poſſent duo ꝓcedeꝛe ex quo t᷑tius nolebat ĩiter
eſſe cũ poſſet. Itẽ faciebat:qꝛ papa ſolʒ appo
nere duas clauſulas ſeparatas in quarum una

ixſmr nt .D oſizmee
ſeloer ileh 5 teni achai

laleniont o pii oſ̃

tnopulic epo ch doliſd⸗

7

imineſe nge. lglie ſbiini

a egicsade
nimn iden n g l⸗

jenpi isuen el
F.onead te4
Utmk lb iniri cninm
r, engk⸗ Gi i
6ci utoniſt ſnf e ina 61.
lemm nti mmi t rihih
cniginbi tmn nvn i i 9e
cnſblir mn lu/ pnn e greuſa
itmrmr i iteiſtilta nndn
Nunrgruemniioa: Nr d ASn
ſiucto vbent if ult go go. ſobi
icibcs noli is launig potene gd e
Naſrrdivrtunt pbꝛi id.c.iclcind
ceboriri aꝛnon idedanr keri doſſe
onedeelione buins 9 forte imare dd
gitei d nden dn Ingon
nidus bi ſeſeln aguen gr leier.
y ſte ſce mmic iß ſoli eg ſte ö
niſpi lereſe ? nout. Q ſone ob h⸗
linudtib ſci tmn ls t e
lmnſtiltci c pſſt gete i df
ntirini lr oto geeſus cjer ſie In
npligmnit,thecin lnis lacet ni
nip icls o oeni⸗ Placet.na
itlinh poec; non 1glur de
lll det eaſa feſſtena midan
itcibecii Daprigedti
ſcirſ⸗ edici ordianio.

fine indels .
i Nopcliſcbqiti ſung ad Accepti

igtiniſti.
in Chaſtorals de offor

= =

„ Inin. C. . .J.
iinniez 4pſun iuntdi CNlio

– . ſeguiigl nc nolis
— ho tpunini nel Tedar
s

“ ln ice. E
mmiedine Abdrgl.
gugtörzn rin ure t.

lgii ab
cſena t4
Grnd dr
o nid
dent i
ccit ſte
nonẽ cſe
legans d
cinſ
ñ iuns e
iocabo⸗

pene
1 bd
'
Nid n
eti
1055
e
nas
loai
ce
ſe
ſe;
nä
tanii

nitat⸗
n uliſiedid Centi nhnb i⸗
c ilgoricigeſej in d
ol Föͤſin tnergenſidn initr
inepn Gnule peligtte Fineeitg
i t bic opi ni hie Nocemiorstnerdi
bzr. bus emnin gin lnluf e ncle
cenp ei liifceint en inn ni
us fi e gi ſec 1 hecait ferqui an in
lea Nodb qn is hus r nihliebn
ci vius ignorn incmini ens i
ͦrner int e cialſs lbi e ſnuni
bipit hui boc lqnlialen e A1sdo
ce uqir herli LA cez c er ie ſtnt
Gdiind d pnilnd ign inlc
ed doeſns Pdnint onſoher Ndnna
A Röduns ends nbl Machi

Can ſneonnue r ie Ni rotmnen

ia non o uummusclud Min 4 1
ſtnon orin unbos hrl tdine ſx Alerdl
unml JYoanintpin ina uun
Immrout lele nin hicthrontiguen⸗ n

do eſeng 41, brc⸗
ſe Auiniumoms
CMicnms. wolents 6bimatin
lonrne avo mtcüli uſit
tuii⸗ icai li gl

¶ Dꝛ offi. dele.

denotat ipotẽtiã ĩ aliã nolũtatẽ:ut ĩ. c.ſciſcitatꝰ
pall.ubi dr ꝙ ſi papa ĩ ↄmiſſione dixerit ſi ãbo
nequeritis aut nolueritis itereẽ aliꝰ ꝓcedat.tẽ
eni purificat᷑ ptas ↄſocij alio neq̃unte aut nolẽ
te itereẽ. So. poſſumꝰ dicẽ ꝙ quo ad nolũratẽ
altero nolẽte t reſſe nõ ẽ purificata conditio. =
iõ ſi nõ uult cũ poſſit eſt grauiſſime arguedus
nt hic. ̊ qꝰ ad ↄſocios ſatis ẽ puriſicata ↄditõ
qꝛ ſi tertiꝰ ñ ult pᷣcile ĩtereſſe ueꝝ ẽ dicẽ ꝙ oẽs
ſimul nõ poſſint ĩterec.nã ſi tu nõ nuis mecũ int
eſſe ĩ ſcholis uex ẽ dicẽ ꝙ ego nõ poſſuʒ inteẽ
2 ſic quo ad collectionẽ oĩuʒ purificat᷑ illa cła ĩ
potẽtie.⁊ ita ĩtelligo iſta:cła neꝛo denotãs nolũ
tatẽ ſolet apponi nõ quo ad purificationẽ iuꝛiſ
ditionis ↄiudicũ ſ quo ad excuſandũ iſtuʒ qui
nõ uult itereſſe. ¶ In glo. ĩ vbo cuʒ poſſit nõ.
ex glo. ꝙ nõ tenet᷑ qs exeqͥ delegatõeʒ ſibi iniũc
ã ꝑ papã cũ graui dãno reꝝ ſuaruʒ. Et licʒ h
glo. ſimplr dicat abſqʒ ꝑicnlo ĩtellige de graui:
qꝛ raro uel nũꝙ; ↄtigit ꝙ ſine aliquali dano re
rũ ſnaꝝ qͥs poſſit diſtrahi a negotijs ſuis.ad h̊
.. ij. ff. quẽad. teſ. ape. Et licct tex. loquat᷑ h̊ cũ
cã fuit ↄmiſſa ſub cła ĩpotẽtie tñ ego ideʒ puto
cũ cã fuit ↄmiſſa ſimpłr.qꝛ ñᷣ ẽ viſimile ꝙ papa
nelit artare delegatũ ad executionẽ madati/cuʒ
graui piculo rei familiaris ar.ĩ.c.ſuꝑ eo.j.e.⁊=
i. c. apoſtolice ðᷣ dona.ſed ſi apꝑeret de preciſa
itẽtione pape tũc parẽduʒ ẽ ſibi licet mandatuʒ
nideatur graue ar.i.c.ĩ memoria.xix. di ¶ In
glo.i nerbo noluerit ĩ fi.uult ergo glo.ꝙ ſubĩ
telligat ſub cła nolũtatis clauſula ĩporẽtie qð ẽ
nex:qꝛ iſta ſũt diuerſa:ut ꝓbat᷑ i.d.c.ſciſcitatꝰ
ſed glo. hoc dixit qꝛ non uidebarur fieri poſſe
al ſaluare deciſionẽ huius. F. forte timore ꝛo
rũ que.S.feci.ſed tu dic nt.S.dixi.¶ In glo. in
v̈bo arguẽdus ibi ſciſcitatꝰ. aduerte qꝛ ille tex.
ñ ꝓbat ꝙ iſte ſic ẽ puniẽdꝰ:ſʒ ſolũ diẽ ꝙ iſte nõ
excuſat̃ ſi põt ĩtereſſe ⁊ nõ uult.Ct forte ob hꝰ
glo. i fi. recedit ab iſta opi.⁊ tenet ꝙ ſatis ẽ euʒ
argui ⁊ rephedi cũ ↄſociꝰ poſſit ꝓcedẽ:q̃ſi di
cat ꝙ ubi ĩpediret᷑ ex toto ꝓceſſus cãe:iſte qͥñ
nult exequi ẽ puniẽdꝰ.æ hꝰ dẽm ſatis placet.nã
eo cꝗu quo ↄſocius põt pꝛocedẽ non aguur de
magno pᷣindicio.hec ẽ pᷣciſa reſiſtẽtia mãdati a
poſtoloci.æ qðᷣ hic dẽ ĩ papa ide dic ĩ ordiario.
nã ordinariꝰ pf̃ ↄpellẽ ſubditũ ſunʒ ad acceptã
dũ delegationẽ ſuã ĩ. c.paſtoralis.j de off.or.
i.riſo. ⁊ i.l.unita.C. qᷓ ꝓ ſua inriſdi.¶ Vltio
nõ.? tene mẽti qõeʒ que ſeqnit ĩ gl.nũqͥd nolẽs
exeqͥ mãdatũ apoſtolicũ poſſit puniri nel redar
gui ꝑ iudicẽ ordiariũ ł ↄiudicẽ. Et ↄcludit gl.
a ↄindice non ẽ dubium:qꝛ par in parẽ ⁊c̃.
Eerisen põt qs ẽt reprehẽdere ↄiudiceʒ
nec eñ punire:ſed ĩ ordinario loci ẽ magis du
biũ: Jo. an. i. c. fi. de reſcrip. tenuit ꝙ glo. H. ſz
hoſti. ĩ ſũma. e. ti. .qð ſit eius offm.v.ꝑ quem
dicit ꝙ; rõe peccati poteꝛitpuniri ꝑjoꝛdiariũ.lo
quit tñ alternatiue. dicerẽ ſic ꝙ aut qꝛi᷑ nunqᷣd
ordinariꝰ poſſit ↄpellẽ delegatũ ad exeqnẽduʒz
dicẽdũ ꝙ nõ: qꝛ non ſpectat ad eius offm ſed

