acnio ut ĩ.l.i.C e.merito ↄcludit̃ ꝙ arbit᷑ non
fert ꝓprie ſñ aʒ nec corã eo ẽ ueꝝ iudiciũ:ſʒ q̃ſi
X pdictis in ⁊ ex tex. dum diẽ iudicare ⁊zc.
ollige ꝙ arbit᷑ dʒ ꝓcedẽ i forma iudicij ſicut
iudex. vn corã eo dʒ daril bellus ut nõ.p̊ doc.
⁊ ſpe.e.ti.i.O. reſtat fac̃.l.pe.C.e. Itẽ corã eo
fit li᷑. ↄteſ.ut i.d.l.pe.⁊ ꝑ iſtza ↄteſtationẽ inier
rũpit᷑ pᷣſcriptio ac ſi fuiſſ facta corã indice ut ĩ
d.l.pe.iurat᷑ ð calũ.ut nõ. glo.hᷣ ĩ fi. Itẽ obet
feꝛꝛe ſñiaʒ i ſcript s.ad h̊.l i.⁊ qð ibi nõ.C.de
ſen ex ꝑi. reci.⁊ tenei etiã h doc. Itẽ nõ põt ꝓ
cedẽ diebꝰ feriaiis in honorẽ dei ⁊ ſipcedẽt n
naleret ꝓceſſus ut i.l.oẽs. C. de ferijs.qꝛ lʒ co
rã arbit:io nõ ſit ueꝝ iudiciũ ẽ in q̃ i iudiciuʒ ut
predixi ⁊ iudicialis ſtrepirus dʒ ↄquieſcẽ diebꝰ
feriatis ut i. c.fi. ðᷣ ferijs.vn cuʒ ille tex emana
ueru in honoꝛẽ dei dʒ late intelligi ut extendat
ad quaſi iudicium maxime qꝛ lex ciuił expreſſe
ꝓhiber arbitꝛorum ꝓceſſum his diebꝰ feriatis
nt in d l. oẽs ⁊ ̊ intellige in ferijs introductis
ad honoꝛem dei ut dixi. nam in ferijs intꝛoduc
tis contemplatione hominum licet regulariter
non bebeat ꝓcedere nec debeat cogi ad ꝓcedẽ
dũ tñ ex cã puta qꝛ finit᷑ ↄpꝛomiſſum põt iudex
eñ ↄpellẽ ad ꝓauntiãdumi iſtis ferijs ut in.l.

aſet dicedi i abitio leen wmſtcen⸗
ſeeſem udianeniſ de rtſi on
i recoiros bet hie ocir oen Need
runscſot mnc ihlanm t midli hias
iun nteri s ſo gr ſuc gti ſed ex aiſo
ſieinifncni ſo oe nüͤincncr gvo guis
igt , ledlci iců in Rci ii daneͦ nd
Iba Gedignati dꝛdei eů ) ei ci naverſani:
i.dLapinianus 1 i d c cnins i agendo al
.5 Doln Yrid e fſicle ?1nd acwmn bic per
doc. ſe pot nͦgen ſalodo prio iſti fam ro
finals qvare no hebet locum reconeno cori;
arbiro eſt ſun qne erprimimr in er c ba
he ſom mromwup cori arbino ſcut i dlga
bq: unſccio delegat ine mento ſucce
iir luris ihoſtio editai materig Acondentio
nisni dam bi poreſtas in uconnentionit
beyefco ivnis. ſed arbiiom pcedit ex meꝛo
iroe ſhenclnmur ciyvm nutm ͤbi
n iene nec iplar boteſtate arbinonz:q
Neemmerſoluolütnepariam lönond
betenmndliinnen ane nes e
eppreſſerüt ſa
n ſeuann d nd üpres eteſtein
Pitöeiuriſflinenedo nch,,,3,g,
ncſtinie gre iir
nſinsnlrr iliAvte on
3,5. 1 eiell.D. d al. vge lqj ſn

dote⸗ te
aachotfecciela
onthnlis hiöfe an nöblioꝛt nugis

Nn actior eigſtinches 7. f⸗ ore:

lic6.“ .nt Dsnöf,
1. e hipoyne n ppre 4 4
e ij or ,olte inN
rſ r Nojni ſvelci

u i cmö ĩ Quaimuj
udun Me eaj ſinaringtote
aimnſiinkte'grardimmo 365
l ednciegi cctot fim;
O ſand Gian
miaha Mnmſd.Jird Mrnrtegeſu
denigdeniidiei onranſſoake
ene.tic K.dend e ti eter iaſrdi
cno ill Ce nenid Aldi gewian

ſen ppre ſiaz nec ori ve epil gi
En⸗ In t er ler dum deiudare te,
Olige gardtt paet bnmnn uicf ſut
luder. N cori eo d dir lbelnsnd de
1he eni ent 1he C. Nichi
ftli el mi dl en oiti ateſtnoninet
rini lenhto nſ fuſßfrn coni utui
4l pe mid ai u gobi⸗ Jutbet
e in CMrs aub: itob lo C
fene ſin Mrs M0leoind .
ſan erpſcalet e gübade Nindninn
ü larſpeelan
le clas uil ois Clr inſe aiho
ſ mmwi iu nlltihlunn⸗
n eeh
cirit iodicliis epinschoauen
e öſels ile ncnd
ferins ut cKoöſeſs. 5

iueligi vrenanct
re dei ue ineligini
pent i bon ai

Aun unmin ſun bis aed iniſ⸗

bee minnn . eirieſs mnutnd

und lois ni⸗ –
domn d vanmn n ini⸗
cont mnylano⸗ n u.

dẽa doc.hic: Arbitrator aũt põt ꝓcedẽ ĩ oiĩbꝰ
ferijs ẽt ĩtroductis ĩ honorẽ dei.qꝛ corã eo nõ
ẽ iudiciũ nec quicq; ſʒ potiꝰẽ qᷓ̃dã trãſactio ſen
cõpoſitio.ut ĩ anc.ſi nero.C. de iudi nõ. Inn.
in.c.quĩtanalis de iureiurã.uñ dixit bar.in.d.
.F. fi. ꝙ ẽt die dnico põt arbitrator ferre arbi
tramẽtũ ſuũ.Et idẽ ſpec.e.ti.G.fi.vᷣ.ſʒ nũqͥd ↄ
poſitor:facit gl.nõ.iĩ cle.nnica de of.dele.⁊.c.
.i.de ferijs nbi dicit᷑ ꝙ pax põt fieꝛi die feriata
⁊ ſic licire hoĩes itẽdũt his diebꝰad ꝓceſſuʒ pa
cis. Sed arbitratoꝛ ꝓcedit ad pacem ponendã
iter ꝑtes que ẽ q̃dã cõpoſitio ut.s.dixi. Iſñdic
ta teſtiũ r̃cepta ꝑ ãbitrũ faciũt fidẽ corã indice
ſicut ſi eſſent ꝛecepta ab alio iudice:qð tñ intelli
ge ut le. ⁊ nõ.i.c.pñtata ð teſti. In his eꝛgo cõ
neniũt arbitria ⁊ iudicia ⁊ in multis ut dixi dif
ferũt q lõgũ eſſet ꝑ ſingula enarare.ſʒ ex uarijs
iuris ꝑtibus poſſũt ↄueniẽtie ⁊ differentie colli
gi ¶Dopo. orra tex. nã nidet᷑ ꝙ 20 he neceſſa
rio nõ cõcludat.nã ðᷣlegatus nõ põt cognoſcet
niſi ð rebus expreſſis ĩ ꝛpto:ut ĩ.c.cũ oli ⁊ i.c.

