gregato h̊ fuẽit obtẽtũ.qð nõ ⁊ facit ꝙ notat
Cal.i.c.cũ oẽs ð ↄſti.? Jo.an.i.c.i.ð re.ecc.
n alie.ĩ nouella.lʒ alið ⁊ male ibi ſefit i gl. ſua.
Mõ ibi:ĩ canõicat poſſeſſiõe ꝙ ſola poſſeſſio
canonicatꝰ tribuit facłtatẽ dãdi uocẽ ĩ capfo:
lʒ alłr nõ appeat ð ꝓprietate iuris canõicał.vñ
exns ĩ poſſeſſiõe canõicatꝰ dʒ aditii ut ad trac
tatꝰ capłares tanq; canonicꝰ. nec dʒ excludi:lʒ
ab aliqoꝰ neget᷑ ius ꝓpᷣetatis:qꝛ non dʒ ex fẽo

pᷣuatoꝝ ſua poſſeſſiõe ſpoliari. fac ( qꝛelaʒ.s.
.e. ti. z.c.Oſultationibꝰ ð iu pa. & Jre n öf
ꝓbetur poſſeſſio canonicatꝰ.ꝓbat᷑ aũt ꝓbãdo
exercitiũ ꝑticulariũ actuũ ↄperentiũ ſolis cano
nicis:ut H̊ nõnf᷑ pbat᷑ ⁊ cõcordat tex.i.c.dilec
to ᷓ. ð̊ pbẽ. ¶ Icẽ nõ in v.ſecundus ꝙ ↄſue
tudo gñalis põt allegari ad deciſionem cãe ueꝛ
tentis in loco priculari.⁊ hoc ĩtelligo qñ locus
ꝑticularis nõ hẽt ſpẽaleʒ ↄſuetudinem:nec ius
cõe erpᷣſſe diſponit in illo caſu.nã ð iure cõi ñ
ẽ expᷣſſuʒ ð quo loco debeãt uocaꝛi abntes.vñ
in hoc põt recurri ad ↄſuetudinẽ gñalẽ ꝓuin
cie:ut eſt bo tex. hic.ad idẽ.c.ſuꝑ eo.s.ð ceſi.
¶ Mlto nõ ibi ð ↄſilio fratx ꝙ papa cãs elec
tionũ pᷣlatoꝝ decidit cũ ↄſilio cardinaliũ. Vñ
hodie ex cõi ↄſuetudie ꝓuider de pᷣlaturis ha
bito pᷣus ↄſilio cardialiũ.⁊= fac qð nõ Jo.mo.
i. c. ſuꝑ eo ᷓ. ð here 4.vi. gl ĩ bo zeli
ibi maior ꝑs cẽſet᷑ q̃ ẽ iuſtior. hec gl.vi õ tex.
ubi papa nõ ſolũ ad ʒelũ ſʒ ẽt ad nũeꝝ habuit
ꝛeſpectũ.ↄcurrẽ enĩ debẽt illa duo copłatie.ſ.
maioritas reſpẽu nũeri:⁊ ſanioritaſ reſpẽu ʒeli
qð tenuit Jo. an. S. c. ↄgregato.? ſequit in.c.
eccłia.. e. ⁊ dixi ĩ. c.qꝛ ꝓpter. S. eo.æ uide qdðᷣ
dicã latiꝰ i.c. cũ eccłia ĩ gl.ĩ vᷣbo nec ſingłaribꝰ
iĩbi: ul plłes uł ſił oẽs.dic ꝙ imo dʒ ꝓnũtiari ꝑ

qnnfacit lexi.laſoum heredon. Alds

zmimef heßnbtl dar⸗ *
bie arigſore nnor pis poſz6
nore peei ui ſiam e er lo den is
Aticommn beonian i 4
gvnspnmni iniuli Ctan an
aunonsttenleceortnito ouenſt iunun
n muorompfeicdvermnon partinr in
ocii cuct ttin:ſedn5. cocluſi
frvromnonmne apiliſen maoris ptis
Mien cano, qveniur per ave depotabit
Huaniht Yino geroſenſin capinl er
Mulndto:ni ſipisel geret nomine a
Achino preſonert no connradlcenn: i
Mieyllumoſenire gragiur boc tin be
uioa? concvptſcibtlient.l. ecclelie pvi
kiupran lagaemro eoneo
at euilo l ennaonizoff un ni
D cir nililuſtn .
eNen tilins gennre foö fur

i ſ̃ͦnne hittheoncz Fno. nia

achticni g⸗ e Repti
EIn Pininſti rerractje llo.
cyr enſanſ ferb acuene
ieh Fer

nbat nud
prago.
Ainaudi
cr alxẽ
nine Mepte
oes doni ſ
cigenu i
iſcunmo
1 e. t d
ſegn mii p
badenn ce
lihe
inue ilo
b'dna
Hiodas n
ONs
n. Pee 4
n Ne
d wü

kei 44
d nſo⸗
aden,

pſdez

t.

colegairti e Mazcenlien
— hiocclen H . n
ſi Pandmni 5 Aikgoni

vo ſutohrii on efetg ni

iciaiso Nr Punic iöne,

ie ſmomrli haiß milebbiſißriglin.
bii moln hoſſeſtö⸗ olh poſeho
mnonica nbait ſillintigi uori apko:
Pnd ppend ppremeinns Mnöſcat i
enss poſſeſtöecmöſen alitinad nec
n aninestmii mori Neech aunlitg
Mid egai ns ppemis rnonchelſi⸗

H
c n4 cmtonb din dn O Nend
ppenr oſſeſo nonien hii it dbitn
creeni tninii amu peen ii ſols an
nesm nlt pbi d otonr er ce
oſo ibe. G ho i uuncis gat
mlo gils oralignn A decſionencirin
nnsinlocogicuan tbo Uellgo cphun
Nuains b daſtins lrlitenn
zecihlec ſpontinilo ſn nüd imttil
deiſst tnocan abfſtsſf
zei ſizdaro eo edeitvon
ec ad owendire gie
in or n ecnnt d Nencſe

cien el do e e alide en
A foröbidoio taiu
pr Ceirci Noar
zlmpr idtii ⸗ e

e
holeertõ ſenſe de zie⸗
bwoͦs ,ſlonc li e
ſöͤbere l 65

.

=

( H Be elet.

