de elec.peꝛ Inno.in.c.ij.de dila.facit tex.i.
non uidetur latitare.ff. de iudi.⁊ hec nõ.¶Ut

timo extꝛa glo.queꝛitur nũquid iudex poſſit ex
pectare eontumacè ultra unuʒ diẽé. Oald.dicit
ꝙ ſic nec ſecundũ eũ tenetur citare contumacẽ
qꝛ quãto magis peꝛſeuerat in cõtumacia tanto
magis cꝛcſcit ipſa ↄtumacia nec purgat᷑ niſi cõ
paꝛeat facit.c.corã de ꝛcſtitu.in inte.⁊.c.cuʒ di
lecti de dolo ⁊æ contu Et iſtũ tex. dũ dicit in di
em alteꝝ ⁊c̃.exponit ideſt in diem aliam: ſed in
contrariũ eſt tex. in prin.ibi in diẽ ſubſequentẽ
Iiẽ ex quo diſtulir ultra unã dié uidetur ſubla
tus teꝛminus ⁊ hec opinio plus mihi placʒ pro
hoc facit.l.fi.? quod ibi nõ.ff. quod ui aur clã
2z hunc arriculuʒ pleniſſime expediui in.d.c.cuʒ
dilecti ⁊ dic ut ibi. MHicolaus abbas.
Ex noua cã re
Nſinuante. moue ur dalega
us etiã poſt lit. ↄteſ.⁊ alius ſubroga
rur.in prima ponitur actoꝛis gratioſa peritio.i
ſecunda ſub duplici conditione ippius exauditio
Fa ibi:quo circa 5. primo ꝙ eadeʒ cauſa
poteſt ſimul commirti epiſcopo ⁊ uicario ſuo ⁊
ſic poteſt uicarius eſſe collega ipſius epiſcopi ĩ
cauſa ei ſpecialiter delegata ¶ Secundo nõ. :
tene mẽti ꝙ ex peꝛſona epiſcopi poreſt recu ari
ipſius uicarius.vnde ſi epiſcopus ẽ ceꝛia ratio
ne ſuſpectus poſſum recuſaꝛe uicarium ſuum.
Et hoc puto pꝛocedeꝛe nedum quando caula
utriqʒ delegarur ut hic:ſed etiam quando nica
rius pꝛocedit ut uicarius ⁊ multo foꝝꝛius putio
hoc caſu recuſationem pꝛocedere: qꝛ uicarius
pꝛeſumitur magis affectus æ magis obediens

g

,l ſN
tore in⸗ ch
one echnn
zkrſanione nolilun
auln

öic poſreno datfit
iin üt lret ohint 4
heyortintiti ae . 4 4
ſcnisetgruteterigineite
licſiaſſen otg bnir nn
Ioprehi ereiſcaci mo nen 5
nnitrßrili nchele rc feien
glir kihimn toi he wodſunti
a Pon oor oidnn nopl eg
lerauliti ſmpoſerſoſtenn la opi.
po bieni enitiſi ivdices reevlan. ſed
ltrogunt los r dici de iuſginone
tio go G boc nacet Po an.d de
Gnginifllieapn voluitiſünſudrogat
iſro cin nonon eitlocns retuſnii
iltpſadoerarins ſenſtt niſos udi
fl R. e napnsifmmlinigi
ninenimnad prors uciers dboe die
nurd ſbene ſcr dii c accees
bolt ney nſi eruſewr or
Nungnmnns Prelitſpor feruſg

mi
cuncfiſma n. gbil
nteſtdcieniſent Dof

adni,
iinaſli dico g iſte

wite i
„). Ule.0
nen eteporum ſuſpecins

ruts
monci⸗
nb opean
olne. Ai
1 do 6
ſe:d iort
bie locii
9polit 1e
placci dic̃
des i ot
ca menop
pꝛciexa ſiu
giudilts
al ij c die n
gol einmt
lr olcii
Gnice entid
dicn hol
(ct. Dean
cer nõ aunt
leſtae. ali.
lba
1mon
nocz iſnmwu.
1i t.l. oi
6.9üoͤe
g. V.n e
eci.
oͤet
ügo ier in
pooni m l
iodi. t.ä.
excepno da
non ẽqα
ide podꝛxr
ic ſonts
Modo ſed non
Matig n
i.ſcünd⸗
docer ter i
us. R do
l. HMü
A CQno.
n qn.
it cni
enlknt
let ſingu
actiſ qui
dilatoniis
dor ſzari⸗
waniro,

wis

=
S=

=

ceſttiene ſenteie

nenercchten
Ul ceel
t ainonie iiranact ulotn

abſete non onununntehilnim

quio pars eſt Disoſceifepunige⸗ Uiiſo,

ln. l1ceſenſs uo iigonscnant

cCpenar ge noceni nerf Uenneng eanat
dim amno nirekilut mmuri
ſonamarrmũ A bor iten gice
Hbuls olmnce rinl etbore aß
eacc eꝛ Yno inc ici lo.urer it
n iceun uiane fiegi ehet
ino eemn go. aventur nigvid ugerpoſſrer
omecontungeiravnnzde. Dad det
lceſcomti iterem dane onunni
õ
gs dirunangn
pnen itt n kerhinnirtchl
leai ce coo tcond Ciſii tüt
on urx t cponi eſn H n
Connmmiͦeſterin minndle
Nie oc fllumn ru
ns lom ms thel pnonn d
hoe luckl it vod iec
thmr mcil lniſnte n

Aleeitdenrb⸗

giudernietect,

¶ De off. dele:

ipi epiſcopo in iuriſditione epiſcopali ſibi per
ipſum delata qꝙᷓ; in iuriſdirione delegata utriqʒ
eoꝝ ꝑ ſuperioꝛ᷑.quod ulrimũ ẽ bn nõndũ licet
nemo tãgat. ? iſte tex. poſſʒ aliquatenꝰ cauillari
i eo ꝙ dicit iſte. R. erat familiaris eoꝝ. tamen
ut patʒ ĩ principio.c.iſte erat principaliter fami
liaris epi.ſed ex perſona ep̃i erat ꝑconſequens
familiaris nicarij. Et ꝓ hoc dicto bñ tex. ĩ
aꝛ.i.. accedẽs.el.ij. ut lit᷑. nõ ↄt᷑. ¶ NMõ ibi po
terat ſuſpectus hr̃i.ꝙ ex perſona rectoꝛis ſeu 5
laii põt recuſari iudex datus i cã eccłie qð alibi
nõ ita bñ ꝓbat᷑: hic eniʒ erat cõtẽtio ſuper iure
ꝑochiali.⁊ ſic cã erat ecclie ⁊ tñ ꝛcecuſatuꝛ inx:
qꝛ erat dñs rectoꝛis ecclie.⁊ facit hoc ad qõem
nũqͥd ↄſanguineus prelati poſſit recuſari ur iu
ſpectus ĩ cã ecclie. certũ eiʒ ẽ ꝙ ĩ cã ꝓpria ipiꝰ
plan pt᷑ ↄſanguineꝰ ut ſuſpectus recuſari:ut in
c.poſtremo.j.ð appel. Sed dubiñ ẽ qͥĩd ſi con
ſanguinens ẽ datus iudex ĩ cã eecłie.ſpe.⁊ egi.
ut nõ.i.c poſtremo dixerũt ꝙ nõ poterat ꝛecu
ſari: qꝛ cã ẽ ecclie ⁊ nõ pᷣlati.?æ ꝓ hꝰ facit.nã pᷣ
latꝰ ipe põt eẽ iudex iĩ cã ecclie ſue:ut.ij q. vij.
ſiquis erga uide tex.cũ gl.in.c.i.de peni.li.vi
2? i.c.cũ neniſſent j. ð indi.gꝰ foꝛtius ↄſãguine
us prelati põt eẽ index cũ maiorẽ affectionẽ p
ſumaĩ hie ipe platꝰ ad cãʒ ecclłie ſue qᷓ ipe ↄſan
guineꝰ piꝰ plati: ut ĩ. c.ij. ð pẽi his nõ obſtanti
bus. Jo. an. dicit hic eẽ cõum 3 illaʒ opi. egi. z
ſpe.licet cauillãdo lr̃m poſſet ſuſtẽtari illa opi.
dicẽdo ꝙ hic nõ fuerũt iſti iudices recuſati.ſed
papa ſubrogauit alios.⁊ qdð dicit᷑ de ſuſpitione
allegatio ꝑtis. Sʒ hoc nõ placet YJo. an. ⁊æ be
ne:qꝛ nt patet ĩ fi.lr̃e papa uoluit iſtã ſubrogati
onẽ ualere eo cn quo non eẽt locus recuſaiõi
nñ mãdat ꝙ ſi aduerſarius ↄſenſit in iſtos iudi
ces poſtq;ᷓ ille. R. fuit receptus ĩ familiarẽ ꝙ tẽ
debeat cã remitti ad prioꝛes iudices ⁊ hoc dic
tũ mihi placet ⁊ ſa is bene facit dictũ.c. accedes
b hunc tex.ſic ĩtelleciũ dico ꝙ licet platꝰ poſ
ſit eẽ iudex ĩ cã eccłie:hoc nexꝝ niſi recuſetur ut
ſuſpectus:qꝛ ſi ↄſanguinens prelati põt recuſa
ri loꝛius ipe. qdᷣ tenet Cy.i.l.unica. C. ne quiſ
in ſua cau. dixi plene in d.c. cũ ueniſſent: Poſ
ſet iñ iſte tex. cauillai dicẽdo ꝙ iſte. R. pleque
batur cãm ecclie.iõ ex hoc reputatur ſuſpecius
iudex ex perſona ſua. ſecus ubi ipe non ꝓſeque
retur ꝑ ſe:ſed tota ecclia dediſſer unnʒ ꝓcurato
rem. ar. bo.i.c. inſuper ðᷣ teſti.ſʒ primuʒ dictum
plus placet:qꝛ ex modica affectione põt index
recnſari. nã neriſimile niderur ꝙ magis ſit affe
ctus platus ad eccliam ſnã ꝙ; ad ↄſanguineum
foꝛte in quarto gradu ſibi attinẽtẽ ar.i.d. c.ij.
ð pẽi. æ bec nõ. Fac ét iſte tex. ꝙ epᷣus poſſit ĩ
cnſari in ſua iuriſditõe oꝛdinaria in cã ſuoꝛum
familiariũ: ut ſic familiaris epᷣi nõ poſſit ↄuẽue
extraneũ coꝛã epiſcopo ẽt ceſſãte recuſatõe. qdᷣ
puto ueriſſimũ ar. hic ⁊= in.l.qui inriſditiõi pᷣeſt
f. de iu. o iudi. ubi niderur expreſſũ. dicit eniʒ
ibi ꝙ qᷓ iuriſditõi preeſt nec ſibi nec ſuis ius di

ceꝛe põt ⁊ uide gl.æ= qð ibi plene dixi in. c. eñ ⸗
tingat de fo. ↄpe. o„“ tota familia
ꝛecuſatuꝛ ꝑꝑ dominiũ nõ.bene gl. ꝙ ſi ans eſt
mihi ſuſpectus poſſũ ut ſuſpectũ totã familiã t
cuſaꝛe.dicit iñ Inno. ꝓ. l. unica alle.i glo. non
ꝓbat hoc dictũ ſed põit caſũ ↄueꝛſũ.ſ.ꝙ ſi iu
dex ẽ ſuſpectꝰdño ꝛedditur ſuſpectus toti fami
lie:⁊ foꝛte fʒ eũ ille cãus nõ dʒ extẽdi ſed ſolum
bre locũ ĩ illo cãu ibi expreſſo q̃ loqt᷑ qñ iudex
Opulit aliquẽ ad ↄtrabẽdũ matrioniũ.mihi tñ
placet dictũ gl. ꝓ q facit ĩ argumtũ.d.c.acce
des.ij. ut lit᷑ ñ ↄt᷑ nbi ꝛecuſatur ſuffraganeꝰ in
cã meiꝛopolitani. Itẽ faẽ. c. repellãt. j. ð accuſ.
pꝛeteꝛea ſicut poſſũ ꝛecuſaꝛe indicẽ q ẽ amicus
ↄiudicis adueꝛſarij mei de quo in. c. accedẽs p
al.ij. ⁊ dic ut ibi:ita uẽ ꝙ poſſũ ꝛecuſat iudiceʒ
qui ẽ inimicus domini mei ne in odium dñi ne
lit ulciſci ĩ familiã. ⁊ placet mihi nt cãns illiꝰ.l.
unice extẽdatur ad cãus ↄſimiles.2= nõ. gl. i eo
ꝓ dicit poſtea ꝙ modica familiaritas non no
cet. Dicit hoſti. ꝙ familiaritas poteſtatiua no
cet nõ aũt extranea i eorum qui non ſunt i po
teſtate. alias qibet poſſet defacili recuſaꝛi cum
qibet teneatur ꝓxio ad familiaritatem ? mutu
am affectionẽ nã natura iteꝛ oẽs hoies cogna
tiõeʒ iſtituit. Sũt. n. oẽs hoĩes ſibi ĩnicẽ cogna
ti: ut.l.ut uĩ ff. de iuſti.⁊ iuꝛe. C Et in fi. gl. nõ
glo. ꝙ ſi põt eẽ ieſtis ꝓ fratꝛe. ð quo dic ut nõ.
iij.q.v.in.c ij.⁊ ĩ ſũma.⁊ dico plene ĩ.c.littẽaiſ
de pꝛeſũp. Itẽ nõ. ꝙ minoꝛ cã ꝛepellit indicem
ꝙᷓ reſtẽ 2 idẽ nõ glo.ĩ.c.cũ.R.j.e.¶ In gl. ĩ
neꝛbo poſimdũ nõ. glo.que quotidie allegarur
iũcio tex limitat enĩ inꝛa dicẽtia ꝙ dilatoria dʒ
ꝓboni añ lit᷑ ↄteſt. ut ĩ.c. inteꝛ monoſteꝛiũ de ꝛc
iudi. z.l.fi. C. de excep. Illud enim ꝓcedit niſi
exceptio dilatoria oriat᷑ poſt li᷑.ↄteſt. ut h̊ qa
non ẽ qͥd mihi iputetur q̃re nõ ꝓpoſui an. Et
idẽ pꝛobatur ĩ.l ij. C. ð ↄſor. eiuſ.lit᷑.⁊ fac tex.
i.c.paſtoꝛalis de excep. Idẽ dic qñ nõ orituꝛ ð
nouo ſed non ꝑuenit ad noticiã meã niſi pꝰ lifᷣ.
ↄteſ.ut ẽ gl nõ.iij.q.vi. exceptõ ⁊ in.c.ſiatu
tũ. cũ ãt ð ꝛeſcꝛip.li.vi.iĩ.v.recuſet.⁊ colligit
hoc ex tex.iſto:qꝛ preſupponir ꝙ aduerſarius
iſtius. Rpotniſſet recuſare iſtum epᷣm poſt lit᷑.
ↄteſ.ex quo recipit illũ. R.ĩ familiarẽ poſt litis
ↄteſ.Et nõ.bñ ex tex.in uerbo quo circa ꝙ eo
eãu quo exceptio oritur poſt lit᷑ ↄteſt.ſi quis fa
cit actũ qͥ ſolet fieꝛi poſt lit᷑ ↄt᷑ nidetur excluſus
a facultate ꝓponẽdi dilatoꝛiã.æ nide glo. nõbi
lẽ ⁊ ſingularẽ ĩ.c.i.de elec.li.vj.q dicit ꝙ in ca
ſibus ĩ quibus nõò fit ↄteſtatio litis per primuz
actũ qui ſolet poſt lit᷑.ↄt᷑.fieri pcludit᷑ uia oibꝰ
dilatorijs pꝛoponendis. qð nõ. æ ſatis beñ ad
hoc facit iſte tex. UNn gloi uerbo ↄſeſit ibi t
cuſari pꝛopteꝛ nouã cãm nõ.bñ glo. ꝙ is qᷓ ipe
trauit iudicẽ põt illũ zcuſar̃ ex nona cã que ꝛcd
dit indiceʒ ſibi ſuſpeciũ:ut puta ſi index cõtra
xit poſt imperratinoem affinitatem uel magnaz
amicitiam cum adueꝛſaꝛio.nam nonis morbis

