incatdenn Adetr ut gnoin In.

cleſeccerni inte
. Urlitne
iplus ckenoͤpit nane uelbonore

ili renüciare fae ☛ neit
Plbicci. (nnno idneo
iſtitex. ac alu no giai ſi ſamnetes coji
ſuceſorcz enĩ larr mn ltumni in gh
umncj amj onimn mno colegilier luni
ollt y tumni go ngit uele hoſte Jo n.
in. cad audietii. d de ñ feſl ſge d.g. Brr.
pot Qlin 4l ois hhli ubi nt uny pſcö;
ſhrmi woli nu ſi fo nulaft meio dy⸗
t cocludir ſc niſiprimü bie derognorĩ
d f.e.n. eſtopus faccre menonen doprimo.
arg. in.. Acs in Pn. f. dele ii,c.nonnnl .8
s.( R Wi ſmt auerare pape. dot,
bic muiru inſtir ponedo arias opl.Ord colĩ
gedo pſtinores. ſit aiſtnſgneoſ J) Aile.
am queni: niquid eps ? cplnpoſſin mi
nuere nüex prebedap vc ſupprinef digniegte
ineccha aut queni niguid poſſt auge numex
Canonicor ? pbendap uel ene H
cccha. Erp pmnine apin nnecho 1 WD
ne ho iakſiin ephicaend en ſi
i corp dc nmiſtums cclle ſne o
unũ corh 8nsccoi r8.
vrniuſch.d ideedain.s⸗ .de N.n
ſ oſuc Cunn Me780n:l.. ſinepopt
.ſio g eicaib bac iir in
viAQueſtog c

ſni
—
oſſit capim iaeg, .(Do⸗ n
lapki iu facere. inghd u noc Cfnat

v „
nüͤcrus cuollec 2ivrat 200 lns
apã nec un i Ep un
ofirmarus ?e , ey pbec⸗
me⸗ ch weue chl le necl
ſſit caplz n 7,zeiat

„

i dicto.c.dilecto:aut iurauer̃t fuare cõtẽta in
ſtatuto:⁊ tẽ ñ pnt uenire ) abſʒ auctoritate pa
pe ut ĩ.d.c.dilecto:ſi tũñ cõtraueniãt tʒ cꝛeatio:
ſz icidũt ĩ ꝑiuꝛiũ ut nõ.iĩ.d.c.dilecto.fac ꝙ nõ.
Jo. an. ĩ regula qð ſemel ð re.iur.li.vi.i mer
cur. aut nũerꝰ ẽ ↄfirmatꝰ ſʒ nõ iurarꝰ:tũc ſi cõ
firmatio ẽ ſimplex tenet cꝛeatio.ar. hic in fi.= ĩ
.d.c.dilecto.aut cõfirmatio ẽ fa cũ clauſula ðᷣ
cꝛeti iꝛittis qð qͥd fieꝛet Sꝛiuʒ ⁊ ſubdiſtiguit
aut. n. redditꝰ ex poſtfacto excreuet.? tunc te
aiet creatio quia in illa confirmatioe:ſubintelli
gitur clauſula niſi rdditꝰ excreueẽt ut.j. c. ꝓx.
aut redditꝰ nõ excreuer̃t ⁊ nõ pñt ðᷣ nouo cꝛea
re.ſi vo nũerus ẽ iuratꝰ ⁊ ẽt cõfirmatꝰ:tũc eo
cãu q ſola cõfirma ipedit fortius preſtat᷑ ipe
dimẽtũ cũ cõfirmatio ⁊ iuramẽtũ cõcurꝛũt.ſʒ
ubi qdᷣlʒ ꝑ ſe nõ ſufficit ad ipediẽduʒ:nec ſimł
iũcta ĩipediẽt qa iuẽ ñ ꝓbat᷑.aut q̃rit᷑ an poſſit
capł creaꝛe dignitatẽ in cccłia.⁊ tunc aut uult
creare dignitatẽ oĩo nouã ⁊ nõ põt qᷣa ad ſolũ
papã pertinet creare diguitates ut in.c.i.xxij.
di.puta ſi uelit ſtatueꝛe ut ſint cardiales ĩ eoꝝ
eccleſia.aut uult cꝛeare unã ð dignitatibꝰ priꝰ
cꝛeatis.puta archidiaconatũ uł acchipꝛeſbitẽa
tũ ⁊ põt aꝛ.hic ĩ fi.nã iſta dignitas eãt hic exti
cta.⁊ ex facto capli erat nouiter iſtituta ſin licẽ
ita pape. Mec ob.dictũ glo.ꝙ iſtud contingar
ex ↄna poris dignitatis:qᷣa cũ dignitas cẽt ꝓꝛ
ſus exticta dʒ dici noua cꝛeatio.⁊ fac.xxi.di.ĩ
nono qð ẽt tʒ Jo. an. ⁊ ẽt moderniores pᷣdẽa
ꝓcedunt reſpectu augmẽtatõis ſeu creationis
an ãt pñt diminueꝛe numeꝝ prebẽdarum et ca
nonicorum ſeu ſupprimere dignitatem que iã
eſt creata.aut nou ſubeſt cauſa er non poſſunt
ut. ]. eo. ex parte. aut ſubeſt cã:⁊ tunc ſi papa
uel eius auctoꝛitate numerꝰ ſit pꝛefixus uel di
gnitas ſit creata:tũc nõ pnñt diminẽ.ar.i.c.cuʒ
ueniſſet de iudi. z. c.i.=.ij.de ↄfir. uti.⁊ hꝰ dic
tũ tenẽt cõiꝛ docro. Ego limitaꝛc hoc dictũ vʒ
niſi cã diminuẽdi eẽt orta ex poſtfacto.nã quẽ
admoduʒ pr̃ fieri augmẽtũ excreſcẽtibꝰ faculta
tibus.j.c.ꝓx.nõ obſtãte ↄfiꝛmatõe pape.ita ⁊
diminuꝰ diminutis facultatibꝰ fac qð ĩ ſili nõ.
gl. in. c. i. ð ↄfir.uti.aut ceſſat auctoꝛitas pape
⁊ tẽ ſi aliqs aliꝰ a caplło inſtituit illas pꝛebẽdaſ
uel dignitates nõ põt cap̊ diminuẽ ſine aucto
ritate fundatoris uel heredis.ar.c. monaſteriũ
xvi.q.vij.als vi.qð ẽ bñ nõ.⁊ origialꝛ fuit di
ttũ hoſt. ⁊ ꝑ hoc dẽʒ. Cal. dicit ſe obtinuiſſe ꝙ
epys nõ pt᷑ diſpẽſare ʒ ĩſtitutionẽ bñficij uel ip
ſã imutaꝛe ł õ eã uenire ſine cõſenſu proni:qð
ſeꝑ nõ.ſi gꝰ ex inſtitutione bñficij collatio ẽ fiẽ
da pꝛeſoytero nõ põt epᷣs ſine licẽtia proni diſ
pẽſare nt ↄferat᷑ nõ pᷣſbyt᷑o.ad idẽ adduco nõ.
dictũ Inno.in. c.fi.de cle. nõ reſi. ubi diẽ epm
nõ poſſe õᷣ ſtatutũ bñficij diſpẽſare.fac qð nõ.
in. c.at ſi cleꝛici de iudi.in..de adulteꝛis.hꝰ li
mitarẽ niſi diſpẽſatio hr̃t fieri ex neceſſitate ec
cleſie æ pronꝰ nollet ↄſẽtire.ad hꝰ adduco nõ.
dẽa dnoꝝ ð ꝛ0.ðci.ccxc vi.ubi dnt ꝙ ſi patꝛoꝰ

¶ De cõſti.

