autem adeundo oꝛdinariü nideatur enincta
teſtas delegata dic nt le? n. ic.ad petitio
ge acc. xbno ad primam panen glo. O.
ahſanin dr lo An ſeunne g er
lerſis articulis poteſt elegamus nri utraqz pe
reſtne.? hoc czn ptedat dn gl g
e.t hoc czn peeht din gl. . ſup eoden
arliculo no poͤt inder nii Uiraq; pkate qnia
ſllantqudi ztens ed ioinmin mim
ſetenſi j enrtbe bi im minlun ſie
tegn ſuntul tbi unn inn ſe nie
alare dicii ſpß gn ei er⸗ l hoͦ no
1unic'articulns giuiſibit

teircius in qno .
,7 boteſtas ardinr
neinci deczan aleſens (L en

egl oc cor ſe bin
nainn mnmein dicaes
Gennanden 1 ntia arbitri in
chfnitine, n
lebemiiim ird . Plnur des

ſifee ordin dot
nnotoſit grius q; (
rei Inpartes hoſt adiri regn
Int in hor
zgz lro

crecnoo eiuninn

Nyotni ouak
. l opomiſſi de ,
Cma pomn in bity Ain

eri llai ſc n onſiſh
8 „ en 9,
2 A arg boc dienc:ini Cleohe

u lha zu
nhs Poomin ialos iſ nog
maneki minb lgay oneli
nadſn uehmn ndui gii gj enimnp
Gmuntim imon in dt A cun e
tilisin gandeto Adu Esd
ſadiezminfnigedleh dmi
no,cAd enionedn tint erote
e ench o N ſo ginntii
cſt oponin in doos hot adiecton dmni
os dlloꝛdin iol eigit idileni n doif
N Ncos fl, 1 o nrf⸗
niſiä:ut dan dicordis let ubinosni
Aeezꝛn Gepuen tin pbnurbicn
lu deae. Poltatlns li üninsd
en wo iiſe e nne lus ni vonſ
gubnſig ingse lii
Alcorde öͦerononſiͦcienin
na „Ore t in Cnos Ndindst
Jyvnſjle tin end in
corin eher teroiin

1 ingit dil utgetm⸗
irr rdinn⸗ genti au
cds deof lin din din n
leſſ os H hign lalin
. fri oo 1 yiman 4
Albi nöin NW
eei givz elen ibi in
de ſnnnn n 4

. iin onſlen
egna29 e i Aon
4 legan encgol ſin An w⸗
lcba uunn zo. ( uͤee
.5. .
.her 4 * mnntn annn
ponſij nn dudn a.
.iln:L 1 A: d.
15 onetbibii 1 herala

