hyeti msgfrtſtani nae

¶ De off. dele.

poteſtatẽ cognoſcẽdi nedũ ĩter partes.ſed ẽt in
ter tertios cõpẽtes ꝓ eoꝝ iteẽ. ⁊ pt talis terniꝰ
ſic ↄparẽs ꝗppellare a delegato ſi iuri ſuo ötra
bif ꝑ illũ ¶ Bre nõ. ꝙ cła appellatione remota
oꝑatur nires ſuas reſpectu ꝑtiũ:nõ qt reſpectu
tertij ↄꝑẽtis ꝓ ſuo infeẽ. ⁊ ad hꝰ quotidie alłat
iſte tex. Et facit ꝙ ſi ſtatutũ remouer appellatio
nẽ reſpẽu inſtr̃i oↄſeſſionati ꝙ nõ ceſeat᷑ appella
tio remota reſpectiu tertij ↄꝑentis ꝓ ſuo iĩtereẽ
Et rõ hꝰ eẽ põt:qꝛ princeps ĩ dubio ñ intendit
piudicare iuri alicuius ex quo de eo nõ faẽ mẽ
tionẽ ¶ Et nõ. hic aꝑte ꝙ ĩteꝛ ꝑtes ꝛemotio ap
pellatõis oꝑat᷑ plures effectꝰ.nã nides hᷣ ꝙ pa
pa diſt guit iter ꝑtes ⁊ tertiũ.⁊ dicit hic abb. ꝙ;
remotio appellatõis fac̃ ꝙ ſnia poſſit mandari
executõi nõ obſtte appellatõe ꝑtis. ad idẽ.c.pa
ſtorał. J. prereg enõ. ð mã.j. ð̊ app.
ebanorais Aln gl. ij. op. õ tex. ur.n. ꝙ iſte
delegatꝰ uirtute ↄmiſſiõis ſibi facte poterat cõ
ferre ſeu iſtituẽ ad pntationẽ illiꝰ quẽ dᷣclarauit
eẽ patꝛonũ.hꝰ. n. ĩpoꝛtat vba ↄmiſſiõis. fuit eiʒ
ſibi iniũctũ ꝙ ſi ↄſtifit ius pñrãdi ad alterutrã
ꝑtiũ pertinere ꝙ tũc ad pñtationè illiꝰ dʒ ordia
re eccliã ð ꝑſõa ẽt idõae.certũ eiʒ ẽ ꝙ illa vba
ordiare eccliã ſt multu lata ⁊ n pnt vificari niſi
i iſtde ſen collatõe ꝑꝑ illa uerba pcedẽtia ðᷣ ꝑſo
na idonea ⁊c.al eiʒ illa vba nihil oꝑãt᷑ ſi ordia
tio ẽ fiẽda ꝑ aliũ.S.c.ſi papa ð pui.li.vi.⁊.l.ſi
qn. C. ð ioffi. teſta. So. diẽ gl. i nerbo oꝛdinet
ꝙ illa nerba debẽt eypõi oꝛdinet eccliaʒ.i.ꝓnũ
tiet eũ ordinãdã: ſʒ certe iſta expõ ipropat leaʒ
2 fruſtra hoc fuit.Sõ. additũ.nã eo ipo ꝙ ꝓnũtii
at ius patronatꝰ ad altuʒ ꝑtinẽ ſatis ꝓnuntiat
eccliã ordinãdã ad pnñtatõeʒ illiꝰ.æ iõ dic meliꝰ:
ut illa vba aliqd operẽt æ minꝰ ꝙ; poſſit pᷣiudi
cet tertio ꝙ iſte ultra ꝓnũtiationeʒ ſuꝑ iure pa
tronatꝰ dʒ iſtare ſuꝑ ordiatõe eccłie qtũ pt ſin
piudicio alterius:un pot̃it mãdare hnti iſtõem
ut ordiet eccłiã ad pntationẽè illiꝰ. = ſi ñ uult or
diare pf̃as deuoluit᷑ ad eũ.ar.j.e.prudẽtia ſᷣm
hoſtie.? bñ. ⁊ ex hoc hes unũ effem illoꝝ vᷣbo
rũ ¶ effeus colligit᷑ ex fi. gl. ꝙ ſi hns ĩſtõem

oletit delegaro ur iſtitu⸗ it inſtõ: qꝛ ceſſat
tũc piudiciũ tertij ¶ Mernꝰ effectus ſᷣm Inn.
? alios ꝙ ſi bñs iſtõeʒ nõ õdiẽ ẽt nalebit inſiõ

iſt? delegati. Quidã moderni ĩ hoc tenẽt ↄriũ
dicẽtes ꝙ niſi expꝛeſſe ille ↄſetiat nõ põt delega
tus iſtituere cũ ſibi mãdat᷑ cãe cognitio ⁊ n ĩſtõ
primũ dictũ plus placet:qꝛ ut dixi hic non man
dat ſimpłr cãe cognitio. ſᷓ et ut ð ꝑſona idõea
ordiet eccłiaʒ. un ſi hns iſtõeʒ nõ ↄdicit ur̃ ↄſẽ
iire ⁊ renuntiare ĩ hoc iuri ſuo. æ ꝓ bꝰ facit iſte
lex. ĩ eo qð diẽ ꝙ iſte debet appellare ſi iuri ſuo
iteri piudiciũ ¶ ¶uartꝰ effectꝰ qꝛ ſi ius iſtituẽ
di pertiuet ad papã puta ex deuolutõe pot᷑it de
legaiꝰ iſtituẽ: qꝛ ceſſat hoc cãu pᷣiudiciũ ternij.
? Vba debet ĩtelligi late ĩ piudiciũ mãdãtis: ut ĩ
c.cũ dilectꝰ.ðᷣ ↄoſue. Jo. ð lig. i hoc tenet pꝛiuʒ
cũ iſti nõ ſir mãd atũ ut iſtituat. nec ob. cle. ſi de
bnſicio pbẽ. qꝛ loqt ĩ alio cu ſm euʒ. ſed pri

