reſpeciu ſubditoꝝ qui ueniunt corrigẽdi ꝑ ſo
luʒ epᷣm dr ↄſuetudo ⁊ idẽ ꝛeſpectu epi quo ad
ſubditos:qꝛ ſubduis nihil detrabit: ſed eſt eis
quedã lex ut per ſolũ epᷣm iudicent᷑:⁊æ ideo diẽ
ibi notabilr Jo. an. ꝙ quatenus eps cõtendit
ʒ capłin debet habeꝛe tituluʒ qꝛ eſt preſcriptio
⁊ in preſcriptione ↄtra ius requirit᷑ tiiulus:ut
in. c.i.de preſcrip.li.vj.⁊ ſic intellige glo.cum
tex in. d. c.in vbo canonicis:ſed quatenus liii
gat 5 ſubditos nõ tenet᷑ allegare tuilim qꝛ otra
illos ẽ ↄſuetudo ut dixi: ⁊ i ↄſuetudie ẽt õ ius
nõ requirit᷑ titulꝰ qꝛ hoc nullo iure cauet᷑ imo
potius uidet᷑ oppoſitum ut hic. Ham in cõſue
tudine cũ ſit quedã lex iſpicitur ſola uoluntas
ſeu tacitus ↄſenſus. Et ex his habes aliã diffe
rentiam notabilem inteꝛ preſcriptionẽ ⁊ ↄſue
tudiuem qꝛ i pria requirit᷑ titulus ⁊ in fa non
requirit᷑. MDoſſent alie aſſignari diffeꝛctie ſpe
ciales: ſed iſte ſunt preſtãtiores ? fundamenta
les ⁊ tene menti.¶ Mlimo cõcludendo mam
cum querit᷑ de effectu conſuetudinis diſtinguo
poſt Har. in. d. l. de quibꝰ ubi clarius loquit
qᷓ; doctões noſtri hic ⁊ reformabo in aliquib?
habito reſpectu ad ius noſtꝝ ꝙ aut ↄſuetudo
eſt ſm legẽ aut preter aut ↄtra.prio caſu ualet
ↄſuetudo.æ duobus modis põt eſſe fᷣm.l.pꝛio
interpretãdo ipᷣam legẽ:ut in.c.cũ dilectus.s.
eo ⁊ in.l.ſi de ĩterpretatione ⁊ in.l.minime.ff.
de lcgibus ſo cum ↄfirmat ipᷣaʒ le. vñn ſepe in
iure allegatur.l.æ ↄſuetudo circa idem ut.S.e.
cũ dilectus ⁊ in. c.ſopite.j.ðᷣ cẽ.ubi bonꝰ tex.
2 facit ad mãm quod nõ glo. in. c.i.de cõſti.
li.vj.ubi querit᷑. Nunquid ſi conſuetudo hẽt
id quod lex ſublata lege tollat᷑ cõſuetudo ⁊ dic
ui ibi: ? aliquid terigi in c.i.⁊.c.ſuper eo ð co
gna. ſpirimuali. ¶ Secundo quando eſt preter
legem ualet conſuetudo ut in. c. catholica ⁊ in
.c. in his xi. di. z.i. di. conſuetudo. ¶ Zertio
caſu dic ꝙ aut eſt contra le. diuinam ? non vʒ
niſi procedat rationabiliter diſtingnendo qo
declara ut. S. dixi latius: aut eſt contra legẽ na
ture ⁊ etiam non ualet quia naturalia ſunt im
mutabilia. v. di.in pꝛinci.⁊ in. F. ſed naturalia
inſti. de iure naturali. Done exemplum ſi ba
beꝛet conſuetudo ur filij non educarent᷑ a paꝛc
tibus nam de iuxe naturali ſunt eis debita ali
menta.i. di. ius naturale. Et facit ad illam. q.
nũquid per ſtatutum uel conſuetudinem poſſz
tolli uel diminui legitima debita filio de quo
plene dixi ĩ. c. rainutiꝰ. ⁊ rainaldꝰ.j.ð teſ.⁊ dic
nt ibi. aut ẽ g ius gentiũ ⁊ etiã nõ vʒ quia ius
gentium etiam poteſt dici ius natuꝛale quia na
li rõe inducrũ:ur in. d.l.oẽs ppli.ff. de iuſti.⁊⸗
iure ⁊ ̊ intelligo niſi ↄſuetudo diſponeret ⸗
ins gentium diſtinguedo ſic.S.dixi h̊ ꝓbatu⸗
Mã ius poſuinũ põt ex cauſa diſponẽ õ ius
gentium ⁊ ꝗ ius nãlce ut iducendo fuitutem ut

ſce⸗
tlin ſ
bn idlnlka
D

Mοα⅝Głdle

Url eos.
n oncoſt xpoban

i iu hertin uy
u üic ii tcrtn
in itcſ o omi zſian
la imiin imto owv iii
gillkigfnmn l 1 4 4.
ini ſr id ck an
i ilnenmni ttitan kriuete
onnncj Pio ainſ oan
ligattnetl ugt minelin il ige
ifnisunniichnitt tirblis t ſeno
undem unhigins t tüc iuinct
lihnili Ciſtkr obe. Gzſoli riat
pinencpngnitl vidtor i F. 19
tſiiß iiſt umhot la zru ſaf
io ſinh inntlino tolie
illifillbo nol genñ
nnni nſitnrtins iiiiuʒ
lſuf, nnrroltc
iümmbifini de neni ſiami
——
insfacn ſtanmi orn
kiligſnngoit ean ſeei
nneſuszſinmni ſneſti
iri ſünii
ge Wſchlifſ öinſit igf f
ſengiteeſin 3,e
ti ereat o büc ni te

cno
ngch
crni
pommi
ommid
m
vt col
cligin
ſtolan
meliot
gont⸗
nẽ inid
canonit
i
ſt n ſpo
ſoꝛ aig
chen 2
pö. n.
ſa.
Maucn

De
1 ipe

nio idi
aece
her
non
.
inck
ſed
imm
nine

ſtnr
Pi

doe e
ni.

Rlioeg
tpreſento Pilian

lenren,
hn 4

nihmi

rs ltopan en
epn , „ nenmn uini
. heige edi
quedi ler 5 ndlniit

erſoli nntn te

n.
beenn
r “
keen 1 Greglnffn
pl efein netrt
lex in ce in pb⸗ i M 1
grzit ononee, ſt
ar nhten Aepreuinn⸗
önen m oltchn. riglunte,
zi din Uiul⸗ hoe nuſlo lure “
n r thie. Pamnei⸗
1en Aleriſpicinr ſolavolne
ims oſenſus babes gz
n bes lich

nig diſte ein undanen

linocdengend
ni
cum queni gecfſeen conſanans ſnane

Dol Brr indl de ubbi Cnniug an⸗

doaoes noln beer eſonmppo n alont⸗
babip rſren ag ib oly an glinih
eſt n ge nn prarer uut amn prio aſi Ua
Auemao. e cobis nols or ſ in in
inerprerigo pam lege ut in c i leems.5,
co e in. .ſide ierpremtone ? in. minne /.
Gelegbos fo cum ofirmu ſn k. dn ſchein
ure äleganur .,7 ovemdo arcaidendr.e.
d Aeans t n.c ſCpie j dte dideſ⸗ nn
nct d Wan anodnd 90. mei de 0
1.tdicnmi. Dunnd ſtconſtenhoti
id quod er vplanlegetolii oſoncordt

I bl: t alvid ret SSG
an. piniwrl. Gerundo aunto erar
⸗ ſuendourin.
cgen valer conſpen
inbos ni 4114. cOſinto. a
(ia dc qg ur et conm karue
Onabilter ſhngneno
iprocreluraton 4
Ntmaiänbmsmhanni
iure t cium nonct cin d ikm
Si 0
non in. .C
munbla. Ainpina, *
it demenumi rr
benconſcnniufi 0n

zw
nbus mn geit ,Grbera,

gi ſonn es eul

oltno⸗

alind tt ſ
ſinem tinn
zenrium ?77
genii

cathol cadin.

