2 ſenſus glo.eſt ꝙ peꝛ litis ↄteſtatione nõ com
petit maius tempus ad implorandũ iudicis of
ficiũ qᷓ; priꝰ ↄpetebat exẽpluʒ in ꝛeſtõne in inte
grum que debet peti ᷓ quadꝛiẽnium.nt in. c.i.

2Z.ij. ð in inte.reſti.li.vi.⁊.l.petendi.=.l.fi.C.ð

tẽ.ĩ inte.reſti.ſecus autẽ eſt in alijs actionibus.
nã actio tẽporalis peꝛpetuatur per liſem cõteſ.
de quo dicendum ut hr in.l.ſi E. de pꝛeſcrip.
.xxx. uel xl. an ¶ In eadem glo. ibi ſed ↄna ui
detur. nõ bene iſtã ꝑticulã glo. uſqʒ ad v. irem
eſt ar. nam quotidie allegatur ⁊z effectus ↄliſtit
in hoc.ꝙ autſimploratur indicis officium prin
cipaliteꝛ ↄtra ceꝛrã ꝑſonã ⁊ non poteſt procedi
lite non ↄteſtata ſed data ↄtumacia partis ↄtra
quã imploꝛatur debet pꝛocedi ad miſſionem ex
primo ⁊ ſecundo decreto uel ad excomunicatio
nem nel ad alia ꝛemedia: quemadmodum enm
actione intentata reus eſt contumax. aut implo
ratur contra incertam perſonam ut cum minoꝛ

RN.NNαIhzi
mani 9
labcseli⸗ un
irhrdrt ei nj il
tluch ti ne luafai
etſotbloi 44, urt eltoes

5

nicu Jn⸗

uͦndann.

nnn h ii Mcso

not polloj
eraipter ilis iini nde r
enictonspt pertdilne not
nmn nng cig iiliſei ſe⸗
õ .
famͤrlegſte ovrltügz aginn
,ve egcli tumit leg ſe randd *
ao.i cvn minor pent ſe ckiuin 4
gti benl mi öpol bbt Noetliun ſi⸗
enam ieß m ni ge
Nitreſlwialnerii⸗ ſimmqoemi Mo ß
neregii tepe prgnuut do n,, ne
linoltt or,1oinei n nſio
iny ns rciimni tſe i pcrili no9l.
liont /ois r blnoan ſvdtcum
uoni anb ertii, ncloͦbnec
itoonene inegteſetöe bi perdur.
e drwt eln den gam oflñ
luphri ccii t nd neeeſ nn li cot.
1btſvs am inporni grincealt wne aut
lilcto ingnoi etclinincie ogniio
chtcnilis i gigiͦci ils peit ne
ſe akej n depſino Perdl nrin ner
nnuu irſ hit hmin
ea lle ic aut aut geni ſuꝑ

ore ücaur Auerſan? len tpiis t d
uſnno lbeliofemi ip lu paf
iicgraaerins zaur de hen rbe.
unmninirtamet iiei en
4 p iei Pioticun Plis a gee
efnontb loan hhenf 41id

cc. iia
pesiß⸗
res t
mmer:
A.bon:
none h
ita28.5
anprn
Inoe
bit on
ps /cſoo
ben n
ſat ori
rs n or
ſperceyde
mnai
no yue
Ddenr
merin;
Eideo
(a In
promon
dis Nir
in tem⸗
IMa
lle go os
Nreil t in
nis iin
goner
Rorem „
1 niiir qnn
din ſ 4.
Wwens infr.
Reeren
nuns t
cundoen

nmdi
nilane gool efnicenehein
Kaſend G
nunntunnmin nlen
ſ wnigten kinnn
ercetmrsn rſent 8
arnblont i
aenn atelinand
4. 19 enllors pnnn en
lſs heri is coͤtf

oſun rend g n,

erubli ni iſir leni⸗ glurecöupe

porf roec lieon ͤf Coyni oblennn⸗
miſipals copymj Nt arſinot nſcen de

n atis icog inpbunroftonmn
1nengimj anle ogniſo ne innonnfa
nntenm eſonim t me on engiur ſbe
Dshec; olelnio geſ Hentar wor onp io /

n henaf egnan Cimien borof
rddſeddepennsn eseit ouct
tnim dnded teddens enm
cs nporamr inehiite t n tnder
ſonamt tegprtt emni cietogito cn
i ſbelos t feillts peeſlane minmi
cenmr nift is ale t eqlhüin
Nitmuts nodspoeſ inporni lirt
roolgeorer Sotmeimge Bri.
SSeie orpepemm heltse
oe len untſon gefi

rionmn no got en
6gleſgtione no ſon
anpgp al a * ſcſes

in
Mus ensa Morni viin
3 o etdn gizczſn ſürein 1
1 ee giſ ankiinun in,
ne dtlnendtli

ede

. indis Nlpiß

petit ſe reſtitni aduerſus hereditatem aditam:=
tunc non eſt neceſſe ꝙ fiat conieſtatio quia nõ
eſt cum quo fiet. Er adueꝛte quia glo. dicit ꝙ ẽt
ſi creditores apꝑeret nõ ẽ fienda cũ eis lit. ↄt.
qꝛ nibil ab eis petit.æ ſic cũ gl.trãſeũt Jo. an.
? do.an.ſʒ ut dixi bal.tʒ oppoſuũ in dicta aut.
ſi oẽs ⁊ illa opi.uẽ uerior.nã lʒ nõ petat᷑ aliq̃d
a creditoribus.iñ ex qꝰ iploratur illud officiũ:
qð põt tẽdẽ i preiudiciũ creditoꝝ æ creditores
ſe offert i iudicio ⁊ Zdicũt dz cũ eis fieri litis 2
teſtatio. ? ſatis uẽ de mẽte bar. in.l. neq qᷓ i.F.
ubi decretum. ff. ö offici. ꝓcõ. ubi gnãlr ponit
an ⁊? qñ ſit dãdus libellus cũ iplorat᷑ iudicis of
ficiũ. Outꝛ. iñ quẽ ſequũt̃ baꝛ. ⁊ bal.ĩ dẽa ant᷑.
ſi oẽs ⁊ in aut.qͥ ſemel.C.qũo ⁊ qñ iu. põebat
hanc regulã ꝑ tex.illius aut᷑.ꝙ ubi nõ ẽ ꝓuiſuʒ
de remedio remiſſionis põt ꝓcedi lite nõ cõte.
⁊ hãc dicebat rõeʒ eẽ decidẽdi ĩ illa aut᷑.ſi oes.
2 hanc regulã fiꝛmãt legiſte quałrcũqʒ agatur ĩ
iuditio.un cum minor petit ſe reſtitui adueꝛſus
adita heꝛeditatẽ nõ põt ibi procedi ad miſſiöeʒ
ex pꝰ decreto. Idẽ eet fʒ hanc regulã qñ quis
petit reſtitui aduerſus ſniam qdᷣ tenuit Odo.ſʒ
hanc regulã ſẽper ĩpugnauit do. an. ꝑ.c.tue.j.
ut li. nõ cot᷑. ubi dr̃ ꝙ ſi nõ pt᷑ pcedi ad miſſio
nẽ dʒ reus excõicari.⁊ ſic ñ ꝓcedaĩ lit᷑. nõ ↄt᷑ =
ad ill aut.ſi oẽs. rñdet ꝙ ibi nõ erat iudicium
gdictoriũ:qꝛ nihil petebat᷑ a credi õibꝰ:nec pᷣi
nolueꝛt ↄparere:iõ ſine ↄteſtatõe ibi ꝓceditur.
¶ Tonclude g bꝛenit᷑ oltra pdicta ꝙ aut offm
ludicis iplorat᷑ icidet᷑ æ nõ ẽ neceſſaria lit᷑ cõt᷑.
nec libellus aut implorat principałr:⁊ tunc aut
ſuꝑ iã liqdo ita ꝙ nõ ẽ neceſſaria cãe cognitio
? no dʒ fieri litis ↄt exẽplũ cũ filins petit alimẽ
a a pre nł eõ dʒ.n. de plano ꝓcedi ut in.l. nec
qcq;. S. de plano. ff. de offi. ꝓcõ.uel cuʒ petitur
executio ſnie a indice qͥ iudicauit. ant petit ſuꝑ
nõ liqdo: æ tũc aut aduer ſariꝰẽ certꝰ⸗ pns 2 dʒ
feri ↄteſtatio ⁊ libellꝰ offerri.exeplũ cũ petit᷑ ꝛe
ſitutio i itege aduerſus Sctũ. ⁊ de h tex hic.
Aut aduerſariꝰẽ abñs ⁊ ceꝛtus:⁊= tũc ſi aliquid
petit᷑ dari uel fieri ĩ piudicium ꝑtis ł a ꝑte dʒ fi
eri cõteſtatio nt hic in glo.aur nõ pent᷑ aliquid
dari k fieri. exeplũ cũ minor ułc abſtinẽ ab heꝛe
ditate adita: æ pot ꝓcedi lit᷑ nõ ↄt᷑. ut in.d ant᷑.
ſi oẽs. idẽ cũ aduerſariꝰ incerius ui in d. auk.
qñ at ↄpetat iudicis officiũ. uide qðᷣ dico in.c.
ſepe de ꝛeſti. ſvoo plene per legiſlas i.l.unica. C.
de ↄdi.ex lege.? ꝑ Ci. in.l.ex placito. C. de re.
bmu. ? dic breniter ꝙ cũñ vᷣba legiſ referunt᷑ ad
iudicẽ ↄpetit ipſius indicis officiũ.ad hoc glo.
lũcto tex. in.l.ſi ſoror. E. de colla.

