centur abſentes uel quid ſimile:ita ꝙ nibil de
ficit de requiſitis per cõtrariũ dicit clectio nõ
canonica:large quando non tenet ẽt de iure
naturali quia nõ ĩiteruẽit cõſenſus ſaltim liber
eligẽtiũ ⁊ elecii:un quando ẽ canonica large.
licet nõ ſtricte uel ſtrictius debʒ tenere confir
matio ſubſequẽs ⁊ confirmatus ẽ nerus pᷣla
tus nec tenerur renũciare:qꝛ ius poſitiuũ adi
uenit formã ad ſcandala enitanda.ſʒ ex quo ĩ
caſu noſtro nullum ſcandalum adſuit ⁊ electio
tenuerit de iure naturali non debet iſte eſſe ob
ligatus ad ꝛenuntianduʒ. Et uidet᷑ Inn. ⁊ cõiꝛ
doc.ſequẽtes hic ſequi iſtam opi.que mibi nũ
q̃ᷓ placuit.nam ex quo iuſ poſitiuum ꝛepꝛobat
conſenſum niſi ſit legitimus non uideo ꝙ ctiã
de iure naturali teneat talis electio. nam prin
ceps potuit per.l.ſuam talem conſenſum non
ſolẽniter preſtitum ihilitare ut in ſimili habeĩ
2z nõ.iĩ.l.cũ lex.ff.de fideiuſſ.facit.c.ii.de ma.
2z obe.Et pꝛo hac opi.cõtraria allego primo
gl. i. c. unico de poſtu.pl.li.vi.que dicit confir
mationẽ nõ prodeſſe ſi electio erat nulla.ad ið
gl. fi. i. c. ꝙᷓ fit. J. eo.li.vi.⁊ tenet archi.i.c.ſiẽ
cauſã eo. ti.⁊ li.ubi plenius pꝛoſequitur facit
rła acceſſoriũ ðᷣ re.iuris ĩ vj.⁊ qꝛ ubi funda m
tũ ðᷣeſt nihil ſuꝑhedificari põt.i.q.i.cũ paulus
⁊ ſic tene opi.quã pꝰ ſẽſit. Jo.an.ꝙ iſte nõ ſit
uerꝰpᷣlatꝰſine electio ſit nulla quali᷑cũqʒ ſiue ꝰ
firmatio niſi confirmatio ſit fẽa ex certa ſciẽtia
per habentem poreſtateʒ purgandi omnem de
fectum electionis:æ ad mãʒ uide quod le.⁊ nõ
in.c.ſi confirmationem.j.e.li.vVi.ubi tꝛactatua⸗
an electio remaneat ualida ſi caſſaiuꝛ ↄfirmatõ
2æ quid econtra.

B diti 8 Electio ꝑ minorem

parteʒ ca. facta nõ te
et nec per ſubſequentem conſenſuʒ
ratificari poteſt. h. d. ſecundum cõem itellectũ
priĩa paꝛs ponit diffinitiõis cãm fa diffinit ibi
nos igit.⁊ pꝛo ĩtellectu lr̃e pᷣluitio ꝙ in hac ec
cleſia baiocen. erant duo principaliores.ſ.ðᷣca
nus ⁊ cãtor qui fonebãt partes in capitulo:⁊
dũ eſſent in tractatu electioniſ decanus aĩadvꝰ
tens ꝙ cantor cum ſuis cõtradiceꝛet uoto ſuo
noluit nominare archidiaconum quem hẽbat
ĩ animo eligendi:ſed malicioſe noĩauit quẽdaʒ
magiſtrũ ſuum Ricarduʒ ſubdiaconum. Cã
tor vo ẽt malicioſe noĩauit archidiaconũ quẽ

¶ De electione.

ſciebat gratũ alteri ꝑti tandẽ fuit ĩteꝛpoſita ap
pellatio ne decanus ꝓcedeꝛet ad electionẽ ſine
ↄſenſu capituli uel maioris ꝑtis:ſed hac appel
latione nõ obſtãte decanus cũ ſuis ↄplicibus:
qui nõ faciebant maioꝛc ꝑtem capituli receſſit
a nominatione ipſius.R. ſubdiaconi ⁊ elegit
dictum archidiaconum in epm ⁊ ctiam appella
nit: ne quicquid ↄ illã electionem attentarctur
poſtmodũ ueꝛo quidã canonici adueꝛſe partis
ↄſenſerũt electiõi facte de archidiacono ita ꝙ
iſtis ↄputaris archidiaconus habuit maioꝛẽ ꝑ
tem capiruli. E ſtis autẽ electoribꝰ receden
tibus cantor cũ ſuis ꝓceſſit ad aliã electionem
nõ obſtãte electõe quã fecerat ð archidiacono

2 elegit illũ. R. ſubdiaconũ. papa ueꝛo utraqʒ

electionẽ duxit irritandam nec exprimit᷑ in tex.
rõ decidẽdi:ideo glo.uario modo intellexerũt
iſtũ tex. ⁊ in tin intricatuꝛ ꝑ glo.ĩtellectus huiꝰ
.c.ꝙ dixit hoſti. iſtud.c. potuiſſe audiri ſed nõ

itelligi uſqʒ ad tpᷣa ſua. Jo. an. dicit ꝙ nec eiiz

ꝑ glo.ſuas habet clare ĩtellectꝰhuiꝰ.c.ſʒ tu dic
ur dicetur.J. ¶ Hõ. prio ex principio ibi au
ditis ⁊ intellectis:ꝙ lʒ quis audiat ꝓceſſuʒ ali
cuius cãe:nõ ꝓpter hoc cõcludit᷑ euʒ itellexiſſe
merita cãe:põt gꝰ concurreꝛe auditꝰ alicuiꝰrei
abſqʒ illius intellectus ſeu ĩtelligẽtia:⁊ facit ꝓ
teſtibꝰ qui dicũt ſe audiuiſſe aliqð inſirm legi:
ut nõ peꝛ hoc cõcludat᷑ neceſſario ipſos intelle
xiſſe.nam audiꝛe ⁊ intelligẽ ſunt diueꝛſa qdð col
ligit̃ hic ex copula:⁊ q̃ ſui nã hʒ copulaꝛe diueꝛ
ſa ut nõ.glo.ſuꝑ rubrica.ff.de iur.⁊ fac.igno.
⁊ per glo.in.c.querelam.j.de ſimo.poteſt tam

quis audire nu dum ueꝛborum ſonum:z tam

non intelligere uerborum efficaciam. Q Mõ.
ſecundo ꝙ nominantes aliquẽ in tractatu elec
tionis non tenẽtur illum nominatum eligere ſz
poſſunt ab eo recedeꝛe alium eligendo. Ratio
quia peꝛ nominationem ſimplicẽ non eſt acqui
ſitum aliquod ius nominato: ut.S.c. pꝛoximo
in principio ſolent enim ante ſcrutinium fiẽdũ
de electione nominari aliqui ð capitulo qui ui
dentur apti ⁊ idonei ad ꝛegimen eccleſie nacan
tis:non tamen per hoc eliguntur ſed pᷣponunt
ut fiat de eis ſcrutiniuʒ ſi plʒ capiiło ⁊ hoc mõ

