ð quo legitur ⁊ nõ.xx.di.in. .i.cũ.c.ſeq.⁊=.c.
fi. de exceſ.pla.non tñ papa põt ſibi eliger ſuc
ceſſoꝛẽ: ut nõ.glo.i.ꝗ. his oibus.viij.q.i.ſeq
Jo. an. hic.⁊ archi.ĩ.c.ſi trãſitus.lxxix.di.⁊ te
net᷑ hoc dictũ cõir per doc.⁊= ẽ rõ qꝛ effectꝰ hꝰ
modi clectõis refert̃ ad tpᷣs quo n ẽ futurꝰ pa
pa.l.oĩo.ff.de iuriſdi.o.iudi.ſed ↄſlõ quã fac̃
ſuper electiõe admittitur:qꝛ ꝓuidet futuris ſcã
dalis ? ĩ cũu quo alius pᷣter eũ ꝓuidẽ nõ põt:
poſſet mi papa daꝛe pfᷣateʒ alicui pᷣlato eligẽdi
ſibi ſucceſſoꝛẽ: ut ĩ. c. petiſti.vij.q.i.æ tẽ fit elec
tio auctoꝛitate pape æ nõ ꝓpa Mõ ꝛ papa
ſepe faẽ ſtatutuʒ appꝛobãte ↄcilio dũtaxat ñ diſ
ponẽte ac de ↄſilio caꝛdinaliũ. Et uide qð dixi
¶õ.c.oſius ⁊ i.c.i.ð ſpon.⁊ vr̃ honeſiũ:ut iſſa
q cõcernũt electionẽ futuri põtificis cxplicẽtur
i cõcilio ut hic. i.c.ĩ noĩe dni.xxiij.di. Nõ.
ʒ ꝙ cõcurrentibus duabus ꝑtibus colegij nõ
dicit᷑ itercedẽ plena cõcordia. Et plus dico ꝙ
etiam nõ põt dici ↄcordia ubi unꝰſolus diſcre
pat:ut nõ.gl.ĩ cle. omani. . e. ti. dixi i. c. ñ

põt. ]. ð re. iudi. ¶ Mõ. qᷓrto ibi abſqʒ ulla ex

ceptione cãum i quo remonet᷑ oĩis exceptio.
electũ ergo a duabꝰ ꝑtibus nõ poterit opponi
PP nõ ſit de collegio cardinaliũ lIʒ aliud iura an
tiqua niderent᷑ inuere:ut iĩ.c. oportebat.lxxix.
di uel qð ſit uxoratus uł mõachus ut nõ. gl. i.
c.ſi quis pecuniã eadẽ di.⁊ ĩ.c q; ſit. xvii.q.ij
qualit᷑ t fiat ſi ĩ neritate electꝰ i papã hẽat uxo
rẽ uide glo. ſingulaꝛẽ ĩ. d. c. ſi quiſ pecuniã que
dicit ꝙ ſi refricat ĩ dubiũ pot dicẽ ꝙ nemo pr
cognoſcẽ cũ in hoc nõ hẽat ſupcriorẽ. Si vo
oſtat clare de mꝛimonio. tũc aut nxor iducetmuꝛ
ad otinctiã aut ſi nolueꝛit ptinẽ reddat debitũ
7 nihilomin? ſtat ĩ papatu:qꝛ nõ repugnat ſub
ſtätie papatuſ ſeu cłicatus. Nã ⁊z petꝛus hebat
uxorẽ cũ fuit ꝓmotus in papã:ↄtinẽtia aũt ꝓ
ceſſit ex ↄſtõe ecclie. vñ nidemꝰ ꝙ pᷣſbiti greci
ſine peccato Zhũt mr̃imõiũ.nt i. c.nicena.xxxi.
di. nõ. i. c. cũ oli de cle.ↄiug.⁊ facit ꝙ in fi.
n. Inno. i. c. placet de ↄuer. ↄiu ⸗ pal:glo. de
quo al dubitaui quã approbat hic do. an. Et
ad pdicta facit iſte tex. qni diẽ ꝙ clectꝰa duahꝰ

Ptibus dʒ hẽi ꝓ NRo. põtifice abſqʒ ulla excep
iõe. Vr ergo hic papa approbate ↄcilio abſtu
liſſe oẽ ĩpedimẽtũ iuriſ poſiniui:ſecꝰeẽt ubi ↄiu
gatus facẽt ſe ꝓmoueri i ſacerdotẽ: lʒ.n.iſſe ꝛc
cipiat ueꝝ oꝛdinẽ ut nõ. Inn.i. d. c. at placet:
añ ſi reſtituit̃ uxoꝛi pctẽti nõ hẽbit executõeʒ oꝛ
dinis qꝛ eccłia cũ iſto ñ legit̃ diſpẽſaſe:⁊ ꝑ haſ
2es põt ſaluaꝛi gl.i.d.c.ſi qͥ pecuniã quã peꝛ
petuo tene meti.Quiĩto nõ ibi eleciuſ fuerit
ex ſola ſolutione duax ꝑtiuʒ cardinaliũ electus
ↄſequit᷑ papatũ.vñ nõ appellat elcctus ſed ro.
põtifex nec ĩdiget ad exerciciũ pontificatus cõ
firmatõe ſeu cõſectatiõe uel itroniʒatõe.? hoc
Pbat iſte tex. æ clarius nõ. Inn.⁊ ad vᷣbum re
ceptꝰ poſitũ ĩ tex. qð vr̃ obſtaz quaſi ultra elec
tionẽ reqᷣrat᷑ ꝛcceptio dicũt doc. ꝙ copula ⁊ p
Exponi pꝛo.i.uł ĩtelligit᷑ receptus hito re peciun
ad ↄſuetudinc:qꝛ clectꝰ introniʒatuꝛ. ¶ Item
põt uerificari uerbũ qñ quis het duas ꝑtes ꝑ
acceſſũ alioꝝ cardinaliũ Iʒ a pᷣncipio nõ habue
rit duas ꝑtes ut.j.dicã.Sexto nõ.ibi nomen
epi. ꝙ papa appellaĩ epᷣs.nã denoĩat ſe ab or
dine tãqᷓ; digniori ? nõ ab officio. nã ſuꝑ epᷣa
mũ nõ ẽ dare aliũ ordinẽ licet reperiatur maior
dignitas de quo uide gl.ĩ ꝓhemio.vi.in pnci
pio. NHõ.ſexto narias pẽas quas afficit gerẽs
ſe ꝓ papa ↄ ↄſtõeʒ hꝰ.c. NMã pᷣmo ẽ excõicatꝰ
ipſo facto nna cũ ſibi adperẽnbus.⁊ hoc tenẽt
doc.eyponẽtes tex.ibi excõi ſubiaceat.ſ. ipſo
iure ⁊ pro hoc facit ultra eos:qꝛ per iſta vᷣba
excõi:ſubiaceat fert᷑ excõicatis ipſo fẽo:ut hẽs
gl. nõ. in. c. unico. de iureiur. ii. vi. ꝓbar᷑ in. c.
ſi qꝗs ſuadẽte.xvij q.iiij.iũcto ti.de ſen.exc.nã
i. c. ſi qꝗs ſuadẽte dr̃ ꝙ ꝑcutiẽs clericum excõi
ſubiaceat ⁊ iñ iura cõir ĩterpᷣtantur ꝙ per iſta
vba ferat᷑ ipſo facto excõicatio: ut pʒ in to. ti. ðᷣ
ſen. ex. ⁊ h latius tetigi ut credo.iĩ.c.ꝗaduerſus
ge ĩmu.eccł.ſcdᷣo pẽa uẽit ĩiponẽda p ſniaʒ.ſ.ð
poſitio ab ordine ut pʒ ibi mulctẽtur q Vba ſt
futuri tpis ⁊ ex ꝓpo ſignificato ꝛequiꝛũt execn
tõeʒ oꝛdis ut nõ.gl.ĩ ꝛa in peis ð re.iur.li.vi.
dixi ĩ. c.ſi diligẽti.de fo. ↄpe. tertia pẽa qꝛ ðne
gat᷑ eis ĩ uita cõio corpis xpi. quarta ꝙ niſi ꝛe
ſipuerit ĩcurrũt ꝑpetuã dãnatõem poſt morteʒ
cũ datã ⁊? abiron quos terra miracuioſe uiuos
abſorbuit ⁊ tãgit hic iſtoriã qᷓ hẽ nũeri.xvi.nã
iſti duo chore ftius ĩt᷑ eos ĩſurgẽtes g̊ moiſẽ
⁊ aaron uolebãt ſibi uſurpare põtificatũ nec o
bediebãt moiſi æ aaron:tãdẽ miracłoſe dũ oẽſ
offerrẽt ĩcéſũ tra dirupta ẽ ubi iſti ⁊ familia ip
ſoꝝ ↄſiſtebãt ? eos niuos abſorbuit ⁊= ignis ex
iuit fibił ? obuſſit ducẽtos ⁊ qͥnq̃gita uiros 4
iſtis ſequebãtur ĩ coꝝ facinore ⁊ pleniꝰ dic:ut
hẽtur in.dc.xvi. Metono nõ. ꝙ electue a
maiori ꝑte cardinaliũ nõ dʒ ſe gerere ꝓ papa
al icurrit penas pᷣdictas niſi maior ↄcordia in
terceſſerit.i.niſi alij caꝛdinales accedãt ad iſiũ
electũ a maioꝛiĩ ꝑte ita ꝙ ↄputatis iſtis poſtea
accedentibus habeat duas partes: æ c iſlõ ſpã
c in electione pape:ut poſſit connalcſcere per

