ne exẽpluy fit edictũ ĩ ciuitate obſeſſa ne qs an
deat exire portã ciuitatis. nũqᷣd ãt è licitũ exire
Emux.dicẽdũ ẽ ꝙ nõ qꝛ ꝓhibitio fuit facta at
tẽto effectu.ſ.ne qs exeat ꝓpter hoſtes. vñ oĩs
exeundi mõus vr ꝓhibitꝰ. ſecꝰ aũt ſi fieꝛet ꝓhi
bitio ne qͥs cxiꝛet ciuiiatẽ ꝑ mux.nã tũc pot qs
exire per hoſtium:quia pꝛohibitio ſnit facta at
tẽto mõ ne.ſ.niolaret muꝝ ciuitatis.⁊ idẽ dic ĩ
ſitibꝰ¶ Ex glcq̃o nã ut patʒ hic ĩ tex. ö adulie
rio põt agi crimiałr ⁊ ciuiłr. crialr ĩ foro ſecła
ri. ciuiliteꝛ i foro eccłiaſtico.nũqd ꝑ unũ iudici
um excludat᷑ reliquũ pone pꝰ fuit actũ ĩ foro ſe
culari:nũquid poſtea poſſit agi ĩ foꝛo ciuili ⁊ e
cõueꝛſo.Sol.dic hoſtiẽ. ꝙ ſi hr̃ reſpectꝰ ad pe
nã.l.antique nõ poterat ſeł punita crialr ipeti.
ciuiłr ĩ foꝛo eccliaſtico:qꝛ patiebat pena ultimi
ſupplicij ꝑ quã ſoluebat᷑ matrimoniũ ⸗ ꝑdebat᷑
dos.xxxij.q.vij.c.i.non eꝛgo poterat accuſari
ciuiliter i foꝛo eccłiaſtico.idẽ dic ĩ pena hodieꝛ
na:qꝛ cũ mulier ↄuicta detrudat᷑ in carcere ⁊ S
dote ceꝛto mõ diſponit᷑: ut nõ.i.c. gandemus 8
Zner. ↄiu.nõ poſſʒ accuſari ciuiliter quia pena
includitur ſub prima nam quando agitur cinili
ter petitur nt ſiat ſeparatio matrimonij quo ad
toꝝ ut maritus lucꝛet᷑ dotẽ ut in. c. plerunqʒ de
dote poſt diuor. reſti.que quidẽ pena nõ poſſʒ
habere effeciũ ex quo młjer fuit ↄdẽnata i pꝛio
iudicio.idẽ dicit hoſti in caſu ↄnerſo:qꝛ ſi fuit
actũ prius ĩ foꝛo eccłiaſtico nõ põt poſtea agi ĩ
foro ciuili ne de unius hoĩs delicto ſepe queꝛat᷑
l. .ff. nau. can. ſtab. do. An. alit᷑ diſtingnit di
cens ꝙ aut primo fuit actũ ad pñiam ⁊ nõ tolli
tur accuſatio ĩ foꝛo ciuili:ut legit᷑ æ nõ.in.c.ad
moneꝛe.xxxiij.q ij.⁊ i.c.ð his J.ð̊ accu aut fu
it actũ ĩ foꝛo ↄtẽtioſo:⁊ tũc ſi ciuiłr:põt poſtea
agi criminaliter:quia cinilis actio non pꝛeiudi
cat criminali.C. quando cinilis actio.l. nnica.
aut fuit prius impoſita pena criminaliter æ non
põt agi ad aliã penã. æ hoc caſu procedit opio
hoſtien. ſed iudicio meo hec dicta non faciunt
ex toro queſito:nec oĩo ſunr nera in caſu noſtꝛo
nam regula iuris ẽ ꝙ accuſatio ciniliter ĩſtituta
non preiudicat accuſationi eriminaliter quomi
nus poſſit inſtimui etiam ſi reus fuit abſolutꝰ in
cinili ut ẽ tex.iũcta glo.i.d.l.nnica. Hoc fallix
qñ cinił actio tẽdit ad nindictã Exeplũ i actõe
ininriarum ciniliter inſtituta: ut pꝛobatuz in. l.
pꝛetor edixit.ᷣff. de iniur. nbi dicit ꝙ ſi quis in
ſtituit actionẽ iniuriaꝝ ẽt ciuilr nõ põt poſtea a
geꝛe ð illo öllicto crialr:qꝛ actio iniuriaꝝ ſẽꝑ tẽ
dit ad nidictã.ñ.n. ꝓſeqt qs ĩ illa rẽ fſamiliarẽ.

¶ He ꝓcuratoribꝰ

ita dicerẽ ĩ ꝓpoſito:qꝛ cũ acenſatõ dᷣ adulteꝛio
etiã ciuilꝛ iſtituta tendit ad nindictaʒ nec ꝓſeqͥ
tur qs intereè ſuũ ſeu rẽ familiarẽ.agit.n.ut ſe
paret᷑ mrimoniũ q ad torũ ⁊ ut lucret᷑ dotẽ.gꝰ
nõ põt poſtea cꝛimialłꝛ agi nec ẽt ẽ neꝝ idiſticte
qð dẽ Hoſt.ꝙ de ðᷣlicto umi hoĩs ſepiꝰq̃ri nõ
poſſit ut nõ.i.l.ſʒ pᷣalł.nñ i ꝓpoſito cadeꝛet alia
qõ.nũq̃d pũitꝰ i foꝛo eccliaſtico poſſit accuſaꝛi
de eodẽ ðᷣlicto ĩ foro ciuili.pᷣſuppoſito ꝙ illud
delictũ ſit mixti toꝛi.Exẽplũ i ſacrilegio.legiſte
cõir dñt ꝙ aut accuſatio tendit ad uindictaʒ: z
tũc ex q ſeł egit.uno mõ ſi põt itẽtaꝛ aliã uiã.
ſecꝰãt ſi accuſatio cõcernebat if̃eſſe ꝓpriũ ⁊ rẽ
familiarẽ.nã tũc ſi intentauit ↄditioneʒ uniꝰ.l.
pt᷑ itẽtar̃ ↄditõeʒ alt᷑ᷣiꝰi eo ꝙ excedu pᷣorẽ legẽ:
ut. le. ⁊ nõ.i.l.i.ff.ui bo.ꝛa.⁊ ibi ꝑ bar.i.l.ſẽatꝰ
.ff. ð accu.ſʒ ĩ Sriũ ẽ tex.multũ nõ.in.c.felicil ĩ
.F. ꝑ hqnoqʒ de penis. li.vj. ubi papa poſuit
multas penas capientibꝰ cardinale: æ tn poſtea
dic ibi tex. ꝙ ꝑ illas penas nõ intẽdit adimere
ptatẽ iudici ſeculari qꝰ minus poſſit ipe ꝓcedẽ
2 iponere penã legalẽ.⁊ ſic ur̃ ꝓbaꝛe ꝙ puniꝰ
crimialłꝛ ꝑ iudicẽ eccłiaſticũ põt puniri et cꝛiałꝛ
ꝑ indicẽ cinilẽ ex q crimẽ ẽ mixti foꝛi.⁊ nõbis
ſẽꝑ illũ tex.qꝛ neſcio aliũ ita eq bonũ i hac mnã
Et ꝛecitat ibi Jo. an.i nonella fuiſſe diſputaiũ
bononic ⁊ cõcluſũ:ꝙ aut ꝑ diuerſas leges ipo
nũtur diuerſe pene ꝓ eode dᷣlicto oĩo ſeꝑate.⁊
ipoſiiõ unius nõ tollit aliã. ꝓ hoc tex.in.l.q ſe
pulchra. C. de ſepul.nio.⁊ i.l.iij.ff. ð libe hoie
exhi.⁊ i.l.quotiẽs.ff.ð actõ.⁊ obli.⁊ optie fac
illud.c. felicis. aut pene nõ ſũt oĩo diueꝛſe.puta
qꝛ una lex apponit penã centũ florenoruʒ alis
mille: æ tũc pꝛocedat diſtinctõ quã dixi ee legiſ
taꝝ.aut pene ſũt oĩo ſiłes puta qꝛ q̃lʒ lex ipoit
penã cẽtũ florenoꝝ:⁊ tũc nõ refert que pea im

