oreer mratum oʒ mm ad hur ueniat ſeu uale iiculy erti h ẽ admittẽdũ qñ gfoſe daretur nf Da.s doſß ile aafm aere
at ꝙ ſint i uni vᷣſitate ꝙ uẽiãt ſalti due ꝑteſ:ut nierptalio eligẽdi:dʒ eni tunc fieri largiſſima ng e poa iften mels ciͦ ih
io ĩ pᷣiudiciũ ↄcedentium ut in.c.cuʒ inid ict ſ di ilan HZ
icon un –
Mom
ä
GA.t. a
l,

eſtz⸗

ac
c
e em
Nordi
bertr
So.n
55
cin
WI
ain
o⸗

dciwenn tcüneee
glick efrittti
geg⸗
Tenolunnn Pauma
eſide .
ngeigcnnbns –

A dlf. un , entuct Ber⸗
ſponcen g laf⸗ –
(ipaliter cs inelemns inis lenan
nonch ernbela nunmie ttalimnn
ſſtg wnct celgrbler n bune ptleenn
lla nofunt n oopolm. u/ mojnioni⸗
nullepot ce no oniri oano i
ſrnn ger preidemen uninenſinn ? voran ſ

Nommmncia qi vnivenſins perſe ogrege
Niozg it ſin dvepzrus preſenes

Imnidcc i eno oe 1ber de
On nveno allatd nfi o dene ſi
G Oncolgeginmmdno nanſöumne
Niom eihln nto arendſun epnnti
atim hischeſisrdſnimn untoe
empreſſo penenimn ad Cautcſonſß
ur hedu okne tihen vent ins nu
ndiet etanutg. nunluſun
o.nug.in clg aidag⸗
deg derigore non venfte Poſwhano h⸗

(ochtchädlun gctumanu G
idigniccraſ Nan .
n anmäden id ronine crcfene

C . e electione.

dilectꝰ de ↄſue.= ĩ.c.oli de vᷣ ſig.æ ad ↄtraria
alk.i gl. dic ꝙ ꝓcedũt ĩ his q nõ ſũt ita ↄiũcta
mãdato pᷣncipali.iſta eni nõ uemiũr:ita ĩtellige

c.cũ oli el.i.ðᷣ offi.deł.⁊ uið g bi dii n —

gl. i v. cũ res nõ eſſet integra ĩ fi. gl. iſta muliũ
nariat ĩ h ar. ꝛſicet tãdẽ ĩ opiniõe ꝙ ptãſ data
ↄpromiſſarijs ñ põt reuocari ẽt re itegra exn
te qꝛ nõ erat puꝝ mãdatũ ſʒ potiꝰ q̃daʒ donaꝰ
ſeu gratioſa cõceſſio iſtis ↄpromiſſarijs facta
ifert mñ gl.i fi. quoſdã tenuiſſe ꝙ re itegra poſ
ſit reuocari: hãc f̃am opi.tenuerũt Uincẽ.⁊=
BGoff. H ⁊. S. eo. cãʒ ⁊ hoſti. ̊ dicẽs ꝙ. cũ res
iregra nõ itereſt iſtoꝝ cõpromiſſarioꝝ pfatẽ
reuocari:qꝛ poterũt ipſi in.c.hẽe nocẽ ſiẽ alij:
ſz ſi res nõ ẽ itegra pñt pretẽdere ĩtereſſe ĩ re
nocatõe pfatis:qꝛ ſinguli ſciũt qbꝰipi fauebãt
ꝙ re ĩ egra ipſi neſciebãt: vñ cũ incurrerit odi
uʒ plurimoꝝ itereſt eoꝝ ut nõ reuocet̃᷑ mãdatũ
bec rõ Mo.nõ militaret ſi cõpromiſſarij nõ eſ
ſent de caꝰ:qꝛ reuocata pfᷣate nõ hẽrent uocex 3
i. c. alij tenẽtes mediã niã diſtiguũt 2⁊ bñ ocex
dãdo opi. õrias ꝙ aut uniuerſitas dedit hanc
pfatẽ ipſis ↄpromiſſarijs gẽa ipſoꝝ cõpromif
ſarioꝝ.ut ſic eos honorarẽt ĩ actu eligedi ⁊ tẽ
ꝓcedat opi.gl. ut ẽt re ĩitegra nõ poſſit ptãs ꝛe
nocari ꝑ rõeʒ gl. Aut hec pfᷣas fuit data nõ fa
uore ꝑſonaꝝ:ſʒ ut ꝓuideꝛet᷑ ecchie forte faciliꝰ
p uiã cõpromiſſi ita ꝙ iſti fuerũt vᷣputati nudi
miſtri ?⁊ executores:⁊ tũc ꝓcedat opinio gria
ur re ĩtegra:⁊ poſſit reuocari ſecꝰ re no itegra
iĩ hoc caſu ꝓcedat iſte tex.æ hãc diſtictione vr‚
aprrobare YJo. an hic ⁊ cõt᷑ doc. ſequentes =
vr ð mẽte Inn. i. c. cõſtitutꝰ dð ↄceſ.preben et
nide ꝙ ibi dixi ec ob. ſi dicar̃ ꝙ ĩ h̊ uliio
caſu reuocatõ dẽret admitti ẽt re ñ itegra ſolu
to ĩtereſſe cũ hſt de nã mãdati ut ĩ.l ſi pecũia
ff. ð ↄdi. cau. da. hoc eni ꝓcedit ſm Inn. i p
phanis.nõ qt i ſpalibꝰ que nõ recipiũt rectaʒ
eſtiationẽ iux nõ.i.c.coraʒ de offi.dele.⁊ nõ.
ſing. ð dictũ:⁊ ſatis plʒ mihi pᷣmiſſa diſſicꝰ.nã
p opi.ꝓbari vx i.d.c.oſtitutꝰitelligẽdo ut ibi
dixi. fa opi. vr ꝓbari hĩ tex. nã fortiſſimũ eſt
ar. a Irio ſẽſu ex quo ĩ iur̃ nõ reꝑit᷑ Sriũ ut ĩ.
c. aplica ð his qͥ fi. a pla.æ nõ.i.c. publicaro j
eo. ¶ Quid q̃t dðʒ ĩ dubio ſi n apꝑct an fauo
re ecclie an vo pſone ſit data ptas dixit ᷣ do.
An. ꝙ debemꝰoſiderare qd aciũ fuit ꝑ p q̃i
uelit dicẽ poſſibile eẽt ꝙ ↄpromiſſarij h̊ petie
rut ex gra vñ Iʒ vba ↄmiſſiõis nõ ſapiãt graʒ
iñ iĩ dubio ĩtelligũt fm ea qᷓ acta ſt ꝓ ᷣ alłl. ſi
pſes. ff. de pe. .l.ſi fuꝰ płiũ ff. ð lega.i.ſi ãt ñ
pot apparere ꝑ ea q pmiſſa ſũt diẽ pſumẽduʒ
PP potiꝰ uoluerit capim ꝓuidẽ ecclie & lacere
gfaʒz cõpromiſſarijs: qꝛ gr̃a nõ ẽ pſumẽda ſᷣm
ci. alk. c. fi. . de triſ: pla. ʒ poſſz allegãi meliꝰ
¶cũ ð idebito.ff. de ꝓba.i fi. æ nõ. gl.i.l. cum
qdã.ff. ſi cer.pe.q nõ. dicit ꝙ ſi dico uni tolle
hãc pecuniã nõ pᷣſũi donatio ſʒ pouꝰ mutuũ ł
depoſim: qꝛ nẽo pſumit iactaꝛe ſuũ: ut i. c. ſuꝑ
de renũ. æ in. d l.cũ de indebuo ⁊z nõ. ex pꝛe

