gare iiy iſdictionẽ laici n ſuffiẽ anẽtas epi ⁊ bñ
dicũt ꝑ ea qᷓ̃ le.æ⁊ nõ.i.c.ſi diligẽti.⁊ ĩi.c.ſigniti
caſti ð fo.ↄpe. Idẽ qñ clericꝰ unlt ↄpromittẽ
i laicũ ſuꝑ rebꝰſpũalibꝰut ĩ c.pꝑ tuas.. e.ſed ĩ
caſu nio clerici ↄpromiſſerunt de rebꝰ ipᷣalibꝰ
Vñ tex. ̊ nõ loquit᷑ ð indiciaria ſed de compro
miſſaria poteſtaie ſuper rebus eni temp oralibꝰ

¶ De arbitris

pñt clci ↄpꝛomittẽ ĩ laicũ ẽt ſiñ auẽre.ſuꝑioꝛis
ut i. c. ↄt git a Sꝛio ſẽſu j. eo.⁊ clariꝰ ꝓbat᷑ ĩ.c.
expoſita j. e.ti.? ẽ ꝛ2õ divſitatis:qꝛ ãbit᷑ ñ hʒ in
riſdictõeʒ:ſj quãdã notionẽ nt i.l. ait proꝛ. ff. ðᷣ
ꝛe iud. ↄpꝛomittẽics gꝰ n ſubijciũt ſe iuriſdiciõ
ni laicoꝝ:ſʒ ad vte qꝛ ex alio capite uidebat᷑ ne
ceſſaria auctas.epᷣi nã cũ fuiſſʒ ↄpꝛomiſſũ ſuꝑ
ꝛe ĩmobili ſen ſuꝑ iuribꝰquẽadmõʒ clericꝰñ pot
ita directe aliéaꝛe ſine auẽte ſuꝑioꝛis ita nec dʒ
poſſe ↄpꝛomiiteꝛe cũ als ↄpꝛomiſſuʒ põt fieri ĩ
fraudẽ ut dixi.S.c.ꝓx.⁊ dicã plẽiꝰ.j.c.ſe.So.
doc.ñ tãgũt:ſʒ ponũt a pᷣnꝰ.ꝙ a pᷣn itueniti h̊
ↄſeſus epᷣi lʒ i la nõ dicat᷑ uel meliꝰ i laudo int
nẽéit pntia ⁊ ↄſiliũ epoꝝ ut dr ĩ fi.l̃e epᷣs gꝰ dã
do ↄſiliũ ur̃ iĩponẽ ad actũ auẽtẽ ſuã ⁊ i h nõ.
bñ iſtũ tex.⁊ fac qdᷣ nõ. Jo.an.in ꝛtła qͥ tacet in
meꝛcu ⁊ baꝛ.i.l.cũ pꝛ i.. lbeꝛtiſ.ð le.ij.⁊ bal.
i.l.ſi filiꝰ. C. ð pe. hr̃.⁊ ibi bo.tex.ſʒ unũ itellec
tũ ⁊ ꝑ eũdẽ ĩ l.fi. C. ad mace.nũqͥd aũt ſuſtici
at ſola pntia illiꝰqᷓ hʒ auẽtẽ ł ↄſeſũ infũpõere fac̃
tex. iſte ĩ aꝛ ꝙ ſic dũ põdeꝛat᷑ pntia epoꝝ fac et
l.i.ff. ð auc.tu.a ↄꝛio ↄſẽſu S, ↄꝛiũ fumat gl.
2z baꝛ.i.l iij.e.ti.⁊ dat nõbileʒ theoꝛicã baꝛ.i.l.
q̃ dotiſ.ff. ſo.ma.dicẽſ ꝙ ubi exigit̃ ↄſẽſuſ alicꝰ
i fo alteriꝰ ñ ſuffiẽ ſola pnria iſtiꝰ qðᷣ nõ.⁊ fac
qð nõ.dy ĩ.d.rła qͥ tacʒ nã ur̃ ↄſẽſuſ iſtiꝰt᷑iij exi
gi ut ſolẽnitaſ ł ur auẽtas iuxta ea qͥ dixi i.c.cũ
ↄſuetudiſ ð ↄſue.ſʒ ꝑ ſolã pnñtiã ñ ſᷣnat᷑ iur ſolẽ
nitas nec auẽtas ĩpẽdit᷑:qꝛ pᷣſtans anẽtẽ dʒ eſſe
auctõ i illo fẽo ni iſti dᷣ̊ auc ta tutor ⁊ b̊ dcẽ̃a
rene me. In gl. iij. ibi niſi pꝛiceps ſcicteꝛ ðᷣ
legaueꝛit nõ.gl.⁊ dic ꝙ papa põt delegaꝛe feie
ẽt cãm ſpũ alẽ ⁊ qð plꝰẽ ẽt int᷑ cleꝛicoſ tcx ẽ nõ.
i. c.mẽnã alle.ĩ gl.æ d'ẽ h Inn. ꝙ ẽet ð iur̃ cõi
põt mulieꝛ exeꝛceꝛ iuriſditõʒ ſi hʒ ꝛegnũ ſen co
mittatũ ut. . dixi. Idẽ diẽ hoſt. ſi feĩa ſucceſſit ĩ
aliq̃ fꝛa ſen caſtꝛo.⁊ ex his nõ ꝙ młꝛ põt ſucce
dez ex teſtõ ĩ digniratibꝰpntibꝰiuriſdictõʒ. Iẽ
iĩ fris ⁊ caſtris qᷓ nõ ſonãt ĩ aliquã dignirate in
telligo tñ cũ limitatiõe. nã ſi ꝛes ẽ fendabł feia ñ
ſuccedit ẽt maſcuł ñ extãtibꝰ niſi ĩ cõceſſiõe feu
di fueꝛit dictũ:ꝙ ẽt feia poſſit ſucceder̃ m ſi fu
eꝛit facta ↄceſſio ſimpliciteꝛ ut maſculi ⁊ femie
admittãt᷑ dʒ itelligi pꝛopt᷑ nãm fendi oꝛdie ſuc
ceſſiuo ut feia admittat᷑ maſcuł.ſ.nõ extãtibus
tex.ẽ ð pꝛedictiſ nõ.i.c.unico ð ſucceſ.feu.col.
.x. ſi tñ fendũ eſt femineũ ſuccedit femina licʒ ĩ
ↄceſſiõe nõ fueꝛit dictũ ꝙ feĩia ſuccedeꝛet ⁊ hoc
maſcuł nõ extãtibus ut ĩ.c.i.de bñficio teĩe ea.
col.ſi aũt ꝛes nõ eſt feudał ⁊ tunc ſi eſt dignitaſ
puta ꝛegnũ comittatꝰ ducatus ł qͥd ſiłe ⁊ tũc ex
cõi ↄſuetudie iuꝛe appꝛobata ſuccedit ſolꝰ pri
mogenitus maſculus ⁊ eo decedẽte ſiñ filijs ue
nit ad ſecũdogeniiũ de q. nide tex.nõ.ic.lʒ de
no.⁊ ibi ꝑ gl.⁊ doc.maſcuł autẽ nõ extantibꝰ
ſuccedit feĩa ⁊ ̊ cãn ĩtelligo Inn. H ⁊ i.c ſigni
ficauit.S. de r̃p.ubi ſoꝛoꝛ ſuccedit ſi fẽ nõ extat
i comitatu. Si vo nõ eſt dignitas ⁊ tunc cꝛedo
ceſſante ↄſueiudine ꝙ maſculꝰ ⁊ feĩa pit᷑ ſucce
dũt ut ĩ alijs bonis cũ ð iure non ſit dr̃ia inter

