alienum: ut in. ·.falſi nominis ⁊ in.l.qui falſaʒ
ff. de falſis. ¶ Alij vo alit̃ abutentes poterit
puniri de crimine ſtellionatus ⁊ eſt crimen ſtel
lionatus:cum delictum nõ ſumit ſibi ſpecificũ
nomẽ:unde puniuntur iſti delinqntes extraor
dinarie de quo dicẽdũ ut habe ur. ff. ð crimie
ſtellio. pꝑ totum:per hoc ego dicereʒ ꝙ; ipetrãs
reſcꝛiptum apoſtolicũ uel pꝛiuilegiuʒ ꝑ ſurrep
tionẽ doloſam ꝙ nõ ſolũ punituꝛ ↄmodo ĩſcꝛi
pti:ſʒ ẽt poteꝛit aliter puniri crialiter pro hoc

muurtancon

ens in
ihtiina in u
umm g lin fnnium

m niir en, , nmim ,
sANlapil ud.tart on ſolan
Criut ic rinone uns ulgl
ircilonnoxiſi deini genr l.
ltcvitboeen nin Pni 1d
yeit dantiro ſti. d e connn
uteiet Jomd deens cabin po
mntinorlaueistvdejou ſamns con
ſonknbrebierevorcheun pnuntiatoil
imit porctsteticnad usrſed ſi foiſſer
Minrahenr rtnr tpmmciare fmn ir
iluute miligt peedendo ? p
inteonnmrobemuriura communia
ſing .D ialeſcnn.
nmntn eda an inc gun
min unanef euz viderem dec
Tündipslaccbat. Ctr prino

— —

—

in tmnnn nicelcer P conſuerudo⸗

re de ſuo:habet locum quando expenſe fuerũt bonus tex. in.l.ſiquis obrepſerit.ff.ð falf.⁊.l. Nlrtmithnn.
petite per parreʒ:⁊ ratio huius dicti eſt quia iu ⁊ ſi legibus.C. ſi ↄtra ius uel utilitatẽ publicã unnm oſr iem cum non i
dex non tenetur officium ſuum ĩpartiri nõ po ubi uidetur expꝛeſſum. inigiba generalia debent

ſtulatum ad urilitatem priuataʒ: ut eſt tex. nota — uhetlims tecontenn ſnb gene

biliſ in.liiij. F. hoc autem iudicium.ff.ð dam. ¶ De conſuetudine Rica. nichtnni renaingan ego ſta
ifec.⁊ ibi Mar.tʒ iſtã opi.huius glo.⁊ idẽ nõ. ningen esſunt gnedan iunmint ſu
in. d.l.ſancimus:facit ꝙ nõ. Inno.in.c.ad no ¶ Mec ica continuat᷑ ad precedẽtia hoc or natn alan Ejkltie vrs.(NDe
ſtram ij. de iure iuran. Et facit hoc dictum ad dine. uiſuʒ eſt. S. ð iure ſcripto quod cõſiſtit in hnn ſeniſci unſtunta tcon
queſtioneʒ. Sratuto cauet᷑ ꝙ ſi iudex non finit cõſtitutionibus ⁊ i ꝛptis:merito ſubijcit᷑ ð inꝛe dlnanciſde ninii ſu
queſtionem infra certum terminum debeat ſol nõ ſcripto quod conſiſtit in conſuetudinibus * hainlanin wiͤ HMũ 6 .
uere certam penaʒ ꝙ iudex nõ incidat in penã Quid autem ſit conſuetudo uario modo diffi tgulnſtetg⸗ liſi adinn tate
ſi non fuerit petitum a partibus ut decideꝛemꝛ nitur. habes bonũ tex. Iſidori ĩ decre. ubi di 1 litseian uri coner Düchan
infra terminum:⁊ hoc tenuit do. An.i.c.uene q; ẽ quodã ius moribꝰ utentiũ approbaiũ qo nem nirn d tns biden
rabilis de iudi.quod nõ.⁊ faẽ iſta glo.ad aliã pꝛo lege ſuſcipitur cũ deficit lex:ut habeẽ. i. di. unnein ſrhenlen un oarr.
ei Anoc conpeit r
i

—2—☚ —
——

n
un
d

in
zi
ton
65

m...

endi

V nifeigte ufftantf
n ſſeſcne ponftdant ge
quit pereſſe gicſ i⸗ Dotcſpunideno

dnmun bannmenuninn im
mt ainmwis ſe diit .an enl
bendent ci mnen Hoſſt deninicong
oninmo ſimn , inniftt muelri
cuuſi ſhidlm. irſpemiliocieſil
u emnororcinano ur i c twciici ge off.
cete. (lnn go. nco nignic ſßi bunirs
leſenoro apico voſſnt ounii eili nan bie
ſolnm imdonitur penn guls ſcn cun agiur
Gulier Jun. actqo ſe Ii enmani wadin
las is ein dem nois 2 kecihienes doſunn
Ponikiden faln di iiani ſiſahponirpnii
dlenamevrin ,.ftAid Moninis zin. gibls
nn A ir umen
punn decninne ſeloumgtc inn l
ſonms n gelemn no n ſi ſpelic̃
vomeundeponiunmr ifcelnnnes urudt
inmie de qvo dicidi in tem ſdam
õ

ccinnun holtolci Gal punllegiu; ofunn

5 C poniem onnodoff
one Gcangnd ſo puni
iun iilſmi niictſter o

eich a orir iiter

n nis relterd öinit
ovwStet,nans Odrchen
tatrs (lamia uiniißi

nbinideur eneſmn.

¶ De ↄſue. Rica.

