cẽ. ſz abbaſ Inn. z. cõt᷑ doc. tenet Saũ z neꝛꝰ
qꝛ iudex delegatꝰ deputatus ad iuſticiã tacien
dã g“ ſua iuriſdictõ nõ extendit ad traſacuoeʒ
que fit ð facto ⁊ partũ ↄſeſu qð nõ. Mec ob.
iſte tex. qꝛ ölegatꝰ h ñ dicebat ſe uelle exeq irãſ
actõeʒ:ſʒ ꝓcedẽ auctoritate ðᷣlegata:als bñ po
tuiſſz ſibi reſtitui:qꝛ ꝓceſſiſſʒ ĩ ſibw n ↄmiſſis.
. PVoſt diffiniuuã
litterii * executioni mãda
am expirat delegati iuriſduõ. in pria
geciſa cõſultatõ. i fa reſponſio ibi:conſultatoi.
6p ꝙ delegatꝰ ad certaʒ cãʒ dẽ iudex ad
hy. c. foras. , de v. ſig. ubi põit erymologia hꝰ
nerbi iudexMMS fo ibi ꝑñſe uł ꝑ aliũ tex.expᷣſ
ſũ ꝙ delegatus pncipis põt pricipalꝛ ꝑ ſe ſuaʒ
ſniam mãdare executõi. uñ nõ tenet᷑ priꝰ reqrer̃
oꝛdinariũ ut dixi. S. e. c. ſignificaſti. Itẽ pot ali
um deputare ad actũ executionis:lʒ nõ ſit oꝛdi

nariꝰut hic c. j. eo. ex liis i auccoꝛicaſ

eilinor iſta vba qñʒ capiunt ut ſinonĩa.
1nõ. ꝙ delegatꝰ dr hr̃e auctoritateʒ 7 luril
ditionẽ. ꝓ B.l.ij. ff de iur. om. uaeieno
nõ. ꝙ ꝑ ſniaʒ nõ dr̃ index oĩo functꝰo iſuo: ſʒ
demũ poſt execn ione factaʒ.dr̃ iñ certo reſpẽu
fũciꝰ ut ñ poſſit ſe ãpliꝰ ipedire ð cogninõe cãe
ut ĩ. l. iudex poſteaqᷓ; 2 i.l.cum qꝛebat᷑.ff.ðᷣ iud.
In glo. i. ibi cũ cffectu lſ. ult g gl. dicẽ ꝙ dele
gatꝰ mãdãdo alt᷑i executõeʒ ñ ẽ ꝑũctꝰ offõ ſuo
niſi ſit ꝑuũ ſuo mãdato.⁊ hoc dixit P.c.ſignifi
caſti.S.e.ubi delegatꝰ reaſſũplſit iuriſditiõeʒ or
dinario nolete uł nequeũte exequi.ſʒ ceꝛte hoc
eſt cõtra iſtũ tex. ubi ponunt᷑ duo caſus diuerſi
ĩ quibꝰ delegatus dicit᷑ functꝰ officio .PDrum?
ſi ſn am mandauit executiõi E ſe uel per alium.
ſs ſi mdari executiõi precepit. ut g ſcðs caſuſ
differat a prio debet intelligi qn adhuc ſnia nõ
eſt exequuta. Et qꝙᷓ circa hec mulia ſcribant᷑:
tu tame dic ut clare dixi in d. c.ſignificaſti naʒ
poteſt iſte tex.itelligi quãdo mãdauit alteri exe
cu ionem delegando ſibi nices ſuas in totũ cũ
iuriſdiciio ſit tranſlata in ſubdelegaimmm j. e. ſu
per queſtionũ. porro:an auẽ ſit functꝰ offiꝰ
ſuo irreuocabiliter diſtingue ꝓ aut res eſt inte
gra ⁊ poteſt reuocare ↄmiſſionẽ alteri factom.
ſecus ſi nõ ẽ integra:ut qꝛ ſubdelegatus incepit
uti iuriſditione ut in.c.quanuis.j. eo.li.vj.
In gl. ij. in tine finit iuriſditio delegati ⁊ alijs
modis ðᷣ quibꝰ ꝑ ſpe.co. ti. S reſtat uidere per
totũ ⁊ dic ut ibi ¶ Ertrra glo q́ro hic tex. loqᷣ
de deleg ato:ſed qro quid in ordinario an dica
tur functus off.cio ꝑ ſniam. æ ẽt quo ad del ga
tũ qᷓri poõt: nũquid dicat᷑ functus officio ſuo ẽt
ſi ſenten ia nõ tenuit Inno. quo ad uirũqʒ du
biũ format hanc diſtinctionẽ aut.n. ſnia tennit
aut fuit nulla. pꝰ cãu nec ordiariꝰ nec ölegatus
põt mutare ſuã ſn am:ſʒ qlibʒ dẽ fũctus officio
ſuo quo ad cognitionẽ cãe ut ĩ. d.l.iudex ⁊ ĩ.l.
cũ querebatr᷑ ff. ðᷣ re iudi.?=. C. ſen. reſci.n poſ
ſe ꝑ cotũ nã ſi nõ fuit appellatũ.ſnia trãſiuit i rẽ
iudicatã ⁊ fecit ius inter ꝑtes ut i.c.cũ inter de
re iudicata ⁊ in.l.ꝛes iudicata ff. de re iudi. aut
fuit appellatũ ⁊? pt᷑as cognoſcẽdi ⁊ ꝛetractandi
ſpectat ad ſuꝑiorè ut ĩ.c.dilectꝰ.ij. ð reſcrip.⁊ ĩ
c.ut debitꝰ de appel. E iã in tantuʒ hoc eſt ue
rum ꝓꝙ iudex nõ poſſu ſuam ſnĩam retractaꝛe ſi
tenuit.qð notanter dixit Mar.i.d.l.iudex iudi
cẽ nõ poſſe ferre ſn am ſub cõditiõe reſolutiua
qð ſngłr nõbis. Jura gꝰ que dñt nalere ſenien
tiam latã ſub ↄdiuone debet intelligi de ↄditio
ne ſuſpenſiua uel de conditione relata ad ip̃s pᷣ
ſẽs uł pᷣteritũ que nõ hʒ ſuſpendẽ uel reſoluere
ut ĩ. l.cũ ad preſens. ff.ſi cer. pe.ij.q.vi.bidnũ
⁊ in.l.i.O.biduũ ff.qũ appel.ſit.ſi vo ſentẽtia
eſt nulla æ tũc dicit Inno. ꝙ delegatus nõ põt
ſe aliter intromittere:qꝛ ſiue bene ſiue male fun
ctus eſt officio ſuo.ad hoc bonus tex.cum glo.
in.l.ſi ut proponis.C.quõ z quando iudex.⁊=
idem tenent ibi coiter legiſte ? Di. in regula
quod ſemel placuit libro.vj.Ego putareʒ hoc

¶e offl. deke.