¶ De poſtula. la.

i. c.ita quorũdã de iudeis. ¶ Nr pᷣuãdo quẽ
dnio ſue ꝛci:ut ð pᷣſcꝛip.ꝑ totũ.iſta ↄluetudo h̊
põt facere cũ ſit qdã lex. Et ꝓ ðclaratiõe hoꝝ
terminoꝝ ſcias ꝙ ius nãle eſt no m gñale ⁊ cõ
phẽdit iĩ ſe legẽ diuinã ⁊ legẽ nature ⁊ lege gẽ
tiũ:⁊ ius dĩnũ ⁊ ius gẽtiũ appellat᷑ iura nãlia
qꝛ nali ratiõe ſũt ĩducta: ut ĩ.d.l.omes populi
nõ. Inno.i. c.q.ĩ eccliax.ẽ. ðᷣ ↄſti. qnqʒ ueꝛ0
ius nale ſumit᷑ i ſua ſpe:?æ ꝓpᷣe qᷣ ad ꝓpoſuuʒ
ius nale dr̃ quidã iſtictus nature ex rõe ꝓueni
ens ð quo nidebis gl.i.di.ĩ.c.ius aũt nãle ubi
ponit᷑ quot mõis ſumat᷑ ius nãle.⁊ tenc illã gl.
mẽti.ius dinũ qͥd ſit hẽs.i.di.in prin.de iure
gẽtiũ hẽs.i.di.ius gentiũ.Et ð iure nãi eadẽ
di.ius nãle.aut ↄſuetudo ẽ õ legẽ poſitiuã.ut
3.l.ſen canones ſeu ſtatuta ⁊ tũc aut ẽ õ liber
tateʒ eccłie ⁊ n Vʒ ut in autẽtica.caſſa ⁊ irrita
.C. ð ſacroſã.eccle.⁊.iĩ.c.i.⁊.ĩ.c.cuʒ ĩter.5S.e.
aut ẽ Z utilitatẽ publicã ⁊ ẽt ñ ualʒ:qꝛ ſicur ñ
nalʒ lex: ut ĩ.l.fi. C.ſi õ ius ł uti.publi.ita nec
ↄſuetudo qð nõ.aut ẽ q utilitatẽ puatã.⁊ tũc
aut ꝓcedit lex derogatoria ad ↄſuetudinẽ.⁊ ñ
ualet ↄſuetudo ſequẽs ᷣm bar.allegat auf. na
nigia. C. de fur. æ. l. eos. C. de uſurl. Et nõ. hᷣ
dẽm ex h.n. infert᷑ ꝙ ↄſuetudo ſeł ꝛepꝛobata a
lege nõ põt ãpliꝰ ĩduci.Sʒ ego ſolco allegare
gl. ſingkarẽ i Zriũ ĩ cle.ſtatutũ ð elec.⁊ nid illã
⁊ cꝛedo ꝙ ſi ſubeſt rõ noua qᷓ ñn ſuberat tpᷣe.l.
dãnatꝰ ↄſuetudinẽ ꝙ tũc poterit ð nouo iduci
ar. opti.i.l.ſi hoĩeʒ.ff. man.⁊ ĩ.c.nõ dʒ ð ↄſã.
? affi.ĩ prin.⁊ plene h̊ exaĩo ĩ.c.ij.ð ꝓbat᷑.aut
nõ hʒ legẽ derogatoriã. æ tũc aut lex pᷣcedit z=
ſequit᷑ ↄſuetudo aut eõ. Prio caſu ſi ↄſueru
do ẽ gnalis uincit.l.gnãleʒ ⁊ uniuẽſalr ĩtellige
tñ fᷣm ius canonicũ dũmõ ſit rõabilis ⁊ pᷣſcrip
ta:ut h̊ aut ↄſuetudo ẽ ꝑticłaris ⁊ tũc ñ uincit
.l. ulr: ut ĩ. l. ij. C. qᷓ ſit lon. ↄſue. Sʒ ſolũ uicit
.I. ubi ↄſuetudo uigʒ:ut ĩ.d.l.uẽditor ĩ..ſi
ſtat. fo cãu qn pceſſit ↄſuerudo ⁊ lex ↄria ſeqᷣt
iʒ bar.ꝙ tũc ↄſuerudo nõ uincit.l.ĩmo tollit ꝑ
il. ſequẽtẽ alł.l.ij.ff. ð ſepłchꝛo uiola. diẽ mñ ꝙ;
canoniſte tenẽt oppoſuũ ⁊ ceꝛte cãaus ẽ ĩ Sriuʒ
i. c.i. ð ↄſti.li.vj.ubi dr ꝙ lex pape nõ tollit cõ
ſuetudinẽ certi loci Sriã niſi ðᷣ eo fuerit fẽa mẽ
tio:qꝛ papa nõ pᷣſumit᷑ ſcire iſtas ↄſuetudines
ex quo ego ifero ꝙ ſi ciuitas facit ſtatutũ ↄtra
ſuã ↄſuetudinẽ tollit᷑ ↄſuctudo:lʒ ð ea n faciat
mentionẽ:qꝛ ciues pᷣſumunt᷑ ſcire ſuã ↄſuetudi
nẽ: ut nõ.i.l.oẽs popłi.ff.ð iuſti.⁊ iutrᷣ.facit.c.
qð dicitur. xvj di. æ ceſſat rõ dẽi.c.pᷣmi ⁊ peꝛ
h habet᷑ ſatis öclarata mã huius.c. tã quo ad
primã ꝑtẽ qᷓ; quo ad ſcdᷣam hic nõ ſunt alia.

¶ De poſſlulatione prclatorum. Rica.

¶ Eico ð̊ iur̃ ſcripto ⁊ nõ ſcripto: qꝛ paꝝ eſt
iura ↄdeꝛe niſi ſint miſtri qͥ eadẽ iura tucant᷑:
ut i. l. ij. ff. ð origie iur. æ i. c.ubi ꝑiculũ.. pᷣte
rea ð elec.li.vj.iõ ðᷣ ipis miſtris ⁊ eoꝝ aſſump
tiõe merito erit uidẽdũ.æ qm aſſumunt᷑ altero

