ptione teſtiũ: ur & dixi. uł qñ bẽt calculare roeʒ
inter partes. ¶ 552 ꝙ iſte auditoꝛ hẽt iuriſ
ditionẽ: ſj hoc uf ò tex.nã diceret᷑ tunc iudex =z

nõ executor ſeu auditor:ſed ſaluando glo. dic
ꝙ hʒ iuriſditionẽ reſpeciu exequẽdi ſibi imunc
tũ nõ aũt i exaiatõe negotij.⁊ nõ.i hᷣ iſtã gl. ſin
gulariĩ ⁊ ſatis uidet᷑ pꝛobari i. c. ex lris h̊ aleg.
lrio nõ. ex. fi. glo. ꝙ i appellatõe iterponẽ
a hodie non eſt dria inteꝛ auditoꝛc æ iudiceʒ.
nã ſi grauãt põt appellari. alias ſecus ut h̊.⁊ in
c.ut debitꝰ.j.de appel.i hoc doc.muliũ iſtat ſʒ
cõclude bꝛeuiteꝛ nueꝛitatem ꝙ quo ad iuſtiſcan
dã appellatiõeʒ nõ ẽ dria.qꝛ ſꝑ debet iuſtificaꝛi
26e grauamis led in mõ iuſtificãdi ẽ dr̃ia ẽt ho
die. nã iudex ꝓccdit ex ſuo officio uel arburio:
uñ ab eo poſſũ appellare pᷣtẽdẽdo pꝰ grauamẽ
E eũ mihi flictuʒ. ſed ab auditore nõ poſſũ ap
pelare ſi exeqᷣt ſibi iniũctũ licet me grauet:qꝛ ñ
eſt ipe ꝗͥ grauat me ſz ille q ↄmiſſit. ẽ eni ipe tã
qua pica ⁊ organũ cõmittẽus:⁊ iõ ſi ſentio gꝛa
uamẽe debeo appellaꝛe a ↄmittèete ⁊? nõ a comiſ
ſario. Itc ẽ dꝛia: qꝛ oblatio ꝓpbanõis iuſtificat
appellationẽ corã indice:ut i. c. iterpoſita ð ap
pel. ſecꝰcorã auditore:qꝛ cũ auditor ꝓcedat ex
iudicialiter nõ tenet̃ reciꝑe ꝓbatões grauamiſ:
ut plen dixi ĩ.d.c.ĩteꝛpõita.⁊ ſic et hodie poſſ-
Fuari dꝛia q põit᷑ irer iudicẽ ⁊ auditorẽ n
gl i vᷣoo dũmodo ibi ſupplc. h. d gl. mern Zrij
qð poſſz foꝛmari.nã appꝰ fũdat᷑ ſuꝑ grauamie
ut i. d. c. ut debitꝰ: ſz lʒ qs ſit mihi ſuſpectꝰ ñ ꝑꝑ
hoc me grauat.gꝰ nõ poſſuʒ appellare a indice
ſuſpecio cuiꝰ Sriũ innit iſta la. So. diẽ gl. itelli
ge ꝓꝙ iſte ſuſpeciꝰ põt recuſari nõ aũt ab eo põt
appelli. h̊ in ipꝛopat liaʒ.iõ dic ꝙ pᷣus dʒ ꝓpo
ni ꝛecuſatõ ⁊ ſi nõ uult eã admittẽ pot tẽ ab co
appellt qꝛ tẽ granauit ĩ n admintenꝰ ur ꝓbat. j
i. F. fi.ĩ fi tex ¶ In gl. i. v. lit. cxoꝛdiũ ibi ꝓpe
neꝛo nõ. bñ iſtã gl. ꝙ i li. ↄt.dũ axat dẽ ꝓprie
lis exoꝛdiri ſeu ichoãi qð nõ. ꝑꝑ ſtatuta ? alias
diſpoſitões facietes mẽtionẽ ð exoꝛdio li᷑.= „
B fac̃.c.ex ꝑte el ij. de v.ſig. ubi lis dẽ mora peꝛ
lit. ↄt.nã ea q pcedũt ſũt potius ordinamenia
ad litẽ inchoandã. ¶ In gl. i. v. cae fineʒ quaſi
dicat ſecus ſi ↄmitteꝛet nudã ꝓbatom ſnie:qꝛ
c ꝓfeꝛes ñ ẽ iudex ſʒ nudꝰ miniſteꝛ iudicis:exẽ
plũ cũ eps ſnĩaʒ ꝑ ſe ↄpoſitã r̃citat ꝑ nõꝛiũ : ut
c.fi.ð ꝛe iudi.li.vj. ¶ In glo. ĩ. V. diuiſiʒ idẽ
renet Inno. ur. ſ.poſſit ↄmittẽ divſis ꝑſõis di
niſiʒ d ueꝛſis iñ tꝑibꝰ.ñ enĩ vᷣbʒ eodẽ ipᷣre uni
ↄmittẽ pricipiũ ⁊ alteri mediũ uł finẽ qꝛ poſſet
ſurgeꝛe itricatio = eſſet ↄ mẽtcẽ huius lie ĩ vbo
libeꝛius ⁊ Z mẽtẽ.c.fi.de ?p. ?. c. diſpẽdia. e. ti.
li. Vi. põt gↄmittẽ principiũ nni quo expedito
poterit eidẽ uł alteri ↄmittẽ aliũ articuluʒ:quo
expedito poterit ↄmitẽ finẽ.⁊ ita cõir trãſeũt
doc. Sed ego nõ nideo q̃re nõ poſſit cõmitter
ita diuiſim a principio ita ut procedat n ſił ſed
ſuis teꝑibꝰ:puta ſi uni ↄmitto exordiũ litis al
teri media cãe ꝛeliquo ſniam ferẽdã. nã h̊ caſu
ſi ꝓcedũt divf tẽpibus n repugnãt iura ſuꝑiꝰ
lagena E M alen uerbo alij delega? unlt

ergo glo. iſta ꝙ nullus citra principem poteſt

¶ De off. dele.

