nerua. ubi de hoc. Qnqʒ; ignorãs fuit in leui
ſeu leuiſſima culpa. ⁊ tũc tʒ.Cy.in.l.ſi qͥs ñ di
cã. E. de epi. z cle. ⁊ ĩ.l.data oꝑa.C. qui accu.
nõ pnt:ꝙ nõ punit᷑ crimĩałr ſʒ ciuilit puta ad
reſartionẽ dãni iuxta modũ culpe.allegat bo.
tex.ĩ.l.qui edes.ff.de incẽ.rui.nau.gl. ⁊ bar.
tenẽt prinʒ ĩ.l.reſpieiẽdũ.ff.de penis. dicẽtes
ꝑ illũ tex.⁊ i. l. abntem.ff. de eo ꝙ ẽt crialłr pt
puniri ꝑ modũ culpe.⁊ hãc opi.ſequit᷑ hic do.
An. ſʒ ego nõ uideo bonã rnſionẽ ad.d.l.qui
eaes ann pꝓ ↄcordia dicerẽ ſic ꝙ aurꝓ leui
ſeu leuiſſima culpa põt quis puniri ciuiłr:?æ ꝓ
cedit dictũ Cy. qꝛ leuis culpa leuit᷑ ẽ puniẽda
i. c. cũ dilecti. de accu.⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ cãus illiuſ
.l.ꝗᷓ edes. aut nõ põt puniri ciuiłr: qꝛ nõ ðdit
dãnuʒ:ſʒ alr uẽit ↄ legẽ:⁊ tũc ꝓcedit opi. ria
ut ne delictũ remaneat ipunituʒ: puniat᷑ crialit
ꝓ mõ cłpe. ⁊ ſic ꝓcedat.l.reſpiciẽdũ. naʒ quẽ
admodũ fit ↄmutatio pene ex ĩpotẽtia facti ut
.d.l. q edes. ubi dr̃ ꝙ ſi nõ põt ſoluẽ danũ pu
niat᷑ ĩ corpꝰ.ita dicamꝰ ĩ potẽtia iuris.ſ. ꝙ añ
nõ põt puniri ciuiłr puniat᷑ criałr. ⁊æ ex his bẽſ
pꝰ caſũ determiĩatuʒ. enio ad ᷣm an indi
ſtincte cxigat᷑ lapſus duoꝝ mẽſiũ anqꝙ; ↄſtõ ini
ciat uinculũ. æ ↄcludẽdo dicta doc.diſtigue ꝙ
aut oſtõ ponit tpᷣs poſt cuiꝰ lapſũ uult ligaꝛe ⁊
ſtadũ ẽ tpi termiato.ſic ĩtellige.c.cũ ſine ð pᷣ
bẽ.li.vj.adeo ꝙ ſi ↄſtõ dicat ꝙ exnũc ult liga
re ꝙ imediate ligat:qð itellige reſpẽu retracta
tõis actꝰ nõ ãt pene qꝛ abſurdũ eſſio ad penã li
gare ignorãtẽ ut hic ĩ pri. de hoc hẽs gl.i cle.
ij. de hꝛti.iĩ v. exnũc. nã vba gñalia ðbeẽt reſtrĩ
gi. ad hoc ut abſurditatẽ no ĩcludãt ut nõ.i.c.
i. ̊. co. aut ↄſtõ nõ apponit tpᷣs:ſʒ ſimpłr loq
tur: æ tũc ãt ẽ ↄſtõ ĩferioris a pricipe.puta ali
cuiꝰ collegij uł ciuitatis: æ imediate ligat omẽſ
ſciẽtes reſpẽu vo ignorãtiũ tpᷣs ẽ arbitrarium
qꝛ nõ ẽ ↄgruũ ut dent᷑ duo mẽſes ſiẽ ĩ ↄſtõne
pricipis ꝗᷓ ligat uniuerſn. hoc uoluit Jo. an.ĩ
data. li. vj. hoſt.i ſũma eo.ti. J. qn.?æ Hal.i.l.
leges ſacꝛatiſſime. C. de legi.⁊ ſequũt᷑ cõir hic
moderni. dubitat᷑ iñ ĩ ↄſtõe ꝓuiĩciał ↄcilij.naʒ
gl. i. c. ꝓpoſuiſti. xxxij.di. ult ꝙ nõ ligʒ an ſex
mẽſes.qð dẽm cõir nõ recipit᷑:qꝛ.c. oðcernimꝰ
xviij. di. ꝑ qð illa gl.mouet᷑ nõ loquit᷑ ð tpᷣe q
illa oſtõ ligat: ſʒ ð tpᷣe pfixo ab epo ad vnũtiã
dũ ſubditis qᷓ ſũt fẽa ĩ ↄcilio ꝓuiciali.nã abſur
dũ eſſz dicẽ ꝙ maiꝰ ipᷣs rcquirat᷑ ĩ ↄſtõne pro

¶ De cõſti.

nincialis ↄcilij ꝙᷓ; in Zſtõne prĩcipis ſeu gñaliſ
Pcilij .7 ideo dic ꝙ ĩ hac ↄſtõne ips ẽ arbitra
riũ ſᷣm q̃litatẽ ꝓuincie ⁊ q̃litatẽ ↄſtõnis de qꝰ
plene ꝑ Jo. an. ?æ Dau. ĩ ꝓhẽio cle. æ uið ibi
bo. gl.ĩ v.decetero.que uult ⁊ latius ibi pau.
ſtatutũ priuilegiatuʒ imediate liget ſeu effec
tũ ſuũ porrigat ſicut ⁊ priuilegiuʒ.qð nõ. ſed
ego requirerẽ ſnĩaʒ pᷣuilegiati:qꝛ meꝝ priuile
giũ nõ oꝑat᷑ effectũ ſuũ anreq; ueniat ad noti
ciã priuilegiati ut ẽ tex.i.c.i.de ↄceſ.prebẽ.li.
vj. æ hoc ibi tenẽt cõir doc. optie fac̃ tex.ĩ. l.
qui abſẽti.ff.de acqui.poſ.⁊.l.abſẽti.ff.de do
na. æ qð nõ. gl.ij.q.v. qᷓto.aut loqmuꝛ ĩ ↄſtõe
principis:⁊ ſʒ oẽs dant᷑ duo menſes ꝑ aut᷑.ut
fact.no.cõſti.ſʒ diſceptatio ẽ inter doc.quid ſi
añ lapſũ duoꝝ mẽſiũ ↄſtõ ueniat ad noticiam
aliquoꝝ.an imediate illi ligẽt᷑.gl.quã tene mẽ
ti in. c. ij. de re.eccle. nõ alie.li.vj.tʒ ꝙ ſic. uið
tex.qᷓ̃ſi expſſum ĩ.c.i.de poſtu.pᷣla.⁊ gl.ĩ.c.cũ
ſingula.de prebẽ.ĩ ueꝛho ꝑuenit que tʒ ꝙ ſic.
idẽ dicit pau.ĩ loco palł.æ hoſt.i.d..qᷓn:do.
an. ſentit ↄriũ.qꝛ illa aut.requirit lapſũ dnoꝰꝝ
menſiũ.nõ th firmat pedes ĩ hac opinione.mi
hi ſemꝑ placuit pᷣ opyꝰ quã ſequit᷑ Jo.de lig.
hic nã fruſtra expectat᷑ euẽtus cuius nullus eſt
effectꝰ ut ĩ.c.cũ cõtingat de offi. de le.ex quo
ge quis ẽ certus de ↄſtõe fruſtra expectat lap
ſum duoꝝ menſiũ ad hoc reglła eũ qui certꝰ ẽ
de reg.iuẽ.li.vj.⁊ hoc quo ad vᷣm articulum.
Sʒ dub ẽ qñ ĩcipiant currẽ iſti duo menſes.
tcxii.d.aut᷑.vr̃ uelle ꝙ a tpᷣe publicatõis facte
ĩ ꝓuincia.alij dnt ſufficẽ gñalem publicatõem
ĩ curia romana ut nõ.pau.iĩ loco pał.⁊æ uið gl.
ſuꝑ data li.vj.ſuꝑ qᷓ diẽ Jo.an.ꝙ ãt loqmur
in ↄſtõne imꝑatoris ⁊ hʒ locũ pᷣ opy aut loqͥ
mur in ↄſtõne pape ⁊? ꝓcedat fᷣa rõ diuẽſitatiſ
qꝛiꝑator diſcurrit ꝑ ꝓuincias nõ ãt ſic papa.
dubito an hoc diciũ ſit ueꝝ qꝛ cũ ius ciuile ex
preſſe dicat de tempore publicatõis ĩ ꝓuincia
2z ius canonicũ nõ drcat oppo quinimo tex.
de iure canonico.ꝙ idẽ ſit.adduco.bo.i.d.c.
.i.de poſtu. prela.⁊ ĩ.c.quos dicitis.xvj.di.=
ſoleo ĩducere tex.d.c.i.ad ꝓbanduʒ ꝙ. S.dixi
ꝙ ↄſtitutio ligat ſcientes an duos menſes ad
idẽ.c.ꝓpoſuiſti in li luj . Agd tertium
an preſumat ſcia ↄſtõnis poſt lapſum duoruʒ
menſiũ:decide ut colligit᷑ñ ex ſupradictis. nam
in ↄſtõne inferioris tẽpore preſt upte ſciĩe eſt ar
bitrarium ſᷣm loci ꝙᷓtitatẽ quã bʒ diſtinguere
nã niciniores citiꝰpreſumunt ſcire ut ĩ.c.quoſ
dã ⁊.c.qᷓ;ẽto de preſũp.in oↄſtõne ĩꝑatoris prc
ſumitur ſcientia poſt duos mẽſes a tpᷣe publica
tionis facte in ꝓuincia ut in dicta aut᷑.ut facte
noue ↄſti.idẽ dicerẽ ĩ cõſtitutõe pape reſpectu
ꝓuincie ĩ qua publicat᷑ ſi autẽ publicat᷑ rome
dicerẽ tpᷣs fore arbitrariũ cũ duꝝ ſit extender
illã aut. ad cõſtõuem pape ꝛome dũtaxat publi
catã cum habeat diſtinguere omnes ꝓuincias
uuiueꝛſi.⁊ ſic limitarẽ dictum Jo. an. prealle.
¶ Venio ad quartum allegans ignorantiam
b 2

