aut loqmur in actoꝛe uel ĩ reo. prio cãu actõ ꝛe
gularit᷑ nõ cõpellit᷑ ager̃ nec ꝑ ſe nec per alium
C. ut nemo inuitꝰageꝛe cõpelli ꝑ tomnʒ Indi
recte tñ ↄpellit᷑ ne ſcilicet pᷣſcriptio curꝛat õ eũ
quo caſu ad int᷑rũpẽdã pᷣſcriptiõeʒ ſi ñ põt uẽi
re per ſe dʒ mitteꝛe pꝛocuratoꝛẽ.nt in.l.papini
anus. ff. ð̊ mino. æ ita noluit gl hic ⁊ ſic ſimpłꝛ
loquit᷑ gl.? Har.i.l.i.palł.ſʒ Inno.hic nidet
dare duos alios itellectus ad illuʒ tex diẽ. n. ꝙ
illa.l.papinianꝰ loqt in cauſis infeꝛioribꝰ ſecus
in gꝛauibus ubi nõ tenet᷑ ↄſtitneꝛe pꝛocuꝛatoꝛc
nel loqr̃᷑ qñ culpa ſua erat ĩpeditus uel pꝛopter
ſuũ delictũ crat in exilio. Et ex his ſołonibꝰ nr
uelle Inno. ꝙ ſi aliqs ẽ abſens 2 ipeditus ſine
culpa ſua nõ tenet᷑ mitiẽ pꝛocuratoꝛeʒ ẽt ad int
rũpẽdã pᷣſcriptõeʒ ex qꝰcã eſt granis.ſecus aũt
ſi ẽ leuis hꝰ dẽm placet hic do. An.⁊æ ẽ ualð
equũ.licet cõir teneat᷑ qdð priuſ dixi.ſo cãu ſi lo
qᷓmur ðᷣ ꝛeo.aut ẽ impeditus culpa ſua puta qꝛ
relegatꝰ ⁊ tenet᷑ mittẽ pꝛocuratoꝛẽ nec culpa ſi
bi cedat ĩ pᷣmiũ ut in.d.l.papinianus ·⁊.d.c.in
telleximꝰ. ant ẽ impeditus ſine culpa æ tunc aut
ipedimẽtũ ẽ nolãtariũæ ñ neceſſariũ ⁊ tenet᷑ cõ
parere ꝑ ſe aut ꝑ procuratorẽ.facit.c.inter q̃tu
or de ma.⁊ obe.⁊.c.fi.eo.ti.⁊.c. bone ð elect.
aut ẽ ipedimẽtũ neceſſariũ ⁊ ſi ẽ ꝑpetunʒ tenet
mitteꝛe pꝛocuratorẽ ne ius alterius ꝑris ꝑeat.
qꝛ nõ dʒ uni ſubneniri cũ tanto alteri piudicio
xxiij.q.iiij.eſt ininſta Ant ipedimẽtum ẽ tpᷣale

lint. iti
Erauku n
nim c bn
ugmntni n

orcrrins im

pnnio ns oſo lumi tnlom⸗ te
int erigoo Gai ſrn an li
Goinari Aunininmnſ⸗ s nn
oneprin mmmin thũ gaß de
Genniice du. ſuib itle Nndi
junhientn Yn iboelio mmet Ztiu
liisg añ ſucn ſt iſ elennatta ſuls
eizicvo ſtorinſop ar iregnli alina
iolerg. orl. Jo an d, bone por

(derei ezpeſis cardis n i vnica in ca

hotien es inios is g odeni dne⸗
Hior ndoc paren cinnio no funn imn
A feam ſenponica eintio dz ee gramninn
fvat oginutio infi unſe IMe e eunndi ai
ſalgoc jcpi jme emins ſib anu pin
ſussſt ger iglno emi g enſtmoem
rſon ceentots ns inis hiee
ſenisce opannco Hy loci zrig opi i
nnitin rino rmnio ch gdenan ape
nn iaabeimnin onparenco t in
Munſ ſaenno ſe in tento Miabifur

mnis iuts ſorimum efmn um ppꝑ iſi
ug Ahnerlansfucn ſe eypenlas
i e iar ſunt Guotidiana manme
Eud nn mmios. i dicendi
ſoonninik nict üdinz i
L
Intnd di hz ri, nnrkn

ustd Adnit
pinctici
nghaſennuins a duce
Nitd nensm —
uind onſalsntinel de
N n ns bonig lden a
im cechee mn.l 4
Wceimli ricnen re
nlraliel zu
ls

Aj.
fl. in
ſolor

pr in
dem
Eiic

ona

dernnnh
A di
à encs
—
n, liiis;
Nab net
** i Nng i,
Aanze i it
Fak mgenne
en ea Nr
ocs di, g r Ain, ln
An — ui ztlun
Adoct nn btige Nin
8 kai nn din ifg dege
. n Wlon aiui/
ch. 4 lem R d
pelezi,,. R
RI ot; eine
en Wttninein
ge ün oͤ nn
Miad iteni Aüin Gde
,;— d. e A
11 cdinor nlme tſil frlin
—
Rmns rchm . ghlt chtin
* 5 Füm uftirſtnnnlte
nch. et gitcfni

MItNs
eA no.
aadgo.
Mn qpi
wu n
cx pol
ANN
IINm1 50
d
wrenn t
al
lio ſoo e
v gα
ania
nie pro
wli.4.1.
iez alego
.on
guin te
me K. de
ſevt d
nar
oc hn .4
t l 9.

Mhen Gahintniſzitn:
mmumtſnnmn in ir
wchnilz fif iiu i
Ellni intin Aiimcfd
mftefnfirlin blin rii
aimatmuntaffdirtir
Uiri iitiingengin
Quumindigr ii genidi
Iurii pdi eicadegeerne⸗
t uinniti dhirigtinnii
eſſ nnm mmnmin i ppni
a ſino tiintis r ini
wint bril il anlnti
õ
1 lpim pitent ſunß lu
õä
H mems n i n i “
Atiimum n ie
Aegiüizitiute tne

nbrnde inocnme .

