i.d.c.cleros epᷣi aũt ꝓuĩtie dicũt᷑ ſuffragãei ar
chiep̃i a ſuffꝛagando:qꝛ ſuffragãtur ſibi ĩ offõ
epali puta cõſecrando alios epos.itẽ celebran
do cõcilia ⁊ ↄſilia ¶ ʒ.nõ. ꝙ electꝰ æ ↄſecratꝰ
põt applłari metropolitanꝰlʒ n põt applłari ar
chiepᷣs ſi nõdũ fceꝑit paliũ ut ĩ.c.niſi.J.ðᷣ nſu
pal¶ Mõ.qrto ꝙ ſiẽ electꝰ?⁊ ↄſecratꝰpt᷑ exẽcẽ
ea q̃ ſũt ordis ut ĩ.c.trãſmiſſaʒ.j.e.ita electꝰ ⁊
cõfirmatꝰ nõdũ ↄſecratꝰ põt exercer̃ ea q̃ ſunt
iuriſditõis:qͥ aũt dicũtur iuriſqitiõis ⁊ q̃ ordi
nis dicet᷑ plłe ld:c. raſimniſſa E Ellio n e 85
iur̃ cõmuni electus in epiſcopũ debet conſecra
ri ab aliis epiſcopis prouincie ⁊ archiepᷣo ſuo
ul ipius mãdaio.quot aũt reqᷣrunt᷑ neceſſario
ad ↄſecꝛationẽ alterius epi:dic ut in. c nec epᷣi
⁊ ĩ.c.ſi archiepᷣs.j.de temp. or ¶ Oppo. ↄtra
tex. uidetur ꝙ iſte electus cõfirmatus n potat
mãdare ſuum ſuffraganeũ ab aliis ↄſecrari:qꝛ
cõſecꝛatio ẽ ordinis:ut i.c.ꝙ ſicut.j.eo.gꝰcũ

¶ De electione.

iſte n põt ꝑ ſe ↄſecrare cũ nõdũ ſit ipᷣe ↄſecratꝰ
nõ dʒ poſſe h alijs demãdaꝛe: qꝛ qͥ ꝑ aliũ fac ꝑ
ſe facẽ vr̃ ut ĩ.c. mulieres ð ſen.exco.⁊ ĩ regła
q ꝑ aliũ. li. vj. ⁊ alibi diẽ iuris ꝛegla qð ſuo nõ
Iʒ noĩc nec alieno licebit ut ĩ regła ꝙ ſuo ð re.
iut.t. vj. Itẽ fortit᷑ fac õ iſtũ tex. c.i.c.di.ubi
dr̃ ꝙ electꝰ i ãchiepʒ ñ dʒ differꝰ ↄſecꝛatõʒ ſuã
ne differat᷑ ↄſecratõ ſuffragãeoꝝ. g vẽ ꝙ ſi nõ
dũ ipᷣe ẽ ↄ ecratꝰ ꝙ non põt ꝑ ſe nec ꝑ aliũ ſuf
fraganũ ↄſccraẽ. So. ↄria uideĩ᷑ va ⁊ ꝓpteꝛca
dixerũt qdã ꝙ iſta n uẽit dcre. ſ̊ poniꝰ fuerat
qdã ꝓuiſio fũdata ſuꝑ q̃dã eqᷣtate q̃ſi dicat ꝙ
ð iur̃ nõ põt iſte h ðᷣmãdaꝛe an ſuã ↄſecratõeʒ.
Sʒ iſta opio fuit oli poſita qñ iſta decre.erat ĩ
fa ↄpilatõe q̃ nõ erat papalł:ſʒ cniuſdã gallen
nõ aũt poterat h̊ dici poſtꝙᷓ fuit poſita ĩ teꝛtia
ĩ rta ⁊ quita ↄpilatõe:qꝛ iſte ↄpilatõeſ fuerũt
pape ⁊ papa mãdat ut iſtis decꝛetalibꝰ utamur
ĩ iudicio ⁊æ er ut.S.i ꝓhemio:iõ cõiter tenet᷑ ꝙᷓ
de meꝛo iuꝛe põt electꝰ z cõfirmatꝰ demãdare
hãc ↄſecrationẽ alijs ſuffraganeis h tʒ gl. pe.iĩ
.c.pe. ð trãſla. pla.? gl.i.c.i.c. di.? doc.cõiter
B. Ad õoria dic ꝙ ꝓcedũt qñ qͥs mãdaret ↄſe
crationẽ alijs nõ hntibꝰ pfatẽ ↄſecrãndi:ſj ſuf
fragãei ex q ſũt epᷣi bnt ptatẽ ↄſecrãdi ⁊ ſolũ
eis deerat iuriſditio ⁊? ptas ↄſecrãdi nõ ſubiec
tũ. vñ electꝰ æ ↄfirmatꝰ ↄmittendo hãc ↄſecra
tõeʒ ſolũ exeꝛcet iuriſditõeʒ:qꝛ tribuit fachiatẽ
oſecrãdi ſubditũ ꝓpriũ.epi aũt h̊ faciunt poſt
modũ iur ſuo:uið optiuʒ ſiłe ĩ ordiatõe clicoꝝ
uacãre ſede. nã capim põt ↄmitte? altẽi epᷣo ut
oꝛdiet clericos alreriꝰ dioceſis ut ĩ.c.cũ nulluſ
ð tẽp.or.li. vj.⁊? tñ ceꝛtũ ẽ ꝙ caplłin ꝑ ſe ordia
re nõ põt cũ nõ ſuccedat niſi ſolũ ĩ his qᷓ ſũt in
riſditõis ut ĩ. c. cũ olĩ ð ma.⁊ obe. Idẽ in alijſ
põtificibꝰ. nã põt caplm ſede nacãte alienũ epʒ
ĩuitare ut exẽcear ibi põtificalia ut ĩ.c.põtificeſ
vij. q.i.hĩc di? Cõpo.ꝙ ſe.ua.metꝛopolitana
põt capłm illiꝰ ecclie demãdaꝛe ↄſecratiõeʒ ſuf
fraganei ꝓut hic ꝗr̃:qꝛ ex qꝰ ↄmiſſio fit ab ha
bẽte pf̃atẽ ſolũ nerſat᷑ ibi iuriſditio ⁊ nõ oꝛdo
7 ꝑ h̊ hẽs bonã limitatõeʒ ad iura dicẽtia ꝙ is
vr̃ facẽ cuiꝰ noĩe fit.illa enĩ ꝓcedũt qñ ille cui
fit ↄmiſſio nõ poterat facẽ noĩe ſuo:ſʒ ex toto
faẽ tanq; alius ſecus ubi faẽ noĩe ſuo łʒ habue
rit aucroritatẽ ab alio ut h̊ Et h̊ noluit ĩ effec
tu Inn. hic ¶ Eld ſᷣm oriũ.·d. c.i.c.di. dat᷑ mł
tiplex ſolutio ut ibi ⁊ hic nõt᷑ ¶ MDrio ꝙ; pꝛo
cedit q electus æ ↄfirmatus ẽ in mora petẽdi
de ↄſecratõc.nã tũc nõ põt hoc alijs demanda
ꝛe ut ibi.ꝛꝰ ꝙ loquit᷑ ibt qñ ipſe archiepiſcopꝰ
uult per ſe conſecꝛaꝛe.naʒ tunc opoꝛtet ꝙ diffe
ꝛatur ↄſtitutio ſuffraganei donec ipᷣe fueꝛit cõ
ſecrarus url.zꝰ loquitur qn in ꝓuincia nõ ſũt
niſi duo epi. nam ſi archieps nondum eſſet
conſecratus nõ poteſt alios cõſecrare qꝛ admi
nus requiꝛuntur duo epi ſen tres epᷣi ut ĩ. d. c.
nec epᷣi. Ad.c.ꝙ ſiẽ ſ. eo.quod uidet᷑ ẽt faceꝛ
oopoſitum dic ſᷣm Inn. ꝙ loquitur ĩ arduis
nam archiepᷣs qui nõdum ꝛecipit paliũ nõ põt