¶ De coͤſt.

ſtatuti ſit admittẽdus ad ꝓbãdum ignorãtiã ⁊=
qliter deheat ꝓbari.⁊ dicẽdũ ꝙ ĩdubie admit
rit᷑ ꝓbatio ignõrãtic ut ĩ.c.fi.qui.ma.acc. pñt
⁊⁊ ĩ.l.fi.ff.de decre.ab or a S anb⸗ eſt q̃ᷓ
liter ꝓbabit᷑.duas repio gl.nõ. q inuũt ꝓbatõ
nẽ ſufficẽ ꝑ ꝓpriũ iuramẽtuʒ.una c ĩ.d.c ꝓpo
ſuiſti. alia ẽ in.c.qui diuis ⁊æ hũanis.xij.q.ij.et
pro illis fac. c.nulli.de elec.li.vj.⁊.c.ſi ueꝛo ðᷣ
ſen. ecx. 2* facẽ qꝛ ignorãtia ul ſcia cõſiſtit ĩ mẽte
bois⸗ ſic facile nõ põt ꝓbari ꝑ aliũ. Cõtrari
um 55 gicti ſeſit Inno. hic dicẽs nõ admit
illã ꝓbet.⁊ ſic reqrit ꝓbationẽ lucidaʒ. vn nõ
Vr ſufficẽ iuꝛamẽtuʒ ꝓpriũ qnimo tenuit hic
do. meus dñs Car.nõ ſufficẽ unũ teſtẽ cũ iuꝛa
mẽto iſtiꝰ qꝛ hic nõ ẽ lucida ꝓbatio faẽ gl.i.c.
tã liis de teſti.boe dẽmoptic ꝓcedẽt ſi aliquis
tex. uteret hoc yᷣbo lucido:ſz hoc dem Inno.
no ꝓbat iur̃.⁊ uide tex.nõ. i. c.i.ð poſtul. pla.
qͥ diẽ ꝙ nõ facile admittit qᷓ nult ꝓbare igno
rantiã.ſʒ nõ facile admittit᷑ ille q ꝓbat ꝑ unuʒ
teſtẽ zæ iuramẽtuʒ ꝓpriũ vñ dicẽ̃ do.an.ſolũ iu
ramẽtuʒ nõ ſufficẽ.ſ̊ cõcurrente aliqᷓ ꝓbabili
cã ignorãtie pòt ðᷣueniri ad iuramẽtuʒ ꝙ ſatiſ
vꝛ rõnale.¶ Ego dicerẽ hoc eſſe arbitrariuʒ
Fm ititatẽ piudicij:⁊ qlitatẽ pſone allegantiſ
ignorãtiaʒ ⁊ q̃litatẽ ignorãtie ⁊ q̃litatẽ facti in
quo ignorãtia pretẽdit᷑.pro hoc bo. tex.iũcta
glo.i.c.ĩnotuit de elcc.⁊ bñ fac.c.fi.i fi.ð iuꝛe
iur ¶ HM. ex gl. unũ legitimũ modũ ꝓbandi
ignorantiã ↄſtõnis.ſ.ꝓbãdo abntiã a ꝓuicia
⁊ multi dãnant hãc gl.reſpectiu legis pᷣncipis:
qꝛ eius lex diſtringit uniuerſũ niſi fm eos pꝛo
baret᷑ abnñtia apud ifideles ad quos lex nõ ex
tendit.ſʒ certe iudicio meo gl.nõ mereĩ᷑ repᷣhẽ
di:qꝛ refert ſe ad caſũ aut᷑.ut facte no.ↄſti.ſm
quẽ oſtõ nõ ligat niſi poſt lapſũ duoꝝ meſium
currẽtiuʒ a tpᷣe publicatõis facte ĩ ꝓuincia.gꝰ
ſufficit ꝓbaꝛe abntiã ab illa ꝓuincia. Idẽ eſſʒ
ubi ↄſtõ diſtringẽt tãtuʒ dioceſiʒ:qꝛ tunc ſuffi
cit ꝓbare abñntiã a dyoceſi ut ẽ tex. nõ.iĩ.d.c.
fi.⁊ idẽ dicendũ cadẽ rõe.ubi ↄſtõ ſoluʒ diſtriĩ
geret ciuitatẽ:qꝛ tũc ſufficit ꝓbare abſentiaʒ a
ciuitate.ſic ĩtellige gl.i.d.c.ꝓpoſuiſti. Ad
unũ nõ.dictũ arehi.aduerte ĩ.c.ꝙ dicitis.xvj
di.ubi dicit ꝙ ad hoc ut bãnuʒ diſtringat ciui
tatẽ oʒ ꝙ uadat ꝑ totã ciuitatẽ nec illud repꝛo
bat hic do.an.ſj̊ ego dubito an illud ſit ueꝝꝑ
.c.i.de poſtu.pla.qꝛ ſatis eſt ꝙ ↄſtõ ſolemnit
publicet᷑ ĩ locis eminentioribus.nec eſt neceſſe
diſcurrere per ſingulos uicos:qꝛ hoc eſſet ſin
guloꝝ auribus inculcare õ di.i.c. ſʒ põt illud
ahin reſpectu locoꝝ eminentioꝝ ciuitatis.?
Aud dicium ſic limitatum tene menti

Quod ð uno co
Ranſato. nexoꝝ ſtatuit ad
aliud conexũ extẽdit᷑ uel alit᷑ ſm aliũ
intellectũ. ¶ Wras le ¶ WMꝛas lege ↄdẽdi ⁊ mutãdi ẽ pe
nes uicariũ xpi. æ ꝙ de uno cõnexoꝝ ſtatuitur

