di rptũ ſuꝑ oĩbus ⁊ dʒ corruẽ totuʒ ꝛptũ:ut in
.c. ſr̃ Eis.j.e.aut fuit cã dũtaxat obtinẽdi gr̃aʒ
in illo negocio ⁊ ꝓcedit.c.ſi eo ipᷣe.qð ſic loqͥ
tur. æ nõbis bñ has limitatões uide aliã limita
tionẽ ĩ. c.ſr̃ lꝛis.j.e.¶ In gl.i.ĩ fi.uel dic me
liꝰ ut ſẽtiũt hic doc.qꝙ aut papa fac id ad qð ð
iure tẽt᷑ ⁊ ñ dẽ gꝛaʒ facere.aut ↄcedit id ad qð
al nõ tẽt᷑ ⁊ faẽ gr̃aʒ.un ad ꝓpoſitum.c.cõcedẽ
do ꝛptuʒ fac gr̃am.qꝛ potviſſet remittẽ ĩpetran
tẽ ad ordiariuʒ.xi.q.i.ꝑuenit.⁊ iõ abutẽtes ꝛe
ſcripto abutunt᷑ gra. ¶ In gl. ij. ĩ fi. Nõ hoc
ultimũ.nã hoc ñ q i illa.l.ij. alł. in gl.ſed glo.
ibi hoc arguit ab ordine he. nã ibi pᷣmo fit mẽ
tio de pr̃e: ⁊ ſic ualet ar. ab ordie lre.ↄſilłeʒ gl.
notandã hẽs ĩ.c.quorũdaʒ.de elec.li.vi.q ult
ꝙ ſi in aliqua ſcriptura exprimant᷑ due pſonc.
prio expᷣſſa ur̃ dignior. ⁊ facit tex.xvij.di.i.c.
fi. hoc ueꝝ niſi nominẽt ciꝛca turpia:qꝛ tũc ĩci
piendũ eſt a uilioꝛibꝰ:ut nõ.in.c.auaꝛitie.de pᷣ
ben.¶ In gl. ii. ibi nõ enĩ põt dari certa do
ctꝛina.nõ gl.⁊ hãc opi.tene.⁊ ſequit᷑ Spe.i ti.
de ꝛptis pᷣſen.i. S. fi. V. ſj que ſunt ꝑſone ⁊ ibi
fere ꝑ to.illũ.S. tꝛactat mãʒ huiꝰ.c.⁊ hãc opi.
ẽt ſequunt᷑ hic doc. diẽ tũ hic I. an. ꝙ in for
mando arbitrium ſuuʒ dʒ index ↄſideꝛaꝛe ea qᷓ
premittunt in glo. Itẽ potentiã diuitigs digni
tatẽ ⁊ meritũ cuiuſcunqʒ:⁊ ſm hoc arbitrabit
quẽ dignũ uel inferiorẽ. Itẽ adueꝛte qꝛ gl.ĩ ſe
quẽtibꝰ ur̃ uelle ꝙ de ꝓpꝛio ſignificato vboꝝ
ſub illa cka generali qͥdã alij ↄphendant᷑ digni
ores expſſis ſʒ ſpãle ẽ hic ꝓpter odiũ ꝓptoruʒ

—

.
¶ DSe relcrip: z wor 4
ifcnde nt 4
zcr Pra nc .
ſet ſinnſ i ſrlzind
— „—₰ . 2 „. 2 „ 2 „2 Z .: 1. ⸗ — 2 „ — — lof⸗ eso, ien⸗
nã ałr ꝓcedit᷑ maioꝛẽ:⁊ ałr ̊ minorẽ.⁊ iõ ñ tio laico expſſo. Itẽ ſi ĩpetro expᷣſſo pᷣdio:nõ ſi ſic⸗ 5 D un. 1
eſt viſile ꝙ maioribꝰ expᷣſſis:adiecta cla gnali ueniet ⁊ ſub cła gnali decia.qꝛ rt a pᷣdio ĩ q̃i n ſſeir⸗ gi nuliſe pd
B

uoluerit pnceps ↄphendẽ digniores. Idẽ ult
hic Inn. dicẽs ꝙ ĩ ꝓcuratõe ⁊ alijs ↄctibꝰnõ
hʒ locũ diſpõ hꝰ.c.ꝙbn nõ.ułt.n.ꝙſi ↄſtituo
ꝓcuratorẽ expreſſo uno negotio ſubiecta clła
gñali. ſub tali cka ↄphendũt᷑ ẽt maioꝛa expᷣſſis
Sʒ hoc vꝛ tex. ſinglaris ĩ cle.nõ põt ð/ ꝓcu.
ſʒ ſolue ut ibi hẽs gl. quã ſẽꝑ nõ.⁊ qꝛ difficil ẽ
i itellectu:ðᷣclaꝛo eiꝰmẽtẽ:dic.n.ꝙ aut iĩ ꝓcuꝛa
torio expᷣmit᷑ unũ negotiũ ñ reqrẽs ſpẽale mã
datuʒ:⁊ tũc ſub cła gnãli ſequẽti ↄphẽdunt᷑ ne
gotia ẽt maiora expſſis:⁊ ita iteltr dem Inn.
hic.aut ĩ ꝓcuratoꝛio expmit᷑ unꝰ cãus ꝛeqͥrẽs
ſpẽale mãdatũ:⁊ ſubnectit᷑ cla gnãlis:⁊ tẽ ñ ue
niũt maioꝛes cãus expſſis.⁊ ĩ hꝰ cãu ẽ itelłnda
illa cla.Rõ diuerſitatis:qꝛ qñ expᷣmit᷑ c ñ ꝛeqͥ
rẽs ſpale mãdatũ:mã n ẽ odioſa ſʒ fauõabił:qꝛ
fauõabile ẽ ut qͥs hẽat ꝓcuꝛatoꝛc.l.i.ff.ð ꝓcu.
ſiz qn expᷣmũt᷑ caſus reqrẽtes ſpãle mãdatũ:mã
ẽ odioſa.hic ꝙ ſub gnãlibꝰ vbis n ueniũt illi
caſus:ut ĩ.c.q ad agẽduʒ de ꝓcu.li.vi.q̃nimo
ubicũʒ cãus ꝛeqrẽs ſpãle mãdatũ ẽ adeo aꝛdu
us ut viſilꝛ nõ fuerit cogitarꝰ ſub gnalitate:tẽ
n ſuffic ꝙ ĩ ꝓcuratorio ſit expᷣſſus caus reqᷣrẽſ
ſpãle mãdatũ ſubiecta cla gnãli.uñ dic glo.ſin.
i. c. fi.ð ꝓcu.li.vi.ꝙ ſub tali ↄceptõe vboꝝ ñ
ur̃ data ptᷣas Zhẽdi mr̃imõiuʒ:qꝛ reqᷣrit᷑ mãda
tũ oĩo ſpãle ꝑꝑ ſuã grauitatẽ ⁊ piudiciũ. IJIdcʒ
dicẽð ĩ ↄſilibꝰ caſibꝰ:ut nõ.gl.i.d.c.q ad agẽ
dũ ð ꝓcu.li.vi.⁊ i.c.ꝓcuratoꝛ ð elec.li.vi.qð
vᷣbũ ſꝑ nõ.⁊ tenebis mẽti illas tꝛes gl. Sʒ ð pᷣ
dẽa ⁊ õ tex.faẽc tex.nõ.i.l.fi.i.O.cui dulcia pᷣa:
nã ĩ teſtis fit largiõ ĩtpᷣtatio.ut ĩ.c.cũ dilecti ð
dona. ⁊ ĩ.l.ĩ teſtis.ff.ð re.iur.⁊ tñ genꝰ ſeqns
enũeratõʒ ſpẽꝝ r̃ſtrigit ad ſpẽs ꝑes expᷣſſis.uñn
ſi teſtõr legat uinũ ⁊ oĩa dłcia ꝑꝑ illã ſpẽʒ uini
pcedẽteʒ n ueniunt oĩa dulcia altius ſpẽi ꝙᷓ ſit
ninũ:ut fꝛuctꝰ dulces ⁊ ſilia.ſʒ uciunt dłcia po
tabilia. ſecꝰ ãt ubi genꝰ eẽt ꝓlatũ ſine ſpẽ:łali
q̃d ĩdiffinite ꝓferrẽt᷑:qꝛ tẽ uẽiunt oĩa qᷓ pnt ↄpᷣ
hẽdi ex ꝓpᷣetate vboꝝ:ut cũ ſimplꝛ legãt᷑ dłcia
⁊ ſic uidẽt᷑ iferẽdũ ꝙ ſiue mã ſit larga ſiue ſtꝛic
ta gẽ.ſeqᷓns dʒ reſtrigi ſʒ ſpẽʒ pcedẽtẽ.do.an.
uolẽs ĩ h dare reglaʒ gñalẽ:ↄcludit ſic.ꝙ aut
põit᷑ genꝰſimplꝛ ſine enũcꝛatõe ſpẽꝝ ⁊ ↄpᷣbedit
oĩa qᷓ uenit̃ pnt ſub illo gñe.alł.nõ.ꝑ gl.ĩ cle.n
pt᷑ ð ꝓcu.⁊ ꝑ bar.ĩ.l.i.ff.ð no.oꝑ.nũ.ſʒ ego al
lego tex. aꝑtuʒ ĩ.d. F. cui dłcia ubi dr̃ ꝙ ſi lego
oĩa dulcia:uẽiunt oĩa cuiuſcũqʒ ſpẽi ſint.ad hꝰ
fac̃.c.ſolite ð ma.⁊ obe.⁊.c.ſi ꝛanoꝝ.xix.di.
aut ꝓfert᷑ genꝰ cũ enũeratõe aliq̃e ſpẽꝝ:⁊ tũc
aut ſub cla gnãli ius ↄphẽdẽt ea qᷓ diffeꝛt a ſpẽ
expᷣſſa ĩ ꝗitate ⁊ titate. aut ca qͥ differt ĩ qᷓti
tate tatũ.aut ĩ qᷓlitate tatũ.aut hñt oↄuẽiẽtiq ꝑtĩ
ĩ ꝙᷓtitate ⁊ ꝑtĩ ĩ q itate.pꝰ cau ſit iſta ↄcło ꝙ ea
q diffeꝛt ĩ qᷓ itate ⁊ ꝙᷓtitate ſpẽ expᷣſſa:n oↄpᷣhẽ
dũt᷑ ſub cła gnãli ad heał.d. S. cui dłcia ⁊ ꝑ hꝰ
ifeꝛo ꝙ ſi ĩpetꝛat᷑ õᷣ ticiũ laicũ ⁊ quoſdã alioſñ
nẽiunt clici:qꝛ differunt ĩ ꝙtitate ⁊ q̃litate a ti

