in. d. c.nihil.ſed ĩ foꝛo aĩe poſſz dici ꝙ ſic ꝓpt
fidẽ ſacramẽti. ex quo ſubditi credebãt illuʒ eẽ
pᷣlatũ pᷣſerti cũ nõ ſit peccatũ male intelligẽ ius
poſitiuũ.ut nõ.i.c ꝑ tuas ð ſimo. Et iĩ hoc mł
tũ errant mulieres ⁊ ruſtici adeuntes ſepe pᷣſbi
teros nõ habẽtes poteſtatẽ abſoluẽdi põt eniʒz
dici ꝙ ſaluent᷑ ꝓpter fidẽ ſacramẽti dixit Jo.
an.hic quo ad terminos glo. tutũ eſſe li ate
mortẽ hoc ſcirẽt iteꝝ ↄfiteant᷑.ar.eoꝝ que lłe.
7 nõ. ĩ.d.c.oĩs.⁊ i.d.c.ꝙ autẽ.de pe.⁊ remiſ.
hoc dictũ puto neꝝ ĩ his qui nunqᷓ habnerunt
inſtõem a ſuꝑiore ſʒ ĩ his qui habnerunt. ⸗ ex
cã ſuꝑueniẽti fuerunt ipo iure priuati.⁊ nõ ob
ſtante priuatione iuris tolerabant᷑ nõ credo 9
leſſionem de neceſſitate irritandã qꝛ ut dicunt
Inno. s hoſti. rõne tolerãtie neꝛe iſte abloluit
per. d. c.nõne.¶ In glo. ĩ neꝛbo ꝑ confeſſio
nem ibi ideo nõ ꝓfuit h̊ ↄceſſio. dic clarius ⁊
melius ꝙ bñficia curata receꝑant.iſti autẽ cõſi
liũ generale.vñ quo ad illa nalebat diſpẽſatio
epᷣi.qꝛ nõdũ erat adẽpta ep̃is pt̃as diſpenſãdi
ut in. d. c. ſanctoꝝ. ſʒ poſt ↄſiliuʒ gñale de quo
in.d.c.de multa.recepit iſte archidiaconatũ.⁊=
ſic uacarunt priora bñficia ꝑ illud. c. de mulra
ideo nihil oꝑat᷑ diſpẽſatio facia añ ↄſiliũ.Alij
etiã dicũt ꝙ iſta diſpẽſatio epi non naluit.quia
archidiaconatus ambien.nõ erat iſtis ſubieciꝰ
2 utraqʒ ſolutio uera ẽ in ſe. n gl ĩ ueꝛbo
electõis tẽpore. Quero ꝓ ĩtellectu hnius glo.
q̃re papa mãdat caſſari electõeʒ ĩ euẽtũ ꝓbatõ
nis dũtaxat: ꝙ iſte elecriõis tempore detinebat
illa plura curata. nã nidetur ex hoc tex. ĩnueꝛe
ꝙ ſi prins ante electionẽ dimiſiſſet ꝙ ualuiſſet
electio. So. dicit hic glo.ꝙ ideo tex. reſtrinxit
ſe ad tpᷣs elecrõis qꝛ ſi pus dimiſiſſʒ foret pur
gatũ illð uiciũ ⁊ ſic nõ deret ſibi ĩpntãi pᷣſtinũ

peccatũ q̃ſi öſierit eẽ qð fuit ⁊ ꝑ pniaʒ ĩcipit eẽ

nouus homo.nt dicit tex.nõ.i.c.ferrũ.l. di.ſe
cus dicit glo.ſi medio tpᷣe dimiſiſſʒ illa bnficia

2 Vr gl. itelligere ð tpᷣe qð ẽ iteꝛ electõeʒ ⁊ ↄfir
matõeʒ.⁊ i hac mã gl.młiuʒ itꝛicate procedunt
doc.⁊æ uarie ſũt opi.nã vᷣſat᷑ h̊ dubiũ non facile
an.ſ.pꝑ pecẽʒ pcedẽs ipediat̃᷑ qs ꝓmoueri ad
dignitatẽ.nã puto ꝙ i hoc vᷣſet᷑ füdametũ deci
ſiõis huiꝰ tex.qꝛ añ iſtũ tex.nõ hẽbamus iure
cautũ:qꝛ deiinẽs minus canõice plura bñficia
curata nõ poſſet eligi. nec iſte tex.ĩducit ius de
nouo:qꝛ caſus pᷣteritꝰnõ dʒ ðcidi ſʒ ius nonũ
ut le.⁊ nõ.i.c.fi.ð ↄſti.⁊ ꝑ gl.i.c.lʒ canõ.j.e.
li.vj.vVn tene ꝙ illa ðᷣtẽtio pluriũ bnficioꝝ põ
derabat᷑ h̊ ad ifeꝛendũ electũ fuiſſe tꝑe electõis
ĩ gꝛaui cꝛimie ↄſtitutũ.⁊ ſic ñ ẽ ſpãle ĩ cãn huiꝰ
c ¶ Idẽ eni eſſz i alio grani crie ut ꝓbat in. c.
.i. lxxxj.di.⁊ ĩ.c.fi.xxj di. hodie vo magis ſpe
cifice ꝓuiſuʒ ẽ in m s huius lir̃e ꝑ eyuagãteʒ
Jo. xxij qᷓ incipit execrabilis ĩ.F. qꝛ neꝛo ubi
c diſpoſuũ ꝙ ſi qꝗͥs hñs bnfiꝰ curatũ uł digni
tatẽ ꝑſonatũ uel officiũ recipit ſʒ ↄſiłe:⁊ illico
ñ dimiſeꝛit pᷣmũ vᷣbo ⁊ facto ĩ mãibꝰ oꝛdiaꝛij.
ꝙ ẽ pᷣuatꝰ utꝛoqʒ.⁊ efficĩ᷑ ihabił ad ſacꝛos oꝛ
dines ⁊ ad quecũqʒ ecclłiaſtica bniificia.⁊ neꝛba
illiꝰ. F. rfert gl.ĩ cle.ſi płes ðᷣ pᷣb.vñn ꝑ illũ tex.
reputo iſtã ↄcertatõeʒ gl.hodie ſuꝑfluã qꝰ ad
termios he:qꝛ nõ ꝓdeſt pria ex quo iã effectꝰ ẽ
ihabilis.nec cꝛcdo aliũ citꝛa papã cũ iſto poſſe
diſpẽſar:cũ tex.ille ſimplłr reddat illũ inhabilẽ
7 nullã mẽtionẽ faciat ð diſpenſatiõe.ad hꝰ. c.
dilectꝰ.j.ð tẽp.oꝛ. ⁊ qdð dixi ĩ.c.qſq̃ſ. Sẽ e.Et ꝑ
illũ rex. d. S. dico eẽ ſopitã qõneʒ ↄpoſt. bᷣ i eo
ꝙ queꝛebat᷑:an ille qͥ detinuit iiuſte pła bnticia
poſſit eligi ſaltẽ ad ĩferioꝛẽ dignitatẽ:⁊ ꝙ qui
dã dicebãt ꝙ ſic:qꝛ hoc ſolũ cauet᷑ de epᷣo i qꝰ
ꝛeqri᷑ ma oꝛ ꝑfectio.ſʒ ipſe Cõpoſtol.tenuit õ
riũ.ſʒ ut dixi hodie ĩ ᷣmĩs le iſte ꝛeddit᷑ ihabi
lis ad quecũqʒ eccliaſtica bnficia.ſʒ qõ gl põt
ꝓcedeẽ ⁊ eẽ utilis quo ad alia crimia.nuqͥd.·ſ.
cꝛimioſus pᷣe electiõis uł antea poſſit eligi i pᷣ
latũ maxie epʒ: Circa quã qdeʒ nuarie ſũt opi.
ita ut nõ appareat q̃ ſit cõioꝛ.⁊ płrimũ itꝛicate
ꝓcedũt h̊ doc.ſʒ tu uið bo.gl.i.c.fi.xxv.di.⁊
lex.nõ.ibi qͥ diẽ ꝙ ꝓmouedꝰ dʒ eẽ ſine crie:ñ
ſolũ tpᷣe electõis ſʒ ẽt poſtqᷓ fuerit effectꝰ xpᷣia
nus:qꝛ nõ põt de medio ecchie malũ aufeꝛre qͥ
i ſile delictũ coꝛruit ut ibi.⁊ uide ibið ꝑ archi.
qui uidet᷑ inuer̃ poſt antiquos doct.ꝙ rigoꝛ il
liꝰ tex.ſit hodie coꝛꝛectꝰꝑ.c.frat᷑nitatiſ.xxxiiij.
di. Ego tñ breuit᷑ ſic diceꝛẽ ꝙ aut tpᷣe electõis
q́ᷓs ẽ ĩ peccato ueniali:⁊ nõ ꝛepellit᷑ ab elecriõe
nel ꝓmotiõc:qꝛ nemo poſſet ꝓmoueri:cũ nul
lus niuat ſine pcc̃o:ut dic̃ ex.i.d c.j.lxxxj.di.
faẽ tex. xxv.di ꝗ. crimĩs. Aut ẽ in pcẽo mõtali
⁊ ꝑſeuerat ĩ eo tpᷣe electõis:⁊ tũc puro electõeʒ
nõ ualer̃. ¶Doueoꝛ:qꝛ ĩ tali pecẽo exiſtẽs n dʒ
celebrare.ẽ eni ſuſpẽſus quo ad ſe ut ĩ.c.quot
tidie ðᷣ ↄſe. di.ij.⁊= le.æ nõ.ĩ.c.fi.ð coha.cleꝛ ⁊
mu.· gn põt eligi ĩ pᷣlaũ.ſiẽ dicimꝰð excoicato
mioꝛi excõicaiõe:qͥ ꝑꝑ ꝛõeʒ pᷣdictã ñ põt eligi
nt ẽ tex.i.c.ſi cèlebꝛat.ð cle.exc.mi.⁊ iñ̃ excõi
catio minoꝛ que ut plurimuʒ cõtrahitur per ꝑ

