dũ opi.magis cõeʒ.prio narrat factũ electõiſ.
quã.ſecũdo caſſat.ibi quia.¶ Mõ. prio ibi
corditeꝛ iuncto tex.ibi collationis tractatuʒ ꝙ
lʒ electio ſit facta ĩ ↄcordia nihilominꝰ fienda
eſt collatio non numeri ad numerum ex quo n
nicus eſt electus. Compo.tamen dicit ꝙ poſſit
defendi electio licet nõ ſit collatio ʒeli ⁊ meriti
ex quo concors eſt:primum tamen diciũ nuidet᷑
placere Jo. an. æ uide quod dixi in. c. quia pp
ter.S. eo.nam prima opi. uidetur de meẽte iſto
rum tunum. C.15 ſrundo ibi caſſamus:qꝙ;
electio attentata ↄtra formã ſubſtantialẽ nõ eſt
ipſo iure nulla:ſed uenit caſſanda quod tenuit
hoſti.ĩ.d.c.qꝛ ꝓpter.S.eo.⁊ pꝛo ſe adducebat
iſtuʒ tex.ſed orium cõiter tenet᷑. ſcʒ ꝙ ſit nulla
ipſo iure ut plenius dixi i.d.c. quia propter ⁊
iſtũ rex. exponit Jo. an.i. caſſam nuntiamus.
ZTertio ⁊ ultio nõ.ꝙ nõ ſufficit ad naliditateʒ
electiõis ſeruare oia cõtenta i.d.c.qꝛ ꝓpt᷑ niſi
ſeruent᷑ ſ̃m ordinẽ ibi tradituʒ nõ.n. ſufficit fa
cere electionẽ nec requirere ↄſenſũ eligẽdi niſi
hec fiãt tpᷣe debito.qð dixi ĩ.d.c.quia ꝓpter.
Op. ↄira tex.uidet᷑ eni ꝙ electio nõ debeat ui
tiari licet ſit aliquantuluʒ ꝓtracta poſt publica
tionem ↄſenſuũ ⁊ collatiõis tractatũ qꝛ.c.quia
ꝑꝑ ſolũ vr̃᷑ requirẽ ut publicatio uotoꝝ ðbeat
mox fieri poſtꝙᷓ; ipſa uota fuerũt in ſcriptis re
dacta nõ autẽ requirit ut poſt collationis trac
tatũ mox fiat electio:unde ex quo iſtud nõ nu
merat᷑ inter ea que ſũt de ſubſtãtialibus hꝰfor
me non dzʒ uitiare electionẽ.ar.in.l.pᷣcipimus:
in fi.C. de appel.So. ꝓpter hoc pᷣrium etiam
ꝑ.c.publicato.j.e.in fi.uariatur plurimuʒ itel
lectꝰ iſtiꝰ.c. nam gof. Inno. Abb. ? ppoſt. te
nẽt ꝙ electõ ñ fuit h̊ retractata ex iſta ꝓtractoõe
ſen ex dilata electõe poſt collatõis tractatũ: ſed
qꝛ iſte electꝰ ↄſẽſit electõi de eo fiẽde:dñt etiã
ꝙ ſola requiſitio ↄſenſus nõ uitiat electionem

rieinisfiirwe hlatti⸗ ei
irän hi rbaſi gnoſn uͤst 8
Narinnolineckenione ninlaum
(drecu deſi bienone hn dien
giſa ſprim hnaot mand Neorcha
nönodbennt i nnenN anmmevse
ſcutbiepigne pirlimn nollimn ce
cior tenttu bnno t o er⸗ti⸗
Ictniulin umn ir iſi wal
ſrllicanoni rorcinmd peeſi dünnmt::
ln ungtorun cleei. num iſte aſe
ſiccaone ccdſgirinum eecnonis ? ic
nl tcſcaſſnn ppervicum iolus cleen.

Slmeqigl f en iiü incleei die

iſhnepiounscis it ciſan bic rcio.
tncanio titpronne 'gn gſens ſ
i ncſims an ecione t Pftins u
uynnicziſor etat foni mnient
vikulansgo ngs nat rz
umnd hl efitt ler ſam
Ki ſammnnep Pom icog iib
nni nnaſisfmte
innd geeſ ditrgt e no
emic⸗ ſſo unnet o bigt andi
t al. ego defeeco dui
Bontirinenſſm i
H dico , ibz l

ℳ“
wen
binou
ſer.
ac⸗
not
1es!
poct
1
ca
g
nis.
nece
bos ſu
ſeſolt⸗
fonma
iure ⁊
no.J
oſeni.
doꝙ
dätar
abinion
qꝛ fm
Euſ
dure po
mih4
pccla di
ſn
mfui
qr beor
banioxen
ns 1i;
r ton
ſnndon
ſoper 9.
legnmian
Perabed⸗
(omelei
ſon odd
dedeit
danr e
dun
mn
dernor

vꝛn
moici
j oc
dig
e.t ſic
oniclil
1d mo
a ci
ſs hen
do.n.
Bor ca
iclnia
ſbene
nhale
uiſgh

5X.,

enn an
gnniſ uliſt
.ſtoclee, 8 Dtrn i
cercos⸗ ck i il
de oge atſe
n nn

Dnpot. Auin heſt o

Uichenttinre
iopi urenn föriadctſen
, ( gſio nmng fnii ene,
ui uuͦhaſir b uin coͤfdͤ,
cnlieunpnr ſiltinsnnn
Helano ſr en Norca Dbionfn
tcoluno n mnenn ninenn rann
nuscſcluns Conho unn lralſ
ctmmi cend lat iſtoolao ej emni
r uo concors ſtprinnn tunen au nidi
Nuer Pomn tute w in nc anupy
1er 5 co. nanprina ool uidemr de mire ito
un n Rinh l aſhnnsig⸗
Cccio amentun oira rmaſudtnnndenc
io urenoluſed vent lmndn arod ni
boſhidcn phrer 0 49o eatdnt
iſuzter edincoter enet. ſh, inul
poiur r eniisnid Apee
rr vni Pomn aſin mnimns
Lmo tuto io ifcl ñ uiſlun
cranossſe nroit cöteſtn neniind
mifmmmn innmni in
rtemmnnut i en
berfirize tdld cöni 4. ba r

O Olaer nidei ſicheciond ler

oo
intileiſil Uigunnuin pradn Ppe

r0olSncniͦ
6Alndsnnb
innen ſeſi nn oolcnolan ie

ſa

li Ntegoreh r

1 Nona fuciiſin
lcn
E
orvcecee
tiu mor fat Atiommt ir

ci imer e ie ſin iſil

Xd . N
nc mnlew ſelie zihn
4 tb nin N mulinil
n .
x c ati ni clni
0
ſcuerdl ree,

ercten
ſſr utd ol pnius

1 ni n jfietnO

We cet.

