c.fi.ſʒ itellige ꝓbrie.ſ.qñ papa ꝓcedit ꝑ uiaʒ
ↄfirmationis predicte. hodie ueꝛo per niam re
ſeruatiõis ꝓcedit ⁊ peꝛ uiã ꝓuiſionis ideo nõ
ſeruat᷑ diſpoſitio illius.c.fi.⁊ facit qð ibi nõ.i
glo.fi. ¶ Quinto qrit᷑ an iſtud pᷣnilegiũ de qꝰ
in fi..c.hẽat locũ in poſtulatõe ut poſtulari ĩ 9
cordia ſi ſunt ualde remoti poſſint admiſtraꝛe
an admiſſionẽ poſtulatõis. Doc.⁊ bñ conclu
dũt ꝙ nõ:qꝛ per poſtulationẽ nulluʒ ius acqui
rit᷑ poſtulato.iĩnitit᷑ enĩ ſpẽali gra: ut in.c.bone
⁊ in.c.pe.de poſtu.pᷣla.⁊ hec faciunt ad id qð
.S. dixi:ut hodie nõ habeat locuʒ iſtud priuile
giũ etiaʒ in electione cuʒ per electionem nõ ac
quirit᷑ ius rõe pꝛedicta. Itẽ nõ hẽt locuʒ iſtud
priuilegiũ ſi legatꝰ ð latere eſſz ĩ illis ꝑtibꝰ cuʒ
poſſẽt ad illũ ꝓ ↄfiꝛmatõe recurrere: ut.d.c.ſi
abbatẽ g ceſſat rõ huiꝰ puilęgij ⁊ ꝑ ↄns ipᷣm
priuilegiũ. xvj qi gñakr. O In gl. ĩ vbo eta
tis ĩ fi.nõ gl.ĩ fi.⁊ ſilłeʒ hũiſtis.S.e.cũ dilecti.⁊
de hac mã dic nt ibi pleniꝰ dixi.¶ In glo ĩ v
bo pratis ibi ipᷣo iure nõ.gl.⁊ idẽ finalit᷑ tenet
Inno. dicit tũ ꝙ hãc poteſtatẽ perdit cum ſu
perior declarauit ipᷣm ↄfirmaſſe indignum ex
negligentia uel malitia. Et ex hoc iuncto tex.
nõ.ꝙ per hoc uerbum careat inducitur canon
late ſententie.idem nidetur probari in.c. ſupꝛa
prox.quia non uidetur ex pꝛoprio ſignificato
requirere factum hominis: idem nõ glo. de vᷣ
bo ſubiaceat in.c.unico de iniur..li.vj. in fi.⸗
r 2

uide quod dixi in. c. clericis..ne cle.ul mona.
In gl. i. vvo ſuſpẽdat᷑ ibi uarie pene ſtatu
tuũt᷑ a canõibꝰ:pricipiũ hꝰ gl.meliꝰ cadẽt ĩ.ꝗ.
epᷣi ubi dicit᷑ ꝙ epi ñ debẽt ad ſacꝛoſ oꝛdieſ ꝓ
mouez idignos ſi uolũt effuge? canõicã ultiõeʒ
HMã ſi q̃rat᷑ q ſit iſta canõica ultio potes r̃cur
rẽ ad iura q ponũt᷑ ĩ pri. gl. Et iſtat latius h̊
hoſti. circa platos oꝛdinãtes aut pꝛomonèetes
idignoſ:ſʒ qꝛ iura ĩ hac mã loquẽtia ſatiſ claꝛa
ſt ñ puto h̊ iſtandũ:ect.n.potiꝰ laborioſum qᷓ
ſubtile: uið gl.iĩ.c.is qͥ eccłiaſticis H̊ all.i gl.
Et ĩ fi.gl. Ar dic meliꝰ ut nõ ĩ.d.c.gꝛaue.naʒ
ibi fit ſuſpẽſio a totali collatõe bñficioꝝ mẽito
ibi ꝛqᷣrit᷑ mõitõ pᷣcedẽs:̊ᷣ ãt ĩ penã ðᷣlicti puat
pfate ↄfirmãdi pᷣmũ ſucceſſoꝛẽ ⁊ ſuſpẽdiĩ p be
neficio donec uiſũ fuerit ſuꝑioꝛi.¶ Vn gl. i v
bo ultra italiã:ibi cũ ↄſuetudi ſter: vult gꝰ gl.
ſtãdũ eẽ ↄſuetudi cũ q̃rit᷑ qͥ dicãt᷑ ualde ꝛemoti
Bof. diẽ ꝙ imo ſtãdũ ẽ lr̃e q̃ i dicat cũ littera
met ðᷣclarat ſeipᷣaʒ dũ ſubijcit uideliʒ ultra ita
liã ↄſtituti:n ẽ a vbis lr̃e recedẽdũ:uñ cõir ul
tramõtani hnt h̊ puilegiũ: ⁊ h̊ͥ uẽ placcꝛ hoſti.
qᷣ ĩ tãtũ iheret lie ꝙ dixit ꝙ ſi curia rõana eſſʒ
apud taurinũ.ſ.ĩ finibꝰ italie ꝙ elccti eccłiaruʒ
uiciaꝝ qᷓ eẽnt extra italiã gauderẽt h̊ puilegio.
Sʒ ceꝛte młiũ r̃ſiſtit hoſt. lr̃a dũ dic ꝙ ualð re
moti gaudẽt h̊ pᷣuilegio: vũ illa vba nideliʒ ul
tra ⁊c̃. fuerũt poſita cã exẽpli q ñ bhnt ꝛeſtriget
diciũ ſeu rõeʒ dicri nã. 2õ huiꝰ puilegij fuit ne
ecclie paterẽt᷑ danũ ĩ expectãda ↄfirmariõe ele
cti ppt᷑ nimiã diſtãtiã locoruʒ ubi gꝰ ceſſat iſta
25 qꝛ ecclia ad qᷓ; qs ẽ clectꝰẽ uicia curie dʒ ceſ
ſaẽ h̊ͥ puilegiũ ad h̊ tex.optimꝰi.l.cũ pr᷑.O. dul
ciſſimis. ff.de.leg.ij.ubi pʒ ꝙ vᷣba diſpoſitiõis
ſunt èſtringẽda ad ꝛ6eʒ ipᷣiꝰ diſpõis ⁊ ñ eõ.pa
pa.n.dũ loqbat᷑ h̊ erat ꝛome:⁊ ſic habuit ?ſpec
tũ ad magnã diſtãtiã q cõit᷑ ↄtigit a ꝛzoma uſqʒ
ad pꝑtes ultramõtanas. ¶ Dubital et hic qᷣd
ſi curia exiſteret ultra montes nũqd italici gau
deãt h̊ pu legio.⁊ tiʒ hoſti.ꝙ ſic.qꝛ cuꝛia exiſtẽ
re ultra mõtes italici r̃ſpecru curie poſſẽt dici
ultramõrani: ⁊ idẽ tenuerũt guil.⁊ gar.in.c.a
uaritie. . e. li. vj. diẽ Jo. an. ꝙ h̊ dictũ ſibi pla
ceret ſi iſte iex.pᷣuilegiarʒ ultramõtanos:ſʒ lᷣa
loqt᷑ ð̊ ↄſtitutis ultra italiã:qᷓ vba n pnt adap
tari ↄgrue ad italicos cũ ipᷣi ñ ſint ultra italiã
y i italia Et ꝑ ̊ cidit᷑ alia qõ. nũqͥd curia
exnte ulrra mõtes electi ultramõrani gaudeant
h pᷣuilegio ſi ſt᷑ ualð ꝛemoti a curia ꝛana.Cõ
po.vr̃ pꝰ tener̃᷑ ꝙ ñ ꝛ ceſſant vᷣba ⁊ cã ↄſtõis
lxi. di.iij. ꝗ. his oĩbꝰ. In õriũ allegauit.l.i.F.
ſexum.ſff. de poſ.q̃ſi ſentiat ꝙ iſta cauſa fuit hᷣ
ipulſiua ⁊ ñ finał iõ ea ceſſate n dʒ ceſſare ↄſti
tutio:ſʒ ex mẽte gar.⁊ guil.fuit ꝙ iſti non gau
deãr.nã cũ ipᷣi dic ãt italicos h̊ caſu gaudere h̊
pᷣuilegio tacite ſẽtiũt ꝙ cã pᷣuilegij finiatur in
ultramõtanis. Jo. an. diẽ ſe conſuluiſſe cuidã
electo ultramõtano cui cõnjgit iſte caſus ꝙ añ
factũ ñ imiſcerʒ ſe adminiſtrationi: qꝛ cũ iſiðᷣ
ius ſit diſpẽſantiuum exoꝛbitans nõ dʒ extẽdi