dictis nʒ iſtoꝝ 9 pmiſſoꝑ ¶ In gl li i fi. nö.
bun iſta gl. i. fi. na letin h vaʒ 2 cõeʒ opi q tene
tur in.c.bone.ii.ð poſtu prela ꝙ poſtulantes
pnt recedere a poſtulatione anic ꝙ;ᷓ poſtulatio
ſit ſuperiori pᷣſentata:licet aliud ſit i. eleciõe: ut
in.c.publicato.j.e.⁊ ad iſtum tex qui nidetur
obſtare cum capitulũ nõ potuerit recedez ab il
la poſtularõe. rndet gl. ꝙ obſtabat huic caplo
fides preſtita:qꝛ promiſſerat illis ↄpromiſſari
is reciꝑe illũ quẽ ipſi eligerãt:⁊ ſic hẽs caſum
nõ. in quo a poſtulatione nõ põt recedi eèt ante
ᷓ ſit ſuperiori preſentata:puto tamen ꝙ ſi cõ
promiſſarii ↄſentirent reuocationi ꝙ poſſit ca
plin ab illa rcedẽ ãteqꝙᷓ eẽt ſupeꝛioꝛi pntata:qꝛ
poſtulatꝰnõ põt pretedẽ ĩtereſſe cũ ſibi ius nõ
ſit queſitũ iuxta nõ.i.c.pe.de poſtu.prela.⸗ ex
hoc põt ſolui aliud õrium qð formari poieſt
de.c.ſcriptũ.j.e.ubi pʒ ꝓ poſtulatio non pꝛe
fert᷑ electioni: niſi ſit facia a duplo maiori ꝑte
So. illud ꝓcedit qn poſtulano ⁊ electio e di
uerſis facte concurrerent hic ãt deficiebat po
teſtas in electoribus:qꝛ eã trãſtulerãt i illos cõ
promiſſarios nec poterãt illã poteſtatem reuo
care:cũ res nõ eſſet itegra ¶ Sed circa pᷣdẽa
⁊ circa textum dubitat᷑: utꝛũ in caſu in quo põt
ptãs reuocari qualis debeat eſſe rfuocatio:pri
mo tenet ꝙ dʒ eſſe expreſſa nec ſufficit tacita.
puta ſi capłm re itegra ꝓcedeꝛet ad aliũ eligẽ
dum.niſi enim reuocatio intimet᷑ ipſis compꝛo
miſſariis teneret eleciio ſᷣm eu:arg.i.l.ſi. ꝓcu
rator. ff. ð iudi. puto hoc dictũ Inn. pcedere
niſi ꝓcederet electio capłi. nam tunc no uideo
quomodo poſſit renere electio ↄpromiſſarioꝝ
iʒ ignorauerit eã qm ex quo res è itegra piãs
pmãſit apud capitulu.ut ĩ.c.dudũ de prebe.li.
vi. ¶ Seda vo electio reꝑit᷑ fẽa pꝰᷣprumã gꝰn
dʒ tenẽ. ar eiꝰqð le.æ nõ.iĩ mimonio carnali ĩ
c.fi.ð ꝓcura.li.vi. t ex iſto tex. põt colligi
una notabilis dr̃ia inier matrimoniũ carnale
2 ſpũale.nam ad ↄbendum matꝛimonium ſpi
rituale ſufficit dare mandatũ aliqbus ĩ geneꝛe
ut hic:ſed ĩ carnali matrimonio oʒ ꝙ det᷑ ſpeci
ale mandatũ ad oöhendum cum certa perſona
als mãdatũ nõ eſt ſufficics:ut ẽ tex.nõ.in.l.ge
neraliter.ff. ð̊ ri.nup. ⁊ eſt gl.nõ.ĩ pᷣdicto.c.fi
quã tenebis ſemꝑ meti C lenns queꝛituꝛ.
nunqᷣd unus ſolus ðᷣ capło poſſit re integra ?
nocare ↄpromiſſũ Inn.⁊ Cõpoſ.dicũt ꝙ ſic
quia ſicut a pᷣnꝰ poteſt unus ſolus reſiſtere ne
fiat ↄpromiſſũ ut.S.dixi:ita unus ſolus re ite
gꝛa debet poſſe ↄpromiſſũ reuocare in.l.vrꝗ
niꝰ.ff.ðᷣ fideiuſ: riũ tamen tẽuit h Sal.ð cal.
qꝛ ex quo ↄpromiſſũ ẽ faciũ ꝑ totũ capitulum
cũ iſti ↄpromiſſarii ſint quaſi pꝛocurator̃s iſtiꝰ
capituli ⁊ nõ iſtius ſingularis tin:nõ põt ipſe
ſolus ꝛeuocaꝛe:⁊ h̊ dictũ pluſ plʒ mihi qꝛ ex q
ↄpromiſſũ ſemel tenuit oʒ ꝙ maioꝛ ꝑs ↄcurat
in ꝛeuocatione:ar.i.c.i.de his q̃. fi.a.ma.par.
ca.⁊.l.qdðᷣ maioꝛ ff. ad muncip. Itẽ querit᷑ qͥd
ſi unus ex cõpromiſſarus ect excõicatꝰ. nunqd

nitiaret᷑ tota electõ:ↄcludũt cõit᷑ doc.ꝙ aut ẽ

excõicatꝰ publice ⁊ nõ tʒ electio ẽt alioꝝ ar.in

.c.fi.de ꝓcu. ⁊. c.ad ꝓbãdũ de re iudi. Si
qt eẽt occulte excõicatꝰ:⁊ tũc aut ñ rmanʒ ma
ioꝛ ꝑs ĩ nõ excõicatis.puta qꝛ erãt duo ↄpro
miſſarij. ⁊ tũc ẽt ñ tʒ elecꝰ:ar.ĩ.l.pediꝰ.ff.ð ar
bi. ſecꝰ ſi maior ꝑs remãſiſſʒ ĩ alijs ad ꝙ ſac ꝙ
nõ. i. c. illa. S. e. ⁊ i.d. c.fi.t cu.⁊ h̊ nõ.qꝛ pnt
adduci ad alios actꝰexplicãdos ꝑ uniuerſitatẽ
utꝝ excõicatio uniꝰ inficiat totũ qð fiat ab uni
nerſitate ⁊ dvᷣm ẽ ut.ð.⁊ ut plenius dixi ĩ. d. c.
illa æ in. d. c. fi. Abb.
De conſue
Bm eccleſia. uaine por
canoĩcoꝝ electio ad ſolũ cap ꝑtinere
p. d. 2 ſolet quotidie alłari:pꝰ ponit᷑ ↄultauo:
ſo Rꝰ ibi mãdamꝰ. ¶ Mõ ibi debito obſedo
zc. iũcta gl.i.ꝙ Hᷣ ĩ ecclia ñ ſit ſtatuiꝰnũerꝰcão
nicoꝝ nihilõinpt illa eccfia öfraudãi ðbito ob
ſeqᷣo canõicoꝝ: ? dic. ꝙ dr̃ vᷣfraudãt hito ĩſpeᷣu
ad ↄſuetndinẽ eccłie. ut ſi ↄſuenerũt ect plłimi
canõici. nũc ãt ſũt pauciſſimi ⁊ idẽ ſẽtit gl.iĩ.c.
ex pte aſtẽſis de ↄceſ.pbẽ.ĩ.fi. uide qð ibi di
xi: ? in h̊ tene menti iſtũ tex. ẽt ꝓ ecckijs regu
laribus in quibus regułr nõ ſolʒ eẽ certus nu
merus canonicoꝝ:nã ex ↄſuetudine antiqᷓ põt

