ratione criminis iuriſditioni abbanis:ſed epᷣi lo
ci ad hoc.c.cũ contingat pꝛeal.an autẽ inferioꝛ
epᷣo poſſit preſcribeꝛe territoriuʒ ↄtra epᷣm. di
xi plene in. dq. c cum contingat: æ ſm hec limita
iſtam glo. n glo.ij ibi ſempeꝛ pꝛeſumitur:
unlt eꝛgo glo.ꝙ excõicatio ſempeꝛ pꝛeſumenda
eſt iuſta donec pꝛobet᷑ Zõrium. tu dic hoc ꝓcede
re ſi nõ fuit appellatum:ſed ſi fuit appellatũ ab
excõicatione:licet appellatio non ſuſpẽdat nin
culum:nt in.c.paſtoralis de appellati tamen ſu
ſpendit preſumptionem iuſticie:unde oporiʒ p
ſuperior ꝓbet eaʒ iuſtã:ſicut ↄtingit in alijs ſẽ
tentijs:ut nõ. Inno. in. c. bone el.ij. de poſtul.
prela ⁊ tene illud mẽti:fac qð ipſe nõ in c. cum
in inre. S. de off.dele lJn gl fi wt cũ ſit ſuꝑi
or ⁊ ordinarius nõ ſingulariter iſtã gl. 2 ñ tra
das obliuioni: ex ea enim infert᷑ ad id qdᷣ ſupra
dixi:ꝙ lʒ prelati iferiores habeãt iuriſdictionẽ
in illos de collegio eoꝝ:nõ tamen eã obtinent
excluſo epo ſed accnmulatiue ad epᷣm ita ꝙ iſti
nõ faciũt gradũ:ſʒ epᷣs cõcurrit iãqᷓ; generalis
oꝛdinarius ⁊ iſti inferioꝛes tanquã ſpãles ⁊? ex
hoc infeꝛtur ad ſolutionem glo.ꝙ debʒ ualere

¶ Neoffi. ordi.

abſolo facta ab epo:⁊ ſʒ quidã tenuerũt priũ:
ut Mug. æ Guil. na. ? Aꝛchi. i c. ij. ð cõſti. li.
vj. 2 ĩ. c.unico ð ma.⁊ obe.ii.vj. Alij in doc.
cõ t᷑ ſequũt᷑ gl.⁊æ adducũt qð hr̃ i aut.ð ðfe.ci.
ĩ pn. ubi dẽ ꝙ ðfeſoꝛ ciuitatis cui eqpat᷑ eps pt
cognoſcẽ de cauſis ſubditoꝝ omiſſis magiſtra
tibꝰ ifcrioꝛibꝰ.ad ideʒ ꝓ opi.g. fac̃.c.ueneꝛabi
libus. J. ubi ãt ð ſẽ.ex.li.vj.⁊ dicit abb.ꝙ ubi
concurrit iuriſdictio imediata ? mediata nalet
abſolutio facta a ſupeꝛ oꝛe:⁊ ide ĩ effecin ſentit
bic Min. dices ꝙ ubi cauſe ſũt cões ſuperiori
⁊ inferiori ſi ſuperioꝛ citat pꝛeferẽdꝰ cẽ:ar.in l.
iudiciũ.ff. de iudi.ſecus ãt ſᷣm eũ ubi cãe n ſũt
cões.ponit exẽplũ in monacho qui magis tene
tur obedire abbati qᷓ; epo. Itẽ i ſubdi o epᷣi qͥ
magis tenet̃᷑ obedire epo qᷓ; archiepo hoc ulii
mũ ẽ abſolutũ ⁊ clarũ:ut i.c paſtoꝛalis j eo.ĩ
monacho iñ ſt᷑ opioes:ut nõ infra eo qᷓnto:⁊
nõ hãc opi. in. nã aperte ſẽtit qðᷣ.õ dixi ĩ cã
monachi ꝙ eſt priꝰ tractãda coram abbate qᷓ;
coraʒ epo:⁊ uið qð nõ.ad mã, gl.i.c.paſtoꝛał

.jJ. eo. preallegato ⁊c̃.
Si oꝛdinatio nacã

Bm uos. tis eccłe etiã patro
nate ex iuſta cã differt᷑:ẽ ibi ꝑ epᷣʒ ico
nomꝰ ponẽdꝰ:cõiſ diſio:fſa ibi tẽnitati. G
pꝰaꝛgumẽtũ optimũ ex tex ꝙ nõ.eo ipᷣo ꝙ pꝛo
nus pntat idignũ ẽ priuatꝰ pfᷣate pñiãdi.nã ſi
h eſſet neꝝ cũ hic preſupponat᷑ ꝙ pñtatꝰ eſſz ĩ
dignꝰ nõ ponẽt᷑ iconomꝰ:ſʒ epᷣs puidẽt de rec
toꝛe:de hꝰ dic ut latiꝰ j.dicã. ¶ Mõ fo ꝙ ubi
differr̃ ꝓuiſio eccle:nec ſuꝑioꝛ põt inꝛidice ꝓui
de:e de ꝛectoꝛe:dʒ ibi poni iconomꝰ. Eti ex hoc
2 ex tex. hẽs caſum ꝙ qni non poteſt ponẽ rec
toꝛem ĩ eccleſa ponat iconomũ Et facit optĩe
iſte tex. ad probandum ꝙ capim ſede nacante
poreſt ponẽ iconomũ ĩ bnficijs nacantibꝰ quo
rũ collatio ꝑrinet ad epᷣm:uñ lʒ capł non ſucce
dar ĩ prᷣate ↄferẽdi talia bnficia:ut in.c. unico
ne ſe. uacã. li.vi.põt tñ ibi ponẽ iconomũ.ar.

hic: ⁊ hꝰ uidetur uelle Jo. an. in dicto. c. unico

ne ſe. nacan li. vj. quod dictuʒ tene mẽti ¶ Vi
rio nõ qͥd faciendum de ꝛedditibus ꝓnenienti
bus eccleſic nacanti.nã debẽt ↄuerti ĩ ntilitateʒ
eccłe uel conſeꝛuari ꝓ futuris ꝛectoꝛibus:eꝛgo
nõ dʒ epᷣs nł alius prelatus uel patꝛonus illos
fꝛuctus occupaꝛe imo accipiẽtes ĩcurrũt hodie
penam de qua in. c. fi j. eo.li.vj. Et in eccleſijſ
caſhedralibꝰ z collegiatiſ nacãtibus non habʒ
locum pena.c.quia ſepe de electi eo 4.C
glo.i.ĩ fine:uult ergo gl.ꝙ id quod diſponitur
hic habet locum in eccła que ẽ iuriſpatronains
clericoꝝ ⁊ idẽ Hau hic dicẽs ꝙ tex. narrat fẽm
unde ſecũdum Hoſt.idem i ntriſqʒ. Et in dic
melins poſt Inn. ꝙ cuʒ miniſterio tex. ꝓuidet
ſolũ in cccleſijs patronatis laicorum:quia pr̃o
nus laicus:licet debeat defendere bõa eccleſie
xvj.q.vij.filijs:nõ tamẽ habet cuſtodiaʒ eccle
ſie aacantis niſi ſit prinilegiatus uel hboc habe
at ex conſuetudine appꝛobata ꝑ ſedẽ aplicã:uñ

