coꝛam oꝛdinaꝛio nel ſecunduʒ HMoſtien conue
nietur ipſe monachus coram ordinario loci
ex quo eſt abſens:⁊ hoc mihi ſatis placet:ſicut
dicimus in filiofami. exiſtente in ſtudio: ut poſ
ſit agere ⁊ conneniri in loco ſtudij nit ĩ.l.ſi lon
gius.ff.de iudicijs ⁊ ſentit Archidi.in.d.c.cñ

ons eh⸗ ich
Gel monachi conenire, ,
nuitliochn bch. tit. 33
avinded i c pulliu ildd
ſs ſinnnint .
hei uſt ti tte zgle n i
Coec iiiffigni re slnen
tuanrf iuts e5 ein.
itiſneli, oid g if gol erit
ICotanhiiittt nur uncbeehl
budoei tticcpore ex plan eor
ia ttunost bbztes ogtiores iles ni
lintiirs poſ noni ionenuhiehsi
luntsin ſondoten otteäit iinn uu
iuumotr inllgi ertigolsei
g hoinenarchchienna diocelm ro
itvervi iaicz intligi 0poni „
is t ct innl g ſ ebbesi neglges
lis Noncheza oi ch tbießs on
nihne tleniglzis, roni
ehit i ein poonnn
einnn ſtcogpiramne n

ſooriͦnt i
mldonl E ncfomma

l. . olhin re⸗ 5
Uing G goland⸗
. ſemmnto ls plas
hruſciroci ſegu

rzdrbi ex gni boe gis,:
liſi d. 0 dicei del
nwin hidrigg iſl ſcnnedit

an , Wpolerat ee nonen⸗
Fenmnt e Mntdni,

Ddeminäci en

Nen,
Nun dalſsenſi 3 bo ö

in c. crx ꝑe
ot reaxe⸗
a ie ier
10 deg
ner. uz
nlixeu fn
iplohaon
can.ii
cx. l. 4
nis o
ſoecies t
de ꝛccu o
nis ns
in hi. no g
ſoſpe . e⸗
leügibte
rü ai ſair
nanen
ds nin
ens ſne
luon ride
elmi
dmani
Remnzi
dem. Deg
.emen
lerer tig
de pen
e pye
onis 15 1.
riczdll
n gane

irni ſüdicni
Xgre 0 Nene z.
. dn i, Mltiͤ
8 one dp.gi ab dlmng, im
Bic ddei atnni Eteed
ih d Ngn l
dage Pinnn ſc Pn
wigint ochri wihir nni
o ide ſun ötun
xNi S Aaſerſe nal iiͤ
orn n 1b .Epr llg z,
os c⸗ Pnonefen nihni
z itien e
d⸗ coe entlog nn mn
r rfllstnn ünee
n eno⸗ Alr. gbhehre
es se on. l. xſiſi⸗ 8 4
1e5 bu. ndarnnte l ſſttn
ln drmtkngn —☛☚
igrn nimin un iing
ma E fach egiiegin aline
Ng'g. leſtis dni, une iati
t 4. mttepllil in tI
Ga; eunmn, ſoſehng
nſontn da dninn
Kor zi WAN
No tilan lgnienin cnn un
njtpon en ntetiin giſten
g bu ltefiuthngt i
ii urcmm wſ mnenh n zn
7X gle bſne cii⸗ bb
alai adbetgnnhuiſigt
ein cum contrant boeg
in Nedhcuminelgeggng
N eia amtonmnr nnnni min
3o* ſtl bea m lun zng cfan
ire uorerconm ethg zuſrhieimg
de coniortlmno bomiiclir nonnſi
ent ncecii Arcblin cci aſonotic
miN clnr lenen anpeli ien icne idte
Ka; Mt non oti d ai nndligo n
Raindiſelſitieeraendid
idedi i unehnummn tüiirenäſfgin
nda ſ engmemi uſaiedſtumng il 1
udusi noblenil ad egruf te ntc
fiigrn zref le neng Mhti ſt lii
A mi nn fpdinin ſoh itſſ⸗
. 4 gubmi fulo eſe mn üttimiſite
gie ubuſcand ienſo tmuhne ni 1
141. l
2o rml AGumi linſti
ndei ltnnnmgnimiſan nii
Goff. molhtin ulipcumminl,
eccpit leuet aenn in ai ie
nal itilnſmnnc i in,
zoſij gnamnſun –
R Eeaonmns oel inn
81. ligin ge el
Jingar ltlib in,
diceß. vondeln giltut⸗
n un, gumi
mmnig e in
be lorſtinbͤ in
* pnoe n
bex ntacoßf. iodi⸗ Pmp.
mici omouinn dr n g
. 4 ij ſeur e nonn w n
ce.l. hien tunlnut turli
lan rloen Golmia ie
nusintlo crale⸗ 4
opal. ain⸗ coumnii, olul
„ ℳl
ela ſtſgunii
1 g.

¶ Be off ordi.

paſtoris Sʒ ſi cã ñ ꝑtineret ad monaſteriũ:pu
ta qꝛ ecẽt monachus uel clericꝰ alterius moaſte
rij uel ecclie ſubiectus abbaii. dicit Inn. ꝙ po
teſt ↄueiri corã abbate cũ hẽat iuriſdictõeʒ:po
teſt et ↄueniri coraʒ epᷣo.nec poterat dicẽ uolo
prius zueniri corã abbate:qꝛ epᷣs cõcurrit ĩ iu
riſdictõe ex q' nõ agitur ad correctionẽ.=z ideʒ
dicit in alijs pᷣlatis inferioribꝰ hñribus iuriſdi
ctionẽ reſoectu ſubditoꝝ ſuoꝝ. Dro hac opi.
facit.l. fi. C. de iuriſ.om. iudi. uult ergo i ſũma
Inno. ex oibus pᷣdẽis ꝙ ſi agẽ᷑ ↄtra mõachũ
ad correctionẽ fſin regulã pᷣmo.loco correciio
ſpectat ad abbateʒ.ſʒ ſi accuſat monachns cria
liter dʒ accuſari corã epo.Si nero cã ẽ pecũia
ria ul als ciuilis ⁊ ſpectat p̃ncipalꝛ ad monaſte
riũ non cognoſcit abbas.ſʒ ſi ſpectat ad aliud
monaſteriũ ſubiectũ abbati: tũc nterqʒ ẽ iudex
abbas.ſ.⁊ epᷣs ⁊ dat᷑ optio actoꝛi coꝛã quo iſto
ru uelit monachũ cõuenire.ego nero in aliqᷣdꝰ
limiaui ? diſcrepaui ab opi. Inn. z? ide Jo. ö
lgna. un uide qd dilxi ĩ c. cũ ab eccſiaꝝ 5S. e. cũ
ſuis gennn Toir tex. opp. uẽ eiʒ ꝙ ar
chieps nõ poſſit ſe ĩpedire de religioſis qui ſũt
in dioceſi ſui ſuffraganei nec de cleꝛicis ſeculaꝛi
bus:ut in. c.paſtoꝛalis j e. So. dic ꝙ iſte tex.
põt i hoc intelłi dupłr. prio ꝙ iſti religioſi erãt
in dioceſi archiepi. ⁊ tẽ ceſſat Zriũ:qꝛ archiepſ
epſiĩ ſua dioceſi.æ tũc expone tex.ſi plati eoꝝ
ſcilicet regularcs ut abbates priores ⁊ ſiłes nã
ſi iſti ſut negligẽtes poſt monitionẽ:aꝛchiepᷣs tã
ꝙᷓ oꝛdinarius in ſua dioceſi ſuccedit ĩ ſua iuꝛiſ
dictione Si ncro tex. intellig t de religioſis exi
ſtebus ĩ puincia archiepᷣi extra dioceſim pro
priã.æ tũc nerbũ pᷣlati dʒ intelligi ? exponi ꝓ
abbatibus 2 epᷣis ſimul:qꝛ ſi abbas ẽ negliges
ſuccedit eps nõ archiep̃s.uñ dʒ archiepᷣs priꝰ
monere abbaté.z ſi ẽ negligẽs dʒ admonẽ ep̃ʒ
loci. ? ſi eps ẽ negligẽs ipe archiepᷣs poterii co
bercẽ fʒ Hoſti. æ bn: niſi cria eẽnt notoria naʒ