¶Ge dect.

ticipiũ cũ excõicato nõ ſemꝑ ẽ mortale.iu es
q dixi ĩ.c.ſacris qð me.cã.⁊ ꝓ pᷣdẽa ↄctone fa
cit dẽm. c.i.lxxxj. di. ubi hetur ſᷣm aplm ꝙ det
e ſin crie ꝓmouẽdꝰ.⁊ crim appellat᷑ ibi pecqm
mortale:cũ pᷣuet uua et᷑na: ut ĩ. . als ea demũ
xxv.di.Et fac ẽt gl.i.c.florẽtinũ.als ĩcipit ar
chidiaconũ.lxxxv.di.q diẽ ꝙ iuramiũ temera
riũ repellit quẽ a ꝓmotõe ſi ille ñ egit pniaʒ q;
glo. tene mẽti. Aut ille n ꝑſeuerat tpe electõis
ĩ pecco moꝛtali.⁊ tũc ant ↄmiſit ðᷣlictũ mãifeſte
7 notorie.⁊ nõ ualʒ electio niſi pus fuerit ſecũ
diſpeſatũ:qꝛ n põt talłr delinques exercẽ ordi
nẽ ſine diſpeſatõe:nt ꝓbat᷑ ĩ. c. fi. ð tẽp.or.pu
to iñ ꝙ ĩ hoc ſuff ẽ diſpẽſatio ꝓprij epi. ad hꝰ
qð nõ. Archi.i.d.c.fi.? Jo. gloſatõ ĩ c.ſi qs
deiceps.xvj.q.vij.⁊ gl.i.c.qſquis.s.eo. Aut
pecẽm nõ fuit notoriũ.⁊ tũc ant ẽ tale qð impe
diat ordis executionẽ etiã poſt pactã pniaʒ: ut
homicidiũ:ſimonia ĩ ordie ⁊ ſilłe.⁊ tale deliciũ
ipedit electionẽ uł ſaltẽ dat cãm caſſãdi: ur i.d.
.c.fi.ð tẽp.or.⁊ qd le ⁊ nõ ĩ.c.ex tenoꝛe.e.ti.
7 nide ad hãc mãm qð nõ. Inno.i.d.c. ſi cele
brat. Aut nõ ẽ tale deliciũ:⁊ tũc puto qð non
ipediat electõeʒ poſt pnĩiam. ar.i.d.c. florẽtinũ
2 i.d.c.fi.ð tẽp ordi.⁊ fac c.fidelior.l. di.ubi
pʒ ꝙ Metrꝰfuit ꝓmotꝰ i ſũmũ pontifice poſt
qᷓ; negauit xpm.⁊ hoc qꝛ egit pniam. vn gl. ibi
nõbił format qõeʒ qᷣs ſit pᷣferẽdus ĩ ꝓmotiõe:
an is qͥ nũqꝙᷓ; peccauit: an ille qͥ peccauit ⁊ cõre
cius é: cũ xps nõ elegerit ſanctuʒ Johãnẽ qui
nunqiᷓ deliquit:lʒ Detrũ qui eũ negauerat ⁊ꝛ
correctꝰ fuit.⁊ dic ut ibi. Et ſi diceres ex quo
Me. nororie grauit᷑ deliqᷣt qũo potuit ꝓmo
ueri ad ſũmũ apłatũ õ ea q̃.S dẽa ſũt. So.dic
ꝙ ð eiꝰ correctõe ⁊ pnia aꝑtiſſ me ↄſtitit ⁊ idẽ
fiẽt hodie ð alijs ſi aꝑriſſime ↄſtaret de eoꝝ⸗
tritioe:qꝛ ois ↄſtitutio hũana ceſſat ceſſãte eiꝰ
cã.lxj.di.i.O.his oibus.ſed nobis nõ ẽ licituʒ
iudicare de occultis:ut ĩ.c.unico ut eccle.bñfi
ci.nõ pᷣſumit᷑ ita va pnia ĩ alijs ſiẽ in MDerꝛo
Itẽ i eo ceſſabat ome ſcãdalũ ꝓpter claritatẽ
uite ⁊ miraculoꝝ ↄcurrẽtiũ.¶ In gl. i ybo ĩ
iure ꝓpoſitam.ibi dicas ꝙ ſi libellus ⁊c᷑.ſigna
iſtã ꝑticulã uſqʒ ad finẽ.⁊ quatenꝰ gl.dicit ꝙ ꝑ
ↄfeſſionẽ fit ↄteſtatio cũ ſit prius libelli oblatõ
nide qð pleniꝰ dixi ĩ.c.unico ð litis ↄteſt.⁊ q̃te
nus glo. dicit ꝙ ſi reus ↄfiteat᷑ an oblanieʒ li
belli nõ fit cõteſtatio:nec fertur tunc ſnĩa diffi
nitiua.iõ hoc dixit:qꝛ ubi non preceſſit petitio
nõ põt dici ↄteſtatio:ut h̊ in tex.⁊ uide bo.tex.
⁊ eius praticã in.l ſi reus.ff.de ꝓcu.naʒ ſi uis
euitare ſniaʒ diffamatoriã: nade ilico poſt cita
tionẽ ⁊ offeras debitũ.⁊ dic ut pleniꝰ nõ.i.d.
l.ſi reus.nõ autem poteſt ſententia ferri: quia
ſnia diffinitiua nõ ualet lit᷑. non cõteſt j. uj lite
nõ cõteſt. in rubꝛo ⁊ nigꝛo.ſed ſᷣm glo.cõteſſo
fit pceptũ ut ſoluat ad certũ tẽpus.ſentit enĩ ꝙ
hoc caſu nõ datur quadrimeſtre qð reglariter
dat᷑ ↄdenatis i actõe ꝑſonali: ut in. c. qdð ad cõ
ſultatõeʒ:de re iudi.⁊= tenuit expᷣſſe ibi dominꝰ