e maioritate ? obediẽtia. WGica.

Ania miniſtroꝝ z iudicũ de quibus S. niſũ

eſt alij ſunt maioꝛes alij minores nec alit poſſet
ecckia unlis ſeu ſtatus uniuerſſi ↄſiſtere. de quo
uide pulchruʒ tex.in.c.ad hec.lxxxix.di.iõ com

betenti oꝛdine hic ſumit᷑ de ipſoꝝ maioritate æ=

¶ BDe malo. obe:

obedientia impedienda .
7Breue
Bm ceterũ. Keis
alia nerba poteſt ſic ſummari.
ius ordinatus ceteris pari
bus prior ? maior habendus ẽ
nel ſic. In honoribns reuerentialibus impedẽ

dis ponderatur ceteris paribus maioritas ex
prioritate ordinatõis. ¶ M prio ꝙ etiam in

ter perſonas eccleſiaſticas eſt habenda diſtin

ctio in honoribus impẽdendis nam quemad
modã in celeſti curia nõ omnes ſunt pares i po
teſtate ⁊ officio:ſũt.n.ſibi angeli ? archangeli
æc.ita ⁊ ĩ ecclia militãte nõ oẽs hoĩes debẽt eſſe
ꝑes ĩ pfate ⁊ offo.ſʒ aliqui maiores ⁊ꝛ aliqᷓ mio
res ⁊ ſᷣm maioritarẽ ⁊ minoritateʒ honores =z
manera honoꝛes ſũt ipẽdẽda ut i. d. c. ad 2 i
l. ponores ff. de decn.¶ Sʒ qꝛo pro declara
tione lie ĩ quo conſiſtat iſſa maioritas uel mio
ritas. nam tex. dicit ꝙ ille eſt habendus maior
qni prius legirime fuit ordinatus. Solur. dicit
inocen ꝙ prioritas conſiſtir in loco qͥ babe
bit primuʒ locuʒ in ſedendo. Itẽ in ſcribẽdo
us reſpõdẽdo ſigillando = ſi. naʒ ſi canonici ha
bent ſe inſcribere uel ſigilla apponere qui prio
fuit ordinatns preferendus E. itellige ſi ſunt pa
res in ordine nt in. c. ſtatuimꝰ j eo. Ideʒ dicit
ĩ perceptione prebẽde uel ĩ collatione beneficio
rum nacãtinm dãmodo ſecunduʒ eum ſint me
rito pares. A ſuerte qnia hec ultima limitatio
nidetur confun deꝛe iſtaʒ lraʒ que nõ conſiderat
merituʒ peꝛſone ſed prioritateʒ in ordinatione
ideo diſtinguo melins concoꝛdando bec di
cia Innocen ꝙ aut queritur de ordinandis æ
promonendis: aut de iam ordinatis ordinan
dis primo caſu non eſt conſideranda prioꝛitas
in tempore ordinationis:ſed merituʒ perſone.
n im melior ⁊ dignior debet promoueri:⁊ non

ille qui pꝛimo fuit ordinatus ut in. l honores

preal.⁊ in. c. licei.viij.q.i. Nanquid anteʒ poſ
ſit quis ſine peccato eligeꝛe uel pꝛomouere di
gnum ex quo potnit eligere nel pꝛomonere di
gniorem nide bonam gloſam in dicto. c. licet.
? facit quod nõ gloſa.?. ꝛtol.in.l. cum qui
dam. ff. de lega ij. æ uide quod dixi in. c. conſti
tutus infra de appel.ſed ſi merita ſunt paria tẽ
preferendus æ pꝛomonendus eſt primo ordi
natus ut in.c.epiſcoporuʒ. xxxiiij.diſti. e
cundo caſu cum queritur de iam ordinatis or
dinandis. æ tunc habet locum iſta littera ur pri
us ordinatus magis honoꝛetur: licet ſecundo
ordinatus ſit ſufficientior. ad hoc.l.i.ff. de al
bo ſcriben. nõ. Hartol.in.l.ij. in. F. ſi pꝛius.ff.
de uulga. æ pnpilla. æ hoc nõ. pro doctoribus
2 militibus pꝛeferendis adinnicem uel hono
randis.nam data paritate in reliquis. primo
pꝛomotus pꝛeferendus eſt. intellige niſi poſte
rius ordinatus habnerit dignitatem a pꝛincipe
quia tunc data in ceteꝛis paꝛitate pꝛefeꝛendus
eſt iſte qui habnit dignitatem a principe: nt in

¶ De maio. obe:

.c. per tuas.j. eo. ? in.l.fi. ff. ðᷣ albo ſcri. Qn id
ãt ſi nõ eſt dare prioritateʒ i ipᷣe ordiatõis po
ne exẽplũ ĩ abſtractis ſił ad ideʒ officiũ ł er ĩ ci
uibus qͥ de pnti nõ ſunt in aliq ordie ł officio
recurredãũ eſt ad tex. nõ.i.d.l.i.de albo ſcri.ut
ille q́ functꝰ eſt maioribꝰ bñficijs pᷣferat᷑ ł ſi plu
ries aſſũptꝰ fuit ad honores ciuitatiſ data pa
ꝛitare pferendus ẽ antiquior tpᷣe. itẽ is qͥ bʒ fi
lios pᷣferẽdus ẽ nõ hñti.iex.ẽ nõ.i.l.i.albo.et
ibi ꝑ bar. C. de decu.li.x.⁊ hec nõ.nã ſᷣm pᷣdic
ta oʒ diſtinguẽ ⁊ limitare ſcripta ꝑ doc.iie ſᷣm
Inn. ↄſiſtit maioritas iſta: nã facta electõe ð P
lato.iſte antiqoꝛ dʒ ſolẽnit᷑ eligere ꝑſona nomi
natã i ſcrutio Itẽ nacante eccleſia abbaie ſeu pᷣ
poſito iſte qͥ ẽ antiqor ĩ ordinatõe hʒ ↄuocare
capiiulũ:⁊ ceteri tenẽt᷑ neniꝛe ad ipſiꝰ uocatoeʒ.
nõ tñ ꝑ hꝰ exeꝛcebit iſte iuriſditionẽ ĩ alios ni
ſi hꝰ hat cõſuetudo.uñ nõ poterit punire non
neniẽtes:neqʒ poterit facẽ gctuſ noie ecclie nec
agẽ:qꝛ ꝑ iſtã pꝛioꝛitatẽ nõ ſt prelaiꝰ eccłie: ſed
hʒ iſià maioritatẽ in honoꝛibꝰ ⁊ ĩ iſtis maioriia
tibus.hẽbit iñ hec uocatio ad capłm ꝑ iſtũ fca
hũc cffeciũ qꝛ ptᷣas ꝛeſidebii penes uenietes ⁊
ſic fac abñtes ↄtũaces.ad idẽ uide qð nõ.idem
Inno. in. c. ij. de no. ope.nũ.⁊æ pꝛocedũtr niſi in
collegio ſit aliꝰad quẽ de iure nel ↄſue ndie ſpe
ciet ↄuocatio capli.æ nõ bñ bec dicta Inn. ꝙ
ubi opꝰẽ ↄgꝛegaꝛe collegiũ poterit oꝛdinaꝛiꝰ uł
ðᷣlegatꝰi cã ↄpellẽ iſtũ ad quẽ ſpectat ↄgꝛegatõ
collegij nt collegiũ ↄgꝛeget.Et ex hhes ſũere
praticã q̃li ſir ꝓcedendũ cũ collegiũ ẽ citandũ.
nã poi ↄpelli iſte ut congꝛeget ⁊ nide gl.nõ.in
.qc.ſi caplo de cõceſ.pꝛebẽ.li.vj¶ In gl. fi. nõ
duo ex gl.pꝰꝙ actio qnqʒ ſonat in faciũ z non
in ius.⁊ nide gl.⁊ qð dixi i.c.i.õ. de ↄſti. fᷣo
nõ iuncto tex. ꝙ illud qð fit a maioꝛi pte colle
gij d fẽm cõcoꝛdit᷑.⁊ hoc nõ.do.an.hic ſʒ.nõ
ꝓcedit iſpecta ueꝛa ⁊ ꝓpᷣa ſignificatõe nocabli.
nã uliud dr̃ fieri cõcoꝛdit᷑ qð fit neĩe diſcꝛepãte.
ut nõ. gl.m cle.ne ꝛcani de eli cc.⁊ i.c.cnpiẽtes
.e. ti. li. Vi. ⁊ na tex.i.c.quorũdã.e.ti.⁊.li.hꝰ ẽt
pʒ ex eiymologia uocabuli.nam dnur aliqᷓ cõ
coꝛdes qᷣ ſũt uniꝰcoꝛdis a cõ.qð ẽ ſił.⁊ ad iſtuʒ
tex.dic ꝙ ꝓcedit ꝓpter ſubiectã mã;:qꝛ id qð
fit a maioꝛi ꝑte fingit᷑ factũ ab omnibꝰ nt i.c.i.
de his que fi.a na gaeCrti
j eniens 3 decretum
quis. ↄſtitutionẽ epᷣi dẽt
excõicari.pꝰdictuʒ.fᷣo coꝛꝛoboꝛat peꝛ
nnã ancroꝛitatẽ.li.ꝛegũ.ʒ ꝑ aliã ibi ⁊ ĩ cõcilio.
Hõ pꝰꝙnenieſ mãdatũ ſuꝑõõis peccat mõ
talit᷑.nã pot excõicaꝛi ut h̊ pʒ.excõicatio ãt non
feꝛt᷑ niſi ꝓ mõtali.xi.q.iij.in.c.nemo.⁊.c.nllus
nõ ꝙ epᷣs põt facẽ decꝛetũ ⁊ pt᷑ tex.iĩilligi
e coſtone. põt etiam ſtatutũ facẽ i ſua dioceſi.
ut in. c.ij. de cõſti.li.vj.dicit imñ gl.hic quã nõ.
ꝙ ſupeꝛ maioꝛibꝰnegotijs põt ſtatuẽ æ bẽs con
ſimile gl.vj.di. . poꝛꝛo.⁊=.xvij.di.i ſũma ⁊ iiel
lige de maioribus n ꝛeſeꝛuatis pape nit ĩ.c.ma
ioꝛes de bap.⁊ qð nõ.in.c.qð tꝛãſlatõeʒ ð off.

.

lega ¶ Sʒ qro qs exemit clericos a prate imꝑa

toris. vẽ. n. ꝙ oes debent eſſe ſubiecti pꝛincipi
ſeculari:qꝛ ĩ oꝛbe qʒ eſſe unꝰ priceps.vij.q.i.i
apibns. So. dicit Lau. ꝙ papa eos exemit ð ⸗9
ſenſu imꝑatoꝛis.xi.q i.i.c.iiij. Lan.dicit ꝙ ſũt
exẽpti.l.dinina.alł.bo.tex.iĩ.c.ſi imꝑator.xcvj.
di. æ nide ibi bo. glo. dicũt etiã Inn. 2 hoſti. ꝙ
cũ clerici:ſint res ſpũales:qꝛ trãſtulerũt coꝛpꝰ ⁊z
aiaʒ ad ſeꝛuiriũ dei.xi.q.i.duo ſũt.dignũ eſtut
nõ ſubijciant᷑ ↄſtõnibꝰ laicoꝝ.⁊ iõ papa Inno.
potuit eos eximeꝛe a ptate imꝑatoris pᷣcedens
opi.plus mihi plʒ.⁊ nide bo.tex.iũcta gl.i v. di
nino. j. ð cenſi.c.qᷓ;qᷓ; li.vj.⁊ ĩ nono teſtameio
nõ dzʒ eſſe aliq̃ diſcꝛepatio qꝛ xps pᷣfecit petruʒ
oibꝰ.impator ãt pᷣficit̃ ſolũ rebꝰ ſecłaribꝰ ut in
.c.ſolite.j.e.⁊ nõ qð dixi ꝙ ð iuꝛe diuio clerici
ſunt exẽpii ð ptᷣate iudicis ſecłaris ex q ſequit
ꝙ papa nõ poſſʒ eos ſubijceꝛe ĩpeꝛatoꝛi qꝛ non
põt ↄtra ius diuinũ.xxv.q i.ſut quidam. Iteʒ
pꝛeſuppoſito ꝙ eſſent exẽpti ab ecclłia nõ poſſet
papa cos ſubijcẽ ĩꝑatori qꝛ dᷣcoloraret᷑ ſtatus
Vnbis ecclłie ꝙ papa facẽ ñ poõt vij q·i.⁊ ſi illa.
nõ. glo in. c. lr̃as de reſn ſo A. N gl. pe. ibi
id ẽ pape.nõ glo.iuncio tex.ꝙ papa põt appel
lari priceps.itẽ ⁊ ĩꝑator qñʒ appellat ponutex.
2 hoc noluit dicere gl.dũ dicit ſic ecõuerſo.Et
in fi. gl. in ellige h qn clericꝰ hẽat tpᷣalia ab ipe
raioꝛ i fendũ.ſecꝰ ãt ſi cłricꝰpoſidet tparia ſʒ ñ
bʒ ea ĩ feudũ a ſeculari.nã ꝓpter illa bona ipᷣa
lia nõ tenet᷑ ei obediz nt i. S. nouerit.x q i nõ.
Inn j. e. ĩ. c. ſolite. ¶ In uliia gl. ibi nel moꝛte
eterna uel dic moriatur.i excõicet̃ nam in iure
canõico mors capitur ꝓ excõe ut i. c. ꝑ nenera
bilẽ. qᷓ fi. ſint le.ubi bo.tex. uł dic ꝙ h̊ allegatuꝛ
iſta auctoritas que hr̃ in li. reguʒ ĩ. c.iij. ad fi. ſi
milirndinarie ut quẽadmodũ nõ obediès prici
pi ſeculari moꝛte ꝑire dʒ: ut ibi. ita nõ obedies
iudici eccleliaſtico dʒ mori ſpũñałr.ſ.peꝛ excõica
tõeʒ ut pʒ ĩ pri. ⁊ ĩ fi..c. Et ex hoc nõ.ꝙ ñ obe
diés pricipi ſeculari peccat moꝛtałr ⁊ poſſet in
derx eccłiaſticus ad petitõeʒ iudicis ſecłaris illũ

