non pñt in repelli ſine ſcãdalo admittant̃ cñ ꝓ tate ualidare. qꝛ nullus pᷣlatꝰ citra papam põt geri il. cicis oics polarb⸗
teſtatõe.de hoc uide qð dixi in c.illa.S.eo.ubi laicũ habilita? ad iuſ ſpũale tenẽdũ ut le.⁊ nõ. nimims alareella cfl ſſuck
latiꝰ tractaĩ hec mã ꝑ doc.cũ excõicati ul ſuſpẽ in.c.ij. ð iudi.⁊ ĩ.c.bnñ quidẽ.xcvj.di.⁊.xxxij. uͤci en vorne⸗ Cigecinoutn pol ⸗
ſi ĩgerũt ſe una cũ alijs ad elecnõeʒ faciedã ⁊c. di.in.. uerũ.⁊ nidet᷑ de mente glo.in.d.c.no ei iltkicsdihtuget , ala⸗
cro ſan cta Per ↄpo bis. ⁊ de hoc. ibi per doc.⁊ uide qð ibi dixi.?- dr Ranhn rlitbi lin . 4
* ſitionẽé fcaʒ quẽadmodũ ñ ualet compõ ita nec cõſuetudo ee legietuceeto iſa num⸗ n.
cũ pᷣlato ⁊ capło nõ põt ius eligedi cõ Fſim doc.⁊ bñn ꝑ.c.maſſana.j eo.ti. Et ex boc HRZ rcee inz ſnim En Abbali i
petere laico ẽt patrono ĩ ecclia collegiata.h. d. notãt quidã ꝙ compõ ⁊ ↄſuetudo pari paſſu ã pit achr l in d ieclosſi
pma ꝑs narrat iniuſta oↄpõem quã fo reuocat bulãt dic tu hoc ꝓceder̃᷑ quo ad termios huiꝰ H elen gicumen 85 lio gcict
ibi attẽdẽte p ibi ad cluniaceñ. eccłiaʒ c. qꝛ ↄſuetudo no põr ꝛeddere laicũ capacè in os dpemn cteſe nbl ni titi n. doe. ni/

innecta ſupꝛaſcꝛiptõe in qua ſcribit᷑ abbati cluni
aceñ. ꝙ qñqʒ ecclłia nõ cathedrał denoĩat a lo
co ſine expᷣſſione certi noĩs ſeu illiꝰ ſãcti ſub c
nocabulo ecckłia ẽ ↄſtructa. nã iſta eccłia cluni
aceñ ñ erat cathedralis cũ eidẽ pᷣſiderʒ abbas
nt pʒ ĩ ſupraſcriptõe.⁊ hoc ur̃ ↄtra glo. nõ. i. c.
qᷓ;nis de pᷣben.i.vi. ubi glo.nõ.dic ꝙ ð ſtilo
romane curie ẽ ꝙ qn faẽ mentionẽ de ecclia ca
thedrali.nõ exprimar i ſris nomẽ eccłie:ſecus
qnñ fit mentio de ecchijs inferioribꝰ. als lĩe eſſet
ſubreptitie qͥa ↄtra ſtilũ curie unð ↄcludit ꝙ ſi
mãdat᷑ ꝓuideri alicni ĩ eccłia ſcti perri bonon.
æ nõ reꝑit᷑ ibi aliq̃ eccłia ſub iſto uocabulo miſi
ſancti petri nõ ualʒ gr̃a ꝑꝑ expᷣſſionẽ illiꝰ noĩs
ſancti petri ↄtra ſtiũ curie ar.ĩ.c. qᷓ graui .J.ð
cri.fal.hic aũt in tex põderãdo ut pᷣdixi ꝓbat
cõtrariuʒ ꝗᷣa in lr̃is iſtis aplicis denoĩat᷑ eccłia
nõ cathedralis ab opido ubi ↄſiſtit.unde puto
illã glo. limitãdã ꝑ iſtũ tex ut dicam ꝙ eccłia Et
nõ cathedralis dũmõ ſit maior ⁊ pricipał ĩi lo
co illo põt denoĩari a loco.nã ⁊ als ralis eccłia
appellat̃ matrix. nt ĩ cle.i.⁊ qð ibi nõ.ð ſen.ex.
Et ſi platus illiꝰ ecclie habet epalẽ iuriſdirõem
ĩ illo loco abſqʒ ↄmemorarõe illiꝰ ſancti ſub cu
ius uocabulo eccleſia eſt edificara. ita itelligo
iſtũ tex.ĩ eo ꝙ ſcribit᷑ abbati cluniacen.nec fit
mẽtio ðᷣ noĩe mõaſterij. uiðᷣ ad idẽ bo.tex.iũcta
ſupraſcriptõe ĩ.c.i.ð ↄſan.⁊ affi.ubi ſcribit᷑ ab
bati caſſine. qa abbas haber iuriſdictionẽ ĩ ca
ſtro epalẽ. ſecꝰ aũt ubi non habẽt iuriſdictionẽ
epalem. qa tunc deber denomiari a monaſterio
2 ſic poſſunt reduci ad ↄcordiã iura que in b*
narie loquũtur. ⁊ idem intelligo de alijs pᷣlatis
inferioribꝰ: ut ppoſito ⁊ aꝛchidiacono ⁊ ſilibꝰ

ris ſpũał ut i d.c.maſſana ubi aꝑte ꝓbat᷑ Et
faẽ að nõ. Jo. an.i.c.ij. de pᷣbẽ.li.vj.ubi diẽ
nõ ſufficere tpᷣs de cuius ĩitio ẽt nõ ẽ memõia
qð nõ.iñ dubiũ pt᷑ eẽ ꝛglłarit᷑ utꝝ id qð n põt
fieri ꝑ pactũ nõ poſſit fieri per cõſuetudinè uł
ſtatutum. de quo nide gl. que ſolet ꝛputari ſin
gularis ꝑ legiſtas. C. decre. öcurſ. ſuꝑ Niica
li. x. que uidet̃ ↄfirmare illam regulam ꝙ ea q
non pñt fieri per pactum nõ poſſunt fieri per
ↄſuetudinẽ uel ſtatutuʒ. ſed certe illa glo.nõ ẽ
indiſtincte nera.æ dic plenius ⁊ melius nt nõ.
Dar.i.l.o ms populi.ᷣff. de iuſti.⁊ iuẽ.i rpeti.
NMã młta poſſũt fieri ꝑ ſtatutũ ſeu ꝑ ↄſuetudi
nẽ que nõ poſſunt fieri ꝑ pactum. nã ꝑ pactuʒ
nõ põt deꝛogari iuri pnublico. ſʒ ꝑ ſtatutũ ⁊ cõ
ſueiudinẽ ſic in pᷣiudiciũ illiꝰ iuris publici ubi
uiget ſtatutũ nł conſuetudo contraria. ut ẽ gl.
nõ iuncto tex in l nec pignus.in. priuatoꝝ
ff. de re.iur.qdð nNaeen an aliquid ſtatuit
ex iuris ſubtilitate puta ut non poſſit alteri ſti
pulari.nã pactum contrariũ nõ naleret ar. in.
.l.nemo. ff. ð le.i. ? in. c. tua. ð teſta.ſʒ ſtatutuʒ
uł conſuetudo hoc poſſet. ut nõ. Har. in. d.l.
oẽs populi.⁊ eſt diuerſitatis rõ:qͥa ĩ ſtatuto ul
conſuetudine ↄcurrit conſenſus populi tacitꝰ l
expᷣſſus. ut in.l.de quibꝰ. ff. ð legi.ſed in pacto
concurrit conſenſus populi prinatus ut nõtur
ꝑ Bar. latius in d,tocs 130 ꝙ non ſolum
dirrectũ ius eligẽdi nõ cadit in laicũ ẽt pr̃onuʒ
ſz nec et in diꝛꝛectũ ut hic. Nũquid aũt eccfia
non col egiata poſſit habere la cꝰ ius eligedi:
doc.⁊ bñ dicunt ꝙ non.ſʒ ratiõe pꝛonatus co
petit ſibi ſola pntatio ꝛctoꝛis nt ĩ.c. nobis ⁊ c·
fi. j.ðᷣ iure pa.Que autẽ ſit diuerſitatis ſo dic

zo ccimmiiſir ie c len /
Hibirimt o gr nnſi
pin iſe hirtnliz o une boſt.
lein g pr imacnt ſti opoen. di
lfafobſiepotir bbaſ ite poige buic
n tbir on ereh Gol be nenn g
upi eci ot noterio hic ſodnenu.
uininceinalozn ied gdlen ſin
tſeinn contuneg g'enat ola igſ
ithwoie il ſ eſt rin c q on
n iſerd ns enlnd
ii D 4 kemn cmnoln c
imnlis wii kenncrgcdui
e
ninito von aleh aer
,9e ellle chichſponedo.

