teſt ecclia peteꝛe ꝛeſtitutõeʒ directe ↄ ſniam per
quam leſa extitit:ut in.c.unico ð in ĩte.aeſti.li.
Vj. ſed etiaʒ põt petẽ ꝛeſtitutõeʒ adueꝛſus ꝓba
tõem notorie obmiſſam:ut bic.⁊.j.c.ꝓximo.

E e reſti. i tege.

Et dicũt ̊ Inn. De.? Abb. ꝙ neceſſaria h
eꝛat ꝛeſtõ:qꝛ ñ fneꝛat ꝓ ꝑte mõaſterij appellaiũ
a ſnĩa. nec eꝛat ifra ipᷣs appellãdi.⁊ ſic ðerat ꝛe
mediũ oꝛdiariũ.æ ꝑ hanc ꝛeſtõeʒ diẽ Inn.ꝙ li
cebat mõaſterio ꝓduceẽ oẽs ꝓbatões q̃s ſnĩis
ꝓhibebat ĩduci.uñ ſnia in effectu ruocat᷑ h.nã
pꝰ ſniaʒ nõ lʒ ꝛegularit᷑ citra appellatõʒ exciꝑe ł
ꝓbatõʒ iducẽ:ut in.c.cũ int᷑ ð ꝛe in.⁊.C.ſẽ.ꝛc
ſcin.nõ poſ.in l.i.⁊.ij.ſʒ bñficio ꝛeſtõiſ ut pᷣdi
xi ecclia h̊ andit᷑. Diẽ etiã Inn. ꝙ iſta ñ e va
ꝛeſtõ:qꝛ pᷣncipalłꝛ n ꝛtꝛactat᷑ ſnia:ſed ſolũ audit
adueꝛſus ꝓbationem omiſſem. Ob bↄcludit
ꝙ ñn eſt neccẽe in caſu iſto dare libellũ uł litẽ ↄte
ſtari:ſʒ ſatiſ ẽ ſũarie cognoſcẽ ð leſiõe.ſed ego
nõ bñ ꝑcipio hꝰdẽʒ Inn.nã ſatiſ ꝛetractat ſen
tẽtia cũ ea nõ obſtãte qᷓ tranſiuerat ĩ rẽ indica
tã audiat᷑ mõaſteriũ õ ipſã.⁊ regłꝛ q̃tis cogniuõ
exigat᷑ in ꝛeſtõe ĩ inte.dicã in.c ex lẽis ĩ.e.⁊ ui
de bo.tex.cũ gl.i.c.ij.ð offi.iudi. ¶ Cuio nõ
h ex fi.lre:? tene mẽti ꝙ elecõ fẽa ab hiſ qͥ ẽt ðᷣ
inꝛe hnit ptatem eligẽdi nõ dʒ ↄfirmaꝛi ꝑ ſuꝑio
rem ſi fuit facta lite pẽdẽte ſuꝑ iur̃ eligẽdi:ſed
dʒ differri ↄfirmatõ in enẽtũ litiſ pᷣncipal ⁊ 25
neʒ. J.ſubijciã.Electio tñ facta lite pedẽte ñ dʒ
ꝛetractari ꝑꝑ ſolꝗ litiſ pꝑendẽtiã.rex.nõ.eſt hᷣ in
fi.⁊ neſcio alibi¶ In gl. i. in fi. Jð nõ.ĩ. c. cõ
qſtus. J. ð̊ fo.cõpe.Et nõ ex iſta gl.iũcio tex.li
bellũ nõ uitiari:lʒ ↄtineat vba ĩ ꝓpa.ſatiſ.n.ẽ
q fʒ latũ nerboꝝ ſignificatũ ↄcludit itẽtõeʒ li
bellãtiſ.æ ↄſilis tex. ẽ in.c.oli cl.ij.ð ꝛeſti.ſpo.
HMã libellus ẽ latiſſimi iuriſ æ ſemꝑ dʒ ĩteꝛpᷣtari
qᷓ;tũ fieri põt nt ↄuẽiat ĩtentõi libellãtiſ:ur.le.⁊
nõ.ĩ.l.ſi q ĩtẽtiõe ambigna.ff.ð iudi.⁊ ĩ.c.cũ
ecclia ſutria ð cã.poſ.? ꝓpᷣ.uið optimũ tex.cũ
gl. . c. ↄſtitutꝰ reli. do.¶ Yn gl.ij. i fi. itel
leciu gl.oppo. tex.nẽ enĩ ꝙ fruſtra epᷣs h̊ alle
gabat ſubiectõeʒ mõaſterij ad inferẽdũ nullita
tẽ electõis:qꝛ pᷣſuppoſita ſubiectõe.electio in pᷣ
lati ꝑtinet ad capłm:⁊æ ſola ↄfirmatio ꝑtinet ad
epᷣm:ut in c.i.⁊.c.nihil ð elec.⁊ ĩ.c.cõgꝛegaiõ
xvj.q.ulti ⁊ nið gl.iũcto tex.xviij.q. ij.i.c.i.
ubi dẽ ꝙ ep̃ſ hẽt ↄfirma? electũ ĩ abbate:ſʒ elec
tio ꝑtinet ad mõachoſ:ut ĩ.d.c.ↄgꝛegatio.⁊ ꝑ
ↄñs ex ſuꝑuacuo mõaſteriũ allegabat pᷣuilegia
exẽptõis. So.metu rij nit arbitõ gl.iſta ſenſit
unã lec.ad iſtũ tex.qꝙ epᷣſ ̊ agebat ſꝑ duobꝰ.ſ.
ſuꝑ ſubiectõe mõaſterij:⁊ ſuꝑ iur̃ eligẽdi abba
teʒ:qꝛ dicebat ſe eẽ ĩ poſſeſſiõe iuriſ eligẽdi ab
batẽ. Intellige hꝰ dᷣ ſpãli.uñ diſcutit᷑ h̊ ð ſnbie
ctõe monaſterij ad effcctũ ꝓnũciãdi ſuꝑ ſubie
ctõe uel exẽptõe:diſcutit᷑ ẽt ſuꝑ poſſeſſiõe iuris
eligẽdi q ad effectũ ꝓnũciãdi ſuꝑ naliditate uł
inaliditate illius elecõnis ꝑ capłʒ. Mec lec. ſatiſ
ẽ nera ĩ ſe:ſʒ ñ ↄgruit pᷣncipio.c.nbi innit᷑ ꝙ ð
ſubiectõe ↄtẽdebat᷑ ̊ acceſſorie ꝛeſpẽu faculta
tis eligẽdi.⁊ iõ dat᷑ h̊ ſecũduſ ĩtellẽus ꝑ Me.⁊=
Aob. ꝙ illa elẽo atẽtabat᷑ a monachis:qꝛ dice
bat᷑ nulla:qꝛ facta ab excõicatiſ ⁊ ĩtdictiſ.nã di
cebat epᷣs ꝙ ex cã ĩterdixerat ⁊ excõicauẽat mo
nachos añ elcõem.ſed monacbi dicebãt ſe eſſe

exemptos ab epo.æ peꝛ ↄñs dicebãt electioneʒ
teneꝛe. vñ naliditas electõis dependebat a iuꝛe
ſubiectõis.ideo de ea diſpurat᷑ Mec lec.ẽ ſaris
uera in ſe:ſed nõ ↄgꝛuit textui i vᷣbo diſtrictiuſ
inhibẽtes.nam ibi dicit᷑ ꝙ iudices inhbibuerunt
monachis eligeꝛe donec agnoſcerur de inꝛe qð
epᷣs ſe habeꝛe dicebat in electiõe abbatis. eꝛgo
eps nõ ſolũ allegabat nullitatẽ electiõis: ſʒ dice
bat ſe habeꝛe ius in electione abbatis. ideo da
tur teꝛcius itellectꝰ ꝙ epᷣs dicebat ex ↄſuetudie
ſe hr̃e ius eligẽdi in oibus monaſteꝛijs ſibi ſub
iectis.monaſteꝛiũ neꝛo nõ negabat ↄſuetudine:
ſʒ dicebat ꝙ iſtud monaſteriũ erat exẽpiũ.ideo
diſputat᷑ hic ſuꝑ iuꝛe ſubiectiõis:qꝛ ꝓpter ↄlue
tudinẽ dependebat ab ea naliditas electionis.
⁊ iſte intellectus placer Jo.an.⁊æ mihi ſatis plʒ
nam multũ ↄuenit lie iam in pᷣncipio qᷓ in fine