ꝓcedere niſi ſñia ſit nilła ex efectu forme mãda
ti.nõ.n.dicit᷑ iudex pronũtiaſſe ſi non ſeruauit
formã mãdati. ꝓ hoc iduco bo.tex.i.l.q̃d tam
ff. de arbi.ubi arbit᷑ iteꝝ ꝓnũtiat ſi nõ ſeruauit
formã cõpromiſſi. In ordinarioidiẽ Inno. ꝙ
põt ituʒ ꝓnũtiat᷑ ꝑ.l.ſi pſes.C.qũo ⁊ qñ iuðx
Do. aan.dicit hic ꝙ in hoc ultio mẽbro legiſte
aliter dñt ꝙ aut ſẽtẽtia ẽ nulla ex turpitudie in
dicãtis:⁊ tũc nõ ipᷣe ſʒ ſuꝑior dʒ ſñiaʒ rformar
ꝑ.l.abſentẽ.C. de accu.aut ſñia eſt alit᷑ nulla:et
tũc põt ipſe index ituʒ ꝓnũtiare:ut ĩ.d.l.ſi pre
ſes. ¶ Sʒ tu aduerte qꝛ ñ ẽ neꝝ ꝙ legiſte hoc
cõiter dñt.ſʒ h fuit opi.Ci.pꝰqnẽdã aliuʒ doc.
antiquũ ut nõ.ipſe in.d.l.ſi ut proponis.Allij
Ho aliter dixerũt.nã Ja. de are.uoluit ĩdiſticre
nt ſuꝑ cã nullitatiſ ðberet adiri ſuꝑior.iẽ bar.
in dicta.l.ſi ut ꝓponis.tenuit ꝙ põt adiri ſuꝑi
or ⁊ ẽt iudex qui mulit ſniam ꝑ.l.iiij. C. ð accu.
ſed ipſe bar. melius ⁊ plenius exaĩauit hunc ar
ticulũ ĩ.l.ſi expreſſiʒ ĩ penł.colũ.ff.ð appel.ubi
fac hãc diſtictõeʒ ꝙ aut qͥs pelit ab eodẽ iudice
iteꝝ pronũtiari in cã æ deducit nullitatẽ ĩcidẽt᷑
⁊ hoc põt indifferent᷑.ĩmo nõ põt iſto mõ adiri
ſuperior.qꝛ ad ſuꝑiorẽ nõ deuoluit᷑ cã niſi per
appellatõeʒ uel aliud remediũ equiualẽs. puta
per niã nullitatis:ſ i cãu nr̃o n ðᷣducit᷑ nullitas
pncipalit᷑ ſʒ incidẽt᷑.? ꝓ hoc faẽ tex.in.c.uene
rabilibus pꝰ pri.ð ſen.excõi.li.vj.⁊ ꝓ hoc.d.
l. iij. ant deducit᷑ nullitas pᷣncipali᷑. utputa qꝛ
peto ſniam ꝓnũtiari nullã ⁊? ꝛformari.⁊ tũc ẽ ĩ
optõe mea quẽ iundicẽ ueli adit᷑.nã poſſũ adire
eũ qͥ ſñiaʒ tulit nit ĩ iuribꝰ pᷣal.⁊ ĩ.l.i.ff.que ſẽ.
ſine appel.rſci.⁊ iudicẽ ſuꝑiorẽ ut ĩ.d.l.abntẽ.
2 poterit ſuperior nedũ pronũtiare ſniam nul
lã qʒ ẽt reformare ſicut ↄtigit ĩ remedio appella
tionis.qð eſt ſingulariter nãndũ.ut quẽadmo
dũ appellatio ðᷣuoluit cãʒ ad ſuꝑioreʒ:ut poſſit
ẽt ſñiaʒ reformatr᷑: ut ĩ.c.rainaldus ⁊ i.c.rainu
tius de teſta. ita cã nullitatis. faẽ qðᷣ nõ Inn. ĩ
.c.cũ cõtingat.j.eo.⁊ nõ tradas hoc dictũ ob
liuioni.nã ſingularit᷑ limittat.c paſtorał j.ð of
fi.or. ⁊ dictũ.c.uenerabilibus in qbus dicit᷑
citra appellationẽ nõ põt arc hiepᷣs ſe ĩpedi de
cauſis ſubditorũ ſui ſuffraganei.nã dʒ ſuppleꝛi
nel per aliund remediũ eqᷣpollens:puta ſi adire
tur ꝑ niam nullitatis. ⁊ tenebis hoc mẽti qꝛ nõ
memini tactũ per canoniſtas.

Onſultationibus:

Reo abſente non peꝛ cõtumaciaʒ
delegatꝰdatꝰ ẽt ad diẽ nõ reſtituer
actorẽ lʒ ꝓbarñ uelit poſſeſſionẽ ⁊ viectiõeʒ.h.
d.cõis diuiſio. ſᷣa ibi ſuꝑ auo Al pᷣ ꝙ lʒ iu
dici nõ poſſit liquere ðᷣ cã.j.tpᷣs.ſibi pᷣfixũ ꝑ ð

legãtẽ ñ tñ ꝓpt᷑ hoc dʒ omittẽ ſolẽnitates ſub
ſtantiales iunis. M to ad obtinẽdaʒ ꝛſti

tutionẽ dʒ quis duo ꝓbare.ſ.poſſeſſionẽ ⁊ de

iectionẽ. ⁊ ad hꝰ cotidie allegat᷑ iſte rex¶ʒnõ
ꝙ z abntẽ ñ dʒ ꝓcedi èt cũ agit᷑ poſſeſſorio.hᷣ

n declaꝛa ut latius dicã.j. cũ gl.fſi. ¶ In glo.

.i.ĩ fi.ĩtentus glo.ẽ ꝙ ẽt ſi poſt notitiã ̃ax ua

poſt citationẽ iſte reus abntaſſʒ ſe nõ põt ꝓcedi
ad ſniaʒ reſtitutõis liie nõ ↄte.ꝑ ea qᷓ dtur.j.
i gl. ſequẽti ⁊ ĩ glo.fi. Et ad iſiũ tex.iĩ eo ꝙ inu
it Zriũ ſupplet maxĩe.de hoc dic latius ut dice
tur in gl. ſeq. ⁊ fi. ¶ In gl. ij. nõ płra ex iſta gl.
primo ꝙ abñntẽ ẽt ex iuſta cauſa fit miſſio in
poſſeſſionẽ ex pꝰ decꝛcto ſi nõ defẽdat᷑.ẽ.n.qdð
ſibi iputet᷑ quare nõ dimiſit ꝓcuratoꝛc.iteʒ iſtꝗ
miſſio e modici piudicij.vñ fit etiam ↄ abſentẽ
cã reipublice.tex.ẽ nõbił in.l.ignorare.alleg. i
glo: nota ex glo. ibi boni uiri arbitratu:ꝙ
ſecundum decꝛetum in ꝑſonali actione interpo
nitur arbitrio boni uiri.i.iudicis.⁊ ſic nõ eſt ne
ceſſe ut expecterur annus a tpᷣre primi pꝛout te
nuit Inno. in. c. dilecto.j.ð uer.ſig.æ idem qð
iſta glo.ienet glo.iuris ciuilis in.l.cũ ꝓponas
.C. de bo. anc.iudi. poſ. ⁊ optie facit tex. in.l.ſi
finita. S. nõ autẽ ſtati.ff. de dã.ifec.¶ ʒ nõ q
amici abſẽtes ſunt requirẽdi ãteqᷓ; fiat miſſio in
poſſeſſionem.⁊ idem nõ.glo.c.cqm.. de do.2=
cõtu.multi tamen legiſte dixerunt hoc non eſſe
neceſſarium nec alicubi ꝓbari. ſʒ iura ðᷣ hac re
quiſuione amicoꝝ faciẽda loquunt᷑ de cauſis ꝑ
ticularibus ut in eis patet.de quo ꝑ Ci.in.l.ſi
ut ꝓponis C. quomodo ⁊ qñ iudex ꝑ bar.i.l.
none qui.cau.dixi plene in.d.c.cauſã
uarto nõ. ibi quaſi diffinitiue ꝙ in poſſeſ
ſione recuꝑanð ſnia dicit᷑ q̃ſi diffinitina.⁊ tene
mẽii iſtã gl.alibi dixit ꝙ ẽ diffinitiua ut ĩ.c.cuʒ
ad ſedẽ ð reſti.ſpo.Alibi ĩnuit tex. ꝙ ſit iterlo

