Quarto nõ. cantum eſſe ꝙ poſt ꝛeſignatum
ius exigantur inſrumenta facientia ad illã cam
cum ſint inntilia penes reſignantẽ ⁊ in fuinruʒ
poſſẽt eſſe damnoſa alteri parii.¶ Altimo nõ
ꝙ iudex non debet compellcre partes ad com
poſitionem etiam ſi ſit papa. nam ut hic uides
papa fecit hanc compoſuionem:⁊ tamen mona
chis nolentibus obſeruare papa non mãdanit
ut ſeruarent: ſed ut procedereiur ſuper lite or
dine iudiciario: poſſet tamen papa ex plenitudi
ne poteſtatis compelleꝛe ad concordiam ⁊z ad
compoſitionẽ dummodo ꝛes ſupeꝛ qua litigat
ſit in libera diſpoſitione pape:ſic limito nota
bile dictum Inn. in. c. cum iter. R. de elec. ubi
ſingnlariter dixit papam poſſe ex plenitudine
poreſtatis compellere partes ad compoſitio
nem pro hoc facit.ix.q.iij.c.per principalem:
pro limitatiõe nero mea facit ratio nt liẽ papa

„
Nrni n ſoſmni
4 iwi:

6
oſer 9 ſol. . o
aun, fnir r.i

mnepnoch⸗ oc M. 6
Irg ausan i t
4

ſen gtummh crbler

uſt m /, Sis loſn 5
nii rnun gonecpin
nntgnn nend i
iiſethln ucun

46

etgi trof aet che
fom goſec ding ſohl ezuniit
int hil nnni hvin di ln
õ mni
melus o gionlo⸗ ſne nilmu
lemnm ön nul 11 4, r un
hmrs m iſi hii e fu b le
õ
olpuianinmmin ni goid colum
jizopi biggl, olenet h.5 fo.
immtthyeitib onen glom. 5t
idcrinelitueg norn Archl i c ſa
iilytl. Nrboc dij non n unemenni
ewcate tuce dlad,
Sig ii bi degnſineitchtereged
bintevenittriſaconr g anicabik com
io Jen Genreoligterto gſeiſ ig.
emit omnonſns ipdons bie ait pes
pſmni Eö h ghar lnbeg
ofſco hoſoſ puſcere gruna ſee
llyry niibust phonn Pacls feci
ies lentabala pee Ni hoſßz
iinnihnianinn.
tinutn enn ninenĩ
eecvniip ioi

ilgen non onere cz,, s
efeioſtä cemn pör ,3
lnnicancälte mſaci

r.i⸗
hluẽi
lla ptnt
me din
pbi vide
ſi dele.
oͤ got
iũ ou bꝛt
od pere
Anfun
buo: lod4
eh dedo⸗
151
iern
ceſſat ois
noꝑ
lec. coter ·
nuncuno be
bmnc ſolono⸗
t n lod 91
ickec 9
ſa lnen
ĩ deedis
ceden ↄpe
ionẽ liden
ſperibat a
põt ꝑmmi
in mio: ui
benefao h
vn ſoo onqᷣ
polſſa a m
ieſt leg dͤn
ſne noa co
de Fiedei
clecn inſer
Anmmi

.

4
caſu in erch
clericns n
ſidi/ ect
ea ſoccege
Pars ſugiͦ
na. CNR

le pnm
e
wrq N6

¹lio
naie

nucniapeſnt d
un di
tamin gij geſon Cuf nſ liis 1

eneſco ſenunrizno in

Geanenrrelttis
gog udet lylloboſfcoſ mnmnien
muni ilius ini

8 Opeſerur nungatone bi
iej tce o folie i ſanaimnn Dit

ncArue eninrr Iifco nſinunbi

1s n cun imniwn oliver onſor o ie,

niupfs lennmnes iu c ue do
mmcilolit ale drit n bt nu
iodea iim mit pui eutens ane ie
enond andentild naſdieteni⸗
fuctcnplniimi on nicgn uns
int ſedodtemid Cinbufee
41gwelonen guoſkimngrügni Pesli
gnaſ inblstele oſtliteut ti.
Eroriicns cochlenmn olan Auis 1
mhtlms thhlumn hriumn
ciraginre ruiman
ſmnsligeler in ie iſn⸗ D
gerct

Aen ſs
Cvcun alenzfeſtets
ei tebertltennd ſpot,

.
reincorreans
n anuin ſen en
rumenfctenadd

rigtrunent ſlchenlae
vgnd zin fumn
ninmmin 6 Tu
,ℳ8, dumnola Nen Naid.
— e Aes Aℳ

* Ael
nll CANYNN, edne
ſt lun nnli⸗ vincn
blledt n n 4 Onpoſ⸗

4

NN 9
Gni, b n en
ſni omni / n nini
weelni grln buſe m
G mnni
nuun⸗
ſo n

¶ De pactis.

directe nõ põt diſponẽ in pᷣindiciũ ꝑtiũ ita nec
idiꝛecte. pone exẽplũ/ In ocilio ↄſtantieſi fuit
ſtatutuʒ ut nullus platus ↄpelleret᷑ inuitus per
mutaꝛe.ceꝛte cꝛederẽ ꝙ pᷣlatꝰlitigãs ſupeꝛ platu
ra nõ poſſet ↄpelli ad ↄponedũ ſi ꝑ ↄpõneʒ co
geret᷑ dimitteꝛe pꝛelatuꝛã. ⁊ facit.l.cum hi.ff. de
trãſac. z.c.tue ðᷣ pꝛocu. Iiem limita Inn. i eo
ꝙ dicit ꝙ elius citra papã nõ poteſt ↄpellẽ ad
ↄponem. ꝑ tex. notabileʒ i. c. placuit.xc.di.niſi
lis fuiſſet diutuꝛna:adeo itricata:ꝙ de facili ex
plicari nõ volſet. E.hn glo. i.nõ glo. iſtam ſin
gularit. nã relata ad tex. probat ꝙ ſicur in pro
phanis ita in bnficialibꝰ ⁊ alijs ſpualibꝰ admir
tit᷑ ↄiũctus ꝓ ↄiuncto ſine mãdato donec pſtet
cantionẽ ꝙ is ꝓ qagii hẽbit hoc ratũ ſʒ ipe te
nebit᷑ ad inteſſe ⁊ iõ pᷣſtat cautõʒ:ut pbat᷑ i.l i. ⁊
ij. C. qui. reſ.iudi.nõ nocʒ. z idẽ qð glo.b ſẽſit
gl. in. c. corã de offi. dele.æ doc. tranſeũt h̊ ſim
plr cum glo.ſed dẽm gl nõ placʒ qꝛ in ſonalibꝰ
reqrit᷑ ſpale mandatũ pꝑ grauitaté pᷣindicij 2 ĩ
his ĩ qbpus req̃ritur ſpale mandatũ nõ admittit᷑
ↄiunctus ꝓ ↄiuncto ſine mãdato: ut in.l. partii
.ff. de mino.nõ ĩ. c. nõnulli.⁊ ĩ. c. ex ꝑte decani
de otis Item i iſtis ſpũalibus nõ por ſuſtiẽ
ier ꝓuideri per cautionem: qꝛ ſpᷣnalia nõ recipi
unt congꝛuã extiationẽ ut nõ. glo.i.d. c.coram
Et riaʒ opi.huius glo.reꝑio tenere do.ð ro.
deciſ. cxxx vi.⁊ ſpe.ĩ ti.ðᷣ ↄiuncta pſona. F. i. 2
collec.i.d. c.nõnulli fac ꝙ notat Archi.i. c. ſta
tutũ ð Rept li.vi.æ hoc bñn nota. iñ rene menti
I. pp eius auctoritatẽ æ uide ꝙ dixi in. d. c. co
ri¶ In gl.iij. ibi ↄpõ: quaſi nelit dicere gl.qdð
ibi nõ interuenit trãſactõ nt h ſʒ amicabił com
poſitio. Item dic ut colligit᷑ ex eo ꝙ ſeqt ĩ gl.
ꝙ ibi iteruẽit auctoritas ſuꝑioris hic aũt ꝑtes
inter ſe ↄpoſuerãt. Et nõ. bñ ex hac ſolutoe
index ex officio ſuo poſſʒ ꝓnidere ut una ꝑſ ce
deret liti ſuper ſpualibus ? ꝓ bono pacis reci
peret exp ſas q̃́s fecerat ab alia ꝑie. Jic poſſzʒ
ꝓuideri ut alia ꝑs daret ſibi peſionẽ ãnuatim.
ut ẽ tex. nõ. ĩ. c. niſi ð prebẽ.nam pᷣſumendũ eſt
ꝙ iudex nõ mandaꝛer dare pecuniã ꝓ inẽ ſ pua
li. ſʒ qꝛ uidet ꝑtem non fouere iuſtã cqm põt eã
ducẽ ad renũciandũ liti: æ pꝛo bono pacis ꝓui
dẽ ſibi de aliquo ip̃ali ſed inter ꝑtes ſine iudice
nõ dʒ admiiti hec pactio:qꝛ poſſet in ſe ↄtinere
ſimoniã. qꝛ forte ꝛenũcians liti bʒ ius in cã ſed
ubi ius nõ heret: nõ eẽt aliqᷓ ſimonia.ſʒ ꝑs po
tius redimerʒ uexationẽ ſuã ut dr in glo.ſequẽ
ti ⁊ ob hoc arbitror tex.iſtũ dicere qð uidebat
prauã ⁊c.q̃ſi pᷣma frõte ſit pᷣſumẽda ſimonia ſʒ
abſtinẽdũ ẽ nedũ a malo ſʒ ab oi ſpẽ mali ut in
c.cũ ab oĩ ð ni.⁊ ho.cleri. gl. in nerbo

