ſon. us awen ub ad eps iveraur o
apclaus Mm n Mpeln , niun Hptls
er dicnmr bibere imiunin eclis e loi
Nollesiart fö nceni iendedfinr
ngneyshber Pfficüunni
amicii NMon er gd ſilet catii
de acn tdenal o junelii elens
f ir immuaſhi uuann ii
cco ui votet cceſio in Gdragui in.
e denthiindefiittdtn
a' Znlegti ſi⸗
c li ehois veſtlisfunz in

wißtbrh mii tolut n hil

quãtũcũq; odioſa ⁊ ꝛeſtrĩgibili öbemꝰ facẽ ĩter
ptatoeʒ ſm cõem uſũ loquẽdi:ur nõ gl.i.c.non
nulli de ꝛp.⁊ doc.in.c.oli ðᷣ v.ſig.⁊ baꝛ.i.l.oẽſ
populi.ff. de iuſti.⁊ iur̃ facit tex. cũ gl.i.c.ex lit
teris.el.i.de ſpon.⁊ tex.i.l.labeo.ff.de fupel.le
ga.cũ ſi. ¶ N ʒe.ibi ibidẽ oꝛdiauit ꝙ pot qᷣſ
ad cautellã ꝓcuꝛaꝛe ſibi plures collatiões ſeu ĩ
ſtitutões eiuſdẽ bnficij.nec ꝑ fam ur̃ ꝛenuntia?
pᷣme.cõcoꝛ.tex.ĩ.c.poſt electionẽ ð ↄceſ.pᷣben.
2 ẽ hoc tutũ qñ qͥſ dubitat ð naliditate prie col
latõis.⁊ tene mẽti iſtũ tex.⁊ illũ. io ot ex
tra ꝓuitiã exulãs argumẽtũ optimũ ꝙ exulanſ
extra locũ bñſicij ⁊ ſic ñ ualẽs faceꝛe in bnficio
ꝛeſidẽtiã nõ dʒ pᷣuari beneficio nec redditibus
ipius bnficij. ⁊ hoc ſatiſ ſẽtit Inn. h.⁊ itelligo
qn ſine culpa ſua exulat ad qð nið bo.tex.i.c.
qto.lxiij.di.? qð legi᷑ ⁊ nõ.i.c.bõe el.ij.ð po
ſtu. pᷣla.ꝑ Inno.ĩ. c.ij. ð no.oꝑ. nũ. facit.c.uni
cũ de cle.nõ ꝛcſidẽ.li.vj.ꝓpe finẽ. Ad ideʒ qð
nõ. baꝛ. de ciu bꝰ exulãtibus ĩ.l.oẽs populi. ff.
ð iuſti.⁊ inꝛe ¶ Mõ.iiij. ꝙ ↄpꝛomitientes pñt
ſe iuꝛamẽro aſtrĩgeꝛe ad obſeꝛuãuã arbitrij cõ
coꝛ.i.c.cũ tipᷣe j.e.an h ꝓcedat ĩdiſticie pᷣſertiʒ
ð iuꝛ ciuili dicã.j.cũ gl uito nõ. ⁊ tene mẽ
ti ꝙ ↄpꝛomiſſũ factũ ab exulãte ⁊ inopiã ſuam
ſuſtinẽ ñ nalẽte tenct meꝛo inẽ dũmodo aꝛbitri
um ñ poſſit notari aliꝗᷓ extriſeca iniqtate.⁊ plꝰ
nidet᷑ ꝓba⁊ iſte tex.ꝙ ẽt naleat ↄpromiſſũ ð re

bus q̃ ſũt ĩ loco ubi tute moꝛari nõ orAE
to nõ. ̃ʒʒ nnũ ĩtellectũ ꝙ clericꝰpñficio ſpoliatꝰ

põt ſuꝑ illo bnficio ↄpꝛomittere. Hoſt.tñ h̊ nt
uelle ꝙ de rigoꝛe iuris tale ↄpꝛomiſſũ nõ nalʒ
aꝛ ĩ. c. ſolicite ðᷣ ꝛeſti.ſpo.ſed de eqtate tale aꝛbi
triũ ſuſtinet᷑ ut hic ſj mibi dẽm ſuũ ñ placet uñ
iĩdiſticte tencꝛẽ ꝙ de tali ꝛe ſubiꝛacta põtltiẽi cõ
pꝛomiſſũ tã ĩ aꝛbitꝛos qꝙᷓ; ĩ aꝛbitratoꝛes.⁊ ꝛeſpe
ctu arbitroꝛũ ꝓbo hac ꝛõe quẽadmoduʒ de re
fubtracta põt ſpoliatꝰ i iudicio litiga?:ut ĩi.c ſu
peꝛ h̊ de ꝛenũ.cũ ſi.ita ⁊ ĩ aꝛbitꝛos ↄpꝛomitier
cũ abitꝛia ſint ꝛedacta ad inſtaꝛ iudicioꝝ. ut i.l.
.i ff. de aꝛbi. ꝛeſpeciu vᷣo aꝛbitrato ꝝ ꝓbat᷑ ſic.
ſuꝑ re ſubtracta nõ ꝓhibet᷑ qs ↄpõitiõeʒ faceꝛe
inxta nõ ꝑ Jnno.i.c.ſuꝑ hoc pᷣal.gꝗꝰ põt ↄpꝛo
mitteꝛe ĩ aliquos tã ꝙᷓ; i aꝛbitꝛatoꝛes:cũ ãoitra
mẽtũ ſit qᷓdã ↄpoſitõ:ut ĩ anẽ.ſi vo.C.ð iudi.
2Z i coꝛpoꝛe unde ſumit᷑.ſ.in auẽ.ut diffe.iudi.
nõ. Inno.i. c. qͥntauallis de iureiurã.nõ ob. c.
h de ſpoliato ꝛenũtiãte ⁊ dic nit ibi
eptio nõ. ex hoc ⁊ ex tex.ꝙ ſuꝑ beneficio
ſpũali põt fieꝛi ↄpromiſſũ ↄcoꝛ.c.ex ꝑte.j.e.⁊
.c.niſi de pꝛebẽ.dʒ tñ fieꝛi ↄpꝛomiſſũ iĩ cleꝛicoſ
⁊ nõ ĩ laicoſ:ut i. c. cõgit. . eo. ¶ In gl.i.ibi
cõfirmauit melius diceꝛet fm doc.appꝛobauit
2 foue hoc dicũt ex eo:qꝛ ille q cõfirmat debet
eſſe ſuperioꝛ.⁊ poſſz ĩtelligi iſte tex.ꝓpꝛie ut lo
quatnꝛ ꝙ iſte ſucceſſoꝛ oꝛdinauit iteꝛũ illũ.i.de
nouo ad cautellã inſtituit eũ i capellanũ:⁊ itelli
ge ꝙ iſte rectoꝛ habebat ad boc ptᷣatem ð iure
ſpãli.de quo tamẽ uide quod gnã iter dicaʒ in
c.cum eccłia uulterana ð elec.ubi tꝛactabo ad