cutoria.i.c.cũ ueniſſẽt ð iſti.ſj dic ut ple dixt i

.c.fi.de iudi.udi etiam ð hoc per glo.¶Qui
to nõ.⁊ rene mẽti ꝙ in cauſa poſſeſſiõis debet
ſeruari iuris ordo ſicut in cã pꝛoprietatis ⁊? de
hoc dic ut latius dicã in n elaord
ſi abſens ex iuſta cã cõparet poſt annum debet
reſtitui in integꝝ nõ obſtante/ꝙ actor ſit effeciꝰ
nerus poſſeſſor ꝑ lapſũ ãni ad hoc.d.c.dilecto
tem aduerte in eo ꝙ glo.dicit aliud eẽ bo
na alicuius poſſideri ⁊ aliud in poſſeſſionẽ mit
ti ⁊ aliud reſtttueꝛe poſſeſſionem.ſunt enim iſta
tria in ſe diuerſa.nã ubi miſſio fit ex primo de
creto maxime in ꝑſonali miſſus iĩ poſſeſſionem
nõ efficitur poſſeſſor ſed cuſtos. unde dicit᷑ eſſe
ĩ poſſeſſione ſed nõ poſſideꝛe.l.is cni.ff.ut leg.
noĩe caueat᷑ cũ vo fit miſſio ex ſcðᷣo decreto:tẽ
miſſas effici᷑ uerus poſſeſſor:⁊ ita intellige gl.
in ſo decꝛeto.⁊ ꝑ ſcdᷣm decretũ qñqʒ iudex de
cernit ut bona poſſideantur per actoꝛem: qnq;
ẽt ut illa bõa uẽdant᷑.qñʒ dat iſolutuʒ creditori
ꝓut ſibi vr.de quo per Inno.in.d.c.dilecto ⁊
pleniſſime de materia hnius glo per bar. in. lſi
finita. F. iuł.ff.de dã.infec.dixi in. c. quoniõ. F.
iĩ alijs æ. F. fi. ut li᷑ non conteſ. Quis autem di
catur latitare. dicit Inn.i.d. c. dilecto: ꝙ latita
re dicitur qui nocationi indicis non obedit. in
tellige in fraude aduerſarij ut in.l fulcinius F.
quid ſit latitaꝛe.ff.ex qui.ca.ĩ poſſeſ eatur. Re
ſtitutio ueꝛo poſſeſſionis fit cum pretendens ſe

crerehe

efonigdebent anonsot
tenntminimg
I elerugopy mnit . nl
Nlſeinitihi intinnnn⸗
nſſitſo ein tſu in Cn cbcſp.
NcjtOuſ Niy jer lnokbi de
rplri nſtni Ahätufssfuct a5
rriß hot umnſoneerß dacte
Mras notone pr biugric,inHl
Emt Go go. non öni ponit mes uele
lie Pryirligei gi re un wſes
yicſerurn aſ Hiſtaſi gcin ipro
iu rni an dicio niſ ci it ereepiin
Hrboii pccden caſvtnexeeptio det
muinno ſup bringeng ior lſ,
tuind cti ta nhno unt
guſrnififlßut
Anar e e hlnmmn ſcyli.
ſnierrio nen an n⸗
iiſtinge ur mud enn
Außzngo 4 ulunſo;
nt .,ſerire

nte Un lec
ing tporöci nianon

xzi hmoe
4
niomt co
ni dain
ia ſꝛci
gent occe
preſentans
ii.4. t..
i
Nio ſedior
kzuns 30
ſanm. gd
deindi
ledim
ſe er.o
duxp
os ac
dergm
normar

fnin deiſti iterirli

lf an au n ghnein cani
Quuno no bj iſ flinnvegin ſt
ſor ſnpmnd ſu ck finithe ennr
nei ſtigl abicint vegfniimorie,
1itctidrefi ho Abiimnt n g inn
upna ic enſſadiſiſden edln

cn tennd: nieimn öhoehe G

1ondane nin gin uſa oſſcls dehe
ſeroariors ro icctincinoprients dc
hoc dit ntivenſie
Nabſenser'oſnci cöpana poſſ onondehe
feltunl in inegxno Coſancvarr tefin⸗
nemns oſlſor bpii in anbhe les
on Mene int o c0aſg ibo
alcvius ſichn tuln ſiſalin
114d ckruenepoleſtoſen ſunt it
gann ſedenitr ni nnſkarii
gao mmirein onl niſus ipoſſeſton
ſos necicit
efom boſteſo d

3noſterl Sn fn
ſcſcelei o oſ ler is in

4 . . 66

leſiicſcrci⸗ Cng
amici dininnetiini
demnd

¶ We offi. dele.

violẽter ſpoliatũ petit ꝛſtitutionẽ.uñ nli poſſeſ

ſionẽ tãqᷓ; uerꝰ poſſeſſor. ad traditõeʒ vo iſtiꝰ
dʒ ꝓcedi lite ↄteſtata æ ſeruato ordine iuris.=
ſi oiceres quare ex fo ðcreto pot dari vᷣa poſ
ſeſſio ⁊ bona uendi lite nõ ↄteſtata ut in. d.l.cũ
proponas ⁊ in. d.c.qm in fi.⁊ reſtitutio poſſeſ
ſionis non põt fieri lite nõ ↄteſtata cũ hic ↄcuꝛ
rat fauoꝛ ſpoliati. So. in hoc ultimo cãn requi
ritur diffinitiua ſentẽtia:qꝛ pꝛincipaliter queꝛi
de ſpoliatione. Et regula iuris ẽ ꝙ lite nõ cõte
ſtata nõ dʒ procedi ad ſniam diffinitiuã ut ĩ ti.
nt li. nõ ↄt ꝑ totũ:ſʒ in pᷣcedeti cãu cũ iterpõi
tur ſm decretũ nõ fertur ſnia diffinitiua. unde
nõ pronũtiat᷑ pricipalłr ſuꝑ debito: ſz ĩ odiũ cõ
tumacis iudex per iterlocutoriã ſuã dat poſſeſ
ſione uel inſolutũ bona cõtumacis.⁊ ꝙ ſit ĩter
locutoria notãt᷑ noluit Inn. in dicto. c.dilecto.
2 Jo. an. hic.⁊? iõ iſti dixerũt ꝙ ſi iudex uidʒ ſe
deceptũ:qꝛ cã ꝓpter quã fuit ſʒ decretũ iterpo
ſitũ nõ fuit nera ipſemet iudex põt ꝛeuocare de
cretũ.qð nõ põt ſi ſentẽtia eſſʒ diffinitiua ut di
xi ĩ. c. precedẽ i.⁊æ an ſit neꝝ ĩdiſtincte ꝙ i cã ꝛe
ſtitutionis debeat ſeruari iuris ordo.dicã latniꝰ
ſup glo. fi.? per hoc hẽs banc glo.declarataʒ.
¶ Iu gl. i. ꝓ itellectu gl.opp.rex. iſte i fi.innit
ſi iſte qͥ dicebat ſpoliaſſe fuiſſet cõtumax:po
tuiſſẽt teſtes recipi æ ſnia ferri.Cotra qð opp.
de. c. ij. 2 quaſi per totnʒ..ut lit.nõ ↄt᷑.ubi hẽ
tur ꝙ lite nõ ↄteſtata ñ debẽt teſtes recipi ẽt ʒ
ↄtumacè:ſji dʒ procedi ad.miſſionẽ ex p* decre
lo uel ad excõicationẽ ꝓut hetur i.c.qm ĩ.F.i
alijs. eo.ti. So. glo. metu Srij ponit tres itelle
ctꝰ ad fi. c. Driꝰ nt ĩtelligat̃ qñ reꝰ fuit abſes
p li. ↄt.⁊ ſic mutat caſũ ⁊ Iʒ iſta ſit qdã ĩpro
priatio ad textũ:qꝛ dictio niſi cũ ſit excepiia dʒ
itelligi ut lo quat᷑ i pcedeti caſu:qꝛ exceptio det
eẽ ð regula ur nõ.ſuꝑ rubrica de reg.iur.li.vj
tm ut iura iuribꝰ ↄcordẽt hec ĩpropᷣatio admit
teda ẽ ut ſic exceptio fiat nõ ſpãlr ad pcedetia:
ſz i gñe ut ſit ſenſus ꝙ õ abñtẽ nõ dʒ ꝓcedi ad
ſniam niſi ꝑ ↄtumaciã ſe abſentanerit.ſ.pꝰ lit᷑.
2t. ꝛ? itellectus ut finis intelligatur de miſſione
in poſſeſſionẽ ex prio decreto.æ multi hꝰ tenu
erüt. ſy mihi nõ plʒ qꝛ ẽt in pꝰ cqn iſta miſſio ẽ
fienda. ut nõ. . in glo. ij (erts itelleciꝰ ur ꝓ
cedat tex. m opi.hug.æ quorũdã antiquoꝝ qͥ
oliz tenuerũt poſſe ꝓcedi ↄtra comumacẽ lit᷑.
nõ ↄt ſ hodie neritas ẽ ĩ Sriuʒ:ut hẽtur clare
j.ut li. cont᷑ ꝑ totũ.iõ er glo.alij dederũt q̃r
tũ intellectũ ut cũ agit poſſeſſorio pnt teſtes re
cipi lite m ↄf. ↄtra ↄtumacẽ ad qð optie fac iſta
littera. Et ꝓ hꝰ qꝛ talis qõ dẽ momeranea. E.
ſi demomẽ.poſ.l.unã. æ nidet᷑ agi ð modico P
iudicio.⁊ hãc opi.tʒ guil.ut refert hic pe.⁊ płe
nõ.in.l.i.ff. ð reſtitu. in ite. 2 q;ꝙᷓ; docto.noſtri
apte nõ reprobẽt hunc intellectum tñtex. eſt in
contrariũ in.c.ij.preal.ſᷣm cõeʒ intellectum.itẽ
uidet᷑ tex. iuncta gl. in. l. fi. C. ſi per niʒ ul alio.
7 plene examinat Maꝛ. in. l. nã nãtꝛ. F. nihil cõ
mane.ff. de acqui.poſ.ubi notabiliter cõcludit

