abbates pnt ð iure ſ pali acqrere iꝰ eligẽdi epʒ
loci una cũ canõicis ecclie cathedralis. Et fac
c. ſcriptũ. . e. 2. c.fi. j. ð iſti. ¶ Mõ. qrto ꝙ lʒ
ad elecrionẽ potificis celebꝛãdã ↄuciãt homieſ
diuerſax eccliaꝝ 2 diuerſourʒ collegioꝝ: tñ qꝰ
ad clectõis actũ uider oẽs ↄſẽtire.ut unũ colle
giũ: uñ ſuffiẽ ꝙ electõ fiat a maioꝛi ꝑte omiuʒ
ad idẽ tcx.i.c.ſcripiũ.S.e.⁊ dic ut ibi dixi. ii
uito nõ ꝙ capellãi ecchie cathedralis ñ hit
nocèé i electõe epi.ñ.n.ſũt ð capło nec ꝑ ſe faci
ui caplin: ſz ſüt ĩ ecclia tãqᷓ́; ſinglaꝛcſ. ad hoc. c.
pek. ð cle.ñi reſi. ubi glo. dicit etiaʒ ad alios

¶ He elec.

tractatꝰ nõ debẽt ↄuocari cũ canonicis. ad iqdẽ

tex.ĩ.c.cũ dilecta.j.ð exceſ.pla.ubi ſinglꝛ ꝓbat
ꝙ et ꝑ ſe n faciũt collegtͦ ere⸗ nõ. cautelã

? praticã optimã cũ dubitat᷑ an aliqᷓ debeãt int
eſſe electioni = tps iſtat ita ꝙ ↄmodc ñ põt re
cipiꝓbaꝰ. Jo. an. iure h̊ eis ↄpetat:debẽt.n.
admitti cũ ꝓteſtatione ut eoꝝ uoces ualeant ſi
7 iquãtũ appareat poſtmõm eos debuiſſe inteẽ
ↄcor.j eo.i geneſi nõ ergo nocer electõi als le

gitie ꝙ ñ hnces nocẽ fuerit admiſſi una cuũ ali
Eis nie 7 ſcrutatores dederit ꝙ ad ꝓ

bãdaʒ q̃ſi poſſeſſionẽ iuris eligendi non ſuffiẽ
ꝓbar poſſeſſionẽ circaꝗ aliqua pmordia z pam
bula ad electionẽ celebradã:ſʒ oʒ ꝙ probeiur
ꝓꝙ una cũ alijs elegerit Platũ:qꝛ cuʒ iſta ↄpetãt
ð iure ſpãli nõ debʒ extẽdi poſſeſſio de aciu ad
actũ. Ad h tex. i. l. i. F. ſi q̃s ff. ð iti.actuqʒ pri
ua. 7 qð ibi nõ. bar. vñ ad ꝓbãdã h̊ q̃ſi poſſeſ
ſionẽ eligẽdi nõ ſufficit ꝓbare ꝙ iſti capellani
iterfuerint duabꝰ elecrõibꝰ.æ una cum alijs ele
gerit ſcrutatores uolũtatũ niſi cũ alijs elegerit
prelatũ cũ aliud ſit ĩteꝛcſſe electõi 2 ſcrutatões
eligere ⁊ alið eligeꝛc prelatũ. vñ ex diuerſis nõ
dʒ fieri illatio ĩi. c.ij. ð trãſla. prela. 2 in l.neqʒ
natales C. ð pba. Et põdeꝛa ꝙ nõ ſuffiẽ ꝓba
re ꝙ q̃s ĩterfuerit eleciõi.nã potuit iterce ⁊z tñ
ñ dare uocc. Mã qnqʒ; ex gẽa ↄcedit᷑ ſola æ nu
da intereſſentia:qꝛ eſt modici pꝛeiudicij. unde
ꝑ hoc nõ debʒ inferri ꝙ fuerit data pfᷣas eligẽ
di ſeu dandi uocẽ ꝓ hoc facit qð nõ/Inno. in
c.cũ ecclia ſutrina.j ð cauſa poſ.= ꝓp. ⁊ i. c.
dilectꝰ ðᷣ cap. mo. facit. c. cũ ↄtgat ð deci Et ĩ
hoc tene mẽti iſtũ tex.cũ pᷣdẽis ¶ M. viij ibi
ul ipᷣi aliquos elegiſſet ar.op.ꝙ ſub pf̃ate ſcru
cãdi uota alioꝝ nõ uenit ptᷣas eiigédi. unde ele
cti ut ſcrutẽt᷑ uota ſunt functi officio eoꝝ poſt
notoꝝ exquiſitionẽ. eleciio ergo cõis debet ſeqᷓ
poſtea ex diſpoſitione capituſi de quo uide qðᷣ
dixi ĩ. c. qꝛ ꝓpter. S eo. 6. ix. ibi uł ex cõ
ſuetudine iam preſcripta ꝙ appellatiõe ↄſuern
dinis intelligitur in dubio de preſcripta.unð ñ
ſufficit probare conſuetudinem alicuius tpis
qd non ſuffiẽ ad conſuetudinem legitime pᷣſcri
bendam ⁊ dicit Jo. an hoc alibi non ira bñ p„
bari. Et quotidie ſolet ad hoc allegari iſte rex.
ꝓ bat᷑ aũt hic ex eo ꝙ in proteſtarõe nõ tuit fẽa
aliqua mẽtio ðᷣ pꝛeſcriptione:ſʒ ſolum fuit dẽm
ꝓꝙ uox illoꝝ qͥ nõ deberẽt intereſſe ðᷣ iure uł de
ue udine non ualẽt 27 papa ĩ deciſiõe cauſe di
cit ꝙ Iʒ iſti capellani pbarunt ꝙ iterfuiſſent in
duabus clectionibus:h̊ tamè non ſuffiẽ: quia ꝑ
hoc ñ apparʒ ð ↄſuetudine preſcripta.⁊ ſic illð
vbum ſimplr platũ dð ↄſuetudie intelligit̃ de p̃
ſcripta ⁊ h vuʒ putat hic do.an.niſi hꝰ vbũ eẽt
ꝓlatũ in mã larga puta in libello. quia tunc in
telligituꝛ ð ↄſuetudinc ctiam non pꝛcſcꝛipta ad
ducit bo. tex.i.c. qrelam S. co. 2 dicit illud pro
cedẽ quando conſuerudo etiam non preſcripta
fundat ĩtétionẽ libellãtis:quia ĩ dubio debemꝰ
nerba libellantis ĩ eiꝰ fauorẽ late intelligẽ. unð

.

