Sʒ actoꝛi põt ↄſuli ꝑ actionẽ ⁊ replicatiõeʒ do

Eli. ut ꝓbat᷑ in.l.pᷣtextu. C. de tranſactio.

Eniens Tranſactio facta de

rebus eccłie ꝑ p̃ᷣlatuʒ
ſine ſuꝑioris ↄſẽſu n obligat ſucceſſo

rem:æ quotidie allegat᷑ iſte tex. Dria ꝑs HM
¶QMs

queꝛelã.ſcðᷣa dat iudices ibi mandamꝰ.
primo iuncta glo.ꝙ ſacramentorum q̃daʒ ſunt
neceſſaria quedã uoluntaria. Et ꝙ oĩa ſacram

ta debent peꝛcipi ab ecclia paro.hiali ¶ Scõo

nõ ꝙ ſuꝑ decim s põt itcruenire trãſactõ inteꝛ
ꝑſonas eccliaſticas ut ſoluãt aliquo ꝛetẽto:⁊ h̊
declaꝛat᷑ i. c.ij.S.e.ubi dicituꝛ ꝙ ſupeꝛ decimis
põt ↄponi:nam debʒ intelligi ĩ ↄpoſitõe etiam

non gratnita:nam ꝑ iſtam ↄpoſitionẽ deiqua i
tex. monachi nõ ſoluebãt itegrã vᷣcimã. ¶ Mõ

ʒ ex boc ⁊ ex tex.ꝙ etiam religioſi tenentur od
ſolutionẽ decimaꝝ que ratiõe predioꝝ queſita
ſunt.j.paꝛochiã alterius ecclie:de quo uið qð
legit᷑ æ⁊ nõ.in. c.ex ꝑte.⁊.c.nuꝑ ⁊.c.ſuggeſtũ.j.
de decimis: ¶ Itẽ nõ ⁊ tene menti ꝙ ſup inri
bus eccłie imobilibꝰ z ſpũalibus põt rectoꝛ trã
ſigeꝛe ⁊ ↄponeꝛe in preiudicinʒ ſui ipᷣius ita ꝙ;
ↄpoſuio nalebit toto tẽpoꝛe quo eccłiã poſſide
bit. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ ſingłariter ꝙ rectoꝛ
eecłie poieſt contrabeꝛe ſuper rebus ecclie ſine

imoedrtn bimi
isonibaſtipn⸗ glen nngen
ſerzugtmabaſt iügt unn .
ento deprelelbronn s ipnlomamt

itpi⸗ ſnchmin keſinn nd
eninc onlains tatnimm:
u mt hſtieniinnud an Ko
Pr golainiſtnanunftni Auicz
ictos gonmls tist en de m.
nbeis eizlen rdfont Cr aro inttii
tect nmpnsttia ſolnie eciap n
urCreneſauns delventspſerurz ſol
Nlimg. Qeid in d denicts eclu des
Nene indicd cNoi gen⸗ E iſe

ibmne g nco ſdieleguon e grn olze

lcſtſunmmng eulleon ez ine
ſuni cloglinnn tdlint nigl tichn
allontg hins i meſſur ni per
mrnſdoliminit irlmmaii hol
ithcaming one Anſnure hh 1ane
uſen aſenerel Copvs pl nice n
lun teſtene gegtonise gödni
ſale Niſonlsi5 zam daſt.
n gog ſunnnii ouſnis
ncgnlatisre giri coſt
gnnieg dmoi
Gllae.Nr ii, ldenigzin Pn
Altygentlacſignitig Cnlsn
eluncin Ansmi

, 010 fun
Nimmriinfn .

nones
8 adoꝛ

poſſe en
ſu poten⸗
giocx: .
c. i..
ſcaor be⸗
ſci P iin
pden i
fin ci e
ſoi toͤſe
geſtate
hoc dici
cicndoʒ
reddind
pl:t i⸗
do boc
viucr.
wr olra 4
cgen oll.
miie de
ſlodent l⸗
ci. cij.ð
cmirpide
enim
no balur le
I tt. dda.
qoo j cogn
So. dode
t üc doc 97
menie 5den
ſonunter un
F. paaor
tioes n d
eccha has
1 vos 50
ris zuaon.
ligae reitu

Snrals at:

iini ul iine
orifiſr i nc,öipen
A eleti grhfo n
tnimndatſtcht n
huitnnnn in d nnicz

rſegnints en elirl cie

un Göcealirhim Gnncn
nmo no or menmnrni mnte gprr
neſi⸗ lie rincprmm e, gbnrhit
Aulvel lenrri alus hinie mn ie, iſo
uler onn in po⸗ irc h ,
glo . bino⸗ ne iin mlg'ge
dig eeutenitaunnifnrcimnmf
mmor irliged dünaer Oegconograc
on diins edannicoſe nont li⸗
ittn iiddetentige nüſgtons dir
Muien wenilſim dedota
lünacſergereitiencndaumn wiate.
Grmio llh ninitnhleinn
lanr pti n zenn C lenuſt⸗
Vunleto rn d

Ehiels a ah iun

ne pors in ietſt hatſe

=,

goen

n . 1
nu hitpclin Urocba

ons Nnnmſte hnd en
eſooidlepo nint
ckg nactnn

ſoms chaſitns

gelmiitid1d

. roldienlegt ſen ne-
miinrirlust huin

,mmnonnq ſnt
w unengo gin
in neti vſnnn Eig üſccan

ſuperioris auẽte nt cõtractus duret toto tẽpor̃
quo ipᷣe eſt ſaturꝛectoꝛ:⁊ neſcio alibi ita bonũ
tex. ¶ YNẽ nõ ꝙ ſine auẽte ſuꝑioris non poõt r
cioꝛ ecclie tranſigeꝛe quo ad inferendũ ppetuũ
pᷣiudiciũ eccłie: æ ex hac parie ĩfeꝛo ꝙ recioꝛ ec
cleſic nõ põt trãſigeꝛe ſi per trãſactõeʒ ꝛcs imo
bilis ecclkie remaneat penes aliuʒ: ſʒ nalebit tꝛãſ
actio ĩ uita ſua dũtaxat ut hic:de quo nide qð
plenins dixi.S. e. ↄtĩgit. ¶ Neʒ nõ pena in
ter alios acta non debʒ obeſſe alijs.¶ Eõ ibi

ex quibuſlibet rebus:⁊ ibi ex integꝛo: ꝙ geci
? itegre ſoluenda de omnibꝰ uñcũqʒ. is