maſculũ ⁊ feminã ĩ ſucceſſiõe ut ĩ.l.maximnʒ ni
tiñ li pte. ⁊ hoc caſu itelligo dictũ hoſſie hic.
n gl.fi hec gl.diuidit᷑ pncipałr i tres ꝑtes
in pria ꝓſequitur an ⁊ qñ iter clericos ſen reli
gioſos hñt locũ pene appoſite ⁊ hãc ꝑtẽ gl.pie
ne nõ explicat. Sʒ tu diſtingne latiꝰ colligendo
dicta doc.ꝙ aut loquimur iĩ foꝛo pñiali aut ĩ fo
ro ↄtẽtioſo.prĩo cãu tenet᷑ cõiter ꝙ nõ hʒ locũ
ipoſitio pene.vñ ſi is qui tenet᷑ ad certã penam
ↄfitet᷑ ſaceꝛdoti delictũ ſuũ nõ dʒ ſaceꝛdos iniũ
geꝛe penã q̃ ſibi nenit iponenda ĩ foꝛo ↄtẽtioſo
ſzʒ ſatis ẽ ꝙ iponat penitẽtiã ð peccato ⁊ ꝙ de
illo ſatiſfaciat ad h̊ vr̃ tex. ſingłaris ſᷣm unũ itel
lectũ quẽ ſequit᷑ ibi glo.i.c.frateꝛnitas.xij.q.ij.
2 ſequit᷑ h̊ gof.⁊æ cõit᷑ doc.ſe. Adde tu Inno ĩ
ꝛ⁊c.ſiẽ dignũ j.ð homici.ubi plus nõ. uoluit ꝙ;
i foro pniali nõ tenet᷑ q ad emẽdationẽ delicti
ſeu d ini dati niſi fuerit i dolo ſeu lata cłpa: ſecꝰ
ſi fuit in cłpa leuiſſima uł leui.vñ ꝓuiſio legis
acquilie ſuꝑ ꝛeſartõe dãnoꝝ nõ hʒ locũ in foꝛo
aĩe niſi mõ pᷣdicto qð eſt ſingłr nõndũ. Et uið
rõnem ꝑ Inn i. d. c. ſiẽ dignũ. pᷣdicta ego limi
to ubi pena uenit iponẽda ꝑ iudicẽ:ſecus puio
nbi pena eſſi ipoſita ipſo fẽo.pone ex i ↄmutẽ
te crimẽ leſe maieſtatis uł heꝛef.nã incõtinenti
bõa ↄfiſcant᷑ ut ĩ.c.uergẽtis.J.ð hr̃.⁊ in.c.cuʒ
ß n leges ·e.ti.li.vj.⁊.l.qſquis. C ad..l.inl.ma
ieſta.cũ enĩ h̊ͥ bõa ſint iam applicata fiſco ⁊ iſte
crioſus ſit priuatꝰ dñio nõ vꝛ ꝙ cũ bona ↄſcia
poſſit ãplius illa bona retinẽ facit qð in ſili le.?
nõ.i.l.ↄmiſſa.ff.ð publi.ubi pẽa ipo fẽo ↄmiſ
ſa exigit᷑ ab hẽde lʒ ał hr̃s nõ teneat᷑ ex ðᷣlicto ðᷣ
functi.C. ne ex delic. defunctoꝝ ꝑ totũ ⁊ uide ĩ
pᷣ qð dixi ĩ c i.ðᷣ ↄſti ¶ ꝛ? caſu pᷣncipali ↄſideꝛã
dã ẽ penã eſſe młiplicẽ.nã qnqʒ pena imponit
a lege canonica ſeu ciuili:qũqʒ ex ↄſueiudie qñ
qʒ peni ẽ ↄtumacie punitiua qñqʒ ẽ indicialis
qnq; eſt pena ↄpꝛom ſſaria ut qꝛ fuit appoſita
i ↄpromiſſo: qũqʒ eſt pena cõuentional e iudi
ciũ pᷣma a lege.ſ.appoſita poreſt exigi a laicis ⁊
⁊ ĩ.c.ſacrilegiũ.nã qð fit lege ꝑmittente non eſt
peccatuʒ.xxiij.q.iiij.qui peccat ⁊ in.l.grachus
.C. ð adul. fa pena. ſ. ↄſuetudinaria põt ẽr exi
gi a qnibuſcũqʒ ẽt religioſis ut ĩ.c.dilectus de
of.or.⁊ i.c.ij.ð delic.pue.iĩtelligo iñ ꝙ conſue
tudo ſit ał rõnabił ꝑ.c.fi.ð ↄſue.tertia pena.ſ.
ↄinmacie punitiua põt licite ĩponi dũmõ hẽat ĩ
pfᷣate ʒ. oꝛdinariꝰ.n.regłr põt mulctare ut in
.l.ij.ĩ fi.ff de iudi.⁊ in.l.unica.ff.ſi qͥs ius di.
nõ obtẽp.nõ.in.c.i.ð homi.li.vj.⁊ i.d.c.lʒ..
ð penis.ð delegato dic ut le.⁊ nõ.ĩ.c.de cauſis
ð of.dele.in arbitro nõ j.e.cũ dilect¶ Caueat
tñ index ne cã auaritie penã hãc exigat. vn cõ
ſulit᷑ iudicibꝰ eccłiaſticis penã exactã ĩ pias cãs
ↄuertere ſi nolũt enitare ſuſpitionè auaritie ut
nõ.i. d. c.i.de homi ⁊ ĩ.d. c.lʒ ð penis ꝑs iñ nõ
dʒ ſᷣm hoſti.exigẽ p̊ cãn ultra ꝙᷓ ſua inrerſit pꝛo
h.il.ſancimus.C. de indi.⁊.c. qm in... in alijs
nt li.non cõteſ.Quarta.ſ.indicialis.põt enim

n

4440.
1600.490. ae
tahie an ſo in in
4ganc ge ſdi lar ſos
Aeintöne n ekiigio, 6
ſciiariauns et de ner Oin ,
n
e gia dvod,
ra lene i eng nnn
onſiuſa ulr ennua
di mai li din e gehaa

gſſindlbenbne⸗ . oſeter oo

ie Jnno..c.
an Ftn wi S ihiehis n
hena vetiol gümon ii appolla in fn

Tleni aßliumzaſfemaalun⸗
iithditi nbi s hht udltome
1 2 Phſgigproniſſ petdtdr
hat h.ni pet oppoſn non zbe
iſro; gre nihlonn itotii engi .
aliteree.ni bet pez pot appol 1A nil
li q pere en pꝛcns obienpefunt xuulr nini
hllti nile g far o nt ie ors enn
iiiff öpꝛai i t lx Mnis ftula
l mr i pbico irve Mble r loco ſiee
yomnẽ nr ſe meue: pus id onoꝛe ppadi in
leſemtiſt. de. ob. ifl bet peedin niſipea
fueitgppöltgitnudidſoran 1dd denan
ne no hot ep giar i.c Ao vos de pig. in. c.
Aniam d e).2 ved .l ci alegas. C.duin.
B un Gubinatur an ſit appoita ifrande diſtin
gue. an heng eſt appolta iuper ſolatione ihunn
isaul iupeꝛ omiſione fact ſen i pꝛomiſi
one dinclceni ſoi; nula pnus prcedenrobli
ſs nen bornlio lin n dxſumnur
iciälcälen ſ r
gici imns ecün H
domi el , e Nedin pinſſifibntcane di
mu vel ane bi egni T cin quo non adi
ripmniſi cerz penz
nn ſho⸗ benj hoc eni cjn n . 6
ſund hl in cin pir ini eppoltz in

haſolnide intl it enn in
ee Gllai t enn fut gopoi
in unditfirtungninne

—–
Mro gch iarid
1 tnccin di
emiini
7,.
— ſrateti

ngiilmit i ut
eu din Aeniltione gei,,
nni funt utrlr t
lim de eſe

ihie orſar ſd 8
enſinoͦzino ne⸗ g in
den d Pͤfinh inii 6
Cn
. n Nn dc le dini öttencgolni
pen ucnt ionit Pinclcitensno
enr eſh ipolia pofon Poneer ionini

don ofillani ar ie. bergeiis . Preinc

filttes eil t ina uliim
diii nib bor inr in gylaan flot ſſe
cicn runi io no i gei bonn olei
Hins ladon eine tiet gbin iüile
iNonſak dmgi ſofe nn
ſrengi nile üis aneeiedlgos
funen Q neerdcic Aeinncon dairtei
qanicid ar nichi ri
di e peni cſe miipli ni enagdeminpnt
lege cmonicz eu ciuligizet Cemtiei
peni? Avnide oontiv ſ⸗ ipheins
gigz eſoeni vn ſninan ſir in
Mromniſo:gſigeſt Gencöneninni iini
cü margel ninſoreſetchulicht
(erics rdi g iii lnis deſs aid
trit enezi niiftlr nimnnb
camz miſ i un i, nin
ſewdinaru potelei