CDe eleck.

ex termiĩos litteꝛe:ar.i regla ꝗᷓ a iur̃ cõi exorbi
tãt ðᷣ re.iur.li.vj.ſʒ pꝰ factũ diẽ penã locũ nõ
hẽe ſi ultramontanꝰ electꝰ admiſtrauit: qꝛ pena

dʒ ſtricte ĩtelligi.ut i.c.ſtatutuʒ.j.e.li.vi.ſed lʒ

curia exiſtat ulira mõtes nõ ceſſat ꝓpt h̊ vᷣba
htex. nec ẽt rõ:qꝛ poſſʒ eẽ maioꝛ diſtãtia inter
curiã romanã ibidẽ exñtem ⁊ electũ ultramõta
nũ qꝙᷓ; ↄtigẽt curia exñte ĩ italia quo ad oẽs ul
tramõtanos:ſepe.n.ſᷣm eũ unũ ↄſulimꝰ añ fm
cuiꝰ griũ ↄſulimꝰpoſt factũ:fac qð nõ.i. c. uex
de iureiur.⁊ tene mẽti hũc modũ ↄſulẽdi cum
diſpoſitio penalł ẽ dubia:ſile nõ.i.c.i . ð deci.
li. vj. Do. an. diẽ ꝙ hec rõ Jo. an ſibi nõ plʒ
dictũ tn è ueꝝ ĩ ſe.nã ad itelleciũ diſpõis dʒ cõ
ſiderari ꝑſona loquens ad hoc.c.magne.j. de
uoto.ſʒ papa tpᷣe quo edidit iſtã ↄſtõnem erat
rome ut inuunt vba tex.i fi.ideo fac mentionẽ
de ↄſtitutis ultra italiaʒ: qꝛ iſti cõiter diſtant a
curia romana: z ideo concludit hoc priuilegiũ
habere locũ ĩ oibus ualde remotis a curia ro
mana. Et qui dicant᷑ ualde remoti recurrẽduʒ
eſt ad aꝛbitriũ iudicis qui ĩfoꝛmabit motũ ani
mi ſui ſm diſtãtiaʒ que eſt a roma uſqʒ ad par
tes ultramontanas cuʒ tex. h appellct iſtos ual
de ꝛemotos:⁊ rõne huius magne diſſãtie pꝛiui
legiauit elcctos:⁊ uidet᷑ hec rõ opiima ⁊ eã oꝛi
ginaliter tenuit Jo. de fantutijs dicẽs ꝙ cã fi
nalis huius priuilegij fuit lõga diſtãtia a curia
romana ⁊ ꝙ illa ueꝛba tex.uidelicet ultra ĩtaliã
cõſlituii fuerunt poſita cauſa exempli:⁊ ea que
dicuntur cauſa exempli nõ habent reſtringere
diſpoſitionẽ ut nõ.i.c.i.ne cle.uel mo. Et hãc
opi.fuit oliʒ ſecutus dominus meus do.cardi.
ſed poſtea ab hac opi. receſſit quia difficile eſſz
determinare qui dicantur ualde remoti: unde
dicit ꝙ cum iſte tex. ſit correctorius non debet
extẽdi ultra teꝛmĩos lr̃e ctiã peꝛ identitatem rõ
nis:ut nõ glo.in.c idemnitatibus in.. ceteꝝ
.] e.li.vj.quod etiã uoluit bar.in auten. quas
actiones C. de ſa.ſanc.eccle.unde ↄcludit ipſe
ꝙꝙ omnes ultramontani gaudent hoc puilegio
ſiue ſint nicini ſiue ꝓpinqui:Et ꝙ illa vba tex
tus ultra italiq conſtituti fuerunt appoſira non
cã exempli ſed tanquã dantia formã priuilegio
ſed hoc dictum mihi non placet.eſt eni potius
iponere legẽ uerbis qᷓ; rebus õ.c.cõmiſſa.j.e.
li. vj. Itẽ ſᷣm hoc dictũ nunqᷓᷓ hr̃et locum iſte
tex. in italicis curia exñte ultra montes defece
runt eni vᷣba qð eſt õᷣ mentẽ huiꝰ.c. qð nõ het
puilegiare ecclias ultramõtanas ſʒ dei ecclias
ĩ gñe:ut pʒ ibi ꝓpt᷑ neceſſitates eccłiaꝝ.vñ di
cerẽ ↄcludẽdo ꝙ ubicunqʒ ↄcurrũt diſtãtia lo
coꝝ ſaltẽ tanta quãta ẽ a romana ciuitare uſq;
ad termios italie ⁊ exemptio electorum ꝙ ſeꝑ
habeat locuʒ iſte tex. unde ſi curia eſt ultra moõ
tes dicerem ꝙ italici æ ultramontani nalde re
moti gaudeant hoc priuilegio. Si uero curia
E ĩ italia tunc italici non gaudent hoc pᷣuilegio
quia non eſt in italia tam magna prouincia ut
exiſtentes in ltalia dicantur ualde remoti quo

udi diycins n⸗ orcll. b

lnulcn iilileeni

bis ez
ihi ſn ejmili nin
iniioniſen ſg til icbii
lun dn
enie1 5 i⸗C.⸗ I.
ir n lilnmn a ogl
in caniſehy
al o. .i cut dis

ioniutotel Kri ARdubis

watnüind7) Kl..
Alnakinn iler bon h aun

istoie egs 54
lonica 7Nin zirr id ſis

niestösehic zmetter
Unitcs tois z

ner drüebuſ Pulehſenin⸗ n
ngnicſtti te ale um in an
ſi ibytnb. ini, hu n ⸗
iad usnigeni anmmmntl uoſier
õ lpel:
Gcniſ uranſirncig Mie. ſã
iajeni hit nic1celte
nqncimi en o ni ilnn
iionmucf op' urclaumninn poſſet
tienirrs gro oofummiöe obiinede
irbũ ſöpriegu rlz vbꝛ ceſciit i
eitnoͦegis ni end roe in mini reoto
rlmnino pötire et ninere d cuni
Duude remoto.? h fictti argumni
iluorq ffcednn in vbi mtor ad
tnineſtie a Keanu ininni d is
icunle gono an ice to fe,
ctai decal oc auj igii go.
wuci⸗ amobrnitr ſpong
lmnicafidl⸗ ieich gint.
aie abbauſe gdin

licitmmmd. H.ſlue.ſe
nntcnicted⸗ uonil m
u odie eirocuctü:n dleed
enuigniſrne.5 gu nigegl pee

