in rẽ iudicatã in preiudiciũ nolentiũ cõtradicẽ
quia poſſunt ipſi ↄtradictionem omitteꝛe ſine
peccato:cũ ſponte ueniãt ad cõtradicendũ:vñ
cũ ſemel acquieuerint ſnie nõ appellãdo nõ poſ
ſunt amplius odiceꝛe ur in. c. quod ad conſulta
tionem de re iudi.ſed hec ſnia non tranſit ĩ reʒ
iudicatã in fauoꝛc beneſiciati:in cuius peꝛſona
iminet peccatum:unde ſuperior poteſt ſemper
ex officio ſuo ĩquireꝛe:ad hoc qd nõ. Inno. i
.c.ad aures ðᷣ reſcrip.⁊= optime facit tex.i.c.
ſtitutus.j.de appel.⁊ peꝛ gl.i.c.ſi foꝛte ð elec.
li. vj.⁊ in.c.i.de cõceſ.pꝛeben.⁊ ꝓbatur h̊ ſm
unum intellectuʒ in v. nos ueꝛo: ſed in mẽimo
nio carnali peccat coniunx obſeruãdo ſentẽtiã
contra legẽ diuinà uel canonicã:unde non po
tuit acquieſceꝛe iniuſte ſnie meꝛito audit etiam
poſt decẽniũ ne remaneat in peccato:quod in
tellige ut dixi ĩ. c. iurauit de pꝛoba.2 repꝛobat
iſte tex. aperte opi. Inno.in. c. cum olim ð do.
⁊ ↄtu.⁊ i.c.cũ beꝛtoldꝰð re iud.ubi dixit ſniaʒ
latam in cã beneficiali nõ trãſire ĩ rẽ iudicataʒ

p i

poſſet tñ ſaluaꝛi ſm diſtinctionẽ pmiſſã. Sed
5 pᷣdicta ⁊ õ tcx.fo op.ex quo enim electio fue
rar ſolenniter ↄfirmata ꝑ merropolitanuʒ non
debuit ãplius admitti ↄtꝛadictor: quia illa cõ
firmatio traſiuit in rẽ iudicatã ex quo non fuit
appellatũ pro hoc.c.fi. de elec. li.vVi. preterea
uidet᷑ in tex.quedã pdictio:ſicut.n.papa nolu
ir admittere oppoſitionẽ ſupeꝛ defeciu eratis pᷣ
tendens canſam: quia ſẽtentia tꝛãſiuerat in rez
iudicatã pari rõe nõ ðᷣbuit admittẽ oppoſitõeʒ
ꝙ electio fuerit celebrata contra formã cõpꝛo
miſſi ex quo preceſſerat ſolẽnis ↄfirmatio que
tꝛãſiuerat in rẽ iudicatã cũ ab ea nõ fuiſſer ap
pellatũ. So. Zriuʒ nidet᷑ difficile ideo quidam
ſoluẽdo dixerũt ꝙ bic fuit appellatũ ab illa cõ
firmarõe. que ſolurio nõ uidetuꝛ vᷣa tũ qꝛ diui
na:tũ qꝛ ſi fuiſſet appellatũ fuiſſet pars audita
et ſupeꝛ defectu etatiſ:⁊ qqᷓ docto.ĩtelligãt ꝙ;
ſnia lata ſuper defectu etatis fuerit iterlocuto
ria: attamẽ ex quo illa ſnia parit pᷣiudiciũ i pn
cipali queſtione appellando a diffinitiua debu
iſſet andiri ſuper illa ĩterlocutoria licet ab ea
prius nõ appellaſſet ut in. c. fi. de appel.li.vi.
undc alii ſentiũt utr Inn. ꝙ bic papa ex officio
ſuo iſtos contradictores audiuit uł fuerũt au
diti per niã denũciacionis ſed iu dic melius ꝙ
oli anteꝙᷓᷓ emanaret. c. fi. de elec. li. Vi.cõfirma
tio electionis nõ bẽbat ui diffinitiue cũ fiẽt ex
traindicialiter: nec ẽt hodie hʒ ſẽꝑ uĩ diffiniti
ne. ntputa ſi procederet ↄfirmatoꝛ extraiudici
aliter pꝛemiſſo edicto ⁊ nemĩe cõtꝛadicente iux
ta nõ.i.c.fi.⁊.c.auaritie eo.ti.li.vVi.merito ꝓ
cõfirmatõe debuerũt audiri otradictores non
tñ ĩ modũ exceptõis ad ipediendũ cõfirmatõis
effectũ ſʒ ꝑ niã denũtiatõis nel accuſatõis ut ẽ
rex.in. c.cõſtitutus.j.de appel. ⁊ ĩ. c. poſt elec.
de conceſſ. preben. ſed ſuper defectu etatis no
luit papa admittẽ contradictorem in iudicio
qꝛ metꝛopolitanus pronunciauerat in iudicio
electum non pati defectum etatis: ⁊? ſic ſnia
rrãſiuit in rẽ indicatã: ex quo non fuit appella
tum:uel dic ut ſentit. Inn. ꝙ hic reſtabat cõſe
cratio regule cuius ipediende poterãt fieri op
poſitiones cõtra electum.ut i. c.ſuꝑ his de ac
cu. ? ð hac mã nide qð plene ibi nõ. ⁊ ĩ. c. qð
ſicut. 5. e. ⁊ qʒ dixi poſt Inn. in. c. cum olim ð
can. poſſ.⁊ propri. hodie pero an ↄtꝛa electuʒ
cõfirmatũ premiſſo edicto dubitatur an ðbe
ant contradicrores admitti ſaltĩ ꝑ uiã denunci
ationis uel accuſationis:de quo uide per fre
de.in ↄſi.xxiij.⁊ conſilł.xxvij.⁊ ocluſio ſua eſt
ꝙ ſic: ſi nichil põt iſti nouiter neniẽti ĩputari:
puta quia illa crimina que nunc oponit erant
oculta tempore edicti nł oponẽs erat tũc ex di
oceſim: ad qðᷣ facit. c. nulli. j. eo. li. Vi. ⁊. c. fi.ꝗ
ma. accu. poſſũt ? ad materiam uide. Inn. ĩ. c.
ad aures de reſcrip.vbi uult ꝙ quantũcunqʒ
ſententia trãſeat ĩ rem indicataʒ in canſa bene
ficiali: põt tamen ſupeꝛioꝛ adiri contra iniuſte
detinentem beneficium per niam denuntiato

¶ De electione.

