. enetdedlgtni rch⸗ güt. Vij. q. i. nã r. x. ſing. ur̃ „ int ĩ eodẽ dẽ hr iciuz. habẽ anctum: —
Letietnncgjthenanind ibi bibelnefe hoc accidit ĩ biond A1 ſic i. c. n ninnbs fficiũ ꝙ nõ ieo mun?⸗ zaucg
n umn ig dun Aun) ndlgtud ſeialſſet hrbitonde⸗ archid. augu inche ue offeei tra negligetes in e lurib⸗ D
Hereiſnimmun nene lan Por in ꝙ ex cã tionẽ eccleſie ñ dixiſſe ꝙ ſi epᷣm i predicandi S 2 off cio. I
ne Ni onn . poſſet papa bꝰ acceptaſſet: ? cũ uiſi principalit ne ne
. cmrcſi noni um em nc iizi ccleſa oes cpi re bz ſtatue: nd oli i credo hoc. c.i. de lran dlocee dʒ pdi er pertinet ad
4 bin ehl) heligt n liut⸗ i ſit rom ina j at ecclias ĩ cõt . RZ epᷣm:dicit aia l. . e. r. q⸗l ſe populii ad
3 wn hinofit oͤ rmn ik iin i morat Genetiſenice e De piiarea grade haber officiñ Pa iber ſteib erche gorel⸗
6 um mſruli cliſtnnnnlnenn i poſſiut creari da . HM glo. lxx. dii.c S10 poteſt ore ais Ealcach i ecclia ſua g i pochialis
6 no heroti erclcn nattst ores: uide glo. ſ ſũmi pontifices “ 4 pᷣdicatio o fficiũñ qui non bʒ curã de iure neo
. ins opi eno Ndn of nanalolbus iʒ ꝙ arce n e deſhs nide tex. in cle H glo.i H eniz
erummmunnlmiehlll̃ten dule Gneen Jre 3 daen an 3 articulũ lacster Meane⸗ babent exn Kpoi Fruren teroen
4 cunthein hcihnintn carij unus paſtoꝛ. ſe euangelicũ ⁊ fiet ee e poſſint: naz de i priuilegio pape uero mẽ
. . elne 1 n . j2 defenſe ſecus i iꝑatoribꝰ cũ unuaz cũ nõ habeã iure ut dixi pᷣdi ut predi
P commmgtgiene iurſnthl ni de iureiu ores eccłie rom toribꝰ cũ ſint ui preat abeãt curã ppł ixi pᷣdicare nõ po H
cpalvnntinuſi de iureiuran. ? di ane. nt i real.2 j. de he liꝛut i cle. ſt
n. ntunt aſium “ libi nicariũ ibi ? dic ut ibi nõ ide roma Piterts, heꝛet. cũ ex iniñ duduz 8 ſepul
7 anr o tn na e lo beonncz nglat. 5. An gl. in. per alios nili ũcto ¶ NM ꝙ epi
4 Genimcoc ecentunckte S unũ itellectũ arali iſte eps e hil debent exigere uiſitare dioceſiz q eht
ſent 3 tex. „. ac ciãt:⁊ di 8 a uiſitatis li uo cãn ni
. ſomube urunt mn, dorme ſoel onſtna zeen Pmili hr i n. vi ceadae bole lenek ourarig ia
. ntſr lac Rſupior eis ſde ectus ẽ ex t illa ſi la ega ar le aet f paeglet,
hes minnvnt er mne df 5 ey qᷣ eis preſi ex gl. nt no eß . ttendéda uita &; ꝙ i pꝛedi . pus
leundlun N ð epo ſz cui eſit ↄſtitui 6 eps ſ dic ita qᷓ ſciĩ pꝛedicatõe magi
. on bontto , g 3 cuil itui debeat: nã 3 atoꝛ e cia qꝛ l magis
die mn ſtin/ Fars f. 5 Hſie prelidẽti ſiẽ cat:nã hic no Ne remplo boni oge plus ꝓfiẽ
. iwan nohin i me/er Ar,0 v.g. Jee iẽ ? pꝛepoſuꝰ nt i 5 inc leneca lõgũ i ioperis vb Piis ſi⸗
oe n ℳ tia pt appel Itẽ ⁊ preſes:nã q ut i. c. per e gũ iter ꝑ pᷣcepiũ o doctri
gg an ,hin offi. preſi. E reles qꝛ ꝓnicie preẽ egẽs Pui ſtat ut pꝛedie re. dic cui bꝛeue ꝛieffica
. pnbollizl is tellectu noſt nõ hoc dẽ ie preẽ nit i.l Em pꝛedicatio eius cõ ius nita deſpicit̃ x
n. ayne ricl lectuͦ nõ ſequunt q́;: doc.tñ cõi l.1. ff 20 ĩ fi.non iñ us cõtemnat᷑ ·iij picit re
. gonnse uin iſtis popul’ quunt᷑ qꝛ n .tñ cõiter hüc ĩ iñ ſuff cit nita ſi nat. iij. q. Vijj
ℳ 9 c ,ir hett pulis on eſt ſafficient uc i erroꝛes qui auã nita ſine ſci q. Vij. po
6elot allrlol⸗ preſul. p ep quo ad pontiti icient̃ ꝓni ꝛes qui quãd line ſcia ꝓ r
poruhbi . ℳ ul. p e pontificalia: ?7 iõ ꝓniſuz ,c. niſi eñ pridé oq; oriunt᷑ ex öſ. pteꝛ mi
1, c— gue ꝗ po. Ternꝰ i alia: 7 i d .mili cu pridẽ d riunk ex t mitos
. l ben i e ꝗq foꝛte eſt ſiñ i itellectꝰ 10 dz capi ſcie ꝛe e renũ. ubi ectu ſcie: ut ĩ
65 ri ſanonahnh nt hodi eſt ſiñ ep ut al: pᷣſule illis li monetur eß .ubi pʒ ꝙ ꝛut ĩ
S n t hodie otingi p̃ᷣatu ↄſtituat ſibi ni illiꝰ lin eta. ⁊ quali eps ab ep ꝓpter ðfectũ
7 1ℳℳN .Z los is epatuãñ ngit m tnat ibi nicariũ:nã . qualir. ,— epatu ſuo:ad idẽ tu
S hi tuñ ulii ſi . ariũ: lti . ad id
5 gic e nii⸗n ſes: eſs e⸗ igijuniganda ſme admigratde e rr collegiatis n. dehehin ecclis ned
49 llectꝰſaris pt s appellat nullatenẽ Bin ꝓ maiori parie pu bet inſtitui uiri i r⸗
6 x. 7 abi fi. nõ ex bac gl iri docii ⁊ inſtru en.
2 legatũ papefnäͤeg dr̃iaʒ iter less WBaosgl.
:nã legatus ceſaris m idr ceſaris
ccit ex pẽſis

eoff ordi.