ſine cã nõ uult oſentire ꝑmutationi bñficij põt
eps hoc facẽ ſine cõſenſu proni:qꝛ pꝛonꝰ ñ dʒ
ipedire magnã utilitatẽ eccleſie.facit.c.i.ð his
que fi.a ma. par. ca.? ad pmuʒ dẽm hoſt. adde
qð nõ.pau.i cle.ne ĩ agro...ad hec ðᷣ ſta. reg.
ubi dicit epᷣm nõ poſſe bñficiũ pronatũ unire
ſin oↄſenſu pꝛoni. facit.d.c.mõaſterium.aut nõ
cõſtat de fundatione alterius:et tunc ſi bona e
piſcopi et capituli ſunt comunia non poſſunt
ſi upprimere:qꝛ epiſcopus auctoriʒaꝛet in facto
proprio.ſed dic ꝙ debet tunc ꝛecuꝛꝛi ad aꝛchi
epiſcopũ uel ad papã.facit qð nõ.ĩ cle.ij. ðᷣꝛe.
cccl.nõ alie.x ĩtellige quãdo ſuppreſſio uenit ĩ
eoꝝ fauorem ſi bona eorum ſunt diuiſa: tunc
põt capitulum cuʒ auctoritate epi ſupprimere
dignitatẽ:ſi ſubẽ ltia cã.ar.c.ſiẽ unire ð exceſ.
prela.predicta ꝓcedunt niſi confirmatio pape
cum clauſula decreti obſtet ſʒ predicta.nõ ob.
predictis.c.fi.de v.ſigni.ubi ĩ diminutiõe fuit
rccurſum ad papã qꝛ uoluntarie ibi ceſſaueꝛũt
uel forte epiſcopus ⁊ capitulũ nõ cõcordabãt.
codem modo dic ad.c. cuʒ olim de conſue. ubi
uidetur probari ꝙ ĩ creanda dignitate ẽ ꝛecuꝛ
rẽduʒ ad papam. ⁊ per hoc hẽs materiam gl.
declaratam. n gl. pe. in fi. ex fine glo. hẽs
quiq; opiniones qualiter perdatur priuilegiũ
2 ultra glo.ponunt᷑ alie multe opi.unde ĩ hac

mateꝛia tot ſunt opi.quot ſunt capita p que dii
currit iſta materia ʒ mihi placet diſtictio
JYo. an. aliquibus (Sun aut querit de re

ſcripto delegatorio iuriſditionis to tpᷣe ꝑdaĩt
Z dic ut dicet ĩ.c.ſi aũt ⁊.c.plerũqʒ. J.ð reſcri.
⁊ ẽ tex.nõ.i.l.falſo.C. de diueꝛ.ꝛeſcꝛi.æ ibi ma

xime ꝑ bal. aut querit᷑ de priuilegio:⁊ tẽ habet

tẽpꝰ ãnexuʒ ⁊ ſtãduʒ eſt tẽpori determinato ut
i.l.quotiẽs.C. ð preci.ĩpe.offe.qð intelligo ni
ſi ↄtraueniatur ante tẽpus.quo caſu dicẽdũ ut
.dicã.qnq; priuilegiuʒ hʒ in ſe cãm tacitã uł
expreſſa ⁊ ea ceſſãte ceſſet pꝛiuilegiũ.pone exẽ
plum in.c.ſuggeſtum de deci.melius in.l.gña
liter. E. de epi.æ cleri.canoniʒata.xvi.q.i.aut
ſumus ex iſtos caſus:⁊ tunc aut priuilegiũ cõ
ceditur circa iudicia aut circa negotia.pꝰ caſu
aut ad ageduʒ aut ad excipiendũ.ſi ad agẽduʒ
durat tãto tpᷣe ꝙᷓto durat actio ut ĩ.l.ſi eũ. .q
iniuriaruʒ. ff.ſi quis cau. Si ueꝛo datuꝛ ad ex
cipiẽduʒ:tũc ẽ ꝑpetuuʒ ut in.l.pure.ff.de doli
excep.niſi depꝛehẽdat᷑ ĩ culpa ĩ nõ excipiendo
tpᷣe quo agitur cõtra euʒ. ar.ĩ.l.põponiꝰ. . ra
ti. ff. ð procu. ¶ 2 cãu principali aut priuile
giuʒ datur ad aliquid faciẽduʒ ⁊ ꝑdit᷑ ſpatio.x
annoruʒ ſi prinilegiatus eo n utitur ut ĩ.l.i.ff.
de nũdi.nbi dẽ ꝙ ſi priceps cõcedit ciuitati pᷣ
uilegium nũdinarium: æ ciuitas non utit᷑ eo P*
decẽniũ illud ꝑdit. æ per hoc diẽ Har. ꝙ ſi pᷣn
ceps det pᷣuilegiũ ſtudio gñali quo ciuitas nõ
utit᷑ peꝛ decẽnium illud peꝛdit. hꝰ m nõ ꝓcedit
ſi confertur eccleſie ut.j.dicã.aut datur ad nõ
faciẽdã:⁊ ſi aliqd reſeruauit ſibi priceps ñ põt
pᷣuilegiatus illi renunciare niſi qtenꝰ ꝑriculalr
2

euʒ tangit ut ĩ. c. cũ tpe de aꝛbi. Aut princeps
nihil reſeruauit ſibi:æ tunc aut fuit cõceſſuʒ ꝑ
ſone priuate aut cõi uel eccleſie. pᷣmo caſu ꝑdit
ꝑ unicã ↄuẽtionẽ.⁊ ĩtellige ſi directe obuiat il
li pᷣuilegio.⁊ iſte ẽ caſus hꝰ.c.⁊ optime fac. l. ij
E. ð iu. do. ĩpetr. æ uide oio qð nõ. Har.i.l.
.i. ff. ð his qui ĩ prioꝝ. ubi uĩ uelle ꝙ puilegia
ta ne ſoluat preſtãtias.ſi ſpõte ſemel ſoluit piu
dicat ſibi in futux niſi fuerit ꝓteſtatꝰ ut ibi. et
nõ he ultimũ ð ꝓteſtatõe. Itẽ põdera qð dixi
ſi directe obuict᷑: qꝛ ſecus ſi nõ directe. un ſiqs
pʒ pᷣuilegium gñale ne ſubcat gliqᷓ munera pu
blica uł honores ⁊ ſpõte acceptauit unũ n pin
dicat ſibi in alijs nec ẽt in illo.ſi denuo eligaĩ
ad ill ut ĩ.l.uolũtarie.C. ð excu.tu. niſi accep
taueꝛit decuꝛionatũ:qꝛ ex illo officio aſſumituꝛ
ad alia officia.iõ acceptãdo illð nĩ ſibi piudica
re. ar. c. traſlato eo ß dai niſi legi
timo tpe pᷣſcribant᷑: ? iſte ẽ caſus in.c.ſi ð teꝛna
2. c. accedẽtibꝰ ðᷣ priuił.⁊ ẽ rõ:qꝛ ſingulares ꝑ
ſone nõ pnt ꝑ guẽtionẽ eoꝝ renũtia? puilegio
ↄceſſo eccleſie.iõ ſpectat᷑ legitima preſcriptõ ⁊
ꝑ bꝰ dico ꝙ anẽta rõe ẽ facienda dria an cõce
dat᷑ puato an eccleſie:qꝛ ꝑ puẽtionẽ ꝑdit᷑ puile
giũ ex tacita renũciatõe. Ideo debemꝰ ↄſiðᷣra
re an ⁊ qn ↄuentio iducat renũciatõeʒ ualidã.
nã in priuato quelʒ directa oↄtrauẽtio ĩducit ꝛe
nuũciationẽ ualidã. ar. c. cũ renũciat᷑.xxxij.q.i.
qꝛ ↄplectit᷑ ↄꝛium:ſʒ ĩ ecclia nõ põt iduceꝛ illã
ꝛenũciationẽ ualidaʒ.qꝛ ſicut expᷣſſe nõ pñt ca
nonici renũciare pᷣuilegio ↄceſſo ecclłie.ita nec
tacite ut nõ. Inno. in. d. c. accedẽtibus.i ĩ ec
clcſia ſpectat᷑ ips legitimũ.uñ idẽ dicẽdũ ĩ alio
qui ex ↄtrauẽtõe n poſſet renunciare puilegio
Et ex his infert᷑ ad limitationẽ bꝰ.c. ꝙ ſi iſtud
pᷣuilegiuʒ ꝛcſpexiſſet utilitatẽ ecckie iſta unica ⸗
uẽtio piudicaſſet canõicis ꝛeſpẽu utilitatis eoꝝ
dũtaxat.ſed reſpectu utilitatis ecclie poſſẽt alle
gaꝛe puilegiuʒ nõ eẽ ſublatuʒ ni nõ. uult Inn.

