ſuo.⁊ recuſauit epᷣm alteꝝ.ex ↄiudicibꝰ delega
iis ex tribꝰ cãis ð quibꝰ ĩ gl. ¶ Et ex boc ⁊ ex
glo.nõ p ⁊ tene mẽti:qꝛ neſcio alibi ꝙ terriꝰ ⸗
parẽs ꝓ ſuo ĩtereẽ põt recuſare iudicẽ ſi hẽt cãʒ
legitimã eũ recuſadi nã ex quo admittit ꝓ iter
eẽ ſuo:ut i.c.ueniẽs.ij.de teſti.⁊.c.cũ ſuꝑ ð re
iudi.gꝰ debẽt audiri oẽs defẽſiones ſue.ar.in
.c. cũ iter de excep.⁊æ nõ tradas hoc oblinioi.⁊=
hoc ẽt ſeqt h do. an.z. do. car ʒ nõ. tres cãſ
legitimas recuſadi iudicẽ. Dria ſi ꝑs recuſãs
habet cãm cũ iudice tãqᷓ; cum priuato.⁊ nõ.bñ
hoc dictum. naʒ ex materia litigij ſolent cauſaꝛi
inimicitie. Ad hoc qð legit᷑ ⁊ nõ.in.c.iĩ litteris
⁊. c.itẽ cũ quis de ꝛeſti.ſpo.⁊ nõ.ꝙ hoc ꝓcedit
ẽt ſi cã ſit inter iudicẽ nt priuatum ⁊ dignitateʒ
recuſantis.unde recuſans poteſt ĩ cã ꝓpa dicẽ
iudicem ſuſpectum:qꝛ habet cãm cum dignita
te ſua ſicut contingebat hic. nam iſte.R. ꝓprio
iure ſuo comparebat:⁊ iñ recuſabat epiſcopuʒ:
qꝛ habebat cãm cum monaſterio ſuo qðᷣ bene
nõ. ¶Secũda cã recuſatiõis cum iudex noluit
exercere cũ parte actũ humanitatis ⁊ paciſ qͥ ſo
let exerceri cũ alijs qui ſũt ĩ pari gradu cũ pꝑte
ꝛcuſãte.nã iſte epᷣs fuit recuſatꝰ qꝛ noluit admit
tere ad oſculũ pacis iſtũ.Repteſũ abbarẽ¶Ex
hoc nõ.ꝙ eps etiaʒ pᷣlatos inferiões debet ad
mittẽ ad oſculum pacis ſᷣm ↄſuetudinem loci.
Et ex hoc nõ.unũ modũ pᷣſumendi inimicitiaʒ
ſi ergo ĩ ccclia qñ dat᷑ pax nõ uult unꝰadmittet
aliũ ad oſculũ pacis fſʒ ↄſuetudineʒ ille pᷣſumit
inimicus.¶ Terria cã cũ iudex minatꝰ fuit ꝑti
ꝙꝙ ſibi noceret ſi poſſʒ ¶ Et ſic nõ. ꝙ mie iudi
cis ꝓbãt iuſtã cãʒ eũ ꝛecuſandi. Adde quaꝛtuʒ
cãuʒ nõ.extra glo.ſi quis ſcʒ nõ uult aliuʒ ſalu
tare nið ad ̊ gl.ĩ.c.hadrianꝰ.lxiij.di.⁊ de plu
rimis alijs cãis recuſãdi iudicẽ uide ĩ locis ad
quos remiſi ĩ.c.cãʒ.el.ij.S.eo.¶ Munc uenio
ad nõbilia.Et penõ ꝙ cũ q̃ſtio nertit᷑ inter pᷣla
tuʒ ⁊ capitulũ nõ ẽ neceſſe ut det᷑ cuꝛatoꝛ capto
ſed ipᷣm capitulũ ꝑ ſe ulł per aliuʒ põt eẽ ĩ iudi
cio:⁊ tene mẽeti ad hoc iſtũ tex.qꝛ nemo ad hoc
eũ alleganit.facit ad ea que dixi i.c.edoceꝛi de
reſcrip.h nõ.ꝙ clauſula ſi ãbo ñ poterit int᷑
eſſe ⁊c̃.ueꝛificatur ẽt dato ipedimento ꝛecuſatio
nis. unde ſi alteꝛ legitime ꝛecuſatuꝛ nerum ẽ di
ceꝛe ꝙ ambo nequeunt intereè ſił. ¶ Mora 3
.1

ibi per ↄſequẽtiã ↄfeſſus ⁊c᷑.ꝙ qͥs dẽ ↄfiteri ta
cite dĩa qᷓ requirũt᷑ ad actũ quẽ qͥs exercʒ ⁊ oĩa
oↄſecutina ⁊ acceſſoꝛia ad actũ. un ↄfeſſio fii nõ
ſolũ oꝛe:ſʒ ẽt ipo fẽo ad hoc.c.nullꝰ.j.ð pᷣſcꝛip:
2 i.c.exſtimant.xi.q.iij.⁊ facit iſte tex.ꝓ dicro
Inn.i. c. cũ oli cẽſi.⁊.c.cũ nenẽabilł ð excep.
ꝙ; ꝓducẽs inſtrumẽtũ ur̃ tacite ↄfiteri oĩa vtẽ
ta ĩ inſtrumẽto.¶ Irẽ nõ. ꝙ habił aſſotiando
ſibi ihabilẽ ad actũ ad quẽ eũ habilitare ñ põt
nihil agit ⁊ ſaltẽ ꝓcedit ĩ iudicialibꝰ ut hic.
Itẽ nõ. ꝙ ad ualiditatẽ/ actus nolũtas ⁊ pf̃as
obẽt ſimul ↄcure:ubi aũt ſibi advſãt᷑ nibil po
teſt nalidũ explicari ? ad h̊ quotidie allegaĩ iſte
tex. ¶ Iẽ nõ. ꝙ; in idiuiduis iutile uiciar ntile.
Vltĩo nõ.illã regulã q̃ quotidie allegat̃ ꝙ ſi fa
cio actũ quẽ facer̃ non poſſuʒ nõ ualʒ ẽt eo mõ
quo poſſũ:qꝛ quod uolui ñ potui ⁊ qð potui
nolui ⁊ ẽ iſta regula ↄ aliã regulã que hʒ ſi nõ
nalet quod ago ut ago naleat ut ualere poteſt
ut in. c.nnico de deſpõ ĩpub.li.vj.⁊ i.l.ſi tam
ãguſti. ff. ð fuitut gl.ij. ĩ fi. ⁊ ex b ĩtellec
tu gl. nõ. ꝙ ſi index ꝓpoſita exceptiõe ꝓcedit
ad nulteriora nidet᷑ iterloqͥ ↄ exceptionẽ ꝓpoſi
tã ita ꝙ ex h ſolo põt quis appellare qꝛ ꝑinde
E ac ſi expᷣſſe iudex fuiſſet ĩteꝛlocuiꝰ õ excepiõeʒ
2 diẽ abb hic eſſe ̊ expᷣſſuʒ:idẽ legit᷑ ⁊ nõt᷑.in
c.ex ꝑte. ¶ ð appel.ſequit᷑ bal.i.l.a pcedẽete
C5ð dila. Moſtiẽ. ramẽ dicẽ hic ꝙ ñ eſt curan
dũ:qꝛ ĩ itegꝛa ñ ꝛꝑiebat᷑ ꝙ iſti fueꝛũt iteꝛlocuii.
ſatis.n. ẽ ꝙ bic inenit᷑:ſʒ utrũqʒ diciũ ſaluãi po
teſt. ¶ In gl. fi. ꝓ declarãda mã hꝰ gl. æ torius
tex. capio griũ formatũ in fi.gl.iãqᷓ; magis ur
gẽs ĩ mã. Et opponit᷑ S tex.ð.l.i.F.i.ff.quod
cum. fal.ru.nbi dr̃ ꝙ ſi uerꝰ tutoꝛ pᷣſtitit auciõi
tatẽ pupillo nna cũ falſo turoẽ nalʒ actꝰ ex ꝑſo
na neri turoris nec ĩficit᷑ actꝰ ꝓpt᷑ admixtioneʒ
inhabibł ⁊ falſi tutoris:cuiꝰ Sriũ dẽ ĩ tex. naʒ ab
bas ⁊ epᷣs erant vᷣputati cũ clauſula ꝙ ſi ambo
æc. ⁊ epᷣo legitime ꝛecnſato extitit conditio clan
ſule ⁊ ſic iuriſditõ in totũ fuit ↄſolidata in ꝑſo
nã abbatis.gꝰ ex ꝑſõa ſua debnit tener̃ ſnia nõ