⁊c.pꝰ põit vba apli 2² Auguſtini illa exponẽ

tis ibi. qꝛ. n nC In gl. i. i fi. pone caſuʒ alr ut

ↄueniat tiꝰ fuit qſitũ a Grego.auctöõe huius
ↄpilatõis an ↄſtõ ſeu lex debẽt ĩtelligi ĩ ꝓPprijſ

termis tantñ: an debeat extẽdi ad alios cãus ?

papa rñdet ꝙ dʒ extedi ad onexa ⁊ ſilia.ad q;
ꝓbãduʒ ĩducit auctoritatẽ apli qui ex trãſlatõ
ne ſacẽdotij ĩtulit ꝑ ↄntiaʒ ad trãſlationẽ legiſ
ꝑ hoc ꝓbat Aug. i i fa ꝑte qꝛ ſacerdotiũ:⁊⸗

erãt onexa.pꝰ qꝛ ſil data fuerunt moyſi.
qꝛ ãbo data fuerũt ab eodẽ.ſ.ↄditore ¶ ʒ a.
ſub eadẽ ſpõſiõe:⁊ ſic ex quo ſił fuer̃t umta diſ.

poſitũ ĩ uno dr̃ diſpoſitũ in alio. Idẽ dicẽduʒꝰ
in interpretatõe cuiuſqʒ legis ſeu ↄſtõis.⁊ iſta
poſitio caſus multũ mihi plʒ. Qo.aan.ponit ca
ſum ꝙ hic qꝛebat᷑ a papa apð quẽ eſſʒ ptas le
gis ↄdẽde:⁊ rndet᷑ fm eũ ꝙ apð uicariũ xpi:
qꝛ ex quo ĩ uicariũ xpᷣi.ſ. Detꝝ fuit trãſlatuʒ
ſacerdotiũ ꝑ ↄñns fuit txãſlata pras legis ↄdẽ
de ꝑ rõnem apłi æ Aug.hoc dictũ ẽ ueꝝ ĩ ſe:
ſ nõ . gruit ut arbitroꝛ mẽti apli: qꝛ ut colligi
tur ex pꝰ gl.nõ agebat᷑ tũc de ptᷣate legis dẽ
de.ſj de obſeruatione legis ãtique. ſʒ alijs rõi
bus ego ꝓbo ꝙ p̃ᷣas legis ↄdẽde ſit trãſlata

hodie ĩ eccliaʒ.nã ad ſũmuzʒ ſacerdotem ꝑtinet

auctoꝛitate diuĩa legis ĩ iteꝛptatio ut ĩ. c. ꝑ uene
rabilẽ.q fi.ſint le.trãſlato gꝰ ſacerdotio necẽe
ẽ ut hec ptᷣas legis ↄdẽde ⁊ ĩterpᷣtãde ſit tranſ
lata.qꝛ quotiẽs duo ſic ſe hñt ut de uno ꝑueia
tur ad alið diſpoſitũ ĩ uno extẽdit ad reliquuʒ
ut. l.oro.ff.de ſpõ.uide gl.i.c.i.de poſtu. pᷣla.
i li ¶ Itẽ ꝓbaĩ alia rõne magis ſpecifica. di
co.n.ꝙ xps nõ ſõlñ ꝑ ↄntiã ſacerdotij: ſj ꝑ vV
ba expſſa trãſtulit i eccłiaʒ ptateʒ legis ↄdẽde
ꝑ illa vba qdᷣcũq; ligauẽis ⁊c̃. xxiiij.q.i.c.ma
net. æ uide Inno. iĩ i. c. qð ſuꝑ bis. de uoto ubi
exponit illa vᷣba qdᷣcũqʒ; li er ſtatuta
uel pcepta. his pᷣmiſſis G Mö. * ꝙ lex reci
pit iterpᷣtationẽ extẽſiuã ex ſilitudine rõis ſeu
oↄnexitate negotij.qð ꝓcedit ẽt ſi ↄſtõ ſit pẽał
uide bo.tex.iĩ.l.i.ff.ad tertu.⁊ tex. cũ gl.i.c.ſi
poſte i iĩ fi. ge Llec. li. Vj. æ i. d. c.i. ð̊ poſtu. pla.
i gl. pe.
ficant᷑ diſpoſitũ ĩ uno extendite ad alið.
gl. ij. ibi ĩ perx diẽ Dby. ꝙ pꝰ ſacẽdotiũ n
tranſlatũ ĩ xpʒ qͥ fuit de tribu Juda ð̊ Aaꝛon
qui fuit de tribu leui.nã pꝰ ſacẽdotiũ erat apð
illã tribũ.ſ.leuiticã.rõ qꝛ de alio tꝛibu nõ pote
rant ꝓmoueri. ſʒ xps poſtea trãſtulit ĩ petrũ ⁊=
ſucceſſores.⁊ ſic nõ.pro ↄcordia teſtiũ pꝓpter
mſtiplicationẽ actꝰ:ut ſi aliqui dicũt ꝙ poſſeſ
ſio fuit tradita martio:⁊ alij teſtes dnt ꝙ fuit
tradita ſẽpronio ꝙ debemꝰ intelligẽ ꝙ utriqʒ
fuẽit tradita ſucceſſiue ut teſtes ꝛeducant᷑ ad ↄ
cordiã.ar.c.cũ tu.de teſti.per que autẽ uerba
hec ptᷣas fuit tranſlata ĩ petꝝ ſeu eccłiam. Cõ
poſ.inſtat. Sʒ dic breuiꝰ ꝙ pꝰ an moꝛtẽ chri
ſtus pꝛomiſit petro hãc ptatem ꝑ bec vba.Lu
es petrus ⁊ ſuper hanc petrã edificabo ccclłiaʒ
meã:⁊ tibi dabo claues ꝛgni celoꝝ.⁊ ſic locutꝰ
eſt per vba futuri tẽporis.poſtmodum ⁊ vo etiã

6. 2* ubi duo diuerſa i iure 1

fainunſ⸗

ſt uns nn ,

oultg,
nſcliu⸗ te uhi

Schllcohos
nmuroczen
ic⸗ ſqinicirs ide Ni.
6pleitgii Lta Ketumiclii⸗
. gſitn unnn⸗

er
ctetleget er. iſ ce ii icej

cie h. ol nalt ſſatal ſanil
ſimimr miig mur dlaͤgie
nenrlt, ic purali. limdineqe parins
õ .
inbirſeicitcor hcgoeee gideel
leht'erſli clnm gi icrhin
ſii ſnglci bo g ais aa hoc t. ci
Glendecifr un md ini el c icidi ſ de
lergen urih ſorern. negzis vo
ſtechlrreidtaĩ Jone ciſtumdine ad
boc cij.öriſ a e ſiſftr Aezne dich
it M czeſedicſäiwdoi eoad
Oftoxano. no apedltur wn ro ſt alr
iniſtoßß lno ſt lb n n ſtco
mant iidcciln Iu banr
irniſlimco no cſ alo nit ſexiter ſedif
mnii. — . ic.ſſ por de
clintadiendor. nit lerſang
lie . h dtd Pubi cius ſis
üma ai airin
u ſdtucie föis
i ctdes C. geſg, ſanc ce ſ

–
n⸗ efeinlig n ͤ fäeniſ⸗ eſĩ

zinlimes Eumn nöpir ficeleg gi.
ri.lnö ut
n

eur ber is les gie ſerdti.
terptigeſt mn
mir unir doſebtiruchun na⸗
ur a,alo diſpoſimino xtecit

Aöc ſpol d relini
loro ſtce hoͤnceglicice wſt⸗ 1
¶N pbei ali röne nagis ſpecfi di

en g ws noͤſöi oni ſaerdoni:g
apfſi niſult ieceſm ping legis odede
ll pba gocigz ligaues . xrii. g i.c. ma
1c ide Inno ic g ſup bis de voo udi
vonitila voa acügz iganeis per ſanuta
d pcepa bis pniſſis. (Mö.p'ler ee
it ie ptanone eneſiui ex ſlitucine fos ſen
neritate negotij.q ꝓceitet ſi oſto ſt peal
ge bo. lex i.l.i.f.ad er. ? er. ci gl.i.c.ſi
ſcyifl de clec. . .ei.d.c.i. 5poſtn.bl.

