ut iacet.⁊ ad hãc theoricã adduco doctrinam
bar.i.l.iiij.O. pᷣtor ait.ff.de dã.iĩfec.ubi dic ꝙ
ſi ſtatuto cauet᷑ ut fiat citatio ad faciẽ uł ad do
mũ ſuffiẽ ꝙ fiat ĩ domo uel ꝑſonałr. nũc ĩtellr
illa alternatia ur ſit ordis quẽadmoduʒ intellłr
ius cõe ĩ.l.ſcire oʒ.ff.de excu.tu.Aut ſtatutuʒ
n loquit᷑ pure ĩ termis iuris cõis.⁊ dico ꝙ dʒ
itelligi ꝙ aliqd addat ad ius cõe.nõ autẽ ꝑ im
pꝛopriatõeʒ dʒ reduci ꝓceſſus ad ius cõe.ar.
optimũ ĩ.c.cũ dilectꝰ.S.alle.⁊ aliud ẽ ĩ ĩpto qꝛ
ſtatutũ fit ut plurimum ut aliqͥd addat.⁊= ẽ lex

municipał.i.di.ius ciuile.ſʒ nã rpti nõ ẽ ut ali

2

qᷓd addat.⁊ iõ debʒ rptum ſtrictius intelligi q;
ſtatutũ. ¶ In gl. ĩ vbo pcedat.ibi ſecus ĩ pꝛi
nilegijs. hoc intendit gl.ꝙ priuilegiũ nõ debʒ

ltnmone . .
m ein tfaertl c uun

—, 0 7 7
olinpeclnonez ): ? ſanp

niitntoalbiin bo.xer ſimpno ni

irmipooſo ai ſtaliſur itco ſq
icjiens dnf Horbn im iſe
mnsceoß hannat noran lmuuun
neictemmneſ m anmnautt lũ iÿe
ileroeut ianu ohni ga pot ce qr in
Nilricumicurgeiadnannus ulpi i
oritsſrio ininoni ecenis: ur in
Aoſlaci eeſtirpr onnſa um ü pre
Iſiſ ũp nonmmni i delſn ii a de fa
ilfppſfiteni lummeclie. An
jiifem micgi ſelnſdic at
iiſclyliuſ etmhi cigi Jo. an.
lin icxjel cro t ene nni
niminiimiulin wüt didin
Vnlmi zAcſent aeni nel girs
zitni H
in ——=
* d do andt de bic
g ttrs amiaß ndcgn
ldiicle f. eef

ldlnRei n
el Gin dei d c. ſoe
nis. Qer hist erßalisbesnoi ieß

afnc bireer ocſͦ itehtn
Ptait i dubio ſen edlucnni ad ins ie

2 bic ocaſde im. In t Hyſt e oͤ
tracrit dicme alax pontz ite⸗ ̃
dlcit ſumnuch irrn Hlus ce g'
tercCi dllea d: til.i.Conor,. Ti
lboc aduente utra cos. ni ubi ſanuti ſß pri
ulezinni cz itcligi nt alic acant ulnn ins
cöenn pbai ili f.d nunic, ic dicimddio

Pulezio:mi ci bis dpule O do e neran

urit iit dſenus pindicn iuri Punnd Ez ndli
ſrtre: Niudandtde; ſohns & fednclad
ius cde: e er. n i. d ig.⸗C.d non. Autn
pindien un puno Htiliun cor tticcler.
aur oqut pure tennis uns os: cchieli
fmn us cve· ſuis oplyl cceſo mi eene
dii agell ad b rllcedhs ibrinliſffal
ſ n cer ge iſcd ig bot irlige ubi
c oali d r Phri. ſ o al d
briroNa ſtunmhi emde mi lodbi⸗ D

ſa me Nandd orelaci ad us cheiß loke

u iacet. AAirtdedrici Aanc Coenim
ii.cor eK ier i e
incrmd a1tudillii⸗

opuimdian lecec, lri
kfun aj
1 tg igun ians eli⸗
dtzinn ſn cgin
. z nocen

ita ſtricte ĩterpᷣtari ſicut r̃ptuʒ.ſʒ tu uide qualłr
ſit puilegiũ iterprandũ:qð nõ.ĩ.c.oli.ð v.ſig.
2 ꝑ Bar.i.l.fi.ff.de ↄſti.pᷣjn.⁊ uide glo.ĩ.c.ſi
canonici. de offi. or.li.vj.æ aliqd per doc.h̊.
Hoc intẽdit.
Onſtitutus. Mõ ualʒ rptũ
executoriũ ĩpetratũ ſupeꝛ pᷣbẽda ⁊ ca
nonicatu ĩ quo nulla ẽ fẽa mẽtio ð ſtatuto uł ðᷣ
ceꝛto canonicorũ nũero iuramẽto firmato. uel
ſũmat᷑ alr quo ad intellectuʒ. Mõ ualet ĩpetra
tio in eccha nũerata nõ facta de nũeꝛo mẽtiõe
ſi peꝛ e frãgit᷑ nũerus canonicoꝝ lʒ nõ frãgat
nũerus pᷣbẽdaꝝ ⁊ ꝓceſſe us ide fcũs eſt nullus.
POrio ponit ĩpetrationẽ. ꝛ exceptõeʒ õ ipam
ʒ diffinitoig omiſſionem. fa ibi ueꝝ.ʒ ibi diſ
cretiõi. Nõ.pꝰ ⁊ maxie ꝓ intellectu dicen
doꝝ ꝙ ãtiquis tpᷣibus cũ papa ſcribebat ꝓ ali
quo bñficiãdo dabat ſucceſſiue tria paria lr̃aꝝ
pꝰ monitorie dabant᷑ qbus mõebat oꝛdinariũ
collatoꝛcʒ ut ꝓuidẽt ei ꝓ quo papa ſcribebat.
29 erãt le ꝑceptorie qᷓ ↄcedebant᷑ ſi monitorijſ
nõ obtẽꝑabat᷑.ʒꝰ dabant᷑ ir̃e executoꝛie ꝑ quas
.ſ. deputabat᷑ executor ad ꝓuidẽdũ loco pape
uł ad ↄpellẽdũ oꝛdinariũ collatorẽ.hodie ſolũ
dant᷑ executorie æ emanauit ſtilus antiquꝰ: qa
antiqtus ſũmi põtifices de facili nõ grauabant
ordinarios collatores.¶ Mõ. *7 tene ſemꝑ
mẽti:qꝛ neſcio alibi ita bo. tex.ꝙ ſurreptio ni
tiat gratiã ipſo facto etiã ſi ↄſiſtat ĩ tacẽdo fẽʒ
alienũ qð ipetrãs ꝓbabilr ignorabat. nam iſte
ipetrans de quo h̊ poterat ignorare ſtatntum
numeri ecchie maxiĩe ſi ſtatutũ emanauit dũ ipᷣe
eẽt ĩ itinere uel ĩ curia.rõ huiꝰ dẽi põt eẽ qꝛ in
ↄſiderãda ualiditate gẽe n aduertimus culpã ĩ
perrãtis:ſʒ potius ad intẽtionẽ ↄcedẽtis:ut in
.c.poſtulaſti..e.ſi ãt papa ſciuiſſet ſtatu ũ pre
ceſſiſſe ẽt ꝑ momentũ ñ dediſſet ſaltẽ ita de fa
cili ſr̃as p quas infꝛingeret᷑ ſtatutum eccke. In
Zriũ tñ fac tex.ſing.iĩ.c.gre.j.e.li.vVi.ſʒ dic ut
dicã ĩ. c.ſuꝑ lẽis..e.⁊ ad hũc effectũ Jo. an.
alk. iſtũ tex. ĩ. c. pe.j.e.li.vi S nõ. ⁊ tene mti
ꝙ ubi ſtatutũ ex aliquo iualidat actũ:⁊æ dubita
tur an ſtatutũ pᷣceſſerit actũ uel eõ diceti ſtatu
tũ pceſſiſſe icũbit onꝰ pbãdi.nã ut nides h̊ onꝰ
ꝓbãdi ꝙ ſtatutũ pceſſerit las executorias ĩcũ
bit capło.æ hoc ſequit᷑ ̊ do.ant.⁊ dic hãc qõ
nẽ hũiſſe de fẽo ĩ ↄſiłibus termis.ſʒ ꝓ hꝰ ego
allo glo. latã = nõ.ĩ cle.fi. J.e.⁊ fac tex.ĩ.c.ĩ pñ
tia. de ꝓba.⁊æ qð nõ.Ci.ĩ.l.matrẽ.C. e.ti.pꝛo
hoc faẽ qꝛ actus pᷣſumit᷑ féus ltimo tipᷣe niſi ↄꝛi
um ꝓbet᷑: ut ĩ.d.c.in pntia.⁊ optie facit.c.acce
dẽs.j.de ↄuer.ↄiu.⁊.c.cũ uiꝝ.de reg.⁊ uide
qð ibi dixi ¶ Itẽ nõ ꝙ ipugnãs ex vi tacituꝛ
nitate zptũ bʒ pbare. ? faẽ hꝓ his q̃ nõ. Jo.

