q̃ ſolutõe nõ.ꝙ ↄfeſſio facta de crie er iudiciũ
nõ ſufficit ut ꝗs puniat᷑ de crĩe ĩ iudicio: poſſʒ
tñ puniri ex ordinẽ ſi trãſiret ĩ ſpecificũ nomẽ
ðᷣlicti:ut qꝛ aliqs głat᷑ de crĩe er iudiciũ. Naʒ
tũc põt pũiri nõ tãq; reus ðᷣlicti ↄfeſſati ſʒ tãqᷓ
maledicꝰ? maligłatoꝛ.hoc ẽ nõbile dem Inn.
iĩ.c.quã/ſit de exceſ.prela.æ ꝓbat ibi tex.⁊ hoc
tenebis mẽti. Sʒ ĩ õriuʒ ꝙ poſſit puniri direc
te ð illo crie ſentit Inn. i. d. c. ꝑ iquiſitiõeʒ ubi
ponit mirabile dẽm ꝙ ꝑ ↄfeſſionẽ crĩs er iudi
ciũ icurrir qs ĩfamiã ꝓpt᷑ quã qͥs dʒ puari bñ
ficijs hitis æ ipabilitari ad hũda ꝙ dẽm oʒ mł
tiplicit᷑ limitari ut ſaluet᷑. nã in ĩfamia iuris nõ
cꝛedo ſuũ dictũ eẽ ueꝝ:qꝛ ꝑ ofeſſionẽ ð crie ẽt
i iudicio factã nõ ĩcurrit qs ĩfamiĩ inꝛis qꝛ illa
i famia nõ iſurgit niſi quis ↄdẽnet᷑ de crie:ut ĩ
.l.i. f. his qui nõ.ifa. ↄfeſſus ãt ĩ crialibꝰ nõ
hẽ ꝓ ↄdẽnato ſʒ req̃rit᷑ ſnĩa: ut ĩ.d.l.ſi ↄfeſſus
7 hãc ↄcluſionẽ fiꝛmauit Mar.ĩ.l.ictꝰ fuſtium
ff. ð his ꝗͥ no. ĩfa. ſecꝰ ſi s ofuẽt᷑ ĩ cã ciuili fa
moſa ⁊ ĩ in dicio:qꝛ tũc ↄfeſſus efficit᷑ infamis:

q tẽ habet᷑ p ↄdenato ut ĩ.l.i.C. ð̊ ↄfeſ.⁊ hꝰ

ẽt uoluit O ar. ĩ.q.l.ictꝰ fuſtiũ.ſʒ ĩ ĩfamia fci ñ
põt ꝓcedẽ dẽʒ Inn. qꝛ illa ſola nõ ſuffiẽ ut ꝗs
priuet᷑ bnficijs hĩtis:ſʒ in lex dʒ ꝓcedẽ ʒ eũ fʒ
nõ. ĩ. c. qtit᷑ æ q el.ij. I. de accu.⁊..ð pur:ca.
c. ij. . ij. q. V. i. c. pſbit᷑ ſʒ dẽm Inn. ego ſaluo

00—

e reſcrip.

cũ ↄfeſſio facta ð crie ex iudiciũ hʒ ſua ſubãlia
ut qꝛ ↄfitet᷑ ſpecifice ⁊ pnte ꝑte q̃ poſtmodũ ac
cuſat utputa ſi ĩ pnia mariti qs fuit ↄfeſſus ad
ulteraſſe uxorẽ. naʒ tũc iſta ↄfeſſio plene ꝓbat
ſicut ĩ ciuilibꝰ. ar.i.l.gñalr.C. de nõ nu. pe. qꝛ
qð quiſqʒ dilucida uoce ⁊æc.ut.j.ð ꝓba.ꝑ tuaſ
⁊ tene mẽti illð dẽm ſic ĩtellectũ:qꝛ nõ ſolet ita
alkari ⁊ pleniꝰ examĩo ĩ.c. at ſi clerici R iudi.ſʒ
ubi ↄfeſſio nõ hẽt ſua ſubãlia pt᷑ ↄfitẽs ſubiſjci
torture.⁊ ĩ hoc caſu intellige HBar. ⁊ gl.ĩ. l.ca
pite quinto.ff. ̊ adul.⁊æ do.ð ꝛota deci.clxxiij.
al. clxxxiij. hic qt iſte nõ fuit torture ſuppoſituſ
qꝛ ñ agebat᷑ ð crĩe crialit᷑.⁊ ex hoc põt colligẽ
aliã limitatõeʒ ad nõ.i.d.l. capite quinto. Quĩ
ta ſolutio:ꝙ hic ↄfeſſio emauauit ĩ abntia Piſ
7 hãc ſolutõeʒ dixit do. An.notãdã ut quẽad
modũ ĩ cqᷓ mere ciuili exigit᷑ pntia ꝑtis:ut nõ.iĩ
.c.fi.ð ↄfeſ.⁊.l.cerruʒ.F. ſi quis abñte.ff.e.ita
⁊ cũ ð crie agit᷑ ciuilit᷑ ut hic. hoc dictũ ẽ ueꝝ ĩ
ſe qn.ſ. agẽt᷑ oĩo ad effectũ ciuilẽ puta ad emẽ
dã dãni:ſʒ nõ ualʒ hec ſo.ad iſtũ tex.qꝛ hic ad
ducebat᷑ iſta ↄfeſſio ut clericꝰ puaret᷑ bñficio:
7 ſic nõ agebat᷑ ad ↄmodũ priuatũ ſʒ ad ↄmo
dã publicũ ut delictũ nõ remaneꝛet ĩpunitũ: ut
.c.ut fame ð ſen. ex.⁊ ĩ.l.ita uulneratꝰ.ff.qd.l.
acquil.quo cãu iuderx ex officio ſuo põt ſupplẽ
7 marie qñ delictũ fuit ↄmiſſũ ĩ actis cãc. naʒ
iudex ſẽꝑ põt punire ex officio ſuo ꝑtes uel ex
neos quos uidct ĩ iudicio male uerſari. ar.ĩ.l.
nullũ. C. de teſti.? hãc regulã poſuit Inno.in
.c.ex tenore. S. e. facit ibi tex.idẽ firmat ĩ. c.
dilectꝰ ð̊ penis ⁊ fac tex.i.l.moris.ff.e.⁊ hͥ nõ.
Serta ⁊ ultĩa ſo.ꝙ ↄfeſſio fuit hic facta coraʒ
duobꝰ ex tribꝰ iudicibꝰ.iõ nõ ualuit ut iudicia
lis:qꝛ oʒ oẽs delegatos eẽ pñtes ſi ſimplicit᷑ ſt
dati:ut ĩ.c.uno ⁊.c.cãm ð offi.dele.tene mẽti
hãc ſolutionẽ ꝙ geſta corã aliquibus ex ðᷣlega
tis indicibꝰ paſſiue nõ nalẽt quẽadmodũ ſi ipᷣi
iudices ad aliquid ꝓceſſiſſẽt ¶ In gl. fi. ibi ð
dona.cũ dilectꝰ.dic ꝙ ibi ſuꝑiora hẽbãt deter
min ationẽ ſuã.iõ cła ĩ fine appoſita refert᷑ ſolũ
ad ꝓxĩa nõ hñtia determiationẽ.⁊ iſte ẽ caſus
nõbil illius.c.⁊ ð mã an ⁊ qñ cła dʒ referri ad
oĩa.dixi plene ĩ.c.f̃o requiris ð ap. ut ibi.
6 ualet
Jlectusſilius. cna
reſtõne bñficij ĩpetratũ qð de cã excõ

municatõis ⁊ ãmotõis ipetrãtis nõ facit mẽtio
nẽ. In pria ponit᷑ facti narratio. In ſcdᷣa iudi
cũ iſtructio:ibi nos igit ¶ M prio ꝙ qñqʒ
ↄmittit᷑ gnã e officiũ niſitatõis ĩ tota dioceſi ẽt
g clericos ſecłares forte enĩ epᷣs erat negligẽs
ĩ uiſitando ⁊ de officio uiſitatoꝛis dic ut habet
i. c.i. de cẽſi.li.vi.⁊.x.q.i.placuit¶ Mõ. ſcõo
ꝙ appellatõe dioceſis ñ uenit ciuitas. In gꝛiũ
faẽ qð legit᷑ ⁊ nõ.i.c.unico ðᷣ re.ꝑmu.li.vi.dic
ut dicck jcrodalohy. G1 VIb ami clericos
nõ debẽ pꝛiuari bnficio ſuo niſi ꝓpier graues
⁊z manifeſtos exceſſus hoc nõ ꝓbꝗt᷑ hic qꝛ fẽm
narrat ſʒ dẽm ẽ ueꝝ:ut ẽ tex. nõ.i.c.ĩuẽtũ.xvj