in. d. c. accedẽtibꝰ. æ ꝓbat᷑ ꝛ0e pᷣdicta ¶ Icey

dic ubi pᷣuilegiuʒ dat reſpectu pluriuʒ ꝑſonaꝝ
nel plurium reꝝ:qꝛ lʒ quis pueniat ĩ uno n cẽ
ſer renũciare reſpectu alterius.ſic ur̃ uelle tex.
nõ.ĩ.l.uoluntarie. C. ð excu. tu.⁊ ibi uideas ꝑ
Ci. plene de hac mã.⁊ hec ut dixi ſufficiant ad
quãdã inſtructionẽ materie:qꝛ lõgiſſimũ eẽt ꝑ
ſingulas cãs cõplecti ut dicit hic glo. ĩ fi.?⁊ bn.
⁊ ꝑ pꝛedicta diceꝛẽ ꝙ ubi canonici poſſẽt ꝛenũ
ciare priuilegio ecclcſie ĩidulto ꝑ unicã Zuẽtio
nẽ directã ꝑderet᷑ priuilcgiũ: qꝛ ut dixi ↄuẽtio
põderat᷑ ad iferendam tacitã renũciatõeʒ:⁊ nõ
eſt dria ꝛegularit᷑ an aliqd fiat expreſſe ł tacite
ar. in. l.cuʒ quid. ff. ſi ceꝛ. pe. ⁊ ĩ.d.c.cũ apud.
Bm. m. Habet mãʒ plixi et
ſubtilẽ ⁊ hꝰ dic in ſũ
ma. Si capłʒ oↄtra ſuã ↄſtõneʒ de cer
to canonicoꝝ nũero aliquos recipit ĩ canõicoſ
ð ſupꝑexcreſcẽtibus fꝛucuibꝰ cis ꝓuidẽ tenet᷑.
atłr ad idẽ. Mõ obſtate ceꝛto canonicoꝝ nũeꝛo
ẽt ꝑ papam cõſirmato ꝓuidẽdum eſt receptis

ultra uumeꝝ ð ſupexcreſcẽtibus fꝛuctibꝰ maxi
me.ſi uolũtarie ꝑ canonicos fueꝛt recepti.Di
uidit᷑ ĩ tꝛes ꝑtes.
.m. ⁊ ſocijs
ʒ diffinitio ibi mãdamꝰ 6 p' unã ltimaz
cãʒ reſtrigẽdi numeꝝ prebedaꝝ ⁊ canonicoruʒ
qn.ſ. redditus prebẽdaꝝ nõ ſufficiũt ad ſubſte
taduʒ ↄgrue canonicos.nã tot ſunt inſtituendi
in eccłia quot poſſint ↄgrue uiuẽ ex redditibꝰ
illius ut in. c. i. j. ð inſti. z.c.unico ð ſtatu ꝛcg.
li. vi.⁊ puto ꝑ ca que dixi.S.c.ꝓx. ꝙ epſ cũ ca
pitulo pñt numeꝝ antiquũ ꝛeſtꝛingẽ ex pluꝛibꝰ
prebẽdis ↄſtituẽdo pauciores.tẽdit.n.ĩ ðᷣdecꝰ
eccłie ꝙ canonici qͥ ↄſtituũt unũ corpus cũ ca
pitulo n poſſint ex redditibꝰ ↄgrue ſubſtẽtaꝛi.
H ꝛ ibi S antiquã ↄſuetudinẽ ꝙ ualʒ ſta
turum capli puate utilitatis nutritiuũ ) atiquã
ↄſuetudinẽ fauẽtẽ utilitatem publicã ⁊ ſpũaleʒ
qð intellige qn ſubeſt rõnalis cã ſic ſtatuẽdi ut
hic erat.¶ Et ſic nõ gñalꝛ ꝙ õ antiquã ↄſue
tudinẽ eccleſie põt ex cã rõabili fieri nouũ ſta
tutũ.fac ro.c.nõ dʒ in prin.j.dc ↄſan.et affi.
Mãõ ʒ ꝙ pr qᷣs recipi ĩ canonicuʒ abſqʒ P

beda. pot g' ius canonie exiſtere ſine prebẽda

nõ m debẽt multi ſic recipi ne tẽdat ĩ dedecus
cccłie. æ uide ad hoc bo.gl.⁊ qð ibi dixi ĩ.c.di
lectus filius.j. ð prebẽ.¶ qrto nõ.ibi ad iſtã
tiam. ? ibi ad pccs. ꝙ iʒ collatio bnficij fea ad
iſtãtiã uel pces alicꝰ.? ĩtellige nõ ð precibꝰ caꝛ
nalibus: ſy ð inſtis ⁊æ ſpũalibꝰ de quo uide bo.
glo. i. c. tuã ge eta.⁊ quali. ⁊.i.qi.c.ſt nõ nul
li. ¶ M qnto ꝙ licite capł ultra prebẽdas
diſtinctas ꝑ ſingłos canicos poſſidʒ bõa cõia
q dicunt᷑ ð mẽſa ipſius capli.naʒ cx illis ſubſti
net capły onera cõia. Itẽ ſolet diuidẽ fructus
illoꝝ bonoꝝ in/fine ãni inter ipſos canonicos.
Item ðputare pro diſtributionibus quotidia
nis.⁊ ðᷣ his.uide bo.glo.in.c.unico de cle.nõ
ꝛeſi. li. Vi. ¶ Iteʒ nõ. ⁊ tene mẽti ꝙ ĩ oſtoõne ð
certo numero etiam ꝑ papam cõfirmato intelli
gitur cka niſi redditus eccleſie ĩ tãtuʒ cꝛeſcãt ꝙ
pluribus ſufficiant. Ex hoc infertur ꝙ augmẽ
tatis facultatibus debet eccleſie numeꝛus cano
nicoꝝ augmẽtaꝛi:⁊ ſic antiqua cõſtitutio tolli.
5 ibi ſicut cõſueuit:æ tene mẽti ꝙ cla ſo
lita apponi de ſtilo cuꝛie debet ſubintelligi ſi ca
ſu non fuit cxpreſſa.ſic dicimus in ↄctibus ut
uideant᷑ geri ſʒ ↄſuetudinem loci:licet hoc nõ
exprimatur in contractu. ad hoc.l. quod ſi no
lit. F. quia aſſidua. ff. ð edi.edict.nõ. Har.in
i. nemo eſt qui neſciat. ff. ð du. re. ubi per hoc
dictum dicit ꝙ ſi in loco ſtudij doctores ſolẽt
quandoq; legere per ſubſtitutos intelligituꝛ ta
cite hoc in contractu conductionis expreſſum
ut poſſit ſecundum conſuetudinem lcgeꝛe per
ſubſtitutum.æ facit ad predicta bo. tex. i. c. cãʒ
que ð reſcr. ubi cła ſolita apponi in certo loco
ſi tꝛanſponit᷑ ↄtra ius intclligit᷑ inſerta in loco
ſuo ⁊ eſt rex.nõ/ ¶ HNõ ibi in derogatõez ſue
oſtõnis. ꝙ ſtatuẽtes pñt uenire ptra oſtitutõe

n pria ponit᷑ allegatio
n Fa ꝓ caplło ibi ueꝝ. -

rel
cͤn

zpeggerepro orte
. Hiusns AAmini n
lscöreſana ni) 4,.d⸗
— ara
ialſmin fein cl enen 1.
ipolas mn n aſn ni cn 6
umhaq ninit hientti / ami. 14.
ſiftemno ctlbiolign gcien
unp pot ei vlnioeſbifgninih poſt
rn ſolui griſolnie dhin uniir
ani hüenilai Renatmni no gi il
liutctgoni gni eaui biban il o p⸗