ceſſante appꝛobatione pape nõ ualẽt ↄſuetudo
ſᷣm HMoſtien.ut laicus habeat cuſtodiam eccle
nacatis: ar.in. c.i. de ↄſueiu.⁊ in.c. cũ terra de
elec. Et nota bene hoc uerbũ ꝙ in mulus eccle
ſijs ð facio ſeruat Sriũ:ſed ſi pꝛonus ẽ clericus
tũc ipſe habet cuſtodiã eccleſie nacantis:ar.iĩ.c.
bone ð appel.⁊ i.c.cuʒ ⁊ plantare..i eccleſijs
de priuił. Et ideo tunc nõ eſt ponendus icono
mus per epiſcopum:⁊ ideo hec liuera noluit/ ꝓ
nideꝛe cũ ꝑſona nõ eccliaſtica het patronatuꝭ z
tene meti in hoc iſtũ tex. ᷣm hũc itellectũ ⁊ itel
ligo patꝛonũ eccleſiaſticũ eum cui ↄpetiit inspa
tronaius rone eccleſie. nã ſi ↄpeteret rõe patri
monij talis eſt cenſendus in hoc iure tancq lai
cus: ut le. æ nõ. in. c. cum dilecius de iurepatꝛo.
¶ Tractat et bic doc. quis habeat cuſtodiam
eccleſiec cahedralis.ego de ommbus plene dixi
i. d.c bone.⁊ dic ut ibi.¶ Iyn glo ij ĩ fi. nõ bñ
iſt gl.ad qua quonidie fit remiſſio: cuʒ querit
nũquid pꝛonus pnitando idignuʒ ſit pᷣuatꝰ ipſo
fẽo pro ea uice ptᷣate pntandi: ⁊æ ↄcludit glo x
ſi eſt patꝛonus eccleſiaſticus priuat᷑ ipſo facto.
ſecus ſi eſt ſecłaris:ſed ad ſi quis oratori do
mum qui facit in contrarium. Reſpõdet ꝙ nõ
ꝓcedit de iuꝛe canonico:qꝛ ſtandum eſt canoni
2 nõ legi.hãc cõcluſtonẽ gl. ĩpugnat Jo.an. „
cedeꝛet eni ſi canon expꝛeſſe diceꝛet ꝙ nõ ſit pᷣ
uatus:ſed hoc nullibi cauet᷑:eꝛgo ſtandũ ẽ legi
nõ obſtante ſi dicar̃᷑ ꝙ patꝛonꝰ ſecularis poteſt
nariare pntando fᷣm: ut i.c. cũ ãt ð inꝛe patro.
quia illud poſſet ꝓcedeꝛe qñ pn aſſʒ idoneum
nel indignũ ignoranter ita ꝙ nõ eſſer prinatuſ
opi.glo.ienuit Archi.in c i.de preben. li.vj.
ſed Ho. hic preciſe tenet ꝙ ſit prinatus ſi ſciẽ
ter pꝛeſentauit indignuʒ: ⁊ tenet Inno. in.c. ꝓ
poſuit de fi.pꝛeſbi.licet hic loquatur alternatie
dicit etiam ꝙ parcendũ eſſet laicis ꝓpter igno
rantiã. Jo. an. cõcludit ꝙ ſi laicus ſciẽteꝛ pnitat
indignum: æ perſiſtit ĩ illa pntatione peꝛ qtnor
menſes ſibi pꝛefixos ad pñtandũ ex tũc poterit
epᷣs pronidere de alio quia paria ſunt nullum
pntare uel minus idoneuʒ:ut in c.ij. de trãſla.
prela.⁊ in c.tue de cle.nõ reſi. unde ſicut epᷣus
poreſt ꝓuidere elapſo quadrimeſtri ⁊? nemie pᷣ
ſentato:ut ĩ.d.c.unico de iurepatro.li.vj.ita ſi
fuit pntatus idignꝰ.ſed ſi ipᷣs prefixuʒ patꝛono
non eſt lapſum poterit patꝛonus ſecularis iteꝝ
pntare:licet pntauerit indignũ nam ſi licitũ eſt
parꝛono ſeculari uariare qñ pntanit idonenm
fortius deber eſſe l citum ſi pñtauit indignum.
nam iura admittũt facilius nariationeʒ contra
a tum nullum:ut in.c.noſti.de elec. ſʒ ſi patꝛo
nus eccleſiaſticus ignoràter pntanit indignum
nõ poreſt uariare uſqʒ ad caſſationẽ: ⁊ poſt caſ
ſationẽ habet rempus itegꝝ ad pñtandũ:ar.in
c.ſi elecrio de electi li.vj.æ ad. S ſi qs oratoꝛi
domũ MRndet Jo an. ꝙ non probat ꝙ epus
poſſit aliũ inſtiruere pnñtato indigno qꝛ ſoluʒ di
cit ꝙ pñtato indigno debet epᷣs ꝓcuraꝛe:ut in
ſtuuatur idoneus: qð põt intelligi ſollicitande

tinnsdiu nn .
Hizithenmnit ſ⸗ ui
6 jat tuin ſd uc
ucffi
uig nmn miltnuni
uigi, ocebal eοM⁸νοαα
rügolumnn –
an n inihto⸗ rzi
6ssorvon dofn
uſliecnni in r
gibont te b dicit
ie a denan elnadn.

itſechod⸗ Aläm degrene

i gomn wig irii
nale tſtir hinbl agtig ifn
anonic diſde eſn en i
n zoſo olr gei i
tian boni nore tianzelani,nn
oeſu geutconei iuch u
lonlillinmragi vſtir inn foſn
0 ll iniſti nbnin tm nepi⸗
mnchniicgmi pir in ir nle
gino iile nioms tepinm agend ſen
linicoeginuun ciſ te nnepano p
orncnopoineriycigri tboni gratia
peirn ln ice tber nodis t g di
iptigomoiur ad chn Inneligeſt ehs
tpoefunemiſtunidſe ſt poteſtas inſt
ynine ad ali puns ddbanen dei epin
Eispatoni denclni d bitiinſtimiong
ſ lberi colanioni:bor uolnt glo.in
niſenp enebis niniicle uman de ſpp.
Runenulu ſys noni depof
Pamiſimnöͦn,ß de ine
ea Erere de ifeparw. in guib f
ſiinn onnmnonuns n ecimn
inmnead imci ancm .
Mieniſio 4 Mfunt 19 s debz ibi
ne, meniniis Ain imnn gr