ardua explicare ut conſecraꝛe uirgines concili
um prouinciale celebrare ⁊ ſilia ut h.ſed leuia
poteſt ar. . eo. tranſmiſſam ⁊æ conſecrare epᷣm
cẽſetur leue cũ enã epi ſuffraganei hoc poſſũt
per ſe uacante ſede metropolitana ut i. C. qꝛ ꝑ
ãbitiões.xiiij.di. Et nõ.gl.i.d.c.i.c.di.ubi ð
hoc ¶ Ex his ĩfertur ad queſtionem quonidi
dianã nũquid electuſ z confirmarus qui nõdũ
ẽ cõſecratus poſſet concedere ĩdulgentias ma
xime ſi nõdũ ẽ pᷣbirer de qua qone nide per
Hal poſt beatum Tho.in accñtibus de expᷣſ
ſis ubi ↄcludit poſt beatum Tho.ꝙ ſic: quia
remiſſio que fit per indulgentias nõ concernit
adminiſtrationem ſacroxꝝ:ſed potius iuriſditõ
nem.nam cõicat iſte theſauꝝ eccłie qui dicit eſ
ſe congregatus ex meritis ſãctoꝝ ut plene dixi
i.c.ad liberãdũ de inde.⁊ idẽ dicendum de le
gato pape licet non ſit ſacerdos ⁊ uide per be
atum Tho. q̃rto ſniaꝝ di.c.xx.q.ʒ articulo ⁊
q.iuij.articulo.ii.⁊? idẽ dic.de ſiłibus.q.
Abbas.
JIs cuiꝰ electõ fuit
. Bper c0. caſſata nõ nitio ꝑ
ſone ſed electioniſ modo iteꝛum eligi
poteſt ſecus ſi nitio perſone.h.d.Et quonidie
ſolet alegari primo ponitur queſtio.a ſolutio
ibi hoc tuam in quo duo facit nã pꝛimo ꝛeſpõ
dendo diſti guit ꝛ2 excipit ibi niſi. ¶ Hõ. prio
ꝙ electio cauſatur quandoqʒ ex duplici defec
tu. l perſone ⁊ forme ipſius electionis:exẽplnʒ
pᷣmi opponit᷑ contra electũ crimen nel aliquis
defectus puta natalium uł ꝙ ẽ corpore uitiatꝰ
uł qͥd ſimile. exẽpluʒ fi quãdo ĩ electiõe non ſu
it ſeruata forma canonica de qua hodie in.c.
quia propter.j.e.uel e ectores erant excõican
uet ſuſpeſi ⁊? gnãliter poteſt dici ꝙ qualirercun
qʒ electio retractetur ſine nitio uel defecin elec
ti nunꝙᷓ talis ceſſatio habet impedire promo
tionem electi ratio diuerſitatis: eſt qꝛ uinũ cõ
cernẽs perſonam ·ſigillat æ notat ipſam perſo

nam ⁊ eam ſequitur ſicut lepra leproſuʒ ut.iij.

q.i.cito turpem ſecus ẽ in alia canſa extrĩſeca
qꝛ cum non concernat ꝑſonam electi nõ dʒ ꝓ
motionẽ ipſius impedire Qꝛ1 nõ. ex hoc ⁊ ex
tex. ꝙ crimẽ per exceptionem ꝓbatũ nõ ſoluʒ
repellit ꝓ illa nice:ſʒ etiam norat verſonam ut
ãplius promoueri non poſſit. SZʒ õ ⁊ contra
tex. opponit᷑ fortiter de.c.ii.de or.cog.ubi ha
betur crimen probatum per uiam cxeeptiõis
nõ ĩfamat ad idẽ.l.lutius.ᷣff. de hiſ qui nõ ·ĩfa.
E? alius tex. multum diſtringens in.c.ſup bis
j. de accu. ubi diẽ tex. ꝙ licet crimẽ ſit ꝓbatũ
contra electuʒ per uiam exceptõis nõ tmñ peꝛ h
dʒ iſte perdere beneficia prius habita licet re
pellatur a ꝓſequendo illud bñficium ad quod
fuit electus. So. ppter hᷣ ⁊ ſimilia ↄria iſtð.c.
legitur pluribus modis:duobus ĩ gl.⁊ tribus
extra eam.primus intellectus ẽ ꝙ iſtud crimen
ꝓbatum conrra electum nõ ĩfamat ĩfamia iuriſ
nt ĩ Srijs:ſʒ ĩfamat electum infamia facti.nam

jotiir iſpin ſiaim in
, ,M24 p , R. 1..1. de
birgiboqetno iclat⸗
tili doelanfn.

Gtrzaanne ſttni miiſgi

ailliiini fit me
inii teroanicen ut dodven
iattuitnimmons ſte iclee
iimißttgnmsim. Jeo
mn prie ercchndis
lefa. G opg te
leſteiteleans no pro
nichiceliercogo
Hisliüimnii poni Inn gi
hnſmmi enibiri nis
englicit uunſeno ni
—
Ni Eaii Moni:itat h
ilee En ba le Int
eacno ii pße tin

igigteht opponi
mnol udicii uocitet ii
I „ „ .
idiKenſnöiser ſ

at Weiſgercepti .
Miifii ſchortgiinil

Ullt
r venir⸗
do

placea mbi md
ad quam enam

nceoeeare
Reee e
1

cccn vae Modꝛ

4t
wochkpergne

eſlter im c.
Nopier inamr
n infinmtne
1a pmon m
1o cda prod
mns ſccns in
ir N. O.
c. cnmime
dium notad
tio duins e
töe Vr dican
ſoneſtann
Dlusſan

des

VBopereo. haß eiſi
Ciſſna o litop
ſorſgſchmenſnibirnmnih
dorcfſns onlr b Kamie
ſoet algin oyino Poni ur ycſto.: ſoni⸗
bihoc mmn nno ho telt ni vind
denco dſfignt ept tini. ord
Sclecno canſaur ancogzer Guplei ſfer
1n perone t ſome ſns clcionie gipſ
5niopvonit connn ceciicniren ve gleis
Geſceus punn nnnglum t wecorvote tias
ad ſmle erigez ficradoitcidenn in
ſerumn form anorica de apadocſe int,
Narotr e d cenatesetmeriͤtn
Uck ſoſpen t gͤine poneſ dici annnran
;ckeuno termem inenitod eiencen
nunqy nis elino baitg inyet te hrono
pumdn mp inſſe d lnd
imnis lonan ſglir tan ſn ni
õ
casiin diacnſnemniſe
qicnd men —
nin Nenat oe

reCV or doct
mmure m n
edererchon
ict. cimi her tlech uireſonn

Pe natng Ezbece
zplos Nrononni anboſt ,

¶Ue electione.

