qua ↄceſſione:qꝛ fruſtra precibus imploratur
quod iuꝛe cõi ↄccdit᷑.l.i.C. de theſauris li. x.
⁊ in.c.i.S.de reſcriptis iuncta gl.Do. Jo.an.
exponit tex.ibi ↄcedimus.i.a iuꝛe ↄceſſuʒ eſſe
oſtendimus quaſi dicat ꝙ papa non ↄceſſit de
nouo:ſʒ declarat eã ↄpeteꝛe cõſuetudine ñ ob
ſtante:⁊ foꝛte papa fecit hoc ad cautelaʒ iſtius
ep̃i ut ſic eſſz tutus apud populũ. In glo.i.ibi
nec iſtud eſt inconuenies.¶ Hõ. bene glo. ꝙ
qñqʒ; eſt utile in facto dubio exquirere ↄſilium
a pluribus tã litteratis qᷓ illitteratis taʒ ſapiẽti
bus ꝙ; inſipientibꝰ. nam qñqʒ paꝝ ſapiẽtes ha
bent in certa re eleuatũ intellectũ ⸗ ingeniuʒ: 2
acutius ſciunt diſcutere ⁊ decideꝛe unuʒz caſum
ꝙᷓ omnes ſapientes ſicut narrat h Jo. an. ö̊ fa
tuo pariſieñ qui decidit qõnem miro modo in
ter tabeꝛnariũ æ quendã pauperẽ a quo tabeꝛ
narius uolebat extoꝛquere pecuniaʒ qui come
derat panẽ ad odorẽ aſſati .naʒ ſoluit illi cx ſo
no unius denarij toꝛnenſis:quã queſtionẽ nõ
porniſſet cato melius decidere ad ſatiſfaciẽduʒ
animis iprudentum. uchri; ꝓut ha
betur in glo. ſequenti. ¶ In glo. fi. ibi niſi in
cauſa reconuentionis. Adueꝛte qꝛ glo. non
grue excipit iſtũ caſum ⁊ ſequentem:qꝛ ꝑ recõ
uentionem ⁊ ꝓrogationẽ iuriſditiõis efficitur
ille iudex ⁊ ſic non reperit᷑ ſnia lata a nõ ſuo iu
dice:ſed potes exciꝑe caſum ſᷣm hoſti. ↄtentuʒ
in. c.ſi diligenti ðᷣ fo.ↄpe.⁊.xi.q.i.inolita 2.c.
placuit ubi ſententia lata a iudice ſeculari ↄtra
clericũ ſponte ibi litigantẽ põt hẽri rata a iudi
cę eccliaſtico in odiũ ipᷣius clerici ⁊ dic nt ibi.
Banto Mon nalet oſuetudo
permittẽs preſbiteris
ut criſment: uel generalius ſic. Con
ſuetudo non poteſt operari: ut clericus nõ epiſ
copus poſſit exercere ea que ſunt reſeruata oꝛ
dini epiſcopali ⁊= eſt caſus notabilis ? ſunt due
partes. n pꝛima preſumptnoſa cõſuetudo
Sr cund ipius repꝛobatio ibi diſcretiõi
Hõ pmo unam regulã mẽti tenẽdã q, ea q
ut ordis epᷣalis ñ poſſũt acqri ꝑ ifeꝛioꝛẽ ex cõ
ſuetudine quãtũcũqʒ ueruſtiſſima.rõ ẽ qꝛ ↄſue
tudo nõ facit quẽ capacẽ.hinc dicit. Jo.an.in
c.ij.de pᷣben.li.vj. ꝙ quantocũq; longo tpᷣe
laicus exeꝛcuerit actũ ſpũalem nunqꝙᷓ;ᷓ ramẽ illũ
põt prelcribeꝛe.nam poſſeſſio tanti temporis
cuius initij nõ eſt memoria habʒ nim tituli qñ
dat᷑ capacitas in exercentẽ alias nõ qð uerbuʒ
tenebis menti ⁊ ſic limita 2= reſtringe. c.primnʒ
de pᷣſcrip.li.vj.⁊ in.l.i.. ductus aque.ff. de
aqua quoti.⁊ eſti. Secus dicit ĩ ↄpetẽtibꝰ epo
ratione iuriſdi.ł dignitatis epᷣalis.nã illa pñt
pᷣſcribi ꝑ iferiorẽ clericũ:ut ĩ.c.auditis ⁊.c.cũ
olĩ ð pᷣſcrip.dixi ut ĩ.c. accedentibus de exceſ.
prela.⁊ plene in.c.cũ. ↄtingat de fo.compe.⁊
er his potes ſumẽ ſam regulã/ Itẽ nõ. ꝙ ritꝰ
apłoꝝ circa ſacramẽta hñt ĩpedire caracteris
b 5

¶ We ↄſuemdine. ie on

,acegio ed,,
einaft e iun ſnnn
impꝛeſſionẽ. nã ĩmediate poſt moꝛtẽ xpᷣi omẽs gl. i.ĩ fi. hec gl. quo ad effectum põt reduci ad tailie inceln mi
pbiteri ĩ cõi regebãt eccleſiã nec ſic erãt inter duas qõnes. Dria nũquid iſta ſacramenta ꝛe n ſbi G nda enite
eos epi:ſʒ idẽ pᷣbiter ꝙ eps ⁊ ꝑiter ↄferebant ſeruata ſolis põtificib poſſint delegari ifertõi AY dA a iſen⸗
oĩa ſacraméta: ut i. . oliz. xcv. di. ? ĩ. c. legimꝰ. bus ⁊ ꝑ quẽ. Scðᷣa qõ pᷣſuppoſita ualiditate ð tinn chrelgi⸗
xciij. di.ſʒ poſtmoð ad ſciſmata ſedãda fecerũt legatiõis ſi delegãs poſtea ꝓhibʒ nũquid imp eeinine ui .
ſeu ordinauerũt apłi: ut crearent᷑ epi ⁊c. ſacra mat᷑ caract᷑ ex ſacramẽto exhibiro Z ĩterdiciuʒ migiie⸗ Ge li
mẽta eis reſeruauerũt illa ĩteꝛdicendo ſimplici delegãtis. Ad primã qõeʒ apliando vba gl. keltent in n ic
Algode ſeſetn

