deber illum abſoluere: quia occulta ſunt relin
quenda iudicio dei vj q i ſi omnes:fac̃. c.qua
liter æ quando el.i.ĩ fi. de accuſa. Iteʒ xp̃s ſim
pliciter abſoluit mulierem quam ſciebat adulie
ram dum dixit quiſ te accuſauit mulieꝛ:? illa ꝛe
ſpondente nemo dne:dixit xpᷣs:nec ego te con
demnabo uade ⁊ amplius noli peccare ut ba
berur ĩ euãgelio xpᷣi autem acno noſtra eſt in
ſtructio ut ĩfra.c.prox.⁊.ij q i.deus 7. c. ligni
ficaſti ſupra de elec ⁊ lʒ iſte enitet penam cõpo
ralem non euitabit eternam:ſecus ecõtra quã
do index habet conſcientiam firmam pro ꝛeo:

non enim debet eum condenaꝛe ꝓpi ꝓbanõeſ

ndomm kumliam tann
zwien hoe nmnin
Zunscflnnnzgibot in aulliii lau
onrulſte irtonpllen uulmm
ſiorelr oi rmdr unijni unbus
lpaisigliuonmigni Aolans no⸗
Prfeonwlarendon nis naion lſteo
iroln tdit ginwſih. i, d.
eincrinetchſtcus von teneur invaf ſeen
modcem pong excäicando ſci udeles ni
Pyisfinſibiftdes de peelſu:gvia non de
ikare niſt reminat adnoninonez tr
erſſed ſuaa ibi fie g iublus inſte
trlsdeber iuder ecdeſtaſtns ilun ben
nlu nebelen oel proſenpipn per indc
imm röſtax:ſcd aonna vder eculanl
Apenperare die lecleſaſlco ler n
aſiſlence goaſiuſeg poſin Zmn.
ſrio eerlar ſiumg iudlceſaula
ni iniuſte petit n

mmen ene
lnne ſernlans ſdbi Unpendere an
glpon eber enmn

is e
man
ſſſent
lſſent
cne
ioder!
ſidi fic
ſoo:t
lemar
ur ier
dimr e
mnc ſan
loder le
ſdi won
decacey
e ſcrn
1,0
ſeren
acha
nam:.
Cidiar
1ue
biltare
amg
Gromm
Oomm
a 1 ſ.
ocld⸗
ge ͤcd⸗
doi dlo⸗
ler wr

ordͤ.

Cdi

ug.

4 — —

.õ

☛ — — —
2.— —

ne;

alis nnninbsitens enſ ndrndare
celaſtusſe ehft tittenrrond nni
mni ponedan to, lemm Obbencunnt
lcnouit ge id i eici ſr nenuni i
uun epfebenii, gig nir cles ierins

nchraaflas nale ni hl In.
tidcouiſt c/i ſomrn mſ l fi
Ciſigl r gl n inseſ pemimi hie
ig ſenitgli c Gcg iſ d⸗e ct g.
eqzcnderido eezepſovenco 4 ſncer
eann Nömn in nouetiet onionſbnso
Hcotrt G B wamden nched
ſtit imriis ſnunid dfi er
ſbiego teeinwi t ene nin ſihſiͤrſei
e. Ar C1 wemihimn lel ngidn
hjcöim emn di nmnrand .
Geun woob fſnnmr c a
lon ponlmnimr n ſnt ſn

Offniuve lu uobſtnrai tio ſcleio:d i

manmin mnpiſis t Pps plc

örtconciennam n
mnlofrteörrione
ala inuſo tue tlt innd⸗
4 4 6 netſimlnel,gil d
mdnn eoncchnnoon

¶ De offl. ordis

qꝛ innocens non eſt puniendus: 2 ceꝛte tunc fa
ceꝛet ↄſciaʒ ſi puniret innocentẽ. ¶¶ luimo
eꝛgo adueꝛte quia glo.iĩepte poſuit additionem
in fi. dum dicit qui õ conſciam iudicat punit᷑: ?=
m pꝰ dixerat ꝙ nõ dʒ iudicaꝛe ſʒ ↄſciam:ſʒ fʒ
allegata: nec gl. fidelit᷑ recita t caſum illius.c.cũ
eterni:nam ibi ſimpliciteꝛ n dr̃ ꝙ iudicãs con
tra conſciam ſit puniendus: nam ſi hoc dicererx
ceſſaret hec diſceptatio:ſed dicit conſciaʒ 2 3
inſtitiam quaſi dicat ꝙ ſi iudicat ſimplicit᷑ õ in
ſtitiam non incurrit penaʒ de qua ibi niſi ẽt fa
ciat õ conſciam: nam ſepe iudex indicat ĩiuſie ꝑ
erꝛorem ⁊ non cx ceꝝna ſcia.quo caſu non puni
tur illa pena de qua ibi ⁊ ſic ponderando illuz
tex. potes euitare Zrium igð de illo multnʒ ſtꝛic
te foꝛmari poteſt. n gl. i. V publicuʒ in fi.
Nõ duo ex glo ꝙ ſicut iudex ſecularis debet ĩ
pendere ſuum brachium ⁊ auxilinʒ iudici eccle
ſiaſtico:ita iundex eccleſiaſticus debet innare ſe
culares ſubditos ſibi ꝛebelles ¶ Scðo nõ ꝙ=
index ſecłaris poteſt compelli peꝛ excõicatiõeʒ
ad dandum familiam ⁊? auxilium ſunʒ iudici ec
eleſiaſtico. Inno. fatetur hoc primum:ſed dat
duas differentias i hoc iter eccleſiaſticũ z ſecu
larem:qꝛ eccłaſticus põt compellere ſecularem
ſi non uellet ſibi ĩpendere auxiliuʒ ut i iuribus
allegatis ĩ gl.ſed nõ econtra:quia ſecularis nõ
poteſt compelleꝛe eccłaſticum quia maioꝛ eſt eo
facit.c.qualiteꝛ ðᷣ indi.⁊.c.legimuſ ĩ fi.xciij.di.
fa dria quia eccłaſticus non teneſur innar̃ ſecu
larem iudicem puta excõicando ſibi ꝛebelles ni
ſi prius fiat ſibi fides de ꝓceſſu:quia non de
bet excõicare niſi premittat admonitioneʒ 2 ex
inſta cauſa ſed facta ſibi fide ꝙ ſubduus iiuſte
rebe lis:debet iudex eccleſiaſticus illum ban
nitum ſen rebellem nel proſcripium per indicẽ
ſecnlarem excõicaꝛe: ſed econtra index ſeculaꝛiſ
deber obtemperare iudici eccleſiaſtico:licer nõ
faciat ſipi fidem de proceſſu:ſed poſtea Inn.
nidetur ſe limirare dicens ꝙ ſi extra iudiciũ iu
dex eccleſiaſticus petit anxilium a iudice ſccula
ri: ⁊ conſtat ipſi ſcculaꝛi ꝙ iniuſte petit nõ tene
tur nec debet index ſeculaꝛis ſibi impendeꝛe au
xilium: quia non debet eum innare ad malum
ſed ad bonum:⁊ ſic intelligit iſtum tex..ibi cum
dicit non ad preindicandum æzc. nam index ſe
culaꝛis non eſt inferioꝛ ſed par iudici eccleſiaſti
co ſecundum eũ:⁊æ ideo non tenetur ſibi obten
peꝛaꝛe ſi iniuſte petit:facit.xc vj.di.cnʒ ad neꝛũ
quod uerbũ nota: ſed ſi petit auxiliũ in iudicio
nt quia pꝛoceſſit iudicialiteꝛ:æ non fuit appella
tũ nec ſupplicatum:tenetur iudex ſecularis mã
dare execntioni ſententiam iudicis eccleſiaſtici:
nec debet admitteꝛe exceptionem iniuſte fac̃.c.
ij. de excep.li.vj. do. An. in hoc inſtat: ⁊ finali
teꝛ nidetur concludeꝛe e ſi eſt caſus in quo in
dex ſecularis poteſt cognoſcerc non renet᷑ exe
qui niſi ſibi faciat fidem de proceſſu:æ uideiur
ꝙ bec fuit opinio Mar. in. l. diuns ff. ð cuſto.
? exhibi.reo.⁊æ ibi dicit notanter.per illum tex.

