purgeĩ per intermediã ꝑſonã. nam ſi poſſet in
ea uacatione ad illã platurã eligi uel ꝓmoueri
uideret᷑ ꝓmotio uicioſa ex proximitate uicij:
qꝛ ea que incõtinẽti fiũt nidet᷑ ineſſe:ut ĩ.c.offi
cij.S. eo.⁊ ĩ.l.lecta.ff.ſi cer.pe.Et nõ ꝙ epᷣs ñ
põt i hoc can diſpẽſare:lʒ Hoſti.hic dicat ꝙ
ex euidẽti utilitate eccłie porerit epᷣs diſpeſaꝛe:
ar. in.c.pntuũ.i.q.vV. Et qᷓꝙᷓ doc.cõit᷑ traſeũt
cũ iſto dicto.iñ vr̃ hoc dictũ cõtra tex.cũ indi
ſtincte tollat epo facultatẽ diſpẽſandi.nec ob.
.c.pntiũ:qꝛ loquit᷑ ĩ alio caſu ut dicit hic ĩ gl.

¶De eleck.

ij. æ uide alias rões uehemtiores quas facio
ĩ.c.ð̊ ſimoniace..ð ſimo. ubi plene examinaui
mãm huiꝰ.c.nã ſimonia qñqʒ i ſimplici bnficio
2 qnqʒ ignorate ordiato uł electo.qnqʒ eo ſci
ente uł pecuniã dãte.⁊ hec tria mebra ꝓſequit
Cal.i.c.poſt traſlationem.j.de relauoe.⁊ ego
plenius dixi in. d. c. de ſimoniace. ubi etiaʒ ex
amino intellectũ huiꝰ.c. vn dic ut ibi dixi ĩ gl.
ij. ibi.uł dic ꝙ dinerſi ſũt caſus.hec tertia ſolu
tio mihi placʒ:qꝛ ita pntiałr loquit᷑ tex.in d.c.
pntiũ.⁊ q;qᷓ; Moſti.hic aliter dixerit nt.s. dixi
mihi iĩdiſtincte plʒ hec ſo.gl.⁊ ĩ fi. gl. põdeꝛa
gl. uult eni ꝙ et in platura põt epys ea nice diſ
pẽſaꝛe ſi electus libẽ ꝛeſignauit platurã. Moſt.
dicit ꝙ hoc ꝓcedit ſuadete utilitate ecclie. ar.
.d. c. pñtiu. ał aũt requirit᷑ ĩ platura ĩtermedia
ꝑſona:ſʒ ĩ ſimplici bnticio põt fieri diſpenſatio
poſt liberã reſignationẽ. ut ᷣ in vſi. quis/Sʒ
boati. dixit ꝙ ea requirunt᷑ ad h ut poſſit diſ
pẽſare. prio ꝙ ſimonia fuerit ↄmiſſa ignorãte
electo nec ratũ hnie.ſcðᷣo ꝙ bñficiũ ſit ſimplex
tertio ꝙ pᷣceſſiſſet libera reſignatio.⁊ hec opi.
mihi vr̃ uerior:qꝛ iſte tex.i v. qᷓ;uis nẽit adueꝛ
ſatiue ad pᷣcedentia:qꝛ.S. fuerat diciũ de pᷣlatu

ra.hic aũt loquit᷑ ð ſumplici bnficio.⁊ cõcedit

diſpẽſationẽ ↄcurrẽte libera reſignatiõe:vñ n
dʒ hoc extẽdi ad pᷣlaturã:qꝛ mã diſpeſatiois ẽ
ſtricti iuris ⁊ nũqᷓ; epᷣs diſpẽſat niſi ĩ caſibus a
iure expᷣſſis:ut i.c.dilectus ⁊ qð ibi nõ.ð tẽp.
or.ſed iſte caſus quẽ ponit gl.nullibi ẽ expſſus
nec ob.c.quicũqʒ.i.q.V. ubi epᷣs diſpẽſat cũ ſi
moniaco ĩ bnficio et ſcient᷑: qꝛ nõ loquitur ille
tex. de illo bnficio ĩ quo fuit ↄmiſſa ſimonia.ſʒ
ð bñnficio ĩ eccłia ꝙ noluit hr̃e ꝑ ſimonia. vnde
magna ẽ differetia iteꝛ unũ caſũ ⁊ reliquũ.⁊ te
ne meti hoc dictũ:qꝛ cõiter doc.⁊ male naſeũt
cũ dicto Moſti.nõ põderãdo illũ tex. ⁊ uide ð
mat᷑ia ꝙ latiꝰ dixi i.d.c. ſimoniace.
— rji Hreue ẽ? ꝑ
Is quibus. alia Vba ſic pt
ſũmari. electoribꝰ ipęditis currit tpᷣs ſi pnt ipe
dimẽtũ tollẽ.h. d. õ. ar. a orio ꝙ electori
bꝰ ſimpłr ĩpeditis ñ currit tpᷣs ad eligẽdũ.⁊ fa
cit tex. ibi ex qꝰ i mora fuerit.⁊ idẽ dic in colla
tore:ut ĩ.c. qꝛ diuerſitatẽ ð ↄceſ. pbẽ. Quid at
ĩ pꝛonis ẽ pulchra qõ ſʒ nide qð dixi i. c. qin ?
:c.cũ ꝑꝑ ð iur oa .. 3 tex. nã iſti nõ pote
rãt eligẽ ſine licẽtia.ꝗꝰ erãt ipediti eligere ⁊ ꝑ
oↄñs ñ dʒ eis currẽ tpᷣs:ut ĩ.d.c.qꝛ diuer ſitatẽ
2 i.l.i. C. ð ãna. excep.glo.ij. ꝓſeqᷣt᷑ h Zriũ ⁊

ĩ effectu ſoluir ⁊ bñ ꝙ iſti n erãt ſimpłr ipediti:

yꝰ rẽotio ipedimẽti opendebat a pfate eoꝝ qꝛ
poterãt peiẽ licẽtiã a ſuꝑiore: vñ õ eos ſucce
dit rła iuris qͥ pt᷑ facẽ ut poſſit iã dẽ poſſe: ut i
.l. q pff. ð re. iur. ſecꝰ dic ſi iſti ſimplr fuerit iĩ
pediti:puta qꝛ papa ihibuiſſz et ne eligeꝛent. ſ.
qᷓro qꝛ tex.iſte loqt ð fmio iurl:qro qd i tmio
hoĩs põe ex papa mãdauit canoic ut eligent p
latũ. . mſẽ cũ ↄſi cuiꝰdã epi.al ipe eps ꝓuidet
2 ðᷣmũ eps eiꝰ ↄſi debat reqᷣri occltauit ł lates

cge bnt nilĩ 0o

iroiNnie⸗
iind an. cenbr

lecihiber ſeſtcian.