collige foꝛmaʒ petitionis cum decime aliquo tẽ
por̃ non fuerũt ſolute:nam de pteritis põt peii
extimatio:æ in futurũ poteſt peti ut reus condẽ
net᷑ ad ſolutioueʒ ðᷣcimaꝝ. Si ergo fruciuſ mi
hi debiti nõ extãt poſſum peteꝛe extimationeʒ.
5 queꝛo nunqd iſte tex. itelligat᷑ etiã i deci
mis ꝑſonalibuſ ur̃ pᷣmo ꝙ ſic:qꝛ tex.lo q̃tuꝛ idi
ſtincte Zriuʒ tenet hoſti.iũ qꝛ ĩ pncipio fit ſoluʒ
mentio de predialibus:tũ quia i peꝛſona currit
pᷣſcriptio ſᷣm opiniõeʒ:hoſti.tũ qꝛ monachi nõ
tenent᷑ ad ꝑſonales decimas. Mõ hoc ultimuz:
2? ideʒ tenet hoſti.ĩ.c.nouũ genus de deci. MRoö
qꝛ ꝛeligioſi acqrũt mõaſterio:monaſteriũ auteʒ
nõ tenet᷑ ad ꝑſonales decias. æ idem dic/ Inn.
i omnibꝰalijs qui alteri acqrunt Ex quo inteꝛt᷑
ꝙ ſi dñs eſt exemptus etiã a ſolutõc deciaꝝ nõ
lenetur dns uel ſernus de lucratis P ſeruuʒ ſol
nere decimaʒ. Quid aũt ð clericis ſecularibus
dixi plene in dicto.c.nonũ gen?. ¶ In gl. i. fi.
nõ hanc gl.qꝛ conidie allegatur. ex qna collige
vVij. eſſe ſacramenta eccłie quoruʒ qnqʒ ſũt ne
ceſſaria. duo nolũtaria. æ öclara nt ĩ gl.?æ adueꝛ
le qꝛ gl.ſentit ꝙ laicus etiã ĩ neceſſuaie nõ poõt
cõferre niſi duo ſacramẽeta? ut ſacramèiũ bapiiſ
matis. æ ſacrametuʒ pnie Crilmare vo æ exiꝛe
mã unctõnem cõferre nel corpus rpᷣi tradẽ nõ
põt licet in neceſſitate. de quo uide qð dixi i. c.
ito ð aſue. ⁊ ĩ. c paſtoꝛalis.i. pierea. ð offi.
dele. Wen 5 ex glo.ꝙ ſacramẽiũ oꝛdinis
ꝗr᷑ ſacramentũ dignitatis:æ nlira expoſitiones
gl. cꝛedo ꝙ dicit dignitatis: qꝛ ꝓmotus ad oꝛ
dinẽ ꝓſequit᷑ dignitatẽ. ut.iiij. di. deniqʒ in pn.
2 alibi dixit tex.ꝙ nulla dignitas ſeculaꝛis ſimi

lis ẽ ſacerdotio.xc.di.in.c.duo ſunt ¶ In gl.

in ueꝛbo cõfirmatã in fi.nota glo. ꝙ qntũcuqʒ
ꝛectoꝛ eccleſie trãſigat noĩe ecclie uł aliũ Sciuʒ
laciat ſi eſt talis cõtractꝰ qᷓ nõ poſſit peꝛpetuo
nalere ſine auctoritate ſuꝑioꝛis ille ↄtracius cẽ
ſeiur potius ꝑſonalis qᷓ;ᷓ realis:uñ obligat ꝑſo
na otrahetig 16 eccliaz. ſile i. c. unico ð ðlpõ
ipu. li. vj. ¶ In gl. pe.nõ bene nltimã qonẽ ꝙ
ꝛeciõ obligatꝰad obſeruãtiã ↄtraciꝰi nira ſua n
põt Zuenire niſi ecclia eẽt leſa:tũc en poſſʒ pe
tere ꝛeſtitutõeʒ ĩ integrũ.nec ob.c.ꝙ quiſ.⁊.c.
quiſqs allegata i glo. qꝛ loquunt᷑ qñ ↄtraciꝰ ñ
tenuit: nã tũc põt ꝛcctoꝛ iure cõi Zueniꝛe Sʒ o
Ocluſideʒ gl.opponit᷑:nã cũ cõpoſuio iſta ſit ꝑ
ſonalis ñ uẽ ꝙ eccha poſſit ledi: 8 ↄns nõ dy

e tranſactio.

poſſe peti rſtitutio.ſo.dicit hoſt. ꝙ ð facto eccle
ſia pot erat ledi puta qꝛ ſeruitoꝛes nõ herẽt Vn
uiueꝛe:⁊ iõ ſubneniẽdũ ecclie.ar.i.c.pe.ð cle.ñ
reſi. ⁊ i.l.minoribꝰ.ff. ð minori. diẽ iñ ſi iſte
rector heꝛet ꝓpriũ ↄpelleꝛet᷑ ſatiſtaceꝛe Zhenti
ſecũ ꝓ ĩtereſſe.ar.iĩ.c.ðᷣ mulia iĩ H. ⁊ ſi nlira.de
pben. ? i. c.ꝛephelibilis.F.ſi aũt. ð appella. Itẽ
Fᷣm eũ poſſʒ capi id qð cedeꝛet in ſuſtentationẽ
ſuã ⁊ ð ſe ↄquerat᷑:qꝛ dignũ ẽ nt male merui e
geſtate laboꝛẽt.l.boõa fides. ff. depoſui. õ
hoc diciũ bñn.ꝑ hoc eni uult hoſti. ꝙ ad ſatiſſa
cienduʒ creditoribꝰ alicuiꝰ rectoris põt tolli ex
redditibꝰ eccłie id qð cedeꝛet ad ſuſientationeʒ
ipſiꝰ:æ idẽ ſentit ĩ.c ꝑuenit ð fideiuſ S; nõ cꝛe
do hoc dictũ eſſe uexꝝ niſi ſaltẽ ipe rectoꝛ heret
Vñ niueꝛe.qꝛ quẽadmodũ miles lecki nõ ↄpelli
tur ultra ꝙ faceꝛe poſſit:æ ſemꝑ henda ẽ ro ne
egeat ut ĩ.l.miles.ff. de re iudi.ita dicenduʒ eſt
i milite dei ut nõ.gl.i.d.l.miles.æ nide gl. in. c.
ſtudeat.l.di.æ qð pleniꝰ dixi i. c.odoarꝗꝰ ð ſo.
2 i.c ij. ð pig. æ pleniꝰ ĩ repetitõe. S. qꝛ Vo i. c.
extirpãde.j.de pᷣpen. æ hoc ꝓcedit cuʒ clericus
ↄuenitur rõne ↄctus.ſed ſi rõne maleficij:tunc
nõ hẽtur rõ ne egeat: qꝛ dignũ eſt u male meri
ti ⁊c̃.dicia.l.bona fides ⁊c̃. F glo. quero
qũo dʒ cognoſci an pactio ſit reał uł ꝑſonalis.
So. ↄclude poſt doc.ꝙ aut agit᷑ de re teporali
⁊ tũc hoc ↄſiderat᷑ nõ ſolũ ex ueꝛbis ſed etiã ex
mente henuũ utrũ.i.qͥs noluerit ſe oblige? ꝑ
ſonaliteꝛ an ẽr heredes ſuos nt ĩ.l. iuris gerluz
.pactoꝝ.ff. ð pac.plenius ꝑ Maꝛ. i.l. ſpula
tiões no diuidunt᷑.ff. ̊ v. ob. aut agit᷑ de rebꝰ
eccliaſticis:⁊ tũc hoc ꝑpendit᷑ non ſolũ ex mete
2 vois pᷣhentiũ: ſDj ex ptᷣate iuꝛis.nã lſine ſaꝑio
ris auctoritate nõ põt rectoꝛ eccliã ꝑpeiuo ob
ligůe reſtat gut pactio ceſeat᷑ hͥ cau ponꝰ⸗ pſoakł
ꝙ realis:ut ꝛes ualeat eo mauo ualeꝛe põt.
on ualet tranſac
Reter e. tio ſupeꝛ iure pꝛeſẽ
tandi peꝛ quam nouus céſus imponi
tur eccleſie uel antiquus augetur. Uel notabili
us ſum ma ſic: Sicut ſupeꝛ iure ſpirituali ita iu
per annexo non poteſt tranſigi ut recedatur a li
te interueniente aliqua temporalitate. cõmunis
diuiſio ſecunda ibi.cum igiiur. ¶ Mota primo
ꝙ pꝛeſentatio quandoqʒ ponitur pꝛo iure pr̃o
natus. Vel poteſt tex. intelligi ꝙ ð ſola pꝛeleta
tione erat contentio que pars eſt iuꝛis patꝛona
tus:⁊æ non de toto patꝛonatu iuxta notata in. c.
nobis de inꝛe patꝛona. z peꝛ glo.xvj. q.vij.pie
mentis. a8. ecundo ꝙ limonia cõmittitur
non ſolum in mere ſpiritualibus ſed etiam in 9
nexis ipis ſpiritualibus quod tene menri: nam
ius pꝛeſentandi nõ eſt mere ſpirituale ſed anne
xum ſpirituali: ut in.c.quanto de iudi.⁊ tamen
ſupeꝛ hoc iure cõmittitur ſimonia. emens ergo
ius patꝛo natus uel aliteꝛ illud acquiꝛens inter
neniente aliquo tẽporali cõmittit ſimoniã
nõ. ꝙ nulla eſt tranſactio ſuꝑ ſpũali uel cõnexo
inteꝛucniẽte aliquo temporali. Sed opponitur

e trãſact.