excõicare ut dixi in.c i.gᷓ de offi.ordi.
Cieꝛicus admini

Xg ebatin * ſtratõe cares nõ
enetur ad iuramentum obedientie uł
ad faciẽdũ ſcripturã ſuꝑ ea.⁊ põt tex. iſte iĩtelli
gi dupliciteꝛ prio ꝙ iſte frater arnicus ſcripiu
rã de obediẽtia preſtãda epᷣo noĩe ꝓprio ſcrip
ſit ¶ Secũdo põt intelligi ꝙ ſcꝛipſit in ꝑſonaʒ
alterius ⁊? nõ ẽ nis quis intellectus reneatur. ſẽ
ſus eni lie ẽ ꝙ clericus nõ hñs curã aĩaꝝ nõ ie
net̃᷑ ꝓmitiẽ epo obedientiã ꝑ ſcripture confec
tionẽ nel ꝑ iuraméeti interpoſitionẽ.ſed ſatis ẽ
vbo obedientiam ꝓmitteꝛe. ⁊ hoc intendit lza
iuncta gl.i ¶ Nõ p ꝙ iiuria fit ei qui ducit ad
carceres ſi nõ admittitnꝛ pꝛeſtans idoneos fið
iuſſoꝛcs:ſic etiam iniuria fit fideiuſſoꝛi idoneo
ſi ñ admittit᷑ ut idoneus ut i.l.ſi vo.ff qui ſa.
cogã.⁊ limita pᷣmuʒ dictũ ut hr̃ in.c.ſi cleꝛicos
de ſen.ex.li.vj.⁊ nit le.⁊ nõ.l.i.ff.de cuſto.re.

nmioffco Ntin d.nee m

prwis

minn
64 nimnti
in di um/
Puri faeloni
mneg on h⸗ iu,
e Nhitihotan 4
emig . Cbi ſihn

bdft o. ſi
ni iit dum ed
eean dcſtgveln 1

. /
Mpit ente ſiemdnilun

8 un
Fiwniih iin H j⸗
icsbino r dities pli⸗
i mu velca no bar i d lan

ums liim ſn dins dgniui
iintir tm deeniͦlin ofuotßp
m oüt ofot hoſteꝛt Il iobemns .
at rve t in Ni t ſir gooc; ii.
iſireſni n de ngni meftuͤtſ
n iocices nferorseſu bins inpieg
nenoni t ft örenii i nntefb un
lnec megintbus n ſ ant i, idsmuio
p eſiſn poni itcinenni a eoru 5
n, onmneri pun ut inni tinnz paſſini
ilnmicdmi none eniſgoit m di.
niſirilieijCireel aaan nor i.
tticicencdlnſis ig ieti ſalo
nmntr iſc tcrghonm ri c9
niſ ho iſ. IMide gihn daſſ e

. iiobl rüdaritedegniate nec t

m ſeiia iopepun cid ſeipleft
al ſofde ſcecoilli gve dor n
nn an ſnn ſpglse höft jegolant one

nt ee ngiſranb,
lin ſi 1phiigin iin
nin deſtih⸗ hyoſtoofſcio ri .
chffforall n go. n dee. bb
une ehgimn hpelmf 1

li c⸗
pero .
ſom pl
1.ſ.ℳ
meuo
. ſobte
gi ſo⸗
polos d
Jo.n
(c.cũ be
de adi.
magis i
de olnoe
1 nde ed
duldeiore
loꝛ cla
1ienant
(on
ſint ſidĩ
nt in c.o
cũ gnã
vo nude

t

dn

en ſeripen gunon

nnheintnin h
Nriypnſc iſn ninitukiiſi

huyi ob ſſle pnoi dagrni ſng
nls uleg n inij Ma Pgtelin,
ſi⸗ go n clis ge iRn
lehpr go imnd mn n M
in nicps iet or plipontn
thoe volit ere gl i ihr iracno
ii Aimeligeb gichne hin jlyib ie
niiſdi c itſcie vlr na h
Nlaiſcnlin ienleti ni neer bonn r
notenei diobedu ni N.novert r ,n⸗
In ſticſole Jening riectnne
Germawddcnokum gotd unnine
nöieo nons animn dcde Michnenen
Mifnkindumdieddinn
ſtmantts getjſl nghicſti
niulunu nulni ne lini
wun wone glr cnn bi n iotii
enn ſif mtrin
diectcluſoc' noi pii ln 8
euyiNitif⸗c Ga or ͦncde
gorpilel