Oiobbats iali otin p önozum
om eligerſline mencan Klaer avlan
Fanncici egſanntbt Purnprſa
N aelnce i⸗ut⸗

ind

oran
bec d
Gi ocn
de con

8 men
diucde
1

conſoe
b Nen

aa:

ud de⸗

B
i ſni
n.c.
Rd⸗

mibi f ueroreiſt niſtan
ſuien nelnngifmttliti
n br ziͦlogut d ſmi ſfco tüit
piſnon. Aurrate ibera leſgiatienfi
Gbocenecſ ag vri⸗gmnj ſpelnüi
fricn lunis : nicy chs ſpilt niſicnftui

nre rſſontic dleins 9ͤbi Noͦſi

r etite aſsni onn gl iultic aiſi⸗
cob.cqn ciqg ig ubicho ſheht eiſ
Noniacoi biftco t ſcicnt: ar no ontun ile
1er de llo difico i no fut oniſtaſinenin
ddencoercin onoſorfeninona Ne
mg fatia tervn td raaru rt
ne men dor ici:rcoicr dot mie niſin
ci diao Dott opolericolli ettuit
ming; iidennn
7„G. Dee
95 uibus ln ſba ſſt
nn Auorb l laan iho iif

Aniñ wlebd raroheun

Finfdtzſumn ei eii,
xc'j norn tvertide cieſiin
r ierinn un l
Clierl nuſuitaifid
eellentn adhecdaint
iſinsipnchin uii

, zeſe
1c,, r gol d Ml,
eſtori
ris q br m gigf.
di 11 ſ en
ſpboiſe
Neälipyn ſiziroin 3

,u

impedimẽtũ pᷣbuit ira ꝙ iſti nõ pomnerũt hbr̃e 9
ſiliũ.j.mẽſẽ:nũquid tpᷣs eis curret. Hoſti.dic
ꝙ ſic qꝛ iſtð tpᷣs fuit ſtatutũ ab hoĩne ergo ſeꝑ
curret a die pntatonis liaꝝ ut in. c.ſupeꝛ eo de
app. Aduerte qꝛ hoc dictũ hoſti.ẽ uerũ ſi iſte
termin? eſſet homis: qꝛ omne tẽpꝰ regularit᷑ ẽ
ↄtinuũ:ut dic gl.nõ.ff. de diueꝛ. æ tẽpo. picri.
ſuper rubrica. ? fac ꝙ nõ. Jo. an. i. d. c. ſuper
eo. Sed iſte terminus de quo. S. dixi ſuccedit
loco termini iuris.ad hoc ꝙ nõ. Inno. i. c. ex
inſinuatione de app.ergo debet cenſeri eodem
iur cũ fmino iuris ut ibi nõ. Inno.⁊ ꝑ ↄñs ñ
debet currere impeditis ſiẽ nec termius iuris
7 hc opi.tenuit hic do. Car.qᷓ mihi ſatis pla
cet. Sed adueꝛte qꝛ puto ꝙ ex quo iſti non po
leꝛant hẽe ↄſiliũ poterant ſine illo eli geꝛe. ar. c.
cum olim de arbi. ⁊.c.cũ ĩ ueteri. S. e.et ꝙ ibi
dixi fẽ ꝙ nõ. Har. i.l.i. F. ſi plures.ff. ð exer
citõ. ? nõ.i.c.unico.i fi.ne ſe.ua.li. vi.ubi vẽ
expreſſe ꝓbari.uide tñ oĩo ꝙ dixi in. c.ex ꝑte
..de cõſti.? hec ſufficiant.

Dñi abbatis ſiculi ꝑs prima ſuꝑ pᷣmo decreta
linm diligetſſime emendata feliciter explicit:ꝑ
Fcanciſcũ de girardenghis MDopie impreſſa
Mẽ. cccc.ixxxi.die.viiij.auguſti.

prĩa uacat
a gregorius
le intellectus
ibi inuitatus
do. Anto.

in tẽporalibꝰ
b nerba ſtatuti
an paſſionẽ
nutriendo

iam neceſſe
c poteſt inſtrui
In glo. fi.
poſt Di.
reperit᷑ ĩ Zriũ

de eoꝝ ordine
d etate ⁊ q̃litate
ſuꝑ litteris
inferior

ideo ex ꝓpria
e regla ñ pᷣſtat
ita ſtricte
cãm ſimplicit

coram utriſqʒ
fhinc dicit
qui omès
de conſti.

ab impetitiõe
g interlocutoriam
dicebant ibi
cum non

conſuetudo
h Irẽ nõ ibi
naret alteꝛi
ut Hh̊ heant

per Bar.
i ſimileʒ ĩtellige
in. c.ita
põt dici

nã poſtulantes
k neriſimile
pnt eligi
collegiũ ſecus

ſe factam
Icũ magna
alij nõ põt
cathedralibus

⁊ interdici
m cognoſcere
conſenſit
nec expreſſe

Mõ ſingulalr
n facit etiam
2 contra

xxiij.q. V.

dicto papa
o dixi in. d. c.
ſatis patent
ſolénia

in. d. c. ij.
p cõtꝛa canonem
.ff. de uſufruct.
dic ut in. c.

ſue ptatis
q nũerꝰ ſinguloruʒ
parte uel minori
trimeſtꝛe

re iudi.
r ⁊ dic ĩ ↄcordia
ad iſtud
cum ꝓcurent

So. diẽ
ſquia per
puto ueriꝰ
electio ſca

unũ tantuʒ
t tex. ᷣm
oremptus nõ

ſon⸗
.Z ⸗
loss egnn 6 Sli⸗
ene iuan
fo⸗t .te ſoi c
eißetlii eiin *
Goru 9 offieſs i
Sticioint eee .
ini nu ntio n niio 7
mnn iiull tl op citlk⸗
ensge (Gedtn vfio 1.4
, a, delel⸗ 64 al.o
a mlis ſgcgmn inn
. i O jan prſni
irpuvkol , onim, 6
ltpi⸗ Moldi la ſen „
wacll Gicaidit⸗ . nec
rl 6 sppriͦ iun lp
galluiien ariſt hliß. nn ſie
nirbitis ee ani e
unitn i cküni ſhe 6 cie N. .
ufan zicroniſie ilen Aa l⸗
— ſani riſmdſind ſaiẽs d
lalohn mnobiccperi apiaiihn annt
nni Min, deegrn c &&
dofſcor ſineivdics ne cxi
lͤn ſiciͦt iignegſ D *
. tigeiner ofiin?
whünrciͤtoct. 1uceg iog ln hiat Up⸗
Sint onioci tn eto A nün wſtin ncr
ſoigtepcriles alfn retn
Pon ofic Cenngztgae getn
o Nernitcdy) uehi Nonen punm
ſe m ov ſi ele .
õ e. opt n⸗
is algnte i ur 4 eune dii
ay neiti. u ⸗
s Algms hahe ℳ
hinibibaf ſoli igies nt. 5
. Setipz in los qui luam en
. lonidicöcminpediam, nili
. C diſo faſdi le idi d'dn
z bipei hins ufitierbtbent „ genentl öre. wr
Klnerp tptLhogie cner apponii bet in 5 pobe
ſiule Akliteiemis, num pot opreben t&
rc⸗ „ 5
lienſoni ni ſanp oelucencti eſ ageni dober
it il dien tcinr clen peombii xnci die
in kalö noin c o oe gn.bi lebon.
ano iſebiniismmnobs gcein
. . . Ungiſermninsttenores, ni mine 1 6,
unlino nneian mnoctune ſäͤ ſce n gan
o tpmic re nöͦer bocrerte e. 8 Kri
feten ſiſi nai d
in unſo Mcnainrs ona .
atüniſſoler ſenire Poſt minas utc
tüümi hmnendeutſnra B dim
Eenumie bariladinmid Jun.
Nci niden ine ir fmmd
ES gä ALncciz m
uimnns iri Ciinini⸗ lung
urulibiſtng iirii ſis
tocheni ſci . Mul
ethhlmimie, e d wtoß
fen dili. les
deu ur e ario go H Ndd
e wien⸗ ercdardnn G
guͤpiſer n⸗ .ſ chcef (üg dede
zül lhue rſind. . edor
enen. deſ ir inoun ſcen
Mlnhnm epul. ci ſ. „gvog Mlne
Dacken non nbe, Ang
is dng

¶ De officio ⁊ pfate iudicis delegati Nica.