4 Nessgiqnori s Pmoneni ad
ſenia ſacirvſ gi
. 8 1 5. . . eiſ.
6 wbono⸗ aciti gici ddi

Pereban erde .

go w h
vdo pot
lic poſſe
Gckaos
ler.tüc g
re rer de
neſti ſen
boneſti q⸗

ea⸗

wuing.
os f
iti.
decd
d
In Moce
3 u
eni.
Pürdn
adni
Si
ien hi
Nceni
mi ci 5
3 co. vdi
nu ſohe
Wedi te.
Narz
one ſi;
ngechco
1. d.
Wwoca
ackiz
Idoni
ſa lo
nb
cloni
ddes
dit.
do
cha a
erſans
fecſſat

uſticie⸗
. obicob;
reci nnittin ſdih
oſedittge elienn liene
ler aglſn nt Neunli,
tigiunbr aauimti tnngt
nͤ bice Nel⸗ hlkinul ll
Lioſori *M chliſfigen, n

niuinoti inienondi ttin
nce ehicmſſm ſen i Caber
Notit uili g orpot oſtani Dmhni
bolit ecn boe ceder no d ennosh⸗
4r Mench Nopor viceelciprit
ſs ſpin ori dc miſann vb Apre pbziſe
ſiigo no. Jomn iciſc ſbe l. ibic
lſuſtcae tjs e ins io t no nnn
ro ñ cbii t ce glni ny h puͤ
Hen ppmci no poſſt fen per cltencinen

ſumum, de duo videg aeſole ihonnhn

anisn legſtts C dent dan in iin
I henidd ofunmreilmm eglimn geni
Nonpinfender dnun ö oſinnfen
endni e ſtnnmz ſel ane ln Noſpi
indiſtnge vera ? dieplenus mmlisnni
Brilois ni fanſ ei inn
ſitn poſitfent lmniſuß ſen
hi ge ſ wſinindhunn i
hohir nogn in Mubleo NNunut

se Ned Klsiorts vrvid
iniſein poditi A iurispodrc⸗
ſuendineſtein ocommanit

garſmüͤnl coſteni *
immmininleans⸗ rres
e N Cecn ci dileſe
ſ deteior nondoſtan
ri

reanndrn
msſmnlnm in noodent

Gtconſendd u i
z1 vopyli⸗ Guc
danni on anſe n
emin 8 Koͤlst .
ſus r in.den unn
us nr in.
ſ aaſusſch ſcn
Ke inois ſi⸗
er , 0
„ dhn,
5, zigelhen oe ſiglit
n s
ſezinnp⸗ gize
nc 0.5 M, e

ar ꝑ pntationẽ nõ ĩiciat̃ aliqd mrimoniũ ſpũa
le iteꝛ pntatũ ⁊ eccliã ad qᷓ; pnñtat᷑ ſʒ totuʒ ius
ſpũale rraſfert ĩ pñtatũ ex inſtituriõe epi qᷓ det
ſequi. iõ dicimꝰ ꝙ ius p?onatus nõ ẽ ſpũale ſʒ
ãnexũ ſpũali.qꝛ ꝑ pnjtatõem pꝛoni ꝑuenit ad ĩ
ſtitutionẽ qᷓ ẽ qͥd ſpũale ut pleniꝰ dixi in.d.c.
quanto. de iudi.ſed ꝑ elecrõem iiciatur mr̃pimo
nuũ ſpũale.ut in.c.fi.de trãſla.pᷣla.⁊ in.c.cum
inter canõicos.S. eo. ⁊ ꝑ eaʒ acqrit᷑ ius ſpũale
electo ut dic gl.nõ.i.c.quãto.lxiij.di.qᷓ ſingłr
dicit ꝙ ẽt acqrit ius adminiſtrãdi in hitu ſiz ꝑ
ↄfirmationẽ ↄpetit in actu. ut dixi in.c.trãſmiſ
ſaʒ. ..laicxaũt cũ nõ ſit capax iuris ſpũaliſ.ur
i. c.cãm.de pᷣſcript.cũ ſi.non põt traſfeꝛre ins
qð ipſe poſſidere non põt.ſed iura fecerũt mẽ
tionẽ de eccłia collegiata. qꝛ in nõ collegiatis
regnlariter nõ ꝓcedit᷑ ꝑ electiõeʒ ut nõ. glo. in
c.qꝙᷓ. ].eo.ti.li.vj. Et ex pᷣdictis potes colli
gere rõem diuerſitatis. quare eccłia ↄceſſit lai
co põtatẽ pñtãdi ? nñ põtatẽ eligedi.nolnit.n.
i hoc mẽo inẽ ſpũali cũ eis diſpeſare.? hac ro
nẽ ſeſit Inno. S. eo. ꝙ ſiẽ.⁊ H̊ nõ. ¶ Virio nõ
ꝙ i ecclia collegiata electõ iã fca dʒ pntari pꝛo
no ut ꝓ honeſtate pᷣbeat ſuuʒ aſſenſum/Et ut
poſſit ↄtradicere ſi hẽt aliquã iuſtaʒ cãm zdi
cẽdi.ſi añt ſine cã ꝛ0nabili cõtradiceret talis õᷓ
dictio nõ öberet obeſſe. ut hic nõ.⁊ uidet᷑ tex.
5. eo.c.cũ terra.i fine fac᷑. c.ꝙ ſicut eo.ii/n
glo.i. ibi ⁊ iõ nõ tenuit.nõ glo.qᷓ ꝑte tenʒ iſta
ↄpõem ſuiſſe ipſo iure nullaʒ. qð tenet hoſti.q
adduẽ ĩ eo ꝙ papa ni ꝛtractat iſta ↄpõem.ſʒ di
cit ꝙ, ea ñ obſtãte potẽit abbaſ iſte ꝓuidẽ huic
poratui.⁊ hãc opi.tene lʒ Gof. hic dixerit
ꝑ i integrũ reſti.fuẽit mõaſterio hic ſubuemũ.
bec. n. opi. uidet᷑ in alio õ tex.i eo ꝙ dicit iſtaʒ
ↄpõeʒ. fuiſſe iuri contrariaʒ. gꝰ erat nulla ipſo
iure.ut ĩ.c.in noĩe dni ·j.ð teſti.⁊ in.c.q̃ ↄtra
ius fiũt ðᷣ re.iur.li.vj.⁊.x.di.uides.⁊ in.l.nõ
dubiũ. E. ö legi. æ erat iuri oↄtraria ꝑꝑ rones
q ſubijciũtur in glo ĩ quo aũt erat danoſa ec
cleſie dicũt doc. ꝙ electꝰ ꝑ comiteʒ cogebat᷑ ex
q̃dã reuerẽtia ſuis nolũtatibꝰ⸗ deſiderijs ðᷣſer
uire tã alienĩdo bona ecclie qᷓ; i diſponedo.iõ
ꝓhibet᷑ ne ad pᷣces aliquorũ qs ꝓmoueat᷑ ad
dignitatẽ. ut i. c. illud. viij. q ij. faciu. xvj. q.ij.
i.c. uiſis. In gl. i vbo no cadit ĩ laicũ ibi q
nõ ſunt pr̃oni ſʒ ꝑochiani.¶ Mõ ex bac glo.
ꝙ pochiani ał non pꝛoni non habẽt ius eligẽ
di ſen prtandi rectoꝛẽ in eoꝝ eccłia.ſʒ ſi eccłia
nõ hẽ pronũ libera collatõ ꝑriner ad epm. qd
lenet Inno. in. c. cũ neneꝛabibł in fi.de excep.⁊=
0. an. in. c. i. de cap.mo.li.vj. An aute; hoc
boſſit eis ↄpetere ex ↄſuetudie uł ex pſcriptoe
dic ut plene dixi in.c.qrclã.S.eo.⁊ i quada diſ

