tñ iure recuſatiõis.Ex his eniʒ infert᷑ ꝙ cla ex
certa ſcia idẽ ĩportat ac ſi papa dixiſſʒ ꝙ facie
bat illud ð plenitudie ptᷣatis.ex quo gnãliter ĩ
fero unũ ſingu. dẽm ꝙ ubicũqʒ in mã requiriĩt
plenitudo ptaris pᷣncipis:ſatis ẽ pncipẽ diceꝛe
ꝙ illð faẽ ex certa ſcia. Adde pulchꝝ dẽm In
no. i. c. inotuit ð elcc. ubi dixit ꝙ papa nõ dẽt
ſine cã uti plenitudine pfatis:⁊ alibi dixit ꝙ
uniuerſalẽ ſtatũ ecchie papa nõ eſt tolcrãdus ſi
ne cã magna ⁊ alijs manifeſta.qð ẽ menti omẽ
dandũ.⁊ ponit hoc ĩ.c.quãto ð ↄſue.⁊ ð hac
plenitudine ptatis uide glo.i.c.ubi ꝑiculuʒ de
elec. li.vj.? ꝑ Jo.an.i.c.ex publico ð ↄuerſ.
piu.⁊ hãc pfateʒ quã hic nocamꝰ plenitudinẽ
alibi uocamꝰ abſolutã:q̃ſi diſpõni legũ cõiuʒ ñ
ſubiectã.ut nõ.i.d.c.ex publico.uũo aũt con
ſtat ðᷣ iſta ceꝛta ſcĩia pncipis.uide gl.fi.i cle.⁊ ſi
pᷣncipalis.j.e.ti.q̃ ſinglarit᷑ diẽ ꝙ niſi cxpᷣmat
iſta clauſula certa ſcia:nõ pᷣſumitur. æ nide glo.
fi.q̃ᷓ ad hoc põt ĩduci ĩ.c.mltiplici ð deci. Sed
Inno. alr ſeẽtit ĩ.c.pnti ð rptis li.vj.qð hodie
icipit ſtatutuʒ.dicẽs ſufficẽ ꝙ ex vbis rpti poſ
ſit apꝑere de ceꝛta ſcia:lʒ ſpecifice illa cka non
exprimat᷑.qð eſt nõbile dẽm. æ vr̃ idẽ Jo. an.
ſentire ĩ. c.nõnulli.j.e.ſᷣm hoc ĩtellige ⁊ limita
glo. i. c. .. de ↄſti.li. vj. ¶ Altio põt ſingkr ad
duci cauda gl. ꝙ prĩceps nõ poſſit ð plenitudi
ne ptatis cãm ↄmittẽ ſuſpecto ſine facultate re
cuſãdi. ⁊ neſcio alibi ita expſſuʒ.qnimo cõiter
doc.ſentiunt oppoſitum in.c. cum inteꝛ de ex
cep.ſed primuʒ ibi ſequor.⁊ bene facit tex. in
cle. paſtoralis de ꝛe indi. Abbas.
Hoc ĩ

D audientiam. tendit.

Falſa latinitas uitiat ꝛptũ pape.pꝰpo
nit᷑ dubitatio. ſo ſolutio. ibi quibꝰ: ¶ Mõ.pꝰ
ꝙ nõ ẽ cꝛedẽdũ aſſerẽti ſe abſolutuʒ fuiſſe:ſed
oʒ ut de hoc fiat fides ꝑ legitias batiões. ad
hoc.c. ꝓpoſuit ð idet eoami . s foribi
priĩa facie pro uſu cõi loquẽdi.⁊ dic p facie.i.
pꝰ aſpectu. Nã ĩ foꝛma ⁊ alijs uidebant litter
aplice. Itẽ nõ. ibi pcẽm ⁊ qũqʒ ponit᷑ pcẽm ꝓ
dᷣfectu uł uitio.ñ aũt hic ſumit᷑ ꝓ peccato mor
tali uel ueniali. Itẽ nõ.ibi:manifeſtum:⁊ tene
mti ꝙ ad hoc ut falſa latinitas uitiet reſcriptũ
pape dʒ eſſe manifeſta.nõ aũt ſufficit ꝙ ſit du
bitabilis. dic etiã ꝙ ſi poſſʒ ſaluari ꝑ figuram:
nõ uitiaret᷑ ptuʒ. ad hoc.c.i..ð iudi.Et h̊ fa
ciunt ad qõneʒ.dicebat᷑ ĩ quodã rpto aplico ꝙ
rectores hoſpitalis ⁊ alie ꝑſone qᷓ degẽ ↄtige
rit ĩ eodẽ poſſẽt ibidẽ ſepeliri ⁊?. Mũqͥd rptũ
nitiet ꝓpter illã falſã latinitatẽ.nã ubi dic que
dʒ dicẽ q̃s.cũ referat᷑ ad illũ infinitiuũ degeꝛe
Sriuʒ ↄſuluit Jo.an.qꝛ põt ſaluari ꝑ figuram
ſilẽſym.nã illud vbum q̃ põt eẽ neutri generis
2 płalis numeri:⁊ facẽ ꝛelationẽ ad vᷣbũ ꝑſone
2= ad vᷣbuʒ rectores.⁊ ſic erit accuſatiui caſus.
Itẽ pᷣſuppoſito ꝙ ſimpłr aſſumat᷑ illud vpum
que:ut faciat relationẽ ad vᷣpuʒ ꝑſone:tñ cum
ſit modicus defectꝰ nõ dʒ uitiare l̃aʒ. ar.in.c.

¶ De relcrip:

ex pte de fi.ĩſtru. nã ſi bẽret qᷓ ↄtigerit:nõ eſſʒ
falſa latinitas:qꝛ tũc illud relatiuũ q regeretur
ab illo vbo. ⁊ ſic tin deficẽt titulus.¶ Nõ bñ
hec dẽa que tn Jo. an.hic ĩ lec.ſua nõ refert.
Hã ex oĩbꝰ pdiciis hẽs tres ↄcłones. Dria
ꝙ falſa latinitas uitiat ꝛeſcriptũ pape dũmõ ſit
mãifeſta.ſecus ſi dubitabilis. Scða ↄcło ꝙ ſi
falſa latinitas põt ſaluari ꝑ figurã:nõ uitiatur
Fptuʒ.⁊ de iſtis figuris uide glo.bo.i.c.forus
ð v.ſig. Tertia ↄclo ꝙ ſi falſa latinitas ſurgit
ex modico defectu alicuiꝰ lr̃e uel tituli: nõ niti
at reſcriptũ.⁊ uide q dixi in.d.c.ex ꝑte. En
glo. i. in fi. ⁊ hec ultia opio cõiter tenet᷑. vñ q̃
lecunqʒ ſit ꝛptuʒ pape ſiue de iuſticia ſiue cõti
near gꝛam ſiue ſit puilegiuʒ õ ius:ſemꝑ uitiat
ex falſa latinitate.ſecus ĩ alijs inſtris alioꝝ nõ
rioꝝ. Et nõ.rõneʒ decidẽdi quã ponit glo.qa
.ſ. reſcriptũ pape trãſit ꝑ multas manꝰ. Itẽ cũ
magna matuꝛitate decoquit. ꝑ hãc rõnem ifeꝛt
h do.an.ꝙ ſi rptuʒ pape emanaret ꝑ cameraʒ
2 nõ ꝑ cãcellariã: ꝙ falſa latinitas n oĩo uitia
ret:qꝛ tũc nõ trãſit ꝑ mitas manus.⁊ hoc dẽm
uidet᷑ ſatis equũ pria fronte. Sʒ griuʒ ego te
neo:qꝛ tunc orit᷑ duplex pᷣſumptio õ las.pꝛio
qꝛ nõ emanauerũt ꝑ cancellariã ſm cõeʒ ſtiũ.
Scðo qꝛ magis pᷣſumit᷑ falſitas qñ łe ſunt q̃ſi
clãdeſtine:⁊æ ↄtinẽt peccatũ ĩ ↄſtructione. Nã
deciſio illius tex. reſpẽu nullitatis fundat᷑ ſuꝑ
pſũupta falſitate. Itẽ iſte tex.ñ fundat ſe ſuꝑ cã
cellaria:ſʒ ſimpłr loquit᷑.⁊ foꝛte tpᷣe huius.c.n
erat ita ordĩata cãcellaria ſicut hodie. pnceps
eni pſumit̃᷑ hr̃e nõrios doctos z ꝓbos. Deꝛ
hoc etiã dicerẽ hũc tex.ꝓcedẽ euã ĩ l̃is alioꝝ
pncipũ.falſitas tñ cinꝰ pſumẽda ẽ ĩ lĩis gre qᷓ
ðᷣ iuſti. ar.ĩ.c.fi.j.ð falſa.⁊æ tenẽt h doc.Ab.
X+ p arte. Calus. Eonen, fm
ptuʒ nõ põt oppõi
ð taciturnitate pᷣmi ĩpetrati ꝑ appllã
tẽ de ſua appellatiõe nõ habita mentiõc.̊ diẽ
quo ad titulũ. In pᷣma ꝑte narrat fẽm:diffini
tionẽ: appellationẽ.⁊ ſpoliationẽ. In fa uniꝰ
ꝑptis ꝑſecutionẽ:⁊ alteriꝰ negligentiã.ibi quã.
In tertia finalẽ determinationẽ.ibi:ideoqʒ.
ð. prio ꝙ ecclia plebanał põt poſſider̃᷑ ⁊
tenẽ capellã poſitã ĩ ſuo plebanaru nõ ponẽdo
ibi rectoꝛẽ:ſʒ capellanũ qͥ eam officiet:⁊ teneat
noĩie plebis.⁊ põt ĩtelligi iux nõ.ꝑ gl.i.c.cũ te
de eta.⁊ quali.uel qn habuit ex pꝛiuilegio: uel
pſcripſit capellã ut ſit ð menſa plebis.iux nõ.ĩ
.c.ut ſuper de re.eccle.nõ alie. alias de iuꝛe re
gulaꝛiter capella non ꝑtinet ad plebeʒ: niſi iux
nõ.in.c.ad audientiam primo. de eccle.edi.2=