aemtogoe
4 einer pſos anonos de 4

ReAucöni apard
vingnga iedp itin

Ga e offlordt,
H. pamonum cũ hac opi. Jo. an. tranſit hic do. etãdũ.als de facili poſſet ſuppltare pr̃onũ nã
. eclnee⸗ Apanon- ide Fre. ↄſilio. cxxij pe finem cuʒ ñ teneatur pntare niſi i fine tmini:⁊ epᷣs hꝗ
nche, fn Hten N ,. ta ue ſſins g. ühihranunn boni beat exaiare ꝑſonã ⁊ facẽ ediciũ iur forma i. c.
deg. ucngr teinh u1 uie leg Dorde rng decikeccv, ante iener fi. de elec. nõ poſſz ð lacili iſta qõ expedir ra
snt .C an zn aece patronus ſit priuaius per. d. F. ſi s illud tp̃s: æ hoc idẽ uolũt cõit doc. ö. ¶ Scdo
1r ſis ſecto ni iinnt Dratori domũ. Jo. de lig. idẽ hic adducit. nem nö ex gl. ꝙ ad illü ſpectat cuſtodia eccle uacatis
endi ieſgebede nitli geute ſi ellgentes uel hñtes collationè de iure cõi pri bʒ ius iſtuuẽdi ſeu Zfereli ʒ ſit nõ eps: q
d done; uſetieenntinig r ipſo fo eligendo uel iſtituendo indignũ: dicit Jo. an. bñ notãdũ: neſcio alibi iſta glo.
de nltich . rie ancethi pri ð elec. foꝛtius idem doõᷣm proᷣ potiꝰ eĩ ꝓbat ꝛ0e iuꝛe:nã ſi hʒ iſte ius ꝓuidẽ
wun ulonn W eaeir arone ex ſola gea. Ad ideʒ optĩe di eccleſie de rectore uẽ ꝙ debeat br̃e curã rex
m nunn innn nie nben ed 1 r t ” ecc.iitu.i.O.ſi q edificationẽ. ipiꝰ eccle donec ꝓuideaĩ̃ de rectore ꝓ bac gl.
o nckr ngonio ni nmmun ln ſi patronns pᷣfecit hoſpitali recrorem allego bo. tex. i. c. fi. I. e. li. Vi Et fac qð nõ. gl.
unI. kenanndaeſin irnmut iüigni eps illo remoto debet ponẽ idoneum:z i. d. cle.i.de ſupp.neg pᷣla qoᷣ itellige nili re
ceiſ ohawniglinſli n mnenini bac opi puto viſſimã. ſz do. Car. ſequatur opi. nus ſu perſona ecleſiaſtica: aꝛ tũc iße n bal s
s nnnumfdre te lgalim gl. ⁊ ad. J. ſi s oratoꝛi domũ dic ꝙ rõ Joã. ius iſtiiuẽdi hebit cuſtodiã: ut probaĩ ha
4 nonitüsclinſei un eu 0 bona qꝛ tex. ibi dicit quoſcũqʒ puraue lre:7 puto ꝙ is qui hʒ cuſtodiã de iure pot ib
e tanen nrmd 1 nn 4 ⁊? ſic eps hʒ ponẽ idoneum preſentato in ene anondeari regula q 9 aliũ facit li.
gaf Ncii in t decenm bper patronu: e ad iſũ iex dic , non loqᷣ 1io quero nuqd. ips prefyuʒ piono ad p
ſci eir abelg edken uſfocen diggoper ir reſentatꝰ idignus hãc opi ſentãdũ poſſit eps ibi ponẽ iconomũ:qn cuſto
rort kucaran Connbrslneni nu u1 HH ef H ñ qᷣdã ſoe le. ij. e ais el⸗ ad eũ rgti engt ai &
nici inm g V rlii ins tor. ij . is bes cũ ſuꝑior ꝑpendit ꝙ eccłe de ꝓx 5
5 ui dil nninr . benter erdabbereſcte gewn ano vee di le vontb⸗ Hont ironomi ne hona et
n umrinchiim tim dernonee poteſtare eigencl grochno. Maga cleſie d akicet E WR 63 aonan
1 nue iarhmmce t hitlii liam bon rationẽ ubicunqʒ alicui erx priui puto iſtitui poſſe n ſoli qañ ẽ
. 1 mnos aleſiſtno nini oen l 4 i it prᷣas eligendi nel po nũ ⁊ epᷣm:ſʒ ẽt nulla qoe uigete: utputa ſi patro
4 gio ſeu gratia comperit prᷣas e gendi nel dr pfiareiqn no pabeo g
ui aar inconmnium. Repoͤttroi cio ꝑdit pfatẽ ſibi tributã:qꝛ dr̃ abuti pᷣuilegio idefimng alegze bä teſaiisrſthrormidt ſn
0 pudtce ur mmnloerſimtinfamn tex.eſt nõ.i.c.gratũ ðᷣ poſtu.pᷣla.facit. c.priuile mihi nefinn egr borprobet pay wn ie
5 nn tg hi aſmnig npnn ſun glü. xi. q.iij.ſed pꝛonus hʒ ptatem eligendi ſen der Rae Du ied ſiteneliei de une
n nac e dieſeutiae oe gratla: ur in. lde uer elr 8 natus 2 hñs collocationẽ uult diffeꝛꝛe cũ
iſ nmsſel boc ulibi ef euo ſnti ilg⸗ ſentando ergo ſcienter indignũ abunit gratia * . “ 3säss
h s te tengitrze⸗ Hõ ae enere di b ne eccla ſtet tãto ipᷣe ſine gubeꝛnatõe
Wele rärnntten Ren ger denolunu 8 ſn ree ee poterit iſte ibi ponẽ iconomũ:⁊ h̊ ꝓbat᷑ habito
ddi uniulheſe Nlerihſi nen babet poteſtatem ininnediꝛſed 4 ſoelas nnſte reſpeciu ad mẽtẽ lie:ñ enim itelligit magis pꝛo
tN nügücnum ngſbſanum ruẽdi pertinet ad aliñ puta abbatem n HM nin⸗ nidere eccłe patronate qᷓ; libere: ſed de patrona
aia 00 gomm Nann ticeihn tunc ius patroni deuoluit ad hñtẽ in unir j ta fit metio: qꝛ ſepe diffenur promiſio pr opter
4 Arbeaſeina gituns ſſi ⁊ ſic hebit liberã collationẽ: hoc uoluit glo. ſentationem patronorum. Abbas.
A na Yo nnt, ſ. bis mẽti ĩ cle. unica de ſupp. prelent
rprenmn intgn, :mn Iol ) gu. quã ſemp tenebi lenmen de nn. H
topre ſot ef eſbl leabe onm lennit neg. prela ? ſic nora ilud ins patr cuol Sieonſiat orditiarf
ne ſer feni ſt ics ,e igno nitur ad eũ qui h ipam inſtitutiõem: ʒ de iure X£ Parte. o ꝙ abſolutus a pa
N aiu iu hin iniun ſpali ¶ In gl pe nõ p er iſta Blo irellectnx pa ſuppreſſit ueram cauſam quare fu
4 — antifun * anzer eß Harepanen g ng de⸗ i 7. erat excommunicatus debet illum remittere ad
moo baaa 6tos 44 iuntier it hoei ꝗ ſi qõ ſuper iurepatronatus nõ decidirur. j. 20a5. Gi nero ſibi non conſtar im ſibi urg es
Pd ummin nin ihne ui paronis ad ptandu , eßs debz ibi 3 ſpitio contra eũ dʒ cogere eũ ſe purgare:cõiſ
1 —– . nruit hanb recor ſaluo iure nincetis. is mn n dienſoefa ibi taliteꝛ. Rndemus in qna ſubdiſti
mna enͤ ai uiuii tendt anano go ner ſrlos s n r aig guit 2 terriũ mẽbrum ibi ſi uero.¶ Mota prio
iun incmirl⸗ rncnitnen, repatronatꝰ:ita qd nõ apparʒ qs eoꝝ ſi paro ar. ex tex. ꝙ abſolutio fea ex falſa canſa non iʒ:
nnti cgetne⸗ r nardiift nus. n propter ↄtentionẽ eoꝝ non dimittet ec ps rtet ergo ut abſolutio tenear , erpſla ſir
ins ſane iegl ifiznint⸗ eein nacare. O are vuelt 8 en Pioenin a nera cauſa excommunicatiõis. Idẽ nidet̃ doʒ
cgo ſatſimneil . 1orwnele epin ſuper iureparronatus nõ pae ſinget ĩ abſoluõe a quoliber peccato 7 nin nerenre⸗
ſos klimnfun Ucrünni iura. nam ſi diceremus Zrium eß uß expreſſerit delicrũ cum ſuis qualitatibus q
no ſee ppnnertn ſ — cam ⁊ negaret patronũ eẽ pꝛonum ſoluʒ nit lap beant granare delicrum non conſequit va ab
zle ane Cuulan vinint e ſo tpᷣe pᷣfixo ad pñrandũ ipſe puiderer. IYdem ſolutioné: vcit quod lc. æ no. de pemi di. v. ie
Ccil mnono 1 gelam ſſi n qñ ẽ contẽtio ſuper pñtatione iã facta.nũ tuc ĩ prin. ¶ Mõ fo ꝙ epᷣs põt ↄpeller̃ ſibi ſuſpec
b foſnos Onini feim i niſi prius decidatur illa queſtio debʒ eps proni i .35 75 Be; sa ſiüveyp
0* m nnlcni n dere de rectore: unde nõ hñt locũ tũc ls ier⸗ indſtincre dic; cp gl. i. 1355 modoz pee
eridl 1unm ⸗ Geir e, lʒ qõ illa non decidatur. . quattuor mẽ rlr dendi comta cos oni ceat ſe obinuiſſe aippe
rmums us cecleſa rare nn e rn na cũ ex bpꝛeſentatione acqrat᷑ ius HS ſationẽ ſuper irregularitate nel alia inabilirate
pͤfneſte mmm ii en tarũ fuit i. c. dilectus. S. ti enen cum ad pre 2 dubitatur an expreſſerint ĩ ipetratione neraʒ
sde ſauonibi 4 nlla gen e pntato ſi qõ nõ decidit᷑.tpᷣs pᷣfix
d curd 4liti
. onn
o ĩ
eſe voſti⸗
ade 1 4
dpre un
a:n