p. 7. g. 2. c. de cãis de offi. dele.æ nihilominus

corã eo hʒ locũ recõuẽtio ut.s.dixi:eꝛgo idem
eſſet dicẽdũ ĩ aꝛbitro ꝙ licet non poſſit cogno
ſcere ſeu iudicare niſi de expreſſis ĩ ↄpromiſſo
tñ recõuẽtio vᷣbet hẽe locũ:qꝛ cõuẽtio ꝓcedit
ex iuris diſpõitõe.unde ãpliatur ⁊ extẽdit᷑ pt᷑as
ĩ actu recõuẽtõis nõ ex facto ꝑtiũ ſed ex diſpo
ſitõe iuris fundati ſuꝑ ꝛõe nãli:qꝛ ex quo quis
eligit ꝓ ſe iudicẽ ĩ cã ſua ⁊ dicit illũ idoneũ nõ
debet dedignari haber̃ eũ õ ſe ĩ cã aduerſaꝛij:
nut i. d.l.papinianus ⁊? iĩi.d. c. cnins ĩ agendo ał
cẽ. F. Soln.Sriũ ẽ difficile ⁊ nõ tactum hic per
doc.ſed põt ꝛñ deꝛi ſaluãdo prio iſtã lĩrĩam ꝙ rõ
finalis quare nõ habet locum recõnẽtio coraʒ
arbitro eſt iſta que exprimitur in tex.ſ.ꝙ ñ ha
bet locum reconuẽtõ corã arbitꝛo ſicut i ðlega
to:qꝛ iuriſdictio delegata ẽ ð iuꝛe meꝛito ſucce
dit iuris diſpoſitio edita ĩ materia ꝛeconuentio
nis:un datur ibi poteſtas in cã ꝛeconuentioniſ
beneficio iuris.ſed arbitrium ꝓcedit ex meꝛo
facto ⁊ ſola noluntate cõpꝛomittẽtium.iõ iꝰ ibi
non ſupplet nec ãpliat poteſtatẽ arbitroruʒ:qꝛ
cũ ꝓcedant ex ſola nolũtate partium iõ non de
bet extendi ultra ea que partes expreſſerũt ſeu
expꝛeſſe uoluerunt.Ex quo eĩ ꝑtes ꝛeceſſeꝛũt a
diſpõitõe iuriſ flinquẽdo iudicẽ adeũdo ãbitꝛũ
ꝛeceſſerũt ab alia iuris diſpõitõe iõ ius ĩ ↄpꝛo

miſſũ nõ ſupplet ar.i.l.ſi.C. ð pac.ouẽ.taʒ ſuꝑ
oecdl Dne perred alia 25 nõbilioꝛ æ magis
concludẽs qᷓ;25 lre. index cõit᷑ adit᷑ ab actore:
uñ actoꝛ eligit indicẽ oꝛdiaꝛiũ uł ölegatũ ꝛcus
aũt neceſſitat ad ↄꝑẽdũ:qꝛ iundiciũ ꝛeddit᷑ ĩ ini
tũ.l.ĩteꝛ ſtipulãtẽ.F.ſi ſtichũ.ff.ð.v.ob.nñ fnit
mẽito ſubuẽiẽdũ ipᷣi ꝛeo ↄctu inito.vñ ex quo
ab eo aliquid petit᷑ andiat᷑ nolẽs peteꝛe ab ipᷣo
actõe. Minc dixit nõbiłz baꝛ.ĩ auẽ.⁊ ↄnñteꝛ.C.
de ſen.ꝙ coꝛã ðᷣlegato ĩpetꝛato cõi ↄſenſu ꝑtiũ
ñ hʒ locũ ꝛecõnẽtio:qꝛ ẽ qͥd ĩputet᷑ ꝛeo q̃ꝛe cãʒ

Be arbitris

ſi ferlatis ⁊ ĩ.l.ſi ᷣ meis. .fi.ff.e.? ſic limita

recõnẽtõis ñ fe expᷣmi ĩ pto:ppꝛomiſſũ aũt fit
cõi ↄſẽſu ꝑtiũ.iõ nõ dʒ hr̃e locũ recõuẽtio qꝛ ẽ
q̃d iputet᷑ reo q̃re cãʒ ſuã ni feẽ exprimi ĩ ↄpro
miſſo.nã h̊ cãn ceſſat rõ ſuꝑ qᷓ fũdat᷑ recõuẽtio
ñ eni kh actor eligit iudicẽ ſen arbitrũ. ſʒ actor
2 reus ſileæ nõ.bñn has rões.Sʒ qro nũqᷣd iſte
tex. hẽat locũ ĩ oĩbꝰ arbitris. So.ant ſt᷑ arbitri
iuris aut arbiiri nolũtarij.i uolũtarijs hʒ locũ
iſte tex. ꝑ rões pᷣalle.ĩ arbitris vo iurisediẽ ſpe.
ĩ ti.ð recuſa.i..fi.V.ſʒ nũqͥd eoꝝ arbitrio qð
ẽt ñ ꝓcedit ꝛccõnẽtio ⁊ ſequũt᷑ doc.5h.rõ eſt qͥa
iſti arbitri iuris aſſumũt᷑ ſuꝑ ceꝛto articlło.ſ.an
index ſit ſuſpectꝰ iõ eiꝰ inriſditio nõ dʒ extẽdi.
Itẽ qꝛ iura nolũt ut celerit᷑ iſte articulꝰ accuſa
tõis expediat᷑:ut ĩ.c.legitia ðᷣ ap.li.vj.ſi aũt ad
mitteꝛet᷑ recõuẽtio iſte articulꝰ plꝰ ᷣbito ꝓꝛoga
ret᷑. Adueꝛte h̊ dictũ ſpe.iĩtelligo ĩ teꝛis ſuis.ſ.ĩ
arbitꝛo iuris elecio ſuꝑ ceꝛto articło.ſecꝰ i arbi
tris iuris electis ſuꝑ ceꝛtio cãu:qꝛ iſte hñs iuriſ
ditõeʒ nᷣ ẽ ðᷣpntatꝰ ſuꝑ articło cãe ſʒ ſuꝑ tora cã
ſiẽ ðlegatꝰ. Itẽ neceſſitat᷑ reꝰ ad ↄpꝛomittẽdũ
ex diſpõne inꝛis merito dʒ hẽe locũ ꝛecõuẽtio ꝑ
.5. dẽa.põe cxpꝰ ð iur̃ canõico qn epᷣs ułti mo
neꝛe litẽ Z ſubditũ ſuũ.nã tũc eligũt᷑ arbitri iu
ris qͥ hñt iuꝛiſditõeʒ:ut ĩ.c.ſi clericꝰ.xi.q.i.Cle
ricꝰ enĩ corã illis ↄuẽtꝰ ꝑ epᷣʒ pot᷑it ep̃ʒʒ ↄnene.
alið ex ð iur̃ cinili poſſʒ põi ꝑ.l.cũ ſpãli.C. de
iudi.nã ſi ðlegatꝰ pricipis recuſat᷑ ↄpellũt ptes
eligẽ arbitros qͥ cognoſcãt de iſta cã ut ibi.vn
puto ꝙ ſiẽ corã ðlegato hẽbit locnʒ recõuẽtio:
ita corã iſtis qᷓ ſuccedũt ĩ locũ vᷣlegati.ꝑ h ẽt pn
to ꝙ ſi ex forꝰ ſtatuti ↄpellunt̃ ↄſãguinei ad cõ
promittẽdũ ꝙ corã illis arbitris hʒ locũ recon
nẽtio:qꝛ illi ſũt arbitri iuris ⁊ hnt iuriſditõeʒ ðᷣ
legatiã ut᷑ ordiariã in) ea q̃ dixi ĩ.c.ſuſpitõis de
offi. ðle.⁊ qð nõ.i.c.ab arbitris.eo.ti.li.vj.
Vltio ſcias ꝙ lia ĩ fine faẽ ad.q. nõbilẽ z⁊ qno
tidianã. ↄpꝛomiſſũ fuit ĩ arbitꝝ ſuꝑ una ꝛe arbi
ter ꝑ ſñiã adiudicauit rẽ actori.ſʒ ↄdẽnauit ac
torẽ ad dãdũ aliã rẽ ipi ꝛeo q̃ qdẽ ꝛes ñ erat ex
pᷣſſa i ipo ↄpꝛomiſſo nũqͥd naleat illð arbitriũ
q ad iſtã rẽ. So.iſte tex.optie ſaẽ qðᷣ nõ.i.eo
ꝙ diẽ ꝙ arbit᷑ ñ põt iudicare niſi ð his tm ſuꝑ
qᷣbꝰ fuit ↄpꝛomiſſũ. Et põdera iſtã dictõeʒ ta
xatiuã imn ad idẽ.l.nõ diſtiguemꝰ. F. ðᷣ offi. ff.
.e.ti.⁊ ĩ hãc ꝑtẽ iclinat bar.i.l.aqliana.ff. ð tꝛãſ
ac.diẽ tũ ſecꝰ eſſe ſi mãdauerit pecuniã dari al
teri ꝑti ꝑ illũ cui adindicauit rẽ.nã tũc hec ſnĩa
iʒ:qꝛ pecunia nõ ẽ ꝓrſus alia ꝛes.ꝑ eã enim fit
eſtiatio oĩnʒ reꝝ:ut ĩ.l.i.ff.ð Shẽ.ẽp.⁊ ĩ.c.eijci
ens.lxxxviij.di.vñn ĩ ꝛecõpẽſatõe ꝛei adiudicate
potuit ↄdẽnare ĩ pecunia ſiẽ fac iudex aditus ĩ
iudicio cõidinidũdo qͥ nõ põt apponẽ manum
ad ꝛc nõ cõeʒ: ut ĩ.l.aꝛboꝛ.ff.cõi diui. ⁊ pt᷑ nni
adindichꝛe ꝛc nõ cõeʒ z mãdaꝛe ut alf̃i ꝛefũdat
ceꝛia ꝑs pecunie:ut iſti.ð offi.indi.in. .eadem