fluſsplennſſs nii ſi
ni iuice⸗

gilulii nö Dae.
lea
gicchun Cdli iutn
woiluni i i
rlne Ae N,
ent cli li pct.11

ͦglicnbeiſc dod chch IMon

uiſnin naid wtwi N
hPrio)ſentt 0 an e
lcmuitnubi din t be⸗ bi o0l1 4
enn aß fitdſpiinonn uing
ni obinag hint tiinu r an bl
iſca d toſeſninden ibinn bn
Ateri hiin nvo ho ilu anoni
inuceolhxt Aieno he n o hoſſt ui
lenmntonn ce negun oecio. no.
bit inc een i i.nulo torn 'no⸗

iorepini ſß pannoni male diſogel

ti uiri notui Jmno.c nd ſolu ſei⸗
ubimn hpotl debinü ubi in dlſpeſs
niihripbömmg ti hoſſzpeede zaol:
lpoſtit ,.5oee Pb. nid ine polnd n
uinuſſtobiner niini unnie
ipal deſemir wnetſ er eſſine
ſen naſ diſpeltoe obnneda ne gie
nſißhoſſt spinbe oficſs itef
hninl. cſejnocle no n, 1
n iiſbinbbl oalet inia b“ dictum
nuſeth ene
n 3:ce che d . ſi. cae iſ
Neniordineindtclnniu
intgilincdſes C.5 rte Nn
ntitogue, ⸗
ltirhe⸗ lauw. JYo di.
c i d nedo er ui b ſaisdi

Iconfre
i uctipn. nr cot e fe
un l hee reguln Pncpalt
P nbicägd ſi juiat

nde n e
Pßtrdal(Jng dnde
n ndedo pnn W
dgelctii⸗ aſan Ad

lcugt

calo
cord⸗

nr i.d.
ꝛſonc
zut exc⸗
wri.c.,
s
wvo de
v eni
ſpo. im
i.c.l.ð
bus po
ea go
diargt
1I.
pcurnol
eicſt.
deca do⸗
UAmäne

4
E⸗

ſe ni dee
Hoxie
1 ude di
de conin
ncſ
nit nde
lyns hrd⸗
ccchn nor
Nonicos
üper mi
dcnet
M fun
udbi
cdä
ſoß ga
g nd
dici
t grl
cechieg
nbi i 5
dern
.ri.
alcht
139
Wuüx

ia müunamen age
nncdüſnnnigie krinihu
einmin tit We
(.fl eporrgdbetio Ren
nt enie lci eticpnio dren
peclier igwinin ridc ſorii

ride onp org er efhelorl diii
50 n nr pmun ſini n ien
icgul in t hor negl nim i fi
idlſomn gig heſtßniſtbi gnoir
sq nich helcani . n leg peauſte or
ns ti hsno ceggtt inem Nbine gi
p celgurtz Peni gi ei egnenn 4
ntci fint tdenn di Erſ es a⸗
Penoore geni geiiteio donn onn
Geniad ſüni mirm den g da i Oo d
Gdeb cortetdet pnig aprſ reoltinriti
ſitboded alſsſ agnſineotnae eor,
noe ros limo bim aſta ſiran
li idi bsobus bo iſaimj
ilne eoculis mi mion ale dif
n lni n gu nis ſen Per
Jetocſmi dir icii e cnni
dr ehuunr an Pei le ſt
—–
ſi graiiticd inie chann
õ
uszo ag lun en i
clinoftcörſinon i 4

rel
niiun ͤboc utchll *
pootlei griuat ron
zin.ltens ſt i
ruiciin.lcnſ , n
n afmmni l ii
A ied en

l

ngiſbeꝗe

caꝛdi.⁊? ẽ glo.ordi.i.l.ſi debitori.ff. de iudi.& ĩ
ſti. ð v. obli. i. F. ois. ⁊ utrobiqʒ diẽ danduʒ h
caſu ſpus.x. dieꝝ dũtaxat. Sed tu dic illas gl.
ꝓcedẽ ex ↄſuetudine. naʒ de iure debet dari
drimeſtre. ut i.l.iuł.ff.ð ↄfeſ.nõ. Oar. i. d..ſi
debitori¶ Er circa bunc articulũ uide qð ple
nius dixi ĩ. d. c. qd ad ↄſultatõeʒ. ⁊ ad mãm bꝰ
glo. nið glo.i.l.unica. C. ð li. ↄt᷑ q̃ nident hu
ic concordare.⁊.ij.q.i.c.nos ĩ queq; æ ꝙ nõ.
doc. i. c. ꝑuenit.el.ij.ð appel.⁊= Inn. in. c. ij. ö
in ĩte. reſti.ubi tꝛactat᷑ ð iuribus iſtiꝰ pᷣcepti.an
beat nim diffinitiue circa appellationeʒ æ alia.
n gl. i Vbo ꝑ ſedẽ aplłicã.i fi.nõ glo.⁊ idẽ
nõ.j.in glo.magna.ſʒ tu dic ut pleniꝰ dixi ĩ.c.
ð̊ multa.j. de pben.⁊ inter cetera diẽ MHoſti. H
nõ.vbũ qð diſpẽſatꝰ etiã ꝑ papã circa płalitatẽ
iſtoꝝ bnficioꝝ ſine cã. Iʒ ſit tutus q ad eccliaʒ
militãtẽ.nõ iñ quo ad triũphatẽ:⁊ ſic nõ ualer
diſpẽſatio qꝰ ad deũ: aꝛ. xiiij.q.vij. c.illa:⁊ fac
qðᷣ nõ ·gl.i.c.nõ ẽ. I. de uoto.qᷓ; Inno. uide
af aliud ſentire in.c.cũ ad monaſteriũ. ð ſta re
gu. z pᷣmã opi. ſentit Jo. an poſt beatũ Tho.
i. d.c.ðᷣ multa:ubi dixi.æ heo hãc opi.ꝓ indu
bitata qñ fiẽt diſpẽſatio ut clericꝰ Pꝑ unilitateʒ
pᷣuatã obtineret plura bñticia quoꝝ alteruʒ ibi
ſufficeret ad honeſtatẽ niuedi.nã ᷣ cãu n ſoluʒ
alteraf hũani iuris diſpõ.ſed ẽt xpᷣi. pꝛimoniuʒ
iniuſte diſpgif. Cũ ergo ipᷣe papa nõ poſſii iñ
cq alienare bona eccłie ſine graui pecc̃o.ut nõ.
archidi in.c.nõ liceat.xij.q ij.multo fortiꝰ nõ
põt alti dare ptatẽ ipʒʒ pꝛimoniũ male diſꝑgedi
? ex h̊ ↄuincit᷑ motiuũ Inno.cũ nõ ſolũ vlet
hic ius hũanuʒ ſʒ potiꝰ dininũ ubi ãt ꝑ dilpeſa
tõeʒ uiolaꝛet᷑ iꝰ hũanuʒ tẽ poſſʒ ꝓcedẽ ↄia opi.
ar.ĩ.c. ꝓpoſuit.J.ð ↄce pᷣb.nã ð iuẽ poſuòõ im
ẽ ꝙ quis n poſſit obtineꝛe niſi unũ cuꝛatũ:2⸗ p
nõ poſſit ꝑ aliuʒ deſeruiꝛe. tutiꝰti ut ceſſante
cq qͥs abſtieat a tali diſpẽſatõe obtinẽda ne aĩe
cõdenent᷑ cũ ñ poſſit qs pluribꝰ officijs irẽder̃
ut i c qa nõnulli. =. c.ſeqn. ð cle.no reſi. ¶ In
gl. in vbo irritã ibi nihil nalet ſnia. hꝰ dictum
itellige ĩ cauſis plenarijs nã ĩ ſũmaꝛijs no ẽ ne
ceſſaria lit cõf᷑ ut ĩ cle ſepe ð v.ſig.⁊ cape iſtã
regulã ⁊ tene eã mẽti ꝙ ois cã regularit᷑ e plẽa
ria ⁊ ſic reqrit plenũ ordinẽ iudiciariũ.æ hanc
rlaʒ firmat gl i. l. iudices. C. ö iud. ſeq Gar.
ĩ ena. ad repᷣmẽdã ĩ vbo ð plano. æ Jo. lig.
in. d. cle. ſepe. ſy ego allego tex. qui hꝰ ſatis bñ
ꝓbat in. c. qm frequẽt᷑ ĩ pn. . ut li.n cõt᷑⁊ faẽ
etiã ibi rubꝝ. Fallit hec regula pᷣncipalit᷑ ĩ du
obꝰ caſibꝰ.pᷣmꝰ ubicũqʒ ſnia modicũ piudiciũ
affert: nt ĩ auc. niſi breuiões. C. ſen. ex ꝑi.ꝛe
ci. ?.xi.q.i.ĩ.c.ſi quis ut clerico.qui tex.ſic dʒ ĩ
telligi ⁊ ĩ l.iij. ff. ad exhibẽ. ⁊.l.theſaurꝰ.eo.ti.
igẽ ſi affert magnũ piudiciũ dũmõ ſit reꝑabile
b alið ꝛemediũ citꝛa appellatõeʒ fac̃.c.ueniẽs.j
reſti. ? pleniꝰ pſequere hanc mãʒ ut nõ. bar. ?=
o. d lig i locis Pal ¶ In gl Vbo irruari in
fi. No bñ hãc gl.quo ad duo.pᷣmo i eo ꝙ diẽ
ieo poſſe agi cõtra eleciũ ad caſſatẽcʒ cleciõi

