cloricienii tigneſß eunet ) nn
inemmtiiolin umotens nh
iſeiliin fnm tb tor in ine
altbvkmmibnottro Mi ſde
Simw intonefos famto itedit
otyniniunaceqvo in daal pperdi
i cn lerbo eue bi dcbz
iinſcſione Acaeneqb' icei 5 er.
ntſpont cta; nea legereiin e
liyanmi Inn de g ter. pecditicinns
mmhiounxrt 9limtsbiepim
mfnume afelur ei ego taeg
teniuimn zn
uni⸗ gan ynehenſeft
mitninſanſin t
gienni Venum ſim ui la
in Wete pk oenti indias n
nirlongimmt alef cgho
Kmiro 10 heni Otn r 110 uudy
li i,.. unaci flge mi..

ledlin ebi

plures
Do. a
ſöt ifig
pnñt ou
ſtnano
gex pot

9 .

odii ꝛppo
Ai ſ fa⸗
1.1M. 441.
us lin
me pen
(alus da
locuta. t
rre nü
i oNi n
NNNXC
Nr ochit
orit be
xi r0dli
mindin
niggond
Mni..ſ
eſſü
Aculn
lengß
ipn!
denif
ecnt.
ſtatmni
1 dteri
alle.
lge oj
5 dort .
em-d⸗
in

ſn

ß
5
aR
raz
S c
ðZB
mne
„acen
Eenöh
verdom
ci95
nt ſe
–
n croere
lrüdi
dami x
vndij
1r loci.
aliaz
Mopi.
ii tene
nae f;
niſ coſ
mi.d.
ddeup
cari
niad pol
in önuʒ
hmüb'
.ſiphies
ſigore

nimr 5
1Ra;
1 pena
aria.

9 (auſa

n .
ü
llani mi iit⸗
ud 40 ies nodnt eln 5 rrnu

me noch id oheſe igmin Neſg
nruictmn ia un nihrli
e Gno oriſiifn minm i
onntmſn nid tdr noͦnogr ni
lieb hci elta Nioritehie n.
gicniſidooalenus nis n Noͤpoſſtau
Aiimtmmii bioni epier niit
Ulmmnin grogei iileſn tun d
Aune git progri⸗ hieicnirn⸗
Uidonfoti wrnizropirdi Nogri
riiina uinin nd ſi gogniniſi
õ
bor ewsilchtinnirideteni
emntinn Ri rnn
Iſin mucveſun eſthſni Iins
diim uleli Alrolisgllint
mifrniſnhist lino hicn
ltru in nſieeiin n

irnleboti goin ,5eilcll
Aen bikuſe bonigt *

. .
6 8
aN,
eMe,

,
oci/

4Crl⸗

¶ We offi dele.

termini expirat iuriſditio ⁊ pfas vᷣuoluit᷑ ad ſu
periorẽ. ſecꝰdic ubi terminꝰ pᷣſigeret᷑ iudici tan
tũ.naʒ tũc ꝑ lapſũ mini nõ expiꝛat iuꝛiſditio ſʒ
iudex uenit puniẽdus ut ĩ.l.i. C. ut oẽs.cau.tã
ciui.qᷓ; crimi.nõ. bar.in. dicta.l.pperandũ qð
iñ limita ut dicit gl.nõbilis ĩ cle.i.ð iurepa.du
biũ eſt qͥd ſi fminus pᷣfigit᷑ iſtantie nunqd poſt
lapſũ fminũ nalet ſñia ⁊ reſpectu ĩſtamtie iuris
cõis nõ ẽ dubiũ ut nõ.i.l.ꝓperandũ prealleg.
ratio eſt qꝛ ꝑempta inſtantia ꝑeũt oia acta litiſ
ut nõt ĩi. c. cuʒ cãm de teſti.⁊ i.l.cũ lite mortua
.ff.iudi.ſol. vñ ſnia reperiꝛet᷑ lata ſiñ lit. cont.
2? ſine petitiõe ⁊ ſibia. Sed dubiũ notabile ẽ cũ
ſtatutũ municipale apponit certũ tminum ifra
quẽ debeat terminari cã.nũqͥd poſt lapſũ tᷣmi
nũ ualeat ſnia lata ſuper eadẽ iſtantia.⁊ de hac
qone plene nõ. per Yo. an. ĩ addi. ſpe.i. ti. le
gato. F. reſtat. v. qid ſi ſtatuto. Et ibi poſt mul
ta ↄcludit ꝙ aut ſtatutũ apponit penã iudici ñ
gecidẽti cm ifra terinũ.æ tũciualebit ſnia poſt
terminũ dũmodo ꝓfeꝛat᷑j. rerminũ iuꝛis quia
nõ vr receſſum a diſpõne iuris.fac̃ ꝙ ẽt notat
i.l.nõ dubium. C. de legi. Aut ſtatutum nõ ap
põit penã ⁊ in dubio prefigẽdo terminũ ad de
ciſionẽ cãe nidet᷑ prefigere ipi ĩſtantie ⁊ hꝰ ma
xime tenendũ ĩ odium litium qð latis mihi plʒz
nã ſicuti ſili dicimꝰ ꝙ fᷣminꝰ ab hoĩe pᷣſixꝰ ſuc
cedit loco termini iuris ut nõ. Inn.i.c.ex rõe
8 appel. ita terminꝰ prefixus a ſtatuto ſuccedit
loco termini iuris.de quo in dicta.l.ꝓperãdũ
⁊ hec nöbio. gfe in uerbo ceꝛte ibi debʒ
mitti ĩ poſſeſſionẽ. Aduerte qꝛ hꝰ uidet᷑ õ tex.
qui preſupponit ꝙ qñqʒ nõ ẽ a lege preſixa pe
na ↄtumacẽ. Inn. diẽ ꝙ tex. pcedit ĩ citaris
ↄtumacibꝰ ſʒ ĩ ↄrumacibꝰ ↄdẽnatis bñ reꝑituꝛ
pena pᷣfixa a iuꝛe.alij aliter dicũt ego dicerẽ
remediũ miſſiõis ñ ẽ ꝓpᷣe pena ſʒ potiꝰ ↄcernit
itereẽ ꝑtis.nec excõicatio c proprie pena ſʒ eſt
medicina ut ĩ.c.i. ð ſen. ex.li.vi.uñ ſi ſubſeqnti
die uellet excõicatꝰ nl paſſus miſſionẽ ſatiſfacẽ
de expeſis nullã penam ſuſtineret. und dico qðᷣ
reſpectu pene ĩfligẽde ꝓpt᷑ ↄtemptũ indicis nõ
reperi᷑ ꝓuiſio regularit᷑ a lege facta. ⁊ iõ iuöx
poteſt arbitrio ſuo penã ↄtumaci ifligẽ.ut ĩ.l.
i. ff. ſi qs ins dicẽ. ñ obtẽp.⁊ ĩ.l.ij.ff.ſi qs in
iꝰ no. kac. .c. px.ĩ v. dãnat᷑. Er h faciũt ad qõ
né nũqd ölegatꝰ poſſit młctare ꝑtes. t ſcias
mulcta eſt ſpecies ſnie iudicialis ↄſiſtẽs in pecu
nia. ? iponit᷑ extraordinarie ad ↄrnmaciaʒ coer
cẽdã.ðᷣ quo ꝑ ſpec.i ti. ð ſen. pla. F. i. poſt pᷣn.
legit ⁊ nõ. in.l.ſi qua.ð ff. de v.ſig. Inn. hic ⁊
c. i. S. e. ?⁊ hoſtiẽ.in.c. ꝓxio ⁊ ĩ dicto.c.i.⁊ gl.
ordiarig i. c. paſtoralis..e. in glo. pe. tenẽt ꝙꝙ
ſic. Contrariũ ſeſit accur.i.l.ij. C. de ſport.⁊ ĩ
.l. eos. C. ð mõ mulc. ?2 hoſti. i ſũma ĩ ti. ð ſnia
ſub. yica ð mulcta. F. ſi quis poſſit.ſ, ipe hoſt.
correxit ſe ſuꝑ.c.i.æ ↄcluſio cõis ẽ ꝙ ðlegatus
bape ĩ dubio p̃ młta? ⸗= uẽ ꝓbari h ⁊. j c.ꝓx.
? i. c. i.ð. e. Et lʒ hoſtiẽ.dixerit ꝙ nõ põt ĩpone
re tatã mulctã ſicut oꝛdinarius.ar.ĩ dicta.l.ij.

