nullã iniuriã irrogat ſuperior poſtłatiõeʒ n ad
mittẽdo. .qð fac̃ qð nõ.i.c.bone el pꝰ.S.e.2

Hi gl. i. dic ꝙᷓ iſte tex.pꝛocedit qn poſtulatio

nõ ẽ ↄcordit᷑ facta.ſeu agit. õ.caʒ ð ↄtẽmpto.
UVn põdera lr̃am ibi ꝑ poſtłanonẽ memoratã
vñ refeꝛt ſe tex.ad illã poſtulationem ð qua in
.c. pcedẽti õ. quã ſe opponebant ſuffraganei.
Secꝰ aũt dicẽdũ qn poſtłatio fit ꝓpter utilita
tẽ ſeu neceſſitatẽ eccłie ⁊ ↄcoꝛditer ſaltẽ a dua
bus ꝑtibꝰ collegij. nã talis poſtłatio nõ põt ꝛei
ci ſine iniuria poſtulãtiũ ⁊ eccłie in q̃ facta fuit
poſtłaꝰ ut nõ.i.d.c.bõe.? ꝑ Jo.an.pꝰ Moſt.
i. c. cũ ad monaſteriũ.j.ð elec.æ uide bonã gl.
i. c. cupiẽtes. S. deniqʒ in vV. gr̃a de elec. li.vj.
HNõ.ibi ð ſpãli ga ꝙ poſiłatiõis admiſſio de
pẽdet a gẽa ſpãli.ſʒ ĩtelligo mõ predicto q po
ſtulatio nõ ẽ facta ĩ ↄcordia.tũc eni ĩteruenien
te ↄcoꝛdia depẽdet a gratia nõ ſpãli ſʒ gnãli ut
nõ. i. d. c. cupictes ¶ Ne nõ ꝙ citatꝰ ut pñtet
ſe ↄſpectui iudicis põt cõparere ꝑ ꝓcuratorẽ.
ad idẽ nið bonũ tex.⁊ qð ibi dixi ĩ.c.pe.ð iur.
cal ¶ In gl. ibi niſi publicatio ſcrutinij.glo.i.
ꝓſequit hic opionẽ ſuã quã tenuit ĩ. c. pccdẽti
z ut dixi doc.hoc cõir repꝛobãt:qꝛ.c. publica
to loquit᷑ ĩ elec.nã dria ẽ ĩteꝛ poſtłatũ pñtatũ a
pꝛono ⁊ electũ. Electꝰ eni initit pleno iur̃ ⁊ pe
tẽdo ↄfrmatõem ĩ nullo petit gꝛaʒ: vñ ut dicit
o. an. põt ſuꝑbe accedere añ ſuꝑiorẽ ẽt ca
putio nõ eleuato:ſi ↄfidat de idoneitate ꝑſone
ſue ⁊ ↄmiari ꝙ niſi ipe ↄfirmet bebit recurſũ
ad ſuperiorẽ. Et itellige hoc ultimũ ĩ ſupiore
hñte ius ↄfirmãdi citra papã Mã papa pot ex
plenitudine ptãtiſ oↄfiꝛmatõcʒ ipedire:fac.ix.q.
iij. ꝑ p̃ncipalẽ ⁊. c.cũcta ꝑx mũdũ.neqʒ het ſuꝑi
orẽ ad què recurrat᷑ ut ĩ. c. ̊ de elec. Preſẽta
tus vo ↄſequit᷑ ius ut ĩ.c.cũ Mertoldꝰ de re.
iudi.nõ. Inn. i. c. dilectus de offi. deleg.tũ qꝛ
patronus põt uariare alinʒ pntado ut ĩ. c. cum
aüt de iu. patro. deber aũt cũ humilitate petcꝛe
iſtiturõem. vnde petir gr̃am expeditiõis: vñ de

bet leuare caputiũ ⁊ ſe cu ruare. oſſlatꝰ gũt
oĩo inint᷑ gratia. iõ debʒ genna fleciere.i.cum
maiori humilitate petere ut admittat poſtlatio
7 i effectu Vba pᷣdicta hoc ĩtẽdũt qꝛ poſiłatꝰ nł
lũ ius acqrit.pntatus uero acquirit aliqð ius.
ſed nõ ita firmũ ſicut electus. Ey gl. qucritur
nũquid iĩdiſtincte in alijs dignitaribus ſen offi
cijs ſit locus uariatiõi ⁊= pone exꝰ ↄſiliũ huius
ciuitatis ꝑ ſe uł ꝑ aliquos ciues fecit electõem
8 aliquo pfate. nũquid poſſint nariare ⸗ receðᷣ
re ab illa electiõe ſicut faciũt poffulãtes.an vo
teneant᷑ ꝑſiſtere ſicut eligẽtes.⁊ idẽ genẽaliter
põt queri ĩ oibus officijs que aliquibꝰ deferũ
tur aut ꝑ dñm terre aut P uniuerſitatẽ populi
ſeu collegiũ iferiox. De hac qõe uide bar.
i.l.abñti.ff. de dona. ꝓ cuius dicto ſatis iura
canonica limitant᷑ ? declarant᷑.Et ↄclude poſt
eũ ſic.quedã ſunt officia que tenet᷑ deputatus
ad illa ex neceſſitate ſubiꝛe ut officiũ iutelle cu
re uł alteꝛiꝰ magratus publici ĩ ciuitate ſua. nã
tenet᷑ ciuis uł ĩcola ſubire hec onera ĩ loco niſi
hẽat iuſtã excuſationẽ:ut ĩ.l.numerũ.ĩ. F. iudi
cadi quoqʒ neceſſitas.ff. de muneribꝰ z hone.
⁊ i.l.iĩcola.ff.ad muni.nõ. Inno.i.c.i.ð his q
fiũt a maio.ꝑte capłi. Et in iſtis acquiꝛitur ins
electo q;tũcũqʒ abnti añ oẽm acceptationẽ nt
i. l.illð cũ.l.ſeq.ff.de tuto.æ cura.datis ab his
Jõ poſt electionẽ factaʒ nõ põt illud offim ſibi
tolli: facit. C.ĩ quibꝰ cau. hñti tuto.q̃ſi ꝑ totũ
Ex quibꝰ infert᷑ ꝙ ſcholari electo in rectoꝛem
acquirit᷑ ius peꝛ electionẽ qtũcunqʒ abſẽti nec
pñt amplius electoꝛes ab electõe recedẽ. Que
dã ſunt officia que nõ tenet quis ſubire niſi ue
lit ur ſi eligit᷑ ad magiſtratũ alterius ciuiratis.⸗
in iſtis eſt diſtinguẽdũ.aut eniʒ electores elege
runt ĩiuꝛe ꝓprio.ut puta ĩ ↄſilio huiꝰ ciuitatis
⁊ tunc añ acceptationẽ officij pñt electores na
riare.qm an acceptationẽ nõ eſt acquiſitũ ius
ellecto ut in preallegata.l.abñti.⁊ ĩ.l.qui abſẽ
ti. ff. de acqui.poſ.facit.c.ſi tibi abſẽti de pbe.
li. Vj.ſed poſt acceptationẽ nõ poſſunt uariaꝛe
qꝛ quaſi quidã ↄctus eſt initus inteꝛ eligentes
⁊ electum ut in.c.inteꝛ canonicos.j. de elec.
Qnqʒ electores nõ eligũt iure ꝓprio ſed alie
no:ut qꝛ a ſuꝑiore habẽt officiũ ⁊ eligendi po
teſtatẽ nuel aliũ eligẽdi ⁊ iſti poſtq; elegerũt nõ
pnñt amplius uariare:nõ qꝛ ius ſit acquiſitum
electo abñti:ſed qꝛ functi ſunt eoꝝ officio:ut ĩ
c.iĩ litteris de offi.delegati.Et hec ẽ rõ quaꝛe
canonici eligẽdo abſentẽ non poſſunt uariare
qꝛ fũcti ſũt eoꝝ officio cnʒ eligerũt ñ mere ꝓ
prio officio ſʒ ex officio eis iure delato. Hec
ẽt ẽ rõ quar̃᷑ epᷣs nõ põt uariare ↄferẽdo bñſi
ciũ abñti ẽt an acceptatõeʒ ut ĩ.d.c.ſi nibi abſẽ
ti:qꝛ fũctus ẽ officio ſuo.Ex quo iĩfertur alid
dicẽdũ in dno ſeculari uel papa qui abſenti de
putauit ſeu ↄtulit officiũ uel beneficium:poteſt
enĩ añ acceptationẽ mutare ſine eius ĩiuria ſẽ
tẽtiam poſtulãteſ nero licet iure alieno utantuꝛ
poſſunt a poſtulatione ꝛecedere:qꝛ adhuc non
K 2