per uiã actionis ⁊ exceptiõis naʒ põt quis ꝑ
uiã actõis petere electõeʒ irrirari ex ðᷣteciu for
me uel ꝑſone. ut hic ĩ vbo tãdẽ cpoteſt etiã p„
cedi ꝑ uiã exceptiõis.cũ.ſ.electꝰ petit ↄfirmati
onẽ uł conſecrationem. ut i. c. ſuꝑ his. j. de ac
cu. dicit etiaʒ ꝙ põt excipi licet non petat᷑ cõfia
matio. qꝛ electꝰ ſalti ht ul here debʒ irenonẽ
petẽdi ↄfirmationẽ.⁊ tũc exceptio ẽ itentions
excluſio nt nõ. dic. Inn. i. c. cũ dilecti. . e. . gẽ.
tetigi facit. c. j. e.l. v. ¶ Nõ ꝛ cx fine glo. qꝙ;
idẽ ẽ effectꝰ quocũq;ʒ mõ ꝓcedat᷑:⁊ ſic ꝙ i iſto
caſu exceptio ↄtra electũ habʒ uim actiõis.⁊ 9
cordat huic gl. i. c. ſuꝑ eo.S.e.⁊ uide qð ibi di
xi.nã ꝓbata cxceptione g electuʒ caſſat̃ elecrio
nt ĩ. d.c.ſuꝑ his.⁊ ſic hẽt effectũ cõſecutiuuʒ.
⁊ forte hoc ꝓcedit ꝓpt᷑ ꝑicłuʒ aniaxꝝ. rgularit
aũt exceptio hẽt uim expulſiuã non ↄſccutiuã.
ut ĩ. c.ij. in fi.de or. ↄg. hĩc dicit ꝙ exceptio eſt
actõis excluſio. ut ĩ. l.i. ff. de excep. ¶ In gl. i
Vbo decideda ueritate ibi iꝰ nonũ.dicit hoſti.
ꝙ etiã iura ãtiq̃ hꝰ uolũt. S. e. c. cũ dilecti ⁊
ſpõ.impu. atteſtatõeſ.ĩ fi.ſj hodie dic ut hẽtur
i.c.i.ð iura.calũ.li.vi.nubi patʒ ꝙ etiã i ſpuailit
bus põt exigi hodie iuramtuʒ calũpnie. Gn
ea glo.ibi ſed qꝰiure hꝰfaciãt nõ uidi MHoſti.
dicit ꝙ uidẽ potuit.c.ĩ ꝑrractãdis.ðᷣ iur. calũ.
7.l. fi. C. ð ꝓcur. z. l. fuos. d teſti. ubi pʒ ꝙ cũ
ꝓcurator ẽ uilis ⁊ dñs iuſtior põt dns cõpelli
nt ipᷣe reſpõdeat.⁊ facit hodie tex.i.c.pntiũ.j.
de teſti.li.vi.ubi pᷣlatꝰ pᷣſtar ĩ aiam ſuã ⸗ illoꝝ
de caꝰ hoc iuramẽtũ de ueritate dicẽda: Sin
dicus aũt ibi iterrogatur ſine iuramento.5 nið
ad mm qð dixi ĩ. c.i. ꝑtractãdis palle. n
ea gl ibi niſi id feciſſet de mãdato capituli ⁊c.
gl. ꝙ cõfeſſio ſoliꝰ p̃ᷣlati nõ nocet eccle
ſie niſi hret a caplo mandatum litigandi.Et ꝓ
H optime facit tex. quẽ glo.allegat i. d.c.pñtiũ
⁊ uide ibi bonã glo.⁊ tene illã menti.⸗ gl. i. c.
de conſtantinopolitana. xxij. di.æ idem nõ. gl.
in.c.fi.ð pᷣſcrip.ubi formaui punctałr iſtaʒ qõ
nẽ. ⁊ nide qð ibi dixi.x intellige predicta qn pᷣ
latus habet capłin. Si eniʒ eſt ſolus pura quia
eccłia non eſt collegiata uel ð facto non het ca
nonicos nel monachos.iũc cõfeſſio ſolius pᷣla
ti per uiã contentioſe iuriſdictionis emiſſa Ppiu
dicat eccłie:ut ꝓbatur in.c.dilectus ðᷣ cap.mo
na. facit qðᷣ nõ. gl.in. c. potuit. de loca.⁊ in cle.
ut hi qui de eta.⁊ q̃li. ¶ In quibus iuribꝰ cõ
cludũr nõ. gl. ꝙ tãtã pfatẽ het ſolꝰ platꝰ qñ eſt
ſolꝰ qnãtã hẽt pᷣlatꝰ cũ ſuo caꝰ. Ad idem facit
qð nõ gl.ĩ cle.i.de re. eccle. non alie.q no. ſecꝰ
dic ĩ ↄfeſſiõe emiſſa ꝑ uiã nolũtarie inuſdicrõiſ
ut qꝛ ſpõte uadit ad iudiciũ ⁊ ↄfitet᷑ ĩ piudiciũ
ecclie de quo ꝑ Bar . in. l. certũ.ff. de confeſ.
ubi uið ¶ In gl.ĩ vbo. ð ↄſue.ibi ð iuẽ cõi ur
ꝙ hec ꝑrineãt ad aꝛchidiaconũ.g* gl. male lo
qt.æ ĩ ↄꝛiũ ẽ tex ĩ.c. archidiaconꝰ.j. ð offi ar
chi. ubi fʒ cõeʒ ĩtellectũ ꝓbat̃᷑ ꝙ archidiaconꝰ
uõ põr de inre excõicare que antẽ de iure cõi
pertineant ad archidiaconum uide ꝑ Jo. an.