ex tribꝰ modis.ſ.ꝑ poſtulationeʒ elecrionem ⸗
trãſlationẽ: iõ de oĩbus iſtis iribꝰ. j. ſubijcit z
qꝛ poſilatio iĩnitit᷑ ge pᷣmittit niiulum de poſiu.
pla. Aui aũt ſit poſtłatio uide ꝑ gl. in.c.
unico eo.ti.li.vj.que dicit ꝙ ẽ pcritio gre a ſu
pꝑiore facta. Nila iñ ẽ ponꝰ deſcriptio quã diffi
nitio cũ nõ enacuat ꝓrſus nãm diffiniu: nec ẽ
cõuertibilis cũ ſuo diffinito ſicut dʒ eſſe qlibʒ
bona diffinitio:ut nõ.gl.ſuꝑ Nica.ð lũma iri
ni. ⁊ inſti.ð actio.in prin. ideo latius põt diffi
niri ſic ꝙ poſtulatio eſt quedã gratie petitio a
ſuꝑiore facta de ꝓmouẽdo aliquẽ ad planõeʒ
ad quã de iure cõi ꝓpter defectũ aliquẽ ułim
pedimentũ eligi ſeu ꝓmoueri non poterat. Et
ex h tacite inſert᷑ qria inter electionẽ ⁊ poſtula
tionẽ.nã poſiulatio ĩnitit̃ gre:ut in.c.pe.j.eo.
clectio vᷣo ĩniti᷑ iuri: vñ electio ſolet ſic diffini
ri ꝙ eſt alicuius peꝛſone ad prelationẽ uel fra
ternã ſocictatẽ canonice facta uocatio.⁊ lʒ oli
permiſcue iura uterẽt his nocabłis:ut ĩ.G. his
omnibꝰ.lxi.di.⁊.lxiiij.di.lʒas.Hodie i ẽ ma
xima differentia iĩteꝛ poſtulationẽ ⁊ clecrioncm
ut colligit᷑ ex premiſſis: vñ ille qui de iure pẽt
eligi nõ debet poſtulari.⁊ ſi electores illum po
ſtulant nihil agunt:qꝛ debẽt ꝓuidere ecclłie de
meliori ꝙ; poſſunt ⁊ meliori mõ. vn illi qui eli
gunt ↄſentiunt ĩ electũ uel ſponſũ ⁊ per elecuo
nẽ iniciat᷑ uinculũ mẽimoniale.ut in.c.cũ inteꝛ
canonicos.j.de clec.⁊ in.c.fi.de trãſla.pꝛela.
Sed illi qui poſtulant nõ ↄſentiũt in poſiłamʒ
ut in ſponſũ nec initiat᷑ aliqnod ↄiugiũ:ſʒ nota
ſua dirigunt in ſuperiorem:ut ſuperior de gẽa
debeat admitteꝛe poſtulatum. De quo uið qð
nõ.in.d.c.unico e.ti.li.vj.in gl.iiij.? ꝑ Inn.
.jJ.c.ꝓximo.nã oportet prio uideꝛc füdamẽta
materie poſtea bꝛeuiora dicemus.
Dboc. beno. In
poſtulabilis ẽ qͥ
niolat interdictuʒ. Hoc diẽ qꝰ
ad titulũ.habʒ enim multa alia
dicta que nõ faciunt ad mãm.
Diniditur. naʒ pꝛimo ponitur ĩiuſta poſiłatio
2 ipſius preſemetlo.eenanad cõtra poſila
tum obiectio procuratoris confeſſio z excuſa
tio ibi ueꝛu ertio ibi ꝙ nec excuſationũ
reiectio.¶ Quarto poſtulationis caſſatio ibi
nos. ¶ QOuinto gratioſa eligendi uel poſtulã
di permiſſio ibi licet. In tex. ibi non neganit.
non dicitur fuit confeſſus ⁊ non negãdo nide
tur confiteri de qno.j.dicam. Et.j.ſub iſto
tinebatur ꝙ terram francie ſubiecit inteꝛdicto
ſed iſta non fuit terra franc e ⁊ ibi non ſufficit
immo nec proficit. ilnnun ꝙ nõ om
nino proſunt que ſufficiunt.⁊ ibi non facile fa
cultas credendi tribuitur nõ.nõ de facili ergo
ſi nult pꝛobare ignorantiã agmittirur. Cl 6
primo ibi peꝛ Abbatem ꝙ Abbas poteſt eſſe
procurator pro eccleſia cathedrali ita colligũt
doc.ex tex.⁊ facit.c.ſopite.de cenſi.Et uið qð
dixi ĩ.c.ĩ nia de ꝓcura.⁊ ĩ.c.cũ.i.? a.de re.in.

i 3

di. ¶ Mõ. fo ex pᷣnꝰ praticã porrigẽdi poſtła
lionẽ factã de epo.nã dʒ ↄcludi ut MDapa di
gnet᷑ trãſlationẽ faciẽdo piuʒ pᷣbere aſſenſum.
Et põdera illð uerbũ piuʒ.nã qꝛ poſtulatio de
pendet a gr̃a ut dixi ſuꝑ Rica oʒ ꝙꝙ uia ſuppli
catoria ſeu petitoria petat᷑ admiſſio poſtłatõis
HNõ. ʒ ibi q̃ſi ꝓ ceꝛto ꝙ dictio q̃ſi ñ ſemꝑ
ẽ expꝛeſſiua ueritatis:ſʒ diminuit aliqͥd ð ſigni
ficato eius cui adijcit᷑: vñ ſenſus lẽe ẽ ꝙ totali
ter nõ ↄſtabat ꝙ; epᷣs nõ ſeruabat ĩterdictuʒ ſʒ
quaſi ↄſtabat. Qñqʒ mm bec dictio qᷣſi expſſi
na vitatis ð quo uide glo. in.c.ꝑochianns de
deci. ? i. c. ꝓut de dolo ⁊ ↄtu. ubi dixi¶HNõ.
ꝗrto ibi nõ negauit ꝙ is qui interrogat᷑ tenet
rñdere ⁊ ſi nõ rñdet habet᷑ pꝛo ↄfitẽte ĩ ſuuʒ pᷣ
iudiciũ ad h fac̃.c.ſi tibi abnti:⁊ qð ibi nõ. de
pben. li. vj.⁊.l.de etate..qͥ tacuit.ff.ð ĩteꝛꝛo.
actio. Et nõ. ꝙ ̊ hʒ locũ etiaʒ ĩ ꝓcuratore ta
cente:ut taciturnitas eius habeat᷑ ꝓ ↄfeſſiõe ĩ
pᷣiudiꝰ qñi.nã iura interpᷣtant᷑ ꝙ tacite ↄfiteat
ad h̊ uide bo.tex.ĩ.c.ij.ð ↄteſſ.li.Vj. Et qð di
xi in.c.penlł.de iura. cali. ¶ Irẽ nõ. ꝙ ↄfeſſio
facta ꝑ unũ ex duobꝰ ꝓcuratoribꝰ nocet dno

qð an ſit ueꝝ indiſtincte:dic ut hẽs tex.nõ.iũc

ra glo.in.c.ſi duo de ꝓcura. li.vj.¶ NMõ. ꝙ
qñ ↄfeſſio fit ſub eodem ↄſtructu ſeu qlificate
põt aduerſariꝰ reciꝑe ꝑtem ↄfeſſiõis qtenꝰ fac
pꝛo ſe ⁊ aliã ꝑtẽ cõfutaꝛe ſeu repelleꝛe ꝑ rõnes
ꝓbabiles ſeu ꝑ ꝓbationẽ. Ita fecit hic papa.
Mã iſte ꝓcurator cõfitebat᷑ ſaltẽ tacite ꝙ epᷣs
nõ fuabat ĩterdictuʒ: ſʒ dicebat qꝛ illð ignora
nerat. Mapa vo ſuꝑ nõ obſeruãtia fundat ſe
ſuꝑ ↄfeſſiõe ꝓcuꝛatoꝛis ⁊ ignorãtie allegatõeʒ
ↄſũdit ꝑ ꝓbabiles rões ſiłe qð legit᷑ ⁊ nõ.i.c.
ex ꝑte decani ð reſcrip.ſic limita.nõ. in.c.i.de
ↄfeſſi.li.vj.? ꝑ. Har.i.l.aurxeliꝰ ĩ.S.idẽ q̃ſijt.
ff. de libe. legata. ¶ Mõ. in vſi. ꝙ nõ ſufficit:
et tene mẽti dr̃iam inter ſufficẽ ⁊z ꝓficere:młta

rn. ꝓficiũt q̃ n ſufficiũt:ſj. Jo.an.alł.c.ſacris

quod me.cã. Et dic ꝙ vᷣbũ ꝓficeꝛe ſonat i qðᷣ
dam adiuuaméetũ. ut cũ aliqd ꝓdeſt qꝰ ad qͥd
ſz ñ qꝰad totũ Illud vo dẽ ſufficẽ qð ad ꝑfee
tõeʒ actꝰñ idigʒ aꝰ admĩculo ⁊ ad h̊ uið gl.nõ
bilẽ qᷓ tacite B ſeẽtit ĩ.c ſtatutũ.ĩ pᷣn.ĩ vpo cão
nic. de rptis.li.vi¶ Mõ. ꝙ ad heq oſtitutõ li