De arbitris

quẽ ſpectet gñalꝛ bñſficioꝝ collatio. ¶ In gl.
.ij. ibi nõ tenuit ⁊ ex hoc dixerũt qdã ꝙ dolus
fuit bᷣ cã ĩfrigẽdi arbitriũ:ſʒ ʒ hoc dictũ ſit neꝝ
i ſe:qꝛ ꝓbato ꝙ dolus dedit cam ↄpꝛomiſſo ð
bet ↄpꝛomiſſũ ⁊ qͥcqᷣd ex eo ſecutũ ẽ itringi:iñ
nõ ꝓbat hic.nec iſte dolꝰ fuit hic cã ifrigedi ar
biiriũ.nã papa ĩ ðciſiõe cãe nõ fũdat ſe ſuꝑ illo
dolo.ſʒ ſolũ ſuꝑ neqtia arbitꝛoꝝ in ꝓnũuado.
Agduerte tñ̃ ꝙ lʒ dolꝰ det cãʒ ↄpꝛomiſſo nõ t̃
ꝑ hoc ↄpromiſſũ ẽ nullũ ipᷣo inre:qꝛ ſᷣm omẽs
dolus dãs cãʒ Sctui ſtricri iuris nõ iducit nulli
tatẽ ipᷣo iur̃ ſʒ ↄpetit exceptio doli:ut ĩi.l.dolo.
C. ð inuti.ſtip.⁊ nõ.gl.i.c.cũ dilecti.ð ẽptio.2=
nẽ.ſʒ ↄpꝛomiſſũ ẽ ↄctus ſtricti iuris:ut inſti.de
actio..actionũ ⁊ colligit᷑ ex nõiis ĩ.c.cũ uene
rabilis ð excep.ubi enumeraĩ᷑ ꝑ gl.q ſũt actões
bonefidei ⁊ q̃ ſũt ſtricii iuris.¶ In gl. in vbo
ſacramẽtũ ibi ĩ arbitrio ꝓhibet᷑ nõ.gl.ꝓ itellec
tin ant᷑.decernimꝰ h̊ alle.ułt eni ꝙ illa aut.dẽat
itelligi ẽt ĩ iura mto ꝑtiũ.⁊æ ob hoc dixerũt q̃dã
ꝙ iſtud ↄpꝛomiſſũ hic nõ tenuit:qꝛ iteꝛuemit iu
ramẽtũ ↄ legis ꝓhibitõeʒ. alij ĩtelligũt illã aot.
ðᷣ iuramẽto arbitꝛoꝝ ⁊ nõ ꝑtiũ.⁊ hoc ſetit In
no.hic.ſʒ cõit᷑ gl.⁊ doc.iuris cinił itelligũt illaʒ
aut.gnaliter taʒ ĩ iuꝛamẽto arbiiꝛoꝝ qᷓ; ꝑtiũ:ut
neqʒ arbitri neqʒ ꝑtes debeãt iuraꝛe ſuꝑ cõpꝛo
miſſo.diẽ tñ iſta gl.ꝙ ſi fuerit inratũ mihilo mi
nus ſeꝛuãdũ ẽ iuramẽtũ dũmodo arbitriũ ſit li
citũ ⁊ nõ bñ hoc dictũ ꝓ limitatiõe illiꝰ aut᷑.ſʒ
bar.ibi dicit ꝙ ẽt de iuꝛe canonico niſi alið fo
ret expreſſũ:tale iurameniũ nõ ligat:qꝛ cũ lex ĩ
hibeat iuramẽtũ ĩ ↄpꝛomiſſo iurãs i Sriuʒ pec
cat mortaliter.qꝛ uenit S.pᷣceptũ legis:ut in.c.
.ij. de ma. ⁊ obe.eꝛgo inramẽũ nõ eſt obſeꝛuã
dũ:qꝛ nõ ligat ad peccatũ: ut i.c.qto de iuꝛeiu
2ã.ſʒ ꝓfecto baꝛ.dixit õ iſtũ tex.⁊ S.c.cũ tpᷣe.j.
co. ubi papa mãdat paꝛtes ↄpelli ad obſeꝛuan
tiã huius iura mii ſi ãbitriũ ſuũ ał ẽ licimnʒ.nec
aꝛgumẽtũ ſuũ militat.pꝰ qꝛ lex ciuilis nõ põt ĩ
pedire obligationẽ iuramẽti cũ iuramentũ diri
gatur i deũ:ut ĩ.c. debitoꝛes de iuꝛeiuꝛ. ⸗ 27
toꝛtius firmo tibi iſtã ꝛegulã ꝓ ueꝛiſſima q;tun
cũqʒ iuramentũ ꝓhibeat᷑ a qᷓeunqʒ.l.ẽt canoni
ca uł diuina:in ſi illud qð iuratuꝛ nõ cõtinet in
ſe peccatum tenet᷑ iurãs obſeruaꝛe iuramẽtum
licet peccauerit ĩ iurãdo.⁊ hꝰ ꝓbo tibi ꝑ tex.a
pertum ĩ.c.⁊ ſi xpCs de iuꝛeiurã.⁊ in.c.mouet.
xxij.q.i.dixi plene ĩ quadã diſputatõe q incipit
ſtãte ſtatuto.uñ bal.recte fuit locutꝰ i.d. ahc.de
cernimꝰ dicẽs ꝙ quo ad pᷣuilegium actõis nit ñ
naſcatur actio ſtãdum ẽ hodie iuri cinili.ſʒ qꝰ
ad hoc ut iurãs cõpellat᷑ ad obſcruãtiã per cen
ſurã eccłiaſticã ſtãdũ ẽ iuri canõico.ꝛ2õ divᷣſita
tis fᷣm ch ẽ qꝛ cẽſura eccłiaſtica ẽ de inꝛe canõi
co.ſʒ actio ꝓducit᷑ a iure ciuili qᷓi uellit dicẽ ꝙ;
cuʒ ð iure ciuili pꝰdaꝛet᷑ actio ex ↄpꝛomiſſo iu
rato:ut i.l.ne ĩ ãbitꝛis.C.e.potuit idẽ ius cini
le ipedire natiuitatẽ actõis quã ꝓduxit qð ur̃ fe
ciſſe ĩ anẽ.decernimꝰ.ſʒ ñ potuit lex ipedit̃᷑ cẽſu
rã eccłiaſticã nec ualidiratẽ iuꝛamẽti mihi placz

Wv

e arbitris

ꝙ habito reſpẽu ad ius ciuile hodie ñ ꝓducat
acto ex cõpromiſſo iuramẽto uallato ut uc luit
bal.ſʒ habiio reſpeu ad ius canonicũ ⁊ ad diui
nũ dicerè ꝙ ꝓducit̃᷑ actõ.qꝛ ex qꝰ ius cãonicũ
2 diuinũ mãdat idifferet᷑ iurameta debęẽ fuaꝛi
cõpetit aciõ ut i.l.unica.ff. de ↄdi.ex le.de quo
tn uide ꝙ plene dixi i.c.cũ ueniſſẽt de iſti.ubi
plene tractaui an ex iura mto oriat᷑ actõ.Coclu
de gꝰꝙ ius ciuile fuãduʒ ẽ iquãiũ aliq̃ͥd ꝓduẽ
ſu auferi ſine pcc̃o ⁊ ſic cꝛedeꝛẽ ꝙ ſi aꝛbit᷑ imiq̃
fuit arbitratꝰ nõ faẽ litẽ ſuã ex quo ituèit iura
mẽtũ nã h̊ uoluit ille tex.ſingłr i.d. aucẽ. ðcerni
mꝰ ⁊ ſequũt᷑ cõit᷑ doc.lʒ ał arbit᷑ faẽ̃ litẽ ſuã iĩiu
ſte iudicãdo ut ĩ.l.ſi ff.ſi mel.fal.mo. dixe.per
bar.in.l.fi.ff. de ua.æ extraor.ↄg.ſʒ q enꝰ ex ñ
obfuãtia iuramẽti iminet peccatũ ſuccedit iꝰca
nonicũ ꝙ dʒ ↄpellẽ ad obfuãtiã iura mri ut pᷣ z
i c. cũ ipᷣe.j e. Iẽ dic ꝙ ẽt õ iuẽ ciuili ↄp omiſ
ſũ iuratuʒ tʒ:qꝛ auẽ. illa ñ infrig t cõpromiſſuʒ
ſʒ diſpõit ut nõ det᷑ actio priꝰ ſc ⁊ ꝙ arbit᷑ nõ
ſubiaceat alicui pene vñ nõ poſſumus dicẽ ex
młciplici capite ꝙ hoc arbitriuʒ infringat̃ ꝑꝑ
iura mtuʒ imo ↄualidat᷑ ſi als eſt equũ uit hic ĩ
fi ¶ In gl.i. v fauẽtes i fi. nõ. glo. ꝙ Z ſniaʒ
arbitri iudicãtis ꝑ gůaʒ ſeu ſordes ↄpetit exce
prio doli gl.nõ allegat tex ſʒ iu nide aꝑtuʒ i. l.
ãitꝛoꝝ q̃ ẽ.l.iij.Ce Et occurrit nõbił qõ nũ
qd ſufficiat ſolꝰdolꝰ ãbitri an reqrat᷑ ꝙ ↄcuꝛꝛat
ẽt dolꝰad vᷣſe ꝑtiſ nã vr̃ ꝙ ſolꝰdolꝰãbitri ñ ſuff ẽ
ut poſſit excipi ð dolo o ꝑtẽ ↄpetẽtẽ executõʒ
qꝛ dolꝰuniꝰ ñ dʒ nocẽ alteri fac ꝛl'a nemo ð re.
iur.li.vVi.⁊ hãc opi.tenueꝛũt qͥ q ut refert gl.
i. d. l.iij Sʒ gloſatõ tʒ i Sriũ:qꝛ ꝑs petẽdo exe
cutõʒ ãditrij doloſi ſaltẽ tũc dolo tac:iõ põt ex
cipi j caʒ bᷣ̊ opi.mihi plʒ ⁊? adduco tex. indicio
meo aꝑtũ i.l.n diſtiguemꝰ ĩ.I.cũ qͥdã.ff. e. ubi
ex ſolo fcẽo arbitꝛorũ:qꝛ uoluerũt iudicaẽ lʒ fue
rit allegaui ſuſpecti ↄpetit excepꝰ doli õ ꝑtẽ pe
tẽtẽ exceptõʒ tal qonrij ⁊ ẽ ille tex. ſingularis ĩ
alio ꝙ ſnia lata ab arbitꝛo r̃cuſato tʒ lʒ ↄpeat
excepꝰdoli õ illã.æ h ex eo:qꝛ agit᷑ nõ ex ſnia ſʒ
ex ſtipulatu: ſecꝰ aũt ẽ i ſnia iudicis:qꝛ ex qꝰ ẽ
ltie recuſatꝰ ẽ ſuſpeſa ſua iuriſdicꝰ:iõ ñ vʒ qð
poſtea fac̃.nã ibi agit̃᷑ ex ſnia ⁊ nõ ex ꝓmiſſione
de hꝰultio uide ꝙ dixi ĩ. c. cũ ſpãli ð app.⁊ hec
cã ð qᷓ ĩ gl. potuit eẽ cã ifrigẽdi arbitriũ de q ĩ
tex. nã iſte tex.ĩ V. qm fũdat ſe ſuꝑ neqtia arbi
troꝝ nõ expᷣmẽs ſpẽʒ neqͥtie vñ Inn. ſuꝑ vᷣbo
neqᷣt᷑ atbitratoſ ponit iſlũ itellectũ:puta diẽ ipe
ꝙ ꝑ gꝛaʒ uolẽtes facẽ alteri ꝑti arbitrati ſunt.
nã ⁊ iſta cã fuit expᷣſſi i narratõe facti põt tex.
2 alit᷑ itelligi ut dicet᷑ cũ gl.ſe. ¶ In gl.ĩ v. qͥn
qʒ marchas ibi ⁊ iõ arbitriuʒ nõ ualuit põdᷣra
gl. ex qᷓ colligit᷑ aliꝰitellectꝰad tex ſeʒ ꝙ Pꝑ nici
uʒ ſimòie iſtõ arbitriũ ũ ualuit. ⁊ ex h̊ nõ iũcta
lra ꝙ arbitri ñ pñc ꝓnuntiare ut una ꝑs renun
tiet qõni ſuꝑ ſpualitate ⁊ r̃cipiat aliqᷓ; tpᷣalitatẽ
ab alia ꝑte ſiẽ n.ipᷣe ꝑtes n pñt ↄmutẽ ſimoniã
ut renuntiet᷑ iuri ſpᷣuali ꝓ ipali ↄſequedo ut i c
ex ꝑte ð offi.le.iuncia gl ua nec ex ꝓnunniatõe