¶ e dect.

i. c. ad hec.i.S. in qdaʒ ð offi. archi. ubi dic ꝙ
ſolũ fundat itentionẽ ſuã ſuꝑ illis duobꝰↄtẽtis
i. d. F. i aliis vo ſuccũbet niſi ꝓbet ius ſpale ⁊
tene mẽeti hoc dẽm.nã lʒ młta nüerent᷑ iĩ ti. ð of
fi. archi. illa tn atiribnunt᷑ ſjm narias locoꝝ cõ
ſuetudies. nã multa nũerant ibi ↄpeteniia alijs
dignitatibꝰ ðᷣ iure 1in glo vbo utrãqʒ
nõ iſtã glo. ſinglr. eſt eni menti ↄmendãda.Et
pꝰ ĩ eo ꝙ põit multas ſignificatões hꝰ vbi tiiu
lus.⁊ nide etiã qð nõ . ð offi.archipᷣſ.i.c.fi.⁊
nõ ex hac ꝑte ꝙ hito reſpẽu ad morẽ qtiquum
clerici pnñt denoĩari ꝑ titulos ecchiaꝝ ſic cardia
les.nã ille eccłe eis aſſignate dant᷑ ĩ titulũ alijs
clericis iferioribꝰ.nerũtũ ꝑꝑ pᷣrogatinaʒ digni
taris ł officij eoꝝ fuit ab olim conceſſum ut ipᷣi
cardiales herent iuriſdictõeʒ epalẽ ĩ ti uł eorũ
nt i. c. iſ qui ð̊ ma. ⁊ obe.⁊ ibi dixi.⁊ uið q̃:r
debeãt denoĩari cardiales i.c.ij. ð cle.nõ reſi.
ubi plene tetigi ĩ lec ecũdo nõ ex hac glo.
ꝙ qᷣlibet clericꝰ pt᷑ dici maritꝰecclłie ſue.⁊ ſic S
hit᷑ mrimoniũ ſpũale int᷑ clericũ ⁊ eccłiaʒ iferio
rẽ.⁊ ꝓ hꝰ allego bo.tex.ĩ.c.ſiẽ ĩ una.xxij.q.ij.
dic mm ꝙ ſtricte ſolꝰ eps qr̃ õhere hꝰ mẽimoni
um cũ ccclia: ut ĩ. c. ij. ð trſla.pla.dixi p o.
an. i. c. clici ð ui.⁊ ho.cle. Laꝛge vo dñr pᷣheꝛe
hꝰ mr̃imoniũ abbates ⁊ alij pᷣlati hntes gnãleʒ
iuriſdictõeʒ ĩ loco:ut ĩi.c.ne ꝓ defectu.⁊ ĩ.c.qꝛ
ꝑꝑ.s.e.⁊ ibi ꝑ gl. Largiſſime vo qᷣlbet clericꝰ
iterior dr̃ hꝰ mrimoniũ ↄbẽ cũ ecclia ſua:ut in
.d.c.ſiẽ ĩ una.qð ſic dʒ inrelligi ¶ ʒ nõ ex hac
glo. ꝙ de iure cõi ẽt bñficia ſlimplicia n poſſũt
accumulari i eadẽ ꝑſona.ſʒ ualet ↄſuetudo i õ
riũ.⁊ hodie ĩoleuit hec ↄſnetudo q̃ſi ꝑ totũ or
bem. ⁊ ꝓ ea uide tex.iũcta glo.iĩ.c.gr̃a ð ꝑpiis
li. vi.⁊ ĩ cleæ gẽe eo.ti.ꝑ Inn.i.c.cũ iam dudũ
J.8 boe Elncr nõ ex hac glo.ꝙ epi pñt ẽt
hodie diſpẽſare circa płalitatẽ bnficioꝝ ſimpli
ciũ.ſʒ tu limita hoc dictũ ꝓut dixi i.d.c.cũ iam

dudũ ⁊ in c.lr̃as ð ↄceſ.pben.⁊ veenenefer..
n

repetitõe.F. qᷓ vo i.c.extirpãde.j.ð pᷣb
glo. pe.ibi:ſinñ pecco mortali.nõ ſingkłr iſtã gl.
ꝙ peccat mortalłr tenẽs plura bñticia etiã ſim
plicia quoꝝ altexꝝ ꝑ ſe ſibi ſufficit. Hãc gl.limi
taꝛẽ ut ꝓcedat qñ qs ſibi lucrifacẽt fructꝰiia ꝙ;
ad utiliratẽ pꝛiuatã ⁊? ad augẽdũ pꝛimoniũ uult
illos. nã ad iſtuʒ effectũ nõ puto hodie ualere
ↄſuetudinẽ in Srium:qꝛ ↄſuetudo õ ius nõ uʒ
niſi ſit rõabił:ut ĩ.c.fi.ð ↄſue.ſʒ hec ↄſuetudo
ẽ oẽm rõeʒ:ut i.c.rõ nulla ⁊ qð ibi nõ.j.de
pᷣbẽ.⁊ j offm pietaris.xvi.q.i.i.c.fi.⁊.x.q.ij.
i. c.eps.fac̃.c.q̃d gꝰ.xxiij.q.iiij.⁊.i.q.ij.paſtõ
2. c.clhcos.un iura q̃ uident᷑ innere iĩ hꝰ ualere
ↄſuerudinẽ:ſeu ut ueriꝰ dicã.glo.⁊ doc.anctio
ritates itelligo qñ ↄſuetudo diſpõit ſoluʒ circa
porẽtiã retinedi pła bñnficia ſimplicia:ſecꝰ ſi diſ
ponẽt ut ꝓ libito uolũtatis poſſit iſte bnficiatꝰ
ð fruciibꝰ illoꝝ diſponẽ.⁊ tene meti hꝰ dẽm ut
ʒ. dixi.⁊ puto ꝙ nec diſpẽſatio pape ualeret q
ad deũ ſine cã legitĩe fẽa:qꝛ ſiẽ ipe papa nõ po
teſt ſine pccco aliẽare bõs eccłie ſiñ ltima cã:ut

nõ.archi.i.d.c.ñ licear.xij.q.ij.ita nec alijſ da
re prãtem male diſpẽſãdi ar.i.c.nuꝑ . ð dote
poſt diuoꝛ. reſti ¶ E glo. quero: qͥd ſi ꝓbatio
nes recepte ↄ electũ:clare ) eũ no cocludunt:
an debeat fieri ꝓ eo an S interpᷣtatõ: So. diẽ

