hec q ðĩ caritate: q dicit ꝙ in oĩbus ſeruaꝛe me
diũ ultra hoĩeʒ ẽ: q̃ſi dicat magis ẽ diuinuʒ qᷓ;
bũanuʒ. nã res pene S nãʒ ẽ ꝙ aliqs ſit ſiñ pec
cato. xxv. di.iĩ.ꝗ. crimis. Moſti. ultra gl. ponit
aliũ vVſuʒ. PMarcꝰlic tetinet ſ nümuʒ plorat a
uarus. ? dic ꝙ iter paꝛcũ æ largnʒ hec dria eſt.
qꝛ ꝑco plus placẽt retenta:largo vo dara plus
placet: æ uide ad mãm pulchre ꝑ Znlium in 2*
de officijs ubi ĩter cetera die⸗Mie⸗ ita laudã
da ẽ res familiaris ut eã benignitas apeꝛiꝛe ne
queat nec ita aꝑicnda ut ocbus placeat: æ eadẽ

& bũda rõ rei familiaris quã qͥdẽ dilapidare te
mere flagitioſũ ẽ:ſʒ ita ut anaricie abſit ſuſpitõ
Et hieronimꝰ ad paulinũ xpi ſubſtãtiã ne ĩpru
dẽeter iga nelheroluat liberalitas peꝛceat:
qð nõ. ¶ In gl. i ybo alienat ibi ĩ c̃ pmipillãi
Mõ.illi caſũ ĩ quo bona mlieris ſunt obnoxia
pꝛo culpa mariti ⁊ etiã in bonis filij emãcipati
in.l.fi.C. de primipilarijs li.xij. Et dicunt pri
mipillarij illi qui deferebãt in bello prima pilla
i.tela.Et ꝓpt magnũ ꝑiculũ qdð ĩ eis nuertebat᷑
cũ erãt pᷣmi ĩ bello fuit inducta iſta ſpẽalitas ut
ſi ipi ↄdẽnati ꝙ ſe praue geſſerũt ĩ officio non
bnt: vñ ſoluãt põt manꝰ extẽdi ad bõa uxoris
⁊ filioꝝ.Et dicit Mico.matharelli ꝙ bᷣ fuit ſia
tutũ ne ꝓpt᷑ gemitꝰ nxoris ⁊ filiorũ male gere
rẽt eoꝝ offi ⁊z nõ.bñ iſtũ caſũ.nã ex ↄſili rõne
potes defẽdẽ mlta ſtatuta qᷓ maxie uigent Flo
rentie ut bõa filioꝝ ⁊ uxoris ⁊z etiaʒ ipi filij pnt
capi ꝓ ðᷣlicto fallẽtie.ſ.qñ pater fallit ſen cedit
foꝛo ⁊ idẽ ĩ ſilibus caſibꝰ arduis ⁊ ualde ꝑickło
ſis.nã amore cõiugis ⁊ filioꝝ ſepe hoĩes retra
bunt᷑ ab illa fallefia.illa iñ ſtatuta iniqua ſũt qñ
ex neceſſitate ĩducit᷑ quis ad fallẽdũ. Sed quia
multi fallũt ex ꝓpoſito ut uidemꝰ:iõ emansrũt
illa ſtatuta. an autẽ ceſſate rõne ſtatuti ſit obſer
nandũ illud ſtatutũ cũ tãra iniquitate ⁊ damno
filioꝝ ⁊z uxoris.uide qð nõ. Inno. in.c. qꝛ ple
riqʒ in fi.de imu.eccleſiarum.

Bm tanto. Habet mãʒ am

plã ⁊ mlłium ſub
tilẽ ⁊ multa ſũt ſcripta in mã ↄſuetudi
nis. Er nidebis pleniſſime ĩ tracratu quẽ poſu
it hic Jo. an.pꝰ leciurã huiꝰ.c.ĩ q interſerit fe
re oĩa dẽa legiſtaꝝ uſqʒ ad tpᷣs ſnũ ⸗z P legiſtas
pᷣcipue tractat᷑ ĩ.l.i.=.ij. C.que ſit lon. ↄſu. Et
ꝑ Di. æ Har.i.l.ð quibus.ff. de legibus.uid
glo.⁊ ꝑ archi.xi.di.ↄſuetudinis. ego ſoluʒ hic
ꝓſequor ea q̃ ſũt neceſſaria ad ĩtellectũ capiili
? glo.nã reliq̃ relinquẽda ſunt ſtudio camere h̊
dicit iſtud capłin ĩ ſũma.Cõſuetudo nõ ðᷣrogat
inri naturali ſeu diuino cuius tranſgreſſio pec
catũ inducit nec poſitiuo niſi ſit rõabił ⁊ pᷣſcri
pta.⁊ habet duo dicta ſcᷣm ibi licet:æ quelibet
ps poteſt ſubdinidi¶ Mö primo ꝙ ex diutur
itate peccandi pecẽʒ aggrauat᷑.ad idem.c.mili
tare.xxiij.q.i.ↄcordat.c.cũ haberet.j.de eo q
duxit ĩ matrimoniũ.⁊ nide qð ibi dini (16. —
ibi infelicẽ aĩiam ꝙ anĩa infelicitat᷑ ex peccato ⁊=
ẽ ratio qꝛ ꝑ peccatũ ſeꝑat᷑ a ðᷣo.xxxij.q.i.cũ re
nũciat᷑ ¶ AOtẽ nõ.ibi abligatã ꝙ ania abligat
peccatũ.¶ Itẽ nõ. unã reglaʒ ex pria ꝑte ꝙ cõ
ſuctudo nil p ↄ ius nãle qñ ẽ tale ꝙ ipiꝰ tranſ
gꝛeſſio ĩducit peccatuʒ:qð qñ ſit.j.ſubijciam.⸗
nõ.ꝙ ius nãle qñqʒ ponituꝛ pꝛo iuꝛe diuino nt
hic:m̃ puto ꝙ ↄpꝛehendit taʒ ipᷣm ius diuinũ
qᷓ; ipᷣm ius nãle. nam neqʒ ius nãle neqʒ ius di
uinũ põt ĩmutari per cõſuetudinem.z quatuor
modos quibꝰ ſumit᷑ ius nale uide ꝑ gl.nõbileʒ
i.di.i.c.ius autẽ nãle. Itẽ nõ.ꝙ cõſuetudo ñ
excuſat in peccatis quo ad deum: ſed fortius

accuſat qꝛ qᷓto peccata ſũt diutruniora tãto ſi k

grauioꝛa: ut i iex.fac.xxxij.q.vij. agitia:⁊ ni
de bo.gl.cũ tex iiij.di.deniqʒ. M. in. F. l
ꝙ ↄſuetudo pᷣualʒ iuri poſitiuo ſi eſt ꝛ20nabilis
2 pᷣſcripta.Et a ↄrio ↄſueiudo rõe carẽs nõ ð
rogat iuri ⁊ rõ ẽ qꝛ ↄſuetudo cũ ſit qdã lex dʒ
here rõnẽ ĩ ſe alias ñ ẽ lex.iiij. di.erii autẽ lex.
ſi gꝰ amitit ſubſtãtialia legis ñ põt pᷣiudicaꝛ le
gi ¶VWitimo nõ. ꝙ ius huanuʒ appellatur ius
poſitiuũ:⁊ dr̃ ius poſuiuuʒ ad dram iuris nãt.
nam manu poſuũ ẽ ⁊ põt uariari ex ipe: ut i. c.

n dʒ de ↄſan.⁊ affi.ius uex iuinũ ſeu nale ꝓ
cedit rõne ⁊ iſtictu nãli nde ſicut nãlia ſũt
m uilia. v. di.i. pa. ? ipʒ ius dinuʒ. Et ſcias