Vñn acceſſorie diſputabat᷑ hic de ſubiectõe¶ In

glo.i ueꝛbo duo eoꝝ ibi:uel ſe excuſante hoc ꝓ
cedit cum cauſa erat ↄmiſſa cũ clauſula ꝙ ſi nõ
omnes dno neſtꝝ ⁊c̃.nam tunc tercio ſe excuſã
te duo.poſſunt ꝓcedeꝛe.c. pꝛudentiã ð offi.ole:
ſecus ſi cã fuiſſet tribns ſimpłr ↄmiſſa. nã rtunc

non pñt duo ꝓcedẽ qᷓ;tumcũqʒ teꝛtiꝰ ſe excuſer

nt in. c.uno delegatoꝝ de offi.dele n glo.
in vᷣbo renunciauit in fi.nõ.iſtã glo. ꝙ elecius
añ ↄfirmationẽ põt ꝛenũciãe iuri ſuo ĩ manibꝰ
eligentiũ.vnñ nõ tenet᷑ adiꝛe ſuꝑioꝛem ſecꝰ poſt
ↄfirmationẽ: ut in.c.ij.ðᷣ tranſla.epi. Dro hꝰ
facit ſᷣm hoſti.ꝛegula oĩs res.j.ð re.iuris. Sʒ
tu nide circa hãc mãm glo.nõ.in.c. ſi electio ðᷣ
elec.li.vj.nbi plene cxaminat᷑ i cuius manibus
debet fieri renunciatio electiõis.uide etiã quod
nõ. in. c.ij. palle. ¶ In gl. i neꝛbo ininnxerũt in
fi.nõ.ex iſta gl.ꝙ regulariteꝛ canſe ecclie nõ ðᷣ
bent tractari ſede nacante.fallit qñ eſt talis cã q̃
ↄmode tractari non poteſt niſi ſede nacante:ut
oringit in caſu noſtꝛo. nam ex qno ſede uacate
dubitat᷑ ð iuẽ eligẽdi:opoꝛtet neceſſario illã tra
ctaꝛe:cũ nõ poſſit ꝓuideri ecclie de pꝛelato niſi
pus diffiniat᷑ iſla qõ ⁊ idẽ le.⁊ nõ.in.c.cũ dile
ctus de ↄſue. Inn. neꝛo dat hic aliã ſolutioneʒ
dicẽs ꝙ cauſe ꝑtinentes ad pꝛelarum dũtaxat:
nõ poſſunt tractari ſede uacãte.⁊ ſic loquantur
iuꝛa allegata in gloſa. ſed cauſe peꝛtinẽtes ad ca
pitulũ ſolũ bñ pnt tractari ſede nacãte.⁊ ſic põt
itelligi iſte tex.nam ius eli gẽdi pᷣlatũ ↄpetit tin
capło.nõ antẽ p̃lato.æ nõ. hanc theoricã Inn.
2 idẽ ſentit reſpeetu monaſterij in.c. cuʒ dilectꝰ
pꝛealle.ubi dixit ꝙ mortno abbate capimulũ ſuc
cedit in adminiſtratõe.⁊ põt ageꝛe in indicio ĩ
cauſis ſpectãtibꝰ ad mõaſteriũ.ſʒ theorica gl.
plus placet do.an. Ego neꝛo puto hanc qõneʒ
decidendã ex nõtis in. c. edoceri ðᷣ reſcriptis.ut
in illis caſibꝰ in quibꝰ capłin nõ põt eſſe in iudi
cio ſine anctoritate ⁊ ↄſenſu pᷣlati non pot᷑it eẽ
in indicio ſede nacãte:qꝛ auctoritas pꝛeclati ſen
ↄſenſus requirit᷑ ut eccłia nõ decipiatur: nel ut
nullum preiudicium irroget᷑ iuri pꝛelati. que

rones debẽt ſibi locũ uẽdicaꝛe:etiã ſede nacãte

u Int i:ſaeateh em lind
riil daeznohd t
ni n ipil ſu de nienr ni
mnalih rie volon't
i porlle vedere 3
igej ſ. iaun i
im non⸗
n er aicumemuninit ila ima

a inbibitione in
i nicii lu baneh
ii pogala inrichẽ ntißoſwa 9
s nͤbiduſſen a bor niſctoin a
gindecffee eho dnio but aln i
zinbibit Oo oni In mit⸗⸗ 46
g ipoymir inſctinz jni yns linl.
iñ mendonb rogeweni ino; nalci ñ
lſitoegilii n im hlernet hri ic.
A rrcz a vbiſimat tacini oſeü ſufft
d pogntoni ionſcicdis A ſtnd verd 1 t
builifföwdia deed ene dinitſ
liciſid fo.9e Dethdo ſolnit Inn ge
M tianr ſne cmſe cognitde n miſeütirg
Ndiminl iif C nim elas G hoc
nohh Im qn bo ſrnuad ffein ipo
nſ pi fpccuſin cie ognioe nt no ic d
nmdt oꝛ h ſili i ſn h n
nhumncecognſſor if niſti ti ena,
D tinccilt odeih ſneiͦ
intelex ücta gl ic, z
ſg. t Bn ilno ieadec 8.
ton nn . .. doel ne c oen

fdhh —, — — — — ——,

v — ,-— —

gn
. 0 le
ſusmſti inomwrſtietn
lpi⸗ ein li nr athi 4
3. Nirſheeſg,n
mdin en e henſi,
Uenlen dn . d rer
.
rſkiniene e KM tenit

uunmli n lr n ne nd eis h

ſuns ciſiſer nbns Iipfroniſ fine

on gir p guegi Snnig enße
n incp elgamy beofſ ah nge⸗
n ſbo emiun in ii igo. geinng
i mmort hur mni irin iganb⸗
ugmmi Nino enet air ſilonn ſec poſj

Amaimin nc imnlſuici Pro'
utfn Mixthiarai ön ins g
ck otadin o int dlnios
Geel Gienenmiriiduns wunds
Qche fen ennncaic denids ndtaend
in f ele (Drgetetnuiuntinn
H.no ſugl oeguhnin ane ecſennd
hen mum ele uune ali ietnlsii
nvle mumm ol onſ ni leonmnenn
gngtin n nfo im eton ket rir
abirii d n eigellohonen uſnolim
anet oſi gilitakt Lyunt ſſi
zusdifni ni t bibe hncn Ue
mms de ir In rvr li ninc
ei g nl innls t kenn kn
vpſim mun ſele mit in aln

mugnb tilaet
3 cä ve er acriſedeachn
itmnſe icißeai oin

alebi imgnn nd
edtn nni i ifri ſinn 4
lait ummyni
ai on. onevgi pe⸗
zvs glc n in
lalmhienn Gbnninin n
n uscuib nnh 4
gunthiill
. MApen’: Gl
n min net

¶ De reſti. ĩ tege.

i. oe
4 ſcde vane

cũ eccla tunc caꝛeat idoneo deſenſoꝛe:= nið ad
mãʒ qð nõ in cle.fi.ðᷣ ꝓcu.⁊ qð le.æ nõ.i.c.fi.
ne. le. na In. gl. in v̈bo inhibetes ĩ fi. dic ꝙ
Srium iſtud foꝛmalꝛ non ſoluit.ſʒ bñ gl.ibi ple
nius exaĩat iſtum paſſuʒ.ſʒ dic ꝙ illa lex diuus
nõ ob.ibi enĩ ꝓhibet᷑ alienatõ ꝛei ðᷣ q̃ litigat᷑.iõ

obtẽꝑãdũ eſt pᷣcepto indiciſ:ut i.c.ecclłia.j.nt

li.pen.ſed ĩ caſu nr̃o monachi eligendo nõ alie
nauerũt rẽ litigioſã neqʒ ius dubitatũ.nã ut di
cit Inn. æ bñ. ̊ nõ erat ↄtẽtio dᷣ abbacia:quia
eps nõ pretẽdebat ſe abbatẽ:ſʒ ſolũ eꝛat ↄtẽtio
de iuꝛe eligẽdi.uñ eligẽdo abbateʒ nõ ꝑ blalie
narũt ius eligẽdi ſiue ius ð qno ↄtẽdit᷑:ſʒj quo

daãmõ colligẽdo fructꝰ ꝛei ð cuiꝰ ꝓpetate agit᷑.