ponat᷑ cũ ſit eadẽ ⁊ ẽ cq̃ ⁊ nõbilł diſtinctõ ¶ o
poſſit

pricipalꝛ qᷓrit᷑ nũqͥd cõã iudice eccłaſtico
uxoꝛ accuſari crialt᷑. Jo.⁊ Vicẽ.ienẽt ꝙ ſic.⁊
ſentit hic gl.i.iĩ eo ꝙ allegat.c.gandemꝰ.j. ð̊
ner. ↄiuga. Inn. tenet hic griũ diceſ ꝙ ant mn
lieꝛ ẽ ð̊ foꝛo ipali eccłie:⁊ tũc põt accuſaꝛi coꝛã
iudice eccleſiaſtico qͥ potit ĩponẽ penã itruliõis
nel aliã fʒ ꝙ ſibi ur̃ honeſtiꝰ:iñ eẽt ſʒ omes ut
ciuilis iudex ex cõmiſſione cccłiaſtici ſuꝑioꝛis h̊
faciat. aut młieꝛ ẽ ſubiecta iudici ſeculaꝛi:⁊ tũc
coꝛã eo dũtaxat eſt accuſanda criałꝛ.?æ ꝓ hꝰ fa
cit iſte tex.hic qui ĩ accuſatatione crialit᷑ ſtinẽ
da facit mẽtionè ð indice ſeculari.in accuſatõe
Vo ciuiliter fẽa nel fienda:fac mẽtionẽ ð iudice
eccleſiaſtico.uide tu qð plene dixi in.d.c.gauð
mus.⁊ cꝛedo ibi ↄcluſiſſe ꝓ pria opi.qꝛ cũ ho
die ꝓ adulierio nõ iponat᷑ pena mõtis ꝙ èt iu
dex eccliaſticus põt cognoſcẽ de hoc criĩe Iʒ mu
lieꝛ ñ ſit ð tpᷣali foꝛo eccłie:qꝛ mr̃imoniũ ẽ unũ
ex ſepitẽ ſacramẽtiſ eccłie ut ĩ.c.debitũ ð biga.
nuñn peccãs õ mr̃ioniũ ↄmittit ſacrilegiũ.nñ lex
iuius appellat adulteꝛoſ ſacꝛilegoſ uti.l.qᷓ;nis
.de adulte. ſacrilegiũ vo ẽ mixti fori. ut i.c.
cũ ſit.? qð ibi nõ.de fo.ↄpe.ad idẽ facit.c.i.ðᷣ

offi. ordi. ubi bonus tex.in. c. ð̊ bñdicto.xxxij.
.q.i.ad iſtũ tex.dic ꝙ ꝓcedebat olim fᷣm antiq̃
tempora. nam qꝛ imponebat᷑ pena ultimi ſuppli
cij nõ poterat agi corã iudice eccleſiaſtico:quia
non imponit hanc penã ut in.c.ſniaʒ ſanguinis
ne cle.nel mo.⁊.xxiij.q.v.c.rę t:ſed quia
hodie ceſſat hec rõ ideo ⁊c̃. ¶ Tertio = ultimo
queritur nunquit nxor poſſit accuſare marituz
de adulrerio ſicut eõ maritus accuſat nxorẽ.⸗
clude poſt doc.ꝙ tripliciter põt agi ð adultio.
Drio ad penitentiã: ⁊ ad hãc admittit quilibʒ

vij.q.i.ſi peccauenit ⁊.c.nouit ð iudi.cũ ibi nõ.

7 ad pniam ĩponendã nõ currit aliqua pſcriptõ
Vñ ſi eſſent lap ſi etiã centũ ãni põt agi õ crimi
noſũ ad pniam. nide tex. cũ glo.nõbilẽ in.d.c.
admoneꝛe fo põt agi criminalit᷑ ? ad hanc ad
mittit᷑ quilibet ẽneus.vn maſculns punit pena
capitali nt in.l. q;uis C. de adulte. Sʒ ꝛeſpectu
uxoris maritus pꝛefert᷑ alijs uolentibꝰ eã accu
ſare.l.ſi maritꝰ.ff.e.Sʒ dubiũ eſt reſpecin nxo
ris. nunquid poſſit accuſare marituʒ de adulte
rio criminaliter. ⁊ dixerunt quidã ꝙ hodie põt
ut imponat᷑ pena detruſiõis cõiter tenet̃ oppo

ſitũ nt in.d.l.publico canoniʒata.xxxij.q.i. naʒ

lex indiſtincte ꝓhibet ut in. d.l.publico. C. de
adul.æ diuerſitatis rõ inter maritũ ⁊ nxorcʒ eſt
quia maritus eſt caput nxoris ⁊ nõ econtra iut
in.c.ↄtinebatur de deſpon.ĩpu. Itẽ maius pre
iudicium generatur marito ex adulterio uxoꝛiſ

ꝓpter dubium pꝛolis ꝙᷓ nxori ex adulteꝛio ma
riti. æ uide glo in.d.l. publico ¶ Teꝛto poreſt
agi de adulterio ciuiliter ut ſeparctur matrimo
nium quo ad torũ ut accuſator lucretur doteʒ
nel donationẽ ꝓpteꝛ nuptias ⁊ ad hanc accuſa
tionẽ admittunt᷑ ſolũ ↄiuges.ad hoc.c. quead
modũ de iureiur.⁊z.c.quãto.⁊.c. gaudemus de
diuor. æ quẽadmodũ marit accuſat uxorem ut
lucret᷑ dotẽ ⁊ ſeꝑet᷑ mẽimoniũ quo ad toꝝ:ita e
cõueꝛſo uxor põt accuſaꝛe maritũ ciniłr ð adul
terio ut ſeꝑet᷑ matrimoniũ ⁊ lucꝛet donationeʒ
ꝓpter nuprias ſibi factaʒ a marito ut in.c.i.ut
lite nõ ↄteſ.æ legit᷑ ⁊ nõ.in.c.plerũqʒ ð dõa.in
ter uiꝝ ? nxoꝛem. Mi. abb.
Qui de

Bm pꝛo cauſa. i do

domini cauſam pꝛocuranit ab eo repe
tit expenſas pꝛopteꝛ hoc factas. Drima pars
ponit deciſam partis queꝛelam. ſecunda dat in
dices ibi diſcꝛetioni. Et incipe caſum litteralem
ꝙ inter iſtũ.g.qui erat pꝛocur᷑.capituli ⁊ archi
diaconũ erat ↄtentio ſuꝑ expenſis faciis ꝑ iſtũ
archidiaconũ in cã quã ſuſceꝑat ꝓmouendã de
mãdato capituli:æ papa ꝓnũciauit ut hr̃ in lr̃a.
põt tñ caſus figurari æ alijs modis.ſʒ nõ ẽ nis
Mo prio ꝙ nedũ exnens:ſʒ etiã quilibet de
eccleſia põt repeteꝛe expẽſas a capło quas fecit
pꝛo utilitate ipſius capituli.⁊æ idẽ eſt in cccleſia.
nã ſi rector nel alius expendit de proprio patꝛi
monio aliquid ad ntilitatẽ ecclie poteſt illud re
pereꝛe ⁊ de eo in moꝛte teſtari.xij.q.iiij. in caꝰ