ind diuerla iiure i

cmi ANpolti inno enendit ad ioIn
lih hiierz di P , ſaidoniͦ fut
tanſlaii fun e nion Joced Anon
vi fuit de nivu leni nih'ſaedoti cru apd
Ii mb. .leuinci. to de dio nidund pore
mn pmouen. s voſta niſtii enn
ceſſores.: ſic n. plo Aoria ctũ n
lipnicnonẽ aet rutſ Alqui Ri⸗ 3 ni
o fuit radita mnnio: dl eſtes iat
rudiis ſepronio ꝗ debem un he .Y
är nctn ſocceſtur rieſcn 1
0 dia. ar. c.ci . den

añ paſſionẽ hãc ptatẽ dedit oĩbus aplis qñ di
xit.quecũqʒ liganeris ĩ terris erũt ligata ⁊ ĩ ce
lis.matt.xviij.poſt paſſionẽ vo ⁊ reſurrectio
nẽ expᷣſſe cõtulit oibus hãc ptatẽ ꝑ illa vᷣba ac
cipite ſpũm ſanctũ quoruʒ remiſeritis peccata
erũt remiſſa eis. Jo.xx.c.Et ad ondendũ qᷓ
petꝛo tradebat ut capiti. dixit ei ſeorſuʒ paſce
oues meas. Jo. c. ultio. In aſcẽſione vo ptᷣa
tẽ pᷣus ꝓmiſſã ⁊ traditã dãdo executionẽ ↄfir
mauit dũ dixit. Ite ⁊ predicate euangelium oĩ
reatuꝛe. Natt. ultio. c. In feſto vo penteco
ſtes ꝗᷓ prius tradiderat ꝑmiſſionẽ ſpũs ſãcti ⸗9
fiꝛmauit.⁊ ex his põt colligi ꝙ ptas nõ fuit da
ta ſoli petꝛo:⁊ ſic pape dũtaxat:ſʒ oibus apłis
repñtantibꝰ totã eccłiã:ita ꝙ hec ptᷣas ẽ peneſ
totã eccłliã vnłlem: ſʒ dʒ explicari ꝑ papã tanqᷓ;
ꝑ caput.alij tñ explicant fm ordinationẽ pape
hoc bonũ tex. xix.diſ.ĩ nouo ⁊.xxiij.q.i.c.ma
net ⁊ ĩ.c.noua de pe.⁊ re.⁊ ĩ.c.i.. una ð ſũ.
tri. Et ex his ⁊ tex.ↄcludit᷑ ꝙ ſi papa uellʒ nõ
poſſet remouere oẽs epiſcopos cum repntent
oẽs aplos.xij.q.i.uidẽtes ⁊ uide gl.i.c.ꝑ prĩ
cipalẽ.ix.q.iij.⁊ hoc płe examĩo ĩ q̃daʒ diſpu.
mea. ¶ In gl. fi. i fi.nõ.gl.iuncto tex.nã quo
tidie allegat᷑ tex. ꝙ ſi de ſiłibꝰ idẽ dʒ eẽ iudi.
2 diẽ Ab.ꝙ iſtud ar.a ſili eeſſat aſſignata diſ
ſilitudine.xxvij.q.i.nuptiaꝝ.diẽ ẽt ꝙ ille qui
negat ſile dʒ ꝓbare diſſiłitudinẽ qꝛ negat ius
⁊ uide ſpe.in ti.de alle.⁊ diſputa.F.pꝰ hoc v.
iuribꝰ ⁊ ſic trãſeũt doc.ſʒ ego dicerẽ ꝙ iducẽſ
ſile hʒ hꝰ ꝓbatr᷑ ſaltẽ colorate qꝛ ñ ẽ cꝛedẽduʒ
nec ſtãdũ ſimplici vbo arguẽtis.ad hoc.c. cũ
dilecta de cõfir. uti.uel ĩuti.⁊.l.ei ĩcũbit.ff.de
ꝓba.⁊.vi.q.ul.actor qð aſſeuerat. negãs vo
ſile colorate iductũ hʒ ꝓbare diſſilitudinc.ad
hoc.c.ij.j.ð trãſ.pla.nec ſufficit allegare aliq;
diſſiłitudinẽ ĩ gne:ſʒ dʒ eſſe diſſilitudo ĩ eo ad
ꝙ fit ↄꝑatio.vñ nõ expedit ut tota res ſit alte
ri rei ſilłis:ſʒ ſatis ẽ ꝙ ſit ſilis ĩ eo ad ꝙ fit cõ
paratio:ut ꝓbat᷑ ĩ.d.c.cũ dilecta. Itẽ ꝓbatur
rõne nãꝗ ſilitudo nõ eſt alið niſi rexꝝ ĩter ſe diſ
ferentiũ.ↄpatio ðᷣ quo ꝑ Jo. an. ĩ.c.ñ põt de
pbẽ.li.vj.⁊ ſic limita dicta doc.an ãt lex ſemꝑ
poſſit extẽdi ad ſiłeʒ caſũ:dic ꝙ ubi caus ſilis
hẽerct legẽ ſpẽalẽ ĩ Sriuʒ no dʒ fieri extẽſio:qꝛ
nõ dʒ iduci legũ correctio ex ſilitudie rõis ut
nõ. Har.i aut᷑.q̃s actões.C. de ſa.ſanc.ec.ſʒ
ubi nõ reꝑit᷑ lex õria bñ põt fiẽi extẽſio ex ſili
tudine rõnis.⁊ ſic ĩtellige.l.nõ pnt.ff.de legi.
⁊ iura ſilia hoc nõ.uoluit Mar.i.l.nõ dubiuʒ
C. de leg.ubi dicit idẽ eſſe ĩ ↄſuetudinibus ⁊
ſtatutis ꝑ.l.de quibꝰ ĩ pᷣn. ff.de leg.⁊ ſic nõ.⁊
tene mẽti ꝙ ſtatutũ mũicipale ⁊ ↄſuctudo pnt
ad alios cqus ex idẽptitate rõnis extẽdi dũmõ
illi caſus nõ hẽant legẽ Sriã. ⁊ ſic intellige qð
nõ.i.c.in nr̃a ð iniur.vn tenuerũt młti ⁊æ male
ſtatutũ nũqᷓ; extẽdi qꝛ eſt ſtricti iuris.ſʒ ut dixi
illud ꝓcedit qn extẽſio fiẽt cũ legis correctõe
als ſecꝰ. nec dʒ extẽdi ad caſũ ↄſilẽ ex fictõe:ꝑ
l. iij. F. hec Vba. ff. ð neg. geſ.nõ. bar.i.l.oẽs