q ſi iudex eccleſiaſticus tradit connictum de he
reſi iudici ſeculari ut ipſum pnniar non ienetur
illũ punire: niſi ſibi prius oſtendatur pꝛoceſſus
nt ſic nideat an iuſte fuerit pꝛoceſſum contra il
lum. Ad idem allegat quod babetur in auc. de
ſan. epi.i..ſi neꝛo tamen: ſed aduerie quia in
exemplo ſuo Har. de direcio dixit cõtra caſuʒ
c.ut inquiſitionis in. ꝗ pꝛohibemus de beꝛeti.
li. vj. ubi dicitur ꝙ de crimine beꝛeſis cũ ſit me
re eccleſiaſticum:neqʒ directe neqʒ indiꝛecte po
teſt ingex ſeculaꝛis cognoſceꝛe ſed pura ? nuda
executio ad eum peꝛtinet ad requiſitionem iudi
cis eccleſiaſtici: tene menti illum tex. idem pu
tarem dicendum peꝛ illum textum ubi crimina
eſſent mere eccleſiaſtica: ſed ubi crimina non
eſſent meꝛe eecleſt iaſtica: tunc ſi traditur aliquis
curie ſeculari ut quando clericus degradatur:
iudex ſecularis non debet: eum punire niſi fiat
ſibi fides de proceſſu: quia ille efficitur de foro
ſuo:⁊ habet eum iudicare ut ſubditum non au
tem ut purus executor etiam in iſto caſu loqui
tur tex. in dicto.. ſi neꝛo crimen: ſed ſi nõ tra
ditur ſibi ut ſit de foꝛo ſuo:ſed iudex eccleſiaſti
cus petit ut executor exequatur ſuã ſententiam
tunc ſatis poteſt teneri opinio Innocen. hic ut
iudex ſecularis illam ſententiam exeqnatur:licʒ
ſibi non fiat fides ð pꝛoceſſu:facit dictum.c.ij.
de excep li vj in executione eius iuſtitie nidet̃
iſte ſecularis iferior: ar. xxiij.q.v.i.c.princeps
7. c.adminiſtratoꝛes: ſʒ ſi iudex ſecularis ſciret
ſententiam iniuſtam poſſet dici ꝙ non tenetur
illam exequi ſaliem in cauſa criminali: quia nõ
debet eſſe executor ad malum contra conſcien
tiam:facit l.non taniũ.ff de appel.⸗ per hoc ð
ciditur alia queſtio nota. quã poſuit Jo. an. h
2 fuit Jo. de mon murloi Epiſcopus nolebat
niſitare quẽdam prelatum inferiorem:ille dixit
ſe exempium:⁊ appellauit ad papam.epiſcopus
excommunicauit illum:⁊ quia ille non curat ðᷣ
excommunicatione petit a iudice ſeculari ut da
ret ſibi familiam ⁊ anxilium ſuum:iſte ueꝛo qui
appellabat contradicebat. querebatur quid fa
cere debebat index ſecularis: æ poſt multa iſte
qui diſputauit concluſit ꝙ non tenebatur impẽ
deꝛe auxilium:quia tenetur impendere contra
rebelles ⁊ reſiſtentes epiſcopo ð facro: ſecus au
tem de iure: ⁊ in dubio pꝛeſumendum eſt pro
appellante:ut deferatur ſedi apoſtolice:argn.c.
directe de appellati.? cum hac deciſione tranſe
unt hic communiter docto. quod eſt nalde no
tan.quia facit ad multa:ut ſi ſubditus etiã non
exemptus ex iuſta cauſa appellauit:non debet
iudex ſecularis dare ſuum anxilium ad peritio
nem epiſcopi contra illum ſubditum:tamen in
caſu ſupra poſito foꝛte aliud poſſet dici peꝛ.c.
cum perſone de priuile libꝛo. vj. quia cum ali
as ſubdiius dicit ſe exemptum:debet exhibere
pꝛiuilegium:quod ſibi tribuit canſam pꝛeſcri
bendi:alias poteſt epiſcopus nti iuriſdictione
lua:cum habeat artionchn fundataʒ ð inr
E

¶ Veoffi. ordi.