get Zueniẽtes ſatis ẽ ꝙ ſolẽnit᷑ edat᷑ ideſt fiart

aut publice ꝓmulget᷑. Mõ ãr ẽ neceſſe ut cuilʒ
ſigilari nũtiet. Et ex hͥ nõ. unã dꝛiam iĩteꝛ cita
tionẽ ⁊ ↄſtitutionẽ ſeu edictũ. Nã citatio non
põt ꝓponi ꝑ ediciũ:ſʒ dʒ ꝑſonatlr fieri ut ĩ cle.
.i. de iudi. æ nõ.in.c.cãm de dolo ⁊ ↄtu.⁊ ĩ.l.
.iiij. F. ait pretoꝛ. ff. ð dam.ifec. Sed ↄſtitutio
poteſt ꝓmłgari per edictũ:⁊ eſt rõ qꝛ ↄſtitutio
eſt generalis ideo ſatis ẽ ut gnãli᷑ ꝓponat᷑.=
idẽ eſt etiã in citatõe nubi eadẽ ſubeſſet rõ. Añ
dixit ſingulariter Inno.in.c.fi.qui mr̃i.accu.
poſ.ꝙ ẽt hodie admittit᷑ citatio ꝑ edictũ qn ne
ſcit᷑ q ꝑſonalit᷑ ſit citãdus fac̃ qð legit᷑ ⁊ nõ.ĩ
.d.cle.i.de iudi.⁊ aut᷑.ſi oẽs.C.ſi ut ſe hẽ.ab
ſti.ubi tex.Et nõ.i alio ſingłarit᷑ iſtum tex.ibi

ſolẽnit᷑ edit᷑ aut publice ꝓmulgat᷑.nam ꝑ illã al
ternatiuã aut põt colligi ar. opti.ꝙ ↄſtitutio li
gat et ãteqᷓᷓ ſolẽnit᷑ aut publice ꝓmſget᷑ dimõ
ſolẽniter fuẽit edita.ſecus autẽ ſi fuerit edita ſi
ne ſolẽnitate. nã tũc expectat ꝓmłgatio:ſic põt

limitari ⁊ ĩtelligi qðᷣ nõ.i.c.ij.ð ↄſti.⁊.iiij.di.ĩ
.F. leges. Et ex h põt iferri ꝙ ↄſtitutõ ſolẽnit

cdita ĩ ↄſilio ppli ligʒ ʒ nõ fuerit publice ꝓmł
gara. M tbt ſz id ſolũ ſuffiẽ ⁊c.? tene mnti
ꝙ ↄſtitutio ligat ſciẽtẽ n expectato lapſu quoꝝ
mẽſiũ uel alteriꝰ tẽporis qð tʒ gl.nõ.i.c.ij. ð
re.ecc.hñ ali.li.vj.dixi ĩ.c.ij.S.de ↄſti. multi m
ʒ: ſi ego ſoleo hũc tex.quaſi ꝓ caſu adducere
nã ꝓbat᷑ h̊ ꝑ uerbũ ſufficit ĩ eo ꝙ tex. diẽ ſuffi
cere ad obſeruãtiã ↄſtitutiõis ꝙ hẽat᷑ ↄſtõnis
noticia ergo ꝑ uerbũ ſufficiẽs ĩcludit᷑ ꝙ nõ eſt
neceſſarium aliud adminiculũ ad ipſius obſer
uantiã: z. S. dixi de ſignificato huiꝰ ueꝛbi ſuffiẽ
¶ Mõ. ibi non facile facultas credendi ⁊ tene
menti tex. probat.n. nõbiliter ꝙ pᷣſumptio que
oritur ex promulgatione ſtatuti nõ eſt iuris et
ſupple ⁊ de iure:ſed admittitur quis uolens ꝓ
bare ipſius ignorantiaʒ ⁊ de facili creditur.uñn
pondera illud vᷣpum non facile de q uide qð
dixi poſt Inn. i. c. ij. . de ↄſti. Ex ᷣ poteſt in
feni ꝙ nõ ſufficit iuuamentuʒ allegãtis ignoꝛã
tiam ↄſtitutõis:ↄrium tñ ſentit glo.i.c.propo
ſuiſti. lxxij.di.quod an ſit uerum idiſticte dic
ut dixi ĩ dicto. c.ij. Mõ.i uerbo ſed inde liqᷣdo
ꝙ etiam ſuffraganei tenentur ſeruare generale
iterdictum cum uident eccleſiã metropolitanã
illud obſeruãtem licet de ſnĩa ĩterdicti aliã pro
bationem nõ habeant facit quod habet i cle. i.
de ſnĩa exco. ¶ Mõ.i vbo nos igitur ꝙ plat
debet eſſe prom / tus ĩ ulciſcendo ⁊ puniedo in
obedientiam ſubiectoruʒ:⁊ ꝙ peccatum ẽ non
ſubſiſtenre cã rõnabili ꝑcere inobedientibus ⁊
ↄtũacibꝰ uide m̃ tex.nõ.ij.q.v.quãto ubi dici
tur ꝙ ſiẽ ĩ cõtumacia ꝑſiſtẽtibus ſeuos nos ec
conuenit ita humilibus ⁊ penitẽtibus locuʒ ue
nie negare ñ debemus. Seneca ĩ li. de Viutib⸗
honeſtum ? magnum nindicte genus ẽ ignoſce
re quod nõ. ¶ Ireʒ nõ. ibi ulciſci ꝙ capitur h
ĩ bonam ꝑtem pro pena.ſ.iuridice imponenda
Juxta nõ.ibi nil obedientia prodeſſe uidereĩ
⁊c.⁊ tene ſẽꝑ menti ꝙ pena malorum uidetur
prodeſſe bonis ⁊ h̊ iõ qͥa magis relucet iuſticia
bonoꝝ ex punitione maloꝝ:unde ĩ pſalterio le
tabitur iuſtꝰ cum niderit uindictam manꝰ ſuas
lauabit ĩ ſĩguine peccatoꝝ.Ex quo dicunt qui
dam theologi ꝙ pater exns beatus gauder ui
dere filium ĩ infernũ æ econtra.¶ Mõ.i fi. le
ibi non conueniebat pꝛopoſito neſtro ar. ꝙ qſ
debet eligeꝛe ſocium conueniẽtẽ ſuo pꝛopoſito
2 ſuis moribꝰ.nã corrumpunt bonos ↄſorcis
mala. xxviij.q.i.ſepe ¶ In gl. i.ĩ fi. Ex hac gl.
põt tolli cõtrarinʒ qð formari poſſer ↄtra tex.
qliter tenuit hic poſtulatio pendente appellatõ
ne. So. põt pᷣmo diciꝙ iſta appellatio nõ tenu
it quia fuit ĩterpoſita ſine iuſta cã:ut ĩ glo.ſcðo

liclihe⸗ liid

e hi, ,,HA.
inii azmn nu i

grineel,, s
ni g il u e
n iilut⸗ e ⸗
DerveT

6fik grorannior ſütſaii luce

mulicſcim un el Ne
õ
iin onte aq fit aninn min⸗
immtni oñdintid zimin
iummn aiz io uo ai god
ihue lemdet Bn il⸗
itteni ANeſimmnmc ſindbo.
toeblcebit ioͦnöͦnmſumr.
lgteuiſfigl in; d tne rqbel
ſelmict Kden iffgat r iten
hrackfuiſedenn g d aroicnon
ſciln e ig tereubiggii modi
Epoleotenſegai pberönem. or dixi
icuisſon iniſtſ hüub dind
iriatoniginic innenis deſ.
igiennorinmd in or ka N

.