grauat᷑ opi.ſua:ex eo qꝛ repulſuſ ſuit uitio ꝑſo
ne. ⁊z ifamia facti ĩpedit promotionẽ:qꝛ opi. ꝓ
mouẽdi de nullo debʒ nacillare: ut i.c. tãtis da
niel. lxxxi. di.⁊ i.c.oĩpotẽs.j.de accu.⁊ iſſe ĩtel
lectꝰ ſatis ĩ ſe bonꝰ quẽ clariꝰ firmat glo.i.c.
iter canonicos.j.co.? ꝓbat᷑ alia rõe nã ſi ĩ
famatꝰ ifamia facti ſuſpẽdi dʒ a bnficijs habi
tis donec ſe puꝛgaueit iuxta ea qᷓ legũt æ nõn.
.ii. q. V. i. c. pſoit ſi ⁊ ĩ. c.ii.? i.c.ĩter ð purga.
cano. multo fortiꝰ debet ipediri ꝓmotio infa
mati.qꝛ turpiꝰ eijcitur nõ admittitur. æc. ut
i. c. quẽadmodũ de iureiurã.⸗ ſeqndo hũc ĩtel
lectum dic ad.c. ſuper his ꝙ loqt ĩ beneficijs
habitis ilł eniĩ nõ pᷣuat ꝑꝑ crimẽ ꝓbaiũ ꝑ niã
exceptionis. Sʒ nos loqmur iĩ bñficijs obtinẽ
dis. ¶ Et facit ad predicia ꝙ nõ. Di. ĩ zgula
ifamibus ð ꝛc.in.li.vi.? ꝙ nõ.i.l.ii.C. ð dig.

li. xii. ubi patet ꝙ nõ ſolum infamia iuris ſʒ ẽt*

facti ipedit ne q pꝛomoueatur ad dignitates
2 bñfi.⁊ iſte intellectꝰ ſic declaratꝰ ſatis ſuſten
iabilis ẽ. Scðs ĩtellectꝰ gl. ẽ ut ĩtelligatuꝛ tex.
q crimẽ ꝑꝑ ꝙ electio fuit caſſata cõtingebat
ipſa electionẽ.nã rõe cõtingẽtie vẽ crimẽ pᷣnci
palr deductũ ut pʒ ĩ his qᷓ le æ nõ.i.c.i.de ex
cep.⁊=.c.ii.ð ↄfe.⁊ ĩ.l.ii..ſi publica.ff. ð̊ adł.
? oʒ itelligere ꝙ Z electionẽ iſtabat̃ prĩcipalit
ut caſſaret 2 icidẽt᷑ oſtitit de uitio electi:ut pu
ta qꝛ cõmiſit ſimoniã citra illã electionẽ. unde
nidet illud crimẽ pꝛĩcipalr deduciũ quẽadmo
dũ deducebat᷑ caſſatio electionis.iſte ĩte lleciuſ
e bonus ĩ.ſe. ſed aliqtulũ reſtrigit lram ¶ʒ le
git extra gl.ꝑ doc. ꝙ crimẽ electi fuit deductũ
ꝑ uiã excuſatõis ⁊ nõ exceptionis.iſte itellectꝰ
nõ hẽt ſcrupulũ ſʒ reſtrigit nimis liam. Ideo
dat᷑ itellectus quaꝛtꝰ ꝙ pᷣtextu prie exceptiõis
nõ dʒ iſte repelli a ꝓmotõe f̃a. Sʒ opʒ ꝙ de
nouo excipiat᷑ de illo crie iſte ĩtellectus nõ pro
bat ĩ lia que inuit iſũ debẽ repelli ex eo qð al.
fuit expulſus. Quiĩtũ intelleciũ ponit Inn. di
cẽs ꝙ exceptio qᷓ opponit᷑ ̊ clectũ hẽt ĩ mis
ui accuſatõis: uñ appellat qñqʒ accuſatio ut ĩ
auc. de ſan. epi.i.F.ſi ꝗs nũc. nñ queadmodũ
accãtio ſigillat accuſati = ↄuicti ꝑſonã:ita ⁊ B
exceptio ⁊ ſolet multũ allegaꝛi hec lec. Inn.
eã declara ſic. duplex ẽ exceptio qᷓdã ꝓpᷣe dẽa
?7 qd ipꝛoprie dẽa ꝓpᷣa exceptio ẽ qᷓ opponit
a ſtimulato ? nocato ad iudiciũ 3 uocãtẽ ⁊ ipᷣi .
us accuſatõʒ. nã exceptio ẽ accuſatõis excluſio
ut i.l. i.ff. de excep. 7 iſta exceptio regularit᷑ ul
tꝛa repulſionẽ ibi fiẽdã nihil oꝑat᷑.ſatis n idu
eit ex quo ꝓ tũc ꝛepellit m nãm ſuaʒ ut ĩ. d. c.
ij. de ordi. cog. æ hec exceptio ꝓpᷣe het locum.
Exceptio uero ipropria ẽ qũ ꝓponit᷑ cõtꝛaꝛia
ab gliquo ſpöte neie ipm ſtimulante exẽplum
quando quis opponit contra elecrionem ſeu
ſonam electi. nam ab iſto opponente nihil petit
ſed ipſe ultroneuſ ſeu uoluntaꝛie ſe offert impu
gnando electioncʒ. Ideo iſta talis exceptio ba
bet ut dixi. uim actionis ſeu accuſationis. nam
ſicut actor ſen accuſator uenit ſponte ad ſtimn

