illud ẽ ſpale ĩ electõe pape. Itẽ ibi nõ dr̃ ꝙ ele
ctio peꝛ h̊ reddat᷑ nulla ĩmo mero iure tʒ:ut ibi
nõ.æ hic ꝑ Jo. an. ⁊ nõbis hãc qonẽ qꝛ poteſt
adduci ad multa¶ Tertio queꝛi᷑ qͥd oꝑat᷑ ad
miſſio poſtulatiõis. So.dicũt doc.ꝙ ð iure ui
det᷑ poſtulatꝰ hilitatꝰ ut poſſit eligi. Sed curia
Romana ut euitet᷑ circuitus ⁊ eccłiaꝝ diſpẽdi
um fuat ꝙ admiſſa poſtulatione poſtularus cõ
ſeqt ius:ac ſi fuiſſet electꝰ ⁊ ↄfirmatꝰ. uñ ñ idi
get alia ofirmatione uł electione Z ꝓbat᷑ hodie
I.c.ſe.⁊ h ĩtellige ĩ poſtulatõe ſolẽni.nã duplex
ẽ poſtulatio.ſ.ſolẽnis ⁊ nõ ſolẽnis. Solennis
dr̃ qñ poſtulat᷑ ab eo qͥ põt ſuꝑ omni ipedimẽ
to poſtnlati diſpenſare. Mõ ſolẽnis ueꝛo dicit̃
qñ poſtulat᷑ ab eo qͥ nõ põt diſpenſare ſuꝑ ĩpe
dimẽto. Reqritur tñ eius ↄſẽſus ĩ ꝓmotõe rõ
ne ſui ĩteꝛeſſe. pone cxẽplũ canonici uolũt eligẽ
monachũ ĩ epᷣm:ſʒ qꝛ monachꝰ nõ pt᷑ ↄſentire
ſine licentia abbatis:ut ĩ.c.ſi religioſus ð elec.
li. Vi.canõici poſtulant ab abbate ut ↄcedat eiſ
illũ mõachbũ:ſi.n. abbas cõſentit bec admiſſio

poſtulatõis ñ hʒ uim electõis:ſʒ debet ð̊ nouo
eligi ⁊ peti cõfirmatio electõis:qꝛ abbas nñ hẽ
bat poteſtarẽ ꝓuidedi ecclie cathedrali. Idem
dic qn canõici petũt filiũfamiliaſa eiτ u
lũt eũ petere in epᷣm ⁊ idẽ ĩ ſiibus ¶ Altio hic
opponiĩ tex.ĩ eo ꝙ papa foꝛmanit iqſitioneʒ
ð iſtũ epᷣm nõ precedẽte infamia. Er ſic ob. c. qᷓ
liter æ qũ ð accu. So.dicit Inno.multuʒ nõbi
liter ꝙ Zriũ ꝓcedit qn fit ĩqſitio cõtra ꝓmotũ
ut puniat᷑:ſʒ in inqſitione 5 pmouẽdũ q̃ fit ad
finẽ: ut ꝓmoueat uel repellat᷑ nõ exigit᷑ ifamia.
nã debet ſuꝑior ex officio inqrere ne ꝓmoueat
indignus:ut in.c.cũ nobis.j. ð elec.dicit tamẽ
iſta iqſitio fit ſiñ ſolẽnitate neqʒ recipit᷑ iura
mẽtũ neqʒ dẽt fieri inquiſitio de certo crimie
ſed in genere puta iterrogãdo de etate moꝛibꝰ

2 ſcientia ⁊ ſilibus.dicit eniʒ ꝙ nõ ſũt ĩ h neceſ

ſarij teſtes ĩtellige. ſ. iuꝛati. nã iſta in qſitio fit ſo
lũ ad iformationẽ ipſius ſugioris. Et ex predi

ctis ſingularit᷑ nõ praticã quã debet obſeruaꝛe

executor deputatus ad ꝓuidẽdũ alicui ðᷣ certo
bnficio cũ cła ſi ꝑ eũ fueꝛit ꝛeꝑtus idoneus ⁊c̃.
Mõ.n. teneĩ executor ꝓcedẽ cũ ſolẽnitate iudi

ciali nec rciꝑe a teſtibꝰ iuramẽtũ:ſʒ pt formatr

gnãlẽ iq̃itõeʒ modo pᷣdicio:ſed ↄtra hoc ob.
iſte tex.ubi papa iqſiuit ðᷣ cẽto crĩe ut dr ĩ tex.
ꝓꝙ añꝙᷓ; ꝓcuꝛatoꝛ ueniſſʒ ad papã ↄſtabat pape
qᷓi ꝓ certo ꝙ iſte ep̃s uiolaueꝛat interdictũ æc.

. I agtum. Qui poſtulationem

caſſatã uitio ꝑſone in
nouat ẽ eligẽdi ⁊æ poſtulãdi pfate pri

uatꝰ. Et ↄtinnat᷑ h.c. ad pcedẽs.tractat.n. il

la mã.nã pꝰ põit᷑ nar ratio duplicis poſtularõiſ
⁊ alteriꝰadmiſſio ac altiꝰ denegatio.ꝛꝰ põit᷑ pa
palis appꝛobatio ibi nos1e p ter bi aꝑ
tũ ꝙ poſtulãtes ſciẽt᷑ ĩdignũ ſũt pᷣuati ipo iure

prate eligendi ⁊æ poſtulãdi. ODrobat ẽt hi lr̃a ꝙ
canõici: ut i.c. pcedẽti fuer̃t ipo iure pᷣuati pf̃ᷣa
te eligẽdi ⁊ poſtulãdi qð colligit᷑ ex eo ꝙ lr̃a h̊

diẽ ꝙ iſti canõici inouãdo poſtulationẽ caſſatã
ꝑdidgeęrunt priuilegiũ cis conceſſum per papaʒ
Item dicit tex.ꝙ iſti canonici fuerñt abuſi
dignitate ſedis apoſtolice:quia papa in capło
pꝛecedẽti gratioſe conceſſeꝛat iſtis ꝙ poſſẽt de
numero eligere.nam de iure nõ poterant ⁊ ſic
facit iſte tex. ꝓ his que dixi ĩ.c.precedẽti puta
ꝙ ſicut inouãtes poſtulatõem caſſatã ipſo fio
puãt: ita ⁊ poſtulãtes a pn.ſciẽt idignũ¶ Nõ
2 ſiẽ hñtes ptãtem eligendi ⁊ poſtulãdi a iu
re cõi priuãt᷑ eo ipᷣo ptate cligendi poſtulando
idignũ ita pꝛiuãtur hñteſ prãteʒ eli Edi ex pᷣui
legio ſi poſtulãt ſciẽteꝛ id gnudl Vb wrni ꝙ

abutẽtes pᷣuilegio ſibi oceſſo ſũt illo puati ſeu

ſaltẽ dẽnt priuãi ¶ Hõ. qᷓrto unã regłaʒ ĩ mã
electõis ꝙ aliquibꝰ priuatis ptãte eligendi illo
rũ ptãs deuoluitur ad illos canonicos:lʒ nuõ
pauciores ⁊ ſiẽ unum totũ ins collegii reſidet
in nõ delinquẽtes ⁊ idem dic cadẽ rõe in alijs
actibus capitularibꝰ.naʒ ſi oẽs eſſent ihabiles
puta:qꝛ excõmunicati nel ſuſpenſi tota potẽtia

¶ De poſiu pla.

capitularis ridʒ penes habiles Iʒ ibi faciãt mi
norẽ ꝑrẽ collegii:ut h:qꝛ h̊ cãn iſti repſẽtãt to
tũ collegiũ cũ pᷣuati ⁊ ihabileſ nõ ſint ↄputãdi
iĩ nuõ.ad h̊ qð legit᷑ ⁊ nõ.i.c.illa..de elec.uið
bonã gl. i cle. qð circa Ne nõ. qᷓnto ex
H ⁊ ex tex.ꝙ ĩ delictis illud qð fit a maiori ꝑte
nõ cẽſet᷑ fẽm ab oibus imo maior ꝑs uẽit pũiẽ
da dũtaxat mior vo ꝑs qꝗᷓ ↄdixit ñ iuoluit pec
cato alioꝝ nec pẽa peccati:ut ſatis colligit᷑ h.
2æ uiðᷣ ad H̊8 Inn.i.c.i.ð his qᷓ fiũt a ma.ꝑte ca
pli. ubi nõbiłr diẽ hoc ꝓcedẽ qñ mior ꝑs expᷣſ
ſe Zdiẽ ſecꝰ ſi tacʒ.nã tẽ ĩuoluit᷑ peccato ⁊ pẽa
peccati una cũ expᷣſſe oſetiẽtibꝰqð dictũ ſingla
rit᷑ nõ. ⁊? pt᷑ eẽ rõ qꝛ ex q qs nocat᷑ ad univſita
tẽ dʒ aut ↄſẽtire aut pdicẽ: vñ cuʒ tẽat loqᷣ ſeu
ↄſulẽ affirãtiue uel negatie tacẽdo hẽt᷑ ꝓ ↄſẽti
Ete ĩ ſuũ pᷣiudiciũ aꝛ.in.c.pcedẽti:⁊ qð ibi dixi
æ i.c.ij. de ↄfe.li.vi.⁊ melius ĩ.l.de etate.⸗ 6
tacuit.ff. ð ĩfro.acti.fac.c.ſi tibi abſẽti iuncta
gl. de. Pbẽ. li. vi. æ aduerte qꝛ pᷣdẽa ꝓcedũt qñ
pẽa apponẽda ↄcẽnit ſingłos tẽ.n.pauciores
gdicẽtes nõ puniũt Sʒ dubiũ ẽ qñ ex delicto
uenit pẽa iponẽda ↄcernẽs ipam uniuerſt itatẽ
utputa maiõ ꝑs uninerſitatis alicꝰ ciuitatis cõ
miſit rebelliõeʒ ) pᷣncipẽ mior vo ꝑſ ĩ ↄſilio õ
dixit nibilominꝰmaior ꝑs r̃bellauit totã ciuita
tẽ nũquid vᷣbeat pũiri tota ciuitas cũ nõ poſſit
t ſine diſcrimĩe mioris ꝑtiſ qͥ ñ ↄſẽſit De hac
qõne nide. ꝑ. Inn.ĩ. c. gꝛauẽ de ſẽ.exco. pleniꝰ
ꝑ. Har.ĩ.l.aut fca.ff. de pẽis tetigi ĩ.c.dilectꝰ
ð ſimo. ubi tractaui an. ⁊ qn nniuerſitaſ poſſit
accuſari ⁊ qlꝛ ſit piẽda uið aliqd ẽt ꝑ Daꝛ.ĩ
tractatu ðᷣ tirãno. Vnũ.n.tene mi ꝙ ñ dr̃ uni
uerſitas ſeu ciuitas aliqd facẽ niſi illð delibẽa
tũ fuerit collegialit. vn ſi maior ꝑs hꝰciuitatis
facẽt aliquẽ ĩſultũ ł rebelliõem nõ dʒ dici ꝙ ci
nitas fecit exq nõ fuit illud ðᷣliberatũ collegia
lit ira diẽ gl. nõ. ⁊ bñ ĩ.l. ſiẽ. ff. qð cuiuſqʒ univꝰ
ſi. ſeqt NDar. i. d. l. aut fẽa fac qðᷣ nõ.gl.i. c. i. ð
re. eccl. nõ alie.li.vi. ¶ M. ultiꝰ ꝙ ſiẽ ptᷣas ꝑ
tis deliquẽtis reſidʒ ĩ aliã ꝑtẽ qñ eligẽtes hñt
pf̃atẽ a iure cõi:ut ĩ.c.cũ ĩ ↄtis ⁊ ĩ.c.cũ uĩcõi
en ð elec.ita ᷣuoluit᷑ ptas qñ eligẽtes hñt pt̃a
tẽ ex pᷣuileꝰ: ut h. Et ex his ifero ad qõeʒ.põe
ꝙ pfᷣas eligẽdi fuit data ꝑ canõicos tꝛibꝰpꝛo
miſſarijs:quoꝝ duo ſciẽt᷑ eleger̃t idignũ.tertiꝰ
elegit idoneũ.q̃riẽ nũqͥd ualeat elecrio iſtiꝰ ttij:
ur̃ ꝙ ſic qꝛ pᷣas duoꝝ rſidit ĩ iſtũ ar.h:ſj Sriũ
ẽ vm qꝛ iſtð.c.loqt᷑ qn aliꝗͥ eligũt collegialłr:iõ
tota ptᷣas ꝛeſidʒ penes eligẽtes idõeũ. Sʒ ĩ cãn
pmiſſo ↄpromiſſarij ñ eligũt nt collegiuʒ:ſʒ ut
ſinguli hntes ptᷣatẽ a collegio. An pt᷑as ↄpro
miſſarioꝝ eligẽtiũ ĩdignũ ðᷣuoluit᷑ ad ↄpromit
tẽtes:ut ĩ.c.ſi ↄpromiſſariꝰ de clec.li.vi.reꝑit
g electio ab uno tin fca:⁊ hãc opi.ſenſit Jo.
an. ĩ. c. cũ ĩ iur̃ ⁊.c.qꝛ ꝑꝑ.j.ð elec¶ In gl. pe.
iĩ fi.nõ ſingłarit᷑ iſã gl.ad quã quotidie fit ꝛmiſ
ſio cũ qrit᷑ nũqd ins uniuerſitatis poſſit ꝛmanẽ
ĩ uno ſolo oĩbꝰ alijs mortuis uł puatis:⁊ ↄclu
dit iſta gl. ꝙ ſic:uñ tota pot collegij reſidet in

iſto ſolo ⁊ bãc opi. glo. tʒ Inn. Moſti. - cõiter
doctores:⁊ uẽ ꝓbari per.l.ſic.ff.quod cuiuſqʒ
nniuerſitatis æ hãc opinionẽ tʒ ibi gl.? Dar.
Iſte tñ ſolus nõ poterit ſeipſuʒ eligẽ qꝛ nõret
ambitõe:ut ĩ. c. ꝑ ueſtras de iurepatro.nõ ob.
quod dr de grege aĩaliũ qꝛ illõ ꝓcedit iuniuer
ſitate reꝝ ĩaiatarum:qᷓ quidem uniuerſitas nõ
bʒ bona ſeu iura nec ẽ ibi animus hois in quo
oſeruetur illud ius collegij.merito extractiſ ca
pitibꝰ aĩaliũ deſinit grex.ſʒ nos loqmur in uni
uerſitate ꝑſonaruʒ q habent bona ⁊ iura:ideo
ius collegij reſidet ĩ uno ſolo.Ad.c.bone alle
gatũ ĩ gl. Rñde clarius ſic ꝙ illi qnqʒ de colle
gio eligũt ſcienter idignũ ⁊ tunc ipo iure ſũt pᷣ
uati pkate eligẽdi ꝓ ea uice: ⁊ iõ ptᷣas reſidet ĩ
eis qͥ nõ deliqrũt: ut ̊ ⁊ i.d.c.cũ uinconienſis
qnqʒ eligũt idignũ ↄ formã ⁊ tunc eligẽtes nõ
ſunt pᷣuati:ſʒ puandi pt̃ate eligẽdi:ut ĩ.d.c.q;
ꝓprer ⁊ ibi nõbit᷑ an ualeat elecrio iſtoꝝ ſi itex
eligũt fuata forma añꝙᷓ; pᷣuent᷑:⁊æ eis tñ pᷣuatis
ſnia deuoluit̃ ptᷣas ad illos qͥ nñ peccaĩt ĩ forma
tñ ↄtẽpſerũt aliquẽ ðᷣ uniuerſitate qͥ deberʒ uo
cari ⁊ iſto cãu electio tʒ:ſʒ iſtãte ↄtẽpto dʒ elec
tio iſta caſſari nõ tñ pᷣuãt᷑ pfate eligẽdi łʒ alið
ſẽſerit h̊ glo.⁊ prium hꝰ tenuit gloſator iĩ.d.c.
bone ideo ille ſolus qui fuit ↄtemptus non po
tuit ꝑ ſe eligẽ qꝛ alij non erãt pᷣuati pfate eligẽ
di:ſed nos loquimur qñ alij ſũt priuati uł mor
tui pteꝛ unum. Pondeꝛa tñ gl.i eo ꝙ dicit ꝙ
collegium nõ ẽ ĩ uno.nam dceſt ibi ſignificatũ
uocis:ſed ius collegij ↄſeruat᷑ ĩ uno.Quid ãt
ſi oẽs ſunt moꝛtui ł expulſi de collegio nunqd
ſit extinctuʒ collegiũ:⁊ ius ipſiꝰ:æ uide Inn.i
.c.ij.ðᷣ noui oꝑis nun.⁊ quod nõ.in.c.cum ſu
peꝛ de cã poſſeſſõis ⁊ ꝓpᷣetatis.uide bonã gl.
⁊ tene eã mẽti ĩ.c.ſtatutum de elec.li.vi.ꝑ gl.⸗
Har.i.d.l.ſiẽ per eundeʒ ĩ.l.fi.ĩ fi.ð collegijs
illicitis ⁊ ĩ. l.i.ff.de acqui.poſſ.⁊æ concluſio ẽ h
ꝙ aut collegium fuit deſtructuʒ auctoritate col
legij ⁊ ipſo facto extinguuntur omnia iura 2
nilegia collegij aut deceſſerũt hi omnes de col
legio uel expulſi fuerunt propter eorum delic
tum ⁊ tunc ĩ collegio eccleſiaſtico conſeruãtur

omnia iura collegij apud ipſam cccłiam. Sed

ĩ collegio ſeculari ẽ dubium.nam gl.i.d.l.ſicut
tʒ ꝙ extguitur collegium ac pereunt iura colle
gij. Alij tenuerunt ideʒ in collegio ſeckari qð ĩ
eccleſiaſtico:ut conſeruetur ius apud parietes
pcedẽtes qᷓ opinio uidetur cõior: poſſʒ tam di
ci ꝙ ſi ius collegij ẽ collatum loco tunc non ex
tinguitur ius lʒ deſint collegiati.põt poni exẽ
plũ qn deſinerʒ ꝓpt᷑ guerã uł peſtẽ uniuerſitas
ſcolariũ iura.n.collegii ↄſeruantur apud cini
tatẽ cui puilegiũ ſtudii collatũ eſt ĩ gl. fi. in fi.
HMõ.ex gl.duos modos qbus poteſt ſupeꝛi
or ꝓcedere ꝓ admittẽdo poſtulationẽ pmuſ
ut dicat ꝓnidemꝰ eccłie vr̃e ð tali ꝑſõa prout
poſtłaſtis. Et ꝓ iſta practica facit iſte tex.i.vV.
ꝓuidiſti. Aliꝰmodꝰ ẽ ut ſuꝑiõ dicat poſtulatõ
nem neſtram admittimus ⁊c. Et hec admiſſio

Piniai e,
tn Cni ,ni
Ne Ginn ien gninl
huin uslunii/
rinuns ſti

7, agi, t rode.
irnulnun i
initin u ni
une Uſteroenulun it

A eed
aiaiai
ienstitnn K

ndlenſd AD ne
imluignibon ſun 4
thricecie hauh, Apelnigneni⸗
onidd ſtuuorconu i ot eli
ac rihltx rinepoſtnmi cnn⸗
vir G poſfnanone ſpelt npulnd
irifermwis epol Ko fn enzn
tinpei nanicMN dcl.
mni cunciduaerö eiinb ofinm ier.
rmnitcenoni hofi cccondico diet
mnpoſtinoftine anaeln dvab⸗
Gbist eluzuopmnout appellaro hu
unamipoinniq ͦ peclat r nls po
phtnidttinneni d cſenprug t ſon
imröcerutnignnsglios cins pboſt,
nacincnjin Jn duns yhs
ininmin Kindniß ho ſtdil
innnglinän hin poſen dol
ianagsatelben iencd
nitͤr rpof ielneln
Hümscin ) decee Crn
ahinlard Nr Valen gans
untaein h ihlest giuri

ſiiggi efien
lpec fuerit d .
ſunigi eiitcſeuſſiper alen

☛ – = —

icij .
ſehi tin iie i Aer göinclige

innn ir awsſtignorir

en dubii4
agrlan inn einus
Reſmn igni
grnn Oeſtuee mglic ſ;
poteſiis d oui ins
Nir nnteneg C “ 2 os
e Neänict n bnz
une e n dertdis di e
Ecic ectdig g
litiſi Pen d miään Pu
1n e Mei, laſun

cccl
eck
den

is
d
„ *

15

8†

l. .
“ d boſe
ann luſeg ieigt
an pkrre cſgii⸗ 4 end
s toͦgeieni . crlie i⸗ liſce
* rr ci Uihcopieft
„AWuii eluncclgers,
en ersni
zmin Pvancl Pkgte Agilime,
n d Mbenceeno ſopſtin
a Raenn⸗ Ppentrestſ un⸗
i ntinalihoi erit ifann
n Nipſait igneöuin

can t iſoci leeno Hſziſtie ine⸗ igeke

ti iſn Caſſari noͤn Plit pire eigiti 4G

eint or jmum bi nnt golnoriit
bone icob ile ſolus ui luirouonons ory
mrt pleige ralſnnnani ini ir aͤg
lſe ws panimr ai ai ſipnium inm
iprer nun. Poncu ti gli locheig
colegum no eiuno. nn dacſ bi ſonfeani
locis:ſel is colegij oleruat inno. Ouid it
ſois lum momik erpulſ de colego nuned
ſtepinomz colegin: ius igſo:rlide Junin
c Snoni isnunanoird in tunn
perde poſten dst ppemis Medanig
t ienr ci miiic ummn decle l. ng
PBridl ſeper anigil if dcalcgſ
lictis t i. ifce cbi poſ tannitſoeh
ut coligumn int eſfmenz unnin ol
cgi t ploſarw onnpnnm onmin Ne .
nlegu colegiſat geueſerüt bi omnes
gond eplifugun Himwdcms
wncicolegio cceſaſnco een
aminclei d hinadan e

3 lſ
icolegioſeclmie

Adinn mumgd .
iguiwn legumnar ercnn inatn

dcincolego ſing
1 Z verunidcint .

wroßun

eſnridche

¶ De poſtula. pla.

habet effectũ electõis ⁊ Ofirmatõis:ut dtxi.5.
c.i.? ponit Inn.iſtos duos modos. Dicit tñ
ſcᷣm modũ magiſ ↄgruũ:qꝛ ꝓuiſio nõ ſpectar
ad ſuperiorẽ.hẽt ergo ſupeꝛioꝛ poſtulatõcʒ ad
mittẽ nel repellẽ ad hꝰ. c.ſe. x.c.i.ppe finẽ.S.
e. Nũqꝙ; iñ ſuperior dʒ dicẽ poſtulatiõem ↄfir
mamus:qꝛ uerba poſtulatorũ dirigũt᷑ ĩ ipm ſu
periorẽ:nec ius acqrit poſtulato. Qualr ãt ſe
dẽant hr̃e poſtulãres apð ſupeꝛiorẽ nið bo. gl.
c. ꝓxi.in.v. quã ex gr̃a moueat᷑ ¶ Ertra gl.
Inn. ponit hic aliquos cãus ĩ qbus eligẽtes
ſũt pᷣuati poteſtate eligẽdi.Et pᷣmꝰ cquſ qn po
ſtulat ſcieter ĩdignũ: ut. j. e.c.i. ¶ Scoðus qñ
poſtulatõem caſſatã nitio ꝑſone inouãt ut hic
¶ Terti⸗ qñ eligũt per abuſũ ſecularis pfatiſ
ut i. c. quiſquis.]. de elec. ubi ðᷣ hoc ¶ Quãt⸗
qñ eligũt ineligibilẽ:ut in.c.innotuit.j.ð elec.
Quitus qñ recipiũt poſtulatũ uł electũ nt pla
iũ cuiꝰ electio uel poſtulatio ẽ nulla:ut ĩ.c. bõe

j.ti.ꝓxi.¶ Sextus ſi ſũt excõicati uł ſuſpeſi

ut i. c. cũ dilectus ð ↄſue.⁊ ĩ.c.cũ iter. N de
elec. Septimꝰ cũ ñ eligũt. . tpᷣs a inẽ pfixũ ðᷣ
qꝰ i.c.neꝓ ðfectu.j.ð elec. ctauꝰcũ poſtu
lãt pꝰ appellatõeʒ:ut i. c. bonc.j.ti.ꝓx.Secus
dixit Inn. i electõe facta pꝰ appellationem: qa
electionẽ cũ ſit uia ordiaria n põr appellaꝰ ipe
dire niſi ex cã iuſta ſit interpoſita:ut i.c. cuʒ no
bis.j. ð elec. Sʒ poſtulationẽ ĩpedit appellatio
ẽt ex cã fruſtratoꝛia ĩterpoſita. Rõ ſᷣm euʒz: qa
poſtulatio dʒ eẽ ↄcors:ut ĩ.c.ſcriptũ.j.ð elec.
Retert tñ quoſdã dicere nõ eẽ in h driam iter
poſtulationẽ ⁊ electionẽ.hoſti.cõcoꝛdãdo dicit
⁊ bñ aut poſtulatio fit ſine cauſa uel n a duabꝰ

ꝑptibus: ⁊ ꝓcedat pria opinio: ut appellatõ fꝛu

ſtratoria talẽ poſtulatõeʒ ni ĩpediat:qꝛ talis po
ſtulatio nicit electionẽ: ut ĩ.d.c.ſcriptũ gꝰ ẽ foꝛ
tior qᷓ; electio:⁊ niðᷣ plures alios cãus ꝑ hoſti.
iĩ ſũma.i ti. ð elec.i.ꝗ.æ quali.V. cauendũ ⁊ ſe
quen. Et ponit circa pᷣdicta Inn. duas reglłas
PDria ẽ ꝙ ualet electio facta nõ uocatis ill qᷓ
ſũt pᷣuati uel ihiles ad eligẽdũ:łʒ pꝛio nõ ſit diſ
cuſſuʒ an ſint priuati. Satis.n. ẽ ꝙ poſtea poſ
ſint ↄuinci:qꝛ ſi in uẽitate nõ hẽbant pfᷣatẽ eli
gẽdi nõ eꝛat opus eos nocaꝛe facit.c.fi. de ſup
ple. ne pla.⁊ qð le.⁊ nõ ĩ.c.illa.7.de elec.Et ið
dic ĩ aliis actibus capitularibꝰ: ut naleat actus
expletus ꝑ hntes nocẽè in.c.lʒ ihiles æ priuati
nõ fuerũt uocati nec fuerit diſcuſſũ per puſ an
ſint priuati. ¶ Scða regla ẽ ꝙ caſſata electio
ne uitio ꝑſone eligẽtes ſũt puati ca uice piãte
eligẽdi: ut ĩ.c.cũ.ĩ ↄctis.j.de elec.qdð intellige
qñ eligerũt ſciẽter ĩdignũ.Secus ſi ignorãter
ut i. c. inotuit. . de elec. Sʒ dubiũ ẽ qd in aliis
actibus capitularibus:nũquid diſponẽtes reʒ
nõ legitie ſint priuati poteſtate explicãdi taleʒ
actũ legitime: ita ꝙ poteſias ðuoluat ad alios
licet numero pauciores. Credo ꝙ n.qꝛ be nõ
reꝑit᷑ iure cautũ niſi ĩ actu electõis: vñ cũ pᷣua
tio uocis dãde ſii pena nõ dʒ extẽdi ad caſum
iut ñ expſſũ ꝓ hꝰ ſac.c.qꝛ ꝓpteꝛ.j.ti.ꝓxi.ubi

eligẽtes õ̊ formã nõ ſũt puati ad idẽ.c.bõe el.
ij. I.ð elec. ubi pʒ ꝙ eligẽtes aliq ſpreto ⁊ cõ
tepto nõ ſũt pᷣuati gꝰ pena priuatõis nõ bʒ lo
cũ regulariter:lʒ minꝰlegitime maior ꝑſ ſe geſ
ſerit fac. gl. ĩ. c. fi. ð inẽpatro. HMico. abb.

— ſ
One memorie. Non

pᷣuata uel minoꝛ utilitas cõi uel maio
ri pfert᷑ nel q̃ fit a minori ꝙᷓ tertia pte collegij
admitti nõ dʒ. Et pᷣma ꝑs põit duas diſcorõs
poſtulatões. cda utrãqʒ repellit cãs expꝛi
mẽs ibi nos. U Lertia mouet nouã ꝓuiſionẽ
fieri ibi mãdãtes. NHõ. pᷣmo ex rexiu iũcta ſupᷣ
ſcriptõe ꝙ appellatõe clericoꝝ neniũt cãonici.
a papa hic ſcribit clericis rauenatis eccleſie
nec loquitur de clericis nõ cãonicis:ſʒ de cão
nicis qꝛ ipſi ſũt qui hũt poteſtatẽ eligendi pꝛe
latũ alii vo qui nõ ſũt cãonici:lʒ hẽant ibi bñ
ficia nõ m ſũt de caplo nec faciũt collegium:ut
i. c. dilecta de exceſ. pla. ĩ. c. qꝛ ꝓpteꝛ. j.ti. ꝓ
xi.ꝑ. Inn. in. c. ij. de inſti. ⁊ faciũt h ad qoem
nũquid in oĩ mã appellatione cleꝛicoꝝ uẽiunt
canonici. Do. car. concludit ſic all'at ultra
tex.iſtũ.c.ꝑ exẽptionẽ de pᷣui.li.vi. ubi tex.nõ
biliter dicit ꝙ ſi papa eximit clericos alicuius
eccleſie ctiam canonici ĩtelligũt exẽpti ⁊ tamen
mã exẽptionis ẽ reſtrigibilis cũ P eam preiudi
cet᷑ poteſtati oꝛdinarii. ar. xi. q.i. puenit Iteʒ
qꝛ eẽ cãonicũ nõ ponit aliqͥd ſuꝑ alios clericoſ
niſi quatenus a iure ſpãliter eis concedit ergo
debent canonici uenire appellatione clericorũ
cum nomẽ clerici ſit nomẽ generis ⁊ genus in
fert ſuas ſpecies. Contrariuʒ tenui ſuper xica
de uita ⁊ honeſtate clericorum ubi cõcludo
in materia reſtringibili appellatione clericoruʒ
non ueniunt canonici nec alii in dignitate cõſti
tuti.quia ubicunqʒ ſpecies ponit aliquid ultra
genus ſuũ appellatione generis non ucnit illa
ſpecies tex.ẽ ualde nõbilis in.c.ſtatutũ ð elec.
li. vj.ubi appellatiõe eccleſie parochialis non
uenit collegiata:qꝛ ſemꝑ habet qualitatẽ colle
gij ultra ꝑochiam ⁊ ibi dicit tex. hoc ꝓcedere
in materia odioſa. ſecus in mã fauorabili uel
idifferẽti:ut ibi nõ.ꝑ Jo.an.ad idẽ nõ.dictuʒ
Inn. i.c. ſedes.ð. ð ttis ubi diẽ ꝙ ſi papa dat
fptũ g ticiũ clericiũ ⁊z quoſdam alios ſub illa
clła gnãli nõ ueniũt cãnouici:qꝛ ſũt digniores
ſimplicibꝰ clicis.cũ gecãonicꝰ hẽat q̃itatẽ cão
nicatꝰ ultra alios clicos nõ dʒ uẽiꝛe appellone
cłicoꝝ ĩ mã reſtrĩgibili:ſecꝰ diẽ ĩ mã fanõabili
ut ſẽſit Fre. ↄſiꝰ. lxxi. ubi diẽ ꝙ ſi papa ↄcedit
pᷣuilim Carqdiali: ut poſſit ↄfeꝛ bñſi clicoꝝ ſu
oꝝ ðcedẽtiũ ⁊c ꝙ nẽiũt bñſicia canonicoꝝ ſi
cãonici aliq ſũt ſui ↄmẽſales:qꝛ iſtõ puilegiuʒ
nõ ẽ odioſũ ſʒ:fauorabile ad.c.ꝑ exceptõeʒ ꝙ;
vr mlłiũ ſtrigẽ dic ꝙ ibi fit larga ĩtpᷣtatio ut e
uitet abſuꝛditaſ nã abſuꝛdũ fõet ꝙexẽpti cliciſ
ecclie nõ forẽt exẽpti cãonici qͥ ſt pᷣncipaliõeſĩ
ecckia. Itẽ poſſʒ ↄtigẽ ꝙ illð puilegiũ als. nil
oꝑarct᷑ ntputa:qꝛ ĩ ecclia nõ ſũt alii clici preteꝛ

¶De poſtu pla.

canõici ⁊ diſpõ.dʒ large ĩterpᷣtari q;tũcũqʒ pe
nalis ſi alit᷑ nõ poſſʒ hr̃e effectũ:ut ẽ tex.nõ.in
c.ſi ſnia de ſnĩa exco.li.vi.Ad iſtũ tex.dic.q;
materia iſta nõ erat odioſa nec potᷣat ĩtelligi ni
ſi ð canonicis:ſʒ iõ appellauit h eos clicos ⁊ ñ
canonicos qꝛ ĩ illa ecchia. Rauenaten. ſũt duo
collegia ex pᷣuilegio pape unũ caꝛdinaliũ:appel
lant᷑.n. cardinales ꝓpt᷑ honorẽ.ñ ꝙ ſint cãdia
les. Alið ẽ collegiũ cãonicoꝝ:vñ ut paba o
hẽdẽt p̊ oẽs uſus fuit h.noie genẽis: qꝛ oẽs
cãonici ſũt clerici. Sic. n. ex quo q̃ſ ẽ hõ ẽ aial
ita exqꝰ qͥs ẽ canõicꝰ ẽ clericꝰ:qꝛ ius canõie n
cadit ĩ laicũ:ut nõ.gl.ĩ c.cũ.m.ð ↄſti.ẽ tex.iĩ.c
ij. iſti.? ibi . ꝑ Inn. Et h nõbis ad alias mãſ
¶Mõ. fo ꝙ cardialis nõ eligit̃ ſʒ poſtulatuꝛ
nã cũ ſit alligatꝰ eccłhie. Romane nõ hʒ liberuʒ
nolatũ: vñ ſiẽ epᷣs nõ põt elligi ad aliaʒ ſedem
ſʒ dʒ poſtulari:ut hᷣ ⁊ ĩ.c.fi..e.ita ẽt. Cardialł
nõ dʒ eligi ſʒ poſtulãi:⁊ hãc opi.rennit Hoſti.
Et optime ꝓbat iſte tex.capiẽdo vᷣba ꝓprie.
Sʒ Abb. ⁊. Egi. renuerũt ↄriũ dicẽtes ꝙ caꝛ
dinał nõ eps põt eligi. Et ad iſtũ tex. Rndent
ꝙ vᷣbũ poſtularũt ponit᷑ h iprope qad cardĩa
lẽ ꝓpᷣe qꝗꝰ ad epᷣm:vñ dt ꝙ cardinał fuẽit. H
electus ⁊ nõ poſtulatꝰ. De hac mã dic ut plene
dicã ĩ. c. ecckia el.ij. J. ti. pxio.¶Mõ. gꝰ ar.
opti. ꝙ ꝓmotꝰ ĩ cardialem nõ qʒ tẽre epatum

ſaltẽ ĩ titulũ.nã cardiał dʒ aſſiſtẽ pape qꝛ vntia
ſua ẽ ſibi magis utił qᷓ; ĩ alio epamw. Eparul

ãt reqᷣrit reſidẽtiã ↄtinuã. nã duꝝ ẽ diminẽ ec

cliam ſine ſpõſo. MDaria.n. ſũt nõ hr̃e ſpoſum

unel ꝓrſus ĩintilẽ: ut ĩ. c. ij. de trãſla. pla nð
niðᷣs h̊ ꝙ papa noluit admittẽ poſtulatõeʒ fcaʒ
de iſto cardiali qꝛ oportuiſſz aut deſeꝛere. Ro
manã curiã aut morã trahẽ ex epᷣatũ. utrũque
ãt erat ĩcõuẽiẽs merito papa poſtulatõeʒ n ad
miſit. Et ſic colligit᷑ ar.ex tex.ꝙ cardiaſatus ⁊
epatꝰnõ ſũt ↄpaſſibiles ĩ eadẽ ꝑſona. Nouiſſi
mis ãt tpᷣibꝰ ſuatũ ẽ ꝙ epᷣs ꝓmotusi cardialẽ
nõ pꝑdit ipſo inre epatũ.ĩmo retinʒ illũ tituluʒ
ut pᷣus niſi papa alit᷑ diſponat ⁊ ira ſuatum fu
it ĩ cardiali ſãcte erncis qꝰ ad epatũ. Honoñ
Et cardiali ſãcti ODãcelli qꝰ ad epᷣatũ Seneñ
Et h̊ qꝛ pleriqʒ ↄſuluerũt qdð.c.ð młta ð pᷣbẽ.
nõ hʒ locũ ĩ epatibꝰ cardialatibꝰ? ſilibꝰ æ vm
dit qP ad vᷣba iuris. Sʒ ꝗꝰ ad mtẽ putarẽ ori
um:ꝛ potiꝰ dʒ uacare ipſo fẽo unus epᷣatus ꝑ
adeptõem alterius uł cardialatus ꝙᷓᷓ nacet unꝰ
archidiacõatꝰ ꝑ adeptõem alt̃ius dignitatis ĩ
ferioris. De mã tñ nide ꝙ nõtur ĩ.c dilect de
ↄceſſi. pben.ubi.ẽ ꝓpᷣa mã ¶ Nõ q̃rio ibi de
fẽo ⁊ de iuẽ ꝙ allegarionũ q̃ fiũt ĩ iudicio q̃dã
ↄſiſtũt ĩ iũ ⁊ qdã ĩ fo.ex fẽo.n.ius orit᷑ ut in
.l. ſi ex plag. in. S. in cliuo. ff. ad. lI. acquiliam.
Mõ qnro ibi curauimꝰallegar̃᷑ ꝙ iudex põt
ĩ cã vᷣtẽte corã eo allegare ꝓ utꝛaqʒ ꝑte.põt gꝰ
iudex aꝑire dubia ꝓceſſus ⁊ allegaꝛ pleniuſ iu
ra fatiẽtia ꝓ utraqʒ ꝑte ꝙ fecerũt aduocati et
ad ̊ quotidie allegat᷑ iſte tex æ ↄcordat.li.C
ut qᷓ ðſũt aduoca. indices ſuppleant. ¶ Nota

ſexto ꝙ caꝛdiales ↄſulũt nedũ. Romãe ecclie:
ſz toti ecclie vli ſũt.n.corpus cuʒ papa ſic cão
nici cuz epo:de ꝗ pleniꝰdicã ĩ.c.ecclłia.ʒ.ti.ꝓ
xi. ¶ Mõ ſeprio ꝙ appellatõe. Ro. ecclie qnʒ
itelligit ð eccłia romana ꝑticularit᷑ ſũpta qnqʒ
ſumir ꝓ vli ecchia. nã unica ẽ eccłia ton orbis
xxiiij.q.i.loquit᷑ ⁊ ĩ.c.unico ð ſciſma.li.vi.ec
chie vo ꝑticulares ſũt mẽbra iſtius eccłie vlis:
2 ↄſiſtit ecclia uniuerſał ex collectõe fideliũ de
ↄſe.di.i.eccłia 5. Viij. tex ibi nõ iĩmerito
pferẽtes ſpãli ntilitati ⁊ c. ꝙ utilitas cõis ẽ pᷣfe
renda ſpãli:⁊ maior miori. Quid ãt ſi ↄcunat
cõis utilitas ĩ diuerſis ꝑſõis:dic ut nõ.i.l.i.ff.
ſo. mma. tcimo nõ. tres mõs ꝓuidedi eccłie
nacãti. ſ.per electõeʒ poſtulatõeʒ ⁊ noĩationem
Et dicit Hoſti. ꝙ electio dʒ ee cãonica:qꝛ dʒ
capłimn ĩ ea fuaꝛe foꝛmã a cãone pfixã: ut ĩ.c. qꝛ
ꝓpter.. ti. ꝓximo.⁊ ſi ẽ legitie facta acquiit᷑
ius electo: ut ĩ.c.cũ it᷑ cãonicos.j.ð elec. Po
ſtulatio vo dʒ ecẽ ↄcors:⁊ poſtq; ẽ pntata ſuꝑi
ori nõ lʒ poſtulãtibus ab ea recedẽ ut.j.c.ꝓx.
noĩatõ vo dʒ eẽ ſolẽnis ⁊ fit ſᷣm eũ qn duo uł
treſ q̃ ſũt excellẽtiores ĩ.capło.ł alibi noĩantuꝛ
pape:ei petit᷑ ꝑ collegiũ:ut papa ꝓuidat ecclie
ðᷣ aliqꝰ illoꝝ.Et per hãc noĩatõeʒ quodãmõ i
acqrit̃ noĩatiſ ar. xvi.q.ultia ð ſãctoꝝ.nec pnt
noiantes recedẽ a noĩatõe poſtꝙᷓ fca ẽ ſuꝑiori
ſm eũ ſiẽ dicimꝰ ĩpoſtulatõe qꝛ utrobiqʒ eadẽ
rõ. Fatent᷑ in Inn. ⁊ Hoſti. ꝙ ſi poſtulãtes
ſeu noĩantes ⁊ ſuꝑioꝛ a quo pe it᷑ poſtulatio 9
neniũt pnt poſtulãteſ reſilire nõ obſtãte ↄdictõ
ne poſtulati ſeu noĩati qðᷣ nõ. Et qᷓq; Inn. di
xerit ꝙ iter poſtulatõem ⁊ noĩatõem ẽ drĩa qꝛ
poſtulatio fit cũ ſolẽnitate: noĩatio vo ſine.iñ
nõ plʒ Moſti. dicẽti ꝙ poſtlłatio ꝓpᷣe ſit ð uno
noĩatio de płibus:uel poſtulatio fit qn plures
ſũt ĩ collegio:noĩatio vo qn ẽ unus ſoluſ qꝛ ꝓ
pᷣe ĩ uno nõ cadit electio.dic m̃ ꝙ cadit ius ele
ctõnis ut dixi.S. c. ꝓxi.⁊ ſatis põt tẽri illa opi
nio ut poſtulatio fiat de uno:noĩatio de plibuſ
2? itellige ĩ noiatõc ſolẽni qᷓ fit mõ pᷣdẽo qn dar
libera pt̃as ſuꝑiori ꝓuidẽdi uni ex noĩatis.nã
quedã ẽ noĩatio nõ ſoleniſ.ſ.qñ ante ſcrutiniũ
fiendũ aliqs noĩat᷑ int᷑ cãonicos tãqᷓ; bonus ⁊
ſufficiẽs:illa.n.nominatio nõ tribuit ius noia
to:ut in c.qð ſiẽ de elcc.ſʒ ſolũ pᷣponit ĩ colle
gio ut eligatur ſi plʒ collegio ſolent.n. noiari
plures ⁊ poſtea fit ſcrutiniũ de oĩbus ⁊ habẽl
maiorẽ partẽ nocũ remanet electus ut ĩ.d.c.qꝛ
ꝓpter ⁊ h̊ plus placet qᷓ; hoc qð ponit glo. fi.
Quid ãr ſit ꝓprie elecrio ſeu poſtulatio dini ſi
xica. ¶ In gl. i. in fi. Mõ. ſingulariter iſtam

gl. que ſolet iũcro tex. quoridie allegari cũ que

ꝛitur an ⁊ qn iudex poſſit ex officio ſupplẽ. Et
de mã uide aliquid peꝛ Inn. in. c. ad noſtꝛã el.
ij. de iureiur. ⁊ aliquid dic per glo. xxxviij. di.
in. c.priuſqᷓ;. ⁊.xxx.q.v.iudicante et in ſpe. de
diſputatione æ allegarione. F. fi. quaſi per to
tum et per. Mar. et Oal. in. l. i. C. ut que de
ſunt aduocatis plenius peꝛ eũdẽ Mar.i. l. liij.

estmitie

e

e5 T
ſ iit⸗ uos
„,

.

nmnuinſ nntlene tan 8
piihmng i M de lſt han
citci uni n tonmi inn
urtoni pblein icgn hno untu
tti awe bit oͦoſt u ſ⸗
piiniſ gno oſit uenn
imnirteiblcnr /ehmlns
urcntfupt ſceri cha
inliſrtediſti noi Altclscl p
tictthti an iod Hein de
iCrio oplri vore publci p
ici crgofrombil i . Haͤr iu
leitcött tiſrad vrltate ecckar
Niccinciſd dii tad urlirate mifabdliü
finmmihetntmn d id aͦn
li ifnttiinad fao enqg ir
ihrilelide melt Ctoͤdi
ilcipc an ikei ilil cport aſi
gnlueß ſotig Gebzn i4
ünlinummine
——
6,ls l teſtes godce
fünmteetlufnc⸗ dicübit adnn
linlrtim 8 Ricrie
uiluioihlerſi dilcinon
,nſer Ritcligin ner

Hriiinoſb

S. △ 2

en

gl⸗ dz odind
acqnt noianſ. 41. l .lin5 ſiop ethi

nounnts etea winhe oſt ſaeſpoi
fnei ſecein Hoſulnoe g⸗ Virobigzente
in Fmmin Jn c Hyſi gſ woſtlin

ſa noimnze ſigixꝛ no ve ſt poſilino

enit pi oſklir ieilr hlir in
poſmliniſen noini g Crc n d
in ier poſtulnöen ? noinden ecfing
Pſnlano in tüſclinittnencimnd d0 ſnen
np Daſt dcing oflid hendun
õ
ſaicolegd ncimd ſoi noſtlſn,
jeimmo notuln ccio dein gaagt ibe⸗
gönisr din 54 Pre ns ti uchl
nom voſtlni fr de no wirb eteu
tirlge imirie olinfl ißtihgicif
õ
õä Pune
ehienoiniond ſolenllli mneſti
li nis wai ni ciondi hkuu
ſchoisilan ſoninnio ntbun in
ccdſt e t hſo⸗ ſponfili
mhe 0o ſenrn. me
ouncigm i ehe n
odenfaſcrurn deoſbns!
rnst cöronaneteensilt 1
mvtgnnn laihd cöpoin 4
t beſe noſ ſolimel

Oucd iſt td . Sglinn

¶ De poſtula. pla.

F. h ãt iudiciũ.ff. de.dam.iĩfec.ꝑ gl. ĩ. c. cupien
tes. ceteꝝ.iĩ.vV. tũacia ð elec. li. vi.⁊ ĩ.c.pia
de excep.e.li.i.V.ſic.publice.Et ꝓ declaratõe
mãe ꝓſequar pᷣꝰaliquos caſus uotidie occuꝛ
rẽtes.2 ſubmittã unã regłaʒ ¶ Er pꝰ dicẽduʒ
ꝙ iudex ſẽꝑ põt de iure ſuppleꝛe ſiue cã ſit pub
lica ſiue pᷣnata ĩiducẽdo legẽ uel canonẽ ſeu ſia
tuta loci ut uoluit hic gl.⁊ bñ põt ẽt induci lex
a ſimili: ut nõ. gl. Bar. ?æ Hal. in. d.l.i. palb.
Scðo põt ẽt ſupplẽ ð facto in bis que ſũr ſibi
nota ut iudici:utputa ex actis pʒ aliqð ius cõ
petẽ ꝑti qd ꝓpter ignorãtiã ꝑs omittit:nt i. C.
raynalduſ æ ibi ꝑ. Inn.j. de teſ¶ Kertio ſup
plet i facto ſibi noto ut notorio:ut nõ. per gl.
7 doc.ĩ. l.i. C.ꝗᷓ ⁊ aduerſus quos ⁊ gl.i.d.c
pia. uarto ſupplet ĩ exceptõe q̃ reddit iu
diciũ retro nullũ exẽplũ ĩ.c.cãʒ.qᷓ.J.ð iudi.nõ
gl. i. c. i.ð clec.li.vi.⁊ bal.i.d.l.i. Quito ſuplʒ
ubivtit ꝑickuʒ aĩaꝝ: ut ĩ. c. exceptõʒ.j. ð excep.
nõ. ꝑ gl.ĩ. d.c.cupiẽtes (Sere ſuppler ciꝛca
ꝛpulſionẽ teſtiũ.põt.n.iudex ex officio ſuo mit
tere pro uiciniſ ut uideat ex relatõe coꝝ.an te
ſtis ſit idoneus:ut ĩ.auc.de teſti.F.i.nõ.bar.iĩ.
d. F. . ãt iudiciũ.ↄcernit.n. honorẽ ⁊ dignita
lẽ iudiciſ æ bonũ publicũ ut idignꝰnõ admittat᷑
i teſtẽ. facit.l.quos ꝓhibʒ.ff.ð poſta. Tu vo h̊
itellige niſi ſit taliſ exceptio qᷓ poſſit ꝑ ꝑtẽ omit
ti utputa ſi teſtis ẽ als idoneꝰ ſʒ ẽ familiaris ad
Vſe ꝑtiſ ex qꝰ.n.ꝑs ñ cxcipit iudex ñᷣ dʒ ex offi
cio repelleꝛ facit qð ĩ ſili nõ.i.c.accedẽs el.pꝰ
ut lit. nõ cotl.⁊ nõ. Jo. an.ĩ addi.ſpe.i.ri de
teſti. F. ¶ Septio ſupplet ĩ fauoꝛc publicũ pᷣ
fii cũ ꝓcedit ex officio nobili:ut ĩ.d..hᷣ ãt iu
diciũ ⁊ qð ibi nõ. Idẽ faẽ ad utilitatẽ ecclaꝝ
nt. i. c. cũ ueniſſẽt ð ĩſti.⁊ ad utilitatẽ miſabiliũ
ꝑſõaꝝ pupilloꝝ æ niduaꝝ:ut nõ.i.d.F.h.ãt iu
diciũ. Idẽ ſm gl. hic ſupplet ðᷣ facto qnqʒ alte
ra ꝑte abñte allegat.l.fi. C. de apella. Et iõ di
xit gl.qnqʒ qꝛ aliqui ĩtlligũt illã.l.q; põat caſũ
ſpalẽ ĩ eꝗ appellatõis qð nõ.ibi gl. Sʒ bar.i.d
l. ? ĩ. F. .ãt iudiciũ uoluit ponẽ ĩ hͥ regulã q;
ubicũq; iudex põt ꝓcedẽ g̊ abntẽ põr ſupplẽ
ðᷣ facto ad utilitatẽ abſentis.ut teſtes pꝛoducẽ
pꝛo abũñte exciꝑe ⁊ alia facer̃ q ĩcũbit abñti aꝛ.
d.l. fi. ? ĩ auc.qͥ ſemel. C. qũo ⁊ qn iudex ⁊ hec
opi. quaſi cõiter hodie tẽtur. Sʒ boal.cã.nõ ap
Pbat ĩ. d.l.dicẽſ ꝙ illa lex fi.dʒ ĩtelligi qñ iudx
ſupplet ꝓ abñte ĩ facto ſibi noto ut iudici utpu
ta ꝑ ĩſpectõeʒ actoꝝ.nã nulla lex ẽ que clare di
cat iudicẽ poſſe ĩducẽ teſtes ꝓ abnte ⁊ h̊ opio
vr vior de rigore iuris. Sʒ opi. bar.ẽ eqor et
coĩor Alud tñ ſcias ꝙ iudx põt ĩ oĩ cã ex offi
cio teſtes iã ĩductos ĩteꝛꝛogazẽ qͥ obſcuẽ vðᷣpoſu
erũt. Itẽ ifogare ꝑtes qncũqʒ uiſũ ſibi fuẽit:
ut ĩ. c. ců Johãnes ð fide ĩſtru. nõ. gl.ĩ. c.ĩ. pñ
tia.ð̊ ꝓba.⁊ bar.iĩ.d.F. ̊ ãt iudiciũ.Et potes
circa pᷣdicta ponẽ regłaʒ quã faciũt bar.⁊ bel.
i.d.l.i. ꝙ ĩ his q; radict᷑ ĩ ꝑſõa iudicis põt in
dex ſꝑ ex officio ſupplẽ utꝛaqʒ ꝑte pñte Ad ef
ficiũ.n. iudicis ꝑtiet libellũ exaiarce: ut ĩ. l.i.ff.

ð offi. aſſeſſo. Juramẽtũ. calünie vᷣferr dillatöõ
nes dare. Iẽ ꝓnũciare ĩ cã. uñ ↄcludit᷑ ꝙ uʒ
ſetẽtia lata utraqʒ pte pñte:lʒ nõ apꝑcat ꝙ iu
dex eã ꝓtulit ad iſtatiaã ꝑtis. Sʒ alta ꝑte abſen
te iudex nõ ſupplet niſi petẽte ꝑte pnite:ut ĩi.l.
ꝓperãdũ. E. ö. iud. ? ĩ. l.ad. ꝑẽptoriũ ff. e. ti.
n his vo qᷓ ꝛadicãt᷑ ĩ ꝑlonã ꝑtis: ut excipẽ
petẽ probare ⁊ ſilia iudex regulariter nõ ſup
plet:qꝛ non dʒ aſſumẽ officiũ ꝑtis ⁊ ſupplẽ ad
ↄmodũ priuatũ:ut nõ. Inn. in.d. c.ad niam
fallit ĩ caſibus palle. ¶ In gl. i. v. cõi Nõ bñn
fi. huius gl. ꝙ quis nõ tẽtur preferre bonum
publicũ ſuo priuato ſi puatũ bonũ nõ includi
tur ſub publico ⁊ idẽ nõ.gl.ĩ.c.lłʒ de regulari.
ratio quia prima caritas incipit a ſeipſo iudex
ãt dʒ pᷣferre bonũ publicũ pᷣuato:licet priuatũ
non includat᷑ ſub publico:quia bonuʒ publicũ
eſt melius priuato.⁊ h caſu poteſt intelligi iſte
tex.⁊ qdðᷣ nõ.glo.in.l.unica.C. ð.ſtu.libe.uꝛbiſ
NRõe.li.xiꝰ ubi nõ.ꝙ ſi faber hʒ apothecã iux
ſcholam ita ꝙ impedit cxercentes ſtudium dʒ
ꝑ iudicem expelli ꝓpter bonum publicum qð
nittituꝛ in ſcholaribus:ut in auc. habita C.ne
filius ꝓ patre. . Mlenius t dic de iſta qee
de materia: ut nõ.p bar.i.l.i.ff.ſo.ma.¶ Vn
gl. in. v. in tanta ibi numerus poſiulantium ſit
duplo maior hoc ꝓcederet quando poſtulario
ↄcurreret cũ electione alterius partis:tunc.n.
non debet admitti poſtulatio niſi numerus po
ſtulantium ſit duplo maior. Sed dubiũ ẽ quid
ſi nõ ↄcurrat clectio:ſed ſola poſtulatio que ſit
a maiori parte capituli dũtaxat nũquid tał po
ſtulatio poſſit admitti per ſuꝑiorem ĩuita mio
ri parte Gof. hic tenet ꝙ ſic:qꝛ regulariteꝛ na
let qdð fit a maiori parte capiiuli:ut ĩ.c.qꝛ ꝓpt
de elec.⁊ in.c.i.de his ꝗᷓ fiũt a ma.pꝑte.c.⁊.lxv
di.i.c.i.⁊.ij.nec ob.iſte.tex.ĩ eo ꝙ diẽ.q; Ro.
eccleſia nõ ↄſucuit in tanta dione poſtulatõem
admittẽ: qꝛ fin cũ lr̃a nõ diẽ ꝙ nõ põt:ſʒ q nõ
ↄſueuit. Hoſti.diẽ q; quo ad alios ſuꝑiores
ti ẽ dicere ꝙ papa nõ ↄſueuit qtum ꝙ nõ dʒ
qꝛ ſtilus.Romane curie facit ius quo ad alioſ
ut in. c. ex. litteris de ↄffi. PDapa tamen ſibi
7 ſucceſſoribus ſuis nõ põt iponere legẽ: ſʒ ali
iſ ſic:ut ĩ.c.iĩnotuit ð elec.⁊ ſic ſeſit hoſti.ꝙ ali
us ſuꝑior citra papã nõ pf̃ admittẽ poſtulatõʒ
factã a maiori ꝑte!: Sʒ oʒ ut ↄcurrãt due ꝑtes
collegij.Et nõ.ſingularit᷑ h̊ dẽm ꝑꝑ auctõitatẽ
Hoſti.Sʒ mihi plus plʒ opio Goff. æ ad iſiũ
tex. rrdeo aliter ꝙᷓ; ipſe faciat hic.n. loquitur
in poſtulatione facta a minori qꝙᷓ; tertia ꝑre.Et
ꝓpter h̊ dicit la ꝙ papa non ↄſueuit in tanta
diutſione admittere poſtulatõem.gꝰ. ſecꝰ ſi po
ſiulatio fuiſſet facta a maiõi ꝑte capłi ł collegij
⁊ ſic faẽ h lra optie ꝓ opi. Soff a. rio ſenſu
Preterea in his que non tangunt articulos
fidei conſuetudo. Romane eccleſie non cxten

dit᷑ ad alios niſi ꝑapa h̊ diſponeꝛet ut in.c.i.de
ſũ. crini. li. vi. n gl. i. V. docuit. Et nõ. gl.

ĩ eo ꝙ diẽ iiuriã fieri poſtulato æ poſtulatõibꝰ

¶ De poſt

ſi poſtulatio nõ admittit᷑ ſinc cã Idẽ nõ.ĩ. c. ſe
quẽ. ⁊ penł. Mã gra qnqʒ ẽ debiia: ut ſi ſubeſt
iuſta cã illã faciẽdi ꝓ q uide.bo.gl.i.q.Vii.ex
igũt ⁊ ĩ.c. dno ſãcio ⁊ ĩ.c.ut ↄſtitueꝛet᷑.l.di.⁊ ĩ
.c. cupiẽtes ĩ. S. pe. . gl. i.v. gra de clec. li. vi.
2 bo.tex. iũcta gl.c. di.i.c.ſi. In gl. ĩ. v. ᷓ ex
gra ibi dʒ cõpelli ꝑ ſuꝑiorẽ. Mõ. iſt gl.? rene
eã mẽti ex qᷓ colligit ꝙ ubi ſubeſt inſta ca bot

ſuꝑior ↄpelli ad ela Ste. faciendũ
H qð dixi ĩ.c.pᷣcedẽti. ¶ Quis ãt dicat᷑ ſuꝑior
h cãu uið archi.ĩ.c.qᷓ ſit ðᷣ clec.li.Vi.⁊ qð nõ.
i. c ij. de iuẽ patro. Et potes in h̊ poncre duaſ
rlas. EBumn ſit iſta qͥ nõ põt diſpeſaꝛe ſuꝑ
ipedimẽto nel ðᷣfecru quo tenet᷑ poſtulatus nõ

põt poſtulatõnem admittẽ qʒ ſit ipe ſuꝑior ime
diatus poſtulãtiũ:ſʒ ſp dʒ adiri ſuꝑior ꝗ pt᷑ ſu

per illo ĩpedimeto diſpẽſaꝛc ad hoc uið bo. gl.
i. cle. i. ð elec. ¶ Scðdᷣa rła ſupior illiꝰq põt po
ſtulatõem admittẽ: põt eũ cõpellẽ ad admutten
dã poſtulatõem ſi ſubeſt iuſta cã ipaʒ admuten
di. Et ĩtellige qñ cã cõcernit utilitatẽ ecclie pu
ta qꝛ poſtulatus ẽ potẽs ad defẽdendã eccłiaʒ
aut bene doctꝰaut morigeratꝰʒ nõ ſit legit me
natus: nec ꝛeꝑit᷑ aliuſ ꝑ quẽ ita bene cõſulat᷑ ec
cieſie. Secus ãt ubi cã ſolũ cõceꝛnit ꝑſonã po
ſtulan is. utputa ẽ ira doctus ⁊- morigẽatus ut
mẽat᷑ diſpẽſatõeʒ:bꝰ caſu ſupior nõ cõpellit᷑ qꝛ
nõ tẽtur de ſuo facẽ grẽ̃am. Et ſic fducaſ ad cõ
coꝛdiã dictã gl. Et ex pmiſſis ĩfeꝛt᷑ ꝙ ĩ papã n
cadat ipulſio cũ nõ heat ſuꝑiorẽ: ut in. c.lʒ de
clec⸗ CVn eade gl. ibi de iurepr̃onatus.c.pa
ſtoralis:hãc ꝑticulã gl.doctões n approbabãt
qꝛ illud.c. paſtoꝛał loqt᷑in pñtato a pr̃ono cui
qrit᷑ ius ex pñtatõe inx nõ.i.c.cũ. Mertoldus
de re. iudi.ſʒ nos loqmur ĩ poſtulato cui nullũ
ius q̃rit᷑ cũ ſit ibabilis Sʒ poſſet iudicio meo
gi. ſaluari quo ad ipos poſtulãres:ut ſi fecerũt
aliquẽ ordinari ut eũ eligeꝛẽt æ poſtmodũ ipo
ordinato aliquẽ eligerũt:tʒ.n. iſta electio cũ nł
lũ ius fuiſſz illi acquiſitũ. Sʒ iſti ſic eligẽteſ po
rerũt ↄuenire ut ꝓnideãt pᷣmo ĩ ſtipendio ↄpe
tẽti ut hẽat vñ niuẽ poſſit ex qꝰ fecerũt euʒ ſe
ordinari æ hoc noluit gl.nã.ĩ. S. ſed aliud.lxi.
di. ⁊ nið oĩo illã gl.
q̃tꝛ ſe hr̃e dẽant poſtulãtes cũ perũt a ſuperiori
poſtulationẽ admitti:dnt.n.ſe fũdare ſuꝑ gea.

Sʒ tu ĩ ellige ut ẽ gl ce cu iẽtes. F. penk. i. V.