ſunt functi eoꝝ officio:qꝛ poſtulãdo diſponũt
ſolã poſtulare graʒ a ſuꝑiore.vñ nõ ſunt fũcti
officio: qꝛ poſtłatio nõ hʒ uim electõis:ſed eſt
quoddã inchoamentũ ad offiꝰ electõis optinẽ
dũ ideo pnt retrocedeꝛe ar. bo.i.c.qð autẽ de
iuꝛe pairo.an autẽ electus ad dignitatẽ eccłia
ſticã teneatur illã acceptare dicã in.c. ſequenti

2 predicta bene notabis.
Ep̈s

QRT ſi unanimiteꝛ. 15
eligẽdus ad aliã dignitatẽ: ſʒ poſtulã
dus. Diuidit᷑ quo ad mẽtẽ.nã pꝰ recitat factũ
2 caſſat electionẽ ⁊ rõeʒ ſubmittit¶ Mõ prio
ꝙ illð fit unanimit᷑ qð fit neie diſcꝛepate qð cla
rius ꝓbaĩ.s.eo.bõe cl.ij.ubi dixiMõ.ꝛ ꝙ
poſtulãdus nõ põt eligi qtũcũqʒ ↄcurrãt oĩa
uota capli:ↄcordia ueꝛo unanimis nõ hʒ tollẽ
defeciũ poſtulãdi ut ꝓpteꝛ ↄcoꝛdiã poſſit eligi
õ. tertio ibi libeꝝ nõ hẽat ꝙ nõ dicit᷑ qͥs
hpere liberã facultatẽ alicuiꝰ rei qñ ſine alteriuſ
ↄſenſu nõ põt de illa diſponẽ. Liberã gꝰ pfatẽ
bʒ quis qñn põt ſine alterius ↄſenſu diſponẽ ut
no: i ps de pᷣben. li. vj. i.c. de multa. e. ti.
s urno ꝙ geſta Z canones ſũt nlla ſeu
irritãda.hũc e plene examiaui iĩ. c. ij. de
teſti. ubi nide. ¶ Itẽ nõ. rões q̃re epᷣs nõ põt
eligi ad aliã dignitatẽ ſʒ dʒ poſtlari ẽ enim alli
gatꝰ iuri alteriꝰ ecclie. vn oportet ꝙ pꝰ groſe
abſoluat᷑ a priori uincło.Et nõ.dr̃iam ĩter po

ſtulationẽ ⁊ electionẽ.nã młti pñt poſifari qm

pñt eligi ⁊ qui ſũt iſti dicã ſtati cũ gl¶ In gl.
diuide hãc gl.ĩ qᷓtuor ꝑtes capiẽdo eiꝰ mentẽ.
n pria qrit᷑ de rõe huiꝰ lr̃e qre epᷣs nõ dʒ
eligi: ſʒ potiꝰ poſtłari. In fa pte ibi idẽ ẽ dicẽ
dũ qrit᷑ an ſint alij citra epos qui ðbeãt poſilła
ri ⁊ nõ eligi. In tertia ĩcidẽteꝛ tractat᷑ a quo ð
bet peti ut poſtłlatio admittat᷑.i.quis ẽ ſuꝑioꝛ
in admittẽda poſtłatiõe ibi ⁊æ ideo poſtulari:⁊
illã qõem ĩiterſerit gl.ĩ medio fe qõis ibi hᷣ iõ

qꝛ ĩcidẽter eã formauit ⁊ nõ principałr.vn aa

tius illa ꝑticłha poneret᷑ poſt finẽ fe qõis In
qᷓrta ⁊ ultia ꝑte gl.qᷓrit᷑ nũquid eligẽdꝰ poſſit
poſtulari cũ poſtulãdus nõ poſſit eligi: ⁊ q̃rta
ꝑs ibi ? nõ. ꝙ ſit poſtulãdus.Quo ad primaʒ
ꝑtẽ dic clariꝰ qᷓ; gl.ꝙ epᷣs nõ põt ideo eligi:qꝛ
mr̃imonio ſpũali ẽ alligatꝰ ecclie ſue.vñ ꝓpric
mr̃imoniũ ſpũale nõ ẽ niſi ĩter epᷣm ⁊ eccłiam
ſuã. Ad h.c.ſic. vij.q.i.⁊.c.ĩter coꝛporalia de
trãſla. pla. ĩ ſignũ hꝰ mr̃imonij defert anulũ
ut ĩ. c. clerici.j.de uita ⁊ ho.cle. Jõ cũ habeat
ↄingẽ nõ põt ↄſẽtire ĩ aliã ↄiugẽ:qꝛ ↄmitteꝛet
adulteriũ ut ĩ.d.c.ſiẽ.Eligẽtes aũt ↄſẽtiũt ut ĩ
ſponſũ ⁊ ꝑ electõeʒ iniciat mẽimoniale uinculũ
ĩter eccliaʒ ⁊ electñ ut in.c.fi.ðᷣ tranſla. prela.
Oportʒ gꝰ ut pᷣus abſoluat᷑ ab illo nincło mĩi
moniali anqᷓ; aliud matrimoniũ iniciat᷑ cũ alia
ecclia ⁊ iõ dʒ poſtłari:qꝛ poſtulãtes nõ ↄſẽtiũt
i poſtulatũ:ſʒ ſolũ petũt groſuʒ ut tollat᷑ uincu
lũ ⁊ defectꝰ.vñn quẽadmodũ hñs uxorẽ carna
lẽ nõ põt ↄſẽtire ĩ fam:ſ̊ oportʒ ut priꝰ gfoſe

abſoluat᷑ ab illa at omitteret adulteriũ: Ita di
cẽdũ ẽ ĩ ↄiugio ſpũali.iſta enĩ ↄiugia ſpũalia ⸗
carnalia iudicãt᷑ ad ꝑia ut ĩ.c.ĩter corꝑporalia ðᷣ
trãſla. pla.⁊ B quo ad primã gocz. Cld tan
an. ſ. ſũt alij poſtulãdi preter epos glo.ponit h
qtuor ↄditiões ꝑſonaꝝ qᷓ ſũt poſtulãde.alij ex
gl. uoluerũt dare regulã ꝙ oẽs ꝗqᷓ pñt ↄſentire
electõi ſine ↄſenſu alteriꝰ ſũt poſtulãdi ⁊ nõ eli
gẽdi:q ꝛegła cõiteꝛ dãnat᷑ vʒ ĩ ꝛeligioſ qͥ n pnñt
oſẽtire electõi ſine ↄſẽſu eoꝝ ſuꝑioꝝ ut in.c.ſi
religioſus ðᷣ elec.li.vj.⁊ t̃ pnit eligi ĩ epos ut
i. d.c.ſi religioſus ⁊.c.quorũdã.e.ti.⁊ li.Alij
vo noluerũt tradeꝛe aliã regulã.ſ.ꝙ ñ uolẽtes