vnũ tin: ? ꝑ vba ſingłaris nũeri ſiue fuẽit pcel

ſũ ꝑ uiã ſcꝛutinij ſine ꝑ niã ↄpꝛomiſſi:ut hodie

ꝓbat i. d.c.ſicẽ.J.e.li.vi.⁊ i.c.ab vno de re iu
di. e. li. nec ob.l.ꝑ fundũ:de q̃ gl.in fi.opponit
2ñ ſoluit.loqt eniʒ i re ſpectaãte ad płes ſuꝑ q̃
pñt ſinguli diſponẽ ſingularit᷑ æ diuiſim:nec ẽ
neceſſe ut ↄueniãt i unũ: ut ꝓbatr᷑ i. d.l.ꝑ fũduʒ
tex. autẽ iſte ꝓcedit ĩ ↄpetetibꝰpłribꝰ ut uni vᷣſiſ
ſen collegio:tũc eniʒ nõ nalet diſpoſio niſi fiat
collegialit:20 diueꝛſitatis ẽ qꝛ ſi ꝛes ſpectat ad
collegiũ ñ põt dici ꝙ collegiũ diſpoſuerit niſi
fuẽit ↄgregatũ ⁊ collegialit ðcreuerit.cũ colle
giũ ſit qdᷣdã corpꝰ fictũ ꝛpreſẽtatũ ꝑ ſingulos
i nnũ cõgrega tos:ad hoc.l.moriuo.ff.de ſide
iuſ. ? ꝑ gl.i dicta.l.ſicut.ff.qð cuiuſqʒ uniuer.
2 plenius ꝑ. Oar. in. l. aut facta ff. de penis:⁊
tenet. Inno. hic ⁊.S.dixi.¶ Agd unũ tam no
tabile ⁊ ſingula? dictũ aduerte ꝙ etiã i re ſpec
tante ad plures ut ad ſingulares debent ſingu
li in unũ cõnenire qñ diſpoſitõ maioris ꝑiis pᷣ
indicat minori ꝑti:hãc theoricã notabilẽ poſn
it. Bar. i repeti.l.oẽs populi.ff. de iuſti.⁊ iux:
pro qua facit tex.i.l.? ſuum heredem. alias in
cipit maioreʒ. ff. de pactis: ⁊ eſt hoc ſatis ratio
nabile quia forie minor ꝑs pns poſſʒ adducẽ
maiorẽ ꝑtẽ i ſuã ſniam:⁊ per hoc dictuʒ alias
dixi conira theoricam doc.i.c.iij. ð iure pa. ꝙ
plures patꝛoni alicuius eccleſie debent in actu
electionis fiende de pꝛeſentãdo ↄuenire i unũ
cum maior pars preiudicet minori parti ut in
dicto.c.iij.? uide qð ibi dixi: ſed qꝛ.S. cõcluſi
ꝙ per unum nomine capituli ſeu maioris ꝑtis
debet fieri electio.queriiur per quẽ deputabit
iſte. ſo. dicit hic Inno. ꝙ ex ↄſenſu capituli ex
preſſo uel tacito:nã ſi quis eligeret nomine ca
pituli capitulo preſente ⁊? nõ contradicente: ui
detur capitulum ↄſentire qꝛ agirur hoc cãu de
re meritoria ⁊ concupiſcibili:ut.ſ. eccleſie ꝓui
deatur de paſtore:ſecus ſi ageretur ð re oncꝛ0
ſa: ut eſt ſeruitus nel ꝓcuratoris officium. naʒ
tunc tacẽs habet᷑ pro odicẽte: ut ĩ.l.filiuſta. J.
inuuũ.ff.ð ꝓcnr.⸗ i.l.ꝗqᷓ uas.ꝗ. uetare.ff.ð fur
tis cũ ſi. Et nõ. prio hãc iheoricã Inno. quia
quotidie allegat cũ qrit an taces debeat habẽi
pꝛo ↄſentiẽte nel õdicẽte. Sʒ ego plenius ex
pediã hunc articulũ in.c.nõne de pᷣſump.⁊ dic
ut ibi: nũquid autẽ capitulũ poſſit aliquẽ depu
tare aliquibꝰ ꝛcluctã ibꝰ. Jo. an. ꝙ ſic qꝛ cum
agit ð re neceſſario ſtãdũ ẽ iudiꝰ maioris ꝑtis
niſi mior ꝑs oppõeret aliqd rönabile: ur i. c. i.
ð his qᷓ fi. a ma. p. ca. gl.nõ.i.c. cũ oẽs ð ↄſti.
? fa qd dixi ĩ.c.ſcriptuʒ.S.e¶ In glo. i vbo
nec pmiſſi ibi ſʒ ipᷣe h ſupplet ex officio ſuo põ
dera bn gl. vr.n. ſẽtire unũ dẽm qð alibi ñ me
mini me legiſſe ꝙ ſi aliqs fuit ↄteptꝰ ĩ eleciiõe
Iz ipe n pſeqnati ↄtẽptũ põt t iudex qᷣ bʒ elec
tionẽ ↄfirmare ex offiꝰ ſuo allare ↄtẽptũ illiꝰ:
ſic electõeʒ tãqᷓ; iniuſtã retraciãe. Sʒ aduerte

qi tex. vi nelle ꝙ adueꝛſarij ꝛefeꝛebãt ð h qõeʒ

it pʒ ĩ V. ð qo: z ſic nõ vr̃ ꝙ ex officio ſuo pa

pa ſuppleret:pᷣterea dico ꝙ nec aduerſarij nec
iudex ex officio ſuo poſſit allegare contẽptum
ex quo ille qui fuit contẽptus tacet: qꝛ cum hꝰ
caſu agat᷑ de fauore pᷣuato ñn ãt publico n pt᷑ in
dex ſupplẽ ex officio ſuo:ut nõ. i. c. boe ð poſ.
pla.⁊ ꝓbat᷑ ĩ.l.iiij. i. F. hoc ãt iudiciũ.ff.ð dã.ĩ
fec.nõ. Inn. i. c. ad nꝛaʒ el. ij. de iureiurã. ꝙ ãt
hoc ↄcernat ↄmodũ priuatũ æ ñ publicũ.ꝓbo
ex eo qꝛ ipe ↄtẽptus pt᷑ ratificare electiõeʒ: ut ĩ
c.ꝙ ſicut.S.e.qð nõ poſſet ſi uerſaret᷑ ibi ntili
tas publica:qꝛ ñ põt q renũciare iuri intꝛodu
cto i fauoꝛẽ pnublicũ:ut ĩ.c.ſi diligéti ð fo. ↄpe.
ad hoc fac glo.nõ.i.c.ꝙ ſiẽ palle. qᷓ diẽ mor
tuo canonico ↄtẽpto ñ pt᷑ ãpliꝰ allegari ↄtẽptꝰ
ẽt ꝑ ſucceſſoꝛẽ ĩ canonicatu. Itẽ quẽadmoduʒ
canonicꝰ pt᷑ a pricipio ñ ĩtereſſe electioni:ut in
c.qꝛ ꝑꝑ ⁊ in.c.cũ dilectꝰ.ẽ.e. Ita pt cx poſtfa
cto ↄteptũ ñ ꝓſeqʒ.⁊ ſi ipe n curat nec iudex cu
rare dʒ. quare ergo puto ꝙ olus ↄtẽptus põt
allegaꝛe ↄtẽptũ ad effectũ nt retractaret electõ
Vñ nec iudex nec alij de caꝰ illo tacẽte poterũt
ↄtẽptũ alłaꝛe.⁊æ vr̃ hoc ſatis ð mẽte doc.hic:lʒ
expᷣſſe nõ tãgat. Ad iſtũ tex. ſẽtiũt doc. duos ĩ
tellectꝰ pᷣmꝰ ꝙ hic aduerſarij et papa poterant
hre ꝛeſpectũ ad ↄtẽptũ iſtoꝝ:qꝛ eis ↄputatis ñ
habebat electꝰ maiorẽ ꝑtẽ capłi.ex hoc eiʒ ꝛſul
tabat nullitas electõis:ut ĩi.c.ecclłia.5õ.e.⁊ hic ĩ
pricipio.⁊ ex quo electio ẽ nulla nõ poſſʒ ↄtẽtꝰ
illã ualidare ↄſẽtiẽdo. ar. c. audiris. S. eo. ⁊ bec
lec. ur̃ placẽ. Inn. egi. Jo.ã.lʒ Hoſt. nolit ad
mittẽ ↄtẽptos debẽ ↄputari iĩ nüo:ſ⸗ 3 habuerũt
oẽs bonũ ſenſũ.nã diciũ Moſt. dʒ ĩitelligi ꝙ ⸗ↄ
tẽpti debẽt ↄputari iĩ nũeꝛo.ſ.ad augẽdũ nũeꝝ
eligẽtiũ ſi poſtea ↄſentiãt:qꝛ ↄſenſus dʒ pᷣſtari
i ſcrutinio ⁊ ex illis dʒ reſultare electõ:nt in.c.
qꝛ ꝑꝑ.⁊ dicã poſt gl.j.e eccha.qᷓ dẽʒ Inno.=
ſequaciũ ꝓcedit ꝙ quo ad hoc ut ↄſideꝛct᷑ an
habuerit electꝰ maioꝛẽ ꝑtẽ toriꝰcapłi debẽt cõ
tẽpti ↄputari ĩ nũeꝛo eoꝝ qͥ faciür capłʒ.ñ aũt
ĩ nũeꝛo i loꝝ qͥ ↄſeſeft in electũ.⁊ tene ꝑpetuo
hꝰ dqʒ mẽti:qꝛ fuiet tibi n ſolũ ĩ actu clectiõis
ſz ĩ oibus actibꝰ collegiatis explicãdis ut ñ ua
leat qᷣcqd faciet maioꝛ ꝑs pñriũ ſi illa ꝑps n fuit
maioꝛ ꝑs hito reſpcu ad illos q debebãt uoca
ri. MDõe exẽplũ ĩ uniuerſ tate ſt. xij. xj. ſe ↄgꝛe
gãt ↄtẽpto.xij.ñ ualbit qͥcqͥid fiet ꝑ ſex:qꝛ ↄpu
tato ab nte ñ reꝑit᷑ di põ fea a maioꝛi ꝑte rotiꝰ
capli.?ᷣ ꝓ hoc facit qð nõ gl.i cle.qð circa.j.
e.ti ¶ Scõos itelleciꝰ ꝙ iõ papa hũit reſpẽum
hic ad ↄtẽptũ illoꝝ.qꝛ n ĩteruenit plẽa collatõ
nũeꝛi ad nũeꝝ.ñ.n. fuit plene diſcuſſũ utrũ ille
canonicꝰ qͥ fuit admiſſus cũ ꝓreſtatõe deber̃t
pᷣſtare ſuffragiũ nec utꝝ abns ðᷣbẽt i nũeꝛo cõ
putaꝛi defecꝰãt collatõiſ uitiat electiõeʒ ipo fẽo
qꝛ ẽ unũ de ſubſtãtialibꝰ foꝛme:ut ĩ.c.cumana
5. e.⁊ fõma fuit irꝛoducta ĩ fanoꝛc publicũ.uñ
papa nõ ꝑꝑ ius pᷣuatuʒ ↄtẽptoꝝ ſʒ ꝑꝑ trãſgreſ
ſionẽ iuris publici fecit mẽtionẽ ð iſtis duobꝰ
canonicis ↄtẽpiis:⁊ hũc itellectũ ſenſit h̊ Ho
ſti. ⁊ uteꝛqʒ mihi plʒ ¶ In gl. ĩ Vbo poſſeſſiõeʒ
t i