¶ De arbltris

impũe exigi:ad hoc.c.fi.ð̊ do.⁊ Stu.⁊.c.oli.J.
ð iureiur.⁊.c.grauis ð reſti.ſpo.uñ licite ẽt cle
ricꝰagit ad eſtiatõnẽ ĩiurie ſibi illate.⁊ cni dẽat
applicari ſi iiuriatus ẽ clericus uł ꝛligioſus uiðᷣ
bo. glo.i.c.ꝑochianos.j.de ſen.ex. Quita pẽa
ſ.ↄpꝛomiſſaria licite pt exigi a quocũqʒ uit pʒ
hic ⁊ ĩc.ꝑ tuas.j.eo.nã iſta iponituꝛ ut punia
tur ↄtumacia nolẽtiſ obfuar᷑ ꝓmiſſa ⁊ ut alteꝛi
ꝑti ſatiſfiat ð laboꝛibus ⁊ expẽſis. Itẽ hec pẽa
cedit loco rei ꝓmiſſe.ſi m̃ ꝑs nõ poſſet ex toto
adipleꝛe laudum puta qꝛ iops:tũc licʒ ð rigoꝛ
iuris ↄmittat᷑ ĩ totũ:iñ ð eqᷣrate canonica n dz
exigi niſi quatenꝰ iteꝛeſt ꝑtis ſʒ hoſt.⁊ hoc cãu
loqrur.c.ſuã de penis.Sexta ⁊ nltia pena.ſ.cõ
nẽtiõalis ex iudiciũ põt exigi q̃tenꝰ ꝑs pᷣtendit
itereẽ ⁊ nõ ultra.⁊ hoc tenuit hoſti. hic.⁊ ſeq̃
do.an.ſʒ tu nidc Inno.i.c.ſuã de pẽis ubi diẽ
ꝙ pena ↄuctiõał dũmõ ñ ſit appõita in fꝛaudẽ
nſurarũ põt exigi ĩ totuʒ ẽt ſi pena excedat iter
eẽ.⁊ h dictũ mihi plus plʒ ⁊ iudicio meo ſatiſ ꝓ
bat᷑ h.nã pẽa appõita ĩ ↄpꝛomiſſo ꝓcedit ad ꝛe
q̃ſitõʒ ꝑriũ.æ nibhilominꝰ ĩ totũ pt᷑ exigi ⁊ ̊ her
25 ad itereẽ. nã hec pẽa põt appõi ad puniẽdũ
eũ qͥ ꝑere ſen pactis obtemperare ꝛecuſat.nã ni
hil tã nãle qᷓ; ꝙ fiat id qð ſemel iter ꝑtes ↄuẽtũ
c.ut ĩ.l.i.ff.ð pactiſ uñ ⁊ lex ↄſideꝛãs difficulta
tẽ qᷓ vᷣſatur ĩ ꝓbãdo iĩteꝛeẽ ↄſuluit ut loco iteẽ
apponat᷑ nt ſie ꝛcleuet᷑ paꝛs ab onoꝛe ꝓbãdi in
tereſſe:ut ĩſti.de.v.ob.i fi.hec ꝓcedũt niſi pẽa
fueꝛit appõita ĩ fꝛandẽ nſuraꝝ ⁊ ð hꝰ cõſtet:qꝛ
tunc nõ põt exigi ar.i.c.illo nos de pig.⁊ in.c.
ad nr̃am ð ẽp.⁊ uẽd.⁊ ĩ.l.cũ allegas.C. ð uſu.
Si aũt dubitatur an ſit appõita ĩ fraudẽ diſtin
gue.aut pena eſt appõita ſupeꝛ ſolutione q;ita
tis:aut ſupeꝛ pꝛomiſſione facti ſeu ſuꝑ pꝛomiſſi
one dandi ceꝛã ſpẽʒ nulla prius pꝛecedète obli
gatiõe ꝙ;titatis.⁊ hoc uliio cãu nõ pꝛeſumuur
fraus ſᷣm oẽs ar.hic ⁊ i.c.ꝑ tuas.j.eo.cũ ſi.te
nẽt doc.i.d.l.cũ allegas.niſi ex alijs ↄieciuꝛis
ↄnicat᷑ fraus. põe exeplũ ꝓmiſſi fabricare nibi
domũ uel daꝛe tibi equũ ⁊ i cãu quo non adi
plerẽ ꝓmiſſi ceꝛtã penã. hoc enĩ can nõ põt pᷣſu
mi fraus:ſj ĩ prioꝛi cãu qñ pẽa fuit appõita ſn
peꝛ ſolutiõe qᷓtitatiſ ãt pena fuit appõita ſimpłꝛ
ſi ꝙᷓtitas ĩ termio n fuẽit ſoluta ⁊ pſumit᷑ appõi
ta ĩ fꝛaudẽ nſuꝛaꝝ ꝑ.l.cũ allegaſ pᷣal.⁊ tenẽt ibi
doc.⁊ ꝑ.l.iulianꝰ i.O. idẽ papinianꝰ.ff. ð acti.
ẽp.⁊ bar.i.l.ꝛogaſti ĩ..i.ff.ſi cer.pe.⁊ doc.nẽi
hic.⁊ dixit Jo.ã.i addi.ſpe.ĩ ti.ðᷣ ſolu.æ obli.
.F i.iĩ pᷣma colũ.ꝙ hoc ꝓcedit pᷣſeꝛii ſi ↄtraheſ
ẽ uſurariꝰ qᷓ̃i inuat idẽ eèẽ ẽt ſi nõ ſit nſurariꝰ.ſʒ
Inn.ui.d.c.ſuã nidet᷑ exigere ꝙ ſit uſurarius.ał᷑
nõ pᷣſumit᷑ fraus.ſʒ põt ĩtelligi Inno.⁊ reſtrĩgi
qñ pena fnit appoſita ĩ ꝓmiſſiõe facti. ſecus ſi
ĩ ſolutõe q;titatis.nã tex.ĩ.d. S. idẽ papinianus
2 ĩ.l.cũ allegas pᷣal.loquit᷑ indiſticte.qnqʒ pꝛece
dẽte obligatõe q;titatis ſubmittit᷑ factũ ⁊ pena
apponitur ſuper facto ⁊ nõ imediate ſuꝑ qᷓ;ita
te:exẽplũ ꝓmitto creditoꝛi meo ſoluẽ pecuniaʒ
iĩ tali terio. INRé ꝓmitto nẽire ad iudicẽ t reciꝑe

