tiẽte cũ iudex excoicat ifantem furioſum uel ta
lem de quo certũ ẽ eũ delinquere nõ poſſe ad
h qð nõ.in.c.romana in. S. in uniuerſitatem ðᷣ
ſen. ex. li. vi. ¶ Itẽ pone exemplũ ĩ ĩfideli q̃ ñ
hocẽſure. ut in. c gaudemus.j.ð diuor
Nẽ ẽ nulla ubi error ĩtollerabilis cxpᷣmit ĩ
ſnia:ut qꝛ excõicat᷑ qs qꝛ facit bonum uel qꝛ ñ
olmittit malũ:ut i.c.ꝑ tuas de ſen cx.⁊ in.c.ue
neꝛabilibus ĩ. F. pe. eo.ti. li. Vvi. Et uið qð nõ.
gl. i. c. pſenti eo.ti.⸗ li. ¶ Sʒ dubitari põt qͥd
ſi excõicatio nõ ↄtineat in ſe errorẽ expſſũ in
notoꝛiũ ẽ eã eſſe iiuſtam nũqͥd notoꝛia iĩiuſtitia
reddat eam nullam nam i alijs ſentetijs tał no
toꝛietas uitiat ipſo facto: ut nõnteꝛ dicit. Inn.
i.c. frnitatis ðᷣ frigidis: ꝓ quo facit bonꝰ tex.ĩ
.c. inter ceteraſ ð re iudi.⁊ quod ibi dixi.doc.
hic non attingunt iſtum caſum ſʒ archi. tetigit
in. d.c. uencrabilibꝰ æ uidetur innuere ꝙ non
ſit nulla:quia iuꝛa ſuꝑ hac nullitate loquunt᷑ cũ
error fuit expreſſus ĩ ſnĩia.hec opi põt ſuſtẽta
ri ut excõicatio hẽatur in maiori reuerentia:ſʒ
de iuris ſubtilitare crederẽ ſniam eſſe nullã:qꝛ
ceſſat pᷣſũptio iuſtirie qᷓ facit tenẽ ſniaʒ iiuſtam
ad hꝰ qð nõ. in. d. J. ĩ Uurrſuane⸗Cr⸗ for
tiꝰ debet eẽ nulla excõicatio q; alia ſnia cuʒ ↄti
neat in ſe maiorẽ iniquitatẽ cum agat iudex re
monuere quẽ a gratia dei ex cã notorie iniuſta.
¶ Wenio ad ſʒ ĩ quo ↄclude ꝙ ubi dat᷑ habi
litas ĩ agente ⁊ patiente ⁊ ceſſat expreſſio eꝛꝛ0
ris modis pᷣdictis tẽ excomunicatio tenet lʒ ſit
iiuſta ex ordine:qꝛ nõ fuit ordo ſeruatus uł ex
cã:qꝛ ſine cã ratiõabili uel ex aĩo qꝛ ſuꝑior ini
qꝰ aĩo excõicauit:⁊ de his iniuſtitijs hẽs.xi.q.
iij. i. cũ ergo:⁊ ĩ.S.ſi ergo.⁊ uide bonã gl.
xi.q iij.ĩ ſũma:⁊ in hoc cãu loqt iſte tex. dixe
rũt tũ quidam ꝙ nulla ĩ hoc ẽ dꝛĩa ĩter excõica
tione ⁊ alias ſnias.nã ⁊ alie tenẽt Iʒ ſint ĩiuſte
ut ĩ. c. cũ ĩt ð re iud. Sʒ iu dic meliꝰꝙ reſpẽu ĩ
iuſtitie cãe ⁊ animi procedit hoc dictum:ſʒ nõ
reſpeciu iniuſtitie ſeu defectus ordinis:qͥa tał
defectus reddit ſentẽtias nullas ij.q.vi..dif
finitiua ⁊ ĩ.l.prolatã.C. de ſen.⁊ iter. omni.ſʒ
ꝑ bꝰ ẽxcõicaꝰ nõ uitiat᷑ ut hic ⁊ in.d.c.ſacro lʒ
excõicatoꝛ ueniat puniendus ut ibi.q̃ ãt ẽ ꝛatio
dic ꝙ hꝰ fuit inductum ut claues ecclie habeꝛc
tuꝛ in maiori reuerentia.xi.q.iij.nemo ↄtẽnat
⁊ ut per meritũ obedietie iſte iiuſte excõicatus

¶ De relcriptis:

creſcẽt.xi.q.iij.qͥd g re qꝛ excõicaꝰ ſumit
effectũ ⁊ ſubãʒ a pkate clauiũ.ðfectꝰ gordis ñ
pt᷑ eẽ ſubãł.i.ordo req̃ſitꝰ ĩ excõicatõe fiẽda ñ
ẽ ſubãlł:ſʒ ð iuſtitia rõe pᷣdẽa¶ Aduerte tam
ꝙ lʒ excõicaꝰ iiuſta teneat quo ad hoĩcs:nõ tñ
qꝰ ad deũ ſi nõ ſubeſt cã ꝛõabilł:qꝛ niſi qͥs pec
cet nõ põt pᷣuari a gra dei.xi.q.iij.temerariuʒ
⁊ ĩ.c.ſas de reſti.ſpo.ſʒ ſi qͥ ↄtẽnẽt excõicati
onẽ ĩiuſtã:tẽ ligaret᷑ ex ↄtẽptu ẽt apð deũ:ut ĩ
.c. ꝑ mmas. 6. alsto, ad Zia. S. formata dic
ꝙ multa fieri ñ dẽnt:fca tñ tẽnt ut ĩ.c.ad aplłi
cã de regula.¶ Itẽ ꝓcedũt qꝰ ad deũ ⁊ uide
bonã gl. xxiiij.q.i.qðᷣcũqʒ ubi gl.tractat quid
oꝑat᷑ excõicatio o ger uide qð dixi ĩ.c
ita quorũdã de iude ¶ Mltio mẽbro dic breui
ter ꝙ excõicatio ẽ iuſta ⁊ tʒ qñ ceſſat oĩs ĩiuſti

tia ⁊ icapacitas modis pᷣdictiſ ⁊ ad.d.c.cui qdʒ

fac õ̊ fᷣm mẽbꝝ.dic ꝙ ibi lata fuit excõicatio
ab hẽtico.iõ fuit nulla:ut ibi nõ.ĩ g n gl. i
ibi ⁊ qꝛ ꝑ ſimplicẽ qᷓrimoniã.Aduerte clarius
2 latiꝰ. Mã.gl.ĩ pꝰ ꝑte proſeq̃t qͥd dẽat facẽ ſu
ꝑior excõicatõis cũ proclamat᷑ ꝑ excõicatũ co
qͥrẽtẽ ðᷣ excõicator̃ ⁊ diſtigue ↄpᷣhẽdẽdo gl.et
dẽa doc.ꝙ aut excõicator ẽ ordiariꝰaut ðlega
tꝰ. Mrio cãu aut nõ fuit ab eo appellatũ:ſʒ ꝑ
ſimplicẽ qrelã excõicatꝰ adiuit ſuꝑiorẽ:⁊ tẽ diẽ
Cal.qꝙ ſuꝑior dʒ remittẽ excõicatũ ad excõica
torẽ:ut eũ abſoluat ſi eũ ĩiuſte excõicauit ⁊ põt
dare iudicẽ qͥ eo nolẽte abſoluẽ ipᷣe exeq̃t ut h̊
ad h̊.c.ad repᷣmẽdã.j.ð offi.or.dic.tñ Cal.q
ſi ſuꝑior abſoluit ſine remiſſiõe tʒ abſoło qꝛ 2
ſit iudex ñ curat᷑ ꝙ male fecẽit ĩ n ꝛmittẽdo:qꝛ
iiuſta abſoło.uʒ:ex qꝰẽ fẽa a ſuꝑiore:ut ĩ.c.ue
nerabilibuſ ĩ. F. ultio.hoc dẽʒ ego puto limitã
dũ ⁊ diſtiguẽdũ:prout hẽt᷑ ĩ.d.c.uenẽabilibꝰ ĩ
pᷣn. nã ſi appellat᷑ ad archiepᷣm:qꝛ ipᷣe nõ hʒ iu
riſditionẽ ĩ ſubditos ſuffraganei ſine appellatõ
ne:ut ĩi. c.paſtoꝛal ð offi.dele.ſi iſte fuit excõica
tꝰ ad petitõeʒ alt᷑ꝰ ſubditi nõ pt᷑ archiepᷣs ſe ĩ
tromittẽ ſiñ appellatõe:ſecꝰ ubi ꝓceſſit ex offõ
qꝛ archiepᷣs ẽ iudex ordiariꝰ epi:⁊ ex h̊ dic ꝙ
ubicũqʒ adit᷑ ſuꝑior qͥ põt adiri ꝑ uiã qrele hʒ
locũ pᷣmũ dictũ cal.utputa ſi adit᷑ papa łarchi