ibi et ſi ius ĩ vitate nõ hẽet nõ hãc glo.⁊ eã in
tellige:ut nõ. Inno.i.c.i lr̃is de reſti.ſpo.⁊ di
xi i.c. cumana. S. e. Et ĩ fi. gl. Inn. dat aliã ſo
lutiõeʒ ad.c.cumana dicens ꝙ ibi fuit fẽa ꝓte
ſtarõ ꝙ uox illoꝝ clericorũ n ðbẽt ualẽ niſi de
iuẽ vðᷣbẽnt ĩteꝛeſſe:iõ poſſeſſoribꝰñ ꝓfuit.ex q
n ꝓbarũt ſe hr̃e ius ꝓpetatis eligẽdi:hic autẽ
fuit fẽa ꝓteſtatio ꝙ uox iſtiꝰnõ ðbẽt ualẽ ſi de
iur̃ nalẽ n debẽt:ſʒ ex quo erat ĩ poſſeſſiõe de
bebat ð iure nalẽ ꝑ id qð s dixit gl.hec ſolo ñ
placet Jo. an. qꝛ et exñs ĩ poſſeſſiõe canonica
tus dʒ ð iur̃ irereſſe:⁊æ tñ illa ꝓteſtatõ nocet ei
q nõ hʒ niſi poſſeſſiõeʒ tin:ut in.d.c.cumana.
Jo. an.dat aliã ſolu.dicẽs ꝙ ibi clerici ↄſenſe
ꝛũt ꝓteſtatõi:iõ ſibi pᷣiudicanerũt ꝛſpẽu poſſeſ
ſiõis:hic aũt iſte canõicꝰ ni ↄſenſit:⁊ nõ iſtã ſo
lutionẽ:⁊ nið qð latiꝰ hdee cumu.
. Hõ nalet electio pon
ſſana. tificiſ ꝑ laicoſ = canõi
. cos facta ẽt ſi hoc hẽat cõſuetudo:⁊
quottidie ſolet alłari. æ tria fac.pꝰ ꝓhibʒ. fo de
cretũ põit.tertio dãnat ↄriã ↄſuetudinẽ:fa ibi
q ſi.tertia ibi ñ obſtãte. ¶ M ibi edicto ꝑpe
tuo ꝙ edictũ qñʒ põit̃᷑ ꝓ ſtatuto:qñʒ vo ꝓ ci
tatiõe.ut ĩ.c.ð illicita.xxiiij.q.iij.⁊ i.l.edẽʒ:⁊ ĩ
.l.ad ꝑẽptoꝛiũ.ff.ðᷣ iudi.ꝛeꝑit᷑ ẽt idictũ:⁊ dẽ in
dictũ collecta qᷓ ſolet ĩpõi ꝑ pᷣncipẽ uł cõitatem
ut. C. ð ĩdictiſ ĩ ꝛubꝛo ⁊ nigꝛo.ſuꝑĩdẽʒ vo eſt
collecta exoꝛdiaꝛia: ̊ q dicẽdũ ut i.l.ũica.C.
5 ſupidic. 6 : , canõici ñ pñt cõicaꝛ iꝰ
eligẽdi laicis: ꝓ hoc.c.ij.j.ð iudi.⁊ qð ibi nõ.
imo nec epᷣs poſſet:ut nõ.gl.ĩ.c.nobis.j.de inu
repa.nec aliqs alius citra papã põt laico cõmit
tẽ cãs ſpuales ⁊ dare ẽt pfᷣatẽ excõicãdi ut nõ.
gl. i. F. ueꝝ. xxxij. di. ? ꝑ hꝰ ſoluit᷑ Sriũ qð for
mari poſſ ð.c.hadrianꝰ=.c.iĩ ſynodo.lxiij.di.
ubi papa cũ ↄcilio ðᷣdit pt᷑atẽ ĩꝑatoꝛi eligendi
põtifices.qð tñ pᷣuilegiũ poſtea fuit reuocatuʒ
ut ĩ. F. uex ea. di. An i ex hac ↄceſſiõe ĩꝑa
toꝛ ſeu aliꝰlaicus trãſfert ius ſpᷣuale ex ſua ele
ctõe:uide ꝑ Inno. i. c. ꝙ ſicut ĩ fi.pᷣme colũ.s
eo. ¶ Mo ʒ ꝙ admiſſio laicoꝝ ĩ electiõe pᷣlati
ꝛeddit electionẽ ipᷣo facto nullã: ut eſt hic caſuſ
nõ.⁊ mẽti tenẽdus:qð iĩtellige qñ admittuntur
ad coeligẽdũ:ſecus.ſi admitterẽtuꝛ ꝑꝑ aliquaʒ
nrilitatẽ ecclie ſᷣm Cõpoſ.admittit᷑ rabellio ad
ſcribẽdũ electõis ꝓceſſuʒ.Et nõ hoc dictũ de
quo uið qð plenius dixi ĩ. c.qꝛ ꝑꝑ.sS.eo.uł uo
cant᷑ laici ut defedãt clericos electões õ ſciſma
ticos nł alios ĩiuſte ĩpediẽtes ipſos anorog
lxiij. di.ĩ pncipibus.Siautẽ admittant᷑ ad co
eligendũ excõicati:nũqᷣd elecrio ſit nulla:dic ut
i.c.fi.ðꝰ ꝓcu.⁊ nõ.S.e.illa.Quid ãt in alijs in
abilibus:nũqͥd ipoꝝ admiſſio niciet electioneʒ
dixi plene i. d.c. fi.? uide qdðᷣ nõ. Jo. an.in rła
qð alicui in meꝛcu. ¶ N ex ſi. lie ꝙ et cõſue
tudo nõ põt ꝛeddẽ laicos capaceſ iuꝛis ſpᷣualiſ
⁊ dic hoc ꝓcedẽ et ſi eſſet tãti tpᷣis de cꝰ initio
nõ extaret memoꝛia: ut nõ. Jo.an.in.c.ij.ð pᷣ
ben.li.vj.dixi plene in.c.cãm de pᷣſcꝛip. 1

timo nõ. ꝙ praua ↄſuetuetudo amittit nomen
ↄſuetudis ⁊ appellat̃ corruptela: corrũpit eni
mores ſub uelamie ↄſuetudis: nã aſſumit abi
pijs ut pᷣuilegiũ.viij.di.mala.2. iilj.di. geniqʒ
⁊ ꝓ hoc fac qꝛ ↄſuetudo vᷣa ẽ quoddã ius mo
ribꝰ itꝛoductũ:ut.i.di.ↄſuetudo: ſʒ ex uis ac
ibꝰ nõ ĩducit ius cũ ius dẽat eſſe hoeſtũ æc. ut
i. c. erit aũt lex.iiij.di.Onʒ tñ ipꝛoprie ẽt ĩ ma
lis iducit᷑ ↄſuetudo: nõ aũr ꝙ debeat trabi ad
ↄnam ſʒ ex repetitis actibꝰ vr̃ hõ aſſuefactꝰad
malũ ⁊ deduxiſſe malũ ĩ ↄſuetudine: ut i.c. iig
nos. xxv.q.ij.⁊ ĩ.l.iij. C. ð epi.audi. An autẽ᷑
electio ĩdiſtincie ſit nulla ſi laici inteꝛſunt electi
oni uide qð dixi pꝰ Inn. .c. cumana. 5 e. naʒ
ſi laici ꝑ uiolẽtiã ſe ĩgerunt q̃ cadẽt in ↄſttem

uiꝝ electio nõ reddit᷑ nulla: ualet eni q̃tenꝰ firg

clericis ⁊ ẽ utile tũc ut ꝑ cleꝛcos fiat ꝓteſtatio
ut ibi dixi.nã electio reddit᷑ nulla ex admiſſiõe
laicoꝝ ĩ odiũ admittẽtiũ:nã ał ð iure electõ dz
ualẽ qꝛ fit noie uniuerſitatis:uniuerſitas autez
reſidet penes abiles:ut ĩ.c.cõgregato.S e.⁊ in
.c.fi.ð ꝓcu.ubi vʒ electõ abiliũ ſi excõicati fue

rũt admiſſi ignorant᷑.ſʒ odiũ ceſſat qñ p uiolẽ

tiã ſe igerũt:⁊æ hec nõ. n glo. i. i fi. ð hꝰ an
⁊ qñ utile uiiiet᷑ ꝑ ĩutile:dic ut nõ.gt.i rla utile

li.vj.Et ad mãʒ nꝛaʒ uide qð dixi ĩ. d. c. fi. de

ꝓcu. æ iĩ.c.cũ ſuꝑ abbatia de offi. dele.¶ In
glo. fi.ibi niła tpᷣis longinqᷣtate defẽdit᷑. nõ bñ
hoc dẽm gl.ꝙ ↄſuetudo 3 ecchiaſticã libertatẽ
eſt ĩpreſcriptibił:⁊ facit iſta gl.ꝙ ↄſuetudo nõ
poſſit itroduci ut clerici ſoluãt collectã etiaʒ de
bonis pr̃imonialibꝰ.qꝛ hoc ẽ q eccliaſticã libeꝛ
tate.ut i.c.nõ minus ⁊.c.aduerſus de imu.ec.
Et an laici iponẽtes collectaſ ſint excõicati:dic
ut le.⁊æ nõ.i.d.c.nõ minus:⁊ uide qð ibi plene
dico qð terigi ĩ.c.fi.de ui.⁊ ho. cle.ubi eſt tex.
aꝑtꝰ.ꝙ ẽt de primonialibꝰ nõ teneni clerici ſol
uẽ gabellas:fortiꝰ nec collectã:dic ẽt ꝙ et iſta
ↄſuetudo nõ ualebat qꝛ ñ poteꝛat ꝛeddẽ laicos
capaces iuris ſpũalis:ut ĩ.d.c.cãm ð preſcrip.
Ccleſia ueſtra. Noint.
tõeʒ electõis ꝙ ſit fẽa a maiori ꝑte ca
pli niſi eẽt illa ꝑs ſit qᷓ ſanior:ł ad idẽ ſic.n ſuſ
fiẽ ad ualiditatẽ electõis ꝙ ſit a maioꝛi paꝛte ca
pituli ſʒ reqrit ꝙ illa ſit ſanior: ⁊ ẽ caſus nõbil
ſe menti tenẽdus. QOluidit᷑:nã pᷣmo ponit
duplex electio.fo allegatio ꝓ uno electoꝝ.ibi

tãdẽ t᷑tio ꝓ alio.ibi ꝑs nero.q̃rto diffinitio.ibi
nos 6 primo ꝙ capitulũ põt etiã uno ab

ſente pᷣfigere diem electioni celebrade reſtrigẽ
do fminuʒ iuris:nam de iure collegiuʒ hʒ tres
menſes ad eligendũ:ut i.c.ne ꝓ ðfectu.s.e.ca
pitulũ aũt põt reſtringere hunc fminuʒ ⁊ aliuʒ
geafeun ut hic: an aũt hoc poſſit facẽ
inuita nunori parte: uide qð dixi poſt doc.i.c.
cũ nobis.S.e¶ Seðo nõ ibi pᷣſbyteꝝ cardina
lẽ canonicũ nr̃m ꝙ pᷣſoyier cardinał põt eè c⸗
nonicus ecclie cathedralis:⁊ in hoc tene meii
iſtũ tex.qꝛ neſcio alibi:æ dixit h̊ Jo.an.ꝙ lodqĩ

ior
V Auinfſemi niin cobe

Nabifcia imhlache⸗
eiſciſdi an ininitynn
lnile oſir dnono acqle niitui in
oron ſtenenn idd ul

nnönulttic enni 1.,40 badcki ſe

Ieſtehen õ

lntiarf ebagfen hiftaciniceno

pörmrnint gumrilgns ,hiſtun⸗
õ li
ñ bir iisſtre m iu petu ge
n obenair ce indt Ai i e a
Ntupcmr ſn tobesdgnimem nſeriore
Nrt rcre, aiabifea minoraint no.i t.
licſeli cric gin de p e l. 1 coffiei
ſict onig. eps ardſnals acqnd no pot
Uuittiisſimlerehsrni hd porndn
unicccii ocisforivs opor önono
imtanmmpns eici ciyf aamniunſ hoſpes
lipiulmwei dimreſvni boe intcligent
Unn nini c rpndbli j nq an
tticci nis . Alel pbe nbi bo. x.

elcnacnſtal,
fl btio nniorgs niero pin
rßſunfe lo p numero:
luſbofſ le ric ge r gie
uuu hoficlletic dder di tö

A W
igen is dasn
, N bic poat M rn
Elgi. A Eio ärto idi
znn areininßlniofn
inigidmn dibus eeclis reini

ckze gi Ulitbiſi erenici. ſge
tn , . lene men iſig n
ittit, no dibi feſpectn ag

ua!

lit awt⸗
fice:ſt⸗

G
ctli i
ai mne
iſn cho⸗
ſ Nx
ſang une
ſuc mn
o dci c̃
ſuueſe⸗
Fichgn
indi gon
il. dbo⸗
Pönopg
((i dac
/Ca
ti gidi
irduni
zn
nmnon
iind

.de in
conit
go ſor
mj di.
ngendi
ocaʒ
ſöcia
ſoꝛ ce
coli.
c caſul
montur
zuqoaz
dlio ad
La de
o. 1l 00
5ſalm
rd
i

ArN

4

ℳ
οα0

mino

mi
moreſid lli 6

liij Eunj iz il hii de ſi
heu t lccñ ſy cthnn ceoff ale⸗
go. binl ps biyſniſnectfii, un
boe in g.cgoſienco nfiſj benu
at oreſenpubtte ſrcien louomdo
Poſſtitrodec orcenei⸗ ſluitcoleai Ciezc

bonis rinonialb g hoce eliaſfci b.

me micNOminst cactetſisceſnnet.
Cimnlic inonins oleetſſin eriaidt
UlleANOddNominnsn wiceed bipen
ico ad engii cK. gei tho. de wbickt
190. gatdeyiinoniaſben ummihni 4
Ne ghpelis oni t oalnicag aiſ
oſvando noualebar gſſoem Wce ice
4 ecs ons ſpinls nliin Pen
LCcleſnveſra. leen
dceecs ſtſae niu
initeit ilats ſtiſmorl d
feAuiidimd⸗ eaostannſon un

laſtſniorecſteti

Piulßhtechnchl Dulinif
18 Duſi
enutene icn

cecio enio H M
leian b n nnn
lidein “ ahlliſiit
no⸗ 1 icdtikin

9

ſe dotniſiihei i
4 zattrt

ne N
(Sn i
ců nobigs⸗ ine rClme⸗
tlati

unttnd

tex. ſin conſuetudinẽ pᷣbyteroꝝ ⁊ diaconornʒ
caꝛdinaliũ qui ꝛecinẽt pꝛioꝛa beneficia: facit qdᷣ
in ſili nõ.i.c. iuratꝰ.xciij. di. qſi ſentiat ꝙ ð no
uo nõ poſſit acqrrẽ canonicatũ: apte m̃ hoc nõ
dicit. In hoc in dicerẽ ſic ꝙ aut ꝓmotꝰ i car
dinalẽ habebat prius bñficiũ curatũ uł aliã di
gnitatẽ iferiorẽ ſeu officiũ ⁊æ nacat ipo facto
aſſumit᷑ in cardinalẽ ꝑ.c. ð mulcta. j. de prebẽ.
nã cardinalatꝰ eſt dignitas ſeu officiũ maximũ
ergo ꝑ adeptionẽ ipᷣius debent uacare bñficia
curata prius adepta uł dignitates ſeu ꝑſonatꝰ
iteriores. Ad ide qð habet᷑ in euagãti execra
bilis ĩ. F. qꝛ vVo: aut habebat bñficia mioꝛa:ut

puta canõicatũ: æ illa nõ uacãt ꝑ adeptionẽ caꝛ

dinalatus etiã ſi exigeꝛent ꝛeſidentiã iuxta ea q
dixi ĩ.c.fi ð cle.nõ reſi.⁊ i.d.c.de mulct.⁊ hoc
intelligo ð pᷣſbytero uel diacono cardinali:naʒ
eps cardialis rõe epatus ꝑdit ipo facto omnia
priora bñficia ſicut ſtatuit ĩ ſimplici epo ĩ.c. cũ
iĩ ↄciis ĩ.O. cũ vo. S e.aut qᷓ̃ri᷑: nũqͥd ꝓmotꝰ in
cardinalẽ poſſit ð nouo acqrẽ bñficia ĩ tituluʒ
2 puto ꝙ nõ ſi ſũt curata ar.i. d. c. ð mulct. ? ĩ
.c. q; nõnulli:⁊ ĩ.c.relatũ ⁊.c.ad hec ð cle.n re
ſi. Iẽ ſi eſſent minora bñficia exigeret mn reſi
dentiã qꝛ ñ debẽt ↄferri bñficia ei qͥ reſidẽ nõ
põt: ut in iuribꝰ ꝓxime allegatis:ſʒ bnſicia mio
ra reſidentiã nõ reqrẽtia poterit pᷣſoyter uel di
aconus cardinalis acqrere mero iuẽ iſpecta ge
nerali ↄſuetudine:de q̃ in. d. c. dudũ.ij. S. e. qᷓa
nil repugnat ſicut habes dignitatem inferiorẽ
poterit acqrer̃ talia bñficia minora:ut nõ.i.c.
i. ð ↄſue.li.vVi.⁊ ĩ.c.gẽa de xp e. li.⁊.c.officij
Jj. ð teſt. ubi gl.ſʒ epᷣs cardinalis acqꝛẽ nõ põt
ſicut nec alius ſimplex eps:nã ſi ꝑdit pora bñ
ficia:ut ĩ.d.c.cũ ĩ ↄctis:fortius nõ põt ð nouo
acqrere qꝛ turpius eijcit̃ q; n admirtit hoſpes
ut in. c. quẽadmodũ ð iureiuꝛã. hoc intellige ni
ſi acqſitio admittat᷑ ex cꝗ ꝛõnabili iux ea qᷓ dixi
poſt doc.i.c.cũ nẽis.j.ð ↄceſ. pᷣbẽ.ubi bo. tex.
facit qð le.? nõ in. c cũ in eccłia ð pben. li. vi.
2? h nõbis. ¶ Mõ ftio ꝙ maior ꝑs nũero pᷣſu
mit ſanior: pſumit᷑ enĩ in dubio p numeꝛo: ar.
c.pꝛudẽtiã.j. ð offi.dele.⁊ ĩ.c.qbꝰ.xx.di.⁊ cõ
cor.c.dudũ el.i S. e.hec iñ pᷣſumptio admittit
ꝓbationẽ in Zriũ:ut hic pbai ¶10 q̃rio ibi
ad eccliaʒ ſupradicrã ꝙ ſcia reqrit in plaro ſᷣm
qlitatẽ eccleſie: nõ ergo in oibus eccłijs reqrit
uniſormis ſcia: nã ſi ppłus uni ſubiectꝰ ẽ maxi
mus reqͥrit᷑ maior ſcia:ubł ſi ibi ſũt heretici.fſac
c.in cãis.S.e ⁊z qð ibi nõ.⁊ tene meti iſta duo
inꝛa ad hoc Nõ qnto ibi hito reſpeciu ad ꝑ
ſonã electi ⁊ẽ. ꝙ ʒelus melior pſumit habito ꝛc
ſpectu ad idoneitatẽ electi:eligetes eni pᷣlumũ
tur meliori ʒelo ducti ¶ Mõ. vi. ꝙ nõ oĩa otẽ
ta in. c. qꝛ ꝓpt᷑ ſunt ð forma ſubãli electõis:nã
q̃dã ſunt ibi d iuſtitia qᷓdã de forma ſubãli:nñ
ꝙ fiat electio nocatis oibus nocandis ẽ ð iuſti
tia nõ añt de forma ſubſtãtiali:2 q ſt de forma
ſubali ihi dixi: 7 ex hoc ⁊ ex tex ſingulalr nora
S cla in fine poſita nõ ſemꝑ ↄcernit oia pcedẽ

tia:nã in.c.qꝛ ꝓpt᷑ in fi. ponit᷑ illa cla vʒ electõ
aliter facta n teneat:⁊ tñ nõ ↄcernit oĩa pcedẽ
tia: ut eſt hic tex. nõ.qꝛ ſi ↄceꝛnẽt oia ſeqret᷑ mł
toꝝ iuriũ correctio.Et ex hoc nõ. ſingularit
cla in fine poſita nõ dʒ referri ad oia pcedetia
qn ex tali relatõe ſeqret abſurdũ uł alind incõ
ueniẽs ſeu inꝛiũ correctio:dʒ enĩ eẽ uniformis
roõibꝰ pcedẽtibꝰ ad hoc ut cla ſ. eqᷓns referat̃᷑ ad
oia:ſecus ſi põt reddi diuerſitatis rõ int pcedẽ
tia. Ad hoc uið qð nõ. Bar.i .l. ptor la. ij. ff.
ui. bo. rap. ⁊ ĩ.l.iał ſcriptura.ff. ð le.i.⸗ qð ple
ne dixi i. c. ij. reqris ðᷣ appel. æ tene in hꝰ ſemꝑ
menti tex. iſlũ qꝛ neſcio ſibi ſilem ĩ toto corpoꝛz
iuris anöeidrern 7 ex tex.nõ ꝙ ꝓ eui
tanda iuꝛiũ correctõe dʒ fieri ſtricra iterpᷣtatio
ꝓ hoc qð nõ.ĩ.c.cũ expediat.j.eo.li.vi.⁊ uið
ar. in exuag. ad ꝛepꝛimendũ in ybo ñ obſtã
tibꝰ pᷣuilegijs:ubi ponit qᷓda vba plłchra ĩ mã
ꝓ euitada iuriũ correctõe 6 ibi excogita
tũ ẽ multis uigilijs ꝙ ſnia exigit nigilias:repel
lit autẽ ſonolẽros. Hinc tullius in ꝓlego ꝛtho
rice:ſtatui qdẽ ſẽꝑ neminẽ ſapietie z eloquẽtie
laudę ſine maxio ſudoꝛe ac laboꝛe ↄſeq poſſe.
Mõ in vbo nos igit̃ ꝙ nõ ſolũ ĩ electõe ſʒ
eti i alijs diſpoſironibꝰ fiẽdis ꝑ capli ñ ſuffi
cit maior ꝑs niſi illa ſit ſanior. Requirũt᷑ ergo
iſta duo copulatiue:n g ſufficit maioritas nu
meri ſine ſanioritate.ut ẽ hic tex.nõ. quẽ ad hꝰ
ſemꝑ tene menti. nũqd auiẽ ſufficiat ſanoritas
ſine maiõitate rſpectu nũeri ſt opi.⁊ dic vt lati
us dicã cũ gl.fi. an ãt pᷣdẽa hẽant locũ ĩ uninẽ
ſitate ſecłari ut maioꝛ pꝑs nñ ↄſiſtat ĩ ſolo nũeꝛo
ſʒ ĩ dignitate ⁊ auct᷑e ⁊ merito ꝑſõax dic ꝙ ſic
nõ. HBaꝛ. pꝰgl.i.l.põpo.ał ĩcipit ſi uni.ff re
iudi. qdᷣ tene mẽti:æ addit ibi nõbile vᷣbũ dicèᷣſ
pᷣdicta ꝓcedẽ ĩ his q fiũt ꝑ płes ut collegiũ:ſi
ãt ꝑ płeſ tãqᷓ; ſingłaꝛes:tũc ↄſiderat᷑ nũerꝰ:qꝛ.
i.l.ſi duo ex tribꝰ? i.l.int᷑ ꝑes.ff. ð re iudi.fac
qð nõ ꝑ gl.i.c.fi.ðᷣ re iudi.æ qð nõ. Moſti. i.
c.cũ ĩ uetẽi S.c.⁊ qð ibi dixi ⁊ i.c.cũ dilecti.e.
ti Et ex pᷣdictiſ ĩfeꝛt ad unũ ad qð cõit ñ adꝰ
tit᷑ ꝙ i diſponẽdis ꝑ ujĩuerſitatẽ ſen capitulũ ñ
dnt dari uoces ꝑ lupinos:qꝛ tũc ñ. põt appere
q ꝑs ſit ſanioꝛ ſʒ ſoluʒ qᷓ maioꝛ reſpẽu nũeri:=
tñ maioꝛitas ſine ſãioritate nihil nalʒ: ut hic ⁊
ĩ iuribꝰs alle.æ ut ĩq pliniꝰi q̃dã epła nõ dent
ſolũ nũerari ꝑſoe ſʒ põderari ſnie nil.n. ẽ ita ĩ
eq̃e qᷓ; ubi ĩpar ẽ pꝛudẽtia ſit par iꝰq̃i dicat ſic
7 hoies differt ĩ pꝛudetia qꝛ ut diẽ Ciceꝛo mł
ti hoiel ⁊ pauci hoĩeſ mki noĩe ⸗ pauci ꝛe.⁊ fac̃
xl.di. młii:ita dʒ eẽ dria ĩ aucte uocũ ut magis
poõdẽt uox pꝛudẽ ů iſipietiſ ſen paꝝ ſapiẽtiſ:
2 hᷣ diligẽt̃᷑ nõ n gl. i ibi łᷣ dic h̊ ꝑricła uſʒ
ad finẽ fuit addita a ppe Inn. 2 oſileʒ additõʒ
feẽ i gl.ſe ⁊ ex hiſ duabꝰ gl. nõ. ꝙ lʒ canõicꝰuo
catꝰnoluẽit ĩteꝛeẽ pfixiõi fmi:ñ ꝑp h̊ uẽ nũcia
ꝛe iuri eligẽdi cũ iſta ſint divſa:uñ tminꝰpfixꝰi
caꝰ dʒ ſibi denũciari ⁊ ꝛeqri ut cõpear ĩ fmino
ad eligẽdũ: Sriã t̃ opi. ut nõ ſit ãpliꝰ ꝛeqrẽdꝰ

tenuerũt Ui. ⁊ phil. ꝑ ea qᷓ dir i iſtiſ duabꝰgl.

t 2

in pn. ſj Inn. Jo. an.⁊ cõiꝛ alij ſequẽtes tenẽt
porẽ ꝑtẽ ꝓ q̃ optĩe facit qð nõ.gl.in.c.eũ qͥ ð
do. ? Oiu. li.vi.qᷓ ↄcludit ꝙ lʒ qͥs fuit ↄtumax ĩ
uno articlo cãe:nihilominꝰ dʒ citãi ad ea qᷓ po
ſtea occurꝛũt ex quo citatio fuit ſpalis ad ceꝛtũ
aciũ: ⁊æ faẽ qð nõ. Inn.i.c.ↄſuluit de offi.dele.
Et nide qð dixi in. c. fi.ðᷣ dila.hãc in ↄcluſiõeʒ
gl. limitar hic Inn. Jo. an. æ cõir alij. Ex quo
rũ dẽis ſic diſtingue cũ qrit᷑ an nõ ↄꝑens i ter
mino electõnis celebrãde pᷣfixo dẽat nocari ꝙ
aut abſens iĩterfuit pᷣfixioni termi ⁊ ñ dʒ ampli
us nocari. Imputet᷑.n. ſibi ſi nõ ↄꝑet:nã nide
tuꝛ nolle ĩtereſſe ad hꝰ. c.cũ dilecti:z.c.cũ inteꝛ
uniuerſas ⁊ i.c.iĩ cais.s.e.aut n iterfuit pᷣfixio
ni termi: ? tẽ aut fuit uocatꝰ ad terminũ pᷣigẽ
dũ aut nõ.pꝰ cau aut ſciuit pᷣfixionẽ termi:⁊ ñn
dʒ amplius uocari qꝛ ex quo ẽ cerius nõ debet
ampliꝰ certiorari: ut ĩ rła eũ qͥ certꝰ li.vi.⁊ ĩ.l.
i. ff. ð act. emp.aut ignorauit pfixione tmi:⁊ ſi
. icidit ĩ ignoratia ex ſua malitia puta qꝛ abſeta
nit ſe ut nõ ꝑueniret ad noritiã ſuã ⁊ ñ dʒ apliꝰ
ꝛequiꝛi qꝛ hꝛi dʒ ꝓ citato:ut in.c.qm..poꝛꝛ0
j. ut lit ñ ↄt᷑.⁊ facit qð nõ. Inn.i.c.ad petitio
nẽ.j. ð accu ſecꝰ ſi ex alia malicia occultauit ſe
nã ex q nõ fecit cã electõis dʒ req̃ri ar.i.l.ful
ciniꝰ i. J. qid ſit latitare.ff. ex q. cau. ĩ poſ. ea. 2
cãu pᷣncipali qn nõ fuit uocatus ad terminũ pᷣ
figendũ dñt cõiter ꝙ uocari dʒ ad electionẽ qᷓ
tũcũq; ſciuerit pfixionẽ termi ꝓ hoc fac fʒ do.
An. ꝙ iſta itimatio fit nõ ſolũ ad habeda ſim
plicẽ notitiã ſʒ reqrit᷑ a iur̃ ꝓ iuſtitia:allł.c.qꝛ ꝓ
pter. S. e.qð.c.nihil ad b̊ fac. Et credo ꝙ hac
rõeʒ poſuit do. An.ut tollẽt motiuũ ↄoriuʒ qðᷣ
formari potuiſſz ð cõi theorica. Oar.i.l.emp
tor. C. ð euic. ⁊ i.l.denũciaſſe.ff.ð adul.⁊ alio
rũ doc.ĩ.c.fi.j.ð emp.⁊ uen.nã cõir dꝛ ꝙ ubi
nũciatio reꝗrit᷑ ſolũ ad ſciaʒ facti habenda nõ
ẽ opus ꝓꝙ ſcienti fiat nũciatio:ſʒ hʒ locũ illa re
gula cũ q certꝰ ẽ: ſj ubi itimatio reqrit̃ ad aliũ
effeciũ ꝙᷓ; ſimplicis ſcie:iẽ dʒ fieri ẽt ſcieti:exẽ
plũ i ea itimatõe q̃ dʒ fieri ueditori ut neiat ad
defendendũ emptorẽ in lite ſibi mota ſuꝑ re ẽp
ta:nã illa reqrit᷑ ut n ſolũ ueditor ſciat iuẽ mo
tã ſʒ ut ueniat ad defendedũ ipm emptore:⁊ iõ
etiã nenditori ſcienti dʒ fieri intimatio ad hꝰut
ↄpetat regreſſus de euictõe õᷣ ẽptorẽ:ſʒj ego nñ
nideo qͥn ꝑ opi. do. An.uiolet᷑ hec theõica:nã
itimatio termi fit canonicis abſetibꝰ ſolũ ut ha
beãt notitiã termi. c.qꝛ ꝓpt᷑ qð ipᷣe allat pouꝰ
ꝓbat griũ cũ ibi dicat᷑ ꝙ elcctõ dʒ ficri pnuibꝰ
oibus q̃ uolunt intereſſe: ʒ ex quo iſte ſciuit teꝛ
minũ ⁊ no ↄꝑuit in eo uẽ nolle intereſſe electoi
⁊ ur̃ in hꝰ iuri ſuo renũciare qð pot ui ibi nõ.
Fateor tiᷣ ꝙ an electionẽ potuiſſet iſte inſtare
apð ſuꝑiorẽ ut pfixio termi fca eo n uocato re
tractaret᷑: ar.i.c.ꝙ ſic.S.eę.⁊ in.l.itẽ ſi unꝰ ĩ fi.
.ff. ð arbi. ⁊ in. c.ij. e. ti. li. vi.⁊ ſic iſtud/ ultimũ
/ dẽʒ doc. mihi nõ plʒ. ¶ In gl. in vbo ſufficiet
iĩ fi. Et rũde ad hãc ſo. ꝓut rndet᷑ i pcedeii gl.
Vʒ ꝙ iſte defectꝰ ſcie ⁊ etatis obiectꝰ illũ cão

nicũ electũ ñ fuerũt ꝓbati:ut claẽ colligit᷑ ex ſi
ne. c. ubi papa dicit ſe caſſaſſe illã electõeʒ ñ ni
cio ꝑſone. ¶ In gl. iĩ vdo adijcẽ ibi nõ credo
ꝙ uox ſit ↄputãda. Mõ. gl. vult eni ꝙ ↄtept
in electõe ↄſetiẽdo poſtmõʒ nõ auget ꝓpter hꝰ
nũeꝝ eligẽtiũ:⁊ clarius hoc tʒ glo.ſequẽs quã
ſignabis ⁊ tẽbis mẽèti qꝛ quottidie allat. Gof.
iñ tenuit oriũ ꝑ gulã ꝛatihabitio li.vi.q̃ᷓ dicat
ꝙ iſte. ↄſẽſus nũc pᷣſtiius trahit᷑ retro: ⁊ pinde
pr̃i dʒ ac ſi pᷣſtitꝰ fuiſſ in ſcrutinio.ſʒ Innoc.
Jo. an.⁊ cõit alij ſeqntes ſequũt᷑ opi.gl.nã ſʒ
opi. riã poſſʒ electio depẽdẽ ex ↄſenſibꝰ poſt
ſcrutiuʒ pᷣſtitis:cꝰ Ziũ ĩnuit tex.i.c.qꝛ ꝑꝑ.s.e.
ubi dẽ ꝙ publicato ſcꝛutinio is debʒ eligi ĩ quẽ
ↄſẽſerũt oẽs uel maiõ ⁊ ſanior ꝑs:oʒ ergo ad
naliditatẽ electõis ꝙ electꝰ hũeꝛit ĩ ſcꝛutio ma
iorẽ ⁊ ſaniorẽ ꝑte:vnñ ſi ñ hũit iũc maiorẽ ꝑtẽ
electõ fuit ipo iure nulla:ut ĩ. c.ecclia.S.e.⁊= ex
qꝰ ẽ nulla nõ pĩ ualidari ex ↄſeſibꝰ poſiea pᷣſti
tis.ut ĩ c.auditis:⁊ ꝙ ibi dixi.S.e.nec ob.mo
tiuũ Gof. qꝛ caplłʒ n eligit noie iſtiꝰ ↄtepti:g
n hʒ locũ ratihitõ:ut i rła ratũ qͥs ð ꝛc.iu.i vj.
pteꝛea eſto ꝙ elegiſſeẽt ẽt noie ↄtẽpti:ñ in vꝛ ꝙ
hoc caſu hẽat locũ ratihabitio qꝛ obſtate publi
catõe ſcrutinij ñ põt fieri retroactꝰad h̊ qð nõ
HBar.i.l.ſi is q ꝓ ẽptor᷑.ff.ð vſuca.Ad qͥd g
nalet ↄſeſus iſtiꝰↄtẽpti ſuꝑuenies:dic ꝙ q ad
hᷓ ut electio ał ualida non caſſet᷑:nã debẽt caſſa
ri eo ꝑſeqnte ↄtẽptũ:ut ĩ.c.ꝙ ſic.S.e. Sʒ ciꝛca
h cadit alia nõbił qõ:põe ꝙ ex eodẽ ſcruiinio
facte ſt᷑ due electões ĩ diſcordia ut ↄtigit h:du
bitat᷑:nũ qͥd ↄtẽptꝰ poſſit unã electõeʒ approba
re ⁊ alterã ipugna? rõe ↄtẽptꝰ:gl.hᷣ ĩ vbo ⁊ q;
ↄſéſit tacite ſẽſit iſtã qõnẽ ⁊ tʒ ꝙ nõ:qꝛ ex quo
ↄſenſit uni electiõi nõ pt᷑ aliã approbare:⁊ bãc
opi.tenuit Hoatinꝰ. ſʒ Jo. an. h refert Zꝛiuʒ
fuiſſe bonõie diſputãdo det᷑miaiũ ꝑ quẽda dnʒ
ſtephanũ:⁊æ adducebat multas auctes diuĩe ſcꝛi
pture ex idetitate rõis:⁊ pᷣſertiʒ allabat exeplũ
ðᷣ iacob ⁊ eſau.ꝗq cũ eẽnt duo ſr̃es gemi:unꝰ.ſ.
iacob.fuit gratꝰalt n:⁊ hãc opi.ſeqt hᷣ̊ do.an.
dicẽs ꝙ cũ iſte fuẽit ↄtẽtꝰ a toto ca ⁊ a ſingu
laribꝰ ðᷣ capło pt᷑ ꝛemittẽ iniuꝛiã reſpẽu aliquo
rũ qͥ fecerũt vnã electõeʒ ⁊ ꝛſpeciu alioꝝ ꝓſeq
ↄrẽptũ:ſʒ do.meus do. Car. dicit poſſe ſuſtine
ri Sriã opi.qꝛ ex quo iſte electões ꝓceſſerunt
ex eodẽ ſcrutio in quo iſte fuit ↄtẽtus non pot
eundẽ ſcrutiniũ ꝓ ꝑte approbare ⁊ ꝓ ꝑte ipu
gnare:ar.i.c.cũ oli.j.de cẽſi.⁊ ꝓfecto hec fuit
bõa ↄſideratõ. Alia opi.qꝗᷓ; defededo poſſ
dici ꝙ iſte fuit ↄtẽptꝰnõ ſolũ ĩ ſcruninio ſʒ i el
ctione:⁊ ſcrutiniũ⁊ electõ ſunt partes ſepaꝛate
ut dicã in. c. ſeq. vñ neutra ꝑs debebat ꝓceder
ad electionẽ eo non uocato: ergo hʒ i ꝓſeque
di cõtra utrãqʒ elecrionẽ:qᷓ cũ ſint diuerſe pot
una appꝛobari æ? alia impugnari. Ad boc ad
duco bo.tex.in ar.in. c ut qs duas.j.e.li.vj.
nbi electꝰex duabꝰelectõbꝰtenet̃᷑ unã appꝛob?
Et ꝓ hac opi. facit ẽt iſta lr̃a:naʒ ſi paĩs q eli
git illuz canonicum remenſeʒ ꝑpendiſſer ꝙ ille