qꝛ bñ põt reqri ↄſẽſus eligẽdi:ut pateat ð ipſiꝰ
uolũtate ne diu ecclia uacet ſi iſte poſtmöm ele
ctꝰ nõ uelit ↄſetire:uñ ↄcludũt ꝙ cã finalis hꝰ
caſſatõis fuit:qꝛ iſte pᷣpoſitꝰ ↄſẽſit anq fuiſſet
electus. Sʒ phi. hoſti.? Jo. an. tenet ↄꝛium di
cẽtes ꝙ niſi electio fiat ſtanim pꝰ publicationẽ
ↄſeſuum ⁊ collatõis tractatũ non uʒz. pꝰ ꝑ iſtuʒ
tex. ꝗᷓ uẽ h aꝑte uelle. Iẽ qꝛ fʒ Dhi. illa dictõ
mox poſita ĩ.c.qꝛ ꝓpt᷑ circa publicationẽ fien
dã ur poſtmodũ repetita dũ ſubijcit᷑ ð electiõe
fienda ar.i.l.titia.ff. ꝭ̊ v.ob. nã ea qᷓ dir ĩ p̃fa
ionibꝰ uidẽtur poſtmodũ repetita. ut ibi ⸗ fac
c. aplus.xxij.q. vij. Itẽ ſʒ hoſti. ſi publicatio
dʒ fieri mox potius electio dʒ ſtatim fieri pꝰ col
latõis tractatũ.nã ex młcitudie ſcrutatoꝝ poſſʒ
ſubeẽ cauſa differendi publicationẽ ⁊ t ius re
q̃rit ꝙ ſtatim fiat publicatio: ut.d.c.qꝛ ꝓpt᷑:ſʒ
nulla põt ſubeẽ legitima cã differẽdi electioneʒ
pꝰ publicationẽ ↄſeſuum ⁊ collationẽ hiraʒ. g
ð̊ mẽte iuris fuit:ut ẽt ipſa electio debẽt ſtatim
ſeq.fatẽt iñ phi.⁊ hoſti. mora nãlis ⸗ oↄpẽdi
oſa nõ hẽbit nitiare electionẽ ar. in.l.antiqras
C. ð teſta.idẽ ſi pꝰ publicationẽ hitaʒ diceret
miſſa ð ſpiritu ſancto uł tractaret᷑ ↄcordia dũ
mõ nõ diuertat᷑ añ electionẽ ad extraneos actꝰ
ſicut hic otigit:? ꝓ b̊ ĩtellectu ꝙ ex dilatata ele
ctione fuerit fa h caſſatio ⁊ nõ ex ↄſeſu pᷣſtito
Pp electũ adducit Jo.an. iſtũ tex.ĩ fi.ĩ eo ꝙ caſ
ſat illĩ electionẽ ex iordinato ꝓceſſu dũtaxat:=
ſic nullo mõ tangit uitium electi.nam ſi iſte oſẽ
ſiſſet ĩ electionẽ ĩcidiſſʒ ĩ nitium electionis ⁊ ſic
electio fuiſſzʒ caſſata ꝓpter uitium ipſius elccti.

¶ Sʒ aduerte qꝛ gl. ur ſẽtire ttiũ inrellectũ. diẽ

eniʒ ꝙ propt᷑ duas cãs fuit caſſata hic electio.
p̃ᷣmo qꝛ electio fuit prorracta.ꝛꝰ qꝛ ↄſẽſus iſtiꝰ
pᷣpoſiti fuit reqſitus an electionẽ ⁊ pᷣſtitus:uñ
ↄcludit ꝙ ntrũq; iſtoꝝ reddit form iutilem.=
ꝓfecto iſte itellectus glo.magis ↄuẽit ſie qᷓ; pce
des ĩtellectus doc.ſʒ gl.nõ defẽdit lect. ſuam õ
motiua ſupiꝰ fẽa maxime ꝑ Jo.an.i eo ꝙ ſub
tili᷑ põderauit tex. qͥ ĩ cauſa caſſatõis fundat ſe
ſuꝑ iordinato ꝓceſſu dũt at 2 nõ tãgit ambi
tionẽ ⁊ uitiũ electi. ¶ Sʒ ego defẽdedo hüuc ĩ
tellectũ gl. qꝛ mihi uẽ ueriſſimꝰ. dico ꝙ qlibʒ il
laꝝ cauſaꝝ ẽ ſufficiẽs ad nullitatẽ electõis idu
cedaã æ m utraqʒ ↄcurrit h.nam reſpectu more
cte ĩter electionẽ 2 collationẽ uẽ tex. aꝑtus 5.
2 pot allegari tex.in.d.c.quia ꝓpt᷑.nã ibi reqͥ
rit᷑ ur mox fiat publicatio ↄſẽſuum ꝓpt᷑ finẽ ele
ctõis ↄſequẽde:ut pʒ ibi is collatiõe habita eli
gat ꝛc paꝝ gꝰ prodeſſz illico publicare ſcruti
niũ ul collarionẽ facere niſi poſtea ſtatiʒ ſeq̃ret
cõis electio cũ oĩa illa ſint ordinata ad fine ele
ctionis 2 hũc itellectuʒ tʒ ẽt gl. ibi:lʒ ñ iduxerit
tex. mõ pᷣdco:reſpectu nero ↄſeſus reqſiti ppo
ſiti tmn ur tex. hic. nã papa ĩ pncipio an caſſatio
nẽ eypᷣſſit iſias duas cauſas.gꝰ a uerbis lre nõ
recedẽdum ex quo nõ ↄſtat de mẽte ↄtraria
flf. leg. iij. l. non aliter. ? i. c. fi. ö ner. ſig. nec
ob. motiuũ Jo. an. qꝛ ↄleſus h electi ñ fuit re

q̃ſitꝰ añqᷓ; uota eligẽtiũ redigerent᷑ ĩ ſcriptis ł
publicaret᷑ qö caſu potuiſſz iſie noõri ð nitio am
bitiõis:qꝛ ↄſẽſiſſet anteq; electores ĩ ipm ↄſẽ
ſiſſet. ſ h ſolu dr ꝙ ↄſeſuſ iſliꝰfuit reqᷣſitꝰ an q;
eẽt electus ideſt anq ſequeret᷑ ↄmunis electio
i ſingularibus ↄſenſibus preſtitis in ſcrutinijs
ꝓPut dz fieri ſiẽ dixi i. c. qꝛ ꝓPpter. unde non põt
notaꝛi nitium ambitionis ex ꝗquo omnes electo
res in ipſum ↄſenſerant in ſcrutinio.⁊ ſic erat
nocatus a deo ⁊ a fratribus:ut in.c.cũ in iure
⁊ qʒibi dr.ã.eo.ſolum ergo oↄſentiendo ante
electionẽ cõiter fẽam fuit peccatum ĩ forma.c.
qꝛ ꝓpter.S.eo.non ãt i forma nãii ipiꝰ elecrio
nis.nam fᷣm ius nãle æ moꝛem antiquum non
ẽ neceſſe ut ſequat᷑ cõis electio: ſʒ ex ſolis ↄſẽſi
bus ſinglłr pꝛeſtitis reſultat electio ſicut hodie
reſultat ĩ oĩbus electiõibꝰ ĩ quibꝰ nõ ẽ ſeꝛuãda
forma.c.quia ppter:ut nõ. Inno. in. d. c. cũ ĩ
iure ⁊ glo.i.c.ſiẽ cũ..eo.li.vj. facit ſingłi qðᷣ
nõ. Inno. in. c. ꝙ ſicut de elec. ubi diẽ ꝙ ſoluſ
ↄſenſus eligẽtiũ ẽ fora nãlis electõis qᷓ̃re ↄclu
do ꝙ ſi ↄſẽſus ẽ pᷣſtitꝰ ĩ ſcrutinio peccat᷑ ĩ for̃a
dũtaxat. c.qᷓa ꝓpter nõ ãt notat᷑ ↄſetiens aliqᷓ
ãbitione:ſʒ potius nidet᷑ errare ĩ iure poſitino
qꝛ fm ius nãle ⁊ pᷣmenũ ñ reqrebat alia electio
Et ut ſingularit᷑ diẽ Inn. i. c. ꝑ tuas el.qij. de ſi
mo.nõ eſt peccatuʒ male intelligẽ canonẽ cũ ſit
ð iure poſitiuo:uñ iſte electꝰ errauit ĩ illa for̃a
c.qꝛ ꝓpt᷑ que ẽ ð iure poſitiuo:merito diẽ hic
papa ĩ fi.ꝙ caſſabat iſtã electionẽ ex ĩordinato
ꝓceſſu dũtaxat peccatum iſtiꝰ elecri:qꝛ hito re
ſpẽ̃u ad utrãqʒ cãʒ ſuꝑiꝰ allegatã ꝓceſſus dũta
xat fuit ĩordiatꝰ:qꝛ ñ ſᷣm oꝛdieʒ.c.qꝛ ꝓpt᷑ feus
qꝛ ille ordo requirit ut ſtatiʒ fiat electio p col
lationẽ nõ aũt priꝰ debet req̃ri cõſenſus reqᷣſi
tus añq; ſequert cõis electõ.⁊ ex iſtis iuſtifica
tur tota iſta lia quam oportet dãnare in aliq
ſecundum lect. doc. nec ob.c.publicato.j.eo.
ſuper quo fundatur primus intellectus gof. et
ſequatium. nam ibi electoꝛes in frandem electi
ꝓtrahebant electionem merito ſupeꝛioꝛ poteſt
compeller̃ ellectoꝛes:ut perueniãt ad electionẽ
non obſtante moꝛa cõtracta poſt collationem
habitã ⁊ electionem ſecutam.⁊ hoc ne ſupplan
tetur electus ab electoꝛibus.hic auteʒ tex. ꝓce
dit quando electoꝛes ſine frande electi ex igno
ranria uel negligentia ſeu aliqua malitia diffext
electionem poſt collationem babitaʒ. hec auteʒ
moꝛa debet uiciare electionẽ:ut hic ⁊ hoc ideʒ
nõ. in. d. c. publicato. ideo pe. ⁊ ab. dant hic 9
ſiliuʒ ꝙ ſi iu faues electioni ꝓcures ut electio
non fiat ex quo non fuit ſubſecuta incontinẽti
ſed pꝛocures ut ſupeꝛioꝛ cõpellat electoꝛes ad
eligendum:ut in.d. c. publicato. Si ueꝛo ſtas
contra electionem pꝛocures ut electio ſubſeqt᷑
poſt moꝛã: quia erit nulla: ut hic pʒ. ¶ Qua
liter aũt vᷣbeat ſe hr̃c electꝰ qñ reqrit ut ↄſetiat
electioni ðᷣ ſe facte.uide bo.gl. viij q.i.ĩ ſcrip
turis ? melius ꝑ Inno in. c cum in iuꝛe. .c. u
bi dicit ꝙ ſi ↄſẽſus reqᷣrit᷑ an elecrione ñ debʒ