bus pᷣſbiteris:⁊ nides h̊ ꝙ talis ordinatio hẽt
ipedire etiã ĩpꝛeſſionẽ caractcris:qꝛ ſi pᷣſbiteri
illa de facro ↄferũt nil ↄferũt:qð faẽ ad.j.dicẽ
da:æ ex his ⁊ ex tex. diligẽteꝛ nõ. ꝓ opiniõe ca
noniſtaꝝ õ opinionẽ theologorũ ꝙ ẽ dare or
dinẽ epaleʒ: ? ſic ꝙ nouẽ ſũt ordies:ð q uide
gl. i ꝓhemio. vi.ĩ vbo eps:et ſi vis tener̃ opi
nionẽ theologoꝝ nt nõ ſit oꝛdo dic h opat᷑ or
do pᷣſbiteratꝰ iũctꝰ cũ dignitate pali ⁊ ĩterce
dente ordinatione eccleſie. (Mrenö. c qdaʒ
ſũt ſacramẽta ꝛeſeꝛuata ſolis epis qᷓ iferioribuſ
nõ łz attingẽ: ut criſmaꝛe ordies ſacros ofene
vgines bndicẽ eccłias cõſecrare ⁊ ſiłia:⁊ uide
ſuꝑ H tex. i. c. ᷓuis lxviij. di ¶ Mõ. ſacram
tuʒ ↄfirmatõis nõ ẽ ſacramẽtũ neceſſitatis:vn
põr qͥs ſaluari lʒ nõ ſit chriſmatꝰ dũmodo illð
ſacramẽtũ nõ ex ↄtẽptu dimiſerit.nã ex ſeptem
ſacramẽtis ecchie qdã ſunt neceſſitatis qᷓdã no
luntatis de quibꝰ nide ꝑ gl. i. c. ueniẽs ðᷣ trãſ.
neꝛo pꝛo declaratõe hꝰ ſacramẽri ofirma
tiõis qᷓre h ſacramentũ fuit ĩſtiturũ cũ nõ ſu ð
neceſſitate ſalutis. So. dic ui hẽs tex. nõ. de 9
ſacra. di. v.i.c.i..ij.nã baptiſmꝰ neceſſariꝰ ẽ
morientibꝰ qꝛ ſine eo ẽt infans uniꝰ diei ſalua
ri nõ põt de ↄſe.di.iiij i. c. firmiſſime ⁊.c.ꝛege
nerãdi. Sacramentũ vo ↄfirmatiõis eſt neceſ
ſariũ nicturis. nam cũ hõ militet quotidie iteꝛ
boſtes ĩuiſibiles ꝑ illõ ſacramẽtuʒ ↄfirmatiõis
ↄfirmat᷑ ? roborat᷑ ⁊ miles efficit᷑ Zð agones ⁊
iſidias diaboli:vñ fortior ẽ ad reſiſtẽdũ iſidijſ
diabolicis qͥ ẽ ↄfumatꝰ ꝙᷓ; baptiʒatus dũtaxat:
ut ĩ. d. c. ↄfert n. ſpũs ſanctꝰ quẽ apli oliz cõlſe
rebãr ex ſola manꝰ iĩpoſitiõe:⁊ qꝛ hodie pꝛelati
nõ ſũt ita bri quẽadmodũ apſi fuit iſtitutnʒ ut
ipi ↄferrẽt h ſacramẽtũ cũ collatõe chriſmatis
? qͥq ſignificet chriſma: ⁊ qᷓre chꝛiſmatio fit in
fꝛõte dic ut nõ.ĩ.c.unico ð ſacra unctio. Se
cundo pᷣncipałr qrit nũquid oferaĩ̃ caracter ĩ
iſto ſacramẽto collectariꝰ h̊ poſt beatuʒ tho. tʒ
ꝙ ſic:alit tñ ᷓ ĩ baptiſmate. nã ꝑ baptiſmũ qs
pticipat ſpũalia ⁊ diſponit᷑ aĩa ad faciliꝰſuſcipi
endũ gram dei ut dixi poſt Inno. ſuꝑ Nica. ð
baptiſmo:ſʒ ĩ iſio ſacramẽto ↄfirmatõis efficit
fortior ⁊ ifundit᷑ gꝛa õ iſidias diaboli:ut.S.di
xi ¶ Tertio qrit᷑ qᷓre R ſacramẽtũ reſeꝛuat᷑ epiſ
dũtaxat cũ baptiſmꝰ qͥ ẽ ĩ ianua oĩium ſacramẽ
toꝝ ut ĩ. c. fi.ð pſbiteꝛo non baptiʒato pmittat̃
ſimplicibꝰ ſaceꝛdotibꝰ. So. pfectio actꝰ cõiter
reſeruat᷑ ſuꝑiori.uides.n. ꝙ electio ꝑ inet ad
canonicos ⁊ cõfirmatio ad ſupiores ĩ. c. nihil
8 elec.iõ cũ iſtõ ſacramẽtũ ſit ↄfirmatio baptiſ
matis ⁊ ſic ꝑficit᷑ ipe baptiſmꝰ dignũ fuit reſcꝛ
uare ipᷣis ſuꝑioribꝰ ĩ ſignuʒ peminẽtie. ¶. n

ↄcludẽdũ ꝙ ꝑ ĩferiorẽ platũ a papa nõ poteſt
fieri iſta delegatio nõ põtificibꝰ qꝛ nõ pñt iſti
diſponẽ ↄ ſtatutũ ? ordinẽ ecclie H ꝓbat in c.
aqᷓ ð ↄſe.eccl.ł al.⁊ uið gl. ĩ. c. Ppuenit.xcv. di.
q ponit ibi nõbilẽ rkłaʒ ꝙ nihil hʒ eps qð ſit iu
riſdiniõis. qdð nõ ſit delegabile ꝑ euz: ſecꝰ ĩ ope
tentibꝰ rõe ordis epalis ut diẽ hic gl. i fi. ⁊ bñ
reſpẽu pape reꝑiunt᷑ tꝛes opiniões. Pria ꝙ
papa collationẽ ho ſacramẽtoꝝ põt delegare
pſbitero Ainmmdi Seda bs t ſumplici cle
rico dũmo hẽat ill ſacramẽtũ qð alij confene
uult ⁊ ĩ bac opi. vr̃ reſidẽ gl¶ Lertia opi. ꝙ
&t laico võt h papa demãdare dũmõ laicꝰ rece
perit illð ſacra mtũ: ⁊ hãc opi. refert h̊ gl.? In
no. aꝑte h̊ tʒ nõ appꝛobãdo eã nec repꝛobãdo
gl. i. c. manꝰ. ð oſe.di.vV.vr̃ illã appꝛobaꝛe ĩ eo
ꝙ apponit regulã dicẽs ꝙ ex delegatiõe pape
qlibet põt ↄferre ſacramẽtũ qð ipe receꝑit:cõi
or m̃ opi. vr̃ ut laico h ðᷣmãdaꝛe n poſſit ⁊ vr
opi. iuſtior maxie qꝛ ex hᷣ denigrarer᷑ ſtatus ec
cleſie qðᷣ papa facẽ nõ põr.i. q vij. i. c. ſi illa.
¶ Sʒ dubiũ ẽ qͥd ĩ collatõe ordinũ glo.ĩ.d.c.
manꝰ vr uelle ꝙ idẽ dicẽduʒ ſit qð.s.ſʒ collec
tarius h̊ poſt beatũ tho.diẽ ꝙ collanõcʒ mioꝝ
ordinũ poſſz papa delegare ſimplici ſaceꝛdotri.
ſecꝰ ĩ collatõe ſacꝛorũ qꝛ ſacri ordies hñt act?
æ exercitiũ ĩ ↄfectõc euchariſtie.nã ut diẽ glo.
nobilis ĩ. d. c.ꝑuenit nõ põt papa ↄmittẽ nõ p
ſbiteꝛo ur ↄficiat corpꝰ xpᷣi:qꝛ xps hoc ↄmiſit
ſol pᷣbiteris: ur ibi ¶ ta nõ. dicendũ ĩ ꝓpoſi
to ut ſiẽ ĩ ↄfectõe euchariſtie n diſpõit 3 iſtitu
tionẽ xpᷣi:ita nec ĩ ordinatõe miſtꝛoꝝ ipius ſa
cramẽti ego potiꝰ putarẽ ut ſaceꝛdoti h̊ poſſit
olegaꝛe ĩdiſticte.qꝛ lʒ ð ſacramento cuchariſtie
ſit diſpoſitũ ĩſtitutõe dñica qᷓ hbabeãt illõ admiĩ
ſtrare h̊ m̃ nõ ẽ diſpoſuũ ĩ collatõe ordinũ.nã
oliʒ pᷣſbiteri ĩ cõi regebãt eccłiam ⁊ ordinabãt
ſaceꝛdotes: vnñ quẽadmodũ oli poterãt ita vñ
ꝙ papa poſſit hic ↄcedẽ ſacerdoti maxie dele
gãdo cũ nihil exerceat delegatꝰ noĩe ꝓprio ut
i. c. ſane.de offi. dele. ⁊ ĩ.l.i.ff. de offi. eius cui
mã. ẽ iuriſdi qᷓnimo dico ꝙ minorũ ordinum
collationẽ poſſz papa ſacerdotibꝰ ꝓprio iur 2
cedcre nã ſacerdos põt hodie cõferre primaʒ
tonſurã dũmõ habeat ſubiectuʒ ut nõ. Moſti.
i. c. cñ otĩgat ð eta ⁊ qti ⁊ abbatibꝰ ↄceſſũ eſt
ut poſſint ↄfene miores ordies ut legit ⁊ nõ. i
.c. abbatis ðᷣ pᷣuilc.li. vi. ⁊ ĩ. c.i.ð ſup.ne. pla.
lxix. di.ĩ.c.i. Quidã tñ uoluerũt dicẽ ꝙ h fa
ciũt abbates nigore bñdictõis quã recipiũt ꝗᷓ
partim videtur ſimplex partim ordinaria ideʒ
ꝑte accedit ad conſecrationem epiſco pi ut q̃ſi
uideatuꝛ confeni quidã oꝛdo:plus tñ mihi plʒ

i upom
ſneler cmmiümn

rn Aint,

i

uieniͦfici in coc inIi ſen er.
rſungni cet muf poſſe:ſed
i itiiiderg eala uls git pape
cſei atoretir fr aer nale r tene
ntiibddeiſrinlei tic bis caſui i guo ec
enepcrtelſegpeng do neniat 5 fide.
ſumn bir i imit bie Inno.
Opimnnzorv yn göcungz iga
min mit nui ci nipſe rfen
igkunſfii goſimnes ecpta.