¶ Be arblirls

rõe nidelʒ ꝙ arbitri poſſet diſcoꝛdare ĩ electõe bentis idẽ ĩperiũ:ut plene dixi ĩ.c.i.ðᷣ mu. peti.
tertij:ſed põt dici ꝙ ratio hnius lſůe elicit᷑ ex illa 7 per Inn.i.c.de cãis.s.de offi.dele. ſʒ delega
ut dicamus ꝙ iſta ĩcertitudo reprobat᷑ pꝛopter tꝰ pape ut erat iſte hʒ ĩperiũ ĩ executiõe ſnie:q̃a
diſcoꝛdiã que poſſet ↄtingere ex facto arbitro põt ſuã ſniaʒ mãdare executioni:ut i. c.qᷓrẽti de
rum nel alioꝝ qui debẽt eligere tertium de quo offi. deł.gꝰ ꝑtes pñt ꝓrogare iuriſdictõeʒ iſtius
döm:ut ifra latius dicam. ¶ In glo. i. in fi. ex delegati ad executõeʒ arbitri uł altiꝰ ſnĩe cũ ð
hac gl.colligũt᷑ tria:primo ꝙ põt cõpromitti in re ad rẽ poſſint ꝑtes ꝓꝛogare iuriſdictõʒ dele
iudicẽ delegatũ retenta poteſtate delegata. De gati: ut ĩ.c.cũ oli ⁊ i.c.p.⁊æ g. de offi.delega
cũdo ꝙ index delegatꝰ H̊ mõ ĩ arbitꝝ aſſũptus In gl. ſi. ibi:? iõ cũ a pᷣnꝰ nõ tenuerit ↄpꝛomiſ
põt nti ſi uult ntraqʒ pfᷣate ⁊ ĩ ̊ nõ 1eed ſũ ⁊c.nõ hãc ꝑticulã gl.ꝙ ↄpromiſſũ factnʒ in
do ꝙ ꝑtes ↄpromutẽtes pñt proꝛogare inriſdi duos h̊ adiecto: ut ĩ caſu diſcoꝛdie deputet᷑ tiꝰ
ctionẽ delegatoꝝ ad executionẽ arbitrij ferẽdi P arbitꝛos ł alios ñ nalet ↄpꝛomiſſum qtũcun
arbitꝛos aſſi ũptos¶ Kirca pmũ dic pꝰ doct. qʒ ↄcoꝛdit᷑ poſtea eligat᷑ fiiꝰ qꝛ ab initio cõpꝛo
ꝓ ſi ↄpꝛomittit᷑ ĩ legatũ ł ĩ aliũ ꝑ ᷣ ñ expirat miſſũ fuit nullũ ſʒ nꝛ obſiare.c.cũ ſpãli..de ap
pĩᷣas delegata quãtũcũqʒ ſpecifice nõ fuerit reſ pel.ubi nalet ↄpꝛomiſſũ faciũ ĩ duos ⁊ in caſu
nata poteſtas delegatorum:unde lʒ partes com diſcoꝛdie dʒ index cõpellere arbitꝛos ad eligen
pꝛomittant de cauſa alijs delegata:non per hoc dũ t᷑inʒ:⁊ idẽ ꝓbat᷑ ĩ.l.itẽ ſi unꝰ. pncipaliteꝛ
cxtiguit᷑ poteſtas delegata quia iuriſdictio ⁊ re ff. eo.nec gl.reddit ſufficientem rationẽ diuer
ſcripta ſt ꝑpetua:nt ĩ.l.falſo.C. ð diuer.rᷣſcrip. ſiiatis int᷑ pᷣmuʒ ⁊ ſm cãuʒ:ſed colligendo dicta.
2 nõ gl.i.c.ſi ãt de reſcrip.ſecus ãt ſi de cauſa ĩ Inn. poteſt reddi duplex rõ:q̃re in caſu huius
aliquẽ ↄpꝛomiſſa partes faciãt õpromiſſum in c.⁊ i pᷣalle..ſi ĩ duos nõ tʒ ↄpꝛomiſſũ ⸗ pᷣma
aliũ nã tẽ nident᷑ recedẽ a prioꝛi compꝛomiſſo rvõ eſt hec. nã qñ ꝑtes dãt poteſtatẽ indicibꝰ de
ut i.l.ſi i ſeruuʒ. J. fi. ff. eo.⁊ eſt rõ dinerſitatis legatis ł arbitris ſeu alijs eligẽdi tertium ĩ cãn
qꝛ ↄpromiſſũ ẽ nolũtariũ ⁊ arbit᷑ recepit pote diſcoꝛdie: iunc res pnt eſſe ſine exitu:quia ſi ar
ſtatẽ a ꝑtibns:iõ pñt partes nuda uoluntate ab bitri nõ cõcordarẽt non poſſet iudex compellẽ
illo ↄpromiſſo recedere:ar.iĩ rła.i.j.de re.iur. iſtos qbꝰ ẽ data ptᷣas eligendi tertiũ:qꝛ cum illi
ſz iuriſdictio dat̃ a publico ⁊ ñ a ꝑtibꝰ ⁊ ĩiuitũ fungãtur iure partiũ:ſicut ꝑtes nõ pñt ab iitio
ut ĩ. c. itelleximus de iudi.⁊ ĩ.l.int᷑ ſtipnlãtẽ..ſi ↄpelli ad ↄpromittẽdũ:ut ĩ.l.iij.ff.e.ita nec iſti
ſtichũ.ff.ðᷣ V.ob.merito nõ extignit᷑:lʒ ꝑtes na q̃ fungũt᷑ iure ꝑtiũ cõpelli pnt:unde ne partes
dant ad arbitros. uñ poſſent denuo redire ad uigore huiuſmõi cõpromiſſi ↄtingeret litigare
delegatos ſine alia delegatõe.ad hꝰ facit cle. qᷓ; noluit lex a pᷣncipio ꝓuideꝛe ſtatuẽdo ut tale cõ
din de appel.⁊ ĩ aut᷑.ſi tamen.C.de tẽ. ap. An promiſſũ nõ ualeat.nam melius eſt ante tẽpus
antem adeundo oꝛdinariũ uideatur extincta po occurrere ꝙ; poſt cãm uulneratã remediũ qreꝛe
teſtas delegata dic nt le.æ nõ.ĩ.c.ad petitionẽ nt ĩ. l. fi. E.ĩ qui.can.i ĩte.reſti.nõ ẽ ne.2⸗ quod
de accu.⁊æ h̊ quo ad primam partem glo. Quo infirmari nel uituperari põt pᷣcanẽdum ẽ: ut in
ad ſecunduʒ dicit do An. ſe pntare ꝙ ſuper di c.i.de ſer.nõ oꝛdi.facit.c.quãto de diuoꝛ. ſed
nerſis articulis poteſt delegatus uti ntraqʒ po qn ↄpꝛomiſſũ ẽ fẽm ſimpłr ĩ duos non põt res
teſtate.⁊ hoc cãn ꝓcedat dẽm gl.ſj ſuꝑ eodem eẽ ſine exitu:qꝛ ſi duo diſcordarẽt in ferẽda ſen
articulo nõ põt iudex nti ntraqʒ pfate quia re tẽtia iudex renet᷑ cõpellere arbitros ad eligẽdũ
ſultaret quedã grietas:ſed ĩ ↄtrarium multum ftiũ:ut ĩ.d..pᷣncipalit᷑ ⁊ ĩ.d.c.cum ſpeciali
facit.c.niſi.j.de prebẽ.ubi circa articulum ſnie Pꝛeteꝛea ĩ p cãu cũ illi qbuſ ẽ data pfas eligẽ
delegati fuerũt uſi ibi ntraqʒ pfate:ſed põt pꝛ0 di tertiũ hẽant hãc poteſtatẽ a ꝑptibus pᷣſumen
cedere dictũ ſuũ qn eẽt nnicꝰarticulus diuiſibił dũ ẽ ꝙ iducerent᷑ ad eligẽdũ gratũ ꝑtibꝰ ⸗ cuʒ
7 eẽt cãns in quo poteſtas arbitraria non con nolũtares ꝑtiũ ſint diſcõdes:qꝛ quelʒ ꝑs nellet
neniret cũ delegata als ſecus. ¶ Kirca ultimaʒ br̃e tertiũ ſibi gratũ de facili iſti nõ ↄcoꝛdarẽt
ꝑtẽ gl.doc.cõir ſequũtur ↄcluſionẽ gl.lʒ quidã iĩ electione tertii:ſʒ ĩ fo caſn index bʒ pfᷣateʒ cõ
ut refert Inn. renueꝛint cõtꝛaꝛiũ dicẽtes ꝙ iſta pellẽdi arbitꝛos a inꝛe uñ pꝛeſumit᷑ ꝙ tã ipe qᷓ
reſeruatio nõ naluit qꝛ ſententia arbitri nõ mã arbiteꝛ exequet᷑ officium ſuum laudabiliter in
dat᷑ executioni:ſed metn pene cõpelluntur ptes e ectione teꝛtij ur bess hanc mãʒ claꝛiſſi
ad obſeruãtiã:ut ĩ. c.dilecti.S.eo.⁊ ĩ.l.ij.ff.e. mã enumerabo aliquos caſus qͥ pñt occurrere
tñ qꝛ ſnĩa arbitri mãdat᷑ executõi per oꝛdinari in hac mã. ¶ Mrimus caſus oñ dat᷑ ptas du
um aut ꝑ delegatum ad hoc ſpecifice depntatũ obus h̊ adiecto:ut in caſu diſcoꝛdie ipi eligant
ut dixi in. c.ꝑ tnas.S. eo. ſʒ in tene dictum glo. tertiũ vdata diſcoꝛdia nõ pñt ↄuenire ĩ tertinʒz
nõ ob.pᷣmum contrarium qꝛ iſta reſernatio po ⁊ tunc ſᷣm oẽs illud compromiſſũ nõ nalet nec
teſtatis ſuper executione dʒ ĩtelligi ſᷣm nãʒ arbi index ſupplet ĩ cõpellẽdo circa electionẽ teꝛtij 2
trij:ut fiat executio eo modo quo fieri põt. C iſte ẽ ꝓpᷣns caſus.d.F.ſi ĩ duos ⸗z ideʒ dicẽduʒ
Ad fʒ ↄriũ rñde ꝙ oꝛdinarius dʒ adiri regn qñ hec ptãs eligẽdi tertiũ fnit data iudicibꝰ de
larit᷑:iñ nõ tollit᷑ qͥn partes poſſint in hoc ꝓro legatis ut ꝓbat᷑ hic. I˙dẽ eadẽ rõe quando fuit
gare iuriſdictõeʒ alteriꝰ.nã ⁊ ĩ his q̃ ſt meri im data hec pt̃as alijs ꝑſõis:fallit iñ qñn poreſtas
pij hʒ locũ ꝓꝛogatio qñ fit i perſonã indicis ba eligendi tiiũ fuit data iudici oꝛdinario:tũc eniz