iſte ↄſẽtire: qꝛ poſtea caſſaret᷑ electio ꝓpter am
bitionẽ:ut h ʒ unũ itellectũ ſʒ dʒ rndere nolo
ꝙ me eligatiſ ⁊ ita rogo:põt ẽt ſʒ unũ itellectũ
dicẽ non itẽdo dei uocatõi reſiſtere:⁊ ſic põt ĩ
dirrecte declarare nolũtatẽ ſuã.naʒ uit dixit no
taãt᷑ Inn. B ⁊ et ſetit gl.qñqʒ ẽ utile req̃rere uo
luntarẽ eligẽdi ãte electionẽ ne ſi ↄtigerʒ electi
oni poſtea renuẽ nilipẽdat᷑ dignitas ⁊z differat̃
ꝓuiſio ecclie. Si ãt reqrit᷑ ↄſẽſus pꝰ electionẽ
feaʒ pt᷑ electꝰ rñdere nolẽs uolo ⁊ uolo nolẽs:
põt ãt ſᷣm eũ ⁊ ẽ honeſtum ñ ſtatiʒ ↄſẽtire ſʒ ali
quantulũ reſiſtere ne notet ambitione ñ mñ ipe
dãnat ſi ĩcõtinẽti ipᷣe ↄſẽtiat:ſi fõte dubitat ne
aliqs ꝑnitioſus ſe ĩgerat: unð tũc pt̃ dicere ca
ritas cogit me ad ↄſentiẽdũ ar. viij.q.i.ſciẽdũ
2z. c. ͥ epatũ Qualr at dʒ rñdere poſtulatus
nide gl.ĩ.d. c. cupiẽtes.i.O. pe.? ꝓ h̊ dʒ limita
ri finis hꝰ gl. fi. dũ diẽ ꝙ ſi eligẽdus diſſetiat ñ
dz eligi. dʒ. n. ĩtelligi qn ↄſtaret pciſe ꝙ nõ uel
let epatũ ſen acceptarc electõeʒ ad aliã dignita
tem: ſecus ãt ubi ꝓ honeſtate dicẽt ſe nõ uelle
oſẽtire:qꝛ ut diẽ hoſti. fugiẽtes ⁊ iuiti debẽt eli
gi nõ ãt ãbientes ⁊ ſe offerẽtes: ut i. c.. ſcriptu
ris. viij.q.i.nũqͥd ãt peccet elecitus non oſẽtiẽ
do elecrõi de ſe fẽe: diſtingue ut nõ. Jo. and.ĩ
2:ſ ectio I co l vi:iuoncli „
. dach? uni
(N Onſtitutis * monaſterij alte
rius factus abbas ĩ electione abbatis
poris monaſterij uocẽ non hʒ ẽt ſi tale ius ab
abbate ? monachis pᷣoris monaſterij ſibi fuit
reſuatũ.pꝰ ponit petitionẽ actoris:ſcðo expſſi
onẽ cãe:t᷑tio ſniam ↄ actores ꝓpi cãm ieptam
ga ibi cum autẽ.t᷑tia ibi nos ãt 5. pꝰ ꝙ cũ
petitio actoꝛis ẽ ↄ iuꝛis diſpõnẽ tenet̃᷑ expꝛimẽ
cãm petẽdi. nam pᷣma frõte libellꝰur̃ ieptus ⁊ ꝑ
oↄns ꝛeiſciẽdus:ut ĩ.c.i.⁊ quod ibi nõ.uincẽ.ðᷣ
offi. uica. merito ad iuſtificatõeʒ libelli dʒ cã ex
p̃mi: æ ↄcordat. c.ad decias de reſti.ſpo.li.Vi.
2 faẽ quod nõ. Inn.i.c.ij.ð wia (Sedo nõ.
ꝙ monachꝰ electus in abbatẽ altius mõaſterij
nullã cõionẽ hʒ deinceps cuʒ pori monaſterio
nec pt ẽt expſſe ſibi refuaꝛe ius ſen locũ ĩ pᷣmo
mõaſterio:⁊ h̊ qꝛ eſſʒ ↄ iuris diſpõnẽ ſᷣm quaʒ
nemo pt᷑ hꝛe locũ ĩ duplici mõaſterio niſi forte
unum depẽgerʒ ab alio: ðᷣ quo dic ut habet᷑ in
c.fi. ð reli.do. 2 in. c.i. ð priuil.li.vi. Idẽ dic
ſi monachus ꝓmouẽt᷑ ad eccliaʒ paꝛochialẽ nõ
tãquã clauſtrał ſʒ tãquã clericꝰ? rector ſecłaꝛis
nullã cõionẽ retinʒ cũ pᷣoꝛi monaſteꝛio ĩmo ſol
nit᷑ a iur̃ poris mõaſterij.xvi.q.i.ne ꝓ cuiuſlʒ
nec tenet᷑ tał hr̃e ſociũ ſui ordinis:qꝛ ex q alie
nat᷑ a mõaſterio ũ tenet᷑ abbas dare ſibi ſociũ:
ut nõ glo.i cle.ne in agro.i.O. ad hec ð ſta. re
gn uero ꝓ declaratõe lr̃e quaꝛ iſtð iꝰ hñ
di nocẽ ĩ capło n potuit ↄcedi iſtis abbatibꝰcũ
i młtis iuribꝰ uideat᷑ ꝓbari ↄriũ:ut ĩ.c.ſcriptũ
ʒ.e.nbi pᷣpoſitis ⁊ oĩbꝰ platis eccłliaꝝ ↄuẽtuali
um fuit ↄceſſũ ius eligẽdi ĩ aliẽa eccłia:ad idẽ
.c.cuʒ eccłia ſutria de cã poſ.⁊= ꝓpe.ubi fuit ꝛe