pape.Aut q̃rit᷑ nũqᷣd poſſit eũ punire rõe pec
cati:qꝛ ↄtẽpſit exeq̃ mãdatũ ſuꝑioꝛis.⁊ põt dici
ſic: qꝛ hoc cãu nõ punit eũ ut delegatũ ſʒ nt
ꝑſeuẽrãtẽ ĩ crie ⁊ ceſſat maioritas ð qua i glo.
ex quo noluit acceptaꝛe delegationẽ. ⁊ uide ad
mãm qð dixi in.c.fi.de reſcrip.
Dupra uiſũ ẽ ð his q̃ opponũt ĩ
B ex ta. ꝑſonã iudicis.nũc ſuhijcit ð his
q opponũt᷑ ĩ ꝑſonã actoris.⁊ hoc dicit uſqʒ ad
.F. ſi ueꝛo. Si reꝰ corã oᷣlegato obiecit excõica
rionẽ actori quã nõ ꝓbat.j. tpᷣs debituʒ audit
actor.ſi ueꝛo ꝓbat delegatꝰ abſoluet actoreʒ ſi
excõicatꝰ ẽ ꝑꝑ cãʒ ſibi ↄmiſſã.ſi ꝓpter aliã nec
ẽ ð cãibꝰ repuatis pape ad excõicatorẽ ſuũ illũ
remittet: q ſi nõ uult eũ abſoluere delegatꝰpape
eũ abſoluet. h.d.¶ rio põit pᷣncipalẽ qõneʒ
quã ſoluit ibi dubitationẽ ¶ ? ponit qõnc inci
dẽtẽ ibi ſi uero ¶ õ pꝰ modũ ⁊? praticã obij
ciẽdi excõicationẽ õ actorẽ: ut rpellatur a iudi
cio ¶ Hõ.ꝛt ꝙ actor excõicatus pt᷑ repelli a in
dicio nõ ſolũ cũ ꝗgit corã oꝛdinaꝛio ſed ẽt coꝛã
delegato ¶ Nõ. ʒ ꝙ ifra terminũ oↄpetẽtẽ ł ſta
ti debet ꝓbari excõicatio oppoſita actori.⁊ ho
die ẽ tpᷣs ſtatutũ ⁊ determinatũ ĩ. c. pia ð excep.
li.vi.nã debet ꝓbaꝛi.j.viij.dies de quo hic in
glo Ite no oreic ꝓcedẽdi ꝑ delegatũ cuʒ
agẽs corã eo ꝓbat᷑ excõicatꝰ.⁊ dic latiꝰ qᷓ; col
ligat᷑ ex Ea.ꝙ aut ꝓbat᷑ excõicatꝰ añ ipetratõʒ
reſcripti ⁊ debet delegatꝰ ꝓnũtiare ſe nõ indicẽ
qꝛ nõ nalet reſcripiũ impetratũ ab cxcomunica
to niſi ĩ cã appellatõis uł abſolurõis.ðᷣ quo dic
ut hẽtur ĩ.c.i.de reſcrip.li.vi.⁊ hoc cãu non
cedit iſte tex. aut ꝓbat᷑ excõicatus poſt impeira
tionẽ reſcripti.⁊ hʒ locũ iſte tex. quo cãu dʒ de
legatus hoc oꝛdine procedẽ. nã ſi fuit excõicatꝰ
ꝑpꝑ cãm ſibi ↄmiſſam tunc ipſe abſoluet ſeruato
tñ iuris ordine.⁊ ita intelligo. uer. ceteꝝ i uer.
a iudicibus delegatis. aut fuit excõicatꝰ ꝓpter
aliã cauſam:⁊ aut ẽ tał excomunicatio cꝰ abſo
lutio reſeruat᷑ pape ⁊ nõ pt᷑ delegatus abſoluẽ.
ſzʒ debet eum remittẽ ad papã.nr ĩ ner.dummõ.
aut non ẽ reſernata abſolutio pape ⁊ debet euʒ
remitteꝛ ad ſunʒ excõicatorẽ ſiue ſit ordinariuſ
nel delegatꝰ:⁊ ſi ille abſolueẽ uult bene quideʒ.
ſi uero non nult abſoluer̃ euʒ aut allegat inſtam
cãm:puta qꝛ ille fuit excõicatꝰ pro manifeſta of
fenſa ſeu cõtumacia ⁊æ hoc ꝓbat ⁊ nõ tenet᷑ euʒ
abſoluere niſi ille pꝰ ſatiſfaciat: ut ĩ.c.ex parte.
el. i:ð ver.ſig.⁊ ĩ.c. ueneꝛabilibꝰ..ſecꝰð ſen.
ex.li.vj.Si uero allegat alaʒ cãʒ ꝓbabilẽ non
notoriã nõ debet eũ abſoluẽ niſi pᷣſtita cauriõe
ut. d. c.ex ꝑte. Si nero malitioſe ñ uult eum ab
ſoluere põt ipᷣe delegatꝰeũ abſolnere.⁊ cõſtabit
de malitia excõicatoris ſi ifra tpᷣs ſibi ſtatuium
a delegato nõ abſoluit nec alleganit cãm in cõ
trariuʒ: Ex predictis ⁊ ex tex. nõ. ꝙ delegatus
pape etiã rõne acceſſorij ad cãm ſibi cõmiſſam
nõ põt abſoluezꝛ ab excõicatõe cuius abſolutio
reſeruatur pape.⁊ põt eẽ rõ qꝛ in certis caſibꝰ
abſolutõ reſeruat᷑ pape ĩ ſignuʒ ſpãlis pᷣuilegij.

e offi. dele.