popli.ffide inſti.æ iu. An ãt ubi lex nõ reꝑit ĩ
caſu iminẽti.dʒ pꝰ recurri ad ſilłe legis uel ad
ſi ile ſtatuti uel cõſuetudinis.dic ꝙ ad ſiłe legis
cõis ut ꝓbatur ĩ.d.l.de qbꝰ æ ibi ꝑ bar. Ab.
4 „ —„ „
n Am cõcupiſcẽtiaʒ.
Conſtõ certũ qͥd ꝓhibẽs oĩa ꝓhibʒ
q̃ ſequunt᷑ ex illo uel ſic.Omne ꝓhibitũ a lege
peccatũ ẽ ⁊ oẽ illud qð ſequit᷑ ex eo. pꝰponit
dẽm apłi.ꝛꝰ declaratio ibi hoc.n. Nõ. ꝙ
lex ꝓhibitiua nõ reſtringit᷑ ad caſũ expſſuʒ: ſʒ
ad oĩa qᷓ ſequunt᷑ ex illo.⁊ ſic lex ꝛecepit interp
tatõeʒ extẽſiuã ut hic ⁊.sS.c.ꝓx.¶¶ M. ꝙ ex
ↄcupiſcẽtia ꝓueniũt oĩa mala.⁊ ſi capis cõcu
piſcẽtiã pro aio deprauato.cãus ẽ clarꝰ ⁊ ceſ
ſant oẽs obiectões q̃ fiũt ĩ gl.pe¶ Brẽ no. iũc
ta glo.i.ꝙ ueniẽs S ꝓhibitionẽ legis peccat.
Circa hoc qro an ſit ueꝝ gñalłr ꝙ qs ſemꝑ in
cidat ĩ peccatũ maxie mortale ueniẽdo õ legẽ
poſitiuã.⁊ idẽ põt qri de religioſis reſpẽu eoꝝ
regłe. an oĩis Suenies obliget᷑ ad mõtale DOo.
an.hic tãgit pꝰ ſʒ declarãdo æ multa addendo
maxie dicta per bea. Cho.fa fe.q.lxxxvj. ar.
pe.⁊ peꝛ Archi.xxvij.q.i.c.i.⁊ in.c.utinam.
lxxxvj.di.diſtingue ſic. ꝙ aut certũ ẽ de mẽte
legis ꝙ itendit ꝑciꝑe:⁊ certũ ẽ ꝙ obligat Zue
nientẽ ad mortale ⁊ ſic itellige illð qͥ nõ obedi
erit pᷣncipi morte moriat ĩi. c.ij. de ma.⁊ obe.⁊
i.c.qð pᷣcipit.xiiij.q.i.aut nõ ↄſtat de mẽte le
gis. ⁊ tũc aut lex loquit᷑ ꝑ vba pccptiua aut eqͥ
pollẽtia ulł imꝑatiui mõi:ułꝑ Vba exboꝛtatiua
uel ꝑ vba cõia.ſi loquat ꝑ vba pceptina:tunc
Suenientẽ obligat ad mortale. nã reſiſtẽdo ſu
ꝑiori reſiſti᷑ deo.xi.q.iij.c.qui reſiſtit.⁊.c.do
minus ⁊.c.iulianꝰ.niſi mã legis nõ eſſet neceſ
ſitatiua:qꝛ tũc vba ipꝛopriant᷑.vn vbũ ꝛogo:
qnq; exponit᷑ pro pcipio reſpẽu ſubiecte mẽ.
xi.q.iij.c.rogo.iuncta gl.⁊ qnqʒ pcipio expo
nit᷑ pro rogo:ita ꝙ ſit vbũ exhortatiuũ ut nõ
ĩ ꝓhbemio decretoꝝ.nã vba deſeruiũt ĩtentiõi
⁊ nõ intentio uẽbis ut ĩ.c.ij.requiris ð appe.
facit.l.nõ aliter.ff.de le.iij.ubi patet ꝙ a pro
prio ſigniſicato uerboꝝ eſt recedendũ ſi ð mẽ
te contraria diſponentis conſtat. Aut loquit
lex per uerba equipollentia preceptis ut ꝑ uer
bum inhibemus:⁊ tunc idem qð.s.nã ĩhibitio
ↄtinet in ſe preceptum ut nõ. Archi.lvj.di.ĩ
ſũma.aut loquitur per uerba ipetratiui mõi ⁊z
caſus eſt aliquãtuluʒ dubius.dic tũ ꝙ uerba ĩ
petratiui modi ex ſe non ſemper equipollẽt v
bis preceptiuis.tex.eſt nõ.in cle.exiui. . nos
itaqʒ de v.ſig.qui ad hãc mãm eſt melior tex.
qui poſſit allegari.facit ꝙ hr̃ in prin.decꝛeti.
⁊ ex dicta clemẽ.colligitur hec diſtictio:q aut
conſuetudo habet ꝙ illa uerba imperatiui mo
di importent preceptum in caſu de quo eſt qõ
⁊Z tunc ſerua conſuetudinem.ec.cũ dilectus ð
ſue.⁊.l.minime.ff.de leg. aut nõ apparet de
ſuetudine ⁊ tũc recurre ad q̃litatẽ materie.nã
ſi mã eſt multũ põderoſa.⁊ ueriſilr cogitata ⁊
b 3

põderata ꝑ ſuꝑiorẽ tũc ĩducũt pᷣceptũ.als ſecꝰ
exꝰ ĩ dẽo euãgelij.ſi qͥs pcuſſerit re in una ma
xilla prebe ei.⁊æ aliã.nã illð v.pbe.nõ ĩportat

pceptũ:ſʒ oſiliũ Iʒ ſit ĩpatiui mõi ut.xxiij.q.i.
Parer Alorſesoqut ꝑ vᷣba cxhõtatiua ſeu
ſultiua puta obſecramꝰ uel ↄſulimꝰ:⁊ ñ ligãt
ↄuenientẽ ad pecm.iiij.di. .hic ⁊ ſi legibꝰ:et
d. c. qð pcipit᷑. qd limita ut dixi.s. e.c.i. Aut
loquit᷑ ꝑ vba cõia puta ſtatuo decerno uł qᷣd
ſile.æ tũc nõ obligat Zuenientẽ ſaltẽ ad morta
le ⁊ ẽ nõ.dẽm Tho.ubi.S.ꝓbat rõe.naʒ ſicut
nõ oĩs guentio legis ĩiducit mortẽ tpalẽ.ita ñ
dʒ iducere moꝛtẽ eternã.nã qðlibet peccatum
mortale morte dignũ.xxv.di..als ea ðᷣmũ
Itẽ ex qꝰ lex aliqn loq̃t Hba ſtrictiſſia aliqñ
Eꝑ vVba nõ ita ſtricta dʒ eẽ dria ĩ qᷓtitate pecati
2 ið qð. S. gixi ĩ i.l. dic.ĩ Zuẽetõe regule religio
ſoꝝ.n.n.oĩs guẽtio regule obligat ad morta
le ut uult bis. Tho.ubi.S.adduco tex.aꝑtuʒ ĩ
d.cle.exiuij.ſj debemꝰ ↄſiderare ꝑ q voa loqᷣt
qdᷣlrʒ.c.regule ⁊ ið ĩ ſnĩa uoluit archi.in.d.c.i.
⁊ ſi dicẽmꝰpriuʒ ſeqret᷑ abſurdũ ſᷣm. Cho.nã
uita religiolox eẽt ꝑiculoſior uita laicoꝝ õ:c.
nos nouimꝰ.xvij.q.ij.nã cũ multa ↄtineantuꝛ
ſub ꝛegula de facili religioſi iciderẽt ĩ mortale
Mec ob.ſi dicat᷑ ꝙ ueniẽs ↄtra reglaʒ uẽiat õ
uotũ cũ ſolẽnit᷑ ꝓmiſſit ſcꝛuare regulam qꝛ ut
diẽ bea. Tho.quẽ ſequit᷑ archi.ĩ.d.c.i.ꝓfeſſio
nõ refert᷑ ad oĩa ↄtẽta ĩ rgła:ſʒ ad tria ſubãlia
rłe ſuꝑ qbꝰ eẽntiałr ẽ fũdata oĩs rła religioſo
rũ. de qbꝰ ĩ.c.cũ ad mõaſteriũ ĩ fi.ð ſta.regu.
oĩa vo alia ↄtẽta ĩ ꝛgła tẽdũt ad finẽ illoꝝ triũ
vñn ꝓmittẽs ſeꝛuaꝛe rglłam itelligit᷑ ꝓmittẽ:ut
ducat uitã regularẽ ꝗᷓ quidẽ ẽ eẽntialit᷑ fũdata
ſr illis tribꝰ.hec vᷣa niſi religioſus peccaret ex
ↄtẽptu:qꝛ tũe obligaret᷑ ad mortalc.x.di. qs.
uel niſi peccaret õ̊ uotũ.i. õ unuʒ ex illis tribꝰ
ubl niſi aſſumẽt ĩ ↄſuetudinẽ:qꝛ nullũ peccatũ ẽ
adeo ueniale.qð nõ fiat mortale dũ plʒ.i.ex
ſuetudine.xxv.dĩ.F.crimĩs.⁊ adde ad pᷣdicta
qð nõ.archi.i.d.c.utinã.¶ In gl. ĩ v. oꝛiunt
iĩ fi. nõ.gl.iũcto tex.ꝙ qnqʒ lex utit᷑ uno tpᷣeꝓ
alio. vñ ſm iſtã expoſitionẽ tpᷣs pns ponit᷑ ꝓ
prerito.ſile ĩ.l.nulli.C. ð epiſ.⁊ cle.ul potes ex
ponere tex.ſᷣm Jo. de lig. pro appetitu depra
uato qꝛ oĩs appetitꝰ deprauatꝰ ẽ ↄcupiſcẽtia.
⁊ ex tali appetitu oĩa mala oriunt᷑.⁊ ex hoc fac
ad ti. iſte tex.ꝙ lex ꝓhibens aliquid tacite pꝛo
bibet omnia que ſequuntur/ex i . 6
2 7 . onſtönes
. n £ innitaris. cretox ſingla
5. ribopinionibꝰ ſũt pferẽde.p ponũt
vVba. Salamõis ᷣo. vba Jero.exponẽtis illa
ibi prudẽtie.¶¶ Mõ.pꝰ iudicẽ nõ debẽ iudica
re ſᷣm uoluntate ſeu prudẽtiã ſuã deprauataʒ.
ſz fᷣm ſtatuta decretoꝝ ⁊ alioꝝ hntiũ pr̃atem le
gis ↄdẽde.¶ Nõ. fo ꝙ bec vᷣba comitto pꝛu
dẽtie tue.ĩportãt nudã uolũtatẽ rõni:⁊ legi nõ
ſubiectã.nã ita hic capiunt᷑ iſta vba prudẽtic.
⁊c.æ ita ĩtelligit hic do.an.ſʒ cẽte hꝰ no ẽ ueꝝ

