capitulũ ſede nacãte ſuccedit pᷣlato eccłe in his
q̃ ſũt iuriſdictõis ? ordiniſ. Sʒ ea que ſũt inꝛiſ
ditõis poterit exercẽ ꝑ ſe ⁊ etiã aliũ ñ epᷣm Sʒ
ra que ſunt ordis epalis dʒ exercere per alium
epʒ quẽ ad hos actꝰ iuſtabit cuʒ cautele ſiudio
.i. cũ ꝓteſtatõe ꝙ ꝑ hᷣ nihil iuris illi epo acqᷣꝛat
Excipit gl. collatõeʒ bñficioꝝ que ſpectabãt ad
collatio nẽ pᷣlati dũtaxat.DOemũ gl.oppo r̃ſpec
tu abſolutiois fiẽde ꝑ capłm ⁊ ſoluẽdo ↄcludit
capłin poſſe abſolnẽ ab:excõicatiõe lata peꝛ pᷣla
tũ defunciũ. ¶ rimo q ad regulã aduerte.
nã hʒ multas exceptiones ⁊ eſt mã mulium du
biuabiłk at plene nõ. ꝑ Jo. an.i.c. unico.e.ti.li.
vi. ubi poit multos cãus ĩ qbus ꝓbabilit᷑ dubi
tat᷑ an capłm ſuccedat uacãte eccła ⁊ nide ibi ?
dicã aliquid ĩ mꝗ in. c. cum olim j. eo ubi mã
melius cadit. Inn ét dixit quoſdã ienẽ ꝙ ea qᷓ
ſunt ↄ ecratiõis ñ deuoluunt᷑ ad capim ſʒ ad ꝓ
ximũ ſuꝑiorẽ puta archiepᷣm nel patriarchã. ſʒ
dictum gl. nerius eſt ad hoc.c.iij in. F. epo de
ẽp.ordi.li.vi.ubi dẽ ꝙ uacãte eccła põt caplʒ
dare literas ad ordies recipiẽdos ad ide facit
.c. ſuffraganeis de elec. ubi patʒ ꝙ eleciꝰ in ar
chbiepᷣm ⁊ ↄfirmatꝰpõt ꝑ alium ſnos ſuffragãe
os facere ↄſecrari lſʒ ꝑ ſe nõdum poſſit diſpõe
re ut ſubditi ſui ab alio ordinẽt ⁊ fac ̊ ad ea qᷓ
dixi ĩ. c.dilecti.S.de offi.ordi.ubi gl.dic̃ ꝙ col
latio ordinum ⁊ ſacramẽtoꝝ eſt de lege iuriſdi
tiõis. Reſpectu vo exceptiõis quã ponit gl.dic
ni hẽt᷑ i.c.unico ne ſede uacãte li.vi.ubi appꝛo
bat᷑ h̊ dẽʒ gl.ĩſtiiutõ iñ ? ↄfirmatõ ðdᷣuoluit᷑ ad
capłʒ ut i.c.cũ olim.j.e.⁊ in.c.i.de ĩſti.li.vDi.
Quo ad ultimũ dicium gl.nide hodie tex in
.c. unico. e. ti. li. Vi ubi approbat᷑ opi glo. ſ. qð
ſede uacãte põr capłm abſoluẽ ab excõicatione
cꝰ abſoluuo ſpectabat ad pᷣlatũ Etr ꝑ illum tex.
i ert᷑ ad nõbilem qõnẽ nũqͥd confeſſor ſeu peni
ẽuarius depuratꝰ ꝑ capłm ſede nacante poſſit
abſoluẽ i caſibꝰ refnatis epo de qᷣbus nõ in.c.
ij de pe.⁊ re.li vi. Et cõcludẽduʒ ẽ ꝙ ſic. nam
quẽadmodum põt abſoluẽ ab excõicatõe cuiꝰ
abſolutõ ẽ zꝛpuata epo:ut nõ.i.d.c.ij. Ita ⁊ foꝛ
tius põt abioluẽ in alijs caſibuſ ꝛef natiſ epᷣo:z
ita decidit ̈rede. conſilio. xi. ał xix. quod tene
bis ſꝑ mẽtu: æ bene fac̃ ꝛ5 quam ponit gliĩ cle.
.i. de hereti.qᷓ nꝛ concludẽ ꝙ i his que ſumi ne
ceſſitatis caplm ſuccedit ne ex defectu ſuꝑioris
ꝑiculũ poſſit gñaꝛi c:
L'cʒ abbatiſſa ſubditoſ
J lecta. excoĩcaꝛe non poſſit ipi
ſibi obedire tenẽtur. ⁊æ pma pars poit

querelaʒ: ſcdᷣa ibi q circa dat iudices. Qö.

p̃ᷣmo ꝙ lemia põt rõne digitatis quam bʒ iu
riſdicionẽ exercere ⁊ ſic nirili officio fũgi unde
femia i eo ꝙ femia nõ põt iuriſditionẽ exerceꝛe
nec uirili officio fũgi nt legit᷑ æ nõ.i.c.dilecii de
arbi. xxxiij.q.vV.ĩ.c.mulierẽ tn ſi iure defertur
libi dignitas habẽs iuriſditionẽ annexam põt
iuriſditionẽ exeꝛceꝛe ut nides hic in abbatiſſa.
Igem in ea cui defeꝛt regnum deficietibꝰ maſ
culis uel aliqs comitatus: ut patʒ in. c. cũ deuo
uotiſſimã. xij. q.ij. ? ĩ. c.ſigmificauit. S. ð reſcri.
ſecundo ꝙ abbatiſſa põt habeꝛe ſub ſe
clericos ſeculares quod intellige de iure ſpãli:
urputa ſi hʒ capellas ex pᷣuilegio nł pᷣſcriptione
pleno iure ſubiectas.nã tunc clerici illarum ca
pellarum ſibi ſubijciunt᷑:ut.õ.c. ꝓximo æ quod
ibi dixi. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ abbatiſſa eſt
capax iuriſditionis ſpũał.⁊ ꝙ iuriſditiõeʒ ipaʒ
põt exercere ĩ ſuas moniales: Wenö ꝙ ab
batiſſa nõ põt excõmunicare ſibi ſubiecios põt
tamẽ iplorare officiũ ſuꝑioris nit ipᷣe excoicʒ ſi
bi iobidiẽtes Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ iterior
habẽs iuriſditiõeʒ ſumplicẽ põt in caſibus maio
rioꝰ recurrere ad ſuꝑiorẽ in loco ut ſuam ſnĩaʒ
mandzʒ excutioni ulł ut ↄpelat ſibi ſubditos ſibi
obedire ad hoc.l a diuo pio. ff. de re. indi.
2 facit.c.cum ab eccleſiarum de offi.ordi.nam
ſiẽ abbatiſſa h habuit recurſum ad papam. ira
potuiſſʒ habẽ recurſum ad epʒʒ ⁊ eps ienet᷑ ſibi
ipendẽ auxiliũ ui i.c.abbaieſ.xviij.q.ij. ꝑ quẽ
textum pnto ꝙ etiam poſſet inuocaꝛe anxilium
brachij ſecłaꝛiſ i exeꝛcẽda iuriſdictiõe ſibi com

petente faẽ quod nõ.i.c.i.õ.de offi.oꝛdi.⁊ ĩi..