contra tex. nidet̃᷑ eniʒ ꝙ non ↄmittat᷑ ſimonia ĩ
tranſactione ſuper ſipirituali ſed ſpẽs ſimonie.
nrin.c.ſuper eo ⁊.c. conſtituius.S.e.bic anicʒ
tex.inuit oppoſuũ So. iſte tex.dicit ꝙ uidet᷑ ſi

monia vbũ aũt nꝛ ẽ ficiũ.non aũt ðnotat pᷣciſãũ

Vitatẽ ut i.l.i. dieciſſe.ff.ð ni.⁊ ni.ar ¶ Se
cundo oppo.⁊ ur̃᷑ ꝙ alio ꝛeſpectu hec trãſactõ
non poterat ſuſtineri:qꝛ laici nõ poterãt ↄfert
uel angmentare penſioneʒ i ecclia.x. q.i.i.c.i.
7 ſeᷓn. z. c. nouerit.z. c.fi.ð ꝛe.ec.nõ alie. So.
diẽ Inn. ꝙ laici ñ ↄferebãt ſʒ tacebãt ⁊ ↄſetie
bãt. Fatet᷑ tam ꝙ ſi iſti laici ꝑcepiſſent ab anti
quo cẽſuʒ in eccłia potuiſſent illũ ꝛemitter̃᷑ ⁊ cõ
ferre ꝛeligioſis ⁊z ꝑciꝑe ius patrõatus.quod di
cit hoſti.nerũ ex auctoꝛitate ſuꝑioꝛis ⁊ non pa
ctione ꝑrtium. æ bñ loquitur. qꝛ alias ↄmitteret
ſimonia ut hic.ſed ſuꝑioꝛig ꝛitas purgat
niciũ ut ĩ. c. niſi de eren n giorn ber gl. ur
corrigi ꝑ ſequentẽ in qua dicitur ꝙ ctiã ſuꝑio
ris auctoritate non põt conſtitni eccłia cenſua
lis.ramen in delegato dic ut habetur.S. e.ð ce
tero. In oꝛdinaꝛio dicendum ut. legituꝛ æ nõ. ĩ
ꝛohibemus. ?æ i. c. ſignificanit de cenſi.
7 . Snuper ſpiriinali
Reten ec9. ſubiectione non lʒ
ranſigi. cõis diniſio:ſcdᷣa ibi reſpõde
mus. ¶ Mõ p? ꝙ ubi ↄſeſſio emanat ſub dineꝛ
ſo cõſtructo ſen dinerſis or̃onibus poteſt quis
adnerſe partis ↄfeſſionẽ quatenus fac ꝓ ſe rci
pe:æ quatenus facit ↄ ſe reijcẽ Ut᷑ nõ aliteꝛ:z
ſic ꝙ poteſt quis aduerſe ꝑtis con ceſſionẽ reci
pere pꝛo ſe ⁊ aliam pꝑtẽ 5 ſe iĩpugnaẽ de hac nã
nora plenius i. c.i.de ↄfeſſ.li.vj.⁊ ꝑ haꝛ. i. lL. au
relius in. .itẽ queſijt.ff. ð li.lega. 5 2
cõſeſſio fratrum nocet eccłie etiã nbi agit᷑ ð iur
ſubiectionis.ex ſola eni cõfeſſiõe iſtoꝝ fratrũ fe
renda erat õ eccleſiaʒ ſnia. cõcoꝛdat.c. dileci.
de cap. mo. z. c. ſuboꝛta. ð re iud. cuʒ ſi. ¶ ¶t
timo nota qð dixi i ſũmario ꝙ ſuꝑ ſubiectione
ſpirituali non poteſt interuenire tran ſactõ ĩtelli
ge interueniente aliquo tempoꝛali. Secus ſi da
retur uel teneret᷑ al ud ſpũale nt nõ gl S e.i. c.
ſuꝑ eo.⁊ ꝓbat᷑ ĩ c.nenies.õ e. le
colligi ex tex. ꝙ olim dñs ſeu ſuꝑior ſemꝑ pᷣſu
mitur dns uel ſuꝑioꝛ niſi ꝓbetur liberatio naʒ
iſti fratres cõfuebant᷑ de preterito dicẽteſ ſe olĩ
fniſſe ſubiectos.⁊æ mñ ſnia fertur de preſenti ⸗
eos:quia ⁊ hodie pᷣſumũtuꝛ ſubiecti aſſeꝛcti.n.
liberatiõeʒ ĩcũbit onus ꝓbãdi. vj.q.ult.c.actõ
7 facit ad pᷣmũ dicruʒ.l.ſine. C. de ꝓba.¶ Sʒ
q̃ro nũqͥd ſuꝑ ſubiectõe tpali poſſu trãſigi:pu
ta eſt ↄtentio ntrũ quis ſu ſeꝛuus an libeꝛ. Cõ
clude poſt hoſti. ꝙ aut ẽ dubiũ ð ſubiectõe ſen
fuiinte:⁊ poteſt trãſigi ut ĩ fi. C.e.aut ẽ ceꝛũ.
2 nõ nalet tranſactio ut in.l. inteꝛpoſitas. C. e.
nam inter ſerunm ? dnm non cadit obligano.
2 ſic non potuit dñs ſeruo obligari per iranſa
ctionem.dicta.l.interpoſitas.⁊ per illã.l.ide di
cendũ in trãſactiõe qᷓ fieꝛet iteꝛ mõachũ ⁊ abba
tẽ.n.n.nalet ilis trãſactio:qꝛ abbas ñ pt᷑ obli

gari monacho: faẽ aðᷣ nõ. Jo. an. ĩ regła nõ eſt
obligatoriũ i meꝛc. Hinc dicẽ Fre. ꝙ ſi abbas
ꝓmiſu mõacho ꝓmoto ad poratũ ſe nõ ꝛeuoca
turũ eũ i uita:no obſt e illa ꝓmiſſioe põt illuʒ
reuocare.ut nõ.ipe ↄſilio.cclij.⁊ dixi i.c.ciũ ad
monaſterium. de ſta. ꝛegu. qð nõ.
Suꝑ mr̃imõio trãſi
X Parte. gi nõ põt. Vel pieni
Aous ſic. Judex põt ⁊ dʒ ſe inteꝛponẽ ꝓ
trãſacnõe ĩteꝛ ꝑtes fiẽda p̃eꝛ qᷓ; i caſibꝰ i quibꝰ
iura hoc nõ admittunt ut ſuꝑ mr̃fimonio. Dini
dit᷑:nã pꝰ hoꝛtat᷑ legatũ nt ↄponat ẽt i calibus