depᷣhendi utꝝ ecclia fraudet̃᷑ in debuo obſe o
mõachoꝝ ⁊ adde ꝙ dixi ĩ.d c.ex ꝑie cdᷣ/o

nõ. ibi elegit ⁊ inſtituit ꝙ electõ canõicoꝝ põt
ꝑtiner̃ ad unũ tin pura ad epʒ nã p̊ obunuiſſz
epᷣs niſi canonici habuiſſẽt meliores ꝓbarões
ꝓbat gy per iſtũ tex. ſic iductũ ꝙ ſiẽ ex ↄſuetn
dine põt electio canonicoꝝ ꝑtinẽ ad ſolũ capꝰ
ita põt ꝑtineꝛe ad ſolũ epᷣm. ut h ⁊ fac̃.c.ea no
ſcit J. de his q̃ fi a pł.põt ẽt ꝑtinẽ de iure ſpã
li ad alium prelatũ ut ĩi. c.fi. de iſti. ubi donarõ
pᷣbendaꝝ ĩ eccłia patraceñ.ptinebat ad quẽdã
abbatẽ: dixit ̃ h Ho. ꝙ nõ ꝓpᷣye dẽ elecꝰcũ ꝑ
tiner ad unũ ſʒ potiꝰ canõicoꝝ creario:h̊ diciũ
puto ꝓcedẽ qn nõ expectet᷑ alteriꝰ ofirmaꝰ nã
põt receptio ſeu creatio ꝑtinere ad capitulum
ſine alia cõfirmatione ſuperioris:⁊ ex ſola ꝛce
ptiõe creatur ius canonie fac.c.cuʒ eccłijs de
prebẽ.li. vi.⁊ ꝙ nõ. Inn.iĩ.c.trãſimſſa. ð.e.ti.
ubi uide. ſʒ ſi expectafr̃ alterius confirmaꝰ:puta
qꝛ ſic bʒ cõſuetudo uł pᷣuilegiũ tũc põt dici ele
ctio.lʒ ad unn ꝑtineat nã ⁊ pr̃onꝰdẽ quodamõ
eligere ut in c. nobis de iur. pa.qꝛ. pꝰ elegit ⁊
poſtea pntat.vñ ex quo expectat᷑ cõfirmatõ u
perioris dʒ dici clectio ⁊ nõ creatio:ſʒ dictum
Ho. pcedit quo ad iſtũ ex. in quo eps pᷣ ẽde
bat pr tem creãdi canonicos:⁊ uide Inn. ubi
5Mõ. ʒ ꝙ cã põt eẽ ĩ iudicio iter epʒ ⁊? ſu
nʒ capł abſqʒ eo ꝙ capło det᷑ curator ad litẽ
lʒ gl. alið ſenſerit ĩ c ſignificauit.j.de appel.⁊
nide ꝙ ibi dixi. ¶ NHõ. qꝙ libellꝰpõt cõtinẽ plu
res petitiões ↄ eũdem reũ.concor.c. neniens
de preſcrip.æ. c.qrelã.S. e. cũ ſi ¶ Mõ qͥnto qꝙ;
ntẽs iure ſuo nõ qr̃ alicui facẽ ĩiuriã.lʒ ꝛeſiſtat
nolũtati ẽt ſuꝑioris:qꝛ iiuria ẽ qñ aliqͥd n iuꝛe

Ee electione.

fit ĩ dedecus alt᷑iꝰ: ut ĩ.l.iff. de ĩiur. qʒ ex q qᷣs
prẽdit hꝛe ius nõ dicit᷑ facer̃ iiuriã:ad ide bo.
tex.i.l.nõ vr. ff. de re.iur.ubi dicitur ꝙ nõ vr

ni facẽ qui ↄtedit in iudicio actione ordiaria
= in hoc nõ.iſtũ tex iuncta glo.iij. ¶Mõ. ibi

anteqᷓ; eps memoratus ꝙ preſumẽdũ ẽp eo qͥ
ꝓbauit ãtiquiore poſſeſſionẽ: ad qð uide qð
nõ. Inn. i. c. ſepe de reſti.po. ⁊ ꝙ le. ⁊ nõ.ĩ.c
Iʒ ð proba. ⁊ ꝑ Dar.ĩ.l.ↄquerebatur. C. vñ
Hõ. ultio ibi gnãlis cõſuetudo ꝙ coſue
mudo generalis ꝓuĩcie dʒ extẽdi ad loca ꝑricu
laria ipſius ꝓuincie: dixit t h̊ Egi. ꝙ no ſuffi
ceret generalis cõſuetudo ſine ſpali cõſue udie
ꝑticulari locoꝝ. Moſt. iñ adducit in cõtrariuʒ
c.ſuper eo.j.de cẽſi.⁊.c.fi.ð offi.archi.⁊ ita
tranſeunt doc. Sʒ tu dic clariꝰ 2 meliꝰ ꝙ gñal
cõſuetudo nõ dʒ extẽdi contra ius cõe ad loca
pticularia:ĩ quibꝰ nõ ẽ talis cõſuetudo:⁊ ideʒ
puto ubi cõſuetudo gnãiis eẽt alłs młiũ onero
ſa qꝛ nõ dʒ extẽdi cũ preiudicio illoꝝ qͥ fucrũt
dilligentes in non admittẽdo talem cõſuetudi
nẽ ut nõ. uoluit Inn.in. c. fi. de offi. archip hᷣ
facit regula odia. de re.iur.li.vi.⁊.c.cũ cotin
gat de deci. z. l. ꝙ vo conira rõeʒ. ff. de legi.?
in his caſibus põt procedere opi. Egi. nã iſta
conſuetudo ꝙ canonici eligãt canonicos ineq
ſito epo ẽ contra ius ut ſtaum dicetur ſuꝑ gl.
gꝰ conſuetudo generalis prouincie nõ ſufficit
niſi adiit ẽt ↄſuetudo ſpãlis loci.Et ad iſtum
tex. dic:ꝙ capꝰ hic nõ fũdabat ſe ſolũ ſuꝑ bac
conſuetudine generali:ſʒ ſuꝑ alijs probationi
pus qs induxit per quas ꝓbauit itentiõeʒ ſuã
ut pʒ in primã parte.c.in fi.unde conſuetudo
gnãlis ſolũ hie admiculabat᷑ ĩtẽtõi.c. ideo tex.
dixit maxie ſi ſit notoriũ ⁊c̃. Idẽ.n. fuiſſet ſi ñ