landum alium ita iſte q̃ excipit electioneʒ op
ponendo crimen cõtra electum uenit ſponte. =
dicitur hec exceptio itẽtionis:qꝛ opponitur in
tentioni electi potius q actioni.exquo electus
nihil petit ſed ẽ i itentione petendi cõfirmatio
nem uł conſecrationem.⁊ de hac exceptione i
proprie dicta uide latius per. Inno.i.c.dudũ
⁊7. c.cũ dilecti. j.eo.⁊.c.ſuper his de accu.⁊= ſic
nidet᷑ ꝙ talis exceptio habeat quo ad caſũ iſti
us. c. cffectum accuſationis ⁊ ſigillat = notat ꝑ
ſonam elccti ſicut faceꝛct accuſatio. Sʒ itellige
ꝓ non per hoc notat perſonã clecti infamia iu
ris.lʒ ſit tale crimen de quo aliaſ condemnatꝰ
per uiam accuſationis efficeret᷑ infamis qð ꝓ
bo apertiſſime ꝑ.c.ſuper his prealle.ubi cõclu
ditur ꝙ per crimen probatum contra electũ ꝑ
uiã exceptionis non debet electus perdẽ prio
ra beneficia ꝙ profecto perderet ſi notaretur
infamia iuris:qꝛ infamia adimit honorem iaʒ
queſitum ut probatur in.l.infamia. C. de öcu.
li.x. dixi in.c.inter dilectos de exceſ.prela.vn
placet mihi magis pria lec. glo.decla rata ut.õ
ad quam etiam corroborandam adduco .C. ie
ſtimonium de teſti. ubi patet quod repulſus ſe
mel a teſtificando per uiam exceptionis põt ð
nouo repelli probando id ſolũ ꝙ alias fuit re
pulſus ergo idẽ et fortius nidetur gicendũ in
promouendo ar.in.c.fi.de teſti. ¶ Sed pro
declaratione predictoꝝ ⁊ tex.quero nunquid
iſte tex. hẽat locũ indiſtincte qualitercũqʒ elecꝰ
fuerit caſſata nitio perſone. So.dic ꝙ nõ vñ
pmitten.ꝙ qnqʒ caſſatur electio propt᷑ crimẽ
electi uere probatũ quandoqʒ propter crimẽ
preſumptũ quandoqʒ propter infirmitateʒ ip
ſius electi talem que hahet unpedire promotõ
nem. pone exẽplum in. c. cum inter canonicos
j.eo.primo caſu habet locum indiſſincte tex.
noſter. ꝛ* caſu non impedituꝛ fa promotio ſi
poteſt ſe purgare de illo crimine preſũpto: qꝛ
contra crimẽ preſumptuʒ admittitur purgatio
ut eſt tex. in. c. officij prope fi.j. e ʒ . can qñ
propter infiꝛmitatẽ dic ꝙ ſi põt probaꝛe ꝙ ab
illa infirmitate conualueꝛit non impeditur no
ua ꝓmotio qᷓnimo multa tenuerunt ꝙ de no
no debet probare ipſum laborare illa infirmi
tate:qꝛ ſemel ifirmꝰ non ſẽper preſumitur ilſir
mus ſecus in uitioſo ut in regula ſemel de re.
iur. li.Vi.Que auteʒ opinio ſit nerior dicaʒ in
.c.cum inteꝛ canonicos.j.eo.Sed eſt aliud du
bium notabile ⁊? quottidianũ nunquid diſpoſi
tio huius.c.hẽat locũ in preſentatione ⁊ colla
tõe ut dicamus quod ſemel repulſus uitio per
ſone ſicut nõ põt ãplius eligi:ita nõ poſſit am
plius pᷣſẽtari peꝛ patronũ nec ſibi beneficium
ↄferri. So.dicit. Jo.cal. ꝙ ĩ pntatõe hẽt locũ
qꝛ pntatio ẽ q̃ſi qdã electio:ut ĩ.c.q̃rclã. j.eo.
ed in collatione putat hoc.c. non habere lo
cũ mouetur qꝛ in electione tractatur de iure 3
rendo in collatione uero de iure qſito nã per
collatõeʒ acqrit᷑ iuſ ĩ re.ut ĩ.c.pe.ð pᷣbẽ.li.vi.

ere electione.

ſacilius t tollitur ius ad rem ꝙ ius in re. Ni
qꝛ õ prinilegiũ nõ põt opponi niſi crimeé cũ in
famia ut in. d. c. accedẽs de accu. Sʒ ↄtra elec
tũ põt opponi ifamia. Itẽ crimè ut ĩ. d. c. ſĩ hiſ
g ꝓuiſũ nõ põt opponi ſimplłꝛ ꝙ al fuit ſpul
ſus qꝛ eẽt opponẽ ſolũ ð ifamia ſecus ſi de no
uo opponeꝛet᷑ illud cꝛimẽ cũ ifamia.Ego dubi
ro an h̊ dẽm ſit uexꝝ cũ tex.iſte ĩ reſpoſione loq̃
tur generalłꝛ de ꝓmotõe ⁊ inuit ꝙ tal repulſio
ipedit ꝓmotionẽ ĩ eadẽ l alia ecckia gꝰ ipedit
collatõem cũ potiuſ fiat ꝓmotio ꝑ collatõcʒ qᷓ
ꝑ electõʒ pᷣtẽea rõ decidedi hẽ ꝙ opi. ꝓmouẽ
di iĩ nullo dʒ nacillare ut. a. dixi: ſj iſta rõ fõriꝰ
militat ĩ collatõe qᷓ ĩ electõe qꝛ citiꝰ ꝓmouet᷑ ꝑ
niã collatõis. Itẽ ⁊ t᷑tio poſſet dici ꝙ collatio
facta notõie ĩfami ĩfamia ẽt facti nõ tenʒ ꝑ illã
regulã ifamibꝰ porte dignitatũ patẽ nõ debẽt
que hẽt locũ ẽt ĩ ifamia facti ut dixi faẽ̃ c.cuʒ ĩ
octis. F. iferiora.j.e.ubi habet᷑ ꝙ bnfi n ſt
ↄferẽda niſi ei qui ſcictia ⁊ moribꝰ ↄmẽdabiłk᷑
demõſtrat᷑:ſʒ ifamis ifamia facti nõ ẽ moribuſ
ↄmẽdabilis:qꝛ ifamia non orit᷑ ex bonis mori
bus. Sʒ qro qᷣd ſi electio fuit caſſata ſimplicif
7 nõ apꝑet an uitio ꝑſone an uirio forme. dic
ↄcludẽdo dẽa doc.ꝙ aut opponebat ſolũ ꝑ
ſonã ⁊ pſumit᷑ caſſara nirio ꝑſone:qꝛ ſnia dʒ in
telligi fimn acta nt ĩ.l.ſi pſes.ff.ð penis. aut op
ponebat᷑ ſoluʒ õ formã ⁊ pᷣſumit᷑ caſſata nitio
forme rõe pᷣdicta. aut opponabat᷑ for' z 3
ꝑſonã ⁊ iũc ĩ dubio pᷣſumit᷑ caſſata uitio foꝛme
qꝛ faciẽda ẽ ĩ odiof benignior ĩterptatio nit ĩ
.qd.l.ſi pᷣſes ⁊.l.iterpᷣtatiõe.eo.ti.⁊ ĩ.l.hj eni.ff.
de ſuſpec. tuto.⁊ in ſimili facit bona glo.in.F.
ſuſpectus inſti. de ſuſpec. turo. ⁊ hec ſufficiant.

NBm monaſte:ium.

Iſtud.c.legit duobꝰ modis.pᷣmo ꝙ
iſte hẽmita nõ erar ꝓfeſſus ⁊ hec lec. cõioꝛ. Et
Fm iſtã h̊ diẽ ĩ ſũma.ODonachꝰ uniꝰ mõaſteꝛij
põt eligi ĩ abbatẽ alteriꝰ mõaſterij. Sʒ qꝛ fm
iſtũ ĩtellectũ paꝝ utilitatis affert h̊ decre.cũ pᷣf
n hodie ſit clarius ꝓuiſũ ĩ cle.i.de elec. Jõ ſe
q̃ndo pᷣmũ itellectũ qui ẽ ſingularis poteſt ſic
ſũmari. Mõ ꝓfeſſus põt poſtulari ĩ abbatẽ ſi
ex aliqᷓ bona cã fiat talis poſtłatio didit᷑ nã p*
ponit᷑ petitioꝛꝰ ↄfirmatio ibi nos ãt. Mõ pꝛio
ꝙ mõſteꝛiũ diſolutũ nõ ꝑdit pᷣuilegium electio
nis ĩterĩ g collegiũ hʒ ptãtem eligendi pᷣlatuʒ
¶ E nõ. ʒ unũ ĩtellectũ ꝙ mõachus uniꝰ mõa
ſterij põt eligi in abbatẽ alteriꝰ mõſterij h limi
ta ꝓut hẽt᷑ in cle.i.e.ti.nã ꝓcedit ſi monaſteri
um ad qð uocat᷑ ẽ eiuſdẽ religioniſ ⁊ hituſ. Si
ãt ẽ diuerſe rcligionis uel diuerſi hitus nõ põt
el gi ſʒ dʒ poſtulaꝛi ut ibi nõ.ĩ gl// ʒꝰnõ.ar.qꝙ
ↄfirmatio elecriõis fẽe de abbate ſpectat ð iuẽ
cõi ad epiſcopum loci ad qð uide tex. iũcta gl.
xviij q·ij. i. c.i. In Sriuʒ tñ faẽ iſta lr̃a:qꝛ fuit