epᷣs rſpectu pᷣlati iferioris ſibi ſubiecti per ea q̃
notãt᷑ ĩ.c. cũ ab eccliaꝝ ð ofnorre dic q
remiſſio dʒ fieri niſi excõicaꝰ ſit notorie ĩiuſta:
ut ĩ. c. ſollicitudinẽ ðᷣ appel.⁊ ĩ.d.c.uenẽabilibꝰ
G.ſane ł niſi piculũ ſit ĩ moꝛa ĩ remittẽdo:ut in
.d.. ſane:ſi vo fuit appellatũ:⁊ tẽ ẽ ĩ optõe ſu
ꝑioris an uelit remittẽ an uelit ipe abſoluẽ:tñ
honeſtiꝰẽ ut remittat:ut ĩ.d.c.ꝑ tuas:ita dicũt
doc.h¶ Sʒ tu meliꝰ diſtigue tres caſus quia
aut certũ ẽ excõicationẽ ĩiuſtã:⁊ ñ dʒ fieri r̃miſ
ſio:aut certũ ẽ eã eẽ iuſtã ⁊ dʒ fieri aut dubitat
⁊ tẽ ẽ ĩ optõe ſuꝑioris.ſʒ honeſtiꝰ ẽ ur ꝛemittat
ita diſtixit tex.i.d.c.uenerabilibꝰ:ĩ.O.ſane cuʒ
duobꝰ ſe. Et ex his dic ꝙ iſta remiſſio ñ fit ad
ignõiniã iſtiꝰexcõicatoris:ſʒj ad honorẽ ↄfuãð
qꝛ mior pudõ ẽ ꝙ qᷣʒ cõrigat feʒ ꝓpuʒ qᷓ; cõꝛi
gat᷑ ab alio: ut ĩ. c. qr el.i.ð ac.? ꝓ h̊ iſte tex.

ĩ ᷣbo deferat᷑.d.c.uenerabilibꝰ ubi dẽ ꝙ hoe
ſtiꝰ? ↄgꝛuẽtius fit ⁊c̃. Et ſi dicẽs quaꝛ fit ꝛmiſ
ſio ad iudicẽ ſuſpectũ.dic ꝙ n fit ꝛmiſſio nt ip
ſe cognoſcat.ſʒ ſolũ ut abſoluat:nã ĩ abſołone
nõ põt pᷣtẽdi ſuſpitio ⁊ eoðᷣ mõ dic ad.c.accep
ta ð appel:ubi dẽ ꝙ nõ dʒ appellãſ ꝛmitti ad iu
dicẽ a q ſi vo excõicaſõ fuit delegatꝰ ⁊ tẽ aut
fuit appellatũ ab eo aut nõ:prio caſu ſupeꝛioꝛ
delegãs nõ tẽt᷑ remittere ſi nõ nult cũ poſſit re
uocare delegatũ qncũqʒ:ut ĩ.l.iudiciũ ſoluituꝛ
.ff. de iudi.⁊= ĩ.c.ſuꝑ qõnum de offi.ðᷣleg. ſʒ ſi
uult remittẽ põt diſtiguẽdo mõ pᷣdicto.¶ Si
ueꝛo nõ fuit appellatũ:ætẽ aut cxcõicauit añ ſẽ
tẽtiã diffinitiuã aut poſt:prio caſu põt fieri ad
eũ remiſſio ad hoc.c.prudẽtiam de offi. dele.
2 dʒ fieꝛi ꝑ aliũ citꝛa delegantẽ ut ibi.ſi neꝛo ex
cõicauit pꝰ ſnĩam aut non eſt lapſus ãnus ⁊ fit
remiſſio aut ẽ ãnus elapſus ⁊ non porteſt fieri
qꝛ nõ remãſit ĩ eo iuriſditio:ut in.c.qrẽti ⁊ qð
ibi nõ. de offi.dele. Ipſe tn delegãs põt ſẽper
nõ remittere ſi ulłt qꝛ iudiciũ ſoluit Eurr
gl. ibi ſʒ qͥ de cã pricipali Iſte articulus meliꝰ
expediet᷑ i.gl.fi.ubi h̊ tãgit᷑:iõ dic ut ibi dicaʒ.
n ea gl. ibi ita ſuſpẽſus aduerte nã gl. ex
tex. ⁊ pᷣdictis infert ꝙ excõicatuſ mĩori põt ab
ſoluerè excõicatũ ⁊ dic ꝙ colligit᷑ hoc mõ.naʒ
ſi iſte excõicauit ↄciliũ ĩcidit ĩ penã illius.c.
ſacro ꝑ quã põt dici excòicatus miori cũ non
poſſit admiſtrare ſacra:æ tamẽ põt abſoluere
ut h̊ ⁊ rõ qꝛ excõicaꝰ miĩor ſolũ pᷣuata a ſacr̃oꝝ

ꝑticipatõe nõ ab exercicio iuriſdit.Et ið ĩ itrer

dicto ĩgreſſu ecchie de quo ĩ. d.c. ſacro.¶ In
gl. ĩ vbo difficultatiſ ĩ. fi.nõ.gl.nam ex ea re la
ta ad tex. habes ꝙ excõicatus ↄtra formaʒ ca
pituli ſacro.ſ.ſine monitione uł cã ratiõabili ð
bet abſolui ſine oĩ difficultate.nõ.n. tẽt pſtare
iuramẽtũ de parẽdo mandatis ecclłie nec aliaʒ
cautionẽ nec aliqdð aliud mãdatum poteſt ſibi
fieꝛi in ſatiſfactione excõicationiſ.Et ſʒ abb.di
xerit iuꝛamẽtum eẽ pᷣſtandũ ne fꝛãgat᷑ diſciplia
eccłiaſtica ut ĩ.c.cũ deſideꝛes de ſen.ex.⁊ tamẽ
HMo.⁊ cõiter doc.tenẽt gl.⁊ meliꝰ. NMã potiuſ
ẽ relaxatio iſta qᷓ fit de iniuſta excõicatõe ꝙ; ab
ſolutio ut ĩ.d.c.ſacro:uñn tẽuit h̊ Ho.ꝙ inðx
ẽt ñ ſacerdos nõ pt᷑ abſolueꝛe a tali excõicatõe
ſecꝰ dixit ſi excõicatio fuiſſet iuſta. Jo. cal. te
net ꝙ ĩ oĩ caſu iudex poteſt abſolueꝛe ab excõi
catione lſʒ non ſit ſaccrdos qꝛ excõicatio ẽ iuꝛiſ
ditio. Ex quo ĩfero ꝙ uicariꝰepᷣi ſʒ nõ ſit ſacer
dos poteſt excõicare ⁊ abſolueꝛe.Et ideʒ in le
gato pape qui non eſſet ſacerdos de quo uide
pleniꝰ ĩ.c.a nobis.ij.de ſen.ex.⁊ hãc opi.puto
ueriorẽ reſpectu pene nõ ãt reſpectu culpe:nã
reſpectu culpe abſoluens dʒ eſſe ſacerdos ut ĩ
c. õis.j.ð peni.et re.⁊ ĩ.c.noua.eo.ti.põt tũ
⁊ ſanctum eſt ⁊ honeſtum ſeruare opi.hoſtien.
ut ſic iudex imittetur ipſum ſaluatorẽ:qͥ nõ cu
ꝛauit aliquẽ ꝓ ꝑte ſʒ ĩ torũ.Si eĩʒ ↄmittit abſo
lutionẽ ſacerdoti pot᷑it ille abſoluẽ a pena et a
culpa. ¶In gl. ĩ vbo exequat᷑ in fi. Aduerte