en.⸗
,dineu epogen
nie mnũ gſnde⸗
ninet vunmni i
ßn i⸗ nm

¶ De pcuratoribꝰ

2 tũc aut eſt cã electõis ſen nacatiõis cccleſie.⁊
dʒ impeditus mittere procuratorẽ ne eccleſia
diu uacet ⁊ iſte ẽ proprius caſus.c.cũ dilecti ðᷣ
do. æ ↄiu.ſm Inn.æ hoc ꝓbat᷑ clarius in.c. cu
piétes. . inſuꝑ de ele.li.vi.aut ẽ alia cõ ⁊ tẽ ſi
cã ẽ grauis nõ teneĩ qͥs mittẽ procuratoreʒ ut
hic aut ẽ eã leuis ⁊ dʒ procuratorẽ mittere ut.
E tex. hic a grio ſenſu ⁊ ſac᷑ c li egrotans. v. q.
iiij. 2 pdicta bñ nõbis.¶ In gl. in vbo ꝓ nul
la in fi. Mõ bñ iſtã glo. que quotidie ſoler alle
gari. Ex qua hẽs ꝙ citatus nõ ↄparẽs ẽt in pꝰ
iermĩo dʒ ↄdẽnari ĩ expẽſis factiſ ꝑ aduerſaꝛiũ
nec dʒ expectari ut ſit ↄtumax iĩ fa ⁊ tertia cita
toe.⁊ idẽ nõ.iiij.q.v.c.qͥſq̃s ⁊ nið ad mãʒ gl.
in.c.honoratꝰ.lxxiiij.di.per Mar.in anc. qui
ſemel. C. quõ ⁊ qñ iudex ⁊ per Ci.in.l. ſãcimꝰ
C. de iudi.per gl.i.c.i.de do.⁊ ↄtu.li.vi.⁊ op
time facit tex.ĩ. c.ii. de teſti.cogen. per quẽ tex.
dicũt qͥdã hoc procedere ẽt ſi tres tmini i una
citatõe ponf᷑ utputa qꝛ dẽ ĩ citatõe citamus te
ut cõpareas j. x.dies quoꝝ diex tres damꝰ ꝓ
pꝰ termĩo.tres pro ſecundo ⁊ reliquos pro tcꝛ
tio ⁊ perẽptorio.Si enĩ iſte nõ ↄpareat i prio
dʒ ↄdẽnari aduerſario ĩ expenſis factis occaſi
one primi termini ? hꝰdiciũ placʒ hic Abb. =
Soe.in ti.de cita.. niſo.v.qͥd ſi res. Quidaʒ
t ut hic refert Jo. an.ĩ hoc ultĩo tenẽt priuʒ
dicẽtes ꝙ cũ iſta citaꝰ ſit q̃ſi alternatiua ſatis ẽ
ↄꝑere i aliquo iſtoꝝ tᷣmĩoꝝ ar.i regula ĩ alt᷑na
tiuis de reg.iur.li.vVi. Jo.an.dic ꝙ p̊ opi.põt

procedere ĩ expèſis citatõis qꝛ cũ nnica ſit cita

tio lʒ ↄtieat tres fᷣmios ſatis ẽ ꝙ ↄꝑeat ĩ aliqꝰ
i᷑mioꝝ qꝛ ꝑ hoc apparet ꝙ citatio nõ fuit tru
ſtra fẽa nã ſemꝑ unica citatio dʒ eẽ gratuita z
refuat᷑ ↄdẽnatio in fi.canſe Idẽ ẽ ſecundũ eũ
qñ aliquid pᷣcipit᷑.j.tres termios ſub certa pẽa
ut ſatis ſit ↄꝑeꝛe ĩ aliquo termio ad enitatõem
pene qꝛ pena cõcernit oẽs tres tminos ſʒ ĩ pce
ptis factis de ↄparendo hʒ locũ ↄria opi. ut ſi
nõ ↄparnit in primo termio dʒ ↄdẽenari ĩ expẽ
ſis quas fec aducrſariꝰ in comparendo ⁊ ſi nõ
comparuit i ſecundo ſed in tertio ↄdẽnabitur
in expenſis factis . primum ⁊? fᷣm nam pꝑ iſti
us contumaci aduerſariꝰ fruſtra feẽ expenſas
7 nõbis hec dẽa qꝛ ſunt quotidiana æ maxime
ꝙ dixi ð pena ad certos fmios. vñ dicendũ ꝙ;
pena nõ ↄmittit᷑ niſi poſt lapſũ oinʒ tminorum
In gl. pel. nõ. bñ hãc gl. ꝙ cã ſuꝑ eccła dẽ gra
nis ita nt nõ teneat᷑ impeditus mittere procuꝛa
torẽ ꝙ intellige niſi ecclelia nacet nam tũc pꝑ
periculum nacatõis dʒ mittere procuratorem
nt. . dixi. ¶ Scðᷣo nõ. ex gl. q;tr capiat᷑ cã gra
uis in mã nr̃a dicitur.n. cã grauis ꝑꝑ arduita
tẽ cauſe ⁊ ipſius magnitudinis ſeu pᷣiudicium
? hoc idẽ tʒ Hoſt. ponens multa alia exempla
utputa qꝛ ẽ cã mꝛimonialis ut in.c.i.de ↄſan.⁊=
affi. uel agit de oibus bonis uel de maiori ꝑte
bonorum nt in. c.i.de do.⁊ contu.li.vi.nuel eſt
canſa que ifamat que ẽ multũ aiaduertẽda nit ĩ
l.infamis. C. de mino.li.x. uel alia ſibis Inn.

vo intellexit cĩm grauẽ.i. intricatã ⁊ ĩuolutã q
de facili nõ põt explicari ꝑ pꝛocuratorẽ ⁊ etiam
iſte intellectus eſt bonꝰ in ſe. ⁊ iʒ gl.i.c i. V. q.
iij.utꝛoqʒ gꝰ mõ cã põt dici grauis ¶ In gl.
fi.in fi.glo.ſoluit Zõrium tribus modis 2 qlibet
ſolutio põt nerificari ĩ caſu ſuo.⁊ reducẽda ſũt
ad id qð dixi.S poſt nõbilia.nam ſi iudex erat
ceꝛtificatꝰ de ĩpedimento tũc tene ſecũdã ſo. qꝙ
ſnia hic fuit nulla.⁊ ſic nõ potuit tꝛanſiꝛe i r iu
dicatã.l.i.?.ij. C. q ap.nõ ẽ neceſ.⁊ i.c.i.j. ðᷣ
re iudi.Sʒ ſi iudex ignorabat ipedimẽtuʒ tunc
qꝛ tenet ſnia dʒ audiri ꝑ reſti. in inte. ſi nõ fuit
appellaiũ.qꝛ etiã maior reſtituit᷑ ĩ integꝝ ex iu
ſta cã ut.S.dixi ⁊ ſic ꝓcedit pria ſolutio. IJ9tem
ceꝛtũ ẽ iudicẽ ex officio ſuo poſſe reuocare iter
locutoriã ĩiuſte latã.nt ĩ.c.cũ ceſſãte de app.⁊
an ĩ reuocatõe iterlocutorie debeat iudex cita
re ꝑtem aduerſam ꝓ ꝗᷓ fuit lata dixi plene in. c.
cũ ceſſãte pᷣall. Sed an in ſnia ĩterlocutoria ſit
ꝑs citãda Inn. vr hic tenere ꝙ nõ dicit enim
ꝙ nõ ẽ ſeruandus oꝛdo iuris in ſnia iterlocuto
ria.⁊ ſolʒ allegari hoc dictum Inno. Sed in g
rium facit qꝛ ĩ pᷣiudiciũ abſẽris nihil ẽ inonãdũ
ut in. c.i.de can.poſ.⁊ ꝓpric᷑. in.c.inter q̃tuoꝛ
de ma.⁊ obe.⁊.iij.q.ix.c.caueant ⁊.c. omnia.
Et ideo diſtingne melius pꝰ Har.i.l.nec qᷣcqᷓ
F.ubi decreiũ.ff. de offi. ꝓcõſuł.ꝙ aut iĩlocu
toria ledit ius abſentis ⁊ dʒ citari ꝑs ał n tenʒ
aut ñ ledit᷑ ius abſẽtis utputa qꝛ index nult ꝓ
lõgare fminũ ⁊ nõ ẽ neceſſe ꝙ ꝑs citet᷑ ut in.l.
diem ꝓferre.ff. de arbi. ⁊ hoc caſu itellige dẽm
Inn. H. ¶ Altimo ex gl. ſcias ꝙ Inn. intrica
te bᷣ̊ tãgit quatuor genera abſentiaꝝ ⁊ an ⁊z anñ
ↄpetat reſtõ. Sʒ iu dic clariꝰ ut nõ. Dar.poſt
glo. in. l.fi. ff. de in inte. reſti. Abb.
lentẽtia
EXinſinuatione.ſn
curatoꝛe ꝛeuocato ⁊ de hoc cenifica
to nõ pᷣindicat domino.h.d. ſᷣm cõmuneʒ iniel
lectum. Et pꝛia ꝑs ponit ꝑtiſ n rrationẽ ſupeꝛ
qua.fᷣa dat indices ibi ceteꝝ.¶ Mõ primo iũ
cta gl.i.ꝙ lʒ ꝓcuratõ fuerit ↄſtitutus per lr̃as
ſen inſtrumẽtuʒ nihilominꝰpõt ꝑ dñm uiua no
ce zꝛuocaꝛi.⁊ ſic nõ ꝙ nõ reqrit᷑ ſcripiura i fno
cando ꝓcuratorẽ ẽt ſi ꝓcurator fuiſſet cõſtitu
tus ꝑ ſcripturã.⁊ ad hoc quoidie ſolʒ allegari
iſte tex. æ facit ad mulea⸗ fon nõ ⁊ tene menti
q̃a alibi nõ ita bñ ꝓbat᷑ ꝙ habenti nnũ teſtẽ ꝓ
ſe põt deferri iuramẽiũ deciſoꝛiũ i ſupplemẽiũ
ꝓbatõiſ:⁊ ſic unicus teſtis faẽ ſemiplenã ꝓbati
onẽ.⁊ hoc tenuit gl.in.c.fi.de iureiur.⁊ ĩ.l.in
bonefidei. C. e.⁊ ĩ.l.admonẽdi.ff.e.ſed tex.eſt
hic aꝑtuſ.Et colligit̃ quidẽ ſingulaꝛiter ex iſto
tex.ꝙ iuramẽtũ ẽ deferendũ ei qui habʒ ſemi
plenã ꝓbationeʒ pro ſe ⁊ nõ aduerſario.ſed iu
dicio meo iſte tex.hoc nõ ꝓbat nã altera pars
nõ erat informata de iſta ꝛuocatõe cũ fuẽit fac
ta ſolũ in pᷣſentia duoꝝ clericoꝝ ⁊ ſic ñ potẽat
ad vᷣſario ðᷣferri iuramiũ ueritatis.ſʒ dubiũ ẽ
qñ ntraqʒ parſ ẽ equt de facto ĩformata cni ſit
. ;