¶ Ve off. ordi⸗

cauſaʒ ¶ Vopo. ð tex.nã ex quo iſti expſſerãt
aliam canſam:non erat dubitandũ de nullitate
abſolonis.ar.optimuʒ ĩ.c.cũ ꝓ cã ð ſen.ex.ſol.
dicũt doc. ꝙ ĩ l̃is abſołonis n erat expſſa aliq̃
cã:ſed nũc pᷣſumebatur ꝙ aliã cãm expreſſerit
2 hec pᷣſũptio oriebat᷑:qꝛ ꝓ nefãdo crie fuerũt
excõicati:⁊ ĩ lrfjis dicebat᷑ ſimpłr ꝙ fuerunt abſo
luti nec mãdabat᷑ aliqna ſariſfactio:unde n erat
neriſile ꝙ iſti expreſſiſſẽt vam cãʒ. hodie vo ex
ſtilo curie expᷣmit cã ĩ lris abſołonis.ſᷣo querit
qũo ↄſtare porit ꝙ iſti ſuppᷣſſerit Vam cãʒ in lit
teris cũ nõ expᷣmit᷑ ſoło ꝓ ↄfeſſione iſtoꝝ.nam
ſorte alijs dixerũt nel erãt teſtes pntes qn expᷣſ
ſerũt falſã cãm. ltimo hic querit᷑ qd ſi iſti
nõ poterũt ſe purgare.dicũt doc.⁊ bene ꝙ ha
bebũt᷑ ꝓ ↄuictis:ut ĩ.c.ĩſinuatũ ⁊ i.c.de h ð ſi
mo. æ. c. accedẽs de accuſa.⁊ qualiter ſii pᷣſtãda
purgatio.dic nit het᷑ ĩ.c.quotiẽs.j.de purga.ca
no.¶ In gl. ibi ꝙ nõ credo neꝝ:⁊ hec opi.gl.
cõiter tenet᷑:⁊ nõ ex hac gl.ꝙ abſolło non tenet
nõ ſolũ cũ exprimit᷑ falſa cã ſʒ ẽt cũ nõ expreſſit
oẽs cãs propt᷑ q̃s fuit excõicatꝰ ałs abſoło nõ
ꝓdeſt ⁊ põt adduci ad qõeʒ.qᷓdã expᷣſſit ſaceꝛ
dori nnũ peccatũ ⁊ reliqᷓ ſubtacuit:nũq̃d teneat̃
illud iteꝝ ↄfiteri an ſufficiat cõfiteri ea qᷓ tacuit
Iſta gl. pot adduci ꝓ opi.ꝙ ſufficit tacita expᷣ
mere:hoc põt ꝓcedere ſi ꝑ oblinioneʒ omiſit a
lia peccata:ſed ſi ſerioſe qꝛ nolnit ↄfuteri ꝑ ꝑtes
foꝛte aliud eẽt dᷣm:qꝛ apparet ꝙ nõ fuit bene
ↄtritꝰ ð illo pecco.ð hac qðe nið gl.ð pẽi.di.i.
nõ tibi dico q̃ ponit caſus ĩ qͥbꝰ tenet᷑ qͥs ireruʒ
ↄfiteri peccata ſua ⁊? nõbis eaʒ.¶ Scðdðo nõ ex
gl. ꝙ a płibus excõicatõibꝰ põt qs liberari uni
ca abſolłoe::dũmõ abſoluẽs hẽat ptatẽ iur̃ pꝛo
prio uel ex ↄmiſſione alioꝝ.Tertio nõ ex glo.
ti unã dꝛiaʒ iter abſolonẽ ⁊ excõicationẽ.nã ex
cõicatio lata ex falſa cã tʒ ſecꝰ i abſolone. Sed
ego nõ puto nerã hãc dꝛiaʒ.nã ſi excõicatoꝛ cre
debat cãʒ Vam qᷓ erat fla erit excõicatꝰ:⁊ tẽ fuiſ