ↄſuetudo. Jo. an. põit uarias diffinitiões ĩ tra
ctatu ↄſuetudinis quẽ poſuit..in.fi.hꝰ.ti.⁊ in
ter ceteras diffinitões ponit diffinitõem. Jac.
de rafani que vẽ placer̃ bar.in.l.de quibus.ff.
de legibus ut dicamus ꝙ ↄſuetudo ẽ quoddaʒ
ius quod eſt moribus ſeu nſibus populi totius
nel maioris partis rõe initiatum continnatum
2 ↄſtitutum legis habens auctoritatem:uel bre
nius m Jo. an. Conſuetudo eſt quoddaʒ ius
moribus illius itꝛoductũ q auctoꝛitate publica
legẽ ↄdere põt.hec ãt ultia diffinitio aliquantu
lum poſſet calũniari per tex.in.c.fi.j.e.nbi pa
tet ꝙ conſuetudo poteſt iduci contra canones
ꝑ iferiores a papa ⁊ tamẽ ifeꝛiores nõ pñt edẽ
legem ſeu ſtatutum contꝛa canones.xxv.q.ij.in
ſtitutionis. ⁊. J. de ma.⁊ obe.iĩ.c ꝙ ſuꝑ his nõt
Jo. an.i.c.ſi.de officio archipreſbiteri ⁊ nidet
hoc miꝛabile: ſed uide qð circa h dicam in. d. c.
. cõntinuatione rubrice ⁊ ex dictis diffi
nitionibus ifertur ad qõnem quoridianaʒ ? nõ
bile:fuit ↄpromiſſuʒ in quoſdaʒ arbitros h̊ ad
iecto ut pronũciarent fᷣm iura:nũquid poterũt
pronũciare ſcdᷣm conſuetudines ⁊ ſtatuta loci:
guido de ſuʒaria in qõne ſtatutoruʒ dicit fuiſſe
determinatum ꝙ non ſaltim ſᷣm conſuetudines
2 ſtatuta iuri Sria.monetur ꝑ autenticam preſi
des. C. de epiſcopali audi.⁊ ꝑ.l.rẽ non nouam
.EC. de iudi. Iẽ qꝛ appellatione iuris intelligit
de iure cõi romanoꝝ iſti.de iur̃.na.gen.⁊ ciui.
in. . ſed quot᷑.⁊ hoc dictuʒ refert Jo.an.iĩ ad
di. ſpe.i ti. de arbitris. S. excipit᷑.vV. itẽ ꝙ corru
ptus.æ ſeqtur ibi Jo. and. dicens ꝙ arbitri po
terunt in ordinatoꝛijs indicij uti ſtatutis ⁊ con
ſuetudinibus loci:ex quo reſpectu ꝓnuntiatõiſ
tantũ fuit poteſtas reſtricta ad ius:ſed ſi fuiſſet
dictũ ut deberet ꝓcedere z ꝓnunciare ſᷣm iura
eẽt illud ualde periculoſũ:qꝛ ⁊ i ꝓcedendo ⁊ ꝓ
nunciando tenentur obſeruare iura communia
2 non ſtatuta uel conſuetudines loci.hanc opi.
retulit ⁊ ſecutus fuit do. Cardinalis.j.eo.ii.c.
li. Sed gᷣrium ꝛepeni tenuiſſe do.ant in.c.quin
tauallis de iureinran.⁊ anteqꝙᷓ; euʒ uiderem hec
opinio cõtraria mihi plus placebat.Ct primo
adduco ꝙ ſupra dixi videlicer ꝙ conſuetudo ẽ
quoddam ius non ſcriptum. Item cum non ſu
mus in materia odioſa nerba generalia debent
uerificari in qualibet ſpecie contenta ſub gene
re:ut in.c.ſciſcitatus de reſcriptis cum ergo ſta

tuta ⁊ conſuetudines ſunt quedam iura: ut ſu

pra dixi:ergo ueniunt appellatiõe iuris.¶ Irẽ
iura mandant iudicari ſecũdum ſtatuta ⁊ conſu
etudines locoꝝ:ut in.c.iij.de eo qui mit.ĩ poſ.
7 in.c.illa.xij.di.⁊ in.l.an in totũ.C.de edifici
js priuatis cum ſi.ergo ſi iſti arbitri ꝓnũciant
fm conſuetudines etiam iuri contrarias uiden
tur indicare ſecundum iura. Ad idem bo. tex.
iuncta glo.in.c.i.ut lit. penden.ubi dicitur de
iure competere id quod compeiit de iure ſpeti
ali. Ad idem. c.licet in principio de proba.pꝛo
7 contra facit.c.cumana in v.dc iur᷑.de elect.⸗

in.d.c.iij.ſed id quod ſtatim dixi puto neꝛius
maxime cum ſtatuta locorum ⁊ conſueiudines
ſunt ius ciuile.i.di. ius ciuile ⁊ in.l.oẽs popu
li. ff. de iuſti.æ iure ⁊ ad. F.ſʒ quot᷑. prealle.po
teſt reſponderi ꝙ loquiinꝛ quando de unico
iure diſpotio eſt intelligenda. ſecus auteʒ quan
do uerbũ generale poteſt uerificaꝛi in qualibʒ
ſpecie ſua qꝛ tunc nõ appaꝛet ratio reſtringedi
genus ad certam ſpeciem. ¶ Item ⁊ ſubtilius
preſuppoſito ꝙ appellatione iuris itelligeretur
de cõi dumtaxat:tamen ſatis pronuntiatuꝛ ſm
ius cõmune ex quo iꝰ cõe mandat ſeruari cõſue
tudines argumentum optimum in.l.ſi ita ſcrip
lſero.ff.de condi.et demon. Et hec bene nota
qꝛ faciunt ad multa aliqua tacta.h̊ ꝑ doc.ſuper
Zica expediui in.c.ij.et in.c.eccleſia ſupra de
conſtitu.iõ dic ut ibi.
ies. Mo
Onſuetudies.
duobus modis ⁊ ſᷣm pꝛimũ ⁊ cõeʒ
intellectum ̊ intendit. Conſuetu
do inferẽs grauamen eccleſijs uel eis grauoſa
non tenet uel ſecundum alium intellectum ma
gis ſingularem Conſuetudo inferens graua
men eccleſijs debet iudicis officio tolli et non
diuiditur. ¶ Mora primo et tene menti unam
regulam generalem et notabilem in fauorem
eccleſiarũm ut in earum preiudicium et graua
men non modicum conſuetudo induci non poſ
ſit:per quod arguo idem dicendum in ſtatuto
nam conſuetudo ⁊ ſtatutum nõ differunt niſi ſi
cut tacitum et expreſum quia in conſuerudine
interuenit tacitus conſenſus.in ſtatuto nero ex
preſſus:ut in.l.de.quibus.ff.de legibus. Et
pondera iſtum tex. quia loquitur generaliter
nec reſtringit ſe ad cõſuetudinem contra libeꝛta
tem eccleſie ſed ponderat grauamen:et ſic fa
cit ut neqʒ ſtatutum neqʒ conſuetudo eccleſijs
grauoſa reneant. Et ſi quereꝛetur ð ratõe deci
dendi poſſet reddi duplex ratio. ¶ Mrima fa
nor religionis. nam multa ſpãlia ſunt iducta fa
uore religionis ⁊ eccłiarum: ut in.l.ſunt ꝑſone
ff. de reli. æ ſump. fune. ¶ Scða ꝛatio ⁊ ſubtili
or. Conſuetudo eſt quedaʒ lex ut dixi ſupra ſu
per ꝝica ſed lex dʒ eſſe rationabilis ⁊ conueniꝛe
fini eterno:⁊ ſic religioni:ſed cõſuetudo grauo
ſa eccleſijs eſt contra finem legis cum ſit contꝛa
debitam religionem deo ⁊ ſanctis:ideo ↄſuetu
do talis non nalet. Et ex his ueꝛificatur prima
lectura ut tex.iſte intelligatur de conſuetudine
abuſiua que tãqᷓ; ratione carens nunꝙ; renuit
j. e.c.fi.⁊.lxviij.di.corepᷣi. Scða lecta ma
gis nõbilis ꝗᷓ nõ ſolet dari ad iſtũ tex.ẽ ut intel
ligat᷑ ꝙ conſuerudo renebat inducta forte ex a
liqua ratione ſen neceſſitate que quidem cõſue
tudo cum grauamen ĩferat ipis eccleſijs debet
ex officio indicis tolli ⁊? caſſari:⁊ h lectura ma
gis conuenit uerbis litteꝛe. nã appellatione cõ
ſuerudinis intelligitur de ea que tenet ⁊ qᷓ iam
pſcripta. ẽ ut nõ. j. ð elect. cumana. ¶ It texr⸗
b i