mũ dicrũ plus mihi plʒ qð ur̃ tenef Jo. an. qꝛ
cũ hic madet᷑ ordiatio ecclie ⁊ ceſſet. hoc caſu
preiudiciũ tertij qdð fuit cã reſtrigedi illa uerba
debẽt uerba capi ĩ ꝓpo cãu. uitoeffeci fʒ
alios ut recitat pe. qꝛ poterit iſte declarare per
quẽ debeat fieri inſiõ. Aliqͥ ĩ hꝰ pdicũt ut do.
an.· qꝛ delegato n fuit comiſſa cã iter tertios ſʒ
ſolũ iter patronoſ.ſʒ credo pᷣmũ dẽʒ poſſe ſuſtẽ
tari eo cãu quo cẽt ↄtẽtio ð inſtõe.nã cũ mãda
tur iſti ut ordinet eccliaʒ de ꝑſõa idonea oia ni
dent᷑ ſbi mãdata ſine qbꝰ eccłia oꝛdiari nõ pot
ut i. c. pterea ⁊ i. c.i.e. e. cũ ſi ¶ Sed circa hoc
qro qͥd ſi papa nõ ↄmittit cãm iteꝛ ↄtẽdẽtes ſzʒ
ex plenitudie pr̃atis mãdat titio ut ꝓnideat ali
cui de bñficio ⁊ ordiet eccłiaʒ de miſtris. nũqᷣd
iſte madatarius poterit ꝑ ſe Mitueꝛe ⁊ in poſſeſ
ſionẽ mitteꝛe. an ueꝛo debeat mandare alijs ad
quos quidẽ ius puidẽdi pertinet ut ipſi faciãt
Quidã dixerũt ut refert Inno. inbeꝛentes ueꝛ
bis huius lr̃e ꝙ debʒ alijs iniungere ut hoc fa
ciãt:⁊ ĩ defectũ poterit ipᷣe explicare. Cõtrariuʒ
ſentit Inn. æ meliꝰ.ſ. ꝙ iſie mãdatariꝰ põt ꝑ ſe
ꝓuide:e ⁊ iſtituere ⁊ reliqua facere que ad ꝓui
ſione peninẽt ⁊ eccleſie ordinationẽ. Et hoc ur
probari i.c.ſi capło ð cõceſ.prebẽ.li.vi.⁊ facit
qð nõ.i.c.abbatem ð reſcrip.nam iſte ur execu
tor datꝰ ad prouidẽdũ.⁊ ſic nõ hẽt requirẽ or
dinariũ. ? ad iſtũ tex. dicit ꝙ papa hic pricipali
ter omiſit cãʒ iter ↄtẽdetes nec agebat dar exe
cutorẽ ſeu preiudicare tertio.iſpiciẽda tñ ſũt v
ba ↄmiſſiõis ſʒ hoſti.ar. de pᷣuil.porro.Sʒ õ
predicta ⁊ õ tex.opp.ð cle.audiror de reſcrip.
ubi tex. dicit ꝙ ſi auditor deputatꝰ a papa ꝓnũ
riat bñficiũ alicui debitũ põt ipᷣe poſtea ↄferre.
Idẽ ergo erit dicẽdũ hic ⁊ tanto fortius:qꝛ fu
it expſſe iniũctũ delegato ut ordiaret eccłiam ðᷣ
ꝑſona idonea. qᷓ uerba non fuerũt ibi appoſiia.
Sol.triplex. Mria pt᷑ colligi ex gl.ij. illius cle.
ut procedat ille tex.qn auditor fuit darꝰ i curia
romana.ſecꝰ ſi extra ut hic ¶ Scda ſo. colligi
tur ibi ex gl.pe.ꝙ tex.ille procedat qñ delega
tus pronũtiat benficiũ alicni ðᷣbitũ ex iur qſito
a papa uel ſuo delegato.ita ꝙ in collatiõe que
fit poſtea ꝑ auditorẽ nõ fit preiudiciuʒ niſi ipſi
mandatori ad quẽ ſpectat collatio hic uero lo
quit᷑ qn iuſ ẽ aliũde q̃ſiiũ ⁊ pᷣiudiciuʒ fieret ter
tio ad quẽ ſpectat iſt¶ Daul. ð leaʒa. ĩ. d. cle.
auditor dicit ꝙ collatio h nõ erat executõ iſtiꝰ
ꝓnũtiatõis ĩmo multũ remota ab iſta pronun
tiatiõe cũ h̊ nõ eſſet ↄtẽrio an bñficiũ eſſʒ alicui
debitũ ſed ↄtẽdebat᷑ ſolũ ð iure pntandi:uñ ex
ecutio ꝓnũtiatõis erat adiudicare hoc ius pa
trono:ſʒ ubi collatõ ẽ executõ uł ſaltem ꝓxima
ad pronuntiatõeʒ cũ öclaꝛatur bñficiũ alicui ðᷣ
bitũ:iõ illi põt ↄferri.⁊ hãc ſolutionẽ tenet hic
do.an.licet ðᷣ pau.nõ faciat mentionẽ. Sed õ
hanc ſo. facit.nã ſi fuerũt appoſita illa vᷣba or
dinet eccłiã ⁊c̃.nõ põt delegatꝰ iſtirueꝛe õ pꝛopᷣ
um ſignificatũ uerboꝝ ne fiat pᷣiudicium tertio
bñnti iſtitutionẽ ergo foriiꝰ iĩ cãu cle.auditor.ñ

Dꝛ

debʒ fieri preiudiciũ habẽti collationẽ ubi non
fuerũt appoſita illa vba lata:nec ẽ neꝝ ꝙ colla
tio ibi ſit executio: tũ qꝛ ĩ collatõe ius creat᷑ de
nouo:ſed executõ ẽ meri ſacti ut i.l.executoreʒ
C. de execu.rei.iudi.tũ qꝛ ibi reddit aliã rõeʒ
quare auditor põt ↄferre.ſ. ut euitet᷑ circuitꝰ.ſi
aũt eẽt mera execntõ poſſet delegatꝰ h̊ facer ẽt
ubi ceſſaret circuitꝰut ĩ.c.i is.sS.e.Et iõ ſatis
poſſet teneri ꝑ iſtũ tex.ut illa cle.rſtrigat᷑ qn ad
papã dᷣlegãtẽ ꝑtinebat collatõ ſecꝰ ſi ad t᷑ũ aꝛ.
bic ⁊ nõ. ad ĩtellectũ illiꝰcle ¶ In gl. ĩ Vbo aꝛ
chidiaconatꝰibi ↄmirtere curã aiaꝝ ⁊ colligit
hic ar. ex tex.ĩtelligẽdo ꝙ iſta ecclia erat cuꝛata
nã in tex.pſupponit ꝙ ius inſtituedi poterat ꝑ
tiner ad aꝛchidiachonũ ł aꝛchiepʒʒ eꝛgo poieꝛat
oↄmitter̃᷑ curã aiaꝝ:qð dicẽ gl ꝓcedex ł ex cõceſ
ſione ſpãli aut ex ↄſuetudine:qꝛ de iure cõi ius
iſtituẽdi ꝑtinʒ ad epʒʒ ut i.c.nullus oio.xvj q.
vij. Et nõ gl. ꝙ inſtõ auctoriʒabil q ad curaʒ
aiaꝝ põt pſcabi ꝑ ĩfẽioꝛc epᷣo:qð an ſit ueꝝ dic
ut plene nõ.i.c.cũ ſatiſ alł.ĩ gl.⁊ i.c.cũ uẽrabilł
ð ꝛeli.do.poſſʒ tñ iſte tex ĩtelligi ð inſſõe cõpo
rali qᷓ ꝑtinet ðᷣ iure ad archidia. ut ĩ.c.ut noſix
8 off archidt. C In gl. ĩ Ybo tenebit ĩ fi. nõ.
ſingkarit fi. gl. ex qᷓ habes notar̃ ꝙ ſi iudex pᷣſu
mit malitiã õ tertiũ uolẽteʒ ĩpedir̃ ꝓ iteſſe ſuo
executõʒ ſnie nõ debʒ eũ audir̃ nec curaꝛ de ap
pellatõe ad h faẽ qð nõ. Inn. i. c. poſt electõʒ ĩ
fi. ð ↄceſ pbẽ. ⁊ iduẽ bal.iſtã gl.iũcto tex. ꝙ er
a ſũmaria ↄgnitòe põt qͥs repelli ubi pſumitur
qͥs calũniari fac.l.fi. C. ð oꝛ. cog.⁊.c.uenies el
ij. ð teſti. qðᷣ diẽ mẽti tenẽdũ ⁊ colligit᷑ h̊ʒ ꝙ iſtõ
ẽ q̃ſi executõ illiꝰ ꝓnũtiatõis q m dʒ diffeꝛri peꝛ
appellatõʒ ttij niſi õ eũ ſit pᷣſũptõ de maliria ut
Bĩ gl.⁊ puto h̊ dẽm gl.⁊ bal. ꝓcedet᷑ nbi oppo
nẽs offert ſe ꝓbatuꝝ iĩcõtinẽti:qꝛ ꝑ talem obla
tõʒ nõ purgat᷑ pſũptio malitie: uide ad hoc gl.
nõ.i.c.ſuſcitata.j.de ĩ inte.reſti.⁊ in.l.i. .ſine
iũcta gl.ff.de tab.exhi.ꝑ q põt dici ꝙ ubicũqʒ
ſtatutũ tollit exceptõʒ ĩ aliquo cãn debʒ itelligi
niſi ꝑs uelit ĩorinẽti ꝓbaẽ qð ẽ bñ nõ.⁊ fac̃ qð
nõ. bal.ĩ.l.data oꝑa. C. qui accu. nõ poſ⁊æ ol
dra. cõſilio.xlv.
. Abbas.
Si cã ſimplłꝛ ẽ delega
2 uſam. ta duobꝰ alteꝛius ſnia
nõ tenʒ cõis diuiſio. fa ibi. diſcretõi.
¶ Mõ. ibi ep̃is.nã fac iſte tex. ꝓ ſtilo curie ut
cã mimonial cõmittat᷑ ſolis epis ⁊ ꝙ hᷣ ſit ð ſti
lo curie uide ꝑ ſpe.iĩ.ti.de Np.pnratõe ĩ..rõe
forme.v.nũc ad ĩſtructõʒ:ſʒ ĩ Sriuʒ fac̃.c.ꝓpo
ſuiſti J.ð ꝓba ⁊ ĩ młtiſ lociſ ꝑieſ ꝙ tał cã fuit
ↄmiſſa nõ epᷣis:ð h̊ mñᷣ nõ ẽ curãdũ:qꝛ ſtanduʒ
E ĩ hᷣ ſtilo curie. ¶ NMõ. iũcta gl. i. ꝙ ↄfeſſio
facta ꝑ mulierẽ pᷣcedẽtibꝰ cruciatibꝰ ⁊ flagellł ñ
1ʒ:⁊ ſic cruciatꝰ ⁊ flagella ĩcutiũt młieri iuſtũ ti
morẽ.⁊ idẽ ur̃ ĩ maſcło nt nõ.i.c.cũ dilecti qð
me. cã ⁊ ĩ.l.ij.ff.e.minor tñ metꝰ excuſat mulie
rẽ qᷓ; maſculũ ut dic̃ gl.quã tenebis mẽti ĩ.c.cũ
locum.j.de ſpõ.¶ INrcʒ nõ. ꝙ plures delegati