obſtãte ꝙ ꝓceſſerat cũ epᷣo eto ſcol e
gl. iſta colligunt̃ due ſolutiones qᷓs declarãdo

z ampliando blc A rinn ſolutio ꝙ in
Zrio qͥlibʒ tntõ habʒ ſolidã ptatẽ ita ꝙ qlibet

per ſe potniſſʒ infponer̃ auctoritatem iõ uerus
tutor ꝓcedẽdo cum falſo ñ ꝓceſſit tãquaʒ hñs
pfᷣarẽ ꝓ parte:ſʒ tãquã habẽs ſolidam pfᷣatem
merito ꝓcedit ꝛegula urile per ĩutile ñ uitiat᷑ ut
in regula utile.li.vj. Sed in caſu noſtro ðᷣ nõ
delegationis eſt ut delegati nõ habeãt poteſia
rem iſolidum: ſʒ ꝓ ꝑte ut plene fnit diciuʒ.S.c.
prudentiã ideo abbas ꝓcedendo cuʒ epᷣo tãqᷓ;
cũ collega uidet᷑ uoluiſſe ꝓcedere tãqᷓ; habens
poreſtatẽ ꝓ ꝑte ⁊ non ĩ totũ.ſnĩa eĩ cũ ſit res ĩ
diuiſibilł nõ põt nalere ꝓ ꝑte:⁊ hec ſolutõ ita ðᷣ
claꝛata ẽ ſatis optia:ſed nt non deſint dicta ſcꝛi
bentium tranſeo ad ſolutionem ſecũdam glo.qᷓ
diẽ ꝙ ĩ contrarijs uerus tutor ſciebat ſeſoluʒ
eſſe tutoꝛeʒ ⁊ ſic habuit nolũtatem inteꝛponẽdi

auctoritatẽ in totũ. Abbas ueꝛo bic cꝛedebat
epm hẽe poteſtatè.hec ſoł.licʒ uera ſu in ſe diui
nat iñ ad illã.l.i. Sed ex hac ſolutione põt ſin
gularit᷑ limitari iſte iex. ꝙ ſi uerus iudex delega
tus ſcit ſe habeꝛe in totũ poteſtatẽ.ſʒ ad maioꝛc
cautelã nult ꝓcedeꝛe cuʒ alio ꝙ tunc tenet ſnia
ex ꝑſona ipius I poſtea reꝑiat᷑ alinʒ fuiſſe incõ
perentẽ. Et nõ. hoc dictum: qꝛ nemo aperit ex
qꝰ põt ſumi nõbilis ⁊ ſingularis theorica cum
dubitat᷑ an alt̃ ex delegatis habeat poteſtateʒ ut
indubiratus delegatus ꝓteſtet ꝙ intendit pce
deꝛe ſolꝰ ĩ quãtũ ſolꝰ hẽat ptᷣatẽ: ałs aurem cũ
collega.nã ex hoc ceſſat rõ ↄtrarietatis iteꝛ no
luntatẽ ⁊ pt̃atem de qua in lẽa ⁊ ceſſate rauone
ceſſat diſpoſitio.l.cũ pat᷑.O. dulciſſimis ð lega.
ij. z.c.cũ ceſſante de appel.l.adigẽ. .qᷓuis.ff.
de iuꝛe patꝛo. Itẽ ex precedẽti ſolutiõe glo. in
feꝛo ad aliã nõbilem limitationẽ ad iſtum tex. ut
nõ ꝓcedat ĩ pluribꝰ ordiarijs ſi uerꝰ ordinari
us ꝓcedit cũ falſo:qꝛ ordinarij hnt poteſtatem
iĩ ſolidũ ut.l.unica.ff.ð offi.ↄſu.⁊ dixi.S.c.pru
dentiaʒ ⁊ ſic quilibet uider̃ ꝓcedeꝛe tanquã ba
bẽs ſolidam poreſtacem. Tertia ſolutio ex glo.
ponit᷑ ꝑ hoſtiẽ. dicẽs ꝙ hic fuit erroꝛ iuris:led
in.l.i.fuit error facti ideo ignorãtia excuſat ibi
ſed non hic ut in reglła ignorãtia fẽi de re.iuris
in. vj. ⁊ i.l. regła.ff.de iuris ⁊ fac.igno.⁊ qqᷓ
hec ſolutio nõ ipugnet᷑ ꝑ doc.mihi tamen non
placet:qꝛ aperte iſte tex.ex rõe ſui innuit cõtra
riuʒ nõ enim hic põderat᷑ ignoꝛãtia ꝓbabil: ſʒ
uolũtas abbatis que cõtradicebat ptani ipius.
det᷑ eꝛgo qualiſcũqʒ ignorãtia ex quo iſte n ba
bebat uolũtatẽ niſi ꝓcedendi pꝛo parte ſemper
hẽt locũ rõ ſe ⁊ ꝓ hoc allego.l.qui in aliena ⁊
.l.ſi is ad quẽ. ff. de acqui. heꝛe. ubi error iĩ fac
to cõtradicens uoluntati inficit actum qui geri
tur ita ut non ualeat eo mõ quo nalere poteſt:
unõ ſi quis putat ſe filiũfamilias cũ ſil ſui inꝛis
⁊ adijt heꝛeditatẽ iuſſu patris nõ acquirit pri
cum non ſit in ſui poteſtate:nec ſibi:qꝛ noluit ⁊
plenius de hoc ĩ dictis.ll ¶ Quartã ſoluuoneʒ
poſuerũt quidã ut hic refert Jo. an. ſuper tex.
dicẽtes ꝙ ordinarius bñ põt ſibi aſſociare nõ
iudice: ſʒ delegatꝰ nõ ut hic ¶ Quitaʒ ſolutõeʒ
ponit Ja. docto. antiquꝰ dicẽs ꝙ ſnia abbans
hic corruit:nõ qꝛ ſociauit ſibi inbabileʒ:ſed qͥa
nõ detulit appellatõi legitime interpoſite a ſuo
collega. Et põderat tex. ibi anteꝙᷓ appellaꝛeiur
ab eo ⁊c̃.hec ſolutio licet ſit nera in ſe nõ tamè
cõgruit rõi que ſubijcit᷑ in tex. que fũdat ſuper
cõtrarietate nolũtatis ⁊æ pfatis nec placet hoſti.