⁊? in dicta.l.eos.tñ Ho.an.ſentit hic oppoſitũ
2 forte melius qꝛ delegatꝰ principis eſt de ma
ioribus iudicibꝰ:ut nõ. ſpe. in ti. de iuriſ. om.
iudi. .i.v.ſunt ⁊ alij.ſi vo ẽ delegaiꝰ ĩferioriſ
nno. in.c.i.pᷣalleg.uult ꝙ idé.unde dicit etiã
ꝙ ſubdelegatꝰ delegati põt mlctare. ꝓ eo.ſatiſ
bene facit. c. ex lr̃is.j. eo. ſʒ pot dici ꝙ non poõt
iponeꝛe tantã mulctã ſicut iſti maiores iudices
ſz arbitrabit quãtitatẽ fm qualitatẽ cãe.⁊ ſciaſ
ꝓ uſqʒ ad ſex ſolidos.ſ.auꝛeos dicit młcta mo
dica.un ifra illã ſũmã pñt illi indices minores
arbitrari. ö quo in dicta. l.ij. æ. l. eos. An aũt
ordinariꝰ eccliaſticꝰ poſſit ẽt młctaꝛe cꝛedo
ſic. arg.i.c. dilectꝰ de offi. oꝛdi. x ibi Jo. an.
⁊ i.c.ſtatuimꝰ.xvj.q.i.iʒ hoſti.⁊ ibi Jo. an.
i. c.i.de homi.li.vj. Sic ⁊ penã pecuniariaʒ ꝓ
delicto ĩponeꝛe põt. ꝙ m limita ut ple dixi i.c.
lʒ de penis.ſed ut ceſſet auaꝛitie ſuſpicio ↄſulit
ut ↄuertat pecuniã ĩpiã cin. Wrihacoeen
mẽti gl. cũ querit᷑ quã penã dqʒ index ĩponeꝛe ſi
plures reꝑiunt᷑ ĩ iuẽ edite.⁊ idẽ qð gl. tʒ Inn.
o. an. dicit ꝙ ſi oẽs pene pñit concurrẽ oẽs
ſüt ifligẽde ꝑ.l.i.C. ð ſepul. uio. Si autẽ non
pnt ↄcurrere uł.l.loquit alternatiue ꝓcedat di
ſtinctio glo. ᷣm eũ. Aduerte latiꝰ aut enĩ ples
pene iponunt᷑ pꝛo codẽ delicto ex diſpõne eiuſ
dẽ legis uł ſtatuti. ⸗ hʒ locũ dictum do.an.nec
cꝛedo ꝙ glo. alit᷑ intellexerit.n ſepe una lex in
odiũ apponit plures penas quia ſingule nõ ni
dent᷑ ſufficeꝛe. ut ẽ tex. in. c. felicis ð penis li. vj
⁊.xvj.q.i.ſtatuimꝰ. ĩ.c.ad falſariox ðᷣ fal. cũ
multis ſilibus. Qñqʒ ꝓ eodẽ delicto reꝑiunt
narie pene ĩ diueꝛſis legibꝰ ſeu ſtaturis. 7 iſte ẽ
caſus dubitabilł 2 cꝛedo ꝙ ĩ hoc caſu gl. fuerit
locuta.⁊ ad hoc diſcutiendũ oportet prio que
rere nũquid ꝓniſio legis noue ſeu ſtatuti tollat
antiqᷓ legẽ ĩponẽtẽ aliã penã qꝙ; nonã. ⁊= lʒ ĩ hꝰ
ſint opi.tñ opi cõis ⁊z vᷣa uidet ꝙ nõ tollar ſed
ↄcurrat cũ ãtiqua.ita qð ẽ ĩ optiõe accuſatoriſ
utx nelit accuſare ſᷣm legẽ antiquã an fᷣm legẽ
nouã.⁊ hoc uidet᷑ pꝛobari in.l.quotiens.ff de
ack. ⁊ obli. tenet bar. in. l.i. ff. ui bo.rap.? Jo.
an.in dicto.c.felicis.iĩ nouella.z hoc fac ad qõ
nẽ quotidianã. Mone ſtatutũ ciuitatis iĩponit
penũ.c.florenoꝝ pro homicidio nũqd uideat
receſſũ a pẽa iuris cõis.⁊= dic qð ñ. ſʒ ẽ ĩ optõe
accuſatoris mõ pᷣdicto:niſi ex ↄiecturis appa
reat ꝙ ſtatutũ nolnerit recedeꝛe ꝗ diſpõe legis
utputa ſi reꝑiat᷑ ſtatutũ quo canet᷑ ubi ðᷣicit
pena iĩ ſtatutis recurrat᷑ ad ſilia.⁊ deficiente ſilłi
recnrrat᷑ ad ius cõe.naʒ ꝑ hec vᷣba claꝛe pʒ qðᷣ
ſtatuiũ uoluit ex toto recedẽ a diſpõne iur cõiſ
⁊ ðᷣteriat ceꝛtã penã.ita notant᷑ diẽ bar. i.l. i. P
alle. ¶ Eliud dubiũ ẽ nũqd punitus jm unem
legẽ poſſit accuſari ur pũiat᷑ fʒ aliq legẽ ↄcluð
qð aut utraqʒ lex tẽdit ad uindictaʒ ? itentãdo
remediũ nniꝰ ceſſat remediũ alteriꝰ ut ĩ.l. proꝛ
edixit..i.ff.de iniur.aut leges ↄcernũt cõmo
dũ priuatũ ⁊ tũc põt ĩtentari ꝓuiſio fe legis qᷓ
renꝰ excedit penã D legis.ut in.l.i. prealle.2
3

