obſtte iuramento ſibi pſtito: qꝛ cñ fuit pſtitu
ſibi tãqᷓ iperatori illo reprobato ad iperiũ op
tinẽdũ ñ ẽ huiuſmõi iuramẽrũ obfuãdũ/ Hõ
ibi pꝰ ĩ meſſẽ alienã ꝙ non ły legato et ge late
ꝑturbare puilegiũ alti per romanũ põtific eõ
ceſſũ ad hoc bo.gl.i.c. p illoꝝ.j. ð pben. q uli
hoc ꝓcedẽ ẽt ſi puilegiũ ſit clericis ceſſum.
Juxta lẽaʒ vo collige ꝙ nõ lʒ ponere falcem iĩ
meſſem alienã tpe tamen neceſſitatis y de quo

.
/. iwlcele. Ari

usnibebol⸗
tnilc⸗ uvn –
ick ni han illt n n
itt anini ſo naſie ie⸗
nn rtitidt ſl aino e ,
eei inlucclian dunans⸗
i iſa ha inli Carli iu

irblpet.bal,m.lch⸗
irii ticimin
i bich. 01 lipo 4 N. H
(ſerihiztbi noghoſen en
ijnmn tö tleci uſeun⸗
uir nit iin prufe ſlanigr
cinnͤſlice n ha cei ol
eu ei pb c bo gli a
aull ti Ne nr no qy ui⸗
iit anmn cileſeclj nelc c
ciriur ir loscop i ſbi
iui nic oi .5 ſe c.. pfii
itiummpapavun no c fvo
iti irndindi, Re no tbi

mulmnii m dot er ci nunma
nri thit ie Diehotemi
nnefnume honi ne coſ
muuimedn ſop'ent b⸗
afeuimi oronarüw
bi 0be ſude g kere
Miooligi maioritas ſümi
* chn lan bäc man
A ie o. ibdi gemmuol

imexor t a
. n. kor
itde Ime
cena uᷣ
vs papi:
bꝛii wuares
idi dmnücue
li eiſoe ie
(ſdugin
cs ſaffen
duguchi
tons r o
tſed edr
cn
uom
1s
eputo.
1tgin
fitam
dium ⸗
i cccio⸗
Aigit in
1.chiß
didh
rſicgi
tſngu
in
Rm

denn
'an
die diſſo
s ans
lamis
id
Agidni
MWimo
Soiois
1 NS
j
lachz

us ii
orq
ant
büHu
. qn bec
gons9
nide bo
ifomms
ds ihes
onö:t
r1 i
foeies
et eld
is 5.
dut Lin
reijce
in iud
mN ec
a tnß
5 Ncoru

65. e cj.

n

e Miln detigl ngrcbnf⸗
g aſcnicenist ͤ itii ne

aleninpor relenio 1odenthn ulni
Hnl ipos pniprz geſeurheicnicg
lonoi icls:t ci peeſiſß at⸗ Mmnüt
le obloi nine nm iſſcij i ſenn
N ſobſrpſi ui cij immen pen

ſalltmeti iiwnp'gptito beniii
Pncioi dcesal oopes ilos almniſecei
ret iati ſved ne enia elr enwx il

hiden icogſoſce ſe coghonerit getn
enimdierlond elegi ſheannad papirden;
st oſrn t Nromn Dedorile ann
NNeciifenn ehi s gi naſſix
rinde negzckenor hu leicdmnni
nücinit ghi criaholen Nlippi if
ſoni ei i giͦmgigi onniti⸗ iillen
eſirotora nocrat ops tul uli
ici cavns li hip⸗ nt,
beͦRins t o enis Mch
rlimt⸗ geeſiri Ran ii
ihi diſdigni toncſe Cenü dammui
lon

ioſß goniuteri
.ahiidol poninert 2
mnehehift n n
rli Poin Agile en
ne d ie iimlimi⸗n

We electi

dic nt ĩ.c. diſcipłos ðᷣ ↄſecra.di.v.nec Iʒ trãſir
ꝑ agrũ alienũ dno ĩuito niſi in qpuſdã caſibus
a iure expſſis de quo nide gl.i.di.oẽs legeſ =
i.l.dinus.ff.de ſer.ruſti.pᷣdi.ubi dicit tex. ꝙ ñ
Iʒ nenatoribus ſen aucupibꝰ trãſire peꝛ agruz
alienũ cã nenãdi ſeu aucupãdi. 5. fo ibi
derogaueꝛat dignitati ꝙ eligẽ ĩꝑatorẽ ẽ digni
las:⁊ ſic notariꝰ ipſius pricipis dicit᷑ hꝛe digni
tatẽ nt ĩ.l.unica.C.ðᷣ mãda.pnci.nõ.bar.i.l.
.iii. f.ad.l.iuł.repetũ.forte ipſi electões cẽſẽdi
ſũt hẽe qᷓdã dignitatẽ:ẽ th dignitas ſine iuriſdi
tiõe:nã mlłtis aliis mõis põt capi dignitas:ðᷣ q
bus uide bo.gl.i.c.qꝛ nõnulli de cle.nõ reſi.⁊
per bar.i.l.i. C. de digni.li.xii.? uide qð dixi
i. c. de multa ðᷣ Pbeo eo ibi abſẽte alta ꝑ
tiũ ⁊c. ꝙ ꝑperã ꝓcedit iudex et ſi ſir legatꝰ pa
pe ꝑte nõ citata. un rłarit᷑ nõ nʒ ꝓceſſus.iii.q.
ix. caueãt ⁊ ĩ.c.oĩa.⁊ ĩ.c.ii.de teſti.qᷓnimo ẽt ſi
ſnia ipſiꝰ pncipis ẽ nulla ex defectu citationis:
ut ẽ gl. nõ. ⁊ ibi per. bal.in.l.fſi.C. de legi.facit
cle. paſtorał ð ꝛe.iudi.⁊ gl.i.c.fi.de here.li.vi.
nige tcx. ⁊ qð ibi dixi.i.c.i.ðᷣ cã poſſ.æ propᷣ.
Mö q̃rto i. v. vʒ ibi recognoſcimꝰut demꝰ
ar. optimũ ꝙ papa nõ põt ſine cã pᷣuar̃ electõeſ
ipeꝛii ucl ipſoꝝ ptãtẽ aliq̃tenꝰ ipedire pᷣſerti qꝛ
ut ſubicit iĩ tex. nõ ſolũ de iure ſʒ et de ãtiq̃ ↄſu
etudie h̊ͥ ptas eis ↄpetit ꝓ h̊ uide bo.gl.i.c.ad
aplice de re. iudi. li. vi. Itẽ qꝛ papa nõ dʒ ſuꝑ
iſtis tpalibꝰ ſine maxia cã ſe ĩpedir nt ĩ.c.cõʒ qͥ
fi.ſint legi. nec puare põt laicos eoꝝ iur̃ ſibi ↄ
petẽti ut nõ. Inn. i. c. iqſitõi. j. ð ſẽ. ex. ⁊ prini
legiũ ↄceſſũ ð ſui natura perpetuum nõ dʒ ruo
cqi nt nõ. Inn.i.c.nouit ð iudi.¶ JIte nõ ibi
ð iuꝛ ⁊ atiqᷓ ↄſuetudie:ꝙ ↄſuetudo põt ↄcurrẽ
cũ iuẽ cõi:⁊ ſic adiſcẽ maiꝰ robur ⁊ uiculuʒ ad
ipᷣm ius cõe:ↄcoꝛdat.c.ſopite ð ke⸗ nõ
ibi a gꝛecis trſtulit ⁊c.magnã ppꝛogatiuã pf̃a
tis aplice ad iperiũ:nã papa põt ex cã maxima
traſterre ĩperiũ ð gẽte ad gẽtẽ Itẽ põt exaĩa
re electũ ĩ iꝑatorẽ approbaꝛe ꝑſonã ungẽ cõſe
crare ? coronare ac ẽt repꝛobare ſi opꝰ e ut h̊:
põt et ex c ſupuenieti deponẽ iã coronatũ ut
i.c. ad aplice pᷣal. Ex qͥbꝰ oĩbꝰ ⁊ ſilibꝰ q ple te
tigi ĩ. c. nouit ð indi. pt᷑ colligi maioritas ſũmi
põtificatꝰ ad ĩpium ſecłfarę z ꝓſequẽ hãc mãm
ut ple dixi d.nontt. Ite nõ. ibi geꝛmãoſ
qꝛ theutonici dicũt germani:qð exponẽs glo.
xxxiiij. di.ĩ.c.i.diẽ ꝙ ſũt vi germani.i. vi no
biles nl ʒ Jo. an. ſic dicũt a cigno gignis ꝑꝑ
fecũditatẽ ĩ gñando: ẽ eniʒ pr̃ia młiũ gñatiua.
5. ibi eleciũ ĩ regẽ: ꝙ pꝰ qs eligit᷑ ĩ regẽ po
ſtea ĩ cronatõe ꝓmouet᷑ ad ĩpiũ:añ gꝰ coꝛona
tionẽ ꝓpe nõ ſolʒ appellari ĩꝑator:⁊ ſentit hic
0. an. ꝙ eligit᷑ ĩ regẽ.ſ.alamãie. Jo. cal.dicit
ꝙ meliꝰ diceꝛet romanoꝝ:⁊ ita loqt᷑ tex. ĩ cle.
romani ð iuꝛeiur. p electionẽ: gꝰ dr rex romão
fũ:? ĩ coꝛonatõe appcllat̃ ĩꝑatoꝛ: ſile ĩ epo ⁊ ar
chiepo q er ſola electõe ⁊ ẽt ↄfirmatõe nõ aſſu
mũt ſen nõ ↄſequũt᷑ nomè epi ſen archiepi ſed
ex oſecratõe 2= pallij traditõe ut i.c.niſi ð auc.