¶ BDe offil. dele.

ſimpfłr dati nõ hũñt exercitiũ iuriſditõis ĩſolidũ
uñ unꝰ ſine alto ꝓcedẽ nõ põt/j Et adueꝛte:qꝛ
cũ tex. h dicat ꝙ ſnĩa nniꝰ nõ tʒ põt colligi ⁊ in
ferri ꝙ alit᷑ delegatoꝝ nec diffinitiuã nec ĩteꝛlo
cutoriã ſñiã ſine alio ꝓferre põt. nã appellatõe
ſnie ubi ñ ſurgit abſurditas ĩitelligit᷑ tã ð diffini
tina & ð iterlocutoria uit ẽ gl.młiũ nõ. quaʒ te
nebis mẽti ĩ cle.i.ð re in.iĩ v. ſñias ſecꝰ ubi ſur
gẽt abſurditas:ðᷣ quo uide gl.quã ſic ĩtellige ĩ
.c.cũ oli ðᷣ teſt. ⁊ faẽ̃ iſte tex. ſic ĩtellectꝰ õ gl.i.l.
põpo. als icipit ſi uni ex pluribꝰ.ff. ð re iudi.q̃
diẽ ꝙ alt᷑ iudicũ põt ꝓnũtiar̃ ð ↄꝑendo. Oar.
t ibi S ⁊ ſic ſentit qð prius dixi ⁊ tetigi pꝰ gl.
18. eo. qin abbas: ? licet iſte tex. loquat᷑ de diffi
niriua iñ papa i rõe ſui nõ reſtringit ſe ad difſi
nitiuã: ſʒ loquit᷑ ð ſñia ĩ Gne Mo t marita
li affecrõe ꝙ ecclia põt ↄpellere mariiũ nõ ſolũ
nt uxorẽ recipiat temere dimiſſaʒ:ſʒ eniã ut eam
maritali affectõe ꝑtractet: ↄcor.c.ex ꝑte ðᷣ ſpõ.
⁊. c.il ð pᷣſump.cũ ſi ¶ Eõtra iex. op.⁊ vr ꝙ
iſta ↄfeſſio mulieris debuit nalẽ Iʒ ſnia fuit nul
la g.c. fi. ð reſti.ſpo.? ꝑ nõ dictũ Inn. ibi nbi
diẽ ꝙ Iʒ ꝓceſſus ſit nullus ↄfeſſio iñ i iudi vʒ
So.p põt dici ꝙ' ↄfeſſio h̊ ẽt nõ naluit:qꝛ fuit
extorta a młieꝛe ꝑ cõꝑis cruciatũ nt i tex. ⁊ gl.
.i. So. ßa ꝙ ↄfeſſio młieris non piudicat miio
nio ut i. c.ſuꝑ eo.ð eo qͥ ↄg. ↄſãg. ux. ⁊ h ſo.ct
ponit᷑ ĩ gl.i.⁊ ꝑ h̊ ſatiſfactũ ẽ õrio.Sʒ dubitat
qͥd ſi mir fnit ↄfeſſa ſine corꝑis crnciatu. So.
dicũt qͥdã ut refert Inn. ꝙ ſi tãta erat potẽtia
mariti ꝙ mlierẽ vᷣberibꝰ affeciſſet ſi negaſſet ĩ
pñtia iudicis ꝙ tũc ille ſolꝰ metꝰ hʒ excuſaf̃ mu
lierẽ: ſʒ h nõ plʒ Inn. qꝛ ſm b̊ nunqᷓᷓ naleret 9
feſſio uxoris ĩ fauorẽ mariti cũ ſẽꝑ ſit tał potẽ
tia mariti i młierẽ:⁊ iõ nõ.diẽ Inno.ꝙ non pᷣ
ſumit᷑ merꝰ ĩ młiere:ſʒ opʒ ꝙ ſi ult ifringẽ Zciũ
ſeu ↄfeſſionẽ ꝙ ꝓbet metũ ſibi fuiſſe illatũ per
maritũ ł vbera illata ⁊ nõ.h dictũ ⁊ itellige qñ
als ↄfeſſio ðᷣ ſe. ualebat ⁊ aliqͥ bñt ĩ lect. Inn.
nbi dixit vᷣbera bñt vᷣba:⁊ ſi nis ſaluaꝛe itcllige
ð vᷣbis minatorijs ⁊ ſᷣm hũc ĩtellectũ mie mãiii
hnt excuſare uxorẽ ſi Sxit ł aliqᷣd ĩ piudicinʒ ſu
uʒ fuit ↄfeſſa: ſola tñ rueꝛẽtia mãiti nõ ſuffic ad
excuſãdũ mlierẽ ut aꝑte uolnit Inno.h qð nõ.
æ idẽ bar.in.l.merũ ⁊ in.l.ad inuidiam C. qð
me. cã ⁊ nide ꝑ eũ ĩ.l.i.G. q honorãde. ff.qre.
ac.nõ da.nec ẽt puto ꝙ ſole mine ſufficiant: ſed
dʒ ↄſiderari ↄſuetudo mariti ⁊ qlitas ipiꝰ młie
ris nã ſũt młti hoĩes qͥ młia minãt᷑ ⁊ paꝝ faciũt
2 iſtoꝝ mine ñ inducũt iuſtũ metũ ſecus ſi nõ ſo
lẽt miari qͥn poſtea fea ſequant᷑⁊ ita ſume prati
cã cũ uis ꝓbare ꝙ ꝓpt᷑ metũ indicis ul minas
nõ appellaſti ad h̊ ꝑ bar. in.l.ð pupillo. I. ſi qs
ipi ptori.ff. de no.oꝑ.nũ.⁊ in dẽa.l.ad ĩuidiaʒ
? nide qð dixi in. c. cum niꝝ de regu. Et ex bis
põt ſolui qõ quotidiana mulier fuit ꝓteſtata in
abñtia ſe ↄſeſurã alienatõi rei ſibi hypothecate
ꝓpter metũ ⁊ renerẽtiã mariti:nũquid illa ꝓe
ſtatio pᷣus facta ſit ſufficiẽs ad reſciſionẽ ↄcius
⁊7 tennit rainerius ꝙ ſic:ſed ↄtrariuʒ ego puio

egeſos aH iiehin ſcr a
imn amiii uilin iun
icumni mi no nd inr lusnu ich⸗
ic ſtami ndljtilaän id
loctelibei i en amcimu
Hnimir lii inri nilßl
Iclinto nis,f ainzimunonem
it ir trqniticguns M uni
lenicirnidoc vatut ſenena nie oc.
Mblir Crst adnene ſt delegan ſumnl
aſcirici tno ah ia vnd. gd peralt er
ſamndnanſeaci deber biefine cori ilis
Uri aubdicenn miel nica. dof
Muͦgebridl hohonns Srd andi
l iiſtpniopoſtil ceegan ad ni
miiimm ſmnin geete glt bi nd.
miecrientſ ni nir ſen ſb'e

mminnſs NReniden esenerni

nſenrni hitt piare ſolcie b qꝛ ſit
iiimueſtmenngoeore il.l H. ſt
Eitomio ⸗ ſccj nurnaonb 6
ali Nialarsimilofbos f de 49
tnetlſin Avdiui unqh ilud
. n Paſzfiſeenns eco l
Martziieſe n

titgißſcdaäi,

ſitinhei offind deren
ini Aiguiſiois herence
dtütgni dnnmn ltinm
enj lerſttate
4 nic⸗ e cauſar