ꝙ ius diuinum appellat᷑ qnqʒ ius nãle qꝛ rone

nãu iductũ ut nõ. Inn. i. c. que ĩ eccliaꝝ de cõ
ſtitu. ¶ In gl. ij bec gl. uerſat circa ĩtellectũ pᷣ
me ꝑtis ⁊ nimis breuit᷑ ſe expediuit:un ꝓ clari
ori itellectu prio op. tex.ur̃ ꝙ ius nãe lit ius
imutabile.naʒ circũciſio erat de iure dino ⁊? mim
pꝰaduẽtũ xpi illi ſuccedit baptiſim: ut i.c maio
res.j.de baptiſ. ré iuẽ dino mulier ceſſa
bat ꝑ plures dies poſt partũ ab igreſſu templi
ut. v. di. in pᷣn. Ec tñ hodie por mulier liber in
gredi eccleſiã qncũqʒ ut ĩ.c.uno de purgatiõe
poſt pariũ:⁊ młta alia fuerũt ſm legẽ molaycã
iĩducra q hodie ꝓrſus ceſſat ut ĩ obſeruatoe ſab
bati ? ſibium. So. gl. metu Zprij. itelligit tex. ð pᷣ

cepio morali. æ ut clariꝰ itelligas: ſciẽdũ ẽ ꝙ p

cepioꝝ diuinoꝝ qᷓdaʒ ſunt moꝛalia: ideſt quib?
mores informant ut ẽ nõ occides:nõ furabeis
bonora patrẽ ⁊ matrẽ: Quedã vo ſũt myſtica
.i. figuralia. ⁊ iſtoꝝ quedaʒ ſũt ſacrametalia de
quibꝰ poterat reddi rõ ad lr̃am ui ſacramentũ
circũciſiõis:⁊ nit młier ceſſaret ab igreſſu tepli
pꝰ ꝑtũ.quedã vᷣõo cerimonialia ð qᷣdꝰ ve n pot
reddi rõ quo ad lr̃am ſʒ quo ad itelleciũ ſic: ut
eſt iſtud pceptum: Mõ arabis in boue ⁊ aſino
Mo indues neſtẽ lino lanaqʒ ↄtexiã.ð elec: cũ
cãm cũ ſibibus. pcepta moralia ſũt immutabilia
tanqᷓ; fũdata ſuꝑ rõne nãli.myſtica vo ſunt mu
tabilia qꝛ ꝑ aduetũ xpᷣi ccſſauit figura ? llluxit
Hitas. Er o bis dic ut plene nõ. vj. di. i. J. his
ita ubi bo. glo. ¶ JNiẽ nõ itelligas ꝙ i pcepiis
moralibus idiſtincre reprobat᷑ ↄſueiudo: nam
iſte tex. loquit cũ limitatõe vʒ ꝙ iũc ↄſueiudo
nõ ualʒ cũ trãſgreſſio iuris diuini iducit pecca
tũ. ſi gꝰ nõ iduceret peccatuʒ naleret ↄſuetudo
qn autẽ hoc põt ↄtingere dic ubi ꝛegula iuris
diuini eſt gnã is ⁊ põt nãi rõne caꝑe limitauo
nẽ. nã ut bic nobilit᷑ dicit Inn. Coſuetudo pt᷑
augẽ diminuere ⁊ diſtinguere ius diuinuʒ queʒ
admodũ põt ipa lex poſitiua cũ ↄſuetudo non
ſit aliud qᷓ; lex non ſcripta ĩ.l.de quibꝰ. ff. de le
gi. ⁊ ĩ.c.ↄſuetudo.i di. certuʒ ẽ auteʒ ꝙ ius po
ſuiuũ etiã ciuile qñqʒ diſtinguit ius diuinuʒ nã
rła illa inris diuini in ore duoꝝ uel triuʒ coſtat
omne uerbuʒ ꝛeꝑit̃ limirata ꝑ ius ciuile 2 candi
cuʒ qꝛ i multis caſibus ꝛequirunt᷑ pluꝛes teſtes
2 in aliquibꝰ pauciores: ut.ij.q.iiij.i.c.i.⁊ nõ.

i. e. ly unineꝛſis de teſt. = i.c.cũ eſſes de teſta.di
xi ĩ. c.nuꝑ de teſti.= in. l. hac ↄſultiſſima æ in.l.
ſanctimus. C. de teſta. Itẽ illud pꝛeceptũ gnale
nõ occides reperi uarijs modis limitatũ. etiaʒ
i multis caſibꝰ hodie ꝑmiſſũ ẽ occidere qui nõ
lũt expᷣſſe ꝓhibiti in iure dinino fac̃.c.ꝙ hũani
homicidio li. vj. ⁊ C. qn liceat ſine iudice ſe
uindicare in. l.i. .ij. cũ alijs ſimilibꝰ: vñ ↄcluð
ꝙ ubi rõ nãlis ſuadet ius diuinũ diſtingui ⁊ li
mitari tunc tranſgꝛeſſio nõ inducit peccatum ⁊z
pſumit h noluiſſe ipm deũ cuʒ uoluerit oẽs ca
ſus diſt guẽ. Sʒ dedit rłas gnãles ⁊ prᷣatẽ gña
lẽ tribuit uicario ſuo: ut qdðᷣcũqʒ liganeris ſuꝑ
rerrã ⁊c̃. xxiiij.q.i.qðᷣcũqʒ.ſʒ ubi nulla rõ nalis
ſuadet ipm ius dininũ mutari ſeu limitari tunc
nulla lex nulla ↄſuetudo vʒ: puta ſi hẽret coſue
tudo ur nõ liceat honorare patrẽ ⁊ matrẽ tieaʒ
tũc ꝓcedit recte diſpõ iſtiꝰ tex. AUnde papa dĩ
poriꝰ errare qᷓ; lege ↄdere qñ diſpõit circa ius
diuinũ ſine cã:ſic ĩtellige.xxv.q.i ſũt quidaʒ.⁊
gnalr an ⁊ qñ lex poſitiua poſſit diſtinguere z
diſponere circa ius diuinũ dic ii nõ. Mar. i. l.
fi. C. ſi S ius uł uti.pu dixi ĩ.c.q̃ in eccliaꝝ de
ↄſti.nõ ob.pᷣdictis.c.gaudem in fiñ ð diuor.
ubi iudeus excuſatur ſi miſerit repudiuʒ uxori
ius diuinũ cum maxime ſit rõnab le. nam ibi
nõ excuſat᷑ a peccato.Sʒ non põt opponeꝛe ex
ceptionẽ adulterij ð uxorẽ ex quo dedit libellũ
repudij ſᷣm legẽ ſuam: de quo m̃ dõo.ut ibi ple
ne nõ ⁊ ꝑ b habes declaratã primam ꝑiẽ capli
7 per hoc poreſt ſaluari dictum Moſti. in eo
dixit non ualere ſtaturum uel conſuetudinem
per quam homicida uel ſimilis criminoſus pu
nitur pecuniariter ubi de iure diuino uenit pu
niendus perſonaliter. nam inducit talis conſue
tudo uel ſtatutũ pꝛonitatẽ peccandi facit tex. S.
.c. ꝓx. ? in ancẽ.de man. pᷣnci.in. J. oportet qo
pene nõ. Dicit etiam hic Aobas ponendo exẽ
plnm ad primam partem non ualere conſuetu
dinem ut liceat interficeꝛe interfectorem patris
uel percucientem in faeie. 5. primum dic
tum facit enim contra ſtatuta que nigent i mul
tis locis permittentia conſanguineis uindicare
mortem ſeu iniuriam conſanguineoruʒ. hec. n.
ſtatuta uidentur illicira quia quod debet fieri
per uiam iuſticie non debet exerceri cum ranco
re animi maxime quia prebent materiam pecca
ti ⁊ ſcandali ar. in.l.non eſt ſingulis.ff. de ꝛeg.
iuris ⁊ in l.conuenire.ff de pac. dotalibus.de
qno uide per Johan. and.in addi. ſpec.in ti. 5
conſtituti. ubi uidetur hoc limitare quando ſta
tutum dat hanc facultatem ut ex rancore ani
mi faciant uindictam ſecus ſi datur ut miniſter
legis faciat iuſticiam: quia ſtarntum poteſt illoſ
conſanguincos miniſtros iuſticie facere. xxuj.
.q v.nõ eſt crudelis ⁊ dic latius ut ibi notg.
predicta poreſt etiam ſolui queſtio Muanquid
ualet ſtautum ut maxime bannitus naleat im
pune occidi.Ec dicenduʒ ꝙ ſic ſi ſit ex cã ratio
nabili quia bannitus eſt boſtis ciuitaus 5 quo