oᷣlegare cãʒ criminalem. tu dic plenius ut dicaʒ
in. c.quod ſedes J. de offi.ordi. 2. ponit glo.
differentiam inter ius canonicum ⁊ cinile ut de
iure ciuili non poſſit iudex appellationis dele
gare cãm: ſecus de iure canonico. hoc non pro
barur licet conſuetudo ſit in oppoſitum: ſed h̊
dictum hoſti. ut dicit Jo. an. ⁊ bene eſt coniꝛa
.c.ut litigãtes ðᷣ of. oꝛ.li.Vi.⁊.j.e.c.paſtoꝛalis
ubi aꝛchiepiſcopus ſubdelegat cãm appellaiio
nis ? ideo tene dictũ glo. ¶ In glo. in verbo
in principio in fi. vult ergo glo.bic ponẽ unã
differentiam inter leges ? canones ut ſecundũ
.ll. iudex non poſſit committere principiuʒ cãe
2z medium ⁊ reſeruare ſibi ſniam:ſecus ſecũduʒ
canones ut h. ¶ Sed aduerte:qꝛ dictum glo.
procedit ſecundum unuʒ intellectũ q̊ colliguur
ex cortice autentice ad hec. C. de iudi.⁊æ uidet᷑
ſentire ibi glo.ſed ultramõ.ut recitat ibi Cy. ?
ſequitur bar. dant alium intellectum ⁊ melioreʒ
ur intelligatur quando iudex uult ↄmittere ſuo
coſiliario ſeu aſſeſſori.hoc enim non poteſt fa
cere.⁊ eſt ratio:qꝛ conſiliarius ſeu aſſeſſor non
hʒ iuriſditionem:ſʒ tantum bʒ conſulere iudici
ut in. l.i. ?⁊ quod ibi nõ. ff. de aſſeſſo.⁊ ideo nõ
poteſt aſſeſſoꝛ ferre ſniam nec exercere aliquem
ariiculum iuriſditionalem ideo dicimus ꝙ lai
cus poſſet eẽ aſſeſſoꝛ iudicis eccleſiaſtici ut nõ.
Inno. in c.ij. ð iudi.ubi plene hunc articulum
examinaui.non ergo prohibet illa auc. quomi
nus ordinarius poſſit commitere alicui princi
pium cãe tãquam iudici delegato ⁊ ſic intelligẽ
do nulla erit dr̃ia in hoc inter canones ⁊ leges
2 hoc tene menti.
erum Continuatur iſte. F. ad pᷣcedẽ
*tia. Mam. S. dixit papa ꝙ ꝑ ſu
am conſtõem nõ intendebat derogare conſtõni
alexandri:qꝛ principalis intentio ſua fuit ꝓut
hr ĩ v.intentionis. Sed qꝛ poſſet dubitaꝛi an ⁊
quando poſſet appellari a ſubdelegato ſubijcit
iſtum. F. ⁊? hoc dicit in ſumma uſqʒ ad. J. poꝛꝛ20
A ſubdelegato cum iuriſditione appellari põt
ſecus ſi ſine inriſditõe niſi modum excedat.tiũc
enim poreſt recuſari niſi datus ſit ð partium cõ
ſenſu. ¶ Hõ primo ꝙ a iudice poteſt appella
ri non autem ab auditore niſi modum excedat
7 dicitur auditor is cui committunt᷑ media cãe
ſine iuriſditione. iudex uero dicitur is cui com
mittirur articulus iuriſditionalis puta uel tota
cauſa uel principium uł finis ⁊ declara hũc tex.
nt plene.S. dixi in glo. ſuper. v. qᷓ; executorem.
5 ex hoc et ex tex.ꝙ media cãe expedi
ri pñt ſine iuriſdirione:non t intelligo ſemper
qꝛ in prefixione teꝛmini ⁊ citatione ac inteꝛlocu
tionibus requiritur iuriſditio ut in.l.a pꝛocedẽ
te. C. de dila z quod ibi nõ. facit quod nõ.gl.
in c.cum cã. S. eo.⁊.c.prudentiam ubi pʒ ꝙ ci
tatio eſt inriſditionis unde intellige tex. de arti
culis canſe ⁊ de nuda ꝛeceptione teſtium nel de
calculo rõis ⁊ ſimilibus.¶ Ireʒ nõ. h expreſſũ

tex. qꝙ deputatus ad nuduʒ miniſterium poteſt
vt ſuſpectus recuſari quod declara vt plene di
xi S. eo. c. ſuper tex. ¶ Item nõ. ꝙ depurarꝰ d
partium conſenſu non poteſt recuſari quod in
tellige niſi ex noua cauſa utr S e. c. inſinnante.
Do. contra tex nam videiur ꝙ ab auditoꝛe
nonlit necia appellatio:qꝛ ſi modum exceſſit
proceſſus eſt nullus:qꝛ contra formam manda
ti Vt in.c.cum dilecta de ꝝp. So.dicit abb.cõ
trarium procedere qñ contra formaʒ procede
ret:ſecus ſi vlcera.naʒ tunc debet appellari ne
pars videatur tacite ꝑꝛoꝛogaꝛe poteſtatẽ illius
vt.. eo. c.cnʒ olz. I10 voe dictum. qꝛ ne
ſcio alibi ꝙ poteſtas non habentiis iuriſdiuioeʒ
poteſt prorogari de re ad rem etiam per taciiũ
conſenſum: ſed dubito an dictuʒ ſit veruʒ:tene
t ſemper menti:qꝛ doc.non reprobant aperte
non tñ placet michi illa differentia an cõtra foꝛ
mã uel ultra ſit proceſſuʒ: quia ubi datur certa
forma paria ſunt pꝛocederc contra foꝛmam nel
preteꝛ ſeu ultꝛa ut in.c.pꝛudentiam.S.e.⁊ ibi di
xi ⁊ ideo ſolum eſſer fienda differentia nirum
forma concernat uulitatem publicam nel priua
tam partinʒ. naʒ primo caſu non poteſt remiui
per conſenſum partiuʒ. 2.ſic vt in. c. fi j eo. et
nõ dixit Inno.in dicto.c. prudentiam ⁊ ideo
tunc neceſſaria eſt appellatio ne partes tacedo
uideãtur renuntiare forme date per iudicem in
earum fauorem ⁊ notabis hoc ſemper:⁊ habet
locum etiam in nudo min ſterio ut h ſecundum
unum intellectuʒ. Irem dic ꝙ appellatio poteſt
eſſe urilis etiam ſi actus eſſet nullus ut ſaltem e
uitet᷑ grauamen facti.nam ⁊ a ſentẽtia nulla po
teſt appellari ut in.c.dilecto de appel ⁊ nõ.i.l.
ſi expreſſim. ff. de appel. n glo.i uerbo ſta
tuimus ibi ſed conſulendo dixit h ideo dic gl.
qꝛ de neceſſitate n tenetur iudex in cõmiſſione
habere cõſẽſum partiuʒ licet partibus ſit iuſ ſal
num recuſãdi ſubdelegatum ſen audirorem ut
ꝓbat᷑. e. quẽ neꝛo ¶ Er ex hac gl. ⁊ ex tex.
nõ. ꝙ uerbum ſtatuo qnqʒ impoꝛtat ↄſiliũ ⁊ ñ
pꝛeceptuʒ ⁊ hoc quãdo mateꝛia non eſt neceſſa
ꝛia ut hᷣ n glo. i neꝛbo ꝛecipiatuꝛ ibi de cõ
ſẽſu paꝛrium eſt eligẽdus ſentit hec glo. ꝙ aſſel
ſor debet eligi de conſẽſu partium ſi partes cõ
nenire uolũt:ſed hoc ñ pꝛobatur hic licet glo.
allegat aꝛgumẽétuʒ niſi cõſultiue.uñ potius pꝛo
batuꝛ cõtꝛaꝛium.nã ſi delegatus poteſt deputa
ꝛe auditoꝛẽ ſin cõſeſu paꝛtiuʒ ut.S dixi 2 pbat.
j. eo. S. quẽ vo foꝛtius poteſt ſibi eligẽ aſſeſo
ꝛc cuʒ offm aſſeſſoꝛis pꝛĩcipaliteꝛ ueꝛſetuꝛ ĩ cõ
ſulẽdo iudici ĩ his que ſunt iuꝛis ut.l.i.⁊ quod
ibi nõ ff. ð aſſeſſo. Et hãc partẽ tenet h Inn.
dicẽs iudicẽ poſſe eligẽ quẽ uult maxie cum ex
facto eius teneat᷑ æ nõ.hꝰ vbũ pꝛo hoc.li.=.l.
nullꝰudicũ æ qð nõ.i eiſ. C. ð of.aſſeſſo ? ad
pᷣdicra uið tex.i.c.ſtatuiũ..aſſeſſorẽ ðᷣ Rp.li.
vj. ubi ẽt hr̃ ð ſalario ↄſtiruẽdo pro aſſeſſoꝛ
qð nõ.ſpe.i.ti.ð ſalaꝛijs. .fi.