an.i. c. i. de lit᷑.ot᷑.li.vVi.ubi diſtiguit utruʒ alle

get ſurreptio in vo tacẽdo:aut ĩ falſo expᷣmen
do.ut pꝰ cãu pbet opponẽs ea extitiſſe tpᷣe ĩpe
tratõis de quibꝰ erat fiẽda mẽtio.ꝛꝰ cãu bʒ ꝓ
bare ipetꝛãs ea q̃ nanauit foꝛe vVa.⁊ ẽ eað 26 ĩ
utroqʒ dẽo:qꝛ onꝰ ꝓbãdi incũbit aſſerẽti.vi.

¶ De reſerip.

q.v.c.fi. ĩ.l.ij.f. ð ꝓba.(¶ VWlio nõ. ibi ir
ritũ deceꝛnatis. ꝙ ſurreptio uitiat gr̃aʒ ⁊ lr̃as
ipo fẽo adeo ꝙ ꝓceſſus ĩde ſecutꝰ ẽ nullus:ſʒ
qᷓtenꝰ diẽ de Eis.incõtrariũ facit qð dixi ĩ.c.ce
teꝝ.S.e.ſed rñde ut ibi dixi.nam iuriſdictio ⁊
grᷣa ſił ↄtiebant᷑ ĩ eadẽ ſa:iõ ſurreptio qᷓ̃ uitiat
gẽůaʒ ipſo iuꝛe uitiat lr̃as acceſſorie.qnʒ lſe dã
tur pꝰ graʒ puta ꝓ executõe gr̃e.⁊ tũc nõ uiti
ant᷑ ꝑ urreptionẽ ipſo fẽo:qꝛ pñt dici hʒe ad li
tes. ſic põt ĩtelligi qdᷣ nõ. Jo. an. poſt AInno.iĩ
.c.i.ð lit.Ot.li.vj.? uide qð dicã.j.e.ad audiẽ
n alribt duo ĩ vᷣitate mãdauit h̊ papa.
glo. ꝓcedit aliquãtulũ ĩtꝛicate.uñ dic clariꝰ q;
papa mãdauit h̊ duo.ſ.ut iſtũ reciꝑent in cano
nicũ de pñti ꝛ* ut ↄferẽt ſibi pᷣbẽdã uacantẽ uł
pro xio nacaturã:uñ ſi le nõ fuiſſẽt ſurreptitie
tenebãt᷑ canonici iſtũ reciꝑe de pñti ĩ canonicũ
⁊ ſic ſatiſfacẽ inq;tum poterãt.nã qͥs põt eẽ ca
nonicus ſub ſpectatõe pᷣbẽde:uñ ĩ.c.dillectꝰ⁊ ĩ
c.rlatũ.j. ð pbẽ.ſʒ qm Ir̃e erãt hic ſurreptitie
ĩ eo ꝙ nõ faciebãt h mẽtionẽ de nũero iurato
uitiant᷑ in totũ. Sʒ dices tu reſpectu pᷣbẽde nł
la erat ſurreptio:qꝛ nõ mãdabat᷑ ut prebenda
ſimpłr ↄferꝛet᷑ de pnti.ſʒ ſi uacarer uel eſſet de
ꝓxio uacatura:ꝑ hoc.n.nullũ pᷣiudiciũ ficbat
nũero pᷣbendaꝝ cũ dicẽt ſurrogari ĩ locũ ðᷣfũ
cti. So. fatendũ ẽ ꝙ ſurꝛeptio nõ erat r̃ſpẽᷣu pᷣ
bende ſʒ reſpẽu canonicatꝰ:qꝛ mãdabat᷑ recipi
de pñti ⁊ nõ poterat ⁊ꝛcipi ſine fractione nume
ri. Et ex hoc hẽs unã bonã ?gulã ꝙ ſurreptio
ↄmiſſa in alteꝝ ↄnexorũ uitiat gꝛam in totum
facit.c.trãſlato de ↄſti.æ adde hãc regulaʒ ad
ea ꝗ dixi. S. c.ſedes. ¶ Sʒ qᷓro quid ſit canoni
catus uacaꝛet ð pnti.nũquid gra ſit ſurꝛeptitia
nõ fẽa mmẽtione ð nũeꝛo ↄpoſ.ur᷑ uelle ꝙ ſic:qꝛ
nõ ẽ de ĩtẽtiõe pape ꝓuidẽ i ecelia nũerata nõ
facta.mẽtõe ð nũcro. riũ tʒ h Jo. an.⁊ Jo.
cal.⁊ cõir oẽs doc.ſequẽtes dicẽtes ꝙ ſi nullũ
piudiciũ fit nũero nõ ẽ neceſſe de eo facẽ mẽti
onẽ.⁊ hoc vꝛ vViꝰ:qꝛ taciturnitas nõ uitiat ex
quo nõ ẽ cã ĩductiua gfe dic gꝰ ꝙ aut cãonica
tꝰ uacabat tpᷣe ĩperrationis ⁊ uʒ gẽa nõ fẽa mẽ
tione de nũero. Idẽ ẽ ſi nõ uacabat tẽ canoni
catꝰ:ſʒ papa mãdabat ꝓuideri ð eãonicatn uel
pᷣbẽda uacãtibus uel uacaturis:nã his caſibuſ
nullũ piudiciũ fir nũero. ¶ Sʒ qro quid eoꝰ
nũquid fẽa mẽtione de nũero poſſit ꝓuideri ĩ
eccllia nõ hñte nũeꝝ.iſte tex.bñ fac̃ ꝙ ſic:quia
faciẽdo mẽtionẽ ð pᷣbenda vacatura tacite fie
bat mẽtio de nũero:ut ĩ.c.dilcõ.ð pᷣbẽ ⁊ nihil
oĩnꝰ debebat ꝓuideri iſti ſi ſtarutũ nũeri nõ pᷣ
ceſſiſſet. Ad hoc uide bo.gl.in c.fi.de ↄceſſ.
pbẽ.li.vi.ĩ glo.magna.⁊ dic ut ibi ⁊ ĩ fi.glo.
Mõ hãc ↄcłonẽ glo.ꝙ ſʒ ſtatutũ nõ ſit iuratũ
tñ neceſſe ẽ mẽtiõeʒ facẽ de ſtatuto.⁊ ꝓ hoc.c.
cũ nõ deceat ĩ fi. de elec.li.Vi. Quid aũt ſi ſta
tutũ ẽ iuratũ:⁊ fit mẽtio de ſtaturo ⁊ n de iura
mẽto ur᷑̃ ſufficẽ qꝛ iuꝛamẽtũ ẽ acceſſoriũ ad ſta
tutũ.gꝰ ſublato pᷣncipali tollit᷑ acceſſoꝛiũ ad hꝰ
qð nõ.i.c.dilccto.j.de pᷣbẽ.ubi cõcludit᷑ ꝙ ſi
e 5

¶Me relcrip.

