bo. glo. qnã tenebis menti in.c notilſicaſti.xxx.
lij. qõne.v.æ nide ĩ ꝙ pleniꝰ dixi i.d.c.cũ lo
cũ ⁊ ad.c.pall.iter ceta põt ꝛñdẽi: ut i gl naz lʒ
ipꝛopare tex. Vba ꝓpr alia iura Soria: ut i. c. cu
dilectꝰde ↄſue. ar.i.c. cñ̃ expediat ð elec. li. Vj. l
dic ꝙ ibi ĩteꝛuenit inramẽtũ. nõ ti intelligaſ ꝙ
luramẽtũ bʒ firmare pctũ mr̃imonij:qꝛ non re
ſtituit libeꝛtatẽ ꝛeqſitã:ſʒ obligat ut ſalteʒ Zhat
m moniũ ſeu nõ neniat ↄ niſi abſolutione peti
ta ut i.c. ſi vo. ⁊ in. c. ueꝝ de iureiur. ¶ Secũ
dꝰcaſus ẽ ĩ dote. nã ꝓmiſſa uł ſoluta ꝑ metum
nõ tenet: ut ĩ.l.ſi mlłieꝛ ĩ.ꝗ.ſi doſ ff. ꝙ metꝰcan
ſa: ſʒ ſimpłꝛ ꝓmiſſa ſuſtentabit᷑ ex ſola appꝛoba
tide legiſ.iõ metꝰ ĩteꝛueniẽs uitiat ex toto acinz
? ex ꝛõe ſua põt colligi una ꝛẽgła gñalis ꝙ& ubi
cũqʒ ſimplex ꝓmiſſio ualʒ ex appꝛobatiõe legis
ſi metus ĩteꝛnẽit ñ tʒ:hᷣ iñ diciuʒ nullibi pꝓbat.
nã ſʒ rex. ibi loq̃t ðᷣ dote ꝓmiſſa tñ vᷣbũ ꝓmit.
to põt adaptari ad nudã ꝓmiſſionẽ æz ad ſolen
nẽ: ur ĩ.l.ſciẽdũ..dictũ.ff. ð edi.edic.⸗ in. F. ſi
ſcriptũ iſti. ð innti.ſti.iõ tene ꝙ ſpale ẽ i dote q̃ᷓ
litercñqʒ ꝑ metũ ꝓmiſſa nel ſoluta. Et quẽad
mõʒ mr̃imoniũ dʒ eẽ libeꝝ:ita ⁊ doſ acc ſoria
ad mr̃imoniũ: ut nõ.gl.i.d. .ſi dos ¶ Teꝛiꝰ
cãus in rebus eccłie ꝑ metũ traditis.ñ.n. tranſ
fert᷑ dñiũ ĩteꝛcedẽte metu. ꝛiũ iñ ſeſit gl. xv. q.
Vj. c.i.? aliqͥ ſecuti ſunt. ¶ Sʒ cõis opi.ſedtuꝛ
iſtã glo. z ſpõlit Jo. an. 2 facit qdᷣ nõ aꝛchi. in
c.ij. ð re. eccł.nõ alie.li.vj.do.ant.diẽ ꝙ ant ñ
iteruenerunt debite ſolẽnitates q̃ debẽt fuari ĩ
alienatione æ tunc dñiũ nõ tranſfert᷑.xij .q. ij. ſi
ne exceptione. aut fueꝛũt ſeꝛuate ſolẽnitareſ ⁊ tẽ
tranſterf dniũ.¶ Et ex b ur iferri ꝙ ñ ſit ſpa
le in traditione ꝛci ecclłiaſtice.⁊ idẽ nzẽ tener̃ bic
do. car. ſz certe nõ ſufficit ꝙ ſolẽnitas hner niſi
ſit ſacia ĩ cqn licito ⁊ a iuẽ appꝛobato ¶ Dao

¶ BDeni me. ? ne cã

eni ſũt neceſſaria:ut naleat alienatio facta de re
eccleliaſtica.pᷣmo ꝙ fiat ĩ caſu licito.ſo ꝙ fuet᷑
forma a iuꝛe ſtatuta ſiue tradita:ut E tex. in cle.
.i. re. ecc nõ alie. nõ. i.c.i..de in inte.ꝛeſti.di
xi i.c.ecclłia ð ↄſli. His vᷣo obſeꝛuatis tenebit
alienatio:lʒ metꝰ iteꝛceſſerit ar.c.merito.xv. q.
i ¶ Quartꝰ cãus i noto qꝛ notũ ꝑ metũ faciũ
nõ tʒ fm glo.qð bñ notabis. Et idẽ nõ. gl. xv.
.gq. Vj. i. c. auẽ. qd itellige ĩ metu humano n aũt
ĩ mem diuino. Mã ſi quis timoꝛe dei uel timor
peccatoꝝ ſuoꝝ uł timẽs interituʒ coꝛꝑis ꝓpier
naufragiũ uł qͥd ſimile emiſit notuʒ tenet᷑: qꝛ tał
metus ẽ bonꝰ ⁊z appetẽdus: ut in.c.ſicut nobis
.j. de ꝛegu.iuncta gl. i. quã nõbis. Et q;ꝙꝙ; do.
car. hoc dicat inꝛe nõ ꝓbaꝛi ut metus impe diat
uotũ iñ puto grinʒ ⸗z allego caſuʒ aꝑtũ i. c.pñs
xxij. q.iij.facit. c.not ficaſti.xxxiij. q. v. ꝛ in. c.
fi. .e.lʒ ad illũ tex. poſſit rderi ꝙ ibi ſimlate
aſſumpſit nelũ.⁊ ſic defuit ibi uolũtas:ſed in fi
ne illiꝰ. c. bñ facit tex ubi papa nõ ſe refeꝛt ad ſi
mulationẽ ne ſtationc: ſʒ ſoluʒ ad timorem
mortis. ¶ Itẽ ꝓbo h rõne: ꝑ notuʒ quis obli
gar̃᷑ deo:ſp deo nihil ẽ acceptũ qð nõ ꝓcedat ex
lincera nolũtate:qꝛ nullũ ẽ bonũ niſi uolũtariũ
ut dicit tex.xxiij.q.v. ad fidẽ ? ea. ca. q. vij.i. ¶
ex bis ¶ Quintꝰ caſus ĩ iuꝛiſditõe p merum ex
torta.nã ĩteꝛtedẽte meiu nõ trãſfert iuꝛiſduio
allegat gl.l. ij i. .i. f. de iudi ¶ Et nõ bñ huc
caſũ ille m̃ tex.loquit᷑ ſpãliteꝛ ĩ eo qui metu pro
rogauit iuriſditionẽ alteriꝰ iudicis vVñ uoluert
aliqui caſũ illius.l.extendeꝛe ¶ Sed gl. bic no
tanter itellexit illuʒ tex. gñalit qð ſatis mihi pla
cet ↄſiderata rõne tex. naʒ ſi metus ipedit ꝓro
gat onẽ iuriſditiõis fortius debet ipedire tranſ
lationẽ᷑.⁊ hũc ĩtellectũ uidet᷑ appꝛobaꝛe bal. i. l.
deceꝛnimꝰ. C. de ſacꝛoſan. eccle. æ bar. in tracta
mu de tyranno. Et ꝑ hoc ifeꝛo ad qõnẽ. Ciuitaf
hñs electionẽ offic ialis uel pf̃atem eligedi ſibi
dñm obſeſſa ꝑ exeꝛciiũ eligit ſibi officialẽ ꝑ me
tuʒ nel trãſtulit iuꝛiſditionẽ in tiyrannũ q hebat
cinitatẽ obſeſſ:qᷓrit᷑ nũquid iuriſditio ſit tꝛã ſla
ta ? ꝑ ↄns nũquid teneãt geſta ꝑ tyrannũ iſtuʒ
ſeu officialẽ. æ dicẽdũ ꝙ nõ:qꝛ ubi agit᷑ ð iuriſ
ditione ↄſeꝛẽda metus uitiat faciũ ipo facto: ut
in. d.l.ij. intellecta mõ pᷣdicto.⁊ hoc tʒ Bar. ĩ
d. tractatu. æ ſẽtit Mal.in. d.l. deceꝛnimus qð
bñ nõbis:? ex hoc infeꝛo ad aliã qõem. Cano
nici elegerũt aliquẽ ĩ prelalũ per metuʒ puta ꝑ
preceptũ tyranni nũquid talis electio teneat =
multa ↄſilia ſuꝑ ̊ emanarunt tempoꝛe Urbani
ſexti:qn incepit ultimũ ſciſma ĩ eccleſia dei. Nã
dicebant cardinales aliqui ꝙ ꝑ metum =z per iĩ
preſſionẽ romanorũ clegerunt prius papaʒ:un
de poſtea quidã ex eis ↄuenerũt ⁊ aliũ elegerũt
Ex dicto Har. ⁊æ Mal.per rõnẽ buius gl. 2 ꝑ
tex.illius.l.ij.poſſʒ dici ꝙ electio ẽ nulla ⁊ uide
tex. iuncta gl.in.c.qſqs de elec. ⁊ ſimiliter facit
tex. in.c.nbi periculũ i..ceteꝝ de clcc.libꝰ. vi.
ubi dicit tex. ꝙ ceſſat electio ubi admittitur li