2

¶ Ve reſcrip.

q. vij. uide qðᷣ nõ.gl.xv.q.viij.in ſũma.⁊ que

crimina ſint digna n ele⸗ plenc ĩ. c.
at ſi clerici de iudi. tẽ nõ ꝙ ↄtra iudiceʒ

ſpoliantẽ nõ pñt ĩpetrari lr̃e ſuꝑ ſpoliatiõe uel
reſtõne ĩ forma cõi ſicut ↄᷣ priuatũ:ſed oʒ ut fi
at mentio de cã ammotiõis.⁊ rõ ẽ qꝛ iudex ꝓ
cedẽdo indiciałꝛ nõ dr̃ aliquẽ ſpoliare.iõ ↄ eũ
nõ ↄpetit iudiciũ poſſeſſoriũ.uið tex.iũcta gl.
nõbili. vij. q.i.pntiuʒ.ſecus ſi ꝓceſſiſſʒ exiudi
cialit̃ aioſe tãq; priuata ꝑſona:ut ĩ.c. ↄqꝛẽte.⁊
qð ibi nõ.j.de reſti.ſpo.⁊ ita ꝛeſtrĩgo iſtũ tex.
Cõtra tex.opponit᷑ ð.c.fi.ð ſtatu regu. ubi pʒ
ꝙ uiſitatoꝛes nõ pnt quẽ priuaꝛe bñficio ſuo.
So. dicit Inno.ꝙ gnãles uiſitatores nõ pñt
ut ibi. ſz hoc nõ ẽ ſoluẽ priũ. Mã iſte Abbas
erat gnãlis cũ eſſʒ datꝰ ĩ tota dioceſi ⁊ ciuitate
iõ alij doc. cõit᷑ ſoluũt ꝙ uiſitator datꝰ a papa
põt pᷣuare:qꝛ cũ ſit datꝰ ad corrigẽdũ ⁊ ſubdi
ti alit᷑ foꝛte nõ pñt corrigi.vr᷑ ẽt data ptᷣas pri
nãdi. ſi ãt uiſitator ẽ datꝰ ab ĩfeꝛiori ꝓeedit ⸗
riũ.ego nõ uideo bonã rõneʒ diuerſitatis.naʒ
h ſo.diueꝛſificat cãuʒ:ſʒ nõ reddit ſufficiẽtẽ rõ
nẽ diuerſitatis:nã rõ pᷣmiſſa uẽdicat ſibi locũ
Et ĩ uiſitatore dato ab ĩferiori.iõ cꝛederẽ ꝙ ex
quo uiſitatoꝛ dat᷑ ad corrigẽdũ ꝙ porẽit pᷣua
re ſubditos bñficijs ſi cria hoc expoſcãt: qꝛ
ceſſo nno uidẽt᷑ ↄcedi oĩa acceſſoria ad illð ut
i.c. prudẽtiã de offi.dele.⁊ hoc ſi ille qͥ ↄmittit
hẽat pt̃ateʒ ãmouẽdi a beneficijs:ut hic ⁊ ad
.c.fi. allegatũ ꝓ ↄorio dicerẽ ꝙ ibi ſpẽałr fuit ĩ
ſeruatũ: ur uiſitatores nõ poſſẽt pᷣuare. Itẽ lo
quit᷑ ð uiſitatoribꝰðputatis ꝑ caꝰ gnãle religio
ſoꝝ qð caplłin nõ hʒ pfᷣatẽ puãdi pᷣlatos:iõ dʒ
recurri ad ſuꝑiores:puta ad papam uł epm. ?
hec ſo. vr̃ melior quã nõ.nõ ob.pᷣdictũ.c.ij. ð
offi. uic. li. vj.qdð doc.hic alłant:ubi uicariꝰ ex
gnãli officio ſibi ↄmiſſo nõ põt quẽ pᷣuare bñ
ficio ſuo:qꝛ illõ ꝓcedit qꝛ nõ hʒ offi uiſitãdi
ſeu corrigẽdi:lʒ cãꝝ cognitio ĩ eũ trãſferat᷑. ſʒ
ĩ cãau nr̃o uiſitatori dat᷑ ptas corrigẽdi.iõ ptaſ
puandi uenit acceſſorie ¶ Scðo opponit᷑ cũ
eĩʒ iſti pſbiteri negarẽt iuſtã cãʒ ãmotõis non
tenebant᷑ facẽ mentionẽ de cã pᷣtẽſa ꝑ abbatẽ ⁊
de ꝓceſſu ↄ eos agitato.nã papa alit᷑ ſcripſiſſʒ
ſi iſti nãraſſẽt ꝙ abbas ꝓceſſiſſʒ iudicialit᷑ ⁊ ꝙ
ꝓ exceſſibꝰ pᷣrẽſis ꝑ eũ pᷣuauit eos ſnĩalit᷑ bñfi
ciis o io colligũt doc. hic ar. ꝙ iuõx
põt ſe oferre defenſiõi cãe ſicut fecit iſte abbaſ
qui ĩtimauit negociũ pape.ſʒ tu ↄclude bꝛeui
ꝙ aut iudex ꝓceſſit ex officio ⁊ dʒ citari ut de
fendat ſniazʒ ſuã tũ qꝛ tʒ locũ ꝑtis:tũ qꝛ eiꝰ int
eſt ne poſtmodũ puniat᷑ ſi dicat᷑ eũ ꝓceſſiſſe ini
quo aĩo uł ꝑ iprudẽtiã:ut ꝓbat᷑ ĩ.c.uenerabili
bus poſt prin:ð ſen.ex.li.vj.facit.ij.q.vj.hoc
c&t ⁊.l.ij. E. ð pena iudi. qui male iudi. Aut ꝓ
ceſſit ad ĩſtãtiã ꝑtis ⁊ ð neceſſitate nõ ẽ uocan
dus:ut ĩ.d.c.uenerabilibꝰ.põt tñ ſe offerꝛe de
fenſiõi ſi uult:q; ex retractatiõe ſnĩe aliqle pᷣiu
diciũ ſibi generat᷑.ar.i.l.a ſnia.ff.de appella.⁊
uide bo. glo.i.c.ſacro ĩ v.cõſtiterit ðᷣ ſen.cx.⁊