,„

Hemdan an
inprimnchio diri
guggefſbn ofñn alen aumn
pleegnetonunenporſtdut vyrfum
itceegnoſhcetgnnd nnlia Npon
ſerſcoleegreboeumm onbu lon
nſiortt ilyni ſnis i ie
ſtnrp utaltu n bi moep
ioipni rnuen nmnſantſont ni o
ronati b0ilin m boeann voſſt
lin nd e G1 C.1l 5l dicit
lpave terorsporeſt bacegareiſi⸗
itincenium deegane deder enim mel
endo tcguns erat ordingtins:ſecns
EAnatrmio diveſihnis eſi ain deleg
Iuper iunſcltionen unna ibi cöniſin
uunsbite porſfni miuenlen
zmimmn nnennn
nch oeconmmin go. non
ihiünmninun ihenonsrai ie
nlunpoſſtſihcelgen⸗ le
ceſit eni pee

mngnck igs Hermſlo xniſ.g iiſ

dnlgnrtrs Ccral nea gl

lin
un ber haricch gong
ur nſ cihmaien

nn pnceegmnto rilgteſ

8
egntninnind
p clegano.et ob
mum bip –
ſe Anr Omimmrnnch ge

Ann mamntittam
ultunn R
ſoanung

ionani eſ
uim ſacit x
ſio concloe
nam ſ com
ioniſditio er
ui perion⸗
Ne. co. und
Aam m00
gpia wn e
ech denn
in vſcn
uuc.ſ. l
Aniſſa ci:
nit non int
papam uim
probꝛdcls e
bieglemm
ooſtane gil
daomimds ſi
Modmin. k.
Ciur iſn d
die d ide e
dades cinm
omniſſo moch
msidacci
den indicii
a apyel
Alteri ſude
legari aur
ſtra ci
ſoen
n 4
. 10
clean

2
acit
ſta ⸗⸗
eſs ten

Ee⸗
em

Werponn tn
(Donm wui iint
nonſt nei ntutn
an cci pelnoeg uutr
nscfnlts lonn
rincn ienng⸗

nmnn
mnun voctr f 1 ta

nconm
ZM ongn

lunc
nsceum ei⸗ 1 nu

Roccols i dedri
ſuidnſtnn me eiumn an
parſonenitere unmeintin
tonſcenian ſel venanmn pertnii

otden
in npe Nenig- unmunnn
mwnii unnit licſinn unn Air
,, udfſnniunncönfer
mi ucdlolmſt Droetſizotinhi denn Ceta
mgmninhbalram innn
Hae ſuclunn ncpudenim etſd
nt iceo ſolan eſn ſenee Offanig onn
prmnemm unlimm ablemn äin
mn pant.ij onino i,non oles tnin
Nr conenſum pimnj: ſe r in ef⸗ ſc
li dint Yo in ciao cpnudeniame to
me neteſani el oppelino e umes meetd
idcimmr enuntare vormeone per ccen in
tuun tworen t notabis hoe nperee baber
cumtuum in nudo min ſenioor bſecvndom
Unum mntleang Junndeg ollniootc
ARe vclsciumſaanseſin ls hene
Unci gemmmfmi nmntaſniin wland
ielappeln unndid N:
ſtenpreſin ſdehl Aongoi ni⸗
wimmsb idoonſimhi dub in D
Ppar inm mnß,in n ttix 1
. uom e ontloren u
Uun feuſit ſballez en.
frſcnen anrgan,
54:.] 15 ebev Enportat ONliͦti
iͦ uadun ſume cih iini

ecoic meia oneſ neeci

niggr uebo uchhiann bide
gicnsſentpet *
S vornomk Pndi
Reconteg krinnit d
1 ic 6Pobaurdi⸗ td

nntehinſ döeneni Noluß⸗

deiren.
gid Ml ſed 9

„,„. H. ge ,orlee
ſco uſeſons hili ,to

„mt offm 6 G
1 n veſolee
ilowdid is 7 hininn
e⸗ ſeſo. ſannin
hiſo ſ oſe li , lli/
grssile )
as lenea ?, 690
tr̃e ir t i
oke ℳ
mu s tiel u N
dien jolin/ 4
n xin⸗ )
. . .
qon⸗

