romanã: ⁊ dixi in dicto.c.ut debitꝰ: ſed ĩ cauſa
toꝛꝛecrõis erat illud ſpale ut nõ adminteret ap
pellatio niſi ꝓcederet cã rõnabilis qꝛ preſume
batur inteꝛpoſita ad ſubterfugiendã debitã coꝛ
recuonem. ¶ Secundo nõ. ꝙ ꝛemotio appella
tiõis facta ĩ reſcripto aplico ꝛecipit uires ſecũ
dũ naturã cauſe cui adijcit: nam ſi appellatio ꝛe
monuet in cã correctõis intelligit᷑ niſi ſuꝑior ex
cedai modũ in corrigẽdo qꝛ hoc eſt de nainra
ipſius correctiõis:naʒ nides hic ꝙ papa ſcribẽ
do iſti appellatione remota nihil noni indauxit:
ſʒ vr ſe reiuliſſe ad teꝛminos iuꝛis ut pʒ bic in
pᷣn.le: vnñ remotio appellatõis nõ opat᷑ bic niʒ
de qua in.c.paſtorał j. de appel. qð eſt bñ no
tandũ pro ſtaiutis ⁊ alijs diſpoſiuõibꝰ odioſis
ut ſi diſponãt in mateꝛia iuꝛis intelligat᷑ ſecũdũ
ius:facit qdð le.⁊ nõ.in.c.ex ꝑte j.de nerb.ſig.
el. ij. ?⁊ peꝛ Har.i.l.i.ff. ad le. fal ¶ Ceno n
epiſcopum habeꝛe iuriſditionem ordinariaʒ ſu
peꝛ criminibus tam contra religioſos qᷓ; coira
clericos ſecłares ⁊ õ utroſqʒ põt ꝓcedẽ inquiſi
tõis uia ⁊ i dubio hoc ꝓcedit iĩ clericis ſeculaꝛi
bus:ut ĩi. c. qualiteꝛ ⁊ qn de aceu. Idẽ i religio
ſis itelligẽdo ꝙ uult ꝓcedeꝛe ſuꝑ grauibus cri
minibus de quibꝰ hic fit mentio:nã grauia cꝛia
expoſcunt depoſittonẽ:ut in.c.tiue ð penis quo
caſu epᷣs ſolus ꝓcedẽ põt g clericũ ẽt religioſũ
qꝛ depoſ tio nõ põt fieri ꝑ inferiorẽ.xv.q.vij.
i.c.felix ⁊.c.ſi epiſcopus: ⁊ hoc caſu põt intelli

gi tex.i.c.monaſteria.xviij.q.ij ubi dicitnr .
monaſteria ſunt ſub diſciplina 1porum C I:ö

ibi ſtatuens ad reformationẽ ⁊c̃.ꝙ epᷣs nõ ſolũ
poteſt conigeꝛe exceſſus ſubditoꝝ ſed etiam ſta
tuta facẽ ad reformationẽ morũ:non tamẽ põt
ſtatueꝛe contra canones:ut patet ibi ꝙ regula
fuit ⁊ honeſtum:debet ergo ſtatuere ſm regłas
canonũ:põt enim pᷣter ins canonicum ſta uere.
Iiẽ etiam apponeꝛe penã ubi ius non apponit
nel augẽ: ut in. c.ij.de conſti.li.vj.nõ. gl. i cle.
ne romani de elec pleniꝰ ꝑ Jo. an.i.c.li.ð c ffi.
archipꝛeſ. ¶ Niẽ nõ ꝙ ſuꝑior ſcribẽdo iudici
inferiori ut pꝛocedat cõtra ſubditos ſeu ut faci
at id ad qð alias tenebatur nõ dicit᷑ faceꝛe eum
delegatũ:ſed potius dicitur excitare officiuʒ ſu
um oꝛdiaaũ.æ ad hoc quotidie allegat᷑ iſte tex.
⁊ ↄcor.ad hoc.c.pe.j.e.qð inielligo ut predixi
qñ mandafr id ad qð als ifeꝛioꝛ tenebat᷑ ſʒ ſi mã
datur habẽti prᷣateʒ qui nõ tenebat᷑ illud facere
ſaltẽ ita preciſe nt mandat᷑:iunc v facere eũ de
legatum:ad hoc adduco tex.cũ gl.nõ.in.c.cuʒ
aliquibꝰ de reſcrip.li.vj.ubi qr̃ ꝙ ſi papa man
dat epᷣo ui conferat beneliciũ uacãs ſen nacamu
ruʒ cerie perſone uel ut recipiat eum in canoni
cũ vr ĩ hoc faceꝛe cũ ðᷣlegatũ ita ꝙ receptꝰ nigo
re mãdati erit apłicus ⁊ nõ oꝛdinariꝰ: rõ qꝛ ſj
eps hr̃et ptᷣatẽ ↄferendi ⁊ teneret᷑ ↄferre:nõ mñ

(Miropo L
in leneit mlin ech⸗
a ai il usſa, le
,rnin toſbiich —
ſigrvi atonis! . Picne
ne Nifncoc bbilockter da⸗
M nlitct,

vebe dolr elavwotoii
ltſlnſciii au naien /
nnli i dici , nan an iin⸗
miratzhn p bem in nn
lunen pöt pyelin , leon im wo
iohir mrln ipir nti mciſton
gentomitihniblar ſehe vſte.
iraunp liti ulit i ger cori
iplbonyctiien oe mon eade N
olonlr ii. i nlent ic de neli
ſicizuecetppeſciboc dico nanſu 5
utoörchhe rſeſetvep ſoren nkiü nö
(Gani ano beinr pecle ger auo in
prlcii nofſco icigg inctioſns vr
Mioongennoorigtermenio gone
noffcſcvi o al o ime hinai
Koß nti ges Duntt Oiol t Olo
hn ſiimtonigebmnt ſbchlos ſeer
ani nnceimng ,ſ ii Sli Ne
in mnit ſlinmnse nt
n enensblis e nep nrobicz
illnieno or nthio Gai
lui nſctenei ßz uncz eur
conſlicſnei hi an ſniof eed
atmnorin tbngemn
iun ghuetplne o mnnere

eneſtn Yo.niie
nd Aelltallg

ilin
ſox b
cl. po
vn ie
iden
ach

mn vel⸗

ſocoil e⸗
ab eo
dte aſch
¶ W⸗
ſo enc
fop &
34 cortee
nõ ꝙ cot
dun:erg
gend. 5
onè noll:
li:ni no
pi. ?t bo (
ileton
zooellin
8. (N
do comod
enrs
Pore:t ſa
v grin n
ſaemiane
tollicor o
iſtom ter
dinem ne
ios eſt
n bec lim
conſocm.
ſecun 10 .
inian )
Tiur s o
1in boc d
C h. de co
dinen non
lio eſt
TE
deno t
dinonem