in.c.dilectus de capel.mo.⁊ uerbũ de iuxe po

ſitum in tex. intelligitur laꝛgo modo. ¶ Scðo
nõ.ꝙ eccleſia hñs ſub ſe capellas poteſt dici
matrix reſpectu capellaꝝ ↄcor.cle.i.de ſenten.
exco.⁊.c.ex trãſmiſſa ð pᷣſcrip.⁊ hoc largo ſũ
pto uocabło. ꝓpe vo ⁊ ſtricte eccłia cathedral
dẽ matrix: ut i. c.uenerabił.j.de vᷣ.ſig:⁊ ex hꝰ
Vbo nõ ñ uitiari ſententiã ucł libellũ ſi eccleſia

ruintnmne R
itcbei calun
le O. nig

iscooond Fnn

uinocion rn
– Aneſni anmiin
ſiciſeui canſt en Gogo fis
jutibrdi ͦg a n d
cizg aliniß iorlndn ſini⸗
ipiuuglia iuin enane e
irhemwßece ini glſi
irgniis ibe iit eeſiinigon fuun

fngans penutepyeluuse nungore
fqun⸗ —
Appſocefictnici gite wpelioch ode
n ineceſsſ no ut rolenn pplonan.
Gdohonengſennno cbſemeſpole hul
ſan So d nigirboc rünſel irdi
pbſe oentigen genni g mwclun
nupeur hpel roen rei gſegbehziet ͤf
tpelaun i nei nerpſe rrag
tuicl c um ehe n
ichrlaus pt elutien uel 6 6
ſiun mplnocini o pů cppeliſ

licrerin,
no fcere inns tin

merinſinimm n , üalrei

nticpyſläin ji
0Dlumnurare ubi iſt
aſihtizmicazen e eſuen

Uhei ſper vhelnie iu

&

lcia ſiun
. llunnm lken u
1.Gnö. röne; inn
onit glog⸗
niprü pape niͤ ult utge⸗
Mamumitund dcron i
.n Pſtihrn n

nõn,: e nanarer
no Set
bcrelnichillllunins g0 uiia
ſerrtücn niſtminsnann aboc
nicek ſuis eanühi fo. Geinnhn
neo:qꝛ tunc orit q nie. D in ezor⸗
. oni⸗ nperßſunhni 5lns ie
q: n emananerit ocancelanij fn cdej fli⸗
rdo e ngb fſmitlſtwj cſm ii
cligeſie t onne Peaarũ ioltrucnone. Hi
deuſioo llus cha Hulitatis fundat ſup
Pſnn nlltne. N lleter i ncin ſeip c̃
ccluna:ſ ſinylr loquit e fote pe bius ĩ
erm in ordiana cicelarin ſcut hoce. Pnceys
eniplumit hfe norios docos 1 pdos. Deꝛ
boc eru diccre huͦc ter. pcede en ilfis dioy
pnohi ilius i ene hſunin iilis gee
dunt ichi dilrtwabee Nn
Caſs. Connnfnn
4 parte. ſptnznopot ppoi
omimmnimr in ivmmn b opyli
li de ſus appelanoe no hebitn nadk d
õ
one:apelanone. ſpoliatone hnfan
8 Rcunone⸗ Aer negigenni iebe.
Ne ſ ie enmningioe Piiceoch.
õ ſiit
oetchaednal dot Pollide
Mode dalen
zvoſthi Co Nedanann nd Hoe
ene celi oſtiiſ en
Amidemnoficerton
lg ui iö g in

1
cxco.? i ſoeſe ech 8
vocablo⸗ .
4 mir ic liſati⸗
Gm Hiuum ſlen
oon

ſorio põt fieri mẽtio de iure ꝓprietatis i nara
tõe:nec ꝑ hoc libelluſ extẽdit᷑ ad iudiciũ ꝓprie
tatis:ut pʒ ibi de iure ꝑtineat:⁊ tñ in fi. fit ꝛſtõ
iz iſta vVba ↄcemẽetia ꝓprietatẽ nõ ueꝛificentur
Ex quo ifertur ꝙ libellus dʒ attẽdi ĩ ↄcłone ñ
in narratõe ? que narrãtuꝛ nõ apliant ↄcłonẽ
libelli. Nẽ ꝓbat in. c. ex ꝑte.b.j. de foro ope.
ubi latius dico. Itẽ nõ. appellatũ poſſe appel
latõeʒ ꝓſequi:ẽt appellatore nõ ꝓſequente.ad
H.ij. q. vi. F. appellatõe. Itẽ nõ. ꝙ ð lis elidi
bilibuſ ꝑ exceptionẽ nõ ẽ neceſſe facẽ metionẽ
in fis.⁊ hoc tenẽt hic cõiꝛ doct.⁊ ſatis pꝛobat
bec la uide ꝙ dicã in.c.ex tenoꝛe.j.eę. Itẽ nõ
ꝙ ille dici ſpoliari cꝰ noĩe poſſedebat᷑ ⁊ nõ is
qui fuit deiectus ut ĩi.c.cũ ueniſſent. j. reſti.
ſpo. Itẽ nõ. ꝙ una ecclia põt aliã poſſidere.=
ſi ea ſpoliat põt agere iudicio poſſeſſorio:uel