arbitroꝝ b põt iquci. ¶ S; 3 bãc lec. op de. c.
niſi de pbẽ ubi ur̃ apꝑte ꝓbari griũ ad idẽ tex.
Hhi fi.ubi inui᷑ ꝙ iſtð arbitriũ põt eẽ eqrati ſub
nixũ ⁊ papa met mãdat illud ob ſuaꝛi. So. õri
um & difficile. Inn i quadã gl. ſua nõ t foꝛ
mãdo pᷣdẽm diẽ ꝙ nõ eſt ſimoniacũ ꝙ re
nũciet᷑ ius ſpũale ad dẽm arbitrorũ ⸗= ꝙꝙ det᷑ ali
qq ipale cũ h̊ poſſu fiẽt n ĩ ↄpẽſatõc iuris ſpũa
ls: ſj ꝓ bono pacis ad h̊ dʒ. c. niſi: ſed qꝛ h̊ bʒ
ſpem ſimonie ꝓhibet a iuꝛe ⁊ Iʒ ꝑtibꝰpᷣuenit̃ iu
ramẽto nõ obſtãte nt h:lʒ gꝰ nñ tollit formaliter
cõtrariũ:cꝛedo in ꝙ Inn. habnit bonũ ſeſũ ut
j.·dicã Moſti.diẽ ꝙ ex ꝑtiũ ↄpoſitõe nõ lʒ ꝛci
pe tpale ꝓ renũtiatõe iuris ſpũ ał ut ĩ c.cũ pᷣdẽ
de pac. ubi tex.ſʒ q hec ordiatio hũit oꝛiginẽ
ab arbitꝛis h̊ põt ad mitti ⁊ ita ĩtelli gir tex. iſtũ ĩ
f. A ſueꝛte.nã h̊ ſolutõ ñ tollit Zꝛiũ qð elicĩ ex
Vbo qm i pᷣn. nã h c nõ iteꝛuẽit factũ ꝑtiũ imo
ꝑs reſiſtebat:ſed ſola diſpõ arbitroꝝ.⁊ mñ tex.
diẽ ꝙ ſi ita neq̃t arbitrati ſũt non debʒ iſtud in
correciũ relinqui gꝰ hoc nõ põt induci etiaʒ ex
oꝛdinatioe arbitꝛoꝝ ⁊ hec rietas faẽ me mul
tuʒ dubitaꝛe:ſʒ ꝓ ↄcoꝛdantia iſtiꝰ tex ⁊ aliquo
ruʒ iuriuʒ diſtinguerẽ ſic ꝙ aut ceꝛũ ẽ ꝙ tpᷣale
dar᷑ in ↄpeſariõe iuris ſpũalis quod remittit᷑ ut
qꝛ certuʒ ẽ de iur̃ alteri ꝑti ↄpetẽti ⁊ tũc dico ĩ
dubie iſtã oꝛdinatiõem nõ tenere eriaʒ ſi ſit fea
ab arbitris ⁊ ctiã ſi arbitri ał eſſent iudices ad
hoc allego tex. aꝑtuʒ i. c. fi.de re ꝑmu. ant põt
dubitari niꝝ tpᷣale det᷑ ĩ cõpẽſatiõe iuris ſpũał
an ꝓ bono pacis tm utputa:qꝛ nõ ẽ certum de
iure ↄpetẽti alteri ꝑti et e poſſibile ꝙ alteri ꝑti
nullum ius ↄpetat: ſed arbitri ꝓ bono pacis oꝛ
dinãt ut illa ꝑs renuntiet inꝛi ſi qð hʒ ſeu ꝙ ce
dati liti ⁊ ꝛecipjat aliqͥ ꝗ ipᷣale a ꝑte ⁊ tẽ hꝰ nõ ẽ
ſimoniacuʒ: ſʒ hʒ ſoẽm ſimonie:qꝛ ſi ius ↄpetit
pti d it᷑ tpᷣ ili ꝓ ſpᷣuale ⁊ hoc cãn pᷣſumptio eſt
maxia õ ãbitrium ⁊ p frote tale arbitrium nõ
dʒ obfuari ita itelligo iſtum tex.i v. qm i pri.
? gl. iſtã iñ iſta pᷣſumptio ſimonie põt purgari
? ſi purgabit᷑ dʒ iſtð arbitꝛium obſu ari ⁊ ita ĩ
telli ꝗo iſtum tex.iĩ fi.purg abit᷑ autẽ ſi iſti aꝛbitꝛi
allegãt aliquã iuſtã excuſatõʒ eoꝝ arbitrij puta
qꝛ dicunt qð hoc ñ feceẽt ꝑꝑ ius ſpᷣnale:qr nul
lum ius ↄpetebat ꝑti ł erat ualð dubium:ſed ꝓ
bono pacis fecer᷑̃t illã oꝛdſatõeʒ:ñᷣ tñ oĩo ðbet
credi dicto arbitroꝝ:ſed ex circunſtãtijs et ex
actis ⁊ ex qualitate ipoꝝ arbitroꝝ ſuperioꝛ ad
mittet iſtã excuſationẽ uł ñ ad hoc nið bo.tex.
cum gli.c. cum dilecti de accu.⁊ hoc vẽ tacite
ſeſiſſe Inn. hic duʒ diẽ ꝙ iſti aꝛbitri admirtunt
ad excuſandum iſtò arb trium ð iniqrate dico
ẽt ꝙ tanta põt eſſe idoneitas arbitroruʒ ⁊ par
tium ꝙ ñ preſumet᷑ ſimonia: ſed ꝙ ꝓ bono pa
cis hoc feceꝛunt ⁊ faciemus pᷣſumptõem ꝙ ille
q̃ iubet᷑ cedẽ qõi ñ hẽbit aliqð ius ĩ vtate ⁊ in
hoc cãu itelligo tex nõ i. d. c. niſi ð pᷣben. ut pʒ
ex rre ⸗ gl pe.ibi ꝓpt᷑ inopiã ꝓbatõuʒ
nõ.bñ iſtã gl.iũcto iex.ex q̃ habes ꝙ aꝛbit᷑ ſen
iudex põc eè teſtis ſuꝑ geſtis a ſe deficiẽte alia