ꝙ ĩ omni poſſeſſorio dʒ fuari ordo iuris 2 ſic
fieri litis.conteſ.ſiue ſit poſſeſſoriuʒ rtinẽde ĩ
ſti. ð intdict᷑.S. hodie ſiue ſit poſſeſſoriuʒ adipi
ſcende utr ĩ.l.fi.iũñcta gl. ff. quoꝝ lega. ſiue ſit re
cuperãde ut in.d.l.fi.idẽ ſm eum ĩ alijs inter
dictis exhibitoꝛijs ut ĩ.l.locũ. F. ſi tabnle. iũcta
glo. ff. ð tabn. exhi. æ uide latius ꝑ bar.in loco
pal.nec ẽ ueꝝ ꝙ qõ poſſeſſoria ſit modici pre
iudicij:qꝛ magnũ eſt cõmodũ poſſeſſiõis:quia
actore non ꝓbante reus abſoluit᷑ nt in. c.fi.de
iureiurã.itẽ difficile eſt pꝛobare dominiuʒ ? ꝓ
pter defeciũ ꝓbationũ quis ſepe ꝑdit ius ſuũ
2 ideo magnũ eſt ↄmodum poſſeſſiõis:qꝛ rele
nat ab onere ꝓbandi dnium ut in.c.ſepe.j.de
reſti.ſpoli.? rene mẽti pdictã ↄcluſionem. Alij
ut hoſt. põit qntã lec. ut iſte tex. põat caſũ ſpãlẽ
qn concurrũt ↄtumacia ðᷣlictũ uiolẽétia ? fauoꝛ
ſpoliati. æ dicit Jo. an. ꝙ ſi uolumꝰ tenere bãc
lectu. debemus addere quartũ.ſ.qn iuriſditio
fuit ↄceſſa ad certũ terminnʒz:ut hic quaſi uelit
dicẽ ꝙ ſi uolumꝰ recedere per iſũ tex. a regula
iuris debemus dicere ꝙ oĩa que hic ponuntur
neceſſario debẽt ↄcurrere.hec lec.mibi nõ plʒ
qꝛ ᷣm eã.papa hic induxiſſet ius nouũ:qð nõ
eſt dicendum cum rndeat ad conſulationem ut
patet in prin.⁊ ſic contra nõ i.c.cõſulationi de
tẽpo.ordi. ? in.c.ex tua.de fi.preſ.Alij aliter
legũt ſʒ nõ expedit iſtare vñ tene primũ itellec
ti gl. ? ↄcluliõeʒ.ð.ſcꝛiptã quã Rn bar. poſui.
elegat? pape
A neé quia *in cauſa libi cõ
miſſa iuriſditionem hẽt ſuper ordina
rium ⁊ quẽcũq; maiore:hoc dicit In pria po
nit᷑ öciſiua ↄſultatio.ĩ ſcũda rñſio. ibi tue.que
tria facit ut patet in Ir̃a ¶ Mõ prio ꝙ ðᷣlegatꝰ
gerit uices delegantis.⁊æ dẽt honorari tãq re
preſentans perſonam delegantis pro hoc.c.fi.
xciij.di. ⁊.l.fi.ff.de officio eius cui mã.ex quo
infertur ꝙ delegatus nõ hʒ iuriſditionẽ inẽ ꝓ
prio ſed iure delegãtis.iõ dixerũt quidã ꝙ de
legatus nõ hʒ iuriſditionẽ ſed iuriſditionis ex
ercitium:qð tñ ꝛepꝛobat glo.in.l.ait pretoꝛ. ff.
ðᷣ re.iudi.⁊ ꝓ hoc tex.i.c.in lꝛis.õ.eo.ubi expᷣl
ſe dicitur ↄtrariuʒ.ad idẽ.j.eo.ex lr̃is.⁊ facit
iſte tex. pro cõi ſtilo delegatorum qui cum ſcri
bunt partibus dñt ⁊ mandatis noſtris.imo ue
rius aplicis firmiter pareꝛe ⁊c.quaſi mandatnʒ
delegati ſit ipſins delegantis:quia illius nices
gerit ⁊ fac iſte tex.qꝙ uiceꝛecctõ ſcholaꝛtũ ſit ho
norandus ut rector:qꝛ gerit nices r̃ctoris. =
q i.l.filiꝰ ⁊ i.l.uicariꝰ.ᷣff.de tane 1
ibi ſuꝑior et maior ꝙ rõe iuriſditionis etiam
delegate quis dicitur ſuperior z maior illis in
quos iuriſditionẽ habet¶ ¶ Itẽ nõ ꝙ dinerſo
reſpectu quis põt eẽ ſuperior ⁊ iferior ? mior
⁊Z maior.nã ſi cã oᷣlegat᷑ ꝑ papaʒ pppoſito ſenẽſi
epᷣm ſenẽſem prepoſitus eſt maior epo q ad
illã cãm. ẽ ãt mior ĩ ceteris.cũ ſit ſubdituſ epo
Et ſic nõ caſũ ĩ quo iferior poteſt habef iuris
ditionẽ i ſuũ ſuperioreʒ ⁊ in eum animadueꝛiẽ