in noroꝛijs archieps iuriſdictõeʒ põt cxercẽ in

ſubdtos ſuffraganeoꝝ ſuorũ:ut in. c. romana
.HFnotoria ð cenſi.li. vVi. Ego iñ in regularibꝰ
ſernarẽ ut priꝰ fieret monitio ipſis pᷣlatis regu
lartbus ut corrigãt ꝑ iſtũ tex. qui hoc uidet nel
le aperte. nã hic pᷣluppõebat ꝙ iſti diſcurrebãt
Pcurias pricipnʒ ꝙ nõ poterat eẽ nõ notoriũ.
ar. . c. quanto de tranſla. prela.

1 D reprimẽdã. o

. municatꝰ ab alijs ẽ nitãdꝰ.⁊ archiepᷣs
querelam aditus nõ abſoluet niſi prio remit
tat. Et dno facit. prio pᷣmittit generale exoꝛdiũ
ro volle infert᷑ ſpale mandatũ:ibi ideoqʒ
Nõ prio pꝑ appoſitionẽ pene qͥs ↄprimit̃
a malitia ſua. pena ergo indiꝛꝛecte dirigit hoieʒ
ad uirtutẽ. æ niᷣ tex. nõ. xxiij.q.vi.F. ex hiſ.nã
timoꝛe pene quis deſiſtit a malo ⁊ aſſumit poſt
modũ bonũ in coſuetudine. æ hũani moris è cõ
ſueta diligere õ ſcõo ꝙ excõicatus in una
dioceli excõicatus in qualibet ꝑte orbis.excõ

m ãiicatio eiʒ aff ẽ pſonã ? eã ſequit᷑ quocũqʒ ſe
uertit ſicut lepra lepꝛoſũ.i.q.i.cito turpe ⁊.iiij.
q.v. quiſqᷣs ? ĩ c.i.de treu.⸗ pa.⁊ ide ẽ ĩ omni
ſnia corpoꝛis afflictiua ſeu coꝛpoꝛis parificatia
21 poc qd nõ. Inno. in. c. cauſã ꝗ fi. ſint leg ti.
rtio nõ ꝙ archiepᷣs nõ dʒ indiſticte abſol
uere ſubditũ excõicatũ a ſuffraganeo ſuo. debet
eiʒ archicps prio eũ remittere abſoluẽdũ ad ex
cõicatorẽ ſuũ ut hic.niſi periculũ eẽt in mora ł
excõicatio eẽt euident᷑ iniuſta uel nulla: ut in. c.
ſollicitudinẽ ĩ fi . de app. In hoc th iſtat Mo
ſti. hic. ſed dicit Jo. an materiã iſtiꝰ remiſſiõis
ſe credere hodie expeditᷓ .c.uenerabilibus ðᷣ
ſen. ex.li. v Ego hac articluʒ exaĩani plene i. c.
ab excõicato ð reſcrip.⁊ dic ut ibi nõ ꝙ
excõicatus abſoluit᷑ pᷣſtira prius iuratoria cau
tiõe ? ſic nidet ꝙ nõ tenet᷑ pꝛeſtaꝛe fideiuſſoꝛes
qð dicii An. ueꝝ dũmodo talis ſit ꝑſona ꝙ ð
ipᷣius iuramẽto ſit cõfidenduʒ: als dʒ exigi ido
nea caut o. ar. in. c. las de pꝛeſũp.qð neꝛbum
nõ. ſed limita primũ dictũ ⸗z tex. ꝓut hes bonã
gl. in. c. qᷓ fronte ðᷣ app.æ ibi terigi ꝑ tex.? doc.
in. c. ex ꝑte el.i.de Voo ſig. CJie nͦ c, iudex
põt reciꝑe cautionẽ ad utilitatẽ partis. ⁊ ſic bñ
facit iſte tex. ꝙ iudex põt ſtipulari p pᷣuato.de
quo uide qõ dixi poſt Inno. in. c. dudũ ð con
uer. ↄiug ¶Uluio nõ ꝙ ſi abſolutus ñ uult ſa
tiſfaceꝛe ſin ꝙ iuranit in abſolutiõe nõ reicidit
ipſo facto in excõicationẽ ſed dʒ de nouo excoi
cari. fallit in caſibus qᷓ habet᷑.in c. eos qᷣ ð ſen.
ex. li. Vj. 1glo ij.nõ. gl. æ plures alias pe
nas pouit Hoſti. in ſũma de penis. F. quot ſũt
ſoecies æ uide aliq̃ i ꝑ Inno.in. c. qualit᷑ 2 qñ
de accu. ubi equiꝑat penas iuris ciuilis ad pe
nas iuris canonici. gl. in. V. nõ ſuſpẽdat̃
in fi.nõ. plura ex gl. ⁊ prĩo quaꝛe excõicatio ñ
ſuſpẽdit᷑ ꝑ appellat õeʒ. hoc eiʒ cõtigit ex eo.qꝛ
ſe ũ crahit executionẽ pᷣm gl hoc diciũ no ẽ ue
rũ.nã ſnia lata iĩ cã furii trahit ſecũ execu ionẽ
qꝛ in ↄeinenti infamat condenatũ.l.ñ põt.ff. öᷣ
his qui nõ infa.æ tñ ꝑ appellationẽ ſuſpedituꝛ
effecius ſn e:ut.l.furti.ff. eo. Itẽ oĩs ſnia abſo
lutoꝛia trabit ſecũ executionẽ ⁊ iñ ſuſpedit per
appellationẽé. nã appellatio facit ut nõ nideaſur
ꝓ uunciatũ adeo ꝙ leges dicũt ꝙ ꝑ appellatio
nẽ extiguit᷑ ſnia.l.i.in fi.ff. ad turpil.⁊.l.ij. ff. ð
peni. Sed canones cõiter dicũt ꝙ ſuſpẽdit᷑: ut ĩ
c.uenientes ð iureiur.⁊ in. c.paſtoralis ĩ. ꝗ p
terea ⁊ in. c. ti. offi.dele. Adeo ð hac mateꝛia
dic ut plenius dixi poſt gl.⸗ doc.i.c. paſtoralis
de appel.¶ Scdðo nõ ex gl ꝙ ſentẽtia excõicati
onis nõ tranſit ĩ rem iudi.quo ad effectuz irre
tractabilẽ pt᷑ retractari ẽt poſt mille ãnos ⁊ idẽ
ẽ in qualibet ſententia cenſure.ut in ſuſpelione
⁊ inteꝛdicio.eꝓ hoc.c.fi.de peni.qͥnimo ſi excõi
catus ex dinturno tpᷣe efficeꝛet̃᷑ öterioꝛ debeꝛet
iudex ex officio illã ſentẽtiã ꝛeclaxaꝛe:ut nõ. Jo.
an. poſt beatũ Tho. in. c. i. de ſen. ex. li. vj. dixi
in.c.ab excõicato de reſcꝛip.⁊= rõ ẽ: qꝛ iſte ſnie
cenſure dirigunt aein pꝛopter peccatum æ=
4

¶ De offi. ordi.