Smus

,,mihrü
, ſo es horn⸗
4 ſſn agn
Gl goi decl⸗ ſpliicd⸗

un0 egocto ,
aie hlun h d v on⸗

aſenn ee gan
in. is osßn i ittirich

j anai n an n

ptoſent holin velin in nn⸗
pnſusnmnift hoſſt hniufnil leln
lis ſuns uinfe lio co he geae⸗
mrtr nl ien i ſ ho u f niln
prlian ſuis nitno tron in iun
aiſonuſo lr iicob ſotſs in im
nuiicinn xe n oſigoaa oe ſoclena
niliib iti f co Qutli
Bnanaefeln die ut
jucdleniceſo ope C Jngl it ſinoin
unſetnicatürtüc ti f felnt nin occaſio
igreeſit midati agit aetidemandan i
öpreteſt nüdnun agi de negoror
bpmd neg geſtc oti.t no in egia n
dn inſ i ,(Banab' ni d geſt
borilua epreſente maeenee ani aenonen
heo Oacrone niceni ni nango anm
in ultigk oc iin nitn nr in.l.ſ
mml i diſisfnicni til i
nh nongghci ciſiens
ee lrenf inedſenin ti hae unltne

„7 2„
iti nſal ni ni ſiniilter neepi ge

oli wuh noͤ hijerf. hynz
Ei ſtraec ſdeid
i 6 ti. Hibꝛe ale
en tu⸗ ſone iligegle
int chqi inenn

men
Son
ahn
ſodno
rr
wu pe
iie con
cõctuo
ſingla
ho di
wwi ad
ratox
corato
lonicx
or cm.
fü oti.
adal/
Pn van
bi chgi
ð ſchol
liciti o
ſſtis 9
pleſſo
ſono⸗
ecror d⸗
ue. Ja
gus ſer
dwrl.
deen
ſchol⸗
ſionen
dicene
ſionen
tores
pillioꝛ.
niglit
ũ lig
ſma a
moq vo
cos d0i
luts iae
tudn
Ade. F
tin doe
lem. 1
ler lcho⸗
cmnon
qr eſto
cer an

— ——

n inm aruſ tio⸗
dunſmnp ͦinnmnij Mne

munmmockapnr mny e. nn nr
moam Etfm in Jenmhr
MWam geangnn nnnio eroctleno joſ/

müdin maiigl lo ne
ad aen
Alde Anmmdtlnaninanrarnn
Niun N Niin muiuerren k
Nc donmioni panun is tudne ntr
one inñuni oi orges bot , en
rodi c Neun tcNin tt gennnote
Auor t vindnoci nnt uner nonenvt
bari tott ei ninonii tnint
oveno or it elan nmicuiuil
mon ipi nmimmnit hen uſne
ge niplus t iny nmn W
rn oni tlyl tſi ne Mud n.

weNovn. M. o.
mutum Dute⸗

DPupo a * üdr⸗

on icniem wenmnichn

ne
iſ
nuhen open
m n ol
ll mmi i cs
rtn

go
Honio
mtuuis

¶ De pcuratoribꝰ

quicũq; ¶ M fo ꝙ;ᷓ ſuſcipiens ſpõte mãdatũ
Iʒ nibil fuerit dictũ de expenſis:põt poſtmodũ
ꝛepeteꝛe expẽſas qs fecit ꝓ negocio ſibi iiũcto.
5. nõ ꝙ ſi ꝓcuẽ. abſentat ſe ð certo loco pn
cipalꝛ ꝓ negocijs ſuis:lʒ in ↄniaʒ tractet ẽt ne
gocia dii nõ põt ꝛepetẽ expẽſas qualſ fecit ĩ eũ
do nel et in ſtando niſi q̃tenus fuiſſet p negotõ
dũtaxat ſibi iiũcto. Sed querit᷑ ꝓ declararione
lr̃e dẽ hic ꝙ archidiaconꝰ iſte hʒ ꝓbar̃᷑ manda
tũ ſibi factũ a capło qnõ ꝓbabit hꝰmãdatũ.
Sʒ Jo. an. pꝰhoſt. dicit ꝙ poterit ꝓbare per
nnũ teſtẽ cũ pꝛopᷣo iurameto.ar.j.e.ex inſinua
none. Et nõ ex hoc dẽo ſinglłi duo. p ſaltem
dm admittit᷑ pꝛobatio mãdati ꝑ teſtes. nam
hoc caſu ceſſant ꝑicula.ðᷣ quibꝰdixi in. c.i.ẽ.e.
G10 nõ ꝙ ꝓbatio mãdati ſaltẽ õ dñm ipiꝰ ꝓ
curatoꝛis:ita pꝛobar̃ quẽadmõʒ ꝛenocatio man
dati ut in. d. c.ex inſinuatiõe ¶ Fo q̃rit qͥd ſi ꝓ
cnrator incidit int᷑ latꝛõeſ dũ iret pꝛo fco dñi ⁊
ab eis fuerit ſpoliatꝰ uel in nia fuit infirmitate
oppreſſus:nunqͥd poſſit huiuſmõi dãna ſeu ex
penſas factas iputare dño. doc. hic ꝙ no:⁊ uẽ
ad hoc tex.in.l.iteꝛ cãs.S.nõ oĩa.ff mãdati.ꝛ0
qꝛ hec ſũt extriſeca a mãdato ⁊ potiꝰſunt iputã
da caſui foꝛtuito. ſecꝰ i duobꝰſocijs:qꝛ unꝰ im
putat alti dãna que fuit paſſus occaſiõe ſocieta
tiſ ut ĩ.l.cũ duobꝰi.ꝗ. quidã.ff. ꝓ ſocio. Quali
ter ãt pꝛocuẽ. pꝛobabit expe tas. dic ut
nõ in. c. dilecti de ſo⸗ pe. E In gl.i. ⁊ ſi nõ in
terueniſſet mãdatũ: iũc tñ ñ tpetit alia occaſio
ne. ſi preceſſit mãdatũ agit᷑ actiõe mandati. Si
vo nõ preceſſit mãdatum agit actõe negotioꝝ
geſtoꝝ: ut ðᷣ nego.geſt.ꝑ totũ.⁊ nõ in ꝛegla ꝛa
tũ ð ga uull.. vic Bcheab⸗ qrit᷑ qd ſi geſſi
negotia tiua te prelente æ tacente quã actionem
habeo.dic ꝙ actionẽ mãdati.nã tacendo dum
ꝛes ſua utilit᷑ agit᷑ nider᷑:dari mãdatũ nt in.l.ſi
ꝛemunerandi. F. qui paſſus.ff. mãdati ⁊ ĩ.l.ſi „
te. tũc gꝰↄpetit actio neg.geſ.cũ dñſ ẽ ignoꝛãs
? res ſua utiłꝛ gerit᷑ in abſentia ⁊ ĩ hac ntilitate
ↄſiderãda ꝛeſpicit᷑ iniciũ.nã ſi uiiliter incepi ge
rer̃᷑ negociũ tnũ:lʒ nõ hũerit bonũ exitũ ſine cł
pa mea:nihilõinꝰꝛepeto ſũptꝰ ut i.l.ſʒ an nultꝛo.
ff. ð nego. geſt. Sʒ ĩ dubio ex qꝰq ſ ſubcũbit ñ
pᷣſumit᷑ ntilit geſſiſſe ut ĩ. l. iã th. F. i hac allega
la in gl. ſe. ⁊ cũ hac limitatione itellige gl. ſeq̃n
tẽ.⁊ de mã ꝑ baꝛ.in.d. F. i hac ſʒ qn ifuẽit mã
datũ ſẽꝑ repetit procuẽ. expenſas ex qꝰ ᷣpꝛehẽ
ditur in aliqᷓ culpa s7c.
Bi niuerſitas.n. ſcholarinʒ.
* põt ad agẽdũ æ fẽdẽdũ ꝓ
curatoꝛc ↄſtituẽ. In pria ꝑte põit᷑ pe
titio.iĩ fa ipſius admiſſio ibi licʒ igit ¶ NMõ p
iuncta oſcriptione ꝙ ſcholaꝛeſ faciũt uniueꝛſita
1ẽ appꝛobatꝗ ꝗdᷣ alibi nõ ita bn pꝛobat᷑.æ de h
Kiius. C 115 f0. ꝙ uniuerſitaſ põt ↄſtituer̃
ſindicũ ſen pꝛocuratorẽ ĩ cãis agẽdis uł ſẽdẽ
dis. uñ nõ renẽt᷑ ↄpaꝛeꝛe oẽs ᷣ uniueꝛſitare.
HNõ ʒefruſtratoriũ eẽ id ĩpetrax qð iuꝛe cõi cõ
cedit᷑. ↄcoꝛdat.l.unica.C.ð thelauꝛiſ.li.x.Onñʒ