tate ⁊ qtitate:qꝛ ðᷣcia ẽ qͥd ſpũale ⁊æ dignioꝛ 65
ſit pdiũ.⁊= ad hꝰ pt applicari illð dẽʒ Inn.i. q.
c.ex lis.⁊ꝰ cãu qñ differt ĩ ꝙᷓtitate tãtũ.aut ſu
mꝰ ĩ mã larga:æ ↄphẽdũt᷑ malõa ĩ ꝙᷓtitate.ex
ĩ ꝓcuꝛatõio ĩtelndo:ut.S.dixi pꝰ Inn.ſi ſumꝰ
ĩ mã ſtꝛicta n ↄphendũt᷑ maioa ĩ q;titate:ut hic
AVn dicũt doc.ꝙ ſi ĩpetraui expſſa certa ſũma
ñ uenit ſub cła gnãli ſũma longe maior.ſecꝰ ſi
modicũ exccdẽt.ʒꝰcãu cũ differ̃t ĩ q̃litate.⁊ ſim
płr ocludit ꝙ n ↄphẽdunt᷑:ꝑ dq;.S.cui dulcia
palł.ex q ðcidit ꝙ ſi ĩpetrat᷑ ð clericuʒ ⁊ quoſ
dã alios:n cõphẽdit᷑ laicꝰ:qꝛ ẽ alteꝛiꝰ ꝓteſſiõiſ

ꝙ ſu clicꝰ.⁊ ſic differt ab expᷣſſo ĩ q̃litate.? hꝰ

ultimũ tẽuit Ab. hic ? Jo. an.trãſit ſimplr ꝛci
tãdo.ſʒ ĩ additõe ſpe.tẽuit Siuʒ:ut.j.dicã.qꝛto
cãu diẽ ꝙ ↄphẽdunt᷑.ꝓ exꝰ ponit dem Inn. i
.d.c.ex liſ.ubi diẽ ꝙ ſi dono tibi pbẽdã ⁊ oĩa
alia ꝗᷓ ho ĩ nilla:ophẽedunt᷑ taʒ tꝑalia ꝙ; ſpũa
lia:qꝛ pbẽda qnʒ ↄſiſtit ĩ tpalitate qñqʒ i ſpũa
litate:ut ĩ decis qnʒ.ꝑti ĩ ſpiritualitate ⁊ ꝑti in
tpᷣalitate ⁊ iõ ꝑꝑ hãc ↄuenietiã ↄphẽdunt᷑ ſub
cła generali tã tpᷣalia ꝙ; ſpũalia Et nõ hoc dẽʒ
qꝛ fac ad multa ⁊ cũ hac doctꝛia do.an.hacte
nus trãſiui ſy data nouiſſime oportũitate latiꝰ
iueſtigãdi:credo fiꝛmit᷑ ꝙ hec dicta nõ pnit ap
pellari ad mãʒ iſtiꝰ.c.nec ſimplłꝛ ſũt va ĩ ſe.nec
iudiꝰ meo illð.c.hʒ ſuũ ĩtellectũ ꝑ ea qᷓ ſcꝛibũt
hic ꝑ docto.ſi.n. doctria.do.an.i ſe eẽt va ita
ꝙ mã hꝰ.c.ĩ ea poſſʒ ↄphẽdi:fꝛuſtra papa idu
xit hoc ius nonuʒ.nã ut pʒ ex hac lia papa idu
xit hoc ius nouũ ut obuiaret malicijſ abutẽtiũ
reſcꝛiptis:ut pʒ in tex.maxĩe ex vbo uolẽteſ qð
iducit ius nouũ:ut nõ.gl.i.cle. unica ð offi.ui
ca.ergo clare pʒ ꝙ anteqᷓ; emanaret hoc.c.oↄpᷣ
hendebant᷑ ſub clauſula gnãli ꝑſone dignioẽs
⁊ maiora negocia expᷣſſis.als dixiſſet hic papa
rñdemus uel declaramuſ:uel qͥd ſilłe. Ex quo ĩ
feꝛo ꝙ optie locuta ẽ hic iſta gl.dũ ſẽtit hoc.c
ponẽ ſpãlẽ doctrinã ĩ una mã rptoꝝ.⁊ ið ⁊ cla
riꝰdiẽ. Inno.ad qð iduco.c.qᷓ ad agẽdũ.ð ꝓ
cu.li.vi.ubi dr̃ ꝙ expᷣſſo cãu reqͥrẽte ſpãle mã
datũ ſubiecta clauſula gnãli:uẽiũt oẽs caſus?
qꝛẽtes ſpãle mandatũ ⁊ abſuꝛdũ eẽt dicẽ ꝙ nõ
uenirẽt caſus qᷣ ſt altius q̃litatiſ qᷓ; expſſi. Nã
tex.ibi ĩdiſticte ↄpᷣhẽdit oẽs caſus ⁊ nimix.nã
ſi bñ põdẽt᷑ mã hꝰ.c.hic nõ exprimit᷑ ſpẽs ſalt
tal q Ophendatur ſub genẽ ſubſeq̃nti:ſʒ expri
mit᷑ indiuiduũ.nã ſi ipetro õᷣ ticiũ ⁊ quoſdã
alios:ticius nõ ẽ ſpẽs ſʒ idiuiduuʒ qꝛ ſpẽs pᷣdi
cat᷑ ð plibus dr̃ntibus nuõ:ut hõ. Indiuiduũ
ſoluʒ pᷣdicat᷑ ð̊ uno ut ð ſeipſo.nã ticiꝰ nihil ali
ud ſignificat qᷓ; ipſũ ticiuʒ:ut nõ.baꝛ.i.l.qſituʒ
i. F. pe.? ultio.ff. ð fũ.ĩſtruc.un n poſumꝰdicẽ
ꝙ clauſula gnãl dẽat r̃ſtrigi ꝑꝑ ſpẽm pᷣcedẽteʒ
qꝛ nulla ſpẽs pᷣcedit ⁊ oẽs ĩdiuidui ſt eq̃leſ fʒ
nãm ⁊ ↄprehẽdunt᷑ ſub ſua ſpẽ.nã ſub termio
hõ cõprehendunt᷑ oẽs indiuidui cuiuſcũqʒ ꝓ
feſſionis ſint ut ticius ſẽpronius gaius ⁊ cetẽi

Inm fin glehllie is h

rnn zMrands:
tin Pſuci danöfrmos⸗
iphi sſub nglii
6 5
oo⸗ e in.elnmp
lunne ſnii ye geſti

8 8/ 7
ihphnn i hiwun
z ſittitl pero cnt gvoſt.
miicnin cls c ljluc ind
nüinrsco hbltnmeni d int⸗
i rrſei buſcißen 1 nnn
ititil eſ ni iitte e luns igl
Hcilininri ad tifne go no.
Nmcice it Mcimion ne
Goentihſs däiniſtbcn gein apprin
ſolſtaneſtar iden tüter iten⸗
ulk cent/hocenmansni vbedit
ſtoter ofichr ip mond voln
iidecilm anmnig dluvni oveto
imo peſiofit ip nuor b ne
enmianeſogolauh,ſß peeſſus
ifinsminb no ah r er die
titninsdin mnores nd dhde
eannn roguri
,el. 7.. 0fl ck th

htti. Bzdin i odſff

fontig CNX ſi
mz, l Pent. Cbii la ni

ke
r
m.

n

Alas
ſpic

1t
dn
A. n
30 J
.
.

m. a.