Ge arbitris

iʒ ↄpromiſſuʒ ⁊ data diſcoꝛdia iudex oꝛdinariꝰ
dʒ dare t᷑tiũ.bãc opi.tenuit: Moſt.j.c.ꝓxi.per
illũ tex. Roõ diuerſitatis ſʒ eũ qꝛ oꝛdinariꝰ hʒ
hãc ptate a inre:uñ id expᷣmit᷑ qð ieſt ſʒ delega
ti k alij hnt hãc ptatẽ a ꝑtibꝰ. Itẽ inriſdiciio ðᷣ
legata ẽ ſtricti iuris:ut ĩ.c.p.⁊.g.ð off.dele.ſicẽ
2 ptas arbitraria:ut ĩ.c.cũ dilectus.S.e.ſʒ ptas
oꝛdinaria ẽ fauoꝛabilis:æ ẽ h̊ dẽm ſatis equũ:⁊
cõir cũ eo trãſeũt doc.i.c.ſe.ſʒ ſatis pt᷑ dubiiãi
qꝛ oꝛdinariꝰ nõ hʒ pfatẽ a iure eligẽdi tertiũ:ſʒ
compellendi arbitros ad electionem tertij ut i
.d. c. cũ ſpãli:= i.d.F.pᷣncipalr.g iudex recipit
hãc ptatẽ a ꝑtibꝰ:æ ꝑ ↄns militat rõ Inn.quã
ſuꝑiꝰ allegaui:tene tñ mẽti dẽm hoſti.qꝛ credo
ꝙ i indicio fuaret᷑ cũ doc.trãſeant cõir cuʒ eo.
Scõs caſus ẽ qn retẽtis eiſdẽ tmis illi qbꝰ da
ta fuit ptas eligẽdi t᷑tiũ ↄuenerũt ĩ electõe tertij
⁊ ſic ceſſat rõ diſcoꝛdie:⁊ h̊ cãn tẽuit gl.i.d..
ſi i duos ꝙ ualʒ ↄpromiſſũ ⁊ ið tẽuit Yrã. Ac
cur.⁊ recitat Jo.an.i addi.ſpe.e.ti..fi.Fʒ eũ
qꝛ ceſſante rõe legis dʒ ceſſare ipᷣa lex.nã ꝙ plꝰ
ẽ rõ pᷣfert᷑ Vbis:ut i.c.ij.reqᷣris de ap.⁊ ĩ.l.adi
gere. F. ꝙnis. ff. de iurepa. ſʒ rõ legis fuit fũda
ta ſr̃ diſcoꝛdia ĩ electõe tertij:ut ĩ.d..ſi ĩ duos
g ex q tertiꝰ fuit electus ↄcoꝛdit᷑ dʒ ualẽ ↄpꝛo
miſſũ ⁊ laudũ ide ſecutũ:ſʒ h dẽm idubitant᷑ nõ
ẽ vVʒ:nã õriũ aꝑtiſſime ꝓbat᷑ ĩ iſto tex ibi ðᷣlega
ti ↄcoꝛdit᷑ elegerũt tertiũ.⁊ tn ꝑꝑ malũ fũdamẽ
tũ a pᷣnꝰ ñ naluit hic ↄpromiſſũ nec laudũ ⁊ H̊
tenuit aꝑte iſta gl.fi.⁊ ſpe.e.ti.O.fi.v.ſʒ põe ꝙ
ĩ eligẽdo æ Bar.i.d..ſi ĩ dnos ⁊ Jo.an.i.d:
addui.nã ut ipe diẽ ⁊ bñ ſi tale ↄpromiſſuʒ te
nẽt a pᷣn poſſz ceqͥ icõueniẽs ð q.õ.dixi:qꝛ poſ
ſent ꝑtes litigare coꝛã arbitris ꝑ magnũ ipᷣs z=
data diſcoꝛdia int᷑ eos illi qbꝰ fuit data ptãs eli
gẽdi tertiũ poſſẽt ñ ↄcoꝛdar᷑:⁊ ſic ꝑtes eẽnt fꝛu
ſtrate laboꝛibꝰ⁊ expẽſis:uñ lʒ poſſʒ ↄtigẽ ꝙ iſti
ↄcoꝛdarẽt ĩ electõe t᷑rij:iñ ſatis ẽ ꝙ poſſʒ ↄiigẽ
Zriũ:⁊ iõ bona fuit ꝓniſio legis nolentis a pᷣn
cipio pꝛouideꝛe ut tale compꝛomiſſum ñ naleat
⁊ hee opi.oĩo ẽ ſequenda tã ꝑ iſtuʒ tex.ut pᷣdixi
tñ qꝛ tex.iĩ.d..ſi ĩ duos dicẽ tale compꝛomiſſuʒ

eſſe nullũ:ergo non poſſʒ conualeſcẽ 2a

to:ut ĩ rła nõ firmat᷑ de re.iur.li.vi.¶ Tertiꝰ
cãus ẽ qñ ꝛetẽtis eiſdẽ tmis arbitꝛi ↄcordane
ꝛũt ĩ ſnĩa ita ꝙ nõ fuit opꝰ nenire ad electõem
ktij:ex qꝰ dubitat᷑ nunquid nalet compromiſſũ
2 ↄns laudũ iporũ.do.An.nidetur ſẽiire ꝙ
ſic qꝛ nitiũ eſt ĩ electiõe tertij qð ceſſat ex quo
nõ fuit deuẽtũ ad electionẽ:ſʒ arbitri concoꝛda
uerũt ĩ unam ſniam.qꝛ cla que nũqᷓ; locum ha
buit:ut ſeperabilis nõ uitiat ſed nitiat᷑.C. ð le
ga. l. ſi legata ⁊.l.pꝰaditã.C. ð ipu.⁊ ał ſubſti.
⁊ dicit do.An.ð h̊ hic eſſe caſũ:ĩ alia ramẽ ꝑte
hꝰ.c.nõ uẽ do.An.ita claꝛe decidẽ:ſʒ tu nide
Jo. an.i addi.palt.nbi apte ſẽtit ↄriũ ⁊ meliꝰ
nã incõneniẽs qð ſeqͥ poteſt ex precedenti caſu
põt ſeqͥ ex iſio.nã ſi ab ĩitio nalẽt h̊ cõpromiſſũ
cũ põt ſequi diſcordia ſequeretur illud icõueni
ens. Item quia tex.in. d. F. principalit̃ dic cõ

promiſſam tale non nalere:unde non pot con
ualeſcere propter diſcordiam ſubſequẽtẽ ſatis
ẽ ergo quo ad nullitatẽ compromiſſi ꝙ res po
terat eẽ ſine exitu ⁊ hanc opi.iene ⁊ optime fac
iſte tex.in fi.qũ fundat ſe ſuper ratione ĩcertitu
dis ¶ Quartus caſus quando fuit cõpꝛomiſ
ſum in duos ut eligerent partibus arbitros qͥ
habeant per ſe dũtaxat determinare queſtionẽ
2 hoc caſu tʒ hic Innocen.ualer̃ compromiſſũ
quia nõ habet malum ſundamentum:æ plʒ mi
hi bec opi. ⁊ iudicio meo ſẽſit gl. in.c.ſeq.ubi
dicam. nam hoc caſu ceſſat ratõ iconuenientie
de qua ſupra cũ ab initio ſint iſti aꝛbitri eligedi
nam partes cõfidentes de aliquibꝰ amicis pnt
quo ad iſtum actum electionis dũtaxat facere
ipos aꝛbitꝛos:⁊ iſte põt eẽ caſus.c.ſe.⁊ tene hᷣ
dictum menti:quia eſt ſingulaꝛc:⁊ optime facit
ĩ ar. tex.in.l.non diſtingnuemus in. J. queſitum
i fi. ff. e.ubi dr̃ ꝙ arbitri non poſſunt delegare
nices ſuas alijs:ſed habent per ſe queſtionem
diffinire niſi aliud ſit ĩ ↄpromiſſo:ergo põt ar
bitris dari ptas:ut ipᷣi deputẽt alios arbitxos

non dico in cãu diſcordie ſed ab initio Qui

tus calus quando daĩ̃ poteſtas arbitris ł alijs
ut in caſu diſcordie eligãt ttiũ arbitrum: puta
ſẽproniũ:⁊ tale cõpromiſſum nalet:ut nõ.glo.
hic ĩ fi.⁊ eſt tex.in.d..ſi ĩ duos:qꝛ ex h̊ ceſſat
ratio diſcõdie ⁊z ĩcertitudis. extus caſus
quãdo ↄprimittit᷑ ĩ duos:ita ꝙ ĩ cãn diſcordie
non plures:ſed unus in quẽ partes conueniũt
dẽat deputare t᷑tiũ:⁊ hoc caſu renuerũt quidaʒ
ↄpromiſſũ ualere:qꝛ ceſſat ratio diſcordie ĩ ele
ctione t᷑tij:cũ hec poteſtas ſit data uni qͥ nõ põt
ĩ ſeio ↄcoꝛdare:⁊ hanc opi.ſenſit glo.infra.c.
fi. ⁊ ita ĩtelligit illũ tex.qui nidet᷑ huic õrius ⁊
ẽt ſequi᷑ Goff. ibi:ſed hoſt.non placuit ꝓpter
rõnem icertitudis:æ qꝛ pars poſſz cauſaꝛe iniq
tatem ⁊ ſuſpitionem in iſto arbitro iceꝛto:aꝛg.i
.d. F. queſitũ:ſed Jo. an. in addi. predicta poſt
Ja. dicit ꝙ iſtud ↄpꝛomiſſũ ñ utit᷑ iuribꝰꝓpᷣis
qꝛ ↄpromiſſũ ẽ icertuʒ ut hic ⁊ i.d..ſi ĩ duos
niribus pretoris n qꝛ pᷣtor nõ põt compelleꝛe
arbitros ad eligedũ tertiũ cũ hec ptᷣas fuerit ꝑ
partes alt᷑i tributa.ar.in.l.conſulta.C. ð teſta.
nec ille cui fuit data ptas põt cõpelli ad eligen
dũ tertiũ:qꝛ ad h̊ ſe ñ ↄſtrinxit:ar.i.l.ſi meꝛces
i.pri.ff. loca.⁊ ꝑ hãc rõnẽ tenuit hic do. Car.
ꝙ ſi iſte tertius acceptauit a pᷣnꝰ hanc poteſtatẽ
põt cõpelli ad elligendũ t᷑tiũ:? ꝑ ↄñns dʒ tenere
cõpromiſſũ:ſed contra eum fac hic Inno.ubi
nidet᷑ uelle ꝙ n nalʒ qᷓntũcũqʒ pf̃as det᷑ uni qͥa
nõ põt copelli cũ fũgat᷑ iure ꝑtinʒ:ſed nec ꝑtes
poſſũt ↄpelli ut.sS.dixi:ſed ſi iſte obligaſſʒ ſe ð