nis:⁊ pꝛo illo dicto uidetur hic tex. ᷣm unuʒ in
tellectum in uer.nos ueꝛo. ¶ Teꝛio oppo. 9
tra tex. uidetur.n.qꝙ iſte canonicus nõ debnit
priuari pꝛebẽda ex eo quia nõ pꝛobauit: naʒ ꝗ
pena calũnie excuſatur accuſator ꝓbando per
unum teſté ut notãt doc.ĩ.c.ij.de calũ. ſed iſie
canonicus habuit plures teſtes ſaltim ſingula
res:eꝛgo ðᷣbnit releuari ab iſta pena pꝛeſumpte
calũnie. So. dicũt cõiter doc.ꝙ vriuʒ ꝓcedit
ut quis excuſet᷑ a pena iuris: ſecus quo ad pe
nã ſpecialẽ: ad quaʒ quis ſe obligauit niſi hoc
ꝓbaꝛet: ⁊ nõ.ſingu. hoc dictum:nam non nide
tur ꝓbaſſe ꝓbando minus peꝛfecte:ar.in.c.ij.
de trãſla. pꝛela. æ uerba obligationis debẽt ꝓ
prie ſi umi: ar. in. l. õplius. ff. reʒ ra. ha. ? q ibi
nõ. Bar. ¶ Ded conira boc facit: quia hic ñ
habebat iſte canonicus aliquẽ teſtẽ ſuper ipſo
facto principali:quia quilibet canonicus depo
nebat ꝙ nõ ↄſenſerant in archidiaconũ:nemo
autem dicebat ꝙ maior pars nõ cõſenſiſſz: cuʒ
ſcrutinium fuerit factum in ſecꝛeto. ſʒ uneſtis
non facit ſemiplenam pꝛobationẽ: niſi quando
deponit ſuꝑ facto principali: ut nõ. diẽ Bar.
poſt glo. in. l. fi. C. fami. her. eꝛgo iſte tex. nõ p
bat limitationẽ doc. So. ſuſtinẽdo eoꝝ diciuʒ
poteſt dici ꝙ nõ ſolum dictũ unius teſtis excu
ſat a pena pꝛeſumpte calumnie ſed etiam cõiec
ture ut eſt teſtis nõ. in. c. i. in fi. I.eo. li.vj. vñ
ſaltim iſti canonici ſinglariteꝛ deponẽtes facie
pãr piectuꝛam ꝓbabilem: ꝙ iſte canonicus nõ
calũnioſe ſe opponebat: ⁊? ideo a pena legali 5
buiſſet iſte excuſari:ſed nõ fuit excuſatus:quia
agebatur de pena ↄuentio ali: ? nõ. ſemꝑ hoc
dictum in practica. In glo. in v. ſuſtinere i
pi niſi ſolus papa:cõcludit glo.in bac prima ꝑ
te ꝙ ſolus papa põt diſpenſare circa deſectum
etatis eum ꝓmouendo ad epiſcopatuʒ: 2 qyq
gl. nihil alleget: mihi placet dictum glo.? addu
co bo. tex. . c.nibil. Item faciunt rationes qs
glo. ſubijcit in ſequenti.q.in qua glo. examinat
nunquid epiſcopi poſſint diſi penſare ut patienſ
defectum in etate poſſit promoneri ad dignita
res inferiores ⁊ ad eccleſias ꝑochiales in qua
queſtione ponit duas opi.nain quidã tenuerũt
ꝙ ſic:⁊ hanc opi. ſicuti ſunt Inn. PObi. ? ml
ti alij. Alia opi. quã ſequitur glo. habet cõtra
rium:⁊ hanc contrariã opi.tenet Jo. an. hic ?
hodie poreſt hec opi. defenſari ⁊ limitari ꝑ · (.
nnicum de eta. ? qua.li. vj. ubi datur facultas
epiſcopo diſpenſandi cuʒ conſtituio in. xx.ano
circa dignitates ? peꝛſonatus non curatas: er
go ante. xx. annum non poteſt cũ aliquo diſpẽ
ſare nec enã poſt. xx. circa dignitates. curalas
ſeu beneficia curata: quia ex quo illa cõſtitutio
permittit ceꝛto caſu. uidetur in alijs ponere re
gulam in contraꝛium ar. i. c. nõne de pꝛeſump.
⁊ in.c.ſi dominus.xxxij.q.vVij.⁊ in. c. ij. ð Zin.
lepꝛo.⁊ hanc opi.tenet glo in. c. licet canon in
fra eo.li.vVj. Item facit tex. in. c. dilectus · ·. ge
tempo. ord. ubi patet ꝙ epiſcopus nõ dilpẽſat

mor cun uo hoſe

imanſhuies le noro ene
imli iwr cl ſind
ennefnich ober ulci
girtpenrmtor generuls inb bent
ð dimin
igilaet ̈t i/ oes hopul.
uapai mgnu doc chlſopus
mnmtroni god ieligo⸗ deci
irmron wgian nodo paicto
exicinrg prieps m ſiſſer
ſtttgfinanfintonan ſillom
Anoyttnia uod no. archi i loco
lnnultit ing pleniſſtme diri in
1 leuunergboc poteſt ſolni alis
tinmgt auns poreſtſpenſare
uimon annonotendo ador
Eiiciden ginapeſtione preced .
runm ul
nrkliniai kiin naͤne
üüin tin heſipoteſt ſuppei
ie nückneteſſiunini
o hene din in. c dudi
,Aiginwer iramemd ididel

Lolere

. 1ſen e ſpiitual re n de
d Uul.n.üingn.cp nn
inen reſtumtione reinö
Nls:n no agitnr ſoj
nn ifiitrin dchue⸗
Ptuige aN

igN Diice ſecnl
uicinicindn and
becckrc Cano Chrincali i
innind iſne n
lei nno oqbi ge inmen

vdi coco⸗
(ondbe opy
o.1. N. tl
nodis (o
ducdn in
u ilon
Rocrca i
Nenore:
ndin.
Etenen
d.n.)
o.
zm
Popa
Agemt
mior
cũ 18
cio:
dene⸗
nen
n
dni
das f
Kſi

ind ih cö
ügrini
s mdn
ierocno
vdii p3
unmt cde
ka da
ctl. K.
1a odo
erit i
rins 9
CoA/
diffinini
mundici
cenc iox
weu „
oles non
ſnmaos
nos bl
poſt ket.
cntis no
n iod cio
n idicio
t ſe ſnia
nt appela
labat cole
t fri op
dis

nisrp
dilo
3 o.
Ulernumn in 1 lhrn

nater n e ſNenmn
tenn dug,
.J. W br

Ceronie
Kzaſan ſſend
ten crgmnnniieſßze
Cnmintomfuntfuungnt

toßwet
mmiattenninge
cntſepginhtk niͤtihd
poſtgoinli Afmiber atoſtenti
dn lnimmnidn o iſfnicharci
Polctdino ſoln dii vnns ctsen
ſutmioruinpeaunneſcd aimdit
me mel ſis in clin eo
in iti nonid ngunirrcponis ae
Hi acomum pborblonegite nonimsi
cinoeeopyorent icena n onn
õ
õůõ
nn Nhaſiin
õõ
ryuemm ülinngutem
amsan mumil lauc ii
nbilyenb Murdimgun ⸗
Nee l Nn un ihnucs
gonſn angocnmin

gtra canonẽ:niſi diſpẽſatio reꝑiat᷑ premiſſa:

de quo ibi per. Inn. æ dixi plenius i. c.at ſi cle
rici.i. F. ð adult̃is.. de iuqi. æ per. archi.i. d.
c. lʒ cgnon ſfd ile er circa etatẽ non?
erit permiſſa niſi ĩ caſu pᷣdicto ergo nuidetur
Baatons citra papaʒ ꝓhita. ¶ Mõ tn glo. in
rõe ſui.nam ponit gl.hic rkam:ꝙ epᷣs nõ põt
diſpenſare contra ↄſtitutionẽ cõcilii æ quoni
die ſolet hec gl.allegari ⁊ uide gl.in.c.dileciuſ
el. i. j. de preben. que tenet idem in legato pa
pe: uide etiam gl. i cle.i. J.e.ti.que ſentit et bn
ꝙ regulariter nullus citra papã poteſt diſpẽſa
re ↄſtõem concilij.⁊ fac.c.ſigniſicaſti ſupra
eo. ubi papa ſolũ excipit auctoritatẽ romãi põ
tificis ad idẽ.c. pꝰlrãſlationẽ.j.ð renũ.ubi pa
pa reddit ſe difficilẽ ad diſpẽſãdũ ↄtra cõciliũ
= uide quod nõ.pau.in.d.cle.i.⁊ ſpe.iĩ ti.ð.le
ga. ſub rubrica de diſpen. F. ↄſequẽter uer. ge
neraliter. dico ꝑ archidi. lxvi. di. in ſũma: uið
tam oĩo do.de.ro. deciſi.ccliiij.ubi dñt ꝙ ex
magna cauſa neceſſitatis uel nꝛilitatis poteſt
epiſcopus diſpẽſare:⁊ allegat Jo. de lig. in. d.
c. at ſi clcrici hoc dictum puto poſſe ꝓcedẽ qñ
oꝛiret aliqua cauſa uꝛgẽs de nouo ⁊ icogitata
ueriſimilit᷑ ꝑ conciliũ tẽpore edicte ↄſtitutõis:
ar. op.i.l.ſi hominẽ.ff. mãda. ubi ex tali cã no
uiter orta poteſt ꝓcurator generalis inhibere
ſpeciali:ne exequatur mãdatũ ſibi per diim in

iũctũ.⁊ per illã.l.dicit nõ.bal.iĩ.loẽs populi.