ſcilicʒ cũ gẽit niceſ ſui ſuꝑiõis.¶ Mõ ibi ꝛbell.
2 ↄtumax.ꝙ dria ẽ int᷑ rebellẽ ⁊ ↄtũacẽ.¶ Et

¶ He off. dele.

nõ ꝓ ſignificato hꝰ vbi rebelł.ñ.n. ſoluʒ dẽ qͥſ

rebcllł cũ dno ſuo nãli reſiſtit:ſʒ ẽt cũ iudici nõ
uult parez uł ſuã iuriſditionẽ ĩpedit. ↄtũax vo
cũ ñ ulłt cõꝑere ad citationẽ iudicis. Et nõ b“
pro ſtatutis facictibꝰ mẽtionẽ ð rebellibꝰ ⁊ cõ
tumacibꝰ. ¶ Itẽ nõ ibi pʒ q̃litatẽ facti: ꝙ pẽa
ↄtũacie ẽ mẽſurãda ꝓ q̃litate negotij ⁊ ꝑſoaꝝ
dixit tñ alibi gl.ſingłaris ꝙ oĩs cõtumacia eſt
excõicatõe digna ⁊ tãto maiõ ẽ quãto ex mĩoꝛi
reſurgit.qꝛ uidðt magis ↄtẽner̃ ſuꝑiorẽ nt nõ.i
.c. duo ſũt ⁊.c.ſi ĩꝑator.xcvi.di.qð tene mẽti.
tẽ nõ. ꝙ ir̃dictũ põt reſtrigi ad certũ aciũ

vVn põt clico interdici ſat officiũ uel ex
ercitiũ alteriꝰ ordis.¶ Altĩo nõ.ꝙ ꝓpt ðlictũ

2 ↄiumatiã epi põt ĩterdici tota terra ꝑrinens
ad iuriſdirõeʒ ſuã ꝙ tene mẽti. Sed ẽ dubium
nõbile nũquid idiſtincte ciuitas cui pᷣẽ epᷣs ſeu
diocl ſua poſſit ſubijci ifdicto ꝓpter factũ epi.
Lãcre.ꝑ iſtã lr̃aʒ tenet ꝙ ſic.nã negari nõ põt
quin ciuiras ꝑtieat ad iuriſditõeʒ epᷣi ĩ ſpũalibꝰ
Jõð vlt archi.i.c.ſi ſnia ð ſẽ.ex.li.vi.addnucẽs
illũ tex. æ diẽ ꝙ hoſt. hic accedit ad opi. tãcre.
ſz Vin. itellexit iſtũ tex. de tra ꝑrinete ad men
ſã epi dicẽs ꝙ niſi ſic ꝑtineat nõ dʒ ex facto epi
ſubijci ĩ̃dicto:? ꝓ hac opi.que mihi plʒ poſſʒ
iduci iſte tex.ibi terra illiꝰ.nã cinitas nõ eſt epᷣi:
lʒ ibi hẽat iuriſditõeʒ ſpũalẽ ſed dr̃ dni tpᷣalis.
ad hoc bonꝰtex.iĩ.c.i.de poſtu.pᷣla.iũcta gl.fac
ẽt vᷣbũ ſpaliter poſitũ ĩ fie tex. qð inuit ut ſex.
itelligat᷑ ðᷣ terra ſpãlr ꝑtinẽte ad iuriſditõeʒ ep̃i
.i.ĩ ꝗᷓ eps hẽt iuriſditiõeʒ tpᷣalẽ.nã ꝓpt᷑ delictũ
dñi terre pt᷑ terra ſubijci iterdicto ut.j.ð ſpõ.

.c.ñ cẽ.⁊æ nide qð nõ.i.q.iiij.ĩ ſũma.⁊.xxiiij.q

iij.ĩ ſũma. ubi bõa gl.æ bec nõbis¶ In gl.ij
ĩ fi.nõ ſingularit᷑ iſtã gl.ex qua bẽs caſum i qꝰ
papa põt legari a ſimplice ſacerdote:cũ.ſ.illi ſe
ſubijcit in ↄfeſſiõis actu.⁊ idẽ nõ.gl.ĩ.c.nemo
.ix:q.ij.⁊ colligit illud ar.gl.ex tex.hoc modo
nã quẽadmodũ ðlegatꝰ ẽ maior epᷣo qꝛ repᷣſen
tat ꝑſonã pape delegãtis.⁊ rõe hꝰ ðᷣlegatõiſ pt
epᷣm ligare:ut ĩ tex.ita ⁊ ſacerdos cni papa ↄfi
tet᷑ cũ gerat uices dei:⁊ papa ꝓ tũc ſit ꝑſona p
uata. ſacerdos dẽ maior ⁊ nice dei põt illũ liga
re pro hoc.c.ſi ſacerdos ð offi.ord.⁊ tex.iĩ.l.ẽ
receptum.ff.ð iu.om iudi.ubi tex.dic̃ ꝙ ſi ma
H ſe miori põt ab illo iudicari
t nõ ex iſtis gl. ar. ꝙ papa tenet᷑ confiteri
peccata ſua nni ſacerdoti quẽ ipſe elegerit.uñ
electõ ꝑtinet ad eũ:qꝛ nõ reꝑitur eo maiõ.Et
idẽ tenet hoſti.ĩ ſũma ĩ ti.ð pe.⁊ ꝛemiſ.i..cui
ↄfitẽdũ.v.cui papa ⁊ ꝙ teneat᷑ ↄfueri tenet ẽt
Jo. an.i.c.ſignificaſli ð foro cõpe.⁊ ibi plẽiꝰ
dico. ¶ In gl. in v. tẽperate in fi. So. ut ibi
nõ.in gl.ſimiliter ⁊ ꝓ pleniori dicto hꝰ glo.⁊ li
mitatiõe ad iſtũ tex.uide.c.ij.J.eo.li.vj.
Si pꝛimuſ impetꝛa
X Parte. uit primã dignitatẽ
in eccleſia uacatuꝛã.2 ipetrauit certã

dignitatem ipſius ecclie cum uacaret:⁊ illa po
ſtea uacat primo non ſecundo debetur ⁊ eſt no

tabilis deciſſio.primo vonii ahs Cgaueſto.