ꝑ Inno i: cinf̃a de ꝓcu. ĩ. c. ð ceteꝛ0 ð traſ
ac. ¶ In gl. ij. ibi ar. ꝙ qõ ſpoliatiõis non ſit
priuilegiata.nõ intelligas hoc gnaliter: qꝛ hoc
eſſz S. c. fi. ð ord. cogni.⁊. c.frequẽs ð ꝛſti.ſpo
li. li. Vj. ſz reſtrige ad termios le.ſ.ꝙ nõ ẽ pri
uilegiata ut excõicatꝰ admittat᷑ petẽs reſtõnem
2 in hoc tene mẽti gl.ꝙ excõitatꝰ nõ põt peteꝛ
reſtõneʒ ſi fuit ſpoliatꝰ.idẽ ⁊ clariꝰ nõ.glo.ĩ.c.
ex inſinuatõe de ꝓcu.⁊ ĩ.c.ĩ noĩe dni.xxiij.di.
nõ. Inno. i. c. cũ nr̃is de ↄceſ.pbẽ. An poſſit
perẽ reſtõnẽ uxoris.uide qð nõ.i.c.qm.xi.q.
iij. ⁊ ĩ eo qð gl.ſequẽs dicit excõicatũ poſſe ua
lide ĩpetrare lr̃as ſuꝑ alijs cauſis ut admittat
ad agendũ eo abſoluto nõ beñn dicit: ut eſt tex.
hodie ĩ. c.i...e.li.vj.nõ ob.c.pia de excep.li.
vj.qꝛ loquit᷑ ð iudicio agitato corã ordinario
illð enĩ nalʒ donec excõicatꝰ repellat᷑ ut ibi. rõ
qꝛ iudiciũ umit uires a ꝑſona ordiarij:ſʒ dele
gatꝰ hʒ iuriſditõeʒ ex facto iſtiꝰexcõicati ĩpetrã
tis.iõ cũ totuʒ ſit nullũ ĩ ipius odiũ nõ põt te
nereę iudiciũ.⁊ uið bo.gl.ĩ.c.i.ð reſcrip.li.vj.
ſtul aſti. Hoc dicit ↄphẽdẽ
do utrũqʒ iĩtellectũ
Per lr̃as iuſticie nõ tenet᷑ epᷣs ꝓui
ere habẽti ꝑpetuã uicariã uel ſufficiẽs pꝛimo
niũ nec ualẽt lr̃e gr̃e ad bñficiũ obtinẽdũ ĩ qui
bus ĩpetrãs tacuit ꝑpetuã nicariaʒ.prio ponit
5. fo ſolutio ibi ad qdð.teꝛtio rõ:bi nõ enim.
Hõ. prio ibi ꝑpetuo uicario.ꝙ uicarioruʒ
ecclie qͥqã ſũt ꝑpetui qdã tpᷣales. ꝑpetui dicũt᷑
hi qui ĩnſtitnunt᷑ m ea que habent᷑ ĩ.c.extirpã
de i.F. qui vo ð̊ pbẽ.⁊ nide bo.glo.iĩ.c.ex ꝑte
pꝰ offi. dele. Tẽꝑales vo dicũt᷑ hi ꝗᷣ iſtiruũt
ad tpᷣs:utputa ſi rector eccłie tpᷣaliter ĩpeditus
poſuit loco ſuo unũ.⁊ ð iſto tpᷣali habes ĩ.c.ꝑ
uenit.j.de appel.⁊ ĩ.c.cũ ex eo de elec.li.vi.2=
uide ibi ꝑ Jo. an. nũquid rector poſſit ad libi
tiũ ponẽ uicariũ tpalẽ ĩ eccłia ſua:an vo ſit re
quirẽdꝰ ↄſenſus epᷣi.⁊ de iſto tpᷣali uicario nõ
pʒ locũ iſte tex.ut pʒ bic ex lr̃a ⁊ tenent doc.hᷣ
nã iſte cũ ſit tẽpalis nõ dẽ hẽre bñficiũ nec etiã
hʒ titulũ ĩ ecchia:ſed ꝑpetuꝰ ſic:ut hẽtur in cle.
una de offi. uic. ⁊ hic. ⁊ ex his ĩfert᷑ ꝙ hy. c.nõ
hẽret locũ in uicario epi:qꝛ nõ ẽ ille uicariꝰ ꝑ
peruus eccleſie:ſʒ ẽ uicariꝰ tẽꝑalis epᷣi ⁊ põt re
moueri ad uolũtatẽ epᷣi:ut nõ.gl.in cle.⁊ ſi pꝛiĩ
cipalis ĩ v.electiones.j.e.ti.⁊ cle.fi.de ꝓcu.ei
tene mẽti illas glo. Idẽ dic ut nõ ↄpᷣhẽdat᷑ q
ag diſpõeʒ. c. de multa.j.de Pbẽ.ut ibi nõ.per
Inno. ⁊ nide qð ibi dini Was ſcðᷣo ibi Omo
de ſuſtẽtari ꝙ ad hoc ut pꝛimoniũ excludãt pe
titionẽ ordinati ↄtra epm dẽt eſſe tali et tantuʒ
ꝙ ex eo poſſit clericus commode ſuſtentari.?
pondera uerbum commode.non enim dicit ſi.
ne penuria. differentia enim eſt inter hec maxi
ma. nam talis poſſet uiuere ex.xv.florenis ſi
ne penuria ideſt ſine egeſtate ꝙ non poſſit cõ
mode niuere alter.ad hoc uide glo. optimam
.c. unico in fi. de ſtatu regu.libꝰ. vi. ⁊ facit hee
littera ſic ponderata contra epos noſtri tẽꝑis

,N alroy 4.
frhuli b ſln fn lin ſ⸗
ℳ

ſrN 2, chic ĩ vbo
e Alupl, . ſd gfoſe
m⸗ Oucln ſñ li gio
olu

leuvols an ſacegan cofen
initarſbi em nbi ſbi⸗

NMncd e.
lunricge .l l. r.
aiſſim rmr p nini
ii itn crg'olie penen
oniijfitci inductiui rfnishrl
tlitci pſnnnt ninv h⸗
iche ſybreptucd olnd lan n
hmmmnti pelot ſi oizdln
urii cſirciiuliun lrciul
ſtcirtltconnt dhot hoc ein olum
itifcns c ibſton⸗ nyrinmdi X.
noceſhenl . Reganier ſo eſſin
rciſtſunnencclt dpornt no in c poſt
Cilnimiteroi til ine de odi.? 8
NnCdeitnci den gno otorum.
geiſipireipit rbar go. relata
i er orcoltc idleg inidat alicui
Miniſnf etifſojtimerceeſig pot
nitntt tifcoſtatti nt meiuf
nrlni ifel np Ounpeo vocablo
mricſpn irſalt muo mcla
lunen ne ain ſmn
liine llnte ig difici ſmnplic
lbbedle. Inn hoc nöe
nrüceſdertiän e
tilicat⸗ eo . i. ixi Uicepe 1.
niſg Dli n (Inga b
r Nr Ver hal gl por ten v
Ne inignf horſfnal
mniftisnſ 3 Nnügnid bis di

pj. Ce o

tukts de .⸗ n

Prk ownüchin lecti
er is uſticend wrei ichs pui

ge hoba phemi nienünel ſuſfciisinmn
ni nec ulit ie gre a bſfcij obrftttüigt
bus ipen istnt eni ulaniy o honl
e lbjad q. cmno rö:bbi noͦenin.
M oroo tbippemo iaro. G Vicunoni
eccle qti ſiit pemi ci pales ppeni Grcit
hiqui inſtinunt fmn en gue babent i c ertirpi
lei. ..aui vo d hbe.r uie bo. goi cer ge
'doff. dele Tepiies vo dicät bi qiſimit
Uths umunſtrector ecclie ihaiter edims
Noſotſoco iuo vnd. 1do bebezie
Vent de di her eo decke .. ⸗
nide idi Jo. n. nugid tecr ſ ſbi
ti pi licarii ipneiealſn ſunmn folt ſe
qurtil lnls ci t be iſß hiienond
hʒ loc̃ ite er t py bil erit tnent doc.

i ſte i ſttials od jberebiftci nec enil

d mmüiae fſed Npem ſcnuth chemr inc.

õ isiſet gc

6
l
dr alid caro ehi⸗ ande ebicunin
es iiem ehelis chirpur

ol
iz t Gincke⸗?
gmcl
moueri41 1e. Rid

—

„ *

vi
e⸗ le ſuſteuri d det e ſenlcunn
iniorinmi,mnen Mnmni ni⸗
5 nco boſtchit meni 1
ondera velod dinn
5 Gifferenna ſen 4
boe he enmmn erſ uim t n
7 m mmn tus ſei⸗ tr unſiſ
„ e gtiuie ir en eo⸗ Ohlinin
7 ne henmn e Ann Mun it Ahete
c⸗ node ue aeſmni liß
cunico nfi⸗ Nummtni
en