acceſfũ aliox æ qð accedẽtes ex poſtfẽo ↄputẽ
tur ĩ nuõ ita ꝙ augeãt nũeꝝ eligẽtiũ:ſccꝰ ĩ elec
tõe alioꝝ pᷣlatoꝝ ut nõ.i.c.auditis ⁊.c.ꝙ ſiẽ ?
c ecckłia el.ij.j.e. 5. g r†gulã ꝙ ĩ explicã
dis ꝑ collegia ĩfeꝛio? eccłiaꝝ ſuffiẽ maiõ ⁊ ſai
or pars collegij. Et nõ ꝙ duo reqrũtur copla
tiue. nõ.ergo ſuffiẽ ꝙ ſit maior ꝑs niſi et ſit ſa
nior nec ẽt ſanior niſi ſit ẽt maiõ ↄcõ.c. q; ꝑꝑ
Jj. e. ⁊. c.i.ðᷣ his q fi.a ma.parte ca. Et ꝑ hũc
tex.⁊ iura ꝓx.alł.dic ꝙ ẽt ĩ ſtatutis ↄdẽdiſ ſuſ
ſiẽ maioꝛ pars collegij nec reqrũt due partes
ↄſẽtiẽtes.cũ tex.iſte ponẽdo regulã rqrat ſolũ
maiorẽ partẽ ⁊ ſeqt. Haꝛ. ꝓpÿ ĩ qõe ſtatutoꝝ
i.l.oẽs pplłi.ff. de. iuſti.⁊ iu.⁊ h̊ tene qcq̃d ſen
ſerit gl. i. c.i. ð his q fi.a ma.p.ca. It᷑ nõ fineʒ
lr̃e ⁊ tene eã mẽti ex q̃ colligũt᷑ duo dẽa notan
da p ꝙ papa ñ hʒ ſuperiorẽ.uñ dixit Jo. an.
i. c.oli.de reſti.ſpo.ꝙ papa oĩo nlli ſubeſt J
ſeſit. Hoſti.ĩ.d.c.qᷓ;ẽto de trãſla.pla.ubi dixit
ꝙ papa ⁊ xpᷣs faciũt unũ ↄſiſtoriũ ita q excep
to peccato põt papa qᷓi oĩa facẽ qᷓ põt deus ⁊
niſi circa fidẽ a nemine pt᷑ iudicari. Ad idẽ ui
de qðᷣ nõ. Jo. an.ĩ. c. ad honorẽ de auc. ⁊ uſu
pallij ubi qi idẽ ſẽſit ⁊ faẽ qð hẽ.ix.q.iij nẽo ⁊
.c. alioꝝ ⁊ i. c. cũcta ꝑ mũdũ ⁊. c.per pncipalẽ
Sʒ tu limita ut dixi ĩ. c. ſi ignificaſti. S. e.ꝛ colli
git h ꝙ ſuꝑ ſciſmate nõ põt ↄgregari cõciliuʒ
2 ad id qð tex.h dicit dic ꝙ iõ ſpẽale ſtatuit h
ĩ duabus ꝑtibus cardinaliũ:qꝛ nõ põt ad ſuꝑi
orẽ hri recurſus ? vẽ h̊ dẽm tenere h do. An.
Sed tu uide tex.ſingn.in ↄriũ ĩ.c.ſi duo õ faſ
.lxxix. di. ubi apte maxie ꝓbat᷑ iũcta gl. ꝙ i diſ
cordia duoꝝ electoꝝ dʒ ↄgregari cõciliũ gene
rale ⁊ ille remanebit papa quẽ ↄciliũ approba
uerit ⁊? fuit illo.c. ualð ſingłaꝛ alł. Di. ? Cõ
ſtãtie qñ fuit ↄgregatũ cõciliũ õ illos ↄtendẽ
tes de papatu. Quis ãt ↄgꝛegabit tũc conciliũ
cũ ad ſolũ papã pertineat cõgregatio ↄcilij ut
xvij. di. multis ⁊ qᷓ̃i ꝑ totũ:dixit Hug. nõbile
Hbũ ĩ. d. c.ſi duo qdð nõbilit᷑ retulit Archi. ꝙ
ad collationẽ cardialiũ ſpectabit ↄgꝛegatio ⁊ il
lud dictũ Hug.multũ fuit allegatũ ĩ illa cõgre
gatõe ↄcilij ⁊ pꝛaticatũ.uñ cardinales cõueniẽ
tes Mif.ſcripſeꝛt aduerſus pricipes ⁊ pᷣlatos
orbis ⁊? ꝓ h̊ faẽ. nã ex qů electio pape ꝑtinʒ ad
cardinales gꝰ oĩa per ꝗᷓ ꝑuẽit᷑ ad electionẽ uni
ci ⁊ vi paſioris debẽt ad eos ꝑtinẽ ar.ĩ.c.pru
dẽtiã ⁊.c. pterea de offi. öᷣle. ⁊ i.l.oꝛo.ff.ð ſpõ.
2 i.l.ad legatũ ⁊.l.ad rẽ mobilẽ.ff. ð ꝓcu.⁊.l.
cui iuriſditio ðᷣ iuriſ.om.iu. Et ad iſtũ tex.i eo
ꝙ diẽ qð ad ſuꝑiorẽ nõ põt hẽꝛi recuꝛſus dic
ſ.ↄmode:qꝛ ↄciliũ gnãle nõ põt de facili ↄgẽ
gaꝛi ⁊ ĩteri ecclia patẽrgrauiſſimũ pᷣiudicium.
nõ.n.dr᷑ poſſe qð ↄmode nõ poſſumuſ ut in.l.
nepos ꝓculo.ff. ð vᷣbo.ſig ltio ex pᷣdictiſ
⁊ẽ. tex.nõ. ꝙ electio pape ſpectat ad cardiales
dũtaxat nõ ẽ gꝰ opus ut expectet̃ Imꝑatoꝛ uł
ẽt ipiꝰ nũtiꝰ ſiẽ oli.lxiij.di.vVm:lʒ et fʒ iura an
tiqua epi cardinales hẽrẽt pᷣalijs pᷣrogatiuam
qꝛ ipᷣi pꝰ tractabãt ð electõe ⁊ poſtea nocabãt