cãonici ueniũt collegiałr ↄ ſtatutũ iuratũ nõ ĩ
currũt ꝑiuriũ.qꝛ iuramentũ tollit᷑ ſublato ſtatu
to. Contrariũ determiat gl.nõ.iĩ.d.c.cũ n vᷣce
at.? ꝓ hoc fac optie iſte tex.hS.nõ obſtat Sriũ
ꝓcedit eni qñ ſcient᷑ tollit᷑ ſtatutũ iuratũ.ſʒ qn
tollẽs ſtatutũ ignorat iurametũ n hʒ aiuʒ tollẽ
di iuramiũ:qꝛ iuꝛamẽtũ obligat deo. ꝓ hoc ẽt
7 eſt.c.debitoꝛes de iur̃iurã.⁊ tene hoc menti.
¶ In gi.iĩ vbo iuramto.ibi:vius vr ꝙ ↄditõ
talis ſubitelligat᷑. dic ꝙ etiã pᷣcedẽs opio Jo.
põt ſaluari ut nõ ſubĩtelligat᷑ ↄditio: qꝛ ↄditio
ſuſpẽdit actũ ĩ euentũ ipᷣius:ut nõ.i.c.ueꝝ ð
di.appo.vñn iuramẽtuʒ nõ ligaret an approba
tõeʒ pape:qð ẽ falſũ.vñ iuramẽtuʒ ligat:ſʒ ĩitel
ligitfexcepta auctoꝛitas pape:qꝛ papa põt mã
dare ↄriũ.ſʒ nõ pᷣſumit᷑ uelle niſi faciat mẽtõeʒ
de iuramẽto.⁊ ꝑ hoc tota argumentatio ꝛema
net declarata. ⁊ nõ ĩtelligas ꝙ in quolibʒ iura
mẽto ſit excepta auctoritas pape:ſʒ dũtaxat cũ
pᷣſtat᷑ ſuꝑ re ſubiccta ipſi pape:uel ſuꝑ iuribꝰ ꝑ
tinẽtibꝰ ad eũ:ſichtelligit.c.ueniẽtes ð iur̃iur.
hoc pʒ:qꝛ iuramẽtuʒ ẽ de iuꝛe diuio.⁊ obligat
deo. papa aũt nõ põt ipedire obligatõcʒ qren
dã deo.hinc ẽ ꝙ a iuramẽto pᷣſtito ſuꝑ ꝛcbꝰnõ
ſpecrãtibꝰ ad papã nõ põt papa abſolueꝛe ſine
cã rõnabili: ut nõ.gl.i.c.ꝙᷓto ð inꝛein.? Inn.
i. c.cũ ĩtcr.p.de rchu Eht⸗ nõ. ex gl. ꝙ capꝰ
nõ ẽ ↄceſſuʒ dñiuʒ eoꝝ iuriũ q bʒ ſjʒ ſolũ admi
niſtratio. æ idẽ dic ĩ quolibʒ plato.qᷓnimo nec
etiã papa bʒ dniuʒ reꝝ ecclhiaſticaꝝ ſʒ ipe deuſ:
qꝛ bona offerunt᷑ deo.ad hoc bo.tex.i.c.cũ ex
eo ð elec.li. vj. æ uide qdðᷣ nõt Inn.i.c.ſuꝑ de
cã poſſ.⁊æ ꝓprie.⁊ glo.i.c.cãm.j.de v.ſig.ſed
papa pꝛe alijs hẽt liberrimã admiſtratiõeʒ: ut ĩ
.c.ita dñs.xix.di.⁊ i.c.ad honorẽ ð uſu pallij
F gl. qro ifra qᷓtũ tpᷣs põt excipi ð iſta ſur
reptõe: So. diẽ Inn.ꝙ cũ ſurreptio ↄcernat
ipaʒ graʒ ⁊ eã uitiet ẽt ſine l̃is cuʒ gr̃a pcedat
lꝛas ⁊ põt fiẽi ſine eis:poterit opponi ð ſuꝛꝛep
tõe uſq; ad ſniaʒ:cũ ſit exceptio ꝑẽptoria.ſecꝰ
ubi exceptio ↄceꝛnẽt has tm:ut ſi iuraui õ te ñ
ipetraꝛe lr̃as.tũc dʒ excipi añ li᷑. ↄteſ.cũ ſit di
latoria:ut ĩ.c.ĩteꝛ ðᷣ ꝛe iudi.⁊ ĩ.l.fi.C.ð excep.
2 dic clariꝰ ꝙ qn ĩ lr̃is gratioſ ĩtercedit ſuꝛꝛep
tio:põt opponi ð ſurreptõe dupłr.pꝰ õ lr̃as di
latoꝛie:ut ĩ.c.ad audiẽtiã.j.e.qꝛ ſi lr̃e nõ ualẽt
executor nõ ꝛccipit iuriſdictõeʒ ¶h pt᷑ opponi
ꝑẽptorie õ graʒ uſqʒ ad ſniaʒ: ſicẽ ĩ alijs excep
tionibꝰ ꝑẽptorijs.ad hoc qð nõ.in.d.c.ad au
diẽtiã. ¶ In gl. ĩ Vbo ipetraſſe ĩ fi. uult.n. gl.
ꝙ le monitorie ſeu pᷣceptorie nõ hẽant afficẽ
manꝰ orcdliarioꝝ quo minꝰ poſſint ſtatuẽ ĩ piu
diciũ illaꝝ laꝝ.nã ſolũ papa hic mãdat ĩquiri
utꝝ ſtatutũ pᷣceſſerit executõias q̃ſi nõ curauit
ð mõitorijs:ſi ſtatutũ emanaueꝛit pꝰ eas. Idẽ
vr uelle Inn.dicẽs ꝙ ꝑ mõitorias n pᷣncipiat
negotiũ:niſi ð hõeſtate.ſic ĩtelligit.c.lr̃is.j.e.
ODe. dixit ꝙ papa ĩ hoc grauauit iſtũ iperrãtẽ
qꝛ debuiſſz hꝛe reſpectũ ad monitorias.ſed in
alio releuat᷑:qꝛ ſatis ẽ ꝙ fecerat mẽtionẽ de iu