liſci ſʒ legatꝰ pape ꝓcurat᷑ a clericis ſubditis ntiĩ

inribꝰalł.i glo.æ diẽ Hoſt. ꝙ ꝛomanã eccliã ex
cuſat neceſſitas qꝛ nõ poſſʒ oibꝰ ꝓu dẽ. Ite p
nilegium ab antiquo obtentuʒ quod quide pri

nilegiũ nellẽt epi cõmuta?: qð tn facẽ nõ debðet

ar.i.c.i.de tẽ.oꝛdi.⁊ i.c.i.cãis ðᷣ ꝛe iud.Nõ
hoc diciũ ꝙ epᷣs miitẽs legatũ.ad aliq̃ loca dʒ
ꝓnidẽ ipſe illi ð expenſis qð ego puto neꝝ niſi
expeſa ſit gꝛauis ⁊ mittat ꝓ cõi negocio:nã tũc
põt peiẽ ut ſubditi ↄtribuãt:ad hꝰ qð nõ. In.
i.c.i.ð ſtatu.ꝛgu.⁊ fac tex.i.c.ſe.ĩ fi.⁊ diẽ Jo.
an. ̊ ꝙ optaꝛet ꝙ eccłia ꝛomana ꝑciꝑet migeſi
mã ꝑtẽ ꝛddimuũ clericoꝝ ad ſubſtẽtationẽ pape
2 cardinaliũ:⁊ ð hac ꝑte ꝓuidẽt legatiſ ⁊ abſtie
ꝛet a cõibꝰfuitijs ⁊ lructibꝰpᷣmi anni quos ꝛeci
pit a pᷣlati ꝓmonuẽedis ac ðᷣcanis ⁊ ſilibꝰ:⁊ rfeꝛt
ꝙ de hꝰfuit ał.factꝰᷣmo ĩ ↄcilio uienẽſi.ſʒ pla
ti exñtes i ↄcilio delibeꝛauerũt ñ facẽ qꝛ ranta
niget iſaciabił cupiditas ꝙ illð ⁊ illð ꝛeciꝑent.
Epl i ecclijſ
Onquerente. Ai ⸗
dz eſſe ↄtentus iuribꝰ epalibꝰ ⁊ q ſint
iura epalia bic declrat. In pria ꝑte petitõ 2 cõ
teſtatõ. In fa ſnia ibi noſ. ¶ Nõ p abbe tẽ poſ
ſe agẽ ꝓ capellis ⁊ eccłijs ſubiectiſ ſuo moaſteꝛi
o:ↄcoꝛ. cle.i.ð Ggp.⁊.c.auditiſ ð pᷣſcrip.⁊.c.ex
trãſmiſſa.e.ti ðᷣo nõ ꝙ eccle ⁊ capelle ſub
iecte mõaſterio tenet᷑ nihilominꝰ epᷣo ad epᷣalia
iura:⁊ itellige niſi monaſteriũ ſit exẽpiũ cũ capł
lis ſibi ſubiectis uł niſi abbas ex pᷣuilegio nel pᷣ
ſcriptõe acqᷣſiuiſſet ius epale i illis eccłis qð fie

ri pf: ut ĩ. c.auditiſ ⁊ ĩ.c.cũ oli . de pᷣſcrip¶ ʒ

nõ ꝙ ep6s ultra inra epᷣalia i iure expᷣſſa ñ põt
aliud petẽ ab eccłijs ſibi ſubiectiſ:un ñ pt᷑ peiẽ
a clericis aliqᷓ fuitia qᷓ ĩ iuẽ ñ ſt᷑ expᷣſſa.x.q.iij.
qꝛ cognouimꝰ:nec iponẽ aliqᷓ; collectã eccłijs
nili iſtaret cãꝗ ꝛõnabilis zæ mãaifeſta: nã iũc pt᷑ pe
iẽ caritatiuũ ſubſidiũ:ut h̊ i fi.lr̃e ⁊ i.c.cũ apłs
j. ð ceſi ¶ Itẽ nõ ꝙ lz iſta mõaſteria nõ tene
ant᷑ ad ea qͥ ſᷣ ð lege dioceſana ut ſynodaticñ =z
ad alia de qbꝰ nõ j. c.dilectꝰ:capelle in ſubiec
te mõaſterio tenent᷑ ad onera ad q̃ enent᷑ eccłe
alie ſeculaꝛes:⁊ intellige iſiũ tex ð̊ capellis ⁊ ec
cleſijs ſecularibꝰſubiectiſ mõaſterio ðᷣ iure ſpa
li:ſi antẽ eſſent eapelle regulareſ ut qꝛ ihabitãt
ibi mõachi:iũc tales capelle gaudent pᷣuilegio
monaſterij qꝛ monaſteria dici pnt:ut nõ. Joã.
an.pꝰarchi.i.c.i.ð pᷣbẽ.li.vj. ? Jo.ð lig.i cle.
.i. ð exceſ.pᷣla.facit qð nõ. Inn.i.c.i.de ſta. re
gu. ⁊ hec nõ. ¶ Nc nõ.q̃ ſ iura epᷣalia ad q̃ ie
nent᷑ ecclie dioceſis.pꝰenĩ tenent᷑ ad canonicaʒ
obedientiã ⁊ ꝑ hãc ꝛecognoſcũt epᷣm ĩ iudicẽ ꝓ
hoc.c qᷓ;ᷓ;.xxiij.di.⁊ ad hãc tenent᷑ nõ ſolũ cle
rici ſʒ ẽt laici qtũcũq; potẽtes ĩ his qᷓ̃ ↄceꝛnũt
aiaʒ:ut i.c.oẽs pᷣncipes de ma.⁊ obe.fſo tenẽt
ad ſubiectiõeʒ ⁊ i hoc r̃cognoſcũt eũ i dnʒ:fac᷑
.c.gꝛauẽ .ð exceſ.pᷣla nõ iñ ꝑ hoc itelligas ꝙ;
dẽat ſeuiꝛe ut dns ſecularis qꝛ ſcriptũ eſt nõ tã
qᷓ dnantes in cleꝛo nt i. c.ſolite ðᷣ ma.⁊ obe.dʒ
eni tꝛactar̃ clericos ut filios:ut i.d.c.cũ apłs:=

nide bo tex. cũ gl.ĩ.c. eſto ſubiectꝰ.xc v.di. nbi
nõ ꝗtr dʒ eps ſeribẽ clericis ſibi ſubieciis ⁊ eõ
ertio tenent᷑ ad reueꝛctiã: ? ꝑ hãc recogno
ſcũt epᷣm ĩ pr̃em:debeĩ eni reueꝛentia ꝑenubꝰ 2z

magfſis ut le. ⁊ nõ.i.l.fi.ff. de obſe.a li.pa. pre

ſtã uarto tenent᷑ ad iſtitutõeʒ z öſtitutõem
7 ex hoc nõ. ꝙ iſtitutio ⁊ deſtitutio ĩ omnibꝰ ec
cleſijs dioceſis ꝑtinet ad epᷣm de inꝛe cõi ↄcoꝛ.
.c.cũ ex iniũcio ð hẽti.iĩ fi.⁊.xvj q.vij.oẽs ba
ſilice ⁊.c.ſi ꝗs ðinceps Et itellige ð iſtitutõe ꝓ
prie ſũpta: nã ſi ĩ eccfia ẽ colleg ũ electio plani p
tinet ad collegiũ:ut ĩ.c.i.de elec. Inſtitutio vo
ſeu reformatio ꝑtinet ad epm. xviij.q ij. i. c i.
2 in.c.nihil.S. de elec. Si ueꝛo non eſt ibi colle
gium ⁊ eccleſia eſt patꝛonata prta io ꝑtinet ad
patronum ⁊ inſtitutio ad epm. xvj q. vij. öceꝛ
nimus ⁊ in. c. pie mentis ⁊.c.filijs:uide gl.i.c.
qᷓꝙᷓ de elec.li.vj. Si vo nõ eſt patronata tũc
eps habet inſtitutionẽ liberã.i. collationem ut
in iuribus pꝛeał hoc intellige niſi alius prelatꝰ
acquiſiuerit iuꝛe ſpãli. Iieʒ neꝛbũ inſtitutio po
teſt hic cõpꝛehendeꝛe inſtitutionẽ auctoriʒabilẽ
quo ad curã populi:nã ſi abbas habet collatio
nem ecclie curate debet recurri ad epm pro in
ſtitutione auctoꝛiʒabili quo ad curã ppłi ex quo
populus eſt ſubiectus epo:ut i.c.i.ð capel.mo.
li.vj⁊ qd le.⁊ nõ.in.c.cũ ſatis de offi.archi ꝑ
neꝛbũ deſtitutio denotat᷑ pfas prinandi clericũ
beneficio ſuo:nam niſi alind habeat cõſueindo
ad epᷣm peꝛtinet deſtitutio omnium clericorum
licet alius habeat ius cõfeꝛendi in illis eccleſjs
nt in. c.i.de capel.mo.li.vj.⁊.xvj q ij. niſis in
fi.⁊ qð ibi nõ uſto hʒ eps i ecclhjs correc