De dleck.

cractata electio:qꝛ pᷣlati ecchiaꝝ ↄuẽtualiũ ñ ſn
erũt uocati ad illã electionẽ cũ eẽnt ĩ poſſeſſiòe
iuris eligẽdi.nã abſqʒ; eo ꝙ iſti haberẽt locum
mõachoꝝ i priori mõaſterio potant hr̃e ius eli
gedi ex ↄceſſione illoꝝ ad quos ſpectabat elec
tio: ut ĩ dẽis iuribꝰ.nã penitꝰ exneo pt iſtõ ius
eligẽdi ↄcedi ab hntibꝰ ptᷣatẽ eligẽdi ut ĩ.d.c.
ſcriptũ ⁊ qð ibi dixi ⁊ pᷣftim ꝛeligiof ubi ur̃ ꝙ
ius ↄcedi poſſit:ar.op.i.c.obeũtibꝰ.lxiij.di.
So.iſtud.c.uarijs modis itelligit᷑ ꝑ doc.i rõe
decidẽdi. Gof.n. diẽ ꝙꝙ cum iſtud monaſteriuʒ
eẽt exẽpiũ ⁊ imediate pape ſubiectum nõ potu
erũt iſti mõaſteriũ huic ſeruituti ſubijcẽ ſine li
cẽtia pape pᷣtea iſtis fuit ↄceſſuʒ ut haberẽt no
cẽ ĩ capło.nihilqʒ dẽm fuit ut hẽrent ius eligẽ
di:vñ cũ illa ↄceſſio eſſ odioſa debebat reſiri
gi ⁊ ñ extẽdi ad facłatẽ eligẽdi:ar.ĩ r̃gla odia
ð re.iur.li.Vj. Iſte intellectus nõ plʒ boſti. qꝛ
ꝑ hãc ſeruitutẽ nullũ pᷣiudiciũ gñabat᷑ pape iõ
nõ erar neceſſe ut hẽret᷑ ipius ↄſẽſus: poſſʒ ad
duci ꝓ b̊ dicto qð nõ. Inn.i.c.ↄqueꝛẽte de of
fi.ordi. nec ᷣm eũ hec ↄceſſio erat odioſa imo
fauorabilis cũ ↄſilia plurioꝝ ſũt reqrẽda iĩ elec
tõe ut ĩ.d.c.obeũtibꝰ:⁊ ubi multa ↄlſilia ibi ſa
lus ꝓuerbioꝝ.xxiiij.c.hinc canõ:qð a pluribꝰ
qrit᷑ facilius iuẽit:ut i.c.prudẽriã de offi. dele.
Sʒ pᷣma ↄſideratio gof.pt᷑ ſaluari ut ſtati ſub
ijciã.Compo.ſẽtit alium itellectuʒ dicẽs ꝙ ſin
conſẽſu dioceſani nõ ualuiſſz iſta conceſſio:ar.
xij. q.ij. abbaribus ⁊.xvij.q.iiij. in nẽditiõibꝰ
quaſi nelit dicẽ ꝙ quẽadmodum alia bona im
mobilia uł mobilia pcioſa non pñt alienari per
monaſterium ſine ↄſẽſu ſuꝑioris:ut in dẽis iu
ribus proxiĩe alle.ita nec iſtud ius itereſſedi ele
ctioni ſeu capło:⁊ ex hac ↄſideratiõe poteſt ſal
uari: ut dixi dẽm gof.nam imponẽ ſeruitutem
eccłie ẽ quodammodo alienaꝛe inꝛa ipſiꝰ ecclie
merito debuiſſet intercedeꝛe conſenſus ſupeꝛio
ris ⁊ ſic pape ſi monaſterium erat exemptum ł
epi ſi non erat exẽptum:ut le.⁊ nõ.in.c.ancto

ritate ð priui. li.vVi. ⁊ in. c. nulla. xciij. di Ler

tiam lec. ponit hic hoſti. dicens ꝙ clerico ⁊ mo
nacho etiam ut monacho põt concedi etiam ut
habeat uocẽ eligẽdi ira ut uox ſua naleat ſicut
uox alt᷑ius ð capło:ut ĩ iuribus in principio al
legatis.hic.n.ñ ualuit ↄceſſio:qꝛ agebatur ut
iſti abbares remanerẽt fratres æ monachi po
ris monaſterij: vñ cũ hoc fieri nõ poſſit ut.s.
dixi nõ poterant ꝑ ↄñs habere uoceʒ in caplo
poꝛis mõaſterij. fatet᷑ mñ ipe boſt. quoſdã dixiſ
ſe ꝙ licʒ clericis ſecłaribꝰ poſſit iſtud ius dãdi
nocẽ cõcedi: ut ĩ iuꝛibus pal.non tin mõachis
ulk clericis alteriꝰ pꝛofeſſionis:faẽ̃ cle.i..c. ti.
⁊ ex his poſſet colligi quarta ka EAuin
lec. ſentit h Joan. an. dicẽs dictum hoſti.poſ
ſe ꝓcedere quando ecchia uacũte ius eligẽdi ꝓ
uno actu ſeu pꝛo elecriõe eminẽte ↄcedit exira
neis q cãn loquũt᷑ cõtraria:ſʒ iſtò ius ĩ poſie
rum ſeu ĩ futuꝝ ↄcedi nõ põt:quaſi nelit dicer
ꝙ tz poſſet trãſfeꝛri poteſtas eligẽdi in prims

ordiſci necni us norhn ſoicir
li pullitne glen hemni pern ul icr
fölaemem i dt Cpii. Eneil
ln af etcitc Menl nſos fos ho
sacorsiini gpemts iatm al dinn

alirbrſfiß he . ehtan hoſeſſoss i

ſihepr ai bon int ni oͦ ri
,yſeſo aem,nie vnsmi ppens oluj
Iipnm otrii .l uir o pol.
Iliſchaifoi tu anm biz h
iii oſtre comi nori in gcntü er
Mlirienmſo noniſtinſ es döann n
iitpoſeſſoimlerem hoſſeſo bꝛbet
fniſcunric i niis dcocel dden adeo
uirholiniab Aloreſtdi döan a mai

iperſtenigo uſ niad hoſſeſſoez irn

ſiiſim dni iigl mgnn 6
neſo ls abbalbfna ii
8 riſftnici eigeti fheun ppe
ſuina poſeſoerggeeeſſt
er nſtatm Capluresut chi
“ iehobn öoverüt no
iuniti aſten ni kl
Etlibimnal gb nacl ſnctadhe.

oberin ihſimnsni ⸗
ſin⸗ de hoſſeſton⸗ ⸗ ſtend
es uminte hoſſeſto

ractann en
„ ectio⸗ ayt.
Krin ocani ni Uli, V
iunsseigei N Uniſif
. Maeoſor lponh.
. v Ge g. eſeci⸗
eawkip Fnieglun
ſtpril