illicite pactiones nõ pꝰ ex iſta glo. ꝙ ſi certꝰ ſũ

me bůe ius in aliquo bñficio nõ pecco ſi do pe
cuniã ei qͥ monet mihi litẽ ut deſiſtat ab illa ne
xatõe ſecꝰ ſi nõ ſum certꝰ ⁊æ itelligo qõeʒ gl.qñ
certuʒ eſſʒ uel dubitaretur ꝙ renunciãs hʒ ius
utꝝ excnſat auctoritas pape ſi recepit pecuniaʒ
P renũciatõe ꝓ cuius ſolutõe glo.diſtinguit s

tenebis ꝑpetuo menti ipᷣius diſtinctiõeʒ.æ vx ſẽ
tire ꝙ i bnficialibꝰſimonia ↄmittit᷑ ex ordiatõe
ecclie: ⁊ nõ ex diſpõne diuia:qꝛ hec bnficia nõ
fuerũt ordiata ꝑ deũ:nec i ſe eſſentialr ſũt ſpũa
lia.ſj ex ordinatõe eccłie accedũt ſpũalibꝰ. facit
qð nõ. Inn.i.c. niſi ð renũ. Sʒ ĩ Zriũ uide pul
chꝝ tex.i.q iij.ex młis.⁊.c.nonit.⁊ maxie non
placẽt mihi hec opi.qñ eſſet bñficiũ bus ãnexã
pkᷣatẽ clauiũ:qꝛ acceſſorie vr pecunia data pꝛo
illa ptate ſpũali.ſʒ h me nõ extendo:qꝛ pleniſſi
me dixi ĩ reperitõe S. qͥ vo.j.ð pᷣbẽ.c.extirpað
nbi nide ⁊ uide ĩ ſiłi ꝙ nõ gl.i.c. ex parte ð of
fi. dele.⁊.i.q.iij.c.ſaluator. ¶ In gl pe. in fi.
nõ.glo.⁊ dic latius poſt Dhi.qꝙ ant iſtrumẽ
tũ fuit habitũ pecunia creditoris ⁊? ðᷣbitor põt
illud petẽ ↄditõe ſiñ cã:ut i.l.diſſolute alle.i gl.
Aut fuit habitum pecunia debitoris:⸗ poõt de
bitoꝛ illud uẽdicaꝛe tanꝙᷓ; proprium nel agẽ ad
exhibedum:ut in.l.ult C. ad exhibẽ.⁊ ibi de h̊
In glo. fi. Ex glo. collige tres ſolutões pꝰ
ꝙ iſti erant ſpoliati tpᷣe renũciatoiſ hec ſoluiio
nõ eſt bona qꝛ ex quo ĩteruẽit auctoritas pape
ceſſat ois pᷣſũptio niolẽtie. Scoõa ſoluꝰ ꝙ gra
tioſe iſti fuerũt anditi poſt renunciationẽ ⁊ hãc
lec. cõiter ſequunt᷑ doc. Tertia ſolutio ꝙ illa ꝛe
nuntiatio hẽat i ſe tacitã ↄditionem annexaʒ g
hanc ſolutionè fac᷑:qꝛ bñſiciũ dʒ libere r̃ſignari
2 nõ ſub ↄditione niſi ſaluetur vʒ o.an. ꝙ iſte
itellectꝰ ↄditionał dat a iure:puio ꝓꝙ ſatis poſ
ſet ſaſtineri hec t᷑tia ſolutio.⁊ magis ↄgruit lẽe
qᷓ; pᷣcedẽs:qꝛ nulla pᷣ fir mẽrio ð gꝛa.nã ex pre
cedẽti ↄpõne ſatis apparet o iſte no bebat itẽ
tionẽ libere renũciãdi.nec hꝰ vꝛ ſionia:tñ qꝛ
ſperabat aliud bnᷣficiũ ſpũale.naʒ ſiẽ bnicium
põt ꝑmutari cũ bñnficio:⁊ ille qͥ ꝑmutat hoc hʒ
in anĩo: ita ⁊ is qͥ renũciat liti ut ↄſequat᷑ alið
beneficiũ ſpũale.uñ ſi illud non põt ↄſequi põt
uti ſuo priſtino iur:ut nꝛ tex hic nõ. Et ex hoc
poſſet infeꝛꝛi ꝙ ſi renũciãs cã ꝑmutatõis ñ po
teſt ↄſeqͥ bñficiũ alteriꝰ:põt ad ſuñ bñtficiu ꝛdiẽ
ſine noua collatiõe.qð tñ O pnii n firmo.ſʒ ni
de Frede.i tractatu ꝑmutatois.? ex hꝰ ultio ĩ
tellectu infert̃᷑ ad deciſionẽ uliie qõnis q̃ põi ĩ
gl. ne interi inſtituti ꝛemoneant᷑ oꝰ iilis bificijſ:
lʒ Jnno.õ niſi papa aliud gfol: madaꝛet æc̃.
+ S Wlö ualz paciũ
Cebpimgs. ſuccededo pꝰ
mortẽ yrælati ĩ iſius ecclia. Et pone
caſũ in eccłla ðbitis onerata naʒ ſenex ⁊ diues
clericus nolebat acceptare exonerãdã:niſi fier̃t
ſibi pactũ nt ipſius ↄſanguinens foꝛte nepos ĩ
ea ſuccederet poſt mouẽ ipſius. Oiuidit᷑ pᷣma