ↄcurriſſz conſuetudo gnãlis ⁊ hoc ꝓpteꝛ ꝓba

toes capli:ſʒ ubi ↄſuetudo non eſt contra ius
nec aliter oneroſa tunc in dubiis parnculariuʒ
locorum recnrꝛẽdũ ẽ ad conſuetudinẽ gnalem
ꝓuicie ⁊ hoc cãu loqᷣtur. d. c. ſuꝑ eo. Ei aduer
te qꝛ ꝓpꝛie iſta nõ erat ↄſuerudo q̃tenuſ caplʒ
ult acqrere iura ↄtra epm. ſʒ por ẽ pſcripiio
de cuius natuꝛa ẽ detrahere uni ⁊ acquirere
ſcribenti: un in rali cõſuetudine ĩprope dicta ſ
quireret titulꝰſiẽ ĩ pſcriptõe de qhẽs gl. ſing.
i. c. ii. ð ↄſue.li.vi.q̃ ſic debet intelligi ⁊ limi
tari ?2 nide ibi latius per Jo. an. in nouella.
¶ In glo. i. ibi qꝛ nõ erãt diſticre pbende:ult
ergo gl. z bene ꝙ ubi non ſunt diſtincte prebẽ
de ſeu certus numeruſ prebendaꝝ ⁊ cãonicoꝝ
ibi nõ fit uolutio ptãtis ad ſuperiorẽ ex nes
ligetia habentis prouidere ſeu ↄferre ⁊ h pro
bat i. c. ij iũcto c. ex ꝑte ð ↄceſ. pbẽ.nã duolu
tio poteſtaris fit ubi beneficium uacat:ut i.d. c
ii. ſed ubi nõ ẽ certus nũerus nõ ẽ dare nacati
onem: ut in. c. dilecto de pbẽ.⁊ id qð iʒ het gl
ſeqᷣtuꝛ apertiuſ hic. Inn. dicens ꝙ ubi preben
de nõ ſũt diſticte non põt epſ ſupplere negligẽ
tiã: licet poſſit ↄpellẽ hntes prouidere per cen
ſurã eccleſiaſticã.ſʒ MHo.dicit ⁊ melius ꝙ licet

nitnghni a inn 65
giheind

Nr du⸗
hiozchn bn
lenitncen eet 5 1d,
ſbolen i cr imd i aa
ſt jmuin⸗ q
d dort, hadnn
nſfu⸗ mmmtond alnon
tuterHα. , gicir net
ncfſ Mmi git ne u
in dien id
Gupi n d nonig
iborpiort lltuen epo. Nmna he⸗
eNezgliterictüer iücoin⸗
e Ne n enr Pin
uig ſimoo tdeſm n
leic ouittc clo oisi 4
tmonbus t olononb ſoloz ni
N 8 „,Mie
za ni lutß ſne g olnt ielie
urtilr aſe nbecſals le⸗ l
Cuud inie generil n bac m
hriuſd coſi/ nuns mal
heliritci niad qvez ge ire co
mlgii tbneigox ic aun
tinstm ooleganmpaut ge be
ilritp arieukfis catbedtallb⸗
rrerpaien ti tonanu ponificem
Fimnimt uſo c eßz locſg
umnßenmnn data pias coitz
untili niſve it eeclin cude
puimnnilicoee ..c.ne pro ̃
liaman⸗ 9gregzno
e „„
4 uluglcg ge elec.l. i.
ſihc Goſe ge reg. iur. li.
NNibenes⸗,::, . .
eeniſiͤtſinofnici
8 Mofinelige.n elende,
elrliſgiſi cic
. nta nenopolian:mrit
. .
Pumzrltmni giinnadan pfinr

Umidepi .
n t Pi Clecnone vopii

iſern nmno e dare alii ſn
P i iſigreg aut ni 3
litcubectall anrbf
algns ſa e ffi
HW ſenoribgnn difi

orobꝛni
Abrban
ſame vnn
ſſtmaci
chꝛui ſan
i. cmes.
Nℳän t.
doc ca .
caa ci ſen
qn ictdoß
cche ni. ſ
9
Sntcr
o in pe
Gnals alc
Niſioni 1
a daſor
Arans
NNn
s aſ
no. in. d
unt 4 P
tode n

6 vr
lmaſce „
mlann c. G en
n . Inrcinr ne⸗
N 8 ,
uandniga —KHK
ümnigiid hin bencorr⸗
unih giͦgciaienliamm

ne uun an In lihtude
fucit regula oluce 7e ur Nrctdan
gu hecei tlcſo onrutejſſtlg:
in his aſbus por procelere 0i Crni i
conſtemco g anoniieſgit Cnonicdsni
ſococoʒnn noin fuindianr int.
g'oonſaudo gaeris gonine nö iffi
Nlii adltit oſvomdo ſpils ſoei Ct od iin
ie c apbic no icabarſe ſoli p bat
im endlne genmalih iio ls hbunoni
dus dsindunt er ons poant ientidezſti
upin gimn ant cin ſande cſunndo
giüls iüdit adnicdladi riten ler
õü
emmiſcſten o glst dat Man
ä

inerbispennvhnin
etalteronenot ume inehispenn hnn,

tiiad onſtemdnigniln
eomn rumnicii9 dogele

icet boe cin oimn l

remu hnͦr Amd in i
i vineim I in ui
‚Beraberevum ?,
—

gbentinanone lec iogin

en 1
0 deven mmeligt
1ci9el Na . iis

¶ De electione.

deuolutio b cqu nõ fiat ipo iure põt m̃ eps at
ſignare tminũ canõicis.j.quẽ dẽant eccłie p
uidẽ ðᷣ miſtr! ꝙ ſi ñ fecerit por̃it eps lapſo fᷣmi
no ꝓuidẽ.ar.opti.iĩ.c.irrefragabili.. exceſſuſ

de offi.ord. ⁊. c.q;to z.c.ad reprimẽdũ.e.ti.?

c.ſignificauit de offi.dele.facit tex. ix.q.iij.cũ
ſcimus ⁊ hoc dictum communiter tcnet᷑ ⸗ ideʒ
dixi ĩ. d. c. ex ꝑte aſtẽſis:⁊ iſte eſt optimꝰ mous
ſupplẽdi negligẽtiã iferioris ẽt ĩ alijs iuribꝰp
ſcriptis õ epʒ.vẽ ei data ptᷣas iferioribꝰ ĩ qtũ
ſi ſolliciti ĩ ea explicãda:iõ data negligetia mõ
pᷣqẽo põr epo ſupplẽ:ut ĩ iuribꝰpalle.æ H̊ nõ.
S gl. ij. ibi dico ꝙ de iure cõi ſimład epᷣʒ
æ caplʒ ꝑtinet collatõ bnficioꝝ.⁊c̃.põdera ner
ba gl. nã cũ ĩ pn. formanerit qõnẽ ð collatione
pᷣbẽdaꝝ dũtaxat.nẽ qt vẽ gñatr ↄcludeꝛe.nt oĩ
nʒ beneficioꝝ collatio ꝑtĩeat ðᷣ iure cõi ad epᷣʒ
⁊ cap ſil:ſʒ qtenꝰ loquit᷑ gnãłr male dicit nec
.c. nobis ꝙ all. H̊ ꝓbat ĩmo õriũ cũ dicat pr̃o
nũ debere pñtare iſtituen. epo.⁊ nullã mẽtiõeʒ
agit ð cad. Iẽ gl. ẽ tex. ĩ. c. cũ ex ĩiũcto ĩ fi.
ð hẽti.ubi qr ꝙ iſtiturõ ⁊ deſtituꝰ ꝑſõaꝝ ꝑtinʒ
ad epʒ.ad idẽ.c.nouit ⁊.c.q;o ð his q̃ fi.a pᷣ
la. ubi ĩ iſtitutionibus ⁊ collationibꝰ ſoluʒ mã
dat᷑ iquiri capli ↄſiliũ:ſʒ forte gl.uoluit itelligẽ
ðᷣ collatõe prebẽdaꝝ eccłie cathedralis:ſed uſa
fuit nocabulo nimis generali:? qi ꝓ hac mã
ſẽꝑ fit remiſſio ad iſtðᷣ.c.proſeq̃r latius eam ul
tra alios.vñ gnãlłr cũ qᷓrit᷑ ad queʒ de iure cõi
ptiet ꝓuiſio dignitatũ ⁊ beneficioꝝ.dic ꝙ aut
qri᷑ de platuris ecchiaꝝ collegiataꝝ aut de be
neficijs feriõibꝰ.pꝰ caſu ĩ eccłijs cathedralibꝰ
oliʒ ꝑtinebat ꝓuiſio ad ſolũ romanũ põtificem
In iferioribqt ptinebat ꝓuiſio ad epʒ loci:ſi
poſtea tractu tpᷣis fuit ꝑ papaʒ data ptas cnilʒ
collegio eligẽdi ſibi prelatũ ſiue ſit ecclia eatbe
dqralis ſiue ĩferior: ut ĩ.c.i.S.eo.⁊ ĩ.c.ne pro ð
feciu: -. c.qꝛ ꝑꝑ.j.eo.⁊.xvi.q.vij. ↄgregatio
de pdictis uide bo.gl.i.c.qꝙᷓ de elec.li.vi.
2 Jo. an. i rla qð alicui gꝛoſe de reg.iur.li.
vVi.ĩ mer. pᷣſerti ĩ ſolutõe qõis ⁊ pt̃as ↄfirmãdi
electos fuit data ſuꝑiori imediate. vñ elecrõeʒ
abbatiſ ofirmabat eps loci.xviij. q.ij.ĩ.c.i.ele
ctionẽ vo epi ↄfirmabat metropolitanꝰ:ut ĩ. c
ſe. ⁊æ electionẽ metropolitani ↄfirmabat pr̃iar
cha ꝓpꝰ: ut i.c.antiqᷓ de pui. Electionẽ vo pꝛi
arche ofirmabat ſol?papa qꝛ nõ ẽ dare aliũ ſu
piorẽ. ut ibi.¶ Scðdo cãu pᷣncipali ↄ qri ð ꝓp
niſie alioꝝ bñficioꝝ. ſubdiſtigue ꝙ ant qrit ð
bnficijs ſitis in eccia cathedrali: aut ðᷣ bñficijſ
ſitis ĩ ecclijs collegiatis ĩferioribꝰ:aut ð bñfi
cijs ſonatibꝰ ĩ nom rectorie. pꝰcaſu aut qᷓritur
de pbedis ipſi eccfie catbedrał aut de dignitaà
tibꝰ ibidẽ ſitis pꝰ mẽbro.ſ.circa prebẽdas ec
cleſie catedralis taes reperiũt᷑ pricipales opi.
una hʒ ut ptineat collatio ad epm cũ ↄſenſu ca
pli ? hac tenit Copoſ. ꝓ qꝗᷓ.j. de bis qͥ fi.a p
la. c. ea noſcit. ¶Seda opi. teuit h̊ boſt. dices
q eps hʒ h̊ facẽ cũ ↄſilio tñ capli:pro h.c.no
Uit ?.c. to ð his qᷓ fi.a pla. niſi oia bona poſ