¶ Supra nilü ẽ ĩ pcedẽtibꝰ hicis ðᷣ his 4
vices alienas gerũt ĩ diuinis officijs æ ĩ iuriſ
ditione uolũtaria. merito reſtat nidẽ de his qᷓ
vices alienas gerũt ĩ iudicijs ⁊z in iuriſditione
ↄtẽtioſa ut ſũt delegati. d quero ꝓ decla
ratõe ton tiruli qͥs dicat delegatꝰ. So. mktipłr
diffinit᷑. Quidã dicũt ut gof. ꝙ delegattus eſt
is cui a papa uł alio ordinario ſen pꝛicipis de
legato cã decidẽda æ cognoſcẽda ↄmitui᷑. Uel
fm hoſti. ölegatꝰ ẽ cii ↄmittit᷑ cã decidẽda ſeu
exequẽda uices alteriꝰ repᷣſentãs ppriũ i iuriſ
dictionẽ nihil hñs nt. j e.c.ſane.ij.⁊ in.l.i.ff.
de offi. eiꝰ cui mã. eſt iuriſdi. Ael ʒ ſpe. eo. ti. .
prin. dclegatus qͥ ex ↄmiſſiöe alteriꝰ alicꝰ cãe
iudicialeʒ cognitionẽ ↄſequitæ qibʒ diffinitio
rolerari p· ¶ Vltimo hic querit quia ĩ rubꝛo
fit mẽtio ð officio ⁊ pate indicis delegati. que
dꝛig ẽ inter officiũ z pratẽ. So. dic ꝙ ſepe iſta
ponũtur eqnoce.æ nide ꝙ nõ.gl. ſuꝑ Nica.ff.
8 inriſ.om.indi.tñ quo ad mãm noſtram dicit
Jo. an. y officinʒ reſpicit id qð delegat᷑. ptas
vo ocernit id ꝙ; põt ꝑ delegatõeʒ delegatus ex
ercere. nam ſepe querimꝰ quid poſſit facẽ dele
gatus ex delegatõe ſibi facaa. Abbas.

Bia queſitũ.

Caſus. Delegatus pape
pfatẽ habet ñ ſolũ ĩ ꝑtes
ſz etiaʒ in alios qui ſuam
iuriſdictõem impedinnr.
Coöõis diſio. a ibi fic nibi
C ns ibi pcipimꝰ inſtitiã exhiberi ꝓ generali
ocluſione xpti.⁊ hodie cõiter apponit᷑ hec cka
in fine libelli 2 ẽ nalde utilis. nam põt ↄprehen
dere oeʒ actionẽ. un ſemꝑ ↄcludendũ eſt actori
uti fine libelli dicat. ?2 ciꝛca pᷣdicra peto mihi iu
ſtitiã exhiberi. ð̊ quo in. c.ij. J.ð̊ or.cogni.ubi
plene dico. ¶ M fo ibi minis aut terroribus
ꝙ differentia ẽ iter minas = terrores.nã mine
oſiſtũt in nerbis. terrores ĩ atrocitate fci.ſepe
tamẽ capiũt ꝓmiſcue. Et nõ ex hoc ⸗ ex tex. ꝙ
mine ? terrores potẽtiũ iducũt iuſtũ metũ dic
tñ aduertendum fore ad qualitates ꝑſonaꝝ mi
nãtiuʒ ul terrẽtiũ nã ſi ſolẽt ſeuire poſt minas
inducũt inſtũ metũ. als mine nõ excuſarẽt. Ad
boc ꝙ le. æ nõ. maxie bar.iĩ.bl.ad innidiã.⁊.l.
meti. . ꝙ me. cã. z? nide ꝑ Iun. in. c. cãʒ mfi
monij. eo. qdᷣ eſt nõndũ¶¶ Cu qrit nũqd mi
ne uel terrores mariti nel plati iducãt iuſtũ me
tu in uxore nel ſubdito ꝛdʒ enĩ diſſigni modo pᷣ
dicto. ⁊ ſic dʒ limitari qð le.⸗ nõ. i. l. i. . qᷓ ho
norde. ff. qua. re. actio nõ da. ¶ WMõ ʒ ꝙ cõ
ſetiẽtes ad delictũ regulariter debẽt puniri ſiẽ
ipi faciétes dᷣ quo dic pleniꝰ ut.j.dicet᷑ cũ glo.
&d nõ ibi ſcripture teſtimõio.ꝙ ſacra ſcrip
tura põt allegari ĩ deciſionibꝰ cãꝝ ⁊ ĩ mõ puni
endi. fac. c. certificari.. de ſepul.cũ ſi.quod in
iellige niſit ſcriptura ↄtradicat canonibꝰ:qꝛ ĩ ð

¶ De elec.

ciſionibꝰ cã potiꝰ ſtandũ eſt canonibꝰ qi; dẽis
ſ tox. xx. di. in prin. z. c. ſe. z ibi. per glo.
Alio nõ. ꝙ, iudex delegatꝰ põt iuriſditõem
ſuã exercẽ nõ ſolũ j bptes ſʒ et Z quoſcũqʒ ſuaʒ
iuriſditionẽ turbqtes.= de hoc.j.pleniꝰ Jn
gl. i. ibi iactura cãe affici debẽt. adueꝛte pot enĩ
iſtud dictũ gl. duplr ĩtelligi. prio ut iſti qui idu
cũt iſtos turbãtes debeãt affici ⁊ pũiri ĩ ꝑditõe
cae.⁊ iſte ĩtellectꝰ nõ młtũ placʒ.qm iura alłata
iĩ gl. loquũt᷑ qũ qͥs aduocat prociniũ potẽtum ĩ
alienatõis actu ut qꝛ reꝰ aliat rẽ ĩ potẽtioꝛes.
2 poõt glo. itelligi ut adducat illa iura in ſili.
⁊ ut quẽadmodũ ibi puniũt illi qͥ aduocant au
xiliũ potẽtioꝝ.ita ⁊ iſti q iducũt porẽtes ut faci
ant ſilẽ actorẽ. eqpant᷑ tñ ĩ gñe nõ ĩ Gtitate pe
ne. æ iſte ĩtellectꝰ ẽ meliõ ¶ In gl. ij. nõ bñ iſtã
gl. uſqʒ ad fi.qꝛ cotidie allat dũ qriẽ nũqd cõ
ſetiẽs puniri tãq; faciẽs. 7 põit gl.quattuor
nbra Alſlennd ẽ qn q ↄſẽtit negligedo.po
ne cxẽplũ ſʒ doc. ſcio ꝙ uis deliquẽ ⁊ poſſũ te
ſubtrahẽ a peccato ſzʒ ꝓpt᷑ negligẽtiaʒ omitto.
Vt põe alið exẽplũ.qꝛ poſſũ obniar ðlicto:pu
ta qꝛ uideo ꝙ aliqs uult te offẽdẽ æ poſſũ obui
are ⁊ nõ obnio.nã ſʒ gl. ſi negliget ago v̈beo
pũiri mitiꝰ qᷓ ipe faciẽs¶ Agduerte qꝛ ĩ ho ſũt
opi. ð iure ciuili nẽ ꝙ regulalr n teneat q̃s ob
niare ölicto niſi deliquẽs ſibi ſit ſubiectꝰ: ut fnꝰ
filiꝰ ſubditꝰ.b niſi delictũ ſit ↄmittẽdũ ĩ ꝑſonã
illiꝰ cui ego ſũ ſubiectꝰ.ita nz uelle gl. i. l. culpa
caret.ff.ð re.iu.2 bar.iĩ.l.utꝝ.ff.ð paric᷑.nã fi
liꝰ renet ſi ñ reuelat patri ꝙ aliꝰ uelit eũ offẽdẽ
unt i. l ij.ff. e. ? idẽ dic ĩ alijs ſubditis ut nõ.i iu
ribꝰ pᷣalle.æ plene ꝑ di.i regla nõ ẽ ſine culpa.
ðᷣ re.iuris.li.vi.tex.tñ młiũ ſtrigit ĩ Zriuʒ iſti.
ð publi.indi..alia.ubi punit ↄſciꝰ lʒ eſſet ey
neꝰ. ? q;ꝙᷓ; bar. nitat᷑ rndẽ i.d.l.utx. tñ ipᷣemet
dubitat ð ſua rnſiõe ¶ Sʒ de iuf̃ canoico cõit
tenet᷑ dictũ gl.æ facit.c.ſicut dignũ.i..illi aũt
de homi.ubi dẽ ꝙ nõ caret ſcrupulo ſocietatis
occłie qͥ mãifeſto facinoꝛi deſit obuiatr᷑.⁊.xxiij.
q.iij.quaſi ꝑ totũ. An aũt icurrat excõicatõcʒ
qui põt iuuar clericũ ne uerberet᷑ ⸗ vberatur.
dic nt nõ in. c. ᷓto.de ſẽ. ex. Ilud ramẽ ueꝛuʒ
et de iure ciuili quis põt iuuare aliũ ne offẽ
dat᷑ æ capeꝛe malefactoꝛẽ.l.ſi quis ĩ ſᷣuitute.ff.
ðᷣ furtiſ.?æ quod ibi nõ ⁊.i.l.nullus.C. ð iude.
2 Inno. in. c. ut fame.⁊=.in.c.ſi neꝛo ðᷣ ſen.ex.
fm mẽebrum glo.ẽ qñ quis ↄſẽſit pᷣbedo conſi
lium. gl.tenet ꝙ debet puniri ſed non tanquaʒ
faciẽs. Hoſti.aliter diſtinguit. Aut eniʒ is cui
ↄſulitur erat als facturꝰ? minus punitur cõſu
lẽs.aut nõ erat als facturꝰ.⁊ tũc qꝛ ẽ par delic
tũ cũ faciente. unde debet tunc puuiri ↄſulenſ
ſicut faciens.ad hoc.c.ſicut dignum. F. qᷓ vo.
de homi.⁊ in.l.qui ſeruo.ff.de furtiſ facit.l.ĩ
furti..ope.ff.e.⁊.l.non ſoluʒ. J. ſi mandato.
ff. de iniur. æ nide quod de mã nõ. Di. ĩ regla
nullus ex cõſilio de re.iur.li.vj ¶ Lertiũ mẽ
brum glo. eſt cum quis oſentit cooꝑando.æ ĩ
hoc dicit gl.ꝙ eſt par delictũ:æ ſilis deber eſſe
i