=
=

.hGος⅓

NLContinuatur ad precedentia.
vorro. Supra uiſum eſt an ? quando
a ſubdelegato poſſit appellari.nunc ſubijcit ad
quem ſit appellandum.æ hoc dicit ĩ ſumma. A
ſubdelegato nõ in totum appellatur ad ſubdele
gantem non autem ad primum delegantem. ſe
cug ſi in totum. h. d. uſqʒ ad. . quem uero.
MHöõ. primo ꝙ delegatus pape poteſt in to
tum iuriſditionem ſibi commiſſam alteri ſubde
legare poteſt etiam pro parte:ſed primo caſu ñ
remanet iudex:ſecundo ſc. ¶ a ſerunde
cni ↄmittitur articulus medius.i.articulus nõ
inriſditionalis proprie nõ poteſt dici cognitor
nec executor ſed auditor:qꝛ habet potius audi
re partes qᷓᷓ in eas iuriſditionem exercere uel
cauſe cognitionẽ inter eas aſſumere. ¶ In gl.
in nerſi.tranſfert ibi quia illam non habet ex 9
miſſione:ſed a lege ⁊c̃.hec ratio referenda eſt
ad primum dictum glo.æ non ad ſecundũ.nam
glo. in principio dixit duo rimo ꝙ licer
delegatus pape poſſet in totum alteri caulam
ſubdelegare non tamen poteſt dare poteſtatem
ſubdelegato ſubdelegandi:quia licet ipſe potu
iſſet ſubdelegare hoc tamen non baber ex com
miſſione ſed a lege: ut.j.c.paſtoralis.quaſi ue
lit dicere ꝙ iſta facultas fuit tributa perſone ip
ſius delegati. non autem tranſit acceſſorie ni ðᷣ
legationis.⁊ nõ.h̊ dictum.per hoc enim poſſet
limitari gl.nõ. in.c.is cui.j eo.ti.li.vVi.q dicit
ꝙ delegatus inferioris poteſt ſubdelegare:ſi
fuit ſibi indultum a delegante. debet enim intel
ligi quando delegatus erat ordinarius:ſecus
ſi delegatus. ⁊ ratio diuerſitaris eſt quia delega
tus non habet iuriſditionem ultra ſibi comiſſa:
ſed ordinarius habet poteſtatẽ uniuerſalem. uñ
nirtute huius iuriſditionis poteſt dare poteſta
lem ſubdelegãdi. n ea.glo.ibi cuʒ teneatuꝛ
exequi mandatum.ad hoc contrarium glo.non
reſpondet:ſy dic ꝙ delegatus principis non di
citur traſgredi mandatum ſuperioris: cuʒ lex ſi
bi concedat nt poſſit ſubdelegare.ceſſat eni pec
catum ex quo eſt legis permiſſio. xxiij.q.iiij. q
peccat ⁊ i.l.gracchus.C. de adul.¶ In ea. gl.
ibi ſed nũquid delegatus hec particula glo.uſʒ
ad fi. eſt hodie expedita ĩ. c. ſi delegatus.j. eo.
li. vi. ubi deciditur ꝙ pot delegando reſuare ſi
bi executionem. 7 uirtute huius reſeruatiõis de
bet ad enʒ appcllari a ſubdelegato.nec ob.dic
tum glo. ꝙ executor non habʒ iuriſditionẽ: qꝛ
illud procedit quãdo alicui ↄmirtitur nuda exe
cutio. z ipe index qui habʒ exeqͥ bñ habet iuriſ
itioné in executionis actu:ut probatur in.c.q̃
renti.j.e.= in.l.ꝗ diuo pio in. F. ſi ſuper rebus
ff. ö re iudi. & In glo. in V. ad euʒ. Adnerte
qꝛ iſta glo. adducit duas leges que non ſolum
nidentur contrariari huic littere ſʒ etiã ſibiipis
adinuicem. nam. l. i. E. qui pro ſua iuriſ.ſimpli
ciler dicit ꝙ ſi delegatus ſubdelegat appellan
dum eſt ad ipſum delegatum ſubdeleganté. = ñ
ad primuʒ delegantem. æ.l. i. in. F. i. ff. quis 7 a

e offi. dele.

quo uidetur innuere totum oppoſitum ſimpli
citer eniʒ dicit qð ſi app llatur a ſubdelegato ðᷣ
legati non appellatur ad ipſum ſubdelegantem
ſed ad ipſum primum. Glo. iſta dat duas lolu
tiones. Drima ut ill . ll. reducantur ad diſtin
ctionem huius.. ? eſt bona reſponſio naʒ per
hanc reductionem etiam ipſe leges reducuniux
inter ſe ad concordiam ut pria lex ꝓcedat quã
do delegatus cõmiſit nõ in totum: ſʒ qꝛ ille. ll.
non diſtinguunt an in totum nel in parte fuerit
facta commiſſio: ideo gl. non confiſa de hac
lutione dicit alternatiue tñ ꝙ aliud Fʒ.ll¶ Sʒ
per hanc reſponſionem non reducuntur ille. ll.
ad concordiaʒ inter ſe.= legiſte nario modo di
cunt. Bar. ĩter cetera ibi dicit ꝙ prima.l.loqͥ
tur in/delegato principis.ſecunda in ðlegato ĩ
ferioris:ut ſic magis deferatur primo qᷓ; ſecun
do. Sed contra hoc dictum eſt tex. h.loquiiur
enim in delegato principis.⁊ ideo tene primaʒ
ſolutionem quia promtum eſt iuꝛa iuribus con
cordare nec de facili debemus inducere diuerſi

tatem inter leges ⁊ canones:ſed unnz ius öbʒ

iunari ⁊ ſuppleri per aliud.x. diſ.ſi in auditori
um facit tex. S. eo. in prin.nam ⁊ ratio neceſſa
rio concludẽs militat pro deciſione huius tex.
nam ſi cõmiſit in totum non remanlit apud eũ
iuriſditio cuʒ iuriſditio delegata non ſit radica
ta iun perſona delegati ſed delegantis:ut in.c.ſa
ne..eo. unde cum deſijt eſſe iudex non debet
ad eum appellari.ſecus ſi cõmiſit non in totuʒ:
quia tunc iuriſditio remanſit penes eũ 2z par
te eſt deriuata in perſonam delegati ¶ In gl.
in V.ſi cã ibi alij dicũt.æ hãc opi.tenet hoſt.ut
tnuc.ſ.ſit appellãduʒ ad delegatum qn ſibi fuit
omiſſa cã appellatione remota ⁊ ipᷣe ſubdelega
uit non in totum nt tunc nõ poſſit appellari ad
papam nirtute clauſule.⁊ nideiur prima fronte
probabilis opi.ſed contrariam opi.quaʒ ponit
bic gl. tenent Jo. an.⁊æ cõmuniter doc.ſc.ut ñ
obſtante ꝙ illa cã ſit ſibi ſimpliciter cõmiſſa ni
bilominus ſit ad eum appellandum. hoc uidet᷑
probari in.c.ſi delegatus.j.e.li.vi.ubi nihil di
citur ð iſta clauſula.? ponitur diſtinctio de qua
hic ad idẽ.c.cũ te.S.e.⁊ tenẽdo hãc lec.q ẽ cõiſ
hbabes cãum in quo nõ põt appellari ad papaʒ
omiſſo medio.⁊ rõ huius ðᷣciſionis ẽ qꝛ delega
tus ĩ hac cã repntat ꝑſonã pape.uñ cũ appellãſ
hẽat indiciũ pape paratũ ĩ ꝑſonaʒ vᷣlegati fruſ
tra appellat ad ipᷣʒʒ papã:qꝛ ãt appellat ad eũ nt
alteri ſubdelegʒ ⁊ ĩ nanũ laborat cũ hẽat hic ðᷣ
legatũ.aut ut papa cidẽ ↄmittat ⁊ tẽ magis fru
ſtra cũ ex pria ↄmiſſiõe hoc poſſit. Et ex his ĩ
fero ꝙ a ſubolegato ðᷣlegati alteriꝰqᷓ; pape põt
appellari ad papã omiſſo medio:qꝛ ceſſat 20 P
dicta cũ nõ hẽat hic iudiciuʒ pape.? ꝓ hꝰ ſcðᷣo
itellectu facit iſte tex.in v.ut ꝑcatur laboribꝰ ⁊z
expẽſis ⁊c̃.unde nõ fundat ſe ſupeꝛ uiriute cłe:
ſʒ ſuꝑ laboꝛibus ꝑtiũ ⁊ expẽſis.