¶ De ꝓcuratoribꝰ

deferẽdũ hoc iuramèétũ actori.ſ.an ꝛeo ð quo
plene dixi ĩ. d. c.ſi.⁊ dic nt ibi¶ ʒ nõ ꝙ et in
cã nõ leui põt deferri iuramẽtũ ꝑti ĩ ſupple miũ
ꝓbatõis.nã hec cã nõ erat leuis cũ nẽiꝛet ꝛetꝛa
ctãda ſnia ⁊ facit iſte tex. ad ĩtellectũ eoꝝ q̃ no
tant᷑ i. d.c.fi. Item nõ ſʒ unũ ĩtelleciũ ꝙ ſpolia
tus uigore ſnie nulle põt itẽtare poſſeſſoriũ pe
tendo reſtõeʒ ⁊ colligi᷑ hoc nõbile telligendo
iſtũ tex. ꝙ archidiaconus poſſidebat prebendã
qua poſtmodũ ĩ executõe ſnĩe fuit ſpoliatꝰ. Sʒ
prẽdens iſte ſniaʒ nullã petijt reſtiintionẽ. Ego
ĩ hoc qticulo ita diſtiguerẽ ꝙ aut iudex ſciebat
ſniam eſſe nullã nel erranit ĩ iure ⁊? iũc ꝓcedat
nõbile.S.coleciũ qꝛ auctoritas iudicis hoc cãnu
nõ excuſat. vVñ põt peti j eũ reſtitõ ſicẽ õ priua
rũ ut legit᷑ ⁊ nõ.i.c.ↄquerẽte de reſti.ſpo.⁊ ĩ.c.
cũ cã ð offi.dele. Aut index putabat ueriſiłr ſẽ
tentiã aliquã puta qꝛ ignorat ꝓcuratorẽ reno
catũ.⁊ tũc ñ põt agi it᷑fdicto vñ ui ſeu poſſeſſo
rio.qꝛ iudex nõ dẽ ni iferre nt ẽ tex. iuncta gl.
nõ.i fi.vVij.q.i.pntiũ.ſʒ tũc põt agi ꝑ niã nulli
tatis ⁊ peti reſtõ officio iudiciſ nt ſetit ̊ Inn.
Secũdus itellectus ꝙ iſte archidiaconꝰerat ac
tor petendo a principio reſtõʒ huius pᷣbẽde qᷓ
fuerat ſpoliatꝰ ſʒ ꝓcur̃.ʒʒ reuocatus imiſenit ſe
cãe ⁊ Sriã ſniam reportanit qꝛ fuit reus abſolu
1ꝰ. Sʒ archidiaconus p̃tẽdẽs ſniaʒ ð nono iſta
bat ut fieret ſibi reſtõ.⁊ ſʒ hũc intellectum nõ
colligl᷑ primũ nõbile. n gl. i. ibi las reno
cabat hec gl.reſpiẽ antiquã decretalẽ in q̃ᷓ dice
bat᷑ ꝙ iſte ↄſtiiuebat illũ ꝓcunratorẽ ꝑ lias ſuaſ
gqð fieri põt ut ĩ cle.i.e.ti.? has lr̃as reuocanit
ihibẽdo ſibi ne aſſumeret cãe cognitionẽ. Et ĩ
fi. glo.nult ergo gl. intelligẽ tex ꝙ renocatõ ꝓ
curatoris ꝑuèit hic ad noticiã aduẽſarij ⁊æ hoc
diẽ ut euitet Sriũ.c.mãdato.j.e.ubi dat᷑ ꝛgula
ꝙ ñ nalʒ reuocaꝰ ꝓcur̃.dati ad iudicia niſi ꝛuo
catio ꝑuenerit ad iudicẽ uł aduerſariũ. Inno.
vo põit limitatõʒ ad illã regulam dicens ꝙ aut
procurator fuit ingreſſns iudiciũ ⁊ iũc notitia
reuocationis dʒ peruenire ad iudicem nel advꝰ
ſarium. Aut res eſt integra ⁊ tunc ſatis eſt ꝙ
ipſe procurator certificetur. Sʒ glo.i.c.ij. J.e
li.vi.aliter dicit Aut eni aduerſarius erat cer
tificatus de mãdato nel certiſicari poterat ⁊ tẽ
ſibi nel iudici eſt intimãda reuocatio ał ãt ſecuſ
7 eſt dẽm ſatis ꝓbabile Bar.in.l.unica.C. de
ſatiſdãdo larius atcingit hũc articuluʒ dicẽs ꝙ;
aut fuit qͥs ↄſlitutus ꝓcurator ad lirigãdũ cum
certa perſona.⁊ tũc ſi reuocat᷑ dʒ boc intimari
aduerſario ar.in.l.ſi fideiuſſor. S i.ff. mãdari
ꝙ ſatis plʒ ne illudat᷑ aduerſario ꝑ ignoramiã
reuocatõis.⁊ idẽ puto ĩ Sciibus nt ſi ↄſlitui ꝓ
curatorẽ ad aliquid agendũ cum Titio ſi eum

reuocauero debeo hoc denunciare ipſi titio ple
ne dixi in.c.ex parte decani de relerwot e

curator fuit ↄſtitutꝰ generalit᷑ æ aut apud acta
2 nõ tenet reuocatio in preindiciũ ibidẽ litigan
tiũ nit eſt bonus tex.ibi aut fuit cõſtiturꝰer acta
iudicij:⁊ iũc ſi procuẽ ĩtrauit iudiciũ cũ certa ꝑ