0
H“Z
R Ent
do uiſe zinc n,
ui
dundt 1o 1 ſeſe nlidi
nmni dici aie
. zunn 8 . 1 ler⸗
e no ennr niri
i D ſi N no iſti
a mno epyſ N d i pro
8 4 lo n n Ci en qu
dan bin ☛ in ſc ümue p
6ne ntni X dee ma
4 mmi e “ re ic d H m
en minde poan D as oc ſun eg and
nii ſeanf n ti l̃ no um ur ani
ed luire i ſI ubi te f ni
Gnon ſe⸗ H ſ fuck ake bia x. ac t unñ =
ns nn lnmm hl nla e S r uz H “ ma C
do erami X gti lati ppe gatũ 0 nit ate deo „ e
ta ſtate - i .
. den i ni ſe eteno 6 nnmnd ianua tar.
8 e n⸗ eilrn D gont ud⸗ W norn rene S o di 7
ei 1 l o in⸗ on 0 el dc ad 0 rit pto ag a eur
anch n. i “ j nc ↄmi cle 5 ta 1 9 id qui
. 1a nnani 4 “ inare ntn S dũ
lus. r tu ani e eũ 2 ex us8 nu ſi Gin qu it cl il ſu illã
4 4 Ack tinn 1ſe d tui ariñ arii n ae ganeora a nõi
1 i. 5/ ieinie n ee uſtz an l ana⸗ pe ↄc bb ite
1 gl re libu 5 lega tij ſu aeciin iqb⸗ . Pin ari nc
ſun vateſe iltc muia⸗ an ind änn 4 orete ieſkers tere rar. 3 ſebar
. E . sr naa⸗ S
nsdi iiaen –— ord mi — e ſlous dol offt den waaz ho
4 id e . ut⸗ 3 uole, bere⸗ EK ctex. ĩ
en — Ne igicn Foon app j. ſie 0d nm d . c. ap ꝓ i o lau SSõ as icij r. i Pte .1. C
lgid gtrtnttn Gemut 10 ella ſubij r deltel edi bell ini ordl . ranail ſo ni üeſic
zn gauti ut EE n 64 ai ſen ico. nsl 1 . a . ei tan Kre 8 SE 3
⸗ abh “, ti i⸗ afne ic ic li. g n qᷣt pri cuſ. ep̃ 1 el ri ius 4 a 2 d .
nch f alg rio n po vi ,di . ot r ia i po nmel ig 1 ice n 7
ioril nenn, gfan o po 6 .5 eſt nt oꝛi ex ibi rionẽ ni ne un 9 tu u de 4
. faori fon boscrf 6 t a d D rer. n ab it 1 1 r. 1 el⸗ b
4 atarrer ſi üce 42 = refo gabi arsn
4 kgeane 1 al E rdile uraoe N HH ili. l
. nuh . ürnae no ab ie vpi e nꝗᷣ 8 ſi p C . 4 us an ap ſu
pni Sri lcohes. aini otoꝛi or li Pbeng “ li no oſſit F ni ẽ . uz nõ c te: pe ub r
4 — tberis
jß antt ſ 8 bil an. po at. iij brclidte⸗ ernoan⸗ gra nõ orr⸗ prel 51 aga qu eor itul emno
n nn re Rike p ie ẽ ß ion d y ecti Arolan daͤno d ps i. uuz
leonige onmtoni nt pi Lchi e iohan ſt ſi bi 10 at co ionẽ eun ca he I.f coõ
. et nete, . or e r d 9 ij. i n 1 1c cOo 2: T ne n Cct. ßʒ i f. kmi 2
cunaenn jronin lemſtt ex i co in 0 eſſ. :2 ie co . . in 16 2 ele i to n to ſ.
giinnn i ſin unaidco⸗ 0 erend u
vo n aſnu ise efec igre ner e ur uns fa ntmme ton . 26 i
mi pyerfei otunt 4 nid et nt ſ. re Seore⸗ iqz ſi qr i 5 op efo e.i ſo põ ctõ ue ic u mo E
zunti⸗ gütb hlet dad cri niaen eh⸗ rto nõ cu elar ſ cri he allegar ni rdiucr
lu onmn et oſſhl Ar pvti ũ ei ixi rie gs än i meri ſu ſu o in em co 2 ari: oxꝝ as rſa
„. to⸗ e S n n hre 8 . eliat, 4
un 44 ei anve, Ee iend er emni 121 in ad de n
Nii. = o d aniſ ka en nan itos no en fro ee eig 98 excè eg⸗
A , ppinscin in⸗ bo Grilnor⸗ or rcbi. ae icet rolli din en rehel a: Reaeia, un n5
4 . ini tb⸗ came ge u nr ior e W iaumnte em.i ſibi lucẽ aalrt⸗ al ʒpot
1ne. ral oe⸗ terih ſe inagi des er ne bale ꝛdia robige 6 di unun Zil Saeldi⸗ nichn orn
nst gi nmti Nieta, mꝑ usi eh h De t li az ſ. rin iaz 8 . nem x. irleunco⸗ te pfa cn ſue 6
cas ſen ⸗ do m i. d p J ap lab upi a enĩ us n ict 0 mc,ri te ze u
I urbi Habiat, doc. ? enti F bat O. 4 pell 0 ior ut x eſt on pap um ea ip ad 2 ad ſt p
z i⸗ gic, pſcri Genri a fi. f:z n. are 1at ꝓpc c0 he ac nid a to do m a rĩo 5c0 aliũ 0
7 ncinn 6 ?.c ib. H jen ad crie cdi uß eauieh n iegin ta ſa
i egaronn ee Glo gr qð i pr. an l ne ni t otO ſecu benugin tio p toll 0g bi ttit: tolt qui
ne aud⸗ g i⸗ ri r h ibi edẽ q c ic eli.li cne in nd gi 0 riu eꝛe en c q :7 p i es
goib lettlan „ ici re e, a b 2 n .ſc e lieri, re ali 0 nenr cn at cõſi era nrher
ninn lec rici Klen kerzeten (5 imn m. Nie, guarenn iegee e c
450 man iin nalan lerclcii 9. gaie io danal nõ nhae Gr⸗ Naren venn ndͤine ſnenn
4 cn cen nannn in hor gite per aenn in qui kant D ctu
. eni ucſdſ rici lare n Dunn alicꝰ 4 v ij. d 6 lic m ꝑ H ter ninek vrino ge⸗
n te iigfii b 8:27 ſe e p eni dilcan 1.c cat ð ii m con eſt uet ra tc mo t di
ni g i, at ſ. cul arti rel li ſec .n 8 0 no ſn a p eni eruni or tol i
niugun e e ſi ſe 1 ic a ar tici li igio nla nll .c eſt n e. ꝛe im in er reena
Gis rn gele glo appel . e us b fi rulree l geckan n pot tiõe it
egi ganbe larder ant eel 2 i nr n0 Ben. din weſer Krox. am ana
iti le ranez
15 tar p ſi ſecul⸗ nt u iboe ex ſomenn nn eeen cqui
1 ꝓc 7 n iſte lariũ ere re p ere mi naeplla⸗ a one tol Gintene .
ceſſi eſſu t ta epᷣs R 27 ſpe cop nd nqu piſc 2 te conſ m led len⸗
H nc d s a rae nörſte i les htun e ne nne Telnenn
cke ẽ pt᷑ ele ennn iu nten m m ui eti di Pr. nei
i n ga n le riſd ald in ta i eſt id Pp tert eſc u
znoh zuus ner rio g ictio eno gla iol ſolgene utdi
heb in erſ tum ener nem lcen ,A E (0
at ria iol. eſt rali: zhratt m gli 37 rer lcri
qaꝛ 7 e ni li: ui icui di ge⸗ gẽti ui eiu i
ſeciũ in oꝛdi gil ide i a ic ne lia gil ri
cũ sse
di ceé ari ſoliicni ime i l lem ote ea
1 eſt ter⸗ ius ici nim nd ex e ſt epi
all ne um po tus i e 0c da exer epi
no os glig z in teſt in am i am tin cer
ſt ta ordi ens udi ill exeꝛ illi c ab ſpe⸗ te
lor du ius: xer pa exe o: err ina
e. b 1 ce te ndsee e iᷓ;
m u io i oci nd r ias iq;
el infe po 0i ſi tex an
par cont zde dign ereſt 64
ra mdend⸗ eenn
rei nd 4
m 2
Vr 3
dacicnbe