¶ He poſtula. pla.

cardiales pᷣſbyteros ⁊? diaconos ut bẽt in. c. in
noie domini. xxiij. di. hodie tñ ex conſueindie
omnes cardinales ſunt pares:puto tñ ꝙ de iu
re deberet ſeruari primũ: qꝛ iſte tex.nõ ðꝛoga
uit poribꝰ conſtõnibꝰ:ſʒ adiũxit ut pʒ in pꝛinci
pio ibi decernimꝰ adiungenõ ⁊c̃.a lege ãt anti
qua nõ recedit᷑ niſi quatenus reꝑitur cautum i
noua ut.l. pcipimus ĩ fi. C. ð app. Sʒ aduerte
ad unã nõbilem obiectionẽ quã fecit conciliuʒ
Pit.⁊ Cõſtãtie.dicebãt enim ꝙ iſta iuꝛa que
tribuunt cardinalibꝰ electionẽ pape loquũtur
qn ecclia nacat per depoſitiões pape factas ꝑ
conciliũ uł qꝛ ↄciliũ congregatũ ſuꝑ diſcordia
decreuit nulluʒ eẽ papã: tũc electio dʒ ſpectare
ad totũ ↄciliũ:qꝛ iura ãtiqua uidẽtuꝛ hoc uelle
nt in. d. c. ſi duo cũ ſi: contẽtis ĩ eadẽ di. qᷓ iuꝛa
i hoc cãu nõ repeꝛiuntur correcta ꝑ iura noua
g ab eis non eſt receden.ut.S.dixi ⁊ placʒ mi
hi in iure hec obiectio ex quo conciliũ ẽ cõgꝛe
gatũ. ꝓ euitanda tñ diſcordia fuit obtẽtum ut
conciliũ ꝓ illa uice trãlſferret ptᷣatem ſuã in col
legiũ cardinaliũ ⁊ ita cardinales elegerunt ex
prate ꝓpria ⁊ concilij ⁊ hec diligent᷑ notabis.
Sʒ P declanatione tex. queꝛo dr̃ hic ꝙ ſpãle
aliqd ſtatuit᷑ hic ĩ electione Ro. põtificis circa
concurſũ duaꝝ ꝑtiuʒ nũquid ſint ⁊ alia ſpalia:
dic ꝙ ſic quoꝝ qdaʒ colligunt ex iſto tex.⁊ mi
ſcẽdo ea ꝗᷓ conſiſtunt ĩ iuꝛe ⁊ in fo dic pꝰ Jo.
an. ꝙ ſpãle ĩ ſcrutaroribꝰ uocũ.eligunt᷑n. duo
genera ſcrutatoꝝ. Et primo tres qͥ debet ſeru
taꝛi uota oĩuʒ cardinaliũ. Itẽ alij tres qͥ debẽt
ſcrutari pus uota iſtoꝝ triuʒ ſcrutatoꝝ ⁊ eligũ
tur iſti tꝛes ſcruratores ðᷣ quolibʒ ordine caꝛdi
naliũ.ſ.unꝰ eps aliꝰ pᷣſbyter. ʒꝰ diaconus:⁊ hꝰ
conſiſtit ĩ féo ⁊ nõ in iure:qꝛ cardinales cõſue
uerũt ſic facẽ:nõ ãt aſtringunt᷑ a iur ipoſitiõe
ſm ſpãle ꝙ qᷣlibet cardinalium poteſt nominaf
quos ⁊ quot ult nec refert utrũ qlibet cardina
lis dicat eligo uel dicat noĩo ſeu conſẽtio ĩ talẽ
iſte enim tex.aliqñ appellat electionẽ aliquãdo
noĩationem aliqn conſẽſum unde ſatis ẽ ut ha
beat coſenſum duaꝝ ꝑtiuʒ cardinaliũ ꝑ quẽcũ
qʒ dũmõ intẽdunt eum eligeꝛe in papaʒ: ſecus
eſt in electõe alioꝝ platorum:qꝛ dʒ fieri electio
ꝑ unum noie totius collegij in. c. ſicut ge offi.
dele.li.vi.legit᷑ ⁊ nõ.in.c.iĩ geneſi.j.e.t᷑tiũ ſpã
le: qꝛ nõ ẽ dria in oꝛdine nominatõis.ñ enim
uis utrum ultio noĩatus fuerit electus. ſatis ẽ
enim ꝙ ſit electus a duabus partibꝰ. Sʒ certe
idem ẽ ĩ electõibꝰ alioꝝ platoꝝ:qꝛ ꝑ noĩatõeʒ
nõ acquirit᷑ ius primo noĩato ut in.c.ꝙ ſiẽ. .
eo. Quaꝛtũ ſpale ĩ acceſſu. nã durãte ſcrutinio
qᷓtũcunqʒ publicato pñt alij cardinaleſ accedẽ
ad electũ ꝑ alios ⁊ reſilire ab electõe quã ſece
rãt ut ſic hẽat᷑ ↄcurſus duaxꝝ paꝛtiũ ut. ð. dixi
unde ſi reperitur quis electuſ etiam ab uno ſo
lo ex quo nemo repeꝛitur elecius a duabus
partibus poſſũt cardinales accederc ad iſtum
⁊ augmentare numerum eligentiũ ar. ĩ. F. P

terea qðᷣ nõ ẽ in electionibus aliorũ ut. 5. ixi

ivun Nr
7 — „ ſeret „
icc gen
. o älu,

urnremlk ſininne
mitinod, ri an
critr ammniſnni iumn,
imſioen ſon tbign
aa ſti ſ on ſoſr i
itttirti otb gobinn
gtil t Minti or im
viunzumrm i it npi tint.
gijeenihir ncnies lorp
iun ſnrmi doſcy .
clſenone ofeatitd dio admnini
Orriliclini hile gickadep
xiutmiennscleg, Fi cegde dior
füningni Doogecini ſpleg 3
ſulimns ſſbit ocii degob
iifutni fn arocnoen roͤan
lfinelincici no ninici c
huilisnni gutn acle
H miſinnt icle ne
i liummalor ölnop din
e .ehoſſät t adnci
igtined . ngoiſia
ſizznn nmnnemt guch
ſie⸗ ſlngde cripifinrin

niur a
um 1 dz.
ic t tnns e
gie en
CCnone¹
cgo n
oaitan ſo
chdeni.c
ſſhmun
dicü zm
din dat
ſcod
mn ſinn
ln a d
ſiccna
i ſan
AX
nec e
nida:
(epuc
dent
quis.
e
ins 2
ccleſ
lre r
iuriolo
Menſan