Uiwijmstimnumn mandawum
piglgnmi itpian nidai

ltugiſe loni ie ſpe iti de
rlitiſcin awgti ſ oiſ,
incumg Loppoitd du
en ocigc etſ;n Cuiut
tutmſiſtnnni ſ
emlimde egndis ſo glegz
. ſein Mhe; ſine nican⸗
16 P Poſten mti iſi iterßen
hbuſſolunöbb iiis Pucle
zr gr inim nichnüſen
zmünkan, ann dir . gen
btifm in ginf.
irt n n in run

eilrirf rfd ic ſun

Nnllr deilicteginr,
pondemzilucd punnon tlede ee

dinpoſt Imnici de Nirfarc
kengn fernummnn Alegitsigei
nim Mimoͤs un int gbienn
ſuſfi ni d gog n iinn icſffcen
ntomn ciao c.j. Ni iuavo ſei intelit
aim ſaffaganei cnenmr ſcunre genene
irnhlaum amuſcan aclſi nenopolinn
lud obſemnen lce de ſin iercin aliͤn⸗
batonon no habennt lctt oc bavel clel.
xeſin em. ¶Mi o ws iim giin
deben eſſe romn msidicſſtendo d parſedo
OMeciennan ſudiector;, , etcammenn
ſadſcene dronndii eere nobeltentbisr
Nrünch nit int mi ioltihl
lur ſe icommcir Nfinbn⸗ ſuos nosti
conmuenitin bmbus hſtiho hhii
nengmre debenns Onngiilde os
boneſum? nm untiuirtnsl
lecpod Gmnigidi n
m min da l cen
f wini obecienne
iſſemistddium et .
õ ag

tonen trincicnnni

ubinn iſf, anui

. Crodint
Punbi iſignieſeinot o 1

„,nir
tonͤn
nuglug iu

Proceſetlen.

¶ He poſlula. plla.

põt dici ex glo.ꝙ unaminit᷑ poſitando nident
receſſiſſe tacite ab appellatõe aut poſttatõe.ar.
i.c.ſollicitudinẽ ĩ fi.ðᷣ appellatio.= qlibet ſolu
tio bona.⁊ an ⁊ qñ poſſint appellãtes receder
ab appellatõe ĩ cq electiõis uide bo.tex.ĩ.c. qᷓ
uis ð elec. li. vj. ¶ In gl. fa ĩ fi. plene hũc ar
ticlin explicaui ĩ.c.i.hic allegato ⁊ ĩ.c.fi.ðᷣ ofe.
⁊ dic ut ibi ad.l.ſi defeſoꝛ hic alle.dic ꝙ loqui
tur ĩ defẽſſore q nõ hẽbat mãdatuʒ ad.l.certũ
i. .. penl. dic ꝙ wanit qnñ nleln io ꝓcuratoris
erat erronea:ut qꝛ fueit ↄfeſſus qnm o idiſſe
illũ qui ip̃e ofeſſiõis uiuebat¶ IIn gl. iij. i fi.
nõ.bñ hãc gl.iũcto tex.⁊ ex gl.collige ſubtilit
ex tex. ꝙ qlibʒ ðᷣ ꝓuĩcia pᷣſumit᷑ ſcire ea qᷓ pub
lice fiũt ĩ aliqua ꝑte ꝓuincie. Nã ſnĩa ĩterdicti
fuit publice ꝓmlgata ĩ cẽta ꝑte ꝓuincie.⁊ oẽs
m ð ꝓuicia pᷣſumũt᷑ ſciꝛe qð ĩtellige ð fectis 9
cernẽtibꝰ totã ꝓuĩciã:ſj ĩ fcis ↄcerñ. unaʒ dio
ceſiʒ tij ſolũ pᷣſumũt illi ſcire q ſũt ĩ dioceſi.ñ
aũt iſti qͥ ſũt ĩ ꝓuĩcia. AUn exñs er dioceſiʒ ꝓ
babilr allat ignorantiã coꝝ q̃ ſũt fca ĩ dioceſi.
ut ẽ tex. nõbil ĩ. c.fi. qui ma.accu.poſ.
dic ĩ his qᷓ ↄcernũt ciuitatẽ ꝙ exñſ extꝛa ciuita
tẽ pſumit ignoraꝛe ca q̃ fiũt ĩ ciuitate:qʒꝛ ex q*
factũ ocernit certũ locũ dũtaxat nõ pᷣſumit no
ticia niſi quo ad exntes ĩ illo ſoco facit qð nõ
Inn. ſup ica de ↄſuetudie ⁊z Har. ⁊ Cv. i.l.
cũctos populos.C. de ſumma tri. æ fi. catho.
Vr vbo publice ibi ⁊æ iõ nõ excuſatur.
6 ſingulaꝛit iſtã gl. uſqʒ ad finẽ ex q̃ hẽſ
i ſola fama facit ꝓbatõem ſufficiẽtẽ ut ĩtdem
ſuꝑioris obſuct᷑ ſiẽ dicimꝰ qꝰ ad cxcõicatõem
nt ĩ. c. illud alle. ĩ gl.? ẽ rõ qꝛ ubi agit᷑ ð modi
co pᷣiudicio fama faẽ plenã ꝓbatõnem. ut dixi
i. c. uẽiẽs.j. de teſti. Itẽ qꝛ ĩ iſtiſ ſpũalibꝰdẽmꝰ
tẽꝛe ĩ dubio ꝙ tutius:ẽ ut ĩ.c.iuuenis deſi S.
nõt. gl.ĩ. c. unico de ſcrutinio in or a. N
gl. i. vbo iſp̃tatus ibi ĩterpretatur mandatum
pape nõ.gl.ꝙ legatus pf iterpᷣtari mãdatũ pa
pe ⁊ idẽ nõt.gl.i.F. ex his.xi.q.i.æ ſpe.ĩ ti.de
legato. F. ſubẽ. v. delegatꝰ quoqʒ ⁊ ĩ. S. oñdẽ
duũ.v.xxxvii. Sʒ aduerte ꝙ gl. oppõit ð qbuſ
dã iuribus ĩ qpus cauet᷑ ꝙ eꝰ ẽ ĩterptari cuiuſ
ↄdere ⁊ non ſoluit hoſti.ſoluit tripłꝛ. Drĩio
ꝙỹ legatꝰ H feẽ ex plẽitudie legatõis ſᷣo ꝙ lega
tus fec ex ſpali mãdato pape ʒꝰ ꝙ ſine mãdato
ꝓceſſit ſj papa habuit poſtea ꝛatã iſtã ĩterptati

onẽ. Et ex his duabuſ ſolutiõibꝰ ultis vꝛ uelle

ge iure nõ poſſit legatꝰirerpᷣtaꝛi mãdatũ ſeu
puilegiũ pape.Inn. diẽ ꝙ ſiẽ iux põt legem
iterpᷣtari ĩ cã uertẽte corã eo:ut ĩ.l.nõ pnt. ff.
de legi. ira põt legatꝰ iterpᷣtari rptuʒ. Et puto
iſta ſolutio ſit bona. nã ut ꝓbat᷑ ĩ. c. ſuꝑ lr̃is
de ꝛptis iudex iterptaiur rptũ ad ſuã ptãtẽ cer
tificãdaʒ.æ ut ꝓnũciet an ſit index ⁊ ad quãtũ
extẽdat᷑ iuriſditꝰ ſua ira potuit iſte legatꝰ ĩterpᷣ
tari fptum pape ut appareret qᷓ poteſtatẽ reci
bet ex eo mãdato idẽ puto ꝙ ubi orireĩ᷑ aliqð
qubiũ difficile deberet recurri ad papam. Et
iĩ hoc caſu poſſet itelligi iura hic allegata cõ

