.l. cꝗs. C. de tranſ. Rõ pt᷑ eẽ qꝛ ꝑ vba gnãlia
pꝛĩiceps nõ ur̃ habuiſſe mentẽ iſtaurãdi ⁊ ꝛcuo
cqdi qõcs deciſas ad hoc tex. cuʒ gl.ĩ.c.ex mul
tiplici de deci.¶ Muid at ſi princeps dicat ꝙ
extẽdat᷑ ad ptᷣa et deciſa:gl.ſingłaris ĩ.d.l.cãs
dicit ꝙ tẽ fit extẽſio:ſʒ bar.aliteꝛ diẽ ĩ.l.fi..
ſi ð ius ł mi.pub.ibi eni ſenſit ꝙ aut ẽ ↄſtõ di

ctãs ⁊ extẽdet᷑:aut ꝛptũ prĩcipis ⁊ nõ põt pꝛin
ceps hoc facẽ cum magno pᷣiudicio ꝑtis ꝓ bꝰ
ꝙ nõ. i.l. quotiẽs.C. de pꝛcci.imꝑa.offe.⁊ qð
nõ. gl.xxv.q.ij.xpta. Er aduerte qꝛ pria fron
te hoc dictuʒ nõ uẽ ueꝝ ut fiat dria ĩter ſiattũ
⁊ ptũ.nã ſi ſtatuũ pt᷑ gꝰ ꝛpiũ ipſiꝰ prĩcipis:qꝛ
lex aſſumit uigorẽ a poteſtate ſtatuẽtis: ut i. c.
nobis de ſen. ex. IMtẽ ſi pi legẽ ↄde? q ↄcernit
oẽs:gꝗꝰ fortiꝰ rptũ iter duos ↄcedẽ. Ego ſuſtẽ
rãdo hoc dẽʒ redderẽ hãc rõeʒ diuerſitatis lex
ẽ oibus cõis ⁊ ꝓ publica utilitate edita.iiij.di.
erit It. uñ ex cã ꝛõ̃nabili bñ uallʒ lex cuʒ poſſet
ex cã tolleꝛe ius alteꝛi qſituʒ ut uidemꝰ ĩ pſcrip
tiõe ⁊ ſilibus ⁊ dixi pleniꝰ ĩ. c.q ĩ eccłiax.S.e.
rpiuũ vo ↄcernit ꝑticulares ꝑſonas quibꝰ pꝛin
ceps nõ põt enormiter piudicare ĩ iure iaʒ qſi
to:ut dixi ĩ.c.q ĩ ecchiax.s.e. Nã ſi putat hoc
equum debet facẽ.l.generalẽ.ad hoc facit qð
dixi ĩ. c. i.S.c.ꝙ a ſtatuio gnãli nõ pt᷑ appellari
ſed a pticulari ↄcernẽte certã pſonã ſic. diceꝛeʒ
in ꝙ ſi ibi ſubeſſet cã rõabił poſſet priceps ẽt
ꝑ rptũ hoc ↄcedẽ ꝑ ea q dixi ĩ. c.q ĩ eccleſiarũ
⁊ ꝛecte ↄſideꝛãdo poſſ dici ꝙ ĩ effeciu ñ ẽ dꝛĩa
iteꝛ ꝛeſcꝛiptũ ⁊ ſtatutũ qꝛ ẽt ſiatutũ n ualẽt ſine
cã rõabili abſorbẽs ius alteriꝰ ut dixi ĩ. ci. S.
.c. ⁊ ĩ. d. c.qᷓ ĩ eccleſiaꝝ. aut pꝛcterita n ſunt de
ciſa. Et tẽ aut pendẽt ꝑ appellationem ⁊ nõ fit
ad illa excẽſio qꝛ cã dʒ decidi ꝑ iudiceʒ appella
tionis fᷣm ius qð erat ĩ prima iſtãtia qꝛ iſte iu
dex ſuccedit loco pꝛimi ut ĩiaut᷑.ut cuʒ de app.
ↄgno.uide gl.in.c.licet canõ de elec.li.vi.nõ.
bar.i.d.l.oẽs pplłi.aut negotia pᷣterita pẽdent
iĩ pria inſtantia. ⁊ adhuc diẽ bar.ꝙ ad illa non
fit extẽſio ꝑ id qð hẽt᷑ ĩ aut᷑.ĩ medio litis ſacꝛaſ
iuſſiones nõ fieri.ſed illud poſſet limitari quã
do ius emanat ad ĩſtãtiã ꝑtis pẽdẽte lite:ſecus
ſi ꝓprio motu pricipis ⁊ expᷣmeret quod nult
ad preterita extẽdi. Ad hoc qð nõ.pau.in. d.
cle. diſpẽdioſ z eodẽ mõ limitaꝛẽ pꝛecedẽs mẽ
bꝛũ.aut negotia pꝛeteꝛita non ſt᷑ deducta in iu
diciũ ſʒ pendent nec ſi deciſa. Et tũc ↄſtõ extẽ
dit᷑ ad pᷣterita ex quo cauct᷑ ĩ ea depᷣteritis.⁊ ĩ
cqu fua iſtũ tex.z.l.leges ſacrauſſime.C. de le
gi. facit. c. pe. ð offi.le.li.vi.ꝑ pᷣdẽa determĩat
qõ diẽ ſtatutuʒ ꝙ extãtibꝰ maſculis excludatuꝛ
feĩa ĩ ſucceſſiõe cõi ꝑẽtibꝰ nolumꝰ hextẽdi ad
ptita.Si.n.fr̃ ⁊ ſoror diuiſcrãt heꝛeditateʒ an
te ſtatutũ ñ extẽdit᷑ ↄſtõ ad illõ negociuʒ ſecus
ſi nõ diuiſerãt ſy negociũ pendebat tunc limitã
dũ ut.S.dixi utꝝ pendeat in iudicio ncl ne.
Quo ad fʒ mẽbꝝ pricipale qñ ↄſtõ expᷣſſe diẽ
ut extẽdat᷑ ad/ futura ⁊? tunc ñ ẽ dubiuʒ:qꝛ ꝓpᷣ
uʒ ſtatuti ẽ ut ocernat futuꝛa ñ pᷣterita ut hic.⁊
.d.l. leges Rera lmecteni ad tertiuʒ qn
ↄſtõ ſimplł? loqt᷑ n faciẽdo mẽtõeʒ ðᷣ pᷣfitis nec
de futuris:⁊ tũc aut ↄſtõ uenit declarando:qꝛ
ẽ iuꝛis ãtiqͥ declaratoria ⁊ extẽdit᷑ ad pᷣrẽita ut
S. dixi niſi ꝑtĩ eſſz öclaꝛatõia ⁊ ꝑtĩ editõia qꝛ
tẽ qᷓrenꝰ edit ð nouo dicenõ ẽ ut ð ↄſtõe noui
inꝛis editoꝛia ut.S.dixi.aut ↄſtõ ucit ãnullãdo

¶ De reſcrip.