ſecũdo ꝓuiſio.ibi quoniaʒ. ¶ Nota primo
poteſt dari gratia ad archidiaconatum primo
uacaturum ¶ ¶ 2 nõ. ꝙ ĩ eadeʒ eccleſia poſſũt
eſſe plures archidiaconatus ut hic erant.= idẽ
nõ.i.c.quoniam abbas in gl. j. c. ti. G nota
ꝙ ĩ collateralibus admittitur ſucceſſio i bene
ficijs.nã ut uides hic nepos poteſt here bñſici
um ſui auunculi nõ ratione ſucceſſionis:ſʒ rõe
renuntiatõis:idem habetur in. c. accedens. .
ðᷣ accu.⁊ ĩ.c.ſecũdo de arbi.quid antem i aſcẽ
dentibus ⁊ deſcendentibus: dic ut hetur in. c.
ad extirpandas ð fi.preſ. 5 quarto prati
cam bonam impetrandi beneſiciũ uacaturuʒ ꝑ
renuntiationem etiam certe perſone.poſſuʒ g
impetrare gratiã ꝙ ſi titius nult renuntiaꝛe bñ
ficio ſuo quod mihi ſit renũtiatuʒ cõferatur.æ
nota ꝙ boc admittitur etiam in cõſangineos.
tẽ nõ ꝙ i l'is ad beneficia ſtam date.uñ
e pᷣſumũtur ſurreptitie nõ faciẽtes metioneʒ
de prioribus. Et nota ibi ſi memoreſ fuiſſemꝰ
ꝙ papã qñqʒ fallit obliuio.xxiij.di.pᷣterea.
Irẽ in glo. i.iũge hic glo.ij.⁊ nota ex utraqʒ
gl. iuncto tex. ꝙ uolens licite renuntiare bene
ficio ſuo nõ debet deducere in paciũ ut ↄſeꝛat
certe ꝑſone:ſʒ debet pure ⁊ ſponte renuntiare ĩ
manibus ſuperioris.ſi autem apponeretur pa
cium nõ ualeret renuntiatio nec collatio alteri
facta.de quo uide quod nõ.glo.i.q.i.oꝛdiatõ
nes ⁊ ĩ.c.cũ uniuerſoꝝ de re.ꝑmu.ſi auteʒ nõ
apponitur pactũ tiñ renuntians in aio gerit ut
ↄferatur certe ꝑſone:⁊ ałs ñ renũtiaſſet nũqᷣd
ↄmittatur ſimonia. Olo. hic inſtat ⁊ ur̃ finalit
cõcludẽ ꝙ nõ.⁊ clarius hoc tenet glo.in.d.c.
ordinatiões diẽ̃ iñ ꝙ peccat iſte qui ex ðᷣfectu
carnalitatis iducit̃ ad renuntianduʒ.iteʒ dic ꝙ
ubi ↄmittitur mentalis ſimonia nõ tenetur qᷣs
renũtiare ſic adepta ſeu habita ſʒ tenetur deo
ſatiſfacere ꝑ ſolam pniam. tex.eſt ſingularis in
.c. uluimo.j. ð ſimo. ⁊æ eadẽ queſtio eſt ð canõi
co qui nadit ad officiũ principaliter ꝓpter di
diſtributiones cotidianas.nã ↄmittit ſimoniã
mentalẽ ut nõ glo.in.c.unico ð cleꝛici.ñ ?ſidẽ.
li. Vj Er nõ gl. ĩ eo. ꝙ diſtinguit iter ꝓhibi
ra:qꝛ ſimoniaca ⁊ ĩt ſimonica qꝛ ꝓhibita. ſi
mileʒ glo. habes ĩ. c.cũ pridẽ de pac.⁊.i.q.iij.
ſaluator. æ nõ gl. ſingłarit᷑ ĩ eo ꝙ ſetit ꝙ i bfi
cijs cadit ſimõia ñ ðᷣ iure diuio:ſj ex ꝓbibitoe
eccleſie. In Zriũ tñ fac multũ.i.q.iij.ex młiis
⁊? plene mãʒ exaiaui ĩ repetitoe.F. qꝛ vo ĩ. c. ex
tirpãde ð pᷣbẽ.⁊ uid.c.di.c.nonit ubi tex.loqt
ð papa ¶ In gl. fi ibi ſz vitate iſpecta ſpalel ſt
ſigna gl. tene eam menti ex qua habes etiam
notare ꝙ diſpõ nõ dr̃ gñał ſed ſpecialis.qʒ cõpᷣ
hendat plura loca ſeu plura ſubiecta dũmodo
ueniat purificanda in una re tantum:lʒ eni bic
mandaret᷑ pꝛoniſio de primo archidiaconain
uacaturo.tamen gratia ueniebat purificanda

6 gnil
miulel mni ur.
“ i No
viurge af.
mtöls e9 len cechnnt
euiighrinn

,ſlint fon 47 .
ainſeg zifn etrü ene
itrii n io hohl Aiae

iii ne in
erig d (1l —11
ign isl oti ſonwa
mnetbi fcicht

tjecüiluneiafehn nare
Frihhlsßien fin
ſmeni intbislliltihh e ¹
rieleei g taneni nt iteß
depbgen ttt on d otun
citligntoganig nn l ilih
m ureninkini ynrhinni nult
goriſalliin , lgi hie on
inmnemgti her ſ nireniie
iMivahrle fno püͦ chvn
uig npilxſs heis on derogat
iitmis openvsdin icci ordi
eisinsecie ur bie fo no gin ad
tſcir odticipoegiü 2 ſorti do
itpolegſ iy implicss reſcrion:ad utl
utlopiulegi pifco neipts:un
ilice ſign Jo ntobmil i
iifniriß lc wubline Cinſi.
linſi rifo imno biſc
ia öbell ni ri cttl ofnel.
4 2 parte. hi zin Voluntas
isimmde. Wannd
n nninnnecht
e önne vel ant ſeſl ſinh
ltmn ennſpin epſſac
ihos dſes adn ach

..
tii Duiti ni ſ

uia ein io
lũo eche
ſta. tin.c
e wolai n
At acn Je
ſpcciꝛucr c
ſol genct:
ſimiles exy
agendoz d
alle.in gl.
er qoo ſ
cz imz irt
gui oti cha
m. od
n dinon
Mendd
daal ane
we ſon
–
MWem
en de
1ge r
eps ar.
Ant prin
i quo re

dign
n ſe
. hrinn de
ab on enen,
ſe s deeſſo⸗ llurde
dito ſn i Vrdn
Doteſtn wnen N
iumn rtanmu
bingn n ſchunnn
laeonn ſn
hnunctn

tfenünumzc
1 e
AAninin cknmtt

S„ n Ntianntccinſens.

Neygi lis Ueſeſiꝛſtmp ire
umnur ſorrpzte No twi⸗

j nriione
nindus E vntii nun ilin
Tymjgi z ltatlie ni ihmn,
ein go.i iiehi go.i.non Cunn
immno nr g lſo ltir onninte
inoſo ta amr inpri nnei
igre ſone ß etat urer inne enumnme
nmbus ſenoig ſiamon pvnennr
um nöaleret ennntiano ner olatio alen
in de o vile nod o goig io
Nst ic dmnimefſon de te nn iannznd
Donunt daciätn renonians indio gerun
Jennmr ne onen asn eſiſdariit
minumr inanin On heiſtnri ui
Coclce notinns bor ent hont
ordimnöes ditñ g hetan ſeqnin jen
cmilins inli d mnmimiz iyct
m mum nnoſnmu nu n
l
uifaat, bn iim , niinei
mno tane gbeſiocſt daani
Auluno .5ſmno cde dneſloen
„mindrad ofeü niehelier hhat
ocn ndtnd oerden irieſtron
Airbmones otcdang onin
artö go in aniodceiini
enie u .,.n ier
(Edgtn ſntin
e nflwia ziinl
2noniats

ni ophesic iinfliteſ ii

¶ We offi. dele.