¶ JS

—

trarijs. Itẽ pncipalr nõ. ex gl. quoꝛſ pẽs ĩteꝛ
pᷣtatiõis. Naã interptatio pᷣncipis eſt gnalis ne
ceſſaria ⁊ ĩ ſcriptis redigẽda. Et dicit ꝙ ẽ ge
neralis quia extendit᷑ ad omnes. eſt neceſſaria
quia neceſſario tenemur ſequi interpretationẽ
pᷣncipis.eſt eni ĩ ſcriptis redigẽda: qꝛ ſjm unaʒ
opinionẽ lex dʒ redigi ĩ ſcriptis: ut dicitur ſᷣm
quoſdã allegando.⁊ ex hac glo. habes ꝙ ſcrip
tura eſt de ſubſtãtia lcgis ſeu ſtatuti. ð hac mã
nide ꝙ late ponit Jo. an. in regula nemo põt
ad ipoſſibile de re.iurl.li.Vj.ĩ mercu.Et ꝑ do
minos ð rota ðᷣcif.xxxviij.ꝑ gl.? Cy.i.l.i.C.
ð legi. z opi.cõis vr̃ ꝙ ſcriptura non ſit ð ſub
ſtãtia legis: ſ utile ẽ eã redigeꝛe ĩ ſcriptis:ut ↄ
ſeruet᷑ illius memoria. 2 pꝛo hac opinione quã
teneo adduco bonũ tex.i.c.i.ð renũ.li.vj.ubi
ſucceſſoꝛ redigit ĩ ſcriptis ↄſtitutiõeʒ pdeceſſo
rũ ne tradeꝛet obliuioni.eꝛgo ualebat prius 9
ſtitutio anteq; ꝛedigeꝛet᷑ ĩ ſcꝛiptis:uñ ſcriptura
ibi poſtea iteꝛuenit nõ ad ualiditatẽ legis:ſʒ ut
oſeruaret᷑ eius memoria.¶ Ed idẽ adduco ſe
cundo iſti. de iur̃ nãli in. S. qdᷣ pncipi ubi dicit
qð principi placuit legis bʒ uigorẽ. gꝰ ſola uo
luntas principis cum effectu facit legeʒ. eſt alia
ſpẽs interpretationis que fit per ↄſuetudinem
HMam conſuetudo eſt optima legũ ĩterpres:ut
in.c.cum dilcctus de ↄſue.⁊ iſta interpretario
eſt geneꝛalis:quia extenditur adꝗ omnes in qui
bus uiget illa conſuetudo teʒ ẽ neceſſaria
modo predicto:ſed nõ redigitur in ſcriptis:qꝛ
ↄſuetudo ↄſeruatur memoria hominum.Ter
tia ſpecies interpretationis fit peꝛ indicem.nã
iudex poteſt interpretari leges quo ad cãs de
cidẽdas ꝑ eũ: ut nõ. Inno.ĩ.c.cũ ſpẽali de ap
pella.facit tex.iĩ aut᷑.iuſiurãdũ qð pſtat᷑ ab his
ubi Judex iurat iudicãe ſᷣm ꝙ ſibi uidebit᷑ſ.
nõ ſᷣm noluntatẽ:ſʒ ſm bonũ iudiciũ ĩfoꝛmatũ
a legibꝰ.æ hec interpᷣratio nõ eſt gnãlis:qꝛ alij
iudices nõ tenent᷑ iudicaꝛe ſᷣm ꝙ iſte iudicauit
qm nõ exemplis.ſed legibus iudicanduʒ eſt:ut
in.l.nemo.ff. de ſen. Iiem hec iterpꝛetatio iu
dicis eſt neceſſaria:quia neceſſario ꝑtes tenen
tur illã ſequi:vñ ſnĩia tranſit in rem iudicatam
niſi appelletur:ut in.c.qð ad ↄſultationẽ de re
iudicata.⁊ hec eſt intẽpretatio in ſcriptis redi
genda ſᷣm glo.intellige reſpectu ſentẽtie diffini
tiue quã/ ꝓfert: ut in.c.fi.ð re iudi.li.vj.¶ Sʒ

ſententia interlocutoria nõ fertur in ſcriptis.=

tñ ꝓpter notoriũ cauſe eſt redigẽda ĩ ſcriptis
ut in.c.qm ð ꝓba.An autẽ iudex poſſit inter
pretari ſuã ſniam poſtq; eã tulit ſi de nouo cir
ca eã orit᷑ aliq dubiũ:glo.iſta arguit ꝙ ſic ⁊
tene mẽti ĩ h̊ glo.ſed uide latius ꝑ doc.in.c.ex
ꝑte.iij. de v.ſig. plenius ꝑ bar.in.l.ab executo
re.ff.de appe.ubi ↄcludit ꝙ iſti maiores iudi
ces poſſunt ⁊ vr̃ tex. in.d.l.ab executore.he
arbitro an poſſit ſuã ſniaʒ interptari poſtq; eã
tulit uide ꝑ ſpe.i ti. de arbi. F. fi. V. ſed nũqd
vbũ ⁊ v.ſequenti.⁊ uide tex. ꝙ nõ poſſit ĩ. c.
cum olim.j.de arbi.F. ſi.ubi papa fuit aditus
i 4

¶ Ve poſin pla.