aiſta vo ꝗᷓ refuãt᷑ ̊ mõ nõ trãſeũt ĩ alium niſi ex
ſpali priuilegio ut i.c.qð tranſlatõʒ ð offi.le.⁊
ſic nõ.caſũ i quo uno ↄmiſſo n trãſeũt oiĩa ſin
quibus pricipalit᷑ cõmiſſuʒ expediri nõ põt ⁊ hᷣ
ẽ rõe pᷣdicta. Et ex his ⁊ ex tex.ꝑ locum a ſpali
aꝛgue ꝙ a quocũqʒ citꝛa papã ſit lata excõicatõ
põt oᷣlegatꝰpape icidẽter abſoluei¶ Neʒ nõ.

ratiõe Eri legar ipedit ſe de cã ſibi nõ
ↄiſſa. ¶ Mltio nõ. ibi ñ nelit ð ſignificato huiꝰ
vbi. nã fʒ Inn. æ Mincẽti.dr̃ia ẽ int᷑ nolle ⁊ ñ
nelle. nã vbũ nolo denotat pᷣciſã reſiſtẽtiã ⁊ cõ
ptẽtũ · vbũ aũt ñ uolo vᷣnotat ſimplicẽ ꝛeſiſtẽtiã
quaſi uelit face?:ſed ñ modo ille qͥ n ułi qnʒ tiñ
iſta ſumũtur ꝓmiſcne de qꝗꝰ et ꝑ gl.i.l.i.ff. ð tꝛi
buto.⁊ ĩ.l.qui ſe pꝛis C.uñ liberi n gl. i
vVbo dõec ĩ fi.dic meliꝰ ꝙ ratõ dubitãdi poiuit
eẽ:qꝛ iſte nolebat aut ñ poteꝛat ꝓbaꝛe excõica
tionẽ icõtinẽti:ſʒ foꝛie petebat dilationẽ lõgio
rẽ.uñ erat pᷣſũptio ꝙ opponebat malitioſe cã
differedi proceſſuʒ ſuꝑ pricipali ? ideo dubita
batur utꝝ ad pᷣcludedũ uiam malitij s poiuiſſʒ
ꝓcedi ſuꝑ pricipali ⁊ ſuꝑ exceptione excõicatio
nis:ſed ĩ deciſione ꝓuidet᷑ iſtam fraudem ut
n differat᷑ ꝓceſſus ſuꝑ pricipali:ſʒ exceptio ex
cõicatiõis debet pꝛobari icõtinẽti ifra ĩminum
competetẽ ⁊? hodie ẽ prouiſſũ ut ifꝛa. vViij.dies
p robet᷑ ut.S dixi ⁊ ſubijci ĩ gl ſe.¶ In gl. in
vVbo ex confeſſione i fi.nõ. ſingularit᷑ iſtaʒ gl.
ad quam quottidie recurrit̃ zæ remitut᷑. Et ĩ ef
fectu gl.tãgit tria ⁊ ↄcludit ꝙ ĩ exceptionibus
dilatorijs debʒ lis cõteſtari ⁊ iurari de calũnia
atqʒ libellus offerri.dic in ꝙ ſi iſta obmittũt᷑ ñ
ꝑꝑ vk̊ coꝛruit ꝓceſſus.qꝛ iura ãnullãtia ꝓceſſuʒ
ĩ defectũ illaꝝ ſolenitatũ n loquũt᷑ ĩ ꝓceſſu ſuꝑ
exceptõibꝰdilatoꝛijs. Moſti.aũt diſt guit.dicit
eĩ ꝙ ſuꝑ exceptoibꝰ que ꝓponũt᷑ an litẽ cõteſta
tã dʒ fieri ↄteſtatõ liiis:ſʒ ſuꝑ exceptõibꝰq op
ponũt᷑ poſt litẽ ↄteſtatã ñ ẽ neceſſe liiẽ ↄteſtari
qꝛ ſuffiẽ pria ↄteſtatõ.fatet̃ mñ ꝙ nõ fᷣuabii ita
ſtricte oꝛdo iuriſ ſuꝑ exceptõibꝰ dilatõijs ſic ſr
ꝓceſſu pᷣncipali. dic ẽt nullibi cauẽ ꝙ ſuper ex
ceptõe dilatoria debeat iurari ð calũnia. Cõis
opi.uẽ idiſticte ut ſuꝑ exceptõibꝰn ſu neceſſe li
tẽ ↄteſtari nec libellũ offeꝛr̃ nec ð calũnia iura?
hãc opi.tenuerũt Jo. ð lig. bal. æ coi᷑ moder
niores ſequẽtes idẽ ſpe.iĩ ii.ð lit᷑.ↄt᷑.i.. penł.ĩ
pᷣn. ⁊ i.F. ſʒ nũqͥd ⁊ ̊ͥ opi.mihi plʒ ⁊ ꝓbat᷑ ꝛõe
li.ↄt.fit ꝑ petitõeʒ ĩ iur̃ ꝓpoſitã ⁊ rñſionẽ ad
eã ſecutã ut i.c.unico ð li.ↄt᷑ſʒ ille q̃ excipit ni
hil petit ut ĩ.c.ij.Oð ordi.ↄg.nec ualʒ aꝛ.glo.qꝙ
ↄfitẽdo ł negãdo ſe excõicatũ fit ↄteſtatõ lit᷑ qꝛ
B nõ ẽ ueꝝ qm ꝑ ↄfeſſionẽ factã añ libelli obla
tõʒ ñ iducit᷑ li.ↄt᷑ ut nõ.gl.i.c.dudũ.el.ij.s.ð
elec. ⁊ ĩ. l.i. C. ð ↄfeſ¶ Itẽ iuꝛa miũ calũnie dʒ
pᷣſtari ĩ exoꝛdio lit᷑.i.iĩ ipa lit᷑ ↄt᷑.⁊ potniꝰpſtatuꝛ
poſt lit᷑.ↄt᷑.qᷓ; an ut pʒ.j.ex oꝛdine tituloꝝ.naʒ
pꝰ tractat᷑ de li᷑.ↄt᷑.⁊ poſtea de iuramẽto calũ
nie. Itẽ iuramentũ ſemel tin preſtat᷑ i cã ur nõ
.j.ð iura.calũ.c.i.ergo ſuꝑ exceptõibus dilato
rijs nõ ẽ preſtadũ iuramiũ calũnie:fateõ tamẽ