tñ ut mos gerat᷑ poſtulãti ↄcedit᷑ ꝙ iur cõi Zcel
ſũ ẽ Sarh fecit papa ad ið.c.ſi adueꝛlus.j. ö
hẽ. ¶ In gl.i. nõ p ex hac gl. ꝙ uninerſitas lar
go mõ põt ꝓcuratoꝛẽ ↄſtiiuẽ ẽt de iure ciuili:
qꝛ Iʒ pꝛocur̃.ꝓprie ſũptꝰ dicat᷑ ille qͥ ↄſtituit̃ a
vo dño ut i.l.i.ff. e. iñ nniueꝛſitas hr loco dñi.
ꝓprie iñ ⁊ ſtricte uniueꝛſitas ſᷣm leges nõ cõſti
tuit ꝓcuratoꝛẽ ſʒ ſindicũ ⁊? acioꝛc ut i.l.i.æ= ĩ.l.
itẽ eorũ.ff.qð cuiuſqʒ uniueꝛſi.⁊ dr̃ ſindicꝰ qñn
cõſtituit ad oẽs cãs uniueꝛſitatis: ſic dictꝰ quia
ſinglas cãs uniuerſitatis dic.i. ꝓmouet. Actoꝛ
vo dr cũ ↄſtituit᷑ ad unã cãʒ. põt tñ actor cõſti
tui ab alio qᷓ; ab nniueꝛſitate:puta a tutore łcu
ratoꝛe.iſti eni cũ nõ ſint dñi nõ pñt ↄſtitueꝛe „
curatoꝛẽc añ litẽ ↄteſ.vñ ↄſtituũt actoꝛc cũ auc
toritate ſuꝑioris nit i. l.neqʒ tutoꝛes. C. e.ſʒ de
iur̃ canonico nõ curamꝰ ð diueꝛſitate nocablo
rũ nt ĩ.c.petitio.⁊ ibi nõ.·J. e.bonũ tñ ẽ nti uo
cabuł ꝓprijs 6 fo ex gl. ꝙ ſcholares faci
unt uniueꝛſitatẽ appꝛobatã ⁊ qð pñt iuridice ſi
bi eligẽ ꝛecroꝛẽ.l.tñ fi.quã gl.allegar nõ loquit᷑
ð ſcholaribꝰ ſʒ de exeꝛcentibꝰ aliquã ꝓfeſſionẽ
licitã ut ſũt lãifices ſutoꝛes ceꝛdões ⁊ ſiles. naz
iſtis ↄcedit᷑ a iur̃ cõi nt poſſint ſił ↄuenire rõne
ꝓfeſſiõis licite quã exeꝛcẽt ⁊ ↄſtitueꝛe collegiuʒ
ſen uniueꝛſitatẽ ⁊ eligeꝛe ſibi rectoꝛc.qui quidẽ
rector habet iuriſditionẽ in ſingłos ð uniuerſi
tate. In his dũtaxat que ↄcernũt exeꝛcitiũ illiꝰ
artis ſeu ꝓfeſſionis:ut legit᷑ æ nõ.in.d.l.fi.C.
ð iuriſ. om. iudi.æ per Inno.ĩ.c.cũ ab eccliaꝝ
de offi.ordi.unde gl.hic noluit coͤprehendere
ſcholares ſub uerbis illis quaſi exerceãt profeſ
ſionem licitam. Sed glo.in.d.l.fi.tenet Zrium
dicens ꝙ cũ ipſi ſcholares nõ exerceant profeſ
ſionem ſed ſunt ſub exeꝛcentibus nõ ipi ſed doc
tores faciunt nniuerſitatẽ quẽadmodũ diſcipłi
pillivaꝛioꝝ uel alioꝝ artiſicum. nam non p̃i ſed
magiſtꝛi faciunt nniueꝛſitatẽ ſeu collegium.⁊ di
cit illã glo.ſeruari pariſius. Sʒ Zrium ſentit ip
ſemet accurſiꝰ ĩ l i.ff. qð cniuſqʒ nniv.⁊ bar. ĩ
utroqʒ loco.? Inn.i.d.c.cũ ab eccleſiax. unde
cõis opi. legiſtaꝝ = canoniſtaꝝ hodie ẽ ꝙ ſcho
lares faciunt per ſe nniuerſitatem approbatam
⁊ nt dixi in prio nõbili nõ cauillando lẽam tex.
eſt bic. Nam ſcribitur ſcholaribus pariſiẽſibꝰ
⁊ i poſtea dicit᷑ ꝙ de iure cõi faciũt uniuerſita
tem. ? quãquã quidam dixerunt ꝙ foꝛte appel
lat ſcholaꝛes doctoꝛes artiũ qui ſiudebãt ĩ iure
canonico nel theologia.hoc tiñ mihi non placet
qꝛ eſto ꝙ ſunt ibi ut diſcipuli nõ debuiſſent fa
ceꝛe nniueꝛſitatem ſi Sria opi.eſſet nera.⁊æ dico
ꝙ alia eſt rõ in ſcholaribus liberaliũ artium iu
riſtis ꝙᷓ in diſciplinis alioꝝ artificũ. naz iſti nõ
babẽt pro aliquibꝰ negocijs expediẽdis ſił con
nenire.qꝛ oĩa expediunt ꝑ eoꝝ magẽos.ſecus ĩ
ſcholaribꝰ.nã ⁊ in modũ uiuendi ⁊ in expenſis
quas habent faceꝛe occaſione ſiudij ⁊= ĩ multis
alijs hñt neceſſitatẽ ſi? ↄueniendi:iõ debẽt poſ
ſe faceꝛe collegiũ ut in. l.i.ff. de colle. illi. quin
imo plus dixit Har.i.d.l.i.pꝛio rnſo ꝙ ſi tꝛes