¶ De offi. ordi.

iuriſditiõeʒ excluſiue ad ipᷣm ſnꝑiorẽ:⁊ h̊ uide
tur i indicio meo caſus opi. Jo.an.i.c.paſto
ꝛalis.S. e.qʒ doc.itelligãt ꝙ bᷣ fuit ita pᷣſcꝛipiũ lʒ
indicio meo diuinãt: nẽ tex. ſolũ dic ꝙ exceſ
ſus canonicoꝝ qͥ ↄſueuerũt corrigi ꝑ capitulũ
dẽnt ꝑ ipᷣm capitulũ ⁊ nõ ꝑ epᷣm corrigi niſi ca
pitulũ ſit negligẽs:gꝰ in dubio ex qꝰ ſolũ caplłʒ
correxit exceſſus canonicoꝝ ꝑ tpᷣs ꝙ ſuffic ad
pᷣſcriptõeʒ ur̃ pᷣſcꝛipſiſſe ñ accumłatine ad epᷣm
ſiʒ excluline:⁊ fac.c.anditis ⁊.c cũ olĩ ð pᷣſcri.æ=
dixi i. d. c. paſtoralis liio nõ practicã ↄui
cẽdi iferiorẽ ð negligẽtia:dʒ eni ſibi ſtatui ter
minꝰ ꝑ luꝑiorè ad actũ faciẽdũ qꝰ elapſo pote
rit ſuꝑior ſupplẽ. Et ſic nõ ꝙ ſi archidiaconꝰ ł
alius citra epm pᷣſcripſit inꝛiſditionẽ epalẽ in qͥ
buſdã caſibꝰ ⁊? ille eſt negligens i exercedo po
terit epᷣs illã inꝛiſdiiõeʒ exeꝛcẽ:nec eſt neceſſe ꝛe
currẽ ad aliũ ſuꝑiorẽ: vẽ enĩ eã ꝑdidiſſe ĩ q;iũ
plcribeſ uelit uni ꝙ bñ nõ. ¶ Dotes eriã colli
gẽ ꝙ uninerſitas põt pᷣſcribẽ iuriiditioneʒ ĩ ſin
gulos de nniuerſitate zæ ꝙ ipᷣʒʒ coꝛpꝰſeu collegi
um nõ dr̃ ſuſpectũ i coꝛectoe ſinguloꝝ ⁊ ꝙ ipʒ
collegiũ ꝑ ſe põt exercẽ hãc iuriſdiuoeʒ Ex q
itert᷑ ꝙ cũ capiiulũ ſuccedit ĩ iuriſditõòe ſede na
canie nõ tenetĩ᷑ ſi nõ nult ↄſtituẽ uicariũ:ſʒ pt᷑ ꝑ
ſe iuriſditionẽ exercẽ:eſt iñ utile fin Moſt. ꝑꝑ
diffickatẽ æ Zdictõeʒ ⁊? abñtiã aliquoꝝ ut caplʒ
omittat uni nł duobꝰ:eſt eꝛgo utile ſʒ ñ neceſſa
ri. ¶ In gl.i. i fi. ? dic ꝙ iũc excuſaĩ platꝰqñ
fecit qcqd ponuit:ad inqrẽdũ ⁊ coꝛrigendũ ſub
ditoꝝ exceſſus:⁊ bꝰ caſu hʒ locũ auctas apli ĩ
fi. glo.alł. ¶ Sʒ ex gl. q̃riĩ qd intendit lẽa duʒ
diẽ ne ſanguis eoꝝ de ſuis manibꝰ. So doc.ex
ponũt duptꝛ.peut ſanguis hic capiat̃ ꝓ aia:naʒ
r̃ ꝙ aia hʒ ſedẽ i ſanguĩe qꝛ nõ põt habitar̃ in
ſicco.xxxij.q.ij.moyſes:qð iñ qͥdã repꝛo bat in
aia itellectia qꝛ aia ẽ tota ĩ toto ⁊ tota ĩ q̃ʒ eiꝰ
ꝑte.ſᷣo mõ exponit᷑ nt ſangnis capiat᷑ hic ꝓ pec
cato:nã aggꝛanat᷑ pᷣlatꝰex peccato ſubditoꝝ ſuo
ꝛũ ſi n coꝛꝛigit ꝓ ut dʒ qᷓũcũqʒ ipe ſit bonꝰi ſe
nt ĩ. c. lʒ hely de ſimo.i pᷣn.⁊ qlʒ expoſitio i ſe ẽ
bona:nã ienſus hůᷣe iĩ effecin eſt ꝙ ſi pꝛelaius ẽ
negligens pnniet̃᷑ apud deũ ð peccato ⁊ ꝑduõe
ſubditoꝝ:⁊ dic de mambus ſnis.i ð oꝑibus pᷣ
tarop. J gl.ij ibi nõ pᷣſcribit̃ ) epᷣʒ.ad vie
qꝛ b̊ nꝛ pria fꝛõte õ tex.i. exceſſus ubi capim
pſcribit᷑ õ epʒ:ſʒ dic gl.ꝓcedẽ qn ſubditꝰ ułpᷣ
ſcꝛibẽ ut n cõꝛigat᷑ l ur ñ obediat.⁊ ſic actiue ĩ
tẽdit pᷣſcꝛibẽ:ſecꝰſi paſſiue nt qꝛ aliꝰulti pᷣſcribeĩ
ptᷣateʒ coꝛrigendi i ipſis ſubditis õ epᷣʒ:tũc eiʒ
ꝓcedit pᷣſcriptio qꝛ hꝰ caſu nõ pᷣſcꝛibit᷑ obedièẽ
tia nec impeditur correctio ſed pt̃as tranſteꝛt᷑ ĩ
aliũ: ⁊ ſic itellige qð gl.i j.ſubijẽ ð arcbidiaco
no. Un gl. i V. ꝑ capitnlũ ibi ſʒ qᷣʒ eſt iudex
Inn. diẽ ⁊ meliꝰꝙ nullꝰcanõicoꝝ e index ł ↄin
dex ſʒ iuniditio ẽ penes capitulũ ⁊ ſic ipʒ cõpꝰ
collegij eſt iudex dũtaxat:⁊ idem eſt i omni alio
collegio ſeu uni vᷣſitate ut iuriſditio ñ ſir penes
ſingulos ſed penes ipſum coꝛpus collegij. nam
aliud ſinguli aliud umuerſitas. xij. q.ij.i.c:qui