ezr itl a⸗ q̃d ð caſibꝰ nõ expᷣſſis:ibi
i bis. WMiõ. pꝰ ꝙ offi iudicis ↄſiſtit nõ ſolũ ĩ

decidẽdo cãs ſm iuris regłas. Sʒ ẽt i ↄponen
do iteꝛ ꝑtes.dʒ eni iudex a pᷣncipio conari quã
tuʒ põt ut ꝑtes reducat ad ↄcoꝛdiã ⁊ ad bonaʒ
ↄpoſitionẽ.ↄcoꝛ.xc di totuʒ.⁊ i.l.i.F. ⁊ poſt
.ff. no:ope nu E ho. ſo ꝙ index põt ⁊ det
i penis iponendis ĩteꝛdum detraheꝛe ſeueritati
recededo a penis i iuꝛe ſtarutis ſi cã legitia ſub
eſt:utputa qꝛ młtuudo delinquẽtiũ ẽ in cã:⁊ lic
ſine ſcãdalo młtitudo plecii nõ põt. ↄcordantie
plime ſũt ĩ gl. Idẽ ubi ſubeſt alia cã legitia. ad
idẽ.l.q̃d eꝛgo. pena granior. ff. ð his qͥ nõ. ĩ
fa.ubi bar.dic̃ ꝙ etiã penã ſtatuti poteſt iudex
moderare ex cã. ¶ Mõ teꝛio ꝙ in caſibꝰ nõ ꝛe
cipientidꝰ diſpenſationẽ non dʒ iudex laborare
ad ↄcordiam qꝛ fruſtr aꝛet. ⁊ qui ſint illi
caſus . ſubijcict ¶ Nẽ nõ ꝙ matrimoniuʒ eſt
neꝝ nõ ſolũ apud fideles:ſʒ ẽt infideles. ↄcor.
]J. ð ↄſan. ⁊ affi.i.c.de infidelibꝰ.⁊ in.c.qio ð
diuor. ¶ JNiẽ nõ. ꝙ ĩ caſibus iure nõ expꝛeſſis
dʒ iudex ſemꝑ iclinaẽ ĩ ꝑtẽ hũaniorẽ ⁊ hr̃e eqni
tatẽ pᷣoculis:⁊æ penã iponeꝛe hito reſpeciu ad
ꝑſonas:cãs:loca:⁊ tẽpora:q declara nt ĩ gl.fi.
cio nõ ⁊ tene mẽti iſtũ iex. ꝙ ex gñali of
ficio ? ptᷣate legato ð latẽ cõpetit pt̃as diſpeſan
di ĩ his qᷓ diſpeſatio nẽ recipiũt.⁊ uide ad mãm
plene ꝑ Spe.i ti.ð̊ diſpẽ. S. ↄnter:ubi i princi
pio diẽ ꝙ legatꝰ ð latẽ põt diſpẽſare ĩ caſibꝰ in

ibus diſpẽſat epᷣi:archiepᷣi:pᷣmates:⁊ pꝛiarche
2 quilibʒ aliꝰ index ordinariꝰ cũ ipe ſui ordina

rius ĩi tota ꝓuincia geꝛens uices pape:⁊ maior
omnibꝰ poſt papã. de officio.lega c.ij. li.vj.
Eem Aiſpeniar etiam in caſibus in quib ꝰepi
? alij diſpenſare nõ poſſunt. ſ.in oibus q pape
nõ ſunt reſeꝛuata de quibꝰ i.c.qð trãſlationem
.S. de offi. lega. æ nide qð ibi dixi. Contra con
cilia ueꝛo gñalia diſpenſare nõ põt.⁊ idẽ tʒ ibi
Jo. an.i addi.i v.legatꝰ. ꝓ hoc.c.dilectꝰ el.i.
.J. ð pben. ð legato uero nõ de latere dicit ibi
Spe.nõ bile neꝛbũ ꝙ nõ diſpẽſat niſi ĩ caſibus
iuꝛe expᷣſſis:ubł ſi puilegiũ hoc cõcedit ſpaliteꝛ.
facit qdð legitur ⁊ nõ.in.c.excõicatis de offi. le
ga. Sed q̃ro qꝛ tex. hic facit mentionem de eqͥ
tate quid eſt equitas. So. Jo. an. diffinit ſecun
dũ beatũ Cyprianũ ꝙ eſt iuſticia dulcoꝛe miſe
ricordie temperata. ⁊æ hanc diffinitioneʒ etiã re
fert Spe.in ti.de diſpen.in..i.in vᷣ.equitas.

iſe ſinre it ign n
nbusbyhleincſipiinon ece⸗
t ol tito Im dctlit dibe
nscin denmn thit Hntun
,otüctidlimnr oſit vcr i agn
slelicnri oſnim c / n
ceßpaorſo cloxin ſenpt ubioen
lIoſun iy ir nnb arni o
un comorGi lin clinci tſt icdici
tprs onr dberk inn ſin Cobitavit
nicjbordinii Jo n di gniſia
cſciſonne vaeir abfiere dz a al oo
opeſtqn gvo ſbi lcna de in udn
Aopoſtcezne viceni de mevnd dnel
iine c vod nohti vder deben dene
uiczed wöͦeſtt . pbenio. Gec erenr
ſis oſß bocſni tcar io ib nugts
luce Monohennicy p 1blibenco.
laſi lind, o mori inGanda
niſt iaeentong an voſſr feri igi
ſyeeſna hr ni eo doſß ldet
n — Narus
i nenn e ehnde
cennli ier abſtire

end concorcgii ſnrn
hrit
ES lorciant.

ctn
plo.q.
nden
t qn
Ln
om act
101 oni
der ſ
diai/
pae ca
in. c..
in bse
ſewue
in aut.
ps. 05
latem l
Aod ſt
proſheni
cſſcnor
na. t ſe
q ſoecie
r intes
ſcron
jus ẽ ̃
nt iregſi
AK nuͦ⸗

Minit
In doc
u ſen
q 9Hol
öte. al
dicedu n
iodi ti.
nõ inlꝛ 4
exdipen
ra percan
eſtin ux
geſſo ni.
neu. e pxe
emi delnen
ſnzin in
deens: de
i ene

min

Gu

ranſignn

er

Lri
0

— ——

T—

. intdirle
lii c⸗ b ſhefii iiloi. 1
e ho) genn gnor fhpi,i /
nin mn lga ini ſunnvonk ier
wlmeeti, ͦnn albror
Mperimafialtvunre tniſn
auun
en noſda mſades güreſtdten 9ℳ.
dgin Afit Erddad Worio
qh vdter ono ni gibimmdtetditini
nui zamist ni ourhib kyen
ensriſent ini rn nigf,
(liooturnii fi na if
utfin nmili n utiin
dibsiihingni gitict⸗ n
ur, Seitoͦdhi inti ne
ns d Piit ihencdichehnals⸗
ennn ü heſn nunn

„a Dde:d Mol
genmsdesihed
n Pancd
Isinon erchtolen ſln

e⸗ . Aul

140dli Ne,, nint
Pyni⸗ gon⸗ i

¶ De poſtulando .