4

nona cõnenit antidota preꝑari nt. c. ceterum ð
iura.calũ.ſʒ ex canſa precedenti non poſſum re
probare quẽ ſemel approbaui.iiij.q.iij.ſi quis
teſtibus ⁊? in. c. horrendus.xxxiij.q.vV. uide peꝛ
Inno. in. c. uencrabilis de excep.facit.c.nullus
de elec. li. Vi.
2= Delegarꝰ pape uſqʒ
Berenti. ad annum integruz
poteſt ſuam ſnĩiam exequi ⁊ eſt caſus
ſingularis. diuiditur. nam in pꝛopoſita qõne p*
ponit᷑ prima opio uſqʒ ibi alij.fa uſq; ibi nos
tñ ubi ponit ſolutioneʒ interſerendo. quariam
opi.ibi n ſolũ. ¶ 5. prio ꝙ i diſcuſſiõe alicu
ius articuli dʒ ↄſuliꝰ ł ꝑitꝰ recitar̃ opi.ſi que ſt
in mateꝛia ? poſimodum ponere iudicium ſuuʒ
confutando alias opi. quas non ſequitur. nam
cx recitatione opinionum ? moriunuorum magis
luceſſit ueritas nam ſi hoc facit papa qui habet
poteſtatem ius de nono condendi ut hic ⁊ ð re
ſti ſpo.c.lr̃as ⁊ in.c.ſuper lr̃is ð reſcip.⁊ in.c.
capellanus de ferijs foꝛius hoc debent facere

inferioꝛes quorum opioni nõ ſtatur niſi ſit bꝛo
babilis ut nõ. in. c.i. de poſtu prela. ¶ Mõ wi

inꝛiſditio ⁊ ibi inriſditionem ꝙ delegatus dic tᷣ
habere iuriſditionem quod eſt cotra nõ.·i.l. ait
ptoꝛ. ff. ð re iudi. UNre nõ. ꝙ dðlegat Pncipis
põt ꝑ le ſuã ſniam mãdare execnnoni uide qð
dixi in. c ſigmificaſti S e. Er nõ q; bʒ integrum
annũ ad executionẽ faciẽdã poſt annum vo lʒ
ſnia nõ ſit executioni mãdata expirat iuriſdirõ.
Aun auür iſte annus ſit utilis an ↄtinuus? dicunt
doc.ꝙ eſt ↄtinuus.uñ currit oĩ ippe pro h fc
qꝛ omne tpᷣus debʒ intelligi ↄtinuũ niſi repeꝛia
tur Sriũ nt nõ.ſuꝑ ꝝica.ff. de diner. æ temp. pᷣ
ſcrip.⁊ in cle.nnica de in inte.reſti.⁊ ſic currit
diebꝰ feriatis etiam dato impedimento ? habe
bit iſte ãnus.ccclxv.dies ſicut habet quilibʒ an
nus nec curandum ꝙ tũc ↄtigat biſextꝰ. naʒ ca
pe ꝓ regła ꝙ ubi a iure dat᷑ annus intelligit de
:ccclxv. diebus cõtinnig ut ẽ bonus tex.i. l. iuij
F. ſtichus ff. 7 ſla. li In gl i vbo qᷓdrimeſtꝛe
ibi ſtati mandãda executõi nõ glo in eo ꝙ diẽ
ſtatĩ ⁊ ſic uidet᷑ uelle ꝙ in crimimbus imediaie
põt ſnia mãdari execnrioni nõ cxpectato lapſu
x. dieꝝ qni dant᷑ ad appellãdũ ⁊? h qͥdoʒ legiſte
tenuerũt: ſz alij Sↄ quod ſequit᷑ bar.ĩ.l qͥ ultimo
ſuoplicio.ff de pe æ illa opi mihi placet łʒ Sria
opio ſeruetur facto. Et ĩ ſi. glo. aduerte glo.
faẽ̃ dr̃iam inter ↄfeſſionem factam in ciuili ⁊ in
criminali: qꝛ in cinili ↄfeſſus b? ꝓ ↄdẽnato ita
ꝙ nõ eſt neceſſe ꝙ ferat᷑ ſnia ? iliud ſalieʒ abſo
ln ũ eſt ut ſi ↄfeſſio fit añ porrectioneʒ libelli ñ
ſequit᷑ ſnia nec poteſt ferri:qꝛ non habet funda
mentum lit᷑. ↄt᷑ ᷓ ur li. non ↄt᷑ per torũ Sʒ hᷣ
cãu nõ dat᷑ ↄdẽnato in perſonali qdrimeſtre: ſʒ
tẽpus.x.dieꝝ. Ad hᷣ tex iũcta gl ĩi.l.ſi ðbitori
ff. ö iudi. æ in. S. oĩs inſti.ðᷣ v. ob. ⁊ dixit bal.
ꝙ ex cã poſſit dari maius tpꝰ ꝙᷓ.x. dieꝝ qð ẽ
notandũ ⁊ ſatis mihi placet:ar.i.d.l.ſi debitoꝛi

Me offi. dele.