pꝛeceptũ ð ſoluẽdo nel dare pignora ⁊ ſi nõ ſe
cero ꝓmitto ſoluẽ penã.⁊ hoc caſu dubitat᷑ an
pena ſit appoſita i fraudẽ uſuraꝝ. Jo.an.in ad
di.pᷣdicta tenet ꝙ ſic ex quo pceſſit obligatõ qᷓ
titatis.⁊? clixit ꝙ. di.tenuit iſtã opi.i.l.cũ ſeꝛuuſ
.ff. ð ↄdi.æ demõ.ꝑ illaʒ.l.ſʒ do.an.ſentit hic ᷓ
rium ⁊ dicit hoc tenuiſſe burri.i.d.l.cũ allegas
niſi Zhens eſſet uſurariꝰ:ſʒ allego tibi bar. qui
expᷣſſe hᷣ tenuit ĩ.d.l.rogaſti i.F.i.Rõ E: qꝛ peꝛ
iſiud pactũ de dãdis pignoribꝰ nel de ueniẽdo
ad iudicẽ nihil mihi deeſt:ſʒ feci ut eſſeʒ magis
cantus. pena aũt ẽ appoſita nõ ꝓpt᷑ ſolutioneʒ
retardatã:ſʒ qꝛ tu nõ obſeruaſti pactũ ð dãdis
pignoribꝰ. Et ex pᷣdictis dic ꝙ ſi mutuo tibi cẽ
tũ cũ hoc pacto ꝑ qð aliquid mihi adeſt rõe qᷓ
titatis mutuate ꝙ ẽ uſura:ut nõ. gl.i.d.l.roga
ſti ⁊ facit.xiiij.q.iij.quaſi ꝑ totuʒ.? ꝑ hoc hẽs
hũc articulũ declaratũ.⁊ hec ꝓcedũt quo ad p
mã ptem glo ¶In fa hte gl. itrat qõem nũqᷣd
poſſit ĩdiſtincte agi ad penã ſiue pars fuerit ſti
pulata ſiue arbit᷑ ĩ fauorẽ ꝑtis.⁊ tenet ꝙ ſic.⁊
hẽs ex hoc ſingulłr nõre ꝙ arbiter põt ſtipulari
penã ut ſtet᷑ arbitrio ĩ fauorẽ ꝑtis.⁊ hãc opi.ui
det᷑ prio tenẽ ſpe.eo.ii. F. fi.v.ſʒ querit᷑ quare.
ſz poſtea refert placentinũ tenuiſſe Zriũ ⁊ nihil
expꝛeſſe eligit.Ooc.ẽt hic ſimplicit᷑ ꝛemitiũt ad
diciũ ſpe.ſed uide eundẽ ſpe. in. d. F. fi. V. quid
li ſtipulatꝰ nbi firmat ꝙ arbiter nõ põt ſtipłari
ut ſtet̃ laudo:qꝛ regła ẽ ut alteri nemo ſtipłari
poſſit:ut ĩ.l.ſtipłatio iſta..alteri.ff.ðᷣ vᷣ. ob.⁊
inſti. ð ĩuti.ſtip.. alti: vn ↄſidera ꝙ ſi nõ nalʒ
ſtipulatio hoc caſu in quo arbitriũ poſſ eẽ ſine
eff ectu fortiꝰ nõ debẽt nalẽ in pᷣcedeti caſu ubi
ſolũ ſtipłat᷑ penã.⁊ hoc ueriꝰ ð iure ciuili: ſed ð
iure canonico poterit agi ex ſtipnlatione alteri
facta ſaltẽ qñ uerba ſtipulatiõis dirigunt᷑ ĩ ꝑſo
nã ſtipul oris:utputa ꝓmittis mibi ꝙ fuabis
arbitriũ uł ꝙ ſolues talẽ penã alt᷑i ꝑti obſeꝛuã
ti. nã de iure ciuili hoc caſu naſcit᷑ obligatio nã
lis: ut nõ ·i.l.i.ff.ð pac.⁊ ĩ.l.ſtipłatio ĩ. . ſi qͥs
iſalã.ff. ð Vbo.obli.gꝰ rõe nãlis obligatiõis pt᷑
agi ð iuꝛe canonico: ut ĩ.c.i.ðᷣ pac.⁊ dic ut ibi
dixi.⁊ uide glo.iij.q.vij. quotiẽs. ¶ In 3e pte
glo.format qõeʒ nũquid ſoluta pena appoſua ĩ
ↄpromiſſo poſſit agi ut ſtet᷑ ſnie:⁊ ↄcludit ꝙ ñ
ꝑ młta iura.⁊ i hoc gl.diẽ̃ neritatẽ. ⁊ vr̃ tex.ul
tra iura alleg.ĩ glo.i.l.duo i.O. ſemel.ff.e.ubi
dicit᷑ ꝙ ſemel pena ſoluta ſoluitur compꝛomiſ
ſũ nec ãplius põt pẽa exigi.hoc dẽm gl.limitat
niſi fuerit cła appoſita ĩ ↄpromiſſo ut pẽa ſolu
ta ſiet arbitrio.⁊ ĩ hoc nõ.gl.ſingłr ꝙ nõ reꝑit
tex. ſpecifice ſuꝑ hac mã nã iura q̃ gl. allegat lo
quunt iĩ rã ſactõe. 2 uide tu glo.i.c.potuit.j.de
locato ĩ V. biẽniuʒ.⁊ uult idem eſſe in alio ↄcin
nbi fuit appoſita pena ⁊ cła: ut ſoluta pena fir
mus maneat ↄctus nã tũc pẽa põt exigi ut ob
ſeruet̃᷑ Zctus ꝑ.l.pe.alle.i glo.æ diẽ nõ. iſta gl.
ꝙ iſta cka ſolũ oꝑat᷑ reſpectu obſeruatiõis ↄctꝰ

Vñ iſte qui Zuenit nõ põt ſoluta pena dicere ut

obſeꝛuet̃ Sctus:⁊ idẽ nõ.i.l.ij. C.ð iut̃ emphi.

Wre gl. ꝙ arbitriũ pẽale põt emologãi
nbi e appoſita iſta cła ꝙ ſtetuꝛ ãbiirio ⁊c.⁊ hac
ꝑte tenuerũt Cy. aʒo.⁊ odoſre.in.l.cum aniea
.C. e. mouentur: qꝛ iſta cła dʒ aliquid operari
Irẽ iudex dʒ iudicare ꝓut ꝑres conuen ũt ut ĩ
.l. ſi ↄuenerit. ff. de ꝛe iudi.ſʒj Ja.bal.⁊ maꝛtinꝰ
de fano ? Ja.de ra. huic dẽo ꝛeſiſtũt:qꝛ cũ lau
dũ cmologet᷑ ſolũ i duobꝰ caſibꝰↄtẽtiſ i.d.l.cũ
antea ex illos duos caſus ñ dʒ actõ daꝛi ex lau
do:adducũt iſtaſ ꝛõeſ Jo.ã.ſimpłꝛ fcitat hᷣ̊ hec
dẽa legiſtaꝝ ⁊ nõ cligit.uẽ iñ trãſire h̊ rſpẽu cũ
hac opi.do.an.remittit ad nõ J.e.ꝑ tuas:ſʒ iu
tene gl ⁊ ur̃ tenẽ bal.in.l.ait pᷣtoꝛ ff.ð.re iudi.
2 i.d.l.cũ antea ⁊ ideʒ ibi bal.⁊.i.d.l.ſi duo.i.
RByꝰ*. Et ↄclude hũc articulũ clariꝰ ſic ꝙ ubi cõ
ꝓmiſſũ ẽ penale nõ emologat᷑ taciturnitate.x.
dieꝝ uñ nõ hʒ locũ.l.cũ antea ut ibi cõit᷑ nõ ſʒ
ſolũ agi ad penã: Si ãt i ↄpꝛomiſſo peali uit
appoſua iſta clauſula ut pea ſoluta ſtet᷑ aꝛburio
nidet i effeciu duo ↄpromiſſa unuʒ peale aliud
ſine pena. un ſoluta pẽa ꝛcmãet ↄpꝛomiſſũ puꝝ
uñ poteꝛit agi ac ſi nulla pẽa fuiſſʒ appoſita ⁊ ꝑ
ns ſi ꝑs tacuit ꝑ decẽ dies ãbitriũ ẽ emologa
tũ.ſi aũt gdixit j.x.dieſ iũc põt exigi pẽa ⁊ po
ſtea põt agi ex ãbitrio puta ad itereè fᷣm diſtinc
tõem.c.ꝑ iuas I e.⁊ ibi pleniꝰ dicã ð iſta emo
logatõe. ¶ Muio ad vᷣte.nã tex. i fi.ur̃ uelle
ꝙ ſʒ laudũ ſit a ꝑtibꝰ recepiũ ſolũ nihilominns
agit᷑ ad penã qn nõ fuit appoſita iſta cła: ʒ 2 H
fac̃.nã exquo ꝑtes ſeł appꝛobauerũt lauduʒ ex
pſſe dʒ daꝛi actõ ad iudicaiũ ut i.c.ꝑ iuas j e.
2. d.l.cũ antea:ſʒ doc.ut arbitoꝛ metu õrij di
cũt ꝙ bᷣ laudũ fnuit ꝛecepiũ a ꝑtbꝰ ipᷣe ↄpromiſ
ſi:qꝛ ꝓmiſſerũt fuaꝛe laudũ nõ aũt appꝛobaue
rũt laudũ latũ:ſʒ ceꝛie h̊ ſolutõ ĩipropriat ueꝛba
tex.cũ dicat ꝙ ipᷣm arbitriũ fuit ſpoie ꝛecepiuʒ
ab utraq; ꝑte un ↄſidero ꝙ ð iure ciuili poſſit
optie ꝓcedẽ iſte tex.qꝛ ãbitriũ peale ñ põi emo
lo gãi et expᷣſſe ad h̊ ut ex eo det᷑ actõ:qꝛ ñ pnt
ꝑtes facẽ ꝙ ãbitꝛiũ hẽat ui ſnieut ĩ.l.i.⁊ qð ibi
nõ. Ce.⁊ ſatis noluit baꝛ.i locis pᷣall.qð iiellłe
niſi fuiſſʒ ꝛceptũ laudũ ꝑ ſtipłatõʒ ⁊ iũc agei n
ex ſnia:ſʒ ex ſtivulatu quẽadmõʒ pñt ꝑies ꝑ ſti
pulatõʒ appꝛobar ſniaʒ nullã ut naleat tãquam
paciũ ⁊ ñ iãquã ſnia ut ẽ tex.nõ.i.l.ij. C. cõia
utriuſqʒ iudi. ⁊æ ibi nõ.⁊ pleniꝰ ꝑ baꝛ.i.l.unica.
C. qᷓ ꝓ ſua iuriſ.fac qðᷣ nõ.gl.i.c.ſignificaſti ðᷣ
fo. ↄpe.ſʒ ð iur̃ canõico ñ ur̃ pᷣdẽa ↄſideraiõ ꝓ
ceder:qꝛ cũ naleat nudũ pactũ ut in.c.i.ð pac.
bñn potueꝛũt ꝑteſ ꝑ paciũ nudũ appꝛobar᷑̃ ãoiiꝛi
nʒ pẽale ut ſic agat᷑ ad ipᷣiꝰ obfuãtiã nõ uigore
laudi:ſʒ uigor̃᷑ pẽi.⁊ iõ ð iure canõico pᷣmiſſu õ
ꝛiũ ẽ difficile.n ĩpꝛo pãdo lr̃i ego putaʒe ꝙ tex.
poſſ ĩtelligi qn landuʒ ẽt fuit penale uĩputa qꝛ
aꝛbit᷑ dixit pᷣcipio tibi ſub tali pea ut talẽ ꝛc ꝛſti
tuaſ ad vſe ꝑti.naʒ tẽ q;iũcũqʒ ꝑtes appꝛobaue
rit laudũ n põt agi niſi ad penã:qꝛ fuu pceptuʒ
factũ ſub pca.vñ ꝑtes nidet̃ approbare laudũ
cũ diſtictoe pene:ſʒ qñ lex aliqᷓ ꝓhbbʒ ſub pena
tũc ad obſernãtiꝗ legis ſufficu ſoluẽ penam =