e
lec cardiales 3
t ncie domin ſodrinn .
S omnes rin adet hie
A ede e n n ln
ferſeruer, pnoff 4
ſuf odi , Nnten genanin
n 39.,nn Winngeng,:
A nanrereli ſ genznelgen
die nona t en õ
At Ad unz deßp sif⸗ K Ninan
„ ninohlon Obienin⸗ aͤn
denes ß.e Coſi⸗ Aci Afanent,
1ſo nbrun neinib⸗ nnirhinug
r nacenere eſie in
de Coneili ro ges Pne ſi
: lii ongr⸗r, e
ine unnt uli i i edai ipiiti
loti oej epipi. dlctochſeegn
1 ling iun it Uicimnbar
n rin eſichociſt nitsienliiii
ccin nö ſepenn recapiumn
dent snonektetedeß. din eplagn
a ume e dietoer toh ſüetz
gri.penmng naliͦccogr
B! Penimcdrdſcnrii fitobtänmnn
* lclizluuaniſinafianſüne
i egĩ aaniml eincndinſss degenung
or ptne nige concliſtbergligent onti⸗
8 Gpdelnmorerr len ,heie
lqid ſuni brciclenone Ro. ponfescin
4 concurſi ciux ni nignid inre ala piln
3 r lcor icy ollgynferilo ter en
5 ſciloc q conſſuntiine rin ſtoccp'de.
In. ꝙ ſpilei ſerutonb? voci elguni n. dvo
. genera ſcrumtox. Etprino tes geber ſenn
1 tminorncinz rcinalii Iegij nes aebi⸗
umnius noniſopniizſenmor tcigi
e m ſinesſiatnmmtes cndſtöräletndt
d Miidme chs dl Pöoſten ) einchnrd
conſſttiſot ninimeq cninl iſr
. irſc ke nd it aſrngond ain hoſtie
penlente
li fn ſpile qlver ncimlun hon H“M
cws uo it u in ni ani⸗
5 lsden eigo e din wiyſn vuen
amonern alian conſeun vunde rd.
oianonen aian conſe tlsgerii
Carineliüpee
den eſum drnp giin inpin

a ndimnidund eun cgen
Grdinicn

cn dfelicn⸗
derie iorangtuncich
lin tcde ior incſinte

bo⸗ . .
dn aune unſin ⸗ Nonin
von nclnm
5n
teres 4

¶e poſtala pla.

m diẽ Moſti.hoc ꝓcedeꝛe niſi noĩatuſ a mino
ri parte geſſerit ſe ꝓ papa:qꝛ cũ tẽ ſit ipſo fẽo
excõicatuſ ut.S. dixi nõ uidet᷑ de mẽte hꝰtex. ꝙ
poſſit alii ad iſtũ accedere ⁊ ſuã electõem nali
dare qð mihi ſatis plʒ. Quĩtũ ſpãle colligitur
ex pᷣdictis ⁊ ſpecifice cũ caꝛdinalis nult nariar
publicato ſcꝛutinio.nã diẽ Hoſt. ꝙ nõ põt ſim
pliciter reſilire ab electione quã fecit ẽt ſi reꝑi
at ab ipſo ſolo electꝰ.ſʒ bn põt nariare ꝑ acceſ
ſũ.i.accedẽdo ad eleciũ ꝑ alios aꝛ. hic ĩ. v. pteꝛ
ea qð nõ ↄtingit in electõe alioꝝ:qꝛ publicato
ſcrutinio nõ pnt electores uariare ẽt ꝑ acceſſũ
ut i. c. publicato.j.e. Sextũ ſpãle ꝙ ĩ electiõe
pape non fit collatio niſi quo ad nũerũ ut h in
aliis uero electionibꝰfit ẽt collatio q ad mẽitũ
⁊c.ut ĩ.c.ecclłia.ij.j.e.Septiuʒ ſpãle ẽ ꝙ ĩ iſta
electõe nõ admittit᷑ aliqᷓ exceptio õ electũ a du
abus ꝑtibus:ſecuſ ĩ alijs ut ĩ.c.fi.j.e.li.vi.qð
an ſit uerũ ĩdiſticie.j.latius dicã pꝰ glo.Octa
nũ ſpale ĩ expectatõe abñtiũ cardialiũ dʒ enim
abñs expectari ꝓut dicit᷑ i.c.ubi ꝑiculũ.j.e.li.
vi. Nouũ ſpãle ꝙ a iure nulla fõma ẽ tradita
i iſta electione.pape:unde poſſũt cardinaleſ eli
gere ut nolũt dũĩmodo ↄſentiãt due ꝑtes ut hᷣ
poſſũt eꝛgo eligeꝛe ꝑſcrutiniũ ſecretũ ſeu publi
cũ łfacẽ ↄpromiſſũ.diẽ iñ̃ Jo.an.⁊ bñ ꝙ unꝰ
ſolus cardialiſ poſſit r̃ſiſtẽ ↄpromiſſo ne pᷣiudi
cet̃ iuꝛi ſuo:qꝛ ĩ ꝛe cõi potiõ ẽ ↄdiꝰ ꝓhibẽti ut
ĩ rla iĩ re. cõi.li.vi. Idẽ m ẽ qö ad hoc ultimuʒ
i elecrõe alioꝝ pᷣlatoꝝ ut nõ.i.c.ſcriptũ ⁊ in.c.
qꝛ ꝓpt᷑.j.e.Decimũ ſpãle qꝛ electões alioꝝ pᷣ
latoꝝ ? quirũt ↄffirmationẽ ut.s.c.poſtqᷓ; ⁊..
e. nihil ſy electio pape nõ r̃quirit ðᷣ alio admini
culo ut.S. dixi. Andecimũ ſpãle ꝙ ĩ elecrõe pa
pe zquiꝛunt᷑ due ꝑtes collegij.ſʒ ĩ electõe alioꝝ
ſufficit maioꝛ ꝑs ut h.Ouodecimũ ſpãle qꝰad
pſonas hic ↄtẽtas q̃ nõ hñt locũ ĩ electõibꝰ ali
orũ. Eiij.æ ultimũ circa excõicatõem excõicari
onis ſuſpẽſionis uel iterdicti nõ admittẽdã cõ
tra eligẽtes nã cardiales ut cito ꝓuideat᷑ eccłie
nel nõ pñt ꝛpelli ꝑ exceptõeʒ pᷣmiſſã: ut ĩ cle. ne
ꝛomani.j.eo.Sed electoꝛes alioꝝ pᷣlatoꝝ pnt
repelli ut nõ.in.c.illa.j.e.poſſũt ẽt aduci alia
ſpalia qᷓ colligas per te ex tex.c. ubi piculum =
cle. ne romani. pallegatoꝛum. W gloi fi. et
dic ꝙ ſuper electione pape emanauerũt quiqʒ
iura. ODrimũ ius ãtiqunʒ de qꝗꝰ exeplificat iſta
gl. Secũdũ ius nouũ hꝰ. c. Tertiuʒ fuit magiſ
nouũ ĩ quadã extranaganti Inn. quarti que ĩ
cipiebat frequẽter ⁊ hodie illa ẽ ſublata ppꝑ cõ
pillationẽ ſexti. OQuartũ fuit ius magis nouuʒ
ut i. c. ubi ꝑiculũ.j.e.li.vi.Quiĩtũ fuit ius no
niſſimũ qð hert in cle. ne ꝛomani.j. e¶ In gl.
ij.i fi.ubi dicit᷑ q tractatus futuri tẽporis nõ
ſpectat ad iudicẽ. gꝰ nõ potuir papa bꝰ cõdere
ſtatutũ ſuꝑ futuris cãis.doc.ꝓ ſolutione ꝛmit
tũt ad nõ..c.ĩ nia de ſepul. ? ĩ. c. platl ð homi.
li. vi. Sʒ tu dic clariꝰ ꝙ Zꝛium loquit in iudice
qui non põt ſẽtẽtiare ſuꝑ futuris ſi obligatio ñ
e orta de pnti:ſecus ẽ oſtõe q̃ fieꝛi pt᷑ ui obui