¶ De offi. dele. as
qs ibi no. ? b u
ꝑ indicẽ eccłiaſticũ di nũqd laic půiiꝰ anelſatiõe ceñſure . Nupnrnnil ci lu aiſe⸗
rẽ de eeade ne ũiri ꝑ iudicẽ ſecula ertumintan n Sõ ſolüi uenit ima iiin ii uaur 402
ae ric einik nis interdicti . it ℳN, 7 colegah⸗ 1 3
nide tex. nobilezi nem iuris ciuik. ð qᷓ ncantole cti ⁊ ſuſpẽſio 3 5 aith, — 65.4
etex. c celicis. e ibi no c.querẽti.j.ð vV.ſig. ⁊ ide eſionis. ut i urg arrcorſi . inmd
an. iĩ nouella ae 2 ibi noõt Jo. ſio ⁊ idẽ dic ð Vbo aiad i eMel ſo Mi⸗ uc
. penk. nõ ſingularit i 5 ne canonica ut ſit latũ ſi ſ aduer ge . z biſo
glo. qd delegatus ẽt principi gularit iſta leſiaſti r ſi lain ſeut nerbu ſeueri iunl ſo cket if zaou
S10:g principis nõ põt diſpẽſar eccleſiaſtica. ut nõ. Inno. in. c. i ueritas clegerin ſoun
5 8ſemg apponcre pena; a iur z nota ex his. ⁊ ex tex. ꝙ d u.li. vj. Gcld n Nelgun ſcoch n
lie erne c lo. in ordinario.ſʒ certe F A pe rrorhnnid en ne detn gaumn i⸗ gwin
e idiſtincte ĩ ordinario - 5 timo nota poneꝛe eiecoleg 11 4 vl⸗
clerici.alle iĩ gl lo „„ 1 . na. C. at ſi . . uno ↄmiſſo Oig z1 . orh⸗ . leegenunn ditos
i gl.loquit᷑ ĩ epo ⁊ in calibus ſibi miſſa ſine quibꝰ illud explicari nõ uidetur cronpet ſdee aiig i
miſſis a iure. unde in caſi us ſibi ꝑ illud explicari nõ nalʒ. cõ vmtuni inns linn ſbios
unde in caſibus non j. eo.c.prudẽtiã n no baßz cocoꝛ. i kenmtſn en
. inre ordinario nõ poõ conceſſis a , tiã. æ ad hoc cotidi 1. G HH ſcelgaus. 4
põt diſpẽlſare ſi c.cõcordat.l.ad ꝛc e⸗ e allegãt iſt na vfrmhi inn d ace
ſationem põt ordinari 3 citra diſpen t.l. ad ꝛc mobilé. æ.l. ad legatũ 4 icgalhnm roes .
inarius ex cã dimi ꝓcura.⁊. l.cui iuriſditi .Tc.1. ad legatü. ff. d r ſenc wſin 75 ſenteni
augere penã a iure ſtatutã et ſi ſit f nuere uel chra.7 4. riſditio. ð iuriſdi. om. iud. = Annmo⸗ Mñ ol .
pe tã et ſi ſit pfi nõ. tex. ibi plenariã FR m. iud. Et ſorei ſinennnor uine ance ſb
io municipali ut in.l. qui pfixa a ſtatu 10 7 lariã ptatẽ ⁊ dic plenari i Oticn eala pttel ven
.l. quid ergo. z berã ⁊ abſolutã cplenaria ideſt li , s rehtli itilſ, 4
or. ff. ð his qui nõ. i ergo. J. pena gꝛaui . ⁊ ꝑ hoc uerbũ dixi ℳlG ſon Ko neqocu
infa. ⁊ ibi ꝑ bar uide eti legatus põt ui rbũ dixit bal. ꝙ d V .Kdeteincl⸗9 1 6
bo. glo. ij. q. iij. iwi bar uide etiam 5 irtute delegatiõis eli . Ctslſsllli imo g
⸗ .glo. ij. q.iij. J. notandũ.un dicit hi tiũ ⁊ cõſtituere ſibi eligere ſibi nũ edeceel Nhiig. e.
. notabile uerbũ quod c ic hoſti. ibi officiales ? puni cingbeinh⸗ dechcl..d ſca pn
iudex efficit̃ int . ſi fac falſã ambaſiatã * punire nuntinz GiniNA aieroriot wwei
ne cauſa apponit mitiorẽ nlama li l iatã ſeu ꝛclatõeʒ. Nẽ nigtumitel ndans 64
ne cauld e rẽ uel grauiorẽ rã eo delinquetes.nt ĩ 35. Irẽ teſtes co “ ierein dieris⸗ luuens.
i ſit i iur̃ ſtatuta. alle penam S. etes.nt ĩ. d. l.nullũ.C. de teſti itni olintolisdili
. allegat. l. fuos. C. ð v ed aduerte qꝛ 3 C. ge teſti. orid iociͦ noiento nonier
nel priua. ⁊ idem per oiĩa dicit i L. Vi. pu. . qꝛ Zrium tenet Inno. in. c.di ſaigtaenun tall ſiwen⸗ .
APNiu. oia dicit in delega tus.j.de penis.ubi diẽ ꝙ ſi in. c. dilec . aCri den boe i 1 d iſi
nõ. Sed do. an. ſequitur idiſti garo. as . ubi diẽ ꝙ ſi officiales ðᷣliquũ haigeiſi wie ,0n ſuin n
.an. itur in offic ciales dliqui oq gnale e
gatus nullo mõ polſtri H iſta gl. ut dle õ eos faceꝛe puniri Por necu h i ce oie nides imy ngu
credo ſaluãdo diciũ ſpenlare. o . ſz cõcordãdo dic ꝙ ſi impedit᷑ iudici cagicciti in aid :mntbin nẽ. qoia
ſaludo diciũ hoſti. æ etia, do. an. qu d iuriſditio ꝓcedit dictũ Maldi pedit indicls j inignmu
per uiã diſpẽſationis nõ poſſit dimind Aic ars pcedit dicts J tũ Maldi ꝑ c.i. ſupra eo iiſRg diit in mumn per bol
ſz exequendo ius quo cauet᷑ ꝙ ex ca ndee KW credo ꝓut. S. dixi i. ono⸗ glo ij. i fi. ego i nonicktinin ets vſißni cõrmmii
aggrauari ⁊? diminui pena ut i dẽo. des⸗ . macẽ coheꝛceꝛe dis nntn us ꝙ porerit ↄtu Nerico mlnt umir unnſr lo inon
oe i.l.ſi ſeuerior. &. e. ? i.l. aut facta 3 n. riam puta mulctã ꝑ bo igẽdo penã extraordia (ie iltüt inng n gicnnnl guo paci
ni dernin de agoranare e dimnnere. in tex. r facit qs diui eicoi dãnare poſiuʒ nſni uti imniſimnutd ccvo co⸗
neaglsnöfgt. ipe delegas ita ? ðlegatus ex ¹ hoſti. ſuꝑ tex. J ngl.fi gen ſatis ſenſit ſr rlcocrlq tant n tonm noli oc