fuerũt prio noĩati archidiaconꝰ æ ſubdigconꝰ

ideo licuit ab eoꝝ nominatione recedẽ ¶ Mõ.
tertio ꝙ decanus habet primam uocẽ in capi
tulo:hoc tñ intelligunt doc.⁊ bñ ꝓcedere ex⸗
ſuetudine loci ꝑticularis.nã in hoc ſtandum ẽ
conſuetudini qua ceſſante is qui ẽ maioris au
ctoritatis haber primã nocẽé:allegãt doc ad hᷣ
xvj. di. iſidorus.ſed tu dic clarius ꝙ ceſſante
ſtatuto uł ↄſuetudine canonicus prius inſtiiu
tus ĩ eccleſia:⁊ ſic antiquior reſpectu iſtitutõis
debet pᷣeſſe alijs. vnde ad eum ſpectat cõuoca
tio capituli ⁊ eſſe primũ in noce ⁊ in ſubſcripii
one ⁊ in ſedendo ⁊ in alijs ↄſimilibus: ad bot
.c. ſtatuimus de ma. z obe. æ quod nõ. Inno.
i.c.i.eo.ti.⁊ uide quod ibi dixi:nam habenies
dignitatẽ in ecclelia de iure non ſunt ð capiiu

llcoſir

nes Aihope: em „ :
iinn heaſten ⸗

iblaxees ſenſol dior ſrann
nnttaltalb gvotideeslegi ter
tüaſi intiano enſis öhrl
iinolltaott AAcongidandi aciͦn

leuſdi gli mi apoſ
giluid iſn on nt ula pſo meb
inunnllaus d Mr e 10 nui
uncvo iti than poſ primi innam
inceno venong ipſo iore non
rnciniü fent ic bonet c⸗ dodez
aluatonicer rina caio no
Iiſieiniu:t boc tex. f.nbi po
nigteutneſntunttꝛergo pria tennit:
ummiiſoirgo.ſeuenſ ? glo in ver.
lnmgtiifeg mulun nariarüt
nitiſ Gilgier bar gl jmor
kmumfm cteclio inuit bicp
Anntufimiſegveem. h potwiſte

icnißi sicli eudste in.

nupninigrlnons. Serunda
inniinnn fut ſaetg poſt prima

lre
mum pelanonem:ſed hec
nucnch eßſe bi dicar
n uncgſont Dmalidari
iiſppenſet,r ſün iſla Fde
Pppapgbielos
. Nmn Dlochmnnr Rin pyt
n ilmnireeeſtha dor
Ra Mimclei it nule ßo
ementni er ſodſegpenti
i no fuiſſer ſterpoſitn. 6
enntne nniiejiz eliei en⸗
muienn dc, lg ze
Nncipinlean biäigͤf
nontickicibez

= =
=.

no ap
irr an

I.

locr lat
cprions
nuli d
R
Nccxd
ſcgnhn
n tu
caeee
mncit n
l
cecnoch
nuc
1ſoipr
1t ſais 9
Jo 2
Mcii
ſandri
Wan
W:
caſn
ſecun
ond
nerſ
Prin⸗
ne bi
chere
ſol
d
n)
aade⸗

–

Nagn ct nneret
el. lc ei
Poſundipci idhu⸗

dcen . Motg Neniede
nstinrleisgi anen
cnus cjeno pplr bor deie 1
nniucie otg'ggnaner nli ine
bchllutulnusſ ulgiiril
etb /n iͦk ufilſeilgöhffrti
in or bor ciclili eſann iesſt
nſſe un ul rt inulge inn lel in
igihe ercolrtqſi i tp onllnedin
ſin n go. onbnuf ein er ig.
1er go. n c.qverelmn ceſ no porcttmn

uss mdjre nndun venorun ſorume tume

Nonineligeevervorunck acan. CMo.
Ccundo q nonimamts dianiin ruenu d⸗
tonis nontenertur lum noninawumeigee
poſum ne erler üinn cigetto hun
uinperoninmronen ſimice,anckue
ſumiino is mnim n ſo iln
inprncpio oleneninmne ommn ſi
Lanmn umtiu dein i
lan mrihmulummnicteu⸗
Lsmnon tunn — de
inasunnſſiichi 1
iio ot A
nonr minmn recle

gcpe ieſen ninn ſ

ſfazirlet

daror rſnbcen

¶ De electlone.

lo:niſi alias ſint canonici ſoli.n. canonici faci
unt capitulũ æ unũ corpus cum epo nt ĩ. c. no
uit 2. c. qᷓto de his que fi. a prela.uidð Inn.
in. c.ii. de inſti.? ꝙ ibi dixi ⁊z i.c.cũ olim ð re
iudi. Adde etiam ad predicta gl. ſingularem iĩ
c.a collatione de appel. li. vi. qᷓ diẽ ꝙ ſi epᷣs bʒ
noeem in capitulo tanq; canonicuſn dʒ bere P
mũ locũ in caplo.qꝛ nõ ẽ ibi ut. eps ſed prior
capituli dʒ hẽre primum locum ⁊z nõ. gl. illam
ſingu. quia ſepe contingit ꝙ hntes dignitatem
ſunt in quibuſdã collegij ꝑſonalibus nõ tani
hñtes dignitates ſʒ tãqᷓ; ꝑticulares ð collegio
iõ nõ debẽt iſti hꝛe primũ locũ ĩ collegio ſʒ rec
tor collegij:⁊ ꝑ hãc gl.põt defedere cõſuetudi
nẽ que uiget fere ĩ oĩbuſ ſtudijs ut eps qᷓ;tũcũ
q; maximus: ex quo ſcholaris ẽ nõ pᷣcedit rec
torẽ ſtudij:qꝛ nõ ẽ ĩ hoc collegio ſcholariũ ut
eps ſy tᷓ ſcholaris. Itẽ nõ. ꝙ eleccio a pri
nulla puta qꝛ fca a miori ꝑte capli nõ põt con
nalidari ꝑ ſubſequẽtes ↄſenſuſ alioꝝ ꝑriculaꝛi
ter preſtitoſ:? ad h̊ quotidie allegat h lra: ⁊ ex
hoc hẽs caſũ lr̃alẽ ĩ quo ↄſenſus nõ põt ĩteꝛue
nire ex poſtſacto ẽt ad cõualidandũ actũ ut ex
nũc:cuius oriũ nõ.ic. cũ ↄſuetudis de ↄſue.
ſed dic ut.j.dicã. n gl. i v. cum iñ ex poſt
facto ibi electio iſta non erat nulla ipſo inre: H
colligit nnus intellectus ad tex.qᷓre nõ tenuit
fa electio ex quo fuit facta poſt primã irꝛitam
? nullã:nam electio que nõ tenʒz ipſo iure non
qʒ pᷣſtare ipedimẽtũ fe ut ĩ.c.bone ⁊. c. duduʒ
5. e. Glo. ſoluendo rñdet ꝙ prima electio nõ
erat hic ipo iure irrita:⁊ ꝓ hoc tex.i fi.ubi pa
pa utrãqʒ electionẽ irritauit:ergo pria tenuit:
contrarium in ſenſit glo. ſequenſ⁊ glo.in uer.
caſſatam: ? ut predixi iſte gl. multum uariarũt
intellectũ h. c. Et pnit colligi ex hac gl. qᷓtuor
lec. prima lectura ꝙ prima electio tennit hic ꝓ
pter ratihabitionem ſubſequẽtem. Iʒ potuiſſer
irritari ꝑꝑ pendentiã appellarionis. Secunda
ãt electio nõ naluit:quia fuit facta poſt primã
non caſſatam ⁊? contra appellarionem:ſed hec
lectura non eſt bona:cuʒ papa expᷣſſe hic dicat
ꝙ pria electio fuit nulla neqʒ potuit ↄnalidari