ramto:lʒ nihil dixerit ð ↄfirmatõe apłica.Ho
ſti. diẽ ꝙ iſte ĩpetratoꝛ obligauit ſe ad ꝓbãduʒ
ꝙ ſtatutũ fuit ſecutũ execuiõias.hec ſo.nñ ualʒ
qꝛ onus ꝓbãdi hoc ĩcũbit capło. Jo.an.dixit
ꝙ hic qrebat᷑ de ꝓceſſu executoꝛiarũ.iõ papa
mãdat inqri ð executorijs tm. Cõtra hãc opi.
fac᷑:qa papa ĩ fi.nõ mãdat ꝓuideri iſti ſi ſtatu
tuʒ pceſſerit executorias.⁊ ſic vr̃ nõ curaſſe ð
mõitorijs.Do.an.dic̃ ꝙ mõitorie bᷣ erãt exti
cie ꝑ mortẽ pape re itegra.nã ꝓceſſus executo
ris erat nullus:ex quo ſ᷑e eꝛãt ſurreptitie.⁊ ſic
nõ habuit ꝑpetuaꝛe mõitorias:ut nõ.gl.i.c.cũ
płres ð offi. dele.li.Vj. Sʒ hoc fac ꝙ iſte lie
erãt pñtate:nec poteꝛãt ałr ꝑpetuari. vn ſatis
põt dici ꝙ papa potuiſſz ſi uoluiſſet ꝓſeq mo
nitorias:ut ĩ.c.lꝛis.j.eo.ſʒ ꝑs nõ põt ꝓſeq:qꝛ
monitõie nõ neceſſiuãt.ar.i.c.cũ ĩ uetẽi ð elec.
ſʒ hodie nõ eſt multũ de hoc curandum:qꝛ iſte
littere monitorie nõ ſunt in uſu. rasi,
4 ifficile
Bper litteris. i
c.⁊ ẽ clauis totiꝰtitłi.⁊ hꝰ diẽ i ſũma
Exprimẽs falſũ:uł tacẽs ueꝝ ĩ rpto ſi malicio
ſe caret ꝓrſus ĩpetratis.ſʒ ſi ꝑ ſumplicitatẽ ueł
ignorãtiã:aut obtinuiſſet vo expᷣſſo ⁊ ſuppᷣſſo
falſo ſaltẽ las ĩ foꝛma cõi ⁊ delegatꝰ ꝓcedit ſeꝛ
nato iuris oꝛdine:⁊ nõ ſpẽali for rpti.ſecus ſi
nullo mõ lias habuiſſʒ. Ael breuiꝰ ſic. Dolo
ſa ſurreptio uitiat rptũ ĩ totũ.ſi aũt ꝓccſſit ex
ſumplicitate uel ignorãtia:eatenꝰ uitiat qᷓtenus
fuit cã ↄceſſiõis.Oiuidit᷑ ĩ tres ꝑtes nã p ꝛeci
tat ea ſuꝑ qꝰ ãtiquitꝰ erat opi.ꝛ illas ꝑ diſtic
tionẽ bimẽbrẽ ad ↄcordiã reducit. ibi:nos gꝰ
ʒꝰ dat regłarẽ doctrinaʒ.ibi:ut ſic. ¶ Hõ.pꝰ
ꝙ ſurreptio doloſa ſiue ſit ĩ vo tacẽdo.ſiue in
falſo expᷣmẽdo uitiat totũ r᷑̃ptuʒ:lʒ ñ fuẽit cã to
tius rpti:ſʒ foꝛte foꝛme ſpẽał tm:⁊ hoc in penã
ipius mẽdacis.Et ex hoc nõ.tex. aꝑtuʒ ꝙ ſur
reptio doloſa uitiat oĩa ↄtẽta ĩ ꝛpto:lʒ rpiũ cõ
tineat pła ſeꝑata:ẽt ſi ſurreptio nõ fuẽit cã ob
tinẽdi oĩa.qð ẽ ualde nõbile.nã ſi hoc hʒ locũ
ĩ lis ↄtẽtioſis:fortiꝰ dʒ ꝓcedẽ ĩ liis gratiof.
cũ ſurreptio magis uitiat lr̃as gratioſas:ut di
xi ĩ.c.ceteꝝ.S.e.Ex quo collige limitatioeʒ nõ
bilẽ ad.c.ſi eo tpᷣe.j.e.li.vj.ut ꝓcedat ille tex.
qn ſuꝛreptio nõ fuit doloſa:ut tũc uitiet ſolum
illã ꝑtẽ gẽe cuiꝰ fuit cã:⁊ nõ reliqᷓ ↄtẽta ĩ rpto.
adde hoc ad ea q̃ dixi.S.eo.ſedes.Et nõ.ꝙ h̊
ꝑificant᷑ quo ad hꝰ taciturnitas vi ⁊ ſuggeſtio
falſi dolꝰ im magis pᷣſumit᷑ ex ſuggeſtiõe falſi ⁊
ſic ſalua qð dixi ſedes Es 2 alis nõ. re
glaʒ ꝙ ſurreptio nõ doloſa ſʒ ex ſimplicitate ł
ignorãtia ꝓcedẽs:catenꝰ uitiat rptuʒ ſeu ↄten
ta ĩ eo qtenus fuit cã iductiua ↄceſſiõis.vñ ſi
ſurreptio ſuit cã iductiua ſoliꝰfoꝛme rpti:uitiat
ſolũ ipaʒ foꝛmã ⁊ nõ fubſtãtiã rpti cuius non
fuit cã. Si fuit cã iductiua totiꝰ rpti: uitiat to
tuʒ totuʒ. pone ex. ĩpetraui rptum debitorẽ
meũ:⁊ dixi ꝓ ð ↄſuetudine pꝛie caulſe tractant
ſimpliciteꝛ z de plano ⁊c.unde papa commiſu

„

n rinbsn iciliss.
inlingien AMlmerct. d.
Min. nl. orſanali dm no ei
cileniriſe ler incet ĩ n
olli bio d nnlchtnr inn⸗ . io 4
iommninmposclczn 6 ein .
ener Mo no lelgn qlergli
rinicelgins rez o/Men orgi

mlirnmiſßn lelpni ni uut nie cet
nlalrdofl er. bd

irnonittec n go orciane nb boͦ di
i Morpzrrico ydtnmt uem
Immiofentomiſncoſe n ignorina;
limnlcmmi in gois intepno bz giter
lineldae cſls e bic nidax
uorcherihnns Neani epoſitũ
pmmpnoneonnl. nugs ad fi. F de
ewx Jioh inoepni un ubitelligi
nſims inr imi ni e. ſ F
ier itnpröe. C. ſ 5

leltl

ſi

nt

miirideo
4 r. . —
rllniſce⸗ füneue dliſenhie:

7
460

lifuthſen baut dipto perratop
ſegwinnllrfdi: i gan
nin nlurſpĩ: em mdanũ
erat anguſtn meanm

Aursſcntenoftiro cſ
Puiſc ſanoſtetöe falledi m babet.

e +
llem ni li ter So pon
eſntie gr dve.ll ciniſes lide

⸗ .. ſ —U
netng r ol irch

aldilltcesnepi fioſtmiit
ſe caret grſus peneans. 5 nmiern

gnor ini anr obti uſſe ip ipſor ſhßſ
falo ſale las ifomna cõ ecllegu eittſu
nao iinbo er no hil hor n lulg
nulb no lis hbuſß. e bruir. Voio
ſ lumpnio unat ini iwi. ſ ait paeſirr
ſmplciate ne ignoriinenen unit imus
fui ci eſſois. Oinidit ines presni eci
tuea igq' aiqut era opi. ilas g aſit
nont dimibre ad ocordi teducit. id,⸗nasg“
u teglare doctrinaz ibi:r ic. Q
ſurtepiio Gdoſn ſtwe ſti do nido ſuein
alo erpmedo vinimtori ionze n fnenciid
tius fpri toue fomme ſpenl tmir bo in heni
ſpus nidaes Cicy hot no n agmngin
epno doloſn uinat oin otin ipo htpͦ c̃
nent pli cpatatcti ſurnipno nenci ob
inen oin dd euice noble ni ſboe hlach
s enclsfoid c geelei his Fait
cſonegio ugsunan i grulaſtonn 1
gic cen 3 Crqno colige uni
bile a1 c.n d ieel Nn doeun lent⸗

ſorreptio ndfil oloſlaur füc vider ſonn

1ANotei rengifhi
, zgze i fnn cid nodlun
di aia idii des. Crbg!

Ad ca qdl N
altehoe gonenmim it ri

ſemni qo db nae ſgaſtieil:
dol iñ magis pumit Se in

nieo ienns ill h , einulin
. 6. iiiniuns non

cãm ſimpłr ⁊? de plano tractãdã. Si.n. hoc eſt
falſũ ut qꝛ nõ uiget talis ↄſuetudo ĩpr̃ia: tũc ñ
dʒ nitiari rptũ ĩ rotũ qꝛ papa nihiloĩnꝰ lr̃as de
diſſet ĩ forma cõi.⁊ iõ delcgatꝰ ꝓcedet ſᷣm iu

ris ordinẽ.ſʒ ſi malitioſe illð expᷣſſiſſz dʒ i
nã carẽ ↄmodo totiꝰ pti ut ĩ pꝰ caſu. des.