cõi:eꝛgo ſi nõ ſeruat ſubditꝰ qð ibi dr:põt epᷣs
legitime petere auxiliũ brachij ſecularis:uið iñ
ĩ ̊ qð dixi pꝰ Inn.i.c.uenerabili de ceſi. Neʒ
ſcias ꝙ ab eo qd.S.dixi ꝙ index eccłaſticusldʒ
excõicare rebelles indici ſeculari:æ ecõtra iuðx
ſecularis dʒ bannire æ aiaduertere ĩ rebelles in
dici eccłaſtico. Inn. recedit ⁊ ur̃ nelle ꝙ nec iſte
dʒ illos excõicare:neciille ſecularis iſtos pꝛoſcꝛi
bere ł bãnire:ſʒ ſatis ẽ eos nitare:ſʒ hoſtiẽ.iʒ pᷣ
mũ dẽʒ qo ẽ nõn.dicẽs ꝙ ad petitionẽ iudicis
eccłaſtici iudex ſecularis dʒ bãnire ⁊ punire ſub
ditos rebelles ? iobediẽtes iudici eccłaſtico ñ
curãtes de excõicatione:ita ecõtꝛa ad petitionẽ
iudicis ſecularis debet iudex ccclaſticꝰ intdicẽ
2z excõicare ſubditos rebelles ? ꝓſcꝛiptos a iu
dice ſeculari: æ ad ̊ allego nõ.dictũ Inn. in. c.
lʒ ex ſuſcepto de fo.cõpe.ubi dixit ꝙ ſi aliq ſub
diti nolũt obedire ĩperatori ð facto nõ ſuccedit
papa ĩ iuriſdictiõe:ſʒ dẽt iunare iperatorem ad
domandum illos ſubditos. ⁊ ſic debet etiam pᷣ
ſtare auxilium quod poteſt. Ex his habes opti
mum remedium pꝛo iſtis nobilibus repulſis ab
eoꝝ dominio:nam poſſent implorare auxilium
eccleſie ⁊ eccła dʒ ſubditos reſiſtentes excõicaꝛe
2 nterdicere In glii .ibi ut ſua aucte ⁊c. hec
expoſitio glo.lʒ uera ẽ i ſe tũ ſatis extranca ad
tex.uñ alij doc.exponunt non ad pᷣiudicandum
eccleſie quo minus poſſit indicare ſine auxilio
brachij ſecłaris.Alij dicunt nõ ad preiudican
dũ.ſ.illi quẽ petitur anxiliũ:quia nõ dʒ auxi
liũ ĩpendi contra iudiciũ:⁊ hoc criã ſẽſit Inn.
ut dixi ſupra.uel m hoſti.nõ ad pᷣiudicandum
ꝛ:i.ꝙ per hoc nõ pᷣindicatur iudici ſeculari quo
minus poſſit punire ⁊? iponere penam ipᷣalem:
ſed hec opi.ſibi.non placet:quia non dʒ qͥs bis
iudicari.xxiij.q.v.q̃d gꝰ ⁊ in.l.lʒ.ff.nau.cau.
ſta.niſi dicat̃ ꝙ iudex ecclłaſticꝰ iponat penã ſpi
ritualẽ ſen pẽitẽtiã:iudex vᷣo ſecularis ĩponʒ pe
nã tpᷣalẽ:ſʒ h̊ nõ plʒ hoſti.qꝛ eccła dʒ defẽdẽ pe
nitẽtẽ . xi.q.iij.alið:⁊ ſic trãſit Jo.an.cũ hoſt.
Ex hac opi.poſſz colligi nõ.dictum:ſi opi.eſſʒ
vVa.ſ.ꝙ punitꝰ ſpũali ł ipᷣali pena ꝑ iudicẽ eccła
ſticũ nõ dʒ puniri ð eodẽ delicto ꝑ iudicẽ ſecu
larẽ:ſʒ do. An.nõ plʒ hᷣ ſnĩa cõcludẽti ꝙ q̃liter
cunqʒ fuerit punitꝰ a iudice eccłaſtico pt᷑ tpᷣalit
puniri ꝑ iudicẽ ſecularẽ:ſi ẽ ð̊ ſua iuriſdictiõe
alk.nõ.ꝑ Inno.in.c.dilectus ð pur.ca.⁊ ꝑ euʒ
in. c. ð his ð accu.ego vo puto ꝙ h ſit ĩdiſticte
nerum:ſʒ nið ad hoc tex.nõ.in.c.felicis ð pe.
li. vi.⁊ ibi.Jo.an dicit iſtaʒ.q fuiſſe diſputatã
unð uið ibi ꝑ eum:⁊ qð nõ.in ſiłi. Har.in.l.ij
.ff. ui. bo. rap. uið qð dixi in. d.c. cum ſit gnãle
2 in. d.c.ð his.

J₰ ſacerdo S. Ordiarius qᷓ

ſcit nõ nt iuðx
ſed ut deus uel homo ſubditum eſſe
criminis reum indeterminate potit ſed non no
minatim eum argue uł puni. b. d ¶ Hõ pᷣmo
argumẽtuʒ optimũ ex tex. ꝙ is qui aliquid ſcit

ex confeſſione alicuius z ĩ foro pñiali facta nõ

dr illud ſcire pro certo: quia potuit ille nõ nex
dicere:⁊ ſic non habetur certa ſcientia:tunc.n.
habetur certitudo: cũ res deprehenditur aliq
ſenſu cõporeo:ad hꝰ.iij.q.ix.c. teſtes ⁊.l.ſi qũ
.C. de teſti. hoc.n. uidetuꝛ probare iſte tex. dũ
ponit iſta ut dinerſa:nã priĩo facit mentionẽ cũ
pro certo ſcit aliquem eſſe reum criminis:= po
ſtea ſubijcitur:uel ſi confeſſus fuerit ⁊c.quaſi t
pro certo non ſciat:⁊ hoc probat iſta lr̃a:lʒ gt.
.vi. aliter ſentiat: in hoc tñ nõ uidet᷑ ponderaſſe
tex. ¶ Seðo nota prelatũ non debere ſubditũ
nominati argnere de aliquo delicto:niſi poſſit
illud delictũ plene probari: non.n. cꝛeditur etiã
ſuꝑiori ſi dicat aliquẽ eẽ reũ crimĩs. vi. q.ij.i.
c.placuit ⁊ ĩ.c.ſi tin:puto tñ ꝙ i ſecreto põt eũ
admonere.quia talis admonitio nõ põt niſi ꝓ
deſſe: ar.ij.q.i.ſi peccaueric¶ Teꝛio no. æ te
ne menti ꝙ de delicto cuius quis eſt cõſcius ut
deus põt ĩ publico redarguẽ peccatorẽ: ĩ gñe
tamen ⁊ non determinate:hoc ẽt colligit᷑ exem
plo xpᷣi:ſciebat.n.deus eũ iudã traduurũ:in n
oio ſiluit:ſed ĩ genere eũ ꝛedarguebat.⁊ delicti
ſupplicinʒ minabatuꝛ:dũ dicebat:ꝙ meliꝰ eꝛat
ſi natus non fuiſſet homo ille ⁊c̃.⁊ tene menti hᷣ
dictũ:ex quo hẽs caſũ ĩ q põt ſaceꝛdos ðᷣliciuʒ
ſibi confeſſũ in geneꝛe redarguere. Itẽ nota ?
tene menti ꝙ pro quolibet dano illato põt rcuꝛ
ri ad iudicem eccłaſticum ut excõicet eum:q dã
nũ itulit:licet probari non poſſet determinate
quis damnũ itulerit:nã ratione peccati mortal
debet recurri ad eccłam ut i. c.nouit de iudi.? i
boc tex.iſte põt quotidie practicari ſpecifice in
furto:quando neſcitur auctor furti. Ireʒ nota
tres ſcientias quas poteſt quis ĩ eode facto ha
be:nã poteſt haber᷑ unã ut homo:quia uidet:
ſecũdam ut dᷣus:quia ille fuit ſibi cõfeſſus ĩ pei
tẽtia:t᷑tiam ut iuõx:quia oꝛdine iudiciario fac
tum ẽ ſibi pꝛobatũ:⁊ poſſunt iſte tres ſcietie hẽ
ri alternatiue ſen diſtributiue ⁊ et ſił nã põt qs
ſci tantum ut ðus nł ut homo uł ut iudx. Itẽ
poteſt ſcir̃ ſimul ut homo:quia nidit:? ut deus
quia ẽt fuit ſibi enteiuad ur index quia
poſtmoduʒ in iudicio fuit ſibi ꝓbatũ:æ h ſatis
probat iſſe tex.ſed nunquid poſſint iſte ſcietie
ſibi aduerſari adinuicẽ in eodẽ ſubiecto: ut poſ
ſit eadẽ ꝑſona certum quid ſcir̃ ut deus:⁊ con
trarium ſcire ut homo uel iudex uide qð dixi ĩ
.c. paſtoralis in. . quia uero de offi. dele. Icqʒ
nota caſum in quo ſacerdos ſine peccato anini
ſtrat preſente excõicato cũ.ſ.nõ poteſt probaꝛe
illum eſſe excõicatũ:qꝛ hoc ſcit ut homo ł de
ns: ⁊ ſic optime facit hec lia ĩ arg. ſacerdos
non debet deſiſtere a celebratione diuinorum:
licet ſciat aliquẽ ex preſentibus eſſe excõicaiuʒ:
ex quo hoc probari nõ poteſt:hoc tamen ego
admitterẽ in celebratione neceſſaria: ⁊ ita lodi
iſte tex. ſecus in uolũtaria: arg. xxiiij.q.i.c. fi.
UVltio nota caſũ i q ſacerdos nõ dʒ ðnegare
corpus epᷣi ẽt excõicatio:ſi probat᷑ non poteſt