etur ſuturis malis:qꝛ oſtõ nõ uindicat de pnti
ſz ſnia ſic. iõ aliud ĩ ſnĩa q; in oſtõe.æ ið ad P
dicta V eennen F. caucãt ð ſen.
ex. li. Vi. ¶ In gl. teꝛtia in fi. ul expone fſʒ Jo.
an. inimico hoie.i.hoĩ.nã diabolus inimicatu⸗
hoĩbꝰ ꝑꝑ inuidiam ð q uide bonũ tex. xvi. q.
ꝛij. ĩ.c. uiſis.? ð pe.di.ij.i.c.pᷣnceps ¶ In gl.
ĩ vV.exceptione ibi ubi ð hereſi põdera bñ glo.
uult. n. ꝙ õ eleciũ a duabꝰ ꝑribus cardinaliuʒ
poſſit opponi ð hereſi ꝑ niã exceptõis: Inn.⸗
Cõpo.dnt ꝙ papa poſſit acculari ð hr̃ſi ut ĩ
c.ſi papa.alł.ĩ gl.non tñ põt ð here. excipi qꝛ
iſta lĩ̃a fmouet oẽmexceptionẽ. Et ꝓ hac opi.
fac:qꝛ ex ſola electione electꝰ ↄſequit᷑ plenũ iuſ
ut. S. dixi. Et nõ. hic ĩ glo. fi. iõ exceptio nõ ẽ ĩ
boc caſu ꝓpoꝛtionabił:qꝛ exceptio opponi õ
petẽtẽ cũ ſit actionis excluſio ut ĩ. c.ij. ꝭ ordi.
cog.ſʒ electus in papã nihil petit cũ iã ſit adep
tus plenũ ius. Goff. æ PDhil.tenuerũt dictas
gl. qꝛ ſi pt̃ ↄ papã agi ð hereſi mulio fortiꝰ ex
cipi ut in ẽgula qͥ ad agẽduʒ ð re.iu.li.vi. Jo.
an. ſequit᷑ Inn. ? ad illã rgulã ꝛndet ꝙ non bʒ
locũ in poſſeſſorijſ recuꝑande uł adipiſcẽde ut
hic nõ. do. an. hic multũ iſtat æ aliquãtulũ ↄſu
ſe ꝓcedit.capiẽdo tñ ꝙ ur̃᷑ ð mẽte ⁊ aliq̃ addẽ
do cum qritur an aliqua exceptõ ſit admittẽda
õ electum in papam diſtingue ſic:ꝙ aut oppo
nitur aliqua ꝑ quam negatur iſtum fuiſſe elec
tum a duabus partibus cardinaliũ:puta qꝛ ne
gant᷑ aliqᷓ ex electoribꝰ fuiſſe caꝛdiales uł qͥd ſi
mile ⁊ talis exceptio indubitant᷑ dʒ admitti.rõ
qꝛ iſte tex.in excludẽda exceptõe fundat ſe ſuꝑ
electione a duabꝰ ꝑtibus cardinaliũ facta:dẽt
eꝛgo admitti oĩs exceptio ꝑ quam ðᷣtꝛahit᷑ huic
qualitati ſuꝑ qua ſe fundat ius in ruocatiõe ex
ceptionũ:ut ĩ.l.i.⁊ ibi plene ꝑ bar.ff.ꝙ ui aut
clã dixi ĩ.c. item cum quis ð reſti.ſpo.hinc ẽ ꝙ
ſi ſtatutum remouet exceptionẽ õ iſtrumẽtũ pu
blicũ admittitur nihilominus exceptio ꝙ illud
inſtr̃m non ſit publicũ:qꝛ tunc ceſſat ſtatutum
hinc dicit glo. notabilis ĩ cle.unica ðᷣ ſequeſ.q;
ſi ꝑ conſtitutionẽ remouetur omnis excepꝰ cõ
tra ſẽtẽtiã põt nihilominꝰ opponi ꝙ ſnĩa fuẽit
lata a iudice nõ ſuo:qꝛ talis nõ ẽ ſnĩa ut ĩ.c.ac
ſi clerici ð iudi.aut preſupponitur ꝙ electio fu
erit facta a duabus ꝑtibus cardinaliũ z tunc ẽ
dubĩiũ. puto tamen ꝙ oĩs exceptio qᷓ naturalit
.i. de iure diuino uł naturali infert iſtum nõ ecẽ
nec poſſe eſſe papã:ꝙ talis exceptio ſit admit
rẽda:qꝛ ĩficit ius hñdi ⁊ poſſidẽdi.nã talis ex
ceptio admittitur etiã in poſſeſſorio recuperã
de ut nõ.glo.viij.di.quo iure dixi in.c.itẽ cuʒ
quis.unde hec exceptio ꝙ clectus ſit hereticꝰ
ul ꝙ ſit mulier uel furioſus uł infans debʒ ad
mitti: qꝛ ſi ẽ hereticus non poteſt eſſe papa qͥa
ius papatus non cadit in eum. cum.n.ſit extra
eccleſiam nõ põt eſſe caput eccleſie. Idem ĩ mu
liere ut in.c.noua.j.ð̊ peni.⁊? remiſ. Idem in
furioſo ⁊ infante:cum iſti naturalit nõ habcãt
ↄſenſum. Et ꝓ hoc lacit iſta littera dum diẽ ꝙ

¶ De electione.

aliter electꝰ dʒ hẽri ꝓ romano põtifice remota
oĩ exceptõe neceſſario nõ oʒ ꝙ lůa uerificet᷑ in
eo qͥᷣ põt eẽ papa ſaltẽ ð iure diuino ł nãli: ⁊ in
rellige ꝙ obſtat exceptio añqᷓ; adipiſcat᷑ poſſeſ
ſiõeʒ adminiſtratoꝝ. Nã poſtea ñ poſſz excipi
ſz deberet accuſari rõe pᷣdicta ⁊ pᷣdẽe exceptõeſ
ſunt potiꝰ ĩtẽtionis. Nã excludũt intẽtõʒ electi
nõ acrõʒ:qꝛ nulla actio ſibi cõpetit ĩ caſibus p
dictis. Sʒ exceptio reddẽs eũ incapacẽ ſeu in
habilẽ ð iure poſitiuo nõ dʒ admitti:⁊ de hac
exceptõe põt ĩtelligi iſta lia q̃i ꝑ iſta Vba noluit
tex. tollẽ oĩa ĩpedimta iuris poſitiui:un nõ po
terit opponi ꝙ ſit laicus:qꝛ ⁊ petrus erat laic?
qñ fnit ↄſtitutus põtifex. Idẽ ſi opponit ꝙ ſit
ↄiugatꝰ ut.S. dixi uel qͥd ſimile.Et ex pᷣdẽis in
fero ad qõeʒ nõbilẽ põe ꝙ aliqs fuit electꝰ ĩ pa
pã ꝑ ſeditõʒ ł pᷣſũptionẽ uel qdlibet ingeniũmũ
qd iſte ſit papa nel pt᷑ recipi ꝓ papa: uide tex.
ſingulaꝛẽ ĩ.d.c.ĩ noĩe dñi.xxiij. di. q dicit ꝙ noö
ſz ẽ excõicatꝰ cũ oĩbus fautoribꝰ ſuis ⁊ ſic ille
tex. nõ ẽ hodie ſublatꝰ ꝑ iſtuʒ:qdð noluit expᷣſſe
HB Hoſti.dicit.n.ꝙ nõ ſolũ obtinẽs papatuʒ 5
ꝓuiſiõʒ hꝰ.c.ĩcurrit penas de qdus hꝛſz et ob
tinẽs papatũ ꝑ ſeditõʒ ⁊c̃ ĩcurrit penas h̊ poſi
tas:nec deber recipi ꝓ papa.Et exponit Ho.
iſta vba ꝙ ſeditio põir᷑ ꝓ uiolẽtia łoppᷣſſiõe pᷣ
ſũptio ꝓ ãbitioſo tractatu ꝓmouẽdi. Ingeniũ
ꝓ fraude calliditate et dolo. Et ad h̊ allego.
lxxix.di.ſi qͥ pecunia O multis.c.eiuſdẽ diſtic.
⁊ diẽ ꝙ illa.c. eſſẽt legẽda iter cardiales ĩ elec
tõe Dape¶ Aduerte ultra doc. nã pᷣdicta
poſſũt hr̃e duplicẽ ĩtellectũ.pmꝰ ẽ ꝙ elecius ꝑ
ſedirionẽ nõ ſit Mapa.ſ.qñ nõ fuit electꝰ ab
hñntibꝰ ptateʒ ⁊ iſte ĩtellectꝰ ẽ clarꝰ. Et ſẽtit gl.
i.d.c.ſi ꝗs pecũia ubi qᷣrit ĩ prin.utꝛũ electus
ĩ Mapã ſimoniace poſſit accuſari ð ſimonia:
2 ↄcludit ꝙ n.⁊ tmñ iſta electõ fuit facta ꝑ pᷣſũp
tõʒ ſeu ꝑ ĩgeniũ.nihilomiuꝰ gl.illa ſentit ꝙ ſir
Mapa Et ꝓ h faẽ iſte tex. qᷓ remouet oẽſ exce
ptões ⁊ diſpõit ut habeat p romão põtiſice ab
nli ecckia exqꝰ fuit electꝰ a duabꝰ ptibꝰ cardiali
uʒ ⁊ iſte ĩtellectꝰ mihi placet ad illa iura un di
cerẽ ꝙ ↄ electũ a duabꝰ ꝑtibꝰ cardialiũ ñ põt
oppõi ꝙ fuit electꝰ ĩgeniũ pᷣſũptõʒ ł ſeditiõeʒ
niſi ſit tal excep ꝗᷓ ipo facto ãnullat illã ellectõ
nẽ uñ dubitat᷑ utꝝ electõ fcẽa ꝑ ipſſionẽ ſeu nio
letiã ſit ipᷣo iure nulla et fuit maxia ↄtẽtio tpe
ſciſmatis ꝓxie preteriti ĩ electiõe urbãi nã car
diales dicebãt ꝙ eligerãt Dapã ꝑ ipſſionem
romanoꝝ ⁊ recedẽtes ab electo elegerũt aliuʒ
papã ĩ ciuitate fundẽſi et multi ualẽtiſſimi uiꝛi
ↄſuluerũt ꝙ data ĩpſſiõe illa electio nõ ualeret
multi ⁊ uide ad pᷣdicta ſingulatr᷑ dictũ Inn.
i. c. ꝙ ſiẽ..e.ubi tʒ ꝙ electio facta ꝑ ĩipᷣſſioneʒ
ʒ lʒ ſit caſſanda.⁊ multi renuerũt iſtã ꝑtẽ pleri
qʒ tenuerũt oppoſitũ ?æ ꝓcedit q̃ſtio nõ ſolũ ĩ
electõe ape.ſʒ ẽt ĩ qualib et electõe puto ĩ h
articulo ſic diſtiguẽdo ꝙ aut electores ↄpellũ
rur ꝑ ipᷣſſionẽ eliger certũ ⁊ tũc ipſo iure non
ualet electio.qꝛ ẽ ↄ̊ ꝓpriũ ſignificatũ ⁊ ſubſtã