¶ De eleck.

. 2
en S ed tu aduerte ꝙæ aut quis cooperat
pᷣncipaliter ⁊ iũc nõ e dubiñ qꝛ ẽ principal ĩ de

icto aut cooꝑat᷑ pᷣſtando opè delinquẽti puta
qꝛ ↄmod auit ſibi ẽſem ut faceret certũ delictuʒ
nel nenit ſotiãdo eũ ne ab alijs ipediret᷑ exercẽ
delictũ urł qd ſiłe ita ꝙ ipᷣe nõ appoſuit manũ ĩ
velicio ſʒ pſtitit opẽ deliquẽti.⁊ iſte ẽ cãus mul
ã dubitabilis. nec doc. nẽi hic tractant: ſed legi
ſe ponũt uarias opi.ð qᷣbꝰ ꝑ bar.ĩ.l.is qͥ opeʒ
fr ð furt᷑. ⁊ i. F. ope. pᷣalle ⁊ ĩ. d. F. ſi mandato
nubi plene ⁊ exqſire ſoluit mãʒ tã ĩ auxiliante q;
opẽ ferẽre ſeu mãdãte.⁊ nidet᷑ ibi ad ꝓpoſituʒ
mpe ponẽ regłaʒ ꝙ pᷣſtãs opẽ dʒ rłarit᷑ pũiri ut
acies ꝑ iura ſupius allegara Et aduerie ad
Vnũ diciuz nalde nõbile ꝙꝙ ubi qᷣs punit̃ ex eo
qꝛ pſtitit opẽ bebit᷑ ? pectꝰ ĩ pena iponẽda ad
qualitatẽ que ẽ ĩ oꝑãte delictũ ⁊ nõ ad qᷓlitatẽ
ane ẽ i opẽ ferẽte ſen madãte. Exẽplũ titi pſti
it opẽ filio ifficiẽti patrẽ dʒ iſte titiꝰ pũiri quẽ
admodũ puniret᷑ ſi iterfeciſſʒ patrẽ ſuũ.vnð te
net᷑ pena legis põpeie ð parici. vñ magis pũit
nic iſte pſtado opẽ filio qᷓ ſi ocidiſſ mãibꝰ ſu
is qꝛ ſi ipe occidiſſet reneret᷑ tãquã extraneus.
qʒ pᷣſiõdo opẽ filio puniĩ ea pena qᷓ dʒ puniri fi
lins.qꝛ ↄſeſit illi delicro paricidij. hoc ꝓbatur
apte i dicta.l.vtrũ ⁊ ibi ꝑ bar.⁊ idẽ nõ. i. d.l.
ʒ qui opẽ.⁊ ꝑ b̊ dicẽdũ ꝙ ſi ex ſtaturo magis
unit᷑ nobil q; popularis ꝙ ſi popularis pᷣſtat
opẽ nobili dʒ puniri pena qna punit᷑ nobił ñ
pena qua punit᷑ popularis ⁊ de. mã pleniꝰ dicẽ
lũ ut nõ.i dictis iuribꝰ. ⁊ dic quod eniã ſi quis
muruauit pecuniã ad delictum aliqð cõmittẽdũ
debet piri tqᷓ pᷣſtãs opẽ ad delictũ ? puneĩ
nt ipe deliquẽs ſi ſciẽter facit tex.ẽ nõ in.l.ſuſci
cter. ff. de paricidijs. ⁊ facit ꝙ ſi ſtatntũ pũn pᷣ
ſtãtẽ alicui op að ↄpᷣbendat iſtũ qͥ murauit pe
uniã. ¶Quartũ mẽbrũ gl. é i ↄſẽſu ouẽtatis
2 defeſionis. ⁊ dicẽ gl.ꝙ iſte plꝰ pũi qᷓ;ᷓ faciens
7 rõ.nã is qui pᷣſtat auẽtatẽ ſeu defẽdit erro
rẽ alteriꝰ nõ ſolũ ipᷣe peccat ⁊ errat ſʒ ↄfirmat
alceriꝰerrorẽ ⁊ pᷣſtat alijs mãz deliquẽdi. Mo.
dicit dictũ gl. ꝓcedere ĩ hereſi ⁊ in maioribus
criminibꝰ als i ciuilibꝰ nel mioribus criminibꝰ
5 par pena.ut ĩ tex. hic. nã iſti erãt fautões pn
cipales.⁊ tñ dicit tex.qð paꝛi pena cũ agentibꝰ
puniẽdi ſũt ⁊ hoc dictuʒ cõiter tenet᷑ ⁊ hoc nõ
glo. fi. ibi quia ipedit ipaʒ iuriſditõeʒ.
nulr ergo gl. nt qlitercũqʒ ĩpediar̃ iuriſdicio ðᷣ

legata poſſit ipe delegai iuriſditõeʒ ſuã exercẽ

5 turbatores. Inn. hic ⁊ ĩ. c. dilectꝰ.I.ð penis
latiꝰ atrigit hãc mãz. młiũ tñ uariat ĩ diciis ſuiſ
⁊ in effectu prio tãgit cũ tertiꝰ deliq̃t ĩ ꝑſõaʒ ð
legati. fo cãu cũ deliqͥt in ꝑſonã ꝑtis.ʒ cũ de
iquit in ꝑſonã eoꝝ qui neceſſario dent ĩtueiꝛe
ĩ iudicio ut ſũt aduocati teſtes ? ꝓcuratoꝛes.
rto.cũ qs deliqᷣt in officio ſuo corã delegato
nt ſi aduocat:ꝰ deliquit ĩ aduocatõe ⁊ notariuſ
in officio ſuo coꝛã öᷣlegato:⁊ ſic de ſilibꝰnũq̃d
poſſit delegatꝰ aiaduertẽ ꝗ iſios ⁊ quã penam
poõt iponere ⁊ quid ſi ðlliciũ nõ eſt manileſtũ ſʒ