qð fiẽ̃i põt lite pẽdẽte.xvj.q.iiij.i.c.nolumꝰ 2⁊
qð ibi nõ.⁊.i.l.fi.C.ð ꝛei nẽdi 3 b 2%3
tex. opp.ex quo enim monachi nõ appellarunt
ab illa inhibitione iudicum:tranſiuit illa inter
locutoria ĩ ꝛc iudi.ut ĩ.c.cũ dilectꝰð elect.ergo
fuit ꝓꝛogata iuriſdcõ iudicũ:pᷣſuppoſito ẽt ꝙ
p̃ᷣus nõ habniſſent ad hoc iuriſdicõeʒ:ut ĩ.c.cũ
olim de off.. dele. eꝛgo electio ðbnit caſſari fẽa
g inhibitõʒ. So. ſoluir Inn. multipłꝛ.⁊ pꝰ diẽ
ꝙ i ꝓꝛogatõe inriſdicõis ꝛeqrit̃ expᷣſus ↄſẽſuſ.
uñ tacendo nõ ꝓroganerũt iuriſdcõʒ indicũ.ñ
iñ ĩ hoc ꝑſiſtiti Inn.q̃nimo ipſe tenet Sriũ ĩ.c.
ad petitõʒ.ðᷣ accu.nbi firmat tacitũ ↄſẽſũ ſuffi
cẽ ad ꝓꝛogationẽ iuꝛiſdicõis.? iſtud neriꝰ.? tʒ
Haꝛ. i.l.i.ff. ð iudi.⁊æ ide qð plene dixi ĩ.c.ſi
gnilicaſti ð fo.ↄpe. Secũdo ſolnit Inn. ꝙ pᷣce
pta q̃ fiunt ſine canſe cognitõe nõ trãſeũt ĩ reʒ
indi.ut in.l.iij.ĩ fi. C. ↄmina.uł epłas.Sʒ hoc
nõ plʒ Inn. qꝛ ĩ his qᷓ ſpectãt ad officiuʒ ſuꝑio
riſ pt᷑ fiẽi pᷣceptũ ſin cãe cognitõe:ut nõ.i.c.ad
auꝛes ðᷣ tẽ.oꝛ.ſʒ ſaluãdo iſtã ſołoeʒ dic ꝙ lʒ nõ
exigatur cãe cognitio:t̃ ñ trãſit ĩ rẽ iudicataʒ
pᷣcepiũ factum exiudicialit᷑ ni indicialłꝛ ſine cãe
cognitõe:ut ẽ tex.iũcta gl.iĩ.c.ex ꝑte el.i.j.ð vᷣ.
ſig. ? ꝑ Haꝛ.i.l.nõ faiet᷑ ff. ð ↄfeſ.fac.c.ↄceꝛ
rationi ðᷣ app.li.vj.un cum iſtud pᷣceprũ indicũ
ſueꝛit iniquũ ñ tenebãt illi obiẽꝑaꝛe.¶ B loluit
Inno. ꝙ iſtud nõ ſpectabat ad officiũ iſtoꝝ iu
dicũ. Iteʒ pᷣceptũ erat notorie iniuſtũ iõ ſuꝑiõ
nõ debebat illud hr̃e ratũ:ut in.c.ſollicitudinẽ
ð appel. Et nõ bñ hec dicia Inn.iũcto tex.ex
q̃dus hẽs ꝙ qñ iudex ininſte excedẽdo meras
ſue ptatiſ aliqd pᷣcipit ꝑti ſiñ canſe cognirõe tte
pᷣceptũ nõ aſtringit ꝑtem qᷓ;tũcũqʒ taceat ⁊ nõ
appellʒ: qꝛ tale pᷣceptũ eſt nullũ: ut ĩ ꝛegula ea q̃
fiũt a iudice ð ꝛe iuriſ.li.vj.q̃ꝛe aũt iſtð pcepiũ
iudicũ erat ĩinſtũ apparebit ex his q̃ dicaʒ ſuꝑ
gl. fi ¶ In gl. in Vvbo pᷣſũpſerũt ibi:ex hoc ur
ꝙ nõ debuerũt eligẽ. Aduerte.nã bec gl nẽ S
ria pᷣcedẽti:ubi dr̃ ꝙ mõachi pomerũt eligẽ.ſʒ
hec gl. fuit decepta ꝓpt᷑ ueꝛbũ pᷣſũpſerũt qdð ſo
nat i malã paꝛtẽ. Uñn dic h̊ hoſti.ꝙ iſtud vᷣbnʒ
fuir ꝓlatũ a ꝑte.un nõ facit ins.nõ enĩ fuit pſũ
ptio eligẽ:ſʒ tuitio inris ꝓprij:pʒ ex fine lſie ubi
papa ñ dãnat electiõem:ſʒ dimittit eã ĩ ſuſpeſo
donec ↄſtiterit ad quẽ ꝑrinebat ius eligedi.