ꝙ ordinariꝰ uel delegatus poſſit ſibi aſſociare

ĩ ↄpetentẽ: ſed aſſeſſoꝛem ſeu conſultoreʒ ſic ut
i.c.ſtatutũ. aſſeſſoꝛẽ de reſcrip.li.vj.diẽ tam
ꝙ ſi aſſociat libi iudicẽ incõpetẽtẽ ex ignorãtia
facti renet quod agit᷑ ar. in. c. ad ꝓbandum de
re indi. æ in.l.barbarius. ff. de offi. pꝛe.⁊ i. d.l.
i.ſecꝰ ſi iuris ignorãtia ut h. Et nõ.h dẽa. ſũt
enĩ muliũ nõnda in pratica ꝓpteꝛ anctoritatem
hoſti. ſz ego tenerẽ id qð.s. dixi pꝰ gl.ut nõ ſit

iſe ciporſtrrcns otiel nlerua
lo niftan hlanat it ſmmg.
45 olipuni thölohltntnin Nopiit
,prs iuni no ulin poeſrcz vun
lepo ate aus elr oort deſct volnn
pioe no altcrihidefciebat pias 1

ytijilmei Clds len el ſbi. O;

nbrorponode tis egnl innis iſti preci

rnuniſnontltad ago nr ago dzae
Itirinoöblsi cunico de dedihn.
Uſinſcr ſiduo indalles ad oireheti
Mmſiunn er deſen ennis babiles i ad
nifiſlaöfum⸗ itendenes ombere
nmmii nerba de in pfenne erba 49
hnbitt, Ifinoninz no nzler numimo
rſan emisrſe, nlernr Hoͤſaliad fotn
llauotioyemnmri qopirtlcer nö

n hmͤn ibo. er i l 1ij an
eni bidrik g ſofieſ⸗ loco ign
ibi ſmimi et bensn ſofficir

nte Mis n ſit ter let Mimnio ed

Mev⸗
ſnſfuins –
Mnimneſtrgeſunidg iner nz
ltminnci mnede inr dä rier

Nn do n . Norcitin iſ
Ulennz 1 . Ihlciter dſcir
umrimz bid lir

ttetcmdlen
iei.i.ipe

cten e.e
Wcfſe eſn.

Ant

r

(. umico o
ligꝛione i⸗
eſne por
vria zawe
dan mw n
wnc dan
inmuer
a egol
lis t.5..
perda dee
ae⸗
poreſtoro
go at ꝛge
ſolom voie
icſt vale
ndos
Meiumene
Wodo gve
es R
.din.
nin Mer
s d
¹ gnad
modo
dic ad
Pabd⸗

E

=
nittitii,
eparſſtin n
E 1

El ele⸗

;. Wereig gi Vi
untin ie n

erponßi B riginn

naan

idali öblenlinigtoneg
einhninnin an
noeitcitlocgutan etn
bltin maf efihhetnienn
eniiz e ſc nlbu n ti ater nü
basſiitmorfun Yins inine
honli ohoſli ccisy bieſii Cfrorioried
inli tutemor hun evſgrulnenutr e
d nonbieor inngix gorinn iüeſe ins
inefeil. ſegluſte unst l t
he ſobno no ipuget o o nbitamn /o
cer qr peneiſe terer ſöeſniinnutcont
iz no nin bic otertt gnonina gopbli
hüus dons getol lcch hinl his⸗
li agd anulciczigiwfiiacrelo fent
don miminit ledd o urimne
bircider detlehhlaninien
Aa1 giſſceuni berth Cltot r
õlõ
m unmult ee ae itiis
oſiquis putnt i mnfnnit i
ultbereiii ſ hn biamit
mn mw ſrini horſnrn

etne ln
nne ge aeenni

ſe ſain ei
NrN Aiet
ſaci ene mul, zzcan
e c imnin unii
—KãũZ male,u
ni m

gulmni lniun dan ale e

usſatſedbe bien nurni

dnne

ſan utnſi

1o vlllepoel.

nli
Yordnmn ſlorn Ned

¶ De offi. dele.