in uno archidiaconatu = nõ ĩ płibꝰ z iõ Hitate
inſpecta hec gra ẽ potius ſpalis qᷓ; gnãł.tẽ.n.
diſpoſitio dr gnalis cũ vificat ĩ toto gñe z ↄpᷣ
hendit ĩ ſe qualʒ ſpẽm ↄtentã ſub genere.utpu
ta ſi lego uni oẽs fuos meos ⁊ alti lego certũ
funz. tẽ ſpẽs vrogat genẽi. l. vxore. ff. de lega.
iij. 2 plene nõ.i.l.qſitũ in fi.ff. ð fun. iſtruc.ſed
ubi utraqʒ diſpoſitio ſolũ uenit vificãda in ceꝛ
ta ſpecie: lʒ alta ſit magis gnãlis q ꝰad uerba ñ
het locũ illa regła ſpẽs ðᷣrogat generi ad h̊ tex.
i.l.ſi duo.ff. ð leg.i.⁊.l.ſi heres.ff.de op.lega.
ubi dẽ ꝙ uni fuit legatꝰcertꝰ fuus quẽ elegerit
potit ille eligẽ illuʒ funʒ qᷓ fuit alti ſpãlꝛ legatꝰ
2 ꝑ ↄcurſũ faciũt ſibi ꝑtes.nã ſᷣm legatũ uenie
bat puriſicãdũ ſolũ ĩ uno ᷣno:iõ nõ põt dici le
gatũ generis.qdð clariꝰattiĩgit bar.⁊ pleniꝰin.d
.l. qſitũ 2 alibi.ſ.i.d.l.ſi duo ꝑ hãc rõem notã
ter dixit ꝙ ſi papa ſcribat ꝓ uno bñficiãdo in
iota dioceſi.? ꝓ ꝛ ĩ certa ecclia ipſiꝰ dioceſis
ſi uacat bnficiũ iĩ illa ecclia pᷣfert᷑ pmꝰ? ñ 2: qꝛ
utraqʒ gra ẽ ſpãlis ꝑ pᷣdicta ⁊= ẽ tex. aptiſſimꝰpᷣ
cꝰ intellectũ clare hẽs ultra alios per pᷣdicta.
hunc ĩtellectũ gl. tennerũt Inn. ? Hoſt. hic ſʒ
Ja. ð ablõgia: ut refeꝛt Jo. an. hic põebat aliã
lec. itelligendo ꝙ utraqʒ gẽa erat hic priuilegi
umn, unde nõ ſumꝰh ĩ mã rptoꝝ ſʒ in mã priuile
giox:q̃ nellit dicẽ ꝙ ſᷣm priuilegiũ ſpãle non
drogat pmo gnãli ſʒ ſecꝰ ſit in ꝛptis ut ĩ.c.i.de
iptis. ¶ Nõ.duo ex hac lec. pᷣmo ipſũ pᷣncipa
le dictũ ꝙ in priuilegijs ſpecies non derogat
generi pcedenti ð quo plenius dixi i.c. cũ ordi

nẽ ⁊.c.i.ð ꝛptis ⁊ dic ut bi fo nõ ꝙ gẽa ad
bñficia cõſeqnda põt dici puilegiũ ⁊ ſortit᷑ po
tius nãm pᷣuilegij ꝙᷓ ſimplicis reſcripti: qd ĩtel
lige capiendo pꝛiuilegiũ ꝓ bnficio pᷣncipis:iux
ta nõ.i.c.oli de.v.ſig.ꝑ Jo.an.⁊ ꝑ bar.i.l.fi.
ff. ð ↄſti. pri. pria. tñ lec. notabilior ẽ. Er in fi.
gl. dic ꝙ imo ſtat date ĩ lr̃is ipetratis ad bñfici
a ut i. c. eũ. cui ð bbe vieel e lor ⸗ rp.e.li.
bi Zria uoluntas
— * Parte. pape nõ apparet ðᷣle
gatus iuris formam ſeruare dʒ ⁊ rõa
biles exceptõeſ admittẽ uel alꝛ ⁊ ſic ſi. ſimplicit̃
ſcribit᷑ delegato certa for̃a expᷣſſa dʒ nihilomi
nus exceptões rõabiles admittẽ qꝙᷓ de eis ni
hil dicat ĩ ꝛpto Oiuidit᷑ nã prio põit᷑ öciſa qõ.
fo ſolutio.ibi qõi. t᷑tio exceptõ.ibi niſi. quarto
qdi ꝓteſta..ibi ꝙ nec ¶ Mõ p ꝙ expſſio ceꝛ
te forme ĩ ꝛpto nõ artat beiſe ðlegatũ ut nihil
audeat pret᷑ cõtẽta ĩ forma imo ſi rõabilit᷑ exci
pit actorẽ tẽtur exceptõeʒ admittẽ. ex q ifeꝛ
tur ꝙ papa delegãdo cãʒ ſimplr nõ ĩtẽdit tollẽ
exceptiones rõabiles ꝑti cõpetẽtes. dʒ gꝰ dele
gatꝰ ꝓcedẽ ad iſtar aore HM. 2 ex h 5
ex tex. ꝙ exceptöes minꝰ rõabiles nõ dʒ iudex
et delegatus admittẽ. vñ iudici data ẽ facultas
iſcernẽdi iteꝛ exceptionẽ ⁊ cõpᷣmẽdi uł repellẽ
di minus rõabiles. ad hbꝰ uide qð ẽt nõ. Inn.
l.c. pꝰ electõeʒ ĩ fi. ð ↄceſ. pbẽ. ubi nõnt᷑ dicẽ ꝙ
he exceptio ſit legitia ĩ le. iñ ſi iudex nehemẽteꝛ

Ppſũmit eã opponi cã dillactãdi iudiciũ ⁊2 eã nõ
æcẽ uerã põt ⁊ dʒ eã nõ admitteẽ. nec debʒ cura
re de appellatõe ꝑtis:qꝛ appellatio n inſſificat
niſi ꝓbetr᷑ ueritas exceptõis ut i. c. ĩterpoſita de
appel. Hõ.ʒ ibi iuris eqtatẽ ꝙ index dʒ ꝓce
dere ſᷣm equitatem iuris tamen in format qð
ergo dr̃ iudicem habere equitatem pre occulis
ut i.c. li. de trãſ. .l.placuit. C. de iudi. ⁊ ĩ.l. ꝙ
ſi epheſi. ff. de eo. ꝙ cer. lo. debet itelligi de eq̃

rate iure ĩformatag ut hic.qꝛ iudex nõ dʒ eẽ cle
mẽétior lege ut iĩ auc. ð iud. S. oportʒ quod nõ

contra illos qui dicũt ſe amplecti equitatẽ ſpre
ta inris forma. illa enim non põt dici equitas

ſed iniquitas:quia deniat ab eo qð iuſtum ⁊ e
quum ẽc̃.cũ lex ſit fundata ſuper ratione ⁊ eq̃ta
te.i.di.oↄſuetudo: dicra lege placuit ⁊æ ĩ. F. erit
autẽ lex.iij.di. e nõ. ꝙ pꝛinceps põt in ꝛe
ſcripto tollere/oẽs exceptiones:nõ tñ pᷣſumitur

hoc uelle facẽ ut hic ĩ fi.? i.l.quoties.C. de pᷣ
ci. impera. offeꝛen. z. . latius oieen l

