tio:allegat.c.ij.Sð.eo. Idẽ diẽ ſi ĩfuenit fidei pᷣ
ſtatio ꝑ.c.pernẽit.S.eo.unde nõ ſuffiẽ ſᷣm eum
h caſu ſoluẽ itereſſe:⁊ ſi diceres:q̃re ſufficit fol
uer̃ ĩfeſſe iĩtueniẽte nudo pacto.⁊ nõ ſic qñ int
nenit inꝛamẽtũ:cũ it᷑ ſimplicẽ loquelã æ inramẽ
tũ deꝰ nõ facit dꝛam nt ĩ.c. iuramẽti.xxij. q.v.
So. rñdet ipſe ꝙ nbi iruẽit nudũ pactũ ſeu ſti
pulatio pñt ꝑteſ hůe hãc cãʒ pdicẽdi:ꝙ ſi ſciuiſ
ſent arbitriũ debere ita ꝓnunciari:nũqᷓ; cõpro
miſiſſẽt:uñ cũ ĩ illa ſnia nõ cõcurrat purus cõ
ſeſus ꝑtiũ ius admittit nt ſolnat᷑ ieſſe:ſʒ qñ int
uenit inramẽtũ iſs uoluit hãc cãm ſeu occaſio
nẽ approbare ꝓpt᷑ reneꝛẽtiã iuramẽti:ſiłe nõ.iĩ
c.ad audiẽtiã qð me.cã:⁊æ nõ bũ hãc ꝛõcʒ:ego
de iure canonico appꝛobo opi.hoſt.⁊ puto eã
ĩdubitãt᷑ uerã:⁊ ultra eã allego tex.aptũ ĩ.c.cũ
tpᷣe.S. eo.⁊ uide qð ibi dixi. ¶ Itẽ cñ ðᷣ iure ci
nili ãtiqͥius daret᷑ actio:ſi ĩ cõpꝛomiſſo int᷑uene
rat iuramẽtũ ut ꝓbat ĩ.l.ne i arbitris.C.e.gꝰ
fortius dicẽdũ ẽ ꝙ de iure canonico ⁊ hodie ⁊
oli dʒ dari actio ſi ↄpromiſſũ fuit iuratũ:⁊ hãc
ptẽ tenueꝛũt Cy. ⁊ multi alij ãtiq i.l.ne i ãbitꝛiſ
ak.i auc.decernimꝰ:⁊ q̃ᷓ oẽs ſequũt̃ pꝛet᷑ bar.q
uoluit ibi ꝙ ẽt ð iur̃ canonico nõ dʒ ĩteꝛueniꝛe
iuramẽtũ ĩ ↄpromiſſo:ſʒ male loquit᷑: qꝛ ĩ. c.ij.
2. c.pnenit ⁊.c.cũ ipᷣe.s.e.⁊ hic ĩfueniti iuramẽ
tũ ĩ cõpromiſſo nec papa reprobat imo mãdat
iuramẽtũ obfuari: unde bal.ĩ.d. anc. öcernimꝰ
dixit ꝙ vᷣute iuramẽti põt ps ↄpelli ad obſua
tionẽ ſnĩe:q; cũ iſtud iuramẽtũ nõ vᷣgat ĩ diſpẽ
diũ ſalutiſ efne ẽ oĩo fuandũ nt i. c.ſi vo p iur
iur.dixit iũ ꝙ nõ oꝛit᷑ actio qꝛ actio ẽ ð iutr̃ ci
uilli: æ illa anc. deceꝛnimꝰ ̃pꝛobauit hodie iuꝛa
mẽtũ ĩ cõpromiſſo:ſj hoc dẽm bal.credo nerũ
quo ad hoc ut agat᷑ ex remedio.l ne ĩ arbitris:
qꝛ ſperator potuit renocaꝛe legẽ ſuã:ſʒ dico p
potit agi vᷣinte iuramẽti:qꝛ ex ꝗꝰ deus ⁊ canõ
mãdãt iuramẽta ſernari:g* orit actio:ar.in.l.

7

unica. ff. ↄdi.ex lege: dixi płe in.c.cũ ueniſſẽt
ð iſti. facit qðᷣ nõ. bar.in.l.ſi qs ꝓ eo.ff de fide
iuſſ. uides gꝰ ex pdictis ꝙ legiſte ꝓ maiori pte
ſẽtiũt ĩ effectu hãc opi.hoſt.⁊ uide qð dixi i. d.
c.cũ tpᷣe ⁊ i.c.fi.Ad dictũ Inn.põt pꝰ rñderi
ꝙ Inn. nõ loqt qn iuramẽtũ iteꝛucnit ſine pẽa
ſz loquit᷑ qñ ultra penã fuit appoſuũ iurametũ
nã ↄpromiſſũ eſt ↄditiõale ꝓpter penaʒ appoſi
tã: ita ? iuramẽtũ vr̃ ↄditiõale ꝓpt᷑ penã appo
ſitã:q̃ſi ut fuet ſniaʒ uł ſoluat penã:poſſz eniã ð
nouo anẽtari ꝙ dẽm Inn. nõ ſit ueꝝ:qꝛ uullo
iure ꝓbat᷑ ? iura idiſtincte mãdãt iurameta ſer
uari ut ꝑ to.ti. ð̊ iureiu.æ dʒ iuramentũ ſeꝛuaꝛi
i ſua forma ſpecifica:adeo ꝙ nõ ſufficit factũ iu
ris obſeruãtia: ut ẽ tex.nõ.i.c. ad nr̃aʒ el pꝰ de
iureiu.ex quo põt ſeruari ĩ foꝛma ſpecifica ? ad
duco tibi nnũ tex.ſin. ð iur̃ ciuili i.l. ſi quis ma
ior. C. ð trãſac.ubi ꝓbat᷑ ꝙ qñ in ↄctu inteꝛue
nit iuramentũ:lʒ pena ſit appoſita in Zciu non
ſufficit ſolueꝛe penã:ſej ſi ꝑs ↄuenit: tenet᷑ ſoluẽ
penã ⁊ ſeꝛuaꝛe ↄctũ.Et ꝑ illũ tex.ſin nõ. bal. ꝙ
iuramentũ hʒ uim illiꝰ clłe rato manẽte pacto h̊
ẽ ꝙ ſoluat᷑ pena rato manẽte pẽo:qð tene ſemꝑ
mẽti:gꝰ ſi iuramẽtũ inteꝛuenit ĩ oↄpꝛomiſſo pẽa
li dʒ hr̃e uim illiꝰ cłe rato manẽte pacto:⁊ ſic
neniẽs tenet᷑ ſoluere penã: æ nihilominꝰ ↄpellit
ſeruare ſentẽtiã: ⁊ lʒ bal. dixerit ĩ.l.ne i arbitris
ꝓ illa lex ſi quis maior nõ hʒ locũ i ↄpromiſſo
dic ꝙ ᷣ dixit hĩto reſpectu ad ius cinile:qꝛ de
iure ciuili iuramentũ ſuit repꝛobatũ ĩ ↄpromiſ
ſo:ſʒ cũ de inꝛe canonico iuramẽtũ nõ ſit repro
batum i ↄpromiſſo:ut.S. dixi:ergo dʒ hẽe nim
illiꝰ cle: æ ʒ.l.ſi qs maior nideat loqᷣ in trã ſacti