diffeꝛctia ĩteꝛ ignorãtiã facti ? iuꝛis. In hoc tñ
põt ſic diſtigui ꝙ aut loqmur i factis uniueꝛſita
tis. ? tũc tenet actꝰ rõe habiliũ licet ĩhabiles fu
erit admiſſi ignorãter uel ſcienter.= iõ ſi canõi
ci nõ ↄſtituti ĩ ſacris admittũt᷑ ad capitulũ ↄtra
cle. ut hi qui ð eta.⁊ quali.nalebit tñ actus rõe
habiliũ qðᷣ tenet Jo. an. i regula ꝙ alicui ĩ meꝛ
cu. æ nidet̃ ꝓbari in.c.fi.j.ð procu.nã ibi in o
diũ admittẽtiũ ſciẽter excõicatos iualidatur ac
tus certo cãu de quo dic nt ibi.unde ſi ignoran
ter admittitur canonicus excõicatus i capitulo
ualet actꝰ rõe habiliũ:ut nõ.i.c.illa ð elec.?⁊ hꝰ
iõ qꝛ actus nõ capit niʒ a ſingulis ſʒ a collegio
collegiũ uero ↄſiſtit penes habiles dũtaxat:ſed
ſi aliqs actus expeditur ꝑ ſingłos:ut ꝑ indices
arbitros tutores ⁊ ſimiles:tũc diſtigune nt.5.ꝙ;
ſi p̃as ↄpetit ĩſolidũ nõ nitiat̃ actus peꝛ admiſ
ſionẽ inhabilis:ut.d.l.i.ſed ſi non ↄpetit inſoli
dũ tunc ꝓpter ↄtradictionẽ nolũtatis ⁊ poteſta
tis bẽt locũ qð hic dr̃ æ. S. declaꝛaui.æ habes ul
ira alios clariſſime ĩtellectũ huius. c¶ Op. fo
capiẽdo pricipiũ huius gl. fi.iſie tex.ponit pro
regula ĩ roe ſui ꝙ ubi nolũtas non ↄcurrit pre
ciſe cũ poteſtate actus nõ nalet licʒ poſſet ualeẽ
alio mõ ꝙᷓ; fuerit explicatus.⁊æ reddit rõnem qꝛ
qð noluit potuit ⁊æ qð noluit adiplere nequiuit
i.ꝓpter ↄrietatẽ inteꝛ nolũtatẽ ⁊ poteſtateʒ nn
de nõ debet actus ualẽ ut põt:qꝛ deficit nolun
tas:ibi uero nõ naluit:qꝛ ibi deficiebat pt̃as =
idẽ pꝛobat᷑ ĩ.l.multũ.C. ſi qs alteri uel ſibi. Sʒ
ↄtra hoc oppono de alia regula iuris iſti preci
ſe ↄtraria.nã ſi nõ nalet qðᷣ ago nt ago dʒ uale
re ut põt.tex.ẽ nõbilis ĩ.c.unico de deſpõ.ĩpu.
lib. vi.ubi dr̃ ꝙ ſi duo inhabiles ad ↄtrabẽdũ
matrimonium ex defectu etatis:habiles tñ ad
hendũ ſpõſalia ðᷣ futuro itendentes ↄtrabere
matrimoniũ ꝑ nerba de pñti ꝓferunt uerba ap
ia ad ↄtrabẽduʒ mr̃imoniuʒ nõ nalet matrimo
niũ ex defectu etatis:ſed ualet ut ſpõſalia ðᷣ futu
ro.ut ſic illa uerba operentur id qð pñt licet nõ
fm ĩtẽtionẽ Zhentiũ.ad idẽ bo.tex.ĩ.l.ſi taʒ an
guſti. ff. de ſerui. ubi dicit ꝙ ſi oſtẽſo loco ãgu
ſto ↄſtituo nibi ſeruitutẽ nie ⁊ locus nõ ſufficit
ut ſit nia:ſed potius ut ſit iter nalet ↄſtitutio eo
mõ qno nalere põt ſcʒ ut ſit fuitus itineris ⁊ ñ
nie. na differẽtia ẽ ſtricte ſumẽda ĩter niã ⁊ iter
ut ĩ.l.. de ſerui. ruſti.pd. So. ꝓ ↄcordãtia iſta
rum regularuʒ do.an.hic.ſimpliciter diſtixit ;
aut peccatur ĩ mã z habet locum hec nultima re
gula ſi nõ nalet qð ago ut ago ⁊c̃. Aut ẽ pecca

tum in forma ⁊ actus corruit in totũ:qꝛ forma

dat eſſe rei: ut ĩ. l.an iutilis. ff. de accep. ⁊.c. qꝛ
propter de elec. z. c. cum dilecta ðᷣ reſcrip. Aut
peccatur ĩ cã efficiẽti.i.ĩ perſona faciẽtis:⁊ tũc
nalet eo mõ quo ualere põt:ut nõ.ĩ.l.quacũqʒ
roe.ff. de procur. Aut peccatur in cã efficienti
7 materia ſimul:⁊æ habet locum qð hic dicit nec
aliter declarat. Sed aduerte tu qꝛ licet ipᷣe non
alleget: hec uerba ſunt bar.i.l.i. ff. ðᷣ bo. obli.
ubi hec uerba poſuit ſub uno mẽbro tatum. ſcʒ

quando agitur de obligatione diſſoluenda. un
de bar. latins ibi exeminando hunc articulum
ſic diſtinguit cum queritur an ſi nõ nalet quod
ago ⁊c.ꝙ aut conſtat de animo exercentis actũ
ꝙ uelit actuʒ naleꝛe omni modo quo ualere po
reſt. ⁊ tunc habet locum illa regula. unð teſtato
res ſolent frequentare illam clauſulam ſi non
ualet iure teſtamenti ualeat iure cuiuſlibet ultie
noluntatis: ut.l.fi. C. de codicillis. Autr nõ cõ
ſtat de animo ⁊ tũc ſi inter illud quod agitur z
agi poteſt ſolum eſt differentia in cõmodo ſen
utilitate tunc etiam habet locum illa regula:ut ĩ
d.l.ſi taʒ anguſti. Aut eſt diffeꝛentia in modo
conſtituendi.⁊ tunc aut actus depẽdet a nolun
tate nnius aut a noluntate plurium. PDrimo
caſu quo ad diſpoſitionem totalem nõ ualet ac
tus alle. l.non codicillum. E. de teſta. ſed qꝰ ad
diſpoſitionem partis nalet actus eo modo quo
nalere poteſt: ut.l.uerbis ciuilibus = quod ibi
nõ.ff. de uul.⁊ pupi.faẽ quod dixi in.c.raynal
dus ⁊ in. c. raynutius de teſtia. Secundo cãn
cum dependet a noluntate pluꝛium aut agituꝛ ð
obligatione contrabenda:æ non habet locum
illa regula:ſed actus irritatur in totum. alle.l.i.
ff. ð nerbo. obli. ¶ Sed contra hoc mẽbrum
iudicio meo tex.e apeꝛtus in contrarium i. d.
c.unico de deſpon.impu.nam ibi agitur ð ob
ligatione contrahenda ⁊ actus dependet a po
teſtate plurium ſimul contrabentium:z tamen
nalet actus eo modo quo nalere poteſt nt ſupꝛa
dixi. aut agitur de obligatione diſſoluenda 2z
tunc diſtinguit nt ſupra ꝙ aut eſt peccatum
in materia ſeu in cauſa efficienti ⁊ habet locum
illa regula.ſecus ſi in forma:ut dicta. l. an inuti
lis. . d.l. quacunqʒ Jo cal. ponit hic breuia
uerba dicens ꝙ ſi per coniecturas poteſt appa
rere ꝙ quis noluit actũ nalere omni modo qꝰ
poteſt procedit tunc illa regula:ſi non nalet qð
ago nt ago.⁊c̃. Aut per coniecturas cõſtat
ſolum uolebat actum ualere ut gerebat:⁊ ſi nõ
poteſt ualere illo modo in totum corruit:ut in
iuribus alle.in contrarium.ſi ſumus in dubio
preſumendum eſt ꝙ noluit actum ualere omni
modo quo poteſt:quia fienda eſt interpretatio
ut res potius naleat:ut in.c.abbate de vᷣb.ſi
gni.⁊ in.l.quotiens.ff.de nerb.ob.hoc neruʒ
niſi interuenerit defectus per quem uitiatur ac
tus ut hic. ¶ Hoc ultimum eſt nimis generale
⁊ quaſi ſine ratione:qꝛ ſalteʒ deberet ualere eo
modo quo poreſt per predictam regulã. Et iõ
dic ad iſtũ tex.ꝙ hic ex coniecturis apparebat
ꝙ abbas non intendebat procedere niſi pro *
te ſua.⁊ ſic omnino noluntas erat cõtraria po
teſtati: ut ĩ tex.nt.S.dixi.⁊= iũge ſimł dicta baꝛ.
2 dicta cal.æ nidetur ꝙ ubicunqʒ peccaretur ſi
ue in forma ſiue in materia ꝙ ex quo poteſt ac
tus naleꝛe aliquo modo nec conſtat de contra
ria intentione ſemper habet locum illa regnla:
ſi non nalet quod ago ui ago ⁊c̃.⁊ hec bñ 1nõ.
Alimo reſtat reſpondere ad quedam pꝛia
2