trãſiꝛe ſine licẽtia ſuꝑioris debẽt poſiłari ⁊ nõ

eligi ⁊ ſic ſumebãt ar. ex vbis huiꝰ lre ĩ rõe ſui
dũ diẽ ꝙ epᷣs tãꝙᷓ alligatꝰ ⁊ nõ hñs libeꝝ uola
tũ ñ põt eligi. Sʒ hᷣ reglła ẽt n recipit᷑ a docto
ribꝰ. pʒ eni eiꝰ falſitas ĩ clericis hñtibꝰ ecchias
q nõ pnt dimittẽ eoꝝ eccłias ⁊ trãſire ĩ als ſiñ
licẽtia ſuꝑioris ⁊ tñ pnt eligi ut.j.ð elec.in.c.
dudũ ⁊ i.c.cũ ĩteꝛ cũ mitis ſilibꝰ iõ Inn. ꝛ alij
doctores ãtiqui uidẽtes difficultatẽ ĩ dãdo re
gulã ꝓceſſerũt h ꝑ enumerationẽ caſuũ ſeu ꝑ
ſonaꝝ numerãdo mitas ꝑſonas ꝗᷓ dñnt poſtłari
2 nõ eligi qs uĩdeas h̊ ꝑ Jo. an. Alij moder
nioꝛes uolueꝛũt daꝛe alias ꝛeglas.ſʒ mihi placʒ

hec huiuſmõi regła ut dicamus ꝙ epᷣi ⁊ ſee⸗

res nõ pnt eligi:ſʒ debẽ polłari ꝑ.S.dẽ .
bitat᷑ aũt circa iſtã regulã pꝰ ĩ epo qͥ renuntia
nit epᷣatui nũquid poſſit eligi aut ðbeat poſtla
ri de qua qõe uide qð nõ.i.c.poſt traſlationẽ
.J. ð renunt᷑. Sʒ opio vior vr̃ ꝙ poſſit eligi:
qꝛ ðficit rõ hic poſita.tał enĩ ñ ẽ alligatꝰ alicui
eccłie mẽimonialit᷑. habet᷑ eni ille qͥ renũtiat q

ad eccłiaʒ ꝓ moꝛtuo.xvj.q.i.. ecce.vñ abſo
lutꝰ ẽ a po ri uincło : abirat i electo iĩ epʒ
nondũ ↄſecrato ĩ quo dic ꝙ ſi ñ ẽ ↄfirmatꝰ pt
eligi cũ poſſit pᷣori electõi renũtiare ut nõ.i.c.
ſi electio ð elec.li.vj.vñ ceſſat ĩ iſto rõ hꝰ l̃e.
SDi vo ẽ electꝰ ⁊ ↄfirmatꝰ ſũt opiones:ſʒ ſatis
mihi placʒ ꝙ nõ põt eligi:qꝛ ꝑ ↄfirmatõeʒ mi
moniũ ẽ õctũ ⁊ ↄfirmatũ lʒ nõdũ ſit ↄſumatũ
ꝑ ↄſecrationẽ ut ĩ.c.ĩter corporalia pᷣallegato
ubi bon? ec põt renũtiare ſiũ licẽtia pape
ur iBuba et in cardinalibꝰ.vñn quo ad
offin reputant᷑ maiores epᷣis nũquid ppt eligi
an vo poſſint poſtłari ex quo ſũt cardiales nõ
cpi. nã ꝙ poſſint facit:qꝛ ĩ eis ceſſat rõ ↄiugij
ſpũalis. In Zriuʒ facit: quia in eorum titulis
hñt epiſcopalẽ iuriſditionẽ ut dixi ĩ.c. his q de
maio.⁊ obe.⁊ ſunt aligati rõc eccłie ⁊ ð hiſ ali
quid in. c. bone el. pꝰ. S. eo. dicã latius qͥd tenẽ
dum ĩ. c.ecclia el.ij. .ti.ꝓx.⁊ ꝑ hᷣ ſit declarata
hec prima regula.fᷣa regula.Oẽs clerici citra
epos nõ ꝓhibentuꝛ eligi ex eo qꝛ habent eccle
ſias ſeu dignitates inferiores. hec ꝛegula pro
batur in.c.ſi abbatem.j.de elec.li.vi.ubi pro
batur ꝙ abbas põt eligi in epiſcopum ⁊ ad id
c.cum.iĩter. ⁊.c.dudum.el.primo.j.ti.proxi.
ubi prepoſiti æ habentes dignitates iferioꝛes

izerſtni

iafkvoftanetin ſunt
unimati ſaſtutmi.
scilltimi⸗ Molii ut
irinis Niau ien itiun
AGa iO i mib 1.
cCatcigennemt ij inta ñ
aan i co no ronrenne
iuCgimri wnont montain
han ni itſeto o o i ba
llanirmi mci h,hus
nit ni gilnnil heiina
Inica lgi r otblrecic nd
ltit Aumiegam ſitincigni

liuitithlgnnae ſütbertia t
iſſimiu nn i imie ttit on
Kilunlpzim thoſtlirs ſiol
knuinui lgecl e poſin
ni 1 Mciſimidgni
ihit tüieſbdlſigne gr aut
ſeiahn g cni ſtaluatiis lii
uunirai oſm Ni doe
itliniſugneiftiſ öraii.
eitgingn npniini de
nſan Mmins vel duop ine⸗
. lnphitneſln rlt⸗
i ð disdeenns
„e anitüc nlis oſtnlanof
itin ninunſß
ſeir i ſtlrseſn
e lulit mtnen
WT Se nhoß
godrnüig,

ſtte e⸗ 1 .
en nmolkio mmn

ilii Kanthoftli

irlieng „ ohnienii nen
ng 4

ache medor
ricni mm
lone: dn
uis ſit
nen theone
. t go. in
lnin' .
cct. . N.a
r Pſape
ios ſu ſidt
cerne ito
dicer
ſeure 1
t aſſe
J did
deniqz
ſanelp
innims
mel oſ⸗
mh⸗
vcicich
lis:e ho
tii ofr
inens
nönt⸗
cede

—

octores iini uiis
u peeſann enunemſone ni in
onay unerico niins nusqů dt ofn
e nog sieb Pon Aimi
nioꝛes nolnaii nr lig egl hnh Ng
bec haiuſnuingfun Oms eßfe ſin.

ſes ögrelgih cebe holn ga

biai na ſti rgnli icho mmumni
uitepami nuqnid poſſt eigi ant dbent pol
ſide qua göe vice ao n c. poſt nilgnone
ſtenuni. Gopio Fior eg oſt aig⸗
dicktodicpoſin t enine Aigat eni
Cocie niümoniali Padet eniile qreninnd

cchen Pnonnd lgi. ae mnih
u ta pon vnnd Sari idunici;
nondu olecraroi gvo cicſ ſigfmn ſt
aig c̃ polſthoi cni teiimn o i⸗
Nccto öcleel. .. cn chniſ oͤſylie.
Oiſoieeer ofinmur⸗ ſicſioraß hi⸗
nni u noarelgind inn
nomit öci T9lfnmni i nodi t Bi
Senumiuicin na n in
Gbibo⸗ min en
un di 6priamcndlni igc
off reyatmit mütis hs ſud
n vo olim dokknic eon en

ſſch eht
benmwrclolek aN
cpos o benna e

fſtculat⸗ ldidor.