¶De arbitris

nõ.ĩ.l.ñ dubiũ.C. ð legi.⁊ dico ĩ.c.fi.ðᷣ poſtu.
pꝛela.⁊ hoc cãu intelligo iſtum tex.
Oenor

Bm tempoꝛe. nt

iudiciũ pape ð libeꝛtate ↄpromiriẽ noõ

põt.nł ꝑ alia vᷣba põt ſic ſũmari clar¶ Ecclia

exẽpta n põt ĩ piudiꝰ exẽptiõis ↄpꝛomittẽ.diui
dit᷑.nã ĩ pᷣma recitat factũ ↄpꝛomiſſi ĩ fa laudũ
latũ qðᷣ ꝓ ꝑte appꝛobat ⁊ pꝛo ꝑte reprobat.fa
ibi qꝛ ltime. ibi rõneʒ repꝛobatiõis ſubmittit
ibi cũ ⁊ 4Co; ꝙ ſuꝑ qõe vẽte ĩteꝛ abba
tẽ ⁊ aliquos ex mõachis ſuis pt᷑ fiẽi ↄpꝛomiſſũ
⁊ iſtðᷣ pbaĩ fʒ unũ ĩtellectũ ĩtelligẽdo ꝙ aut erat
qõ int᷑ abbatẽ æ mõachos ſuos aut int᷑ abbatẽ
2 epᷣm ⁊ ð oĩbꝰ fuit ↄpꝛomiſſuʒ in archiepᷣm ⁊
hũc ĩtellectũ approbat Inno.dᷣ dicens ꝙ foꝛie
iſti mõachi erãt pᷣlati iſtaꝝ capellaꝝ ⁊ dicebãt ſe
eſſe ſubiecios epo ⁊ nõ abbati. Moſti.in ienuit
ꝙꝙ unica erat hic qõ.ſ.itcꝛ abbatẽ ⁊ monachos
ex una ꝑte ⁊ epᷣm ex alia:⁊ vVba tex ibi quoſdaʒ
tuos mõachos ↄtinuat poſt iſtᷣ vbuʒ tc: ? ꝓ hᷣ
itellectu fac̃ ſupꝛaſcripta decꝛetał ubi ſcribit ab
bati ⁊ ↄuẽtui:ſʒ itellectꝰ Inn. mihi plus plʒ:iñ
qꝛ l̃a ĩipꝛopriat᷑ ꝑ aliũ intellectuʒ:qꝛ lr̃a dicit ⁊

quoſdã tuos mõachos:vñ põdera vbũ ⁊? quoſ

dã nõ eni diẽ z mõachos ſimplicit᷑ nec ẽ nis ſu
per quo erat ĩteꝛ eos ↄtẽtio cũ ĩ młtis poſſit ac
cidẽ hoc iñ ſcias ꝙ abbas mõacho ſuo ĩ aliqꝰ
obligari nõ põt nec dñs fuo ut.i.l. iteꝛpoſitas
Cð trãſac. nõ. Jo. an. i rła ñ ẽ obligatoriuʒ i
mercu. ¶ Mõ ꝛ ibi fide data ꝙ cõpꝛomiſſum
põt iurari ab utraqʒ ꝑte ⁊ vr̃ iuramentũ adeo
neſtiꝛe ↄpꝛomiſſũ ꝙ põt pᷣciſe agi ad obſeꝛuan
tiã laudi nec ẽ opus agẽ ad iteꝛeſſe vñ põdera
i ᷣ bñ iſtã lr̃aʒ i qua papa decreuit arbitriũ fo
re obſeruãdũ ꝓpteꝛ pᷣſtationẽ fidei hĩc inde fac
tã ad idẽ fac̃.c.ij S e.⁊ aꝑte ſẽtit glo.iij.bᷣ ⁊ uo
luerũt qͥdã ut refert Inn.õ c.ꝓxi.vnde quẽad
modũ antiquitꝰ ð iure ciuili dabat᷑ actio ex lau
do pᷣcedẽte iuramẽto ut i.l.ne ĩ arbitris.C. eo.
ita uidet᷑ hodie dicẽdũ ð iure canonico qð ẽ bñ
nõ.⁊ hᷣ itelligo nubi pẽa fuit appoſita ĩ ↄpromiſ
ſo. nã tũc ſi fuiſſʒ appoſita i ↄpꝛomiſſo iuramẽ
tuʒ ſimolr p̃ᷣſtituʒ ð ſeruãdo lauduʒ intelligeret̃
ſub ↄditiõe.ſ.ſeruare laudũ ⁊ ſoluẽ penã: ⁊ hꝰ
cãu põt itelligi nõ:dictũ Inn.j.e.ꝑ tuas ubi ſ̊
firmanit.ſi uero iuramẽtũ nõ fuit inteꝛpoſuum
nec adiecta pena tũc agit᷑ ad itereſſe ut ĩ.d.c ꝑ
tuas ⁊ dic ur ibi dicã ¶ ᷓ nõ. ꝙ ↄpꝛomiſſũ fac
tum ſuꝑ pluꝛibꝰ quoꝝ aliqua nõ depẽdebant a
ptᷣate ↄpromittentiũ nõ intficit̃᷑ per expreſſioneʒ
inutilium: ſed remanet ↄpromiſſũ ualidũ ſupeꝛ
alijs que depẽdet a poteſtate ↄpromittẽtium:?=
rõ põt eſſe:qꝛ tor nident᷑ ↄpromiſſa quot ſt res
ſuꝑ quibus factũ fuit ↄpromiſſum ar.in.l.ſcire
debemꝰ. ff. de voo. ob. ⁊ ĩi.l.etiã.ff. ð mino.ubi
dẽ ꝙ tot uidẽt᷑ ſnie quot funt articuli ĩ ea ↄteti
⁊ tot nidentur ſtipulatiões quot ſũt res i ſtipła
iõe deducte ¶ q̃rto nõ.ꝙ ecclia exẽpta ⁊ imedi
ate pape ſubiecta ur̃ gaudeꝛe q̃dã libertate non

ſolcdtci.
ißchh hd mn dͤrel
ieſunß lhi r inii te⸗
ch hᷣ glare lu ne ſel
nnii u inntn
iſte e aſe nb i. d33 voſiu
hiile un icdin in
ulegln t, i gchceſodice 8
iprlignel ,, ceye icgel .
lhi/N nhs cho loc erd
uniini cic onictoithi
kſeno a
ite