ff. de iuſt. ꝛin. ꝙ ex cã magna poteſt epiſcopus
et ſtatuere contra canonẽ:quod irelligo de cã
ueriſimiliter tunc non cogitata modo pᷣdicto
ita ꝙꝙ non ſit ueriſimile: ꝙ prĩceps admiſiſſet
diſpẽſationẽ ſeu Zͤriam conſtitutionem ſi illam
cauſam cogitaſſer:facit quod nõ.archi ·i.loco
preal.⁊ uide ad häc mãm ꝙ pleniſſime dixi in
.d. S. de adulteriis ? per hoc poteſt ſolui alia
queſtio:nunquid epiſcopns poteſt diſpenſare
circa defectum etatis eum promouendo ad or
dines:nã idẽ dicerem ꝙ in queſtione precedẽ
ti per cle. generalem de eta.? qua.⁊ quod ibi
nõ. Mec ob. c. preterea alle.i gl. pꝛo ↄria opi.
quia illud loquitur ĩ paciente defectũ i ordine
ſacro:nam talis defectꝰ de facili poteſt ſuppleꝛi
⁊ hodie ſecũdũ opi.cõem nõ eſt neceſſaria in il
lo caſu diſpẽſatio de quo plene dixi in.c.dudũ
ſupra eo. ¶ In glo. in ner. iuramento ibi uel
dic ꝙ licet cauſa ſit ſupeꝛ ꝛc ſpiꝛituali ⁊c᷑.nõ.be
ne hanc ſecundã opi.gl uult.n. ſingu. ꝙ cum
agitur poſſeſſorio puta ad reſtitutionè rei nõ
poteſt dici cauſa ſpũalis:qꝛ nõ agitur ſpiriina
liter licet agat᷑ de re ſpũali:æ facit h dẽ:ut poſ
ſit talis cauſa agitari coraʒ iudice ſeculari.qðᷣ
an ſit vm uide qð dixi ĩ. c. fi. de indi. ⁊ plenius
i.c. as ðᷣ iur. calũ.ſed quo ad principalẽ mãm
huius glo. ceſſat difficultas ipſius dupliciter:
prio quia iſte tex. nõ loquit᷑ de iurameto calũ
nie ſed de inramento malitie: quod põt exigi
quotiens indici uidebitur ut in. c.ii.infꝛa eo.
ti. li. v. ¶ In glo. in v. ⁊ ſi tꝛes ibi vñ melius

Vr:ſigna iſtã ꝑticulam glo.uſqʒ ad finẽ ex qua
nota ⁊ tene meti ꝙ ubi ex nã negotij nõ poieſt
haberi alia ꝓbatio:admittunt᷑ in teſtes nõ ido
nci:nã iſti ↄpromiſſarij nõ ſũt iudicãdi idonei
cũ ex iſto facto poſſent repoꝛtare laudẽ 2 uuu
periũ:cederet enĩ ad eoꝝ uituperiũ: ſi eoꝝ elec
tio retractaret᷑:c ecõtra ad landẽ ſi appꝛobaꝛe
tur:ſʒ ubi ex dicto teſtis poſſit ſibi aſcribi laus
uel nituperiũ:nõ dʒ iudicãi idoneus iuxta nõ.
i. c.iĩter dilectos de exceſ. pᷣla.⁊ ĩ.c.cũ a nobis
j.de teſti.ubi plene hũc articulũ expediui:ſed
admittunt᷑ iſti:qꝛ cũ in ſecreto fuerit factũ ſcru
tiniũ:nõ poterãt alij preter eos i hac re phibẽ
teſtimoniũ ·facit qð in ſili hahet᷑ in.l. conſenſu
C. de repu.⁊ in.c.ueniẽs el.ij.i fi.de teſti. co
gẽ.⁊ idẽ qð iſta gl.tenet Jo.an.i.c.fi.de teſſi.
li.vj.ſuꝑ glo.ij.⁊ uide ad mãm huius glo.qð
nõ. Inn.i.c.ij. de arbi. ibi etiã reiigi:c adde
ad pꝛedicta dictũ Har.i.l.quidã relegatus in
fi ff.de re.du.ubi peꝛ iſũ tex. dicit ꝙ ſi plures
officiales eligerũt titium in pratem z nunc nõ
cõſtat.de quo titio ſenſerint qꝛ plures reꝑiunt
eiuſdẽ nomĩs ⁊ cognomis:ꝙ ſi ſaltiʒ duo ex il
lis officialibus deponãt:de quo ſenſerint: ſtan
dum eſt illoꝝ teſtimonio:⁊ idẽ dic in ſimilibus
qoõnibns ¶ In gl. in v. oſtenſum in fine. Ideʒ
dic ꝙ hic ↄſtabat de cõpromiſſo:ideo debebat
preſumi ꝙ erat libeꝝ:ſi eni canonici dicunt ꝙ
fuit reſtrictũ:debent hoc ipſi ꝓbare: qꝛ oppo
nẽti icumbit onus ꝓbandi.vj.q.ultima actor
qð aſſeuerat ⁊ in.l.ei.ff.de ꝓba. ⁊ regulariteꝛ
quis habeat probare:qn aliquid opponi con
tra electum uel electiõis foꝛmam:uide peꝛ Jo.
an. in regla infamibꝰ de re iur.li.vj. mercu.
ubi concludt ꝙ regulariteꝛ onus pꝛobandi in
cumbit opponẽti: ⁊ uidetur probari in.c.i.j.
eo.li.vj.⁊ hic:uide tamen quod dixi in.c.cum
nobis. eo. ¶ In glo. in ver. obligauit ibi
ſpem pꝛemiorum:dic ꝙ ibi obligauit ſpeʒ quã
habebat in pꝛemio ſen in ſalario:ſj hic obliga
nit ipſum pꝛemiũ ideſt ipᷣm benefi iaʒ adeptũ
preterea iſta obligatio fuit facta cõſentiente ſu
periore:alias enim ut dicunt doc.⁊ bene non
poteſt quis ſe obligare ad penam benctficij peꝛ
dendi:ar.in.c.quod in dubijs ⁊ ĩi.c. admonet
eo. ti. li. Vj. n gl. penul.ibi ad hoc dicas.
nõ. glo.uſqʒ ad finem: quia quotidie ſolet alle
gari. ex qua habes ꝙ ſicut in criminibus ⁊ in
popularibus actionibus cõſumitur aciio uno
agente niſi in caſibus hic exceptis:ita cũ oppo
nitur contra electum ſeu cõfirmatũ ⁊ idẽ nidet
cũ agitur ↄtra clericũ ciuiliter ut priuet᷑ benefi
cio:ut ſi uno agẽte fuit abſolutus nõ admittat
deinceps alius uolẽs idẽ factum refricare. dic
tamen ꝙ proprio non eſt iſta actio popularis
ſed quaſi:nam in actionibus popularibus nõ
admittirur ꝓcurator ut in.l. licet in populari
bus.ff. de pꝛocu.ſed in iſta actione ð qua ĩ tex.
nel ſimili admittitur ut ĩ.c.ſuꝑ his ð accu.ĩ ſi.