per uiã attẽptati petẽ reſtõcʒ abſqʒ eo ꝙ ꝓbet
titulũ ulł colorẽ niuli Dro declaratõe mãe
huius.c.prio oppono.vr.n.ꝙ iſte.O.qui ap
pellauit nõ dẽbat audiri ſuper appellarõe ſua
qꝛ ſpoliãdo aduerſariũ pꝰ appellationẽ ur illi
nũciaſſe ut ĩ.c an ſit.j.de ap.So.glo.ſᷣa fatet
griũ ⁊ ĩ hoc bñ nõ.gl.hoc ẽt ↄfirmat Inn. di
cẽs ꝙ attẽptãs aliqd ↄ appellatõem ſuã nõ dʒ
aplius audiꝛi et ſi uellet las ĩpetrare ſuper ea
qoð nõ ¶ Et ex his poſſʒ dici ad õriũ ꝙ iſte ñ
fuit admiſſus nã hic fuit ꝓceſſũ uigoꝛẽ ſaꝛum

lr̃aruʒ quas ipetrauit appellatus:⁊ nõ uigore
lr̃aꝝ quas iĩpetrauit appellãs. ¶ Sʒ 5 h' ego

oppono de fi. c. ubi dẽ ꝙ iſte appellãs dʒ ↄdeẽp

nari in expẽſis ſi nõ fuit proſequtꝰapplłonem:
ergo poterat ꝓſequi nõ obſtante ſpoliatõe pᷣuſ
facta. So.doc.nõ tãgũt hoc Sriũ:ſed põt dici
ꝙꝙ iõ iſte potẽat æ⁊ tenebat᷑ ꝓſequi qꝛ appellatꝰ
recepeꝛat appellatõem ⁊ eã ꝓſequebat᷑:⁊ iõ ñ
licuit appellatori illã deſerer̃:nec expᷣſſe nec ta
cite. ut in. c.ſepe.j.de ap.nõnteꝛ diẽ hic Inn.
ꝙ ſi appellatus recipit appellatõem.uel alłs in
teꝛeſt ſua ne appellatio deſerat᷑ nõ põt appellãſ
illi renũciare ar.in.l. nemo.ff. de re.iuris.⁊ in
c.nemo de.re.iuꝛiſ.li.vi.nemo.n.dʒ cũ alreri
us piudicio ↄſiliũ mutare.ſʒ ubi iſta ceſſarent
poſſ appellãs renũciare ſue appellationi.⁊ ſic
loqᷣt fʒ eũ.l.ſiqs libellos.C. ð ap.canoiʒata.ij
q.vi.qð vbũ nõ. Itẽ tacita renũciatio ĩducit
ex attẽptatione ĩ odiũ aitẽptãtis:nõ ãt quate
nus tdit in fauorẽ ſui z ĩ odiũ aduerſarij qui
uult appellationẽ pꝛoſequi:ut eſt tex.hic nõ.iũ
cto principio cum fi. ex bis habes declaratam
glo. fi. pp. 7 2 Pncipaliter 5 tex. æ vr̃ ꝙ
eriã appellatus nõ poterat hic ꝓſequi appella
tionẽ cũ bienniũ eſſet elapſũ tpᷣe ꝓſecutiõis ut
dr̃ in Ea.na lapſus biẽnij firmat ſniaʒ = appel
latio eſt deſeꝛra: ut ĩ.c.ꝑſonas.⁊ ĩ.c. cuʒ ſit ro
mana.j.de ap.⁊ in autẽ.ei qui appellat.C. de
tẽp.ap. So. ꝓpter hoc õriũ iſtud.c.legit᷑ duo
bus modis.in glo.in v.cũ bieniũ.pꝰꝙ iſte ap
pellatus nõ ꝓſequebat᷑ appellationem:ſed age

C De reſcrip.

inferior appellaĩ matrix ¶ Hõ. ꝙ in poſſeſ

bat inteꝛdicto vñ ui.ad reſtõneʒ ↄſequẽdã.⁊=
ſm hoc no ob. õriuʒ. Sʒ hanc ſo.facit aꝑte
lr̃a in Voo ꝙᷓ; cũ eſſet. S. ꝓ ecutus ⁊c. ubi vba
clare inuunt ꝓ iſte appellatꝰ ꝓſcquebat᷑ appel
lationẽ. Itẽ li nõ fuulz ꝓſecutus appellatuoeʒ
nõ ↄdeẽnaret ſibi ille.o.appellas in expeniis ex
co ꝙ nõ fuit ꝓſequutus: qꝛ nõ itereſt appella
ti appellatoꝛẽ nõ fuiſſe ꝓſecutũ:ex quo nec ipe
fuit ꝓſecutus:maxie qꝛ ↄdenatio fit bic ĩ neceſ
ſarijs expẽſis.iõ glo.traſit multum caute ad ſe
cundã lec.⁊ loquit nimis ↄpendioſe: ſʒ ſenſus
glo. eſt:ꝙ appellas nõ admittit uolẽs ꝓſequi
poſt annũ uel bienniũ ut i orio ſʒ appellatꝰ ſic
NRõ diuer ſitatis:qꝛ teꝛminus ani dat᷑ pᷣncipalr
appellatori ⁊ nõ appellato:ut ĩ.d.autẽ.ci q ap
pellat.hic eſt ꝙ appellatus nõ põt appellatiõeʒ
qñcũqʒ ꝓlequi:lʒ optio dat᷑ appellatõi:ipe vo
appellatus no põt ꝓlequi miſi poſt finẽ fmini:
ut ĩ. d. aut.ei qui.⁊.ij.q.vj.c. ſi quis. .appel
latore ceſſate.⁊ iõ appellatꝰ admittit᷑ poſt ãnuʒ
⁊ hec eſt una lec.ſingłaris:que alibi nõ ita ben
ꝓbar᷑.Et poſſet dubitari utrũ ſit uera:qꝛ iura
ſimołr prigunt annũ nedũ ad pncipianduʒ ſed
eiiã ad finiẽdũ appellatione:ut e tex.i clc.ſiẽ ðᷣ
ap.⁊ in.d.aut᷑.ei qui. Adueꝛte in aut eni uult
appellatus pncipiare ⁊ tinire appellationẽ poſt
teuninũ ⁊= no dʒ admitti.æ ſi admittit᷑ nõ ualet
ꝓceſſus ẽt ſi ꝓſequeret᷑ cũ appellatore ſic ĩtelli
go tex.nõ.iĩ cle.ſi appellatione.ð ap. aut appel
latus pncipiauit iĩ cermio:ſʒ uult ꝓſequi ⁊ fini
re poſt terminuʒ ⁊ dʒ audiri.ut e tex.nõ.h̊ͥ ſᷣm
iſtũ itellecrũ.vn got.itellexit ꝙ iſte appellatꝰ i
petrauit in termo. æ certe hoc inuit lꝛa i vbo
quã cũ eſſz.ſed nũc tpe ꝓlecutois teꝛminꝰerat
finitus.hãc lec.ſequũt do. ð ꝛo.deciſ.lxij.⁊ ð
cif.cclxxx.⁊ fre.ↄlſi.cuij.ſentit br̃ do.an.hic. ⁊
latius ĩi. c.ſepe.j.de ap. ⁊ ibi dixi. Ex his hẽs
unã nõ.limitatione ad.d.cle.ſi appellationẽ.⁊=
ad iura.S. alł.æ puto hac lec. ꝓcedẽ qn n ẽ qᷣd
iputet᷑ appellato qᷓre appellatione ſuam nõ fini
uit i termino.forte eni erat remotus a curia ⁊?
nõ poterat ipetrare ut.S.dixi niſi ꝓpe fineʒ teꝛ
mini.⁊ anꝙ rediret cũ lis ad pꝛiaʒ ⁊ ꝑaꝛet ne
ceſſaria terminꝰ e traſactus ſecus putareʒ ubi

heret iudicẽ appellatois in loco ꝓpo ⁊z ꝓpe fi

nẽ termini no adhibuit diligetia quã potuit.=z
hB vr̃ ð mtc illiꝰaut.ei qᷣ i fi.⁊.ij.q.vVj.i fi/ Et
aduerte ad unũ aus dem nõbile ꝙ ubi appella
tus uult ꝓlequi poſt lapiũ tinini dʒ appellator
ẽt admitti aa ꝓlequedu:q lre ſũt cões ⁊ ꝓpt
ꝑſonã appellati ipetratis i termmio appellatio ñ
eſt deſerta vn appellator ↄlequet ex ꝑſona ap
pellati qð nõ poſſet ↄ equi ex ꝑſona lua ex q

iße fuit negligẽs i ternuo. ar. vo. in.l.petende.