ꝙ poͤt exigi ſiuramentũ malitie per. c.ij. ðᷣ inra.
calũ.li. Vj. Idẽ dico de libello. nã libellus non
pᷣſtat᷑ niſi ſuꝑ c pncipali qnimo dico ꝙ excep
tiões nõ tenet᷑ quis dare ĩ ſcriptis: ſed ſatis eſt
ꝙ ſcribant᷑ ĩ actis ut nõ. hoſti.i.c qm de ꝓba.
licet glo. aliter ibi ⁊ hic dixerit. Fallit tamen in
exceptione recuſationis propoſita contra iudi
cem: qꝛ illa debet dari in ſcriptis non tame per
modum libelli ut.l.apertiſſimi ⁊.l. cum ſpeciali
.C. de iudi. æ uide qð nõ ſpec.iĩ ti. de excep. .
niſo ĩ v. ſʒ nũqnid ¶ In gl i v. aliaʒ iuſlã cam
ibi uel de ꝓceſſu ordinarij nõ. glo. ⁊ tene eam
mẽti ꝙ impetrãs reſcripiũ ſuꝑ cã iam ichoata
corã ordinario debʒ facẽ mẽnonem de ꝓceſſu
ordinarij alłs reſcriptũ eſt ſubrepticiũ. Similẽ
glo. habes ĩ. c.ut debitꝰ.j. ðᷣ appel.⁊ ꝓbatur hᷣ
dictũ a ſilłi.nã ſicut nõ ualʒ reſcriptũ ſuꝑ cã iaʒ
inchoata coram alio delegato niſi de pꝛoceſſu
corã illo habito fiat mentio ut in.c.iter mõaſte
rium de re iudi.ita pari rõne annullat᷑ reſcriptũ
ſi nõ facit mentionẽ de ꝓceſſu inchoato coraʒ
ordinario.nã ſi papa ſciuiſſet nõ ita de facili de
diſſet reſcriptũ ar.in.l.ubi ceptũ ff. de iudi.⁊ ĩ
.c. ex tenore de reſerip. C E in fi. gl. glo. non
bñ dicit:qꝛ reſcriptũ impetratũ ab excõicato re
gulariter ẽ ipſo iure nullũ nec cõualeſcit ſecuta
abſolutione: de quo dic ut habes in.c.i. de re
ſcrip.li.Vj.Et ad.c.pia alle.in gl.rñde ꝙ loqui
tur de ꝓceſſu habito corã ordinario ⁊ pꝛo roe
diuerſitatis uide glo.in.d.c.i.Et iſtum tex.itel
lige qn reſcriptũ fuit ĩpetratũ añ cxcõicationeʒ
nel ſi uis intelligeꝛe ꝙ poſtea dic ꝙ fuit ipetra
tum in caſu conceſſo uel ſeruatis ſernandis de
quo in. d. c.i.¶ In gl.ĩ v. ad excõicationeʒ in
fi.glo.cõiter ſequunt᷑ doc. h̊ quidam tamen te
nuerunt contrariuʒ peꝛ.c.uenerabilibꝰ i. . ubi
aũt de ſen. excõi.li.vj nbi dicit᷑ ꝙ abſolutio ijʒ
licet iniuſte ſit facta. Iteʒ monet᷑:qꝛ iſte remiſſi
ones fiũt de urbanitate.vñ tenet abſolurio eis
nõ factis ut ĩ.c.cũ ab eccleſiarum ⁊.c. ad repri
mendã ð offi.ordi.ſʒ pria opi. plus mihi placʒ
nam iura allegata pꝛo õöria opi. loquunt᷑ ĩ eo q
bʒ iuriſditionẽ ſuꝑ abſolutione:ſed delegatiſie
nõ habʒ aliquã poteſtatẽ ſuꝑ cã ſibi nõ cõmiſſa
niſi qñ aliter cã ſibi ↄmiſſa expediri non poteſt
nt hic ⁊.S.eo.c.i. Sed ex quo excõicator erat

paratus abſolueꝛe iſtũ actoꝛẽ ergo nõ poterat

iſte ðſlegatus abſolueꝛe ex defecin pfᷣatisIn
gl.i v. exequant᷑ i fi.dic meliꝰ ut dixi.S. Ex
gl.qᷓro nũquid ꝑ denũtiationem publice factsʒ
quis ꝓbet᷑ excõicatus. ⁊ uidet᷑ prio ꝙ nõ:qꝛ il
le qͥ denũriat nihil de nono agit.l.hẽdes palam
.ff. ð teſtam. æ poſſibile eſt ꝙ nulla excõicatio pᷣ
ceſſit ſaltẽ que tenuerit:ergo denuntiatio neceſ
ſario nõ ꝓbat excõicationẽ. naʒ ⁊ qnqʒ nũtiat
ille excõicatꝰ qui ĩ vitate excõicatꝰ nõ c exepluʒ
i. c. licet de ſen.excõ.li.vj.ꝓbario antem debet
cõcludeꝛe neceſſario ut ĩ.c.ĩ pntia de probat᷑ ?
nõ ꝓbat hoc eſſe qð ab hoc ↄtingit abeſſe ut i
.c.ij. ðᷣ traſla.pla.⁊ i.l.neqʒ natales.C. ð ꝓba.

S

olac
caabe elce. aſen
. ect l ngai
lm em iſ, anenn
to e5
ohſb nl
eid Geicle 1n 44l. 8 iftens
irſ iodenüen zu A
aneg honnd Nolt he
ar.6. zoo

ſitiggſt B
Ciex. lel
aöricogi eant ehen u.
6Autoreſliad canteli. iia kari
eo gſtſheſoi elics epul⸗
a Koͤs 1 inerd eng d

6 mouetbiciſi göent innlie oitg

ſnprobni imr hfint nic ö enni
lvib efon i hi he lit
I ny eſfcin hiti ii nondz:
inxeriid Nut i0 l.⸗ db.
drrpinncti odi pporendl ni ſdi
io ini ntiti ntord ſepungz dü it
nt oecniottiere en dzandtt per.d.
iſitceq innt ſc' cſimpir opponet
niencet poſterpben oli ani Cgo po
lffnidin phn pö ſiffcin ano add un
tuſino tenen acdore ehele io gnii
erös heera igte 0ffö indicis ti
rihhoc rio ßſmi deyng ar
lucn o iinee gegꝛnt n.
raftidciſ ectipni tcor doc i
lureiann Froriig ierer of
liwemged⸗ Necnlnöen
) Veloamiſistheid ein.

e. pon⸗ 1deſegnio ſin ci

hoe min
vmd.
c
n. ſ v⸗
SS
dat dn
6och
Jeent
lgai 20
fiends:
glo.i. ·
poſſe eo
nc ad d⸗
de co q
ſibi m
dere:qe
diq pol
(ocaos
qui nad
14 cr ier.
de ci ꝓr
venit ac

G ge

in uazcin
acloram (o
mani bae n
ws in un
nche do
penno 1
Cat enci
lungꝛdan
quoc e ce
bic inole⸗
poreſt ſal
hot inch
qoꝛm dꝛde
cum enio:
Nndente (
Jomn
do 1
14 nſini

. Adnarmneniowincigrnz
mn erium irmuitn
ſnoſt nnnn te aſt nip nz
ontimd niſ nr iuſt pinctili
Werreſenpur in chigerif Lentit,
Cer mordenſn Erncig go we
bidrereſrpri nmpami perinon
gllanere pſo une ulii ne cunr evn
bolmnone: de gvo turbybes ic i ceſe
nol. . Eiad cin le ijgi ieg bi
in de Neſ bypto oriorcuno e o nce
Aerſians vide go, nd t1⸗Cr iſnn er inf
lge an recni folt ienui en goatone,
dcus incl gereg poſte dt fun henn
umucit nctſoti euns ennis ie
vonclrgdladumn
.gotiter eanmicor benttn inn .
nocrunt conttario; genc nareſdhſib Fobt

grceſen eroil r⸗ i ellnien

ianſſefenii
ſa nnſrſt in I wnin ſenn

ones i:gevrbanitne nntblecno es

unt ieog
opiloce

¶ De offi dele.