putatiõe qᷓ incipit angerio. æ peꝛ Jo. an. in re

gula ꝙ alicui gracioſe.ĩ mercu.⁊ archidi.ĩ.c.
fratnitatẽ. lxxi. di In ea gl. ibi corrigit illa
decre: ? p hac ſolunoe facit ſm Jo. an. qꝛ iſta
ſuit poſterior illa cũ fuerit Grego. ſ ñ placet
ec ſo. cuʒ iſte tex. dicat ꝙ hec ↄpõ erat iuri ʒ

ria.⁊æ ꝙ ius eligẽdi nõ cadit in laicũ.nqᷓ hec de
cꝛc.nõ iducit ius nouũ ſC potiꝰ declarat ãtiquũ
ut pʒ ex vbis Ir̃eE als ſo.glo. dant᷑ hic due
ſo. ꝑ doc.qᷓ iñ pñt colligi ex dictis glo. in.d c.
nobis. dicebat eni Got. ꝙ ui puilegij i funda
tione ↄceſſi põt iſtud ius eligedi opeteꝛe laico
prono.⁊ i hoc cãn itelligebat illã decre. nobis
ſed poſt fundationẽ nõ põt b ſibi ↄpetere etiaʒ
uigore ↄpõnis ut hic.pᷣmũ eni Pmittit᷑ nt laici
inuitent᷑ ad füdãdas z dotãdas ecclias ſz poſt
iᷓ ecclie ſunt ↄſtructe ⁊ dotate ceſſat hec ratio
SDile i impsne cẽſus nã tolerat᷑ ſi ab inicio im
ponit᷑.ſʒ ex poſttẽo noui cẽſus impõ reprobat
nt ĩ. c. ꝓhibemꝰ.j de cenſi.iuncto.c. pterea. el
ij. ð iure pa. hãc ſo. gl.repꝛobat ⁊ bn in.d.c.
nobis dicẽs ꝙ eps ĩ hͥ nõ põt anctoriʒaꝛe etiã
tpᷣe fundatõis ut ius eligedi ↄperat laico etiaʒ
pr̃ono.qð puto ueriꝰ ꝑ id qdð.ã dixi. Mhil.
poſuit hic aliã ſo. dicẽs ꝙ ibi nõ dicit ꝙ laicuſ
poſſit cligeꝛe ſed ꝙ pot tractare de pſona eligẽ
da. ulł dic tu meliꝰ ꝙ ille tex. põt intelligi ex pui
legio pape:ut ibi.nõ.iĩ gl.⁊ dic pleniꝰ ut ibi di
r glo opit eo ꝙ; papa hic mandat iſti
abbatii ut illũ poratũ ordiet ſicut alios ſibi ſub
iectos.nã ex quo iſte poratꝰ erat couetuał elec
tio ꝑtinebat ad ↄuẽiũ. ut i.c.i.oõ e.So.dicunt
doc. riũ ꝓcedẽ de iuꝛe cõi.ſʒ tex.iſie pot itelli
gi ð iur̃ ſpãli:qꝛ ex ↄſuetudie uel puilegto po
teſtas ꝓnidẽdi ꝑrinebat ad abbateè. qᷓ quidẽ ↄ
ſuetudo põt ualeꝛe. ar. in. c.ij. ð in inte. reſti uł
dic ꝙ poſſet irelligi iſta lr̃a ut iſte oꝛdinet ꝑ miã
ſcʒ electõis collegij ⁊ ↄfirmati ſuaʒ ad hoc
tex. iũcta gl.xviij. q.ij.ĩ.c.i. ¶ Auio hic q̃rit
qᷓ̃re tex.hic diẽ ꝙ pronꝰ dʒ iꝑtiri poſt factũ ho
neſtũ aſſenſuʒ. So. dicit Jo. and. ꝙ ideo dicit
honeſtũ.qꝛ ſine aliquo grauamine nel extoꝛſio
ne alicuius temporaliratis debet cõſentire ꝛẽ.
. Si per pa
Bm in ueteri. Parnmhae
tur hẽntibꝰ eligeꝛe ꝙ eligãt cuʒ conſi
lio aliquoꝝ.alioquin ↄſiliarij ꝓnideant eligẽ
tes debẽt ↄſiliũ requirere ĩ tractu electois ⁊ 9
gruo tpᷣe expectare rñinʒ. als eleciio ñ tʒ. h. d.
pᷣmo ponit electõis formã. 2* cauſe ↄmiſſiõem
7 deciſã iudicũ relationẽ ibi rclato igit᷑. ʒꝰ cãe
diffinitionẽ. ibi cũ aũt. ¶ Mõ pᷣmo ꝙ pfᷣas e
ligẽdi põr reſtringi ad terminũ breuiorem ter
mino iuris:⁊ ad petẽdũ ↄſililiũ foriſecoꝝ ð ne
ceſſitate. ⁊ h̊ puto poſſe fieri a ſolo papa.qꝛ in
iſtis ſpũalibus hẽt plenirudineʒ ptᷣatis. S. eo.ſi
gnificaſti.⁊.j.de auc.⁊ uſu pallj.in.c.ad hono
rem.alius aũt citra papã etiã ſi eſſet legatus ðᷣ
latere nõ poſſ ita ptateʒ iſtã reſtrigeꝛe. qꝛ cunz
ius eligẽdi ↄpetat collegio ex pᷣuilegio pape ut
nõ. i. c. ꝙᷓꝙᷓ. j.e.ti li.vj.nõ pot legatꝰ ledẽ pᷣui
legiũ ꝑ papã ↄceſſuʒ.ut dicit glo.nõ. in.c. pro
illo. . ð pᷣb idẽ facit regła induſtũ ðᷣ re.
iuris li. Vj G Mõ ꝛ ibi fratris. G. de oꝛdine

⁊c.ꝙ ſimplex religioſus põt eſſe cõmiſſariꝰ pa

pe qð ur̃ õj.c.ſtatutũ.ᷣð reſcriptis li.vj.⁊ cle.ij.

[2

ve eleck.

es. ti. q̊ᷓ dic illa iura ꝓcedez ĩ cõmiſſiõe indicia
ria fiẽda ⁊ exercẽda.ſecus ſi negonũ e?iudicia
le ↄmitiit:nã cuʒ illa iura ſint coꝛrectina iuris
ãqiiqui n debet extẽdi ſp ſtricte itelligi:ut ĩi.l.pci
pimꝰ i fi. C. ð app.⁊ in regła odia ð re.iur.li.
vj. ⁊ ſic ñ vr̃ ꝙ hodie iſte tex.i hoc coꝛrigi ꝑ
illa iura. qð ſẽtit h do. Car. ⁊ mihi ſatis placʒ