ſworpls̃ Olla Pbniorſirreittice
ldennic cobeitb etbiming abti 1
1u puerblor miſ c bine noͦgdzolni⸗
ini faclius nirur ic glai deeſi de,
Gom olcennid ge or ſlun n itiſs
ſai Conpo n imirltam oliv ſf
Conſelndiocenni noalniſß iſ conceſſo.
Ii q ij abbanbus ?.xvii g iiſ in nicnoͤb⸗
Iuaſ velt dice ned nodun ala bon in
Noolia ul nobilapiofa nondin iennniper
nonnſerum ſne oCnſugiorsmin do
Idusrope Ae in net iſd siutſiht
cnoni ſen cwio erbr oſcetnſde oifi
arimndin din ga nun inpone unn
ceche eqnodamnodo gieur ivn ale
menio otuſſrineneernſniu ren
istſepvei noniſenimenn genhii
. Gptumure no inecutd
Glnonenterchn ie
eöril Nit ind ula heſt

med E
mie mihitil ne lnn⸗
n cimm u nonnedo pr concedl

ð
pwbenolt giciinmdor ſn nnen

vor zinsdchenin

.5 Jonn. N0e,
e5 4 ℳ ,r
l egond utn ci
ſne 4 ſaupo⸗ un
no i tinie inn

40 d0 e
neis 4 * ledit 3 E N
wn niſn ⸗
polerh⸗
yhr

electiõe dũ ecclia uacat.n tñ põt ↄcedi iſtòᷣ ius
ecclia ñ nacate pᷣfti qn fiẽt ↄceſſio idet᷑minata
ut ſeꝑ qñcũqʒ otigeret ecchã uacas herent iſti
iꝰ eligẽdi.⁊ ad h̊ adducit dictũ ↄpo.dicẽtis ꝙ
ecclia nõ nacãte nõ põt alicui noĩe ꝓprio ↄce
di ius eligẽdi: qꝛ aꝑit᷑ uia ꝓmiſſioni nacaruri
bñficij S. c. ex tẽore.j.ðᷣ ↄce. pbẽ.⁊.c.ↄſtiiutꝰ
eo. ti. ſ noĩe collegij ſetit ꝙ ualẽt ↄceſſio aꝛ.ĩ
c. ↄſuliatõibꝰ.]. ð dõa. hec lec. Jo. an. puto
dʒ itelligi fʒ ↄpo.⁊ gof.ut poſſit ↄcedi tñ cuʒ
licẽtia ſuꝑioꝛis ne ↄtigat iura eccłe aliẽari. Et
ex pdictis poſſumꝰ colligẽ mlias ꝛ0es ðcidedi
ad iſtũ tex. ut dicamꝰ pꝰ ꝙ ↄceſſio hic facta ñ
naluit: qꝛ n ĩtuẽit ↄſẽſus ſuꝑioꝛis. ꝛ2ꝛ fuit fa
cia ꝑſõis ⁊ ñ ecclie rſpeciu uacaturi bñficij. uk
3' qꝛ agebat᷑ ut iſti reanerẽt cõfratres z mona
chi poꝛis mõaſterij qdᷣ eẽ ñ põt: ſecꝰ aũt ſi mo
naſterio uacãte ꝓ illa uice daꝛef̃ abbaribꝰ alfi
uſ mõaſterij prãs eligẽdi nã tũc uale rʒ ↄceſſio
qꝛ ñ ↄtingit hᷣ cãu aliẽatõ nec aꝑit᷑ nia ad naca
tuꝑ bñficiũ nec dat ius moachatꝰ:ſʒ ſolũ cõce
dit᷑ ꝓ utilitate eccłie:ut hẽant lra iudi i elec
niõiſ actu: ut ĩ. d. c. ſcriptũ. ¶ Et ad vre qꝛ pᷣdi
cta clar̃ ꝓcedũt q ad excludendos iſtos abba
tes actoꝛes ĩ in? ꝓpᷣeratis ꝛſpectu cuiꝰ dũtaxat
ↄcludũt he rões doc.ſʒ reſpectu poſſeſſiois ñ
Vi hic ꝙ doc.aliqd boni ſeſerit. nã põt acqᷣri
poſſeſſio allcuiꝰ rei uł iuris cuiꝰ ꝓpᷣeras ð iur
bfi ñ põt: ut ꝓbat᷑ i.l.i..ſi uir. ff. ð acqͥ poſ.
2 in. l. . F. eiſcit. ff. ð̊ ni æ ui arma. ubi pʒ lʒ
maritꝰ ñ poſſit rẽ donax uxori:ita ꝙ dniũ ex
tali dõatiõe nullo mõ trãſit:tñ ſi res dõata tra
dit᷑ tꝛãſit poſſeſſio ĩ mulierẽ:qꝛ poſſeſſio habet
płrimũ facti:ut ĩ.c.cũ nꝛis ð cõceſ pben. adeo
ꝓ ſi mlier ſpoliat᷑ ab alio re ſibi doata a mari
to põt ageꝛe ĩterdicto uñ ui ad poſſeſſiõeʒ ꝛcu
pandaʒ:ut ꝓbat᷑ nõ ĩ. d. I. Sijcit᷑. faẽ optie qð
nõ. gl. xiij q i.ĩ ſũma ſeu ĩ. F. i. i. gl. magna g
p̃ᷣſuopoĩto ꝙ oceſſio iſtis abbatibꝰ facia n ua
luiſſet qꝰ ad trãſferẽdũ iꝰ eligẽdi rſpectu ꝓpᷣe
tatis:fuit iñ tranſlata poſſeſſio ex qꝰ: pꝰoceſſi
onẽ fuerũt iſti admiſſi ad actꝰ capłares:ut de ĩ
gl.i. gꝰ ꝛõe poſſeſſiõis qᷓ; habebãt ðbuerũt uo
cari ad electiõeʒ:⁊ ſi fuerũt ↄtẽpti ðbebãt poſ
ſe ageẽ: ut elecrõ ꝛõe ↄtẽptꝰretractaret᷑ ad h.c.
cũ ecchia ſutirna pᷣal. ubi ſolũ ꝓpt᷑ poſſeſſionẽ
iuris eligedi fuir ztractata elecꝰfacta ↄteptis il
lis qͥ erãt ĩ poſſeſſiõe¶ Er q;ꝙᷓᷓ gl.i.h̊ nitat᷑ rñ
der ad illũ tex. ꝙ bi allegabat̃ oſuerudo noie
eccliaꝝ hic allegabat᷑ cõceſſio fca noĩe ꝓprio
iñ ex bñ colligit apta rõ divſitatis nã ſaltẽ no
mine ꝓpo poterãt hoe poſſeſſionẽ cũ poſſeſſio
ſit qd fi:ut.S. dixi ĩ mliẽ iõ ad iſtũ tex.rndeo
alit: æ pꝰ. põt dici ꝙ hic nõ agebat᷑ poſſeſſoꝛio
ſzy agebat ofeſſoꝛia actõe.I zſpectu ꝓpᷣetatiſ:qꝛ
föte dicebãt iſti abbates ſe br̃e iꝰ itereẽndi ca
plło ⁊ ita petebãt ꝓnũciari. Et ꝓ fũdamro ĩtẽ
tiõis eox adduxerunt cãm iĩieptã meriro ſuccu
buerũt. æ hũc fõte intellectũ ſenſit gl.in fi.⁊ ad

quco. p h iſt tex.dũ diẽ i eo ꝙ iſti fueꝛũt inſſi

expꝛimẽ quo inẽ deberẽt iſti electõi intereſſe =
ſic põdera vᷣpũ dere ꝙ ſapit ius ꝓpetatis põt
ge itelligi ꝙ iſti füdabãt ſe ſuꝑ poſſeſſiõe petẽ
es electõeʒ caſſari utpote factaʒ eis excluſis
erãt ĩ poſſe ſſiõe. Et tũc ad griũ nꝰ dupłr. pꝰ
ꝙ cũ iſti eſſeẽt ĩ hac poſſeſſiõe mala fide:qꝛ iur
reſiſtẽte ꝑ rões.S. alle.nõ tenebat capituluʒ ip
ſos uocaꝛe ad electionẽ:qꝛ poſſeſſio malefidei
nullũ ↄmodũ põt hr̃e nec ſuffragiũ ſuuʒ dʒ cõ
butari ĩ numero alioꝝ:ut nõbiłr dicit Inn j.
co. cumana. qdð tene mẽti. 2* qꝛ põt intelligi ꝙ
cũ iſta poſſeſſio eſſ õ ius ꝓpᷣetatis non ðbeat
hfe effectũ reſtitutoriuʒ ſaltẽ hñtes ius ꝓpe
tatis ni ſi coloraret᷑ ꝑ aliquã cãm ꝓbabilem: ut