ſeꝑationẽ a gratia dei.ſed nõ põt quis inuitus
ſegꝑari ꝑpeino a gratia dei:qꝛ deuſ nũꝙᷓ clandit

gꝛemiũ ꝛedeunti.unde in quacũqʒ hoꝛa igenn
erit peccatoꝛ ⁊c̃.ut habeĩ di podcrer es

eo ipſo ꝙ peccatorẽ penituit reconciliat deo. ð
peni. di.i. dixi ideo ꝑ ↄñſ dʒ ꝛecõciliari ꝑ eccliã
qne nõ dʒ clandere gremiũ ꝛedennii:ut i.c.ſuꝑ
co de bere. li. vj. æ in epła inter claꝛas C. ð ſũ.
rrini. ſed qno ad alios cffectus dic ꝙ iſta ſentẽ
tia trãſinerit in reʒ iudicatã quẽadmodũ ⁊ alie
ſnie.dʒ eiʒ appellari.j.x.dies als poſt ðᷣcẽdinʒ
nõ audit᷑ excõicatus appellãdo:ut uoluit ſingu
lariteꝛ iſia glo.quã cõiter ſequũt̃᷑ doc.⁊ ẽ ſemꝑ
mẽti tenẽda. Audiet᷑ eꝛgo excõicatus poſt decẽ
diuʒ nõ ꝑ niã appellationis ſed ꝑ niam querele
ex quo infert᷑ ꝙ. .x. dies nõ põt querular̃ apð
eũ indicẽ qui nõ põt adiri niſi ꝑ appellationẽ.
2 ideo ſi eps tulit ſniaʒ ad petitionẽ altenꝰſub
diti non põt excõicatus poſt decendiũ qrulare
apud archiepᷣm: qꝛ archiepiſchopꝰ nõ ẽ iudex ĩ
ſubditos epiſcopi reglłariter niſi ꝑ appellatõe
ut ĩ. c.paſioãlis.j eo.⁊ i.c nenerabilibꝰ i prin.
ge len. ex. li. vj. Iẽ ſequit᷑ ꝙ ſuꝑ eo ſuꝑ q tuit
excõicaius nõ andiet᷑ pꝰ decẽdiũ trãſit eiʒ quo
ad illũ effeciũ in rẽ indicatã uñ ſi qᷣs fuit excõi
caius ꝓ ↄtumacia ñ andiet᷑ pꝰ decẽdiũ nolens
ſe defendẽ ſuꝑ ↄtñacia ſeu ſuꝑ expẽſis qᷓ debet
25e ↄtumacie. uf̃ eiʒ acqeuiſſe ſnĩe nõ appellan
do. ad hoc eiʒ allego ſingulaꝛe dictũ Jo. an in
.d c. ueneꝛabilibꝰin gl querimonia ꝓbat᷑ ꝛõe:
nã nut dixi ſpãle ẽ in excõicatione nit ni trãſeat in
ꝛem iudicataʒ: qꝛ ſnĩie natura ẽ ꝛetractabilis 20
pdicta. eꝛgo quo ad alios effectꝰ ubi ceſſat illa
25 ſontit naturas aliaꝝ ſniaꝝ aꝛgumẽtũ.l.pcepi
mus i fi. E. ð appel. Nẽ ẽt ſequi ꝙ quẽadmo
dũ in alijs ſentẽtijs nõ lʒ tertio appella?: ut i.c.
ſua de appel.ita nec in ſnia excõicationis ⁊ idẽ
dicenduʒ in alijs ſñijs qᷓ nõ trãſeũt in rem indi
catã. ad hoc gl.nõ.in. c. finitatis de frigi. in V.
foꝛnicarios i fi ¶ Quid eꝛgo oꝑaĩ appellano
in Inia cenſure ex quo nõ ſuſpẽdit ninculũ ſne
dic ꝙ oꝑat᷑ effeciñ denolutinũ:qꝛ denolnit cãʒ

ad ſuperioꝛẽ ad quẽ alias citra appellauonẽ ñ

poteꝛat iꝛe:ut.S. dixi ⁊ nõ. gl.ſequeſ.uñ ſcial ꝙ
duo ſũt effeciꝰnõbiles ⁊ pꝛicipales appellatõiſ.
primꝰin eo ꝙ ſuſpẽdit iudicatũ uł exiinguit:ut
.5S. dixi.ſcdᷣs caſus i eo ꝙ denoluit cãʒ ad ſuꝑi
oꝛc:ut in.c.nõ ſolũ ⁊ in.c.ſi a indice ð appell.
.li. vj. do. An. ponit alios duos effectus. ſʒ iu
dicio meo ↄprebendũt᷑ ſub pᷣdictis nã tertiꝰeſt
effectus fʒ eũ:qꝛ ſuſpẽdit inꝛiſditionẽ indicis a
quo.ſed iſte effectus ↄprehẽdit᷑ in ſcdᷣo:qꝛ ſi ðᷣ
uolnit cãm ad ſuperioꝛc:eꝛgo ſuſpẽdit iuriſdiii
onẽ iudicis infeꝛioꝛis:ut in.c.lIʒ ð offi.lega.⁊ ĩ
.c.paſtoralis in. S. pterea de offi. dele. qᷓnus ef
fecius ſᷣm eũ qꝛ impedit tranſitũ in rẽ indicatã
ſed iſte effecius ↄprehẽdit᷑ ſub prio:qꝛ ſi appel
latio extiguit uel ſuſpẽdit indicatũ eꝛgo ipedit
ne trãſeat in ꝛem iundicatã:ut in.c.qð ad ↄſulra
tionẽ pꝛeal.duo eꝛgo principales ſunt effectus

appellationis ðᷣ quibꝰ. S. vñ redeundo ad prin
cipale queſitũ.dico ꝙ appellatio in ſnia ceniure
nõ oꝑat᷑ primũ effectũ: qꝛ nõ ſuſpẽdit uinculnz
ſñie ſed oꝑat᷑ fm:qꝛ deuoluit cãm ad ſupioꝛem
nt bic ⁊ in.c.ꝑ tuas de ſen. ex. põt eꝛgo appella
tio hr̃e nnũ effectũ ſine reliquo.⁊ peꝛ hoc dixit
bic do. An.nõbile dictũ ſi eſſʒ ueꝝ ꝙ ſi ꝑ ſtatu
tũ toleꝛet᷑ appellatio pᷣſuppoſita ualiditate ſtatu
ti.nã nõ ualʒ hoc ſtatutuʒ i terris recognoſcẽti
bus ſuꝑioꝛẽ:ut dixi ĩ.c.neniẽtes ð iur᷑ iur.⁊ nõ
Har. in. l.oẽs ppli ff. de iuſti.æ iuꝛe ꝙ appella
tio uidet᷑ remota ſolũ reſpectu primi effectus æ
nõ ſecũdi. Sed ego hoc diciuʒ nullo modo pu
to neꝝ:qꝛ a quo remouet᷑ genus ꝛemonet᷑ ⁊ qi
bet eius ſpẽs.vñ ſi inhibet᷑ alicni ne poſſit do
nare. ois ſpẽs donationis ẽ inteꝛdicta: ut in.i.
filiuſfa. ff. ð dona. remota eꝛgo appellanone ꝑ
ſtatutũ intelligit᷑ remotus oĩs effectus appellati
onis hoc ẽt ꝓbo ꝑ dictũ. pꝛeteꝛea. ubi patet
ꝙ remota appellauiõe ꝑ reſcriptũ nõ põt appel
laꝛi ad effectũ denoluendi cãm ad ſugiorẽ niſi
ſuperior ex certa ſcientia recipiat appellatöem
ut ibi ⁊ in c.paſtoralis de appel nec ob.terx.nr
qꝛ nõ ẽ ſimpliciter ab excõicatõe remota appel
lario. hoc eiʒ nullibi cauet᷑ imo ↄtrariũ haberur
in. d. c. ꝑ tnas.ſed ſolũ diſponit᷑ nt ninculuʒ nõ
ſuſpedat᷑ ꝑ appellationẽ ⁊ ſic ſolũ tollit ius nnũ