„qJ? 2, zSͤni pot ilqe ſe
nicp en aiiil — 1 dlio
ninu n ie nſt ognſeͤhum
et it abſolvai ot ipe po 9
lrii ſiiar c ol uniuſh s die .
ti cninis dinximi al er ic h⸗ n9
hoc ſingtil ice pe en et hie aie/ .
x Po mn i ſien imern li ten ue⸗ 4
ſoallo temeni holiilc Huinu aai le
— —–
zieiht no etl ile io o colitien
gr chinͦer iſto er gis aß r e uenare
ſu lbei dila ſdone dd r un en odmit
růùNorziſſid poſſ; leq benatd dine di
Eboſdt valſals pot opꝛomiue iine lctnia
mi ſup feudo de quo cide in ſima.e. n i. 5.
ſuſec. .nuqd vaſſal Crerb' ha pnt col
ligi plaꝛes zoes decidedi ad ter.bic quare non
nulut opromiſſi ſup erepröe. ni pria t pnei
hals to coligi er ex q erixt no pot teniia
1e diecte Fulegio criptionis: engo nec inp ea
Mromminle cüpoſſzigeſealundi 9 exihrde n
1 hot coligier dici boſt nißla qfchhn di
gnlnt aſpatt exchte n por glene inn⸗
lule mno onfce iloticg omiſt
ir no r. c. n gle c null eni gf
boc insengo No doerit iſte addas ſ l
ehtös hpinine ci odwoniſ luyds
Alenaid Er boe lice er ſttſe
1 doc Colige nödlle gictü dinnd
Net onomnne n ude gnas zli daon
nolit la ale i diri hoſk . earen pon g
1cq 1̈ſt vem iſenn nö oſt.
n eade veni gebniſt nulii „grut le.
ilſsteb' Tenin alge —
no cina api o lglieris boft ne

1ddi imniute iud

Gön nditni

§ .
tih riipin han Rar iht bbe⸗
lchinenbies
irleni Unmheznne

gil⸗ Pecpeef P alĩ intel
golg og oͤnh

Moci i”at,s polira
e doeti ſcs .abbas ſhoͤn ho ſyo ſalig“
ooigrind irne cis fro t i, iepoltus
Ciri Ne Wi N litoblgatorizi
n dſirin ronnſſun
Pdr iurm onng er i mmeni ade
peſne omonſi hſt n Ghonn
Ri an d net ? oois 1ge 13 nerſe dolen
i d biͦ ini iaz iqa pr decrenn uonnüͤſe
rt oblemiti her fntne inn bienteii
iadiiſhat cij st tapr inngo ibtio
berirqtin ein YMap. Gncecpeal
nodu migui dine Culidtdii widettin
0 hettin ramid min eigndints⸗ . 0.
It nideihole cici d ine anonid⸗ gibi
ni thicl go b ir n yſnn don
ſo ni iel ſ mla ponſ⸗
mimprolin woͤlnitn uuco; inti
6 * ſde ſnmud nn Dehend
dr lig hdlci
firmmwi beno umin

pet — ic S

Imn nbi te ii

leung rf ce
os:. hollu ſbut gvol

¶ Be arbſitris

eſt tů oimoda libertas enʒ ꝛecognoſcat ius ſub
iectionis ꝛeſpectu pape.nã nulla eccłia põt eſſe

re el.ee cer tein diẽ tex.i.c.nulla xciij.
di. ¶ Mõ.vꝰ. ⁊ ĩ hꝰtene mẽti iſtũ tex.qꝛ quoti
die allegat᷑ ꝙ ecclia exẽpta nõ põt ꝛenũtia? pᷣui
legio libeꝛtatiſ.uñ lʒ gnãlit᷑ dicat᷑ quẽ poſſe lici
te znũtiaꝛe iuri ⁊ fauoꝛi ꝓ ſe itꝛoducto.ut ĩ.c.
ad apoſtolicã ð rła.⁊ in.l.ſi qͥs ĩ ↄſcribẽdo.C.
ð pact᷑.iñ ĩ pᷣuilegio exẽptõis tãgit᷑ nedũ fauoꝛ
exẽpti ſʒ ẽt ſauoꝛ ipᷣiꝰ ſuꝑiõis q exemit eũ ⁊ exi
mẽdo ab alijs imediare illũ ſue iur̃ditõi ſubiec̃.
un ĩteſt ſua n ꝑdẽ iſtã imediatã ſubiectõnẽ.ſecꝰ
aũt ĩi aliis puilegijs ĩ quibꝰvᷣſat᷑ dũtaxat fanor
p̃ᷣuilegiati ⁊ ꝑ iſtũ tex.ðcidit᷑ qõ nũq̃ͥd poſſit ex
ẽpiꝰ litigare corã alio iudice ſubijciẽdo ſe iuꝛiſ
dictõi illiꝰ. Nẽ ⁊ alia qõ nũqᷣd exẽpticidẽl ĩ i er
cõicatiõeʒ iuris poſſit abſolui ab epᷣo loci ex qꝰ
nult ſe quo ad illũ actũ ſubijcẽ iuriſdictõi epi.
P iſtũ tex.põt rndẽi ad utrãqʒ qõʒ ꝙꝙ n cum nõ
poſſit exeptꝰ ꝛnũtiãe ſine licẽtia ꝛõni potificis P
nilegio libeꝛtatiſ. It iteſt ꝛõni põtificiſ qͥ ẽ ſuꝑi
oꝛ imediatꝰ:nt ſub diiꝰ ſunſ nõ indicet᷑ ab alio
nec ẽt abſoluat᷑ ut ipe poſſit cognoſcẽ q̃tiratem
ſubditi ſui:ar.i.c.oiſ.utriuſq; ſexꝰð pei.⁊ rmiſ.
2 i.c.nimis ð iuꝛeinꝛã.ur̃ tex.iũcta gl.fi.q ẽ in
hoc ſingłiſ ĩ cle.pe.ð ſen.ex.⁊ hãc ꝑtẽ ur̃ firma
ꝛe Jo. an.ĩ ꝛła ſciẽti ĩ meꝛcu.licʒ fꝛed.ĩ quodaʒ
ſuo ↄſilio tenuerit oppõiiũ:ſed pꝛimũ diciũ ſe
cutus ſũ ⁊ plene exaĩaui mãʒz i qdã diſputatiõe
q̃ ĩicipit duo clłicali oꝛdie.¶ Mltio põt colligi aꝛ
gu. optimũ ex iſto tex. ꝙ is qͥ ñ põt rẽ alienare
ſeu liber̃ ð illa diſponẽ nõ põt ſuꝑ ea ↄpꝛomit
teꝛe cũ ꝑ ↄpromiſſũ poſſʒ ſeqͥ alienatõ.hinc di
xit hoſt. ꝙ uaſſalus ñ põt ↄpꝛomittẽ ſine licẽtia
dni ſuꝑ feudo de quo ꝑ eũdẽ in ſũma.e.ti.iĩ.ꝗ.
ſʒ ſeq̃t.v.ſʒ nũqͥd naſſallꝰ.Et ex hꝰ⁊ ſia pñt col
ligi pluꝛes ꝛões decidẽdi ad tex.hic quare non
naluit ↄpromiſſũ ſuꝑ exẽptõe.naʒ pria ⁊ pᷣnci
palis rõ colligit᷑ ex tex.qꝛ exẽptꝰnõ põt renũtia
ꝛe diꝛecte pᷣnilegio exẽptionis:eꝛgo nec ſuꝑ ea
ↄpꝛomittẽ cũ poſſʒ ide ſeqͥ laudũ õ exẽptõeʒ.fᷣa
26 põt colligi ex dictiſ hoſt. nã pᷣlatꝰ q rcipit di
gnitatẽ a papa ut ẽ exẽptꝰ nõ põt alienare iura
eccłie ꝛõno põtifice ĩ ↄſulto:ut ĩ.c.ꝙ qͥſ ↄmiſit
xxxv.q.ix.nõ ð ꝛc.ec.nõ alie.c.nulli ⁊ xij.q.ij.
hoc ius eꝛgo nõ poterit iſte abbas ſuꝑ iſto inẽ
exẽptõis ↄpꝛomittẽ.cũ ꝑ ↄpꝛomiſſuʒ poſſet ſeqͥ
alienatõ. Ex hoc collige nõbile dictũ ꝙ pᷣlatꝰn
põt ↄpꝛomittẽ ſuꝑ ꝛebꝰ quas alicare ñ põt qð
nolnit lap. alle. iii. dixi poſt hoſti. S.c.peruenit
⁊ qᷓqᷓ; 20 b ſit uera ĩ ſe iñ nõ multũ ↄgruit le.
qꝛ eadẽ ꝛõe nõ debniſſet ualẽ ↄpromiſſũ ſuper
alijs reb. Teꝛtia rõ colligit᷑ ex dẽis hoſt. qꝛ ne
mo citra papã põt cognoſcẽ ðᷣ bᷣuilegijs ipius
pape.nt ĩ.c.cũ ueniſſẽt ð indi.hãc ꝛ0ʒ nõ pnto
ꝓcedẽ gnãlꝛ ĩ aꝛbitꝛo: am! ĩ pᷣuilegiis tãgẽtibuſ
tm fauoꝛc pᷣuilegiati bñ pñt ꝑteſ ſpõre ſe ſubicẽ
arbitrio alicuiꝰ ſiẽ poſſẽt illis ꝛenũciaꝛe ut.S.di
xi ? ad.c.cũ neniſſet rñde ꝙ ibi tex. dʒ ĩtelligi ĩ
indice cuins indiciũ ꝛeddit᷑ i initũ:ut ĩ.l.ĩteꝛ ſti