occultũ. ?2 lõguʒ eſſet plłe diſcmtẽ quẽlibʒ articlʒ
Sʒ ꝑ iſtaʒ dionẽ bẽs quaſi declaratas gloſas
Inn. Cocluſiue iñ ſic põt dici ꝙ ſi tertiꝰ deun
quit ĩ ꝑſonã iudicis delegati nõ põt iudex dele
garꝰ illũ punire niſi ex hoc ↄtingat ſuã iuriſdi
tionẽ ĩpediri. ſic ↄcordat Inn. hic ⁊ in.q.c.di
leetꝰ. nã hic tʒ qð põt ſuã ininriã nlciſci.ꝑ.c.ſi
quis erga.ij. q. Vij. J i. c. dilectꝰ tenet oppoſuũ
ſz ↄcorda ut.s. ⁊.c.ſi ꝗs erga.loqt᷑ ĩ ordiario
ð quo plene dixi ĩ.c. cuʒ neniſſet.de iudi.⁊ per
Inno. i.c. ex ꝑte J.ð v.ſig. Ded eo caſu q pt
ölegatus punire nõ intelligas ꝙ poſſit impone
re penã ordinariam ſʒ evordinariaʒ q; ipᷣe nõ
ẽ deputaiꝰ ſuper illa ininria. Si delinquitur 3
ꝑtes uel alias ꝑſonas neceſſarias ĩ iudicio. Cõ
clude ꝙ ſi impedit᷑ ſua iuriſdicnio pt᷑ ſe ĩipedire
als ſecus ⁊ ad limites ipedimeti ptᷣ ſe impedire
2= nõ aliter õ officiales ðiquentes cora ſe.tenʒ
Inn. i dicto.c.dilectꝰ.ꝙ nõ põt ipᷣe procedere
niſi ipediuꝛetuꝛ ſua iuriſdictio ſʒ dʒ eos facer̃ pu
niri ꝑ ordinariũ. Quã pf̃arẽ põt exercere dele
gatus ↄtra iſtos ipediẽtes dic qð põt exercere
ceſurã ecclłiaſticã etiã ſi h nõ ſit eypᷣſſuʒ ĩ xpto
ut bic Inno. diẽ ꝙ por eos mulctare qꝛ oĩa ni
dẽt᷑ eſſe ↄmiſſa ſine quibꝰ iuꝛiſdictio exerceniñ
põt. qdᷣ nõ. ⁊ idẽ nõ..e. de cauſis: Ad uliimũ
ↄclude ꝙ aut deliciũ turbatoris ẽ notoriũ.⁊ ĩ
dubie pt ꝓcedere ut hic.aut nõ ẽ notoriũ ſ ſt
alique ↄieciure õ ptᷣatẽ ⁊ põt ꝓcedere ⁊ ↄpelle
tur ad pſtãdũ cautõeʒ ðᷣ nõ ipediẽdo:arg.i.c.
litteras i li. de reſti.ſpo. Aut ẽ occultuʒ ⁊ ſunt
opi. Inn. tenʒ qð põt ꝓcedere ſũmarie inqᷣrẽ
do. ↄriũ tenet ſpe.in ti. de le. S. ſeqt v. itẽ ad c
officiũ. dictũ Inn. ſatis plʒ. nec ob. v. mãileſte
poſuũ ĩ tex.quia pt᷑ refeꝛꝛi ad vpũ cognoneꝛs
ut ſit ſẽſus qð nõ dʒ iudex exercẽ diſtrictionem
ecclaſticã niſi manifeſte cognonueꝛit ilos ĩpedi
re iuriſdictõz ſuã. nõ tñ negat qͥn poſſu ſumma
rie iquirere utꝝ ĩipediãt. ad qð uide bo. gl. in ſi
mili in. c.i.Ieo.li.vVi.
Uarie

1 „
Ane ſi a nobis. giur
ſz cõiter ſic ſũmatur. Cuʒ diuerſe l̃e
ſub eadẽ data ? forma ↄtraria impctrãtur 2
ſerãtur a diuerf ad coſdẽ iudices ſuperſedeiur
utriſqʒ donec papa ↄſulatur b. d. ? nõ diuidit
ser unã regulã ex tex. qðᷣ ubicũq; non
põt ↄſtare iudicibus ðᷣ pᷣualiditate lr̃aꝝ ipeira
taꝝ oppõitaꝝ dit iſti ſuꝑſedere ⁊ conſulere pa
paʒ. æ facit iſte rex. ad illã qõeʒ cũ idẽ bñficium
cõfertur duobus ſub eadẽ data nec apparet c

ſupplicatõ pᷣus fuerit ſignata dʒ ĩ b' cõſuli pa

pa qͥ utꝛiqʒ fecit gʒaʒ. ⁊ ſm eius rnſũ ẽ ꝓcedẽ
dũ ad hoc. qdᷣ nõ Jo.an. i. c. ſi a ſeð. ð pꝛe. lj
vj CMs ibi execuriõi ſuꝑſedeant. quod indi
ces delegati largo mõ pnt dici executores.n
exequũtur ꝓcedẽdo ius ꝑtiũ.·facit.c.ſi quis ⸗
clericũ.ð fo. cõp n gl.i. in fi. Ex hac gl.
colligũtur due lecture ad iſtũ rex. Drima uti
telligatur qn diueꝛſe ir̃e ĩ eadẽ cã ipetrarur a

. lle e.
ien ceipiceinmmn g i
grond goruelntſnaun
imiunſch ni dlied iufi iner
iudcsghits Gt omim
ſombiſlſtrt tevlg nopor ſidn
usalas lc sdic oniboſt n dinn
pſeſtrlgicinkdinsineficnel
eiherii hbfteittui mimn la
tmciſomiti pnnoimſn uim idl
ca mno Ljrtuur rn le er ſi feiſe
ti pnitr iemncu Oii a ala ler.
r rielora,ſfe panmni vyer diver
Einounſi nies i ennsiter
ngum hanni f bicine ei
lmmn alos dices id Leginmine
niſentin oitatio dinsi doſeſo
irnhuincee inci ci dvaſtsnn
lai ulles iheletgre t oſle i⸗
iin ert genni atdie g tiamng
nnzeiun inibns orordare
Wanrcir ecle

ſpſecnbi ſppeliune lnerapi

nknnmm
enerale cepti
lenſ ri ergan princhisi
an eegene neeſſinee
ulin gideeg ndleſſme ii

ebshorb⸗

do. 1. aa
id in
foaſſe at
go. qocro
ncex oſſ
Aicri u
faidaert
Alndu
Jmnd.g
i reqoiin
Girendi
föcnern
naer dcde
lcne in
gc ude
luisß d
olni
nicegdi
mſt
ſam m
de cec
Häa
ius ſad
inbibe⸗
in den
ud

s.

mII

198

ſtn

dce
gus
nidĩ
nti
din;
it e
ſans

le.7.5
mshmnn d onif,
– nöſnelgog RMR
edehnn⸗ Prine ainimz .
Desncai eln ninn ge hen
As phonz
a rin nucſinig tol
lsſcnsti tumnſin⸗ Ukſeipct
mltgihetmnit ie
tſe
ddlcr)efi ſ W
l Nea I. 5