actuʒ ⁊ tẽ diẽ Mar.ꝙ aut cã ãnulatiõis eſt de
pterito ⁊ extẽdit᷑ ad pteꝛita ut ĩ.l.fi.C. ð pac.
ak ſecꝰ hoc dẽm limitarẽ qn cã nlłitatis ẽ ð p
terito ita ꝙ ĩferebat nullitatẽ ipo iuẽ:ſecꝰ autẽ
ſi actꝰ tenebat: ſj ĩ odiũ iducit᷑ ð nouo caſſatio
qꝛ tũc nõ dʒ extẽdi ad pᷣterita ꝑ id qð dixi ĩ.c.
ij. S. e. faciat tex. cũ gl. ĩ vbo ð cetẽo ĩ cle. i.ð
uſuꝛis. Aut ↄſtõ uenit ↄfirmãda ⁊ nõ extẽdit
ad pterita ꝑ rõneʒ hꝰ lie. Aut ↄſtoõ aliqd ð̊ no
no edit ⁊ tunc ſi ↄcernit pꝛeꝑatoria iudicij ſeu
ordinatorla quo ad ꝓceſſũ extendit᷑ ad pᷣtẽita
negocia ẽt pẽdẽtia ĩ iudicio quo ad ꝓceſſũ fu
tuꝝ.l.ij. E. de iura.calũ.nõ.bar.i.l.oẽs ppłi.
clarius gl.in.d.c.lʒ ⁊ cle.diſpẽdioſam de iudi.
aut ſtatutum cõceꝛnit deciſoria negocij:⁊ tunc
aut ꝛeꝑit facruʒ ⁊ executioneʒ de pꝛeterito aut
ꝑtiʒ de pꝛeterito ⁊ ꝑtiʒ de futuro:aut factuʒ de
preterito ⁊? executionẽ de futuro.prĩo caſu qñn
faciũ ⁊ executio ſũt de pᷣterito certuʒ ẽ ꝙ ↄſtõ
ad talia ñ extendit᷑ ut.c.ij. S. e. qdð eſt vum ſine
ſtatutũ de nouo ĩducat delictũ ſiue factũ dãna
tuʒ augmẽtet ꝑ penã ut ĩ. d. cle.i.ð uſuris. Si
ãt factuʒ ẽ ꝑti ð pretito ⁊ ꝑti de futuro:exẽplũ
in cle.i.de teſta. emananit ibi ſtatutũ ut ꝛctors
hoſpitaliũ teneãt᷑ ꝛddẽ ꝛõcʒ ð negocijs gerẽdiſ
aliqᷣ ctões tꝑe ↄſtitutõis aliq̃ admiſtrauerat =z
aliqᷓ ĩ eodẽ ãno erãt admiſtrãda nũqd tencant᷑
reddẽ rõem de toto ãno exq aliqᷓ negocia illiꝰ
ãni erãt geſta ⁊ aliqᷓ gerẽda:gl.nõbilis ibi dicẽ
ꝙ ſi gerẽda ſt oĩo ſeꝑata a geſtis tenet᷑ ꝛeddeꝛ
rõeʒ de gerẽdis:ſecꝰ ſynõ ſt ſeꝑata:ſʒ oio ↄne
xa cũ geſtis.ſiẽ cnĩ nõ tenet᷑ de geſtis ita nec 85
gerẽdis ex qꝰ oĩo hnt depedẽtiã a geſtis ⁊ idẽ
dic ĩ ſiibus teꝛminis ⁊ tene hoc mẽti:qꝛ fac ad
mlta ¶ Di vo ↄſtõ reſpiẽ fẽm de prerito: ſj exe
cutõʒ ð futuro ⁊ tẽ ſi ↄſtõ reſpic exccutõʒ extẽ
dit᷑ ad ipſã exccutõʒ:põe exꝰ ĩ cle. ut hi qͥ ð eta.
2z quali.⁊ ibi bona gl.⁊ hũc diẽ eẽ caſũ do.an.
i. c.cũ tu de uſuris.nã illud.c.apponẽdo penã
ↄcernebat executõʒ actꝰ.iõ r̃ ĩ.c.cũ tu ꝙ dẽt
extẽdi ad uſuꝛarios ẽt pᷣteritos ⁊ iſte ĩtellectus
ur̃ ſatis bonꝰ. Sʒ poſſz calũniari:qꝛ pẽa ðᷣlicti
lſʒ ueniat executie ad delictũ tn dʒ ipom fʒʒ legẽ
cxntẽ tpᷣe delicti ut ĩ.l.i.ff.de penis ⁊ ĩ:c.ſi.j.
de ſen.ex.⁊ iõ darẽ aliũ ĩtellectũ ꝙ ibi ſtatuiuʒ
ↄcernebat ord atoria iudicij.nã ibi nõ decidit
qualłꝛ dẽat decidi cã uſuraꝝ:ſʒ qualꝛ uſuraꝛiꝰ
dẽat ↄpelli ad ꝛeſtõnẽ uſuraꝝ:⁊ iõ illa ↄſtõ ðbe
bat extẽdi ad futurã executõʒ ſiẽ ĩ ſimili nõ.diẽ
Haꝛ.ĩ.l.oẽſ ppłi. Si ſtatuto cauet ꝙ dbuõ ð
qꝰ ↄſtat ꝑ ĩſtʒ guarẽtigiatũ dẽat capi:hec ↄſtõ
extẽdit᷑ ad debitoꝛẽ ⁊ ad iſtẽʒ ↄfectũ an ſtatutũ
qꝛ ñ dat modũ decidẽdi cãʒ:ſʒ pparãdi ⁊ oꝛdi
nãdi iudiciũ qð qͥdẽ iudiciũ ẽ de futo:ita dicẽ
dũ ĩ ꝓpoſito aut ſtatutũ ꝓcedit de nouo dãdo
ſolenitatẽ ad aciũ ⁊ ſi actꝰ ẽ ĩichoatꝰ ⁊ ñn ꝑfectꝰ
extẽdit᷑ ad illũ.l. ctꝰ.C. ð fi.ĩſtru.Si ãt aciꝰ ẽ
ꝑfectꝰ:ſj pẽdet q ad effectũ:exꝰ ſtatutũ dat fõ
mã teſtis ſi teſtã ſt ↄdita lʒ pẽdeant uſqʒ ad mõ
tẽ teſtatoris ñi t ĩcludunt᷑ in nouo ſtatuto ut ẽ

tex. in.l.iubemꝰ. C. de teſta. qñʒ ſtatutũ dat ex
ceptoʒ uł tollit:⁊ tũc ſi excepꝰ oriẽ tpe actꝰ nõ
extendit᷑ ad actũ pᷣeꝛitũ: ſecꝰſi excepꝰ oꝛit poſt
ſtarutũ:exꝰ uẽit noua lex qᷓ cauet᷑ ut fideiuſſoꝛ
poſſz ſe defendẽ ↄ creduorẽ ſi ðbitor pncipał
pnñs ẽ:ł põe ex ſi ſtatutũ diẽ ꝙ õ iſirʒ publicũ
n poſſit opponi exceptõ ſimlatõis nũquid extẽ
dat᷑ ad iſta priꝰ ↄſecta. hec ⁊ ſilia ðcidi ꝑ pdẽa
Et ex pᷣdẽis oĩbꝰ hẽs ẽt ĩcidẽt᷑ deciſũ uꝝ pẽa
dẽat apponi fʒ ſtatutũ ãtiquũ:qð uigebat tpe
ðᷣlicti:aut ſʒʒ ſtatutũ nouũ qð uigʒ tpe ſnie. Et.
de hac qõe uide plene ꝑ HBar. recitante multa
dẽa ãtiquoꝝ i.d.l.oẽs ppłi fialłꝛ ↄcluð ſic.ð
qdã ẽ pẽa oꝛdiaria ⁊ i illa ĩponẽda dʒ hii ripe
ctꝰ ad tps delicti ſic ꝓcedit lex pma.ff.ð pc.⁊
.c.fi. ð ſen.excõi¶ Qucdã ẽ additio pene ł di
minutio ꝗᷓ tit ex cã.nã iudex ex cã pt᷑ minuẽ ul
augẽ penã oꝛdinaꝛiã et ſi eẽt pena ſtatuti ut i.l.
qͥd gꝰ. F. pẽa gꝛauioꝛ. ff. ð hiſ qͥ no. ifa.⁊ ibi ex
pſſe Oar.ĩduẽ ad ſtatutũ fac qð le.⁊ nõ.i.c.lIʒ
j. ð peiſ ⁊.ij.q.iij.iĩ..nõnð.Er ĩ hac pea ↄſi
derat᷑ tpᷣs ſnĩic ⁊ n ðᷣlicti.Et ita fʒ eũ pt᷑ itelugi
tex.q ũ młtuʒ Sꝝꝰ pdẽis ĩ.l.pe.ff.ſi ex nox.cã
aga. ubi fuꝰ ðliquẽs iĩ fuitute ⁊ accuſatꝰ ĩ liber
rate n punit᷑ ut fuꝰ ſʒ ut liber ¶ M ĩ diminuẽ
do ł augẽdo penã iudex hʒ rſpeciũ ad ips ſnie
qð nõ. Un ad ꝓpoitũ aut ſtatutũ atiquu ipoe
bat penã oꝛdinaꝛiã ⁊ dʒ iponi illa pea:aut infli
gebat penã grauẽ ultra ꝙᷓ mẽt᷑ oclictũ puta ꝑꝑ
gueꝛꝛã: 2 tẽ ex qꝰ ſtatutuʒ nouum ꝛcducit penã
ad delictũ ⁊ ceſſauit ille rigor dʒ iſte pumiri fʒ
pmuʒ ſtatutũ.tn aduerte qꝛ q̃tenꝰ dixi ꝙ ↄſtõ
declaratia extẽdit᷑ ad pꝛeterita dicit do.an.hoc
nex niſi ꝛcꝑiat ↄſuetudinem eẽ ĩ Sꝛiuʒ all.d.c.
.i. de poſtu.pᷣ.in uerbo de ceteꝛo:quod limitat
niſi ſtatutũ declaꝛaret irrõabilitate ſtatuti ↄſue
tudinis qꝛ tunc extendit᷑ ad pᷣterita all.gl.i cle.
ij. de re. ecc.nõ alie.he limitatiões ex toto non
placent qꝛ ↄſuetudo rõnabilis n ualidat actum
ſed defendit a pena tpᷣali: nec liberat a culpa ui
de bonũ tex.cũ gl.in.c.deniqʒ.iiij.di.⁊ i.c.cuʒ
uenerabił de conſue.unde diccreʒ ꝙ aut cõſue
tudo contraria eſt dubia:qꝛ ius ↄꝛiuʒ erat inł
ripliciter intelligibile ⁊ tunc poſſet ꝓcedẽ dẽm
do. an. ſic itelligat.g.in.d.c.i.ð poſtu.pla.aut
apud uiros doctos illa cõſuetudo erat irratio
nabilis ⁊ tunc ſi forte libẽt a pena ut.d.c.cum
ueneꝛabilis non tñ inualidat actum ibi.