WD
fehͤdi
re oosn /
anc ſ

antiſe gim T-

a a i i i

ln fii

Uſatl

ümelocd oͤlgi
nni iigil Rento om
irliftexk benmi ae nor
iicihg pbect ilenioſcins ici
ctigtriclöcbnst fun mn. l
icſtmuACbclan erti.cli
litcigrmun urorinirs Imo.
liql mmhjgitylegs anmz ſe
Noſ unitrbocezninanedoz ardunio
Gſceitdesniniic dai cena docntin
EE
i hnhelit ulet ibta
tiuiſteiiitioendo ge ni
plliatai ig bite iis aiii
ninmtin Ntellt ad i;
ianitinifn ſtanaine iſi
iligiiijßjbinnd ierni
ſirhic;ſkeſtba Keniaid
aarſobkſgben ls oive
edtsgllt leritin dub
ul Nſtflölegi ticael

S
auin cn 8 dur ponit glt
ds „„. 3
aahunn di diblkfmmni
i tlltac fne il inris n e,
ltcineſelet lunis nfinſ

0l
ii niftlns iin

ls
lzel, el

n . orenwdit

ſbiſicbuin cjortcis iſimms tick
4 ge
cnut urnli Momdo vNcn k.

3

moi

ſtin voſt ge
B ſingoere:
onere rez insdiunidi nö Orril

1C1 lsal i pn dini Inadape
Rrn ob ais c gugen⸗ in föde,
uoi iudens enuſaur imnieni repudi ren
us duni um mmmrſtronb le nnii
No erwgia peano. Oj non oor opponere
cepnone Mllen rori er vo ait beli
tepoclj n lege un de guo od. ibi gle
Neno t.̈ babes declar ni orimmm ge mpfi
Lher boc pojeſ ſeloari dic unm Moſt. ineo ⸗
int non paeere Kumuumn ucd conſuevdinen
r dum bonicidn wd iniis ciminoſtenn
uur gecuniaruer vdi de iute Tiuſnd venn n
giendas periondiuet. nan naven taſs coſt
cputſuui nmihund inn i
c pr rin we ge noßuinſm 45
bene no. Oatenan hit Abusonen e,
gem uninmn vnen n Mlerecont
nen ur icen ineffer n .
rucenen in iue⸗ H

¶ De ↄſuetu. Rica

ꝑ Gꝛr.i.l.oeẽſ poplłi.ff. ð iuſti. ⁊ iuẽ. ⁊ ĩ.l.amiſ
ſiõe.ff. ð capi.dimi.⁊ bñ fac tex.i.l. mimec. ff. ð
reli. ⁊ ſũpti.fu.? Jo.an. ĩ loco pPal. ¶In gl. i
v. n ſit nilis.adueꝛte ĩ hac gl.q̃ ẽ ſuꝑ.F.lʒ uſqʒ
ad fi. tractat᷑ mã ↄſuetudis:⁊æ quo ad oriũñ gl⸗
dic ſm doc.ꝙ pᷣn huiꝰ. .põt intelligi duplr.
pꝰ ut itelligat᷑ ð ↄſuetudie ĩ gñe ⁊ ĩ abſtꝛacto ut
ſit ſeſus ꝙ auctoritas cõſuetudis ñ ẽ uilis:ſed
dũ nenit applicanda ad actus ꝑticłares fit diſti
ctio ðᷣ q̃ ĩ fine ut ñ hẽat pᷣiudicaꝛe iuri poſitiuo
niſi ſit rõabilis ⁊ pᷣſcripta. uel ſcdᷣo pot intelligi
p̃ᷣncipiũ ð bona ⁊ mala ↄſuetudie. nã apð illoſ
iteꝛ quos uiget ñ eſt utilis auctoꝛitas ⁊ et ſi ſit
mala. nã ſolʒ aſſũiꝓ puilegio: ut ĩ.c.mala ↄſue
tudo.viij.di.nã n ẽ ĩ tin nalitura ut piudicʒ le
gi niſi ſit rõabil 2 legitie pᷣſcripta. En gl. in
V. niſi fuẽit. hec gl.ĩſtat qᷓ dicat᷑ rõnabił ↄſuetu
do uł irrõabił ⁊ ĩ effectu ponit duas regłas ꝗᷓ
bñ põderate ſũt młiũ aduerſe. Dria regla q;
oĩs ↄſuetudo ẽ rõabił quã iura nõ repꝛobãt ⁊
ſic qipz aſuetudo pt᷑ iduci ſi ñ hʒ iuris reſiſtẽ
, 5 hãc reglaʒ fac̃ tex.iĩ.c. ad nr̃aʒ ⁊ in
.c. cũ ĩter. S. e.ubi tex. reprobat cõſuetudinẽ qꝗᷓ
nñ fuerat ꝑ pus dãnata. ¶ Scða regla ẽ ꝙ illa
dr rõabił qᷓ ñ obuiat cãonicis iſtitutis ⁊ ĩ effe
ctu hec regla uult ut nlla ↄſuetudo naleat õ le
gẽ qð ẽ iſtũ tex. ⁊.l.ð qbꝰ.ff. ð legi.¶ Vliio
gl. ponit unũ caſũ gnãlẽ ꝙ ↄſuetudo õ̊ normã
ecckiaſtice diſciplie uł õᷣ libertatẽ ecclie nõ tʒ.z
nõ. hũc caſũ:qꝛ ↄpᷣhedit ĩ ſe młtoſ cãus ꝑticła
res.⁊ h dictũ tʒ bar.iĩ.d.l.ð qͥbus ⁊ facit tex. i
aut᷑ caſſa ⁊ irrita.C. de ſacꝛoſan.ec.⁊ ĩ.c.i.⁊ ĩ
c.ult. S.e.ex gl.reꝑiunt᷑ alic opiniõcs. Inno.
dicit ꝙ ſi ↄſuetudo ↄ legẽ bʒ legis exñaʒ vʒ ſe
cus ſi lex reſiſtit ho.diẽ h̊ relinquẽduʒ arbitrio
diſcꝛeti indicis.nã nõ poſſʒ dari certa doctria
⁊ idẽ tenuit gl.ĩ v. rõabilia ⁊ ĩ.c.i.ð ↄſti.li.vj
ſequit᷑ Jo. an. hic dicẽs ꝙ index ↄſiderabit ca
ſus hñtes iuris exñtiã. ⁊ ſi ↄſuetudo de q̃ q̃rit
magis accedit ad caſũ ↄſiłeʒ hñtẽ iuris exntiã
n iudicabit᷑ ꝑ ↄſuerudinẽ.ſi nõ accedit ad cãʒ
hñtẽ iuris exñtiã iudicabit᷑ fm ↄſuetudinẽ q̃ſi
uelit ĩ ſnia dicẽ ꝙ cũ ĩ iur̃ n hẽamꝰ dᷣtermĩatio
nẽ q ↄſuetudo dicat᷑ rõabił:ſʒ hẽmꝰaliqs ↄſue
tudies ipꝛobatas ꝓcedit iudex i cãn dubij de
ſilibꝰ ad ſilia: ut i.l.n pñt.ff. ð legi.⁊ ĩ.c. cuʒ di
lecta ðᷣ ↄfir.uti.uł ĩuti.do.an.ð but.ponit aliã
theoricã dicẽs ꝙ ↄſuerudo dr rõabil fᷣm unũ
qdqʒ ius qð accedit ad finẽ illiꝰ iuris. vñ finiſ
iur cãonici ⁊ dini ẽ felicitas aĩe.finis vo iuriſ
ciuił ẽ bonũ pubꝰ. vñ ſi ↄſuetudo tẽdit ĩ felici
tatẽ aĩe ẽ rõabił ſʒ ius cãonicũ = dĩnũ. Si vo
repugnat fini etẽno ↄſuetudo ẽ irrõnabił ad h̊
bo.tex.i.di.oſuetudo ĩ fi.ubi tex. dicẽ ꝙ cõſue
rudo dʒ ↄgrue religiõi ⁊ diſciplie eccłiaſtice. ð
inẽ vo cili ↄſuctudo ẽ rõabił ſi tẽdit ad bonũ
pubꝰ. q; finis iuris ciuił ad hᷣ tẽdit:⁊ iõ leges
pmittẽtes uſuras ⁊ preſcriptionẽ cũ mala ſide
erãt rõnabiles ſᷣm ius ciuile.qꝛ oĩa iſta peꝛmit
tebant᷑ in finẽ boni publici:ſed ius canonicum