sipi lalin nunit oſalin
isspripl lalnipet dol

ſogcil
Erctilcnsat id *

. tl⸗5Ko n
röcmeon n n Ceiuopͤi

Egebath.ins il

enten
. emom Cded 1
cſent Aia nrlet ſrii

Atniñ me fm mien

nivapie ni n
ſeciſiei a
wngt Gudun g0
nts ea eli
naſ ilicein⸗
i
el

De malo. ? obe⸗

¶ W fo ꝙ obligatꝰ ad aliqd pmittenduʒz nõ
tenet᷑ ſuꝑ eo ſcripturã facere c an⸗ ibi
ꝓuidebat᷑ iiurie ꝙ ſuꝑior qñqʒ facit iiuriã ſub
dito: ex qꝰ ſequit᷑ ꝙ ↄueiri põt actioe iiuriaxꝝ ꝓ
h.l.nec mgr̃atibꝰ.ff. ð̊ iiur. Et hic ſũpta occa
ſiõe.doc.hic iſtant nũq̃d dnrante officio poſſit
iudex ↄueiri de delicto. ⁊ diſtingue latiꝰ ⸗ clariꝰ
qdã ſunt hñtes dignitatẽ ſine admiſtꝛatoe ut
lunt iſti q nocant comites palatini ſine aliq co
mitatu qui iñ abnſiue dntur comites.nã ꝓbrie
comes ẽ ille qui inueſtitus ẽ de comitata nit i. l.
i. quis dicat᷑ dux uł comes colla.x. ⁊ ibi h nõ.
bal. fac. c. ſignificauit de reſcr. Ex q infer iĩ
diſpone reſtringibili appellatõe comitũ nõ neni
unt iſti qð bñn nõ. æ iſti tales pñt ſẽꝑ ↄneniri nt
in.l.ij. C. ubi ſena. uel cla. nõ bar.ĩ d l. nec ma
giſtranibus. quidam ſunt hñtes dignitatẽ cũ ad
miniſtratõe ⁊ aut deliquũt in officio = poſſũt ↄ
neniri durãte offõ z poſtea ut i. l.inbemus. C.
ad.l.iuf.repe.⁊ in ant᷑.nt iudi.ſine quoqʒ ſuf.
in. .. neceſſiatẽ.aut delinquũt extra officiũ.⁊ ſi
ſunt iudices inferioꝛes:utputa bnres ſimplicez
iuriſdictionẽ ⁊ pñ̃t cõneniri ẽi durante offo ut
i d.l. nec magẽatibus in ſi. aut ſũt indices maio
res.⁊x ſi ſunt ꝑpetui pñt cõueniri. nã als eorũ ð
licra remanerẽt ĩpunita ⁊ iiuriã ⁊ dãnuz paſſi ni
miũ lederent᷑ cũ cria moꝛte extinguãt᷑ xxij di.
quorũd ⁊ i.l.i. ?.ij. C. ſi reꝰ nel accu moꝛ. fu.
2 ꝓbat i. c. ſi clericꝰ adueꝛſus.xi.q.i.⁊ ĩ.c.ſacꝛo
I de ſen. ex. 7.x. q.iij.c.qꝛ cognonimꝰ ? i. c. ↄq̃
rete ð ꝛeſti. ſpo. cũ ſi. In qbꝰ pʒ epm poſſe oↄue
niri ẽt ꝑ ſubditũ ꝓpriũ durãte dignitate.nec eſt
neceſſe perẽ licẽtiã gꝗ pricipe ꝓut qͥdã b̊ᷣ ſcꝛipſer̃t
alegãtes. l. cñ vo ff. de fideicõiſ. li. que boc nõ
probat. aut ſunt tpᷣales ? nõ pñt regularit᷑ ↄue
niri duꝛãte officio ut in. d. l. nec magiſtratibꝰ:2=
in.l.xs Iraꝛuʒ 2.ij. q. i. ꝓhibẽt᷑. ↄpellunt̃ iñ pſta
re cautionẽ de rñdẽdo depoſito officio ni i l. ſi
adaulieriũ in fi ff. de adul nõ glo. in d. c. ꝓhibẽ
lur. ſi tũ actõ ẽ ipᷣe peritura ↄpellunt᷑ ſuſcipẽ in
diciũ uſqʒ ad ↄteſtatõeʒ litis nt ĩ.l.ſenatꝰ ĩ fi fſᷣ
ð offi pſi. 2 nõ. glo.in. d.l.nec magiſtratibus.
Er pꝛedicnis hẽs an ⁊ qñ iudices ſen dignitatẽ
bites pñt ĩ ius nocari In glo. i. in fi nõ gl.
r dñt hic doc. ſi cleric? pꝰ fuit rebelł ĩ obedi
endo põt ↄpelli preſtare iuſinrãdũ idè ſi pꝰ fuit
excõicatus ur ĩ. c. cũ in ecclijs.j e.de ſen.ex.c.
cũ deſideres. dicit tñ gof.iſpiciendã fore cõſue
tndinẽ ſʒ hoſt. dicit nalere cõſueindineʒ ut non
babentes curãᷓ iurẽt nel alr ꝓmittant:ſʒ ↄſuetu
do nõ nalʒz ut clicis ↄmittatur cura ſine iuramẽ
lo ne diſrũpatur nernꝰecclaſlice diſcipline. ꝓ h̊
c.ſignificaſti de elec. ⁊ in. c. cũ inter de cõſue.⁊
nõ hᷣ dẽm ſʒ iudicio meo poſſet ĩpugnari qꝛ cũ
hoc ſit de iure poſitiuo ſatis poſſet induci ↄſue
indo in jriũ maxie ubi ẽ ↄſuetudo ꝙ clerici fiðᷣ
liter obediãt epᷣo.æ ↄſuetudo uẽ rune rõabił ne
iuꝛamẽta pftent ſine neceſſirate ut ĩ. c. ſi xp̃ᷣs ð
lufiu. uñ hodie h iuramtũ ñ ẽ i uſu nec ſimplex
Pmiſſio obedicie.qð fõte ꝓceſſu ꝑꝑ rõeʒ pal.

Oon es. Breue ẽ. nel põt ſic ſũ
mari per alia nerba.
Ao oĩbus ð dioceſi obediẽdũ ẽ epo.
Mora pꝰ ibi oẽs principes ꝙ qtũcunqʒ ſit prĩ
ceps maximus tenet᷑ nibilominus epo loci obe
dire in ſpeciãtibus ad officium ſuum. nã ponde
ra illa dictionem unlem oẽs ex qua infertur ꝙ;
etiã imperator ſubiectꝰeſt ep̃o loci.nullus ergo
pſinceps exẽptus eſt a iuriſdictione epoꝝ ð iur
coi.uñ ambro. epᷣs excõicauit imperatorẽ ni in
c.duo.xc vi.di. Et ex hoc infertur ꝙ eps i ſua
dioceſi dʒ pꝛecedẽ principẽ ſecularẽ ꝙtumcũqʒ
maximum cũ ipſe heat ĩ eũ iuriſdictionẽ ⁊ n eõ
itẽ eps preeſt ſpiritualibus ? aiabns Priceps
uero ſecularis preeſt tpᷣalibus ⁊ coꝛporibꝰ que
ſum prioꝛibus inferioꝛa. xij. q.i. c. precipimus
⁊..e.ſolite.nã tãto qͥs maioꝛ ẽ Gto degnioribꝰ
2 melioribnus pᷣeſt ut in ant᷑ de defen. cini. 2. J.
e. lolite Mh fo intelligẽdo ꝙ iſte clemeni ð
qꝰ i ſupraſcꝛiptõe fuit diſcipulus petꝛi: ꝙ diſci
pulus dʒ recitare ⁊ defendẽ opi.magẽi ſui ſcðᷣm
o. an de quo nide bo. tex. cum gl. xxiiij q.i. ĩ
c.cũ beatiſſimus.le.= nõ.in.l qualẽ cũ.l.ſe.ff.
de arbi. qdð intellige ſi opi.ẽ nera nã iuxta pbᷣʒ
magis eſt amicandũ neritati q; magro. dixit.n.
de platõe amicus plato ſz magis amica neritas
2 nide ad mãm iſtins tex. bo. tex.i.c.ſiẽ at. xi. q.
iij. ¶ In gl. nota hanc ex qua poteſt decidere
cui de iure tenetur rex confiteri.ſi.n. reſidentig
lſua eſſet.j.ceriã parochiã:tẽ eſt ð illa parochia
? tenetur ↄſiteri preſbyteꝛo paꝛochiali lʒ hodie
cõmuniter habeant reges ex prinilegio ut poſ
ſint ſibi eligẽ confeſſoꝛcs.ſʒ de iure eſt qð dixvi
nt in. c.oĩs utriuſqʒ ſexus de pe.⸗ re. qᷓ qdᷣ tex.
cũ gnãłr loqnat᷑ hʒ locũ in qbnſcũqʒ hoĩbus.ſi
vo reſidentia nõ ẽ. . certãẽ pochiã:iũc tenet̃᷑ ↄfi
teꝛi epo ⁊ idẽ dic de quolʒ q nõ ẽ ᷓ ꝑochiã. aꝛ.
bo.i.c.qᷓqᷓ. j.ð deci.ficit qdð nõ. hoſt. i. c. vqne
rente.S. de of.or ota fo ex gl. ꝙ reges ie
nent ſolueꝛe decimas pſonales ? pᷣdiales.⁊ pro
fi. gl.uið t x.i.c.cũ qͥs..ij.de ſepł.li.vj.⁊ qð
nõ. gl.i. c. ad apłice.. de deci.
„ lu d Mon obediens canoniciſ
einſtitutis incurrit ĩiobediẽ
ie notã.i.infamiã. æ⁊ pone caſũ. Epᷣus
hildeſemenſis nocatꝰ ad aliaʒ ſedẽ epiſcopalem
pꝛopria auctoritate ſe ad illaʒ tꝛanſtulit 2 redar
gutus dicebat ꝙ fecerat pꝛo cõmodo illins ec
cleſie: quia niſi foꝛte tranſiſſet eccleſia illa fuiſſet
paſſa damnum grane in temporalibus. papa
uero enʒz ꝛedarguit hic qꝛ ꝓpteꝛ ↄmodnʒ tẽpo
rale nõ debuit nenire canones diſponẽtes ꝙ
citra licentiã pape ñ dʒ epiſcopꝰepiſcopatũ ſnũ
dimitiẽ ut ĩ. c.ij. ö̊ tranſla. prela.cũ ſi. foꝛte iſte
epiſcopꝰ ꝓ ſuo ↄmõ ꝓprio ſe traſtulich ö p*
ꝙ ñ dʒ qͥs poſtponẽ ſpũalia tẽpoꝛalibꝰ. ſpũalia
n. ſt ꝑperua ⁊? ↄceꝛnũt aĩaʒ qꝛ pcioſiõ ẽ coꝛꝑe.
tẽ nõ tex.ad ↄmdatõeʒ obediẽtie.⁊ fac ꝓ cõi
nlgari ꝙꝙ meliꝰ eſt obedire ꝙᷓ ſacrificare:? rõ ẽ
qꝛ ꝑ nictimaʒ ſeu ſacrificiũ quod fiebat ĩ neteri

¶ De maio. ? obe

reſtõ mactabat᷑ caꝛo aliẽ̃a.p obediẽtiã vo nolũ
tas ꝓpria ðprimit ut dic tex.ĩ.c.ſciendũ.viij.

.q.i.uñ maximũ fls eu imniobe nihil dit᷑
ficilꝰ qᷓ uicẽ ſeipſũ.¶ Mõ fo idi iobedictie no

ta: ꝙ uemii ↄ canões icurrit itamiã ⁊ pot iĩtelli
gi de ifamia canonica que pꝛouenn ex oĩ pecca
ro moꝛtali q ſublato tolliĩ ifamia ꝓ q uid qðᷣ
le. ⁊æ nõ.vj.q.i.oẽl ⁊ ſe.⁊ qð dixi i.c.teſtimoiuʒ
.. de teſti.
Olite Eſt muliũ allegabile. be
* diẽ i ſũma iperium non p
eſt ſacerdotio.imo ſubeſt ⁊ ei obedire
tenet᷑ del ſm abbatẽ. eps nõ dʒ ſubeẽ pricipibꝰ
iʒ peſſe.pꝰ põit admiratõeʒ iperatoris ⁊ aucto
ritatẽ qᷓ monebaĩ. ſa ibi neꝝ expõit illã. fiia ibi
potuiſſes ad declaꝛandũ pꝛeꝛogatiuaʒ ſaceꝛdo
tij iduẽ auctoritẽ Mieꝛ0. iiij. ibi preteꝛea aucio
ritatẽ Genef. qnto ibi h̊ ãt ↄcludu ↄ iꝑatoꝛc.
ſexio ibi nos autem. ſe excuſat ꝙ no icrepauit
dicẽs ꝙ incꝛepaꝛ poterat ⁊ hꝰ aucioꝛ 2. ſept o
ibi niꝝ ꝛeliqᷣt imꝑa oꝛc ſuo iudicio. Mõ o ex
g criptione ꝙ imꝑatoꝛ dr illuſtris. Ide dic de
ꝛege frãcie ꝗ. ð iudi.nouit. aliqͥ iñ appellant pa
pã ⁊ imꝑatorẽ ſuꝑilluſtreſ ut nõ. i. l.i. ff de of.
eiꝰ. dixi i. c. qd ſedes ðᷣ offi.oꝛ. fo nõ driaʒ ĩ
ter cãʒ ⁊ occaſionẽ.nã cã ſʒ hoſti.ifert ſuũ caiũ
occaſio vᷣo n.itẽ cã ↄſiſtit i iur̃ ⁊ ẽ ꝛõabił.occa
ſio vo i fẽo ⁊ ẽ iꝛꝛõabił uñ ꝓueꝛ.xvij occaſio
nẽ querit qui:ułc diſcedẽ ab amico.ẽ g occaſio
q dã illicita excuſatio. æ tene mèti ad heiſtũ tex.
Möõ ꝙ iterptatõe cniuſcũqʒ ſcripie ſeu cuiuſ
cũqʒ diſpõis tria ſt attẽdenda ꝑſona.ſ.loques
? illiꝰcni loqᷣt æ uis locutõis ex qitate.g ꝑſoaꝝ
colligiẽ mes diſponẽtis ¶ Mõ qᷓrio ibi ſeqret
ex pᷣ ꝙ naler. ar. ab abſurdo. ſile ĩ.c. ex oꝛe ð 5
ui. idẽ ſi ſequitur aliqᷓ ihũanitas ut ĩ. l. furti. F.
paciũ.ff. de his qni no.ifa.dʒ geiſta diſpõ iteili
gi ut nulla ſequatui ihũanitaſ nulla abſurduas
27 ꝓ his enitãdis reſtringẽda ẽ gñal diſpo.æ fa
cit hoc ad deciſionẽ hꝰqõis de qᷓ per bar. in. l.
oẽs połi.ff. ð iuſ.⁊ iu.dicit ſtatutu.qᷓcũqʒ exira
xerit ſanguinẽ in platea puniat᷑ tali pena. barbi
tõſoꝛ qdã extꝛaxit ſãguinẽ fiobotomiã faciẽdo
nũqd icideꝛit ĩ ſtatutũ ceꝛte ex gñalita e vpoꝝ

dicẽdũ ẽ ꝙ incideꝛii ſed ꝛſtꝛingenda ẽ d

tas:qꝛ abſurdũ ⁊ ibumanũ ẽ dicẽ pri ¶ Nõ
q̃nto ꝙ fuus dr humana creatura. ſic aꝛguit 5
papa. nã auctoritaſ petri bʒ ut clerici debeãt eẽ
ſubditi oi humane cꝛeat᷑e.ſi.n.illa auctoꝛitaſ in
telligeꝛet̃᷑ gñalꝛ ſequeret̃ abſurdũ.ſ.ꝙ ẽi faꝰcũ
ſii bumana cꝛeat̃a beꝛct iperinʒ ĩ chicoſ. ¶ Nõ
lexto ꝙ imꝑatoꝛ ẽ. S.illos cłicos q ab eo tenet
Ipalia. æ itellige de bñtibꝰipᷣalia ĩ feudũ. naʒ rõ
ne feudi ↄpetit iuꝛiſditio ẽt in clicos ut ĩi.c.ueꝰꝝ
ð fo. ↄpe.ſecus ãt ſi chcꝰ bʒ ipᷣalia ſʒ/nõ ĩ fendũ
illa.n. nõ lubijcint̃ ꝑatori ſʒ ſequũt᷑ ꝑſõaʒ ⁊ fo
rũ ipſoꝝ cłicoꝝ ut in c. nonerit. x. q.i.. c. adv
ſus ⁊ in. c.nouimꝰ. j. ð̊ imu. ec.⁊ h i effeciu no
luit Inn. bic qðᷣ nõ: ¶ Mõ ibi põtifex ĩ ſpũali
bus ꝙ de iure diuino papa ? nõ imꝑator peſt