ford.
ieſifil rölafbft
rorti en nji
Giſhod iooſe eſpeini .

Munr rdli in
tebretkuſe opeenmr plomnm

iaſ m inlit d ens i une
õü
lucmaigln . 14
aunmnimoi fl lle Mulnoſn
nutifmop poon iri⸗ nam 80
itiii migeni onis Kaun
inctorup entroen inn ab ſſo
puriititric inefingebil in. er
Galiſol No uno cr id
ij plid oondealegtt üno x.
Oifogopinicdrovbanlignoꝛina vn
ſeni funt itintiz aenmri 5ni Ct
Ale olcgift wozumt ſcig ur h
Iiſnſrinounden ni tr mulz de
utonni ciſhlce roba. nid ſi
hinealuliarn di loxifi.j.
ud muternz Nüfi faib
ffiffniſnnn ell öſumi
euumninl flltſ boe fanmn
aeninnin hoſtn la T in.
Gftuiſe ncdecer tin
ni – enaßſunſcr
ſiſctitten unſenl ſnecikir
niii bltnuſtdeſdvaliv

mufti öner egllifentei
D leooj flo =M
mnzen ſtin ir ife
. .
e delllh. er bac .
lton z1 ac gledlige ordi

ao
cxö
en
cu

ſion
ciaß

Inn
coc⸗

ſuei

ö
42

ne 3ein clgis er er.
õ
itandttiſrin e

1. bißq detiez n
9 net hennd
* nedl iigficuſhid
Re lb Iuſoſpeſis odlene i e
ter.? halens nſenenöſenſmnor dten
ſolven Ndcnũ e coligt hor Nong
ſſtkcruͤnmt uli nit ini liu
ſrm pli pit ienutcmo nion cimn
pwſſtalniſnmeſinne nmne ot olin
ubt foqꝛenſer noo ſoi pnna ſuſor
hrcpriöe nogb errrecio inicl. Eriöiet
cico igreſt ecche deroi dced. (Jn
i wo difftoulanſi Kin g.nanetenel
m A ter bades gexcdicuns onnn formentn
Ofmiſaro ſſne norftonekci moppfi
bet abſoſoi ſmne oi dficaltne No n. fſte
iummini deprrido nn ns le li
cunnoni er alo aid nitmn hof ſbi
ſein ſnſec one toe nonl E; hd i
it vmmeimmeißfemti r igi lohe
aſtnauici itcrn i n
Poaer Noe ctagameb
ernmiolndfde niſi crolniri
eactoetn tinib O.g i
ſolono nri dſctdd eee
„5 zrt Movene thiecd
añ erds en
ie Grio wen ſ. 10a⸗
ſec' ipt ſercöeni laurhe
ioi ipintenarctd 4D

cationchno⸗ ſtſacerdosg öen

¶ De reſcriptis

latius. aut enim ſuperior pᷣfixit terminũ certuʒ
excõicatoꝛi aut nullũ:pꝰcãu idubie pꝰ lapſũ teꝛ
minũ pf iſte deputatus cognoſcẽ ⁊ abſoluere.
Sʒ an poſſit ante lapſũ terminũ glo.h tenet
nõ. Et ið ẽt Inn. ſi ꝑtes ↄſetirẽt: qꝛ cũ iuriſ
ditio nõ det iſti deputato niſi pꝰ lapſũ termini
nõ poſſunt ꝑtes ante tpᷣs iuriſditionẽ tribuere
ar. i. c. ſignificãtibꝰ. . ð offi. dele. Ho. tʒ Zriuʒ
qꝛ ĩ fauorẽ iſtiꝰ excõicatoris fuit pᷣfixꝰ terminꝰ
eꝛgo debet illi poſſe ꝛenũciare.j. ð̊ regula.ad a
poſtolicã ⁊ i.l.i qs ĩ oſcribẽdo. C. de pactis.
Jo. cal.ſequit᷑ dictũ Inn. qꝛ Iʒ remiſſio fiat in
fauorẽ excõicatoris:prefixio tñ termini fit ad
limitandum ⁊? reſtringendam ipſius poteſtateʒ
unde cõcludit cũ cõpoſtol. ꝙ niſi excõicator ⸗
mittat ſibi uices ſuas nõ põt deputatꝰ abſoluẽ
niſi forte.j. t᷑ᷣminũ dixeꝛit ſe uelle abſoluẽ. do.
An. dicit poſſe diſtigui.Qð aut excõicatoꝛ di
xit nolo abſoluẽ ⁊ dʒ expectari finis tmini:qꝛ
licet noluerit abſoluẽ ĩ preſẽti nõ tñ negauit ſe
nolle abſolueꝛe ĩ futuꝛũ:aut dixit nolo abſoluẽ
nec unqᷓ abſoluã:⁊ tẽ pot᷑it abſoluẽ iſte ðputa
tuſ ñ erpectato lapſu fmini:⁊ ſatiſ ẽ eqᷓ diſtictõ
UVel aliter põt dici ꝙ aut ĩ iudicio dixit ſe nol
lo abſoluere ⁊ fꝛuſtra expectatur lapſus termi
ni aut dixit extra iudiciũ:⁊ rũc ſecus cũ potue
rit hoc ex irracũdia dicere ad hoc tex.cũ gł.in
c.uenerabilibus ĩ.v. ſecꝰ pᷣalle.aut nullus tᷣmi
nus fuit pfixus ꝑ ſuꝑiorẽ:⁊ tũc deputatus nõ
põt abſoluẽ an negligẽtiã excõicatoris.Cõuin
cet᷑ at negligentia ꝑ deputatõem tmini ab iſto
deputato facicdã:ar.ĩ.c.irrefragabili:in. .ex
ceſſus de offi.ordi n glo. i. uerbo de fẽo
ſuo. NMõ iſtã gl.qꝛ quottidie allegat᷑ iũcto tex.
ꝙ ĩ fẽo pꝛopꝛio n cadit pꝛobabił ignoꝛãtia un
pſumit᷑ ſcia niſi ſubſũt aliq ↄiecture ĩ riũ.Et
ↄclude poſt doc.ꝙ ĩ féo ꝓpo pᷣſumit᷑ ſcĩa ut h̊
niſi fm ſit ĩtricatũ nalde uel niſi ſit multuʒ de
lõginquo ut nõ.i.c.t᷑tio loco de proba.niſi fci
magnitudo alind ſuadeat ut ĩ.c.cũ illoꝝ ĩ fi. .
ð ſen. excõ.⁊ nota bene hoc dẽʒ. In fẽo vo ali
eno reglarit᷑ ñ pᷣſumit᷑ ſcia ni in regula pᷣſumit
ignorantia de re.iur.li.vi.fallit ſi hoc factum
ſit publice notũ:ut in. c.i.de poſtu. pᷣla.⁊? in.c.
ꝙ dicitis. xvi. di. nel niſi qͥs teneret᷑ ĩidagar illᷣ
fm alienũ:ut ĩ.c.iĩnotuit iũcta gl.de elec.⁊ utx
qʒ dʒ ꝓbat᷑ hic.nã iſte excõicatus pᷣſumit᷑ ſciꝛe
utrũ excõicauerit ſine monitõc ucl ſine cã lutxꝝ
cã fuerit rõabilis:qꝛ Iʒ H ultimũ ſit de fẽo aliẽo
tamẽ tenebar illud ĩdagare ⁊ regulalr an = qñ
excuſet ignoꝛãtia. uide qð nõ.ĩ rla ignorãria ð
re.iuꝛ.li.vi ⁊.i.q.iiij. .nõn.⁊ ĩ ꝛegła cũ ſt.e.
li.ĩ mercu. In gl. fi. ĩ fi. ex hac gl. collige ordi
nẽ ꝓcedẽdi obſeruandũ ꝑ iſtos deputatos ſeu
delegatos nã excõicatore nolente abſoluẽ ⁊ p
tẽdẽte iuſtitiã ſentẽtie debẽt iſti delegati abſol
uere añ oĩa:nec alit᷑ audire excõicatũ niſi abſo
lutionẽ perat preſtira cautiõe de parẽdo mãda
tis ecclie ſi ↄſtiterit eũ eẽ iuſte ligatũ:⁊ iſte ẽ p
mus actꝰ quẽ iſti facẽ debẽt nec obſtat ſi dicat