—

nõ. ꝓbat ĩ.c. ad decias pᷣal. hic ãt nõ ſolũ colo
rabat᷑ poſſeſſio imo fuit expᷣſſa cã qj ius: unde
quẽadmodũã nõ debẽt obtinẽ at fiat eis reſtitu
tio poſſeſſiõis:ut ĩ.d.c.ad decias:ita n debent
obtineꝛe:ut retractetur electio Palios facta:ut
nõ ꝓbat hic iũcta gl. i pri. qð ẽ ualde nõ. z ad
.F. deijcit᷑ ſuꝑius alle. dic ibi mlier agebat ĩ
terdicto õᷣ tertiũ ꝓ qꝰ nõ faciebat ius cõe: hic
aũt agebat᷑ Z capitulũ illiꝰ monaſterij fiſcañ. ꝓ
quo fac ius cõe cũ ad ipᷣm capłin dũtaxat ſpec
tet electio abbatis de iure cõi:ut i. c.i. S.eo.⁊ ĩ
c.cũ dilectꝰ de ↄſue.⁊ ꝓ hac diuerſitate nide
bo.gl.i d.c.ad decias ⁊ ĩ.c.i.d pᷣſcrip.li.vj.⁊
qd plene dixi i. c.ĩ lfis ðᷣ reſti.ſpo. Non. ob. c.
cũ eccłia ſutrina ð cã poſ.⁊ ꝓpri. naʒ ut ibi di
xi poſſeſſio ibi erat colorata ex diuturnitate tẽ
poris.nã lõgo tpᷣe fuerant in poſſeſſiõe. ⁊ pre
ſumebant᷑ poſſeſſores bonefidei ur nõ. diẽ In
no.i.c.ij de in iĩte.reſti.? nide ad irellectũ illiꝰ
.c.cũ ecclia qð ibi pleniꝰ dixi.⸗ ꝑ5 habes hũc
tex. plene declaratũ taʒ reſpeciu iuris ꝓpriera
tis qᷓ; poſſeſſiõis.¶ In gl. i. ibi qꝛ iſti rᷣre pe
titiõis fuerãt ⁊c̃. hec rñſio nõ euacnat formalr
Zriuʒ:qꝛ Iʒ nũc nõ eſſent i poſſeſſiõe potuerũt
eſſe tᷣe electõis.nã reſpectu illiꝰ ſtatuti iſti tũc
agebãt. Inno. neꝛo rñder formaliꝰ dicẽs ꝙ il
la regla ꝙ quis nõ cogit᷑ dicẽ nitulũ ſue poſſeſ
ſiois fallir ꝓpt᷑ pſũptionẽ Sriã. C. ð ꝓbat᷑.l. ſi
ne ⁊ i.c. unico ut eccle.bñfi. Iteʒ dic ꝙ poſſeſ
ſio iſta erat cõtra ius:ut. õ dixi merito tenebãt
exprimẽ cãm:ut i.d.c.ad decias 7. c.di.in.c.ↄ
tra moꝛem ⁊ in. c.i.de preſcrip.li.vj.
Ccleſia neſtra. Elcctbo
bo ⁊ de illo in quem cõſenſerit maioꝛ
pars capituli ⁊? non reſpectu aliaꝛum partiuʒ 2z
eſt caſus nõ.⁊ quotidie allegat. prio ponit pꝛo
poſitio negotij.ſcðᷣo ipius examinatio ibi neꝝ
tertio ſententia ibi vn. ¶ M. prio ar. op.2 q
ſi expꝛeſſũ ꝙ ad ualiditatẽ electiõis nõ ſufficit
quẽ hĩe maioꝛc ꝑtẽ capbi niſi habeat eriã ⁊= ma
iorẽ reſpectu numeri.nã ut bic uides nulla ex
aminatio fuit facta hic de ſaniorirate ⸗z hoc qꝛ
nõ expedichat.nã ſi ſuffeciſſet ſanioritas papa
hic examiaſſer ⁊ electionẽ ſanioris ꝑtis appro
baſſʒ: nec ẽ viſimile ꝙ aliq̃ ꝑs non eſſet ſanior

aut reſpectu ʒeli ipoꝝ eligẽtiũ:aut reſpeciu me
riti electoꝝ:⁊ ꝑ hãc ↄlſiderationem puto hic eẽ
tex. S̊ opi. Inn ·iĩ c.ſcriptũ.sS.eo.⁊ ĩ.c.q; ꝓpt
iĩ qpus uoluit ſufficere ſaniorẽ ꝑtẽ ⁊ uide qð di
xi i.c.qꝛ propt᷑Scðo nõ.ꝙ ĩ electõe reqᷣri
pro forma ſubãli vbalis electio.uñ ñ ſuffic feʒ
eligetiũ electõeʒ tacite ĩportãs:ſilłe ĩ baptiſmo iĩ
qꝰ reqrũt᷑ vba ad ſubãʒ ipᷣiꝰ: ut in. c. i. J.ð bap
tiſ. ⁊ i petitõe apłoꝝ ut ĩ.c.ab eo. ð app.li.vVi.
fẽm g non eqᷣpollet vᷣbis ubi vba ſt᷑ ð ſubã: ut
Hæz ĩ deis iuꝛibꝰ als nõ minꝰ nalʒ faciũ ꝙᷓ Vba
ut i. c. dilect. j. de appel. xi. q.iij.i.c.exiſtimãt:
quare puio ꝙ i electõibus i qbus ñ ẽ fuãda fõ
ma. c qꝛ ꝓpr.s.e.n ſint neceſſaria Vba dũmõ
oſtet ð ↄſeſibus eligẽtiuʒ ꝑ ipᷣm factũ ſic ĩ mr̃i
monio carnali iux nõ.i. c. tne ⁊ i.c.cũ apð. j. ð
ſpo ¶ SDʒ ·ro nũqᷣd diſpõ iſtiꝰ. c. hẽat locum ĩ
oibꝰ electõibꝰ ł ĩ alijs negocijs explicandis peꝛ
uniuerlſitatẽ: ut ad illoꝝ ualiditatẽ nõ ſufficiat
maior ꝑs ↄꝑatõe aliaꝝ ꝑtium ſʒ req̃rat᷑ maior
ꝑs rotiꝰ uniuerſitatis ſeu capiruli. Inn. ur h ſẽ
uire ꝙ n. diẽ. n. opponẽdũ de.l. maior. ff. de v.
lig. ꝙ h iõ ñ ualuit geſtuʒ ab iſta ꝑte qꝛ. c.quia
ꝑp diſponit ut electio fiat a maiori ꝑre capli q̃i
ſentiat ꝙ ubi n ẽ fuanda forma illiꝰ. c. ſufficit
maior ꝑs ẽt reſpectu aliaꝝ ꝑiiũ: ſʒ ꝓſfecto hoc
dẽm Inn. ẽ ueꝝ ꝑ. c.i. j. de his ꝗᷓ fi.a maio.
pte. c. ubi ĩ oibꝰ explicãdis ꝑ uniuer ſitatè dat
ꝓ regła ut ñ ualeant geſta niſi fiant a maiori ꝑ
ie capłi ⁊ ſaniori:ſʒ nõ põt dici maior ꝑs capli
ubi n ẽ maior oĩuʒ q̃ int᷑ſũt capło.nã maioꝛ ꝑs
reſpectu ꝑtium minoꝝ ñ põt dici maior ꝑs ca
pli: qꝛ capłin ↄſtitui ex oibus ibi pntibus:⁊ fa
cit qð nõ ĩ .c.ſcriptum g.eo.⁊ ſetit gl. i. l. nulli
2z l.plane.ff. qd cuiuſqʒ uniueꝛ.no .fac.l.qð ma
ior ff. ad muni.⁊ aꝑtiꝰh ſẽſit glo. fi. ĩ. c. ſi cui.
eo. li. vi.ubi gl.ſẽrit nõbilẽ theoricã in caſibus
ĩ ꝗbꝰ ñ ẽ fuanda forma.c.qꝛ ꝓpt ⁊ ꝑꝑ diſcor
diam nõ pt heri maior ꝑs totiꝰ capłi ut primo
illi de capko ſeu uniuerſitate faciãt ꝓuiſionem
ſeu ſtatutuʒ: ur ualeat id qð ſuerit fẽm a maiori
ꝑte ↄꝑatõe minoꝝ ptium. ualet.n. prouiſio qꝛ
oẽs uidet᷑ poſtea ↄſẽtire:⁊ ita ẽ ſtatuiũ ĩ electõ
ne rectoris bꝰ ſtudij ſenẽſis: quod qͥdẽ ſtatutũ
nʒ ꝑ pᷣdẽa: ceſſate ãt ſtatuto nõ ualẽt electio rec
toris niſi hẽret maiorẽ ꝑtẽ totiꝰ uniuerſitatis
ꝑ iſtũ tex.⁊ ꝑ pᷣdẽa ⁊ ſic als uidi padue ꝑꝑ hũc
defeciũ electõm rectoris retractari.nã cum uni
nerſitas ſit qdᷣdã corpꝰ fictũ repſẽtatũ ꝑ ſingu
los ðᷣ uniueꝛſitate: ut i.l.mortuo.ff. ð fideiuſ.ñ
pt dici iſtud corpꝰ uniuerſitatis aliqᷣd feciſſe ni
ſi ſaſtẽ maior ꝑs totiꝰ corꝑis ↄcludat qa fictio
ne iuris qð fit a maiõi ꝑte iſtiꝰ corꝑis attribu
itur toti corꝑi:ut ĩ.c.i.de bis qᷓ fiunt a ma.pꝑte
ca.⁊ ĩ.d. lquod maior ⁊ i. l. aliud. F. refert. ff.
8 re.iur̃ ⁊ facẽ qð nõ.gl.i.c.i.ne ſe. ua. li. Vi. ꝗᷓ
diẽ ꝙ ĩ expectãtibꝰ ad epᷣm ⁊ caplin oʒ ad uali
diratẽ actꝰ ꝙ epᷣs habear ſecũ maiorẽ ꝑtẽ capi
tuli:qꝛ als n dicẽt᷑ capłm ſecũ ↄcurrẽ:⁊ fac qð
dixi i.c. poſtulaſti ð ↄceſ.pbẽ.⁊ ꝑ fre. conſilis