ſ 3

ſi dico ĩ libello ꝙ ↄſuenui eligẽ ꝙ ſuffiẽ ꝓbare
qꝛ aliqn eligi:lʒ ñ ꝓbẽ ꝙ ꝑ tm tpᷣs qð ſufficit
ad ↄſuetudinẽ pᷣſcribẽdã: ꝓ hᷣ tex.i.l.ſi qs iten
lõe ãbigua.ff.ð iudi.⁊.c.ↄſtitutus iũcta gl.de
reli.do.hic ẽ ꝙ in maleficijs dicimꝰ ꝙ ꝑ duos
aciꝰ iducit᷑ ↄſuerudo: ꝓ h.l.iij. C. ð epi. audi.
ſecꝰ ãt foret ubiiad fũdãdã ĩtẽtionẽ libellãtiſ ꝛe
q̃rẽt ↄſuerudo pᷣſcripta:qꝛ tũc de illa itelligere
tur: uide tñ ad mãm bonũ tex. cum ibi nõ.i. c.
cũ ecchia ſutꝛia pal. æ tene mẽti pᷣmiſſuʒ dictuʒ.
Hõ x. ꝙ collatio ʒeli nũeri ⁊æ meriti ẽ ð for̃a
ſubãli electõis unð ea obmiſſa nñ uʒ electõ: ut hᷣ
7 dixi i. c. qꝛ ꝓpter.S. e.uið iñ quod het᷑ ĩ. c.ſi
qn.·j.e.ti.li.vi ¶ Mõ.⁊ tene mẽti ꝙ eligẽtes
n fuata forma. c. qꝛ ꝑꝑ. . e. ſt puandi pfate eli
gedi:lʒ nulla electio ſit facta a maiori ꝑte tonꝰ
capłi:ut optie h ꝓbat᷑ uñ Iʒ elecrõ ñ hẽat effeʒ
nihilominꝰ ẽ pena iponẽda ꝓ bꝰ fac qꝛ dcfeciꝰ
forme iduẽ nulliratem electõis ipo fcẽo: ut dixi ĩ
.d.c.qꝛ propt᷑:? nihilominus eligẽtes dent pu
niri ex trãſgreſſione forme ut Enio nõ
ibi pᷣuãtes:ꝙ eligẽtes ↄ fõmã ñ ſt ipo fẽo pᷣua
ti prᷣate el gẽdi: ſj puandi ꝑ ſniaʒ ad idẽ.c qqᷓ
eo. ti. li. vi. ⁊ dixi ĩ d. c. qꝛ propt. ¶ Mro cla
riori itellẽu tex ⁊ gl.oppo. tex.ſic nꝛ.n. ꝙ iſti
capellani debebãt oĩo ĩ nnõ eligẽtium compura
ri. ex q.n qͥs ẽ ĩ poſſeſſione elig di dʒ ad elec
tionem pure admitti: ut ĩ. c.qrelam.S. e.⁊ in.c.
Hruraoneee ſe, wn i. c.cum eccłia de
cã poſ ⁊z ppᷣ ¶ Erx qbꝰ iuꝛibꝰ apte colligit᷑ na
lẽ collationẽ ł electionẽ eoꝝ qᷣ ſt ĩ qſi poſſeſſio
ne lʒ n hẽant ꝓpetatem illiꝰ iuris eligẽdi k ofe
rendi: ⁊ rõ pᷣdẽorum ẽ qꝛ electio ſiue collatio ẽ
q̃ſi q̃dã fructꝰ iuris eligẽdi ſeu ↄferẽdi:fructꝰ
ãt pertinẽt ad poſſeſſorẽ: ut ĩſti.de re.diui. F. ſi
quis a nõ dño ⁊ nõ ·i.c.grauis ð reſti.ſpo.⁊ ꝑ
Inno. i.c. cum eccłia ſutrina.pall.⁊ ĩ.d.c. ↄſul
tatõibus.tex aũt inuit h̊ Zrium diceẽs ꝙ pᷣſup
poſito ꝙ iſti capellani elegiſſent: ꝑ ᷣ tñ nõ oſti
tit ꝙ deberẽt ↄputari ĩ nuõ ellgẽrium So. gl.
.iij. que ẽ ſup vbo ꝓteſtatõe ſentit iſtud oriuʒ
pꝛope medium ſui. ⁊ ſoluẽdo dic ꝙ iſtorũ uox
naluiſſz ratione poſſeſſionis niſi pceſſiſſet ꝓte
ſtatio cni quidẽ proteſtatõi conſẽſerũt clerici ⁊
capellani als n feciſſz eis piudicium ĩ cõmodo
poſſcſſiõis.¶ Mo p ſingkr ex iſta ſolu. glo. ꝙ
nbicũqʒ ꝓteſtatio nenit ad derrabẽduʒ iuri ad
nerſarij ñ nocʒ aduerſario niſi expᷣſſe ꝓteſtatio
ni ↄſẽtiat Cõtrarium tñ hꝰ gl. renuit gl. i. c. i.
xxvij. di. dicẽs pꝛoteſtatõeʒ obeẽ adueꝛſaꝛio ta
cẽti:⁊ ꝑ illam gl.ↄſuluit h abb. ut cum fit pꝛote
ſtatio ad derrabẽdũ iuri alicuius ille ð cꝰ piu
dicio agit᷑ dʒ proteſtari Sriũ ſi ñ ułt ſibi piudi
cium gnãri. Inno. tm hoſti. æ compoſ ſequunt᷑
dẽm b gl. ut ñ ſufficiat taciturnitas: ſʒ reqᷣrat
expᷣſſus ↄſẽſus. Et ſẽtir Jo. an.ĩ. c. in geneſi.
J. e.ti. ⁊ plʒ do. an. B. Sʒ ꝓ Sꝛia opi. nið iu gl.
nõ. qᷓ non ſolʒ allegari ĩ.l.ſi fideiuſſor ff. qᷓ ſa.
cog qᷓ̃ diẽ ꝙ ſi ego recipio fideiuſſorem bac ꝓ
teſtatione pᷣmiſſa qᷓ ipᷣe ñ allegʒ ĩ futurum pᷣai

¶ We eleck.

legiũ ꝙ fideiuſſoꝛ ĩcedẽdo uẽ tacite acdeſcer
ꝓteſtatõi. Et ꝑ bac opi. faẽ qꝛ ex q aduerſariꝰ
recipit fẽm ux reciꝑe cũ limitatione ꝓteſtatiõiſ
ar.i. c. cũ oli..de cẽſi. Do.cradina.diſtixit h
ꝙ aut ꝓteſtãs ſtat ĩ meꝛis finibꝰ ꝓteſtatiõis:2
ẽ ꝓteſtatis n pᷣiudicat aduerſario miſi ↄſetiat
2 hoc cãu ꝓcedat opi. Sria:aut nõ ſtat i meris
finibꝰ ꝓteſtatiõis:ſʒ ultra pꝛocedit dãdo ł pꝛo
mittẽdo aliqͥd ⁊ tẽ aduerſariꝰ recipiẽdo facinʒ
2 ñ reſiſtẽdo pꝛoteſtatiõi uẽ tacite acqeſcer̃ ꝓ
teſtatiõi: qꝛ ñ põt r̃ciꝑe ꝑtẽ facti ꝓ ſe ⁊ ꝑteʒ re
iceẽ: ut in. d. c.cũ oli ⁊ ĩ h̊ cau ĩtelligit iſtũ tex.
Iſti n caõici ñ fur̃t ſimpłr pꝛoteſtaii:ſʒ ad mi
ſerũt illos capellanos cũ pꝛoteſtatione:iõ exq
capellãi acceptauer̃t ut ikeſſẽt. uidet᷑ acceptaſſe
cũ ſua q̃lirare iuxta renoꝛc pꝛoteſtatiõis quan
iũcũqʒ expᷣſſe n ↄſẽſerũt ꝓteſtatõi:⁊ vr pᷣ dẽm
ſatis coloratũ:ego tm alit᷑ diceꝛẽ uiðlʒ ꝙ aut ꝓ
teſtãtes ↄcedũt id qð als ð iure cõpetit aduer
ſario reſtrigẽdo tñ illð ꝑ ꝓteſtatõeʒ ⁊ iũc reqͥ
rerẽ ↄſeſũ expᷣſſũ aduerſarij:qꝛ ĩ dubio ex quo
als ille actꝰ ↄperebat de iure vẽ ꝙ i dubio no
luerit potiꝰ uti iure ſuo qᷓ; ꝑmiſſiõe adueꝛſarij
cũ actꝰ ſibi ↄpetat liber̃ iuẽ ſuo proprio:⁊ ex ꝑ
miſſiõe aduerſarij reſtrĩgit᷑ ius ſuũ:vñ i dubio
ñ dʒ qs pᷣſumi uelle ↄtẽneꝛe ius propriũ:ut in
.l. cũ ð idebiro ff ð̊ pꝛoba.⁊ ĩ. c.ſuꝑ hᷣ ð renũ.
facit qðᷣ nõ. gl.i.l. cũ qd ff. ſi cer. pe¶ Nta dicẽ
dũ ĩ pꝛopoſito cũ exñs iĩ poſſeſſione imis eligẽ
di hẽat iure proprio fachatẽ dãdi uocẽ: ſed ad
mittit᷑ cũ proteſtatõe reſtrigẽdi ⁊ ipᷣe taqʒ ñ eſt
Hilile ꝙ acqeſcat proteſtatõi pᷣiudicãti inꝛi ſuo
ſz potiꝰ ꝙ itret capłʒ nolẽdo ↄtinuare poſſeſſi
onẽ ſuã:ubi ãt quod ꝑmittĩ ꝑ proteſtãtẽ uł cõ
cedit᷑ ſen conat᷑ n competebat als aduerſario ð
iure tunc fateor ꝙ acceptãdo factuʒ uĩ i dubio
acceptare cum qlitate pꝛoteſtatõis:qꝛ unicum
& ſẽm ſʒ q̃lificatum ad hꝰ. c.piſanis ð reſti.ſpo.
2. d. c. cũ olim Et iõ ſi prorſus ius non habẽs
admitteret᷑ ad electionẽ cum proteſtatõe ð qua
ĩ tex. ualeret proteſtatio quantũ unqʒ erpᷣſſe ñ
ↄſentiat illi proteſtationi qꝛ nz acceptaſſe faciũ
cuʒ ſua qualirate:ſicut dicimus i ↄfeſſione qua
lificata ꝙ non põt pro ꝑte acceptari ⁊ pro pie
reijci ut plene dixi ĩ. c. bone el.ij. ð poſtu pla.
nec tamen credas ꝑ pᷣdicta ꝙ ↄſẽſus aduerſa
rij tacitus ł expſſus ſemper requirat᷑ ĩ proteſta