¶ He conſue.

diẽ ꝙ dʒ remitti ↄſideratòe naa ⁊c.q vba clare
ſonant ut iudicis officio remitrant᷑ illa.non enĩ
eẽt opus officio iudicis uł remiſſione ſi conſue
tudo ꝓrſus nulla eẽt: æ maxie h poſſet ſuſtẽtaꝛi
qn a prin ↄſuetudo non erat in ti grauoſa:ſʒ
ex poſifacto incipit iducere grauamè nõ ꝑuum
nã tunc indubitanter dicendum ut iudicis offi.
illa remittat᷑ ad h̊ bonus tex. in ſili in.c.quanto
de cenſi. ⁊ in.c.ſuggeſtuʒ..de deci.nam iudex
ex officio ſuo dʒ prouidere ĩdẽnitati eccleſiarũ
ut i. c. cũ ueniſſent in fi. de inſti. facit qð nõ.i.l.
iiij. F. hoc autẽ iudiciuʒ.ff. de dam. infec. Et ex
bis hẽs declarataʒ ſecundaʒs lec. ⁊ facit iſte tex.
Fm utrãqʒ lecturaʒ S quoſdã ꝛuſticos nolenies
ſoluẽ decimas eccleſie niſi pᷣus aliquod munus
eis a pᷣſoitero traddat᷑ ? ad hoc allegant ↄſuetu
dinẽ quod ẽ S. c. decimas.el primo.xvi.q.vij.
2 fuit his diebus ⁊ credo ꝙ adhuc uigeat diſ
ceptatio magna in caſtro corciani ĩter plebanũ
illius caſtri hoĩes qui ex antiqua ↄſuetudine
dicunt ꝙ ante ſolurionẽ decimaꝝ det dare preſ
biter certas libras carniuʒ porcinaꝝ cuilʒ paꝛo
chianoruʒ. Sʒ quero nũquid diſpõ huius tex.
uendicet ſibi locũ qꝰ ad ipſos clericos ⁊ eoruʒ
bona patrimonialia hoſt. uiderur uelle ꝙ ſic nã
ſuꝑ vᷣbo eccleſijs addit idẽ in clericis.alle.c.cle
rici.j.de iudi.Et ꝑ h̊ infert do.an.ꝙ ↄſuetudo
nõ uʒ in pᷣiudiciũ bonoꝝ pr̃imonialiũ ipſoꝝ cle
ricoꝝ.unde quẽadmodũ bona ecclcſiaꝝ nõ pñt
collectari ꝑ laicos ita nec bona clericoruʒ.gau
dẽt enim ſᷣm eũ eodẽ priuilegio cũ rebus eccła
rum:ut nõt.glo.in.c.ex litteris de pigno.Sed
iiu aduerte.naʒ doct.̊ nihil dicunt de patrimo
nio clericoꝝ:ſʒ ſoluʒ de clericis.⁊ allegant illud
.c clerici:qdᷣ quidẽ.c.non ꝓbat niſi reſpectu p
nilegij ipſis clericis tributi in fauoreʒ totius oꝛ
dinis clericalis nec nalʒ ſundamentũ ꝙ gandẽt
eodem priuilegio. Maʒ ipᷣemet do.anto.fiꝛmat
regulã in Srium in.c.ſi diligẽti de preſcrip.ubi
dicit ꝙ ſolum in caſibus iure expreſſis gaudet
eodeʒ priuilegio ⁊ hoc multi noluerunt nt dixi
i. c. eccleſia.S.de ↄſti.fateor tamẽ ꝙ collecta nõ
poteſt iponi ꝛebus patꝛimonialibus cleꝛicoꝝ:ſʒ
non per iſtũ tex.ſʒ per.c.fi.de uita ð ho.cle.ubi
plene dixi ⁊ per bar.in.l.tpto.ff.de mu.⁊ ho.
nñ puto ꝙ iſtud.c.non ſit extendendũ ad bona
patrimonialia ipſorum clericoruʒ propter regu
lã ſuperiꝰ alle ¶ ¶ Nẽ qꝛ in ſimili nidemꝰ ꝙ bo
na clericoꝝ non gaudent eodeʒ prinilegio cum
eccleſijs ĩ pᷣſcripiione qꝛ õ eccleſias non currit
pᷣſcriptio niſi quadꝛagenaria:ut.j.de preſcrip.
i. c.de qᷓrta ⁊ in anc.quas actiones.C. ð ſacro
ſanc.eccle. Sed contra bona patrimonialia cle
ricorũ currit pᷣſcriptio ſiẽ contra bona laicoꝝ
ut eſt glo. ſinglaris.xvi.q.iiij.poſſeſſiones fac᷑
qnod nota. Johan. and. in regula qui ad agen
dum in mercu. boc idem uidetr᷑ uelle aꝑte Joã.
andre. in regula nemo poteſt in mercu. ubi for
mat queſtionem nunquid ualeat conſuetudo ut
canonicꝰ poſſit teſtari de fructribꝰ ſue prebẽde