tiltcia hai, ſchcchzon
Kinhfn mi ii i
u m iicſiitin bgit
iſiunn ge aſincno ptc.
Mliikhönſcefiamiter legetß
nilhineihſo neihe. din
fngiüber inl. Cſ

na D . uwi
genboet n . iu
ucb“ Gttintin
clikn nl

minic; IruCei. ſnec foͤnobiit
Seireep ſinis'mctido iſn l
ſininlliſtri auſetonſena hs
lupeg lßſnii ipaci ſoudllſi
immrmnnenhli tum ale ho c

— — — ⸗

F
no ſt d
5 den
ſmn e
aſaa
.cacge
ſ cc
liche ien
mmanõs
gones ?
gü iſdiſ
dümrat:
olßz coe
e pchan
dwwz t
onſmans
mo ſi n
aGGE
tdo. H
Kös
W

Aliſiber
decg
u . Agwelc⸗
enn ns Piinſi
mnſisen l eeet

dustpanee ſinc

E

ehenrtihin chbido
glicman deflügumneien
pont ſehlicllig deehrieni
gba ot ofeneſaenmin Cöhereenzri
orti co. Furneobonicnrf doſſtf
opliufor mnegrerb algmmt inst
cſc dpr xenoor /9 ii r l
Seig ſoolorieordlni go id.
mm f ele i in itos hcolu⸗
mns bpotbeni to deeolmniqnior
Gni wſß onn eegar ſngic lreton.
cioolnie ſoori r imnorcſebitaet
1unctii ſriranhmſte nintho⸗
õä
ſpiro mofeinde ün 6 loe nſt
ſlßtbemsuft eniien
vorſe õ 61
miplunalicriſi itor
miieg onumrinltetai bpon

godon ur⸗ harſie
cher erhoſenmen. an i
– aibtrenid in
fün Uandeoreitün
diͦ

¶ De pſuetu. ica

ut h hẽant ex pᷣuilegio qð alibi dico latius ĩ ti.
ð eta.⁊ quali.⁊ h̊ qꝰ ad pᷣmã qõeʒ.¶ Quo ad

ſʒ aur ꝓhibitõ fit hñti collatõeʒ ex dlegatione·

7 gl.dicẽ ⁊ bñ ꝙ poſt prohibitiõem nihil ↄfert
2 idẽ tenʒ gl.i. . c. manꝰ. ⁊ eſt cõis opi. ꝓbat᷑
rõe:qꝛ ſublata poteſtate ölegata nulla poteſtas
remãet ĩ ipo delegato:ut ĩ.l. iudiciuʒ ſoluit᷑.ff.
de iudi.⁊ i.c.ſuꝑ qõeʒ ð offi dele. dubi
um ẽ qd ſi ꝓhibitõ fieret epo ꝑ romanũ poõrifi

cẽé nũqd ↄſeꝛꝛet ſacramẽtũ poſt ꝓhibitiõeʒ. In

no. refert h̊ͥ tenere quoſdã ꝙ nõ:qꝛ lʒ papa nõ
poſſz tolleꝛe ſacramẽtũ baptiſmi uł alia neceſſa
ria põt m̃ circa illa diſpõere uł' dãdo foꝛmã uł
diſponẽdo de ꝑſonis a qͥbꝰ ⁊ quibꝰ ſint cõfeꝛc
da:ut nõ.i.c.i.ð baptiſmo. nam pape ſecundũ
iſtos eſt obedien.ĩ oĩbus ſpũalibus et in cõcer
nentibus pichm aie niſi illa reꝑiant̃ expſſe ĩter
dicta uel ſint contra fidem: ⁊æ nõ. hanc regulaʒ
quã uidet᷑ ſequi hoſti.ĩ.c. quinto ðᷣ trãſla.pᷣla.
Sʒ iu adde nõbile dictũ Inn.i.c. ĩquiſitiõi ðᷣ
ſen. exco. ⁊ uide ĩ hoc qð dixi ĩ.c.ſi qn.S.ð re
ſcriptis. Ipe tñ Inno.̊ ↄcludẽdo:dĩc ꝙ aut
papa fac legẽ.ꝑ quã tollit hãc poteſtatẽ epᷣis ⁊
nibil agẽt epus poſtea ↄferẽdo.aut ſimpliciteꝛ
ꝓhibet epis ne facerẽt ⁊ tũc ꝓhibitõ nõ iĩpedi
ret ipꝛeſſionẽ caracteris. diẽ tñ Innd.nõ.uer
bũ obliuioni nũꝙ; traden.qꝙ ſine cã rõnabili ⁊
alijs nõ. non ẽ papa ſuſtinẽdꝰ attẽtãdo iſta uel
ſilia S uniuerſalẽ ſtatũ eccłie.? pondera ex his

vbis duo.pꝰ ꝙ nõ pᷣſumit᷑ ĩ papa cã rõnabil ſi

ult uenire S uniuerſalẽ ſtatuʒ ecclie:ſʒ oʒ ꝙ cã
ſit aliis nõ.fac qð nõnt doc.iĩ.c.nulli ð ſen.ex.
Scdo põdera ꝙ nõ dicit papã ñ poſſe:ſed
eũ nõ ſuſtinen.q̃ſi dicat ꝙ ecclia ułis dẽt pape
reſiſtẽ:tñ eccłia nõ reſiſtẽte vr̃ actꝰualẽ.⁊ tene
mẽti h̊ dictũ ſic ĩtcllectũ.⁊ ſic hẽs caſũ ĩ quo ec
cleſia ulis põt reſiſtẽ pape:lʒ nõ ueniat õ fidẽ.
vñ aũt papa hẽat hãc pfateʒ diẽ hie Inno.ꝙ
ex illa ptate tradita petꝛo ꝑ xpᷣm qdᷣcunqʒ liga
ueris ſuꝑ terrã ⁊ exponũt qͥdã ut ipſe refert ꝙ;
cũq; ligaueris ſr̃ frã.ſ.ꝑ ↄſtitutiões ⁊ pᷣcepta.