ʒ ꝙ ſurreptio qũʒ ↄmittit ex ignorãtia qñʒ ex
ſimplicitate qñqʒ ex dolo.nec ignorãtia excu
ſat ſurreptõcʒ ſi fuit cã ĩductia cõceſſiõis ⁊ fac
optiĩe ad id qð dixi.S.e.ↄſtitutꝰ. ¶ Quãto nõ
ꝙ rigor iuris. qnz ponit ꝓ ordie ſuris. Mam
hoc qð h̊ i pn appellat᷑ rigor iuris. poſtea ap
pellat᷑ oꝛdo iuꝛis ? dr oꝛdo iuris. rigoꝛ ꝛeſpẽu
ſpẽał foꝛme ↄtẽte ĩ fpto fũdate ſuꝑ eqtate.exꝰ
ſi papa mãdat ꝓcedi ſine ſtrepitu ⁊ figura iudi
cij. ordo iuris reſpẽu iſtiꝰ foꝛme põt dici rigo
roſus qnʒ rigoꝛ ponit᷑ ꝓ q̃dã iuris auſteꝛitate
ut qñ ad terrorẽ ĩ aliq cãu ius extẽdit ſe exce
dẽdo modũ in apponẽdo penaʒ:qñqʒ ſumit᷑ ri
gor ꝓ ſubtilitate iuris:ut ĩ.c.i lr̃is.de reſtitu.
ſpo.⁊ de his uide bo.gl.i.c.ut ↄſtitueret᷑.l.di.
Mõ in. v.niſi. forſan aliã rełam nõ. ad quã
cotidie allat᷑ iſte tex. ꝙ iudex ẽt delegatus põt
cognoſcẽ ĩ dubio ðᷣ ualiditate ꝛpti. vn ſi oppo
nit᷑ exceptio ſurreptiõis delegarꝰ dʒ eſſe iudex
iſtiꝰ ĩcidẽter. Altio nõ. ꝙ delegatꝰ dʒ ſe ꝛegłaẽ
fin uolũtatẽ delegãtis:ut ea rõ q̃ mouet ðᷣlegã
tem dẽat mouẽ ipᷣm delegatũ:nã utit᷑ uice dele
gtis ut ĩ.c. ſane ð offi. dele. ¶ Deſcẽdo ad ð
clarationẽé iſtiꝰ.c.qm glo.ordĩiarie nihil bõi di
xerũt ¶ Drio op.õ tex.ĩ eo ꝙ diſtinxit utruʒ
ſurreptio fuerit ↄmiſſa doloſe an ꝑ ignorãtiaʒ
uel ſimplicitatẽ.vr̃.n.ꝙ oĩs ſurreptio hʒ ꝑiter
nitiare.ad hoc.c.ſedes.S.e.ubi dr̃ ꝙ mẽdax pᷣ
cator dʒ carẽ ipetratis. Itẽ decꝛetũ ireꝛpoſitũ
ꝑ ſurreptionẽ nõ tʒ:ut.l.magis puto.ði fi.ff. de
re. eoꝝ. Itẽ ĩ quolʒ ipto expmit᷑ aut ſubitelligi
tur cła:ſi pces vᷣitate nitant᷑: ut ĩ.c.ij. S. e. ſi gꝰ
pces fuerũt obreptitie dʒ corruẽ ꝛptũ ex defcũ
ↄditõis. Itẽ faẽ iſtũ tex.l.pᷣſcripriõe.C. ſi
ius uł uti.pu.ubi tex.loquit᷑ ð ꝛpto ĩpetrato p
mẽdaciũ:nec ex toto ãnullat rptũ: ⁊ tñ mdatiũ
nõ ẽ ſine dolo.qꝛ ut ait auguſtinꝰ.mẽdatiuʒ ẽ
falſa nocis ſignificatio ĩtẽtõe fallẽdi.ut habet᷑.
xxij. q.ij.i. F. ille.? tene mti illũ tex. So. ꝓpteꝛ
hec õria ⁊ ſilia ⁊ maxie.qꝛ due.ll.ciuiles uide
bant᷑ ĩ hac mã diſcordare:ut ẽ.d.l.pᷣſcriptõe.⁊
.l. ? ſi legibꝰ. C. e.ti.fuerũt młte opi. int᷑ doc.
iuris ciuił qꝝ duas hͥ papa in pᷣnꝰ recitat.⁊ pꝰ
fuit pla. a Ja. ð bel.æ aʒo.⁊ uide płres alłs ꝑ
gl. ? doc.i.d.l.pſcꝛiptõe.ꝑ quã qͥdẽ.l.⁊ ꝛõeʒ.ẽ
dẽaʒ diẽ ibi Ci. ꝙ diſtictio iſtiꝰ.c. nõ ꝓcedit ð
iur̃ ĩ eo ꝙ fac̃ dr̃iaʒ ĩiter mẽdaciũ ↄmiſſũ ex do
lo ⁊ ignorãtia.ſʒ ceꝛte neſciuit qͥd dicẽt.nã ubi
Ci. neſciebat ſoluẽ õriũ iuris cãonici iprudẽt
dicebat ꝙ ex errore cãoniſtiaxꝝ illa iura ꝓceſſe
rãt.vñ merito ĩ hoc ⁊ ſilibꝰ redarguit᷑ ab alijſ
doc.ẽt iuris ciuił ⁊æ nõ iſiſtẽdo ĩ opi.ãtiquoꝝ:
qꝛ hodie hẽmꝰ ̊ tex.claꝝ cui dẽnt acqeſcẽ legi
ſte ꝑ ca q̃ nõn.ĩ.c.ꝑ uenerabilẽ.qͥ fi.ſint le.di

¶ De reſcrip.

cẽdũ ẽ ut h diſtiguit᷑:nec ob.rõ Ci.nã mdaciũ
ſtricto mõ captũ diffinit᷑ ſiẽ dẽm ẽ.ſʒ largo mõ
mẽdaciũ pt᷑ dici oĩs falle uocis ſignificatio et
ſine dolo.ut ĩ. c.pꝰ.æ ĩ.c. aiaduertẽdũ.⁊ ĩ.c.is
q.xxij.q.ij.un ſiẽ dicimꝰ i dolo ꝙ ẽ dolꝰ ex ꝓ
poſito ⁊ dolꝰ ꝛe ipa:q.ſ.qͥs fuit deceptꝰnõ ex
ꝓpoſito:ut.l.ſi qͥſ cũ ałr.ff.ð v.ob.ita dicẽdũ
ðᷣ mẽdacio qð ẽ mẽdaciũ ex ꝓpoſito ⁊ mdaciũ
re ipa.nã ał dicimꝰ ꝙ ẽ dolꝰ malꝰ ⁊z dolꝰbonꝰ
ut ĩ. l.i.ff.ð dolo.ita ẽ dare mẽdaciũ doloſũ ⁊
punibile:æ mẽdaciũ ſine dolo ⁊ nõ punibile ut
ĩ. d. c:pꝰ AItẽ iſte tex. nõ diẽ ꝙ mẽdaciũ hᷣ ĩter.
uenit ex ignorãtia:ſj ꝙ vVitas fuit tacita uł falſi
tas ſuggeſta ex ignoꝛãtia.n ob.illa.l.pſcꝛiptõe
qꝛ hʒ młtos ĩtellcũs qꝛ ſi itelligi᷑ ð mdacio nõ
doloſo põt adduci ad ᷣm dẽm huiꝰ.c.ſi intellr
ð mẽdatio doloſo ĩtellłr finis illlꝰ.l.ut ñ cogno
ſcat᷑ ille cui vptũ dirigebat᷑:ſʒ iudex ał ordiariꝰ
uł tẽat᷑ alia lec. de qᷓ ibi. Mõ ob. c. ſedes qꝛ dʒ