ꝑcipiendis poſt annuʒ tẽpore mortis 7 conclu
dit ꝙ ſic ⁊ ita fuit appꝛobatum per quãdam ex
trauag. ut ibi nõ. ? ad iſtũ tex. reſpondet ꝙ illa
ↄſuetudo preiudicat ſucceſſori in prebenda æz
non eccleſie ⁊ ſic aperte nult ualere conſuetudi
nem graunoſam clericos nedum in pr̃imonia
libꝰ:ſed èt in redditibus eis debitis occaſione
eccleſie. Et tene h̊ diciũ menti quia non ſolet
allegari ſed ſingulariter reſtringit iſtum tex.
tem offi. iudicis non ita ꝓuidet bonis pa
trimonialibus clericoꝝ ſicut eccleſiarũ hinc eſt
ꝙ in bonis pꝛimonialibus clericus nõ petit ꝛeſ
titutionẽ in itegruʒ rõe leſionis:nec in reddiii
bus eccleſiarum eis debitis ut ſentit gl.nota.i
cle. unica de ĩ inte.reſti.⁊ ꝑ ſpe.in ti.de in inte.
reſti. F. qualiter v.ſed nũquid clericus ubi om
nino uide ? ꝙ dixi de conſuerudine grauoſa
eccleſie nõ ĩtelligas ꝙ omnis conſuetudo con
tra eccleſiam reprobetur ratione cuiuſcunqʒ
grauaminis ſed dʒ intelligi quando affert ma
gnum grauamen alias tenet conſuetudo ad h̊
.c.cum dilectus.j.e.⁊.c.cum omnes ð conſti.
æ. c. abbate . de vbo.ſig. facit quod nõ. Inn.
in. c. ꝙ ſicut de elect.ubi nõ. dicit poſſe induci
ex coniuetudine ut eccleſia uacante canonici ñ
procedant ad electionem niſi prius morte pre
lati regi nũtiata ⁊ poſtulato aſſenſu regio de ꝓ
cedendo ad nouam electionẽ quod nõ. Hico
laus abbas. 8 —
alet cõſuetudo
X* litteris * per quam eccleſia
acquirit dominium ⁊ poſſeſſioneʒ rei
ſine ſollennitate legali. uel ſũma aliter ⁊ ſic.Ex
conſuetudine põt itroduci actꝰ ſiue ſolennitas
per quem ſine apprehenſione reali tranſſfertur
poſſeſſio rei abſeniis ⁊ eſt caſus ſinglaris:⁊ ſe
cũda pars ibi diſcretõi.¶ Mo. primo ꝙ appel
latione eccleſiaꝝ nõ neniũt monaſteria nec alia
loca religioſa ntputa hoſpitalia.nam tex.in v
bo diſcretioni ponit iſta ut diuerſa ⁊ hoc verũ
ſtricte ſũpto uocabło:ał ſecꝰ:de q dic ut legi
tur ⁊ nota.in.c.grandi de ſupp.ne.prela.li.vi.
æ. liiij. di. F. hac aornate, t ce arg. ꝙ
hoſpitalia ⁊ ſilia loca ꝛcligioſa gaudet pᷣuilegio
eccłiaꝝ clariꝰ ꝓbat᷑ ĩ.l.oĩa pᷣuilegia.C. ð ſa.ſã.
ecc.ubi tex.⁊ bario.⁊ tene hoc menti hinc dixit
Jo. an.in.c.ij.de ĩ ite.reſti.li.vj.ꝙ hoſpitalia
poſſunt petere reſtitutionem i integrum rõe le
ſionis ſicut eccleſia. ¶ Mõ. ʒꝰ ꝙ conſuetudo
põt inducere aliquem actum ꝑ quem artificio
ſe tranſferatur poſſeſſio ſine apprehenſione
corporali nam de iure cõi licʒ poſſeſſio acquiſi
ta poſſit retineri ſolo animo non tamen poteſt
acquiri niſi interueniat actus corporalis.l.licʒ
.EC. acqui. poſ.nam dicit᷑ poſſeſſio quaſi peð
poſitio quia tunc nãliter babet᷑ cum pedibꝰ cal
cat᷑ ut.l.i.ff.de acqui.poſ.Et uide glo.in.c.cũ
queſtꝰ.j.de fo.compe.ſed conſuetudo poteſt ĩ
ducere aliquam formam in ſignum tradite poſ
ſeſſiõis 2 iſte eſt proprius caſus iſtius capituli

,olonie Iogaue ubelionan en 45
rutennni uuſ oelt olſio

rioſ no ucerin goni
, ilrisla non
Gecirmnk iſſ imnuur

rncnul iſltun ſc mn i.
m tutii iig ini ans wſſtc
mll rnb mniiſ it neus lor
cicenmi i0,. beo eucebonigl.
ectsiictan orin au cin .
ſt.ctenseg ön muwr, kgiſas
Hiteſtuti tocin ua eſtmoni niſi
ſaudnnrcadunir ctnoꝛe loqueme
Ickt itlNiſwuai Cdeſta. e bideo
litimr voreluons er ifinnitate
munſials miaitufftitſingeini
eniiynuſwrigl.inon ſeuai
liteniſoniigonm oet oind
nflinimicengigisintoterln
nltilccicin Ir go.eiftaͤs
oähi
inlunur⸗ nego. icod
ftuhtun aii Cira cöſnandl
eNitcöennügnic poſſeſſo

ecddnr deſtoſgietenini n

in.c. lcut e clcr ubi N cict poſeinri
exconſoemd ne nt ercleſs Uocante canonic i
procedant ag enonan n⸗ prius nonehne
lai eg nitan e volulto aſinin regio ep

ccento u ouan clenione nog o. en
luvs abbas,

X itteri D Clalacuedo

Der avam eccleſta
Acpirt dontiniom poſteſtoncg rei
lue ſolomiue egll od ſumm iit il E
Corſuemdine or rddaci ac ine ſoennins
Per apen ime aotedenſione teni Imnſenn
poſſeſo rei abſentis enan
cuda pars bi diſcradi ega
lunone cclelax no umitnonifrin nee
loca telgiola npun boſnialu un iet:n d
do lcretoni ponit ſtaut Glverſa bor dei
r ioto voctbl l ae:dec dic ulg
rice ſunto vocablo:⸗ ale
NniNCGdideſn e en
w ate. .oag
ii Fdurandatiee⸗a
nn ſ ln egahas
boſotnin iuaan igoſn e
gar durd Zwiil gaßnlega D
ann ario boc wenuibitl
b rf
let inciſcei tenſtl chn,
nrpeme lelimtanan inehn
Goni
inluege alcucn 6 e mMitun
feraur poſe
ſe ranſferalur 9o ri, pilun
mſnn/
nett onlal,
1poſitfcineniſ0 aini
i Annd ſſoltt,