tionẽ qꝛ põt corrigẽ ea qdeuiãt ⁊ ſubditoꝝ ecx
ceſſus:ut ĩ.c.irrefragabili ⁊ ici õ. e¶ Sexto

hi reformatõeʒ.i. ius reformãdi moꝛces:por. n.
fatẽ ſtatuta ad reformatõeʒ mox: nt i.d c.irre
fragabili ¶ Septimo hʒ inꝛiſditioneʒ omnium
cãrum ad eccleſiaſticũ foꝝ ꝑtinentiũ. Ex hoc ĩ
fertur ad id qð dixi in. c. cũ ab eccleſiaꝝ.õ e. ꝙ
epᷣs de iure cõi poteſt ꝓcedere contra omnes
tlericos de dioceſi licet habeant aliũ prelatũ in
rorell enn hʒ penitẽtias: ⁊ declara boc
neꝛbũ ut.·j.dicã in glo.in vᷣ penitẽtias 0
no habet ut omnia ſacramẽta ꝛecipiant᷑ ab ipᷣo
epiſcopo quod poteſt dupliciteꝛ intelligi.primo
de ſacramentis que ſunt ordinis epiſcopels nt
eſt ordinis collatio:nam clerici teneniur recipe
re ordines ab epiſcopo proprio ⁊ nõ alico.ix.
.q.ij. peꝛ rotum: æ j. de ꝑo.nullns. Iteʒ ipᷣe ha
bet conſecrare eccleſias ⁊ ſimilia faceꝛe que ſũt
oꝛdinis epiſcopalis:ut in.c. neniens ð pꝛeſcri.
⁊ pro hᷣ itellectu facit tex.ibi omniuʒ que ab epi
ſcopo ⁊c. Secundo poteſt intelligi de omnibuſ
ſacꝛamentis:nam quilibet de dioceſi debet pro
ſacramentis recurrere ad epiſcopum uel ad ꝓ
prium parochianum:epiſcopus eniʒ concurrit
cum quolibet preſoitero parochiali: unde om
nes eccleſie dioceſis cenſentur ſibi una eccleſia
nt legituꝛ æ notatur in.c.ij.de pe.⁊ re.in.c.iij.

(risnd.

ichisi
ae petlrichl
jrfi heeß 4 innehen.
un nhan n rhobuen
ſun laͤ⸗ ebille

mnut 4
ℳℳ , binl
clanmn⸗
.

edrtüti n
nce piß nae,
iicoleſn ſ⸗ bwoun 4 4
unad den nj un
1 toueitl no

r mommr Cib hotr nn
recoiune ni irn odchlaun id
acins oehlls ea nuir ta i
wbaut speppenitus iis t g bl
in h lunch munſs ierbes
Iligunt alelſpodlone iuneni debet
ularaiod ar go. ni beber viſna
iinui ni deiore cijpot ingot anml vi
nacclas ſoi ſobieens bider cnu penati
iienſtrttöis gne dcnzerig oliderais i
aulubeletatin
uneſa ? dedlipon rchanse gnn
uner Gebiop vele tendiſ1 no iuffted
mtſiſtnici i ir et atlilel
ſngen o cobs negotſis lel uid ſ
Cr õs
uo gal boe animl ſolu nif
ebiegr nonnſeno. A Aulez ioſa

uriii Cbii ecucn ic.
iinhiii lRetie
rie no 9aſio miͤ halze
laicdi benenlis ni ll delito
ltnmſi s armh ii aidehe
M ſrbercini ventti ſhl uni
Win Paitio er genenke ci
annucihkeſcni dede boh
iftie enkt usulhik
tiig g, Retes ins eele n
eulehuii capla ſer ndd
8 eeitiöſbns lbus af, .
din nn s ne ildis
ailo eife cſo in ef

enti25.
ci ꝙ pre
ſacit. .
guod ſoo
lucri con
mero i
podlica
minib
ſcopi. t i
ſotz relem
ſeuni de
depe.t ſe
entila¹0
iponi m
ſadnzuin
ulü .1
icnie..
ſtier loge
menter.5
Ezo ireli
Pat loqm
pſbireni
imedine
ſoloi el a5
boc eſ nien
off. anebiyr
iſin col.
leneni ni
enore ri
Pocdiam
indn
d iduie
ſt. nö 4
qn naminè
ſord ten
ci ſitars .
uptl. ſacit
endnen
glne r n
dconlen,

.1

ſedi ſeergo

ze

ii
aj.
hs

ec
le
tc

it
90

ick.
.le
4 e
ci
Nip

2„

dide bo
.. erc
Nd ölr Ns Biteggen,
erſtiebir

nteönirr
mgig meti⸗

ero

le e en,,. 0
ſiſe ſͤilit glthent

. IM.pre
idtknin

nntder

io enet, U
tahen benei e

lͦgign,
eſsen 4 ſun tietnn⸗
cci i Ain d int
lle⸗ elinoo bi ſit ni
minlak i alt ele

1 nenblz let

Keſtponn
Pmonmntſtiine .
numstintenns
dccelle l nſ g

mone mgoirbi ovoag ni i⸗
Nopuoeſt iubeams znigtüin⸗
tepletn in ccilis cof mnhr
ehi deſimiocnen orioriunt cenci
defhno ſm nm niſ lot biper ltanc
Ain enna deſimivomiun rtonn
lua Aus diden s ſenliintis acens
mintidehno Grrcaiosn
ſics tini unmhiniuſisen

noni o ortgeen eer

teſus:i iflefagnri tie e On
brrcſonnmoez tus ehnnic nns a ,

iſfunmiod eünnnog nennigene

mwill Sminn hy ſvic lionzomnin
zun gageiutci r unni Ebaori
cunadtdleiſtci r Mnmni E
ſmall htun tt uin i
mecit Cntte
zzLe reto olſ gtelle icnn onn
k Ge cioceiee entalielnun
Pri Duwiemiiurlimn
n N dcänn anmmun
. 1daRon alacanin veſhan
n dos tinhnnnain⸗
mſigt pe binlnunict,
e ſmmense i iinm

Ndgen
unin unbri,

N
htinix
in elolgiͤ iniez,
õ
nmnat n Unli/
Run takeen wnncee
lopiimg
aunſc ni d
flisncd Alic.