impꝛobat qñ lex repugnat felicitati eteꝛne. quia
ad legẽ canõicã ſpectat dirigere hoĩez ĩ deũ de
qꝰ uide qð nõ. Jo. an.i reglła poſſeſſoꝛ in meꝛ
cu.ubi põit finẽ utꝛiuſqʒ iuꝛiſ quãqᷓ; h̊ͥ theoꝛica
do. an. ſit va ĩ ſe ⁊ ſatis exqſita. tñ ꝑ eã n poſſu
mẽ diſcernẽ ⁊ diſtinguẽ qᷓ cõſuetudo dicat᷑ 20
nabił. Mã ſepe ↄſuetudo n tẽdit ĩfelicitatẽ eteꝛ
nã ⁊ iñ appꝛobat᷑: ut pʒ i.c.cũ dileetꝰ. S.eo.⁊= ĩ
c.cũ eccłia ð cã poſ.æ ꝓpÿe.cũ ſilib n ſatis
ẽ ꝙ cõſuetudo ñ nutriat peccatũ. do Cardi.
poſuit aliaʒ theoꝛicã ꝙ cõſuetudo q̃ ñ ẽ q ius
nãle gẽtiũ uł põitiuũ pᷣſũit̃ ꝛõabił niſi ꝓbet̃ pꝛi
uʒ:ſʒ ſi ẽ Z aliqð iſtoꝝ iuriũ pᷣſũit᷑ irrõabił niſi
ꝓbet᷑ Zriũ. Et h theoꝛica vẽ pꝰfꝛõte bõa qnuis
iuꝛis reſiſtẽtia ĩducat pᷣſũptõcʒ ↄſuetudinem
ar. bo. ĩ.c.i.ð pᷣſcrip.li.vj. Sʒ h theoꝛica mibi
ex toto ñ plʒ qꝛ cũ cõſuctndo ↄſiſtat ĩ iuꝛe ñ bʒ
ꝑs ꝓbar ipiꝰ rõnabilitatẽ.ſʒ iudex hʒ h̊ diſcer
nere. Et ↄcordãdo oĩa pᷣdẽa diccꝛẽ ꝙ hoc re
linquẽdũ ẽ arbitrio indicis ut uoluerũt hoſti.
2 Jo. an.ſʒ iudex ĩfoꝛmãdo aĩuʒ ſuũ hebit reſ
pectũ ad theoricas pᷣdẽas.nã põderabit utꝝ fi
nis ↄſuetudis ſit bonꝰ łmalꝰ. Itẽ utx ſi ius
ul pter ⁊ an ex aliqᷓ rõe iuſta fuit ĩducta: ntx
ius appꝛobʒ ſileʒ ↄſuetudieʒ k repꝛobʒ ⁊ h̊ tene
ſ 3 B⁊ pᷣdẽa fortit᷑ oppõit᷑nã vr ꝙ nulla
ſuetudo õᷓ ius poſſit eſſe rõabił: qꝛ ius ẽ fũda
rũ ſuꝑ rõe.iiij.di.erit aũt lex ⁊ ĩ.l. leges ſacra
tiſſime. C. ð leg. ⁊ ĩ.c.ↄſuemido.i.di.gꝰpſuetu
do huic legi rõabili ↄria nõ põt eẽ rõabiliſ:qꝛ
ſi unũ Srioꝝ ẽ bonũ ſeu rõabile aliud ẽ maluʒ
ſiue irrõabile:ut in.c.ĩtellecto ð iuꝛciur. ⁊ i.c.
hoſpitioliũ.xxxij.di.So.dic poſt Jo.an.ꝙ ⸗O
ſiderata unica roe ⁊ unico fine ↄſuetudo õᷓ le
gẽ ñ põt eẽ rõabił:ſʒ cõſidẽatis diuerſis rõibꝰ
põt eẽ ↄſuetudo rõabił õ legẽ etiã rõnabilem.
Pone ex ius induxit ut epᷣs tractet negotia
cũ ↄſilio capli:ut ĩ.c.nouit ⁊ qᷓto ð his q̃ fiunt
a pᷣla. Et iõ lex fuit bõa et multiplex: qꝛ eps et
canõici faciũt nnũ coꝛpꝰ. Itẽ qꝛ firmiꝰ ẽ iudi
ciũ qð płrimoꝝ ſnia ↄfirmat᷑:ut ĩ.c.pꝛudẽtiã ð
offi. dele. mñ cõſuetudo põt ĩduci cõtra iſtã le
gẽ ut i. c. iij. J. de cõſuetu.li.vj.q̃ ẽt ẽ ꝛõabikł.
alia rõne cõſideꝛata vʒ ut faciliꝰ expediant᷑ ne
gocia. vn duo gria pñt ſił iũcta eẽ va ↄſidera
tis diuẽſis finibꝰ ut nubẽ ⁊ nõ nubẽ. xxvij.q.
i. nuptiaꝝ¶ In gl. fi. ̊ gl. didit᷑ pᷣncipalr in
duas ptes. In p ponit reqſita ad ↄ uetudieʒ
iducẽdã. In ꝛ ꝑte põit mliiplices dr̃as ĩter 9
ſuetudinẽ ⁊ pᷣſcriptõeʒ ⁊ ĩbi:ſʒ quã dꝛiã. Redð
undo ad pꝰ q̃ri pt᷑ quot ⁊ qᷓ req̃rũt᷑ ut poſſit ĩ
duci ↄſuetudo. So.gl.enũerat feꝛe.x.ł.xij.ꝛc
ſita ĩ fi. t vr̃ ꝛecedere a pᷣdictiſ ⁊ ſolũ exigẽ ꝛ0
nabilitatẽ ⁊ curſũ tꝑis.pꝰ ſm gl hic ĩ pꝰ reqrit
ut ſit rõabilis ⁊ qᷓ dicatur rõabilis dic ut dixi
ĩ precedenti glo.fo reqᷣ tur ꝙ ſit pᷣſcripta ⁊ in
hᷣ ſũt młte narietates ⁊ maxie q: Cv pꝰ De.
repꝛobauit quodãmõ vba iſnꝰ tex. dicẽs ꝙ cõ
ſuetudo nõ põt pᷣſcribĩ: qꝛ pᷣſcriptio reſpiẽ ius
foꝛmatũ.ↄſuetudo ẽ qͥd diſpoiſ.ꝗꝰ ñj pt᷑ pſcꝛibi
ii

e poſtula. pla.