ℳ„
2
2

11

—+ ₰*
„K. 322—

n
11

inr n n
di rgti enren
crdg n ereinf
i mälrger 1 il⸗ nil
cdenmtbin fiüini uſiant
lmiſhien den d Finr

idi Ktaiinar alſ

Clmn an nz o n An no
4 uun ſii nreſin ſrinilen
4 nn icheſuirlai ai bif
9 leo ſinchann onit ſultz
Omecien doß 0Phicltfuſtrapupaic
nboe ns onn ninherturiumitn
docins ni ohninanicſſehni,
1Ccihrsmin er napee donglace
Anarins noniear d. Nn.e. Nica doff
cr doencqh amangtaboe 95
hendevmni ſin canſil giil Pore dnis
tmiori cgocucſiſis Oiſctnpn
idoms ui dalmami d,te Eqroi
õü
e hii oenniinunifn cͤrch
de Jmo döinnd aA gilndn
õ
daii ovecncanſc daitneitcisſie⸗
irsſienplii gſunichcite
Peniratcins iſt iins unt ein
cr. bi idifice õ ni
e.. A i chini ſi
ſbñ pocitnid ceſd ee
beAn ſb gne ſiin ſcn
fi pbendnm ſid at d l
ti qρανα en. titi
nik indinidi ni i enn unfeil
gios icis ſot ſeh foui

mnnuluſhi⸗ etiete pin

⸗ chicl e cheſchi,
nin ehfos – ſotli

isõ ex ꝓpria ſignificatõe vboꝝ exprimdo titiũ
æ quoſdã alios ſub iſta cla gnãli neniunt alia ĩ
diuidua cuiuſcũq; ↄdit᷑.ð ſint:lʒ in qualitate ex
trinſeca differãt. ⁊ iõ niſi fuiſſet iſte tex.oẽs ue
niſſent merito ad obuiãdũ malitijs ĩpetrãtiuʒ.
papa edidit hꝰ ius nouũ in mã rptoꝝ ut nõ cõ
prehẽdant᷑ maiores expᷣſſis. ¶ ¶Meꝛ hoc eriã
ifeꝛo ꝙ cũ iſte tex. ponat ius nouũ õ ꝓpriaʒ ſi
gnilicationẽ vbi. qʒ ĩtelligi ſolũ ĩ termis ĩ qbꝰ
loquit. vñ cũ ſ̃ẽ olũ dicat maioꝛes ⁊ maiora ne
gocia nõ ↄphẽdi nihilqʒ; dicat de ꝑtibꝰ aut de
ifeꝛiõibꝰ alteriꝰ qliratis ꝙ ſub illa cla gñali nẽi
ant pares ? minores.etiaʒ ſi hẽrent aliquã q̃ii
tatẽ diuerſã ab expſſis:qꝛ nullibi ꝓbat᷑ õriũ ꝑ
hoc dico Abb.nõ bñ dixiſſe ʒ do. an. fuẽit ſe
cutus ꝙ expſſo clerico nõ neniat laicus. dico
eni ꝙ imo ↄpᷣhendit᷑ ꝑ rões pdẽas:⁊ qꝛ qlitaſ
clericatꝰ expſſa nõ mutat ſubicctuʒ ⁊ fuit appo
ſita nõ cã reſtringẽdi genus:ſʒ cã demõſtratio
nis ĩdiuidui expᷣſſi. ſicur ĩ ſiſi nõ.baꝛ.ĩ.l.pe. C.
8 iure deli. ubi diẽ ꝙ ſi relinquit᷑ aliqd titio fi
lio martini ꝓpt᷑ qlitatẽ filiatõis expſſã nõ acq
rit pꝛi ut relictũ uideat᷑ fẽm ↄtẽplatiõe pr̃is ſʒ
potius illa qlitas vr̃ expᷣſſa cũ demõſtratiõis:
ꝙ nõ. ? hãc ſniaʒ ꝙ ucnit laicus ſub cla gnoli
tzʒ Vin. nt relert ⁊ ſequit᷑ Spe. i ti. ð reſcrip. p
ſe. i. F. fi. V. qd ſi ꝗs.ĩ pria ⁊ fa colũ.⁊ idẽ ibi
iz Jo. an. ĩ addi. q̊ h nibil dixẽit: qnimo uoluit
Spe.ec.y.v.ſʒ nũc.ꝙ ſi ĩpetꝛo õ epʒ ⁊ quoſdã
alios ueniũt comites ⁊ duces ⁊ alij laici ĩferio
res:q; ſũt minoꝛes epo Iʒ dubitauerit ð ĩꝑato
re ⁊ ð ꝛege:⁊ ſic ſolũ vr̃ habuiſſe ꝛſpcin ad ma
ioritatẽ ⁊? nõ ad diueꝛſitatẽ ĩ qlitate.⁊ ſatis fac
ill. c. ꝗ ad agẽdũ iductũ. S. ad idẽ fac qð nõ.
Jo. an.c. rodulphꝰ.j.e. ubi dicẽ ꝙ maiora ne
gocia expſſis ↄphẽdunt᷑ ſub cła gnãli ex ꝓpria
ſignificatõe vboꝝ.vñ põdera iſtũ tex.q q̃tenꝰ
loquit᷑ de rebꝰ nõ diẽ ꝙ maiores nõ ↄphẽdãt
ſz qð nõ tẽat᷑ qꝗs rndere ſuꝑ maioribꝰ q̃ſi uolu
erit inducẽ ⁊ pᷣſtare exceptiõeʒ dilatoriã ↄuẽto
ꝑ qð ifero ꝗ ꝓceſſus habitꝰ ſuꝑ maioribꝰ ne
gocijs exceptione nõ oppoſita ualʒ:ſj ꝓceſſus
habitꝰ cũ ꝑſonis maioribꝰ nõ nalʒ:qꝛ tex. hic
iĩ pn. loquẽs de ꝑſonis dixit maiores nõ ↄphẽ
di ⁊ iuriſdictio delegata nõ põt ꝓrogari ad ꝑ
ſonas nõ expᷣſſas: ut ĩ. c.p.⁊.g.ð offi.deł.⁊ hꝰ
ultimũ tʒ Inno. H ? bñ. Sʒ õ pᷣdẽa vẽ obſtar
fortit tex.iĩ ce.nõ põt. ðᷣ ꝓcur.ubi ĩ alia mã qᷓ
rptoꝝ dicit ꝙ ſub illa gnãlitare nõ ↄphendunt᷑
grauiora negocia expᷣſſis. geiſtõ.c. nõ inducit
ius nouũ in mã rptoꝝ tin/ Atẽ facit illa cle.
illud dem Jo. an. qꝛ etiã negocia grauiora nõ
uident᷑ ↄphẽdi. So. dico ꝙ illa cle. hẽt duos ĩ
tellcctus. Drimꝰ ut grauiora ſumant᷑ ꝓ cãis
grauioribꝰ: ut eſt cã fidei epatuũ ⁊ ſiles:⁊ ſᷣm
iſtũ itellectuʒ quẽ. S. poſui: ⁊ plʒ do.an.obſtat
illa cle. ſy fm aliũ itellectũ quẽ iudicio meo ſen
tit ibi gl. æ aptiꝰ tʒ ibi landinꝰ ut ꝛefeꝛt ibi Jo.
ð lig.nõ ob. ut ĩtelligant ibi cãe grauiores ↄti
nẽtes diminutionẽ ſtatꝰ ſicut ẽ opponẽ crĩa ulł

QOie reſcrip.