ulleitglbltl

olud
atinn or Hſa

ſerchenn ainio vnſſi

agmrang inen ai

voivide v une nei Yen
ſcetlos ſelen auah bini in.
crirentänni
ginſobndtim uumndum id⸗
n ho unhnuun on lim ne in
Ausaxio allybidns a t anidhn:
Itnrco Munmn kein gr ne non d
unimnimnil nt lui ciin bot er
conam numtnlal dunn b'do ſenti
Iviccommar tmenin grmii deigit
Ooyro Uelarmiüe hemundc gpiiden
tdepoſn axöicne nideumn preimd gſi
utnnster unbic in wenno deſtmlci
or Doc Inelent ri ſacdote un
ſeni velec ſnerſos bopens unmdol
nicnepaſothimni ſunm pqno niam in
nnicle Aſdhremn onmnz Per
naniſo innd g n boe h ltan
nain chon⸗
– Nme mmn
uſttenßincict anam rünani
n nen uiſtinr ateln , Inn.
urkii o rolet it a
dtchetin men et. con
NrN lnearerdicatio ne

Auan
0. o.an inc.angri

ondete
ſe mentſ de eſ o ins Gacſ

c
vs hali noleo etngi Nuns
lamm e ſon gaennine boe i Colgeeorn
No⸗ pleſctedar n ans c n⸗ Uadinrii
oo lrligerrej lijgvebet - iet
ſpplcinz ninabamn gj Giebat neli an
aus non iuſetbon ile c ttnemmi
ini er gmo hiz caſj hor rencpola
ſbiconteſiin genar eunmgnene Ne noint
lene noni ro qvolbet giſo lao porfan
id mdicon ackiflcun rercölgeteun gdi
Hüiminlicr robeni on poſe Caenmmne
gs Aunrüimderrratuiore hertai nof
Rve ronidAimi Wittnd ei
bocier ie dratoide rnſen uifen
funo:gunnto elim anol imgi⸗
ns ſieniisqn veſgeſckin
baimni poret bebe, ninn hune
cdm n do gun i l lcheſtsi

¶ De offl. ordit

illũ eſſe excõicatũ:licet ſciat ut homo nłnt deuſ
hoc etiam colligitur exẽplo chriſti qui hꝰ ſacra
mẽtum non deneganit iude ſed:ſibi ⁊= ali js apo
ſtolis cõtulit: ut.i.q.i.c.x-pis. Sʒ queꝛo quid ſi
ſaceꝛdos pꝛoducitur i teſteʒ cõtra reũ criminis
nunqnid teneatur reſpondere de eo qð ſcit:ut
deus:dic ſecure tenẽdũ ꝙ ñ:ad hoc.c.dilectus
de exceſſ.pla.⁊ i.c.oĩs utriuſqʒ de pe.⁊ remiſſ.
unde ſecure ꝛeſpõdere põt ſe nihil ſcire:qꝛ non
producitur in teſtem ut deus:ſed ut homo ⁊ tã
q; homo nihil ſcit.ſecꝰ aũt ẽ ſi neſciret:ut deus
ſed ut homo lʒ aliud ſibi dixiſſet ſecreto ⁊? iura
meto preſtito ꝙ non reuelet. nam non obſtãte
illo iuramento ſiproducit᷑ in teſteʒ debʒ dicere
ueritatem: 20 eſt qꝛ illud iuramẽtuʒ nõ extendit
ad illũ caſum cũ.ſ.prodncit᷑ in teſtem:⁊ ſi inten
debat iurans ad hunc caſum ſe extendere:iura
mentum fnit temerariũ:⁊ ideo non ſernanduʒ:
ita notan. ſẽtit Inn. in. c. qnaliter ⁊ qñ.j.de ac
cuſa. ubi nide æ tene mẽti Item dic ꝙ ñ ſepeꝛ
dicitur ſaceꝛdos ſcire ut deus:lʒ is qui ſibi re
nelanit dixerit ꝙ ſibi dicebat in penitẽtiam:iũc
enim ſolum dicitur peccatum detectum in pñia
ut deo quando peccatoꝛ querit ſaltem aie ſue
ſecus autem ſi cauſa libidinis ſeu ꝛõe amicitie:
dixerit s peccatum ſaceꝛdoti:qꝛ tunc non dẽ
in penitentia:qꝛ ille nõ tenet locũ dei in hoc ex
quo ad eum recurrit:ut ad deum hꝰ nõ. ſentit
Inn.i.d.c.omnes:⁊ tene mẽti qꝛ młii vcipiũt
Nuero pro declaratiõe le: nunqd quilibet
ſaceꝛdos poſſit excõicaꝛe.uidetur primo ꝙ ſic
argu. huius tex.nam hic fit mentio de ſimplici
ſaceꝛdote. Hoſt. Intellexit tex.iĩ ſacẽdote cuꝛa
to: ⁊ ſic ur nelle ꝙ ſacerdos habens curam poſ
ſit excõicare parochianũ ſuum ꝓ quo etiam fa
cit rex.i.c.ſe.Alij dixeꝛunt contrarinʒ. Pe.⁊
Abb. ↄcoꝛdãdo dicunt:qꝙ aut hoc hʒ cõſuetu
do:⁊ põt ſaceꝛdos excõicaꝛe ẽt cũ cãe cognitio
ne inxia ↄſuetudinem:æ ex hꝰ primo membro
nota ꝙ ↄſuetudo põt daꝛe pr̃atem excõmunicã
di: qð an ſit nerũ indiſtincte. nide latiꝰ ꝑ Inn.
in.c. olim de ꝛeſti.ſpo.æ qð le.æ nõ ĩ.c.cuʒ con
tingat de fo. cõpe. z an teneat excõicatio ꝛatiõe
poſſeſſionis tm. uide qðᷣ nõ. Jo. an. in. c. auari
cie de elec.li.vj.ceſſãte uero ↄſuetudine põt ſa
cerdos curatus ſm eũ excõicare paꝛochianum
in genere ⁊ ſine cãe cognitione:cum cauſe vo
cognitione uel ceꝛtã peꝛſonã excõicaꝛe nõ põt
qꝛ nõ eſt index:æ ſic iſtuʒ tex.intelligunt quãdo
ſaceꝛdos curatus feꝛt excõicationem in geneꝛe
2 eum hoc intellectu trãſeũt hic Jo.an.æ do.
n. ? nota hoc ſingularit᷑ propteꝛ auctoritatẽ
iſtoꝛum doc. ſed ego ſemper tenui indiſticte ꝙ
ceſſante conſuetudiue ſacerdos curatus nec in
geneꝛe nec in ſpecie excõicaẽ põt:plene hũc aꝛti
culum explicaui in.c.ſi quis cõtra de fo.cõpe.ĩ
ꝛepetitione ⁊ pꝛobat᷑ ſic:excõicatio ẽ iuriſdicti
onis ↄretioſe que non debʒ ferri niſi cũ cãe co
gnitione 2 feꝛtur in inuuũ.ij.q.i.nemo epᷣs:ſʒ
ſacerdos curatus nõ babʒ iuriſdictioõeʒ fori cõ