Sced tu dic ꝙ tex.nõ dʒ ĩtelligi ut ↄſuetudo pᷣ
ſcribat᷑:ſiue pſcribat᷑ dnium alicuiꝰ rei:ſʒ debʒ
eſſe pᷣſcripta.i.obtẽta ꝑ curſũ ipis reqſiti ad pᷣ
ſcriptionẽ. Iẽ ⁊ fo ius canonicũ reqrit ↄſue
mudinẽ eſſe pᷣſcriptã ſolũ qn ẽ õ ius poſituũ.
nã iferiores nõ pnt ſtatuẽ õ ius canonicuʒ: ut
dixi. S. e. cuʒ dilectꝰ: vñ ſi uolũt rollẽ aliquẽ ca
nonẽ oʒ ꝙꝙ ↄcurrat qdaʒ pᷣſcriptio õ ius uel.l.
ſuꝑioris. debes.n.ſcire ꝙ ius cile nũqᷓ reqrit
ↄſuerudinẽ eẽ pᷣſcriptã ẽt õᷣ ius:ſʒ ſolũ ius nĩʒ
canonicũ faẽ mẽtionẽ ð iſta pᷣſcriptiõe:⁊ puto
ꝙ iſta ſit diueꝛſitatis rõ qa ſecłares ꝑſone hñt
pfatem ab Imꝑatore cõdẽdi leges ẽt S. l.pn
cipis:ut ĩ.l.oẽs ppli.ff.de iuſti.⁊= iur: vñ ſi ĩidu
cunt cõſuetudinẽ õ legẽ ñ ẽ opꝰ ꝙ q̃ſi pſcribãt
ʒ.l.pᷣncipis:qꝛ illã legẽ poſſẽt directe toller̃ ꝑ
Zriuʒ ſtatutũ:vñ ĩ cõſuetudie ĩducẽda fᷣm ius
ciuile ſufficit tacitꝰ cõſẽſus ppli:nõ aũt ut dixi
requirit᷑ aliqᷓ pſcriptio ut ĩ. d.l.de qbꝰ:ſj̊ ð inr
canonico nõ ẽ ꝑmiſſũ iuris eccliaſticis ſtatueꝛ
gʒ canonẽ:ut ĩ.c.qð ſuꝑ his ð ma.⁊ obe.⁊ i. c·
conſtitutꝰ.xxv.q.ij.iõ oʒ ut tollat canon pape
q̃ſi ꝑ quãdã pᷣſcriptionẽ:vñ pᷣſcribit̃ nõ cõſue
tudo ſʒ potiꝰ illa lex pape.ſʒ cõſuetudo dr pre
ſcripta mõ pᷣdicto. Et ẽ nuũ mirabile ꝙ cõſue
tudo poſſit iduci canones ꝑ iferiores ⁊ per
ſtatutũ ab eis nõ poſſit fieri.nã ↄſuetudo non
põt ĩduci niſi ab hntibꝰ ptateʒ legis ↄdẽde:ut
i. d.l.de quibꝰ ⁊ dixi.S.ſuꝑ Nica. hinc iõ dicit
PBar.i.l.i.ff. de legibꝰ ꝙ uſus ⁊ mores młieꝝ
nõ itroducũt ↄſuetudinẽ qꝛ nõ pñt mlieres le
gẽ ↄdẽ: ut ĩ. d.l.i.qð nõ.⁊ ꝑ hãc rõeʒ iteiligaſ
ipugnarionẽ quã faciebãt ad diffinitionẽ Jo.
an. quã poſuit ſuꝑ Nica qꝛ uides ꝙ a niris ec
cleſiaſticis põt ĩiduci ↄſuetudo õ canones:⁊ tñ
nõ pnt facẽ legẽ ↄ canones:vñ oʒ ie diceꝛe ꝙ
iſta ↄſuerudo aſſumit uires nõ ſolum ex tacito
ↄſenſu niroꝝ eccliaſticoꝝ:ſed auctoritatc pape
ꝑmittẽtis induci ↄſuetudinẽ õ canones. Sed
pulchꝝ ẽ uidẽ q̃re nalʒ ↄſuerudo ↄtra canões
2 nõ ſtatutũ ⁊ qre ꝑſonis ſecłaribꝰ fuit ĩdultuʒ
ur.l. poſſint ↄdeꝛe S.lj IAnpatorĩs:⁊ non ſic
fuit ĩdultũ uiris eccłiaſticis:ut poſſint ↄtra ca
nones ſtatuẽ ⁊ ẽ ſubtił iueſtigatio cꝛedo illam
fuiſſe rõneʒ:ius ciuile finalr tẽdit ĩ bonũ publi
cũ ⁊ in utilitatẽ priuatoꝝ:vn ſi poplłs uult ſibi
pᷣiudicare Sↄriã.l.oↄdẽdo impꝑatoꝛ non curabit
qꝛ põt ppłs ĩ h renũtiare fauori ſuo: ut i. c. ad
aplicam de regłaribꝰ. ¶ Itẽ qꝛ mores hoĩnʒ
ſunt d ueꝛſi:iõ uoluit imꝑator ut quiſqʒ popłs
poſſit facẽ legẽ nõ tñ ↄtra honeſtatẽ nec cõtra
iura reſeruata pᷣncipi:ſʒ ĩ ſuũ piudiciũ dũtaxat
ad h. d.l.oẽs ppli:⁊ qð ibi nõ. Har. ſz ius ca
nonicũ pᷣncipalr intẽdit hoĩem dirigẽ ĩ deũ ⁊
uenit ad bonũ publicũ ecchaſticuʒ: vñ ſtamutũ
Sriũ editũ ab inferioribꝰ pᷣſumi᷑ temerariuʒ ⁊
ãbitioſũ ⁊ fini etemo ↄtrariuʒ:iõ nõ põt papa
daꝛe pkateʒ clercis ſtatuẽdi ↄð canones:ſʒ ↄſue
tudo tolerat᷑ qꝛ ſurgit ex tacito ↄſẽſu ⁊ nõ pꝛe
ſumẽct᷑ tãta ãbiuo. Itẽ qꝛ magis ſcãdalum ori

ex ↄſuetudis ꝛepꝛobatõe cũ ↄcurrat tacitus 3
ſenſus ? longo tpᷣe ↄtinuat᷑.Dicit tamẽ Hal.
unũ ſingłare dictũ ꝑ.l.ſi hoĩem.ff.mã.ꝙ ex cã
urgẽti ⁊æ ucriſiłr nõ ꝓuiſa a canone poteſt fiẽi
ſtatutũ ↄtra canonẽ ⁊æ multum bñ fac illa.l.ibiĩ
.n. dr̃ ꝙ ſi dedi mandatũ ſpãle alicni:ut manu
mittat aliquẽ ſeruuũ ceꝛtũ põt ꝓcurator gñał
dni ex noua cã iĩterdicẽ ꝓcuratori ſpãli ne ma
num ttat q̃ſi ex noua cã per dnm nõ ↄſiderata
poſſit ꝓcurator gñał uenire ↄ mandatũ ſpale
ipius dni:ita dð.i inferioribꝰ ut poſſint ex cã
noua ⁊ urgẽti ſtatutũ edeꝛe ↄtra ſpãle fratutuʒ
ſuꝑioris. Et ꝑ h̊ dictũ ⁊ illã.l.tene menti uluud
dictũ ſinglare ꝙ ex cã noua põt legatꝰ gñatł in
ꝑtibꝰ ꝓhibẽ delegato pape ſpẽali ne ꝓcedat ĩ
cã ſibi ↄmiſſa quãqᷓ ĩ illa cã ðlegatus ſpẽał di
cat᷑ maior dᷣlegato gnãli: ut ĩ. c.ſtuduiſti ð offi
cio legati:ſʒ ut dixi h̊ ultimũ admiitit᷑ ex noua
cã nõ ↄſiderata ꝑ papã ⁊ h̊ bn nõ. quãtũ ueꝛo
ipᷣs requirat᷑ ad ↄſnetudinẽ iducẽdã uarie ſũt