alle.ĩ medio gl.in quibꝰ vtile per inutille nõ ni
tiarur. Sed dic bꝛeuiteꝛ ꝙ pꝛocedunt in actibꝰ
ſeperabilibꝰ:ſecus ubi ntile non poteſt ſepera
ꝛi ab inurili de quo uide glo. in regula utile. li.
vi. cetera nide hic ꝑ Inn. ſcilicʒ quis poſſit co
gnoſcere de exceptione oppoſita contra iudicẽ
2 que exceptio poſſit oppõi tetigi plene ĩ.c.ſuꝑ
litteris ⁊.c.ſciſcitatus de HRp.uide tex.cuʒ glo.
in.c.ſi contra unum.j eo.li.vVi.ubi tangit᷑ co
ram quo ſit proponenda ⁊z probanda exceptio
recuſatõis ꝓpoſita ↄ delegatũ.
Anvas⸗ diuio a
iiuriſdirio dele
Onſuluit. gati expirat in tᷣmi
no peremptorio partibus aſſignato
poſt cõgruam horam termini index non expec
tabit contumacem.ſi uero non expirat poterit
expectare ſi ułt in diem alteraʒ ⁊ iterum citare
ſi uult. cõis diniſio.ſᷣa ibi nos auteʒ que ſubdi
uiditur. nam primo diſtinguit ⁊ diſtinctionem
proſequitur. ſecdᷣa ibi ne uero determinat con
gruam horam indicij. tertia ibi poꝛꝛo inſtruit
iudicem.¶ ¶ Mõ. primo ar. ꝙ ad ſniam profe
rendam ⁊ ad teſtes ꝛecipiendos ⁊? ad depoſuio
nes publicandas debet precedere tꝛina citatio
nel unica permptoria. reſpectu ſnie hoc proce
dit:ſed non reſpectu aliorum actuuʒ ut.j. dicaʒ
latius:unde tex hic in uerbo peremptorie non
ponit iuris miniſterium:ſed narrat fac ſi
ſaltem quo ad ſniam ver diernda. A10.n
tex. notabilem ⁊? ſingularem ꝙ iudici datur po
teſtas parcendi contumaci ⁊ expectandi eum in
diem ſequentem nec pars aduerſa poteſt iudici
contradicere:quia utit᷑ prᷣate ſibi a lege tradita
Et nõ.ex hoc ⁊ ex tex.ꝙ multum pꝛodeſt habe
re iudicem fauorabilẽ ſaltem in iſtis ãbitrarijs
2zͤ ideo male faciunt procuratores aduocati 2z
partes qui de facili exaſperãt indicem cõtra ſe.
nam ut ait quintilianus naturale eſt ut iudices
his quos libenter audiunt facilius credant qð
nõ. ? ideo in principio dicendi debet quis niti
conſiliari ſibi æ ꝛedder̃ beniuolum animũ iudi
cis audientis ut libentius enʒ. audiat ⁊ facilius
credat ut habetur in reiborica ciceronis ⁊c̃.
¶ Mõ.ʒ ꝙ iudex delegatus poteſt ſniam ferre
ultima die termini ſibi pfixi quod alibi ita bñ
non probatur.quid in ordinario.j.dicam cuʒ
glo. Irem nõ. caſum ſingularem in quo in
dex poteſt procedeꝛ alia hora ſen die qᷓ ſit pre
fixum in citatione.nam ſi expectat contumaceʒ
in diem ſequentem non tenet᷑ eum amplius ci
tare licʒ bar. ſimpliciter uoluerit contrarium in
.l.fi.ff. quod ui aut clam: ⁊ ſi uis illud dictum
ſaluare quod eſt:nõdile dic ꝙ ꝓcedit qñ iudex
preuenit horam ſeu diem ſtatutũ ĩ ciratiõe ł ꝓ
ceſſit alia die abſqʒ eo ꝙ faceret graʒ in proro
gatiõe termini ut hic dicitur. MDone exemplũ
die ſtatura index non ſedit propt᷑ aliquod ipe
dimenium non debet alia die proceder̃ ſine no
na citatione:qꝛ partes nõ pñt diuinaꝛe ⁊ de h̊

¶ De offi. dele.

aliqnid.7¶ Nẽ nõ. tene mẽti ꝙ ubi quis ci
tatur ut ↄpꝑeat certa die nec hora determinatur
debet ciiatus cõparere tali hora qua congrue
poſſit iudex incipeꝛe ⁊ finire actuʒ icũbentem ⁊
neſcio alibi ita bonũ tex. ut ſic ſ̃m qualitateʒ ac
tus uideatur tacite hora diei pꝛefixa ⁊ ideo ali
bi dixit Inn.ꝙ ſi canonicꝰ citat᷑ ad electõeʒ fa
ciendã certo die debet cõpareꝛe de mane: quia
electio ſolet fieri illa hora ꝓpter miſſam ſancii
ſpũs que de conſuetudine ſolet ꝓcedere ut nõ.
in. c.cũ nobis de elec. Citatus ergo ad actũ iu
dicialẽ debʒ cõparere quandocunqʒ uult in die
ſtatuto dimodo cõpareat an noctis tenebras
nt iudex poſſit peꝛſiceꝛe actũ ĩ luce:⁊ ex illo dic
to Inno.credo poſſe dici ꝙ ſi iudex eſt ſolitus
iudicare ceria hora diei citatus ſimpliciter ad
diem debʒ cõparere hora qua iudex ſolet iudi
care.debʒ eni in iudicio attendi conſuetudo lo
queniis nt.l.ꝙ ſi nolit.F.qꝛ aſſidua.ff. de edi.
edic.fac.l.qui ſemiſſem.ff.de uſu.⁊.c ex liis de
conſti. ⁊.l.penul.ff.de iuſti.⁊ iure AOtẽ nõ.ꝙ
iudiciũ eccleſiaſticũ nõ debet exerceri in nocte:
ſed ichoari ⁊ finiri ante noctis tenebras. quid
autem ſi contꝛafiat: dicam cũ glo.ĩ ueꝛbo tene
bras.¶ Mõ.ibi in qualibet ꝑte lucis ⁊c᷑. ꝙ ubi
dies artificialis non eſt de ſubſtantia actus id
ꝙ agit᷑ i nocte põt dici actũ ĩ die:qꝛ dies nãlis
oſiſtit ex.xxiiij. horis unde etiam in nocte dicit
dies ⁊ ſic capitur in geneſi ubi pluries dicitur.
Et factum eſt ueſpere ? mane dies primus uel
ſecundus ⁊c̃.nam dies natural more romano
incipit a media nocte ⁊ deſiuit ĩ media nocte ſe
quentis ut hic ⁊.l.more romano.ſff.de ferijs.
Et ꝑ hoc dicit hic Jo.an.ꝙ ſi cõtractus fit ci
tra dimidiam noctem debet attribueꝛe notari
contractum diei precedenti. Si uero explet᷑ ul
tra dimidiam noctis tũc attribuit᷑ diei ſequenti
unde ſi hoc ſeꝛo ĩ ſecunda hora noctis fieret cõ
traeius poreſt notarius dicere actum in tali lo
co decima die martij.ſi vo poſt decimã noctis
debet diceꝛe.xi. die martij ⁊ ita in ſimilibus qð
nõ¶ Item nõ.ibi in duabus dimidiatis nocti
bus ⁊c̃.ꝙ mediũ dicit᷑ totum id quod conſiſtit
inter duo extrema ltimo nõ. inſtructioneʒ
pape ut index nõ artet ſe ad ꝓcedẽdũ ĩ ultima
die ſue iuriſditiois ne ꝓpter impedimentuʒ for
ie ſupernenis cuaneſcat ſua inriſditio ſin effec
Eön gl. ij. ibi circunductum expone.i. ſubla
tũ.tex. tñ allegatus in glo.loquit᷑ quãdo is ad
cuius inſtantiã emanauerat citatio nõ cõparuit
nã tunc circũducitur.i. tollit᷑ edictũ citatiõis:ſʒ
iſte tex. põt intelligi pᷣm Inno. qñ citatus erat
abñs:ſed in hoc Inno. nõ prelſiſtit ? bene: qa
tex.loquitur indiſtincte ſit reus uel actor abns
ut patet ibi ? eorum altera ⁊c. Mũquid antem
parte ↄparẽte circũducat᷑ edictũ ipo iu: dic ꝙ