¶ Quem uero. Continnat̃ potius ad

.H. Vuz q; ad pᷣcedentẽ

—–

* de:
.

¶¶ Be o ffi. dele.
zeiuin .

nam ibi fuit dictum ꝙ ad
culſari ſub e hoc ut non poſſit re
“ gernilecnſb len aultor eguten use remora ſubdelegat alteri acceptati ĩ üben
necelnirare eiſz re ſed ne crederet aliqs ꝙ ðᷣ tans ſubdelgare nec a cteptau n põt accet ſienan un cersn „
ſabiecit . 3 equirẽdus parti qo tñ añ 6 ppellatiõe rem 5 O ſascenan inn 1
ubiecit b papa iſtu um conlenſus an aeceptationẽ pote ota ꝓcedẽ uhalt Ctbeſigein⸗ a
ditor datus ſine pa . F. ? hoc diẽ i ſumma. Au appellandũ appellabit zareret 2 ſi ab iſto fudit uugn drdn B ⸗
ſulpectus non t ſi ꝛtiuʒ ↄſenſu recuſari põt ut delegatꝰ nõ ĩ totũ. h. d papã etiã ſi fuẽit ſub ewmitui chn 6 ſcx jen
folunm cegaen ine cauſa. Hõ. pꝛimo ꝙnon Et ↄtinnat iſte. F. aa r,. intellectũ ueri onm i⸗ ungumni voleu
poteſt ut erang cã ltia recuſari non tus fuit auctor añ i , do ibi pſecu ali⸗ ſaled ſeheen nuſhin lezait
tus ölegati pape quod i d er helege ni erur due delcgaej . dn ia hei 5 un mini gi Kpon
eius. ergo idem procedi robr. . e. i. . ces ſdas 5. primo miſit alteri ui eem ertin un ichigiß̃
n rticulus dndacf aſtoegh nenn mn ani⸗ no derkt * Rienae nen unitenone⸗ 2 humaluuge nt, e
nudum miniſterium ⁊ i. ſz etiam ſi vmi ĩ põt ſubdeleg⸗ . ꝛis a princi mſ ninatn ufrnnmn n
ter ius eiurm er in boc nõ. unaʒ afinnin in.l. dee de inci peedh rinn ddbel⸗ . lin 1 liurt. .
cuſatur delegatus Erinle nan dge iure ciuili t etiam in inbdelegato d vre ai eniz illa iura ri — itetgns o lesn ⸗
rernlannnie cã: ſz latis ẽ rrerhia Hz n ꝓberur uranent in ↄmiſſione Prioikczänn ano qano rrin ii letin inc, nw⸗
eat calũnioſa iuxta e atio non apa e ut ſubdelegar ſſit. 2 ſi ium quod hẽèt zöcet 10 3 4
alüniola inxta ca que babent æ nont peꝛl poſſit. ⁊ ſic vr illð pnilegi 2 innünicihonnt. e. .
aperii ca qu? nt 2n. onale illᷣ Enchn
onico: qꝛ ſe Hunciura prinilegiũ. li. Vj cũ ieiNhel Alen ni αα
betur ltia recuſatõi qꝛ ſemper exigitur in unt iura illa etiam i li. Vj. Item nniciue l. 9 .
ia recuſatõis cà ur b r.i ur ven a illa etiam in eo qui eſt Pce mup tſinli nim eheen un al mip⸗
.c.ſuſpitioni . 2·. d. F. eid T i. gatus principi pꝛo part giſnnan m eh B .
P.s. lor uls i ſi. Item nõ hic Srene en ris. vñ röne partt parte delegatus nſe ſltcltgil chen wn ſbdelegimdn deab
Triorpoteſt tunr Kalern wp etiam ſimplex au por ſubdelcgare tots klegate ab inferiori nõ po ſunma zriſihi bſordi lobet imins al.
dẽat proponi ⁊ pr HH ſuſpectus. coꝛã quo vo Et ex h ⁊ ex tex.nõ clen qnod eſt bene nõ lliopſalnlttgn ni zttie muare cog
rem ſeu ſubdeleg gawar recuſatio õ andito totũ nõ facit ſubd e harng e ſubdelegando nuſinn itthnne onitur o guie luni li i
eſt coram auditore ſeu ebedr, proponẽda pis als iſte poſſet lcle celeri delegaiũ prici Hoiaanſlitgnll lige un n bam n
coram delegato ſubdelen delegato 2 ꝓbanda ſubrogar i locu alteri⸗ ke e⸗ ſic hes caſũ eappelie enen, goi nae i ?nõbis be
quo recuſatio non Rlobenre 2 iſte eſt caſus rogãtis.vñ ut uides ſubdk var kile⸗ lure in iaunmeKe te luo ni
corã ipo delegãte.¶ Ic uur cori arbiuris: ſed cipis nõ bet priuilegiũ ſubd gat delegani prin in Iut lwſttg iifin ano;) ili .
ordinarij ł uicarius ice⸗ ſi recuſat delegatꝰ qũ bẽt ip̃e pricipis delega elegadi quẽadmo õ 4 *
tionis debecat fieri cora ſtant ut probatio ſuſpi tẽ nõ. ꝙ delegatꝰ ve te ĩ. c. ꝓxi.i pricipio Mr luticcncenn. neli. 1 l.e!
copo ⁊ iſta probant i.c. ſt ipſo ordinario æ epiſ W, zds aopelatseremote nõ pot ſubdele umt idiiat ie hn o⸗ vicre
ſed dubium eſt quid ſi de cõtra unũ.j.e.li.vVj. gatꝰ cũ dẽa cla. vr̃ eni emota tʒ iße fuerit dele ſn ihlitr dimn gluin 4 dai ice
in totum ? ille ſubdel elegatus ſubdelegauit ꝑſonale. princeps enĩ illo fuerit priuileginʒ limmiſclguus bcee lſct 19.1. Nch n
probabitur coraʒ Vlegeto. recuſatur: nũquid legen ꝙ nõ alit enlree de eſt de ꝑſona ſui ð zuf iatüuinnmmg 15 Ani
ſubdeleganit i dubiũ fac̃ qꝛ ex quo uit illã clam arer ꝙỹ ipſe iõ forte appo Fempimi ſni ſpecutui enn acc za
iuriſditio ⁊ den torum non remanſit prarn nõ ẽ rräimiſibte ellatõe remota: iõ 5 priniell uiurſon rhananſta mni Honan
d. e. ſuitlonts. Ibenn aſſumi arbitri 11. unicg. E. 8 el nbcotegen fac qð hr i ſili i felenrbi n lmckemu i didon
quo delegatus n ud nn oppoſitum: qꝛ ex mẽti ꝙ Ppoſniſ e anr ltimo nõ. 7 tene iitltile iürnc d 1oss Kgr
non nidetur cchrariterin exercer inriſctnouen ceriã nãm. qñaʒ reci nerle beb, non bns b ſe uutno ſibcie unes ghia izahs
ſa. unde cũ adhuc re ĩ eñ iuriſditio tranſmiſ ex ſpẽbꝰ ex quibꝰ pir nam uniꝰ. qñqʒ alteꝛiuſ llüirati egeuſtanialin ivnic qð idi din
delegatuʒ ut in. c. qᷓ icgra poſſit reuocari nam iſti ↄponit᷑nã ut hic nides ĩ ꝑſe agobt ,g piig ganeeb ad tex. 5j
ʒ ut in. c. ᷓuis. . l. vi ri per lpei tius college ↄcurrũt iuriſditõ o Rblc i dnb 1pine boins.e, lex. bi ſ
ꝙ dʒ ꝓbari coram iſto aan⸗ j. merito dicũt pẽi. ſ. iuriſditio delegata æ ſt iſditões diuerſe rlccnpoſt ſaſie bor on Pngd
3 reinoto ſub deis ato iunatio . e Häcise npoſitum cenſer añʒ dniäno ePi! nimmnhtnl hmn dl nio Frag⸗,
egatũ ergo ad eũ io redit ad ipᷣm gata ut quo ad actũ ꝓcedẽ iuriſditio ſubdele Vſoniin emnn ſgniͦg⸗ —7
unum . Sed q eũ ſpectat ↄgnitio ar. d.c 4 3 a qno ad actũ ꝓcedẽdi appellatõe remo an ngſin oaqa i⸗
quero: qꝛ iſte tex.ſ. ec. 1 acultatẽ ſubdelegãdi: añ * in Nrago e ribim dezng“
ĩ deputatione auditoris qui X. oluʒ loquitur rora delegata ab ipo princi gãdi:qñqʒ cenſei zanii go. bibpig er 4 51q e
legatus ad actum H ſi deputat᷑ ſubde tiõis interponenðᷣ i abea ut reſpẽn appella wiirie iubenimtene⸗ ii roczſag
ſubdelegari ſine anicitennieu nũqͥd poſſit cipem omiſſo ſubele appellatur ab iſto ad pri e din⸗ veßzö bone onof E sr
dem rõe ꝓ ̊ fac qð nõ.i partium. dic ꝙ ſic ea eſſet delegara ab i gante ac ſi tota iuriſditio l e rnd reſenp s
de foro ↄpe. na qð nõ.in.c.ſi quis ↄ clericum legare nec a . ipſo pricipe:nõ aũt põt ſubde erllkasn⸗ pnuegi d.O5
poſfit ſi nam cum dlegatus hẽ iuriſdiri ppellatõc remota ꝓcedeẽ ac ſi . olbceſegz erdis ſent D As.
it ſubdelegare Eat a lege ut riſditio eſſet ſubd er ac ſi tota gi egici s Prin 1 uddlenna;
ſuũ hre ↄſeſũ Sartu;rar onm in exercẽdo ius vVr optime endersate C 5 facad mnlta- alr niſe Ginim —
ntitur iur iuʒ: qꝛ nemini faẽ inin z aui udi df ſi ens ins .c. per hoc de hereti.l.. vj. llltiizi ſe Rd:.
r ſieg ut ic.cũ ecclia S elec. ebec ſiore e iuẽ ordinario ꝓcedit cũ iiod nctiriliſe⸗ a Regn rn
dico in ordinario e 5 bo ſi non pũ ⁊ ideẽ cordia eoꝝ vofies er quiẽ delegat? dʒ i diſ inn ueethin m
qui pro ſua iuril. te ðlegat ꝑ.l. unicã C. a pricipe dele papa ac ſi rota iuriſditi⸗ eſſet ntren tai . it dach
per. c. ut l gata ita ꝙ öe. eu ig
ordi li. vj. .c. ut litigantes de offi. ria trabit ibi ad noz del iuriſditio partiʒ ordia an inſd ui 1 degn
¶ Si ero Si unus ex duobus ðᷣl ne, Phier da i, delegarrac e Gen nöblin ſeſt le Meſumie
*principi egatis ⁊ ex iſto infe m delegantis. Ei ern 9 lieſttbe enles. daſ⸗
principis . SE infero ꝙ ſi tibine de do
pis cum cla appellatõe n ⁊ ĩquiſitore t Prccentw! no appelent 8 aaneſe bhmaſb nieng⸗
metropolitanum epi: E appelladu eutfütſpeci, d NNS me. —
politanum epi: ſed potius ad ipſum R anemtg „* ſob⸗
elaſt N “ ͦn vir⸗
drtlineg caſ ſit loti pe
gido n.,. inai ntoti⸗
o eeg,e
peellr nne ins.
tohig. Tiſcho
. d ſel
N 4
Anent