ri iſta e. ius exequit. ⁊ ſic ẽt põt ſubſiie dixit tex. ꝙ qᷓ ðpoſuis deckh que polttis ubi Gzami mntmi gmmr it can bau gb
trpreßß ¶ Wlo ſcias ꝙ tẽ pena non dicuur ut ſi homo ueſtitus depon õõ muimiti ſcmiiu ſtn Ed e ac
ene ſgi no ẽ cauta in canonibꝰnec ĩ legibꝰ tur depoſita Et ibi alia n an ueſtis non ceſe uent iropvſun iit qꝛnon nidet pro dd
nee donc g, neqʒ iure ↄſuetu de h̊ bꝛocardico:dic ut nõ inregt celſorih Kcunastnrckanſdzurd *
i. ⁊ ſic nõ ꝙ ubi defiẽ li. Vj. Et ad raic ur no. in regla acct. oriũ lnisndbzbans boceegan ak oße
nonis debemus recurrẽ efiẽ pena ca c.ↄſtituit. dic ꝙ ibi põiĩ Cganonen aolege.
e ré ad penaz legis ci gularis ? multũ nubilis. di põit caſus ſin . bb Iscrecnne
ſeu ad ad penaʒ legis ciuilis -laris 7 multũ nubilis. ſe enſt ini v ſi gli , .
ta pena ↄſuetudinariã dũmõ non cotradi religioſi dolo iduc l dicii eniʒ ibi ꝙ ſi aliq . fi Dalcn⸗ wr in. rc
H ttani r ſnia eſſet ĩiuſta ſi pena 3 nẽ ut lucrent᷑ bona ſiu MR a rel in . Gn lanti. uer m lio dei
ut nõ. gl. in dẽ joncm renet pfeſſio. ſz boa no pfel Mrirönnl an no örs gien oneh
*. pena grauior. ⁊ hoc pu co. F. ⸗ᷓ ꝓteſſio.ſʒ bõa nõ ueniũt ad mõ eqno uul an no hot is ni ent Ftoneh
mior. to ney niſt z i ſteriũ z hoc in odiũ ipr niũt ad mõa rantipibgonk ſe gecn
ſicut ex cã põt re puto nex niſi ex cauſa. nã oc in odiũ ipo 6 niici.ofio honſ; eclſa glil tſcreni
. ccdi a pena legis i pꝛo odiũ ipox. qꝛ nõ ꝓpier deũ ſed i e nkclt üin cnem
a ta 7 pter bon ſi o bioſle⸗ ..2 Nultatio. .
pſue wdlarla P b bo. Jl.i..bodie. . a pena dif ſine reia atpalia iduxerunt illü ad monaſie iii no (gno dlgans l.n.
Ret Peꝛ ſunf reic⸗ ex quo eigioni⸗Zaudte emi tenet pfelſio i meonlinoloäin iiͤ ſtimne P ſbe
ereg. one; nuhaee eit en aſtt – fea. dic ꝙ ille ẽ dolus bon⸗ milch ſt nſzinun Ctsr'
legatus ciraf oiciace pa caule por de inuitat ad fuitiũ dei. tali ſhinnſucnſiſe firiini gen
. ane Tpertira . ⸗ Sal ↄtũacẽ pũ ⁊ rliq̃ facẽ bet uitiare actum ut nõ.in.c H da inimilliſc ane, .nes diee
Poml calu ii⸗ Tiche 7 mor ce allegat iſte iex. ran ſit tr dolo. G D egeno⸗ ilcſejee e oraint a voene m
. nſionẽ ⁊ reſpoſiois 26 ibi regula. ubi A⸗ em glo. uſd er. Wdtafo di tit
ßa ibi hoc ubi. rerti oſicis 20ez gula. ubi teſtator legaui . bloniſa werg⸗ afo idie nic.nt
i. terria ibi qui 1s1 20ez. e oſt 1. egauit libeꝛtatẽ ſeꝛuo ⁊ i Nl er irplic cie
delegarus po quia. Mõ prio ꝙ ↄoſtituit heredẽ.demũ . . luns nezi g plici cie Dlegar rungh
6 3. U ) 7 demũ adem f llemns ezi i degal e.
nõ caueaĩ , eukone unun ponirc leci hoc wice er hoc nõ ẽ ——— nanekn –
ſimpkr ſſione. uñ uirtute omiſſionis o nec libertas. qꝛ nõ põ aiier dn
ſti eree walmema ſeueritatẽ ecclia cate.ut inlequida A.de e Harer ſne tber ruizutauam⸗ bai
. o ibi ſeueꝛitatẽ eccłiaſticã.iũ ĩ fi. glo:dic ꝙ cũ ſunt arijs fuis. ſennnin uſt preſip ſffne on Aci
glo. ꝙ appellanõ . eccłiaſticã.iũcta ifi. glo:dic ꝙ cũ ſunt ſeꝑabili 3 r6 lnsi refi dſffnit de
eeg⸗ e ſeueritatis ĩ uno int ſeꝑabilia ? nõ ẽ eadẽ 16 geinscin declis in n n
nit ſolu ſnia cen n eccłiaſtice nõ ue qʒ ↄnexoꝝ nõ pnt dici 2 . 7 Alinern ces infre n n a
re ſʒ etiã facul 1cce 1d u öͤ co qui dux.i ici ↄnexa.nã i.c.i.. enen lermini.gö gz 4 mennin cu
extraordinario. ut ĩdi tas puicẽdi mõ qui dux.i matri. unꝰ decepit aliũ . iſeſin ig i mn NMin
erso⸗ .ut idicere mulctã. nã cũ ĩ prici ſe bfe cõinge duxi ecepit aliũ. qꝛ ſcies itſeit ſe er ön dſt
pio fuiſſz facta cre mulcta na ci prict cõiugẽ duxit aliã huius rei neſci i i ege er inn d an w. ſherer
ↄſultatio nũquid rem æ die nt ibi ã huius rei neſciã in uxo Phordele c.gberitiſ .
re ↄtumacẽ. Reſpõdet quid poſſit ↄdena ⁊ dic ut ibi plenius nõ.⁊ uide Nießg asſnefi Iſe. ſdiam
ſeneritare u Netböde d opellere ꝑres ⁊ lxxxi.di.ſi quis ſacerdotum. qnotaiu alen N mi eninlline offici
hoſti. ? NJo. an. ſic uerbũ fenernas nit etioz anuis Brene eſt ⁊ alia Bi⸗ iidi 1 nenn zu' en
eſt magis latũ ꝙᷓ uerbũ cenſura eleaclen. na F Sianapl *nerba põt ſic ſũma Arfn d niminn ba ſdin
.,n5 2 II. auſa pluribus e i ſimpkt ſt 1, h. n. d.c. 8 hoteſt .
ↄmiſſa qᷣli ſo mibus cilg implr eſt. Nclgens en Aſs 8 (. i
qlibet delegare põt ⁊ ñ diuidii 6 ukonns itneg an
inebötſian ſj, de
nere gth ldenz cre
ceeinl 1 idhe
einlir i