.C. de tẽp.in inte.ꝛeſti.Et ex his hes ſecundã
lec.declaratã ⁊ ſuppleta. Certia lec.ſetit h̊ In
no. dicẽs ꝙ iſte appellatꝰ nõ agebat hic intẽdi
cto. vn ui. vn direcie ꝓſequebat᷑ appellationẽ
ut pʒ ĩ lr̃a ĩ qua nõ madat ꝓnũtiari ſuꝑ legiti
mitate appellatõis:ſed Ue appellatꝰ iplorabat
d

offim iudicis petẽdo reuocationẽ attẽtatorũ ꝑ
aduerſariũ pẽdẽte appellarõe.nã ntiliꝰ ẽ fʒ eũ
iplorare offiꝰ iudicis ſuꝑ reuocatõe ꝙ; petẽ ꝛe
uocatõeʒ ꝑ iterdẽm vñn vi.qꝛ ĩ iterdẽo eẽt opꝰ
ꝓbare ſpoliationẽ ⁊ poſſeſſiõeʒ:ut in. c. ↄſulta
tionibꝰ ð offi dele. Itẽ eſſʒ opꝰ li. ↄte.ut ibi.
ſz ĩ iplorãdo offi iudicis non ẽ neceſſe ꝓbaꝛe
ſpoliationẽ: ſʒ ſatis ẽ ꝓbare ꝙ poſſidebat ate
appellatõcʒ: ? nuũc aduerſariꝰ ꝛcꝑit᷑ ĩ poſſeſſiõe
Itẽ nõ ẽ neceſſe lit᷑ ↄteſ.qꝛ iudex ꝓcedit ex of
ficio ſuo.uide ad hoc gl.ĩ cle.ij. ut lite pẽdẽte
Et nõ.hec vᷣba.⁊ uide ad mãm.qð latius dixi
poſt euʒ ĩ. c. bone ð appel. ¶ Ex his hẽs ꝙ is
cui ↄpetit remediũ ordinariũ ut ẽ ĩterdicm̃ uñ
vi:põt iplorare eyordinariũ:ut ẽ offiꝰ iudiciſ
BH.l.ĩ cauſe.ff.de mino.ubi dicit᷑ ꝙ cui cõpetit
remediũ ordinariũ nõ dat᷑ evordinariũ. So.
illã regulã multiplicit᷑ limito. Drio ꝙ ꝓcedit
ĩ remedio ſeu officio iudicis eordiario ↄ ius
nt ẽ reſtitutõ ĩ ĩtegꝝ.ſecus ĩ officio erordiario
Fm ius.quale ẽ iſtud cũ perunt᷑ ꝛeuocari attẽp
tata poſt appellationẽ. Mã utrũqʒ remedium
põt dici ordinariũ. æ hoc noluit Jo. an.i. c. ñ
ſolũ ð appel.li.vj ¶ Secundo limitat ꝙ ubi
exordinariũ pinguius ꝓuidet qᷓ; ordinarium
nõ hʒ locũ illa regła: ut colligit᷑ h ex inte Inn.
⁊ ꝓbo ꝑ tex.iũcta glo.ĩ.c.ij.de ĩ ĩte.reſti.li.vj
hinc ẽ ꝙ õ ſmaʒ reſtituit᷑ minor uł ecclia.qʒ ha
beant remediũ ordinariũ.ſ.appellãdi:qꝛ inteꝛ
eſi minoris uł eccłie nõ uexari ĩ litibꝰ circa iſtã
tias ꝗ ig: ut nõ.ĩ.c.cũ ex ſiis ð ĩ ĩte.reſti.
ʒꝰ limitat᷑ cũ dnbitat᷑ an ↄpetat remediũ or
inariũ.nã tũc põt utrũq; attẽtare alternatiue
ut eſt bonus tex.iĩ.c.ↄſtitutus de ĩ ĩte.reſti.
Quarta limitatio ꝙ ordinariũ ⁊ erordiariuʒ
pñnt ↄcurrere qn ↄpetũt ↄᷣ dinerſas ꝑſonas:ut
nõ.i.l.unica.C. ð alie.iudi.mutã.cã fac.⁊ nõ.
i. c.i. .e.ti.? ꝓꝑ hoc hẽs tertiã lec.declaratam.
Ex quo ĩfero dẽm nõbile ꝙ uolens obtinẽ re
uocationẽ attẽtatoꝝ appellatione pendente hʒ
duas nias. pᷣma ꝓſequẽdo ex toto appellatõeʒ
fa ꝓſequẽdo ſolũ ꝛeuocationẽ attẽtatorũ ĩplo
rando offi iudicis:æ fundãdo intentionẽ ſuꝑ
pẽdẽtia appellatõis:ut h̊ bñ ꝓbat᷑/ Et hec uia
ẽ tutior:qꝛ ꝑiculoſum eſt appellato ꝓſequi ap
pellationem? Mam ſatis eſt ſibi quod appella
toꝛe nõ ꝓſequete appellationem: rata mãeat ſẽ
tentia.Ex pꝛedẽis ⁊ ex tex.nõ.qꝙ ex ſola ar
reptiõe itineris ad curiã ſeu ex ipetratiõe haꝝ
dicit᷑ qs ꝓſequi appellationẽ ſuã: ut hic bñ ꝓ
bat᷑ in v. quã cũ eſſet. Ad idẽ ĩ.c.cũ cã ð re iu
di. Mlenius tetigi ĩ.c.ex inſinuariõc ð ap.Et
ex pᷣdictis potes etiã decidẽ qᷓre pᷣme le nõ na
luerũt ⁊ ſe ſic.cũ tñ fe nõ faciãt mẽtionem de
primis. ⁊ dic ſpẽalius.Nã pꝛĩe nõ ualuerũt qꝛ
appellãs nõ fecit mentionẽ de appellatiõe ſua
cui nõ potuit renũtiare:cũ res nõ eſſz ĩ itegra.
2 de l̃is ſurreptitcijs nõ ẽ neceſſe facẽ mẽtiõcʒ
ur. S. e. dixi. Itẽ pᷣmꝰ ipetrãs fuit ĩ dolo uel ne
gligẽtia ĩ eo ꝙ nõ fuit uſus lr̃is..biennium.

¶ De reſcrip:

ʒ qꝛ bienniũ erat elapſuʒ.⁊ ſic quo ad ipᷣm
appellantẽ appellatio erat erahre qꝛ ſpo
liauerat appellatũ.⁊ ſic tacite renũtiauit appel
latiõi.nec ð hoc fecit mẽtionẽ in lris. Abbas
ſ NReſcriptũ quo
Ciſcitatus. ſcribit pluribus
cũ cła ꝙ ſi nõ oẽs ⁊c.intelłr tã ð ipo
tentia facti ꝙᷓ; iuris.pꝛĩo ponit᷑ ↄſultatio.fo rñ
ſio:ibi:nos.ʒꝰ qdã dterminatio.ibi dũmodo.