pars faciũ narrat:qð ſci do pᷣcipit coꝛrigi ibi
bera. Möpmo ꝙ ecclia nõ nacãs nõ ðbet
alteri ꝓmitti:etiam ſi ↄlſentiat rctoꝛ ipᷣiuſ eccle
e Brici O paciuʒ canonibꝰ inimicũ
non dʒ ger ſuꝑiorem aliquo mõ tolerari.
2 ultio nõ.ꝙ nõ poteũ epᷣs nni eccleſiã ↄcedeẽ
cũ pacto n alter ſuccedat ſibi poſt mortẽ ⁊ fac
iſte tex. nuqᷓd pol. prelatus eccleſie ſibi eligef
N

ſucceſſorẽ. Et conclude ꝙᷓ citra papam nemo
hoc facere põt ſed cum auctoritate ipſius pape
hoc potẽi:ut ẽ tex.nõ.in.c. petiſti.vij.q.i.ubi
papa gratioſe ↄceſſit cuidã epo ni ĩ iplius tran
ſuu poſſit ſibi eligere ſucceſſorẽ. De papa vo
an poſſit i uita ſibi eligere ſucceſſorẽ iĩ papaiu
cois ↄcluſio eſt ꝙ nõ nt nõ.gl.i.. his omnibꝰ
Viij.q.i.quã tenebis mẽti ⁊ idẽ Arch.i.c.trãſi
tus.lxxix.di.ꝑ Jo. de lig.ĩ cle.ne romãi ð ele.
Er ẽ rõ qꝛ het electio releriur ad ips in qꝰ nõ
ẽ futurus papa vñ quẽadmodũ tũc non poſſet
ita nec nunc. nam paria ſunt aliqͥd gerẽ ipᷣe in
habili uel tpᷣe habili ſi effectꝰ confertur ad ips
inhabile: ut i.l.quod ſponſe. C. de dona.ante
nup.fac̃.c.de nxore ⁊ qð ibi dixi..de ſepul.
In gl. i ibi: niſi eius nolũtate reſtringe hoc ad
diciu glo.qn.ſ.aliqͥ uolunt paciſci ſuꝑ heredita
te uiuetis hoc.n.fieri non põt niſi ↄſentiat ille
de cuius hereditate agit᷑ ſ quo ad caſuʒ.c. nr̃i
no ſufficeret nolũtas recioris:ut ꝓbat᷑ b ⁊ fac̃.
að le.⁊ nõ.in.c.ij.de ↄceſ.pbẽ.Abbas.
—jOQui ꝑ pacium
Bm clerici. ede penno
is ↄſecutus ẽ eccleſiaʒ dʒ ea priuari.
2 als cãonice pũiri.⁊ ſecũda ꝑs ibi:no 65
p ꝙ eligendus ſen ꝓmonẽdus i rectorem ſen
platũ alicuius eccleſie non põt paciſci ut ſoluat
penſionẽ collatori maioꝛẽ ſolito nã ↄmittitur ſi
monia:qꝛ ꝓmittit tpᷣale ut ↄſequat᷑ ſpnale ⁊ in
tellige tex.in iſtis eccłijs que aucto ritate ſuꝑio
ris ſoluũt ceꝛiã pẽſiõeʒ ſuꝑioꝛi quã augẽ n pnt
maxime an collatõʒ factã.idem ⁊ fortius dic ſi
ꝓmouẽedus ꝓpria auctorirate obligaret ſe ad
peſionẽ ¶ nõ ibi ſpolietis ꝙ obtinẽs eccłam
ſimoniace dʒ ea ſpoliari.⁊ ałr puniri. Sʒ qro:
nũquid i caſu huiꝰ.c.collaꝰ iſtiꝰ facta tenuerit.
Jo. an. ſẽtit ꝙ ſic ex eo ꝙ i ſũmario diẽ qðᷣ dʒ
ra pᷣuari ⁊c nam pᷣuano pᷣſupponit ius:ut in.c
ad diſſoluẽdũ ð deſpon impub.⁊ in.l. maãumiſ
ſiones de inſt. æ iu.l.decẽ de uer. oblig. Cotra
rium tʒ O ſp. de cal. nibil allegat. ſed ponde
rat voum ſpolietis poſitũ in iex non.n. madat
iſtos puari: ſed ſpoliari ꝙ dic ꝓcedere ſi pactũ
augẽde penſiois infuenit ĩ ipſa collatiõe.ſecus
diẽ ſi an: ea nel pꝰea. Ego diceꝛẽ ꝙ ſiue iterue
nerit an ſiue i ipa collatõe:colło ñ nalʒ qꝛ volło
bnficij ſeun renũciatio ipſiuſ ſimoniace facia nõ
nalʒ. ar.i.q i. ordiationeſ æ. c. ſicut ?. c.matheꝰ
ð ſimo.nõ. Inn.in.c.cũ nniuerſoꝝ ð re.ꝑmu.
Sʒ ſi pactũ infnenerit poſt collationẽ: iunc nõ
põt dici ſimonia cũ ius ſpũale iã iſte ↄſecutꝰ ſit
ſʒ peccat ⁊ dʒ puniri:qꝛ citra anctoritatẽ ſuꝑio
riſ Oſtitnit eccłam cenſualẽ ut i.c.ſignificauit ⁊

.c. ꝓbibemꝰ. j. ð cẽſi. ⁊ tene meti qᷓ dixi ¶ In

glo. ij. i fi. Yo. an. diẽ ꝙ lʒ ſubſit iuſta cã angẽ
de penſiõis nõ iñ põt eligẽdꝰ ſeu promonẽdus
hoc paciſci ſine nitio ſunõie Et diẽ Moſti.qð
iuſta cã augende penſionis ẽ nimia paupertas
uel neceſſitas eius cui eſt ſoluẽda: dummõ fiat
palã æ n claʒ ⁊ ↄſentiẽte caplło.⁊ ancioꝛitate ſu