bertas eligendi. ¶ In orium facit qð nõ. In.

e ni me. ⁊ ne cã

nc.ꝙ ſicut de elec.ubi diẽ ſe credere ꝙ ſi metꝰ
iterceſſit iʒ electio:lʒ neniat irriiãda: vn anqᷓ;
irritet᷑ renẽt geſta ꝑ eleciũ.et ad b̊ allegauit iſtũ
tex.iĩ ar. ⁊ tene mẽti ſingutłr illud dem Inn.ꝑꝑ
eiꝰauctoritatẽ.nã faẽ̃ ad pᷣcedẽtẽ qõnẽ ð tyran
no ⁊ th alit᷑ diſtiguo æ? reduco ad cõcordiã ĩ.c.
lIʒ de elec.nidelʒ ꝙ ant cõpellũt᷑ electores eliger
certũ ⁊ tunc electio ẽ ipſo iure nulla:qꝛ ẽ õ ſub
ſtãtiaʒ electionis.nã electio ẽ unũ de pluribus
eligẽ:⁊ ita intelligat᷑ tex.iĩ.d..ceteꝝ aut cõpel
lũt᷑ eligẽ unũ de certo gñe ꝑſonarũ:⁊ tẽ meius
ñ uitiat ipo facto:qꝛ nõ ex toto admitrit᷑ liber
tas eligẽdi ut i.c.cũ fra de elcc.⁊ tñ nalet con
ſuetudo ut electores teneãt᷑ ſibi eligẽ platũ de
certo gñe ꝑſonaꝝ nt ẽ tex.iĩ.c.abbate ð v. ſig.
2 i.c.cum dilectꝰ de conſuetu. Hinc dixit Jo.
an.i.d.c.cũ t᷑ra ꝙ ↄſuetudo ñ põt tollere liber
tatẽ eligẽdi:ſʒ reſtrĩgẽ ſic ꝙ nõbis ⁊ pleniꝰ di
co ĩ.d.c.lʒ ¶ Sextꝰ caſuſ.æ ultimꝰfʒ gl.i aucto
ritate tutoris ꝑ metũ extorta:ut ĩ.l.i.i fi.ff. de
aucto.tu.⁊ poſſʒ adduci ille tex.ad t᷑tium caſnʒ
pallegatũ ut ſi epᷣs anctoriʒet ĩ Zctu ꝑ metum
inito ꝑ eccłam iferiorẽ ꝙ tais auctoritas non
teneat qꝛ epᷣs eqꝑat᷑ tutori.vi.q.i.in.c.oĩbꝰ.⁊=
nota. J. ð i inre. reſt. ⁊ in. c. auditis ĩ gl.iiij. Ex
gl. Moſti.excipit aliquos alios caſus ⁊ ſic ĩ or
dine ¶ Septim cãus. c. vnici. . e.li. vi ubi dr
ꝙ abſolntõ ab excõicatione ꝑ metum fca ñ tʒ.
ctauuſ caſus ĩ teſtõ cũ teſtes iuiti fnerunt
detẽti ut ĩ l.q̃ teſtõ i fi.ff.de teſta.nõ.gl.j.e. ſa
criſ.¶ Mon caſus ĩ ſnia nã tʒ h Moſt. ꝙ ſnia
ꝑ metũ lata ñ iʒ allegat.xi.q.iij. ĩiuſtaʒ. ? Jo.
an. B ſimpłr traãſit referẽdo boſti. ¶ Sʒ oↄrium
nõuit gl. i. d. c.iiuſtũ ⁊ ſeq̃t ibi archi.⁊ gl.in.c.
qᷓtuor ea. cã.⁊.q.qᷓ dic ꝙ ſnia lara ꝑ metũ tʒ lʒ
poſſit elidi ꝑ actõem uel exceptõem do. Anto.
diſtignit ꝙ aut metꝰ ipediuit ſolẽnitatẽ reqſitã
2 ſnia ñ tʒ alias ſecꝰ:ſʒ h̊ nihil ẽ dicẽ qꝛ ſi vðᷣbita
ſolẽnitas nõ ĩt᷑nenit ſnia ẽ nulla non ꝑꝑ metum
ſʒ ꝑꝑ defectũ ſolẽnitatis.qꝛ ſi nõ ſeruat᷑ ſolẽni
tas ſubſtãtifica ñ tʒ ſnia q;tũcũqʒ ſpõte lata:ut
i.l. ꝓlatã. C. ð ſen.⁊.ij.q.vij.diffiniiina.Reꝑ
io Hal.i bac.q.iĩ.d.l.decernimꝰdiſtignentẽ ꝙ
aut merꝰfuit illatus circa pt̃atẽ clauinʒ ⁊ nitiat
ipſo facto qꝛ ptᷣas clauinʒ dʒ eſſe libera allegat
.d.c.unicũ eo.ti.li.vVi.aut metꝰ fuit illat i aliiſ
ſnijs ⁊ tʒ ſnia lʒ poſſet reſcindi ꝑꝑ metum alle
gat gl. i. d. c.iiuſtã z diẽ canoniſtas ita teneꝛe ſʒ
ꝓfecto ↄ primũ mẽbꝝ ſuũ allego gl.ſingulaꝛẽ ĩ
.d.c.unico qᷓ ↄcludit ſniaʒ excoicatõis latam ꝑ
merũ tenẽ q̃ſi ĩ abſolutòe ſit ſpãle ut metꝰ uitiet
2 allegat nõ.iĩ.d.c.iiuſtũ ⁊ tene mẽti illam glo.
qꝛ nemo allegat fac̃ pꝰqꝛ cũ illa ſit glo. Jo.an.
Vr reprobare dẽm Hoſt.h̊ naʒ ſi excõicatio la
ta per metũ tʒ fortiꝰ alia ſnia¶ ¶ Iteʒ adduco
illũ tex. ꝑ locũ a ſpãli nam cũ ſpãlr papa ibi ꝓ
niderit circa abſolutõem gꝰ ſecus ĩ excõicatiõe