We yxptis ica.

¶ Nilo de ↄſtitutõibꝰ: qꝛ paxꝝ eſt iuꝛa ↄdẽ ni
ſi fint miſtri qui ca exequant᷑ ut i.c.comiſſa de
elec.li.vi.⁊ in.c.ubi ꝑiculũ. .pteꝛea.e.ti.⁊.li.
Jõ pꝰ rubricã pᷣdictã auctor itẽdit tractare ð
miſtris iuris.Et qꝛ ut plurimũ dãt᷑ ꝑ reſcꝛipia
iõ pmittit hãc rubꝛicã.ꝓ cꝰ declaratõe qro qͥd
ẽ ꝛptum. Moſti iĩ ſumma. e.ti.cõcludit ꝙ ẽ il
quod ab apłico ſcu principe reſcribitur ad cõ
ſultationem relationem ſeu intimationem alte

GN. „G
iimalms Pi d eharnn
ir ws,70 ze i we
,teſcidat) s. fn
ieceib mnumn i⸗ mir
1 1d - 2 *
,„ 7ſ i
gnaeh ,
es R idi
Heriuß⸗ tiANR

t/⁵α
i rinmi

nitgti⸗ 7 aim i Nſkt
mil midtl Fea..

riltimii⸗ mm amt umis

4 ſnislei mam
imgniedr inn
gogiüifniscoecdied dſtnn
õ

temein Nne anl -
ſoſbiicſni. mſos obien
p'imi i rlri n )n
ltimir n u ini i c nne
rtitiß rlnibn i lp gn ,.
ſſpceefſcl rilii f facd n li
croſfoatler oegelaane o pot
ireecinepyelre enotn qnind ner ali
n iuriorcine ole ui i pot onine ci; iun
Nci ceenonrcie oic debek l.
aytam dichenaſenl
leſſoni ni gelnd idi diio den
roynſorllic ſiggefi t h riu
leulk a ligprieps vöpor
nl hiſn. Ghe nian A lor
itne rliffnr iclung in wſinno
Elidanonbi cj lan pynz
ſinnie b ici atfar gr ĩ
lr inniſthniepoſß in enone
Mirggeiratonij ree dgnan ⸗
ienet niqfclesno audl
Püttri deg d o
wein Nnan niide a ditii
Aflde, tenö. rp: .2
unſieroga Göin tpiminſnn
õä

N

inigndicieſ
g ltizdick ſ. .
ndee tres ielenn 4
lnigiei
NAl Rri oſt e ie;
En .
4 Uolt Aphelarei 3 .
füllero ia nie

lorlae 4
alip⸗ celenſe onutchhiif
cöſenen imfa .
eg

olugchminthihuünten⸗
no. (nag gpviti ur kmu inui or
tat enioulſmui cq' poni lu en utufi
geoat eni geue uina iyner del u pon p
Meni:c ccrqſtuun nouumn rclt peni
44 deliciũ v ceſautt lle nigor dy le pumiti ſ
Pimm ſtuuti mn aduene qr iten din g oſto
declarui encdtit ad preteria dict do. an hoc
Gep niſt epia olvetudinem eèi duo al.4.c.
.de poſta. in erdo de ceteno: uod iumim
niſi ſtururu deciaurer irtdaoiinare ſtatun one
Iudinis q; iunc enendit ad pietagl glice.
i. oe re. cc. o ale he linianos o non
pocent qꝛ oſuetudo ſoublls ualir atun
aoctendita pena ſpaliner lbenn gaulhi i
le bonu ter. ci gl.in. .deniq li).dl. neic⸗
Ncnetiol de coſſve unde dicerc; aln
binrgr ins undelar m
mdo conmura Rdobin t zed
Hpücum mcigdict un poſſe 8
do. M.ſi ehgi dnC1d ddn h⸗

apud uiros docihs la cendo eran lfd
nabilis ? lun 5

one era elanr dCl
6 inuandar atumn bi.

riꝰ uel alicui ĩidulgẽdo:tñ dic clariꝰ ⁊ meliꝰ ꝙ
ꝛeſcriptũ põt ſumi gnãliter ⁊ laꝛgo mõ ⁊ tẽ op
hẽdit priuilegiũ ⁊ bnficiũ pricipis ⁊ alia rpta
qᷓ emanãt ad iuris obſeruãtiã. ⁊ ita ſuĩt᷑ ĩ hꝰti.
Mã ſub ca de reſcriptis tꝛactat ð priuilegijs
⁊ lis bñficialibꝰ? de ſiis ad liteſ:qñʒ ſuit ſtꝛic
te rotuʒ ⁊ tẽ ꝛptuʒ ꝓprie ẽ id ꝙ pꝛiceps ſcꝛibit
ad iuris obſeruãtiã ut qñ ↄmittit cãm deciden
dã iter aliquos. Oriuilegiũ vo ẽ cũ papa ali
q̃d reſcꝛibit õᷣ ius.⁊ dr̃ pꝛiuilegiuʒ qᷓi lex priua

ta ⁊ ñ cõis.iij.di.priuilegia. Hnficiũ vo ẽ no

mẽ gnãle ſʒ ſtricte ſumit ꝓ gẽa oceſſa a pricipe
pter ius ⁊ tale bnficiuʒ dʒ latiſſime ĩteꝛpᷣtaꝛi ut
i.c.oli ⁊ qð ibi nõ.de v.ſig.⁊ ĩ.l.bñficiũ.ff.de
ↄſti.prici.¶ Qualꝛ ãt cognoſcit᷑ reſcriptuʒ a
priuilegio:dic ꝙ ex forma utriuſqʒ ⁊ mõ dictã
di ⁊ ð his ꝑ Ci.i.l.tpta.C.ð pci.ĩꝑa.offe.= ꝑ
bar.i. d.l.bñficiũ.? ꝑ JDo an. 4 r preak.
mana. Legitur uarijs
AIcut TOrmodis. ſed ſecundum
itellectuʒ magis cõeʒ hoc ĩtẽdit priui
legio gnali fm ius cõe obtẽto obſtat ꝛeſcꝛiptuʒ
ſpãle de eo mẽtionẽ nõ faciẽs. Prio ponit de