one:i ꝑ vᷣba ſua ꝓcedit ĩ oĩ õᷣciu:⁊ hoc exr ſſe
firmat bal.ibi ĩ fi.? renebis h̊ e u a
ſm an ĩ obligationibꝰfacti ſufficiat ð ſre cano
nico ſoluẽ ĩteꝛeſſe pᷣſertiʒ ipſemer tennit oriũ in
c.ueniẽs ð iureiu.facit glo.i cle. paſtoralis de
re iudi.iĩ v.ꝑ niolẽtiã æ reſpectu ſimplicis pmiſ
ſiõis:uide bo.tex.i.c.lʒ de noto ⁊ hũc articulũ
plene exaĩaui ĩ.d.c.ueniẽs ð iuꝛein.⁊ ibi uide ⁊
ibi ↄcluſi ꝙ de iure canonico dʒ qͥs pciſe ſeꝛua
re pactũ:qð ꝓmiſit:ex quo adiplere põt ſine in
teruencrit iuramentũ ſiue nõ: iuxta illud pſal. q̃
ꝓcedũt ð labijs meis nõ faciã irrita: ⁊ facit.c.
.i. ⁊.iij.ðᷣ̊ pac.cũ ſi ñnqʒ ⁊ qrto ĩ cõpꝛomiſ
ſo iterceſſit pẽa ſine iuramẽ:o:⁊ hoc caſn ꝑs 5
neniẽs tenet᷑ ſoluẽ penã:nec põt ↄpelli ad obſeꝛ
uãtiã ſnĩe ut ĩ. c.diłcti ĩ fi.ẽ. e.⁊ i au. vceꝛnimꝰ
preal.⁊ ĩ.l.ij.ff.eo.qdð itellige niſi ſnia arbitri 9
tineat euidẽtẽ iniqtatẽ: ð quo dic ut dixi ĩ.d.c.
ꝛij. Sʒ dubiũ ẽ hoc caſu: nunquid ſnia arbitri
poſſit emologari expᷣſſe uł racite:doc.n. ãtiq in
ris ciuił fnerũt narij:quidã tenuerũt ꝙ ubi cõ
promiſſũ ẽ pẽale:ſnia arbitri nõ põt emologaꝛi
ut ex ea det᷑ actõ:qꝛ l cũ ãtea pal. ꝓnidit ð hac
emologatõe:qñ pena erat appoſita ĩ ↄpꝛomiſſo
Vñ ꝑtes apponẽdo penã nident᷑ receſſiſſe a „
niſiõe legis:ar.i.l.fi.C.ð pac.ↄuc᷑.tam ſuꝑ do
te.⁊ hanc opi.tenuerunt bul. Aʒo ⁊ bal. Sed

idar
3 ſnaat Fiom
nen ni n car n in
rnr —– enclogin
hie gutiniͤani⸗ 8 diſlincte ;
itnn ſi r i zdarnj ad compi⸗

poniſoe Pluraton dengarco gtünon

zduam ſine no:ql dic
inedumn ſiue no i dicat ⸗
n teceptũa pribus qz idiſtiac mand

ſerit mar
e rndar er ziuf ciull iſta opi
ſeſcſeijq lcciteꝛ Gegt
nf reilſnd nie n i acno cr len
imitare boc dictin q 4
ſauri ſoct Lcüteuthjſipartes mrmmo
bitatbini up ſmpl ine ppoſinee emei
opꝛomſo iunitpenn oſinenlo c po
i cr ucio baclo:ig ſjles nideni d nonc
zpremt ſar irt ſnia arduni dot Pd
Popini leni ſia lin a maite ijmcogz
nulpot rnificati a idns nd ur eat i ſn
hun biat Rpaci er nono Zetn: nt pbai il.
Ccdia wiriulqz in. n bar. in.l. vnica. C.
ſua in.? canoiſte pe gl.i c. ignificaſti d fo.
2 ibi diri:eigo eodẽ mo pot ratificari illa ſx
nbitui ñnt agai tic ex nia ger tacito paen
quodimoͤer nono Zau:e ſc poſſet iielligi
ier e ſair opi ſymcie Eraduene q /
8.5 ni grecegen mebto vbi cöuli Pſiin
rumu imnineneritagi pale ad Obfvantiaz im
nect ſuffe ſoluẽ inteſſerfacit multvz iſte rex.ie
Ppenatoꝛ iuranit: r tñ ſi iuit Appoita pena
gl la ſolne ſin t no opelllt ſoluz ſolnẽ
ſe Oo. Irifſeſt difſcie:r gne . e Mre
ne Oo. M eſ aifielle pprh aliq nolwe

mini:ni b qf
n cldhamn potmit iunmento ſro
uito ndecclam:ergo ſ häſſerma
ne 44 Mominennz lrädum
ſüünn eccun zcznie
rid cnratore non hoigr ſnia mand
Neelecte nerat tn ſni ſher ibiecli
non ar ſaln enenehnanr L
ſoen endo ner oteſt eſtigri les
Procuratoꝛſ lar ini tn
cerne bir ſouat inkeſſe
Alann juübe idneit iſtun
uereſſe habito n m limd
Datinrgli he 4

1
ubars toriens i eſionem arʒ

ionenid no

inrtmntllrimns
t miornoh hociigpronſo
ntdin imnil is ie⸗ “
. Gull urmwenni uir chadni 9roni
cie nr nmnininmiiiidinn
wn onſon dlinin GRedn
cer hl ſ is mior icei beinniſi
enm woa unpcediio cut hor eiſt
nubil bi ifie enebis b mi. Dodd
nioblgerionib ſaan fcord reno
ſv erſſeeni plenettennt önun
Cmis d inrein inin go. de. Moraisce
i dg wioeni e ehern inlcspn
zenige bo. ler i..h e oto thic niai
erzii Acurnisd iuri t iuſtit
Muſ de iunt nond cye en
ni 45 oniter qno ger iſu
mi bramenni iendinn lotgſli
iͦuis nes lii –
ij r c̃ Eni nio lan,
= ſe
leuif. eini an
tilifcasiclen unn