1. ſoe .
cPobideiſintniizei dinuit

Fimtonugnoetzznl
dbl
go 40 z popll niſ ebbigeben Colto

Ventuhie mme ehaam ig Snpo n

. ¶ Me offl ordi.

de offi. archipreſ.æ pꝛefn hot ꝓcedit ĩ clicis q
preſũt eccleſijs parochialibꝰ.nã iſti immediate
ſubſũt epo ⁊ ad eũ debet recurrere ꝓ oibus ſa
cramẽetis. Vñ dicit hoſti.⁊ bñ ꝙ caneant ſibi ab
bates ⁊ canonici eccłiaꝝ cathedraliũ æ alij rec
lores eccłiaꝝ qͥ imediate ſubſũt epᷣo vr aq enz
recurrãt i cõſeſſionibus.nã ab alijs nõ pnt ab
ſolni cũ a iudice nõ ſuo abſolutio facta nõ tene
at. vt ĩ.c.oĩs de pe.⁊ re.dicit tũ ꝙ nõ uuit dã
nare eos qui b hactenus nõ obfuauerũt ſi mõ
mi ſunt ſʒ relinquit eos dino iudicio ¶ xꝰ. bẽt
ſynodũ.i.oẽs cłici eccliaꝝ tenẽt᷑ ire ad ſynodũ
epi.i.ad ↄgregationẽ clicoꝝ quã ãnuan dʒ fa
cere.nã eps facit.ſynodũ:archieps ↄciliuʒ pro
niciale epoꝝ nt in.c.ſicut.ð accu. ⁊ de his duo
bus qui debeant intereſſe. vide ꝑ Inno. in. c.
graue. de pꝛebẽ. Cxi. hʒ ſynodaticum uł cathe
draticuʒ. i. duos ſolidos argenteos nel anꝛeos
ſm loci conſuetudinẽ a qualʒ eccha.æ an poſſit
pſcriptione illud tolli uł ꝛciſſiõe epᷣi dixi.i.c.cũ
uenerabilis de reli.do ¶ xij. habet q̃rtaʒ decia
rum ac moꝛtuarioꝝ.Et ex hꝰnõ ⁊ tene meti ꝙ
ð iure cõi decime nõ ꝑtinent ad epiſcopum led
ad ccclias pochiales ſed q̃rta deciaꝝ debet᷑ ipi
epo ab ecclijs ꝑcipientibus decias.æ nõ ꝙ ubi
aliud no hẽt cõſuetudo ex moꝛtuarijs.i. ex bis
que reliquunt eccleſijs occaſione funerũ debet᷑
quarta licet aliud dicat glo. ¶ xij baber niſita
tionẽ innati nã de inre cõi põt ſinguł anmiſ vi
ſitare eccleſias ſibi ſubiectas habet etiã ꝓcuꝛati
onẽ rõe niſitatõis ur deu exigi ↄſideratis fa
cultatibnuſ ccclie leio põt peteꝛe ſubſidiũ ex
cauſa manifeſta 2 ꝛabili puta qꝛ epatus e gra
natus onere debitoꝝ nel ẽ tenuiſ æ nõ ſufficẽ ad
eũ idonee ſuſtentãdũ vel vult ire ad ↄciliũ k ad
papã ſen ꝛegem ꝓ cõibus negotijs uel quid ſi
mile. Et nõ ꝙ ad hoc caritatiuũ ſubſidiũ tenet
eri capelle ſubiecte monaſterio. An auteʒ ipſa
monaſteria teneat̃ ẽ dubiũ.= Aat⸗ i. c. i. ð
ſta. regu. ĩ. c. cũ apłs ð cẽſi. ¶ In gl.i.i ſi. nõ
tria ex hac glo. prio ꝙ petitio inriũ epaliuʒ eſt
Vlis. Inn. dicit qdᷣ ẽ geneꝛalis. nã illa petitio ẽ
Vlis cũ petit᷑ nniueꝛſũ ius.exemplũ i petitoe he
reditatis 2 ĩ iudicio fa herci. nã uenit i iſtii uni
nerlu ius defuncti. Deritio ueꝛo geneꝛal e cũ
opꝛehedit i ſe multa capla ſicut i actõe ꝓ ſocio
nel tutele ſen negocioꝝ geſtoꝝ ⁊ talis nidet᷑ eſſe
petitio iuriũ epaliũ qꝛ petẽs ius epale nõ petit
uniuerſũ ius ecclie ſʒ quedã capła ſen iura ð 4
bus hic. ? de his petitiõibus vlibus gñalibus
? ſingularib?? dziam inteꝛ eas ple dico in. c.ij.

ge libe. obla ¶ o nõ ꝙ in petitõe vlłi ſeu gñali
no eſt neceſſe ĩ libello exprimẽ ea que cõpꝛehẽ
duũt᷑ ſub tali petitõe.do. An. hic dicit ꝙ k n ſit
neceſſe exprimeꝛe iñ ſi reus petit tenet᷑ actor ex
meꝛe ꝑ iſt tex. qd tñ ego nõ puto neꝛum. qꝛ ex
quo iura epalia ſunt i iure expꝛeſſa ſũt centa =
clara ? quis nõ teneĩr exprimeꝛe ea que ſũt ĩ iuẽ
⁊ ad iſtũ tex. dic nt ſentit: Inn. qꝛ iſie eps pete
bat multa iura ab iſtis capellis æ quotidie eas