effectũ appellatõiſ:vñ ꝑ ↄñs nidet᷑ ꝑmitiẽ alioſ

effectus:ut i.c.nõne de pꝛeſũp.⁊.xxv. di.q̃is.
Sed dubiũ eſſz quid ſi ſtatutũ diceꝛet ꝙ ſẽtẽtia
pt̃atis no ſuſpẽdat᷑ ꝑ appellanonẽ nũquid pote
rit appellari quo ad effeciũ deuolutinũ.a uidet᷑
prio ꝙ ſic.ar.hic ↄrium concludit do. An.hic
ĩ alio articulo:qꝛ cũ ſnia regularit᷑ nõ retracia
tur niſi appellatõis nia dicẽdo ꝙ ñ poſſit ſuſpẽ
di ꝑ appellationẽ vr̃ inteꝛdixiſſe ꝛetꝛactationem
qᷓ pot ſequi ex appellatione. ſed in ſñia cenſure
aliud eſt: qꝛ natura ſui ẽ ꝛctꝛactabilis.⁊ adueꝛte
qꝛ in hoc uidet᷑ do. An.ſibi õrius.nã in prece
denti calu nbi erat minus dubiũ tenuit ꝙ pote
rit appellari quo ad ſcpᷣm effectũ ⁊ ĩ iſto articu
lo tenet ↄtrariũ. Et ego teneꝛem in iſto articło
oppoſitũ:qꝛ utdixi remonẽdo unuʒ effectũ ap
pellatõis vr̃ ꝑmittere alios. potuit eiʒ ſtatuinʒ
diſponere nt nõ ſuſpendar᷑ ꝑ appellatiõeʒ q̃ frn
ſtratorie qñqʒ fit ad impediendã execntionẽ ſẽ
tentie cui fraudi obniat᷑ ꝑ tale ſtatuiũ ſed appel
lari poterit quo ad hoc ut ſuperior cognolcat:
an iuſte uel iniuſte fuit excõicatus.ar.hic ⁊ cum
ſimus in odioſis dʒ fieri ſtricnſſima iĩteꝛppatio

.l. ij. F. bec autẽ Vba. ff. ð es ber in.
de iniur.⁊ in.c.ſtatutũ de elec.li.vj.¶ Mlimo

nõbis ex gl.⁊ ex pᷣdictis ꝙ a ſñijs que nõ iran
ſeũt in rem iudicatã dʒ nihilominꝰ appellari..
.x. dies als nõ audiet᷑ qͥs ꝑ uiã appellationis:ſʒ
P niã queꝛele:ut.s.dixi de excõicatione que ſin
gulariter nö. In gl. in. v. ↄqueſſus i fine. c.
coꝛdi. adde.li.vj. Et uideĩ̃ glo. ↄcludere ꝙ bo
die inineris arꝛeptio nõ habeat uiʒ appellatõs
ſed iu dic melius ut nõ.in.c.dilccti de appella.

Velngee h 3 luncſtem

in4

r an ſons

de.

ſn iim uceh hi nin
iilexolanetilunt aumi ſutz
tnonr pzni , ullun dier
nnit in li ndince
ſeſetieruawr , ir iuſan.
Ultuylciill l ſt qd a
inoonit tcöi Ino in cſoliim
lilmn Oript voſ geendi hin
ipgciauent en nonuert ecolctui.
MAonoſd icenm er nödlegit.4
Annerin prin wdi pori ertöienore de
jmeq nonni Crſcileni Fr 1
nin noiii iel l rni rlchte
iſfoni g o geeſent no cz dneit
iioponür n i⸗ gen ine
ihtoni peni H
nmne ſuſe Dnlez iſnia pkg
niſſeſlinlls ciſs ai⸗
Algriunmi inck in
,1 . albltio thor

nlgco. Crg
indcncinn Erg
aluen Pſigſcen 4 4
t one in n 1,„,
ſen Nnn.in dc cüin

licii ſi ) Poaröes wteyt
ſten

lent plene in ine,

im. z euſs ihi
n nnumnht aſkes
D nlen uſgore unt
gein nneiin
benu⸗ uodn 65
iuiſ e idalicha⸗
lai u nhci nndi
tnnoſeſein ene
deeun⸗ ine eiti
een drinel nl

Aarchie
1b ucbi
ſi i cher
ſogo oin
lit ſut oo
achꝛen
ſüt i ſoof
dine prin
cx. iu. c.
no ſut de
patrialc
archi
cauei cw
(. annqu⸗
peut iuni 4
ne t ex M
da ordin:
ngat ion
44
priuilegiu
cache. Jul
er prioileg
l gj di bo⸗
cdedo vun
a dua 4
nõt modas
uin .odi
dene r iey
nio er qoed
lom. Jie
nt in.c. go
berd. f. d
ſai er ſolo
lia dii t
ſanſo.t ſ 5
imne del erl.
ſennao no d
lqnoni m
Mnedecend
n. Häüpr
nddeno
ccclche tan

aſeſhni ulen in i ini
penor er aru cana ſehher pelnin
ble in cſonis dt nl ne Ooe
no i inplcitr ib ot tirnmnn OH
no botej wlibi mt in nnni etaun
1dchlmis la li honfmnmutn 6

ieini ppelaonir ie hii olir no ni
õ
ſemns micnoſe e neie nn s.
OGel dcdiͦ anid ſkumiiceng daiti
ſina mingeti pilnmni inn e
u Malun atd Acſecn tadnii ti
Hio glc dezim Noirde Inde⸗