Ad idẽ optie facit.c.pia de excep.li.vi.nbi dẽ
ꝙ excõicatio dʒ ꝓbari aꝑtiſſims documtis ſeu
lucidis ꝓbatõibꝰ. ob iſta forie pria glo. dubua
uerunt de iſta qõe ĩ. c. licet pal. æ i. d. c.pia. Ho
ſti. tenet hic ꝙ ꝓbatio denũciationis ſufficit ex
quo publice fuit facta ar.c.i.de poſtu pla. Cre
do ꝙ ubi agit̃ de modico p̃iudicio ut i cãn nẽo
ſufficiat hec probatio:qꝛ pᷣſumit̃ pro his qᷓ no
torie acta ſũt ⁊? pro iudice exercete officiũ ſuuz:
nt i. c. ĩ p ia ð renũ.æ i.c.ad audiẽtiã ðᷣ pᷣſcri.
2 optie facit.d.c.licet.ſed ubi ageret᷑ ð graui pᷣ
iudicio forte hec ðnũtiatio nõ ſufficẽt:qꝛ neceſ
ſario nõ ↄcludit excõicatõeʒ ut predixi.⁊ reglła
riter vba enũtiatina nõ ꝓbãt maxime ꝓlata in
abntia ꝑtis facit qdðᷣ nõ glo.i.l.optimam. C. ðᷣ
ↄra.⁊ ↄmit.ſtipu.⁊ i.c.ſi papa de priuił.li.vi.
2 i.c.illud de pᷣſũp.nunqͥd aũt ſufficiat probare
ꝑ famã ur̃ ꝙ ſic ꝑ.c.cũ deſideres ĩ. ij de ſen.
exco.ubi tex.nõ dicit ꝙ ſi ꝑ famã ↄſtat aliqueʒ
eẽ excõicatũ cogit᷑ ille aut ſe purgare aut peter̃
abſolutionẽ ſaltẽ ad cautellã. ita ifamatꝰ de cri
mine põt ꝑ ſuſpẽſionẽ ↄpelli ad ſe purgãdũ:ut
ij. q.v.ſi qs pᷣſbr̃ ⁊.c.inter ð purg cano. So.e
gi. mouet hic iſtã qõem ⁊ finaliter concludit ꝙ
iſta probatio fame nõ ſufficit nã cũ nõ hẽat niʒ
niſi uniꝰ teſtis:ur nõ iiij q.iij. S. irẽ ſepe ſeq̃ret
ꝙ unꝰ teſtis ſufficẽt ad probãdũ excõicationeʒ:
qð no ueꝝ. ut nõ ĩ. d. c. pia.⁊ ĩ.d.c.ij. Abb.
hic dixit põderandũ modũ opponendi nã ſi di
xit dico iſtũ nõ audiẽdũ niſi priꝰ ſe purgʒ cũ ſit
ifamatꝰ de excõicatõe: ? tẽ nõ dʒ audiri per.d.
c. cũ ðᷣſideres q̃ innat ſecꝰ eẽ ſi ſimpłr opponẽt
de excõicatõe ⁊ poſtea ꝓbat ſolã famã Ego pu

to ꝙ pᷣmũ dẽm abba nõ ſufficiat quo ad h ut

iudex neceſſario teneat᷑ acrorẽ repellẽ rõ qꝛ idi
ctio purgatõis pẽdet a pfᷣate ⁊ offõ indicis ⁊ ñ
opetit ſuꝑ hoc actio ip̃i parti:ut.j de purg ca.
q̃ per totũ.ꝑs aũt nõ pt᷑ ↄq̃ri uł appellare ſi in
dex ex offõ ſuo nõ uult ĩiducẽ puꝛgatõeʒ: ut nõ.
ſpe.i ti. de offi indi. S ĩpedit ĩ pri ⁊æ cõir doc.ĩ
c paſtoralis ð excep YFateor tñ ꝙ iudex ex of
ſicio ſuo poterit illũ repellere ſʒ nõ ad peritõem
piis excipiẽtis:qꝛ ꝑs tenet̃᷑ ꝓbare excõicatõem
mõò ltimo ? aptis documris ut h̊ ⁊ ĩ. d c pia.

. pe⸗
Bi nero. Abſolutꝰ a delegato ſuꝑ cã ꝓ

qua fuẽat excõicatꝰ coꝛã ex õi
carore parebit ſen rñdebit ſuꝑ illa cã niſi ſit alfi
delega a. ? ſi excõicator malicioſe diſtulerit dele

gat q abſoluit cognoſcir. pꝰ ponit᷑ qõ 2 ſo ko

ibiĩ qEt otinat iſte. ꝗ. ad pcedẽtẽ hoc oꝛdie.
nã.S fuit dictũ ꝙ ſi excõicator nõ nult abſolnẽ
acrorẽ ad reqſitõeʒ delegati ꝙ ipe delegatꝰ po
teꝛit abſoluẽ ne ipediat᷑ cognitio cãe ſibi ↄmiſſe
SDed qꝛ excõicatꝰ abſoluit pſtita canrõe de pen
do iuri iĩ illa cã ꝓ q̃ fuit excõicatꝰ dubitabat᷑ co
ra quo iudice iſte debẽt parere iuri ⁊ rñdẽ in il
la cã ex quo iſte delegatꝰ iſtũ excõicatũ abſoluit
? rñdet̃ ut ĩ lra parer/⸗Mõ.ibi mãdato eccłe ꝙ
abſoluit excõicatꝰ pſtito inramẽto de ſtãdo mã
dato ecclie ſuꝑ eo ꝓ quo fuit excõicatꝰ.⁊ pᷣſtat

hoc iuramiũ qñ fuit excõicatꝰ ꝓ dubia offenſa
uł ↄtumacia. ſi aũt ꝓ nororia no abſoluii cum
iuramẽto.ſed debet prius integre ſanſfacere ur
in. c. ex parte de v.ſigmi.⁊ in c. uenerabilibns
in. F. ſecus de ſen. ex. li.vj.vñ in priori cãu in
telligas iſtũ tex qnqʒ in excõicatꝰ iurat ꝙ pare
bu madaiis iudicis:ut in.c.i.quod me. ca. quã
doqʒ ꝙ parebit iuri:ut in.c ex parte prealle.
de tn ẽ effectꝰ hoꝝ iuramentoꝝ.naʒ ſoluʒ ob
ligat᷑ ad paredũ mãdatis licitis z honeſiis ſibi
fiendis a iudice cõpetenti:ut ſentit boſtiẽ. hic 2z
glo.i.c. ex ienore de ſen.ex tem nõ. quem
poſſe cognoſcẽ nõ ſoluʒ de eo qð uenit acccſſo
rie ad cãm principaliter ſibi ↄmiſſam ſed etiam
de eo qʒ nenit acceſſorie ad acceſſorium cauſe
ſibi ↄmiſſe.nã hic delegatus põt abſolutõʒ ipẽ
dere:qꝛ uenit acceſſorie ad cãm ſibi cõmiſſam
Niez pot poſtea cognoſcere de cã ꝙ qua fuit ex
coicatus quia uenit acceſſorie ad abſolutionem
quà incidenter fecit.æ tene hoc mẽti Et ex H
? ex tex.nõ.cãum in quo delegatus cognoſcit
de cã ꝓrſus ſeparata a cã ſibi ↄmiſſa qn ſcilicet
uenit acceſſoꝛie ſaltem ad acceſſ. oꝛiuʒ cauſe ſue.
n glo.in vᷣbo diſtulerunt uidetur nelle gl.
ꝙ hodie nõ procedat qð hic dicit᷑ ꝑ. c. diſpẽdia
J reus quoqʒ ð reſcrip.li.vi.ubi dicit ꝙ reꝰ
in una cã nõ põt pendente illo iudicio trabere
actorem coram alio iudice ẽt ſuꝑ alia cã cuiꝰↄ
trariũ hic innni. nam iſte actor tuerat excoica
tus iu alia cã in qua erat reus ⁊ nidet᷑ hic tex.
uelle ꝙ põt ꝓſequi cãm corã iudice per euʒ im
petrato ⁊ in alia cauſa pro qua fuit excomuni
catꝰtenet᷑ reſpondere ut reus ⁊ ſic actor ⁊ reus
lit igabant eodẽ tempore coraʒ diuerf iudicibꝰ
quod ẽ contra illum. F. reus quoqʒ Sobł młta
hic iuoluuniur. ſed dic clare ꝙ in multis caſibꝰ
poteſt ſaluari etiam hodie iſte tex nam primo
põt intelligi quod iſte fuit exomunicatus in cã
quam habebat non cũ iſto qui eſt nunc reus ſʒ
cum tertio ⁊ ſic ceſſat prorſus contrarium. naʒ
pendente cã inter me ⁊ titium nihil repugnat
quo minꝰ poſſim trahere ſemproniuʒ corã alio
iudiceſ¶ 1. pt itelligi ꝙ iſte fuit excõmunicatꝰ
ad inſtãtiã iſtius qui nũc ẽ reus ⁊ ĩ alia cã erat
actor ⁊ tunc militat ↄꝛiũ. ſed rñde ꝙ forte fᷣm
hoſti.pria cã erat finita.ſʒ qꝛ n. pebat executoi
fuit excõicatꝰuñ ptũ fuit ĩpetratũ finito pꝰiudi
cio lʒ ñ dũ executõi mãdato! Et nõ ex hꝰitellec
iiu boaʒ limitatõʒ ad illũ S. ꝛeꝰ qö qʒ. ʒ pot itlłi
ꝙ iſte loqt᷑ oñ cã pẽdᷣbat coꝛã ðlegato ſecꝰſi
corã ordiario HMec in ſoł ex toto ñ ſatiſtaẽ ꝑ