tõe: nam in his que dependent a mera nolun

tate pꝛoteſtanris ſuffẽ ꝓteſtararõ ipᷣiꝰ dũtaxat
ur ĩ l neſeniꝰ. C ð neg geſ. Exẽplũ ſi expẽſs
faẽ qͥs ↄſanguinco:põt.n. pꝛoteſtãi cti abntia
cõſanguinei qð faẽ aĩo repetẽdi:ut i. d.l. nenſe
nius:ita ĩ pmiſſio dicto ↄtin git.nã ſi canonici
admittũt prorſus extraneũ eũ facere iſtaz graz
depẽdeat a mera uoluntare eorum ſtãdum eſt
ipoꝝ pteſtatõni aioꝝ declaranie nec ꝛcquiriiu:
ↄſẽſus alteriꝰ. Cõſẽſus aũt aduerſarij ꝛquirit
qñ pteſtatõ tẽdit ad derrabẽdum iuri ſuo ſenu
qn factũ depẽdet a uoluntate utriuſqʒ piis:⸗
nõ põt unꝰ alteri afferre iniquam cõditõe; niſi

ſr ſunn gi ciq vor
Pjolcü⸗ ge⸗ i d 5 loaudine
cilegiricid i⸗ ecrinn
inſictg an ſaſcſſced⸗ ar
Atnisdſit hiirfſ inn
ischil weem henr dn g ginn
ieiſcvn o tĩ hans ſfte nyu
isin mvehhhmn metit
ncctern nide ii lip ſtmob /gu⸗ 6
i iſ lii temi lbec mie ſ⸗
ecigilich ſai olgenmm anurors.
ſ neboratr tiii ni ſ mock
gſenpbiioſin bd irebopaanct
õ
tiͦt neponi etnie dehnat gid a
erc brnde ni verit adniſt ſd ini
cbenceb as hatmn i ſeu vhͤ con
llthiad ins pprienns inn id ydi
tiſtſmialins hoprtints: nd 1d
igtn 1 1o is or tolemiinnt
untſen be ſt ſnen iepfentdn
uifiis poteſtnibos fcebat is dde
isſeſez nihelgiinic i,
iclumdcila alalliv i
. Hpontu atue niſ mne ſpnl
ironcdtigni hyins unis Pppnterarii

Eahſlanttanmrci ſis capellanis
le ofß,ni gircnodumſtin
veanſucegohfieme ron
ſie phünin dzi efſecmi ſwor⸗

niggpofier

e
1
¹

3 pec
nidꝗ'
xe5 pn
ſaai
vlrra ni
b' rece
cmionẽ
volcba
fan te
loe : q.
qð ven
peeſtud
ceber
dx ooc
gricM
ſo bie ſ
it ieg
nots peeſ
ci he⸗
cnontin
Aligos
edand
ſeccoi
ſegeni n
Nercſſai
in io
Nacſſene
HW
deheichn
mopm
non .
n
Relm
lun po⸗
fecant
lus hre
leran .
ſonege
nole 1.
ueſiwr
lanon .
ei doꝛ
Ad ⸗

e

done
uſſe
8s len
1 g. de
Adoos
Nadͤ.
cnl „
uehgere

. .

n töͤſin
Nie
Pzds
lpine ch
Reton?
er ſz
defen
udni
Clrio
Ko d
1g
W
Scke
in.t.
u de
i 0
ſchio
R
nd e
fmas
1.
v. ?
.9ol
blog
n Ni
ön;
ni vor
a pie
genci ?
dmodo
4,90,9
NR 133
Dchnn

4

d linen
N 1aöi, ſcigſäin
clijee nwuſnor o
üniin tilcetangene

(erid ad gia ge, ,
ſario efgin —
o Küafſtihminfritcnnen
sllen grtrihe ir g nen
õ Mleini
cuͦ iſbicgar ihc niſo nmnorn
mnſſoe cn innffigl oſüͦffilii
icz s ym nelle oeiner usproprümti
ũ cbio ſopobi cic ſphoi
tt ono gli .cifſer rdi
cii nopoſto ci erſs poſeſſonelmns dlgi
lbin wre roprio acline didi noce,ſal
nimt ciprorc nde eſtigedl t e ng i
aricſen rorefniihiadlci ini ſ⸗
wre ginenenhhoddln oinnme wſſe
Oniſtirdd in aton hnini otcinitic
cli en nincorhetdet isadtaſnei
nemre reor uthuſh in ztiith
Aeeepene n öltne norfmiig En
entfiamn ub lint 8
10 ccolmn Erſ n ſio ſo lin
unmintammincine t,
im miann porſfno gumnd h en

Nſninliorſnicle

aſeẽtiat:qꝛ id qdð noſtruʒ ſine fẽo nro a Bobis
tolli n põt:ut i.l.id qð noſtꝛũ.ff.ð ꝛe.iuꝛ.fac.c.
ab eo. j. e. li. vj.⁊.c.ad apłicã ð ꝛc gu.ita dicẽð
i fmiſ iſtiꝰ.c.cũ.n. ꝛe poſſeſſiõis iſti capellãi ð
berẽt itcẽ ñ faceret eis pᷣiudiciuʒ ꝓteſtatio cão
nicoꝝ niſi ipi capellani ↄſetirẽt. Cõſẽſus autẽ
ñ dʒ pᷣſumi ex tacit̃nitate ex qötractat᷑ ð re one
roſa ⁊ pᷣiudiciali:ut nõ. Inn..e.ĩ geneſi.⁊ di
xi ple i. c.nõne ð pᷣſũp. Et vrꝛ ð pᷣdẽis bo.tex.
fm coeʒ ĩtellectũ i. c.ĩ geneſi.j.eo.ubi aliquid
dicet:? uide ad mãm ꝓteſtationis qðᷣ nõ. Jo.
an. pꝰ Jo. mo.i regła ĩ gñali ĩ mercu.⁊ ꝑ bar.

