ſi qdẽ C ð pᷣdi. mino. ⁊ ꝓfecto uẽ ſaniſ eqᷓ diſtic
tio qꝛ ꝛeſtõ nõ dʒ plus afferre qᷓ; abſiulerit leſio
ut in. l.qð ſi minoꝛ i. F. ꝛeſtõ.ff. ð mio.nõ. baꝛ.
i. d.l.ab hoſtibus fſ ex qͥ. cau.ma.ergo ſi leſio
fuit ſolũ ꝛeſpectu pᷣcij nõ dʒ fieri ꝛeſtõ niſi ad iu
ſtũ pᷣciũ ad.c.i.sS.e.qð foꝛit᷑ ur̃ obſtaꝛ ubi leſio
põderat᷑ ſolũ r̃ſpeciu pᷣcij ⁊ ꝛeſcindit᷑ Sctꝰ i toiũ
PDõt rñderi dupłꝛ pꝰꝙ loqt᷑ qñ emptoꝛ ł con
ductoꝛ nolebat ſupplẽ iuſtũ pᷣciũ quo caſu ðbʒ
reſcidi Sctus ut.S.dixi:uel fo põt intelligi qn
eccha fuit ðᷣcepta etiã r̃ſpectu Scius ut qꝛ cr̃de
bat illã alienationẽ ſen locatiõeʒ cedẽ i utilitatẽ
eccłie:ſʒ poſtea apꝑnit oriuʒ ad l.pꝛi i.F.ex di
Vſo pᷣalt᷑.põt rnðꝛi ut ꝓxie dixi:⁊ ita ſetit gl.ibi

Auſa reſtitutionis.

RKeſtõ i integrũ poſtulanda eſt ab or
dinaꝛio admiſirationẽ hñte vł a ölegato ab eo
ſiue ᷣ cã ſit ſpalit᷑ delegata ſiue incidat iĩ ca ge
neraut᷑ ſibi cõmiſſa. Ab ordinario vo admiſiꝛa

tionẽ nõ hñte uła delegato ab eo peti nõ dʒ ni
ſi ueniat incidenteꝛ in cã hoc prio arbiteꝛ de cã
reſtõnis nõ cognoſcit nec põt aſſumi in maiori
bus cãis:⁊ tria ſũt dicta pꝛicipalia:fm ibi ðlega
ti:tertiũ ibi ĩ mr̃imoniali.Hlõ. prio ꝙ ordia
rioꝝ iudicũ quidã hñt adm ſtrationẽ iuriũ ſeu
bonoꝝ una cũ iuꝛiſditõe:quidã vᷣo hñt tm iuriſ
ditionẽ ſeu facultatẽ iudicãdi: admiſtratõeʒ vo
nullã hñt ⁊ qui ſũt iſti inſtãt ĩ hoc gl.i.⁊.iij.ſed
dic clariꝰꝙ ordinaria iuriſditio ↄpetit cũ ↄmit
tit᷑ alicui ceꝛiũ territoriũ uł iuriſditio ĩ teꝛꝛuõio
Et hoc ↄtingẽ põt dupłr:nam ſi dat᷑ iuriſdiuo
cũ limitatiõe ſeu diſtrictione teꝛꝛitorij ſeu cũ ad
miniſtratione bonoꝝ uel iuriũ aliquoꝝ talis di
cit hẽꝛe ordinariã cũ adminiſtratõe bonorum
exẽplũ i epo ĩ pᷣate ⁊ ſilibꝰ platis uel ſecłaribꝰ.
SDi vo dat᷑ iuriſditio ĩter ceꝛtas ꝑſoas dũtaxat
iſti dñr ordiarij ſine admiſiratõe: pone ex ĩ do
ctoribꝰ legẽtibꝰ qui hñt iuriſditõeʒ oꝛdiariã in
ſcholaꝛes ſine aliqᷓ admiſtratõe t᷑ritorij uł iuriũ
ſeu bonoꝝ fritorij:ut ĩ aut᷑.hita.C. ne fi. ꝓ pa.
Itẽ põe ex ĩ putatis ſuꝑ appellatõibꝰ:nã iſti
nõ hñt aliqᷓ; admiſtrationè ſʒ ſolũ hñt facliatẽ
cognoſcẽdi ð cãis appellationũ:qñ iuriſditio ñ
dat᷑ ĩ fritorio ſʒ ſolũ fit ↄmiſſio ceꝛtaꝝ cõꝝ ⁊ ta
les dnir ðlegati ẽt ſi ↄmittant᷑ cãe alicꝰ mũicipij
ut ẽ uidẽ i officiali ſuffraganeo epᷣi:ut nõ.glo.iĩ
cle. ⁊ ſi principalis ð reſcrip. Et ad pꝛedicia ni
de Har. in. l.fi. CQ ubi æ apud quẽ: ⁊ aliquid ĩ
.l.i. J. ſi pluꝛes. ff. de exeꝛcito. æ in. l. ? qꝛ. ff. de
iuriſ.om.indi.⁊ ꝑ Inno. in.c.cũ ab eccleſiarũ
de offi.ordi.ubi ↄcludu inter cetera ꝙ oꝛdina
riã iuriſditionẽ ſolus pꝛinceps ſeu lex confeꝛt ⁊
nide qð ibi dixi. Coſidera th circa pᷣdicta unũ
ꝙ inquiſitoꝛes heꝛetice pꝛauita is deputati pczꝛ
papã in aliqua ꝓuincia ucl dioceſi dicunt᷑ heꝛe
delegatã ? nõ ordinariã: ut nõ. Jo. an. in. c. ꝑ
hoc de heꝛe.li. vj. uidert᷑ ꝓbari ꝑ locũ a ſili i.c.
ne aliqui co ti.li.vj Se do nõ. ꝙ cã reſtõnis
in integꝝ põt delegari ꝑ ordinariuʒ habentem
adminiſtrationẽ ⁊? ð iur̃᷑ canonico nõ eſt heſitã
duʒ qꝛ oẽs cauſe hoc iuꝛe delegari pñt ut plene
dixi in.c.qð ſedes de offi.oꝛdi. Sed de iure ci
nili fit diſputatio qꝛ cã meri uel mixti imperij n
põt regulariteꝛ delegari:ut in.l.i.ff.ð offi.eins
cui man.eſt iuriſ.ſed cã reſtõnis eſt mixti imꝑij
qꝛ expedit᷑ indicis officio nobili licet ad inſtan
tiã ꝑtis:nulla t̃ actio ↄpetit ad petẽdũ reſtõeʒ
ut. l.qð ſi minor in fi.ff. de mino. Minc ẽ ꝙ mi
nor magiſtratus non poteſt ð hac cauſa cogno
ſceꝛe: ut in.l.ea que.ff.ad muni. Ideo nidet̃᷑ ꝙ
de iuꝛe ciuili non poſſit delegari:ↄtrariũ iñ eſt
cleciſũ in.l.fi.C. ubi ⁊ apud quẽ:⁊ ſuꝑ hac con
ceꝛtatione gl.⁊ doc utriuſq; inris laborarũt:ſʒ
mihi placet opi. Gof hic: ?æ Dar. in. d.l. fi.qꝙ
mero iure iſpecto hec cã nõ põt delegari ð iuꝛe

ciuili ſʒ fauoꝛe minoris fuit itꝛioduciũ ui poſſet
delegari:⁊ ꝑ hec hẽs expeditã 81o f 116.5.
ꝙ mandatũ iuriſditionale ãpliat᷑ rõne incidẽtie
poteſt eꝛgo delegatus agnoſceie non ſolum de

