilitaꝰ g certaꝝ ꝑſonaꝝ ex cã ſubiecia nõ dʒ
extẽdi ad alias ꝑſonas ĩ qbꝰ nõ ↄcurrit ca ſuꝑ
q fũdat illa abilita. ar. xvi.q.i:gñalłr ⁊ i.c. cũ
ceſſate ð̊ ap.nã ⁊ puilegiũ nõ dʒ extẽdi ad ꝑſo
nas nõ puilegiatas: ut in.c. ſane ðᷣ puil.⁊. vi.q
.i. petiſti. iꝰg pronatꝰ ẽ poſſedibile ꝑ pꝛonũ ex
gẽa oceſſa a canone ꝓpt̃ cãm pᷣdictaʒ. ergo nõ
ſeqt ꝙ ſit ꝑit ꝑ aliũ laicũ poſſedibile i quo nõ
ↄcurrit diſpõ canonica nec cã pᷣdicta.⁊ ad iſtũ
tex. ſatis põt rñderi mõ pᷣdicto.nã papa ĩ ciſi
de ſolũ fũdauit ſe ſẽ poſſeſſiõe ppłi.na ex qnõ
appebat aliꝰ pꝛonꝰ? pplus ꝓpᷣus pnitaueꝛat re
ctorẽ.pſũptõ iuris ẽ ꝙ pniauerit rõe iuriſpr̃o
natꝰ:qꝛ ecclia ñ naſcit.ſʒ oʒ ꝙ hũerit ↄſtructo
rẽ:⁊ iõ ĩ dubio pᷣumẽdũ ẽ ꝓ poſſeſſore ar.eiꝰ
ꝙ le. æ nõ.i.c.i.ð rel.do.ſʒ ubi pplus fũdaret
ſe ex ſola pᷣſcriptõe ñ uidco quo iure dẽar i cãꝗ
obtinẽ. utile ẽ gꝰ uẽdicãti ſibi iuſpronatꝰ:ut fũ
det ſe n ſr mera pᷣſcriptõe ſʒ ſr iure pꝛonatus 2=
ꝙ ad illud pſumẽdũ alleger pnñratiões plurias
2 tpᷣis curſũ.ad h̊ faẽ ꝙ le.⁊ nõ.i.l.cũ ð i rẽ vx

ſo. ff. ð nſi õ. Jo. an. i. c. unico ð iuz pa.
ivi. ( gl. in v. iconomi ĩ fi MHõ.bñ hãc
gl. q quotidie iũcto tex.ſolʒ allegari. Cuʒ q̃rit
an vVba ſnie ſint ↄcipiẽda ĩ ꝑſonã ꝓcuratoris
pnis:an ĩ ꝑſonã dni abn is nã iſte tex. faẽ ꝙᷓ
et ð inꝛe canõico vᷣba ſint ↄcipiẽda ĩ ꝑſonã ꝓ
curatõis ſeu iconõi.ð iur̃ vo ciuili ẽ tex.iĩ.l.i.
C. ð ſen. ? int. õ.iudi.qᷓ adðo ſtꝛicte hãc obſᷣuã
tiã exigit:ut diſponat ſnĩaʒ eẽ nullã q fuit lata
iĩ ꝑſonã dñi qͥ nõ fuit ĩ iudiꝰ æ nõ ĩ ꝑſonã ꝓcu
ratoris pntis In oriũ tñ gl. adduẽ.c.lʒ J.ð ꝓ
ba.⁊ fac.c.ſuſcitata.j.ð ĩ inte.ꝛeſti.ubi m gl.i.
nõ.dic ꝙ ecclia nõ multũ curar de i ſolẽnitate
vñ tzʒ ſnia fm illã gl. ð iure canonico ſiue ſit la
ia ĩ ꝑſonã ꝓcuratoris pntis ſiue dni ab ntis =
renebiſ meti illã gl. hic iñ i effẽu glo. ult ꝙ ubi
Vba ſñie n pnt recte ↄcipi ĩ ꝑſonaʒ ꝓcuratoriſ
tüc pñt ſine nicio foꝛmari ĩ pſonaʒ qñi abñtis
⁊? iõ dixit ꝙ ĩ cãis mr̃imonialibꝰ ⁊ alijs ſpũali
bᷣ nec ñ ⁊ cãis crialibꝰ vba ſũt ↄcipiẽda ĩ ꝑſo
nã dñi.nã ſi agi᷑ ð mzꝛimõio nõ põt ꝓcurator
ↄdenari ad reddedũ debitũ uxori. Itẽ ſi agit
utt cleric? puet bnficio nõ põr ꝓcutatõ pᷣuari 2
titulenõ ihereat ꝑſone ſne ſʒ ꝑſõe dni. Itẽ ĩ cã
criali ſi iminerer pẽa relegatõis nõ deret ſiega
ri ꝓcuratõ ⁊ idẽ i ſitbibꝰ t᷑miĩs. Sʒ ĩ alijs ĩ qͥbꝰ
ſnia põt recte ↄcipi ĩ ꝑſonã ꝓcurõis.gl. poſu
it hic duas opi. ãtiquoꝝ legiſtaꝝ nã q̃dã dixe
rũt nt Jo. baſianꝰ 2 Mulga. ꝙ ſiue dñs fuit
iudiꝰa pᷣncipio ſiue nõ ex quo ꝓcurator poſtea
intuenit ferẽda ẽ ſẽꝑ ſnĩa i ꝑſonã ꝓcuꝛatõis ⁊2
ad vVte qꝛ gl. h ꝛeꝑit᷑ cõit᷑ cõrupta.nã alłkat Ja.
balduinũ ⁊ dʒ dicẽ Jo. baſianꝰ:ut nõ.i.d.l.i.
Scdᷣa opi. fnit ¶ Dartini dicẽtl ⁊ tenẽti ꝙ tẽ p
cnratõ ẽ ↄdẽnãdꝰ qn dis nũ ꝙ; fuit in iudicio