ſtunnon
co ioe
2ug le
id doct
gnikican
nõ bi b⸗

9

Ey
trci Ro
or ſſo⸗
di
cg
ujdi
o. ſu⸗
.le:
Dden
Drobz.
Aigne

le c
wir

Kno.

e
ſaien
1 Ncite ivtnuͤta enn
eg eeſin tmnlis ſſſoi it⸗
y po c gſoba Ullltft
orn amerp cigscnuchnin imntg.
V. igafſſontiens wn ſulſnit
non icMpeo ορ7ρor ebͦo
niigl ſepb nſtuu eno. Ogbei
ill mr ut oſeſtx ne orpis nnnm. Go.
deiricin reſen Nin gi tun an polini
muriiq nieti ſderb ſenſſetſtnegiſln i
tmnmlos itllecce nat enſin
latbidd n anfndimihunn
ſeſomonsiinngtinatindſeprtk hoin
in mmiitigtetdd dt Nnd gnen
ſami mep i nterehho Oiifingihi
la vcſoni g vel m ſt ſe u
mnii lnniunu tlu uhe
iſei rni ni

bernbit tbut ius inut
n n in re de nlnintnin

vommorisf lisiziutetzt

eteia täi noͤſ ſl

uerũ ꝑ pᷣdicta ⁊ ꝑ.l.metum pᷣal. nbi patet ꝙ ex
ſola ꝓteſtatõe ñ ꝓbat᷑ merꝰ:ſed opʒ ꝙ probet᷑
odo pᷣdicto. æ per hoc hẽs declaratam gl.i.
In glo. ij. i fi. nõ. hãc theoricã glo. ꝙ ubi de
neceſſitate reqrit alicniꝰ pntia ad certũ actũ nõ
nalet qð agit᷑ ĩ iius abñtia. ſecꝰ ſi de honeſtate
im debeat eẽ pñs Hoſliẽ. quo ad pmũ dicit y
ſi i fauorẽ reipublice uł ex forma mãdati debe
bat qs eẽ pñs nõ nalet qð agit᷑ i ipius abntia.
nec ipᷣe põt aciũ ratificare ut hic.ſecus ſi ob pꝛi
uatã ntilitatẽ: qꝛ ualʒ actꝰlʒ ↄtẽptꝰpoſſit ꝓſequi
ↄtẽpiũ ſuũ:ut i.c. ꝙ ſicut de elec.ubi canonicꝰ
ↄtẽptꝰ i electõe põt ratificare electionẽ factam
i ipius abntia ⁊ ꝑ hoc ⁊ per.d.c.ꝙ ſicut nõ.hᷣ
do. an. ꝙ actꝰ extraindicialis i piudiciũ tij ab
ſẽtis tenet ſʒ ille poſſet ꝓſeq cõteptũ. hꝰ ego ñ
admitieꝛc.nã. c.ꝙ ſiẽ loqt ĩ cãu ꝑticulari:ſcʒ cũ
ad minꝰ due ꝑtes capiruli actũ geꝛũt abñnte tua
parte.nã tũc actꝰienet:rõ qꝛ due ꝑtes uniuerſi
tatis repreſentant totam uniuerſitatem: ut in.l.
nulli 2 in.l.plane.ff.qᷣ cuiuſ.nniuer. un actus
ibi ẽ geſtus ab hñte pf̃atẽ.ſecꝰ ei ũ ubi ptas ñ
eẽt penes exercẽtẽ actũ ſine alicuius pntia.naʒ
iũc putarẽ actũ nõ nalẽ ſine illius pntia.fac qðᷣ
nõ.i.c.ſi annũ ð iud.li.vj.⁊ i.l.cũ ñ ſolũ.C.ð
bo.que li.iĩ hoc tñ nõ põt dari certa doctria.ſʒ
fʒ narietatẽ cꝗx ꝓcedẽdũ cẽ.tene tñ meii pᷣdca
¶ n gl.ĩ uerbo unius.iĩ fi ultra limitationem
qua dedi ſuper tex.qrit᷑ qͥd ĩ delegatis ad uni
uerſitatẽ cãꝝ nũquid ualeat ſentẽtia uniꝰ.doc.
hbic nibil dicũt. Sed aduerte iſti delegati ſimul
ꝓceſſerũt ĩ cã ⁊ nõ ualʒ ſnia nniꝰ. qð ꝓcedu et
ſi eſſẽt ordinarij:qꝛ cã debet hr̃e finẽ corã illis
iudicibꝰ corã quibꝰ ẽ cepta nt i.l.unica. ff. ð of
fi.ↄſu.nõ.gl.⁊ bar.i.d.l.põponins.Sed dubi
um ẽ nũqͥd a pᷣncipio poſſit illi delegati ad uni
nerſitarẽ cãrum ſeꝑatim ꝓcedẽ. gl. z. baꝛ.in.d.
l.põponiꝰ al icipit ſi nni tenẽt ꝙ ſic ut ĩ hꝰ eqͥ
peretur ordinarijs. Itẽ nidemꝰꝙ płes execuio
res ſimpliciter dati hñt ptᷣatẽ iſolidũ:⁊ h̊ qꝛ ſũt
ðoᷣputati ad uniuerſiratẽ negociox: ut i.l.i. F. ſi
ples.ff. de exercito. ſz ſecꝰ ẽ ĩ ꝓcuratorib ðpu
tatis ad cꝗs pticulares: ut ĩ.lI.płibus.ff. de pro
cu.? ĩ.c.ſi duo.e.ii.li.Vi.nec audiui unqᷓ illud
dem reprobari æ qnqʒ fui ſecutus ſy credo illd
nõ ꝓcedere z oriũ eſſe vm. ad hoc allego tex.
ſing. iñcta gl. i. V. ſepati i. c. ut offm ð hereti. li.
vi. ꝗguẽdo ꝑ locũ a ſpali nã iquiſitoꝛs heretice
prauitatis putati ĩ aliqua ꝓuincia ł ciuitate ł
caſtro dicũt᷑ delegati ad uniueꝛſitatẽ cauſaꝝ:ut
nõ. Yo. an. ĩ c. p hoc.e.ti.li.vVj.⁊ tñ ĩ eis ſpãle
e fanore fidei nt poſſint ꝓcedẽ ſeparati.eꝛgo r
gularit debẽt ſimul ↄuẽiẽ ſicut vᷣlegati ad ceꝛã
caʒ:ut hic qðᷣ bñ nõ.æ inꝛa alłata ꝑ gl.æ baꝛ.ñ
reſtrigũt: qꝛ loquũt᷑ i alia mã æ hoc nõ. Ex qꝰ
ifero ꝙ ſi eps ↄſtituit plures officiales iĩ aliqua
parte dioc. niſi dedeꝛit eis ptatẽ inſolidũ n pnt
ſepatĩ pcedẽ. nã hũr iſti iuriſditionem olegatã
ad uniuerſitatẽ cauſaꝝ:ut ẽ glo.nõ in.c.roma
na de ap.li.vi. 2 in.c.pñniti de offi.or.eo.li.⁊ ui

¶ De offi. dcle.