ſona debet illa ꝑſona certificari de reuocatiõe
ut in. d. c. madato.ant nõdũ iurauit iudicium æz
ſatis ẽ ꝙ certiſicet̃ ipſe ꝓcuẽ. qꝛ cũ mandatum
ſit gñale nõ ẽ cui fiat denũciatio.⁊ hoc caſu põt
ſaluari opi. Inno. hoc nexꝝ niſi fuiſſet ↄſtitutus
ꝓcur.reſpectu cerii loci utputa qꝛ fniſſet prepo
ſitus alicni mercantie ſeu ſtationi.nã tunc debʒ
ibi publice ꝓponi ꝙ nemo pᷣhat cum illo:quia
fuit reuocatus ꝑ dñm ut in.l.ſed ⁊ ſi pnpillus ĩ
.F. ꝓſcribere.ff. ð iſtituto.⁊æ adde qð dixi i. d.
.c.ex parte decani. ⁊ hec nõbis ad intelleciũ ca
pituli nmndero A icon vbo ſuꝑſtitis. Nõ
bene hanc glo.ↄcludit enĩ ꝙ de iure hñti unuʒ
teſtẽ pro ſe põt deferri iuramentũ in ſupplemen
tũ ꝓbatõis ſi cã nõ ẽ grauis ⁊ ꝑſona ẽ legalis.
⁊ idem tenuerũt glo.in locis pᷣalł.iuꝛe tam hoc
aꝑte nõ ꝓbatar ſicut.hic unde aliqͥ ur hoſtien.
noluerũt dicere ꝙ hec decre. cõtinet ſpãlem ꝓ
niſionẽ pape qui uoluit ĩ uno releuare ãchidia
conũ ⁊ in alio grauare.naʒ eũ releuauit in pro
batõe reuocatõis ⁊ eñ onerauit i inſtificatione
inſtõnis hoc iñ diciũ non ꝓba ur ex tex. qꝛ pa
pa utitur vᷣbis iuris ⁊ nõ ſpãlis ꝓuiſionis ⁊ iõ
1ʒ qð predictuʒ eſt Et tenebis ad hꝰ mẽti iſtaʒ
decretalem ñ ob.l.i.⁊.l.maritus ff. de queſti.
ubi ad dictum uniꝰ nõ ꝓceditur nã ibi nõ ẽ ex
eo qð dictũ nnius non faciat pᷣſumptiõʒ ſed re
probatur ibi qõ ſeu tortura qꝛ fᷣua nõ oòbebat
torqueri õ dñm.⁊ ꝙ dictum unius teſtis etiaʒ
mul eris faciat pᷣſumptionẽ non modicã addu
co tex.aꝑtum in.c.ſuꝑ eo.i.ꝗ.i.j.ð teſti g non

põt deferri inramẽtũ qꝛ pᷣſumptiõe faciente xꝓ

alio deferꝛi põt inramẽtũ nt ĩ.d.c.fi. n gl.
ĩ ᷣbo canonicũ. Mõ ſingulariter hãc gl.ex q
habes quatuor cxceptões que habent obſtare
petẽti reſtõeʒ ſpoliatõis prĩa eſt exceptio cxcõi
cationis.⁊ ſic ſpoliatio non ẽ in tantũ priuilegi
ata quo minus reſtitutio excludat᷑ per exceptio
nẽ excõicationis donec.ſ.fuerit abſolutus ⁊ ið
notat glo.i.c.ĩ noĩe dñi.xxiij.di.⁊ in.c. dileciꝰ
el.i. de reſcri.nõ. Inn. in. c.cũ noſtris de ↄce.
pᷣben. An aũt excõicatio obſtet petẽti reſtituti
onem nuxoris nide gl.in.c.qm multos.xi.q.iij
que tenet ꝙ non ⁊ nide qð latius dixi in.c.qm
i. F.ĩ alijs nt lite non cõte.pᷣdicta vᷣa qñ excõi
catus nenit ut actor ſecus ſi uenit ut reus puta
qꝛ paſſus miſſionẽ ex prio decrero ꝑꝑ cõtuma
ciam petit nũc ſibi reſtitui poſſeſſionẽ offerẽdo
cantionẽ de ſtãdo iuri iſte enĩ dʒ audiri ut i dic
to.F. in alijs ⁊ nõ Spe.in ti.de ↄtu.F.fi.v.ſʒ
pone.fa exceptio ẽ paciũ de nõ agẽdo ⁊ nõ ꝙ
nalet pactũ de nõ petendo ꝛeſtitutõeʒ. de q per
Inno. i.c. ſuꝑ hꝰ de ꝛenunci.facit.l.ſi nnꝰ i.ꝗ.
pactus ff de pac.⁊ tenẽt do.ðᷣ ꝛ0. deci.xciij.ał
ccxciij. Tertia exceptio ẽ rei indicate ĩtelłge ſꝑ
ꝓprietate illius ꝛei.nã ſi poſt ſpoliatiõeʒ fuit ſeẽ
tentia lara ꝓ me ſuꝑ ꝓprietate obſtabit tibi ex
ceptio ſuꝑ poſſeſſorio.qꝛ notorie cõſtat cõtra
te de öfectu ꝓprietatis.nt nõ in.c.fi.ðᷣ oꝛ.cog.

Quarta ⁊ nltima exceptio ẽ clara ⁊ dic nt ĩ gl.

-

gbs ⸗
ffic ,A vſſeſſo
– nobilii eere⸗ ſit
— 69, ihel d
ino 6pot n.
iuſliiinn elebis ne i

Heiliteu ſe ſ hot in Aore

i nunc 05 Copelin
Uint i Abefſarſ nncycs cen
nte mlü ditci n⸗ nöner

lplit hinſio te lah g . .
il biſiciß m ali⸗ poſeſitiß nun icfi
piitun nr glim teſſn e
un qrßſunim iſe oſichne 4 6
nq iba Ciſ becznii nmn
ceim glif gie tinſk u ſ ſoten
ſfoj anr a tiſi ur 0beuh
inyurind bonfto gei oſeſſo. chg
ſcortotcintonpnetciene gioſte pol
ut taduer ins giel oppoſuum doc bet
ne Cterßdhis ter ter collige vnu dem
iſpalane elen reſimionem duhai
öcocere aloid de umio neag ſthene
npoſſeſtonemer diuo durio na dr wide
nter apamidmwit iſton arcbidiaconum
uuito ſolo oei a pcrieman leneniz
buſte l coen de n or goſcke,
ndaan oſ t hnte ter or nciſis
Uachin u imut coem opl tñder
—
ſclente ſe . ann renal
maredo eeho en ſſſonmn auo
atuh⸗: e eſer iſti ex e io
pliecco hrins in dci ſige
umn ſiun er A hae gait .*
rn nlnſer ad bot gralddi uli
... lcio

cenĩe
ol

ine
ws
ſibi

den
ſbue
adbe
ccclia
laane

45

Dreni u,.
rnn laln dun
ege⸗
eitttaroh Ra ſin.