ertte abl⸗
ſed ad etlſ eee,
niihcigianuig lari
1o emmmmiſin nic eel ng 4
hiiſecſtofterkal ſiimii nlnch nn .
ni nrptn ſalnitenon ,bodler inm l
õ
. Dpi b nin tigt i ium apccn . cci 4
ebiſoteſcubiple n n eqn iodexpoſſin c
l poritni bc c linito ofſd inder en
igſili orpoat ſi d genn ond ſeſz d geſtiſ
NEeui adpèti A à, 00nding indr ſenidi
he dHder ſi ncicia ime lue ſen ſo alio. ad vf
9peie T foue ſqz aſc inn loqt ild. c. clecu ſe
Cuſain ſipoat ſiu ſen ipngnido aldd geſi
aſe.ni lez ſbi rdi qr bein ceſſat ſulpno t
boc cn irligtiſi ter crg'ſfen oſ aduo
lan go⸗ cipiudiai chaul ſig ſbi cte
liliigi bycin ceſſu ſohhio ? ige he pfone
un den günn zidad din dit
ati⸗ ſüceſnois ſulpiid qzes crdi
iin Ereen ſuet deſpo ipn.t qd di
tpd 5 Gid Ziugn minoni ñ 1
1id Jo⸗ 44 dirt Unöoc⸗ Aidemto. in
nchliſtun 1 ne ſitcr ide.
pone itfnic ofͤnn ſii, ludr i por o
ſogelk kenliihnenz ep⸗
Pſiptiez telediig 15 lent etidei ad

1. oc Aleganir igiü
Nird neolti ban rihn, „
euit g io iuſttia n,e
hot ee eſig , O M lia ſie s ſt
ninzi 3 io gecger g cq̃ luchcis
arb. ſieit . ſunſſſihtöe nr aͤm
nor thonic f onitder
le noͤgere ſiͤlnrpi⸗ od
nes Araentie –
1o 9af
udh
9l
oln In denim ie

Mam, mip, ze.
mido,:. trluefen 4

n voeſinz; F
engta an lilmimur
e ſti oꝛi natoen . trni ricgo
. . mer enij ſſcfe
n un ihle Wicheinſöeinnis ſuet
n pdonpsIr Nrdinune
lore Herin uenh aedlded dendi⸗
hulun s oP nſd udn pdonoran
dnitmt r senmnnen un ſicdſend
da Int veſo n alql öenpeer e mdi
ſmmonucmj.ſjbj ſoen imonieir s vhent
pudipil oſinitt botcin önnſb en
ninu doiniun 19 foöre ne ntiniunno
Gzodfomiin itligoſtunter Nan N.
19 Mi mn̈hondio andniepor Ununi
1ſpargei chiſd udſniun dpfun iini
cizo ſunn iſ nt ul iſunn
alezi Mm limlic ur hn H
dv; oe i ti eiv ſaler 1
aus marlln d i
1o oussteleir ioriandenin
i * ndinopſel 4 Ratnen
Aris ? auliine ſpo Nbiropſu⸗

2
„ 6, 0 l
toni vtn ad bo Niöb

Keiſan ib

ꝓbatõe ⁊ gnãliter ex gl.potes nõre ꝙ ĩ ᷣfectũ
ꝓbationũ admittũt᷑ teſtes n oĩo idonei ad qð
fac.c.fi..de teſti.cog.⁊.c.ueniẽs el.ij.i.fi.ð ie
ſti. ? hẽs ↄſilicʒ gl.i.c.cũ dilecii de elec. Ide 13
o. an.i.c.rõna de teſti.li.vj.ſuꝑ gl.ij.? ꝑ hꝰ
poſſz ſolui Zriũ de.c.ſciẽdũ.ij.q.vj.ubi dẽ ꝙ ĩ
cã ĩ q̃ q fuit iudex ł aſſeſſor nõ põt eẽ teſtis ut
ill fallat data ĩiopia ꝓbatõuʒ. qð eẽt nõndũ ſi
eẽt ueꝝ. Doc.h mliũ uariarũt.⁊ hoſti. diſtin
guit ꝙ aut iudex uł arbit᷑ aſſũit᷑ ad deponendũ
ſuꝑ ĩtẽtõe iniqtatiſ.i.an iudex ł arbit᷑ hũerit bo
nũ aium ĩ iudicãdo ⁊æ dʒ admitti.qꝛ itẽtio ipſiꝰ
alit ꝓbãi ñ pt ⁊? ĩ cãu poſſʒ intelligi iſte tex.
faẽ i ſili.c.ſi vo ðᷣ ſen. ex. Aut ſũitur ad cõrup
tõʒ ꝓbãdã ⁊ n dʒ admitti:qꝛ cõruptõ pt᷑ ꝑ alioſ
Pbãi ad h̊.c. fi.de teſti.⁊ ſic ur̃ ↄcludẽ ꝙ i his
q̃ fʒ nãʒ ñ pñt ꝓbari ꝑ alios admitiũt᷑ indices
? q itri ad ðponẽdũ ſuꝑ geſtiſ a ſe:ał ſecꝰ. In
no. Vo h̊ młiũ nariat ⁊ loqr̃ młiũ ĩtricate.ſed ĩ
effecin uf̃ uelle ꝙ iſti arbitri n aſſumũt oĩo nt
teſtes ſed ad etenſãdũ ãbitriũ mõ pᷣdco. uñ dic
ꝙ ſi ipi cõfiterẽt turpitudieʒ ꝓpᷣaʒ ad eoꝝ dẽʒ
nõ ꝛetractaꝛet᷑ ſnĩa aꝛ.i.c.i.de cõfeſ.⁊.xv.q.iij.
nẽi. ſecꝰſi ↄfiteꝛet᷑ ał iiqtarẽ ñ allando tuꝛpitudi
nẽ.ut puta ſi allaꝛẽt erroꝛẽ ꝓbabilẽ ⁊ finałꝛ ↄcł
dit ꝛeliquẽdũ eẽ aꝛbitꝰ iudicis qᷓtũ ipᷣis dẽat cẽ
di. Do.ã.h̊ mlia tãgit q̃ fuert expedita ĩ.c.cũ a
nobiſ ð teſt. ubi płe dixi an ⁊ qñ iudex poſſit eẽ
tcſtiſ. ꝓpᷣa ãt mã hꝰ. c.ẽ qñ finito offõ iudex ſeu
ãdit᷑ aſſũit᷑ ut ðpõat ñ ð geſtiſ coꝛã ſe ſʒ ð geſtiſ
P ſe.uñ ad ꝓpõtũ.d ã.ↄcludit ꝙ iuðx ſen ãbit
n pt᷑ ðpõer᷑ ſ iuſticia ſnĩe ſue ſeu ſꝑ alio.qð ut
ↄpeiẽ ⁊ fouer ſʒ a ſe.⁊ ita loqꝗ̃t illð.c.ſcidũ ſe
cuſ aũt ſi ðpõat õ ſñiã ſen ipugnãdo alið geſiũ
a ſe.nã tẽ dʒ ſibi cꝛcdi.qꝛ h̊ cãn ceſſat ſuſpirõ ⁊z
i hoc cãu itelligit iſtũ tex. ex q ifeꝛt ꝙ ſi aduo