zg mmi ſibi heni ni dig

¶ De arbitris

Nꝛr. tenuit Sriũ:⁊ hoſtiẽ. H̊ vr̃ ſeqͥ iſtã opi.
¶Mꝛr. æ dicit eã approbari ꝑ iſtũ tex. nã papa
madat h̊ arbitriũ mãdari executõi ſi fuit recep
tũ a ꝑtibꝰ:ſʒ ſi ñ fuit receptũ mãdat penã exigi
gearbitriũ penale põt emologari:æ adducebat
hoſt. iſtũ tex.i ueꝛbo idiſticte q̃i dicat ſʒ eum ꝙ;
ſiue pẽa ſit cõpromiſſa ſine nõ:ex quo arbitꝛiũ
fuit receptũ dʒ mãdari executioni: vẽ ẽt appro
bare Inn. reqrit tñ ut fiat emologatio ꝑ ſub
ſcriptionẽ partiũ:ad b̊ ut penale arbitꝛiũ poſſit
emologari:ſʒ moderni legiſte cõir tenẽt Zrium
ut nõ. per gl.⁊ bar.i.l.ij.ff.e.æ ĩ.d.l.cũ ãtea.⁊
cũ hac opi.cõir ur̃ trãſire h̊ do. An.⁊ tenẽtes
hãc opi.ꝙ arbitriũ penale nõ poſſit emologari
rñdent ad iſiũ tex. ꝙ iſtud vbnʒ iĩdiſtincte dʒ ex
poni ſiue ꝓcuratoꝛ hũerit mãdatuʒ ad compꝛo
mittẽdum ſiue nõ: q̃i dicat ꝙ ex quo arbitrium
fuit receptũ a ꝑtibus dʒ ĩdiſtictc mandari execu
tioni nõ hĩto reſpectu an ꝓcuratoꝛ hũerit man
datuʒ uł ne: qꝛ ꝑs recipiẽdo arbitriũ nẽ appro
baſſe fẽʒ ꝓcuratõis:⁊ certe ð iur̃ ciuili iſta opi.
ur ueriſſima: æ u? ꝓbari ĩ. d.l.cuʒ ſtea. Sʒ ego
limitarẽ hoc diciũ qꝰ ad h̊ ut ñ det᷑ actio ex ſen
tẽtia:⁊ ita loqt.l.cũ ãtea:ſj ſi partes pur᷑ appꝛo
bãt arbitriũ latũ ſimpłr ſine appoſitiõe pene:lʒ
ĩ ↄpꝛomiſſo fuerit pena appoſita:credo ꝙ põt
agi ex tacito pacto:ita ꝙ partes uident᷑ ð nono
here:ut fiat qð ↄtinet᷑ ĩ ſnia arbitri:hoc ꝓbo
optimũ ſiłe:nã ſnĩa lata a iudice qᷓ;tũcũqʒ ſit
nulla põt ratificari a ꝑtibus nõ ut hẽat ni ſnie:
ſzʒ ut hẽat uĩ pacti ex nono ↄctu:nt ꝓbat ĩ. l. ij.
C. cõia utriuſqʒ in.nõ. bar.in.l.unica.C. q ꝓ
ſua in. ⁊ canõiſte pꝰ gl.iĩ.c.ſignificaſti ðᷣ fo.ↄp.
⁊ ibi dixi:eꝛgo eodẽ mõ põt ratificari illa ſnia
aꝛbitꝛi ñ ut agat᷑ tõ qᷓ; ex ſnĩa ſʒ ex tacito pacto ⁊
quodãmõ ex nouo ↄctu:⁊ ſic poſſet iĩtelligi iſte
tex.⁊ ſaluãt᷑ opi.ſupradicte.Et aduerte qꝛ õ id
qð.sõ.dixi ĩ precedẽti mẽbro ubi cõcluſi ꝙ ſi in
ra mtũ intuenerit agit᷑ pciſe ad obfuantiaʒ ſnie
nec ſuffiẽ ſoluẽ inteſſe:facit multnʒ iſte tex.iĩ eo
qꝙ ꝓcuꝛatoꝛ iuranit:⁊ tñ ſi ſuit appoita pena co
git᷑ illaʒ ſolnẽ:ſin ãt nõ ↄpellit᷑ ſoluʒ ſoluẽ inteꝛ
eſſe. So. riũ eſt difficile:? ꝓpt᷑ ̊ aliqͥ nolner̃t
tenere ꝑteʒ Sꝛiaʒ. Sed certe tenẽdo qð predixi
qð ur̃ magis cõe ⁊ iuri ↄſẽtãeũ:pt᷑ rnðꝛi ad iſtũ
tex.ꝙ loqt᷑ qñ ꝓcuꝛatõ iuꝛanit ſine mãdato do
mini:nã hᷣ̊ dr̃ ꝙ ꝓcuꝛatoꝛ potuit inꝛamento ſuo
ſeipſũ obligaꝛe ⁊ nõ eccłam:ergo ſi hũiſſet man
datũ ab eccla ad ↄpꝛomittenduʒ ? iurãdum ha
buiſſʒ aꝛbitiꝛium exccutionẽ eccłaʒ nt ĩ.c.ij.ẽ
eo. ſed h̊ͥ pꝛocuratoꝛcẽ non potat ſnia manda
ri executioni:qꝛ fuerat lata ſnia ſuper ſubiectio
ne:⁊ ſic erat qõ de re ſpũali:unde procuratoꝛ
non eꝛat ſolnendo nec poteſt eſtiari res ſpũał.
ideo ſufſicit q procuratoꝛ ſoluat int᷑eſſe:⁊ uið
ad hoc gloſam ſingula.que ad hoc iducit iſtum
tex.ĩ.c.coꝛam de officio delega.unde eſtimabit
iſtud itereſſe habito reſpectu ad leſionem quaʒ
patitur alia pars totiens litigando ſuper eadeʒ
ratione:ut ibi notat gloſa:⁊ per hoc ſoluitur a

lia queſttio: quam formant hic docto.quomo
do ſumitnꝛ hic illud intereſſe.nam Inno. dixit
ꝙ capitur pro expenſis quas fecit in litigando
non autem pro eſtimatione rei que petebatur:
quia i hoc ſua non itereſt:quoniam aut res nõ
erat ſua:⁊æ nõ poteſt pretendere itereſſe:aut ꝛes
erat ſua:⁊ poteſt illam de nouo petere ui in.l.ſi
quis rem.ff.eo.ſed Hoſtien.itellexit iſtum tex.
idiſticte prout loquitur de omni intereſſe:unde
dicit ꝙ ueniat ĩtereſſe ⁊ etiam expenſe nõ ſolũ
quo ad litem preteritam ſed etiam futuram:ar.
i.l.minoribus.ff. de mino. Sed ego diſtingue
rem ꝙ eo caſu quo nõ poteſt peti cxecutio ſen
tentie: utputa quia non iteruenit iuramentum:
nec arbitrium fuit emologatum:tunc iteꝛeſſe ñ
compꝛehendit eſtimationem rei petire ſed aliud
itereſſe contigẽs ratione litis mote uel monen
de:ſed eo caſu quo ſententia poſſet habere exe
cutionẽ contra dominum:ſed ex defectu mãda
ti non poteſt peli executio:dico ꝙ itereſſe capi .
tur large ut etiam ueniat contra procuratorem
iteſſe reſpectu eſtimationis ꝛei petite:ſi eſtimari
poteſt:quia procurator tenetur ad omne dam
num nt in dicta.l plautius.ff. de procura
Quandoqʒ ⁊ quito compromiſſum fuit penale
ſed fuit appoſitum clauſula ꝙ pena ſoluta ratũ
maneat pactum:⁊ hoc caſu ſi pars contradicit
tenet᷑ ſoluere penam: nunquid autem ſoluta pe
na poſſit compelli ad obſeruantiaʒ laudi uirin
te illius clauſule rato manente pacto. Innocẽ.
ſentit hic ꝙ ſic:⁊ idem. gl.ĩ.c.dilecti ſupra.e.ſʒ
tu expedias hunc articulum.nt plene ibi dixi.
Qaandoqʒ ⁊ ſexto paꝛtes promiſerunt ſtare ſẽ
tentie arbitri per ſtipulationem ſed immediate
fecerunt pactum de obſeruando id quod arbi
tri iudicaueꝛant: æ tunc uoluit nõ.hic Innocẽ.
ꝙ poteſt preciſe agi ad obſeruantiam landi nõ
ex ſentẽtia ſed ex nigore pacti immediate appo
ſiti:nam precedens ſtipulatio iformat hoc pac
tum ſeccundum eum nt ĩ.l.lecta.ff.ſi cer.pe.idẽ
eſt quando actor fuit ſtipulatus certam rem da
ri uel factuʒ fieri:ſi aꝛbiteꝛ ita iudicaueꝛit:unde
non ſufficit hoc caſu ſolueꝛe inteꝛeſſe:quia iſtð
habet locum quando partes promilerunt ſtare
dicto arbitri:ſecus quando pars fuit expreſſe
ſtipulata rem dari uel factum fieri ſi arbit᷑ hoc
iudicauerit:⁊ fuit dictũ ſatis ſubtile ⁊ menti te
nendum:⁊z ſecundum hoc debes limitare iſtum
tex.in eo ꝙ diſponit de it̃eſſe ⁊ per hec Pabes
perfecte declaratam materiam huiꝰ.c.æ tocius
ti.? caueas ne ĩ predictis erres quia ut ſupra
dixi ĩ quodã notabili:hec ꝓcedunt in arbiiro
2 non ĩ arbitratoꝛe:⁊ de laudo arbitꝛatoꝛum qᷓ
lit᷑ habeat executionem ⁊ de ꝛemedio contra ini
quitatem illius arbitramenti pleniſſime ſcribo
i. c. quĩtauallis ifra de iureiu ¶ In gl. fi. in fi.
nõ iſtam gloſam iuncto tex. ꝙ licet delegatus
principis poſſit ſuam ſententiã mandare execu
tioni ut in.c.ĩ liis ⁊ ĩ.c.querẽti de offi.delega.
tamen ſi de illa cã delegata factuʒ ẽ ↄpromiſſuʒ
—„¾V