ciſuʒ exordiuʒ ¶olſultatio.ibi qſituʒ ¶ ʒꝰ rn

ſio ibi ĩiqſitiõi. qrtõ ꝛmſiõis rõ ibi qꝛ.¶ Mõ
pꝰ ꝙ cã põt ↄmitti appellatõe remota qð tamẽ
ſoluʒ pricipẽ fieri põt.ĩferior enĩ nõ pt᷑ remo
nere bnficiuʒ appellatõis ut ĩ.c.ſuꝑ qõnuʒ.y.
ſi vo de offi. dele.⁊ ĩ.l.i.ĩ fi.ff.a qdꝰ ap.n licʒ
ex quo ĩfero ꝙ ẽt legatꝰ pape de latere nõ põt
ↄmittere cãm appellatõe remota qͥnimo nec ali
um iuris ordinẽ tollẽ un n põt ↄmittẽ cãʒ ſim
plicit᷑ z de plano ut diẽ gl.nõ.i.c.fi.de her᷑.li.
vi. ¶Mõ fo ex hꝰ ⁊ ex tex.pricipẽ poſſe tollẽ
defẽſionẽ. nã appellatio ẽ qᷓdã defẽſio ⁊ releua
mẽ oppreſſoꝝ ut ĩ.c.ſuggeſtũ de app.⁊ ſic uẽ
cle.paſtorał de re iu.ubi dẽ ꝙ priceps nõ põt
tollẽ defẽſionẽ. Sʒ dic ꝙ hic tollit᷑ quo ad for
malitatẽ appellãdi q̃ fuit ĩducta a iure poſitiuo
ſiẽ dixi ð actionibꝰ i.c.q ĩ eccłiaꝝ.s.ti.ꝓx.uñ
poſſet dubitari nũqͥd priceps poſſz ira remouẽ
appellationẽ ut ẽt ꝑ uiã qrele qͥs nõ audiat᷑ uo
lẽs ſuã iuſtitiã ꝓſeq:de qua mã uide qð dixi ĩ
⁊c.paſtorał ð ap. Itẽ nõ.unã rłaʒ ĩ mã reſcrip
toꝝ ut ſpale deꝛoget gnãli priꝰ ipetrato lʒ ð eo
n fac mẽtionẽ. AUltio nõ ꝙ põt ↄcedi pᷣuilegiũ
alicui ut libẽ poſſit ĩ qualʒ cã are ? qͥd o
peret᷑ tẽ priuilegiuʒ dicet᷑. J.¶ In gl.i. ĩ fi. Ex
hac gl. poſſũt elici tres ĩtellectus ad tex.primꝰ
ad primũ. ꝙ ꝛptũ ut poſſit qͥs libẽ appellar ĩtel
ligit᷑ ut poſſit appellare ĩ caibus ĩterdictis a iu
re ⁊ fuit hec opi.alãi qͥ m̃ fuit ałr locutꝰ ꝙᷓ; gl.
recitat dic.n.ꝙ ꝑ hoc pᷣuilegiũ ur̃ dara facłias
appellãdi ĩ cãibꝰ ĩterdictis a iuẽ niſi ꝑꝑ delictũ
q̃s puaret᷑ facultate appellãdi ut ſi appellaret a
coꝛꝛectõe.j. ð̊ appel.ad nr̃aʒ ł ĩ caibꝰ ↄtẽtis.ij.
ꝗq.vi.S.ſt quoꝝ ⁊ ĩ.l.ij. C.quoꝝ ap.n ꝛeci.ut
puta ſi eſſet ↄotumax:nã ad iſtos cãus ſᷣm alan.
n extẽderet̃ puilegiũ:qꝛ ñ ẽ viſimile ꝙ prĩcepſ
ocedat ĩ gũe qð ĩ ſpẽ ñ fuiſſ9i ↄceſſurꝰ viſilꝛ ut

i regla ĩ generali de re.iu.iĩ.vVi. Sʒ huic iĩtellec
rui obſtat qꝛ ᷣm euʒ cum primũ reſcriptũ eſſet
pꝛiuilegiuʒ ex quo ↄcedit aliqd g ius g nõ dʒ
tolli ꝑ ſᷣm ſiue ſit reſcriptuʒ ĩpetratum ſᷣm ius
ſiue priuilegiũ:qꝛ reſcriptũ nõ tollit priuilegiũ
i.c.cũ ordinẽ.j.eo.nec ſʒ priuilegiuʒ tollit pri
mã niſi de eo faciat mẽtionẽ ut i. c. ueniẽs. j. ð
pſcrip.iõ glo.trãſit ad ſʒ ĩtellectuʒ ut iſtud pri
mũ reſcriptũ ſiue pꝛimũ priuilegiũ reducat pri
uilegiatũ ad ſolũ ius cõe qꝛ forte ꝓpter ðᷣlictũ
erat ſibi interdictũ bñficiuʒ appellatõis. Et ſic
ĩ effectu ſolum fuit ſibi ↄceſſuʒ ius ↄmune ⁊ iõ
ĩ ſecundo reſeripto nõ fuit neceſſe facẽ mentio
nẽ de pꝰ. Iſte ĩtellectus ẽ bonꝰ ĩ ſe ſed diuinat
ad tex.iõ trãſit ad teꝛtiũ itellectuʒ ut intelligat
tex. ꝙ ſimplꝛ fuit iſti ↄceſſũ ut ĩ q̃ibʒ cã poſſet
appellare nec aliqͥd ↄ ius ↄcedebat᷑ ⁊ fuit impe
tratũ ad cautellã ut iudex facilius admittẽt ap
pellationẽ legitimam.iõ ſecundũ derogat prio
qꝛ primũ nõ pt᷑ dici meꝝ priuilegiũ ex quo cõ
tinebat id qð ius cõe ⁊ hunc ĩtellectum ſequit
Inn. dicẽs oꝙ ſiue ſit reſcriptũ ſiue priuileginʒ
ex quo ↄtinet id qð ius cõèe n ẽ neceſſe ꝙ ĩ fo
Srio fiat mentio de pri.ſiẽ nõ eſt neceſſe faceꝛ
mẽtionẽ de ipſo iuꝛe.Et iſte ĩtellectus eſt q̃i cõ
munis ⁊ ex eo collige duo nöbila. amd
ꝙ reſcriptuʒ ſiue priuilegiuʒ cõtra ius ualet lʒ
nõ faciat mẽtionẽ de iure. Sccundũ dẽʒ ꝙ pri
uilegiuʒ ↄceſſũ ĩ terminis iuris cõis intelligit
mere fm ius ita ꝙ nõ debemꝰ extẽderc ueꝛba
ut aliqd operent᷑ ultra ius cõe ſiẽ fit ĩterptatio
de iſto prio priuilegio hic. Cõtra primuʒ dẽm

ẽ glo. aꝑta ĩ.c.i.de ↄſti.li.vi.qᷓ dicit nõ ualeꝛe

ꝛptũ ↄ ius niſi faciat mẽtionẽ de iure ut nidet
tex.iĩ.c.ex ꝑte ð capel.mo.⁊ ĩ.l.reſcripta.C.ð
pci.impe offe.cõtra ſᷣm dictuʒ uidet᷑ tex.ĩ.c.in
his.j.de priui. Itẽ qꝛ uerba dñt aliqd opari
ut ĩ. c. ſi papa ð priuile.li.vi. Itẽ ↄtra gnãlem
theoricã ſᷣm quã dicimꝰ priuilegiũ cẽ ĩterpᷣtãð
ut aliquid afferat de nouo priuilcgiato de hoc
bonus tex.i.l.i.ff.ad municip.⁊ in.d.c.in his
Et iõ foꝛte Hoſti.ſenſit aliuʒ ĩtellectum ꝙ peꝛ
illam indulgẽtiaʒ ut libere qͥs poſſet appellare
itelligit ↄceſſuʒ ut poſſet appellaꝛc ẽt ubi ñ gꝛa
uat᷑ ſeu nõ ꝓbãdo grauamẽ:ſiẽ oliʒ ĩdiſticte ad
mittebat᷑ appellatio niſi eſſet manifeſte friuola
ut ĩ. c. ad romanã.ij.q.vi.¶ tem poterit ap
pellare ex ĩteruallo ſine ſcriptis ↄtꝛa id qð nõ.
i.l.ij. ff.de appel. Itẽ poterit appellare. ʒ ubi
ceſſante idulgentia non poſſet appellare niſi.ꝰ
ut ĩ. c.ſuam.j.de appe.et.C.ne ĩ una ea.qʒ cã
li.teꝛ.ap.in ꝛubꝛo ⁊ nigro.Et ſᷣm hũc ĩtellectũ
tollit motiuum pꝛecedẽs:⁊ ad id qð dẽ ꝙ pri
uilegium nõ tollit priuilegiuʒ dicit hoc ueꝝ ni
ſi fʒ ſit ſpale. pᷣmuʒ gnã e:unde ĩtelligit ꝙ; utꝛũ
qʒ reſcriptũ hic habebit nires pᷣuilegij de pꝰ ẽ
claꝝ ſm pᷣcedentẽ intellectum. De 2 ꝓbaĩ ꝑꝑ
clauſulã q remouebat appellationem. nam hoc
non ↄcedit᷑ de iure cõi ſed ex ſpãli puilegio et
ſic uult ꝙ ꝛla generi ꝑ ſpẽm habeat locum ctiã