uexabat. vñ petijt abbas ut exprimeꝛet ea ad 3
tenebant᷑ capelle nã potuiſſʒ exprimẽ młia iura
ↄſuetudine debita ⁊ ĩ iſtis eſt neceſſaria expᷣſſio
⁊ dic ut latiꝰ dicã ĩ.d.c.ij. ¶ Altio nõ ꝙ i pe
titiõe iuriũ epal ũ gñalr facta.nõ ij iut nili de
bita de iuꝛe cõi que exprimunt᷑.¶ In Zrinz eſt
tex.iuncia glo.in.c.cõſtitutꝰ de reli.do.ſʒ redu
cunt᷑ ibi ad ↄcor.nt ſi ẽ aliqð ius ſubrogatu in
locũ iuris debiti de iuꝛe cõi.tũc illð oↄpꝛehendit
petitõe gnali ut ibi. rõ qꝛ ſubrogatũ debʒ ſapẽ
nom eius ĩ cnius locũ ſubrogatr᷑ ut i.c. eccleſia.
ut li. pen. ſi autẽ nõ ſubrogat᷑ ĩ ʒ alteriꝰ tũc
illud nõ ↄprehendit᷑ ut bic. ¶ In glo. i v. peni
rentias.opp.ð tex. pꝛo iĩtellectu glo.hic enim di
cit᷑ ꝙ pꝛo penitẽtia recurrẽdũ eſt ad epᷣm. ↄtra
h facit.c.oĩs utriuſqʒ ſexus.j.ð pe.⁊ re.nbi qr
quod ſuo pᷣſbiteꝛo ꝑochiali tenet̃ qs ↄfiteri uel
alteri cum licẽtia ipius. So. gl. iſta ut arbitꝛor
mein Zrij nidet᷑ nelle itelligeꝛe tex. de penitẽtia
publica uł ðᷣ penitẽtia priuata pꝛo maioribꝰ cri
minibꝰ quoꝝ ĩpoſitio ? abſolutio ꝑtinet ad epi
ſcopũ.⁊ iĩtellige ĩ caſibꝰ reſeꝛuatis epo. naʒ cpᷣs
ſolʒ reſeꝛuaꝛe ſibi maiora cria nultra que ſibi re
ſeꝛuant᷑ de iure cõi de quibꝰuide bo. gl. in. c. ij.
de pe.? reli.vj. Et in eo ꝙ gl. dicit de publica
penitẽtia aduene.nã de iuꝛe pnia nõ dʒ publice
iponi niſi pꝛo cꝛie adeo manifeſto = gꝛaui ꝙ hʒ
ſcãdalʒaẽ totã nꝛbẽ.xxvj.q. vj.i.c.fi.? tene mẽ
ti illũ tex. ⁊æ ĩpõit᷑ hͥ pnia ĩ puꝰ ꝑ ep̃ʒ ꝓut hẽ i.c.
ĩ capite.l.di. Et nõ ẽt illũ tex. b.dẽʒ gl. ꝓcedẽt
ſi tex. loqueret᷑ generałr ð laicis ⁊ clerieis lʒ ta
men tex. 5 loqᷓ̃tur ð preſbiteris ipſaꝝ ecclłiarnʒ.
Ego itelligo tex.propᷣe ſine alia ſuppleciione
ꝓut loqᷣtur.ſ.ꝙ ꝓ omnibus penitẽtijs ðbẽt ipᷣi
pᷣſbiteri ꝑochiales recurꝛẽ ad epᷣm. nã cum ipi
imediate ſubſint epo ñ pñt ab alio qᷓ; ab eo ab
ſolui nel ab arcbipᷣſbito eccłie cathedrał qui in
hoc eſt nicarius ep̃i ad h̊ tex. nõ.i.c.officiũ.de
offi. archipreſ.æ nide plene cui ſit gñalr ↄfuen
dũ ꝑ hoſti.i.ſũma. de pe.æ re.ĩ.. cui ↄfiteduʒ
i fi.ij. colã. Fateor tñ ꝙ laici poſſunt recnꝛꝛeꝛe
ad ipᷣm ep̃ᷣm pro oĩbus pnijs ut. S. dixi. ſed nõ
tenent᷑ niſi pꝛo publicis nel caſibus epo ꝛeſeꝛua
tis. ¶ In alijs autẽ pñt recurreꝛe ad ꝓpriũ ſa
ceꝛdotẽ.⁊ idẽ dico ĩ alijs clericis habitãtibꝰ. j.
pochiam ut ĩ.c.cũ ab ecclłiaꝝ.⁊ qð ibi dixi.S.e.
Mãquid autem ualeat ↄſuetudo ut quis poſſit
ad libitũ eligeꝛe ſaceꝛdotẽ cui cõfiteatur diẽ ho
ſti.ꝙ nõ quia hec ↄſuetudo non eſt rõnabilis
qꝛ neminẽ exaiat ⁊ cura nõ eſt ↄmittẽda niſi di
ſcꝛeto ⁊ exaiato nt in.c.ij.de eta.⁊ quali.⁊ i.c.
cũ ſit ars artiũ eo.ti.ñ.n.oẽs pᷣſpiteri ad h̊ ſũt
apti.facit.c.cũ ĩ illis ð pben.li.vj. Itẽ ꝑ hãc ↄ
ſuetudinem diſrumpit̃᷑ nerus eccleſiaſticꝰ diſci
pline ⁊ iõ non dʒ ualeꝛe nit in c.cum inter nos.
ð conſue.⁊ nõ hoc dictũ cõtra illos qui eligũt
ſibi ſacerdotes ad libitum. fatetur tñ hoſti.ꝙ ſi
conſuetudo hẽꝛet ut alij exñti in dignirate puta
abbati archidiacono nł alteri prelato fierer cõ
feſſio tunc naleret conſnetudo quia iſte nomine

L1

De offio. rodi.

dignitatis ſue põt pꝛeſcribeꝛe hanc cnꝛaʒ ⁊ per
pꝛeſcriptionèe efficit᷑ proprius ſacerdos.qð nõ.
pro hᷣ ego albk. gecs Auaget Pednes
ditis. z. c. cũ oli de preſcri. ¶ In gl. i. v. duos
ſolidos ibi ſii preſcriptũ. uult gegl. ꝙ i q;tirate
cathedratici cnꝛꝛat pᷣſctiptio. An autẽ poſſu pᷣ
ſcribi ꝙ mihil öbeat: faerũt opi. ⁊ dic ut dixi ĩ
.c. uenerabilibꝰ. j. ð cẽſi.? uið gl.x. q.iij.c.i.q̃
dicit ſe creder̃ ꝙ iſti duo ſolidi debẽt eẽ aurei.
⁊Z pꝛo hoc facu qꝛ lex appella:oe ſolidorũ itelli
git de aureiſ.⁊æ antiqͥtꝰ.lxxij.ſolidi faciebãt nnã
libra auri. nt i. I. quotiẽs. C. ð ſuſcep.æ archa.
li.x. ⁊ iõ ðberẽt᷑ ſʒ illã extiationẽ niſi ↄſueiudo
ſit i oppoſitũ hodie ueꝛo iſti aurci qui ſũt i uſn
ↄſtruitur libra ex lxxxvj. In gl. in. V. quaꝛraʒ ĩ
fi.uult g gl. ꝙ ex ↄſuetudie eps ꝑcipicbat hic
iſtam quartã. æ ide Inn. ſʒ alibi ↄtra dic. g me
lius ꝙ decia ð iure cõi debet᷑ illi eccleſie i cꝰꝑo
chia predia ſita ſũt nt i.c.fi..de ꝑo.ſʒ quartã
partẽ decimaꝝ debʒ eccleſia ꝑꝛochiał.daꝛe epo
iuris epalis 20e ⁊ ita loquit iſte tex. unde ð iur̃
cõi epᷣs ꝑcipit hanc quartaʒ. ⁊ nide tex.in.c.de
q̃rta j.de pꝛeſcrip põt eni iſta quarta pꝛeſcribi
ut ibi. ⁊æ de mã gl.dic ut plene nõ.in c.cũ cõtin
gat j. de deci. æ ide dic ð qnana moriuariorũ.
na lʒ ſtet ↄſuetudini iñ illa ceſſante deber̃ qrra
ut eſt tex hic ⁊ ſic declara glo.ſe ¶ In gl i. v.
pẽſatis ibi iuxta faculiates.⁊æ nõ ex hoc iuncto
tex.quałi debeat ſe eccleſie hr̃e in ſolunione ꝓ
curauonũ ipᷣe uiſitationis nã debẽet ſolueꝛe pẽ
ſatis facultatibus eccłiarũ.ſi eni eccleſia ẽ młiũ
tennis ꝙ uix ſufticit ad tenẽdũ ꝛecroꝛẽ nñ debẽr
Opelli ad anqͥd ſoluẽduʒ: ad hoc.x. q.iij. c.vcex
nimus. æ. c. epi. æ ſatis ꝓbat᷑ in iſto iex.ibi moð
rate poterũt exhibeꝛe.nam illud dicimur poſſe
qð cõmode poſſumus.nt i.l.nepoſ. ꝓculo.ff. ðᷣ
v. ſig. z. xxij.q.ij. faciat hõ.Er glo.opp.õ tex.
in eo ꝙ iſte abbas egin ut epᷣs cõpellerer̃᷑ expri
mere que ſibi debebat᷑ a capellis monaſterij nã
nemo iuitus ↄpellit̃᷑ ageꝛe.C. nt nemo iui.in ꝛu
bro ⁊ nigꝛo. So. Inn. æ alij doct.muliũ iſtant
? uarial lect.ponũt ad tex.ſʒ tres ſunt pꝛicipali
oꝛes intellectus. Drimus ꝙ eps hic dicebat
iſtas capellas teneri ad multa inra ad qᷓ mime
obligabãtur æ quotidie exigebat plus debiio
ideo egit hic abbas noine capellaru conditõne
legis diffamaꝛi. C ð inge. manu. ubi hẽ ꝙ ſi qᷣſ
diffamat aliquè dicédo iliũ ſun debitoꝛc uł poſ
ſideꝛe bona ſua uel quid ſile pot adire iudicem
2. ĩpetraꝛe ut terminus illi prefigat᷑ ad docẽduʒ
de itẽtione ſua: als clapſo termio imponat ſibi
lilentin.⁊ nõ hũc ĩtelleciũ.nẽ gꝰ opetere ↄduõ
illius legis pꝛo uexatiõe extraiudiciali ut bic. 2
iſte intellectus eſt principalioꝛ. Olßs intellecinus
ꝙ hic fnit iploratũ officiũ iudiciſ qð ẽ latſſimũ
.l. i. ff de iu. om. iudi. æ ↄpetit ſemꝑ ubi ſubẽ in
ſtitia ſeu eqt as ¶ ʒ intellecius ꝙ abbas hoc
egit negatoꝛa negando ꝙ iura poſtulata ꝑ epᷣʒʒ
ſibi deberent᷑.æ ð hac negatoꝛia nõ in c.exaia
ta. de iudi.⁊æ ſi abbas ꝑcipiebat iẽpoꝛalia i iluis