¶ De arbitris

citra ſniam ĩ tertiũ nõ poreſt iſte delegatꝰ ſnĩaʒ
arbiiꝛi mandaꝛe execunoni:etiam ſi auctoꝛitate
ſua fuerit factum compꝛom ſſuʒ:ſʒ dẽt recurri
ad oꝛdinariũ:nt hic nõ.probat᷑:? adde qð nõ.
in. c. niſi de pᷣben. 1
oꝛte altins com
*£ Parte. promittentium finit
compromiſſum:uel latius ſumma ſic.
SDi per duos elecios ad eandem prelaturam in
diſcoꝛdia cõpromttit᷑ in oꝛdinarium moꝛte alti
us compromittentium expirat compromiſſuʒ:
oꝛdinarius tamen ex poteſtate oꝛdiaria ꝓcedit
ſuper iure ſuperſtitis anteꝙ;ᷓ fiat tranſiius ad a
liam electionem:hoc dicit. primo ponitur cõſul
tatio:ſecundo ꝛeſponſio ibi ſuper quo ¶ HõS
p ꝙ ſuper electione ⁊ ſic ſupeꝛ matꝛimonio ſpũ
ali poteſt fieꝛi cõopromiſſum:concoꝛ.c.cũ int᷑ ca
nonicos.S.de elec.facit.c.niſi ifra de pᷣben.⁊ ꝑ
hec iura limitat᷑ tex.in.c.pe.ſupra ð i ite.ꝛeſti.
nbi dicitur ꝙ in canſa matrioniali nõ poſſunt
arbitri aſſumi. debet eniʒ reſtringi ad matrimo
niũ carnale qð deſiderat maioꝛes iudices nec

admittit aliquã cõpoſitiõeʒ:ut in.c.fi.ðᷣ trãſac.

2 in.c.i.de cõſan.⁊ affi.⁊ in.c.accedẽtibus de
excel.prela.ſecus autẽ eſt in matrimonio ſpiri
tuali ur hic ⁊ i iuribus preal.⁊ hãc qõeʒ foꝛma
nit Jo. an. in. d. c. pe.licet glo.uacillanerit ⁊ po
tius ſenſerit contrariũ ſed tu tene quod priꝰ di
ctum eſt:puto tamen hoc dictuʒ uerũ:ut ualeat
cõpromiſſuʒ in preiudiciuʒ ipſoꝝ cõpꝛomitten
tiũ:ſed non quatenus fieret preiudicium ſuꝑio
ri uel eccleſie:ſicut in ſimili nõ.in.c. de multa ð
prebẽ. unde eo caſu quo electi poſſunt libe? re
nunciare:potrunt per cõſequẽtiaʒ cõpꝛomitie
re:ſed eo caſu quo nõ poterunt ꝛenũciare ſne
licentia ſuꝑioꝛis nõ ualebit cõpꝛomiſſuʒ in pre
iudiciuʒ ſuꝑioꝛis ſed quo ad preiundiciuʒ ꝓpᷣnʒ
ſic.ar.op.in.l.i. ſed cuʒ lis ff. de trãſactio.⁊
in.l.ſic dictũ.ff. de euic.facit ꝛgula cũ quid una
nia de ꝛeg. iu.lib. vi.⁊ quod dixi i.c.cuʒ tẽpoꝛe
ſupꝛa eo. An autem ⁊? quando poſſit electus ꝛe
nunciare electioni ſine licentia ſuperioꝛis uide
bo. glo.i.c.ſi electio de elect.lib.vi.⁊ quod nõ.
docto.in.c.ij.de tranſ.prela ecundo nota
iuncta ſupraſcriptione ꝙ in oꝛdinarium pote ſt
cõpꝛomitti tanquã in arbitrum: ⁊z optime pro
bat iſte tex. concluſionem quam feci in. c.cnʒ tẽ
poꝛe preallega:nã archiepiſcopus colonienſis
erat hic oꝛdinarius iſtoruʒ ⁊ tamen fuit in euʒ
cõpromiſſuʒ tanquaʒ in arbitꝛum: quod colligi
tur ex eo:quia tanquaʒ arbiter prefixit dicʒ ad
ſentẽtiã audiedã: arbitratoꝛ eniʒ nõ fert ſẽtẽriã
quia coꝛã eo nõ eſt iudiciũ nec quaſi:ut nõ. In
no.in.c. quĩtauallis de iureiurã:ſed arbiter dẽt
ferre ſentẽtiã quia arbitria ſũt redacta ad iſtar
iudicioꝝ ut ĩ.l.i.ff. de arbi.facit.c.cuʒ dilectus
ſupra eo. uhi arbiter largo modo dicit indicatr
in hoc iſtuʒ tex.tene mẽti:quia hec conſideꝛatio
n ꝓbat alibi ita bñ ſicẽ h:nã illi qͥ tenuerũt ↄriũ
dicebãt ꝙ iura canonica loquunt᷑ i arbitratore