pulãtẽ..ſi ſtichũ. ff. ð v. obli. QNuarta rõ põt
colligi ex gl. fi.ꝙ cũ h̊ agẽt ð libeꝛtate ñ pot᷑at
arbit᷑ aſſumi:ut i. c.pe.ð reſti.i ĩte.ſʒ illa rõ n ẽ
Ha ĩ cã libeꝛatis.Et ex pᷣdẽis pt᷑ cidi qõ nũqᷣd
clericꝰ poſſit ↄpꝛomittẽ ſuꝑ eccłia ſua.hoſt.dic̃
ꝙ ñ cũ ñ poſſit illi libẽ renũtiare: ut i.c.ꝙ ĩ du
bijs ð renũ.hãc ꝑtẽ ſeq̃t do.an.dicẽs h̊ ꝓcedẽ
ſine ſit ↄtẽtio ſuꝑ ecclłia ut ðᷣ ꝓpᷣetate ſiue ↄten
debat᷑ ð̊ bñficio rõe titli.ſiue ð fructibꝰ futuris
lʒ ſuꝑ piis fructibꝰ poſſʒ ↄpꝛomitiẽ ſᷣm eũ ⁊
neꝝ loqt. nã circa pᷣdẽa ⁊ ↄſiłia pt᷑ dari rła quã
.S. tetigi ꝙ ſuꝑ oĩbꝰ q̃ qs põt aliẽare põt ↄpro
miffũ facẽ.iĩ alijs ãt q̃ aliẽaꝛe n põt ſaltẽ ſin ceꝛ
ta ſolẽnitate ñ pt᷑ ↄpꝛomittẽ ſiñ iſla ſolẽnitate ꝓ
h fac peiſte tex.ad idẽ gl.⁊ bar.i.l.nlłi.ff.ð trãſ
act᷑.fac̃ optiĩe.l.ñ ſolũ iũcta gl.C.de pᷣdi.mi.nõ
alie.iĩ pdẽis enĩ locis legit᷑ ⁊ nõ. ꝙ tutor ñ põt
trãſigẽ ſiñ aucte iudicis ſuꝑ ilł rebꝰ qs ipe ſolꝰ
aliaꝛ ñ põt. ſʒ ſĩ fructibꝰ æ alijs qᷓ ſolꝰ pt aliẽaĩ
põt ſolꝰ trãſigẽ:⁊ ĩtellige ꝙ nõ pt᷑ trãſigẽ qñ
trãſactõeʒ ſeq̃ret᷑ aliẽatio.ſecꝰ ãt ſi res remanẽt
penes miorẽ ⁊ tutor daret aliqᷓ; pecuniã aduer
ſario.vñ idẽ dic ĩ plato:qꝛ ñ põt ſolꝰ trãſigeꝛe
qñ ꝑ trãſactõeʒ res remanerẽt penes aliũ.ſecuſ
li penes eccłiã:ut ĩ.l.nlłas pᷣal.Sed dubitat᷑ nũ
qd a pᷣnꝰ ualeat ↄpꝛomiſſũ ſuꝑ iſtis iuribꝰ q ñ
pñt aliẽari ꝑ ↄpꝛomittẽtẽ.do.an.ſentit h̊ ꝙ ſic:
qꝛ n poſſʒ ſeqᷓ aliẽatõ.vñ nalebit laudũ q̃tenꝰ ꝑ
id ñ fit aliẽatio ꝛei.⁊ ſatis mihi plʒ.pꝰꝑ iſiũ tex.
nã iſte abbas ni pot᷑at aliẽare iura eccłie ſiñ licẽ
tia papᷣ.⁊ tñ ↄpꝛomiſſit ſñ ipᷣiꝰlicẽtia.ſʒ landũ ñᷣ
ualuit qᷓtenꝰerat õ libẽtatẽ.⁊ ſic q̃tenꝰ iducebat
aliẽ atõeʒ hꝰiurl itelligebat᷑ gꝰ ↄpꝛomiſſũ hẽe ni
ꝛes ſʒ pt̃atẽ ↄpꝛomittẽtiũ.ſiẽ dicimꝰ ĩ.l.ſen ſta
tuto gñali nt ſũmãt niꝛes ſʒʒ ptᷣatẽ ſtaiuẽtis lʒ vxᷣ
ba ſint gñalia:ut ĩ.c.a nobis el.ij.ð ſe.ex.⁊ ĩ.c.
ꝛij. ð ↄſti.li.vj.⁊ nõ.hãc rõeʒz. an ãt poſſu platꝰ
odromine ut ꝓcedat᷑ ð iur̃ ⁊ ð fẽo ⁊ ſniet᷑ ð iur
tm: Lap⸗ i pal. alle. 2cluſit ꝙ n:qꝛ n põt platuſ
remittẽ iura ecclłie.nã ꝑ ꝓceſſũ ð fẽo fiẽdũ poſ
ſet arbit᷑ ledẽ eccłiaʒ admittẽdo ꝓbatõeʒ ñ ltiaʒx
nł repellẽdo idoneã.⁊ nõ.h̊ dictũ.ſecꝰ diẽ ſi cõ
ꝓmittit ut ꝓcedat᷑ ſimptr ⁊ ð plão ſiñ ſtrepitn ⁊
figura ⁊c̃.qꝛ ius appꝛobat iſtũ modũ ꝓcedẽdi
ut i cle. diſpẽdioſã ð iudi n gl. i. i fi. nõ bñ
hãc gl.adquã quotidie iuncto tex.fit remiſſio
cũ querit᷑ an in ordinariũ poſſit ↄpꝛomitti.⁊ 2
cludit b̊ glo.ꝙ ſic tã de iure canonico qᷓ; ciuili
nõ tamen põt ordinarius iubere ut in ſe ↄpro
mittat᷑.⁊ in h̊ cãn glo.intelligit glo. ↄriã ⁊ ideʒ

tenet gl. in decretis.iij.q.vij.iĩ..tria ⁊ iſta eſt

plenior illa ponẽs rõeʒ qualit᷑ ↄpromiſſũ ꝓhi
bet᷑ i perſonã ordinarij.æ ↄcludẽdo opi.canõi
ſtaꝝ ⁊ legiſtaꝝ ſcias ꝙ tres ſunt opi. pᷣncipales
in hocarticulo. pꝰ ut n ſit dr̃ia ĩ int᷑ ius cano
nicũ ⁊ ciuile.ſed utroqʒ iure põt ordinariꝰ ĩ ſe
recipere ↄpromiſſum dũmodo pꝑtes ſpõte ĩ euʒ
cõpromittãt.hãc opi.tenet h gl.⁊ gl.i.d. S. tria
ſequũt᷑ iñ goff. Jo.phi.? Jo.an.⁊ ẽ quaſi cõiſ
opi.canõiſtaꝝ. Secũda opi.pricipaliſ ẽ nt anö