ſecqt ſi ds fuit a pᷣnꝰ ĩ inudicio ⁊ littẽ ↄteſtatꝰ
c. ⁊ h difficultas pᷣncipalłr orit propter iex. d.
l.i.ibi.n.põderat᷑ ꝙ dns nõ fuerar i iudicio ⁊z
iudex ↄdẽuauit ꝓcuratorẽ. ũde ſũpſerũt miti
ar. a Orio ſenſu ꝙ ſi dns fuit.a pri in iudi nõ
dʒ ꝓcuꝛatõ ſʒ dñs ↄdenari:qꝛ ipe qñs ꝑ ↄteſta
tionẽ ẽ effectꝰ dñs iſtãtie.ſʒ gl.iſta no uales diſ
cernẽ vVitatẽ ꝑpꝑ arduitatẽ qõis ↄcludit ut oinzʒ
opi. ſaluet utile eẽ ferre ſniaʒ ĩ pſonaʒ utriuſqʒ
ſ.dni ꝓcuratoris.⁊ hec fuer̃t vba gloſatoris
luris ciuilis ĩ.d.l.i.ubi ĩ effectu habet᷑ vᷣgl. Sʒ
Z ultimũ ↄſiliũ iſurrexer̃t qdã doc. ut nõ.i.d.
l.i. dicẽtes ꝙ ſm iſtã pᷣcticã fruſtratoriũ cẽt ⸗
ſiliũ. l. i.l. fturti i. F. ſi qs alieno noĩe.ff. ð his q
nõ ifa. ubi lex ↄtulit ꝙ ſi ↄuẽtꝰ actõc famoſa
nult uitare ĩfamiã ↄſtunat ꝓcuratorẽ ꝙ procu
rator ↄdẽnabit᷑ nec ipſe efficiet᷑ ĩfamis cũ ſit 2
dẽnatꝰaliẽo noĩe nec dñs ↄ ſnia nõ fuerit lara
ĩ ꝑlonã ſuã.⁊ die tellectꝰ illiꝰ.l.dixi i.c.cũ t ðRᷣ
re iudi.vñ dicebãt illi doc. ꝙ ſi iudex ↄdenarʒ
pꝛocuratorẽ pntẽ ⁊ dñm abſentẽ nõ tenẽt ſnia
reſpectu dni ar.l.ſi mihi ⁊ titio.ff. ðᷣ uer. ob.ſʒ
ſolũ renẽt ĩ eo ꝙ fuit ↄdẽnatꝰ procuꝛatõ ⁊ ſic
dñns euitaret ĩ pcedẽti caſu ifamiaʒ. Jo. an. B
mirat᷑ de illa ſubtilitate legali ut ſnia cõruat ex
eo qꝛ fuit lata i ꝑſonã domini ⁊ nõ procurato
ris. nã ex quo ↄſenſu meo procurator interue
nit ĩ iudicio nõ apꝑet rõ ſufficiens q̃re nõ uale
at ſnĩa lata ĩi ꝑſonaʒ meaʒ. Sʒ tu nide ꝛõeʒ hꝰ
ſubtilitatis legalis ſatis bonam ⸗z optimaʒ per
Har.i.d.l.i.⁊ ĩ.l.ſtipłatio iſta. S. ſi s inſulã.
al.i. J. ſi ſtipuler. ff. b. ob. fuit.n. legał ꝓ
uiſio fũdata ſr.l.qcũqʒ.ff.ð̊ act.⁊ obli.ubi dr
ꝙ ea qᷓ nos gẽimꝰdẽnt ſumẽ initiũ ex ꝑſõa nẽa
al.ñ uʒ ꝙ agit᷑.quẽadmõʒ.n.ĩ ↄᷣctu oʒ ꝙ ꝓcu
rator ↄcipiat vᷣpa ĩ ꝑſõaʒ ſuã nõ ãt ĩ ꝑſoaʒ dñi
nt in. d.l.qᷓcũqʒ ⁊? nõ.i.l.multũ ĩtereſt. C. ſuqs
alti k ſibi ita ⁊ ĩ iſto q̃ Sciu.nã ĩ iudi q̃ Shit᷑:

ut ĩ. l.iij. ff. ð pecu. gꝰoʒ q; vᷣba ↄcipiant᷑ ĩ ꝑſo

nã illiꝰcũ qꝰ fit iſte ↄciꝰ z. ꝑ ↄcludit Har.2=
bene. ꝙ nõ ẽ ſpale ĩ ſnĩa ſʒ idẽ ẽ in quolʒ actu
iudiciali ĩ quo iteruenit ꝓcuratoꝛ: ut ĩ ↄteſtati
one ⁊ ſi.⁊ idẽ qñ ꝓcurator ĩteruenit ex pꝰ fẽo
nã id qð ſecũ gerit᷑ dʒ ↄcipi ĩ ꝑſonã ſuaʒ ꝛõe pᷣ
dicta his pᷣmiſſis tãqᷓ; pro füdamẽro ut płe hẽ
at᷑ mã hꝰ gl. ↄcludẽdo ĩ effeciu dicta doc.utri
uſqʒ iuris diſtigue ꝙ aut in iudicio ĩreruenit
defẽſor aut ↄiũcta ꝑſõa.aut procuratõ ſimplłꝛ
aut adminiſtrator gnãlis æ legitimus puta ico
nomus uniuerſitatis tutor curatõ ⁊ ſiłes.prio
caſu aut dñs ſciebat ꝙ alius eũ ðfẽdebat ſine
mãdato:⁊ tũc ið ĩ eo qð i procuratoꝛ nã pᷣſũt᷑
ꝙ hẽat mandatũ nł dñs paciẽdo tacite ſibi vi
det᷑ dare mandatũ:ar.i.l.qui pati ff.mandati
tẽuit Har.ĩ. d.l.i. Et Inn.i.c.ex ꝑte decani.
de ꝛeſcrip.aut defenſõ agebat ignoꝛante domi
no: naʒ qᷣllʒ põt aliũ defendẽ pᷣſtita cautõe ðᷣ iu
dicato ſoluẽdo:ut nõ.i.c.i.de procu ĩ gl.⁊ tũc
uerba ſnie ſũt ↄcipienda ĩ ꝑſonaʒ ĩpſiꝰðᷣſẽſoriſ
noĩie tamẽ abſẽtis quẽ defẽdit puta ↄdẽnamuſ

.

¶ We electione.

lẽ defẽſorẽ noĩe tal ⁊c.ut ĩ.l.libẽto. .fi.ff.ð
neg. gel. tj Dar. ĩ. d. l.i.ꝛ cãu dic idẽ. nam cõ
iũcta ꝑſona nõ admittit᷑ ut ꝓcurator.l.iij.ff. in
di. ſol. vn fẽm ↄiũcte ꝑſõe n nocʒ abñti ſi n ult
illa geſta ratificar̃ ut i.l.i.C. qbꝰreſ.iudi.nᷣ no
cet. vñ iudex vᷣba diſpoſitiua ſnie ↄcipiet ĩ ꝑſo
nã ↄſãguinei agẽtis.ſʒ vba executiua ĩ peꝛſõaʒ
ↄſãguinei abſẽtis.un dicet iudex ↄdẽnamꝰtlłeʒ
reũ titio actori noĩe tał ↄiũcti ſui ad ſolueduʒ
mile ſuo ↄiũcto.nã dẽſ ſcire ⁊ tenẽ mẽti ꝙ lʒ 9
iũctꝰpoſit agẽ ꝓ ↄiũcto ſine mãdato pᷣſtita cau
tione de rarihabitione: ut ĩ. l.ſj ⁊ he.ff. ð ꝓcu.
æ i.c.nõnulli.i.fi.⁊ i.c.ex ꝑte decani de ꝛpiiſ in
cõiũcte ꝑſone nõ ꝛcte ſoluit.ſʒ ſolo dʒ fiẽi dno
2 ſi nõ ẽ pns dʒ pecũia deponi in loco tuto:ut
nõ. ꝑ gl. æ doc.i.l. Vbo ꝓcuratori. ff. de ſolu.⁊
ex hoc hẽs practicã ↄficiẽdi libellũ qn ↄiũctus
agit ꝓ ↄiũcto ut ↄcipiat vᷣba diſpoſitiua ⁊ exe
cutiua ſᷣm ꝙ. S.dixi ð ſnia (Trio cãu qn if
uẽit ꝓcurator ſ moplex tũc vba q recte n pñt 2
cipi ĩ ꝑſonã ꝓcuratoris dẽnt ↄcipi ĩ perſonaʒ
dni: ut nõ. S̊ ⁊ ĩ. d.l.i.tñ dʒ iudex conari qtũ
pt᷑ ut vVoa dirigibilia ĩ ꝑſonã ꝓcuratõis ñ diꝛi
gat ĩ ꝑſonã dni:ſy ſi vba pñt recte ↄcipit ĩ ꝑſo
nã utriuſqʒ.tũc aut dns nũꝙᷓ fuit in iudicio.=z
tũc ſᷣm oẽs dñt vᷣba ↄcipi ĩ ꝑſonã ꝓcuratoriſ
p. d.l.i.aut dñs fuit a pnꝰi iudicio ſʒ poſtea ðᷣ
dit ꝓcuratorẽ ⁊ i hoc cãu ſũt opi. ſjm Mar. ⸗
mihi ſatis plʒ ut ea qᷓ ſequunt᷑ dẽant geri ĩ ꝑſo
nã ꝓcuratoris ꝑ rõeʒ pᷣdictã. ſi ãt alr fiẽt nõ te

neꝛet ſnĩa ðᷣ iur cili: ut ĩ. d.l.i.ſʒ ð iur̃ canõico

olʒ mihi opi. glo.i.d.c.ſuſcitata qꝛ ex q; hẽmꝰ
ↄoſẽſũ dñi n ẽ curãdũ ð oꝛdie vꝰboꝝ. ar.ex his
q̊ le.? nõ ĩ. c.i.ðᷣ pac.⁊.i.q.vij.quot᷑.⁊.xxiij.
di.pſalmiſta tñ ad maioꝛẽ cautelã põt in pdẽo
cãu fuari ↄſiliũ hꝰ gl.æ. d.l.i.ut ferat᷑ ſnia in ꝑ
ſonã ꝓcuratoris:⁊ dni:ñ ut dñs ↄdẽnet᷑ diꝛec
te ſz ĩ ꝑſonã ꝓcuratoris:utputa ↄdẽnemꝰ talẽ
pcuratoꝛẽ ſẽpꝛonij ⁊ ipᷣm ſẽproniũ ĩ ꝑſonã ſui

pꝓcuratoris. ⁊æ hoc fuit de mẽte Har.i.d.l.i.?