defect⸗ ʒ elecm.nã deficiẽs ĩ ꝓbatõe grauiter
punit᷑: ut ĩ.c.i.de elec.li.vj. Jo ille tex. diſpõit
ꝓ illa grauiora nõ ↄpᷣhedunt᷑ ſub clła gñali ſe
quẽti: qꝛ iſta multũ grauia ⁊ ipoꝛtãtia ꝑiculum
pſonaꝝ ⁊ reꝝ nõ ueniunt ſub gnãlitate niſi ſal
teʒ exprimeꝛet᷑ aliqs caſus ↄſiłis.⁊ iſte vꝛ uerꝰ
itellectꝰ cle.? glo.ſi bñ põdeꝛet᷑.ꝓ hoc bo.tex.
cũ glo.i.c.ꝓcurator.ð elec.li.vj.⁊ gl.iĩ.c.fi.ð
ꝓcu.e.li.qnimo tenuit landinꝰ ꝙ iſta oĩo reqͥ
rũt ſpãle mãdatũ.ſʒ mihi plꝰ placet pᷣmũ ꝑ illã
cle.nõ põt.iĩ fi.? puto ꝙ in hoc illa cle.n põat
ius nouũ:qꝛ nullũ uerbũ eſt ibi hoc ĩpoꝛtans:
ſʒ illð declarat ex pᷣſũpta uolũtate ↄſtituẽtis ꝓ
curatorẽ:⁊ hꝰ bñ nõ.qꝛ młii decipiũt ponẽdo
uarias theõicas ꝑ iſtũ tex.⁊ ilũ. Itẽ dico ꝙ ex
alio ñ ꝓcedit illa theorica.do.ant.qꝛ nõ ẽ va
generałr ꝙ ſpẽs adiuncta generi reſtringat ge
nus. ĩmo tex. ẽ inõriuʒ in.d.l.qucſitũ.i.F.peł.
ubi tex. dicit ꝙ ſi lego alicui fundũ ĩſtructuʒ et
expᷣmo aliquã ſpem que ↄtinebat᷑ ſub illa gene
ralitate illa ſpẽs nõ reſtrigit genus:ſʒ uẽ appo
ſita ex ſuꝑhabũdanti:⁊ ſic cã dubitatõis tollen
de.hec tn mã eſt ardua ⁊ difficilis multũ:qꝛ in
ra maxie ciuilia uario mõ in hoc uident᷑ loqͥ.z
plẽ hanc mãʒ tetigit bar.multuʒ tñ obſcuẽ ĩ d.
.l.qᷓſitũ. Sʒ qᷓ enus facit ad ꝓpoſitũ ↄclude ſic
clare aſſumẽdo mẽtẽ bar. ꝙ aut ſpẽſ ꝗᷓ Ophede
bat᷑ ſub genere expᷣmit᷑ ab ignorãte:ut qꝛ forte
ignorabat ꝙ illa ſpẽs ↄphendeꝛet᷑ ſub gñe ⁊ tẽ
illa ſpẽs nõ reſtꝛingit iĩ aliqꝰ genꝰ: utputa ſi ru
ſticus ignorãs utrũ cãdelebra maxie argentea
ↄphẽdent᷑ appellatõe ſuppellectiliũ: dixit lego
tibi ſuppellectilia inea ⁊? caãdelebra argentea.⁊?
de hoc ẽ tex.i.l.legata.ĩ pn.ff.ð ſupel.leg. aut
exprimẽt᷑ ſpẽs a ſciẽte ⁊ in ↄphendẽedo ſciaʒ uł
ignorantiã recurrendũ ẽ ad qualitatẽ ꝑſonaꝝ
ar. i.l.cũ de idebito.ff. de ꝓba.⁊ qð nõ.i.c.fi.
J. de ſolu. Et iſto cãu qñqʒ ſpẽs apponit᷑ cã ꝛe
ſtꝛingẽdi genus ſeu limitãdi:⁊ ð hoc ↄſtat ⁊ ca
ſus ẽ clarus.ut puta ſi dixi lego tibi ſuppellec
tilia mea uidelʒ pãnos lineos tm. aut apponi
ex ſuꝑhabũdãti uel cã demõſtratiõis:⁊ h̊ ↄſtat
2z nõ reſtringit.exꝰ lego tibi ſuppellectilia miea
uidelʒ cultrã cãdelebra ⁊ ſilia.nã ꝑ hec vᷣba vr
uoluiſſe exprimẽ cã ðmõſtratõis.⁊ nõ cã ꝛeſtri
gẽdi.ad hꝰ dẽa.l.legata.ſcdᷣo rñſo ſᷣm unũ ĩtel
lectũ.Qnqʒ ⁊ ʒꝰ ſumꝰ in dubio an ſpẽs ſit ad
ieeta cã reſtringendi genus uel ex ſuꝑhabũdã
ti uel cã demõſtratiõis:⁊ tẽ aut genus ponit᷑ ꝑ
adiectiuũ neutralłr poſitũ:aut ꝑ ſubſtãtiuũ cer
tuʒ ⁊ detminatũ. Prio caſu aut pcedit ſpẽs ⁊
ſequit᷑ genꝰ aut eõ.ſi pcedit ſpẽs reſtringit᷑ ge
nus ut nõ ↄphẽdat niſi ſpẽs pares expᷣſſis nõ
tñ reſtringit᷑ ad ſpẽʒ expᷣſſa tm:ſʒ ↄphẽdit oẽs
ſpẽs pares cũ expſſa.exẽplũ in.d.F. cui dulcia
ubi teſtõr dixit lego titio uina ⁊ oĩa dulcia:ſub
illo gñe et oĩa dulcia neniũt oĩa dulcia diũmõ
ſint potabilia:æ hꝰ ꝑꝑ ſpẽm pᷣcedentẽ:qꝛ uinũ
eſt dulce potabile.⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ cãus iſtiꝰ. .⁊
ẽ rõ:qꝛ cũ illud genus adiectiue poſitũ ueniat
e i

¶ We relcrip:

Hificanduʒ in ſbĩs ſuis. Et apparet ꝑ alia Yba
ꝙ teſtator ſenſerit de ſubiecto ceꝛte q̃itatis:ut
de uino qð ẽ potabile. pſumimꝰ in dubio ꝙ te
ſtatoꝛ ĩ gñe ſubſequẽti ĩtellexerit ðᷣ ſpẽbꝰ ſilibꝰ
ſpei expſſe. Si vo pcedit genꝰ ⁊ ſequit᷑ ſpẽs.⁊⸗
tũc ſpẽs ex toto reſtringit genꝰ: ita ꝙ exponit
copłatia:⁊:poſita inter genꝰ ⁊ ſpẽm ꝓ.i.exꝰ ſi
duo coẽʒ ſocietatẽ exercẽt:⁊ dicũt ut ſint ꝑtici
pes lucri ⁊ qſtꝰ: illa qlitas qſtus reſtrigit genꝰ
qð ẽ lucrũ.vñ expoit᷑ lucri ⁊ qlꝰ.i. qſtꝰ: qꝛ als
fruſtra expᷣmẽt illa ſpẽs qſtꝰ qᷓ ↄphedit᷑ ſub lu
cꝛo. Sciꝛe. n. debes ꝙ lucꝝ refert᷑ ad oia ꝓue
nientia ex ꝓſperitate fortune q̃tiacũqʒ ſint. ſʒ
qſtus ↄphẽdit ſolũ lucꝝ ꝓuenies ex iduſtria ꝑ
ſone.⁊ ð h̊ ẽ bonꝰ tex.cũ gl.i.l.ſʒ ⁊ ſi adieceꝛit
.ff. ꝓ ſocio.vr tñ mihi ꝙ bar.alłando illã legẽ
errauerit ĩ hoc mẽbꝛo:qꝛ ibi pᷣcedit ſpẽs:qꝛ fit
pꝰ mẽtio de qſtu. Itẽ genꝰ ibi non ponit᷑ ꝑ ad
iectiuũ:ſʒ ꝑ ſubſtãtiuũ ceꝛtũ ⁊ ðᷣteꝛminatũ:ut ẽ
lucꝝ.⁊ iõ illa lex põt adduci ad mẽbꝝ ſequens
¶ Scðo mẽebro pᷣncipali cũ genꝰ ponit᷑ ꝑ ſub
ſtantiuũ certũ ⁊ ðᷣteꝛmĩatũ:⁊ tũc ſi ſpẽs pᷣcedit
⁊ ſequit᷑:reſtrigit᷑ genꝰ.ex ĩ.l.qſitũ..ij.ff.de
le. iij. Si vo ſpẽs pᷣcedit aut ſequit᷑:⁊ tẽ ſi ſpẽſ
refert᷑ ad genꝰlvr᷑ poſita cã ipᷣm ꝛeſtrigendi.ſic
põt ĩtelligi.l.cũ ðlaniois. .qͥdã.ff.ð fũ.iſtꝛuc.
Aut ſpẽs refert᷑ ad actũ lcgãdi ſeu donãdi:uel
aliã diſpõcʒ.⁊ tũc vr̃ adiecta ex cã: ⁊ vr̃ adiec
tũ ex ſuꝑhabũdãti:ut ĩ.d.. pe. Di.tñ vꝛ alr
itellexiſſe ĩ regłla gñi de re.iur.li.vj.ubi uide.
nqʒ generi addit̃ enũeratio idiuiduoꝝ. ⁊ tẽ
genꝰ nõ ↄphedit alia idiuidua no enũerata qᷓ
ſũt eiuſdẽ ſpẽi cuʒ enũeratis:ſʒ reliqs ſpẽs ↄpᷣ
hẽdit.Ex ſi teſtõr legat duas ſtatuas marmo
reas ⁊ ome marmor:uẽit oẽ marmor pter ſta
tuas:qꝛ ex qꝰ teſtatõ legauit duas:vr̃ uoluiſſe
oↄphendẽ als ſtatuas ſub illo gnẽ:ut ẽ tex.ĩ.l.
hrs ĩ. F. i.ff. ð le.iij.⁊ ĩ.d.l.cũ delaniõis in..
cui fũdũ.hec ꝓcedũt cũ genꝰ ⁊ ſpẽs diſtiguũt
circa eundẽ. Si vo uni legat᷑ genꝰ ⁊ alt᷑i legat
ſpẽs:legatũ ſpẽi ðrogat genẽi:ſiue pᷣcedat:ſiũ
ſequat᷑ ut ĩ.F.ulti.palle.? ð hoc pleniꝰ ꝑ Di.
2 ꝑ Har. i locis pᷣalle. Alto ðᷣ hac dictõe aliꝰ
ſcias ꝙ illa fac põneʒ eiuſdẽ q̃litatis:qn poni
iter ea ꝗᷓ ſũt eiuſdẽ rõis:ut ſi dicã teſtm uł aliã
nolũtatẽ:intelłr tin ð ultia ad hoc qð nõ.i.l.q
dã relegatꝰ.ff. ð re.du. Si aũt ponit᷑ iteꝛ oĩino
diuerſa:tũc ſecus ut ĩ eeis Ho⸗ Abobas.
ui Z unũ ſupeꝛ
*£ tenore. eodẽ ad diueꝛſos
iudices diuẽſa ꝛpta ĩpetrat ⁊ eis utit
ꝑdit ↄmodũ utriuſqʒ.Cõis diuiſio.fa ibi:noſ
igit. ¶ NM. pꝰ ar. optimũ ex tex. ꝙ poſt pñta
tionẽ lꝛaꝝ ⁊ citatõe ſecuta:nõ põt ipetratoꝛ re
nũtiare illis lr̃is ſiñ ↄſẽſu rei.Sũt.n.lᷣe ꝑ hũc
no.⁊ alios ĩ.c.ex ↄqõne ð ꝛeſti.ſpo.HNõ.ꝛ
ꝙ; quẽadmodũ ſᷣm rRptum ĩpctratũ ab aduerſa
ꝑte nõ ẽ ipo iuꝛ nullũ:lʒ nõ faciat mẽtõeʒ ð pꝰ
ira ⁊ fm r̃ptuʒ ipetratũ ab eodẽ.ſʒ opus eſt ex

