ſm formã eccklie:? ſic forma ẽ pᷣuanda in rela
xatõe ſuſpẽſiõiſ hoc ĩtellige ut hẽtur in.c.uene

rabili de ſen. ex. ? ꝑ Inn. in. c. cũ bone de eta.

? q̃lita.? ꝑ gl.i cle.i.ðᷣ deci.i.v.donec¶ Op.
Ʒ tex.ĩ.eo.qꝙ papa mãdat recipi eũ qͥ priꝰ man
datũ põtauit ⁊ aliũ excludi:nã ſʒ hoc vr papa
uelle ꝙ ſter pñtatõi ⁊ ñ date lĩaꝝ õ.c.ex ꝑte.j.
8 offi. dele. z. c. ceteꝝ.S.e.ſo.gl.magna itrat h̊
Sriũ ⁊ ĩ cffectu põit tres ſo ¶ Pria. ſolo ꝙ
gꝛia loquunt᷑ qñ prie lr̃e erãt pntate:tẽ.n. non
uslẽt fe ſi nõ faciũt mẽtionẽ ð̊ pᷣmis:ſecus ãt
ſi res eẽt integra qꝛ tẽ ſtaremꝰpntatõi ut hic ?
in. c. ut debitꝰ de appł hec.lec.hodic ꝛepꝛobat᷑
ibi. ꝑ. c.tibi qͥ palł.ubi pʒ ꝙ lʒ fuſ ĩpetꝛãs prio
recipiat᷑ ꝙᷓ pᷣmus ĩpetrator: pᷣbẽda tñ nacãs de
beĩ pꝰ ipetrãti quis fo recepto. Scdᷣa lec.gl.
ꝙ hodie vria ſũt correcta ꝑ illud.c.ut debituſ
qi ſit ĩdiſtincte ſtandũ pntatõi:hec lec.ẽt cõruit
p.d. c.tibi qͥ.nã illud. c.emanauit poſt. c. ut de
bitus:⁊ m ułt ꝙ ĩ lr̃is ad bnficia ſtemuſ date ⁊
nõ dinatt⸗ETerno gl. diẽ ꝙ in lr̃is ad bñſi
cia poſſumus diſtinguẽ ut pᷣor ĩ data pᷣferat᷑ ni
ſi fus pᷣus fuerit receptꝰ uel primꝰ fuerit negli
gẽs:⁊ in hoc glo.accedit ad intellectũ.c.tibi q
ſz nõ plene explicat qꝛ nõ uidit illð.c.nec.c.euʒ
cui ð pbẽ.li.vi. Et ut clare hẽat᷑ hec mã ẽ advꝰ
tẽdũ:aut eʒ pᷣmꝰ ⁊ fus ĩpetrauerũt ad idẽ coꝛ
pus beneficij æ apꝑet ðᷣ poritare tpᷣis:⁊ tẽ ſcdᷣſ
iperꝛãs nũqᷓ; põt aliq̃d obtinẽ nigor illax lr̃aꝝ
qꝛ fuerũt ſubrepticie nõ faciẽtes mẽtionẽ ð po
ribus ⁊ ſic nulle qꝛ ſubreptio in beneficialibus
niciat ipo facto.ut in. c. ad audiẽtiã.j.e ⁊ in.c.
i. 2. ij. ð fi. pſby.li.vi.uñ negłia pᷣmi nõ pt᷑ ius
oↄferre fo:⁊ ĩ h cãau nõ hʒ locũ diſpoſitio.c.pe.
J. e.li.vi.ubi dr ꝙ ſi nõ appet qͥs ſit por ĩ data
locꝰ ẽ pñtatõi:nã qn lr̃e ambe referunt᷑ ad ideʒ
ſubiectũ.i.ad certũ corpꝰ bñficij mutuo ſe ĩpe
diũt ? currẽdũ ẽ ad ipʒ ↄcedẽtẽ:ita nõbilłr no
luit Jo. a. i. c. ſi a ſeð ð pbẽ.li.vi.Oñʒ lẽe iſto
rũ ipetrantiũ referunt᷑ ad eãdẽ ecchiã ſʒ n ad ið
corpꝰ bñficij qꝛ qlʒ ipetrauit ut ꝓuidẽt᷑ ſibi ðᷣ
canõicatu:⁊ pᷣbẽda ĩ tali eccłia:⁊ tẽ iſte lr̃e fʒ o
pi. magis cõeʒ ñ peccãt ĩ ſubreptõe qꝛ qʒ gr̃a
uʒ:? ſi capłʒ uellet põt reciꝑe utrũqʒ ſʒ tenet
recipe niſi unũ qꝛ papa nõ intẽdit niſi expᷣmat
grauare eandẽ ecchã de duobꝰ: ut h̊ ⁊ i.c.man
datũ.j.e.ubi plẽ ðᷣ h:un capłʒ excludit aliuʒ u
no cepto n ꝑ uiã nullitatis ſʒ ꝑ uiã exceptiõis
grauamiſ: ⁊ h cãu cũ hie ãbe ualẽt: ꝓcedit ꝓpᷣe
mã nra: æ dnduʒ ꝙ aut pᷣmꝰ ipetrãs ñ ðphẽdit
i aliqᷓ neglia ⁊ ĩdiſticte dʒ pferri pᷣmꝰ ipetrans
hz fus pꝰ pntauit ſuas lr̃as ⁊ pꝰ fuẽit rceptꝰ h
ꝓhat ĩ. c. eũ eiʒ ⁊ i.c.tibi qͥ pał.⁊ h ſi bñ põdẽĩ
tex.nã h papa mãdat recipi illũ qͥ pus mãdatũ
reportauit: nã ſiue vbũ priꝰ ſtet noĩałr ſiue ad
Vbialꝛ ſẽꝑ hẽmꝰ pmũ ĩtellectũ ſubmota ↄceꝛta
tõe doc. ↄtẽdẽrtiũ utꝝ dictio priꝰ ſtet noĩalit᷑
aut aduerbiałꝛ. Sʒ nt dixi qᷓtitcũqʒ ſtet ſempeꝛ

We reſcrip.

li. vi. de quo pleniꝰnõ.i.c.mãdatũ FeAö.