ubi dicit᷑ ꝙ tẽpus ẽ arbitraꝛium ? nide ad mate
riam bonã gl.in.c.dudũ.el.ij.de elec.⁊.ij.q.i.
nos ĩ quẽqᷓ; ⁊ in.l.i.C. de ↄfeſ Quid autem ſi
oↄfeſſio ſit fẽa pꝰ poꝛectionẽ libelli?dixer̃t qᷣdã
ꝙ eſt ferẽda ſnia ð quo per gl.⁊ bar.ĩ.l.i.ff. de
ↄfeſ. Sed ſatis poſſet teneꝛi ↄtrarium:qꝛ iura
indiſtincte dicũt ꝙ ↄſeſſꝰ ĩ iuꝛc hẽ ꝓ condena
to ut i. d.l.i.ff. ?. C. de ↄfeſ.ſʒ in cã cꝛiminali ſẽ
peꝛ requiꝛiĩ ſñia ut ĩ.l.ſi ↄfeſſꝰ.ff. ð̊ cuſto.reo.
2 habes gl.hic niſi deliciũ eẽt notoꝛũ:qr iunc
non requiritur ſũia ſaliẽ cũ ſolẽnitate ad h iex.
nõ.cum glo.iĩ.l.ictꝰ fuſtiũ.ff. ð his qui nõ inta.
¶ In gl. pek ibi ſʒ pone nõ. hãc paꝛticul glo.
Vſqʒ ad i. Jo. an. diẽ ſatis eqʒ poſſe diſtigni
aut uictus paruit ſẽtẽtie ⁊ uictor aliquo tepore
poſſedit pacifice ⁊ rũc non põt ulteriꝰ ðᷣlegatꝰ
ſe impedire ⁊ ſic ꝓcedat.S.e.in lẽis aut nictus
nõ paruit executiõi uł ſi paruit illico impediuit
2 turbauit uictorem ⁊ func poſſet iuriſditioneʒ
exercere:qꝛ non nidet᷑ executꝰ ex quo ĩcõtinẽti
executio fuit turbata ar de peni di i dinoniuʒ
2 in.c.i.ð iudi.⁊ intellige hanc diſtictionẽ Jo.
an.cũ limitatõe glo.ſ.nt nõ aſſumat ↄgnirionẽ
ſuꝑ nouit᷑ attẽtatis.qr non habʒ iuriſditionem
niii circa executionẽ: poſſʒ tñ dici ꝙ qna enus
turbatio concernit aꝛticulũ execuiois põt ordi
narius ſe ipedi? ẽt aſſumendo cognitionm ſiẽ
poruiſſet a principio: quidã m indeſlicte tenent
opi.glo.ut uſqʒ ad annũ ſepeꝛ poſſit delegatus
ſe iterpone? ad cõſeruãdã execu ionem ſnie:qð
etiã ſatis poſſʒ õ fit ex an
tiqua cã dũtaxat. n glo.fi. in fi.conclude
hbãc mã n ſic ꝙ aut index delegatꝰ nõdũ ꝓtulit
ſniam diffinitiuã ⁊ iuriſditõ ſua duꝛat nec clau

ditar anno ẽt ſi nunquã inchoaſſet proceſſum

qꝛ vpta delegatoria ſunt perpetua. durãt enim
tanto tppᷣe quãto durat actio ſupeꝛ qua ↄccdũt᷑
niſi emanaret feſcriptũ cõtꝛaꝛiũ ut ĩ l falſo.C.
de diuer. reſcrip.⁊ dixi in c.ſi auteʒ de reſcrip.
aut tulit ſniaʒ diffinitinam ⁊ ſi non eſt executiõi
mandata durat iuriſditio ſua per annũ integrũ
ſibi a lege cõceſſũ pro executiõe ſniĩe ut hic out
in poſſeſſione ſua.j. annũ hʒ locum qð S. dixi ĩ
precedẽi glo. Et x his ifert᷑ ꝙ ſi pꝰ diffinininã
iu dex excõicauit łb ẽt ãtea ⁊ poſtea ꝓtulit ſniam
diffinitiuam non poteſt ab ea abſolu re poſt
annũ:ſʒ ꝛecurẽdum eſt ad delegantem ⁊ i eo ꝙᷣ
gl.allegat.c. rurſus dic ꝙ illa iura non loqrun
tur in materia noſtra ⁊ illorum intellectum ple
ne terigi in. c.i.ð iudi.⁊ dic utbi. ¶ Entra gl.
qu ro iſte. tex. loquit᷑ qũ index excòlcauit poſt
ſniam. quid ſi nõ excõicaſſet nũqͥd haberʒ locũ
deciſio iſtius tex. Dar. de hoc dubitauit. nã ꝗ
dã dixerũt ꝙ nõ: lʒ Jo. an pciſe tenet ꝙ bʒ lo
cũ iſte tex.qꝛ papa ĩ rnſiõe utit᷑ uerbo ſtatuim
nec reſtrigit ſe ad faciũ propoſinʒ ⁊ in hoc.c.
papa ſimoliciter diẽ ꝙꝙ ölegatus habet anũ ad
exequẽdũ ſniam. dic idẽ eẽ ſi ſuiſſetuſus ueꝛbo

, ANus ſol bil.
rittenuner ſin.c.
i enii lr aruiin
gaieertooli N n⸗
aiot bainn
,langicth⸗ N ui
uit liii ſiutat
gielnliegni 1 firlgn
utmmeemihun cig ſeldc

otunn 4 cör goide
mſeinumtd en
nob Aahneſte ol pi no robꝛi ii

,lanraccte bmi oluuen
N Mu leegemsiſcions nn .
ſolte geclititcleſto ton ntaatun
enerus gpoſteri⸗ nr hnomn g⸗r
den anpumar bn en⸗ oſtericun

clgsnn

wlime

7

imipii ntie ine cie icnz
dlitnbceegne bdzad.Hver. dle
yrorrsmu hclori ielegi. Ovicitur
Eyrsipro ponittenoran öimmtonu
Vrrtiltir bi nſgzad. Himedis d di

2

U retione ſvam ſz veri. (.

inmſunt bbigrerrmiſtrſaplaunr gſe
innt ſn delarn non dcimr ohpet
uerogne oponis ſen geclatans
epan ſt 14 1 berees prlg f de
We creſſte ibot m nin gaf
nickiner eNponere ? ople ne dfogaf
nnigre ni erponis ni dr ſvolef
ni elponesnl dz ſupolcr ſec ſo
ia lio pfdiͤͦnti
niere ta n piiſz .
reeta n huiſ corniger vo
genis in nilebo go in de 4
i utfgtitbad nu 3

ſer geogaf:

legaius
onem.
heren.
um l. 5
damnod
poleſt ion
d bicm
ſs de m
wdex qo
ales
lere Tiq⸗
In ana.
erum j.
un porſ
e. de qno
Derus
conm mion
chꝛ. t di
in wero 1
ad mion
occolt g
ni ſo en
aminmio
lide imen
potmur 3
fun ſene
quid imte
ſam hoſſan
alge ſhn
ston
at d
hoſaige

Du:qnin

udedlene Ne puni
Nn blczpoſecſſten

Oenm il udmn n dei hilirngf
einctding rintlehm ſteini h,
an clmn miegb ſnno ſimn nti
ſg wul mims qr in babzſunſcioen
Ina erinmye poſſ i nuens
bino commt amicli nants tolt
mnvsſeſpectigr aſummnto wonionn it
luſſera rina o:niti ff inſiae enent
00. g0. uroſq ad anni eper voſſel gans
Eierponeid coewidi eru ionem ſiles
ciiſis doſ) adniglanitanurdrfteren
iam d conlnte
ie nünſ mGdetdietts ſolirdſe
ſpiam Aſfnnmntimr tdſin entnerein
tur mod à Hranemninbonſt Fochin
e n legnſuſun HH
mo iet niwem unnc
lt onmmnt itinii ni n ne

edoe rirot n nt ind treſan.