ſiderẽt᷑ ſimul ꝑ prelatũ ⸗z capꝰ:qꝛ tũc ſił herẽt
explicare ul niſi ĩt reſſet alicuiꝰ ſpaliter qꝛ tũc
heret eps h̊ facẽ cũ ↄſenſu illius ꝑ.c.ad h ĩ fi.
de offi. archi. (Tarna opi.ponit᷑ h̊ in glo. ut
ſimul ꝑtineat ad epiſcopuʒ z capꝰ:æ h opi.dit
a precedentibus.aliud.n.ẽ ꝙ ſimul hẽant ofeꝛ
re:aliud ꝙ epᷣs cũ ↄſenſu capli:ut le.æ nõ.i.c.
unico ne ſe. na.li.vVi.⁊ hanc opi.ꝙ ſił ꝑrineat
ad utrũqʒ tʒ gl.i.c.irrefragabali de offi.ord.
⁊ in.c.fi.de ſup.neg.prela.⁊ i.F.i.xxi.di.⁊=.c
di. c.i.V.põtifex:ſecuti ſi h Dhi. Vi.⁊ Gof.
⁊ pro iſtis facit ſjm Jo.an.i.c.ꝙ quibuſdam
de fideinſ.z.c.qꝛ nõnulli. F. qꝛ uex.j.ð magiſ.
⁊? quodãmõ doc.moderni tranſeunt cõiter cũ
hac opi. Do. de rota tetigerunt ðci.clx.potiꝰ
recitando opi. iſtã q; diſponẽdo. Ego dicereʒ
ſic ꝙ aut ↄſtat prebẽdas fuiſſe iſtitutas de bo
niscõibꝰ eccſie. aut de bonis alicuiꝰpuate ꝑſõe
q̃ illas iſtituit retinẽdo ſibi pronaruʒ. Aut du
bitat᷑ de qpus bonis fuerunt iſtitute. prio cõu
qñ ex bonis cõibus eccleſie plʒ mihi opi.iſtius
gl. ut ſimul ad utrunqʒ pꝑtincat creatio ſen pꝛe
bendaꝝ collatio:tuʒ qꝛ ex bonis cõibus iſti u
te ſunt:tũ qꝛ intereſt oĩuʒ de eccleſia habere ca
nonicos gratos:unde cũ in hoc caſu cocurrãt
duo uĩcula dicamꝰ ꝙ ſimul hẽant ꝓuidẽ per il
ſã regulã geneꝛalẽ ꝙ oẽs tãgit ab oibus debet
appꝛobari:ut ĩ.d.c.ad h:ſed ĩ eo cãu qñ pꝛebẽ
de habent pronũ: puto ꝙ pꝛonus habeat epo
pntare iuxta nõ.in.c. nobis de iurepa. ſed epᷣs
iſtituet cũ ↄſilio ł ſalti ↄſenſu canonicoꝝ ſz:pᷣn
cipalit᷑ iſtimutio pertinet ad epiſcopũ:ar. opti.
i.c.nullus.xvj.q.vij.⁊ potiꝰ reqrerẽ ↄſiliũ qᷓ;
oꝓſẽſũ: ar.c.nouit ⁊ c.qᷓto ð his q fi a pla ⁊ in
hoc caſu ꝓcedat opi. Hoſti.¶ In terrio vo
caſu cũ ſumus ĩ dubio teneꝛem adhuc iſtaz gl.
qꝛ ĩ dubio pᷣbẽde pᷣſũunt᷑ ĩdiſticte ex bõiſ cõibꝰ
ecclie ut ĩ..fi.xii ꝗ.i.? ꝓ h̊ m hro ⁊ pꝰ adde
qð nõ. Jan.i.c. dilecti de ma.æ obe. ubi nõ di
cit ꝙ dignitas ⁊ iura ecctie poſſident̃᷑ ꝑiier ꝑ
epᷣm ⁊ cavar. ĩ.c.cũ cłici.J. ðᷣ v.ſig. Jð qd.s.
puto in ꝓuiſione dignitatũ ipᷣius eccłie carhe
dralis eiſdẽ rõibuſ:lʒ doc. hic nihil dicãt circa
ꝓuiſionẽ ipſaꝝ dignitatũ¶ In ʒ mẽbꝛo.ſ.ciꝛ
ca ꝓuiſionẽ ĩferiõis bñſficii ipſius eccłie cathe
dralis puto ꝙ ſolus epᷣs poſſit illa ↄferre ẽt ſi
ne ↄſẽſu uel ↄſilio capłi.qꝛ iſta miora explicat
epᷣs ex ſuo officio generali:qð vr uoluiſſe. In
no. in. d. c.nonit ſeu in.c. qto.e.ti. ð his que fi
unt a prela. ⁊æ fac ꝙ ipſe. Inn.nõ ĩ. c.fi. ð ma.
⁊ obe.ubi dicit gnãliter ꝙ iſta minora explicat
rector cuiuſcũqʒ uninerſitatis ex ſuo officio ſi
ne ipa uniueꝛſitate Quo ad teꝛtium caſum ſci
licet cum queritur de ꝓuiſione beneficioꝛum
ſu prebendarum eccleſie collegiate nferioris
Jo. cal. tenuit. hic ꝙ pᷣlatus ⁊ caplim illiꝰecclie
irꝛequiſito epo pꝛouidebũt ſẽ ꝑagunt alia ipſi
us eccleſie negocia nec ẽ tãta cõio iter epᷣm et
eccleſiã ĩferiorẽ ſibi ſubiectã q;ta ĩter epiſcopũ
S eccli ſuã cathedralẽ: ut in.c.rquilſiſti infrx