8.,0,
uuns ſdd ileſegens,
R e .
in nnciui⸗
Cehtgte: ettſieen en,
– onn nikhte

ladtſſcie

. gur dſerionn
hoͦſobdelgne ptmn in Gnod Amen
rabtat o⸗gittz iittenh
lolũ no fet ſoblelgnnciin Ceegnipi
pl als iſte poſſr ibcelggne ſchisaſi⸗
ſoſoga oci en nopoir cli ineiß
ſogins i r iges ibillgr ciegei nn
cps noberonuiegii ſbllegincl gnengno
li be epricpis elgn ic gni onipo
no celegar prilps nopor iibel⸗
rcichinelne nuh e ienic
gnd ti dia i Nr ei glͤften giulin
Vonie inensti cltbctie Nonſud
engdiilmni eiineen
i ſidmmalieſamnii fiuleii

birinibieiſcpceegmin tiiſti
luna Cöſeiſee kan,s

nii ghoſi rdileli ſinn zu
cni nun nq eipt an n .
dirono'opot ibl r
vial Muan rſcles Uleit
utuhlegnnibli

hüluninih Poinſdto ſpl⸗

d
ſen üiman
Nenoniſolhlatlm it
nan niblick d ⸗
cſetdeees Atirlenu ilorI
tane ſſpimn i⸗