auct ateʒ ⁊ Oñ ter alle.i gliõ tene pᷣcedẽres ſoło
nes ¶ In gl. fi ibi ꝓrogã ad illũ friũ n poſſz
Agduerte qꝛ gl.młtũ reſtrigit tex. uli eiʒ ꝙ iſte
oᷣlegatꝰ poſſit cognoſcẽ ð cã ꝓ q̃ actor als fuit
excõicatus ſi excõicator eſt negligens in ꝓcedẽ
do dũmodo illa cã tãgat iſtũ reum qͥ nũc nocat
coꝛã delegato.ſecus aũt ſi tangit teꝛtium:quia ĩ
tertiũ nullã habet delegarus iuriſditionẽ ⁊ hãc
opi.tenuerũt vin.phili.⁊æ Inn.ſed hoſtiẽ.pe.2⸗

abb. tenuerũt griũ qͥd eĩ ſʒ hos ſi excõicator ĩ
dignatꝰ:qꝛ delegatꝰ abſoluit nõ ult ſe itrromitiẽ
ampliꝰ ĩ cã illa:ouꝝ ẽ dicẽ ꝙ ðlegatꝰ qͥ abſoluit
ñ poſſit ↄgnoſcẽ. Jo.an.ↄcordat ⁊ ſatis bñ iu
dicio meo ꝙ q̃tenꝰ cã tãgit articulũ ſatiſtactõiſ
põt delegatꝰ ↄgnoſcẽ ⁊ ñ ampliꝰ.pone ſic exem
plũ ĩ alia cã fuit actor excõicatus ꝓpteꝛ ↄtuma
ciã poterit nũc iſte delegatꝰ ↄgnoſcere ð illa cõ
tumacia:qꝛ ꝓprie uenit acceſſorie ad abſolutio
nẽ factã ꝑ delegatũ:ſʒ de reſiduo cãe cognoſcẽ
nõ põt:qꝛ ẽ ꝓrſus ſeꝑata ab aꝛticulo excõicatõ
nis. Si ãt tota cã ↄtingeret ipᷣm articuluʒ ſatiſ
factiõis ntputa fuit excoicatꝰ:qꝛ noluit ſoluere
iuxta preceptũ ſeu ſniaʒ nullã.iẽ enĩ poterit de
legatus ↄgnoſcere de tota cã ſcilʒ an ſnia ſeu pᷣ
ceptũ fuerit nullũ ¶ Aura glo. quero pone ꝙ
corã epo actor ꝓbat᷑ excõicatꝰ ab alio epo nũ
quid iſte epiſcopꝰ cãe poterit abſoluẽ eum ab il
la excõicatõe ſi excõicator requiſitus ñ nult iſtũ
abſoluẽ. ur ꝙ ſic ſiẽ delegatus abſoluit ut hic.
ↄriũ cõiꝛ tenent docio.⁊ bñ:qꝛ delegatꝰ h facit
taquã gerẽs nices pape:ſʒ epᷣs fungitur põtate
ſua dũtaxat ⁊ ex ꝓpria ptᷣate nõ poteſt abſolue
re ab excõicatione lata ab alio iudice:qꝛ non ẽ
ſibi ſubditus.nam regula ẽ ꝙ excõicarionẽ latã
ab hoie nemo poteſt remitter̃ niſi ille qui excõi
cauit uł ſuperior ut in.c.poſtoꝛalis ꝗ.preterea
de offi. ordi. habeat ergo recurſũ iſte actor ad
ſuperiorem ſui excõicatoris ar.in.c.nullus ð iu
re patro.⁊ idem dic in conſimilibus terminis
gquod nõö. Abbas.
Si cã ſimplicit
Bm cauſa. ðᷣlegatur tribus
duo ſine ſubdelegatione tertij ꝓcedeẽ
non pñt qð ſi fecerint ab eis poterit appellari.
Igsẽ ſi ſũt dati cũ cła ꝙ ſi nõ oẽs non.n.nalet
ꝓceſſus duoꝝ tertio ĩcõſulio.h.d. ↄpᷣhendẽdo
ntrũqʒ ĩtellectũ.nã aliq itelligũt ꝙ h̊ fuir ↄmiſſa
cã tribꝰ ſimpłr. alij vᷣo dicũt ꝙ fuit ↄmiſſa cũ il
la cła ꝙ ſi ñ oẽs:ſʒ idẽ ĩ cãu hꝰ.c.reſultat effec
ius:qꝛ ex qꝰ tertiꝰ ſe n excuſauerat nec ↄſtit᷑at
de ĩpedimẽto illiꝰ nõ porerãt duo ꝓcedere lʒ cã
fuiſſʒ ↄmiſſa cũ illa clauſula ut.S.c.ꝓxi.in pᷣn.
Diuidit᷑ hec decre.ĩ duas ꝑtes.nã pꝰ recitat fa

ciũ ſuꝑ qꝰ ⁊ qꝰ fuerat appellatũ ꝛ ↄmittit ap
pellatõis cãʒ ibi fraternitatẽ ¶ Mõ. p i iſta
cã ↄcurrebãt.v.archiepᷣi quoꝝ duo erãt litigã
tes tres vo eꝛãt iudices ðᷣlegati. ⁊ faẽ iſie tex. ꝙ
nõ ſit ð ſubã ut quelibʒ ꝓnitia habeat ſolũ unũ
archiepᷣm. nã iſti archiepᷣi erãt uicini nec muliũ
diſtabãt ĩter ſe ⁊ ideo ſʒ de iure ordinario ĩ q̃li
bet ꝓuiĩtia unꝰ dũraxat archieps debeat pᷣeẽ nt
i. c.ſcitote.vi.q.iij.̊ tñ ñ ſꝑ obſeruat᷑:qꝛ papa
ad petitõʒ pᷣncipũ hũc iuꝛis oꝛdinẽ ſep tꝛãſgꝛe

.

dit᷑. uñ iĩ ſicilia ſũt tres archiepi quoꝝ h̊ duo e

numerãt᷑ panormitanꝰ 2z mõtis regalis. 5
2* ex H ⁊ ex tex. honeſtũ fore ut vᷣlegatio cae nõ
fiat iudicibꝰ habẽtibꝰ digniratẽ ĩferiorẽ ipis ꝑ
tibꝰ.nã h̊ qꝛ cã vᷣebat᷑ ĩt᷑ archiepᷣos fuit ↄmiſſa
archiepᷣis dũtaxat ñ tamẽ hᷣ ẽ neceſſariũ ut patʒ

Me offi. dele.