reſultat ille intellectus ut pᷣmus ipetrãs pᷣferat
nã ſi ſtet aduerbialit᷑ h ꝓbat᷑ nã caliacꝰqͥ fuit p
mꝰ ĩpetrator pñtauit pꝰ lr̃as ſuas.ſ.mõitorias
⁊ pceptorias ⁊ ſic pfert᷑ pᷣmꝰ idẽ ĩtellectꝰ reſul
tat ſi ſtet noĩalit᷑ ut ſic exponamꝰpus mãdatuʒ
i.pn mãdatuʒ ⁊ h claꝝ. ¶ Sʒ dubitatio orit
ubi primꝰ ipetrãs retẽtis pmiſſis tmis dephẽ
dit᷑ ĩ negłia utꝝ fuſ debuerit hoc ꝓferri gl.diẽ
hic ꝙ ſic ſʒ ñ aꝑit ꝑ quẽ actũ dẽat ↄuici neglia
pᷣmi ⁊ ĩ h ſt vie opi.qᷓdã dixerũt ꝙ ꝑ lapſũ ãni
ꝑ.c.pleꝛũqʒ.S.e.qð nõ plʒ. Jo.an. qa illud.c.
loqt᷑ ĩ liſ ad liteſ iõ nõ dʒ extẽdi ad bnficia cũ
nõ ſint ita amar᷑ iterptãda ar.i.c.oli.ð.v.ſig.
⁊ ĩ.l.fi.ff.de ↄſti.pᷣn.¶ Et nõ.hoc vᷣbũ ex qꝰ
hẽs ſẽꝑ nõre ꝙ pta ad lites ſt᷑ ſtrictiꝰ ĩterpᷣtã
da qᷓ; pta ad bñficia ecliaſtica = h ẽ nalò nõn
dũ ꝑ id qdð hẽt ĩi.c.ꝙᷓuiſ ð ppẽ.ili.vi.ubi ꝗr̃ q
ꝛpta ad bnficia ſtricte ĩterptãda ſt¶ Alij dixe
rũt ut Moſti. ꝙ ſi pᷣmꝰ ẽ negligẽs ꝑ ãnuʒ ⁊ pꝰ
annũ bnficiũ uacãs ↄfert᷑ alfi nõ põt pᷣmus ſa
cẽ reuocari illã collationẽ ſecꝰ ſi pꝰ lapſũ anni
re ĩitegra primꝰ petit pᷣbẽdã ſibi ↄfeꝛri uñ tũc
pfert᷑ ſo ⁊ cuilʒ ⁊ alij negłia ãnali nõ obſtãte.
Jo. an.dic̃ hꝰ eẽ arbitrariũ qn primꝰdicat᷑ ne
gligẽſ ⁊ idẽ tenuit ĩ gl.ſua ĩi.c.ſi cleꝛicꝰde pᷣbẽ.
li. vi.⁊ ĩ cle. uĩca ð ↄceſ.pᷣbẽ.i.gl.penł· Lapꝰ.
ab recitat ĩ. c. tibi qͥ de rptis li.vi.ↄſuluiſſe ĩ
Jo. an.⁊ ſibi reſpondiſſe ꝙ ſi primꝰ ĩpetrans
hũit canõicatũ a papa uel fuit ꝛceptꝰ ĩ cãonicũ
auctoꝛitate pape tẽ nõ ↄuincit᷑ negłia ſua ĩ aſſe
cutõe pᷣbẽde ꝑ actũ citra collatõem qᷓ dicat ꝙ
donec pᷣbẽda ↄfẽat᷑ alti pot᷑it ſꝑ illã petẽ negłia
priori nõ obſtãte ſecꝰſi data neglia fuit collata
alt᷑i qi ꝑ collationẽ pᷣmiſſa negłia tollat᷑ illð iuſ
affectiuũ ad pbẽdã ꝙ hẽat pꝛimꝰex ꝛceptiõe in
canõicũ ⁊ h̊ͥ mẽbꝝ ſic ðclaꝛatũ vr̃ ꝓbari ĩ dẽo
c.ſi. clericꝰ. In ſa ꝑte aut pᷣmus ipetrãs nõð
fuerat adᷣptuſ cãonicatũ ⁊ tẽ ꝑ actũ jriũ pnta
tõis ↄuĩci põt eius neglia q̃i dicat ꝙ ſi pᷣmus
fuit negligẽs ĩ pritãdo ſuas lr̃as ⁊ fus pꝛius pᷣ
ſentanit dʒ fus eẽ potius ĩ aſſecutõe pᷣbende h̊
vr ꝓbari ſcðm unũ modũ ĩtelligẽdi in.d.c.ti
bi qui in primo caſu iuncto fine et nidetur ſa
tis probabilis intellectus. Et qᷓ; Lapus et
do. An. aliqua dicant in idẽ incidunt in effec
tu cum iſta ultima opi. Jo. anto.niſi quia. do.
An. ponit caſum indubitabilem cum apoſtoli
cus ⁊ capitularis ſimul concuꝛꝛunt.nam negli
gentia impetratoris apoſtolici non conuinci
tur per capitularẽ.i.per receptum auctoritate
capituli niſi per ſolam collationem pro hoc.c.
hi qui ⁊.c.ſi clericus de preben.li.vi.facit etiã
ad materiã ſʒʒ lap.c.ſi tibi abſenti.e.ti.⁊ li.ubi
tex.nõ. uult ꝙ is cui facta fuit collatio bnficij
nõ ↄuincit᷑ de negligentia irreuocabilirer niſi
ꝑ collationem alteri factã ut ibi:ſed per iſtã ui
detur ꝙ opi. Jo. an. hic ⁊ in dictis locis ꝛema
neat ſublata ut non ſit recurrendũ ad arbitꝛiũ
ſuꝑioris. Ego dico ſaluando illam glo. ꝙ licʒ
predictis modis conuincat᷑ neglia: mñ ĩ modo