(Deretrb.

in priuilegijs ꝑ qð diẽ ſi papa oↄcedẽt uni oẽs
decimas alicꝰ parochie ⁊æ alteri poſtmõʒ ↄceð
ret decimas alicꝰ pᷣdij illius parochie uel exẽp
tõʒ a decimis ꝙ ꝑ ſᷣm ſpãle derogaret peqtuʒ
ad ſpẽm ↄtẽtã in o ⁊ ſic intelligit iſtuʒ tex.iſte
intellectꝰ cẽt optimꝰ in ſe ſi illð eẽt vm ꝙ ſpale
pᷣnilegiũ derogaret gñali.hꝰ th dictuʒ ſeqt hic
Inn. ? do. an. Sʒ ĩ ↄtraꝛiũ ẽ dẽm poſtol. bic
qui diẽ ꝙ aut priuilegiuʒ gnãle ptinet oĩa uni
uerſalit᷑ ⁊ eodẽ actu ⁊ tẽ ſpãle nõ derogat gña
li:exẽplũ cuʒ ↄcedit generalit᷑ decias alicꝰ paꝛo
chie. aut priuilegiũ gnãle nõ ↄtinʒ ulꝛ oĩia uno
actu:ſʒ dʒ vificari in aliqua ſpẽ ↄtenta ſub ge
nere ⁊ tẽ ſpãle derogat geneꝛali: exẽpluʒ ſi mã
dat᷑ ꝓuideri uni de bñnſicio ĩ ceꝛta ꝓuĩtia ⁊ 27.
mãdat᷑ ꝓuideri in ceꝛta eccłia illius ꝓuitic. Jt
ↄtra bꝰ dẽʒ Moſti. - ſeq̃ciuʒ ultra doc. hic alle
.gl. oꝛdinariã in zglła genẽi ð ꝛe.iuꝛ.i.vi.xxv.
q· ij ĩ ſũma ĩ qbꝰ dẽ ꝙ puilegio ẽt gnãli nõ de
rogat᷑ ꝑ ſequẽs priuilegiũ ctiã ſpetiale niſi de
illo faciat mẽtionẽ. adduco rõeʒ priceps ꝑ ſuũ
pꝛiuilegiũ n itẽdit derogare iuri glteri qſito ut
in. l. ij. F. ſiqs a pꝛicipe.ff. ne qͥd ĩ loco publico
= in. c ſuꝑ eo. ð offi. dele. qͥnimo ſola poſſeſſio
alteriꝰ ĩpedit uires pꝛiuilegij ſi illa poſſeſſiõe
nõ fit mẽtio ut ĩ.c.dudũ.j. de priuile.nõ.gl.in
c.ij. de deci. j. vi. Sʒ ꝑ gñale priuileginʒ ẽ ius
qſitũ ĩ qlibʒ ſpẽ ↄtẽta ſub genẽ g'ꝑ fm nõ dʒ
derogari pꝰ tn õ hbꝰ ⁊ ꝓ pꝛia opi. Hoſti.mliũ
faẽ.c. duduʒ ⁊.c.quis ij.de pᷣben.li.vi.ubi ex
pᷣſſe diẽ tex. ꝙ fm ſpãle derogat prio ⁊ multuʒ
urgẽt illa capitula in hac mã: ſ tenẽdo qð dixi
qð uẽ młiũ equuʒ põt rnderi dupklꝛ. pꝰʒ ꝙ in. c.
duduʒ nõ fuit directe fᷣm primuʒ: qꝛ papa dã
do legato ptᷣatẽ ↄferẽdi bnficia ñ uꝛ ſibi aufer
re ut ibi:iõ collatio fẽa ꝑ cuʒ ualʒ h n faciat mẽ
tionẽ de pᷣuilegio legis ⁊ fuit pricipalis rõ illiꝰ
tex.lʒ ad maioꝛẽ euidẽtiã papa aſſignat hic faʒ
rõeʒ:qꝛ ſpãle derogat generali. Al meliꝰ coꝛ
dãdo opi.ꝙ aut ꝑ pᷣuilegiũ generale ẽ acqᷣſuũ
ius ĩ re ĩ qibet ſpẽ ↄtẽta ſub gñe ⁊ tũc ſpale n
derogat generali ne ĩ ſpẽ deroget᷑ iuꝛi q̃ſito in
re.exꝰ cũ papa ↄcedit oẽs dccimas alicuiꝰ pa
rochie aut ꝑ pᷣuilegiuʒ geneꝛale n ẽ acqᷣſiiũ iuſ
ĩ re ĩ qibet ſpẽ:ſʒ ad rẽ.Et tũc ꝓcedit d Ho
ſti. ⁊ pt᷑ ĩtelligi iſte tex.nã ꝑ pᷣuilegiuʒ ut poſſetc
appellari ĩ qualibet cã nõ ẽ acqſituʒ ius ĩ re: ſʒ
facultas appellãdi ĩ futuꝝ idẽ cũ dat᷑ alicui pri
uilegiũ ↄferẽdi bñficia ceꝛti loci. dʒ enĩ tẽ uale?
ſʒ ſpãle qð ñ irrogat tãtuʒ piudiciuʒ ⁊ priceps
ẽt ſi ſciniſſet ð geneꝛali oceſſiſſet ſpãle ex qꝰ iuſ
ñ erat acqᷣſitũ ĩ re. Et hec diſtictõ mea magnã
bʒ eqtatẽ.⁊ ex dẽo Hoſti.nõ.ꝙ pᷣuilegiũ ↄceſ
ſũ ad limites iuris dʒ ĩiterpᷣtari ut aliqd ↄcedat
ulrra ins: ꝙ mihi ſatis plʒ ex qñ derogat iu
ꝛi pꝛiuate ꝑſone ar.i.d.l.i.ff.ad municip. de a
lio nũqᷣd rptũ uł pꝛinilegiuʒ debeat facẽ mẽtio
nẽ de iure ⁊ qᷓre remitto ad nõ.i.c.nõ nulli.j.
.c.plene ꝑ Jo. an. i. c. unico ðᷣ exceſſ. pla.li. Vi
ĩ nouella ꝑ baꝛ.i.l.fi. C.ſi õ ius ł uti. pub. Et

ĩter ceteꝛa ultra iſtos credo q; ubi ius ẽ notiſſi
mũ ⁊ papa ẽ ſolitꝰ ſcꝛibẽ illð ñ ẽ neceſſe ut fa
ciar mẽtiõeʒ ð illo ⁊ ſic pt ĩtelligi iſte tex.nã cla
riſſimũ ẽ ĩ iur̃ ꝙ pt᷑ appellari. Itẽ papa ſolitꝰ ẽ
apponẽ iſtã clauſulã appellatõe remota nõ faci
ẽdo mẽtionẽ de inꝛe.vn apꝑet ꝙ reſcriptũ nõ
ſit pſumẽdũ falſũ cũ n deuiat a ↄſuetudie cuꝛie