utile fuaꝛe hãc pᷣcticã qñ dñs aliqũñ fuit in iu
licio ut euitent᷑ opi.pᷣmiſſe ſʒ ſi dĩs nũqꝙᷓᷓ fuit
iudicio n ẽ opꝰ fᷣuaꝛe illã pᷣcticã:qꝛ tẽ fim oẽs
recte ↄcipit᷑ ſnia ĩ ꝑſonã ꝓcuratoris:ut ĩ.d.l.i.

Muigd ãmt ſi ̊ cãu ferat᷑ ſnia ĩ ꝑſonã dni pntis.

2 ↄcłdit Oar.iĩ.d.l.i.ualẽ ſniaʒ qꝛ dñs ẽ utilłr
dñs iſtãtie.qꝛ ex his qᷓ agũt᷑ ĩ iudicio ꝑ ꝓcura
torẽ niił actio acqrit᷑ dio ⁊ diꝛecta ꝓcuratori
ut ĩ. l. ſi ꝓcuratoꝛ ⁊.l.ĩ cãe in fi.ff.ðᷣ ꝓcu.uide
bo.gl.ĩ mã i.c.i.ðᷣ uſu.li.vj.q nõ.põit an ⁊ qñ
7 qͥd qrat᷑ dno ex fẽo ꝓcuratõis. vñ ex qdns
ẽ pns ⁊ ↄſẽtit ſnĩaʒ ĩ ſe ferri ualebit ſnia.ſecꝰ ſi
eẽt abñs rõe pᷣdẽa ¶ Ex bis ifert᷑ ad quotidia
niq qõeʒ:pone ꝙ ꝓcurator ſẽꝑ fuit ĩ iudicio ſʒ
Ins fnit citatꝰ ad ſnĩaʒ qͥ ñ ↄpuit:nũq̃d teneat
mia lata 3 dñm tãqᷓ; S ↄtũacẽ. do. Lãbertꝰ de
rqponibꝰ ut refert ⁊ ſeqfẽ Har.iĩ.d.l.i.ↄſuluit
ꝓ n:qꝛ ex quo dñs ↄſtituit ſeł ꝓcuratorẽ ðᷣca
rauit aĩiuʒ ſuũ ꝙ uolebat ꝑ aliũ litigaꝛe.gꝰ ñ ðᷣ
uit iudex citãe dñz ad ſnĩiaʒ audiẽdã nec dns