115
. „ . D õ aaln ſhn⸗ ſin⸗ 7*
dephẽedẽédi negligẽtiã ẽ aꝛbitꝛaꝛiũ nã iudex ba lige tres ſo. Mria ꝙ appellatio h ñ fuir lcima⸗ ,iriin ade⸗ „ eG 4*
bebit arbitrãi utꝝ fuẽit negligẽs ĩ nõ pſẽtãdo ex ꝗq pᷣmi nõ erãt recepti nõ poterãt ſe defẽdẽ iict uſ bolſel len n 6
uł nõ petẽdo:forte.n. allłat iſte cãʒ legitiaʒ dila ↄtra fᷣm. Scðdᷣa ſo. ꝙ reſpẽu ſniaꝝ lataꝝ pꝰ ap ſn iawohſ egroſi nee⸗ 4 *
rõis:⁊ ĩ ſuccedit arbitriũ iudiciſ ⁊ ſic ſaluo il pellatõeʒ abſolo fit ad cautellã qᷓi nõ erat neceſ inn ſeiiin ſai, i t 3
las gl. ¶ Itẽ dubito ciꝛca pᷣmũ mẽbꝝ cũ dicit ſaria:hãc ſolonẽ glo.ĩprobat qꝛ nũq; papa mʒ er 6 ſnce ſſ änndin⸗ 4 .
Jo. an. ꝙ ubi pÿceſſit collatio canõicatꝰ nõ cõ dat aliquẽ abſolui ad cautela niſi hoc expꝛimat i it 1 n D u v⸗
uincit᷑ ipetrãs ðᷣ neglia ſua citra actũ collatõis ⁊? tene mẽri hoc dictũ glo Tertia ſo. ꝙ iſta re n riulet iec Nifinnn
nã illð. c. tibi ꝗͥ:põt ĩtelligi ꝙ ẽt ꝑ actũ citiorẽ laxatio ſniaꝝ refert ad ſnias latas in fauoꝛc cꝗ na ne ſede ödeun 1
põt ↄuĩci:nã ĩ pᷣnꝰ loqᷣtur qñ primꝰ ⁊ fs fuer̃t limaci S quẽ nõ ꝓPceſſit appellatio. Et hoc ẽt e⸗ Keriha l Giocui of
ꝛecepti ⁊ pᷣbẽda uacabat ð pſẽti:⁊ ocidit᷑ ibi ꝙ ualuit lo. precedẽs ⁊? hoc tenẽdo ſilent Zria. ir i o i ochc 1
dẽt pꝰ ĩpetrãti Iʒ ſo fcepto niſi neglia poſſit ſi 5 Poc op. nã ex quo capitulũ ipugnabat imcine (Nin tiin mmhitifld i
bi ĩputari: vñ tex.iñ refert ſe ad negłiaʒ oↄmiſſã pmũ ĩpetrantẽ ergo nõ poterat ſe defendere g ndſd henl, 6 nn pmntic.
ĩ actu pſẽtarõis ſ loq gnãli᷑.ꝗ ur̃ ꝙ ſi naca Fum ex ꝑſona pmi ut in regula ex eo de re. in. jſſidee et⸗ ſihbi
uerit pbẽda ⁊? pᷣmꝰ ipetrãs lʒ rceptꝰ fuẽit negli li. Vi. ⁊ ĩ.c.cũ olĩ de cenſi.ſo.dic̃ Inno. ꝙ tenẽ ueinh⸗ inuri/ en t⸗ igoi
gẽs diu ĩ perẽdo ꝙ ſcoõs ĩpetꝛãs diligẽſ dʒ pfeꝛ do appellarõem ualuiſſe poſſumꝰ rñdere ꝙ iſti dic iehih a zi
ri. nec ob.c.ſi tibi abſenti qꝛ ibi bnñficiũ fuerat nõ fundabãt ſe ſuꝑ iure pᷣmi ſʒ ſuꝑ reptõe ſcdᷣi 1 En ſeitatc igl. 1
collatũ meꝛito nõ cxcludit᷑ niſi ꝑ collatõʒ alteri ub clariꝰ yʒ ↄpoſto.ſi obtinuiſſent iſti ↄ pᷣmũ ñ lutrii imu iſli 6 . vo 5
factã qꝛ nõ ẽ dare actũ citra collatõʒ potẽtiorẽ poterãt ſe defendẽ õ fm:ſʒ ex quo ↄtẽtio uige 1 ilgoi giſie 8 8
pꝰ. Sʒ ĩ caſu nẽo pᷣbẽda nõ fuerat collata pᷣmo bat cũ pꝰ ⁊ dubiꝰ ẽ litis euẽtus potueꝛũt ĩteriʒ ig tiicnsdle .
ſz ſolũ canõicatꝰ merito ex q uterqʒ ẽ canõic⸗ ſe defendere fʒ ne ſi poſtea ſuccũbẽt cũ pꝰ ⸗ 4 lolit loſ gin Miuß .
receptꝰ dʒ neglia ĩ petẽdo obeẽ pꝰ⁊ qꝙᷓto ipᷣe ꝛe pellẽnt᷑ utrũqʒ recipẽ ⁊ tene mri hãc ſo.qꝛ mul pimſe reid netapirin da
qrat iſta neglia dico arbitraꝛiũ qꝛ tex.ibi ñ de tum limitat illam regulam ex eo. e fidn e, zſaci ſteier bn .
termiĩat ? ĩ hoc caſu ſaluo ẽt opi.illã Jo. an.pᷣ S au di entiam Si hũſ innn bn bir eſoneio bo n
dẽa ꝓcedũt ubi pᷣmꝰ ipetrãs hʒ aliũ coĩpetrato * lr̃as pa ginel nbi p bono palls ſntalil
rẽ. Sy dubiũ ẽ mihi qᷣd ſi ñ hẽat aliũ coĩpetra . e ad bñficiũ ciſ ꝓpter ãnuã pẽſionẽ niſn ſpoͦallib nleinn ſi⸗ .
torẽ nũqd ꝑ negłiã excludat᷑ a gra ſibi cõceſſa. renũciat non ualent litte? bñficialeſ ꝑ eũ h̊ taci Ee ir oanif iprni Pg. .
Et ꝓ iĩtroductõe ad mãʒ ſcias ꝙ uario mõ qͥs to impetrate hoc dicit. In prima ponit᷑ facti ent n f i nö iuai ſinoi .
ↄſeq̃r ius ex ipetratõe gre:nã ꝑ collatõʒ ↄſeq̃t narratio. In fa ꝓuiſio ibi frnitati ¶ Mõ. pꝛi Gfifnß D ſei ſ ar a 4
ius ĩ bñficio ita ꝙ pt᷑ dicẽ bñficiũ eẽ ſuuʒ ẽt añ mo ꝙꝙ annua penſio q̃ ſuꝑ redditibꝰ eccleſiaꝛũ ih l ji
adeptã poſſeſſionẽ:ut.c.ſi tibi abñti pᷣallłato:2= pleꝛũq; alicui ↄcedit᷑ nõ pt᷑ dici bñficiũ:nã hic ü Hlcht fin apinif
i. c. fi. ð ↄceſ.pbẽ.li.vi.⁊ ĩ.c.pe.ð pᷣbẽ.e.li. Si ãnua pẽſio ⁊ beneficiũ ponũt᷑ ut diuerſa ut pʒ unit⸗ zai ed . e 21
vo qs ẽ receptꝰ ĩ canõicũ ſub expectatõe pbẽð ibi annuas penſiones ſeu alia bñficia ⁊ meliꝰh itniindigi⸗ er n re —
rẽ iuſ ñ ↄſequit᷑ ĩ pᷣbẽda ſʒ ad pᷣbẽdã:uñ hʒ ius ꝓbat in. c. qᷓuis.j.ð pᷣbẽ.li:vi. ubi pʒ ꝙ ſi mã nid iutntnoin oir o ͤn c
ad ꝛc⁊ ñ ĩ ꝛe:ut ĩ dicto.c.pe.⁊ ultio.Si vo q̃ſ dat᷑ alicui ꝓuideri de bñficio ẽt uſqʒ ad certaʒ õõ an dut 9
n ẽ receptꝰ ĩ canonicũ ſʒ ſolũ hʒ gꝛaʒ ſuꝑ bñfi ſũmaʒ nõ põt ꝓuideri de annua penſione niſi itonumti hteangni v nb hͤer dor
cio ſibi ↄferẽdo:⁊ tẽ ſolũ hʒ ius iplorandi offi hoc ĩ lr̃is expᷣmatur:dicerẽ tñ ponẽdo vitateʒ fcoſpenscnlen ime f e fing H⸗
ciũ executoris ut ꝓuideat uel faciat ſibi ꝓuidẽ ꝙ ãnua pẽſio ẽ bñficiũ ſumẽdo beneficiuʒ late lr ul rcrco c tü e. nog
Et de hꝰ nide bonã gl.ĩ.c.ueniẽs de renũciati ꝓut ẽ beniuola actio gaudiũ tribuẽs capiẽti ſʒ iſnhine rſoenini hogl. peede ah
one:facit ꝗðᷣ nõ.glo.j.c.ꝓxio.⁊ qð ibi dicaʒ. nõ eſt beneficiũ eccłiaſticũ ſpũale qꝛ nullã ſpũa Criſtai i hoetzgoteſſt ſmo⸗ ſens

¶ WHis pmiſſis ↄclude tres caſus. MDrimꝰ qñ
collarõe fẽa qͥs negligit petẽ poſſeſſionẽ:⁊ tẽ cẽx
do ꝙ ex iſta negłia ñ ꝑdit ius qð hẽbat lʒ poſ
ſit ꝑ ſuꝑiorẽ pᷣuari ar. xviij.q.ij.ſi qs Abbas
7 qð nõ.gl.i.c.ea qᷓ de offi.archi.hoc ueꝝ niſi
aliꝰ bõa fide ⁊ cũ titulo putatiuo poſſedẽit ſpa
cio.x.ãnoꝝ:nã tẽ pᷣſcribit᷑ õ eũ lʒ bnjficiuʒ ñ ac
qꝛat᷑ pᷣſcꝛibẽti. Ad hoc adduco unã bonã gl.q

litatẽ hʒ ĩ ſe ſʒ ẽ qͥd mere tpᷣale:iõ appellatione
beneficij ecchiaſtici non uenit annua penſio.⁊
hanc arbirror fore rationeʒ decidendi in.d.c.
qᷓ;uis¶ Mota ſo ipetratorem poſſe renuncia
re ꝓ libito litteris apoſtolicis ſibi cõceſſis ad
beneficium obtinẽdum nedum expreſſe vt hic
habetur ⁊ in.c.uenienſ.⁊.c.ſane.j.ð.ꝛenũcia.
ſed etiã tacite ut in cle. gratie.j.e.? ex hꝰ ⁊ ex

unh yrz emne- Ila ſmoia
itpſi muiinſ ine ſ biit t no
ummmieg o,bnnbareſcin bnne
lil eeſtosfüira 'd bocnoe
Kaenelin benefici ſdi ſin

ſcsleietenücin Pcdmnd
obliöidanciem Aß
nnsſiushnd NMif usj jek

alibi nõ ẽ ĩ. c. ↄtingit de do. ⁊ ↄtu.quã mãʒ diſ tex. nota ꝙ licet non poſſit quis renũciare bñ iſfi i ng orii g⸗
cute latiꝰ ut ibi dico. Scðus cãus qñ papa mã ficio ſine licentia ſuꝑioris:ut in.c.admonet ⁊. õ 1d bifion
dat ꝓuideri alicui de bnñficio nacãte:⁊ tẽ puto c.ꝙ in dubijs ð renũciatio.litteriſ tamẽ ad bñ finniiin püill ineri ſecain⸗
ꝙ ſi ille ẽ negligẽs poterit ordinariꝰ alteri cõ ficia obtinenda poteſt ꝛnũciare:ut hic ⁊ in dẽo nihiiez ſul gerni 1
ferre ⁊ ꝑ collatõʒ alteri factã extĩguit᷑ gra iſtiꝰ c.ratio diuerſitatis quia recipiendo beneficiũ lhie⸗ wdei ſüie tobſone R
ad h. c. ſi clericꝰ pᷣal. Idẽ puto ĩ ʒꝰ caſu cũ au obligat ſe beneficio ⁊ beneficiũ ſibi:ut ẽ tex. . ie uctnd⸗ ioz fenücigt di⸗
ctoritate pape qͥs ẽ receptꝰ ĩ canõicũ ⁊ negligit 8̊ renũcia.i.c.niſi.cõ.pᷣdẽ.in.v. vm að nõ oii fitiſnne dic m
petẽ pᷣbẽdã uacãtẽ:nã ꝑ negligẽtiaʒ uʒ collatio git in ipetratione litterarum. ¶ Mota tertio iwinn 8 ns Gſ inic ſo
alteri fẽa: ut ĩ.d. c. ſi clericꝰ. Quid ãt dicenduʒ quẽ poſſe renũciafñ l̃is aplicis ꝓ alio bũfico ec Aazn nenniiid micst u
hodie cũ papa aſſignat terminũ mſis ad accep cleſiaſtico uel ẽt ꝓ annua penſione:ð hoc tamẽ H 1o nſncrrie
tãdũ:nũqͥd pꝰ lapſũ mẽſis poſſit bnficiũ accep ultimo dic ut.j.cũ.gl. tẽ nõ. ꝙ nõ ſolũ ð i noſtepiei e Dſhn m
tari:uide bonã gl.in cle. unica de ↄceſ.pᷣbẽ.in bnlicio hĩto tenet᷑ ipetrans faceẽ mẽtionẽ ſ et üreſhnrcdiine 3 e tige
gl. j. mẽſẽ:⁊ hoc bñ nõbis. In gl. fi. cx glo. col de ſiis pᷣꝰ ipetratis ad bnſiciũ.lʒ ꝛnũciatis ꝛ20 ẽ unſni grſe hö endten ſo
tafeiftic riiurin

—.