2 in aiijs ſñijs õ dictum Hal.⁊ poteſt eſſe rõ

ſpãlitatis qꝛ principes ſeculares erant faciles ĩ
cõpellendo prelatos ad abſoluendum aliquos

a ſnia excõicatõis: ⁊ ſic ñ poterat obſeruaꝛi.ri
goꝛ eccleſiaſticus meriio fuit ſtatutum ut alias
abſolutio eſſz ipo inꝛe nulla. Conclude eꝛgo ꝙ
reglłaris metus non uitiat ipo fẽo cum intuenit
in iuriſdutiõe exercenda ſecus ſi in iuriſditione
conferenda ' proroganda: ut in. d. l. ij. æ in. v.
caſu. S. excepto.¶ MDecimus caſus in ↄſtõne
ꝓcur᷑ ſjm Moſti.allegat.c. accedes.S.de ꝓcuẽ:
2 ita tꝛanleũt bic doci. ¶ Er bñ nõbis ꝓpter
auctoritatẽ doc.ut ſi ꝑ metuʒ qͥs ↄſtituit ꝓcu
ꝛatorem non iʒ conſtitutio: ſed certe ille tex. G
non ꝓbat. nam papa ibi no itẽdebat ius ò no

no iducẽ:ſʒ noluit ꝓuidẽ locũ ſecuruʒ ꝑtibus

qð fiedũ ẽ ĩ oĩ actu:tñ n ſeqt᷑ ſi ð facro me:ꝰ
iterceſſerit actus nitiet᷑. ndecimꝰ caſus æ
ultimus ſᷣm Hoſti. ĩ actu ꝗᷓ nõ põtr ſeruãi ſine
pccẽ̃o:ſʒ dic ꝙ obligatio hic ipedit᷑ non ꝓpter
metum ſʒ rõe peccati qꝛ nõ pot obligari ad pec
cãdum:nec etiam inꝛamẽtum nalʒ ui i.c. qto ð
iur̃iur. ⁊.c.ſi Vo ⁊.xxij.q.iiij.q̃ſi ꝑ rotum. Exci
pio duodecimuʒ caſum q̃ cõpꝛchendit i ſe mul
tos caſus in his.ſ.qᷓ gerũt᷑ peꝛ iniuſte caꝛceꝛaiũ
cum ipo detẽtoꝛe ut ẽ tex.nõbilis in.l.q i caꝛcẽ
ff. eo. alium caſuʒ uoluit exciꝑe do. An. j. c. ꝓ
ximo ĩi renuntiatione bñficij. Oicit enim ibi ꝙ
renuntiatio bnificij ꝑ metũ facta non tʒ ⁊ itfert
ibi poſtmodum gñaliter ad oẽs actus ſpuales
nt in eis niuet metus ipᷣo facto quia in iſtis dʒ
eſſe noluntas libera ⁊ liberum arbitrium:ſʒ ceꝛ
te non credo eum bene dicere:⁊ prio i renũtia
tione bñficij hẽs glo.nõbilem in.c.ſuꝑ hᷣ de re
nũci.qᷓ aꝑte tʒ ꝙ renuntiatio ꝑ metum facta tʒ
lʒ poſſet reſcindi aꝑte hoc tenet Innoce.iĩ. c.
ad andientiam.j.eo.ubi dicit ꝙ ꝛeſcinduur ꝑ
actionem ꝙ metus cã.ſentit idem Inn. i. c. ꝓ
ximo loqᷣt᷑ tñ ibi aliernatiue:ſʒ De.? Abbas
apeꝛie bᷣ ibi tenent.idẽ do.de ro. deci.ccclxij.
ꝓbat᷑ ꝑ locũ a ſpãli iĩ cle.ij.ĩ.O. ſane de pe.ubi
dẽ ꝙ renũciatio bnſicij:q fit peꝛ captioneʒ ⁊ ð
tẽtionem pt᷑atuʒ ſccularium non tʒ nt ſic in odi
um iſtoꝝ pᷣncipũ qui qñqʒ incarcerant cleꝛicoſ
ut renuntient fuit illud ius ſpeciale inductum
nt non teneat renũciatio: unð dicit ibi Hal.qꝙ;
illud ẽ ius nonum ⁊ facit ꝙ ibi nõ.glo.in vᷣbo
predicto mõ Ad hoc etiam adduco iſtum tex.
nam papa nõ fũdat ſe ſpaliter hic ſuꝑ bificio:
ſed ſuꝑ regula generali dicẽs ꝙ que metu ⁊ ui
fiunt debẽt reuocari ⁊c̃ ⁊ ſic aperte ſentit ꝙ dʒ
tranſire cum cõi resnla. . Junt quatenus dic
quod in ſpiritualibus nitiat metus cõtrariũ uo
luit glo.in.d.c.unico li.vi. Item baptiſimuſ al
ſumptus ꝑ metum tʒ:qꝛ ibi eſt uoluntas licʒ co
acta ut ĩ.c.maiores in. F. Itẽ queꝛitur ð bap.
2z. xxxv.di.de iudeis ⁊ facit ꝛatio.c.meꝛito.xv.
q.i. ¶ Konclude eꝛgo ꝙ in actu meritoꝛio me
tus nitiat io facto:ut in.d.c. ad fidem. Sed
ſpale eſt ubi ĩpᷣmitur caracteꝛ.d c. maioꝛes.ſed
ubi non tractatur de meꝛito quo ad deum: ſed
de merito uel alio ninculo metus non niciat ꝛe
gulariteꝛ. abbas.

utitiſudili ut nhal
iuren utfen guaga
e emoninib ei ticches ecn
oſdinicor) öeindi onn
nnbie o. alt / fnüninio biſcchj b nan i
ͦmmerttene ſelerb no ba hie d̃
,mmuino llens omnt :ſcimſ
lar nls mMi inio notſir o nins 65
ſenicaut fiiroſ eul rgine in
ti uſutdot Yun oör eligi ex nouo in
pclenone de noro fendi vel ot irellgi
mmiq ui ur li De.: Addꝛs pus
in efivnoe gaenus Ma unuciarone me
ni.r b er i ce a. 5 ſane d eni vdi
Miü miͦcano dificiſeſ nola as ivn ſaen
lapionit duntoi alcnd pinis ſelnis:
us eſimins elter iaenit d gno dien
nius in c gino MMan ho g iura
tlc iepol ocineſi ſmn Goꝛod
ſerentis üter hec ſo. ici —„
neneeee n d
duogäms ſolaia rſun Ff
Puniniaigid pdenm ddl

Aanland hdlen
,,„ l In Sec in önri
lictſ oce nein hig onfun

bnanc i oblcg
ACra alcnjrej
en –M Alcul'rej ſacꝛe nej

lurimemi nö mrqj
i tinö
uſino namnn aſcu xint pbai en
4 liciezd „Luaide nolit
ilci enpig; .
nſl cenkſſges a bſtt l

el
e!

IN

icciiie nnii lunz hr
innch cloon⸗

tunenig .
nunsfthi⸗ Cin⸗ “
4 0
eenĩ degetitn ni,ſie

unſſöeeni

nwin⸗ numnnicne Gifij Meranti,
ſummnano oicſ mmi mn r t ihn
ipoſtnocon gi icr g lg ls hoines
uncguiin nens ho he lin nio g
tummn iogn tlte n binu gta
timn chdun dardcnet goiteniti
nedifi dis atihlennn ſnbtere
nid dedtemniandrrnniwag,
SNohafcon gedatten enad.
AA mditmim ) ed n dt o
oren g mnsci ani ten Nlce
m biin tiiimnuie Pet Atu
meurb timnt c e ufſ.
di bai thilice iſſin t kini
1enücnobifcſiͤlthen tanetd
oren dm ilanin ongſenoce
ſnent i i irnanr ain
mitn mhi ch e Cuun
Eewmnan iut id i huue
uſ⸗ deri 19

murr ieniinmictin
Wismatin ininnt
d Aborcim adinedſſn J
rie fduleſpälen Uenrien
. neni diis ilenliil