ↄſenſu partiũ ad eligẽdum tertium poſſet ꝓce
dere dicitum ſuũ. run nos cãns qñ eligũt
aliqᷓ arbitri:æ dat᷑ eis ptas eligendi ftium ſi uo
lunt ita ꝙ hẽant eligere ab inſtio ? f᷑tius hẽat
cũ eis inchoare proceſſuʒ:⁊ ualet hoc compꝛo
miſſum:ut ſenſit in dicta addi.quod mihi ſatis
plʒ:quia ceſſat h̊ caſu ĩcõnẽiẽs de q õ. dixi cuʒ

ſed fm unn

Ulewalee inil poleſtſi ſünand 4

avi
Genti avi placer midi o di
tmmſin factum in vnum pelin pluns

nt ßl per ſe tin ffnit vele n⸗ in
legeitp poim talifo man bita föne
ota e gy upen poculmnie de u
hiſitatöis pol copromiti. n uan
nodo procurandipot ſien gliqva cope uu.
io icl iſdcel icMñer ofcjo a.
ia codẽ mo pot feeri rmſi A irpoſſiti
iũ toli peuralio er ccpne ſen APromc:
demdiri deci r offei.(DVora ſccude
pailegammompe cardinaiem̃ poreſt hen 4
promiſini earns dade vy ordinarii unia
ciione: Gr.C.i.5 off.lega. . vj. Temon
v ardirrin poſſint alſs delegare nices ſu⸗
ſine ſint arbitri ſiue arbitratores. ut in. 1.no
ſtingvem. H. queſitu ff. e. i.l.ſi quis äbitꝛat
f. . ß. ob. me poleſta parubus eis dari p
leſtas: ut pi eligit alios arbitros ſen arbitratt
o:t ihoc ene min ſi er din auſapia.c.
r ? eſt lil boni vnedi qf panes no pat
wenire larbiros ut eligant cenos amicos
ns demr pkas eligedl eis arbitros: ? acit .
ſiti⸗ biio exfl lie fmn vnum itelleci
lubini o cifmn bbꝛpi die Goff
mnane g er hic onfinmanone n. altabitur
iardini agei einad errutione ſen peni
el lernthlene dirii cer nagſi 5
Ing. ſ.bet glo. oppoit d eh 4 tenn co.
nmnitcöpꝛomiſſü fzctü ge ſtam aenct 8
neitp ſolone gl poit neg e rurbe
legatns erat Arbitratoꝛ deputd nich iſe
. 1 per eym de

ndcoincin Gleorcleſed b niolat

wanco yj orclis rbinigh is
la llomirt c gir ini ndinmn. un
nuͦe al ahonſim valrmn g.
Radtrind ſichhsgßaeſin
dderimims. krins cais
i mrimni nesncicin loie
Puresſcl unsin giits Cnnenii⸗
n dehnmt inint doe in emeuaidz
Nommiſüaere:gnteſin tmo ſcoreie⸗
one inici beroleſus tdanniq noder
aßo Nondue:t hireo,i ſenſtginfn.
titirligt ili er auiniceibicimdd
ui Goff bil boſ on pheut cyr,
n cenimdis:t gens oſz nſrrini
nt Chinonen in ſd Aondine nni
ſacveti el onin diiillan
1dar g iſtnd oniſiß ui n 63
ronſi iienmnbi 1ic ſ e
dus molb i in iuͤ in⸗
alaſgili ii ide iis n
intsallg Löͤefe.
1conſola Kd

ii dan A.n.
Ns aii dun n
leaii em irſu chn l in
: ubti nntn ill
nitennibicco,.
f ont bbit oſen a
jiternus anulit naor
,/lad AiGendi ib:
coeli A ligendi n Pn

ſſiſel cnd . aiiir
ſom h iciczlin 4
re iie mili
cel iͤ ii niil
iunnli

—.— — —

Qe arbitris

iſte nõ ſit eligẽdus ĩ caſu diſcoꝛdie ſʒ ab initio
Et nõ ſing. hoc dicii qꝛ uẽ ſẽtiꝛe Jo. an.id ꝙ;
5. dixi poſt Inn. ut poſſit daꝛi ptas aꝛbitꝛo eli
gedi ab initio aliũ arbitrũ qͥ pꝛocedit ſecũ uł ſi
ne eo ⁊ peꝛ hoc põt decidi. ¶ Octanus caſus
quãdo eligit᷑ unus aꝛbit᷑:ut poſſit ſibi eligeꝛe a
liũ aꝛbitrũ ſi ſibi placueꝛit:æ dvᷣm ẽ ꝙ nalet cõ
pꝛomiſſũ peꝛ pꝛedicta. onnſ⁊? ultimꝰcãus
ẽ qn fit cõpromiſſũ ĩ aliquẽ tãqᷓ; ĩ arbiiratoꝛeʒ
ſen aliquos æ dat᷑ praſ eligẽdi teꝛtiũ ĩ hoc caſu
diſcoꝛdie:⁊ hoc cãu tẽuit gl.i.c.ſe.ꝑ illũ tex.ꝙ;
ualet cõpꝛomiſſũ:ut alind ſit ĩ aꝛbitꝛatoꝛe ꝙᷓ; in
aꝛbitꝛ0:ſʒ de hoc dic ut latius ibi dicã.
ıon ſolet
Bm a nobis. n lolet
ſũmaꝛi ꝑꝑ uarietatẽ lectn.ſed ᷣm unũ
itellectuʒ quem ſentit glo. hic ?æ Inn.i.c.prece
denti qui placet mihi poteſt ſic ſũmari alz
compꝛomiſſum factum in unum uel in pluꝛes:
ut ipᷣi peꝛ ſe cãm diffiniãt uel ꝑ alios quos ipi
elegeꝛit:pꝰ põitur factũ:fo ↄfirmatio ibi nos.
Moia pe g ſupeꝛ pꝛocuratiõe debita rõne
niſitatõis põt cõpromitti. nã quẽadmodũ ſuꝑ
modo procurandi põt fieri aliqua cõpoſitio: ut
nõ ĩ. cle.ij. ðᷣ cẽſi.dixi ĩ.c.cũ ex officij ð pᷣſcrip.
ita eodẽ mõ põt fieri ↄpromiſſũ. An ãt poſſit ĩ
totũ tolli ꝓcuratio per cõpõnẽ ſen ↄpromiſſũ:
dic nt dixi ĩ. d.c.cũ ex officij ¶ Mora lccũdo
ꝙ ẽt i legatum pape cardinalem̃ poteſt fieri cõ
promiſſũ:nã legatus pape hʒ oꝛdingriã iuriſdi
ctionẽ:ut ĩ.c.ij.ð offi.lega.li.vVj. eꝛtio nõ
ꝙ lʒ arbitri ñ poſſint alijs delegare nices ſuaſ:
ſiue ſint arbitri ſiue arbitratores.ut in.l.nõ di
ſtinguemꝰ. F. queſitũ ff. e. æ ĩ.l.ſi quis ãbitꝛatu
.Jff. ö. V. ob. tamẽ poreſt a partibus eis dari po
teſtas:ut ipᷣi eligãt alios arbitros ſen arbitꝛato
ꝛes:⁊ ĩ hoc tene mẽti iſtũ tex. dixi latiꝰ ſupꝛa.c.
ꝓx.⁊ eſt illud bonũ ꝛemediũ qñ partes nõ pnt
ↄuenire ĩ arbitros ut eligant certos amicos q̃ͥ
bus detur ptſas eligẽdi eis arbitros:⁊ facit.d.
F.iĩ.fi ¶ M nltio ex fi. e fm unum itellectũ
ꝙ arbitriũ põt cõfirmari ꝑ papã:ſRi diẽ Goff.
ſe purare ꝙ per hãc confirmationẽ n altabitur
nã arbitrij. aget᷑ eim ad executionẽ ſen ad penã
uel ĩtereſſe:ut plene dixi ĩ.c.per tuas ſupra eo.
¶ In glo. fi. bec glo. oppõit ð.c.pcedẽti:ubi ñ
tennit cõpꝛomiſſũ factũ de icerta peꝛſona:⁊ hic
tẽuit ꝓ ſołone.gl.põit tres leiac iſte
legatus erat arbitratoꝛ æ deputãdi per eum de
bebant eſſe arbitratoꝛcs ⁊ nõ arbitri:ſed i.c.pᷣ
cedẽti illi erant ueri arbitri. Et ex hac ſolutioe
habes norarc unũ dictũ ſingulaꝛe ꝙ poteſt cõ
promitti ĩ duos tanqᷓ; ĩ amicabiles compoſuo
res:nt ĩ caſu diſcoꝛdie eligant tertiũ ⁊ hãc lec.
tennit hic Hoſt. reddens rationẽ dineꝛſitatis.
q̃re hoc cõpromiſſũ ualet taniᷓ ĩ arbitratoꝛes:
quia ſi eſt iniquũ reducitur ad arbitriũ iudicis
2z bonã equitatẽ:ut ĩ.l.ſi ſocietatẽ..arbitroꝝ
.ff. ꝓ ſo.ſed dictum aꝛbitri tenet ſiue ſit equuʒ
ſiue iniquum:ut ibi ⁊ dixi i.c.ij.s.e.unde nalʒ