4
1
.

l biſtciieſpprr nni eiet⸗
— er Zni peſion⸗
ſenüciat non nllenlri bßfeiteſpcihte⸗
mo inpemr bol diet. Iurimn l ici

nammo. Iu fr puſo bi fnitni Wy

no n enſoj ſſo ſiliib'rlſai
eigjalcui Aceht no e gie biftcii ni hie
inmi peſiot beneficĩ poniit ir uerſa urp
biamnuas penſiones ſen ala bificia meli h
pbii in c.chuis . pbe.l. Ni ndiy im
ni ioni puiden dedificid ſcgad rn
ſümm Nd dor Pideri de mmnun penſioveniſ
Doc ifis cchnauur Dccreti ponido iung
immn deid idiſihüüſunito bertfein in
pur ebeninol cno guiz nbi⸗ chiß
noͤeſt benefũ ecckaſtci ſüne noli hin
iut hiſe hcq nar hee pelnion⸗
donſti ctclaſta ouent miupeſſd.
mne Abictor fſole tmion Gecdendiin.d.

Gis afo hornofen poſſe eninct

ptdlnens Moſclcsld (deeis

e
adamdmiimimehiſen,
.d. Nnn
bewerr nc MWieni 1c jͦ mi

n cee Alnnt

nelnn obifiot
,ſcia aic 4
ciai is N e
ine IInn udnh
aß⸗ , ot
⸗ . ioneſe⸗
Als ,

nlcino dicut. aͤme
Gcihn

„ 77
bnlicio hito ni. .
Pipenn

lelisß

ſannsn

qꝛ ex quo ꝑ l̃as potat ↄſequi bñficiũ ⁊ ꝓ eo
ofiẽ ꝑĩde ẽ ac ſi fuiſſet ↄſecutus qꝛ qͥ actõcʒ bʒ
ipaʒ rẽ bẽe Vẽ: ut ĩ rła qͥ actõeʒ. ff. ö. re. iu. It
oẽ tacitũ quo expᷣſſo habuiſſet retardare pᷣnci
pẽ a ↄceſſione iduẽ ſurreptionẽ ut ĩ.c. poſtula
ſti. 5. e. Sy ſi pᷣnceps ſciuiſſet ipʒ hũiſſe lr̃as er
eis renũciaſſe.nõ ↄceſſiſſet ſaltĩ ira ð facili ſas
maxie cũ earũ uigor̃ obtinuit qnuã pẽſiõeʒ.Et
diẽ h̊ Jo. an. ꝙ ét de pẽſiõe ẽ fiéda mẽtio qð
ſatis credo rõe pdẽa. ? lʒ tex.nõ dicat:m cr̃do
itercluſũ ĩ tex qũ dic ꝙ ð lrĩ̃is talit᷑ uẽditis ẽ fi
ẽda mẽtio. W nõ.ibi ĩ irritũ ꝛzuocãdo tex.
expſſũ qͥ quotidie allat qꝙ ſurreptio ĩ bñficiali
bouiciat gꝛaſ ⁊ lꝛaſ ipo fẽo qð claꝛiꝰ ꝓbat᷑ ĩ cle.
i. ð pbẽ. quẽ tex tene mti ⁊ ĩ. c. i. .ij. ð fi. plbi
li. vi. Et reuocari pt᷑ ⁊ dʒ qᷣcqͥd ĩtẽtatũ ẽ uigoꝛ
illax l̃aꝑ Iy tiᷣe ꝓceſſus n fuerit exceptũ ð ſub
rptõe ut h pbat qð bñ nõ. ð H.j. latiꝰcũ gl.fi.
In gl.i.i. fi. nõ ĩtelligas oẽs pẽſiõẽs repꝛo
batas ꝑ iſtã gl. ut ꝓbat᷑i.c.quis.S.alle.nã ca
pitulũ extirpãð qʒ gl. allat loqt᷑ qn ↄſtituit᷑ in
fraudẽ ut qꝛ deputat ei qꝗ nõ ẽ capax titli bene
ficij:⁊ ð h lati ibi. dixi.? ꝓ h facit iſte tex. ubi
papa ñ expſſe ꝛpꝛobat hãc pẽſionẽ uið bo. tex.
in. c. niſi. j. ð pbẽ. ubi ꝓ bono pacis fuit alt᷑i li
tig tiũ ſtatuta pẽſio ð ꝛdditibꝰ eccłie ĩ iira ſua
In gl.ij. ibi licite ðᷣducũt᷑ ĩ pactũNõ.gl.
qꝛ ſi ĩ ſpalibꝰ expmit᷑ qð ĩeſt nõ iducit᷑ ſimõia
z aliã gl. ſileʒ bẽs ĩ.c.ſignificaſti. ð elec.⁊.c.oli
j. de ĩſti.po. Sʒ h̊ ſolo poſſj ꝓcedẽ ꝙdo ꝛnũ
ciaret lĩis ꝓ beneficio eccłiaſtico qꝛ tẽ expᷣmẽt
qð ieſt: ⁊ ĩ h.nõ.tex.cũ gl.ꝙ ſiẽ. beneficiũ pt ꝑ
mutqi cũ alio beneficio ita pt̃ ex pacto qᷣs ᷑ᷣnũ
ciaꝛ lis ut ↄſeqt᷑ alið beneficiuʒ:qͥdã tam dixe
ꝛũt ꝙ ꝑmucatio nõ dʒ hẽe originẽ a ꝑtibꝰſz ex
officio ſuꝑioris explicari.qð tamẽ vr̃ eẽ flm ꝑ
.c.i.ðᷣ.re.ꝑmu.li.vVi.⁊ uide qð nõ.ĩ.c.qſitũ.e.
ti. ſ ꝛeſpẽu ãnue pẽſiõis nõ vẽ ſoło gl. ꝓcedẽ
iõ gl.tꝛãſit ad aliã ſokonẽ faʒ ꝙ hᷣ ĩitceſſit ſimo
nia nec h negat h ¶ Terrio diẽ ꝙ nlta ſimõia
itceſſit qꝛ ꝑ lr̃as nullũ iuſ ſpũale iſte hũit:⁊ nõ
ĩ hoc mirabilẽ gl.ꝙ ꝑ lſas ad beneficia obtinẽ
da nõ dů qs ↄſcqͥ ius ſpũale ex qꝰ ad huc nõ ẽ
receptꝰ ĩ cqonicũ nec collatio beneficij ſibi fẽa
ẽ:⁊ ꝙ huiuſmõi liis. qͥs licite renũciat ꝓcomõ
tpᷣali qð nũq; tradas obliuiõĩ ꝑꝑ aucf̃em gl.ſʒ
priũ ur̃ vm qꝛ ꝑ has las ʒ nõ ↄſeqt ius ĩ re ł
ad ꝛc ↄſeqt m qdðᷣdã ius pꝑatoriũ ad bnficium
obtinẽdũ qð ẽ ſpũale ł ſpũali ãnexũ ſiẽ dicimꝰ
ĩ pntatõe pꝛoni q ẽ ãnexa ſpũali qꝛ ꝑat uiã ad
obtinẽdaʒ iſtitutõeʒ qᷓ ẽ qͥd ſpũale. æ ob h̊ forte
dic. Hoſti.ſic ꝙ aut ex pactiõc ꝑriuʒ renũciat
lr̃is ⁊ aſſignat᷑ ãnua pẽſio:tũc ẽ ſimõia.ar.hic