atu mn ui
boe aonistij luupn

a de, . 1. idti
ſins wrij i ſfnore

in . 5, „ , 71,,⸗,
1 Auman u n icnit

pdains nulriſnni
pnmm b giͤlunmgrlni Gebrr
nmiz tintg conn ning s i
Masfuiriſeniniſornocti tn
NRNNN
NAdimnmmiiditnifun.
o eeiſimmirid .
lſdoawnti Diſtgimm irgud
bebes nwor auchotsve bben tte
in ſrſieg olros oireſ ac o g
crpns t ſe holnd wriſhumi rigi
nemnus ſſimp elnlinn aunn
gi cinons nu ntuinntſ
n Pitinde i niſh ine lec
ieini i Inntti nfheo

zm Aiai nitn onfr nii fim

n Mwn⸗ itcinm ia,
õ Alnisdiinten

Cicisulit mrfliaſt en
Amsnnnn un inn an ne
ghiſn⸗ lieniaſ e .
n yenni ſbirſfn Ee 1
. mit ſihitſltmſc

.„„α. N
ellne,
Nen
1 4 “S ſteh
leh n S
S

——

¶ He peuratoribꝰ

n gl. ĩ Hbo inſtimtõeʒ canonicã ibi de iure
cõi illã pbendã 2?c.nõ.gl.limitat.n. illaʒ regulã
ꝙ nemo cõpelliẽ ꝓbare titulũ poſſeſſionis ſae
ut ꝓcedat niſi iuſ cõe ſit õ poſſidẽtẽ.= pro hac
ſotone optime fac᷑.c.ordinaꝛij de offi. or. li. Vi.
ubi dr ꝙ ſuperior põt cõpellẽ poſſidenteʒ duo
bñnſicia curata ut oſtẽdat titulũ ſecꝰ ſi im poſſið
ret unũ bñficiũ dic iñ hic Inn. ꝙ is ad quem
ſoectat collaꝰ illius bñſicij põt cõpellẽ poſſeſſo
rẽ ut ondat titulum ar.ij. q.i.legũ niſi ſuꝑiõ ſit
niſus i illũ cõſẽtire. tũc.n.nõ põt eũ cõpellẽ ad
docẽdũ de titulo ar.i.c. ex ore de his que fiũt
a ma.pꝗ ca.põt tñ ipᷣe ſuꝑior hoc caſu aſſumẽ
in ſe onus ꝓbãdi defectũ tituli ð pᷣben. dilecto
ſm Inn. ? idẽ nõ. Jo. an. ſuꝑ regula.i. de re.
lur. li. vi. æ nide ꝑ Moſti.in. c. lzy hely. de ſimo.
Agd petionẽ iñ aduerſarij nunqᷓ; qͥs còpeilitur
oſtendẽ titulũ ſui bñticij. vnde noõnter diẽ᷑ con
poſtolł.ĩ.c. capitulũ.g de reſcrip.ꝙ ſi qs impe
trat bñficiũ ab alio poſſeſſũ tãqᷓ; nacans dʒ ipᷣe
ꝓbaꝛ qð uacet nec ↄpellitur poſſeſſor oñder̃ ti
tulum qꝛ pᷣſumitur iuſte poſſidere.l.fi. C. ð rei
uen. ꝗᷓ Vba nõ. Et eſt hoc praticã quorundã
executoꝝ qui ruditer ⁊ iiuſte citãt poſſeſſorem
bificij ut ueniat ad docẽdũ qunare nõ debeatꝓ
uidẽ impetrãti ð beneficio ꝑ eũñ poſſeſſo. dʒ g*
poſſeſſor hoc cãu compꝑere ⁊ dicere ꝙ iuſte poſ
ſidet ⁊ ſi aduerſaꝛins dicit oppoſiium hoc hẽt
ꝓbare. Et ex p̃dictis ⁊ ex tex. collige unũ dẽm
multũ ſingulaꝛe qð petenſ reſtitutionem bñ ficij
nõ hʒ docere aliquid de titulo neqʒ iuſtificare
ſuam poſſeſſionem ex aliquo titulo. nã ni nideſ
bic in tex. papa mãdauit iſtum archidiaconum
reſtitui eo ſolo docto qð ꝓcuẽem añ ſententiaʒ
reuocauit ⁊ ẽ opi.cõem de qua per glo. i cle.
unica. ð cau. poſ. æ ꝓprie. 2 per doc.in.c.iĩ lʒis
ð reſti.ſpo.do An. qui tenuit cõem opi.rñdet
ad iſtum tex. qð non potat probaꝛe poſſeſſiõeʒ
in bnficialibus niſi onderet qð ſuperiore patiẽ
te poſſederit ⁊ ſic iuſtificat poſſeſſionem. quod
ego non credo ⁊ ẽ hoc deſtrueꝛe iſiũ iex.æ iõ
tene qð pdixi. æ dico latius in.d.c.ĩ lʒis æ ten
ſempeꝛ menti iſtum tex ad hoc qꝛ alibi iudicio
meo nõ ita bene probat᷑qͥnimo plꝰ probar iſte
tex. qdð ẽt ſi poſſidet plura bñficia põt petẽ reſti
tutionẽ alterius anteqᷓ; doceat de titulo uł iuſti
ficet poſſeſſionẽ. Sed hoc ⁊ tex. opp.ð.c.
ad ocimas de reſti.ſpo.li.vi.ubi dẽ qð ſi petẽti
reſtitutõʒ obſter. ius cõe nõ audit᷑ niſi iuſtiticer
poſſeſſionẽ. Sol. gl. ibi ⁊ in. c.i ð pſcri.li.vi.
dicẽ hoc procedere qñ ius cõe ẽ õ petẽtẽ reſti
tutionẽ z fundat itentionẽ aduerſarij ſed illas
gl.nõ ſeqtur do. an. in. d. c.ĩ ltis æ dicit ꝙ eas
reuocar Jo. an. in addi.ſpe.ſuꝑ Nica.de reſti.
ſpo. ⁊ ↄcludit ꝙ in bnficialibꝰnõ dʒ qͥs audiri
Z ius cõe lʒ nõ fũdet ĩtẽtionẽ aduerſarij.ꝑ.c.ↄ
ſtitutus de fi.pſbyte.æ qð ibi nõ. Inn. ? bꝰ ſe
nẽdo ad iſtũ tex.ipᷣe rñdet ꝙ nondũ emanane
rat.c.de multa de pᷣben. vñ habẽti duo bñficia
dabat̃ optio retinẽdi. qð ex illis uellet ut in. c.