Cur noriſf ö0on u puher er n ani do
Nifrgaanelen
ſneciyſcteliis nr politpei cmno 2 9ort
ipy imacli nidl ijet ee Mſi
nnint oro oneni p'lim aſuti m .
niiide ow omct b mnin mu ir
nnlio pmis p ln oſtri or pponi
icirlt atic iimur Hofi de
uninugo he Preic
ucti bedrr ins diſinei rſchunz. in

Diinſiso tlis nbehn müda
anlRin
anüunmi Filitems.
ranuſthſtoimen m ic
eat dzüastir ngis
nnrcciͦdlen dofſ dee

diciſ iſti

liCdαα11

m. ? a, e. N et tecen
4 ſocis N an lni
Breſnigei in e

di Gincrmnſ.de an etgff,
nez ENcgchl imnonien abgz
can.dot⸗ uuscnoniecnſtneſnr gchein
no m debar muin ſie ehi e hlriclens
ne ruckut rto ehtichici
cuns lus .ögrebe, no o bi ſi
tum ? bi l pers. h collno bificj fejad
itiniel pces alic c ieligeno preab ca⸗
nalibus. ſd iuſts ſpngib de qno nigebo.
glo.i.cwi de eia. ? qval..i. . ic ſt noͤnal
l. (M qynto q leite caph; ulna prebedas
diſtinctas p ſingtos canicos poſſidz bon cdia
dicuni ð meſa ipſus capli nay er Uisſnbſti
ner cponera cig. Ie ſole inide fenons
Aon donon in fine ni mrer ipſos cmnonicos.
Jan öputnte ro diſnbnnontbus gonin
nis. e dð bis ige bo. loin cic gecle.n
t li. i. (Jz no tnr nii gi ſione d
ceno numero criam pP popam cöhnmno imelit
giur clniſ edins cceeitim e
Pmmbns iffcint Ct hoe iſenunch 3
musiuinmsdna leſe n den
ag.1ſic antova ſtitatio voll.
icor – irne Acaſiht
Sſaet iedeve ſadinligili

propriã licet ſuerit ↄfirmata p ſuperiorẽ.⁊ licʒ
ↄtincat talẽ mãʒ ꝙ ſine ſuperiore ſtatutũ ñ ua
Wera; c nõ.⁊ limita fʒ ea q̃ dixi.õ.c.prox.
tẽ nõ ibi cũ integritate:ꝙ ubi nũerꝰ canõi
coꝝ uenit ex cã ãpliãdus nõ ↄfũdunt᷑ prebẽde
antiq. ſy eis ĩ ſua ĩtegritate remanẽtibꝰ ex alijs
redditibꝰ ↄſtituũt none pbẽð.¶ Ytẽ nõ ibi pa
res ꝙ oẽs pᷣbẽde tpᷣe inſtitutionis ðñt eſſe pa
res:un pᷣbende ſucceſſoꝝ uel nouit᷑ iſtituendo
rũ nõ v̈bẽt eẽ minoꝛis uatoris qᷓ; pbende anti
quoꝝ ¶ Itẽ nõ quid faciẽdũ ð redditibꝰ eccle
ſie ſuꝑexcreſcẽtibꝰ.dñt.n.ðᷣputari pro canõiciſ
nouit᷑ receptis ſeu fiẽi ex illis nouas pᷣbẽdas ł
conuerti ad aliã utilitatẽ eccłie. n gl. i. ibi
hẽret mãdatũ.uult g gl.dicẽ ꝙ iſte.m.fuit ad
miſſus pro alijs nouis ↄcanõicis ad agẽdum
ex duplici capite.pꝰ qꝛ hẽbat mãdatum.et hoc
pʒ in antiqᷓ.ꝛ qꝛ erãt ↄſortes ciuſð litis nã ſpã
le eſt ĩ ↄſorte ut quẽadmodũ ↄiuncta ꝑſona pt
agẽ pro cõiunta ſine mãdato preſtãdo cautio
nem ꝙ dñs hebit ratũ ut ĩ. l.ſʒ ⁊ hec.ff.de pro
cn. = in. c.nõnulli.j.de ꝛeſcꝛi.ita conſoꝛs eiuſs
litis pt᷑ agere pro cõſorte ſine mãdato pᷣſtita tñ
priꝰ ſatiſdatõe nõ tñ admittit᷑ niſi pᷣ cũ oibus
fueꝛit lis cõteſtata ut ĩ.l.ij.C. ð cõſor eiuſ.li.⁊
iſtud cõſortium contrahitur excõicate cãe et li
tis.l.ſi petitor.ff.ð iudi.uide ꝙ le.⁊ nõ.in cle.
religioſus ð procu.nõ tñ admittit᷑ cõiũcta ꝑſo
na ad ea q̃ requirũt ſpãle mãdatũ.l.patri.⁊=.l.
illð. ff. de mino. ⁊ iõ alibi dicẽ gl.nõ.ꝙ ↄiũcta ꝑ
ſona nõ põt petẽ ſolutionẽ ſibi fieri:licʒ poſſit
agere ut ſoluat᷑:qꝛ ĩ ſolutõe debiti recipiẽdi ꝛc
quirit᷑ ſpale mãdatũ:adeo ꝙ ẽt patri nõ pt᷑ ſol
ni: ut eſt glo.nõ.quã ſequit᷑ ibi bar.ĩ.l.Vo pꝛo
curatori.ff. ð ſoluti.uẽ pulcher tex.in.l.qui ho
minẽ..ſi geneꝛ. ff.eo.ti.qð nö.⸗Eh ſpãle ĩ cõ
ſorte eiuſdẽ litis ẽ ut poſſit peti cautio a ↄſõte
ẽt pꝰ litem ↄteſtatã.ut ĩ.d.l.ij.⁊ rõ ẽ qꝛ ↄſorſ ñ
admittit᷑ pro ↄſorte niſi pꝰ litem ↄteſtatã ut.S.
dixi. uñ de nouo orta eſt hec exceptio.certũ ãt
ẽ ꝙ dilatoꝛia ↄpetẽs pꝰ litẽ ↄteſtatã pt᷑ ꝓponi
nõ obſtãte lit.cõt.ut ĩ.c.inſinuãte.j.ð offi.ðle.
ubi ð hoc.diẽ tñ hec glo.ꝙ hec cã ꝓprie ñ eãt
cõis:qꝛ quilʒ hẽbat ius diſtinctũ ⁊ ſeꝑatuʒ.uñ
W. fuit admiſſus pro alijs. qꝛ bẽbat mãdatũ
als nõ fuiſſet amine N Ei En- h dictũ
ꝙ canonicꝰ nõ admittit᷑ ad agẽdũ ſine manda
to ꝓ canonico lIʒ ſpũałꝛ ſit ↄiuncta ꝑſona.iĩtelli
gitur g ius ciuile ðᷣ ↄiũctis rõe ſanguĩs.optĩe
facit.c.i.ð ꝓcu.⁊.c.cũ dilectꝰ ð offi.dele.dicã
i. c. nõnulli. de reſcrip.põt tmñ dici qᷓ; iſti erãt cõ
lortes rõe rei quã ſił petebãt:ut ur̃ ueſſe pꝰ gl.
Do. an. ⁊ meliꝰ rõe ſtatuti qð cõir iſti ipugna
bãt ⁊ rõe defẽſionis capłi.⁊ qlʒ itellectꝰ ẽ bonꝰ
i fe. ⁊ de iſtis ſatiſdatõibꝰ.uide qð nõ.in.c.i.⁊
in. c.mãdato.j.de procu.¶ In gl.iij. in fi. ex
glo. hẽs tres ſolutões ad orium.prĩa ꝙꝙ allega
tio nõ fuit ꝓbata:quaſi dicat ꝙ ſi duo ꝛcipeꝛẽ
tur ad unã pbẽdã nõ ualeret receptio ꝓ bꝰ. c.
dilecto. . de prebẽ. æ hec ſolutio bona.fa ſoło