p :

2 de hoc ꝑ. Jo.an.i.c.dudũ el.ij..eo.ti.põt
etiã dici ꝙ ſñtia lata ſuꝑ erate facit ius qꝰ ad
omnes ſicut lata ſuper igenuitate ut.ff. de ſta.
ho.l.ĩgenuũ ſʒ. Goff.⁊ uide ad mãm. Inn.
i. c.cauſam el.ij.j.qui fi.ſint legi.⁊ qð ibi dixi
r 1 Hoc.c.legit
Bm in iure. Hcjomodis
ſed inherẽdo uerbis lſẽe hoc dicit in
ſũma.Si ex ſeptẽ cõpromiſſarijs tres eligunt
quartũ:⁊ ille cõſẽtit:⁊ eſt idoncus confirmabiĩt
electio. uł alit᷑ ſm intellectũ ĩtriſecũ.Si electio
fit ex forma ↄpromiſſi electꝰ ↄſẽtiẽdo electio
ni de ſe facte a media ꝑte eligẽtiũ auget nume
rum:⁊ electionem peꝛficit:⁊ eſt caſus ſing.tᷣm
iſtũ ĩtellectũ. In prima ponit᷑ deciſuʒ exordinʒ
notãs querẽtẽ.in f̃a ↄſultatio ex conpromiſſo
ſuꝑ duplici electione facta. In tertia cõſultati

onis rnſio cũ duplici detminatõe fa ibi iue cõ

ſultatõis articulus.tertia ibi ſuꝑ eo 5. p*
iũcta deciſa ꝙ redarguendus ẽ iuriſperitus:qͥ
dubitat de eo ꝙ nihil nel parum dubitationis
bʒ:nã hic in antiqua lr̃a ſequebat᷑ ⁊ cum habe
as copiam peritorum non poſſumus non mi
rari ꝙ ſuper quibuſdam aꝛiculis qui aut nihil
aut modicum dubitationis hnñt noſ ↄſulere uo
luiſti:⁊æ facit ↄtra eum qͥ ponit ↄcluſiõnes non
multum dubitabiles Et ex hoc nota ꝙ lex dʒ
eſſe in dubio ⁊ ideo ſẽper dʒ ĩ dubio ĩterpᷣtari
ut decidat caſum dubiũ: ex quo iĩfeꝛt᷑ ꝙ ſi una
lex uł canon poteſt habẽ duos itellectus. unuʒ
idubitabilẽ.⁊ alium dubitabilem:debemus illũ
capere qui öðcidit caſũ dubitabilẽ ut in.l.i.i fi.
ff. ad munici. ⁊ i.l.qð labeo.ff. ad caꝛbo.tñ qꝰ
ad iſtũ tex. dic ꝙ iſta queſtio ẽ multũ dubitabił
adeo ꝙ fᷣm Jo. an. idigeret declaratione prin
cipis nt patebit ex ĩfra dicẽdiſ:ſʒ admiꝛatio pa
pe põt referri ad alios articulos qui hic deci
dutur ¶ Mõ. fo ꝙ articulus qñʒ ponit᷑ ꝓ ꝑre

cõſultationis aliqñ hʒ canen ni
de gl.i.c.ii.ð teſti.li.vi. õ teꝛtio ꝙ põt ꝑ
ↄpromiſſum ꝓnideri nõ ſolũ dignitati epᷣali:

ſed ẽt iferioribus dignitatibus ſeu ꝑſonatibus
⁊z concordat.c.cãm.S.eo.⁊ puto eadẽ rõne ꝙ
hñntes electõem quãtũcũqʒ iure proprio pñt in
alios ↄpromittere ſecus ſi iure alieno:cum ui
deatur tunc electa iduſtria perſone ar.i.c.fi.ðᷣ
offi. dele.⁊ in.c.is cui.eo.ti.li.vi 5. qᷓrto
ex fi.ar.ꝙ ex ſola electione q̃ſ poteſt ↄſequi iuſ
decanatus abſqʒ aliqua cõfirmatione.ualet gꝰ
cõſuetudo ut ſaltim ĩ iſtis minoribus elecius ↄ
ſequat᷑ plenũ ius ex ſola elcetione.qð vr̃ tener
bal.ĩ auctẽtica habita.C. ne fi.ꝓ pa.regularit
th exigit᷑ ↄfirmatio ẽt ĩ officiis ſecularibus:de
quo uide gl.nõ.in.l.priuatorũ.C. de iu.om.

iudi.⁊ uið qð dixi.S.eo.ĩ.c.cũ eccłia. A

i diſputatõe que incipit gandulphus ⁊c ¶ In
gl. i.ibi dicũt quidam:hec glo.format queſtio
nẽ nunquid compromiſſarij poſſint unũ ex ſe
eligere:ſi ĩ ↄpromiſſo nõ fuit eis hec ptãs expᷣſ
ſe collata.Et ponit circa hoc duas opi.nã qui

¶CSDe electione.

daʒ tenuerũt ꝙ nõ:⁊ hac opi.ſequit᷑ gl.:quã
dicit ꝓbari ꝑ.l.nõ.lłʒ.⁊.l.ſi ĩ ẽptõe.ff. de ↄtra.
emp.iĩ qᷣbus iuribus pʒ ꝙ tutõ nõ põt rẽ pupil
li a ſe ipſo emere:lʒ ſit deputatus ad diſtraben

dũ: æ idẽ tenuerũt. Lan. z. Jo ðᷣ õo. z. Hog.