ſpiritualibꝰ. Ex quo infeꝛt ꝙ; clerici ſũt de inꝛe
diuino exempti ab imꝑatore cum ſint res ſpiri
ruales. eo.n. ipo ꝙ quis ordinat᷑ ĩ clericũ effici
tur res ſacra ⁊æ tranſfert᷑ in ſoꝛtem dni. xij. q.i.
cui poꝛtio. ⁊ ſic ipo facto eximuur a pfᷣate imꝑa
toris quinimo nulla dignitas ſecularis ſilis eſt
ſaceꝛdotio:ut dicit tex.in. c.duo.xc vVj. di.ſed nui
leicit hodie dignitas clericatꝰ ꝓpt᷑ nueroſitatẽ:
nt dicit tex.i.c.legimus.xciij.di.olim aũt qꝛ nõ
oés idiſtincte ꝓmouebãt᷑ erãt i maxio honoꝛe.
Ens ſeptimo unũ modũ cognoſcendi maiori
tatẽ dignitatis ⁊? officij.nã q;to qs melioribus
pꝛeeſt tãto maior eſt cẽſendus ſic arguii b papa
nã põufex pᷣeſt ſpũalibꝰ.rex Vo tpalibꝰ. ſʒ ſpna
lia ſunt ipalibus digniora g põtifex ẽ maior
rege:qꝛ maioribꝰ ⁊ dignioribꝰrebꝰpeſt ꝗð nõ.
2 idẽ innuit tex. in autẽ. ð.defẽ. cini.¶ Mõ ibi
ſupeꝛ bonos ⁊ malos ꝙ nõ ſolũ mali ſʒ ei boni
ſunt ſub iuriſditiõe ſuꝑioris.⁊ hoc ẽt ꝓbat᷑ in
auctoritate petri. ſubditi eſtote ⁊c.nã ſcribebat
oibꝰ idiffeꝛẽter.ꝙ gdr ꝙ lex nõ ẽ ĩpoſita inſto
nt i. c. ʒ ð reg.xix.q.ij.due ſũt.dʒ itelligi ð lege
peccati: nõ ãt de lege iuri ditõis. farendũ in eſt
ꝙ exeꝛcitiũ iuriſditiõis nõ ↄpeni 5 vonos. vñ
ſi nõ eſſʒ peccaiũ nõ oporteꝛei hẽe ſuꝑiore: ſed
oẽs hũanuꝰ eſſèt eq̃tes ut ĩ.c.ð ↄſtatinopolita

na. xxij. di. uide ad pdicta bo. gl. i c. ad nzaz de

pẽ. ⁊ ꝑ Inn.i.c paſtorał.s. ð offi.ordi.¶Nõ
idi taqᷓ; pexcellenti iũcta gl.ꝓ ſigniſicato iſtius
dicrnois tanqᷓ;. nã ꝓprie nõ eſt ueritatis expreſ
ſiua ſʒ ipꝛoprie.ſic diciio q̃ᷓi.nt hẽ i euãgelio q̃i
nnigeniii a pẽe ⁊c̃. denotat eni ibi vᷣitatẽ ⁊ non
ſilbitudinẽ. ð quo nide qð nõ.ĩ.c.ꝓut de do.?⁊ 9
tu. ¶ Nð ibi ſacẽ dotali ꝓſap a ſcẽdẽii ꝙ oli
erat honorabile öſcẽdẽ ex ꝓſapia ſaceꝛdotuʒ.
hodie vo reputat᷑ ignominioſũ.⁊ hoc qꝛ ꝓpteꝛ
ꝓbibitionẽ ecclłie coitus ſaceꝛdotał ẽ danatus.
xx. ⁊z. ij. di. ꝑ to. z. S. ð fi. preſ.ꝑ to.itẽ nõ ibi cõ
ſtitui te ſuꝑ gẽtes ⁊c̃. ꝙ nõ eſt abſonũ ut ſacer
dotiũ pꝛeſit in tpᷣalibus nã ut nides in uereri ie
ſtamẽeto deus pꝛefecit Jeremiã ſaceꝛdotẽ ſupeꝛ
gentem æ ꝛegna. æ uide ad mãm ꝗð nõ. Inn in
.c. licet ex ſuſcepto ð fo.ↄpe . ibi ꝓpt de
um ꝙ meritorium eſt illuʒ ꝛcco gnoſceꝛe in luꝑi
orẽ ⁊ maiorẽ qͥ nõ eſt. eſt n. tertius gradus bu
miliratis ſubicẽ ſe miori.ð qꝰ mið bo. gl.i cle. i.
ð religi. do ¶
ꝙ papa ⁊ imperaiõ diĩt᷑ hr̃e dignitatẽ.⁊ ſic pa
patus ẽ digniras. æ hꝰ ueꝝ laio ſũpto nocabu
lo.nã ꝓprie ẽ dignitatũ culmẽ.⁊ ið dr i epaiu:
ut i. c. uenerabili de pbẽ.⁊ dic ꝙ i diſpone ĩſiiiĩ
gibili appellatõe dignitatiſ ñ nenit epatus gl:
nõ.⁊ mẽti tenẽda.c.ij.ð pꝛebẽ.li.vj 6 ibi
i ſiniſtra ꝑte ſedẽ ꝙ ꝑs dextra Perwenes
ĩ hoc ĩ ſtadũ ẽ loci ↄſuetudiniiMõ ibi ſi ð
bẽt ꝛenerẽter aſſurgãt ꝙ reges ⁊ pricipel oñt
aſſurgẽ in aduẽtũ epoꝝ ⁊ eis iu, ſe ueneꝛabilẽ
ſedem aſſignare. z ex his v̈bis nenerabile ſedẽ
dicit Jo. an. ꝙ plati ſũt ponẽdi ad ꝑiẽ dexiraʒ
ſecłares vo pricipes ad ſiniſtrã.nõ ibi poſſem

.„KNRE

sen

goit

; einpa
pſt namn iholleg
11 ſo D ticulch
er. els 11 ligningd

e N bi o, m
1 6. lecde cog on

N goridee l
vmitele⸗ iono binb ami⸗
Cevoo , gi iin i⸗ .

ntuhg im /00. ,
aler g ,uzomnit⸗ e . .
hei ane i nl enel
niil Gin nlbrdi⸗ ii tenigedt
nege⸗ ilaij baniins ui
u itgiletiaionifre lid⸗

tſodilberrt rlilieul gan
cctitc' e llnsti Annin
õ
bic er de ul n don ſu hlin
irfudtltd h n u huni ii
cclaſtcinid 0 ) N
ego n diginr onn i, mi oſi
pine ivn pj ojtilit com ieo oee
ilgeraiſoi;ic1ꝛoi .
ilMisααnz7zli
Cöfdein cbior iouo ſdein ſſeruͦt
ini ogn iſnr ſkebiicl doo d
Ihocnegn geelt ginmz dici n
iit ſroanicr wioß prülgnif
in hyeleg ord ade n in ddr ei,
licd aNoſus olideci tacite inn uri,
i nitrig'ſen a ſhtiegi.
hiyim lig e mi bi nleteg i
haſfig ſin t ol uln iiir gect
alone ghon img nno⸗ n uni
iuor inoclis g le
ulhles e ſe ſyi gieͤb Amnaior lon
eans d, „ Ab ni octo gieſo⸗

ir ni Ali r gir h
le ir bem gict do.

liiſ i is isdgntnrg o
iinſ ſiteng G buͤt
munmſigt ineclne an⸗
n higläpor . deo.
nninßo did niſoneh dia
nired lgmneg
. . TW

nisziien tui.

.

ſic im
ſedoe
gocnd
uͤire⸗
ni

ſecemt i
normi!
a⸗
iptione
leꝛos do
ad ꝛplce
pti poſt
in ſſ olo
ptus lern
cedendſa
a loqnüi
ndnndu.
ſ.gl ocnd
15 ienon
dnc zni
lani cer d
adi
Anon di

nii

i

Ke

Prinnng Ge

Aind
Nenpnid. Drie
wiles e aüihn i

rTes in ar u auc
eleſrintine
nnunint
üre einnntin 4
aingtti
ſſetr

leſte

lun ſob Gnſtlieſchotgdti hi n
maonnr Dann bcid cd

L lliſontiiſgteh
obẽ iafeirer g Cfolrtöiſattnct⸗

uichoͤz nai tuſi hitigiii
Helcal o ir celge on tloſg inetiiil
mcuini unſcnois no Opentoros n
no eſy percnũ n oponen birſcporeric
his uimni eſirej eslic Aitnopolie

nI) A iſesg ubo gli nine

hitp Mmic uſlvakud an den
ilic heltelen iüan g, o ioniſeao idins
os unih ni ppre noetvenns apn/
wghnone di⸗ ihntiicnigii⸗
uigeiianrid Mann dlNmeton
ſbunchni dandute mni utine
n(Mbiilun Nn alig N
crudorortble ide in enom.
tde io ui igtvnntl thetn
Obloni ulſe inslunhhnl ciu,

tiſcdi otoͦSnrt voolenibi
ſuolteſie gals teh

ocſ wponü r iuer
,,eN hlſbvs tültocsindetente
muirnnin zmni t tee
ana ead nun r.
bi pri
loccho d ſo CM.
1 cogtoſen n
4 uniin⸗ nummi
un ſcpteniond udt
hans 3 bwns ſnt 6
6 einft dgn
int mm l i e⸗
ninn pn ulni⸗

184) ,,
rni/,
lgiui e s

.

¶ De malo. æobe:

tñ ꝙỹ papa põt rõabilr inerepare imperatorẽ =
alios pricipes ſeculaꝛes. æ nimiꝝ. nã põt eos ex
cã deponẽ ut i.c. alus. x.q. vi. ? i.c. ad aplice
ð re iudi.li.vi.¶ Mõ ibi nõ diſtiguẽs: ꝙ; nẽo
pt dicẽ ſe alienũ ab ouili ecclie.oĩs gꝰ creatura

ſubiecta eccle s quo nide ꝑ Inno.i.c. q ſuꝑ
bis de uoro lio n5 ibi nihil excipiẽs ꝗᷣ di
xit qdᷣcũqʒ ꝙ vVoa gnãlia gnãte ſũt itelligẽda =
ubi lex nõ excipit nec diſtiguit nec nos debemꝰ
excipe ł diſtiguẽ.⁊æ ad h̊ quotidie altr iſte tex. ſi
mile hꝛ i.c.ſi rõanoꝝ.xix.di.= i.c.ꝙ ſi dõmiẽit
xxxi.q.i.qð ĩtelle niſi ſubſit aliq̃ cã reſtrigedi
ur ſi ſeqret abſurdũ ł aliqᷓ ihumãaitas ut. 5. dixi
nel opoꝛtẽc ꝑꝑ aliã legẽ reſtrictionẽ facẽ nt i. c.
cu dilect?ꝰ ð oſue. ⁊ i. l. ij. C. ð noxa. ¶ In gli
v. ab eo fcipiũt i fi.ſupyle.hodie li.vi.⁊ dic cla
ri qᷓ gl. ꝙ aut eps l aliꝰ pᷣlat cognoſcit ð pali
bus ⁊ fendalibꝰ:æ tẽ appellãdũ ẽ ad dnʒ feudi ſi
ne ſit ecckaſticꝰ ſiue ſecularis ut i. c. ex trãſmiſſa
ð fo. ↄpe.uide tex.iũcta gl. i. c. rõana. F. dʒ alk.
i gl. nõ i. c ceteꝝ de iudi. aut bona iſta tpalia ñ

ſunt fendalia. ? tũc dʒ app llariad ꝓrimũ ſuꝑi
ore ecclaſticũ nt ĩ. d 50 (In gl v dch n
hanc glo. ut diligeter põderet᷑ qdᷣʒ voũ poſuũ
iĩ diſpone. nã ubi vba pnt aliqͥd oꝑari ſẽꝑ debe
mꝰ ieelligẽ ut aliqͥd oꝑẽr̃ ut ĩ c.ſi papa ð Pui.li.
V.c i.·.li qn. C. & iof. teſt. Gl. tm i ti op. .lñ
recie. C. ð fideiuſ. ubi dr̃ ꝙ ſi duo fideiuſſerũt
iſolidũ nõ oꝑat. v. ſonat. ſiłe hz i.c. ſi duo ð ꝓ
cu. li. Vi. ſz dic reglꝛ ꝓcedit primuʒ diciũ. qñ
qʒ vo n pnt vba oꝑari ex toto Fʒ ꝓpꝛiũ ſignifi
cati: aut ꝓpter legis ordiatõeʒ: ut qa vba anzʒ
ponũt cꝗ dubitatõis tollẽde cũ tacite iſint ut i.
l.q mutuũ. ff. mãda. ſi gꝰ fieri põt ſẽꝑ ðnt oꝑãi.
In gl. i v. iter ſoleʒ ? lunã ibi qͥndecies. alia
lia hʒ qdrageſies. æ ſʒ hoſt. nulla iſtaꝝ ꝓcedit
ſm ↄputationẽ glo qa ſi fra ẽ maioꝛ luna ſepti
es. ſol qt maior fra octies.gꝰ ſol ẽ maior luna
octles ſepties. ⁊ ſic.lvi.nicibus. nã octo nicibꝰ
vij. ↄſtuuũt. lvi. Alij ale dqnt. hꝰ ti dicit Jo.
an. ? bn relinqnda ſt aſtrologis põt t lr̃a hre
aliu itellectũ nt ſiẽ ẽ dria it ſol ⸗ luna.ita int᷑ ĩ
batorem z papã. ſicut. n. luna ñᷣ bʒ claritatẽ ex
ſe z recipit a ſole: ita impator ꝛecipit prᷣatẽ a pa
pa.? ꝓccdit iſte intellectꝰ intelligedo ꝙ penes
papa ſit pfas i temporalibꝰ i hitu. exercitiũ vo
recipit imꝑator a papa. de q uide ꝙ dixi.ĩ. c.
nouit de iudi. iſte tñᷣ tex. põt adduci ĩ Sriũ qꝛ di
cit ꝙ dens iſtituit iſtas duas dignitates ĩꝑiũ ſ.
? ſacerdoriũ:ſʒ põr rñderi ꝙ imediate pfᷣates
iſte ſüt a deo: ſz atoꝛ ñ r̃cipit imediate a deo.
nã ipatoꝛes herũt oli iꝑiũ ꝑ ĩpreſſionẽ.ſʒ ptᷣaſ
gnulr fuit data a xpᷣo dũ dixit.qdᷣcũqʒ ligauẽis
ſap terra ꝛc. ut i tex. ð q dic nt nõ.i.d.c.nouit
té alia dꝛia nã quẽadmodũ ſol illũinat mũdũ
in nocte ꝑ lunã:ita papa exercet iuriſdictionem