perioris.ar.ĩ.l.nõ exiſtimo.ff.ð̊ admi.tu.= ĩ.e
expoſuiſti ð pꝛebẽ.cũ ſi.Ego aliteꝛ ↄcluderẽ z⁊
ſic.ꝙ aut penſio fuit ab initio ipoſita habito re
ſpectu ad facultates eccleſie: ut qꝛ ecclia fuit da
ta religioſis:ut ĩ ꝓprios uſus ꝛedduis ↄnerte
rent:⁊ ipſi ꝛeſeꝛuata ſibi penſione ↄtuleꝛunt alij
eccliaʒ.⁊ tũc auctis faculiatibꝰ põt augeri pen
ſio:ſicut eis diminutis dʒ dimiui ad hoc qð le.
2 nõ.in cle.i.ð iure pa.⁊ i.c.auaricie ð pꝛeben.
Aat penſio fuit impoſita alio reſpectu:puta in
recognitionẽ ſuꝑioritatis uł i ſignũ ꝓtectiõis.
nel qꝛ patꝛonns hoc obtinuit ab epᷣo tppᷣe fũda
tionis uel ex pᷣſcriptione.⁊ tũc nõ debet augeꝛi
penſio lʒ ſint aucte facultates:qꝛ nõ ſubeſt iuſta
cã augendi.ad hoc qð le.⁊æ nõ. in.c. ꝓpter ð lo
ca. ⁊ in.c.qᷓ;io de cenſi n gl. fi. in fi. nora
iſtam glo. iuncto tex qð appellatõe ſeuerit atis
eccłaſtice uenit pena alłs a iure ꝓ illo delicto ĩ
poſua ⁊ ſi ni iuenit᷑ expᷣſſa uenit iponenda arbi
trio iudicis:ut in.c.de cauſ.⁊ offi dele.⁊ ſic ẽ
dr᷑̃ia iter cenſurã eccleſiaſticã ⁊ ſeueritatẽ eccle
ſiaſticã:qꝛ appellatõe cẽſure uenit excõicatio in
terdictũ ⁊ ſuſpẽſio ut ĩ.c.querẽti de v.ſig. Sʒ
appellatõe ſeueritatis eccłaſtice nenit alia pena
extriſeca ſᷣm delicti qualitatẽ. ¶⸗ nõ. ex glo.
ꝙ pena ordiaria ſimoniaci ẽ ðpoſuõ ad bꝰ.c.
inſinuatũ ⁊.c.de bec j. deſno⸗
S eccleſia ꝛem ſuã lo
Treiqʒ. cãdo nel in feudũ ↄce
dendo apponit pactũ in preiudiciũ in
ris parochialis alterius eccleſie non tʒ ⁊? qᷣcqd
hac occaſiõe ꝑceperit reddẽ cogitur illi eccleſie
Hinidit᷑ nã p factũ narrat:fo corrigi precepit
ibi cũ 2r; p ꝙ paꝛochiãi nõ poſſũt pa
ciſci cũ alia eccłi i preiudiciũ iuris parochiał
= eſt ro.qꝛ iura parochialia ſunt ðbita ipi eccle
ſie parochiali ut ꝗ. de paroch.quaſi per totuʒ
ergo pactũ ↄtra tale debitũ nõ nalet: quia non
poteſt qs paciſci ĩ pꝛeiudicium alterius:ut i.c.ſi
dilligẽti ð fo. compe. æ. ĩ. c. ea te ð iuꝛeiur ¶⸗ꝰ
nõ. ꝙ ex pacto nõ poteſt quis ſibi eligeꝛe ſepul
turam in aliena eccłia:lʒ ſponte hoc facẽ poſſit:
ut in. c.i.de ſepul.⁊ hodie dicendũ eſt ut habet
in. c. j.e.ti. li.vVj.⁊ in cle.cupiẽtes ĩ fi.ð peni.
Tertio nõ eccleſiaʒ paꝛochialẽ poſſe peteꝛe ab
alia eccłia quod de iure paꝛochiali a ſuis paro
chianis accepit. ¶ Viltimo nõ ᷣm HMoſt. ꝙ ð
penſionibus domoꝝ ſoluẽda eſt decima. cõcoꝛ
dat.c.cõmiſſũ.⁊z.c.tua de deci.hoc dẽm eſt ne
rum in ſe:ſed nõ colligit᷑ ex la ſʒ Jo. an. ⁊ bñ
quia nõ conductoꝛ ſeu locatoꝛ hẽèt ſolueꝛe hãc
decimã: quia conductoꝛ nullũ fructũ peꝛcipit ſʒ
dñs domus Senſus eꝛgo lie eſt: ꝙ iſti paciſce
bantur ut decimas ꝑſonales uel ꝛeales quas de
bebãt ſoluere alteri eccłie. debebãt ſoluere iſtis
locatoribꝰ nel cꝗ bofendũ quod nõ ẽ lici
tum. ur in lra. gl. i. ibi foꝛmã iuris fiſca
lis nõ tollit idem dicendũ in ꝓpoſito ꝙ pactũ
initum int᷑ iſtas paatas ꝑſonas nõ poteſt tolle?
ins eccłe parochialis vn lʒ nalere poſſit paciũ

Prcu.

,goc hi e
8 ninet oſcſi u
N tl zadboe S
ed enn

l Alüͤf ℳ

. ſprnaßs md
nuinnmubin
olokcrar l, Gni nn 4
norimn tuumpir im tttr hinod
———= A. P'as
iltyohirntzoss alo:ois bennio
echt iceo pponi oni nalam ob
jiint Eraro ienur ſ Nrononen
latlimn pnninter aetd iedunnr did
wllndt age d diernitai daen tinl
Genctegoli inoventöe nboneſiat dene
liſewsi ocntie boneſat eſe i
cAdöntsd re ennn ci0. igniftatt
uſi glli nli ci otlign alu
peimiminmn no ain otle nseb
ullberbono fſag 4 de
ſeoeecberenel nte aner
lmmenic n uiuilm⸗
ifinlitewien⸗
l iert nn no s i e

ons 50v
ne el⸗
c 4
wi m
giplom
iatnoch
gi.K. 5
ſi pmmud
ncr be
re tde ſ.
ipoſſibil
petua:
Aatcti
ſipmnno
nuc ciſa
boc noeſt
mod tas
per. obl.
2uento:
Nimdu
general
ſniam ⸗.
mut: otil
Opoõ
noj n Mr in
nipoai ig
rmma er
n i.4 c ach
dichgoe:
lqz: i
diligen. 1.
dinc cx pte
culze 24
t i regola
otinct wryp
ũt er gen
peede c d
cipalr dng
locgo ior
onon geeti
Men doͦt feye
ledtores ti
Pme. an.

— –

—

— N — —.—

2.-2

—

Mliohſan ütoctu
ingni ddn , d efi
atucg. mn
iſtm iſilin n
ngdinabtn , ſn 1
eaclikceuant isinn rn

ð r yrlnie ine nt gritnon
erdaue ſuhiſon cguii cefſg
yelnoe iueni nb mifirneni it
mſſean fn ſan guulani ar go⸗
yen orcini ionim elcn bi,
lnni tc deboe ſ geſno.

H

cilovllin tugi e
Unlo drdiinrendii
sDdedalsettsſenort did
dur detnide rceit eleacem Adei⸗
Duiditipiuu urut⸗ nigugt
picin (M vhil ſopſirnn
i i aliortd i ins ruhi

llli ni
Lct ror noroi ſr cbiuſhiele

ſeorochin aſc⸗ nnnb chli Nrm
g i oritie oli on li ſon

cicAeilrſe
. ſticſger. ſepl
0. eborfehot

aainentconielsnti
eiisriniuudaminis .