opi. gl. ĩ pn. ꝛeqꝛit tpᷣs.x.ãnoꝝ ſiẽ ĩ pſcriptõe
iFreijur tpᷣs ð cuiꝰ initio memoria nõ ſit
ut ſtati ſubijcit ĩ gl. Sʒ tu ↄclude ſic mãm aut
querit᷑ ð iur̃ einili aut de iur̃ canonico. Orio
cãu cõir tenet᷑ ut ſufficiat tpᷣs.x.ãnoꝝ etiã ſi cõ
ſuetudo ſit ↄtra ius:qð ꝓbãt legiſie bac rone
iura reqrũt lõgũ tpᷣs ad iducẽdã ↄſueiudineʒ:
ut. C. ꝗ ſit lon. ↄſue.ĩ rubꝛo ⁊ nigꝛ0 ⁊ i.l.ij. C
ð fuitu. ſʒ lõgũ tpᷣs dᷣ.x.ãnoꝝ ut.C. ð pſcrip.
lon.tẽp.ꝑ totũ gꝰæc. Et hãc opi.ſequi Har.
i. d. l. de quibꝰ ?z Cy. i. d.l.ij. De iur̃ vo cãoni
co dic ꝙ aut ↄſuetudo ẽ pter ius ⁊ ſufficit ipᷣs
.x. ãnoꝝ ad h̊ gl.nõ.i. c. fi. j.e.li.vj.⁊ in.c.cõ
ſuetudo.xij.di.qꝙ vr̃ limitãdum niſi ↄſuetudo
ncniat ad derrahbẽdũ iuri alicuiꝰ eccłic qꝛ tunc
ſiẽ ĩ pſcriptõe ecclie reqᷣrit᷑ tps.xl.ãnoꝝ ita ĩ ⸗
ſuetudine. Et h̊ ẽ nõbile dictũ. Inn. S.e.cũ di
lectus:qð ẽ bñ notandũ.vr̃ ti ibi Inn. ꝛeſtꝛin
gere qn ↄſuerudo ẽ qᷓ eccleſiã ꝑticłarẽ ſecꝰ ſi õ
ecchiaʒ ułem:nõ tñ ad h̊ uideo bonã ronẽ diuẽ
ſitatis qꝛ nõ dʒ eſſe minꝰ fauorabile totũ cõpꝰ
ecche qᷓ; aligð mẽbꝝ ipſiꝰ eccłie:aut ↄſuetudo
ẽ ʒ ius canonicũ ⁊ tũe requiri᷑ ipᷣs.xl.annoꝝ
⁊ ĩ hoc caſu requirit᷑ ꝙ ↄſuetudo ſit pᷣſcripta:
ut H̊ ⁊ ĩ. c.iij.eę.ti.li.vj.⁊ rõeʒ diueꝛſitatis inteꝛ
ius canonicuʒ ⁊ cinile.S. dixi.Et qᷓre maiꝰ tpᷣs
requirit᷑ qñ eſt õ ius quã qñ eſt preter. erũ
tamẽ puto uerlſſimuʒ ꝙ ubi conſuetudo uenit
eõtra ea que ſũt reſeruata principi ĩ ſignũ ſpã
lis priuilegij tũe urroqʒ iure requirit᷑ tẽpns ð
cuiꝰinitio nõ ẽ memoria: ut ẽ tex. nõ.i.c.ſuꝑ q
buſdam de vbo ſign. ceſſat.n. in illis caſibus

25 quã. S. dixi ꝑ quã de iure cinili ſufficit tem
Pue r.inoxy. . Terno requirit᷑ ſm gl. ꝙ oſu
etudo ſit ĩducta ex certa ſcientia ⁊ non pꝑer er
rorem allegat.l.ꝙ non rõe. ff. de egAlaner
re quia illa lex facit in ↄtrariũ. nam ibi dicitu⸗
ꝙ ſi per errorem fuit inducta ↄſuerudo nö dʒ

extendi ad caſum ſimilem ⁊ ille tex. ẽ nõbiliſ in
hoc ꝙ licet alias ↄſuetudo extendat᷑ ad caſum

—

HFd ,
4 tinwemn N,/
icd eiidi
lantie r uis no
s 6
Puintiiakniſi
emntd jo cor

umn , , tlonedis
, e rit ut
rcſi rantcnn,

.
blevetſ euer
mitich. n chſelten cirnn
erbirvccetei onn ſns irn
iArtne rri 9 te Nn
on i ni hr dini k robleh
i agti oi hunn ij mmn iul
cllsſii AMndne,fjvbi ſolnpr
iͤtiftoe em peelar geinin
atiininie iii riten N
Itc nſilnipnoſpenons
iir tihtrmieſiiin i ve ßſenbi
iinin ſe nii fumi in nec i ſbenn
lrẽuikmlyrche Poſut bic ani
lniut innt ich ver göm fuit
Niginue Nr mnci tarcbi.i.c.gnail d
llfonnianuin mniy cöſpemdl
intichuitgimnuni po de nns
mnifmmmn em nim agre in
Knneininil le qib nbi
8 n Antioata
aurummnierihe r ſan,
H ießſcrihii cit n
ſigäitenf inti Tegnlariter ſuff

Uulner
unföccbenus goni
Mrtgi lüns ainen
8 l 4 en lepituri iure can
nche nic Eidad daa ne
nd ſenco muſn⸗
ten o gſtukis w
m it öhfinnimeſi
tau ümuin Mo de
llen hnnien c n
inle ren Cneſſimn
imn 10 ſiene Pſe
1eene Kabirere nsſgie n
anle ico „ pnele. i
eaige d eri no ſuſftert

en nenorinn d

poſſe
initi
ne cxe
doc.9
cimr
popul
Cials
CNs n
9ℳR

ſmm
conct

dicoale⸗
viccs ſan
dinan
kegi
tin ne
popoi.
ſenius
r ccca
onc nor

mmmdd
Br.
nocne
pdi eſt
gnc
wais
Gnd
fone

S

1
)

ſidi
wn
44
doi;
ys

in

3
ueſiſmciig. Gnninkeiennn
entd uf aullan geinf nanio
cin corr tenei n ſuftcinriß i o
ſuemch ſt oni iis: riceniſ
lu it ng ig 9 pbit egiſebet die
ura eniͦ igi cs g iti olentin
r Ciſtmgleinborngorilit
o fum h bei tncir wri Coͤjſch.
lon. in oi g c Chiropi ſegut Br.
1dldeqnb? Cr. cl. . Dein fo cioni
Codie ant oſnemdo eher us ſifſct ts
inor adbg nd i c.i e Gaint.
emdo. pi di,g Nr uminidun nii 9ſemd
Ucnan ad dermded iuni diene ecie gam
ſtierideecche refi ihs A inopini,
ſuemine Crbi moble iri Ie did
lens aiti unii nib In ctn
õä
uſmz enno n n bitpdmi iee
ſmsgnocheſ nn untlſi
ccei i nixr igi clt n oſn