Mhtmidre
vuns n ſnsſeterd Renn
celn Acliſtci iitbni 1oiſninn
ebi nno Ngo snln gii
ci ſe Anſ ſeub nnſctei⸗ Clecen,
M.8t genoe e nſe I ini
Nute an del ci mjbaonsi Hororiitj
bepi geelerin hie n r oni i
ipe aluee) ginit oͦpcgne t ghlie
r u ſüili amde d no ecſetoſg ie⸗
lumm iſ de eſi ho An eonulr iyn
. In tet eo o gene inmne iict⸗
o Füunerſhe inn dele ſeit dind
ofſcö. deiͦ Iin ſns Nömetd che
Doltiiter unſi tcſem ſdi achas
uuſiſeis ön ithrenmeidſninam
õ
leiunſdai; linoi ngripoſtm
. ne guſer r ieli 1 cr oglin

Aueſia nobis. ien
cöͤerſe inmm, C Aucfi,

¶ De offt. dele.

eoſdem iudices.⁊ tſc ꝓpter idẽptitatẽ iudicuʒ
neutre pᷣualeãt ſʒ delegãs ẽ ↄſulendus.hec lec.
nõ ꝓcedit ſi põt cõſtare ð pᷣoritate:qꝛ ſcðe ſunt
ſurreptitie nõ facites metionẽ de prioribꝰ. ut
i. c. ceteꝝ. ð reſcrip.nec pt᷑ excuſaꝛi ſubꝛeptio ꝓ
pter idẽptitatẽ iudicũ. Secũda lectura ut ĩitelli
gat qð delegatus debet ſupſedẽ execurõi ſecũ
daꝝ lĩax. que lec. õdicit tex.ut pʒ ĩ vbo utrũqʒ
Tertia lec.ẽ va ⁊ magis cõis ut itelligat qñ lẽe
oiuerſe ĩpetrãt ad eoſdem iudices = hñt eandẽ
datã ita qð nõ ↄſtat de poritate. nã tunc iſte ca
ſus nõ eſt decidibił ꝑ delegatos.⁊ ſic ceſſat.c.
paſtoralis ð reſcrip.ſʒ dʒ ↄſuli ipᷣe delegans. 7
hãc lec. ſentit gl. i. c. ex tenore.ö.ðᷣ reſcrip.ubi
melius gloſauit iſtũ tex. ꝙᷓ hic.æ ſequũt᷑ h̊ doc.
cõir.⁊ ꝓfecto h̊ lec.ẽ vVa ĩ ſe. ſz iudicio meo nõ
multũ ↄſonat huic lr̃e ꝑ illa vᷣba tex.nõ fcẽa mẽ
lõe prioꝝ liaꝝ ⁊c.que vᷣba clare inuunt ꝙ hic
ↄſtabat data ðᷣ prioritate lr̃aꝝ ⁊ ſic non erat ea
dẽ data ĩ utriſqʒ niſi dicẽs qð iſta fuit allegatio
piis ſeu iudicis ↄſulẽtis. Sed nõ multum bec
rſio mihi ſatiſfacit.æ eodeʒ mõ põt rñderi ad
duas alias lec. q̃s hic ponit hoſti. naʒ dicit tex.
poſſe intelligi qũ ad diuerſos iudices ir̃e diuer
ſe ipetrãt᷑ ſʒ hñt eãdẽ datã z formã Zriam l ẽt
eandẽ foꝛmã.nã ꝓpteꝛ diuerſitatẽ iudicuʒ iudi
ces mutno ſe ipediũt ut dixi. iſte lec. ſũt ve ĩ ſe
ſz nõ ↄgruũt tex. rõe predicta. Hat᷑ ẽt alia lec.
P. doc. ut ĩtelligat qñ ir̃e ĩpetrant ſuper diuerß
cauß ad diuerſos iudices.ẽ tñ oↄnexitas iter il
las cãꝗs.ut qꝛ actor ĩpetranit ſi hẽditate õ reũ
reꝰ ipetrauit ad alios iudices ſuꝑ legitimitate
nel unus ipetrauit in petitorio alius ĩ poſſeſſo
rio. uñ ne ↄtinẽtia cae dinidat᷑ corã diuerſis in
dicibꝰ debẽt iudices ſuperſedere 2 ↄſulẽ papã:
2 nõ hanc lec.? generałr põt dici qð ubicunqʒ
ſurgit ꝓbabile dubiũ ſuꝑ pᷣnaliditate litteraꝝ ñ
dgecidibile ꝑ delegatos uł arbitros habet locuʒ
iſte tex.nã ꝓmptuʒ ẽ iura iuribus concordare

nt in. c. cuʒ expediat. de ele.li. vi.
M( pro debilitate..
tus pape iĩpeditꝰ ſubdele

gare pf̃ cãʒ qᷓ
ſine ipo ↄmode terminari põt.pᷣmo ponit dẽm
fo ipi defmigtõeʒ. ibi itaqʒ.ʒ generalẽ excepti
onẽ. ibi niſi 135 pꝰ ꝙ delegatꝰprincipis pt
cam ſibi omiſſq alteri ſt ubdelegare neceſſitate ł
alia icomoditate iſtante. ideʒ tn dic ceſſante qli
bet neceſſitate. qꝛ delegatꝰ pᷣncipis hoc hʒ ex p
nilegio ut alteri ſubdelegare poſſit ſʒ ĩſpicit᷑ ne
ceſſitas qꝰ ad hoc ut ſubdelegatũ poſſit cõpel
lere ad acceptãdũ hec legũt᷑ ⁊ notãt ĩ. c. paſio.
I.e. 2 ita limita iſtũ tex. Mõ fo.qð non eſt ĩ
optione delegati ↄmittere cãm q̃buſcũqʒ.ſʒ ad
hoc dèt eligẽ ꝑſonas diſcretas ⸗ idoneas.q̃ di
cant ĩ hꝰ pſone idonee dic ut habeĩ i. c.ſtatutũ
b'¹ſcrip. l. vi. x i. . tria. iij. . vij. ? ꝙ le. ?2 nö.
.c. ſciſcitatꝰ ð fſcrip ¶F“ nõ ꝛ2 tene miti indicẽ
poſſe cʒ ſubdelegaz refnato ſibi ↄſilio.i.hꝰ ex
Pſſo ut ↄmiſſariꝰ i ꝓcedẽdo ſeu ðcidẽdo petat