ſooregia Hedn. Nig
ſ — t
fon igtu Jomn
arewnc i

ir mee .
Uliame Gl

la in ,
ticllet
Aunh e 1n

¶ Deni me.⁊æ ne cã

D aures NQuli teꝛꝛoꝛe laico

rũ electioni ð ſe fa
. te ꝛenũciat ſi ꝛenũciatio iuramẽto uk
ſide ſirmata non ſit ꝛegimini ad qð electus erat
pfici poteꝛit.h̊ dicit vphendẽdo guẽélibʒ intelle
ciũ. coiſ diuiſio.ſeda ibi iue. l . pꝛio ꝙ fq;
a maioꝛi ꝑte collegij aliqbus odicentibus põt
dici unanimiteꝛ factũ ita colligit hic do. Ant.
ſed iudicio meo totũ oppoſitũ ẽ colligenduʒ. H
enim dĩ ꝙ uno excepio electio fuit unanimirer
celebrata. nã ſi vbuʒ unanimiteꝛ vificaꝛct᷑ i ma
ioꝛi ꝑte collegij fruſtra fuiſſʒ diciũ uno excepto
2 ꝙ h̊ vbũ nnanimiteꝛ ĩpoꝛtet ꝙ nemie diſcꝛe
pante probat tex.in. c.iij. ð poſtu.pꝛela.⁊ ĩ.c.ſi
unanimit᷑.e.ti.æ ibi nõ. hec etiã etymologia no
cabuli.nã nnanimiter dicit᷑ q̃ſi uniꝰ animi.n g*
pñt dici electoꝛes fuiſſe unanimes ſi coꝝ aliqᷣs
fuit diſcoꝛſa ſnia cõi.æ idẽ dic ðᷣ vbo ↄcoꝛdit᷑.
ꝛeqritur eni ut nemo diſcrepauerit: ut nõt gl.
iĩ ce.ne romani ð electi.= l. c. cupiẽtes de elect:
li. vj. dixi. .·c. ñ põt. .ð re iudi ¶ Scdo nora
bat hic do.ant.qꝙ r̃nũtiatio bñficij ꝑ meiũ fẽa
nõ tener ⁊ ceꝛte iſte tex.h̊ nõ ꝓbat.hic.n.nõ dẽ
ꝙ ꝛenũciatio electionis nõ tenueꝛit: ſed ſimpkr
dicit ꝙ ralis ꝛenũtiatio nõ obſtat quo minus s
q̃ renũciauit pᷣfici poſſit eccłe ad cuiꝰ ꝛegimẽ fu
it electꝰ:un ur dicit Inn põt ĩtelligi ex nouo iu
ꝛc.ſ.ꝑ electionẽ de nono fiendã.uel põt iĩtelligi
ꝙ ex amiqiuẽ. ſʒ ut dicũt De. ? Abbas p̃ns
petita ꝛeſtiintiõe adueꝛſus illã ꝛenũciationẽ me
tu factã. ⁊æ ꝓ h tex.ĩ cle.ij.i. . ſane ð peniſ. ubi
ũc ſolũ ꝛenũciatio bificij eſt nulla qñ fuit facta
ad captionẽ᷑ ⁊ ðᷣtentionẽ alicuiꝰ pfatis ſecłaris:
ſecus gꝰ qn metus aliteꝛ iternenit ð quo dic ut
plenius dixi.S.c. ꝓximo ertio nõ. ꝙ iura
mẽtuʒ ⁊ fidei iteꝛpoſuõ diueꝛſa ſunt. Sʒz qꝛ0 ð
differentia iteꝛ hec. ſo. dicit Inn. ꝙ iuꝛamẽtuʒ
eſt cũ fit ſuꝑ libris ꝛeliqis uł alia ꝛe ſacra. Fidi
pſtatio eſt cũ quis ꝓmittit aliquid ꝑ deum nel
fidẽ. æ nil aliud ̊ dicit Inn. Sed in cõtꝛarium
facit.c.⁊ ſi xpᷣs de iuꝛeiur.ubi pʒ ꝙ põt iteꝛue
niꝛe iuramẽiũ abſqʒ tactura alicuiꝰrei ſacꝛe uel
alicuius ſcriptuꝛe. nã ad eſſe iuramenti nõ reqᷓ
rit᷑ neceſſario tacinra alicuiꝰ ꝛei ut ꝓbat᷑ ibi ⁊z
nõ. glo. ij. q.i.in ſũma.⁊ uide gl. i hoc nõbilem
in cle.i.ð heꝛe. Et ob hꝰ do. Caꝛdi. hic noluit
daꝛe aliã dr̃iaʒ dicens ꝙ tũc ẽ iuramẽtũ cũ expᷣ
mitur vᷣonʒ iuꝛo. Si aũt nõ expᷣmit ⁊ ꝓmittit
aliqd ꝑ deũ ſeu ꝑ fidẽ: tunc dẽ fidei pſtatõ. ſi ãt
nõ ĩterpõit᷑ deꝰ ł fides tũc d; ſimplex ꝓmiſſio:
hec diia mihi ex toto nõ plʒ = tex. nz ĩ oppõitũ
i. c.ego. M. z in. d. c.⁊ ſi xpᷣs de iureiur. ubi pz

ꝙ dicendo ſic deꝰ me adiunet ⁊ hec ſancta euã

gelia ẽ iuramétũ. æ tñ nõ expᷣmit᷑ vbũ iuꝛo
iẽ hẽs multa excpla.i.d.c.⁊ ſi xpᷣs ĩ qᷣbꝰ ſine
expᷣſſione huius vᷣbi iuro iducit̃ iuꝛamẽtũ.⁊ iõ
diceꝛẽ ꝙ iuramẽtũ ⁊ fidi pᷣſtatio hñt ſe ut geꝰ?
ſoẽs:qꝛ oĩs fidei pᷣſtatio eſt iuramẽtũ:ſʒ ñ econ
vVlo. ubicũqʒ.n. adiicit᷑ uinculuʒ ꝛeligionis ſim
plici aſſeꝛtiõi poteſt dici iuramentum. Ad hoc

qð nõ.i.d.c.⁊ ſi x-pCᷣs.⁊ hec faciũt ad qönes nũ
quid uiolãs pᷣſtationẽ fidei poſſit pᷣnari bnficio
ſicut neniẽs iuramentũ. Scðdo nũquid ſit in
famis ſicut ꝑiurus eo cãu quo ꝑiuriũ irrogar ĩ