Be cõſti.

quo ad corticẽ r̃e: q; illa vpa ponunt᷑ hic ĩpꝛo
prie.i.malo ſẽſu ut ẽt diẽ gl.iij.hic als v. pru
dẽtie.ĩtelligi᷑ de uolũtate ſubmiſſa freno rõis
nõ.n.ẽ prudẽtia ſʒ fatuitas ubi dᷣfiẽ rõ inx illð
fatuꝰ fatua loquit.xciij.di.legimꝰ fac.l. quidã
ĩ ſuo.ff.ðᷣ ↄdi.ĩſti.nã ſi vbũ plʒ ipoꝛtat arbitri
nʒ boni uiri.l.thays..ſororẽ.ff. ð fideicõ.li.
fortiꝰ hec vᷣba hic poſua.ſ.tue prudẽetie.⁊ iõ ĩ
tellige ꝙ vr̃ data ptas tãqꝙ; uiro prudẽti. iõ ſi
nõ faẽ ut prudẽs põt peti reductio ad arbitriũ
boni uiri.ut.l.fideicõmiſſa. .q c. ff. ð le. iij.
7 eoꝝ q̃ nõ.ĩ.c.qᷓntauallis.qe iur̃iu.⁊ ꝑ Haꝛ.*
i exuag. ad reprimenda ¶ M. ꝙ dẽa ſcoꝝ pa
trũ ſñt fuãda ¶ De dẽis alioꝝ ſcoꝝ. uide tex.
cũ gl.lxxxiiij.di.c.i.Et hic ſũpta occaſiõe qrit
hic Inn. an dicta ſanctoꝝſint neceſſario tenẽ
da ⁊ obſeruãda ⁊ cõcludit ipſe ? Cõpoſ. poſt
eum ꝙ niſi ſint dicta retꝛacta ut fcẽ Aug. qui
multa ex dictis ſuis retractauit uel niſi ſint coꝛ
recta ꝑ eccłiaʒ ĩ his ĩ qoꝰ ſancti cõir ↄueniunt
ſeruãda ſũt eoꝝ dicta uſq; ad unũ iota.ſʒ ubi
iter eos ſũt opi.poſſumꝰ tenẽ qͥd uolumꝰ põit
exꝰ de Salamone utꝝ ſit dãnatꝰ uel ne.qdam
tenẽt ꝙ ſit dãnatꝰ ex nimia affectiõe mulieruʒ
alij tenẽt ꝙ ſaluus:qꝛ poſtea ſe correxit de qꝰ
nide.xxxij.q.iiij.ſalomõ.⁊ de pe.di.ij.c. ſi.n.
iĩ fi.ĩ v. ſalomõ. ¶ Itẽ ponit ex ĩ corꝑe bea
te uirgis. nã qdaz tenẽt ꝙ fuẽit aſſũpiũ ĩ celuʒ
glij ꝙ nõ. Moſti. dicit ꝙ opinio cõis æ appro
bata hbʒ ꝙ ſit aſſumptũ.⁊ ita dicit tenẽ Aug.
Ncro.iñ nõ ita aꝑte loquit᷑ imo dicit ꝙ nulla
ſcriptura aꝑte geponit de aſſumptionc corpo
rali.æ uide ꝑ eũ in epła ad paulũ ⁊cuſtochium
¶ Ailtimo querit᷑ quid ſi reꝑit diueꝛſitas ĩteꝛ
dicta ſanctoꝝ ⁊ ſũmoꝝ pontificum que magis
ſunt ſeruada uige gl. xx. d.ĩ ſũma.⁊ in.c.i.⁊ cõ
cludit ibi ꝙ in expõnibus ſcripturaxꝝ ſtat᷑ dcis
ſanctorũ ſed in deciſionibus cãꝝ ſtatur ſũmis
pontificibus:q iſtis ⁊ non illis data fuit pt᷑as
legis cõdende.quod nõ.niſi dictũ ſanctorũ iu
uaretur auctoritate noui uel ueteris teſtamẽti
ſeu alicuius concilij.pro hoc quod nõ.iĩ.c. fi.
xxxvj.q.ult.primum dictum limitarem ꝙ ubi
tractaretur de expoſitiõe neceſſaria ut ð ſacra
mentis uel articulis fidei potius cꝛedendũ eſſʒ
pape ꝙᷓ; eis:quia pape ⁊ ñ ſanctis fuit data po
teſtas interpretandi legem dubiam ut in.c. peꝛ
uenerabilem. qui fi.ſint legi.ſʒ ſi papałerraret
deberet corrigi per conciliuʒ generale ut ĩ.c.
nulli phas.iuncta gl.xix.dĩ.Cui magis ſit cꝛe
dendum inter docto.eccleſie. uide bo. glo.ix.
diſ ut ueter um.
Conſtitutio

Bm omnes. momen 3

nõ eſt omnibus cõis ⁊ per quã tollit
eccleſie ↄſuetudo antiqua nõ ualʒ.ita coĩter ſũ
mat᷑.uel alr. Mon ualet cõſtitutio collegij ĩ dã
num aliquorum æ cõmodum aliquoꝝ ceſſante
26õnali cã.uel ſic. Abſqʒ; rõali cã nõ põt maioꝛ
pars capli tollere ↄſuetudinem:utilitatẽ puatã

bnutichninſhe arns
ymkuninnl itin 5
W itmensſpiden inmn
fcitsninip ccd ihhit elirt
iftilsnit cnpſiſi t ititcamni
leſ wo de teb hic ueſtnsie
mii um tl laclin icl
ſora: miiit go , i ſuuſones
noitcicctr e inc go ſccece.
immidiͦigni ci tamen olir
opfureo atis ſumnit ?heiſcter.
one Brr iloispopli f deiuſtr n.
lbictl ſumni fur in odii alicinſ gncc
ſo ſoepotcbeo pclani n il.li . ſde
ere deni apalni ieaeſinug
ſffeonaticiovolnnbic Gin ti Ddai
gifünt ach iit gpelnudd ncpent
auurſon horfitodimsp i ircke phii
itcecfillnlnnotii iiri m
nſis guumntejinllie⸗ ertgerf
Ulnpmnyo ni ppol,⸗ ſnpuljqrce
utincAnin Eenptll n Ga
terer no, gſtumieg
ſmioclinz pic Ppuick

itegß Brüce Nr vocii ſen li.