tiale uocabuli. nã eligere ẽ nnũ ex pluribꝰ uolũ
tarie capere.vñ nõ eſt electio ubi nõ ẽ uolũtas
libẽa.xxiij.q.vV.ad fidẽ ⁊ eſt tex.ualð nõ.in.c.
ubi periculũ in. S. ceterum.j.e. li.vj:ubi dicit
ꝙ ceſſat electio ubi adimitur libertas eligedi:
7 pondera uerbũ libertas:requirit᷑ g ĩ electio
ne ↄſenſus liber.ſi gꝰ adeſt ↄſenſus ſine quali
tate libertatis nõ eſt illa elecrio ſicut in ſili dici
mus in mẽ̃imonio carnali ut ĩ.c. cũ locuʒ ⁊ qð
ibi nõ.].de ſpon.⁊ uide gl.ĩ.c.qſqs.⁊ c.bone
j. e.ꝗᷓ ſentiũt qᷓ pdixi. Idẽ ẽt ſentit Maꝛ.iĩ nia
ctatu de tyrãno ubi diẽ ꝙ ſi ciuitas habẽs elec
tionem rectoꝛis ⁊ per tvꝛãnuʒ ↄpulſa eligeꝝʒ ꝛe
ctoꝛem non ualet electio.uñn ſententie late ab il
lo rectore eẽnt nulle ꝓ quo bñ fac.l.ij.ff. de in
di. ubi requirit᷑ liber ↄſenſus ĩ tꝛanſferẽda ſeu
ꝓroganda iuriſditiõe. Ex quo eniaʒ ifert ꝙ ſi
tyrãnus iuit ad ciuitatem liberam cuʒ exercim
magno ⁊ ꝓpter timorẽ exercitus ciuitas eligit
tyrãnum ĩ dnm tranſferendo in illum oẽʒ iuriſ
ditionem non ualʒ qð tali timore agit᷑ ? peꝛ cõ
ſequens nõ ualebunt geſta a tali tyrãno qð be
ne nõbis ⁊ firmat Mar. in. d. tractatu ð tvrã.
facit ꝙ nõ.i.l.decernimus.C. de ſa.ſan. eccdle.
aut cõpellũtur electores eligere aliquẽ ð cerio
genere ꝑſonarũ. æ puto ꝙ talis electio ualeat
qꝛ nõ adimit᷑ oĩno libertas eligendi.ſ̊ reſtrigi
tur.ſicut ĩ ſiłi uidemꝰ ĩ cõſuetudine ꝗ põt reſtrĩ
gere libertatẽ eligẽdi puta ad certũ genus ꝑſo
nax.ſed nõ põt tollere libertatẽ remanente po
teſtate eligẽdi ut ĩ. c. cũ terra.j.e.et ibi ꝑ Jo.
an. iuncto.c.cũ dilectuſ de cõſue.⁊.c.abbate ð
v. ſig. ⁊ ſic pñt dicte opi.et iura Sꝛia rduci ad
cõcordiã iudicio meo ¶ In gl. i ybo a duab
ptib us ibi et dicitur ꝙ nõ.nult gegl. ꝙ electuſ
nõ cõputatur ĩ numero duaꝝ ꝑtiũ.et iſte intel
lectus vᷣſatur èt in electionibus alioꝝ nũquid
uox electi debeat ↄputari ĩi numero uocũ eligẽ
tiũ et ĩtellige iſtã qõneʒ duobuiſ cõcurrentibus

nidelʒ ꝙ iſte ellectus ſit de collegio ita ꝙ habe

at uocẽ in illa ellectione. Itẽ q ↄſẽtiat electiõi
de ſe facte et aliũ nõ eligat.nã ſi ipſe eligeĩt ali
um uel nõ hẽret nocem in collegio eſſet in du
bitatum ꝙ uox ſua nõ ↄputarctur i numeꝛo.
ſed eo caſu quo ↄſenſit electioni de ſe fẽe ⁊ hẽt
nocem ↄclude poſt doc. aut fit electio ꝑſcruti
nium priuatum ? uox ſua non ↄputabit in nũe
ro:qꝛ cum ipſe ignoret an fuerat electus ab ali
is nõ poteꝛat dicere eligo me ipſum:qꝛ tẽ taq
ãbitioſus eẽt reppellendus:ſʒ ſi electio fuit fea
per ſcrutinium publicũ ita ꝙ quilʒ palã expme
bat uocem ſuã tũc uox electi ↄputat᷑ ĩ nuõ: q
intellige qñ prius ſuit electus ab aliis ⁊ ipſe cõ
ſenſit illi electioni. nã tũc nõ põt dici ãbitioſus
cũ nõ oriat᷑ a ſe: ſ ſit uocatus a frarribus.Et
uide ꝙ dicaʒ in.c.cum in iuꝛe.j.e.puto tamen
ꝙ in papa ſit iſtud ſpeciale ꝙ quãdocũq; ipſe
inſcrurinio publico uel puato ↄſenſiſſet ĩ alinʒ
ꝙ poſtea uidens ſe electũ ab aliis põt receder̃
ab electione quã facit æ accedere ad elcctõeʒ 5

hrli ea di ii
llane hcalegnn Noril
kriſtti, G eureani
luni uinmnmn mnſind e⸗

eiar oben nij o lice
Cöukfiei o Noin an
cigfonimn'n dehanaam
Hinnddhent mitoi uni
ſirichhri tic, ſen oet
rhisli drd tdig ifei
thefftitini fnitaneeun:
irittiisal on non nereſſe
ſtudenutuncarcinalii püti
tunntins horreci Cr go.
rudisin ſür nommi due
nurtni ne Doſt etfnn dus
lliſucr ſoruni prid.

li ncicli genaaeſt

R nigno huri Gip tori
n Nop ictmtor. icda inſi
llcgtgne anclii ſiain dis

r
hilloreriteligd et un⸗
ininn 1s cdſenat cleciöl
d niſt lebidi ccnoz i
,waeuhk nonf poiſt eige

le in An 9 ön

=.