2„
us monicit e teunt is.n. anncn

e 0 ſaßſenpr
”
ziwechen atde; ineſtenei
3 Mi Crilennif

ſileʒ iĩtellige ſi nõ hʒ ius ĩ Zriuʒ: ut ĩ.l.de quibꝰ
2 qð ibi nõ.pallł.ſccus qn ↄſuetudo fuit induc
ta ꝑ errorẽ.nã tũc tʒ quo ad illũ caſũ: ſʒ nõ ex
tendit᷑ ad caſũ ſileʒ:⁊ ponit᷑ ex ĩ quibuſdaʒ lo
cis eſt ↄſuetudo ſi dñs uini ponat ad plauſtrũ
quo uinũ portat᷑:qꝛ ruſticus nõ tenet᷑ ð ꝑiculo
2 t nõ dʒ extẽdi hec ↄſuctudo ad alia liquida
t ſeruãda eſt in caſu ſuo ex quo popls ↄſenſit
iĩ illa cõſuetudie cꝛedẽs foꝛte h̊ eẽ iuridicũ ⁊= rõ
nabile:ſʒ ubi eſſʒ tãtus error ꝙ tollẽt cõſẽſum
popli tũc ꝓcedẽt gl.⁊ enĩ ẽ cõſuetudo ĩtroduc
ta:qꝛ deficeꝛet cꝗ efficiẽs.ſ.ipſe conſenſus ppli
ut ĩ. d. l. ð qb¶ Quarto reqrit̃ ꝙ cõſuetudo
ſit iducta ſciẽte illo qui põt ius cõdeꝛe alł.glo.
.l.ð qbꝰ ĩ fi.ff. ð legi.⁊ młi tenuerũt hãc opi.
ſz Jo. i. di. ↄſuctudo ⁊.iiij.di.i.. leges ⁊. viij
di.ĩ.c.fruſtra tʒ ꝙ cõſẽſus pape ſeu ſcictia nõ
requirit᷑ ad cõſuetudinẽ ĩducẽdã:als raro łnũ
ꝙᷓ induceret᷑ cõſuetudo:⁊= hec opio vr cõior ⁊z
m̃ plʒ p ꝑ iſtũ tex.q ſolũ ꝛeq̃rit ꝙ ſit rõnabilis
2? pſcripta. Itẽ ꝑ.c.i.de ↄſti.li.vj.ubi diciĩ
papa cẽſet ignorar᷑ ſtatuta ⁊ ↄſuetndies locoꝝ
Dicit iñ hic do.an.nõbile neꝛbũ ſi eſſʒ nex ꝙ
ubi ↄſuetudo ĩtroduceret᷑ ↄtra ius ſciẽte papa
ꝙ tũc ſufficit tẽpus.x.ãnoꝝ:qꝛ habet᷑ ↄſenſus
illiꝰ qui põt legẽ õriã ↄdere.dictũ eſt nõbile ſʒ
nõ bñ iuꝛe ꝓbatr᷑.illò tñ fareor:qñ papa ſciuiſ
ſet ? uſus fuiſſz illa ↄſuetudine:ſʒ ubi ſoluʒ pꝛe
ſiat patitiã nõ vr̃ hoc dicruʒ ꝓcedeꝛe:qꝛ młta
ꝑ patictiã tollerat᷑: ut ĩ.c.iãdudũ de pᷣben. Iiẽ
qꝛ iſta eſt quaſi qᷓdam pᷣſcriptio õ.l.ſuperioris
vñ ſicut in pᷣſcriptiõe ſciẽtia illiꝰ õ quẽ pᷣſcribi
tur nõ minui tps a iur̃᷑ ſtatutũ:ita nec ĩ ↄſueiu
dine ĩducẽda ↄtra.l.pricipis. MDoſuit hic etiã
do. an.alind dictũ nõbile ſi eſſʒ neꝝ qð mm fuit
originaliter. Jo. monachi. æ archi.ĩ. c.gnãli ð
elec. li. Vj.ꝙ nbi ius requirit antiqᷓ; cõſuetudi
nẽ nel ubi obuiat oĩ iuri requirit᷑ tpᷣs de cnius
initio nõ eſt memoria. Sʒ oↄtra primuʒ apte fa
cit tex. iunctis dictis doc.in.d.l. de quibꝰ ubi
ↄſuetudo dicit᷑ iueterata:lʒ ſit obtẽta ꝑ tpᷣs.x.
annoꝝ.nã nõ plus ĩportat nerbũ antiquara ꝙᷓ;
uerbũ inueterata:contrariũ facit iſte tex. ſoluʒ

eniʒ requiri udinẽ tũc pᷣſcriptã cũ ẽ ↄtra
ius. N⸗ qꝛ cũ de iur̃ ciuili regulariter ſuffi
ciat tẽpus.x.annoꝝ nõ debemus deuiare a diſ
poſitione legali niſi quatenꝰ reꝑitur ĩ iure cau
tuʒ:ut in.c.i.de no.ope.nũc.Et h̊ duo dẽa me
lius fuiſſent collocata. S. in ſecundo ꝛequiſito.
ninto requirit᷑ ſm glo.ꝙ ſit tale ius quod
poſſit preſcribi. nã laici nõ pnt acquirere ſpũa
lia ex preſcriptione ſen ↄſueiudine pro h̊ capi
tulum cauſam de preſcriptionibꝰ z. c. meſſana
⁊.c.ſacꝛoſancta de elec. Et nõ. ꝙ ſicut ex pᷣſcri
ptione laicus nõ põt acquirere ius ſpũale. ita
nec ex ↄſuetudine. ⁊ dico ꝙ etiã nõ ſufficẽt tẽ
pus de cuius initio nõ eſt memoria:ut nõnter
uoluit Jo. an. in. c. ij. de pre.li.vVj. optime fac
c.quãto.S.eo.poſſʒ m̃ attentari ꝙ in eis qui
bus papa põt facere laicos capaces ꝙ tũc poſ

ſit induci cõſuetudo non dico preſcriptio: ut
laici poſſint attentare ſpũalia ſi papa ſciuit cõ
ſuetudinẽ induci ? nõ cõtradixit: ar. opiimuʒ ĩ
l.de quibꝰ palł.niſi dicas cõſuetudinẽ tolli uł
impediri ꝓpter irrõnabilitatẽ 2 fortius hoc ul
timũ uerius.nã rõ eſt quaſi cã formalis ipᷣius
cõſuetudinis.fo dat eſſe rei: ut ĩ. c. qa
ꝓpter de elec. Seno requirit᷑ ꝙ cõſuerudo
ſit obtenta in cõtradictorio indicio allegat gl.
.l.cũ de ↄſuetudine.ff. de legi. ⁊.c.abbate de
uerboꝝ.ſigni.i.ꝙ ꝑte ↄtradicẽte uel ſemel ſal
tim fuit iudicatum cõſuetudinẽ eſſe.⁊ ʒ aliqui
hoc tenuerunt.iñ cõis opinio canoniſtaꝝ 27 le
giſtaꝝ eſt in oppoſitũ: ut iſtud neceſſario nõ ꝛe
quiratur.probat᷑ rõne ↄſuetudo inducitur ex
moribus ⁊ uſibys hominũ:ut in. d.l.de quibꝰ
⁊ in.d.c.ↄſuetudo ⁊ iſti.de iure nali in. F. ex ñ
ſcripto ergo nõ requirit᷑ neceſſario actus iudi
ciarius. tẽ ſi dictũ glo.eſſet uerũ nunquã
poſſet ita introduci ↄſuetudo:qꝛ oʒ ꝙ habeat
initiũ ⁊ ſic nunqꝙᷓ; poſſet iudicari pro ↄſuetudi
ne ex quo nunoꝙᷓ obtenta in iudicio: fatent᷑ iñ
doc.utriuſq; iuris ꝙ ex actu iudiciario ĩitꝛodu
citur ↄſuetudo:puta qꝛ iudex iudicauit ↄtra.l.
populo ſciente ? non ↄdicente.unde actꝰ iudi
cialis ſufficit ad ꝓbandum ↄſuetudinẽ non ut
actus iudiciarius:ſed qꝛ per illũ actuʒ detegit
Oſenſus populi.⁊ ſic ꝓcedunt allegara in glo.
Septimo requirit᷑ ſm gl.ꝙ homies ſint uſi
conſuetudine uarijs uicibus animo itroducen
di conſuetudineʒ. Hic cadit aliꝰ articulꝰ quot
uices ſeu actus requirunt᷑ ad inducendaʒ ↄſue
tudinem. multe ſunt opinioncs ĩ H canoniſtaꝝ
2 legiſtaꝝ:ſʒ cõis opi.eſt ꝙ requirunt᷑ tot actꝰ
⁊ ita notorij:ut viſimiłr tranſiuerint ĩ noticiã
populi.nã ut ſepe dixi nõ actus: ſed tacitus cõ
ſenſus populi inducit ↄſuetndinẽ.vñ ubicũqʒ
ex cõiecturis habetur tacitus cõſenſus populi
tunc non curatur de magna frequentia actuũ.
Dubitatur tñ nunquid nnicus actꝰ notorius
introducat cõſuetudinẽ. Quidã dixerũt ꝙ ſic
HBar. contra in. d.l.de quibꝰ:qꝛ cõſuemdo in
tꝛoducit᷑ ex fꝛequẽtia moris:ſʒ ceſſat fꝛequẽtia
nbi eſt unicus actus. Itẽ eſt õ ſubſtantiaʒ ⁊ ſi
gnificationẽ uocabuli nã ↄſuetudo ẽ quaſi cõ
munis aſſuefactio ¶ YBrẽ ex unico actu qᷓ;tũcũ
qʒ notorio nõ poteſt elici ↄſenſus populi:quia
foꝛte per enorem uel cã nitãdi ſcandali popls
prima uice nõ ↄcicit ⁊ h̊ mihi placʒ.Diſtigue
tamen ꝙ aut ille unicus actus habet cauſã ſuc
ceſſiuaʒ ⁊ ſufficit ſi habuit continuationeʒ peꝛ
tempus.j.quod inducitur conſuerudo tex. alł.
ſimilem in.c.cum de beneficio de prebẽ.li.vj.
nam ſi beneficium ſeculare confertur regulari
⁊ poſſidetur peꝛ regularem tempoꝛe habili ad
conſuetudinem inducendaʒ efficitur illud bñfi
cium regulaꝛe. licet unica collatio ĩteꝛuenerit =
ita ecõtra ſi regłaꝛe ofcrt᷑ ſeculaꝛi ⁊ illa collatio
hʒ actũ ſucceſſiuũ.ſ.poſſeſſionẽ ↄtinuataʒ peꝛ
reglaꝛc.Et idẽ dic ſi edificaꝛet᷑ pons ĩ publico
i 2