er cõſenſu quorũdã ſuꝑuenieti: æ fur iſta vᷣba

pape nõ ꝑtis qꝛ papa hic loqruꝛ ut pʒ in pꝛi.c.
iõ gl. ſequens cum alia ſequẽti receſſit ab hoc
itellecru renendo ꝙ prima electõ fuit nulla ipᷣo
iure:nec potuit conualidari ex ſubſequenti cõ
ſenſu:ẽt ſi appellatio nõ fuiſſet iterpoſita.? hꝰ
ꝓbat ex illa dictione maxie qᷓ dʒ itelligi ꝓprie
? ĩ hoc nota bñ gl.ſequẽtẽ ꝓ ĩtelleciu hodictõiſ
maxĩe:que qñ ſtar ꝓprie ponit idẽ ĩ cãibꝰ Zrijſ

qn vo poniĩ ꝓ tm:ſtat ĩpropᷣe:æ idem i-

qm frequẽter.. ut li. nõ cõte.ĩ . maxie Se
cũda lec.colligit h ex gl. fi. in. v.ſed ſi dubiũ ẽ
cũ uer.ſe. ⁊ ĩ effeciu hoc ĩtẽdit ꝙ aut prĩa elecꝰ
ẽ euident᷑ nulla: æ tũc nõ requirit aliqua caſſa
tio: ſed põt procedi ad ſecundam:⁊ h caſu pro
cedunt ↄria. Aut peelectio eſt nulla ſed nõ eui
denter ĩmo ẽ pbabilis dubitatio ſuꝑ nullitate:

tunc non dʒ procedi ad ſecundã niſi prius caſ
ſetur prima que habebar colorem ualiditatis:
⁊: in hoc caſu poteſt intelligi tex nam anteqᷓ; e
manaſſet deciſio huius ðᷣcre.poterat probabi
liter dubitari. utrum electio facta a minori paꝛ
te poſſet conualidari per ſubſequentes conſen
ſus aliorum:debuit ergo prius expectari caſſa
tio ſeu declaratio ſuperioris anteq; procedðtur
ad ſecundam:æ nõ.bene hunc intellectum qui
mihi plurimum placet pro quo allego gl.fi. in
c. conſtitutus infra dðᷣ appel. que h̊ tenet aperte
uide etiam glo. in. c. inter dilectos in. uer. poſt
modum in fi. infra de exceſſ .prela. ſentit Inn.
in. c. cum terra ſupra eo.⸗ qqᷓ; ipſe Inno. ? qͥ
dam alij in c.conſiderauimus ſupra eo.ut reci
tat hic Jo. and.tennerunt ſufficere ad ualidita
tem ſecunde electionis ꝙ notorium ſit primã
eſſe nullã tpe ſnie:tamen mihi plus plʒ pcedẽs
dictuʒ qñ pria non erat euident᷑ nulla ſʒ por̃at
de eade dubitari.¶ Eertia lect. colligit ex hac
gl. in v. quidã ramen hic diſtingunt ꝙ aut pria
electio ẽ nulla iure actionis:⁊ exceptionis: nõ
impedit ſecundã. Aut eſt nulla iure actiõis. ſʒ
non exceptionis:æ iſta impedit ſecundã : ut hic
ſed hec lectu. ut dicir Jo. an. 2 bene ẽ inutik qꝛ
nõ apparet qñ ẽ nulla iure actionis ? nõ exce
ptiõis Iʒ do. An. ixit poſſe dici ꝙ tũc eſt nlla
iure actionis ⁊z exceptionis qñ non tʒz ẽt ð iuꝛe
nãli:quia non interuenit conſenſus eligentium
liber ſaltẽ eſt aũt nulla iure actionis ſed nõ ex
ceptionis qñ electio tenuit de iure nãli: licet ſit
nulla de iuꝛe poſitiuo.nam tunc debet expecta
ri caſſatio prime.nã hoc m̃ non multũ per ſiſtit

nec cꝛedo hoc diciũ ueꝝ:qꝛ tex. eſt in Zriux j =
regula nõ pꝛeſtat impedimẽtũ li. Vj aur

ta ⁊ ultima lectura colligi᷑ ex hac glo. fi.in v.
ſed que eſt ratio dicẽs ꝙ ſecunda electio hic ñ
tenuit nõ ꝓpter pẽdentiam prime que erat nul
la:ſed ex defectu pf̃atis eligentiũ:qꝛ licʒ prima
electio eſſʒ nulla:nõ tñ ptᷣas eligẽdi erat ðnolu
ta ad cãtorẽ ⁊ ſuos:qꝛ alia pars nõ elegerat ĩ
dignũ:ſʒ ↄtra formã. vñ non debebat cantor
⁊ ſui pꝛocedeꝛe ad electionẽ nõ uocatis ðcano
⁊ ſuis ↄplicibus: ⁊ hic intellectꝰ põt ſuſtentari
quo ad nullitatẽ ſecũde electionis:nõ tñ bñ ex
plicat̃ ꝑ gl. Jo. an. hic dicit poſſe ↄcludi qᷣcq̃ᷣd
ſcribat᷑ per alios ĩ mã ꝙ ſecunda electio facta
poſt primaʒ ab hoiĩe nel a iure nõ caſſatam eſt
nulla:ut.S.e.ↄſiderauimꝰ:ſed ſi prima elecꝰ ẽ
caſſata ab hoĩe uel a iure tũc poreſt ꝓcedi ad
ſecundam electionẽ etiã non uocatis alijs elec
toribus ſi ſũt priuati ptãte eligendi ut. S. e. bo
ne: ſz ſi nõ ſunt priuati debẽt uocari ẽt ſi eſſẽt
priuandi als nõ nalʒ electio ab alia parte fca.
ut hic ⁊.j.e.qꝛ propter ubi de hocꝛſʒ ꝑ h̊ ñ hẽ
clare itellectus hꝰ. c. quaꝛe utaaqʒ electio fuit h
nulla uł caſſata:unde põt cõcluſiue ⁊z clare di
ci ꝙ pria electio fuit hic pricipalircr nulla ex ðᷣ
fectu poteſtatis:qꝛ fuit facta a decano ⁊ ſuis 9
plicibus qui non faciebant maiorẽ partẽ capli