2 in.l.ad offiꝰ. C. cõi diui.⁊ hoc tene memi ¶

In gl.i. ibi itẽ ĩ cribꝰ hoc ĩtellige ut płe dixi in
.c.i.de mu.peti. ⁊ in.c.ac ſi clerici de iudi. per
bar.in.l.is qui reus.ff.de publi.indicijs.nide

¶ Ge arbitnis

cx.iij.q.xi.negãda ⁊ ibi ꝑ archi. Un ea gl.
ibi i mo mtanea poſſeſſioe adueꝛie iſta.l.fi.quã
gl. allegat uario mõ itelligit̃ ut ibi nõ. boſſi.hᷣ ĩ
telligit iſtã.l.qñ pupillꝰ agit ſuꝑ mo mtãea poſ
ſeſſioe ꝓponedo intdictũ uñ ui.ł ꝙ ni aut clã ł
ut poſſidetiſ:m eũ nõ põt r̃cõueni? ꝛeus ⁊ ide i
effectiu uoluit ibi bar.q dixit illã.l.ꝓcedere qn
pupillꝰ agit idicto adipiſcende recupeꝛãde uel
⁊ctinede.⁊ rõ põt eẽ:qꝛ cũ pnpillꝰ ſit ibi ſine iu
toꝛe ⁊ admiitat᷑ ĩ iſta cã:qꝛ ñ hʒ legitimã ꝑſonã
ſtadi i iudicio.un pntarẽ ꝙ iſta.l.nñ ꝓccdet qñ
pupillꝰ eẽt ĩ iudicio cũ anẽte iutõiſ:qꝛ iẽ ceſſat
20 pal. z B itellige dĩmõ nã cãe patiar̃ fconetõ
nẽ qð plene dixi ĩ.d.c.i.ð mu.pe.¶ In ea gl.
ibi ſpolatõe fa ecchijs ad vte qꝛ ñ uẽ ſpecialitaſ
i eccłijs cũ.S.gl.dixit ꝙ ĩ cãẽ ſpoliatois nõ uʒ re
cõuẽtio.Sʒ põt itelligi h̊ dẽm duobꝰ mõis.pꝰ.
i eccłia ⁊ clericiſ ñ hʒ locũ ꝛecõueiio ẽt ſuꝑ alia
ſpoliatiõe:ſʒ ꝓcedit h qñ laicꝰ malitioſe ſpolia
uit clericũ ut ouerꝰ corã indice ſuo ꝛecõueniat
ibi clericũ. & vt trelg⸗ ꝙ et i alio ſco q; ſpo
liatõis ex q laicꝰ malilioſe dat mateꝛiã clerico
nt ↄueniat cũ coꝛã laico ut ipʒ poſimõʒ ibi ꝛcõ

ueniat nõ hʒ locũ recõuentio ⁊ ſic ur̃ uelie tex.

nõ.iũcta gl.i.c.relatũ h̊ alł.i gl. Sʒ idẽ crede
rẽ it̃ laicos:qꝛ malitijs nõ ẽ idulgeduʒ.ar.c.qᷓ
to de diuor.⁊ i..ſʒ ſi agãt alle.i gl. ¶r gl.
ponũt h̊ doc.aliquoſ cãuſ i qbꝰñ ꝓcedit ꝛeconẽ
tio quos ñ curo ꝓſeq:qꝛ ñ ẽ 1 nia: ſed plene
exaĩat᷑ in.d.c.i.de mu.peti.¶ In gl. fi. ibi uel
eis coherẽtibꝰ ſine qoꝰ æc̃.nõ.bñ iſtã particulã
gl. ꝙ arbiter põt exteédẽ manũ ad nõ deducia ĩ
ↄpromiſſo dũmõ iſta adhrant expᷣſſis ĩ copro
miſſo pᷣſeꝛii ſi cꝗ pricipał diffiniri ↄmode n põt
2 idẽ tʒ Inn. ⁊z. ].e. ex ꝑte ⁊ gl.ĩ.l.ñ diſtigue
mꝰ i. S. ð offõ.ff.e.⁊ ꝑ h̊ puto ꝙ ſi vtat i dubiũ
ſuꝑ qᷓlitate reꝝ cxpᷣſſaꝝ ĩ cõpromiſſo ꝙ poreꝛit
arbit᷑ ð iſta qitate ↄgnoſcẽ ⁊ ꝓnũciaꝛ an uẽiat
ĩ ↄpromiſſo:qꝛ alit᷑ c pꝛincipał ↄmode ðcidi n
poſſʒ:pᷣftĩ qꝛ ẽ h̊ pꝑatoꝛiũ ad diffininõʒ cãe cõ
pꝛomiſſe: ſile uidemꝰ ĩ ꝓcuratoꝛe qͥ ñ hʒ pfatẽ
circa cõtẽta ĩ ꝓcuratiõe ut ĩi. c. cũ oli ð of.ðle.
2 tñ põt agẽ ſuꝑ his q̃ ſt᷑ pᷣꝑatoria ad mãdatũ
ſibi ſẽʒ ut ĩi.l.ad rẽ mobilẽ ⁊ i.l.ad legaiuʒ ff.
de pꝛocu ⁊ faẽ optĩe qð ſubijcit᷑ ĩ gl.ĩ eo ꝙ ãbi
ter incident᷑ cognoſcit de cã ꝛeſtõis lʒ nõ fuerit
expᷣſſa ĩ ↄpꝛomiſſo de qꝰ diximꝰ i.c.peł.S.de ĩ
ite reſti. (n ea gl. ibi ſuꝑ petitiõe duplici ꝓ
intellectu glo. ſcias ꝙ actio legis acqᷣlie contra
negãtẽ dat᷑ ĩ duplũ ĩ ↄfitẽteʒ dat᷑ ĩi ſimplum ut ĩ
l. ide neratiꝰ. ff. ad.l.aq uñ dubitatur nũquid
facto ſeł ↄpromiſſo ſuꝑ dãno dato poſſit ãbit᷑
ↄdẽnare partẽ in duplum ſi negauerit damnnʒ
odiſſe cũ fuerit ↄuicta ꝑ adnerſariũ ⁊ pꝰ vr̃ ꝙ
ſic:qꝛ arbiteꝛ ↄgnoſcit de coherẽtibꝰ ? cõnexis
nt. S dr̃ ĩ pᷣn. glo.ſʒ ↄdẽnatio ad duplum ur᷑ co
herere negatiue: ir ex nã actõis i ↄpꝛo
miſſũ deducte. aris gl argnit de.l. ꝙ t̃
i fi.ff. e.ubi diẽ arbit᷑ nõ põt pronũciare ſuꝑ
pena ĩ ↄpromiſſo appoſita ut ñ exigat᷑ æ ꝛddit