actũ effecte comunes.ð quo uide plene ꝑ In

ceptõe ut B. ¶Mõ.ʒ ꝙ ſi Zuẽtꝰ corã uno iu
dice ↄuenit᷑ corã alio:põt exciꝑe ꝙ ñ tenet᷑ ibi
rñdeꝛe:qꝛ ubi cã cepta c ibi dʒ finiri:ut ĩ.l.ubi
ceptũ.ff. ð 1u i qrt ar. ꝓ ⁊ S:ꝙ fraus
æ dolus ſũt diueꝛſa. In hoc tũ młie ſũt opi.ð
qᷣbꝰ ĩ gl.nõ.iĩ.l.iuriſgẽtiũ i..ſʒ ſi fraudãdi.fft
de pac. Et una opio hʒ ꝙ fraus idẽ ẽ ꝙ dolꝰ
⁊ hãc tʒ ibi Mar. Alia opi.ꝙ fraus iĩeſt dolo
ſiẽ ſpẽs generi.naʒ dolus põt eẽ ſine fraude ſʒ
nõ fraus ſine dolo. Uñ fraus ẽ dolus adhibi
tus ad ↄmodũ ꝓpriũ ⁊ ad deceptionẽ alteriꝰ
2 hãc opi.tʒ eae placʒ:fac̃ lex fraudis
.eff. ð reg. iur̃. õ. ultio ꝙ ĩ penaʒ doloſi ⁊
fraudulẽti qnqʒ irritant᷑ le als ualið.⁊ fac iſte
tex. ꝓ his q dixi.S.c.pᷣcedẽti. ¶ In glo.i.nõ
bñ iſtã gl.qꝛ ẽ magiſtra ĩ ſua mã.⁊ ẽ addẽda ⁊
piungẽda cũ gl.c.i.s.e. Et nõ.pꝰ ex pᷣnꝰ iſtiꝰ
gl. ꝙ qs põt ĩipetraꝛe pła rpta ad diuẽſos ) eũ
dẽ:dũmõ n utat᷑ utriſqʒ.⁊ ſic ułt gl. ꝙ ex ſola
ipetratõe diueꝛſoꝝ rptoꝝ õ eũdeʒ ñ ĩſurgit an
nulatio utriſqʒ rpti:ſʒ ex ſolo uſu utriuſqʒ ꝛpti
hoſti. tz ꝙ ex ſola ipetratiõe dʒ qs pᷣuari ↄmõ
utriuſqʒ rpti:qꝛ vr feciſſe ĩ fraudẽ. nã ſi ticbat
mortẽ iudicis dẽbat ipetrare ſub noĩe dignita
tis. ſy doc. cõiter tenẽt opi.gl. Mã ut diẽ Jo.
an. nullũ itereſſe põt pᷣtendẽ aduerſariꝰ ex ipe
tratõe ſcdᷣi rpti:pᷣcipue ſi ipetꝛatoꝛ utat᷑ prio.ſi
vo uteret᷑ fo:tunc poſſʒ ꝓcedẽ opi. Hoſti. qꝛ
potuiſſz ipetrare ĩ fraudẽ ꝓpt᷑ lites exoꝛtas pꝰ
datã primi rpti ⁊? añ ipctrationẽ ſecundi.hec li
mitatio. Jo. an.põt ꝓcedẽ ubi põt cadẽ frauſ
als ſecus. Done enĩ ꝙ ſuꝑ eodẽ negocio ſint
ipetrate diueꝛſa reſcripta ab eodeʒ:certe nulla
fraus eminet ſi ĩpetrator ulłt uti pᷣ uł 2. Doſ
ſet iñ dici ꝙ ex quo habuit primũ ualidũ non
habuiſſz ſᷣm ſi feciſſʒ mẽtionem de pꝰ ar.j.co.
poſtłaſti. Et foꝛte hac ↄſideratõe habita:poſſʒ
trator in penã huius.c.niſi utat᷑ utroqʒ.⁊ ad
lr̃am que ponderat impetꝛationem dic ꝙ pon
derat ĩ effectu: ꝓpter uexationem inde ſecutã.

In eadẽ gl.ibi mutuo ſe ipediũt.Hoſt.diẽ

in hoc cãu papa ẽ ↄſulẽdus:⁊ hoc ueriꝰ. Et ĩ
fi.glo.nõ.glo.⁊ tene eã mẽti:qꝛ quotidie alłat
Ex q̃ hẽs unã regulã in lr̃s ↄtentioſis ut uale
ant ſecũde nõ faciẽtes mentõʒ de pꝛimis:ſi pꝛie
ſint elidibiles ꝑ exceptionẽ. multo ergo fortiꝰ
ideʒ dicenduʒ ſi ſunt nulle.⁊ hanc opi.ſequunĩ
doct. i. c.ex ꝑte.S.e.peꝛ illũ tex.⁊ hoc idẽ uẽ ꝓ
cedẽ in lis bñficialibꝰ:ut nõt gl.i.c.cuʒ nẽis ð
ↄceſſ.pᷣbẽ.⁊ ĩ.c.ſuggeſtũ de iuꝛe pa.⁊ ĩ.c.ĩ nꝛa
J.e.q̃s glo.nõ.Sed Goff. tʒ ↄrium in.c.lᷣas
de ðſpon.ipu.⁊ ꝛcfeꝛt gl.in ꝛeglła ñ pᷣſtat.li.vi.
Damaſuꝰ tenuit mediã niã. diẽ enĩ ꝙ aut ĩuali
ditas ꝑſonaꝝ ſuꝛgit ex defectu ipetrãtis:? ꝓce
dat dẽʒ gl.aut ſine ſuo defectu:puta qꝛ iudices
mortui ſt:⁊æ ꝓcedat ↄria opi.Alit᷑ ãt nõ.Cal.
poſt Jo. an. i. d. c.ĩnẽa.Ego ſic diſtingucꝛẽ ꝙ
aut tpᷣe ĩipetꝛatõis ſecũdaꝝ pꝛime eꝛãt nulle ipo
iure:⁊ ualẽt fe undenũqʒ ſurgat defectus:ut ĩ

e riopi hui g.ui t In .
u mei p. hui gle⸗ rie⸗
ii aet cori fo diec poſſt iannane.
um fo cn
aniimtoepis fa coni glon
chel, ico itur e ugut
mt ini enpxe oᷓ foe run
it ir irer co obel⸗
nitermnini lſancim AGeiudin
tuteniſtitanoamcli nſſpus orget
mnribiſoninse idneſn din ch
1F znirbjr ilcchr. .e ſcl io.
Mrhelinfons nö. imitnoneiſi ter.
Icinmsnignend igi no parvent no
Mderpoſnotitheſtcne igore aleni