adminiſtratoꝛes ⁊. c. p̃ncipes. xxiij.q. v. ¶ In
gl.i.i fi.ubi dicitur ꝙ ꝛeligioſi poſſunt conde
re teſtamentum:ſʒ dʒ itelligi de religiof largo
modo pronut ſunt iſti canonici ſeculares. nam
ſtricto modo illi dicuntur ꝛeligioſi qͥ pꝛomitũt
tria ſubſtãtialia cuiuſliber ꝛeligionis appꝛoba
te:ut obedientiam caſtitatem ? paupertateʒ: ut
i. c. cum ad monaſterium in fi. de ſtatu reguia.
Alij vo qͥ non pꝛomittunt omnia iſta tria. ſed
aliquod iſtorum non ſunt pꝛoprie ꝛeligioſi nec
dicuntur habẽ regnlam:ſʒ potiꝰ quẽdam moð
niuendi lIʒ ſit appꝛobatus peꝛ papam ad quod
uide nota. glo.ĩ cle.i. de reli. do.⁊ in cle.płt. de
ſen. exco. æ quod dixi ſuper Nica de ꝛegu. Iſte
tamẽ canonice regulares ð qpus ĩ tex.nõ ſunt
appꝛobate ab eccłia ſʒ tolerantuꝛ ut i.c. idemni
taubus de elec.li.vj.i fi.debent niſitari ꝑ epil
copum ut habes i cle. attẽdẽtes de ſtatu ꝛegu.
ed nõ ſingulariter ex glo. iuncto tex. ꝙ
ſuꝑioꝛ iſtorum qͥ non ſunt ex toto ꝛeligioſi: ſed
aliqd religionis pꝛomittunt poteſt i ſubditos
iuriſditõeʒ exercere ⁊ uideinr innere ꝛex.ꝙ pol
lit excomunicare ex qno nõ datur imcapaciias
rõne peꝛſone ut in mulieꝛe. Intelligo tamen ꝙ
iſte modus niuendi non ſit damnatus a iure.
nam tunc cũ nõ poſſint facere colegium appꝛo
batum nt. c.fi. de reli. do. non conſequeretut

⸗ ercleete tſſhiceſt 0 e
nechieto ibiecie t Ceebrent
cſernrui ſticet gße nnatiſcrat h
ne horce nohor tu enſon tin
irqidmtinglnun ri hunid 5
õ
ii ppelanone cihne nlaſlen nc e
litg tiniisalſs gftant aime nde
iſorſopni:o prlanoni evaem t
pr incncrregbnimni ctengeot in
iticgai ſnrl. . Cuigeinter
iriapzcintsnni icenor icien reii
lanoircepencen wwordine.
Neot. G neropdlim⸗ 1ſot
. fagmneo iuraiti engt
ini ſeiiſtmin anoneineo geſ
uͤſftagenens i teeur Jn Drima prepo
eltrinſcꝛ guſo bici gi No.
nitllaennt ayfn g mn biciane
ligir iu oligtbie do Spe
ili pir iſ chieri i B
inmnl funcenbinen
ſiatt acd er ſeh is
eſo lure col iſn

lcto: gr ſoli b.
8 er ii Ge aplo gr ſoic ij de
— titgemoniel
;„.. epos ce
. dn bidiacono sdle
, dignitales eerf
ainii Piſcan n e glieri,
Mein lla cube

ipxl.ein
t opeime ſ.
docams de
lmirer bꝛrde
aalo don
ſuns cogzn
Pridos fi
bos orſtr
q eſt men
c alegue
lis oib ca
inlenoni i⸗
in. c. au dimi
cſt dommn .
lea ee in
J bi nbis
zeſo ine
ſait ſe arn
C is

eer de

Aß
nl
dahe
denor
N1
Nach
kuds

RK

.

11

1
oſis

i
enin di, ei
eni ne
nlcgnitnihtinht

Deinö Rloſig⸗
Necuirl ſe iniiit ihnt⸗

en

ecſofign e oren
ſerienitiute
lol Ilers n Acle
nnudheel
nſclini, Nlin

ſenn itieg nellönn
Melumnld inie dl lanm
ſodſcn ns.
idni Eadtn Nnrarnl

ieinut ſpleini ilatſhtgnie
eag lipore ontunſin
nmcj nmnoni orr d ihuſett
beile n boe /4 loof ere iti
tluit cwn ab callummn eofiorii nan
lidpbetſſubbubnt. leuurſima pꝛm i
punſhppeſeanſin Rchzt cj eni ſti
enii tliiuit bbrel ii f pni
uum udg tien dolarinoeneantlon
drudiſecel iaricrindoidrſdicon
Daeneſiitici chect.
Ammniruorst tiedes Nnad
giiftnidainmr rige⸗ Nn t
Telclunenunth jtclg, enitgof n
wco gon ſun ſi cnonil uuinzfin
rco nohhl mm gal nun
na ſpfüili alſte uhei Wan
Lentobellenim aſlarnt onpennen

cCN Eunſfetonntt lin gre.

nunt onniaita tigl

¶ D. malo. zobe.