ibi rõ: qꝛ ſuꝑ iſta pena nõ fuit ↄpꝛomiſſuʒ eꝛgo
nõ dʒ arbiter poſſe ꝓnũciare ſuꝑ duplo qꝛ pẽa
legis ꝓcedit ⁊ ſuꝑ ea non fuit ↄpꝛomiſſũ 2z vr
gl. trãſiꝛe cũ iſto õ io:expᷣſſe iñ nõ eligit 2 idẽ
vr nelle Inn H ſz hoſtié. tʒ Zriuʒ ꝑ roneʒ pᷣmo
factã ⁊ faẽ qð nõ.aʒo.æ Inn. . e. ex ꝑre qui di
xerunt arbitꝝ poſſe ꝓnunciaꝛe ſuꝑ fructibus ⁊z
oibꝰ acceſſorie deductis ⁊ ſuꝑ expeſis ʒ de eis
expᷣſſe nõ fuerit ↄpꝛomiſſũ: qꝛ hec oĩa neniunt
acceſſorie ad cãm principalr ↄpꝛomiſſã ⁊z hanc
opi.ſequor pꝛo qua facit tex.i.l.nõ diſtiguemꝰ
i. F. itẽ nõ ẽ cogẽdꝰ.ff.e. ubi hr̃ ꝙ etiã pẽpta ꝛe
pᷣncipali ſuꝑ q̃ fuerat ↄpꝛomiſſũ põt arbiteꝛ co
gnoſcẽ ſuꝑ iteꝛeſſe.Itẽ n põt dici ꝙ pẽa ſit qᷣd
exiriſecũ cũ ueniat ex nꝗᷓ actõis ar.i reglła acceſ
ſoriũ ð re.iuris li.vj. ¶ Arẽ in ea.gl. ibi n pot
puniꝛe ſupple mulciãdo ↄtumacẽ nõ. gl.ex qua
habes duas ↄcluſiões ĩ hoc articło. pᷣmo ꝙ ar
biteꝛ nõ põt mulctaꝛe ꝑtẽ rõe ↄtũacie.ꝛꝰ ꝙ põt
ſibi dari ptᷣas a ꝑtibꝰ mulctãdi æ ita reducũtur
ad ↄcordiã due leges que uident᷑ orie una c.l.
nõ ex oibꝰ alle.ĩ gl. nã nidet᷑ uelle ꝙ arbit᷑ poſ
ſit mulctaꝛe. Contrariũ innuit tex. in l.ij. in fi.
ff. ð̊ iudi.ubi tradit̃ nõ. regnla ꝙ nõ hñs iuriſ
ditionẽ deficit ĩ pfate mulctãdi. intelligat᷑ eꝛgo
iſta.l.mero inꝛe inſpecto.l.autẽ nõ ex oibꝰ itelli
gar᷑ qn fuit dara ptᷣas arbitꝛo a ꝑtibꝰ ⁊ ita cõit̃
nident᷑ uelle legiſte ĩ. d. l.nõ ex oibus ⁊ itelligo
gl.i mulcta ꝓprie ſumpta ut ẽ pena evordiaria
quã iudex infligit ↄtumaci:qꝛ ↄtẽpſit iuriſditio
nẽ ſuã:ſecus dic ſi iudex nult puniꝛe ↄtumacè ĩ
expenſis quas fecit ꝑs pñs.nã licʒ h̊ ſit pẽa reſ
pectiu ↄiumacis tñ reſpectu ꝑtis pniis ẽ ĩteꝛeſſe
7 iõ arbit᷑ põt ĩ illis ↄdenare ut ĩ.d..itẽ nõ eſt

cogẽdũ ⁊æ nõ. Inn. j.c. ex ꝑte æ de hac pẽ .
ſet ĩtelligi. d.l.n ex oĩbꝰ fʒʒ aliũ itellectũ. In

ea.gl.ibi niſi utraqʒ ꝑte pnte põdecra gl.nõ enĩ
dic arbitꝝ nõ poſſe ꝓcedẽ ꝑte abſẽte:ſʒ ꝙ non
põt ꝓnũciare niſi utraqʒ ꝑte pñte niſi data ſit
ſibi pt᷑as ĩ ↄpꝛomiſſo ⁊ ita loquit᷑ tex.i.d.l.dieʒ
ꝓfeꝛꝛe in. F. ſi q litigatoꝝ.ff. eo. vñ potes ĩ h
firmare iſtã regulã ꝙ i caſibꝰ ĩ quibꝰ põt index
ꝓcedeꝛe ꝑte abñte ꝑ ↄtumaciã uel ſine poterit
eodẽ mõ arbit᷑ ꝓcedẽ:qꝛ arbitria ſũt redacta
ad iſtar iudicioꝝ ut in l.i.ff.e.Fallit ĩ caſibꝰ iu
ris expᷣſſis ⁊ iõ ut dixit Inn.j.e.ecx ꝑte põt ar
biteꝛ lit᷑.ↄteſ. ꝓcedere ad receptionẽ teſtiũ ↄtu
macia ꝑtis nõ obſtãte ⁊ idẽ dicir ĩ alijs actibuſ
iudicialibꝰ.ſʒ in ſnia ferẽda reꝑit̃ hec dinerſitaſ
inter iudicẽ ⁊ arbitrũ qꝛ iudex fert ſniaʒ ꝑte 9
tumace ut ĩ.l.ab eo.C.qũo ⁊ qñ index ⁊ ĩ.c i.
⁊. c. ueritatis ð do.⁊ ↄtu.cũ ſi.ſʒ arbit᷑ n pt᷑ nec
ob. ſi dicat̃᷑ ꝙ ſm hᷣ erit in optione ꝑtis ĩpediꝛe
ſniã arbitri:qꝛ ñ hẽbit niſi ñ ↄparẽ nec poteſt
mulctari nt.S.dictũ eſt:ſʒ dicit ꝙ ĩ ↄtũaciã ſnã
ↄmittit᷑ pena appoſita in ↄpꝛomiſſo.un ꝑinde ẽ
ac ſi arbit᷑ pnũtiaſſ ⁊ ꝑs ñ neliʒ ſtare arbitrio:
lex enim eqꝑat iſta duo.ſ.nñ acquieſcẽ lando uł
ipedire ꝓnũtiationẽ arbitri ñ comparẽdo ut ẽ
tex.i.d..ſi qͥs litigatoꝝ ⁊ in.l.ij.C.eo.nið iñ

nulipot titar ii . aer iee
geutumajco ihot gni
derttiinwin nei n Vecenn
intirei hwniſ uit ſin
elusſfui poſts i oni n
Grqpoties fulli zaiimi .

etſpe.e.
ae ireri cnitai:alegal er g
aiat emn end coni llabiigl d

erdee ⸗
0. An. ei dese
oogr atiter nuͦine cdnnuca ausn
dli⸗ m ve Gütarareq: utini
nlamnad ſtn d doñ. GFaabenn 6 ⸗ .
gfenodem bue lniunces nlä,n; en
ee mrone tr it ibor geno: ſnpl ue
Unteci bs e dnm; .n e rlts
lirids ignor tAoi dolun
ni iniunone Y iefnſigies 1beſtß (0
Oſoneici poi anbſit pniien: ar l hdis.
Cdacol vbi ot inder ſene ſia) accuſamu:
ſaenſtorſe ddſeran d (de ſtonez in (a:
ponniſſer aledaue do Aer i lln i.c andinn de p
CN Cdi reuocano pcur.p concluſionem noͤ in
Pechr ſniam ferruſed hec dieta mibi no placent
nec credo e fuert dð mete bumigni necſpe ci
idſſie ter id ſiqs luigetorum dlcat niq,
ce nulliz orm ab arbitro ine pnni paruum:
unce Io diaa Morum y nb ſuit appoſita
qſtm Eni oit arbit le nono eintepar
tem:t eni ad ſniam audiidam: ſiß vene
ritſteri cönitei pena qa vinmte cfe prim de
nſiln nn mt onron ſin inſm il
ne unge hſine ch coprom ſii ciſoluai coip