ꝓꝙ la mãdat iſtũ abſolui ſine difficultate:quia
illud refertur ad excõicatorẽ ĩ cãu qꝰ illũ excõi
cauẽit õ formã ↄcilij. Sʒ qꝰ ad iſtos ðlegatoſ
illð n ꝓcedit:qꝛ ex q eis nondũ ↄſtat de iniu
ſtitia excõicatõis nõ dẽent abſoluẽ ſine cautiõe
nec eũ audit̃ niſi pꝰ petat abſolłonẽ cũ oblarõe
cautõis:qꝛ ex q fatet᷑ ſe ligatũ:lʒ iniuſte nõ dʒ
ꝑſeuerare ĩ excõicatõe ne nideat᷑ cã ↄtẽnere ðᷣ
q dic ut plẽ hẽt ĩ.c.ꝑ tuas de ſẽ.excõ.⁊ ĩ.c.cũ
ↄtĩgat ð offi. dele ¶ Scðo fca abſolone dẽnt
iſti cognoſcẽ ð iuſti ł iiuſtitia excõicatõis:⁊ ſi
Oſtiterit excõicatiõem iuſtã puniẽt qᷓrulãtẽ. Si
vo oſtiterit eã iiuſtã puniẽt excõicatorẽ ſʒ for
mã q̃ tradit ĩ.d.c.ſacro.ʒ m gl.ſi ↄſtiterit ex
cõicatõʒ ĩiuſtã dẽnt iſti delegati cognoſcẽ ð ne
gocio pᷣncipali: h̊ tñ ultimũ non admittũt doc.ĩ
diſticte:ʒ diſtinguit. Jo. cal.poſt doc. ꝙ aut ñ
fuit applłatũ ab excõicatõe aut ſic pꝰcãu ñ pñt
iſti delegati cognoſcẽ ð cã pᷣncipali:ſʒ ẽ decidẽ
da ꝑ iudicẽ ꝓpᷣuʒ niſi ſuꝑioꝛ ĩ ↄmiſſiõe h̊ expſ
ſerit aut fuit appellatũ:⁊ tũc ẽ fuãda diſſictio
gl. æ vẽ bõa ⁊ equa diſtictio ſʒ qꝰ ad p mebꝝ
dicerẽ ꝙ ſi excõicatio ẽ ãnexa negocio pᷣncipa
li uidat᷑ tacite ↄĩſſa cognitõ ſuꝑ pᷣncipali ĩ euẽ
tũ ĩiuſticie excõicatõis:ar.iĩ.c.prudẽtiã in.fi.ð
offi. dle ¶ Sʒ ubi excõicatio nõ cẽt ↄnexa ne
gocio prĩcipali:qꝛ fuit excõicatꝰĩ negocio prĩ
cipali ꝓ ↄtũacia ↄiſſa ꝓcedat tũc dẽz Cal.⁊ ꝑ
hoc pẽs gl. rotã expeditã¶ Sʒ nõ ultio ð pᷣn.
gl. que nõ ðᷣbẽ abſolui ab excõicatõe niſi petat
Et ið nõ. gl.i. c.ſignificaſti. ð eo qͥ duxit ĩ ma.
⁊ qð ibi dixi ſʒ bs tho.i.iiij. ſnĩaꝝ quẽ alłat ⁊
ſeqt Jo. an.i. c. i. de ſen.ex.li.vi.diẽ ꝙ ſi p ex
cõicatõcʒ qᷣs efficit᷑ fior dʒ iudex illã tollẽ qꝛ
ex qꝰ uidet illã nõ ꝓficẽ dʒ uti alio remedio.
Et diẽ ẽt ꝙ ĩuitꝰ poſſit abſolui ab excõicatõe
qꝛ ĩ excõicatõe ẽ ↄſiderar᷑ duplex malũ.ſ.malũ
clłpe ⁊ malũ pene:malũ cłpe.ſ.ipſũ peccatũ:cũ
ſit ex nobis nõ põt a nobis tolli ſine uolũtate
nẽa:ut ĩ rla peccati uenia de re.iuꝛ.li.vi.malũ
vo pene plerũqʒ ẽ ẽ nos:qꝛ ſine fẽo nr̃o ĩgẽi
tur:uñ ſicut pẽa põt ingeꝛi in inuitum ita ⁊ re
moneꝛi ꝑ abſolonẽ.par.n.iuſ ẽ in ligãdo ⁊ ſol
uẽdo:ut ĩ.c.vᷣbũ de pe.di.i.unde ſicut qͥs põt
excõicaꝛi ĩuitus ita ⁊ abſolui ⁊ hec opi.cõiter
tenetur quã credo viſſimã nõ ur abſoluatur a
peccato ut dixi:ſʒ ut abſoluatur ab iſta pena
excõicatõis:nam excomunicatio ĩgerit multas
penas ſʒ Jo.cal.nõ ſequit᷑ hanc opini diẽ enĩ
ſiquis fuit iuſte excõicatus ⁊ pſeuerat ĩ ↄtuma
cia ſua nõ debet abſolui ẽt ſi efficeret̃ deterior
ne malicia ſua proſit illi:æ ne detur cauſa mali
gnandi. Itẽ qꝛ ſi ſine cõtririone relaxatur ex
cõicatio nunqᷓᷓ fuit abſolutus.xxiiij.q.ii.legat
fatet᷑ tñ ꝙ ſi iſte abſolueret᷑ de facto ꝙ teneret
abſolutio quo ad eccleſiam militantem. dicit
etiam ꝙ inuitus poteſt et debet abſolui.quan
do ſatiſfecit ? non uult abſolui:ut magis me
reatur:vel quando excommunicatõ fuit ĩiuſta
ſed pᷣmũ dictũ plus mihi plʒ:ar.c.pꝛodẽ.xxiij.