epiſco. ⁊ cleri.

Cne.

⁊ uſu pal.x uide gl.ĩ cle.ij. ð cele.miſſ. ¶ M.
ibi ungimꝰ ⁊æ ↄſecramꝰ ꝙ ibi ĩpator oſecrat᷑:2
ex hoc ſũpſerũt qͥdã argu mtũ:ꝙ ĩꝑator ꝛcipit
ordinẽʒſ. ſubdiaconatꝰ: qd repꝛobat gl. . c. na
lẽtinianꝰ.lxiij.di.⁊ cõit᷑ doc.:vñ ipꝛoprie dr
iꝑator ↄſecrari: ꝓpᷣe vo ↄſecrat᷑ eps: 2 ator
iungit᷑:⁊ ð unctioe ĩꝑatoris ⁊ eiꝰ effectu ⁊ alio
rũ regũ uide qð le.⁊ nõ.i.c.unico.q. ð ſa.unc
tio. Imꝑator ẽt coronat᷑ tripliciteꝛ corona feꝛ
rea argẽtea ⁊? aurea:⁊ a qbꝰ coꝛonet᷑:= ſigniſi
catũ iſtoꝝ metalloꝝ uide E gl.i cle.romãi pᷣał.
7 q̃tenꝰ tex. diẽ ꝙ ad papã ſpectat eũ ungẽ 9
ſecrare ⁊ coronare:dic h Jo. an. p⸗ Hoſti. ꝙ
cardinał hoſtiẽſis ĩꝑatorẽ ungit ex antiqᷓ ↄſue
tudie ex mãdaio pape:ſp papa ſuis manib? enz
coronat coꝛona aureaHõ.ĩ v. ẽ. n. rtariter
ac gñałr dr̃aʒ iter hec:na regla parit iſtãtiã ſen
exceptionẽ ut nõ.ſuꝑ Hica ð reg.iuris:ſed ge
nus cõprehẽdit ſub ſe oẽs ſpẽs ſuas:nec ẽ dat
ſibi exceptionẽ:mens gꝰ ſie ẽ ꝙ cõit᷑ z Vl᷑ ob
ſeꝛuatũ ẽ æc.⁊ nõ.ſemꝑ p̃dicta:g ad eũ ſpectat
exaiatio. ¶ Mõ. ibi ſacꝛilegũ nł excõicatũ ⁊c.
plura cria ĩpediẽtia ſeu ĩabilitãtia ad ipiuʒ ob
tinendũ:q̃ uero cria deijciãt imꝑatorẽ iaʒ crea
tuʒ:uide gl.nõ.xviij.di.ſi papa ĩ ſi. q̃ dicit: ꝙ
oẽ crimẽ ſufficit:ſi ð eo imꝑatoꝛ ẽ incorri gibil
ſz tu uið Inn.i.d.c.ad apłice:ubi nõ. dicit:ꝙ;
imꝑator ⁊ alij reges nõ debent priuari niſi ex
maxis cãis ſeu delictis:qꝛ cnʒ nõ poſſint depo
ni ſine magnis periculis:detrahendũ ẽ rigori:
ar.in.c.latores.j.de cler.excõ.miniſ. vñ ↄclu
dit ibi Inno. ꝙ ex facilioribus cãis deponunt
clerici qꝙᷓ; iſti pricipes:uide tñ tex.cũ gl. i. c. gliꝰ
xv.q.vj.ubi colligit᷑ ꝙ rex francie fuit depoſi
tus ꝑ papã: ex eo qꝛ erat effemiatꝰ.i. nimis ſeq̃
bat̃ mulieres ſᷣm gl.ibi.¶ Nõ.i v. obiectioni
ibi denũciatoris offi: ꝙ h̊ʒ ualeat ar.a ſufficiẽ
ti diuiſiõe ſen ꝑtiũ numeratõe ut hic ĩ pri.⁊ in
c.ſi diligẽti de pᷣſcrip.i tollit᷑ ar.ubi oẽs ꝑ
tes ſufficiẽtes numerate nõ ſũt.nã iſti pᷣncipes
hᷣ arguebãt ꝙ aut iſte legatus geſſit ꝑſonã elec
toris aut cognitoris:⁊ ntroqʒ caſu male ꝓceſ
ſit ſed papa ↄfutãdo hoc argumetũ adiecit q
nec electoris nec cognitoris geſſit ꝑſonã:ſʒ ð
nũciatoris offm exercuit ⁊ h̊ ultimũ mbrũ fue
rat omiſſũ ab illis arguẽtibꝰ? ð h̊ mõ arguedi
⁊ ð mlłiis aliis nige ꝑ bal.i.l. ↄuẽticunlã.C.de
Mõ.ibi q;uis plures ex illis
⁊c.ꝙ in electione ĩperatoris preualeat quicqᷣd
fit a maiori parte electorum:nõ ergo requirit
oĩum conſenſus:nec due partes eorum ſicut
ĩ electione pape:ſed ſufficit maior pars:ſic cõiꝛ
ↄtigit in electionibus aliorum prelatorum nit
i.c.qʒ.i fi.S.co.Etr hec faciunt ĩ ar.ad qõeʒ nũ
qͥd iſti electores ĩperii exerceãt hãc poreſtatem
ut ſinguli an ut colleginm. Hoſti. tenuit hic ꝙ
ut ſinguli:ſed multi tenuerũt oppoſitum idem
ſequitur Jo.an.i addi.ſpe.i ti.ð ꝛſcrip.pñra.
F. ultimo. v. penkł. ? iſta oria opi. plus mihi
plʒ:qꝛ cũ iſti electores ſucceſſerit i locũ populi
p ⁷

¶ De eiectione.