petita ↄfirmatio a papa Sʒ pᷣmũ ꝓcedit ð iu

re cõi ad iſtud vo dic ut..dicam. ltimo
nõ. caſum fſm unũ intelleciũ in quo poſtulatio

ↄfirmat᷑ cõiter autẽ poſtulatio admittitur non
amẽ ↄfirmat᷑ ut in. c.bone ⁊.c.graiũ.S.ti.ꝓx.
ð̊ hoc aliquid. j. Contra tex. oppo.ĩ eo. ꝙ iſte
heremita fuit clectus in abbatem. nã heꝛemita
põt habeꝛe pꝛopꝛium ut in. F. ecotra.xix. q.iij.
nec ꝓfitet᷑ aliquã regula eꝛgo nõ põt ꝓmouẽi
in abbatẽ cum ſoli ꝓfeſſi pꝛomouẽi poſſint ut
in. c. officij ⁊ in.c.cũ in magiſtꝝ ⁊ in.c.cũ cjm
cj. eo. ⁊ hodic habet᷑ clariꝰ in. c. nullus.e. ti. l.
vj. So. ↄpꝛehẽdẽdo glo.⁊ doc.dic ꝙ iſtud.c.
poteſt intelligi tribus modis. ſed duobus mo
dis principaliter. prio ꝙ iſte heremita nõ erat
profeſſus: ſed ſtabat in nemore ſicut faciũt alij
boni heꝛemite quorum uita cõmẽdabilis ẽ it
eſt bo. tex. in. c. qui uere.xvj.q.i. Ad cõtraria
reſpondet᷑ ꝙ loquunt᷑ de ꝓmotione que fit peꝛ
niam electionis ⁊ ſic peꝛ uiaʒ iuris: iſtõ loquit
de poſtulatione.licet enim no ꝓpfeſſus nõ ualʒ
eligi põt tn poſtulari:qꝛ poſtulatio dependet a
gratia: æ ꝙ poſſit poſtulari tener Inno. pic. re
quiritur tn ꝙ poſtulatio fiat bona intentiõe ⁊=
non per ambitionẽ. hãc etiã opi.tenet gl. xvj.
.q.i.in.c.preſbiteros ⁊ dicit Inno. ꝙ hẽmita
eſt religioſa peꝛſona ⁊ tenet᷑ ſeꝛuaꝛe ⁊ ꝓmine⸗
ↄtinentiaʒ alł ecce quod.xxvij.q.ij.⁊ tene
mẽti hoc dicrũ Inn. tn gl. i. d. S. ecce põit opi
nionem ↄtrariã. ſ. ꝙ heremita nõ ſit religioſa
ꝑſona ⁊ erij ego puto ꝙ non ſit licet gaudeat
priuilegio eccleſiaſtico reſpeciu fori nel ꝑſone
2 quanqꝙᷓ dicat Inno. ꝙ debeat ſeꝛuare ? pꝛo

mittere continentiam h̊ iure nõ ꝓbar. vñ non

probatur iure quã uitã debet duceꝛe heꝛemita
de quo uide glo. nõbileʒ i. d. . qui nere qᷓ dic
ſter cetera ꝙ ſunt ſicut locuſte ſine rege. ⁊ uide
quod plene dixi i.c.ij.ð fo.compe/⸗ Et tenẽdo
iſtum intellectũ qui mihi multũ placet ad liam
dum diẽ ꝙ papa ↄfirmauit dic ꝙ non ↄfirma
uit ſimpliciter poſtłationẽ.ſʒ oꝛdinationè factã
per epᷣm in eo ꝙ admiſit poſtulationem ? fm
ſſtũ intellectũ facit hec lr̃a nõ.i ar.ꝙ eps non
põt admitteꝛe iſtam poſtulationem:q; cum ſit
5 ius ur nõ ꝓfeſſus promoueat᷑ ĩ abbatem no
poreſt epᷣs diſpenſare cũ nõ reperiatur in iure
iſta d ſpenſatio ſibi ꝑmiſſa.debet ergo recurri
ad papã ⁊ h̊ tenuit do. An. h̊ licet dubitando
Sed credo dictuʒ ueriſſimũ ⁊ uide ꝑ Jo. an.
qui hoc tenuit ĩ. c.officij preal.⁊⸗ i. c. nullꝰ co.
ti. li. vj. ʒ aliud ſenſerit ibi Archi.⁊ ꝑ Inno.
in.c.dilectꝰ de temp.or.ad idem adduco glo.
nõ.i.d.cle.i.de elec.que uult ꝙ monach uni?
monaſterij non poteſt pꝛomonueri in abbatem
monaſterij alterius religionis ſine diſpẽſaliõe
pape ita ꝙ concludit ꝙ ſi poſt poſtulat nõ pot
epᷣs talẽ poſtulanonem admittere eꝛgo foꝛtiuſ
idem dicendum cum poſtulatur nõ ꝓfeſſus 2
ex predictis collige ⁊ tene mẽti duas cluſiõeſ
prima ꝙ nõ ꝓfeſſus põt poſtulari in abbatem
fa ꝙ poſtulatio talis non põt admitti niſi ꝑro
manũ pontificem ⁊ iſte intellectus multü mihi
placet ad hoc ꝙ iſta decre. afferat aliqd noui:

Nöntrcin
4 w.

lenoeee

SFton imnmm men 8
iriin hai⸗ ſeCunocjcſen

gairute / Aentoh
munmni ummnd hiun
ageihmun⸗ citpeCij il
uncünmni, fuwte ſaumnz de

AEmiitponiſionen daannia
ininmn tig iuo t opno
ping ttaain colegian dot di

cbuls üingtans ſed ſecuiars.
Künpki gag ſeu vninenſins. nam
Eitfemliminporitn 1icz uun
mcppunigoſorun appelet one
iiminren bet ri non
ied oppoſtiͦpt bic t
m s le ccihabi geb'
iuulei 4 Nnanco )lbemn
ünl gthölenligirdeſi
hiifrhtſend inn clecuo
. nnoſtendine tidtnn
lintnatcſſt
ſi n un. de cöſnen.
iu inie —
ttiin inbas ehe
uenz ulclini nchs
—
inlg e Nolbz aem