manumittit᷑.⁊ ĩ l.ſic.ff. qd euiuſ. unineꝛ. ubi gl.
dicit nõ.ꝙ ſi homines unius nnineꝛſitaus uł ci
nitatis alique inſuliu fecerint nõ dicit᷑ nninerſi
tas feciſſe niſi fuerint congꝛegati ut uniueꝛſiias
⁊ cõicato cõlſilio hoc fecerint alias nidentur fe
ciſſe ut ſinguli: ad ideʒ nide qð nõ. Inno. in. c.
cum non ignoꝛes j. de pꝛeben.⁊ in fi. glo.ↄcin
de mentẽ glo.peꝛ neꝛba pauciora ⁊ clariora cũ
queritur de denolutione fienda de capimulo ad
epᷣm ꝙ aut poteſtas eligendi ſeu corrigendi de
iuꝛe eomuni ulł inꝛe ſpeciali pertinet ad epᷣm uł
capitulum ſimul:⁊ tunc poteſtas in cãn negligẽ
tie non,deuoluitur ad epiſcopum ſed ad arche
piſcopum quia cum epus eſt negligens non de
ber ipe ſupplere ipᷣius negligentiam:ad hoc qdð
le.⁊ nõ.in.c.poſtulaſti de conceſſi.preben.⁊ in
c.ij. eo. ti. Aut hec poteſtas peꝛtinet pricipelr
ad capitulum: ⁊ tunc ſi epiſcopus nullo modo ĩ
teꝛeſt in c. poteſtas deuoluitur ad ipſum epiſco
pum quia ipe eſi ſuperior imediaſus capituli:æ
hoc caſu loquitur iſte tex. ⁊ tex.in.c.ij.de ↄceſ.
pꝛeben. Aut epiſcopus inteꝛeſt capimulo ut cão
nicus ex ſpeciali conſuetudine: ⁊ tunc ſeꝛua qð
habetur in dictorc. poctuioſtut vonenas eſt
principaliteꝛ penes epiſcopum tantum:⁊ tũc re
ſpectu iuriſditionis exeꝛcende poſeſtas denolui
tur ad ſuperioꝛem non ad capitulum. ut in. c qᷓ
to.S.e.quia regulariteꝛ inferior non ſupplet ne
gligentiam ſuperioris ſed contra nt nõ. Inno.
in.c.quia diuerſitatem de conceſ.pꝛeben. ſj re
ſpectu collationis beneficioruʒ tunc poteſtas ðᷣ
noluitur ad capitulum: ut ĩ dicto.c.ij. Et rano
diuerſitatis eſt quia maior eſt cõio inter epᷣm ⁊
capitulum in collatione beneficiorum qꝙᷓ in ex
ercenda iuriſditione quia epiſcopus ⁊ capitulũ
de in:e debent ſimul benetſicia confeꝛꝛe:de quo
tamen dic nt plene nõ.in.c.cuʒ eccleſia nultera
na ð elec. ſed iuriſditio peꝛtinet pricipaliteꝛ ad
epiſcopum ſolum licet debeat requireꝛe ↄliliuʒ
capituli:⁊æ hodie coiteꝛ epiſcopi preſcripſeru 2
tra capirula nut abſqʒ eorum conſilia poſſ n pu
nire ſubditorũ exceſſus ⁊ alia iuꝛiſditionalia ex
ercere nec talis pꝛeſcriptio ſeu coniuetudo ipꝛo
batur:ut in. c.iij. de cõſue.li.vj.dicit in Moſt.
hic ꝙ in caſu iſtius c.non pꝛoprie fit deuoluno
de capitulo ad epiſcopum ſed ſolum propieꝛ ne
gligen iam capituli tollitur impedimemium con
ſuetudinis: nam conſuetudo impediebat epiſco
pum cum ipᷣe babeat hanc iuriſdiionem: ut in
.c. ð̊ peꝛſona. xi. q.i¶ Irem nota ex fi glo. ꝙ
epiſcopus de iure debet requirere coniiium ca
pituli non ſolum in iuriſditione que ad eum peꝛ
tinet de iure naturali ſed etiam in ea que ad eũ
deuoluitur peꝛ negligentiam infecioris qui pꝛe
ſcripſerat contra epiſcopum. pp. ↄtra pꝛe
dicta: uidetur enim ꝙ ſi capitnlũ fuit negliges
2 epiſcopꝰ iteꝛerat capitulo ut canonicus ꝙ ipe
epiſcopus non poſſii cognoſceꝛe tanquam iu
ſpecius:ar. in.l.pretor.ff. de iuriſdi. om. iudi.
ubi diciiur ꝙ ſi is qui fuit aduocatus in cauſa

entiean ſo n⸗
igtafntutun kihhitn⸗

H gmoulirnmitii
terolll al ͤnmt aim
indieſhſumn i n e⸗
ropoltm uepipe boe git o⸗
Oe oeſten nih / i
1pojio nume fin ir o
ſnimipitin b di /
õ
ucclitarCn in ir aſ nione fucere
tlynmtſut tonpl ci gd feeent cho n
niſidſinoneobfone:t bodte ale deant
rechröes:dientle 1 n 1c ſt anonnti
1iefell N ſot ien doͤl
purecanonicos finganei oi.Teno
in Gins noͤchofacli correöe erecſui
eepeni etvniarliroriſ ei 5 cos er hot
mio orren ioni fnciit Nopordeh o
iijeme Hi oi poſſn ön pone
unaniicc oy,ingerlli penz
eſimnn hiͦnl onnit ſli poni S
eni lſri pri Gi rſs hes
in igeitt ichi itligi les

igil htei 1l iCnonu bbidz

hie 44
dol 4
rchej
Un.
n dey
oſc̃
—–
ni ciale
6s
ri 9l
ſ5
ſqjt i
lex. vet
kgnai
Loü
kgen
lo bin⸗
ni t co
neg
nicỹ m.
ſe. . bo
1016.
er mon
w1
eni n
nu
per m.
pirer a
ſtuunn
igani
luni i
.W ior
lunſo⸗
bien in
ia
lomr
lnz in.
tun cn
in chen
M in
d er
nle
Mli:dͤ
s ee
conmm
imelli

jundror dem
NN aami:ß dig
nt ia Dol g
inagcor di capij
d tuie hü metſſa
4awti da i
11 oigendä ſo
ocd weins whi
Anmdu had,
nmnd Oo 600 4
de cmpui „ nu ni
50 0 badini n
inhreda .
o t niꝗ;;a
aapai bußp
o ſoodo: l00
e lu bon le
apoſino e
1 iuds e
xcrnd t ande
161 5 dos P
de 5 ,c).20 e
Arso anin
gi bdal alep
A 1 u
i ußne
z cheetöt 6h

ei ai
iu ds enomag de 4

ughigtnlietn Counad
rtn diſſanen,
uphlinmegtſanunmn i
Pmntmidtnugnnlepefis nan
niimmnlthllm nt
itſpinplnintinorton peene
anſgtntllom nto gn
ummiuflun onglorhen he

glte Na
?MU
ut nn⸗ h

lr⸗ N 4
nin lan inro,
che en eſ
* hrte⸗ nnr
enſin

Auihn tnuſtcrehnit,
K .
nng um inf

une ts munh Nocoj

mai n t hingin

me günnültlsanirte

Neat ammimuncicr

m Agig Cplrorti

Pncrmeoctangon pocted
wm Noptinn dtſ Arn

wiusd dinind inna ie

CpmmmzClrme Mhatmin

.

Ceoctrwietetcluutggo

reltea n mtimi rtg

mn r inch *M
in onitnnin Piln

cuntun gan inn

zutmſ nhi llinliß

cpiuunt nnexi .lnn

loumin li la
4 1 “S
⸗ Alank

8tinuittoniin

¶Ge offl. ordi.

aſſumit in iudicẽ nõ dʒſpſe iudicare ſed alteri
comiẽ. Idẽ ergo dicẽdũ ĩ epo q fuit negligeſ
dã ect de capitulo.ſo. diẽ Inn. ꝙ illa. l. pcedit
ĩ aduocato qᷓ ꝓpalaueꝛat tẽtiõeʒ ſuã circa ðᷣciſi
onè illiꝰ cãe: merito redd ᷑ ſuſpectꝰ i iudicãdo:
ſz ſi eps fuit negligẽs nt canonicꝰ ñ reddit᷑ ĩ S
i aliquo ſuſpectꝰ: ⁊ nõ hoc dictũ qꝛ coridie alła
tur ꝓ itellectu illiꝰ.l pᷣtor ut ꝓcedat in illo aduo
cato q ꝓpalauit ĩtẽtionẽ ſuã.Ex quo iſert᷑ ꝙ ſi
aduocatꝰ fnit ↄſuliꝰ ĩ aliquã cãm ⁊ nõdũ dedit
rnſũ ꝙ ſi aſſumit᷑ iĩ iudicẽ pt̃ indicare.Ho.an.
boc ipugnat dicẽs ꝙ ex ꝗꝰ iſti ſt᷑ reuelata ſecre
ta cĩe põt ut ſuſpectꝰ recuſaꝛi.ſʒ pᷣmũ dẽm puto
nerius: ? allego ad hoc glo. oꝛdinariã i. c. dilec
ti. .. de teſti. qᷓ dic ꝙ ñ dʒ qͥs remouceri a iudicã
do qꝛ reuelauit ei ſecreta cãe qm nõ hʒ iudicaz?
ſm ↄſciaʒ ſeu ᷣm reuelata ꝑ ꝑtẽ ſʒ fʒ legitimas
probationes. S
roeper. i canonici ſine manifeſta =
Eeter m. nabili cã maxie i ↄtẽptum
epi ceſſãt a diuĩs:epᷣs ceſſationẽ ñ fuabit ⁊ me
tropoliranꝰ uice pape ð hoc cognoſcet ᷣ pᷣmo.
Drelatꝰ i ipoſitõe pene cauẽ dʒ a q̃ſtu pecũie

2 ab oĩ alio grauame h̊ fo uſqʒ ad finẽ:æ duo

ſunt dicta principalia. fᷣm ibi ꝓuideãt. ¶ Mõ
p ꝙ nbi canonicis ↄpetit de ↄſuetudine facul
tas ceſſãdi a diuĩs n dẽnt hãc ceſſationẽ facere
abſqʒ manifeſta ⁊ rõabili cã: qdð ſi fecerit epᷣs ñ
tenet illã ceſſationẽ ob fuaꝛe:⁊ hodie q̃tr deant
fieri iſte ceſſatões:dic ni le.⁊ nõ i.c.ſi canonici
27.c. qᷓnis. e.li. vi Mõ fo caſũ ĩ qar hbipᷣſ.
pt᷑ punire canonicos ſuffꝛaganei ſui. ¶ Cerrio
nõ ꝙ pᷣlatus nõ dʒ ð facili i correctõe exceſſuũ
iponẽ penã pecuniariã: orit̃ eiʒ õ eos ex hoc pᷣ
ſump:io ꝙ correctionẽ faciãt nõ ꝓpt᷑ deũñ ſʒ ꝑp
qneſtuʒ pecunie. Mũqͥd aũt poſſint pᷣlati iponẽ
penã pecuniariã: diẽ Moſt. ꝙ ſi nideèt illã penã
magis timeri qᷓ; ſpũalẽ potcrũt ill iponẽ. ſʒ nõ
debet eã ↄuertẽ ĩ ntilitatẽ ꝓpriã ſʒ ĩ nſus pios
niſi enidẽter idigeãt: 2 ſic pt᷑ itelſigi.j e. dñlectꝰ
facit qðᷣ ĩ ſibi habet ĩ.l.iij. C. vt mõ mulc.nbi dãʒ
ꝙ index pecuniariã penã põt applicare ad oꝑa
publica pura refectõeʒ muroꝝ põtiũ ⁊ ſiliñ. ⁊ ſi
ſpãlit᷑ nõ deputat ad oꝑa publica ſʒ ſimpłr mul
ctat ſeun ↄdẽnat ↄmodũ applicaĩ fiſco æ non ip̃ᷣi
iudici: ita nõ. diẽ illa lex quã nõ lʒ Hoſt. alr̃ H
allegat: æ nide ad ma; qðᷣ nõ Jo. an. pꝰ Hoſt.
i c.i.ð homi.li. vi.ubi diẽ ꝙ pᷣlatus põt mulcta
re ⁊ ð mulcta diſponẽ:ut.S. dixi ⁊ pleniſſime te
tigi hac mãʒ ĩ c. ʒ ð penis:⁊ dic nit ibi:⁊ nõ di
ctu Hoſti ¶ In glo. i. H. ceſſauerit ĩ fi. Jiẽ pt᷑
aliter rñ deri ſm Inno. ꝙ canonici ñ pcipiũt ſi
bi ipis:ſʒ capiinlũ pᷣcepit ſingulis ut ceſſet a di
ninis: nq ut pʒ ĩ exceſſus g e.c. capimnlũ põt
iudicare ðᷣ exceſſibꝰ ſinguloꝝ.uel ſᷣm Hoſti. ca
pitnlũ bic nõ fert aliq; ſniam nec canonici ſʒ tmn
ſuſpendũt coꝝ oꝛg anũ donec fuerit ſ ariſfactu: 2
ntraq; ſo. bonza ſʒ pria ſubtilioꝛ n glo. pe.
hec glo.qᷓrit: nũqͥꝗ archiepᷣs ſit delegatꝰ ł oꝛdi
narius i iſto cãn: æ ↄcludit ꝙ ẽ oꝛdinarius bnñs

hĩc iuriſditõeʒ ab iſta ↄſtitutiõe:⁊ iõ exponit ðᷣ
legatus.i.datus q̃ſ dicat archieps fuit hic datꝰ
iĩ iſta cã nõ aũt delegatus qꝛ ſi fuiſſet delegatꝰ
expiraſſʒ ſua iuriſdictio ꝑ mortẽ illiꝰ pape qui
hãc delegationẽ fecic:ut in.c.gratũ ⁊ ĩ.c.relatũ
offi. dele. Inno. loqt alternatiue dicẽs iſte
archieps eſt delegatus:uel ponit᷑ hic cãns ſpak
Uin. ſimpke tʒ eã eſſe delegatũ:æ dic ꝙ ideo fu
it deputarus delegatꝰ qꝛ ð iure non poterat co
gnoſcẽ de cã quã hʒ epᷣs õ ſubduũ ſnũ:ut i.c.ſi
clericꝰ aduerſus clericũ.xi.q.i.lʒ totũ ↄciliũ ꝓ
uiciale poſſit adiri. vi. q.iij.i.c.i.? nõ hoc dẽm
ꝙỹ eps põt ſubditũ ſuũ criałr ⁊ ciuiłr ↄuẽire co
rã ↄcilio ꝓninciali cui pᷣeſt archiepᷣs:ut ĩ.c.ſiẽ
jJ. ð accu.ſʒ ñ coraʒ ipo archiepᷣo ſolo. Do.ã̃.
ſeqt ill opi.ꝙ ſit ölegaꝛꝰ qꝛ hoc expᷣſſe diẽ iſte
tex.nec ẽ aliqᷓ ſpalitas hic qꝛ iõ hec iuriſditio ðᷣ
legata ñ expirat moꝝe delegantis qm fuit data
E uiã tegis ? nõ ab hoie:ut i.d. c.gratũ:ſʒ data
a lege nõ expirat ꝑ moꝛteʒ hoĩs ⁊ bñ loqt: æ pu
to hanc eſſe diuerſitatis rationẽ: nã homo mo
rit᷑ ⁊ eodẽ mõ cũ eo extinguit᷑ delegatio cuʒ re
itegꝛa nõ fixerit radicẽ i ꝑſonã delegati. ſʒ lex
nũꝙᷓ morit᷑ ſʒ ſemꝑ loqr: ut ĩ.l.arriani.C. ð he
re. ꝓ hoc bo tex. in ſili i.c.ſi goſe ðᷣ xp.li.vi.
ubi pʒ ꝙ diſpolitio facta noie dignitatis ñ pẽit
per mo iẽ hoĩs diſponẽtis ⁊ faciunt hec ad ſta
tua ꝑ que qñʒ cã delegat᷑ alicui nt ꝑ mortẽ ſia
tuetiũ nõ expiret delegatio. Idẽ vr̃ qũ exñtes
in aliquo officio aliq i di ponũt ꝑ niã ſtatuti nit
er mortẽé ſeu remotionè illoꝝ officialiũ nõ ex
piret illa diſpoſitio:ſecus ſi nõ per niã legis uk
ſtaturi ſilłe ſi eps ſub ↄditõe fert ſniaʒ excõis ex
tignit illa ſñia ꝑ mortẽ epi:ſecus ſi niam ſta
tuti illã ſniam ꝓtulit ut ꝓbat᷑ in. c.ij. ð oſti. lib.
.vj. iuncta gl.i.c. a nobis el.ij ðᷣ ſen ex. Se
cundo gl. querit qᷓre hic nõ fuerũt aſſumpti ar
bitri inter ipſos canonicos ⁊ epiſcopum ſunm
cum in iuꝛe diſponatur ꝙ ſi epiſcopus hʒ cauſã
contra ſubditũ debent eligi arbitri nt eſt caſlus
ling in. c. ſi clerius. xi. qi gl. ꝛeſpondet ꝙ iſta
eꝛat cauſa criminalis ĩ qua non aſſumuntur: ut

in.c.penł.de in inte.reſti.⁊ in.l.non ingue
mus in. F. iulianus. ff. arbi⸗E Mora ſingka.
duo ex hac particula. primo reſtrictionem ad il
lud.c.ſi clericus ut non pꝛocedat in cauſa cꝛimi
nali:debet eꝛgo tunc epiſcopus extra caſum iſti
us c. conuenire ſubditum ſuum coꝛam papa nł
coꝛam conilio pꝛouinciali:ut ſupra dixi:= hoc
inrellige niſi notorie ſubditus exceſſerit contra
epiſcopum quia tunc poteſt epiſcopus eẽ index
in ininria pꝛopria:ut nõ.ponit Innocẽé.i. c. ex
parte.j.de vᷣbo.ſig.dixi plene in.c.cum neniſ
ſent j.de iudi.⁊ limita ni ibi dixi ecundo
nota ⁊ ſemper tene menti ꝙ quẽadmoduʒ arbi
tri uoluntarij non poſſunt cognoſceꝛe de cauſa
criminali ita nec arbitri iuris:⁊ ideo ſi ſtaturnʒ
ſimpliciter diſponit: ut iter attinẽtes compellat
iudex partes ad eligendum arbitros non de
bet ſtatutum intelligi in cauſis criminalibus

¶ He offi. ordi.

iex caſtiget v mein pene ⁊ ¶ Cõclude ergo ꝙ
metropolitanus i hac cã eſt delegatus 2 ema
nauit hec ꝓuiſio ꝓpt᷑ ſcandala euitãda iter epʒ

crialit᷑ motis:ſʒ ĩ ciuilibꝰ uł cinili᷑ motis:nã nit
diẽ Inno. æ Jo. an hic ⁊ bñ ð cã criali ciniut̃
mota bñ põt copromitti:⁊æ ide nõ.i.c.pe. pᷣalł.
ſʒ ego allego tex.aꝑtũ.i.c.qᷓntauallis ðᷣ iureiu. 7 capitulũ. Ie qꝛ ſepe fit ceſſatio i odiñ epiſco
nbi ꝓbat᷑ ꝙ nedũ iĩ arbitris ſʒ etiaʒ ĩ arbitratoẽ pi.¶ Extra glo.qᷓro: nũqͥd celebras i hac cccle
põr cõpꝛomitti de cã criali ciuilr mota:⁊ faciũt ſia ubi ceſſat᷑ a diuis cfficiat᷑ irregnlaris. Inn.
hec ad qõnt᷑. Quid ſi ſtatuto cauet᷑ ut ſnia arbi ꝙ nõ qꝛ ꝑ hoc eccleſia nõ eſt interdieta. Qn di
tri hẽat executonẽ paratã ⁊ arbit᷑ fuit aſſũptꝰ ĩ ſtingne ut le.⁊ nõ.i cle.i.de ſen.excõ.⁊ i.c.non
cã iiuriaꝝ ciuiłr mota:nũqͥd ↄdenat arbitrũ eſt de ſponſa.
efficiat᷑ ifamis ⁊? idubie puto ꝙ n:qꝛ ui pʒ ex pᷣ
dictis nedũ i arbitro nolũtario ſʒ etiã i arburo
iuris denegat᷑ ᷣ ptas circa grania. Ite tex. vr
i. l.qd ergo i. . ex copromiſſo.ff. ð̊ his qͥ nõ.i
fa.nubi tex dic ꝙ dãnatus ꝑ arbitrũ ĩ accuſatoe
famoſa nõ eff cit̃ ifamis qꝛ nõ ꝑ oia dictũ arbi
ni e ſnia: vñ ad ꝓpoſuũ lʒ ſtatuiũ det execuno
nẽ dicto aꝛbitri:nõ mn ꝑ ̊ facit illud diciu ee ſẽ
tẽtiã: nõ eniʒ dat ſibi iuriſdictõeʒ qꝛ ñ ꝓbat hꝰ
eſſe ꝙ ab hoc ↄtigit abeſſe:ut ĩ c.ij.ð trai ſla.
pᷣla.⁊ i.l.neqʒ natales. C. ð̊ ꝓba.ſʒ diciũ arbi
tꝛi põt hr̃e executõnẽ.abſqʒ eo ꝙ lu va ſnis uł
ꝙ arbit᷑ hẽat iuriſdictõeʒ utputa ꝑ appꝛobano
nẽ ꝑtiũ expreſſaʒ uł ꝑ taciturnitate.x. dieꝝ ut
i. l.pe. C. ð arbi gꝰ ſtatutũ dado executõcʒ ar
bitro nõ ꝑ hoc dat iuriſduõeʒ arbitro uel tacit etiã oẽs hñtes hic domiciliũ qꝛ rõne domicilij
dictu ſuũ eſſe merã ſniã. Itẽ ⁊ fornꝰ ubi ſiatu efficiunt᷑ ð iſto ppło:⁊æ per hoc renuit Hal.i li.
tũ deuiat a inre cõi dʒ reſtrigi qᷓ;tũ põt ⁊ ſatis feu.ꝙ ceſſãte cã liia nõ pñt ciues cxpellẽ hoĩcs
eſt ꝙ aliqd oꝑet᷑ ⁊ ꝓbat᷑ ĩ.l.ſi.qñ C. ð ino ffi te bñtes doiciliũ ĩ ciuitare. ¶ Nrẽ ifero ex predẽis
ſta. 2 i. c. i. nꝛa ð iiuẽ. ⁊ i.l.iij. . autẽ vba. ff. ꝙ ſi repreſalie eẽnt iducte ↄ floretios ñ dent ex
de ne.gel.ergo ĩtelligedũ ẽ ſtatntũ ut hẽat hũc tẽdi ad florẽtios hntes h̊ ſenis doiciliuʒ qꝛ cuʒ
effectum ius cõe.ſ.ut iuita ꝑte ? Sdiceẽte heat ſint ẽt ð̊ ppło ſenẽſi rõe dõicilij z mã repᷣſaliaꝝ
executionẽ ꝑaiã ſic h ꝑ emologatõeʒ expᷣſſaʒ ł ſit odioſa debẽt ĩtelligi ð populo floretino dũ
tacitã: vñ n dʒ itelligi nt etiã i alio deroget iuꝛi taxat qð tʒ Dar. in dicta. l proniciales.? latiꝰ
coi ꝑ ꝙ diſponit᷑ ꝙ ex ſnia arburi nemo ifama per eũñ in tractatu repreſaliaꝝ ¶Mõ fo tex B
rnr. d. F. ex cõpromiſſo eũ pᷣmũ poſſit eẽ ſine expreſſũ pro opi.quam tenui in. c. paſtoꝛalis ẽ
iſto: ut ꝓbat᷑ i. d. lI. penul. Sʒ quo ad pᷣncipale eo.ꝙ ubi in loco eſt ſpecialis ⁊ certa ↄſuetudo
diciũ glo. Jo. an poſt hoſti. ſentit B Sriũ dicẽſ quo ad diuina officia nõ tenent᷑ clerici ſe cõfor
ꝙ arbitri bñ potniſſent hic eligi cũ nõ ageret mare conſuetudini eccleſie metropolitane qnim
crialr ſʒ ciuilt quo cãu arbit᷑ aſſumi põt:ut etiã mo plus probat᷑ hic ꝙ clerici ſequuni mores ⁊
nõ.i.c.pe.pᷣał ⁊ vr̃ ꝓbari ĩ.c.qntauallis ⁊.c. ritus populi ¶ Mota tertio ꝙ in diuinis offi
nẽiẽs ð inreiu.vñ ſᷣm eũ ſi nõ emanaſſet.c qᷓ cijs ? ſacramentis miniſtrandis poreſt ee diuer
uis ð offi.ordi li.vi. ⁊ ecclia cathedralis ñ ha ſa conſuerudo etiam in eadem ciuitate:naʒ ſepe
beret meiropolitanũ leẽt metropolis ñᷣ hñs p contingit ꝙ i eadem ciuitate ſunt greci ⁊ latini
matẽ ðᷣbẽnt eligi arbitri imo plus dixii MHoſti. ut in c uitate conſtantinopolitana ⁊ i multis lo
etiã i caſu hꝰ. c.pñt eligi pus aꝛbitai: ſʒ ſiñ ↄ cis calabrie. Iteʒ italici æ teuthonici: ut i ciu ta
nemiũt tũc demũ recurꝛit᷑ ad meiꝛopolitanũ ⁊ tẽ te tridentina quo caſu proccdendum eſt ꝑ epi
oʒ dicẽ ad iſtũ tex. ut ſentit Inno. ꝙ ſic placuit ſcopum nt hic dicitur:intellige tamen dumodo
pape h̊ ꝓnidẽ: ⁊ forte fʒ eũ h̊ fecit qꝛ cã capuli non ſit talis conſuetudo que pariat periculaum
eſt ardua: uñ ſeqret᷑ ꝑplexitas cũ ĩ arduis epᷣus animarum ⁊ honeſtati eccleſie ſit contꝛaria:naʒ
dẽat bẽe ↄſiliũ capituli qð iñ h̊ nõ potuiſſ hr̃e tunc non ſunt tolerandi in eoꝛum ritibus ⁊? mno
Itẽ hoc fuit inductũ ꝓpt᷑ ſcãdala euuãda que ribus ut probatur in. c.fi.j. de bap. Iteʒ nõ ꝙ
poſſent oriri iter epᷣm ⁊ capituluʒ qꝛ eps dicẽt epiſcopus dicituꝛ caput cinitatis ⁊ dioceſii ⁊ ᷣ
nullã ltimã cam ſubeſſe capitulo aſſerenii õriũ. tota dioceſis cenſetur nnum corpus:⁊ intellige
Et hec ro magil piʒ ꝙᷓ pcedel rõ gl.i co ꝙ diẽ ꝙ epiſcopus eſt capnt in ſpiritualibus. In tem
ꝙ iõ eps nõ punit hic canonicos qꝛ nõ dʒ eſſe poralibus uero eſt dominus ciuitatis:ut ĩ.c.ſo
index i facto ꝓprio:nã iſte tex. ꝓnidet nõ ſolũ lite de ma.⁊ obe.⁊ in.c.cauſaʒ qui fi.ſint legit.
cũ fit ceſſatio ĩ ↄtẽptũ epᷣiiſʒ ẽt ĩ odiũ alteꝛꝰ ut æ i.c.duo ſũt.xcvi.di. Itẽ nota caſum in quo
hʒ ibi i iex. maxime ĩ ↄteptũ epi. It dic ꝙ deʒ epiſcopus tenet᷑ ſibi conſtituere vicarium alinʒ
Jo. an. eſſet neꝝ ſi h̊ ageret ciuilꝛ:ſʒ tex. innit epᷣʒ. Et ex hoc ſʒ cõeʒ ĩtellectũ hẽs duos caſus
ꝙ crialꝛ iſti canõici ſunt puniẽdi ut pꝛooat ibi ſingulares. Mrimꝰin eo ꝙ qs creat᷑ epᷣs abiq;

⸗ Cuz ĩ cinitate k di
omam. oceſi ſunt ppli di

nerſaꝝ linguaꝝ cp̃s ꝓuidẽ dʒ eis ꝑ ui
ros idoneos qͥ fʒ uarietatẽ linguaꝝ officia eis
celebrent ⁊ ſacꝛa miſtrent:⁊ ſi urgẽs eſt neceſſi
tas ↄſtituet ſibi nicariũ põtificè illius lingne:ñ
iñ ꝓpt᷑ hoc eadẽ dioceſis dʒ hẽe dnos epos.h.
.d. uſqʒ ad fi.? dno ſunt dicta pᷣncipalia. ſm ibi
ꝓbibemus. ¶ Mõ pꝛio ꝙ oẽs habitates ĩ eadẽ
ciuitate hntes ibi de miciliũ dnr ð pplo illius ci
niratis Iʒ ſint dinerſaꝝ liguaꝝ ſceu forte alibi na
ti ſint:æ hoc ultimũ claꝛins ꝓbat᷑ in ant᷑ de qõ.
ĩ pᷣn. ⁊ i.l.ꝓuinciales.ff.de uer.ſig qð eſt bene
nõ Si ergo interdiceret̃ ppłs ſenẽſis:eſſeẽt iter
dicri nedũ ſenẽſes i.qͥ originẽ i ſenis traxert ſʒ

ninhiß⸗ nnucl m

iobipt5

Kad̈ bauaumiue
eniſzei khne ,uun ii
ni nbi tmne olnm üd/ er
awaſemomn vnn di ein 4
ſcoonanridi us unane Mi
INcoin iah wntſim h i hen
uu hai ni nih nin, / giuin
vlvol itoor czo tial⸗ r deu
lblonlſa il licin nit amen npa
ſtoncighenittent o ihl in ieode
iincopnes ee ing imere g ſt t.nn
iotiboenccdti goni Aogutn
bhimeinn i biarcdid augn. dinſſeni
l ppbinone eelketeſt atcepaſſentreto
pacidoſſamab' une:niolieni
Libisch rtz ditetcſs ic dindie.
onm ce pye. De Finbi geuti
oni, niſnige go ie d it.i. An
ſnen no iin inſies l dio
mant b.ſn c o mre qi füms
ſuh noreirz minlifga ter
ui e cen ungelt t fen unqj
ainstſor ians igionb ei ſint i

tuningale fonnane, gi e ron
biner dient ſo i

ltriblug
,NAilg ogſecrtbii ſe hg o, .
ieni e a idl ſe cg E dar

de nono uniͦ eh z
lener ig, . 0d und ed
hritchus lus Pplle fcier 64

i
uli
drenn rdi
mudi niiltut
i —,
ui : nnt ) Nin ts d ¶Se offi o
Ni llani den epatn. fus in quo eß 1.ordi.
ud Wnnge hefngng di i. Aa aut el o eps ẽ nicari
öbe lie dn hiolz/ pi. An aut ex iſtũ icariꝰ? ſabi⸗
n on lilne nicariũ ſea offici caſũ ieneat eſnbiect aleil⸗
ndeni pbor ſeii r ge lias de hoc fui i. dle n mem me bps ſibi ↄſtituẽ talis e;
ga — ner de hoc fui iterrogat eapre legine e is eps reꝑiet
za;5 it i urenin neai ad q allego te 24. Credo in giſſe a doertenen ie ↄſulerẽ hũc ĩ
de bohe iiaii ponderet.xvi.q. x xr. nõ. qᷓ uẽ hoc ꝓ epus ie ricꝰ ſit itelet gl ltellectũ:ſʒ ĩ ᷣfec
tnf, c cñ ſim.ix. q fi. iec. am i, rde en i br pin eule ese So li ibi niſicte
g 0iamn Chitin E ſue ricdinnr ar tur iura ail. H ckicuʒ el a inoca druchr
D Rr aruit archieps dʒ ſibi conomũ gnale ꝓ epſ ad auxlitandũ g i aũt iuocat uo:⁊ ſic loquũ
ace dsſ plngpez n — ʒ ſibi illũ oſti gnãlé ⁊ ſi nõ iandũ ? iunãdũ ocat᷑ brachiũ quũ
og d n ,ns NN gnãlis ibi capit᷑ ũ ↄſtituẽ: ?2 i inõ eſt neceſſe iunãdũ iudicé achiũ ſ.
1 ud lcleb eqſiun Po guiged d indi pit ꝓ gerente ni e:z icono ceſſe ꝙ cl 7.5 indicẽ ec eculaꝛe
n tin n elign bhi ad indicandos cleri te nices epi ul mus potentia eric? ſit ĩcorrigi cleſiaſticũ n
tno sn, Aliſenef poffon bi iconom ricos ut ꝓbat ĩ ulr eriã q ſti clerici nł ne fugi rigibil: uñ ſi ti on
e unſtinanine 1 onomus appellat nicari al i. d. c. ens capl acg clenic een i imet ð
ele n pyi lni örce eſ er nom nõ dʒz eẽ nicariꝰ. ⁊? dẽ i .l nona: u n bi facẽ clericũ boterit ind
pihoregzz Pirfeeſlne , . din n ʒ es laicꝰ qꝛ idi 2 dẽ̃ . 1fam icũ oterit iudex
de⸗ einaiedfe rius epi at iudi * A idignũ eſt r li i ico 28 4 excõ. 7 lanli pkatis a els
etdoo ienienz ngeo ra tractãᷣ . ꝛicos: it uica . . v. Le LTe⸗
uln. Pobenn ntdienheepe 9eo, L de uicario epi ꝓ hoc etiã faẽ er
(i nnenftnifti rio 2 io epi tanq; tiã fac qꝛ in ceterꝗ. Ei qꝗ
õ örogtütningne eino:ut. 5. ᷓ de officio ordi umẽ A. Ebig p ſe no
Vlae hiitsſſdemn, Ceͤdihkneieni vi. ⁊ hꝰ potui offi. nica io ordia q ad pᷣ mẽ idoneos qui pñt tenent
blans hſinroſverl,⸗ Moſlescd o bꝰ ꝓuidẽ quãtũcũ eqꝛ ep̃s eo. ti. li. nes ? es niſitatiõ ppleant ſuo
rio Ijſimet hoe weſur onluf 1 fi.d quãrũcũqʒ ſir dili olns n . ut poſſinr epi iões ⁊? ↄfeſſionũ loco
Mmne hoc ulinu n ſonegſim 1.5 offi. arch p̈l. it diligentiſſim? potuit cathedralibꝰ t epi reꝑir eſſionũ auditõ
1 ln ti guin hnns biiihgni eß bec:na ſieß pᷣſ. Oractic. im: ar. i alibꝰ 2 collegi re tales pcepit i 116
n thi gulneiils ſ de en ⸗ idedd, ꝛnà ſi eps eꝛi a ergo puidẽdi c. ma exoꝛdiũ egiatil ralel iſti pit ĩ ecch.
v ge fioe ner canu: alchiß̃ t negli ergo ꝓuidedi eri u. J. 1 talel iſt
1 ego nercn, cbeften ariu: archipl. ſt gens i oſt i erit pena ibi ſi 1 fa 2 lituri itni. h d. In p̃
diat nes ſen⸗⸗ Cerej pts ſe ea ſtatuet ſibi ſtitnendo ſi . i ſi qᷣs 3 utio ibi v In p
4 ehi ſenilex / sſeſarſi quo caſa el ſibi term nũ bi ui coponit auté. . nö. J
tiois en inn ummi S H proni etd euoea gerelemi. duobꝰ. ſ aia r aor ausadmoh omo
ſemnk ſo ppe⸗ ioliin ine donali t¶ Jn glo in c. cũ ſimus iu oſe archie ci cibo ſi .ita ad ſui ſubſte pore ut i. c.iĩ qdã
dgiinted ſallue *R tepentellie, neccclige bdun P eeire⸗ i nal .2 minte lont utger a
hitz wliin ng. it uus diſpoliti itelligi multiptr. p dilpen ſnre pat eſt palte⸗ rbe nae e eenee
D Megtihnlnant⸗ poſt, eps larer ibi an. ſit ſub aio tpo, 3 lu P Falcago i 4o . dr n nor n an
õs oreiose oſſit puidẽ iũ epᷣm:nũqᷓ .„Nie'ut 2 nõ . ũ eſt utilis ſe oc ⁊?
Ad ioriiosinsdleisd wati . diſpenſati :nuqᷣd an 5 ꝙ predicati tilis ſed ex tex
en n nsbſeisdorcln epata oĩo atine ut duo ep̃i tem papa dicati catio dẽ neceſſaria
n Kdoeltietch nmercch bata olio pares: te uo epi ſint i catio eſt off⸗ officium ſa popło