Et nõ.hoc dictũ ex q põt ĩferri ꝙ r ceptuʒ pai
cipis tin ualʒ q;tuʒ Arumo. C Y Zni tñ fa

cit illa diſtinctio Inno. dũ diſtignit irer legẽ

ſimplicẽ ꝓhibitionẽ que diſtinctio nõ plʒ do.
an. hic dicẽti ſe nõ uidẽ dr̃iam ĩter legẽ ⁊ pᷣcep
tuʒ uel ꝓhibitionẽ ĩ ipſo pᷣncipe:ſʒ tu uið ſilłeʒ
dr̃iam quã facit bar.in.l.fi.C. ſi õ ius uel uti.
pub. Et cꝛedo ꝙ ubi ↄcurrũt ĩ pᷣcepto ea ꝗ cõ
currũt ĩ.l.tm ligat pᷣceptũ pᷣncipis q;tũ lex:qͥa
qð pᷣncipi plʒ legis hʒ uigorẽ ĩſti.ð iur.na.gẽ.
⁊ ciuili ĩ.F.qᷓ qð pᷣncipi.puto iñ ꝙ Inn. hũit
optĩaʒ ſnĩaʒ ĩ hac ſua diſtictõe.nã faciẽdo legẽ
7 auferẽdo ꝑ legẽ ptatem epis nihil poteſtatis
quo ad actũ ꝓhibituʒ remanct ipᷣis epis:ſʒ qñ
ſimpłr ꝓhibet nõ tollit ptateʒ ſʒ inteꝛdicit exer
citiũ:merito h̊ caſu ĩprimit᷑ caracteꝛ nõ obſtãte
ꝓhibitiõe pape:qꝛ ſimplex ꝓhibitio nõ ĩpedit
ipoſitionẽ caracteris ĩ hñtẽ pfateʒ ẽt ſi in ꝓhi
bitiõe apponat᷑ cła ðcreii irritãs ⁊c. Ad h̊ uið

bo. tex. cũ gl.ĩ cle.ĩ pleriſqʒ ðᷣ elec.⁊ h opinio.
Inno. ſic itellecta plus placʒ q; opio do. An.
qui nõ faciẽdo diiaʒ iter legẽ ⁊= pꝓhibitionẽ di
cit ꝙ ĩ ſacramẽtis ĩ qbꝰ iprimit᷑ caract nec lex
nec ſimplex ꝓhibitio ĩpedit ipꝛeſſionẽ caracte
ris cũ iſti epi als hñt pf̃atem: ad h̊ allat.d. cle.
iĩ pleriſqʒ ⁊ gl.ĩ.c.ꝓuide ð elec.li.vj Sz ego iĩ
telligeꝛẽ mõ pᷣdicto.loquũtn. illa iura qñn pꝑ le
gẽ nõ ẽ ſublata ptas.qð hꝰſit uex ꝓbat᷑ ꝑ iſtũ
tex.iũctis ſuꝑiꝰ dictis.nã ſimplices ſaceꝛdotes
bẽbant oli pfᷣateʒ ſacramẽta illa oↄferendi:ſʒ ex
ritu ⁊æ diſpõne aplłoꝝ ſublata pf̃ate nihil iuris
ↄfcrũt ut hic:gꝰ idẽ dicẽdũ ĩ epis ꝑ ſũmũ pon
tificẽ quo ad certũ ſacramẽtũ eis auferret᷑ illa
ptᷣas ⁊ ꝑ h hẽs expeditaʒ.q.ſcdᷣam.Sʒ q̃ro nũ
quid laico liceat tpᷣe neceſſitatis ↄfeꝛꝛe uł ſacꝛa
menta admiſtrare. æ vr̃ prio ꝙ nõ. nã ſicut nõ
licet ſaceꝛdoti ↄferre ea qᷓ ſunt epis reſeruata:
ita pari rõe nõ dʒ laicis licẽ attẽtare reſeruata
ipſis ſacerdotibꝰ. Sed ↄcludẽdo prio pone ꝛc
gulã qð de ſpectãtibus ad clcricos illud ſoluʒ
licet laico qdð reperit᷑ ſibi expꝛeſſe ↄceſſũ.⁊ hãc
ꝛegulã ponit hic Inno.⁊ originalit᷑ poſuit gl.
xxiiij.q.i.in.c.fi.? tene eã mẽti.Que autẽ ſũt
ↄceſſa laicis tpᷣe neceſſitatis:dic ꝙ ſacramẽtũ
penitẽtie.nã tpᷣe neceſſitatis põt quis ⁊ debet
ofiieri laico nõ tñ per iſtuʒ poreſt abſolui:ſʒ cx
ptritione ⁊ obediẽtia ex tali ↄfeſſiõe eſt dignꝰ
uenia: ut eſt tex.nõ.auguſtini de pe.di.i.quem
penitet ⁊ nide bo.gl.in.c.paſtoralis. pterea
de offi. ordi. ⁊æ tetigit Inno hic. ¶ Item licet
laico ↄfene ſacramẽtum baptiſmi tepoꝛe neceſ
ſitatis etiã ſi ſit mulier de ↄſe.di.iiij.iĩ.c. młier
⁊.i.q.i.qð quidã eſt tñ hic dr̃ia inteꝛ cleꝛicũ ⁊
laicũ in collatione huius ſacramẽti.naʒ clericꝰ
licite baptiʒat:lʒ neceſſitas nõ urgeat: laicꝰ vo
licite nõ attẽtat niſi inſtãte neceſſitate:ſʒ tñ ſi pᷣ
ter neceſſitatẽ baptiʒat tʒ baptiſmus ⁊ ipſe lai
cus puniẽdus ẽ:qꝛ uſurpauit officijum clericis
deputatuʒ:ut in.d.c.qdð avidsE Bubitatur
de ſacꝛamento euehariſtie: nũquid laicus ĩ ne
ceſſitate poſſit illð miſtrare:utputa decedit qͥs
⁊ nõ reperit᷑ preſbiter nũquid laicus poſſit ca
pere euchariſtiã de eccleſia ⁊ exhibere infirmo
Quidã ut refert hic. Inn.dicunt ꝙ ſic ut ſiẽ ĩ
precedentibus ſacramẽtis põt laicns ſe ingerẽ
neceſſitatis tpᷣe ita ⁊ in iſto:nec ob.c.fi.xxiiij.
q.i.qꝛ loquit᷑ de heẽtico a quo ñ ẽ licitũ ꝛeciꝑe
euchariſtiã ẽt neceſſitatis tẽpor̃.? nõ ad k illũ
tex.qͥnimo dixeꝛunt pleꝛiqʒ ꝙ tpᷣe neceſſitatis
põt qs ꝑ ſe illud ſacramẽtũ reciꝑe. ¶ Sʒ In
no.nõ firmat hanc opi.ſʒ vr̃ ꝛecedẽ dicẽdo ꝙ
F. uex.xxxij.di.q ſolʒ alłari ad pᷣdẽa ñ loqt᷑ ð

laico:ſʒ ð clerico als pᷣſciſo ab eccłia uł qꝛ ẽ ſi

moniacꝰ uł notoriꝰ foꝛnicator. Collectariꝰ vo
poſt Inno. vr̃ firmare ꝙ nedũ laico: ſj nec ẽt
diacono lʒ iſtð ſacr̃m attẽtare qð nõ.⁊. laicũ
faẽ regula quã.S. poſui.Et ꝑ hoc ſoluit᷑ qõ.
Quid ð extꝛca unctõe ⁊ lʒ qͥdã noluerũt ꝙ lai
cus poſſit illã ↄfeꝛꝛe neceſſitatis ipᷣe cõir tñ hꝰ
b 4

¶ Hoe oↄſnemdine.