romani: ꝗᷣ ut uniuerſuas eligebãt ſibi ĩpatorẽ
debet iſti cẽſeri eodẽ inẽ cũ illis:ut ſubrogatũ
ſapiat nãm eius:ĩ cuius locũ ſubrogat᷑ ni ĩ.c.
ecclia.. ut.li.pẽdẽ. pᷣfea ſuffiẽ hic maior ꝑs:ſi
cut ↄtingit ĩ actibꝰ collegij ut ĩ.l.qð maior. ff.
ad muni. æ i. c.i.ðᷣ his ꝗᷓ fi.a ma. par. ca. Itẽ ðᷣ
bẽt oẽs h̊ ↄuocari ⁊ ſil actũ expedire:iõ dixit H
nõ. tex. ꝙ plus obeſt electõi ↄtẽptus uniꝰ ꝙᷓ; õ
dictio mulcoꝝ:qꝛ pdictio mioꝛis ꝑtis pntis nõ
iĩpedit clectionẽ maioris ꝑtis ſʒ uniꝰ ↄtẽptus
pt᷑ facẽ totã electionẽ retractari ut i. c.qð ſic.Sẽ⸗
=. ⁊ i.c.bone.j.e.oĩa.n.hᷣ ſũt ſigna collegii.nã
ĩ ſpectãtibus ad ſingulos põt qʒ ꝑ ſe preſtare
ↄſeſũ ut i.l.per fũdũ.ff.de ſer.ruſti.pᷣdio.ſʒ te
nẽdo opi.hoſt. ꝙ iſti eligũt tãqᷓ ſinguli: ꝓbaꝛe
tur hic una nõbilis theorica bar.⁊ mmti tenẽda
i. l:oẽs pplłi.ff.de iuſti.⁊ iu.ubi dic ꝙ ubicũqʒ
maior ꝑs pᷣualet miori ꝑti ẽt ĩ actibꝰ ad ſingu
los ſpectãtibus debẽt oẽs ad quos actꝰ ꝑtinẽt
ſił ↄuocari ar.iĩ.l.maioꝛc.ff.ð pac.⁊.l.⁊ qꝛ eo.
ti. ⁊ uið ĩ h qð pleniꝰ dixi ĩ.c.iij.ð iurepa.ubi
tetigi an pꝛoni debeãt ſił ↄuenire ad pntatiõis
actũ AMsi -nos utiqʒ pñtamꝰ regẽ: ꝙ pa
pa nõ ↄfirmat ꝑſonã iſtius electi ĩ iperaioꝛẽ:ſʒ
ſolũ declarat ⁊ noĩat eũ idoneũ ⁊ regẽ:⁊ ſic ur
ꝙ electio ĩperatoris ñ idigear ↄfirmatõe expᷣſ
ſa:⁊ facit tex.ĩ.d.cle.romani:prout.S.induxi.
Itẽ nõ ibi pꝰãmonitionẽ ⁊ expectatõeʒ tex.q̃ſi
aꝑtũ ꝙ ĩ electõe ĩperatoris pñt electões uaria
re recedẽdo ab eo iĩ quẽ nõ ↄſenſit maioꝛ ꝑs ⁊
accedere ad noĩationẽ altius ſicut obſeruat᷑ in
electione pape:ut nõ ĩ.c. ʒ.S.eo.⁊ uide qð ple
ne dixi. S.c.ꝓxi M ibi ſi pricipes ãmoniti
⁊ẽ.ar.optimũ ꝙ ad eligẽdũ ĩꝑatorẽ n ẽ ipᷣs a
iure pfixũ:unde ſi negligũt eligeꝛe nõ deuoluiẽ
illico pr̃as ad papã:ſʒ dẽnt pᷣus amoneri pᷣfixo
eis aliqꝰ fmio.j.quẽ debeant eligẽ:ꝙ ſi ñ fece
rĩt:tũc deuoluit᷑ ptas ad papã:ut h̊ nõ. ꝓbat᷑ ⁊z
nide bo.gl.i.d.c.ad apłice:⁊ idẽ fᷣuari dʒ ubi
cũqʒ; tpᷣs ñ ẽ pᷣſixũ:ſicut dixi.S.ꝓxĩe ⁊ ĩ.c.ij.ðᷣ
ↄceſſ.pᷣbẽ. Et nõ.tex.ibi łñ pot᷑unt łñ uolueẽt
ꝙ lʒ electores ĩperij uelint eligẽ:nõ tñ poſſunt
nihilominus pꝰ admonitionẽ ⁊ expectationeʒ:
ptᷣas ꝓuidẽdi deuoluit᷑ ad papã:ne ſedes apli
ca careat defẽſore ſine ſui culpa:⁊ tene mti ĩ h
iſtũ tex.qꝛ nõ recordor de alio ↄſilłi:⁊ fac̃ opti
me ĩ argumẽtũ:ꝙ ſi pr̃oni eccłe nõ pñt aliquo
ipedimẽto eligere: ꝙ pꝰ lõgã expectationẽ põt
epᷣs eccłe ꝓuidẽ: ne caꝛeat eccła ꝛectoꝛe ſine ſui
culpa: ð liea r⸗ i.c.qm̃ ⁊ ĩ.c.cũ ꝓpter
de iurepa tẽ nõ ibi aduocato ⁊ defẽſoꝛe ꝙ;
iĩperator ẽ aduocatus ⁊ defenſor eccłe:tenet᷑ eĩ
ꝓ poſſe eccłam defendeꝛe ⁊ exaltaꝛe ut ĩ.d.cle.
romani ⁊.lxiij.di.tibi dño ⁊.c.ego lodouicꝰ et
idẽ ĩ alijs pricipibus: uide bonũ tex.xxiij.q.i.
pricipes ⁊.c.regũ:merito pᷣncipes pñt deponi
ſi ſine cã legitia denegarẽt impendẽ auxiliuʒ ec
cleſie oppreſſe:pᷣſertiʒ h̊ ꝓcedit ſi tenemꝰ opi.
canoniſtaruʒ cõem: ꝙ ĩpeꝛiũ imediate ꝓcedit a
papa lʒ mediãte deo ut plene dixi in.d.c.nouit