6

ſain

ſubcc
i
rn iderabii inln
en hib e P ficind oin
i Mergi eraſte .
D A udo

ſc 1o
hoc . bũ qe
de t. .0
ſiut inechs

4 aiben

ſchlos ded

leginmns un
cl renone?
nõ. Ano. i

hat pano

nobes e
(. MoS 0

— erno „ r
r (ccno. H e
ccccyade⸗
„*
Ron dolſis o7)

RLE

ſ ver ione ea

pmrons N

nefanezee:

Ron umen d
ſdſſent
l drdt (ol⸗
(olne ſen do
wal tins 1
lbennenck
imn dan
er ſig a in
i.nime

a ci

ne
. 14
cle
ech
5
Rore

ſe

Molmonelicer
ldarn aſclnaſti
Nrarr poſſti pi
guiriurth goſtllan
hon per anbinone diteni iteſer glr
. . .
Alin cheſindstet Ino ging
l reigolpeon e iqni ſaune L gnini
Ainenni al Nee noc. rniſ i. mn
mnai boc ni Imn nigli g ſ aar hotej
hMionen ormnii berenig no ſt felgo⸗
lomtnj go no m mn ſt lee gncen
priulego eccleiaſico ſotan for ne poor
1 gpancy dlcn Nn/g leben ſeuzre pro

miuere continentiam b iure no pbat. fi on

Probanur ure gui uiii eder acen hernin
de auo nide gho ödlez d 9. gineei
r ceetn giunn ſen enteſine ſege ule
gnod enr eigici did candef Clinit
umimeleciani midi nutii lrand iin
dun dè apofnmnui cg monofmm
nirſmplanr pollnone honmmnifri
Gn in o aaniit voſlummnt
ti ineloci tret hea fand ing hs
õ u
n Peſts ponnei iddnel .
cne nofeyefiuim inin
onlka deverergo tenn
niehediale⸗
on Uerſtnüs dideh 6
icokehreiti

¶ De electione.

ſed qꝛ nõ ↄgruit.ice ponit᷑ ſecũdus itelleciꝰ
ut itelligat tex. i cllectiõe. l. itelligẽdo ꝙ iſte hẽ
mita erat abs mõachus ⁊ ꝓ iſto intellectu tex.
dũ dicit ꝙ cũ fratribuſ ſuis laudabilit uixeꝛat
nõ ob.iĩ eo ꝙ facit mẽtionẽ ð heremo qꝛ qñqʒ
monachi habitãt ĩ heremo:uel ſm gl.beꝛemuſ
ẽ nomẽ cuiuſdã monaſterij ⁊ iſte ĩtellectuſ diui
dit᷑ ĩ duos. NHã pꝰ põt intelligi ꝙ iſte fuit uere
electus et capitur hic poſtulatio ꝓ electiõe. qꝛ
iura ãtiqua ꝓmiſcue utebãtur iſtis uocabulis
2 ꝓ boc ĩtellectu facit tex.in fi.in eo ꝙ papa ⸗
firmauit illã oꝛdiationc.nã uera poſtulatio nõ
cofirmat᷑ ſed admittit᷑ ut.. dixi. fuit aũt perita
ↄfirmatio a papa qꝛ forte illud monaſterium
erat ſubiectũ epo ſed ipſi pape. ut dicit glo.
põt itelligi ꝙ iſte erat monachus.⁊ fuit po
ſiulatus qꝛ erat monachus alterius religionis
ſen alterius hitus.uel patiebatur defectũ in oꝛ
dine. Qnis aũt poſſit admutere hãc poſtulatõ
nem dic nt.S. dixi ? ꝛeſpectu defectus ordinis
dic ut nõ.i.c.unico de eta.⁊ quali.li.vi.⁊ me
lius in.c.preterea.j.de eta.et quali.
Abbal. .⸗
Mö nalet cõſue
Bm terra: q col⸗
giuʒ ad alteriꝰ uoluntatẽ tenetur ſibi
eligere platũ uel breuius ſic. Electio dʒ eſſe in
libertate eligẽtiũ nec nalet öria ↄſuetudo pꝰ:
ponitur deciſum exordiũ.2ꝰ. narratio ibi ſicut
3. ꝓuiſio ibi qꝛ igitur q̃ tria facit pꝰ.cãʒ. red
dẽs dãnat cõſuctudinc.2 ſtatuit ⁊ ſtatutuʒ de
clarat /ʒ permittit ?7 en ngn n
fa ibi ſtatuẽtes.tertia ibi qꝛ facto ¶ NHõ pᷣmo
ibi ↄuẽtus ꝙ quelibet ecclia collegiata põt di
ci cõuẽtualis ʒ nõ ſit regularis ſed ſecularis.
põt ẽt appellari capituluʒ ſeu uniuerſitas.nam
bec ſunt ſynonyma.i.idem importãtia :licʒ uul
gariter cõgregatio religioſorum appellet᷑ ↄnẽ
ins ſeculariũ ãt capitulũ.iure tũ hec dria non
ꝓbatur imo potius ꝓbatur oppoſuũ:ut hic ⁊
in c.capitulũ ſqꝗ is de reſcrip.ubi de hꝰ
et. xv. di. c.i. ¶ Nõ.. ꝙ ↄluetudo libeꝛta
tẽ eccleſiaſticã nõ ualʒ. vn põdera liaʒ ĩ roe ſui
que gnãlis ẽ nõ eni ꝛſirigit ſe ad cãum celectio
nis. ſed gnaliter denat ↄſuetudinẽ qᷓ tẽdit in ꝑ
nitiẽ eccleſiaſtice libertatiſ ↄcordat auẽ. caſſa ⁊
irrita. C. de ſa. ſan. ec. et facit. c.i. de cõſuetu.
Mõ.ʒ. , ↄſuetudo nõ põt tollẽ ſubſtãtialia e
lectiõis. nã eligere ẽ unũ ex pluribus capẽ. hic
aut tenebãtur eligẽ platũ ad uolũtatẽ pncipis
ſeu patriarche ꝙ erat g ſubſtãtiã actus nec eſt
boc ſpale ĩ electõe ſʒ ẽ gnãle ĩ quolibʒ actu:ut
nò naleat ↄſuetudo ꝑ quã detrahit᷑ ſubſtantie
act ipſo aciu remanẽte ut ꝓbat ĩ. e. ii: ð ↄſue.
li. vi. iuncta glo. ubi paret ꝙꝙ ni ualet ↄſuetudo
ut appellet de nicario epi ad ipm epm qꝛ ẽ S
ſubſtãtialia appellationis cum appellatio ſit ðᷣ
minori iudice ad maiorẽ ꝓuocatio ſʒ uicarius
epi facit idẽ ↄſiſtoriũ epo.qꝛ iuriſdictio ſua
no ẽ glia a iuriſdictiõe epi ſic ẽt nõ ualet pac

tũ ul mõns appoſitus: ſubſtãtialia actus ut ĩ
.cC.fi.de pꝛeca.⁊ i.l.cũ precaꝛio.ff.eo.⁊ ĩ.l.ꝑ ſt

uũ.ff.de uſu et ha.ubi dẽ ꝙ no ualʒ ſi qſ legat
uſutruciũ rei ſine uſu. ¶ Mõ qᷓrto ꝙ ↄſuetu