ſet excõicatus:ſʒ ſi ſciuiſſʒ illã falſã puto ꝙ ille

nõ erit excõicatꝰ:lʒ cautũ ſu obtinẽ abſolutõeʒ
Excõicatio eiʒ ſumit nires ab ĩtẽtõe excõicato
ris ad hꝰ faẽ qðᷣ nõ ꝑ gl.i.c.ij.de teſti.co.⁊ in
.c.p.g.ð offi.delega.⁊ ĩ.c.i.de iudi.ſed ubi ex
cõicator ĩtẽdebat oĩo excõicare tunc excõicatio
tʒ ſʒ ſit ĩiuſta:⁊ ita loquũt᷑ iura allegata ĩ gl.⁊ ið
eẽt ĩ abſołone qꝛ ſi abſoluẽs ĩtẽdebat oĩo abſol
nere ẽt ſi cã expreſſa oĩo eſſer falſa ł iiuſta tene
bit abſolutio:ut ĩ.c uenerabilibꝰ ĩ.. ubi ãt de
ſẽ.ex.li.vi.nbi rex.nõbił. Nec ob.pᷣdẽis.c.q̃a
circa de qꝰ gl.oppõit:qꝛ cõit᷑ ille tex.itelligitur
ꝙ diſpẽſatio ibi nõ tenuit ꝓpt᷑ expᷣſſiõeʒ fle cãe
ſʒ papa illã tollerauit gratioſe:? ꝓ hᷣ de fi.preſ
by.c.i.⁊.ii.li.vj.ubi pʒ ꝙ diſpẽſatõ eſt nulla ſi
fuit obtẽta ꝑ ſurꝛeptiõeʒ ¶ In gl. ti. i fi. ad vre
qꝛ hec gl.uẽ öſtrueꝛe tex nam iĩ lr̃a nulla fit mẽ
tio ð ĩfamia ſed ſolũ de ſuſpitiõ¶¶ Itẽ ſequere
tur ex gl.ꝙ ex ſuſpitõe urgẽti ſine ifamia ñ po
teſt idici purgatio:cuiꝰ Sriũ ꝓbat ĩ.c. inter de
pur.cano.ubi tex.nõbilis ponit ſuſpitionẽ ⁊ in

famiã ꝓ cauſis ſufficientibus ad purgatõnẽ in
dicẽdã: uñ Inno.⁊ Mo. dicũt hic ꝙ epi ſuſpi
cio ſufficit: dixit tamen Innocen. ꝙ ſuſpiuio
dʒ eſſe uꝛgẽs i.magna.Et ꝓ dẽo Inn. opume
facẽ᷑.c.tua.ʒj.ð coha.cle.⁊ muli. Jo an. concor
dãdo dicit ꝙ aut ẽ ſuſpicio ſoliꝰ epᷣi clãdeſtina
= nõ ſufficit ar.vi.q.ij.ſi tin ⁊.c.placuit.Et nõ
poc dictũ aut epᷣi ⁊ aliorũ ⁊ ẽ probabilis ⁊ iũc
poterit idici purgatio.ad hoc uide bo.iex.cũ
glo. æ quod ſuꝑ ea nõ.i.c.omnibꝰ.ij.q.vV.ego
bunc articulum latius cxaminani in. c. qualiter
2z quãdo el.ij.de accu.⁊ dic ut õ
2 Propf᷑ peri
J gnificauit. e⸗ aie ſup
plet ordinarius deſidiaʒ nel maliciaʒ
delegati uel clarius ſũma ſic. Si ex deſidia uł
malicia delegati pape quis perſeuerat in pecca
to. ordinarius loci poreſt ſupplere non obſtãte
ꝙ cã fueꝛit delegaro cõmiſſa: ⁊ ẽ caſus notabił
2 ſingularis:còis diuiſio:fa ibi ibi cũ uaqʒ ii
Mota ꝙ ſtantes ĩ peccato inceſtꝰ eniam ſub co
lore matrimonij poſſunt æ debent excõicari ꝑ
epm loci intellige ſi moniti nolunt a peccato ð
ſiſtere:quia excõicatio nõ eſt ferenda imediate
propter delictum ſed propter contumaciaʒ ſur
gentem ex delicto: ut i. c.ſacro ð ſen. exco. nota
glo. xi. q.iij. Epiſchopi hodie uero ↄhenies
ſciẽter ĩ gradu prohibito ſũt ipſo fcẽo excõicati

ut in cle.unica de ↄſan.⁊ affi.ſecundo nõ caſũ

ſingularem in quo ordinarius ſupplet negligẽ
tiam ſen maliciam delegati pape ⁊ impediu ſe ðᷣ
cauſa alteri commiſſa per papam.ſ.qn ex negli
gentia ſeu malicia ðlegati nutritur peccatũ:vñ
licet iſte tex loquatur:cuʒ aliqui remanẽt i pec
cato inceſtus. Idem tamen eſt ſm doc.in quo
libet alio peccato.narratur enim hic factũ:unð
rõ uera decidẽdi fuit ne partes ꝛemaneꝛẽt ĩi pec
cato:⁊ ideo ubicũqʒ ſubeſt talis cauſa ſemper
ordinarius poteſt inſurgere ⁊ occuꝛrere ut pec
carũ euitetur. Et ex hac rõe dico ꝙ ctiã ſi epᷣs
nũqᷓ; prius excõicaſſʒ nec aliter contra ꝑres ꝓ
ceſſiſſet ſed cã a pᷣmordio fuiſſet cõmiſſa ðᷣlega
to ſi delegatus eſt negligens ĩ ꝓcedẽdo et par
tes interim remanẽt in peccato poterit ⁊ debe
bit ordinarius procedᷣre contra partes ſaltem
excõicando niſi ꝓcedant in cã coram ðᷣlegato.
Sccus ãt ẽ ubi non imineret peccatuʒ:ut puta
qa cauſa eſſet peccuniaria. naʒ tũc ðlegaro pa
pe negligente ordinarius ſe nõ intromittit: ſed
recurrendũ eſt ad ibſum papam ſᷣm Hoſtie.?
bene. nam ex quo cã fuit cõmiſſa delegato exẽ
pta ẽ a manibus ordinarij:uñ ñ põt ordiarius
ſe itromittere ut in.c.ſtuduiſti ðᷣ offici.delega.
nam ratione peccati ponitur hic caſus ſpecialil
Secus ergo nbi non imminet peccatum:arg.
hic per locum a ſpeciali ⁊ h̊ nõ. Sʒ qꝛo quid
ſi papa abſoluiſſet expreſſa falſa cã.dic ꝙ abſo
lutio nõ teneret ⁊ ea nõ obſtãte poſſet oꝛdĩari
us ꝓcedere contra partem: aꝛ. ö. c. ꝓxi. Sed
dubiũ eſt quid ſi papa de omnibus ceꝛtiſicatus

eciolen i 64
zuln mntil Etilaeni
eneltri gllpirtunglep⸗

oninils heffitnt⸗ twegenl
õ gmit⸗ t
initomicudlnertegnonn
ieiceh ſiibi⸗ acölean pno bat
mrietolsoüde ife nit Do.i.
Sornem orrri ſolvendo donnn dvos
MANsönd gfnin inoni pesſwnn
Erciili pare nolverit verivencoicn
uuans coligi ergl ſegvenb ddus
ii mitoni ante ſnium difinnnan.
inilin umn fn ilni ri
in. gi ita gofb geilis .