2 ñ ĩ arbitꝛo:ut dixi ĩ.d.c:enʒ tẽpoꝛe:cuius cõ
trariuʒ manifeſte ꝓbat᷑ h: niſi diceres ꝙ archi
epiſcopus re fuauit pᷣ ſibi poteſtatẽ oꝛdiariã ita
ꝙ̈ ꝓcedebat h̊ utraqʒ ptate:ſed h̊ no colligi 5
pꝛimo potius cõtrariuʒ cũ allegaret᷑ ipʒ ũ debẽ
niterius ꝓcedẽ:cũ cõpꝛomiſſuʒ eſſet extinciũ
Tertio nõ ibi fide pᷣſtita:ꝙ de iure canonico ptᷣ
cõpꝛomiſſuʒ fidei intpoſuiõe firmari:cõcoꝛ. c.
ꝑuenit.S.eo ⁊.c.cũ tẽpoꝛe:qñqʒ fiꝛmat᷑ iuramẽ
to ut.S. c. ꝓxi.⁊ ĩ.c.ij.sõ.eo.⁊ q̃ dꝛa ſit it᷑ iuiam
tũ ⁊ fidei preſtationẽ:dixi i.c.ad aures qð me.
caa MAudt nõ ꝙ aꝛbit᷑ põt citaz ꝑteſ ad ſniã
audiẽdã. ⁊ dic ꝙ poteſt citare ꝑ litteras ut ĩi.l.
ſed iterpellatuʒ. F. arbit᷑ ff. eo. Et nota ꝙ laꝛgo
modo dicit᷑ ferre ſẽtẽtiã: cõcoꝛ.c.i.S. eo.ſtricte
tamẽ n eſt ſẽtẽtia ut ibi dixi ſed potius appellat
arbitriũ uallãdũ ut i.c per tuas ⁊ i.c.cũ tẽpoꝛe
.S. eo. hʒ eiʒ arbit᷑ quãdam notionẽ ſeu quãdaʒ
facultatẽ aut arbitriũ cognoſcẽdi:ñ autẽ habʒ
iuriſdictionẽ ut i.l ait pretoꝛ ⁊ qð ibi nõ.ff. de
re 144. Coe , hic ? tene menti ꝙ per mor
tem alterius cõpromittẽtiũ expirat cõpromiſſũ
ẽt ſi ante mortẽ fuerat ↄcluſũ ĩ cã:ita ꝙ nõ re
ſtabat ibi niſi ferre ſũiam ⁊ optime ꝓbatur hic
⁊ alibi nõ ita bñ pꝛobatur:naʒ alia iuꝛa ſimplici
ter dicunt:ꝙ moꝛte alt̃ius cõpꝛomittentium ex
pirat ↄpꝛomiſſuʒ:ut ĩ.l.diẽ ꝓferre..i ⁊ ĩ.lſʒ
iterpellat᷑.ff.e.⁊.j.c.ſi.ſed nõ faciunt mentionẽ
qn ante moꝛtẽ oĩa expedita erãt ira ꝙ nõ reſta
bat niſi ferre ſnĩaʒ:⁊ h̊ pꝛobatur ſᷣ ſing. qͥn mo
plus ꝓbat illa lr̃a:ſi bene põderet᷑:ꝙ ẽt ſi arbi
ter prefixerit diem partibus ad ſniam audiedã
nihilominus expirat ↄpꝛom ſſuʒ per moꝛteʒ al
terius ↄpꝛomittentiũ:⁊ e h nõ ꝑ ea q̃ le.⁊ nõ ĩ
ſiłi ĩ c.audinis de procu.⁊ hãc cõcluſionẽ.S. fa
ctã firmauit bal.ĩ. d. l. diẽ pferre: allegat Inn.
b: ſed nõ opoꝛtuit allegare Inn. qꝛ tex. eſt H a
ꝑtus:⁊ ꝓ hoc facit ꝙ teꝛminus pᷣfixus ad ſñniaʒ
audiendã ẽt ꝑ iudicẽ extinguitur per mortem
citati:ita ꝙ nõ nalʒ ſnia poſtea lata pretcxtu illi
us citationis ut.ĩ l.ĩ ſũma J.fi.ff.de re iudi.cũ
ergo opus ſit nona citatione expirat cõpromiſ
ſũ:qꝛ nõ põt citari ꝑſona ĩ cõpromiſſo nõ com
prehenſa nt i.c.fi j eo.ſecus dic ĩ iſtatia incho
ata corã iudice:nã iſta morte litigantis tranſit
ĩ heredẽ ut in.l.tam ex Sctibꝰ.ff.de iudi.æ nõ.
i. c.fi. J.eo.effectus tñ ſnĩe ꝑ aꝛbitriũ õ ꝓmittẽ
tem ſuperſttiiẽ trãſit ĩ ipſius heꝛedem:unde nia
arbitri ñ expirat:lʒ non ſit executioni mandara
ante moꝛtẽ cõpromittẽtis ſicut ipſuʒ cõpromiſ
ſũ dũtaxat ut i. d. l.diem pꝛofeꝛre. F. i. ? iõ glo.
pe. hic ĩ.v.arbitriũ exponit i cõpromiſſũ:q qi
nuat ꝙ arbitriũ.i.ſnĩa arbitri nõ expirat ꝑ mõ
rẽ illiꝰ qui cõpromiſſit: ex quo ðceſſit P ſniam
latam ſed cõpromiſſũ ſic. ¶ Quito nõ ꝙ moꝛ
tuo nno ex eleciis ĩ diſcoꝛdia ad eãdem prelatu
rã nõ dʒ attẽtari alia electio:niſi prius diſcutia
tur ꝑ indicẽ de uiribus ſeu naliditate illiꝰ electi
onis facte de ſuꝑueniente:⁊ ẽ 2õ qꝛ data ualidi
tate illius electõis nõ nalʒ fa ut i.c.ↄſideꝛamus

ziuopoſito iſte ena
1s lr pmdl aj⸗ ue e edn
iaͤſticioe lius c'hn e i
Grgitiß gant u lecc
eiſeter. apre tan ban.l .
dtu giet de inre cnonico no dtan .
ramet üalen qn cöpꝛomini aliquẽ ticy

iua bot qo plene dini c.f.
go n. legzwit ſbi neceſſariz e
ene qi gl imne

ſnia iyi ad canonico
te belaciu inpin de ideo iene il 3
icſpir ibi ſiiſta niebafee ſlus g iſtud. c.da

guos ieleelus nidi ieligütt Innd
poomiſſ̃ toitbiccũ plecds ? non. Rer
rwomclul⸗ Momſletittind lurc eox.
pper noui NMerins exppirann cöromniſſ
no gedit urne ias cöhromiſſarin qn
canonicos: au ut dixi canonici non cöro⸗
m Eſirlgzi bic opꝛomiſſu un
cano cos: x ̃ dcbuit iſte archicps pꝛoce
obſtante morte alterius elecii:qꝛ ex quo
mõtni compromittetes nec arbitri durad
piomiſſi:: bant ſei tnut bic hoſt po
liaz di partes i eligentes: z dlec noͤ eſt
ciͦ papa hic erſſe dican g cöpꝛomiſſü fun
iuz per morte alterius:io tene precedẽte
eif. glche nel nr 5 dhiip nodll
arent hr IMn vricömini hemn dppe

copꝛomiſſo ſi gs cſtata ꝑ arbiir tenneni

ſere? ponitaliana donn dictg
que ego /
eppedini poſt glo in c. cumn dilecuus e⸗

X poſita. Ardier doſt

ſuu arb i ſfii
. u
Nean Nugennn be
1Ps fa ibi
ſcod ſeonoer An nd
an iu oſegt —
e
ſata bomiſſu in dutizk 2
uheg⸗ ne ilaci en c ielligen en
inel doz: l nſſian
eibin neſ Alterius al
n D us gen inendi np

doner ad
compro⸗ omiſt 1 bab W

wcdri ſine eti, n l
amide ſiinn didii ge
Nouriänalici li
a czmi itm n n ain

ſij tiſngro re
opline ppanrbie
4 uneng Arfmnſmnli
AlMius eponineminer
n dunſm i ol gimn ſlr ilß
mai ſetſc n acunt mentione
mimt nand dathelin critin no eſt
duniien nitdnmmid ing n
Pps pon i irſidene dinirn aſt abi
ier prefrert den puribus 2d iam wtd
nblemings epirn oMonm ſuzper nong
erius 9pnominteniü:teb no erqleddi
ci cudins deprocn t bit coclnſoni
i fmmami bal. .0. ie ofente gleht In.
.lno opommtalipnne M Ab 4
Ans: Odockritg eminpeffins i fi,
Audendi aninät ennpninn Ner nanen
(itun :in c, no ih ſiin hoſterhun Dtumm 1
nsdnmions ili üm ſiiſtcerind i

rgo opys ſt oun ammont a an
inumin uſiſ nſi ien
ei AA ens iſſtun
ſtmmaiti) ſunnde
cwtindten ſtuwone liigmnis nmit