tentioſi ſed penitẽtialis tin:pꝛo hoc. xi.q.i.i.c.
de perſona. Iẽ excõicatio eſt meri imperij:ut
nõ. Inn. in. c. tranſmiſſam ð elec. ſimplex autẽ
curatus non habet ea que ſunt meri imperij.
Item iura tin a iudicibus dicunt excõicationẽ
eſſe ferendaʒ:ut in. c.i.ð ſen. ex. li. vj. nbi teꝛ re
petitur uerbũ iudex. Ad idẽ.c. querenti ðᷣ uer.
ſig. ⁊ in.c.archidiaconis de offi. aꝛchidiaco.nõ
ob. iſte tex. debet enim intelligi ðᷣ ſaceꝛdote als
ordinario.nam ⁊ epᷣi olim appellabantur ſacer
dotes.xcv.di.c.oĩum.nam ſaceꝛdos ẽ nomen
dignitatis æ honoris. xxi.di.cleꝛos: ⁊ hoc ſẽtit
Vin. H ⁊ hoc etiã patet ex rubꝛo. naʒ h tractat
de officio indicis ordinarij eꝛgo ut iſta creta
lis conueniat rubro debet intelligi ðᷣ ſlaceꝛdote
al.iudice ordinario.debet enim nigrum conne
nire rubꝛo: ut nõ.gl.i.c.tibi qui ð relſcriptis li.
Vj.⁊ ĩ.c.bone ð ↄfirma.uti.uł inuti.⁊ in.c.ſi
ſuꝑ gr̃a ð offi.dele.li.vj.hoc eriã ꝓbat iſta la
ibi niſi.iudiciali ordine ⁊c̃.⁊ ibi petijt iuſtitiam
certũ eſt ꝙ a ſimplici curato nõ petitur iuſticia
contra danum infeꝛentem nec pꝛoceditur corã
eo oꝛdine iudiciario. Ex his concluditur ꝙ h
lia nõ pꝛobat opi.iſtoꝝ doc.⁊= pꝛo h nide bonã
gl. in. c. ſe.nbi dicam ⁊ in.c.nemo epᷣs.ij. q.i.=
ad c.ſequẽs dic ut ibi E hicpint no
poſſit ſentit collecta bic.¶ Scðo qrit᷑ nüquid
hec:generalis excõicatio ſit feꝛenda pꝛecedente
ↄpetenti monitione dic ꝙ ſic:unde nec ĩ geneꝛe
nec ĩ ſpecie debʒ fieri excõicatio niſi pꝛecedente
trina monitione:ut i.c.romana in v.ſed nec de
ſen. excõi.li.vVj n gl.i.? pondeꝛa glo.quã
inducit do. An.ad ſaluandum teſtem qui dicit
aliquid pꝛo ceꝛto ſciꝛe z inteꝛꝛogatus de cauſa
ſcientie reſpondʒ:quia ille fuit ſibi confeſſi us: ſ
ceꝛte hoc dictum non probatur in tex. ſed poti

us oppoſitum:ut.S.dixi:ĩ pꝛimo nota.⁊= dic ut
11, Sn gl. ij. ibi qð licituʒ ẽ ĩ gñe. Nõ.gl.ꝙ
regulariteꝛ illud quod licʒ in gñe licʒ in ſpecie ⁊
econtꝛa:⁊ idẽ tenẽt hic cõmuniteꝛ doc. Et nõ.
gl. ſequentẽ. ⁊ ex ea ⁊ ex tex.collige ꝙ excõmu
nicatio gñaliteꝛ lata ligat ᷣlicruʒ quãtũcũqʒ oc
cultum ſeu delinquẽtem:⁊ ſic iudicio meo hᷣ eſt
tex. pꝛo glo.nõ.in cle.i.de heꝛeti.ubi examinat
an ↄſtitutio militãtis eccleſie liget delictum oĩo
occultum ⁊ ↄcludit ꝙ ſic⁊ tene menni illam gl.
2 iſtum tex. ad boc. ſe perin fi.ↄcludit
eꝛgo gl. ꝙ nullus iſtoruʒ erit excõicatꝰ:⁊ idẽ tʒ
BGof. dicẽs ꝙ ex quo nõ conſtat de intẽtione
excõicantis nullus nigore ſetẽtie erit excõicatꝰ
cõſuluit tamẽ ꝙ uterqʒ ſe faciat abſolui ad cau
telã. Moſtiẽ.dicit ꝙ ntqʒ ẽ ligatus:quia deus
non curat ð vᷣbis:ſicut ⁊ alias eccłia nõ curat
ð vᷣbis ſi conſtat ð intẽtione:ut in.c.in bis de
v. ſig. mihi plʒ opi.gl.coniuncta opio. Gof. fa
cit.c.graue.xi.q.iij¶ Item.l.iij.ꝗ. ſi duobus
quam glo.adducit pꝛo contraria opi.ſacit pꝛo
hac opinione ut nullus ſit legatꝰ.nã ibi i fi. r̃
ꝙ ſi legatũ fuerit factũ ticio ⁊ non apparet dc
quo titio teſtator ſenſerit nulli dcbetur legatuʒ

¶ Heoffl. ordl.