¶ We reſcriptis.·

.q.v.tene tñ mẽti dictũ cal.nã faciũt predca õ
iſtos tyrãnos qͥ excõicati magis ĩdureſcũt ⁊ 8
teriora ↄmittũt habes eĩʒ ꝑ pdicta utꝝ dẽant
abſolui ſatiſfactionem non offerentes. ꝓ dicto
tn Cal.multũ fac.c.cũ ſit romana ĩ fi.ð appel.
z. xi. q.iij.audi vᷣniqʒ ⁊.c.fi.ð penis ⁊ occuꝛꝛit
mihi nũc media opi.ꝑ quã r̃ducerẽ ad ↄcõdiã
illas opi.rias qꝛ aut ẽ ſpes ðᷣ coꝛectõe alio ꝛc
medio ſublata excõicatõe ꝓcedit opi.bt᷑i tho.
2 Jo. an. qꝛ ſiue plectẽdo ſiue idigẽdo h ſoluʒ
bñ agit᷑ nt nita hoĩſ coꝛigat᷑ ut dicit tex.ĩ.c.
deſt. xxiij.q.v. aut nõ ẽ ſpes de correctõe alio
remedio ⁊æ ꝓcedit opi. cal.ut nõ abſoluat᷑ quia
ex quo nõ uult obedire ecclie dʒ haberi tamqᷓ;
heztichus ⁊ publicanus.i.ut gentilis ⁊ infide
liſ:ut ĩ.c.nouit de iudi.⁊æ ſuſtinẽdo excõicatõeʒ
tanto tẽpore pᷣſumit᷑ hereticus ut in.c.fi.ð pe.
2z qdð ibi nõ.⁊ nõ. hanc diſtinctõem quia puto
ueriſſimã.
Si ipe
proponente. ans
ſcriptũ ad bñſicium dixit ſe nõ bñfici
gtum cum tamen hẽret bñficinʒ: licet exiguum
nõ ualet reſcriptũ.Et hodie dicẽdũ eſt ut clari
us habetuꝛ in. c.ſi motu ꝓpꝛio de pben.li.vi.
ubi indiſtincte decidit᷑ q qualecunqʒ bñficium
habeat impetrans niſi de illo faciat mentioneʒ
non nalet impetratio ſecundi. Et diuiditur iſta
decretalis in duas partes:in prima queſtio:in
ſecunda ſolutio:ibi illud. ¶ Mota primo caſũ
in quo nullum ⁊ minus competens nõ equipe
rantur ⁊æ hoc ideo in caſu noſtro:quia uidetur
fraudulenter tacuiſſe renue beneficium: ut faci
lius haberet gratiam ad ſecundum ſed alio re
ſpectu nullum ⁊ minus utile cquiparantur: ut i
.c. ij. de tranſla. prela ¶ Vltimo nota ex fine
ꝙ ſurreptio in beneficialibus nitiat neduʒ gra
tiam ſed reſcriptum:facit ad ea que dixi.S.ĩ.c.
ad audientiam. ¶ In glo. fi. ibi ſi de terra illi
us eſt oriundus.ſigna glo.quia neſcio alibi ꝙ
ſi forenſis impetrat beneficium ⁊ non facit mẽ
tionem de loco ſue originis gratia eſt ſurrepti
tia:quia in dubio papa intendit pꝛouideri cui
cunqʒ in patria ſua:⁊ q;uis do. An. non nide
atur hanc glo.approbare per nõ.in.c.neꝙ de
fectu de elec. Ego tamen dico hanc glo. ueriſſi
mam.Et ad nõ.in.c.ne pro defectu dic ꝙ pro
cedit in canonicis qui ſcienter eligẽdo forẽſeʒ
nident᷑ renũciare eoꝝ fauori. Sʒ iſta gl.proce
dit ĩ ipetratione a papa qui non preſumit᷑ ſcire
nationẽ impetrantis: unde taciturnitas natõis
inducit ſubreptionẽ:quia ſi expreſſiſſet ſuã na
tionem papa nõ ↄceſſiſſet ſibi gꝛatiã in paꝛtibꝰ
alienis: uel ſaltim non ita de facili:ut colligit᷑ ĩ
fra de clericis ꝑegri.ꝑ totũ.ad idẽ bo.tex.iĩ.c.
bone.ij. ð poſtu. pla.dũ tex.ibi dixit nolẽtes pᷣ
ficere alienũ:⁊ uide ẽt tex.nõ.in.c.nullus inui
tis. lxi. di. æ ad. c. ad decorem infra de inſti. qðᷣ
ur̃ griari pᷣdictis dic ut ibi nõ.⁊ uide ꝙ ibi di
xi hic non ſunt alia. Nicolaus abb.

HBia nonnulli. Abunten

tes reſcri
pto aplico in caſibus hic enumeratis
pᷣuant᷑ ↄmodo reſcripti ⁊ oↄdẽnãt᷑ ĩ ſũptibus 2z
dãnis aduerſario æ non diuidit. Mam primo
ponit. vij. uel. viij. uitia abutentium reſcriptis
Lobnohcts. (orn pᷣmo ꝙ equocatio noĩs ñ
uitiat lr̃as aplłicas.Et ẽ ꝓculdubio ueꝝ reſpẽu
ipiꝰ ĩpetratoꝛis.nã ipe pꝛeſumit᷑ ipetraſſe ex q
E ĩ poſſeſſione lr̃aꝝ:lʒ reꝑiatur aliꝰ qͥ ſit eiuſdẽ
noĩs facit qðᷣ nõ.i.l.duo ſũt titij.ff.de teſt.iu.
2 qð nõ. gl.i.c.nõnulli.S.e.ſʒ reſpectu rei.con
ueniendi poſſet cadeꝛ probabilis dubitatio ex
quo multi reꝑiunt᷑ eiuſdem nominis ⁊ congno
minis Et ꝙ equocatio uitiet uidᷣtur bonꝰ tex.
i.c. ĩter dilectos de fide inſtru. uide tamen ad

mãʒ qð nõ in.c.qm ab.ð offi. delega.¶¶ Hõö.