capellis agebat nomie monalſteꝛij. ſi neꝛo ſpecta

bãt ad capellas aveda⸗ nom e capellaꝝ. q
põt ut.S dixi. ¶ luimo hic queritur nuquid
iſta iura epalia poſſint ↄpeteꝛe inferioꝛi pꝛelato
excluſo epo.dic ꝙ ſic.vVn põt inferior prelatus
pꝛelſcribeꝛe ĩ ceꝛiis eccłijs hec iura epalia uel
tem eoꝝ ſᷣm ꝙ poſſedit ut.j.de pꝛeſcꝛip.c. audi
tis. ?.c.cũ olim. ꝛequirit᷑ in in pꝛeſcriptiõe ſcia
illiaus pura epi qui hec iura poſſidebat.nã i iſtiſ
incorporalibns nõ ꝑditur quaſi poſſeſſio ſine
ſcia poſſ detis. C. de ſeꝛ. æ aqua l.i.=.ij. vn pᷣm
Inn. hic ſi nolo pꝛeſcribeꝛe ius epi requirit ip
ſius ſcia.ſi vo ius infeꝛioꝛis ſufficit ſcia illius ⁊
nõ requirit᷑ ſcientia epiſcopi ⁊ idem in ſimilibꝰ
de hoc latius hic peꝛ Inno.⁊ in. c. bone.ij.
de poſtu. pꝛela:
. . piſcopꝰ uiſitãs mo
T iux t. naſterium nõ itrodu
cit ſeculares ſed duos nel tres canoni
cos ſuos cũ aliquibꝰ religioſis. Dremittit mo

niuum ꝓhibiiõis. fo ꝓhibet ibi tam ieꝛ ¶ õ
pᷣmo ibi indecẽs ꝙ abſtinendũ ẽ ab eo qð no ðᷣ
cet.ea enim que ſunt ↄtra honeſtatẽ uel ledũt fa
mã extimationè opinionẽ uel ſunt cõtra bonos
moꝛes no dicunt᷑ poſſe ut in.l.filius ⁊.l.oↄditio
nes. ff. de ↄdi.inſti.⁊.xxij.q.ij.in.c.faciat hõ.
6 fo ꝙ epus niſitat monaſſeria ſicut et
clelias ſeculares.x viij.q.ij.monaſteria ⁊ i.c.i.
de cenſi.li.vj.cũ ſi. Mõ ʒꝰquot quales ⁊ quã
tas ꝑſonas põt epiſcopus introducèé in moaſte
rium tepore uiſitatiois æ adueꝛte qꝛ in prin.c.
tex. vr̃ inuere ꝙ nõ debẽt plures peꝛſone intro
duci etiã ad clauſtꝝ ut pʒ ibi in clanſiꝛo. Sed ĩ
v. firmit᷑. vr̃ inueꝛe ꝙ in.c.apło dũtaxat intꝛ0
ducere no poſſit.doct.tñ non aꝑiunt ſʒ puro ꝙ
etiã ad clauſtꝝ introducẽ nõ poſſit niſi ꝑſonas
hic ↄtentas ꝓpter rõnem lre poſitã in pri. naʒ
dʒ extẽdi ad lites rõis.l.cũ pr.O. dulciſſimis ff
de le.ij. ¶ Oop. 3 tex. ⁊ vẽ ꝙ nõ poſſii epᷣos
ſecũ ducere niſi duos ex canonicis nt i. c. ð cete
20. 7 in. c. ad andientiã. de cle.nõ reſi. Soluunt
doc.ꝙ illa iura ꝓcedunt qn epus uult lecũ ſeꝑ
ducere canonicos nã tũc nõ poteſt ulira duos
grauare eccłiã ſʒ iſte loqtᷣ iĩ aciu niſitatõis ñ eni
diu priuat᷑ eccłia canonicorũ ſuffragio.dicit tũ
hoſt. ꝙ ↄſiderata mẽète lr̃e põt plurcs ⁊ pancio

res epas ſecũ ducẽ ſᷣm qualitatem perſonarũ.
¶ qrit᷑ nũq̃d epᷣus debeat ſecũ hre ꝑſoas qũñ
taxat hic ↄtẽtas dũ uiſitat ecclias ſibi iubiectas
So.i mõaſterijs monialiũ fua cie. aitedeies ðᷣ
ſta. reg. ⁊ hodie nide qð hr̃ i eæua. Hoi. viij.q
icipit.dʒ nbi dr ꝙ eps uiſitãs captʒ ecclie cathe
dralł dʒ eſſe ↄtẽtꝰ tribꝰ clericis quoꝝ unꝰ lit re
ligioſus.dʒ ẽt bẽe ſecũ unũ notariũ clericũ. ille
iñ tex.tollit ↄſuetudinẽ ĩ oppoſitũ vñn nõ ualet
cõſuetudo ut epus ſolaus debeat intraꝛe capim
tẽpore uiſitationis. n glo. i. in fi. tene pte
dentẽ itellectũ qui ſatis indicio meo ꝓbatur in
tex.nã excepcio firmat ꝛegulã in alijs.xxxij.q.
.Vij. dus. æ i. c. ij. de conin. lepro. ſed texins hic

fot icllen ioſmie oi
ifit,ni henin

unnd i loelamt e
cus gitni u⸗
catai na non
6 eunge rs ulicun nnhn
ſ

u e⸗ 9 o⸗ en
rpvilo ioi oNg
imſtmn ihonli ach eune⸗
umi imnii ptniſtbis i
ier heꝛerle io n ol iuen an
go onme l in hi ene ſun
iit yisi nian iniim tnluin
linioni mne u nlinen le ce o
eysglnecnic hoii thiſt .
lic ſumin ro of ic/tont k d,4
io e uuſihitli i⸗ hoͤt tene ñn
Iunir o r g iba ſie in ſricr iel
Autiurodh bre i iteleau ave er ia
ctl igniicaroe bie poſlt debet te
lü inteleci ae uce bie pin doc
Mur h'mnd ni ler docelin er iun vo
Algnitcaione Oprebiditernzen gue it
ionzn gaiin adiis ehreſn.
ſihegleiñ ſnn bielmu ſo ge dore
15 Mrebenaſt ne int gelge vnſcti
ci r hottmn inine on ſoe
nilgge iunſinons (Mhb
nmeilſgienn ai n ani
H loe ſufiü pot anö ſefü
diccg nnpcſne inrir hi cnim
iy nrintlen,.
anenlale ſonüſnßz ſginoo