cõpromiſſũ tãꝙᷓ; ĩ arbitratores ſʒ:qꝛ ꝑ illud S
cidũt᷑ lites. nõ autem ſic per arbitros :ſʒ ſepe li
tes ex litibꝰoriunt᷑. hec rõ hoſti.bona ẽ ↄſidera
to fine:ſʒ ↄſiderato pᷣncipio nõ ↄcludit.naʒ non
nalet cõpromiſſũ pᷣdẽo mõ factuʒ ĩ arbitros:qꝛ
res poſſet eſſe ſine exitu in caſu diſcoꝛdie ⁊ leqᷓ
ret᷑ icõneniẽs ðᷣ quo dixi ĩ.c.pꝛecedẽeti. que qui
dẽ ratio militat etiã ĩ arbitratoribꝰ:cuʒ poſſint
diſcordare in diffinitõe ⁊ in electõe tertij YNteʒ
.c.pꝛecedẽs ⁊.l.itẽ ſi unus..ſi ĩ duos.fl.e.lo
quunt᷑ ĩdiſtincte.ſ.faciẽdo mentionẽ de arbitꝛo
⁊ arbitꝛator põt dici arbit᷑ nã ultra oẽs indrnt
cũ gl.⁊ hoſt.potes tu reddeꝛe aliã rõneʒ diuerſi
tatis ꝙ in arbitris nõ nalʒ ↄpꝛomiſſũ:qꝛ corã
eis ẽ indiciũ ſeu qſi:ut ĩ.c.cũ dilecti.S.e.⁊ ĩ.l.i.
.ff. e. ubi iſtãtia iudiciał poſſʒ enaneſcẽ ĩ cãu diſ
cordie ſine aliquo effeciu:⁊ iõ nõ nalʒ ↄpꝛomiſ
ſũ:ſʒ corã arbitratore nõ eſt iudiciũ: ut diẽ iſta
gl.ſʒ ẽ qᷓdã amicabił ↄpoſitio:⁊ iõ ceſſat rõ ne
euaneſcat iudiciał inſtãtia:ſed inſpecta ſubtilita
te iuris poſſʒ teneri iſtã gl cdo. ſoluit H
gl. ꝙ h̊ nõ fuit factũ ↄpromiſſũ de ĩceꝛta ꝑſona
ſzʒ ꝑtes dederũt ptatẽ legato ut ipe eligeꝛet arbi
tros:⁊ ipᷣe elegit ceꝛtos. Jo.an.vr impnugnaꝛe
hanc lectu.qꝛ i.c precedẽti illi indices elegerũt
ceꝛtum: æ tñ non naluit ibi landũ. Ego puto ꝙ
gl. hũit aliũ ĩtellectũ ꝙ ibi debebat eligi tertiꝰ
in caſu diſcordie:⁊ nõ ab initio:hic autẽ fuit da
ta poteſtas legato:ut ipſe diffiniret ꝑ ſe uel da
ret alios arbinꝛos.ſ.qui deberent cognoſcere ⁊=
diffinire qõnẽ ⁊ hãc lectu.ſẽtit ctiã Inno..c.
ꝓxi.iĩ fi.⁊ hãc puto uerã lectu.hnius.c.nam in
hoc caſu nõ põt ſequi incõneniès de quo in.c.
precedẽti. vñ hoc c.ĩ effectu ꝓuidet circa h̊ ꝙ
arbitro põt dari pt᷑ᷣas diffiniẽdi negociũ peꝛ ſe
aut per alios:⁊ ĩ hoc tene mẽti iſiũ tex. ⁊ ↄcor
daꝛe vr̃ ĩ.d.l.nõ diſtinguemꝰ.F. queſitũ ĩ fi.ff.
eo. ⁊ ĩ. d.l.pe.⁊ ibi hᷣ̊ firmat bal.⁊= fac qð dixi ĩ
.d. c.cãmqʒ. An ãt ↄleſſio fẽa corã arbitro ha
beat nim confeſſionis iudicialis ut efficiatur ⸗2
feſſus infamis eo caſu quo confeſſio infamaret
coram iudice.dic ꝙ non ſine compromiſſuʒ ex
piret ſiue duret.ratio qꝛ confeſſio infamat eo
caſu quo ↄfeſſus hr̃ pro dãnato:⁊ ſic talis cã ĩ
qua dãnatꝰ efficit᷑ iſamis.ut dixi in.c.ac ſi cleri
ci de indi.⁊ nõ. Oar.in.l.ictꝰ fuſtiũ.ff. ð his qͥ
nõ.iĩfa.vñ ſicut nera ſnĩa arbitri nõ infamaꝛet:
ut ĩ. l. quid ergo in. S. ex ↄpromiſſo. ff. ð bis qᷓ
nõ.infa ita nec ↄfeſſio facta coram arbirro qð
etiã firmauit Hal. in. d.l.pe Tertia lec. gl. ẽ
ꝙ fuit data ptᷣas uni qui nõ põterat i ſeipᷣo diſ
cordare:ſʒ i.c.pᷣcedẽti fuit data ptᷣas pluribus
hãc lcc.ſecutus eſt goff.ſed hoſt.ñ placuit quia
poſſz ꝑs pᷣtẽdeꝛe leſiõeʒ ſeu iniqtatẽ ꝛõe aꝛbitꝛa
mẽti:ſʒ tu dic plẽiꝰ ciꝛca hãc lec.ut dixi ĩi.c pᷣce
dẽti ¶ Quaꝛtã lect.ex gl.poſuit Inn. S. c. ꝓx.
nbi dſẽ ꝙ iſti mediatoꝛes nõ crãt aꝛbini ſʒ iudi
ces delegati dati a legato ꝓ ̊ fm enʒ:qꝛ papa
oↄfirmanit h̊ hoc factum iſtorum mediatorum.
nã ſi fuiſſent arbitri papa nõ conſirmaſſʒ ipoꝝ