Mnn Ael

¶ De ↄſuetu. Nica

Itẽ nõ.ibi uidẽtiũ ⁊ audientiũ ꝙᷓ ubi teſteſ
pᷣponũt ĩ actu ꝑceptibili ſenſu uiſus = auditus
debẽt deponeꝛc ĩ redditõe cãe ꝑ utrũqʒ ſenſũ.
nã teſtis inteꝛꝛogatꝰ qũo ſcit debʒ dicẽ qꝛ nidi
⁊ audiui:ſi res illa ſuꝑ qua deponit᷑ ꝑcipit̃ ſẽſu
uiſus ⁊ auditꝰ æ idẽ dicas ĩ rcliqs ſenſibꝰ. naz
foꝛma ð qua hic cõſiſtebat ĩ dicẽdo = faciẽdo.
nã nolẽs daꝛe capiebat modicũ teꝛꝛe ⁊ dicebat
do tali ecclie talẽ poſſeſſiõeʒ meã pꝛo remedio
peccatoꝝ meoꝝ vñ reſpectu neꝛborũ requirit
ſenſus auditus:ſed reſpectu facti ſen traditõis
terre requirit᷑ ſenſus uiſus ⁊ ſic habebãt iſti te
ſtes ðponerc ꝑ irũqʒ ſenſũ.æ ad hoc põt alle
gari iſte tex. ? tenet Jo. an. 27 hoſti. dicit enim
hoſti. ꝙ ubi qͥs hẽt deponere de actu inuiſibili
utputa ſuꝑ expreſſiõe uerboꝝ nõ eſt neceſſe ꝙ;
teſtis deponat de uiſu: vñ ualet dictũ teſtis qui
ſolũ audiuerit vba:lʒ nõ uidẽit ꝑſonã.⁊ ponit
exẽplũ ĩ.q.facti. Quidã rabeꝛnaꝛius ſubtraxe
rat ganee ſue furtiue ciphũ ſuũ argenteũ queʒ
nolebat reſtituere nec in pñia teſtiũ ↄfiteri:lʒ ĩ
pñtia ipius mulieris nõ negauerit:mulieꝛ illa
notariũ ⁊ quoſdã alios teſtes poſuit poſt arie
tem ⁊ tabeꝛnariũ calefactũ iduxit ad ↄfitendũ
ꝙ ſubtracxerat ſibi taceã æ ꝓmiſit ſe reſtituere
quo audito młier rogauit tabellionem ⁊ teſtes
ſuꝑ ↄfeſſione tabernarij quaſi uelit ꝙ ↄfeſſio
pot ꝓbari ꝑ teſtes licet ipſi nõ niqerint ꝑſonã
loquentẽ qð eſt notabile vbuz YNaem voluir
HBar.poſt glo. in.l. ij. F. labeo.ff. de aqua plu.
arcen.⁊ ſacit ad qõncʒ nũquid cecus poſſit de
poneꝛe ſuꝑ ueꝛbis ↄhentiũ ſi habʒ notas illoꝝ
uoces. dic ut nõ.i.d. I. labco.æ uide bonã gl.
in. c. teſtes.iij.q.ix.dixi plene in. c.cũ cãm.j.ð
teſtibꝰ. vñ ſcias ꝙ cõiter tenetur ꝑ legiſlas q;
ſpẽale ſit in teſtõ.nõ enim ualet teſtimoniũ niſi
teſtes niderint ? audiuerint teſtatoꝛẽ loquentẽ
ut eſt tex. in.l.ſi nõ ſpeciali. C. ðᷣ teſla.⁊ hͥ ideo
ut arbitror:qꝛ uox teſtatoris ꝓpteꝛ ĩfirmitatẽ
ſolet mutari.in alijs autẽ caſibus fuit ſingłariſ
opi.quorũdaʒ modernoꝝ ĩ. d.l. ſi non ſpeciali
ꝙ dictũ talis qui nõ uidit ꝑſonam nõ eſt oĩno

integꝝ qꝛ de facili põt decipi quis in noce:= la
tius dico in.d.c.cũ cãm. S ei fi.ĩ vVᷣ
bo ↄſuetudines aduerte ad finẽ glo.ĩ eo ꝙ di
cit ꝙ; donatio iſta ualebat etiã cirra cõſuetudi
nem.nam adducit᷑ ad qõnem nũquid poſſeſſio
ceſſante ↄſuetudine tranſferat᷑ in eccleſiaʒ ex ti
tulo habili ad tranſferendũ dominiũ. hec glo.
potius ſentit ꝙ nõ dum dicit ꝙ ualebat dona
tio. ⁊ nihil dicit de tranſlatiõe poſſeſſionis cla
rius ſentit hec glo. ſequens ꝓpe finẽ. in eo ꝙ
dicit ꝙ licet cccleſia nõ appꝛehendat poſſeſſio
nem:tñ acquirit dominiũ rei ſibi collate: ⁊= nõ
glo. illã ſic intellectã nam facit ad intellectũ.l.
fi. C. de ſa.ſanc. eccle. nã per illã. l. eccleſia het
inſignia priuilegia: ur ex ſolo titulo acquirat᷑ ſi
bi qium:licet in priuatis nõ acquirat᷑ dnium
ſine traditione poſſeſſiõis:ut in.l.tradinõibus
C. ð pac.⁊ ĩ.l.quot.C. ð rei uen. nã uidet᷑ di

cendum ꝙ illa.l.fi. ſolum ꝓuideat reſpectu do
minij ⁊ non reſpectu poſſeſſionis ⁊ hoc aperte
uoluit Inno. hic dicẽs ꝙ uigoꝛe huius cõſue
tudinis eccleſia acquirebat poſſeſſionẽ rei ſibi
donate:⁊ cõiter modeꝛniores uident᷑ hoc dẽm
ſequi:archi.tñ in. c.moderamine.xvj.q.i.mul
tum inſtat ⁊ finaliter nidet᷑ ↄcludeꝛe oppoſt ituʒ
ſcilicet ꝙ fauoꝛe eccleſie tranſterat etiaʒ poſſeſ
ſio ⁊ adducit iſtũ tex.ſed h̊ dictũ certe mibi nõ
placet ⁊ iſte tex.ꝓbat oppoſitũ:qꝛ fũdat ſe ſuꝑ
ↄſuerudine.alias eniʒ de nihilo pꝛouideret iſte
tex.⁊ hoc eſt tenendum.ſolet tñ allegari unum
dictũ Inno. in contrariũ in.c.cũ neniſſent de
reſti.ſpo.ubi dicit ſpeciale eſſe in eccleſia: ut ſi
aliquid datur nomine poſſeſſiõis trãſferatur
poſſeſſio:ſed aliqui libri habent noĩe penſiois
⁊ ita habeo in lectura mea:⁊ nidet᷑ melius con
nenire illi litteꝛe que facit mentionẽ de pẽſiõe:
ſed in eo ꝙ dicit ꝙ eſt ſpeciale in eccleſia non
bene loquit᷑:qꝛ cuilibet etiam priuato acquiri
poſſeſſio:ſi domino cõſentiente uel poſſeſſoꝛe
rei recepit penſionem ex illa re uigoꝛe locatõis
ut eſt glo. ⁊ bar.in.l.quãuis.ff. de acqui.poſ.
dico plene in.d.c.cum neniſſent. ¶ Et ex his
infeꝛtur ad qõnem notabilem ⁊ ſubtilẽ nũquid
publiciana competat eccleſie ante traditionem
poſſeſſionis ex ſolo titulo habili ad trãſlatõeʒ
dominij: ⁊ eſt publiciana quoddã remediuʒ in
troductũ in fauorẽ illius qui habuit rẽ ab eo
quem putabat ueꝝx dominũ cũ tamen non eſſʒ
dominus.nam ſi cadit a poſſeſſione cum non
poſſit rem uendicare qꝛ non eſt dns poteſt agẽ
publiciana ⁊ recuperare poſſeſſioneʒ ⁊ de hac
pnbliciana habes glo.latam.in.c.abbate ſane
de re iudi.li.vj.⁊ tex.cũ glo. inſti.de ac.in..
alie. ff. de publiciana per to. ſpe.in ti. de loca.ĩ
F.nunc aliqua in v.boni tenet ꝙ non:qꝛ cuʒ
illud ſit remediũ exorbitãs a iure cõi nõ debet
extendi.do.anto.dicit hic poſſe attentari ↄtra
rium:qa regula iuris ciuilis eſt ꝙ ubi ex Sciu
cũ non vo dño tranſterat᷑ dnium ex eo ꝙ fuit
cũ eo qui putabatur dñs tꝛanſfeꝛt᷑ uſucapiendi
conditio:ut in.l.clauibus.ff. de contra.empt᷑.
Sed alia regula habet ꝙ ubi cõpetit uſucapiẽ
di ↄditio datur publiciana:ut.ff. de publi.q̃ſi
per totũ.ergo eccleſie ↄpetit publiciana quaſi
rem habuit ab eo qui putabat᷑ dus:qꝛ ſi hũiſſʒ
a uero dno habuiſſet dnium:ut in.d.l.fi.C. ð
ſa.ſan.ecclæ. Et ſcias qꝛ hãc opi.tenuit Inno.
in. c.in pñtia.s.de ꝓba.licet ipſe nõ alleget᷑ ſʒ
ego ſemꝑ tenui primũ dictũ:ut ñ ↄpetat eccłie
publiciana eo cãn quo nõ eſt trãſlata poſſeſſio
moneoꝛ prĩo ꝑ tex.expᷣſſuʒ ĩ.l. eũ qui ĩ fi.ff.de
publi. ubi dicit᷑ ꝙ ad hoc ut ↄpetat publiciana
oportʒ ꝙ pᷣceſſerit õctus habił ad trãſlatiõeʒ
dqnij.⁊ ꝙ fuerit tradita poſſeſſio: z q utꝛoqʒ
tpᷣe recipiẽs babuerit bonã fideʒ ⁊. Iʒ ĩ eccleſia
ex titło trãſferat᷑ dniũ n m̃ poſſeſſio ut.s.dixi
g9 nõ põt petere publiciana moueor fo ex de
fectu cãe qre fuit itroducta publiciana.naʒ ꝑꝑ
2