¶ De pluetu.

⁊ haberet cãm ꝑmanentẽ. ¶ Octauo requirit
m gl. ꝙ maior ꝑs ppłi utat᷑ illa ↄſuetudie qᷣa
ſiẽ mioꝛ ꝑs ppłi nõ põt facẽ legẽ ita nec indu
ceꝛe ↄſuetudinẽ: ĩtelligo gl.ð maiori ꝑte poplłi
bñte ↄſenſũ habilẽ ad itꝛoducẽdã.l.ſeu ↄſuetu
dinẽ᷑. nã mlieres ifantes furioſi nõ ↄputant̃᷑ in
numeꝛo qꝛ iſti nõ pnr legẽ ↄdere:ut i. l.i. ff. de
legi. ¶ IMrẽ itelligo gl. ð ↄſuctudie qᷓ diſtinguit
totũ ppłin:ſ ſi tractaremꝰ de cõſuetudie intro
ducẽda ĩ aliq collegio ſuffiẽ maior ꝑs iſtiꝰcol
legij. Hoc tñ ego limitarẽ.nã maioꝛ ꝑs nõ ſuf
ficit ad itꝛoducẽdã.l.qꝛ oʒ ſaltĩ ꝙ ſint due ꝑteſ
uniueꝛſitatis: ut i.l.nulli ⁊.l.plãc.ff.qð cuiuſqʒ
uniuerſi.ſʒ maior ꝑs iſtaꝝ duax ꝑtiũ n ſufficit
ad diſponenduʒ: ut ĩ.l.qð maior.ff.ad muni.⁊=
i. c.i. de his qᷓ fit a ma.ꝑte.ca.Et iõ/diceꝛẽ ꝙ
ſaltim due ptes illiꝰ vniuerſitatis ſeu colegij ðᷣ
bẽt eẽ ſciẽtes ꝙ illa ↄſuetudo itroducit᷑ ⁊ ꝑ h
ẽ expedita pᷣma ꝑs.gl. ¶ Sʒ qroccirca iſtã ꝑtẽ
de qone quotidiana: nũquid unicꝰ actꝰ ĩterue
niens ↄſuetudinẽ ĩteꝛrũpat ipam ↄſuetudieʒ
Conclude ꝙ aut ↄſuerudo non erat adhuc cõ
pleta ⁊ ꝑfecta ⁊ interrumpit᷑ ↄſuetudo ita ꝙ ñ
ẽ opus de nouo inciꝑe qꝛ ꝑ h̊ non apꝑet de ta
cito ↄſenſu ppli ꝙ uelit induceꝛe ↄſuetudinem
cũ fecerit actũ Zᷣrium:ar.i.łl. ubi repugnantia.
ff. de re. iur̃.⁊.c.ſolicitudinẽ de appella. in fi.
Ded ſi ↄſuetudo erat cõpleta ⁊ ꝑfecta tũc uni
cus actus i Sriuʒ nõ tollit ↄſuerndinẽ. Sed oʒ
ꝙ tollat̃ eo tpᷣe ⁊ mõ quibꝰ fuit inducta qꝛ iaʒ
lex ẽ ⁊ iõ dʒ tolli tanqᷓ; lex.cꝛedo tñ idifferẽteꝛ
ſufficẽ tps.x.ãnoꝝ ⁊ ſic itellige gl.i.l.tpᷣalis in
.F.i. ff. de re. iu. Et Jo. an. h circa fam ꝑteʒ
gl. ĩſtat ĩ reddẽda rõe diuẽſitatis ĩteꝛ pᷣſcriptio
nem ⁊ ↄſuetudinẽ ⁊ ẽ nõbilis qõ ⁊ magni effec
tus ⁊ glo.ĩ hac qõne nihil ꝑfecte dicit. Sed iu
poſt doc. dic ꝙ pᷣncipał ⁊ fũdamẽtał dria ẽ qꝛ
ex pꝛeſcriptõe acquirit᷑ ius puato ſiue illud inſ
trahat᷑ ex publico ſiue ex priuato. Cõſuetudie
vo nõ acquirit᷑ ius alicui priuato: ſʒ ĩ publico
vncũqʒ cauſet᷑ ẽt ſi ius trahat᷑ ex priuato:ut ĩ
.l.uẽditor. S. ſi ↄſtat.ff. cõia predi. ubi patʒ ꝙ;
põt ĩtꝛoduci ↄſuetudo ꝙ; quiſq; poſſit dato pᷣ
cio fodeꝛe lapides ex fũdo alicuiꝰ: vn ius iſtud
trahit᷑ a prinato 2z acquirit᷑ publico ⁊ ĩ cõi:vñ
ſi acquireret᷑ ceꝛtis ꝑſonis nõ eſſʒ ↄſuetudo ſʒ
pᷣſcriptio.nã ↄſuetudo ẽ lex q̃ dʒ eẽ cõiſ:ut.iiij
di. erit ãt lex ſi g acquirit᷑ puato gꝰ nõ ẽ cois
⁊ iõ nõbiłr dicit Jo.an.h̊ ꝙ caꝰ cũ dilectꝰ.5õ.
eo.ĩproprie ponit᷑ ĩ h titulo qꝛ loquit᷑ poriꝰ de
pᷣſcriptiõe qᷓ; de cõſuetudine: nt ibi dixi qꝛ ius
ibi ſubtrabebat᷑ certo collegio ⁊ nõ. bñ h̊ dẽm
qꝛ nõ qr̃ ↄſuetudo ubi ius acquirit᷑ ceno colle
gio qꝛ collegiũ tʒ uices unius.eſt eni quoddaʒ
corpꝰ fictũ ⁊ repntatuʒ:ut ĩ.l. mortuo ff.de fi
deiuſſo.⁊ in.l.ꝓponebat᷑.ff. de iudi. Scias tñ
ꝙ qnqʒ unũ ⁊ idẽ põt eſſe pᷣſcriptio reſpẽu ceꝛ
toꝝ:⁊ ↄſuetudo reſpectu aliquoꝝ pone exẽplũ
qð norabiliteꝛ ponit Jo. an. in. d. c. iij.ĩ eo. li
.Vj. ſi eps acquirit ut ſolus poſſit corrigẽ ſub

ditos ſine ↄſilio capituli quo ad capim ⁊ epᷣm
eſt preſcriptio qꝛ ðtrahit᷑ capło ⁊æ acquiriĩ epo
2 ſic nõ põt dici ↄſuetudo cũ acquirit᷑ uni:ſed