ar. . c. ꝓx. ⁊ in. c. ex l̃ig. S:li.ꝓx. Et ꝑ hꝰ hes
ðclaratã pᷣmã ꝑtẽ.c. n gl. fi. ur hẽas clarã
hãc gl.eã diuide.nã p allegat aliquas ↄcoꝛdã
tias.2* ꝓlequit᷑ de pualiditate pluriũ reſcripto·
rũ ad lites ⁊ pꝰ qn ĩpetrant᷑ ĩ pria ĩſtãtia.ꝛ qn
ĩ cã appellatõis.ʒꝰ pricipał: ꝓſeqt qñ ↄcurrũt
pła pꝛiuilegia ↄꝛia a diueꝛſis ipetrata.qᷓꝛto qñn
puilegiũ ↄcurrit cũ apto. qͥnto qn ↄcuꝛꝛũt płeſ
lr̃e ad bnficia.Mltio tacite ſoluit Sꝛiũ qð fõma
ꝛi poſſʒ ð.c.ex tua de fi.pſ.⁊ ð.c.ex ꝑie ð offi:
dele.fᷣa ꝑs pꝛĩcipal ẽ ibi ciꝛca ruocatõeʒ.. ibi
ſuꝑ pᷣuilegijs.q̃rta ibi ſi vo. qnta ibi ĩ bnficijs
ultia ibi illa decre. Et latiꝰ expediẽdo mãm pꝰ
doc.capiẽdo potiora ſic diſtigue ꝙ aut qrii de
preualiditate pluriũ pᷣuilegioꝝ aut de preuali
ditate pᷣuilegij ⁊ rpti ↄcurrẽtiũ.¶ NMuo ad pꝛi
mũ ſubdiſtiguẽdũ ẽ. qꝛ aut loqmur ð pualidi
tate płiũ ꝛptoꝝ ad liteſ aut ad bnficia. Et ſi ad
litcs aut ĩ pma iſtatia aut ĩ cã appellatiõis. pꝰ
cãu aut pꝛimũ ꝛᷣptũ ẽ gñale ⁊ ſʒ ſpale aut chꝛio
gut utrũqʒ gñale aut utrũqʒ ſpãle.pꝰ cãu ſpale
deꝛogat geneꝛali ut hic ⁊.j .e.paſtoral niſi an ĩ
petrationẽ ſcðᷣi fuiſſet ſca declaratõ ad illð ſpã
le ut puta:qꝛ hẽns generale declarauit illaʒ ge
neralitatẽ ⁊ ĩ hꝰ cãu loqt.c.ex tua ðᷣ qꝰ gl.iĩ fi.
oppõit ad idẽ. c. paſtorał.j. e. Idẽ dic eõ quã
do primũ fuit ſpale ⁊ fʒ geneꝛale ſꝑ enĩ ſpẽs de
rogat generi ſiuc pcedat ſiue ſequat᷑ ut no ĩ re
gka geneꝛi. S. all. ⁊ ĩ.c.abbatẽ.j.e¶ cãu ſi u

trũqʒ ẽ gnãle ſemꝑ ualʒ illð ꝑ qð pᷣ facta E ſpe

cificatio y hoſti. ⁊ bñ ar.c.paſtorał.j e. ¶qr
to cãu ſi utrũqʒ ẽ ſpãle aut primũ fuit ipetꝛatũ
de cõi ↄſẽſu ꝑtiuʒ ⁊ nõ ualet ſcõm etiã ſi faciat
mẽtionẽ de pꝰ niſi ibi faciat mẽtionẽ de cõi cõ
ſeſu ut. j. c. ceteꝝ. Si vo pꝛimuʒ nõ fuit ipetra
tuʒ cõi ↄſenſu ⁊ tẽ regula ãtiqua eſt ꝙ m non
ualet ſi nõ facit mentionẽ de pꝰ alias ualʒ ſcõm
ita ꝙ olim indiſtincie ſtabamus date ⁊ non pnñ
tatõi. Sʒ hodic hec mã inuoluit᷑ per.c. ut debi
rus de app.ubi tex. ur̃ uelle ꝙ ↄuentus ꝑ ſecun
das lr̃as n pt᷑ opponẽ de primis ex q priꝰ eaſ
nõ pntauit. ſic uidet᷑ innuẽ ꝙ hodie ſit
ſtãduʒ pntatõi ſaltim ſecuta citatõe ut ille priꝰ
ualeant ſiue ſint prime ſiue ſcde:qᷓ prio iudici
ſt pntate ⁊ earum nigore facta ẽ citatio et iſte
ẽ unus ĩiellectꝰ ad dẽʒ.c.nt debitꝰ ꝑ quẽ mlłia
iura antiqᷓ remanẽt coꝛrecta. Aliꝰ itellectꝰ quẽ
uz glo. hic ſequi eſt ut ex toto illa iura antiqua
nõ corrigant᷑.Sʒ diſtiguẽduʒ ꝙ aut pꝛimꝰ ipe
trãs fuit negligẽs in pntando ⁊ ualẽt fe ſecuta
citatiõe ⁊ ſic loquit᷑.c. ut debitus.aut primꝰnõ
fuit negligẽs:ſʒ nequiuit hre copiã iudicis ĩpe
trati ⁊ de hoc fuit ꝓteſtatꝰ ⁊ tunc dẽt ſpcctari

, an imrans büt
si G oſm n ſi⸗ n ga0
99 ilflſ inolntorſpeſno nacn
isclhiſftuitcin yngin ſi i
rijlini ilk imnli Ninpanm
ſirnttiiunſamist ncanan
ieltirg e ibenc lll.
itherimmad mumnchr nchre ie
fonlfncnzoeummnn du pniegat dic
monzigiter fn pelc mummnaz ſhi
õ
npeclin gonanitqgnüch fmanogu
Veſtgͦeſtucſhleniſi d tarmendm die
8 „„„„1. . .
rgnrnin Pecdeigl die noſt.
hunmmn oi pidvanr gii nodn⸗
tii nmiſiwinio nin ilgiun
ir uun mlime ichen inc. lgge
n bon linmnon Mlili opi.
ſmnunke il m me
inn e Mrfn hogn ſecic⸗
tntin ci ge oſti l .
ini v. (Eb
Uninedoe Röiſtins dicni n
ingi insdici ittrnni
liſlitgfin gr ad iſ⸗
mnini n Maeſe igno
“ negmci oſſtr iſacto nr de⸗
nhecuuſi i corporei H
Rerd ceſezt hie oi⸗
nnclimmein unzin ger
nſnitlind ed Copor ins gl
Unnn . a tef corpns inci
. wincörrch⸗ “ũ Piudicnin
iuptniczine ddn doe
Unmei; ..de Mard ch
Uti.c.erde z, . di
lalne Med Welmd 23
ir laiura⸗g les W.4.5
lrinifone Pilrhünn
ieeneöine ſti nc e

Se-

fend e
ͤeit Plenm Enaternn

ſerid

Unia diladecte Elrs aſkoni
occpichſetenſ Winidn id
preualdiine orin Prlepion Aur de Rn
tne Pullegiefhi NaunandOnoal
m ſubal ſfigneli i. g aut loqhnurd Ponidt
tate pli rox ad lieſ anra biſſcin Erſigl
lirs au ipm iſinu ani cj Oppelanoͤs,

cänan pumũ ipni gñaler ſ pile ovt cjio

Aur umj gnale aut uigz ſile pe iy ſyje⸗
deogat genenliut bic t .c paſtolgk niſt an

C De reſcrip.

Primꝰ uſq; ad ãnũ ⁊ nõ ãplius nec ex facto
pᷣmi pᷣiudicaret᷑ 2 7τ ĩ bꝰ cau pnt hodie ꝓcedẽ
.c.ſi. ãt.⁊.c.plerũqʒ..eo.⁊ iſte ĩtellectꝰ uẽ ſatiſ
ꝓbabil ne ex toto iura antiqᷓ corrigant᷑.¶ꝰ
itellectꝰ ultra.glo.põit᷑ ꝑ hoſti.ĩ.d.c.ut.debitꝰ
ut ꝓcedat qñ qͥs ↄuenit᷑ corã ordinario vt nõ
audiat᷑ nolẽs opponẽ ð litteris pꝰipetratis ꝑ e
um.⁊ hoc fauoꝛe ordinarie iuriſdic. ut ſic ꝑ or
dinariũ poſſit pueniri delegatus ⁊ iſte ĩtellectꝰ
nimis reſtrigit iſtũ tex.q loqt generałr ðᷣ oĩ iu
dice iõ coĩr nõ fcipi nanns itellectꝰ quẽ
ſẽtiũt ẽt doc. ĩ. d. c.ut debitus:ut attendat᷑ foꝛa
excipiẽdi de poribus lis. Aut.n. pᷣmꝰ ĩpetrãſ
ↄuẽtꝰpꝑ fas excipit de poribuſ anqᷓ eas pᷣſẽtet
iudici ? nõ audit᷑:qꝛ uẽ hoc facẽ in fꝛaudẽ ⁊ hꝰ
cãu ꝓpye loqt. c.ut debitꝰ aut pꝰ qᷓ; excipiat pñ
tat ſuas ⁊ poſtmõm excipit de ſuis poribus ⁊
pñt fuari ãtiqua iura ut ſtadum ſit pᷣmis ⁊ nõ
ßis:⁊ iſtuʒ ĩtellectũ appꝛobat do.an.ibi ⁊ mihi
ſp placuit ut euitemus iuriũcorrectionẽ qtuʒ
fieri põt.aꝛ.i.c.cuʒ expediat de elec.li.vi.⁊.l.i
C. de ĩoffi.do.⁊ hoc qꝰad pꝛimũ mẽbꝝ.Quo
ad ſʒ pᷣncipale qͥd qn ipetrat᷑ in cã appellatõis
dic ut in iuribꝰ ad qᷓ gl.remittit ubi plene hoc
tradi᷑ Si vo ſumꝰin lr̃is impetratis ad bñici
a gl. hec in fi. ſe inuoluit qꝛ tpᷣe ſuo ius erat ſa
tis dubiũ:ſʒ hodie dicemꝰ ꝙ reglarit᷑ ſtat᷑ date
2 nõ pᷣſẽtatõi uñ ille pualẽt qᷓ pꝰ ſt impetrate ð
qꝰ dic ut in.c.tibi q de reſcꝛiptis ⁊ in.c.eũ cui
ð pᷣbẽ.li.vi.uide gl.de ↄceſ.pᷣbẽ.in.c.ſi ſoli li.