¶ De poſtula pla.

pñt eligi. Ad idẽ.c.ſi religioſus quẽ allegat ⸗
.c.quorũdã.eo.ti.⁊ li.ubi hẽr̃ ꝙ religioſi etiã
mẽdicãtcs pnt eligi nõ tñ dñt iſti trãſire ſine li
cẽtia ſuꝑioris nec electiõi ↄſẽtire ut ĩ dictis iu
ribꝰ pñt tñ poſtłari poſtłlatõe nõ ſolẽni.añ elec
tiõeʒz ð eis fiẽdã poterũt poſtłari ab eoꝝ ſuꝑio
ribꝰ ut eos licẽtiẽt ſeu ↄcẽdãt eligẽdos ꝑ eos:
ut dixi ĩ. c.i.S.e.ti.⁊ dria ĩter iſtos ⁊ epos eſt:
qr ꝓprie ut pᷣdixi mr̃imoniũ ſpũale non ↄſiſtit
niſi iter eᷣm ⁊ eccłliam ſuã. Inter alios vo ha
bẽtes dignitates ĩferioꝛes ⁊ eccłias eoꝝ nõ cõ
trabit ꝓpric matrimoniũ ſʒ quaſi mrimoniuʒ.
Et ꝓ ſit qſi mrimoniũ ꝓbat᷑ ĩ.c.qꝛ ꝓpt᷑ iũcta
gl. . ð elec. magis late dr̃ q̃ſi mẽimoniũ ĩteꝛ ꝛec
tores eccliaꝝ ⁊ ipoꝝ eccłias:⁊ latiſſime põt di
ci matrimoniũ ↄhi inteꝛ canonicũ ⁊ pꝛebẽdam
ſuã:cũ gꝰ iſti iferiores nõ dicant᷑ ſtricte hẽe cõ
iugẽ pñt eligi ad aliã dignitatẽ lʒ ↄſẽtiꝛe uł tꝛã
ſire nõ naleãt ſine ſuperioris licẽtia. Tertia re
gula magis gñalis patiẽtes defectuʒ ꝓpter qð
nõ pñt exerceꝛe offiꝰ ad qð ꝓmouent uel als ĩ
habilitant᷑ a iur̃ ad illud offi ſeu dignitatẽ nõ
pnt eligi ſz dt poſtulari: ⁊ ſub iſta reglła ↄpre
hendunt᷑ oẽs patiẽtes defectũ ĩ oꝛdie uel etate.
Itẽ reglares crioſi ⁊ ĩtruſi ꝑ potẽtiã ſecularẽ
ut. . ti. pxi. qſquis. Itẽ qui ſemel fuit hr̃ticus
ſen ſciſmaticꝰ: ut. i.q.vij.ↄueniẽtibꝰ cũ.F. ſe.
7. 7.ti. ꝓxi.qꝛ diligentia ⁊ młti alij ↄſimiles.rõ
buiꝰ regle patʒ.nã ex quo nõ pñt ð inꝛe exercẽ
illud officiũ ſen dignitatẽ non pnt canonici in
eos ↄſentire tanqᷓ; ĩ ſuſpẽſos:ex quo nõ ſũt ha
biles ad illud mrimonlũ Zhendũ.gꝰ oʒ ꝙ pᷣus
gratioſe tollat᷑ ꝑ poſtulationẽ illud ĩpedimẽtuʒ
an autẽ oẽs iĩdigni poſſint poſtulari:dic ꝙ nõ
ut in. c. i.S.e. Sed dicendũ ẽ ꝙ aut ſũt indigni
idignitate indiſpẽſabili:puta qꝛ ſũt heꝛetici uel
crioſi ꝑſeuerãtes ĩ crie nel qͥd ſimile.⁊ tũc non
ualet ẽt poſtłatio de his facta ⁊ poſtulãtes iſtoſ
ſciẽteꝛ priuant ꝓ ea uice ptᷣate eligẽdi ⁊ poſtu
landi:ut ĩ.c.i.⁊.ij.S.eo.ti. Quidã ſunt ĩdigni
idignitate diſpẽſabili.⁊ tũc ſubdiſtigue.qꝛ ant
idignitas ẽ magna ita ꝙ durũ ſit aduerſus illã
diſpẽſare. ⁊ tũc nõ dnt etiã poſtulari. Ad hoc
uide bo.tex.i.c.poſt trãſlationẽ.i fi. .ð rẽnũ.
aut nõ ẽ ibi tãta idignitas:ut qꝛ patiunt᷑ defec
tũ ĩ etate forte reſpectu unius uel duoꝝ ãnoꝝ
⁊? tũc ꝓcedit qð dixi ꝙ pñt poſtłari. tñ ĩtellige
dũmodo ĩ poſtulatõe exprimant᷑ oẽs de ectus
nã ſi aliqð ſubijceꝛet᷑ tũc talis poſtulatio ñ eſſz
admittẽda ⁊ ſciẽter talẽ poſtulãtes eſſent pᷣuati
mõ predicto:ar.i.c. ĩnotuit.ĩ.ti. ꝓxi.dixi poſt
doctores.S. e. c.i em ad tertiã ꝑtẽ glł.ſ.
a quo ſuꝑioꝛe ſit petẽdũ:ut poſtłatio admittaĩt
⁊ dic latius q; glo.qꝛ aur poſtulat᷑ qs ĩ epᷣm =
iũc ad ſolũ papã ꝑtinet poſtulationẽ admitteꝛe
qꝛ ut dicũt doc.⁊ bñ.cã epoꝝ nũerat᷑ inteꝛ ma
iores cãs ⁊ cãe maiores reſeruant᷑ pape: ut in
c.maiores.j.de bap.⁊ ĩ.c.ut debitꝰ ĩ fi.j. de
ap. ? i. c. qð trãflationẽ ðᷣ offi.leg.cũ ſilibꝰ.aut
fit poſtłatio ad ĩferioꝛes dignitates ſeu eccliaſ.