In gl. in neꝛbo in dãnnʒ ibi uocari debnerimꝰ
nõ.iſtã gl.ſimpłr. ex q̃ colligit᷑ ꝙ ĩ cã ſubiectõis
mota ſubiectũ dʒ nocari dñs.ſʒ ceꝛe boc dẽʒz
nõ ꝓbat ĩ. c. cũ dilecta allegato in glo. ꝙ papa
ibi obtulit ſe defẽſiõi.nũqd autẽ naleat iudiciũ
3 ſubiectũ nõ nocato dño qui poſſidʒ ſubiectio
nẽ: dic ut plene dixi ĩ.c. cũ ſuꝑ de re in.⁊ ĩ.c.an
ditis ð pᷣſcrip.ᷣiſte tñ tex. ꝓpe finẽ multũ fac qa
iuaiciũ agitatũ õ exẽptum ſuꝑ iuꝛe ſubiectiõis
pᷣiudicat pape.qð an ſit ueꝝ idiſtincte nide qdᷣ
dixi i. c. pe. ð re iudi.¶ In gl. i vbo reſtituimꝰ
Dro itellectu illius gl. op. õ tex. vi eniʒ ꝙ ec
cleſia debuit ageꝛe ↄ ꝓcuratorẽ ex cuius facto
ſenſit dãnũ:⁊ nõ peteꝛe reſtitutionẽ ĩ integꝝ qᷣͥa
regula iuris hẽt ꝙ qñ dñs ledit᷑ ex dolo ꝓcuꝛa
toris.dʒ pᷣmo dñs agẽ ↄtra ꝓcuratorẽ.⁊ ſi nõ
eſt ſoluedo:põt ĩ ſubſidiũ peteꝛe reſtirutionẽ in
itegꝝ:ut ĩ.l.elegant᷑.ꝗ.ſi dolo.ff.de dolo.So.
gl. iſta ĩ effecin ſoluit Zriũ duobus modis.prio
fatẽdo Sriũ:ut ꝓcedat etiã ĩ eccłia.Ad tex.rñ
det ꝙ ꝓcurator nõ erat hic ſoluẽdo: cũ ſtatus
monaſterij nõ poſſit extimari.iõ potuit perẽ ꝛe
ſtitutionẽ ĩ integꝝ.Et tenẽdo hũc itellectnʒ nõ
eſt aliqð ſpeciale in cccleſia nec ĩ minoꝛe:qꝛ qui
libʒ eriã maior ex hac cã petens reſtitutionẽ an
diret᷑.⁊ tũc o portet intelligẽ tex. de reſtitutione
que ↄpetit cuilibet ex clauſula gñali.⁊ nidet᷑ gl.
facẽ differentiã ĩteꝛ reſtõnem qᷓ fit iure minoris
2⁊ illã q dat᷑ maiori ex cã iuſta. qͥa pria explicat
ceſſante omni actõe:qꝛ fit ſolũ ex indicis offi:
ut ꝓbatur in. l.ꝙ ſi minor. F. ultio.ff. ð mino.
⁊ in.c.fi.ð offi.iudi.ſed maior andit᷑ intẽtando
ſuã ꝓpriã actionẽ ntilẽ qͥ efficit efficax per iudi
cis officiũ reſtringẽs obſtaculũ. Sed dic meliꝰ
ꝙ quo ad teꝛmios ſr̃e nõ eſt dꝛia an minor ſen
maior petat reſtõem:quia nulla actio competit
maiori ur audiat᷑ aduerſus ꝓbationẽ obmiſſã:
ſed ſolũ indicis officio aunditur ſi ex iuſta cauſa
fuit ipeditus:ut i.c. ex lr̃is..e.ſed dẽia poſita
E g.hẽt locũ ĩ alijs termis: puta qn aduerſus
abſẽtẽ cã reipublice fuit ↄpleta pᷣſcriptio. nam
tũc poõt rediẽs iĩploraꝛe officiũ iudicis reſcindẽſ
nt tollat obſtaculũ pᷣſcriptõis:⁊ pot᷑it intẽtaꝛe ſi
mul pᷣmã actionẽ que appellat᷑ reſciſſoꝛia qᷓ pꝰ
erat inefficax ꝓpter ↄplerã pᷣſcriptionẽ.⸗ idem
eẽt ĩ ecclia nł ĩ minoꝛe.⁊ de iſtis dic nit plene di
cam ĩ.c.tũ ex liis.j.e.ubi poſt Inn.tractabo ð
actõe reſciſſoria ⁊ officio reſcindẽte.2⸗ bar. in
.l. ab hoſtibus ff. ex quibus ca. ma.⁊ ꝑ ibi nõ.
põt declarari iſta ꝑticnla glo ¶ Scðo pricipali
ter ſoluinglo.ꝙ hic nõ hẽet locũ ↄtrarium:qꝛ ꝓ
curator ecclie nõ fuit in dolo ſed ĩ negligentia.
quo caſu qᷓ;tumcũqʒ ꝓcurator nõ ſit ſoluendo
nõ põt dñs peteꝛe reſtitutionẽ in inte. ſz iputet
ſibi qui talẽ elegit:nut in.l.cum mandato.ff. de

mino. æ tũc oʒ diceꝛe ꝙ iſte tex. intelligat᷑ de re

ſtitutione qᷓ datur iure minoris. vñ andit᷑ eccłia
fauoꝛe ſpẽali.⁊æ hec ſolutio neꝛioꝛ:⁊ melins one
nit lre. dicit tñ gl.unũ dictuʒ nalde nõndum ꝙ;
ubi pꝛocuratoꝛ eccleſie ↄtrabendo nel litigãdo

¶ He reſti. i itegn.

cnlpoſe dãnificauit ecclam ꝙ; ẽ ĩ optõe eccłe an
nelit agẽ 3 ꝓcuratoꝛẽ᷑ ad inteẽ an uelit peiere
ꝛeſtitutõeʒ ĩ inte.ↄtꝛa t᷑nũ.⁊ hꝰ tanoꝛe eccłe. nã
maioꝛ ñ audit᷑ noles perẽ ꝛeſtiturõeʒ:ſi põr agẽ
5pcuratoꝛẽ ad infeè. ut i. d. ſi dolo/ Sʒ ad
ueꝛte:qꝛ gl ad hoc dẽm ſolũ allegat.l. etiaʒ E.
ſi tutoꝛ nuel cuꝛatoꝛ iteꝛuene.illa vo lex ꝛeſtrigit
p gl. ⁊æ baꝛ.i. d. l. cũ mandato. S fi.nt loqᷓf ĩ ad
miſtꝛatoꝛe neceſſario ꝓut ẽ tutoꝛ uł cnꝛatõ nã
iſta lex loqtur ĩ intoꝰ? z cnꝛatoꝛe. ſecꝰ añt dicũt ĩ
admiſtratoꝛ nolũtario ut ẽ ꝓcuꝛatõ:qꝛ ñ meꝛet
iſtðᷣ bñficiũ ⁊ honoꝛẽ.iĩmo dʒ hr̃e locũ ꝛeała ꝙ
qᷓ;din ↄpeiit ꝛemediũ oꝛdiarium nõ dʒ iploraꝛi
e)oꝛdiariũ.ut i l cãe ff. ð mino.ꝛemediũ eni S
ꝓcuꝛatoꝛc ad inteſſe ẽ oꝛdiariũ.ꝛeſtõ vo ĩ ire.ẽ
eỹoꝛd ariũ ⁊ ĩ mioꝛe nẽ hoc ꝓbari ĩ.d.l cñ mã
dato in fi. ⁊ ſic illa gl ñ ur̃ ꝓcedẽ in ᷣm s ſnis
cũ loqᷓf ĩ ꝓcnꝛatõe:niſi alið dicamꝰfanõ eci łe
Fſm. do.an ſed ceꝛte ſi tenẽmꝰ primũ dẽm ñ dʒ
iſie fanoꝛ ob fuari:xquo iſta eqᷣtas ñᷣ ꝛepit᷑ ſcri
pta.ſed potiꝰdebemꝰob ſᷣnaꝛe ꝛigoꝛc ſcriptñ:nt᷑
nõ.i. c.fi ð̊ trãſac. uide tñ Inn.i.c. ſuſcitata. .
e.ubi ſẽtit qð iſta gl.mouet᷑ mñ alia ꝛõne.vʒ qꝛ ĩ
feſt eccleſie nõ nexari i ſũptibꝰquos hẽet ſubiꝛe
litigãdo pcuratoꝛc.ꝛeſtõ aũt dar̃ mioꝛi nbicũ
Ox põr iſtð itcꝛeſſe expẽſaꝝ pᷣtendẽ:ut ĩ.l miori
bꝰ ff. ð mino. Sʒ adueꝛte:qꝛ ille tex nõ loqrua
in cãn nẽo qñ ſubeſt ꝛemediũ oꝛdiariũ friũ.
imo uf Zaũ pꝓbari ĩ.d.l.cũ mãdato.? Jo. ã.i
c.fi. ꝓpe.fi. .eo.ſẽtit Sriũ ciꝰ qð h̊ nõt gl ⁊ rʒ
eriã do. Car. ⁊æ mibi plus placet uññ ꝛeſtrigan.ꝰ
dẽm gl.ĩ admiſtratoꝛe neceſſaꝛio. Ex q infero
ꝙ ſi pᷣlatꝰ danificauit eccłiã öhendo i indicio ẽ
ĩ oprõe eccłe an nelit agẽ ↄ pꝛelatũ ſen ipᷣi beꝛe
des ad emẽdationẽ dãni. an vo nelit perẽ ꝛſtõʒ
in iregꝝ S fciũ ſeu ꝛc nendicaꝛe a ʒ.z ꝓ hꝰuiòᷣ

bo gl. iũcto tex.i.c.ex pñtiũ ð pigno. ¶ In gl.

fi.ĩ fi.h̊ gl ĩtricate ꝓcedit.ſʒ ĩ effecru põit dnaſ
opi.cũ qrit̃᷑ an ĩ mota lite ſuꝑ iuzẽ eligdi poſſit
ꝛcuſ eligẽ lite pẽdẽre? Pria ſuir opi. Jo qͥ diſ
tixit: aur ꝛeꝰ ẽ i pacifica poſſeſſiõe eligẽdi:ſʒ
mouet᷑ ſibi ↄtꝛoue:ſia ſꝑ iur̃ pꝓpᷣerariſ dñraxat:
puta qꝛ actoꝛ ñ negar ꝛeũ eẽ i poſſeſſiõe eligen
di:ſʒ diẽ ꝙ iuſ eligẽdi ꝑrinʒ ad ſe:⁊ tũc põt poſ
ſeſſoꝛ eligeꝛe:ſʒ differt̃᷑ ↄfirmatõ ĩ enẽtũ l riſ 25
huiuſmõi dicii põt eé: qꝛ pendẽte lire ñ dʒ qͥſ ꝓ
hiberi nti poſſeſſiõe ſua ſiẽ pus:ut i.d c i ut li.
pen. cõfirmatõ aũt diffeꝛ: qꝛ cũ cleciõ ſir q̃ſi q
dã fꝛuctꝰiuꝛiſ eligẽdi: ut nõt. Inn.ĩi.c.oulrarõi
bꝰð iuẽ pa. ⁊ ĩ c.cũ eccła ſutria ð cã poſ ⁊ ppᷣe.
ſubiacet zſtitutõi a ippe liriſ ↄteſtate.nmſiẽ paſſeſ
ſoꝛ qᷓ ſuccubuit ĩ dnio fũdi dẽr ꝛeſtirnẽ oẽs fru
ctꝰꝑceptos a tꝑe li᷑. ↄt᷑ nt ĩ.l cenũ ð rei uẽ
di. æ nõ i. c. granis ò ꝛe ſti. ſpo ira electio ſubia
cer quodãmõ ꝛeſtitutõi ſi fuit fẽs poſt litẽ ↄteſ.
ideo non debet cõfirmari:qꝛ ſi cõfiꝛmaꝛetur:⁊=
poſſeſſoꝛ ſuccũberer ĩ ꝓpᷣetate nõ poſſet ampli
us ꝛeſtitui quia non dʒ amplius caſſari:ex qno
fuit cõfirmata. d.c. conſultatõibus.⁊ c.onerlã
ð elect. Diffeꝛiur eꝛgo cõfirmatio nut poſſeſſor

ſuccumbẽte ſaluuʒ ſit ius ipᷣi actori nt poſſit eli
geꝛe:⁊ ſic heꝛe iſtũ fructũ qui ꝑcipi poſt lit cõ
teſta Redeo ad vba Joams. Si quie monek
alicui qõ ſuꝑ poſſeſſione iuris cligedi: ut q2 ne
gat illũ eſſe i poſſeſſiõe: ⁊ forte agit̃ inteꝛdicto
nti poſſidens:iũc dicebat Jo. ꝙ rens no gebʒ

eligẽ lite pẽdete:ex quo no cõſtat ð ſna pe ſſ. ſſi

one.ſed ſi elegerit:electio ẽ i pèdenti. non emm
debet ſoꝑior illã elecnonè caſſaꝛe: qꝛ toꝛie eſt in
poſſeſſiõe.⁊ de hoc eſt ↄteniio an ſit i poſſeſſio
ne. ¶ Et ex hoc infeꝛ o nõnteꝛ ꝙ ſi iu ne gas me
eſſe ĩ poſſeſſione alicuius tundi: 2 moues mihi
qõeʒ ſuꝑ poſſeſſione:ego autẽ lue pẽdete ꝑcepi
aliquos fructus. ꝙ non dʒ iudex li pẽ mibi pᷣci
pe ut reſtituã illos fructꝰ:qꝛ hoc pedet a qone
pncipali.nã ſi ſuʒ ĩ poſſeſſiõe poſſũ colligẽ iruc
tus Er fac ad hoc qð dixi ĩ. c. ſigmiicãte ð ap.
Secũda opio fuit Her.glo noſiri:qͥ idiſſincte
tenni ꝙ qualit̃cũqʒ pendeat lis inꝑ electoe ſeu
iure eligẽdi:nõ deber reus eligẽ pendene lite:
ne ↄungat illã poſtmodũ eaſſari. ſed ſi de facto
elegerit:talis electio ſtabit in pendenti ni h̊ In
no. antẽ nidet̃ indiſtincte tenere ꝙ ſiue unus ſit
in poſſeſſione pacifica:ſine duo comẽdami ſe cẽ
in poſſeſſiõe:põt quiliber eligeꝛe pendente lue.
nec renocabit᷑ eleciio ꝓpt᷑ litis pedentiã ut hic.
ſʒ illiꝰ electio ↄfiꝛmabit qui obtinebit ĩ cã.ar.h̊
2 i.l.i.ff uni poſſidetis. Do.an.v ienẽ illaʒ di
ſtincnonẽ Jo. ſed mihi plus placer dem Inno.
qꝛ ex quo qͥs pᷣiendit ſe eſſe i poſſeſſ õe nõ ðbʒ
ꝓhiberi uti ſua poſſeſſione:ex quo non ſubeſt
aliqdð ſcãdalũ.nulli eni fit pᷣiudiciũ ſi ambe pꝑtes
pꝛo ↄſeꝛuatione iuris eaꝝ eligunt. ſatis emiʒ eſt
ꝙ diffeꝛt᷑ ↄfirmatio.iſʒ ſi ſubeſſet ſcãdalũ:fateoꝛ
ꝙ iudex poſſer ꝓhiberi ntriqʒ parti ne eligant:
nt i.l.equiſſimꝰ. ff. ð uſufruc.⁊ qð nõt Jo.de li
gna in cle.pᷣma de re iud.ad.c.ex liis ðᷣ iu.pa.
ꝓpter quod glo.fuit mota:dicit ꝙ illud.c.non
ꝓbat electionẽ nõ debeꝛe ficri lire pẽdẽte: ſʒ ſo
lũ ꝓbat a grio ſenſu ꝙ nõ debʒ fieri ↄfirmatio
ꝓpteꝛ rõnẽ quã.sõ dixi poſt Jo ad c.li de mr̃i
monio ↄcto ↄ inteꝛdiciũ ecclie.rndet Inno. ꝙ;
eſt pale in mꝛimonio ut nõ Sharur lite pedete
ſuꝑ alio mẽimonio. Et puto ꝙ ſpalitaris ratio
ſit iſta: quia Zhendo matrimoniuʒ quis quodã
mõ alienat peꝛſonã ſuã:qꝛ nõ dr̃ amplius heꝛe
prᷣatem ſui corpoꝛis: ut i.c. nõ debʒ ð ↄſangui.
⁊ aſſinitate 2z ſic alienaꝛet ꝛc quodãmodo liuigi
oſam tem ibi neꝛſat᷑ ꝑiculum. nã ↄmiiteꝛ t᷑
adulieriũ cũ ſecũda:ſi poſteas ꝓnunciarer̃ ꝓ pꝛi

mo miimomo.ad.c ij ð noni oꝑ. nũ.rndet In

no.ꝙ etiã ẽ ſpale i denũciatiõe noni oꝑis ur ni
hil debeat edificari poſt nouũ opus nunciatũ.
Itẽ diẽ ꝙ ibi non põr edificari ſine piudicio al
teriꝰſi denũciatio ẽ iuſta¶ Adueꝛte iñ ad unã
opi. Moſti.õ pꝛedicta.ſibi enĩ nõ placet illa opi
nio Jo. de qua. g in glo.qꝛ dat locũ figmẽtis.
HMi ð facili aduerſariꝰ uolẽs ĩpediꝛe electioneʒ
diceret ꝙ reus ↄuentꝰ nõ eſt in poſſeſſiõe cligẽ
di. Sʒ in mã diſtinguit ipᷣe ſic. ꝙ aut ẽ ↄtentio

ſvinno fut iu
noni dz fier otirmaln ,
zalsabet⸗ iamimſtt ſai
tei vdgo orgreꝛg hiin ul 30
imui tſniut ilusſmeib o
ig poltufcii ſl uct gethiſno⸗ ⸗
luſöni nil atpelii Aeſer cin i e
insiſlus hnos im imt ihu inl
Ieſ d ipeiin o Melniq mnit eſtb
niutnuti iti xr eo boehiſ emedlti m;
Irnlcibuins cumexinſedi Juno plene
unritbiqt ocar voſleſio iniſ cgeci. Sʒ
Ile vodi polcby dem iinai dclam
KcocSlmmtit deaſuad re maemrln
liui olſeſto inri cigedi. midep eü deene
leincern ponit uni din ualde nöndi o
tigie glegii die ngg hoſſeſo uns aige
lno irimr nſ ininninbus nb 9 9 s
iget fo vjni pniincoxq eriti poſſeſce
lgenti offmmno cnos p ſplorm ſin.
iiſet helno ba iſtſ ms gis G oͤei
8 ri ui is oſſcer ldia in i⸗
irieſetgngn der efi
i v H. n. sgei poſſeſſtöe:
Ii,/,.5fn. H. Imnie genn
. .c.boe el i. po

. — (N 6 def⸗
Nmnniͦſ ek iſimne⸗ etmo
iſ,i z f. d , otnoͤſ
rinliochmn tiſe e Oion

— TNTN———Z.