da in.
mnocꝛe.
serg“
A ſoolle
ndur
cilegd⸗
e oc
pena 4
s iuhs
codi
ena
dio. F.
uſa. naͦ
a pens
peis.
ct cdi
po de
fni ſacẽ
ctex.
5riog
bect boc
ihond
mialli
n ho 5
j no
i
dan
its
aia;

no. iſen

Non
et li , ng denln
(in ei dn
Rl anmtimni i nn
niſſiſte Gub onn nſe in
ſe. nnut u .pllan iun,
hantleri nob iililtit
ier b

— eſenr ſii
ſere cales epnng
1 ſimni Ggthunfe Mun

de
nſennn u lot

Gal urne anitlni ceef,.
ndmm e genn

nsſde ng n io dſilies ini

nnofftoc
f⸗ leznets urpiigo
lnani ſtotartilocte

inpedtin,
nllno geect i l Olinrdirtees

. cibciſchee
15 petlai eſende
ant⸗ pun in n nobͤ N eit

nutdrurai iiib miamnt
im cui ulii ha ti cnin oip
iim tlur olic wroe ſnb
Nhiſrr Drgli tior tpoloott
unrt gi oſis ccti o i nolt
bono veſtus dcyoſumr ucls ſonceſ⸗
dcpoſin Cridi aianungon änecn
ded dwenricordicurt ntege uccſori
IG cNntdA bäiluf,
glanst mi nla dlinizfiti
le gol Cooidciticni ueni de
eloeren⸗ vſe
ninulunmivom inl leſtii⸗ N
ſomn mii gtſo hin imun nin
mitmuuifr en r ii
num ton fitn ium iin I
iveneigone Oneanen id
ne d ſe geglrecbs
oclofi ll cg et odn

ditnnuiaruf

icieintis lonemn
inccuncleet
ceolo⸗ aadent

¶ De offi dele.

pᷣmo ꝙ delegatus principis põt nices ſuas cõ

mittere nõ ſolũ cũ in ſolidũ ẽ iudex ut.S. eo.ſi

ꝓ ðbilitate ſy etiã ſi hʒ collegã lʒ iße collega ne
lit ꝑ ſe ꝓcedere.eꝛgo põt alteꝛ eoꝝ ſubdele gas
nices ſuas ¶ Decundo nõ.ibi ſuo ↄiudici.ꝙ;
põt qͥs uices ſuas ſubdelegare college.? ſic pro
cedit collega noie proprio.ideſt tãc;ᷓ delegatus
? noie ſue college tãq; ſubdelegatus.2⸗ ſic põt
diuerſa auct̃e unus ⁊ idẽ in eadẽ cauſa pꝛocedẽ

nũqd aũt iſte poterit ferre dinerſas ſnias. unaz

tãquaʒ delegatus reliquã tãquã ſubdelegatus.
nidet̃ primo ꝙ ſic:qꝛ ex quo ſuſtinet uices plu
riũ debʒ cẽſeri iure plurimox.ut in.c.cũ oliʒ ð
re iudi. Sed ſi plures procedũt ĩ cauſa pñt fer
re diuerſas ſnias ut ĩ.c.fi.de re iudi.gꝰ zcẽ. Cõ
trarium tʒ hic uin.ꝑ.c.pe.de elec.li.vi.ubi tex.
ſing. dicit ꝙ hñs nocẽ noĩe proprio ⁊ noie enz
canõici nõ põt illas noces diuidere in diuerſas
nã eadẽ ↄſcia qua putat aliquid iuſlũ noĩe pro
prio dʒ ceſere iuſtũ noĩe ↄſotij ſeu ſubdelegãtiſ
⁊ hoc dictũ plʒ ⁊ ẽ nalde nõbile extẽdẽs dictuʒ
c.pe.⁊ idẽ dicẽdũ ĩ ſilibꝰ caſibꝰ? tenebis ẽt hꝰ
mẽti ¶ In gl. ibi quãtũ ad ptarẽ ↄmittendi.ſʒ
oꝑat᷑ quo ad effectũ nt alter ſolus poſſit pꝛoce
dere reliquo nolente nel nequeũte intereſſe. nel
dic ꝙ rõ dubitãdi fuit.qꝛ ex quo erãtideputati
duo ſimpłr nidebat ꝙ unus nõ poſſet procedẽ
ſine reliquo qꝛ licʒ babeant iuriſditionem inſoli
duʒ. exercitiuʒ tamen habẽt ꝓ parte.ut ĩ. c. can
ſam miimonij.⁊æ nõ.i.c.pꝛudẽtia.j.eo.Sed ꝛ0
decidendi in oppoſitum fuit. qꝛ non nidet pro
cedere ſolus ex quo procedit cum ſubdelegato
alterius uel habens ſubdelegationem college.
bbas. .
. E. Delegat pape
J g nifica ſt 1. exeqtſniaʒ qnã
exeqᷣ nõ uult aut nõ põt is cui eam cõ
miſerat exequdã. prio ponit deciſa ↄſultatio.
fo rpſio. ibi ↄſultatõi¶ Nö pᷣmo ꝙ ölegains
pape põt mãdare ordiario loci ut ſuã ſniam ex
equatnã quo ad cãʒ ſibi ↄmiſſaʒ ẽ maior oĩbꝰ
poſt papã nt in. c.ſtuduiſti.j.e.repñtat eĩm per
ſonã pape. æ quo ad illã cãʒ qʒ honorari ut pa
pa.xciij. di.c.ſi.2.j.e.ſane lAora fo ibi ⁊ au
ctoritate ſibi ↄmiſſa ꝙ ex ſimplici cãe ðᷣlegatõe
recipit delegatus nedũ pfateʒ cognoſcẽdi ⁊? de
cidẽdi ſʒ etiã ſniam exequẽdi.⁊ facit iſte tex.ad
qõnem quã ponũt doc. 5. eo. de cauſis. ubi con
cludunt ꝙ ſi terminꝰ fuit prefixꝰ diffinitiõi can
ſe põt delegatus cãm decidẽs infra triennium
exequi ſniam pꝰ terminũ.qð eriã tenet hoſtien.
i. c. ↄſuluit. - facit iſte tex.iũcto.c.querẽti.j.e.
na ut ibi pʒ põt delegatus ferre ſniaʒ in ultimo
die termini. ? tñ a iuẽ hʒ annũ ad executõeʒ ſen

tetie. ut in. d. c. querẽti.ſecꝰ ſi terminꝰ fniſſet p

firus iuriſditioni. qꝛ tũc poſt terminũ nõ poteſt
ſe impedire ſm Jo. an. in. d. c. ð cauſis.qdᷣ nõ.
e no⸗ ꝙ delegatus pricipis hʒ ea que ſt᷑
meri impij. unde põt ſniam ſuã executõi demã
dare ? eã alteri etiã ↄmittere.ut hic ⁊.j.e.in lit

teris. An aũt delegatꝰ inferiõ h poſſit Inn. iʒ
ꝙ nõ. ut in.l.a diuo pio.ff.de re iudi.vbi hoc