nõ:ſed preſẽs pars habet duplex remedium ⸗

abſentem cõtumaciter. primo ut faciat circũdu
ci tminũ ⁊ ſe ablolui ab illa ciratõe.nõ ei debet
propria auctoritate recedeꝛe. nã cũ iudex poſſit

unnggperen elnann anſein n

to oce N isdl
cni annſn 1 vniNins 9
.
riino ſen “ peiman
S

eraletandosfelelen
. cncrero enin ſenn ihnn

egſeſt cclat. Aob Muni

litiudernͤteom (iareer o ſen g

Nimmcmodnrnidin Nongtmii
biiuker nonprorogut unmnun s ot
gocteds,i Hunn ndun
erbe lunr otini ſunna iodi
uslprpnninn Cd0t iſ gi:
initaſftnire or nwcſziner ſei
Int vinun encdij. nun vt abſolnunnar
npnortequniur iactmd nect eneutt
Enlisſel ſolg oliur ſie enminns
rlicbſolviur ad inſaäua tecuimun

untte enim bſensiterunciar,d dict

ſontbilterinta Melitone deaccul.
rntairiur rimn citatio:gr agiun de
mimngno preiucico anns ablen i
upreitonnig acnlignn Gicta..pro
inteoponebi geſono lheipere can

nt

Amnteſſſolze ſnllann n Jun

vmca. f
licct iodic
re:ot.l.
Ior tumen
prealt ẽ
ſecugid4
cene eui qy
ei ner 4
ceꝛe. gren
porgꝛnio:
bipacetd
1 do. n. 1.
Moocor
ligi ooaten
104
e i loco
no Jno. n
K. .n
ynaſ
Kqos p⸗
mn brtor
ei mon u
immo mepet
ſolonöe en
dici ie
rmä. nc
fuit ſtumus
vore dcduo⸗
ſed de ſant
i Aa ace
9Srnn en
Aun gar 1
4 dNaia
ci Anmn
d
huin ida
W Un R
itt dide
ligni i d
Tequiran
eſt idind
cltano de

M
babe
HR
t

kauus
lt1enl fceiſitin din,
udai ciiftip ig anminer
liccom tinn ne natz nif gil
iuem i connaf dam ci go nabo ne
nns (Mhinnitaprinsti gi
ius aniicilis n eſ e ibleumin and i
nl iwar porci ni cein is iia
AIer mii bonsunce aimn in oae ef
dest ic puur in genei ubi ores daimr.
Kſaum eſ veſperee nane des grinns ul
Cundes ti nam dies nuurdt more rommno
cihgaaela iocet ainti ncdanoeſe
GuensudAtlnor nmmfiais
Erdrirte n gitcinmufit
mündmmmitamte n
aumman nekn Jun
rmdimdim waisti anbui d neni