ſuꝑ dubio ſnie ⁊ ñ arbit᷑. Er nide qð ibi dixi ⁊
qð nõ.ĩ.l.q̃d tñ.ff.de arbi.q̃rta ſpẽs ĩterpreia
tõis fit ꝑ magiſtꝝ ſeu ꝑ doctorẽ.nã qᷣlibʒ mgr̃
ſeu doctor põt ĩteꝛpᷣtari dubia illiꝰ facltatis in
q̃ ẽ doctor:ut i.l.unica.C. ꝓfeſſ.q ĩ urbe oſtã
tinopolita.li.xij. Et ob h̊ dicimꝰ ꝙ añ doctõa
tũ qͥs nõ põt mgralit᷑ legẽ nec diſputa?. nec ob
ſtat ꝙ licẽtia det ſcholaribꝰ ĩ aliqᷣbꝰ ſtudijs qꝛ
potiꝰ dat᷑ eis ut addiſcãt ꝙᷓ ut doceãt. Et h in
terpᷣtatio magẽ?oꝝ ñ ẽ gnãlis Fʒ gl.nec necaria
nec ĩ ſcriptis redigẽda qᷓ Vba declara: ut.S. di
xi. Nã interpᷣtatio doctoris nõ neceſſitat nos
ad illã ſequẽdã: ſʒ ĩ tin ſtat illi iterptatõi q̃tenꝰ
ꝓbat lege ſeu rõe. Et ĩ eo ꝙ gl. dixit ꝙ hbec in
terptatio nõ ẽ ꝛedigẽda i ſcriptis. Dicũt doc.
h ĩitelligẽdũ de neceſſitate uł ĩ ſcriptis publicis
ſen autẽticis. Sʒ bñ pñt redigi ĩ ſcriptis:ut ui
demꝰ ſeꝛuatũ ab oli ĩ lecturis doctoꝝ:⁊ hᷣ inteꝛ
ptatio ẽ ſequẽda ⁊ de ea fac mẽtionẽ tex.i.c.i.
ð deci. ⁊ ĩ. c. capellanꝰ ð ferijs ⁊ ĩ.c.has ð reſt.
ſpo. cũ ſilibꝰ. Excuſat ẽt hͥ opi.magioꝝ a pẽa
Hã ſi cõis opio hʒ certũ ĩtellectũ legis:lʒ ille ĩ
tellectꝰ nõ ſit uerꝰ ĩ ſe nihilominꝰ ſequẽs illũ ĩ
iudicãdo nł ex iudiciũ nõ ĩcurrit peuã legis qꝛ
cõis opio doctoꝝ ĩducit ꝓbabilẽ errorẽ ad hᷣ
nide tex. iũcta gl.ĩ.c.unico eo.ti.li.vVj.fac tex.
i.l.regła.ff. ð iuris æ fac.igno.nõ. Har.i.l.ð
eo. C. ð pẽa iudi. qui ma.iudi.Et nið qð dixi
i. c.ut debitꝰ ðᷣ appel. ⁊ i.c.ſinẽ litibꝰ ð dolo.
2 ↄtu. Et h ĩdubitatũ ĩ cõi opione:ſed uide nõ
bile dictũ Oldra.i.l.qſituʒ..i.ff.ð fũ.ĩſtruc.
ubi diẽ ꝙ motꝰ ob opinionem ſui doctoris dʒ
excuſari a ↄdẽnatiõe expẽſaꝝ qꝛ ꝓbabilit᷑ quiſ
ſequit᷑ opi.ſui doc.ĩmo dʒ diſcipulus ĩ pratica
ſequi doc. ſuũ ſuata tñ vitate ⁊ defẽdẽ opionẽ
ſui magiſtri:ad h.l.dicẽ..ſi arbit᷑ff.de arbi.
vñ fertẽ̃ Ariſtotel. ꝛeprobãdo q;dã opinioneʒ
platonis mgr̃i ſuĩ dixiſſe amicꝰ plato:ſʒ magis
amica vitas. ¶ In gl. i vbo que regi ibi qño
damꝰ actionẽ.ſẽſus glo.ẽ ꝙ iſta ꝓnoĩa meum
tuũ ⁊ ſuũ ⁊ his ſiłia vᷣnotãt dñiuʒ.Er idẽ ĩ ge
nitiuo cũ dicit̃ talis equus ẽ petri:?⁊ ðᷣ ꝓnoĩbꝰ
nide bo.tex.cũ glo.i.c.quo iuꝰ. viij.di.ð geni
tiuo mõ pᷣdicto ẽ bonꝰ tex.i.l.ij.ĩ..i locũ.ff.
de religioſis æ ſumptibus funeꝝ. Et ad h̊ tene
mẽti iſtã gl. cũ iuribꝰ palle. ſz dictũ vꝛ pᷣnꝰ
gl. 7 5 tex. ex quo enĩ papa mãdauit tenam re
gis ſubijci ĩterdicto debuit ĩtelligi de terra ꝓ
pria ipſius regis ⁊ nõ ð terra ſibi adherẽte in
pᷣſtado auxiliũ ⁊ fauoreʒ. So. duplex põt colli
gi ex iſta gl. ꝙ iſte tex. ꝓcedat ex larga ⁊ ĩpro
pria ſignificatione uocabuli.nã ſᷣm ꝓpriam ⁊
ſtrictã ſignificationẽ illa vba iportant dñium.
Sʒ h̊ dices tu cũ hic ſimus ĩ penalibus quaꝛe
bic fuit facta iſta larga interpᷣtatio ↄ regulam
ĩ penis ⁊ regulã odia de reg.iu.li.vj.⁊.c.ſtatu
tũ de elec.li.vj.So. riuʒ ẽ difficile ⁊ pleriqʒ
ſoluẽdo dicũt ꝙ ̊ nõ tractabat᷑ de mera pena
nã inteꝛdictũ ſiẽ excõicatio eſt medicinale.naʒ
fertur interdictũ donec fuerit ſatiſfactũ nec di

uidit prfimonium alicuius:ut ĩi.l.ĩ ſeꝛuoꝝ.ff.de
penis in.l.iij.ff.de dam. infec.unde tñ q; hec
ſententia erat medicinalis tuʒ quia auxiliantes
debẽt eadem pena coherceri:ut in.c.i. ð offi.
deleg.legatꝰ fuit ĩpetratus large hoc mãdatuʒ
ut terra regis diceret᷑ nõ ſolũ ꝓpria: ſy ſibi ad
herens auxilio æ fauoꝛe nidemus ſilłe ĩ excõica
tione. nam cõicantes excõicato crimie dãnato
ꝓbter qð fuit excõicatus incidunt in eandẽ ex
comunicationẽ ut ĩ.c.ſi ↄcubine.j.ð ſen.exco.
Et ex predictis nõ ſingłariter ꝙ ubi ceſſat iſta
larga interpᷣratio terre adherẽtes nõ ueniunt
appellatiõe terraꝝ ſuaxꝝ ⁊ facit ſinglłariter hoc
ad.q.duo pᷣncipes fecerũt pacẽ adinuiceʒ ⁊ ꝓ
miſſerũt ſub certa pena nõ offẽdeꝛe ſe nec traſ
alterutrius. Atꝝ adherẽtes ſeu bona adberen
tiuʒ illis includant᷑ ĩ.c.pacis:cꝛedo ꝙ nõ qꝛ i
pctibus ceſſat iſta largiſſima interpretatio: ut
in.c.cũ dilectus de dona ẽ allego tex. tibi
nalde nõn. ⁊ menti tenendũ ĩ. c. aplice de re in
di.li.vj. in v. uolebat ubi clare ꝓbat᷑ ꝙ iſti ad
heꝛentes nõ icludunt᷑ ĩ capłis pacis niſi expri
mat᷑.Et nide nõbile dictũ Inno.ibi qui ꝑ illũ
tex. ↄmẽdanit fidelitatẽ ecclie Romãe. Dicit
pn. ꝙ nũꝙ romana eccleſia uoluit hẽre pacem
nec pacis tractatũ niſi ꝓmitteꝛet᷑ de adherenti
bus ⁊ ipunitate eoꝝ. Ex quo colligit᷑ ꝙ ifideli
ter agũt illi qui faciũt pacẽ:⁊ illos qui ſibi pſi
rerũt auxiliũ nõ ĩcludũt ĩ tractatu pacis. Uide
tñ ad pᷣncipale dictũ qðᷣ nõt. Har.ĩ ꝓhemio.
ff. noni. ubi diẽ q; genitiuꝰ mõ pᷣdicto ⁊ illa x

nomina denotãt dñiũ ex ꝓpꝛia ⁊ ſiricta ſignifi

catione vboꝝ ⁊ iõ ĩ ſtatutis dẽꝛet fieri taliſ ĩteꝛ
pratio Sʒ fᷣm cõem uſum loquẽdi ophẽdũtu:
nõ ſolum dñi ⁊ poſſeſſores:ſʒ ẽt ſimplſces ðtẽ

tores: ut depoſitarij ↄmodatarij.⁊ ſiles. nam

hñs equũ ↄmodatũ:diẽ iſte ẽ equus meꝰ ⁊ col
loni ſolẽt appellare poſſeſſionẽ ſuã quã collũt
ad h̊ bo.gl.i. l. ij. f. de ori. iur. v.ẽ ergo. Hec
oↄſuetudo ſeruãda ẽ ẽt ĩ ſtatutis ar. in. l. libroꝝ
i. F. qd tam caſſiul.ff. de le. iij. ? qo nõ. Bar.
in.l.oẽs populi.ff. de. iuſti.⁊ iure ſʒ ceſſante cõ
ſuetudine fᷣua qð dixi diſtiguendo an mã ſit re
ſtringibilis an fanorabilis. Et ꝑ bec hẽs pᷣmã