i.l.nõ ſolũ.O.morte.ff.ð̊ no.oꝑ.nũ.⁊ qd dixi
i.c.cũ. M. ð ↄſti.⁊ pᷣdicta nõ. S bo⸗ 7
Ʒ tex.opi.alit᷑ uidet᷑.n. ꝙ ẽt ſi capellani expᷣſſe
oↄſeſerit ꝓteſtatiõi ñ tñ ꝑ h̊ ðbuit cis gerari a
liqð piudiciũ:qꝛ ĩ ꝓteſtaniõe fuit dictũ ꝙ uox
eoꝝ qᷣ nõ deberẽt inteẽ ð iuẽ uł ð ↄſuerudine
nñ ualeret:ſed ex qöerãt ĩ poſſeſſõe debebãt in
teꝛeſſe:qꝛ ius diſpoit ꝙ rõe poſſeſſiois ↄpetat
fachias dadi uocẽ:ut.S. plene dixi.gꝰ ꝓteſtatõ
ñ reſiſtebat. So. Zriũ eſt ſatis difficile neqʒ ta
ctũ h ꝑ doc. antiquos:ſʒ do. an. uarie ſoluit ⁊ ĩ
teꝛ cetera nidet᷑ initi duabꝰſolutiõibꝰ.quaxꝝ pꝰ
bᷣ ꝙ iſti capellãi ñ ꝓbaueꝛũt ſe eẽ ĩ poſſeſſio
ne eligẽdi:ſʒ ꝙ ſolũ colegerunt ſcrutatoꝛes.h̊
ſo. n ẽ bõa qꝛ tex.ſubiicit ꝙ etiã ſi aliquos ele
giſſent ꝑ b n iñ ↄſtirit ꝙ cis ðᷣ iure h̊ ↄpeteret᷑
nel ex ↄſuetudine.ſcdᷣa ſo. ſua ⁊ melioꝛ ꝙ illud
vbũ ð iure põitũ ĩ ꝓteſtatiõe ðclarat᷑ ꝑ id qd
ſubiicit de ↄſuetudie.nã fuerũt admiſſi ſi ðᷣ iuẽ
uel cõſuerudie hᷣ eis cõpetat: vñ ſicut vbũ con
ſuerudo refert ad ius ꝓprietatis.ita illð vbuʒ
ð̊ iure dèt referri ad ius pꝛoprietatis:æ nõ ad
poſſeſſiõeʒ tin. ⁊ h ſo.ſatis põt tolẽari:tn puto
ꝙ ideo fuit facta hic iſta ſtricta ĩteꝛpretatio:qꝛ
pꝛo canonicis pꝛoteſtantibus faciebat ius cõe
cũ ad eos ſolos ſpectʒ ptãs eligẽdi:ut ĩi.c.i.ẽ.
eo. ? i. c.cũ dilectus ðᷣ cõſuet.ad capellaos aũt
? clericos nõ poterat ſpectare niſi ðᷣ iure ſpali
uñ iſti canonici tãquã huius iuris ꝓprietarii
nolebant oflictare ⁊ certare cũ iſtis capellanis
2 clericis de iure eorũ.nã quẽadmodum ſi in
iudicio pꝛo uno conſtat de pꝛoprietate ⁊ pꝛo a
lio de poſſeſſiõe ꝓnũtiari dʒ ĩ effectu ĩ fauoꝛc
ꝓprietarii:qꝛ ius pꝛoprietatis tãqᷓ;ᷓ foꝛtius ab
ſoꝛbʒ cãʒ poſſeſſiõis:ut ĩ.c.cũ dilectꝰ ð̊ cã poſ.
et ꝓpÿe.⁊? ĩ.c.cũ eccłia.e.ti.ita nũc ex iudiꝰ itẽ
debãt iſti canõici uigor̃ ꝓteſtatiõis ꝙ cã ꝓpᷣe
tatis abſoꝛberet cãʒ poſſeſſiõis:ut illi.ſ.pᷣuale
ant qᷣ ð iure nel ↄſuetudie ðbeꝛent inteꝛeſſe:er
ſic ex quo ꝓ canoicis ↄſtabat ð inre ꝓpÿeratis
2 pꝛ0 capellais ð iur̃ poſſeſſiõis dũtaxat ðᷣbue
rũt pualer̃ canõici.? nide ad hãc ſolutionẽ qð
tacite ſentit Jo. an. ſupꝑ regula iĩ generali in no
na colum. ¶ Zertio cõtꝛia predicta æ tex. op.
Vr. n. ꝙ ſaltẽ ex alio capite iſti capellãi ⁊ clłrici
debebant optinere: quia admittendo eos in ca
pitulo ad eligendum una cum eis uidentuꝛ peꝛ
contrarium factum fceſſiſſe a ꝓteſtatiõe ni in

c. cũ. ðᷣ ↄſti. So. gl. rangit hoc oriũ:ſʒ nõ
ſoluit. ſimpłr.n. dicit ꝙ hic ualuit ꝓteſtatio: ut
pʒ ĩ fine Ee. Inn. hic dicit ꝙ ꝓieſtatio bic fuit
ueſtita iuſta cã foꝛte ne differreꝛet̃ młtũ electõ i
recipiẽdo ꝓbatòes utꝝ deberẽt iĩiteꝛeſſe. hoſti.
vo dicit ꝙ hic ⁊ ibi fuit iuſta cã:ſʒ ibi receſſert
a ꝓteſtatõe ꝑ ↄriũ factuʒ. hic vo n: ſ declarat
q̃re potiꝰ receſſerũt ibi a ꝓteſtatõe ꝑ ↄriũ fẽm
ꝙ hic. Do. car. dicit ꝙ hic nõ ſuerũt ꝓteſtati
ꝙ uolebãt illos ſimpłr admitteꝛc quo caſu ad
mittẽdo feciſſẽt ↄriũ fẽm:ſʒ ꝓteſtati ſũt ꝙ eoꝝ
uox ñ ualẽt qui nõ dẽrent itereſſe ðᷣ iur̃ nel cõ
ſuetudie. vñ admittẽdo eos nõ fecerũt pfatẽ
Sʒ adueꝛte qꝛ nec ĩ.c.cũ.¶N¶.ferraꝛieñ.fecef̃t
3 ꝓteſtatõeʒ:ut ibi dixi ꝓteſtãtes.nã ibi cano
nici qͥ receꝑũt illos ĩ canõicos n uenerũt direc
te Z ꝓteſtationeʒ:ſʒ id qð ↄſecutiue uẽiebat
ad factũ.nã ð iur̃ ẽ ꝙ ſi canõici aliqᷓ recipiunt
ultra nũeꝝ debeat eis ꝓuidẽi ex ſupexcreſceti
bẽ redditibꝰ: vñ illa ꝓteſtatio ꝙ expectaꝛẽt na
cationẽ pbẽdaꝝ nõ eꝛat pria fẽo ſubſequẽti: ſʒ
uolebat tollẽ id qdᷣ ueniebat ↄſecutiue ad ipᷣm
fẽm receptõis.⁊ tñ ꝑ h̊ nõ fuit receſſũ a ꝓteſta
tõe:qꝛ lʒ fẽm ñ ſit ↄriũ ꝓteſtatõi:tñ ẽ Sõriuʒ id
qð uenit ↄſecutiue ad fẽm ⁊ h ſuffiẽ ad tollẽdũ
ꝓteſtatõeʒ ut ſingłr ꝓbat᷑ i.d.c.cũ.¶ Cita vr
ꝓ debuerit ↄtingẽ hic qꝛ ð iur̃ ẽ ꝙ ex quo qͥs
dat uocẽè electõi eiꝰuox debeat ↄputari ĩ nũeꝛo
ut ĩ.c.ſcriptũ.Sõ. e. ꝓteſtatio gꝰfcẽa nõ erat õria
facto hic ſubſecuto.ſ.admiſſionis. Ideo ſoluo
alit ⁊ ſic ꝙ ĩ cãu.c.cũ.I. dato illo fẽo recep
tiõis ꝓteſtatio nõ depedebat a fẽo ꝓteſtãtiuʒ:
ſ a diſpõne iuris cõis cui nõ porerãt ꝓteſtãteſ
renuntiare:quia uelint nolint ex quo recipiunt
aliquos in canonicos tenent᷑ eis pꝛonidere de
redditibꝰ ſuꝑexcreſcẽtibꝰ:ui ibi colligi᷑ quare
recipiẽdo illos in canonicos obligarũt ſe ꝑ cõ
ſequẽtiã ad ꝓuidendũ ſᷣm diſpõneʒ iuris.⁊ ſic
receſſerũt a ꝓteſtatõe:qꝛ ꝓteſtario ñ iuuat qñ
fẽm nõ depẽdet a ptate ꝓteſtãtis. Aide exẽplũ
mãe ſi pat᷑ ĩ cãu quo tenet᷑ aleꝛe filiũ ꝓteſtat᷑
alit aio repetẽdi nõ ualet ꝓteſtatio:qꝛ ex iuꝛis
neceſſitate tenet᷑ illũ alere: ut nõ.ĩ.l.alimta. C.
ð neg.geſ.ſʒ ĩ cãu.c.noſtri iſtꝭ factũ deductuʒ
in ꝓteſtatione ut uox preſtaret ſuffragiũ uł ne
depẽdebat a mera uolũtate canonicoꝝ ⁊ capel
lanoꝝ:merito ex quo ꝑtes acquieuerunt pꝛote
ſtationi naluit pꝛoteſtatio contra id quod ueni
ebat ↄſecutiue ad factũ:ſʒ dices tu quar᷑ iſti ca
pellani ↄſẽſerũt ꝓteſtationi cũ ꝑ eã pᷣiudicaret
iuri poſſeſſiõis. So.gl.iſta in fi.dicit ꝙ iuiti h
fecerũt ↄpulſi ab adueꝛſarijs qui negabãt illoſ
ius hre.hoſti.dicit ſe nõ uideꝛe qũo ad hoc po
terant ↄpelli.nã ſi ↄfidebãt de ſua quaſi poſſeſ
ſione debebãt rñdere ſe nõ ↄſentire ꝓteſtatõi
? nolle renũtiare ſue q̃ſi poſſeſſiõi ⁊ cõminari:
ut ſi pꝛocederẽt ſine ipſis proſequerentur ſpo
liationẽ ? ↄtemptũ.Et h̊ plʒ Jo.an.magis qᷓ;
dictũ boati.qui dixit ꝙ ſi iſti noluiſſent admit
ti cũ iſta pꝛoteſtatione preiudicaſſent eis cũ ſe