ga ſicpon

nr

—— —

qui oẽs qᷓ;tũcũq; egẽtes ꝓmouẽt ſine bñficio
ad titulũ peimonij. nõ enĩ ðᷣbeꝛet hoc fieri ſi ex
pr̃imonio nõ põt ordinatus cõmode uiuere.
¶ Mõ.tertio ibi formã cõeʒ ꝙ lr̃aꝝ ad bñnſi
qdã dant᷑ ĩ foꝛma cõi ⁊ iſte eedẽ appellãt᷑ ĩ for
ma cũ ſʒ aplin:itẽ ⁊ lr̃e iuſticie:vñn oĩa iſta idẽ
ipoꝛtãt:⁊ dicũt᷑ i forma cõi:qꝛ oliʒ papa nõ ſo
lebat grauare ordiarios ĩ collatõe bnficioruʒ:
nec ↄcedere las goſas:ſʒ ſolebat ſcꝛibẽ or
dinatores ut ipſi ꝓuiderẽet illis quos ꝓmoue
rant ad ordies.⁊ qꝛ hoc ẽ iuſtũ ⁊ debitũ:ut.j.
ð pbẽ.iĩ. c. eps ⁊.c. nõ liceat.iõ he lr̃e ſũt appel
late de iuſticia:⁊ qꝛ ſũt fũdare ſuꝑ illo dẽo apłi
qui altari deſeruirt ⁊c. appellate ſũt ĩ forma cuʒ
Fm apłin.dę bac forma hẽs.j. de pꝛeben. cum
m apłin. ¶ Itẽ ſolẽt appellari ĩ forma paupe
rũ:qꝛ ſcribit᷑ pro pa upib⸗ dũtaxat ſᷣm illaʒ for
maʒ: ut ĩ.c.ſi pauꝑ.j.de pᷣbẽ.li.vj.⁊ hic ĩ vbo
neceſſitatibꝰ paupex. uedaʒ ſũt lꝛe groſe
quãdo.ſ.papa nolẽs alicui facẽ S am eſen i
bi benefi nł mãdat ſibi ↄferri nõ hir

ad ſupradẽa:ut ĩ.c.gre.co.ti. li.vj. DNrn nõ

ibi de leui nõ ſcribimꝰ.⁊ tene ſemꝑ mẽti:qꝛ nõ
alibi iſte tex. ex qꝰ collige ꝙ ſubreptio nitiat
ſas nedũ qñ fuit cã inductiua ⁊ finalis gẽe ſeu
pti:ſʒ ẽt ſi fuit cã ĩpulſina:ut qꝛ prĩceps als ⸗ↄ
ceſſiſſet ceſſãte ſubreptõe:ſed nõ ita ð ſeui vñ
ſubreptio fuit cã ĩpelẽs ⁊ ſic hẽs caſũ nõbilem
2 ſingularẽ ĩ quo ceſſãte cã ĩpulſiua ſeu cã ipul
ſiua exñte falſa corruit diſpõ ⁊ hoc ẽ in odium
mãe bñſicialis ꝓpter ãbitionẽ reprimendã ar.
i. c. qᷓuis de pᷣben.li.vj.Regłariter vo ceſſan
te cã ipulſiua non ceſſat diſpõ:nt nõ.in.c.poſt
trãſlationẽ de renũ.⁊ ĩ.l.cũ tale.ff.de ↄdi.⁊ ð
mon 2. C. de falſa cã adiecta legato ꝑ totum.
n glo.ij. ibi.ſine pbẽda.ex hac glo.relata
ad tex.põr colligidẽʒ nõbile ꝙ ſi mãdat᷑ alicui
ꝓuideri ſimplr de bñficio ĩ aliqua eccleſia põt
ꝓuideri de bñficio pᷣbendali.Sʒ tu dic meliuſ
ꝙ ſz appellatiõe bñficij largo ſumpto uocabło
ueniat omne bñficiũ:ut ĩ regła prĩa de re.iur̃.
li. Vj.tñ ubi mã eſt ſtricta ut ĩ caſu nẽo appella
tione bñficij nõ uenit bnñficiũ curatũ:ut ĩ.c.cũ
ĩ illis de pᷣbẽ.li.vj.nec pbenda ſolita ↄferri ca
nonico.ſi ĩ illa ecchia ſunt alia bnficia ſimplicia
ſecoſi nõ forẽt niſi ppẽde. Inn. hoc nõ.?æ Jo.
an. poſt eũ ĩ.c.fi.de pᷣbẽ.⁊ ibi dixi. uide peꝛ ar
chidi.ĩ.c. cui de nõ.eo. ti.li.vj. ¶ In gl. fi. ibi
tenẽt lr̃e aduerte:qꝛ ex hac gl.põt ĩferri ad du
as qõnes. Driĩia nũquid ĩ lris ad beñſi ſit fiẽ
da mentio ð pꝛimonio. Scða nũquid hñs pꝛi
moniũ ſufficiẽs poſſit cũ bona ↄſcĩa peteꝛe ſeu
tenẽ bnficiũ eccłiaſticũ quo ad pꝛimũ uarie ſũt
opi. Cõis opi.ẽ:ꝙ ĩ l̃is iuſticie ẽ fiẽda mẽtio
de p'imonio. vn ꝑ tales l'as nõ teneĩ eps ꝓui
deri hñti ſufficiẽs pꝛimnoniũ.ꝓ hoc.c.iuis.j.ð
pᷣbẽ.diẽ tñ Jo.an.ꝙ boc caſu obſtabit excep
tio ipetrata ĩ uiʒ pemptorie nõ ãt ĩ uiʒ dilato
rie. Et nõ.hoc vbũ nalẽt eni lie iuſticic ad bñ
ficia:lʒ nõ faciãt mẽtionẽ ð primonio:qꝛ nõ ẽ

¶ De reſerip.