Cerecwriit
. nelvonckeretdſt
mirſiuz filuint ilic negi

.
mndn Imnn nſtto inſe nnn en
ſbia ge oeſſu hl⸗ noletunnr tiett
z0

ninmn ion e re mentie

1 n

ſM.

cM;

rñdemus ex quo papa nõ ꝛeſtrĩgit ſe ad factum
ꝓpõitũ.Cõclude ergo ꝙ ſiue poſt ſniam aliqd

¶ De offi. dele.

exercueꝛit ſiue ñ ſẽꝑ bʒ anũ a tpe ſnie ¶ 2 qri

nũquid hẽat locũ iſte tex.ĩ delegato ordinarij ł
in ſubdelegato delegati. Ad primũ dicũt doc.
ꝙ nõ hʒ locuʒ in delegato ordinarij iferioris a
papa:ſed ꝓ executiõe ſnĩie recurendũ ẽ ad ipiꝰ
oꝛdinariũ: ut nõ.iĩ.l.a diuo pio. ff. de re iud. hꝰ
dictum doc. puto ꝓcedere tenẽdo ꝙ ölegatus
inferioris a principe nõ poſſit ſniam ſuaʒ exeqͥ
ꝓut miIti tenuerũt ⁊ ſecutus fuit bar.i.d.l.a di
uo pio:hũc articulũ plene exaĩaui in. c ſi quis
g dericũ ðᷣ fo.ↄpe.⁊ dic ut ibi.Et tenẽdo opi.
ꝙ poſſit exequi credo ꝙ habeat ãnũ ar. hnius
litteꝛe. Quo ad ſecudũ dicũt doc. ꝙ aut oᷣlega
tus pape ſubdelegauit reſeruato lſibi aliquo ar
ticulo.⁊ tunc recurẽdum ẽ ad ipʒ ſubdelegãtẽ.
aut ↄmiſſit ĩ totum. ⁊æ dicũr quidã ꝙ iſte ſubole
gatus hʒ quadrimeſtre. hoc iur̃ nõ probat᷑ nec
uidetur placere Jo. an. uñ puto ꝙ ſi ienemns
opi illã ꝙ delegatus inferioꝛis a principe non
poſſit exequi tũc queſtio non habet dubiũ:ſed
ſi tenemus ꝙ poſſit exeqᷣ tunc ſatis puto ꝙ ha
beat annum ar. hic.an uero poſſit exeq̃ dixi in
d. c ſi qs contra.
B = Delga
Per qoõnum. tug pape
ℳ põt pricipiũ mediũ ⁊ finẽ cãe ↄiũctiʒ
t diuiſim ſubdelegare h. d. uſqʒ ad. uex. æ le
gã per partes ad faciliorẽ ĩtelleciũ. DOeuiditur
iſta pars. nã prio ponit tenorem ↄſtitutionũ
ↄtrarie uidebãtur ibi nſqʒ ad. S. intẽtõis ⁊ ibi
declarat intẽtionẽ ſuam uſqʒ. S. nerũ.
ibi exponitur ⁊ ibi pretermiſſa ſupllẽtur ꝙ ille
qui cxponit ſeu declarat non dicitur ſupplẽ uel
corrigeꝛe ſen derogaꝛe cxponẽs ſeu declarans
nihil de nouo. facit ad .l heredes palaʒ. ff. de
teſta ¶ Yeẽ nõ. ex eiſdẽ vᷣbis ⁊ tene mẽti ꝙ dif
ferentia eſt inter exponere ⁊ ſupplẽ nł örogar̃
ſen corrigere. nã exponẽs nil dʒ ſi uppler ſed ſo
lũ ðclaꝛai.ſupplẽs vo ñ dʒ cõrigẽ ſeu deꝛogar:
ſed ſolum addere circa nõ ꝓuiſũ.corriger̃ vo
eſt emẽdare prius facta uide bo. glo in cle ſta
mũ ð elec. ⁊ faciũt h̊ ad multa.nã ꝑmittiruꝛ cõ
ſitẽti ut poſſit ſuã confeſſionẽ exponere:nõ enĩ
debet illã cõrigẽ ſeu ſuppleẽ: ur ĩ. c. cũ dilecti j.
de accu ¶ Itẽ nõ ex eiſdẽ uerbis ꝙ nnũ ius ð
bet ſuppleri z exponi per alind ius. nã oĩa non
pũñt eodẽ.c.ↄtineri Et ꝑ hꝰarguit hoſti.õᷣ eos
qui ſunt ꝓmpti ad iuriũ corꝛectionẽ. nã enitã
da eſt ꝙᷓum fieri poreſt iuriũ coꝛꝛectio ⁊ ubitiu
ra uidentur oria debet ſtudioſus reducere ad
cordiã exponendo ſeu ſupplendo per ca que
dicumtur in aliis inribns. ad hoc fac qd nõ.po
nit bar. in extranaganti ad reprimendam in v.
non obſtãtibus: ⁊ facit.l.nã ⁊ poſteriores cum
ſequẽti. 2 qð ibi nõ.peꝛ baꝛ. ff. de legi. ¶ Mõ.
ibi ſine ꝓnocationis obſtaculo ꝙ legatus eriã
principis non poreſt ſubdelcgare cauſam appł

latione remota:ex quo infeꝛt ꝙ iſta clauſula re
ſpicit ſolam peꝛſonam cui ãnectitur.⸗ dic ꝙ ne
mo citra principẽ põt ↄmitteꝛe cauſam appella
tione remota. ad hoc facit.l.i.ff. a qui.app. nõ
licet. facit. c. uenientes.j de inꝛeiurã.⸗ ratio eſt
qꝛ nullus citra papã põt tollẽ iuris diſpoſitiõeʒ
maxime fundatã ſuꝑ iuꝛe nãli appellatio eni eſt
quedã defẽſio:ut in.c.ſuggeſtũ.j.ð appel. 7 eſt
hoc remediuʒ a iure inductuʒ pꝛo defenſiõe ad
nerſus iniquitatẽ ſentẽtie.ideo infeꝛjoꝛ a princi
pe nõ habet hanc facultatem nnde dic ꝙ etiam
legatus de lateꝛe non poſſer remoueꝛe appellati
onem.pro hoc qð nõ gl.ſingularis in cle. fi. ðᷣ
hereti. facit cle mi de elec. æ regula idul
tum li. vj ¶ Niem tolleꝛe appellationeʒ ẽ quo
dammodo tolleꝛe ius alterius qð ſolus prĩcepſ
poteſt iuxta nõ.i. c. ↄſtituus de reli do.⁊ nide
ad hãc materiam quod plene dixi in. c. poſtora
lis de appel. õ. ibi delegatus a nobis uel
iudex quicunqʒ arg oprimũ 2 quaſi expꝛeſſum
ꝙ delegatus inferior a principe poteſt commit
tere aliquem articulum ſaltem non iuriſditiona
lem cauſe ſibi commiſſe de quo.j. latius dicaʒ.
s iwt dũmodo de partium ⁊c̃.iuncio ver.
erum.j.eo ꝙ deputatus ad nudum miniſſeri