puilegiuʒ alterius iõ ut appareat de certa ſciẽ
tia pricipis dʒ fieri mẽtio ſaltẽ gñalis mõ pᷣdic
to:⁊ hec ẽ rõ qᷓre ĩ ꝛpto dẽat fieri mẽtio ð iure
ut ĩ iuribus.S.alle. Si uero utrũqʒ ẽ ex corpꝰ
⁊ tẽ ſꝑ uʒ primũ niſi ĩ 2R mẽtio fiat ð pꝰ ut ĩ.d.
.c. ueniẽs hoc limita niſi pꝛimũ eẽt ᷣm ius cõe
obtẽtũ ut Pi. AE mẽbro priĩcipali qn cõ
cuꝛꝛũt ꝛptũ ⁊ pullegiũ:aut pᷣuilegiũ pceſſit ⁊ ꝛe
ſcriptũ ſubſeqt᷑ aut eõ. Drio cãau ſi priuilegiũ
fuit ſᷣm ius ualet fᷣm ꝛptũ ut hic:licet nõ faciat
mẽtionẽ de priuilegio niſi eo cãau quo ð iure eſ
ſet fiẽda mẽtio:qꝛ tẽ dʒ facẽ mẽtionè ð iure ſal
tẽ gñaliter mõ predicto.aut priuilegiũ nõ ceꝛat
fm ius ⁊ tũc aut dabat formã reſcriptis ipetꝛã
dis ł parabat dilaroriã exceptionẽ ad rptũ ⁊ ñ
ualet xptum niſi faciat mẽtionẽ de puilegio:et
iſte ẽ ꝓpriꝰcãus.c.cũ ordinẽ.j.eo.aut priuile
giuʒ cãbat ius ꝑctoꝛiũ puta qꝛ ↄcedebat excep
tionẽ a decis ⁊ rptũ fuit ĩpetratũ õᷣ priuilegia
tum ſoluʒ ad iuris obſeruãtiã ⁊ ꝛeſcꝛiptuʒ ualʒ
quo ad hoc ut iudex hẽat iuriſditionẽ ĩ cã ſed
nõ pᷣiudicat puilegio:qꝛ ĩ vi ꝑcptorie poterit
opponi. de pꝛiuilegio ð iſtuʒ foꝛte plebanuʒ qͥ ĩ
petꝛauit reſcriptuʒ ſuꝑ ſolutõe deciaꝝ fᷣm iuſ ⁊
ẽ 20 qꝛ ſicut de perẽptorijs cxceptõibꝰ ↄpetẽti
bus aduerſario ñ ẽ neceſſe facẽ mẽtionẽ ĩ ꝛpto
nt. i. c. i. de lit. ↄte. li. Vi. ira nec de pᷣuilegio cãn
te perẽptoꝛiã ſic iiłlige nõ.j.eo.ↄſtitutꝰSi vo
eõ ꝛeſcriptũ ꝓcedit ⁊ pꝛiuilegiũ ſubſeqt ⁊ erat
facta lit.ↄte.ſeu.alit᷑ iudiciũ erat ichoatũ uigo

pemanone ſcoi fuiſſet ſea decaa aoad ild ſpa
Eeut puta: qꝛ bens generale declarauit ilaz ge
Neraltate ?ib'cin logt.c.extad a' glifi.
ophoͦlt ad de cpaſtorak e. JWe dic e ani

re reſcꝛipti ⁊ puilegiũ poſtea ĩpetꝛatũ nõ piudi
dicat reſcripto q ad illã cãm niſi faciat mẽtio
nẽ de pceſſu. Iſte ẽ cãus ĩ.c.cãm.ii.de teſti. .

vi. ⁊ hoc q;tum ad pᷣmum mẽbꝝ pᷣncipale. e
nio ad ſᷣm cuʒ ↄcurrunt pla pᷣuilegia:⁊ dic ꝙ
aut pmuʒ ẽ gñale ⁊ ſᷣm ſpẽale:aut utrunqʒ ſpã

doprimii fuir ſpale fy genenleſt ni pesde
rogn geneniſehcecan ſue ſegpai ui
gka geneu.5.dl 11.c. adate. 3 Cjn ſin

nuq; egnͦe ſenp wah ilop gop ſacaee

ofcano boſt bi ar c ſont , t
ciu ſi miq; e ſil antoini iuſt penuin
le coioſeſn ptun ? no nle ſcöneni lſncn
ninone dep niſ ibifrin meione gecoi c
l
R Aſn regda zuianae

Zeuſt onormnen
Dderſindnddnd
ita oum incdunce⸗ Nhmmnse te?

ſipntate? dac rChi inn
cc;an ilen n
rannn
pꝛim ſe

cunvs iell

iura mmii fenmume awwli

uichn

2.

. ma qut pr
ris fut neh en⸗ cbinsb

trau?

GSi do piimnuz no fut ihenng
Ren non

oeden dias vahd
nonß

feſcun
aani. Gjd n e gatfeſeli
nocoffionn Sl gimndh ie c

n AdO zigcieb
. ſ̃ ſã gutbielo 6 i
gec agt daſ

le aut utrũqʒ gnãle. Prio caſu gl.hic ⁊ clariꝰ
in pᷣcedẽti glo.uoluit ꝙ nũqᷓ; fm derogat pꝰſi
ue ſit gnãle ſiuc ſpãle niſi ð pꝰfiat mẽtio:tu dic
ð pꝰ ut plene dixi.S.in pᷣcedẽti gl.diẽ tñ hoſti.
ꝙ ẽt tenenꝰ opi. ꝙᷓ ſpãle ðꝛogat gnãli nõ dero
gat tñ cuʒ grauiſſimo pᷣiudicio pᷣmi pᷣuilegiari
ſaltẽ ex tacita uolũtate pᷣncipis ar.in.c. ſugge
ſtũ de deci. ⁊ nõ bonã limitatõem ad illã opi.
¶ Si vo utrũqʒ ẽ gnãle uł ſpale:aut utrũqʒ ẽ
corpore iuris clauſũ æ m dᷣrogat pꝰ ſiẽ diciꝰ

ĩ ⁊ iur̃ pꝰ õrio ut in.c:i.de.ↄſti li. vi ¶ Et b S

coĩꝛ tenẽt hic doc. Rõ iſtius dicti põt eè qꝛ pꝛi
mũ pᷣuilegiũ nõ tollit᷑ ꝑ ſm qꝛ papa cẽſet̃᷑ igno
rare pᷣmuʒ pᷣuilegiuʒ cuʒ ↄſiſtat ĩ facto ut.d.c.
i. Sʒ qñ utrũqʒ ẽ clauſũ ĩ corpore iuꝛis pᷣſumi
tur ſcientie pape cũ cẽſcat᷑ hr̃e oĩa iura in pec
tore ut.d.c.i.aut unũ ẽ in corpoꝛe iuris ⁊ alið
cx uolumẽ ⁊ illud qð ẽ e corpus pᷣiudicat in
corporato ita cõir d;. Sʒ ego dubito an hoc
ſit vm qꝛ priuilegiũ g̊ ius maxĩe pꝛiuatũ dʒ fa
cẽ mẽtionẽ ð iuĩ ut ĩ.c.ex ꝑte ð capel.mõ.⁊.S
remiſi.ad multa iura.gꝰ ſaltẽ pᷣuilegiũ extꝛaua
gãs dẽt facẽ mẽtionẽ ð iure:ſaltẽ in gne ut di
cat ñ obſtãte quocũqʒ; iuẽ ĩ Sriũ dictãte ad hꝰ
qð nõ.bar.i.l.fi.C.ſi ↄ ius ł uti pub. Nã qñʒ
pᷣuiłgiũ emanatũ ꝑꝑ nimiã ĩſolẽriã ⁊ ex nimia
occupatõe nõ fuit põderatuʒ qð crat õ ius uel