neceſſe facẽ mẽtionẽ de exceptõe ꝑẽptoria ↄpe
tẽti aduerſario.ad hoc qð ple dixi ĩ.c.cũ ordi
nẽ.S.e.ſʒ ĩ lris gꝛe nõ ẽ neceſſe facẽ mẽtionẽ ð
pr̃imonio ꝓ hoc iſte tex.ĩ fi.? hoc uoluit Jo.
an. hic ⁊ clarius hoc ſentit.S.eo.ad aures:ubi
dicit ꝙ de diuitijs ⁊? nobilitate nõ ẽ neceſſaꝛio
fiẽ da mẽtio ĩ gr̃a qꝛ hoc iuꝛe nõ cauet᷑. Quidã
rñ dicũt ꝙ ſi ĩpetrator fuit oꝛdinatꝰ ad tituluʒ
pꝛimonij ꝙ tũc ð pꝛimonio ẽ fiẽda men io qð
ſatis ð rigore põt adimitti.ſʒ ð ſtilo curie fuat
idifferẽter pria opi.⁊ ẽ rõ diuerſitatis inteꝛ pꝰ
2 ſᷣm caſũ.nã ꝑ las iuſticie ꝓuidet᷑ ſolũ pauꝑi
bus.ſʒ nõ dicit᷑ pauꝑ qui hʒ ſufficiẽs primoni
un. Itẽ eps nõ tenet̃᷑ puidere ordinato:niſi
qñ nõ hʒ pr̃imoniũ:ut ĩ.c.tuis ⁊ ĩ.c. eps⸗ i. c.
nõ liceat.j.de pPben. ſz lee gre ſunt alteriꝰ cõdi
tiõis.nã gẽa nõ ẽ fũdata ſuꝑ iuſticia. ¶ Auio
ad ſᷣm:nã Inno. hic dicit bnñs pèimoniũ nõ
ſuſcipit ĩdigne bñficiũ dũ nõ bñ expẽdat. Idẽ
nidet᷑ uelle Hoſti. dicit iñ ꝙ ſi clericꝰ deſeꝛuit
bñficio ⁊ bñ niuit nec hẽt prauã intentionem
theſauriʒãdi põt cũ bona ↄſcia uiuẽ de redditi
bus bñficij ſecus ſi nõ deſeruit uł luxurioſe ui
uit uel prauã inrentionẽ theſauriʒãdi hẽat
uide Inno.i. d. c. eps.ubi idẽ ↄcludit ⁊ moue
tur pricip iłr ꝑ illã auct̃em apli. qᷣ altari ſeꝛuit
ðᷣ altari niuẽ dʒ: ut ĩ.c.cũ ſᷣm aplin.j.de pᷣbẽ.
hũc articulũ pleniꝰ examiaui in quadã diſputa
tiõe qᷓ incipit ticiꝰ clericꝰ: ubi pleniſſime uideaſ
nã j hanc rõnẽ Inno.⁊ doc.adduxi tex. aꝑtiſ
ſimũ in c.ſacerdos.i.q.ij.ubi dr̃ ꝙ illa auctas
aplłi pcedit in nõ hñtibus unde uiuẽ ? boc ꝓ
bat᷑ ex ſequentibꝰ vᷣbis apłi.⁊ i hoc articło iu
ra uarie ꝓcedũt.⁊ uide gl.xij.q.i.ĩ.c.hi qui ⁊
i.q ij.ĩ.c.paſtoꝛ.⁊.c.cleꝛcos.⁊.xvi.q.i.i.c.fi.
cord tia oĩum facio tria pſuppoſua. Pmuz
qꝙ tpᷣe pᷣmitiue eccłie oẽs credẽtes ĩ x-pᷣo ñ poſ
ſidebãt aliq̃ d ꝓpriũ:ſed oĩa erant ills cõia:ut
nõ ·xij.q.i.in ſũma.⁊ originałr legit᷑ in actibuſ
apkoꝝx:ſ⸗ ed poſtmodũ quieſcẽte feruore xpi ĩce
perũt vpᷣiani tenere ppriũ.Enoꝛ iñ erat ut cle
rici ſaltẽ ppria poſſiderẽt ⁊ fuit ſtatutũ ẽt tpᷣe
apłoꝝ:ut bona qᷓ priꝰ hẽbãt deberẽt offeꝛꝛi ec
cleſijs cathedralibꝰ. ⁊ ex redditibꝰ ſubueniret
in digẽtibus tã clericis qᷓ laicis.⁊ hoꝝ bonoꝝ
diſpẽſator fuit deputatus epᷣs:ut ẽ tex.nõbilis
xij. q.i.c. uidẽtes illo tpe ſi cłici poſſidebãt ꝓ
pria nullo mõ poterãt ꝑticipare de redditibus
eccleſie:qꝛ uſus illoꝝ bonoꝝ fuit deputatus ꝓ
indigẽtibus. Itẽ qꝛ uidebat᷑ quidã eꝛꝛoꝛ ꝙ cle
rici poſſiderẽt propriũ cũ deuiarẽt a ueſtigijs
apłoꝝ.uñ fuiſſet uiſũ lõge idecentiꝰ ſi cũ hꝰ qð
poſſiderẽt ꝓpria uellẽt uiuere de redditibuſ ec
cleſiaꝝ. ⁊ ſm illa tpᷣa emanarũt multa iura in qͥ
bus dẽ ꝙ clerici habentes ꝓpria nõ dẽnt ꝑtici
pare de rebus eccłe:ſed poſtmodũ ⁊ ttio fuit
ſtatutũ ut nulla eccłia edificaret᷑ ſine dote ꝓ mi
niſtris ⁊ alijs neceſſarijſ ecchie ⁊ clerici ſine ſcã
dalo ĩceperũt poſſidere bona eccleſie. Ad hoc
xij. q.i.certe ⁊ ð ↄſe.di.i.nemo.⁊ ſᷣm hec tẽꝑa

f 3

¶ Se relcrip.

ꝓcedũt iura qᷓ uidẽt nelle ꝙ clerici pnt ninẽ ð
zdditibꝰecclie nec põderat᷑ pꝛimoniũ:qꝛ hodie
hona eccliaꝝ pᷣncipałr ſũt ðputata ad uſũ mini
ſtroꝝ:ut in.c.paſtoralis de his q̃ fiũt a pᷣlatis.
⁊ uide bonũ tex.i.q.ij.c.fi.ubi ĩdiffeꝛẽteꝛ ꝑmit
tit̃ clericis ut poſſint uiuẽ de bñficijs ex q eis
ðᷣfuiũt Cõclude ergo ꝙ ab ecclia uli nibil pñt
petẽ habẽtes primoniũ. ſa ab eccłijs pticulaꝛi
bus quibꝰfuiũt licite pnt capẽ ex quo honeſte
niuũt ⁊ prauã ĩtẽtionẽ nõ hñt hinc emanauer̃t
iura hodierna qbus diſponit᷑ ꝙ hñs bñficiũ ⁊
pꝛimoniũ poſſit libere teſtari de bõis pꝛimõia
libus:xij.qõe.v.ꝑ totũ ⁊.j.de teſtamẽtis q̃i ꝑ
totũ n ine gl. opp. S tex.ĩ eo ꝙ innuit ꝙ
nicaꝛiꝰ ppetuꝰ faciẽdo mẽtionẽ ð nicãia ꝑpetua
dʒ bꝛe bñficiũ nã ꝑ lias iuſticie nõ ꝓuidet᷑ niſi
pauꝑibus ergo ꝑ iſtas las nõ põt ↄſequi bñfi
ciuʒ ẽt ſi faciat mẽtionẽ de nicaria. Nã reſul
taret quedã rpugnãtia cũ ille lẽe ſint fundate ſi
panptate ſo.diẽ. Jo. cal.ꝙ tex.ĩ v. ꝑpetuꝰmut
tat caſũ ⁊ ĩcipit loqͥ de lr̃is groſis ⁊ hoc tẽas.
unð ſẽſus lie ẽ ꝙ ꝑ has iuſticie non tenet᷑ eps
ꝓuidẽ habẽti ꝑpetuã uicariã nec ẽt ꝑ ꝗlias lit
teras ex qꝰ nulla mẽtio fit de uicaria ¶ Vltio
ſcias q; doc. tractãt hic mãz:nũq̃d ĩ diſpẽſatio
ne ſit fiẽda mẽtio de bnficijs obtẽtis uel ðᷣ qua
litate. Ego latius examinani in.d. c. ad aures.
HMoc dicit. per lr̃as
Onnulli. aplicas de hac cõſtõ
ne mẽtionẽ nõ faciẽtes nõ põt qͥs tra
hi ultra dnas dietas ex ſuã dioceſim niſi de cõ
ſenſu ꝑtiñ lr̃e fuerint ĩperrate:hoc dic uſqʒ ad
F.ſt. Et iſtud prĩcipiũ diuidit᷑ in tres ꝑtes.nã
prĩo ponit abuſũ ĩpetrãtiũ iudices ẽmotos.ſe
cundo ꝓuidet:ibi cũ ãt.tertio excipit:ibi niſi.
as grio ꝙ papa ↄcedendo zptuʒ ad lires di
cit̃ facẽ graʒ:lʒ nibil ↄ ius ↄcedat cũ ipᷣe ſit cũ
ctoꝝ ordinarius.ix:q.iij.ↄcta ꝑ mundũ ⁊.c.ꝑ
prĩcipalẽ. ſed ex eo dicit᷑ gratiã ĩꝑtiri:qꝛ poſſet
ĩpetꝛãtẽ iuꝛe ad ſuũ oꝛdiariũ remittẽ.nã eccłia
ſticus ordo cõfundit᷑ ſi ſua iuriſditio unicuiqʒ
epoꝝ non ſeruaĩ l al pernenit⸗Css ſcðo
ibi eỹ ſuã dioceſim ꝙ diete de qbus hic ñ ↄpu
tant᷑ a domicilio rei nec ab ipſiꝰ ciuitate uł opi
do ſed a fine ſue dioceſis. qdð claꝛius ꝓbat ĩ. c.
ſtatutũ in. S. cũ neꝛo v. nullus.j.e.li.vi.⁊ rõ ẽ
qꝛ nullũ grauam infert᷑ ex ipetratione.j.dioce
ſim cũ poſſit trahi ꝑ totã dioceſim corã ordia
rio:ut in.c cũ epᷣs de offi.ordi.li.vi.ſolum gꝰ
trahit᷑ reſp dioceſis.iõ fit ↄputatio a fine
dioceſis.¶ Mõ ultĩo regulaʒ ⁊ duos caſus ex
ceptos. Regula eĩʒ ẽ ꝙ ꝑ lr̃as apłicas non pt
qͥs tꝛahi ultꝛa duas dietas ↄputãdas a fine ſue
dioceſis hodie uero hꝰ ẽ reſtrictuʒ ⁊ ſoluʒ põt
trabi ꝑ unã dietã: ut ĩ.d.c.ſtatutuʒ ĩ. G. cuʒ vo
2z qð dixi de ſꝛis aplicis idẽ dic in l̃is legatoꝝ
ut in. d. c. ſtatutũ. Idẽ in delegato pape de qꝰ
dic ut ibi in v.in nullo. De ordinario vo utꝝ
poſſit cãm ↄmittẽ ex ſuã dioceſim.uide tex.cũ
gl. nõ ĩ. c. ut litigãtes de offi.ordi.li.vi. Et ib