1alio micnontülfurehiini d ienmn

vrlnosuctiiog i oſtiii
nr nl prelnosdacliio giſoſt
mpelumni f nrunſeruummnn

dorſegoler pelalone a ſitcenſe

ſi auntblis zaldene
Ptnaor inunhlt
4 leico. Auſt hits ni nnne

nborni o Anſd ne ni
Avoietat mninns ni ur 8
alun rog tn eftei ti ſioin

I ico aruce
Cig armn niſſonn
rri Cregonnn .
nui agiin tmmit win
nn m iͤhutzte/
wlnſ,

niß ini

„
4
9

unnd i
ngnii 64
i Huni

2 ibi dixi. Go gl. fi. nõ pꝛĩo ex pricipio ꝛeſe
rendo gl. ad iex. ꝙ ꝓ ſnia ét excõicationis non
pᷣſumiĩ ꝛõne ꝓceſſus. ¶ In alijs ſñijs a ſnia ex
cõicationis quid tenendaʒ. dicendũ eſt ur plene
nõ.in. c. quonſã õ faliam de ꝓba. æ ꝑ Inn. in
.c.cũ in iure de offi. dele.ſed ĩ ſniĩa excoicarõis
dubiũ nũquid pꝛeſumat᷑ ꝓ iuſtitia. ⁊ tenet hic
do. An. in duplici loco ꝙ preſumit̃ ꝓ iſia ſnia
ex quo nõ ſuſpedit᷑ ninculũ ꝑ appellationem ⁊=
dicit ꝑ boc limitandũ: qdᷣ nõ. Inno. in. d. c. cũ
in inẽ:ubi dicit ꝙ ꝓ ſnia pᷣſum t poſtq; tꝛãſiuit
in rem iudicatã ſzʒ an nõ. Mã ut uides excõica
tio nõ traſit in rem indicatã ⁊ tñ ꝓ ea ppᷣſumit᷑
ſed aduerte qꝛ do. An. nõ fnit ꝛecoꝛdarꝰ ð nõ
bili dicto Inn.i. c. bone.el.i.de elec. ubi diẽ ꝙ
quẽdmodũ. ꝓ alijs ſñijs ñ p̃ſumit ſi fuit appel
latũ ita nec ꝓ ſnia excõicationis ſʒ onus ꝓba
di excõicationẽ fuiſſe iuſtã incũbit aduerſario.
Secus ſi ñ fuit appellatũ.æ ad hoc allegat iſtũ
iex. ⁊ boc diciũ Inn.ſequit̃ idẽ do. An.i.d.c.
qm cõtꝛa. qnimo plus cꝛedo ꝙ citra appellatio
nẽ ſi excõicatus cõquerit᷑. J.decendiũ ð iniuſta
excolcatione nõ pſumit᷑ ꝓ iuſticia niſi ꝓbeĩ:qꝛ
ex quo ipugnat ſniam.j. ðcẽdiũ nõ uidet᷑ acqe
miuſſe ſnie ⁊ ſic dʒ excõicator eaʒ ꝓbare iuſtam.
Agd boc facit. c.i. ð ꝛe. iudi.li. vj.⁊ 26. c. qð ad
Zſuliationẽ palle. æ qdð nõ. Inno. in c. ſollicitu
inẽ de appel. Sed nũquid poſt decendiũ pſu
mat᷑ ꝙ iudex citanerit ſeu monuerit excõicatũ.
iſta gl. facit ꝙ nõ. ſed nide tu tex. nõbileʒ i. c. ſa
cro de ſen.ex.in prin ubi ꝓbat᷑ excõicatorè de
bere ꝓbare ꝙ monuerit. Et idẽ ſentit Fꝛe. ↄſi
lio. clxxv.ubi notat᷑ dicit ꝙ ſi õ primũ ⸗ ſcðʒ de
cꝛet opponit᷑ ꝙ nõ ꝓceſſerit citatõ dʒ aducꝛſa
rius hoc ꝓbaꝛe ẽt poſt lapſuʒ.x. dierum.tũ qa
pars negat fuiſſe pñtem:tũ qꝛ primũ ⁊ ſcdᷣm de
cretũ interponũt᷑ ↄtꝛa abñteʒ. ⁊ ſic ſingularit ſẽ
tit ꝙ nõ pꝛeſumit᷑ partẽ fuiſſe pnteʒ i ſnia uł ci
tationẽ pceſſiſſe ſaltẽ in illis ſñijs qᷓ ferũt̃ cõtra
abſentẽ. de quarũ na ura ẽ excõicatio æ hoc iðᷣ
appꝛobat do. An. in. d. c.qm cõtra. Et gñalr
an ſnia pſumatr lata cotꝛa pnites. uide p ſpe.iĩ ti.
de e⸗e nora ? ꝑ Inn. in. d. c. cũ in
iure. ¶ Mtio nõ finẽ glo. ꝙ ꝓbatões ꝛccepte
ad. unũ effectũ faciũt fidẽ ad alium effectuʒ iteꝛ

eaſdẽ perſonas.de quo dic nt plene dixi in.c.
ueniens el. ij. de teſti.

0 ſim ul. De cauſis ſubdi

iorũ aꝛchieporuʒ
? epoꝝ ſuoꝝ patriaꝛcha nõ cognoſcit
niſi ꝑ appellatione legitimã aut nigore cõſneiu
dinis ſeu priuilegij. In pria ꝑte ponit᷑ ðciſa cõ
ſultato. In ſcdᷣa riſio: ibi ↄſulcationi/⸗Mõ pꝰ
ꝙ quẽadmodũ ſe babẽt ſubditi epoꝝ ad archi
epm: ita ſe habẽt ſubditi archichoꝝ ad patriar
cham. ſicut eigo aꝛchieps nõ ſe ipedit de ſubdi
tis epoꝝ niſi ꝑ appellationẽ: ut in. c. paſtoꝛalis
J.· eo.ita nec patriarcha impedit ſe de ſubbitis
archiepoꝝ nili ꝑ appellationẽ uł alio iur̃ ſpãli.
ex hoc ⁊ ex tex. nõ ꝙ ſicut ab ep̃is appellat

¶ Be offi. ordi.