⁊ tũc ad eũ ad quẽ ſpectat poſtlatõis admiſſio
qꝛ admiſſio poſtulatiõis hʒ uim cõfirmatiõis:
ut dixi ĩ. c.i.S.eo. Hoc ĩtellige dñimodo apud
iſtũ ofirmatorẽ ↄcurrãt duo. Mrimũ ꝙ poſ
ſit diſpẽſare ĩ illa dignitate rõe cuius fit poſtla
tio.nã ſi nõ põt diſpẽſare nõ põt poſtulatiõeʒ
admitteꝛe cũ ibi requirat᷑ diſpẽſatio ⁊ iõ ſi cão
nici poſtłarẽt puta ĩ archidiaconũ aliquẽ hntẽ
xviij.annos dũtaxat nõ poteꝛũt ab epo peter
ut iſta poſtulatio admittat᷑ licʒ ad eũ alias ſpec
tet ↄfirmatio electionis.rõ qꝛ ſuꝑ iſto defectu
etatis nõ põt epᷣs diſpẽſare:ut ĩ.c.unnico de eta
ie ⁊ quali.li.vj Secundo requirit᷑ ꝙ iſte ad
quẽ ſpectat ↄfirmatio ſit epᷣs.nam ut dicunt h
doc.⁊ fuit originaliter dictũ Inn. i. c. ij .de eo
qui furtiue ordinẽ recepit:ĩferioꝛes plati ciꝛca
epos nõ pñt diſpẽſare niſi in caſibus ſpecifice
eis ꝑmiſſis.vñ ſi caſus ẽ ſpecifice ꝑmiſſus po
rerit tũc ab iſtis ĩferioribꝰ poſtłari ex quo hñt
poteſtatẽ ↄfirmãdi.⁊ dria ĩter epos ⁊ ĩferioꝛeſ
iĩ mã diſpẽſãdi hec ẽ:qꝛ epᷣi ſemꝑ diſpẽſant ubi
cũqʒ; a iuẽ ꝑmittit᷑ diſpẽſatio ĩ gñe licʒ ſpecifice
nõ ꝑmittat᷑ ep̃is ut nõ. Inno.ĩ.c.dilectꝰ de tẽ
poribꝰ ordi.Dixi plene ĩ.c. at ſi clerici.F. de
adulterijs ð iudi. Sʒ ĩferiores epᷣis ñ diſpẽſãt
niſi ĩ cãis ſpecifice eis ꝑmiſſis:ut nõ.i.d.c.ij.⁊
dixi i.d. ꝗ. ðᷣ adulterijs. Quo ad quartã ⁊ ulti
mã ꝑtẽ gl. dic hodie nt habet᷑ ĩ.c.unico eo.ti.
li. vj. Et glo.ĩ effectu ponit hic neritatẽ.nõ.n.
dʒ eligi poſtulãdus:qꝛ debẽt canonici ꝓuider
ecclie meliori mõ quo pñt. ex quo g iſte eligi
bilis ẽ:debet eligi ⁊ nõ poſtulari:qꝛ ꝑ electõeʒ
iniciat᷑ matrimoniũ ſpũale nõ aũt ſic ꝑ poſtula
tionẽ:ut dixi in.c.i.s.eo. Si tm̃ dubitat᷑ utruʒ
aliquis ſit eligibilis uel poſtulabilis tũc põt te
neri theorica huiꝰ gl.⁊ dic plenius ut habet᷑ ĩ
tex. ⁊ glo.in.d.c.unico.Ex glo.queꝛo nũquid
poſtulatꝰ poſſit ↄſentire poſtulatiõi ſue ſicut e
electus ↄſentit ſue electiõi:ut in.c.quam ſit de
elec. li.Vi.dic ꝙ nõ.nã añqᷓ; poſtlłatio admitta
tur ꝑ ſuperiorẽ nõ põt iſte ↄſẽtire:qꝛ cũ nullũ
ius ſit ſibi queſitũ notaret᷑ ãbitione.debʒ tñ de
clarare itẽtionẽ ſuã.ſi vo nult ↄſẽtire bñ pote
rit diceꝛe nõ diſſẽtio.ſ̊ epᷣs poſtulatꝰ nõ debet
diſſẽtire neqʒ ↄſentire:ſʒ dʒ dicere neqʒ ↄſẽtio
nec diſſetio:ſed diſpõni dñi pape me ↄmitto ð
quo nide bo.tex. iuncta glo.ĩ.c.cupiẽtes ĩ.ꝗ.
deniqʒ de elec.li.vj.Dixit enim hic Jo.an.q;
epᷣs nõ hʒ ĩ hoc ↄſenſũ nec diſſenſũ:qꝛ ex quo
ſemel paſſus eſt epari:põt trãſferri ẽt inuirꝰad
aliã dignitatẽ.licet enĩ a pricipio q̃s nõ cogat
inuitus acceptare epᷣatũ:tñ ex quo epᷣus ẽ ⁊ ſe
mel ↄſenſit nõ põt amplius ↄdicere. vñ in hoc
ſm Moſti. ↄpatuꝛ mõacho q nõ hʒ poteſtateʒ
odicẽdi ſuperiori ſuo.xij.q.i.nolo.c.nõ dica
tis:⁊ hoc ueꝝ fᷣm eũ ſi ẽ ↄſecratus.ſi enim eſt
tãtũ ↄfirmatus:tũc iuitus nõ trãſfert᷑ qꝛ nõ pt
iuitus ↄſecrari:ſʒ ſatis eſt ꝙ dignitati cedat ſi
nõ uult ↄſecraꝛi:ut ĩ.c.ij.de trãſla.prela.nõ tñ
põt cedere ſine licentia pape ut ibi. Sʒ pᷣſbiter
KF 5

¶ De electione.

pochiał põt inuitꝰ rrãſferri ad aliã eccłiaʒ fm

eũ alłat.c.qᷓſituʒ ð reꝝ ꝑmura. Aduerte.nã ex
iſtis põt ſolui qõ an qs ↄpellat᷑ acceptar̃᷑ digni
tatẽ eccłiaſticã ⁊ põt ̊ qõ diuidi ĩ duo mebra
Aut qrit̃ de eo qui nõdũ ẽ ꝓmotus.aut ð ꝓ
moto utꝝ initꝰ poſſit trãſferri. Quo ad pᷣmuʒ
dicxit h̊ do.an.q ſi ẽ laicus nõ ↄpellit̃ ut nõ. i
.c.cũ ad mõaſteriũ de elec.ſi ẽ clericꝰ põt pᷣciſe
ↄpelli ꝑ papã:ſʒ aliꝰ ſuꝑior citꝛa papaʒ nõ põt
eũ pᷣciſe ↄpelleꝛe ut ſic inuitꝰ efficiat plat¶ Sʒ
põt eũ ↄpelleꝛe ut ð nolẽte fiat uolẽs q̃ſi caãtine
puta ꝑ excõicationẽ uł alijs remedijs alłat gl.
que h̊ tʒ.vij.q.i.ſcias. Idẽ m quo ad primuʒ
ſẽtit h̊ paulus ð leaʒarijs ĩ repetitiõe hꝰ.c. Sʒ
quo ad ꝓmotũ trãſferẽdũ trãſit do.an.cũ dẽo
Jo. an. ⁊ Moſti.q.S. retulit Ho.Caꝛ. tẽnit. h
ſimplicit nũqᷓ põt qᷣs pᷣciſe ↄpelli ut efficiat

pᷣlatꝰ qꝛ ad ↄhẽduʒ iſtð mr̃imoniũ reqᷣri᷑ oſen

ſus ut ĩ.c. cũ iter canonicos.j.ti.ꝓxi.¶ Btem
nõ ↄpellit᷑ q̃s bñficia acceptaꝛe ut ĩ.c.ubi iſta ⁊
.c. geſta.lxxiiij. di.Et bᷣ qſtio põt eẽ młtuʒ utilł
ad effectũ dũ qrit᷑ nũquid epᷣatꝰ ipius trãſlati
nacʒ a tpe trãſlatiõis facte ꝑ papã an a tpe ac
ceptatiõis facte ꝑ epum ĩ trãſlatũ:⁊ fuit oliʒ ar
dua qſtio ĩ epo florẽétino ꝓmoto ĩ abntia ĩ car
dinalẽ. nã dubitabat᷑ urꝝ añ acceptatõeʒ cardi
nalatus uacaꝛet epatꝰ a tpᷣe quo fuit ꝓnũtiat⸗
cardinał.an vo a tpe acceptatiõis dũtaxat. Et
nide mu de bac qſtiõe qð nõ. Jo. an.i regla qð
ob gram de re.iur᷑.li.vj.nã doctores fuerunt
narij ut ibi notat᷑ ⁊ reſpectu epᷣi trãſſati placet
mihi h̊ opio quã tʒ gl. Jo. mona. ut ibi notat
ꝙ ant papa trãſfert epm ad aliũ epᷣatuʒ ꝑꝑ ne
ceſſitatẽ uł utilitatẽ ecclie:⁊ tũc ſi ðhcõſtat na
cat epatꝰ poſtea a tpᷣe trãſlatiõis:qꝛ nj dʒ ĩ h ex
pectari ↄſẽſus epᷣi.ar.opti.ĩ.d.c.ſcias: ⁊ placʒ
mihi ꝙ efficiat ẽt iuitus pᷣlarꝰ alteriꝰ ecclie: qͥa
nõ dr̃ ð nouo mr̃imoniũ pᷣheẽ. Ecclia.n. univ
ſalis ẽ unũ coꝛpꝰ myſticũ.vñ ex q ſemel ↄſẽſit
epᷣari i bac eccłia vli n põt reſiſtẽ pape ſi ꝓ bo
no publico ułt eũ tꝛãſferre ad aliã eccłiã ꝑticu
larẽ:qꝛ ſolũ h̊ alt̃at᷑ locus nõ ãt dignitas rſpẽu
ecchie ułis. Ad h̊ faẽ optime tex.i d.c.ſciaſ aut
papa trãſfert epᷣm ꝓpter meritũ ꝑſone ⁊ tẽ nõ
uacat pᷣus epatus niſi a tpᷣe acceptatiõis:qꝛ ex
quo papa feẽ ob gram ſui dʒ expectari ſuꝰ olẽ
ſus ar. in. d. regła ꝙ ob gr̃am Jo. an. pꝰ Jo.
mo. i dẽa regła ĩ aliis vo ſi nũqᷓ; qͥ fuit ꝓmo
tus ĩ eᷣm puto ꝙ nõ poſſit pᷣciſe ↄſtitni epſ et
ꝑ papã qꝛ nõ põt de nouo phere matrimoniũ
ſpñale ſine ↄſeſu ut ĩ.d.c. cũ ĩter. Sʒ papa poſ
ſet illũ ↄpellẽ ad acceptãð ſi h facẽ ꝓ bono pub
lico ſaliẽ qñ nõ reꝑit᷑ aliꝰita eque vdoneus vñ
dixit Jo. an. nõbile vᷣbũ ĩ. c. ſi electio de elec.
li.Vi.q peccat electus nõ acceptãdo dignitatẽ
ad quã eligit᷑ ſi nõ reꝑit̃᷑ alius eque idoneus ꝑ
quẽ poſſit illi ecclie ↄſuli plus ẽt diẽ ꝙ pᷣſbꝛ ꝑ
ochiał poſſit trãſferri iuitꝰdũmõ ſubſit cã ſuffi
ciẽſ puta qꝛ nõ pt᷑ pori ecclie ꝓficẽ ꝑꝑ duritiẽ
plebis uł qͥd ſile. In ↄcilio m piſão cui pᷣfuit