—

= =

ſtinſen Ne Alenica bibn

inpil
. 4. no. . .
legi ☛

pc neccua
ripann
q fan
ſoox hd
ais no de
ccchijs ot
trarium
lam gl. ci
ſia rehoe
im el po
aontae⸗
lo:lit.
dens bins d
o. dimdo

vdlm en
uri. Nos

Re ahe
ſa oda

10000

— —

gacdn ſep
ic ndde
mionidt
cosenorſ
tinc di
ncii der
aſn
ngan
larns n
iſti ſolne
nſſene:n
P bar 1
ſos 4 an
nmiones
rchi .
das ercle,
nes
in rion
udmn

de
K

A

1älnen

BA
nicar
ſomnchh
achmy

Wie

Wexoo.
a
S
figer
Vin ne
iſa
dcl
ul
ſindis
165 0
e
n ſq;
dic qd
ai gan
neuſte
ſa dci
,. (. 2
ſci pia

cppelr
nunzt 1l
nolog:t roe hyis Mnigrecſfinenii

Ngiutclrmgrifhr föoplinteief
ſi r nai Pp mnmns gei gei
ls ulns ofiullgi tnt löre ſtit,gni
nan lloveibi er delcerutre tni
liui fuemmn poſitn alzennhler aqe
Giunmn auſa onpl nöbibent ſftigene
Alpoſtione ut .d ci ne ce dl no. Chie
09. onr olzſecuuns domiusnens do cci,
ſd doſen dodar oN Necrcoa chctee
Qevrwinare ani dicamur oade enotunt
Qior g cun ſteter i torrecorius onden
euedivlrutemios feni petioniaeni
nosmo go.inc damniiutus n, letr
ſeli j ovodanivoſn,bar nanen ut
iontes CCeſi ſnr ee nt Nocti

gomes Ulramomnmnigandenbot lchi

ceſ ieni ſe ppinoge Erqy ln unf

Hlutet
min ti iimtiunnumnn
Geumclſilmmantmiafornin, 6
Pinon iacer tnipi
ſelbordidunmnboinon hacd
onettkgiedisih eln
Vs civoochdiabeme
1Ni ndocicün . ig
trirtis nen i e
runten dwngoͤch/ ien
rlegiareteciis uinmaͤn ii
bi pyi ncſtuin i,
„N NMN
gi adutic lblcnti nmnii
cor ir um giinin rh
üumis nlttan mdinnmd
iſteterc tucet
enlochiſt n
bi⸗ iiat gmon
ie⸗ lemmg norgrline r⸗
Ucennt boeni⸗
moti ttli ni mmh

ad iſtò pᷣnilegiũ obtinẽdũ:ut tex.hic claꝛe inuit
NMec ob.ſi dicat᷑ ꝙ iſtð ius tãq; coꝛꝛectiuũ nõ
debeat extẽdi ultra termios lie. Ad p̊.n. Gnꝰ
duobꝰ mõis p ꝙ illð dẽm nõ hʒ locuʒ ubi rõ
legis expᷣmit i.l. qꝛ tũc ad limites rõis dʒ extẽ
di ius qntũcũq; cõrectiuũ: ut nõ. bal. ĩ aut.qᷓs
actões. C. ð ſa. ſan. eccł. qnimo ubi ↄcurrit oĩ
moda eað rõ ñ ꝓpe fit ibi extẽſio:ſʒ ex mete le
gis ophendit᷑ ois cãus ĩ quo ↄcurrit illa rõ ut
dicit gl. ſingkaris i. c. i.ð tẽpo. ordi.li.vj. ꝓba
tur rõe.nã lex n ↄſiſtit ĩ Vbis ſʒ i ſui rõe naʒ vᷣ
ba deſeruiũt itentõi ? nõ eõ:ut i.c.ꝛꝰ reqᷣris ðᷣ
appel. ⁊ i.c.itelligẽtia ð ver.ſig.⁊ ĩ.l.n dubiũ.
C. ð legi. ⁊ ĩ regla fi.⁊ ibi ꝑ dy.ð re.iur.li.vj.
2 ut nõnter dixit bal.ĩ.l.maximũ nitiũ.C.ð li.
pe. i.l. cire oʒ.ff. ð ex.tu. ſic enĩ ſe hʒ rõ legiſ
ad uerba legis ſicut aĩa ad coꝛpꝰ.vñ ſicut aia
dnat᷑ corꝑi ita rõ uerbis. quinimo uoluit idem
pal.i d.l.maximũ uitiũ æ pꝰ Cy.i.d.l.ñ dubiũ
ꝙ ct ſi 20 ñ ſit expſſa i.l.ex quo ñ põt ↄiectura
ri niſi unica 2 nãlis rõ ipᷣiꝰ legis dʒ fiẽi extẽſio
ad limites rõis pᷣſũpte. hic autẽ ĩ rex. nr̃o ſatis
apper ð rõe huiꝰ puilegij. emanauit eniĩ ꝓpter
magnã diſtatiã ne ecclie patiant᷑ ĩteꝛiʒ ötrimẽtũ
i ſpũalibꝰ ? tpᷣalibꝰ.2 Pncipałr põt rñderi ꝙ;
cũ iſtud ius puilegiatũ emanauerit ĩ fanorẽ ec
cleſiax:nõ dʒ reſtrigi lʒ ſit correctiuũ uł pẽale:
ſy ertẽdi fauore ecclłiaꝝ:ut dicit gl nõ.i.c.ſciãt
cũcti. . eo. li.vj. ? Jo. an.i.c.fi. j.e.ti.⁊ li.⁊ ꝑ
pdicta ego dicerẽ ꝙ ſi electꝰ nõ mlłiũ diſtarʒ a
curia romana:tñ ꝓpt᷑ uiaꝝ diſcꝛimia ni poſſet
ire nec mitteꝛe ð ꝓxio ꝓ ↄfirmatiõe obtinẽda
ꝙ hoꝛet locũ iſtðᷣ pᷣuilegiũ:qꝛ lʒ vᷣba deficiãt ñ
öfiẽ mẽs ⁊? rõ legis.nã eað rõ ẽ i n młiũ rẽoto
q ꝑ ipedimtũ nõ põt ire nec mittere ad curiã
q ẽ i loco nalde remoto. ⁊? ꝓ h̊ facit ĩi argumũ
bo. tex.i.l.tutor qͥ.ff. de admi. tu. ubi tutor ad
miſtrat necitate iſtãte añ ↄfectũ iuẽtariũ ad ið
xvii.q.iiij.i.c.nullꝰ ⁊ qðᷣ nõ. pau·i cle.i.ð re.
ecc. i alie. ⁊ faciũt hec ad qõeʒ quã tãgã i glo.
ſe. ¶ In gl. fi. ibi ? i romão põtifice. ᷣfert᷑.n.
ſibi plenũ ius ex ſola clectõe:qꝛ nõ hʒ ſuꝑioreʒ
a quo petat᷑ clectõis ↄfirmatio: ut i.c. Iʒ ĩ fi. S.
eo. Adde tertiũ caſũ i electiõe abbatiſſe qð in
tellige put hr ĩ.c.ĩidemniratibꝰ. F. ſi ueꝛo.j e.
li. vj Eſ ⁊? quartꝰ cãus iĩ electõe iĩꝑatoriſ.nã
ſaltẽ ex ↄſuetudie hodie ẽ itroductũ: ut electꝰ
poſſit imediate admiſtrare. ̊ quo nide gl. ple
nã ⁊ nõ.i cle. romani de iureiur ot addi
7 quintꝰ cãus cũ ↄſuerudo tribuit iꝰ plenũ ex
ſola electõe ita ꝙ ñ reqᷣrat᷑ alia confirmatõ: ut
hodie ẽ nidẽ ĩ electõe rectoꝛis ſcholariũ.n.n.
recipit ↄfirmatõeʒ ab aliq? ꝙ ualeat tal ↄſue
tudo tenʒ bal. in antentica habita. C. ne. fi.
pre regkarit᷑ electꝰ ab uniuerſitate ẽt ſecłari dʒ
ofirmari a ſuꝑioẽ: ut ẽ gl.nõ.i.l.pᷣuatoꝝ.C. ð
iur. om iudi. tʒ bal. ĩ. d. aurentica habta.
Dubito ãᷓ ualeat ↄſuemndo ĩ digiratibꝰhñtibꝰ
cuꝛq aiax ꝑ id qð le. æ nõ.i.c.cũ uẽrabił.de ⸗
ſue. poſſʒ tñ ſic diſtigui ꝙ aut oꝓluetuꝰ tꝛibnit