¶ De cõſti.

q; capłein nõ poterat hoc allegaꝛe qꝛ deregebat
turpitudinẽ ꝓpriã.hec ſo.nõ plʒ qꝛ nbi uertit
periculũ aĩaꝝ admittit᷑ quis allegãs turpitudi

nẽ ſuã ut.c.lator ⁊.c.ↄſanguinei de re iudi. di

xi plene ĩ.c.i.c.cũ cãʒ ð pᷣbẽ.⁊ dic ut ibi. ¶ʒ
ſo.ꝙ uacãte pᷣbẽda fuer̃t recepti duo:nõ t ad
eãdẽ pᷣbẽdã. Vel q̃rto fʒ Jo.an.dic ad eã.i.
ad eccleſiã.⁊ ſic ẽ ſimplex relatio ¶ A el quĩto
ſim do.an.ſi canõici recipiũt duos ad unã pᷣbẽ
dã aĩo diuidẽdi illã prebẽdã tʒ receptio.nã ex
cã põt fieri diuiſio ut ĩ.c.uacãte.j.ð prebẽ.⁊ ĩ
dubio pᷣſumit᷑ aius ſi ꝛedditꝰ ſufficiũt ad duos
Fm eũ.hec ſo.lʒ poſſet tollerari qn expᷣſſe fit di
uiſio pbẽde.ſecꝰ tñ qñ tacite: qꝛ cũ pᷣbẽda ↄſiſ
tat in rebꝰ corporalibꝰ:oʒ ꝙ iterueniat diuiſio
actuał.nõ.n.ſufficit aius ad diuiſionẽ:lʒ ſecus
ſit in creatõe canonicatꝰ ut nõ. Jun.i.c.maiõi

bns ð prebẽ.facit qð nõ.glo.in.l.qð in rerum

nã.ff.de leg.i.⁊.l.ſiqs duas.ff. cõia pꝛedio.te
ne gꝰ pmã ſo.uel tertiã ſeu qᷓrtã:Cui ãt ðbeaĩt
tũc pꝛebẽda.inſtãt doc.ↄcluſio magis cõis uið
tur ꝙ debeat᷑ pꝰ ꝛecepto ut ĩ.c.ſtatuimꝰ ð ma.

⁊ obe..⁊ ſi ſił ſt recepti locꝰ ẽ gratificatõi ut.c.

pe. ð reſcrip.li.vi.¶ In gl. in v. ſine piudicio
ibi ꝑ oriuʒ fẽuʒ. Ex hoc hẽs unã ſolutionẽ ad
Zriũ ꝙ ꝓteſtatõ canonicoꝝ n ꝓſuit hic qꝛ fuit
ſublata ꝑ ↄtraꝛiuʒ factũ.ſ.recipiẽdo illos in c⸗
nonicos.⁊ ad hꝰ quotidie allegat᷑ iſte tex. iũcta
gl. ꝙ; ꝑ Sorium factuʒ tollitur proteſtatio. Do.
anto. dicit ⁊ bene ꝙ corrupte ad hꝰ allegatur
iſte tex.qꝛ ꝓteſtatio nõ eꝛat contraria facto.nã
canonici receperunt illos in canonicos ⁊ uole
bant eos eẽ canonicos nec proteſtatio ꝛpugna
bat.ſed ueniebat ad tollendum ius ↄſecutiuuʒ
ad factum geſtum. nã canonici debent de iure
hꝛe pꝛebendã ſaltẽ ex redditibus ſuꝑexcreſcẽti
bus ut.c.relatuʒ ð prebẽ.ad hꝰ ius ↄſecutiuuʒ
tollẽdum tenebat iſta proteſtatio. unde colligit
ꝙ proteſtatio tẽdens ad tollenduʒ ius qd uẽèit
conſecutiue ad factũ ex iuris diſpõe non nalet
ſeu tollit per explicatõem ders I Toui b“*
opp.de.l.ꝑ ſeruũ.ff.ð uſu.⁊ habi. .i.ubi tex.
nõ.uẽ inuere ↄtrariuʒ.ſi eniʒ tceſtator legat uſũ
fructũ alicuiꝰ rei ſine uſu nõ ualʒ legatum quia
uſufructus nõ eſt ſine uſu.ita receptio debebat
hic iualidari ex q tollebat᷑ ſubã negotij. So.
bec mã proteſtatõis ẽ multuʒ pꝛolixa ⁊ pericu
loſa.⁊ ſi uis plene inſtrui ⁊ fundamentaliteꝛ.ui
de ꝑ Jo. an. poſt Jo. mo. in rgla ĩ generali ðᷣ
re.iut᷑.in mer.? ꝑ Bar.in.l.nõ ſolũ.. mõte
Jff.de ope.no.nũ. DOo.ant.tractat aliqua hic:
ſz nõ ita plene ut in pᷣdictis locis.Attingã ſuc
cinte nõ ad euacuaudũ mãm:ſed pro aliqᷓ gña
li inſtructione ſaltẽ quo ad declarãdũ articulũ
hꝰ. c.uñ dicẽdum ꝙ aliqñ proteſtatio uenit ad
tollendũ id qð uenit ↄſecutiue ad factuʒ.pone
exẽplũ ut.S.qnqʒ proteſtatio ẽ cõtraria facto.
2 dr̃ contraria qñ factũ ⁊ proteſtatio ſe n com
patiũt᷑:ſʒ ſt oĩo ↄtꝛaria.cxẽplũ ſi proteſteꝛ ꝙ ñ
itendo ↄtrahere matrimoniũ cuʒ berta:æ tamẽ

„

.

poſtea de facto cõtraho cũ illa.qñqʒ ꝓteſtatio
uenit ad declarãdum factũ multipłꝛ intelligibi
le z ad dãdum intellectuʒ õ cõeʒ intelligẽtiam.
¶ Kirca pmũ diſtinguit hic do. an. qꝛ aur ꝓ
teſtatio fit ſuꝑ depẽdentibꝰ a mera facultate ꝓ
teſtãtis ⁊ ualet Hrotellano ut. d. l.pP fᷣuuʒ. ⁊ po
ne exẽplũ ut.g ut pr Aut proteſtatio fit ſupeꝛ de
pẽdentibꝰ a ↄſenſu ⁊ pfate duoꝝ.ſ.ꝓteſtãtis ⁊
alteriꝰ.tũc ſi fit ſine ↄſenſu paꝛtis tollit ꝓteſta
tio cxplicationẽ actꝰ:qꝛ q uult ancedẽs uult
2z oñs nec poſſuʒ ego pꝛoteſtari in preiudiciuʒ
alteꝛius ſine ↄſenſu illius.ad hoc qð nõ.in.c.
fi.de ↄdi.app.Aut hẽtur ↄſẽſus ꝑtis ⁊ vʒ ꝓ
teſtatio ut ibi nõ.alłat ẽt.c.diaconi.xxviij.di.
ubi tex. dicit ꝙ ſi ordinãdus ĩ diaconuʒ prote
ſtetur epo ꝙ n uult cõtinẽ:ſʒ uxorẽ ducẽ ⁊ epᷣſ
ↄſẽſit ſi ordinatꝰ poſtea ducat uxorẽ remanet
ĩ miniſteꝛio et cxcuſatuꝛ ꝑꝑ epiſcopi licentiã.et
ſic uẽ inuere do.an.ꝙ teneat mr̃imoniuʒ qð ñ
puto ueꝝ.et archi.ibi expreſſe tʒ õriũ:ſʒ põde
ratur ibi epiſcopi licẽtia qꝰ ad hꝰ ut diaconus