Itẽ excõicatio nõ dʒ ligare ultra ĩtẽtionẽ excõi
catis. Mã poreſtas ? nolũtas dent ↄcurrer̃ ad
expletionẽ cniuſcũqʒ rei:ut in.c.cũ ſuper de of
fi. delega.⁊ ĩ.l.mnliũ itereſt. C.ſi qͥs ſibi uel al
teri iſte excõicãs nõ habuit aĩnʒ excoicandi niſi
nnum:ergo non debet eſſe uterqʒ excõmunica
rus nec alt ex quo neſcit̃᷑ de qꝰ ſeſerit.nã pᷣſerniʒ
i iſtis ſpũalibꝰ pura recta ⁊ certa debet eſſe ſen
ciũt iſta ad q.ſacerdos ĩ die forte paſche uole
bat cõicare populũ:⁊ hẽbat ante ſe hoſtias.xi.
quas tamẽ pntabat.x proſulit ſimpłr vba con
ſecratõis querit᷑ ntrũ oẽs.xi.ſint conſecrate nił
.x. tantũ nel nulla ? ſalua determinatione eccłe
concludit hic Cal. ꝙ ſi hẽbat animum ↄſecran
di.x.⁊ nõ plures:nulla erit ↄſecrata:qꝛ icertuun
do uitiat. Maã nt dixi recta ⁊æ certa dʒ eſſe intẽ
tio i iſtis ſpũalibꝰ:⁊ itẽtio ẽ neceſſaria ad per fi
ciẽdũ opꝰ:ut i iuribꝰ prealle.? ꝓ hac opinione
facit iſta glo.i fi.nõ eniʒ apparet ꝗᷓs ex illis.xi.
uoluerit conlecrare.
Bm ab eccleſiarũ.
Si oꝛdinarius ſubiectus epo confert
in ſibi ſubiectum iuſtam cenſuram eccleſiſticam
eps illã ſeruare debet ⁊ eam ſine ſatiſfactione =
conſcictia proferentis relaxare nõ debʒ:primo
ponit᷑ exordiũ e ſecũdo ĩfert mãdatũ ibi
quapꝛoptſ¶ Mota pᷣmo ex ſupraſcriptõe ꝙ ap
pellatione pᷣlatoꝝ neniũt ñ ſolũ epᷣi ⁊ ſuꝑiores
ſʒ ẽt iferioꝛes hnies iuriſdictiõeʒ quod clarius
ꝓbaiur in.c.i.de eta.⁊ quali.qnimmo dixii hic
Hoſti.ꝙ etiã ſimplex curatus dicitur prelatus
ut pʒ hic in plebano:ſed dic tu melius ꝙ ex la
ta ſignificatione ſacerdotes parochialiuʒ eccła
ruʒ poſſunt dici prelati:qꝛ preſũt parochianis
ĩ foro aĩe ⁊ hoc reſpectu plebanus põt dici pre
latus hoc probat tex in. c tua j. de cle.egro.⁊
prob at᷑ ab alluſione nocabuli uel ethymologia
uocabuli. nã dẽ prelatꝰ quaſi pre alijs ditatus
nel ante latus: ſed ſtricie illi ſoli dicũt pᷣlati qui
hñt iuriſdicnionẽ aliquam fori contentioſi:ad h̊
tex.inncta glo.in.c.decernimus de iudi.⁊ ibi
dixi ad idẽ tex. in cle. dudum de ſepul.ubi per
ſe fit mentio de prelatis per ſe de ſacerdotibus
curatis:⁊ hoc modo poreſt intelligi tex naʒ iſte
plebanus habebat hic iuriſdicrionẽ quod patʒ
ex eo qꝛ excõicabat parochianos ſuos quod
intellige ð iure ſpãali puta ex pᷣſcriptõe nł pᷣuie
gio. non ãt ð iure cõi:ut dixi.S.c.precedẽti.nã
illud eſt ſiuarum ſub Hica de offi. iudi. ordi.
ſʒ certũ ẽ.ꝙ plebanus non ẽ index ordinarins
ꝑochianorum ſuorum ĩ foro cõ tẽtioſo loqᷣtur
ergo de iure ſpeciali. Nõ ergo ꝙ rector eccłe
pochialis habet curam parochianoꝝ ſuoꝝ ſiue
ſint laici ſiue clerici:ex quo nõ ꝙ ihabitantes ĩ
parochia lʒ ſint clerici:ſunt ramen parochiani
illius eccłe. ad hoc facii ð ↄſe.di.i.⁊ hoc atten
dendũ:ubi dicitur ꝙ clerici debẽt ↄuenire una
cum laicis ad audiẽdum diuina in eccła eorũ.

¶ Wã tertio qꝙᷓ appellatiõe ſũie cẽſure cõpbẽ
ditur n ia excõicatõis ⁊ interdicti adde 2 ſuſpẽ
ſionis:ut in. c. querenti ð.v.ſigni. ¶ Iteʒ nõ
bic expreſſe ꝙ prelati iferiores epᷣis poſſũt feꝛ
re excõicationẽ i ſubiectos ↄcordat.c.ſicut miſ
de ſimo.⁊.c. cum i eccła de ma.⁊ obe.=.c.ij. de
eo qui or.fur.rece. ¶ YJieʒ nõ. ꝙ excõmunica
tionẽ latã a prelato ĩferiore ſubdito epo poteſt
epᷣs relaxare ſi ẽ irrõnabilis ſi ãt eſt rationabi
lis non dʒ eã relaxare:ſed dʒ remittere ad ſunʒ
excõicatorem. Quid antem ſi ð facto relaſauit
dic ut in glo.fi.in. fi. ¶ VUliio nota ꝙ ſupioẽs
debẽt faceꝛe obſeꝛuaꝛi ſnias latas ab ifeꝛionbꝰ
? ſic uidetur ſm Innocẽ. ꝙ maior iudex debʒ
mandare executioni ſententiã iferioris ad ideʒ
.lI. properandum. F. ſin autem C. de indi. z.1.
diuo pio ff. ðᷣ re iudi.⁊æ hinc ſũpta occaſiõe In
nocen. tractauit hic nunquid iſtii inferioꝛes pꝛe
lati poſſũt eorum ſnias mãdare execunoni:an
nero debeãt recurrere ad ſuꝑiorè ⁊ refert Zꝛi
as opi. finalit᷑ ponit nõ.dẽm ꝙ quilibet iudex
ſine delegatus ſiue ordinarius põt exercendo
iuriſditionem quã habet ſuã ſentẽtiam manda?
execu ioni:ſed eã quã nõ hʒ exercere nõ poteſt
7 tunc debet ad ſuperiorem recurrere.Exeplũ
quilibet iudex eccłaſticus põt excõicare etiaʒ ſi

ſit delegarus inferioris a principe:ut hic ⁊ i..

ex l̃is de offi.dele.unde excõicando ⁊ interdi
cendo poteſt ſuam ſniam mandare executoi qꝛ
nõ excedit metã ſuc iuriſditionis:ut probat᷑ in