Inno. ꝙ ꝓ eo. vñ ſi teſtes deponũt eleciũ ſub

anno cẽſu ↄceſſiſſe bnficiũ:dʒ ĩtelligi ꝙ ꝛceꝑit
pecuniã ꝓ tpᷣalibꝰ.ñ aũt ꝓ ſpũalibꝰ.nã tpᷣalia
pñt cõcedi ſub anno ceſu.ſjʒ ſpũalia nõ.j.ne pᷣ
la. uices ſu.q̃ſi ꝑ rotũ.dicta vVo teſtinʒ pñt viſi
cari tam i ſpũalibꝰ qᷓ i tpᷣalibus gut fiat beni
gna interpᷣtatio dʒ itelligi ĩ cau licito. Itẽ ſi te
ſtes diceꝛẽt electũ iraſcibilẽ: dʒ itelligi ʒelo iuſti
cie. ⁊ idẽ dicendũ i ſiſibꝰ. æ H diẽ Inn. uex qñ
ꝓcedit᷑ ꝑ uiã exceptõiſ.ſecꝰʒ eũ ſi ꝑ uiq accuſa
tonis cũ i ea imineat utriqʒ ꝑti ſuppliciũ nam
2 accuſator nõ ꝓbans puniꝛet᷑ pena talionis. =
iõ nõ dʒ ita benigne ſieri inteꝛpᷣtatio ꝓ eo ĩpᷣ
iudiciũ accuſatoris Itẽ ĩ accuſatõe ꝓſeqᷣ qͥs
qñqʒ iniuriã ſuã uł ſnoꝝ ⁊ nõ hanc mirabilem
driaʒ quã alibi nõ legi. Sʒ do. an. diẽ hoc dem
ſibi nõ placeꝛe:qꝛ ⁊ in nia accuſationis debent
ꝓbatões ↄcludere neceſſario:ut ĩ.c.in pntia ?
qð ibi nõ. ð̊ů ꝓpa. Ego allego nõbile dẽm bar.
i.l.ij ff. ð duo.re.ubi nõ.diẽ ꝙ ſi accuſatur qͥs
ꝙ cognoueꝛit Dertã ꝑ uiolẽnã ⁊ deinde fit ar
ticulꝰ ꝙ cognouit bertã niolent᷑.⁊ ita teſtes ꝓ
bant ꝙ ex hac ꝓbatõe nõ poteſt accuſatus pu
niri:qꝛ iſtud aduerbiũ uiolenter hʒ duplicem ſi
gnificatõeʒ quẽadmodũ oĩa noia uerbalia que
poſſunt iĩteligi actiue ⁊ paſſiue.uñ pᷣmiſſa ꝓba
tio pt᷑ itelligi ꝙ iſte cognouit Herriã uiolẽt.i.
ꝙ ipſe ĩtulit nioleriã. Berte. Moteſt fo itelli
paſſiue.ſ. ꝙ ſibi fuit illata uiolẽtia ut cognoſce
ret Bertã.⁊ hoc cãu ꝓbatõ n ↄcludit ad effe
ctũ pene ĩferẽde ſᷣm titnlũ accuſatiõis cum gꝰ
ꝓbatõ nõ ↄcludat irentũ accuſationis:n dèt ĩ
de puniri accuſ at /Ad idem allego Ci.i.l. ij.
C.ð ꝓba. ubi dicit ꝙ ſi accuſaui nitiũ de ꝑcuſ
ſione cũ ſanguĩs effuſione. demũ ꝓbo ꝑcuſſio
nem. ſed teſtes nibil dicũt de ſanguĩs effuſiõe
debet ᷣm eum abſolui accuſatus:quia non eſt
ꝓbata illa pcuſſio qlificata que fuit deducta in
accuſatõe. nã forte fuit iſta alia pcuſſio ſine ef
ſuſiõe ſanguĩs. Manc t qõneʒ uide pleniꝰ exa
minatã ꝑ bar.i.l. denũciaſſe ff ð adult fa
cit qðᷣ nõ idẽ baꝛ ĩ. l.non ſolum F.ſʒ ut Pbaꝛi
.ff. no. oꝑ. nũ. nbi nõ. diẽ ꝙ faciliꝰ dʒ excludi
accuſatio qᷓ; cinił acrio uñ ↄcludit ꝙ ſi accuſa
tore ꝓbãte ĩtẽtionẽ ſuam reus ꝑ ſuam ꝓbato
nem illam obnubilat ſeu dubiam reddit: dʒ ipe
accuſatus abſolui nt crimia nõ pᷣſumãf.? põe
exẽplũ: ſtatuto cauet q nobilis nõ poſſt itraf
palaciũ dnoꝝ ſub certa pena niſi tẽpoꝛe cõcilij
generał.accuſat᷑ Ti ius nobił.⁊ ꝓbatur ꝙ de
mẽlſe maij itꝛauit palaciunʒ dnioꝝ. accuſatus vo
ꝓbat ꝙ illo mẽſe fuit ↄgregatũ ↄciliũ genera
le.⁊ ſic potuit eẽ ꝙ ĩtrauit palaciũ die ↄcilij ?
ſic ꝓbatõ accuſatoriſ ꝛeddit᷑ dubia.? ꝑ ↄns 5
bet abſolui accuſatus. Sccus autem dicit ipſe

6s0ſenſnenſin ĩ öͤnplhaan e
nneb cihllinen go ,4 ſſi n /
iitgr bir i ho cnmſt
ron beſt ng nalb ub ioel
ninimrcſpotnodinnino au ii ſoni
Mudni, alenont ntiſit ſpe tßus
inin i hini ibeſ oblis o cicl
lpentno ludſoato: nrno in d c de
in Alcacoce avalicicz ibitt cauſa
Mncd cinodo it ſoffciens poteri epus
2=ð
minügnid perens ibi puiden dtberefi
rin opeciteneai ibelnz offerreſtinin
Nitrodnerſeri Jnno. noabifrdie
ihuffet teinymmofene po lbelo:
inhoinen on iito rm
rnſtclciiuk eini
irtitzdin 1c il. un go.
e d hia pr lcẽ ſfffe gin
ithain ego len bi puieri
lin nic ge o mhi ppideni
ent ovobis pdduco.

ceneſ Nn dnr
V tſtuclqnete Olato no n
iniiſtrcignd ene

colanos
ton tſa
bꝛe co
iiqvo
ſohelos
ſotm:
Aſemie
g ben n
fuxer
ec e ien⸗
dru.
(od d
ignos
Won
dn!
n
Adin
1 Pot⸗
prio.
Alias
dogz
leſſos
mcoe
tumen

no. ſe nbi n de Plircninnt
cognman Bnj guilütnnen
leul' nonl ben olni eine,
nmn gerbrr obair o mif uim
ung ſtud agverbii Nolenerbz ooplont
iſendz reilnwgi oi vit etin e
doſonr ielig Aenuer paſſue uſ nniſi pb
lont religi g ſte ogonit eni niolt ,
hhe uit vicleni Dene⸗Dorcſoil
DNliue ſ c ſofnilan acein meognele
1a Deni 4doc tin Pnidi oondtadckt
tu ere fgreleßn imi uenſniüs un
Pond no elndn ieni ralſnihniif tui
deponin xer Geniine ili.
Ci un nidr mnin ni hehaß
ſone ci nguis eflſoe eni bo haſp
un n reſts ibl itde ngiis aft
geve fneun ſoſl ecansni hon
dmniu uſoiffenucteitecian

Aclmne iſonrfut ſtn l N
ſcteſngis Hin ii annan i
1 dendis

N

nt
1 uan in ien
. gnini,

in cluilibꝰ:qꝛ ex quo qͥs ꝓbat intentõeʒ ſuã dʒ
obtinẽ lʒ ꝓbatio rei hẽat aliq;tulũ obfuſcaꝛe.
ſatis. n.ẽ ꝙ eã nõ ↄfũdit.⁊ hꝰ ultiuʒ vr̃ ꝓbari
i. c.i pñtia.pal.ubi dixi.gꝰvr̃ ↄcludẽdũ õ opi.
Inno. ꝙ i accuſatione dʒ fiẽi benigna iĩiteꝛpᷣia
io. ex quo ꝓbatio actoris eſt nimis generalis
2? i uno ĩtellectu põt uitari delictũ ⁊ facẽ qð ipᷣe
bar. nõ.i.l.ſi quis itentiõe.ff.ð iudi. ⁊ qdð dixi
in. c. cũ ad ſedẽ.de reſti.ſpo.tene iñ ſemꝑ mẽti
dictũ Inno. ꝓpteꝛ ipius auctoritatem. ¶ Se
cundo querit᷑ pone ꝙ papa cõceſſit epᷣo ut poſ
ſit diſpẽſare cũ aliquibus clericis ſuꝑ pluralita
te bñficioꝝ curatoꝝ.nũquid poſſit epᷣs ind ffe
rent᷑ cũ illis clericis diſpẽ ſare.ↄpoſ.dicit ꝙ nõ
ſz oʒ fin eum ꝙ illi clerici ſint nobiles uel litte
rate ꝑſone:qꝛ reſcriptũ gñaliter ↄceſſuʒ debet
reduci ad teꝛminos iuris cõis:ut i.c.cãm que.
de reſcrip. de iuẽ aũt cõi indifferent᷑ nõ dʒ cuʒ
oibus diſpẽſari niſi cũ pᷣdictis: ut in c.de mul
ta. in fi. de pben. refeꝛt ipſe quoſdã oriũ teneꝛe
q: beneficiũ pᷣncipis ẽ latiſſime ĩterpᷣtanduʒ: ut
in. c. olim de v.ſig. ⁊ in.l.bñficiũ.ff. de conſti.
prin. Ego puto ꝙ nirtute dicte gre nõ poſſu
eps diſpenſare niſi in cã rõnabili.hoc eni ipor
tat ueꝛbũ diſpenſare:ut nõ. glo.i.q.vij.in..
niſi rigor. hinc dicir Inno.i c. cuʒ ad monaſte
rium. de ſta.regu.ꝙ in caſibꝰ i quibꝰ ep̃ᷣis per
mittitur diſpenſatio. diſpenſatio. facta ſinñ rõna
bili cã ẽ nulla uł ſaltẽ uenit irritãda ⁊ ipᷣe epus
puniendus.nã ubi nõ ſubeſt rõnabilis nõ dicit
illa diſpenſatio ſed diſſipatio: nt nõ. in d. c. de
multa. Et ſic ↄclude ꝙ qualiſcũqʒ ſubſit cauſa
diſpẽſandi dũmodo ſit ſufficiens poterit epᷣus
uirtute dicte indulgentie diſpenſare. Ci
hb querit᷑nũquid petens ſibi ꝓuideꝛi de benefi
cio mãdati apłici teneat᷑ libelluʒ offerre ſi in in
dicio litigat ↄ aduerſariũ. Inno. notabiłr diẽ
nõ:ſz ſufficit reſcriptum offerre pꝛo libello:
quaſi i reſcripto ↄtineat᷑ tota ĩtẽtio ipᷣiꝰ accuſa
toris. fac ĩ ar. c.ij. ð̊ dila.dicit tñ utile eẽ ut det
aliquał petitõ. æ nõ primũ dẽʒ Inn. ad mãʒ ni
de qdð habet᷑ ĩ cle. diſpẽdioſã. ðᷣ indi. iũcta glo.
cle.ſepe.ð v.ſig ꝑ qᷓ iura põt dicẽ ſufficẽ ꝙ in
actis faciat ðᷣſcribi.ego tał peto mihi ꝓuideri
Put i tali ĩpto aplico ↄtĩeaĩ uobis ꝓduco.
FIrrita eſt electio
„ S eneſi. quã collatio nõ p
eſſit uel que fẽa non eſt a maiori ꝑte
capituli uł que nõ fuit cõis. h.d. ⁊æ ſunt due paꝛ