¶e coͤſti.

nõ deponãtur ꝑꝑ delictũ.uñ nõ dic ibi tex.
remaneat in mr̃imonio:ſʒ in miniſterio ¶ Se⸗

tenẽdo ↄriuʒ ſequeretuꝛ abſurdum ꝙ eps poſ
let dare licẽtiam ↄſtitutis in ſacꝛis hẽdi mẽi
monium:et dic ꝙ ſolum ibi ualʒ proteſtatõ reſ
pectu pene depoſitõis euitãde.pone exẽplum ĩ
.c.cumana. de elect. ubi ſi habẽs uocẽ admittit
ad electionem cum proteſtatõe ꝙ uox ſua non
cõputetur ĩ numero.ſi ↄſenſit ꝓteſtatiõi fit ei
preiudiciũ Dnaz fit ꝓſtatio ĩ nõ ðpẽdẽtibꝰ
a pkate ꝑtiũ:ſʒ ex iuris diſpõne ⁊ nõ ualet ꝓte
ſtatio.⁊ iſto cãu ĩtelłe iſtũ tex.nã n dependet a
prate canonicoꝝ nt qͥs ſit canonicꝰ ſine prebẽ
da uel ut nõ ꝓuideat᷑ receptis exſuꝑexcreſcenti
bus redditibus:ſʒ ꝓuenit ex iuꝛis diſpõe. ideo
ꝓteſtatio ĩ Sriũ nõ ualet.hꝰ dictũ ur ipa Hitas
pria frõte:ſed bñ põderãdo multipłꝛ põt impu
gnaꝛi. nã ius nõ ĩipugnat ut qs ſit canonicꝰ ſiñ
pᷣbẽda ſi als pt᷑ ſuſtẽtari:ĩmo laudabit᷑ hꝰ uult
Inno. apte ĩ. c. fi de cle.nõ reſi.⁊ ad idẽ tex.c.
ſanctoꝝ. lxx. di.ubi dẽ ꝙ nõ dʒ qs eẽ canonicꝰ
pᷣbẽdatus ĩ diuerſis eccłijs qᷓi inuat ꝙ ĩ diueꝛſ
keleſijs poſſit pluꝛes canonicatꝰ hꝛe:qꝛ utile ẽ
eccleſijs hꝛe plures oſiliaꝛios 2 2 ðfenſores.ar.
lxiij. di.obeũtibuſ.un põt qͥs bona mẽte ꝛetinẽ
pᷣbẽdã. ⁊ acceptãe canomicatum.nec iꝰ i hꝰ rſi
ſtit dũmõ ceſſet oĩs fraus.ct ſic ꝓteſtatio ðᷣbuiſ
ſet hic nalẽ: ale: qꝛ de depẽdebat a uolũtate.ipſaꝝ par
nũ ¶ Circa hotñ aduerte ad aliquos caſꝰ. aut
.n. fit pactũ ĩter recipiẽdũ ⁊= capłʒ uit nihil poſ
ſit peti: ita ꝙ iſte ex cupiditate acqꝛẽdi canõica
tũ renũciat iuri petẽdi pᷣbẽdã.⁊ nõ ualet recep
tio ĩ canonicũ tãqᷓ; ſimoniaca:qꝛ rmittit ius tẽ
porale ſibi ↄpetẽtes ut adipiſcat᷑ ſpũale ut ẽ ca
ſus ĩ ſili ĩ.c.ꝑ tuas.iij.de ſimo.ita ꝙ hꝰ cãu di
cerẽ hũc tex.ñ hr̃e locũ:qꝛ ĩficeret᷑ ex totolactꝰ
aut ꝓteſtatio fit bono aĩo:qꝛ recipiẽdus habʒ
uñ uiuat ⁊ nõ ex cupiditate ꝓceſſit.⁊æ tẽ cꝛedo
ꝙ poſſit rcipi cũ hꝰ ꝙ nõ petat pᷣbẽdã illo tpᷣe

ꝑ ea qͥ.ð. dixi. Ad iſtũ tex. põt rũderi multipł:
ꝙ canonici nouit᷑ recepti nõ ↄſenſcrũt huic ꝓ
teſtationi nec apparet ex tex.ideo cum iſte actꝰ
depẽderet a facultate utriuſq; nõ vʒ ꝓteſtatio
niſi ꝑs ↄſenſeꝛit ut nõ.gl.i.c.cumana alł.nidet
tex. Fʒy unum intellectũ in.l.cum in plurcs.i.F.
locatoꝛ. ff. loca. tenet Maꝛ. in. d. F. moꝛte. Itẽ
põt ꝛ iſte tex. intelligi ꝙ ꝓteſtatõ fuit fẽa ꝛeſpe

ctu prebẽdaꝝ antiq uk reſpectu bonox cõiuʒ

tũc exñtiuʒ.⁊ ita loqͥuit᷑ tex.nũc aũt petebãtur
ꝛedditus ex poſtfacto. cꝛeſcẽtes:ut clare colligif
ex pria ꝑte caplłi.gꝰ ñ ueniebãt in aliquo ↄtra
illã ꝓteſtationeʒ:qꝛ pꝛoteſtatio nõ extendit᷑ ad
futuꝛa ueriſiłꝛ nõ cogitata. ar.c.cũ ĩter.p.ð re
nũ.maxime cũ iſti redditus ſuꝑexcreſcentes ha
beant hãc diſpõnem annexã ut prouideatuꝛ no
uis ex diſpõne iuris.⁊ ꝑ has duas expoſitiões

remanet clarus ⁊ planꝰ ĩtellectus tex.⁊ hꝰ quo
ad pᷣmũ ¶ ¶ Venio ad fm.ſ.qͥd iuꝛis cũ factũ
ſubſcquẽs ẽ õriuʒ proteſtationi.⁊ diſtingue ut
S.qꝛ aut fit ꝓteſtatio in dependentibꝰ a mera
ptãte proteſtantis.⁊ ualet ꝓteſtatio.exẽplum.
ſi pꝛius ꝓteſtor ꝙ nõ intẽdo aliquid dicere cõ
tꝛa fidem ſi poſtmodũ dico aliquid Z fidem de
fendit me ꝓteſtatio ut.xxiiij.q.i.hec eſt fides.
Nẽ pone exẽpluʒ in teſtõre qui dicit cui bis le
gaueꝛo ſemel legatũ eẽ uolo:ſi poſtea bis legat
nõ ualet niſi ut unum legatum ut.l.ſiquis ĩ Pn.
.ff. öle. iij. Itẽ facit. d. l.per ſeruũ. aut actꝰ pẽ
det a uolũtate ꝓteſtentãtis ⁊ alteꝛiꝰ.tẽ ſi ille cõ
ſentit ꝓteſtatiõi iuuat ꝓteſtatio ut.d.c.cumã.
2 qð nõ.in.c.fi.J.ð ↄdi.appo.aut ille nõ ↄſen
tit ⁊ tunc ſi ꝓteſtatio fit ex cã ꝓbabili tʒ ꝓteſta
tio.exẽplũ ifert mihi metus ut ↄtrabhaʒ mẽimo
niũ cũ berta.ſi ꝓteſtor ꝙ nõ intendo gᷣhere:lʒ
ꝓ metũ expᷣmã vba apta ad m'imõiuʒ nihilomi
nꝰ nalʒ ꝓteſtatio fca ĩ Sꝛiũ ut ĩ.c.lothaꝛiꝰ.xxxi
.q.ij.⁊.c.i.qð me.cã.ſi ãt nõ ſubẽ iuſta cã ꝓte
ſtãdi tolli᷑ ꝓteſtõ ꝑ Sꝛiũ fẽuʒ.nã quẽadmoduʒ
ↄditio mẽte retẽta n ꝓdeſt ex qꝰ pure ↄxit cuʒ
aliqᷓ. ut.l.ſi ñ repetẽdi.C. ð ↄdi.ob cãm.ita et
ꝓteſtatio fẽa ꝑte ignoꝛãte nõ dʒ ꝓdeẽ ex qꝰ pꝰ
ea puꝛe geꝛit actũ cũ ꝑte.ex qꝰ ĩfeꝛt ad qõeʒ co
tidianã.qͥdã ad iſtãtiã amici dixit ſe uelle fidᷣiu
bere pro illo ille poſtea corã teſtibꝰ ꝓteſtatus ẽ
ꝙ ꝑ illã fideiuſſionẽ nolebat obligaꝛi deiñ fide
iuſſit. petit᷑ apð creditorẽ. Certe ꝓteſtatõ tollit
tũc per Sriũ fẽuʒ cui creditor ñ ↄſẽſit.⁊ uoluit
HBar. i.l.nõ ſolũ.S. morte.ff. de no.ope.nun.