ad erchiepᷣm metꝛopolitanũ.j.e. paſtoralis.ita
ab archiepo appellat᷑ ad pꝛiarcham qui ẽ index
archiepoꝝ. Na ſicut multe dioceſes ſũt ſub cu
ra archiepi ita ꝙ archicps ẽ metꝛopolitanus ⁊z
ſuꝑior oĩnʒ illoꝝ epᷣoꝝ dioceſuʒ:ita młie ꝓnin
cie ſũt ſub cura cuiuſcũqʒ patriarche: ita ꝙ pꝛi
archa ẽ iudex ordinarius oiuʒ archiepoꝝ qui
ſut ĩ ſuo patriarchatu.⁊ ſcias quatuoꝛ eſſe in oꝛ
dine principaliores patriarchas quos enũerat
tex. in. c. antiqua de priuil. Alij uero pret᷑ illos
nõ ſũt de iſtis principalioribns. NMõ ſcòo qꝙ
patriarche nõ habẽt plus iuꝛiſditiõis qᷓ; hẽant
archiepᷣi uł epiſcopi:niſi quatenus in canonibꝰ
cauet᷑ expꝛeſſũ.dignitas tñ eoꝝ eſt maior:ut in
cantiqua pꝛeal.¶ C.·ꝛtio nõ.tria ex quibꝰ cõ
petit iuriſditio ordinaria ex lege ex conſuetudi
ne ⁊ ex priuilegio principis. conſuetudo eꝛgo
dat ordinariã iuriſditionẽ: ut hic ⁊ in. c. cuʒ cõ
tingat inncta glo.de fo.ↄpe.⸗ i. c. ↄqueſtus.ix.
.q. iij iẽ nõ ibi eccłiam uł rectorẽ qnqʒ
priuilegiũ ↄcedit᷑ /pſi ecclie qñqʒ prelato ipſiuſ
eccłie. Inſpicienda ſũt eigo neꝛba priuilegij =
ex priuilegio dicitur quis honorari a pricipe:
ut pʒ ibi honoraꝛe.⁊ io alibi dicit ꝙ pꝛinceps
ↄcededo uni feudũ nidet᷑ eũ no bilitaꝛe:ut i. c. i.
nis dica, dux ucl marchio col.x. æ ibi per bal.
n gl. ij. i fi. uel ſolue als ſm Moſti. ꝙ ip̃s
nõ ẽ modus in ducẽdi obligationè uel tollendi
ut in. l.obligationũ.. placet.ff. de acti.= ob. ſʒ
bene ex tẽpore cauſat᷑ conſuetudo. Iiè pꝛeſcꝛp
tio ex quibus ius querit᷑: ut.j.de pꝛeſcrip.ꝑ to
tum. Jté qnqʒ laplus tpᷣis inducit pꝛeſcriptõeʒ
ut in.c.ꝑuenit de emp.⁊ nendi.⁊ in.l. cũ ð i rẽ
neꝛſo. ff. de uſn.¶ Nrẽ dic ꝙ preſcriptio nõ can
ſat᷑ ex ſolo tẽpore nec ↄſueiudo. ſz ex negligen
tia dni ⁊ poſſeſſione poſſideniis accedete iuꝛis
diſpõne. Conſuetudo uero cauſat᷑ ex iaciio con
ſenſu.⁊ ſic ꝓprie ſolũ tepus no inducit cõſueru
dine uel preſcriptionẽ. unde ubi ↄſuetudo uł p
ſcriptio nõ hʒ ſuos comites nõ pot induci:⁊ ſic
loquunt᷑ oria ſignata in glo.æ de hac materia
plene dicendũ:ut nõ.in.c.ti.de colue ¶ Yn gl.
in v.ſpali priuilegio in fi.nõ.glo. habet eni pro
indubitato nt papa poſſit detrahere iuri umus
eccleſie ⁊ dare alteri.hoc eni ↄtigit quotidie cũ
papa eximit nnã eccleſiã a iuriſditione ſuꝑioris
ſui.ſed uide tu gl.xxij.di.c.i.que dicit ꝙ papa
ſine cã nõ debet de una eccleſia tolere ⁊ alteri
dare. Ad idẽ glo. x. di.c.i.?⁊ qð le.æ nõ.xij.q.
.ij.in.c.nõ liceat pape ⁊ ꝓlecto ſine caula tacẽ
nõ dʒ:qꝛ nõ eſt uni còſulendũ cũ iactura alteriꝰ
nã papa dʒ faceꝛe ſicut bonꝰ prfamilias qui diſ
penſat fᷣm merita ⁊ exigetiã ꝑſonarũ.naʒ ſi ꝓPr
ſus nõ ſubeſt cã uidet᷑ ꝙ apud eũ ẽ acceptio ꝑ
ſonaꝝ qð eẽ nõ dʒ:ut in.c.nouit de iudi.ſed ſi
papa faceret toleꝛaret᷑ i eccleſia militãii ſic intel
lige qð nõ.ſpe.in ti.de lega.in..nũc oſtenden
dum v. lvii.æ melius.vᷣ.xcix.⁊ in..nũc bꝛeu. =
ante fi.ſub rubrica de diſpẽſationc ?⁊ ꝑ Jo.ã.
in addi.ſuꝑ.d.v.lvij.de epᷣo uero nuqᷣd poſſit
S à2

¶ De of. ordi.

tollez nni eccleſie æ dare alteri.dic ut nõ.i.c.cõ
ſtitutus.. de ꝛe.do.¶ In gl. pe. in / fi. ult eꝛgo
glo. ꝙ bic nalet ar. a cõtrario ſenſu. æ hclariꝰ
iʒ Inno. nõ eiʒ in ptᷣate ſubditorũ utrũ uelit
rñdeꝛe coꝛã epiſcopo nel aꝛchiepᷣo. naʒ iudiciũ
ꝛeddit᷑ in inuitũ.l.inter ſtipulantẽ..ſi ſtichum
.ff. de vbo.obli.⁊ in.c.itelleximus de iundi.nec
poſſunt ſubditi cõſentire in alium iudicẽ ſine li
cẽtia ꝓprij epiſcopi:ut in.c.ſignificaſti ð fo.cõ
pe.ẽt ſi ſit epiſcopꝰ.uñ notãter diẽ Hoſt.s.c.
ꝓx.qꝙ ſicut clericus ſubiectus epiſcopo nõ põt
colſentire in alienũ iudicẽ ſine ↄſenſu ſui epiſco
pi. d. c.ſignificaſti:ita nec epᷣs ſine cõſẽſu ſui ar
chiep̃i. æ eadẽ ꝛe idẽ uidet̃᷑ dicẽdũ in aꝛchiepᷣo
ut nõ poſſit ſe ſubijceꝛe alieno iudici ſine ↄſen
ſu ſui patriarche.æ hec ſũt notãda. Jo. an hic
dicit ꝙ ſi nolumus tener̃. ar. hic a Srio ſeſu de
bemus ſupplere hic ad lram ꝙ archieps hic re
quiſiuius uult iuſtitiã faceꝛe:quaſi dicat ꝙ ſi ar
chiepᷣs ꝛeq̃ſitus ñ uult redder̃ ius ſubditis ſuis
iũc poterũt ſubditi cõneniꝛi coꝛã pꝛiaꝛcha.⁊ ið
eadẽ ꝛõe eſſet dicẽdũ cũ epᷣs ẽ negligẽs in exhi
bendo iuſtitiã de ſuis ſubditis nt tũc poſſu adi
ri archieps Et aduerte qꝛ hoc dictũ ẽ fũdaiũ
ſuꝑ illa opi.ꝙ negligẽie epo uł archicpo ſemꝑ
ſuccedit ſuperioꝛ in iuriſditione ⁊ młii tenuert

illã opinionẽ. ſed an ſit nexa dicã. I ·e paſtorał
ubi tangitur per glo. (lne⸗
rchiepᷣs im
Bod ſedes. cdts pot es
ſecrationẽ ſui ſuffaganei alteꝛi comit
teꝛe ⁊? conſecrandus tenet᷑ ab üilo ↄmiſſario mu
nus ↄſecrationiſ ꝛeciꝑe.cõis diniſio.ſecũda ibi
ↄlulrationi¶ Mõ prio ꝙ eps ſen archieps pt
ↄmitteꝛe ea que ſũt ↄſecratiomis ſen oꝛdis epa
lis:⁊ ſic ↄmittit ea que ſũt meri imperij cu i ea
exerceatr̃᷑ iuriſditõ ex off cõ nobili ⁊ ad publicã
utilitatẽ ad idẽ. c. aqua ðᷣ cõſecra. ecclie.ł alta.
2z. c.ſuffia gãcis ð elec õ ſcðᷣo ꝙ epi lubie
cri archiepo dicũf̃ pſius ſuffiagãei. Suffꝛagã
tur eiʒ ſibi ⁊ in ↄſecꝛatiõe ⁊ in alijs.nũ rqrit cõ
ſiliũ epoꝝ ĩ ordinatiõe ꝓniĩcie.ix.q iij.c i.⁊.ij.
2 cũ cõſecrat epᷣm dʒ hr̃e ſecuʒ alios epos lxv.
di. quaſi ꝑ totũ ſaltẽ duos ex eis:ut i.c.ſi archi
epᷣs de temp.oꝛ ¶ Lertio nõ ꝙ ea qᷓ ſũt oꝛdis
n ſũt aſſamẽda niſi a catholico ⁊ ab eo cni gra
ſedis apłice nõ ẽ ſubiraera Elr. n5 ibi ab eo
ꝙ unꝰẽ pᷣncipalis ĩ cõſecꝛatiõe epi.ſ.ipſe are hi
epᷣs uel ciꝰcõmiſſariꝰ.alij nõ ſũt pᷣncipales ſed
aſſiſtũt ¶ Vuio nõ. ar. ꝙ ſubditus tenet᷑ liniga
re corã delegato ſui ſuꝑioris.ſed hic q̃rit᷑ nrꝛũ
archiepᷣs poſſit cõpelleꝛc eᷣm ad acceptandnuʒ
cõmiſſionẽ iſtã. doc.ꝙ ſic:intelligo ſi cõmittit
uni ex ſuffraganeis ſuis.nã põt ſuperioꝛ cõpel
leꝛe ſubditũ ad acceptandũ delegationẽ.j c. ꝓ
xi.2.l.unica.C. qui ꝓ ſua inriſ. Sed ſi ↄmittit
nõ ſubdito ualet cõmiſſio ſed ille nõ cõpellituꝛ
aceeptaꝛe: ut in. c.ſeqnẽti 2 in.l.ſi pꝛetoꝛ.ff. de
offi. eius cni mã. ẽ iuriſ. n gl. i. ibi tenef̃ ꝛe
cipere cõſecrationẽ ab eo.ſed circa hoc ⁊ circa