22 – —

— ——

in poſt one auf n r aniitn la

npoſe e o gucſtercſger nctnr i.
let nnhf co vor ihis niumin he.
ſ ¹ cio ofmebl aſob indef liar5
ilifun eſtns Doen iige g
ucone Neintigragain Tn.
nt end in it eiiſ ierd
P den wn im doſhiont er goren whect
1lq ſcicaid nollen in Prdlci dende s
ro olematione ionis eip tel gont ſuis enzc
dfei immuno.) ſ beſitſiitti hen
uchy ooſſt ohbmn migpn c ſn.
ileguſin'fo uf tcoſd Yoceli
gn nce mcer l l cale du
e cot gofll hirlligq int n
pn cellni her le itit e
i pilnb p ih in / nuſn
vn un ni ; ano pyif omi
mmbqi) atci alfe it
A gien nunonſd und prn en
bn o nummd Cod ſn

n abs ocj
. nig 3endo nanrmoni it
——

rem en i till

honio, Mn
Niindnad ſena e i

Jenöcian ,
1. Hrel donde⸗ 1mili.
hl en ni mhilc li, uri
KWT
Ji iin ucn rſudh
zmntcr nin ifgners⸗

¶ Be reſti.ĩ itegꝝ.

ſuꝑ iure pũtandi:aut ſuꝑ iuꝛe eligẽdi.pᷣmo cãn
nõ põt lite pẽdente fieri pntatio.ſic põt ĩtelligi
c.ex liis ðᷣ iuẽ pa.rõ:qꝛ ñ multuʒ piudicat pro
no ſi nõ pntat ifra tpᷣa:qꝛ ſi nõ decidit᷑ Is ifra
tpᷣa pfixa pt epᷣſ ecclie ꝓuidẽ: ut ĩi.c.qm.⁊.c.eã
te ð iur̃ pa. Scdo caſu ſi ẽ ↄtẽtio de iure eligẽ
di:cũ nõ ſint detmĩata tpᷣa ad litẽ ðcidẽdã.a2.
.c.dudũ.=.c.ↄgregato ð elec.pot᷑it fiẽi electio
lite pẽdẽte nt h. Et ꝓ iſta diueꝛſitate fac᷑:qꝛ pꝛo
nꝰ initi gre nt ĩ.d.c.qm.capłʒ vo iuri cõi:ut
.c.i.ð elec. Sed do.an.nõ placʒ iſta diuerſitaſ
quã ponit Moſt. nec etiã mihi:qꝛ ð iuẽ n ꝓbat
⁊ ad.c.ex lris dic nt.sS.dixi:ut arg. a pꝛio ſen
ſu ꝓcedat ibi quo ad ↄfirmatõeʒ ⁊ ñ quo ad p
ſentatiõeʒ. uñ illud.c.ðclarat̃ ꝑ iſtud. Setit iñ
do.an.h̊ nnũ dẽm qð mihi ſatis placʒ.dic.n.qꝙ
ſi pntatio fuit fẽa a bone fidei poſſeſſoꝛe añ li
tẽ motã dʒ fieri ↄfirmatio:lʒ an ↄfirmatõeʒ ſit
mota lis ſuꝑ iuꝛe ſeu ꝓpetate iuriſ eligẽdi. Rõ
põt eẽ indicio meo: qꝛ ex qꝰ pñtaro fuit fẽa an
litẽ morã nõ ſubiacet ãplius ꝛeſtitutõi p pↄreſta
tõeʒ poſtea factã. nã ſicui fructꝰpcepti nõ ſubia
cẽt ꝛeſtõni niſi a tpe litiſ ↄteſt.ut.s.dixi.ita nec
nirins iſtius electõis iam pntate ſuꝑioꝛi añ litiſ
ↄteſ.dʒ ĩpediri ꝑ ↄteſtatõeʒ ſuꝑneniẽtẽ.⁊ ſic hꝰ
limitat multũ iſtũ tex.⁊ ꝑ hoc hẽſ expeditã mäz
intrinſecã huius.c.nam extꝛinſecã Inno. plene
tractanit h:q̃lit᷑ ꝑdat᷑ poſſeſſio inꝛiſ eligẽdi. Sʒ
mn adde quoddã pulchꝝ dẽm ipius ĩ. c.qrelam
ðᷣ elec.ꝑ qð limitãt᷑ dẽa ſua Ae tractat q̃tꝛ
acqꝛat᷑ poſſeſſio iuriſ eligẽdi.⁊ nide ꝑ eũ plene
B. ⁊ ĩteꝛ ceteꝛa ponit nnũ dẽm ualde nõndũ qð
quotidie allegat᷑.diẽ. n. ꝙ poſſeſſio iuris eligẽ
di nõ acqᷣritur niſi intueniẽtibus tribꝰ. pꝰꝙ qs
cligat. fo ꝛeqri patiẽna eoꝝ qͥ erãt ĩ poſſeſſiõe
eligendi. ʒꝰ ↄfirmatio electõis ꝑ ſuꝑioꝛem fẽa.
uñ dicit ꝙ electio hẽt iſaſ rꝛes ꝑſõas. Et 20 eẽ
põt. nã ꝑ ſolã electõʒ q poſſidet labia ſua tm.

iẽ cũ poſſeſſio iſta ſit qͥd ĩcoꝛpoꝛale ñ põt
acqᷣri ſine ſcia ⁊ patiẽtia illius qͥ ẽ ĩ poſſeſſõe:
nr i.l. ij. C. ð fui. NHõ. Inn. i. c. boe el.ij. ð po

ſiu. pla. ? ĩ. c. cõqueꝛẽte ðᷣ offi.oꝛdi. æ baꝛ.ĩ.l.i:

ff. iti. acruqʒ pua. ¶ Nẽ niſi ſeqft ↄfirmatõ ꝑ
ſnpioꝛc᷑:electõ ñ hʒ effectũ ſuũ.⁊ hꝰ tene menti
ie d bo⸗ nt naleat electio fẽa a poſſeſſoꝛe
oʒ fm Inn. ꝙ ſit ĩ boa fide. Et ꝛ6 põt eẽ: qꝛ ſiẽ
poſſeſſoꝛ malefidei ñ fac fructꝰ ſuos:ita ille qui
eligit ſi ẽ ĩ mala fide nõ dʒ.ↄſequi effectũ illius
electõis:cũ iſti fructus ſubiaceant ꝛeſtitutõi pꝑ
malam fidẽ.qð nõ. Et an pᷣſumat᷑ qs ĩ bõa fide
uide ̊ ꝑ Inno. 7. Abbbs.