¶ He ↄluetudine.

maximã equitatẽ ne cadẽs a poſſeſſione recep
ta bona fide omni remedio fruſtraꝛet᷑: ut in.d.
.F. alia: que quidẽ rõ deficit in eccleſia eo caſu
quo nõ eſt adepia poſſeſſione.nec ob. motiuũ
do.an.qꝛ iura ciuilia itroduxerũt illas regłas
habito reſpeciu ad ius cõe qꝛ dnium nõ acqui
ritur priuato ex ſolo titło: ſʒ oʒ ꝙ interucniat
traditio poſſeſſiõis:ut in.l.traditionibꝰ palle.
vñ ſequebat᷑ neceſſario ꝙ ex quo habuit poſ
ſeſſionem ab eo qui putabat᷑ dns competit ſibi
nſucapiendi cõditio: ſʒ h̊ non poteſt cadere an
q;ᷓ habeat poſſeſſionem qꝛ ſine poſſeſſione nõ
ꝓced t uſucapio:vt ĩ regla ſine poſſeſſione de
re.iur̃.li.vj gꝰ ꝑ oñs deſtrui fa regła qꝛ cuʒ
nõ poſſiti ↄpetere uſucapio gꝰ nec publiciana:
fa eor tñ ꝙ ĩ caſu huius.c.ubi uigoꝛe cõſuetu
dinis acquiꝛebat poſſeſſionẽ ſine traditione ꝙ;
tũc ſi eccleſia habuiſſet rẽ a non dno potuiſſet
agẽ publiciana ſi cecidiſſʒ a poſſeſſiõe iã hita.
2 h̊ dicta puto ueriſſima qð nõ.pꝛo clariori in
tellectu. ¶ In gl. fi. opp. ð tex.ĩ eo ꝙ i fine in
nuit ꝙ ꝑ iſtã ſolẽnitatẽ trãſferebatur poſſeſſio
rei abntis iine appꝛehenſiõe coꝛporali.hᷣ.n.vr̃
3.l. ʒ. C. ð acqui. poſ. c. c. paſtorał.. ð puile.
ubi patet ꝙ ſine apprehenſione coꝛporali non
tranſfert᷑ poſſeſſio.nec ob.ſi diceꝛes ꝙ ĩ eccłia
eſt ſpẽale qꝛ ex ſolo titulo tranſfert᷑ dnium:ut ĩ
.d.l.fi.qꝛ ad tranſlationẽ dnij nõ ſequit̃ poſſeſ
ſionis trãſlatio:ut ĩ.d.c.paſiorał ⁊ ĩ.l.cũ bẽs.
ff. de acqui.poſ.ubi tex.nõ.diẽ̃ ꝙ lʒ hes adeũ
do hr̃ditatẽ acquirat dñiuʒ reꝝ hr̃ditariarum
poſſeſſionẽ tñ nõ nãciſcit᷑ niſi corporabł fiat ap
pꝛehẽſio. So. dic oꝛdinãdo gl. ꝙ lʒ reglariter
ꝓcedat oppoſitio tñ qnqʒ traſfert᷑ poſſeſſio ſi
ne apprehẽſione coꝛporali ꝑ cerros actꝰ artifi
cioſe ĩtꝛoductos inris diſpõne:⁊ ð h̊ gl.ponit
multa exẽpla nõbilia.xemplũ primũ eſt i inue
ſtitura qᷓ it de certo bñficio.nã ꝗqs inueſtit̃ qñ
qʒ ꝑ traditioneʒ anuli ⁊ tranſfert᷑ poſſeſſio rei
abñntis ⁊ ĩ h̊ nõ.iſtã gl.nã gᷣrium nõ gl.i.c.auc
toritate de inſti.⁊ ĩ.c.ꝑ tuas de dona. ⁊ ĩ.c.ex
ore de his qᷓ fi.a ma. ꝑte ca.gl. dubitanit ĩi.c.ſi
qs deinceps.xvj.q.vij. Jo. an. hũc articulum
plene examĩat poſt Cõpoſ.i.c.tranſmiſſã.j. de
elec.⁊ qꝛ ſũt dicta quotidiana ⁊ nõbilia diſtin
gue ſic poſt eos aut iueſtitura fit an oẽm iuris
tranſlationẽ utputa diẽ epᷣs ĩueſtio te ð tali be
neticio ⁊ tũc h̊ inueſtitura hʒ ſolũ uim collatio
nis bñnficij.ſatis.n.oꝑat᷑ in tranſlatione iuris:
aut fit ĩueſtitura poſt electionẽ ⁊ hẽt uim ↄfir
mationis nt ĩ.d.c.ex ore ⁊ qð ibi nõ.qnqʒ fit
poſt trãſlatõeʒ iuris ⁊ tũc aut ĩ ↄſpectu bñficij
aut ĩ abntia.prio caſu trãſſert᷑ poſſeſſio ꝑ inue
ſtiturã:ut ĩ.l.qð meo.ff.de acqui.poſſ.nã oſtẽ
dendo rẽ oculo ? tradẽdo ueꝛbo ꝑ ineſtiruraʒ
vr trãſlata poſſeſſio ⁊ nõ bñ hũc caſũ:h̊ m̃ nõ
ꝓcedeꝛet ſi nũtius miſſus a indice uł ab epo hᷣ
faceꝛet ut ſingłariter dicit ſpe.ĩ ti.de pᷣmo ⁊ fo
decre.ĩ.O. iam de effectu in pᷣnꝰ. ubi dicit ꝙ ſi
nũtius miſſus a iudice ut mittat aliquẽ in poſ