ſuperior iuriſditõeʒ. Mec tñ materia eſſet latiꝰ
examinãda. n. glo. ij. nõ. primo ex iſta gl.
ꝙ abbaiiſſa ẽ capax collatõis bñſici orũ. poteſt
ergo hic ius conferẽdi ⁊ iſtituedi. Iſia eni iñ
iuriſditionis ſpũalis ⁊ nõ ordinis. Secido
nõ ꝙ ea que dependęẽt a prãte claniũ nõ cadũt
in mulierẽ etiã als hñtẽ iuriſditõeʒ ſpũalẽ unðᷣ
abbatiſſa nõ põt abſoluere moniales a peccatis
earũ.ut in.c.noua ð peni.⁊æ remiſ. nec excõicar
ut hic. Ex quo nõ. ꝙ nõ hñs ordinẽ nõ poteſt
excomunicare.ʒ ſit ꝑſo na religioſa.Ex quo in
fert ꝙ ſi eſſz aliqð collegiũ religioſoꝝ nõ hntiũ
ordinẽ non poſſet ſuperioꝛ qui non habet oꝛdi
nem excõicare ſubiectos. Igem dicit glo. ĩ ſu
ſpenſione ab officio ⁊ in ptãte interdicendi ab
ingreſſu ecclie æ dininis officijs. æ hanc opi. ſe
quuũt cõt hic doc. dicẽtes ꝙ licʒ abbatiſſa poſ
ſit ſuſpẽder̃ a bñficio ſubtraher̃ pbendas: zæ la
io modo interdicere = ſuſpẽdere ab ordine:ut
puta precipiédo ſubiectis ne celebrent donec
ſatiſfecerint:iñ ſtricte ⁊ ꝓpe interdicere nuel ſu
ſpedere ab ordie nõ põt ea.ſ. ſuſpenſione ⁊ ĩteꝛ
dictõe qᷓ iducit irregłaritateʒ ĩ Zriũ faciẽtibꝰ. h
ꝓbat ex eo:qꝛ excõicatio ſuſpẽſio ⁊ ĩtdiciũ cõ
unet appellatione cẽſure eccliaſtice: ut in. c. qrẽ
ii de v.ſig. ? i młtis alijs pificant᷑ a iure. unde
nullũ iſtoꝝ ſuſpendit᷑ ꝑ appellarionẽ ſequẽtem ⁊=
qolibet inducit irregfaritatem iĩ Ifaciẽteʒ:ut in
c.is qͥ ⁊.ĩ.c.is cui ðᷣ ſen.ex.li.vi.Cni geinter
dicit᷑ rée icapacitatis nnũ nidentur itdicta reli
qua cum oĩa dependent ab ordine.
2 Si merropolitan? a ſuf
J lecti. fraganeo iura mtũ exigit
ultra fozã ſtatuiã a canone in eo ꝙ eſt
ultra ſuffraganeus ñ tenetur. In prima pte pe
niiur querela in ſca ꝓniſio ibi cũ igi ¶ W.
pe ibi archidiaconns ⁊ capłin ꝙ archidiaconꝰẽ
caput capli. ⁊ ita colligit hic do. An. Sy ꝓfe
cno Zriũ colligi põt. nã ſi ĩcladeẽt᷑ ĩ caꝰ. i opõtnu
iſſer ſpalẽ mentionẽ facere de archidiacono.
tẽ. plus dico ꝙ nedũ capłi caput ñ ẽ ſʒ etiã ð
caplo n exiſtit mero iure cõi iſpecto:qꝛ ſolũ ha
betes ins canõie ſũt de capło nt nõ.i.c ij. de
iſti. ibi plene dixi:hinc iura dicũt ꝙ canonici
et eps faciũt nnũ corpꝰ. ita ꝙ epᷣus caput ⁊ ca
noci mẽbra: ut ĩ.c. nonit. 2 ĩ c qᷓto ð his que
fiüta pla. Mil aũt dr archidiacono uł alijs
habentibus feriores dignitates ĩ ecclia cathe
drali: vñ audacter dico tenẽdũ ꝙ iſti plati ĩferi
ores ? capellani ⁊ reliqͥ bñficiati in eccła caihe
drali niſi habeãt canoĩcatũ ñ ſũt ð caꝰ.niſi alið
heat cõſuetudo: æ archidiaconꝰ hic admittit᷑ ñ
taqᷓ ps capki: ſʒ ꝓ itereſſe ipſiꝰ ecclie cathedra
lis ? ꝓ h facit totꝰ tirulꝰ de offi. arcbi. ⁊ ð offi.
archipſoy ⁊ ſimilibꝰ i qoꝰ iſtoꝝ iferioꝝ ponit
offm nec d; ꝙ hẽant ſe ipedire ðᷣ factis caplłari
bus. Scdo nõ. ꝙ patriarcha gradẽſis hẽt ius
Puincie ĩ epᷣm caſtelanũ. = appellat̃ hic epᷣus ca
ſtelan? Eps Veneriaꝝ. ille enim ẽ ꝓpriꝰ titulꝰ
ſaus de iſto batriarcha gradeli qui nõ eſt de q̃

tuor pᷣncipalibn larchis. nide ꝙ nõ. glo.
lexxi di i cij. (Mo ze , epi pᷣſtant iurametũ
obedientie aꝛchiepiſcopis metꝛopolitanis cðm
eã foꝛmã quã pꝛeſtãt epiſcopi ĩmediate ſubiecti
ꝛomãe eccłie ipſi pape ð qua foꝛma hr i .c. ego
enim de iuꝛeiur.ſubiectus g imediate romãe
ecclie preſtat h̊ iuramentuʒ pape. ſubiectus vo
archiepiſcopo iurat ipſi archiepiſcopo. hodie
uero oẽs qͥ pꝛomouẽt᷑ in curia ſiue epi ſine ab
bates iuꝛant ipᷣi pape:⁊ de foꝛma inrameri pꝛe
ſtandi ab abbatibus nide tex.in.c.ne dei.j.de
ſimo. iuramento canonicoꝝ ꝛemitiũt doc.ad
c.cum clerici.j.de.v.ſig. de iuꝛamẽro vo alio
rum clericorum nõ.i.c.tua j.ð inꝛeiur.⁊ uide
tex.i.c.quãqᷓ; xxiij.di. 6 ꝙ ſi ex facto epi
pᷣiudicari põt ecclłie caplm põt obuiare ⁊ odice
re ⁊ etiam appellaꝛe ⁊ appellationẽ ipſã ꝓſequi
⁊ ꝑ hanc ꝓſecutionẽ põt epᷣs abſolui 2 eccleſia
conſeruari in ſua idẽnitatc. ⁊ facit iſte tex. opti
me i argumentum ſᷣm Hoſti. ꝙ ſi dominuſ ali
cuius loci uult ſubijceꝛe illũ locũ aliẽo dño poſ
ſunt hoĩes loci diceꝛe: qꝛ eoꝛum iĩteꝛeſt nt eo
rum dominus ſit libeꝛ:nt non habeant pluꝛes
dominos ar.c.fi.. eo. ⁊ in.l.non tantum. C.
appel.⁊ in regła qdð oẽs tangit ð ꝛc.iuriſ.li.vj.
⁊? optime facit tex. in.l.ĩperialem in. pꝛeterea
ducatus de pꝛohibi. fen. alie. colla. x.ubi ſingu
lariter habetur ꝙ dñs fendi non poteſt innito
uaſallo dominium in alium trãſferꝛe ne iſte ua
ſallus cogatur hẽe alienũ dñʒ. ⁊ ſi decedit dñs
pluribus filijs relictis nõ tenet᷑ iſte uaſallus oĩ
bus pꝛeſtaꝛe iuramentum:ſʒ ſufficit: pᷣſtare nni
qð eſt menti tenendum.æ facit h̊ dictum boſti.
cũ allegatõnibꝰ pꝛedictis:ut ꝛex non poſſit iui
tis oibꝰcaſtrũ uel ciuitatẽ ſibi ſubiectam alicui
inferiori ſubicere.ad idẽ facit qð nõ. Inno.
in.c.auditis.j.de pᷣſcrip.ubi dicit ꝙ ſicut inteꝛ
eſt domini non perdere naſallos ſen ſubditos
ita eque intereſt ſubditoꝝ nõ ꝑdere dominos
qð bñ nõbis. ¶ Itẽ nõ. ꝙ ab acin extraindici
ali geſto inter aliquos põt tertius appellare ſi
ſentit ſe pᷣgrauãi nł eccliã ſuaʒ quod tene mẽti.
Et qᷓꝙᷓ; diñs An. hic dicat de iure ciuili ſecus
eſſe in. l.a ſñia in. F. idemqʒ reſcripſit. ff. de ap
pel.ubi a tranſactione facta nter aliquos põt
tertius appellare: ſi pretẽdit trãſactionẽ illam
fieri in ſui colluſionẽ:puta cum br̃s trãſegit in
colluſionẽ legatoꝝ æ plene hãc materiam ꝓleq̃ᷓ
tur. Har.i.l.fi. ff de appel. recipi. nã nitit᷑ in H
cõcordare ius ciuile cũ iure canonico:vn mirã
dum ẽ ꝙ do. an. hic dixerit oppoſitũ allegãdo
.l. ſi expreſſim. ff. de appella. que mihil facit. I
Mõ.in. . cũ igitur illã regulã que ꝓcedit de
iuẽ naturali ꝙ alij nõ facias qð ab alio tibi fie
ri noles ð̊ quo plenius.i.di.humanum genns
⁊.ij.q.vj.qui ſe ſcit. n glo. i. ibi ſaltẽ ðᷣ fa
cto nõ.bñ glo.iuncto tex.ꝙ non ſolum poteſt
appellari ut euitetur pꝛeiudicinʒ iuris:puta ne
ſnia tranſeat in rem indicatam:ſed etiam ut eui
tetur pꝛeiudicium facti ne ð facto.ſ.moleſteiur
2