ſünafpnyʒ
2 nndo Abifci impe

mibif pnuno i ncis merio
nliicti ehuin ſy n
Nfnmraſhinnciepncinmna inff
iniſftiwötffeo ouceni ni 5 apa
imütlialnintenenſieo leſpen:gr
ſiuerploercenuſcin
ninmninfrlertingnicn nil
Npſtibaus ninne q fact
ſdniliclieffgcelgi. N
— iret

Gipi⸗ eifrande. giſit
ſa Ntke⸗ naſ tied⸗
ne Gdics Gedar perr neſud goie a

lis. ß doc colter tener odi
z; 9. Mäu
an. nullü ſereſſe pöt pre i 1

ire Nde adperſard erir
inade ſcifpi pchne penaroꝛ uni pfof

voneni ſoun poſß gechẽ pi Hofi .
homiß pummr jffnuli gyr is Knnis
carinin iyn cañ pomone ſecnngl.becſ⸗
ntano. Y0. n. ot geege nbi pot age finu⸗
ais ſeus. Doneeni ip cole negocio ſint
iper e diuelſn reſcriot a cocez:cette nulla
fnus omnetſtipen nor it uip ud. Dol
ſa m dic er quo babvit primu uaidu non
babuici; fmſiſceiſzmenonen dep ari.
Poſkacn. Crfone bac ouderarde bebitupoſß
dici fm iptun eſe ſurrepticii gnoͤ ictipe
traoor in peni huins c.iſ un no; ad
lim que ponderat npemanonond pon
derat i cffem: ppier veanonen lude ſeui.
Ja ed gl ibi numo ſe pali Hſtdeg
ſador in ihne 9lllcnser hor dend Ei
.go d 90. hecz matcl Avorcie
Cri dosm tehlun io ennoſi 4
nnſecidend t ies nenihde uimis.
ſen dties zereniqe nutd cee
ide; dndi;iunmle vdine 1
e5,e herllciee *M
ffcaip mig i

fla ñ p̃ſtat ð re.iut᷑li.vj.aut pᷣme erãt aliq̃:ſʒ
ex poſtfco ĩceperũt corruẽ:⁊ tẽ ſi ſũt lr̃e ad bñ
ficia nõ ualẽt fe tanꝙᷓ ſurreptitie:ut in.c.ſi eo
tpe.j.e.li.vj.aut ſũt ad lites:⁊ tũc aut ex ðfec
tu pᷣmi ĩꝑatoris lr̃e ſue corrũt ⁊ ualẽt fe. ⁊ ſic
loquit᷑.c.plerũqʒ.j.e.⁊.S.e.ſi aũt.aut ſine ſuo
defcũ:⁊ tẽ puto ꝙ fe pñt elidi ꝑ exceptõcʒ tan
ꝙᷓᷓ ſurreptitie hĩto reſpcũ ad tpᷣs ipetrationis.
ar. . e. ſuꝑ lis. aut lẽe pᷣme tenẽt:ſʒ pnñt anullãi
ꝑ exceptõeʒ ⁊ tẽ aut ꝑ exceptõeʒ ↄpetẽtẽ ʒ ñ
nalẽt fe tanqᷓ ſurreptitie.exꝰ in mã.c.mãdatũ
J. e. aut ꝑ exceptionẽ ↄpetentẽ fᷣo ipetꝛatori ⁊
ualẽt be. ar.ĩ.l.ſi dari ſtipuler.ff. ð̊ V. ob. ⁊ i.l.
nõ vr latitare.ff.de iudi IE gl fi. in fi. nõ.
ſinglr iſtã gl. ex q̃ hẽs ꝙ faciẽs adueꝛſaꝛiũ cita
ri corã diuerſis iudicibꝰ nõ dʒ regułr ꝑdẽ cãʒ
ſz ſatis eſt ꝙ reo excipiẽte cõdẽnet᷑ ĩ expẽſis ſe
cundi iu dicij. ⁊ ſic ĩtelligẽda ẽ.l.ubi ceptũ.ff. ð
iudi.ubi dicit᷑ ꝙ ubi iudiciũ ceptũ ẽ ibi dʒ finẽ
habẽ : fallit fauor̃ libertatis ut tũc actor ꝑdat
cãʒ.⁊ ſic ĩtelligit᷑.l.i.C. ð aſſer.tol.ſʒ ultramõ:
tenuerũt ibi S opi.huiꝰ gl. ut regłr perdat᷑ cã:

ä1— cõiter tenet᷑ opi.huiꝰ gl. quã tʒ Inn. H. Mũ

q́d aũt ↄuentꝰ corã fo iudice.poſſit ĩdifferent᷑
excipẽ ð ↄuentõe pᷣus fca corã alio iudice.Et
credo ꝙ ſi ĩ pꝰᷣ iudicio fuit ↄtũax nec puꝛgauit
ↄtumaciã nõ põt exciꝑe corã fo:qꝛ nõ põt uti
bñficio pᷣme ĩſtãtie ex quo eã nõ appꝛobauit ⸗
parẽdo.ar.optimũ ĩ.l.ſancimꝰ. C. de iudi.naʒ
ſi ĩ una ⁊? eadẽ iſtãria nõ audit᷑ niſi pus purget
ↄtumaciã ut ibi:fortius nec ĩ diuẽſa audiri dʒ
2 vr̃ ð mẽte bar.iĩ.l.ſepulchx.ff.de ſepł.uio.⁊=
per hoc dẽm ĩfero ad nõ. limitationẽ iſtiꝰ tex.
ꝙ ſi citatus nigore uniꝰ rpti nõ ↄparuerit nõ
potẽit poſtmodũ excipẽ ſi crt igre alteriꝰ.
5 ualet r̃ptuʒ
c Bm adeo. ad bñficiũ impe
tratũ ðᷣ bnfiꝰ ĩpetꝛãtis ñ faciés mẽiio
nem. Cõis diuiſio. ſa ibi cũ eni. ¶ HNõ pꝰ pꝛi
ma fronte admirandũ de papa cũ mandat ſuffi
cienteꝛ bnᷣficiato ð bnñficio ꝓuideri.nã h̊ papa
nõ rephẽdit illã admirationẽ niſi eo reſpẽu:qꝛ
nõ mãdauerat ꝓ illo ex certa ſcia ¶ Mõ.ꝛ g
nõ ẽ ſcriptura alicuius facile redarguẽda niſi

prius põdeꝛet᷑ tota uis ſcripture.qð facit õ
pere rndentes.fac.l.ĩ ciuile.ff:de legi. tẽ

nõ. ꝙ ñ ſufficit ĩ ipetratiõe bñficij mẽtioneʒ fa
cere ð pᷣbẽda uł canonicatu ſʒ oʒ ꝙ fiat mẽtio
ð utroqʒ.⁊ ĩ hoc nõ.iſtũ tex.⁊ tenẽt do.de ro.
decif.cccclix.⁊ ẽ rõ:qꝛ põt q̃s eẽ pbẽdatꝰ ſine
cqonicatu ⁊ canonicatꝰ eſſe ſine pbẽda.ut nõ.
i. c. cũ.m.S. ð ↄſti. tẽ nõ. ar. ꝓ ⁊ S. utꝝ in
ipetratõe ſit fiẽda mẽtio ðᷣ clericatu.ſtilꝰ curie
hʒ ꝙ ſic.ſ cedo ꝙ de iuẽ nõ ſit ncceſſe:qꝛ ſub
itelligit cka ſi ẽ idoneus.¶ Sʒ qꝛo qꝗ ſi qs de
fert clericã gerẽdo ſe ꝓ cſerico cuʒ tñ nõ ſit or
dinatꝰ:nũquid ualʒ ĩpetratio bnficij ſi dicit ſe
clericũ.ↄpoſt. ꝙ ſic:qꝛ cũ deſtinatiõe ẽ clericꝰ
⁊ largo mõ põt dici clericꝰ qꝛ aſſũptꝰ in ſortẽ
dñi:ut ĩ.c.cũ ſm.ð pᷣbẽ.Sʒ tu nide nõ.i.c.ij.