Quarto tacite qõnis ſolutio.ibi:nec.¶ Et ꝓ

itellectu pᷣmitto ꝙ cũ cã ↄmittit᷑ ſimpłr płibus
quilibʒ hʒ iuriſdictionẽ ĩ ſolidũ.ſed exercitium
hñt oẽs ſimul:ita ꝙ nnus ſine alio ꝓcedẽ nõ
põt:ut in.c.cãm.⁊ in.c.uno.j.ð offi.dele.⁊= ui
de bo.glo.in.c.prudentiã e.ti.qnqʒ cã cõmit
tit᷑ pluribꝰ cũ cła expꝛeſſe ſonãte ĩpotentiaʒ. ut
puta ſi oẽs nequiueritis ĩteꝛeſſe:duo uel alt ꝓ
cedat.⁊ hoc cãu dubitat᷑ utꝝ hec cła impotẽtie
vificetis ĩ iuꝛe tin uel in facto.⁊ ꝓᷣſequere ut
in lẽa:⁊ ut.j.latius dicã. õ.pꝰ ibi. petito
rio:ꝙ petitoriũ qnqʒ ponit᷑ pꝛo ſcriptura ↄti
nente petitionẽ ꝑ quã qs petit declarari.⁊ ita
ponit᷑ hic.nõ aũt ſumit᷑ hic petitoriuʒ ꝓnt ẽ õ
rium poſſeſſea orio. ¶ Hõ. fo ibi exequẽdis:qꝙ
iudex delegatꝰ põt largo mõ dici executor.
prie tñ executor diffeꝛt a iudice. Nã executor
ẽ ille qᷣ ſumit᷑ ad exequẽdũ rẽ indicatã:ut in.l.
executores. C. de excu.ꝛei iu. Judex vo ẽ ille
q̃ ſumit᷑ ad cognoſcẽdũ ⁊? iudicãdũ inter ꝑres.
Nõ.·ʒ ꝙ ſeꝛuus uł ĩfamis nõ põt eẽ iudex
etiã delegatꝰ.⁊æ płres cãs ĩpediẽtes quẽ fiẽi iu
dicẽ uide.iij.q.vij.F.tria.⁊ i.l.cuʒ pᷣtor.ff.de
iud.⁊=.l.i.O. caſuũ.ff. de poſtulãdo.ꝑ Spec.in
ti. ð delegato ĩ. F. excipit 6. qᷓꝛto: ꝙ vVba
poſita in reſcripto ĩtelligunt᷑ tã de iuẽ ꝙ; ð fco
ſi utroqʒ mõ uerificari pnt. Et ſic nõ. ꝙ vVbuʒ
ĩpotentia a iure uel ab homic ꝓlatũ dʒ viificãi
tam in ipotentia iuris qᷓ; facti.? uide tex. cum
glo. in cle. qð circa ð clec: ¶ Itẽ nõ. ꝓg cla im
potentie nõ ꝑ oĩa includit in ſe uoluntatẽ quia
nolens ĩtereſſe nõ põt dici nõ poſſe.ſʒ quo ad
ↄſolidandã iuriſdictionẽ alioꝝ cõiudicũ:inclu
dit in ſe etiã uoluntatẽ:quia ſi unus preciſe nõ
uult intereſſe:ueꝝ eſt dicere ꝙ oẽs nequluerit
intereſſe. ⁊ ðᷣ hoc eſt tex.in.c. prudẽétia ð offi.
dele.⁊ ð hoc.j.cũ gl. fi. ¶ Itẽ nõ. ꝙ ad puri
ficãdã cłaʒ ipotẽtie nũ ſufficit ipedimtuʒ facti
ſubſtinẽ: ſz oʒ ut ipeditꝰ ipedimẽtuʒ alijs ↄiudi

cibꝰ inſinuet. An ãt naleat ꝓceſſus ſubſiſtẽte i

pedimto ⁊ n data iſinuatiõe:dic ut nõ.i.c.pru
dentiã. S. alle. Et faciũt hec ad.q.q̃dã fuit ĩpe
ditꝰ ius ſuũ ꝓſeqᷓ. ꝓbar nũc ipedimtũ:ſʒ ñ ꝓ
bat ꝙ tpᷣe ipedimẽti uolueꝛit ageꝛe:nũqͥd debe
at cxcuſari? Inn.in.c. ex trãſmiſſa ðᷣ preſcꝛip.
notabilr diẽ ꝙ non:qꝛ non ſequit᷑:tali tẽpore
affuit impedimentũ:ergo iſte uoluit agere ⁊ n
potuit.debuit enĩ tunc ꝓteſtari ꝙ agere nõ po
terat:ut ſic appareat ꝙ ĩpedimẽtũ fuerit cauſa
ius ſuuʒ non ꝓſequendi.Et pro hoc dicto op
time facit iſte tex.ĩ vſi. dummodo.quod nota.

cicon
ſmnab dor wiic
pinmg gunati — .
u oolei e a
3 321 ſchch⸗ 1
inmti cnſ e,
oſeen aben n

!

10 : edina, m
i) cidee ggih,e⸗
iſ oluñn ſg mm o
rghon n e j

ſe icei c in u⸗
Giirmon, ,gM
lMN, 8 rins oſee⸗
ſid ptoe de

lmen i nt mmzidl

geüp⸗
xeſſcy nmi ncin mw , käi
llciinitimidd ni oſnnc
giſsofcoinmnn orh⸗ Iiim/
Ni eraie indern ui onnus c
gefmmme ni uls ſin drur gg ofno
Nlerhoſltin tig b inliſii .
lesfcrihis u. ino ift Cfnigd no.
Yywidcitodleersnan Ktcſin lur
Dſoriuns Gfocra boc gocni nügnid
Gecdelao poſtetedid wdice decgamumed
Olmnyſtcnoſtsna gurusvc omcida ud
loqfeilin: N degiroͤwft
ſtteig cẽ ſin dafſ lric nani⸗
krane or/inr ine aumm.
ſtaſtinufeqniörmmennisteclinn.
mutdimmniſ orfit inen ditgſin

ietliit eſan rdcir
ilct ieſen rccit. Uinc in c r
KaniniNis

änn egintſeimgis cnloſl
gintchhehn ri iura volun
irmcis hoſſtt repeli ſec in 1.
anli ci ad ioſi inin hoſt
u poſſtap

4
nohy
lunnißt hHoffn Doblcuma p

iſai⸗ 65 merſe Geinid.
mirvanhi; Onſtdlſſhitg⸗

rn

inder lelegn or largo mo dici reennot.
priem Aneenor clferta inclce. Hi enandt
cile qſunt c eroii re ncicnin n.
eremons Ceercl i n. uger p oiſe

M. ' ſeuns irſfnmis no pot ee ider
eii elegat ? pfes cis pediates ge fein
ice nide ij. q. vj. . ria. i . a ptor i de
Iid. xli. . caſni F. e volllido.O Bpet in
u delegnoi. 5 exipit M Iuo ddr
poſtain reſcihto ieligni i de in jfi⸗
õ
ipotenti d iufe uc ab honie plotch ifcai
tun in potentin inis fi vller ann
õ
potentienop oia inclucit in ſ uoluntnte guia
nolens icreſe nopot cic no hoſe Voen
ſichandi urſcicione lor cöindichtinen
Zudlunmne alia iunnshreeſeti

dinſei gunfimn ſ
Golt inereſſeden Nacere oes neaplurft

intereſetddoctiterin. Nuginn
dele c5boc] 0 8340 di k
icidi onunt ſſfhcrne
nö⸗ho) tipelit ecſmnitczelſb i
ſrſne a Nuitin eeſig fſlir

Aimmmi h ſcage ſo
. Aeutei me hii nix ſtentant
rone 4 nenerd ⸗ gobot din 9
lelal dlX ſout
nns ſu nonl gammniv li

time uitiſen.

R A cognoſciii e indicidiinter pres.