¶ De maio. ? obe.
„ 6
o otoꝛs⸗
i 1 . — 2- mll lii oe loſt
nã z imꝛamẽri. cpᷣi ulira foꝛmã canonicã ñ obli tijs inter appellationeʒ indicialem ⁊ extraindici lhyn nii Elon ſoe acx
gabat ecck :z ſic illud iuramẽiũ ñ pᷣindicabat alem: qꝛ appellatio iudicialis ſuſpendit ſactun ul i wor a dolei r
ecclie in iuꝛe:ſed qꝛ de facio potat pindicare de preterito z etiam de futuꝛo donec exped in ul⸗ oüeſcſin N M
qꝛ potuiſſz de facto aliqd exigi vVinie b iura factum appellationis. nã ſuſpendit pronbnkai inimnißli, bnohnin 14 .
meri as redũdaſſſc piudiciũ b ccchie: 2 00 ad 2 iuriſditionem iudicis a quo:ut in.c. non leli imr mlli g en om domim. .
mn tiᷣ vrrelr ane legit 2 nõ.i.c. ꝑueĩt de 2Z. c. ſi a iudice de appel.li. vj. ⁊ in.l.i.ff. ad ter igritilini⸗ bldng ſon ns wnd⸗
n bor A iſ 1.n ultimũ ꝙ et plato tul. Sed appellatio extraiudicialis non ſuſpen modl i lnn guulinme cccoron
SS . ren eeene⸗ onuna bindcte ipr⸗ dit quod geſtum eſt ſed ſubmittit in futurum ꝓ ſen uiga llnic iil teſt ien
*„ ꝙ ſi ex facto epi ł ipi tectioni ſuperioris ne indebite moleſtet: ut i A ud aött c ,)lit ſus
negligẽtia aliqðᷣ pᷣindiciũ põt gñari ecchie põ ind bite moleſtet: ut i. d. it ſd alle em olu calos g
1 bi pot c. cũ ſit romana Ec nõ. Oar. iĩ. d.l.fi. d A tl
1nõ. .i. d. l. fi. de , egiina79 e rett
ravim n certia zdicere len appellare: 2 H ꝗꝛ reci. ⁊æ nõ. h anc diffeꝛentiã. eꝛgo parum Z dd ed i g /uli muuci * i
i , a ? digitates ecclie poſſidet᷑ ꝑit̃᷑ ꝑ epᷣm ⁊ ca hil poterat ꝓdeſſe iſta appellatio capituli Sa⸗ ſng uni l le 4
Hbrpr,nonc, oe uen e ſreeonn yᷣm Jano. multum inſtat ⁊ intricate loquuur pwie i ucnln a⸗ .
pPp b. c. c. is qᷓ f.a platis Dendo contraft li a stn in
Hec m ro ñ piʒ Moſt. qn iterret Zmu ntrarium æ aliquos effectus appel ĩvoi cn⸗
qꝛ iterret Znũ qꝛ vn⸗ lationis extraiudicialis. Et pri ile ocli Eibor i⸗ 4
ſine alio i poſſʒ admitti. Sʒ ego n nideo qũ non udicialis Et primo ſciendum irſeſhe 0d ine⸗ 4
reſlz 55rii Sane Seke kad Re ieraſe poteſt duplicizcr ineligi orumo w in unnſiͤpini⸗B nidnaii
unꝰ eãdẽ rẽ deieriorẽ ſaief “D agecre n vor ramentum erat exactum ante appellationem æz ulſmhit inn zn⸗ minonẽ bil
re réi porlors codis alio dicéte. na in tunc ad uerbum exigens poſitũ in pᷣncipio ſu Mt. elusvrd ioreſoo ſoemtip ſcnbtoneg
6. paior 1 O5 ꝓbibeiis ur i regula i re plendum eſt cum effectu quia. ſ. pꝛeſtitit ſ. 5 ia ihvlre g dribii tih
cõi ð re.iu li. Vi HMoſt reddit aliã roeʒ dicẽs d zrolſi iar. ecun icpelndis i l pon eede
lir 1 o poteſt itelligi ꝙ appell it i . lan
caplm admitti ut ecclia ꝛcleuet a preindicio: ob recſen 3 pweſtann⸗ nertserneea ad inmn de Zeuu un iſda i mendcumt
quã caʒ n ſolũ capłm ſʒ qibʒ canõicꝰ z ẽt paro Gere poſt ap rioniſogioris nbi anere vrn
n j ellationem fuit preſtiſtum m pᷣmũ 6 mõ baben⸗
chianꝰ admittẽf̃ æ oibꝰ dᷣficictibꝰ ſuperi i geeeteli in Henn uunellectii⸗ lr gbo⸗ Atc bnl tlome,
ðret eccłie ex officio.ut ĩ c.cũ neiſſet ĩ fi ð . ——— aie lnnd ſneo n in 5 6 B
edem r en eiſe.nö as de n Blre ae e o ltra ſonnun mnentlt bil exige imons aniliilst uli⸗ An
2 parochiano ⁊ de negligẽtia epi ⁊ uide ad ma facto fuiſſet exactum illud ante o nm e le bon in t l dl me⸗ ,
reris 5 nö i c. c oliz . elt,1 dec l auis e ebler drona, nd anre eimmnin gore aftons ous p ions nſubciel nchgendßt
ploiteroꝝ de re.eccł no alie. ¶ In gl. pe. ibi non videtur piaceꝛe Jnno. qr ſeeu un ictum in nnmr plus it nne bnio of in ( Eis d
noiacendo lath ñ bʒ ſetit 5 gl. ⁊ clariꝰ.j ibi lʒ appellationem aduerſarij non tenetur uunſtuilun mcui MaE
il vd i ertr 2c ꝙ cõſuerudo ñ poterat tus comparere ſi non uult alias ſeguenetar . hrluonecon niigz ſicene: rt dged
e dl 1 geri Zriũ vñ irelligit tex ĩ ↄſuem ſurdum ꝙ qs poſſet citaꝛe ad libitum adueri la ſelvananulreinaau (Aas⸗