2z uide.bo.gl.ĩ cle.ad nr̃am de here.⁊ tex. xxij.
di: i ci. z:.ij.⁊ ĩ extraunaga. bonifa. unã ſãctaʒ.
tẽ nõ ibi:ſt.n.notoria ĩpedimẽta ⁊c.iũc
to tex. ĩ pri. ibi cũ citata nõ fuẽtt tex. nõbilẽ ꝙ
ĩ notorijs nõ eſt neceſſe cirare partem:ex quo
factũ eſt ita notoriũ:ut certũ ſit abſeti nullã de
fenſionẽ cõpetere poſſe:⁊ cõcordat tex.i.c.cũ
olim de re iudi. æ uide qð ibi dixi ⁊ pleniſſime
tetigi ĩ materia notorij i.c.ueſtra de coba.cle.
2. mu. ¶ Mo ibi. ſ. excõicatio: ꝙ excõicatio im
pedit ꝓmotionẽ ẽt ad ſecłarẽ dignitatẽ.nõ vʒ
g electio fẽa de excõicato ẽt ad ſecularẽ digni
tatẽ: qð tene mẽti: facit qð legitur ⁊ nõ.i.c ad
ꝓbandũ de re iudi. ⁊ ĩ.c.fi.de ꝓcura.¶NMo
ta ibi quam progenitores eius ⁊c̃ ꝙ ad repel
lendum quem a dignitate adipiſcenda etiaʒ ſe
culari conſideratur nedum delictum propriuʒ
ſed progenitorum:unde perſecutio eccleſie a
progenitoribus iſtius philippi facta hic aggra
uat ne iſte promoueatur: nam timentur i filio
2 liberis crimina paterna ⁊ pꝛogenitoꝝ:nam
ſepe ſolet filius ſilis eſſe patꝛi:hinc eſt ꝙ filins
punitur propter crimen leſe maieſtatis a patre
commiſſum:nam efficitur ifamis ⁊ excluditur
ab omni ſucceſſione parẽtis ⁊ nita ex ſola mile
ricordia reſeruatur. de quo dicendum ẽ ur ple
nius habetur i. l.quiſquis. C. ad.l. iuł. maieſt.
canoniʒata.vi.q.i.in.F. uerum in uer.ſi quis
cum militibus:⁊ hec eſt una ex cauſis:quare fi
lius ſpurius non poteſt ad oꝛdines promoue:i
nt nõ. glo. in. c. ij. de ſpreſ .vi 1 2 te
ne menti tex.ibi ad noſtrum iudicium pertine
re:ꝙ ubicunqʒ dubitat᷑:an iuramentum ſit lici
tum nel illicitum non poteſt princeps ſeculaꝛis
cognoſcere:ſʒ ad ſolum papam pertinet cogni
tio: ⁊ uidet᷑ tex. ĩnuere:ꝙ alij pꝛelati citra papã
non poſſunt de hoc iudicare:ſʒ ego allego nõ.
2 ſingulare dictum ſpe.ĩ ti. de lega. i. F. nũc oñ
dendum iĩ uer. xxiiij. ubi dicit ꝙ et eps poteſt i
terpretari iuramentum ał.de pigno. ſignifican
te:⁊ ad hunc tex.ꝛeſpondet dupłꝛ pᷣ ꝙ ꝓcedit
ĩ negocio arduo ⁊ inter magnas perſonas:uel
qũñ uult dare lniam cõtraueniendi ſine ꝑmutati
one uel alia cõmutatione ĩ meliꝰ qð ẽ mei ſep
tenẽdũ ꝓ limitatõe iſtiꝰ.c. nã hic doc. cõir traſi
nerũt ĩbẽntes vᷣbis lre. ⁊ pro iſto dẽo ſpec.alle
go qð nõ. Inn i.c. debitores de iuꝛeiurã ? qd
ibi dixi. ¶ Hõ.ibi cet᷑is fiducia tollẽt ꝙn re
ꝓbat᷑ fiducia ſeu ſpes ad dignitatẽ optinẽdam
ĩ Zriũ facit tex. nota ĩ.c.qui pᷣmatuʒ.xl.di. ubi
dẽ ꝙ qͥ pᷣmatũ oᷣſiderat ĩ terra reꝑiet ↄfuſiõej
ĩ celis qnimo ſubiicit ꝙ etiam tractare ð ſma
tu ẽ peccatuʒ ⁊? uide ibi bonã gl.ſʒ dic ꝙ ſpes
pᷣmaꝛia ẽt dãnata ut ibi:non auteʒ ſecundaria
ut: hic:de quo uide bonã gl.i.c. qᷣd proderit
lxi. di. Item ſ idignum ſit ad dignitatẽ aſpira
re:tamen poteſt licite quis laborare ut tollatuꝛ
ipedimentũ ꝓpter qð poſſet impediri ꝓmotio
2 hoc caſu loqᷣtur iſte tex.nã peccat nolens ac
ceptare. dignitatẽ ſi ꝑ alium nõ poreſt ita bene

—

ſemlancin ie
en Avri n übtt
mh en e
6 tſe colonn Ali⸗ lii .l⸗
alan e j gfic⸗
migitinn i tejellu⸗
iii hen e ſ
idnn gni e
uſt⸗ ſſonehcden
unn mmninnbs uunoit.
n n Candinedferin
e XE
ihelöich detto an
icglinl,1 ol. icen nl
rhuaſomnigi iis d⸗
„MN IIIO. g
antiticheſicnit⸗
1frono afnr ie yunct .
abiumn inmeu ſl urt
rlut immii zſii de hhiun

abůgvſio b ilec gniut nin

ginm'M1Na let ißod

E

giimi bo) oſtlie ieai

ittlores ihnif goni il
clitl . vinnogi ner bono
Ha Odip niſlttbiag arolo,
Gilig ir anovs fuſt galicus

immaccft9 iui ipeni triſla
jiucratfe igemmnos de qvo nide.
iult iilicgo odonic? Ali dinr
mwitklmmsk pſupoſito c wverit
. iniiteiit Mriſlari igiü i germa
utſy umne ſgiü venirz i germa

germiis fuit danß ipio
MGcirtn Badi nona
Nhin Pani g er olo netöne
lit uort? ad iſtiͦ tex ? ad
ahiſnniſni leos cue:qn
ſargbalinie pris eigendii ipato⸗

h

Ninpipoſſn clige ala nn

8 nſe lii nmoez eteb
aiela himd bopi oh⸗
H dicitiperiizfuit
cein n nugnftei. Cen

l

mee

at Mod⸗

ndom
de q mo.
cculn co⸗
Bꝛnle
vbi pon g
dande ſon
Go. in v.n
roe cccche
quo be in
oüm prede
dolt er

dnitil

R
ſti fere
pbꝛi 1
Robi
ti 5
i volocet
i poſtomt
qnnonc):
ſces
Ne mnib
nnde
on ine n

im ren⸗
ſcr inflioloten d .
gmnir nhn ainmn len tns ne
commſuum nun effeiur lunist euin
2bom ſutſſone nnüist ing hin
niunde tlumn cego ianlnin
nins hbenr i /nſlqnis C oc oilin
on uur fl.g .i, eerm in ver ⸗
cun mlubus:e her etunn er auſo guune,

lus ſunius non poreſ al aeſe

nrno go. in ci def rell . M ee

De nenn ter iad noſrun iocicun perine.

Teigwicnna; dinian irmenunſali

um vd dicimm nondore Mrnecpͤſllni
õ
õ

nonpoſſmr debve utſaneh cho lioſi
õ
r iiglnr olun he id W
Nutmin miit uy i l
eryrauri ioramemun oo ſgii
et Abn ““

iucpinntut iun nha nn
indreſtin cnnenen
4iachnnnigneinl c 8
r jͦſ c ne d i⸗
elnüplmmmaet cnpede

rintens . biſott⸗
ne

bnnin ſletein 4
Gthicgele i
. llge

ſon

MMüͤcdi

clſoNe

. Qee electione.

eccleſie ꝓuideri de q uide nõ. dẽʒ.ĩ.c.ſi electꝰ
j. e.n. li. vi. ¶ M. ppe fi. ibi nõ niſi ð domo
ducis ꝙ dignitas qᷓ defert ꝑ electõem nõ debʒ
ſucceſſiue deferri plibus de eadẽ domo.ne po
tins nideat dignitas delata ex ſucceſſiõe qᷓ; ex
electiõe. ad h ei nõ adueriũt nõnili ĩpꝛobi laici
qui ſepenumeꝛo inſtant:ut beneficium aliquod
nõ exeat familiam eorum allegantes antiquita
tem pꝛo cauſa.dicunt enĩ ꝙ iam diu illud bnti
ciũ ſuit ſẽꝑ collatũ alicui de domo coꝝ. nã hec
ſola allegatio dʒ eẽ ſufficiẽs ad ĩpediẽdũ colla
tionẽ alicui ð domo fiẽdã. nã ſi iſtðᷣ dʒ obſeꝛua
ri i dignitat bꝰ ſeclaribus: fortius ĩ eccliaſticis
ut. . de ſi. pſ. ad extirpãdas. ¶ Itẽ nõ. ꝙ ipi
um nõ delert᷑ ex ſucceſſione:ſʒ electõe ⁊ oli idẽ
obſeruabat᷑ i regnis particularibus ut nõ ĩ.c.
moiſes. Viii.q.i.ſʒ hodie ex ↄſuetudine ðᷣſerũt
ꝑ ſucceſſionẽ:ut le.⁊ nõ.i.c.lʒ..de noto quid
it ſi deficit ſucceſſio:qꝛ ñ reꝑit᷑ aliqs ðᷣ illa do
mo regali.uide:qð dixi ĩ.c.lʒ ex ſuſcepto ðᷣ fo.
ope. ¶ Ulitio nõ. ex fine Ir̃e ꝙ duces æ alii pᷣjn
cipes pᷣſtãt ĩꝑatori iuramẽtũ ð fidelitate ⁊ obe
diẽtia ? ꝙ iſtud iuramẽtũ pᷣſtitũ ꝛõe dignitatis
nõ ligat illo depo ſito ab illa dignitate:nã depo
ſitus cẽſet mortuꝰ.xvi.q.i..ẽt idẽ dic ĩ ipo ðᷣ
poſito:ut ñ teneat᷑ ex his q̃ geſſit liie rõe digni
tatis. nõ.n. obligatões ſequũt᷑ ꝑſonã: ut ĩ.l.pꝰ
mortẽ. ff. qũ ex fact.tu.quẽadmodũ nec hono
res:ut h. ¶ In gl. i. v. trãſtulit:ibi ad caroluʒ

magnũ: qdã dñt ꝙ iſte carolus fuit gallicus ⁊?