fo ꝙ reſcripta nõ pñt aliis ↄcedi.ſũt.n.ꝑſõa
lia.vVn nõ excedũt ꝑſonas in eis ↄtẽtas ↄcor.
.c. p. z. g. de offi. delcga ¶ Et ex dñt.doc.q
cedẽs iura ſua alteri nõ põt ceſſionario cõceð
re reſcriptum¶ ¶ Mõ. ʒꝰ ꝙ reſcriptũ ſimplicit
impetratum ad lites nõ debet extendi ad futu
ras ↄtrouerſias exortas poſt ĩpetratiõem. Et
ad hoc quottidie allegat᷑ iſte tex. Idẽ dicimus
de reſcꝛipto ad bñficiũ uacatuꝝ ut nõ extcẽdar
ad bnficiũ creatũ poſt datã laꝝ ut in cle.fi..
eo. ti. Wee nota quẽ nõ poſſe ĩpetrare diueꝛ
ſos iudices ↄ eũdeʒ ſiue unicũ ſit negociũ ſiue
plura ⁊ ð hoc vðdᷣm ut hodie clarius habetuꝛ ĩ
.c.diſpendia infra.c.li. vi.⁊ aliqd. ifra cũ glo.
Itẽ nõ.ibi q cõe iũcta gl.ĩ vᷣbo ł ĩdetermiĩare
ꝙ citatio féa ad locuʒ equocũ nõ ẽ ipſo iut̃ nł
la:ſed artar citatum ad ↄparẽdum in loco ſoli
to de quo dic ut clarius habetur ĩ gl. ¶ Miti
mo nota ꝙ expẽſe.⁊ dãna ſunt diuerſa ⁊ hoc
vm ſtricto ſumpto uocabulo ſʒ largo mõ non
differunt de quo dic ut.le.⁊ nõ.in.c.in noſtra
de iiurijs: ¶ In gl. in vᷣbo ad futuras ibi fu
turo edificio gl.nõ ſoluit hoc orium ſj dic ꝙ
relique nõdum ẽ ſeꝛuitus ↄſtitui non poteſt qꝛ
nõ põt eẽ qualitas ſine ſubiecto ut ĩ.c.cũ mar
the.de cele. miſ.ſʒ ꝑſona bene põt obligari ad
ↄſtituẽdum ſeruitutẽ: cũ res erit in reꝝ nã Et
h caſu loquũtur ↄtraria allegata ĩ pᷣn.gl. unde
papa ↄcedẽte ſimpliciter reſcriptum nidet᷑ ha
buiſſe reſpectum ad lites tunc exortas qꝛ cum
reſcriptum ſit quedã qualitas que datur ad iu
ris obſeruantiam oʒ ꝙ inheꝛeat alicui rei ⁊ ſic
ꝙ hẽat aliquod ſubiectũ:⁊ iſtã puto rõeʒ deci
dẽdi in cle.fi.e. ti. ꝙ iõ reſcriptũ nõ trahit̃ ad
beneficiũ poſtea crea ũ qꝛ oʒ ꝙ tpᷣe impetratõ
nis ſit aliquod ſubiecrum ſuper quo fundetur
illa gratia:hĩc ẽ ꝙ ſi mortuꝰeſt tpᷣe date is cui
concedit᷑ puilegiũ corruit ipſũ pᷣuilegiũ ut ĩ.l. x
de neꝛatiꝰ.ff. ð ꝛe. iur. Ideʒ ẽ ſi tpᷣe date ẽ moꝛ
tuꝰ ille ↄ quẽ ↄcedebat᷑ reſcriptũ ut ĩ.l.ij ff. ꝗ
ſen. ſine appk. reſci. oĩa eiʒ iſta coꝛꝛuũt ex defcu
ſubiecti non exiſtentis tempore date reſcripti.
In gl:in uerbo ſuper uno negocio ibi imo u⸗

e, tenicifeiibs no zten
ittiſmun ininſien
n ghoſio ens zmne u
rtiuͦtfi ſotun ln obfui , u
fitidd cl vaninſc ſoi uch
nutinimi nci itae ncſos
Priibiniiii mnr igl is ni
ſoſeni nii uisd ſr ini , l im
lgiccfünie teghi lelc cai
ſeriteri litich ice al. ſed mi
pet itece we gs nicex
Pinr isceni a od peni Ad b
colet miliiſcölurumores r i.
ſilt iucſerſad aintbi boc pꝛt
Alſim AMcinors nillbenii ſſe
Mmafctin tm ni ab'dlas ila ſt
monno omſurqr weiiſin e ireler
uulroi ïenilgs ne pbai
lithiCrig th Bul ringka
Urnkiitbiy cnce qeadnoz
ninuſttgſlnrgni ie
tßalſtlgsneſtigii ten

mitinzſeßis legtsrt e
liiſälſinsfiteiit ni

Poactöesſani lſ e

egisno

r
o A
NAl. les
mu sif ulnan
di i Enn
non Utnninnhii
do. det lnhtt
ſo; uunii
ie epfeoen
nſtn
den E
i din
ruiſfe
rfunnin
nide Adsctnin
roe stcn
. ined
r ige anmne
. lis Neli ſj
ie , iſiin
olons o⸗
4 terbchir gor
drh Rreſſonanocöces
m mplci
tchn Coet enendlad f
VWE ras 4 futu
in s Noerſis Oorns altentöen E
en idoruniſelegiſſen üilimn
* ei hroal bifci urmmpltrocnüli
„ auifcn gemi of anirn nerſi,
7 co.n. Gr nme i vſeiemne in
2 ſo ulccziſhz ſe mi ſrn oriſn
60 phn eo hoc vonor hociechnus baben
hendii in el. et lat ifn cigb.
1r Je ho. biq coe ucn gl i pbo igatermian
. Oimno fi ad oon eqnoci n pſo uſ nl
1t luſcd amat diamm ad oparidunin coſoli
ui wde no dicucurns ibemi 4'CMA
ne no non g eppee. Gann ſuntdwetſntbor
11 Imnſriad ſunpto vociprlo Hhngo no on
.. Afferunt de nodt rr le rn n Nnwſnn
i leiumis: (In glin ſtong inmz bift
m ciftco gl. o olitbee in hie
4 Aene dmiteuins ſu m ocſn
— por ee ualins ine ſbid gii
õ
U „ 5„ .
4 einiüm ſeuimti:cüezflin ten
ne⸗ Cbboanüm nmnalcmifnd ,
dee ole imdenn an een
aſi duſetchum nsme
4cugiens abedanni
o ccium ſtehriigtaäimzl ſis
1 imord ſheuentglninn
Nde; fis obleruantam 6 irii Moſih
Noce ybint alpod ſpren cnpin
ere in de.Ke.n.) in ihin) 1
iſon dedin ce.fhe. Feſwont
mos hentfei hoſtencſn n il/
z Aiqpoc ſwbieu Gtst
5 pic e Giri
rt lu gemnad. it in
ei giͦ pulegi co wenn
olg conce ſir r. aeſ⸗
i. denemt.. br ehein
1 ſle ave cen ammid
rs; uij le i auuß hene nn
ns m ſnſi me mmmm ii
a ſecino⸗ nego

glin len

¶ De reſcriptis

ꝙ cauſã debeat perde?. Aduerte tñ ne ipᷣa gl.
decipiat te.nã nõ diẽ hoc aſſertiue ſʒ arguẽdo
loquit᷑ Et vVitatẽ hꝰ articuli poſuit gl.i. c. ex te
nore.S. e.⁊? ibi cõcludit ꝙ trahẽs aliquẽ ad di
nerſos indices ſuꝑ eo. negotio ñ dʒ ꝑdere cãʒ

l; poſſit ĩ expcſis ↄdẽnaꝛi ⁊.l.i.hᷣ alle. põit cãuʒ

ſpãlẽ ⁊ latiꝰ hãc mãʒ tetigi ĩ.d.c.ex tẽoꝛe ⁊ iudi
cio meo h̊ uẽ cãus ꝙ n dʒ ꝑdẽ cãʒ cũ papa mã

dct iſtũ ↄdẽnari ĩ expẽſis ⁊ ĩ ꝑditõe ꝛſcripti:gꝰ
gl.