cũ diẽ tex. tałr uẽditas ⁊c̃. Sʒ ſi puẽ ꝛnũciat ex

officio ſuꝑioris uł ĩteruẽiẽtibꝰ amicis ⁊ poſtea
ↄcedit᷑ ſibi ãnua pẽſio nõ ẽ ſimõia: ⁊ iõ iſta vt
trãſeãt ſine nicio ſt expicãda ꝑ ſuꝑiorẽ ⁊ tene
mẽti pdicta:æ forte ob h̊ papa expᷣſſe nõ repꝛo
bauit iſtã pẽſionẽ:qꝛ ſibi nõ ↄſtitit q̃tr fuit ĩpo
poſita ⁊ qtr dẽat fieri fnũcianio bnficij uið bo

nã gl.i.q.i.ordinatões:ubi tractat᷑ an licite qͥſ
ꝛnũciet bñficio ut ↄferat᷑ alfi:uide gl.ẽt ĩ.c.ex
ꝑte de offi.deleg.⁊ gl.i.i.c. dilecto.j.de pᷣbẽ.

? an tẽat renũciatio uel collatio ſimõiaca nide

* Inn. i. c. cũ uniuerſoꝝ.j:de re. pmu. ¶ In
gl fi. ĩ. fi nõ. diligẽt᷑ ultimã ſo.gl.in q̃ h ĩtẽdit ĩ
effectu ꝙ aut ſurt᷑ptio fuit ↄĩſſa ĩ lr̃is ĩpetratis
ad lites aut ĩ liis ipetratis ad bñficia pꝰ cãu tʒ
ꝓceſſns nec dʒ r̃uocari niſi a pᷣncipio fuẽit op
poſitũ esrs ꝓ h.c.ĩter mõaſteriũ.j.de
re iudi. ¶ Mõ.ꝙ ẽt ĩ cq appellatõis nõ potẽit
opponi de ſurreptõe niſi opponẽs pᷣus ignoꝛa
uerit. Et nõ. ĩ h bñ iſtã gl.ꝙ exceptio dilatõia
ñ pt᷑ oppõi ĩ cã appellatõis ⁊ ñ tradaſ obliuiõi
qꝛ declaꝛat ⁊ ondit.l.ita demuʒ. C. ð̊ ꝓcu. ubi
ſolũ dẽ ꝙ exceptõ ᷣ militẽ ꝓcuratorẽ ñ põt op
põi ĩ cã appellatõis ſi fuit oĩſſa ĩ cã pᷣncipali an
lit. ↄt. hẽs.n. p.pᷣdicta illud ꝓcedẽ ẽt ĩ q̃ʒ dila
tõia qð ibi tʒ Har.⁊ cõir doc. Er ſic nõ ꝙ ap
pellatio nõ reſcĩdit oĩa ſʒ ſolũ r̃ſtituit appellãtẽ
ad eũ ſtatũ ĩ quo erat pꝰ.lit.ot.un nõ extiguit
effẽm ↄteſtatõiſ litis:diẽ tamẽ iſta gl.⁊ bene ꝙ;
ſi ignoꝛãt᷑ fuit oĩſſa põt opponi ĩ cã appelatõiſ
⁊ optĩe loqᷓt᷑:nã quẽadmodũ poterat opponi ĩ
prio iudicio pꝰ lit.ↄt.ex qꝰfuerat oĩſſa.ꝑ igno
rantriaʒ aꝛ. op.iĩ.c.paſtoralis ð excep.nõ.gl.iij.
.q. vi. F. exceptõ:ita ⁊ ĩ cã appellatõis qꝛ ut di
xi ꝛegulaꝛiter quicquid poteꝛat opponi in pꝰiu
dicio poſt lit. ↄt põt opponi ĩ cã appellatõiſ ut
ĩ.l.p hanc. C. de tẽp.ap.⁊ ĩ.c.cũ.iõanes de fi.
inſtru. Mõr. Har. i. d. l. ira. demũ:limira boc

ut dixi in. c. cũ dilecta. s. e. ¶ Scðo cãu cũ ſuꝛ

reptio fuit ↄoĩſſa ĩ lr̃is.ad beneficia dicit.glo.
ꝙ ſurreptio uiciat ipſo facto ⁊ bene loquit᷑ vt
ꝓbat᷑.ĩ. d. cle i.de pꝛeben. Et ciꝛca hẽ articulũ
Hoſti.multũ inſtat ⁊ inuolute cuius dicta cõir
nõ approbant᷑. Sed cõpoſt.hic ponit quedam
pulchra v̈ba qᷓ quotidic allcgant᷑ ? ſt magni ef
fectus: ꝓſequitur enim duo mẽbra principalia
Primũ .an ⁊ qn ualeat ꝓceſſus factus ꝑ las
ſubreptici qn põt h̊ exceptio ſubreptõis
opponi irca primũ diſtinguit iter las im
perratas ad lites beneficiales ur qꝛ ↄtẽdituꝛ 8
bãficiis ⁊ las ĩpetꝛatas ad beneficia obrinẽda
Itẽ ⁊ ĩter pᷣuilegia. Drio caſu ↄcludit ut ĩ gl
=z hoc tene ut dixi latius pꝰ Inn: in c. ceteꝝ. S.
e.ſo caſu cũ ſũt le impꝛate ad bñficia aut exe
cutoꝛ ꝓceſſit cã cognita utputa qꝛ impetrator
petiit ur executor ↄpelleret capitulũ ad eũ reci
piẽdũ ⁊ impoñet᷑ ſibi ſilentiũ ſuꝑ ↄdictiõc ⁊ iu
dicio rite agitaſo executor ꝓnũciauit a cꝰ pro
nuntiatione nõ fuit appellatũ:æ ↄcludit ꝓceſ
ſum teuẽ ex quo nõ fuit oppoſita exceptio ſub
reptõis nec fuit appellatũ qᷓi tũc iſte lie ſortãt
nãm laꝝ ipetrataꝝ ad lites: dicit tnñ ꝙ ex quo
ĩ vitate lie ſt ſubẽpticie iuðᷣx õdiariꝰpt᷑ ex offõ
ſuo irritare illũ qꝛ nõ põt ille tenẽ beneficium
ſine pecato ↄ ĩ iſtiſ ſpũalibꝰdẽat eẽ oĩs puritas
æ abeẽ oĩs pᷣuitas.i.qij.qᷓ; pio:⁊ ĩ.c fi ð pac.
NRecitat tñ quoſdã dicẽ ꝙ indx ñ pot᷑it ex offõ

ꝓcedẽ ex ꝗꝰ ſnĩa fuit iudicialit᷑ lata. Sʒ iſte q
tʒ bnficiũ cũ peccato teneĩ renũciare ⁊ pt᷑ agi
ʒ eũ ꝑ viã denũciatõis euãgelice ẽt ꝑ ꝑtẽ niſi