¶ De ꝓcuratoribꝰ

nel plures ſcholares ↄueniũt in eadẽ domo ꝙ
pni facere collegiũ.⁊ idẽ ſentit Inno.i.d.c.cũ
ab eccłiaꝝ.⁊ facit.l.ſi.ff.de colł.illi.nã ↄucniũt
iſti ſimul ꝓ ↄmodiori exercitio ꝓteſſiõiſ qð nõ
EA o colige ex gl.unã dꝛiam inter ſindicnʒ
2z ꝓcuratorẽ.nã ſindicus.i.ↄſtitutꝰ ab uniuerſi
tate inꝛat ð calũnia ſine mãdato.ſʒ ꝓcuraiõ cõ
qitutꝰa ꝑticulari ꝑſona nõ iurat ð calũnia: ſed
dns.dic niſi hũerit ſpãle mãdatũ:ut hẽ hodie ĩ
.c.fi.ð iura.calũp.li.vj.⁊ ẽ diuerſiiatiſ rõ:qꝛ il
le dʒ hoc iuramẽtũ pᷣſtare qͥ e meliꝰð negocio ĩ
formatꝰut in.c.in ꝑiractãdis ð iura.calũp. Sʒ
ſindicus uniuerſitatis meliꝰẽ iformatꝰð fẽiſ uni
neꝛſuiatiſ qᷓ; ipa nniuerſitaſ q̃ caꝛet ſẽſu uł q; ſin
gali de nninerſitate.qꝛ nãlłꝛ lolẽt negligi q cõir
poſſident᷑ ut in.l.i.C.qñ ⁊ qbꝰ q̃rra ꝑs debet
li.x. Sʒ ĩ cã ꝓpria dñs preſumit᷑ meliꝰ ſcire ne
ritate qꝙᷓ; procuratoꝛ ut i.l.fi. C. e. ti. Ni. ab.
B diti 8. S pᷣ cõcluſionẽ cãe
pparet ꝓcuratoꝛem
2ꝛuocatũ nibilominꝰfert᷑ ſnia ita cõiteꝛ
ſũmat᷑.ſʒ ſũma alꝛ qꝰ ad intellectũ. Si citarꝰad
totã cam conſtituit ꝓcuratoꝛẽ quõẽ poſtea reuo
cat põt nibilominꝰ ↄ eñ ꝓcedi inqᷓ;tũ ſtatꝰ cãe
patit᷑ ſine alia citatione Diuidit᷑ nã p feꝛt ſniaʒ
ſupeꝛ ꝓceſſibꝰ ⁊ ſolni . ſa ibi cetex:ĩ
expenſis cödenar. a pꝰꝙ ꝛeuocatõ ꝓcuꝛa
toris pꝰcõcluſionẽ ĩ cã nõ impedit qꝰ miuſ poſ
ſit ꝓcedi ad ſniam.nã pꝰↄcluſionẽ liq̃t iudici ðᷣ
meritis cãe:iõ reuocatio ꝓcuꝛatoꝛis poſtea fẽa
no preſtat ipedimẽtũ qminꝰ poſſit ꝓcedi ad ſẽ
tentiã: æ ad hoc quotidie allegatr᷑ iſte tex ¶ fo
nõ ꝙ ualet ↄdenatio tẽa ꝓ futuris expẽſis abſ

qʒ aliena deiermĩatõe.⁊ eſt in hoc iſte tex młũ

nõbił. qð declara ut . latins dicetS nõ aꝛ. fʒ
gof. ꝙ paria ſũt aliqͥd nõ fieri nł tarde fiẽi.pot
iñ hic colligi aꝛgumeiũ ĩ Zꝛiũ. ¶ Mõ ibi cx eiſ
nel ob eos driaʒ int᷑ dictioneʒ ex ? ob. naʒ una

denotat cãm mediatã: alia cãm imediatã qeq
pleniꝰp Har.i.l libeꝛoꝝ. ff de v.ſig In gl.

iij ibi nihil poſſet obiicer̃.nł gꝰ gl. ꝙ iõ poiu
it ferri ſnia ð abntẽ ruocatiõe ꝓcuratoꝛiſ n ob
ſtãte:qꝛ ex qerat i cã cõcluſũ nihil poterat obij
ci.nã pꝰcõcluſionẽ nõ admittũt᷑ aliqua ſine ↄſiſ
tant in facto ſiue ĩ iure: ſʒ ſoluʒ ꝛſtat ferꝛ ſniaʒ:
nut i. c. paſtoꝛał.⁊æ qð ibi nõ. Inno.. ð cã. poſ.
7 ꝓprie ¶ ¶ Sʒ Z hãc ſolutionẽ ſic opponit:lʒ
pꝰcõcluſionẽ nõ poſſit ĩ cã aliqd allegari:iñ ꝑs
dʒ citari ad audiẽdũ ſniam ut poſſit opponere
uel appellare:⁊ reqritur trina citatio nel nnica
pemptõia ur ꝓbat i cle.ſepe iũcta gl. ð.v. ſig.
nã ſpale eſt in cãis ſũmarijſ ut ſufficiat unica ci
tatio ad ſnĩaʒ ut ibi legit᷑ æ nõ.ad idẽ.c.ↄſuluit
⁊ qð ibi dixi de offi.dele.⁊ ſi ſnia fert᷑ ſine cita
tione nõ tenet.iij.q.ix.i.c.caueãt ⁊.c.oĩa ⁊ ĩ.l.
.i. S. itẽ cũ ex edicto.ff.que ſen.ſine ap.rſci.ſo.
duplex ſ̃ᷣm. Inn. p̃ᷣma ꝙ oꝛiñ ꝓcedit ĩ ſẽtẽtijs
diffinitinis:ſecꝰ i iterlocntoꝛijſ:qꝛ in illis nõ ꝛe
quirit̃᷑ oꝛdo iuris.⁊ ex boc nõ ꝙ ſnia ĩf᷑locnto
ria pt᷑ ferri õ ꝑtẽ n cuiatã. Idẽ notauit ipe In

nocẽ. in.c.queꝛclaʒ. S.e.ſʒ hec ſolutio nõ plʒ ex
dnplici capite.pꝰqꝛ nbicũqʒ iterlocutoria affeꝛt
piudiciũ ſaltem graue abſenti debet ſemꝑ pᷣmit
ti citatio:qꝛ in pꝛeiundiciũ abſentis nihil eſt fien
dum ut in. c. inteꝛ quatuoꝛ de ma.⁊ obe.⁊ in.c.
i. de cau. poſ.? ꝓprie. z.d.c oia.⁊.d.c.coneãt
tenet Har. in. l.nec quicqᷓ;. F. ubi decretũ. ff. ð
offi.ꝓcon.ſed ubi nõ affeꝛꝛet pꝛeindiciũ abſẽti
tunc põt ferri ĩteꝛlocutoria ꝑte nõ citata. ar.in
.l. diẽ ꝓfeꝛꝛe ff. de arbi. Et in hoc cn intellige
dictum Inno. ⁊ ita eriã noluit bar. in. d. S. nbi
d cꝛeiũ.⁊ tene mẽti hanc pahaſtone C, uig
do capite põt ſolutio Inno. impugnari: qꝛ bec
ſententia ſuper nullitate ꝓceſſuũ nõ fuit inteꝛlo
cutoria ſʒ diffinitiua quo ad cãm nullitatis uel
laltẽ hẽat uim diffinitiue.facit qð nõ. per gl.in
cle.unica ðᷣ ſeque.poſ.⁊ fruc.⁊ in cle.fi.de ap.
ubi nõ. que ſententia dicatur diffinitina z que
iteꝛlocutoria Scðo pᷣncipałr ſoluit Inn. foꝛ
te de prima ſolutione non ↄfiſus ꝙ hᷣ facta fuit
citatio a principio ad totã cõm tã.ſ.reſpectu nł
litatis ꝓceſſuũ qᷓ; reſpectu negocij principalis.
qð eſt pꝛeſumendũ ex eo qꝛ papa hic reuocanit
ad curiam totam cãʒ. ⁊ in renocatione papa ſo
let citare partes ut ↄpareant ad totã cauſam ex
pediendã. iſte eꝛgo epᷣs colubrien. cũ teneretur
adeſſe in curia peꝛ ſe uel peꝛ ꝓcuratorẽ fuit cõ
tumax reuocando ꝓcuꝛatoꝛc ⁊ aliũ nõ ↄſtiinen
do:iõ nõ erat opus ꝙ denuo citaret᷑ ad ſniam.
ſecus aũt ſi citatio fuiſſʒ facta ad ceuũ articnlũ
qꝛ tunc etiã itercedẽte ibi ↄtumacia debʒ citari
ad alios articulos poſtmodũ expediẽdos:quia
nõ ſequitur fuit cõtumax in nno articulo.ergo
in alio nt nõ gl.iĩ.c.ij.ĩ V.nõ teneris.ð do.⁊ 2
tu.li vj. quã notabis.⁊ ex h's dictis Inno.nõ
plura Ec prio ꝙ põt qͥs ci ãi ad totã cãʒ an ci
tatio ſaltem fit de longinquo:qð plenius exaĩo
in. c.fi.de dila¶ fFo nõ. ꝙ citatio ad totaʒ cãm
nõ tollitur peꝛ ↄparitionẽ ad ceꝛtos articulos
ſaltem quo ad hoc ut nõ debeat ꝑs a loco iudi
cij recedeꝛe ſeu ꝓcuratoꝛem renocaꝛe ⁊ neminẽ
in iudicio pꝛo ſe dimitteꝛe.⁊ hoc multuʒ limitat
dictum rcde.quod plene trãgo in.d.c.fi. do.
an. ponit teꝛtiũ intellectũ ad iſtuʒ tex. dicens ꝙ;
ꝓcurator hic fuit citatus.nam potuit citaꝛe nõ
obſtante reuocatiooe quia illa reuocatio habet
pꝛo nõ facta.ex quo erat cõcluſum in cã, nibil
allegat: Sʒ ſatis huic lec.applaudet hec linera
in primo aſpectu. ⁊æ multi ſolent allegare iſtum
tex.ſʒ ̊ hãc lec.młiu facit qð dixi ĩ pᷣncipio.nã
nõ appaꝛet rõ quare etiã poſt ↄcluſionem non
poſſit pꝛocurator renocari ſicut añ:ſi ſaluando
hanc lec nõ in in ꝓprijs terminis poſſumus di
ceꝛe ꝙ poſt litẽ ↄteſtatã ñ potuit renocãi ꝓcur̃.
ſine cã odicẽte adueꝛſario iieꝛeſt eni adueꝛſarij
nt ꝓcuẽ. ſine cã nõ reuocet᷑ ne uariet̃᷑ iudicium
mutatione ꝑſonaꝝ nt pꝛobat᷑ i.l.poſt liteʒ iũcta
.l. qᷓ oĩa ⁊ ibi gl.ff. eo.ti.⁊ nide glo.in.c.ij.j e.
li. vj.hec eꝛgo reuocatio cũ nõ apparet ð cã le
gitima nõ nalnit adueꝛſario ↄtradicente:⁊ ides