ↄliliũ ab ipᷣo delegãte.:¶ Ylcio nõ. qðᷣ gꝛaues
cãe nõ pnñt ſubdelegari ꝑ delegatũ aplicũ.⁊= di
cũt᷑ graues cũ ẽ electa ĩduſtria ꝑſone.nt i.c.fi.
j.e.⁊ dic ut ibi.æ in.c.is cui. eo. ti. li. vi. vl ſʒ
doc.cũ cã ẽ mr̃imoniał.nã curia nõ ↄſueuit de
facili alijs qᷓ epis cĩs mrimoniales oↄmittez. Et
nõ h̊ dictũ ꝙ eps delegatꝰ ad cãʒ mr̃imonialeʒ
ñ pot nõ epᷣo cãʒ ſubdele are. 2 nide qð nõ. .
eo.cãʒ matrimonij.¶ In gl. i. ibi etiã ꝑtibꝰ ĩ
uitis ⁊ ꝓ ᷣ facit iſte tex. dum dicit liberuʒ eſſe
cauſã ſubdelegare. naʒ de ſignificato huiꝰ vbi
libeꝝ eſt ut nõ reneat requirere alteriꝰ ↄſẽſuʒ.
Vt le.⁊ nõ.i.c.de multa.de pᷣben. ? in. c. lʒ epᷣs
eo.ti.li.vVi.⁊ tene ĩ hoc glo.coniũcto tex. ⁊ nide
qð dicã.j.eo.ſuꝑ qõnũ. ⁊ ĩ fi gl. intellige hoc
ut dixi. S.ĩ primo nõbili. ¶ In glo. ij. in fi. nõ
bene iſtã glo. æ tene eam mẽti.nã aꝑte ſentit
ſi delegatus alicuius ↄmittit nices ſuas reſua
to ſibi ↄſilio ꝙ iſte deſinit eſſe iudex ⁊ ↄſiliũ ſu
um ẽ reqrendũ ut ↄſilium boni uiri.? ꝓbo hꝰ
dictũ rõe. nam dare ↄſilium non eſt iuriſditõis
quia nullã pr̃atẽ exercet dando ↄſilium.eꝛgo ꝑ
reſeruatõeʒ ↄſilij ñ reſeruat ſibi aliquid iuriſdi
tionis.⁊ per ↄñs deſinit eſſe iudex.ut in.c.ſi ð
legatus.j. e. li. vi.Et hãc glo.non ponderauit
do. an. qui ſuꝑ tex. aſſumpſit diſpuratõem nun
quid in dubio reſeruando ↄſiliũ nideat᷑ ſibi re
fuaſſe ut iudex.ↄcludit tñ ꝙ nõ. (¶Sed extra
glo. quero de qõne nõbili ⁊z cotidiana:nũquid
iudex poſſit ↄmittere cãm ⁊ refuare ↄſiliũ ſuũ
ul rertij utputa ut ſubdelegatꝰ teneat ſentẽtia
fereda exqrere ↄſiliũ ſuũ nel ↄſiliũ teꝛtij. Inn.
Zcludit ꝙ ſic.⁊ certe nidet᷑ tex. hic.dicir tamen
Inno. ꝙ ſi iudex iſte ↄmiſſarius ꝓcedit ↄſilio
ñ requiſito nõ tʒ ſñia.qꝛ nõ fuanit formã mã
dati.nt ĩ.c.cũ dilecta.de ꝛeſcrip.⁊ in.c.uenera
bili. J.eo.⁊ hãc ſñiam ubi ex forma ſtatuti ẽ re
quirendũ ↄſiliũ.nõ.tenuit bar.in.il.i. F. ſi plꝛeſ
ff. ð exercito. ubi dicit ꝙ ſi ſtatuto cauct᷑ quod
iudex debeat ferre ſniam ad ↄſiliũ ſapiẽtis nõ
tenet ſnia ſi iudex ꝓceſſit nõ requiſito cõſilio.
qꝛ cũ iudex ꝛcipiat iuriſditioneʒ ex ſtatuto ciui
tatis ñ dʒ tenere ſnia ſi nõ ſeruat formam ſibi
ĩpoſitã ꝑ ſtatutũ.? hoc nõ quia fac ad multa ⸗
uide qð ĩ ſili nõ.ðin cle.i.ð iure.pa. Munqᷣd ãt
ↄmiſſarius teneat᷑ ſequi ↄſilium.diẽ Inno. ꝙ
nõ.nã ſatis ẽ reqͥrẽ ⁊ debito tꝑe expectare rñ
ſum.ut in.c.cũ olim ð arbi.⁊ in.c.cũ i ueteri.
de elec.⁊æ hoc idẽ uoluit bar.in.d. F. ſi plures.
Mũauid aũt tpᷣe quo ꝛeqᷣrit᷑ ↄſiliũ poſſit ðlega
tus ſubdelegãs iſtũ ↄmiſſariũ ꝛeuocafrñ ſen ſi ibi
inhibere ne ferat ſñiaʒ. diẽ Inno.qð ſic. Jo.
an dicit hoc ꝓcedere ſi ſibi reſeruauit cõſilinʒ
tãqᷓ; iudex. Sʒ hoc cãu qn retuauit tac; iudex
dicit.do. an. ꝙ tenct᷑ ſeqͥ cõſilium iſtius iudicis
qꝛ tũc ẽ ꝑ iceps in officio.nã regla ẽ qð ubi ⸗
ſilium ẽ reqrẽdũ ab co qͥ ẽ ꝑticeps i officio tũc
tenet᷑ ſequi conſiliũ ut nõ. ponit bar.ĩ dicto. F.
ſi pluꝛes.⁊= fac qð le.⁊ nõ.in.l.titiũ ⁊ meuiũ.ff.
de admi. m. C S. iſtat alia qſtio magis dubia
2

nõquid poſſit fieꝛi ↄmiſſio ut teneat omifſaꝛiꝰ
fere ſñiaʒ ꝓut talis ſapiẽs dictauerit. Inno. ⸗
cludit ꝙ no quia iſto cau hẽet iſie ſequi arbitri
uʒ alteriꝰ ĩ ſententiãdo.qð eſt ↄ legẽ.itẽ ſi unꝰ
F. ideʒ põponiꝰ. ff. de arbi. ubi tex. nõbilis diẽ
ꝙ nõ põt ↄpromitti ĩ arbitrũ ut ferat ſniaʒ fy
ꝙ alteri niſũ fuerit. Hoſti.tenʒ oppõituʒ ⁊ dic
aliud in arbitro alið ĩ iudice. qꝛ arbitreꝛ hʒ po
teſtatẽ magis latã. põt enĩ ꝓnũciare eqᷓ ⁊ iniqᷓ
2 ſtat᷑ ſnie ſue metu pene nt ĩ.l.diẽ ꝓferre. F.
ſtari.fl. de arbi.⁊..ð arbi.c.dilecti. Sʒ index
debet ꝓnũciare fʒ iura.ut ĩ autẽ. iuſiuran. qðᷣ
pſtat᷑ ad bis. Iit ſubdelegãs põt formare ſen
rẽtiã ⁊ eã ↄmitteꝛe alteri ꝓnũtiãdaʒ nt..de re
ſcriptiſ.c. cũ dilecta. cũ ifinitii ſilibꝰ.gꝰ.eo.mõ
põt ipaʒ formãdã alti reuare dũmõ ille nõ ſit
laicus ⁊ cã ſit ſpũał.Et nõ bene illud nerbum
ar. c. decernimus. de iudi. nec ob. ſi dicat ꝙ S
oↄſciam ꝓpriaʒ iudex nõ debet ꝓnũciare.qꝛ ſe
cundũ eum dʒ iſte cõformare conſciaʒ ſuam ſe
cũdũ cõſiliũ ꝑiti.⁊ ſi nõ põt dʒ iſtare ut exõere
tur a ↄmiſſiõe. ſi nõ põt dʒ ferꝛe ſnĩaʒ ſecũdũ
ꝙ ſibi nidet᷑⁊ nõ hoc dictum.młii mogerni te
nuerũt cũ Inno. qꝛ iudex dʒ iudicare ſecundũ
inra ⁊ S ↄſcĩaʒ ſuã ut ĩ.c.cũ eterni de re.iudi.
li. vj. æ Reyneriꝰtennit iſtã. ꝑtẽ.ſʒ bar. tʒ aliaʒ.
ſniam iĩ dicto.S. ſi płres.⁊ ſatiſ põt teneri opi.
hpoſti. ut ipemet dicit ꝙ cõtra conſciam ñ tene
tur iudicaz?. Et nõ ꝙ ubi tenet᷑ qs ꝓnũtiate ſʒ
cõſiliũ alteriꝰn tenet᷑ ꝓnũtiar̃ ſm illud niſi cõſi
liũ ſir iuſtũ qꝛ hoc ĩpoꝛeat uerbũ ↄſiliũ:nt i. d.
l. ritiũ.nõ bar.i.ðᷣ..ſi płres.⁊ ſi dẽ ut ðbeat
nütiare ſʒ ꝙ aliꝰ dictanerit nõ tenet᷑ ſequi ſi ⸗
ſcia ſua ſibi repugnat.¶ Dʒ dubitat̃ nũqᷣd poſ
ſit ferre ſniam griã.Hoſti.ſẽtit ꝙ ſic.in Zrinʒ
facit qꝛ ñ hʒ in hoc ptãtẽ maxĩe qñ ſtatutũ hꝰ
diſponit. æ facit qð nõ bar.in dicto. F. ſi plres
de equitate põt teneri dictũ hoſti.ſʒ de rigorę

nidetur contrarium.
Si cã ↄmittitur ð

E£ cauſi 8. cidenda iĩfra certaʒ

diem niſi ꝑres ꝓrogent per lapſuʒ di
ei expirat iuriſdictio.h.d.prio nbi certa pena
ꝑ ius ſtatuta nõ ẽ delegatꝰ ĩponit arbitrariã.?
fa ibi illius etiã Mõ ex prio dicto ꝙ cauſa

põt ↄmitti decidẽda ĩfra certuʒ nd 2
nõ ꝙ ubi terminꝰſtatuit᷑ iudici ⁊ iuriſditõi lap