Ce trãſact.

in preiudiciũ paciſcentiũ:non m̃ ĩ piudiciuʒ ec
cleſie Yñ poteſt eccleſia a q̃tibvʒ poſſeſſiõe deci
mas paere qꝛ poſſeſſio ẽ ad hoc obligata.xvi
q.i.ſi qs laicus.lʒ fuerit actũ inter partes nt ñ
poſſeſſor ſed dñs ſoluat decimas nam pactum
appoſitũ ↄtra ius non ualet.⁊ hic ſumpta occa
ſie ponit Inn. quod nõ. gl.i.l. pacra que õ
C. de pac. dicens ꝙ ubi pactũ eſt õ ius ñ nalʒ
pactũ nec pena.ut ĩ regula que ↄtꝛa ius de re.
iur. li. Vi.⁊ ĩ.l.inriſgentiũ..ſed z ſi quis ff.ðᷣ
pac.ẽt ſi interueniat iuramerum: ut i. c.ſi diligẽ
ti de fo. ↄpe. Si nero pactum eſt preter ius: t
nalet pena appoſita ſj nõ pactũ exẽplũ ĩ ſtipula
tõe alteri facta ĩi.l.ſtipulatio iſta..alteri ff. de
ner. ob. Si vo eſt ſm ius nalet uirũqʒ dʒ tñ qᷣſ
eſſe ↄtentus altero. nam põt agere ad penã uel
ad obſeruantiaʒ pacti ⁊? dic ꝙ põt agẽ ad utrũ
qʒ ſi fuit appoſita cła. rato remanẽte pacto ut ĩ
.l. pe. ff. ð trãſac.æ nõtur ĩ. c. dilecti ð arb. Ad
predẽa uið gl.i regſa acceſſoriũ ð ꝛce.iur.li.vi.
Abbas. 4
. Mon nalʒ paciõ
Actiones. ĩ ſpũalibꝰ:ul que
pactũ ĩducit rei turpis ſen de turpi uł
ipoſſibił de iure nel de fẽo. Et prio ponit dẽm
2 eius rõem:fo ampliat illam ? ꝓbat ibi:quod
etiam. 6 quatuor regulas ex tex. '' qo
ꝓ ſoũalibꝰ obtinendis oĩs pactio:oĩs ↄuentio
ceſſare dʒ ⁊ ſi de féo apponit᷑ pactũ nullam ob
ligarõʒ iducit. Ex quo ifertur ꝙ ſi promouen
dus ad eccłam ꝓmittit ex pacto ſe datuꝝ aliqᷣd
collatori: nõ põt agẽ ad obſeruãtiã pacri ⁊æ iteł
lige hanc regulã in ↄnentõe inhoneſta ⁊ de re
ſpũali ſecus ĩ ↄuentiõe inhoneſta ⁊ de re tpᷣali
nt i. c. ad qõnes ðᷣ re. permu.2 i. c. ſignificaſti ðᷣ
elec. Secũda regula ꝙ nullũ pactũ obligat ſalu
ti aiaꝝ preiudicatiuum nõ enim põt ſe quis ob
ligare in preiudicium aĩe ſue.xxij.q.iij. ꝑ totũ
vñ ſiẽ dicimꝰ i corpore ꝙ nẽo ẽ dĩũs mebroꝝ
ſuoꝝ:ut in l.liber homo.ff. ad.l.acql.nec. põt
ſine pena ſe occidere nel nulneꝛare uel alterius
occiſiõi ſe exponẽ ut ĩ.c.non lʒ.xxiij.q.vi.⁊ in
l.ñ tin ff ð appel.ita ⁊ fortiꝰ nõ ẽ qͥs dñs aĩe
ſue ut ad peccatũ poſſit ſe obligare nã ⁊ iura
mẽtũ non obligat ad peccãdũ:qꝛ nõ dʒ eſſe ini
qratis ninculum: ut ĩ c.qᷓ;io ⁊ in.c.ſi uero ð inẽ
iur.qð procedit etiaʒ ſi obligaret ſe ad peccaiũ
ueniale nt probatuꝛ in. c.ij. ð pac.li.vi. Tertia
regula eſt: ꝙ pactum turpe nel rei turpis non
eſt obligatoriũ.æ d; pactum turpe qñ ↄtinet in
ſe turpitudinem.ſʒ res ſuper qua interponitur
nõ ſit turpis nt ſi promitto tibi dare.x. ur mihi
ↄferas eccłlam ⁊? oẽ pactũ ↄtra ius eſt turpe:ut
i. c. faciat homo. xxij.q.ii.⁊ ĩ.l.filius.ff.ð ↄdi.
inſti pactum nero rei turpis ẽ qñ interponitur
ſuper re turpi:ut ſi ex pacto capio.x.nt hoiem
interficiam Qnarta æ ultima regula eſt ꝙ pẽʒ
impoſſibile de iure nel ð̊ féo non obligat quia
ipoſſibilnʒ nulla ẽ obligatio nt in regula nemo
põt ð re. iur. li. vi. Et iõ dicimꝰ ꝙ pcepiũ ſuꝑi

oꝛis nõ obligat ad ĩpoſſibile.ut i. l. fi. ff. q ſẽ. ſi
ne appel.reſcin. .xix.di.in memoriã. Er ex hꝰ
? ex tex.nõ ꝙ illud dicimur poſſe qð ð iuꝛe ⁊ ðᷣ
facto poſſumꝰ.qdð aũt nõ eſt poſſibile ð iure:ꝛc
pntat᷑ impoſſibile:ut i.d.c.faciat bomo. Põe
exẽplum: ꝓmino tibi dare ꝛc ſacraʒ. hoc eni de
iure nõ eſt poſſibile:ut ĩ.l.inteꝛ ſtipulantẽ. F. ſa
crã.ff. ð uer. obli Idem ſi eſt ĩpoſſibile ð tẽo:
ſi ꝓmitto celũ digito tãgẽ uel qͥd ſimile. Eſt iñ
iter hec differẽtia.naʒ ſi pactõ ipoſſibiliſ ẽ ð̊ iu
re ⁊ de facto:uel de iure im nõ obligat.ſi aũt ẽ
ipoſſibilis de fẽo tm aut illa ipoſſibilitas eſt ꝑ
petua: æ nõ obligat: ut in inſti. ðᷣ inti.ſtipu. F. i.
Aar eſt ĩpoſſibilis ad tempꝰ.æ tunc obligat ut
ſi ꝓmitto tibi dare mille:2⸗ ipoſſibile ẽ mihi tibi
nũc ea tradẽ:ſum nhilominꝰ tibi obligatus qꝛ
hoc nõ eſt ĩpoſſibile ſᷣm nãm.⸗ potius dẽ icom
moditas qᷓ;j ſibilitas: ut in.l.ↄiinuuſ.ff. ð
uer.obli. ¶ ltimo nõ ibi:ois pactõ omniſqʒ
Zuentio:differentiã eſſe ĩteꝛ paciũ ⁊ ↄncntiõeʒ
Mam pactio eſt ſpãlis. ↄuentio eſt generał.nã
generalꝛ põt dici ↄuentio qñ hoiĩes in aliquaʒ
ſniam ↄueniũt qualecũqʒ ſit illud ſuꝑ qꝰ conue
niũt: ut ĩ.l.i.G.ij. ⁊ ĩ.l.ↄuentionũ.ff. ð pacuſ.
Oopo.S. tex.⁊ pᷣdicta ð.c.debitoꝛes.ð iuriuꝛ.
nbi ualet iuramẽtũ de nſuris ſoluẽdis.⁊æ tamen
int᷑ponit᷑ ſuꝑ ꝛe turpi. So. pactũ non nalet ſine
iuramẽto ex quo turpit᷑ qs recipit ſpõſionem:
nt i. d. c. debitoꝛcs: Sed an naleat iuramentũ:
diſtigue: ꝙ aut ↄtinet tuꝛpitudinẽ ex ꝑſoa utri
uſqʒ:ꝛecipiẽtiſ.ſ.⁊ iurãtiſ.⁊ nõ tenet:ut ĩ.d.c.ſi
diligẽti. =.xxij q.ij. ꝑ totũ. Aut ↄtinet tuꝛpitu
dinẽ ex ꝑte intrãtis ⁊ idẽ qꝛ non põt qs ſe uin
culare ad peccatum uel etiam S bonos mores
nt ĩ regula nõ ẽ obligatoriũ ð re.iur.li.vi.aut
otinet turpitu dinem ſolũ ex ꝑte recipiẽtis non
aũt ex ꝑte iurãtis æ iuramentũ obligat ⁊ h̊ cãn
ꝓcedit.c.debitores.Et eſt rõ qꝛ iuramẽtũ pᷣn
cipałr dirigit᷑ ĩ deũ in quo nulla rꝑpitur turpiru
do ergo iurans tenet᷑ ad obſeruantiã: æ ſeruan
do non peccat ſed ſolutum nigore huius iura
mẽti põt repeti ab eo qͥ turpit᷑ recepit ut i.d.c.
depitores ⁊ in c dientiam ⁊ i.c.ad aures
ꝙ me. cau. ¶ Vtimo queritur qͥdã fecit pẽm
creditori ſno de nõ cedẽdo bonis:utꝝ hoc pa
ctũ ſit ipoſſibile ð iure Fre.ↄſilio.lviij.i effẽu
diſtinguit ꝙ talis pactio tenʒ:niſi notoria pau
ꝑtas reddat pẽm illicitũ nã tũc vꝛ ſe obligare
in effectu ad carceres:qꝙ nõ põt nt.S.dixi cum
nõ ſit dĩñs membroꝝ ſuorum:Et an iurãmẽtũ
ſuꝑ hoc iterpoſitum naleat.uide ꝙ dico i.c.cũ
otingat de iureiur.