. Snait i
peank cpilt i 69 ſopan nt
jrubne chelb euin⸗ u
peprente d peumgri ni erſan .
iegumn . aeg lo ihil mitd⸗
nilgmnl i b1inin git
ilmtunone doetii gpr ifin nſa
lie tici i, ic aepetſi ſtop ö
np tur aiuti ntus ni tg eglanif
tu los geeſns olos ſole tr elecin oꝛ
bno feti Ppapa renocanit ad cnui iͤ ne
nihicire ilud donmnoii a c eſſa in
ticoſd ica on Muane pceſun e reno
iepeuntotscoludrieß Wweneft ad dani.
N doit odſie rerocnde ci ciri ci glnſi
liſſiam ſup nulinte proceſſung ? odenavit
tbuij iopels ris heg ieano nent
nmumnita hilſ eins hner he o
i gſenlo gannore mmmnt inego
nlta n ntgoo W. i potat
iurll landis gnal d 5 rlis
ie norndͤ⸗ uu goer . papa
liniomie mnien⸗
en Lnultue hoerſunm i gedrir

Uſtiaman,; in Pfiremimni
M „ 8 .
uaalii nter pre lznod

en 1*
N litnte rſin f

— — — —

—

—— —— -—

.

llicn ne
dge ſbebe
Piti ſ uhl nnoro⸗

ocgn ntiſtctonn
limns giſa Pehenn eſ UMeps
chorimnii gannd

kevoetre
Cam otzn Ge ij tuoeztone t

aneuns nepmnun ni nlng
niaii ſkegocjvalinn inmnnr
Eſenanie lulm pmmu ſtch
mnn ſmoemto oumnoi tali o gſinn
beöntONen inniag hin,
ms iͦ ſonid ſhfng eni ntinſi
Ammetüinclar d ganatadteri
AAinsmicdasonatarediigsagi
Dolegnam nuntumgiund wiclag
iont gichidnonesdhen
ul ni mns tabsaß nond
un E gro o de i ni ii
moſaren fice ngncro ilie ni
nciduoetmd nizin
göͤlum hen nini 1N cans baus
ſalen vo n dotd Ccken os Ceoiull

Gjrardar nponmun neent nenin

vd mlinmttxna ni
m ich l er in net
anüineleei Aſinrerdlckg

tinen
hans an onlicin,
ſacture hed

Aronindin.

honun

D
oſmmt 1cwocniode in

potuit ferri ſnia ꝓcuratõe ꝛeuocato.⁊? in eo
tex. facit mẽtionẽ ꝙ erat ĩ cã cõcluſũ.dic qpi 5
narrat. factũ.uã idẽ fuiſſʒ qnqʒ pelitẽ. ↄt᷑.qð ſẽ
tiunt bic Win. ⸗ Jo. an. ſupplẽtes ad tex. maxi
me ¶ ã lec. poſuit h̊ dñſi Car. dicèſ ꝙ ex q
eps colubrieñ.ꝓcurauit totũ negociũ ðfeꝛr̃ ad
curiã tenebat᷑ ↄpaꝛẽ̃ ꝑ ſe uł ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ad to
tã cãm:als hr̃ ꝓ cõtumace ſine alia citatiõe ſiẽ
obfuat᷑ i appellato q facit ut tota cã deferatur
ad papã: inxta illud qð hr̃ in. c. coꝛdi. de appel.
li. vj.ſj hec lec..nõ plʒ qꝛ illud.c.loqᷣr qñ teꝛmi
nus fuit pᷣfixus ad appellatiõcʒ ꝓſequẽdã qᷣ br
loco citationis uit ibi ⁊ in.c.ſepe ð appella.hic
ãt nullus terminus fuit pᷣfixus. Mꝛetᷣa is qui
appellat öduc negotiũ ad ſuꝑioꝛe ur i.c.ſi a in
dice ð appel.li.vj.⁊ tñ õ eñũ abntẽ ñ põt ꝓcẽdi
ſine citatõe ut ĩ auẽ.ei qͥ. C. ð tẽpo.appel.⁊.ij.
q.vj. appellato? iõ plʒ mihi pꝛealijs lec. a In
no. ni pſumam citationẽ gñalẽ ad totã cãʒ hic
Peeſſiſe. glo. ĩ bo ꝑuenerit ibi ⁊ extũc
expectar̃᷑ icepit.nłt gꝰꝙ iõ papa ↄdenanit illũ
epm colubrien.iĩ expeſis.qꝛ toꝛte a tpᷣe zuocatõ
nis ꝑuente ad ꝓcuꝛatorẽ extũc aduerſaꝛiꝰſuus
icepit expecrare ꝓ negotio pricipali expediẽdo
⁊ ut itelligas meliꝰlr̃aʒ ſcias ꝙ cã pricipał crat
bic ſuꝑ limitatione dioceſũ que cã fuit ↄmiſſa
delegatis. ⁊ tãdẽ ſuꝑ nalidiſate ꝓceſſuũñ iſtoꝝ 8
legaioꝝ fuit altcatũ int᷑ ꝑtes.nã epᷣs egitanieſ
dicebat illos ꝓceſſus nullos fore ex defectu oꝛ
dinis nõ fᷣuati. æ papa reuocauit ad cuꝛiã tã ne
gotiũ pꝛĩcipale qꝙᷓ; illud ppaꝛatoꝛiũ:⁊ cũ eſſet in
curia cõcluſũ ĩ cꝗ ſuꝑ nititate ꝓceſſuũ lr̃e reuo
catorie ꝓcuꝛatõis colubrieñ ꝑuener̃t ad partẽ.
papa vVo ñ obſtãte reuocatiõe cũ cẽt ĩ cã ↄcluſũ
tulit ſniam ſuꝑ nullitate proceſſunʒ æ ↄdẽnauit
colubꝛieñ.ĩ expẽſis factis tpᷣe qꝰ zuocatio nenit
ad ꝓcuꝛatorẽ ⁊ ad expẽſaſ fiẽdas donec lpe co
lubrieñ. ꝑ ſe nł ꝑ ꝓcuratorẽ ↄparuerit ĩ nego
cio prĩcipali.nã ſuꝑ negocio pricipali n pofᷣat
ꝓcedi uigore illiꝰ citatõis gñał ð q̊.s.qꝛ lis ñ
erat ↄteſtata ut.. ut li᷑.nõ ↄt᷑. ꝑ totũ. Mis