etiã ſentit bar.ſed ego pleniſſime dixi ĩ.c.ſi js

cõtra cleꝛicũ.de foro cõpe.⁊ dic ut ibi. Al
timo nõ.ꝙ reſiſtẽtes iudici delegato pñt ab eo
puniꝛi cuiuſcũqʒ ↄditionis ⁊ dignitaris ſint 7 6
rõ quia repreſẽtãt ꝑſonã pape cui totus orbis
ſubeſt. ix. q.iij. cuncta mũdũ.ſecus dic ĩ dele
gato alteriꝰ. ille eiz ñ põt aĩadeuerter niſi ſub
ditos delegãtis. uel ĩ delinquentes ĩ territorio
ipᷣius delegẽtis ut nõ.5. c. i. ed quero nũ
q̃d delegatꝰ pricipis poſſit principalr ꝑ ſe ſuaʒ
ſentetiã exequi. vr̃ prĩo ꝙ ñ qꝛ tex. iſte nidetur
dare ſibi ptãtẽ.in defectu ordinarij nolẽtis uel
nequeũtis ſñiã exequi.Sed contrariũ ẽ neruz
primo ꝑ iſtũ tex. dũ dicit anẽte ſibi commiſſa. z
ſic ex primeua ptãte hoc poteſt. ad idem.c.in
litteris.⁊.c.querenti. 7. c.ex lr̃is.J.e.⁊ hoc co
muniter tẽt ⁊ tenẽt legiſte ĩ dicta.l.a diuo pio
7 ad iſtũ tex. dic ꝙ factũ narrat.nã nit plurimũ
ↄtingit ꝙ delegatus madat ordi rio executio
nẽ. quia ipſe nõ hẽt offi iales El In gl. i. ĩ fi. ſʒ
per hoc gl.nõ reſpondet ad iura.S. allegata in
cõtrariũ.Doc.dicunt ꝙ illa loquũt de delega
to ĩfeꝛioris a pꝛĩcipe.iſte uero tex. ꝓcedit ĩ dele
gato pᷣncipis. Vel dic ꝙ rö dubitãdi fuit.quia
ex quo cõmiſſerat alteri executõeʒ ſnie nidebat
fũctꝰ officio ſuo.ut.. eo. c. in litteris 2 ſic uide
batur ꝙ nõ poterat amplius ſe ipedire. Ratio
ueio decidẽdi in cõtrarium elicit ex gl. dicti.c.ĩ
litteris. que dicit ꝙ ex ſola ↄmiſſiõe nõ cẽſetur
functꝰ officio ſuo ſʒ oppoꝛtʒ ꝙ ĩteꝛueniat aciu.
lis executio.qꝛ uerba ſũt iĩtelligenda cũ effectua
ut in. c. relatũ.de cle.non reſi.ſed certe hec ſolu
tio eſt cõtra illum tex.ut ibi dicet᷑. Hoſtic.dicit
ꝙ foꝛte hic reſeruanerat ſibi aliquid cohertõiſ
⁊ ſic remãſerat iudex ut in.c.ſi delegatus.j.eo.
li. vj. Vel ſpãle ẽ ne principis mandatũ cludat᷑
ꝙ niſi ſubſequat᷑ executio ↄmiſſionis poſſit ipᷣe
delegatꝰ reaſſumere iuriſditionẽ. Ho. an.dicit
ꝙ res hic erat integra ideo potuit delegatꝰ re
uocare ↄmiſſionem ⁊ reaſſumere iuriſditioneʒ
ut i. c. qᷓuis.j.eo.ti.li.Vj.Conclude hanc mate
riam ſic.ꝙ aut delegatus cõmittit executionem
alicui tãquã ſuo miniſtro nõ aũt faciẽdo eũ ſuũ
delegatũ ⁊ tunc ꝑ hãc ↄmiſſionẽ nõ deſinit eſſe
iudex quẽadmodũ ſi cõmitteret alicui nũtio ut
daret poſſeſſionẽ ad hoc.l.executiõeʒ.ff.de exe
cu. rei iud. ?. j. e. ex riſ.⁊ ĩ h cãn ꝓpye ĩtelligi pt
iſte tex. nã n fec iſte ordiariũ ſuũ ſubdelegatũ ſʒ
ſibi ↄmiſit executõeʒ tãquã miniſtro iplorando
officiũ ſuũ iõ ñ deſinit eẽ index aut oↄmittit ðᷣle
gatꝰ executõʒ alicui faciẽdo eũ ſubðlegatũ ⁊ ni
hil ſibi retinẽdo.⁊ tẽ re itegꝛa pt᷑ reuoca? dicto
c.qᷓuis.ſʒ re ñ ĩitegra qꝛ ille icepit uti lʒ adhuc
executõeʒ nõ ꝑfecerit.⁊ tũc nõ põt ãpliꝰ iſte ſe ĩ
tromittẽ qꝛ fũctꝰ ẽ officio ſuo.⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ ca
ſus iudicio meo.c.iĩ His.j.e.⁊æ hoc puto ꝓcedẽ
ẽt ſi ↄmiſſariꝰ nõ põt uł nollet executiõeʒ pficẽ.
qꝛ ex quo efficacit᷑ trãſinit in enʒ iuriſdictõ.iſte

ſubdelegatꝰ remãſit pᷣuata ꝑſona. uñ ñ põt am
plius reaſſumere iuriſdictõeʒ etiã uolẽte ſubde
legato. c. ar.i.c.ſignificãnbꝰ.j e.⁊.c.ſuꝑ qõnũ
5§ Porroreni. CMaerta gl. quero nũq̃d ölegatꝰ
pape poſſit ꝓ executõe ſue iuriſduiõiſ.peieꝛe a
pfᷣate familiã ſuã ut ꝑ eã nia ſua mandet᷑ execu
toꝛ uel ſõte ut faciat aliquẽ capi ꝓut ꝛeqrit ſua
inriſdictõ. Inn tʒ hic ꝙ ſic.⁊ ide hoſti.S. e.c.
i. qꝛ delegatꝰrecipit ptatẽ ſuꝑ oibns ſiñ ꝗbus
cauſa expediri nõ põr. S. e. prerea ĩ fi Nieè eps
hoc põt.ut ĩ.c.i.de offi.oꝛdi.⁊.xxiij.q.v.c. ad
miſtratores.⁊.c.pᷣncipes ergo ⁊ ðᷣlegatꝰ hoc fa
cere põt cũ ſit maior quolibʒ ordinario ut ſußp̃
diri. ¶ In ↄriũ th facit ſtilus curie.nam papa
qnqʒ exprimit ĩ reſcripto ſuo ut delegat poſſit
iuocatr᷑ auxiliũ brachij ſecularis ſi boc opꝰ eꝛit
ergo ubi non exprim hoc non põt.⁊ dicii hic
abbas curiã romanam hoc tenẽ. hoc idẽ tenet
archi. i. c. ut off ciũ de here i.li.vj.ꝑ illum tex.
nbi papa ſpeciałꝛ idulget ĩqſitoꝛibꝰheꝛetice pꝛa
uitatis ut poſſii inocaꝛe brachiũ ſecłaꝛe.ꝗ ſecꝰ
ĩ aliis Soe.e.ti. . ſeqt vſi.ſʒ nũqͥd rferi utꝛan
qʒ opi.⁊ iclinat ĩ priorẽ. Nec ob. ſʒ eũ ꝙ aliqᷓ;
do ᷣ expriat᷑ ĩ ꝛeſcriptiſ qꝛ fit expᷣſſio nõ ut det
poteſtas de nouo. ſed qꝛ ſolʒ plus timeꝛi quod
ſpałꝛ idulget᷑ ⁊c̃ ut ĩ.c.adueꝛſus ð hereti. Iẽ fʒ
Jo. an.nõ ẽ ablurdũ exprimẽ clauſulas q iſũt
iuxta nõ.i.c.mãdaiũ.s.de reſcrip.vn ſeqͥ ipe
primã opi. niſi aliud teneat curia tenẽdo tamẽ
opi faʒ dat remediũ ut delegatꝰ ↄpellat oꝛdia
riũ ut iuocet auxiliũ brachij ſecularis.pria tñ
opi. etiã cõit᷑ tenet᷑ a modernis ⁊ mihi ſatis:plʒ
ſaltẽ ur euuet᷑ iſte circuitꝰ.ar.i.cle.anditor ð re
ſcrip. Itẽ qꝛ nõ apꝑʒ rõ q̃ꝛe delegatꝰqᷓ repntat
ꝑſonã pape nõ põt iuocare auxilium brachij ſe
cularis ĩ ꝑtinẽtibꝰ ad officiũ ſuũ ſicut põt quilʒ
ordinariꝰ. Et ex his ifert ad aliã qõeʒ nõqd ðᷣ
leg atꝰ pape põt manu militari ſniaʒ ſuã exequi
Uincẽ.iʒ ꝙ ſic adduẽ l. ſi q; miſſus.ff.ne uis
fiat ei. z. c. qꝛ frater vij.q.i. Inn. vo diẽ quod
põt exeqͥ dado etiã vã poſſeſſionẽ dũmõ nemo
reſiſtat.ſʒ nõ põt idicẽ bellũ õ rſiſtẽtẽ qꝛ hoc ẽ
ſoliꝰpᷣncipis.xxiij.q iij.c.i.⁊.ij.nec ẽt mouẽdo
arma ſʒ debʒ tũc i defeſione recurrer̃᷑ ad anxili
uʒ ordinarij ſeu brachij ſecłaris: ? ̊ dicrũ cõi
ter tenet. Ex quo hẽs nõre ꝙ delegaiꝰpape nõ
põt here officiales armatos. ꝓ hꝰ faẽ cle.ij. de
here.ubi h̊ idulget᷑ ſpalłr inqſiroribus herenice
pᷣuitatis qͥ hnt delegatã iuxr nõ ĩ.c ꝑ.hoc.ð be
reti. li. vi. ergo ſecꝰĩ alijs dgelegaris ¶ Et ex bis
ifero ad qõeʒ de qua ałs fui interogatus a quo
dã epo nũquid liceat epo hẽre officiales arma
tos ꝓ executõe iuſticie. ⁊ dixi ꝙ nõ niſi hẽret
tpᷣale iuriſditõeʒ i loco.hoc ꝓbo primo ꝑ iura
que dicũt epʒ ĩ executõe iuſlicie debẽ iplorare
auxiliũ brachij ſecularis ut i.c.admiſtratores.
.c. pᷣncipes.pᷣallł. Itẽ alibi cauet̃ ꝙ ſicut ꝓ ſpiri
tualibus dent principes recurrere ad eccłiam.
ita prelati recurrere ad pricipes ſeculares ut ĩ
.c.cũ ad ucrũ.⁊.c.ſi imꝑator.xc vi.di.nec ꝓmi