.S.e.in cauſis:ſʒ ↄꝛiam opi.quã ꝛecitat hi
iĩ pn. renuit Jo. in.c.q epatũ.viii.q.i. NSe
Hoſt. Inn. compoſt. æ multi alii. B:⁊? ẽ qi cõiſ
opi.tʒ ct. Accur.gloſa.iuris ciuił i. l.plane.ff.
qð cuiuſqʒ uni.no.⁊ archi.i.d.c.q epatũ.⁊ ui
det᷑ h opi.ſatis ꝓbari ꝑ iſtũ tex.⁊ meliꝰfacit.c.
cũ ĩ ueteri.j. e. Itẽ ex ↄria opi.poſſet ſeq fraꝰ
7 abſurditas ſᷣm hoſtiẽ.nã ĩt ↄproiſſarios poſ
ſẽt fraudulet᷑ poni illi de quibꝰutilius poſſz ec
cleſie ꝓuideri nec obſtãt iura alle. ꝑ gl. loquũt
.n. q ptãs dat᷑ uni:qꝛ et certo caſu põt emere
tutor rẽ pupilli:ſi hoc facit palã ⁊ frauð ceſſã
te ut ĩ.l.pupillus.ff. ðᷣ aucto.tu. hic ãt loqmur
cũ ptãſ ↄpetit pluribꝰ.vñn nõ põt dici ꝙ eleciꝰ
oriat᷑ a ſe:ſʒ potius uocat᷑ a ðᷣo ⁊ a ſociis:⁊ faẽ
qð legit᷑ ⁊ nõ.i ſili.i.l.cũ ipe.C. de ↄtꝛa.emp.
2 hᷣ faciũt optie ĩ ar.ꝙ plures ðᷣputati ad diſtri
buẽda certa bõa ad pias cãs.pñt illa diſtribuẽ
ĩ aliquẽ ex ſeipſis:dũmõ ałs egeat ⁊ circa hoc
ni de qð pleniꝰdixi ĩ. c.i.ðᷣ coha.cle.? mu. Itẽ
facit ꝙ ſi certi officiales deputãt᷑ ad eligẽdum
aliquos officiales pñt aliquẽ ex ſeipſis eligẽ:ni
ſi forma ptãtis eis tradita reſiſtat ſecus dic cũ
ptãs eẽt eis tradita ut ſeqt ĩ gl.nã iſte eligẽdo
ſeipm eẽt tãqᷓ; ãbitioſus repellẽdus.viij.q.i.ĩ
ſcriptis ẽt ſi iuraſſet eligẽ idoneiorẽ:qꝛ ut di
H Inn. 7 bñ qᷣſqʒ dʒ ĩ ſeipo recognoſcẽ culpaʒ
.V. di.ad ei alio dʒ pᷣſnmẽ bonũ ut ĩ. c. fi.
de pᷣſũp. n gl. fi. pro ĩtellectu gl. op. õ tex.
Vr.n.ꝙ iſta electio facta a tribus ex ſeptẽ ↄ p
miſſariis niło mõ ualẽ ðᷣbuerit.tũ qꝛ for ↄpꝛo
miſſi expᷣſſe hẽbat ut dẽꝛct qͥs eligi ab oibꝰ ła
maiõi ꝑte ut pʒ h̊ ĩ tex.iũ qꝛ h̊ ur᷑ ð iur̃ cõi ut ĩ
.c.qꝛ ꝑꝑ ⁊.c.eccła.j.e.fac.c.fi ð ꝛe.iudi.So.
gl. metu Srii.dic̃ ꝙ ꝑſona iſtiꝰelecti ↄſẽtiẽdo e
lectõi ð ſe facte augʒ nũerũ eligẽriũ ⁊ ſic ex ſep
tẽ hũit q̃tuoꝛ. ⁊ peꝛ ↄnñs maioꝛeʒ ꝑtẽ. dixit iñ ĩ
fine ꝙ hodie nõ ualeret talis electio:qꝛ perſo
na electi nõ debet computari i numero eligen
tiũ per.c.cumana.j.e.⁊ ſic ſentit gl.ꝙ bhodie
iſtud.c.ſit ſublatũ:qð eſt õ id qð hẽt.s.i.ꝓbe
mio:nã fruſtra fuiſſi ̊ poſitũ ſi eſſʒ correctũ ꝑ
illð. c. cumana./ Itẽ )̊ pᷣmũ dẽm gl.fac ut ñ de
beat ↄputari ĩ nuõ:qꝛ aut iſte ↄſẽſit electiõi fiẽ
de ⁊ tãqᷓ; ãbicioſus ẽ ꝛepelẽdꝰaut electiõi iã fe
7 cũ nõ eſſet facra a maioꝛi ꝑte non poterat ad
huc pᷣſtare ↄſenſũ:cũ non dicat᷑ uocams a deo
ex quo electio nũdũ eſt facta a maiori parte ut
i.d.c.ecchia ⁊ in.c.qualit᷑.g.eo. Solutio meiu
huiꝰ ↄtrarij dixit hic. Inn. ꝙ iſte ↄlentit elec
tiõi iaʒ fẽe: qꝛ ⁊ ſi ñ hũit maiorẽ ꝑtẽ:hũit tñ e
qleʒ ⁊ ſanioꝛc.fuit enĩ ꝑs ſua ſanioꝛ ex ordine
cõpromiſſi:nã fuit dictũ:ut poſſẽt eligẽ ex ſe ł
ex aliis:ex ordie.n.l̃e colligit᷑ ꝙ iſta pars fuit
ſaniõ.ar.ĩ.c.mãdato ð pᷣbẽ.li.vi.⁊ ĩ.l.quotieſ

„

erbbaeſt is idi eerlig

wnaſihi unſu

ra
ii, immta nll „.
gleno i ictiil ſi ier
x:
neg Griuimni eh
lgr e ilill

n te a Contn de .

iutiliß

z, mioripre) .
lsfen coa mion Nee
gbnrcleni nhj nuͦxt eicndo
i ii ſi oen o aſ
lu edi ui ſmtini.?no/
mitic ummn acunin
inus yei et lun peecli 9
airil icjctoyroiſanis offn di
ſeertmonfa e ſt oniti for
m irriboſ niſchtbco doc. ſe
tiunatboſt i nimis breuis ih
fſacrilij oen ei ,nfal
umuiclifino iuenitnil e.
unſiümctidi ſormi.c. ar phi
iu hyiſi ioproiſſani clge⸗
linn rtmn alop. ui cu is
iclulttalis clecti oleni
iſlirtii ibtoſns ne
litynit iota ſocis meino
liticiihneiiürd effi
lfrn i gi ch
mini cüiſecrero lcz
innted Alis elect'non

D

ſ nci dditioſuſa ſeiß

ognöddennns Peſſec

1e ſörni ſcrunnii⸗ni

3 Plcrminii b

loe ixatons
t ian.
ith i o
oos cina
luol dr mn

—

za noer al
Fioo ci ni
uic ſ. N
la colcirai
ſcncdo Ccco⸗
lgemi deo.
ws (oſania
mime t he
picknden
heci ng ni⸗
Aſaunni pe
deg noind
xa (oer f0
gai dehn
oeMrc
l.degꝑ
fien not
gei nus 1
An it do

adil
eNin
no e
(dcc
et vi

undos

pin in

ebfribtopie e rman.
keii an enriin⸗
ealhbinitanimn
dege A d lbanctm
alwopoff noflilg mi; äni
ofnlsgit lhveer ihisii
ſrm nisabs nuln nilir hustti
s tapnalinnr efig ni ſr aiin
eßn alic ibitoſis orlitns ii gi
hisaſiniſteige connori ge irge
Intbi ſczchiſeßo agole cp
dad ladtioch imeborini .
eiſin(Jug oidleen d N
Fn g Encecio in mbnser hen⸗
miclanis lo nd vie dovert ü nſor oo
niſicifſebidn n inn igaig nobil
miipempgbi tr ii bfoͤiftoni
Ar occccli .col ir lul ⸗
mm jni deg nr l ttni enihbe
õ
ipünd ſs niong gi iftifi
iitinort a onnioe .
neqgdodenoiate uis tcio
neteind mtonumn inung al
. cAlcCNt b
tü em daſ etd
ſri ninni bctlteidi
nionſfiniſfnii ic n

nmini eun H
vondim⸗
ucſtare ni 6 anmi 1
vo ceccio hlie iit on
cetdntin guteul
nub onni Aittbie⸗ itin
. iin /, ad
rſn i ial
t m tdon enſt
con o er elien
4 di ,nitwif
ſanio/41 e

We electione.