MNnqʒ proteſtatio fit ſuꝑ actu ĩ q ius fac pᷣſũ

tionẽ iuris ⁊ ð iure.⁊ proteſtõ tollit illã pᷣſũtio
nẽ.pone exẽplum ius pꝛeſumit ꝙ ſi ſponſus co

gnoſcit ſpõſam de futuro iĩmediate pᷣhitur mĩr̃i

monium de pñ̃ti in.c.is qui.ðᷣ ſpõ.põe ꝙ ſpõ
ſus proteſtetur ꝙ nõ intendit cam cognoſceꝛe
aĩo Zhẽdi mimoniũ ⁊ mulieꝛ ↄſẽſit nũqd pꝓte
ſtatõ tollit᷑ ꝑ Zriũ féuʒ ſubſequẽs.in q dico 9,
ubi ceſſaret turpitudo ualeret proteſtatõ ex qꝰ
pars in cuius fauorem ius preſumit conſenſit

proteſtõni. hoc pꝛobo. ar. coꝝ q nõ.in aut᷑.ſed

Gonn. nri⸗ o

in
nn iſſi Gionen. gion
a, naie . nin

i ſ
,

zpiyfn d, . . 2
1 tittinß inih⸗ e.
nn⸗ i Aſon. , a⸗

iſo ſiun 8 ncui⸗
ur nmg ncn e

i 1
n ut AMd
aunott —
ſamrin hl ga .
irs in dmnide N⸗
ni, 6uelei gucligi fjang
ctihintelecid end
“ SCS Nel Meſenns d
Ealus ſtmncgis f.

gatii d iderlodir nſinng
lcb. gleth nut Mnnridostng
uut mmirt ſtmr lludin
ſco ſirtis peſnmo m colit ſbr ſob
ſchni li ueroorili cenme t ommucc
lricropncfrn Orttignd ticdi2
immiuli öſsant n adcasi po
indeith Ds nii vatenuſ deiure encor:
iifiliaumcu (Nenumr dor
tlGesdeorelano unn n ocurnit cv)
Mno i nſtupent gvon fued wlii Nrore
Ropfänpnegeni gtipnan pued eonn
icccer nucpolbelo nideo ci protcſnoe
gniſeblanreicj icin udci umn
nſpoltufec⸗ innand lori weñ
geitenel vl lin⸗ . utmb ſac
etr⸗ 4 di⸗ ue ua r
tal ini n 4 ieligo gäpart
mi geſicdlſtoht n
i blesqrtinmniteins rinchn nö
og icnercredo

fttgno
nuim A toti canſan .

npeng.
(ſu Rurdn iclgomei C. ein.
lalmn c b rho if
Iünlenn it quo

☚ K englibipordͤi
Cnrenc. dalgiun b.

D
gen gu nuntmmnn / ſcusint
Ii. Netit l.per ſai ur er⸗ pe
aa uolüme gefenits ari kſ lec
ſanit eſtgtöliunn preſkmno ur dc cun.
? q no in. c f. . Odl.appo. aut ile no oſen
iite une ſ preſtano ſt er ci pbabli tz peſti
tio eregli feri mihi meius ut onhe; nuimo
niü ci dena ſ pteſtor eeno imendo Zheteiß
Pmeti eppmi voa apta ad muinoin; nibloni
n uitz preſtnio fe i ZMi nn ic otban .n
iq .ij. .c. .qo me.ci. ſat no ſube inſn ci pre
ſidi wlir prfop jii ſip i imnodi
oditio mar rerin gdeſ er q'pure nt n;

õ

rrſtnio iin ge ignoꝛit noc paeierc
eame gein aguͦci gre etg ilei 40 üne
dian dGa ad ſini mii dinſe tle in
bere pro do ile voſten Cri tcſib peſann
lifdanſtone voleon obigandenn
apo ghile Leng Pieſnd iolt

iuſſtepetii ap Kene p
tũc nii faz ci cehtorin 0ſelit oli

y. te.F. en⸗ l

Sn faken aibifin
oſi ſpoͤſam del u
onium de pntii Riage

r nö nt e. pr
ſi Hua * nulen ſt 7 P 9
io 5eal Hniſtlnend d g
ſta tolit bauaa groletndel

bi eeſſurer iſnin n nint onn

„7 „ * 8
o coy no.in Ai.

iam neceſſe. C. ð.dona.ante nup.vbi diẽ Ci.

⁊ cõir iuriſte ꝙ ↄtra pᷣſũtionẽ iuris ⁊ ð iuẽ ad
mittit᷑ ꝓbatio ꝑ ↄfeſſionẽ illius ĩ cuius fauoꝛẽ
ius pſumit᷑.æ dixi.i.d.c.is qui.ſigꝰ expoſtfẽo
tollit᷑ pſũptio iuris ꝑ ↄfeſſionẽ ꝑtis multo for
tius ibi apꝑet de uolũtate ante factũ.facit qð
nõ. Inno.i. c. qa pleriqʒ ð imu.ecl.ſj. ubi tur
pitudo vᷣſat᷑ in ꝓteſtatiõe ut in exeplo pmiſſo
nõ ualet ꝓteſtatio dictũ ẽ nõ. Inno.iĩ.c.vVẽiẽſ
ð ſpõ.⁊ hec bẽuiſſime quo ad ᷣm. Quo ad ul
timũ qn ꝓteſtatõ uenit ad dãdũ certũ ĩtellectũ
facto multipłꝛ ĩtelligibili:⁊æ nõ tollit᷑ ꝑ factuʒ ſe
quẽs:lʒ pꝛia fronte uideat᷑ Srium:ſʒ qʒ ĩtelligi
Fm ꝓteſtatõeʒ ꝓteſtãtiſ.⁊ itelligo qn ꝓteſtatõ
facta ĩ pntia illiꝰ cꝰ itereẽ vertit᷑.exẽplũ exñs
corã iudice recepto libelllo diẽ ꝙ rñdẽ ulłlt:nõ
tñ aĩo li.ↄtes.⁊ hec ꝓteſtatio ꝓdeſt ut voluit
hic Inn. ? ad hꝰ allegat᷑ quotidie dẽʒ. Inn.⸗=
idẽ uoluit ĩ.c.unico ð li.oↄtis.ſequit᷑ Mar.i.d
F. morte nã ad libellũ põt rñnderi multipliciteꝛ
⁊ aĩo litẽ ↄtes.⁊ aio iudicẽ ĩfoꝛmãdi.vñ ex qꝰ
proteſtat᷑ fʒ unñ ite lectũ nõ dʒ ĩtelligi fʒ aliuʒ
lIʒ alius ſit magis coĩs.fac̃.l.nẽſenius.ff.ð.ne.
geſt. ad idẽ adde dictũ Inno. in. c. cumana ðᷣ
electi.ĩ addi.ubi dicit ꝙ ſi ꝑs dicat in pñtia iu
dicis. ꝓteſtoꝛ ꝙ nõ ĩtẽdo ↄſentire ĩ uos tanqᷓ;
in iudicẽ ↄpetentẽ:⁊ hac ꝓteſtatõe ſalua.dico
ſic ꝙ valet talis ꝓteſtatio nec tollit᷑ ꝑ vba ſub
ſeqntia.uñ iudex põt illũ ↄdẽnaꝛe ut ↄtumacẽ
qꝛ nõ dr̃ ↄparer̃ ex quo ꝓteſtat᷑ ꝙ nõ ĩtẽdit