famia:qð qn ſit plene dixi i.c.teſtimoniũ de te
ſi (Aa emo archi.i. c. iuramẽti. xxij. q.v. re
citauit quẽdã diceꝛe ꝙ debeat pᷣuari bñficio ſiẽ
neniẽs iuramẽtũ.Et hoc tenuit gl. nõbik i. c.
qrelã ne pᷣlati uices ſuas ⁊ idẽ ibi hoſti.⸗= idem
tenet gl. in.c.conſtitutus de tꝛanſac.ſed alind ui
detur tenere ipſe archi.ibi ⁊ ĩ. c.i.de ſepultu. li.
vj.ubi nide.uidet᷑ eni ĩ hoc nariaſſe: ſʒ do. car.
tenet hic ꝙ nõ ſit pᷣuandus bñſicio ⁊ refert hꝰ
idem teneie quandã deciſio. rote ego ſequerer
opi.gloſarũ.pꝛio ꝑ fundamẽtũ qð.s.feci: quia
ois fidei pꝛeſtatio ẽ iurameniũ. JItẽ ꝙ accidez
poſſet ꝙ plus peccaꝛet ueniẽs ʒ fidẽ qᷓ; contra
iuramentũ.nã ꝑiuriũ tãto ẽ granius q̈to id ſu
peꝛ quo fuit inramentũ pᷣſtituʒ erat ſanctius.
Ram magis peccat ueniẽs cõtra inramentũ in
teꝛpoſitũ ſuꝑ coꝛꝑe xpᷣi ꝙᷓ ſi eſſet interpoſitum
ſuꝑ alia creatura:ut ꝓbat tex. notabilis ĩ.c.mo
uet. xxij.q.i.nõ. Inno.in.c.? ſi xpᷣs pᷣalł.unde
ſi quis iuraꝛet ſuꝑ beato MDetꝛo ⁊ alius ꝓmit
teꝛet aliq̃d ꝑ deũ uel fidẽ ſuã nõ eſt dubitanduʒ
quin magis peccaꝛet gnenicndo ille qui iurat ꝑ
deũ uel fidẽ ſuã: vñ abſonũ eſſet diceꝛe ꝙ iſte n
debeꝛet pᷣuari:qꝛ nenit õ iurameniũ. ad idẽ ad
duco tex.in.c.tua de iureiur.ubi clericus pᷣuat
beneficio pꝛo ꝑiurio putatiuo.i.pꝛo eo qð nita
re nõ põt quo ad nulgi opinione:licet in neꝛita
te nõ ſit ꝑiuriuʒ fortius eꝛgo debet priuari qn
uenit ↄtra pꝛeſtationẽ fidei:ad idè etiã adduco
c.peꝛuenit de fideiuſ.ubi copulatiue dicitur ſi
ↄtra religionẽ fidei ⁊ iuramẽti ſui zc. unde pre
ſtationẽ fidei appellat ibi iuramentũ.naʒ unicũ
inteꝛuenit ibi iuramentũ ſeu fidei pꝛeſtatio. Et
ex hoc infeꝛo ad ſecundũ ꝙ indicio meo nõ be
ne dixit collec.in.d.c.ↄſtitutus.ubi dixit ꝙ ue
niẽs ↄtra fidẽ pꝛeſtitã nõ ſit infamis:quia iura
loquunt᷑ de iuramẽto:naʒ ut.S.dixi fidei pꝛeſta
tio eſt inramentũ ⁊ facit iſte tex.ubi equiꝑant᷑.⁊=
predicta nõbis. Et nide glo. notabilẽ ad mãm
in. c. ut circa de elec.li.vj Et in. d.cle.i. ð he
reticis ¶ In glo. i. in fi: Jo. and. dicit hãc gl.
ꝓcedeꝛe in ↄfirmato nõ ĩ electo tin quaſi dicat
ꝓ electus tin põt renuntiare elecrioni ð ſe facte
abſqʒ ↄſenſu ſuꝑioris:ſecus qñ electio eſt cõfir
mata uel quãdo quis habuit beneficiũ per inſti
tutionẽ ſeu collationẽ:ut nõ.gl.in. c.ſi electio ð
elec. li. vj.æ nõ.in.c.ij.de tranſla. pla. & Nrem
plus dico ꝙ ſi electio fuiſſet bic confirmata nõ
tenuiſſet renuntiatio facta in manibus non ſu
perioris etiam in preiudicium renunciantis.
Hoc probatur in. c. ꝙ in dubijs de renun. ubi
dicitur ꝙ talis renunciatio nullaʒ optinet firmi
tatem eꝛgo nõ vʒ ẽt i ĩ piudiꝰ renũciãtiſ cũ enĩ
iſte ſit obligatꝰ bnficio:ut i.c.niſi ð renũtiatiõe
nõ põt ꝑ ſe eximẽ ſeipſũ ab hac obligatione ad
boc.l.legatus.ff.de offici.preſi.unde poteſt ſie

¶ De nui me. ? ne cã

renũtians admĩſtrare bñſicio ſuo añꝙᷓ; ſuꝑior
hẽat ratã illã renũtiationẽ: quod ſẽtit Jo. an.
pꝰ Moſti.ĩ.c.qto de trãſla.plla.plene dico ĩ.d.
c.ꝙ ĩ dubijs:lʒ alið ſẽſeꝛit glo.i.c.qð dei. ð ſta
tu ꝛe. Et iõ hec iura q̃ uidet᷑ inuere ꝙ nalet re
nũtiatio bñficij ꝑ metuʒ fca:itelligo ĩteꝛuẽiente
ſuꝑioꝛis ↄſẽſu.⁊ ita loqt᷑ æ pondetat tex.in.d.
cle. ij.ĩ. F. ſane ⁊. .c.ꝓxi. ¶ In gl. fi. ĩ fi. hec
glo. hʒ bonũ ĩtelleciũ:ſed n ſoluit claꝛe ⁊ foꝛma
lit᷑ Sria:ſʒ ĩ effectu uult dicẽ ꝙ aut iuramẽtum
ẽ talit᷑ pſiitũ ꝙ repugnat pꝰmodũ iuri ꝛepetẽdi
2z tũc iuramẽtũ obſtat. Et iia loqᷣt᷑ iſte tex.unde
dʒ intelligi ꝙ iſte inrauit ãplius n repetcꝛe łᷣ ꝙ
ãplius ñ pᷣficeret᷑ illi eccłe:ſecꝰ ãt qũ iuramẽtuʒ
ẽ talit᷑ pᷣſtitũ ꝙ ñ ꝛepugnat iuꝛi ꝛepetẽdi:uiputa
ſi qs iurauit ꝛeſignare bñficiũ ſuũ ꝑ metũ ſi pꝰ
modum ꝛelignauit põt bnᷣficium repeiere intẽ
tãdo actõnẽ ꝙ metus cã.nã inramẽtũ ſuũ ſibi
n obſtat.qꝛ ñ iurauit ñ ꝛepeiẽ bñficiũ:ut ꝓbat
.j.c.ꝓxi.ñ obſtat.c. cuʒ inteꝛ p.de ꝛenũ.qꝛ ibi
ꝓmonet ex nono iuẽ.ſi.n.qͥ iuranit non repe
ter̃ bñficiũ:ĩtelligit᷑ ex antiq iuꝛe:q ex nouo in
ꝛe bñ poſſʒ.ut ibi ad.c.ij. ð ꝛeſti.ſpo.dic ꝙ ibi
ꝛenũtianit ſpoliatꝰ.nam ibi ꝛenuntiatio ñ ꝛfert
ad poſſeſſionẽ quaʒ ñ hẽbat.dicẽduʒ nt ibi lati
ns nõ.nũqͥd ãt adueꝛſus illð iuramẽtũ de qꝗꝰ in
tex. competat aliqdð ꝛemediũ?diẽ Inn. qꝙ ſic qꝛ
exqꝰ inrauit ꝑ metuʒ põt petẽ abſolutionẽ a iu
ramẽto.⁊ epᷣs poteꝛit iſtũ abſoluer̃:? nõ.bñ h̊
dictũ ꝙ epᷣs põt abſoluẽ illum qͥ iuranit ꝑ me
tũ:⁊ ſic ĩtellige.c.ſi vo ⁊.c.ueruʒ ð iureinr.Et
idẽ ẽ ubicũq; iuramẽtũ ↄtinet turpitudineʒ ex
ꝑte ꝛecipiẽtis ut ĩ odi iſtius qͥ turpit᷑ rcipit in
ramẽtuʒ poſſit epᷣs abſoluẽ iuꝛãteʒ:ut nõ idem
Inno. i.c.debitoꝛes de iureiur.⁊ diẽ h Inn.
ꝙ ſz epᷣs poſſit abſoluẽ. bñ m faciet nõ abſolue
ꝛe ſi aliud ꝛemediũ cõpetit inrãti: uñ ſi qͥs iura
nit ſolueꝛe nſuꝛas hʒ ꝛemediũ nt pᷣꝰ ſoluat:⁊ pꝰ
ea ꝛepetat ut i.d.c.debitoꝛes:diẽ̃ m̃ ꝙ ſi obmiſ
ſa hac nia epᷣs diꝛecte abſoluẽat non puta hoc
ʒ ius eẽ. Et nõ.ſingłaꝛit᷑ ̊ dẽm:ex b.n.nult ꝙ;
qñ iuramentuʒ turpitudinẽ ↄtinʒ ex ꝑte ꝛecipiẽ
tis ni ẽ ncce nt iurans adimpleat pᷣus iuramẽtũ
nel ut faciat ↄpelli recipiẽtẽ ad ꝛelaxationẽ:ſed
põt directe peteꝛe abſolutionẽ ab epᷣo:⁊ plẽiuſ
hãc mãʒ attigo ĩ.c.i.de inreiur. Abba.
Abbas.
Quni ꝑ
OD audientiam. ui
q̃ debuit cadeꝛe in ↄſtantẽ uirum bñ
ficio ſuo renuntiare iuranit ⁊ renũtiauit illð re
pereꝛe poterit: in pria cõqueſtio partis. In ſe
cunda dat iudices ibi mandamus Hõ prio
ꝙ iuramentũ de reſignãdo nõ extendit᷑ ad ius
poſtea querendũ nec precludit facultatẽ repetẽ
di peꝛ actionẽ ꝙ me.cauſa ſi inteꝛuenit merus.
ſatiſfit eꝛgo iuramẽto ex ſolo ꝛenuntiationis ac
tu quod facit ad multa ¶ Secũdo ex hoc ⁊ ex
tex.nõ.quod aliud eſt inꝛaꝛe de reſignando ali
ud de nõ repetendo. Itẽ ꝙ iurãs nõ ꝛepeteꝛe