ꝑs ſcient᷑ recepiſſet ſciẽs lẽas ſi norcS
6

tũc ualẽt receptio tãqꝙᷓ; facta a capitulo.
ſingulariter pᷣmũ dẽʒ ꝙ Iʒ ſnia ĩ bnſicialibꝰ trã
ſeat ĩ rẽ indicatã ꝑtẽ: tñ põt ꝑs łaliꝰ agẽ cõ
tra eũ qͥ iiuſte obtinuit ꝑ uiã denũciatõis euan
gelice: 7 ẽt uoluit Inn.i.c.ad auꝛcs. S. eo ali
bi m̃ uoluit Inno.ꝙ ſnĩa lata ĩ cã bñficiali nõ
tranſit ĩ rẽ iudicatã ſiẽ nec ĩ mr̃imoniali:æ hoc
expᷣſſe uoluit ĩ.c.cũ oli de dolo ⁊ ↄtu.⁊ ĩ. c. cũ
bertoldꝰ de ꝛe iudi.Sʒ vᷣitas ẽ ĩ oppoſitũ:naʒ
dʒ diſtingui mõ pᷣdicto ꝙ reſpectu illiꝰ S queʒ
fuit lata bñ trãſit ĩ rẽ iudicatã ut ſingłarit᷑ meli
us q; alibi ꝓbat᷑ ĩ.c.cũ dilecti ĩ fi..ð clec.ſʒ ꝓ
eo ꝓ q fuit lata nõ trãſit ĩ rẽ iudicatã qꝛ quo
ad eũ ↄtinet peccatũ irremiſſibile ꝑ ꝑtẽ ſic ĩtel
lige gl. nõ. i. c. i. ð ↄceſſ.pᷣbẽ.diẽ ẽt ↄpoſtol.qꝛ
ſi canõici ſciebãt fẽʒ puta ſurꝛptõeʒ laꝝ ⁊ igno
rabãt ius nõ pñt poſtea ↄdicẽ qꝛ ꝛcipiẽdo ↄtu
lerunt ius de nono ⁊ iuris ignorãtia ñ excuſat
do.an.ĩ ̊ :⁊ credo vᷣiꝰqꝛ ex qꝰ ignorãt᷑ rece
per̃t nõ hũeꝛũt aĩnʒ ius de nouo ↄſtituẽdi ꝓ h
allego.l.nõ ignoꝛãs. C. ð. dõa. Si vo executõ
ꝓceſſit ſine cãe ↄgnitõe nt qꝛ aſſũpſit niã meri
executoris.qð põt iux̃ nõta ĩ.c.paſtoralis.iĩ.
qꝛ vo de offi. dele. tẽ nõ tʒ qð gerit᷑ uigore illa
rũ liaꝝ ſubrepticiaꝝ ⁊ pot᷑it qnʒ ⁊tꝛactaꝛi ⁊ ſic
vr ĩtelligẽ iſtũ tex.nã cũ lr̃a ſit loco tituli et lr̃a
tãq; ſubrepticia ſit nulla tenẽt iſtũ bnficiũ ſine
titulo mihi tñ nõ plʒ pria ꝑſ diſtictõiſ ↄpoſt.lſʒ
doc. cũ eo cõit᷑ trãſeãt. In eo ꝙ dixit ꝙ ſi exe
cutor deputatꝰſuꝑ lr̃as ſubrepticias ꝓceſſit ut
iudex tʒ ꝓceſſus:nã puto ꝙ ex quo executõ fu
it deputatꝰ una cũ ↄceſſiõe gẽe ꝙ ſurẽptio ipᷣo
fẽo uiciauit gꝛaʒ ⁊ datõem executoris ita ꝙ ſiẽ
gẽa ẽ ipſo iure nlła ſic executõ niłã iuriſdictõeʒ
ex lis ꝛecipit Et ꝓ hoc optie faẽ tex. h qͥ loq̃t ĩ
diſticte ⁊ mãdat ſimpłr ĩ irritũ fuocãi qᷣcqᷣd ge
ſtã fuẽat ptextu illax l̃aꝝ.¶ Ad idẽ. S.c. ↄſti
turꝰ fac theorica Inn ibið ubi dic ꝙ ſurr̃prio
uiciabat gram ⁊ lias. Itẽ executor nõ ðputat
pᷣncipalłr ad lites:⁊ ſic ñ pñt dici lie ↄtẽtioſe.ſʒ
deputat᷑ ad exeeutõeʒ gre.uñ cũ grᷣa ſit niła tã
q; pncipale ſeqt᷑ nullitas acceſſorij ut ĩ r̃glła ac
ceſſorie ð.ᷣre:iu.li.vi.vñ ꝓceſſuſ reꝑit᷑ h̊ expli
catꝰa nõ hñte iuriſdictõem cũ ſie fuerãt nllłe ut
ʒ.dixi gꝰ. =z ꝓceſſus fuit nullus:ut ĩi.c.i.ʒ.e.li:
vi. d idẽ adduco bonũ ſiłe ĩ.c.ſi ſuꝑ gꝛa
ð offi. dele.li.Vi.ubi ꝓbat᷑ ꝙ cũ datio executo
ris uẽit acceſſorie ad gꝛaʒ imitat᷑ nãm ipᷣiꝰ gre
2 nõ nã iudicis ĩpetꝛati ad liteſ gꝰſibi ſuſtiebat
datio executõis vtute gr̃e ̊ mõtẽ ↄcedẽtiſ ita
ĩ cqu nro executõis datõ ẽ niła ex qꝰ vᷣputat᷑ ad
executõeʒ gr̃e nulle:ſi ãt ðpuraret᷑ iudex pᷣncipa
lit ſẽ otẽtõe bñficiali tẽ bñ ꝓcedẽt dẽm ↄpoſt.
qꝛ ꝓceſſuſ ualẽt ⁊ ſi ſnĩa eẽt ĩiq̃ tẽ opõtẽt ꝓceð
re ↄ tenẽtẽ bñficiũ ĩiuſte remedijs..dictiſ:qð
ãt dixi ð lr̃is ĩperratis ad bñficia eccliaſtica bʒ

locũ ẽt ĩ alijs puilegijs ⁊ bñficijs pᷣncipũ ⁊ bñ
ſurreptio ipᷣo fẽo uiciat pᷣuilegiũ ⁊ alia bnficigꝗ
pncipis ur i.l.i.ff. de nata. reſti.⁊.i.l.⁊ ſi ↄſẽta
neũ. C. ſi S iuſ łuti pu. ⁊ qð ibi nõ.tent h̊ cõir
doc.⁊ nõ. Inn.iĩ.c:cũ dilecta.S.e.⁊.h̊ nõ.⁊ ui
ciat ſubrptio ẽt ſi ignorãt᷑ ⁊ ꝓꝑ ſimplicitatẽ fuit
ↄiſſa ſatis.n.ẽ ꝙ pᷣnceps n fuiſſʒ viſilr oceſſu
ruſ ſi ceſſaſſʒ ſubreptõ:ut ĩi.c.ↄſtitutꝰ:⁊ qð ibi
dixi ⁊ pleniꝰ tetigi.i.c.ſuꝑ lꝛis.s.e.q ãt pt᷑ eſſe
diuerſitatis rõ qᷓre ſurreptõ ipo fẽo niciat bnfi
cia ⁊ puilegia ⁊ nõ ſic Eas impetratas ad liteſ
nullo iur̃ h expᷣmit᷑uñ diuerſimõe ſolʒ dici iñ
rõ ſatis apꝑeſ ẽ qꝛ ſubreptõ magis uiciat gꝛaʒ
ſeu bnficiũ qᷓ; l̃aſ de eꝰiuſticia qꝛ faciliꝰↄcedũt
iſta qᷓ illa ut ĩ. c. fi. de cri. fal. Itẽ vꝛ iſte magiſ
igratꝰ qͥ niti᷑ obtinẽ bñficiũ cum ſubſcriꝑtõne
Itẽ ĩ ſpũalibus dʒ eẽ oĩs puritas.d.c.qᷓ; pio.
Ciꝛca ſʒ mbꝝ pᷣncipale qñ debeat oppdi excep
tio ſurreptõis diſtigue breuit᷑ pꝰopoſt. Inno.
.5S. e.ti.ↄſtitutꝰ: Quedã ẽ exceptio ↄcernẽſſr̃aſ
tin:ut qꝛ ꝓmiſiſti S me nõ ĩpetrare las ucl ob
tinuiſti illas ad lites ꝑ ſurẽptõem:⁊ tũc cũ iſta
ſit exceptio dilatoria dʒ opponi añ litẽ ↄt. iit ĩ
c.ĩter mõaſteriũ de re iudi.aut exceptio ↄcẽnit
gr̃aʒ ⁊ las ut qꝛ bñ ſt᷑ ad bñficiũ ĩpetrate:⁊ tẽ
pt᷑ oꝑpõi añ litis ↄt.õ lr̃aſ ĩ vĩ dilatõie ⁊ pꝰlit.
ↄt ¶ Itẽ õ gꝛaʒ ĩ vĩ ꝑẽptorie:nã quatenꝰ ſub
reptio ↄceꝛnit gẽam:⁊ ſic negociũ pᷣncipale cãt
ꝑẽptoriã exceptionẽ qᷓ pt᷑ oppõi qncũq; pꝰſñiã
ut i. c.finẽ de do.⁊ ↄtu.⁊.i.l.pꝑẽptoriaſ.C.q ſt
fſci.nõ.po.de.hac mã uide qð nõ. Jo. an.i.c
.i.de lit.ↄt.li.vi.
ntelligif Vvaꝛio
noſtra. ſz ihẽndo vbis lie
oc diẽ i ſũma. Receptus ꝑ ſias apli
cas lʒ pᷣbẽda ſpectet ꝑ alias las h ſuppᷣmentes
ĩ alia eccłia ei ꝓuideri nõ dʒ. prio po nit᷑ thẽa
ex quo ſuꝛgit tacita qõ HH mãadamꝰ?
tercio exceptio ibi niſi. ¶ NHõ prio ibi nõnul
li ꝙ negatiua pᷣpoſita uli negatiue facit ꝓpoſi
tionẽ vlem trãſire ĩ ꝑticularẽ affirmatiuaʒ vñ
idẽ ẽ dicẽ nõnulli clerici ꝙ aliqui clexici. Ad
idẽ.S.c.nõnulli ⁊.ij.q.vij.nõ oĩs. s fo
ꝙ receptus ĩ canonicũ ſub expectatõe pᷣbẽð ñ
dẽ aſſecutus bñficiũ eccłiaſticũ:⁊ ſic poniꝰ ipᷣa
pbẽda qᷓᷓ ius canonie appellatur beneficium ec
cleſiaſticum:nam ipſa ſpiritualia nõ poſſũt diu
eſſe ſine tpᷣalibus.i.q.iij.ſiquis obieceritqð ẽ
nõbile ut appellatione beneficiorum non ueni
ant ſtricte hñtes canõicatꝰ ſine pᷣbẽda.
ta tertio ⁊ tene menti.ꝙ ſicut in impertatione
debet fieri mentio de iure.qð quis hẽt ĩ ꝛe.i.
ðᷣ beneficio obtento ita ⁊ de iure qð qͥs hʒ ad
rem nam per receptionem in canonicuʒ ſub ex
pectatione pᷣbende non conſequitur receptus
ius in prebenda ſj ad prehendã. 5 quar
to ibi impetunt ⁊ moleſtant differentiam inter
impetere ⁊ moleſtar̃᷑ ⁊ ut nulla ſit ĩculcatio poſ
ſumus exponeꝛe ſecundũ Cal.ꝙ nerbum impe
tere refertur ad iudicinm uñn reus ſolʒ abſolui