pmiſſiſ op. tex. ⁊ S iteleciũ glo. ex qꝰ.n.papa

ñ obſtãte reuocatõe ⁊ ↄtũacia colubrieñ. ꝓceſ
ſit ad ſniam ſuꝑ nullitate pꝛoceſſuum ñ debnit
ipſe colubrien. cõdẽnari in expenſis qᷓs fecit ad
nerſaꝛius illo ipe:qꝛ contumacia ſua nõ fuit in
peditina proceſſus:nec ullũ dãnuʒ ſenſit aduer
ſaꝛi pns cũ ſuerit ꝓceſſũ ĩ cã. abſentia ſua ñ ob
ſtate. puit g papa illũ ↄdẽnaꝛ ipᷣe ſnie late ſuꝑ
nullitate ꝓceſſuũ:qꝛ ex tũc nõ priꝰcepit fruſtra
expectar᷑.ſo. oriũ ẽ difficile:? propt᷑ bꝰ Jo.an.
reſtringit multũ iſtuʒ tex.intelligit eũ ꝙ qñ ꝛno
catõ puenit ad ꝓcuꝛatoꝛc papa pᷣfixeꝛat tminũ
partibus ad ſniam audiedã:ita ꝙ nulluʒ modi
cũ fuit interuallũ inter preſentatiõeʒ ꝛnuocatõis
2 ſniam ſuꝑ nullitate.⁊ ſic in effectu epᷣſ egitani
enſis exiũc cepit ſꝛuſtra expecta?. Mec lect. licʒ
nera ĩ ſe nõ tñ ↄgruit tex. nõ ſi h̊ eẽt neꝝ papa
ↄdeẽnaſſet ĩ expẽſiſ feis a tpᷣe ſnie. Itcẽ h ñ dr ꝙ
icõtinẽti fuẽit lara ſnĩa. do. An. põit aliũ ĩtellec

¶ De pcuratoribꝰ

ctũ ꝙ iõ fuit iſte ↄdẽnatus ĩ expẽſis qꝛ ĩterfuit
adueꝛſarij illũ colubrien. ↄpeꝛe:qꝛ ſi ↄpaꝛuiſſet
foꝛte młia potuiſſʒ here ex ↄfeſſiõe ſua.hec lec.
mihi nõ plʒ ex duplici capite.pꝰ qꝛ ex quo erat
ĩ cã ↄcluſũ nõ dʒ ad petitionẽ pꝑtis alia ꝑs iter
rogari ut in.c.cũ Joannes.⁊ qð ibi nõ.de fide
inſtru. Iẽ melius nbicũqʒ nõ obſtate ↄtũacia
ꝓcedit᷑ uł ꝓcedi põt ĩ cã nõ dʒ abſens ↄdẽnari
ĩ expẽſis:qꝛ ↄdẽnatio abſẽtis nõ affeꝛt dãnũ ad
nerſario pñti ut nõ. Cy.i.l.ſãcimꝰ.C. dᷣ indi.⁊=
Spe.in ti.de expẽſis.F.iuxta H. ꝙ ſi talis ex cã
? Jo. an.limitãdo gl.in.c.i.de electio.li.vj.nã
ibi glo. tenebat hoc dictũ ꝙ abſens ↄtumax de
bet ↄdẽnari in expenſis licet poſſet ꝓcedi ↄtꝛa
eũ in cã ꝓpteꝛ rõnem pꝛedictã:qꝛ potuiſſʒ mul
ta habeꝛe ex ↄfeſſione ſua. Sʒ Jo. an. in nouel
la ibi dicit ꝙ illud pꝛocedit in fine cauſe ur nic
tus ↄdemnetur nictori nõ ãt ĩmediate enz eſt o
tumax. do. Car. ponebat tertinʒ intellecium di
cens ꝙ epᷣs egitanièſis expectabat i curia pꝛop
ter negotiũ principale. vn eo ipſo ꝙ colubꝛien
ſis renocauit ꝓcuratorẽ in pꝛeparatorio ince
pit fruſtra expectaꝛe:qꝛ nõ curãdũ de pᷣparato
rio ex quo nõ poterat ꝓccdi ſuꝑ principali.hec
lec. eſſz nera ſi ex toto ꝑiꝛet negociũ pᷣncipale ſʒ
hic nõ expectabat.finge eni ꝙ iteꝛ reuocationẽ
2 ſententiã ĩteꝛfuit menſis:⁊= ꝙ colubriẽſis ↄpa
ruit fa die ſnie.nã ceꝛte uex eſt diceꝛe ꝙ truſtꝛa
nõ expectabat egitanienſis per menſem. naʒ ha
buit ſententiam pꝛo ſe ſupeꝛ nullitate ꝓceſſunʒ
Et ideo dico æ quarto ꝙ iſte colubrienſis non
fuit ↄdẽnatus in expenſis factis uſqʒ ad ſniam
ꝓpteꝛ ↄtumaciã:ſʒ qꝛ ſuccubuit ĩ illa ſnia nulli
tatis. nã nictus debet ↄdẽenari nictori ĩ expẽſis
nt in. c. calũniã de penis ⁊ in.l. ꝓperanduʒ. F. ⸗
ſi quidẽ. C. de indi.vñ ⁊ poteꝛat ↄdẽnari i om
nibus expẽſis factis in illa cã nullitatis: ſed qͥa
forte habuit ꝓbabilẽ cãm litigandi uſqʒ ad re
nocationẽ pꝛocur.nõ fuit nſqʒ ad illud tẽpus iĩ
expẽſis ↄdẽnatus. Sed poſtꝙ; reuocatio puẽit
ad ꝓcuratorẽ:pʒ ꝙ extunc temeꝛe litigauit naʒ
ↄtumax pꝛeſumit᷑ hr̃e malã cãm.⁊ ſi quis in ꝑte
tpᷣis hʒ iuſtã cãm litigãdi ſolũ debet ↄdemnari
in expenſis a tpᷣe quo temeꝛe uel calumnioſe liti
gauit ut notanteꝛ ꝓbatur in.l.ſi quis inficiatꝰ
ff. depoſiti. ibi peꝛ Mar.qð notabis dico in
.c.finẽ de do.⁊æ ↄtu.in expenſis neꝛo fiedis iſte
ↄdemnat᷑ ꝓpteꝛ ↄtumaciã. n gl. fi. ibi h iã
ↄſtabat.Adueꝛte qꝛ gl.hʒ bonũ intellectuʒ.ſed
claꝛe nõ explicat. Inno.cuius diciũ ſe olʒz allegãi
ſoluit clariꝰ:æ ſic ꝙ ant obligatio nõ ẽ orta de
pñti:⁊ tunc pꝛocedit tex.in.l.i.ff.de uſu.ubi dẽ
ꝙ iudex non debet ſe impedire pꝛo fumnꝛo ip̃e.
facit tex.in.c.romana..caueãt de ſen. ex. li. Vj
nbi dicit᷑ ꝙ pꝛo futuris culpis non debet index
aliquem excõicare etiam ſub cõditione. aut ob
ligatio eſt orra de pꝛeſenti: ⁊æ tunc poteſt index
pꝛoſpicere in fuiuꝝ.⁊ in hoc caſu pꝛocedit iſte
tex nam data contumacia obligatur contumax
ad expenſas ꝛeſtituendas ut in. d.lI. ſancimus.