ecinßego abn n

rn⸗ apperer xter.
r gdig mͤt
Rſegni Kine — u nit

. 4 c Wveul ne ⸗
lener ſt inm er nimin fie edchin

ltnag aluus ꝛ ole ſe Correntdeg
nickerrii⸗ li. aono. ? hepe i
iſfiß n CN it rnien n
WVWUe ponit x iorye ben
le iiſgis ni gen tcnit ſne⸗ Mipnji li
alj no. Hoſti gat Hopino cͤs t pro
ban hy ſt aſſunpru c itz giet tenẽ Aug.
co. n noita apre loquit imo dicit g nulla
ſeripwura apte deponit de Aſſomptione corpo
lle uide Pci in cpln ad panli tcuſochium
Alnmno quenit guid ſi regſt dineſins iee
Gicn ſmnctor ? ſümor ponuficum ane magis
ſunt ſeruda wide g.xx.d. mn. T in.c.i.200
cndir wi g in ewonidus ſerpturap ti gs
ſanctorũ ſed in deciſionibus cix ſtotur ſinis
pontfiabus: iſtis : on ils nn llptis
lgis codende. quod no niſicicti ſancorin
umreur auctortut noui ve vereris teſumeti
ſon alcuius conclij.pro hot nod no ic. fi.
gictum limitaren gpudi
KrrV vkprirum i Ruſiel
racnremt dc etpoſine neeſinn ch
ennis ud aruculs ndel Molins 8
pape h es nahern DD
teſtas imerpramdlegenn apaerrne
penerabilem. qui ſunegi. ae D
deberet corrigi pen dande ſtce
bas iunen gl E. i 6 bo. .lt.
Fachn inter gocto.ccleſte uide 0,9.l
endum inn

ll ut ueter unn. Conſtiutio

B m omneg: nnnia

,rperqui toli
6 S
chaln .ita coiter in
ſiumkunk ilii
cceſrel r oliun du

. poͤt mnidr
num zignoſun roai cino D

nutricdo ⁊ duo faẽ᷑.nã ĩ pria ꝑte ponit duo ſta
tuta ſucceſſiue facta. In pᷣa pte duplici rõe pꝛe
lata/ambo ſtatuta caſſari madat. ſa ibi cuʒ ig
5 p icta gl. fi. ꝙ valer oſueru ut cano
nici recipiãt fructus pᷣbẽdaꝝ ĩ abñtia.æ ad hꝰ
quottidie allegat᷑ iſta la. Jð nõ. i. c. dudũ.ij. ð
elect:ĩ.glo.pe.⁊ hodie cõir ĩoleuit hec ↄſuetuꝰ
in ſimplicibus bnficijs que hodie vr approba

ta in. c. gra.ð ⁊ſcr.li.vi.iũcta gl.⁊ ĩ cle. gꝛe. c.
ti.⁊ dic latiꝰ ut ĩ gl.fi.dicã Ws foa. opti

mũ ex lr̃a ꝙ õ talẽ ↄſuetudinẽ de nõ reſidẽdo
ualʒ ſtatutũ capli dũmõ ſit als rõabile:ut colli
git hic ĩ. fi. lĩe. nã ſtatutũ fuit hic reprobatum
qꝛ nõ erat oĩbuſ cõe.⁊ hoc ſẽꝑ nõ.ut ꝓ unlita
te eccleſie qꝛ ẽ deſtituta ſuffragio canonicoꝛuʒ
valʒ ſtatutũ õ antiquã ↄſuetudinẽ.qð aꝑtiꝰ tʒ
hoſt. z. J. an. pꝰ eũ in. c. ad audiẽtiã de cle. ñ
reſi.ſ iudicio meo hic eſt tex. ut pʒ ex pdictis.
6ʒ3 ꝙ ſingulaꝛia hõa capli pñt ãnecti pᷣ
bẽdis canonicoꝝ ſi fructus pbẽdaꝝ ſt miuus
ſufficictes.⁊ ni mixꝝ qꝛ ob cãʒ pnt capelle ãnec
ti pbẽdis ut ĩ.c.expoſuiſti de pbẽ. ⁊.c.extirpã
de.F. ꝗͥñ vo ð pbẽ.⁊ ob hãc cãʒ neceſſitatis iſte
uinee fuerũt ãnexe pᷣbẽdis ¶Hõ ibi ad ſucceſ
ſoꝛes: canõici largo mõ dñr hꝛe ſucceſſores ð
quo in.c.relatũ de pꝛcbẽ.⁊ in:c.qdð ſiẽ de elec.
H ſtatutũ dici iniquũ cũ ſtatuẽteſ nolũt il
lud obfuare qð alijs ſtatuerũt. ⁊ fac iſtc tex. p
opione. Har. ĩ. l. oẽs populi.ff. de iuſti. æ iuꝛ.
ubi dic̃ ꝙ ſi ſtaturũ fuit in odiũ alicuiuſ pticla
ris ꝑſone põt ab eo appellaꝛi.ar.i.l.i.ĩ.fi.ff. de
do.excep.dic tñ ꝙ appellatio ñ ẽ neceſſaria ſʒ
ſuffiẽ otꝛadictio ut uoluit hic. Ain.⸗ bñ ꝓbat
E iſtũ tex.qꝛ hic ñ fuit appellatũ ab iniquitate
ſtatuti ſed ſupior fuit aditus ꝑ niã q̃rele. ꝓbat
rõe qꝛ exiudicialia nõ mñſeũt ĩ rẽ iudicatã.unð
aduerſus grauamẽ exiudiciale oↄpetit duplex r
mediũ.pᷣmuʒ ꝑ uiã appellatõiſ.fᷣm ꝑ uiã qrele
ut ꝓbat᷑ in. c.ↄcertatõni. de appel.li.vi.Et ex
his ⁊ ex tex.nõ.ꝙ ſtatutũ edituʒ ĩ odiuʒ ꝑticła
ris ꝑſõe tʒ:ſj ꝑ õdictõeʒ pt᷑ reuocãi.ſic tʒ Ui.
hic ⁊ doc. ⁊ eẽt nõbile dem ſz ego dubito an
hoc ſit ueꝝ qꝛ lex dʒ eẽ rõbił æ honeſta ⁊ oĩbꝰ
cõis.iij.di.erit ãt lex.iõ diẽ. Har.in.d.l.oẽs
ppli ꝙ ſtatutuʒ iniquitatẽ ↄtinẽs ẽ nulluʒ ipſo
iure.⁊ ad iſtuʒ tex.rñdet ꝙ de facto fuit facta
ꝛcuocatio ſtatuti:qnimo nõ appet ex tex. ꝙ pa
pa hec ſtatuta qnlłauerit ſʒ ſoluʒ ꝓuidit aduer
ſus iniqᷣtatẽ:¶ WM nalẽ ↄſuetudinẽ ut ãtiq ⁊

iuniores canõici ſint eqles ĩ ꝑceptõe fructuu

qd aũt fiẽt ceſſãte ↄſuetudie dicã.j. 5.
dicta ſapiẽtiũ pñt adduci ĩ deciſiõe caꝝ ut hic
fuit adducta aucroritas Catonis.æ nide i. c. ꝑ
nenit. lxxiiij. di ¶ In gl. i. ĩ piudiꝰ aliorum ⁊
malo ʒelo ⁊ ↄſuetudinẽ ẽcclie põdera ſolutõ
neʒ gl. Adduẽ. n. mita ad iferẽdã iniquitatem
ſtatuti.nã malo ʒelo iſti fecerũt ſtatutñ hoc:qᷣa
nõ ꝓ u ilitate ecchie:ſ ut apliarer ꝓprios red
git: qꝛ ꝑs deficiẽtiũ accreſcebat eis. Itẽ crat
ð ↄſuetudinẽ ecclic. Sʒ circa hũc pv ĩtellectũ:

Iro an ſi ceſſaret malus zelus naluiſſʒ ſtatutuʒ
Z antiq; ↄſuetudinẽ Hoſt.diẽ ꝙ ſic. naʒz ſi iſti
ↄuertiſſẽt pᷣbẽdas nõ ꝛeſi idẽtiũ in utilitatem ec
cleſie ualuiſſʒ ſtaturũ:lʒ ipſi Pciꝑent ĩ abſentia
⁊ ĩ pnñtia: qꝛ nõ eſt iniquũ ut ſtatutum ↄcernat
futuꝛos canonicos nõ aũt pntes.qꝛ ꝓpꝛiũ ſta
tuti c ↄcernẽ futura.S.e.c.ij.hoc dictũ mihi n
plʒ qꝛ vr õ rõnem lr̃e:q füdat ſe ſuꝑ diſꝑitate
⁊ nõ ſuꝑ utilitate ꝓpria:qꝛ ſtatuẽtes tenẽt᷑ ſeꝛ
uare ſtatuta ⁊ qð quiſʒ iuris zc. vñ nõ pnt di
ci moueri bono ʒelo ſi nõ reputãt idoneũ in
prijs ꝑſonis qdð ĩ alijs ſtatuerũt.ſʒ ſi ſtatutum
fuiſſʒ oibus ualuiſſz Z antiquã cõſuetudinẽ ẽt
ſi aliq reſtituiſſẽt dũmõ facerẽt ad utilitatez ec
cleſie:ut qꝛ ĩdigeret ſuffragio miniſtroꝝ ut.S.
dixi. dic etiã hoſt. ꝙ epᷣs cũ oſenſu capituli po
tuiſſet facẽ hoc ſtatutũ iducẽdo iſtã diſꝑitatem
rõne pᷣdicta.⁊ quia in epo ceſſat rõ ſtatuti:qð
nõ. ut poſſit fiẽi ſtatutũ ꝑ ſi uꝑiorẽ ſtringẽs ſuc
ceſſores:⁊ nõ exntes de pñti qð fit rõe ſcãdali
euitãdi:⁊ ut nõ pᷣiudicet᷑ illis quibꝰ ius iaʒ qſi
ſituʒ ẽ. ⁊ ex his hẽs declaꝛatũ priuʒ iiẽllectũ.c.
¶ L iellectꝰ pncipałẽ ꝙ hec ſtatuta nõ ualue
runt ex defeciu ptᷣatis:qꝛ canonici nõ pnit ſine
epo ſtatuẽ ſuꝑ reſidẽtia:ſʒ ꝓprie ꝑtiet ad epᷣm
ſine cuiꝰ licẽtia nullus clericꝰ ꝑegrinari debet
de ↄſe.di.v.nñ oʒ.vñ diẽ Cõpoſt. ꝙ potiſſima
cã nullitatis iſtoꝝ ſtatutoꝝ fuit iſta. Nec ob. c.
cũ dilectꝰ de cle.nõ reſi. ubi capꝰ ſtatuit qꝛ ibi
nõ diſputat᷑ de naliditate ſtatuti:ſʒ foꝛte ĩteꝛue
nit auctoritas cpᷣi uł ↄfirmatio pape. hec lectu
ra ẽ va in ſe ſʒ Zgruit lre q fdat ſe ſuꝑ iniqui
tate ſtatuti. MHõ.iñ hoc dẽm ꝙ canonici ſoli ñ
pnt ſtatutũ facẽ ſuꝑ reſidẽtia.⁊ gnalr dic ꝙ ſu
E ſtatu ecclie nõ põt capꝰ ſine oſenſu epi ſtatu
ere de quo ꝑ Inno.i.c.cũ ↄſuetudis de ↄſue.
⁊ ibi bo.tex.uide gl.quã tenebis mẽeti in. c. ij.
de uerbo.ſig.li.vj.qᷓ ponit ſuꝑ quibꝰ capꝰ ſine
epo põt ſtatuere.nũquid autẽ ecclie infeꝛiores
poſſint ſine epiſcopo ſtatuere.dic ꝙ nõ in gra
uibus. ſic intellige Inno. in. c. requiſiſti de te
ſta.ĩ fi.⁊ ĩ.c.cũ acceſſiſſent.j.eo. cũ epiſcopꝰ ẽ

generalis ſponſus oium eccleſiaꝝ ſue dioceſis

vñ quelʒ eccleſia ẽ regẽda ꝓuidẽtia epᷣi gñalr
x:q.i.regenda. æ nota illa duo dicta Inno.
4 . ea. glo. ibi ſʒ nõ illis qui ſunt naſcituri
glo.nõ ſoluit Sriũ.nã quẽadmoduʒ ibi nõ.di
uerſitas ĩter natos ⁊ naſcitiuꝛos:ita hic potẽat
notari inter iam inſtitutos ⁊ inſtituẽdos. So.
dicit Jo. an. ꝙ ibi admittit illa diſparitas qᷣa
ignorabant᷑ qui ⁊ quot eſſent naſcituri. ar.i.l.
ſi pater. ff.de ſolu. uł dic alr ꝙ cmãcipati uolẽ
tes ſuccedeꝛe patri ab inteſtato una cũ exntibꝰ
in poteſtate tenentur cõferre illa que ipi acqui
ſiuerunt dũtaxat ſuis.ſʒ non põt dici ſuus ille
qui nõduʒ eſt natus:nec ibi differtur collatioĩ
euentum natiuitatis.nullum ramen preiudiciũ
in effectu fit illis naſcituris:ſʒ hic ficbat pꝛeiu
dicium nglmedis A d, ea. glo. ibi dicas. ſi
gna iſtaʒ glo. uſqʒ ad finem ſui.uam quotidie
b 4

ſolʒ allegari ⁊ ex ea colligunt᷑ qtuor. p ꝙ ĩ re
cõi pluribꝰ ut ſinguł uel ſuꝑ iur̃ ſingłari n ualz
q̃cquid facit maior ꝑs.ſʒ oʒ ꝙ oẽs cõſentiant
quibꝰ fit preiudi.¶ ꝙ ĩ rcbꝰ collegij ualet
q̃cquid fac maioꝛ ꝑs collegij dũmõ diſpõ fiat
ex neceſſitate.ſecꝰ ſi ex mera nolũtate.tunc.n.
unꝰ ſolus ꝑõt oĩbus ꝛcſiſteꝛe ⁊ hoc E dictũ nõ.
nalde. ⁊ nullibi expſſe ꝓbat᷑.nã lex ꝑ fũdũ alł.

iĩ gl.loquit᷑ ĩ re cõi pluribꝰ ut ſingul ¶ 5 no.

ꝙ ad hoc ut ualeat diſpõ maiõis ꝑtis collegij
debẽt nocari abſẽtes uarto ꝙ ↄſenſus ĩ
rebꝰ collegij dʒ pr̃ari ĩ cõi ⁊ non in ſingulari.
Aũc diſcntiẽdo oĩa pdicta. nenio ad pᷣmũ
⁊ qro an ſit neꝝ ꝛeglarit᷑.⁊ dico ſic.ꝙ aut hn
tes rẽ cõeʒ ut ſingli uolũt ſuꝑ illa re diſponẽ.
2 regłariter nõ pñt niſi oẽs ↄſentiãt. Fallit pꝰ
qñ unꝰ ex ſotijs uellet deputare rẽ ad uſũ ðᷣſti
natũ. ſic loquit̃ v.ĩ cõe vo ſepulchrũ alł.iĩ glo.
Itẽ ꝓcedit dictũ gl.ĩ re ↄpetẽti pluribus iuꝛe
ſingkari. ſecus ſi ↄpetit iuꝛe ecclie: lʒ Opetat ſin
gulis exꝰ in pbendis que ↄpetunt ſinglis cão
nicis nõ ut collegiuʒ:m ↄpetunt iure ccclic ⁊
nõ iuꝛe ſingulariũ. ſuꝑ illis enĩ põt maior paꝛs
capłi ſtaruere deputãdo aliqd ad uſuʒ pium ut
eſt tex.nõ.quẽ neſcio alibi ĩ.c. fi. de his ꝗᷓ fi.a
ma. par. ca. ? ibi ꝑ Inno.ita ꝙ maioꝛ ꝑs non
ſolũ põt diſponere ð boĩs capitli in hic nolue
runt doc.ſʒ ẽt de ipſis pbẽdis oↄpetẽtibꝰ pluri
bus ut ſinglis. qð ĩtelligo qn diſponũt ſuꝑ ꝛed