1 pd ſgeindl e,

elec. æ hic ĩ fi. Debʒ ergo pꝰ ↄſtare an electõ
ſuꝑſtitiſ naleat æ hodie deciſũ eſt ꝙ electio attẽ
tata pꝰ moꝛtẽ coelecti ẽ ipᷣo iure nulla:qꝛ debet
prius diſcuti naliditatas alt᷑ius electõis ut pro
bat ĩ. c. i. .ij. ut.li.pe.li.vi.⁊ ibi firmauit Jo.
and. ?7 ꝑ illa iura poſſũt decidi multa hic tacta
Inno. que per te nidcas. Vltio nõ ꝙ l
expirat cõpromiſſũ factũ ĩ oꝛdiaꝛiũ:non tñ ceſ
ſat iuriſdictio ſua oꝛdiaria ⁊ põt poſtea ꝓcede
re tãqᷓ; oꝛdiariꝰ:⁊ ita ĩtelligit᷑ iſte tex.ſʒ dubiuʒ
ẽ nũqͥd pot᷑it cãm decidẽ ꝑ acta geſta coꝛaʒ eo
tãqᷓ; arbitro. Abbas tẽuit hic ꝙ ſic allegat.c.
pntata ð teſti.⁊.l.i.C. de arbi.do.An ur innẽ
Sriũ niſi proceſſit ptᷣate oꝛdiaria ⁊ cõpromiſſa
ria pᷣſuppoſito qꝙ iſte due pkates ſint cõpaſſibi
les:ſʒ certe pᷣmũ dictuʒ de inre ꝓcedit ſernata
tñ diſtictiõe illius. c.pnitata:⁊ uide qð ibi dixi.
n gl. ij. ibi fʒ leges qᷓ̃i dicat ſecꝰ ſʒ canões
2 fac iſie tex. aꝑte ↄtꝛa baꝛ.iĩ aut᷑.deceꝛnimꝰ.C.
eo.ubi dicit de iure canonico nõ probari ut in
ramẽtũ naleat qn cõpꝛomittit᷑ ĩ aliqnẽ tãqᷓ; i ar
bitrum:z nide ciꝛca hoe qð plene dixi ĩ c.ij.Sẽ.
eo. In glo. in. V. alleganit ibi neceſſaria eſt
ſnia ꝙᷓtũ ad canonicos ¶ Adueꝛe c
te hic loquitur in pꝛia ꝛ20e: ideo tene iſtã ꝛõeʒ qᷓ
icipit ibi ſi iſta nidebat᷑:æ ſcias ꝙ iſtud.c.habʒ
duos itellectus: quidã itelligũt ut Inno. ꝙ cõ
pꝛomiſſũ fuit hic factũ ꝑ electos ⁊ non ꝑ electo
ꝛes:qꝛ electi ↄpromiſſerũt t in ð iure eoꝝ.meri
to per moꝛtẽ alterius expiranit cõpromiſſũ:iõ
nõ debnit duraꝛe ptas cõpromiſſaria quo ad
canonicos:qꝛ ut dixi canonici non cõpromiſſe
ꝛunt. ¶ Alij irelligũt eꝙ bic ↄpꝛomiſſũ fuit ſuꝑ
canõicos:⁊ iõ debuit iſte archiepᷣs pꝛoceder̃ ñ
obſtante morte altcrius electi:qꝛ ex quo ñ erãt
mõtni compromititẽtes nec arbitri durabat cõ
pꝛomiſſũ:⁊ hanc lect.tenuit hic hoſt.exponens
Eaʒ ibi partes i.eligentes:ſʒ h̊ lec.nõ eſt bona
cũ papa hic expᷣſſe dicat ꝙ cõpꝛomiſſũ ſuit fini
tuʒ per mortẽ alterius:iõ tene precedẽtẽ leciu.
2 ĩ fi.gl.dic meliꝰ:ur.ð.dixi ĩ pꝰᷣ nõbili. Ex gl.
querit hic Inn. ntrũ cõmittat᷑ pena appoſita ĩ
cõpꝛomiſſo ſi ꝑs citata ꝑ arbitrũ tenuerit ↄpa
rere ⁊ ponit aliqua bona dicta que ego latius
expediui poſt glo.in.c.cum dilecius ſupra.eo.

dijs nonis aſſumptus non poreſt per
ſuũ arbitriũ ſniã imutare etiã ſi de componen
do iter ꝑtes a papa mandatuʒ receperit hoc di
cit:ꝑs fa ibi lʒ autem. ota primo ꝙ ſupeꝛ
diſcoꝛdijs ortis ex ſñia poteſt cõpꝛomitti:ut ſic

ð nouo cognoſcꝗt᷑ de meiitis cauſe de quo dice
tur. j. cũ. glo Cr5 5o ꝙ ſuꝑ iuribꝰeccłe põt
fieri ↄpꝛomiſſũ ẽt ĩ laicũ ꝙ itellige ut dixi ĩ.c:
cũ tpᷣe. S.e 5 3 ꝙ cõpromiſſũ põt firma
ri datione obſiduʒ:ut ſic dentur obſides in pt̃a
tẽ arbitri uel alterius detinendi donec arbitriũ

ferendum nigore compromiſſi habuerit effe

¶ De arbitris

ctũ:⁊ ſolet hoc ſepe attentari iteꝛ nobiles ⁊ po
tẽtes qͥ ð facili nõ pñt ↄneniri ſupeꝛ executione
laudi ut indiꝛecte ↄpellant᷑ ad executionẽ peꝛ ꝛe
tentionẽ obſidũ ſicut firmat᷑ qnqʒ cõpꝛomiſſuʒ
datione pignoꝝ: ut nõ.gl.i.c.cuʒ dilectus.S.eę.
qnqʒ pene appoſuõe:ut i.c.peꝛ tuas ⁊ c.dilecti
.5. eo iẽ de iuꝛe canonico ualet ↄpꝛomiſſũ
nudo pacto faetũ ſᷣm hoſti.ðᷣ quo nide qð latiꝰ
dixi.sð.eo.ꝑ tuas p. cõtꝛa tex. in eo ꝙ iſte
electꝰ habuit recurſũ ad papã ↄtra ducẽ nene
toꝝ:nã cũ iſte eſſet laicus nõ debnit papa le in
tꝛomitteꝛe nt ĩ.c.cãʒ qui fi.ſint le.actor eniʒ de
bet ſequi foꝝ rei ut in.c.cuʒ ſit generale de fo.
ↄpe. So. Inn. nõ reſpondet directe ad prium
ſed dicit nõ eſſe dubitandũ quin papa haberet
h cãu iuriſditõeʒ ↄtra iſtũ ducẽ alłat.c.aplłicos
.xij.q.ij.⁊.c.ſi quis de potentibꝰ.xxiiij.q.iii.⁊
aliter nõ dixit:vr̃ iñ uelle ſʒ iura que allegat ex
eo ꝙ iſte dux opprimebat eccleſiã ⁊ iura ipᷣius
retinẽdo iniuſte obſides eccleſie:æ retractando
iſtã ſñiam ꝙ inſte potuit papa adiri rõne quaſi
cuiuſdã ſacrilegij ſeu oppꝛeſſiõſs:⁊ nõ.ſingu.hᷣ
dictũ iuncto tex. ꝙ licʒ laicus pꝛetextu ↄpꝛomiſ
ſi opprimebat ecclcſiã ſen eius iura nihilominꝰ
poreſt adiri iudex eccleſiaſticus ↄ eũ quod intel
lige qn notorie ↄſtat de iniuſticia ſen oppꝛeſſio
ne ut hic ↄſtabat.naʒ iſta ſñia nõ habebat colo
rare factũ iudicis cũ notorie eſſet nulla ex defec
iu poteſtatis:ſecus puto ubi laicus ex poteſtate
ſibi inherẽte ꝓceſſit ad aliquã ſententiã naʒ cũ
iſta ſit nulla uel iniqua debʒ recurri ad ſuꝑiorẽ
ſuũ ⁊ nõ ad ſuperiorẽ eccleſiaſticũ iuxta ea que
dixi in. c.fi. de iudi.⁊ in.c.ſi duobꝰ de ap.⁊ i.c.
ſignificãtibꝰ de offi.dele.¶ Scðdðo ultra docto.
põt dici ad tex.ꝙ iſte dux nenetoꝝ nõ ꝛecogno
ſcit ſaltẽ ðᷣ facto ſuꝑiorẽ ĩ tpᷣalibꝰ merito potuit
ĩ hac re ardua adiri papa ĩi ðfectũ ſuꝑioris:vñ
puto ꝙ etiã per laicũ potuiſſet adiri papa ĩ boc
caſu ↄtra iſtũ ducẽ per ea que dixi poſt Inno.
in.c.licet ex ſuſcepto de foro ↄpe.⁊ in.c. cũ te
de re iudi.facit qðᷣ nõ.hoſti.in.c.cum iohãnes
de fi.ĩſtru. ¶ Lercio põt nõbiliꝰ dici ꝙ ð inẽ
cõi ⁊ ordiario fuit hic papa aditꝰ ꝑ iſtũ elecium
nã cũ pretendit electus arbitriũ ducis eẽ iiquũ
2z debebat executiõi mãdari õ eũ:⁊ ſic erat reuſ
in hoc caſu poterat adire papã tanqᷓ; indiceʒ ꝓ
priũ:cũ ipᷣe eſſʒ iudex pᷣncipalis cauſe ↄtra ipᷣm
electũ ut i ſili nõ.baꝛ.in.l.ſi ſocietatẽ.S. aꝛbitꝛ0
rum ff. ꝓ.ſo.ubi dicit ꝙ reus petẽs arbitram
tum ꝛeduci ad bonã equitatẽ põt adiꝛe iudiceʒ
ꝓpriũ:qꝛ cũ prius index habebat iuꝛiſditioneʒ
iĩ iſta cã:cũ iſte ſit reus põt adiꝛe iudicem ſuꝑ ar
ticulo illius cãe qð plenius exaĩo ĩ.c. qͥntanalł
de ſuꝛeiurã.merito papa h̊ mãdanit reduci ĩ ſta
tum priſtinum q;ꝙᷓ; fuit attẽtatũ ↄtra ſententiã
n gl. ij. ibi trãſigi ſiue compromitti nõ po
tuit.nõ bene iſtã gl.iũcto tex.pꝰ ĩ eo ꝙ equiꝑat
trãſactionẽ ? cõpꝛomiſſũ:ſᷣo qꝛ ubi nõ põt trã
ſigi nõ nalʒ cõpromiſſũ.nã cõpꝛomiſſũ ẽ qᷓdam
tranſactio.ut ĩ aut᷑.ſi qñn.C.de indi.⁊ facit h ꝓ