hᷣ ĩ ſupraſcriptõe ubi cã fuit poſtmodũ oↄmiſſa
epo rginen.⁊ cuidã alti epo vñ ſatis ẽ ꝙ ölega
tus habeat dignitatẽ ł ꝑſonatũ ł canonicaiũ ec
cłie cathedrał ut i.c.ſtatutũ ð reſcrip.li.vi nec
debẽt ꝑtes dedignari ſ ſint ſuꝑioꝛes i dignua
te:qꝛ delegatꝰ repñtat ꝑſonã delegãtis quo ad

cam ſibi ↄmiſſã.S.e.ſane.el.ij.ubi ꝓbat᷑ ꝙ enã

ſubdito põt ↄmitti cã alicꝰ pᷣlati ut dixi ¶Mõ
ʒ ꝙ citatꝰ ꝑ duos ex tribꝰ öᷣlegatis ñ artat᷑ ad
rñdendũ.dixit iñ Inn. ꝙ ſi ĩ ↄpinõe ſũt cõgꝛe
gati oẽs ires tenent᷑ rũdeꝛe lʒ duo citauerint ?
nõ. hoc dẽm. Sʒ hoſti.iʒ Zrium: qꝛ citatio fnit
temeraria ut S c. ꝓxi.i pᷣnꝰ.põt dici ↄcoꝛdãdo
ꝙ aut qrit nũquid uigore pᷣme citatiõis teneat
rñdeꝛe ⁊ dicẽdũ ꝙ n:qꝛ fuit nulla ⁊ ſic ꝓcedat
dictũ hoſt. aut qᷓrit᷑ nũquid poſſit cõpelli ad rñ
dendũ ex noua ꝛcquiſitõe ? admonitione oinm
iudicũ:⁊ dicendũ ẽ ꝙ ſic ſi aliud nõ obſtat.naʒ

requiſitio iudicum hʒ uim citationis ut.l.ij. C.

quõ ⁊ qñn iudex ⁊ nõ.glo.j.eo.c.ↄſuluit. IRem
citatio fit ut ꝑs ſit pñs:ſed ex quo datur pᷣſẽnia
non requirit᷑ neceſſario citatio ut nõ.dicit Jo.
an. in. c. fi c. li. Vi. nide quod dico ĩ. c.i.
de e teai ſiue ꝑ laicalẽ potẽriã ſiue
ꝑ eoſdẽ iudices ⁊c̃.⁊ tene mẽti ꝙ factuʒ iudicis
nõ rite ꝓcedẽtis equiperat᷑ facto priuati. uñ ſic
pt᷑ peti reſtitutio ⁊ agi poſſeſſorio ↄ ſpoliatiõeʒ
factam ꝑ priuatũ ita etiam ʒ ſpoliationẽ factaʒ
auctoritate iudicum rite non ꝓcedentiuʒ. unde
poſſet iudici hoc cãn de facto reſiſti ſiẽ ⁊ puato
de quo nide quod dixi. S eo.c.ſi quando ⁊ fac
quod legit᷑ ⁊ nõtur i.c.ↄquerente de reſti.ſpo.
ſecus ſi ĩ iudice nõ deficiebat poteſtas ⁊ ꝓceſſit
iudicialiter. nam tunc Iʒ iniuſte aliquẽ deiecerit
a poſſeſſione ſua non tñ põt ↄ eum agi poſſeſſo
rio:ſic ĩtelligo gl.nõ.iĩ.c pñtium.vij.q.i.⁊ tene
bis mẽti illã 8 nno h notabis e aucto
ritas iudicis iniuſte ꝓcedẽtis non excuſat a re
ſtitutione frucruum ꝑceptorum.unde ſi iudex ĩ
iuſte tradidit meam poſſeſſionem alteri poſſuʒ
illam recuperare cuʒ frucribus perceptis nec ex
cuſat auctoritas iudicis ut ille facẽ frucius ſuos
ut ̊ ? adde qð nõ bar iĩ l. qʒᷣ iuſſit.ff. de re.iu
di. ⁊ meliꝰin.l.iuſte poſſidet.ff de acqui.poſſe.
Sed dubiũ eſt qͥd i fructibus percipiẽdis i q
potuiſſent percipi ł ab iſto nouo poſſeſſore nel
ab ãtiquo li ſteriſſet ĩ poſſeſſione Gl. fi. H nõ.
dicit ꝙ etiaʒ. de illis eſt hñda rõ ex quo iudex
iniuſte proceſſit. In contrarium tamẽ facit qꝛ
titulus excu at etiam malefidei poſſeſſorem a
fructibus c piẽdis ut ĩ.l ſi füdũ. C. ð ꝛe. nedi.
So. ſuſtinendo glo. dic ut ſentiunt hᷣ hoſti.
Jo. an. ꝙ iſte titulus habebaĩr̃ ꝓ nõ titulo:qꝛ
deficiebat h̊ auctoritas iudicialis:qꝛ duo ex tu
bus non habebãt inſolidum iuriſditionem. un
nbicũqʒ titulus ẽ o iuris diſpoſitionem ille ba
bet᷑ pro non titulo ⁊ non excuſat a fructibꝰ per
cipiendis ad p̊ uide bonam glo. xij. q.ij. non li
ceat pape æ.lI. quemadmodũ C. de agri.? ceſi.
li. xi. facit regula que õ ius de re.iuris.li.vj·

iticidenmtio
oicanoricorg V
u innotpo Untenonicßs ih
abrgo⸗ e tiſni

es. Co. ed. ,‚
ibmim i aiin
lucnes iſg id lc a/
gimitl i d g i ci dun
iinciiiufinmna niſiig dr gn⸗
ileiigrlus ni uli uo
llur itſch Ai petnineni iudi
ilniſe eiſo rorpoſnoci ud cillten
Mum Ou nebvediai nbiß ſunſſae
ilijſi preitens notnis er icle de
tlünng iuetdo tint ni bi dar reiit
Eitnudiriacicalr ani offe aniea raſi
rihit ici acd idictis. Ie ai iudl
etinbicni ist oharenſibeltin
ſinſntoc oprrici ifici nic vhuil
Abrlrcigli ilaa Oſtmicpii i
r miſois Cſu lebber abl.
clhi tuc ie m accv.
aen iu nnſtoſtu i
Aienf ferors emne ludlci
8 len lon c ich rck.
ſanmn in enatumoner
lentereſe ci lend neceſſirc⸗

ſeltflionicacinno. g r ei l.
. i cii 4 gar ſeit dal.
iüchftüſpons
inmnctnn,

„

Ptresfn
„Meſegalgrie . unde
ennn Ncimgan dant
Khnent te erceptione nist
li etontinenn mne eberzm
ulann 1 Mnobe
ine

c. cũ ier
boc i le⸗
Lgiimis
bꝛbel cin
boedamn
inimicine.
tcc̃ qᷣ
aſd ſuin
ſcculmas.
hcen
e ſoꝛ ſon
ire ſoo ce
qr daded
exercared
ler crenem
xcvlae. ni
lere Molſa
bor noge
ninc d oſe
Cerdoen
ſrzoice⸗
Ai dola
ð
Gicino
s pdi
z n
are did
Tümis
qvos re⸗
d nödi

z , Ollan⸗
tnmu , ginn Alirnin
m ii in e en Naclinnit
ſidext iti ,, ealnen
dcidein, i⸗ fultnulzeſe el

Citanio ttuß⸗ ſrfsligan im den
Hon feguri neeeſiöiocin⸗ nſoder .