ſeſſionẽ pluriũ reꝝ poſuit illũ in poſſeſſionem
unius. ab vo uoluit poſſeſſiones trãſferre ocło
æ ueꝛbo:puta dicendo pono te etiã ĩ poſſeſſio
nẽ iüllaꝝ reꝝ ꝙ ꝓpter h̊ nõ eſt trãſlata illaꝝ re
rum poſſeſſio qꝛ eſt õ regulaʒ iuris de qua.s.
nec ob.l.quod meo:qꝛ loquituꝛ qn ille qui tꝛa
didir ueꝛbo ⁊ oculo erat in poſſeſſiõe: ſʒ nũtiꝰ
nõ cſt in ppſſeſſione ⁊ cli galer 7 nõ
tradendum obliuioni ra ego ultra alios
limito illud dictũ Compoſ.⁊ Jo. an. ſʒ dicẽs
tu idẽ uidet᷑ in collatoꝛe.nã collaror non eſt in
poſſeſſione bñficij.⁊? tñ uolũt doc.ꝙ ꝑ inueſti
turã factã in ↄſpectu beñficij tranſferat᷑ poſſeſ
ſio: ad quod ſaluãdo illõ dictũ. ndeo ꝙ col
lator regłariter hẽt cuſtodiã bñſicij uacantis.
glo. eſt nõbilis ⁊ ſingularis in. c. cuʒ uos de of
fi. ordi. Itẽ intellige ꝙ oculo ⁊ vᷣbo trãſferat
poſſeſſio qñ alius nõ eſt ĩ poſſeſſiõe. nã ꝑ illaʒ
traditionẽ fictã nõ põt priuari ſcðs poſſeſſiõe
ſua. Ita notabiliter uoluit Compoſ. ? faẽ tex.
i. d.l.quod meo..ſi uenditorẽ:niſi priꝰ fuiſſʒ
lata ſententia õ illum poſſeſſorẽ fᷣm eundem.
Cõpoſ.aut iueſtitura fit ĩ abntia bñficij: ⁊ tũc
nõ trãſfert᷑ poſſeſſio ꝑ regulã ſuꝑius dictam ⁊
tʒ hic Inno. allegans.l.ſi ex ſtipulatione. ff. de
acqui.poſ.que bñ facit:ſed melius faẽc iudicio
meo.l.predia. ff. eodeʒ: ubi plus ꝓbat᷑ ꝙ ſi ex
ↄſpectũ rei ego dixi do tibi talẽ rem ⁊ trado ñ
tranſfert᷑ ꝑ hoc poſſeſſio:ſed uidet᷑ data ptᷣas ĩ
trandi poſſeſſionẽ ꝓpria auctoritate: ut ĩ. d.l.
predia:⁊ ita uoluit Oar. poſt alios ibi ⁊ in.l.
iſ. C. ð̊ acqui. poſ. Idẽ dicit aʒo ut refert hic
Inno .in iueſtitura ut per eũ det᷑ ptas ĩgrediẽ
di poſſeſſionẽ ꝓpria auctoritate quod bñ nõ.
¶ Mãanid at obtinẽs titulũ beneficij poſſit ĩ
gredi poſſeſſionẽ ꝓpria auctoritate?nõ.i.d.c.
trãſmiſſã ⁊ ibi dico ⁊ hoc quo ad primuʒ exꝰ.

—

¶ Secundũ ex in traditõe clauiũ: ut ĩ.l. claui
bus. ff. de pben.emp.alle.in gl. Aduerte ðbeſ
enim intelligere ꝙ claues tradunt᷑ apud ipſam

ſtationẽ ſeu apud ipſam domum.naʒ tũc uidet

tranſſ ꝛta poſſeſſio eoꝝ que ſunt ſub clanibꝰ lʒ
aliter corporaliter nõ apprehẽdat᷑ CTermm

exemplum in uiſu ⁊ loquitur glo. nimis genẽa
liter:ſed debes inteligẽ ut.S.dixi qñ uiſu oſtẽ
ditur ⁊? uerbo tradi: ita loquituꝛ lex quod
meo alle. in glo. ¶ Quartũ exemplũ ſi rẽ meã
penes te depoſitaʒ tibi uẽdo ⁊ idẽ dic ſi alio ti
tulo erat penes te ut inſti. de re.di. in. J. inteꝛ
dũ. Et ex hoc hẽs caſũ ⁊ quaſi regulã in qua
ex ſolo titulo tranſfert᷑ dnium eriã in priuatuʒ
qn.ſ.poſſeſſio uel detẽtio erat penes pᷣhenteʒ.
Quintum exemplũ in titulo cõſtituti.? iſte
eſt caſus quotidianus. nam ſi quis rẽ ſuã quaʒ
uendidit nel donat ualt poſſidere nomine alte
rius incontinenti tranſfertur poſſeſſio ciuilis
in illuʒ ut ĩ.l.quedam.ff. de rei nendi. ⁊ ideo
notarij cottidie apponunt in inſtrumentis iſtã
clanſulã ⁊æ dicũt ꝙ trãſteꝛ̃ va poſſeſſio ⁊ demi

niuʒ adeo ꝙ ſi iſte poſtnodũ uenderet uel do

Pargn
. Cunde⸗
N iln,
Drini
a, lalu an

cmllin i h Mii vſiſo

7.

rſGN
Ahi in ler D Nonſime.

c Cö lns
ſtci SWAN
idiin ſclbimts

4 iſnr onorii Jn hant
cgüm lriluter in n
Ctusincilo ii llintni te 1
oluhol ſie nculi. i le ch ſ
g lltte dueent endorgd ſbi
lutrcy an l uie hot ni ni
lmishiiz dr tr b his anr
imnli tus c ſo) ffils pn
i iAn ecn Mo icisd
pptt ſblrcieir bocte æ generali
niiepiſtnone hetan in enn ſede
funuinpoſtſio lus dioninis en bij
icctng nicdürncono lanut ad un
Ciitlrnfcri tlro ſintolarerur i alia
ſleiſiurönntimn ng tt.
on naßz ci
Doofmn eni
urnittrd. nncht
Lnie⸗ lncis ecliaſtcis
imnlwſiu Cönmnsdluiſo
iugl ſn onmw cer ſre
iininuicann
Bfnnglklanf cehin tenen
nitiſſo c ta habente
Mlutni, nianöͤebzſeni