Diffinit ẽt et ſecũdo mõ ꝙᷓ ẽ ꝛõnabił modꝰ 3
tinẽs mãm ⁊ rigorem:et ex his potes ſumere
differẽtiam inter ius et equitatem. nã ius eſt ᷣ
ciſio que fit fm iuris reglas. equitas vo eſt q̃
dam ↄuenictis ⁊æ qdᷣdaʒ tẽpamẽtum ꝛecedẽs ex
cã a coibꝰ reguł iuris.ut nõ. bar.i.l.i.C. de le.
et ſcias ꝙ qnqʒ rigor iuris 2= ipʒ ius ponũt ꝓ
eodeʒ nt ĩ.c.ſuꝑ lr̃is:⁊ ꝙ ibi dixi ð reſcri. qnqʒ
ſũt divſa:⁊ põitur rigor ꝓ exceſſu inꝛis qn ob
aliquaʒ cm ad terrorẽ in aliquo cãn ius exce
dit cões regłas.nt ĩ.c.i.? ꝙ ibi nõ j.ð tornea
mẽtis.⁊ i.c.ſᷣas ð ꝛſti.ſpoli.2= qð ibi nõ.⁊ nide
ꝓ eqᷣtate fuãda bonũ tex.i.c.diſciplia.xlv.diſ.
ubi pulcheꝛ tex. ꝙ una nõ abſoluit᷑ ab alia æ.l.
— iudi. z.l. ꝙ ſi epheſi ff. ð co quod
ter. lo. ¶ In gl. ij ibi ſi põt. Nõ glo. ꝙ index
nõ põt ↄpelleꝛe ꝑtes ad ↄcoꝛdiam ſed labora?
debet inq; iũ põt: ⁊ idem nõ. gl.iuris ciuiliſ i.l.
i..⁊ pꝰ.ff.ðᷣ no. ope.nũci. Fallit ĩ papa ĩ his
in quibns hʒ plenitudineʒ pfᷣatis. ut ĩ. c.cũ iter.
R.⁊ quod ibi nõ. ꝑ Inn. ð elect. ⁊ dic ĩ hoc ut
latius dixi.S. de treu. ⁊ pace ſuper rubꝛo. Sed
qro nũqͥd ĩdiſtincte poſſit iudex cũ bona ↄſcia
ꝑtes redncere ad ↄpoſitõem de hoc ꝑ Spe.in
ti. de pꝑatorijs indicioꝝ in. S. excipit᷑. ubi ↄclu
dit ꝙ ſi iura ꝑtinʒ ſũt ignota hꝰ põt ut h. ſi vo
lã ſunt clara ut qͥa ↄcluſum eſt in cã.⁊ ſic indici
liquet: ꝓ qua parte ðbeat ferꝛe ſniaʒ dubitauit
Spe. rel qt hoc diſputatõi Jo.an.diẽ ꝙ niſi a
lique circũſtantie ſuadeãt abſtiere dʒ a tali ↄpo
ſitione quaſi ex quo ſibi liquet de cã n dʒ ꝛedu
cere ad ↄpoſitõeʒ ne nideat᷑ de inꝛe uniꝰ dax al
teri ſine cã.quod nõ lʒ cũ iudex. debeat r̃ddere
unicuiqʒ qðᷣ uũ eſt ut.S.ĩ ꝓhemio. Sed ex cir
cunſtãtijs poſſʒ hoc face? ⁊ ceteris ꝑibꝰ magis
det ſuadere actoꝛi uincenti ꝙᷓ ꝛeo abſoluendo.
Rõ quia ſnia feꝛenda pꝛo actoꝛe ẽ mandanda
executõi:⁊ in executionis aciu poſſet fieri lõgũ
litigiũ qᷓ 25 ceſſat ex ꝑte rei:iñ ĩ eo poſſz ſubeẽ
cauſa utputa quia actoꝛ ẽ pecunioſus ? paratꝰ
appellare q;ũ inra ſibi ꝑminent debʒ eꝛgo bis
? ſimilibus canſis conſideꝛatis iudex abſtinere
nel ꝛeduceꝛe ad concoꝛdiã. facit ad pꝛedicta. c.
niſi. J. de preben. n gl. in nerbo coniugij.
ibi circa gradus.l.diuina ꝓhibitos ⁊c.⁊ ex hac
gl. debes reſtringere tex. in eo ꝙ dicit ꝙ in ma
nimonio nõ admittituꝛ ↄpoſitio.nam debet in
telligi quãdo per compoſitionem aliquid fieꝛet
contra ninculũ mr̃imoniale:ſecꝰſi ꝓ mẽimonio
ſieret ↄpoſitio nt qꝛ ꝑtes ↄtẽdunt ſuꝑ Sctu ma
trionij:nã tũc index põt eas iduceꝛe ad ↄtꝛabẽ
dũ ð nono ſi nullu ſubeſt ipedimẽtũ.⁊ idẽ in ſi
milibꝰqõnibꝰq̃ depẽdẽt a facultate ꝑtiũ. Et nõ
glo. i eo e dicit ꝙ gradꝰ diuiĩa lege ꝓhibiti ſũt
idiſpẽſabiles. qdðᷣ põt ↄcedi ſine cã: ſed ſi cã ma
rie ſubeſt ſaltẽ i ſecũdo gradu i linea ẽt eq̃li po
terit papa diſpẽſaꝛe ut ſẽtit Jo.an.i.c.ꝑ uenẽa

bilẽ. q fi. ſint legi. æ nide qð ibi dixi:⁊ rene mẽti
Illud 6; E he ai vbo edqtate ſeruata:ibi ꝙ
ius lemꝑ lit pferẽdũ eqᷣtati. ¶ Mõ gl. ꝙ ppter

equitatẽ nõ ſcriptã nõ dʒ iudex recedẽ a iur ſcri
pto.qꝛ nõ dʒ index clemẽtior lege nelle uideri:
ut diẽ tex.in ant᷑.de iudicibus.i. F. opoꝛtet. Et
an ⁊ qñ ſit equitas fuanda cõiteꝛ doc.hic ĩ.l.i.
C. de le. faciũt tꝛia mẽbra ꝓꝙ aut neutꝝ ẽ ſcꝛip
tum nec ius.ſ.nec equitas.aut alteꝝ eſt ſcriptũ
aut utrũqʒ:prio cãn cũ neutꝝ ẽ ſcꝛiptũ debʒ iu
dex. ſeruare equitatẽ.ut i.d.l. placuit. ⁊ hic.ubi
dicit ꝙ ubi ius nõ ꝛeꝑitur expꝛeſſũ dʒ index ſeꝛ
uare equitatẽ. ad hoc adde nõbile dictũ Inn.
in. c.i.ð ↄſti.qð ſequit᷑ bar.i.d.l.i.dicit eniʒz ꝙ
in hs que relinquunt᷑ arbitrio indicis dʒ ſemꝑ
ſeꝛuare equitatem:⁊ hoc caſu debʒ intelligi tex.
in aut᷑.iuſiurã.quod preſtartur ab his i. F. equi
us. ubi dicitur ꝙ iudex debet iurare ſeruare eqᷓ
tatem ſecundo caſu cũ alteꝝ tantum eſt ſcriptũ
illud eſt ſeruandum. ar. vj. q.iij. ſcriptum ⁊ i.l.
pꝛoſpexit.ffqui ⁊ a quibus.tenio caſu aut ius
eſt ſcriptum in geneꝛe = equitas in ſpecie uł ecõ
tra. ? ſeiuandum eſt qð in ſpecie reꝑitur ſcꝛiptũ
qꝛ ſpecies derogat geneꝛi:ut in.c.i. de reſcꝛip.
? in regla generi. de re.iur.li.vj. Aut ãbo ſũt
ſcripꝛa ſpãlit᷑ ſen gñalit᷑:æ tũc cõiteꝛ tenetur