um poteſt recuſari ut ſuſpectus ⁊ ſic uidetur H̊

tex. de quo facit magnum feſtum domi. anto p
merus cxecutor poteſt recuſari ut ſupecius. In
contrarium tamen uiderur tex. in. c. nonit ðᷣ ap
pella.⁊ ibi plene dixi. Iſie tamẽ tex.non loquit
in mero ⁊ pꝛoprio executore: ſed in deputato
ad articulum meruʒ ſine iuriſditione qui poteſt
occult grauare parrem: merito poteſt recuſaꝛi

ut ſuſpectus:ut puta ſi ↄmittitur alicni nuda ex

aminatio teſtiũ.nam in ſcribẽdo ⁊ caute ſen cal
lide interrogando poreſt ledere partem. uel ſi ð
putarur ad arbirrandum cxpenſas qne potue
runt fieri circa refectionem alicnius domus uł
quid ſimile nam licet iſti non habeãt iuriſditio
nem poſſunt a nen occulte lede:e partẽ:⁊ ſic in
tellige iſtum tex queʒ nõ ſed ſi depuraretur me
rus ⁊ pꝛoprius executor ad exequendũ iaʒ diſ
cuſa ⁊ deciſa ꝑ ſuꝑiorẽ tũc pᷣextu ſuſpitionis ñ
poſſet iſte recuſari.⁊ ſic proprie loquitur c. no
uit: quia iſte nõ poteſt ledeꝛe partẽ quin notõie
oſtet:ut puta ſi depuratur ad denũtiãdũ aliquẽ
eſſe excõicatũ uel ad citandum uel qͥ ſimile: ut
dixi pleniſſime in dicto.c. nonit 27 nide qð nõ.
Jo. an.ĩ.d c. paſtoralis & Irẽ nõ iĩ v. ꝙ ſi ꝙ
lit᷑ cõteſt. ꝓprie nõ fit niſi corã iudice nec ꝓpe
ſnia feꝛtur niſi ꝑ iudicẽ.⁊æ ſic iſta requirũt iuriſ
ditionẽ indicialẽ ex quo infert̃ ꝙ corã arbitro
ꝓpᷣe ñ fit li᷑. ↄt qꝛ nõ ẽ index nec ꝓprie ab ar
birro fertur ſnia ad hoc qð nõ.i.l.i.C. ð arbi.
Nõ i v. tẽniõis ibi liquido ⁊c᷑. ⁊ tene mẽti ꝙ ĩ
tẽtio ſcribẽtiũ põt liquide deprehẽdi ex tenore
ſcripture. facit.l.licet. ff. de leg ubi dicit᷑ ꝙ põt
dici euidẽs qð ex ↄiecturis elicitur. = h multuz
lacit ad inteꝛpretationẽ ſtatutoꝝ ut nõ dicatur

C De offi. dele.

extenſio id quod deprehendituꝛ ex tacita ⁊ con
iecturata mente ſtatuentis de quo per baꝛ. in. l.
omnes populi. ff. de inſti.æ. in = peꝛ Jo. an. in
rła pro poſſeſſoꝛe ĩ meꝛcu. ¶ Item nõ. ꝙ po
teſt quis delegare principium ? medium cauſe
2 ſolum ſibi refuaꝛe ſũiam ⁊ ſic poteſt quis ex
actis plene inſtrui de meritis cauſe licʒ cauſa ñ
fuerit agitata coram eo.dʒ mm pꝛius uniueꝛſa qᷓ
acta ſunt inueſtigare quod facit pro iuꝛiſpeꝛito
qui aſſumitur ad conſulendum que ſint paꝛtes
iudicis in certa cauſa.nam dẽt nnineꝛſa acta di
ligenter inueſtigare. ¶ In glo. i. ibi que.·]. ſeqͥ
tuꝛ dic melius ꝙ hic non ponituꝛ illa conſtitu
tio: ſed tin eius tenoꝛ ur dicit Inn. ⁊ bene.nã
ſi conſtõ Inno. non pꝛ ceſſiſſet iſtam decꝛe.nõ
potuiſſet oriri dubiuʒ de quo hic Et ut claꝛe ĩ
telligas tex. dicas ꝙ primo pꝛeceſſit conſtõ ale
xandri de qua in.c.cum te.S. eo.ubi in efſeciu
dicebatuꝛ ꝙ ſi delegatus pape ſubdelegat cõ
gnitionem ipſius cauſe ſñia ſibi ꝛefuata ſi con
tingat appellari a tali ſubdelegato non peꝛ hoc
talis delegatus cãm indiffinitam ꝛelinqueꝛe de
bebat:quaſi inueꝛet ꝙ a ſubdelegato delegati
pape non poteſt appellari ſecundum unum in
tellectum poſtmoduʒ emanauit quedam conſtõ
Inno quam olim habebamus.ſed hodie non
habemus ⁊ hoc qꝛ tenor ipſius in effecin fuit
hic poſirus qui incipit a v. nos autẽ ſtatuimus
uſqʒ ad v. intentionis.⁊ illud ueꝛbũ ſtatuimus
eſt preteriti tcemporis ⁊ refert illud quod ſtatue
rat in ſua ↄſtõe ⁊ per illã ↄſtiiuurõem nidebatur
quibuſdam ꝙ ↄſtuutio alexãdri eſſet correcta
qꝛ in inſtõe Inno. innebatur ꝙ li delegatꝰ ſub
delegaſſet arriculum iuriſduionalem ab eo tan
quã a iudice poterat pꝛouocari.ſi nero ſubdele
gaſſet nudum miniſterium tunc nõ poterat ap
pellari mſi modum excederet dũmodo fuiſſet ðᷣ
putarus de partium conſenſu. ⁊ ſic innuebatur
ꝙ ceꝛtis caſibus poterat appellari a lubdelega
to eriam deputato ad nudũ miniſteriũ. Et ſuꝑ
hac cõtrarierate fuit hic adirus Inn. papa qui
in effeciu rñdet ut hr̃ in prin. litteꝛe ⁊ ĩ v. inten
tionis: qꝛ per ſuã ↄſtitutionẽ nõ deꝛogatur cõ
ſtõi alexandri:ſed exponitur uel ſuppletur per
ſuam cõſtõem.⁊ dic ꝙ. c.cũ te poteſt haber̃ plu
res intellectus. Drimus ꝙ loquitur quando
appellatur ad papam omiſſo ſubdelegante qui
reſeruauerat ſibi iuꝛiſditionem.nã talis appella
tio eſt friuola:qꝛ fuit omiſſum medium. vnde
illa decre. non prohibet appellari a ſubdelega

to:ſed ſolum diſponit ꝙ non nalet appellatio

ſi appellar̃ ad primũ delegãtẽ. Sʒ ↄſtõ Inn. dz
itelligi de appellatõe ltie interpoſita ut declara
mur. j. in. ſe ¶lꝛꝰ itellectꝰ nt ꝓcedat illð.c qñ
ↄmittunt᷑ ſubdelegato media cãe.i articulus n
iuriſditõał ⁊ tẽ ab eo nõ poteſt appellari ut ibi
ſʒ conſtõ Inno. ſuppler niſi modũ excedat uel
niſi recuſet᷑ ut ſuſpectꝰ ⁊æ nolit recnſationem ad
mittere.nã tẽ poteſt appellari.⁊ ſᷣm hũc ĩtelleciũ