S⸗ tranſactionibus. ica.

¶ Kontinna hanc rubricam ut dictũ fuit in pᷣ
cedenti titko Ec ꝓ HGiice ĩte lectu quero qᷣd ſit
trãſactio: So. trãſactio ẽ ð re dubia ⁊ lite iceꝛ
ta pactio nõ gratuita. æ dr̃ de re dubia: quia ſi

manifeſte apꝑeret calũnia: nõ teneret trãſactio.
K:

nt in.l.in ſũma. ff. de ↄdi.inde.dicit᷑ de lite icer
ta:quia ſi fuiſſet priꝰ iudicatũ.nec ſentẽtia fuiſ
ſet appellatiõe ſuſpẽſa nõ teneret trãſaciio:ut ĩ
.l. poſt reʒ iudicatã. ff. eo. dicit̃ no gꝛatuita pa
ctio.qa tranſactio fit aliquo dato uł rerẽto:ut
j. e.ſuꝑ eo. Et dicit᷑ trãſactio quaſi actõis trã
ſitio:qꝛ is qͥ trãſigit: trãſit.i.recedit ab actione
ſibi competente.et ad mãʒ uide quod nõ.in.d.
.c.ſuꝑ eo. Mi.
3 cut Inſtrumẽta ? alia iura pᷣ
* tiũ ↄtraria trãſaciione tol
luntur. O uidit᷑ nã p ꝑs decernit.ſe
ennda ſuppler.ibi cui. Mõ.ibi ſalubrem. ꝙ trã
ſactio dicit̃ ſalubris ⁊ ſic ↄmendat᷑ a iure trãſa
ctio.ſic iuriſconſultus ſen pꝛetor ↄmendat euʒ
q execratur lites: nt in.l.iiij.ff. ðᷣ alie.indi.mu.
cau fac.hinc ẽ ꝙ ſi poſt tranſactionẽ appareãt
iſtrumẽta ꝑ que appareat tranſigentẽ fuiſſe de
cepiũ.nõ per hoc iſtauratur ls lʒ grauis ſit de
ceptio:qꝛ magnũ ↄmodũ ↄſeqrur q̃ a lite rece
dit ⁊ eſt tex.nõ.in.l.lutius. S. fi.ad trebel.uide
bo. glo.⁊ ꝙ ibi dixi in.c pe.de emp.⁊ nendi.
Gecũdo nõ ibi deciſionẽ: ᷣ trãſactio dicit
deciſio cauſe eqperat᷑ enĩ re iudicate vñ excepꝰ
trãſactiõis eſt exceptio litiſ finite. vVñ põt oppo
ni añ litis ↄte. Iʒʒ ſit gꝑemptoꝛia ut nõ.in.c.fi.de
excep.li.vi ertio nõ ꝙ ꝑ tranſactõʒ tollũt̃
oĩa iunra ↄpeteniia tranſigentibꝰſiue ſint inſir̃a
ſiue reſtes ſiue pᷣſcriptio nel qᷣcquid aliud ð inꝛe
cõi nel ſpeciali ↄpetẽs ꝙ intellige altera parte
uolẽte tranſactoʒ implere ał põt trãſigens uti
iure ſuo nt ĩ.l.cũ ꝓponas.C. de pactis.HNiõ
qrto ibi:nũc habitoꝝ ꝙ paciũ noniſſimũ fᷣuan
dũ eſt rumpit.n. pᷣcedẽtia ut i. l.pacta nouiſſi
ma. C. ð pac. hic.n. ut colligit᷑ ex lr̃a mulie ↄpõ
nes pᷣceſſerãt tandẽ nenerũt ad ↄpoſuoʒ ð qua
in tex.⁊ h̊ ipſa mandat᷑ ſeꝛuari¶ Mõ.quĩto ꝙ
papa põt ſuppleꝛe defectũ ↄmiſſũ in tranſactõe
ſiue ſit defectus iuris ſiue facti ⁊ hoc uoluit lꝛa
ibi ĩ curia uel ĩperitia ⁊ dic in curia.i.mła cura
uel negligẽtia ⁊ reſpic̃ factũ diẽ imꝑitia ut: qꝛ
ptes errarũt in iure nõ ſernando debitas ſolen
nitates an aũt hec ſupplectio gñalis heat tollẽ
omnẽ defectũ:uide in ſpe.iĩ ti.ðlegato i..nũc
oſtendendum v. xviij. ubi nõbiłr dicẽ: ꝙ Sᷣ cła
ſupplentes defectum. æc̃.refertur dumtaxat ad
ſolemnitates inꝛ.non aũt ſupplet defectum in
hilitatis perſonarum uel alium defectum nãleʒ
pone exemplum pars tranſegit ſuper eo ꝙ poſ
ſidere non poteſt:æ papa ſimpłr confirmando
diẽ ſupplentes defectum ⁊c. Nã niſi papa ſit ð
omnibus infoꝛmatus.illa clauſula ſolũ refertuꝛ
ad defectus commiſſos circa ſolennitates iuꝛis
2 idem tʒ Archi.in.c.cenomanenſeʒ.lvi.di.qꝙ
bñ nõbis.uide ad hoc tex.⁊ ꝙ ibi nõ.i cle pa
ſtoralis de re indi. An autem alius citra papã
poſſit ſupplere defectum commiſſum in pctibꝰ
uel in indicijs dic ꝙ non ẽt ſi ſit legatus de la
tere ut nõnteꝛ diẽ ſpe.in pᷣalle.loco et fac glo.
nõ.in.c.fi.de here.li.vi.ꝙ nõois.¶ In gl.ij.