cq̃ras ẽ pfcrẽda:qꝛ ꝑs fauorabilioꝛ pfeꝛẽda ę
ut i regła odia reſtrĩgi. ð regu. iur.li.vj.¶ In

gl. fi in fi. Et adde qdð nõ.i.c. cũ qͥdã ð iuziur.
F gl.qᷓꝛo ꝓ declaratõe lr̃e ĩ quibꝰ iura nõ
admittũt ↄpoſitionẽ ſen diſpẽſatõeʒ:ↄclude ſᷣm
Inn. hoſti. 2 Jo. an. ꝙ i crimibꝰ publicis non
dʒ fieri ↄpoſitio nec diſpenſatio: qꝛ ea q̃liteꝛcũ
qʒ ↄpoſita index puniꝛe dʒ. nt ĩ.c.i.ð colluſio.
ðᷣte. niſi ſubſit aliq̃ liima cã diſpẽſandi. de quo

dicẽdũ ut ĩi. c. at ſi clerici i. F. ð adulterijs.j. de

iudi. æ ĩ.l.q̃d eꝛgo. S. pena granior.ff de bis 4
nõ. infa. idem eſt in alijs ciuilibus æ crialibꝰ ubi
ex diſpenſatione ſeu compoſitione quis cõmitte
ret peccatum mortale nl in eo ꝛemancꝛet. Idẽ
eſt in iuꝛe pꝛeceptiuo pᷣceptorio:qꝛ ipius tranſ
gꝛeſſio inducit moꝛtale: nt nõ hoſti.in.c.i.de
treu. ⁊ pace.⁊ peꝛ hoc tenet hic Inno. legatum
etiã de lateꝛe nõ poſſe diſpenſaie ĩ gꝛadibꝰ con
ſanguin itatis ⁊ aff. nitatis etiaʒ humana lege ꝓ
hibitis:de quibus in.c. non debet.j. de ↄſan.⁊
affi. æ tene menti hoc dicium. Idem in bis que
deuiant a inꝛe naturali uel diuino.

¶De poſſlulando ſica.

¶Si nocati ad iudicia non paciſcuntur neqʒ
tranſigunt ſolent ſibi quereꝛe aduocatos ⁊ pꝛo
curatores:iõ poſt duas rubricas pᷣcedẽtes au
ctor ſubiſcit iſtam ⁊ ſequẽtes.⁊ pꝛemittit añ tꝛa
ctatũ ð indicijs:qꝛ hec ſũt pᷣpatoria indiciorũ.
Quid aũt ſit poſiłaꝛe:habes tex.in.l.i.ff. eo.?=
iiij.q.vij.in..ntrũ.ĩ vV.ſũt autẽ.⁊ peꝛ glo.in
c.ultimo.⁊ dic ꝙ poſtulaꝛe ẽ deſideꝛiũ ſuũ nel
amici ſui in iuꝛe apud eũ qui iuriſdictiõi preeſt
exponeꝛe:uł alterius deſiderio odiceꝛe ⁊ hꝰ ol
timum compꝛehendit aduocatum ex parte rei.
quia contradi cit deſiderio ⁊æ petitõi actoris.ſʒ

pᷣcedẽtia neꝛba ꝛeferũt᷑ ad aduocatũ ex ꝑte acto
ris:⁊ ex illis uerbis diffinitõis dum dicitur in
inꝛe ⁊c̃.decido qõnẽ.nunqd ↄſulens in camera
dicatur aduocatꝰ. z cõclude ꝙ non.quia aduo
catꝰ ẽ qui in iure pꝛoponit.ut patet in diffiniti
one.pꝛohibitus eꝛgo aduocaꝛe non cenſetur ꝓ
hibiius in camera conſuleꝛe etiam procuꝛatori
pariis.qð bene nõ.⁊z tcnet baꝛ. in.l.i.ff. ð̊ na.=
ex)oꝛ. cognitio.¶ Itẽ queꝛo nundqd illiteꝛatus
poſſit eſſe aduocatꝰↄclude ꝙ nõ.qͥnimo oʒ ꝙ
ſit iur̃ ꝑitus.un debet ſaltẽ ſtuduiſſe ꝑ qnquen
nium ⁊? iuramento doctorum eſſe appꝛobatuſ.
ut in.l.memini. C. de aduo. diueꝛ. iudi. nõ bã. ĩ
.d. l.i.? hoc bene nõ. quia multi iniuſte ſe inge
runt huic aduocationis officio.
1 erici. Clericus ĩ ſacris
uel minoꝛibus bñ
ficiatas in ſeculari foro poſtu
lare non debet niſi ꝓ ſe uel ſua
eccleſia uel miſerabilibus peꝛſo
nis. h. d. Adde nel pꝛo ꝑſonis ſibi coniunciis
⁊ ꝓbatur hec ſuppletio.j.c.fi.QOinidituꝛ nã p
ma ꝑs ꝑonit ꝓhibitionẽ a qua. ſcdᷣa excipit ibi
ni. C145 primo argumentum a ↄtrario ſeſu
ꝙ clericus in minoribus ſi nõ habet beneficiũ
eccleſiaſticũ patrocinari poteſt etiã ĩ foꝛo ſecula
ri.ſecus aũt eſt ĩ ↄſtitntis i ſacris:ð quo dic ut
latius dicetur. ota ibi propam cãʒ nel
ecclie ſue ꝙ cã ecclie n dẽ cã ꝓpᷣa ꝛcciõis. hic ẽ

ꝙ i cã eccłie ſue põt qͥs eẽ iudex.ij.q.vij.ſi s

eꝛga.dico plene i.c.cũ neniſſent.ð iud. 5
z ↄſtitutꝰ in ſacris poteſt aduoca? ꝓ milera
bilibus ꝑſonis etiam in foꝛo ſeculari. æ põdeꝛa
tex. quia non ſufficit miſerabilitas in habitn: ſʒ
eriam debet eſſe in actu.nam permi tit nõ indi
ſtincte pꝛo miſeꝛabilibus:ſed pꝛo illis qui ꝓpꝛi
as cauſas adminiſtraꝛe non poſſuut:ut qꝛ ſunt
nidue ⁊ pauꝑes nel ſi ſunt dinites æ non repe
riunt aduocatos.idem in oꝛphanis ⁊ pnupillis.
nã eccleſia debet eas defendeꝛe.lxxxvij.di.ꝑ to
tũ.⁊ de his miſerabilibus nide quod dixi i.c.
lignificantibus de offi. dele. n glo. i. i fi. nt
habeas perfecte hãc mã n ſcias ꝙ i clericiſ poſ
ſunt aſſignari.q̃nqʒ oꝛdines poſtulantiũ. Dri
mas ẽ epoꝛum ⁊ ſuꝑioruʒ.de his per hoſt.j.c.
fi.? nide tex.in.c.prelatũ.lxxxviij diſ. Secũdꝰ
eſt oꝛdo ſaceꝛdotum.de hoc in.c.fi j.e. Teꝛuiꝰ
eſt conſtitutorum in ſacris non ſacerdotum uł
exiſtentium i minoribus bñficiatoruʒ:⁊ de bis
tractatur hic. Quartus oꝛdo minoꝛũ clericoꝝ
non bñficiatoꝝ:⁊ de hoc etiã hic. Quiius ẽ oꝛ
do ꝛegulariũ: ?æ ð hoc ᷓ c.ꝓximo. ¶ Dꝛoleqᷓ
muꝛ eꝛgo teꝛtiũ ⁊ quartũ ⁊ fliquos ĩ lociſ ſuis
pꝛealł.in quibus eſt dicẽdũ ꝙ conſtitutus in ſa
cris non ſacerdos non debet eſſe aduocatuſ in
foꝛo ſeculari ĩ negocijs ſecularibus:ſed in iudi
cio eccłiaſtico poteſt ut eſt tex. hic a cõtraꝛio ſẽ
ſu. ⁊ tenẽt cõiter doct.⁊ facit tex.ĩ c.cũ prideʒ.
.. de pactis. Ié i iudicio ſecłari põt eẽ adno
catus ꝓ negocijs eccliaſticis ut ꝓbat iſte tex. a

e poſſulando.