¶ De offi. dele.

ſcuis actibꝰ ſunt eoꝝ officia ꝑturbãda ut ĩ.l.cõᷣ

ſulta diualia. C de teſta. Itẽ ecclie fuit ĩiterdẽa
executio gladij ipᷣalis dicẽte dño petro ↄuerie
gladiũ ruũ uaginã. ut legit᷑ ĩ euã gelio. Et mid
ĩ hꝰ qð płe dixi i.c.nouit ð iudi. Itẽ arma cleri
coꝝ ſũt orones ⁊ lacrime.ut diẽ hieronimꝰ i.c.
ↄuenior.xxiij.q.Viij. pdicta notabis.
1 Si ordinarins
3J quando. ſcit eũ n canoni
ce inſtiutũ quẽ delegatus pape man
dat ĩ poſſeſſionẽ iduci nõ reſiſtet niolent᷑ ſʒ pci
bus inſtabit ut differat donec ↄſulat᷑ papa.pꝰ
pon t᷑ queſtio. ſo ſolutio.ibi ordinariu 5
primo ibi certum ſit. ar. bonũ ꝙ ſnia notoꝛe ĩ
iuſta tenet. ex quo error in ea nõ eſt expſſus =z
ad hoc inducebat iſtam lam do. bal. ſed cerie
hꝰ aꝑte nõ ꝓbatr᷑ hic quia poterat eſſe ceriũ ipi
ordinario:h in erat notoriũ ut uolun hic hoſti
enslre ex quo ꝓcedebat ut delegatus nõ
poterat ordinarius taqua inferior uioleter re
liſtere ſibi.⁊ ꝙ ſnia ſit nulla ꝓpter notoriã inin
ſtciam tenet Inno. in. c. fꝛateꝛnitans. de frig. ?
in. c.cum bertoldus de re iudi facit tex.i.c.int
ceteras eo ti. ⁊ dixi ibi otaſecundo quod

delegato pape etiam iniuſte procedenti non de

bet ordinarius loci uiolenter reſiſtere. ¶ Sed
cõtra hoc ⁊ ↄtra tex.op de.l.pꝛobibitum. C. ð
iure fiſ.ubi etiã uiderur pꝛobari oppoſuũ.So.
dicit hic Inno.ꝙ aut iudex ꝓcedit iniuſſe ĩ ca
ſu non ſibi ↄmiſſo ⁊ poteſt ſibi uiolenter reſiſti
nt in ↄtrario. Aut ꝓcedit iniuſte in cauſa ſibi
ↄmiſſa ⁊ tunc enam non debet uiolenter ſibi re
liſt niſi priꝰ appelletur. ſʒ poſt appellatõem pot
ſibi ꝛeſiſti cũ ſit ſuſpenſa ſua iuriſditio.ad hꝰ.c.
dilectꝰ.j de appel. qð uerbũ ẽ nalde notadum
ed in Srium allego aliud dictum notabile
nuo in c. dilecto j. de ſen. ex. li. vi. ubi dicit
ꝙ ſi iu dex iniuriatur alicui iuris ordine nõ ſer
u ꝛto pt ſibi nioleter reſiſti.faẽ l nec magiſtrati
bus.ff. ̊ iniu?. ⁊.d. c.dilecto lé adde glo.
nõoilẽ j eo.ex ſiis qᷓ diẽ ꝙ iudici uolẽti ſniam

nullã mandare executõi ipune pot niolẽ er reſi

ſti quam glo. ſingłr nõpis¶ Yrẽ adde dicium
Ci.i.l. ab executõe C quoꝝ app no reci ubi iĩ
hac mã põit nõbilẽ diſtictionẽ dicens ꝙ aut pot
ꝑ remediũ appellatõis ꝛeleuaꝛi gꝛauam ꝙ iux
iuſte ifl git ⁊ nõ dʒ ſibi molet᷑ reſiſii ſʒ appella
ꝛi qꝛ ad hꝰ ẽ inerũ appellatõis ꝛemediũ. aut gꝛ
namẽ ẽ irreuocabile ⁊ tẽ põt ſibi mioleter ꝛcſiſti
Sʒ ↄcordãdo hec dicta diſtingue ſic. ꝙ aut in
dex iniuriat᷑ exrra iudiciũ aloſe tãquã ꝑs ⁊ pot
ſibi uiolent᷑ reſiſti ſicut cuilibʒ alteri.⁊ h cãu
cedit dẽm Inn. i dicto. c. dilecto: aut ꝓcedit in
dicialr. æ iũc ſi granamẽ ifl gẽdũ nõ ẽ reuocabi
le ꝑ appellatõeʒ põt ſibi miolerer relſiſti un dice
rẽ ꝙ ſi iudex mãdat iniuſte aliquẽ ſuſpendi nel
torqueri põt ſibi moleter reſiſti.quimo pot qli
ber adiuuaꝛe iſtũ qui patit᷑ uiolẽtiaʒ. arg.l.ſi qs
in ſeru tute ff. de furt. ⁊. xxiij.q iij per totum.
ſic poteſt intelligi ⁊ moderari dicium bartoli. in