nõ germanus:⁊ nõ dñt ꝙ pꝰ fuit iperiũ trãſia
tũ i fancos poſtea i germanos de quo nide.
tex.iũcta gl.xliii.di.i.c.ego lodouicꝰ.Alii dñt

imo fſuit iſte germanus k pᷣſupoſito ꝙ fuerit

hãcuſ mñ ĩ ꝑſonã ſuã fuit trãſlatũ ĩꝑiũ ĩ germa
nos: ut ſic pꝰ ipſius mortẽ ĩꝑiũ nenirʒ ĩ germa
nos. illud ar certũ ẽ ꝙ germãis fuit datũ ipiuʒ
nt h ⁊ i.c.iĩ die ð ↄſe.di.v.dñt i h̊ qͥdã noua
iueſtigatõe nullo iure ꝓbari: ꝙ ex ſola natõne
geꝛmanoꝝ dæeat eligi iĩꝑator: ⁊ ad iſtũ tex.æ ad
oſiles rñdẽt ꝙ ĩpiũ fuit trãſlatũ ĩ eos actie:qꝛ
fuit data pncipibꝰalemãie ptãs eligendi ĩꝑato
rẽ:uñ nõ phibet᷑ qͥn ipſi poſſint eligẽ ðᷣ alia na
tõe:lʒ ab oli nõ fuerit aliqſ ex illã natõeʒ eleciꝰ
⁊ hãc opi.ſẽtit ̊ do.Car.ſʒ mihi h̊ opi.nõ plʒ:
qꝛ vr ↄfũdi ꝑ iſtũ tex.i.eo ꝙ dicit ĩperiuʒ fuit
trqſſatũ ĩ germanos ĩ ꝑſonã magnifici. Caro
li certũqʒ ẽ ꝙ ĩꝑium fuit tꝛãſlatũ ĩ carolũ pal
ſiue ⁊ nõ actiue.qꝛ fuit ipe ꝓmotꝰiĩ ĩperatoꝛc:
n ãt fuit data ſibi ptãs eligẽdi:gꝰ paſſiue fuit
et trãſſatũ ipium ĩ geꝛmanos abł.tex. nõ bñ di
cẽt. nã dixiſſet ꝙ ĩ peꝛſonas illorum pᷣncipum
fuit trãſatũ ĩpiũ i geꝛmanos ⁊ nõ bñ hãc ↄſið
rationẽ. Itẽ nõ fuiſſet ĩpiũ trãſlarum a grecis
ſm pᷣmã exponẽ cũ ſin eã poſſet hodie eligi ꝑ
electoꝛes nec ẽ ĩdecẽs:ut de certa gente ſeu ge
nere ꝑſonaꝝ dẽat eligi pᷣſidẽs.nã hoc uidemꝰ
qñʒ ſeruari ĩ dignitatibꝰ eccliaſticis. tã ex pui
legio q; ex ↄſuetudie ut ꝓbat᷑ ĩ. c.cũ dilectꝰ de
olue.?.c. abbate ðᷣ.v.ſig. papa ãt hᷣ potuit facẽ

ex magna cã tũc ↄcurrente cũ poſſit facẽ q̃cq̃ᷣ
deus põt.al xpᷣs nõ fuiſſʒ diligẽs pr̃familias ſi
non dimiſiſſet in terra aliquẽ loco ſui qui expe
diẽtibꝰ cauſis poſſʒ oĩa facẽ q ipſe xpᷣs.⁊ hanc
argumẽtationẽ facit Inn. ſi bene recolo in. c.
ad aplice pᷣalł.ſeu ĩ. c. qd ſuꝑ his ðᷣ uoro:2⸗ nið
Eꝑ eũ i.c.quãto ð iuꝛeiurã.hãc ẽt regulaʒ firma
uit Ho.i.c.quãto ð trãſla. pla. ubi dici ꝙ cũ
di ⁊ pape idẽ ſit ↄſiſtoriũ:ar.i.c.rõana ð offi.
ordi.li.vj.oĩa põt faceꝛe papa que ipſe xpᷣs ex
cepto peccato:ſʒ ĩpꝛoprie excipit peccatũ:quia
peccatũ ñ cadit ſub potẽtia:iĩmo ſub ipotentia:
Vñ dicimꝰ ꝙ deus peccare nõ põt. nã pcccatũ
potiꝰ ꝓcedit ex defectu ꝙᷓ ex porẽtia. faẽ qð le.
⁊ nõ.xv.q.i.ĩ..i.ðᷣ peni.di.ij..fi.itellige tñ
ꝙ papa oia põt claue diſcretiõis nõ errãte: ut
nõ. Inn. in. d. c. quanto. uide tex. xxiiij.q.i. in
c.manet:2= pcipue predicta ſunt uera tenẽdo
coem opi.canoniſtaꝝ ꝙ imꝑator recognoſcit
imperium a papa iuxta ea que dixi plenius in
c.nouit de iudi.⁊ ꝙ hoc ſit neꝝ aꝑtiſſime pa
tet ex eo ꝙ romani per uim ⁊ oppꝛeſſionẽ acqᷓ
ſiueruut imperiuʒ:unde quod dicit.xxiiij.q.i.
j.·i.ꝙ uirtutibꝰ acquiſiuerũr imperiũ:debet ĩ
telligi de uirtutibus nõ theologicis:ſed polliti
cis:ut ibi nõ. ¶ rereꝛea iſti clectores hanc
poteſtatem habuerũt nõ a populo romano uł
ab aliquo imperatore:ſed a papa:ut hic: unde
hodie põt imꝑator ſuã poteſtatẽ legitimaꝛe ex
auctoritate eccleſie.naʒ de alijs impeꝛatoribus
ãte approbationẽ eccleſie poterat dubitari an
cum bona oſcientia tenerẽt imꝑium:de quo ui
de qð nõ. Inn. i. c. ꝙ ſuꝑ his ĩ fi. de uoto ubi
excuſat eos ualde debilit᷑:ſed tu nide melius *
HBal.in.l.cunctos populos.C. de ſum. trini.
ubi ꝓbat ꝙ imꝑium eſt a deo ꝑmiſſiue appꝛo
batiue formaliter ⁊ effectiue:⁊ dic ut ibi.i¶ In
glo. in v. in geꝛmanos:ibi ipſi habẽt regnum
rõe eccleſie ⁊c̃.intellige glo.de illo regimine ð
quo hr.lxiij.di.hadrianus.⁊.c.ſe.nã imꝑatori
olim prebenti auxilium eccleſie ſatis oppreſſe
tribuit papa cũ ↄſenſu ↄcilij poteſtatẽ eligendi
papã ⁊ alios pontifices:ſed illud priuilegiũ po
ſtea fuit reuocatũ cum eo abuteret᷑:ut pʒ in..
neꝝ ea.diſtin. Ex quo nõ.ꝙ priuilegia cõceſſa
laicis ſuper ſpũalibus poſſunt ꝛeuocari ꝑ papã
qꝛ ĩ iſtis quiſq; tenet᷑ obedire ſũmo põtifici: ut
nõ. Inno.i.c.inqſitiõi ð ſen.ex. Si ãt priuile
giũ eẽt tributũ ſuꝑ tpᷣalibus an ⁊ qñ poſſit ꝛe
uocari.dic ut plene dixi i.c.nouit de indi.⁊ an
ex ĩueſtitura laicoꝝ facta uigore priuilegij con
ſequatur iueſtitus ius ſpũale dic ut nõ. Inno.
in. c.qð ſicut.S.eo. n ea. gl. ibi ſicut ? rex
ſchacho ꝝ.nõ. glo.qꝙ apud gꝛecos eſt nudum
nomẽ imperij.ſic ⁊ qulibet in domo ſua poreſt
dici imꝑator ſeu rex:ut in.c.duo iſta nomina
xxiij.q.iiij. unðᷣ. Jo. an.ꝛefeꝛt hic fabulã ð q
dã rnrali qͥ receptauit richardũ regẽ ãglie ĩco
gnitũ:qui in aucupatione ſua ſeu uenatione in
ſtãte diſcrimine tẽporis perdiderat exercitum

¶ Be elecnione.