hibentigro ſtz prinedz
nngpo ſſtz grinebit e
iezpnt detiſedbi net

vane
jo
nis ol c̃
bes. 1.4
icid 4
do⸗
1 .
ncin
ge lege⸗
ſolii b⸗
ca ſed
ex. vñn
bendi
poſſom
Hqa in
lpo goo
mos ice
giuni a i
vo ſpecn
melor e⸗
go. nole
ſtür i reen
Mtüti d.
ꝛie
ſtit i recip⸗
pcoratoe
eneradin
ſtti tecipie
Neni ni.t.
Mnitec
lunſdinon
ſpnodas
ibeonci
ca ſoli di
flena upu
giſtrala p⸗
bicnina
eſſe / Nee
quibſat m
Im dc.
l.x. q. i e
lus izell
disnai n
nalnior
nidas dlod
tcche ſecnl
morera
9hreded
iter ceicr:
dioceſann
Auene⸗

106
loni
i
gon tdl
. lis
e . eden,
tc ditid rn
, dcl nnſf
Nchos MN i nn unſen
Fnne ln nczn i aurl 6
cK: ienrn⸗
heſſu rlloch⸗ atn Naaunliſnl
uani Dreſcrber ſbirſtiii Dehen
Aie enenpſe aſphnetrin
nin ote⸗ Nſiur in l,
Ai Dlf aunniin ga
emd ſüpuſdig Oiiurnn cnel
rmr 1 is Ccele iſclaſe⸗
N1en nbeeſo⸗ drt li hun lirin
Alrin sſarl ioigne, lbcj nin
SLü Nöguri . rbffari
Nangj niſcenitente nlise
hn h edaeluin Meſcenin nlt
maN dedo ea n
ge oſne ne. bar⸗
8 .
eic. 6 nSn .:
E Cineng Stornnin
guan liennn d
ri Etſenlmestl nsbin a
1e cos ugtinlinbe igtse an
Lduf numn phlig Goſs Pengene
4 nvon sfo ghbabimnn 1
4 pmd diintetig nſ nnti den
Ao dane eteocdnod
n 4 mare ſonn nſtni i ttüit
ri menmuimkonnnoni on con doni
nons ſocm oſe r n flio lgiin
n ifceol nlie mig inc lulrbi
.v. ifogepus Ulſta nonuleni ſan eet
1c. lelis ſeuanes li /inoletene icl
p reenil cil. Mo; nerulsrn
R un homs dotepſtons gtocucein noſe
nli Iiomtepore oltatds 1AAtenee iaprint.
edi er Kinuee g n Cir nts eſoreinno
et G cünltann indnfo Dl⸗
oö Ptrni N imnergint n Eumum
ſe duen niolt a ti nihim hngr
3 cti d cutinnoteen voſl nigonns
W. . , .,ner
zn bicotentis pprer ſͤnnleppli Min
r genil g us oi iih, 4ini⸗
Aijntſig ninſtihn
u iiuennl tmcemisnicd
n id⸗ Andrmni drle oil Oolmn
lunt „eince ehns voltleciſ
hun elin n ettini edn s
pal tagoſicos nanit ho 7,4
duenenoſllts t gisf
zaigelocfiaca uſtatoſe⸗
n un ulihiie i igunn
Goprmiln efei ersty⸗
3 waera Me ee
au ig iti nrlnin iin
mönt rsis i i aifis
1n nla Pius
upt 1 be insci sfudn,
00 e
goct
9ℳ0
.
Veuos
ſa
be i
bet

¶ De offio rodi.

excludit oẽs ſeculaꝛes ⁊ ſolũ addmirtit duos nł
ires de canõicis ecclłie gꝰexcludit oẽs alios cle
ꝛicos q nõ ſũt canõici.⁊ ð canõiciſ fecit tex mẽ
tionẽ qꝛ epiſcopuſ dʒ iqꝛẽ cũ ↄcilio capli ſui ut
i. c.ſi qꝗs neꝛo.lxxxvj.di.⁊ ĩ.c.qualit᷑ ⁊ qñ el. ij.
de accu.⁊.xv.q.vij.c.nullus.ſʒ nõ bñ hũc tex.
ꝓ litatõe illoꝝ iuriũ ut totũ capłʒ nõ teneatur
nec poſſit epiſcopuſ ſecũ ducẽ tẽpoꝛe uiſitatõis
monaſterioꝝ:æ huipᷣuiſiõis duplex põt cẽ rõ.
nt conſulat᷑ monaſterio ne ĩ tãta turba tiat niſi
tatio.fo fauoẽ eccleſie cathedꝛalis ne deſtituat
ecclia ſuffꝛagio canõicoꝝ maxie ĩ uiſitatõe totiꝰ
dioceſis ⁊ ſic limita gl.iſtã.

2 Lex dioceſana ⁊? lex
0 J lectus. iuꝛiſditõniſ ſũt dineꝛ

ſe unde ꝛes indicata ĩ nna non obſtar
agẽti ĩ alia. In pꝛĩa ponit᷑ ptiſ ↄqueſtio. In ſa
pape ꝓniſio ibi cũ g ¶ Mõ prio ꝙ moaſteꝛia
pñt hẽe iuriſditionẽ tẽpoꝛalẽ atqʒ eriã exigẽ cõ
denationẽ pecũiariã ꝓ exceſſibus ſubditornʒ.
Et ex hꝰ⁊ ex tex.nõ.ar.opti.ꝙ index ecchaſti
cus põt iponere ſen infligẽ ↄdenationẽ pecũi
ariã.æ ꝑ ↄns põt mulctar̃ ſubditoſ ⁊ młxtã ſeu
ↄdenationẽ ↄueriẽ ad utilitatem eccłie de quo
nide pðᷣ plene dixi ĩ.c.lʒ. ð peis.⁊ bñ. facit.xvj.
q·i.i.c.ſtatuimꝰ.⁊ ꝑ hoſt.i.c.i.ðᷣ homi.li.vj.=
qð dixi. S. e. inefra gabili.i. fi ¶lfo nõ ⁊ tene m
ti. ar. opti. ex iſto tex. ꝙ vba ſnie ſũt ſtricte ĩtel
ligeda ⁊ ita nõ debẽt hr̃e illũ ĩtelleciũ quẽ ex la
ia nocabuli ſignificatõe hr̃e poſſũt.⁊ debẽt re
ſtringi ad illũ intelleciũ quẽ ſtꝛicte hr̃e pñt hoc
ꝓbat in tex. hꝰ mõ. nã lex dioceſana ex lata no
cabuli ſignificatione ↄprchẽdit etiaʒ ea que ſũt
iuriſditionis nt ꝓbat᷑ in. c. anditis de pꝛeſcꝛip.
Et nõ et hic gl. ⁊ tñ ſnia hic lata ſꝑ lege dioce
ſana nõ ↄprehendit ea que ſunt de lege iuriſdi
lionis ſʒ capit᷑ lex dioceſana ſiricte pꝛout ſpẽs
diſtincia a lege iuriſditionis ¶Mõ ibi ab anti
quo ⁊ tene mti ꝙ i exactõe iuriũ põt actõ ſe fũ
dare ſup antiqua ↄſuctudine dũtaxat hic enim
abbas nõ allegauit prinilegium nec aliquã aliã
iuſt cãm in nẽdicatõe iſtorũ iuriũ ſʒ ſolũmodo
ſcebat ꝙ ab antiquo iſta ptinebãt ad eũ.facit
ad nõ in. c. ꝑuenit. de cẽſi.ubi doc.ponũt aliaʒ
praticq. nã dicit ibi Jo. an. ꝙ petẽs cẽſũ ſibi ð
bitũ ab antiquo de cniꝰ iitio nõ ẽ memoria pot
dicere ĩ libello peto talẽ cẽſũ ex uſta cã ab iitio
ipoſitũ ad qð pꝛobãdũ induco tẽpus ð cuius
initio nõ eſt memoria quaſi innuat ꝙ tẽpus dʒ
adiici ad ꝓbationẽ cẽ hic eiʒ hes aliã thcoꝛicã
ut pciſe poſſit actoꝛ ſe fũdax ſuꝑ ipeur ꝙ abã
tiquo talis cẽſus ſibi debet᷑ pꝛo hoc facit.c.ad
aplic. j. de ſimo. ¶ In gl. ij. diuide hãc glo.
principal: in duas ꝑtes. In pria parte gl. poit
diuerſitatẽ inter legẽ dioceſanã ⁊ legẽ iuriſditi
onis. In fa parte ꝓſequit᷑ an mõaſteria cũ eo
rum capellis ſubſint epo quo ad utrãqʒ legẽ ⁊
in pria parte glo. pꝛoſequẽdo alia ſingularia q̃
ſpecrqt ad utrãqʒ legẽ ur ponẽ unã zgulã ꝙ ea
que ↄiiſtũt in recipiẽdo ſunt de lege dioceſana