¶n gl. ij. in fi. ex hac glo. eliciunt᷑ tres qões
Prima qᷣd ſi ipedimentũ ſuꝑucnit ĩ iudicẽ pẽ
dẽte iudicio: nunqͥd hʒ inficere iuꝛiſdictõʒ. Se
cũda qũo pᷣſuppoĩto ꝙ hẽat ĩferꝛe:nunqͥd ſub
lato ipedimẽto reſtituat᷑ iuriſdictio. Lertia qõ
quid ſi ipedimẽtũ ſuberat ĩ pricipio ſed erat oc
cultũ:nunqd ſi deregit poſt ſniam dʒ retractaꝛi
ſnia. Quo ad pᷣmam qõem gl. ponit ueritatem
ut iuꝛiſdictio impediatur ſupeꝛucniẽte ĩpedimẽ
to ¶ Sed circa hoc dubitat: nunqᷣd poſſit ex
cipi 9 indicẽ ð ipedimẽto. Innoc. hic nont di
xit ꝙ ↄ oꝛdinaꝛiũ nõ poſſit excipi:ſʒ õ ðlegatũ
ſic. Rõ diuerſitatis:qꝛ ordiariꝰ tollerat᷑ ĩ offõ
2 ſi ꝛepellẽt pᷣtextu exceptõiſ ſeqret᷑ abſuꝛdũ:qꝛ
ĩ bac cã nõ eẽt ordinariꝰ? ĩ aliis cãis remanẽt
ordinarius. nec põt dici ꝙ ꝓbata exceptõe de
beat pꝛiuaꝛi officio ex toto:qꝛ ut nõnt᷑ dicẽ. In
no.i.c.ĩter dilectos.de exceſ.pla.ꝑ exceptionẽ
nõ dʒ quis priuari offõ ſuo.? vr̃ ꝓbari ĩ. c.ſr
bis de accu.⁊ ĩ.c.ij.de ordi.cog. In ðᷣlegato
Ho ceſſat hec abſuꝛditas:qꝛ ex toto ꝛepellit᷑ ab
offõ iudicandi ꝑ exceptionẽ.qð dixi de oꝛdina
rio fallit in exceptione excõicatõiſ.nã ꝓpt᷑ coĩo
nis pꝑiculũ põt excipi eũ ⁊æ hoc uolnit Inn. ĩ
c.nihil de elec.faẽ̃ qð nõ.gl.in.c.cũ nõ liceat.
de pᷣſcpᷣ.primũ tñ dictũ puto ꝓcedẽ niſi excipi
at᷑ de crie łalio ipedimẽto qð iducit priuatõeʒ
ptãtis ipſo facto:utputa ſi excipio S pᷣlatuʒ ꝙ
nõ põt cẽ ̊ me iudex:qꝛ fuit ↄdemnatus de
cric ifamante. nã talis ſnia priuat queʒ officio
publico ipᷣo fcẽo:ut ẽ tex.cũ gl.nõ.in.l.ij.iii..
miles. ff. ex qbus.cau. irro.ĩfa.Et fac qð nõ.
Inno.i.d.c.ĩteꝛ dilectos.nam tẽ ceſſat illa rõ
abſurditatis. Sʒ fo circa hoc querit᷑:nũquid
de delicto poſſit excipi ↄ iudicẽ delegatum:ut
puta ꝙ ſit crioſus uel ꝑiurus uel homicida uel
alio crie iuolutꝰ. Inno. tʒ ꝙ de crie nõ poſſit
excipi gᷣ iudicẽ:ẽt ſi diceret᷑ ꝙ ſit homicida.it
nõ. hic ⁊ ĩ.d.c cũ ſuper ð offi.dele ⁊ ĩ.c.uenẽa
bilis. de excep.qꝛ hoc nõ ꝛeꝑitur iure cautum:
lʒ ſecus ſit in teſte qui ptextu crimiĩs repellitur:
ut in. c. teſtimoniũ.j.de teſti.⁊ ꝛõnem diuerſita
tis ĩteꝛ iudicẽ ? teſtem ꝛcddit. Minc.in.c.fi.de
cle. excõi.mi.dicẽs ꝙ in teſte ẽ magis ꝑiculoſũ
qꝛ a dẽo ſuo nõ põt appellari.⁊ iõ iura uolunt
ꝙ a pricipio ptextu cris poſſit repelli.ſed in iu
dice nõ eſt tin ꝑiculũ:cũ ab ipſiꝰ ſnia poſſit ap
pellari. Itẽ teſtis nõ bʒ offm publicum: ut nõ.
Inno. in. c. nihil pal. ſz iudex ſic. Spe. in ti. de
elec.ĩ.O.excipit᷑.V.itẽ ꝙ ↄmiſit diſtiguit ꝙ aut
crimẽ de quo excipit᷑ ẽ morte dignũ ⁊ dʒ exce
piio admitti als ſecus.pᷣmũ dẽm ꝙ nõ poſſʒ ꝛe
pelli idiſticte cõir tenet. ⁊ nið bo.gl.iij.q.vij.
in ſũma.ubi rñdet᷑ ad multa iura que uidentuꝛ
inuere rium.nam ex uite merito ñ pt᷑ crioſus
alium iudicaꝛe:ſʒ ex pfate officij ſic.⁊ facit opti
me. ij. q: vij.ſaceꝛdotes.unũ tñ dẽm nõbile po
ſuit Jo. poſt hoſt. i. c. i. ð cẽſi. li. vi. dicẽs ꝙ
płatũ notorie crimioſũ ⁊ icoꝛꝛigibilẽ põt ſubdi
tus exciꝑe ꝙ correctio nõ ꝑtinet ad eũ:⁊ ſi ułt

¶ Ge reſcrip.

ad ulteriora ꝓcedẽ poterit appellare:quod di
ctum mihi nõ plʒ ꝑ.S. pᷣdẽa.⁊.viij.q.iiij. nõne
⁊ uide glo.in.d.c.cũ non liceat.que dicit ꝙ in
certis crimĩbus licitũ eſt ꝛecedẽ a ꝓprio pᷣlato
als ſecns ẽt ſi crimina ſint notoria.⁊ nide alið
dẽm mirabile gl.ij.q.vij.ſacerdotes que dicit
ꝙ a pᷣlato nõ fuante canones licituʒ eſt recede
re. Sʒ nõ puto ꝙ indiſtincte dicat ueꝝ:ſʒ dẽt
intelligi qn cꝛederet eccliam nõ habeꝛe poteſta
tem ↄdendi ita ꝙ canones atẽneꝛet.⁊ uide qðᷣ

dirxi in. d. c. cũ nõ liceat. ¶ Kirca ſecũdã qõeʒ

gl. tene ipſiꝰ deciſionẽ dũmodo reſtituatur ex
toto ad pᷣſtinũ ſtatũ:ſecus ãt ſi reſtitueretur fa
me ⁊ nõ ad dignitateʒ qua fueꝛat pꝛiungatus ꝛõe
cuiꝰ habebat exercitiuʒ iuriſdictõis.¶ In ter
cia qõne uult gl.ꝙ ſi detegitur ipedimentuʒ pꝰ
ſententiam nõ retractatur ſententia:ſecus dicit
in excõicato:quia ſnĩa publici excõicati ẽ nulla
Agduerte qꝛ in hoc gl.inepte loquit᷑nã primo
formanit qõeʒ cum impedimentuʒ eꝛat occultũ
⁊ poſtmodũ excipit excõicatũ z loquituꝛ de ex
comunicato publico:⁊ ideo illa nõ eſt bona ex
ceptio. Sed declarando fundamentuʒ materic
duo ſunt hic uidenda.prĩo quid ſi impedimen
tum eꝛat notum:⁊ non fuit oppoſitum contra
iudicẽ. Secũdo quid ſi fueꝛat occultũ ⁊ poſt ſẽ
tentiam detegirur. Quo ad pᷣmũ Inn. 7 po.
dĩcũt ꝙ aut ſuberat impedimentũ naturale:ut
quia iudex erat furioſus ⁊ non ualet ſnĩa q;uis
nõ fuerit exceptũ:qꝛ naturalia ſunt ĩmutabilia
V. di.ĩ pricipio.⁊. .ſed naturalia.inſti.de iuꝛe
na.aut ſuberat ipedimẽtũ iuris.ut qꝛ fuus uł
ifamis nel femina.⁊ tũc tʒ ſnia niſi excipiat᷑ an
lit᷑.cont᷑.quia exceptiones ↄ iudicẽ ſunt dilato
rie ut ĩ.c.ĩter monaſteriũ.ð re.iudicata.l.fi.C
de excep. Refert iñ ↄpoſto.qꝙ ĩ feia fuit ꝓnũci
atum vrium ut iudiciũ habitũ a femina eẽt nł
lum lʒ nõ eẽt exceptũ ⁊ idẽ eadeʒ rõne dicebat̃
in ſeꝛuo qꝛ ſeruus ⁊ femina ĩ hoc equiꝑant᷑.d.
l.cum pretoꝛ. Sʒ ipſe ↄpoſto.tʒ pꝛimũ dictum
do. Anto.diſtinguit:ꝙ aut ſuberat tale ĩpedi
mẽtum quod ipedit finem cognoſcendi ⁊ iudi