tenebat᷑ ↄꝑeꝛe:qꝛ cuilibʒ ẽ ↄceſſũ ↄꝑeꝛe ꝑ ꝓcu
ratorẽ:ut ĩ.l.i.ff.ð ꝓcu uarto ⁊ ultio cãu
cũ hns gñalẽ admiſtratõeʒ fuit ĩ iudicio.dic qꝛ
nõ ffẽt an vba ſnie ꝓferãt᷑ ĩ ꝑſonã ſuã an ĩ ꝑſo
nã dũi ſᷣm. Mar.i locis pᷣal.⁊ h cãn dicit ipſe
pnt ĩilti iura cãonica ꝗᷓ nõ uidẽt᷑ facẽ qriã ĩ hac
mã nã loquũt᷑ i iconomo ecckie uł altꝰ uninerſi
tatis:ita loq̃t.c.lʒ ⁊.c.ſuſcitata pᷣal.⁊ rõ hꝰ dẽi
ẽ qꝛ gnãlis admiſtraror põt vᷣba ↄcipẽ ĩ Zciu i
ꝑſonã dni:qꝛ põt illi directe acqreꝛe cum hẽat
liiaʒ adminiſtrarõem: ut ĩ.l. eũ qͥ. S. actori. fl. ð
ↄſti.pe. eꝛgo idẽ dicẽdũ in iudicio ubi qi õhit
ut. 5. dixi. ⁊ ex pᷣdictis hẽs hãc mã,ʒ declaratã.
y gl. i. V. per multa tpa ĩ fi. Mö. iſta; gl.
ex qua iũcto tex.bẽs ꝙ ñ agit᷑ poſſeſſoꝛio ad
pſtatõem cẽſus nel pẽſioniſ ſubtracte nõ ẽ nece
allegare caſũ quare debeat᷑ pẽſio uel cẽſus.ſed
ſatis ẽ dicẽ ꝙ erat ĩ poſſeſſõe ꝑcipiẽdi ⁊ noui
ter fuit ſibi ſubtracta:ut ſatis ꝓbat᷑ hic ĩ lia ⁊
idẽ nõuit Inn.i.d. c. ꝑuẽit de cẽſi. Si ãt agi
petitorio ut ſr̃ ꝓprietate iuris ꝑcipiedi cẽſum
ſeu pẽſionẽ dẽt allegari cã ita dʒ ĩtelligi.c. pue
nir de cẽſi.pᷣal.⁊ rõ pᷣmi dicti ẽ:qꝛ ſpoliatꝰ qte
oĩa dʒ reſtitui nec dʒ ante reſtitutiõem admini
alids ſuꝑ iure ꝓpetatis:ut in.c.fi.de or.cog.
, Pn gl. ? tex.op.uidet᷑.n.ꝙ nõ poſſit
agi poſſeſſorio ſ ſolłone pẽſionis uel cẽſus qꝛ
ĩ iſtis obligatõibꝰ ꝑſõalibꝰ ñ ẽ reꝑire poſſeſſio
nẽ nec ꝓpᷣetatẽ. ʒ.n.tu ſiſ mihi obligatꝰad pᷣſtã
dũ oĩ ãno certã pẽſionẽ:nõ tam ꝑꝑ h̊ poſſiðo
ꝑſonã tuã uel aliqͥd qð ihẽat ꝑſone tue ſʒ ſolũ
pſõalꝛ obligatꝰes ad pᷣſtatõeʒ g nõ poſſes agẽ
poſſeſſorio cũ nõ poſſit ↄtĩgẽ ſpoliato ubi nõ
ẽ poſſeſſio.xxxii.q.ii.q; vo nõ foꝛmatũ ⁊ in.c.
ad diſſoluẽdũ ðᷣ deſ.ĩpu ⁊ ꝙ nõ poſſitꝓ ðbito
agi poſſeſſorio vr tex.ĩ.l.fi.ff.quorũ bo.So.
ꝓpt᷑ h̊ rium Ja. ð ra De. ⁊ Ci.i.l.ſi ceriis
qnis.C. ð pac.iſurrexerũt õ diſpõeʒ hy.c.dicẽ
tes ꝙ g.c.qᷓrelã opꝰ ẽ q̃rela.q̃ inuãt ꝙ iſtð.c.
ĩ H ñ ꝓcedat ð iur̃:ſ locuti ſt fʒ eoꝝ morẽ.nã
qn nõ ĩtelligebãt canões nõ ualẽtes alr rũder̃
dicebãt ꝙ peꝛ erroꝛẽ ꝓceſſerãt.Ci.m̃ poſtmõʒ
2 Jo. an.i.c. peꝛuẽit pᷣal.⁊ aliqd ſẽſit h ⁊ bar.
ad.l.fi.dãt aliũ ĩtellẽʒ ꝙ iſte tex. ꝓcedit ĩ oblõe
reali.nã penſio ðᷣbebat᷑ ab ecckia ſci ſaluatoris
forte ꝓ aliqͥbꝰ edificijs ãtiqs unð erat eis da
re q̃ſi poſſeſſionẽ ⁊? ꝓpᷣetatẽ ſecꝰ qñ obligatio
eẽt meꝛe ꝑſonatł.i pꝰĩtellẽu ↄueniũt oẽs ⁊ c lia
& clara. ? dʒ ĩtelli ꝙ ecchia fuit reſtituta ad poſ
ſeſſionẽ pᷣſtinã recipiẽdi ãnuã pẽſionẽ.ſj põt in
telli æ fo mõ ẽt ĩ oblõe ꝑſonali.uł n nõ appet
de qlitate obligarõis. licet enim nõ ſit dare poſ
ſeſſionẽ uel quaſi ex annua preſtatõe perſonali
tñ ĩponit᷑ qͥdã ſtatꝰ ad quẽ põt peti ut fiat ẽſti
tutio ⁊ hoc mõ põt itelligi iſte tex. ut pʒ ex vbiſ
ſnie ubi papa non reſtituit iſtam eccleſiam ad
poſſeſſionẽ ſʒ ĩ eũ ſtatũ quo erat prius.⁊c.ui
pʒ ĩ fi. le ⁊ hũc ĩtellectuʒ tenuerunt do. An.?
do.car ꝓ quo alło gl.nõ.ii.q.ii.nullꝰ q̃ diẽ ꝙ
excõicatꝰ iiuſte põt ageꝛe ut ante oĩa ꝛeſtituatu:

6 4
V ene 4

bine n
iosiiein iü Brilui ⸗

ISIEN 6. 7
ſgni iea ꝛr ue⸗ 1
ſoid, , itier oli

partit urnon heſong
mintim tppniſin Manuutin
Anmrifunr.: 1 heſon
imn Go boft. pler epe
ier Nin In dcit god l
cGhüntuſtnepiſo übnaen dp
pninlvpi ir ois modtas ade
ieNrnenii grans d 1e. ſpo.
IUIlbertalönie vi ar. ? bec ſo.
NEintmitnidet pre mobillmi
ininii aforals 5 ci poſ
yiſnathni ceſſonie ad ino

ſmiſi nlii ne nolentd do
Funſmginnlinod lli doma,
uſicimiltn giiila domo
iufffufcti nip redeſoli .
n ntu ch⸗ nold g pim
teno So de Im.
ieen nn peitp red ſol n
len Pelt it Ppiurd ſumzr