beneliciũ per eũ reſignatũ non põt petere Iʒ p
metuʒ iurauerit.iĩtellige niſi pus petita abſoluti

one adueꝛſus iuramẽetũ:ut ĩ.c.ſi Vo de iuꝛeiur.

Et ẽ glo.fi.h ⁊ dixi.S.c.ꝓxio.¶ Mernio nõ.in
v. qꝛ ueꝛo ar.optimũ ꝙ circa renũtiationẽ bni
ficij metu factã nõ ẽ aliqua ſpᷣalitas. Sʒ quẽad
modũ alia q metu fiũt debẽet reuocari: ita renũ
tiatio. Sʒ qᷓro quo iur̃ andit᷑ iſte qͥ renuntiauit
bñticio ꝑ meiũ. So.diẽ Inn. ꝙ per actionẽ ꝙ

metus cã quod plenius dixi. ð. eo. c. iſ¶ Dʒ

neꝛte tu ad tex.qᷓ loquit᷑ ꝑ vba pñtis ipis diceſ
q̃ metus cã fiũt caꝛeꝛe debẽt roboꝛe firmitatis
2 ſic vr̃ ꝙ hec qᷓ̃ fiunt ꝑ metũ nõ hnt robur fir
mitatis:⁊ ſic ↄcordat iſte tex.cuʒ edicto pᷣtorio
ĩ eo ꝙ dr̃ qdð metꝰ cã factũ ẽ ratum no habebo
nt i.l.metũ i. ſʒ qð pᷣtoꝛ.ff.eo.Et iõ põt dici
ut nõnteꝛ dicit Har.i.d.l.metũ ĩ.F. uolenii ꝙ;
duo ſũt remedia pᷣncipalia õ ea q̃ fiſt ꝑ meruʒ
de iuꝛe pᷣtorio.nã de iuꝛe ciuili regłarit᷑ tenet ex
quo ĩteꝛuenit ↄſẽſus lʒ coactus.Sed pꝛetoꝛ in
tꝛoduxit duo remedia.pᷣmũ daãdo utilẽ acnoeʒ
que prius erat directa vn abſqʒ eo ꝙ intentem
actionẽ ꝙ meiꝰ cã poſſũ peteꝛe rẽ quaʒ tradidi
ꝑ metũ intẽtando actionẽ nulẽ qᷓ̃ prius mihbi 9
petebat ⁊ hoc ex bñficio pꝛetoris moꝛini qꝛ ex
quo pᷣtor nõ uult habeꝛe ratũ quod tit ꝑ metuʒ
ipſo facto datur meiũ paſſo ntilis actio. Sʒ qͥa
nõ erat ex toto ſufficiẽteꝛ ꝓuiſuʒ metũ paſſo in
duxit aliud remediũ.ſ.actione ꝙ metus cauſa:
2 peꝛ eã reſtituitur actio directa que prius ↄpe
tcbat bñficio pꝛetoris legitimi corã quo intẽta
tur actio ꝙ metꝰ cã:⁊ hoc ſatis ꝓbat tex.in.d.
:JF. uolenti ¶ Et ex his ifeꝛtur ad intelleciũ hu
ius capituli ꝙ ille qui renuntiauit bnſficio ꝑ me
iuʒ habet duplex remediũ. Drimũ ut attentet
actiont ꝙ merꝰ cã:⁊ ꝑ hoc remediuʒ reſtiiuunt
ſibi oĩa que tradidit ꝑ metũ cũ integritate ut ĩ
.c. abbas i fi.S.eo.⁊ põt ĩdiꝛecte petere beneli
ciũ intentando utilẽ actionẽ. Maʒ ſi cecidiſſet a
poſſeſſione ſine metu ⁊ ſine ꝛenuntiatione habu
iſſet actionẽ diꝛectã puta confeſſoriaʒ uel offici
uʒ indicis uel lataʒ rei uendicationẽ iuxta nõ.
per Innocen. in. c. cuʒ nenerabilis de reli.do.
Munc neꝛo ex quo renuntiauit peꝛ metuʒ hẽt
illaʒ actõeʒ utilẽ que pꝛius erat directa: diꝛecta
neꝛo ſibi nõ cõpetit qꝛ nõ potuit pꝛetoꝛ diꝛecte
diſponeꝛe cõtra ius ciuile:ut iſti.de bo. poſſeſ.
poſt prin. Et ſʒ hoc ĩtellige ⁊ limita ea que nõ.
glo. in fi. in. c. abbas.S.e.¶ In glo. ij. ibi ⁊ di
citur uis ipetus maioris rei ⁊c duerte hic
eniʒ ponitur diffinitio cuʒ queꝛitur quid ſit uis
pꝛeciſa.nã duplex eſt uis:quedã eſt preciſa que
daʒ eſt prorſus contraria uoluntati: ut cũ quis
ligatis manibus z pedihus rebapriʒatur nel
cõpellitur ↄmunicare excõicato in eccleſia.⁊ ðᷣ
iſta ni nõ fit mẽtio in iſto titulo:alia eſt nis con
ditõaliſ ut qunãdo iĩfeꝛtur alicui nis ut niſi cenũ
quid faciat miatur aliteꝛ ſibi moꝛtẽ:⁊ ð hac ui
fit mẽtio ĩ iſto titulo ⁊ hᷣ niſ ĩcludit ſub mein:iõ
diẽ gl.ꝙ hodie ðvᷣtꝛactata ẽ uiſ mtõ q̃ oli fiebat ĩ

ſqſt car er qi⸗
ain erecntione no .3
vaulnangiinttnu nun
bol elin g ienteg lieten
immeni tmna ſe vnec gni olen pe
õ
nbiploglig o Jn geclücto.c.
ivno 5inffur. Mi orins lolnee vſanas
onetiozperendt abiclmmdem t i d c i ñn
plns ſaunciacene ioramdtd ſolmin der dolen
gmi,(Nioonrit le imet ginrid and ad
Niopi mn od wodica plampnd ſoſſte ad iol
A d pſomhtionem ad vome ſolvit ſenr
1ſimli . Inn in oſeepthe babit ic h dͤe.
Ad dens ge Iin in crecemiubid
ſer po gus hj neci panidl no ch paef
olniea irno d iim cmnſſun ge
dtdoeſnmgſio no ihr pber ſle r igno
cigrmor niitints nens nnden
kung ehur iuramei rnedii e
rlrcz ngl Lif. Merbego nur
ci tora nenri or, ſen5
en Alher upindne fcpien
incrunmn unf orbuline
umincöhp dit mne ebſolum
Meuiſſe in