tes. pᷣma ponit tres caſſatõis cãs. ſa caſſat.ibi

nos pma cã uſqʒ ibi.nec plene fa uſqʒ ibi.nec
etiaʒ.⁊ abinde ʒ. ¶ Mõ.pꝰ ibi maior. ꝙ ad
ualiditatẽ electiõis requirunt᷑ iſta duo copulati
ne. nõ geſufficit ſanioꝛ ꝑs niſi eriã ſit maiõ. vñ
papa eo ipſo ꝙ ꝑpẽdit electionẽ iſtã non fuiſſe
facraʒ a maiori pte reſpẽu numeri noluit diſcu
tere de ſanioritate: quia illa per ſe nõ ſuffeciſſʒ
? ↄcordat tex.in.c.eccleſia.s.eo. quod eſt con
tra Inno. i. c. ſcriptum. 2 i.c.quia propter.S.
eo. nec ſufficit maior pars ſine ſanioritate: ut

6 De elec.

pꝛobatur in.c.eccleſia.r. eo.⁊ ibi de hoc aliqd
decetur. Conſiſtit autẽ maior pars in numero
ſanioꝛ neꝛo conſiſtit ĩ ʒelo:⁊ ʒelus ĩ tribus ſcilʒ
idoneitate electi ⁊ eligẽtiũ in auctoritate que
conſideratur reſpectu dignitatis oꝛdinis ⁊ ĩ tẽ
poꝛe iſtitutionis ⁊ in ſpirituali intentiõe.⁊ hec
pꝛobãtur in.c.dudum.el primo.s.eo.⁊..eo.
eccleſia ubi de hꝰ. ¶ Mota lecũdo ex iſto tex
tu iuncto.c.quia ꝓpter.S.eo.ꝙ idiffinita oꝛa
tio equipollet uniuerſali.nam.c.quia pꝛopter
indiffinite duẽ ꝙ is eligatur in quem ↄſẽſerint
omnes uel maioꝛ ⁊ ſanioꝛ pars capituli. Iſte
ueꝛo textus referendo mẽetem illius ↄſtitutiõis
dicit ꝙ requiritur maioꝛ pars totius capituli
⁊? ſic tantum eſt dicere indiffinite maior pars
quantum uniuerſaliter maior pars totius capi
tuli.? de hoc an ? quando indiffinita cquipol
leat uniuerſali in iure.uide bonam glo.⁊ tene
menti in. c. ut encn eorrirnlo l. . ſ. is te
tio ibi nec plene.ꝙ collatio nũeri ⁊ ʒeli ⁊ meri
ti debet eſſe plena. non enim ſm Inno. ſuffiẽ
perfunctoꝛia collario uel ſemiplena ſtudioſe fa
cta. qualiter autem ſit fiẽda hec collatio. Inn.
hic młium inſtat.ſed cõclude breuiteꝛ poſt eũ.
ꝙ aut nullum dubium oritur publicato ſcruti
nio.⁊ ſufficit collatio generalis:puta ut dicatuꝛ
tot numero conſẽſerunt in Sempronium: tot
in BGBayum: Nem eligẽtes Sempronium ſunt
digniores reſpectu dignitatis ⁊ mẽiti ⁊ inſtiiu
tione: quia ſunt antiquioꝛes canonici. Ieeʒ ſẽ
pronius eſt magis idoneus reſpectu ſciẽtie eta
tis:⁊ ſic de ſingulis.unde ſatis eſt facere iſtam
collationem generalem ex qua appareat maio

rem ⁊ ſanioꝛẽ ꝑtẽ ↄſenſſiſſe i elligẽdũ Et uide

ð hac collatiõe ꝙ nõ. Spec. e.ti. .i. Si auteʒ
aliquod dubiũ orit᷑ puta qꝛ dicit᷑ aliquos eſſe
ſuſpẽſos uł excõicatos:⁊ ſic ũ deber̃ ĩ nũero ↄ
putari:uł ꝙ aliqs erat abſes. vñ erat uocãdꝰ ł
qͥd ſimile tũc dʒ fiẽi collatõ magis ſtricta. Mã
dʒ hẽri tractatꝰ ⁊ diſcuſſio ſuꝑ dubio exoꝛio
ñ aũt neceſſario r̃cipiũt ꝓbatiões ꝑ capituluʒ
nec ẽ ferẽda ſñia qꝛ capitulũ ñ dʒ eẽ iudex ĩ cã
ꝓbpria. Er nota hoc uerbũ ex quo bẽs ꝙ ſi ali
quod dubiũ oritur inter maiorem ꝑteʒ capli z
aliquos ſingłariter ð capitulo.non poteſt capi
tulum eſſe iudex. C. ne quis in ſua cã ius ſibi
dicat.l.unica. Mec puto nalere conſtitutioneʒ
capituli in contrarium. peꝛ.l.penultimaʒ. ff. de
arbi. ubi dicitur ꝙ etiaʒ ex conſenſu adueꝛſaꝛij
n poteſt quis eſſe arbiter uel inudex in facto ꝓ
prio.⁊ hoc pꝛocedit etiam ſi capituluʒ babeꝛet
alias iuriſdictioneʒ in ſingulos:ſicut habet qᷓ
doqʒ ex ↄſuetudine:ut in.c.irrefragabili. .ex
ceſſus ðᷣ off ci. oꝛdina. procedit enim illa ↄſue
tudo quatenus capituluʒ iudicat ſingulos.nõ
tamen in facto ꝓprio. ita intellige Inno. hic
qui dubie loquitur. uide etiã Inno.i.c.cũ no
bis. S. e. ubi dixit capłin ñ hẽe iuriſditõeʒ ĩ ſin
gulos ut poſſit ĩ eos aĩaduertẽ ſi uocati nolũt
ad capłʒ.uenire.idẽ dixit in.c.i.de ma.⁊ obe.