reduci ad pꝰ“ reglłaʒ huiꝰ. c. nã loqᷓt ð mdatio

doloſo.nñ ob.l.magis puto.qꝛ ðᷣcretũ iudiciſ ẽ
maioꝛis piudicij qᷓ; ptũ. It põt dici ꝙ ibi ſur
reptio fuit ex toto cã obtinẽdi decꝛetũ:⁊ ſic pt
adduci ad ultiuʒ caſũ huiꝰ.c.nõ ob.qð dixi de
cła ſub ĩtellcã:qꝛ illa refert᷑ ad exercitiũ iuriſdi
ctiõis. Itẽ ad for rpti:uñ ſi ſurreptio fuit cã
obtinẽdi ſpẽalẽ for uitiat ꝓrſus illã for: ſʒ
remãet ſubã rpti.i.ipᷣa iuriſdictio ex qꝰ ſurrep
tio nõ fuit cã ſubẽ rpti.⁊ ex his hẽs diſtictiõeʒ
huiꝰ.c. ðᷣfẽſatã:⁊ ĩtellige ꝙ iudex dʒ ꝓcedẽ fʒ
tenorẽ iuris ſi mẽdaciũ fuit cã ſoliꝰ forme qñ
itẽtio ĩpetrãtis põt icludi ſub vbis t᷑pti. qł ſᷣm
Inn.·⁊ bñ r̃ptũ ãnullat᷑ ĩ totũ.põe exꝰ ipetrãs
narrauit ĩ rpto ticiũ ſibi obligatũ occaſiõe mu
tui qᷓre petit illũ ↄdẽnari ad ſatiſfacienð ſibi ð
ðᷣbito:nũc vo ulłt agẽ õ cũdẽ ex tiꝰ donatõiſ ⁊
opelli perit adueꝛſariũ ad tradẽdũ ⁊ diẽ ſe nar
raſſe mutuũ ex ignorãtia.certe n ẽ audiẽdꝰ qꝛ
iſta cã quã nũc uult itẽtare nõ põt ↄpᷣhẽdi ſub
vbis rpti:⁊ ſic ñ pt᷑ iudex ꝓcedẽ ẽt fʒ iuris oꝛ
dinẽ.ſecꝰaũt ubi ĩtẽtio ipetrãtis põt icludi ſub
vbis tᷣpti. exꝰ pʒ ex pᷣdẽis qñ ĩpetꝛãs narranit
oↄſuetudinẽ ⁊c̃.ut.s dixi ¶: pncipłr qᷓrit᷑ utꝝ
diſtictio huiꝰ. c. hẽat locũ ĩ puilegio ſeu lʒis be
neficialibꝰ.⁊ hec ẽ.q.dubia ⁊ ſubtił ut cla? ha
beant᷑ ſequẽtia pᷣmitte ꝙ ex ðciſiõe huiꝰ.c.pñt
elici tres regłe explicite. Mꝛĩa relła ꝙ ſurrepꝰ
doloſa uitiat rptũ ĩ totũ. Scða ꝙ ſurreptio ex
ignorãtia ł ſimplicitate ſi fuit cã obtinẽdi ſoliꝰ
forme tᷣpti nõ uitiat ſubãm ipᷣius rpii ex qꝰ pᷣn
ceps al expſſa vᷣitate uł falſitate ſuppᷣſſa rpinʒ
ↄceſſiſſ. Tertia reła ꝙ ſi ceſſãte ſurreptoe pa
pa nullo mõ dediſſz rtũ uitiaret᷑ rptũ in rotuʒ
lʒ ex ignorãtia uł ſimplicitate vitas fuerit taci
ta uł falſitas expſſa.quo ad primã regulaʒ ocẽs
ↄueniũt ut hẽat locũ ĩ puilegijs ⁊ liis bñficiali
bus.nam ſi ſurreptio doloſa uitiat ex toto lit
teras ↄtẽtioſas fortius hʒ uitiare las gẽoſas.
cũ ſurreptio magis ificiat gẽaʒ qᷓ; ptũ ad liteſ
pʒ ex eo qꝛ gẽa ipo fcẽo ẽ nulla ꝓpt᷑ ſurreptõeʒ
e 4

Me relcrip.

ne in iſtis beñnficialibꝰ ꝑ.c.ſi moru ꝓpᷣo.⁊ ibi ꝙ ignorãtia ſit ꝓbabil: ut i.d. c.gꝛa. ſo ꝙ nõ

i
zuoeß hendn .
ut i. c.i. .ij. ð fi. pᷣſbi.li.vj.⁊.ʒ.e.ad audiẽtiaʒ aliſs gratijs: cũ lr̃e ab bñſicia ſint multũ ſtricti le lneg ſethun⸗ i.
ſz ptũ ad lites nõ eſt ipᷣo inꝛe nullũ:ut ĩ.c.cete iuris ꝓpteꝛ ambitionẽ: ut ĩ.c.qᷓuis de pᷣbẽ.li. nacgi M1udii nmili 8.
rũ.⁊ qð dixi.s.eo.⁊ ꝑ hoc ut pᷣdixi ſingłr limi vj. hoc ueꝝ niſi obtentũ ꝑ ſurreptionẽ habeat on cafehin 8 gigmc⸗ 1
tarẽ illð.c.ſi eo tpᷣe.j.e.li.vj.ut ſi le cõtinent ↄnexitatẽ cũ reliqꝗs:qꝛ tũc rõne ↄnexitatis ſur gi⸗ lec Gna. abhenn⸗
płres gꝛas:⁊ ſubreptio doloſa fuit cã uniꝰ tmin reptio uitiat oĩa:ut eſt tex.i.c.ↄſtitutus.õ e. fʒ lecht cchſu fhe ntei M..
ꝙꝙ ĩ penã doloſi debẽt uitiari lr̃e ĩ totũ ut nõbi intellectũ quẽ ibi dedi ¶ Nuũquid aũt ignoran ſegin ebevdnnöni dei⸗
liter innuit iſte tex.⁊ facit qð dixi.S.eo.ſedes. tia aliquo mõ excuſet in iſtis gratiof: ut ſic.c. e ngicmei ci iji
NQuo ad ſcdᷣaʒ ⁊ teꝛriã ꝛeglas ẽ dubiũ.nã Jo. gra poſſit trahi ad ſiłe:puto poſſe attentari ꝙ ng orandat E
an. H vr uelle ꝙ ſimplicitas nñ excuſat a ſureptõ ubi ↄcurrũt qᷓtuor potẽit trabi ad ſile. Drio rinigd n ͤbot ne uti⸗
.

bo. glo. ð pᷣbẽ.li.vj. Sʒ ignorãtia ꝓbabil vĩ
excuſare.ꝑ tex.nõ.i.c.gꝛa.j.eo.li.vj.Sed idẽ
Jo. an.i. d. c. ga ĩ nouella dic illud. c. gra fun
datũ ſuꝑ maxia rõe.⁊ ꝙ nõ dʒ excedẽ rermios
ſuos.⁊ orium diceꝛem ſi nõ emanaſſet illð.c.
Ad idẽ uide glo.i.d.c.ſi moru ꝓprio que dic
ꝙ in lr̃is gratioſis nõ hẽt locũ iſta regla Ma
papa daret bñficiũ hñti ꝑuiſſimũ.⁊ tn ſi in im
petratiõe nõ fit mentio de ꝑuiſſimo bnficio nõ
nalet gꝛa ut ibi nunc diſtingnit᷑ibi: an ex dolo
an ex ignorãtia uel ex ſimplicitate tacuerit ĩpe
trans mĩmuʒ bnficiuʒ:q̃ſi nelit ꝙ ſurreptio ui
tiat lr̃as gratioſas:lʒ alias papa ↄceſſiſſz graʒ
Ho. an. diẽ poſſe dici ꝙ ſi gra poffſit ꝛduci ad
teꝛmĩos iuris cõis ꝙ tũc poterit praricari iſta
fa reglła ĩ Eis gratioſ.⁊ ĩ hoc cãu ĩtelligit iſtð
.c. gẽa. Sed certe ego nõ uideo ꝙ illo.c. aliq
mõ reducat᷑ ad termios iuris.ĩmo ignorantia
apliat ibi graʒ:qꝛ ſi ſcient᷑ ibi ĩpetraſſʒ ſᷣm icõ
paſſibile cũ prio:facta mẽtiõe de pᷣmo nõ daꝛc
tur ſibi optio retinẽdi primũ uel fᷣm.ſʒ adepto
fo uacaret primũ ipſo facto:ut ĩ.c.de mła.j.
de pᷣbẽ.⁊ tñ ibi ꝓpter ignorãtiã dat᷑ illa optio
Itẽ de iure cõi qͥs dʒ eſſe ↄtentus ea uocatõe
q̃ pꝰ uocatꝰ eſt: ut in.c.i.⁊.ij.xxi.q.i.⁊ ibi daĩ
ſibi optio utꝝ uelit acciꝑe pꝛimũ uel fm. Item
nõ nideo poſſibile in iuẽ ut gra reducaĩ̃ ad teꝛ
mĩos iuris ꝓpter ſurreptionẽ ↄmiſſã ĩ cãu ex
preſſo:qꝛ gr̃a nunoiᷓᷓ excedit caſũ ꝓpriũ:adeo
ꝙ ipetrãs nõ põt illã gẽam trahẽ ad bnfiꝰ ma
gis tenue. ⁊ hoc:qꝛ mens pᷣncipis ñ fuit ↄcedẽ
gr̃am ĩ alio cãu qꝙᷓ; expᷣſſo.ad hoc tex. expſſus ĩ
.c.cui de nõ. maxie ĩ fi. de pbẽ.li.vj.⁊ in.c.ſu
ſceptũ de totis co.li.hoc etiã uident᷑ ſẽtiꝛe do.
de ro.deciſ.ccclxix. alłs.cclxx.in antiqs.vñ in
hac mã ↄcluderẽ ꝙ ſi hec fᷣa regła ſubtiliter et
mẽtiałr ↄſideꝛet᷑ potẽit praticari ĩ is gratioſ
2 bificialibus.nã hec regła nihil aliud uult in
effectu ꝙᷓ;ᷓ ſi ſurreptio nõ doloſa fuit cã unius
rei tin:hẽt uitiare illã rẽ dũtaxat ⁊ nõ aliaʒ cu
ius n fuit cã.exꝰ regłarit᷑ rptũ ↄſiſtit ex duobꝰ
ex ſubã:⁊ ex forma.ſubã t᷑pti ẽ ipſa iuriſdictio
forma vo ẽ ipe modus ꝓcedẽdi quẽ papa pꝛe
fixit delegato.Si ſurreptio fuit cã illius fonmme
tm:uitiat ſoſũ illã formã ⁊= nõ ſubãʒ tpti ex q
fuit ſin dolo.ita dicã ĩ litteris gratioſ: ꝙ ſi lea
gratioſa ↄtĩeꝛet pła:⁊ ſurreptio nõ doloſa fnit