Bgaitis Etiaʒ ecclaʒ reſtiirn

itur eccła q̃ gꝛanit᷑ fu
it leſa ꝓpt᷑ ꝓbatõʒ omiſſã. Vel ſũma
clarius ſic. Eccłia leſa ĩ ꝓbatõe neceſſaꝛia omiſ
ſa põt petẽ ꝛeſtitutõeʒ ĩ integꝝ:nõ obſiãte tᷣmio
iuriſ ꝓbatõiſ excluſe.⁊ ꝛſtiturõeʒ petẽ põt nõ ſo
lum ↄ pᷣuatũ:ſed etiã ↄ eccłiaʒ.h.d. ODrio ꝛeci
tat factũ.ſo intioqᷣtur.ibi licet aũt¶ Mõ prio
ibi dioceſana.l.ꝙ. l.dioceſana laꝛge ſumpta cõ

pᷣbendit in ſe oẽm inꝛiſdictionẽ epi.nã ut pʒ ex
ſequẽtibꝰ h ↄtẽdebat᷑ ð totali iuriſdictõe epi. 2=
idẽ nõ.i.c.auditis.j.ð pᷣſcrip.qð ẽ ꝑs iſtius.c.
Et ex hoc ifeꝛo ꝙ libellus ẽ largiſſime iterpre
tadus ad hoc.l.ſi q intentiõe ambigua. ff. ð iu
di.⁊.c.ↄſtitutꝰ ðᷣ reli.do.iuncta gl. naʒ in mã re
ſtrigibili lex dioceſana accipit᷑ ſtricte: ut ñ opꝛe
hedat ea qᷓ ſũt iuriſdictõis:nt ĩ. c. dilectꝰ d offi.
ordi. declara iſta ut ibi płe dixi ¶ Itẽ nõ ꝙ
lʒ pᷣnilegiũ pape nõ poſſit ꝓbari niſi ꝑ ſcriptu
rã iu nõ. ꝑ Archi.æ Jo. an.i ꝓhemio ſexti. 2
ꝑ HBal. i. l. hũanuʒ. C. ð le. tñ ſi gr̃a pape ꝓbat̃
pᷣncipalr ꝑ ſcriturã ipius pijt adduci alie ꝓba
tiões extrinſece ad declarandũ ſcripturã pape:
ut bic multũ notant᷑ ꝓpar᷑.nq puilegiũ pape hic
erat inceꝛtũ:qꝛ refeꝛebat ſe ad loca donara per
illos reges. æ admittii hec ꝓbatio ad certifican
dũ ⁊ ðᷣclarãdũ illð puilegiũ pape.⁊ hoc tenebiſ
mẽti ¶ HI. teꝛtio ꝙ ſi ꝓbatio ñ ↄcludit neceſ
ſario nõ releuat ꝓbãtẽ: etiaʒ ſi ſit ecclia ⁊ i hoc
nide qð dixi pꝰ Jo. an.i.d. c. auditis. ¶Muar
to nõ.ꝙ pᷣlatꝰcitra epᷣm põt pᷣſcribẽ oẽs eccliaſ
exñntes ĩ ceꝛta ꝑte diocef̃ quo ad totale ius cpᷣa
le:ut ſic ipᷣe pᷣlatꝰ inferior æ nõ epᷣus ibi iuriſdi
tionẽ cxeꝛceat epᷣaleʒ. qdðᷣ clare innit hic textus.
ibi:pleno iuꝛe ⁊c̃.nã tũc eccłia ẽ ſubiecta alicui
pleno iure qñ epus nullũ ius epᷣale ibi exercet:
ut nõ.in.c.qm de priui.⁊ poteſt intelligi tex. ꝗꝙ
abbas poſſedit pleno iuꝛe.i.in ſpũalibus ⁊ tem
poralibus.pꝛo quo uide bo.glo.æ qð ibi dixi.
i.c.ↄqueſtus ðᷣ fo.ↄpe. Et ex hoc primo infert
ꝙ inſtitutio auctoriʒabilis quo ad curã populi
põt pᷣſcribi ↄtra epᷣum.de quo nide qð dixi ĩ. c.
nenerabilis de cenſi ¶ Itẽ infeꝛt ꝙ nedum pꝛe
latus ſecularis:ſed etiã religioſus poteſt aliqua
loca noĩe ſui mõaſterij pleno inꝛe pꝛelcribeꝛe. ?
nide qnod dixi ĩ. c. auditis.⁊=.c.cũ oli ðᷣ pᷣſcrip.
uinto nõ ꝙ tempus nacatiõis eccleſie ſub
ducit᷑ ip o iure de pᷣſcriptionc.vñ iſto tempore
nõ currit pꝛeſcriptio:ſiue contingat nacatio in
pᷣncipio:ſine ĩ medio:lſiue ĩ fine pꝛeſcriptõis.de
q i.c.i.⁊ i.c.vᷣ quarra ð pᷣſcri. ¶ Sexio nõ ꝙ;
Ppſcriptiões iudiciales currũt ↄtra eccleſiã. naz
teꝛmini excluſini ꝓbationũ ſen allegationũ pñt
dici qᷓdã ꝓbationes iudiciales.⁊ parit᷑ currunt
ʒ eccleſiã ſicut ↄrra prinatũ:ut G.⁊ in.c. coram
jJ.eo.⁊ in.c.paſtorał. .ð excep.cũ ſi.nã uides
hic ꝙ teꝛminꝰ ↄcluſionis ita ↄcludit eccleſiam
ſicut priuatum ¶ Heptimo nõ ꝙ eccleſia reſti
tuit᷑ aduerſus preſcriptiões iudiciales.i.adueꝛ
ſus teꝛmĩos excluſiuss pꝛobatiõis fiẽde ſeu ex
ceptiõis ponẽde.ad idẽ cle.unica eo.ii.Sʒ
dubiũ ẽ: nuquid reſlituat᷑ eccłia adueꝛſus pᷣſcri
ptionem exindicialem de quo dicam cum glo.
crano nõ ibi: ut aſſerit: ꝙ in petenda ꝛeſti
tutiõe adueꝛſus ꝓbationẽ omiſſam nõ ẽ neceſſe
ꝓbaꝛe aliteꝛ leſionẽ nam eoipſo ꝙ apparet de
leſione ꝙ ecclia omiſit ꝓbationẽ neceſſaꝛiaʒ in
temio. Vnde ſatis eſt hoc allegaꝛe quod tene
menti.unde nõ eſt neceſſe ꝓduceꝛe prius teſtes

¶Se reſti. iteg.

ſuꝑ hac leſione. ſecus dic qñ allegaret᷑ leſio ꝑꝑ
puilegia omiſſa. nã dʒ pus iſta exhiberi iudici
anieqᷓ; ↄcedat᷑ reſtimniio:ne alleganio ſiat i frau
de:ur ꝓbat᷑ in. c. pcedenti ĩ v.noſ igi. Itẽ ſecꝰ
ẽ qn alleg at᷑ leſio in Sctu:uel alr ey iudiciũ nã
tũc dʒ priꝰ ꝓbari leſio ꝙᷓ; detur reſttutio ur le.
2 nõ.j e.tũ ex lꝛis ⁊ i.l.in canſe. J. canſa cogni
ta. ff. ð mino ono nõ ꝙ eccla reſtitui ne
dũ õ priuatũ ſʒ ẽt eccłam:ut.S.c.i.Ex qꝰ vꝛ
iferri ꝙ pᷣuilegiatꝰpõt uti pᷣuilegio ſuo õ ꝑit᷑ p
nilegiatũ ꝙ é ↄtra tex i aut᷑. ð ſan epi. J. ſed HG
pnii.⁊ ↄtra gl.fi.i.c.ĩ pñtia ð ꝓba ſy in itelle
iſtũ articulũ ut nõ. bar.i auf᷑.qᷓs actões. C. de
ſa.ſã. eccle.⁊ dixi i.d.c.i pñtia nã iſið.c.ꝓcedit
qn ↄcurrit ſolũ puilegiũ nniꝰ. Reſtõ.n. datur
eccłe leſe vñn alia eccła q̃ ñ ẽ leſa ĩ illo articulo
ñ hʒ ĩ eo pᷣnileglũ ſecꝰaũt qn pᷣuilegiũ ntriuqʒ
ↄcurrit ſuꝑ eodẽ.iũc.n.conquaſſant᷑ puilegia
⁊ utũt᷑ iure cõi ⁊ ſic ꝓcedit ↄtrariũ Ex hꝰ ⁊ ex
tex.ĩfeꝛo ꝙ ſi eccła ↄtraxit cũ eccła ⁊ fuit leſa ĩ
oↄiractu põt peiẽ reſtõʒ aduerſus eccłam nã in
iudicio q̃ſi ↄtrahimꝰ.l.iij S idẽ ſcribit ff. ð pe
cu᷑ ad idẽ.l neꝝ in fi ff. ð mno ubi mjor fſti
ruit᷑ ↄtra minorè i ↄtractu locarõis. ¶ Dec o
nõ ibi eqͥ ate pẽſata ꝙ reſtõ i itegꝝ ẽ fũdata ſu
per qᷓdã ceqᷓratet Undecio 2 nltio nõ idi gra
ni iacrura:ꝙ reſtõ nõ ↄcedit᷑ niſi ob grauem ia
cturã ſeu leſionẽ. ꝙ dixi in.c.i.Sõ.e. Ex nõ.ibi:
negligẽtiã: ꝙ negligẽtia prelatoꝝ litigantiũ nõ
exelndit eccłam a reſtitutione illa conſequẽda.
n glo. i. in fine intellige iſtam gl.? tex de li
bertate onò ad tempoꝛalia: ut dicitur ĩ gl.ſeqn
ti in fi. Mim iſti reges iſta loca eximerunt a iu
riſdictione dñoꝝ temporalium ? noluerunt ea
eſſe libera ab omni onere ſeculari In ſpᷣnalibꝰ
aũñt nõ poſſũt pᷣncipes ſeculares cõcedere pᷣnile
gia ſen exemptiones qꝛ non ꝑptiner ad eorũ in
riſdictionẽ:ut ĩ.c.duduʒ ð deci.⁊ in.c bñ qͥdeʒ
xcvi.di.⁊.c.eccła ſancte marie Icũ ſimi. =
hoc etiam nolnerũt e ner I cdnn vbo
in? minoris.nõ. ex pria parte hniuſ gl.ꝙ eccła
non ſolum utit᷑ iure minoris:ſi ẽt qñqʒ unt᷑ in