Auunbbemio iſos wolates adinucce re

nimnte ſcitiercienn penuncrüͦr
nice⸗ ludi ifiaſerbit iej
ſiumt nitebii röienon nr o⸗
niutizloir nitibei clegaiis
nuumen excocato d re
ſiiliß NMucenrſi Voft
8 Getod Pndtus irteie
. innintafunsi
Orrirniſp odiarb

tt Ceimtirn
tie Derſonns gre
mne nirnum
iee Uenire adin lilt

cũ conunga
9 .
bo0
ofi bi ni
WM leni
Eanip
catde
cſn ege T
Mor gon ich
dcponn od
pi:licz de in
das conlen⸗
reſcno
bo. tex. ij. .
ſiput ee at
potios ſrug
Jnnocen i
Mco ona
ldas ſr oe
wmnin congre
Iigiolis n0
(oneriiori
Gchtioſes
dne 9gnnon

Ke;
1 S ci üpen
ſ 3 idien⸗ sſuſt
e lio ſaſf In Ceb
dai leing nonh
— Cewni
1n ſ ungig tan zute hhi
au ido ſi 1 gr
o tn 9 R 6 lhnn
uf igerd dn
eri bocc elar iſan Nan
dü N1g h E abſolui
nl l reii ln it 7 mãd —–—
go ſtann rii giune ſ moleſtet. nũq at oꝛdin
t go igaro⸗ ſipe G So. dici qᷣd tenet aꝛio: offi. o
Gaz, Keennd p opa v5 Mo i gancerte rei ters .oraͤle
dit⸗ mat ie 5 6t di z1 iũ ih* illos nõ
Ni . “ð en nl põt diſpeſ⸗ iſpẽſare notant᷑ obed los n0
en denen Gnminin dbedire d arern brone illi Ron a pape
„ „ ,N to pape Et nõ ſi .gq. iij qͥ poti non neglig gatns
. uhn Ut. Nuin zeemo tenet H ba rel lit icneĩ culpa cn 8 uel HS perdit
neri Clung mortali inari .c. dñ nipg tſa 4 juriſdi
Miic Mini nnsceſt imun ð reſcri rtali. ⁊ i mariꝰ ali em ꝙ e dns g i caſt foneatn us i uriſdirionẽ
14 ſin ſecg⸗ H p. c dẽ ſeii qu xm d u h r ed n
. woorit uun iggannf zue de niandte ig een n hnine inarionm⸗ r archzurt eiem ſr
riemnitni ine beneſeio den ln. i .ſecco n5 pl. ercekrellui rut hic ie
cſ un inquiſini pareri nõ *6 inot Fdo oſti res am: ſ. riſiti iarin
deſſoppen eti iſitioni ri nõ põ tant oꝛie i oſti. intel caul⸗ ed ut cõ tionẽ nõ D
1a “ eſonoi pe bare ni de ſ⸗ põt. J a ind indi rilditi lexi a3% r cõui eno
lon nsis fiti bſi parẽdũ nõ en. cx. ubi dẽ ſe gnita 1 itione t ꝙ d eman incat ut
te 199 itinienen malũ fi nõ e: ubi nbi no eſit J 8 prim em. 7 0 delegat entes i parte
ſun nnsj ſabibic⸗ ub alüͦ fming i e tan nn. i. us in rdinari ns h in pe 8
ſennnentn ünn mãdã ul ali x ſuo ter dixi i. c an. 2 cõ tellec arius boc ca eccaio
weil 5 minoni toinecbe⸗ ado id 4 quod ſea 6 mand xit ꝙ . . colteꝛ tus m reaſſe in pe .
n locj ſpoſſun tian i teſl: excedi. qð i ſe ẽ cãdalũ ato pᷣſt pa ntellige doc.⁊ ur agis umit rdit iu
m ſſiar⸗ iinelel 1ien gi 6 ſ: excedit fin. pecca dalũ. pro umin no gedo 2 u plac ctulam. KE.
onn rndgimuamn Wremre iace oießs iq⸗ tretan r “ renn de Pe nn⸗⸗ Fn
¹ senen ia peſ cuz n di.e i ga. pape reñ go Perſoun nint lapſa agon. fueri a onſen⸗
erdali Propter ethe berſona: fit 1 i ce .i. ⁊ id ſibi ĩ nõ re 1 fi a8:7 a katali eaſſu pell
s ben g ij lgorri Cohlun aſti. li. vi ꝛar. in. l. fi nſend ibi ip reci .gl. 7 .c. cn talia mere atum
n .li ſaol izſn 5 li. vi. Et i .l. fi. de iuri us p une n ad li ex te m ſit a appell turiſdiuio⸗
e ſri Eyſſchop, ſneno⸗ p̈ncipis idẽ dic ĩ iuriſ. apa:. on litigã tex. caſu 1 de a grioni itio⸗
grach pi bocte n on Femi na ſi ẽ i dic i.l t vcheli ſʒ priu abſe ãdũ de i mi ppella is: ut ĩ
1 nince mi wobin ix n n emiſſibile e iniuſt ipi pa .? ĩ. c. ij oluatu de iniuſt quo ad EEt n i. c.
unia e ſͦoſ e iis ꝛcci ꝑ ipᷣm p̃ a 7 2tl pe ul cui ij. de ſolut r in pri a excõi mituit ota e
. ihumnin H ns ꝛccipieda. iiij ̃ncipẽ net in ſ⸗ cuiuſcũ oinn tſe rincipi. dicatiõ iegratun
woordinari unto ni adi ins uel uti .iiij. di. eꝛi E talis e peccaiũ qʒ qtur i oſtea io cãe tiõe abſea atus⸗
imla niil umiz hai . uti. pu eꝛit ã̃ lex ñ carũ nõ alt⸗ iſte te negli qn. l. pri qʒ eo
* reninnn ter rerions In gli ent „ra dingar 111 per megde acneor⸗ a
1. tiamamuunuas ino nun cein n aete a ſielleengl ppli B Abb. nas de ſen olui nec
g tn inmmin bilis.xi iedo: ut ic Paadie boie an⸗ P anto Ora .ex. 2j. .
Al lain Aunlikn- iaau ches r gelener varedoant Gorkaibiigaun monn raere ſup
ͤce araaszi nt n elerſiuſs Gis fnerũt eglee al hei e ibinnicſam nonzcßi igend bhenen ne
. 1 iſfwnnepe, alios i metu crõe ꝗ Gica nota es ad 2 e , .,CWö abudũ nõ ꝛe
cuoet ro blc̃ Ennmei, os itell otrarij qre ti pꝛ s ad curiã p cuꝛias p 5 p q; ũ:cõi
4 orünaros tnis cant ſen iſtos: Pm ſoluend So. gl. i d ati: de qꝰ cipis ncipũ: regul 1¹
1 polckningee N ti. fus i ? qꝛ illi ꝙ ſnia di o po gl.i e ſta q di ſine lñi :2 hodi aꝛes ñ
. caicitam Nt kcnnn ⸗ iſt itellec i parẽ iuortij dnit du . lit regu S nt hĩ i ñia ſupi ie acccdẽ
1og j; abu ielingi ſ a gl. faci tus colli noluerũ uij pᷣus os tur qu Dici bz i ele bioris edẽ
pĩ ruscri Haii iehs iſt facit mẽ lligit rũt fu dus fuit de in religi it tñ h e.ne ig ſunt
u ettdenin nere Hmenane g ex gl. ſequ erut excot la elnen rentgloſus honten gro. F. qꝛ *
rin din Poron hic ewiec as derſg ſniam n b u dienc de Lbegaltis clirchri ha a ol
c lins egigee Mlitot orio co Vʒ q i eclara fᷣ an initi s conſenti Ppter ius princi atis ol
vmmmn ſnnit hn tedere onuberni iude m itelle tiuam ex reſcꝛi tire non picnla ncipis poſſit
nio rtmn aini160 l excõicani nio iſt x ex offo ectũ quẽ bo. ie ꝛip. J. d non deb a qᷓ ind ubk epiſe
Alnmus olhh’ as a p⸗ anit: 2 ſi os nolẽ cerchs o. rex.ij de iurei et: h e ſeꝗ bi 0
ti . connuputs ſilen juſt apa i ·⁊ ſic iſti olẽtes cedes ſi pñ ij. q. Vvij reiuꝛã oc t eg pñt
cröcnnd e e excõi qbus di i excõi ad P pñt eẽ ij. enẽr ab
bo 3 — abſol xcõicatos õ i5 inuice re potin z iwpicllaniſ paſtort 0 55 doc.i.c.
iiamumui, nt h cener ſi noe munale iſti a ber aneti Anno⸗ reusiolol e H ubi d; c adduc “
i ngaumm e Zegn irberatenl eet nli n aaier ſe i roren lrrten glios e ps ibi reiglo
ns uanm un, 2 end alit znnevoren⸗ ãdabaĩ ele iſtoſ chus adeni end⸗ canr len era⸗
ti louunten cal imn mn fnerit n er aprob 69 ed excõi aelegare rvnia co illins nroru abbas e i. ubi tene nota.
nen tormawei Gnſtet⸗ Inno. i eg et ſi mrots “ plz 120 re reli gio angreget rrlrcd p
l anmei, M ſipiene aliter it petitionẽ nis Uuscke, ronhenili il cedit 1 Borarid . ſecũd m ne
ſli . rom nnnhui niam 3 ſ deſidiã azeaet⸗ Q ariiuitae n⸗ Porb ee alijs pe
uul un nu ⸗ Srskion malitid gele⸗ Eelerteo ene onatos ntnſeue⸗ aonnd
gir Gsago n nimil liravel lidonorra . egani fere po ee anaran ſiue lon, Alluera! dic unge d;
uni – diod egr ctores ad re Balraſiepeng decl Pco be⸗ ſcias izſmlier x: ut ĩ. l. d ſiue ex ſu run
wae 1 oe ine ñ bic G egias p quos d ii: puta araui ere ad iz ſimple c. unico eo nobi ceſſt
z ems , H de akd Irions ff 3 miti v icn nnj 5 a urtliele . x monach iue ex bi 8
4 0 ,. G ei fa ſe diciũ de iurei urẽt: . eri am: tñ us nõ rac
. iu ola: 2 n de iur t: n i tñ nõ mu.
rce 15 peltt n mn m preſa Pogensn nöer ad bas p uran dien Zan uer n o contꝛ ad unilita poſſit oir⸗
Gnamim 6 niel tldin tppelli x neceſſit erſonas e 4 ſo 8 ſtipulen olim el ꝛactus: uñ ten erckeſie
ſoneecrn H r. in inenle ad neuutad ſonaite ſn ſibi ed Prüukecp ſine in
eſta llins. o. po icé. l. ii q2 ad 5 acaniri on .c ſi it
delegaii edn de oli ꝑ Sns: ex tnoel oe ad Rur ſer
on n atur n. c i Stis ibi is
eni lentit dionze poſſu ſnm:le⸗ g. maet l i. d. c.
ſtipnlari nõbis ex bi ad ac loqntia nece
Dici mon pred . quiſit acqſi
dicit t aſter ictis ione qſi
amen hic io ſuo ſ ꝙ religi m religi
c J ine ali gioſus po
nno. ꝙ e iquo m. 8 pPot
xX ðᷣlicto mencded⸗
acbi n