gl. ij in fi.nõ. iſtã glo. ſingnlariter qꝛ faẽ ad mł
ca. ⁊.primo ſi princeps in reſcripto uel ſtatuto.
dicit nullã exceptioneʒ in aliquo facto debẽ ad
mitti ut intelligat᷑ ð exceptione minus rõabili:
n autẽ ð legitimis ⁊ rõnibꝰ.⁊ ꝓ hoc.d.glo.lac
qꝛ non eſt ueriſimile ꝙ princeps ꝑ uerba gene
ralia uelit tollere iuris obſeruantiã maxime cũ
tãto pᷣiudicio pᷣuati.ar.i.l.ſi qñ.C. de inoſi.te
ſta.? in.c.ecclia.ð elec.niſi aliqua exceptio ſpa
liter tollat. nã tũc nõ dʒ admitti ſi ſit ĩ ſe roabił
idẽ dicit Jo. an. in hoc ultimo ſi exprimũĩ aliqᷓ
ſpecialiter exceptiones cõſimiles ⁊ ſubijcit᷑ clan
ſula generalis.nã tunc omnes exceptiões con
ſimiles expreſſis nident᷑ ſublate ut in.c.qui ad
agenduʒ de ꝓcura. li. vi.?æ qð nõ.in. F. q̃ſituʒ
alle. in gl. ſz guil. na. reſiſtit prio dicto gl. dicẽs
ꝓ ex quo ſimpliciter ⁊ gñałr tollũt̃᷑ exceptiões
dʒ etiaʒ ĩtelligi de legitimis ⁊ de rõnabilibꝰ: qꝛ
qui rotũ dicit nihil excludit. xix.diſt.ſi romão
rum. Moſtien. capit mediam niã ⁊ ꝑ illaʒ gñali
tatẽ intelligant᷑ remote exceptiones moratorie
ſeu dilatorie nõ auteʒ ꝑhentorie q̃ ſũt maioris
preiudicij zæ quas princeps de facili non tollit
dicta.l.quotiẽs. do. An. dicit ꝙ ſi imperator
nult ſolum tollere dilatorias nalet reſcriptum.
d.l.quotiens ſʒ ſi uult extendere reſcriptuʒ ad
peremptorias nõ nalet reſcriptũ niſi aliter ap
pareat de ĩtẽtõe mandãtis ꝑ dictaʒ.l.quotiens
2 qꝛ vᷣba ſũt gnalia debet ſuꝑ hoc conſuli prin
ceps.ar.c.ſane.s.eo. Ego latius dicerẽ ſic ꝙ

aut princeps ꝛemonet exceptiões omnes ĩ caſu

ĩ quo remouere nõ põt:ut qꝛ gñalit᷑ itelligẽdo

excluderent᷑ defeſiones que ſũt de iur̃ gentiũ.
7 tunc ĩ dubio uerba generalia dẽnt ĩtelligi de
exceptionibus minus rõabilibꝰ ut ſic reſcriptũ
recipiat ĩterpretatõeʒ ſecũdũ ptatẽ mãdantis.
ad hoc cle.paſtoralis de re iudi.⁊=.c.a nobiſ J.
ð ſen.ex. facit.c.ij.de ↄſti.li.vj.⁊ ĩ hoc cãn põt
ſaluari iſta gl.aut ſumus in caſu ĩ quo priceps
poteſt tollere exceptiones:ut quia ſunt de iure

*

We offi. dele.

poſitiuo ĩducte:ut exceptio pᷣſcriptõis rei indi
cate ⁊ ſiłes.⁊ ũc pu o ꝙ vᷣba gñalia debet ge
neralit᷑ ĩtelligi ꝑ.l.i.ff.qð vi aut clã.⁊ peꝛ iſtũ
tex.qui aꝑte hoc ꝓbat nõ cauillando lzam.in
hoc m aduertendũ ẽ poſt bar.i.d.l.i.ꝙ aut re
ſcriptum ⁊ ſtatutũ iĩ tollendo excepiionẽ fũdat
ſe ſuꝑ aliqᷓ qᷓlitate:æ tũc admittũt᷑ oẽs exceptio
nes ötrahentes illi qlitati ſuꝑ qᷓ diſpõ fundat᷑
exemplũ dicit ſtatutũ ꝙ nulla exceptio admita
rur õ iſtr᷑ʒ publicũ.certe poſſũ opponẽ oẽʒ ex
ceptionem ꝑ quam ifero iſtrm ñ eſſe publicuʒ:
qꝛ tunc rõ diſpõis ceſſat.⁊ iõ alibi dixit gl.ſin
glaꝛit᷑ ĩ cle.unica ð ſequeſtrat᷑.poſ.⁊ fꝛu.ꝙ ſi ꝑ
ſtatutũ tollit̃ oĩs exceptõ nullitatis õᷣ ſñiaʒ poſ
ſũ nihilominus oppõeꝛe ꝙ ſnia fuit lata a iudi
ce ñ ſuo. Mã per bh ifero ꝙ ñ eſt ſñia ut i. c. ac
ſi clerici ð iudi.itẽ hec ꝓbãt᷑ ĩ.d.l.i.iuncta gl.
ff. qdᷣ ui aut clam. Inſuper ſcias ꝙ ſi ſtaturum
ſimpliciter tollit exceptiões:põt nihilominꝰreꝰ
iplorare officium iudicis ſi hʒ aliquaʒ exceptõ
nẽ rõabilẽ g̊ ꝑſonã actoꝛis:qꝛ officiuʒ iudicis
ſupplet ubi ſubẽ eqᷣtas nãlis:qꝛ ꝓpt᷑ rigoꝛẽ tol
litur parti facultas excipiẽdi:ut.ĩ.l.planc.ff.de
peti. here.⁊ nõnter uoluit Mar.i.d.l.i.hꝰueꝝ
niſi ſtatutuʒ dicat ꝙ nulla defenſio admittatur
qꝛ uerbũ defẽſio ẽ magis latũ qᷓ; vbũ exceptõ.
2æ hoc cãu nõ ẽ aliqð remediũ niſi ut ꝑs ſoluat
ſzʒ poſtea pot̃it repetẽ ex qꝰ hẽbat exceptioneʒ
legitiaʒ q̃ uetãte ſtatuto nõ potuit uti. ar.i.c. ð
bitões ð iureiur. ⁊ uoluit HBar.i.d.l.i.qdð eſt
ualde nõndũ. ⁊ pᷣdictis ĩ aliquibꝰ accedit Jo.
an. in additõe.ſpe.in ti.de ſen...ut ãt pꝰpri.pᷣ
dicta ꝓcedũt ubi ſtatutũ ſeu lex tollit exceptõeſ
qꝛ tũc ↄſtat ð uolũtate ſtatuẽtiſ ꝑ pᷣdicta.ſʒ ubi
pᷣnceps ĩ reſcripto ſuo tolleẽt: dic ꝙ pria fꝛõte
reſcriptũ pᷣſumt᷑ falſũ.qꝛ ↄ uolũtatẽ principis
nt pʒ hic ĩ fi.c.⁊ ĩ.l.quotiẽs pᷣal.un alibi dixit
gl. nõbil ꝙ ſi puilegiũ ↄcedit᷑ ↄ cõeʒ ſtiluʒ pᷣui
legioꝝ ⁊ ⸗ ↄſuetudieʒ pᷣncipiſ pᷣſumit falſũ.uñ
dʒ expectari fa iuſſio prĩcipis.ad hꝰ uide bo.
rex.iũcta gl.fi.ĩ.c cãʒ q̃.ij. ð teſti.⁊ facit tex.
in.c.ꝙ ſuꝑ de fi.inſtru. n gl. fi. in fi. in illa
lege pᷣcipit:ut unuſqᷣſqʒ ſeq̃t oꝛiginem patris.
nec ulla ꝓ moꝛe ꝓuicie ferri ſituatur exceptõ.
UVinc.ſoluit ut.s.iĩ gl.qꝛ ibi n hẽbat locũ excu
ſatõ.⁊ ſic ñ tollit ibi ius rõabilẽ exceptõeʒ.
. Delegatio fẽa di
omam. gnitati ñ expreſſo
noĩe ꝑſõe trãſit ĩ ſucceſſoꝛc.prĩia paꝛſ
narꝛat factũ.fa illud appꝛobat.ibi nos.⁊ põe
aſũ litreralẽ ut ĩ gl ¶ Mõ pꝰ ꝙ iudex põt ꝑ ſe
prefiger̃ fminũ ꝑtibus ad agendũ abſqʒ eo ꝙ;
citet ꝑ nuriuʒz: qꝛ monitio a iudice facta hʒ niʒ
trine citatõis.ut ẽ tex.nõbił ſᷣm cõem iĩtellectuʒ
i.l.ij. C. qũo.⁊ qñ iudex.quẽ ĩtellectũ ſeq̃t gl.