kuen untminnll
de ivd leno bi ſnep licti wiißßſee

Peoſſe cien tet ee nii fien ntie⸗
Nonre pregins enllſpeni fnno nli ht
Ir en nſtimno c g voſeſono hlaiig
tamppruani nenam holinmiſn
dorae indieum ie on peetenn; ond
poſeivdcibotcin he ao eiſi ee paad⸗
eno nide nod ii eci gnco elt
uod legi t inri coabenene te reſi o.
sſiſierd endevnſolcst eſt
aliddnc nam une ritct nane dottein
4Dolchoneſnnanidtn e Uſch⸗

no:ſrincigo ⸗ Giun N⸗gaerer
bis nin li Vamimisgin
nis udiesituſt eelis inn luſt
nntone imonun gennun nn ſede
õ Aer poſſin

4 Snecc
em nrhverarch detblsercch
lan teoperane c nln ſiftucusſn

nsiolleisuilefn
a emilizil ſif

Aa mͦnl ioſene

Geldmiͦd GAiimuatbns erehl

n agnooſeſcre
Diho Nrd
puſen an dchne Gfte

pinand üftiſſl picg dercet⸗

¶ In glo. i.ibi ſed ponamꝰ ꝙ tres ſũt indices
nõ. iſtã ꝑticulã gl.uſqʒ ad fi.ex qua hẽs bonaʒ
limitationẽ ad theoricã quã obfuare debẽt plu
res officiales cũ hñt ptatẽ ꝓcedẽdi daro ipedi
mẽto ł nolũtate alicꝰ eoꝝ.nã nõ pñt citar̃:qꝛ ci
tatio pᷣſuppõit iuriſditõem ⁊ ſuꝑioritatẽ ĩ citan
tẽ:ſʒ debẽt eũ reqᷣrẽ ⁊ rogare ut certo tᷣmĩo int᷑
ſit ad ꝓcedẽdũ cũ eis.⁊ ſi ĩ fmio ñ uẽit pᷣſumit
ꝙꝙ aut nollit aut ñ poſſit ĩtereẽ.ita ꝙ h̊ pᷣſũptio
é ſufficiẽs ad ↄſolidãdũ pt᷑atẽ alioꝝ:ſimile nõ.
Inno.i.c.cũ nobis de elec.nubi nõ.dic ꝙ cano
nici nõ pñt citare ↄcanonicũ:ſed ſolũ pñt eum
monẽ reqrere ⁊ rogare ut certa hora iĩterſit ca
pitulo.⁊? ſi ñ ↄꝑeat nõ pt᷑ a ↄcanonicis puniri:
qꝛ canonici nõ hñt iuriſditiõeʒ.ð.ↄcanonicũ ẽt
collegialit᷑ niſi aliud hẽat ↄſuetudo.⁊ ſic itellige
qð legit᷑ =⁊ nõ.i.c.irrefragabili. . exceſſꝰ ð offi.
or. ? uide ad idẽ qðᷣ nõ. Inn.i. c.ij. de no. op.
nũ. ⁊ ĩ.c.i.de maio.æ obe.ubi Inno.idẽ tenet
i ſtiqori canonico:qꝛ licet ille de iuꝛe hẽat ↄuo
care ca 5 m põt punire canonicos nõ uẽi
entes. ¶Nõ. 2 ex hac glo. ꝙ iſte reqᷣſitiões qᷓ
liũt de pari ĩ parẽ debẽt eẽ trine ſicẽ citatões in
diciales. xiiij. q.iij. ð illicita ¶ In Zriũ tñ lacit
gl. nõ. ĩ. c. ſi epſ. xviij.di.q̃ gl.nõ.diẽ ꝙ ad aciũ
exiuditialẽ ſufficit unica req̃ſitio.? ad hoc quo
tidie allegat illa gl. Do. an. i. c. ecchia ð ↄſti.uo
les ſaluare iſtã glo.diciti ꝓcedit ĩ actu q̃i iudi
ciali. nã iſta reqſitio fit ut poſtmodũ iudicialiteꝛ
ꝓcedatur. Sed certe hoc dictũ mibi n ſatiſfaẽ
⁊ uide iĩ õriũ ꝓprie ĩ teris noſtris tex.ĩ cle.i.de
bereti.iũcta gl.ĩ uerbo reqᷣrat.nã ibi par reqᷣrit
parẽ ut ꝓcedãt iudiciałr ⁊ tñ ſuffiẽ nnica reqſi
tio:qꝛ nõ põt dici actꝰ iudicialis. Itẽ ẽt ĩ indi
cio ꝙ plus ẽ ubi citat᷑ qͥs ut ↄpareat ſi nelit ita

ñ neceſſitat᷑ ad ↄparẽdũ ſufficit nnica ꝛequiſi

tio. ad hoc tex. cũ gl.fi ĩ l.ca.C. ſi mãcipiũ ita
alie. fuẽit. ? ĩ auẽ. ſi oẽs. C. ſi ut ſe ab heꝛe.abſt.
facit. c.fi. I.ðᷣ clã. deſpõ.⁊ in.c.ſi.qui ma.accu.
poſ¶ Cöcluð ergo ꝙ aut requiſitio fit ad ↄuĩ
cẽdũ negligẽtiã paris uł iferioris extra iudiciũ
⁊ c ſufficit unica requiſitio:ut.d.c.ſi epᷣſ.⁊ cle.
.i.pᷣalle. Idẽ ĩ iudicio qn quis citatuꝛ ut ↄpaꝛe
at ſi ſua putauerit ĩtereſſe: qꝛ cũ tẽ nõ neceſſitet̃
ad ↄparẽdũ ſuffiẽ unica citatio. qð ẽt ſetit bal.
i. l.fi. C. de iure deli.qdᷣ nõ. Aut reqſitio fit ad
ↄuicẽdã negligẽriã ſuꝑioris ĩ aliquo actu.⁊ tũc

requirit᷑ trina citatio. ſic põt intelligi tex.ĩ. c. i. ð

ſup. negli. prela. In gl. iij. ibi ex certa ſcia. glo.
hic hũit reſpectũ ad id qð dixi. S.ĩ pria gl.ſcilʒ
c ꝓceſſus iſtoꝝ iudicũ ñ dʒ tolerari ex ignorã
tia eoꝝ:qꝛ ipi bñ ſciebãt ꝙ tres fuerũt vᷣputati
Icã. æ ſic ꝙ duo ꝓcedẽ nõ poterãt. Wn gl. i
uerbo admiſiſſe ĩ fi. Ad iſtud. c. dicunt doc. ꝙ
ꝓcedit qn cã appellarõis eſt notorie uera:nam
notorie hic ↄſtabat ꝙ tres fuerunt deputati iu
dices unde regulariter dicitur ꝙ excipiẽs ⁊ ap
pellans debet probare exceptionem eſſe ueram
niſi obtulerit ſe ĩicontinenti probaturum ⁊? non

fuerat admiſſus: ut in. c. interpoſita de appel.2

¶ De offi. dele:

dic ut ibi plene nõ.

. Si duo ſunt de
Bm ſuper. legati cuz cla ꝙ

ſi ambo ⁊c̃. uno recuſato alter ſolus ꝓ
cedere põt nec tenet ꝓceſſus ſi cũ recuſato pro
cedat.prima pars Hõ factum ſecũda
diffinit.ibi qꝙᷓuis. ¶ In glo. i. ibi pars. R. qui
per capitulum dicebatur intruſus. Aduerte qꝛ
de iſto. R. nõ fit aliqua mẽtio in tex. ⁊ hoc qͥa
cauſa fuit principaliter mora contra conuentuʒz
per abbatẽ qui fuerat expulſus.ſed iſte.R.fuit
ſubſtitutꝰ per mõachos loco expulſi.unde geꝛe
bat ſe pꝛo ahbate illius monaſterij zæ duʒ cauſa
tractaret᷑ cõtra ↄuentũ iſte. R. ↄpuit ꝓ iereſſe