Me electione.

ut dr̃ ĩ lr̃a nã potẽtia capłaris nõ ↄſiſtit penes
minorẽ ꝑtẽ: iõ nõ põt dici elecꝰ fca a caꝰ ut ĩ.
c.i.ᷣ his ꝗᷓ fi.a ma.par.cap.⁊ lʒ ex poſttẽo tot
ex caonicis altiꝰꝑiis acceſſiſſẽt ad pᷣmã eleciio
nẽ decani:iñ no potuit illa electio ualidari. rõ
qꝛ electio dʒ fieri ĩ cõi ⁊ ſic collegiałr nõ ãt ſin
gukr. ↄſẽſus ãt ꝑticularis ſuꝑueniẽs nõ põt ua
lidare electionẽ nullã: qnimo ſi oẽs de ca pſia
rẽt ſingłr ↄſẽſũ nõ ꝑ b̊ reſultaret cõis elecꝰ:ut
i. c.ĩ geneſi.j.e.⁊ uide bonã gl. i. c. i. de re.ec.
nõ alie. li. vi. ſecꝰãt qñ actꝰptineret ad aliquos
ut ſingulares qꝛ tũc ex conſẽſu ſuꝑuenienti. p
diſpõ ualidatr̃᷑ cũ nõ hẽant collegialit ↄſentire.
ut ẽ tex. ĩ. l. per fũdũ.ff. de ſer. ruſti. predi. Jiẽ
ad hãc nulliratẽ.pᷣme clectiõiſ adiuuabat appel

latõis pẽdentia: lʒ ẽt ſine ea fuiſſ nulla.10 lza

dixit maxime appellatiõe pẽdente. ⁊c Scda
Hol'electio fuit nulla ex eodẽ fonte.ſ. ex ðfeciu
põtatis.nã ꝑꝑ acceſſũ quorũdã ad priaʒ electi
onẽ cãtor ⁊ alij remanẽtes nõ faciebãt maioꝛc
ꝑtẽ caplłi.? ꝓceſſeꝛũt ad electionẽ alijs nõ uo
catis: ⁊ poſt appellationẽ ⁊ ãteqᷓ; caſſaret᷑ pria
electio ꝗq ⁊ ſi erat nulla nõ tñ euidẽt᷑ erat nulla
rõe predẽa qͥnimo plꝰ puto qð et ſi ctor ⁊ alij
feciſſẽt maiorẽ ꝑtẽ nõ potuiſſet ualide eligẽ:qꝛ
oʒ qð due ꝑtes collegij ↄueniãt ad hbeut tene
at illud qð fit ꝑ maiorẽ ꝑtẽ ut plene dixi.ẽ. eo.
cũ nobis:vn bec fa elecꝰ fuit féa a nõ bñtibuſ
ſolidã pfatẽ eligẽdi æ alijs nõ uocatis: ⁊ poſt
appellationẽ ⁊æ de ſubdiacono qͥ nõ poterat eli
gi ĩ epm ipᷣe hꝰ capłi.nõdũ.n:emanauerat.c.a
multis.. de eta. ⁊ qli. oportebat.n. ꝙ eligẽduſ
eẽt plbyt:iõ ĩ fi. le diẽ ꝙ pᷣſumpſeẽt eligẽ. R.
cũ eẽt ſubdiaconꝰ:⁊ ex pdictis hr̃ clariſſime in
rellectꝰ hꝰ. c:⁊ adbuc pleniꝰexpediẽdo mãʒ diſii
guo pꝰalios dũ querit᷑ an ⁊ qñ ualeat fa elecꝰ
collatio uł poſtulatio. dic ꝙ aut ↄcurr̃t due po
ſtulatões aut due electiões aut due collatiões
pꝰ cau ſi una poſtulatio ẽ fẽa a duplo maiori ꝑ
te ⁊ ex cã illa eſt admittẽda: ut in. c. bone.ẽ. e.
æ melius.j.e.ſcriptũ:ſʒ ſi voſtulatio ↄcurrit ⸗
electione dom: ur ĩ.d.c.ſcripiũ:ſi ↄcurrũt due
collariões nõ ualʒ fa pꝰ pᷣmã:niſi pꝰ ſit euidẽs
nulla: de q dic ut plene le. ⁊ nõ.i.d.c.ĩter dile
ctos ð exceſ. pla. Si vo cõcurrũt due electõeſ
é mã nia iĩ qua diſtiguẽdũ:ꝙ aut fa elecꝰ ẽ fẽa
ab eiſdẽ electoribꝰaut a diuerſis:pꝰ cãu aut pᷣ
ma electõ erat euidẽt᷑ niła ⁊ eligẽteſ ñ erãt pua
ti ptate eligẽdi ⁊ ualʒ fa:ut ĩ.c.cũ fra. S. eo.ſi
ãt erãt puati pfᷣate eligẽdi ⁊ nalʒ fa: ut in.d. c.
bõe ĩ fi.ſi ãt pꝰ nõ erat niła ſalti cnidẽter nulla
nõ tʒ pa nõ caſſata prima: ut hic ⁊. S. e.ↄſiðᷣra
uimus ¶ Scðdðo caſu qñ ttia fuit fẽa a diuerſis
elecroribus aut ãbe electiões fuerũt fẽe eo. cõ
iextu aut dinerſo pꝰ caſu nidelʒ ſi pꝰ electio eſt
fẽa a maiori ⁊ ſaniori ꝑte capituli alia a mĩiori
tʒ electio facta a maiori ⁊ ſaniori: ut in. c.quia
propter.j.e. Si aũt una ẽ facta a maiõi ⁊ alia
a minorxri ſi ſaniori parte:utputa qꝛ maior ꝑs
elegit igonrãter idignũ:æ tũc nulla electio ualzʒ

quia electio dʒ eſſe facta a maiori ⁊ ſaniori:ut
in. d. c. quia propter: ſed ſi maior pars eſſet p̃ᷣ
uata: qꝛ cligiſſet ſcienter indignum ualeret ele
ctio facta a minori parte quia céſetur fca a to
to capitulo cum tota poteſtas eſſʒ deuoluta ad
minorem partem ut probatur ſupra eo. duduʒ
ſi uero fuerunt facte diuerſo cõtextu: æ tũc aut
prima electio non tenuit ⁊ electores erant pri
uati propter delictum eoꝝ. ⁊ tʒ ſecunda electõ
etiam facta a paucioribus. ut eſt caſus.S.e.bo
ne Aut prima electõ non tenuit: tamen elecio
res non erant priuati:⁊æ non tʒ ſecunda.qꝛ nõ
hebãt iſti ſolidã ptᷣatẽ eligendi ſine alijs ꝙ itel
lige ut. ð. dixi.ideʒ ⁊ fortius ſi prima electio te
nebat uel non erat euidentur nila ur hic 2. S.e.
conſiderauimus: ? dicuntur electiões facte eo
dem ↄtexiu m Inno. ? Compoſt. qñ fuerunt
fẽe oibus exñtibus ĩ caꝰ⁊ pariter eligẽtibuſ:di
cuntur fẽe diuerſo contextu qñ una pars eligit
poſtꝙᷓ receſſit alia ꝑs: quod procedit fm In.
niſi ĩ cõtinẽti ex eodẽ ſcrutinio uł cõpromiſſo
fuiſſet ſubſecura fᷣa electio.
N cauſi g. Poteſtas data 9
promiſſarijs ad e
ligédum prelatum re non integra re
uocari non poteſt ⁊ deſinit res eſſe ĩtegra poſt
quam compromiſſ⸗ arij inceperunt habere mrac
tatum ̊ dicit. Diuiditur principaliter: in tres
partes In prima ponit poſtulati petitionem
In ſecunda ibi nuncij nero.ponit electi allega
tionem. In tertia ibi quia uero partim nego
tij diffinit z partim diffiniendum committit.
5 pꝰ qð capłm non ſolum põt cõpromit
tere ꝑſonis certis ptᷣatem eligendi:ſʒ etiaʒ põt
aliquos eligere per quos eligunt᷑ cõpromiſſa
rij qui habeant poſtmõʒ eligere uice capli. Et