nõ tenet᷑ ꝑ rłaʒ ſuꝑius dictã reliqᷓ vo impendẽe

nõ põt licet poſſit mrfimoniũ pherc. ¶ Vltio
põt dubitari qͥd de cleꝛicis pꝛeciſis ab eccleſia:
ut ſunt heꝛetici excõicati ſuſpenſi ab hoĩc uel a
iuꝛe:de his dic ut hẽs tex.cũ glo.i.d.. uerũ.
Et reſpectu ſacramẽti baptiſmi hẽs hic gl. fi.
que dicit neceſſitatis tpᷣe etiã ab her̃tico recipi
põt ⁊ tene mẽti glo.⁊ ẽt tex.cũ glo.iĩ.d.. ueꝝ
ſed collect. refert ſe audiuiſſe clementẽ.vij. dũ
piſis legẽt quartũ ſniaꝝ i minoribus ↄſtitutus
tenẽ pᷣrium moucbat᷑ qꝛ excõicatis ⁊ hr̃ticis ñ
poſſumꝰcõicare ſine peccato:ut ĩ.c.nuꝑ ð ſen.
ex.nõ g dʒ ↄmitti malũ ꝓpt᷑ ſequẽs bonũ.ma
xĩe ex quo iſta neceſſitas nõ nocʒ adulto omiſ
ſo illo ſacramẽto qꝛ ſuccedit baptiſmus flamis
.J.ð baptiſmo ĩ.c.debitũ.ad.c.ſi quẽ.xxiiij.q.
.i.qdð faẽ ĩ Sriũ rñdet ꝙ loquit᷑ qñ ignorabat
ꝙ ille eſſzʒ hr̃ticus:⁊ ad tex.gratiani..ueꝝ dũ
diẽ ꝙ meliꝰ ẽ reciꝑe ab hr̃tico qᷓ; ĩ eternũ ꝑire
NRnuncdet ꝙ iſte nõ ꝑit:ex quo nõ reꝑit idoneũ a
qꝰ recipiat ſacramẽtũ ⁊ qꝙᷓ he rões uideãt᷑ ni
geꝛe m ĩ primã ſnĩaʒ ꝗᷓ canoniſtis ẽ cõis me ue
hement᷑ ipellit dictũ.c.ſi quẽ ubi tex.ang.claꝛe
pſupponit illũ fuiſſe hẽticũ:⁊ ð h̊ ↄſtare nolẽti
reciꝑe ſacramen EIRre ſipto coꝛporali neceſ
ſitate licitũ ẽ cõicãe excõicato:ut ĩ.c.qm.xi.q.
.iij. 2 i. c.ſi ve.j.de ſẽ.ex.gꝰ fortiꝰ h̊ dʒ licẽ ꝓ
neceſſitate ſpñali. Ad idẽ faẽc.c.i.ꝓpe fineʒ.S.
ð ſũ.tri.ubi dr̃᷑ q a quocũqʒ ↄferat᷑ h̊ ſacramẽ
tuʒ ꝓficit ad ſalutẽ dũmõ rite ⁊ fʒ for veccłie
2 idẽ vr̃ uelle Inno.in.c.i.de baptiſmo.

HMon ualet ↄſue
Bm inter. tudo ꝑ quã inteꝛ
dicti ſnia niolat ¶ In p ponüt are
la. ¶ In ꝛ exceptio: ibi ꝓcurator. ¶ In ʒ ſeẽ

tẽtia ibi nos. õ. pᷣmo ꝙ epᷣs ſolꝰ ⁊ ẽt caꝰ
p ſe põt ponẽ gnale intdictũ ĩ ciuitate. h tñ ĩtel
lige ð ↄſuetudie ł pᷣuilegio. nã de iure cõi caꝰ
nõ hʒ pfateʒ iterdictũ ꝓmulgãdi: nt ĩ.c.qſiuit
d his qꝗᷓ fi.a ma.pte ca.nec epᷣs ſine ↄſilio ułↄ
ſenſu capli:ut ĩ.c.i.j.de exceſ.pla.⁊ dic nt ibi.
cꝛcdo tñ ꝙ ſi epᷣs pᷣſcripſiſſʒ ĩ iuriſditiõalibꝰꝰ

capꝰ ꝙ põt:ut ĩ.c.iij.ð ↄſue.li.vi tũc ſoluſ
potẽit ꝓmulgare intercheti Af 1, fo ꝙ ſnĩa
cẽſure appellat᷑ neruꝰ eccliaſtice diſcipline.naʒ
quẽadmodũ uires hoĩs cõſiſtũt ĩ neꝛuis ita in
ſnia cẽſure ↄſiſtũt nires ecclie:un alibi diẽ tex.
ꝙ ĩ ecchia dei nõ reꝑit᷑ pena maioꝛ.xxiiij.q.iii:
corripiãt ¶ Itẽ pt᷑ dici ueriꝰqꝛ ſic neruꝰflectit
ſʒ nõ rũpit᷑:ita ⁊ ſnĩia cẽſure ¶ Mõ.fo ꝙ õ ni
res ſnĩe cẽſure nõ põt ĩduci ↄſuetudo nec õᷣ ec
cleſiaſticã diſciplinã: vn nulla ẽ ↄſnetudo õ ho
neſtatẽ:ut ĩ.c.cũ decorẽ ð vi.⁊ ho.cle lti
mo nõ.ꝙ ex pti tenent᷑ fuare ſnĩaʒ gñabł ĩteꝛdi
cti ab epo ꝓmulgatã. Et hodie religioſi ẽt ex
epti ñ fuãtes ĩterdictũ:cũ eccłia matrix fᷣuat il
lud:ſũt excõicati:ðᷣ qꝰdicẽdũ utrĩ cle. ex fꝛequẽ
tibꝰ ð ſẽ.exco. Sʒ õᷣ h̊ opponit᷑:epᷣs nullã ſentẽ
tiã põt ferre ᷣ exemptos.xvj.q.i.qꝛ frater gꝰ
ñ tenent᷑ fuare exẽpti iteꝛdictuʒ ꝓmulgatuʒ ab

epo. So. diẽ Jo. an ſe credẽ ꝙ uincnluʒ inter
dicti extendit᷑ ad exẽptos nõ ex ſnia hoĩs:ſʒ ex
diſpõe iuris ⁊ H fuit idnctũ ne uileſceret cẽſura
eccleſiaſtica. Et h ſo.bona. Nã debes ſciꝛc ꝙ
epᷣus n põt ſpãlit᷑ intdicẽ eccliaʒ exẽptã. Sʒ fe
rẽdo gñale int᷑dicũ ĩ loco tenet᷑ exẽpti ꝑ q̃ndã
ↄntiaʒ illð ſuare:uł alit᷑ fm eũ attẽtari põt ꝙ
ſnia hoĩs extendat᷑ ad exẽptos:q̃a ex pulſatiõe
cãpanaꝝ ⁊? ꝓmulgatõe nocum ledunt᷑ nõ exep
ti. Et ſic rõe delicti eps hẽt ĩ eos iuriſditionẽ:
ut ĩ. c. i. ð puilc. li.vj.h̊ fa ſo.nõ placʒ ⁊ eſſʒ ꝑ
iculoſa cũ hodie religioſi exẽpti hñt pᷣuilegiuʒ
ꝙ ẽt rõe vᷣlicti n pnt puniri ab epo:⁊ ſic ſequẽ
tur ex rõe ceſſãte ꝙ hodie tales rligioſi ñ tene
rent᷑ fuare ſniaʒ gnãlis ĩteꝛdicti:qð oĩo falſũ ẽ
ut ĩ. d. cle. ex frequẽtd ẽ rõe delicti exẽptꝰ
nõ efficit᷑ ſubditꝰ nec locꝰ ſubijcit᷑ epo:ut nõ.i
cle. unica. de fo.ↄpe.licet poſſint delinquentes
extra locũ exẽptuʒ puniri per epm:vñ tene pri
mã ſolut.nõ.tñ ex rõe ſua ꝙ ex illicita pulſatio
ne campanarum ſeu uocum ꝓlatiõe per quã le
dunt᷑ audiẽtes exiſtentes extra locũ exemptum
poſſint exempti ab ordinario loci conueniri ⁊
puniri rõne delicti commiſſi extra locũ exemp
tum. Mã licet ipſi vulſent ĩ loco exempto tamẽ
ex quo ſonus ꝓtendit᷑ ex locũ exemptũ delictũ
cauſat᷑ in utꝛoqʒ loco:excmplũ in eo qui ex lo
co exempto mittit lanceã ſeu lapidẽ ⁊ ledit exi
ſtentem ĩ loco non exempto:ut nõ.in regula in
obſcuris li.vj.in meꝛcu.qdixi in.c.i.de pꝛeſum.
C Oo.contra tex.in eo ꝙ papa ꝓnuntianit hᷣ
ſpecifice ſuper conſuerudine cum tñ h̊ ñ fuiſſet
apte petitũ ⁊ ſic eſt õ.c.licʒ hely de ſimo. ſnĩa
enim debet eſſe ↄfoꝛmis petitiõi:ut ibi. Et ali
bi dicit tex. ꝙ fatuus eſt iudex qui ſentẽriat ſu
per non petitis:ut in.l.fi.C. de fideicomi.lib.
So. dicit Inno.ꝙ papa ex officio ſuo hanc ⸗
ſuetudinem irritauit potius uitia extirpãdo qᷓ;
ſnĩando ⁊ ſolet quotidie allegari iſtud dictum
Alij aliter dicunt:ſʒ iudicio meo h̊ diſceptatio
non cadit ĩ iſto tex.qꝛ iſti canonici deduxerunt
ↄſuetudinem ꝑ uiam exceptionis ꝑemtorie:ſʒ
certum eſt ꝙ lʒ iudex non teneat᷑ ꝓnũtiar̃ ſuꝑ
exceptõe ꝑemtoria qꝛ ſatis ſupeꝛ ea ꝓnuntiat
ꝓnunciando ſuper pꝛĩcipali: ut ĩ.c.i.de oꝛ.co.
tn ſi uult ſpecifice ꝓnũtiare nõ ex h põt ꝛcdar
gui ut ĩ.c.cum iohãnes de fide inſtru.⁊ plene
dixi ĩ. c. i.pᷣal.⁊ ſi diceꝛes ꝙ pars aduerſa non
allegat prauitatem cõſuerudinis:dico ꝙ ex q
iudici conſtat exceptioneʒ n concludere maxiĩe
cum defectus conſiſtat ĩ iure põt ex officio ſuo
ſupplere ut i.c. Rainaldus de teſta.⁊ quod ibi
dixi ⁊.j.eo.cum dilectus ⁊.C. ut que deſunt a
duo.il.i.ſicut cõtingit in petitione actoris. naʒ
ſi notorie nõ ↄcludit dʒ iudex libelluʒ lacerare
ex officio ſuo.xi.q.i.xpianus nõ. Inn. ĩ.c.i.ð
offi.uica.ita dicẽdũ ĩ exceptiõe:⁊ nõ. hoc dẽm
Inn. ſic ĩtellectum fateor tn ꝙ ubi ↄſueindo
non faceret ad cãm ⁊ ↄſtaꝛet iudici de irrõna
bilitate tũc ſpãle ẽ ĩ papa:ut poſſit illam tolleꝰ:

iai
e nidn

ti
1

.
6

,arazicho⸗
D evhch 4 69
e r ſein 8

ſit⸗ 7 m 0

irnwi mnſin qjſimtf cn
irmiſn min ß npb inle
imsnictis Conn iij rcſpe
iictia tdit cr ale in
rieſite eweinbe fönbus
iriotchk ani ſt heonſcigniin
niiruiſcſond / ialſs Oo. ont
Ncnc gcst mzbie one no ne
itaini Nla niͦdd ans mib placet.
Oclii orritcpoini: non d; iſa ec
Colcnines ſencneniur ecllar ? vio
r Mrmiictiinrci d iog qri coclia
iniofercot ſunhnti..de mina
ij nm mmnizept u ſena
ſetinn enil. N.i.F.dcuit.
roſento an ila remanen
tit ncisg rehenn
ilriznedoſinn e⸗ (Oſnemcies
litiligiin N i ocols
ſertih e o dincii
leirze: Orer aua bes pöble

Mplbito ol ial
— Mlere noni di

=

ache
Koni

Mne

fS

—

2 2

ð
— —

Semlociegen
puun
Poſſinterenpn dd Oränmoloicanuenti 4

nthreclatomſſem biimn
uun. Hilcaſhſ uſmni ooeranhoni
acs ſouns engf : ocinmnhii eſcl
cauſi n noqj lroinpli nen niorſ⸗
lo ewmeo mime lncj u hpgi e lat .
ſemm buo n ermont n in nllhin
oblannal. tſ in nemn nin ci epcim.
Op conm er ine apnpſinnnt⸗
ſeufceſuper onſuemmdineun imn bn iſſt
Ame peuti T ic et ).clczbetſ deſimo. ia
cnin dede eſe ofomnis dein m di. Crd
di dct et nuns tindcr aiſontenar ſn
Per non ernsmin K. C.defdcton o.
S. don Ind etofcoſtohmn
ſvomdinen irritauitpotius luitanſiocᷓ
ſuimdo t olet voncie lgni ſvd Gonn
Aij aurdun:ßindo nobdſchmnd
malt iſtr arſtemmi nmn
ſvendimnen o ninm ercepnonis Mdiſ,
iodet non tenen proͦtin in
nmdgbiwer i pruntin
crcep de angrad ſtisſiperta

ianerderd ürtu
cnce Pateſde
“ DünescefMeinſru rpin

amcmiding nichiinni idee

ſz alius iuðx dʒ ĩchoare nouã ĩſtãtiã ⁊ nõ ſuꝑ
illã ꝓnũciare ſiẽ ĩ ſili nõ. Jo. and.i.c.mãdatũ
.S. de r̃ptis. Abbas
14 n attribuendis
Bm olim. officijs noue di
nitati fuar᷑ ↄſuetudo uicinaꝝ ciratũ
q̃ ſi diuerſa fuerit fuabit magis rõabilis ⁊ alii.
ñ pᷣiudicãs.hꝰ diẽ cõis diſio. fa ibi quo ciꝛca.
Nõ.prio archiepᷣm nõ poſſe iſtituẽ dignitatẽ
iĩ ecchia ſua ſiñ licẽtia pape:lʒ illa dignitas ñ ſit
noua:ſzʒ iam dudum creata. nã pᷣcentoria hec
erat ĩ aliis eccleſijs ⁊ ſic nõ erat noua digniraſ
Sʒ tu dic ut plenius dixi ĩ.c.cũ acceſſiſſẽt.s.d
oſti. ubi ↄcluſi oppoſituʒ ⁊ ad iſtũ tex.rñde
fõte capł̊ nõ ↄuẽiebat cũ epᷣo ⁊ hꝰ uoluit petẽ

a papa ut euitaret opiones õriaſ q̃ ĩ hꝰarnclło
uigẽt: ut nõ. h ĩ gl.⁊ i.d.c.cũ acceſſſſet¶ Miõ