ſccꝰ reſpẽu cãe:⁊ tene h̊ ultimũ mẽti
i vbo ſr pluribꝰ ĩ fi. Ex hac gl. pñt elici due q
ſtiões:pᷣma nũq̃d diſpoſitio hꝰ tex. hẽat locũ ĩ
realibꝰactõibꝰ:⁊ eodẽ mõ pt᷑ qri qꝰ ad effectũ
.c.diſpẽdia:cũ ibi reſcꝛipta ãnullẽt᷑ ipo fẽo ipe
trata õ eũdẽ ſup płibus actõibꝰ ꝑſonalibꝰ:⁊ ĩ
pac.q.gl.tʒ h̊ ꝙ nõ:⁊ multi h̊ tenuerũt ꝙ ñ dʒ
fieꝛi cxtẽſio ↄſtõis odioſe ⁊ penał:ſʒ Ho.hic ⁊
i. d.c.diſpẽdia diſtiguit ꝙ aut ↄmodiꝰ pnt tra
ctari apð unũ iudicẽ ⁊æ hʒ locũ diſpoſitio iſtoꝝ
iuriũ ẽt ĩ realibꝰ:ſecꝰ ſi n ↄmodius:utputa qꝛ
res ⁊ teſtes ſt ĩ narijs locis. Jo.an diẽ ibi ꝙ;
diſpõ ẽ obſcruãda ĩ realibus:ſʒ nõ bʒ locũ pẽa
illius. c.? ẽ h̊ dictũ ſingulare ĩ mã extẽſiõis:ut
dicamꝰ ꝙ diſpoſitio pẽalis dʒ extendi ex idẽti
tate rõis reſpẽu ſtatuti.i.ut ob ſuet᷑ ipʒ ſtaturũ

GäGi/ͤm§ñn dʒ ondi qꝰ ad penã: ut ſi de fẽo n fuit obpᷣ

nata diſpõ ↄmittat᷑ pena cũ ĩ hac mã extẽſiõis
Jo. an. fuit ſibi mliũ Sõriꝰ maxie ĩ gl.ſuis.⁊ ui
8 qð ipſe nõ.i.rlła i pẽis ð re.iuriſ.li.vi.ĩ mer
cu. ⁊ gl.i.c.oↄſtõnẽ.de regła.li.vi.⁊ ĩ.c.ĩ. fidei
feruorẽ de hereti.co.li.⁊ ĩ.cle.i.de ele.ſed mi
hi plʒ ꝙ ubi põt apparẽ de rõe legis ꝙ tũc ex
idẽtitate rõis dʒ extẽdi ẽt quo ad penã Ad hꝰ
allego tex. nõ. i. l. ij. i. F. qðᷣ ſi ut curatores ⁊ ĩ.
F. qͥ ſi deceſſeꝛit. ff. ad teꝛculia. ubi.hoc ꝓbat
apꝑtiſſime. Ad idẽ bonus tex.iĩ.l.libertũ ĩ ſe
natus. ff. de ritu.nup.niſi ex bꝰ dicas ꝙ illa ſit
iĩterpretatio extenſiua:qꝛ ĩmo ẽ itẽſiua ⁊ ĩtellec
tiua:qꝛ lex nõ ẽ aliud q; ipſa rõ legis ut ꝓbat̃
i.l.nõ dubiũ. C. de legi.⁊ ibi ꝑ Hal.⁊ ĩ regła
fi. de re.iur.li.vi.æ ibi ꝑ dy.unde quẽadmõʒ
coꝛpus regulat᷑ ab aĩa ita ⁊ ipſa lex ꝛegulat᷑ ꝛõe
legis ⁊ nõ a vᷣbis.nã vba legis reſtriĩgũt æ am
pliqtur ad limites rõe ipius legis:ut ẽ pulcer.
tex.i.l.cũ pr ĩ.O. dulciſſimis.ff.dele.ij.⁊ tex.ĩ
A.pr̃ filiũ..fũdũ.ff. ðle.iij.æ fac qdnõ. Hal.
i.l.cire. ff. de excn. tu.?æ Iʒ Mar. dixerit.ĩ aut᷑

2„ — „ 257
Is actões. E. de ſacroſan. eccle. ꝙ. ex idẽtitate

20is nõ dʒ iduci.legũ corruptio.multi tũ dixe
rũt ꝛiũ ⁊ tʒ gl.i.d.aut᷑.qs actões ſcu ĩ.l.fi.e.
ii. Irẽ illucd dictũ Oar ꝓcedit qñ rõ legis nõ
ẽ expſſa ał.ſecus:⁊ ibi limitanit Hal.illud dẽʒ
Bar. 7 plus ego puto ꝙ et ſi rõ nõ ſit expᷣſſa
i.l. iñ ex quo nõ põt elici.niſi una rõ naturalis
? idubitata dʒ.ſieri extẽſio ad limites illiꝰ rõis
qꝛ pſumẽdũ ẽ legiſlatorem fuiſſe motum ex ra
tione namurali:ut nõ.ſentit gl.ĩ.l.tale pactũ.ff.
de pac. ? hͥ qd.s. dixi uidet̃ tenẽ nõbiłꝛ Mal. i
l. maximũ uitiũ. C. libe. pte. ? Cy. pꝰ Pe.
i. d. l.nõ dubiũ ⁊ ĩ.l..i.C.ꝗ ſit lon. ↄſue.⁊ ita O

perui me ĩ.q.fc̃i ↄſuluiſſe. ¶ Ex bis ↄcludo pᷣ
mã qõeʒ:qꝛ ubi ẽ eadẽ rõ ĩ realibꝰ que ẽ ĩ ꝑſo
nalibus hẽt locũ diſpõ iſtius tex.⁊.c.diſpẽdia
7 adde ad predicta glo.ſingularẽ ĩ.c.i.de tẽp.
ordi.li.vj.que ſingularis eſt ad iſtã mãm extẽ
ſionis ⁊ hanc diſtinctionem cõmoditatis quaʒ
feci in realibus:habʒ locũ ẽt ĩ ꝑſonalibus licet
compoſt. aliud hic ſenſerit: ſed Hoſtiẽ. æ Jo.
an.poſt eũ uidentur tenere hoc ĩ.d.c.diſpẽdia
2? qᷓᷓᷓ ille tex.apponat penã ſine diſtinctione
moditatis:tamen qꝛ iſtud.c.diſtinguit ⁊ fũdat
ſe ſuper ↄmoditate:nõ eſt abſurdũ ut illa ↄſtõ
nona recipiat interprerationem ⁊ qualificet᷑ fʒ
iſtam diſpoſitionem antiquaʒ:arg.in.l.non eſt
nouum ⁊.l.nam ⁊ poſterioꝛes.ff. de legi.⁊ nõ
hoc in materia interpretationis:ut ſi lex antiqᷓ
loquatur qualificatiue.lex autẽ nona appponit
maiorem penam ⁊ nõ replicat qualitatem legiſ
antique.ſatis enim eſt ꝙ prouidet de grauioꝛi
pena quod ẽ ſingulariter notãdum: ⁊ facit qð
nõ. Mar.i. d.l.naʒ ⁊ poſteriores prealle. ⁊ peꝛ
hec etiam expeditur ſecunda queſtio que tacite
poteſt colligi ex iſta glo.in glo.ĩ ueꝛbo lr̃as in
finc.nõ iſtam glo.ſingulariter ⁊ in effectu qᷓrit
nunquid corã pluribus ordinarijs poſſim ali
quem trahere eodem tempore ſuper diuerſis
actionibus nel ſuper una trabere corã delega
to:⁊ ſuper alia corã ordinario ⁊ ponit hec gl.
opi.contrarias ⁊ poſtremo reſidet ꝙ hoc fieri
nõ poteſt ſicut nec coraʒ diuerſis iudicibus de
legatis:⁊ ſic glo.uult extendere id quod dicit
ĩ delegato ad plures ordinarios ⁊ ad legatũ ⁊z
ordinariũ ſimul.ſed Inno.⁊ compoſt.tenẽt
tꝛariã ſnĩam.naʒ ſi conuenio te corã delegato
ſuper una actione:ſi non poſſem te conueniꝛe
coraʒ ordinario ſuper alia fruſtraret᷑ iſta mea
actio:cum non comprehẽdatur in reſcripto ⁊
ſic non poſſer te conuenire coram delegato:ut
in.c.cum olim.i.de offi.dele. Ego ſic diceꝛem
ꝙ aut quis uult traheꝛe eundẽ coraʒ diuerſis
ordinarijs ſuper pluribus actionibus que cõ
modius poſſunt tractari apud unum:⁊ tũc ha
bet locum opi.huius glo.nã ex idẽtitate ratio
nis debet fieri extenſio huius.c. maxime cum
hoc contineat in ſe magnaʒ equitatem:arg. in
.c.cum dilecta de confir. uti.ubi bonꝰ tex. aut
uolo te conuenire coram delegato ⁊ ordĩario
⁊ tunc aut prius incepi te conuenire coraʒ or
dinario:⁊ obſtat exceptio ſic ſi uolo conueniꝛe
te coram delegato ſuper alio dñĩũmodo poſſim
ↄmode coꝛam ordinario iſtã actionẽ ꝓmone?
argu.huius tex.aut prius conueni te coraʒ de
legato:⁊ tunc habeat locum opi. Inno.ut poſ
ſim trahere te ſuper alio coram ordinario ne
actio mea interim fruſtraretur:æ maxime hoc
procedit ſi uolo te conuenire ſuꝑ actione corã
ordinario exorta poſt impetrationeʒ reſcripti
Ceo anrepenult nota gloſam pꝛo intel
lectu illius auctẽtice æ aſequẽt᷑ niðᷣ qð nõ. Jo.
zn. dec. dipedlla. . Ne glſfbi ꝙ iſti idem