Se arbitris

ſniaʒ: qꝛ ſnĩa aꝛbitroꝝ non cõfirmat᷑ qꝛ non bʒ
executõeʒ paratã ſʒ ei ſtatur meiu pene nt i.l.i.
C. de edẽ. ⁊ ĩ.l.ij. C. eo. Mec ob. ſᷣm euʒ ſi di
cat᷑ ꝙ hic infuenit pena:qꝛ ðclarat iſtos luiſſe
arbitros ⁊ nõ iudices.dic̃ enim ipſe ꝙ bec con
ſiderdtio non procedit qñ fuit cõpromiſſum i
iudicẽ oꝛdiariũ uel delegatuʒ:qꝛ propter com
promiſſũ non deſinit eſſe iudex dᷣlegatꝰ uł oꝛdi
narius:nut i.c.niſi de pꝛebẽ.⁊ i.c.ex ꝑte.S.e.uñn
lʒ legatꝰ fuiſſʒ aꝛbiter hic nihilominus remãſit
oꝛdiariꝰ:æ taqᷓ; oꝛdiarius potuit dare iſtos de
legatos.hec lec.nõ plʒ hᷣ hoſt.p qꝛ ſecũdũ ipᷣaʒ
hec decreta. nõ faceret ad titulũ. Ieʒ qꝛ tex.
ĩ fa ꝑte non appellat ipos iudices ſed appellat
ipos mediatoꝛesſ Nẽ dr̃ ꝙ tulerũt ſniam ⁊ ꝙ
fecerit oꝛdiationem quandam que vba inunnt
ꝙ iſti erãt arbitri uel arbitraroꝛes. ¶ uinta
lectu. ꝙ laudũ iſtoꝛũ non tenebat ð iure ꝑ.c.S.
ꝓx.iõ fuit opꝰ ꝙ papa ↄtiꝛmaꝛetr:ualuit gaꝛbi
triũ Vtute ↄfiꝛmatõis papalis: æ nõ ex ualidita
te cõpromiſſi: ſʒ iſte ĩtellectꝰ ñ ẽ bonꝰqꝛ n apꝑʒ
H ꝙ papa ex H uolnẽit dar̃ ꝛobnꝛ
buic laudo. ¶ Sextã lectu. põii hoſt. ꝙ oꝛdina
rio põt dari pt᷑ᷣas eligẽdi fnũ aꝛbitrũ.nã legatꝰ
bʒ oꝛdiariã ut S dixi ſed arbitris nel delegatis
nõ põt hec pt᷑as dari:⁊ ita loqꝗt c precedens.
Dineꝛſitatis 20 é fᷣm eũ:qꝛ oꝛdinariꝰ hʒ a iur
hac ptatẽ ſedd elegatus nõ. Itẽ pfᷣas oꝛdiaria
ẽ fauoꝛabilis nõ ſic pfas delegata uł cõpꝛomiſ
ſaria.tu uide circa hãc lec.qð dixi i.c.pᷣcedeti
mihi pꝛe ceteris plʒ fa lec.? expedias mãʒ huiꝰ
.c.prout plenius dixi in. c. precedẽti.

Ompꝛomiſſum. Mre

ne 6 2
alia nerba põt ſũmari. Cõpromiſſũ
ante ſnĩaʒ latũ finit᷑ moꝛie altiꝰ cõpꝛominiẽ iũ:
unde nõ trãſit ĩi heredes cõpromiitẽtinʒ niſi de
eis ſit cautũ i ↄpromiſſo.h.d. ↄprehẽdedo mẽ
tẽ.c. Mõ pꝰ unũ caſũ i q obliganio Zcta cũ ðᷣ
fũcto nõ trãſit ĩ heredẽ.ꝛegularit᷑ at õ.naʒ ois
obligatio trãſit i herede:lʒ ð herede non fnerit
fẽa metio ĩ Sctu:ut ĩ.l.neteribus C.de .⁊ cõ
mit. ſti. Fallit tñ ĩ qnibuſdã calibꝰ de qᷣbꝰ doᷣʒ:
nt le. 2 nõ. ĩ. l.q futnꝝ. JF. i.⁊ i.l.iuriſgẽtiũ. S. pa
ctorũ. ff. ̊ pact.⁊ inter ceteros caſus excipuur
nnus caſus ſatis generalis.ſ.qñ paciuʒ facium
cum dęfuncto coberer peꝛſone defũcti:ita ꝙ cx
nã ipꝰ actꝰ nõ põt obligario cõceꝛnẽ heꝛedẽ ðᷣ
q plene ꝑ baꝛ. in.l.eo.ff. de v. ob.⁊ ĩ.l.ſi ðceſ
ſerit. ff. qᷓ ſatiſ.co.⁊ i.l.poſtulãte ff ad trebel.=
E bhec deciditur qo. pone ꝙ aliqͥs obligauii ſe
ĩ Sciu ut poſſet capi perſonaliter pro ob ſᷣuãtia
cõtractus poſito ꝙ tale pactũ naleat qrit᷑ nun
q̃d hoc trãſeat in heredeʒ ut heres voſi capi.
determinat bar. per predicta ĩ d.l.ſi deceſſerit
ꝙ nõ:ſecus iñ ipe ſetit ĩ ſtatuto ut ſi caueaĩ᷑ ſta
tuto ꝙ ðbitoꝛ poſſit capi ꝑſõalit᷑ iũc ei iʒ ꝙ eiꝰ
heꝛes poterit capi:qꝛ põt cõpelli ad obſeruãuã
contractus ſicut defüctus ⁊ hoc poſuit in.d.l.
poſtulante ⁊? de mã dicendum plenius ut nõ.in

locis pꝛeal. ¶ Scðo nõ q; ↄpromiſſũ trãſit ĩ he
redẽè ſi h̊ dẽm fuerit in Spromiſſo = dicii Mo.
ꝙ nã ↄpꝛomiſſi tʒ mediũ inteꝛ nãm ſocietaus =
iudicij. nam ſocietas nunqᷓ; traſii i heꝛedẽ: etiã
ſi fuit diciũ ꝙ trãſiret: ſed heꝛes rencat᷑ ad red
dedã rõnem: z ad alia acceſſoria ad ſocieratem
ut i.l.nemo poteſt ⁊ in l.cũ duobus in. S. idem
rñdit.ff. ꝓ ſocio.⁊ ibi nõ. uera rõ huius dicii
? uide ꝙ dixi poſt glo.in.c.inter dilectos ĩ fi.
de fi. inſtru. Judiciũ autẽ tranſit in heꝛedẽ lʒ ñ
ſit dictũ ꝙ traſiret ut patʒ i.c.pñtata.j.ð teſti.
2 i.l.oꝛone.ff. ð fer.⁊ i.l unica C. ne ex delic.
defũ.ↄpromiſſũ vo nõ trãſit ĩ heꝛedẽ niſi ſit di
ctũ:⁊ pro h õpromiſſũ ẽ ſtricti iuris: nt
dẽ ĩ . Cerr greo ꝙ põt aſſignãi alia rõ ma
gis ſpecialis:qꝛ iura nõ aſſignãt i hoc rationẽ
nam iſte tex. ⁊ ĩ.l.diẽ proterre.F.i.⁊ in.l.ſʒ int
pellat ff. eo.ti.ſimpłr dicũt ꝙ ↄpromiſſũ ñ trã
ſu i hẽdeʒ:ſʒ nõ aſſignat aliquã roõnẽ: vñ puio
ꝙ iſta potuit eſſe rõ.nã arbitri cõiter cligũtur
amici:vñ cõpromittẽtes receſſerũt a iudice or
dinario ꝑꝑ cõfidẽtiã ſpãlẽ quam hẽbant i arbi
tris in quos cõprom ſſerũt:que rõ nõ uedicat
ſibi locũ i herede.nã heres qnqʒ nõ ẽ ita amicꝰ
nel notus aꝛbitꝛo ſicut erat defuncius. vnde cũ
arbitri fucrant aſſumpti ſub ſpecie amicitie ?2 2
fidentie perſonalis nõ dʒ cõpromiſſum rꝛãſire
ad heredeẽè qꝛ iſla ↄfidentia ẽ qͥd ꝑſonale ihereſ
peꝛſone defuncti merito nõ dʒ traſire ĩ heredẽ
per predicta: ar optimũ i. l. nõ diſtinguemꝰ. J.
queſiũ.ff eo nbi qr̃ ꝙ arbitri nõ pnt alijs ni
ces ſuas delegare niſi ꝑtes cõceſſerint: qꝛ ꝑtes
habnerũt ↄfidentiã de eis ⁊ nõ de alijs ⁊ ſi di
ceremꝰ Srium ſequeret᷑ ꝙ quis poſſʒ hie qnqʒ