ff. de uſufruc. ð opi. Inn. ẽ fũdata ſuꝑ ea opi.
q bʒ ꝙ electio fc̃a a ſaniori ꝑte dr̃ eẽ fẽa a ma
ioꝛi: ut nõ. j c.ſcriptũ.⁊.c.ecclia q̃ qd opi.cõiꝛ
dãnat᷑: duo.n.reqrũtur copulatiue ad ualidita
t eoꝝ.q.fit ab uniuerſitate.ut fiãt.ſ.a maio
ri ꝑte ⁊ ſqiori ut ĩ.d. c.qꝛ ꝑꝑ ⁊ ĩ.c.i.ðᷣ his q fi.
a ma.pꝑ.ca. nbi ẽt tetigi. z. ex hiſ pʒ ꝙ lec. In.
ñ eva æ expſſiꝰſibi rſiſtit.c.ecchia.j. e. aliã lec.
poſuit h ↄpo.dicẽſ ꝙ ꝑſõa elcti ↄputat᷑ h ĩ nuõ
eligetiũ ex for' cõpꝛomiſſi: qꝛ fuit dẽm ut ex ſe
poſſet eligẽ uñ lIʒ al ceſſite hac foꝛ potuiſſẽt eli
gẽ unũ ex ſe: clectus tñ nõ hr̃t augẽ nũexꝝ:hec
lec. ↄpo. nõ plʒ Jo. an. æ bñ qꝛ nõ. bʒ ĩ ſe reʒ
ſufficictẽ.nã Iʒ fuiſſet dẽ:ut poſſẽt unũ elige⸗
ex ſe no iñ ſcqt racite uoluerit ut pſona elec
ti ↄputaret᷑ ĩ nuõ eligẽtiũ:cũ iſta ſtet ſił:ꝙ unꝰ

eligat ex ſe:? ꝙ clectio fiat a maioꝛi ꝑte ipoꝝ:

2 n ꝓbat h̊ eẽ qð ad ̊ ↄtigit abeẽ ut i. c. ij. de
traſ. pla. ? i.l.neqʒ natales. C. ð ꝓba. ꝓcedẽt.
.n. ↄſideratio ↄpo.ſi fuiſſʒ ↄpromiſſũ ĩ duos h
adiecto ut poſſẽt unũ eligẽ ex ſe nã tẽ tacite no
luiſſet ↄpromittẽtes ꝙ nox electi ↄputaret᷑:cũ
alit ñ potuiſſet fieri electõ a maiori ꝑte.ʒ miec.
ſeu qrtã poſuit h̊ hoſti.dicẽs ꝙ ubi ꝓcedit̃ ꝑ
uiã ↄproiſſi:uox elecii augʒ nũeꝝ:æ ↄſẽtiendo
electioni ſue ꝑficit ipſã electõem. quo caſu ꝓce
dit iſte tex. Aur ꝓcedit᷑ ꝑ uiã ſcrutinii.? nõ 9
putatur i nuõ ut ĩ.c.cumana:qð gl.adduxit in
Sriũ:rõ diuerſitatis fʒ.eũ ẽ:qꝛ cum ꝓcedit᷑ ꝑ
formã ↄpromiſſi n dʒ eẽ ↄproiſſariis offm dã
noſu: Itẽ qꝛ electꝰnõ orit᷑ a ſe ſiẽ. oriret᷑ ĩ for
ſcꝛutinij.⁊ cũ hac lec.hoſt.tꝛãſeũt h̊ cõit᷑ doc.ſe
quetes:ſʒ ↄſidera qꝛ rõ hoſt. ẽ.nimis breuis ſʒ
pꝑ aliavba clariõa loqf. Jo. an. pꝰeũ ĩ.c. ꝑ nr̃aſ
j. ð iurepa.⁊ h:⁊ diẽ ꝙ va rõ diueꝛſitatiſ ẽ.qꝛ
ppromiſſũ nõ artat ad fuãdã formã.c.qꝛ ꝓpt̃
j.e.ut ibi pʒ un pñt ⁊ ſolẽt ↄproĩſſarij eliger̃
palã: ut unuſqſqʒ audiat uota alioꝝ. un cũ qͥs
nõ poſſit eligẽ:qn ſciat ſe ab aliis eleciũ oſẽtiẽ
do electõi ð ſe fee a ꝑre cq̃i ñ vr̃ ãbitioſus nec
oriri a ſe cũ ſit pꝰ uocatꝰa dᷣo ⁊ a ſociis:mẽito
oſetiedo auger nũeꝝ cũ ſit unꝰ ð hntibꝰprãtẽ:
nec diſpoſuit pᷣn in ſeipᷣm:ſʒ potiꝰdiſpõi ab ali
is fee ↄſetit nec ẽ h̊ ãbitioſũ ſʒ mẽõiũ:⁊ offm
catatis ſi bono corde fit:ar. viii.q.i .epatũ: ſʒ
qn ꝓcedit ꝑ formã ſcrutinii cũ ĩ ſecreto q̃ſqʒ 9
ſetiat. ſic ignoret an fuerit ab aliis electꝰnon
pot oſetire ĩ ſeipʒ qꝛ ſic uidẽt᷑ ãbitioſuſ a ſeipᷣo
oriri ? ex hac rõe dico ꝙ nõ vᷣbemus pciſe di
ſignẽ it formi ↄpromiſſi ⁊ fõmã ſcrunnii: nã
* cõproiſſarii. poſſẽt ꝓcedẽ ꝑ ſcrutiniũ pᷣuatuʒ
cau ñ poſſz electꝰlẽtir ĩ ſeipʒ qn õit a ſe ni
ſi er poſtfeo pe publicatõcʒ uelit recedẽ a ↄſẽſu
alli pſtito 7 2ſetis eleciõi ð ſe fée ut b ſubiicit
bac gl. ſz igẽ eẽt ĩ forma ſcrutinii ubi necio ñ
eſſz fuãda for. c. qꝛ pꝑꝑ iõ poſſumꝰ? meliꝰdiſti
guẽ ſic ꝙ aut ſumi cãn i qꝰẽ fuãda necio foꝛ
c.qꝛ ꝑꝑ uiputa ĩ electõe epi ł plati rlariſ ꝑ cꝰ
mont remanet ecclia uiduata: 7 tẽ añqᷓ; nox e
lecti ↄputet ĩ nuõ eligẽtiũ:qꝛ a pᷣncipio ñ põt