„

¶De arbitris

ſtatutiſ locoꝝ ĩ qbus cauetuꝛ:ut int᷑ cõſãgnieos
fiat cõpromiſſum:debeuenim ſtatutum intelligi
qn peut᷑ cõpromiſſũ ſuꝑ re dubia.nãſi ꝛcs eẽt
certa ? clara quẽadmodũ nõ hʒ locũ trãſactio:
ita nec cõpꝛomiſſũ:⁊ ideo ſi peiit̃ executio ſentẽ
tie uel iſſi habetiſ executionem paratam nõ de
bet fieri compromiſſuʒ niſi opponeret᷑ aliquid
rõnabile:⁊ hãc ↄcluſionẽ firmauit Mar.i pro
hemio. C. æ i.l.poſt rẽ iudicatã.ff.ð trãſac.⁊ ĩ
.l. elegãt᷑ i pn. ff. ð̊ ↄdi.ide.facit qð nõ.glo.pe.
C. de pac.l.ſi qs i conſcribendo ⁊ tenuit hoſt.
aperte hic dicẽs ꝙ h̊ compromiſſũ non ualuit
qꝛ fẽm fuit ſuper rebus deciſis ꝑ ſniaʒ ut dicit
ẽt Inn. Sʒ adueꝛte nam predicta pnñt opuime
procedere ubi compꝛomiſſuʒ fieret tãꝙ in arbi
vratorẽ.nã tunc pꝛoprie ↄpꝛomiſſũ dẽ tꝛãſaciõ
ut nõ in. c.qntauallis de iuꝛeiurã.⁊ i.d.aut᷑.ſi
qn:ſʒ qñ cõpꝛomi.tit̃ i aliquem:ut arbitrũ tũc
eẽt iudicio meo dubitãduʒ nũquid ualeat com
pꝛomiſſuʒ ſuꝑ deciſis ꝑ ſniam qꝛ arbitria ſunt
2cdacta ad iſtar iudicioꝝ:ut in.li.ff e.un quẽ
admodũ ualet iudiciũ ſuꝑ deciſis ꝑ ſniam pre
ſerũ ſi nõ opponitur de trãſiiu i rẽ iudicatã ut
i.c.iĩter monaſteriũ prope fi.de re iudi.ita ðbe
ret ualere cõpꝛomiſſũ factũ ⁊ iudiciũ inde ſecu
tum Inno. tamẽ hic uidet᷑ ſẽtire ꝙ et tãqᷓ; i ar
bitrũ nõ põt cõpromitti ſuper deciſis ꝑ ſniam
ĩ eo ꝙ allegat arbitriũ hic non ualuiſſe:qꝛ non
tenet ſnia ↄtra ꝛes prius iudicatas:ut.ij.q.vj.
F. diffinitiua. v. itẽ ſi ſnia. ¶ Neʒ qꝛ pꝛelatus
nõ poreſt ẽt ſi uellet renunciat᷑. iuri eccleſie que
ſito per ſniam allegat.l.iterpoſitas.C. ð traſa.
hec ultia rõ ẽ bõa:ſʒ ↄcludit tin i re cccleſie:nõ
autẽ i facto prinan:prima uero ꝛ uniuerſalis:
ſed illa depẽdet ab alia qõne. nũqͥd tencat ſnia
ʒ ſeniẽtiã quã plene exaiaui i.d.c.inter mõaſte
ꝛium:⁊ ſi tenemus opi. ꝙ indiſtincte no naleat
pꝛocederʒ diciuʒ Inno. hic ſed ſi tenemus aliã
opi.ꝙ ĩ diuerſis iſtantijs ualʒ ftia ſetẽtia quaʒ
renuit Mar.i. l.i. E. qn pꝛouo.nõ eſt ne. nõ ꝓ
cedeꝛet hoc dictuʒ Inn. unde ego putarẽ ꝙ cõ
promiſſũ bene fieri pot tãqᷓ; i arbitrũ:⁊ ad iſtũ
rex.põt ꝛeſpõderi ꝙ hic ãnullat᷑ ſnia ex eo quia
non fuit cõpromiſſum ſuꝑ rebus deciſis ꝑ ſen
tẽtiã ſʒ ſr̃ diſcoꝛd js nouit᷑ oꝛtiſ:uñ n ðbuit iſte

arbiteꝛ extẽdeꝛe manũ ad non SS

pꝛomiſſo:⁊ hanc ſo.ſẽtit gl.iiij.i fi. n gl.
iiij.ibi dicas ꝑ hoc nõ ſoluit᷑ Sriũ foꝛmatũ ð.l.
dieʒ pꝛofeꝛre. S. ſtari So. dic diciuʒ glo proce
deꝛe quãdo arbitꝛiũ i ſe ↄt net cuidetem iniqui
tateʒ. nam tunc ſalteʒ de iuꝛe canonico nõ ẽ ſiã
dũ tali aꝛbitꝛio.⁊ ita loquit᷑.c.ij.alł.i gl.ur ibi
plene dixi.¶ Et ĩ fi. gl.qꝛo qͥd ſi fuiſſʒ in com
promiſſo dictũ:ut intelligeret᷑ lis ⁊ qõ ſuꝑꝰoĩ ⁊=
toro eo quod fuerit landatũ:nunqͥd tũc naleat
arbitriũ ↄtra prioꝛeʒ ſnĩaʒ:do. An tʒ ꝙ ſic: qꝛ
ſuꝑ ſetẽtia poteꝛat eẽ cõtentio:ut ĩ.l.i.ff.q ſen.
ſine ap.reſci.unde uigoꝛe illius cłe nẽ ↄpꝛomiſ
ſuʒ factũ ſuper re dubia:dicit tamen h̊ ꝓcedere
ĩ rebꝰ priuatoꝝ:ſecus ĩ rebus eccłaꝝ quia pre