contrario ſenſu ibi in negocijs ſecularibꝰ. ſecnſ
ergo in eccleſiaſticis ſecundum Inn. ⁊ dicit̃ ec
cleſiaſticum negocium:aut rõne ꝑſone ut qꝛ peꝛ
ſona eccleſiaſtica ſequendo foꝝ rei litigat corã
ſeculari. Itẽ põt dici eccleſiaſticũ rõe delicti nx
qꝛ pꝛo ſacꝛilegio eccłia uoluit ↄueniꝛe laicuʒ co
rã iudice ſeculari qð põt:ut i.c. cũ ſit gñale.de

fo.ↄpe. Itẽ pot dici eccleſiaſticũ rõe reg gna.
Pö.

agit᷑:ut qꝛ res eſt eccłie fm hoſti.⁊ bn.
ꝙ iſte clericus põt eſſe aduocaiꝰ in indicio ſecu
lari pꝛo ꝑſona eccleſiaſtica ibi litigãte:uł ð deli
cto ſeu rebꝰ eccleſiaſticis.ubi eꝛgo litigantes =
negocia ſecularia ſunt: debet exiſtens in ſacris
oino abſtineꝛe niſi i caſibꝰ hic exceptis.hec pꝛo
cedunt ſi cõſtitnius in ſacris hẽt bnficia ex qᷣbꝰ
pot ſuſtẽtari. Si nero nõ hʒ lʒ glo.hic dicat ꝙ
nõ põt aduocare:ſed dʒ ageꝛe õ epᷣm ut ſibi ꝓ
uideat.diẽ hoſti.⁊ melius ꝙ ſi ð ſco iſte clericꝰ
egeꝛet ꝙ ſibi ſʒ ex tali aduocatione ſibi nicrum
queꝛeꝛe.ar.c.clericus nictũ.xci.di.⁊.C.ð patꝛi
bus qui fi. diſtra.l.i.de obſerua.iein.ↄſiliũ..
ultimo. Et ſi dicas qũo põt ageꝛe cuʒ teneatur
epᷣs ſibi ꝓuideꝛe.rñdetur ꝙ forte hoc ab epᷣo
obtineꝛe nõ poteſt uel ꝓpter impotentiã nel ꝓ
pier indigentiã epᷣi:uel aliã cãm ut dixi.ſatis hꝰ
plʒ.nam ſi clericus pꝛopter indigentiaʒ licite ex
ercet opus rurale.nt in.c.i.de cele. miſſ!/ Jtem
licite emit mãm aliquã ut illã redigat in foꝛmaʒ
ar. eoꝝ que nõ. glo.in.c.canonum.xiiij.q.iuij.
que glo.dicit ꝙ poteſt emere coriũ.⁊ inde face
re ſotulares.fortius dʒ ſibi licere aduocationis
offe exercere cũ magis ↄueniat dignitati.z ad
nocati dicunt᷑ defẽdere rẽ publicã ſiẽ milites aꝛ
mate milicie: ut i.l.aduocati.C. ð aduo.diuer.
iudi. Si vo ẽ clericꝰ in minoribus ↄſtitutꝰbnis
bñficia ſufficiẽcia. Idẽ dicendũ ĩ iſto ſiẽ in ↄſti
tuto in ſacris:qꝛ iſti equiꝑant᷑ ur in tex.aut nõ
hñs ſtipedia ſaltẽ ſufficietia:æ põt ĩ utꝛoqʒ foꝛo
nt i tex. ⁊ i gl. Hec ꝓcedũt i ciuilibꝰ cais: ſʒ in
crimiĩalibꝰ ubi uenit iponenda pena ſanguis dʒ
clericꝰ oĩno abſtiere ut i.c.ſniam.ne cle.uł mo.
2z nõ.iĩ.c.i.li.di.⁊ hoc idubitãter cũ uult eẽ ex ꝑ
te actoris:qꝛ nõ poſſet peteꝛe ꝛeũ puniri ſiñ me
tu irregularitatis:ex quo agit ad penã ſãguiniſ
qꝛ pᷣſtaret auxiliũ:ut ĩi.c.ſi qͥs niduã.l.dii Sed
dubiũ ẽ nũqd poſſit eẽ aduocatꝰ ꝓ ꝑte ꝛei.⁊ vẽ
pꝰ ꝙ ſic:qꝛ ẽt ecclia ðſfẽdit reos ⁊ ꝓ eis ſuppli
cat ne patiãt᷑ penã mortis uł mẽbri abſciſioem
nt ĩi. c. nouimꝰ j. ð̊ v. ſig. z. xxiij.q.vV.c. reos.
In griũ fac:qꝛ forte ꝓpt᷑ ĩꝑiciã ſuam poſſʒ ad
nocatꝰ ſuccũbeꝛe: uł ꝑꝑ aſtutiã ſen maliciã poſ
ſet reus ĩiuſte abſolui:⁊ ſic ↄdẽnaret᷑ actor ad
penã taliõis: vn qꝛ ligua ẽ nimis facilł.l.fãoſi.ff
ad.l.iul.maie tutiꝰ ẽ ut clericꝰ abſtieat ẽt ꝓ ꝑte
rei diẽ iñ qð ſi oĩo reꝑiret̃᷑ aduocatꝰ iculpabiłñ
efficeret᷑ irregłaris:qꝛ pena nõ ꝓueniret ex fẽo

ſuo:ſʒ iuris diſpoſuione.⁊ multum in hoc in

ſtant hoſt.? Jo. an poſt eũ ⁊ tandẽ ↄcludit nit
abſtineat ⁊ ſi nõ nult abſtinere proteſterur ſepe
coram indice ꝙ nõ itendit ad nindictam uł ad

iy
oens telmumm —
iarin.Ron ſane⸗pii ait 1
“ lol amnſeus in 1.

eenor COgn Aodtann
– us . ern a7
oono cbetglcpih xehere td 3 n
eue conſtimuto in grtoane ſel 19on i⸗
̃nela anis lte tein aui⸗ ſinin

Groroſts onſiumnſchon ligmmtbvo ll
ſrmis t nonbl bot dann 1pobꝛml oln

ilomx L tſot i .
Cronid tegvlares

Poſll alin hoſſum
ſan nöntbi nid pid unlitue ecceſie
aoſeſteri thecto dddais Cdis dmiſio
—
Arscnonitinon poſſum adnocatonis
lum exeuene negzin ſond etclcſiaſtco net
Naritr gvod din de momacbo idem imeli
zde onbus vlgioſs qni lngo modo pof
dinonucbi ar vj 9 icium non
mms oo bibemr rj. inonuchi pꝛobi
amſnchis boc offei hebdit eſpettom
lhoren non anli d orgini monachox
mqnd carecbann beine Pineln
mnonlos Agulares. Er qpio et oſi
rter eoll —R
ie,⸗ genotanter g cöſtlt
; hilnn Inelitne enench
ineslo llaoꝛi i d
lue ichbidemer