Alexãder ꝓpter iprudentiã quorũdã ſũmoꝝ
põtificũ fuit ſtatutũ ut ipſi ⁊ abbates n poſſint
trãſferri iuiti niſi ſubeſſet cã euidẽs ⁊ rõabił.

C De electione. Nica.

¶ EXõtinuat᷑ h̊ Gica ad pᷣcedẽtẽ h oꝛdie:qꝛ po
ſtulatio ẽ pambula clectõi:fit enĩ ut ꝑ eã ſubla
to ipedimẽto efficiat᷑ qs habił ad eligẽdũ:meri
to pꝰ Nicã pcedẽtẽ ſubijcit᷑ iſta ð electõe. Ad
nerte h̊ ↄtinuatio doctoꝝ hʒ locũ ꝛeſpẽu poſtlła
tõis nõ ſolẽnis aut ẽt ſolẽnis ſᷣm diſpõeʒ itrin
ſecã iuriũ:ſʒ hodie ut dixi ĩ.c.i.S.ti.ꝓxi.ut eui
tet᷑ circuitꝰ admiſſio poſtłatõis ſolẽnis bʒ uim
electiõis ⁊ ↄfirmatõis ⁊ iſta ↄtinnatio põt col
ligi ex his ꝗ dixi. S.ti.ꝓxi.ſuꝑ Nica.nã.s.uiſũ

ẽ ð uno mõ ꝑ quẽ ꝓuidet᷑ eccłie ꝑ uiã gre nũc

ſubijcit aliũñ modũ ꝑ quẽ ꝓuidet᷑ ꝑ niam iuris
qꝛ poſtłatio initit᷑ gre ⁊ electio iuri nit dixi ĩ.c.
penł.S. ti. ꝓxi. Et qꝛ ĩ tractatu elecrõis põt du
bitari ð pfᷣate electi iõ ne auctor hẽret mãʒ po
nẽdi Nicã ſpãlẽ ſubiec ẽt ð electi pfate. Quid
aũt ſit ellectio dixi ſuꝑ Nica.S.ti: ꝓx. Et ſcias
ꝙ electio ẽ nomẽ vᷣbale ⁊ noĩa vᷣbalia hñt du
plicẽ ſignificatõeʒ actiuã.ſ.? paſſiuã ut nõ.i.l.
.ij. ff. ð duobꝰ reis. vñ tin ẽ dicẽ ðᷣ elec. qᷓtũ ð
bhis qui pñt eligẽ ⁊ ð his qui pnt eligi. Itẽ de
forma electiõis ⁊ de ipᷣe eligẽdi ⁊ ð his oĩbus
hic tractat᷑ ĩ nigro. Nico. Abb. Siculus.

Bllus ĩ eccleſia.

Congregatio eccleſiaxꝝ ſeu col
legiũ eccleſiaſticuʒ dʒ ſibi prela
tũ eligẽ ⁊ alit᷑ adeptꝰ eccleſiam
expellẽdus ẽ: uel ſũma aliter ⁊ ſic. Ecclie colle
giate nõ dʒ ꝓnideri ð pᷣlato ꝑ collationẽ ſenꝓp
niſionẽ: ſʒ ꝑ electionẽ canonicã fiẽdam ꝑ ipm
collegiũ.h.d. MDrio ꝓhibet. Et 2 factũ ui
tiat. fa ibi ſi vo. Mõ pꝰ unã regulã ĩ mõ ꝓ
niſiõis eccliaꝝ.naʒ ſi ecclłia ẽ collegiata nullus
citra papã põt ibi preficere prelatũ: ſʒ dʒ fieri
electio ꝑ illos ð collegio ⁊ electꝰ ↄfirmari ꝑ ſu
periorẽ ut ĩ.c.trãſmiſſã ⁊ ĩ.c.nihil.j.e.naʒ põ
dera lzam ibi ſi vo alit᷑.excludit gꝰ oẽʒ aliã po
teſtatẽ ? de legato cardinali ẽ tex.iĩ.c.penul. ð
offi. lega. li. Vj. ubi pʒ ꝙ nõ põt ſe ipedire ĩ et
cleſijs collegiatis quo ad pᷣlatũ ipᷣaꝝ eccliaruʒ
olim vo ꝓuiſio epatuũ ꝑtinebat ad papam ut
in. c.i.⁊.ij.xxij.di.prouiſio uero inferioruʒ ec
cleſiaꝝ ꝑtinebat ad epᷣm:Sed poſtmoduʒ bec
ꝓuiſio fuit inouata ⁊ in ecclijs cathedralibus
⁊ collegiatis fuit data ptᷣas ipſis collegijs eligẽ
di prelatum In alijs uero nõ collegiatis fuit
data poteſtas preſentandi parronis ? nide de
origine hꝰ facti bo.gl.quã tenebis menti in.c.
quãq; ð elec.li.vj.?⁊ qð nõ. Jo.an.iĩ regła qð
alicui gratioſe de re.iuris li. vj. in mercuriali
bus. ¶M. * ibi ĩ ↄogregatione. Ai fuerũt
ꝙ ad boc ꝙ clerici in eccleſia bñficiati habeãt
electionem prelati oportet ꝙ ſint in eccleſia ut

EeEE
(W icN
cbia ſockin
nriunſt n ii⸗ 4
tgineii a
giai⸗ .
ſuamni in⸗

agitoſn
wänn mai⸗

alimiii ni⸗ ma
iniifini i i
eliͦß ſin hoiſñlltnnn
zinmtil ſßpealurns i .
iuh zſioti uni doet /
jaimr tanmis Mi ih
tins g:huliopr nouc a
cigarirvon anoneor..
ecupii wCn go. n r lein
otrtr rgnoni toolcin orcho
Git gegnone ationti rbie ms
umitcanci colegiun go.
inttartiticleni obene voqniwr.
vltmocidrgolegoeeniz n
icrpiniſfti regano pionun
1itünpgnintuncegrgii.
iinnſyitig de ni cnoto dno
üchinimui wantit msni
un tſöroute dun
nihnihiſncei dfinan iei
zeinkit ſar oͤlt
i ttiiſti ninori
ſenifrizſan ge inr an ſtĩ
tinaingotn
ni⸗ nigiegenn
et⸗ robid N
tltſciftni idnd ai

ns

1
,

.