¶ De ꝓcnratoribꝰ

15 põt iudex dicẽ ↄdẽno talẽ abſentẽ ↄtumaceʒ
ad oes expenſas q̃s faciet donec legitie ↄpaꝛue
rit. æ i boc tene mti iſtũ tex. Hõ ob.ſi dicat᷑ ꝙ
bec ſnia ↄdẽnatõnis ſit inceꝛa ut opponit᷑ i gl.
nãa extra gl.poteſt dupliciteꝛ rñderi ſᷣm Inno.
prio ꝙ ĩf᷑locutoꝛia nalet ſʒ ſit ĩcerta:qꝛ ſic põt
ꝛeuocari ꝑ offm iudicis nt i.c.cũ ceſſante ð ap
pelł.æ in.l.ꝙ iuſſiti ðᷣ ꝛe indi.ita ⁊ ceꝛiificaꝛi. Er
nõ hoc dẽm ꝙ ꝑ ĩflocutoriã põt index ↄdena?
ghñałr i expẽſis. ⁊ in ꝓceſſu negocij potẽit taxa
rę: fac qð nõ. ide Inno. in. c. ſepe.j. ð̊ appella.
Czoſonn, 2 nõbiliꝰ ꝙ ubi petitio põt eẽ ĩceꝛta
põt ſequi ſnia ẽt iceria.ſʒ hec petitio poterit eẽ
icerta ꝛeſpeciu futuri tpᷣis:qꝛ paꝛs põt ꝓbabilxr
dubitare q́s z quãtas expẽſas faciet ĩ fuiuꝝ:iõ
qʒ admitti petitio gñał ut i.c.ↄſtiiutuſ.ð iu ite.
ꝛcſti. ⁊ ĩ.l.i.ff.quoꝝ lega.g potuit hic ſeqͥ ſẽten
tia gñalis.æ hoc bene nõbis.ex q hẽs cautelaʒ
nt i libello ꝑs petat expẽſas factas ⁊ fiendas in
futuꝝ ⁊ admittit̃ h peritõ iĩceꝛia ꝛõe pᷣdca.⁊ mł
tũ nalet petẽ expeſas iĩ libello:qꝛ lʒ poſſit iudex
ↄdẽenar᷑ ex offõ ſuo ſine petitidõe ut ĩ.l.edileſ..
itẽ ſciẽduʒ.ff. de edi.edic.⁊? nõ.in.c.fi.de do.⁊
ↄtu tñ ſi index nõ ↄdẽnat ubi ñ fuerũt expeſe
petite nõ tenet᷑ ꝛeſarcire ð ſuo.ꝑ l.iij.ĩ.O. hꝰ ãt
iudiciũ.ff. ð̊ dã. infec.æ qdᷣ ibi nõ. Mõ glo.i.c.
fi.ð r̃ſcrip.⁊?⁊ Ci.i.d.l.ſcimꝰ.æ gñalr ð iſta ↄdẽ
natione expẽſaꝝ.dic nt nõ.i.d.c.finẽ.⁊ i.c.i.ð
ſequeſtꝛa. poſſe. Abbas.
Er PDꝛocuẽ.epᷣi cãſ epᷣatus
titio. 7 defendit:lʒ ñ fuẽit
datus ſub noie ſindici uł actoꝛis.dini
dit nã p poit᷑ peritõ.fo rñſio ? ꝓuiſio ibi nos
Wo pꝙ epᷣs põt ↄſtiiueꝛe aliquos ex ſuiſ ca
nonicis uicarios æ ꝓcuratoꝛes gñales.ex qꝰ in
fertur ꝙ ples pñt es nicarij eiuſdẽ epᷣi ⁊ iconõi
len pencatores Adis fos ꝙ eps ĩ ↄſtituẽdo ꝓ
curatoꝛc ſen iconomũ gñalẽ nõ tenet᷑ hꝛe capli
cõſenſũ.⁊ dicit hic Ouil naſo.ꝙ ĩ calibꝰ ĩ qbꝰ
poſſet epᷣs agẽ ſine capło pot᷑it agẽ ipſiꝰ ꝓcur̃.
ĩ alljs ſecꝰ.qð nõ nõ ꝙ i ↄſtõne admiſtꝛa
toꝝ ↄſideꝛãda ẽ pᷣncipałꝛ itẽtio ↄſtituẽtis:nec
debemꝰaiadueꝛteꝛe ad noĩia admĩſtratoꝝ. nn ſi
quis ↄſt tuit ſindicũ cũ eẽt pᷣnata ꝑſona nõ inſi
citur iſtim ꝓcure:qꝛ ſatis ẽ ꝙ apparet de intẽ

tione cõſtituẽtis: erit illi dare pratẽ agẽ
di nł den Er o⸗ ꝓ ðdᷣclaratõne lſe q̃ fuit
rõ dubitãdi.dic ꝙ fuit illa qꝛ ꝓcutr̃. ꝓpᷣe cõſti
tuit᷑ a vo dño.l.i.de ꝓcnr.epᷣſ ãt ñ ẽ vᷣus dñs
ꝛeꝝ epᷣatus:ſʒ potiꝰadmiſtratõ ſen ꝓcuẽ.ut ĩ.c.
ij. ð̊ dona.⁊ iõ nidebat᷑ ꝙ iſti canonici qͥ fueꝛũt
ↄſtituti ꝓcuratores nõ hẽꝛent legitimũ manda
tũ:quaſi epᷣs debuiſſʒ eos ↄſtituẽ ſindicos nel
actoꝛes:qꝛ ſindicus ↄſtituit᷑ ab uniuerſitate.itẽ
actor dat᷑ ab uniuerſitate ⁊ a tutor̃᷑ ſeu cnꝛatõe
nt ĩ. l.i.ff. ꝙ cniuſqʒ uniueꝛ. dixi.S.eo.c.qꝛ.ſed
25 decidedi ĩ Sriũ põit᷑ in tex.qꝛ nõ ẽ fiẽda nis
i noibus.ex qꝰↄſtat ð intentione cõſtituẽtis:qꝛ
vba deſerniũt itentioni:⁊ eõ.i.q.i.maꝛhion ⁊
baſilideſ ⁊= i.c.fo ꝛeqᷣriſ ðᷣ appel.⁊ iõ diẽ H̊ Hs

ſtiẽ.ꝙ nõ inficit᷑ mãdatũ ꝓcure ſi dicat᷑ ↄſtitno
te factoꝛẽ meũ uł clericũ meũ ſen aſinũ meũ dũ
mõ ↄſtet ꝑ alia vba ꝙ det ſibi ptatẽ agẽedi 2
fendẽdi ſeu ꝙ noluerit eũ ↄſtitueꝛe ꝓcuratorẽ
ſuũ.⁊ dicit idẽ dicendũ de iur̃ ciuili:qꝛ nõ debe
mus ſtare ĩ vbis.ex quo vᷣboꝝ nullus ſequituzꝛ
effectꝰ.l.fi.C. de dona.l.i.æ.ij. C. de formulis
2 in. l. ij. C. cõia delega.lex enĩ eſt ĩpoſira rebꝰ
⁊ nõ vᷣbis ut ibi ⁊ ĩ.c.ↄmiſſa ð electio.li. vj.
Sʒ oppo. ⸗ pdicia 73 tex. tutor ſeu curator ñ
dat ꝓcuratorẽ an lit.ↄt᷑.ſʒ actorem cũ decꝛeto
iudicis ut i.l.neqʒ tutoꝛes.C. eo.⁊ iſti.ð cura.
in fi.neqʒ ꝓcuratoꝛ oſtitutus ad agendũ põt ðᷣ
purares aliũ ꝓcuratoꝛc añ lit᷑.ↄt᷑.ut ĩ.c.ij. j.eo.
li. vj. gꝰ epᷣs ſiue dicat᷑ tutor ſiue curaror ñ po
tuit ↄſtituere iſtos ꝓcuratoꝛes ad agendũ ante
litẽ ſe ↄteſtatã:nec etiã potuit ↄſtuneꝛe actõeſ
cũ nõ inteꝛunenerit decreinʒ ſuꝑioris.So. dicit
notanteꝛ Inno. ↄtingit ex eo: qꝛ ptᷣas epᷣi ẽ
ſplior q; pfas ꝓcuratoris ſeu tutoris. Et ideʒ
puto dicendũ in quolibet pꝛelato ſen admiſtra