uʒ cõpleia ? ꝑfecte iducta. Sʒ Moſt ſe ium luum: 7 n 5 lit̃ noſci necabevit pone ſpol
qᷣur gl. ꝙ ᷣ cõſeuetundo é. irrõabil ? pſi rium ſuum: ? nõ. hoc dẽm. pᷣmo ꝙ pꝛetexin ap Elunwwnt d oe lalivo mr glehen
rerlä anaruic 2 ſuphie ſu ſ 5i 2 pſtat ma pellationis extraiudicialis non tenetur appel isipberg e aphelnots poſſide di deaoes
erioren neigenifet wl ⁊? abitoeʒ iferioꝝ lans compaeꝛe niſi citetur per iudicem. Et iö nſiſonnim ms inm di in ꝛdoni ſ⸗
narer agieq lglorcs e õ lacili in nõ gl i dicto. c. cum ſit romana. fallit ubi a in ſfeci o Ptenn etoleatonis nontepe da in „
obutare Ego dlrere en tſindinge, fuit biſ re aliier reperitnr diſpoſitum nt in caſu.c.i.de n imrlungrͦn i glo rmi .
aare. ο56 akere ch t a ius ñ elec. li. vj ecũdo nõ 3S ad li ibtin Nyno s b.IWMij.4
ot idnei Picripis 4 3 lus n ecũdo nõ. ꝙ non poteſt qs ad li 1 Nccſcalvs non /o
uißs de 1 nt deſe zulo niſi ſ S bitum citare aduerſarium ſunm: ⁊ pro bor nið ioaunann iclin wra ſam wait
ſcio A. Vl. nit puto ey ſi p rraziße ri ſ 5 erl. C. de exhi.ꝛe.ubi diciiuꝛ ꝙ nemo ẽ ci yelenoen wiglmende 1. eſt caoln
en Potd latug ihs xa tandus niſi iudex pᷣ igm di twianmt Iino in dal. Faar;
tum iſtud iuramètũ ꝙ, obligaſſz iſi eccliã quia co ĩ. c.i. de iudi. Ge Reeatsis Funo 4 — nnmem .
. „7 „ . .C. 1. . . „.
iie uctber Bin mece A olm ex inſta contrarium non ſatiſtac ndieto meo:drnon ie Kiidlinnen non hoſſe ap a c
. uci: ut i d. c i. fac qd nõ. Jo. and. quitur aduerſarius non tenetur comparer Cavt e nllu anmn ern
faeu nit 6 ceſt Dar. i.l ci di re vſo⸗ go non dębet retractari quicquid egun eni linu aſamnt 1r aſ an.
ff. de n uris ¶ Sʒ pdicta 7 3 tex. oppo. de reiadlcid an gen 1 ni Mleonnunien z'kult in zie
c.ſigificauit j ð ceſi.ubi ſuperior exigit iura appellatois: z de hor j dicom Si mwutitilcimn⸗ 4 8 Anſede
= udrn mnpelr e nero tenetur ſcdus 2 hinss h JA. niudt de da
intũ a ſubdito de ſoluedo ſibi cẽſu ðbito:iñ in appellatio o mmrellert dcunt qmdam a unszirdl Joen hoſt ott er ⸗
Teii cauck ut tale ioraunii obeat ſtar .. en elis- brarn ut iuramentum non debe iiteteni de tncd eun
. , dpegt. . t exigi pe . iani 11. dcens anr⸗
dic hoſt. iſtũ tex. ꝓcedere ĩ his qbꝰ a iure eſt berz cng Niriu iur⸗ dalslante nec aligai q . oniudciistgnee E te
Sacte certa forma: iũc.n ñ lʒ formã trãſgredi appellationẽ ante onmu eſe acha r Gelie finirgann Ha arcre lnu
ʒ ubi nõ e forma pſixa põt ſuꝑior ĩ his que ante omnia eſſent rerractanda er nenin gle Inn. um Ane.
ſibi debẽt a ſubdio ſibi puidere ꝑ iuramruʒ appellatio fuerit interpoſua ex probabili Amnbti Rrlaneeb enen lunſdlcnde
2 „, 8 2 le gitima cã ut in. c. . mn ee
ul ali cautõeʒ: ? nõ diciũ ¶ YVn gl. f..i fi. fa n. c. bone de appcl. hoc diciuz nulenen eſſr iin regtrei
cit ad pdicta s. fi. dc iafinr, li Sz eyra gl non placet quibuſdam ut refert Inno. qꝛ pᷣtex um Gulbanito . ptö Drän
tra gl. tu appellationis no is dimi mne el dlinre errie
opo.ex q n. iurametũ iam erat pᷣſtitum ab iſto minus utatur qoᷣ n dehe⸗ quis dimintere quo dinrn t rliune * 4
epo: ut colligitur i fi.tex. vꝛ ꝙ appellatio capi re qð iure uo: ut i. c. li. ſup. neg. l onmnleams , . cergee
uuli fuerit fruſtratoria: qꝛ appellatõ e?indiciał 3 ela. nec ob. c. bone qꝛ iſiud procedit ſecundũ ii helenenin 1 2doledan 5
n ſuſpẽdit pterita cũ ſit qdã ꝓuocatõ ad cãʒ:ut Rno: aualo appellans fuir ſpoliatas poſt ap ai reppeletio dndaer en non ð
ĩ c.cũ ſit romana .ð appel.vñn fm. Inno. bic lecealisat ane⸗ rune poreſ implorare officium en icc̃ ſiun dect ſdi ⸗
2 i.c.qꝛ ꝓpter.S.ð elec. Hec ẽ una ex differẽ gaocrare omnia reducatur ad ſtatum in iiſuintenafens Piudiciz tünie
erat tempore appellationis extraiudicialis nbrremnii Ppellang ſeniit
erilanontg , nzen 4:E
elnne dep, , i 5ain.
e deber ied e
men, 8
eden
—
gi