ſolutõem gl. declaratã fo gl.ſoluit ꝙ iſta terra

adberens erat regis quo ad iuriſditõnem:ſed
nõ quo ad ꝓpꝛieratem ut eſt uidere.in terris
iſtorum baronum ↄſiſtentium ſub aliquo prin
cipe. Et ex b fo intellectu nõ.ꝙ genitiuus po
ſitus mõ predicto uerificat̃ nõ ſolũ quo ad ꝓ
petatem:ſʒ ẽt quo ad iuriſditõem:unde ciuital
põt dici mea ſʒ nõ bẽam ꝓprietateʒ oĩm q ſüt
ĩ ciuitate:ſʒ ſolũ ĩ iuriſditõem ⁊ h̊ mõ totꝰ moõ
dus.dr̃ Impeꝛatoꝛis ut ĩ.l.bene a ʒenone. E.
g̊ quadri.pſcꝛi.?æ quod ibi.nõ.?⁊ ꝑ Maꝛ. i.l.i.
ff. de rei. uẽdi. Exira gl.dant᷑ alie ſolntões ſed
predicte ſufficiũt. ¶ An gl. fi.ĩ VYbo pᷣnare ibi
ad poſtulatõem attẽdit ¶ M. iſtam gl. ſingu
larem iuncto tex. ꝙ ↄſtitutio penaliſ extẽditu
nãᷓ ↄſtitutio edira ↄtaa cligentes idignum ſunt

DW ſiin gehn
, ,AſNd,. e
limige 1 heſtrfe
e
mſe d cead lul in
ſuumt OAen cz
i e. giſös i

1

Seen
tiucnce n i ſe li

ſecotit
cbet i
ſizfil d 6
cnſo lui gß ie
cigtle r in
cmiir ehiii⸗
4 ul inaili⸗
,
lun nn mit 6 t
,,eNS N, , .
iett elife

inon de bbina

gilnide.
aiumfmn egneun
igaltnaini wſtind iun ain
gihvo ien rhe fa 0 n un
ielk incũ ſiſhilin ciuten
aunmumti .o ſitno . 11 G
nictianuns ſe nedam obigano
joß inſeienleianchi n c noe
Iim imii G mni cai lni
Nabtlric oteit nact pban 5
Gelüridgenelcce nüiſtn aukin
Vonpcirnoniottian pprer gnäͤle üer
uitithnnn cſnrad poſtulnone,
li nrnongini pptercki poſtnlätan
prſninſktimcfier. Peob.
ſtonii / nntecec.l. ni vbicei
mm mrſi hin iloco itercigo. n;
liitenn me Nib nicr ge
fiſſtiris ni d oNi d
teinon ſitdoc gdrni
erupoſſteigi Sec ann

lgey iet t:
— Tecclap dlſhedi
linſſtclect? 1f n
Kafnmfoene nar uß n

. e clecti „nho?
lurinig ene tptej bocke

nã̃

ſcd

11N&
i

o
5602

Kin dawennthien bet giſit
enes nöieldnt spregrit qn
mi Cuite idie ari In bicn i
er. Micui flelimti erche Ronn⸗, D
n. nucy wnmg achſig oli birne
nec pads muctĩ nſi pmineut gegcbenni
bust imiur ox Er gvo oligt ift
ter gir lini acit orcen ilos gui ſbißi
lerit aunlĩ n icuditi maenm paas Cil⸗
nñad pneſpae dii nit. Bar i phonn.
finoui ubi die g geniiu noͤpcicto ? lla p

norim denotir diid et oia eſricnſignifi

Qatone hop tidiſtumts deefieiii in
rmd Gfncden aun anidi elin
Noſoun ditt dolleſores harinhſesd
toreseurdepoſinnti⸗ Onwduni ſiz in
his eai oodni di ſegnon 1
ſoni ſola appelare poſtſun iinii
ubto ili f ren in tſ
Muemdo ſeniche ai ſmen hl
oͤuñ nſuſ ſide leiſend.

¶ De poſtula. pla.

ipſo iure pᷣuati ꝓ pᷣma uice ptãte cligẽdi: ut ĩ
c.cũ.ĩ cũctis.j.de elcc.extẽdit᷑ ad poſtulãtes
ſciẽter ĩdignũ ⁊? ꝙ poſtulãtes ſint ipſo iure pri
uati ſẽtit. Jo. an. hic ivbo p̃uare exponẽdd.i.
priuatos hac uice ab electõe repellere. Idem
ſenſit ĩ.c. ꝓxi. Sed regula odia.li:vi.ĩ mercn.
ubi tetigit mãʒ extẽſiõis diẽ ꝙ ſi uis nõ iferat
buic le: tex. iſte ꝓbat õriũ.ſ.ꝙ nõ ſint priuati
ſi ꝑ ſniaʒ priuãdi ꝑ litterã ibi puare ⁊ ſic nõ fi
et extẽſio ↄſtitutõis penalis. Sʒ mihi plus plʒ
dictũ gl.⁊ iudicio meo aꝑtiſſime ꝓbat in. c. ſe
quẽti.⁊ ĩ.c.pſcriptũ ĩ.fi.de elec.æ utrobiqʒ di
cã. An ↄclude ꝙ ubicũqʒ extrẽa ſic ſe bñt
de uno ꝑuenit᷑ ad reliquũ uel ad cũdẽ finẽ:tũc
t ĩ mã penali ⁊ reſtringibili fit extenſio:ita ꝙ;
diſpoſitũ ĩ uno hʒ locũ ĩ reliqꝰ ad h̊ tex.iuncta
glo. nõ.i.c.ſi poſtq; de elec.li.vi.ĩ fi.⁊ bꝰ caſu
itellige iſtã gl.æ optĩe facit.l.or̃o.ff.de ſpõ.ubi
dr ꝙ ubi ꝓhibet᷑ mẽimoniũ uidẽrt᷑ phibita ẽt
ſpõſalia. Lu adde ꝙ lʒ ꝓhibito mẽimonio ui
deant᷑ ſpõſalia ꝓhibita atamen pena appoſita
phetibꝰ mẽimoniũ nõ extẽdit᷑ ad pöᷣhẽtes ſpon
ſalia gl. ẽ ſin.i. cle.i.de conſan.2= affi. qꝛ de ſpõ
ſalibꝰ puẽit ad mrimoniũ¶ Sʒ; ex glo. querũ
nũquid naleat electio ł poſtulario facta ĩ loco ĩ
terdẽo. Hugo vcilien. ut hic ffẽt Jo.an.tenu
it ꝙ ſic:qꝛ ꝑ ĩterdictũ ſolũ ſuſpẽdũt᷑ dina ⁊ ec
cłlaſtica ſacra mta:ut ĩ.c.fi.ð ſẽ.exco.li.vi. Sʒ
electio ẽ qdã ↄtractus ſiue quedam obligatio
iõ nõ vꝛ ꝓhita tpe ĩterdicti archi.tmn ĩ.c.ĩ noĩe
qni.xxiij.di.tenuit õriũ. Sʒ pᷣmũ diciũ ſequit
Jo. an. ⁊ cõir doc.poſt eũ ⁊ nidet᷑ ꝓbari h
opio ꝑ iſtũ tex.iĩ.v.ſ inde liqde .nã iſta ecclia
metropolitana erat ĩterdicta ꝓpter gnãle irer
dictũ æ nibilominꝰ ꝓceſſerat ad poſtulationcʒ
quã papa nõ recepit nõ ꝓpt᷑ eccliã poſtulãtem
ſz ꝓpter ꝑſonã poſtulatã:ut dr̃ ĩ tex. Mec ob.
c.ubi ꝑiculũ ĩ.ꝗ.poꝛꝛo de elec.li.vVi.ubi dicit
ꝙ electio pape nõ dʒ fieri.ĩ loco ĩterdicto.naʒ