re rei publice:⁊ ſic puilegia conceſſa rei publi

ce uident᷑ conceſſa ẽt ecchijs ⁊ idẽ nõ. gl.i.c i.
5 eo.pro hꝰ fac̃ qꝛ ins publicũ ↄliſiit in ſacris
ſa erdotibus:ut.i.di.ins publicum ¶ Secũdo
nõ.ꝙ eccła põr nti ẽt iure ĩperij.⁊ /ſic pᷣn legia
attributa iperio debet extẽdi ad eccłem. quod
bene nõbis. ꝓ hoc fac᷑:qꝛ eccła hẽr iperium in
ſpᷣualibꝰ que ſunt digniora tẽporalibus. ergo
iſta puilegia debent a maioritate rõnis extẽdi
ad eccłam. nam eccła hʒ principatung: ut i c.ñ
minus de imu. eccl. æ uide bo tex. xxij. di. in c.
i. ? ij. Preterea ſicut dicimꝰ ꝙ preſbyter uri
tur pᷣuilegio miliris qꝛ ẽ miles dei ut nõ gl.in
.l. miles ff. de re iudi. æ dixi in. ci. de cle. egro.
in eccła qne hẽt iperiũ in ſpᷣualibus ? etiam in

temporalibꝰſaltim habitn: nt in. c nouit de in.
debʒ nri iure imperij. ¶ Tertio nõ ꝙ pᷣlati eqᷓ

parant᷑ tutoribꝰſed dic qdð non ad omnia: quia

pinguius ius ⁊? honorabilius hʒ pꝛelatns qᷓ;ᷓ tu
tor. et uide ad hꝰ bonam glo. v. q uij. in. c. fi.
In eade glo. ibi: ſed in qbus eccha.gl. b n que
ad v. ⁊ pot: ꝓſcquitĩ an ecchia reſtinat᷑ i iiegruʒ
preſcriptionem eyiudicialeʒ æ non bñ fumat
pedes:ſed potius uideſur inclinare in ꝑtem ne
gatiuaʒ. Doctores h̊ reciiãr aliquas opiones:
2 non bene firmant pedes Sed ego plenius ce
teꝛiſ examiaui i. c.i.ð preſcrip.⁊ dic ui ibi dii.
Et opi. magis comunis ẽ ut reſtimaĩt᷑ nam ſi ꝛe
ſtiruit᷑ aduerſꝰ ↄtꝛaciũ qui ẽ de iure gen. ⁊ ubi
infuenit vᷣus ↄſeſus niꝛiuſqʒ partis:fornꝰ qʒ t
ſtirui aduerſus pꝛeſcriptõeʒ que eſt ð iur̃ ciuili

2æ odioſa ⁊ fũdat᷑ ſuꝑ negligentia. Itẽ ſatis ali

enat qͥ patit᷑ preſcriptionẽé: ut ĩ.l.alienatiõis ff.
de ner.ſig. ſed eccleſia reſtituĩ aduerſus neram
alienationé: ut i. c.i.Sõ e.ergo fortius aduerius
fictam nel pᷣſumptam. (ENe; clem. unica e. ti.
loquit᷑ idiſtincre. nec ob. ratio ? fundamenum
huius glo ꝙ ſi daret᷑ rſttutio:fruſira pᷣſcriptio
nis inra eẽnt condita nam hoc ar. non ↄcludit
tolle inſtantiã in minore. Nem in pᷣſcriptõibuſ
indicialibus q̃ nõ currũt eccłam:z tamẽ dat
reſtimntio nt B. Iiem poſt quadrienniũ nullũ re
mediũ comperit. ⁊ ſic reſtitatõ nõ excludit oino
effectum preſcriptiõis.⁊z de iſio qᷓdriennio miðᷣ
tex. cum glo i. c.i j eo.li.vj ꝑ qð ꝗęcidũt̃ ho
die qõnes que ponunt᷑ hic ĩ fi glo/ In gl pe
nnl. aduerre:glo. ̊ ꝓſequit᷑ qõnem tacue quam
form aui ĩ glo. precedẽu: nũqd ĩ omib eccła eqᷓ
parer᷑ minori:⁊ iũge glo.fi.cum iſta:⁊ enumeꝛã
do caſus ſingulares nidet᷑ glo.ſẽtire ꝙ i mã re
ſtiurõis ecclia ĩ omnibꝰeqparat᷑ minori. Ex qᷓ
nõ. ꝙ omnia iura loquẽtia de minoribꝰ i mate
ria reſtirurõis debẽt trahi ad eccłas quod tene
mẽti: Et pꝛecipne nota ex glo.ꝙ ſi eccła fuit cõ
denata ut ↄrumax ꝙ poſſit petẽ reſtuutiõeʒ. ?
alle glo.l minor etiã ff. de mino.ubi tex loqui
tur ſimołr ſicut hic allegat᷑ ꝑ glo.ſed habetin ſe
multos intellectus ut ibi nõ. nam fornt᷑ obſtat:
qnia minor nõ reſtirui aduerſus dolum ſeu de
lictũ:ur in.l.i C ſi aduerſus delic.⁊.l.auxiliũ.
ff ð mino. ſed non comparẽs ad citationẽ indi
cis uiderur in dolo.nt ĩ.l.nõ põt. ff. ð re. inꝛis
¶ Item ↄtumacia é delicrum graue: ut in. c.ij.
de ma. ? obe. ergo non debet reſtuui minor uł
eccła aduerſns ↄrumaciã. So. ſi ↄoſtaret ð neꝛa
ↄtumacia: eccła uel minor fuiſſer condénams
ꝓ ↄtumacia: non audiꝛet᷑ perens reſtitntonẽ nt
in Srijs ſed illa.l.debʒ intelligi i ↄiumacia non
notoria ſine i ↄtumacia ſine dolo nam minor
nõ comparendo põt eſſe ĩ cuſpa z non ĩ dolo.
uñ minor bñ reſtitnit᷑ aduerſus delictum pᷣ ſum
prnʒ ð pfito:ut i.l ſi ex cã in fi ff. ð mino.⁊ ira
rñdet Mar. in. d l. minor. Intellige ergo glo.