qs ↄlẽtire ĩ ſe ipʒ:cũ qͥs debeat ↄſẽtit ĩ ſecrero
nec ex poſt fcẽo. ſ.pꝰ publicatõeʒ põt accedẽ ad
aliã electionẽ:cũ ↄſẽſus ð ſoã dẽat pſtari ĩ ipo
ſcrutinio: ita ꝙ ↄſẽſus poſlea ſuꝑueniẽs nihil
operat᷑ ut i.d.c.qꝛ ꝓpt iũcto.c.auditl.e.ti.aut
ſumi cãu ĩ qñ ẽ nccio fuãda illa for̃a iux nõ.
E gl.i.c.ſiẽ cũ ⁊ ĩ.c.is cui..e.li.vi.⁊ tẽ aut fit
ellecↄciſ audiẽtibꝰ aut ꝑſcrutiniũ pᷣuatũ:pꝰca
ſu põt ꝓcedẽ diſpõ hꝰ.c.cũ ſeẽꝑ ſubſit eadẽ 2:
cũ ñ oriat᷑ a ſe:nec ſit ãbitioſus:ex qꝰ uidet ſe
electũ ab alijs.puto tñ ꝙ ad h ut iſte poſſit oſẽ
tire electõi de ſe fẽe:oʒ ꝙ uox ſua una cũ alijs
q eũ elegerũt cõſtituat maiorẽ ꝑtẽ:ſecꝰſi ad ꝑi
tatẽ dũtaxat ꝑducit uora alioꝝ ut ſẽſit h phi.
uidẽt᷑.n.ãbitioſus ſi cõſẽrirt electõi ð ſe fce:ex
ꝗqꝰ electõ ñ ꝑducit᷑ ad maioꝛc pꝑtẽ nna cũ cõſẽſu
ſuo ſʒ ſi fuiſſʒ ꝓceſſũ formã ſcrutinij pᷣuati n
poſſʒ iſte cõſẽtiẽ a pᷣncipio ĩ ſeipʒ:cũ ignõat an
alij ĩ eũ cõſẽfit:credoitñ ut. z. dixi ꝙ ſi iſte elec
t ab eq̃ii ꝑte cõſeſiſſz ĩ ſcꝛntineo pᷣuato i aliuʒ
q nõ ẽ electꝰa maiõi ꝑte ꝙ poſſ ꝛcedẽ fẽa pub
licatõe ab illa noĩatõe ⁊ cõſẽtiꝛe electõi ð ſe fẽe
2 cõſẽtiẽdo augẽ nũeꝝ qꝛ ex quo necario ñ ẽ ſ
nãda for.c.qꝛ. ꝑꝑ põt augẽi nuẽ ꝑ acceſſũ ſiẽ
fuat᷑ ĩ electõe pape iux nõ.i.c.⸗ lIʒ. S. e.⁊ ĩ elec
tõe ĩꝑatoris ut nõ.ĩ.c.j. ꝓx.⁊ h ẽ ꝙ uoluit gl.
B⁊ ĩ ſequeti.q.⁊ h̊ uidẽt fuiſſe ð mẽte Jo.an.
ĩ rba ĩ toꝛo de reg.iu.ĩ.mercu.li.vi.ubi diẽ᷑
ſi oẽs cãonici ecclie cathedrał ſũt mortui pter
dnuoſ põt unꝰaliũ eligẽ ĩ epᷣm ⁊ electꝰcõſẽtiẽdo
auget nũeꝝ ut hita ꝙ electõ nõ dr̃ fẽa ab uno
ſz a toto casnã ⁊ iura qnt ꝙ electio pt᷑ eẽ ↄcõs
ut ĩ. c. ᷓ ſit.xviii.q.i.ſʒ nõ põt dici cõcors ſi e
lectꝰcõſẽtiret ĩ aliũ gꝰðᷣ mẽte iuris ẽ ꝙ electcõ
ſetiẽdo electõiſue cõputct᷑ ĩ nuõ eligẽriũ qdð ĩtł
lige mõ pᷣdẽo.⁊ fortꝰ pᷣdẽa ꝓcedũt:qñ cõpꝛo
miſſũ fiẽt ĩ duos:nã nnꝰpoſſ eligẽ aliũ:⁊= elec
tus cõſẽtiẽ nt noluit h̊ hoſt.⁊ bñ. Et ſʒ pᷣdẽa li
mitarẽ ⁊ diſtiguerẽ nnũ dqʒ hoſt.̊ ĩ eo ꝙ diẽ
ꝙ ĩ electõe pape pt hr̃e locũ id qð h̊ d;:ꝙ uox
electi augʒ nñeꝝ eligẽtiũ:ĩtelligo.n.q; fit elecꝰ
p ſcrutiniũ pᷣuatũ uł q fea publicatõe reccdẽt
electꝰa noĩarõe ðᷣ alio fca:ĩ quẽ nõ cõuẽiat ma
ior ꝑs ⁊ cõſẽtiret electõi ſue q̃lr ãt vᷣbeat iſte e
lectꝰ cõſẽtir̃ electõi ſue ad h̊ ut augeat nũeꝝ eli
gẽtiũ:diẽ h phi.⁊ bñ ꝙ nõ dʒ dicẽ:eligo ł coe
ligo meipᷣʒ ne pᷣncipałꝛ diſponẽt ĩ ſeipʒ õ.c.fi.
ð iſti.ſed dʒ ſic dicẽ ↄſẽtio electõi ex qꝰ adhuc
nõ ẽ ꝑfca:cũ nõdã ſit féa a maiori ꝑte ſʒ ab eq̃
li. dic ꝙ ſʒ nõdũ ſit facta a maiori ꝑte:ſʒ ẽ tñ ĩ
fieri nõ c.n.oĩno fiẽda:ſʒ cõſentiẽdo illico au
get nus ſiẽ ĩ ſili nõ ĩ. c. pfea.j.ð appel. ꝑ Inn.
An at poſſit iſte electꝰſꝑ cõſẽtir̃ electõi ðᷣ ſe fẽe
dic ꝙ nõ fm doc.dʒ.n.cõſẽtit.tpᷣs a iure ſta
turũ ad electõeʒ fiẽdã łĩ cõ ꝓiſſo appoſitũ: naz
cũ electio ꝑficiat᷑ ſuo cõſẽſu demũ itcedẽte:oʒ
ꝙ cõſẽſus ſuus ĩtercedat.j.tpᷣs elcctõi fiẽde pᷣ
ſes gee eno AAr Taeha g ia- qð nõ. gl.
i. c. qᷓ ſit de elec.li.vi.Q Vluimo ꝓ ðᷣclaratõe
dcõꝝ ⁊ tex. qᷓrit᷑ qd ſi aliq ex cõproĩſſariis cele
b 5

gerũt ſeiẽt.ĩdignũ nũqͥd ualeat electio fẽa ab a
liis de idoneo:ſi nõ ↄſtituũt maiorẽ ꝑtem oĩnʒ
B qõ vᷣpẽdet ab alia:nũquid ptãs iſtoꝝ cõpro
mſſſarioꝝ q̃ elegeẽt ſciet᷑ idignũ: ðᷣuoluat᷑ ad a
lios cõpromiſſarios qͥ nõ öliqrũt: an ꝛdeat ad
capłin. nã ſi redit ad calpm nõ vʒ electio: q n
fea a maiori ꝑtel/So. dicit h hoſt. ꝙ tal elec
tio nõ ualẽt ĩ ĩmĩs hꝰ. c.ꝑꝑ fõmã appoſitã ĩ cõ
proiſſo:nã fuit dẽm ꝙ electio fiẽt ab oĩbus uk
a maiõi ꝑte iſta ãt nõ reꝑit᷑ fẽa a maiori ꝑte:⁊
ſic lẽtit ꝙ ceſſate tali for ualẽt elecꝰ fẽa a mioꝛi
ꝑte:ex q alii ſũt pᷣuati:ſʒj mihi ñ plʒ B ↄſioraꝰ
poſti.nã ⁊ ſi nihil fuit dẽm ĩ ↄ/ ꝓĩiſſo:m tacite ĩ
illigit᷑ ut fiat ab oĩbꝰ ł ſaltẽ a maiõi ꝑte ut dixi
i.c. pcedẽti uñ quẽadmõʒ ualẽt elecꝰ fẽa a ma
iori ꝑte ex qꝰ alii 2 ꝓĩffarii fũt puati qꝛ elegeꝛt
ſciẽt ĩdignũ ita dʒ ualẽ:cũ fuit diciũ ĩ 2 ꝓiſſo
ur fiẽt ab oĩbꝰuł a maiori ꝑte:naʒ aliis puaris
electio põt dici fẽa ab oĩbus:qꝛ fuit ſcẽ̃a ab illis
i quos tota ptãs erat dᷣuoluta:ut hẽt ĩ ſili ĩ. c.
oↄgregato.j. ce.nã certũ ẽ ꝙ ẽt ↄpromiſſarii eli
gẽtes ſciẽter ĩdignũ ſũt pᷣuati ptãte eligẽdi ut ĩ
ꝛ⁊c.ſi ↄpromiſſaꝛiꝰ.ʒ.e.ti.li.vi.nec ðᷣliciũ maio
ꝛis ꝑris dʒ nocere mĩori ꝑti: ut ptãs redeat ad
capłin. nã illud. c.ſi ↄpromiſſariꝰ loq qn oẽs
ↄpromiſſarii elegerũt ſciẽter idignũ:tẽ.n.ptãs
redit ad capłm:ſecus ſi oẽs coeligunt:⁊ electio
facta a miori reperit᷑ facta de idoneo:⁊ pᷣdicta
nõ.faciũt enĩ nedũ ad electões ꝗᷓ fiũt ad ecclia
ica officia ſʒ ẽt ſeckaria.
Electus i ĩ