inmſ mumlnichei

aag
zſpobenpoſſikerane
mueſſe girs is alarate 4
iantininb;uleſi . nunl uin n
urripor apti ſuipugnumn ih
nirtoruitts , n N.

4 . . ,„ .
ieiffor eneigne pen

ſuni
ioh .
iipolrmler ic cltan mcne
mnnontfr l e r cnlio .
ſricagetc ar . goo. i
nricegai meslr anani
ersſthinm ti s nipninis e⸗
oſerſeg un ims ticne inchilani
Oeſencoprſangiieſanart vnu bifi
chuafiipens iud colenat ſitn
Niſepinriniinei nmnonc⸗ poſſz
mofnchulfs iu poſß ien
li ifeirirt mis ems ſab
inhettehrln nlend Gicta
tupuiom innsleſib ade da
niini ſro nſihenmi,
N l ,. tudedd

nbleni uitminom o cnond

kuntil
ügrlimmi bed. K g. bei

4

niſt

nepno Aent gime ſe ngoci
hepooni aupwonij oropyci
nric lc etmet il gihmni Ciſ

fi no po e bae ni ice no d. nit
i.de lt. or. i. i.

dor Diuſ ln ſt til eſ
i nö.Jn tcöhiö lin
ſbihro ſedclenn erdi⸗
Pſſuſn neigein kbnin
. 5 e en
gndng dnſt n

imma ck5 ſpno Nemniſſi
Cinuicnilas n 8 Ute lias uel 9
uio
iter nöͤa “ nltiot ui
faeſ̃ „„ Meleytid oe
gli t las nr gebi ſ ge c N
pft oppdtai D

lns orlfii
s .liri niclriſee it
lep giiyj gieninnii
cnehnet
cizofſi

Inrcligii Paio'
1 noſtn. ſidenco Pis e
c tiſum. Keteynns plasan

castdeda ſeger aſns das biuppnente
i dinecchn ei puiderind dz. prio vontthi

er qvo ſngit aeeſrkeinn
lercvo acepno tbi niſ. CM protti nonul
li negann ppoſiu ni negnnettit Ppoſ
tione pem traſre itienore nmatiuaz I
de e ace nonull cenci alani Ge⸗
Re 3 c nonuli dig. i no s. Cft

emi cmonici ſib emeemd ſbin
i emms djfciͦ ciaſicher ſe honli
pbela ih us hoſe pelum beriſenn
dcuftumnm aſinmian
eſe ſne thildusdii ſanis 4 pe .
nöbile melnnedmftn
ant ſtricte bitts moen teß
n tertio? tene nenti ſan e
afeni nenno geint d i

ab ĩpetitiõe actoris ut ĩ. c.cũ ecclia de ca.poſ.
⁊ ꝓprie vbũ vo moleſtãe refert᷑ ad moleſtatio
extraiudicialẽ facit. c. dilectus.j. de ſimo.
Alio nõ.ibi expᷣſſaʒ fecerint mentionẽ: ⁊ te
ne mẽti ꝙ ð bñficio hito ĩ re ł ĩ ſpe ẽ fiẽda mẽ
tio expᷣſſa ĩ ipetratõe alteriꝰ gẽe. Nõ gꝰ ſuffiẽ
gnãlis mẽtio:lʒ aliud dixerit cõpoſt.qͥ putauit
ſufficẽ ſi dicat᷑ nõ obſtãte ꝙ hẽat aliud bnficiũ
uł ꝙ pꝛo eo ĩ alijs eccłijs ſcripſerimꝰ:nam ut
hic colligit mẽtio dʒ eſſe expreſſa:⁊ ſic ſpẽalis
qð tenẽt Moſt. Jo. an.?æ Cal. ⁊ cõiter doc.ſe
quẽtes:faẽ cle.ij. offi.oꝛdi.nõ ob.c.nõ põt ð
pbẽ. li. Vj. qꝛ ibi nõ bonunt᷑ V̈ba rpti ſʒ ſũt ueꝛ
ba iuris referẽtis ĩ effectu vᷣba tpti:ſic põt ĩtel
ligi. c. is cui eo.ti.⁊ li.dʒ gꝰ dici nõ obſtãte ꝙ
ꝑ lias nẽas ſit receptꝰ ĩ tali ecclia nł ꝙ hẽat ta
le bñfiꝰ curatũ:⁊ de hoc uide qð dixi.S.c.ad
aures:⁊ ſic hẽs caſũ ĩ qꝰ nõ oꝑat᷑ in genꝰquo
ad oĩa ſiẽ ſpẽs quo ad ſpẽʒ:nã lʒ ſub genẽ ↄpᷣ
hendant᷑ oẽs ſpẽs genẽis:ut nõ.i.l.iuriſgẽtiũ
i. F. ſi fraudãdi.ff. ð̊ pac:tñ ubi reqrit᷑ nõbilis
expſſio ſpẽ̃i nõ ſufficit facẽ mẽtionẽ ꝑ genꝰ:q̃a
expᷣſſio ꝑ ſpẽm poſſz retardare pᷣncipẽ a ↄceſſi
one:⁊? h nöbis .5 tex. in eo ꝙ vr uelle
ꝙ ipetrãs ſucceſſiue płres lr̃as ad diuerſas ec
clcſias põt uti quibꝰ uult:vñ ſi recipi᷑ uigore
aliaꝝ liaꝝ nõ põt receptio ſua ĩpugnari:licʒ re
ſpectu aliaꝝ ſit excludẽdus:h̊.n.vx iuri õrinʒ:
nã ex quo fe lr̃e nõ faciũt mẽtionẽ ð prioribꝰ
debẽt eẽ ipſo iuꝛe nulle:⁊ ſic nõ deberet tenere
receptio uigore faꝝ:ad hoc tex.S.c ꝓxio.j.ð
offi. dele.i.c.ex ꝑte ⁊.S.c.ceteꝝ.¶ So. glo. ti
more prij vr̃ uelle ꝙ cũ plures le ĩpetrant᷑ ab
eodẽ:oẽs ſũt ĩpẽdenti:⁊ põt qͥs uti primis nel
fis:ſʒ eo ipo ꝙ utit᷑ alteris.ꝛelique ãmchilant
qꝛ itentio pape fuit ꝙ iſte ↄſequeret᷑ unũ bñfi
nec eſt uis fiẽda:ꝑ quas lr̃as h̊ cõſequat᷑:ſi m̃
prie lr̃e pntate ãnullarent᷑ ꝑ exceptionẽ:poſſz ĩ
petrans ſᷣm glo.uti fis.⁊ ad õria poſſʒ rñndeꝛi
ꝙ ꝓcedũt qñ lr̃e ipetãnt᷑ a diuerſis ſecus ſi ab
eodẽ ut hic:dic clariꝰ ⁊æ latiꝰ applicando dicta
doctoꝝ:q aut ĩpetrant᷑ plures lie ſub eadẽ da
ta aut ſub diuerſa. ¶ro cãu ſi ĩpetrant᷑ a
diueꝛſis:dic ut hẽt ĩi.c᷑.pe.j.e.li.vj.⁊ uide qð
dixi.S.c.capłm.ſi ĩpetraꝛent᷑ ab eo.vr gl. hic ĩ
nuere ꝙ oẽs ualet:⁊= ẽ in optiõe ĩpetratoris qͥ
bus uult uti:qð ẽt ſentiũt Inno. ⁊ abb.õriuʒ
tʒ hoſti.dicẽs nullã litterã ualẽ:qꝛ uident᷑ impe
trate fraudulent᷑:⁊æ ſic quelibʒ lia reꝑit᷑ uitioſa
Et hãc opi.vr̃ approbare Jo.an.⁊ cal.ſequit
et do. An.niſi iſte ĩpetrãs excuſaret᷑ iux igno
rantia:ut qꝛ iſte ipetrauit unã lr̃am ꝑ ſe: aliam
ipetrauit ignorant᷑ eius ꝓcurator:tũc.n.debʒ
ſibi dari optio:arg.c. gra.j.eo.li.vj. Si autẽ
oſtaret ꝙ fraudulent᷑ fuerit ĩpetrate ĩ dubio pᷣ
ſumẽdũ ẽ fᷣm euʒ ꝙ ꝓcedit opi. hoſti. qd ſatis
plʒ:æ hoc ſepe ↄtigit ĩ coronatõe pape:cũ unꝰ
⁊? idẽ faciat ſe poni ĩ rotulo pluriũ cardinaliuʒ
ꝙ oẽs hñt eandẽ datã ad diuerſas ecclłias uel
et ad eaſdẽ:hec ꝓcedũt ubi plures lie ĩpetrant᷑