io ſe⸗ N,
nſcii ar l⸗ in

opline . inncni/ gidl

ni nmneß

Lel

papã ¶ Ded quero cur uariat᷑ hic iuriſditio in
iſto iex.qꝛ ur dicit qñnqʒ cenſetur tota delegara
quãdoqʒ ſubdelegata.So. dicit hoſti.ꝙ quate
nus piudicat honori ⁊ iuꝛi ipᷣius delegati cẽſet
tota ſubdelegata:qꝛ ex acceptatõe college ificit̃
tota iuriſditio ſua: ſed reſpeciu iuris ſuꝑioris
qð uerſatur ĩ appellatõe iterponẽda debet tora
ceſeri delegata ne ex facto delegati pᷣiudicet᷑ iu
ri ĩius ſuperioris: ul dic ⁊ aliter ꝙ aſſumir hꝰ
totũ ↄpoſitũ nãm alt᷑ius ſpeciei ſᷣm ꝙ iuri minꝰ
derogat᷑.nã ſi appellaretur ad ſubdelegantẽ re
ſultaret magna abſurditas:qꝛ ſubdelegans co
gnoſceret de ſacto ſui college:cũ tñ par i pareʒ
nõ habet ĩperiũ:ut ĩ.c.ĩnotuit.5õ. ð elec. ⁊ appel
latio debet interponi ad maiorẽ non aũt ad pa
rem:ut ĩ.c.ij.ð ↄſue.li.vi.ſed ꝙ ad papã appel
letur nulluʒ abſurdũ oritur. reſpectu uero facul
tatis ſubdelegãdi cẽſerur tota ſubdelegata:qᷣa
ſi diceremus ↄriũ:ſeq̃ret᷑ abſurdũ ꝙ ſubdelega
ta iuriſditio poſſet ſubdelegari. nulla aũt abſuꝛ
ditas ſequr ſi delegatus nõ uritur ſuo priuile
gio ĩ actu ſubdelegandi. ⁊ idẽ dic reſpectu clau
ſule appellatõe remora. ¶ In glo. i v. nices ſu
as ibi iĩ totũ omiſiſſe uidetur.nõ bñ glo. ? ideʒ
tenet Inn. ? ꝓ hoc facit:qꝛ ĩdiffinira equipolʒ
uli: ut ĩ. c. ut circa ðᷣ ele. li. vi. ⁊ ĩ l. fi. ff. ð ui tꝛi.
2 ole. lega. ? ĩ. c. qꝛ circa de priui¶ In gl. i v.
nec põt i fi. dicit hoſti. ꝙ hec gl. ẽ Z tex. iõ delẽ
da foret. nã hic ĩ tex. dicitur ꝙ clanſula iſta per
dit uirtutẽ ſi delegatus ſubdelegat alteri nices
ſuas nec u ꝙ ẽt hodie aliquid operetur. dic ꝙ
operatur uiꝛtutẽ ſuã ꝛeſpectu cuiuſlibet appella
tiõis qᷓ a iue nõ approbat᷑: ut i. c.paſtoralis de
app. ? dic ut ibi plene dixi. ¶ In glo.ĩ v. nec
cam ibi ſed illa nõ tenet dic melius ꝙ ibi dele
gatus inferioris ſubdelegauit articulũ ñ iuriſdi
tionale qo põt ut dixi. s. in pᷣma parte huius.c.
n ea. gl. ibi. c. ꝙ ĩ dubijs. rnde ad hoc con
trariũ per id qð dixi poſt ultimũ nõbile. nã qnʒ
maius dignum trahit ad ſe minꝰ dignũ qñqʒ e

contra ſm ꝙ minꝰ inri preiudicatur 2 ĩ btene
mẽti iſtũ tex. ¶ In ea. glo. ibi ð pig. ex lſiis di
cit Jo. an. iſta iura Sria loqnũtur de honor̃

anexo rei.iõ trãſit cũ ipſa re:ſʒ ð honore ſen P
nilegio ꝑſonali dicẽdũ ut nõ.i regula priuiſegi
um ge ꝛe.ð inꝛis li. Vi. Et ex his nerbis ſerit Jo.
an. bi ꝙ pf̃as ſubdelegãdi ẽ priuilegium per
ſonale. qð nidetur ꝓbari.j.c.ꝓx.i prin.⁊ facit
boc optie ad id qð.õ. dixi ĩ.F. porro:ut ðᷣlega
tus principis non poſſit ſuo ſubdelegato dare
ptatẽ ſubdelegãdi:qꝛ puilegiuʒ ꝑſonale exigni
tur cũ perſona æ perſonã ſequit᷑: ur ĩ. d. rła pui
legiũ. - ſic nõ placet pria opi.quã ipᷣe ſẽſit ĩ.c.
is cui eo. tj. li. vi. nõbilia bec plene nideas.
Un gl.ĩ V. ꝙ ſi n poſſit ibi patet ex iſto. F. ſʒ
certe hoc nõ patʒ expreſſe. nã hic nõ dicitur
iſe qui deleganit fuit ipedit: ſed facir tex. i. c ij
ieo qð dicit ꝙ ex ſola iuriſditiõe a pricipe ſibi
delegata potuiſſet iſte pcedere q̃ cla ipedimeti

luerit purificata.⁊ ſic itelligẽdo ꝓcedit opi.gl.

De offl. dele

¶ In ea. gl. ibi ſz qrit utx delegatꝰ. hec pticła
uſqʒ ad. v.ſʒ pone hodie ẽ expedita ꝑ.c. q;uis