fo epᷣm nõ debẽ nouaʒ dignitatẽ nel bñficium
oſtituere cũ graui alterius pᷣiudicio imo uidet
ꝙ reſpẽu reddituũ nullũ pᷣiudipt᷑ afferꝛe aliis
bnſiciatis:qð nõ.⁊ ð h.j.cũ gl. ¶ M. tertio
ꝙ ubi i honoribus ðᷣferẽdis nõ appet in iure
nec ex ↄſuetudine ſpãli qͥd iuris recurrẽdum ẽ
ad ↄſuetudines nicinoꝝ. ¶ Itẽ nõ.⁊ tencbis
ſẽꝑ mẽti ꝙ ubi aliqͥd mãdat᷑ fieri ad iſtar altiꝰ
ꝙ ſi illud iſtar repit᷑ diuerſũ nõ dʒ ſimpłr capi
mediũ nec mimũ ſeu maxinʒ: ſʒ magis rõabile
alteri minus preiudicãs. Cõtra iſtuʒ tex.oppo
nit ð.c. catholica.xi.di.ubi dr̃ ꝙ qlʒ ecclia rgi
tur ſuis ſpãlibꝰↄſuetudinibus ⁊ ↄſtõnibus:gꝰ
vr ꝙ epᷣs ⁊ caplłj poteꝛãt iſti pcẽtorij dignita
tẽ certã pferre tã ĩ ſeſſionibꝰqᷓ; ĩ alijs. So.dñt
hic cõir doc.ꝙ epᷣs ⁊ caplʒ hic forie nõ ↄuẽie
bãt.alias ãt ꝓcedẽt Sriũ qð ſatis mihi placet.
Quidã tñ tenuerũt oppoſitũ qꝛ non dqʒ iſta ec
cleſia deuiare a ↄſuetudine aliaꝝ ecchiaꝝ ⁊ uio
lare ↄſuetudieſ uicioꝝ qð mihi ñ plʒ qꝛ ĩ ecclia
dei nil officit diueꝛſa ↄſuetudo:ut ĩ. c. de trina
ð ↄſe.di.iiij.quinimo papa nõ pcipit ut ſequa
mur ↄſuetudies. Romãe eccleſie niſi ĩ ↄcernẽ
tibus fidẽ: ut i.c.i.de ſum.tri.li.vi.iĩ.v.ðcuit.
Mec niolat aliaꝝ ↄſuetudo cuʒ illa remaneat
ualida ĩ loco ubi uigʒ. naʒ uides h̊ ꝙ reſpectu
eiuſdẽ dignitatis narie poſſint eẽ coſuetudies
eccliaꝝ ĩ eadẽ ꝓnĩcia EIngli obo piudiciũ
i fine tenebis mẽti ſꝑ fi. gl. ex qua hẽs nõbile
dictũ ꝙ epᷣs nõ põt ꝓ libito ↄſtituere nouã di
gnitatẽ ſeu nonũ bnficiũ ſeu nonã eccleſiã i pᷣiu
diciũ aliax eccłiaꝝ:ſecus.ſi iuſta cã iternẽiẽte
⁊ hoc ultio dicto glo.adde bo.tex.i.c.ad an
dictiã.. de ecc. edifi.Er faẽ h gl. ad qõem nũ
quid poſſit epᷣs oĩ cã ceſſãte ↄſtruẽ eccleſiã in
pochia alterius uel ↄſtituẽ dignitatẽ ĩ eccleſia
Do. an. multũ iſtar ? finalꝛ v ↄcludeꝛe ꝙ põt
ex q nõ uult afferre alteri pᷣiudiciũ.nã hᷣ tẽdit
iĩ augmẽtũ cultus diuini. Ego ̊ᷣ dictũ admiite
rẽ ꝛeſpẽu dignitatis erigẽde ĩ ecełia cathedrali
qꝛ illð tẽdit ĩ augmẽtũ cultꝰ dini ⁊ nini nocet
Sʒ ꝙ poſſit oſtruẽ eccliã ĩ ꝑochia alt᷑iꝰceſſãte
cã nõ admittꝛẽ indiſticte:qꝛ ex ↄſtructiõe noue

ecclie gñat᷑ piudiciũ antiqᷓ ſaltĩ ö féo ut reſpẽn
oblatõnũ q̃ fiũt ĩ ecclia nona 2z ꝙ hᷣ ſit vm ad
duco capłm.i.j.ð.no.oꝑis nũc. ubi ecclia ꝑo
chial ꝑ ðᷣnũciatiõem noni opis optinuit ut de
ſtrueret᷑ capella ibidẽ edificata qð ꝓfecto ñ ob
tinuiſſet niſi piudiciũ pᷣtedẽ potuiſſz. ⁊ uide ibi
ad hᷣ gl.fi.q̃ ſᷣ ſatis vr ſẽtiꝛe.nec v augẽi cultꝰ
dinus:qꝛ ſi illa ecclia nõ ẽ necaria potiꝰ uileſcit
ex mioꝛoſitate ar.i.c.i.ð pᷣuile.in.fi.⁊.xciij.di.
legimꝰ facit diciũ.c.audiẽtiã ⁊.c.paſtoralis de
his qᷓ fiũt a pᷣla.¶ In. gl. i v̈bo illã ibi. ꝙ mio
rẽ dic ꝙ h̊ n d; oriũ:ſʒ eligit᷑ illa ↄſuetudo 4
minꝰẽ alteri pᷣiudicatiua æ magil rõabił 2 iuꝛa
allegata ĩ Zriũ loquũt᷑ ĩ aliiſ cãibꝰ. Er diẽ uicẽ
tius.j. e. c. fi. ꝙ pꝰdʒ attẽdi ius cõe. Si vo ius
cõe nihil diſponit ⁊? tũc attẽdeda eſt ↄſuetudo
gnãlis uel ſpãlis illius loci:ut in. d. c. catholica
ea ðficiente recurrẽdũ ẽ ad ↄſuetudieʒ uiciarũ
eccłiaꝝ ut h. Si vo ↄſuetudo ẽ difformis attẽ
dat᷑ ↄſuetudo minꝰnociua: ut h ĩ vbo q circa
⁊ in.c.ex ꝑte.j.de cẽſibus.oĩbus deficientibꝰ
recurrẽdũ ẽ ad.c.fi.xx.di.ut.ſ.ↄgregent ſapiẽ
tes ⁊ ſeniores quoꝝ ↄſilio ſtet.? nõ.h̊ dicrũ ẽ
n.gnãliter obfuãdũ nbicũqʒ agit᷑ ð tribuẽdiſ
honoribuſ alicui dignitati uel ubi dubitaret᷑ q
liter platus ſe dʒ hr̃e in ſubditos uel qd ſile:ut
i.c.ſuꝑ eo de cẽſibus unũ tñ mihi nõ plʒ ex dic
tis uinc.ĩ eo ꝙ dicit pꝰr̃currẽdũ eẽ ad ius cõe
⁊ fo ad cõſuetudinẽ ꝑticularẽ loci. Naʒ uidet
pꝰ recurrẽdũ ad ↄſuetudinẽ: qꝛ ↄſuctudo öᷣro
gat iuri cõi:ut ĩ.c.fi.j.e. Sʒ ſaluãdo vi.poteſ
ſic diſtiguẽ ꝙ aut ↄſuetudo uerſat᷑ circa illã di
gnitatẽ de cꝰ honõc ↄferendo qrit᷑ 2 fua illud
qð.S.dixi:ſiẽ pʒ ꝑ totũ titłʒ ð officio archi.ubi
ↄſuetudo pᷣualʒ iuri cõi.aut ↄſuetudo vᷣſat᷑ cir
ca ↄſilem dignitatẽ ⁊ tũc põt ſaluari dictũ nic.
ut ſi dignitas ſilis de nouo erigit᷑ pus recurrẽ
dũ ſit ad ius cõe qꝙᷓ; ad ↄſuctudieʒ ꝗᷓ fuat᷑ ĩ alia
eccłia ꝑticulari.pone exẽplũ ꝙ ſint tres ãchidi
aconi ĩ diuerſis ecclis ñ ĩ eadẽ cĩtate bñtes ua
rias:ↄſuetudines:ſi ↄſtituit᷑ ð nono ãchidiaco
natus in alia eccleſia: credo ꝙ in honoribus
deferẽdis ſit pᷣrecuꝛꝛcdũ ad ius cõe quã ad ↄ
ſuetudinẽ aliaꝝ eccleſiaꝝ qꝛ conſuetudo ſpãlis
nõ pᷣiudicat inri uniueꝛſalit᷑:ſʒ tin ſpãliteꝛ ⁊ ĩ
caſu debet ĩtelligi.l.que dicit ꝙ lʒ conſuetudi
nis non ſit parua auctoritas nõ tñ uincit legeʒ
ſ. uniuerſaliter.ut in.l.ij. C. que ſit lon.ↄſue.
⁊. Viij. di.ↄſuetudis.⁊ ꝑ h̊ ifero ad nõbile dẽʒ
ꝙ ſi hodie ðᷣ nouo erigẽt᷑ ſtudiũ gnãle ĩ aliquo
loco deberet illa uninerſitas habere integra
pᷣuilegia. auc. habita. C. ne filiꝰ ꝓ pre:ut eẽt in
criminalibus haberent ſcholares iudices pro

prios non obſtante ꝙꝙ ibi glo. dicat ꝙ doctõeſ

2 ſcholares renũciauerũt illi auc.in cꝛiminali
bus per non uſum ſeu per conſuetudinem ap
poſuam.Dico enim ꝙ cõſuerudo nocet dum
taxat in illis locis ubi uiguit:ſed ex quo ſiu
dium erigitur de nouo debet prius recurri ad
ius commune ⁊ ſic ꝓrocedat iſtud notabile

¶ De ↄſuetudine.

diciũ vVic. ꝙ ſic ĩtellectũ ⁊ limitatũ tẽbis menti
qꝛ ad młta fac nec ob.tex.iſte ubi ñ ꝛecuꝛꝛit᷑ ad
ius coe:ſʒ ad cõſuetudineʒ uiciaꝝ eccliaꝝ hoc
iõ qm ĩ iure cõi nihil diſponit᷑ ð iſta pcẽtoria:
æ iõ fuit opꝰrecurrẽ ad ↄſuetudĩeʒ:ſecꝰſi fuiſſz
oſtuuta dignitas cꝰ offm diſponeꝛet᷑ a iure cõi
ut ẽ archidiaconatꝰ æ archipᷣſbiteratꝰc ſileſ qꝛ
tẽ obruabit᷑ dictũ viĩc.