de qð nõ.i cle.⁊ ſi pᷣncipał.ð reſcrip uið ẽt aliãᷣ
nõ.limitationẽ ad iſtũ tex. quã ponit Inn. i. c.
raynaldus ĩ prin. ð teſta. ubi dicit ꝙ ſi unus ex
tribꝰ uel pluribꝰ iudicibꝰ dixit opi.ſuã in pntia
ↄiudicũ nec potuit illos trahere ad ſuã opi.ſed
receſſit ⁊ noluit eẽ pñs ĩ ſnia ferẽda pñt alij iu
dices ſnĩare:qꝛ perinde ẽ ac ſi iſte eſſet pns 23
diceret.quo cqu ualet ſnia pluriũ : ut i.c.fi.ð re
iudi.⁊ ĩ.l.duo ex tribꝰ. ff. e. ⁊ ſic ceſſat hoc cau
rõ.l.itẽ ſi unꝰ ĩ fi.ff. ðᷣ ar. õriũ tenet bar.i.d.l.
duo ⁊ illud dẽm puto ueriꝰ:qꝛ pntia oium exigi
tur qm adhuc iuriſditionis exercitiũ pro parte
bñ reꝑit᷑ nũc ſnĩa lata a nõ hntibꝰ ptatẽ iſolidũ
ad ide ego allego tex.i.c.cũ ab uno de re iudi.
li. vi ubi dicit᷑ ꝙ unꝰ ex pluribꝰ debet ſniaʒ fer
re alijs mãdantibꝰ. ab non tenet ſnia:ſed ille ter
tius ñ mãdauit nec ſniaʒ dixit. g tenet iſta ſic a
collegis data. Adde ⁊ tertiã limitationc᷑.ſi eiz
ſũt tres uel plures iudices ⁊? unꝰ iurat ꝙ ſibi ñ
pot liquere de cã pñt alij ſniare:ut ẽ tex. ſingu
laris i. d. l. ſi uni ſᷣm unũ ĩrelleciũ quẽ ſequit᷑ ibi
glo.⁊ bar. æ Inno.i.d.c.raynaldꝰ.⁊ ð pluribꝰ
oꝛdinarijs ⁊ de iſtis delegatis qltr babeat iuriſ
ditione dics j i c. prudens Cin gioſtabt fa
cta reſtõe:ułt ergo gl.æ bn ꝙ mulier petebat hᷣ
reſtõeʒ mariti.iõ nõ admittunt᷑ accuſatores ma
trimonij an reſtom Sed hoc facit nã petens
reſtõem hẽt ꝓbaꝛe ſpoliationẽ ⁊ poſſeſſione:ur
S.e.ti.c.oↄſultatõibꝰ ĩ fi.ſed hic maritꝰ nõ abiecẽ
uxorẽ.ſed eꝗ dimiſit ad ſniaʒ iudicis. So.dñt
doct. ꝙ hec ſnĩa fuit nulla:qꝛ ab uno lata.⁊ ſic
uolũt ꝙ ſpoliatꝰ pᷣtexiu ſnie nulle põt petere re
ſtitutionẽ.⁊ ueꝝ dicũt:ut ĩ.c.cũ cã.j.e.⁊ dic
eo ipo ꝙ ↄiũx ſiñ ltia cã n uult redire ad ſuuʒ
ↄiugalẽ ur̃ eũ ſpoliare.un põt agẽ poſſeſſorio.
ad hoc uide bo.gl.i.c.lr̃as ð reſti.ſpo.⁊ in.c.ſi
gnificaſti de diuor.⁊ in. c. intelleximꝰ de adul.=
nõ. bñn has tres glo.⁊ idem Inn.in.c.ueniens
de regula. Mi. abb. Delegat
Delegat 4 6
. Auſam que. dus ipetrãns
recuſari põt. cõis diuiſio. fa ibi neruʒ
¶ Mãõ pa ꝙ licie põt ꝛecuſaꝛi iudex ut ſuſpectꝰ
ex cã probabili nõ ſoluʒ qñ ipᷣe ſolꝰ ẽ index.l.pᷣ
tor.ff.ð iu.om.iu.⁊ ĩ.c.ſi qͥs õᷣ ð fo.ↄpe.ſed ẽt
cũ hʒ alios collegas.⁊ fac iſte iex.ꝓ nõ.i.c.i.ðᷣ
iudi.ꝙ ſi ĩ uniuerſitate iudicum heo aliquem ſu
ſpectũ poſſũ petere illũ remoueri nõ obſtate
alij pñt ferre ſniaʒ iuſtã.⁊ fac ad qoneʒ nũqᷣd ſi
ſcholaris qui dʒ itrare examẽ hʒ aliquẽ ex doc
to.ſuſpeciũ ex tĩa cã poſſit illũ ꝛecuſaꝛ.⁊ credo
ꝙ ſic:qꝛ ſaltẽ doc.ſũt ibi ut teſtes.⁊ nõ.bar.in
ꝓhemio.ff. neteris.dixi plene ĩ.c. ꝓpoſuiſti de
proba.teſtes t debẽt eẽ ſin oi ſuſpicioe:ut nõ.

c.i l̃is. ].de teſti ¶ nõ. ibi dñs ẽ cc.ꝙ bůs

aliquẽ i familiã ſuã põt dici eius dñs Ex gl.
hes ſex caus ltimos recuſandi iudicẽ uide.xij.
quos põit Jo. an.i. c.ltia ð ap.li.vi.⁊ ꝑ ſpe.ę.
ti. F. ſuꝑeſt ꝑ to. Adducũt h doc.aliũ caſuʒ cuʒ
iudex ſucceſſiſſet ĩ i ꝑtẽ litigatori.nã tũc
3

¶De offi. dele.