¶ Se clecnione. .

de teſta. merito aliðᷣ dom ĩ pᷣbẽdis ecclie cathe
dralis ꝙᷓ iĩ pbdis eccłie ĩferioris. Itẽ fac. qa
pbẽde pſumũt iſtitute ex boniſ illiꝰeccłie ifẽio
ris prouideat g pllatꝰ =. c.illiꝰ eccle ſiẽ aliorũ
bonoꝝ hñt admiſtrationẽ. ⁊ hec fuit opi. pnci
palit Ho.i.c.ij.de ĩſti. do.ðᷣ rota ĩ dẽa ðᷣci.c.
.lx. fuerũt uarij. nã qdã renneẽt ꝙ pntatio per
tinet ad pᷣlatũ ⁊.c.illiꝰeccłe iferiõis.iſtirutõ vVo
ad ipm epʒʒ loci:ſʒ collector deciſionũ tʒ pᷣcedẽ
tẽ opi.nt ꝑtieat ꝓuiſio ad pᷣlatũ ⁊2.c.illiꝰeccłie
Jo. de lig. ̊ tenuit opi.pcedẽtẽ: ut pntatio ꝑii
neat ad eccłiaʒ iferiorẽ ⁊ iſtitutio ad ep̃ʒ:æ hãc
ſecutꝰfuit YFre.de ſenis ↄſi.ccxxiij.ubi plenius
nideas:⁊ mibhi plʒ hec ultia opi.qꝛ iura gñałr
dñt qð iſtitutio beneficioꝝ ꝑtinet ad epʒ.⁊ qðᷣ
ipſe hʒ prouidere ðᷣ pᷣbẽdis ⁊ alijs bñficijs. ad
H bo.tex.ĩ.c.nulluſ.xvi.q.vij.⁊ ĩ.d.c.cũ ex in
iuncto optime facit.xvi.q.v.ĩ.c.i.vbi nõ.pꝛo
batur qð ẽt ſi alienꝰ epᷣs capellã ↄſtruat ĩ aliẽa
dioceſi reſeruat᷑ ſibi dũtaxat pñtatio ſiẽ cnicun
qʒ patrono priuato. Inſtitutio uero ⁊ alia iu
ra epᷣalia reſeruãt᷑ epo loci:gꝰ preſuppoſito ꝙ
ex bonis ecclie ĩferioris fuiſſẽt ĩſtitute pbende
ex q m̃ ſũt bõa redacta ad ſpũalia bñficia dʒ
iſtitutio ꝑtinẽ ad epᷣm:ſʒ ubi pᷣbende nò eſſent
ãnexe cãonicatibꝰ:ſʒ ↄſiſterẽt ĩ mera tpᷣalitate

tũc tenerẽ opi. ↄriã:ut iſtintõ canõicoꝝ ꝑtinẽ-
ad epᷣm ⁊ pñtatio ad ecclã ĩferiorẽ. ¶ Lerꝰ z

nltio cãu cũ querit̃ ð bnficijs ſonãtibꝰ ĩ nomẽ
rectorie dico ꝙ de iure cõi collatio ſeu ĩſtitutõ
ptinet ad ſolũ epᷣm: æ ĩ maioribꝰ bnficijs ꝓuið
bit cũ ↄſilio capłi ſui.ĩ mĩoribꝰſine conſilio ut
le. ⁊z nõ.i.d.c.nouit ⁊.c.qᷓ;to:⁊ ſi bñfi iſta ha
bẽt pꝛonũ fiet pñtatio peꝛ eñ ipi epo:ut ĩ.d.c.
nobis. Aduerte m qꝛ qñqʒ benefi ſen caplla
ſũt fũdata ĩ ipſa eccłia ĩferiori ⁊ tũc puto ꝙ rõ
ne fũdi rector ipſius eccłie hẽbit pnñtaꝛe una
pr̃ono.nã rõe fũdi acqrit᷑ iuſpronatꝰ:ut ĩ.d.c.
nobis ⁊ plene ꝑ gl.xvi.q.vij.i.c.pia mente:⁊
nið ꝙ nõ. gl.lxxxiij. di.i.c.i.⁊ tetigi ĩ.c.ad au
dienriã el.i.ðᷣ ecc.edi.nbi uide.Si ãt capella ẽ
edificata eẽ eccłiã ĩ ꝑochia m̃ alicuiꝰ eccłe:⁊ tẽ
diſtigue ꝙ aut eccłia ꝑochial ↄtribuit ĩ dote ⁊?
hʒ pñtationẽ una cũ pr̃ono:ut ẽ tex.in.d.c.ad
audiẽtiã:aut nihil tribuit:⁊ tẽ nõ põt pꝛetẽdẽ
ẽt pntarionẽ:ut ꝓbat᷑ a orio ĩ.d.c.ad audiẽtiã
ſʒ hͥ cãu pntatio ꝑriet ad pr̃onũ ſi ſuꝑeſt. Si ãt
nõ ↄſtat ð pr̃ono dixeẽt qᷣdã ꝙ pntatio ꝑtiner
ad ꝑochianos:ſʒ iu tene ꝙ libera collatio ꝑtĩe
bat ad epʒ:⁊ idẽ dðʒ ð ipſa eccłia ꝑochiali ſi ñ
ↄſtat hr̃e pr̃onũ ur nõ:uoluit In.i.c.cũ uene
rabilis in fi.ð excep.? Jo. an.ĩ.c.unico de ca
pel.mo.li.vi.An ãt ꝑpochiani pᷣſumãt᷑ pꝛoni ſi
ſũt ĩ poſſeſſiõe pñtãdi:æ nõ ↄſtat de alio pr̃o
no nide ꝙ nõ. Jo. an. i. d. regula ꝙ alicni gra
tioſe: ⁊ facit ad mam. c.i.de reli.do. Adde iñ
ad predicta gl.ſing.ĩ. c. eã te. ð eta.⁊ q̃ti.q̃ diẽ
ꝙ ſi eccłia ꝑochialis edificat ĩ füdo ſuo aliam
eccham poterit ibi ponere uicariũ ⁊ platꝰmaio
ris ecclie erit platꝰ utriuſqʒ.ſʒ illã glo. ĩtellige