De reſcrip.

ad diuerſa bñnficia:ſi aũt ad unũ bñficiũ:⁊ hñt
eãdẽ formã ⁊ darã:oẽs tenẽt:qꝛ una in effectu
Vr lza:lʒ płries exẽplata:ſicut dicimꝰ ĩ pluribꝰ
teſtamẽtis hñtibꝰ candẽ datã æ formã ut in.l.
unũ teſtm. ff. de teſtis. Mũquid aãt ad idẽ bñfi
ciũ poſſit ex poſtfacto ĩpetrari alius titulus ad
cautelã:vr ꝙ ſic ad hoc tcx.bo.iĩ.c.pꝰ electõeʒ
de ↄceſ.pᷣben.⁊ ĩ.c.ex ꝑte aſtẽf.eo.ti.nõ tñ ut
ↄſequat᷑ ius ĩ bñficio ex utꝛoqʒ titulo: qꝛ eſſet
S.c.ut quis duas de elec.li.vj.ſʒ nt ſe poſſit ðᷣ
fendere ex utroqʒ:qð ẽ nõhile:? uide qð latiꝰ
dixi ĩ.d.c.poſt electionẽ. cdðo caſu princi
pali:cũ ĩpetrant᷑ płres lr̃e ſub diueꝛſa data aut
a diuerſis.⁊ dic nt dixi.S.c.caplłʒ:aut ab eodẽ
⁊ eſt mã nr̃a ĩ qua dic ꝙ aut ꝑ prias lias fuẽat
aſſecutꝰ iſte bñficiũ:⁊ poſtmodũ ĩpetrauit ſecũ
das ad aliud bñficiũ:⁊ ĩ dubio nõ nalẽt lr̃e nõ
faciẽtes mentionẽ de beñficio hĩto ut ĩ.c:ſi mo
tu ꝓprio de pᷣben.li.vj.aut ĩpetrauit ſecũdas
poſtq; fuit receptus ĩ canonicuʒ ꝑ prias an m̃
qᷓ;ᷓ ↄſequeret᷑ pbendã:⁊ dic idẽ ꝙ nõ ualẽt lᷣe
niſi expreſſã mentionẽ faciãt de receptõe facta
ꝑ primas:de hoc eſt tex.hic in fi.qñqʒ ꝑ prias
litteras nõdum fuerat iĩpetrator aliquid ↄſecu
tus:⁊ ĩpetrauit fas ad aliã eccleſiã ⁊ iſte eſt ca
ſus dubitabilis.gl.hic uoluit ꝙ oẽs ualẽt.⁊ ſit
ĩ optione ĩpetratoris:quibus nult uti:ut.S.di
xi. Sed Inno. hoſti. Cal. æ cõiter doc. tenent
oppoſitũ:qꝛ nõ eſt ueriſiłe ꝙ ſi papa ſciuiſſʒ ðᷣ
prioribꝰoceſſiſſ ſcᷣas:vñ ſalteʒ negari ñ põt
quin talis ueritas ſit ſuppreſſa:que ſi fuiſſʒ ex
preſſa reddiſſet principẽ ad difficiliꝰ ↄcedẽdũ
gꝰ talis taciturnitas uiciat ꝑ.c.poſtulaſti:= qð
ibi dixi.S. eo.dicit tñ hic Inno.ꝙ ſi hns lr̃as
expectatiuas impetrat litteras ad beneficiũ ua
cãs nõ ad nacatuꝝ ꝙ põt uti illis lis:dummõ
uelit renũciare p̃oribus.Sʒ cõis opi.doc.eſt ĩ
oppoſitũ:qð puto nex.qꝛ cũ ſůe fe ſint ſubꝛep
titie non pñt reuiuiſcere ex renũciatõe primaꝝ
ſubſequẽti:ar.iĩ.c.ſi eo tpᷣe de reſcrip.li.vi.hñſ
tñ płes las põt uti primis:qꝛ i illis nõ reperit
aliqð niciũ:⁊ dicit Hoſti.nõbile vbũ:ꝙ ſi talł
ipetrãs uteret᷑ ſcdᷣis anteqꝙᷓ; pᷣmis ꝙ nõ poſſʒ a
liqd ↄſequi uigore pᷣmaruʒ:qbꝰ racite ꝛenũcia
uit utẽdo fis:nec aliq̃d por̃it firmit᷑ ↄſcqͥ ex fiſ
cñ ſint ſubreptitie:qð ẽ nõndũ. Sʒ circa hoc
põt dubitari:nũqͥd de lis prius ĩualidis ſit fiẽ
da metio:glo.hic ſentit ꝙ nõ:hoſti.tʒ Sꝛiũ:diẽ
.n.ꝙ ſt qͥs pẽdẽtibꝰpᷣmis ĩpetrauit fas:lʒ poſt
mõʒ pᷣme ãnullẽt᷑:nõ tñ nalet ſcdᷣe:qꝛ ex qꝰ pen
debãt pᷣme:nec dũ erãt ãnullate tpᷣe.ĩpetratõis
pmaꝝ nõ dẽent ualere fe:ex qꝰ nõ faciũt mẽtõʒ
ð pᷣmis:qð m̃ limitat Cal.qñ nullitas ſeu ĩuali
ditas ſurgit ex ꝓpᷣis ſiſ:ſʒ ſi lr̃e adueꝛſarij eẽnt
nulle łᷣ elidibiles ꝑ exceptoeʒ n ẽ nccariũ ðᷣ illis
facere mentionem:ſic intelligit glo.ĩ.c.cũ nẽis
J. ð ↄceſ.pbẽ.⁊æ qð nõ.S.c.ex tenoꝛe.do.An.
diſtiguit ꝙ aut he ſt ipᷣo iur̃᷑ nulle ⁊ ñ fuit ncẽe
facẽ mtionẽ de illis aut elidibiles ꝑ exceptõeʒ:
