ditibꝰ ſuꝑfluis:qꝛ tũc ꝓprie diſponũt de re ad
nſũ deſtinatũ:qꝛ quod ſuperfluit canonicis 5
redditibus ecclie debʒ ↄueꝛti ĩ ntilitatẽ ecclie
xij. q. i. F. fi. Itẽ fallit fauore liberatiõis. naʒ
tunc ualet qð fac maior ꝑs. ut.l.maiorẽ.ff. de
pac.⁊.l.fi.C.qui bo. ce. poſ¶ Itẽ fallit fauõe
admiſtrationis bonoꝝ pupilli. l. iij. ff. ð admi.
tuto. Itẽ fallit fauoꝛe litiũ diꝛimendaꝝ. nã na
let ſentẽtia duoꝝ ex tribꝰ iudicibꝰ ſeu arbitris
2 m nõ bñt ius iudicandi ut collegiũ ut nõ. in
.c.prudẽtiã de offi. dele.ad hoc.c.fi.j.ð re iu
di. -.l.duo ex tribus.ff. eo. Aut maioꝛ ꝑs uni
ue:ſitatis uult diſponere de rebꝰ ſinguloruʒ.⁊
diſtingue. qꝛ aut illa uniueꝛſitas nõ hʒ iura re
galia:qꝛ hʒ qñiuʒ.ð.ſe ⁊ nõ põt. vñ ſi milleſicſ
nellet maioꝛ ꝑs ſcholariũ nõ põt obligaꝛe unũ
ſcholaꝛẽ ucl diſponẽ de re ſua ut nõ. gl. in. l ij.
C. que ſit lon. cõſue. ⁊ aliqd ꝑ Inno. in. c. ex
parte de conſuctudic niſi forte ſm ea que nõ.
Har. in. l.iij. ff. de re iudi. puta:qꝛ uniuẽſitaſ
eſſz obligata ⁊ nõ eſſet ſoluẽdo tũc põt iponẽ
collectã ſinglis ut ẽ glo. nõ. i. l. i. ff. qð cuiuſqʒ
vni eni ad ſᷣm ⁊ ĩ eo ꝙ gl. excipit caſũ
neceſſitatis ut tẽ ualeat qᷣcqd facit maior pars
collegij. JIdẽ fm Inno. ? doc.ĩ cãn utilitatis
ut ꝓbat ĩi. c. i. de his que fi.a ma. par.ea. Itẽ
ſi ex cã pietatis ut in. d. c.fi.de his ꝗᷓ fi.a ma.
paꝛ.cap.ſi Vo ex mera uolũtate maioꝛ ꝑs uult
diſponere de re ſingulari. gl. ſinglr uult hic ꝙ
nõ poſſit. Itẽ Inno. hic ⁊ Jo. an. in rgla qð
oẽs. de reg.iu.li.vj.ĩ mercu.⁊ ſic vr ᷣm hoc

C De cõſti.

ſingulare dictũ qð maior ꝑs uniuerſitatis non
põt unũ ehere de bano uel aliquã gẽam uolũ
cariam alicui faceꝛe niſi oẽs ↄſentiant.ſed do.
Car. tʒ indiſtincte ꝙ ex quo agit᷑ de iuribꝰ col
legij ualet quicquid facit maior ꝑs.ſʒ certe ca
ſus eſt dubiꝰ. ⁊æ dico ꝙ ubi diſpõ tendcret ĩ dã
nũ k ðᷣdecꝰ uniuẽſitatis ł pᷣuate ↄſuetudis un
ſolꝰpoſſʒ ꝛſtituẽ ut i. L. i.ð his ꝗᷓ fi.a ma.ꝑ.ca.
nõ/ Inn. i. c. accedẽtibꝰ. ð puil. ſʒz ſi actꝰ diſpo
nẽdi tũc eſſet ĩdifferẽs tũc facit pro gl.qꝛ tunc
ceſſat ratio ut ualeret qð faceret maior pars:
ſed in orium facit:qꝛ iura gñalłr dicunt ꝙ ma
ior ꝑs ficte repntct totã uniuẽſitatẽ. l. alið..
refert.ff. ð̊ re.iu.⁊.l.qð maior.ff.ad munici.=
.d.c.i.⁊ foꝛte hec ꝑs eſſet uerior: ¶ Reio ad
fm an abñntes ſunt uocãdi in diſponẽ collegij.
glo. hic dicit ſimpłr ꝙ ſic. ſi tu ĩtellis abnteſ
illos qui nõ ſũt ĩ caꝰ ſũt tñ ĩ ciuitate tũc gl. eſt
va qꝛ oẽs ſũt pñtes ex quo ſũt ĩ loco:qꝛ tũc ð
bent uocari.l. ij. C. de decur.li:x.facit.x.q.ij.
hoc ius ĩ v.ibidẽ deſeruiẽtiũ.ſʒ ſi ĩitelligis ab
ſentes illos qui ſunt er ciuitatẽ ⁊ lõge agentes
æ eſt maius dubiũ.glo.quã cõir canoniſte alle
gãt. i. c. ij. de teſti. li. Vj. diẽ ꝙ ĩ tribꝰ caſibꝰ ab
ſentes tantũ nocant᷑.ſ.ĩ electiõe pᷣlati. de elcct᷑.
qꝛ ꝓpter ⁊ cũ uolũt ꝓuideꝛe ecclie dc cãoniciſ
ut in. c. cũ ĩ eccleſijs.de pᷣbẽ.li.vj.⁊ cũ uolunt
ceſſare a diuinis ut ĩ. c.ſi canonici. z.c.ꝙᷓuis ð
offi. oꝛdi. li. vj. In alijs caſibꝰ abñtes ð neceſ
ſirate nõ ſũt uocãdi ⁊ pro illa gl. faẽ tex.nõ.in
dẽa aut.hꝰ ius porrectũ.ubi ĩ alienatõe rei ec
cleſie ñ uocant᷑ abñtes. Do.an. vr hic uelle ꝙ
ĩ quolibet actu graui abntes ſunt uocãdi:qꝛ ĩ
tribꝰ caſibꝰ ſuꝑius exceptis ex grauitate piudi
cij uocant᷑ abntes g ĩ alijs grauibꝰ. Idẽ dice
tur ubi reꝑit᷑ eadẽ rõ pro hoc dẽo ſuo all. gl.
nõ.i.l.i. C. de ↄdi.ide. que uult ꝙ cãus excep
tus a lege dʒ extẽdi ex idempritate rõnis ut eſt
tex. nõ.ĩ.c.cũ dilecta.ð ↄfir. uti.uł inuti.qð te
ne mẽti. ſic nõ ſolũ.l.cõis extẽdit᷑ ex idẽptita
te ronis.ſz cãus excepti extẽdent. Diſtigue tñ
pũc arti latiꝰ poſt bar.ĩ.l.oẽs ppli.ꝙ aut ſũt
abntes nõ habẽtes uocẽ ⁊ ĩdubie nõ ſũt uocã
di. ad hoc. c. qꝛ ꝓpter. de elec. Aut habẽt uo
cẽ:⁊ tũc autſũt abntes ex neceſſitate aut ex uo
lũtate.pꝰ caſu ſubdiſtigue aut ex cłpa pꝛopria
puta:qꝛ ꝓpt᷑ delictũ fuerũt expulſi uel relegati
2 nõ ſũt uocãdi. ar.l.admiſſiõe. S. qui deficiũ
ff. de capi. di. facit. c. pꝛcteꝛ. xxxij. di. Aut
ſine culpa puta ꝓpter timorẽ tyrãni nõ audẽt
uenire ad ciuitatẽ uel regnat ibi pars Zria. ⁊
tunc ſiue negotia ſint grauia uel leuia ad hoc
ut piudicet᷑ abntibꝰ ⁊ ut ualeat actꝰ debent iſti
ire ad forinſecos ucl eos citare ut ſaltẽ mittãt
ꝓcuratoꝛes.fac.c.ᷓto.lxiij .di. nõ. Inno. ĩ. c.
.ij. de no. opc.nun. ubi uide qꝛ ponit pulchra
dicta.⁊ in.c. bone.de elec.j.¶ 2 caſu pricipa
li qñ detinent᷑ ex ſola nolũtate reglarit᷑ nõ ſunt
nocãdi:⁊æ hoc tʒ Har.i.d.l.oẽs ppłi.⁊ fac dic
ta aut.hꝰ ius põrectũ. Sʒ tu excipe cãus pal.

e.*

ſcNA rſ 4 d cmgdlarcs
hhigaiftum cSron r
cſschtii ii
ipigi ins thil in
Nntula ni aſ
Pmrlefſennns ai d emm
rimisindiſpſutp neſ⸗
Pusvocnt rſepoßß nuor de ſo
ninoricin nuce .
SS
ugmtr monit rq voni⸗ gn nmn
irpcimmrirgtui, n mor go ro
oipeuterurinc iſce in ch mor
Eimiiho nn iteli täii ri
ilntain cij on NMI. bihans
let ce Jin r dctnnl etde oſvan
iine ccheilae fuida.t it i apparer ponn g
cigi tont imdmm uand mo funi e
eſii orq cannde di dland Picnc;
cecqlus terocs p repen cor dani po e
nis ealſs eſinjsc' f diſhniduno y
mugone toinrzmly r gush
midocti obll i heaon cſco mi
itu ſpon emmnme bec o perdti
aninn Noſnt diſiae ne pecdlt
Hanbonop cöli capti m.12
—
ianördeGar ewſ⸗
liliginſe ſen go pund ide dili
lliqd ſe dlcitin eſtmais, fn
niſureftcnc diſinetio cſn
Mipi⸗ diſinctio iter abos n
giſſan nice gelceni nd hoe ns

. eſſer uenor: e
n abites ſunn J.I:VOeio ad
t vocic in diſdon⸗ g⸗
do de dct ſinplrqy . ndiäk colegi.
Wcgi n ſie .4 lin itellis abijteſ
Nngisſ. . utnicluitge tüc gl eſ
b⸗ ies ex uo ſüti loco: rtiſ z
en nocli Ca ....
hoc ins i y eun lrſrrai⸗
V.lbide dcerdierid Ftiellf
ſmnrs ilos u iunt i liitcliges ab
nmiseng r uſtarte r loge agennes
naius anbii glo ni corr canonice ale
rlcice rl lſceo int itt
ti unu ocmi ſi cecnöor lan. declect.
epyrr ec̃ uolüt puidex ecſie gecionicf
lr in.c. ci iecleſis. de obe i. j.c cñ nolunt
ceſſare adiuinisuti. c.ſicanoniei cc. nis d
of.ondi l. .. In aiis aib njſesdneteſ
ſitne no ſut nocadi ? pro ill gl. ge ter no in
dia aui.hius porrecti. vbi i glenatde rei et
ceſe i nocani abiſtes Do. n. r bic uele g
iqpolivet acmn graui avites ſunt nocidihi
rid caid ſodius etcehris r granitate Pinci
ii voemi pnns g i aiſ grunb Nede
ir ubi tcpit eade topjo boc hid ſio l. gl.
iliCAea it ur enuch
s a lge ch enidl aitapnatrll ai,
rr cci len doft er ign
ne men. ? ſic no alcis ni Difgti
eronis Hns ecehnicnecen gannd ſüt
bit m ne oldin l di nod

cbincs o dders waet itdi n Gna
di. ad boc.c.n Mi cec. Aur haden
cec tũc ant ſit inrs Neceſtu⸗ ae
ſitne aſi ſibdlſige ne idafcctt
pota:q: ppi gelni fvcnitenllſ i
tno ſüt voeici al nſ ſ⸗
ſf. de capi hit chreer n ai

2 nõ ꝙ alienatio rei eccleſiaſtice nõ ẽ adeo ma
gni piudicij ut uocent᷑ abſẽtes:et ſic potes ex

eo iſtrui qn caſus dicet᷑ młiũ Hõ
ultimũ an cõſenſus debeat pꝛari ĩ cõi glõ. hic

dicit ꝙ ſic.ſj alia gl.in.c.i.de re.ec.nõ alie.li.
vi:dicit aliud quã nide.ſʒ tu rene hãc glo.quã
ſequitur Inno. in. c. ĩ geneſi ⁊.c.auditis ð ele.
2z Jo.cal.hic ⁊ cõir moderni.nã als ñ eẽt dria
iter oſẽſuʒ collegij ⁊ ↄſẽſuʒ pꝛiuatoꝝ.⁊ uið gl.
nõ. in. l. ſicut. ff. qdð cuiuſqʒ uni.qᷓ dic ꝙ ſi oẽs
hoiĩes ciuitatis eẽnt ĩ platea ⁊ aliqd facerẽt:nõ

diceret᷑ ille actꝰ factꝰ ab uniuerſitate ſʒ a ſingu

lis.ad hoc.n.qꝙ actꝰdicat᷑ geſtus ab uniuerſita
te:oʒ ꝙ moꝛe ſolito ↄgꝛeget᷑ collegiũ ⁊ ibi fiat
cõcluſio de explicatõe actꝰ. Et adde unam nõ.
theoricã bar.ĩ. d. l.oẽs plłli ponẽdo duas regu
las. pria ꝙ ĩ factis collegij ↄſenſus dʒ preſtari
iĩ cõi all.c.ĩ geneſi de electõc.⁊ hoc ẽ clarum.
¶ regula ẽ ꝙ et ĩ ſpectantibꝰ ad ſingulares
perſonas cõſenſus dʒ preſtari ĩ cõi:qñ maior
pars preualet miori ꝑti ut ẽ caſus nõ.i.l.æ ſuũ
hercdẽ.ff.de pactis.et ẽ 2õ qꝛ ex quo ex diſpõ
ne iuris ualẽt diſpoſita ꝑ maiorẽ ꝑtẽ dʒ minoꝛ
pars uocari ut ſic poſſʒ maior ꝑs ad ſuã ſniaʒ
minorẽ ducẽ ut in ſilłi dẽ in.l.itẽ ſi unꝰ ĩ fi.ff.ð
aꝛbi. ⁊ nõ.in.c.ij.eo.ti.in vi.⁊ ꝑ hoc dẽ; ſoleo
ipugnare cõe dẽm canoniſtaꝝ q uolũt ꝙ proni
pñt preſentare ſingulałr. nã cuʒ maior ꝑs pr̃o
norũ preualeat ut in. c.iij.de iur.pa.dʒ minor
ꝑs a pricipio uocari ſʒ theoricã predictã.⁊ di
xi latius in. c. iij eo.ti ¶ In gl. pe. ibi pares ðᷣ
bent eẽ Inn. alr. dicit.n. ꝙ ſi apꝑet de ↄſuctu
dine eccłie illa ẽ fuãda.ſi ãt n apparet:puta qꝛ
ecclia ẽ nouit᷑ fundata ulł uario mõ fuatũ ẽ:tẽ
reſpẽu eoꝝ ꝗ exeunt de cõi ſallario ꝓ uictu dʒ
cẽ eq̃titas ĩter oẽs:ſʒ reſpẽu eoꝝ qᷓ dant᷑ pꝛo ne
ſtimẽtis ⁊ alijs neceſſarijs dʒ fiẽi diſtꝛibutio fʒ
merita ꝑſone ⁊z ↄditiones utriuſqʒ:qꝛ plus dʒ
daꝛi doctori uł nobili uel ſacerdoti ꝙᷓ; clico mi
nori ⁊ paꝝ ſapienti.⁊ maxime hec qõ ꝓcedit ĩ
cccłijs ubi prebẽde nõ ſunt diſticte.itẽ ꝓcedit
reſpẽu bonoꝝ cõiũ capłi qᷓ diſtribuunt ultꝛa pᷣ
bẽdas ĩ ſingulos canonicos.cũ hoc dicto ſuo
trãſeunt hic cõir doc. Sʒ ego puto idẽ dicẽdũ
ĩ uictualibꝰ qð ipſe dicit in ueſtimẽtis:q;ꝛ fm q̃
litatẽ ꝑſonaꝝ ẽ fienda diſtinctio iter cibos cuʒ
plerũqʒ aliqͥ ſunt ualde delicati.pro hoc.c.nõ
cogant᷑.xli.di.alle.in gl.q hoc ſq ĩ.c.epᷣs.x.q.
.ij. Itẽ adduco tex. hꝰ ſatis bene ꝓbãtẽ ĩ. l.
ſi qd.ff. ð uſuf.ubi tex.dic uſufructuariũ debẽ
alẽ. æ ueſtire mancipia ſᷣm cuiuſqʒ ordinẽ et di
gnitatẽ.i.oditionẽ ⁊ q̃litatẽ cuiuſqʒ.⁊ põdera
v. alcre ⁊æ v. ueſtirc. Itẽ adduco tex.iĩ.c.cũ ad
monaſteriũ ð ſta.re.in vV.poꝛꝛo ubi ẽt inteꝛ ꝛcli
gioſos ex cã predicta ſuꝑior facit driaʒ ĩ cibis

ſic trãſeunt cõir doc. Sʒ tu nide qð dixi ĩ.c.ex
tirpande ð pbẽ.ubi recitaui aliqua dcẽa aliquo
rum dicẽtiuʒ ualere cõſuetudinẽ etiam ut nõ ð
ſeruiatur per uicariũ dũmodo n ſit preiudiciũ
magnũ eccleſie:⁊ iſtud teue. Si uero eccłia ui
gore ↄſuetudinis deſtituaꝛct miniſtris. tene di
ctũ hoſt.als tenc indiſtincte hãc glo.nam quilʒ
cłicus ſaltẽ deſeꝛuit eccłie unłi.fac ꝙ nõ. Inn.
in.c.cũ iã dudũ de pᷣbẽ.nã olĩi ſine ſeruino ſpe
ciali ſubueniebatur cłicis indigentibus ex bo
nis cõibus eccleſie uninerſalis.xij.q.i.c.uiden
tes uero ad declaratõeʒ predictoꝝ quot
de uniuerſitate debẽt interuenire ad hꝰ ut actꝰ
ualeat. So. glo.iuris canonici uariaẽt. uið gl.
in. c.i.de his q fi.a mar.par.ca.⁊ ĩ.c.cõ nobiſ
de elcct. ſy opio legiſtaꝝ ⁊ canõiſtaꝝ ẽ ut ĩteꝛue
niant due ꝑtes uniuerſitatis ut in.l.nulli.ff.qð

cuiuſq; uni.et.l.nominationũ.C. ð decu.li.x.

ut plurimũ. tm de hꝰ ſtat᷑ ↄſuetudini. C. In gl.

fi. in fi.nõ gl. et uide qð dixi.sS.in pꝰ nõ.hoſt.
limitat iſtã glo.qn qͥs dcſeruiret ꝑ uicariũ:uel
als in abſentia deſeruiret eccłie:als nõ ualeꝛet
ↄſuetudo tãq; oneroſa ecclie ut ĩ.c.i.ð ↄſue.⸗

Et ex his duabus partibus dʒ ad minus cõſẽ
tire maior pars.⁊ ſic dʒ ĩtelligi.l.qð maioꝛ.ff.
ad muni.⁊.d.c.i.hoc ſentit gl.in.l.aliud..re
fert᷑.ff. de re.iur.⁊ gl.in.d.l.nulli.?æ Har.i.d.
.l. oẽs ppłi.ſentit Inno.i.c.ij.ðᷣ no.oꝑ.nũ.⁊=
ꝓbatr᷑ rõe. due ꝑtes repᷣſentãt totã uniuerſitatẽ
dictis.l.nulli noĩationũ gꝰ ſufficit maior/ꝑs
iſtaꝝ duaꝝ partiũ.ſi ãt ↄueniãt plures qᷓ; due
partes:tẽ reqrit᷑ maior pars oĩuʒ ↄuẽiẽtiũ:qꝛ
oẽs tẽ faciũt uniuerſitatẽ.dico ẽt ꝙ lʒ due ꝑteſ
ſuffieiãt ad ualiditatẽ actꝰ:ſi ʒ ꝑs fuit cõtẽpta
tẽ pnt ↄtẽpti ꝓſequi ↄtẽptũ ⁊ facẽ aciuʒ retra
ctari ut ĩ.c.ſiẽ de elect.uñ alibi dicit tex.ꝙ ĩ ta
libꝰ plus obeſt ↄtẽptus unius qᷓ; ↄdictio mul
toꝝ ut in. c.bone.ij. de electi. Et aduerte qꝛ in
nũero duaꝝ partiũ nõ ſunt oↄputandi illi qᷣ nõ
hẽnt uocẽ ut in cle.qð circa.⁊ qð ibi nõ ð ele.
Ln unã diuerſitatẽ maximã reperio ĩter cano
niſtas ⁊ legiſtas.nec ꝛeperio cã tactã ſeu deciſã
per aliquẽ. nã ſʒ Har.i. d. l. oẽs ppli quẽ ſeqt
cõis pratica nõ ſufficit uniuerſitatẽ nocari:ſed
oʒ neceſſario ꝙ iĩteruẽiãt due ꝑtes:ita ĩtelligit
.l. fi. C. ð pdi. decu. li. x. ſy canoniſte cõiꝛ diſtin
guũt:qꝛ aut ẽ aliqs ad quẽ ſpectat ↄgꝛegatio
uniueꝛ itatis:⁊ tũc ſi ad mãdatũ illiꝰ nõ uemiãt
oes.tũc pñt ueniẽtes explicare actũ ⁊c.ẽt ſi nõ
ĩterueniat maior pars collegij. hoc uult Inn.
in. c.i.de ma.⁊ obe.⁊ in.c.ij.ð no.ope.nun:q̃
ſi mãdatũ ſupcrioris ↄſtituat n ucniẽtes ĩ ↄtu
matia:⁊ ↄtumacia pᷣuet illos facultate dãdi uo
cẽ.⁊ ꝓ hꝰ allego bo.tex.i.c.cũ nobis de elec.
ubi diẽ ꝙ ſi uocati ab hñte ptatẽ nollũt uenit
faciũt ſe alienos:gꝰ ñ ðñt ↄputari ĩ nũero dua
rũ ꝑtiũ.⁊ hꝰ ſetit gl.i.d.cle.qdð ciꝛca hꝰ tenuit
quidã Jo. boñ.doc.in diſputatõe ſua queʒ re
citat Jo. an. i. c. in cauſis de elect. ubi d; pone
bat caſũ in uniueꝛſitate in qua eꝛant.c.homĩeſ
2z uocatis ab hñte poteſtatem cõuenerunt.xxx.
⁊ ↄcluſio ſua fuit ꝙ ius uniueꝛaſitatis ꝛſidebat
in illis.xxx. ſi uero non eſt aliquis ad queʒ ſpe
ctat ↄuocatio:tẽ aut inſtat finis teꝛmini uniueꝛ
ſitatis prefixi ad expeditionẽ actus:⁊ tunc põt

minor ꝑs uocare maiorẽ ⁊ nolente uenire põt
minor pars ad actũ ꝓcedere:qꝛ nõ dʒ priuãi
ꝑꝑ ↄtẽptũ maioris ꝑtis ut nõ.i.c.ĩ cãis preał.
2. d. c.cũ nobis. Aut terminꝰ nõ ẽ pfixus ad
actũ explicãduʒ ⁊ tunc debẽt ſaltẽ ĩteꝛuẽiꝛe due
ꝑtes q̃itercunqʒ uelint?æ moneꝛe tertiã ꝑtẽ als
teꝛtia ꝑs põt agere de ↄtẽptu ut.S.dixi.hꝰ nõ:
in.d.c.ij.⁊.c.iĩ cauſis.ꝓbat᷑ ex mẽte legis noĩa
tionũ preał.⁊æ hãc opi.canoniſt. puto ueꝛioꝛc.
7 ad.l.fi.ſuꝑ qua fundat ſe bar.pt᷑ rñderi mul
tipl⁊:qꝛ ĩtellectus illius ẽ multiplex ⁊ obſcurus
⁊ põt ĩtelligi ĩ factis grauibus ĩ qͥhꝰ nõ ſufficit
ↄuocare uniueꝛſitatẽ ꝑ tabellã łcãpanã:ſed ꝑ
nuũciuʒ uel lias ut nõ.i.d.c.ĩ cʒis. Abbas.

Be in eccleſiarum.

Cõſtõ laicoꝝ eccleſiã ſeu eiꝰ hona nõ

annsi 4 In pꝛia pte ponit oſtõ ¶ In ba eiꝰ
caſſatio. fa ibi uolẽtes ¶ Mõ.pꝰ ꝙ ciues hñt
facultatẽ ↄdẽdi ſtatuta in ciuitate coꝝ dummõ

als ſint honeſta ⁊ iuſta.hoc ſtatutũ fuit hic fuo
catũ ꝓpter illud:qꝛ ↄprehẽdebat eccleſiã ðᷣ hꝰ
dic ut in 8lo. 61s ꝙ ſtatutum excedẽs fineſ
ptãtis ſtatuentiũ eſt ipſo iure nullũ ꝓ hoc.il.fi.
de iuriſ.om.iudi.⁊ in.c.ut aĩaꝝ de ↄſti.li.vxi.
Mõ ꝙ ſtatuũ laicoꝝ nõ põt diſponẽ ſuꝑ rebꝰ
eccleſiaſticis ẽt ſi talia ſint bona quoꝝ dnium
utile ꝑtinʒ ad laicos ut eãt hic ĩ feudis ⁊ ſic diſ
poſitũ ſimplꝛ ĩ dnio hʒ locũ ẽt in dnio directo
dũtaxat nã direcẽʒ dniuʒ ſpcabat hic ad eccliaʒ
ad hꝰ quotidie all.iſte tex. exaiabo latius hanc
mãʒ.j. eo. eeclia. ¶ Mõ. ar. ꝙ caſſata ↄſtõe ñ
caſſat᷑ cffectus ꝑ pꝛiꝰeditꝰ.hic.n. papa caſſauit
nedũ ↄſtõnes:ſʒ uẽditões ĩde factas.hoc puto
ꝓcedere.ubi ſtatutũ tenuit niſi ĩ caſſatiõe dice
ret᷑ ut ↄſtõ hẽat᷑ ꝓ ĩfecta.tũc.n.omnis effectus
cẽſet᷑ ſublatus ut ẽ gl.nõ.i cle.i.de ĩmu.cc.ſecꝰ
nbi ſtatutũ eſſz nullũ ut hic æ ꝓbat᷑.j.eo.ecclia
⁊. xcvi.di.bñ qͥdẽ.uñ dicerẽ ꝙ caſſatio hic po
tiꝰ refert᷑ ad fʒ ꝙᷓ ad ius:qꝛ ð iure erãt ipo fa
cto caſſata ut ĩ iuribꝰ pał.¶ M ibi ſine legi
timo.aꝛ.optimũ ꝙ ad hꝰ ut ualeat alienatio ꝛe
rũ ecclłiaſticaꝝ oʒ ꝙ ↄſẽſus ꝑſonaxꝝ ſit legitimꝰ
i. q leges ⁊ canones ĩformatꝰ ex qů ifert᷑ ꝙ ñ
ualʒ alienatio niſi ſeruata forma tradita a iure
⁊ in caſu a iure ↄceſſo.als ãt ↄſenſus ñ põt di
ci legitimꝰ. ad hũc ĩtellectuʒ adducit Cal.iſtuʒ
tex. in. c. i.de in inte.reſti.qð ẽ q̊ glo.xij.q.ij.
in ſũma ⁊ in.c.ſine exceptõe:que uoluit ſufficẽ
formã eſſe obſeruatã lʒ alienatio nõ ſit facta in
caſu licito.ſʒ ꝓ pꝰ dicto:uið tex.iĩ cle.i.ðᷣ ꝛc.ec.
nõ alie. ⁊ fac̃.c.i.eo.ti.li.vi.¶ In gl.i. ibi tã
iure poli.nõ glo.uult.n.ꝙ ppłs poſſir ſibi ↄſti
tuẽ legẽ nedũ ſᷣm legeʒ poſſitiuã ⁊ ſic iuꝛe foꝛi:
ſz ẽt fim equitatẽ naleʒ ⁊ ſic iure poli.i.celi.de
hꝰ tn dieẽduʒ ut plene nõ.in.l.oẽs ppli preal.
Et ↄclude tres caſus.nã qdã ſũt uniuerſitates
nõ hñtes iuꝛiſditionẽ ut uilla ſeu caſtꝛũ cũ ꝛeco
gnoſcãt ciuitatẽ ĩ ſuꝑioreʒ. Quedã ſunt hntes
iuꝛiſditõeʒ utputa nõ recognoſcẽtes ſuꝑiorem

W E cõſti.

S

ſaltẽ ð facto.Quedã ſt᷑ hñtes iuriſdictõeʒ mo
dificatã.pꝰ caſu põt uniucꝛſitas ſibi facẽ legeʒ
ſuꝑ rebꝰ ſuis:ſʒ nõ pnt ſibi apponere penã:qꝛ
appoſitio pene deriuat᷑ a iuriſdictõc.xxxiij. q.
ij. J. ĩ hoc ⁊ ĩ.l.fi.ff.de iu.om.iu.pñt tiñ ſe *
pactũ obligare ad penã hoc noluit Mar.in.l.
oẽs ppli ?æ Inno.i.c.ꝓx.⁊ Jo.an.S.c.pcedẽ
ti ¶ꝛ cãu dic ꝙ uniueꝛſitas põt omĩa ſtatuẽ
põt pᷣneeps vñ dicit Har. ĩ.l.ifamẽ.ĩ fi.ff. de
pub.iudi.ꝙ tãtã ptatẽ hʒ ciuitas nõ recogno
ſcẽs ſuꝑiorẽ ĩ fritorio ſuo ꝙtã hʒ Impator ĩ
uniuerſo.?æ ꝓ hoc fac.c.ꝑ ueneꝛabilẽ. ꝗ fi.ſint
le. ubi pʒ ꝙ rex fꝛãcie qͥ nõ recognoſcit ſuꝑioꝛẽ
exeꝛcet oĩa iura ĩꝑatoris in territoꝛio ſuo.⁊ ið
ĩ alijs regibus ñ recognoſcẽtibꝰſuꝑiorẽ ut diẽ
Inn. in. c. cuʒ. p.de fi.inſtru. An poſſint hꝰ iu
ſte ⁊ ſine peccato facere remitto ad ea qꝗᷓ dixi in
d.c.ꝑ uenerabilẽ ⁊æ uide qð nõ. Har.i.l.i.ff.
ðᷣ aqᷓ plu. ar. ⁊ ĩ.l.ſi publicanꝰ.F. in oĩbus.ff. ᷣ
publi. caſu dic ꝙ fʒ iuriſditionẽ ꝑõt facẽ
ſtatutũ ⁊ apponere penam. ¶ An uniuerſitas
ſcholariũ piſtoꝝ ceꝛdonũ ⁊ ſiłiuʒ põt faccꝛc ſta
tutũ dicẽduʒ ꝙ ſic ĩ iuribꝰ eoꝝ:ſʒ dubiuʒ ẽ an
poſſint apponere penã.⁊ ↄcludo unuz caſum.
Si uniuerſitas hʒ ꝛectorẽ ⁊ uult apponẽ penã
cũ ſuo rectore tũc põt ad limites iuriſditionis
rectoris ad hoc.l.fi.C.ð iur̃.om.iu.⁊ ꝙ nõ.
Inno. i. c. cũ ab eccłiaꝝ.ff.de off.or.ſʒ ſi n hʒ
rectorẽ ſentit Inno.j.c.ꝓx.ꝙ n. riũ vo ſen
tit bal.iĩ:d.l.oẽs ppłi.qꝛ ſi uniuẽſitas nõ hʒ iu
riſdictionẽ ñ põt dare ſuo rectõi.cuiꝰ Zriũ ꝓ
bat ĩ. d.l.fi.mihi plʒ ꝙ põtr ſtatuẽ ⁊æ apponcre
penã ad limites ptatis.ꝓ hoc bonꝰ tex.. c. ex
lris ſy quo ad tmios hꝰ decret.ẽ dubi nũquid
ualeat ſtatutum reſpẽu laicoꝝ. Inno. Hoſt. z
Cõpoſ.tenẽt ꝙ n qꝛ ñ pt᷑ uniueꝛſitas ſtatuẽ in
pᷣiudiꝰ coꝝ q ↄpetũt ſingubł de iur̃ gẽtiũ ut ſũt
qnia.i.di.ius gẽtium:⁊ hoc ius gẽtiuʒ põt ap
pellari nãle fᷣm Inno. qſi nãli rõne inductum
qꝛ ius ciuile nõ põt tollere ea qᷓ ſunt de iur̃ nã
li. Inſti. ge iure nã. J. ſed nalia.æ. v. di. ꝑ to.
imo dicẽ Inno.ꝙ nõ põt pᷣnceps ſine cã mihi
tollere dniuʒ rei mee:ſʒ cũ cã ſic ut.l.itẽ ſi vbe
ꝛatũ.ff. de reiuẽ.ſiẽ dicimꝰ in ſili de iure diuĩo
ſufficiũt duo teſtes ĩ omni ꝛc.iuxta illud dnicũ
In ore duoꝝ uel triũ ⁊c.ut ĩ.c.lʒ uniuerſis.ð
reſti:tñ ius ciuile ex cã alið ſtatuit:qꝛ ĩ qᷣpuſdã
tequiꝛit pntiã.vij.uł.v.teſtiũ ut in teſtamẽto ł
codicillis ut ĩ.l.hac ↄſultiſſima.⁊.l.ſi unus.C.
de teſta. cũ ſi. ergo eodem modo poteſt ſtatuer̃
ſuper alijs:æ quotidie ad hoc all.dictũ Inno.
legiſte tractãt maxime Ci.i.l.reſcripta.C. de pᷣ
ci.impe.offe.? Oal.poſt gl.in.l.fi.C. ſi cõtr.
ius uł uti.pub.⁊ tꝛactat Ci. principalr tꝛia.pꝰ
an priceps põt ſtatuere circa legẽ diuinam.2
an circa ius gẽtiuʒ. ʒ quid circa ius ciuile.
Circa primum ſit breuis cocluſio ꝙ ſi uult ſta
tuere in eo articulo qui ꝛeperitur limitatꝰ? põt
iſ. diſtinguendo ĩterpretando ⁊ adiuuãdo ius
diuinum. exemplum in lege diuina ↄtinet᷑ illud

zbo iche
Wsnſhsh iae e
nobi ußif n
vha . ſtic n
AiN, nhlins
nlrw , i
hiute iaib'noen un
l 1.

ſume e

mlum tii Brilam f0.
dii⸗ 5 Gsdiuni:nichi
Gininiuutſtnnm⸗ –
euolneſtammm liis ur * .
enicFod e ae en
lunhzgine kmi mio er
ſjreſnec thl calo rute e
prehrlenin luij ſm nßri 5 n
itinslrcls ticlienai ſſumiu
rpiſtminigin nir mmiln
ispinians i 1d bonl Unca
Hunniez oſſeſme iaſ de ime
giiſtii Cicn' doc inrci al oteſt
can nq pyrecnptone duai n iure po
ſtoriui ausinr no. Re Pte dclcm
Ofſcumurdonnalcuti curgens dderan.4
Cöbodmt didt cinquonödi
Iude vbipopacenociſniductſannmte ton
bemcqcteirnil ſitñ ſbet citt
imno pornios ſmor m onlnheri
uleignimnihis neſiro iure ii
mneconſſrt lglſur ice gaſtoiſ
ſimtffmnt i oſt nlu aj
niir nileeſcnopot pator aucni aufen
Infitrcigg ipennor Säriunſäino
Einineni nditi er Prinatar u
ien ſe ciitbns⸗ rce d
Nigtenn s ge F 5 nſi⸗ r.
iidnr in Nrlsone
„. Wr Publicns t

Vlmnend.in, Aibanm
. ehnn

Anoceſinz f pnni
Necunter teſoeen bonop ifide

ſumi? one R D ſcitone dotfars
ſdetniͦ ir eini mueſiu⸗
mmũ dici gſcj ung, lnzpörfatene ſig
eopſz dudiuz
. ze an
n. e ocludo vnn
u g h. „ . nu caſum.
Aumiuerſins hy eaore Vultappons pen,

cũ ſuo
ong ln ͦ l nus ſitiani
gons boc. .iC. ð uf on in e *

nno. cci werfir f eof or hſih
nenore ſennt Inno. “ S
urbalicdlois pi gimenſt n⸗
Loes ppll.a ſiunimeſtus no hz in
nſcianonen potdare ino rectcud Zriü
diiilfimbiizötſtmd r Pponete
heni d linins pians. Phoc don ex..c.e
ſisſhqno ad imios b' decret e dnd nüͤnid
mlen ſmmm reſpen icon. Jnno. Voſt
Copoſ.enet n qr n pk unineꝛſas fann in
Piudi cox q ꝓpenit ſingu de ur geni n ſit
Hnia.i.di. ius genium:? boc ius gennz pot ap
lari nae fn Iuno. ſinali rone inducwum
P ius ciulle no pot tolere en q ſunt ge iuß n
.. Inſti. de iure n. . ſed hilia... i. Pio.
und d Imno no dot ncehs ine cj mihi
tollere ininy remer eh cu ſi wll ite ſi ſbe
ꝛlu.ff. de reive de dicim inſil de iure dinnd
ſufficiüt duo reſtesi omni inrgilud drich
In ore dvox nel mi 1imich unie⸗
ſeſt:tñ ius ciule er ci ai ſnnnice
wnniitpfii eſuͦnn n
codicllisuti..ac aſuluſſing.. inn

. zt maxime QAl. ,l. .
rer Bam lnli,lor.
ci.mpe. Olie.

. actat O. rm e
ius ul vr. pob. e la lN dininotn.

an hficehs hoſin udena nrut.
ns genh. Cuultſts
an airca t biens colſo
Circa primun oaui xperun inlad
mere in co amnce adluico in

retunco 7 40.
¶ diſtngucn oſteſp Ege bin Junekiluc

e
„uinumeiunn

pᷣceptum nõ occides.tñ ĩ.l.poſitiua ẽ limitatuʒ
ſi quis occiderit occidatur.⁊ ſic pʒ ꝙ pᷣmuʒ pᷣ
ceptũ ñ ẽ ĩdiſtincte fuãdũ qꝛ priceps fec:⁊ ĩteꝛ
pᷣtãdo ſtatuit q poſſint occidi:ut. C. ſi qs ſine
iudi.ſe.uĩdi.æ ad legẽ cornetł.ð ſicca.ꝑ.to.Si
vo preceptuʒ diuinũ nõ reꝑit᷑ limitatum.tunc
aut nulla põt ſubeẽ cã limitãdi = nõ pt᷑ pꝛiceps
ſtatuẽ. puta ſi uult ſtatuere ꝙ quis poſſit Zher
mr̃imoniũ cũ matre.aut ſubeſt cã ſʒ dubitat᷑ an
ſubſit ⁊ pſumẽduʒ ẽ tunè ꝓ lege pꝛĩcipis.⁊ nõ
hꝰ dictũ.Ego limitarẽ hec dicta legiſtax duo

bus mõis.p ꝙ priceps ſecularis põt iterptãi

ius diuinũ ſtatuẽdo in his ĩ quibus hʒ iuriſdi
tionẽ.ſ.ĩ rebus ꝓphanis:ſʒ ĩ ſpũalibus inteꝛpᷣ
tatio ꝑtinet ad papaʒ ut ẽ tex.in.c.per uenera
bilem all.facit nõ.dictũ fedri.ð ſe.ↄſi.xci.ubi
diẽ nõ ualere ſtatutũ laicoꝝ cõuicens uſuraꝛiũ
ex certis piecturis.qꝛ cũ ĩ talibꝰ nõ hẽant laici
iuriſditionẽ nõ pñt ſtatuẽ ẽt iterptãdo.fac.c.
tuã ð or. cogni.æ qð nõ. Oar.i.l.titia.ff.ſo.
ma.ꝛꝰ limitarẽ ut ĩ caſibꝰ ſibi ↄceſſis n pᷣſumat
cã iquãtũ uult ſtatuẽ ius diuinũ:qꝛ ñ dʒ ifẽi
oꝛ uiolaꝛc ſtatutũ ſuꝑioꝛis ſine cã aꝑta:un nõ.
diẽ Inn. i. c. qᷓto/ð ↄſue. ꝙ ẽt papa nedũ Siꝰ
diuinũ ſʒ õ gñale ſtatutũ unlis eccleſie ñ pt᷑ ue
nirc ſinc cã rõnabili ⁊ alijs.nora ⁊ id qð dixi ĩ
principe ſeculari hʒ locuʒ ĩ papa reſpectu iuriſ
ditionis ſue.plus tñ dico ĩ eo ꝙ ẽt reſpectu lai

coꝝ põt ſtatuẽ ex cã graui ↄcernẽte ſtatutu
tius xpianitatis ut ĩ.c.i.ð homi.li.vi¶ Circa
Fʒ an priceps poſſit/ſtatuẽ ↄtra ca q̃ ſt de iure

gẽtiũ ⁊ nãli.Cõcluꝰ doc.ẽ ꝙ ex cã ꝛoali poteſt
videmꝰ.n.ꝙ ꝑ preſcriptionẽ ĩductã a iure po
ſitiuo priuat᷑ quis inꝛe ſuo. Itẽ ꝓpte: delictuʒ
Ofiſcantur bona alicꝰ ut ĩ.c.urgẽtis ð hereti.⁊
C. ð bo. dam.ꝑ to. æ ad idẽ.c.ita quorũdã ðᷣ
iude.ubi papa certo caſu ĩducit ſeruitutẽ cõtra
libeꝛtatẽ ꝗᷓ ẽ de iuꝛe nãli.ſi ãt n ſubeſt cã ⁊ ẽ ceꝛ
inm nõ põt princeps ſtatuere uel preſcribere ĩ
pꝛeiudiciũ priuati ĩ his que ſunt ð iure nãli ſʒ
opionẽ canoniſtaꝝ ⁊ legiſtaꝝ ut ĩ cle. paſtoꝛaliſ
ð re iudi. ubi dr̃ iperatorẽ nõ poſſe tolleꝛ ca q̃
ſunt ð iuꝛe nãli.⁊ ſic nõ põt ĩꝑator alicui aufeꝛ
re reʒ ſuã ſine cã:qꝛ ĩperator lʒ hẽat iuriſditio
nẽ ĩ uniucꝛſo:nõ tn dniũ ꝛeꝝ priuataꝝ que ab
oliz fueꝛunt oceſſe occupãtibus:ut Inſti. ð ꝛe.
diui. quaſi ꝑ totum.ſʒ cã exñte põt ut.S.dixi et
eſt cã ltima fauor publicus ut.l.itẽ ſi vberatuʒ
ff. ðᷣ rei uen. ⁊æ nõ.in.l.antiocẽſiuʒ.ff.ð priui.
cꝛedi.⁊ hec pꝛocedunt ẽt reſpectu bonoꝝ ĩfide
lium.nãꝗ ſine cã nec papa nec ĩperator pt᷑ aufer
ꝛe bona eis ð quo plene dicut nõ. Inno.in.c.
qð ſuꝑ his de uoto.põt tñ princeps modicam
leſionẽ auferre. utputa dare debitori dilatõem
ut nõ poſſit interim cõueniri a ſuis cꝛeditoribꝰ
ut ĩ. l.quotiẽs.C. ð preci.ĩpe.of.ſecus ſi in to
tuʒ uellet concedere ut nõ poſſit ↄueniri aliqũ
qꝛ ſine cã hꝰ nõ pt᷑ ut nõ ibi glo.æ Inn. hic: lʒ
n. ʒy Inno. poſſit ĩpator mihi tolleꝛe actionẽ
q ẽ ð iuẽ ciuili ꝑ.l.ij.ff. ori.iuꝛ.⁊ ẽ cõis opio

Ee cõſti.

lʒ qdã õᷣ ut nõ.ĩ.l.ex hꝰ iu.ff ð iuſti.⁊ iu.nõ tũñ
pt᷑ faceꝛe qui iuſticia mihi ꝛeddat᷑.un ꝛeddit᷑ ad
primeuũ ius ĩ qꝰ nõ erãt actões ſʒ manu regia
adminiſtrabarur iuſticia.d.l.ij.? ſic hẽs caſuʒ
ĩ q ſine actõe formali qͥs põt agẽ cx ſola obli
gatõe iuꝛis gẽtiuʒ. qn dubitatuꝛ an ſubſit cã au
ferẽdi q mihi ↄpetũt ð iure nali:z tẽ Ci.⁊ cõi
ter legiſte tenẽt ꝙ preſũit᷑ ꝓ pᷣncipe ꝙ iuſla cã
fuit motus:⁊ nõ gl.ſingu.i.l.relegati.ff.d pe
nis ꝗᷓ aꝑte dicit ꝙ magna ⁊ iuſta cã in pꝛĩcipe
ẽ ſola uolũtas.uñ dicit pricipẽ poſſe ſʒ oſciaʒ
ſuã iudicare ⁊ qͥʒ tenet᷑ ad mãdatuʒ ſuũ iiũcta
adiplẽ: lʒ ſit ↄtꝛa ius gentiũ.æ adeo pᷣſumit᷑ ꝓ
pricipe ut nõ admittatur ꝓbatio ĩ Sriũ.hꝰ dic
tũ ſequit᷑ do. An.hic.adduco cle.lr̃is ð ꝓba.
2 ½ hoc dẽʒ legiſtaꝝ poſſet illa cle. intelligi gña
liter ẽt ſi papa ſcribeꝛet ↄtra illa ꝗ ſũt ð iuꝛe gẽ
tium. qð nõ.hoc dẽm uẽ ſatis duꝝ et nullo iuẽ
aꝑte ꝓbatur.imo ĩ Sꝛiũ poſſet allegaꝛi.d.cle.
paſtoralis de re iudi. tñ in pratica ſeruaret᷑. Ii
mitarẽ mm iſtud dẽm multiplr. pꝰ ut nõ ꝓcedat
cũ ipſe pꝛiceps ſit obligatus in his que ſunt de
iure nãli:puta ex ſuo ↄtractu:als de facili poſ
ſet euacuaꝛe oẽʒ Sctũ cuʒ co fumatũ:qð ẽ Otꝛ9
.l. ceſari.ff. ð publi.?æ ↄtra.c.i.de ꝓba.⁊ cx hꝰ
ſolco dicẽ pricipẽ nõ poſſe ſuo naſallo ſine cꝗe
cognitõe tollẽ feuduʒ:qꝛ ĩ feudo ẽ qͥdã ↄtꝛactꝰ
ĩ quo ultꝛ0 citroqʒ naſcit᷑ obligatio ut in.c.de
foꝛma.xxij.q.v.iũcta.l.liber hõ.ff.de v.obli.
Itẽ de nã feudi ẽ ut nõ quferat᷑ ſin cꝗ cognita
ut ĩ li. feudoꝝ.c.i.itẽ limito nt pᷣſumat᷑ ꝓ prin
cipe reſpeciu ſubditoꝝ tãtũ nõ ãt reſpẽu alioꝝ
ad hoc nõ.dẽ; Inno.i.c. inqſitioni de ſen:ex.
ubi diẽ ꝙ ſi papa mãdat laico ſibi nõ ſubiecto
tpᷣalꝛ ꝙ alicui det ꝛẽ ſuã nõ tenet᷑ ei obedir̃ ſiñ
apꝑet legitima cã obediẽdi cũ non ſit ei ſubiec
tus tpᷣalꝛ qð nõ:ad idẽ dẽa cle.paſtorał ubi põ
deratur ꝙ ꝛex Scicilie nõ ſuberat impeꝛatoꝛi.
Atẽ limito ꝙ ubi ex mãdato pꝛincipis timetuꝛ
ſcãdalum futurum ſeu turbatio xpᷣianitatis uel
magnum peccatuʒ nõ ẽ pꝛĩcipi obediẽdũ nec pᷣ
ſumit᷑ ltima cã.dq; ẽ nõ. Inno.i.d.c.ĩquiſitiõi
¶ Eica tertiũ an poſſit priĩceps ſcꝛibẽ ſeu ſta
tuere cõtꝛa ius poſitiuũ.⁊ cõir tenet᷑ ꝙ ſic qꝛ ẽ
ſupra ius poſitiuũ ut in.c.propoſuit de cõceſ.
prebẽ.⁊ uide quod lanꝰ nõ.ĩ.d.l.⁊ſcripta ⁊.d.
.l.fi. C. preci.ĩpe. offe. Ego tñ dicerẽ ꝙ ubi
nõ ſubeſt ltima cã ueniẽdi cõtꝛa ius poſitiuuʒ.
princeps peccat illud uiolando qꝛ debet faceꝛe
ut bonus paterfamiliaſ:qꝛ data ẽ ei ptas paſcẽ
di oucs:non auteʒ turbandi ſeu moleſtandi cet
debet procedere ex ꝛcctitudine iuſticie ⁊ equi
tatis non autem ex affectione ſpeciali. uide
quod dixi poſt beatum Tho. in. c. de multa.
de pꝛeben. n gloſa penultima ibi ſed alij.
nõ.glo.ꝙ uaſallus poteſt ſibi acquirere nouuʒ
uaſallum infeudando ei feudum etiam in feudã
do ſine licẽtia prioꝛis dñi.? nidetur expreſſuʒ
in ti. de lege corra..ſilłr in li.feu.⁊ plʒ doct.
hoc dũmõ nõ in feu det ecclie qꝛ tẽ ðterioraret