.d. c. ex ſis. Item pone exemplum in rectore

ſcholariuʒ.nam poterit interdicendo igreſſum
ſcholarium uł del ndo ſcholarem de matricula
nel quid ſimile ſuam ſniam mandare executiõi:
ſed iuriſditionẽ quam quis non habet nõ pot
exercere:utputa alius iudex qui non babet ea
que ſunt me ri uel mixti imperij non poteſt ma
nualiter ponere quẽ i poſſeſſionem ł ducere ad
carcerem uel quid ſimile exercere:ut i.l iubere
caneꝛe.ff. de iuriſ. om. iu. undeꝓ iſtis ⁊ ſimilibꝰ
debet recurrere ad ſuperiorẽ hñtẽ prarẽ ⁊ ſic
intelligitur.l.a dino pio pᷣal Mãc mãz pleniſſi
me exaiaui ĩ.c.ſi qͥs ↄtra clericuz de fo.cõpe.⁊
dic nt ibi iĩ gl.i.in fi ¶ Mõ. bene hanc glo. ex
qua collige duas ?gulſas:prima ꝙ clecius a col
legio nel uniueꝛſitate uł deputat per ſupeꝛioꝛc
habet iuꝛiſdictionẽ oꝛdĩiariaʒ i illos de collegio
licer iſte pꝛelatus ſubſit epo. Secũda ꝛegula eſt
ꝙ iſti prelati qui pꝛeſunt collegio uł als habẽt
iuriſdictiõeʒ:puta ex ↄſuetudiĩe poſſũt excõica?
ſibi ſubiectos:ſed anathemariʒare nõ poſſunt
Anathema.n cõpetit ſoł epis:⁊ idem nõ.ij.q.
.i. nemo eps. Aduerte tamẽ ꝙ iter anathema
⁊ excõicationẽ nõ ẽ differentia quo ad uincula
nam ntraqʒ ẽ excõmunicatio: ⁊ dicit᷑ anathẽma
quaſi ſuperna maledictio de quo uide qð nõ. i
c.cũ non ab homine de iudi.ſ( anathema ſei·
cũ maiori ſolẽnitate qᷓ; excõicatio.nã fert eps
circunſtantibus ſibi.xij. ſacerdotibus ⁊ canolis
accẽſis:prout habetur in.c.dᷣbet.xi.q.iij.⁊ dẽt

mnopoletgiſeeens rinutun
,lloo ürisiei ulgen iclich
Ibotnta

zzecih etlhdo i⸗
iem muſ ungcliu
Prio unmnamgtb inima lidil

Gs no or tie hi lalon twmnſ iai
gin p mnimnusſtolni⸗ 4u minnio
iijtii hniutig ai n i in hi
pnipoſcracitniſene intanone hi
iulitnlo bn 5 ata end eali
lii oplzran niiltnsſt ſenuni vk
tiſtadegl mni oe ſenlans cenſet
Nioſts icularis at diti piene in cer ins
liit Bn ponſtinl 5ol ltude

niſooiſcii reon napie ſ int aes e

Meigl in c ſ dligen deſo come de
ſun iubioreſvppoſto , unneniins
müſtecclſaſtcn. nit dins vaon
ſtunſcloez cencoſerno i icſolt
uitge ſyenior erlleſaſtco ni kho. ge

ubintoe In norin ſne gleccunt

W Armeia ſnpenor ſcj ho
1 uglnoͦnf ict peer ge coſmna

nonet
mni aoi
res öin
vñ ton
xvj. 4
es ſe.
lqait in
rmone
a 14 boe
cjo polſi
npenei
nmn g0
Uulteg
dindhrd
elnöͤf
txröic

⸗

eden
ſunr ni aiel i 4
ongenn eh iſd

. lnend
re ilinni ſ
eonion i mae zdn

. rree . 4e.
ſorlrj Goi ſt

Nlwitron gin
Ponhene deſthltin
bvj elenitblg tfre

1Acſttn
l
ͤcnnn

E

Gej
5 nnſtchn
.

rNin A0
rungofthif 1 dont

äfuer

lne elno ſ Orliunnoir nntr
imſinonm gni hn ſilmninn nti
uun ionl a cj ni ot amnge ͤ nt
tine baa, ſnnonn mnnn Cii
olber eren ins Dureniſturraig
NtCeegans itnongs orin rint bler it.
a fs deoft cele umde erotnco e iMnen
omlo poret uun ſilm munt neereeni0:
Ndexedht meri iur ari tontsr robzf
Acds Jranponetranglun n enore
Cderi mn Norcttinededo greſn
oiniumtniodnendemant
Udlartid ſnieſunmſiim nnimecnanit
Cd uoſdronicom guss un bbber ni i
umeer npun is letg mn Hipe ei
cue n nen nn mmn mon mn
eoviſpoſilonnkatgent
ni n lit mmnni in
lclqola
atiui munt iutii