Aſ dba legis i onen
iß an a Aueniunt c3
uCi nei ed il.
Kigenun ſopteiß In
ſt di A.it., offt indi.
8 lrotihr 4 irei⸗ Rnd.
Mn .A. d ac
ſen. eſo ie⸗
netih d da N
IrI AN„: 1. F
hai din In rcd a
4

mhinton. Atgersſti

1

=

v ge telee
Gidelſei ſen culit ie

jnt.

ori !
lunt aha⸗
till
mis dn
Maa
m. .a.
dici ſo
iuns ſoze
des
Im.n
er
Reciſ
un üer
gendu
chindl
rüt de
pit oa
drro
MüK
lodi
a

ot

on

15
rt
ſo
ie
co

dis
ai.
dio
n,
nec
le
ſoi

n

anedzi
Dpere.
nen ehai
asgit ee t
nofferan enid⸗ lioii
niͤ q hieheni ſcoden

r Nisz Gienie
iien iſeeff⸗

elii⸗

1 Uiſſubenen
n lbeni deſ nici
– ſſiehchit em
nng⸗ 1 rſus pbiihſe
Ninn i leciſ. Giit
Rren amn inis htiicin
4 ni Gt uczicig⸗ e
ialetöhniei inſpclnbi

olach tefim e hene nfimin AUnti
goln iure ppannigun ncliceorag⸗
. ohiege er on ii i el
agl poſeſono ſeſahepeſoniz el lilog
liſts oblgob gorlb e pir poſeſß
nie netppenni h tu lſnbi obigr va i
(i ojino cni peſoni no nj os poſſco⸗
oni mi nelalicd gd ber goonene ſoli
ll oblignt es a Pſtndezg io oſſsage
Poſeſonio i no voſtt oügeſholgio hin
eoſeſio ii di , do dſenrurin.
1 örihid ginn 1 oaſtiinn
daſcſena mnilificnni do
ji hnm Na dnſ er li in
ins Coͤrr innerni hib i
rihůcqnicn litha nu ii⸗

izi gechr diniß luuiſenꝛ ncſe n

gi ͦicligenit nde nlits iti
gigemin i een
cennit h.did Cirdtin
micNewetadcſed
— er Peelricki