preterea.. c. referente ðᷣ pꝛebẽ. vñ ut heret iſte
hãc optionẽ fit ꝛeſtitutio. ⁊ ſic ni billagebar̃ otꝛa
ius cõe.uł ſᷣm eũ.c.de multa prinat poſſeſſorẽ
a prio bnficio æ ſic nõ apparebit qð eſſet pᷣmũ.
HMec ſolutio nõ eſt bona qꝛ.c. de multa loquit
ĩ curatis pluribꝰ 2 dign tatibꝰ. iſtud nero locqt
in archidiaconatu z prebenda ⁊ ſic ſumus ex?
diſpoſitionem.c.de multa nt plene dixi in. c. fi.
de cle.non reſi.vñ põt dici qð ẽt hodie daret
opiio in cãn hnius.c.ſiẽ ⁊ olim ⁊ ſic ius cõe nõ
reſiſtebat peteti reſti utõeʒ. Sed ſi nelles teneꝛe
gl. potes nõre ꝙ qñ ius cõe reſiſtit petẽti reſlõ
nẽ ⁊ non fundat itentoʒ aduerſarij dʒ ante oĩia
fieri reſtitutio. ſed poſtmodũ dʒ iſte ꝓbare timu
lũ ut purger pᷣſumptionẽ que eſt Z eum pꝑp reſi
ſtentiã iuris cõis ⁊ ſic intelligendo habetur hic
nõbilis ĩtellectus 2 limitatio Sʒ nide ꝙ dico ĩ
d.c.i lr̃is ubi pleniſſime exaio hãc mäz. Inn.
ad ↄtꝛaꝛium gl. dicebat bic ꝙ ideo onerat᷑ iſte
ꝓbare titulũ qꝛ petijt pronunciari ſuam iſtitn
tionem eſſe canonicam:vnde ſi luiſſet ↄtenius
ſola poſſeſſione tunc non fuiſſet oneratuſ ſʒ dic
ut colligitur ex predictis.
lptum ſuꝑ ↄſecu
noſtra. r indicij ĩpetra
um a procuratore reuocato ? ð hoc
certificato non nalet nec ꝓteſſus uel ſnia lata ꝓ
ipſo ſi reuocatio ꝑuenit ad adueꝛſarium.h. dic
fm glo.prima par ꝛat factũ. ſecũda diffinit
ibi nos nero.EIu16 primo ꝙ cleꝛicus ſubdi
tus epo põt eũñ deferre apud ſuꝑiorẽ iĩpigẽdo
ſibi crimia ac offerre ſe paratũ ad inq ſitionem
ꝓmonèdã. concor. c. ueniens. 2. c. qʒ 7. c. cx ꝑte
de accu.æ c. ueritatis ̊ do.= ↄ¶ ꝛ nõ ꝙ; pᷣ
ſbiteri poſſunt eẽ ꝓcnꝛatores ẽt ĩ indicio 7 Vz
abbas nelle ĩdiſtincte ꝙ ĩ cã et eccleſie 2 iudirõ
ecclłiaſtico põt clericus eſſe procurator ꝓ boc
facit ꝙ habet᷑ a cõtrario ſenſu.. de poſtu. c.i.
⁊ in.c.ſopite.j de cenſi nbi abbas fuit procut
clerici. ad ið. c. ꝑ nenẽabilẽ. iũcta ſupꝛaſcriptõe
qui fi.ſint.le.ubi archieps ꝓmonit cãʒ cniuſdã
nobilis apud papã. Jo. an. dicit hic ꝙ cũ iſii 5
ſbyteri eſſẽt cõiũcti epᷣo ſuo poterãt ꝓ eo eẽ ꝓ
curatoꝛes ſicut ꝓ cõiunctis.ar.c.i.⁊ fi.S. ðᷣ po
ſtula. æ ita tranſeũt hic doc. Sed mu nide Inn.
i.c.unico ð obli ad ratio.añ fi.nbi ↄcludit cle
62. poſſe eſſe ꝓcuratoꝛc iĩ indicio eccłiaſtico.
tẽ ĩ ſecłari ĩ cã eccłiaſtica ſiẽ zſpectu poſtu
lationis diximus ĩ. c.i.de poſtu. ⁊ eiꝰ opi.ſequi
tur Fred. cõſilio. cclxij Moſtmodũ in fi. dicit
Inno. ꝓ iura que ꝓhibent clericos a ꝓcuran
do poſtulãdo ⁊ ſilibus officijs debent intelligi
qñ gnaliter ⁊ idifferenter nolunt hec officia ex
erceꝛe. Secus ſi nolunt aſſumere nnũ negociuʒ
clericorum aut laicoꝝ ⁊ ẽ hoc nõbile dictiũ pꝛo
pter auctoritatem ipſius Inn.æ idem tacite cõ
firmat ipſe in.c.ſed nec.j ne ele.nel mo. ſequit
Frede.oↄſilio pᷣalł æ archi.in. c. puenit. xxxvj.
di.ſed nide qð dixi in. d. c.i.de poſtu. æ ad iſiũ
tex. ſatis põt dici ꝙ cũ clericus poſſit poſtula?

¶ He pcuratorib

2 ꝓcurare pro eccła propria nel pro ea a qua
habuit bnficiũ:ut legit᷑ æ nõ.i.c.fi.ðᷣ poſtu.its
põt pro epᷣo ꝓprio a quo hʒ ordies. Et qꝛ dʒ
epm qᷓſi anie ſue parentẽ diligẽ ut diẽ tex.in.c.

eſto ſubiectus.xcv.di.⁊ hec nõbis. ¶q Mö.5*.

ꝙ rcſcripiũ ipetratũ ꝑ procuratorẽ reuocatuʒ
ẽ ipo iure nullũ nec nalet ꝓceſſus inð ſecuius.
HNõ quarto ꝙ delegatꝰ darꝰ ſuꝑ exceſſibus 2
epim põt eũ exigetibus exceſſibus ab epᷣaiu re
mouere. Mõ. quinto ꝙ ꝓ niris haiis pᷣſumit᷑ z
lolet ad hꝰ quotidiẽ allegari iſte tex.⁊ ↄcor.c.
cuͦ i nnsentefe pᷣſump. ubi pᷣſumit᷑ ꝓ pronidiſ
7 honeſtis. ¶ Otẽ nõ ibi ꝑ niros religioſoſ ꝙ
multũ attenditur qualitas teſnium i ꝓbeariõe ſi

enda ⁊æ ꝙ plꝰ creditur teſtibus religioſis qᷓ; lai
cis. ¶ F noõ ꝙ exceptio falſi procuratoris
põt opponi ꝑ dñũm i qnaoqʒ parte indicij æ et
poſt ſniam. z idem ẽ i oĩi exceptione que reddit
iudiciũ ꝛtro nullũ ut ſatis hoc innit iſte tex ma
xie iũcta glo.penł. Et ex boc hẽs caſuʒ ĩi q ex
ceptõ dilatoria põt oppõi poſt litẽ te.⁊ ẽt pꝰ
ſniam. ↄcor.l.lʒ.C. de 1dl.urd aũt cũ h
exci piio falſi ꝓcuratoris opponit̃ per renʒ nũ

quid ſemper ſie admittenda nide gl.nõ.i.c.i.ð
elec. li. Vi. ⁊ qd n..d t141 In go i. in fi.
2 ĩ hoc aꝛticulo multa ſcripſerũt Inn.⁊ Moſt.
hic que.hodie ſũt ðᷣciſa per.c.ſi Ae
⁊ i.c.penul.ð elec.e.li.⁊ dic nt ibi.¶ In gl.iij.
bi qͥ ſuſpitioneʒ hʒ. Mõ gl.iuncio tex. ꝓ ſigni
ficato huius uerbi titubare ałr ſumitur in teſte
cum titubat in teſtimonio feꝛendo de quo uide
Inno.i. c preteꝛea de teſti.cogen.¶ In glo. ĩ
nerbo reuocauit in fi.nõ dno ex hac gl.iũcto.
tex. prio nt ad hoc ut teneat reuoca procnẽ. ad
indicia debet certiorari iudex uel adueꝛſariꝰ ẽt
ſi renocario fiat ante litẽ ↄte.nam hic iſti pro
curatores ante reuocationẽ nõdũ fuerũt ĩgreſ
ſi iudicium:⁊æ nihilominus glo.requirit ⁊ intel
ligit ꝙ reuocatio ꝑnenerit ad aduerſarium. fo
nõ ꝙ indicium eſt nullum agitatũ cum falſo ꝓ
curatore ex quo adnerſauꝰ ſciuit lʒ iudex igno
rauerit. ſed gl.inris ciuilis ĩ.l.nnica. C. ðᷣ ſatiſ
da. quã per omnia ſequit᷑ ibi Har. aliter diſtin
gnit dic enĩ ꝙ aut renocatio peruenit ad notiti
am iudicis ⁊z adnerſarij.⁊ tũc i dubio iudicinʒ
cum eo poſtmodi agitatũ ẽ nullum nt in.c. mã
dato ᷓ eo. aut ſolus index ſciuit ⁊ aduerſar ini
ignoranit ⁊ idem quia iudex tulit ſniam i perſo
nã non ltimaʒ ant econtra aduerſarius ſcinit z
iudex ignorauit.⁊ tunc dicit ꝙ iudiciuʒ tʒ cum
index nibil de ↄtingentibuſ omiſerit. ſed ipe ad
nerſarius qͥ ſciebat excluditur ab omi cõmodo
illius indicij ope replicatõis æ dictum illiꝰ glo.
recitat ? Jo. an.⁊æ cũ eo trãſit Sed ĩ contraꝛiũ
ſatis facit.c.ex parte decani de reſcrip.⁊.c.mã
daro.j eo.ubi ad indicij nullitatẽ equiperãtur
ſcia indicis ⁊? aduerſarij ⁊ ſic iſta inra faciũt ꝓ
opi.huiꝰglo.ad idẽ adduco iſtũ rex. Nã ceriũ
ẽ ꝙ papa ignorabat hic renocationẽ alłs nõ de
diſſet lĩas ⁊æ nihilominus dr̃ ꝙ hec excepꝰ red