¶ De reſti. itege.

cã ſibi ſpãliteꝛ cõmiſſa ſʒ ẽt de alia cã q̃ incidẽ
ter uenit in cã ſibi cõmiſſa utputa dᷣlegaiꝰ ſuꝑ
aliqno cõtracin nẽditionis in iudicio ꝓtulit ali
quã interlocutoriã ꝑ quã minor uł ecchia eſt le
ſus:põt eiʒ petere ab eo ꝛeſtõneʒ ĩ integrũ:qꝛ ñ
petit᷑ pᷣncipaliter ſed incidẽter.nã icidit ĩ cauſa
ſibi cõmiſſa æ eadẽ ꝛõne idẽ dicimus i mãdatio
ꝓcuratorio nt rõe incidentie exiẽdat᷑ ad ſpãli᷑
nõ comiſſa nt habniſtis bonã gl.in. c. ſuſcitata
5S. eo rõ eꝛgo incidẽtie ãpliat iuriſdictõeʒ nõ ſo
lũ oꝛdinarij:ut i.l.quotiẽs.C.ð iudi.⁊ nõ.i.c.
tuã de oꝛdi.cog. Sʒ etiã ampliat iuriſdictõeʒ ðᷣ
legati nt hic. Sano nõ ꝙ delegati ab oꝛdi
narijs nõ hñtibus admiſtrationeʒ n pit cogno
ſcẽ ð cã reſtiintõis pᷣncipałi intẽdẽda:hec eꝛgo
cã ꝛeſtõnis nõ eſt delegabilis ꝑ oꝛdinaꝛiũ admi
ſtratõnẽ nõ hñteʒ:rõ eſt qꝛ nemo dat qð no bʒ
i.q.vij.daibertũ:⁊ in c.ꝙ auiẽ ð iurepa.Sʒ
iſte oꝛdinarins nõ hʒ pfᷣatẽ ꝛeſli nẽdi pᷣncipalit
ut inuit illa lia i pᷣnꝰ a orio ſcenſu:⁊ tenẽt cõit᷑
doc.hic ⁊ in d.l.fi.ergo nõ põt hoc alijs demã
dare. ¶ Mõ ultio qᷓtuoꝛ cãs ſuꝑ qᷣbus arbiteꝛ
aſſumi nõ põt pꝰ in cã ꝛſtõnis in itegꝝ:2 qꝛ ꝛe
ſtitutio eſt mixii ĩꝑij ⁊ ipendit᷑ ex iudicis officio
nobili:ut.S.dixi. Aꝛbiteꝛ autẽ nõ hʒ ea q ſũt ĩ
peꝛij nec ẽt ſimplicè iuriſdictiõem ſʒ q;dã notio
nẽ: ut ĩ. l. i. C. de ãbi.⁊ ĩ.l.ait pᷣtor ff. ðᷣ ꝛe ind.
2 i.l.a dino pio.e.ti.fſac̃.c ꝑ tuaſ ð ãbi. Oꝛꝰ
nõ põt aſſumi ĩ cã mẽimoniali tellige ð mr̃imo
nio carnali:illa enĩ ꝑ ſacr̃m mẽmonij exigit ma
iorẽ iudicẽ:un de iuẽ cõi ſolus epᷣs cognoſcit:
ur ĩi. c. accedẽtibus ð exccſ.pᷣla.⁊ i.c.i.ð ↄſãg.⁊
affi. ſecus ĩ mꝛimonio ſpũali:uñ ĩ cã eleciõiſ ſeu
alia beñnficiali põt arbiter aſſũi:ut i.c.ex ꝑte.j.
ð arbi.⁊= iĩ. c:cũ inter de elec.⁊ ĩi.c.niſi de pᷣbẽ.
cũ ſi. ertio nõ aſſumit᷑ i cã liberali itellige
ĩ cã liberali ſtricte ſũpia cũ ſ. diſputat᷑ an qſ ſit
fuus nel liber: ut ĩ.l.nõ diſtinguemus i.ꝗ. de li
berali.ff. de arbi.ſecus cũ agit̃ de ſubiectõe ali
cuiꝰeccłie qꝛ illa ut dñt hic doc.⁊ bn ⁊ ñ ẽ ꝓpᷣe
cã liberalis qꝛ oʒ neceſſario ꝙ eccłia ſit alicui
ſubiecta qꝛ ñ pt᷑ eẽ aʒephala.i.ſine capite.xciij.
diſ. nulla:æ.ix.q.iij.cũcta.ꝑ mũdũ:ſʒ ſolũ agit
cui ſit ſubiecta:iõ hec cã ñ ẽ gꝛauiſſimi pᷣindicij
ſiẽ ẽ cã mere liberalis:iõ ſuꝑ ſubiectione eccłie
põt fieri cõpromiſſũ.c.cuʒ olim de pᷣſcrip.⁊.c.
cũ ipᷣe de arbi.cũ ſilibus. uarto non põt
fieri cõpromiſſũ in cã criali nit hic ⁊ in.l.ñ diſti
guemus: æ i. I. iulianus pᷣalł. Et lʒ gl. fi. ſuꝑ bꝰ
diſputet dic poſt Hoſt. æ doc. ꝙ dʒ tex.ĩtelligi
de cã criĩali crialiter itentata: nã illa exigit maio
ꝛes iudices:ſecus in cã criali ciuiliter ĩtentata:
nam ſuꝑ illa põt aꝛbiteꝛ aſſumi ſic põt ĩtelligi l.
quid ergo..ex cõpromiſſo.ff. de his Aui nõ. ĩ
fa. ad idẽ adduco. c. neniens z. c. qntauallis de
inreiuran.ubi uidet᷑ tex.⁊ licet iſta lĩr̃a n numẽt
niſi qᷓtuoꝛ cãs:iñ pondera ꝛõneʒ he in eo ꝙ di
cit ꝙ iſte cãe exigũt maiores indices:ergo põt
fieri ꝛegula ꝙ in oib canſis exigentibꝰmaioꝛes
iudices arbiter aſſumi nõ põt. Et ex his infert

ꝙ ĩ cãis reſcꝛuatis pape arbiter nõ põt aſſumt
qꝙᷓtũcũqʒ ꝑtes ↄſentiãt:de q̃bꝰ cãis nide gl.i.c.

qð traſlatõeʒ ð offi.lega.⁊ ẽ tex.cũ gl. i. c. malo

res in pᷣn. ð bap.⁊ i c. ꝙᷓnis ð clec.li.vj. ¶n
gl. iij. ibi prit agnoſcẽ de reſlõne: ſentit gꝰ glo.
ꝙ iſti ordinarij nõ hñtes admiſtrationem pnt
cognoſcẽ de reſtõne ſi ꝑtes ſponte ſe ſubijciũt
eoꝝ iuriſdictõi: hoc ĩtellige iu icident᷑:naʒ pᷣnci
palr nõ pnt cognoſcẽ qꝛ nõ pñ̃t ea q ſunt meri
nł mixii imꝑij:æ hoc ſenſit glo.i.l.fi.C.ubi ? a
pud quẽ: æ Inn. hic nec ꝓdeſt ↄſenſus ꝑtiũ qꝛ
ꝑtes no pnt dare hãc ptatẽ nõ hñti:ut pʒ hic in
aroitꝛo:nec põt fiẽi ꝓrogatio iuriſditõis:qꝛ ꝓ
rogatio nõ põt fiẽi ad ſpẽm ſeꝑatã:ut dixi in.c.
.i.j. ð̊ mu peti.⁊ nõ.i.l.ĩteꝛ litigãtes ff. ad mu
nicip fac qðᷣ nõ. Inn.i. c. ð cãis ðᷣ offi. dele. naʒ
ꝓrogare idẽ eſt qd extendẽ iuriſdictõcʒ alteriꝰ
i ſe:ſʒ iſti nõ hñt ea q̃ ſunt meri uł mirti imꝑij:
gi eis nõ hʒ locũ iſta pꝛogatio C Jn glo pe.
ibi nec dr̃ arbit᷑:nõ bñ iſtã ꝑticulã gl uſqʒ ad fi.
ex qua hẽs nõre duo prio ꝙ ar biter põt agno
ſcẽ nõ ſolũ ð expᷣſſis ĩ ↄpꝛomiſſo ſʒ ẽt de eo qð
orit᷑ ex ↄpꝛomiſſo ſen icidit in cã ↄpꝛomiſſa:=
idẽ nõ.ꝑ gl.? Inn.i.c.cũ dilectꝰ.j.ð arbi/Et
ex hoc põt ſingłarit᷑ iterri ꝙ ſi dubitano oritur
ex ↄpꝛomiſſo ad q̃ bõa extẽdat᷑ ptᷣas arbitri
arbit᷑ poterit ð hoc icident᷑ cognoſcẽ.ſo nõ ex
glo.ꝙ arbiteꝛ põt cognoſcẽ ð reſtõne cũ icidit
in cã ſibi ↄmiſſa utputa minor omiſit ꝓbaiioeʒ
neceſſariã in termino ſibi dato uel in dilatione
ſib ↄmiſſa uel non ꝓbauit ante ↄcluſionem in
cã poterit peteꝛe reſtitutioneʒ ab arbitro aduer
ſus iſtã leſionẽ ⁊z ꝓfecto hoc uidet᷑ pꝛobare iſte
tex in v. delegati. nam facta mentione ð delega
tis ⁊ arbitris ſubiecit in fi.clauſulã generalẽ nt
incidenter poſſit agnoſceꝛe:eꝛgo debet intelligi
etiã in arbitris quia clauſula in fine poſua ðbʒ
refeni ad omnia:ut in.c.inquiſitioni:⁊ in.c.fſᷣo
requiris de appel.ſed tex. iuris ciuilis unde ſũp
ta fuit iſta decretalis.ſ.in.l.fi.pꝛealł.ſimpłr vr
denegare iſtam poteſtatẽ arbitris: nec facit ali
quam mentionem ð incidentia ſed ſolum de ea
loquitur reſpectu delegatoꝝ:unde Goff. dixit
hic ꝙ ð eqtate ꝓcedit dictũ hꝰ gl.ſʒ fin uerita
tem vr̃ ꝙ arbiter nullo mõ poſſiu cognoſceꝛe ꝑ
illã.l.fi. Inno.etiã h̊ nullo mõ uult pati ꝙ arbi
ter poſſit cognoſcẽ de iſta cã cũ ſit mixti imꝑij
nunde dicit ꝙ ſi ↄtingat leſio corã arbitro puta
qꝛ ꝑs nõ ꝓbauit ĩ teꝛmio nõ fit reſtõ ſʒ põt ar
biter ꝓuideꝛe aducꝛſus leſionẽ ſtatuẽdo alium
teꝛminũ qð põt ᷣm Hoſti. ꝑ iura alłata h̊ ĩ gl.
Coõtra dẽm Inn. fac iſte tex nã ordinariꝰ non
hũñs admiſtrationẽ uł delegatꝰ ab co nõ hẽt ea
que ſũt mixti imꝑij:⁊ t ratione incidentie põr
reſtituere ut hic ⁊ in dicta.l.fi eꝛgo idem dicen
dum in arbitro:nam z= delegatus non poteſt co

gnoſcere nlira cauſam ſibi cõmiſſam ⁊ ðᷣlegatio

eſt ſtricti iuris: ut in. c.p.=.g. de offi. delega.=
nihilominus co gnoſcit ratione incidentie: crgo
ide ĩ arbitro cum arbitria ſint redacta ad illar

Emninicrarone h bñs non
rcrhr col ſeſitni lan .

I 616d.
creiore ſt agii i ſus hbur Hli⸗

liaro b Oluu vannnr uen
Beuukuigſenn
no ſoninot ibi i ss apnl. ¹
int uilan idiſb nſuan o ginn bie ?
MKuñ a atiupps no pot eſtnwere
ctiii i cifinitvi:ut i.d.l adeſns.4 wi
zinn bralii im ns. ſ e die
ad wniverſaane can da wnt dor teſindere
iprlter i cd reddis non ſir ſidi ſhan mid
iAd boc ſacit tcri. dl fiin .2 b finma wi
n ob vne mei r boc iieti g nicm chi
ſonnens pot reſtinere ci ſt delegatnus ad uni
nerſtate cipin no go. d cle eſi Pncipall
ſacrad onelian q no glo.icCu cin dap
Neeqo n bar li mi alas ilpt popeninf
ſcetenll Degms ſon nöͤbiieamni
nuionenoninſticdn iciſdi gniſaur
ſaitinnl auun int ñ glnödi
ll let abiter poſſz öncipa

ler eſine poreſt . Aꝛomini ur pnüciet n

cica reſiö bar bie
I bar. h ojo i⸗ .
latſehnmne gi gnbirane ñ approbꝛtſed

ſſdanairnor n
. Kin nö.ic. in lis de igrein i
Ni ui kuiled icutpte ſüc
bereſtpti neſimnösn, d
lehonngetiardie ein dedi

cr boe por ſinglnt ienn
14
r voꝛom ſſoag qh⸗ i

icſenr

Geigehunſ ſa icitrin
eno ogle In ice

.

tida; kig abini

inott oor nr o hor iccnt noler ſo er
zo iblc o wymlcönſir a ligt
uciſbi oniſi yun horonnſttunſi
ncſni ntennno ſbi z nin lnone
16 Oniſrnddron dpuntanegehlonen in

ern dae enmicnezab arbitro Aer
ſaſioni t Pen daruli ubnͤſe⸗
ter n Ntgui mnfmunmatnniden
tis t biris obieet inti cant gneilton
incidemer poſſt agnoſcertego cenannelc
cnii in atbimis quiꝛduſn infie voſnndig
releni d omniarut inciqiinonier in fo
jequins de appel e r nucilloinl⸗ in
1i fvitii decgerals. in. Ahnenl. inprf
Gencgne ſtm oeiui nbinig wrfil di
quum entonen incecenin ſel ohnn lee
logauur repeen ligme nt Gaf nt
deeien oell i “
n fromumm mlo no oſt hneſ
ii Yno ib uſo nonitnni
mlehendi drait eſiͦbyeter

z ppauiti temio no n ſen n
apgeo⸗ luans lioſiſumit iun

in lane i in unil
,g er ni oran

Cindin In hiſe jt

¶ De reſti. i ite.

ludiciox:ut ĩ.l.i.ff. de arbi. Itẽ tex.ẽ ̊ expᷣſſuſ
cui n põt rñderi ſine maxia ipꝛoprietate vpoꝝ.
limitet̃ ge tex.iuris ciuił ꝑ iſtũ ut ĩtelligat᷑ ar
bitrer nõ põt agnoſcẽ ð reſtõe.ſ.pᷣncipalit᷑.ideʒ
põt dici ꝙ iſta reſtõ q̃ fit icident᷑ ꝑ aꝛbitꝛũ ſapit
potiꝰ factũ ꝙᷓ iuris myſteriũ.æ gñalit᷑ cũ querit
q poſſit ð cã reſtõis agnoſcẽ colligendo dicta
doctoꝝ utriuſqʒ iuris diſtingno ſic. aut q̃rit̃ de
oꝛdinarijs aut delegatis aut de arbitris. oꝛdi
nari bñs admiſtratõeʒ põt ðᷣ hac cã cognoſcẽ
nõ tñ pt᷑ reſtituẽ õ ſnĩaʒ ſuꝑioꝛis.ſed aduerſus
ꝓpriã ſniaʒ nel iudicis minoꝛis põt reſtiiuẽ taʒ
minoꝛẽ ꝙᷓ eccliã maioꝛẽ ex iuſta cã:ut i.l.i cãe ĩ
fi.iũctis.l.pᷣfecti.⁊.l.minoꝛ aũt.ff.ð mino.⁊ in
rc.cũ bertoldꝰ de re iudi.Ex quo ifert̃ ꝙ ñ p
oꝛdinarius reſtituere S ſniaʒ delegati pᷣncipis:
qꝛ ille ẽ maioꝛ oꝛdiario i cã ſibi ↄmiſſa:ut in.c.
paſtoꝛalł ĩ.. pᷣea.ð offi.ðᷣle.⁊ ĩ.l.adnerſus.C.
ſi aduer.rẽ iudi.⁊ ĩ.d.l.minoꝛ aũt. An ſolꝰ pᷣjn
ceps reſtituit S ſnĩaʒ ſui ðᷣlegati ut ĩ iuribꝰ pal.
Oꝛdinarius aũt adminiſtrationẽ nõ hñs non
põt de hac cã cognoſcẽ niſi icident᷑.⁊ licet hoc
clare iure nõ ſit cautũ:tñ ſatis ꝓbat h lia =.d.
.l. ti. a ↄrio ſẽſu. DOelegatꝰ vo a pᷣncipe ł ab ha
mo ſi ↄmittat᷑ ſibi cã reſtõis pᷣncipalit᷑. ꝛ⁊ ſi
uenit ĩcident᷑ ĩ cã ſibi ↄmiſſa.alꝛ nõ pt᷑ nt hic ⁊
i. d.l.fi.uñ delegatꝰ ẽt pᷣncipis nõ põt ꝛeſtituere
3 ſẽtẽtiã ſuã diffinitiuã: ut i.d.l.aduẽſus.⁊ ibi
bᷣ firmat bã. ¶ ¶ Dõt addi ⁊ ttiꝰ cãus.ſ.ſi ẽ ðᷣle
gatꝰ ad uniuerſitatẽ cãꝝ.nã tunc põt reſtitueꝛe
pᷣncipaliter:lʒ cã reſtõis non ſit ſibi ſpãſꝛ ↄmiſ
ſa ad hoc facit tex.i.d.l.fi.in fi.? hꝰ firmat ibi
bar. qðᷣ tene mẽti ¶ Ex boc ĩfert᷑ ꝙ uicariꝰ epi
foꝛaneus põt reſtitnere cũ ſit delegatus ad uni
nerſitatẽ cãꝝ:nt nõ.glo.i.d.cle.⁊ ſi pᷣncipaliſ ð
rp.facit ad predicta qð nõ.glo.i.c.cũ cãm ð ap
pel.⁊ qð nõ.bar.i.l.ſi uni alias ĩcipit ppponiuſ
.ff. de re iudi. DOelegatus vo a nõ hñte admini
ſtꝛationẽ non pt᷑ niſi icidat ĩ cã ſibi ↄmiſſa ut.G̊
In arbitris vo dic ut.S. dixi. dixit tñ gl.nõbi
liter ĩ.l.fi. pꝛeal.ꝙ licet aꝛbiter nõ poſſʒ pᷣncipa
liter reſtituẽ:poteſt m̃ ↄpꝛomitti ut ꝓnũciet an
ſit dãda reſtõ.ſʒ bar. hꝰ oĩo ibi ñ approbat:ſed
dicit ſe putare ꝙ ĩ arbitratoꝛe pt᷑ ↄpꝛomitii cã
reſtõis:qꝛ arbitratoꝛ ẽ amicabilis ↄpoſitoꝛ:2= ẽ
qdã õctus:nt nõ.i.c.qᷓntanallis de iurein.⁊ in
aut᷑. nt defeꝛctes iudices.uñ ſicut ꝑteſ poſſũt cõ
ponere ⁊ ↄtrahere ſuꝑ cã reſtitutõis:ita debẽt
pꝑ ſe ↄpromittere tãq; i arbitratoꝛc. ſed bal.ĩdi
ſtincte tenet ibi Sriũ.qꝛ reſtitutõ reqrit offm iu
dicis nobile qð nõ cadit ĩ arbitro łi arbitrator
2 hoc dictũ plus mibi placet. ꝓbo ꝑ iſtũ tex.in
fi.ĩ eo qð fũdat ſe:qꝛ iſte cãc exigũt maioꝛes iu
dices:ergo ẽt arbitratoꝛ ñ pt᷑ reſtituere:ad ar.
bar. rñdeo ꝙ partes poſſũt paciſci ĩ cã reſtois:
ꝛ nõ reſlitnũt ſj ſuꝑ eoꝝ iuribꝰ cõpromittũt.

bẽte adminiſtratiõeʒ põt cognoſcẽ ei⸗
ſi

ſed qñ nolũt cõpꝛomittẽ dãt pfᷣatẽ ꝛeſtituendi.

ſed dare nõ pnt iſtõ off ciũ nobile ar.i.l. pᷣuato
rũ.C. de iu. o. iu. Saluando tñ ĩ aliquo dic

tũ baꝛ. poſſet dici ꝙ ꝑtes poſſũt cõpꝛomittere ĩ
arbitratorẽ nõ ut reſtituat ſed ut ↄponat iteꝛ „p
tes ſuꝑ cã reſtitutionis.non eniʒ exercebit arbi
trator officium nobile ſed officiũ ↄpoſitoriſ.et
ita puio itellexiſſe bar.⁊ ꝑ boc bẽs mãm iſtam
expeditã. In gloeſ ibi non intelligitur ð fa
moſo delicto. hec ſo.nõ ẽ bona ad i lũ tex. quia
ibi ponitur ſpᷣalitas rõe arbitri:uñ illud ðlictũ
alias erat famoſũ:ſed qꝛ ſnia arbiti nõ ẽ nera
ſentẽtia ut ibi dicit᷑:qꝛ nõ habet inꝛiſdirionẽ:uñ
nõ parit actionẽ rei iudicate: ut ĩ.l.i. C. ð arbi.
iõ ſẽtẽtia lata ab arbitro ſuꝑ crimine ẽt famoſo
nõ ifamat. Rñde ergo ad cõtrariũ ꝓut. S. dixi
Sed hoſti.quẽ cõir ſequuntur doc.hic dicit p
de crimine põt ↄpromitti ĩ ãbitrũ ſi agit ciuilit:
⁊ ſic ẽt põt itelligi.c.litteras de preſump. i
aũt agitur criminaliter nõ põt ↄpromitti nt hic
⁊? in...iulianus alle.iĩ glo. Et ex pᷣdictis nõ pnu
to goff. bñ dixiſiſſe qui ꝑ rõem huiꝰ gl. dixit ꝙ;
ſuꝑ actõe iĩiuriarũ nõ põt cõpromitti:qꝛ illa ifa
mat ſiue agatur ciuiliter ſiue crialiter.nã hꝰ dic
tum nõ ꝓcedit:qꝛ ut dixi ſnĩa arbitri nullo mo
do ifamat ꝙtũcũqʒ delictũ ſit famoſum:ut ĩ. d.
¶ .ex cõpromiſſo. Dicit tñ bar.ibi nõbile vᷣbũ
ꝙ ſi ex forma ſtatuti hẽret ſnia arbitri executõʒ
paratã ꝙ tũc ſnia arbitri ifamaret ſi delictũ eẽt
alias famoſũ:qð mihi placet:qꝛ tũc pot dici ne
ra ſẽtentia.facit qð ipᷣe nõ.in.l.ij. E. ubi ⁊ apð
quẽ.⁊ forte hꝰ cãn poſſet ꝓcedi dictũ goff. nã
cã nidetur tunc grauis ex quo reſultat ifamia
nõ.tamẽ dictũ goff.ĩ alio ꝙ actio ĩiuriarũ ĩfa
mat ſiue agatur ciuiliter ſiue criminaliter. ð q*
uide ꝙ latius dixi ĩ.c.cũ te de re iudi.
Aabbas.
2 neficio. HBꝛene E ⁊ ſatiſ ĩ el
fectu ſũmatur i gl.
.i.ſed ꝑ alia uerba põt clarius ſũmari
ſic: Reſtõ denegata ecclie ulterius ſibi nõ cõce
ditur niſi ex nona cã. reſtituit n ad appf
lãdũ a ſnia denegationis. s pemo ꝙ re
ſtõ in integꝝ appellatur beneficiũ ut patʒ hic in
prin.⁊ in fi.Eſt eni beneficiũ qꝛ ad ilind optinẽ
dũ nulla cõpetit actio:ſed expeditur officio iu
dicis nobili:ut ĩ.l.qð ſi minoꝛ i.F.fi.f de mio
ꝛi. ⁊ capit᷑ hic beneficiũ largo modo prout eſt
beniuola actio gandiũ tꝛibuẽs capiẽti. hec ẽ eiʒ
diffinitio iſtius neꝛbi beneficiũ late ſũpti:ut ĩ.c.
i.qui.mo.feu.amit.x.col.¶ ꝛ nõ.qꝙ ſnia lata
ſuper reſtõe in integrũ trãſit in reʒ indicatam.
unde ſi ſemel fuit negata nõ auditur quis am
plius.æ opoꝛter j.decẽdi appellare niſi ex no
na cã petatur.⁊ ẽ tunc rõ. nam ex nona cã põt
nna res iterũ peti nõ obſtãte exceptione rei iu
dicate:ut.l.cũ queritur cuʒ.l.ſeq.ff.de excep.
rei iudica.⁊ nõ.i.c.penul.de excep:eadem ꝛõne
põt iterũ peti ꝛcſtõ ĩ integrum ex nona cã non
allegata in priori iudicio. ¶Mõ. ꝙ tempus ðᷣ
decendij prefixum ad appellanduʒ currit etiam
eccłie.uñ poſt decendium non auditur eccleſia
nolens pella e. . oportet ꝙ ꝑ reſtitntionẽ
i

De reſfm.i ire.

i integrũ admittãt᷑ ad appellãdũ æ idẽ ẽ ĩ mino
re nt ꝓbat i. l.i.C. ſi ſepiꝰ ĩ ite.reſti.ſne.poſtn.
Kötra hᷣ opp.ð l.ſi. C. in qͥ.cau.reſti.ĩ ĩte.ñ
& neceſſ.ubi dẽ ꝙ õ minoꝛc nõ currit pᷣſcriptio
Ipał æ eodẽ mõ uidẽt᷑ dicẽdũ iĩ eccłia:ſʒ iſtð ðcẽ
diuʒ ur̃ quedã pᷣſcriptio tpalis gꝰ zcẽ. So.dixe
rũt qdã ꝙ iſta l i.ſit hodie correcta ꝑ illã.l.fi.
ſz hoſti. H ⁊ bar.in.d.l.i.tenẽt ↄrinʒ ⁊ bñ.dicũt
eiʒ ꝙ. l.fi.n hʒ locũ ĩ pᷣſcriptõibꝰiudicialibꝰ.iſte
eĩz indiciales pᷣſcriptões currũt ̊ oẽs ut h̊ ⁊ i
.c.coꝛã ⁊ i.c.anditis.sS.e.⁊ ĩ.c.cũ int᷑ ð̊ re ind.
⁊ i.l.ꝓperãdũ.C. de iudic.reſtituũt᷑ iñ mioꝛes
⁊ eccłe iur̃ ſingłaꝛi nt h ⁊ i dẽo.c.auditis ⁊.c.co
rã ⁊ in dẽa.l.i.¶ In gl.ij. ibi ſʒ qdã intelligunt
de omiſſis aduertc gl.̊ ponit duas opiniones
ſuꝑ illo dubio q̃ dicãt᷑ defenſiõcs noue ad h̊ ut
eccłia iteꝝ audiat᷑ qͥdã dixerũt ꝙ none dicunt
noniter alłate in iſto iudicio ſine pᷣus ↄpererent
ſiue poſtea emerſeꝛint fa opi.quam ur ſeqͥ glo.
ẽ ut intelligat̃ de his qᷓ pꝰ ↄpetebãt:ſʒ ñ fuerũt
allate. ſecꝰſi noniter emerſer̃t.doc.h ⁊ i.l.ij. C.
ſi ſepiꝰreſti. in inte peta.ↄmũiter tenẽt pᷣmã opi
nionẽ ⁊ ponũt exẽpluʒ põe ꝙ ſnia r̃ſtõis fuit ðᷣ
negata eccle:qꝛ dẽbat agẽ pᷣus S ꝓcuratoꝛẽ ad
emẽdãdũ dãnũ eccłia vo ſic excluſa nolens agẽ
ꝓcuratoꝛẽ reꝑlit eũ ñ ſoluẽdo ł factꝰ fnit nñ ſol
nẽdo poſt ſñiã denegatõis.dʒ enĩ ecclia audiri
petẽs reſtõem de nono:⁊ quatenꝰ allegat ꝙꝙ ꝓ
curatoꝛ ẽ reꝑtꝰ ñ ſoluẽdo allegat cãʒ antiquaʒ:
quatenꝰ allegat ꝙ poſtea ẽ effectꝰ ñ ſoluẽdo al
legat cãʒ nonit᷑ oꝛã ⁊ nõ.pᷣ dicruʒ ꝙ eccła n hʒ
optiõeʒ petẽdi reſtõeʒ h agẽdi ↄ̊ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ B
dẽm allegaui i c.ij. S. e.nbi nide pone aliud cxẽ
plũ eccła petijt reſtõeʒ õᷣ ſnĩaʒ:qꝛ nõ ꝓduxit pᷣ
nilegia fuit ſibi denegata reſtõ:nũc iteꝝ petit al
legãdo ꝙ omiſit ꝓbare pᷣſcriptõʒ dẽt audiri:qꝛ
ſe fundat ſaꝑ noua cã. ⁊ ↄcoꝛdando iſtas duas
opiniones grias ðᷣ qᷣbꝰ ĩ gl.arbitroꝛ poſſe dici
ꝙ aut cã nouiter oꝛta induẽ grauamen qð non
erat priꝰ ⁊ nõ debʒ audiri ex tali cã ⁊ h̊ cãn pꝛo
cedat fa opinio. pone exẽplũ minoꝛ ł eccła adi
nir hr̃ditateʒ locupletẽ quã adiuiſſʒ qlibet dili
gẽtiſſimus hõ.pctijt ꝛeſtitutionẽ fuit ſibi ðnega
ta qꝛ non ꝓbanit leſionẽ: demũ bona heredita
ria ꝓ maioꝛi parte caſmate perierũt:petit cccła
ſe reſtitui ex hac cã noniter oꝛa dico ꝙ non de
bet dari reſtitntio:qꝛ tpᷣe adite hereditatis ñ fu
it leſa nec dʒ ↄſiderari id qð ſuperuenit:qꝛ iſta
accidẽtia fecerũt eẽ granamẽ non aũt declarãt
grauamẽ fuiſſe ꝑ pᷣus ⁊ de h̊ ultimo ẽ cãus i.l.
nexꝝ i. F. ſi locnpleti.ff. ᷣ mino. Ant cã noniteꝛ
oꝛta non induẽ grauamen de nono:ſed graua
men eꝛat peꝛ pꝛius ⁊ tunc pꝛocedit opinio pᷣma
ut audiatur etiam ex tali cã: exemplum quoniã
eccła fuit damnificata ex dolo ꝓcuraroꝛis. nam
licʒ pꝛocuratoꝛ efficituꝛ poſtea non ſoluendo ni
hilominus non oꝛitur nunc gꝛangmen:ſed per
pꝛins cccleſia fueꝛat gꝛauata ¶ Vltꝛa glo. ſcias
ꝙ Jo. and. ↄmentauit iſtum tex. æ multa dicit
moꝛe commentantinʒ. Sʒ aſſumendo ntilioꝛa

–

quero que fuit ratio decidendi in iſto tex. nñem
conſideꝛa duo ad iſiũ tex. primo in eo ꝙ diẽ ꝙ
reſtitutio ſemel denegata non debet concedi ni
ſi ex nona canſa.2* ꝙ eccleſia que ſuccubnit in

cauſa reſtitutionis non debet audiri petens re

ſtitutionem preterqᷓ;ᷓ ad appellationẽ omiſſam
⁊ ſic innuit excipieudo unum caſum tantum. ꝙ
ecckia non poteſt petere reſtintionem contra ſẽ
tentiam vnegationis ⁊? peꝛ ↄſequẽs ↄiungendo
iſta duo ſimul inuit tex. ꝙ denegata ſemel reſli
utiõe ecckia non anditur ſiuc petat reſtitutionẽ
contra leſionem ſiue petat contra ſniam denega
tionis Hoſtienf.diẽ ꝙ ratio decidendi fuit vt
eſſet litiũ finis nam ſi audireiur ꝛ * eodeʒ modo
debʒ audiri ʒꝰ z in infinitum. Jo. an. ſpecialius
Nndet. diẽ enim ꝙ non dqʒ dari reſtitutio cõtra
primam leſionem:qꝛ ſnia denegationis eſſʒ de
luſoria nec dʒ dari contra ſniam denegationis
qꝛ indirecte iudex innueret ? daret facultatem
petendi reſtitutionem que iam fuerat denegata
per primã ſnſam. unde ſiẽ contra quadrienniũ
prefixum ad petendam reſtitutionem nõ andit̃
ecckia nolens petere reſtitnrionem ut ĩ. c.i.e.ti.
li. vi. Eodem modo non debet dari reſtirutio
contꝛa ſniam denegationis nam als eẽt. ꝓceſſꝰ
infinitus nam ſi iterum denegaꝛci iterum poſſʒ
peti reſtiiutio qð nõ eſt dicenduʒ: ſʒ ſi ad appel
landum reſtituitur ꝑ hanc reſtitutionem ñ tollit
ſn ia denegationis:ſed per appellationem ſtat p
ma ſnia in ſuſpẽſo ut ĩ.c.neniẽtes ð iureinrãdo
Si aũt reſtitueret᷑ contra ſnĩam tolleret᷑ in rotũ
prima ſnia. Itẽ qñ reſtituitur ad appellandum
oportet ꝙ eccłia appellet infra decendium ⁊? ꝙ
proſequat᷑ appellationem infra terminum iuris
Item iſta appellatio repputabit᷑ ſibi pro prima
ut eriam nõ.in dicta.l.fi. C. ſi ſepius ĩ ite.reſti.
poſt. que omnia ceſſarent ſi ꝛſtiruererur contra
ſniam öncgationis. unde pinguius ſuccurritur
hoc ꝛ * caũ qᷓ in priore ⁊ lʒ he ꝛationes ðᷣciden
di ſãt bone in ſe mihi tamèẽ multũ placʒ rõ quã
poſui.S.in pᷣn. Quis aũt indulgebit hãc reſtitn
tionem ad appellanduʒ: ⁊ hec queſtio ẽ generał
ubicunqʒ eccłia uel minoꝛ petit ſe ꝛeſtitui ad.ap
pellandum. Jo. an. concludit ꝙ iudex a quo ñ
autem index ad quem:qꝛ ex quo non fuit apel
latuʒ cã non eſt ad eum deuoluta ? ideo non
poteſt daꝛe hanc reſtiiutionem:ſed index a quo
hoc faciet uł alius ↄpetens:ſecus ſi appellaſſet
2 non potuiſſet proſequi qꝛ tunc iudex ad quẽ
reſtituet:qꝛ leſio contingit in ſuo anditorio ⁊ h̊
cãu põt intelligi 'm eum.l preſes C. de app.
Agdvᷣte quia fuit hec opinio Ja. de are. licʒ
o. an. non alleget ut recitat bar. in dicta.l.pᷣ
ſes:ſed ipᷣe baꝛ.tenet ibi contrariuʒ dicẽs ꝙ ẽt
iundex ſaperior põt hanc reſtirutõem ↄcedẽ ꝑ pᷣ
all. l.i.ſ tu ↄcoꝛdando dic ꝙ ant ẽ tał ſupeꝛioꝛ
qui poteſt e liri ſine remedio appellationis ⁊ ꝓ
cedit opinio baꝛ. aut ẽ talis ſuperioꝛ qui non
poteſt addiri ſine appellatione nt aꝛchiepiſcopꝰ
ꝛeſpectu ſubditoꝛũ epᷣi ⁊ ꝓcedit opinio õ:quis

Zvorumdam.
gi e fine dlenan⸗ ſeu
ſanmwnici ivdiaſ oventt jnĩ
iperari zulenite te lins 1

n5 ad. pu
is ireinn ir⸗
getibi nos igi Go; dosne kes ra
ſr alenatioc⸗ mmnid idieſ pnin dͤnne
e enlec niſolt re de ga gian amn
lunod qß ſruudulit Hueſt heſtl ſi⸗
in agan mnic ihnceni ” Ne⸗
ler diregen triſent re ilünn i fin
faudoccth fetuf ni olſe vi ebi uñ ccie

iödealenmione nuiici dicjar hiEauo

mog ii hturalinin ci nmandi indicij
poleſtagiod icret ead omn icomodiuatez p
oliti ̃ ill riſlatonis:ot i l i.c... ii. f. e.
lupoentogi iſti q n drecte Aienarit ſed i
uefcededo n poſſeide wr amic Aa ureft
Npoſiderer noieppno. Pä iſe bar rande fce
circhueniret lege puniere Alicnie. dz qni 9ll
rari mislegs 1fri iſ ſais ei di alenaſſe
hic fuude erbibedo ad hoc.nd dubii. C. de
legle l flb re in i i he go let no ic õ
ſoj ele ¶ n bid gni moncris .
einene ii llcuſ lcnr eht ppil
roner ia.ni bice nö .
niddnicſ nananmn gnd
li vinü lingiolſer no iponf 3 uſſero
k,„; Pomlt gravis pen⸗

EI MMht ibi ho. j gl , 4
lamidon ei⸗ h icf lerj i
lquo exendit ſpes (umm nöbi
ſi nüarinn d ſngrlare –
3 . 5.
lond eppreſſüeuti, Nidi a Perſonam in

Neſit eyteſio 4.9 de offt cle
. 20 O
ein; elcere ne fnocezlenl G

unciſeneivterinn de
fere lder ure ſhon
i veſttmionen nſten “
Tonmi ſoi
. gii tin Conntt aucktienei
n helend ſimionenno nte
1 nolens hejere eſimnorengnicie 1
I. p. Ed.

conn aumn⸗ unde inicſt
n, haſonis iin iei, aieß
minns um ſinim intni inn
Mei reſtunio go n lntyihſanzp
mnim ſtimim pbax nſimonmi lt
nacertnimnistſt orihrlnonmn ir
mlin niigtani c nenits5 renrico
Beirroingi anmt ſtimn olaretin oli
Ppmaſin Nü intinim Aungennctn
oporteg etcha Maleriſtn ume,
proſeguni pelaronem inftauumenn dns
Jren i pyelnio keppunbi ſdinode
Or eiam nö ndictil. Clltsiin reſ.
poſt eomii ceſinn iſimmnnn nn
ſimön gmtons nte gni iennin
bxncu nn mioe hbemtands iclen
Aſadmtnen minui dd
Poſn nid is innligcn dii
fonen 14 pyelanliztbel ſfbeen
nm fi u nimi Ml in
nplangee t n a ntoi
lnum Y, an coell icer

. co hod fi he
rn gnanger
i 9tadenn Eeonn ided
unz n nonn a enteliodarun⸗

1ohuton
charedn oſects Mriſtl

n
bor ircie laübs me alnul

6
ceArchnot lun .

ex quo nõ fuit appellatũ nõ habet iuriſdictionẽ
iĩ reſtituẽdo ad appellandũ ad hoc.c. nenerabili
bus i pri. de ſen. exco.li.vi.⁊ hec ẽ ueritas.

¶ Me alic. mntandi iudicij cã facta Riica.
ontinuat hec hica ad pᷣcedẽtẽ boc oꝛdine

.5S. uiſũ ẽ de beneficio ſeu remedio reſtitutõis
qð ꝓuideĩ leſis tã minoꝛibꝰ ꝙᷓ; ecchjs z maioꝛi
bus ex cã. Mũc ↄpetẽti oꝛdie annectit aliud re
nediũ ꝑ qð ꝓuidet᷑ illis ĩ quoꝝ piudicio ẽ fẽa
rei alienatio cã iudicij futuri mutãdi.
Abbas.

Æ quorumdam.

Is ĩ quẽ fea ẽ alienatio rei cau
ſa mutãdi iudicij ↄuenit ꝑ piũ
ipetratũ alienãtẽ ⁊ ẽ cãus ſin
glis ut j. dicet᷑ pria ꝑs narrat tẽm 5 q8. 2* Pui
det ibi nos igii ¶Hõ pꝰ duos modos ꝑ quos
fit alicnatio cã mutãdi iudicij.primꝰ ẽ qñ direc
re ↄueniẽdꝰ trãſtulit rẽ de qua erat ↄtentio in
aliũ.ꝛ modꝰ qñ frauduleẽt receſſit ð poſſeſſiõe
rei ut aliꝰ puta amicꝰ igrederet᷑.qꝙᷓ eiʒ iſte aꝑ
te ⁊ directe ñ trãſtulerit rẽ ĩ aliũ: iñ ĩ effẽn ex q
fraudulet᷑ hᷣ feẽ ur̃ trãſtuliſſe.uñ hẽbit locũ edic
tũ de alienatione mutãdi iudicij ar. hic. Ex quo
puto ꝙ ſiẽ õ diꝛecte alienãtẽ cã mutandi iudicij
poteſt agi ad irereẽ z ad omnẽ icõmoditateʒ ꝓ
neniẽtẽ cã illiꝰ trãſlationis:ut i. l.i. .l.iij. ff. e.
ita poterit agi S iſtũ qͥ ñ directe alienauit.ſed ĩ

directe rcededo a poſſeſſiõe ut amicꝰ illã itraft

7 poſſideret noĩe ꝓpꝛio. Nã iſte hãc fraudẽ feẽ
ut circũueniret legẽ puniẽtẽ alienãtẽ. dʒ enĩ oſi
derari mẽs legis ⁊ fraꝰ iſtiꝰ. ſatis eĩ dr alienaſſe
hãc fraudẽ exhibedo ad hoc.l.nõ dubiũ. C. de
legi. ⁊ rla fi. ðᷣ re.iu.li.vi.facẽ qdð le.= nõ.i. c. qᷓ;
io.j. de pᷣuile ¶ nõ.ibi ðᷣ qua ↄtronerſia zc᷑.
cõtentio extra iudiciũ ſuꝑ aliqua re pt appel
lari cõtrouerſia.nã hic nõ erat mota ↄtrouerſi
a ĩ iudicio: qꝛ tũc per alienationem habuiſſet lo
cũ nitiũ litigioſi ex quo ĩponit᷑ grauis pena:ut
legit᷑ ⁊ nõ.i.c.eccłia ut litec pen. C. de liti. pt iñ
tex. exponi aliter ꝓut ibi nõ. ĩ gl. iij æ nterqʒ ĩ
tellectus ẽ bon ĩ ſe ¶ ʒ æ uliio nõ.cãũnm nõbi
lẽ ĩ quo extendit᷑ rptũ ad ſingularẽ ſucceſſoꝛeʒ.
nã regularit᷑ fptum nõ extẽdit᷑ ad perſonam in

co nõ expreſſã: ut ĩ.c.p.⁊.g. de offi. dele.¶ DO

hic fit extẽſio pꝛopter fraudeʒ ſeu in odium uo
letinʒ elidere uires pti ꝑ alienationẽ rei in ali
um faciã. Sed opponit᷑ õ tex. uidet eĩʒ ꝙ de ni
bilo ꝓuideat iſte tex. nã de iure cinili clarum
is i quẽ facta ẽ alienatio cauſa mutandi iudi
cij poſſit ↄuẽiri rei uendicatione ſicutr primus
alienãs:ut ĩ.l.i.ĩ fi. C. eo.ii.⁊æ nõ.hic gl. iiij. ſʒ
iſte tex. ſolũ ꝓnidet ut poſſit ↄueniri iſte ſucceſ
ſoꝛ. ergo h̊ ꝓniſio fuit inutilis ⁊æ potiuſ iuriſ an
tiqui declaratoria qᷓ; noni iuris editoria cuius
comirarium inuit iſte tex.in.v.nos igit᷑ ubi ui
detur inneꝛe ꝙ iſta fuit nona ꝓuiſio. So. doc.

E e alie. iu. ma.

formaliter nõ tangũt cõtrariũ. ſed tacite Inn.
uidetur ſoluere. dicit eni ꝙ ꝑ remediũ iſtius. c.
põt ꝓcedi ↄ iſtos alienãtes abnies ſine noua ci
tatione. ? ĩ hoc rcqritur fraus iſtiꝰ alienãtis. B
diciũ nõ placer hoſt. æz credo ꝙ bñ:qꝛ hic nihbil
dicitur de ꝓccdendo abſentẽ ſine citatione.
Alij neꝛo nt ꝛefeꝛt Inno. dixeꝛũt ꝙ iſtud.c.nõ
tangit edictum de alienatiõe muiãdi iudicij:qa
ibi requiritur dolus:ut nõ.i glo. iiij. ſed ſolum
diſpõit ut iſte ſucceſſor ſingularis poſſit conue
niri. ⁊ in hoc nõ requiritur fraus unõ licet is I
quẽ ſacta eſt aliẽatio ſit ſine fraude.tñj pokit cõ
neniri. Sed hoſti hoc ipugnat:qꝛ tex.hic fun
dat ſe ſuper fraude ui patet ibi ꝓ cuacuãdo mã
daro ⁊ ibi malicioſe ⁊c.ſed dñs Cardi.qui ſeqt᷑
precedens dictũ dicebat ꝙ iſta uerba tex. refe
rũtur ad. alienãtem. naʒ cx parte ſua requiriiuꝛ
fraus: ſed ex parte ſingularis ſuceſſoris nihil
diciuur de frande. nec ob. nerbũ ſe ingeſſerit ð
quo in la:qꝛ fm eũ dicuntur iſti ſucceſſores ſe
ingerere:ex quo alienans fecit ĩ frandem:unde
ĩ odiũ alienantis fraudulẽter põt coueniri ſuc
ceſſor ſingularis licet ſit ſine fraude. Scd ꝓ cõ
cordia haꝛũ opi. ego dicerem ſic quod ad hoc
nt ſucceſſoꝛ ſingulariscõneniatur ꝛei nendicari
one coram ſuo iudice non requiritur in eo aliqᷓ
fꝛaus:qꝛ ſola poſſeſſio ex parte cõncniẽdi pro
ducit actionẽ ꝛei uendicationis. nem dominus
poteſt ageꝛe cõtra quẽcũqʒ poſſeſſoꝛẽ qᷓtũcun
qʒ bone fidei nendicãdo rem ſuã ad hoc.l.iĩ rẽ
ff.ð rei nẽdi.⁊.l.officiũ.e.ti.⁊ hoc uoluit tex.
ſi bene põde:ꝛetur ĩ prin.cũ fi.iĩ.d.l.una facit.l.
in ciuilem. C. de fur. ſed quo ad hoc ut ſingula
ris ſucceſſoꝛ conueniatur peꝛ rpium ipetratum
alienãtẽ ꝛequiꝛo fraudem eriã i ſingulari ſuc
ceſſoꝛe: quia odium alienantis non deber noce
re ſucceſſoꝛi qui in nulla ꝛcperitur culpa. ? ex
teſio rpti fit ↄ ꝛegłas iuris:ut ſupra dixi. Jõ
non debet extedi ſed reſtringi:æ h iudicio meo
noluit iſta littera dũ dicit ſe ĩgeſſerint 27c. naʒ
nerba ex proprio ſignificato ſonant in nitium
nam ſi ego bona ſide emi non dicoꝛ me ingeꝛe
re.⁊ hoc nõ. ad cõtrariũ ergo foꝛmaliteꝛ ꝛeſpõ
dendo dic ꝙ iſta ẽ noua ꝓuiſio nõ cogitata a
iure ciuili per quã extẽditur reſcriptuʒ in ſ ingl
arem ſucceſſoꝛẽ quando aliẽatio fuit facta fran
dulenter cã mutandi iudicij.l.autem nnica pre
all ga. loquitur quando conuenituꝛ ſingulaꝛis
ſucceſſoꝛ coꝛam iudice ſuo hic autem conpenit
coꝛam delegato impetrꝗto non contra euʒ. ſed
cõtra ſuum actorem. In glo. penul. ibi dat
actio in factum pꝛo ĩtellectu clarioꝛi totius titu
li debes ſcire ꝙ edictum de alienatione mutan
di iudici de quo. ff. e.ti.ſuit inductum ad pro
nidendum danniticatis ex dolo alienantis rem
cauſa iudicij futuri mutãdi.nam ex quo iudici
um nõ erat inchoatum libere quis porerat rem
ſuam in alium tranſſerre:ſed pretor ſequendo
equitatem ⁊ uolendo obniare fraudi induxit ꝙ
ſi quis malicioſe in iacturam illius qui uolebat
. 2

cũ cõuenire illã rẽ de qua erat cõtẽtio ſen ſpera
bat᷑ ↄtẽtio trãſtulit ĩ auũ ꝙ poſſit agi ð iſtũ alie
natẽ ad oẽ intereẽ qð alia pars põt pati ex iſta
alienatõe nt i. l i. ⁊ ĩ.l.iij. e.ti.uñ ſi ñ pᷣtẽdo int
eẽ re pectu illiꝰ rei:qꝛ illã rẽ poſſum ↄſequi ab
eo ĩ quẽ fẽa fuit tranſlatio nõ ↄſequar ꝑ acrõeʒ
ĩ factũ eſtimationẽ rei:ſʒ ſolũ dãna extriſeca pn
ta alienaſti librũ ĩ Floꝛctia ſuꝑ quo nolebaʒ te
conuenire opoꝛtebit me nũc ire Floꝛẽtiã ad uẽ
dicãdũ ⁊ ſic faciã maioꝛes expẽſas ꝙᷓ; feciſſẽ
q te opoꝛtebit me dimittere artẽ ⁊ ſic ſũ dõͤnifi
catus:ad hᷣ ⁊ ſimilia dãna datur iſta actio iĩ fẽm
ſʒ ſi nõ poſſem illã rem recuꝑare ab eo in quem
trãſtuliſti tũc ↄſequar ꝑ iſtã actionẽ eſtimatie nẽ
rei:qꝛ ſũ dãnificatꝰ etiaʒ reſpẽu rei ad ̊ tex.i.l.
itẽ ſi res.ff.e ti.nbi plus diẽ tex.nõ.ꝙ etiã ſi il
le ſingularis ſucceſſoꝛ uſucepit illaʒ rem ꝑꝑ ne
gligeriaʒ meaʒ ĩ nõ agẽdo ꝙ nihilominꝰ poſſũ
a te petere cſtimationẽ rei:qꝛ tũc teneris mihi
ad intereẽ rõe delicti tui. unde negligenua mea
Ʒ illũ non fec ceſſare delictũ tnũ ⁊? nide qð nõ.
HBar. i dicta.l.iij. ⁊ ꝑ infert᷑ ꝙ ꝑ iſtaʒ actõeʒ
ĩ fem g te nõ tollit᷑ actio directa.ſ.rei nẽdicatõ
ʒ poſſeſſoꝛẽ:qꝛ iſta petũt ad diuerſa.nam rei
nẽdicano ↄpetit ↄ poſſeſſoꝛẽ reſpẽu rei ↄſequẽ
de actio ĩ fẽm ↄpetit õ alienantẽ pꝑ damnuʒ ex
triſecũ ⁊ ſic intellige gl.que h ĩ effectu noluit in
dæea.l.unica. ¶ Sed opponit᷑ aliter pꝛedicta ⁊
contra gl nã actio in fẽm ẽ ſubſidiaria.nũqᷓ; eĩzʒ
cõpetit qñ dat᷑ alia actio ut in.l.i.ff. de pᷣſcrip.
uerbis: ſed hic cõpetit rei nendicatio cõtra poſ
ſeſſoꝛẽ ergo nõ dʒ competẽ actio in fẽʒ¶ Go.
diẽ gl.multũ nõbilis in d.l.unica ꝙ cõtrarium
pꝛocedit reſpectu eiuſdem perſone:ſed reſpeciu
diuerſorum bene poteſt actio in factum concur
rere cũ alia actione ut probat tex. in. d. l.unica
2 uoluit hic glo. ¶ Er ex boc bene nõ. limita
tionem ad illam regulam ꝙ nbi competit reme
dium oꝛdinarium non datur extraordinariuʒ
de quo in.l.in cauſe.ff. de mino.illa enim pro