ſuũ ⁊ cũ nollet obedire ruſtico ĩ lotõe manuuʒ
uel m aliquos:cũ rex nellʒ ſe pfeꝛꝛe illi ĩ mẽſa
dedit illi alapã dicẽs ꝙ qlibet ẽ rex ĩ domo ſua
qᷓre dno domꝰ ẽ obediẽdũ ĩ domo ſua pᷣcipieti
fert᷑ ẽt ꝙ rex poſtea ad palatiũ ſuũ reductꝰ fe
ruſticũ ĩuitari: ut ſic ipʒ nolenteʒ obedire facẽt
Yberari:ſʒ ruſticꝰ ſapiẽs ĩ oibꝰregi obediuit la
uãdo manꝰ ⁊ ↄſilia faciẽdo:⁊ ſic rex rmãſit fꝛu
ſtratꝰ itentõe ſua:⁊ dr̃ ꝙ multa bõa illi ↄtulit.
In ea.gl.ibi ẽ ãt ĩpeꝛator ſr̃ oẽs reges. nõ. gl.
uſqʒ ad fineʒ ex ꝗᷓ collige magnã iĩperatoris po
teſtatẽ:oẽs eiʒ potẽtie ꝛegũ fluxerũt ab ĩpeiio
tanqᷓ; riuuli a fiumine:⁊ de h̊ uide plenius per
Hal.i.c.i.qͥ dicat᷑ dux colł.x.uide ẽt gl.nõ.i
.c.hadrianꝰ.lxiij.di.qᷓ diẽ ꝙ reges hiſpãie ñ ꝛe
cognoſcũt ĩperatorẽ:qꝛ de faucibꝰ ĩfideliũ eru
eꝛũt illa ꝛegna de ꝛcge frãcie: ⁊ iſtis ↄſilibus ui
de qð dixi poſt gl.? Inn.iĩ.c.per uenerabilẽ q
fi. ſint le. ⁊ iᷓtuʒ h gl. ſubijcit ꝙ oia ſt ĩ pfᷣate ĩ
peratoris:ĩtellige q ad iuriſditõeʒ.ñ ãt q ad
dniuʒ: qꝛ dñiuʒ de iure gẽtiũ ẽ apud pᷣuatas ꝑ
ſonas.i.di.ius gẽtiũ:⁊ ĩ.l.ex hᷣ iure.ff.de iuſti.
æ iu.nec pt᷑ ĩperator ſiñ cã pᷣuare quẽ dñio ſuo
ut nõ. Inn. i. c. q ĩ eccliaꝝ de ↄſti.? Har.i.l.
fi. C. ſi õ iuſ łuti.pub.⁊ Ci.i.l.pᷣſcꝛiptõe.C.ð
pci. ĩpa. offe.æ uide ad mãʒ ꝗð nõ. Har.ĩ ꝓhe
mio ffox. ⁊ ĩ.l.i.ð ꝛei nẽdi¶ In gl. i vbo ſacꝛi
legiũ.ibi nã ⁊ ſacꝛilega familia repellit᷑ a ſacra
mẽtis ĩtellige ꝓut loqt᷑ qñ ipᷣa familia ẽ ſacrile
ga: ſecꝰ dom ẽ i familia alicꝰ ſacrilegi.nã dum
mõ abſtineat a ſacrilegio n reꝑit᷑ iure cautũ ꝙ
ðᷣbeat repelli a ſacramtis eccłe.nã.c.miꝛoꝛ alle
gatũ ĩ gl.nõ loq̃t de ſacramẽtis ſʒ ð oblatõibꝰ
nt ĩ odiũ ⁊ deteſtatõeʒ cꝛimis nõ admittat᷑ fami
lia ſacꝛilegi ad oblatõeſ¶ In gl. i. V. fauẽ ibi tẽ
dᷣmũ. Mõ ex gl.ꝙ ubi electores ĩꝑij diſcoꝛdãt
ĩ pari nuõ nec fit acceſſus:ita ꝙ poſſit maior
ꝑs hr̃i pt᷑ papa eligẽ unũ ex illis.ꝓut ſibi libue
rit:ſicut ↄtĩgit ĩ pꝛonis diſcordãtibꝰ diſꝑi nuõ
i. c.qð ãt.j.ð iurepa co ſẽtit iſta gl. ꝙ ſi
electores ĩꝑij oẽs eligũt ſciẽt᷑ idignũ ptas ꝓui
dẽdi deuoluit᷑ ad papã:qð iñ h̊ aꝑie nõ ꝓbat᷑
puto m dictũ ĩ ſe vm:qꝛ ex q iſtã ptãtẽ hũerũt
a papa dʒ ad ipᷣm redire ptãs ſi ea abutũt᷑.ar.
i. c. gratũ.s.ꝗe poſtu.pᷣla.⁊ fac rex.h ĩ ar.i.v.
nos uniag & In gl. i. V. aduocatꝰ ibi ñ pt᷑ eẽ
pꝛonus.gl.loqtur nimiſ obſcuꝛe ⁊ rectiꝰdixiſſʒ
ſm Inno.⁊ hi.ꝙ aduocatꝰecclie nõ ẽ pꝛo
n ſʒ ẽ q̃ ꝑẽs ſeu ꝓtectõ q̃i lʒ iperatõ ſit aduo
catꝰ eccłie: nõ tñ pꝛonꝰ:⁊ dr̃ aduocatꝰ.i.ðſẽſõ
iõ tex.dicit aduocato ⁊ defenſore carebit.⁊c̃.
In gl. i. v. lothariꝰi fi.ſolue h̊ Sriũ:ut nõ.i.c.
de qbus.xx.di.ubi gl.dat trs ſołoes:⁊ nið qð
le. ⁊ nõ.i.c.cãis.j.ð e Tn al d, nu
blica ibi.dʒ eẽ publica.nõ referas gl.ad tex.qꝛ
eſſet fła. nã electio facta de excõicato ẽ nlła q̃n
tũcũqʒ ille ſit occłte excõicatꝰ:ut ĩ.c.cũ.dilectꝰ
ð ↄſue.⁊ ĩ.c.cũ ĩt᷑.S.e.nõ. Inn.i.d.c.cũ dilec
122 Jo. an.i. c. .i. ð reſcꝛip.li.vi.⁊ uide qð dixi
plene ĩ. c. Vitatis ð.do.⁊ ↄm.ubi tetigi. nũqᷣd