plenũ ius electo ex ſola electõe ita ꝙ ipᷣa eleciõ
hʒ ui ꝓuiſiõis ſeu electiõis ⁊z ↄfirmatõis.⁊ tũc
ualʒ ↄſuetudo.nã poterũt elccioẽs preſcribeꝛe
iſtud ius ꝓuidedi ar.in. c. cũ dilectꝰ. j. ð ↄſue.
Aur hʒ ↄſuetudo ut electꝰ admiſtret an cõfiẽa
tionẽ quã tñ tenet᷑ a ſuꝑioꝛe peter. ⁊ tũc ñ ualʒ
talis ↄſuetudo:qꝛ põt eẽ dãnoſa eccłijs.qꝛ nõ
nũꝙ; ↄtigeret ꝙ indignꝰadmiſtraret ad h.c.i.
k Ge. fac.c. auaritie. j.e. li. vj. æ. S.ĩ.c.q̃
lt. ¶ In ea. gl. ibi ſʒ Z vr. ↄcludit gꝰ gl. iſtud
ius nõ hẽe locũ ĩ electis qͥ recognoſcunt alium
ſuꝑioꝛẽ pᷣter ꝛomanũ põtificẽ.⁊ cũ hac gl.tran
ſeũt hic cõiter doc.ſʒ credo ꝑ ea qᷓ dixi.s.i pᷣce
dẽti gl.poſſe ſuſtetari Sriũ:qꝛ ſʒ h.c.otineat p
uilegiũ:ẽ tñ redactũ ĩ coꝛpꝰ iuris nec fuit mẽs
pape pᷣuilegiare exẽptos ꝛõne exẽptionis ſʒ ꝓ
pter neceſſitatẽ ⁊ ntilitatẽ eccłiaꝝ cõſiderãs q;
exẽpti n uũꝙ; ſũt ualð ꝛemoti a ꝛomana curia:
qð ð facili ñ ↄtigit ĩ ñ exẽptis rſpectu ſuꝑioꝝ
ſuoꝝ ſʒ ubi cãus ↄrigẽt ñ uideo quar iſtud.c.ĩ
eis nõ debeat hẽe locuʒ cũ ſit fauorabile ipſis
ecchijs ut.s. plenius dixi.¶ In ea. gl. ibi ſʒ cõ
trarium uerũ eſt in hoc caſu.nõ.bn hãaãc ꝑticu
lam gl. cũ qua trãſeũt cõiter doc. hic.Et ad õ
ria reſpõdẽt ꝙ ꝓcedũt ubi elecius nõ habuit
uim uel põtateʒ adminiſtrãdi a ſuꝑioꝛe nec au
ctoritate ↄfirmatiõis uel qñ pceſſiſſet ſnia cõ
demnatiõis uł ihibitõ ſuꝑioris uł notoria ſuſ
peſio:tũc.n.nõ tenerẽt geſta:ut i.c.ueꝛitatis ĩ
fi.ð do. ⁊ cõtu.⁊.xxxij.di.i. . ueꝛũ. Et ut ha
beas latius hc mãm expediendo glo. Inno.⸗=
ↄpo. diuido eã ĩ duos aꝛticulos. ¶ ¶ Drimus
E nũqͥd geſta ab eo qͥ gerebat ſe ꝓ pᷣlato tẽant
nel ſint reuocãda ſi poſtmõm dᷣijciat ab illa p̃la
tura. Scðs articulꝰ nũq̃ͥd ↄ eũ qͥ gerit ſeꝓ pᷣla
to alicuiꝰ ecclie agẽte pꝛo iuribus ipᷣius ecclie
poſſit obijci defectus nituli uel aliqð crimẽ ad
effectũ ꝛepellẽdi eũ ab agẽdo.pꝰ ꝓcedam enu
merãdo aliquos caſus. Et pᷣmꝰcaſuſ ſit qndo
gerebat ſe ꝓ prelato tm nõ erat in poſſeſſiõe.⁊=
tũc indubitanter nõ ualent geſta ar.in. c.cõſul
tationibꝰ.æ ꝙ ibi nõ.ð iur̃ patro.nec hoc cãu
cõis erꝛoꝛ ſubſtieret geſta ex quo ðficit poſſeſ
ſio ad h̊ͤ qð le.⁊ nõ.i.l.barbariꝰ.ff.ð.offi.pre.
? in. c. dilectꝰ.j.ð reli do.2= fac qdᷣ nõ. Inno.
in.c.ij.de in inte.reſtitu.⁊ in.c.in lr̃is de reſti.
ſpo. ⁊ fac gl.hic in eo ꝙ ponderat iſtum fuiſſe
in quaſi poſſeſſione etiam ſi credatur uerus pᷣ
latus non tenẽt geſta ĩ damnum eccleſie:unde
iſti ſoluentes nõ liberantur miſi.cuʒ eo contra
xiſſent: ut ĩ.l.ſi urbana.ff.de condi.inde.⁊ ibi
ꝑ bar. æ ꝑ Inno. in. d. c. ĩ litteris unde ſi ĩtru
ſus aliquid alienauit dʒ id ruocari:ut in. c.alie
nationes.xij.q.ij.ubi bo.tex.et ibi per glo.et
archidi.ſed ſi aliquem contractum feciſſet ðᷣ ꝛe
bus eccleſie puta locando.tunc penſionem ſibi
ſoſuentes eſſent liberati:quia ſolum erãt obli
gati ratione cõtractus initi cum itruſo:ut. d.
l.ſi urbana ⁊? nõ. Inno. in. d.c. in litteris:ſecꝰ
ſi fuiſſent penſionarii eccleſie ex cõtractu priuſ

r1 3

inito cũ pᷣdeceſſore:qꝛ tẽ ñ liberarẽt᷑ ſoluẽdo ĩ
truſo:ut nõ.bar.æ Inn.i locis pᷣal.nec cõis eꝛ
ror iuuat ex q deeſt auctoritas ſuꝑioris.nã.l.
barbariꝰ pᷣalle.ſũdat ſe:ſuꝑ cõi errore ⁊ ſuꝑ au
ctoritate ſuꝑioris.nã ille fuus qͥ putabat᷑ libeꝛ
hũit officium a ſuꝑioꝛe:⁊ ſic ↄcurrebãt ibi duo
.ſ.auctoritas ſuꝑioris ⁊ cõis error.ſecꝰ ãt ubi
adeẽt unũ im:ut tenuit H̊ Inn. ⁊ bñ ⁊ bal.i re
petitõe. d. l.barbariꝰ ꝓ h̊ fac gl.q̃ põderat iſtũ
fuiſſe ĩ quaſi poſſeſſiõe pᷣlatõis de licẽtia pape
2 ꝙ ꝓ pᷣlato hitus ẽ. Mec ob.c.querelã. S. e.
2æ c.ↄſultatõnibꝰ pal.iĩ qꝰ pʒ ꝙ ſuffic ſola poſ
ſeſſio ad ualiditatẽ actꝰ.nã illa iura loquũt᷑ qñ
ius n reſiſtit poſſeſſiõi ſiẽ ĩ cãu nr̃o.ñ.n.pt᷑ qͥs
admiſtrare ex ſola poſſeſſione niſi hẽat auctoꝛi
2.c.ex frequẽtibꝰ de iſti ¶ Tertiꝰ caſus cuʒ qͥs
ſe gerit ꝓ pᷣlato ⁊ hũit ↄfirmatõeʒ a ſuꝑiore:ſʒ
ex aliqꝰ defectu n tenuit ↄfirmatõ kłelectio:⁊ tẽ
geſta ꝑ iſtum n debẽt retractari ex qꝰ ałs ltime
geſta ſt cuʒ ̊ ↄcurrat auctoritas ſuꝑioris ⁊ cõ
munis error:uñn ſumꝰ ĩ cãu.l.barbariꝰ.palle.⁊=
fac̃ tex.iij.q.vi.F.tria.v.ueꝝ⁊ ĩ.l.ſi arbitrer
C. ð ſẽ. ⁊ iterlo.om.iu.ubi tʒ ſnĩa lata a ðᷣlega
to qͥ putabat᷑ liber lʒ poſtea apꝑeat eum fuiſſe
fuũ:ſi gꝰ tenẽt geſta a delegato ꝓpt᷑ cõeʒ eꝛꝛo
rem ⁊ auctoritẽ ſuꝑioris multo fortiꝰ debẽt te
nere ĩ ordĩario ĩ cꝰ offõ vſat᷑ maior utilitas pu
blica:⁊ idẽ dicẽdũ ĩ qõne hꝰ gl.nã ex qꝰ iſte ele
ciꝰ hẽbat pt᷑atẽ adminiſtrãdi auctoritate huiꝰ
inris debẽt tenere oĩa geſta als legitie fẽa lʒ pꝰ
ea caſſet᷑ ſua elecrio ł ꝓnũtiet᷑ nlła:⁊ ĩtelligo qñ