„

ẽt hẽtur de archiepᷣo ĩ qbꝰ.ſ.locis poſſit ↄmit
tere cãm appellationis ? hoc q;tũ ad regulam
Drimꝰ caſus exceptꝰ ẽ cũ he fuerũt impetra
te cõi ↄſenſu ꝑtiũ.⁊ ĩtellige ꝙ expᷣſſe ↄſẽſeꝛũt ĩ
iudices ꝛemotos uel ſm Inno. ſſi ĩpetrauerunt
ad iudices ſcientes eos ualde ꝛemotos.⁊ hꝰ ca
ſu nõ ẽ neceſſe ut fiat mẽtio ð iſta ↄſtõe.qð pʒ
ꝑ caſũ ſequẽtẽ. Scos caſus qn ꝛpiũ facẽ̃ expreſ
ſaʒ mẽtionẽ de iſta ↄſtõe:⁊ ex hoc ⁊ ex tex.nõ.
ꝙ ubi ius hʒ clauſulã derogatoriã ad ꝛpta nõ
ualẽt ipſa ẽpta niſi expſſam mẽtionem faciant
de illo iure. de hoc ti gicendũ latius ut dicã in
gl. fi. hꝰ principij S gl. ĩ vbo duas dietas

ibi S nãm uocis.nõ bñ gl. æ uide Inn. i. c. oli

de vbo. ſig. ubi diẽ ꝙ ĩterptatione cuiuſqʒ diſ
põnis ſẽper prio recurẽdũ ẽ ad cõeʒ uſũ loq̃n
di.⁊ idẽ Mar.i.l.oẽs populi.ff.de iu.⁊ iure.
Scðdo nõ.ex hac gl.ꝙ ubi ĩ aliqua diſpõne fit
mẽtio de dietis ðᷣʒ ſẽper ĩtelligi de dietis ułga
ribꝰ? hoc dẽm cõir ſequũtuꝛ doc.⁊ vr̃ ꝓbari
ꝓ locũ a ſpãli in c. pñti in. .loca ð pbẽ.li.vi.
Quid ãt ſi ĩ loco nõ appaꝛet de ułgaribꝰ. ſeti
unt hic.doc.⁊ pᷣncipalłr Moſti. ꝙ tẽ recurrẽð
ẽ ad arbitꝛiũ iudicis:ut tẽ iudex modẽtur ⁊ ð
teꝛmiĩct dieras.alit᷑ ãt ſũt def̃minãde ĩ hieme qᷓ
iĩ eſtate ſʒ gl.ĩ.c.cupiẽtes ĩ vbo ↄmode ð elec.
li. vi. diẽ ĩ defectũ uulgariũ ꝛecurrẽdũ ad lega
les Et idẽ. archid.ĩ.d.c.ſtatutũ ⁊ hoc dictum
mihi placet plus qᷓ; aꝛbitꝛiũ iudicis ſuccedit in
nõ determĩatis a lege:ut ĩ.l.i.ff.ð iure delibe.
2= ĩ.c.de cãiſ .de offi.delega.Et ĩ fi.gl.hodie
reſtringe hãc deciſionẽ gl.ꝓut bẽt᷑.i.d.c.ſtatu
tũ.nã index delegatus nõ põt exire locũ ↄmiſ
ſionis. uñ ſi deputat᷑ in certa dioceſi..illam =
nõ ex cognoſcẽ ⁊ ſubdelegare põt ⁊ iõ ↄclude
ꝙ ſi nõ execũdo locũ ↄmiſſionis pt᷑ ſe appropi
quare: ꝓcedit deciſio gl.alias ſecus ⁊ dicit᷑ vt
arbitroꝛ deputatꝰi certo loco cũ dignitas ipᷣiꝰ
iudicis expᷣſſa in rpto ẽ in illo loco ntputa cõ
mittit᷑ cã epo ſenen. ꝓfecto uidet᷑ ĩ hac dioceſi
ᷣpuratus uñ e illã dioceſim cognoſcẽ n pt᷑:ni
ſi diceret᷑ ĩ Fpto ꝙ ↄmoraꝛet᷑ ĩ alio loco ntputa
oↄmittimꝰhãe cãm epo ſenen. ꝛome moꝛãti Mã
tẽ vẽ rome cã ↄmiſſa:ad hoc tex.nõ.⁊ ibi per
Jo. an ĩ. c.fi.ð reꝝ ꝑmu.⁊ tene mẽti ut ſiſ cau
tus cũ ↄmiſſio alicui fit nõ reſidẽti in propria
dignitate nt fiat mẽtio ĩ ꝛeſcripto de loco moꝛ
alias nõ poſſz ibi cognoſcẽ ¶ In gl. i. Vbo mẽ
tionẽ:ibi nõ obſtante tali ↄſlõne põdẽa gl.vr
n. uelle ꝙ reſcriptũ dʒ facẽ mẽtionẽ ſpãlem 8
iſto tex. Jo. an. dicit hoc cõir nõ fuari ſj ſolũ
dẽ nõ obſtãte ↄſtõe de duabꝰ dietis edita ĩ ↄci
lio gnãli ⁊ dic ſatis eẽ iſtã mẽtionẽ ſpẽalem de
iſto ter. quia nõ re ert qͥd ex equipollentibus
fiat: ut ĩ. c. ʒʒ ex quadã dc teſti.⁊ ĩ.l.quotiens ĩ
F. ſiquis.ff. de heredibus iſti. æ.l. certũ. ff. ſi cẽ
tũ pe. dixit ẽt hic Gof.ꝙ ſi poſſʒ ꝓbari papã
ſciuiſſe locoꝝ diſtãtiã ualẽt rptum Iʒ nõ faceit
mentionẽ de iſto.c.quaſi uideat᷑ tũc ex cẽta ſci
entia ↄcedere:⁊ idem ſentit gl.in ſimili in.c.i.

1
ch. alin
ic uen .

f alns ngie
un ſne
os eli ni
rmi cnete, icſisnen
eſt i⸗
itnn⸗

U

iuimaercen
ii der .„.
l

8 „ v5
eienncn
. le röpleie ini⸗

4
8

4

aaoͤda⸗

itm tNtegii Goſclcere inil.
entheco. An de indco no anitz

aicniod cut bel. ſ hn md
nltaois hjir fonj at nno
itliins beyt mn erogttonii mjn
niilo glencltn ius noͤhj hn
miditmemm ſ amnmm er inn
ſiumitiuriproni cin eni ſim non
f.Gri ti id din,:o ſolraliar.
khiemi m eqn iii c onunl gĩ ſen con
ſiodirtainitone e ime qo ananat
nhemmide Gnuceliep Jo.an.
icmci dcvinonceg Var i.. C. ſi
lancni tincin A ennimidaz in
tolpfr no tfim it Val i. bün
i Endhen N.m. edubia
ohbci ßis nii enne breuſt
rſen ni nin Arin brclam ge
munſu iung urnerone de ini
lrfreiſefr nip uau ſeyf
Uiglinſtep ſhngii M
iinniin⸗ eiuf ei icnpng
elc aut Und ins hit

e

i an ecas in
Pbin in rin Vrinecn
uid iſiiſoe nomne e t⸗
unt bic. doc ch nbeſei
, l,oc.t acha Oeſig ienntih
cad arbini iuclcisnti inler nodenrt5
ene deus ſi einiͤteiden;
iekue ſjglic piers ſtomolede
l. deicetmi ungnü vnm ili g ig
ls Eridi nebif icſtumi ehor inm
iibi phuet us ꝙᷓ nbini idc ſuaecirin
no daerniis legent i..l.f.d iune gelbe.
ti cdeciiſ . geofſ. delega Cri ſt gl. boge
lelnnge bic deciſone gl. putbei i dc ſtun
ti.ni iuder dceganus no derite loch onnil
ſonis vn ſi deputni in ern Riocch ) Aan
d ct ognoſce d adadeg ne r ridoe
nderilo ci oniſonis tſeprhi
qune peeht enſio adlis ſgt hil⸗ 4
arbirror deputat1cend ococidins ßl
iudies eryſſn in ipio in ilo o upin
niit ci po nen feno lilai bal “ 4
dyunms uſ eklli dioceſin gſoſenß
õ bn .
rozecneho ſenen dne mon
Aitum iecine
eKrone mmſira ae
Fninde dadkinnit
s ů Anicio dcui ectioro deſoeont