9 conitt tur pen nr ſiduo. . ſenel f e

zi caſn nio vine cke nöͤ ſoluitur ppꝛomiſſũ.

tdciteina d benſtql
onire ingi Kiringheun

ti qi far lam pi j mcdi
las ibſo gibr in f

nai nele legſci g/ Nblse irligo
i men pyre ſunptnnt pimzciordierig
Gi nte Ncranmatiqt Nipſitiunico
Neſdens rſtnder ultgunie Aummocei
crpenſis uit RWmiodeden re⸗
Peem Mumes nſeheen is isdvcſte
1dii diilis dihaei d Krdd

cogidi tno. Jinſ c n
ſa iclig. d.. n eroib faſi ieleei. d

er glbinſiunaq; or onne podig ͤeni
Atavitx no poſſe pet e obſirihnon
Por pnüciae niſ vragz ie nie lldun ſi
ſbipisi Moniſio zin qni nitli
enen ſi ligmwp fih ſ posi
firmueiſti ziinicſb ſnb herlu
cdere ge abie⸗ uumuriiue,ne poteni

ocini mwl pllein birir för tenen

Ailr udcior uin iſe Fulni ſd'in

serhſis tion an Injen D
nie õs ſnn

„ o. .
mace u li 1ci Gewifti

c.uenlxl icee⸗
4 „ „,
ob. idicii ſnnian 4
zä ubir Mim.
ſi1 dien ci

muaminr danßen nſon

Nee ,
. ena ppoſen 1 1 bl 10.

min he eei
x mhett olni cio le
ee“, 10 . .4
i mutuncn. n ajConbn
ige

e.
* orch.
ſij

¶ BDe arblitris

Inn. q opiie ĩ hoc loqtᷓ. eo.ex pie prĩ.dixit
.n.⁊ bn ꝙ tũc ꝑ cõtumaciã committitur pena
compꝛomiſſa quando impeditur pꝛonunciatio
ſnie: ſecꝰ qt ſi citatõ fuit fẽa ad aliũ acrũ ad quẽ
iudex põt ꝓcedere ñ obſtate cõtũacia:bᷣ dictuʒ
puto limitãduʒ: ꝑ id qð nõ bal.pꝰ Cy. i. d.l.ij.
ſ.niſi fueꝛit ĩ cõpꝛomiſſo actũ:ut pena ↄmittat
ſi nõ paritũ fuerit ſnie:nã iũc nõ cõparẽdo ad
pᷣceptũñ aꝛbitri cõmittet̃᷑ pena:qð itelligit᷑ dĩũmõ
Piil pntiſ ᷑fuit ꝙ adueꝛſaꝛiꝰ n ↄpaꝛueꝛit:ſecus
ſi nullũ põt ptẽdeꝛe iteſſe:⁊ ibi nide ꝑ cũ latiꝰ.
Sʒ ciꝛca hũc articuluʒ do. An. allegat h bu. z
n dicit ubi qͥ tenuit ſᷣm eñũ ꝙ aꝛbit᷑ ñ põr ꝓnũci
aꝛe ꝑre abſẽte:qñ cõpꝛomiſſuʒ ſuit ſimpłꝛ pena
le:ſecꝰ ſi fuit appoſita cła ꝙ totiẽs pẽa ↄmitia
tur quotiẽs fuerit Snerũ:nã tẽ põt ꝓnũciar̃ ad
effectũ:ut pena iterũ cõmittaĩ :ꝛallegat ẽt ſpe. e.
ti. i. fi. ꝓpe ti. Et ĩcipit.v.qͥd ſi aꝛbit᷑:plꝰ diẽ
do. An. ex ſe ꝙ ubi cõpromiſſũ nõ eẽt penale
tũc potit arbiteꝛ ꝓnũciare cõtumacia ꝑtis ñ
obſtãte mouet᷑ ꝛõe gnali dũtaxat:qꝛ arbinꝛia ſt
redacta ad iſtar iudicioꝛũ. Sʒ aduerte iu qꝛ le
giſte moderni has limitatiões nõ nident᷑ feciſſe
nec mẽtionẽ faciũt ĩ hoc de õrio:ſʒ ſimplłꝛ tꝛãſe
unt:cũ his que.S.diximꝰ pꝰ glut uidẽ poĩis ĩ
d.l.ij.⁊ ĩ.d. F.ſi qꝗs litigatoꝝ pᷣt Cy.qui poſuit
unã li nitationẽ Ja. dicẽtiſ:ꝙ ſi ꝑs abeſt pꝰ cõ
cluſionẽ ĩ cã pof̃it aꝛbit᷑ ꝓnũciaẽ:ar.ĩ.l.qᷓ;uis.
C. ð adul. ubi põt iudex feꝛꝛe ſniaʒ õᷣ accuſatũ:
ſi accuſatoꝛ ſe abſẽtauit pꝰ cõcluſioneʒ in cã:⁊=
potuiſſet allegaꝛe bo. tex.iĩ ſili i.c. auditiſ de ꝓ
cu. ubi reuocatio ꝓcur.pꝰ concluſionem nõ in
pedit ſnĩam ferri:ſed hec dicra mihi nõ placent
nec credo ꝙ fuerit ð mẽte butrigaꝛij necipe.cũ
idiſticte tex.ĩ.d. S. ſi qs litigatorum dicat ſniaʒ
et nullaʒ laram ab arbitro ſine pntia partium:
unde ĩtelligo dicra iſtorum ꝙ ubi fuit appoſita
aliꝗᷓ iſtaꝝ cłarũ por̃it arbit᷑ de nouo citare par
tem:ut neniat ad ſniam audicẽdam:⁊ ſi ñ nene
rit:iterũ cõmittet᷑ pena:qꝛ uirtute cłe prima pe
na ſolura remanſit compromiſſuʒ in ſua nalidi
tate:unde Iʒ ſine cla cõpromiſſũ diſſoluat᷑ eoip

ſo ꝙ cõmittitur pẽa nt ĩ.l.ſi duo.. ſemel.ff.e.

2 ĩ caſu nr̃o uirtute cłe nõ ſoluitur ↄpꝛomiſſũ:
ſʒ arbit᷑ nõ hẽt maiorẽ pf̃atẽ qᷓ; pꝰ:unde ſi pri
uſ nõ poteꝛat ꝓcedẽ ſine pñtia ꝑtiũ:ita nec nũc
cũñ vᷣtute cle cẽſeat᷑ aliud cõpromiſſũ iuxta ea q̃
dixi ĩ. c. dilecti.S. eo.⁊ idẽ dico ubi pena ñ fuit
appoſita ĩ cõpromiſſo:tũc ãt cõpetit actio ad ĩ
teꝛeſſe propteꝛ contumaciaʒ quẽadmõʒ ↄpeiẽt
ſi pars nõ nellet ſtare arbitrio iã lato nt.j.e.ꝑ
tuas ⁊.l.diẽ̃ ꝓfeꝛt̃ ff. eo.nec ꝑs pũñs ex hoc po
teſt pᷣtẽdere aliqð pᷣiudiciũ:qꝛ eũdẽ effeciuʒ hẽt
ac ſi ſnĩa fuiſſet lata:? ꝑs nõ uellet acqeſcer̃ ar
bitro dictũ ẽt Ja.pria fröte ur̃ equnʒ:ſʒ nullo
inẽ ꝓbatur.ĩmo expreſſc reſiſtit tex.ĩ.d..ſi qͥs
lirigatoꝝ:nã pntia ꝑtiũ nccio requirit᷑ ĩ ꝓlatio
ne ſnĩe ⁊ nõ ĩ alio ꝓceſſu ut S. dixi:unde ꝙ ꝑs
fuerit pns uſqʒ; ad cõcluſionẽ n releuat:⁊ foꝛte
bar.⁊ bal.nõ recitaucrũt iſt dẽʒ:qꝛ dubiiarũt