ꝑ ꝛoneʒ pᷣdictã.⁊ hoc tenebis ſeꝑ mẽti¶ Mel li

uis uger̃ aliquałr ↄoriũ.dic ꝙ nõdũ emanaue
ꝛst illa iura. uł ꝙ iſtð ꝓceſſit excẽta lcig pape
fac̃ qð nõ.i.c.nonulli ð ſeptis Mõ ʒ 7 tene
meri ꝙ ſi mãdat alicui ut ceuũ qᷣd faciat cũ ↄſi
lio aliquoꝝ ñ vr̃ ꝑ hoc ſibi adẽpta pfas illum
aciũ delegãdi.ↄmiſſariꝰ mm tenet̃ reqreꝛ ↄſiliũ
ſiẽ tenebat᷑ pᷣmus mãdatariꝰ.utrũqʒ ꝓbaĩ hic
nobiliter. Ex hoc ifertur ꝙ ſi iudex ex forma
ſtaruti uel hois tenet̃ feꝛr̃ ſniam cũ ↄſilio ſapiẽ
tis. põt nihilominuſ uices ſuas delegar᷑ alteri ĩ
ſentẽtiãdo.⁊ ðᷣlegatꝰ ab eo tenetĩ᷑ ferre ſñiã cũ
ↄſilio ſapiẽtis.nõ.n.ꝑ illa ↄmiſſionẽ generalr
factam vr̃ mãdãs nuoluiſſe adimere poteſtateʒ
delegãdi als ð inꝛe oↄpetẽtẽ. Et fac ad hoc iſte
tex. ad qõnem in qua als ↄſului ꝙ lʒ papa ĩ cõ
miſſione cauſe apponat i fine cłaʒ:ſuꝑ qua tuã
ↄſciaʒ oneꝛamꝰ:nõ ꝑ hoc vẽ adimer praͤte 1
delegãdi: qꝛ n ꝛeliqt ðciſionẽ cãe ↄſcie iſti?.
caſu nõ poſſz ſubdelegaĩ. ar. i. c. is cui de onh
ðle. li. vj ſʒ ↄmittiĩ deciſio iuridica. 7 onerat
ↄſcia iſtiꝰ. vñ nõ minꝰẽ onerata ↄmittendo.qͥ
habebit eligere uirũ ꝓniduʒ ⁊c̃. Et fac ꝓ hoc
qð le ⁊æ nõ.i.c.fi.de offi.dele. ¶ rio nõ ibi:
nuſqʒ ad ↄſumationẽ cuiuſdam candele ꝙ ptas
data ↄpꝛomiſſaꝛijs ad el gẽdũ põt aꝛtari ad tẽ
pus breut ſſimũ ¶ Quito uõ ibi: uno ex illiſ ꝙ
ſi ĩ actu reqᷣratur ↄſilũ pluriũ:põt unus ſolus
pete tpᷣs ad deliberãdũ: Iʒ alij uelit icontinẽti
rñdere. nõ.n pñt alii renũtiare tpi itroducto
ĩ fanoꝛẽ oium nam ut diẽ canõ:ipᷣe egemus ut
mature aliqd diffiniamꝰ.l.di.i.c.põderet ⁊ hꝰ
ſentiũt ẽt h̊ doc.⁊ hoc dictuʒ reputo nõbile:ut
lʒ uniꝰõdictõ nõ obſit:ut.j.dicã.põt tmn ĩpedit
actũ differẽdo rñſuʒ: dũmõ nõ muliũ differant
nã ut diẽ tex ĩ fi. debẽt iſti ↄſiliarij ↄpeieti ipᷣe
dare rnſuʒ. Ec qð dicat᷑ ips ↄpetes dicẽt doc ⁊
bñ relinquẽdũ arbitrio boni iudicis qͥ boc ar
bitrabit᷑ ſm arduitatẽ negocij:ñ.n. dʒ pcip tat̃
aur moꝛoſe rnder̃ ar.i.l.qð dicimꝰ. ⁊ i.l.ꝛatnʒ
ff. ̊ ſolu fac.c.ð̊ cauf ð offi. dele.⁊.l.ait pᷣtõ.
ff. ð iur̃ deli. 6. Y. ꝙ bnñtes actũ exeꝛcer̃
cũ oſilio aliquoꝝ:pnt illũ actũ diſpõer̃ i ꝑſõaʒ
unius ex ↄſiliarijs. æ fac iſte rex. ꝙ ſi mulieꝛ nõ
por reſtari ſine ↄſilio ↄſanguineoꝝ ꝙ põr in il
lorum fauoꝛem diſponeꝛe teſtamentuʒ. ⁊ ita di
cendũ in ſumilibꝰ. ¶WH. v. vij. ꝙ ubi ĩ actu 2eq
ritur cõſiliũ aliquoꝝ nõ ſufficit peter̃ cõſiliũ p⸗
actũ deliberatũ:ſed ĩ ipᷣo tꝛactatu actus dʒ ↄſi
liuʒ poſtulati nec ſufficit petere debito tpᷣe niſi
congꝛuo tꝑe expectet᷑ ꝛnſuʒ ⁊ fac ad mãʒ epoꝝ
qui tenẽt᷑ negotia eccłie regłariter ꝓmoueꝛ cũ
cõſilio capłi. dẽt.n. cõſiliũ requiri ĩ aciu ⁊ n pꝰ

actũ. nec te enent᷑ canõici pcipitare rũſum. ſqʒ pñ̃t
peteꝛe Ips ↄgruũ ad deliberãdũ. idẽ dici in in
dice q ex forꝰ ſtatuti tenet requir E ↄſiliũ ſapiẽ
tis. nõ eni ſatiſfit ſtatuto ſi pus ſcribit ſniam =
poſtea petit oſiliü. uel ſi nõ uult expectare olul
torẽ debito tpᷣe. Mõ.viij ꝙ ubi reqrit ĩ actu
aliquoꝝ ↄſiliũ:ſatis ẽ illud requirẽ debito ipe
2 expectare rnſũ tpe debito ↄpeteti. Si ge oſi
liarij differũt plus debito rndeꝛe: uł nolunt im
pendẽ ↄſiliũ:põt ꝓPcedi⸗ ad actũ ipoꝝ ↄſilio nõ
expectato: ut h̊ nõ. ꝓbat᷑⁊ tener etiã hic doc.