De offl. ordi⸗

obligat᷑ mõaſteꝛiũ. Itẽ nõ ibi ſi plati eoꝝ ⁊c. ꝙᷓ;
ordiariꝰ loci nõ corrigit pꝰ loco religio ſos:ſed
dʒ monere pᷣlatos eoꝝ ut corrigãt ꝙ ſi neglexe
rit põt ipᷣe ſupplẽ:æ h̊ notabile colligi᷑ exponẽ
do vᷣbũ pᷣlan i.abbates ſeu poꝛes¶ Sʒ ſi capi
tur ꝓ epis tũc notabile nõ colligeret᷑:ſʒ dicere
mus ꝙ archiepᷣs nõ exerceret iuriſdiciõeʒ ĩ reli
gioſos ſubiectos epᷣis niſi priꝰ epos moneat:ut
ipe coꝛꝛigat:ſʒ pᷣmꝰ itellectus cõiꝛ tenet S, hᷣ
qrit᷑ duo religioſi hẽbãt ſinglos pᷣoratꝰ quos
ↄmutanuerũt adiuicẽ ð licẽtia abbatis ⁊ alt᷑ aſſũ
ſit onꝰ ſoluẽdi öbua poris p̃oratꝰ:⁊ ſic hebat
ſoluẽ ex redditibꝰ fi poratꝰ.nũq̃d iſte icidit in
aliquã penã.q̃dã dñt ꝙ ſic.ſ.i penã.c.ij.ð ſolu.
qa ꝓ aliẽis debiiis obligat eccłiaʒ ſuã. Jo. an.
⁊2 Mo. renẽt oppoſuũ. Nã pecũia hᷣ cõgregata
ex pᷣoꝛatibꝰ ↄuerit᷑ ĩ ntilitatibꝰmõaſterij ex ↄſẽ
ſu abbat s:gꝰ eodẽ mõ pecũia uniꝰporatiꝰ pt᷑ ðᷣ
putari ĩ utiliratẽ alteriꝰ ð lmia abbatis Et cũ h̊
traſeũt cõir doc.hic.hꝰ dẽʒ tienerẽ ubi iſti pora
tus eent ð mẽſa abbatis ł bõa mõaſterij 2 pora
tuũ ñn eſſet diuiſa ſʒ cõia.Si ãt qʒ locꝰ rcogno
ſcit ſua bõa lIʒ poratꝰ ſubijciãt̃ abbatie:ñ iñ pu

to ꝙ pecũia nniꝰloci dẽat ↄueꝛii iĩ ntilitatẽ alt᷑iꝰ

ẽt ð lũia abbatis:qnimo poꝛanbꝰ uacantibꝰ:ni

hil dʒ abbas capẽ ex illorum reddiribus:hᷣ pꝛo .