nõ põt eè index:qꝛ iudicaret ĩ fẽo ꝓpᷣo ut in.l.
luł.ij ff. de iudi.⁊ qð pᷣ dicit̃ hʒ locũ et i oꝛdia
rio ut i.l.q iuriſditõi pᷣeſt.ff.ð iur.o. iu.ubi di
cit quod is qᷣ peſt iuriſditõi nec ſibi nec ſuiſ iuſ
dicẽ pot fac̃.l.ſenatus.ff.ð offi.pᷣſi.plene dixi ĩ
.c. cuʒ ↄtigat ð fo. cõpe.nũq̃d aũt põt eẽ arbit̃
ſiue arburatõ. Doc. ꝙ ſic:qꝛ ẽt i facto ꝓprio
qͥs pot eẽ arburator ut.l.ſi libertꝰ.ff. ð̊ oꝑ.lib.
2 i. c. qntauallis de iureiurã.iſta iñ rõ no ꝓce
deret i arbitro: qꝛ qs ñ pot eẽ aꝛbit᷑ in facto ꝓ
prio et parte ↄſentieie ut i.l.peł.ff.de arbi.ſed
dic ꝙ alio reſpeciu põt eſſe arbit᷑ ĩ cã familiariſ
qꝛ ireruenit ↄſenſus paꝛtiuʒ.nã pñt partes ñ ꝛe
cuſare pᷣdictuʒ ad h.c.iſinuãte.j.e.ubi patet ꝙ
dus pt᷑ ee iadex i cꝗ famiiaris ſi ñ fuit exceptũ
C ſcias ꝙ Jo. an hic diẽ ꝙ gl. nõ cauie
loquit᷑ dũ i pn.diẽ hic eſſe arg.ꝙ iudex pot re
cuſari ſi ẽ dus ipetrãtis nã ᷣm eũ hic e expſſaʒ
2z ſic no dʒ dici ar.ſile nõ.i.c.i.de pac.⁊ ex hoc
no.foꝛmoſũ modũ iducẽdi iura ut ubi cãus nõ
clarus iducit᷑ tex.i ar.ſed ubi tex.ẽ expſſus dʒ
ſimpkłr allegari tex. poſſet tñ ſᷣm eum dici ꝙ bic
ñ fuit reculatꝰ iudex:ſʒ alt̃ fuit ſubꝛogatꝰ:iʒ dic
melius ꝙ pꝰ tex. ꝓbat ð ſuſpuoe ⁊ ꝑ ↄns ð re
cuſatoe ut patet ibi habeat ſuſpeciũ ⁊c.
SDzʒ te cõſulẽte. dele
pe ↄmittit cãm non i totum ⁊ a ſuode
legato appellat᷑ ad papa ꝑ hoc n ipedit ꝓceſſus
delegati pape. nel clariꝰ ſic. A ſubdelegato dle
gati pape qͥ ubdelegauit n ĩ totuʒ no ad papã
ſz ad ipm delegatu appellari debet ⁊ nõ diuidit
Woe unuʒ cauʒ ſatis ſing.i quo nõ poteſt
ad papa appellari omiſſo medio. regularuer 3
nt i. c. ad romanã. ij. q. vi. Et rõ hꝰ ſpalitatis ẽ
qꝛ ðᷣlegatꝰ qͥ ſubdelegauit n i totũ repntat ꝑſo
nã pape q ad illã caʒ ut i.c.ſane.S. e.⁊ i0 ex qꝰ
papa uoluit iſtũ tenẽ locũ ſuuʒ q ad illã caʒ te
meꝛaria ẽ appellatio dũ int pomt᷑ ad ipʒ papa qͥ
iã heẽt᷑ papa ĩ ꝑſona delegati ⁊ ide caſus ponit
I co.c.ſuꝑ qõnũ. vorrog 17n delegai?
ſubdelegas fac mediũ gradũ un no dʒ appella
ri obmiſſo iſto medio ut hic h tallit ſi iſtud me
diũ eet iutile utpura ſi ſubdelegas eẽt excoicatꝰ
łalit᷑ ipeditꝰ.nã tũc põt appel ari ad papã ut eſt
tex. i. c. ſi is cui.j.e.li.vi. It fallit ſi negat᷑ iuriſ
ditio ſubdelegãtis:ut qꝛ dẽ papã fuiſſe moꝛiuuʒ
rę itegra nt e tex.i.c.ſi a ſubdelegato j.e.li vi
ʒ nõ. ibi uni ł pluribꝰ ꝙ unꝰ delegatꝰ pt᷑ cãʒ
ſubdelegare uni ł pluribꝰ ↄcor.j.e.paſtoꝛal.pꝰ
rnſo.⁊ eað rõe dicũt doc.ꝙ plures ðlegati pnt
cãm ſubdelegare pluribꝰ q; ipi ſũt. Sʒ e dubiũ
ſatis nũqͥd unꝰ ex pluribꝰ delegatis poſſit cãm
ſubdelegare pluꝛibꝰ ſicẽ pt᷑ unꝰ ſolꝰ ut h. Inno.
colligit B ar. ꝙ ſic.rfert alioſ tenẽ Siũ ꝑꝑ abſur
ditatẽ ꝗ poſſʒ ſcq̃ ſi iſti plures ſubðlegati diſcoꝛ
d irẽt. Moſtie. diẽ ꝙ iſta ↄſideratõe decet ⁊ ex
pedit ut uni ↄmittat:ſʒ ꝑꝑ rõem.c.pꝛudetiã.v.
illa qppe j. e. diẽ ꝙ pot delegare pluribus nec
ob.ii diſeuãt:qꝛ ꝓuiſüũ ẽ ꝑ.c.fi.de re iudi.ſed

Jo. an. diẽ ꝙ illud.c.nõ ꝓuidet ĩ iſto cãn ⁊ bũ
diẽ qꝛ loqᷣt᷑ qn plures iudices ðlegati diſcõdãt
i ſnia:ſʒ nos loqmur qñ plur̃s ſubdelegati nni
us ðᷣlegari diſcordat cũ ꝓcedũt cũ collega. ſub
delegãtis u pura unꝰex duobꝰdelegatis ſubole
gauit uices ſuas duobꝰ. iſti ꝓcedũt cũ collega.
ſubdelegãtis ⁊ diſcordãt ad iuicẽ q cãn nõ eſt
ꝓuiſũ qtꝛ ſit ꝓuidẽdũ ⁊ iõ diẽ Jo. an. utile eẽ
ꝓuidẽ ut nõ poſſit unꝰ ↄmitiẽ plibꝰniſi iſolidũ
nt i ſili r̃ ĩ. c.peł.ð elec.li.vi.ego credo ꝙ ↄiſ
ſio optie fieri põt płibꝰꝑ unũ ut h̊ 2. S. c. quis
2 ꝙ oẽs ſubdelegati ab uno tenẽt locũ umiꝰ ita
ꝙ nil vʒ niſi maior ꝑs ↄueniat i unã ſniã ad hᷣ
allego tex. cũ glo.i.c.paſtorał ĩ pᷣn. Sõ ð ꝝp.ubi
bo.tex faẽ cle.fi.de iure pa.⁊ qð nõ. Jo.an in
ſimili i. c.ſcriptum ðᷣ elec ¶ In ea. gl. ibi ⁊ non
laicis hodie ẽ ꝓuiſũ ĩ.c.ſtatutũ ĩi.ꝗ.i nlło ð xp.
li vi.ubi dẽ ꝙ ill ꝑſonis dʒ ↄmitiẽ ðlegat pape
qᷓoꝰ omittit ipe papa ⁊ q ſũt ille ꝑſone het᷑ bi ĩ
pᷣn ¶ E gl. dubitat᷑ qͥd ſi ſubdelegatꝰ relerua
uit ſibi executõʒ inie ⁊ n ſnĩaʒ nũqͥd hẽat locuʒ
iſte tex Doc. ꝙ ſic ⁊ hodie ẽ tex.i.c.ſi delegaiꝰ
.j .e.li.Vi.un quẽcũqʒ articulum iuriſditionalẽ
ſibi reruauit ſꝑ remanʒ iudex ⁊ dʒ ad euʒ appel
lari a ſubdelegato ſuo niſi qn negaret᷑ iuriſduõ
ſua ut ẽ tex.i.d.c.ſi a ſubdelegato:ſʒ h caſu eſt
dubiũ nũqͥd ſubdelegatꝰ poſſit ↄgnoſeẽ an ſua
ſit iuri ditio ex qnegat᷑ iuriſditio ſubdelegãns
2 ð h̊ i ſpe.i ti.e. . excipit᷑ ubi ponit opi. ꝛias:
ſʒ tene ꝙ pt᷑ ꝑ tex.illiꝰ.c.ſi a ſubðlegato i v.ad
mittẽ ⁊ ibi h ſetit Jo. an. nec ob. ille tex.i eo
n ꝓf appellari ad ſubdelegãtẽ:qꝛ illð ẽ ne appel
lãs uideat᷑ libi Sꝛiꝰ:qꝛ ex qꝰ negat eũ hr̃e iuriſ
ditoeʒ n dʒ ad cũ appelã:ſʒ qn corã ſubdelega
to ꝓpõit ðfectũ iuriſditõis n reꝑit᷑ ĩ aliq̃ Sdiciõ
ne:qꝛ iudiciũ reddit᷑ i iniiũ l.int᷑ ſtipulãtẽ. J.ſi
ſtichu.ff. ů̊ V. ob. z. c. itelleximꝰ de iudicijs.

2 Veꝛ li. ↄteſ.ppeiuat
Xlatuʒ. iuriſditio ł ſic. ¶Oõie

. ölegãtis ñ expirat iuriſditõ ðᷣlegati co
rã q lis erat ↄteſtata ⁊ ñn. unid on. ꝙ⸗
ſiẽ mãdatũ ex iudiciale expirat re itegra ꝑ mor
tẽ mãdatõis ut i.l mãdatũ. C. mã.⁊ i.i ꝛecte ĩ
ſti. e.? nõ.i cle.ij.ĩ.fi.ð ꝓcu.ita finit mãdatũ iu
riſditionale ꝛe itegra.differũt m i alio.i.reſpec
tu ꝑpetuatiois qꝛ primo caſu negotiũ dicit eſſe
integrũ an lit᷑.ↄt᷑.ut nõ in.d cle.ij.de ꝓcu.gfa
uero conceſſa nõ expirat lʒ moriatur ↄcedes ꝛe
integra ut in.c.ſi cui ðᷣ pbẽ.li.vi.⁊ ad ualidita
tem ⁊ efficaciam pᷣuilegij ſuffiẽ ꝙ perueniat ad
notiaʒ pᷣuilegiati ut ĩ.c.i.ð ↄceſ.pbẽ.li.vj.⁊ in
l. abnti.ff de dona. Itẽ iuriſditõ ordiaria ra
dicatur i ꝑſonã illius cui cõceduur. uñ imedia
te ꝑ ↄceſſionẽ inhẽt oſſibus iſtiuſ æ ideo ꝑ mõ
tem concedentis nõ expirat: ſed id qð noſtiũ ẽ
ſine facto noſtro a nobis euelii nõ põt ut i.l.id
qð noſtꝝ.ff. ò re.iur.qũo uero ↄgnoſcat᷑ ꝙ ſit
facta iuriſditio ſiue cõmiſſio oꝛdinaria an neꝛo
delegata:dic ꝙ ſi priceps uł lex ſen cõſuerudo
tribuit ſimpłr iuriſditionem ſuꝑ una pꝛonintia