Enerabilem. peratorez a

aiori parte illoꝝ ad quos ſpectat e
lectio:ſi fuerit idoneꝰpeꝛ papã oↄlirmabit:ſʒ ut
diẽ Cal. æ bn:meliꝰ? ꝓpᷣꝰ dr̃ approbat᷑:qꝛ nec
ĩ iſto nec ĩ alio iure ꝓbat᷑ ꝙ electio ĩꝑatoris ⸗
firmet᷑ ꝑ papaʒ ſʒ approbat:æ ad hoc uide bo
nũ tex.i cle. romani ðᷣ iureiu.ubi ponũĩ forma
lit ba ꝗᷣbus utit᷑ papa ĩ exaĩatõe electõis ĩpẽs
toꝛis nã önũtiat ? declaꝛat electũ eẽ idoneũ:ut
clariꝰ? lariꝰ ibi hẽtur uł ſũma alit᷑ iſtũ tex.⁊ pĩ
guius ſic. Electio ĩꝑatoꝛis ſpectat ad pᷣneipes
germanos tres pᷣlatos ⁊ q̃tuoꝛ laicos: ⁊ electõ
facta ꝑ eoꝝ maiorẽ ꝑtẽ cetis nõ contẽtis ij:⁊
ud papã ꝑtinet electũ exaĩare approbare ⁊ in
ũgere cõſecrare ⁊ coronaꝛe ſi ẽ dignꝰ:kł reijcẽ
ſi ẽ ĩidignꝰ:ut qꝛ ſacrilegus excõicatꝰtiꝛãnꝰfatu
us hẽticus paganꝰꝑiurꝰ eccłie ꝑſecutor: ⁊ elec
toribus nolẽtibuſ eligẽ papa ſupplet ⁊ data ꝑi
tate nocũ eligẽtiũ nec accedẽte maiõi ↄcordia
põt papa gratificare cni uult:B diẽ nõ.iſte tex.
Diuidit᷑:nã ĩ pꝛia ponit ꝛephẽſionẽ legati. In
fa ibi vm captãdo beniuolẽtiã pꝛĩcipũ ipſorũ
iuſ ⁊ ptãtẽ ðᷣclaꝛat. In ttia ibi obiectõi ꝛndʒ ei
qᷓ obiiciebat᷑ õ legatũ. In qrta ibi eos:monʒ
pᷣncipes nt adhẽant Ottoni ⁊ ꝛcedãt a philipo
2 ꝙ b facẽ dẽant: ꝓbat q̃uor rõibꝰ ĩ qnta ibi
nobilitatẽ h̊ ſpãli᷑ mãdat duci ut.S.in ſcriptõe
noĩato: ⁊ ut hẽas ꝑfecte ĩtellectũ lr̃e:pmitte ꝙ;
dũ oli ecchia rõans eẽt oppᷣſſa ab Aſtulpho re

De electlone.

ge lõgobãdoꝝ papa reqſiuit auxiliũ ab ĩpatõe

q oli hĩtabat ĩ grecia:nã poſtq; ciuitas rõana
ubi erat ĩꝑiũ fuit tradita eccłie ꝑ Cõſtantinũ iĩ
ꝑatorẽ. Imꝑator iuit ad bitãdũ ĩ grecia ⁊ fcẽ
edificari ſeu ãpliari ciuitatẽ cõſtãtinopolitanaʒ
tũc nobiliſſimã: ⁊æ qm ille iperator qͥ tũc regna
bat ĩ grecia noluit ecclie pſtare auxiliũ:papa il
lũ pᷣuauit.⁊ ĩpẽiũ trãſtulit ĩ germãos dãdo pta
tẽ ſeptẽ pᷣncipibꝰ alamanie quoꝝ tres ſt pllati:
cet᷑i vo laici:quos noĩat gl.i.c.adapbłice de ꝛe.
iudi.li.vVi.⁊ hẽꝛent eligẽ ſutuꝝ imꝑatoꝛc:⁊ hac
ptãte ⁊ ordinatõe ſtãte nacãte ĩꝑio electões di
uiſer̃t ſe ĩ duas ꝑtes:nã qͥdã ↄuener᷑̃t ĩ philipũ
ducè alii vo ĩ Otronẽ legatꝰpape qͥ erat tẽ ĩ i
lis ꝑtibꝰ ex mãdato ipſi pape ĩ pdicatõibꝰ ali
is collatõibꝰ ſuis ⁊ ẽt ĩ ſuis lr̃is denunciauit .
ſonã ottonis idoneã ad ĩꝑiuʒ obtinẽduʒ: ? ꝑſo
nã philipi declarauit ĩidignã: ⁊ ſuadebat oibꝰ q

tenus recederẽt ab obediẽetia philipi:æ adhere

rẽt Ottoni pᷣncipes ⁊ alii qͥ adehẽbãt philipo
qrelarũt apð rõanũ põtificẽ dicẽtes ipſũ peꝛpe
rã ꝓeeſſiſſe:qꝛ aut ĩ illa electõe l approbatiõe
geſſit perſonã electõis ⁊ tẽ poſuit falcẽ ĩ meſſẽ
alienã: utpote qꝛ electio nõ peꝛtiebat ad legatũ
ſʒ ad ipſos pᷣncipes:aut geſſeꝛat peꝛſonã cogni
coris.i.iudicis:⁊ cũ ꝓceſſiſſʒ alta partiũ abſẽ
te. ſ.philipi mime citata:ĩiuſticiã illi fecerit:pa
pa vo h ſcripſit duci cuidã qͥ iurauẽat philipo
fidelitatẽ tãqꝙᷓ ĩpẽatori:pꝰ captãdo beniuoleniã
pᷣncipũ dicẽs ꝙ ad pᷣncipes illos alemãie de in
re ⁊ atiqᷓ ↄſuetudine pertiĩet elecꝰ iperatoꝝ:ſed
ipſi dẽnt ꝛcognoſcẽ:ſiẽ ꝛcognouerãt ꝙ auctas
exaĩandi perſonã electã ſpectat ad papã: q euʒ
ungit ↄſecrat ⁊ coronat. EBebo rũdet papa
obiectõi qᷓ fiebat õ legatũ dicẽs ꝙ ñ ꝓceſſẽat
ut iudex neqʒ ut elector ſy ut denũciator:nã ð
nũciauit ꝓpt᷑ cria publica ipſiꝰphilipi eius per
ſonã eẽ idignã ad ĩꝑiũ obtinẽdũ:⁊ cũ illꝰ cria
eſſẽt notoria nõ erat opus iudicialꝛ ꝓcedẽ: pf
ni cũ electores illiꝰphilipi ꝓceſſiſſet aliis elecio
ribꝰↄtẽptis ⁊ nõ nocatis.¶ Dẽiqʒ i 3 parie
papa ↄfir̃ando ꝓceſſũ legati vᷣclarauit illu phi
lipũ ducẽ idignũ ⁊ ottonẽ electũ ðclarauit ido
neũ:⁊ ꝙ h facẽ poſſʒ: ꝓbat iure ⁊ exeplo: ut pʒ
ĩ l̃a uarto pᷣncipalꝛ ifit papa aliã cam q
reddebat illũ Obilipũ idignũ łe⸗ electõeʒ nõ
eẽ admittẽdã qꝛ pr̃ ⁊ frat᷑ imediate pfuert ipe
rio:uñ ſi iſte philipus nũc optinniſſʒ iĩperiũ ui
deret᷑ ꝙ nõ ex electõe:ſ ex ſucceſſione deferet
iperiũ. ¶ Vlto papa mouet iſtum pᷣncipẽ cui
ſcribit ut oĩo debeat recedẽ ab illo philipo no