rẽ qñ ecclia parochia is edificauit ſibi capellaʒ
uicinaʒ quaſi in adiutorium ſui.nõ at ur eſſet
beneficium ꝑ ſe ſtanſ nã tẽ de neceſſitate habe
bit ibi pntare ctorẽ ꝑpetuũ ꝙ ſentit ibi In.
ſicut ſeruat᷑ ĩ quolʒ rectore: pᷣdicta pcedũt in
inſtõne beneficiorum ſecularium. Quid aũt in
reformatione eccleſiarum regularium ad queʒ
pertinet creatio.uide gl.ſing.in.c.fi.de re.iu.
li. vi. que dicit ꝙ ad abbatẽ ⁊ ↄuẽũ ſimul niſi
aliud hẽat ↄſuetudo fundat᷑ ꝑ c. ea noſcitur ò
his que fi. a pla.ꝗᷓ quidem tex. ꝓfecto nõ pro
bat illã opi.nec aliquo iure probatur:unde po
tius credo ꝙ pertineat ad abbatem pꝑ. c. nullã
xviij.q.ij.⁊ uið ꝙ dixi latiꝰi.d.c.ea noſcitur.
MQuid ãt ſi eſſent mortni oẽs de eccleſia colle
giata dic ꝙ ſuperior ĩmediatus ꝓnidebit ðᷣ pᷣ
lato ut nõ. Compoſ.ĩ.c.ne pro defectu.j.e. et
ſequitur Yrede.de ſenis.d.conſi.xxxiij.ſac qð
nõ.gl.xviij.q.ii.c.i.hec oĩa procedunt niſi cõ
trariũ hẽat ↄſuetudo que in prouiſione bñfici
orum pfertur iuri cõi ut hic ⁊ in. c.fi. de inſti.
2 ĩ.d.c.ea noſcit᷑̃.⁊ ĩ.c.abbate ſane de v.ſign.
In gl. i v. iniuriaʒ ibi ⁊ ſi noceat alij.nota bñ
hanc gl.iuncto tex.ꝙ non dr̃ quis facẽ ĩiuriaʒ
utẽdo iure ſuo lʒ ex tali uſu alteri puta nicino
noceat ł cõſueta cõmoda auferat ex quo n faẽ
aĩo ininriandi.nam tunc poſſet conueniri acti
one iniuriaꝝ:ut in.l.fi.ff.de iniur.pone exem
plũ ſi hñs ꝑtẽ domus ĩferiorem facit ignemp
uſu ſuo.nam lʒ fumꝰ aſcẽdẽdo itret ꝑ feneſtrã
partis ſuperioris.ita ut noceat dño illius ꝑtis
ſuꝑioris nõ põt ꝑ ̊ õ eũ agi ex quo nõ fac aio
iniuriãdi uel quando diſponeret circa rem nici
ni de quo dicẽdũ:ut nõ pᷣſerũ per Oy.i.l. flu
minũ.ff.de dam.iĩfec.⁊ ĩ.l.i:F. deniqʒ.ff. ð aq
plu ar. ubi bonꝰ tex. ⁊ faẽ ꝙ in ſimili nõ. In.
i. c. fi. de reſti ſpo.ubi dicit qð ↄ emulatiõe ⁊ ĩ
iuria alterius nõ licʒ noua caſtra facẽ nec neta
incaſtellare que nõ ꝓbantur prius fuiſſe habi
tata qð nõ.¶ In gl. anpe. ibi cõit̃ referũt nõ
gl. ꝙ qñ duo ꝓbant exercuiſſe eundẽ actuʒ in
ſolidum ⁊? ꝓbationes ſunt equales ſi actus ille
prinebat ad utrũqʒ dʒ pro ntroqʒ ſentẽtiari ut
illũ actũ exerceãt cõit᷑.qꝛ ĩ dubio debʒ ꝓbatio
interpᷣtari ut ↄuenit nature negocij ð quo agi
mur. iiij. q. iij. ſi teſtes nõ. Inn. i.c. auditis v p
ſcriv ⁊ uide qð dixi pꝰ gl.in.c.lʒ de proba. 6
Seirca hoc qᷓritur preſuppoſito ꝙ crea
canonicorum ſpectet ad epm ⁊ capitulum ſiml
quid ſi ipſe ↄſentiat ĩ unũ capitulum ĩ aliũ qs
illoꝝ ſit preferendus. Jo. an. romittit ad nõ.
.c. poſtulaſti de conceſſ pᷣbẽ.tu vo dic ꝙ neut
admitrẽdꝰ:cũ nẽo ↄſeſũ hẽat epi ⁊ capli ad
h eĩ ut tẽat creatio ſeu receptio oʒ ꝙ cuꝛrat
oſẽſus epii ⁊ capli ſeu maiõis pꝑiis ipi ð q nid
tex. iuncta gl.i. c. ñico ne. ſe. na li.vi. . qð diri
i. d.c.poſtnlaſti:⁊ ſi nõ ↄuẽiũt ĩfra tps prefixũ
ad ꝓuidẽdũ ð qꝰ ĩ. c.ii.de ↄceſſ.pbẽ.fiet duo
lutio ad ſuꝑiorẽ peꝛ iſtorum negligẽtiam cum
neruʒ ſit dicere eoſ nõ prouidiſſe ipᷣe ðbito:ut

enrt

Conpromit

lect. lentes tenen

rtwpne deenmmd ongonſt
logns d araſornam 9Monmi
innniteum euts imnmnes Nß
i limno pchuv. Nüft bipenmn
jceaun. lerna bi nos fodl
iniſo M ro pot horti⸗
tlnict tns perci 9hfomin

—

catancnid hoccaſy uoleat ellio haen

uifnrquci derit nſen opomn
monmnimt er uo conpromiſum
iiun ſemmod inſar piorium pro
Im uommnſinplcurer no inſolidum
tin fionnes inul poreſtatez:ita
Ntinnt gmntni omnes conſen
lul,rteiſtceprocu.:.c.ſ dno
iiſſtorg ans dienz uidei pla
nixumiumimn iernd iae
Uinifffgemiſaniorumad iſtr
nimmttlituff de abir i ,
iil nnipluerni ſcutin
“ ſitmnoi pmnte alis
8 AKumts Ir in... fiita
den hu ſtorun com
”

ier nn lignod offfcii exerciè

annt minori
X –W Na
— eporeſtz
in ncdi deaione ſuftn
Meudliine. (Mointeni
vr conferrii Opromif

1 ſſd

ccin .
.
alcd4
apen
45 .
1
Alij.
Alidi ni
ſiciali t
reſpecui
ncficia
poflu in
S
tcnor 1.
poi pan
umſu
ſpirim⸗
la. pci
ſticn.
rem id
nonici
ſcct c̃t
bomm
do ſutmit

mam d;
060 —

9101 50
iholno
aſt ndnn
Gnde nbeci
ſcnce ne
adgni
da gone
ineidi
qou polſa
peccao: ci
nonen de
dcmi
immerde
coſſii
C.ad
ſtüntns
l.
nami
nio ean
conerz
ldit A
doßt ea
ge e
ce⸗
R

. 4
An ac

am

hn 1 1

co⸗

Noncimti irn

gli inunzbbirſ Noeen ali nonf
bmneglime ter g1on ei nihhreſtin
nnitoinne ſoßh r ii in geni Durtir
nocentcoſuen Conoczopfent r oi
gio unuandi um mmr poſſe Conneniin
oneinuniur in ,.deiniur pone gn
giſbis ge lonns fnonm funt inenn
liu ſo. nnmhfan alcidel iner o ſeneſfi
Mrns ſuperionis. tn urnocent gio lus gtie
hions notghch agierc noſtedi
inriidiud aonndo iſdonerercttatenvic
i e ano dcelürmtd ſeihaſ lt
nicde uninntitncin
Pumn midan n tfn ginſmi ,
Icſ ereſi ho nbi ciirco⸗ maßt
ri alrnus no iG ronn uſn i
l

ipe bicit referitn
ni Noclave bicot teſcii
ngonNSlenpe nil en
i 6dvo pbant cmrciſe amdi un
a ales ſiaens!