ncelboe ſeo lonc hort n ind
6 et nounius idt runnn ni
e 6ootcuanni ois

m demurti.d fo o
,caimdemuni enhlnlnms

n. de nuniſeiuin inuns
ai nutrwluln⸗
Is dicn onnid nod con
nasti Mludli⸗ –

expectare contumacem in ſequentem diem delu
ſoria uideretur iſta poteſtas ſi pars poſſet rece
dere propria auctoritate cũ iudex nõ poſſit ꝓ
cedcre contra abſentem non contumaciter:ut ĩ
c. querelam de procur. ſentit tamen Inno. ꝙ
ſi epiſcopus procedit nõ incurrit penã:ſed nõ
recuperabit expenſas aduerſus abſentem cõtu
macem:quinimo ſecundum eum ſi abſens po
ſtea ueniret ? doceret de legitimo impedimẽto
poſſet peteꝛe expenſas ab eo qui pꝛopria aucto
ritate fceſſit. quinimo puto etiam ꝙ ſi iudex di
cat ſe uelle expectare abſentem in alteraʒ diem
ꝙ preſens non poteſt recedere:qꝛ ex quo a iur
conceditur iudici nt poſſit illum rerminum pro
rogare: uidetur terminus durare uſqʒ ad ipᷣs
prorogationis fiende ar.in.l.ſed ſi manẽte.ff.
de preca. æ ideo ſi pars receſſit poteſt ianqᷓ; cõ
tumax puniri:quia paria ſunt non uenire ⁊ ne
nire ⁊ ante tempus rcedere:ut in.c.certum.xi.
q.iij ¶ Item de uento ſeruiret iſte rex.ſi pars
preſens poſſet recedere. Et pro hꝰ aduertedũ
quia iudex nõ tenetur citare:ex quo iferiur
prima citatõ durar ad diem prorogatam:ſed u
bi iudex non prorogauit terminum ſatis poõt
procedere quod S. dixi. Secundum remedium
preſentis ẽ ut faciet ſe abſolui ab iſtantia iudi
cij ad B.l.properandum. C. iudi. z. iij. q.iij.
qð fieri. ? differentia eſt non modica inter ſecũ
dum ? primum remediuʒ. nam ut abſoluarur
a lermino non requiritur alia citatõ nec peꝛeũt
alia acta litis: ſed ſoluʒ tollitur ille terminus pᷣ
fixus:ſed ubi abſoluitur ab inſtãtia requiritur
citatio: debet enim abſens iterum citari. ⁊ dicit
Inno. notabiliter in.c.ad petitioneʒ.de accuſ.
ꝙ in hoc requiritur trina citatio:qꝛ agitur de
notorio ? magno preiudicio partis abſetis:cũ
per hoc pereãt omnia acta litis:ut dicta.l.pro
perãdũ:unde oportebit de nouo incipere cau
ſam: non tamen pereunt alia acta cauſe:ut ſunt
aiteſtationes cõfeſſiones æ ſimilia: ut nõ. Inn.
in. c. cauſam de teſti.?æ bar.i.l.cum lire mortua
ff. iudi.ſolui nõ. gl. in cle. ſepe de uerbo. ſigni.
? poteſt peti hec abſolutio ab inſtantia non ſo
lum poſt lit. ↄteſt. ut.d.l.properandum ſed etiã
ante:ut in auc. qui ſemel.C. quomodo ⁊ quan
do iudex. æ tenet hic Innol Munquid aũt per
at luriſditio delegat:: dicunt doc. ꝙ nõ: qꝛ illa
non eſt de proceſſu nec iudex eſt fůctus officio
ſuo:ut in.c.in litteris.S. eo. Et dicit hio/ Inn.
ꝙ etiaʒ iĩ prima abſentia poteſt quis e ab
ſolni ſe ab inſtantia iudicij.qnod nö.⸗&n gl.
in uerbo niſi gratiam ibi.c.ultimo ubi dicit
una pars q;umcunqʒ æ qualitercunqʒ predita
ſit auctoritate ſic debet audiri ut alreri preiudi
cium non inferatur. æ ſic uiderur ꝙꝙ ñ debet iu
dex parcere contumaci in preiudicium alterius
Ppartis. Sed reſponde ꝙ hic non agitur de ma
gno preiudicio:qꝛ in moꝛa modici tempoꝛis ñ
eſt periculum.l.ſi debitori.ff. de iudi. ¶ Item

ſatis ſeꝛuatur equalitas cum poſtea poterit alte
ri conſimilem gratiaʒ facere.⁊ facit illud. c. ulti
mum pꝛo opi.que ſequitur in glo. ur licʒ iudex
poſſit parere coniumaci quo ad hoc ut non ex
pleat actum in abſentia ſua: non tamen poteſt
parceꝛe quo minus condẽenet eum in eypenſis
parti preſenti. quod eſt bene notandũ. HMoſti.
tamen'? Jo. an. apeꝛte non aperiunr in hoc iu
dicium eoruʒ ſed ſoluʒ dicit hoſtiẽ. ꝙ iudex po
teſt parcere contumaci etiam reſpectu mulcte.l.
unica. ff. ſi quis iuſdi.non obtemp. Item quia
licet iudici differre ius partis non tamen aufer
re: ut.l.quotiens.C. de pꝛeci.impera.offe.uide
tur amen per hoc ueꝛbuʒ ſentire ꝙ non poſſit
parcere cũ piudicio ꝑtis:qꝛ eſſʒ aufeꝛꝛe pti ius
recuꝑãdi expenſas.Ho.an.tenei nt poſſit par
ceꝛe etiã quo ad expeſas.ſicut eni põt ex equita
te ĩ alteꝝ diẽ teꝛminũ ꝓꝛogaꝛe:ita ⁊ i. ſũptibus
Eceꝛc.pꝛeteꝛea in iudicijs admirtitur qnʒ moꝛe
purgatio:ut i.l.æ ſi poſt tres ff. ſi quis cau.mi
bi paacet dictũ gl.qð ſequit Inno.licʒ Jo. an.
2 do. an.nõ faciant mentioneʒ de dicto Inno.
WMoueor qꝛ idulgẽtia ↄceſſa deber ſtricte itel
ligi quatenus tangit inieꝛeſſe alterius.vñ ſatis
ẽ ꝙ aliq̃d oꝑet᷑:ut ĩ.l.ij. F. ſi quis a prĩcipe.ff.
ne qd ĩ loco publico ⁊.c.ſuꝑ eo.s. eo.facit qð
nõ. Inno. in. c. cũ dilecti de dona. ⁊ bar.i..fi.
ff. ð ↄſti.prici. Ct hoc dictũ cꝛedo ꝙ ſeꝛuaret
ĩ pratica ¶ In ea. gl. ibi hoc ano ꝛzc. ubi dicit̃
ꝓ ſi quis ꝓmiſit ſoluere hoc ano nõ ẽ in mora
an lapſũ totius ãni. eꝛgo citatus ad totũ diẽ nõ
ẽ ĩ mora añ lapſũ rotius diei.¶ Gio. no ſoluit
imo inepte ſe ↄtinnai Moſti. dicit ꝙ illud ĩ ab
ſolutiõe extraiudiciali iſtud ĩ iudiciali ꝓpier in
dicũ ↄtẽptuʒ:ſed hoc nõ ẽ ſoluere formaliteꝛ ↄ
trariũ.vñ do. an ſoluit æ melius ꝙ in cõtrario
fuit ſtatutus teꝛminus ad ſolutionè faciẽdã i fa
uorẽ debitoꝝ.ideo rotus reꝛmnus ſibi cedit.
ſed hic fuit pꝛefixa dies ad die exeꝛcitij declarã
dã. Vel dic clarius ꝙ citatus ut cõpareat hoꝛa
ↄgrua ceꝛta die intelligit᷑ ut cõpareat hora con
grua qua poſſit ille actus expediri. vn tacite in
eſt hora i aſſignatõe diei.vñ ſi nõ ↄpaꝛet iĩ illa
ẽ i ↄtumacia.¶ In glo. i vbo teꝛminũ ꝑetoꝛiũ
nõ. duo ex iſta glo. Drio ꝙ non ualet ſentẽtia
lata in abntia partis niſi pꝛeceſſeꝛit trina citatõ
aut una ꝑẽpioria.ſimplex eꝛgo citatio nõ ſuffi
cit ⁊ nide bonã gl.iuncto tex.in cle. ſepe ðᷣ vᷣb.
ſigni.ĩ vbo ꝑẽptorio. ubi glo.hoc tʒ ⁊ pꝛobat
ibi tex.ꝑ locũ a ſpẽali.naʒ ſi ſpeciale eſtꝰut non
requiratur peremptoria in cauſis ſũmarijs: ut
eſt ibi nõ. tex. regularit᷑ eꝛgo in cauſis plenarijſ
citatio debʒ eẽ peꝛemptoria. Et aduete quia
tex.in principio facit mentioneʒ de tribus acii
bus iudicialibus. ⁊ glo.hic ſoluʒ reſpeciu ſen
tentie dixit ꝙ requiratur peꝛemptoria:quaſi ta
cite ſentiat ꝙ in alijs ſufficiat ſimplex citario:
qðᷣ clarius hic tenet egi.æ poſt eũ Jo.an diceſ
ꝓ beꝛemptoriuʒ non requiritur niſi in pꝛima