do ñ põt tollere libertatẽ ĩ actu e igedi an aũt
poſſit illã reſtrigẽ. j. dicet᷑. & tẽ nõ. ꝙ põt ĩ
quci ex ↄſuctudie ut poſt factã electionẽ ĩ eccle
ſia requiratur ↄſenſus pricipis uel patriarche
⁊ dicit hic. Inno.q; requirit iſte ↄſenſus poſt
cõfirmationẽ niſi aliud hẽat ↄſuetudo.Sʒdic
tu latius ꝙ aut cõſuetudo ſuꝑ hoc nihil diſpo
nit nec princeps uel alius ẽ patronꝰ.⁊æ tũc ð iu
re nõ tenet᷑ capitulũ requirere an uel poſt cõſẽ
ſũ pricipis ł alterius ad quẽ ſ pectat ↄfirmatio
electionis ⁊ maxie hoc ꝓcedit ĩ ſingularibꝰ ad
hoc.c.bñ qͥdẽ.xcvi.di.⁊.c.eccleſia ſãcte mãie
de ↄſti. z. c.fi.de re. eccł. nõ alie. põt tñ de hõe
ſtate pꝛinceps requiri ut conſentiat nõ ꝙ con
ſenſus habeat preſtare robur.ſed ur nõ poſſit
in futurum opponere contra electum uł electõ
nẽ.naʒ permaxime princeps poteſt opponere
cõtra electum uel electionem exceptiões alias
legitimas maxime ſi dubitat de ꝓditione pꝛie
uel relatione ↄſiliorũ z ſecretorum ſuo rum ut
nõ. Inno.i.c.ſuper his de accnſa. aut eccleſia
hẽt patronum ⁊ tunc debet requiri conſenſus
patroni poſt electionẽ factam et non ante ut:ĩ
c.nobis de iurepa.Si autem non uult conſẽ
tire ſine cauſa rationabili nõ ꝓpter hꝰ caſſabi
tur electio.ſʒ reqritur cõſẽſus ut audiãtur ſue
exceptiões legitie ſi quas habet ⁊ ut in poſteꝝ
non poſſit opponere:et hoc mõ poſſet itelligi
iſte tex. forte enim priceps uel patriarcha erat
patronus eccleſie:aut conſuetudo diſpo nit ſu
per aſſẽſu requirendo et tũc aut ↄſuetudo hẽt
ut requiratur aſſenſus poſt electionem et nalz
non tamen debet induci retractatio ellectioniſ
ſi ille diſſentit ſine cauſa legitima ut hic in fine.
aut habet cõſuetudo ut electio dependeat a fa
cultate ſeu uoluntate principis nel alterius et
tunc talis ↄſuetudo nõ ualet ut hic quia tollit
libertatem elligendi:ſecus autem ſi reſtrigeꝛet
ipſam libertatem ut probatur in.c. abbatem ðᷣ
neꝛ. ſig. et in.c. cum dilectus de conſue.et ĩi.c.
ii.de in integ.reſti. In quibus iuribus ꝓbat
ꝙ unalet cõſuetudo ut collegium teneatur ſibi
eligeꝛe pꝛelatum de alieno collegio. Item põt
iduci conſuetudo ut collegiũ teneatur admittẽ
forinſecos ad eligendum ſecum ut ĩ.c. ſcriptũ
J.eo. ⁊ in.c.cũ eccleſia ſutrina ð cauſa poſſeſ.
⁊ ꝓpꝛie põt etiam per ↄſuetudinem in totum
tolli poteſtas eligendi ut in.c.ij.de in.inte reſt.
ubi epiſcopus pretendebat habere poteſtatem
eligendi abbatẽ in ſũma ergo ut dicit Jo.an.
⁊ bene conſuetudo nõ poteſt tollere libertatem
eligẽdi ipſa electiõe remanẽte qꝛ tollẽt ſubãlia
ipſius clectionis qꝛ nõ eſt electio ubi adimitur
libertaſ eligendi ut in.c.ubi periculũ in. F. cete
rum. j.e.li.vi. Sed conſuetudo bene poteſt
reſtringere libertatem modis pꝛedictis ł ĩ totũ

¶ De electione.

auferte ptãtẽ:qꝛ tollẽdo ptãtẽ ĩ totnʒ remanet
ſeu deuoluit᷑ libertas eligendi ad electores ad
quos poteſtas ꝑ ↄſuctudinẽ dedncit. Simile
nõ.in cle.ij.de.re.eccle.nõ alic.ubi pʒ ꝙ uacã
te ecchia põt uniri ⁊ ſubici tota ipſa ecchia non
aũt poſſũt alienari bona particulaꝛia ipſius ec
cleſie uacãris ⁊ rõnẽ uide ibi per gl.Et ex pꝛc᷑
dictis infert᷑ ꝙ quãdo reſtring tur libertas cli
gẽdi ñn dicit᷑ ceſſaꝛ ipſa eleciio ktolli libẽtas eli
gendi qð facit ad id quod dixi in. c. lʒ.S.c.ut
naleat electio facta ꝑ meiũ ſen ſpreſſionem qn
electores nõ cõpellũtur eligere ceriũ:ſʒ aliquẽ
de certo geneꝛe ꝑſonaꝝ ⁊ ꝑ hoc puio poſtle at
tẽtaꝛi ꝙ mr̃mon ũ caꝛnale ↄciũ ꝑ metũ modo
predicto reneat qñ nõ ſuit oↄpulſus ↄher̃ cum
certa ꝑſona:ſj cum aliqua ð ccꝛo genere q-. 5
ipſe elegeꝛit nã oli ĩ ueteꝛi teſtamento matamo
niũ erat in precepto in generc iux illud ꝙ heĩ
ĩ geñ.cꝛeſcite ⁊ multiplicamini ⁊ legit ⁊? nõ. i. c
nuptiaꝝ. xxvii.q.i.nihilominuſ ñ ꝑ hoc derat
liber ↄſẽ us ĩ hẽdo ⁊ fac ad mãʒ.c.cũ loc.].
ð ſpon. ð h tñ poſſz ſatis dubitari ⁊ addde ad
pdicta nõbile dictũ Inn. i. c. ꝙ ſiẽ. . e. ubi gi
cit ꝙ põt induci ex ↄſuetudine ut mortuo pre
lato. caplm nõ pᷣus ꝓcedat ad electionẽ q nũ
ciet᷑ principi mors pᷣlati ⁊ petat᷑ ab eo potcſtal
eligẽdi ſeu ↄſenſuſ ut cũ cõſẽſu ſuo ꝓcedãt ad
electõem. nã ꝑ hᷣ nõ tollit᷑ libertas eligẽdi. Sʒ
potuit h̊ cõſuetudo ĩduci ꝓpter itereẽ pricipiſ
ur admoneat ad eligẽdum aliquẽ bonuʒ ? libi
fidelẽ ⁊ ut defendat eccleſiã ab oppreſſionibuſ
alioꝝ ⁊ ne qͥd prquiratis ĩ electõe itercedat qðᷣ
bene notabis. Sn gl. in. v. in quo i fi. Mõ.
ex iſta gl. locũ in qꝰ dʒ fieri electio pᷣlari ⁊ diẽ
hic Hoſti. ꝙ cõſuetudo põt ĩducẽ ut fiat ĩ cer
ro loco ⁊ ubi nõ ſubeſt ↄſuetudo nõ E uis i ꝗq
loco tit dũmõ ſit honeſtuſ ar.i.l.pe.ff.de iuſti.
æ iur. ⁊ ĩ.l.ſi cũ dies ĩ. O.ſi arbiter.ff.ð al bi. ð
iure tamẽ uidetur mihi ꝙ debeat ſieri ĩ ecclia
ſeu caplo illius loci cui debʒ pꝛecſſe pᷣlatus ut
dicit glo.in.c. cuʒ nobis.j.eo.ubi electio fuit
facta ĩ choro:ſʒ ĩ caſu.c.cũ ĩteꝛ canonicos j.
eo. facta fuit ĩ capło nide etiã bonũ tex. cũ gl. iĩ
c. ꝙ ſicut.j. ceo. ubi diciĩ ꝙ debet fieri ĩ ecclia
an autẽ ualeat electio ſi nõ fiat ĩ loco cõſueto
puto ꝙ ſic dũmodo aliud canonicũ nõ obſiſtat
ar. i. c. ↄſiderauimꝰ. S. e. male iñj faciunt electo
res ꝑuertendo ↄſuetudinem n gl. in v. di
ligentiã in fi. Ex iſta glo. eliciunt duo itellectꝰ.
primus ut canonici poſſint pꝛocedere ad fᷣam
electionẽ ſi fuit peccatũ in prima repꝛobata tñ
prius prima electione: qꝛ nõ debẽt pꝛocedere
ad ſecundã prima nõ repꝛobata ꝑ ſuperiorem
Secundus intellectus ut intelligat qn electõcſ
peccarũt in ꝑſona noĩata ułi forma anteqᷓ; trã
ſirẽi ad electionẽ ut ſit ſenſus litreꝛe ꝙ ſi cano
nici ante clectionẽ factã deprehendũt peccatuʒ
in forma uel in mã debet adhibeꝛe diligentiaʒ
ut ꝓuideat᷑ eccłie legitio modo. Sʒ iñ ↄclude
ſumẽdo ↄcluſionẽ doc. ꝙ aut pria clectio ẽ no