ſooe

AMn
ie
(.4

ucbal eboc erbifccp Prroris

nen ippſivrr i t nhi
unlennsnti,
Mmniet

por ooul bber mi vofronny
Ho uo Catur meni, Piſonils m ga⸗
naug ifcin auliy nmirſoin
ti iul mndi moreg nis lalſa:

1mütChmim winteen gveyrispe
wduditcd pumrakgini gnicnonin

m wiOd ddsutnd.
§ men ndefon Annädecäde
ius chhini g le opitammummſteodre
bia ieriarti. Prninman
mmig m cit, o emin nſtani
ſo ou e naddtp nnu iinigiaelli
aApbesiſi tot hötſtlele ant beheſi
cüncenmid Mindeſi Pii iiſe
ſchone reneutſre munigroneenn

iſeraioni dircupn Coſſeſorig ufli

ſone ſvya no.
ndis l kun teiendlatone iunt
genui blls cetel do.

in ACAGencrt
moeen in Ahincn
gro tenmnian hanen hi
itearctten

ſwndccüch

Ceimr

imr vls
poninrfinii⸗ ci ear

¶ De bis q ni me.

7

edicto pꝛetoꝛis:⁊ dic qꝙᷓ; ᷣtracta ẽ mentio in li
bris iuris ciuilis:quia ſolũ tit mentio ð mein.
? debet intelligi iſte titulus ſm glo.⁊ bene ĩ ui
ↄpulſiua: ut qñ qͥs per uim ↄdiionalem ↄpelli
tur rem ſuã tradere uel debiroꝛem libeꝛaꝛe pꝛo
alia uero ni puta expulſina ut cũ nioleter expel
litur de poſſeſſione ſua:uł ui ablatiua ur cum a
licui aufert uiolẽter res mobilis:uel ui turbati
na uel inquietatiua dantur alia remedia. ð qbꝰ
i gl. ¶Ee in fi. gl. ul dic ꝙ dẽ metus qꝛ mentẽ
terret. n glo. in uerbo ad reſignationem
ibi ſi poſtmoduʒ ĩ ꝛeſignatiõe nõ interceſſit me
tus. Aduerte qꝛ gl. ̊ ſentit nõ ſufficeꝛe ut merꝰ
adſit tempoꝛe iuramenti de ꝛeſignando.ſed req̃
rit᷑ ut etiã duret ĩ ꝛeſignatõis actu.ab ſi ſpõte re
ſignaret nõ hr̃et actionẽ ꝙ metꝰ cã ꝑ.l.ij. C.e.
ubi dicit᷑ ꝙ ſi per metũ ꝓmiſi aliquid trader̃ z
ex interuallo ceſſante metu tꝛadidi non poſſuʒ
ꝛcpetere:qꝛ ſpõte nidetur purgatũ niciũ merꝰ p
cedens. Jo. an. dicit ꝙ hic duꝛabat metus ꝑiu
rij qᷓſi dicat ꝙ ex quo fuit ↄpulſus inuar ſi poſt

ea in executione nõ durat metꝰ nihilominꝰexcu

ſoꝛ qꝛ uideoꝛ exequi timoꝛe iura mi.modernio
ꝛes doct ſequũtuꝛ glo.dicentes ꝙ cũ adueꝛſus
iuramentũ habẽt iſte ꝛemediũ:quia poteꝛat pe
teꝛ abſolutõeʒ nõ excuſat᷑ ſi poſtea ſpõte ſoluit.
Sʒ mibi plus placʒ opi. Jo.an.ꝑ.c.i.iũcto.c.
debitoꝛes. ð iurjiur. NMi iurans ſolueꝛe nſuꝛas
hẽt ꝛemediuʒ petendi abſolutõem ut ĩ d.c.i.tñ
ſi nolens ſariſſaceꝛe iuramẽto ſoluit: põt poſtea
ꝛepeter. ¶ Nẽ ponnit ille imer̃ ꝑiuriũ quo ad
uulgi opi uñ oiſ modica pᷣſumpiõ ſuffiẽ ad tol
lendaʒ illã pᷣſumptionem qð ſponte ſoluit. ſicut
in ſimili nõ. Inn. in ſuſceptõe habitꝰ i. c. i. õ. e.
Ad idem qð nõ.idẽ Inn. in. c. pcedenti ubi dẽ
ꝙ ex quo quis bʒ ꝛemediũ petẽdi nõ dʒ perer
abſolutionẽ a iura mto.ad idem.c.ↄmiſſum.de
ſoõ.⁊ hoc indicio meo aꝑte ꝓbat iſte tex.i quo
nihil d? ꝙ tempore ꝛenũciatõis metus duꝛabat
imo tex.i ic ꝙ nirtute inramẽti tenebar᷑ ꝛe
ina erSa ein i fi. Mõ ex hac glo. tria ꝛe
media cũ iuramentũ ↄtinet tuꝛpitudinẽ fcipien
tis. ⁊ iter ceteꝛa nota ꝙ poteſt peiẽ abſoluroeʒ
a iuramẽto qð latiꝰ dixi. S. c. ꝓxi. Et nõ ſingła
riter ex tex.iuncta gl.ꝙ dẽ quis adipleuiſſe iu
ramẽiũ lʒ nõ duret effectus iuramenti. Er facit
ad illã qönẽ nunqͥd ad euitandã penaʒ ſufficiat
feciſſe actum ſibi ĩiũctũ.lʒ actus poſtmoduʒ nõ
duret. de quo plenius ꝑ baꝛ. i. l. int caſtellanum
ff. ð aꝛbi. ⁊ ĩ. l.ſicut.i.O.ſuꝑ nacuũ ·ff.qͥ mod.
pig. uł hypo.ſo.⁊ fac̃ bicwiſſa.ralt. Abb.
. xcõicatus non eſt qui
Aci 18. abſolute coactus excõi
cato cõicat.ſecus ſi coactõ fuit ↄditio
nalis:. CIn pᷣma pꝑte deciſa còſultatio. in ſcvᷣa
diſtiguens rnſio ibi diſtinguimꝰ.æ pᷣmũ mẽbrũ
ꝓPlequit᷑ ibi ĩ pᷣncipio fm ibi ĩ ſcdo.¶ Mõ pꝰ
ꝙ henti rñdere de iure qñnqʒ iminet neceſſras
diſtinguẽdi. Sũt enĩ quedã dubia q ſine diſſic
tõe decidi nõ nalent. ↄcoꝛdat.c.lr̃as.de deſpõ.