ſeciſſẽt aliẽos:ut ĩ.c.cũ nobis.ð.e.ſʒ tu tene pᷣ
mũ dictũ.qꝛ.c.cũ nobis loqᷣt᷑ qñ ſimpłr nocati
nolũt uenire ad electionẽ:ſp iſti nõ admittebãt
ſimpłr ſʒ cũ ꝓteſtatõe iuri eoꝝ detrahẽti:puto
in ⁊ credo h̊ fuiſſe ðᷣ mẽte boati.ꝙ ubi ꝑ ꝓteſ
tationẽ n detrahẽt iuri iſtoꝝ:ſʒ ſolum fierʒ ad
ↄſeruatõeʒ iuris admittẽtiũ ꝙ tẽ debẽt ĩteẽ cũ
ꝓteſtatõe illa:als facerẽr ſe alienos Exẽplũ in
dicis ꝙ ex ↄſuetudie pᷣſcripta debes electõi int᷑
eẽ:canonici rnñdẽt nobis ñ ↄſtat ð hac ↄſuetu
die nec ſuffẽ tp̃ᷣs ad recipiẽdũ ꝓbationẽ᷑:ſʒ ad
mittimꝰ ie:ſi ⁊ iquãtuʒ ð ↄſuetudie h tibi cõpe
tat.ꝑ b.n.ñ pᷣiudicat᷑ iuri iſtiꝰ.pdẽa facinnt ad
qonẽ nõbilẽ quã poſuit h̊ Inno.iĩ q̃dã additio
ne quã qͥ bʒ cõir hʒ alias additões Inno.cõir
iõ dixi qꝛ ſt qᷓdã additiones q̃s pauci hñt ĩter
qᷓs nide i.c.dilectꝰ.j.ut lit.pẽ.Et qõ ẽ:põe cõ
paruit qͥdã citatꝰ corã indice:⁊ ꝓteſtatꝰ fuit ꝙ
n itẽdit ↄſẽtire ĩ eũ tanqᷓ; ĩ iudicẽ ordinariũ uł
delegatũ:ſʒ negat ipʒ eẽ iudicẽ nec ꝑ ea q̃ dicat
k faciat ĩtẽdit recedẽ a ſua ꝓteſtatõe ⁊ ea pᷣſup
poſita petit copiã iuriſdirõis ſue ⁊ libelli nũqᷣd
talł ꝓteſtatio ſit licita.diẽ Inn.ꝙ fatuꝰ ẽ aduo
catꝰ qͥ ſic ꝓteſtat᷑ ſen cõſulit cliẽtulo:ut ſic ꝓ eſ
tet᷑.nã ex h faẽ ſe ↄtumacẽ ⁊ ita ꝓnuntio:⁊ ſic
pot᷑it ilũ ↄdẽnare ð ↄtũacia:ar.xi.q.iij.iĩ.c.cẽ
tũ ⁊ ĩ.c.i.ð iudi.ſʒ ſi uult iuſtificare ꝓteſtatõeʒ
ſuã dʒ addẽ ſᷣm euʒ ꝙ ñ ĩtẽdit ↄſẽtire niſi ĩiquã
tũ ð iure teneat᷑ ⁊ hꝰ dẽm Inn. cõir ſequunt᷑ le
giſte ? canoniſte: æ reputat᷑ nõbile pᷣter do.an.
h qͥ diẽ ſe ñ uidẽ unð ſurgat iſta ↄtumacia ł fa
tuitas aduocati. nã ex qꝰ ꝑs litigat lʒ fuerit ꝓ
teſtatꝰ ni p᷑ dici ↄtumax nec curandũ ð̊ ꝓteſta
tõe vᷣbali:qꝛ indiciũ r̃ddit᷑ i iuitũ:ut ĩ.l.ĩt᷑ ſtipu
lantẽ. F. ſi ſtichuʒ. ff. ð v. ob. ⁊ ĩ.c.ĩtelleximꝰ ð
indi.q̃ſi dicat n obſtãte hac ꝓteſtatõe põt ↄdẽ
nare in ſili indicio ex qꝰ litigat:⁊ ſic iſta prote
ſtatio ñ obeſt iudici k aduẽſario:qꝛ ex qꝰ index
hʒ iuriſd tionẽ n reqrit᷑ ↄſẽſus ꝑtiũ:ſatis.n eſt
ꝙ ð fẽo ↄparẽt in iudicio ⁊ litigant:tene menti
hꝰ dẽʒ do.an.ſic declaratũ:⁊ nẽ pᷣma fronie cõ
fũdẽ dictũ Inn. ſp certe puto ntrũqʒ dictuʒ eẽ
ueꝝ:ut dicamꝰꝙ iudex ſi uult põt illũ ↄdẽnaꝛe
ut ↄtũacẽ:qꝛ lʒ rñdeat᷑ ð facto nõ ꝓteſtat᷑ q ñ
itẽdit ſibi obedire nt iudici.ergo ↄtẽnit ſuã iu
riſditionẽ:iõ ꝛõe ↄtẽptus iudiciał pt᷑ ↄdemnaꝛi
ð iſta ↄtũacia:ar.ĩ.l.unica.ff.ſi quis ius di.nõ
ob.ſʒ rõe intereẽ ptis nõ pt᷑ ↄdẽnari ð ↄtuma
cia:qꝛ nullũ inteẽ pt᷑ ꝑs pᷣtẽdẽ ex quo nihilomi
nus li igat nec rõe nullitatis ꝓceſſus:qꝛ ualidi
tas ſpᷣiꝰ depẽdʒ ab officio publico ⁊ nõ a cõſẽ
ſu ꝑtiũ ar.ĩ.l. pᷣnatoꝝ.C. ð iuriſdi.om.iudi.⁊=
i.c.ſignificaſti ðᷣ fo.cõpe.⁊ quo ad iſtos effectꝰ
poſſet procedẽ opi.do.an.ſi m̃ iudex nollet cõ
dẽnare iſtũ:pt᷑ nihilominus in cã ꝓcedẽ ⁊ nale
bit ꝓceſſus rõe pᷣdicta:nec Inn.ſẽtit Zriuʒ: ſʒ
dic᷑ iudicẽ poſſe ñ.n renet᷑ hꝰ facẽ pᷣſertĩ ad in
ſtãtiã ꝑtis cũ ſolũ vᷣſet᷑ h iudicis ↄtẽpiꝰ ⁊ młia