cã unius tm ſolũ uitiabit illud æ non reliquum

caſũ.allego nõ.i.d.c.ſi eo tpᷣe.⁊ ſi hoc ꝓcedit
in bñficialibꝰ ut ibi:foꝛtius hoc idẽ dicendũ ĩ

piudicet᷑ iuri tertij ð quo nõ ẽ facta mẽtio.als
aũt ignorãtia nõ excuſat. ⁊ hoc cãu itelligo.c.
ↄſtitutꝰ.S.e.qꝛ pnceps nõ intẽdit alteri pĩudi
care ſi ñ expᷣmit: ut ibi dixi ¶ ; ꝙ Ppnecps fuiſ
ſet ↄoceſſurus als illã gẽaʒ expſſa vitate:lʒ non
ita de facili:ut ĩ.c.gẽa iaʒ dẽõo. Quarto ꝙ gꝛa
nõ excedat caſũ ꝓpriũ:ut ĩ.d.c.cui ð nõ.⁊ ad
pᷣdicta adde nõbilem.q. quã ponũt do.ð rota
ubi. S. Quidã ipetꝛauit theſaurariam ſeu ſacri
ſtiam ſenen.uacantẽ:⁊ dixit eã eẽ dignitatem ĩ
loco ↄꝑtuʒ fuit ꝙ nõ erat dignitas ſʒ offi nũ
quid ſurreptio uitiet: SFuerũt opi.ſʒ maior ꝑs
dnoꝝ ð rota tẽuit ut nõ nitiaret᷑: qꝛ illa falſitaſ
nõ fuit cã iductiua gre:qꝛ papa faciliꝰ dediſſet
ſi dixiſſʒ ꝙ erat offiꝰ tm. Itẽ ↄſtabat ðᷣ coꝛpo
re bñficij:⁊ illa qᷓitas dignitatis fuit expᷣſſa cã
demonſtratõis. falſa enĩ demõſtratio nõ uitiat
ex quo ↄſtat de corꝑe.ut ĩ.l.falſa demõſtratio
ff. ð̊ ↄdi.⁊ ðᷣmõ.fac̃ qð nõ.·j.e.ſignificãte.⁊ ui
de qð ibi dicã.ſecus aũt ubi falſitas eẽt expᷣſſa
nõ cã ðᷣmonſtratois ſʒ cã taxatõis gr̃e:qꝛ tẽ ui
tiaret lʒ papa als ↄceſſiſſʒ: qꝛ ſatis ẽ ꝙ ñ ↄcet
ſit ĩ alio cãu. ⁊ iſte ẽ cãus nõhlł.ð cuiꝰ deciſio
ne nõ ſubtiłr aduertẽtes mirant᷑ in. c. ſuſceptuʒ

.j. e. li. Vj. ubi dr̃ ꝙ ſi ĩpetrãs bnſiꝰ qð diẽ ua

care ꝑ renuntiationẽ:nõ debetr᷑ ſi uacat ꝑ moꝛ
tem:lʒ ↄſtet de corꝑe bñficij.⁊ lʒ renuntiato ⁊
mors ꝙᷓtuʒ ad uacationẽ equiꝑent᷑.naʒ nt dixi
pᷣnceps taxauit gꝛam ad illũ caſũ expᷣſſuʒ.ideo
nõ dʒ fieri extenſio ad alium caſum ⁊ per boc
apituꝛ uia ad multas ſiles qõnes. ¶ Quo ad
terciã regulã do.an.diſtiguit ut.S.ꝙ ſi põt re
duci gẽa ad tminos iuriſ cõiſ nõ nitiabit᷑ ex qꝰ
ignorãtia ꝓbabilis intetceſſit ⁊ alł.c. gr̃a ⁊ foꝛ
te allegaret ad caſum mente ↄceptũ. NHam ibi
inuit᷑ a Srio ꝙ ſi iſ cui abſẽti ⁊ ignorãti beneli
ciũ fuit collatũ per epᷣm impetrauit beneficium
a papa nõ facta mẽtõne de collatione ſibi facta
ꝑ epᷣm ꝙ põt utrũq; bñficiũ reiinere ſi ſunt cõ
patibilia.qᷓi uelit do.an.ꝙ ſi impetrans expꝛeſ
ſiſſet nõ habuiſſet ſecundũ bñficium. ſz ego ñ
uideo ꝙ aliquo mõ trahat iſte caꝰ ad diſpõem
iuris cõis cũ gẽa ↄſequat᷑ effectũ ſuũ in totum
7 de iure cõi bnficiatꝰ nõ dʒ reputari idoneuſ
ad alið bñficiũ:ut ĩ.c.iſ.cui ðᷣ.pᷣb.li.vi.iõ dice
rẽ ꝙ h̊ tcia ꝛgla potiꝰuẽdicat ſibi loꝰ ĩ lłiſ gra
tioſis.ꝓ hoc.l.⁊ ſi legibꝰ ſᷣm cõem ĩtellectnm.
C. ſi. S.ius uel uti.publ.⁊ uidetur bonus tex.
i. c.ex ꝑte prio.de.offi.dele.facit.c.ↄſtitutꝰ.S.
eo. Itẽ gꝛa aſſumit uiꝛes ex mente ↄcedemis.

eize

Ein unſinl pin
i meß noͤin de ſaliſiarcn

hrir

. rr s
lic carod nd Alains
M aa nonudn Ei olii
tlitali⸗ i. 1 iur. =
yuiudtli

rinauel ſnplnate

ſereigenn,
itleſgo,
laluth
r itr

uimo.

ſo .
. iuurnapre, enns

ls iſnn r.

ndimmde in noßſuni p

ig
Uünktettetrol.
m onniu Ne ſe
Gfz ottat
6

Obſnel

ilnib nurzſiner olic⸗ inplumt: .
ibnſi ſcertbitvmni nnt ſi
tixnticodlenorn fin ir ooropin
cynteongnaror cun lor de ſen:
ti Nciſctojc. It an le ſint.
nolmnenl iulsnti , den ful Ne
Itlirsſvotittoim oeſſois gre? ſilig.
lece icecini lodend dei all. e In
p.edlis clginot gori nſ ex oie

noli ſtni io ni i NeInme.1. Vi.
liuo Nan o erßſ

tiuimrle dumi o nyiino. ogru

llntniimin⸗ Nrbppa dediſſet
fit inmaeſiß hiſi reſſa
niſinglirfin 1gl. in.verdo
tninni nſt im Dcipis. ad dadi
riuftiigtgren⸗ potes banc regn
tainggingndn iſpo aue oſſa
igscd oedidüvclad nöe

Nnngafflins concedendum ab⸗
cait biifai

Nittimmit,

ſi ſuf i .