de ipſius neritate ad.l quis facił eſt rñſio. naʒ
ibi ꝓcedit᷑ fauoꝛe iuris publici:qꝛ cã erat criał
ni ibi nõ. Itẽ qꝛ ceſſabat ibi rõ qᷓre reqrebat
pũñtia accuſatoris:nã ibi ↄſlabat reũ fuiſſe con
niciũ: net potat fiẽi alia ꝓpatio: vn pñtia accu
ſatoris paꝝ oꝑabatr᷑:cũ ceſſaret pena talionis.
n eadẽ gl.ibi renũciat appellatõi:nõ glo.
ĩ hoc ꝙ ponit dꝛiaʒ ĩteꝛ iudicia ⁊ arbitria:nã ĩ
iudicijs nalet pactũ ð nõ appellãdo ſeu ꝛeclamã
do ↄ ſniaʒ:lʒ añ ꝓlationẽ ſnie ſit ireꝛpoſituʒ ut
eſt rex. nõ.ĩ.l.fi.ĩ fi C. de tẽ.ap.ſecus ãt eſt in
pacto ĩteꝛpoſito ð nõ appellãdo uł reclamando
ò arbitriu: æ allegat gl.ad hoc dictũ.l.pe.C. e.
q.l.nõ loquit ĩ renũciatiõe appellatõis: ſed gl. i
duxit illa.l.ſatis caute ⁊ ſubtili᷑ ĩ eo ꝙ.l1. illa ta
cite inuit laudũ nõ poſſe emologari aniᷓ ſit la
tũ:⁊ lʒ gl.ibi dubitauerit: Mar.iñ hoc ibi ſeqᷣt
? refeꝛt ita ↄſuluiſſe Oy.⁊ ipſũ pꝰ eũ: ⁊ idẽ ibi
bal.qð e bn nõ.nã quotidie ĩ ↄpꝛomiſſis appo
nit᷑ cla: ꝙ ꝑtes exnũc appꝛobãt landũ ferẽdũ:z
ꝓmitiũt no ipugnare aliq̃ rõe ⁊c. tale.n. paciũ
no ualʒ qꝛ.l.illa pe. ad h̊ ut ex laudo oriat᷑ actio

requirit ꝙ appꝛobet᷑ expᷣſſe uł taciie poſtq;ᷓ fue

rit latũ:⁊ põt eſſe rõ:ne ꝑ iſtũ pactũ ãtea ſẽm ðᷣ
tur arbitris mã deliquẽdi:æ hec ꝓcedũt ꝛeſpẽ̃u
arbitꝛoꝝ uid autẽ ĩ arbitratore:an ualeat
paciũ ð nõ petedo ꝛeductionẽ ad arbitriũ boni
uiri: dic ut pleniſſime dixi ĩ.c qntauallis ðᷣ iure
iur. ⁊ q̃tenus gl.h dicit ualẽ pactnʒ ðᷣ nõ appel
lãdo i iudicio:facit ĩ Sriũ.c.uenieres ð iureiu.
ubi dr nõ ualẽ ſtatutuʒ ut a ſnia nõ poſſit appel
lari: qꝛ niolat᷑ ins ſupioris. So. dic illud pꝛoce
deꝛe ĩ ſtaruto ſecꝰ ãt ĩ pacto:ex q bes unum ca
ſu mirabilẽ:ĩ q magis oꝑat᷑ paciũ qᷓ ſtatutũ:⁊?
ꝙ qdã pñt fieri ꝑ pactũ:q̃ explicari nõ pni per
ſtatutũ:qð ẽ S nõ. ꝑ gl.C.ð decꝛe.decu.ſuꝑ ru
brica li.x.⁊ qðᷣ nõ.bar.i.l.oẽs.ff. ð̊ iuſti.⁊ iure
ſed põt dici ꝙ rłarit᷑ ꝓcedit Sꝛiũ:ſʒ in cãn pre
dicto aliud ẽ: qꝛ pactũ directe nõ tãgit ius ſuꝑi
oris:ſed paciſcẽtes abdicant a ſe qð ẽ i eoꝝ fa
cultate:ſed ſtatutũ diſponit directe õ ius ſ uꝑio
ris:poſſʒ inñ ꝓbabilit᷑ dubitari:nũquid ſaltẽ na
leat ſtatutũ qno ad ſtatuẽtẽ tin: ð̊ qꝰ uið ꝑ bal.
in. d.l.fi.ubi ſẽtit ꝙ nõ:⁊ optime facit illud.c.
ueniẽtes. Iẽ õ hãc puiculã gl.fac.l.i.C. ðᷣ ar
bi. ⁊.ij.q.vj.a indicibꝰcũ.y.ſe.ubi dꝛ ꝙ a ſnia
arbitri nõ poſſit appellari: g“ fruſtra qrimꝰ utꝝ
ualeat renũciatio appellarõis:cũ renũciatio de
beat rferri ad ius ↄpetẽs ut ĩ c ad diſſoluẽð ðᷣ
deſpõ.ĩpu.⁊ ĩ.i.decè.ff.ð v.ob. Sʒ ꝓ iĩtellectu
gl. æ totius mꝗe q̃ quotidiana ẽ ⁊ i narijs locis
ſpꝑſa ſũt uidẽda tria: pꝰ an ð iure poſſit appellãi
a ſnia arpitri. Scðo pᷣſuppoſito ꝙ n poſſit ap
pellari an naleat pactũ ð appellãdo. Tertio an
ĩ caſibꝰ ĩ quibꝰ põt appellari naleat renũciatio
appellatiõis ſaltẽ ꝑ aciũ ante ꝓlationẽ ſniĩe ĩter
poſite. Quo ad pmũ ſciẽdũ ẽ ꝙ młie ſunt ſpẽs
arbitꝛoꝝ:qdã. n. dãt᷑ ĩ iudicio ſuꝑ aliquo articu
lo cãe:puta ad diſcernẽdũ:an fideiuſſor ſit ido

neus uel ad mẽſuꝛãdũ agꝝ ſeu ad uidendum ſi
i

—C D. e arbitris

nulnus ſit legale łᷣ qͥd ſite:æ de iſtis arbitris eſt
tex. ualde nõ.i.l.ab arbitro.ff.qui ſatiſda.cog.
q fʒ ĩtelleciũ gl. quã ſeq? Har.inuit ꝙ ab iſtis
arbitris põt appellãi qᷓi ex q deputant᷑ ĩ iudicio
ſoꝛtiãt᷑ nãʒ iudicioꝝ ſen iudicũ.aliꝰ itllectꝰ gl.
2 Har. ẽ ꝙ ab illis ꝓprie n appellet᷑ ſʒ iploret̃
iudicis offm ꝑ uiã cuinſdã reclamatiois:æ hec
lec. plus placẽ ur̃ bar. Et aduerte qꝛ tex.ille nõ
aꝑit utrũ illi arbitri fueꝛũt dati a iudice de con
ſeſu ꝑtiũ ſeu ex offõ ſuo:an neꝛo fueꝛunt dati a
partibꝰ iudice diſponẽte:credo tamẽ ꝙ utꝛoqʒ
cau pnt ꝓcedere ille lec.ut ex qꝰ deputat᷑ ĩ iudi
cio ſaltẽ iudice iubẽte debeãt eoꝝ arbitria ſaꝑe
nãm cuiuſdã iterlocutorie iudicis:t᷑tia lec.ad il
lũ tex. ꝙ loquitur iudice delegato qͥ largo mõ
põt dici aꝛbit᷑:⁊ tũc pᷣmũ dẽm nõ ꝓbaretur iuꝛe
mn ualde equũ ⁊ cõir tenetur roe pᷣdicta.nam
rõe anexõis debẽt ſapẽ nãm iuriſdictõis:ar. in
c.recoletes de ſta re. Quidã ſũt arbitri qui ð
putat᷑ extra iudiciũ ſuꝑ tota cã ł articło cãe iuꝛe
tamẽ diſponẽte:⁊ iſti dicunt᷑ arbitri iuris:qꝛ ni
aſſumũtur pᷣncipaliter ex uolũtate ꝑtium ſʒ ex

diſpõe iuris:⁊ ab iſtis põt appellari:ut eſt tex.