cõis error concurrebat ut qꝛ putabat cõir en

eẽ ltime electum:qð et ſẽtit iſta gl. uart?
caſus pᷣncipał cum is qͥ gẽbat ſe ꝓ pllato fuit e
lectꝰ ⁊ ↄfirmatꝰ ſeu ꝓuiſus ꝑ ſuꝑiorẽ m poſtea
aliqd egit ꝓpt᷑ quod fuit pᷣuatꝰ ipo fẽ̃o pᷣlarura
puta pꝛ icidit i hereſi.viij.di.qꝰ iur̃ ⁊ tẽ ſi iſta
pᷣu atio fuit occulta tenẽt oĩa geſta. Et idem uẽ
qñ dubitat᷑ ð puatõe.nã ex qꝰtolẽabat᷑ iĩ offõ ðᷣ
bẽt tenẽ acta oĩa interiʒ geſta.ut i.c.nõne.viij
.q iiij.⁊ ibi ꝑ archi.ſʒ ſi ſuſpẽſio ł pᷣuatio eſſet
notõia ł ĩihibitio ſuꝑioris pᷣceſſiſſʒ tẽ ñ tenerẽt
geſta: ut ĩ. c. Vitatis ðᷣ do.⁊ ↄtu.⁊ i.F: vʒ.xxxij
di. Quid ãt ĩ geſtis ab excõicato pᷣſerti ĩ ſpũali
bus:nuide qð ple dixi ĩ.d. Vitatis ⁊ hec ſuffici
ãt circa ᷣmum mẽbruʒ ¶ Quo ad m nũqd õ
iſtũ agẽtẽ poſſit obijci de defectu tiruli ulł ð ali
ꝗꝰ crimiĩe:dic ꝙ aut ñ ẽ ĩ poſſeſſiõe pᷣlat̃c ⁊ tũc
põt opponi ꝙ ñ hʒ titulum ſaltẽ legitimuʒ.⁊ ſi
bi aſſerẽti Zꝛiũ icũbit onus ꝓbãdi:ut nõ. do.
de rota decif iiij.? ꝓcedit tenẽdo opi.illam
ꝙ electꝰ ↄfirmatus poſſit admiſtrare lʒ nõ/ſit ĩ
poſſeſſione de q̃ plene dixi ĩ.c. trãſmiſſã. S.eo:
Aut ñ ẽ ĩ poſſeſſiõe pᷣlature:⁊ tẽ ſi poſſeſſio ẽ
recẽs tenet᷑ ꝓbare titulum:ut nõ.ꝑ Jo. an.p⸗
Inn. ⁊ hoſti.i.c.i.de ↄceſ.pbẽ.li.vi.⁊ ꝑ do.ð
rota deci.pal.ſic limita dicrum compo.⁊ doc.hG̊
dum ſẽtiũt ꝙ ſi pᷣlatũ ꝛemotũ excipit̃ ĩ curia
de defectu tiruli ꝙ ſufficiat ꝓbare poſſeſſionẽ.

¶ We eleck.

nã dʒ ĩtelligi qñ poſſeſſio ñ ẽ f̃cẽs:ſi vo poſlel
ſio ẽ atiq̃ tũc n obſtat exceptio defectꝰtituli:qꝛ
ex qꝰ ſuꝑior ſuus eũ lõgo tpᷣe ĩ poſſeſſiõe luſti
nuit pᷣſũt᷑ ꝙ hũerit titulũ: vñ h̊ pᷣſũptio trſfũ
dit onꝰ ꝓbãdi ĩ aduerſarium: ut in.c.nnico nt
eccle. bñfi.æ per. Jo. an.⁊ do. de rota in locis
pal.hᷣ ueꝝ niſi tał poſſio patiat᷑ ipᷣm ſuꝑ titulo
nã rũc ẽ pᷣſumptio eũ:iõ põt ſibi obijci ĩ iudi
cio ꝙ nõ hẽt timulũ:ſatis ẽ tñ tunc ꝓbare aliq
lit de titulo ad effectũ agẽdi:ut ĩ. c. ueniẽs el.
ij I. de teſti. æ tenẽt do.de rota ĩ pᷣall. deci.i ti.
Si ãt opponẽt᷑ ꝙ nõ hʒ titulũ legitimum non
tn negat᷑ oĩo titulus:⁊ talis exceptio nõ dqʒ ad
mitti ſᷣm compo.S̊ qꝛ oĩa geſta tenent ex q in
terceſſit auctoritas ſuꝑioris ⁊ ẽ ĩ poſſeſſiõe p
late:ut.S.dixi nec dʒ admitti exceptõ criminis
qꝛ ex q tolerat᷑ ĩ platura ualẽt oĩa geſta ut dic
to.c.noĩe ⁊ ibi per archi.⁊ facit quod nõ. Iñ
no.iĩ.c. ĩteꝛ dilectos de exceſ.pᷣla.Exceptio vo
excõicatõis etiam ſi nõ ſit notoria dʒ admini
pꝛopteꝛ periculum cõionis ſm Inn. ⸗ compo.
qð ſatis plʒ:onus tñ ꝓbandi ĩicumbit opponẽ
ti: ut ĩ.c.pia de excep.li.vj. Mec obſtat ſi dica
tur ꝙ õ teſtem toleratum admittit᷑ exceptio cri
minis:ut ĩi.c.ſuꝑ eo.⁊.c.teſtimonium.j. de teſ
ti. ad hoc eni nõ. rũdet Inno.ꝙ aliud iĩ teſte q
teſtificari ĩ ſe publicum officiũ teſtis tamen nõ
reddit teſtimonium rõe publici officij quod hʒ
ideo in teſte non operatur tolerantia:ſed ſecui
in prelato qui hʒ publicũ officium:⁊ ad predi
cra adde quod nõ.ſpecu in ti.de acti.F.i.
Et i fi. glo.nõ. bene hanc ultimam queſtionem
glo. ex qua collige ꝙ ex gctu geſto cum itruſo
nomine eccłie põt eo remoto uerꝰ prelatus age
re ar.i.l.ſi ur proponis.C. de rei uẽdi.⁊ hꝰ fir
mauit bar.i.d.l.ſi urbana ĩ fi.⁊ habes gl ſimi
lem ĩ. c.i.in fi.J.de ſciſma. Moſti.ramẽ nolnit
limitare gl ut procedat i diuerſis contractibuſ
initis ꝑ intruſum cum diuerſis perſonis ut iẽ
teneãt contractus initi ĩ fauorè ecclie:ſecus ĩ il
lis qͥ afferunt dãnuʒ:nec debet fieri compenſa
tio dãni æ commodi ex quo diueꝛſe ſunt pſone
ſecus dicit ĩ diuerſis contraciibꝰ initis cum eo
dem:qꝛ tũc dẽt fieri cõpenſatio: ſed Joã. an.
tenet etiam ĩ hoc caſu cũ glo.ut ĩ diuerſis con
tractibꝰ nũquam fiat compenſatõ licet cũ eadẽ
ꝑſona ſint geſta: ſecus ĩ nno ↄtractu cũcodeʒ
geſto nã tũc nõ põt ecclia reciꝑe parteʒ ĩ fauo
rem ſuum ⁊ reijcere pꝛo parte alia quia unus
? idem contractus non debet claudicare aut
enim totus caſſabitur aut ſubſtinetur:arg.bo.
ĩ.l ꝙ ſi minoꝛ ⁊ ĩi l.etiam.ff.de mino.xxv.an.