Bekke
—

4

Dl el Gni S. Pr ſi

o Asu
beu 1
õc ve c
lamsc
pot lan
glico⸗

2 4d.

nõ glo.
9. Ab
ga popt/
ai gone⸗
ni.x.haa
lic ð gen
ſololſſei
ga den
t:doc
o. ſ.oo
r poßls
ſent cqoi
te pota.
pectu. .
dr ꝛdisa
cu g
οαι+
mue c ꝗ
mni. Ni.l.
1Oppon
li. ni (
chꝛeg ni
nemd dn
So. acn?
plnds ſo
fnd goi
Ies ſos n
nitmi d
Reciop.
egjsm
waher de
der piꝛs
wlü ſzer
i ſdim
N din in

.

4
enone⸗

aut ſt cleriodi, ſop hicas
vcad enoni pple t mi ſpia t
glceſignifcrig Atini ſe aſvi ntoͦi,
jfocob ni mehei⸗ clr iin
bis nii ge rotis n pfragi Jet

formi enos ece heclgit rohig obie
bic mueni ingmo. NMo. Ao. Giuts.

Bllusi ecceſin.

Congregrio cktimpſentol
Egjüäccdeſiaſtcvy dz ſdird
i ige r t adepd eclcan
cmeliins ia ſamm aiig 1,l. Ctlell
ine noch puiten dluo poolntoni la⸗
niſone:cP elettone nonici iimpin
colegi b.d. Dio le. E ztrüni
ur fu biſio. Guimii
idsfin jflti lunn
.nn wni po ibbipfeſcer ntli.ß z i
cecio losd olegoreel Nnmmilt

e 1 ,
—
em id do ni erend
gerabmibind anis teridc Pend
1 LgnoCNtinii etei n
elritednd eſ iheken/
S rN N hddo e he⸗ .
ofilnl ni i ni⸗
cleiis — luunn
ſo doſochne it
hind nij d ponſo in
nclaAehn Gal ſhß
inebat ad en.
iimtale
ſon d inſſl
rclegun aeu ni
orcawmn pinmſs
diprelatn eſonmnd n
mn doſi tttenn

6 De electione.

collegiũ. Secus autẽ ſi ſũt ibi ſinglr bñficiati:
ut ĩ. c. dilecta ð exceſ.pla. ubi bonꝰ tex. cũ glo.
Qualr aũt cognoſcat᷑ an clici ſint ut collegiuʒ
aut ſinglares uide ꝑ Inno.i.c. cũ nobis. j. e.
ti. ⁊ ibi dixi õ. ʒ ibi p̃ſbiter eligat ꝙ qui
libet platus põt appellari pᷣſbiter:ẽ eni hoc no
mẽ dignitatis ut ĩ.c. cleꝛos.vſi. pſbit᷑.xxi.di.⁊
tex.cũ gl.i.c.nõ põt.j.ð re iudi.⁊ colligit hoc
nõbile exponẽdo ſʒam p̃ſbiter.i. platus oli nõ
erat dĩa ĩ nomibꝰ ſ eligebat᷑ unus pᷣſbiteꝛ qui
perat oibus qui hodie uocaĩ eps:ut ĩ.c.olim.
xcv.di. 2 tex.exponit᷑ ibi pᷣſbiter ut pſbiter
eligat.ſ.ĩ platũ:qꝛ qui preeſt collegio eccłiaſti
co dʒ eſſe pᷣſbiter cũ hẽat curã aniaꝝ reſpectu
collegij:ut i.c.i.ð eta.⁊ quali.nõ tñ ꝛequiritur
neccſſario ut tpᷣe electiõis ſit preſbiter: ſʒ ſatis
ut tpᷣe debito efficiat᷑ pᷣſbiteꝛ:ut ĩ.d.c.i.⁊= i.C.
cum in cunctis.y.inferiora.. eo. ſtimo
nõ. ꝙ adipiſcens eccliam alit᷑ qᷓ P uiã electõis
pſumit᷑ ꝑ ãbitionẽ æ cupiditatẽ adeptꝰ illã 2 H
ꝓcedebat oli anꝙᷓ; ſũmi põtificcs reſeꝛuaret ẽt
ibi pfateʒ ꝓuidẽdi eccłijs collegiatis. Hodie
aüt ceſſat iſta pᷣſũptio cũ electiões hodie ñ ofe
rat ius nirtute reſeꝛuatõis: ꝓdeſt t̃ młiũ elec
tio canonicoꝝ:qꝛ facilius papa mouet᷑ ad ud
dendũ ubi ↄcurũt nota canonicox. ¶ In gl.
i.ibi tres collegiũ põdera glo.naʒ vr nelle fa
ceꝛe dr̃am iter ↄgꝛegationẽ 2 collegiuʒ ut duo
ſufficiãt ad ↄgregationẽ faciendaʒ ut hic:tres
ueꝛo requirunt᷑ ad faciendũ collegium: ſʒ glo.
iquãtnʒ habuit hũc ĩtellectũ nõ bene loquitur
qꝛ ↄgregatio capit᷑ hic pro collegio:ſi eniʒ nõ
facerẽt collegiũ nõ ſufficẽt ↄgregatio plurium
ut i. c. dilecta de exceſ. prela. uide gl. x. q. i.ĩ. c.
i.ꝗᷓ recrius loquit᷑ dicẽs ꝙ de iur̃ canõico duo
faciũt collegiũ de iure ciuili requirũt᷑.tres ut ĩ
l.neratius hic allegata. ⁊ fõre potuit eẽ diuer
ſitatis rõ:qꝛ nõ repiũt᷑ tot clici bñficiati ſiẽ lai
ci. ? opio ẽ magis cõis. oſſet 2 mõ lit
iera itelligi ꝙ duo eligũt platũ.ſ.ʒꝰ mõtuo:uñ
a pncipio requirũt tres ſicut de iure ciuili ſtã
gũ eni eſt iuri ciuili:ex quo nõ reꝑitur expreſſe
correctũ ꝑ ius canonicũ.Sed hec opio nõ vẽ
ſuſtetabilis qꝛ ius collegij cõfuat et ĩ uno aliiſ
mõtuis ur hic dr ĩ gl. ⸗ ĩ. c.gratũ.S.ti.ꝓx.vñ
ſi tex. hũiſſet reſpectũ ad mortuos feciſſet mẽ
tõeʒ et de uno. Glo. m̃ hic ĩ fi. uoluit reſtrigẽ
tex. ut duo faciãt collegiũ Sʒ. Jo. de ligna. ⁊
Pe. nidet reprobaẽ h̊ dictũ gl. mouẽt:qꝛ ad
c collegij nõ requirit᷑ ut ibi ſit platus:ut nõ.
nn. in. c. cũ ñ ignores.j. de pben. uñ ſiẽ duo
clici pñt facẽ collegiũ ut h ita platꝰ. æ clicuſ ſal
nãgo glo. ut dicũt doctoꝛs. Diſtigue ſic ꝙ aut
a pncipio ſtatuit᷑ nt ibi ſit collegiũ duoꝝ quoꝝ
unus ſit platus ? alius clericus æ nõ puto hoc
fieri poſſe qꝛ. Pplatuſ nõ ẽ ꝓprie ð collegio nec
ueit appellatõe col legij cũ ſit caput collegij. ð
q uide gl. nõbilẽ ĩ cle. ut hi q̃ ð eia.⁊ q̃li.gꝰ oʒ
ꝓ pteꝛ pᷣlatũ oſtituãt᷑ ĩ ecclia ſaltẽ duo qui faci
ant collegiũ nam a pꝛicipio nõ põt collegiũ cõ