pꝛobare nõ poſſet: ut in. d. ꝗ queſuũ. ¶ Iiem
ſi a perſona arbitꝛi nõ recedit᷑ ita ꝙ ↄpꝛomiſſũ
eſt oino ꝑſonale quo ad arbitꝛos:ut i.l.ſi quis
arbitratu ff. de ner. ob ⁊z in. d. ꝗ. queſitum ⁊? ĩ
.c. uno delegatoꝝ.S. de offi. dele. iia dʒ eſſe cõ
promiſſũ ꝑſonale quo ad ipos ↄpꝛomittentes.

nide alið bonũ ſile ĩ executoribus teſtamẽtoruz

nã illud officiũ nni iniunciũ nõ trãſit in vũ he
redẽ:qꝛ hoc officiũ ſolʒ iniũgi pꝛerexiu amicitie
2 ↄfidẽtie:maxie id qð nõ iia de facili ↄtingit ĩ
ꝑſonam heredis ut dixit glo.⁊ bene in.c.fi.de
teſta li. vj ſed ſudiciũ tranſit in her̃dẽ qꝛ iudex
ordinaꝛius aditur ex neceſſitate ⁊ pꝛeſlumit̃᷑ ꝙ ĩ
cedat peꝛ ſemiiã iuſtiiie quo ad oẽs:unde non
aditur pretextu amicitie merito ↄpromiſſũ drt
hoc caſu a iudicio: vn licʒ arbitria ſint redacta
ad inſtar iudicioꝝ:ut ĩ l.i.ff. de arbi.iſtõ ẽ ueꝝ
regulariteꝛ: ſʒ fallit ? põt ĩteꝛ ea notari dinerſi
tas ⁊? młtas drias iter arbitriũ ⁊z indicium.dixi
poſt gl. i. c. cũ dilectꝰ.S eo.G Sa gl. ibi ꝑ moꝛ
tẽ alteriꝰ ↄpromittiẽtiũ itellige hoc ⁊ tex.de cõ
promiſſo ãteqꝙᷓ ſit lata ſñia ulł laudũ. nã ſi ſnia
nł landũ eſſ latũ an moꝛiẽ:lʒ nõ ſit mandatum
executioni nihilominus trãſit in heꝛedem: ut in
.l.diẽ ꝓferre..i.ff.eo.dixi ĩ.c.ex ꝑte.sõ.eo.nã

ir
iie⸗ iros:0 alla e
zewi lüͤt .
Hbininonii f Prerniſi
enzſeen. 4 ege liag
reni⸗ 1i ceñ lico ſe⸗ 8
nſ ni ſaciet ie coꝛ
i idig irmi dol nne
u rcicheen snſt ſenn
rſd babet iſtru ir eſende
bii.d.c. pſeala? fi C.

uſſgoe: puibi c iinabe ciet
ccla li. icut no Rcernun ſ ſnſck
Uinit indicii ut ciati lt neſini iſſo i⸗
ſta iſn ei pereüt Tvnzuters ſhe din
erit iſtitia indicij deg uideg
Immic chͤ et Nü daſ vh en
z ni ffoctdij Pduct'de ptino no eist
niſſi m efeet ii pduer ge ptuon 1
inde ſi fuerit coꝛi arbinnis tſupta Pſripd
oictnione iiis alo no legitoß erpunan
tfecbih eiignai Mremicol WMms r
dihobic hecd inardittande 1 ami
Poſtou Nt eppirer tale opromſſüp
ws 90romineti. Spe. fommanit banc
ec. .i. F. ink. H. qa ſi abinat: d ibi ocln
qꝛ ſ ↄprominii nt i arbinraloꝛe iſto n
promiſſ:ſj c qd traſactio ſiue opoſiton
i.c. qntanalt ð iurein. ? iĩ ant.ſi vo onigen
5 iud. Copoſtio it ſine pq uſit iĩ heh
lſipactũ f.ð pba. ꝛ ci deo ſpe. ad qð
reniſt. Jo. an niſi b do. An ſzadnent
pnio h dq vʒ p roez qui. 5.ꝛ din unde pn
ſonius dz b cun eppirare opromiſſi hg
proniſſi tic iarbinos: r arbitraton
galnngir btenu amicitie ? ofidene ia
nt maioze piatem arditratoꝛes arbi⸗
rbitatoꝛes poſſut dane de
s hoſſut dane de inre vni partis
noderate:tn obono Nordlent nö
pbẽ. no i.l.ſi de mei ent Wiite
nw.l.l.ſi de meis. . recepiſſe f
9 Rerpirare ilud piomiſſiz ſchti 1
Nreten mirandu e de di nano

tunt arbitrienfi no gi
eppſſis:r.l ſiſocie j 4
I Kp oo. Nerob norinopr a
niſcnio gr ⸗

iung gö ſ
nam iſe er 4 “ ſruibrt oni
if til deroſene leinleig;
to n ingf tig nn i

ncl:
lai anen uſtinttn
igodas, eapenbebznr ietdi
goscihon ſeingr ofo tice
hcs bance nietvotötlimd
ms aibimo ſcn en innnns nicrii
birm aſinpilip eſe miiit,
heronnls Mo giipron ſun niſte
hinſctenine g, omzeiberi,
Gne innen nmid dd j nilre bent⸗
Nechaa Chind i). ldngren N.
cnü to wdiei g adini do priis ui
ſons Eeegnnt nii es dcſennn gre⸗
doerüt o9ndenti deeist no de dist d
n zrun ſeqreret gaos oſ) biegie,
biri ſbi ſoſpeun cunns opigonenſone
Pmt noͦpoſſer n 4 ii. Man
wrn abin n mtiii Mmn ſi
nd Mondecno d udinds mil ſcne
iran fſ de verob 1in 4teinnt
mn deegnor Ceof ltl 1n 68 ſaͤ
hnſi gonie o1 hb Moninnch
kusmi innuntu int n,
lodofidi mn Mndĩ ſo läſtin b
. boecfciͦ ſoh nig hennn ne .
Seemueid ad noin efucl onge