(

nemndine
4 nii
Unins g ſerhſtii
n ſotaniee lit gt
hni e eibo: tpeſiſtn ſſcſoe
1 ne en bfiſe
ls Eilar o; pon, aitd
cqui zunpoſcſf neidcnn
n e ller⸗
lrucn nunn naen
nͤcfi nonnennmcika
9 eſſone eFniͤ
DKWũüHM traden e teſcicig, ARun
igen linio oblnn e Autni
in collto z, Mhe
Gn oſ. or icgl
B de mnſoriſfſi nitnn nt⸗
da ſ. Gei noſwnn be, fefn 60. Nlr⸗
n a gvog inig W
n r telnm h ſning
. öblsr ſciſunen
2 korch. Ne eny vos⸗
uſſa Neinelig beih dui
o gfi alusn dri
dunonifii n ſk ii
n Nanorbiien . ſcbuſfi
lchein noſut Conpol efre⸗
cncddmd . len tornſe denn
alnen nctcriniſonͤfnſ
denenmh zſiuneſcſin⸗ n eunde
n beſtunftitphen Dufieie
noniſent oſſſoreg ie i
oiͤſanins
bic Juno al Ralan:

egnns ſiet pl aioveſ
cqul. oſ ue bñ fyaft ſec nelius fge itſin

mmo lnin ff ig. lbiphvs porf gſi
eunini Ghochn o nbi nl ene nbi
. mnſen ohot poſſeſſo ſn ncef cann pisl

immi poſeſſone pofig wninen igl.
m Pretaꝛe in volut Brn polt alos ibi inl
1 1i. C. aqui vo. Ne gſet gont telan he
er Auno in inefiunn n per cͤ t nisigtedie
ſ poſſeſtoone pori uctorimte anod dn no.
mnii Wiand drobunes umwddeneſtci poſtri
hnit Gec poſoſtione porin dctortuneen ite
e inndn o dico dhoc auo dprimnzer.
c Srmſiel nml tec miini eui
bus f de ben anp Ae ingl Anmr bel
a ligere caues nadnni aud ipſann
uc onim inteligere c du
rnoneſen apud pſan donunm itce

HN
ek õü D
rr corhoralter no mäii C
õõ .

lteriel eezincligt t.5 Aricß ui

tlogoiemtergt
Gcdo Nnd n n
aum to (Ouri aentin
aGenFhi eho didece
henese leplrhtbi ul Aiirſs

om

¶ De ↄluetu. ica

naret alteri ⁊ tradeꝛet ſibi poſſeſſiõeʒ nihilomi
nus primꝰ ẽ potior: æ ita uoluit Jo. an. in ad
di.ſpec.in ti.de emp.⁊ nen.in. S.i.V. ⁊ h̊ ſcias
notãt aliqui doc.i.l. quof.C. ð ꝛei nẽ.?æ Mar.
in.l.ſi is qui ꝓ emptoꝛe.ff. de uſuca.⁊ vr̃ tex.
nõbilis ĩ.l.certe.ff. ð̊ pcario:ubi ꝓbat & ueꝛe
rranſfert poſſeſſio ꝑ ti.ↄſtituti. ¶ Sextuʒ exꝰ
ſi quis ↄducit ꝛ⁊c ſuã ab illo.iſte tn caſus põt
phendi ſub pcedẽti:qꝛ cũ ipᷣe poſſideat nomie
ꝓprio ↄducendo ſciẽter ab illo uidet᷑ uelle poſ
ſideꝛe nomie illius:ſecus dic ſi ignorãteꝛ. non
enim ualet ↄductio rei mee ignorãter facta:ur
in. l. qui rem ꝓpriam. C. locati.uide plene per
Har.i.l.ſi rem aliquã.ff. ð̊ acqui.poſ.Adde
aliud exemplũ cũ quis trãſfert rem in alium re
tento ſibi uſufructu:ut.l.quiſquis.C. ð̊ dona.
adde aliũ cũ recipit᷑ penſio de ↄſenſu poſſeſſo
ris ut in.c.cuʒ ueniſſent pᷣalle.⁊ ibi pleniſſime
iſtũ caſũ diſtinguo.Ad ꝓpoſituʒ gꝰ cũ multis
caſibꝰ. . dictis artificio iuris tranſterat᷑ poſſeſ
ſio ſine apphenſione coꝛporali: Ita potuit cõ
ſuetudo qᷓ eſt altera lex induceꝛe tranſlationem
poſſeſſionis ĩiducẽdo iſtã ſolẽnitatẽ de qua hic
nec cꝛedas hoc ſpẽale in ecclia.nã idẽ eſſʒ ſi in
ter laicos hoc ĩduceꝛet ↄſuetudo:qð ſẽtiũt hic
doc.⁊ clarius do.an.hic tenet.hoc etiã nident
ocludere rõnes ſuꝑius dicte ⁊ per h̊ hẽs clare
mãm expeditã huius.c.que ſolʒ difficilis repu
tari. Ad pᷣdicra adde dictũ Inno.i.c.ĩ lris ð
reſti.ſpo.ubi nõbiłr dicit ꝙ hodie ex generali
oſuetudine ꝑ inſtallationẽ factam in certa ſede
Vr acquiſita poſſeſſio illius dignitatis ſeu bii
ficij. dicit miᷣ ꝙ ubi cõſuctudo nõ ſeruat᷑ ad un
guẽ nihil tranſfert.æ ideo ſi inſtallaretur ĩ alia
ſede qꝙᷓ; ſolita nõ tranſfertur voſlecio ⁊c̃.
on ualʒ cũ
noſtram. ſuetudo nt ſen
niia a nõ ſuo iudice lata reneat. uel
ſic. Non nalet ↄſuetudo ut in cãis eccłiaſticis
dictũ populi pꝛo ſnĩa teneat. Cõmunis diuiſio
ſcda ibi nos igit᷑. ¶ Mõ.primo ꝙ licʒ ex ↄſue
tudine poſſit acquiri iuriſditio:ut i. c. cuʒ ↄtin
gat de fo.ↄpe.⁊=.ix.q.iij ↄqueſtus nõ tñ ualet
ↄſuetudo ut ſnia a nõ ſuo iudice lata teneat.ẽ
enim inone rufage ſnia a nõ habente
iuriſditionẽ. 6. ſcðᷣo ꝙ ſnia nõ debʒ ferri
ad ↄſilium ſapientũ 2= inſipientum. a õrio eꝛgo
facit iſta littera ut ad oſiliuʒ ſapiẽtis poſſit pꝛo
prius iudex ferre ſniam de quo plene dicemuſ
in.c.ſi pꝛo debilitate de offi.dele.= p bar. in. l.
i. . ſi płres.ff. ð exeꝛcitoria. ¶ Mõ.ʒ dic
tio in qñqʒ ſtat priuatiue ut hic in vᷣbo inſipiẽ
tibus quaſi nõ ſapientibus. qnqʒ ſtat augmen
tatiue:ut in.c.i.j.de fideiuſ.iuncta glo. ĩ. l. gal
lus. S. ille caſus indifficilis. ff. ð libe.⸗ poſthu.
Quãdoqʒ nibil operat: ur nõ.in.c. nobis. j. ð
iure patro. ¶ Mõ. ultimo ꝙ cõſuetudo inimi
ca canonibꝰ preſumir̃ irrationabilis p fronte
Et ad h tene menti iſtũ tex. facit ad'ea qᷓ dicaʒ

j.in.c.fi. ¶ Dopo. ð tex. in co i fine papa

ocedit facultatẽ ipᷣi ep̃o libere iudicãdi nam ſi
ↄſuetudo erat irrationabilis nõ erat opus ali