depẽdęẽt ex mero officio indicis:ut nõ. bar.i.l.
ij. ff. ſi quis ĩ ius uo.nõ ie. C In gl. i vbo ad

maiorẽ ꝑtẽ: ꝓ declaratõe hꝰ gl. Op.õ tex. vr
n. ꝙ electio facta de archipreſbiteꝛo ꝑuenerit
ad maiorẽ ꝑtẽ.nã oẽs qͥ nocẽ dederũt ↄſtime
bãt.lv.uoces:ut colligit ĩ v.cũ.xviij. Ex qᷣbꝰ
oĩbꝰ archipᷣſbit᷑ hũit.xxviij. ut colligit ex pᷣn.c
⁊ ſic maiorẽ ꝑtẽ.nã.xxviij.excedũt reliquã ptẽ
in una uoce. So. meru grij diẽ gl.ꝙ clerici ⁊
capcllãi nõ dẽbant h ĩi nũero ↄputari: qꝛ nõ ꝓ
barũt iuxta ꝓteſtatõeʒ ꝙ ð iure uł ↄſueiudine
ipi debeꝛẽt admitti:ſʒ reſpectu canonicorum 2z
abbatũ de quibꝰ ↄſtabat ꝙ uoces hẽbant kre
ſpeciu canõicoꝝ tin neutra electio ꝑuẽit ad ma
iorẽ ꝑtẽ capłi: ut pʒ ex ↄputatiõe gloſ Jo. an.
diẽ h̊ ꝙ ẽt reſpeciu oĩunʒ nulla electio fuit fẽa ꝗ
maiori ꝑte:qꝛ Iʒ.xxviij.ex.lv.excedãt reliquas
uoces ĩ una tñ nõ excedũt medietatem omniũ
niſi i dimidia noce. Et pondera diligẽter hoc
dictum:per hoc cnim nult ꝙ ſi ex nouẽ qui cũ
ſtituunt uniuerſitatẽ quinqʒ ↄſẽtiunt non dicit̃
illud factum a maiori parte capli: qꝛ medietas
oium conſiſtit in quatuor cum dimidia:hñs ãt
quinqʒ excedit medietatẽ ſolum in dimidia uo
ce:ſʒ do.an.ſẽtit h̊ Srium ut ſaltem ſufficiat iſte
exceſſus ad ↄſtituendam maiorẽ parteʒ capim
li monuerur qꝛ ſi iſtud non ſufficẽt quare tex.h̊ᷣ
ponderarʒ ꝙ iſti clerici ⁊ capellani non proba
runt ſe debẽ ð iure intereẽ:hec.n.rõ. fuiſſʒ hic
ſuꝑflua ſi ẽt eis computatis nulla electio perne
niſſʒ ad maioreʒ partem ⁊ ꝙ tal exceſſus ſuffi
ciat aperte ſentit iſta glo.in prĩi.⁊ mihi plʒ tum
qꝛ iura loquũt᷑ idiſticte nõ requirẽtia ĩ exceſſu
maioꝛis ꝑtis nocẽ ĩtegram:ſed ſolum requirit
maiorẽ partem uniuerſitatis:ut i.c.i.de his q̃
fi.a ma.ꝑ ca.⁊ in.l quod maioꝛ. ff ad munici.
ſuffiẽ ergo qualiſcũqʒ exceſſus:qꝛ ex q iura ñ
diſtiguũt nec nos debemꝰ diſtiguere.xix.di.ſi
romanoꝝ ⁊ ĩ.l.de pᷣiio.ff.de publi.⁊ optie faẽ
quod ĩ ſimili nõ.gl.i.c.pe.j.de ẽp.⁊ nedi.ubi
nõ.ꝙ ad hꝰ ut quis dicat᷑ deceptus ulira dimi
diam iuſti ptij ſuffiẽ öceptio ĩ nno bolõino ſeu
denario quaniũcũqʒ paruo. pret᷑ea unica nox
non poteſt diuidi:fac quod nõ.i.c.i..e.li.vVi.
ergo ẽ uerum dicere ꝙ ubi ex noneʒ ſunt. v. ꝙ
ibi ſit maior paꝛs capłi:ita ubi concurrunt.xx.
viij. ex.lv.Quid ergo fecerũt alij electores cũ
archidiaconus non habuerit niſi.xxij. uoces ?
ſic deficiebant. v. ad conſtituẽdum lv.nõ dr̃ h
foꝛie.n. ut dicunt doc. ↄſenſerunt in aliuʒ ð q
propter paucitatẽ nõ ſit bec mẽtio.Alij uero
dñnt ꝙ electio aliorum. v. poſtea habuit locũ i
iſtis electoribꝰ pᷣuatis ꝗͥ elegerũt cõtra foꝛmaʒ
ſed de h̊ͥ nõ ẽ 1sSe cõtra pᷣdicia opp.⁊
ur̃ ꝙ imo archidiaconus habnerit maioꝛc pa:
tẽ clericis ⁊ capellanis nou cõputatis.nam ha
buit noueʒ canonicos ⁊ unum ex abbatibus:
⁊ ſic.x.ipᷣe vo ↄſẽtiẽdo electiõi dʒ augeẽ nume
rum ut ĩ. c. cum ĩ iure.S.e.⁊ ſic habuit.xi.qͥ fa
ciunt maiorẽ ptẽ illiꝰ nũcꝛi.xxi. Idẽ ſi ↄputa
mꝰ capłm ſine abbatibus.nam canonici erant
xviij.⁊ ipſe habuit.ix.⁊ eo compurato ſunt.x.

isocefeinkiel engo n odien
. ï dole olenre ccton

igeoinnn an 1
ian din glenne niheenio ſiſam
ipypeiti e ſ dit dhunn nton
fer pi nidecoigne enſni nnio e
Idc. o Hwier ignunbos nitu
diqne direcns ſeblat clcno. t1o ee
tſeqg iatp ni wieoig icusu mii
ecaol oenictoclmion llitugt nĩ
Iij thmfechuniocincg inlioccai
ireleininq bjoni ocizà,n.
laſonin noliemn peſtnoni erpſe.

iiſite ruuaclci it oeſerüt
niſien ſbo de ore ibi i.er
honoͤi ſfig iunco er g vbi ſt
hiſtial ſoni nö idn ieiong

Eritieligi deine ali Pb'ni

Ullſimli henlen fe depede.
farlizpni ſonpopplone inns iel
an O. tehff; ninfl iur Na.in
ſultniſſeter imnenn glg ſominif

niffne delicia no poſß dech/ ſj c

aiufnnm Biſdnont Olerſa ur
a e ſantir a ni Do
Uüfrini öndi ſenehgli. H ie e

uſorijteni
naſini nit d an g deed
inniz e en in mak

riarte
poſſcſt
hot vat
ci ñi
e malc
nec dʒi
Pti.d.
ga. N.
ſeſſore
bi coõmo
cxoſſoß

..cim⸗
nzu i
ſemif
A decnon.
no da doc
u dam
dini ſans i
cone i
cc ioleſ⸗
fagii:m ni
öinire recn
ſor macſid.
IAſ lun
ianoemn
ulm pie
n cda
de
üis
di um
ic pi
clencori