ua unneal in

corebii⸗ ini⸗
r 10o goßt i ni hen
achgur udo, nnnte

nain i 669 bene hine got

Anbiglin imgerlleli

. itoigſin /gtin

¶ De offi. ordi⸗

fieri ide abſolutio cũ maiori ſolẽnitate qᷓ fit ab
excõicatiõc: de qua dʒ ur hẽ in. c. cuʒ aliq ea.
cã z.q.uñ anathema excedit excõicatiõeʒ qꝰad
maiorẽ ſolẽnitatẽ:æ quo ad opi. nulgariũ = ad
terroꝛc: ⁊ i difficultarc abſolonẽ obtinedi 2= ex
hiſ gl. nẽ tacite excluder̃ ſimpliceſ ſaceꝛdoteſ cu
ratos qui nõ pꝛeſũt collegio iſti n poſſint excoi
care. Circa mã hꝰ gl.dicit Goff. attẽdedã cõ
ſuetudinẽ i iuriſdictione iſtoꝝ ifeꝛioꝛũ. Inno.
2 Moſt. uidet᷑ ſatiſ hic ↄcoꝛ.cũ opi.gl. dicũt. n.
ꝙ ad hᷣ ut qs hẽat oꝛdiariã iuriſdictione in cle
ricos ſeu religioſos opoꝛtet ꝙ eligatuꝛ ab uni
nerſitate ſeu collegio æ obtineat ↄfirmationem
a ſuperioꝛe habente poteſtatem ad hoc.c.nihil
de elec.?⁊ qðᷣ het᷑ ĩ ant᷑.de defen.ci.F.ij. dixit ẽt
Innocen. opoꝛteꝛe ꝙ uniuerſitas que iſtuʒ ele
git ſit clericorum uel ꝛeligioſoꝛum quia ał non
poſſz dar̃ iuriſdictionẽ.i peꝛſonas eccleſi aſticaſ
Item opoꝛtet ꝙꝙ iſte electus ſit clericus:qꝛ ats
iuriſdictõ ſpũalis ĩ eũ nõ caderet:ut i.c.cũ cãʒ
ð pſcrip.⁊.c.eccła ð ↄſti.⁊ ex his als dixi:⁊ eẽt
nũc ↄfirmo ꝙ ſi uniuerſitas ſcholariuʒ eſt ſecu
laris:ꝛectoꝛ electus ab nniueꝛſitate et ſi ſu cleꝛi
cus nõ põt hẽe iuꝛiſdictionẽ ĩ ſcholaꝛeſ cleꝛicoſ
qꝛ ut dixi nniuerſitas ſcholaris dat iuriſdictio
nẽ tpᷣale. ñ at ſpiritualẽ: qꝛ cũ laici nõ ſint ſpũa
les nõ poſſũt eligẽdo trãſfeꝛre iuriſdictione ſpi
ritualẽ: æ młio foꝛtiꝰ h̊ ꝓcedẽt ſi ꝛectõ eẽt laicꝰ
qualit᷑ ĩt cognoſcat᷑ an uni vᷣſitas ſit ſeculariſ uł
eccleſiaſtica.dic ꝙ ſi maiõ ꝑs ẽ ſecularis cenſet
uniueꝛſilas ſecularis: ut dixi plene in c. ex iris
decoſti. ? Daꝛ. ponit in. l.fi. ff ð coll.il.?ẽ uide
an clerici ſubijciãt᷑ rectoꝛi maxie ſi ſint ciues ea
que plene retigi in. c.ſi diligẽti de fo compe.de
uno etiam dubito preſuppoſito ꝙ uniuerſitas
ſcholariũ ſit eccleſiaſtica. nũq̃d electus i ꝛectoꝛẽ
poſſz hie iuriſdictiõeʒ.ĩ cleꝛicoſ:ex quo ñ ꝛcipit
ↄfirmatõeʒ a ſuperioꝛe eccleſiaſtico nõ Ho. ge
neraliteꝛ loqᷓndo ? Inn in prin. ſue gl. dicunt
opoꝛeꝛe: ut electus ↄfirmet᷑ a ſupeꝛioꝛe:ſed po
ſtea i medio gl.nõ ur̃ aliqͥd ꝛepereꝛe de cõfirma
tione: unde põt dubitari: nũqͥd cleꝛici exeꝛcetes
ꝓleſſionẽ licitã faciãt collegiũ extra eccliaʒ:ira
nt electus ꝑ eos ĩ ꝛectoꝛem hẽant ĩ ipos iuriſdi
tiõeʒ:nã ð laicis ceꝛtũ ẽ ꝙ ſi exeꝛcet aliqᷓ; ꝓf ſ.
licitã. puta qꝛ ſũt ſcholaꝛes barbitonſores ſuto
res ⁊ ſileſ. pnt eĩ iſti ſe ↄgregaꝛe ⁊ eliger̃ ſibi ꝛe
ctoꝛc qui hẽbit oꝛdiariã iuriſdictiõeʒ ĩ ciuilibꝰ
i bis que ſũt occaſione ſocietatis ⁊ ꝓfeſſionis ⁊
iᷓ pnt iſti ↄueniri ſub iſto ꝛectoꝛe:ſi tñ ↄueni
untur ſub maioꝛi iudice loci:puta ptate ñ poſ
ſut öcliaꝛe illiꝰ iuriſdictõis.nt ẽ cãus nõ ĩ.l.fi.
8 iuriſ. om iu. æ nõ hic Inn. ? Dar. i. d. .
fi.na ĩ clericis ur dixi dubito per.c.ſignificaſti
de fo. cõpe.=. c. de perſona.xi q.i.nã epᷣs ẽ eo
rum oꝛdiarius nec debẽt facẽ ſibi iſta collegia
ex q nõ ſũt ĩ ecclfia nel ſaltẽ nõ bẽnt ↄfirmatio
nẽ ab epo.nullo cni iure hoc cauct᷑:⁊ iõ ꝑ illaʒ
rl.fi. que loqt i laicis nõ ꝛccedeꝛc a diſpõe cano
nũ. diſponẽciũ ſupeꝛ iuriſdictiõe clicoꝝ in b tñ

nide qð dixi ĩ. d.c.ſi diligẽti.nnũ tñ ſeias ꝙ cel
ſante ↄſuetudine iſti qui ſunt de collegio ecclia
ſtico:licet ſubſint eorum pꝛelato inferiori:uipn
ta pꝛepoſito eccleſie collegiate iñ in criminalibꝰ
coram ſolo epiſcopo ſunt ↄueniendi. xvVj. q.ij.
uiſis in fi. Item in ciuilibus ſi couenirent᷑ corg
epiſcopo nõ poſſunt declinare ſuã iuriſditioneʒ
⁊ dicere ꝙ nolũt conueniri ſub eorũ prelato in
feriori:qꝛ epᷣs ↄcurrit in iuriſ dinõe cũ iſtis pꝛe
latis infeꝛioꝛibus ⁊ locus ẽ pᷣuentioni:ar.in. d.
A.fi.? ſentii hic Inn. niſi aliud babeat cõſueru
do: æ per hoc ꝙ dicami glo.ſe. in monachis tũ
aliud uidetur dicenduʒ. ſ. ꝙ primo loco conue
mendi ſunt corã eoꝝ abbate:æ nõ corã epᷣo: qꝛ
imediate hñt abbatẽ loco dei ſupra eoꝝ caput:
ut in. c. ſi religioſis ð elec.li.vj. i. c. ij. ð teſta.
eo. li.vVñ monachus magis tenet᷑ obedire abba
ti ꝙᷓ; epo: ut nõ.·gl.xi. q iij. qui reſiſtit:? habet
abbas iuriſditionẽ in monachos et in cr alibꝰ
ut pʒ i.c. ea que ⁊ iu.c. in ſingulis de ſta. regul.
ubicunqʒ deliquerit ⁊.xviij.q ij. abbates: ſi tñ
eſſz crimẽ ꝙ ueniret iponẽda pena depoſitiõis
tũc nõ abbas ſed epᷣs cognoſcere dʒ.d c. niſis
iĩ fi.? xviij.q ij. monaſteria. Idẽ ſi abbas eſſet
negligẽs ĩ corrigendo:ut.j e. quanto ⁊ licet in
his ſint opini. ut nõ.in. d. c.quãto:iñ id qð dixi
puto uerius ⁊ vr uelle Jo. de ligna.i cle.ne in
agro de ſta. reg.pleniſſime. uide circa hãc mãm
per me dicta in.d. c. ſi quis contra cle.iĩ repeii
tione:⁊ in.c.cum cõtingat in lec.eo. ti ubi trac
tani quã iuriſditionẽ habeãt omnes iſt inferio
res pᷣlati citra epᷣm: unũ iñ ſcias ꝙ nullus citꝛa
epᷣm de iure cõmuni habet territoriũ in dioceſi
vVñ tota dioceſis ẽ territoriũ epᷣi in ſpiritualibꝰ
.xvj.q.vij. omnæs baſilice ⁊ i.c.i. S.e. ⁊ i.c. cũ
eps j.e.li vj. Ex quo infertur ꝙ ſi clericus de
liquit ĩ monaſterio alicuius abbatis nõ ſubijcit̃