¶ De reſcrip.

ð iſti. ⁊ ĩ.c.fi.ðᷣ pᷣſũp.ubi ↄcludit᷑ Zriũ.⁊ illud
uerius.nã bñfi nõ põt ↄferri nõ clerico:qꝛ ñ
ruis ſpũalis:ut ĩ.c.cãm de preſcrip.
tio h qᷓrunt doc.qͥd ſi papa ſcꝛibit ſcient
ꝓ ĩdigno nũquid ẽ ſibi obediẽdũ.⁊. dñt pᷣ
frõte otũ pᷣſumit᷑ falſũ.ar.h.⁊=.S.e.ſi qn.ſed ſi
apꝑet ð ceꝛta ſcia pape ſibi ẽ obtẽꝑandũ.xvij.
q.iiij.F. qͥ aũt.nã iſtar ſacrilegij ẽ dubitare an
is ſit dignꝰ quẽ pᷣnceps elegit ut ibi.hoc dicũt
ueꝝ niſi tãta eẽt dignitas ꝙ ſalua ↄſcia ſibi ob
tẽꝑari nõ poſſʒ.Et nõ.hoc dẽm ſinglr qꝛ facit
ad młta. hoc dẽm alłaui ? uario inõ limitaui. ĩ
.d.c.ſi qñ.⁊ dic ut ibi.¶ In gl. ij. i fi. nõ iſtaʒ
gl.⁊ q̃tenus diẽ ꝙ ĩ ↄſiderãda ſufficiẽtia debʒ
hr̃i reſpectꝰ ad nobilitatẽ ſciam æ dignitatẽ op
time loquit᷑ ⁊ ꝓbat ĩ.c.ð młta.ĩ fi.j.de pᷣben.
Et ſi dicẽs q̃re ĩ rebꝰ dei hẽt᷑ reſpẽus ad iſtas
qlitates extriſecas.Rñdet᷑ ꝙ ꝑ has q̃ itateſ ꝓ
uidet᷑ bono vnli.nã ſine ſcia mũdus regi n pt
Vñ ecclłia vlis idiget uiris lr̃atis:ut ĩ.c.cuʒ ex
eo.ð electi.li.vj.⁊ ĩ.c.fi.de magi. facit aut᷑.ha
bita. C. ne fi. ꝓ pa.ſʒ q̃tenus gl. dicit ꝙ dʒ ſuf
ficẽ ſibi ⁊ ſuis:ĩtellige ð ſuis quos ſecũ neceſſa
rio dʒ hr̃e.nã ſi ẽ doctor uł nobił᷑ uł habes di
gnit atẽ eccłiaſticã nõ dʒ eſſe ſolus nec ſine mi
niſtꝛo. Itẽ q̃tenus gl. dicit ꝙ dʒ hr̃i reſpcũs q;
poſſit reciꝑe adueniẽtes:ĩtellige hoc fᷣm ſitum
eccłie:nã põt eſſe ꝙ eccłia ſit er ciuitatẽ etiã ĩ
itinẽ frequẽtato ita ꝙ nõ põt cũ honeſtate qͥn
fuet hoſpitalitatẽ:ſecus aũt ubi eẽt ĩ ciuitate ⁊
bñfi eſſ ſimplex:ita ꝙ hoſpitalitas nõ ſeꝛuat
n ſũma ↄclude ꝙ ſᷣm q̃litatẽ ꝑſone ⁊ fm
ſitũ eccłie iud cabit᷑ ſufficiẽtia bnficij. Ad hoc
uide bo. glo.ĩ.c.i.xxi.q.i.⁊ ualẽt hec ad ſcien
dũ.an ⁊ qñ qs cũ bona ↄſcia poſſit teneꝛe pła
bnficia.nã ubi nõ ſubeſt cã rõnabił nõ excuſat
ꝗqͥs quo ad deũ etiã ex diſpẽſatõe pape ut nõnt
ſẽtit Jo.an.pꝰ doc.i.c.dudũ.el ſecũdo ð elec.
n glo. in vbo de pᷣbenda.ibi dʒ inde facẽ
mẽtionẽ.⁊ hodie hoc ẽ magis declaratuʒ ꝑ.c.

ſi motu ꝓprio.de preben.li.vj. ⁊ dic ut ibi.
WWMAno nõ. gl. fi. ꝙ ĩ lꝛis ad bnficia ſcmꝑ ĩtelli
git᷑ cła ſi ĩpetrãs ſit idoneus ctiã ſi nõ exprima
tur ſic ĩtellr illa ſi pces vᷣitate niri z. e. i. c. ij.
rdo rᷣpti ĩ
Auſam que. teꝛpᷣtatiõeʒ ꝛe
ipit a iuẽ cõi uł ad ið ſic. Cła ĩ rpto
poſita dʒ ad ſtatũ iuris ꝛduei ubicũqʒ ſita reꝑi
at᷑ In pᷣma ꝑte ponit᷑ ꝑris 2qõ ĩ fa rñſio ⁊ iu
dicis ĩſtructio ibi nos & Vl petria dẽa nõbi
lia ⁊ mẽti renẽda qꝗᷓ pñt ex hoc tex.colligi pᷣmũ
dẽm ꝙ ptũ pᷣncipis dʒ in dubio reduci ad iuſ
cõe ⁊ ſi opoꝛteat ꝑ ĩpropriationẽ vᷣboꝝ ſeu ꝑ
trãſpoſitionẽ claꝝ Et rõ hꝰ dẽi ẽ qꝛ ẽptũ ↄce
dit᷑ ad iuris obfᷣuãtiã nec aliqd dʒ ↄtinẽ j̊ ius
qꝛ tẽ eẽt puilegiũ:ut nõnt᷑ diẽ glo.ſuꝑ vᷣbo no
ſcat᷑ i. c.i.de ↄſti.li.vi.⁊ per Ci.ĩ.l.ꝛpta.C.ðᷣ
pci. ipe.offe.iõ ut ꝛptũ nõ oꝑet᷑ ↄ nm ſuã dẽt
ita ⁊ tałr ĩtelligi:ut nõ obuiet iuri cõi qð ĩtello
qñ vba hec patiunt᷑.nã ubi nulla eẽt ãbiguitaſ
e 2

¶ De reſcrip:

ceſſat iſta hoĩs ĩterpᷣtatio:ut ĩ.l.ille aut ille.ff.
ð le. iij. Et ex bis hẽs clarã rõneʒ decidẽdi ad
hũc tex. Scðᷣm dẽm nõbile ꝙ ꝓceſſus factꝰ ui
goꝛe lr̃aꝝ male itellectaꝝ nõ ſuſtinet᷑ ex errore
male itelligẽtiuʒ.ſʒ ſi reꝑt ꝓceſſus õ ius dʒ ꝓ
nũtiari nullus. Et ex hoc ĩtert᷑ ꝙ ſi iudex ꝓceſ
ſit Z ius male irelligendo legẽ uł canonẽ: ꝓceſ
ſus nihilominꝰ ẽ nilus.ad hoc.c.cũ dilectꝰ.j.
ð ↄſue.ubi bo.tex.⁊ ſᷣm hoc qʒ itelligi gl. i. c.
nnico ð poſtla. pla. li.vj.ĩ vbo ðcerẽo. Ceruũ
dẽm nõbile ẽ ꝙ ꝓceſſus põt ꝓnuntiari nullus
ꝑte abſeẽte:ſiẽ fecit h papa.qð diẽ abbas ualde
notandũ. Hoc dẽm nõ admitteꝛẽ idiſtincte:qꝛ
regłr nihil dʒ iudex facẽ ĩ piudiꝰ ꝑtis abſeus:
ut ĩ.c.oĩa ⁊ in.c.caueãt.iij.q.viiij.⁊ ĩ.c.i.ð cã
poſſ.⁊ ꝓpric.ſ iſtũ tex.ſaluo ĩ duobꝰ caſibuſ.
Mꝛio ꝓpt᷑ notoꝛietatẽ.nã notoꝛie ↄſtabat pa
pe ĩ hoc nullã defenſionẽ ↄpetẽ abſenti:cuʒ du
biũ ſurgeret ex tenore ſui rpti.Et ſᷣm hũc itel
lectũ hẽs h̊ caſuʒ ꝙ ꝑte abſẽte nõ citata põt in
dex ꝓcedẽ ſi notorie ↄſtat nullã defenſionẽ cõ
peteꝛe abñti.⁊ ĩ hoc cau iĩtellige.c. cũ oliʒ de ꝛe
iudi. ⁊ ibi dixi.⁊ Vr̃ bo.tex.i.l.ij. S. ꝙ ſi frum
taria.ff.ð admi. reꝝ ad ciui.ꝑti. ⁊ ibi bar. De
cũdo ſaluo qn nullitas ſuꝛgit ex ĩteꝛpᷣtatõe rpti
aplici. Nã quẽadmodũ ipe papa põt ĩteꝛptari
ſuũ rptũ ꝑte abnte:ut ĩ.c.oliʒ ð v.ſig.⁊ ibi no