tex.ẽ dubiũ qᷣdſi archiepᷣſ nõ ẽ ĩpeditꝰ.nũquid
ex ſola uolũtate poſſit cõmitteꝛe al eri iſtã cõſe
crationẽ.tex hic a Soörio Re facit ꝙ nõ.ʒ õᷣrium
tenuit Hoſti.nã iur̃ ſuo põt archieps ↄmittere
nt. j. c. ꝓx. Vñ ð honeſtare ꝓcedit tex. ĩ eo ꝙ fa
cit mentionẽ ð ipedimẽto. In ↄriũ iñ facit ſᷣm
eũ ꝙ ſicut epᷣs nõ põt ↄſecrari ſine archiepo:ut
.lxv. di. c. nõ dʒ. ita nec archiepᷣs dʒ poſſ. facẽ
ꝑ aliũ ↄſecrari ſine ↄſenſu epᷣi.primũ tñ dictũ
cõiteꝛ nident᷑ ſequi doc.⁊ nõbis iſtud ſingłarit᷑
ex qno habes ꝙ tam ea que ſũt iuriſdiuõis qᷓ
ea q̃ ſunt ordinis põt archiepᷣs ſeu epᷣs ↄminẽ
pꝛo libito uolũtatis.tex.iñ iſte vr̃ aliquãtulũ re
ſiſtere.ſed primũ dictũ ẽ nerius ex quo idifferẽ
teꝛ nõ ↄmittit. nã de inꝛe ẽ ut quilibʒ ordinariꝰ
poſſit ĩ aliquibꝰ ſe releuare ꝑ cõmiſſionẽ alteri
fiendã: ut i.c.ſequenti ⁊ i.d.l.unnica.C. quni pꝛo
ſua iuriſ.Et in fi.gl.nõ bñ finẽ gl. qꝛ quoridie
alle gat᷑ ꝙ de iuꝛe canonico poſſũt delegari oĩa
que ſunt meri imperij ⁊ idẽ tenet glo. in c.ĩ ar
chiepatu . de rap ⁊ in.c.illud ·xxiij.q iiij.⁊ in
.c.his ea. cau. ⁊.q. Viij uide ẽt gl. nõbilẽ xcv.
di.c.pꝑuenit in fi.gl magne:que dicit ꝙ mihil bʒ
epᷣs qð ſit meri imperij qð nõ ſit delegabile pꝛe
ter uſum pallij:qꝛ palliũ archiepᷣale nõ bhʒ aliẽi
ↄcedeꝛe.eſt enĩ ꝑſonale:ut in.c.ex tnaꝝ ð ancr.
2 uſu pal.⁊ in.c.ij eo.ti.ubi melius pbatur.ſʒ

dubiũ eſt que dicunt᷑ meri imperij uel mixti nel

inꝛiſditionis ⁊ pꝛo intelleciu nocabłoꝝ ne igno
rent᷑ ꝓrſus teꝛmini.dicã aliqͥd ↄcluſine ſequen
do Har. in. l.imꝑium ff. de iunſ. om in. öbes
eni ſcire ꝙ iuriſditio gñaliteꝛ ſũpta ↄpꝛehbendit
in ſe ea que ſunt meri ⁊ mixti iĩperij ⁊ ſimplicis
iuriſditionis:pꝛo hoc.l.i.ff.de iuriſ.o.in ⁊ qð
ibi nõ. ⁊ tex. iuncra glo.in vᷣ oĩmodaʒ i cle. uni
ca ð fo.ↄpe.nbi diẽ tex. ꝙ epᷣs expulſus exercet
in loco uicino iuriſdinionẽ ordinaꝛiã ⁊ per illð
uerbũ oĩmodã:dicit ibi glo.ꝙ ier.nolvit cõpre
hendere ea q̃ ſũt meri ⁊ mixti ĩperij ⁊ ſimplieis
iuriſditiõis:⁊ iuriſditio ſic gña iteꝛ ſumpta diffi
nit᷑ ſic. Juriſditio eſt iuris pt᷑as de publico in
troducta cũ neceſſitate iuris dicẽdi ⁊ eqtate ſta
tuendi: ita diffinit glo.in. d. l.i. Dar. addir ibi
ↄpetẽs alicui ut publice ꝑſone ⁊ hãc additiõeʒ
fecit ut euitaꝛet orium qð poſſet ficri de vr̃e ⁊
de tutore nã iſti habẽt de inꝛe pfᷣarem in filiũ ⁊
in pupillũ ? habẽt poteſtatẽ ins dicendi.i.faciẽ
di ĩ eos qð iuris ẽ ⁊? equitatẽ ſeruãdi. ſed certe
ſine illa additione Mar. põt ſuſtineri diff nitio
gl. qꝛ pr̃ nel tutoꝛ nõ dicit ꝓprie ius in filiũ nel
pupillũ lʒ hẽar ptatem erindicialẽ. ⁊ dicit iuriſ
ditio quaſi iuris ditio: æ ditio idẽ eſt quod po
teſtas. unde iuriſditio quaſi poteſtas ius gicẽdi
Sed iuriſditio ſic gñaliteꝛ ſumpta diſtinguit in
iperiũ ⁊ ĩ inriſditionẽ. ⁊ tũc iuriſditio capit᷑ ut
ſoes diſticta ab ĩiperio: Imperiũ ueio gñali: ſũ
pꝛũ ẽ iuriſdinio q̃ exercet᷑ officio indicis nobili
nã duplex ẽ off ciũ iudicis nobile ⁊ meꝛcenarii
nobile qð nõ deſeruit alicui actõi. ſed index ex
ſe ꝓcedit meꝛcenariũ neꝛo dr̃ qð deſeꝛnit actoi

gotes eglls rajantin nutis
onlts ntlinimt i n nin
Ccincnbad rni ſib us woll
Nlainmi tiinim imnnſ nna ſe
idnunt of, itis nnmnend 1d
niininnuni in inples nidnos Ct
iar Vr merinuni cr nodts pnn
Gmrimrmnninvs ,önn mep impertum
us eni mepimhero mignu. goanin e
bennzparvvz giuz nep ieriozminns
Ni nn ni Inpeſin ner nunmmz 9vent
Eniroſ orfngrelegen lgz ſtngnern
ite Mer imainminst iulmnni
nſis hots ſfctiſotlinnz ipylcg ic
tnlnmumt nuht
itni ſ laaend 1 N
Gziccguraltnmgn, .
penir albe n ine iſĩ
,Nanl ſbt iocle ſtnin dtenn
ppeniz ninnse n
an loberno qan