nõ. hodie i. c. ab arbitris ð offi. dele.li.Vi.? ꝓ
rõe uið ibi glo.fi.⁊ an iſti heant delegatã uł oꝛ
diariã tetigi i.c. ſuſpitiõis de offi.dele.⁊ ꝑ bᷣ pt
decidi qõ qͥd ĩi arbitris qͥ aſſumuntur quotidie
ex diſpõe ſtatutoꝝ iter ↄiũctas ꝑſonas ł ↄſiles
Har.i.l.i. C. e. dicit ꝙ ſi ſtatutũ dictat ꝙ hẽat
executionẽ paratã ꝙ põt appellari ſicut a ſnia
nõ tñ ſpecifice loqᷓt ĩ arbitris aſſumptis uigoꝛe
ſtatuti:ſʒ i oibꝰarbitriſ:ſʒ ipemet ĩ.l.i C.ð no.
cõdi cõpo. ſẽtit ꝙ ſi ſtatutũ ſimpłr diſponit:ut
partes certo caſu cõpellãt̃᷑ cõpromittẽ nec ultra
diſponit ꝙ nõ põt ab iſtis appellari:q̃i foꝛte uo
luerit ꝙ uigore talis ſtatuti non ↄpetit actio ex
laudo:ſʒ ſolũ ꝓuidet ſtatutũ:ut fiat compromiſ
ſum:⁊ ſic in alijs dðᷣm tãqᷓ; i arbitris nolunta
rijs. Sʒ ego nõ puro hoc diciuʒ vm. nã tex.nr
ĩ Sriũ i d.c.ab arbitris iũcta gl.fi.ex quo eniʒ
aꝛbitri eliguntur ex neceſſirate dʒ ↄpetẽ pt̃aſ ap
pellãdi:æ credo ꝙ ẽt det᷑ actio ex ſnia pᷣſerti cũ
teneamus tales arbitros habere iuriſdictionẽ
oꝛdinariã uel delegatã: ut nõ.i.d. c. ab arbitris
2.d.c.ſuſpiciõis:hic gl.nõ.in.d.c.ab arbitris:
diẽ ꝙ ĩ arbitris electis ĩ cã quã hʒ eps õ ſubdi
tũ hʒ locũ appellatõ:⁊ iñ.c.ſi clericus.xi.q i.ſo
lũ diſponit ut arbitri eligat᷑ dũ epᷣs nult mone?
liiẽ ſuoditum. Muidã ſunt arbitri oio nolun
tarij z e?iudiciales qui aſſumuntur ex meꝛa no
luntate ꝑtium:æ in iſtis poteſt diſtigui ꝙ aut ſt
vi arbitri aut arbitratores:pꝰ cãu aut loqmur
de iure canonico ant ciuili:ſi de iure ganonico
dixit NHal.in. l.i. C. eo. ꝙ põt appellari:⁊ uẽ h̊
habuiſſe pꝛo idubitato: allegat.ij q. vi. ſtamuen
dũ:ſʒ certe ille tex.nihil facẽ: qꝛ nõ loqᷣruꝛ in aꝛbi
tro:ſʒ ĩ indice nt colligit᷑.ibi ex tex.⁊ aꝑtiꝰ inuit
ibi gl.? dẽm Oal. urñ tex.ij. q vi.a iudicibuſ
iuncto. S. ſequenti ⁊ aperte uoluit gl.in.d.c.ab
arbitris:ſʒ gl.ĩ.d.c.a iudicibꝰ poſuit nõbile dic

tũ dicẽs ꝙ de iure canonico pot᷑it arbitriũ ini
quũ ꝑ uiã cuiuſdã reclamatõis retractari ⁊ ſic
per iplorationẽ officij iudicis mouet̃᷑ dũtaxat
ꝑ.c.ij.S.e.⁊ cũ opi.illiꝰ gl.ur̃ h̊ ſimplꝛ tꝛaniire
do. An. ſʒ ego limitarẽ ꝓut plene dixi i. d. c.ij.
.ſ.ꝙ arbitriũ ↄiinet euidẽtẽ iniquitatẽè et ĩ leſio
ne ſoliꝰpartis:⁊ hoc ſetit Mo.i.d.c.ij.⁊ aꝛchi.
i.d.c.a iudicibꝰ:qꝛ ius canonicũ obuiat noto
rio peccato:ut i.c.nonit de iudi.⁊ putotiã ꝙ
inter laicos dʒ hoc admitti: ut uoluit Hoſti. in
.d.c.ij.⁊ ibi dixi:ſʒ ubi nõ ↄſlat ð iniquitate e
uideti:iʒ pars offert ſe ad ꝓbandũ.puto ꝙ nõ
dʒ admitii etiã de iure canonico qꝛ ꝛemedia ri
goroſa iducta:ut finis iponat᷑ litibꝰ habet locũ
etia de iure canonico:hinc uidemꝰ ꝙ ſnia que
lemel traſiuit ĩ ꝛeʒ iudicatã n pot ãpliꝰretꝛaciãi
prextu iniqratis ptele ſʒ fac ius iter ꝑtes ex qꝰ
ſemel n ↄdixerũt: ut i.c.cu iter de re iudi. Idẽ
g dom in arbitro ne lites de nouo iſtaureétur
iputandũ e.n. paꝛti q ſe obligauit ſub pea ad ſᷣ
uadũ arbitꝛiu ⁊. c.ij.preal. ꝓcedit cũ de iniqta

te ↄſtaret euidet᷑ pma fꝛote. Ide ẽ g“ doʒ ð iu

re canonico qð ð iur̃ ciuili. Oe iux ãt ciuili ad
uerte aut ſtatutũ diſponit:ut ſẽtẽtia aꝛbitri mã
detur executõi.⁊ tũc poteſt appellari:ut noluit
Har. in. d.l.i.qꝛ tũc hʒ nim ſnie ⁊ agit᷑ ex ſnia
ponderada eni ſũt vᷣba ſtatuti. nam ſi ſtatutum
diẽ ꝙ arbitriũ mandet᷑ executioni:ſiẽ ſnia q trã
ſiuit i rem iudicatã ⁊ appellari nõ põt:aut ſtatu
tum ſimplr diſpõit iut ſnia arbitri mãdet᷑ execu
tioni:⁊ tũc procedit dẽm Oar. ſatis eiʒ oꝑatuꝛ
ſtatutũ i eo ꝙ diſpõit ut hẽat executionẽ paꝛatã
ſicut ſnia.nõ ãt debʒ ĩtelligi ut cẽſeatuꝛ remota
appellatio.nã cum ſtatutum iſtud ſit contra ius
dʒ ſtricte intelligi:⁊ ſatis ẽ ꝙ põt aliquid oꝑaꝛi
ad hoc.c.iĩ noſtra de iniur.⁊ qð ibi nõ.⁊ in.d.
.l. ſi qn. C. ð ioffi. teſta ⁊ in.l.iij. ꝗ. hec ãt vᷣba
.ff. de neg. geſt. æ hãc limitationẽ ſẽtit Hal. i.
d.l.i.aut ſtatutũ nihil diſponit:⁊ tũc nõ põt ap
pellari: ut ĩ.d.l.i.? 20 ẽ qꝛ ex ſñia aꝛbitꝛi n oꝛit᷑
actio:neqʒ agit᷑ ad penã cõpromiſſi ex ſñia:ſed
agr̃ ex ↄpꝛomiſſo:⁊ ſic ex Sctu inito int᷑ ꝑtes.a
ꝓpᷣo vo ↄctu n pt᷑ appellari:ut nõ.i.d.l.i.ff.ðᷣ
pẽis ⁊.c.i.J.e.ti.h ꝓcedũt ĩ va appellatiõe nã
ↄtra arbitriũ cõpetit quandoqʒ quedã ſpecies
appellationis.nbicunqʒ ei ex aliꝗᷓ cã ltia cõpetit
exceptõ õ laudũ:puta quia fuit latũ ꝑ dolũ ſen
ꝑ arbitrũ ſuſpectũ pᷣcedẽte pᷣꝰ f̃cuſatiõe illa.ta
lis exceptõ ꝑ qᷓ; retractat᷑ arbitriũ hʒ uiʒ appel

latõiſ cuiuſdã:ut diẽ tex.ĩ.l.non diſtiguemꝰ. J.