,a,, ſotius er ſunn
ciaolo Hpotius n.
eAa nn Iun b die mn

er ieemnis hoſt dct i
irhenatois ſit dos. n il ⸗ 4.
pubndie pealer niſt ſint lie iticie
illſhli nopſumi colus . ſli
rNedar poſed ſtuigui er hoic
ſmlitlleeni n Alud eruanisi

e

. ſelen

quid ſarrepno ulicS

ncä ſu Fueriohi i
1rcd iducniua gre:nyn Afucl
ſ inſſg erat offi⸗ ſde⸗ ten
rebiſte:r ln qins ignimiz fin epſirc⸗
denonſnmasz fil idmnoſr no no iin
erqo Alur de orpe til all, dmöſirgio
ff AMle ono fe go j cſgnfcir eui
de Gobi dici. ſerus aüt vbi ſalſtas elteroſſa
noci dnonſtraois ſy ci ttnos greg eni

niner h papa als Neſſſz: grſaiis egſn caan

ſtialio cdu. iſte cins nobll 5 cud geciſio
nend ſvorit aduentees nirmi n.clechen
el Mchi di oſtipentds diſt ed ine
cxe prenunmmmonè:nd Sedei inucnt pnnon
tam h oNar de orpe difi)t hrannnie
nors ien c cnione n eni nync
pnccps nyuit ginm ii aũ̃ yſiiy deo

hoch fen enmſo cd aun int erboc
Atmn ni al nultzs ſlts dore (o 1d
cchreghli do. n Glfignit n i r.
a a 1 inmds iuni cld uitadi n
ignorinn iblis necſt al c
ie egnatdcſun mene Nechn Kus
iabſen Lignorznidane

inuit 170 q il ci nſen Gn
üfi collaruden ninherutberffin
eoe zfrnnii eRecolatoneſſtint

biſoi teinereſ inti

Neo aiqpo m nadn nn
nioge * guun –
ioris (ois Ne. r n un
di bnficigt o inl iodi

g. ne 1,l. ſ⸗ℳd,

4 ,
aliciü:r , ileſ
die igbon pi ceniclem

ſe rbonlel
voſst 4 n tuin ii
deoofic lunc in
icri nima e⸗

ut i. c cũ adeo. z. e. ſy ↄcedẽs nõ fuiſſet ↄceſſu
rus expᷣſſa vitate gꝰ gꝛa nulla.⁊æ hoc idẽ ſentit
Jo. an.i.c.ad audiẽtiã.j.e.æ do.ð ro.ubi.&.
Ntẽ ceſſite cã gre: gꝛa ceſſat: ut.i.l.gnãlit. C.
de ep.⁊ cle. canõiʒata.xvi.q.i.g.fortius dʒ ceſ
ſare gia ſi cã expſſa fuit falſa Iʒ ꝑ ignorantiam
ꝑ hoc hẽs declaratã mãm itrinſecã huiꝰ. c.
n gl. in vV. ſimplicitate. i. fi. æ dic ꝙ. l.ij .loqᷣ
iur in ignorantia iuris nãlis uł qᷓi que tãqᷓ . p
babiliſ nõ excuſat.ad hoc.i.q.iiij.in..noõndũ
7 qð ibi. nõ. ⁊.xxxviij.di.ĩ.c.q ea ad.l.i.ð fal.
mo. dic. ꝙ ẽt loqᷣtur ð ignorãtia non ꝓbabili.

ut ſi falſa moneta cudit᷑ ĩ domo alicuius æ duſ

dicit ſe ignorare.⁊ nõ.gl.iũcto tex.ꝙ ꝛegulaꝛi
teꝛ paꝛcit᷑ ſimplicitati:? q alꝛ ꝓcedit õᷣ doloſũ
2 alr j idẽ faciẽtẽ ex ignorãtia uel ſimplicitate
n gl. i vbo poꝛi mõ. Mõ. ſingłr iſtã. glo.
2 nõ tradas obliuioni uult.n. apte ꝙ expmẽs
falſũ:uel tacẽs ueꝝ ĩ ipetꝛatõe ꝛpti nõ pſumit᷑ p
ma fꝛonte hoc facẽ ex dolo ſʒ potius ex ſimpli
citate nel ignorãtia. Idẽ ſetit Inn. B diẽ tam
ꝙ dolus ꝓbabat᷑ ex piecturis.hoſt. dicit ꝙ ſi
ꝓbat᷑ ſcia ĩpetratõis pᷣſũit᷑ dolus.ᷣar.ĩ.l.vᷣiꝰff.
de ꝓba.qð t dic ꝓcedere niſi ſint lr̃e iuſticie
qꝛ ĩ illis de facili nõ pᷣſumit᷑ dolus euʒ faciliter
obtineã ur. Nẽ dicit poſſe diſtingui iter boĩeʒ
ſimplicẽ ⁊ diligentẽ.ſʒ tu ↄcluð ꝙ ex uariis cir
cũſtantiis iudex pᷣſumet dolũ uel ſimplicitatẽ:⁊
iformãdo aium ſuũ ↄſiderabit utrũ dixerit flʒ
i féo ſuo nel ĩ fẽo alieno.⁊ an fẽm ſit ð propin
quo an de longinquo:ut ĩi.c.cum illoꝝ.de ſen:
ex.⁊ ꝙ nõ.i.c.ab excõicato.j.e. It an lie ſint
ponderoſe nel faciles: ut ĩ. c. fi. de cri.fal. Iteʒ
an falſitas fuerit iducriua ↄceſſiõis gr̃e ⁊ ſilia.
de q uide qð.nõ.do.de.ro.deci. .alle.? In
no.j.e.dilẽus.dolus ẽt nõ pt᷑ ꝓbaꝛi niſi ex pie
cturis.cũ ↄſiſtat ĩ aio ut ĩ c.ij. de renuc.li.vi.
? in.l.dolũ.C.de dolo. In gl. in vbo expᷣſ
ſa. ibi uel tacet ſe decanũ. hoc exẽplũ nõ.ↄgru
it le:ncc ẽt exẽplũ ſequẽtiſ gl.qꝛ papa dediſſet

fptũ ẽt i forma ↄceſſa:lʒ iſta fuiſſẽt expreſſa ⁊
dic ut nõ. . in. gl. in. v. laſ ¶ In gl. in. uerbo
lr̃as ibi.qᷓ mouẽ poſſẽt aium pᷣncipis.ad dãdũ
tene hoc pᷣn. cũ.fi.gl.ex quo potes hanc regu
lã elicer ꝙ ea ſunt expᷣmenda ĩ rpto que poſſẽi
mouẽ aium pncipis ad ↄcedẽdũ uel ad nõ ↄce
dendum uel ad difficilius concedendum. et hꝰ
ultimũ ꝓbat᷑. ʒ.e.poſtlaſti.papa.n.daẽt bñſficiũ
habẽni aliud tenue: ſʒ nõ ita de facili ſicut daꝛert
nullũ hñti:iõ taciturnitas tenuis bñficij iducit
ſnrreptionẽ: ut ĩ.c.ſi motu ꝓpo.pal.⁊ qᷓꝙᷓ gl.
ponat multa exẽpla:nõ intelligas ꝙ ĩ quolibʒ
epto ſint expmẽda oĩa q ponũt᷑ hic ĩ glo. Sʒ in
telligas gl. in caſibus ĩ qbuſ loquũt᷑ iura q alł.
⁊ dic ut in eis nõ.Et uide qð dixi in.c.cũ õdi
nẽ.S.e.ubi poſui.an de exceptõne ↄpetente ad
uerſario ſit facienda mẽtio ĩ ꝛpto ⁊ uið ꝑ Jo.
an. i. c. i. de litis ↄt li vi.⁊ plẽ peꝛ Spe.in ti.ð
excep.i. F. dicto. ¶ In gl. in Vbo niſi forſan.
ibi quia ſi notoria eſſet exceptio. ¶ Mora ſin

¶ De reſcrip.

gulariter hãc gl.ex qua multa potes norare ⁊=
primo ꝙ exceptio notoꝛia poteſt opponi ad ꝓ
ceſſum:et ſic ante litem ↄteſtatã licet ſit ꝑemp
toria.⁊ ſic intellecta eſt ualdc nõbi.dictum in