latus nõ põt ſic ſurgere qõnẽ in pᷣiudiciũ inris
eccłie:ſʒ do.car.tʒ õriuʒ etiã quo ad primũ dic
tuʒ: qꝛ peꝛ iſia ueꝛba gũalia nõ uidet᷑ data ptas
retractãdi ſñiam quod plus placʒ:æ pro hoc ad
duco iſtuʒ tex nã papa hic ſcripſit duci ut ptes
niteꝛet̃ ducẽ ad ↄcoꝛdiaʒ: ? iñ dr̃ in tex. ꝙ per
neꝛba gnalia pape nõ fuit intentionis ut qrimo
nia iaʒ ſopita debeꝛet ſuſcitari quaſi in generali
ſeꝛmone nõ uenit id qð ĩ ſpẽ quis nõ fuiſſʒ ueꝛi
ſiłr ↄceſſurus:ut in rła in gñali ð reguł iuris.
li. vVj. ⁊ i.c.ti.ð offi.uica.co.li.gꝰ ide dicẽduʒ ẽ
iĩ ꝑtioꝰ gnñaliteꝛ ↄpromittẽtibus:ut ꝑ gñ alem 2=
effuſum ſeꝛmonẽ non uideant᷑ cogitaſſe debent
in apponeꝛe ſemꝑ in ↄpꝛomiſſo illã clan ulã ne
poſtea opponat᷑ S arbitriuʒ qð excedit limites
cõpꝛomiſſi. ¶ In gl. fi. ibi ſʒ tenentur ut fiat ꝙ
iteꝛ ꝑtes ↄuenit.nõ bñ gl.qꝛ ſepe ob iſtã cãʒ dã
tur obſides ĩter pᷣncipes qð an poſſit oĩo ð iur
fieri uide qð dixi i.c. ex reſcripto de iuꝛeiuran.
Moc intendit. Mõ
Nnotuit. ualʒ ↄpꝛomiſſũ de ĩ
certa ꝑſona in arbitæ aſſumẽda. h. d.
quo ad titulũ uł latiꝰ ſic. Mõ vʒ ↄpꝛomiſſũ feʒ
i duos ſeu płꝛes hoc adiccto:ut i caſn diſcoꝛdie
eligat᷑ feiꝰ ꝑ eoſdẽ łalios: pꝰ põit fq;: o dat iu
dices ibi ideoq; NHõ p ꝙ ſuꝑ cã ölegara
papã pñt ꝑtes ↄpꝛomitiẽ ĩ alios tãqꝙᷓ; ĩ aꝛbitꝛos
⁊ ſic cãm eripeꝛe a manibꝰ delegatoꝝ qð intelli
ge qñ cã fuit delegata ĩ fauoꝛẽ ꝑtiũ.pnt enim ꝑ
tes renuntiaꝛe fauori ſuo: ut i c. ad apłicam de
regu.⁊ i.l.ſi qs in ↄſcribẽdo.C. ð pac. ſecus ſi
cã eſſet deleg ata in fauorẽ publicuʒ.ad hoc qð
le. ? nõ.i.c.ad petitionẽ ð̊ accu.⁊ in.c. ex ↄque
ſtione de reſti.ſpo. ¶ Mo. fo ꝙ quẽadmodũ n
poteſt ↄpꝛomitti in duos hoc adiecto ut data ĩ
teꝛ eos diſcoꝛdia ipſi eligãt ſibi teꝛuũ: ut ꝓbat
in.l.itẽ ſi unꝰ..ſi in duos.ff. eo.ita no pot fiẽi
opꝛomiſſũ:ut data diſcoꝛdia iter arbiiꝛos iudi
ces dele gati deputent teꝛtiũ:ut ꝓbatur hic:⁊z ĩ
hoc iſta decꝛe. ꝓuidet ultra illũ. . ſi in duos hꝰ
tamen putio fuiſſe de mente illius tex. vn poreſt
ↄcludi ꝙ quibuſcũq; det᷑ iſta ptᷣas eligẽdi teꝛti
um in cã diſcordie nõ ualet ↄpꝛomiſſũ dʒ enim
fieri ↄpꝛomiſſuʒ pure ⁊ in ceꝛtos arbitꝛos: ⁊ ſi
poſtea ↄtingit diſcoꝛdia debet iudex ordinariꝰ
compelleꝛe aꝛbitꝛos ad cligendũ tertiũ:ut in.c.
ſuſpiciõis de offi. dele.⁊ in.c.cũ ſpãli de ap.⁊ ĩ
pꝛeał.l.itẽ ſi unus. pᷣncipꝑaliteꝛ. rõnem diueꝛſi
tatis dicã infra ſuꝑ tici ʒ iuncta gl. i.
⁊ tene mẽti qꝛ alibi nõ ita bñ ꝓbat᷑ ꝙ delegati
poſſunt de ↄſenſu ꝑtiuʒ retineꝛe ſibi ptᷣateʒ exe
quẽdi ſñiã arbitꝛoꝝ feꝛcẽdã ſuꝑ iſta cã q̃ eis fue
rat delegata a grio:eꝛgo pt̃ate non reſeꝛuaia ñ
poſſunt delegati exequi iſtã ſententiã arbitroꝝ
ſed debet ꝛecurri ad oꝛdinariũ: ut dixi poſt gl.
fi. in. c.peꝛ tuas.õ. eo. ¶ Vlimo nõ. ꝙ nõ ua
let ↄpꝛomiſſuʒ faciuʒ ſupeꝛ eligenda inceꝛa per
ſona aꝛbitꝛi:æ nõ. qꝛ tex. dicit hoc eſſe ſtarutuʒ
ex legati ꝓuiſione z habnit reſpectum ad.d.F.
ſi in duos: ſed iſte textus fundat ſe ſupeꝛ alia

ſic̃ delegeni non pi nir ſi
cdo inderde a. * Sei
ulun tyri roognre miſc
gonomats pit o d fei
nee econione dien 8
os aſſütos ſea mmu diel
andirg Si dleganbli pbn en

aaamitit i legatu kig enn
gpromintſi dleh ſeclice fpenir

. üͤcuͤ ſp
iis delegata guatuc
. poteſtas deleganorum unde hpanes

is delegan:nonſe
poniumn decnſt li ſa ioriſdicno?
cxiguik poleſtes nr . zümin
lnpuſt ppemndlil elo
mglic icenlth ensirſ eeut
Aliquẽ hpꝛomniſn paltes falitl romſun L
Ali ni te nideni reccdẽ aprioꝛi compꝛem
nilſiſennz leo. elr duenſmt⸗
qr ppromiſii tuolitariit atbit ſenpi poi⸗
ſuia gibna io pit nez wch volamne ar
lo promſſo teredene a . .de re dur
hinſciio ci, wblco ꝛ in dud 1 ini
niitintlenms de dl. t Nini ipnlutt.
fichi.F.d V. od ernd nd exruignu c pies
dantad ardwwos. uf poſſent denno redire
deeanos ſine alia delegatöe. ad be facit cle
din ge appel r i ant.ſt tamen. C. de te ap.