ſentire ut ĩ iudicẽ. ⁊ iõ ſis cautꝰut addas ĩ pio

teſtatõe iſta vᷣba niſi quatenuſ de iure tencor:
tẽ.n. defẽdit̃ a ↄtumacia ¶ It aduerte ꝙ hoc
caſu ⁊ ſilibus pꝛoteſtatio iuuat qn ↄcurrit cuʒ
facto.un niſi ꝛepetat᷑ ĩ quolʒ facto tollit᷑ prote
ſtatio ꝑ fẽm pure geſtũ. exẽplum ↄparco corã
iudice ⁊ recepto libello.rñdeo cũ proteſtatiõe
ꝙ nõ ĩtẽdo ↄſentire ĩ eũ tãq; in iudicẽ ↄpeten
tem ſi poſtea facio aliquos actus corã co ⁊ ñ
repeto pꝛoteſtatõcʒ:tollit᷑ pria ꝓteſtatio fẽa co
rã eo.⁊ de hoc ẽ tex.nõ ſᷣm unũ iĩtellectũ in.d.
l.cũ in plures.. locator.ff. loca.tenet Bar.
in. d. ꝗ morte.? Jo.an hic qð ĩtelligo qñ parſ
habuit liberã facultatẽ ꝓteſtãdi:ſʒ ſi pꝛopt᷑ iu
ſtũ metum iudicis qꝛ timuit eius tyrãnideʒ nõ
fuit auſus tociens ꝛcplicare:credo ꝙ pꝛima ꝓ
teſtatio ſufficit quo ad totã cauſam donec ceſ
ſaueꝛit metus arg.optimũ.c.i.qð me.cã.⁊ in.
c.ſi iuſtus metus de appe.⁊ hoc ſufficit quo
ad intellectum. c. æ glo. n ea gl. ibi põt di
ci ex hac ꝑticula uſqʒ ad finẽ.colligit᷑ una ſo.
ad prium premiſſuʒ ꝙ ꝓteſtatio hic ꝓfuit reſ
pectu antiquaꝝ pᷣbendaꝝ ⁊ reſpectu bonoruʒ
cõiuʒ nã ſolũ ꝓuidet᷑ iſtis ex ſuꝑ excꝛeſcentibꝰ
fructibꝰ ⁊æ redditibꝰ:quaſi gl.inuat ꝙ ceſſante
Pteſtatiõe iſti recepti ultra numerũ debuiſſent
hẽꝛe ꝑtes ex antiqs pᷣbẽdis:quaſi ex receptõe
ultra numeꝝ frangat᷑ nedũ numerus cãon co
rum ſed ctiã prebẽdaꝝ.ſed hoc dictũ nõ placʒ
⁊ aꝑte glo.j.in ver.integritatis. in fi.dicit õ

¶ DSe cõſti.

riũ ut nõ fꝛãgat᷑ numerus prcbendux:ſʒ cano
nicoꝝ tqtũ ⁊ illð ẽ cõius ⁊ vius.? ꝓbaꝛi vr̃ in
c.pro illoꝝ de pꝛcbẽ.⁊ in glo.fi.hoc tʒ expſſe
quãꝗ nõ.ad idẽ facit.c.dilectꝰ filiꝰ.eo.ti.¶Ex
his infert᷑ ad qõuẽ quotidianã:an ſuꝑexcreſcẽ
tia reddituũ frangat numeꝝ prcbẽdaꝝ ipo iuẽ
⁊2 vr̃ ꝙ ſic ꝑꝑ ↄdltionẽ ſubintellectã.de qua ĩ
tex.⁊ circa hoc multa poſſẽt dici.ſʒ va ↄcluſio
Vr ut nõ frangat᷑ ipſo iure ꝑ.c.fi.de v.ſig.ſʒ ẽ
ĩ pᷣate rũpendi.ᷣſic ĩtellige ↄditionẽ illã de qua
ĩ tex.itẽ tot ſũt iſtituẽdi ĩ eccłia quot ex reddi
tibꝰ eiꝰ pnt ſuſtẽtari ut ĩ.c.i.ð ĩſti.⁊ ſi aliq ſũt
reecpti ultra numeꝝ dʒ numerꝰ pᷣbendaꝝ aug
mẽtari ex ſuꝑexcreſcẽtia reddituũ:non tiñ anti
que pᷣbende ↄfundunt᷑:ſ accreſcẽtibꝰ fructibꝰ
creant᷑ noue pᷣbẽde pares cũ antiqᷣs.⁊ ðᷣ hoc ẽE
tex. nõ. hic. ? alibi nõ ita bñ ꝓbat᷑.¶ In glo.
in v. in canonicos.nõ.pꝰ ex iſta gl.ꝙ laicꝰ põt
hre prebẽdã in eccleſia:ſed nõ canoniaʒ quaſi
uelit glo. ꝙ canonia ſit ius ſpũale ꝓueniẽs eo
ipſo ꝙ aliqs recipit̃ in canonicuʒ. pbẽda vo ẽ
quid ipᷣale debita canonico rõe officij ? cano
nie. ¶ Kotra hoc opponit᷑ de.c. dilecto de pᷣ
ben. ubi pᷣbẽda appellat᷑ ius ſpũale æ ĩdiuidun
¶ So. itellige illũ tex. qn pbẽda bʒ annexum
canonicatũ.vñ rõe canõie dr̃ ius ſpũale.iſtam
gl. intelligo qn pᷣbẽda ẽ ꝑ ſe ↄſiſtẽs ĩ mẽa tipᷣa
litate.nã pbẽda ſingłr ↄſiderata cõſiſtit ĩ mera
tpᷣalitate:qꝛ ex bõis tpᷣalibꝰ ↄſtituit᷑ prcbenda.
ſic intellige Inno.i.c.maioribꝰ de pꝛcbẽ.⁊ iõ
dubitat᷑ an ĩ eccleſijs reglłaribꝰ pñt eſſe prebẽ
de ſeu portiões priuilegiate que ſũt loco pbẽ
dax.de quo uide per Inno.i.c.dilectus el.ij.
de prebẽ. ⁊ qð ibi dixi æ per Jo.an.in regula
nõ eſt obligatoriũ.li.vj.i mer. C nõ. ex gl.
ꝙ licite fiũt pro laicis ĩ eccleſia prebende.⁊ re
fert Cõpoſ.hoc ſeruari in eccleſia ſancti mar
tini.Carnoten.ubi aſſignant᷑ alique prebende
nobilibꝰ rõne pauꝑtatis uel alicuiꝰ ſeruitij tpᷣa
lis.pꝛo hoc.c.poſſeſſiões.xvj.q.i.ubi eccleſia
põt pauꝑi ↄcedere uſũfructũ alicuiꝰ poſſeſſio
nis.unde eccleſia dʒ ſua bõa cõicare pauꝑibuſ
xvj. q.i.c.fi.dicit ẽt hicCõpop.qꝙ ꝓpter cõio
nẽ que ẽ inter pᷣbẽdã ⁊ canoniaʒ ſi pbẽda ſoli
ta cõferri canonico ↄfertur clerico. vẽ ẽt cołla