—
s
Hiriami ninnoitn⸗

dc
mre negocſ cht
seeoMont Mde neoſe
neiſ An mien
ia, Re Gerte/
ſcit ude chug r ga
G ercabocifimh, ,
mnonmn rana in mii⸗
1 dſtipſ⸗ Nſeninioin ei
qui Nn e
lor i referen
voſtvlit Geconce e gin

inih a id i⸗

=

9 pM
dninih e il
günc tind net
n mnug , inn eihtt
idee ins
43 zlii ſw t et⸗
lono ien
penij ll

—

¶ e electfone.

i.d. c. ij. . d. c. poſtkaſti. ¶ In gl. pe. ibi ageba
tur petitorio ſentit gl.⁊ bij ĩ pꝰ arti. libelli a

gebal poſſeſſorio.ſ. retinẽde ne caplin iĩpediꝛet
epᷣm poſſeſſione ſua ⁊ per hoc tacite petebat
ut canonici per eum iſtituti deberent admitti .
ecchia tãqꝙᷓ canõici nã ad ualidiratẽ iſtitutionis
facte ſufficit ꝙ iſtituens erat ĩ poſſeſſione tpe
iſtitutionis ut ĩ. c. querelam. . eo. ⸗ i. c. cũ oli
de cau. poſſ.?æ ꝓpri. N ero e ageba
tur petitorio puta cõfefforig actione:quia di
cebat epᷣs ꝙ ð iure ꝑtiebat ad euz poteſtas re
cipiendi canonicos: ? ſic petebat ꝓ eo ꝓnunci
ari ſ ex defectu probationis:2= qꝛ caplin meliꝰ
probauit de iure ſuo ſuccubit eps ĩ ntroqʒ ar
ticulo. Abbgs

Bm dilecti. Compromit

tentes tenen
tur recipere electum a compromiſſa
rijs ſi ſit dignus niſi ↄtra formam opromiſſi
eü appareat electum: ⁊ tres ſunt partes. In P
ma ponit᷑ allegatio ꝓ electo. In fa ibi nerum

allegatio ) electum. In tertia ibi nos uero dit
finitiõis ↄmiſſio: 6.prio ꝙ põt poteſias

eligendi ſimplicit᷑ in tres per cax ↄpromitti: ſʒ
eſt dubiũ nunquid hoc caſu ualeat electio facta
a maiori parte:quidã dixerũt n:ſed oportʒ
ꝙ omnes conueniant:ex quo compromiſſum
fuit ſimpliciter factum ad inſtar plurium pro
curatorum datorum ſimpliciter nõ inſolidum
bhabent enim iſti omnes ſimul poteſtateʒ:ita ꝙ
non ualet quicquid agunt:niſi omnes conſen
liant ad hoc.l.pluribuſ.ff. de procu.⁊.c.ſi duo
eo. ti. li. vi. ſed compoſt. cuius dictuʒ nidet᷑ pla
cere doc.ſe. tenet contrarium ꝙ uʒ elecrio fac
Ia a maiori parte compꝛomiſſariorum ad iſtaꝛ
arbitrorum ut in.l.ſi ĩ tres. ff. de arbi. 2 i. c. fi.
j. de re. iudi.? h̊ dictũ mihi placet:nã ſicut in
iudicibus nalet quod fit a maiori paꝛte aliis p
ſentibus 2 contradicentibus ut in. d. c. fi ita ð
bet ualẽ quod fit a maiori parte iſtorum com
promiſſariorum. Et ex hoc nota qꝛ cũ aliqui
cliguntur ſimpliciter ad aliquod officiũ exercẽ
dũ tenet quicquid facit maior pars minori ꝑ
te preſente 2 contradicente. quod tene menti.
ö. fo ꝙ metropolitanꝰ habet a iure poteſta
tem examinandi æ ↄfirmandi electionẽ ſuffra
ganei ſui:ad idẽ. c. nihil iĩfra e. ¶
̈ boteſtas eligendi poteſt conferri i. oↄpromiſ
ſario cum reſtrictione: ut illũ tencant eligere ĩ
quẽ oſenſerint oẽs de capitulo uel maior ꝑs
quod nider̃ obſtare. c. cũ fra ſupra.co. nam
ſublata eſt libertas eligendi quod eſſe non de
bet ut ibi. ſed reſponde ꝙ illud procedit ĩ ipᷣis
electoribus qui habent electionẽ iure pꝛoprio
d dbertae nõ dʒ ita reſtringi:quia non di
citur electio ubi admittituꝛ libertaſ eligendi ut
i.c. ubi periculum. G. cerex..c. li. vi ¶ Mud
nero. c. procedit ĩ ipis ↄpromiſſariis quorum
poteſtas poreſt reſtꝛingi. ſunt enim iſti hoc ca
ſu quaſi miniſtri iplorum canoni coꝝ eligentiũ

⁊ nõ. hoc dictũ pꝛo limitatiõe illiꝰ c. cũ terra.
¶ De nõ. ꝙ teſtes ſingulaꝛes nõ ꝓbãt ↄcoꝛ.
c.cãm.j.ð teſti.⸗= quotidie ſolʒ ad hoc allega
ri iſte tex.quod m limita: pꝛont nõ. glo. ſingu.
in.l.ob carmẽ.ff. de teſti.= per ange.de peru.i
diſputatione que incipit aſtenſis miles: ⁊ facit
qð nõ. glo. ix. q. iij in.c.nihilominus ⁊. c.teſteſ
7 per Inno.= Jo. an. in. c. qualiteꝛ 2 quando
el.ij. ð accu. ¶ YNtẽ nõ. ? rene mii ſemꝑ tex. qꝛ
alibi nõ ira bene ꝓbar᷑ ꝙ ſnia lata in cauſa bñ
ficiali tranſit in rem iudicatam ꝑ lapſũ decẽnij
reſpectu.ſ.oↄtradictoris ſed non in fauorem be
neficiati:quo minus ſaltiʒ iudex ex officio ſuo
poſſit inquirere de titulo legitimo ad qð uide
glo.nõ.⁊æ quod ibi dixi in. c. i. de ↄceſ.pꝛeben.
Ded contra hoc ultimum opponitur de.c.
tenor 7. c.lator.=.c.cõſangninei.j.de re iudi.
ubi patet ꝙ in cauſa matrimoniali ſentẽtia nõ
tranſit in rem iudicatã :eꝛgo nec i matrimonio
ſpirituali:cũ iſta iudicent᷑ pari ut ĩi. c. ij. ð tꝛãſ
la. pꝛela. So. Zrium uidet difficile:⁊æ ſoluit ho
ſtien. ꝙ cõtra legẽ diuinã nõ trãſit ſententia in
rem iudicatã ut in ↄtraꝛijs: ſed contra legẽ ca
nonicã papa aliquando ſtaruit ut non trãſeat:
ſicut cũ fert᷑ ſnĩa ſuper matrimonio in gradibꝰ
humana lege ꝓhibitis ur in contrarijs:aliquã
do ſtatuit ut tranſcat ut hic:naʒ papa poteſt ſu
pra ius diſponeꝛe nit in.c. ꝓpoſuit de conceſ. .p
pen.⁊ cũ hac ſolutiõe trãſennt hic cõit docto.
que quidẽ ſolutio mihi nõ niderur perfecta.qꝛ
papa nõ debet diſponere diueꝛſa ſine cauſa:nã
diſpoſitio capituloꝝ pꝛo contrarijs al egatoꝝ
eſt fundata ſuper peccato ut nõ. gl. i. d. c. lator
unde ubicũqʒ iminet peccatũ in obſeꝛuationeʒ
ſetẽtie iniuſte nõ trãſit ſentẽtia in rẽ iudicataʒ:
ut ibi nõ. ſed in caſu noſtro imminet peccatnʒ:
ſcilicet ꝙ per ſurreptionis aſtutiã quis detine
ret dignitatem epiſcopalẽ.i.q.i.ordinatiões:2⸗
hic. quare poteſt dici ⁊ meliuſ ꝙ ſnia trãſiuit hᷣ