efona en
le lime colgrob lu⸗ ini
gaſieran r. 1
ſeſone la ee ntt

1vonit 3 en⸗ NNR

¶ De electione⸗

ad cõionẽ Pſtinã. 2 tñ ibi nõ ẽ daꝛe poſſeſſiõeʒ
ul q̃ſi ſj potiꝰ ẽ qͥdã ſtatꝰ. Ex h ĩfertĩ ꝙ ñ ſolũ
cũ qs ſpoliat᷑ poſſeſſiõe uł q̃ſi põt agẽ ad reſti
tutõeʒz ſ et cũ imutat᷑ ſtaiꝰ ſuꝰuiolent᷑ ⁊ imuſte
põt agẽ ut reſtiruat᷑ ad pᷣſinũ ſtatũ.⁊= fac optĩe
iĩ ar. c. fi.de re.ſpo. ubi agit᷑ poſſeſſorio ꝓ libẽ
tate poſſidẽdi.⁊ iſte itellectꝰ vr̃ tenẽdꝰ ᷣi bonã
eqᷣtatẽ iuris canonici.ſʒ ð iur ciuili ⁊ fʒ ſubtili
tatẽ et iuris cãonici ñ bn uideo ꝙ iſte ĩtellectꝰ
poſſit ſuſtetari.nã ſi ſolui oĩ ãno tibi.x.n tñ ſe
quit᷑ ꝙ ſi obligarꝰ ad ſoluẽdũ ĩ futux.łꝑ hoc
m ↄſtituaris iĩ poſſeſſiõe łĩ ſtatu ꝑcipiẽdi oĩ an
no ĩ futux. nã qibʒ pᷣſtatio hʒ ſuũ effẽm.ſ.dõa
nõis. vñ nõ cãtur aliꝰ effectꝰ ut oriat᷑ ex hꝰ ob
ligatio i futux ad hoc qðᷣ nõ. Har.i.l. eũ in rẽ
Vlo. ff. ð uſu. N ſi ceſſio a ſolkone nõ uideo q*
mõ tibi ↄpetat poſſeſſoriũ ad iſtũ tex. poſſz rñ
deri tenẽdo p itellectũ ꝙ h̊ fiebat ſolũ nomiĩe
ecclie:⁊ ſic erat obligatio reał.æ ad mãm nide
qð nõ.i.d.c.ꝑuẽit.Et ex pᷣdẽis ifert᷑ ad qõneʒ
quotidianã ꝙ ſi tu ꝓ cẽta re ſoſuebas mibi oĩ
ano pẽſionẽ ⁊ nic denegas ſoluẽ: poſſũ agere
poſſeſſorio ut h ¶ In gl. fi.iĩ fi Mõ. pcedentẽ
ſoloneʒ:facẽ ad id qð.S.dixi ꝙ ↄ eũ qͥ ſolnit oc
caſiõe certe rei poſſũ agẽ poſſeſſorio ſi nũc de
negat ſoluẽ. S; Z tex. op.nã ꝛeſpectu penſiõis
unica fuit petitio.qꝛ petebat iconomꝰ pẽſioneʒ
ſubtractã ſibi reſtitui æ papa i ſnia ↄdẽnanit in
duobꝰ. n pꝰ ↄdenanit i futuꝝ.2 ad pẽſioneʒ
ſubtractã iĩ pterito. So. hoſti. tʒ ꝙ duplex ẽ pe
titio lʒ h n dicat. Alij ut Inn. dicũt ꝙ ad illã
petitõeʒ uẽiebat acceſſorie pẽſio ſubtracta ð pᷣ
lerito. nã iteꝛdẽo vñ ni uẽit ois ↄmoditas adẽ
pta rõe ſpoliatõis.ut nõ.i.c.grauis ð re.ſpo.
? i.l.i.O.hoc ĩteꝛdẽm. ff. ð ni ⁊ ui ar. ⁊ hec ſo.
do. ʒ. n.iteꝛdẽm vñ ui nõ det᷑ ꝓ re mobili:ur ĩ
d. F. iterdẽm ⁊ nõ.i. c. paſtoralis ðᷣ cã poſ.⸗
ꝓp.iñ bõa mobilia nẽiũt acceſſorie ad ꝛc imo
bilẽ ſubtractã. vñ ſi expulſiſti me niolent᷑ ð do
mo ⁊ peto me reſtitui ꝑ iterdẽm ad illã domuʒ
ueniũt acceſſõie oĩa utẽſilia qᷓ erãt ĩ illa domo
qꝛ reſtiiuẽ ẽ ĩ pſtinũ ſtatũ reponẽ. Sʒ ̊ hꝰ ⁊
icx. op.nã ſieꝛdẽʒ vñ ui n dat᷑ niſi ꝓ rebꝰſoli.i.
ꝓ rebꝰ imobilibꝰ adheꝛẽtibꝰ ſolo:ut ĩ.d. . ĩ
terdẽʒ.ſz hic ñ agebat᷑ p rebꝰ imolibꝰ ſʒ ꝓ iuri
be icorpõalibꝰq n adheꝛẽt ſolo. So. diẽ Inn.
ꝙ directũ ĩteꝛdẽm vñ ni opetitꝓ rebꝰ ſoli mõ
pdẽo.ſʒ unile iĩteꝛdẽʒ ↄpetit ẽt ꝓ iuribꝰ ſubtrac
tis ut h. ? dr utile qn vᷣba legis nñ ↄueniunt ca
ſui iminẽti. ſʒ mẽs dũtaxat. ut ple nõ. ꝑ Ci.i.l.
ex placito.C. ð re. ꝑmu.nb fo pt᷑ dici ſʒ Inn.
ꝙ bic agebat᷑ offiꝰ iudi. ar. ĩ. c. ij. ð offi. indi.
ul poſſz hodie agi ↄdi. hꝰ. c. qᷓrelã. qdð nõ. trac
tat et hic Inn. qᷓi᷑ ꝑdat poſſeſſio iuꝛiũ ĩcoꝛꝑa
liũ ⁊ pſeꝛtiʒ iuris eligẽdi.⁊ niᷣ h ꝑ eũ:⁊ ð hᷣ ul
tio.l. ꝛeſpẽu iur eligẽdi nidð p c re. ð ſe.ↄſi.xc
Vij. ubi fcitar oꝛdiate h̊ dẽa In. ? iſta ſincit⸗
. Eligẽtes ſciẽ
Bm uinton. cccan⸗
nati ſũt pfate eligẽdi ĩ electiõe qᷓ prio

occurrit faciẽda.h. d. Diuidit pᷣncipalr ĩ tres
ꝑtes. In ppõit uota eligẽtiũ diuiſa æ allones