6orecani dmtoberc Nn
4ofllp aiinſtie ici n

iif ietc wolll , liiͤ⸗
ſeif deicl, br ie ni bem⸗
cinig urtamn n mluen
emmt u in tu mic irnci
iolumg i ne Gaimbe grapiüt fü
mii onctnugind,oen ine lig. .
ſecirttc, Mlu, eeſino qni
crclanoyler niin ura peclice iqruüͤt
iuiniuſcgnt c ce efſ leg

rnei Cid
iigtipeen perctntidis i A iet

Nr otir g negonu dzee cepin mn monẽ
is ſ nopor dic cepii niſ t deveti
inni aniſt geſvbilb negor:nt poz
liſcuf ̃ bi o lr e ice ſao pen
ji nueſmo rejni enionn dn i⸗
in:ſhſfinſc a ogs ucleiniſer bie
mncnicclin cbiij . pj. . non
iipd iegi dlgem inſino exiigoif
enlitr ing ice, ni ibcegn
giftſenn efſcgk innſino ideleguu:
ehriunleg ibbdeegeniti toi
nmimin c ns e.. 4
mlürrmnſtefſenih naind
mmipnsen, Ptäncri

=:

lami a.
ſuaẽ c.
fins ?
princp.
.c.1j.:
gamin
dmionc
icxeci
ſis. ſccr
ni cin
wr ann
ſat ro.
japun
ns e be
K.t 5 *
te E
midzoit
lca ide
ws nüͤn
gaſti
ſom an
legꝛnio
allego d
firmavi
duox.
cgit ci

ultſbienmnih ſetii iidbe
B hſaznöcsden boon
ilerer Drgſetnhkeimiiig

Ne.l. l ui etuigg nimnln Uyſctonee
ſoiſtfumnt limmuthttztihn
im⸗ ſvceigio io ni gi egmi miti
imeer ocπ⅞”dlgmwtß baſicf
hii ni ibceln doſſtogolb nin
ſt un cno er n gat inilno bgelegins
tohihe ine aupl voivonroni zs
Hrne gpi gler lid co ſbolegao i ag
nuit bib ſen Jo n nec b lle r eo
i wpelun n woleegitd arlideeaphel
ſs dei hrd icnerg egncibie ul
udenz hheii Gen tonn bleen
10 phön dſetüim lds nni lided
neig dtci Uedaiiiwnäli 0plin ſi
bi ſ 90ot iclei nieſs.

„Pult ſ oeni
Aun. nſcrokie Me⸗

Pazins i ninnmſtian i⸗
1, 1s TIr Netun tn duſci0.
ſig'lseruon
aiticuleeenetuſihnein
rösuilmi iCnitl ſun
emdn . cb ntufninictii

len efflac ciN 4

14
. lechhn.
. ſoniͦlluns

noſte .d ,ſon
o noſe een
ltio hen
Gni prß ummn
Gclegunn funi 6

ſgeg
unznegſf etG

ſeu ſuꝑ unã ciuitatẽ uel caſtrũ ſen ↄcedit iuriſdi
tionẽ ſimpłꝛ ſuꝑ uniueꝛſitate cãꝝ ur̃ ↄcedẽ oꝛdi
nariã niſi expᷣmat vbũ ðᷣlegamꝰ uł facias auct᷑e
nfr̃a ⁊cc.nã tũc facit eũ ðlegatũ.ad hoc nide bo:
tex. cñ gl. i. c. i. ð cle. egꝛo.li.vj.⁊ i.c cũ aliqbꝰ
ð̊ p.e.li.hãc ↄclulionẽ firmat hoſti.sS.e.qm ⁊
bar.i. d.l. ? qꝛ:uide Inno..c.cũ ab eccłiaꝝ ðᷣ
offi. ordi. ſcias ꝙ nõ q̃libʒ põr dare ordiaꝛiã
ſed ſolũ priceps łᷣ lex uł cõ uetudo uel uniuerſi
tas dũ eligit rectorẽ:ut nõ.iĩ iuribꝰ pᷣal.aut qri
tur de iuriſditiõe delegata z de ꝑpetuatõe ipiꝰ
ꝛeꝑiũt᷑ młie opi.ut pᷣdixi iter quas ẽ opi.hoſti.
i. d. c. licet q̃ mũ ĩ hꝰlaxauit habẽas dicẽdo q̃li
leꝛcũqʒ ðᷣlegatꝰ ĩcipit uti iuriſditiõe anñ mõtẽ de
legãtis ꝑpetnata ẽ iuꝛiſditõ.mouetur ꝑ illud.c.
licʒ:uñn ſi eligit ſibi nõꝛiũ uł nũtiũ fit ꝑpetuatio
ſʒ eũ uide ẽt gl.ĩ.c.ſi a ſubdelegato.j.e.li.vj.
q tenuit ꝙ ſi delegatꝰ ſubdelegat an mõtẽ pᷣm
delegãtis perpetuatur eius iuriſditio ⁊? ſubdele
gãdo uſus ẽ iuriſditiõe.mihi placet illa opi.ut
neceſſario requirat̃ citatio ꝑ tex.j.c. ꝓxi.⁊ per
.c.fi.de offi.leg. cui ĩpoſſibile ẽ rñdẽ niſi i ꝓpᷣe
tur lr̃a.facit.c.ꝓpoſuiſti de fo.ↄpe.⁊.l.ſi qſ po
ſtea. ff. de iudi. ꝓbatr᷑ rõe.nã ĩ bac perperuanõe
ꝛeqᷣri᷑ ꝙ delegat ceperit nti iuriſditione:un cõ
ꝑpetuatio iſta fiat reſpẽu partiũ:oʒ ꝙ ĩteꝛueiat
aliquis actꝰcũ parte. Sʒ citatio ẽ prĩcipiũ ⁊ fũ
damẽtũ iuriſditiõis inſti.ðᷣ pena teme.litig. F.
fi. x.c.ↄtigit de ꝓba.gꝰ.neceſſario reqᷣrit᷑ ꝙ pᷣ
cedat citatio ¶ Itẽ 2 mltia iura ſpecifice ꝛqrũt

citationẽ ut.j.c. ꝓxi. æ.c.fi.pᷣal.de offi.le.gꝰ a

lia iura qᷓ dicũt gnãlit᷑ ꝙ iudex ecbei dees
itelligi ? ſuppleri peꝛ ciratiõis aciũ. ¶ Ite 23*
.c.ꝓx.ꝛequiꝛit ꝙ negotiũ dʒ eẽ cepiũ añ moꝛtẽ
delegãtis:ſʒ nõ põt dici cepiũ niſi ſit deuetũ ad
aliquẽ actũ qui ſit de ſubãlibꝰ negotij:ut ꝓba
tur i. c.ĩ cauf cũ ibi nõ.ð elec.⁊ ĩ cle.fi.õ ꝓcu.
ergo ẽt neceſſario reqᷣrit̃ citatio:qꝛ nt dixi ipᷣa
ẽ primꝰ ⁊ ſubſtãtificꝰactꝰoꝛdis iudiciaꝛij:⁊ hãc
opi.tenet cal.ſ.d.c.licet ⁊ aꝛchi.ij.q.vij.c.non
ita ſi q̃ris ð ꝛõe q; delegata iuriſditio exiiguit