¶ Ve eleck.

p*. Sed tex. pᷣdicta op. de.c. qm de iure
pa.ubi nalʒ pntatõ facta a maiori ꝑte patꝛono
rũ ſʒ i ↄcurrat maior ꝑs oĩm. So.dicũt doc
to. cõir illð ꝓcedere ĩ pronis q̃ pntãt ut ſingli
2 ñ ut collegiũ:ſecꝰ ãt ĩ ſpectãribꝰad ualiditatẽ
ipiꝰdiſpõis maioris ꝑtis totiꝰcollegij: qð ĩtelli
go ð maõi ꝑte exntiũ tẽ ĩ collegio. nã ut ↄſtitu
at᷑ uniueꝛſitas ſuffiẽ pnñtia duaꝝ ꝑtiũ uocãdoꝝ
2z ualʒ quod fit a maiori ꝑte iſtoꝝ ut nõ. i. d.l.
nulli 2.l.plane dixi pleniꝰ ĩ. c. cũ nobis.S. e. ⁊
c.cũ oẽs ð ↄſti ¶ Scða regła ꝙ i ſpectãtibꝰ
ad plures ut ad ſingłos i caſions ĩ quibus na
let diſpõ maioris partis ſufficit maior comꝑa
tione minoris ꝑtis ut in. d. c.quoniam ⁊ uide
quod ibi dixi ⁊ fallit pᷣma regula iĩ electioe pꝛ0
nincialis de ordine minoruʒ. nam ualet electio
facta a maiori ꝑte partiũ comꝑatione minoruʒ
ut i cle. exiui. F. demũ ð vbo. ſigni. ubi tex.ſin
gularis 7 iſtuʒ tex. ꝑ locũ a ſpeciali ꝓbatur
quod.S. tenui ꝙ ẽr ubi nõ ẽ ſernanda fõma.c.
qꝛ ꝓpter hʒ locũ diſpõ hꝰ. c.quod nõ ⁊ ad.d.
l. maior.ff. ð̊ v.ſig. ꝑ quã mouebat᷑ Inn. diẽ
Sof.⁊ uin. ꝙ ibi dr̃ maior ꝑs.reſpecin aduer
ſarij qͥ minori tpᷣe poſederat nõ autẽ dr̃ maior
pars reſpecru toriꝰanni:ita hic poteſt quis dici
electꝰ a maiori ꝑte nõ reſpẽu tonꝰ capłi. ſed re
ſpectu minoꝝ ꝑtinm: ſʒ hoc nõ ſuffiẽ ĩ geredis
ꝑ uniuer ſitatẽ
iĩ fi.ð gl.ut dicunt doc.⁊ bñ deſtruit liam q hãc
appellationem uocat ltimam: uñ ad. c. qꝛ ꝓpteꝛ
ꝑ quod gl. mouẽt᷑ rñdent ꝙ poſt publicationẽ
ſcrutinij non põt iterponi appellatio ad ĩpediẽ
dã ſcʒ electõeʒ futurã: qꝛ ñ ſubeſt tẽ cã iuſta re
tractandi electõeʒ ↄſenſus maioris ⁊ ſanioris
ꝑtis. nam iſtud ẽ de requiſitis ĩi. c. qꝛ ꝓpter ad
idẽ capitułʒ auditis.S. e.ti.uel ex aliq̃ alia iuſis
cã potuit õ interponi appellatio.
Abbas.

Bm in magiſtrum.

Nõ pfeſſus in abbatẽ eligi non po
teſt. pmo recitat fẽm ſcõo ꝓuidʒ ibi mandam⸗
Mãõ. pmo pncipiuʒ ad quod ſolʒ allegari
quottidie iſte tex.⁊ fac̃ 3 magiſtꝛos momẽtane
os hic alibi diẽ tex. hiero.longo tpᷣe diſce que
poſt nodum doceas.xvi.q.i.ſic niue ⁊ in. c. ſi
clericatꝰ. 2 alibi miſerũ ẽ eum ficri magiſtrũ q
form diſcipłi nõ aſſũpſit.lxi. diſ.i.c.miſeruʒ.
S 50. nõ ibi nec ſit pficiẽdꝰ ar. op.? quaſi
expſſum ꝙ nõ ſolã ꝑ uiã electionis ſed etiam
ꝑ uiaʒ ꝓuiſionis nõ debẽt niſi pfeſſi ĩ abbates
aſſumi. ſi ergo ↄuentu negligẽte eligẽ ptas de
uolueret᷑ ad ſuꝑiorẽ ĩmediatũ iuxta tex.i.c.ne
pro defectu. . eo. non poterit iſte ſupiõ ſalua
auẽte rom ini põtificis pficer ñ ꝓfeſſũ: ad idẽ
faẽ cle. quia regulares de ſupp. neg. prela. ubi
nõ.colligit ꝙ his ad quem fit deuolutio ex ne