catꝰᷣpõit ⁊ i piudiciũ cliẽtuli ſui ꝙ ſibi ẽ cre

dẽdũ:qꝛ hꝰ cãu ceſſat ſuſpitõ.⁊ idẽ diẽ ĩ ꝓſone
tis ⁊ alijs ꝑſonis qᷓ deponũt õᷣ id qð vᷣililꝛ dit
fouẽ.nã tũc cũ ceſſat oĩs ſuſpitõ dʒ eis cꝛedi ⁊=
bñ fac ĩ ar.c.atteſlatões ð deſpõ ĩpu.⁊= qð ibi
nõ. ubi ualʒ ↄfeſſio ↄiugis ↄ mrimoniũ qñ ↄſi
teſ ðpõit õ ꝑtẽ ſuã.æifuit h bõa ↄſideꝛatõ.ſʒ tu
uið Jo. cal. qᷓ hũc ĩtellẽʒ ſẽſit ad iſtũ tex.i.d.c.
cũ a nobilſ i fi.ubi firmat ꝙꝙ ꝛeglꝛ iudx ñ põt ðᷣ
ponẽ ẽt finito offõ ſuꝑ iuſtitia ſnie ſue ſen ſupeꝛ
alijs geſtis a ſe niſi ðponeꝛet õ ſe ulł ꝛeciꝑet᷑ ad
pᷣſũptiõeʒ faciẽdã.ad hoc alleganit iſtũ tex.⁊ ſʒ
h pt᷑ iudiꝰmeo litqi baꝛ.i.l.ne ĩ ãbitꝛil.C. e.ubi
ſimplłꝛ tẽuit ꝙ ſuꝑ iuſtitia ſnĩe is qͥ fuit iudex n
põt eẽ teſtis.⁊ uide ibi.tex.ðᷣ mã iũcta gl.bᷣ dẽʒ
do.an.⁊ cal.puto ꝓceder̃᷑ qñ dẽʒ indicis depo
nẽtiſ õ ſniã ↄcurꝛit cũ iuꝛiſ pᷣſũptõe ut cõcurre
bat h.ſi aũt ñ ẽ pᷣſumptõ ↄ ſniaʒ tẽ diceꝛeʒ ꝙ ſi
iux öponẽdo ↄ ſñiã ſuã alłaꝛ et ꝓpᷣaʒ tuꝛpiindi
nẽ ꝙ nõ dẽꝛet ſnĩa ꝛetractari ad ſolã ſuã depoi
tionẽ ét ſi eẽnt płes:qꝛ ex quo ↄfuẽt᷑ turpitudi
nẽ ꝓpã nõ dʒ eis credi i pᷣiudiciũ ꝑtiſ ſtariſ pꝛo
ſnia:ut i.c.i.⁊ qð ibi nõ.de ↄfeſ.⁊ bonꝰtcx.i.c.
ſiẽ de teſt.⁊ hoc ẽ ꝙ uoluit Inn.S ſi bñ põdẽt

¶ De arbitris

ſed ubi index nõ allegaret turpitudinem ꝓpriã
ſz aliter deponeꝛet õ ſñiaʒ puta allegando ꝓba
bilẽ errorẽ ⁊ tũc poſſʒ ꝓcedẽ dẽm iſtoꝝ ut etiã
ſẽſit Inn. b ſuꝑ iuſticia vo ſetẽtie ĩ fauorẽ ipᷣiꝰ
nõ dʒ is qui fuit iudex ul arbit᷑ admitti niſi fõte
ad pᷣſumptionẽ faciẽdã ut uoluit cal.¶ In glo.
fi. ibi abſoluiũ reſtuuas.ſ.ad bnficiũ quo fuẽat
ðᷣ facto ſpoliatꝰ ut dẽ ĩ priĩa gl.q̃ſi innuat ꝙ ex
quo arbitꝛiũ ãnullat᷑ dʒ ſibi reſtitui bñfim.æ hoc
placuit hoſti.ſʒ Inn. dicit:qꝛ reſtõ mõ no dat
hic.⁊ h̊ mihbi plꝰ plʒ agat g poſtea ad reſtõeʒ.
ex quo arbitriuʒ nõ fuit imediata cã ſue ſpolia
tiõis¶ MEt ĩ fi. gl.nõ.ð bñ fi. glo.ex q̃ potes colli
geꝛe duos ĩtellectꝰ ad tex. pᷣmꝰ ut tex. loquat᷑ in
arbitra mto qð pᷣtextu iniquitatis põt ꝛeduci ad
arbitriũ bõi niri:ut ĩ.l.ſi ſocietatẽ. . arbitroꝝ
ff. pꝛo ſocio.ð̊ quo nide bo.glo.i.c.cãm.S.de
elec.⁊.ij.q.vj.aiudicibꝰ.⁊ ꝑ hoc tollit᷑ õriũ qð
põt foꝛmari ð..·ſtari alle.i gl.ubi dr̃ ſtadũ eſſe
dicto aꝛbitii ſiue ſit equũ ſiue iniquũ.illð enĩ ꝓ
cedit ĩ arbitꝛo ⁊ ñᷣ ĩ arbitratore.⁊ rõneʒ diueꝛſi
tatis dico ĩ. c.q̃ntauallis ð iureiur.fs ĩtellectus
ur loquat᷑ tex.ĩ arbitratore.⁊ iũc ad Sriũ ðᷣ.F.
ſtari rndet gl.nõ.ꝙ ꝑꝑ ſimoniã nõ naluit ar bi
triũ ex qꝰ ſingłr nõ. ꝙ arbitriũ iducẽs ſimoniã
ẽ ipᷣo iur̃ nullũ. Idẽ dic ſi iducit uſurariaʒ pra
nitatẽ eadè rõc.idẽ ſẽſit goff. hic dicẽs ꝙ dolꝰ
i ↄpꝛomiſſo ⁊ ſimonia i laudo ſoluunt ↄriuʒ de
F.ſtari. Idẽ ſeqr hoſti. tradẽs i hoc nõbile ꝛe
gulã qᷓ quotidie allegat᷑ dicẽs ꝙ ubi arbitrium
ↄtier euidẽtẽ iniq̃tatẽ dʒ ꝑ ſuꝑiorẽ retraciari.
⁊ eoipo ꝙ enormit᷑ ledit ꝑtẽ ↄtiet pecẽm fʒ euʒ
diẽ tñ ꝙ ẽ öclarãduʒ.j.x.dies ar.i.l.cuʒ anica
C. e.⁊ dicẽ hoc debẽ praciicari ẽt i foro cinili:
tuʒ qꝛ ĩ mã peccati ſtãduʒ ẽ canoni:ut nõ.in rła
poſſeſſor ð re.iur.li.vj. Lum qꝛ hoc uidet᷑ de
mẽt legis qᷓ̃ mãdat peccata puniꝛi. Adueꝛte qꝛ
hec opi.qᷓ attribuit᷑ hoſt. vꝛ originałr fuiſſe glo
ſatoꝝ ĩ.d.c.a iudicibꝰ ubi pꝛo hoc dẽo allegat
iſtuʒ tex ⁊ tene mẽti illã gl.iñ i hoc paſſu latius
ſic diſtiguerẽ ꝙ ſi laudnʒ ↄtiet pẽm ꝑ ꝑtes irre
miſſibile tũc ẽ ipo iur̃ nullũ ſiue ꝓnuntias ſunʒ
arbitriuʒ fuerit arbiter ſiue arbitrator. ⁊ ꝓ hoc
fac iſte tex.ſᷣm expoſitionẽ gl.ĩ eo ꝙ exponit ab
ſoluas i.abſolutũ oñdas.ad idẽ.c.ſi.de re.per
mu. ⁊ h̊ cãu ñ ẽ opꝰut fiat reductio ad arburiũ
boni uiri.qꝛ qñ arbitrium ẽ nulluʒ põt index
ſimpłr ꝓnuntiare ipᷣm foꝛe nullum:ut ẽ tex i.d.
.c.fi.⁊ ĩ.c.exaĩata ð cõfir uti.nł iuti. nila eĩ lex
nec aliqͥs ſuꝑior põt ſuſtinẽ actũ cũ peccato: ut
i. c. fi.ð pᷣſcꝛip.⁊.xi.q iij.i.c.qͥ ꝛſiſtit.⁊.i.c.iulia
nꝰz. xl. di. c.i.? h cãn idubie n hʒ locũ.S. ſtari
nec hꝰcãu pꝛocedit ꝛeſtrictio hoſii.ut j.x.dies
ꝛeclamèt: qꝛ põt reclamaꝛi qncũqʒ ſicnt ſentetia
iudiciſ ñ trãſit ĩ ꝛẽ iudicatã ꝛõe pcẽi iminentis:
i. c. latoꝛ ⁊? qð ibi nõ. de ꝛc.iu.⁊ bo.gl.i.c.inter
monaſteriũ.e.ti.aut landũ ↄtinet peccatũ rᷣmiſ
ſibile ꝑ paꝛtes:puta qꝛ ſolũ tãgit pᷣiudiciuʒ par
tiũ burſale ſeu pecuniariũ:⁊ tũc ſi iniqtaſ laudi
eſt notoꝛia idubitãteꝛ tene ꝙ nõ ſolũ ex officio

De arbitris

iudicis põt ret:actaꝛi:ſʒ etiò ↄ exccutõeʒ ↄpetit
ꝑti exceptio doli:qꝛ oĩs iniqras notoꝛia hʒ do
lũ pᷣũptũ nit ĩ.c.i.⁊ qð ibi nõ.de pᷣſump.⁊ in.l.
creditoꝛ. J. lutiꝰ. ff. mãd.ſʒ nbi landũ ẽ doloſuʒ
ↄpeiit exceptõ doli alt᷑i ꝑti nt ĩ.l.iij. Qe.⁊ i.l.
nõ diſtiguemꝰ i.F. cũ qͥdã.ff.e.⁊ dixi.S.pꝰ glo.
ꝓ h̊ fac:qꝛ ſnia lata hoc cãu a iudice ẽ ipo iure
nulla ut plene dixi i. c. inter ceteras de re iudi.
nec etiã curo hoc cãn ð lapſu.x.dieꝝ reſpeciu
exceptõis:qꝛ exceptio doli ſẽꝑ põt opponi.aut
non ↄtinet enidẽtẽ iniquitatẽ ⁊ tũc dʒ diſtigui
int᷑ arbitriũ et arbitramẽiũ nã arbitramẽtũ nõ
põt reduci ad arbitriũ bõi niri ex q ꝑs ẽ ꝑata
ꝓbatr leſionẽ ut ĩ.c.ueniẽs de iureiur.⁊ ĩ.d.
arbitroꝝ:ſecꝰ i arbitro ut i.d. S. ſtari.qꝛ ex qꝰ
nõ ↄſtat de cuidẽti iniquitate nõ pᷣſumit᷑ dolꝰ ⁊z
ſic nollũ remediũ ↄpetit ĩp utet ei ſ.bi q omiſſo
iudice noluit adire arbitrũ.
Ab nag
S. rbit᷑ ſua anct᷑e ſpi
Li uemit. ritualia laico adiudi
care ñ pt᷑ ita ſmat Jo.an.ſed nimis
zſtrĩgit lꝛaʒ ⁊ ꝓcedit ſʒ unũ itelleciñ ſʒ fm aliuʒ
mliũ nõbiliorẽ ſũmo ſic Arbit᷑ aſſũpiꝰi pruno
niali cã clerici nõ põt adiudica? ꝛc eccłe poſſidẽ
dã ẽt ad uitã clerici ? ẽ caſꝰ nõ ꝑpꝰ põit fẽm 2*.
cõrigẽdũ ↄmittit ibi vn ¶ Mõ.pꝰibi ꝑueit ad
nos qᷓrenꝰnõ diẽ ꝑ quẽ ꝙ papa ex offo ſuo dʒ
oſulẽ idẽnitati eccłe ut i.c.cũ neniſſẽt ĩ fi.ð iſti.
qq aũt i alio iudice iferiori nide Inn. in. c. ad
nꝛam el.ii.de iureiuꝛ.⁊ meliꝰ i.c.qm ut lite nõ
pie.⁊ utrobiqʒ dixi¶ 2 argumétũ fʒ do.
an. ꝙ fꝛ ẽt clericꝰ tenet᷑ dotare ſororẽ ſuã ſi nõ
hʒ vñ ſe dotet h̊ m dictũ n ꝓbat᷑ h.iñ qꝛ h̊ non
dr̃ ꝙ ꝓmiſſit ꝓ dote:iñ qꝛ iſte clericus n ſun h̊
ↄpulſꝰ ſʒ ſpõte ſeẽ dẽm iñ i ſe puto nerũ vñn iĩ
laico cõit᷑ renẽt glo.⁊ doc.iuris ciuiliſ ꝙ frater
tenerur dotar̃ ſororẽ natã ex eode patre ut nõ.
i.l.cũ i plures.ꝗ.pe.ff.de admi.tu.⁊ iĩ.l.nõ oĩ.
C. e.ii.⁊ dixit. Cy. ꝙ cã dotis ẽ fauorabilõ ꝙᷓ
cã alimẽtoꝝ.vñn ſi tenetur i cãu neceſſuatis alẽ
ſororẽ ita ⁊ dotare. Idẽ ⁊ fortius ĩ clerico. qꝛ
clericꝰtenet᷑ magiſ exercẽ actũ hũanitatis ⁊? ca
ritatis qᷓ; laicꝰ ut i.c.i.⁊ ꝙ ibi nõ.de ẽp.⁊ nẽ.
2 credo ꝙ cũ bona ↄſciĩa ſi nõ hʒ bona primo
nialia põt dotar̃ ſororẽ uł aliã ↄſanguineã ino
pẽ de redditibus eccłe qdᷣ ꝓbo ꝑ.c.i. de cc ha
bi.cle ⁊ ꝑ.c.oia iũ ta gl.xxxi.di.iĩ qᷣbꝰ iuribꝰ ꝓ
bat᷑ clericꝰpõt alẽ ↄſangnieos pauꝑes ð red
ditibꝰ ecełe gꝰet dotare cũ cã dotis nõ ſit minꝰ
fanorabił ut pᷣdixi ad idẽ nide bo. tex.ĩ.c. non

ſatis.lxxxvi.di.ubi cõcludit᷑ ꝙ pᷣus tenetur s
ſubnenið ſuis ↄſãguineis qᷓ erraneis ll.

3*. ꝙ Vʒ opromiſſũ factũ i numero pari ad qðᷣ
faẽ ꝙ nõ g.c.i¶ Altio nõ. ꝙ ꝓ debito pꝛimo
niali ipiꝰcłrici nõ ẽ tꝛadẽda aliq̃ poſſeſſio eccłe
ẽt poſſidẽda dũtaxat in uita clerici ratio ponit
in gl. qq; aũt ĩ momẽtanea ſatiſfactõe multi te
nuerũt ꝙ clericꝰcõpellat᷑ ſatiſtaccre ſuiſ cred to
ribus ð bõis eccłe nt nõ.i.c.ꝑuenit de fideinſ.

2 i.c.olĩ el.ij.ð reſti.ſpo.tñ ñ dʒ fieri ſatiſfactio

ꝓut h̊ dẽ ꝓpteꝛ piudiciũ quo iĩ futuꝝ poſſet ec

cłia gꝛauã ⁊ h̊ nemo negat uñ tene meui i h̊ iſũ
tex. Sʒ circa pᷣmũ dẽm miti tennerunt oriuʒ ut
płe dixi ĩ.d c ꝑuẽit ⁊ ꝑ Jo. ð ligna.i cle. gꝛe ð
fp.⁊ archi i.c.ſtatntũ.e.ii.li.vi.¶ In gl. i. nel
ligit gꝰ gl. ꝙ iſti arbitri addindicarut fructꝰ ci
maꝝ nõ aũt ipᷣm ius decimãdi:⁊ bᷣ iõ ſiẽ expõit
gl. qꝛ ipᷣm ius öcimãdi eſt qͥd ſpũale nec põt ca
ðre i laicũ ut ĩ.c.cãʒ ð pᷣſcꝛip.⁊ i.c.meſſana.S.
de elec ¶ Sʒ mũc. op. ð. gl. tex. nã fruciꝰ deci
marũ pnt uèdi ⁊ locari ut ẽ tex.i.c.ueſtra.j.ð
loca. gꝰ potat huic laico ↄcedi. So dic. Inn.
ꝙ bᷣ arbitriuʒ nõ tenuit ñ ex defeciu capacitatiſ
ſʒ qꝛ poruit eẽ ĩ futurũ dãnoſũ ecclie ꝓpt᷑ rõcʒ
q ſubijcit᷑ ĩ gl.ſe.ł fʒ eũ lʒ poſſint fruciꝰ deciaꝝ
nèdi ⁊ locari nõ iñ pñt i dotẽ ↄcedi ut h̊. Jo.

an.diẽ ꝙ ut ceſſet oẽ griũ põt tex.itelligi ð ipo

iure decimãdi ⁊ ſᷣm hũc itelleciuʒ ipſe ſũmauit
ſʒ certe ĩtellectꝰſuꝰ ñ ↄgruit huic lẽe qꝛ tex.n fũ
dat ſe ſẽ nullitate arbitrij:ſʒ ſuper icapacitate lai
ci.ſ.qꝛ i futurũ arbitriũ põt eẽ ꝑnitioſum eccłe
ſaltẽ de facto ſi nõ de iure ut dr ĩ gl.Et ex hoc
2 ex gl ii.nõ bñ qð eccłe dʒ ſuccurri non ſoluʒ
qñ rimet᷑ piudiciũ de iure:ſz ẽt de facro. Jiè n
ſolũ qñ dãnum ẽ de pñti.ſʒ ẽt qñ timet᷑ i futuꝝ
2 ex ̊ põt decidi qõ eccła locauit ad ipCᷣs modi
cũ fũdũ ſuum alicui potẽti iuſto in pcio dubiia
tur ne iĩ furuꝝ dãniticet̃᷑ eccła ꝑꝑ poietiam ipᷣeꝰ
pura qꝛ n eſt facilis in conueniendo ⁊ ſic tieiuꝛ
ꝙ nõ poſſit ĩ futuꝝ recuꝑare uł exigeẽ peſionẽ