Uelent homi
„hofninn dinen
tenontihiben n . d N uidts

egos
ſs ellrt⸗

nNern hnin)
ne nen nn
Lclteſe nie e

lerlln N lan Men⸗
Nii , ſe, Npe
poſent ſuknatge, luani

i lnne dcei
deſenir 6 ninn
irnnleti ini4
ſtenhe
d
tlkieim kunnn
doonaglſ din

.
din
o n

biſigir ien
Ngden —–☛☚ N teun
ſi g d d enſtn ne
ubene liciß Nrannt⸗ a
harſtfini gann niſee 165
r . ig
– eſekbetieg

uiden gilſi inrziin rſti,

Nuyur ſpemm lcrn
aunchns mnal orit at m Nen
tumn nin inin ſi ieritmg
apqreſnd go nt anonmn nii. ii.
ne go dcndoc engetorii ence te⸗
Nruts onins tenendtocrons
ernatünnd anenarddſtanted
Dornn dend Menenedſaſirtiisn
muemictnil nroen Cdadntun.
Ppd & oidertinm nnprbrsofimt is
hitanlifiin YMicſentiiin inc
moin ns gr i enonintn n ſ⸗
hi hili elftrtſit mofv
ninntig Mr prtüi enib di in
anu um ml mu i i
lend oi nſinenn cſin ecr inn⸗
i ld tboe ilttin iunntiend
nct ſaerri un üne
rumna an gt gſuin
Gtregtanimstn Ridnll
ſmnmiin ee eui
üinii 6 wor pinnl
v i alin lil ln
unſmi,e gr niie na⸗
georſone N ilnn
Jyiri uiden ionti,
dſocüberrill letm

ſaf
iciee

¶ De poſtalando.

penã talionis.ſed ſolum ad delenſionẽ ꝛei. Itẽ
obtineat qᷓtum poteſt nt pena ↄmutetur puta ĩ
carcerẽ uł in exiliũ ut ſic euiterur ultimũ ſuppli
cium uel mebri abſciſio.æ nide plene ꝑ gl.iĩ.d.
.c.i.li. di. Quero nũquid in caſibus in quibus
clericus põt eſſe aduocatus licite exigat ſalaꝛia
pꝛo aduocatiõe tex.nõ.xv.q.ij.c.j.ur diceꝛ q;
non. ſed ſponte oblata poteſt ꝛecipeꝛe. facit qðᷣ
legitur ⁊ nõ in.c.dilectus..de ſimo.⁊ in.c.nõ
licet.xi.q.iij. Sid Inno. dicit ꝙ illi. c. nidetur
deꝛogatum peꝛ contꝛariam conſuetudinẽ.Alij
dicũt ꝙ loquitur cum clericus eſt aduocatus ĩ
cauſis ſpiritualibus.ſecus ſi in tempoꝛalibus:
2 ita dicit abbas ſeruaſſe magiſtrũ ſuũ.Alij di
cunt illud.c.loqui in ꝛeligioſis.ð ꝛeliquis uero
aduocatis certum eſt ꝙ iuſte accipiunt ⁊ exigũt
ſalaꝛiũ:ut in.c.non ſane.xiiij.q.v.æ in.l.i.ff. qᷣ
na. z extꝛaoꝛ. cogni. illud tamen ſcias ſm Inn.
ꝙ ſi aduocatus uł medicus ẽ ſalariatus de pu
blico nõ debet aliquid ꝛecipeꝛe ab aliquo litigã
te uel conſtituto in egritudine.ſed a non litigã
tibꝰ uel a ſanis licite recipiunt qnia ſalaria non
ſunt pro iſtis conſtituta:ſed pꝛo litigantibus uł
infirmis. ⁊ notabiſ hoc dictuʒ æ pꝛobatur utꝛũ
q; in.l.antepe. C. de pꝛofeſſo. æ medi.li.x.
X Pp arte Canonici regulares
*poſtular̃ nõ poſſunt
ſicut mõachi niſi pꝛo utilitate eccleſie
ſine monaſterij ? pcepto abbatis. Cõis diuiſio
ſecũda ibi nnde. 11 ora primo ꝙ monachi ⁊=
regulaꝛes canonici non poſſunt aduocationis
officium exeꝛceꝛe neqʒ in foꝛo eccleſiaſtico nec
ſeculari:? quod dixi de monacho idem intelli
gas de omibus ꝛeligioſis qui laꝛgo modo poſ
ſunt dici monachi. ar. xvj q.i.c.i nam canon
antiquus qui habetur.xvj.q.i.monachi pꝛobhi
bens monachis hoc officiuʒ habuit ꝛeſpectum
ad ꝛeligionem non antẽ ad oꝛdinẽ monachoꝝ
tantum:quod clare pꝛobatur hic in eo ꝙ inclu
dit etiam canonicos ꝛegulares. Et qnia et ipſi
ꝛeligioſi ſunt licet inſerniant ẽgnle latioꝛi.ut di
cit tex.in.c.ꝙ dei timoꝛem.j. de ſta. ꝛegulariũ.
Et ex boc ⁊ ex tex.collige notanteꝛ ꝙ cõſtitutõ
fundata ſuꝑ aliqua qualitate extenditur ad om
nes exiſtentes ſub illa qualitate licʒ habeant ex
aliquo incidenti nomina diuerſa. naʒ ut uides
monachi ⁊ canonici habent nomia diuerſa pꝛo
pter aliqua accidentia: tamen in ſubſtantia non
nariãtur: quia pariteꝛ pꝛofitentur tria ſubſtan
tialia ꝛeligionis:ideo canon loquens de mona
chis fundans ſe ſuꝑ religione extenditur ad ca
nonicos ꝛegulaꝛes:quia ⁊ ipſi ſunt religioſi.
Et ex hoc ⁊ ex texiu nõ.tertio ꝙ iura loquen
tia de monachis habẽt locum in canoniciſ ꝛgu
laribns quod tenet Yre.conſilio.xxv. niſi cõſti
iutio loqueretur de monachis nigris nel appo
neret aliaʒ qualitatem ꝑ quã necceſſario opor
teꝛet reſtringere ad monachos tantum. quod e
go intelligo in his in quibus monachi æ cano
nici ꝛegulaꝛes conneniunt mipuia quando con

ſtitutio emanat reſpectu religionis:= ideʒ puto
de alijs eliolgrualena; ordinis:ut.S. dixi
ꝙ ubi nõ põt aſſignari diuerſitatis rõ iter eos
2z monachos neniãt appellatione monachoꝝ. ?
hoc tenebis menti. facit.xij.q.i.i.c. duo ſũt ge
nera.Muarto nõ. caſuʒ in quo monachꝰ põt
eſſe aduocatus ſcʒ cũ expoſcit utilitas monaſte
rij ⁊ abbate iperante.iſta ergo duo ſimul requi
runt᷑:⁊ ita loquit᷑ canon ãtiquus i.d.c. mõachi
x olo g iperio abbatis uł ex ſola utilirate
mõnaſterij nõ põt monachꝰ exeꝛceꝛe officiũ ad
nocatõis ſʒ requirunt᷑ iſta duo ↄiunctim: ⁊ ĩtel
ligo ꝙ illis ↄcurrẽtibꝰ poterit eſſe aduocatꝰ ne
dũ ĩ foꝛo eccłaſtico ſʒ ẽt ſecłari. facit tex. S. c. ꝓ
xi.⁊ j.c.fi. Sʒ qᷓro pꝛo öclaꝛatõe pᷣdẽoꝝ ⁊ tex.
q̃liteꝛ capiat᷑ hic ntilitas monaſterij. ceꝛte ſi cã