claꝛe pʒ ꝙ ↄſtõ Inn. i nullo ðꝛogat ↄſtõi alexã
dri:ſʒ expõit ⁊ ſupplʒ ad illã additõ. intellectꝰ
ẽ qn fuit appellatũ a ſubdelegato ad papã ⁊ ſic
omiſſo medio delegatꝰ h̊ nõ obſtãte dʒ ꝑtibus
iuſticiã miniſtraꝛe:qꝛ debʒ ↄgnoſcẽ ð tali appel
latoe:qꝛ lIʒ tał appellatõ nõ ualeat ad effectũ ut
ↄgnoſcat papa Vʒ iñ ut cognoſcat delegatꝰ ad
quẽ dẽbat appellãi ut ẽ tex.i.l.i. S. ſi qs iĩ appel
lãdo.ff. ð̊ appel.⁊ iſte eſſet ualð ſinglłis ĩtellectꝰ
n gl. ĩ V. ðꝛ-ogat᷑ i fi. ule gꝰ gl. opponẽ ð .l:
i. ff. ad teꝛtul. ubi tex. inuit ꝙ ille qͥ ireꝛptat̃ cõ

rigit. cuiꝰ Zriũ inuit h̊ tex. Gl. ñ ſoluit doc.di

cũr ꝙ ĩ lata ſignificatõe ĩteꝛpꝛetãs diciĩ coꝛigẽ
ut i Srio:ſecus ĩ ſtricta ſignifieatiõe uit hic ⁊ ui
de glo.i.l.pe.ff.ð ori.iuris. ⁊ in cle.ſtattũ de
elec. in v. declaramꝰ. ⁊ dic clariꝰ ꝙ interpptatio
eſt duplex quedã ↄſiſtit in inteꝛpꝛetatiõe lingna
rũ ſicut interpꝛetamur euchariſtiã.i.bonã graʒ
ab eu quod eſt bonũ ⁊c᷑.quedã ↄſiſtit ĩ obſcuri
tate ſenſus ſeu dubietate neꝛboꝝ ut qñ quis in
terpꝛetat᷑ nerba dubia alicuius ↄſtitutiõis.⁊ ð
iſta dicimꝰ ꝙ ẽ eius iteꝛpꝛetari cuiꝰ ẽ ↄdeꝛe ni ĩ
.c.iter alia de ſen ex.vñ ꝓprie ille qͥᷣ iterpat᷑ n
corrigit:ſʒ ðclarat rẽ obſcurã.⁊ hoc ſtricto mõ
ſed largo mõ d cit᷑ corrigẽ ſen emendare:qꝛ ſal

tẽ emẽdat quo ad corticẽ nerboꝝ poneẽdo er⸗
? ſic

ba magis clara:ſʒ quo ad ſeſũ nõ corrigit
irelligit. l. hr̃des palã.ff.de teſta.⁊ ſcias ꝙ diffe
rẽtia eſt inter interpꝛetationẽ deriuationẽ ⁊ eiy
mologiam ⁊ diffinitionem de ꝗquibus nide peꝛ
pau in pꝛohemio cle. ¶ In glo. in uerbo con
mittit ibi li᷑ cont᷑. A dueꝛte qꝛ obſcure loqᷣtur
gl. ſeſus · ſuꝰ ẽ iſte ꝙ ↄſtõ alexãdri qᷓ ꝓhibebat
appellatõeʒ a ſubdelegato dʒ itelligi qñ fuit cõ
miſſio fẽa poſt lit᷑ ↄt᷑ i qñ ↄmiſit media cãe.ſ.
articulũ ñ ruriſditõalẽ pura nudã exaĩatiõeʒ te
ſtiũ ſecꝰ ſi ↄmiſſiſſʒ pricipiũ uł finẽ ⁊ ſic gl.ſẽtit
ſm ĩtellectũ quẽ. S. dedi ad illo.c.cũ te.⁊ claꝛa
iſtã gl. ut ibi dixi.¶ In gl ĩ¶ V iteꝛpoſita ibi ad
papã.ſ.adueꝛte. gl.hic ſentit ſm itellectm ad illð
.c.cũ te. ut appellatio nõ vʒ a ſubdelegato ĩter
poſita qñ ſ. fuit ĩteꝛpoſita ad papam:qꝛ debuit
appellari ad ipᷣm ſubdelegãtẽ ñ i totũ ⁊ uterqʒ
itellectꝰ ẽ bonꝰ ut.s. dixi ¶ In glĩ vbo quicũ
qʒ ibi eꝛgo ſi ordiariꝰ. Aduerte.nã gl.vẽ nelle
reſtringẽ tex.ad ordinariũ quaſi innuat ꝙ dele
gatus iferioris a pricipe nõ poſſit alteri ſubde
legare ẽt certũ articulũ:ſed hoſti.æ cõiteꝛ doc.
ſequẽ. tenẽt priũ.qꝛ tex.h̊ loquit᷑ gñaliter. dicit
eni delegatꝰ a.nobis uł iudex quicunqʒ ⁊c.⁊ ſic
ꝑ illð vᷣpũ qͥcũqʒ apte inuit ꝙ qlibʒ index ẽt ſi
ſit delægatꝰ iferioris a pricipe põt ſubdelegaꝛe
articulũ nõ iuriſditionalẽ. articulũ vo iuriſditõ
nalẽ ſubdelegare nõ põt ad h iſte tex in v. ꝙ ſi
ubi:dũ loquit᷑ ð articnlo iuriſditiõali fecit ſolũ
mẽtionẽ ð delegato pape. Har. Iñ ĩ. l. ? qꝛ.ff.
ð iu. om indi. apte tennit ꝙ poſſit ſubdelegare
ceꝛtũ articuluʒ cãe:qꝛ ſiẽ delegatꝰ ad uniuerſita
tẽ cãꝝ põt ſubdelegare nnã cãm ut nõ.in.c.cũ

lecor d Aruülidegi⸗ k
leusrpridi dA d li nrlein .
god Umiueritat⸗ o aſenit K⸗
en .5apel locſu, ſ nnibli Niemn
ſcins ins grl eelgtr in n ten
yelariad ülhlal gefniſe lmo
n pins ſeinelen nh ni lan an

dltii e err niunsiil it

lin etr prlin an alzit ale
N piigoutt ianie egunm debet i
plin w pito nd un eni it
ſitmiũion Madsmrio dlean iücta gl.
lgo ncdceici ſo cope redea
uniiemrſeiſnior De gundo Gcderit po
uibtgicine Ari cis unde eſfi.
Ulkeſeifbnin dla n roreen
nninud Cdegnns feroris oſſt orin
unntone eſi Abber doc cör oſtci-
upu inmntienaiiͤn
g eiu, räe Aur ſne iuniſccii
pleti D Aren Ng
Atonane entoggnot? aolz:
l onlerl cn bah ſin

. . .