. .
ificceg en d
tdin i
hihning
terin .

i

noe ſcꝛo⸗
bile .q. M.i5
rtigt muii n
io mo ꝗc gec
ii ino. . y
wls ſun
ichoni
Jo. chnloſtor
pera ft. .
dem im. 3
oNNs 5l
ſou gin ket
ahNoni
mu'der ſegs⸗
nſn no
ic wr idi die
ſann eguir
mes kofficn.
Honn de
gu
eſhci⸗
gois in de
Pröpin ſa
veꝛo dici
ci renoin
Fequiſina
qs bfe ſch
re (3 que
ſuffai
liae loq

clone,
in iilenderbil “
n Gniecadere lerinn
ſeſ ari. ckceni netione
Niiſ g ug Eectiorbe ire
ci Uhiperie n lir egi
läin. n ter ne
eſſn cenie anmmn , in nht
geen onnnennn n n e
nelber ſe entgliſi
A tuelben .g ict .ee den
1 bennsnöcſ gaſtſen
e dx in niin no n n ſant lſi
Nar bi o.de ſon euſte , cihune
doe loi ſnit Par ciſien 1er
lic ciun de gri je el ſani
Irmnopbidf⸗ ſtointe Orin
nen rang g. 2. ts hhc
Al wꝛise RK ls
on on ilra 6 ignllin
i bnemrein ll +☛
„ „
i nbifegni iber Biren
. Mogmndn inſciioe E naen
n unsititanctinnn
B Got rinn . unch nen
ie ni inor Cerciſnscliuinseſgt
5 . m ndoinilanozin
n3 nonennnnizedtiiingrengi n
5 ſenbenn, nnoreagſtr erc
s s nonnenmn geiſtatiiginn r
nc ne nöbist ſnma Br
4 eimm Brindmumo ni
cl o, ldeeenimns C geln ſin ge⸗
. 5, , 4
. At cohrlüm elenorez ſger gnedeen
1 genae Mnmũt n g nis anio lien
4 eno in oim ihen sclgenti hncfi
u.ſariſiincm? ciſnnnciri or efi
L ger ibemticlgelipun g eni gens pi⸗
ur ſed no pot olene lbennne nmnene vo
ſtue cigedi iccd tena e etbbi J.
n nco ci Aecuſ ce cie 1c bnd
d istſe tdiar ,ann inid
. rlu ndco nen Oni orinn
8 Pidnsiietccinr gnd ing ggheem
1 õ M
9 lees Pfaur etin ectonibus or natie
porceni dcen um mmeo iicit
n , alieſſij göne, duobl cöannennbos
iet itelige ti gonejdn
ce i .oita babe
Ge iie elams ſt eceleg n
d . — Nig Nuncheid
ce in li „ a, ſſſe cligcit 4
41 e i nöcign iü iſeclil
eſchaea dü noe
4 leſeincett nncolegio eſerin
vorervocen
d nt or in nd oPurgein irc
. ita Koenani deſe ſtet
onde
6 ſed co cinedd Kii ſtclcio h
n en Alkiint oourbii⸗
nio unumeuetſtanan
. lumprin teenst/
ni l,icnoret n fuerar lele,
ihe cr con ipſeigon ii
. ro:q: con ecigo me n en⸗
a 5poten diee ſouts Gienti⸗
o bitoſus aanhllai⸗ alß in
u . umm n a e ii
4 jitüch⸗ tel
1* bruennſi ſitaens i⸗
deon rligec, ii u tin
„ ,l. gectionl⸗!
m. ſenſit li de Noluns ic
R 7 n ofiat 2 ⸗h e,ſ⸗⸗
vn ͦn encemdn it
nideg ſtih ſ eni
pin Ni tlu ui⸗ ünt
dis inſervnn idensſe ui ene Aidh
d oſtin ete
eaonr iin
von b deatio

Be electione.

ſe factã:qꝛ admittit᷑ nariaꝰ ut.S.dixi ĩ electiõe
pape ꝑ acceſſũ ut ĩ fi. gl.nõ tn itelligas iſtã gl.
cardinaleſ ſimplicit pñt recedẽ ab eo ꝙ ſta
mit᷑ H̊ a duabus ꝑtibꝰ nã eſſet õᷣ cle.ne romani
J. eo.ſj ĩtellige ꝙ poſſũt recedẽ fomalit᷑ ñ aũt
mãlkr: vñ poſſũt cardiales ↄuenire ſᷣm doc.nt
electus a maiori ꝑte ſit papa:qꝛ ꝑ iſtã ↄuentio
nẽ ſpalẽ nidẽtur oẽs ↄſẽtire ĩ electũ a maiori
ꝑte ⁊ pnt cardiales ita ↄuenire qꝛ eis ut.s. di
xi nõ ẽ tradita certa fõma eligẽdi:vñ ſatis ẽ ꝙᷓ
ĩ effectu ↄueiant due ꝑtes cardinaliũ.ſecus ẽ ĩ
electiõe ubi ꝓ forꝰ dʒ iteruenire certꝰ numerꝰ
de quo nide tex. iũcta glo.i.c.is cui.j.e.li.vi.
In glo. i uerbo nullatenus ĩ fi.dic ꝙ hodie ẽ
ð̊ iuẽ nouo.iſta gl.vñ pᷣſagauit iuſ nouũ ut hẽ
lur i. c. ubi piculũ.ĩ.eo.li.vi.iuncta cle.ne ro
mantadlrti gl. i v. ſpeciale ibi ſed ꝙ ðbẽt
ẽẽ pntes hec ſolutio bona: vñ ↄclude tã ðᷣ iuẽ
ciuili qᷓ; canonico ꝙ ad hoc ut ualeat ꝙ agit᷑ ĩ
aliqua uniuerſitate oʒ ꝙ due ꝑtes uocãdorum
ſint pntes ut ĩ iuribꝰ allegatis ĩ glo.et qᷣcquid
fit a maiori ꝑte duarũ ꝑtiũ tenet:ut ĩ.l.qð ma
ior. ff. ad munici. ⁊ ĩ.c.i.ð his q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.
q iura Ont ſic ĩtelligi.⁊ hoc cõir tenet᷑ a legiſtiſ
ut nõ. ꝑ gl. i. l. plane. hic allegata.? ꝑ bar.ĩ.l.
oẽs populi.ff. de iuſti.⁊ iu. Sed de iure canõi
co dubitat᷑ utrũ requirantur neceſſario due ꝑ
tes ſi multi uocati noluerũt uenir̃ ð quo uide
i. c.cũ nobis ⁊ ĩ.c.ĩ cãis..eo. Itẽ ð iur̃ cano
nico certũ ẽ ꝙ ſi cõtẽnit᷑ unꝰ qui dẽbat uocari
põt facẽ caſſari qcquid fuerit actũ ꝑ rotã uni
uerſitatẽ: ut i. c. bone.ij.⁊ i.c.ꝙ ſicut.j.eo.et
q ad cardinales dicũt hic doc. ⁊ bñ ꝙ ſuffici
it due ꝑtes pſẽtiũ dũmõ alij fuerũt expectati:
ut hetur ĩi. c. ubi ꝑiculũ.S.alł.un non ẽ neceſſe
ꝙ ↄſẽtiãt.due ꝑtes oĩum cardinaliũ ſʒ pntiũ ĩ
cõclaui.ar.x.q.ii.hoc ius porrectũ.Ẽ glo.q̃
rit᷑ qd ſi oẽs cardiales cãu ſũt. mortui ad quẽ
tũc ſpectabit electio pape. Moſti.refert duas
opi. Quidã dicũt ꝙ ad cleꝝx romanũ ut ĩ.d.c.
iĩ noie dni. Alij dicũr ꝙ ad cõciliũ generale ſi
cut ꝑtiebat de iuꝛe antiquo.lxxix.di q̃i ꝑ rotũ
Ipe Moſt. dicit ꝙ pꝰ opi.eſt tutior.ſca iuſti
or. nã difficile ẽ cogregare conciliũ.ſi aũt oẽs
ſũt mortui pᷣter duos illi porerũt eligẽ.et unꝰ
poterit eligẽ aliũ dũmodo aliꝰ cõſẽtiat electiõi
ſue. ſi unõ unꝰſolꝰ remãſit ille hẽbit elcctiõʒ iur
nõ.i.c. gratũ.S.ti. ꝓx. nõ tñ pot᷑it eligẽ ſeipᷣm
ut i. c.ꝑ ur̃as de iurepa.putarẽ tñ qð iſte noĩe
totiꝰ collegij potẽit dare hãc ptᷣatèẽ alteri.⁊ ille
taq; ↄpromiſſarius poterit eligere iſtũ dũmõ
ceſſet fraus et ambitio. Ni. abb ,
Electõ