⁊ in.c.dilectꝰ ut lite pẽdẽre ⁊ ibi ꝑ. Inn.iĩ.ad.
aut uigoꝛe reſcꝛipti n pẽdebat lis ⁊ priuilegiũ
pᷣiudicat ypto qꝛ põt opponẽ pꝛiuilegiatus de
iuꝛe ſuo ar.in.l.ſi quis.ff.de iudi.⁊ quod dixi
poſt ↄpoſtol.S. ti. ꝓx.c.cum. ¶M. qð ẽ vm ſʒ
hoſti. niſi doloſe iſte ipetraſſʒ priuilegiũ ut ſup
plãtãet ſolicitudinẽ illiꝰ quẽ ſcicbat pꝰ ipetraſ
ſe reſcriptũ ar.in.c.ſuggeſtũ de appel.⁊.c.mẽi
nimus.⁊ hoc de tertio ⁊ ultimo mẽbro. Da
normitanus. 5
n xpto apoſtolico
*£ Paꝛte. ſubitelligit clauſula
ii preces ueritate nittantur ⁊ ſi reſcꝛi
ptum ꝓhibet cãe cognitiõem eſt de falſitate ſu
ſpectum In pria parte ponit querela. In fa
ꝓuiſio.ſᷣa ibi uerum.¶ Mõ.duo quoꝛum qð
libet ſufficit ut quis remoueatur a bnficio ſuo
Primũ ẽ ꝑiurij crimẽ ↄcordat.c.qrelã ð iuẽ
iurã ⁊.c.cũ nõ ab hoĩe de iudi.⁊.c.ꝑuẽit ð fiðᷣ
iuſ. Scõm ẽ ſpõtanea rᷣnũtiatio ad hoc.vij.q
.i. q; ꝑiculoſum ⁊.c.audita.j.de ꝛcſti.ſpol.cũ.
ſi. Mõ 2* ꝙ ĩ ẽpto emanato ad inſtãtiã partis
ſẽpꝑ ſubintelligit clauſula ſi ſit ita.i.ſi vera nar
ꝛant᷑ in rpto ex quo ĩfert̃ ꝙ ſi opponitur naꝛꝛa
ta nõ eſſe uera onus ꝓbandi incũbit ĩpetrãti:
qð tʒ Jo.an.in.c.i.ð.littis ↄte.li.vi.⁊ uið qdð
dixi ĩ.c. fi.ð pſũptio. Itẽ.nõ.iũcta gl.fi.ꝙ ubi

¶ De reſcrixp.

reſcriptũ pꝛĩcipis ðᷣuiat ab oĩ rõe ⁊ cõi ſtilo cu
rie. dẽt ille ĩpetrãs tãqᷓ; de fallitate ſuſpecius t
mitti ad priucipẽ una cũ illo reſcripto:fac.xix.
di.ĩ memoꝛiã ⁊ idẽ dic ĩ priuilegio emanato õ
cõeʒ curſũ pꝛiuilegioꝝ:de quo uide glo.nõbilẽ
iu. c.cãm.ij.de teſti.facit.c.ꝙ ſuꝑ his.de fide.
inſtru. uide qð nõ.Ci.in.l.fi.C.ſi. ↄ.ius łuti.
pub ¶ Ex bis ifert ꝙ ubi ꝛptuʒ b priuilegium
deuiat a cõi ſtilo ⁊ rõe nali n dẽt ↄmiſſariꝰ illð
exeq̃ ſj ſpectare faʒ iuſſiõeʒ prĩcipiſ fac.c.ſi qñ
JJ. co. qð nõ.i.d.l.fi.C.ſi ↄ ius ubi peꝛ Ci.
¶ Vltimo põdera dẽonẽ pciſe nã idẽ ĩpõrtat
qð abſolute ⁊ ſine cãe ↄguitõe ut hic inuit᷑ 2æ ui
de bonã gl.i.c ̊ uiuoſ de hr̃ii.li.vi.æ diẽ Ja.
de.are.nõbile vᷣbuʒ ĩ.l.oẽs ppli.ff.de iuſti.⁊.
iu. ꝙ ſuiſta dictio pciſe ponit᷑ ĩ ſtatuto hẽt viʒ
clauſule örogatorie ad aliud ſtatutuʒ oriuʒ ut
ñ ualeat ſᷣm Soriũ niſi fiat mẽtio de p.ex q ĩ ſta
tuto dẽ ꝙ hoc qð ibi ſtatuit᷑ ſit pciſũ ⁊ ẽ nõbi
le vbuʒ ſi eẽt ueꝝ vr̃ tn hꝛe rõem ĩ ſe ut illð vᷣ

bũ aliqd oꝑet᷑.Et nõ.pᷣdicta:qꝛ ſepe ĩ ꝛptis pᷣn
cipiũ ponit᷑ hec dictõ Peie In. gl.i. i. fi nõ
bñn hãc gl.ad quã quottidie fit remiſſio.Ex q̃
collige ꝙ de nã coplatiue ẽ ꝙ utraqʒ ꝑs ſit va
ð nã diſiũctiue ẽ ut ſufficiat alt᷑a ꝑs ſʒ ipropri
ant᷑ iſte dẽones ut copłatiua reſoluat᷑ qnʒ ĩ diſ
iñctiuã ⁊ diſiũctiua anʒ ĩ copulatiuã ſi nã mẽ:
ſubiecte hec ĩportat. Nã vba dẽent deſeruire ĩ
tẽtõi ⁊ nõ eõ ut ĩ.c.⁊ꝰ reqᷣrit de appł.Et ut hẽ
as hãc mãʒ ꝑfeete diſtigue colligẽdo dẽa doc.
ꝙ aut cõpulatiua ⁊.ł alia dictio copulatiua po
nit᷑ ĩteꝛ ĩpoſſibilia ita ꝙ nõ pñt ſił eẽ va ⁊ tẽ co
płatiua reſoluit᷑ ĩ diſiũctiuã ut ſi teſtatoꝛ dic uo
lo teſtamẽtũ meũ ualẽ iuẽ teſti ⁊ iuẽ codicili.nã
certũ ẽ ꝙ ualʒ iur̃᷑ codicili ſi n põt nalẽ ut teſta
mẽtũ:qꝛ ipoſſibile ẽ ut ualeat tãqᷓ teſtamẽtũ ⁊
ut codicillꝰ: qꝛ ĩ teſtõ reqrit᷑ necario heꝛdis iſti
tutio. In codicillo vo ñ ẽ hr̃dis iĩſtituõ. Et ð
hac mã plenc legit᷑ ⁊ nõ.i.l.fi. C.de codicilł.
aut copulatĩa poĩt᷑ ĩt ea qᷓ ſit pnt eẽ va ⁊ tẽ aut
extrema copłata ñn ſt oĩo diuerſa ⁊ tẽ coplatia
nõ ſtat ꝓpᷣe:qꝛ de nã copłatie ẽ ut copulʒ oĩo
diuerſa ⁊ ꝙ utrũqʒ copulatũ uẽiat pᷣncipałr ut
nõ.gl.ſuꝑ rubrica.ff.ð iuris ⁊ fac.igno.⁊ gl.
i. c. qrelã ðᷣ ſimo.aut extrema ſt diuerſa ⁊ tẽ ſi.
unũ nẽit ad alteꝝ ut accnslcopulatia rſolui ꝓ
.i.ira qſubſtãtiũ expõit᷑ adiectiue: exẽplũ ĩ.l.i.
ↄiũcta gl.ff.de pac.ubi dẽ ꝙ pactũ ẽ duoꝝ pla
citũ ⁊ cõſẽſus.dictio vo placitũ expõĩt᷑ adiecti