ſo tmino expirat iuriſditõ ðᷣ quo pleniꝰ bar.
i. l. ꝓperãdũ.C. ð iudi. ¶ Mota ʒ ⁊æ tene mẽ
ri ſemꝑ ꝙ corã delegato põt fieri ꝓrogatio ðᷣ
ipe in tpᷣs.unñ ſʒ cã ſit ſibi ↄmiſſa decidẽda ĩfra
certuʒ rermiuũ ꝑtes pñt cõi conſenſu illum ter
minũ ꝓrogare qſi ad utilitatẽ ꝑtiũ papa pᷣfixit
nnni oenerſienncn nec ölega
tus ex ſimplici ↄmiſſione recipit iuriſditionem
2 hbʒ ptãtẽ ꝑtes ↄtumaces puniẽdi. Et ex hoc

2 ex tex. babes hic quali expreſſuʒ ꝙ iudex vle

gatꝰ põt ĩponeꝛe młctã. ð̊ quo.j.latius¶ Itẽ
nota ꝙ ubi certa pena a iure ſtatuta eſt. ñ dẽt
iudex ab ea recedere.ubi uero ſᷣ eſt ſtatuta rũc

¶. e offi. dele⸗

eſt imponẽda ad arbitrũ iudicãtis: z quotidie
ad hᷣ allat᷑ iſte tex. ꝙ ĩ ñ determinatis in iur̃ re
currẽdũ eſt ad arbitriũ iudicis. ? non ſolum h
ꝓcedit in impoſitõe pene ſed etiaʒ in alijs a iu
nõ deteriĩatis ut in.l.i.ff.de iure deli.⁊ ĩ.c.fina
li. j. de trãſacti.¶ In glo. iꝛ ibi poſti lre iudi
cibus pᷣſentant. nuſt ergo gl.ꝙ rerminꝰ pᷣfixus
iudici currat a die pꝛeſentatiõis lr̃aꝝ.hoc intel
lige ſecundũ ꝙ nõ.in.c.ſuꝑ eo.de appel.pꝛoce
dit enĩ qn terminus eſt ſtatutus ꝑ numeꝝ dieꝝ
ſeu menſiũ uel anuoꝝ:ſecus ſi ad certũ dièẽ uel
terminũ utputa uſqʒ ad feſtũ paſche.nã tũc ſẽꝑ
terminꝰ currit.qꝛ poſt illũ teꝛminʒ expirat iuriſ
ditio ut hic Et in fine glo.nota bñ gl. ꝙ ubi
cã ↄmittit᷑ decidẽda infra bꝛeuẽ terminum põt
iudex ⁊ debet abbꝛeniaꝛe dilationes iuris ⁊ ita
pagẽ nt.j.terminũ pᷣfixũ cãm poſſit decideꝛe.

2æ ſic habes unã cãm legitimã abbꝛeuiandi dila

riões iuris. Lu in hoc diſtingue ut nõ. Inn.iĩ
dẽo.c.ſuꝑ eo.ubi etiã dixi.nec ob.motinuʒ gl.
in eo quod allegat.l.petende. nam ſᷣm Inno⸗
qñqʒ terminꝰ ſtatuit parti.⁊ tũc ſi defic ꝑ aliaʒ
partẽ nõ dʒ ſibi obeſſe.qñqʒ terminus pꝛeſigi
tur iudici.⁊ tunc habet locum quod hic dicit
nã ⁊ ſi cã nõ põt expediri infra terminuʒ nihil
ominꝰexpirat iuriſditio.qꝛ nõ irrogat᷑ preindi
ciũ ꝑtibꝰ ſʒ cã redit ad ſuꝑiorẽ. ⁊ diẽ hic Inn.
qð etiã ſi dolo alterius ꝑtis cauſa nõ poſſit de
cidi infra terminũ nibilominꝰ expirat iuriſditõ
niſi termin? ꝓroget᷑ cõi ↄſenſu ꝑtium ut b. Et
aduerte qꝛ iſta ꝓrogatio dzʒ fieri durãte terio.
nã poſt finitũ termiuʒ nõ põt dici ꝓrogatio cũ
iuriſditio ſit finita.qꝛ qðᷣ nõ ẽ: ꝓrogari nõ põt
argu.c.ad diſſoluẽdũ de deſpõ.impub.⁊ ꝓ he
bonꝰ textus ĩ. l. ſy ſi manẽte. ff.de precario.fac
.l. bonox. fl. rẽ. ra.ba. ¶ In glo. i ueꝛbo ptiũ
in fi. nõ. tria que ſunt de ſubſtantia ordinis iu
diciarij ut libelli oblatio. litis ↄteſtatio. ? ꝙ ſeẽ
tentia ferat᷑ ĩ ſcriptis.⁊ idẽ nõ.glo.i.c.i.ð lib.
obla.hanc mãm pleniſſime expedini in. d. c. i.
dic ut ibi. ⁊ uide bonã glo.in. c.fi.ð re iudi.li.
Vj. que dicit ꝙ partes pñt ex toto remittcꝛec or
dinẽ iudicioꝝ ſʒ nõ pñt faceꝛe ut iudex in paue
ſeruer ordinẽ. æ in ꝑte nõ. uult dicere ꝙ parteſ
pñt cõnenire ut iudex ꝓcedat ſine omni ordie
iudiciario. ſed tũc dicrũ ſuũ nõ hebit vim ſeten
tie ſed cuiuſdã pacti:nã ſic ex poſtfacto pñt paſ
tes appꝛobare ſententiã nullã ? hẽbit uim bac
ti ut leg. ⁊ nõ.ĩ.l.ij. C. cõia utriuſqʒ iudi.⁊? nõ
i.c.ſignificaſti. J. de foro compe. ita a pricipio
poſſunt cõuenire ut iudex ꝓcedat ſine oꝛdie in
diciario. ſed ſi uellenr partes ut dictum iudicis
habeat uim ſnie tũc nõ pñt remittẽ ordinẽ ſub
ſtantialẽ a iure inductũ.ut ĩ.c.unico & lit.ote.
2? i.l. pperãdũ. E. de iudi. ⁊ ĩ cle.ſepe ⁊ qð ibi
nõ.·in fi. de vbo.ſig.¶ In glo. in vbo pꝛoro
get ĩ fi. Sy queꝛo qnid ſi nõ fiat ꝓrogatio niu
quid ex toto expiret iuriſditio poſt lapſũ fmin
tex. hic uidet᷑ qðᷣ ſic.ſ̊ tu ĩtellige tex. qn timin
F pᷣſixus iudici ⁊ iuriſditiõi.nã tũc peꝛ lapſum

itpgitt motgi mmi