nt dare cathedraticũ uł aliõ exhibeꝛe lerniciũ.
ea vo q̃ ↄliſtũt i dãdo ſpeciãt ad legẽ iuꝛiſditio
nis ut collatio ſacramẽtoꝝ ⁊ ſiłia.⁊ ſimilẽ glo.
hẽs. x. q.i.i ſũma. Inno. latiꝰ ꝓſequit᷑ hãc mãʒ
i. c. i.ð ſta. reg. ⁊ ibi prio ꝓ equit̃ hac mãm po
nẽdo ea q̃ ſpectãt ad utꝛãqʒ legẽ.poſtmodũ diẽ
ꝙ nõ põt i hac mã dari regła iuariabil s ⁊ cer
ta qꝛ i iuribus antiquis nõ reꝑit᷑ ꝙ aliqua ſint
de lege dioceſana z7 aliqua ð lege iuriſditõis. ſz
ſolũ i hac decretali nona que in plene nõ expli
cat ſed ſolũ fac mentõeʒ de his que ↄtinentur ĩ
tex. vñ unica ẽ lex epi.ſ.dioceſana ſub q̃ cõpre
hendit᷑ lex inꝛiſditõis unde ſolũ iĩ expſſis a iure
poſſumus faceꝛe iſtã diueꝛſitatẽ iter iſtas leges
ſz qa iure cautum eſt ꝙ monaſteria nõ ſubſunt
epᷣo quo ad legẽ dioceſanã ut i. c. i.x.q.i.poſſu
mus diceꝛe fm enʒ ꝙ ea a quibꝰ monaſieꝛia re
piunt᷑ a iuꝛe exẽpta ſũt de lege dioceſana. reliq̃
vo ſpectabũt ad legè iuriſditõis. 2 hec doctria
melior eſt ⁊ cõior qᷓ; iheorica glo. naʒ illa regla
glo. nullo iuꝛe ꝓbat᷑ nullibi.n. dr ꝙ ea que ↄſi
ſtũt ĩ recipiedo ſint de lege dioceſana. 2 ea que
ↄſitũt ĩ dado ſint ð lege iuriſditõis.⁊ hec ꝛegn
la aꝑte vr̃ repꝛobari prio ĩ eo ꝙ; ꝓcuratio ↄſi
ſtit i recipiẽdo ⁊ iñ monaſteria nõ ſũt exẽpra a
ꝓcuratõe ðᷣbita rõe niſitatõis ut i. c.ſopite ⁊z.c.
nenerabili ð ceſi.¶ Yrẽ q̃rta moꝛtuaꝛioꝝ conſi
ſtit ĩ recipiẽdo ⁊ nibilominꝰ mõaſteria ad illã te
nent nt i. c. requiſiſti.j. de teſta. Itẽ᷑ ſynodꝰ nõ
oſiſtit ĩ recipiédo qᷓnimo epᷣus ibi pᷣeſt ⁊ exeꝛcet
iuriſditionẽ æ punit ↄtẽnẽtes neniꝛe.⁊ iñ fʒ gl.
ſynodus ẽ de lege dioceſana. tene eꝛgo pᷣcedẽtẽ
theoricã Inno. ꝙ ultra ea que ſũt ĩ iur̃ expᷣſſa
ea ſolũ dicemꝰ de lege dioceſana a quibꝰmona
ſteꝛia ꝛeꝑiunt᷑ exẽpta. fueꝛũt eni iſta uocabła ma
giſtralia potius ꝙ;ᷓ iuris. Et iõ nit hẽamus clare
hãc mã n diſcurrã ꝑ ſingłares cãus q nidetur
eſſe ðᷣ lege dioceſana ? uidebimꝰ ꝑ hos caſus a
quibꝰ ſũt monaſteria ecẽpta ab cpᷣo.2⸗ prio ᷣm
Inn.i.d.c.i.caihedraticũ ẽ de lege dioceſana.
alk.x.q.iij.c.ij.illud iñ.c.in hoc nõ pꝓbat ſʒ me
lius facit. c.quã ſit.i fi.x viij q ij. queʒ tex. tene
bis mẽti qꝛ ẽ pricipalis in hac mã ĩ fauoꝛẽ mo
naſterioꝝ. Ocit eni inteꝛ cetera ꝙ nulł nexatio
nibus ul ohſequijs ſecularibꝰ.i.ad que renẽtur
ecclie ſeculaꝛes uł canonicis iuribꝰ ſubijciuntur
mõaſteria. Ec nõ hoc uliimũ nã ſub h̊ ſatis põt
oprehẽèdi ſolutio cathedratici. facit etiã. x. q.iij
iter cetera. o debita ꝑs oblationuʒ eſt de lege
dioceſana.x.q.i.de his.?.c.antiquos ſʒ Inn.
Alduerte oli eccla tenebat᷑ dare epᷣo qñʒ medie
tatẽ.qnqʒ tcrtiã ꝑtẽ oblationum ſʒ monaſteria
erãt exẽpta ab iſta ſolone ⁊ etiã hodie ſũt exep
ta ut ĩ.c.i.de ſta.re.⁊ i. c.nimis ð exceſſ.pᷣla.⁊
i.c. cũ ꝓ utilitate.xvj.q.i.hodie ãt ẽt eccłie ſe
culares nõ tenent᷑ aliqͥd dare epo de redditibuſ
aut oblationibꝰ niſi ĩ caſibꝰ inꝛe expᷣſſis de qui
bus S.eo.ↄquerẽte.⁊ probat᷑.x.q.iij.c.i.⁊.ij:
Dubitat᷑ m̃ hodie nũqͥd ð donationibꝰ iter ni
nos teneant᷑ ecclie ſoluere quartã epᷣo ſiẽ ienent
2