candi ⁊ tunc nõ tʒ ꝓceſſuſ aut nõ ſic impedit ⁊

tenet ex quo nõ fuit exceptũ:⁊ hec dicta viden
tuꝛ cõmunia:ſed ego multũ dubito an ſint va.
moueor multipliciter.? pꝛimo ꝙ ubi defectus
nõ depẽdʒ a ptãte ꝑtis:tacituꝛnitas nihil oꝑat
ut nõ. gl.i.l.i. C. ubi de cri.ag.oʒ ⁊ ꝑ Jo. an.
rla ſciẽti ĩ mer.ſʒ ꝑtes nõ pñt facẽ iudicẽ fᷣuũ
uel ĩfamẽ uel cecũ uel alio ipedimẽto legitio ðᷣ
tẽtũ ergo taciturnitaſ ꝑtiũ nõ põt ĩducẽ ualidi
tatẽ ꝓceſſus ad hoc bo.iex.i.l.quos ꝓhibʒ. ff
de poſtu.ubi tex.diẽ̃ ꝙ quos pᷣtor ꝓhibẽt ſen
lex ĩdiſtincte prohibʒ ẽt ſi nõ excipiat᷑ ad idẽ.ij
q.vij. qᷓrẽdũ. Itẽ optĩe faẽ iſte tex.ĩ.l.ij. C. de
ſẽ. ⁊.iij.q.vij..tꝛia ĩ.V. vʒ ubi dr̃ ꝙ ſi cã fuit
piſſa fuo qͥ putabat᷑ liber.tʒ ſnĩia ab eo dẽa lʒ
pꝰea ðᷣtegat᷑ fuꝰſecꝰſi a pᷣnꝰhẽbat᷑ ꝑ fuo nã ꝛõe
ignorãtie tollẽatiſ ibi ſnĩa.ad ið.l.bãbãiꝰ.ff.ð
of.pto.ubi tollerãt᷑ geſta propt᷑ cõcm eꝛoꝛem

¶ Be reſcrip:

ergo ſecus ſi impedimentũ erat patens.ad idẽ
faẽ iſte tex.q ſimpłꝛ inuit ſeꝛuũ ⁊ infamẽ eẽ ipo
tẽtes ad iudicandũ. ⁊ nihil diẽ ð cxceptõe ꝑtiſ.
Sunt ergo ipotentes ipᷣo facto.ad hoc.l.pedi
us. ff. ð arbi. ubi pʒ ꝙ ſnia lata a libero ⁊ fuo
nõ tʒ: foꝛtiꝰ eꝛgo ſi a ſeruo tm. Adde ad pdẽa
c.ad ꝓbãdũ.j.de re iu.ubi ſniĩa publici excõĩ
cati eſt nulla:lʒ nõ fuerit exceptũ.⁊ hoc quo ad
pmam qõcʒ. Quo ad ſam:qͥd ſi poſt ſniam de
tegat᷑ ivedimẽtũ. Er oclude ꝙ ſi ſuberat ĩpedi
mẽtuʒ nãle:puta qꝛ fuꝛioſus.⁊ ſnia eſt nulla:qꝛ
tollerãtia nihil oꝑat᷑ circa ipedimentũ nãc.fac
.l. fuꝛioſo. ff. ð ꝛe iu. Aut eꝛat ipedimẽtũ iuris
poſitiui.⁊= tẽ diſtigue ꝓut in excõicato diſtiguit
Ca. i. d.c.ad ꝓbãdũ. Aut eni ignorabat᷑ cõir
illud ĩpedimentũ:aut ꝑtes ignorabant: ſed alij
ſciebãt. aut ecõtꝛa ꝑtes ſciebãt ⁊ alij ignorabãt
Er pꝰ cãu aut erat ignoꝛãtia ꝓbabilis:⁊ ſubſti
net᷑ actus ꝑꝑ ꝓbabilẽ ignorantiã: ut ĩ iuribus
allegatis ĩ gl. aut ignoꝛãtia nõ erat ꝓbabil: ſzʒ
craſſa ⁊ ſupina.et tẽ actꝰ eſt nullus:ſi ipedimẽ
tũ ex ſe iducebat nullitatẽ.ad hꝰ.c.ij.ð ↄſti.li.
Vi. æ.c.ad apłicc.ð cle.excõ.mi.exẽplũ ſ. qͥs fu
it publice excõicatus:⁊ cõiꝛ homines dicũt illð
ignoꝛaſſe.nõ eni ẽ ꝓbabilis ignorãtia.xvi.di.
qð dicitis ⁊ ĩ. c.i.ð poſtu. pla. Sʒ õ hoc ueꝛtit
nõ.dubiũ:qͥd ſi ipedimentũ eꝛat notoꝛiũ ĩ uno
loco:⁊ ĩ alio ubi actus fuit geſtus erat occultũ
refeꝛt Dau. ſe hũiſſe a Jo. an. ꝙ actus debet
ſuſtineri ꝑꝑ ꝓbabilẽ ignorãtiã qᷓ erat in loco:
qð ſẽper mẽti eſt tenendũ.Et quãqꝙᷓ do.an.ui
deat᷑ dubitaꝛe:ego puto illud dẽm ueriſſimũ ꝑ
.d.l.baꝛbarius. ⁊. d.l.ij. . F. ueꝝ pᷣal.nã viſilłe
ẽ ꝙ ĩ ꝑtibꝰſuis erat notoꝛiũ illos eẽ fuos.⁊ tñ
actus ſuſtinẽt ſi ĩ loco iudicij putabant᷑ liberi.
⁊2 facit ad hoc gl.ij.iĩ.c.ad nr̃aʒ.iij.ð iur̃in.Di
vo ꝑtes ignorabãt ⁊ alij ſciebãt:nõ ẽ ꝓbabilis
ignorãtia:ut ĩ.l.late culpe.ff. de. v. ſig. niſi alle
garẽt ꝓbabilẽ cãʒ.iux nõ.iĩ.c.fi.q. ma.ac.poſ.
ʒ cãu ſi ꝑtes ſciebãt ⁊ alij ignõabãt:dicẽ nõn
ter Cal. ꝙ geſta ab excõicato qᷓtenꝰ ꝓcedũt in
fauorẽ ſciẽtis ſt᷑ niła aut r̃tꝛactãda:qꝛ ceſſat fa
uor ĩ ſciẽte qdᷣ ẽ vbũ ualde nõbile.⁊ ſẽſit Jo.
an i. c. dilectꝰ.ij.de pᷣben ·⁊ elegãter limitat nõ
ĩ dẽa.l.barbaꝛiꝰ. r ut mã itegꝛe hẽatuꝛ
ꝗqro nũqᷣd is cui fit ↄmiſſio poſſit ſe excuſare a
ↄmiſſiõe pᷣtextu ĩfamie. Inno.diẽ ꝙ nõ.łʒ eniʒ
poſſit excipi Sᷣ cũ ð ĩfamia ut h̊ pʒ.tñ ſe excuſa
re nõ poſſet pᷣtextu ĩfamie.allegat.l.nec ifameſ
C. ð decu.li.x.⁊ cũ hꝰ dẽo cõiꝛ traſeunt cano
niſte hic. ſʒ memini legiſſe bar. reptobãtẽ hoc
dẽʒ ĩ. l.ij. C. ſi fuus uel libertꝰ ad ðᷣcuꝛio.alpi.
li. x. ubi ꝑ illum tex.dic ꝙ punit᷑ q patiẽdo ſe
ꝓmoueꝛi ad dignitatẽ cuius ẽ incapax:ſi ñᷣ pã
dit ðᷣfectũ ſuũ.diſtiguit tn ciꝛca hꝰ ꝙ aut ipedi
mẽtũ eꝛat detectũ ab alio.puta qꝛ fuit ↄdẽnatꝰ
2 tenet᷑ detegẽ.aut n erat deteciũ:⁊ ñ tenet᷑ pã
dere crimẽ ſuũ ꝓprium.qð nõ. Et ꝓ bꝰ ulto
dẽo pt᷑ allegari bo.tex.iĩ.c.nõ tibi dico ut te ꝓ
das ĩ publico.ð.pe.di.i.In pꝛium fac̃.c.ſi qͥ