ex hoc ĩfert᷑ ꝙ cõpromiſſarij ad eligendũ pñũt

a principio eſſe incerti:ceriuificãdi tamẽ ꝑ ipoſ
qbus ẽ data ptãs eos eligendi Et ex iſto tex.
ſingulari infero ꝙ ſi partes littigates uel diſſi
dentes uolũt qõem eorũ ĩ aliquẽ amicũ eorum
cõem ↄpromittẽ ⁊ non poſſunt br̃e cõcordiã ð
certa ꝑſona eligenda poſſunt dare alicui l aliq
bus ptãtẽ ut ipſi eligãt eis arbitꝝ uel arburos
2 ualebit electio ꝑ illos facta:ac ſi ab ipis ꝑti
bus illi arbitri fuiſſent electi ⁊ ĩ hoc tene mẽii
iſtũ tex.⁊ per hoc limita, c. innotuit de arbi.?
credo hoc ibi tetigiſſe ¶ Mõ ꝙ in numero
promiſſariorum non eſt uiſ põt. n. uniuerſitas
eos eligere in numero ſibi grato ar. hic iuncto
.c.cum in iure.⁊.c.cum dilectus J. e. 7 qð hic
dicit̃ de uniuerſitate eccleſiaſtica idẽ dicerẽ ĩ qᷓ
libet uniuerſitate: ut poſſit poteſtatem eligendi

ſuꝑiorẽ in alioſ ↄpromittẽ ar:h ea
iĩ rka qͥ ꝑ aliũ facit ð re. iur.ſi.vi¶ Mõ ibi qͥ p
ſtito inramto ꝙ iſti ↄpromiſſãij vputati a eli
gẽdũ pnt aſtrigi iuramto ur electõiſ negotiũ fi
dełr ⁊ cãouice explicẽt: faẽ ad id qð dixi ð iura
mto arbitroꝝ ĩ. c.ij. ð arbi.ñ iñ puto ꝙ iſtu
iuꝛa mntũ ſit de ſubſtãtia: ſʒ iſtud fit hᷣ ex foma

cugi icin

czoile. g ſnb
,lin tia gain
mluß te e
ſo

iirkui tmie nehſei
lip Cin tno dsf. d
ſlanlnolininio Nop mo:
ia m r Mbi ſ dligſ
ciui icc licii 1cinuble tmi lid
ciujlliaſno cicit bñ NN
”õä
ſsgenſd inpeel g'ag al
iriſr b vcomie nciummnianis per
ae cnene g. .
eui(Mi a' prblicarut po⸗
üfrieniig poblicice e alig ant
ſiſginilccn no e dünable fm
n Vitimiſennr in caplo gy lig
froagtgtem nlo caplani compro
nſiſiigſinen nd teneni d nect,
ſi inti in bic ides iſti com
uliii ial naangu de ter
atieſmmiſpicrpiko: ? facit gh

f
ilſhſmmroſt is ig loco fi

6

iuſitin ecke calbedrak.
esct ena d lepe i
in eſſopinferioy cͦ nmet
uaefegs ſen pianis ne eis
liklepine no dadueß danc
h'peepit bic iſtis 99ro

n .
eneac uſfior eederent

ſ

1.1 ρια

pmer
boncr
ſoffice
in ce
cni mo
voca
per 2.P
Nepre
egu g
lcſames
me:din
erventt
ohinm
dinon ie

den
aſi
r
epo
noes
n ,
5.c.
nu 9
doe
vidis

niackeri,
nioch
utnegn giſe nitinin thote
ofunani B ſ
1d capinn lhnren nlente
Won drlin
minorem Aſg

. . Ko
Koſ ſcffen

a nqiunn porgeie
Doſiprackt iin enotogedſfn

niſli cönenerent nio Recd
Crtuinio ukcör
fui er ſubſeunft Cecio. Gud

1 (uſig. Donstm
. Monſarisa
lgeum primun rſon negnzt
woem mwn orſ e eint seſe ngnni
quam conproniſan, inacnnnt bibge n
tuum t Ouicdiur ynaprlerinne
Omes Ipnimn pont poſtulni pennore
Iy ſcndlbi Nuni ero, pourela n aleg
ionen. Iireni biqliio oanin irv⸗
i dtchnitet porum dfineendom commitnr.
rer caplmn non ſolumpot copronit
e ſonsceris inen uigenilheihpin
apos eigeleher nns Cigoei chrmſ
õ
erdoe iri geihonſ n at ignii
2rnehio cenanunſoit ne .
ipwse nglilo⸗ Aigend Grer ote

uuln ingo l pine⸗ lugits ni
n holirgoen ofii 4iciamcieoln

ſon bie dorui
ofunt dare iului

¶ DHe electione:

ↄmiſſiõis ſibi facte:ad hoc q; nõ.i.c. cũ dilec
1 de ↄſueiu. ¶ Mõ. ibi a ſinguł ð caplło ſtaru
tũ ẽ ⁊c.ar.ꝙ ↄpromiſſũ ſuꝑ pfᷣate eligeẽdi non
põt fieri niſi oĩbꝰ ⁊ ſinguł cãonicis ↄſẽriẽtibꝰ2
fac tex..c.qꝛ ꝑꝑ tenẽt cõit᷑ doc.h̊ ⁊⸗ i. c. qꝛ ꝑꝑ
⁊ i.c.ſcriptũ.j.e.vñ nõ ſufficit h̊ͥ caſu maiõ ꝑſ
capli.rõ qꝛ cuiuſiʒ itereſt ſingulłr ut eligat ꝑ ſe
2 nõ ꝑ aliũ:iõ qͥʒ põt ↄdicẽ ne fiat oↄpromiſſũ
2 i re cõi potior ẽ ↄdicio ꝓhibẽtis.ut ĩ rła in
re cõi de re.iur.li.vi.⁊ ĩ.l.ſabinꝰ.ff. cõi diui.2=
tene mti h dẽʒ.imo plꝰdñt cõit᷑ h doc.2⸗ origia
lit fuit Compoſt. ꝙ nõ nalʒ ↄpromiſſũ fẽʒ ab
nno noie oĩum alijs pnñtibꝰ = nõ odicẽtibꝰ:qꝛ
cũ iſta res nõ ſit leuis:imo magne iportãtie de
bet ſigillatĩi oẽs ĩqri ⁊ expᷣſſe ↄſẽtiẽ.⁊ nõ.hᷣ dẽʒ
ſingu. nec tradas obliuiõi ex qꝰ põt ſumi h̊ rła
ꝙ i arduis explicãdis ĩ uniuerſitate dent oẽs
expᷣſſe ↄſẽtir̃ nec ſufficẽ ꝙ actꝰ explicet̃ ꝑ aliqꝰ
noie alioꝝ ʒ illi taceãt ⁊ ñ dicãt:qꝛ in re one
roſa ⁊ graui dʒ ifuenire ↄſẽſus expᷣſſꝰnec taci
turnitas h? ꝓ ↄſẽſu: faẽ ad hoc ꝙ nõ. Inno.i
c.i geneſi.j.e.⁊ gl.i rla iſ qͥ tacet li.vi.ſecꝰpo
teſt dici ĩ re leui maxiĩe ↄcupiſcibili:ut tẽ taci
initas bẽat p ↄſẽſu:ut nõ.i ocis pᷣal.Ex qbꝰ
põt ſumi ſingularis limitatio ad nõ.p Inno⸗
i. c.i.ð his q̃ fi.a ma par.capi.ubi nõ.diẽ ꝙ ſi
ĩ ca tractat᷑ aliqd illicitũ æ danabile tenẽt illi dᷣ
uniuerſitate õdicẽ.als ſi nõ pdicãt hñt ꝓ ↄſẽ
tientibꝰ ? iuoluũt᷑ peccato ⁊ pẽa peccati 2 alijſ
ↄſetiẽtib expſſe: ut iſtud dẽm ꝓcedar q ad eui
tãdũ peccatũ ne ſub uelamie taciturnitatis pec
caiũ nutriat᷑:ſʒ q ad ualiditatẽ actꝰ tene ꝙ. õ.
dixi:⁊ hec nõ.¶ Nõ.ibi caꝰ publicarũt ꝙ po
ſtulatõ ſiue electõ ẽ ĩ caꝰ publicãda ⁊ aliqᷓ qnt
ꝙ et populo ẽ publicãda ꝙ nõ ẽ dãnablłe fᷣm
Inn. ¶ Hõ wi qͥ remãſeꝛunt in capło ꝙ licʒ
capłin eligat prelatum in loco caplari compro
miſſarij:tñ a caplo depntati nõ tenent᷑ ð neceſ
ſitate ĩ c.eligẽ prelatũ. nã ut hic uides iſti com
ꝛ2omiſſarij ſceſſerũt ĩ ꝑtẽ ad tractandũ de elec
tiõe canonicis remanẽtibꝰ i capitło: ? facit ad
ea ꝗ dixi.S.e.qð ſicut:ut nõ ſit uis ĩ qꝰ loco fi
at electio dũmõ fiat. J. ãbituʒ eccłie cathedrał.
45. ibi ihibuerũt eis ex pte nẽa ⁊ tene mti
iſtũ rex. ꝓ ↄſuetudie iſtoꝝ inferioꝝ qͥ cũ timẽt
moleſtari pcipiũt ex ꝑte regis ſeu pfatis ne eis
fiat iiuria:lʒ a rege ſeu pfate nõ habuer̃ hanc
põtatẽ pcipiendi nã capꝰ pcepit hic iſtis ↄpro
miſſarijs ex ꝑte pape ne ad ultiora ꝓcederent
? m̃ a papa nullã ſuꝑ hoc receperunt põratem
ut colligit. J. ex. V. qꝛ vo. ⁊ diẽ Jo.an.h̊ ꝙ hic
ponit᷑ mos iſtoꝝ nulgariũ qᷓ ſẽtiat ꝙ de iuf̃ ta
le mãdatũ nihil ĩducit:ſʒ tu adde unũ tex.iuriſ
ciuilis ĩ.l. de pupillo in. O. ſiqs ipſi pᷣtori.ff. de
no. ope. nũti. ubi ſᷣm lectu. faʒ quã ibi ſẽtit gl.
Et nõnter defẽdit Mar. ꝓbat᷑ ꝙ ſiqͥs ꝓteſiat
alicui ne edificet nouũ opꝰ ⁊ arripit ĩ eũdi ad
ſupiorẽ talis ꝓteſtaꝰcũ arreptione itineris hʒ
iij denũtiatõis: ita ꝙ qcqᷣd poſtea edificat᷑ nẽit
deſtruedũ ac ſi denũcia fuiſſʒ ſca: nã fʒ Bar.