uniꝰꝑtis.ĩ fa ibi illi vo põi alłones alteri ptiſ
ĩ ʒ ibi:nos igit:põit b r⸗ aliqb⸗
ð caꝰ eligetibꝰ ſcieter ĩidignũ ptᷣas nõ recedit a
caꝰ ꝓpt᷑ idignitatẽ ⁊ ðᷣlictũ quoꝝdã ſʒ reſidʒ pe
nes alios qͥ n dᷣliqrũt ʒ pauciões nüo ⁊ iſti re
pñtãt totũ caꝰ.ſecꝰ q̃t ubi oẽs electões ðliqſſeẽt
tẽ.n. ꝓpᷣe fit pfatis vᷣnolutõ ⁊ utxqʒ dẽʒ ꝓbat.
S.c.boe.⁊ dic ut latiꝰibi dixi.vñ nt dicit h pe.
qria ẽ int᷑ ius ꝛſidẽtie ⁊ ius dᷣuolutõis ptãtis. ð
uolutõ pfatis fit cũ oẽs ðᷣliquũt:qꝛ tẽ ca ꝓꝑdit
ptᷣatẽ eligẽdi.ẽſidẽtia vᷣo fit qñ aliq ð caꝰ.ðᷣlin
quũt ꝓpt̃ qð puãt᷑ pfate eligẽdi.nã tũc ptᷣas ꝓ
pe ñ ðᷣuoluit᷑ ſʒ reſidʒ penes nõ ðlinqntes ↄſti
tuẽtes totũ calj.nã quẽadmõʒ iĩ cãu mõtis nãł
aliq tñ ð uiueꝛſitate remanete ptᷣas nõ deuol
uit ſʒ dr ꝛeſidẽ pẽs ſrſtites ẽt ſi ſit unꝰdũtaxat:
ut ĩ. l. ſic.ff. qð cuiuſqʒ univ.no.⁊ ĩ.c.gratũ.g
ti. ꝓx.ita ⁊ ĩ cqn pᷣuatõis ꝓpt᷑ delictũ hñt.n. iſti
ꝓ mõtuis.ar.xvj.q.i.ĩ.. eccec ſeꝰ nõ ꝙ hi pe
nes quos reſidʒ pt᷑as capitularis pñt pᷣuatis a
iur̃ ꝓpt᷑ eoꝝ delictũ cõicaꝛe pfatẽ eligẽdi n gꝰ
inhilitãt᷑ illi ꝓrſus.ſʒ ſolũ pᷣuãt᷑ q qde pᷣuatõ cũ
cedat ĩ fauoꝛẽ n delinqᷓntiũ penes quos reſidʒ
prᷣas põt ab eis rmitti.⁊ ad h̊ quotidie allegat
iſte tex. ſecꝰ qt ubi iſti eẽnt inhilitati ſeu ab offi
cio ſuſpẽſi:qꝛ tũc ñ poſſẽt peꝛ alios hilitari ut
i. c. cũ dilectꝰ ð̊ ↄſue.⁊ ĩ. c.illa ⁊ qð ibi nõ.j.e.
facit cle. ut ibi ð eta.⁊ q̃i. Sicut eniʒ pñit illi de
caplo eỹneos admitiẽ ad eligẽdũ una cũ eil:ut
i.c.cũ ecclia ſutr na ð cã poſ.⁊ ꝓHᷣe.ita pnñt ad
mittẽ iſtos ð collegio:lʒ ea uice ſint pᷣuati iure
eligẽdi ꝓpt᷑ ipoꝝ idignitatẽ. An ãt maõ paꝛs
poſſit admuẽ erneũ ł ꝓ ea uice pᷣuatũ ĩuita mi
noꝛi parte nið Jo. an. pꝰↄpoſ.i.c.ſcriptũ.j. e.
ubi nõnt᷑ ↄcldit ꝙ n:qͥnimo uniꝰſoliꝰ pᷣdiciõ ob
niat diſpõi oinʒ ar.iĩ rta ĩ re cõi ð re.iur.li.vj.
⁊ ĩ.l.ſabinꝰ.ff.cõi di.⁊ ex h̊ nõ.caſũ ĩ qꝰ diſpõ
maiõis ꝑtis ð univᷣſitate nõ pᷣualer diſpõi ſeu
odictoi mĩioris paꝛuiſ ꝙ vr S.c.i.de his q fi.
ma. p. ca. . I.ꝙ maiõ.ff. ad mũi. Sʒ dic oria
iꝰ ꝓcedẽ ĩ negotijs ſpectãtibꝰ ad uniuerſuate ⁊z
ubi cã ſubeſt diſponẽdi ita ꝙ neceſſitas uel uti
liias ſuggerit diſpõi maiõ ꝑtis.ſʒ ubi i ceſſat
oʒ ꝙ oẽs ſũt in ↄcordia ira nõnt᷑ uoluer̃t gl.⁊
Inn. in. c.cũ oẽs de ↄſti. idẽ dic ubi id ð quo
agitur ſpectat ad ſingulos.ius enim ⁊ pfᷣas cli
gẽdi ſpectat ad quelibet de uniuerſitate ꝓ ꝑte
un itereſt cuiuſlʒ ne forinceſi admittant᷑ ad eli
gendũ cum pluribns admiſſis minus vʒ uox
cuiuſlʒ ar.ĩ.c.cũ.O.de ↄſti.¶ Hic ẽt dixe
rũt doc ĩ.c.ſcriptũ ⁊ ĩ.c.qꝛ ꝓpter.j.e.q non
pnñt oẽs de collegio uno gdicẽte ↄpromittẽ in
aliq; ptãtẽ eligẽdi qꝛ nõ pñt iſti ius ſingulorũ
deteriorare eis ĩuitis facit qð in ſilłi nõ.in.l.i.
C.q qᷓ ſit.lõ. ↄſue.ſecꝰ dicit Cõpo. in.d.c.ſcri
ptũ ſi maior ꝑs uult aliquos itroducẽ pro ↄſi
lio hñdo tunc.n. Sdictio minoris partis non
ob.ar.c.obeuntibus.lxiij.di.nam h̊ caſu non

¶ De clectione.

teriorat᷑ ius ſingłoꝝ:ſʒ ꝓmouet᷑ utilitas colle
gij ⁊ iuris ↄſilio obtẽꝑat᷑.ð qꝰ i. d.c.obeũtibꝰ
Iiẽ nõ.ar.op.ex tex.ꝙ ltiatꝰ ꝑ rptuʒ p ꝓmo
ueri ad dignitatẽ epalẽ ſi liatio fuit fẽa ꝑ ſedẽ
aplłicã qð tʒ h̊ qdã gloſella q̃ ẽ ſingłariſ:qð an
ſit ueꝝ ĩdiſticte ſuꝑ eã ſubijciã et ex h̊ ⁊ ex tex.
collige papã poſſe luĩare laicũ qð ẽ idubitatuʒ
quo ad dignitateſ eccłiaſticaſ:ut ĩ.c.ꝑ uenẽabi
lẽ ⁊ qð ibi nõ.qui fi.ſint le. An.ãt ꝓſit tal ltia

tio quo ad ſuccõeʒ ⁊ alia tpᷣalia. dic ut ibi dixi.
Rre no puati ptãte eligẽdi pñt ꝛpelli ab