niduã: 2. c. ex penitẽtibus.l.di.⁊.c.qcũqʒ.lxxxi
di. in qvus hẽtur ꝙ ſi bigamꝰ uł homicida pa
tit᷑ ſe ꝓmoueri ad oꝛdĩes:⁊ n pãdit delictũ ſuũ
dʒ deponi ⁊ puniri. Uñ ꝓ ↄcõdia ſic diſtigue
rem:ꝙ aut ipedimẽtũ fuit pus ab alio detec ũ
2z tẽo opi. Bar.ãt erat occultũ.⁊ tẽ aut ipedi
mẽtũ erat tale qð ĩpediebat cxeꝛciciũ officij uł
dignitatis q;tũcũq; eẽt occultũ.⁊ tcẽ tenet pan
dẽ. als peccat ⁊ dʒ puniri exẽplũ in bigamo ⁊
homicida.nã q;tũcũqʒ ſũt occulti ⁊ peitetes n
pnt admiſtꝛaꝛe ſine pcc̃o.ut.ĩ.c.fi.ðtẽp.oꝛdi.2⁊
ð biga.ꝑ.totũ Aut nõ erat tale ipedumẽtũ exẽ
plũ in ifamia nã ifamia nõ tollit nãle iudiciũ in
dicãdi.⁊ põt ꝓcedẽ opi.bar In gl. i. V. alio
ipedimẽto. Nõ hãc gl.ex q̊ bes ꝙ ↄ iudicẽ ð
legatũ põt excipi ꝙ iudex eẽ nõ põt qꝛ ẽ illitte
ratꝰ⁊ nõ hʒ peritiã iudicãdi.ſecꝰ ãt ubi hr̃et ꝑi
tiã iudicãdi ex ↄſuetudie lIʒ ſi illzatuſ.ut ẽ bo.
textꝰi.l.certi alł.ĩ gl Erx nõ.hꝰ qꝛ ſepe cã ↄmit
tit᷑ ꝑ ſedẽ apłicã aliqoꝰmaxie religiof platis qͥ
nõ hñt ꝑitiã uel practicã nec theoricã iudicãdi
ut õ tales poſſit excipi ꝙ iudices eẽ nõ pnt dic
m ꝙ nõ ꝛeqrit᷑ iudicẽ eẽ ꝑitiſſimũ:cũ ex defeu
ſcie ſibi ↄcedat᷑ ut poſſit aſſumẽ aſſeſſoꝛẽ expẽ
ſis ptiũ ut ĩ.c.ſtatutũ. .. aſſeſſorẽ ð tptis li.vj
In gl. in vbo deſtinare:ibi latõie.ſẽlit gꝰ
gl. ſolũ nũciũ ſine lr̃is nõ ſufficẽ.ſʒ doc.cõiꝛ te
nẽt griũ dũmõ ſit nũcius publicꝰ? canõice ðſti
natus Mã nũcio publico ſine lr̃iſ credit᷑:ut ĩ.c

cũ ꝑatꝰ.j. ð.ap.hĩc ẽ ꝙ cũ oli ĩ ant ꝗᷓ dicẽt lr̃a

torie fuit illð abolitũ:⁊ appoſitũ canonice ut h
heẽt᷑ in la uide tex.i.c.prudẽtia ð offi.ðle.qͥ di
cit ꝑ certũ nũciũ uel excuſatorẽ latorie deſtia
tũ n gl. ti. i. fi. ↄiter tẽtur ꝙ illa nõ corigit
iſtã ſ po ius ðclarat.un ↄclude ꝙ qad ↄſoli
dãdã iuriſdictionẽ alt᷑ius iudicis cła ipotentie
icludit ĩ ſe clauſulã uolũtatis nã ſi unꝰ pcile ĩ
tereſſe n ult ueꝝ ẽ dicẽ ꝙ abo ſił itee no pnt
ſz quo ad excuſadũ iſtũ de iobediẽtia qͥ nõ vſłt
itereẽ cła illa ĩpotẽtie nõ ĩcludit claʒ uolũtatis
qꝛ qꝰ ad eũ noẽ adipleta uolũtas ſuꝑioriſ.qꝛ
ſi nõ uult itereẽ nõ ꝑꝑ hoc ifert᷑ qð nõ poteſt
itereẽ. Si ãt expmit᷑ cla uolũ atis: ut qꝛ dꝛ aut
uoluẽit itereẽ. tẽ alto nolẽte puxificata E ↄdiꝰ
quo ad ſolidandã iuriſdictionẽ altiꝰ z quo ad
excuſandũ uolẽtẽ itereſſe ab inobedietia ⁊ ꝑꝑ
hoc ultimũ ſolet addi h̊ cła uolũtatis ultra cłaʒ
ipotẽtie ⁊ hodie uide cłkam ↄſuctam appom i.
c.cuʒ płeſ ð offi.dele.li.vi.dic Bno
rali n qõe ruocatõ
ſtoralis * nis rpioꝝ recur
rit᷑ ad arbitꝛos ſi iudices i cognitiõe
ſibi nõ deferãt: nec in unã pñt ↄcordare ſniaʒ
PDrimo ponitur conſultatio. Secundo reſpõ
ſio.ibi:ad quod. ¶ Mota primo ordinem ꝓ
cedendi cum ſuper eadem cauſa impetrantur
a diuerſis plura reſcripta.æ dubitat de preua
liditate rptorum.primo eni:debent iudices ex
honeſtate ſibi deferre:ut primi dũtaxat cogno
ſcant ð pualiditate ł ſecũdi.Si aũt nolunt ſibi

.

innanei nail, ſ
droſ n Ci jaii
ſs ceofi ſit, mi
ſchne eicd e hl
s ,, Mlu,
lin, u 4
W
ſnn n anmen n

,ſefunte. 9.. .
ſli gl bins zo n .
nt e igizit gl int
mi imſnſtigne oni .
tſn ginſiela ü
cnedtudn iccidiancc
i iruenteter d
ne . ineni N.
r v olet incon nl
( o obn udlsnid .
nlttt Mirr ſchanot 1
iiddnni mntuiniu ſnſan.
licieftri tci r dn.
iifaiinisdtuni pjft a in
ſuſetlipi bo ſi nunovent onu/r
cnitmti eſ lcinr ſiugine 2
õ “
ſKeigicecin bosje Anaunne G
tghripusdrbini deßuicdlue t hylocĩ ien
caer orſtois ognoſeitſiſdivolin dierre e
Npiocbeamin Inob. (Nndi ſe
Heegkemiuincnm end ſeovedo oranan
oo ncihei aſimito ro ni
iluicyhirglinſ s Ni nomor p
itſpobnoanmmiogor aumn irte

mud er vor mp rynre uimmi. .