ualeãt geſta ab ipo excõicato tolerato. In gl. i
v. poſtlauit i. fi.nõ.gl.q ſolʒ quotidie allłaꝛi
petẽs abſołonẽ tacite fatet᷑ ſe excõicatũ:⁊ idem
uẽ tenẽ hoſt. H ⁊ ĩ.c.ii..ð oꝛdi.cogni.ſʒ Inn.
h= iĩ pᷣal.c.ij. tʒ Sriũ dicẽs ꝙ lʒ fateat᷑ ſe hꝛe le
ſã ↄſciam.ñ tñ fatet᷑ ꝑ hᷣ ſe excõicatũ uĩ tenere
aꝛchi.ĩ. c. pia de excep.li.vi.⁊ colect.hᷣ ⁊ faẽ qð
nõ. Jo. an.i.c. exhibita de homi. ? tʒ ſpe.i ti. ð
ꝓba. F. uidẽd. v. ſʒ nũqd. ubi ad iſtũ tex.rndʒ
ꝙ b̊ denotat tps ĩ q recognouit ſe excõicatuʒ
nõ ãt denotat᷑ cã q̃i dicat ꝙ iſte per nũciũ reco
gnonit ſe excõicatũ eo tpᷣe quo petijt abſolonẽ
ꝑ nunciũ. Maꝛ. m̃ ĩ.l. decẽ.ff. ð v. obli.iʒ opi.
h glo. ſʒ Zriã partẽ puto vViorem:qꝛ ſolet peti
ad cautelã æ bonaꝝ mẽtiũ ẽ timẽ culpã:ut ĩi.c.
.ij. de obſer. ieiu.⁊ uide qð dixi ĩ. c.ij. pal.Et
nõ ex pᷣdictis iũcto tex.ꝙ ꝑ nunciuʒ põt qs ab
ſolui:qdã ↄriũ per id qð le.⁊ nõ.i.c.cũ deſide
res ⁊.c.a nobis de ſen.ex. Abb. dicit ꝙ lʒ qͥs
nõ debeat abſolui ꝑ nunciũ:ſi tñ abſolui tenet
abſoło:⁊ nõ hoc dictũ qꝛ ſatis plʒ.⁊ dic ꝙ iſte
tex. nõ ꝓbat ꝙ iſte fuit abſolutꝰ ꝑ nunciũ ſʒ pe
tebat abſołonẽ per nũciũ.an ãt per lr̃as qͥs poſ
ſit abſolui uide bo.tex.iũcta gl.ij.q.v.quãto.
¶ In gl.in. v. illicitũ ibi: ſz lex loquit ĩ bꝛdita
rio ⁊c̃. Ex his qꝗᷓ̃ hic allegãt ĩ gl.iſtud iuramẽtũ
reddebat᷑ dubiũ.nã q̃tenus erat ð futuꝛa ſuccel
ſione qꝛ iurauerat obediꝛe nepoti ſuo:ut ꝛegi ⸗
iꝑatoꝛi futuro uiuẽte adhuc imꝑatore uidebat
inꝛamẽtũ illicitũ: ut ĩ.l.fi.C. ð pac.⁊ nõ iſtã gl.
qꝛ illa lex ñ facit mẽtionẽ de iuramẽto:ſʒ ſoluʒ
diẽ pactũ nõ ualẽ:qꝛ Z bonos moꝛes:ſj Daꝛ.
i.l.ſtipulatio h mõ ↄcepta.ff. de v.ob.⁊ aliqui
doc.i.d.l.fi.tenẽt ⁊ bñ ẽt iuramẽtũ nõ ualẽ ut
i rła non ẽ obligatoꝛiũ ð reg.inẽ.li.vi.ſʒ ĩ Sꝛiũ
faciebat ꝙ nolũtas ĩꝑatoris uiuẽtis iĩtceſſerat
ĩ ſeu ĩ obligatõe ⁊ pactũ ualet ð ſutura ſucceſ
ſione ↄſẽtiẽte eo ð cuiꝰ ſucceſſione agit:eo tñ
perdurãte ĩ ↄſẽſu uſqʒ ad mortẽ: ut dicit tex.in
d.l.fi. ſz ille ↄſẽſus ĩperatoris ñ uidebat h nalẽ
qꝛ nõ agebat hic de re ſua cũ iperiũ deferatur
ex electione:⁊ non ex ſucceſſione:ut hic meri
to dicit hic papa ꝙ ĩ tali dubio nõ debuit iſte
dux uenire propria auctoritate contra illud in
ramentum:ſed debuit conſulere romanum põ
tificẽ ⁊ ſic ĩtellige ⁊ limita gl.ſe.iĩ pn. quam nõ
ĩ eo ꝙ facit tria mẽbra ꝙ aut iuramentum eſt
omnino licitum ⁊ tũc ẽ ſeꝛuandum:ut.j.de in.
iurã.ꝑ totũ Aut ẽ illicitũ:⁊ h ↄſtat ⁊ tũc ꝓpᷣa
auct᷑e põt qͥs nenire ↄ.nt.xxii.q.iiii.q̃i ꝑ totũ
Aut dubitat᷑ an ſit licitũ ł ne:⁊ recuꝛẽdũ ẽ ad
ſuꝑiorẽ: ut h.⁊ idẽ uoluit h Inn. q m ultra di
xit ꝙ ſi iuramentũ põt ſaluari ſine ĩtitu ſalutiſ
erne ʒ ſit temerariũ ⁊ ꝑnicioſum exẽplo. dʒ tñ
ſuꝑior pᷣus adiri: ar. c. cuʒ qdam de iureiura.
⁊ h̊ ſi ãt ẽ temerarium.nõ ãt exẽplo ꝑnicioſum
⁊ tũc dʒ fuari.ar.iĩ.c.debitores de iureiur.Et
ſubicit nõbile vbum.⁊ menti tenẽdũ ꝙ nedũ ĩ
temerariis iuramen:is:ſed ẽt in licitis ⁊ hone
ſtis poteſt quis uenire ↄtra ꝓpꝛia auctoritaie

R tudn

ortorpe ad
er ie nin
en rinß . pen .
eele ü) 4Eeue
glitnt üin,

n guluin⸗ ici
mmimiin ti,
e CleAE no.)
. nunſneit Pimite
ſnn els i
On n hihden
aosignn edli
n net, ,nnt
as , l.
ertat inad ni, n
icpbevih uc ſ inls
ſe e nn mndl ſtgi
ntmulai
il1, Eig.
li fmhie, d o
ſiumi eſ ün un n ⸗
zſid t in . l gitmne .
rN, r ſai amni
Sovi /jſodie tan
ftuc d Cuczeniſ
mntlualu ſolmd cnend
ſalulnch i l ii ich li
645 Giokͤt ids oſthn
.
cial cfü of
möes fveriteraiate.
mai anirdii inudgt
miunihiſ nnn
mummid perdtnun nhe e⸗
õ minn
ginblnſe .lliiini.
ſeuntbet iohnbih ii cit
nitm icl ctbl bic eci:
etcbr: . öacn.icManimus.
ſn Abirsad ckcnöe
tpuicu ſüvocidi ? co
miccio miioris ? ſäioris ptis
famtiiinmnno. fa Pulſiobiſi
upecägethrais dvab clectolbi
oluuiaitllas decididas: pun d
ii intidn vurig; caſari papa
uuittui d nono u hf ili
iiſiumlatane c öſoit cardia
in ui i Nud de cot diono
ilungſsice oei (M fo i
nuicttnonb iit düirs
õ
ün iigil Alecio i eis
b dlonri — „5
agab epti nen irni
iegſi ic Cü iterunine
ütſdtpftes ſuffi⸗ Ener
iittiene regao hſo
t ofe lo loco ſi ücllge c.i
aunl diſfbe gci
ltleſ iticifeg pof e
nech aſlue ier os ni
ltcöndi *“D P int ali
ir 1 AN . an. ri .*
runſrſmon Mignö arin⸗
üllnonire mige unnc aniad

pſeee ger

li bei nuere

exi.gn .
uiſegaſch
ineh, 2gz. PDrins zn,t
aauneniefnd⸗
D Weg

ial q
longa t
ſbꝛ: t i.
la f. den
dai ofom
44d pvinci
pocai:
coloau
pt oes d
ſae ex i.
go vt oi⸗
ſt ipiſt⸗
craimda:
n
Eug
bc voem
qe grtnib
ni och per
ngno clche
m Mi
Aicant
kimsem!
fet cecno ̃
das .
s imnar
C.de auds
,,uue
one' iad
ð ricu n
nes llo⸗
lezwli gen
Anins
iie p
tins
er
wain
ſaciüt

bai:

.

a.

i⸗ W
.

nnnn ſf d Niti es
ieni,
o. 0. n! eg⸗
dorſ. nnicebbin den Wg
3,) Alz h i nein

Pbemar ie tai aͤnig

e ho dor dti ritgn eo
ne einnnind
1 riblne m ini niini iei
Snen or in gſg ntin
ygini linitthirbai tin
moti Crhiyj be tzij g ſncimmi
ſeliti dbij ninmsroſmmuſ
ſor lmumnt obegir hvr lwn ngt
uon iumro ninir achue inpatorruſcibii
iumneni llcũ mil..C.öor eno ige,
luleri tuit naionede inmi. lon
depaci none:ar ) donos noresh On.
il Kpanod nd dcn de d dd diadi
NiAlſiat5n aiunmiioden
icnon icbigmwiüdleinil Kiiii
ſacrbi volius gnonioninei⸗ eſenn
js aiorlgrir tmti untt imn un
ſor Mtirco iutſor ln n
cprir i ih cy a indltt
li ple ſeo enmne nitn ule
õ
nogehi en bir we
ne noner eeſionenn hi
qdenmre nct d g entt
dubio no Cebul,fl
oacthemrg ini m
Gurwent Thra mdorin

r.