—
emn
ba
N
n icte ¶ De malo.7 obe:
14 fnn aneie ſn ſed iſti de capło non erant in poſſeſſione nt nõ ad appellãdũ:quia ſatis ſtimulatur ex facto exe
nunn ugiſienentenrti exig ꝛetur iſtud iuꝛametũ. Et nõ. ex h miꝛabilẽ cutoꝛis: unde eſt qᷓſi reus neceſſariꝰ æ imelligo
1n 1eſet tingenneinli lmitationẽ ad illud. c. bone. nã ex hoc ſeini In de iure ſibi inferatur preiudicium: ſecus aut
is us AN i no. ꝙ lolĩ attẽtata ĩ Pun uid dolle ſis dnt ꝛe ſi de facto tantum:· quia excõicatus ſpoliaius ñ
dli ann altrenitae te iraciani niꝛtute appe latõis q nõ plʒ do. amo. auditur petc ns reſtitutionem: ut eſt glo. notab.
e *“ ncfklinn mſ nibil iñ allegat i cotrariũ. S; ego iduco tex. iĩ in. c. ex inſinuatione de pꝛocura. ⁊ in.c.in noie
N. lye mmuentnnntinn .c.cũ nobis ð elec. ubi tex. nõb lil dicit ꝙ nñ om domini. xxiij. di.⁊ in.c. dilectus de reſcrip.foꝛii
ile caiſt nnn, “ engin ne ꝙ fit pꝰappellatiõeʒ extraiudicialẽ ẽ retraciã us non debet audiri pretextu future ſpoliatiois
zata trnͦh ⸗ Brititn duũ. ſed iſtud qð fit cõtra ipſaʒ appellatõeʒ itel executoꝛ autem extra iudicium regulariter non
an Alurn * Nonmn lige ex legitima ⁊2 ꝓbabili ca inte poſitã. hec poteſt iferre preiudicium iuris:ſed ubi accidit
en In niin lunennig ſuppletio ꝓbat᷑ ꝑ.c. bone prealle. æ ideo dico caſus ꝙ poſſet inferri poſſet tunc excoicatꝰ ap
aw Guenln enmn n rilin ꝓ quicqd kit i preiudiciũ appellatõiſ extraiudi pellare ? reliquos effectus appellatois ꝓſequi
c lunsmmulli liuecfim cial ex Kslrune 7 lubil cauſea 2 hrerpoſte E re ut dico in. d. c. vone. .
R 1n ſe e ei Anmoſeenen tractadũ P iaeti in ls n oia n cotingat Bm olim UVacãte epiſcopa
in⸗ nnngnen n ulgi tin ſtuũ poſſeſſois: ſz aliua piudiciũ Et hoc et uo * n capitulum con
z — rlalonon luit Inno. hic ſi bñ põderet᷑ ?⁊ Mar.i.d.l fi et firmat ⁊ infirmat electiones. primo ꝓ
diſe acuc oratn liririi 1 fm hec potes diſtinguẽ 2 ſaluaꝛe Inno. hic ut nidet circa electionem fiendam. ſcdᷣo circa cõlir
deis me Cuncften nſdefn ſu ꝓcedat qñ appellar utit᷑ iure ſuo ſi u nit i pᷣiu mationẽ ibi mandantes. 5 primo ex ſupra
deb porcfinlig e iiutmin diciũ appellatõis iterpoſite ex ꝓbabili ⁊ legi ſcriptione ꝙ frater predicatoꝛ dummò ſit prioꝛ
, tßeſin un ungtem n tia cauſa. nam hec appellatio ſubijcit appellan poteſt eẽ delegarꝰ pape.æ ſic nidetur ꝙ fratres
Pelatonmn utoretſein frinuͤnrl t ꝓtectioni ſuꝑioris ut nihil attẽtet᷑ ĩ piundiciũ mendicantes poſſunt eẽ delegati apoſtoloci dũ
cit alqjvr ſetnr ngſnntn ſpᷣius ex quo appellat ex ꝓbabili z legitima cã. mõ habeant requiſita de quibus in. c. ſiaturum
4 biur orprennn enan nmmnigtge Et hec bñ nõbis.hẽs enĩ notabilẽ effecrũ huiꝰ de reſcripꝑ.li.Vi ⁊ hodie dicendũ ut hẽ in cle.ij.
o nnnr ab zo ainn ſommm cmnntſe appellationis exiraiudicialis 7 nide qð dixi in eo. ti (Berun0 nõ. ꝙ pᷣuatus pfate eligendi
1 unſfuſcterunn lmr ame genn Adc bone òͥ appel.æ pſedt hie Inno. aliquos non poteſt punenire ſupioꝛem ad quẽ eſt denolu
8 ylãs eſß mnugn lutr “ alios effecius huius appellationis extraiudici ta eligendi pkas ⁊ ſi pꝛeneniret ñ ualeret elecuo
di mndinr ner iw g iuntmn ce alss. nam uirtute iplius põt petere ĩplorãdo of nt in. c. lr̃as de ſup. ne. pla op⸗ eſt ergo ut priꝰ
. Nenarritmini minmn mlr liciũ iudicis nt reducai ad ſtatum ĩ quo erat tẽ reſtituatur: ur hic ¶ Ite nõ. ꝙ papa rſtitnit po
. nionrerinnil ins umm poꝛe appe lationis cõtra quẽcũqʒ poſſidenteʒ: reſtare eli edi lʒ duoluta ſit ad ꝓximũ ſuꝑioꝛeʒ
Gſcbcll Iʒ ipſe non ſpoliauerit nec a deiectore ꝛeceperit C UWltio nõ. æ tene menti qꝛ alibi ñ ita bn ꝓba
rimn g is pſalutit niun ni quod ẽ bñ nõndũ nec habebit ꝓbaꝛe ſpoliario tur ꝙ ſede nacãte caplʒ ſuccedat ĩ prare ↄfirmã
e urſumami Minin ghnunn neʒ:ſz ſatis ẽ ꝙ ꝓbet ꝙ tpᷣe appellatõis poſſide di electões pᷣlatoꝝ iferioꝝ.⁊ ꝙ ↄfirmatio electi
n rnns eminidla mM uem m bat ? tunc poſſeſſio reperitur penes aliuʒ. Itẽ in abbatẽ ſpectat ad dioceſanũ loci.æ ideʒ dicẽ
nen lusnhvve tſictem unden Cd habet effectũ ut pᷣtexin excõicationis non repel dũ in alijs pᷣlatis inferioꝛibꝰ ad qð facit tex. cñ
as 10 Gidentanſtimmiltm in latur a pꝛoſecutione appellationis 2 nõ. qꝛ ſẽꝑ glo. xviij. q .ij c.i n glo. ij. in fi.. nõ. gl. ĩ ef
1b ſe Uitamint Nimunüni alegat h dẽm Inno. ꝙ excõicaius non ſolum fectu ponit regulaʒ ⁊ tres caſus exceptos.regła
s1 Arl Srahno gim N in iudicio: ſed etiam exira iudicinʒ poteſt appel eſt ꝙ capłm ſede nacante ſuccedit in iuriſdictõe
Pimn unealuninon inntpt⸗ Nnd lare ⁊ appellationem proſequi.contrarium in epali. Fallit pᷣmo in collatione bñficioꝝ ꝑtinen
13 all Cdeabi r nitimgnende boc nlimo tennit Inno. in. c. cum inter de cx tiũ ad epᷣm dũtaxat.ſcðᷣo in dando licentiaʒ ele
mdhs ti ig oscni atdinl tep. nbi dixit excommunicatum non poſſe ap cto ſe tranſferendi ad aliquã ecclaʒ. ĩtellige alte
nc ittceiddi Gelbe rpnſo wt pellare extra iudicium: quia appellatio extraiu riꝰ dioceß:quia tunc cõtingit alienatio perſone
i mom tſatit leoigtnon dicialis eſt quedam prouocatio ad cauſam:ut ʒ fallit in alienatione rex quã non pt᷑ facere ca
6 4 Lureruspon umn unnlclt in dicto. c. cum ſit. Sed excommunicatus non płm ſede nacante.xij.q.ij.ſi qua de rebus Et
4. nun u fanunut Cicoic ncſ poteſt prouocare ad iudicium ſen in iudicio ut aduerte ultra gl.nã hec mã eſt multum dubia in
. * elndence de lan 9 in.c. intelleximus ð̊ iudi. Jo. an poſt abba.cõ quibus.ſ.capłm ſuccedat ſede nacante.⁊ maioꝛ
de ſun u elec Aron goein coꝛdat in. c pia de excep.li.vj dicens ꝙ ant ap dubitatio inerat olim añqꝙᷓ; emanarent iura ſexti
. an Crmenunint⸗ pellatio eſt meꝛe extraiudicialis 2 excoĩcatus nñᷣ li.nam Winc.dicebat ꝙ capfm nõ ſuccedebat ĩ
Arlunch pluonnt auditur 2 procedat dictum Moſtiẽ. alle. Inn. iuriſdictiõe epi niſi quatenus ex ſpãli indulgen
n ſe togi⸗ ummtitin ii bic ponit exemplum in appellante ab executore tia reꝑiret᷑ expᷣſſum ucl ex cõſuetudine ſeu pᷣſcri
. benz eng u mmuſt al bꝛonidente extra indicium. nam quia poſſet ex ptõe:ut ĩ.c.irrefrag abili.O. exceſſus ð offi.oꝛ.
ech walmmen inein ,iud communicato preiudicare in beneticio nel inꝛe ⁊ in.c.ex ꝑte de reſcrip.⁊ in cã hereſis ut ĩ.c.ad
g omrli⸗ ke e lun ſuo poterit appellare: Sed do. Cardi. renet cõ abolẽdam ð heret.⁊ ad iſtum tex. dicebat , ca
e —– trarium indiſtincte excõmunicatus non po płin non inſtituit hic electũ olirmãdo: ſʒ potius
i, ginn gobbn enpt ieſt exira iudicium appellaꝛe:quia aut executoꝛ dedit libi adminiſtrationẽ.nã̃ multi electi admi
4 lunbn cr/lan . Peeſſit iudicialit᷑ æ appellatio eſt iudicialiſ:aut niſtrãt añ ↄfirmationẽ: ut in. c. nibil ð elec. ⁊ ſic
i nint an ure⸗ 4 ollimi Pceſſit extra indiciũ ⁊ tũc cũ ñ. poſſit pᷣiudica? ſentit ꝙ de iure capły nõ põt ↄfirmare elecrum.
15. nn⸗ cc ic ſeb coĩcato non dʒ andiri excoĩcatus appellans: Idẽ ſeſt Rof dicẽs ꝙ h. c. ↄtinet dnplicẽ gꝛaʒ
iſo dnei 1 ni neofteun duerie nã dico ĩ aiadueꝛtendũ utruʒ excõi pᷣmo ĩ eo ꝙ electio fuit reſtituta pᷣnatis.ſcdᷣo qꝛ
ð Imi mu l, nn i cato ex omiſſione appellationis aliquod preiu capło fuit data hec poteſtas ↄfirmãdi.⁊æ ꝓ hac
al lnm m ANlis dicium poſſet generari z tunc debet admitti opi.facit:qꝛ cũ capm non ſuccedat in collatiõe
t unl ſhun 3
be Nant
gi