2 Har.i.l.i. F. ſi pluꝛes.ff. ð exerci.¶ Ino
nõ.ibi:nec debeat alijs putãi:ꝙ ſi is qui tene

bat᷑ requirẽ ↄſiliũ artauit ſe ad exiꝛemitatẽ ac
tus nõ ualʒ actꝰ ſine ↄlilio geſtꝰ:iʒ pꝑ extremi
tatẽ tpᷣis no potuerit hr̃e ↄſiliũ.nã ſibi ẽ impn
tandũ quaꝛe ĩ tin ſe artauit ĩ petitõe ↄſilij: ut h
nõ. ꝓbat᷑ facit.l.ij ff. ſi ꝗs can.æ qð nõ. Inn.
in. c. ⁊. G.ð offi. dele. æ hoc ẽ õ iudiceʒ q
diſtulit petẽ ↄſiliũ uſqʒ ad finẽ ippis quo labit᷑ i
ſtãtia.nã ſi ꝓnũciat ſine ↄſilio qð ↄlſultor ðᷣne
gauit ꝓpter breuitatẽ tp̃is nõ tʒ ſnia.⁊ facit et
iſte tex. ſᷣm doc.i fi.ĩ eo ꝙ ſi citatus tarde arri
puit iteꝛ nõ excuſat᷑ ex ipedimento poſtea ↄtin
gete. fac. d.l.ij pp.õ tex. iĩ fi.ĩ eo ꝙ papa
hãc electõeʒ diẽ irritãdã.nã vẽ ꝙ ſit irrita ipo
facto:cũ ſit attẽtata ↄ formã mãdati:ut i.c.cũ
dilecta ð reſcrip.⁊ iĩ.c.uenerabili ð offi. ðle. cuʒ
ſi. So. metu grij Jo. an exponit irritadã.i.ir
ritã nũciãdã 3 boc ⁊ 5 iex. op. vꝛ eni ꝙᷓ
nõ ſit irrita nec irritãda.ꝑ.c. dileciꝰ el.ij j. de
pꝛe. ubi naluir collatio facta ꝑ canoicos 5 man
datũ pape.nec fuit irrita collatio quaq; caoni
ci alr fuerũt puniti ex trãſgreſſ oe mãdati.hoc
Zriũ fuit uiſũ difficile dno Cardi.⁊ tãdẽè ſoluẽ
do dixit ꝙ iſta elecꝰ fuit h̊ nlła:qꝛ papa ad ulte
riora ꝓceſſit ĩ ↄmiſſione.nã dixit ꝙ alioqn iſti
ↄſillarij ꝓuiderẽt ðᷣ archiepo.⁊ ſic non ob.qð
nõ. gl. iĩ cle..i.ð iur̃ pa.qᷓ ſingłr dixit ꝙ ſi mãda
tur als hñti ptᷣatẽ ut aliqͥd faciat ſub ceria foꝛ
ma:tʒ actꝰ:lʒ for nõ ſeruet᷑ ꝑ illð.c.dilectus.?
dixit h ꝙ iſtð dẽm. S. relatũ alibi ñ ita bñ ꝓbat
Sʒ; ego adduco tex. aꝑtũ i.c.ſi capłin ð coceſ.
pꝛebẽ li.vj.ubi dr̃ ꝙ li mãdat᷑ canõicis al pfa
tẽ hñtibꝰ ut ↄferãt certũ bñfiꝰ dato cxecutore
ur illis negligẽtibꝰ exequatr᷑ ꝑ ſolã lᷣaꝝ pnta io
nẽ afficiunt᷑ manus canonicoꝝ ut ꝓPuiſio alteri
fẽa nõ ualeat.nã ex qꝰ ſuꝑior trãſfũdit prᷣateʒ iĩ
executorè ĩ defectũ illorũ qvus mãdat:acmit
illis pt᷑ tem ĩ cãu ↄtumacie 2 iobedientie.⁊ iia
otigit vucralr H: ut colligit᷑ h ex illo vſi. aliocqn
Sʒ qro:cuiꝰ expenf debẽt illi cõſiliarij exeꝛcẽ
cõmiſſiõeʒ eis fcẽaʒ. dicũt doc. ⁊ bñ ꝙ expef di
gnttatis: cũ inſtẽt circa illã ordiandã. ari.c. ut
prerite. . e¶ Kqr qrit nũqᷣd ĩ electõe cõpꝛomiſſa
rioꝝ vöbeat reqri oſiliũ iſtoꝝ ↄſiliario mn.
2 Cpoſtol. ꝙ nõ.ſatis.n.ẽ requirẽ in ipa elec
tõe pᷣlati fiẽda. Alij S. qꝛ pᷣncipale trahit ad ſe
acceſſoriũ: ut ĩ regła acceſſoriũ ð re.iur.ſ.vj.
rtmum dictum cõmuniter tenetur illo⸗

1s
mteen
isbl
ſeſumil ſppns⸗ ſotemm 6
ni ocet bie
imnrn
töb'nn
u m ſo Mnent
dec le⸗ e
It.
1 ining nenm nc
itſuſid lſe * nti
umn nurdiekin ingo.. iu —
dai aberereni enuſ —

eu Vn ls ent i⸗
n inſt einſt

ariannͤe a⸗ , fomn

4 Pn uni inie i⸗ ſeß
ſemigenetde gnovos ololins t iſmi

ſuihed oraſundebel ßereßz got

No lon oc tlane⸗ 6 Uhimmz nou
poli ntͦe anbide ii ibon olin
ioteit dleer oſgnionnrin öſöogn
1lihz clgert point cü donn i pſn
oente theahi n, iiil ̊oten nf
iſalzi gennecirtmi e Anens g

nbitreee cii llu ata jaar c

Mſrheg rerapo ootber offen i

lkmiainjvjr oouo perraor uri
Hupb'nli miui gne gMerob.

niſcego mer unm nuͦtan no bebat
ilr eneciſenin ſz olluidüuret.
iin nniiſullafnici gir
iluxnuͦc poſatcigere nü erilis.
Kanbſc qn reghier mndece
iegelns dop nne⸗ ſatge ddoß
iſtzdino eni n lingk ur gi afbi
la⸗ inplgicens n ebus luß ſe
Uuſtiss rin. leſiun?ii ſ dgr.
und⸗ ſteuicienci

Kin Prblcigzelguni ſimplci⸗

di Eitkcien ledi ſen ligd oft
ianntim m i u
Aannl cdini. ad en
leciſr 1dcheigerer
— Miunt hicd
iſhennre nt
nentpatereri Ga Morei

&α

ligocz
ſbinon in
Pöbit
gois lene
enei ſegt
bilo tepo⸗
c cᷓ of
lo ñooig.
ſcaus c ß .
Nſ; vc

it ib X
hes cin in
Mrtenei qn
ut ců Mir
wlaror 10 .
Mlü p cl
ſcexi
lia ci coiie
Pconl
t cvarid
xlcſſtns de
icdai t
eps il o
n t de dor
dcanen
odons
odmori
ochci:
1doctrn
ücntt
ri dici
NMumi.l.
dirteſ
iã⸗
Ena

—
, ſr D ¶W De ciec.
1s nd in guimin lct n .
poſe —– puto ueriꝰ:qꝛ cuz iſtuch mdęruʒ ſit contra ius pf̃is ꝙ ſi pr = filiꝰſilitigãt nideat pfr̃ ↄſẽtire.⁊
oneddini. gin ulen fian: debz reſtringi. ⁊ ſic fuari ĩ ꝓprijs terminis.ut ad pᷣdẽa facit qð nõ bar.i.l.cũ pꝛ.. libeꝛtꝰ.ff
Alquor N 8 ieunung in regula odia.li.vi. ð hoc uidet tex. hic. naʒ ð le.ij. ? ꝑ bal.i.l.fi.C.ad macedo.⁊ ĩi.l.ſi filiꝰ
raenenre n u ex tex. apparet ꝙ i electõe opromiſſariox non de peti. heꝛe. ⁊ ꝑ JYo. an. i regla qui tacet.ĩ meꝛ
inn ſin ſeitnnn gni fnir ꝛcqſuũ aſiliũ. nec papa mãdat ð h inquiri cu. ubi ↄcludit ꝙ ſi ſtatuto epᷣi cauet᷑ ut niła lo
d “ dtnni 1 n glo.i. ibi. qꝛ ipᷣm eligedo illo Oſentiente catio ualeat facta ð re.eccle.ſine ↄſenſu ſuo p
ann I peele ri nnn ꝛ̃. HNo bñ bãc glo. uult eni ꝙ ð neceſſitate nõ ſi locatio fit epo tʒ.qꝛ ↄducendo vr cõſentire.
. “ 1noͦ gbej rin Noflon fuit reqrere ↄſiliũ iſtius qué intẽdebãt eligere. Et nõ. pᷣdicta qꝛ faciũt adanlta. ſj ĩ cãn nr̃o nõ
H i durzfh übete tũ qꝛ ↄſentiẽdo poſtea electõi ſatis uideĩr̃ oſiliũ nalẽt hoc tacitũ cõſiliũ rõibus pᷣdictis. n
i lener geden *“Rl ann. N pſtare.tum ut dicit᷑ in glo.ſe.qꝛ ſi iſte ↄſentirʒ glo.i vᷣbo ĩ tractatu.ibi tractatꝰ haberi dʒ ãte
inent⸗ nlinur ihlt fin an electõeʒ deberet electio caſſaꝛi ꝓpter niciuz electionẽ. dic ꝙ iſte tractatus nõ ẽ ð ſubã electi
un 6 uihu W daumi abitdis. ut in. c. cũ poſt perita⸗ 5. eo. Jo. an. diẽ onis.ſʒ ſoluʒ illa ſunt de forma ſubſtantiali. de
e sd wnf eſ p nnt ꝙ qqᷓ; hec opi. ſit ꝓbabilł in iꝰ tm ẽ ut iſtiꝰ ẽt ꝛe q̃bus dixi ĩ. c. qꝛ ꝓpter.S eo.⁊ in caſu huiꝰ.c.
mdi meſtne nilli i t inn qrat᷑ ↄſiliũ ut ſic ſatiſfiat fo?e mãdati.nã poſſʒ fuit neceſſe pᷣus tractare d ꝑſona eligeda ſalti ĩ
pi irrlif ane ulteſinf oſuledo talẽ otigere ꝙ Ppter eiꝰ ↄliliuʒ diuer genẽ:qꝛ rõe forme mãdati tenebãt᷑ requirẽ ↄſi
nr 6 uraito . erẽt acboſito:ꝛ aliũ eligerẽt que meli deccle lium iſtoꝝ an electõeʒ. ⁊ anq coſetirẽt ĩ elecuzʒ
ſulrzai)lü rdneztch Aluleret. nec tenent req̃rere oſiliũ i ſpe i ſatis aliqueʒ. ut dicitur in gl.pe. in fi. EGn ea glo.
ſinni „R niiganiti dieere i genere de quo uos Zſulitis ⁊c̃.ſi autẽ ibi non imponitur neceſſuas ut conſilium æc.
uur gurn eFn Kglimi luleret iſoẽ 8 bſona ſua debet rñdere fſʒ gof. 5 bñ 2 tene mẽti glo. ex q̃ collige ꝙ ubicũqʒ
ſria mmen haͤſozſintiute iudicio aliox boc reliquo ſz h ultimaʒ nõ pla quis tenet᷑ aliquid facere cũ cõſilio aliquoꝝ nõ
n briſii ſichmstnieg ca boſti.qꝛ nõret᷑ ambitõe.nã cũ bõa ↄſcia fʒ tenet᷑ ſequi illoꝝ cõſe iliũ. ſʒ ſatis ẽ petẽ cõſiliũ ðᷣ
Pulit terno errnſaj n betinmno oſe N eũ poteꝛit diceꝛe nõ eligatis me qꝛ nõ ſũ dignꝰ