ſfaẽc. l.. fi.j. de i in e.ꝛeſt ⁊. hoc ſatis placʒ.

Expẽſe neceſ
T preterite.nas in
cit capitulũ pꝛo electiõe prelati de bo
nis prelature debent fieri uel reddi. Drimo
ponit dict d.ſecũdo vᷣteꝛminat.ibi dum
modo. prio ꝙꝙ caplm nõ tenct ex ꝓpi
ijs redditibꝰ faceẽ expẽſas ꝓ electiõis negoto

zlae h“
e wedt
n e ot e
Güu ſunte⸗ Cere anm⸗
tut eao. 5 8
ig n ilitithi
Zep ng .⸗
frtie lil Wacr,

.
jndlobomcen coſtmin .
e geij bie egani denids. A

abaii imhi hig ſibind m
aiͦll cinin ulir run un
gin 1 ui cloſz ff mi u M
s iitfai n inn nc⸗ ſuar 7
ilronſi n inian Aamgtlfe
y biniru mi ligit nn li nſb
Iſrciudg gan ſoiſenſ enaipt
ſitonicntis grer in nsligen
ſtorr eend bin cgi ad beod l.
iſoine rii Y1glt Ulalsgl.
iniſtinigz füt epiſei negoo deriis
ur öbospleie ni ddes ſein gene
initpcecnot fendo putin vocandis
istiiſb ll gtnreliöe j ſohoen
lutmei ſio n cemonefl
Cand noheſrij ofmmĩ Il
naictnd n tereecbis
nitenenf
inieghlna i⸗ uir ſickddir
inni ſ ielgico execer off
ve g7 panſt ſißidlgitruti.

lhinſeſgerdiſ, tz
imefihitſiie oceniei
8 Aiftöcnciötsifiet
siin ſin din

ſbꝛob
bũ otalʒ
mmdie aͤn
r Hns
pes miiũ:
ncii d c
ccſ.n
cũ dicit q
ius dum
paarche!
imn. Ne
j. co. l.
laie. Eg
bijci igl.
glor lno
cdcctũg
Bidc an
Uncaab
coe i ſe
obochn
nio Iria in
ſi cloiß
rer ad ſope
Culng'n
1 rio reqjr
irt ſo g
is ⸗
ſiceiari
zlamerpre
in qvo dꝛde
one ni
doariht
ndeerdor
dcctonis:
Muncre:
don Nuo
no ſom
ſe conen
defuncn

cunqzn
in.cad!

Alloritns E1
lienz rerch tij voſi
ur werijhen ini ain
cngetbiher 4 ugeknc
oicin lenns ,, A log o
unſt

uhemn uͦ t zminie⸗
tſtlcmn iſe ublennoffciß ſt Aan
neſtiteſiwnin r lbliofißſgiiſß
toineſe onopnun wlemmnſc in
inprelm nibj publci offcume ont
cn ute nod noſpeen inn degei i
Erif go nö benemncutinan Gpeſionenn
go er amn lige g er dcn geio un irriſ⸗
Normine ecchereo rendto ven Prdansege
1e n il Aumroponis Qdere nillbf
mmuit bxri dl üurdam ifit hobes gin
leni ciinſi de ſaſmn. Dofi une wonn
Ineeg r rortititiſisnntt
inns oimuſumn Oinenis perions ur 1
mrii onn uns in fvore ckieſhnsii
ſqfenm dinn n dena hi hngri
1o bin tcomnodlerno lut inn ge
ſecns hcri erſs Connractb) initg n

den qhiͤrcatfeti celino ſil
naeimmido aaci G. idim
run ancohenſand ietdic

llni emine

—
—

cũ ꝓcurẽt utilitatẽ pᷣlatur.æ ad hᷣ quottidie ſo
let aliegari iſte tex. ⁊ uiðᷣ aliũ tex.bo.i.c.cupiẽ
ies i. F. pe. ? ultio.j.e.li.vj. ¶ Scdo nõ.ibi fi
ant u reddat᷑ duas praticas ĩ huiuſmõi expeſ
hndi. põt.n.capłj ſede uacãte caꝑe ð r̃dditibꝰ
ipiꝰ platur tin ꝙ ſufficiat ꝓ expef.æ hoc ĩnuit
tex. ibi dũ dicit fiãt. põt ⁊? 2. expedere caplłʒ ð
ꝓprijs ꝛcdditibꝰ ⁊ poſtea ꝛpetere ex bonis pꝛe
latur puta a plato nouit᷑ creato.⁊ h̊ inuit tex.
iĩ ybo reddãt ⁊ utrũqʒ.modũ ſetiũt bic doc.z
iand ichiei c. i lrii. di⸗E. Teid wr d⸗ ſeðᷣ
nacãte n põt capłʒ occupar̃ bona pᷣlature et õ

occupãtes ſũt hodie pꝛodite pene de qᷣbꝰ in. c.

qꝛ lepe. . eo.li.vj.⁊ i.c.pñti ð offi.oꝛdi.li.vj.
2 faẽ qdð hẽt ĩ cle.ſtatutũ.j.e. ltio nõnt.
hic doc.ꝙ licet collegiũ eligẽriũ poſſit cõſtitui
ex diuerf eccłijs ad actũ electiõiſ iñ ſolũ capłʒ
ecchie nacãtis ꝓſequet᷑ negotiũ electionis iam
facte h Vꝛ ꝓbari h iũcto.c.ſcriptũ.S.eo.nã in
electiõe patriarche conſtãtiopolitãi concurrũt
ad eligendũ clerici aliaꝝ eccłiaꝝ.ut ĩ.d.c.ſcꝛip