—

gligẽtia tenet᷑ eligẽ ſeu ꝓmouẽ hoies illi? qgua
liratis cuiꝰ erãt aſtricti pᷣmi electores Mö.

nlterius ꝙ dioceſ ano loci ſubſunt monaſſeria

n gl. ĩ Vbo pꝰ appellanoneʒ

4 39 „Fr. c,GWa.nt i lo.
Erinioßli güefſon ice E .
ihngn ter nin lih n nod
iiilende eeſns aſteſg iuent
frumgeii giehnninl geiniunmd
cnöcon iirtatnnteni onmchhr unn
gorceciogt bocſe .ulienbonotien
oſels te ii ſpoſt gi enbt un
leienit ar i i n ingr AM
poſt ocln tago ct bigl .
Vnuna Euoſn non
Me noni gre onli
ronſralinir i om po nar
rei Cior oiaun rmij demorsirntat
nizinrdlenones nunt. Hno
Itriti clenoc pin ccpini ene
rl 1lure pfini ade
. ngnodeni ne P dſecn e Se
e ec cectöez celebridi wei
AIMe.H. n. der im
m Clecoresi in ſe Angoſta
icatt maion psad pfrone bfnn
”äl Imni
UnſcCi nobis 5 e M, nr
ingog hönr oe⸗ e hon
chdiur orig iir obfiga
Gimote Volaripntut i c gn pp 7
Giginn hiiswel e
titieg mnnczfccekſ vſ
r igrpenespfleg. 2 ic n
lothifegi nort, Pan
nisen poſer i,j⸗ 3 uide gdder
init Gcinieid ſteter n pd
hlnc pfles:ſzfor

00 *
an
1c
Aol

gice

bidi

pbaj
bali
gun
d iore
clü. 3
vꝛ.tq
ſionẽ dh
itertoen
gerit le
prelati
cugere
c; fien
nKUS1
ñ dar 1o
boc 10d
ddn
4f ach
Qlec de
boc ienn
vlit n
tic vorr
iar
votor erg⸗
hoſle ard
dir ic 1
ucnndne
nsnc
lochar Rc
non ſa
dendm t
dn Ee
dor i
Aqun m
Pvord
9 ve 14

ömni Fathfdiſenmkſönne,
4 phrr hehoi ilo anti⸗ 1.
Lmr f ſgpgti nontni In li
gofeuin. plbic, mor oftheenunn
ſinjqinnon Pepoſeten o micfne
enns ſeſpeam on dnniiſtzbie Poteſassde⸗
cea a muon gre no ehin ton efe ſclt
Heem mnox otum.boe n loffeigaits
4 mnueſtmi Mngl fdo Poppelanong
if.b glrdiumdoc tbi defrurlim bi⸗
Vyolrionen vuocatltinumvn oc c, opren
Recd gl mi filin ghaſ hibenan
Ccuini non por terponi apelano d ecſe
Gitegdefumiadiettiniſn
unni cende; eſts mains wan
s uuſplirnnſnitd
õl
ci onmr na nn eliix
Abbr.

Pininmugitrun.

ni J 1
r bineſthicee
yi bi nie e⸗
ch puiſoni ſ “
D ſent⸗ ovennn ⸗ Gricni
4 ml.

oine gn

ut ĩ.c. monaſteria. =. c. abbates.xviij. q.ij. ſt iñ
exẽpta a lege dioceſana: ut ĩ. c.dilectꝰ ð offi.oꝛ.
ubi plene ð ̊ nõ. un voum dioceſano capit hic
largo mõ. ↄphẽdit.n. iuriſditõeʒ eĩ̃ alé genera
lit:ut nõ.i.c.auditis ð pᷣſcrip ¶Quero nuqᷣd
ſufficiat tacita profeſſio ad hꝰ ꝙ quis poſſit ꝓ
moueꝛi ĩ abbatẽ dic ꝙ oli ſufficiebar ar. hic. nã
iſte tex. ſolũ reqrebat ꝙ ꝑ profeſſionè? qs effice
ret᷑ primo monachꝰ uł reglaris canonicꝰ.æ ad
h ſufficiebat ĩdubitãt᷑ tacita profeſſio: ur in. c.
i.. ð regu.li.vi.⁊ ĩ cle.ij.e.ti.hodie vo reqᷣꝛit
expſſa ꝓfeſſio.als n ualet electio:ut i. c. nullꝰ. ʒ

eo. ti. li. Vi. An ãt poſſit pᷣfici tacite ꝓpfeſſus
uiã pꝛouiſiõis: dic ut ibi nõ. ꝑ Jo.an ¶Sedo
qnt qd ĩ poratibꝰ æ alijs admiſtratõibꝰ regu
laribꝰ. So. d cebat egi. ꝙ illis poterat pfici nõ
ꝓteſſus:ſj hodie falſũ ẽ iſtðᷣ:un ẽt ĩ illis ↄſeq̃n
dis reqrit᷑ expſſa ꝓfeffio: ut ĩ cle.ne i ro. F
pe. ð ſta. regu.⁊ tene mẽti illuʒ anne qᷓ
rit nũqd canõicꝰ regłaris poſſit eligi i abbaic
hec lr̃a inuere ur̃ ꝙ ſic:ſj tu itellige i mõaſterio
canõicoꝝ.ſi ãt eẽt mõaſteriũ monachoꝝ nõ ua
leret electio:qꝛ hodie ꝓuiſũ ẽ᷑: ut homo alreriꝰ
profeſſiõis uel hitꝰ ñ poſſit eligi ĩ abbarẽ: ut in
cle. i. . e.ti.? tene mèti illũ tex. ſingłr. An autẽ
poſſit poſtulari ⁊ a quo uide ibi gl.nõ.

B mana Electio facta a non

maiori ꝑre capituli
? obmiſſa collanõe ñ uʒ. pᷣma ꝑs nar
rat factũ. Scdᷣa ibi cum. xviij electoꝛes irritat
expmẽs cam q̃re electores punit. C Po Pmo
ibi ad celebrãdã electõeʒ pᷣfixa ꝙ caplm ñ tene
tur expectare ultimã diè fmini a iure p̃ᷣfui ad e
ligedũ:ð quo dic ut ĩ.c. ne ꝓ ðfecru. S e. Sed
pt pfigere certã diẽ ad electõeʒ celebrãdã pᷣuẽi
endo finẽ.ñ.n debẽt electores ĩ tm ſe anguſta
ꝛc.? an ſufficiat maioꝛ ꝑs ad pᷣfixionẽ hꝰ fmini
dic ut dixi ĩ. c. cũ nobis 5 ed 5 2 ibi qͥ pñ
ies iũcta glo. ꝙ lʒ ð iuꝛe uocãdi ſint abntes ad
electõeʒ ſi vↄmode uocari pnt: ut iĩ.c.qꝛ ꝑpꝑ.S.
eo. ualʒ ñ ↄſuetudo ut abntes ñ uocẽt᷑:ſʒ ꝛeſiðᷣ
at ius eligẽdi itegy penes pñtes.⁊ ſic ualʒ ↄſu
eiudo it oio abntes n uocẽt: ð qꝰ uide qð dixi
i. c. corã. S eo. poſſet tn dici ꝙ iſte tex. n ꝓbat
bãc opi. glo. qm eꝛãt nunc pñᷣtes:ſʒ forte abſen
tes tpe pfixionis fmi fuocati/Mã iſtnd pntes
ꝛetcꝛt ad vbũ ↄgꝛegari: dẽʒ tm i ſe ẽ vuz ur di
xi i. d. c. coꝛã tene meri iſtã gl. 6 tertio ꝙ