¶ De arbitris

lit ð iuẽ canonico qᷓ; ciuili hãc opi.tennit bar.
i.l. H ? ſi ĩ ſeruum alle. in glo ¶ Certia opi.tãqᷓ;
i arbitrum non porteſt cõpromitti in oꝛdinari
um nec de iure canonico nec ciuili:ſed ianqꝙᷓ; in
arbitꝛatoꝛc.hanc opi etiam fuit ſecuius hoſtiẽ.
tenuit glo.i.d.l.ſʒ ⁊ ſi i ſeruuʒ:⁊ iura canonica
que uidentur contraria dicunt̃ ꝙ loouũtur in
arbiirator̃.hanc opi.uit ſecutus hoſti hic pon
derando tex. illius. l.in eo ꝙ diẽ ꝙ i oꝛdinariũ
non poteſt compꝛomitti ? ſi ſniam dixerit non
datur pene pꝛoſecutio ⁊ ſic loquitur illa.l.in aꝛ
bitro cum faciat mentionem de ſnia no in arbi
tratoꝛe qui ꝓcedit ey indicium ſine qualʒ ſcꝛip
tura.hec opi ut poſſit compromitti i ordinari
um tanqꝙᷓ i ar bitratoꝛem eſt ueꝛiſſſima ⁊ cõit᷑ te
net᷑ ? uider̃ ꝓbari ĩ auẽ ſi vo coniigeꝛi C. de
iudi.⁊ de iure canonico non eſt dubiuʒ ut i.c.
cãm de elec.⁊ idem i delegato ut ꝓbat᷑ i.c. niſi
eſſent de pbẽ. Sʒ an poſſit tanqᷓ; i arbitrum te
neo de iure canonico ꝙ ſic.pꝰ ꝑ iſtum tex.itelli
gendo ꝙ epiſcopus eꝛat h reus:qꝛ iunc aꝛchie
piſcopus erat oꝛdinarius:ſecus ſi fuiſſet actoꝛ
un i. c. ſi clericus.xi.qi.ſed claꝛius ꝓbat᷑ j eo.
ex ꝑte ⁊ i.c.łas de pᷣſump. de iur̃ ciuili eſt dubi
tanduʒ ⁊? pendet deciſio ab itellectu dictiõis 2:
de quo ꝓbat i. d. l.ſed ⁊ ſi utrum ſtet copulati
ue uel diſiunctine: ſed ex quo habemus iura ca
nonica ſuꝑ hoc clara deberemus itelligẽ.l. du
biã fʒ detminatõeʒ iuris canõici.nã ſi i. dubijs
recurrimus ad ↄſuetudinẽ ut i.c.cũ dilectus ðᷣ
ↄſue.⁊ ĩ.l.ſi de intptatiõe.ff.de legi.foꝛtiꝰgꝰre
curreduʒ eſt ad ius canõicũ qð ẽ maiõiſ auẽtiſ.

ÿ 2ſuetudo ? fac. c. ꝑ uenerabilẽ qĩ ti ſint le.
Vn glo fi ibi de pᷣſcrip cũ oli. nã ibi ualuit
còpꝛomiſſum ſuꝑ capelł que dicebant exempte.
So. põt dici ꝙ iſie tex. ꝓcedit quando capelle
eꝛãt exẽpte ⁊ imediate pape ſubiecte ſicut ipum
mõaſteriũ:iõ n naluit laudũ q exceptõʒ mõaſte
rij kcapellaꝝ:ſʒ i.c. cũ oli capelle erãt exepte a
iuriſdictiõe epᷣi:ſʒ ſubiecte abbati.un abbalſ po
tuit ↄpꝛomitiẽ: qꝛ nõ agebatr᷑ ibi de iuꝛe romãi
põtificis:⁊ h̊ ſolurõ fuit ð mente doc.h ſʒ clare
n exprimant. dicunt etiaʒ doc. ꝙ ſuꝑ iuribus ðᷣ
pẽdẽribus a libeꝛtate poteſt cõpꝛomitti puta ſi
agit᷑ de electõe cuius ualiditas depedet a priui
legio libeꝛtatis exẽplũ ĩ.c.ij.de inte.rſti.nã ſnꝑ
electiõe poterit ↄpꝛomitti:qꝛ ꝑ hoc n pᷣiudicat
exẽptõi. Idẽ dicũt ſi int᷑ duas ecclias ẽ ↄtentõ
ſuꝑ alia eccłia cui ipᷣaꝝ ſit ſubiecta nã runc pot
fieꝛi cõpꝛomſſſũ ut i.d.c cũ oli.¶ Vlnmo põ
dera gl. iſta i fi ĩ eo ꝙ diẽ ꝙ pᷣnilegio libeꝛrauſ
põt exeptus renũtiare quantum ad ſe:ſed non
quantum ad ſupeꝛioꝛẽ:ſed ego ni uideo aliquez
effeciũ hꝰ renũtiatõis quantum ad ſe:qꝛ ius li
beꝛtatis ita ↄiunctum int᷑ enʒ ⁊ ſuꝑioꝛ? ut cõ
mode ſeꝑatio fieri nõ poſſit ⁊ faẽ quod S.dixi
de exẽpto nolete litigar̃ coꝛam oꝛdinario loci 7
quatenꝰ gl. diẽ ꝙ alijs priuilegijs põt qͥs ꝛenũ
tiare nõ itelligas hᷣ idiſtincte ĩ eccłia: ſj ꝛeſtrige
Im nõ.ꝑ Jnno.i.c.accedẽtibꝰ ð Buik.æ nið qðᷣ

dixi ĩ. c.ueniẽs de pᷣſcrip.ubi aliquid ꝑ eundem
nno. ¶Mhäco. abbas.
Corã ãbi
Bm dllectus. Cord ihi
locũ ꝛccõnẽtio uł alio mõ ⁊ ſic. Arbit᷑
n hʒ pfatẽ iudicãdi ultra ↄpheſa ĩ ↄpꝛomiſſo iõ
corã eo nõ fit ꝛecõuẽtio.cõis diuiſio. ſa ibi nos
igit. ¶ Hõ.pꝰ unũ caſuʒ ĩ qꝰ iudicia ⁊ arbitria
differũt. nã corã eodẽ iudice hʒ locũ recõuẽtio
ſiue ſit oꝛdiaꝛiꝰſiue ðᷣegatꝰut ĩ. c.i.?. ij j. ð mu.
pe.⁊.iij q viij.cuiꝰ i agẽdo ⁊ i.l. papinianꝰ cũ
aut᷑ ⁊ ↄniteꝛ. C. ð ſẽ. ⁊ i.c.diſpẽdia.F.ꝛcꝰquoqʒ
ð rp.li.vj.ſʒ corã arbiiꝛo recõnẽtio ceſſat ut h̊
ꝙ g dr̃ ꝙ arbitria ſũt redacta ad iſtar indicio
ru ut ĩ.i.i.ff. arbi.n ꝓcedit qꝰ ad oĩa. Sed in
pᷣnꝰ.medio ⁊ fi cãe iĩ mitis differũt ⁊ i młiis cõ
neniũt q̃ pñt bñ ꝑſcrutari ex nõ.hic ĩ glo. ⁊ ſuꝑ
ea. ple ꝑ ſpe e.ti.i. . diffeꝛt ꝑ totũ aliqd per
bal.i.l.i.i fi.eo ¶ Mo. ſo ibi cuʒ arbit᷑ iudi
care ꝙ arbit᷑ or̃ iudicare ⁊ ꝑ ↄñs ſñiaʒ fene ut
i. c.dilectꝰ.S.e.dic tñ ꝙ corq arbitꝛo nõ eſt pꝛo
prie iudiciũ:qꝛ iudiciũ or q̃ſi iuriſditio.i.dictio
iuris.ſʒ arbiter nõ hʒ iuriſditionẽ:ſʒ quãdã no
tionẽ ut ĩi. l. ptoꝛ. ff. ð re iudi.nec ꝓpᷣe fert ſniaʒ
ut i. l. qd gꝰ. S. ex ↄpꝛomiſſo. ff. ò his qͥ nö.ifa.
dixi i.c.i.S.e.ſʒ ĩpꝛoprie.vñ ꝓprie dicit̃ iudex
feꝛꝛe ſſiaʒ arbit᷑ aũt dr feꝛꝛe arbitriũ ſiue laudũ
ad h.S.c.ꝓxi.⁊ i.c.ij.S.e.cũ ſi.Tria eni requi
runt᷑ ad h̊ ut ꝓprie dicat᷑ ſnia ut ſetit h hoſtiè.
p ꝙ itamet ſi cã tal ẽ.ꝛꝰ ꝙ ex ea det actio.ʒ q;
poſſit agẽ ð euictõe is qui ſuccubuit ꝑ ſniam qᷓ
oĩa ceſſat ĩ ſnia arbitri. Drio iſta nõ infamat
ut i. d. F. ex ↄpꝛomiſſo. Ic nõ ↄperit regꝛeſſuſ
ð euicrõe ut i.l.ſi diciũ..ſi ↄpromiſſeꝛo.ff. de
euic.⁊ nõ.i.c.fi.ð emp.⁊ uẽ.nec ex ſñia ſua dat᷑