S =- =
=— =
— =—

pien unich cd ula arn N .
iore duie ) foni canimi ,1
tenco lebit gli ihe ilic
licuc nlnl oio⸗ ennmri
cii cu lie anoians mnlſerchanii 1
foniio nö dihr mcleno oboc ſanuumi
ſſeſtleendni bebon A afn d
fſbꝛime ſrhmnin go ln ho lſti
ini l dear i os gl q poſte le

pprolun ir i giveſi len riv;
gumtin Min bene
iſtrhuus quo ad pini gte ad neli

Uithnist alop gerendop pcolegü d

lm ololi maioꝛ po fſpecnu nüeri zit
nisg elecio feit ala diſponende
Chinmnion e ſanion geent biſfi gf

beqf,amn a Omnoriasaute

Kiutleio emanbani n lcden
lginbu eigenüe ipuenon nne e
nin ſiunoer imniondus oꝛdbus: ut
inctilirc danſ ͦe re
MW MB noceſpöcerolis zelns
Künake⸗ Clegerütgn Pb cöͤſan
“ — ſeupaib
—– Dbai ditexiy

eeneg nes, do⸗ P

ſaoe⸗
ſuffici
fmn g!.
pa ſibi
la ſi vc
crecdo?
nuit icti
ccponẽ⸗
decuo
ps eſi
gl.i.l
po9o.
Br.
gnitate
lena bi⸗
or cop
ſedaiſi
(. ler ca
Plcrco⸗
mnon ge⸗
cccio zn
en dien
(.cha
dic cdin
cũ mib⸗
la doo a
ler ons
P muor.
den 1.
nien t ſi⸗
rini:
Hiccion.
Reion
ich
Ra nü
Muor
edidn
.mn.
5.ſ
caln c.
volarü
Frega
excecht
aihn⸗

10
Pobi
i no
ue
a
ce
u ad
ei
mo
110

5
O
N

ſifnni
eradinn NW H
d one. aalti
nor ſir Niſn e ene
tirg ind
ni th

=

ſc n rinjnſpor ien nronledhd
llisſpenr fo in Aat⸗
nuleroſelo ſ nii pnenisclcggel
nunchtnoa uici n aſltni Cba
ieo geinr hmic ſte Gan
haadt a nt o hoe er wce immine
nue ſidue clc oes dicorcunr igt heo
õ
let ucri ihugmi dde ted ig di ore
en uoreſer n adne inngrerere⸗
nſtun teaid o hi i ahhrcbnerdi
ON nun Oonnn⸗ 6Joandh ſcen din
fuſſeboroe dipnito xininiponiliß
ſerbmmi:t entehn nn tptu ihaiie ll
puue er inne oigr ſn mnai
9lapp tcſn ci ein of heninl 1.
tein g litdien ei hn
dris i ſrftit niyi HS
dao i miinmn thn in
i 4 Geun dlop hil

3ecerär wni ceade
fi aſecenit n Car dctpoſeſin-

¶De lee.

ↄtẽptus nõ potuiſſet alteꝛã ĩpugnaz ñᷣ allegaſſz
ↄtẽpiũ q illa electiõeʒ. Itẽ facit allatio ĩ v. öni
q; f unũ itellectũ. ¶ In gl. ĩ vbo deniqʒ:ad
uerte gl. iſta uult ꝙ ĩ Vbo deniqʒ ponit᷑ alłario
magẽo.b. caꝛdinali: æ facit h allatõ hᷣ moõ: qꝛ
canõicꝰ electꝰdicebat electioneʒ cardinalis eſſe
null ꝑꝑ ↄtẽptũ iſtiꝰ canõici ⁊ allabat. c. qꝛ ꝑꝑ
j.e. nec ob ſʒ eũ ꝙ ẽt ĩ ſua electõe fuit ↄtẽptuſ
qꝛ illud uiciũ erar purgatũ rõe ↄſenſus poſtea
pſtiti lʒ electionẽ cardialis ñ appꝛobanit: ſʒ ꝓ
iſto magro.b.cardinali rnoᷣbat᷑ ut hẽ i v. deni
qʒ:⁊ i.V.pᷣcedẽti:vʒ ꝙ iſte n fuẽat ↄtẽprꝰſʒ po
tius ipᷣe ↄtẽpfat capitulũ cũ pꝰ uocatꝰnoluiſſet
accedẽ. I pᷣſuppoſito ꝙ fuiſſz ↄtẽptꝰ:iñ ſola
20 9tẽptꝰñ ꝛeddit electõeʒ nullã ꝑ ea q̃ habet᷑ ĩ
v. deniqʒ:⁊ iſte itellectus ẽ ſatis bonꝰ in ſe:alij
vo dñt ꝙ ibi põit᷑ allatio ꝓ illo canõico remè
ſi dicẽteſ ꝙ caꝛdinalis nõ cuꝛabat ꝙ ſua electõ
ↄfirmaꝛet ſʒ ꝙ utꝛaqʒ ꝓnũciaꝛet᷑ nulla dicẽdo
ꝙ ex q alteꝛa ꝑs fatebat᷑ canõicũ illũ fuiſſe cõ
tẽptũ eꝛat utraqʒ electõ nulla qꝛ. c.qꝛ ꝑꝑ dicit
clectionẽ ñ ualẽ foꝛmã illiꝰ.c. atrẽtatã:ſʒ il
lo canõico allabat᷑ ꝙ cã ↄtẽptꝰn r̃ddit electõeʒ
nullã ſʒ dat cãʒ caſſandi ↄtẽpto ꝓſequente cõ
teptũ:ſj cũ ille canõicus ↄſenſiſſet elecriõi illiꝰ
remẽſis nõ debat ſua electio ꝑꝑ hoc retractaꝛi
? iſte itellectus ẽt ĩ ſe ẽ bonꝰ:alij ẽt dñt ꝙ illa
ſt v̈ba pabe:⁊ ſic ꝙ ponũt iꝰ qð ſatiſ põt ſuſti
neri:iñ Hoſti.diẽ ꝙ ex v.nos igit᷑ qͥ poſtea ſe
qt᷑ appet ꝙ illa ñ ſunt vba pape ſz alteꝛi ptiuʒ
qlʒ iñ itellectus i ſe ẽ nerꝰ ¶ In gl. fi. nõ bene
iſtã gl. ? dic latius quo ad pmnã ꝑtẽ ꝙ ad uali
ditatẽ electõis ? alioꝝ gerendoꝝ ꝑ collegiũ dʒ
ↄſiderari nõ ſolũ maioꝛ ꝑs r̃ſpectu nũeri ſʒ et

ſanioꝛitas qꝛ dʒ electio fieri æ alia diſponenda

collegiũ a maioꝛi ⁊ ſanioꝛi ꝑte ut hᷣ ĩ fi. dr:2⁊
in. c.i. de his q fi.a ma.ꝑ.ca. Sanioritas autẽ
ſiſtit ĩ aucte i ʒclo ⁊ merito:auct᷑aſ.n. ↄſideꝛa
tur iĩ dignitatibuſ eligentiũ ? ĩ ꝓuectõꝛi erate z
i antiqoꝛi iſtitutiõe z i maioribus oꝛdibus: ut
ꝓbat᷑ h̊ᷣ iũcto c.dudũ el.i.⁊.c.i. geneſi. S. e. pꝛe
cellẽtes aũt ĩ pdẽis hñt uoceſ põderoſas:ʒelus
vo ↄſiſtit ĩ aio qᷓ.ſ. itẽtõe elegerũt an ꝑpꝑ cõſan
guĩtate æ amicitiã:aut ex coꝛruptela ſeu pcibꝰ ł
ex merito uite ipſius electi:ut ꝓbat᷑ h ĩ tex.i vᷣ
bo hito pfti:⁊ cũ ʒelus ↄſiſtit ĩ aio oʒ ꝓbari ꝑ
Ziecturas qꝛ aimꝰ ali᷑ ue? ꝓbari n põt: ut i. c.
ij. ð fnũ.li.vj.=æ. iĩ.l.dolũ.C. ð dolo cũ ſi dixit
in Jnno.i.c. dudũ pᷣat. ꝙ n ẽ młiũ cuꝛãdũ an