tũ:⁊ tñ n ſolum capim conſtantinoꝑolitane ec

cleſlie ꝓſeqt hic negotiũ electiõis. (Mduene
qꝛ h dictũ ſimplꝛ ñ ꝓbat᷑ ex iſtis iuribꝰ.nã ĩ.c.
ſcꝛipiũ illi cleꝛici aliaꝝ eccłiaꝝ fueꝛunt admiſſi
ex gra ad actũ electiõis: vñ electiõe fẽa ñ pnt
aliqð ius ptẽder̃ cũ ſint fũcti gꝛa eis fca ar.in
c.ĩ liis ð reſti.ſpo.ſʒ ubi ex ↄſuetudie uł pᷣuile
gio foꝛiſeci clerici hẽrẽt iꝰeligẽdi una cũ capło
ecclie uacãtis credereʒ ꝙ ẽt foꝛĩſeci clerici pñt
ꝓſeq negotiũ electiõis:qꝛ ex qꝰ. hñt ius eligen
di ĩeſt eoꝝ:ut electõ hẽat effectũ ad hꝰ qð le.
2 nõ.i.c.ij. ð inte.·reſti ¶ ¶ In gl. ibi ub als gl.
ñ apit an q̃i᷑cũqʒ fiãt expẽſe ĩ negorõ electõis
poſſint peti ð bõis pᷣlate.nã ðᷣbes ſciꝛe ꝙ qnqʒ
fiũt expẽſe ꝓ electiõe fienda.puta in nocandis
canõicis abñtibꝰ uel ꝓ tabelliõe qͥ ſolʒ nocaꝛi:
ut cöficiat iſtrumẽtũ ſuꝑ ipᷣa electione fiẽda uł
in cõſulendo iuriſꝑitos. Qnqʒ fiũt ꝓ electõe
fa pꝛomonẽda puta ut obtineat᷑ cõfirmatõ uł
nt electus ↄſẽtiat electioni iã facte qͥ ẽ abns a
loco ubi fea ẽ electõ. Vinc fuit hic ĩ ſingulaꝛi
opi. dicẽs ꝙ expẽſe ꝓ electõe fẽa uł fiẽda ðᷣbẽt
fiẽi ex bõis capłi:qꝛ capłʒ ĩ eligẽdo exẽcet offi
ciũ ſuũ ⁊ utiliratẽ ſuã ⁊æ punit᷑ ſi ñ eligit: ut ĩ.c.
ne ꝓ ðfecmu. S. e. ſz expẽſe fiẽde pꝛo electiõe iaʒ
ſéa ꝓmouẽda ðbñt ðᷣduci ðᷣ bõis pᷣlat᷑e ⁊ ĩ iſtis
expeſis ĩtellexit iſtũ tex. ſʒ ↄpo. tenuit priũ h̊ di
cẽs qꝙ idiſticte expẽſe ðᷣbẽt fiẽi ð bõiſ plat᷑e cũ
tex. hic gnalꝛ dicat ꝓ electõis negotõ ⁊c̃.nec t
ſtigit ſe ciꝛca electõʒ iã féaʒ ꝓmouẽdã. nec ob.
motiuũ uin. qꝛ ſepe qͥs facẽ expẽſis alt᷑ius id ad
qo tenet: ut pʒ ĩ niſitatiõe plati. nã niſitat expẽ
ſis ſubditoꝝ:ut ẽ. c.cũ ex officij ð pᷣſcrip. Idẽ
pʒ iĩ ↄſecratõe ecclie:Iʒ. n. platꝰ tẽat᷑ ↄſecꝛare ec
cleſias ſibi ſubiectas nihilomin?põt exigeꝛe ꝓ
cuꝛatiões. ut i. c. cũ ſit ꝛaõana.i.ðᷣ ſimo/Vicẽ.
iñ dicebat illos cãus eẽ ſpales. Archi. in. d. c.
fi. xiiij. di. vñ ſeqͥ ↄpo.hic ⁊ cũ eo trãſeunt hic
doc.ſcribẽtes. æ mihi plʒ hᷣ dictũ:qꝛ offi capi

tuli ĩ eligẽdo ñ dʒ ſibi eè dãnoſũ:ut ĩ.c.cũ expe
diar. . eo.li.vj. Itẽ eligẽdo caplin gerit nego
tiũ pᷣlature.gꝰ dʒ repeteꝛe expẽſas ab ipſa pᷣla
tura:ut ĩ.c.cũ ꝓ cã.j.ð ꝓcu.Et ꝑ h̊ ſoluit alia
qõ nũquid iſte expeſe ꝓ negotio electõis fiẽde
ſeu facte dcbeãt deduci ð bonis pᷣlature tin an
de bonis oĩuʒ ſubditoꝝ: ut ſic qlibet eccłia ſub
dita teneat᷑ ↄtribueꝛe hoſti. hic multũ iſtat ⁊ fi
nalit᷑ ↄcludit ꝙ ĩ hoc ſeꝛuanda ẽ ↄſuetudo q ẽ
optĩa legũ ĩteꝛpᷣs:ut ĩ.c.cũ dilectꝰ ð̊ ↄſue.⁊ in
l.ð qoꝰ.ᷣff.de legi.Et poſſʒ adduci iſte tex.ſᷣm
eũ ꝙ dʒ fiẽi electio ð bõis oiuʒ ſubditoꝝ ꝑ illa
Vba ð bõis pꝛiarchatꝰ fiãt totalr exponẽdo vᷣ
bũ totalr.i. cõiter/Sʒ ſi nõ põt appere ð ↄſue
tudie dixit illas fiédas ð bõis pᷣlature nacãtis
qꝛ ipius pᷣncipalr intereſt niſi expẽſe eſſeẽt gra
ues młtũ:qꝛ tũc debet ſubditi ↄtribueꝛe cuʒ te
neãt᷑ ad caritatiuũ ſubſidiũ:ut ĩ.c.cũ aplus.j.
ð cẽſi.ſʒ mihi hec qõ vr̃ idubia ꝑ iſtũ tex.ĩ fi.
cũ dicit ꝙ expẽſe debẽt reddi ð bõis pꝛiarcha
tus dũmõ canõici nõ occupauerint decedẽtis
pꝛiarche bona.⁊ ſic loqt᷑ tex. ð bonis pꝛiarche
tm. Idẽ vr apte nelle tex.ĩ. c. cupiẽtes ĩ. S. pe.
j.eo.li.vj.ubi tex.dicit ꝙ debẽt fiẽi ð bõis pᷣ
lat̃e. Et ꝑ illũ tex. põt ſolui alia qõ ꝗᷓ fit h ⁊ ſu
bijcit᷑ ĩ gl. Mũqͥd iſte tex. hẽat locũ ĩ elecrõibꝰ
alioꝝ pᷣlatoꝝ cũ loquat᷑ ſolũ ð electõe pr̃iarche
7 dicẽdũ ꝙ ſic:ut ꝓbat᷑ ꝑ illũ tex. ⁊ ibi i.F. ad
hiĩ.d. c. cupiẽtes ſatis bñ facit ꝓ predicta opi.
Vinc.nt ex bonis pᷣlature deducant expẽſe ꝓ
elecrõe iã facta ꝓmouẽda n aũt ꝓ fiẽda ⁊ ꝓfe
cto h̊ poſſ ſatis ð iuꝛe ſubſtineri:lʒ pcedẽs opi
nio ria ſit cõioꝛ:qꝛ ius eligẽdi pᷣlatũ fuit ↄceſ
ſũ capło ĩ puilegiũ:cũ oli ius ꝓuidendi ſpecta
ret ad ſupꝑiorẽ iux nõ.ꝑ gl.i.c.qᷓqᷓ.j.e.li.vj.
Capłm gꝰ nolẽs uti pᷣuilegio ſibi ↄceſſo ñ dẽt

ab alio reqrere expẽſas.qꝛ vr̃ potiꝰ eligẽ ntẽs
iure ſuo qᷓ; gerẽdo negotiũ alteriꝰ. ¶ Et ex p

dictis põt dubitari ð alia qõne nũquid expẽſe
fiẽde ĩ exeqis pᷣlati mortui debeãt fiẽi de bõis
pᷣlature:preſeꝛti ſi defũctus hẽbat prfimonium
in quo habuit extraneum heredẽ:⁊ in hac que
ſtione nũqᷓ; repꝑi auctoꝛitate alicuiꝰ antiq. Sʒ
do.car.ĩ h̊ breuiſſime dixit ſe credere ꝙ ſint fi
ende ex bonis pꝛelature:qꝛ ꝓcedũt ad negotiũ
electionis:ut in.c.bone.S.e.el.ij.merito uidẽt
pertinere ad ipᷣm negotiũ electionis. Sed ego
hunc articulũ diſputaui plene ⁊ icipit diſputa
tio ſempꝛonius.in qua tandem cõcluſi ꝙ expẽ
ſe concernentes ſolatium ſeu remedium anime
defuncti debẽt fieri ex bonis pꝛelatuꝛe quãtum
cunqʒ pꝛelatus habuerit pꝛoprium ar. optimũ
in.c.ad apoſtolice.j.de dona.⁊.xij.q.ij.bone
rei in quibus patet ꝙ poteſt epiſcopus daꝛe cẽ
teſimã reddituũ ecclie ſue alteri inferiori ꝓ ſu
is ſepulturis magniſicãdis ad idem.c.ubi peri
culum.j.eo.li.vj.ubi diſpõit ; moꝛtuo papa
tenentur eccleſie inferiores celebrare exequias
q;ꝙ;ᷓ eccłia uniuerſalis ſit abſoluta ab ipᷣiꝰ lege
poſt eius mortẽ i.c.pe.⁊ ultimo de ſecũ.nup.
rv 9