¶ Me malo. z obe:

bñficioꝝ:ut ĩ.c.ij.ne ſede nacan.ita nec ĩ conſix
matõe electionuʒ cũ ↄfiꝛmatõ ſit qdaʒ collatio.
nã ꝑ ↄtirmatõem tranſfert᷑ ptas adminiſtꝛandi
Vt i.c.tꝛãſmiſſa ð elec.⁊ ĩ.c.auãitiie eo.ti.li.vi.
Sʒ cõit᷑ tenet̃᷑ oppoſituʒ ⁊ tex.ẽ H̊ non cauillan
do litteꝛam.nã nõ apparʒ ꝙ capło noluerit pa
pa gẽam tacẽ.nã reſpectu capłi nullũ vᷣbuʒ gra
tia ſapies poſitũ ẽ ĩ tcx.⁊ pro hoc facit hodie
lex.i.c.i.de iſti.li.Vi ubi expꝛeſſe het᷑ ꝙ ptas in
ſtiiuedi pntatos ꝑ patronos deuolnit̃ ad capi
tulu ſede uacãte: un ſiẽ iſtitutio deuoluit᷑ ita ⁊ 9
firmatio: ⁊ iʒ ibi glo.ꝙ pt᷑as confirmãdi ⁊ in
ſtiiuedi deuoluĩ ad caplin:ſʒ nõ ptas libere cõ
feredi ut i. d.c.ij.⁊ ĩ.c.unico ne ſe.nacã.li.vi.
Mõ diuerſitaiis n aſſignat᷑ ꝑ doc. ſʒ Jo. an in
.c. qᷓ;ꝙ ð elec.li.vi.diẽ ꝙ collatio bnticioꝝ n ẽ
ꝓprie iuris epᷣał cũ młii reꝑiãt᷑ ñ epᷣ hñtes col
lationẽ.⁊ miti ſũt epᷣi nõ hñtes collatõeʒ benefi
cioꝝ:ſʒ ↄfirmatio ⁊ iſtitutio ſt ꝓpᷣe iuriſdiciõis
epalis: ꝓ h.c.ↄqrente de offi.oꝛd.⁊ ĩ.c.cum ex
iniuncto ĩ fi. ᷓ. ð̊ heret. Hec rõ nunqꝙᷓ; mihi pla
cuit qꝛ collatio bnñficioꝝ nbi non ẽ dare patro
num ð iure còi ſpectat ad epʒ ⁊ ſic ẽ iuriſdictio
nis epalis:vñ iferioꝛes non pñt ſibi hãc pr̃atẽ
nẽdicare niſi ð iure ſpãli:hinc ẽ ꝙ gꝛatioſe foit
patronis ↄceſſũ ut poſſint pñtare inſtituẽdos.
reliqua vᷣo fuerũt ꝓ epᷣis refßuata. hbec ꝓbantur
.xvi.q.v.c.i.⁊ ea cã.q.viij ĩi.c.omnes baſilice
2. c.ſi q; deiceps ⁊ i.c.regẽda ⁊ i.c. nonerit.x.
q i.⁊ i.c.i.ð capel mona cuʒ ſi.naʒ ⁊ olim an
teqᷓ; ius eligẽdi eẽt trãſl atuʒ ĩ eccleſias collegia
tas epᷣi ꝓuidebãt oĩbus eccł; js ðᷣ miſtris in ec
cłijs iferioꝛibus:⁊ papa ꝓuidebat ð epᷣis ecchijſ
cathedralibꝰ:nt nõ glo.i.d.c.quãqᷓ:uñ non ui
deo ꝙ alio iure ſpeciet collatio ad epᷣm qᷓ; con
firmatio nł iſtiintio:qᷓre puto diuerſitans hanc
foꝛe rõeʒ:qꝛ collatio ẽ q̃dam donatio:nt i.c.fi.
ð offi. nica. li. vi. ntit᷑.n. pᷣlatus quadam liberia
te ĩ cui conferẽdo nt ĩ c.relatum.j.ð prebẽ.naʒ
pt᷑ ↄferre cui uult:⁊æ hoc reſpectu appelatur do
natio:⁊ hoc modo ꝓcedat rõ hꝰglo.ĩ eo ꝙ diẽ
ꝙ collatio ↄputat᷑ iter frucius nam uidetur qᷣð
frucius habere hanc pᷣeminẽtiam ⁊ ptᷣatẽ donã
di bñficia qbus uult.iõ noluerunt iura ut iſſe li
bertates tranſirẽt in capm quẽèadmodum nec
liberalitas diſpenſandi fruciꝰ ꝓnementes ſede
nacante nt i.c.qꝛ ſepe de elec.li.vi.Sʒ ĩ confir
matione ⁊ iſtitutõe non ẽ ̊ liberalitas qꝛ ſi elec
ins ⁊ pntatus ẽ dignus tenetur ſuꝑioꝛ illum cõ
firmare uł iſtituẽ ut ĩ.c.poſſq; de elec.⁊ ꝗ. ð in
repa ꝑ totuʒ.vnð cum confirmatio ſen iſtuutio
ſit debita non exercetur ibi aliqua liberalitas:
iõ tranſit pf̃as ĩ capm quẽadmodum in alijs
actibus iuriſdictionalibus contingit: æ pro hoc
fac̃ qꝛ uicarius epᷣi poteſt iſtituere pñratum:ut
i.c. ex frequẽtibus j. ð inſti.q̃ tamẽ conferre ñ
põt ut i.d.c.fi.ſʒ circa iſtam colla ionem bñſici
orum imminer aliud dubium non paꝛuum:nun
quid autem ſede nacante collatio qᷓ denoluit᷑ ad
epm ex negligẽtia inferioꝛis ł electio trãſeat ad