tant᷑ ponit Inn. ita ⁊ ðcernẽ põt miuaſ e.
n

acceſſorie ꝓueniẽteʒ ex ĩterptatõe r̃pti.⸗
glo.ij. ibi:poſt ipm ꝑemptoꝛiũ. ꝑ hoc dẽm gl.
dicũt Inno.⁊ ↄpoſ.ꝙ iſta cka ↄminatoria ap
poſita ĩ ſimplici citatõe nõ hʒ uiʒ ꝑcmptorij.cũ
ſoleat apponi i termio ꝑemptorio: ut i.l.ad ꝑ
emptoꝛiũ.ff.ð iu. Oʒ Mar. alr diſtiguit in.l.ſi
finita.F. iuł.ff.ðᷣ dã.ĩfe.dic aũt.aut iudex ↄmi
nat ſe ꝓceſſuꝝ q;iũ ð iuẽ por̃it:ulł ꝑvba ſilia.⁊
tũc nõ hʒ uicẽ ꝑemptorij:qꝛ põt ĩtelli ꝙ ꝓcedʒ
ad aliã ciratõeʒ.aut ↄmiat ſe ꝓceſſuꝝ ad ociſio
nẽ ⁊ cognitõeʒ negocij.⁊= tũc hꝛet uiʒ ꝑcptorij
Idẽ uidẽt᷑ uelle dñi ð rota ðciſ.cc.xxxvij. Sʒ
hoc dẽm oppono õd.d.l.ad ꝑemptoriuʒ.ubi
dr̃ ꝙ iudex ĩ ꝑemptorio ↄminat᷑ ſe ꝓceſſuꝝ ad
cognitõeʒ ⁊ deciſionẽ ⁊c̃.gꝰ nõ hʒ niʒ ꝑcmpto
rij. So. rndeo dupłr ſuſtinendo Dar. ꝙ tex.
ibi nõ ĩponit neccſſitatẽ iudici ut apponat illã

cłam. vñ dico ꝙ illa cla ponit᷑ ad cautelã cũ ex

primit᷑ ꝑemtoriũ:qꝛ terminꝰ hʒ niʒ trie citatio
nis: ut ĩ.l.tres citatões.C. qũo ⁊ qn iudex.⁊ ĩ
.l.otũacia.ff. ð re iudi. ⁊.xxiiij.q.iij.ð illicita.
= uidð płres praticas ꝑ gl.nõn.i.c.ↄſtõeʒ ð ſẽ.
exco.li.vj.⁊ ſic qᷣtenus gl.h̊ dic ꝙ dʒ poni illa
cła ĩ ꝑemptorio:nõ bñ diẽ ſi ꝑ vᷣpuʒ dʒ itendit
inducẽ neceſſitatẽ.ſecus ð honeſtate. Scðo ⁊
meliꝰ põt rnderi ꝙ tex.i.d.l.nõ dic ꝙ ĩ ꝑẽpto
rio dʒ expᷣmi illa cła:ſʒ potius declarat qͥd im
portat ꝑemptoriũ. Nã dicẽdo cito te ꝑempto
rie.nihil alið ẽ dicẽ q; ↄmiari ð nõ expectãdo
ulteriꝰ ꝑtẽ:ſʒ ð ꝓcedẽdo ulterius ad cognitio
nẽ ⁊ deciſionẽ ꝙᷓtuʒ ð iutr᷑ poterit fieri.ſi ergo
hoc ĩportat ſignificatũ ꝑemptorij:ðbemꝰ dicẽ

ꝙ illa vYba explicite ꝓlata hñt uicẽ ꝑemptorij
qꝛ nõ refert qͥd ex equipollẽtibꝰ fiat ĩ.c. H ex q
dam õ teſti. æ.l.certũ.ff.ſi cer.pe. n glo. i
Hbo inferẽda.ibi:ð ape.iĩquiſitõi Aduete:qꝛ
glo. corrupte ĩducit illud.c.ĩquiſitõi. Naʒ pꝛo

bpat totũ õriuʒ: ⁊ ð eo põt fõmari fortis oppõ

ad iſtã reuolutionẽ cłlaꝝ quã papa h facit. Nã
tex.ibi dic ꝙ cła appellatõe remota ↄcẽnit oĩa
pcedẽtia.g iſta cła ꝙtuʒ ð inꝛ poteritis ⁊c.dʒ
ↄocernere oĩa pcedẽtia.⁊ ſic qlificare id qð fue
rat dẽm ð̊ ꝓbatõe recipiẽda.⁊ tũc abſurditas
nulla ſurgebat. So.dico ſoluẽdo Sriũ duptr.
pꝰ ꝙ cła ĩ fine poſita ↄceꝛnit oĩa pcedẽtia:niſi
illa hẽant ſuã dereꝛmiationẽ: ut ꝓbat ĩ.c.cũ di
lectꝰ ð dona.dixi ĩ.c.fo ꝛeqᷣris ð ap.ſʒ illa cła
de recipiẽda ꝓbatõe determiabat vba pceden
tia ubi fuerat dẽm ð iure.g illa cła dʒ referri
ſolũ ad ſequẽtia. Ael fo ubi cła ponit᷑ ĩ pᷣjn ali
cuius or̃onis ẽ ꝑs illiꝰ oꝛonis: ⁊ ſoluʒ ↄcernit
ſequẽtia:ut dixi ĩ.d.c.ij.ꝛeqris.vñn illa cła ↄcẽ
nebat ſolũ ſequẽtia.iõ fuit opus ĩtelligẽ ꝑ trãſ
põneʒ cłaꝝ ne aliqͥd ↄmitteꝛet᷑ ↄ ius cõe. Aide
etiã ðᷣ his ꝑ bar.plene iĩ.l.ptor.ff.ui bo.rap.⁊
i.l.talł ſcriptura.ff.ð le.i.dixi płe ĩ.d.c. fo req
ris. Et ex his ⁊ ex pdictis hẽs modũ iĩteꝛpᷣtan
di ota:ut i dubio ſemꝑ reducant᷑ ad ius cõe.
2z hic occaſiõe ſũpta: Inn.⁊ Moſti.⁊ ↄpoſtol.
tractãt ð ĩiteꝛpᷣtatõe aliaꝝ diſpõnuʒ. ⁊ iteꝛ ccta
dicũt ꝙ ſtatutũ dʒ ĩteꝛptari fʒ ius cõe.ꝓ qꝰ v
tex.ĩ.c. cũ dilectꝰ.ðᷣ ↄl.⁊ ĩ.l.ij. C. ð noxa. Ln
ĩ hoc aduerte ultra cos.nã ubi ſtatutũ eſſʒ pri
uilegiatiuũ dʒ itelligi ut aliqd addat ultra ius
cõe ut ꝓbat ĩi.l.i.ff.ad munici.ſic dicimꝰð ipo
pᷣuilegio:ut ĩ.c.ĩ his ð puile.Si vo ẽ meꝝ ſta
tutũ ⁊ tũc qᷓtenus pᷣiudicat iuri puato dʒ ĩtelli
ſtricte:⁊ ꝑ ſubauditõeʒ ſi opus ẽ dʒ reduci ad
ius cõe:ut ẽ tex.nõ.i.d.l.ij.C.ð noxa. Aut ñ
piudicat iuri puato ſʒ tm iuri cõi.⁊ tũc diceꝛc:
aut loquit᷑ pure ĩ termis iuris cõis: ⁊ dʒ itelli
ſ̃m ius cõe.⁊ ſatis oꝑabit᷑ iducẽdo nouũ ꝛeme
diũ agẽdi.ad h̊ ꝛeducẽdus ẽ bar.in.l.ij.ff.ad
.l. fal. fac. c. ex ꝑte.iij. ð v. ſig. hoc ĩtellige ubi
ius cõe loquit᷑ ꝑ vba ꝓpria. ſi vo loquĩ ꝑ v
ba ipropria ⁊ ſtatutũ i eadẽ mã loquit᷑ ꝑ vba
ſilia.tũc ſtatutũ nõ reducit̃᷑ ad ius coe:ſʒ itellłr