in fi. nõ gl. que in effectu ꝓſequit᷑ tres ſpẽs peti
tiõis ⁊ tranſactõis nam qnqʒ petitõ ⁊ trãſactio
eſt ſpecial qñqʒ generał qnqʒ indefinita. Sed
legiſte nt dicũt hᷣ MDe. z Abb.æ bene:ſolũ ꝓle
quũt᷑ pᷣmas duas ſpes.de idefinita nõ faciunt
mẽtioneʒ:qͥa idefinita equipollet nni vſali:ut in
.l.fi.ðᷣ uino tri. ⁊æ ole.le. et ĩ.c.ut circa.ubi ð hꝰ
de elec.li.vi.Oocto.noſtꝛi aliqd rãgũt pꝰ glo.
hic ſed nõ ꝑfecte explicãt mãm UVn dic tu latiꝰ
2 clarius colligẽdo dicta. Oar.ĩ. l. ſub ptextu.
⁊ i.l.ſi ð ceꝛta re.C.eo.ti.ꝙ qñqʒ petitio ẽ ſpe
cialis:qñqʒ genẽalis pᷣmo caſu aut ꝓſecutio ⁊-
tranſactio fuerũt etiaʒ ſpeciales:et tunc idubita
tum ẽ ꝙ trãſactio nõ extẽdit᷑ ad aliaʒ ſpeciem:
ut i. l. age. C eo.⁊ ibi ꝑ glo.De hac mã pone
exemplũ petebã certã domum a te:æ hanc do
mũ dũtaxat fui ꝓſecutꝰ.demũ tꝛanſegimus ſpe
cialit᷑ ſuꝑ hac domo:ut.ſ.datis mihi decẽ rece
derẽ a lite hec trãſactio ſpãlis non obſtat mihi
nolẽti petere aliaʒ rem a te.ſed hanc rem ſuꝑ q
trãſegimus petere nõ poſſum. Aut tranſactio

fuit generalis:utputa qꝛ datis mihi decẽ renun

tiaui omni inri cõpetẽti mihi S te.⁊ tunc eſt du
biũ:nũqͥd ᷣ trãſactio generalłr facta debeat re
ſtringi ad petitionẽ ſpãlem an nero debeat re
ferri ad oĩa que poteraʒ a te petere: Gl. b tenʒ
ꝙ debet reſtringi ad ſpẽm petitaʒ. Ja. b. in. d.
.l.ſub pᷣtextu tener ↄrium. dicit enĩ ꝙ ex q trãſ
actio fuit generalis hahet uigoꝛẽ generala enã
in ſpẽbꝰ non petitis nõ uigore trãſactõis:quia
non poteſt dici trãſactio:ex quo de alijs ſpẽbꝰ
nõ erat lis:ſed habebat uim ꝛõe pacti. Haꝛ. ibi
tenet ꝙ etiaʒ nigoꝛe tranſactõis habebit niʒ in
alijs ſpẽbus. ¶Oouet᷑ hac rõne.nam trãſactio
ſepe fit nt ꝓ eo qõ reꝰ dat actoꝛi:actoꝛ det aliq̃
ꝛeo.niñ ſi actoꝛ ꝛeceptiſ cẽtũ a ꝛeo liberat eũ ab
actõe ꝓpoſita ⁊ ab alijs quibuſcunqʒ ſibi cõpe
tentibꝰ Z illaʒ.uidet᷑ ſibi donaꝛe ius ſibi compe
tenſ qumcũqʒ ſit claꝝ ⁊ liquidũ ꝓ eo qð reci
pit a reo.nam ꝛemitter̃ ẽ dõare:ut in.c.uẽiens
de teſti.⁊ in l.S iuriſ.ff. ð̊ pactiſ.Et iõ cõclude
poſt eum:ꝙ ant trãſactio generalis ſecuta peti
tionẽ ſpãlem poteſt ſalua ꝛõne ꝛecti ſermoniſ ꝛe
ſtringi ad petitõem ſpãlem.⁊ in hoc caſu ſalua
opi.gl.⁊ fac̃ quia uerba ſequetia intelliguniur
Fm pᷣcedentia:ut ĩ.l.ſi ſeruus pluriũ..fi.⁊.l.q
filiabus ff. de leg.i.faẽ.c.ĩtelligẽtia.⁊.c.pteꝛea
ð.v.ſig. Aut ñ põt rſtrigi ad ſpẽʒ petitã ſalua
rõne recti ſermonis.nt quia uerba ſunt multuʒ
geneꝛalia. utpura qꝛ dixi:renũcio oĩbus actõni
bus mihi competentibus qualtercũqʒ ↄtra te:
uel quid ſimile: æ tunc tranſactio non ꝛeſtingit᷑
ſed generalit᷑ in omnibꝰhabet nigoꝛẽ.ad h.l.
pluribus ff. ð acceptila.æ hoc quo ad primum
membꝝ. Quo ad ſecundũ qñ petitio fuit gene
ralis:puta quia epᷣs perijt oĩa iura epalia.⁊= tũc
ant ꝓſecutio ⁊ irã actio fuerant etiaʒ gẽales:
quia epᷣs ꝓſecutus fuit ĩ indicio petitionẽ ſuazʒ
generale:⁊ poſtea trãſegit gẽalit᷑.⁊ tunc trani
actio generalis generalit᷑ debeꝛ itelligi:ut in.l.

jni
o Iboen 4 ſamn
me nari ie neß
rin a
oodhali miluns in .

gſiu ton uci

igij ui duhe A

„ „ 7 „
ex qro beranici4b oniſ o n⸗

hoſſ pei Oen vlbl ſe ahic, 4
nirvel huitlrr tend cia ugnu
zrjllnt ilchho i l /nlgen uls
mitmniaiil inmn 1 oin
pſin ntit ih ginl aione: lelus
ilo lt rcala ſ qiq; pellto foit
niscanſciogftls cd glecntio futt
SNeſiunoenia tead rinidruione wiele
wtiſnl pleums erns es iin inad
IEinonelane ſais 1 ſto cuig ſam opi.
ua. C.Ariudl vam ſiin generals tiei
ecma nr biergo den in riſnie Al,
nuͤg iii Gteſningiad orobrröes icl
mſo oreſenn Og obmnſſſ opo
elgr gan hlei Plmtoromiſt
hittiſii obſtar inoibos. dgini
4 dle Leſtfenmn ad plecvts ſot

bineligoſ ſiva feefertl ſemons

mini ſeſtingi ad Nroſervnn alas
ign Arnieno int hig,

orceptc.
bos aC. 50
ii comg
clle Oo.
n lc open
tnꝛuo expe
placuit eg
das
lio ſca de
3* idamg
ſac. nj q.i
lcnebis nan
18 5. r. n.
leqamnor d
ſẽt cucr d
Mulo iore e
1 ie; opp
dice ande
ous. nog
dec. ide 4
es t ſcno
nee din
eccleſiari
iora ſaciẽ
Placvit z
dicit lamen
verui niſ en
inſenonde
lrich
Nnerer n
otiche a
. ace n