nũqͥd poſſit eccła perere nũc reſtõeʒ in integrũ
aduerſus illũ Sciũ credo per pᷣdẽa ꝙᷓ ſc.Vn

gl. fi. ibi nec alienare potuit nõ.ex hac gl.iũcio
tex. ꝙ ſolus ſacerdos n põt ↄcedẽ rẽ eccłe euã
iuſto tirulo alicui ad nitã ſuã nam largo mõ vr
alienatio. et ſic debuit interuenire auctas ſupe
rioris de qꝰ uide bo.gl.iuncto tex.x.q.ij.i..
perpetua ⁊ qð le.⁊ nõ ĩ.c.nulli..de re.ecc.nõ
glie.⁊ ĩ anc̃.de ñ alienãdis ĩ.. alieatõis vbaʒ
Et ex hac gl.inncto tex.colligit᷑ ꝙ rector eccle
nõ põt ſine ↄſẽſu dioceſani cõpromitter̃ ſi ꝑ cõ
promiſſum obligarct᷑ eccła ĩ futuꝝ car.x.q.i. re
gẽda et ĩ. c.de ceteꝛo ð trãſac.nið ꝑ ſpe.e.ii. .
reſtat v. ſʒ nunqͥd clericꝰ i. ſimpłr ibi ſʒ nun
qi prelatus. Ego hãc mã n pleniſſime dicam ĩ
.c. cuʒ ipe.j.e.⁊ dic ut ibi ſcio ex gl. attin
gunt doc.h̊ unã qõem ĩ ꝑtinẽt᷑ ſi ꝓmiſſi iibi ali
q̃d ãnuatiʒ ſoluẽ an tenear ſoluẽ i pᷣnꝰ anni an
.J.annum ⁊ ſolue ſᷣm cõem opi.gloſarum iuris
ciuił.nã dixerunt gl. ꝙ ſi ꝓmitto ſolucꝛe aliqᷣd
annnati teneoꝛ i pᷣnꝰ. anni ſoluere:ſecꝰ ſi ꝓmiſi
ſoluẽ ĩ quolʒ anno:qꝛ tunc in fine ãni fiet ſolu
tio. uñ dat᷑ vlus. Annua ſi debes tunc icipies
caput anni.i.fiet ſolutõ. Anno ſi debes in fine
teneberis ãni de h̊ inſti. ð inuii.ſti. F. pe.⁊ in.l.
ij. C. qn dies le. ced. ſed pleniſſime bar. exami
nanit mãm in.il.qͥ ãno.ff.de.v.ob.⁊ aliquid
i. l.i.ff. de na.æ exrraor.ↄgni.æ dicendũ ut ibi
2 aliquid nide ꝑ Inno.in.c.qꝛ ꝑꝑ de loca ⁊c̃.

ni ſitidln dl ffniulcopilili il
hirc nulen n ien iunet
nbictil . Ce ſe ci in pon i
nleu tic i cot mid̃ t mutttletviin
c ni tue ppꝛomſſi pot ni actprai g ol
inawi i edci h cl ndiciali ad
pocaccio r pti mmlci ic qntaval d i
nini j.:i fe txa io ſeſn di ad oi iwdi
Al erie te ſec' ſi cognoſcit epra iudici.
Ncei he e . 5 . rca n ndi er dri wüd
4iiunimd doſ ororinimlien. Orcud
ging cö idve d offt malle n dpedz a 9leln
Dui urbg ipar iuramenu nibil opai wtic
allgel de Ho. he. ¶ Nonlen oſvetdo
hot ane inſclgiöe, nulenier g ifen g nlt
phibej dlcne ñ ve icꝛpaeſnni ,r l⸗ e
nchi oſß e babilinin ic woͤſo ppe.
pllerofficis virlid

iumulen im
Plcer gno nide gd o ic. lſctat . pyr.

Eierbe exter olige unu mirabile P wiken

dinis
durd ſtie
nſpl,
tlagen ni 8 hin ſſint⸗
S mnrimiun ein iſee
ledn 14 evi n n tn libſi
fr acbi ie mek Nitn nönznr
igtggg uietl ni lite⸗
o,/, imig,, , di
elhni⸗ diinig l⸗ ileee
in cchee bilem
4 . 4

geitſec ſum onſoi;
umet hvcgu e m he deſao NRe
ſoliqi inume & nin /ugi inf umz
nai d deng goͦmnl/ Maurat io ocj
ciſitiſumm euſpoti, uloi ocoibii
im wifnnn initc ech po oiaun s
Mmn id indlsn Orwenencoe ſc tieu⸗
Gnd oſuiſung ade etgapeſone
Nql poflt echrpanre icreſde ninegei
14duerſus liͦ )en gedo en e
1i biner Henmt oint adug ind
1e c ſobs ucſlos dot clefi telk eii
ſoſo mnlo aleui 2d nii ſvi nun ango no f
emuno a ſe bui inmmmnit udns iy
ons deg tebo g ino erra ſi .
õõ teeatnd
le 11 mi de lenidsi5 ienis
Eabr mub l ilgi h en aul

no o ſne lei baln ponini d

romiſancblgmiali imtal ſe
ihai Arvoiſn nuhſe: I..

nir Flmnl Ccr 15 rokr biſß un

J lecti filii. Cleꝛici ðᷣ tꝑalibꝰ

cõpromittere pnt

in mlierẽ al de ↄſuetudie iudicãtẽ. u

ſũma latiꝰ ⁊ clariꝰ ſic. In młicꝛẽ ſingularẽ tãqᷓ
i ãoitꝛatꝛicẽ ↄpꝛomitti põt.ſecꝰ ſi mulieꝛ hẽt ał
iuriſdictiõeʒ ðᷣ iure cõi nel ↄſuetudie.nã iũc et
ſuꝑ ꝛebꝰ ipᷣalibꝰ põt ĩ eã nalide ↄpꝛomitti.h.d.
pria ꝑs narrat fẽm fa dat iudicẽ ibi q;uis.
Mõ.pꝰ ꝙ feia bñs iuꝛiſdictiõeʒ ðᷣ iuẽ cõi uł cõ
ſuetudie pt᷑ ꝑ ſe ĩ iuriſdictõe ſua iudicar᷑. Iẽ ꝑ
ſe ð meꝛitis cãe cognoſcẽ. põt.n.q̃s eẽ iudex iʒ
n hẽat ſciẽtiã iuris dñũmodo alł hẽat ꝑitiã cãrũ
foꝛie ex cõſuetudie ut ẽ tex.in.l.ceꝛti.C.ð iudi.
Et ex hoc ⁊ ex tex.infeꝛt ꝙ mułr hns ꝛegnũ uł
comittatũ põt ſi nult ꝑ ſe cognoſcẽ de aliqᷓ cã æz
ferꝛe ſniazla5 r a. ꝛegulaꝛiteꝛ feĩa ẽ ꝛemota
ab oĩ offõ pubꝰ. z ĩtelłe ðᷣ officijs niꝛilibꝰ nã ad
offi ñ uirilia qᷓ ↄſiſtũt ĩ ꝛe publica tenet᷑ miłꝛ ſu

bi ſicẽ maſcułꝰ.ð quo tñ dicẽdũ ut płc nõ. bar.