1 uln nugſtumnil uiiber haann

10 un
r ꝓcᷣ
din in.
H.d.
chat. 2
nico.cc
mnans
qom
ſiale q⸗
4. Aod.
ſat igno
dete d
ieruot
da
derches
n ien
vi⸗
nũ qᷣ
Ha i
ſi a
Sorx!
bbi caa
goid ine
lezre e
or aci
Pno ke
hmn
ſ.d och.
Hier.
ae r
endo.
Cina
cus li
lex. de
nſ.ud
gulus
ld⸗ glo
P deer n
Nan ſee
lenn

o poſe

,locd wio ſie
c.big a (a0 , iſ iteir g. ͤen
chuenn nlig ignenecſeronhit
epo go ir nen irpen go oſt leblene
ir tun ol ei iliimn biile n Hjalä
Aetter eſ n onnlerincermrdane,
1inpl t ncſ eo ntbi mits pbann
Atpii eſ recini nen inpen, velnni re
iſtionis 1 noineleen vongpſorneigio
Neni ptostomind ddid Addocovetegven
l Du hlimgondſ eint on d ödes
ciſere giwelclid in im nehet
nlet relmn neit mti iaiſr inniis
mi nons gn deellfleini t bti

iröt le innn go n ointgiceun

au ſope tb⸗ lemn gi inn
loeo eſ inictoi Nlimni tel
6
ctöoididtt, onto i n
P enin erit inples

intẽtate ꝑ ꝑtem:ut dicã latius in.c.ij. de offi.iu
di. Imperiũ ueꝛo diuidit᷑ i meꝝ ⁊ mixtũ: merũ
imperiũ diffinitur ſic.Eſt eiʒ iuriſditio qᷓ exerce
tur officio iudicis nobili publicã utilitarẽ reſpi
ciẽs. Imperiũ mixiũ & iuriſditio q; exercet᷑ offi
cio iudicis nobili puatã niilitatẽ reſpiciẽſ. Ju
riſditio nero ut ſpẽs ſũpta ẽ iuriſditio qᷓ expedi
tur officio iud cis mercenario priuatã utilitatẽ
reſpicieſ. D. cit aũt imperiũ merũ qꝛ mere col
latũ in pᷣncipẽ nec alicui neceſſirati ſubiectũ.nã
ꝓcedit index ex officio ſuo ad publicã utilitatẽ
ſine impedimento alicuiꝰ. ꝓ hoc.c i S.e.dum
dicitur habeãt ep̃i liberã ptãtem inqrendi æc᷑.
Pd; merũ qꝛ nõ habet aliquã mixturã cõgnitõ
nũ pecuniariã. uł teriio dr merũ: qꝛ i nullo pri
cipat cũ iuriſditõe. uñ nõ habʒ aliquã mixturã
iuriſditionis unde partim accedit ad merũ ſpe
riũ æ partim ad iuriſduõeʒ ſiẽ dicit̃᷑ participi:
qꝛ partẽ capit a noĩe ⁊ partẽ a uecbo.nã in eo
ꝙ mixtũ imperiũ exercetur officio iudicis nobi
li ꝑricipat cũ meꝛo ĩꝑio ſed in eo ꝙ tẽdit ad uti
litatem priuataʒ ꝑticipat cũ iuriſdictione.fac̃ er
go tꝛes ꝛegulas ꝙ ea qᷓ expediũt᷑ officio iudicis
nobili ? ad publicã ntilitatẽ dicũt᷑ meri imperij
ſcðᷣa regula ea qᷓ exercent᷑ officio iudicis nobili
ad utilitatẽ pᷣuatã dicũt᷑ mixti imperij. tertia re
gula qᷓ exercent᷑ officio iudicis mercenario ad
ntilitatẽ priuatã ſunt ſimplicis iuriſdictiõis Et
diſtiguir Oar mex imperiuʒ ſcx modis pᷣmuʒ
eſt imperiũ meꝝ maximuʒ.ſcvᷣm meꝝ imperium
maius.tertiuʒ meꝝ imperiuʒ magnũ.quartuʒ ẽ
meꝝ iperiuʒ paruuʒ. quiinʒ meꝝ iperiuʒ minus
ſexiũ minimũ. Imperinz meꝝ maximuʒz ↄpetit
ſoli principi ut facere legem ułeʒ diſtingueꝛe to
tũ oꝛpẽ. lOeꝝ imperiuʒ maius ẽ aiaduertere ĩ
famoſos hoĩies inferẽdo ultimuʒ ſuppliciuʒ uel
mẽebri abſciſionẽ nel moꝛtẽ ciuilẽ cuʒ quis ꝑdit
libertatẽ ⁊ ſiłia. Deꝝ ĩꝑiũ magnũ ẽ cũ qs per
dit ciuitatẽ ſine lbertaie puta depoꝛatꝰ. Deꝝ

imꝑiũ ꝑnuʒ ẽ relegare nel coꝛpus acriter affiẽ=

? iſta nõ ↄpetũt cuilibet iudici ut ſtatim dicetuꝛ
ep imperiuʒ minus ẽ modica coberno que
opetit cuilibet magiſtratui.i.cuilibet habeu oꝛ
dinariã inriſdictionẽ. nã iuriſdictio quaſi nulla
eſſet ſine modica cohertione:ut in. c. ex liis de
offi. dele. z. c. paſtoralis. e. ti. . l. magiſtratibus
.ff. ð iuriſ. om. in. z.l. fi. ff. ö offi. eius. unde eo
ipſo ꝙ quis recepit pfatem oꝛdinaꝛiq uł delega
tam hʒ hãc modicã cohertionẽ ex qua depedet
ut poſſit cognoſcere ſũmarie de leuibꝰcribus =
leuiter caſtigare nerberibꝰ:ut in.l.leuia.ff. ð ac
cuſa. ?. d. l.magiſtratibus. Et mexꝝ imperiũ mi
nimũ ↄſiſtit in leniter mulctãdo:ad h.l.ti.C.
de mõ mulct. z.l.ij. E. de ſpor. z iſla duo uliia
poſſunt delegari de iure ciuili:qꝛ cõpetunt cuili
bet magiſtratui ? ea que ↄpeũt iure magiſtratꝰ
ſunt delegabilia de inꝛe ciuili: ut in l.i.ff. ð offi.
eius. Saperioꝛa uero cõiter tenet̃ ꝙ nõ lüt öle
gabilia de iure ciuili ꝓpter grauitateʒ pᷣiudicij
niſi pꝛopter neceſſariã ab entiã de loco de quo

¶ De off. ordj.

dicendũ: ut in.l.i.pꝛeal. æ in ant᷑.de colla: F. ad
hec.⁊ plene nide ĩ ſpe.de iuril.om.iu. F. i. V. no
tãdũ ⁊ ſeq.Oe iure nero canonico poſſumꝰ re
perire oĩa hec ĩperia.nã habemꝰ iperium maxi
mũ:qꝛ papa facit ↄſtõem nłem: ut in. c. i.⁊ li.de
ↄſti. Mabemꝰ imperiũ maius ſaliẽ ſilitudinarie
nã degradaꝛe aliquẽ z tradẽ curie ſecłari equi
Eatur ultio ſupplicio:ut nõ. Inno. in c. qualit᷑