gere ecli piͤm ifſngin

di⸗ clciig ceimiti ni iltinmnit
in mociſt minn ſomni nicin iri
mdnimh ti cernhl öoficlig
G nan i om anmnt miti in
nöſtirtnecintidt ,. len / a
Pr Noinabircolano facag anos 5nan
Ani ipe geefitirtin oſanonic dinni
at faerät puninierriigren de widan hoe
riü foin alſ dffete no Curdl r üdeſoni
dodirtt itncer ſatblngnnutu
nori geſtioniſone niciin aloin
olllari pueri öanhiine ll nonobi
l gice loͤnrpi ſin⸗ pitid
ur aiobſt gknin tli ibtenn
Arl tor nölerlei ild cdleen
nnpa gf nöeioſl⸗ unr
utbitin ͦeni Uuge 6
Geyallueo M d
ntilcuk inie⸗
lidind' ſen Ci ius
nr ils ketigeid euchnn

ſon
polon
, eni gns nonor r ht
gi aficonimunscn cortifitti

fennonaen nictg N nsnritenn

. geicei dori cos n
crev ore iate Geriotelnn

eni cin un.
ilis zu utcoll an
xgthl Panfil
iſon gn rtiſi 1
asſiht hail

2 ſi ipʒ eligerit poterit cũ bona ↄſcia poſtmõʒ
conſentiꝛe.⁊ hec opi.ſ.ut ↄſiliũ iſtiꝰ debeat ꝛeqᷓ
ri ſaltiz ĩ genere cõir tenet᷑ ꝑ doc. ſequẽtes.qð
mihi ſatis placet.quia ↄſiliũ debet pcedere ele
ctionẽ nt hic pʒ in tex. ergo nõ debet diffeꝛri ĩ
tps electõis:qꝛ tẽpore nõ ↄgruo peteretur ut ĩ
fi. le.? ꝑ hꝰ tollit᷑ motiuũ pᷣme gl¶ Mec ob.
motiuũ ſcðᷣe glo.qꝛ ex forma mãdati nõ hebat
iſte coſiliari? p̃ſtare cõſenſuʒ ſʒ ↄſiliũ dũtaxar.
qd ãt ſi papa mãdaſſet ut iſti eligerẽt cũ ↄſilio
? ↄſenſu iloꝝ nũqͥd poſſẽt eligere unũ ex illis.
Hoſtien. die hᷣ ꝙ ſic. qm regka ẽ ut ex tribꝰele
ctis. naleat ↄſẽſus dnoꝝ. unde ſatis e ꝙ duo p
ſtẽt ↄſenſuʒ dũmõ tertiꝰ nõ ↄtẽnat᷑ ut pʒ ĩ arbi
tris ? iudicibꝰ ſimplicit᷑ electis in qbus ualʒ ſẽ
tetia maioꝛis ꝑtis. ut in.l..itẽ ſi unꝰ ĩ fi. ff. ð ar.
? ll. ſi duo ex tribꝰ. ff. ð re. iu. i. c.fi. e. ti¶ M
ſingnlanit hoc dẽz ꝙ nbicũqʒ eligunt ſimplicit᷑
plures ad cõſuledũ uł cõſentiẽdũ ſeu aliqð offi
ciũ etiã ex indiciũ exercẽdum ualet qcquid fac
maioꝛ ꝑs dũmõ minor ꝑs nõ cõtẽnat᷑.qð ẽ mẽ
ii tenedu. Quid aũt ſi fuiſſer dẽʒ ꝙ eligeret cũ
coͤſilio 2 ↄcordi cõſenſu illoꝝ triũ nũqͥd potuiſ
ſent eligere aliquẽ ex his. Hoſti. tenet ꝙ n: qa
ñ pi aliqs cõſentire in ſeipᷣm anqꝙᷓ eligat᷑ nõret᷑
eni ð ambitione ut patet ex pᷣdẽis.qð ſatis pla
cet.nõ in pᷣmũ dẽm huiꝰ pme gl. faẽ eniʒ ad.q.
ex forma ſtatuti. mulier nõ pt᷑ ↄtrahere ſine cõ
ſeſu duox ꝓpiquoꝝ ↄtĩgit ꝙ młier nẽdidit ali
qua bõa uni ex ꝓpiquis cũ cõſẽſu altiꝰ ꝓpinqͥ
nunqd ſit ſatiſſactũ ſtatuto. u q; ſic. qꝛ ꝓpiquꝰ
emẽedo a muliere ur̃ cõſentire illi cõtractui.naʒ
ſaiis c coͤſenſus itercedar in ipo cõtractu.=
faẽ optie.l publiꝰ. ff. admi.tu.nec ob.cle.i.ðᷣ
re.cccle. non alie. qꝛ cõſenſus ꝓpiquoꝝ nõ exi
git bic ut anctoritas ſed ur qdã ſolẽnitas.ut di
li.c. ci coſuetudinis. ö̊ cõſue facit eriam ſi
ſtatutũ diceret filiũ nõ poſſe litigare ſine ↄleſu