— 1 cri „„„
Gignimnemſin neid iſton

. e ,
nöͤobſir ⸗ e pumifan
gnai t dic ſns t agulentt⸗
ole ginore en ſt⸗ ilcorens⸗
ſſo rer. a nadi ori⸗ ifli
inn t mrte li mn n
. bie Got1Nn zret
tabit ., en H
rdN,, enſ
niſſe zaſti lei ice⸗ .
ſcſe,ſſocA. tlin

ð ↄſti.li.vj./Vin.tiʒ hic ↄriũ. Jo. an.diẽ ꝙ ſi
ꝑ vba tpti poſſʒ apparẽ ð certa ſcia pape pce
dat dictũ Goff. qꝛ ſatis tũc apꝑet de mete pn
cipis. als ſi ipetrator uellet ꝓbare ꝑ teſtes cer
tã ſciaʒ ꝓcedẽt opi. Uin.⁊ nõ:hoc dictũ ſic ðᷣ
claratũ:qꝛ ẽ ualde nõbile ĩ practica. ſẽtit enĩ ꝑ
hoc ꝙ ceꝛta ſcia prĩcipis non pᷣſumit᷑ maxie õ
ius niſi poſſʒ colligi ex vbis rpti. hoc idẽ ſẽtit
Inno.i.c.pñti qð hodie ĩcipit ſtatutũ de rpiiſ
li. vj. ⁊ ſic eſſʒ tẽꝑanda gl.ſfi.ĩ cle.ij..e.ti.ubi
diẽ ꝙ tũc dr̃ priceps facẽ ex certa ſcia qñ h̊ ex
primit᷑ ĩ fpto:quãq; młti allant q ĩ rpto dr̃ ex
certa ſcia:ſed ſi ĩtellecta illa gl.nõ eſſʒ va ⁊ fo
ret 5̊ Jo. an.? Inno.i loco pᷣallegato. Sed ſi
tu reſtrigis mõ pdicto qñ ex vbis r̃pti põt ꝑci
pi cena ſcia pricipis tẽ ↄcordat cuʒ dictis alła
tis.⁊ uide qð dixi ĩ.c.ad hec.S.e.¶ Aduertẽ
hec dicta poſſẽr ꝓcedẽ ubi rotuʒ emanat ↄtra
ius nõ hñs cłam derogatoꝛiã.ſʒ nbi ius habet
illã ckam ⁊ dat certã formã r̃ptis ipetrãdis.vr
ꝙ nõ ualeãt rpta ẽt ex certa ſcia emanata: niſi
ſeruet᷑ foꝛma a iuẽ tradita ꝑ.l.ſi qͥs ĩ prin.ff. de
leg. iij. ? q nõ. Di. ĩ regla qð ſeł de re.iur:li.
Vi. ſentit hic do. An.de iudicio meo ſẽrit ideʒ
Jo. an.i.c. unico ð exceſ.pla.li.vj.ubi in pꝛĩo
mẽbro diſtictõis reqrit ꝙ rotuʒ faciat mẽtõ ʒ
de iuẽ ſi illð ius hẽat clam derogatoriã.naʒ in
alio mẽbꝛo ĩ quo ꝓſequit᷑ qn ius nõ hʒ cłaʒ ð
rogatoriã dicit nalẽ rptuʒ ſi emananit ex cẽta
ſcia pape q̃ſi inuat ĩ priori cãu certã ſciam non
ſufficẽ. Et nõ bñ illud dẽm:qꝛ nõ ſolet alłari.
2 de hac mã an ⁊ qñn r̃ptũ ⁊ priuilegiũ ſeu con
ſtirutio dẽat facẽ mẽtionẽ de iuꝛe ð qð emanat
paꝝ hic tractãt doc. Sʒ tu uide late ꝑ Jo.an.
ĩ. c. unico iã dicto ĩ nouella ꝑ Dar.i.l.fi.C. ſi
õ ius uel uti pub.⁊æ in erua.ad reprimẽdaʒ in
vbo legibꝰ nõ obſtãtibꝰ aliqͥd ꝑ Mal. i. l. hũa
nũ. C. de legi. Et qꝛ diſtictio Jo. an. ẽ dubia
iuuenibꝰ capiẽdo ipius mẽtẽ ꝓſequẽ breuiſſi
me ſic ꝑ ſingłka mẽbra. Aut rptum hʒ cłam de
rogatoriã ad ius:ut qꝛ facit mẽtionẽ de iuẽ ⁊
ualer ſm eũ ſiue fiat mẽtio ꝑ uerba ſpecifica ſi
ue eqᷣpollẽtia ſiue ꝑ vba gnãlia. aut reſcriptuʒ
nõ facit mẽtionẽ de iur̃.⁊ tũc aut illud ius hẽt
clam derogatoriã ut hic. ⁊æ ſimpłr tʒ nõ ualẽ ꝛe
ſcriptũ:aut ius nõ hẽt ckam derogatoriam ⁊ ſi
emanat reſcriptũ i forma priuilegij ualʒ:lʒ nõ
faciat mentionẽ de iure.ant emanat ꝑ modum
rpti.⁊ tũc aut moru ꝓprio priĩcipis ⁊ ualʒ ſᷣm
eũ ꝑ.c.ſi motn ꝓprio de pᷣben.li.vj. aut ad in
ſtãtiã ptis ⁊ ſi ex certa ſcia prĩcipis nalet alias
ſecꝰ.hec ſũt ſua dẽa ĩ effectu.æ nide ibi iura
q niti pbare hãc diſticrõeʒ. mihi nõ placẽt ſin
gula mẽbra ſua. Et prio quo ad primũ dũ dicẽ
ꝙ ualet rprum ius ẽt ſi faciat gnãlẽ mẽriõeʒ
NMã boc uidet᷑ j iſtũ tex. ubi requirit expſſam
mẽtionẽ.⁊ iõ ĩ hoc mẽbꝛo dicerẽ ſic.ꝙ aut iuſ
bʒ clam derogatoriã æ ſerua formã traditã in
iuꝛe. nã ſi ꝛeqrit ſpẽalẽ mẽtionẽ nõ ſuffiẽ gnãtr
ſz dʒ eſſe ſpẽalis ſaltẽ peꝛ vᷣba equipollẽtia ut ĩ

—

e reſcrip.