ſann 4
i a

iCogſſhua nciabi
inq; ntttmeie —
ſeirb ſlenſffiie

voncemn ſicknit gplim orgnit
imnſe oebeimeinmne hrr nni nigbe
ufuſdas onpnns nln taiogn
nſßac miortz ommn 1 talerceſſns of
iin aene ſenitiſt go. noni emnhi n
ciun bnif iafe no reh irinn iererſß
uions pis uoci iegramſed olon tegvint
moripanen uniueſtenis mr icl debs
AmNAtil aNdngorf Anmd,
ſfſto emlcigzeucſincnenc imi
Aligni ews denens aliner iri
rommmortil ce hiof cehnbi tehtefl
wiſnli gicheſ te it iiſi7
h gadbell usdiitumns lin
dum uft pſ uf⸗ annimnahtnt⸗
mmmi um ic no ialn
onporſdiid in ol ii⸗

dingundiar obiertwrg in

iſemior us Cpdtin bl wa e
iaN Qudeg ſacti ai ceons

nſ wiiveen
Gerirniſt⸗picc⸗
Coms ondepleilſ
mnhihi Cſtnihun hi

ſc detichm ⸗

ſogli n. ,
irq raio ionnn. d i,
aanhe lizi ali ii n
ſtsegonb en

htumonin

So. diẽ glo. in fa ꝑte ꝙ electꝰnon oputatur in
nũeꝛo eligentiũ: ut aꝑte colligit᷑ h ʒ iſtã ↄputa
tionẽ. ad h quotidie allegat iſte tex. iũcta gl.
Nõ ob. c. cũ in iure. nã ill.c. ꝓcedit ex foꝛma
ↄpromiſſi.æ hodie diẽ glo. ſe credere ꝙ illa ele
ctio nõ ualẽt. tu de h dic ut plenius dixi in. d.
c.cũ ĩ inre.nã iſtud.c. ꝓcedit ubi ſcrutiniũ ele
ctionis fit in puato. tẽ.n electus nõ põt oriri a
ſeipo:ut ĩi. c. fi. ð iſti. ? nõret ambitõe. viij. q. i.
i cripturis.ſecus aũt nubi ſcrutinium fiẽr palaʒ
2 eſſemus in cãu i quo ñ eſſi ſeꝛuãda foꝛma.c.
qꝛ ꝓpt.nã puto addendũ ad ea q̃ dixi in.c.cũ
in iure.qꝙ in ecclijs cathedralibus ⁊= reglaribꝰ
nõ dẽat hodie ↄputari electus ĩ nüero eligẽtiũ
et ſi ꝓcedat᷑ ꝑ niã ſcrutinij mãifeſti ꝑ ↄpromiſ
ſarios electos:qꝛ elecꝰ dʒ fieri ꝑ unũ ẽt cũ ꝓce
dit᷑ ꝑ uiã ↄpromiſſi:ut in.c.ſic. .e.li.vi.⁊ ĩ.c.
cũ ab uno. de re iudi.eę.li.ergo oʒ ꝙ qͥs hũeꝛit
maiorẽ ꝑtẽ oium añꝙᷓ poſſet ↄſẽtire electioni
ſue. cũ non dẽat ↄſẽtire anqᷓ; electio ſit fa:ut ĩ
.c.cũ pꝰ peritã. S e.fiẽi aũt dʒ ꝑ unũ noie oĩuʒ.
nec fieri pt᷑ niſi de eo ĩ quẽ ↄſenſerit maior ꝑs:
ut. d. c. qꝛ ꝑꝑ. ſʒ ubi ex ſingularibus oↄſenſibus
in aliquẽ directis reſultat electio.ita ꝙ nõ ẽ ne
ceſſe ꝙ fiat ꝑ unũ noie oiuʒ. tẽ electus a media
pie capli ↄſentiẽdo electioni ð ſe fee auget nũe

rnʒ ⁊ perfic electidnẽ.quo cãu dʒ ĩtelli dẽʒ. c. cũ

iiuf.? ſic limita qᷓ ibi dixi.ł dic ꝙ i.d.c.cũ.m.
illi aduerſarij nõ ↄſẽſerunt ꝓteſtationi expᷣſſe.
lõ nõ fuit eis ũ pᷣiudiciũ. h̊ ãt ↄſeſerũt
ut dof in gl. ¶ In glo. in vbo de iure. ibi. i. ex
huilegio. nõ bñ iſtã gl. ↄiuncto ex. ꝙ ubi iſtð
v̈bũ ð iu refert ad ꝑſonã q̃ nõ füdat itẽtioneʒ
ſuã ð iure cõi ĩtelligif de iure ſpali.? ꝓ bꝰ uidðᷣ
glo. in. c. i. iĩ fi. ut lit. penden. fac.c.lʒ de proba.
ĩ ᷣn. ex quo bẽs ꝙ nõ ſemꝑ applłone iuris itel
ligat de iuf cõi. regtr m õ ut inſti. ð inꝛe na. in
19. quof. ? faẽ iſte tex. iuncta gl. ꝙ ſi ↄmittit̃
alicui cã iure decidẽda nõ poſſz decidi fʒ cõ
ſuetudinẽ cuʒ ponant᷑ h̊ iſta duo ut diuerſa. ut
Ppʒ ibi ö iure nel de ↄſuemudine. qð tennit Jo.
an. in addi.ſpe. in ti. ð arbi. F. excipit᷑. v. irẽ qꝛ
corruptus.ſʒ Sriũ tenuit do. an. in. c. qnraualł
de inꝛeiuẽ. ? dixi. 3. de ↄſue.ſuꝑ rubrica.põt tñ
cã idubitant̃ decidi ſᷣm puilegia ut pʒ ex pᷣdẽis
? credo ꝙ ſuffeciſſz illud vbum de iure:qꝛ ius

De elec.

ult ut fuet oſuetudo ſʒ ad maiorẽ =

in pteſtatõe additũ uł ð ↄſuetudine In gl.
fi.in fi tene hãc ultimã ſo. Sed ey glo.qro põe
ad electionẽ celebrandã uel ad aliũ actũ capitu
larẽ ueniũt duo quoꝝ unus diẽ ſe eẽ in poſſeſ
ſione canõicatꝰ pᷣbẽde =z. ꝑ ↄſequens diẽ ſe ðᷣ
bẽ inteſſe capło. reliquus vo ꝙ iʒ ñ ſit ĩ poſſeſ
ſie: canonicarꝰ iñ 2 pbẽda ad eũ ð iure ꝑtinet
? iõ peſit tãq; canonicus ſe admitti.qͥs iſtoruʒ
deat pferri ? in caplo admitti Solu. Inn. for
mat iſtã q. æ ĩ effectu oↄcludit:qꝙ ſi ↄſtarʒ alteꝝ
ee in poſſeſſiöe bona fide ille dẽret admitti ñ
reliquus q diẽ ſe hẽe ꝓpᷣetatẽ iuris:qꝛ faclias
idi uocc ſeqt poſſeſſionẽ ⁊ ñ ꝓpetatẽ: ut i. c.