Vi. ubi approbat opi.hꝰgl. ⁊ dic ut ibi.
ea. gl. ibi ſz põe h̊ gl. uſqʒ ad fi. vx deciſa
ĩ tex. ʒ nnũ itelleciũ q̃ vꝛ ſatis fcipiẽdꝰ itelligẽ
do.ſ.ꝙ alter ſubdelegauit nõ ĩ totũ.nã ſi ſubde
legaſſet ĩ totũ idubie erat appellãdũ ad papã ꝑ
F.porro.j. e. Et iura bñtia ples irellectꝰ dent
itelligi fʒ itellectũ dubitabilẽ: ut i. l. i. ad fi. ff ad
muni.⁊ ĩ.l.qð labeo de carbo.edic facit ĩ.c.cũ
ĩ iure. . e.? ꝓ hꝰ ĩtellectu vr̃ hodie hᷣ tcx.qñ ðᷣ
legatꝰ omiſſit extraneo uices ſuas.eadẽ tñ rõ ẽ
2 fortiõ qñ ↄmiſſit college:qꝛ fortiꝰ eẽt ꝑmiuẽ
da app ab. eyneo ꝙᷓ a collega. 5 vz cõis opi.
doc.lʒ qdã S. uerte in ĩ co ꝙ gl. icideteꝛ
dic ꝙ a metropolitano appellat᷑ ad ↄciliũ ꝓuin
ciale cui peſt ipᷣe mtropolitanꝰ: ut i. c. ſiẽ. J. ðᷣ ac
cu. diẽ ei hoſti.ꝙ h̊ diciũ nullo iure ꝓbr̃.nã.c.
ĩ miiis alł.i gl.ñ ꝓbat. ʒ eĩ ↄciliũ ꝓniciale ſũ
marie cognoſcat de crimie metropolitani:non
tamẽ ut ipe puniat᷑:ſed ut referat ſuꝑiori:ut ꝓ
batur in. c. graue. v. metropolitani. . de pᷣben.
⁊ nõbis bñ hoc diciũ qð ſatis mihi plʒ.nã ap
poſitio regłr ẽ iterponẽda ad ſuꝑiorẽ: ſʒ ↄciliũ
Puitiale nõ ẽ.j. metꝛopolitanũ cũ ipe ſit caput
illiꝰvcilij. æ ĩ eo. ꝙ gl. t diẽ ꝙ ab ordie vᷣcnꝛio
nü.i.eoꝝ q ꝓpõebãt regimini ciuitatis appella
bat ad pᷣſidẽ: uide caſũ ↄſilem i.c a collatoe de
ap. li. vi.ſʒ nõ faciũt iſta ad cãuʒ nim ¶ In gl.
iĩ v. ad pᷣmũ ibi qꝛ ĩ totũ omiſit aduerte qꝛ gl.
n uẽ recordata ð eo qð.. dixerat ĩ gl. magna.
nã ibi uoluit 2 meliꝰ ꝙ ꝑꝑ illã mixmrã iuriſdi
tõis ölegate ⁊ ſubðlegate dʒ appellãi ad pᷣmũ ðᷣ
legãtẽ. ʒ legatꝰ ſubolegauerit ꝓ ꝑte. ⁊ iõ iene
qð ibi dixi.⁊ ꝓ itellectu faẽ tex.i v. lʒ ali qbꝰ. Et
ad tex. i fi.dũ diẽ ꝑꝑ rõeʒ ſuꝑiꝰ allatã dic fm
Jo. an. ꝙ hũit reſpectũ ad rõeʒ aſſignatã ĩ iſio
F. ꝑ cauʒ ↄVſũ.nã quèadmõʒ cẽſet̃ ſubdᷣlegata
tota qꝰ ad ipediẽdã ſubðlegatõeʒ ita cẽſer̃ tora
oᷣlegata q ad applłatõeʒ ifĩponẽdã ad ſuꝑioreʒ
ꝑ rõeʒ ſuꝑiꝰalłatã.⁊ B en lʒ alið ſẽſit gl. ſeqns
= ſte. . ſeu. v. ðcidit qõeʒ
S£ ius ueꝛo. pricipalꝛ ꝓpõitã.⁊ h iren
dit. Si ðᷣlegatꝰpape ſubdelegat ñ in totũ ꝑs a
ſubslegato n potẽit appllłaẽ ex eo ꝙ datꝰſit ſin
ſuo ↄſeſu:põt tñ ꝛcuſari ondedo cãʒ iuſta corã
ðᷣlegato.⁊ tẽ ðᷣlegatꝰdiffiniet a qẽt ſi noluit ꝛcu
ſatõʒ admittẽ appellat ad papã. h. d. uſqʒ ad e
⁊ ſic ðcidit treſ cãuſ.2ꝰibi qͥ ct. ʒ ibi ꝙ ſiHNõ
pꝙ dlegat pape pt᷑ cãʒ ſubolegãe Eiꝙ ꝑte ptiũ
ↄſeſu mie qſito.ad idẽ.s.e.. quẽ vo Mõ.a
ꝙ et ſubolegatꝰðlegati ñ pt᷑ fcuſari niſi ꝓbet in
ſta ꝛcuſatõiſ cã ðᷣ q̃ dixi i..quẽ vᷣ 5.3
fcuſato ſubðlegato iuriſdiꝰ r̃dit ad pPʒ ðᷣlegaiũ
ſubdelegãte qð idubie ꝓcedit qñ ſubdeleganit
nõ ĩ torũ ꝓut hic ↄtigir. Ouid ſi ſubdelegaſſz
in totũ: puto diſtinguẽdũ ꝙ ſi re ĩtegra vcuſet
iuriſditio reddit a ſubdelegato ad ſubdelegãtẽ
ſecus ſi recuſet᷑ ex cã ſuꝑueniẽti poſtiᷓ; incepit
uti iuriſditone. ad boc adduco bo. tex. in. c.

.J e. li
n

(ruds

De offi. dele. .
oni e⸗
uis. .c. l. vj. Nẽ nõ pratici Airk n
V. Jl praticã appellandi a i , iienoni
ne eacre dz Pponi enalenegen acceptandum compellere. eſt enim mai la nli oa un jcam li
admittit᷑ põt itponi appellatio:qꝛ nũc ind ¹ bus in cã ſibi ↄmiſſa a ab 5 maior omnt im iiti oanos Nſicon. hoc ile c.⸗
rtene gamlucee ltiaʒ recuſatõʒ Ali in concrionib, — gyt an nn hun n Aboc.4
eite ti ꝙ attẽtatũ p? a A⸗ agi cũ exiſtentibꝰ in dignitate: ui e dʒ mitius unrdacbe ,bent evil
ee iure nen oneVi Bent glo. xxiiij. q.i.qui ones po⸗ ꝛuide bo. tex. cum uidle ti mu⸗ 1 icn
f⸗ diee36 e: q; ꝑ appellatõʒ ltiã ſuſpẽdit᷑ inꝛiſdi biles ⁊ honeſtioꝛes ciues no rel hinc eſt ꝙ no ninrli nn⸗ Ge⸗ 9 Bdan ho. 5.
ð Gzilia nltimo ſupplicio inferendo dewauodnne ur ſoi ini nec iu Preie
C. u. e. ti. li. Vj. ubi de S1 plebei unde ſe a. admodum M ,19 nior o I!
Lee⸗ I] ꝙ attẽtara p? unde ſolent iſti 7 let id/n
ene r Boene peẽdẽt ex futo aein ſus decapitari de quo aige ver var⸗ nd0 il ner En onen⸗ miait ſo lat⸗
lria: ſz qꝰ ad choad ignõam an appelko fuẽit pitalium fl.de penis ⁊ fac quo 4 pan n ca nciusii e dm / vonſcan
aoͤe rena nae: ati aut ſũt nulla aut nalent: qꝛ fl. e. Mn glo.i. in fi. hec glo. ape em inl. gutli u itle 4 Necunon
ñß declarata nabnn legi. l.ſi pr.ff.de ſolu. HH 2 uidetur leaugerent ſubitt apit a⸗ o hinr bennc Esu nos ꝛut 4
oclarãt᷑ nulla z tare appellatõis attentata oc ut delegatus poſſit ſubd cauſa ir aſneni mie ne gelatotsif
TIri reuocãt᷑ ꝑ niã attẽtati ut ibi nõ ↄclude poſt J elegare. Sed ſan enfaiii e
UVltimo ſci ꝑ niã attẽtati ut ibi nõ poſt Inno. ⁊ melius eſlenrnifrtoſti tſi zbini
r. 2² as ꝙ glo. i iſto. F. diẽ re ſubſiſtente iuſta cã ꝙ aut uult omitte tiſ i enn n det uie ut nöhen!
rñdʒ.ꝛ2 articulo qõnũ.nã F. diẽ ꝙ bᷣ papa ꝛc. ſi e iuſta cã ⁊? non habet dubium ut ĩ umriti nſcthanſ 35 pex cia
duo fuerũt priĩci ũ. nã ut ̊ diẽ Jo. an. ⁊ bñ ꝛc.ſi pꝛo ðbilitate.ð. e. aut nulla ſie m ut i e niuelß eindii ir rciji
. iĩcipales articuli. pᷣmꝰð ſolutõ ſta ⁊ tũc au . a ſubeſt cauſa i e n. ſcia admlſi
iſ i . . ol t non facit r canid i ſdawi⸗
H duax aſtõuʒ ſcʒ alexãdri n non uult ſe implicare iices den alriina k 3 1 giui lebautl