torie nulla ⁊? electores non ſunt priuati ptate
eligẽdi:puta qꝛ elegerunt ignorãter indignũ 2z
poſſunt ꝓpria auctoritate ad fam electionem
rraſiꝛe:qꝛ ex quo electio eſt notorie nulla non
oʒ expectaꝛe ut reprobet᷑ a ſuꝑioꝰ ut ĩ. c. ↄſtuuu
tus de app.⁊ nõ.i.c.auditꝰ.j.e.⁊ ĩ.c.ĩteꝛ dilec
tos de exceſ.pla. Sʒ ſi electio nõ eſſet nulla:ſʒ
iniuſta uel ſaltẽ heret coloꝛẽ ualiditatis uł elec
tores eſſent priuati tũc nõ eſt licituʒ trãſire ad
fam electionẽ ut ĩ iuribus allegatis ĩ gl.⁊ nide
qð legit᷑ ⁊ nõ.i.c.ꝑpetue.j.eo.li.vi.ubi hẽrur
an canonici poſſint reſiliꝛe a ſcrutinio añ elec
ionẽ factã ſi dephendunt naniN idignum.
4. WPa Electꝰ cõfirma
R anſm iſſa tus nõ ↄſecꝛatꝰ
põt ea q̃ ſũt iuriſditiõis nõ autẽ ea qͥ
ſunt ordinis epalis. Vel aliter ⁊ ſic. Mer cõ
firmationẽ electionis tranſfert᷑ poteſtas exeꝛcẽ
di ea que ſunt iuriſditionis epalis nõ autcʒ ea
que ſunt ordinis. Illa enim tranſierunt ꝑ con
ſecrationẽ ⁊ ꝑtinet iſte tex. ad fam ꝑtem Rice
.ſ. de electi pr̃ate. In pria poniĩ ana an
ſa reſponſio ibi reſpondemus. 5. primo
ꝙ excõicatio eſt iuriſditionis nõ autẽ ordinis
epiſcopalis.nã ut uides hic clectus ofirmatus
poteſt excõicare ſubditos. Item uidem ꝙ pre
lati nõ epiſcopi hanc ſententiaʒ cenſure exeꝛcet
in ſubditos ut in c. cum ab eccleſiaruʒ de offi.
ordi.⁊ in c.ſicut..de ſimo.⁊ in.c.cum ĩ ecdle
ſijs ð maio.⁊ obe.cũ ſi.ex quo infertur ꝙ elec
tus confirmatus licet nõ ſit ſaceꝛdos poſſit ex
cõicare cum non ꝛequiratur ſaceꝛdotium ad ex
ercitium iuriſditionis ar. hic ⁊ ex eo ꝙ dicitur
de archidiacono ꝙ non tenetur eſſe ſaceꝛdos
ſed diaconus dumtaxat ut in. c. cum in cunctiſ
F. inferiora. S. eo.æ tamen archidiaconus ha
bens iuriſditiõem excõmunicat ut dixi poſt gl.
in. d. c. cum in cunctis. Ex hoc etiaʒ infero ꝙᷓ
non ſacerdos habens iuriſditionem poteſt ab
cxcõmunicatione abſoluere quia eadem ratio
eſ in abſoluendo que eſt in ligando de peni.
di.i.uerbum:licet Hoſtienſis ſenſerit conira
rium in.c.quoniam de uita ⁊ honeſta. clerico.
ubi dixit ꝙ non ſacerdos non abſoluit ab er
cõicatione. Sed in ellige illud dictum quo ad
abſolutionem ſiendam in foꝛo penitentiali reſ
pectu peccati.qꝛ ſoli ſacerdotes habent illam
poreſtatem ut in. c.omnis de peni.⁊ remiſ. fa
.c. i.prope fi. de ſum. tri. Sed quo ad tolledũ
ninculum excõicatõis quo ad eccleſiam militã
tem ſufficit ꝙ quis hẽat iuriſditõem eccleſiaſti
cam ⁊ hoc ſatis ſentit Jo. an. poſt. Moſti.in.
.c. dudum el. ij. . eo. hinc dicimus ꝙ illud ui
culum excomunicationis quo ad ecclcſiam mi
lirantem poteſt tolli ab inuito licet inuitus no
poſſit abſolui a pecato ut nota ĩ. c. ab excõica

ro. . de reſcrib Et per Jo. an. i. c.i. ð ſen. ex.
li. vi. ¶ Eiõ: ꝙ iſte tres ſentẽtie excõicatio
n s ſuſpenſionis ⁊ interdicti ſunt applicabiles
ai perſonã:poteſt ergo quis excõicari ſuſpedi

NAod⸗
minicd gonſt
ioo mnaes een⸗
ilhieti lttii iciſlue
Gag'Anos 1,N
iij iin oſni ttithunll
ilitotin oc gönne anicti
lliefi ne ipoſeſieni ho
jlint oor uniinone ocnae

uniut iſhnmi ir unici
Geſiu in ſ orũ
titinigiit onſcinus dang or
Kiqitimsciorcine end gln
nmnbinnnimore ccche mita beet
tisttunindus in itcerdica
ninu ito ordics ofentec
Uuci eunmſiti eamzi
unifimnone heſi babolt
Hinf⸗ enne Od;
rtenn Gfimanene non