¶ De elecclone.

inſtante neceſſitate ſi ſuperior non poteſt adiri
xi.q.iij.anteceſſor:ita putat ipe iminẽte neceſ
ſitate nel magna utilitate ſpũali.ſʒ hoc ultimnʒ
nõ plʒ Mo.qꝛ ꝑꝑ utilitatẽ nõ ẽ ꝑiuriũ cõmittẽ
dũ.ñ.n.dʒ admiti malũ ꝓpt᷑ bonũ qð ĩde ſeqĩ
ut i. ciñ magno.j. ne cle. uł mo. ſʒ dũo Cã. plʒ
dẽ; Inn. qꝛ magna utilias ↄpat᷑ neceſſitati: ut
nõ. Inn.i.c. cũ oẽs ð ↄſti.æ mihi plʒ h̊ dẽʒ qñ
iminet tal utilitas ꝓ q̃ ſuꝑior ipᷣm vᷣiſiłr ſi po
miſſz adiri abſoluiſſz aiuramẽto: fac.l. tutoꝛ q
reꝑtoriũ.ff.ð admi.tuto.⁊.xvij.q.iiij.nullus.
In gl. li. nõ. gl. iſcto tex. ꝙ iuras obediẽ regi
nlalti pᷣncipi itelligit᷑ eo remanete ĩ pncipatu:
vñ iuramtũ nõ ligat eo puato ( Ex glo. qrit
nũqd electꝰ i iꝑatorẽ poſſit illico admiſtrar̃ añ
qĩᷓ coꝛonet̃ k appꝛobet᷑. So.oli erãt narie opio
nes:ſj hodie receptũ ẽ ↄſuetudie ut ſtati admi
ſtret:⁊ ſi plꝛes ſũt ełcti ĩ diſcoꝛdia q̃ʒ admiſtꝛat
z ualiditas geſtoꝝ ðpedet a futuꝛo euẽtu ð qꝰ
uide gl.i cle. romani pal.qᷓ circa iſtã mãʒ ponit
plra Sönda lute b q̃ri nũqd poſſit õↄ coꝛo
nãdũ excipi ad effectũ diffeꝛẽdi coꝛonatõeʒ do
nec exceptões fuerit exaiate. Inn. ſẽtit bᷣ ꝙ ſic
nã ſiẽ papa põt exaiaꝛe ełctũ añ coronatõeʒ:ut
h:ita dʒ admitti exceptio:cũ coronatio ſit q̃dã
ↄfirmatio:quã ẽt ꝓcedit manꝰ impoſitio qꝛ dʒ
ungi ⁊ ↄſecrari:ut ĩ lr̃a: gꝰ debẽt pus admitti
exceptões ꝓbabiles:ſicẽ õ epʒ ↄſecrãdũ:ut ĩ.c.
ſuꝑ his ð accu.⁊ hec opi.plʒ mihi lʒ qͥdã dicãt
hoc iuẽ nõ ꝓbari.idẽ dic ð abbatẽ bndicẽdũ:
nt nõ. doc. hic vpbal . accu.ĩ.c.memimus.
. bñtes ad electiõeʒ ðᷣ
O gm. ꝓuicia ſũt uocãdi ⁊ cõ
firmaĩ electio maioris ⁊ ſãioris ꝑtis
In pᷣma ponit ðciſa narratõ.i ſa ꝓuiſio:ibi ſi
vo: ⁊ pone caſũ ꝙ celebratis duabꝰ electõibꝰ ĩ
diſcordia.papa cõmiſit illas decidẽdas: ꝓut ðᷣ
iur̃ fuẽit:⁊ ſi ↄtingẽt ð iur̃ utrãqʒ caſſari papa
mãdauit electõeʒ celebꝛaꝛi ð nouo: ꝓut hr̃ i l̃a
HMõ.ᷣpꝰ ibi titli ſẽe prudẽtiane ꝙ pᷣſbit᷑ cardiał
nũcupat᷑ ꝑ titulũ ſuũ.Quid de epᷣo ⁊ diacono
dixi ple i. c. ex geſtis ð cle.nõ reſi ¶ HMõ fo ibi
ↄuocatis ꝙ ubi aliq ex electoribꝰ ſũt abntes nñ
ſuffiẽ ↄgꝛegare caꝰ ꝑ ſonũ cãpane:ſʒ debẽt ab
lẽtes uocãi ꝑ nũtiũ aut lr̃as ał electio vr̃ eis ↄ
tẽptis fa ⁊ ipis ꝓſequẽtibꝰ ↄtẽpiũ nẽit irriiã
da:ut.j.c. ꝓxi.⁊.S.e.qꝙ ſiẽ:⁊ ĩ.c.cũ ĩteꝛ nniueꝛ
ſas. Si ãt oẽs eſſẽt pñtes ſuffiẽ ↄgꝛegatõ ꝑ ſo
nũ cãpãe ſi ̊ ẽ ð more illo loco ſic ĩtellige.c.ĩ
cãis.s.e.nbi tetigi¶ Mõ. ibi fribꝰ ꝙ oẽs cle
rici eiuſdẽ collegij pnt dici fres ꝓpi dilectiõeʒ
? caritatẽ q̃ magis dʒ aſfluẽ ĩter eos ꝙᷓ int᷑ ali
os ð quo uide qð nõ.i.c. ad menſam.xi.q.iij.
HMõ.ibi miiori ⁊ ſaniori ꝑti ꝙ nõ ſuffiẽ aliqd
eſſe geſtũ a ſaniori ꝑte uniuerſitatis niſi ẽt illa
pꝑs ſit maior nio:reqᷣrunt᷑ gꝰ duo copłatiue ad
naliditatẽ geſtoꝝ:idẽ vr̃ inueꝛe tex.i.c.qꝛ ꝓpt᷑
J. e.? i.c.i.ð his q fi.a ma.ꝑ.ca ¶ In glo. ex
bac hẽs tres itellectꝰ ad laʒ. Mrimꝰ ẽ ut hie
ponat᷑ regła circa uocationẽ abñtiũ: ut exñtes

ꝓuiĩcia ſint oẽs nocãdi ſecꝰ ſi e ꝓuĩciã:= fʒ
hüc itellectũ hᷣ ðᷣcꝛe.detmiat ⁊ ðclarat.c.qꝛ ꝑꝑ
j. e.ubi dꝛ ꝙ oẽs ſũt uocãdi ad electõeʒ q̃ cõ
mode uocari pñt ut illi dicãt cõmode poſſe uo
cari qͥ degũt ĩ eadẽ puiĩcia.¶ Scos itellectꝰ ẽ
ut potiꝰ ills. c. qꝛ ꝓpt᷑ defmĩet 2 reſtꝛigat iſtð
c. ꝙ eõ: ut ſic ſit ſeſus ꝙ exñtes ĩ ꝓuincia ſũt
uocãdi.ſ.ſi ↄmode uocaꝛi pnt:ut i. d. c.qꝛ ꝓpt