ſtitui ĩ nno. ⁊ ĩ hoc cqu ſaluo iſtã gl. aut a prinꝰ
fuit ſtatutũ ſimplicit᷑ nt ĩ ecclia eſſent duo clici
collegialr: æ tũc iſti faciũt collegiũ ut hic. ⁊ cũ
hẽant iura collegij pñt ſibi eligẽ pᷣlatuz ẽt ex ſe
ipis ð quo uið qð nõ. Jo. an.i rla iĩ toto re.
iu. li. Vj.ĩ mercurialibꝰ. Et ſi eligunt unũ ex ſe
tũc ius collegij remanebit iĩ altero: qꝛ nõ põt p̃
latus eſſe caput collegij z ipᷣm collegium.⁊ ſic
põt ſaluari dẽm illoꝝ doctoꝝ ¶ R p̃ncipalr nõ
gl. ĩ eo ꝙ diẽ ꝙ. x. homies faciut populũ. Ide
nõ.glo.i.d.c.i.x.q.i.⸗ HBar.i.l. pᷣtor. allata ĩ
gl. Et hoc facit ad ſtatutuʒ qꝰ punit᷑ is q ↄgre
gat populũ ð nocte nt ſi ↄgregauit.x. hõies di
cat ↄgregaſſe totũ populũ. Idem dic ðᷣ plebe.
nã.x. faciũt plebẽ: nt ĩ. c. unio. x. q.iij. IJIdem
dic ð gẽte nt nõ. bar.i. d.l. pᷣtoꝛ. vñ dicũt ſe
ſululſſe ĩ ſtatuto quo puniebat᷑ qni ↄgregaret
gẽtẽ de nocte ut ſi ↄgꝛegauerit.x.icidit ĩ ſtatu
tũ:hoc ꝓbat ꝑ.l oẽs popli.ff. de iuſti.⁊ iu.iũc
to. S. oẽs ppli ĩſti. ðᷣ iu.na.ubi vVr ꝓbari ꝙ gẽſ
⁊ popls ſũt ſynonyma. Hicũt tñ ꝙ ſi höies eſ
ſent equites ſufficẽnt pauciores ad faciẽdũ gẽ
tẽ puta.v.nũcro.ꝑ.l.oẽs.ff.ðᷣ abigeis. ubi reſ
pectu.v.ouiũ.ſʒ reſpẽu equi qdð ẽ aĩal magnuz
qr̃ abigeus qui ſubtraxit unũ Et ĩ eo ꝙ gl. di
cit ꝙ plres ꝙᷓ;.x. aut.xv.ſaciũt turbã. Idẽ dic
ð ceru ur ꝓbat ĩ.l. pᷣtor pallata:reſpectu vo fa
milie dic ꝙ ſaltẽ requirunt᷑ tres ad faciendã fa
miliã. ut ĩ.l.ꝓnũtiatio.fl.ð v. ſig. nõ. gl. i. d. c.
i. Oppono tex.iĩ eo 8 collegiũ eligit ſibi p
latũ.nã capliim ecclie cathedralis nõ hʒ platõeʒ
epalẽ:gꝰ nõ põt eligẽdo illã trãſferre ĩ aliuʒ:qꝛ
nemo dat qð nõ hẽt:nt in.c.qð aũt ð iu. pr̃o.
So. dicit Jo.de ligna.ꝙ collegium nõ hʒ ius
platiois formalit᷑. hẽt iñ uirtualiter ſile in dño
fundi qui formatr nõ hẽt ius in ſeruitutẽ cum
res ſua nẽi ſeruiat.⁊ tñ poõt ĩ fũdo ſuo oſtituez
ſeruitutẽ ut in.l.per fundũ ff. ð̊ ſeꝛni. ruſticoꝝ
predioꝝ.Hoc dictũ mihi nõ placʒ in oĩbꝰ col
legijs:ut.c.ecclie cathedrał non põt dici ꝙ uir
tualiter hẽat ius epᷣale cuʒ a ſolo papa ꝓcedat
hec ptas.xxij. di.i.c.i.=.ij. Sʒ põt dici ꝙ capi
tulũ facit nõ auctoritate pꝓpria: ſj ex pfate offi
cij ſibi tributi a canone.nõ eligũt iuꝛe ꝓprio
ut dixi in. c.pe.S.ti.ꝓxi.Sʒ ĩ iſtis collegijs in
ferioribꝰ ⁊ maxie popularibus poſſet ꝓcedere
dictum Jo. de ligna. ¶ꝛ oppono ↄtra tex. ðᷣ
c.obeuntibꝰ.lxiij.di.ubi nõ ſolũ collegiũ ſed
etiã religioſi nocant᷑ ad eligẽdũ cpm. So. dicit
ↄpoſtol.ꝙ religioſi uocant᷑ nõ ad eligẽduʒ ſed
ad ↄſilium impendendum ⁊ eſt illud de hõeſta
te ſecundum eum. Ille tamen textus uiderur
irritare electionem aliter factã:de ↄſuetudine
tñ nõ fuatur ꝙ ibi dicit: populus aũt uocatur
nõ ad eligẽdum ſed ad ↄſentiendum electioni
lxiij.di.i.c.plebs cũ ſequẽti princeps etiã uo
catur ut defendat ab oppreſſionibus ut in. §F.
principibus.e.di.Sed aduerte pone ꝙ popu
lus non uult conſenttre electo per collegium.
nunquid debet iꝛꝛitari elecio. Vide gl.nõbilẽ
kK †

N

¶ De electione.

.lxij. di. c.i.q diẽ q; ũ ex quo hʒ cãm rõnabilẽ
pdicẽdi niſi ſcandalũ gnãret᷑ ⁊ nõ. ſingulr hoc
ultimũ ꝙ cũ ſcandalo populi nõ debʒ qs pfici
eriã interueniẽte elecrniõe collegij ꝓ quo optie
fac.c.cũ tencamur ð pꝛcbẽ.⁊.c.ij.de renũ. Et
ſingłare dictũ Inno.ibi ubi diẽ ꝙ ſi populus
ꝑſequit᷑ platũ iã iſtuutũ nec põt ↄpeſci a tali ꝑ
ſecutõe ur populꝰ qeſceat ⁊ eccłia ſtet qete dʒ
pꝛelarꝰ cedẽ uel remoueri ꝑ ſuꝑior
m ſibi bono cãbio: qð ſinglłi nõ.
eius qð dixi ðᷣ pᷣncipe nide nõta ꝑ nn. i. c. ꝙ
ſiẽ de elec. ubi diẽ ꝙ põt ex conſueindine iduci
ut canonici nõ ꝓcedãt pus ad electõeʒ quã de
nũtiẽt pricipi mortẽ pᷣllati ut petqt ipſiuſ aſſẽlũ

ĩ electõe futuri plati:alit᷑ caſſabit᷑ electio atteta

ta pᷣ ↄſuetudinẽ ar. bo.ĩ.c.elect.lxiij di ⸗
põt pᷣncpeſ obiicere clectũ ꝙ ẽ ſibi ſuſpectꝰ ĩ
regumine nõ eni renet᷑ admittẽ platũ de quo ñ
poſſit ↄfidere ne ſorte reuelaret aduerſario ſe
creta regni h̊ dictũ poſuit Inn. in. c. ſuꝑ bis ð
accu. qð ẽ ſingularit᷑ notãdũ.ꝑ hB.n. dẽm ſans

equũ poterit pᷣnceps nᷣ admittẽ ꝓuiſũ ꝑ papã
ſi põt ꝓbabiłr ondere illũ ſibi ſuſpectũ¶ Que

ro qd ſi oẽs ð collegio ſint mõtui ad quẽ ſpec
rabit tũc ꝓuiſio eccleſie doc.i.cle.in pleriſqʒ ð
elec. ⁊ archi.ĩ.c.cũ ſumꝰ.ix.q.iij.dicunt ꝙ ad

epm qui elligat noie collegij. Sʒ tu limita hoc

dictũ qñ ad epm ꝑtinebat ius ↄfirmãdi eleciũ
a collegio: vn ĩ h pono meliorẽ ꝛegnlam ꝙꝙ
pter negligẽtiã collegij uel mortẽ oium ð colle
gio iuſ ꝓuidẽdi ðuoluit᷑ ad cũ qui hẽbat prãtẽ