debat iudiciũ rèrꝛo nulluʒ æ ſic nidet᷑ hic tex. ᷣ
illã opi. gl. Har. æ Jo. an. æ licet Inno.bhic na
riauerit circa primũ diciuʒ glo. tn poſtea tenet
qð gl.ut etiã reuocatio ꝓcuꝛatoris añ li.ↄte.
debet ꝑueniꝛe ad notitiam adueꝛſarij uł iudiciſ

2 indicium poſtea agitatum eſt nullum n
glo. in vbo falſi ꝓcuratoris in fi. n

quotidie ad eam remitt mur. Ex qua habelſ q;
exceptio falſi procuratoris qui.ſ.nũqᷓ; fuit pro
curatoꝛ uel fuit ſed eſt reuocatus põt oppõi ẽt
poſt ſniam quia reddit nullum iudicium nõ.n.
potuit ius alterius ſine mandato in iudicium ðᷣ
ducere ſed exceptio tu non potes eſſe procura
tor ſolum põt opponi uſqʒ ad conteſtationeʒ li
tis ⁊ nõ poſtea ut pʒ ĩ milite qui nõ põt eẽ pꝛo
cuẽ. ut in.l.que ſtipẽdia. C. e. Sed ſi nõ excipi
tur S eum non põt repelli poſt lit. conte. ut i. §
neterani ⁊ in.l.ita demũ.alł.in gl.⁊ ẽ rõ diuer
ſitatis quia hoc nuliimo caſu ipſe habuit mãda
tum.⁊ eo ipſo ꝙ non excipitur anñ lit.ↄte.effici
tur dñs inſtantie ꝑ ↄteſtationem litis ab eo fac
tã. unde ſicut ĩ facto proprio põt eſſe in indicio
ita ⁊ nũc in facto alieno ⁊ idẽ dicendum ĩ canſa
appellationis ut etiã tũc nõ poſſit opponi ut ẽ
tex. ſingularis in.d.l.ita demũ ex q̃ colligit̃ nõ
bilis regula ꝙ exceptio que non põt opponi in
prima inſtantia poſt litẽ ↄte.nõ põt oppõi ẽt in
cauſa appellationis.⁊ ꝙ dixi de milite quod ñᷣ
põt eſſe procuẽ dicunt hic doc.⁊ bñ ꝙ non bʒ
locuʒ in militibꝰ noſtri tẽporis licet enſe cigat
gð tenʒ etiã Spe. e.ti.F. i.vV. itẽ ꝙ eſt mileſ. Et
nide qð nõ. Jo. an. in. c. cum deſidereſ j. ð ſẽ.
exco. ⁊ eſt rõ quia milites habebãt priuilegia
plurima olim quia inter ceteꝛa iurabãt ſe nõ ni
taturos moꝛtẽ pro re pnblica.ad hoc eni pꝛin
cipaliter fuit militia inducta ut eſſẽt ꝛei publice
defenſoꝛes ⁊ ꝓtectores ⁊ ꝛecipebant ſtipẽdia a
re publica.unde ne impediret᷑ utiliras publica
fuit lege ſtaturũ ut milites nõ poſſunt eẽ aliorũ
procur.niſi darentur i reʒ ſuam.⁊ nide glo.ſin
gularem.in.l.penł.ff.ex qui.cauſ ma.q̃ ponit
ſex que debet quis inraz tpᷣe aſſumende militie
nide etiã de mã per Ci. in.l.i. C. de iuꝛ. ⁊ fact.
igno.ubi tractat an milites noſtꝛi tpiſ gandðant
hodie priuilegijs militaꝛibꝰ peꝛ.l.inductis.Et
circa mãm huius glo. dubitatur ð tribus.prĩo
q̃d de religioſo.ſo qͥd de clerico ſeculari.ʒ qᷣd
de excõicato an exceptio tu nõ potes eẽ ꝓcur᷑̃.
poſſit oppõi j eos qñ cũqʒ.cõis ↄcluſio doct.ẽ
hic ꝙ contra religioſũ põt oppõi qñcũqʒ etiaʒ
poſt lit᷑.ↄt᷑ licet aliud ſit ĩ milite ut. Sõ.dicum ẽ.
Diuerſitatis rõ quia miles iĩ facto ꝓprio põt
eſſe in iudicio nel dari procuẽ. ĩ rẽ ſuã ⁊? ꝑ con
teſta ionem efficit᷑ dñs iſtantie nt ĩ.c.ii.j.eo.li.
Vi. ſed religioſus non põt qͥᷣcqᷓ; deducere nt in
.Cc.ij.de poſtła.⁊ hoc intellige nili habuerit mã
datuʒ a ſaꝑiore ſno ⁊ vᷣſetur ntilitas mõaſterij
ſui.nam tunc non põt repelli nt in.d. c.ij.de po
ſtu. ⁊ ibi dixi. Icem predictam ↄcluſionem doc
corum intelligo in religioſo ſimplici. ſecus in

niͦ
inli Llhl

ion ſir vonitonutn i
ſonoth Nno itt henilo nninn
n mmmntiͦnn in nnc⸗ 4

1 giaginr deauninſe i
Vl detun u ni i
Nnoſtewent ennor arl coe,
lſucront luunm un Nfrimtc
oölimto in fi io bi lad aue ali
lt fn nibr oli biſ ſoo
nimsvols bodie tuſne nrori criall det
Cenbiad peni aiots..2d haiiendiͦ ilam
niſ leſtenre ipnodido anam dederer pati
No en (M ſo wipini ricelc dif
mi eum bot du his homni noiinlid
ialt ni on poeni noigli no ſit nettſſmio
ſſert gſilpis ple ſaciatſec gfſ poli auoen
thlli et h no ic ige oln 9
iigiõ aitno ichi cmſmno gpont o
itie ſaulni it it voſſt iſhwt cora in
n nol oai i deu
4 Nome atu n rnlclͤil
ſloens t s ömiſins:

u Abus llbelox fſ cCuſa. canoj
a nſen bori ſerr min noͤbilis
i iglbatituh ariſieer
. n . lugeri niulte Bn iñ
urketntfſöſim riliiſneſt
Lilmnner rutedte n