¶ We eleck.

eſpectu antiqoꝛis canõici: qꝛ ex cõſuetudĩz hʒ
ptãtem cõgregãdi caplłʒ. ⁊ hec nõ.qꝛ faciũt ad
młta. Yiet gꝰ iſta diſcuſſio ꝑ capij qꝰ ad infoꝛ
mãdũ.aniuʒ capłi:⁊æ ut ſubſeqᷓt canõica electõ.
nõ aũt ut ſnia ferat᷑ ꝑ caplʒ.uið ĩ ſimili qð nõt

Inn. i.c.uenerabili.j. ð cen. ⁊ fac.c.cũ ꝑſõe ð
pui l. vj. 1 äno ex tex.tria qͥ ſũt ð ſbãli
forꝰ electõis. rimũ ẽ ꝙ elecꝰ fiat a maiõi ⁊
ſanioꝛi ꝑte capłi. Secũdũ ut pᷣcedat plẽa colla
tio.⁊ dicẽ hic cõpoſtol.ꝙ collarõ ſolũ exigit᷑ in
foꝛma ſcrutinij.ñ aũt in foꝛma ↄpꝛomiſſi:lʒ ſit
uttile ut ẽt tũc fiat collatõ ꝑ ↄpromiſſarios.qð
mihi ſatis plʒ:qꝛ.c.qꝛ ꝑꝑ ĩ foꝛma ſcrutinij exi
git collationẽ.⁊ uide qð ibi dixi. Leꝛiũ eſt ut
ſubſequat᷑ pꝰpublicationẽ ſcrutinij ⁊ collatõeʒ
cõis electõis.nõ.n.ſufficit ſingłaris.i.ꝙ q̃libʒ
dicat:eligo ralẽ ⁊c̃. ſʒ oʒ ꝙ ſequat᷑ cõis ⁊ uica
7 hodie hẽtur foꝛma iĩ.c.ſicẽ. j.e.li.vj.⁊.c.cnʒ
ab uno ð re indi.e.li.utputa ꝙ unꝰ noie capli
eligat ꝑ Yba ſingłaris nũeri:ut ĩ iuribꝰ pᷣalle.
Mõ.ibi ne nel idẽ reperi:ꝙ iura deteſtãtur
ſupfluitatẽ.fac̃.c.ſicut ð ꝓba.nõ.n.eſt ntendũ
ſupflnis remedijs:ut dicit tex ĩ ¶hec ſtipulatõ
F. diuns ff.ut leg. no. ca. ¶ Mõ vj. ubi tor eſ
ſent electões ⁊c ꝙ ad młtiplicatiõeʒ cãe ſequit
młtiplicatõ cffectꝰcãti.⁊ ſenſus lr̃e ẽ ꝙ publica
to ſcrutio ĩ quo ſingłi ↄſenſerũt:nõ dʒ ð nouo
. qliber ꝑ ſe eligerc:qꝛ aut idẽ repeteret᷑. aut ſeq̃
ret᷑ ꝙ tot eẽnt electões quot nũeꝛo eligentes.
Et ex hꝰ diẽ Jo.an. ꝙ poſſz ſubſtieri ſi ĩ ſcꝛu
tinio qᷣliber ex electoribꝰ dicat eligo.ꝑ tex.ibi:
ne uł idẽ reperi loquit᷑.n. ð̊ electõe ſingłariũ eꝛ
go nt dicat᷑ repetitõ oʒ dicẽ ut ĩ ſcrutinio dixe
rũt.ſʒ hoſt.ałr ĩtelligit.Dixit.n. ꝙ ſi electõ ſin
gularis dicerer̃ noĩatõ ⁊ nõ electõ:ſeqᷓret᷑ ꝙ ið
repereret᷑.ſi vo dicat᷑ ꝙ ſit electõ. ſeq̃ret᷑ abſur
dũ ꝙ tot eẽnt electiões ⁊c̃.qꝛ quẽadmodũ pri
mus facer̃t electiõeʒ:ita ⁊ ſecũdꝰc̃. Et iſte itel
lectꝰpluſ mihi plʒ:ut dixi ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ S e.un lau
do illã practicã ut ĩ ſcrutinio qͥs dicat eligo.ſʒ
dʒ poſtea ſubſeq̃ cõiſ electõ:ur h.⁊ i.d.c.qꝛ ꝑꝑ
Tñ ſi electoẽs paꝝ ignari.i.iuriſ.ↄſcij diceꝛẽt
eligo:ñ ꝑ hoc puto ſcrutiniũ nitiari.ꝑ hꝰ dẽm
Jo. an. qð ẽ mẽti tenẽdũ.⁊ qꝛ vᷣba late debẽt
itelligi ur rs potiꝰualear q; pereat.ut i.c.abba
te ð uer.ſig.¶ Mõ ulteriꝰ ꝙ ex tminis nãlibꝰ
uł dyaleticiſ põt ĩfeꝛri ad deciſionẽ̃ cãꝝ:ſic hic
fecit papa. ꝓ hꝰ facit gl.nõ i.di.cõſuetudo.q̃
dicit ꝙ ðficiẽte lege põt allegari ꝛõ nãlis:? ꝓ
hoc facit.l.ſcire ĩ.F. ſufficit.ff. ̊ excu.tu.ad ið
c.fo req̃ris in fi.ðᷣ app. mẽs ſr̃e eſt ꝙ ſicut ex
ſingłaribꝰ ꝓpõnibus Iʒ uere nõ apꝑet ꝓpoſitõ
Vnlis niſi expmat᷑ ꝑ ſignũ vnłe.exẽplũ:ſi dico
Titiꝰcurrit ⁊c᷑ ñ appꝑet ꝙ enũerãdo oẽs hoieſ
mũdi curãr: niſi hoc expᷣmatuꝛ ꝑ aliqð ſignum
Vnibłe.⁊ põdera:qꝛ tex.dicit ñ apꝑet:non eniʒ
dicit nõ ſequit᷑:qꝛ bñ ſeq̃ret᷑ enumerando oẽs
hoĩes mũdi.ita ĩ elecrõe lſʒ qᷣlibʒ ſingłarit᷑ dicat
eligo taleʒ:niſi ſubſeq̃t electõ cõis noĩe capłli ñ
apꝑet electio capłaris ⁊ cõis:⁊ ideo ut apꝑeat

cõis:fuit ſtatutũ ur pᷣſtitis ſingłaribꝰ oſẽſibꝰ in
ſcrutinio ſubſequat᷑ cõis electio mõ pᷣdẽo. hoc
mm ↄliſtit magis ĩ ſubnlitate qᷓ; i vitate. vñ In
no. reddit aliã rõeʒ dicẽs hoc fuiſſe ſtarutũ qꝛ
ſi ſufficerẽt finglares ↄſẽſus quilibʒ publicato
ſcrutinio ꝓrũperet᷑ ad eligendũ:ut redderet ſe
gratuʒ electo.⁊ ſic ſepe pᷣtermuteret᷑ collatio ⁊
eligeret malꝰ. Moſti. tñ reddit aliã rõem dicẽs
ꝙ cũ ſpũs ſcũs deſcẽdit ſuꝑ ↄgregatos i unũ:
⁊ cõitas peat unitatẽ.ſingłaꝛis vo diuiſionem
dʒ eẽ electio potius cõis q; ſingłaris: cũ ðbeat
fieri iuocata ſpũs ſci gra: ut ĩ.c.ſacꝛoſacia.ẽ.e.
HMe rões ſũt oẽs ꝑſuaſiue.vñ pᷣma rõ tex.plꝰ
mihi plʒ. Et ſcias ſm Inn ⁊ bñ ꝙ bec electio
cõis no requirit᷑ niſi ubi fuãda ẽ ſor.c. q; ꝑpp
nã iĩ alijs ſufficiũt ſinglłares ↄſẽſus ꝑ caplin in
capło pᷣſtiti.qð nõ.Et idẽe noluit gl.i.d.c ſicut
J.e.li.vj. Et nõ.ex dicto Inno.qꝙ ad hoc ut
naleat actꝰ gerẽdus noĩe capli oʒ ꝙ explicetur
collegiałr ⁊ ĩ ipſo collegio.Ad idẽ glo.nõ.i.l.
ſiẽ ff qð cuiꝰ.univ.q ſing. dic ꝙ ſʒ oẽs hoĩes
huiꝰ ciuitatis etiã eleuato uexillo aliqd iſultum
fecerũt ſeu rumorẽ:nõ ꝓpter hoc dici pt ci
uitas hoc fecit:ſʒ ſingli ðᷣ ciuitate. Ad hoc enĩ
ut tribuat᷑ ciuirati:oʒ ꝙ pᷣus ĩ ↄcilio lume con