— —

⏑ —. —

nohi
lgſie gnſe irnie
8 cii ig *
itgt er linn,

nateng isſige terhie

lletr
sü
Noglee ng Nlalilie⸗
enwa eoplein 1

irein brili
nncign od. Gipmnnn
õ
miphein tellna nite
eneltan,,
lens li “ z
— nter h
enn fai den 1. . e. Bile

aniindr n ne nihnngir

ig Inninne
Urgenenls
Ncnerzlsynn enantieriren

lu cn rund leticn
*“ Ncid genniß bmucerute
an pinmni hiin nnmn ner 1
mn Wo, nmrmn Gn
Nau elirin hinmiz ng
Atzem mne un clt ni ni
o ſut genenisbiber Iori gencralr eni
nſin ngiſeni ninre iſndni
mdort Nariiuicer aotenlshid⸗
ſetulsſeldhenninieed Doſd
nerg tii womnuiuids hedruen
Ais hidis Mibr menmriut
ſeſtn pen göe'n on umtani
mdi uoininn ei mltncitd
ixe oſin eibaiß genlong ſpl hhe
nb lij it i ſt nnr p ilonhe
olhnigft irtmui nini
Nlitconm niunf edinenncn

Nerſi en jimiföhni Cotilui
ſanm m riſſd Cennnisſeuapen

e,jen rt trr dſen ſanahlin
ri n ien tin dot i ſlin
ne ninin eligonnt
Nigttüli dadi agin
tzrkninnillennh i⸗
* ſa glitcicce u⸗
ſs Aninifil 4 i
uabrh
3uai rvoni cnn
— 4 lninn
enala.
u onpoentons
iulintinni
melinombd 8
firontnn

— —

Ulo

ſub pretextu. C. eo. In hoc tñ aduerte ex exẽ
plũ pᷣmiſſum:ꝙ aut quedã ſpẽs ſeu res erant ĩ
cognite dolo aduerſarij. æ tunc tranſactio gene
ralis n refert᷑ ad illas ꝛes: ut i.l.tres fratres. ff.
de pac. Exẽpluʒ duno fres qui cõuer ſucceſſert
pri tranſegert gñalit᷑ ſuꝑ tota hereditaie ſi alt᷑
eoꝝ occultauit prius aliquas ꝛes illa tranſactio
geneꝛalis ad illas res occultas non refert Aut
certe ſoẽs ſeu res erãt incognite ſine dolo ado
ſarij.⁊ tũc aut erant debite ex teſtõ.⁊ nõ nalet
trãſactio.qꝛ ſuꝑ debitis ex teſtamento nõ ualer
tranſactio niſi niſo teſlamento ut eſt tex. nõbiliſ
i.l.ð his.ff. eo. aut erant ðbite alio iure.⁊ coit᷑
tenet᷑ ꝙ ualet tranſactio ẽt reſpectu aliaꝝ ſpẽꝝ
incognitarum. Quidam tñ tenuerũt oppoſuũ
dicentes ꝙ his qui remittit donat.ſa ignorans
non donat.nt in l.nec ignoꝛãs.C. de dona. g*
tranſactio ſen remiſſio non refert᷑ ad incognita
tranſigeni. Sʒ Har. iʒ primũ qꝛ ſatis ẽ ꝙ ge
neralr cogitauerit uidetur cogitaſſe geneꝛali
ter: ex quo liberanit cũ ab omni co quod ab
eo poſſʒ petẽ. Diẽ iñ ꝙ ubi iſte ñ cogitaſſʒ ge
neralłr uel ſpecialiter: tẽ nõ refert᷑ ad incognita
rõne pᷣdicta ⁊ in dubio ſi petitio fuit generalis
pᷣſumit᷑ generałr cogitaſſc. vñ refertur ad oia
que poſſunt ↄprehẽdi ſub gñali actione: ſecus
ubi petitio fuit ſpecialis.ꝙ nõ qnqʒ petitio fuit
generalis ? tranſactio gñalis ſed ꝓſecutio fuit
ſpalis exéplum petij a te adminiſtrationẽ tutele
poſtmodũ fui ꝓſccutus certas ſpẽs im pura ad
miniſtrationẽ lane ⁊ ſalis ⁊ iſto caſu ſunt opi.
Ep.l. licet. C. de iudi. nam ſnia generalis refeit
ad ꝓ ecuta ut ibi ergo idem in trãſactõe Alij
in Zriũ: qꝛ ſnia dʒ reſtꝛingi ad probatões. ſed
tꝛanſactio põt eſſe generał Sed obmiſſiſ opio
nibus diſtigue ꝙ aut doloſe i ꝓſecutõe omiſſit
alias ſpẽs. ? tẽ ſnia obſtat in oibus.æ ideʒ ĩ trã
ſactiõibus ad hoc tex. nõ. in. l. de rebus ff. ð aꝛ
bi. Aut ſine dolo ⁊ t&ẽ refertur ad ꝓſecuta ſicut
in ſnia qd intelligo ſi ſalua roe recti ſermonis
poteſt iranſactio reſtringi ad proſecuta alias
ſecus ut. S. dixi Aut tralactio fnit ſpalis æ re
ſtringitur ſea d illam ſpẽm ut in. d. l. ſi de
certa. CS; nõbile dubium eſt nũquid traſacꝰ
ſuꝑ certa re extendatur ad aligs actões ↄpetẽ
tes ad illam rem. Mam ceriũ ẽ ꝙ ad alias res
nõ extendit᷑ ut. ö. dẽm é. Sed dubitatur nũqd
extendatur ad alias actiones. Exemplũ petebã
a te iſtam domũ ex cã emptionis demũ traſegi
m. naʒ ꝛeceſſi a lite datis mibi decẽ: nunqͥd de
nono poſſum e domum petẽ ex illa actiõe
uipputa qꝛ dico Hhomum meã qꝛ fuit mihi lega
ta. Quidam tenuerunt ꝙ refert ad oẽs actões
ſed Bir. diſtinguit ⁊ meliuſ ꝙ aut petitio fnit
generalis puta quia petebam domuʒ iure dnij
uel quaſi: æ tranſactio ſequens refertur ad oes
actiones. ar. in. c. abbate ſane de re.iur. li. vi.
ut petitio fuit ſpãlis ⁊z tẽ tranſactõ refert ad
actionẽ ꝓpoſitã im ad h tex.i.l. ſi iia qs. F. fi.
fl. de V. ob. Et iõ ex predictis ſis cautus ut li

.

¶ Se tranſactiò.

nis liberari generałr:facias trãſactionẽ muoltũ
generalẽ: æ nõ parcas ĩ vᷣbis.utputa dicat qð
partes uenerũt ad trãſactioneʒ compoſinone 2z
Ouentioneʒ:⁊æ ↄuenerũt ⁊ trãſigerũt ſuꝑ omibꝰ
actõnibus ⁊? ſuꝑ omibus rebꝰ cogniuis copetẽ

tibus ⁊ ſcognitis tã i hac re qᷓ; in qualibʒ alia.
. Tenet ↄpoſiꝰ
Tatuimus. ſuꝑ deciſ facta
. cũ aſſenſu ſuperioris ? non diuitur.

õ primo. ꝙ licct decime ſint de iure dini
no: ut i.c.iua.j.ð ðci.iñ ſuꝑ eis põt iteꝛueniꝛe
cõpoſitio ut minꝰ ſoluat᷑ uel ut ceꝛto modo fiat

ſolutio.ad hoc.c.neniẽs.j.e.⁊.j.ð deci.ęx mul

tiplici.ꝙ an ꝓcedat indiſtincte j. dicã. ¶Mo