ↄoditio prioris dñi ut nõ.in.l.ſi cliẽtulus alł.i
glo.nec põt uaſallus relinquẽ feuduʒ eccłie in
ultia uolũtate rõe predicta. ¶ An at trãſeat ĩ
cccliam ſi uaſallus efficiat cłlicus uel monachꝰ
dic ut nõ.iĩ.c.in pntia.ð proba.¶ IIn ea glo.
ibi nec in feudũ ĩtellige qn nult ↄcedẽ ĩ ꝑpetuũ
puta dãdo filie uł alteri ſecus.ſi in tpᷣs uite ſue
ut nõ. Inno.in.c.nupeꝛ alł.in gl.⁊ bñ facit ibi
rex ¶ In ea gl. ibi. l. interduʒ: ſ nõ bene facit
ad ꝓpoſituʒ ſoluʒ.n.dicit ꝙ oꝑe ꝓmiſſe peꝛ li
bertũ pñt ĩ futuꝝ non deberi ſi libertꝰ deuẽiar
ad eũ ſtatũ ꝙ nõ decet eũ ut preſtet.doc.tamẽ
cõir tenẽt uaſallum poſſe ꝛenũciaꝛe feudo iĩuito
dno dũmodo nõ ĩterſit dno uel nimis cito nõ
fiat renũciatio.⁊ expreſſuʒ ur̃ in ti.ð uaſal.qͥ ↄ
ↄſti. lotha.c.i.dʒ.n.fieri renũciatio in manibꝰ
dñi ſᷣm hoſt.⁊ rõ põt eſſe:qꝛ ↄcedit᷑ feudũ pꝛĩ
cipalłꝛ ĩ fauorẽ naſalli.iõ põt renũciare fauori
ſuo ut.j.de regu.ad aplicã. ſecus ĩ alijs ↄctibꝰ
qꝛ ex ra Rin neceſſitatis.l.ſicẽ.C. ð act.
ob. n gl. fi. ibi citra formaʒ. hec ſuppleꝰ
gd tex.nõ crat neceſſaria:qꝛ tex.nõ ꝛcquiꝛit nu
dũ ↄſenſum ſ legitimũ nõ aũt ẽ legitimꝰ ſi iteꝛ
ponat᷑:nõ ſeruata forma tradita a iure ĩ cau ñ
ↄceſſo ut ſupra dixi. ¶ In glo. i v. ad iopiaʒ
ibi ſi culpa ſua eget indignũ ẽci ſubuenire hoc
neꝝ quo ad caſum huius decꝛc. =
. i

Bm acceſſiſſent. i

tas ſublata de eccleſia ꝑ ſtatutũ capłi
ↄſiumatum peꝛ papã vlterius nõ cẽſet᷑ uacar᷑ ni
ſi ꝑ ↄrium actum ſtatutũ fuerit reuocatũ.h.d.
Hiuidit᷑ in tres ꝑtes. In prima põit᷑ allegatio
ꝓ pᷣmicerio. In fa pro caplo ibi fuit. In ftia
diffinitiua ↄmiſſio ibi quo ciꝛca.⁊ incipe ſic.ca
ſum. Quidã ex canonicis tulen. propoſuerunt
corã papa ꝙ pmiceriatꝰdignitas tãto tpᷣe uaca
ſet ꝙipſius collatio ad papã erat vᷣuoluta.vn
papa ð hac dignitate ꝓuidit iſti archidiacono
vel forte amico ſuo cuiꝰ cãm iſte archidiaconꝰ
ꝓmouebat hanc collationeʒ allegat ꝑ caplin

ꝙ illa dignitas nõ poterat uacare:qꝛ iã eꝛat ex
C N

tincta ꝑ ſtaturũ capłi ⁊ ꝓſequẽ ut ĩ Ea.
pꝰ ar.ꝙ dignitas ꝑſonatꝰ ⁊ officiũ ſt ſinonima
i.idẽ ſignificãtia.nã idẽ pꝛimiceꝛiatus appella
tur hic qnqʒ dignitas.qnq; ꝑſonatꝰ.qnqʒ; offi
ciuʒ.ad hꝰ quotidie ſolet iſte tex. allegari:ſʒ dic
hoc ꝓccdẽ largo ſumto uocabulo als ſtricto
mõ nõ ut dixi in. c. de multa.ð pbẽ.⁊ ꝑ archi.
in. c. i. de ↄſue. li. vi. ¶ HNoõ ꝛ ꝙ dignitas ſen
bñnficiũ põt uacare tãto tẽpore qð collatio ðuo
luat᷑ ad ſedẽ.⁊ hꝰ ↄtingit qñ oẽs ſuꝑiores illiꝰ
collatõis una cũ ipſo collatore hahuerunt ſex
mẽſes ad ↄferrendũ ⁊ diſtulerint ↄferre. Naʒ
ultimo collatio deuoluit᷑ ad papam qð declara
ut latiꝰ habet᷑ i. c. ̊ͥ ð ſup.neg.prela.¶ Mõ ʒ
ibi donatio qð collło dignitatis pt᷑ lãgo mõ ap
pellaꝛi donatio. Et hꝰ iõ qꝛ ex ꝑte ↄferẽtis ẽ li
beꝛalitas.in cui ↄfeꝛẽdo ↄcor.c.fi.J.ð pᷣben.⁊
dic ut ibi latiꝰnõ ¶ FHõ q̃rto unã liiaʒ cãꝗʒ ſup