Bm in cunctis. adl epit

copatũ fiẽi dʒ de digno ſciẽtia mori
buſ ⁊ etate. æ ᷣ hẽat.xxx.ãnũ ↄpleiũ ⁊ ſit ð le
gitio mꝛimoio natus. h. d. uſqʒ ad. F. ↄ uero.
Diuidr iſtud princim ĩ tres pꝑtes nã pꝰ poniĩ
una rõ ſlatuedi. 2 alia ibi ea ꝓpt.ʒ. ſtatutum
ibi prti. ¶ Hõ.pꝰ tres q̃tirates reqſitas ĩ ꝓ

mouẽdis ad ſacroſ oꝛdines ⁊ ad miſteria.i.ad
dignitates ⁊ officia ecchiaſtica. nã pꝰ reqᷣrit̃ eta
tis maturitas.ꝛꝰ moꝝ grauitas.3 lꝛaꝝ ſciẽtia
potes addẽ aliũ q̃rtũ.ſ .c ſit ð ltimo mẽimoio
natꝰ: ut pʒ.j.de fi.pſ.q̃i per totũ.circa pᷣmã. ſ.
etatẽ requiſitã ĩ ordinãdis dic ur hẽs hodie in
cle. generalẽ ðᷣ etate ⁊ quali. Circa faʒ ð graui
tate moꝝ hẽs.j.ð ui.et ho.cle.ꝑ totũ ⁊.xli.di.
ꝑ totũ. Circa tertiã.ſ.ſciẽtia ᷓ ⁊ qualis ꝛeqᷣrat
ĩ ꝓmouẽdo dicã.j. De etate vo req̃ſita ĩ ꝓmo
uẽdo ad dignitatẽ ⁊ bñficia inferior uide qoᷣ
plene dixi ĩ. c.ſuꝑ iordiata ð pᷣbẽ. 5.2.
d? Snd bes cuꝛe totiꝰdiocef.vñ tota dio
ceſis põt ſibi dici parochia ut i. c.apoſtolice.j
8 dõa ¶ Mõ. 5 ibi ĩ ſeipo ondere ꝙ ep̃us dʒ
eſſe ſpeculũ alioꝝ ĩ moribꝰ ↄcordat.c. magne
de uotoſHõ.qꝛto ibi ea ꝑꝑ ꝙ ſʒ tpᷣriſ neceſ
ſitatẽ põt diſpẽſari circa ꝓmouẽdos ĩ epoſ pa
tiẽtes defcctũ eoꝝ q̃ h reqrũt᷑ ↄcoꝛdat.c.inno
tuit. J.e. vñ hic refert Jo. an. ꝙ qͥdã nobiliſ ⁊
potẽs fuit ꝓmotus ĩi epm diſpẽſatiue ĩ.xviij.ã
no.hᷣ tñ diſpẽſatio nõ dʒ fieri ſine maxima cã.
Vtx aũt papa peccet diſpẽſãdo ubi nõ ſubeſt
cã nide. Inno.i.c.cũ ad monaſteriũ de ſta.re
gu. et ꝙ meliꝰ dixi ĩ.c.de multa.j.de pᷣ.unũ tñ
ſcias ꝙ ubi nõ ſubeſt cã ltima nõ dẽ ꝓprie di
ſpẽſatio ſʒ potiꝰ diſſipatio ut colligit᷑ ex diffini
tiõe diſpẽſatiõis.quã diffinitionẽ uide ꝑ gl.nõ
bilẽ.i.q.vij.ĩ. .niſi rigor ⁊ tene illã glo.mẽti
qr tãgit multa neceſſaria ĩ mã diſpẽſatoꝝ. UVl
tio nõ ꝙ el gẽdus i epᷣm dʒ ↄpleuiſſe.xxx.ãnũ
nã ĩ ãno.xxx.xpᷣs ſuit batiʒatꝰ ⁊ icepir pᷣdicare
iõ ad ipſius ſaluatoris iſtar iſtud tpᷣs fuit pᷣfi
xũ ĩ epo:ut.i.c.pᷣſbit᷑.xxviij.di.gl.tñ.ibi ꝛfert
Jo. chriſoſtomum tenuiſſe ꝙ xpᷣs nõdũ ↄple
nerat.tũc.xxx.ãnũ.ſʒ ſolum attigerat.xxx.dieſ
de.xxx:ãno. Item pondera tex. dum ꝛequirit
ꝙ ſit natus ð ltimo matrimonio.nõ eni reqͥᷣrit
ſolũ ꝙ ſit legitimus:ſed ꝙ ſit natus de limo
matꝛimonio an aũt põt ꝓmoueri in epᷣm legiti
matꝰper ſequẽs matrimoniũ:hec ſa ſic põðra
ta facit ꝙ nõ:ſed oriũ tʒ glo.i.d.c. ĩnotuit et
dic nt ibi dicã. rs declaratiõe ir̃e qro ꝗᷓ
ſciẽtia requirat᷑ tã ĩ epᷣo qᷓ; ĩ alijs hñtibꝰ digni
tates łofficia nel bnficia eccleſiaſtica.So. In
no.ponit hic qᷓdã bona dicta ⁊ i effeciu ↄclu
dit ꝙ q̃dã ẽ ſciẽtia eminẽs quedã mediocris q̃
dã ſufficiẽs.Eminẽs ſcĩa dicitur illa per quaʒ
quis ſit difficilias qões explicare ⁊ diffinire in
prõptu ſine reuolutiõe librorum. dediocris
neꝛo dicitur per quã difficiles qões decidũtuꝛ
cũ reuolutione m libroꝝ.Sufficiẽs ãt ẽ ltima
requiſita fm qualitatẽ officij ſeu bñficij vñ dr
q̃ᷓs hr̃e ſciam ſufficiẽtẽ qn ſufficiẽter põt exple