&ρ5

¶ Se off dele.

citatione que fit in ingꝛeſſu litis ut in.l.ↄtum
cia. ff. ð re iudi.⁊=.xxiiij.q.iii.de illicita. 16

ad ſententiaʒ audiendam nt in. c. cum olim de
teſti. ⁊ in. J. cum ex dicto allega.in gio.in ali/s
ſufficit ſimplex ? una citatio ꝓ hoc bonus iex.
in. c.ij. ð teſti.nbi ad teſtes recipiendo ſufficit
una citatio ad ideʒ.l.fi.ff.ð̊ ferijs:ubi patet ꝙ
omnis dilatio probatoria intelligitur geremp
toꝛia: quia non datur fa niſi ex cauſa de nõ
nit bar. in.l.ſi finita.F. iulianus.ff. de dam.in
fec.ubi dicit ꝙ ois dilatio ſiue ſit probatoria
ſiue peremptoria intelligitur peremptoria niſi
in ſententia uel ingreſſu litis. Ideʒ ſẽtit ſpecu.
in titu. de dila. S. uidendum in prin. Sed nide
dictum. Inno. in. c. ad peiitioneʒ de accuſa. u
bi nõbiliteꝛ attingit hunc articulum dicens ꝙ;
iſta ſolenitas citationis requiritur ad ſniam ꝓ
ferendaʒ ¶ Item cuʒ index uuit dare ueꝛaʒ poſ
ſeſſionem ⁊? nõ hoc diciunʒ quod non eſt aubi.
ſentit enim ꝙ ſi iudex interpomt ſecundum de
cretum ucl a principio poſt litis contcſta. uult
dare ueram poſſeſſioneʒ ut in. c. prout de do
lo ? contu.=.l.cõſentancũ. C. quomodo.⁊ qñ
iudex debet citaꝛe parteʒ trina uice uel peꝛemp
toꝛie Glo. tamẽ ? baꝛ. in dicto. S. iulianꝰ hoc
expreſſe non dicunt in ſecundo decreto: ſed ad
inteꝛpoſitonẽ pᷣmiſu: Et uidetur uelle Inno.
ꝙ ubicunqʒ iudex eſt proceſſurus ad ea q̃ ſunt
magni preiudicij debʒ ſemper premitter irinaʒ
citarionem uel nnam peꝛemptoꝛiaʒ quod bene
notabis dicit etiam ꝙ in ingreſſu litis non re
quiritur iſta ſolénitas citationum:ſed intellige
q uando iudex non intendit pꝛocedeꝛe ad ea qᷓ
ſunt grauis pꝛeiudicij als ſecus:unde non po
teſt interponeꝛe primnʒ decꝛetuʒ nec excommu
nicare contumacem niſi pꝛecedat trina cuatio
ut. c. ſacꝛo de ſentẽ.excõm.nõ.in.dicio..iulia
nus dixi plene in.c. quoniam. F. in alijs utr lite
non cont᷑.dicit etiam ꝙ ſi pars citata prima ui
ce ꝛeſpondet ſe nolle uenire ꝙ non tenetur eũ
amplius citaꝛe iudex licet acius de ſui natura
requirat trinaʒ citationem. Et idem do. ð ꝛota
deciſio.ccxxxix.uide quod dico in.c.cum para
ti de appelł nbi hoc limito per tex. iuncta glo.
in. c.uenerabilibus in. F. ſecus ð ſentẽ.excom.
li. vj ꝛ nõ.principaliteꝛ.ex glo.ꝙ requiſitio
iudicis facra in preſentia paꝛtis habet uiʒ tꝛine
citationis z idem nõ.glo.in:l.ij.h̊ alle. ? ꝓb
tur ibi ſecundnm nnum intellectuʒ. n glo.
in ueꝛbo ex tunc in fine glo.apeꝛte nõ ſoluit ↄ
trarinʒ dicit Jo. an. ꝙ pꝛocedunt illa iura in
oꝛdinario cuius ſucceſſoꝛ iam uenit ⁊ iunc non
iudicet ultima die ſue iuꝛiſditionis.erubelſcit eĩ
in abdicatione dignitatis aꝛgu.ff. de cõdi.⁊ de
mõ.l.publice:dic tamẽ ꝙ ſi feꝛat ſentẽtiaʒ nel a
lium actum exeꝛceat tenet actus:qꝛ non deficit
ſibi poteſtas ex quo durat tempns ſnum. unde
eſt honeſtum:ſed non neceſſarium ita notanteꝛ
dicit glo.in.c.⁊ ſi x-pᷣs de iuꝛciurã.in ueꝛbo ſeꝛ

uandũ. Et uide quod notat᷑ in. l. meminiſſe ff.
ð offi.proconſu.ſi autẽ nonduʒ uenu ſucceſſor
poſſet iudicaꝛe ex honeſtate ut dicta. l. meminiſ
ſe. Ad iſum tex. dic ꝙ loquitur in delcgaro in
cuius peꝛ ona ceſſat ratio predicta: quia no ha
bet lucceſſoꝛem ⁊ tene menn illas duas gloſas.
n glo.in ueꝛbo tenebꝛas ibi cꝛedo ꝙ nalʒ
pꝛoceſſus Inno. tenet contrarinʒ: ſed hoſtie. æ
Jo. an.ſequunt᷑ glo.dicit tamẽ hoſtiẽ. ꝙ pars
cuata poterit diceꝛc ꝙ eſt tẽpas quieſcẽdi 2 pe
teꝛe licentiam ⁊ ſi non auditur poterit appella
re ⁊ latius hoc pꝛoſequitur Jo. an. in addi.ſpe
cu.in ti.de prola.ſenten.S. iuſta verſi.item eſt
nulla ratione tẽporis:ubi diſtinguit ꝙ aut parſ
cõparuit ⁊? appellauit ⁊ nõ tenet ſententia: quia
habuit iuſta cauſa appellandi ut hic. Aut exce
pit ⁊ no appellauit nec receſſit ⁊ tenet ſentẽtia:
licʒ iudex male tecerit. Aut paꝛs excepit ⁊ ꝛecel
ſit ⁊ etiã non tenet ſentẽtia:quia eſt lata contra
abſete non contumaciteꝛ ? oprie loquitur naʒ
quãdo pars eſt pnñs uidet̃ renuntiare iuri ſuo.
ar. in. l.i.ff de ferijs puto eriã ꝙ pars citata nt
copaꝛeat de nocte nõ teneat᷑ nenuc ad ſe excuſã
dũ:qꝛ citatio noroꝝꝛie eſt iniuſta ? temeraria:iõ
non artat citatũ.Ad hoc uide tex. cuʒ gl.i de.
paſtoꝛalis ꝗ. piſana de re iudi.⁊. c. bone. el.ij.