bito tẽpore:⁊ expectare rñſum.qð nr̃ ꝓbaꝛi in
c.cũ oli j. ð̊ arbi.nã cõſiliũ ex ꝓprio ſignifica
to ñ obligar ad hꝰ.iiij. di. in. F. hec ⁊ ſi legibuſ
ſecus ẽ ſʒ gl. pel.ſi tenet qs hẽe conſiliũ ⁊ con
ſenſuʒ ſeu cõſenſũ tm:qꝛ tunc opʒ ſeqᷣ illoꝝ cõſẽ
ſuʒ. æ ĩ hꝰ nõ illã glo. Er ex iſtis dnabus glo.
hẽs driaʒ ĩiter ↄſiliũ 2= ↄſẽſum.ſʒ capiedo dẽa
bar.i.l.i..ſi płres ff d exerci. diſtĩgue latiꝰ
aut tenet᷑ quis aliquid facẽ cũ ↄſilio aliquoruʒ
aut cũ ↄſẽſu ſeu nolũtate.pꝰ cãn aut 2ſiliũ poſ
tulatur ab eo qͥᷣ nõ hẽt ſanũ ĩtellectũ.⁊ capitur
oↄſiliũ ꝓ cõſẽſu:ut ĩ.l.puberibꝰ.ff.ð ſuſpec.iu.
Vñ ſi caneꝛet᷑ ſtaturo ut pupillus certũ quid fa
ciat cũ cõſilio duoꝝ agnatorũ capit᷑ ibi cõſiliũ
ꝓ conſenſu:qꝛ pupillꝰ nõ hẽt diſcretũ iudiciuʒ
facit. c. uẽrabili.iũcta glo. ]. de offi. dele. qñqʒ
neceſſitas perẽdi cõſiliũ iniũgit᷑ als hñti ſanuʒ
iudiciũ.⁊ tũc aut ille cuiꝰ cõſiliũ dẽt reqᷣri ẽ ꝑ
ticeps illiꝰ officij.? iũc cõſiliũ etiã capit᷑ ꝓ cõ
ſẽſu.⁊ de hoc ẽ tex.iũcta glo.iĩ vᷣbo cũ coͤſilio
i. d. c. ueneꝛabili.dʒ.n. platꝰ tꝛactaẽ ꝛc cũ ↄſilio
coadiutoꝛis ſui. intelligit᷑ enĩ de conſenſu quia
coadiutoꝛ ẽ ꝑticeps officij. aut non eſt ꝑticeps
officij ? tunc ſatis ẽ ꝛequiꝛeꝛe nec tenet᷑ ſequi.
⁊ hoc caſu itellige iſtũ tex.cuʒ glo.⁊ tex.i.d.c.
cũ olim ⁊ uoluit bar.i.d..ſi ples.nec eſt dꝛia
utrũ dicat᷑ cũ cõſilio an de cõſilio.lʒ Ci. ſẽſerit
Zrium ĩ.l.id qdᷣ pauꝑibus.C. de epi. ⁊ cle.ubi
dixit ꝙ ſi ð cõſilio alicuiꝰ tenert̃ quis faceꝛ cẽiũ
q̃d tẽt ſeqͥ cõſiliũ.ſecꝰ ſi fuit dictũ cũ cõſilio. ſʒ
pᷣmũ qð int᷑ ̊ nõ ſit dria tenet Jo. an.ĩ regula
nullꝰex ↄſilio.ĩ mercu.⁊ uli bar.i.d. F. ſi pkres
2 fm pᷣdẽa limita iſtã glo. Scdo cãu principali
qn requirit᷑ aliquoꝝ ↄſenſus ſeu uolũtas diſtin
gue ꝙ aur ille cuiꝰ cõſẽſus reqᷣrit᷑ ñ pt eſſe ꝑti
ceps officij.æ nõ ẽ neceſſe ſequi illiꝰ aſſenſũ ne
P aliã uiã eidẽ ꝑmittat᷑ ꝙ una uia denegat᷑.nt ĩ
regula cũ qͥd una de re.iur li.vi.⁊ ĩ.l.oꝛo.ff. ðᷣ
ſpõ.ꝓ hy. l. qdã cernes. S. papᷣ.ff. admi. tu.
15

Exẽéplum oli matet nõ poterat eè nutrix ſi pꝛ
diſpõebat ĩ ieſtõ ꝙ tutor nihil facẽt ſine ↄſeẽſu
mris:nõ artat̃ tutor ſeqͥ ↄſiliũ mr̃is:qꝛ idirecte
fuiſſz iutrix.? ꝓ hꝰ nõ. diẽ Maꝛ. i.d. Y. ſi ples
ꝙ ſi teſtatoꝛ diſpo ſuit ĩ teſtõ ut executor ſuꝰ ni
pil facẽr ſine ↄſẽſu alicꝰ fris mioꝛis:ꝙ nõ tenet᷑
executor ſeq ↄſenſũ illius:qꝛ directe nõ pt᷑ fra
rer mioꝛ eẽ executoꝛ teſti: ut i cle. exiui ð v. ſig.
ſecꝰ dic ſi dixiſſet cũ ↄſilio:qꝛ ↄſiliũ nõ artat ut
5. dixi ĩ pcedẽti mbꝛo. Aut iſte cuiꝰ ↄſeſus ꝛc
quirit᷑ pt᷑ eẽ ꝑticeps officij.⁊ tẽ aut hec nceeſſi
tas petẽdi ↄſenſũ iniũgit᷑ ab hoie ei qui hʒ po
teſtatẽ a lege.⁊ tẽ ↄſeſus nõ neceſſitat:qꝛ ñ po
tuir hõ auferre poteſtatẽ liberã datã a lege: ut ĩ
.l. Tiriũ ? UOeuiũ in pn ff ð admi. tu. fac. c.
tua ]. d teſta. Aut hec neceſſuas perẽdi ↄſẽſũ
imiũgit᷑ a lege uł ab hoĩe hñte pfatem ab hoie.
2 tunc dʒ iſte ſequi aſſenſũ æ uolũtatẽ illoꝝ:ar.
x. q ij. hꝰius porrectũ.⁊ ꝑ gl.i.c. unico ne ſe.
na. li. Vi. æ in hꝰ cãu intellige gl. anpeuł. Sʒ du
biũ ẽ:quid ſi bus pᷣſtare ↄſiliũ ł ↄſenſum non
unlt pſtare iſtud ↄſiliũ uł ↄſenſum. diẽ hic Ab
bas i mis ir̃e ꝙ ſi hic abbas noĩaret ꝑſonam
idoneã ⁊ iſti no uellent ↄſentire:iuſta ca ñ alle
gata:poterunt canonici appellar̃ ⁊ eligẽ ⁊ tene
mẽti hꝰ dẽʒ Mã i multis locis ẽ ſtaniũ ꝙ mu
lieꝛ nõ poſſit Zheꝛe ẽt mr̃imoniũ ſiñ ↄſeſu duo
rũ agnatoꝝ.agnati reqᷣiti ꝑ muliere nolũr ↄſẽ
tire ſm iſtã opi. ab. poterit illa mulier appella?
ad ſuꝑiorẽ.qð ur̃ ſe ire Har. i. l. fi ff ð appl.
reci. Sʒ an poſſit ſtatim õhere poſt appellatõʒ
an teneat᷑ expectare iudiciũ ſuꝑioꝛis ad quẽ ap
pellauir puro diſtinguendũ: ꝙ aut ĩ dilatõe im
minet ꝑiculũ.⁊ ꝓcedit opi.abb.aut nõ iminet
ꝑiculũ.puta qꝛ ſuꝑior ẽ pns:uel qͥd ſile:⁊ tunc
dʒ expectare ſuꝑioꝛis iudiciũ: ut ẽ ð inte Maꝛ.
in.l. ſi cuʒ dotẽ.. eo aũt tpe.ff. ſo.ma.⁊ ĩi.l.fi.
C. ð bo. qꝗ lib. ⁊ i.d. ſi plures iñ q ad qõeʒ
J foꝛmatã diſtigue ſic lanꝰ pꝰ Har.i. F.ſi plłſ
pᷣalle.ꝙ aut ẽ preſtãdũ ↄſiliũ:aut ↄſẽſus.pꝰ ca
ſu aut ẽ pũs ille qͥ dʒ pſtare ↄſiliũ:ira ꝙ põt co
gi. æ tunc ↄpellit᷑ ↄſulere:ex quo aſſumit᷑ a iuẽ
ut quidã ↄſultor. Et ideʒ hoc cãn ſi teneĩ᷑ pᷣſia
re ↄſenſũ.nã ex quo ↄſenſus n req̃rit᷑ rqqᷓ; i re
ꝓpria:ſʒ uocat᷑ ut qͥdaʒ ↄſulior ex diſpõe legis
ſeu ſtaruii pt᷑ cogi ad cõſentienduʒ:ut ĩ.d..ne
ceſſitatis ⁊ ſi nõ uellet ↄſẽtire:poterit iſte dare
licẽtiã: ut nõ.i. d. S eo ãt tpe.⁊ i locis pal. Itẽ
pt᷑ dici ꝙ ubi cõſiliũ nõ necitat ſatis ẽ ↄſiliũ re
ꝗrere. ⁊ ſi nõ nulr ↄſulere:põt ꝓcedere ſine ↄſi
lio ut. S. dixi.ſʒ ubi cõſiliuʒ capi ꝓ cõſenſu:ſeꝛ
na qð ꝓxie dixi. Si aũt is cꝰ aſſenſus requiꝛit̃
nõ eſt pns:ita ꝙ cogi nõ pt᷑.⁊ tũc aut iſte aſſu
mit᷑ int᷑ uiuos ex diſpõe hoiſ:aut ĩ ultima uolũ
tate pꝰ cãu cũ aſſumit᷑ t᷑ uiuos ex diſpõe hoĩs
nõ põt ꝓcedi ſine eius ↄſenſu: ut ĩ l.ſi qꝗs arbi
tratu. ff. ð V. ob. Exemplũ:do tibi liby ꝓ eo pᷣ
cio qð teł fuerit arbitratꝰ. ſi ille nõ arbitratur
ñ põt ꝓcedi ad ꝑfectionẽ actꝰ. Si vVo aſſumit ĩ
ultia uolũtate ⁊ iſte nõ unlt aut nõ pt᷑ ↄſenure