bant᷑ ĩ. c. pñti j.eo.li.vi.⁊ i cle.unica ĩ.i.⁊.ij re
ſpõſo de ſupp neg.prel.facit c.ad aures.j. de
exceſſ.pᷣla.⁊ qdð notãt doc.i.c.fi.de reli.domi.⁊=
ad iſtũ tex.põt dici ꝙ nõ faẽ̃ ꝓ opi.doc.nã diẽ
ꝙ dʒz ↄuerti pecunia ad urilitatẽ domꝰ. põt eniʒ
irelligi.ſ.illiꝰ ex cuiꝰ redditibꝰ pecũia fuit ↄgre
gata ł qñ ille obediẽtie ſeu prioratꝰ erãt de mẽ
ſa abbatis¶ In gl. i vᷣbo ſʒ pᷣlati nota bñ iſtã
gl.qᷓ̃ quotidielallegat᷑:cũ qit᷑ ð p̃ate abbatis ĩ
mõachos Mag.fuit i opione ꝙ ſi agit᷑ ĩ figuꝛa
indicij epᷣs cognoſcet:ſecus ſi agit correctiona
liter ᷣm rłam clauſtralẽ:hãc. opi. ſenſit gl ĩ. c. i.
xviij.q.ij.lʒ dubitanerit ĩ.c.de ꝑſona.xi q i.
Alia opi.quã ſeqᷣt hᷣ gl.ẽ ut ĩdiſticte:pꝰ õↄ mõa
chos dẽat adiri abbas:lʒ agat᷑ in figura indicij
⁊ hãc opi.tenuerũt Qau Wincẽ. Dbi. Goff.
Inn. refert quoſdã dicẽ ꝙ aut abbas recepit
benedictionẽ.⁊ tũc cohercio pꝰ loco ſpectat ad
ipʒ:qꝛ ãte benedictionẽ ñ hʒ plẽitudineʒ officij
neqʒ pt᷑ monachos benedicere ſeu baculum pa
ſioralẽ poꝛtare:ad h̊ qð le.⁊ nõ.i.c.cũ ↄtingat:
de eta. ⁊ quali.⁊ i.c.i.de ſupp.neg.pᷣł.⁊.lxx.di.
i. c.i.? ſic añ bndictioneʒ dʒ adiri ep̃s hãc opi.
reprobat hic hoſt.ꝑ.c.trãſmiſſaʒ ð elec.ubi pʒ
ꝓ eps ãte ↄſecꝛatiõeʒ:ex qꝰ ꝛecepit ↄfirmatõeʒ
ↄſedqtur ea que ſt iuꝛiſditõis:lʒ nõ ea que ſunt
ordis gꝰ idẽ dom i abbate firmato nõdũ bene
dicro: ꝓ hoc facit: qꝛ magiſ oꝑat᷑ ↄſecratõ ĩ epi
ſcopo qᷓ; benedictio ĩ abbate:ut nõ gl in cle. ij.
de ſtatu regu. Mic ẽ ꝙ electus nõ põr appellaꝛi
epᷣs ante còſecrationem:ut in.c.niſi de uſu pal.
nõ gl. i cle. ij. ð cele. miſſ. VII Sʒ abbal appellat̃
añ bndictionẽ:ut nõ. Mo.ĩ.c.ĩt᷑ ð re iudi.?z ꝓ
hoc uẽ tex.i.d.c.i.ðᷣ ſupp.neg.pl.hãc opi.ſ.q

añ bñdictionẽ exercet iuriſditiõalia tenuit In
no. æ Jo. an. pꝰeũ ĩ.c. uenerabilẽ de elec. Alia
opi. ꝙ i leuibꝰ cohercio mõachi pꝰ ſpeciat ad
abbatẽ. In grauibꝰ vo ad epm. Inn. vo. 1ʒ
ꝙ aut mõachꝰ accuſat᷑ cꝛĩalit᷑ ⁊ dʒ iſtitni accuſa
tio corã epo:qꝛ ifeꝛioꝛes nõ cognoſcũt de cãis
crialibꝰ:ut nõ i.c trãſmiſſã de elec. .xvi. q. ij.
.c.niſis:⁊ ſic pt itelligi. c. mõaſteꝛa. xviij. q. ij.
nbi dr̃ ꝙ monaſteꝛia ſunt ſub correctione epi:
ſʒ ſi agi᷑ ad coꝛrectõeʒ ſᷣm ꝛegulã abbas pꝛefeꝛ
tur epo: ⁊ i illis tenet᷑ magis obediꝛe abbati qᷓ
epo:ut ẽt nõ gl.xi.q.iij.qᷓ ꝛeſiſtit ⁊. xxxiij.q.v.
noluit: unde põt abbas mõachũ coꝛigẽ pũiꝛe:
2 ð monaſteꝛio expellẽ ſᷣm regularia iſtiuta qꝛ
ex qꝰ papa approbanit regulam noluit nt debe
rẽt obſcruare ea q̃ i ea ↄtinẽtur:æ ĩ ea dat po
teſtas abbati puniedi æ expellẽdi monachuʒ ſi
opẽ. In ciuilibus vo diẽ Inn. ꝙ i moacho p
prij monaſterij nõ põt cadẽ q̃o qꝛ monachus
nõ põt alicui obligari ciuiliter:ſʒ pſupoſito
ſit i ſtudio nel alibi de iñia abbatis:2 ibi õbit
dubitat᷑ coram quo ſiz ↄueniendꝰ dicit Inno.
ꝙ ſi e ibi ſine licẽtia abbaris imputet ſibi qui ſe
cum contraxit:hoc dictum intelligeꝛeʒ quando
uellet eum conuenire in oᷣtrimentũ monaſterij:
ſed ſi habet rem ſecum ↄhentis: uel effecius ẽ
ditior ex cõtractu: credo ꝙ poſſet ibi cõueniri
corã ordinario loci ſi muliũ diſtat a monaſleio
unde dixit Archi. in d.c.cũ paſtoris ꝙ mũc qn
do ſine licencia compellit᷑ alieri rũdere ſed ipſe
agere non poteſt qð diciũ intelligo mõ pᷣdicto
2 fac̃.xvi.q.i.quidã.ſed ſi ẽ cũ licencia abbatiſ
pt᷑ cotrabendo mutuum obligare. mõaſterium
temꝑate ramẽ iuſta neceſſitatem:ar. i. l. ad rẽ
mobilẽ: ⁊ ĩ.l.ad legatũ ff.de ꝓcur.⁊. c.pᷣterea:
.S. de offi. dele. qꝛ ex qꝰ abbas ðvᷣdit ſibi licẽtiã
eundi ad ſtudiũ nidetur ſibi oĩa cõceſſiſſe ſine
quibus in ſtudio eſſe non põt:cõmoð faẽ.c.ꝙ
quibuſdam ð fideiuſſo ⁊ nota hoc dictũ. Idẽ
tenet archi.i.d.c.cũ paſtoris:? Jo.an.i.c.ij.
ne cle. uel mo.li.vi.Scias tamẽ ꝙ licet ſit ĩ ſin
dio cũ licẽtia abbatis nõ tamẽ poteſt fidiubere
pro ſcholari uel alio quemadmodum nec fuus
fideiubere põt extra caſuʒ pecnlii nt:in.l.ᷣuns
ff. ðᷣ fideiuſſo: nec poteſt libros nec alia bona
obligare extra cãm ſue neceſſitatis ſicut nec fili
uſfe. uel ſeruus licʒ habeat adminiſtrationem
peculij.l.i.O.i.ff.que res pig.obli.non po.qð
? idem tenet Archidia.in. d.c.cum paſtioris ⁊
nõ.in.d.c.ij. Moc autem cãu quo licite ↄxit

dubitatur apud quẽ debeat conueniri:diẽ In

no, ꝙ cum abbas ſen monaſterium obligetur
non poteſt abbas eſſe index: quia eſſet iudex
in facto proprio:ſed conueniretur ipſe abbas