l. nõ alr. ff. ð le.iij. hoc dẽm ẽt limita: ut nõnt᷑
uoluit Dal. poſt Ci. i. d.l. hũanũ ut ꝓcedat ĩ
rpto.ſecꝰ ĩ ↄſtõne.nã ↄſtõ õ ↄſtõnẽ ualer facta
mentoe ĩ gnali de ↄſtõne ↄria:ut ſi dicat᷑ n ob
ſtate qcũqʒ ↄſtõne. In ↄriũ ad hoc cle. duduʒ
iĩ fine de ſepul. qꝛ ↄſtõ emanar cũ maiori matu
ritate iᷓ rptuʒ.aut ins nõ hʒ claʒ derogatoriã
⁊ tũc eo caſu quo ẽ fiẽda mẽtio.qð qñ ſit ſtari
dicet᷑:nõ ſufficit mẽtio multũ gnãlis: urputa ſi
dicat᷑ nõ obſtãte quacũqʒ lege nec requirit᷑ mẽ
rio oĩo ſpẽalis ſʒ ſatis ẽ ꝙ dicat᷑ nõ ob. q̃cũqʒ
lege qᷓ ĩ Zriũ loqt. ita uoluit bar.ↄcõdãdo mul
tas gl.iuris ciuilł ĩ.d.l.fi. C. ſi ius ⁊ hꝰ q ad
primũ. Deĩde uoluit Jo.an.i fo mẽbro ꝙ ſi
ius hʒ cłlam vᷣrogatoriã nõ nalʒ rptuʒ ſub qua
cũq; foꝛma ipetratũ ſeu ↄceſſũ:niſi faciat de il
lo iur̃ mẽtionẽ qð ẽ nõnduʒ:ſʒ declara ⁊ limita
ut dixi ĩ pri.hꝰ gl.nã ſẽtit apte ꝙ ẽt priuilegiũ
ↄceſſũ ex ceꝛta ſcia nõ ualet qð ſatis pʒ ex quo
nõ facit expᷣſſaʒ mẽtionẽ de iur̃ derogãte.Ter
tiũ mẽbꝝ ẽ ꝙ priuilegiũ õ̊ ius nõ hñs claʒ de
rogatoriã ualʒ.dubito an hoc ſit neꝝ:⁊ potiuſ
cꝛedo oppoſitum ꝑ.c.ex ꝑte.i.ð capel.mo.ubi
dicit ꝙ ſi papa ofirmat poratuʒ religioſo clau
ſtrali nõ ualʒ nõ facra mẽtiõe ðᷣ inꝛe SrioNã
ſepe pᷣuilegia emanãt õ ius ex nimia occupatõ
ne prĩcipis uł ꝓpter nimiã ĩpoꝛtunitatẽ peten
tiñ.⁊ iõ niſi fiat mẽtio de iur̃ ſalti ĩ geneꝛe non
pᷣſumit᷑ prĩceps uelle ↄcedẽ g ius.⁊ hoc ſentit
Hir.ĩ.d. eruagãti ad reprimẽdã ⁊ ĩ. d.l.fi.⁊
iõ alibi dicit gl.ꝙ nõ ualʒ legiriatio ſpurij fac
ta ꝑ pricipẽ nõ facta mẽtiõc ð iuẽ:ut nõ.ĩ aut᷑.
qui.mo.na. effi.le. ꝓpe fi.⁊ uide gl.ĩ.l.qſitum
ff. ð flu. æ neqͥd ĩ flũie publico ⁊ ĩ aut᷑ ĩter li
beros. C. ð teſ. Quartũ membꝝ ꝙ vᷣptuʒ ema
nãs ꝗ̊ ius ꝓprio motn ualʒ:lʒ nõ faciat mẽtio
nẽ de iure:dubito an hoc ſit nex qꝛ ꝓpriꝰ mo
tus ſolũ excludit ſubreptionẽ nõ ãt ãpliat graʒ
ↄtra intẽtionẽ cõcedentis:ut nõ J.in.d.c.ſi
motu ꝓprio pᷣalle.facit glo.in cle.ſi romanꝰ ð
pᷣbẽ. dixi ĩ.c.ad aures.sS.eo. Sʒ de mẽte priĩci
pis nõ ẽ vcedẽ aliqͥd ↄtra ius nõ facta mẽriõe
de iure:ut ĩ.d.c.ex ꝑte facit.l.ꝛcſcꝛipta.C. ſi õ
ius nel uti.pub. gꝰcc̃. dictũ tñ Jo.an. forte ſer
uaret᷑ ĩ practica ⁊ tene illud mẽti.pᷣdẽis obſtar̃
uidet᷑.l.multũ allegabił.ff.de excu.tu.ĩ.l.idem
uulpianꝰ ubi diẽ tex.ꝙ ſi pᷣnceps ſciens aliquẽ
eẽ tn orẽ dedit ſibi licẽtiã mutãdi domiciliũ ui
det᷑ eũ abſoluẽ a tutela:lʒ de ea nõ fecerir men
tionẽ ⁊ ex illa.l.colligit ibi nõ. Har.ꝙ tin na
let ceꝛta ſcia quãtũ diſpẽſatio ⁊ põdera:qꝛ nñᷣ lo
quit q ĩ reſcripto fiebat mẽtio de certa ſcia.
Sʒ ſatis ẽ ꝙ priceps ſciebat illũ eẽ mtorem ⁊
młti legiſte ꝑ iliũ tex.ſolẽt dicẽ ꝙ ſi pꝛiceps ſci
ent᷑ ꝓmouet ĩdignũ uel aliqd facit ↄtra ius uẽ
diſpẽſare.fac.l.qͥ dam conſulebãt ⁊æ qð ibi nõ.
Har. ff ðᷣ re indi.ſʒ ꝓfecto illa.l.nõ ꝓbat id
ad qð allegafrñ.nõ eĩʒ loqẽ ĩ priuilegio ↄtra ius
ſʒ qũ abſoluit aliquẽ ab onere tutele ⁊ in facto
ꝑticulari.⁊ ſic porius ẽ illud quoddã bnſicinʒ
4

abſolutionis ab oncꝛe ꝙᷓ priuilegiũ ptra ius ⁊
huc ĩtellectũ icidẽter ſẽtit Mar. ad. ill.l.ĩ. d.
cxuagãti ad repᷣmẽdã ĩ loco alle.⁊= i. d.l. fi. ſi õ
ius æ hoc bñ nõ. q; ĩ. d. l.idẽ ulłpianꝰ nõ ponit
uerus ĩtellectꝰ ꝑ doc. Alind mẽbꝝ ẽ qn rptuʒ
emanat ex certa ſcia. ⁊ tũc ualet ius fm Jo.
an. ſzʒ ego młtiplicit limito nt appꝑet cx. S. dictiſ
2z adde nõbile dẽm Har.i.d.eruagãti ad rep
mẽdã:ubi dic ꝙ ubi rtuʒ emanat õ ius ⁊ ĩ fa
uorẽ ꝛeipublice nalʒ:lʒ nõ faciat mẽtionẽ ð iur
2 tũc vr̃ prĩceps diſpẽſare õ ius.ar.illiꝰ.l.qui
dã ↄſulebãt ĩ fi. ſecꝰ ſi emanaret ĩ fauoꝛc puate
ꝑſone.rõ diuerſitatis:qꝛ iura hñt claz deroga
toriã ĩ ptis qn emanãt ĩ fauorẽ puati: ut ĩ.d.
.l. pta. Itẽ pſumit tũc rptuʒ ſubꝛepticium nel
emanaſſe ex nimia occupatõe pricipis.ſecꝰ ſi ĩ
fauoꝛẽ publicũ ⁊ pdẽa bn nõbis:qꝛ nõ hẽs in

aliq loco ita bñ diſcuſſũ hũc articulũ¶ e

ro ex gl.qͥd ſi reꝰ ſuccubuit ĩ cã pricipali ⁊ ap
pellat nũqd ĩ ipetratõe hẽbit᷑ reſpẽus ad dioce
ſiʒ ſuã cũ ipe ſit actoꝛ ĩ cã appellatõis. An vVo
ad dioceſiʒ appellati cũ ipᷣe ſit ꝛeus ĩ hac cã ap
pellatõis doc. hic cõit tenẽt ꝙ dʒ hꝛi ꝛecurſus
ad dioceſim ipiꝰ rei origiarij: ⁊ ſic ĩ cã appella
tõis põt actoꝛ tꝛahi ultra duas dietas ego exi
ſſio ꝙ ſit ĩi optõe iſtiꝰ rei appellatoris.nã ſi ulłt
potẽit ĩpetrare ĩ dioceſi ip̃i appellati qꝛ ñ bʒ ð
qꝰ ↄqrat᷑ ipe appellatꝰ:põt ẽt impetrare ĩ loco
nõ remoto ultra duas dietas a dioceſi ſua qꝛ
cũ ipſe ſit reus origĩariꝰ ⁊æ nẽitatus neniat ad
appellãdũ ñ cõpellit᷑ ſeqͥ dioceſim ipſt iꝰ actoris
oꝛigĩał.qꝛ ſic ĩdirecte trabẽt ad loca rẽota.vñn
quẽadmodũ actoꝛ origĩariꝰ põt ꝓſeq appella
tionẽ n obſtãte excõicatõe:qꝛ fingiĩ reus ꝓpi
neceſſitatẽ appellãdi:ut ĩ.c.dilẽe ⁊ q ibi nõ.de