,:s 3 gicl d' dlridl,
ilrad.ind n
rſnnn nuſ iuſn n
hr por iorne N.
ſtumt aum ſo r n s
0 ſalueridi Inn bo i H G e
icn mln nitzaintſin nn
hleeak nenſend⸗ o iumn .
uity cunbij Ilau wlicet n⸗
riltterdhunmrounlumn non porelalud ſe
lnelutareltoecit ii mno. d eð
Ga ocr gl largo üio vo⸗
cono aniczble conpoſino poteſt appellari
INatoſd ſnoo ſumpto vocadio dfſenut
ſtercs farus iatenna mennonem de ril
nunnſſtncn uris non comorete
lmublon Conpoltionen. Ucldie fn
Unmnſnio ſom uu bic propnencob
iqtſd ſuui beenipr duud⸗
ubgl uclanſpſt ril depn.
ning legn hot nidare exc
orito ani go futbat uin
aaen Gictrtme zuit deu
ckigniednnns ad gſtci
66 iunt . 4 Acien
aaaloöcgenti ad ril
Nſoe . Acudez
t li gſeſn n. H
ugdegneh liccd.
egn de nlcebaſeucle ereq a
Pipecteee . eleqrif
ckinctoritate Diegang gts g
UMorehini. Nln:als dn p.
d Neeſſſchiſin MMniſſis
ltteri . Pec ffinunz
V crecutiont mi
, mexpir⸗ Nelllonl m
Opirat delegani

iuaifareſe l

co ione
iunſdic
per au⸗
ſoo ine
git
ſaus i⸗
n A
Nu.
10,43 0 4
wei t at
e cczr
wr woan
u n
ſi cnen
diü forn
aut ioi
pör mat
ſoo q0
ci qent
ſeꝑtoci
nicni
ſev4cx
it ye
ſen 1.
(m ded
on pu
enmt.g
EN .
g ing
ank
ne ſul⸗
ſes u
bri.
Rin.k.
eſtu
ſeui
(us
in.ln
den

di cxecn
An ſor
A.ee
ii dng
ie js
1at.
a dorſ
Ano uſtj
4 u
egun doſſt
ecp'enr
tan die
ide ena
ümier.
MZM
l 6 WR
Ifim un
gn
no def
m o
las q iſut
do tame
t oꝛdia
„Ria m
ns:Pi;
nor de
epinnt
dracbij ſe
po gbiz
nod d
ni tni
f.ne ois
eqnod
o nemo
boci
novido
d aunli
Ncni coi
e nö
ce. ij de
dcrence
doc.dde
a bs
1ns 1 00
As i
han
og
porate

4 n
munt n im do. bal et e
alen i uhunmreſe giͤi
Nuni toſo bichoj
1. Wn Mdcn del nnn⸗
8 ian ega
1 Nontnmn urfenor uo⸗
llere loie l diun

zworan lchh Gul
nnniſe,netcninm,
Nuorinmnipe votmm iſe,
Gar, tan lerc cel gohbinnt
unflan ni nceor obmnopoli,
Lorde Jo gan er letrinineia
Rion ſo onſſot ole ibi obeier rl
unommno Aon Aerdl nuſenn uſz ſti
Dnſuitmrtenmn on dhe unlner ibire
A nlrd vpelant IPn Mpeladenſe
ſoruichii uſohetaſvnndnd add.
erd de md aduewi ce itn
Geln örun Aezo nad dun tontl
n in dleo n ahid
9loderinunum lan un; Ilr l
1orrſt volr il ir / l el
dus oini 10 dlam ege⸗

ſag bNeg cinen ſin
iͦleſ cor ioq egg idi miiſin

z puneor violee ſe
iipnegerdck
zli nminecrenmal⸗ 6

Cogftinseence
Nomm go ingfin E
1 pcmumc clcr o
: zoledlkioneea
ri id öbledatctone icſshen
beni itihlit ⸗
lä melnd Kenn nin
gatg iucli nſfti

nen raſ 66
ſeNWe elin
e gi lnds dn

¶QDe offi. dele.

dicta. I. ꝓhibitũ.aut granamen ẽ ꝛeuocabile peꝛ
appellationem:æ tunc ſicut gꝛauamè eſt noroꝛie
iniuſtũ credo ꝙ poteſt ſibi rſiſti: ita ꝓcedar gl.
in. d.c. ex lr̃is aut nõ eſt notorium: ⁊ tunc dʒ ap
pellari. Sʒ nõbis ſemper dictum Inn. hbic duʒ
dicit ꝙ poſt appellationem põt ſibi uiolenter ꝛc
ſiſti. Ci. iñ ſetit oppoſiuiũ ⁊ dẽm ſuũ ur̃ equius.
põt tñ diſtingui ꝙ aut certũ eſt appellanonem
tenere: æ procedat dictũ Inno.qꝛ ꝑ appellatio
nem ille nõ remanſit iudex ſaltim quo ad exer
citium aut dubitatur de ualiditate appellanois
2 ꝓcedit dictũ Ci. æ pꝛedicta bene nõbis qꝛ ha
bes multa dicta in diuerſis locis diſperſa ſumt
collecta E peꝛ predicta põt prima frote moꝛdᷣ
ri etiam dictum Inn. hic in eo ꝙ dicit ꝙ iolũ
põt reſiſtere iudici ille qui poſſidʒ reʒ uł ius in
quo fit iniuſte executio. alius autem nõ poteſt
reſiſtere fm eũ ẽt ſi prerẽdat aliqð ius i illa re.
Nec ob.iſte.tex.fᷣm eũ:qꝛ hic no peiebat᷑ ius
iſtiuedi poſſeſſũ per epᷣm:ſʒ tiebat executio in
prebeda ecclie nel in ecchia inferiori. In priuʒ
iñ fac qð.S. dixi pꝰ bar.i.d.l. ꝓhibuũ.ubi uult
ꝙ oppreſſus a iudice iniuſte põt ipune clamaꝛe
ſubſidium ⁊ quilibʒ põt ipune ſibi auxiliari.ied
pot ſaluari dictũ Inn. hoc mõ ꝙ ſi oppreſſus
iuocat auxi ium quilibʒ et nõ poſſidens nec pꝛe
tendens alind intercſſe põt ſibi ſuccurere.⁊? ic
ꝓcedat dictum bar. ſed ſi ille qui poſſidet nõ
reſiſtit nec clamat auxilium non poreſt aliud re
ſiſtere iudici.æ ſic procedat diciũ Inno. b qð
nön gl. i.in fi.nõ ex gl.ꝙ largo ſũpio uo
cabulo amicabił compoſitio poteſt appellari
tranſactio ſed ſiricto ſumpto uocablo qiffeꝛũt
qð tacit ad ſtatuta facientia mentionem de trãſ
actione:ut cum ſint ſtricti iuris non comptrebẽ
dant amicabilem compoſinonem. Vel dic ſm
gof. ꝙ tranſactio ſum tur hic proprie.nec ob
ſtat Sriũ qꝛ nõ diſputat᷑ hic pricipaplr ð uiꝛbꝰ
tralactois.ſʒ utꝝ uiolẽter poſſit ꝛeulſii ðlegato.
⁊? facii hec lſea in ar. ꝙ delegatꝰpõt mãdare exe
cutiõi trã actiõeʒ corã eo factã: qdð fatebat uin