Bm uenerabilis.

Mö ualet ↄſuetudo ꝑ quã prelatus
ſine ſuꝑioris licẽtia põt dimittere prelataʒ et ſi
uellʒ traſire ad aliã dignitatẽ: uel alit ⁊ ſic Nõ
põt ĩduci ex ↄſuetudine ut qͥ poſſet dimittẽ di
gnitatẽ ſine ſuꝑioris licẽtia uł ut poſſit electus
admiſtrare nõ hita ↄfirmatõe a ſuꝑiore. In p̃ᷣ
ma ꝑte ponit᷑ temeraria trãſlatio: ⁊ ĩ fa trãſlati
excuſatio ibi poſtmoð ʒꝰ excuſatõis reprobatõ
ibi cũ igi᷑. Mõ.pꝰꝙ abbas põt elligi in abba
tem altius mõafterii ? ꝙ iſte fuerit electus de
nöt iſtud vbum ↄfirmatõm poſitũ i tex. Et ho
die ẽ caſus nõbilis ⁊ magis clariꝰ ĩ.c.ſi abba
tem ð elec.li.vi.ꝑ quẽ tradit᷑ nõbilis rła ꝙ qᷣ
libʒ platus citra epm qtũcũqʒ ſit ſue plature
alligatus põt eligi ad aliã plafam ita ꝙ nõ eſt
opus ꝙ poſtulet᷑ nõ m̃ põt iſte cõſẽtire ſue elec
tioni niſi hĩta licẽtia a ſuo ſuꝑiore ut hic ſecus
ẽ ĩ epo. Nã ipe nõ põt eligi ad aliã dignitatẽ:
ſed dʒ poſtulari ut in.c.fi. de poſtu. pre. ubi de
hac mã. ¶ Hõ.fo ibi romãe eccleſieqlʒ oẽs
eccleſie ſint ſubiecte romane curie:ur ĩ.c.cũcta
ꝑ mũdũ.ix.q.iij.eccłie tñ exẽpte dicũtuꝛ ſpãleſ
ipius romane eccleſie de q ĩ.c.ſi papa de pᷣui
le. li. vi. Itẽ nõ. ꝙ legatus ð latẽ põt ↄfirmaĩr
electões exẽptoꝝ ⁊ dar᷑ prelatis exẽptis licẽtiã
trãſeũdi ad alias dignitates ↄcordat dictũ.c.
ſi abbatẽ: ẽt ſi ſit electio ad aliquẽ epatũ¶ VUñ
lʒ legatus de latẽ n poſſit trãſferre epʒ ut ĩ.c.
ꝙ trãſlatõem ð offi. le. Mõr m ↄfirmare elec
tionẽ factã ad epatum ẽt exẽptum:ut ꝓbatr ĩ.d

.c.ſi abbatẽ. Hʒ ẽt legatus iuriſditõem in exx

pros ut ĩ. c. i. ð v. ſig. li. vi.⁊ qð ibi nõ.¶Mõ
ibi quã corruptellã:ꝙ ↄſuetudo irrõabil amit
rit nomẽ ↄſuetudis ⁊ appellat᷑ corruptela ⁊ dr
corruprela qꝛ mala cõſuetudo aſſumit᷑ ut Puile
giũ ð mẽtem canonũ:ut in.c.mala cõſuetudo
.viij. di. Et nõ. ꝙ cõſuetudo qᷓ ẽ imica canõi
bus pᷣma frõte pᷣſumit᷑ irrõabił cõcordat.S.e.
ad nr̃am ⁊ dicã.i.c.fi.j. pp. S tex. in eo
ꝙ inuit ſatis eẽ petere licẽtiã trãſeundi lʒ non
obtineat̃᷑ qð ẽ j.c.admouet ⁊.c.ꝙ ĩ dubijs ⁊.
.c.niſi.j.ð renũ. So.dic. Jo.an.⁊ bñ ꝙ hᷣ fẽʒ
narrat᷑ ⁊ ad maiorẽ aggrauationẽ iſtiꝰ abbatiſ
dr̃ ꝙ ẽt licẽtiã nõ petiſt: unde de iure ſtãdũ ẽ
Sio. ¶ In gl. i.ĩ. fi.nõ. ſingulariter fi. gl.? nõ
tradas obliniõi:fac᷑. n. ꝙ gerẽſ actũ ↄᷣ ius pᷣtex
tu ↄſuetudis praue exqꝰ adhuc pranitas ↄſue
tudinis nõ erat ꝑ ius declarata ñ dʒ pũiri tãqᷓ
legis trãſgreſſor:ſʒ dʒ tollerari pᷣtexiu cum cõ
ſuetudinis. Et uide conſimilem glo.iiij.di. de

niqʒ qᷓ dicit ꝙ lʒ pua ↄſuetudo excuſet quo ad
penã huius ſeculi nõ th quo ad deũ quod nõ.
ſed hoc ĩtelligo quãdo ignorãtia praue conſu
etudinis eẽt craſſa ⁊ ſupia:utputa qꝛ õ ius na
curale.xxxij.q.vij.flagitia.ſecus putarem ubi
eſſet ꝓbabile dubium ſuꝑ ualiditate conſuetu
dinis.nã tũc ignorãtia legis non ẽ peccatũ ad
h tex.ĩ.l.rła.ff.de iur.⁊? facti ignorantia ⁊ ĩ.c.
J. ꝓximo facit qð nõ. Inn. in. c. peꝛ tuas.de ſi
mo. Et adde.c.gaudemus i. fi.de diuortijs ⁊
gl. i. c. uno. de poſtu prelatoꝝ i. vᷣbo ð cetero.
li. vi. An. Vo geſta pretextu. pᷣue cõſuetudiniſ
debeãt tollerãi uið ꝙ dixi ĩ.c.fi.ſupra ð cõſti.
2 acit.c.fi.de ſpon. duoꝝ ĩ vbo de cetero.
In gl. in vbo conſuetudinẽ. ibi ꝙ eẽ nõ dʒ
diẽ Joan. and. ꝙ melius dixiſſet quorum neu
tꝝ eſſe debet quaſi dicat ꝙ nedum nõ nalet cõ
ſuetudo ut platus trãſeat ſine licentia ſuperio
ris ſz nec ualet ꝙ electus admiſtret an hitaʒ cõ
ſuetudinẽ a ſuperiore. refert. Cõpoſ.qꝙ ob hᷣ
fuit caſſata elettio cuiuſdaʒ prioris ſancte cru
cis ⁊ h̊ idẽ nõ.archi.in.c.eũ qui ð pben.li.vi.
ꝑ pᷣuilegium tñ hic papa qnqʒ aliquibus cõce
dit:ut fratribus cartuſienſibus ⁊ nota.hoc di
ctũ ⁊ ĩ.fi.gl.aduerte qꝛ hoc dictum.gl.facit õ
tex. Mã iſte abbas erat exẽptus ⁊ ultra monta
nus diſtans multuʒ a Romana curia ⁊ tñ non
potuit admiſtrare nõ hita pus confirmatõne.