ipu.cũ multis ſi.= iõ alibi diſticrig appellat᷑ diſ
cretio ut in.c.ſuꝑ leis de reſcrip¶¶ Secudo nõ
duplicẽ eſſe nim pciſam.ſ.æ ↄditionalẽ. qð aũt
fit ex ui pᷣciſa nõ ĩputat᷑:qꝛ ponus dr qͥs pati qᷓ;
agẽ:qꝛ nulla noluntas reperit᷑ in agete: cxepluʒ
in eo qui ligatis manibꝰ z pedibꝰ ↄpellit᷑ coica
re excõicato i lecio uel in eccleſia.uis vo condi
tionalis ẽ quãdo metu mortis uł corpoꝛis cru
ciatus quis cõicat excõicato ⁊ hoc caſu dicituꝛ
faceꝛe.qꝛ hic repꝑit᷑ noluntas cũ poiꝰ eligar cõi
care excõicato qᷓ; mori t ex b ? ex tex. nõ
ꝙ potius quis dʒ pati moꝛtẽ nioletã ꝙᷓ; cõicare
excõicato uł aliquod aliud peccatũ committeꝛe
HMinc alibi dicit canon ponꝰ dʒ quis oia mala
pati ꝙᷓ; mala ↄſctiẽ ut.xxxij.q.v.ita ne. Mora
ꝙ metus attenuat culpã.nõ tñ ꝓꝛſus cam exclu
dit. minus cni peccat is q ꝑ metũ peccat qᷓ qui
ſpõte.⁊ ideo minoꝛ dʒ ĩponi pena nt.ij. q.i. ĩ.
mis.⁊ in.c.fi.xi.q.iij.Mõ ibi labe ꝙ excõica
tio dr̃ labes.⁊ foꝛte ideo fm Jo.an. quia mlłii
in eam labunt᷑ uel dic ꝙ ideo qꝛ peꝛ eã ania la
befactat᷑¶ Itẽ nõ ꝙ mitius agit᷑ cũ ignoranie
qᷓ; cũ merũ patiente.nam ille qui igorant᷑ coicat
excõicato nullam culpã Sghit ut in. c. nupꝑ ð ſe.
ex. ſecꝰ i eo qui cõicat ꝑ metũ nt b̊. Cilctio fac᷑
iſte rex ad qᷓſtionẽ cauet᷑ ſtatuto ꝙ quicũqʒ tale
qꝗ fecẽit ĩcidat ipo facto i talẽ penã. qdaʒ fecit
p meſũ actũ ꝓhibitũ nũqd incurrat illa pena: z
vVr pꝰ ꝙ ſic ꝑ iſtuʒ tex nã excõis pena ita inuol
nit᷑ qui cõicat excõicato ꝑ metũ ſicut qui ſpore
In zrium facit qꝛ metus attenuat culpã ⁊ etiã
penã nt. S. dixi. Ec quo ge ratione metus debʒ
mitins puniri:ergo nõ debet icurrere penã ſta
tuti ad qð bñ facit. c.ij. de delic. pueroꝝ. So.
dici põt qð penã incurrit.ſed iudex in ipoſitoe
⁊ executione dʒ hẽre reſpectũ ad metũ:vn dẽt
minueꝛe ipſam penã ⁊? idẽ vr̃ dicendum in alio
cãu ubi in ölinquẽte reꝑit̃ aliqua qᷓitas ꝑ quã
debet mitius pnniri¶ Ad boc qð nõ.bar in
.l.ij de ꝛecepta. ad iſtũ tex. dic ꝙ lʒ coicans
metũ icurrat excoĩcationẽ.nihilominus tẽpore
abſolutõis minor pena ſibi iponit᷑ ꝙᷓ ſi cõicaſſʒ
ſpõte. ut ẽ tex.nõ.i.c.fi.xi.q.iij. ¶ In gl. ij. in
fi.uel fᷣm hoſt. cõicans excõicato ꝑ metuʒ ſi nõ
ↄſenſerit ii ꝗtati illius apud deũ nullũ derumen
tũ icurrit.⁊ ſic poſſũt ĩtelligi.c.ꝙ. pᷣdeccſſoꝛ.⁊
c.añceſſoꝛ.alł.in gl.ſʒ quo ad eccliaʒ militãrẽ
ↄtrahit excõicatõis uinculuʒ ut hic.¶ ¶ Nõ bꝰ
dictũ hoſti ꝙ agens aliquid per metũ ſi nõ cõ
ſentit iiqtati nõ peccat quo ad denʒ. Sed ↄtra
hoc facit iſte tex.ĩ eo ꝙ dicit iſtaã cnlpã ↄtrabẽ
lIʒ metus ipſaʒ attenuet.⁊= qð dixi ꝙ cõicans ex
cõicato incurrit excõicatõeʒ ĩtell ge minoꝛc.nõ
autẽ maiorẽ niſi cõicaſſet excõicato in crimĩe p
quo fuit excõicatus nel fniſſ excõicatus cũ pti
cipãtibus ſibi.hec ꝓbant᷑ in.c.nuꝑ.=.c.ſi ↄcu
bine de ſen ex.⁊. xi.q.iij.c.qm.⁊ in.c.fi.ð cle.
ex mi. An aũt cõicans excõicato minoꝛi excõi
catõe incurrat excõicatẽeʒ. dic ꝙ n. qꝛ excõica
tio. n trãſit ĩ tertiã pſonaʒ ut i.d.c.qm.qð nõ
i

¶ De bis q ni me.

¶ In gl. fi. lbl eos:ibi ꝑificat tex.rebaptiʒatos
ſponte uel per metũ ⁊ i.c.qͥſquis:qð ſeqᷣt pari
ficat in teſte tacer vitatẽ ſpõte ł metu.vñ teſtis
incurrit ꝑiuriũ tacẽdo vitatẽ ſi ſpõte fecit ſicut
ſi ꝑ meiũ. So.dicit Jo. an.⁊ bñ ꝙ meins non
excuſat ab excõicatione nt hic.neqʒ ab irregla
ritate rebaptiʒatõis.ut ĩ.d.c.eoſ neqʒ a ꝑiurio
ut in. d. c.quiſqͥs. iñ minꝰ peccat qui hec ⁊ ſiłia
agit ꝑ metũ ⁊ dic ꝙ mior pena uel pnia dʒ ipo
ni ut ẽ tex.i.d.c.fi.xi.q.iij.⁊.ij.q.i.iĩ pᷣmis. Sʒ
ex glo.op.vꝛ eni ꝙ metus debeat excuſare par
ticipãtẽ cũ excõicato a pẽa excoicatõis:uidemꝰ
.n. ꝙ uiatoꝛ ſen ꝑegrinꝰtrãſiẽs ꝑ terrã excõica
toꝝ licite eis cõicat ꝑꝑ neceſſitatẽ famis.ut i.c.
qm mlłtos. xi. q.iij. æ. c. iter ðᷣ ſen. ex¶ Ntẽ cre
diiõ excõicari licite ſibi cõicat ꝓ recuꝑatõe reꝝ
ſuaꝝ ł ſibi debitaꝝ ut ĩ.c.ſi vo ð ſen ex.nõ.i.c.
intellecximus.de iudi.ſi ergo neceſſitas nite ſ
uande ↄ neceſſitatẽ nictus excuſat a ſnia excõi
catiõis fortius neceſſitas ſeruãdi niid j niorẽ
gladij deberet excuſa? participãtẽ cũ excõicato
So.Srium ẽ difſicile.⁊ põt ſolui trribꝰmõis.pꝰ
ꝙ loqt iſte tex.iĩ cõione ĩ cꝛie ⁊ ſic qũ qͥs ꝑ coĩo
nẽ incurrit peccatũ mortale ſen maiore excõica
tõʒ tunc eni ceſſant ↄtraria.nã non ẽ licitũ cõi
care excõicato in crimie ꝑꝑ neceſſitatem famis
nec propter neceſſitatem bona ſua recupeꝛãdi.
Sed qa hec ſolutio minus ſtrigit lr̃aʒ dat᷑ et
ſecũda ſolutio nt itelligat tex.in meru nano qui
regulariter nõ excuſat.ſecus autẽ ſi metꝰfuiſſet
talis q potniſſet cadere in cõſtãrẽ niꝝ.hec etiaʒ
ſolutio mius reſtrigit tex.ĩmo lr̃a vẽ inner̃᷑ ori
um dũ dicit ꝙ ꝓ nullo metu ⁊c̃.⁊ ſic ĩcludit me
tũ ẽt ſufficiẽtẽ.⁊ fac̃ hec la młiũ õ opi.Ci.i.l.
i. C. vñ ni.ĩ penł.q.nbi formanit qõeʒ notabi
lẽ quidã hñs uxorẽ ſuſpectaʒ ð adult̃io pᷣcepit
ſeꝛuo ſeu familiaꝛi ſuo ut cã iterficiat. ał miaba
tur ſibi moꝛtẽ.ſeruus tiore mortis ꝓpᷣe occidit