ibi vr talis ex arreptione itineris ad ſuperiorẽ
poſitus ſub ꝓtectione ſuperioris ar. in. c. dilec
ti. . ðᷣ appel.æ ꝙ nõ.ꝑ Inno.⁊ Jo. an.i.c. nt
debitus eo.ti.ꝑ ꝙ põt inferri ſi timẽs ĩiuriam
ſibi iferri pcipiat illi ne iiuriã ſibi iferat ? arri
pit iter eũdi ad pᷣncipẽ: ꝙ ꝑ hoc vrꝛ poſitꝰſub
protectione principis:ut ſic iſtud preceptũ cnʒ
arreptione itineris habeat nim cnuiuſdam appl
larionis extraindicialis ex quo puto ꝙ graniꝰ
uenit ille punendus qui intulit iniuriam poſt
preceptum cũ arreptione itineris ꝙᷓ ſi iſta non
preceſſiſſent. nam nidetur ꝙ inferens iniuriaʒ
contempſerit nedum:ius ſed ẽt ſub cuius pro
tectione iſte ſe ſupponit qð diligenter nõ.= põ
dera ꝙ papa non redarguit capꝰ de pᷣcepto ta
ſiter facto.qꝛ non fuit factum aĩo committẽdi
falſum:ſed repellendi iniuriam quam credebãt
ſibi inferri ſi non ↄſẽtirent reuocationi capitu
li. ¶ Mõ. ibi campanam pulſari fecerunt qð
uniuerſitas poteſt congregari per ſonum cam
pane:ubi hoc eſt de more. Et nota diligeter
hunc tex.pro cõi obſeruantia ⁊ dicit nõ. Inn.
ſufficere hoc ſignum in minoribus negotijs ſʒ
in electionibus in quibns debent abſentes uo
cari non ſufficit ſonus campane.ſʒ dẽnt abñteſ
uocari ꝑ nuncium nel las.ut in.c.cũ inter uni
uerſas.S. e. ⁊..eo.quia propter facit.l. fi.C.
de predi. decu. li. x. Et poreſt circa hoc dari h̊
regula ꝙ ĩ negotijs que poſſunt expediri per
preſentes ꝙ eſt regulare iuxta nõ.per glo.iĩ.c.
ij. de teſti. li.vi.ſufficit nocario per ſonum cam
pane:dũmodo talis ſit campana:ꝙ ipſiuſ ſonꝰ
peruenire poſſit ad intelligentiam exntiũ in lo
co ſʒ in negocijs in quibus abñtes ſunt nocan
di non ſufficit uocatio per ſonum campane ſʒ
debent abñtes uocari mõ pᷣdicto: ut in iuribuſ
pᷣal.¶ Nõ ibi de conſenſu totius capituli in
telligituꝛ eſſe facta tex.nõ qdð illud q fit ꝑ com
miſſarium fingitur eſſe factum per ipſum com
mittẽtẽ ¶ An facit iſte tex. ad qõem nõbilẽ 2
quotidianã de qᷓ als ĩ fẽo fui ↄſultuſ Quidã te
ſtator mãdauir ceꝛta bona ſua diſtribui ĩ pias
cãs ſᷣm ꝙ uidebit᷑ ſuis executoribus teſtamẽti
iſti executores elegerunt negocium pᷣuilegiatũ
utputa fabricã eccłie.eps loci petebat quartaʒ
bonorum legatorum replicabatur ꝙ ð ꝛlicto
facto pro fabrica nõ debetur quaꝛta nt ĩ. c.fi.
de teſta.replicabatur ꝙ teſtatoꝛ nõ elegeꝛat fa
bricam:ſed executoꝛes.queꝛebatuꝛ qᷣd iuꝛis.ꝛñ
di ꝙ nõ debebatur qᷓꝛta: qꝛ illud qð fit ꝑ execu
tores teſtamẽti vꝛ fẽm ꝑ ipſũ teſtõrem:uñ per
ide ẽ ac ſi ipſe teſlõr elegiſſʒ fabricã:ar.optĩuʒ
hic ⁊ in.l.unũ ex familia..i.ff.ð.le.ii.⁊ ibi h
firmat Mar. per illũ tex. ⁊ ex his bẽs bonam
practicã ĩpediendi quartã epi ꝙ ubi teſtatõ ?
liquit in genere ad pias cãs:facias ꝙ executoꝛ
teſtamẽti eligat aliquã cãm: puilegiatã ex qua
nõ debeatur quarta: ⁊ que ſint cãe priuilegia
te. dic ut le.⁊ nõ.in.d.c.fi.⁊ in. c.ij.de ſepul.
Noꝛa ibi qꝛ iã in tracratu ꝓceſſerãt. tex. uals