¶De clect .

tunc põt ꝓcedi ſine illins ↄſẽſu.ðᷣ quo dicenð
ut i.l. fi. E. ↄmu. dele. Quid autẽ ſi iſte cuꝰ 9
ſiliũ reqrit᷑ dedit malũ ↄſiliũ: nũqͥd excuſet᷑ fſa
ciẽtes aciũ cũ malo cõſilio Cõpoſtol.h̊ ꝙ non
qꝛ ↄliliũ nõ obligat ut.S.dixi.⁊ iõ fᷣm eũ ſi ca
nonici elegiſſẽt ſcient᷑ idignũ:cũ ↄſilio iſtoꝝ in
cidiſſẽt ĩ penã.c.cũ ĩ ↄcuis S.e.qð nõ. Et idẽ
ſetit Mar.i.d. S. ſi płres.ubi enã dixit ꝙ ſi iu
dex tenet̃ ꝓnũtiare cũ ↄſi ſapiẽtis ñ excuſabit
ſi fuẽit ſecutꝰmalũ ↄſiliũ. Et qd ſi aſſũpſit oiul
torẽ ð aſſenſu ꝑtiũ:nũqd poſſit cõuẽiri ĩ ſindi
catu ſi fuit ſecutꝰ maluʒ cõſiliuʒ uł nuqͥd poſſit
appellari a tali ſnia? uið ꝑ Har. i. l. ſi conenẽt
.ff ð re iudi. æ cuiꝰ expenſ̃ debeat peti coſiliuʒ
qñ iudex uult ꝓnũciare cũ cõſilio ſapiẽtis.? ui
de qð nõ. Oar.i.l.ſi poſtłauit.ff. ð adulre.⁊= in
fi. gl. z ſi dicat: ad qͥd requirit iſtõ cõſiliũ ſi nõ
tenet᷑ illud ſequi: dicẽdũ ꝙ poſſet illos rahere
in ſuã ſniaʒ. Mam ibi ſalus ubi multa cõſilia ꝓ
vbis. xxuij. ⁊ ĩ.l.itẽ ſi unꝰ..fi.ff. ð arbi.⁊ ad
id qð.S.dixi ꝙ ubi qᷣ eligit᷑ ex diſpõe legali ad
cõſentiendũ in fẽo aliẽo.ꝙ cõpelli põt ꝑ ſuꝑio
rem ſi nõ uult ↄſentire.⁊ optie fac tex.⁊ qð ibi
nõ ĩ. c.nullus j de iurepa.Et ꝑ hoc bẽs bonã
praticã li canonici nolũt ↄſentire epo ĩ caſibꝰ i
q̃oꝰ ꝛeqrit᷑ eoꝝ ↄſenſus naʒ pnt ↄpelli ꝑ ſuꝑio
rem:ut.S. dictũ eſt niſi alleget cãʒ ꝛõnabilẽ i 3
rium. ¶ In glo i uerbo cõpetẽti ipe ibi. iſuli
nbi tex. inuit ꝙ ñ põt agi miſi trãſeat totũ ipᷣs
pfixuʒ.⁊ illi legi cõcoꝛdat.c.ↄmiſſa.j.e.li.vj.
Sʒ ſolue Zrietatẽ iſtoꝝ iuriũ ꝓut nõ gl.i.c. cõ
miſſa. eo.li. vj. ⁊ ꝑ legiſtas i. l.hꝰauũt. ff. ð v.
obli. ¶ In gl.i ueꝛbo expectatũ ibi: ſʒ aſſeſus
n exigit᷑ dic ꝙ nec exigit᷑ ↄſẽſus:ſʒ ſuffic expec
tar̃ rñſũ gl. h ĩ fi.? clariꝰ iĩ gl.i vbo ĩ tractam.
In eadẽe gl. ibi: æ tũc ñ aſtrigũtur ad aliqỹ
oOa. Intellige hãc ꝑticulã qn fuit madatuʒ;
ut eligãt cũ cõſilio ⁊ aſſenſu aliquoꝛũ.quo cãn
nõ aſtringũtur canoici ſeruare aliq; de foꝛmis
.c.qꝛ ꝓpter. S eo.nã ſi eligeꝛẽt peꝛ foꝛmã ſcꝛu
tinij:debẽt cõſentire ĩ eum quẽ putt melioreʒ
viij. q j.lʒ.ſj hoc ꝓpteꝛ foꝛmã mãdati tenẽm
eligere illũ in quẽ iſti conſentiũt.nec foꝛma cõ
pꝛomiſſi ſeꝛuaꝛi põt:qꝛ nõ ualet cõpꝛomiſſum
nt eligãt quẽ illi uolũt.ut ĩ.l.q̃lẽ ff.ð arbi.nec
pnñt ꝑ inſpiratiõcʒ:qꝛ nõ iducũt᷑ ſpũ dei ſʒ ſunt
coacti ex for̃a mãdati. Cõſulũt tũ doc. ut capi
ant unã ex illis formis ⁊ ſᷣnent illã meliori mõ
qꝗꝰ pñt.ſecꝰ dic ubi artãt᷑ eligẽ cũ ↄſilio aliquo
rũ:qͥa tũc cũ cõſiliũ n neceſſitet eos ad ceuũ cli
gendũ ut.s. dixi:debẽt ſᷣnaꝛe aliquã ex illis ſoꝛ
mis: ut uoluit ̊ᷣ gl.i ſequẽti ꝑticła æ bñ ſequũ
tur hᷣ cõiꝛ doc.qʒ quidã . Er nõ ex gl. ꝙ, ↄſiliũ
dʒ requiri an ſcrutiniũ. Mã ſy Inn. ? bñ deii
ſoꝛiũ eẽt requirẽ poſt ſcrutiniũ.⁊ etiã c utile ꝛe
quirẽ iteꝝ pꝰ ſcrutiniuʒ publicatũ anꝙ ſequa

cõis electio.ut dixit iſta glo.⁊ bñ.
Electꝰ a ma

Ongregato. ei hie capli

ſi ẽ idoncus confirmaĩt.als:cõfirmiaĩ

ſin
ſlin afinud
, oros dl

S
Nw hn evlur g

Nn, zongni
ir copalai .
. u nistlectiſ⸗ lc⸗

jieoot
c ege f,
“ Czi ſſlni olul⸗

de aömm grut un
aCMnoceiet ſi kan
celcioble 14 gnnne chli D
iiunts (N miorſed
Gelciete idigmm porio in anmn nio
Pigenapetun lſtcelkfiu Reunmnng
elimnshirlis ins 1en nicut
ſciilenone pmt : iu fmnickuid
un oun itine ilenor ge
laolni elr bor cborel ſet legla
intrirtnin deſt anl d C Lli
ſ ieſ iuoualt clecno acta a mio