Ira dicẽdũ ĩ plato ꝑticłari q ad eccłiã ſuã:ut
ſic ſit eadẽ rõ ðᷣ ꝑte qad ꝑtẽ ſicẽ ð toto quo ad
totũ:ut ĩ.l.q ð̊ tota.ff.ð rei uẽdi.⁊ ĩ.c.paſtora
lis ĩ. F. itẽ cũ totũ ð offi.dele. Quedã expenſe
fiũt ad cõſolatiõeʒ ⁊ põpã uiuoꝝ ut magnꝰ ap
paratꝰ funeꝝ ĩ neſtibꝰ ⁊ alijs ſilibꝰ:⁊ iſta n pu
to ðᷣducẽda ex bõis pᷣlat᷑e cũ in illaſ ñ appꝛobo
xiij.q.ij.aĩe ðᷣfũctoꝝ:⁊ ꝓſequẽ ut plene dixi in
dicia diſputatiõe. rade gl. ibi dũmõ ma
ioꝛ ꝑs capituli cẽtet ꝓ electo ⁊ obtineat ⁊c̃.põ
dera bñ gl.uident᷑.n.duo ꝛeqrẽ ad hoc ut iſte
expẽſe poſſint repeti ex bõis pᷣlate pluribꝰ elec
tis i diſcoꝛdia.pꝛio ꝗ; maioꝛ ꝑs capli ceꝛtʒ pꝛo
elecio ⁊ ꝙ obtineat.ſʒ tu nide h̊ qð nõ. Inn.⁊=
pleniꝰ ꝑ gl.i.d.c.cupiẽteſ ĩ fi.Et breuit᷑ ↄcluð
ꝙ ſi electõ ẽ fca ĩ ↄcoꝛdia ſaltẽ ꝙ unus im ſit
electꝰa maioꝛi ꝑte nec opponit᷑ aliq̃d a minori
pte tũc idubitat᷑ hʒ locũ iſte tex.⁊ quod.S.dẽm
ẽ:⁊ ad h̊ fac̃ tex.i.d.c.cnpiẽteſ i.F.ad hec. Si
vo plures ſũt electi ĩ diſcoꝛdia tẽ nõ debent ex
bõis pᷣlaf̃e capi expẽſe:ſʒ ſi maioꝛ ꝑs:caplłi ꝓ
ſeqtur unã ꝑtẽ ⁊ obtʒ rpetit poſtmodum illas
expeſas:idẽ ſi nñ obtinet dũmõ ntili᷑ negotium
illð fuerit ꝓſecutꝰ:ſ.maiõ ꝑs:ut ĩ.l.ſʒ an ultꝛo
ff. ð neg. geſ.minõ ãt ꝑs nõ repetit expẽſaſ ni
ſi obtineat:qꝛ hʒ pᷣſũptionẽ õ̊ ſe cum ꝓſequat
maioꝰ ꝑte reſiſtete:⁊ dic ut plenius nõ.in.d.c.
cupiẽtes ĩ fi.uide ẽt ꝑ Oldra.q.xxij.ubi ꝓſeq
tur ð poſtulato ꝛligioſo oꝛdinis mendicantiuʒ
nũqͥd obeat bẽe expeſas ð bonis pᷣlature cum
n bẽat ꝓpriũ ⁊ ſerit ꝙ ſic:idẽ vr̃ de mẽte glo.
pall.ĩ fi ¶ In gl. fi. ĩ fi. ad vre qꝛ finis hꝰ gl.
vr riari pᷣncipio nã.ĩ fi.ſẽtit ꝙ bõa occupata
ðᷣbẽt ſufficẽ ꝓ expẽſis:⁊ ſic ꝙ ñ teneãt᷑ canõici
illa reſtiruere. In pᷣn vo ſentit ꝙ ꝓpt occu
patõem debẽt cadẽ a iure ſuo. Jo. and.diẽ ꝙ
occupata cõputãt᷑ ĩ expẽſis ð accuſa.c.pe.⁊ ſic
ſetit ꝙ ſi expẽſe excedunt ꝙ potunt canonici il
las ꝛepetẽ q̃tenꝰexcedũt:ſʒ ꝑ h̊ nõ ꝛndet᷑ ad mo
tiuũ gl.i pᷣn.foꝛmatũ Cocluderẽ ſic ꝙ ãt capi
tulũ uacãte ſede capit aliq̃ bõa ꝓ expẽſis fien
dis i negorio electõis ⁊? ꝓcedit tẽ opi. Jo. an.
Aut capit aliq̃ bõa ĩiuſte illa occupãdo ⁊ hñt
locũ pene ↄtẽte ĩ.c.qꝛ ſepe.j.eo.li.vj. Aut ca
płm pᷣlato cꝛeato ⁊ inito occupat bõa ꝑticłaꝛia
alł ꝑtinẽtia ad pᷣlarũ pᷣtextu expẽſaꝝ iaʒ factaꝝ
⁊ hʒ tẽ locũ pᷣncipiũ gl.ut debeãt iſti occupãteſ
pꝓ uim cadẽ a credito:qꝛ ſi creditoꝛ capit ni reʒ

debitoꝛis dẽt cadeẽ a credito ⁊ iure ſuo.Et 6

hanc diſtictionẽ puto iſtũ tex.i fi.itelligẽdũ⸗
UVltio hᷣ qrit᷑ qͥs dʒ cuſtodiẽ bona pᷣlatur̃ uacã
tis. So.diẽ̃ h̊ hoſti.ꝙ cuſtodia ꝑtinʒ ad icono
muʒ ſi quẽ hʒ ł ad capłʒ ⁊ i defeciũ ipiꝰ ad me
tropolitanũ:ut ꝓbat᷑.i.c.nõ liceat alicui.xij.q.
ij. æ uide ð hac mꝗ qð dixi ĩ.c.bone de appel:
7 aliqd ꝑ Inn.i.c.nnico ut eccłie bñfi.dixit ãt
it cera h̊ hoſtiẽ.ꝙ cnſtodia bonoꝝ ecclie nacã
tis põt ex ↄſuetudie ↄpetẽ aliqbꝰ clericiſ.nõ ãt
laiciſ.xii.q.ij.ð laiciſ qðᷣ.c.h̊ ꝓfecto ñ ꝓbat de
cõſuetudine:⁊ õ̊ dictum hoſt.fac̃ iudicio meo

¶ e ceck.

tex.in.c.gñali.j.eo.li.vj.ubi tex.gñalłr loquit
pſertim ĩ fine ⁊ appꝛobat ↄſuetudinẽ ĩ facliate
cuſtodiẽdi bõa eccłie uacãtis nec diſtiguit iter
clericos:⁊ fac̃ qð nõ.gl.i.c.ĩdicatuʒ.lxxxix.di.
ꝗ diẽ ꝙ cura ruſticoꝝ ? bonoꝝ ecclhie tpᷣalium
põt cõmitti laico:ad idẽ uide qð dixi in.c.edo
ceri ð reſcrip.ſʒ dictũ hoſti poſſet ꝓcedeꝛe qñ
laicꝰ ptextu ↄſuetudis uẽdicaret ſibi locuʒ ĩ ad
miniſtratõe tpaliũ ⁊ ſpũaliuʒ:tũc.n.puto cõſue
tudinẽ nõ ualẽ. ar.i.d.c.iĩdicatũ ⁊.xij.q.ij.hec
huiuſmodi placiti: ⁊ fac. c.cãm ð pſcrip.⁊ debʒ
is qui ſuccedit i hac cuſtodia facẽ inuentarium
de oibus bonis eccłie.ut i.c. caritatẽ.xij. q.ij.
2z bona eccłie uſurpãs cõmittit ſacrilegiũ ⁊ fur
tum ⁊ nedũ furtũ ſimplex:ſʒ ẽt peculatꝰ ⁊ dicit
peculatus furtũ factũ de re publica qð grauio
ri pene ſubijcit᷑:⁊ de his uide bonuʒ tex.xxiij.
.q.iiij.i.c.q̃d gꝰ:⁊ fac.xij.q.ij.i.c.q abſtulit.
Abbas.
Electio poſt col
Bm poſt. lationem ex inter
. uallo celebrata nõ ualet h̊ dicit ſecun