—— 22 -

itẽ cũ q̃dã.ff. e.ſo cãn principali.ſ.cũ qᷓrit̃ ð ar
bitrator᷑. Oar.iĩ.d.l.i.uoluit ꝙ ñ poſſit appel
lari ſi pᷣtextu iniqᷣtatis põt peti rductõ ad ãbitri
nʒ boni niri:ut ĩ.l.ſi ſocietatẽ. O. aꝛbitꝛoꝝ.ff. ꝓ
ſocio ⁊ idẽ ſetit bal.iĩ.d.l.i.ſʒ bar.i.l.fi.ff.de ap
pel:reci.fuit i ſingłari opi.ſ.ꝙ contra laudum
arbitꝛoꝝ iniquũ ↄpetit duplex ꝛemediũ ſ.appel
latiõis ⁊ petitiõis reductiõis ad arbitriũ boni
niri ⁊ ſi ꝑs irendat pᷣmũ remediũ:tenet᷑ ſᷣm euʒ
fuare tpᷣa pᷣſixa i appellatione. mouetur quia a

in helani ewſoctiz n nnn

ois iductoll 4 arbibri

oluſtter d abinop palle.vbi
en ttuſik hte kkl e t n
elpolt g er in abitſiont llioſ 4 „
aßſen rs kriniue v dler en ntoe
Piqd admninni nyelo t b ſyl. iigen
lciliCenociꝛrl ico i noio
gure atoimiũ tic uiij no tic uſte lan
coßo oppelatoit aoalini ſil in 5
laffinn tath cis Mhlando aſnia un
zß penntoni di adtden geſa i penn
õ
ui aedtoditd di dar.? credo g bi:n aut
Apdeludo emologat arbitri t ſi pöt pleq a
pelarione:qn eil ſibi rinſ ant ipugnar t ipedit
natiuſtalẽ actois ? ,ons no pot appelani. na;
ñ pot b cin ſeni net reſpean iuſte ſie geter
ſblqn⸗ plindo poſtii appellnoz i Nls
Paque mouei bar. appꝛobano pot fefen ad .
ſond n DPcuraoris d it ad iuſtinii blie: 410
nn Al al: adnni cozAa fez qo
viria aih poſſt appcſania ſiig ar
tellige cſbj jb/ d iyf no pot appclqi
oſe neitt bic aj
mhliitenneruͦt u l fuait narh. mz
poſtt clnh ee iis en non
innd dintaci fachzi
P bres gueniun i

ns

cbenoto ſmtn
1onni coblgeutrſeb Maaf

dan zrbirn
19t.., gfenl paectcie ni
1eAaraen inn eettcice inen

oe Neegdr
nin . 9 00 din
i⸗ dir aull. Ne iniin Culiad
ui mi ſppnienn ſina abin ni

caurm
ur mw eutpon⸗ ppeſon ur volit

indt PMt byuim ſetclicſi⸗
W V rid an it ſba ſummi un/ ſuummm
1 Audinü mnler emmon le hi⸗ iri
tiſen ndtnit mo lin noporraur fan
um ſnn dlddd ena dintniget enan
nonet i Moetilt din On raizogun
ſtumni ieo dlſpot u den ekonidſeurd
ſcur ſnia nd i denz ieligi occenntene
Appelano. ni cun Katuun nd ſrconmn s
q; knarineligeer iuist por ticncohni
boe c Moſtu ce niun to bin tinc⸗
Mqi Eo of uſn ein ibaii ſhn
6 e eg gel t hic iminone eii Wi
li mſum bldſponinn ir dan
glmi midlis diner ſi ni 4
manm minmichnnſa in
a vnn ſurſa m nu
wo fon i npelit n ſñ⸗ die
tcij enb adini Rahe lets
noinĩ pen an aczcn

er lsci lin then
aicr aid dlinc
konis wbicunczier al.
— üpu⸗ utlui aiſn
excepto) cid, , fnſtrnl

rmini eln afiriͦbzien

luol mu in cni ii⸗

zrͤ ddi Ke fo
a⸗ rigliun gi
mnizzem nin i
giuniuili i
vdecil iAlihu⸗
giſeütbil c, ae D

rei ot i a ti.
and in i⸗ atnn, tini bonn
mt helinin irnd imnen
liot tp n es
ondu veten
init ⸗ ylucn i
fu

¶ De arbltris

trãſactiõe põt appellaꝛe is q ex ea ſe ſẽtit pᷣgra
nari ut.i.l.a ſnia ĩ.O. idẽ ꝝptiſ.ff. de ap. Sʒ dic
tũ arbitꝛoꝝ ẽ qdã trãſactõ:ut nõ.i.c.qntaualis
de iuꝛeiuꝛã.⁊ ĩ aut᷑.ſi vo ↄtigeꝛit.C. ð iudi.gꝰ
a tali arbitramento põt appellaꝛi.nam ab actu

extꝛaiudiciali põt appellari ⁊ tenet᷑ q̃ſ fᷣuar̃ ipg

i appellatione prefixa:ut in cle.ſicẽ de appel
Sʒ; qᷓꝙᷓ hec ↄſideratio bar.ſit exq̃ſiia iñ mihi
nõ plʒ audio ꝙ a modernis legiſtis cõit᷑ non
recipit᷑:⁊ cõtra hãc opi.ſuã fac 2õ quã ipᷣe põit
i.l.i.C. de aꝛbi. ubi dic ꝙ a ſnia aꝛbitri iõ ñ ap
pellat̃᷑ qꝛ nõ agẽ ex ſnĩa ſʒ ex ꝓmiſſo ⁊ a ↄciu ꝓ
po qs ñ põt appellaꝛe.Eſt gꝰ idẽ dðʒ ĩ cãn nꝛo
2 uide Inn.i.c.ſtatutuʒ ð ꝝpt.li.vj.ubi diẽ ꝙ
nbi qͥs ꝓcedit tãqᷓ; bonꝰ uir:nũqꝙᷓ; põt ab eiꝰ ſẽ
tẽtia appellari:⁊ idẽ ſẽtit bar.i.l.i.ff.ð le.ij.nõ
ob.l.a ſnia quã ipᷣe allegat:qͥ loqt ĩ ʒꝰ q n tran
ſigit ſed appellat a trãſaciiõe facta ĩt᷑ alios ex q̃
pot pᷣtẽdẽ aliqð iteẽ:ↄpetit gꝰ ſolũ ꝛemediũ pe
titõis ꝛductõiſ ad aꝛbibriũ bõi niri ⁊ ita ſimpłr

noluit tex.i.d. .aꝛbitꝛoꝝ.pᷣdẽa ꝓcedũt hito ꝛe

ſpectu ad ius.ffoꝝ.ſʒ hodie ꝑꝑ.l.pe.pᷣalle.ubi
diſpõit ꝙ ex ſnia arbitri orit̃᷑ actio ſi emologat᷑
expᷣſſe ꝑ ꝑtes ł tacit᷑nitate.x.dieꝝ põt dubitaꝛi.
nũqͥd admittat᷑ appello ⁊ bã.fuit i ſinglaꝛi opi:
ꝙ ſic i.d.l.i. e.mouet᷑ qꝛ appellãdo uẽ emolo
garc arbitriũ tãqᷓ; latũ:ſʒ nõ tãꝙᷓ iuſte latũ:uñ
eoipᷣo ꝙ appellat oꝛit᷑ actõ:alłat ĩ ſiłi.l.iij. .fal
ſus.ff.rẽ ra.ha.ubi dns appellando a ſnia lata
3 ꝓcuratoꝛẽ ur̃ approbaz geſta ꝑ feʒ ꝓcuꝛa
toꝛc.ſed bal.i.d.l.i.ſj do.An.h cõit᷑ legiſte ſe
quẽ.⁊ꝛeprobãt hꝰ dẽʒ bar.⁊ credo ꝙ bñ:qꝛ aut
appellãdo emologat arbitriũ ⁊ ñ põt ꝓſeqͥ ap
pellationẽ:qꝛ eẽt ſibi Sꝛiuſ aut ipugnat ⁊ ipedit
natiuitatẽ actõis ⁊ ꝑ ↄns nõ põt appellari. naʒ