i. l.i. C. ð mulie. ? qᷓ mu. ſubſtãtie. l. x¶.
kiio ꝙ ſuſciꝑe ĩ ſe ãbiiriũ ẽ offm uirile nã arbi
tria ſũt r̃dacta ad iſtaꝛ iudicioꝝ:ut ĩ.l.i.ff. ð ar
bitris ſʒ mulieꝛ nõ nalʒ iudicar̃ ita nec ãbitrari
ut hic ⁊ i. l. fi. C. e. ſecꝰ dic ſi fieꝛet ↄpꝛomiſſũ ĩ
mulieꝛẽ tãqᷓ; ĩ cõeʒ amicã ⁊ amicabilẽ cõpoſuri
cẽ.nã tale ↄpꝛomiſſũ põt miꝛ acceptaꝛ?:qꝛ corã
ãoitꝛatoẽ ñ ẽ iudiciũ ſʒ ꝓcedit eriudicialit᷑ad
hoc adduco tex. aꝑiũ ĩ mulicẽ ĩ. c. qntanał ð iu
ꝛeiurã.· . æ fac iſte tex. a Srio ſeſu ibi ab oĩ iudi
ciali exaĩe ⁊c.ſecꝰ ãt ſi cognoſcũt extra iudiciũ.
nide i ſpe.e.ti. O. ij. circa pri. ubi ẽt qrit᷑ nũq̃d
cũ iuꝛamto poſſit ↄpꝛomitti ĩ mlłieꝛẽ. Et ↄcluð
ꝙ n:qꝛ cũ tꝛibuẽ bᷣ offimuliẽi ñ ðpẽdʒ a ↄſeſu
ꝑtiũ ut h̊ g ipᷣaꝝ iuramẽtũ nihil oꝑat᷑ ut i.c.ſi
diligẽti de fo. ↄpe. 6 ulteriꝰ ꝙ ↄſuetudo
põt daꝛe iuriſdictiõeʒ mulieri:ex q ifeꝛt ꝙ młr
ꝓhibet᷑ iudicaꝛe ñ ꝛõe ĩcapacitaniſ:qꝛ tũc ↄſue
tudo ñ poſſz eaſ hahilitaꝛ aꝛ.ĩ.c.qᷓo ð fo. ↄpe.
⁊ i.c.cãm ð pᷣſcrip.ſʒ ꝓhibet̃ ꝓpter honeſtatẽ:
qꝛ nõ ẽ honeſiũ ut mulier officijs uirilibꝰ ſe im
plicet.ðᷣ quo uide qð nõ.i.c. ſciſcitatꝰ.s.ð xpr.
Et ex hᷣ ⁊ ex tex collige unũ mirabile ꝙ naleat
ↄſuetudo hõeſtatẽ.qð ur̃ õj.c.cũ decoꝛẽ ⁊.c.
cũ ab oi ð nit.⁊ ho.cle.ſʒ põt dici ꝙ iſtõ admit
titur hᷣ ꝛ20e dignitatis quã iſte młieꝛes pcelletes
hñnt ſiẽ admitui᷑ ĩ abbatiſſa q̃ rée dignitatis bʒ

iuriſdictiõeʒ:ut ĩ.c.dilecta ⁊ qð ibi nõ.ð exceſ.
pla ¶ Iẽ nõ. ꝙ mulicꝛeſ pcellẽtes n habẽt ð
iux iuriſdictõʒ i ſubiectos.pñt tñ hꝛe ex ↄſuetu
die:⁊ ĩtelligo tex.i iſtis mulieribꝰ pᷣcelletibꝰ.ſ.
que ſunt nupte aliquibus pricipibꝰ ita ꝙ prici
patꝰ ꝑtinet ad niꝝ ⁊ nõ ad mulieꝛc. uñ mir peel
lẽ dꝛ: qꝛ hʒ dignitatẽ ñ iure ꝓprio ſy ex radijs
mariti ad pᷣ̊ qð le. ⁊æ nõ.i.l.ſi anguſte ff. ð le. ij.
un largo mõ oẽs ſubiecii mariti dicunt᷑ ſubiecti
nxoris.ñ iñ põt uxoꝛ iuriſdictõeʒ exeꝛcẽ ĩ iſtos
ſubiectos ſʒ ↄſuetudo põt ſibi tribueꝛe iuriſdic
tionẽ: ⁊ ĩ cãu ego itelligo iſiũ tex.nã ał ſi mir
heꝛet iuriſdictõeʒ uel cõmittatũ uł aliũ principa
tũ poſſet de iuꝛe cõi oĩ ↄſueiudie ceſſate exercẽ

(De arbſtris

iuriſditiõeʒ ĩ ſubiectos ut noluit h̊ Inn.⁊ bñ æ
facit tex.i.c.cũ deuotiſſimã.xij.q.ij.æ.c.ex pte
el.iij J.de pᷣuile.?æ ꝑ hᷣ̊ tolli õriũ qð potuiſſer
formari q iſtã fſam lr̃aʒ q̃ pſuppoit ꝙ iſte muli
eres pᷣcellẽtes hebãt ſubiectos ⁊ ꝙ ex ſola ↄſu
etudie poterãt exercẽ iuriſdictõcʒ nã irelligo ut
pdixi i ſubiectis largo mõ ſüpl⸗¶BMe maaar:
ex tex.ꝙ dñs hʒ ius illibertos nã cũ młieres ſo
lũ excludãt᷑ ui h.gꝰ ſecꝰ i maſcło.⁊ circa h̊ iſtat
B Inn. ſz Zöriũ credo ð iure uerius. qꝛ iure nõ
reꝑit᷑ irer iura q̃ ſũt reſeruata pꝛono circa liber
tatẽ iter qᷓ nõ ↄputat᷑ iuriſdictio ? ò his iuribꝰ
nide ꝑ gl.iſti. ð ſuccel. liber. F. ſz naI
data potẽtia iudiciali eriã ex ſola ↄſuetudine ac
ceſſorie vꝛ ↄpetere ptãs arbitriũ ſuſcipicẽdi.ut
h nõ. ꝓbat᷑ ⁊c. ⁊ ex hoc collige aliðᷣ nõbile dẽem
ꝙ ↄſuetudo circa unũ actum o ius extendit᷑ ad
aliũ actũ qui quodãmodo ꝑ ſimilitudinẽ vr̃ in
cludi ſub pori ſeu ĩcludit tãqᷓ; ꝑs ſub ſuo toto.
ad boc fac ꝙ nõ. Cy.i.l.ii.C. q̃ ſit lon. cõſue.
Iiẽ nõ.i ſi.lr̃e ꝙ pẽa põt appõi ĩ ↄpromiſſo ẽt
iter religioſas ꝑſonaſ qꝛ licite pñt clerici ẽt reli
gioſi exigeꝛe penã de quo latius uide cum glo.
Mlio nõ ꝙ et ð iuẽ canonico ñ ↄpelli ↄpꝛo
mities obſeruãe ſimpłr laundũ ſʒ ↄpelli ꝑ exac
tionẽ pene appoſite ĩ ↄpromiſſo. Onid autẽ ſi
nõ iterueniſſet pena. uoluerũt qdaʒ dicẽ nit hic
refert Inn. ꝙ i ſpũalibꝰ tenct᷑ ps obſernaz ſim
plicit᷑ laudũ.qꝛ ñ põt agi ad itcreẽ cũ ſpũalia ñ
recipiãt eſtiatõeʒ. Idẽ dixerũt qn iteruèit iura
mẽtiũ ar.i.c.ſe. ⁊ ĩ.c.ij.S.e.Alij vo dixerunt ꝙ
nũqꝙᷓ; põt agi ad obſcruãtiã laudi niſi fuerit ap
probatũ expſſe uł taciturnitate.x. dieꝝ iuxta.l.
pe. C. e. ſʒ ð h dicã płe.j.e.ꝑ tuas ubi iura pri
cipałr tractãt.gl.⁊ doc.formant ibi gqoneʒ uuilẽ
nũqͥd poſſit iduci ↄſuetudo nt unꝰ nobił uł bo
mies alicuiꝰ caſtri poſſint icidẽ ligna ſeu aialia
paſcẽ.j.limites alteriꝰ caſtri uł i füdo alteriꝰ:⁊=
ↄcludũt ꝙ ſic dũmõ ↄſuetudo nõ ſit inducta ꝑ
niolẽtiã ad h̊ᷣ fac᷑.c.ſuꝑ qͥbuſdã ðᷣ vb.ſig.l.ſi qs
diuturno.ff.ſi fui.uẽdi.ſecꝰ ſi ſeruitꝰ nẽdi ſolet
qð mihi ſatis plʒ.nã quẽadmodũ poſſʒ pᷣſcribi
ſeu acqri tota res:ita ⁊ uſus rei ad idẽ bo.tex.
i.l.uẽditor.ff.cõia pᷣdi.ubi ꝓbat᷑ qd nalet con
luetudo nt qͥs oblato pᷣcio poſſit icidẽ ligna uł
q̃ ſiłe ĩ fũdo alteꝛi dicũt tñ nõ hic doc.qꝙ ubi
ligna ſeu paſcua nõ poſſet ſufficẽ dno ⁊ ↄſuetu
dine pᷣcedẽte ꝙ tũc dñs pᷣferẽdus ẽ ar.i.c. ſaug
geſtũ ðᷣ deci. ⁊ i.c.qͥd ꝑ nouale.j. ðᷣ vᷣ.ſig. ⁊ nõ.
B5 ultimũ. ¶ In gl.ii. gof.itelligebat iſtũ tex.ꝙ
iteruenẽat auctoritas ep̃i.qꝛ ſine ipiꝰ anẽte nõ
põt clericꝰadire foꝝ ſecłare:ſʒ hoſti.?. Jo.an.
dictũ ſuũ reprobãt dicũt.n. ꝙ ſi clericꝰ ułt ꝓro