mõte ↄcedẽtis ꝛe ĩteg. rnde ꝑ actũ ſubdelegatõ

nis nõ trãſteꝛtur efficacit᷑ iuriſdirio ĩ delegatũ:
bic ẽ ꝙ re ĩtegra ille q ſubdelegauit ĩ rotũ põt
ↄmiſſionẽ zuocaz: ut i. c. qᷓuis.e.ri.li.vj.uñ cũ
iuriſditõ re ĩtegra ſit effectualłr penes ðᷣlegantẽ
? per moꝛtẽ ipius extĩguatur iuriſditõ ſua per
ↄñs exſiguitur ptᷣas delegata:qꝛ extincto iure
auctoris exiguit᷑ ius ſucceſſõis:ar.iĩ.l.lex uecti
gali.ff. de vpigno. Sed ꝑ exercitiũ iuriſditionis

an mortẽ delegãtis iuriſditõ radicat᷑ ĩi ꝑſonam

delegati ita ꝙ cfficaciter trãſiuit ĩ euʒ.iõ moꝛte
ipius nõ extiguit᷑ iuriſditio. Sʒ circa predicta
dubitatu qd i iuriſdiriõe delegata ad uniuerſi
tatẽ cꝗx nũqd iuriſditõ expiꝛet moꝛie ↄcedẽtis.
nõ recolo de pniti uidiſſe ſed credo ꝙ expiret.
adduco tex. ꝑ locũ a ſpãli ĩ.c.ne aliqui de heꝛe.
li. vj.ubi dici offm iquiſitoꝝ botice prauita
tis nõ expirat re itegra per mortẽ ↄſtituẽtis fa
uore fidei.ergo ceſſate fauor̃ fidei expiraret ta

e offi. dele.

lis iuriſditio.? tñ inquiſitoꝛes in ceꝛta ꝓnincia
hnt ſubdelegatũ ad uniueꝛſitatẽ cãꝝ:ut nõ. In
no.i.c.ꝑ hoc eo.ti.li.vj. Et qq; iuriſditio de
legata ad uniuerſitatẽ cãꝝ in multis equperet
iuriſditioni ordinarie iuxta nõ. per glo. 2⁊ bar.ĩ
.l.ſi uni. ff. ð re indi.iñ ĩ oibꝰ nõ ↄueniũt maxi
me ubi ſubeſt diueꝛſa rõ.naʒ rõ extiguedi iuriſ
ditionẽ delegatã quo ad ꝑricularẽ cãʒ militat ĩ
iuriſditõe delegata ad uniuerſitatẽ cãꝝ:qꝛ iuriſ
ditio remanet penes delegãtẽ ⁊ noie ꝓpꝛio iſte
nihil hʒ: ut ĩ.c.ſane.S.eo.⁊ in.l.i.ff. ð offi.eius
cui mã.ẽ iuriſ. Dic ẽ ꝙ ð forãeo nicario appel
latur ad epᷣm:qꝛ ille bʒ delegatã licet ad uniner
ſitatẽ cãꝝ.ſecus ĩ nicario gñali epᷣi qui ẽ ordĩa
rius ⁊ facit idẽ ↄſiſtoriũ cũ epᷣo:ut nõ.i cle.⁊ ſi
principał ð reſcrip.⁊ ĩ.cromana ð ap.li.vj.=
i. c.ij. ð ↄſue.eo.li.vj. Itẽ limito nõ.oĩa pᷣdẽa
ꝙ expirat mãdatũ ꝑ mortẽ mandatoris qn per
dationẽ mãdati datur noua ptᷣas ad actũ ita ꝙ
ĩ exeꝛcitio actus mãdataꝛius gerit nicẽ mãdato
ris.ſecus aũt ĩ pᷣcepio qð fit ał hnti poteſtatẽ.
nã cũ nõ datur noua poreſtas ſed potius cxcite
tur antiqua:ut i.c.licʒ.⁊ ĩ.c.pe.ð offi.oꝛdi.ceſ
ſat rõ.S.dicta extinguẽdi mãdaiũ:vñ recipiẽs
pᷣcepiũ tenet᷑ illud adplcꝛe nõ ob.morte pcipiẽ
tis de hoc ẽ tex.iũcia gl.ĩ aut᷑.ut nulli indicum
.F. ? H vo iubemꝰ. ſẽtii hoſti.i.c. qm abbas.S.
.e. ? tʒ Mar.i. d. l. ? qꝛ. ⁊ per hoc dixt ſi index
mãdauit nũtio ut mitteret aliquẽ ĩ poſſeſſioneʒ
licet iudex moriatur re ĩtegra:tenetur nihilomi
nus nũtiꝰ exequi mãdatũ qð nõ. Ex quo ifert
ꝙ et ſi pceptum fiat alias hñi poteſtatẽ ſiue iuſ
ſum pcipiẽtis nihilominꝰ ex quo nõ fit nona de
legatio renet᷑ recipiẽs precepinʒ exequi. ꝓ hoc
allego bo. tex. in. c.eã te.ð reſcrip.uide ꝑ ſpe.qͥ
firmanit hãc opi.ti.i. ꝛeſtat.v.itẽ moꝛtuo mã
datoꝛe. ubi plus dicit ꝙ ſi mãdatur aliquibꝰ ut
eligãt cũ ↄſilio ſempꝛonij lʒ moriatur precipiẽs
tenent᷑ nihilominꝰ iſti mãdatarij i clectõis actn
requirere ↄſiliũ ſẽpꝛonij.⁊ ꝑ hoc hẽs ðᷣclaratũ
ipliciteꝛ limitatum intelleciũ huins.c.
SDi dðᷣlegatus citauit añ
. Ratum ons delegantis perpe
tuata ẽ iuriſditio hoc prio. Et appel
lationi renũtiat q̃ corã iudice a quo appellauit
litẽ ꝓſequit̃ hoc fo: Cõis diuiſio.f̃ᷣa ibi nos.⁊
quelibet pars.ſubdiuiditur in duas ut patet ex
tex ¶ Mõ pꝰ tex. expᷣſſuʒ ꝙ ad ꝑpernãdã iuriſ
ditionẽ delegatã an mortẽ delegãtis nõ ꝛequiri

tur neceſſario lit᷑. ↄteſt. ⁊ iſtud. c. corrigit prece

dens ſᷣm Tan.⁊ gof.nel dic melius ꝙ ponꝰ in
terpꝛetatur ut ſic per iſtuʒ tex. ſuppleatur ad.c.
pᷣcedẽs maxiĩe.nã ſi ille tex. ex toto eſſʒ correctꝰ
nõ fuiſſet poſitꝰ ĩ iſta ↄpillatõe:ut.s.ĩ ꝓhemio
hꝰ ↄpillatõis.⁊ ex hoc dic ꝙ ſi in eo.nolnie ſta
tutoꝝ reꝑiũt᷑ duo ſtatuta fere ↄria debʒ euitari
coꝛꝛectio q;tũ põt ⁊ reduci ad ↄcordiã ꝑ ſubau
ditõeʒ ꝓ h tex.i.l.ſciẽdũ.ff.qͥ ſatiſda.co. iuncta
aut᷑. offerat. C. ð li᷑. ↄt᷑.⁊ qð ibi nõ.⁊ nide pul
chre ꝑ bar.i eyua. ad ꝛeprimdã iĩ v. ñ obſtãtibꝰ
D7

¶ He offi. dele.

2 nõ. ibi ꝓpoſito citatõis edicto.nã ꝑ iſtum
tex. ꝓbo.ultra alias opi.q hnt ꝙ ad ꝑpetuãdã
iuriſditõeʒ ñ reqrit᷑ ꝙ citatio ꝑueniat ad ꝑtes.
latis.n.eſt ꝙ emananerit a iudice ita iʒ gl. nõ.
ĩ cle.ij.ut lite pe.⁊ ad h̊ ego adduco iſtũ textũ ĩ
vVbo ꝓpoſito edẽo.nã als fiebãt citatões ꝑ edi
ctũ:qꝛ ſcꝛibebat᷑ edictũ ĩ albo pᷣtoꝛis nec alið ꝛe