aner, .
aoguiſte gornd in Cleunic
bec,nc ercpto ,⸗

ur urün
rgi e⸗ u ma
in; necrigii Nnd h
dne Elrk nb er re
.n iſe larer
Hd eancitor;
) lerni de min Niin
meinlge

vñ ab co
x. cü nt
pelute ſi
ſſtipe qs
qui pic
pune aͤch
ſaio. I
pel. ſec
iodicialu
ut pleñ d⸗
fuani oe
gli woa⸗
go poſß vᷣ
i.d.l. N
hoc me gra
ſalhecio cu
ge ſen
Ma d
n Mcvlu
appela
peꝛo no
lis crox
deſpolcos
Bfecag
1Ale inche
Aca lns
l nes i
Mü ci es
(.K. 5 in
ene Jun
uiz due
miner
lorger
lbenns .
l. do

N
ign enirn⸗ V
ecn uia ahus gii
omſo mei ntihnn .
iuſtrii nin rindüiet
luden D Kur cgmin tn
notn ldie Aih
quehr

z : Dne
ltf nl uin

benr rdopnhns
s ſuctde 1
terpꝛenii uetba ubieſcuins Nimids

ſtaden gicnsinmm bigteuni
(.lee ala e ſen er n relleqſini,i
comnglih öchrn reoblani t hoe ſtinn ro
ſc rgo mog diontgeluenenlhne li
immicr no g ontc ettor pretß
bamgschinuij uo c ino Corngre ſe
iclgilbitespali ftce eſn e sffe
linctinerinemprnmtone er vitone eey
MWogiam tfnitonon denbuo ucepe⸗
inpudenid G untocon
unn tili ni A heneen obſene arnr
cnsid dſeg d Arunnid dan
eladden wtiegtd Fnlih nd
mnſtofaaſli i gi nitia duſ
ueni ß unſtoni n wli ninde t

hile i mſſſznchil firi in

fnicleni ne5 Gc Alocdittöcnn

1 „ i.;
ſtigor b⸗ n M iſimoutl
piNoee ghie cnitfnicltenad!

ſbceegud iet

( e nr apyelano no i nat

7 fui irepoltn ad n
en di .t iepoſinge he
nn önlbili,iil hi

ninoned nmit

u onn he gtn 50

e un
n 4

7

mt
. ſoolo⸗
ni oni
licixpo ic

¶ De offi. dele.

cauſam ðe appel.ita æ? delegatus ad certam cãʒ
poteſt ſubdelegare unum articulũ. ꝓ hoc.l.i.ff
q ⁊ a quo appel.in. .. i.æ dicitur expꝛeſſiʒ hoc
in cle.i.de offi. dele.æ ꝑ hoc reprobat Cy. in. l.
ſi a iudice. C. ð̊ iudi. Sed certe quatenꝰ bar.ſẽ
tit de articulo iuriſditionali expreſſe loquitur ʒ
c.cũ cãm preal.nec ob. cle. i. qꝛ loquitur i dele
gato pape.necc ob.alið ar. qꝛ ᷣlegatꝰ ad uniner
ſitatẽ cauſaruʒ cẽſetur quaſi ordinarius:ur n.
glo. i. d. c. cũ cãm:ſʒ delegatus ad unaʒ caulaʒ ẽ
meꝛe delegatus. Nẽ ſi poſſet cõmitiẽ unuz arti
culuʒ ſic poſſet cõmintẽ aliuʒ æ parum ſibi reſer
nare ⁊ ſic circũneniret mãdatuʒ ſuperioris.ad
idẽ ꝙ nõ poſſit niſi ſit articulus nõ iuriſditiona
lis uide Inno. q hoc tenuit aꝑte in. c. cum ber
toldas ð re indi. Idẽ ſẽtit glo. in auẽ ut defũ.
ſeu fune. coꝝ. F. penul. æ ad.l.i. dic ꝙ hʒ plures
intellectus: ut ibi nõ. æ qdã illã intelligũt in ðle
gato ad uniuerſitatẽ cãꝝ. qdð ẽt ſenſit glo.in. c.
dilecti. .ðᷣ appel.ulł loqᷣtur ſʒ bar. ibi i uicario
alicuins pfᷣatis:qꝛ ſi ſubdelegat cãm non debet
appellari ad eũ nel ad poteſtatẽ: ſed ad ſuperio
rem pfᷣatis.iſte intellectꝰ mihi nõ placet nec pu
to dictũ i ſe ueꝝ:qꝛ ſi nicarius alicuius delegat
cam debet appellari uel ad ipʒ delegãtẽ ul ſaliẽ
ad ipſũ qͥ dedit uicariũ:qꝛ regulariter debet ſꝑ
appellari ad delegãrẽ ex quo apud eum remãlit
fũdamẽtũ iuriſdirõis:ut i.d.c. dilecti iũcta gl. ?
uide glo. in. c. ſi qs õ cleꝛicũ ðᷣ fo.cõpe.predẽca
limita niſi expreſſe iferior dᷣle gando dederit po
teſtatẽ ſuboᷣlegãdi: ut ẽ gl nõ.i.c.is eui de cffi.
ðle.li. vi. ? ſeqt baꝛ. in. d. l.?ẽ qꝛ. Ex predieuſ ðᷣ
ciditur nũquid delegatus iferioris poſſit ↄmit
tere receptionẽ teſtiũ. Abb.⁊æ doc cõir poſt eũ
diſtiguũt ꝙ ant ulłi cõmittere hũc aꝛticulũ cũ iu
riſditione ? nõ põt ꝑ predicta aut ſine iuriſditi
onc:puta qꝛ ipe iudex prius approbauit perſo
nas ipoꝝ teſtiũ exaiauit iterrogatoꝛia ⁊z caplła:
? tunc põt ↄmittere:qꝛ hẽt ſolum exequi nudũ
miniſteꝛiũ: uñ iſta nuda ꝛeceptio ſi fieꝛet die feꝛi
ata teneret. ad quod nide glo. nõ. in cle. unica
8 off. ðle. uñ hec nuda receptio ſolet ↄmitti nõ
rio. ð quo nide qð nõ.in.c.qm . ð pꝛoba ·⁊ ni
de qð dixi in. c. enz cãʒ ð ent. ( glo m v
bo qᷓ executoꝛc. Mõ.pꝰ ex iſta gl.qͥs dicatnꝛ ꝓ
prie executor. æ facit ad ſtaruta que itelligut fʒ
propriã ſignificationẽ: un executor pꝛoprie dẽ
qui hẽt exeq factũ diſcuſſũ ⁊ deciſũ ꝑ ſuporeʒ:
ut facit nũtius cũ exeqr̃ ſniaʒ iudicis. Impꝛope
neꝛo dr̃ executoꝛ q her exaiare aliquẽ articuluʒ
ſine iuriſdi ione nã iſte nõ pure exequit᷑.ſʒ agit
* exaiat. ⁊ lõ tex.ĩ. S. poꝛo ·j e.dixit ꝙ iſte me
lius dici᷑ auditoꝛ ꝙ cognitoꝛ uł executoꝛ. 2 po
nit glo. cxéplum de eo cui ↄmittitur utrũ teſtis
ſit admittendus: ſʒ exemplum non ẽ bonuʒz: qᷣa
iſte habet interloq un pone exeplũ ĩ nuda rece