cx q fnit lata ſnĩa ãte moꝛtẽ ceſſat rõ quaʒ pre
miſi qᷓre cõpremiſſũ nõ trãſit ĩ heꝛedẽ:ſʒ ſi ſnia
nõdũ ẽ lata nel laudũ uel arbitriũ.tunc expirat
ꝑ moꝛtẽ.altiꝰ cõpromittentiũ eriã ſi ante moꝛtẽ
fuiſſʒ ĩ cã cõcluſũ:⁊ dies eẽt pꝛeſixus ad ſniam
a ꝓbat᷑. S.e.c.ex parte ubi dixi:.
5 circa ̊ qᷓro nũqd expirẽt acta geſtaPcoꝛã
qᷣbitꝛo ꝑ mõtẽ ꝑtis ſiẽ expiꝛat ↄpꝛomiſſũ. De.
⁊ Ab.dicũt h ꝙ ñ ꝑ.c.pᷣſẽtata.j.ð teſti.⁊.l.pe.
C. de aꝛbi.uñ expirat cõpromiſſũ.ſ.ut ĩ eo nõ
ꝓcedat᷑ ↄ hẽdes ꝑ aꝛbitros:ſʒ acta geſta coraʒ
arbitris nõ expirãt ſʒ faciũt fidẽ coꝛaʒ iudice ⁊
idẽ tʒ ſpe.e.ii.F.differt pꝰpᷣn.⁊ h teneas n ſolũ
qñ expirat ↄprõmiſſũ ꝑ moꝛtẽ ſʒ ẽt qtitcũqʒ cõ
ꝓmiſſũ finiat᷑.ſẽꝑ eĩ acta cãe ñ dico lites ꝑſeue
rãt i ſua naliditate ita ꝙ faciẽt fidẽ coꝛã iudice
ut ꝓbat i. d.l.pe.⁊= ibi h firmãt doc.maxie bal.
⁊ acta cãe dicũt᷑ atteſtatões reſtiũ ↄfeſſiões ꝑtiũ
7 ſilia qᷓ habẽt iſtruẽ cãʒ:⁊ reſpectu atteſtatiõuʒ
diſtigue: ꝓut hx ĩ. d. c. pᷣſẽtata ⁊ i.l.fi.C. ð teſti.
acta lit᷑.dicũt᷑ qᷓ nõ ↄcernũt iſtructõeʒ cãe ſʒ or
dinãt iudiciũ ut citatio lit᷑ ↄteſtatio ſatiſdatõ ⁊=
ſilia.iſta ei pereũt expirante cõpꝛomiſſo ſicẽ qñ
perit iſtãtia indicij de qꝰ uide qð plene dixi pꝰ
Inn. i. c. cãʒ qð teſti. Itẽ dicaſ ꝙ lʒ ꝑeat ↄpꝛo
miſſũ.iñ effectꝰ iã ꝓductꝰ de pᷣtiio nõ exiiguit
unde ſi fuerit coꝛã arbitris ĩtrupta pᷣſcripiio ꝑ
ↄteſtationẽ litis ł alio mõ legitio ñ expirat ille
effectꝰ:lʒ exiguat᷑ ↄpromiſſũ(¶ Alt᷑ius qro an
diſpõ hꝰ.c.hẽat locũ in arbitratoꝛe ⁊ amicabili
ↄpoſitoꝛe:ut ſic expiret tale ↄpromiſſũ ꝑ mõtẽ
altius ↄpromittẽtiũ. Spe.foꝛmauit hanc qõeʒ
.e. ti. i. F. finif. V. qd ſi aꝛbitꝛatꝰ: ⁊ ibi ↄcludit ꝙ
ñ ꝛ ſi ↄpromittit᷑ nt ĩ arbitratoꝛc iſtð ũ ẽ vʒ 2
promiſſũ:ſʒ ẽ q̃dã trãſactio ſiue ↄpoſitõ nt nõ.
i. c. qᷓntanalł ð iureiu.⁊ i aut᷑.ſi Vo ↄtigerit.C.
8 iudi. Cõpoſitio ãt ſiue pẽʒ trãſit ĩ hẽdẽ:ut ĩ
.l.ſi pactũ.ff. ð̊ ꝓba.⁊ cũ h̊ dẽo ſpe.ad qð ẽt ſe
remiſit. Jo. an.tꝛãſit h do. An.ſʒ adueꝛte qañ
puto h̊ dẽʒ vʒ ꝑ rõeʒ quã.S.dixi:unde pnto ꝙ
foꝛtius dʒ h̊ cãn expirare ↄpromiſſũ qᷓ; qn fuit
ↄpromiſſuʒ tãqᷓ; ĩ arbitꝛos:qꝛ arbitratoꝛes eli
gũt᷑ magis pᷣrextu amicitie ⁊ ↄſidẽtie qᷓ; arbitri
⁊ hñt maioꝛẽ ptᷣatem arbitratoꝛes q; arbitri qꝛ
arbitꝛatoꝛes poſſũt daꝛe de iure uniꝰpartis alti
moderate:m̃ ꝓ bono ↄcoꝛdie:ut nõ.i.c.niſi ðᷣ
pbẽ.⁊ nõ.i.l.ſi de meis..recepiſſe.ff.ð arbi.
g dʒ expirare illud ↄpromiſſuʒ ſicut ĩ alio cãu
Mret᷑ea mirandũ ẽ de dicto ſpe.nam iſtud.c.

ſolũ fecit mẽtionẽ de ↄpromiſſo nec iure ꝓbatt

ꝙ nõ appeller̃ noromiſſum iſtud qð fit tãqꝙᷓ in
Jor ainee Elorete r⸗ 2 3 R arbitratores di
cunt᷑ arbitri:uñ nõ differunt niſi ĩ caſibus iure
expᷣſſis:ut.l.ſi ſocietatẽ ĩ.O.arbitroꝝ:⁊ qð ibi
nõ.ff. ꝓ ſocio. Nec ob.motiuũ ſpe.qꝙ iſtud ſit
q̃dã trãſactio qꝛ fateoꝛ ſi effectꝰ fuiſſʒ ſecutꝰ añ
moꝛtẽ alt᷑iꝰ:ſʒ ex qꝰ añ deciſionẽ ſen ꝓnũciatio
nẽ alt᷑a ꝑs ↄpromittẽtiũ deceſſit nõ põt dici ꝙ
trãſactio ſit ꝑfecia. Itẽ qꝛo põe ꝙ in ↄpromiſ
ſo fuit facta mẽtio de hẽde nũqͥd tꝛanſeat ĩ unũ

¶ De arbitris

hẽdẽ tin ł ĩ heredis hẽdẽ ⁊ ſic ĩ ĩfinitum ſpe.in
.d. F. pꝰ pn. ↄcludit ꝙ trãſit ĩ oẽs hẽdes ĩ ifini
t qꝛ appellatione hẽdis nẽiũt oẽs.nam hẽdis
hẽs teſtoõꝛis ẽ hẽs.iõ ꝛegłꝛ appellatõe hẽdis ne
niũt oẽa i ifinitũ:ut.l.ĩ ãnalibꝰ.C. de lega.⁊ in
.l. fi. C. de here.ĩſti.nõ ob.l. antiqtas. E. ð nſu
fru.ubi ſolũ nẽit unꝰ hẽs qꝛ illð ẽ ſpãle qñ uni
⁊ ſuo heredi reliqt᷑ nſufrnctꝰalicꝰ rei.alt᷑i vo re
liqt᷑ ꝓpᷣetas.nã tẽ ne fruſtra ꝓpetas ſit ſine niu
fructu reſtringit᷑ ibi nomẽ heredis.AMltimo
quero de quotidiana qõe nũqᷣd pꝰ mortẽ pᷣlati
ↄpromittẽtis ſuꝑ iuribꝰ ecclie expiret ↄpromiſ
ſũ.ᷣſpe.i.d..ſi finit᷑.V.qd ſi platꝰ format qonẽ
⁊ uʒ aliquãtulũ nacillare.nã ꝙ expiret fac:qꝛ ſi
cut expirat ꝓ alia ꝑte:ita dʒ expirare pro parte