¶ De ↄſuetudine.

iudices nõ. bene gl.que ↄtinue allegat᷑ ꝙ licet
iudex delegatus ꝑpendat reſcriptum nõ uale
nihilominus ãnullando reſcriptum põt ↄdẽna
re actorem in expenſis quia quo ad iſtud inci
dens eſt iudex ad hoc hodie vꝛ tex. cuʒ glo. in
cle.i..e.ti.Et idẽ potes diceꝛe eadẽ ꝛõne ĩ or
dinario cuius iuꝛiſditio declinatuꝛ a ꝛeo qꝛ licʒ
iudex pronũciet ſe nõ eſſe iudicem rei poteſt ni
hilominus ↄdẽnare acrorem in expenſis qꝛ ſiẽ
eſt iudex ſuper illo ĩcidẽti an ſua ſit iuriſdictio:
ut in. c. ſuꝑ lr̃is ⁊ qð ibi dixi.s eo ita eſt ſuper
acceſſoriis ad ipſum icidens.j. de offici. öᷣleg.
prudentiam Aduerte tamen ad unã notabilẽ
limitationem pe.quaʒ ſequunt᷑ cõiter.doc.h̃̊ et
ſpeculator in ti. de expẽſis in. F. iuxta. v. ix. diẽ
enĩ cautũ ec:ut pᷣus iſte index ↄdẽnet ĩ expẽſ
⁊ poſtea ꝓnũciet reſcriptũ nõ ualẽ.nam ſi pᷣus
pronunciaret reſcriptum non nalere non pote
rit poſtea ↄdẽnare in expẽſis q̃ſi per pronũcia
tionẽ deſierit eſſe iudex. Sed ego hoc dictum
n ſoleo ſeq Et credo firmi᷑ ꝙ ð iure nõ ſit ue
rum Et pꝛio allego caſum foꝛe expꝛeſſum in ⸗
rium in.c.cum appellationibus ð appellationi
bus li. vi. ubi dicit tex.ꝙ iudex appellationis
poreſt pronunciare appellationem frinolam et
condemnare appellatorem in expẽſis nedum ĩ
eodem tempore ſed per totam illam diem quia
in iſtis acceſſorijs durat iuriſditio iudicis ꝑ to
tam illam diem:ut ibi ⁊ in.l.paulus.ff.de re iu
dicata.Ecce ergo ꝙ ꝓnunciatio appellationẽ
friuolam pronunciauit per conſequens non eſ
ſe iudicẽ:ſed quia habebatiuꝛiſditionem ſupeꝛ
illo incidenti poteſt condẽnare ẽt in expẽſis ita
dico in propoſito ꝙ nõ ſit neceſſe ut prius fiat
ↄdẽnatio:quinĩmo põt fieri poſt ꝓnunciatõeʒ
per totam illam diem. Item probo ratione ꝓ
nunciando reſcriptum non unalere pronunciar
ſolum ſe non habere iuriſditionem ĩ principali
nõ ãt in incidẽti:ĩmo eo ipo ꝙ; ꝓnũciet uẽ fat̃i
ſe hẽc iuriſditõcʒ ĩ icidẽti ergo põt poſtea con
d mnare ĩ expenſis cum iſtud ſit acceſſoriũ ad
illam queſtionem incidenteʒ ⁊ hec bene nö. In
eadem gl.ibi dummodo petitum fuerit ab eis
nõ. glo quia ſingularis eſt limitans multum.l.
ſãcimꝰ. C. de iudi.ut id quod dicitur ꝙ iudex
nõ cõdẽnãs partem in expenſis tenetur reſarti

queſtionem nũquĩd poſſit appellari a iudice ſi
nõ cõdẽnauit uictũ in expẽſis in caſu in quo fu
eꝛint petite.do.de ꝛota deci. ccclxi.multũ ſingu
lariter dixerũt ꝙ ſic:quidam tamẽè ex eis tenue
runt contrarium. In contrarium tamen fa
cit gl.iſta:quia ex quo iudex nõ dẽ gꝛauaſſe nõ
debet eẽ locus appellatiõi. Et facit norabile di
ctũ ſpe.ĩ ti. ð offi.iudi.ĩ.O.ĩpedit poſt pᷣncipiũ
ubi diẽ ꝙ nõ põt appellari a iudice ſi nõ faẽ id
quod potuit ex officio ſuo facere.ĩputari eiʒ dʒ
nõ poſtulãti ⁊ tene ſemꝑ mẽti iſtam glo.quam
cõiter ſequũtur doc.noſtri.ĩ.c. excep ioneʒ de
excep.Et ego plene exaĩo iſtã quõem ĩ.c.ſigni
ficauerũt de teſti.⁊ dic ut ibi.ĩ ea gl.ibi poter̃t
iſti indices ↄueniri coꝛã oꝛdĩiarijſ nõ.gl.ſingu
lariter. nã facit ad qõem antiquoꝝ.nũqͥd dele
gatus delinquẽs in legatione ſua poſſit ↄuenl
ri corã ordiaꝛio loci. legiſte ãtiqͥ hãc qõeʒ trac
tauerũt ĩ aut.q̃ ĩ ꝓuĩcia C. ubi de cri.agi.opʒ
Et Jo. an. hic ⁊ ↄcluſio ſit hec ꝙ aut ðᷣlegatꝰ
deliquit in non procedendo:⁊ tunc qꝛ ſolum
exceſſit ↄtꝛa papã in nõ paꝛẽdo mãdatis ipſiuſ
non poteſt per alium inferiorẽ puniri:aut deli
quit peruerſe agẽdo:⁊ tũc poteſt puniri peꝛ oꝛ
dinarium loci:qꝛ non conuenituꝛ ut delegatus
ſed ut criminoſus:ſed dicit. Jo.an.ſe nõ cr̃dẽ
ꝙ pendente cã coram eo poſſit ↄueniri coraʒ
ordinario:ſaltim ubi impediret᷑ procedeꝛe in
cauſa ſibi legata. NHã reſpectu illius cãe dũta
xat ẽ maior ordinario nt ĩ. c.ſtuduiſti de offi.
dele. ¶Ailrꝛa glo. quero nũquid iſti abutẽtes
reſcripto apłico poſſint puniri crĩalit᷑.nam hic
ſolum imoponitur pena ciuilis ſcun cum agitur
ciuiliter Inn. dicit ꝙ ſie. Iſti enim qui tradũt
laas alijs eiuſdem noĩs ⁊ recipientes poſſunt
puniri pẽa falſi:ſiẽ illi qui ſibi ſupponũt partũ