Man
amnn theſe Mnn
Gnſnomt
l goe⸗ e⸗
nn tz igg
narntn ne ini

bnnl g amn vm n
munimumpf r i i nf i
mimhalnmns t9etchnir ot /
1 ifimn in he tti mnh
ahnniid uſr inss lin ne igi⸗
drhti Rtiſitigennie
etd Rnndmnliiniſil.
Ntdtdnn muns dbein gaege
Phrimsoln apn ine deniorninſene
lurmos nonti No eppblen N dor ginin
pnin ii nliintmnn ſun otle
iſorst gumut uphin hhitin
elc nte e nyrſtinins tla
ni en kmin niis ſin itii
puarniiumn im tik ͤnin
unn ullfga dufnni de
cen or uu nife ſinni nie
. nin Onli intin
Acuner nihicrdnn
Fürt ⸗ n iha
muemnm ei n ͤtimn
lkeiniolunif

nroꝛ ↄnicta

¶ De pcnratoribꝰ

habente admiĩſtratõeʒ ſeu dignitatẽ:qꝛ iſte põt
eſſe ꝓcur.alteriꝰut ĩ.d. c.ſopite de cenſi.fac qð
nõ gl. in. c. de preſentiũ.xvj.q.i. Vel ſaltẽ non
poſſʒ ꝛepelli pꝰ lite.ↄt᷑ſicut ĩ milite dictũ ẽ. In
clerico ſeculari ↄcludũt doc.idè ꝙ in milite. nã
Iʒ male faciat aſſumedo hꝰ offm ꝓcuratõis:tñ
ſi n fuit oppoſitũ nalebit indiciuʒ cũ eo agitatũ
nã 20 que ẽ i mllite cõcludit in eo. de excoicato
cõir tenet᷑ ꝙ ſiue fuerit excõicatꝰ tẽpore mãda
ii ſiue ſit excommunicatus nunc:ſemper poreſt
opponi ⁊ repelli ut in.c.pꝰceſſionẽ ð pꝛoba.⁊ ĩ
c.exceptionẽ᷑.ð exceptionibus facit.c.pia.e.ti.
li.vj ¶ Muid ð feia nide qð nõ ·i. c.ſciſcitatꝰ
reſcrib.¶ In gl. fi ibi ſʒ cÜredo ꝙ alta paꝛs fu
erit pñs.idẽ tenet Hoſt. pᷣſerti:qꝛ tex.ille dicit
ꝙ papa hũit plenã fidẽ de ꝛenocatõe nõ. n. po
miſſet plene hoc pape ↄſtaꝛe niſi data ꝑtiũ pñ
tia:qꝛ cauſaꝝ merita ꝑtiũ aſſeꝛtione padunt᷑ ur
i. c.tũ ex lr̃is de ĩ inte. reſti.⁊ in.l fi. C. ſi. ꝑ ui ł
alio mõ. lj Inno. inſtet ponẽdo mulra alia
5 faciũt ad pꝛopoſitũ tituli. finalꝛ tenet qs gl.
. B C Si agitur de adulterio corã
* iudice ſeculari ad penaz lega
é nõ inteꝛuenit ꝓcuratoꝛ. ſecꝰſi coraʒ
eccleſiaſtico ad ſeꝑatõnem tori. In prima deci
ſa cõſultatio.in fa rnſio ibi ↄſultatõi.que diſti
guit.⁊ ſjmn mẽbꝝ proſeqt ibi ſi vo ¶ Mõ p
maritus nolẽs hodie accnſaꝛe nxoꝛẽ crialit᷑ det
ſe inſcribẽ ad penã taliõis.i.ad patiendũ illam
penã ſi deficeꝛet ĩ pꝛobãdo quam deberer pati
5 fo ibi pñtẽ pricipałi ꝙ dit᷑
feren ia ẽ utꝝ hoc vbũ pñs ponat᷑ noiałꝛ kad
v̈bialit̃ nã qn poterit noĩalit᷑ no ſẽꝑ neceſſaꝛio
infert ꝙ ſir pñs ⁊ ꝑ ſe faciat:ſecꝰqñ poõit adueꝛ
neꝛbialit᷑. facit qð nõ.i.c.i.de colln¶ Mõ ʒ
cũ agit᷑ ðᷣĩ adulterio criałꝛ accuſatio ꝓponit᷑ co
rã indice ſeculari.nũqͥd ãt poſſit ĩſtitui corã iu
dice eccliaſtico dicet̃᷑. ð ꝙ cũ agit᷑ ð adul
terio ẽt ciuiliteꝛ dẽnt in libello exprimi ciꝛcũſiã
tie:ut nomẽ adulterij:locus ⁊ ipᷣs cõmiſſi cris:
7 alia de quibus ĩ l.libelloꝝ ff. ð̊ accuſa.canõi
zata.ij.q.viij.⁊ in hoc ẽ iſte tex.mulinʒ nõbilis
ꝓbãs ꝙ ubi agſt᷑ ð crie ẽt cinilꝛ ſt᷑ ciꝛcũſtãtie ex
p̃ᷣmẽde ĩ libello ſicut ſi ageꝛet̃ crialiter. Haꝛ. iñ
in.l.pretoꝛ edixit.ff. ðᷣ iiur.⁊ ĩ.l.i.ff. uti poſſid.
alꝛ nidet diſtingueꝛe. æ nide ꝑ do.deę ꝛota deci.
xliij.iſte tñ tex.loquit᷑ indiſtincte. Iltio nõ
ꝙ cũ agitur de crimie ciuiliteꝛ pot interucnir ꝓ
cur̃.ſi neceſſitas poſtulauerit.hoſti.dicit maxie
quaſi dicat ꝙ ẽt ſi ñ ſubſit neccſſitas põt tam ĩ
rerueniꝛe ꝓcuẽ. ex qP agit᷑ cinih.⁊ neꝝ loqtuꝛ nt
ꝓbatur in.c.ſuꝑ his ĩ.fi..ðᷣ en In gl. ij.
i fi. idẽ nõ.iiij.q.iiij. S. aliqn.æ nide ibi bonaz
glo. que ꝓſequit᷑ ĩ qö cõſiſtebat olim illò inſ ma
riti:? de pena hodie ĩponẽda marito ſi ñ ꝓba
nerit:utꝝ debeat decapitari ſicut oliʒ an öbeat
detrudi ĩ mõaſterio ſicut truderet᷑ ipſa uxoꝛ. ni
de qð nõ. glo.xxxij ci publico. G In glo in

Vbo tẽpus ĩ fi.⁊ nið foꝛmã libellãdi ĩ cꝛie adul

tertij ul alio ꝑ glo.in.l.ĩ cauſis C. ð accu.⁊ ibi
ct nõ.qͥd debʒ accuſator ſubſcribere. declara
hos vᷣſus gl. p illã gl. ¶ In gl. penl. in fi. ſolne
hoc Sriũ ut nõ.p gl.ĩ ꝛegła cũ qd una nia dᷣe.
iur. li. vj. Et ſolutio Zrioꝝ ẽ h ꝙ qñqʒ aliqd ꝓ
hibet᷑ una nia attẽto cffectu.⁊ tũc intelligit ꝓhi
bita alia nia: æ ois modꝰp quẽ poſiʒ pueniri ad
illũ effectũ. qnqʒ alq̃d ꝓhibef᷑ una nia attento
mõ.⁊ tũc nõ ꝓhibet᷑ aliꝰ modꝰ ſen alia uia. po