caply Hoati. ſeſit b nõ. dicit enim q; pomit
bᷣ papa reſtituere iſtis ius eligendi ſine pꝛeindi
cio alicuius quia poteſtas erat deuoluta ad ar
chiepm exonenſem:⁊ ſedes nunc nacabat ⁊ ſic
non pꝛeiudicabat᷑ caplo ⁊ ſic aꝑie ſenſu ꝙ ᷣ po
teſtas ſede nacante nõ tranſit in capiulum ⁊ ſic
tranſeunt hic doct. ⁊ hanc opi.tenuit Jo. mo.
i. d. c. quãquã. Sed Jo. and tenuit ibi comtra
rium reſtringedo multum iura que dicunt ꝙ ö
beneficijs ꝑrinẽtibus ad epᷣm capitulũ nõ ſe ĩpe
dit. Intelligit enim illa iura in bñficijs ꝑtineti
bus ad epᷣm iure proprio ⁊ non iure deuoluto:
qꝛ in his que pertinent iure deuoluto poteſtas
competit rõne iuri ſdictõis epᷣał ſʒ ptᷣas epᷣi trã
ſit in caplm:m hi plus plʒ pᷣmum diciuʒ. pꝛmo
rõnem quam ſupra dixi. nã eadem ẽ rò i om
nibus. Item multuz me monit. c. ij. ne ſe. nacã.
ubi ĩ collatione bnficioꝝ regula ponitur nega
tiue.dr̃ enim ꝙ ubi non eſt expꝛeſſum caplʒ nõ
ſuccedit i collatione ſed hec reſtrictio Jo. and.
nullibi ꝓbatur ⁊ tene menii h. Iem dic ꝙꝙ ho
die habemus iura noua que confundunt opi.
Vic. ut habetur i.c. ultimo ⁊ penul. ð ſup.neg.
plat.li vj. Ex quibus elicitur ꝛegła ꝙ epo moꝛ
tuo nã i᷑ uł ciuiłr puta qꝛ captꝰ ab hoſtivus ca
pitulum ſuccedit in iuriſditione tam ſpirimaliũ
qꝙᷓ; temporalium ita ꝙ hodie habes firmare il
lam regalam. ſed ↄtingit dubitari de quibuſdã
caſibus ſpãlibus quos pro declaratione mate
ꝛie qꝛ nimis traditur ̊ ꝑ docto.ſuccincte proſe
quoꝛ:⁊ pᷣmo ĩcipiendo ab exceptõibus poſius
i gl habniſtis S. quid dicendum i collanõe cõ
firmatõne ⁊ iſtitutõne. Sed dubitatur ſecundo
quid i poteſtate dandi licẽtiam electo i prelatuʒ
eccłie alteriꝰdioceſiſ.⁊ glo.hᷣ firmat ꝙ caplm ñ
ſuccedit ⁊ multi tenueꝛunt hanc partem ut nõ.i
.c.ſi abbatẽ ðᷣ elec.li.vj. Sʒ Jo. an. firmat ibi
contrarium ⁊? credo ꝙ bene. Et idem reperio
ſẽſiſſe dominos de rota decif.cccj. naʒ pᷣma re
gula ẽ ꝙ capłm ſuccedit i iuriſditõne ſpũalium
2 tẽpoꝛalium:ut.S. dictum ẽ g ? i poteſtate dã
di licentiam electo uł uolenti ſe tranſfe:re ad a
liam dioceſim:nã hoc eſt iuriſditõis:ut in.c.ſi
religioſus ð electi.li.vj.nec eſt illa pꝛoprie alie
natio ſicut contingit in rebus eccłie.naʒ ꝛes ec
cłie non poteſt alienari ſine ſolẽnitate: de qua
xij.q.ij.ſine exceprione:ſed licentia iſta daruꝛ
ſine illa ſolemnitate nut in dicto.c.ſi religioſus.
Item ſi cleꝛicus recedit ſtatim reperitur ſucceſ
ſoꝛ ſed non ſic reperiuntur bona ſuccedentia in
locum ꝛerum alienandarum.non ẽ ergo bonnʒ

argumentum argnere de alienatione rerum ad D
perſonam:⁊ iura que allegat glo.non probant

opinionem ſuam nam ibi ſolum dicirur ꝙ li
centia fuĩt perita a papa non dicitur ꝙ capitu
lum non potuiſſet. nam ad maioꝛem cautelam