Actio

Decke⸗

¶ De electione. .
. Ains n
. zhiſé faciẽrẽ i b M?
. ele dhne ad multa ex quo põt iſtrui qñ ne i. l.noĩationẽ. E. de decu. li. x. ⁊ in.l.nulli.fr. id tane vr n
iudicin eelnclteclerein eẽ nene⸗ nã ex ꝗ cuiuſqʒ uniner. ⁊ ſpãlit ꝓ deciſione alt. ni . ite — ⸗ ſi ſacd
. itari ⁊ tractari nõ qr̃ amplius de pᷣdi. curi.li.xi. ubi dicit no dr⸗ AH d echinh ℳ
itegy ꝛ lati pſeqt h Inn. dicẽs qy cũ aningü pdi. curi.li.xi.ubi dici ꝙ decreiũ nõ dʒ e 4 gon venn (S vpen
tur ſubſtãcialia ipiꝰ negocij aloe tenen ai eſeleitmen fm eũ no ſufficẽ unn iilrui hlni
. ta cũ ĩcepeit tractare ð ꝑſona eligẽda:ſecꝰ ſi ſo cet᷑ uniuerſitas:ſʒ ẽ neceſſ. ium pullarile cono int icfrnnegniß tu oolne
lũmõ ſint expleta aliqᷓ ꝑtinẽtia ad ſoleni 35 e ut ueniãt ipi de uni een ioili e,
e uf. ui qr lxelt li, H 3 SS uerſitate ſaltĩ due ꝑtes:⁊ ita hodie practicat ir ſeiͦeich rirnnc⸗ poln
gerur. er̃t miſſã de ſpũ ſãcto elegerũt ł tota tuſcia in.uniuerſitatibus ci 1 it ej ſeoenle , arn fides
qͥd ſiłe.fac ꝙ le.⁊ nõ.iĩ cle.fi Gö. — e ſitaubus ciuitatum. nuq; ſniona , in facef
aoib. 1 no⸗ i cle fi. de ꝓcu. . enim aliquid tractarẽt in concilio niſi ueni 4 n mulifui s hin is ſcol
bdi urile 7 neceſſaris iueneritis ⁊c̃. ꝙ eps ſaltim due partes conſiliari neniret nd ſtisopron 4 E
electꝰ k poſtulatꝰad aliã ecchiaʒ nõ dʒ trãſir iliariorum. conciliũ enĩ lcoccſioſi⸗ img .in
4 liã ecchiaʒ nõ dʒ trãſir̃ ſine ciuitatis repreſen n Lohncilin ein ugaio rnlleli w.
nona exaianiõe:⁊ ſic vr̃ ꝙ epᷣs utilis uni preſentat totũ populi: ut nõ. l. C egiſ alinn nimi lun
oua exaianõe: ꝙ eps utilis uni ecclie ſit l. ↄſue. ſuper rubri eurno. gl.. tin9) mmir⸗ Sn
nõ pᷣſumat᷑ utilis alt᷑i ł forte h fit: qꝛ ex poſtfa 4 at 10.Sige⸗- Per uerca. mihi aũt placʒ dic oanit bi fnnt is gl ſts romm!
. cto potuit effici iutilis: ar. i. c. Vitatis de do. z in canoniſtarum: ar. opti. in. c. cũ nobis. 5. eo . hra⸗ gi or binte *
cõtu. æ. c. beli. ð ſimo. põt ẽt nõri ex Pncſpio ubi dr̃ ꝙ nocari nolẽtes uẽire faciũt ſe aliẽos G iin innſn ln
cr as it oce nemie diſexepi ſeu eẽ in numero computare illos qui uocati uj uoenit . mitn innſel ſe ſrcpeh
maiorẽ ꝑtẽ.unde illud q; ſir er Rmiore Pirm re noluerunt: pro hoc quia ſicut inuminerſtun l i lpf lani boe u
nõ dici ↄcordit fieri ; ꝓbat tex. ibi ocordit poieſt reſidere in uno ſolo alijs remotis uł nuag tünfnn umnen ec
uel tres ex illis. æc. ubi tex. põit iſta ut diuerſa ul eeel nt nõ.i. c. gratũ ð poſtu. pla. gunen upn höſttae nit ſeni e
idẽ vr̃ ꝓbari ĩ.c.quorũdã.j.e.li.vi.tʒ glo.in n nll ens lr w⸗ inſas uniurrlliia dicemus ilninimiünenſin Gi
. cle. ne romani de elec. dixi plene ĩ. c. nõ põt de . lijs contumaciter nolentibus uenire. abſuꝛ Laie mocsn ine no bren ven n
re iudi. Et nõ. de nõbili æ quotidiana qõe.ad um namaz eſt ꝙ, per contumaciam parucul ne aai dſſignirt bi dnr cis
ndt⸗ i goe. a rium debeant impediꝛi aen reid Snitsneclſſn d iſtis!
quã iducit᷑ iſte tex emanauit pᷣconiuʒ ꝑ pᷣſiden ad. d.l.i. auam p ſe Sadel uniueꝛſitatis 2 uingy a Miuc ſtiz din ne ſtns
H cuiuſd caſtri: ut audita cãpana ſponderi ꝙ illa lr̃a hoc en en Ka 36 iiepromſan ſs hin pſor hfonil ſro
ſara cãpa ad elecrionẽ ceriã fienda mu; hul cipaliter duos intellectus: prim erned t ral uobnofni nalgeclti
a mn ne ex fnr q erãt in uni vſitate caltri non dz ex tabella recitari . per d decreiuʒ midar ngn politpiist rana
ſent procedere H ko iui non en dclegabicrr fm punc udleuun a imng Arta hins il chu on Nsa
Ea⸗ aciẽdã. hãc.q.di i 5 faci 7 m irkr Plcet cccke fone Kal⸗ mo
ſoutauit qd Ja. dini bononiẽ illa.l. nõ facit ad pꝛopoſituʒ. ad.l. noiatione zu ieded *
h refert J0 J aln vord nicht len ng .l. nulli: põt dici ꝙ nõ loquũt᷑ qñ dwem tuie liſnſ mugf lerit pourati nudi w101
citatio emananit p bñtẽ pfatẽ iſti unn R facta per preſidentem uniuerſitati ? uocatiſt inmiut t utrchino n am ne
ſunt eligere. all. nõ. i. c i. de ma.⁊ obe.ſʒ ſi in ↄtumacia.ſʒ qñ uniuerſitas per ſe ↄgregat immtpoſt twocan ſet ſe no itegia mis
no fuitſgcia non P pſideié man ne 61 „ oʒ ꝙ tũc ſint due partes preſentes ita ſeſi Munclnſrter tbic dſftenone vi or. K.5
1 uninerſitate ꝓcurãtibꝰ. ſubdiſtiguit ꝙ aut gl e celi d nmlano muli, bec nõ n ner Arume ni perhe
abebat ts pfirũ ad eligẽdũ: æ põt minor ꝑs e q: pero beſmleno in fi. nõ. bene iſtaʒ de daeeſtnden er cpone
pñs alios nocãe ad eligedũ ne currat ſibi ips die Fane onige , in mancats non ſolun ue n raſchn Pih nd igorn
„. 5 . 3 iun . . 2 . 4 lde leienzir ro z 421
Aut nõ labebar tps: ? tũc nõ ſufficit mioꝛ ꝑs z ui i Ep in eo: ſz et ea qᷓ ſunt preparatoria alla ueniegtn ſoln pmniin
qꝛ hꝰ ſpectat ad maiorẽ ꝑtẽ: ⁊ oʒ tũc ꝙ uemit ipſis expreſſis preſertim quando ex ñ lirſikllinitn nr i ſipeciin 68.
due ꝑtes ⁊ ualebit ꝙ faciet maior ꝑs: ut ĩ.l. ꝙ ſeneh s n glate ad id quod eſt expreſſuʒ. hlutniatt in Janip *
maior. f. ꝙ cuiuſqʒ uniuer. Jo. an. ,mittit ad landi: gich ata pkate eligendi uenit pias poſtu mitiſit nrro renpiüt nz rr
nõĩ. c.cũ nobis ·S.e.⁊ ibi pleniſſime dixi. Sʒ 1 150 etenuit glo. in. c. nullus. xi.di.in fi. uilhi ii ong leficel tro. taoee
ad vre qꝛ ibi ſolũ tractat᷑ ad quẽ ſpectat pfixio o en in. c. licʒ. xiij.q.i.dixit tamẽ Mo. lin znbd imſ ir⸗ 4 mlnatn
en ad eligẽdũ:= de hoc ddᷣm nt ibi ſʒ prima ic ꝙ de rigore non ueniret poſtulatio ſʒ hic phuſfllc Kmielgi 60 nd 1 höne.n
Ps hꝰqõis nõ tractat᷑ ibi:vnde nõ.ex pᷣncipio n etgd dn. ex quadam equitate ſed ego al nifſhn irn n ſonſſi ud Runae ſe⸗
25 = . . .Z . . . 7 1 . .Z rnnle . . 3
b qdis ꝙ qñ ouocatio uniuerſitatis fi p eu gl. ſin.i. c. i. de poſtu. prela. in fi. que litiüngiiförepit nück rbe
ad quẽ de iure ł ↄſuenudie ſpectat ↄuocaꝰ nni uult ꝙ er in mã penali.ſub nomine electionis azlrend enlRuui. t
uerſitatis.tũc talis citatio ↄſtituit non nenien nenit boſtulatio cũ per poſtulationẽ perueniaĩ ſ — Tand
tes ĩ ↄtumacia: adeo ꝙ nenientes dũtaxat pñt ad ipſã electionẽ: uide qð ibi dixi ⁊? optime ltttitren ſoſ appet an fano smin
explicare ea qᷓ icũbebãt agẽda ſʒ ueniẽtes non ebmoe fj.ð ſpon. ubi dicit ꝙ propibiio ein 4 Raſn rͤ a.
ei l v 15 z ſo cẽſent 6 zt . . Sin iſnir . 19⸗ 83
H ptẽ:ſʒ lõge mioꝛẽ.h̊ diciũ ſenſit H cẽſent᷑ ẽt ꝓhibita ſponſalia de futn inei Aclüfuitp P' gni iene
nn i. c.i.de ma.⁊ obe.ſʒ nõ fuit ita ſpecili 1 rcongf ns ei ð facili ad mẽimõiũ ad is tiſffi chganeund Nene Mnd
HW c 2æ idẽ ſenſit ĩ. c.ij. ð no.ope.nũ.ubi ui nendi “ de pigno. ubi pʒ ꝙ res ppibita lutif Daänenendi gez oet
aefe canoiſte in urroqʒ loco ſolẽt traſi 2 e aelithenit Aian pignorationen Arilif n ſi pbakl.ſ cmiſ
P rrice hi ẽt.ſʒ admiꝛoꝛ ꝙ ñ allegauer̃t dẽa in gaat ꝑuenit ad diſtractionẽ: ut ĩ.lij. C. de in Nüͤffd lega.iſ i fin
e iũ do.iĩpe.ita di in ſibi œ cũ dãtes ptãtẽ 8 Er d .
12 itg uer HBar. allegauit dicta cãoni eligẽdi pe. in dicamus in lc en dates htate ſene mal Pinit 4
nan na Or erkſ tenuit priũ ĩ. l. oẽs popłi 8 iitẽdũt ut ecclie ꝓuideat᷑ de paſtore ue hnr in puc e leöt ; ace
de iuſ. 7 iu. ubi dixit ꝙ qũcũqʒ uniueꝛſitas ri ? venn is modus per quẽ põt ecclie pronide fn 8 iemitnfe