querelã.S.e.⁊= ĩ.c.oↄſultationibꝰ.ð iure pa. Et
optic faẽ̃ qð nõ.do.de ro.deci.iiij.nã ſi admit
teret ꝓpᷣerariꝰexpellẽt poſſeſſoꝛ ſine iudiciaria
auẽte qð eẽ nõ dʒ: ut ĩi.c.in lr̃is.de reſti. ſpo. ſʒ
ſi a pᷣnꝰ nõ ↄſtat ð poſſiõe caplin. adittet uirũ
qʒ cũ ꝓteſtatiõe ut uox illiꝰſoliꝰualeat q̃ dʒ iteẽ
⁊ ſi ↄſtiterit poſtmodũ alteꝝ fuiſſe ĩ poſſeſſiõe
bona fið ualebit illiꝰſoliꝰuox.ſi aũt nẽo ẽ ĩ poſ
ſeſſone uel reliquus erat ſz non bona fide uale
bit ſuffragiuʒ ꝓpᷣetarij. qꝛ ſᷣm Inno. ubicũqʒ
nẽo eſt i poſſeſſioe uel aliqs ẽ ſʒ mala fide.oĩs
fructus rei ꝑrinẽt ad ꝓpᷣetariuʒ. qꝛ poſſeſſor
male fidei nullũ fructũ dʒ ↄſeq: ut ĩ.l.mala fið
C. ð ↄdi. ex.l. Et nõ. bñ hᷣ diciũ. Inn. nõ tñ
Vr ex toto placẽ do. an. qꝛ nõ dʒ ꝗs cxpelli de
poſſeſſiõe ſiñ iudiꝰ.æ ꝓfecto ego ni uideo quõ
põt ualer̃ nox ꝓpietarij alio exñte ĩ poſſeſſiõe
cũ añꝙᷓ; öclaꝛet᷑ per ſniaʒ iudiciſ eũ eẽ poſſeſſo
rẽ malcfidei ad ipʒ ſpectat pcepꝰ oĩuʒ fructuũ
nec dʒ iterim expelli.cũ ⁊ pᷣdo ſit reſtituendus
ut i. ꝗ. c.i lr̃is nec.ob.d.l.mala fide .quã alle
gat. Inno. loqt enĩ qñ ꝓperariꝰ cõuincir poſ
ſeſſorẽ malefidei ĩ iudiꝰ. tũc enĩ pᷣuat poſſeſſoꝛ
oĩ cõmoditate ꝓtectꝰ:ſʒ añ ſutiã non dʒ pᷣuari
ex offõ pᷣuato:ut ĩ.d c.iĩ ſis.⁊ ipemet Inno.i
d.c.ĩ lris.hoc dẽm oriũ ſentit ubi dicit nunqᷓ;
ualẽ electõeʒ ꝓprietarij alio exñte iĩ poſſeſſiõe
mala fide:ſʒ oʒ ꝙ poſſeſſor pᷣus dijciaĩt ſniaʒ
iudicis. dixit etiã Inn. hic ꝙ ſi cõſtaret aliquẽ
eſſe malefidei poſſeſſorẽ ñi tenet᷑ car illũ nocaꝛe
ad electionẽ:ſʒ ſi ſua ſpõte nẽit ñ dʒ abijci. Et
nõ bñ hoc dẽm Inn. nã dubito utꝝ pᷣma paꝛs
ſit Va. nã cũ nõ dẽat ſpoliari ꝓpᷣa auẽte: ut.S.
dixi ſatis ſpoliaꝛct᷑ ſi eo ñ uocato ꝓcedẽt᷑ ad ele
ctionẽ.uñ tutius ẽ illũ uocaꝛe:⁊ ſi oſtiterit illũ
eẽ ĩ poſſeſſiõe mala fide uox ſua nõ pᷣſtabit ſul
fꝛagiũ:ut nõ. hic Inn.⁊ in.d.c.in lẽis.⸗ i. c. ij.
ð in ĩte. reſti. qꝛ nullã ↄmoditatt dʒ hre poſſeſ
ſor malefidei:ut.s.dixi¶ lt᷑ius qrit ̊ Inn.
q̃d ſi laici niolẽt ĩgerunt ſe ĩ caplo ⁊ uolunt eli
gẽ nna cũ clericis So. diẽ Inno.ꝙ ſi uiolen
tia nõ ẽ tanta qᷓ dẽat cadẽ in ↄſtantẽ uix nõ ex
cuſarʒ ꝓteſtatio clericoꝝ:q̃ſi dicat ⁊ bñ ꝙ cleꝛi
ci nõ debet illos admittẽ etiã cũ ꝓteſtatiõe.ał
nõ ualẽt electio etiã clericoꝝ tõqᷓ; fᷣa P abuſuʒ
ſeculaꝛis pt᷑atis: ut ĩ. c.qſqſ. S. e.æ. j.c.maſſana
nbi aũt metus ſeu ↄſtãria cadẽt in ↄſtantè nixꝝ
tũc pñt illos admitiẽ cũ ꝓteſtatõe.⁊ ualebit tẽ
clericorũ electio nõ obſtante ꝙ laici fuerint ad
miſſi. iuuat enĩ eos ꝓteſtatio ut hic.quod nõ.
Quid aũt ſi als hnñtes uoces ſe ingerant ſt tmñ
excõicati uel ſuſpẽſi. So. dicit. Inno.ꝙ ſi ſunt
occulti nõ ẽ neceſſaria ꝓteſtatio cũ nõ pnt re
pelli.viij.q.iiij.nõne.Aduerte qꝛ ĩ alijs locis
aliud ſẽſit nã q;tũcũqʒ qͥs ſit occultus ⸗ tollera
tus ſemꝑ põt excipi ↄ ceũ qui ẽ excõicatꝰ uel ſu
ſpenſus:qꝛ tollerãtia nõ ꝓdeſt i his que nõ ex
ercerent᷑ rõe officij publici. canonici aũt non
habẽet uocem tanqᷓ; hñtes publicũ offi:ſed ex
ſuo iuꝛe pᷣuato:ut nõ.idẽ Inn. in. c. cnʒ dileciꝰ
Ki

u
¶ De eleck. 65⁵
ire i zeuß ziti e⸗
de conſue. ubi dicit ꝙ electio fẽa ab excõicatis ut ſi ĩ alia opido hẽant eccłiã prĩcipalẽ ? maio fi⸗ ia ſiuie ief beͤ
uel ſuſpenſis quãtũcunqʒ toleratis ⁊ occultis ẽ rẽ cũ iuriſdictõe epᷣali ĩ ioco ur denomiĩet᷑ a lo illi rs gionulis ſt . gi eN
nulla dũmõ poſſit ꝓbari eos tepore electõis fu co ſiẽ h fit de abbate.⁊ tene mẽti pᷣdicta:qꝛ ſo iden tuöen henigun, *
iſſe ſuſpẽſos uł excõicatos.⁊ idẽ Jo.an. ĩ.c.i. let illa gl. ſine aliqua limitatiõe allegari. ⁊ ĩ mul ilinc⸗ Een gen e⸗
de reſcrip.li.vi. Sʒ dictũ Inno. poſſz bic pꝛo tis iuribꝰ reꝑies ↄſimilẽ ðnoĩatonẽ. ¶ Scdo d e lecoen ſcian nind ſcd wo
cedere ĩ oĩo occultis qui ñ pnt ꝓbari excoicati nõ ibi de ↄſenſu capulłi ſui ꝙ congregatio reli nin eie iſn t ⸗ nigo
ulł ſuſpẽſi:unde alibi diẽ Inno.ꝙ caplin pꝛoce gioſorũ põt appellari capłin licʒ uulgariter ap iunt ſ⸗ en cini us hinn invlten
dere põt ad electionẽ uel ad alios actꝰ nõ uoca pellet̃᷑ cõuentꝰ. Et ideʒ nõ per doc.in.c.capłin ailgs ̈c i 1 iſ ſgf Fach
tis ſuſpẽſis nel excõicatis.⁊ ſufficit ſi poſtea ꝙ ſancte crucis de reſcrip.nã cõuentꝰ⁊ capl ſũt vndeg caun rin n bux hß Gleit
bet᷑ ꝙ illi erãt excõicati ł ſuſpẽſi ut ipᷣe nõ.i.c. ſinonima. ? de etymologia ↄuẽtꝰ ⁊ cetrꝰ ⁊ ſimi fin ti nl gi rinmi — 7
gratũ.de poſtu. pla.⁊ in.c.cũ nintonieñ.⁊ iĩ.c. liũ uide bo.tex.xvj.di.in.c.i.¶ Nõ.ʒ q non unihui in M ſhütl r Po⸗ .
ↄſiderauimꝰ. S. eo.unde ↄſulo ꝙ ſemꝑ fiat pꝛo ſolũ ð iure cõi patronus laicꝰ nõ hẽt ius eligẽ iiiccin ſtlapntiun ſereins uie
teſtatio ↄtra iſtos ne uideant᷑ ſciẽter admiſſi ⁊ di pᷣlatũ in eccłia collegiata ut in. c. nobis.j.ð ircrplnitci 1 eün ij. ur
ſic corrueret tota electio per. c.fi. j. ð ꝓcu. Si iure pa. imo nec hr̃e põt nigoꝛe ↄpoſitiõis ini oſiceie orſcl un ſ nobis 4
aũt reddeundo ad vba Inn. dubitaret an ipi te cũ pᷣlato de cõſenſu capli ut hic pꝛobat᷑ ⁊ pu clluulgin⸗ 1inno i ſe ſund
eſſent publice excõicati uł ſuſpẽſi:ul ſi eẽt ceriũ to ꝙ ẽt eps nõ poſſet hanc ↄpõeʒ ſua auctori terro grc oceeiocjun 90.90 Niono4