primẽdi aliquã dignitatẽ ĩ eccleſia.ſ.ut reddit⸗
ↄuertant᷑ ĩ utilitatẽ canonicoꝝ qbus ꝓprij ꝛcd
ditus nõ ſufficiunt:æ ob hãc cãʒ qnt ẽt ſuppri
mi numerꝰ pbendaꝝ ut ĩ.c. ꝓximo.ubi ð hoc.
H et tene mẽti ſemꝑ ꝙ ſtatuẽtes pnt ꝛece
deꝛe a ſtatuto cõfirmato ꝑ ſedẽ apłicaʒ ſeu aliũ
ſuꝑiorẽ ⁊ redire ad ius cõe pᷣſtinũ nõ obtenta
licẽtia a ſuꝑioꝛe.Et idẽ tenet Maꝛ. ĩ.l.oẽs po
puli. ff. ð iuſti ⁊ iure:ſʒ bal. ð in.l.oĩum.C.de
teſta.ſoleo ſic cõcordare ꝙ aut ſtatutũ ↄceꝛnit
pncipalẽ fauorẽ ſtatuẽtiuʒ:⁊ ꝓcedat ꝙ pꝰ dixi

Mam tẽ cõfirmatio hʒ uiʒ cuiuſdã pᷣuilegij cui *

pñnt ut pᷣuilegio r̃nũciaẽ.ad hꝰ adduco bo.tex.
in. c.cũ illoꝝ.j.ð pᷣben. ¶ S ivo ſtatutũ ↄceꝛ
nit ſauorẽ alioꝝ uł locum publicũ:ita ꝙ n meꝛ
ipſos ſtatuentes. ⁊ tunc ꝓcedat opinio Sꝛia.20
qꝛ ex qꝰ ſuperior ↄfirmat.uẽ diſpõeʒ ſuã facẽ.
qꝛ oĩa nr̃a facimꝰ qbus auctoꝛitate ipartimur
in.c.ſi apłice ð prebẽ.in.vi.⁊ in.l.i.C.ð iure
enu. lenor, at nõ pt᷑ legẽ ſuperioris tollẽ
ut in cle.ne romani ð elec.facit ꝙ notat Inn.
in.c.accedẽtibus.j.ð priuił.ubi ſingłꝛ dicit ꝙꝙ
ſi ſtatutũ eccleſie cõcernit utilitatẽ uel honoreʒ
ipſius eccłie nõ pnt canonici expreſſe uel tacite
illi renũciare fac ꝙ ibi dicã.¶ Vltimo iduco
iſtũ tex. ad aliud nõ. dictũ ꝙ ſi ſtatuẽtes ł corũ
ſucceſſores ueniũt ſciẽter otra ſtatutũ:ita ꝙ ꝑ
unicuʒ actuʒ orium ſtatuto collegialiter factuʒ
tollit ipʒ ſtatutũ qð uidẽt uelle hoſt.? Jo. an.
in. c.ad audiẽtiã.ð cle.ñ reſi.faẽ ad.q. Har.
poſt Ci.in.d.l.oẽs pplłi.ubi qrit utruʒ ꝑ ſcõʒ
ſtatutũ tollat᷑ pᷣmuʒ.ſi ĩ fo nulla fit mẽtio ð pꝰ
⁊ cõcluditur ꝙ ſic niſi primũ hꝛet derogatoꝛiã
ad fʒ.tẽ.n.eſt opus facere mẽtionem ð primo.
arg. in.l.ſi q; in pn. ff.dele.iij.c.nonnnlli.j.ð
ris. (IJn glor ibi ſint auctate pape.doc.
hic multũ inſtãt ponẽdo uarias opi. Sed colli
gẽdo pᷣſtãtiores.ſic diſtingue poſt Jo. Calde.
ꝙ aut querit᷑: nũquid epᷣs ⁊ capłin poſſint mi
nuere nũeꝝ prebẽdaꝝ uel ſupprimer᷑ dignitatẽ
in eccłia.aut queꝛit᷑ nũquid poſſit augẽ numeꝝ
canonicoꝝ ⁊ pbendaꝝ uel creare dignitatem ĩ
eccłia.Et pꝰ pᷣmitte ꝙ caplin ſine epo ⁊ eps ſi
ne capbło iſta ł ſiłia explicare nõ pnt:qꝛ cum ſit
unũ corpꝰ.n dʒ mutari ſtatus eccłie ſine ↄſẽſu
utriuſqʒ. ð̊ qꝰ uide qð dixi. S.c. cũ oẽſæ ꝑ In.
J. ð̊ ↄſuc.cum ↄſue.⁊ ꝑ glo.i.c.ij.de v.ſig.in
vi.¶ Queſtio ge reſidet ĩ hꝰ nũqͥd ſine papa
poſſit captm cũ auẽtate epᷣi:uel eps cũ ↄſenſu
capli iſta facere. diſtingue gꝰ ſic. ¶ Quod aut
nũerus canonicoꝝ ſeu pbẽdaꝝ nõ ẽ cõfiꝛmatꝰ
ꝑ papã nec iuratꝰ.aut ẽ iuratꝰ ⁊= nõ ↄfirmatus
aut ẽ ↄfirmatus ⁊ iuratꝰ. Et pꝰ ꝓſequar nũqᷣd
poſſit capł cũ auẽtate epi augẽ numeꝝ pᷣbẽda
ꝛũ ⁊ canonicoꝝ.ſi.n.numeꝛꝰ nõ ẽ iuꝛatꝰ nec cõ
firmatus:⁊ indubio põt augere.ſi alia cã ꝛõna
bilis nõ obſtat hꝰ ꝓbat ĩi. c. dilecto.⁊ ĩ.c.uacã
te. ð prebẽ.aut nũerus ẽ iuratus:ſ̊ nõ ofirma
tus.⁊ tũc aut canonicilinrauerunt ſeruare ſta
tutũ ⁊ pnt augere prius ſublato ſtatuto ut nõ.

Atrelct / i dön

reſ ſpnini ſnnopiſtt .

0

/in um
Inmi itin nrlicnine ſmn
ollſ /
uniſin 4 aglatlun m ut
farclintl ac d
ntc intoio ntitſ Paimͤ
anin im.
6uſtcſtſtuwer in Nalen
4 ntnut arene umi d ägniud 8
Crns Poln chicicon Narehocbn⸗
iͤrhörn bieif ni luclgnin⸗ cihen
cutartecpſarr wuin ifmu ſüit
nope Nrui aiigb il ammngt
roipinogninnsncidgninsai
ſs qioc dti wncrnno th mdli
oo ußs NPom tanodemnons zda
elur ehem ngniruds ſen geanonis
Nitpitcininuaeumer predidarum ar a
icorunſonſopprinere dignitnen qocii
ſcenm am non ſbeſttanſz a non oſſunt
n pnt anſinct in unt ſi hn
Ueleinsaucdotimne nuner ſrpirus vaidi
iusſtcrem it o t inln ni ccy
ſſtteilgircic iiceofr m e⸗

irich⸗ noeo Colmimr m dini
iiitmnmei ca omnr oſfigo. ni u

ntnimamnianiirlun
eprnöcbtirfunröedein
d firgfimnmdepepeint
i nisfinlanib inr giſlirö
el ruian aſt Auctonts e
4 Tacppo inſituitilags Pebedſ
gaundhör htzdininne
mefnln mir

licei S ee Micgz ſena⸗
Aa ſupi (depains glii
lifs der din n a
f. ind , cetena denn

lure. ſt Ml os
ieſta.ſoleo ſic . ure. balfil loiso

dusonentg.n
ncalcerche lgte ponnnur
N eedectnnit in.li. C. iure
OS Menr aätnopr lezeſngen ,
unceronn Prleziſupenonigtoll

1Oinand elec facit
