ne.i. placitꝰ ↄſẽſus duoꝝ Si vo n ſic neĩt unũ
ad reliquũ aut ponit ĩt ſpẽʒ ⁊ genꝰ aut ĩt ſpẽʒ
2 idiuiduũ ⁊ dic ut nõ.Di.ĩ rglła gni ð ꝛc.iur
li.vi.aut ponit᷑ int᷑ duo ſeꝑata ⁊ coĩa ⁊ tẽ aut
ſumꝰ ex iudi ⁊z ĩ ꝓpᷣjs uolũtarijs ⁊ copła ſtat
ꝓprie ⁊ qrit᷑ ꝙ utrũqʒ copłaiũ vificet᷑ ut ſi ꝓ
mitto tibi decẽ ſi ticiꝰmiles factꝰfuerit ⁊ ſẽpꝛ
niꝰ cões nõ.n.teneõ daꝛ niſi utrũq; accidat ut
i.l.ſi.ꝗ ita ſtipulatꝰ.ff.ðᷣ.vbo.obli.⁊hoc ĩtelli
ge qn copulatia format᷑ affirãtiue ut ĩ pcedẽti
exꝰſecꝰſi negatie:qꝛ tẽ reqrit᷑ qdð neutꝝ accidat

exẽplũ ꝓmitto tibi.x.ſi titiꝰ nõ fuẽit factꝰ ↄſul
2 ĩꝑator nõ uenẽit ĩ italiã ĩ.d.l.ſi ita.aut ſumꝰ
ĩ iudiciis ⁊ tẽ ẽ dubiũ utꝝ ſi princeps mandat
duo copulatic uel ſi ꝑs aliqͥd poſuit copulatiue
ĩ libello uel ĩ articulis utꝝ ꝛqᷣrat᷑ utrũqʒ:⁊ hoc
caũ diſtigue ꝙ aut pła copułata ueniũt ad divx
ſos effectꝰ ↄſequẽdos ⁊ tẽ ñ ſuffic alteꝝ ad ↄſe
qndũ oẽs effectꝰ ⁊ iſte ẽ caſus ĩ.c.oli.j.e.ubi
ð hꝰ aut plła copulant᷑ ad unũ effẽm ↄſeqnduʒ
7 tẽ aut aſtrinxit qs ſe ad ꝓbanð utrũq; ⁊ nõ
ſuffiẽ alteꝝ ꝓbar lʒ aliaſ ꝑ ſe ſuffeciſſʒ:qꝛ iputã
dũ ẽ ſibi ex q ſe ad utrũqʒ obligauit ut i.e.lʒ
de ꝓba.nõ.i.l.diuꝰ.ff.de.re.iudi.ubi de hac
mã fac.l.circa.ff.de ꝓba.hꝰ itellige uex niſi vᷣ
tat᷑ fauor publicꝰ:qꝛ n potuit ꝑs ſe obligãc ad
utrũqʒ; ĩ piudiciũ iuris publici vñ tẽ hʒ ipſe cõ
pellat᷑ ĩ ꝓbãdo utꝛũq; iudex tñ ex officio ſuo ſi
ꝓbatũ ẽ alteꝝ ꝑ ſe ſufficiẽs dẽt occuꝛꝛc̃ ⁊ ex of
ficio ꝓcedẽ ad hꝰ uide bonã glo.i.c.ſi forte ð
elec.li.vj. fac̃.c.ↄſtitutꝰ..ð ap.ubi.tex.nõb.
diẽ̃ ꝙ ſi ꝑs appellãs ñ fuit ꝓſecuta appellatõʒ
iĩ tino põt iudex ꝓſeqͥ ſi ibi vtit̃ fauor publicꝰ
2z hꝰ in actore.Si vo reꝰ ſe obligauit ad ꝓbã
dũ aliqͥd ultra ꝙᷓ eẽt nece ſi n ꝓbat n ꝑdit cãʒ
qꝛ ꝑ hꝰ nõ priuat᷑ ↄmodo poſſeſſiõis. uñ acto
re nõ ꝓbãte dʒ reus abſolui:ut notãt᷑ ponit.ĩ.
d.l.circa ⁊ in.c.unico ut.eccle.bñfi.aut iſte ſe
nõ aſtrixit ad ꝓbanð utrũqʒ ⁊ tẽ aut unũ neit
ut qᷓtiras ad reliquũ æõ ſuffiẽ alteꝝ ꝓbare ut
puta ſi excipio ꝙ teſtes corrupti falſa dixerunt
2 iſte ẽ ꝓprius eaſus.c.lʒ:s.alle.⁊ nõ ꝑ bar.iĩ.
d.l.diuꝰ.aut.nõ ueiĩt ut q̃litas:ſj̊ ẽ eq pricipale
2 tẽ ſi neutrũ ꝑ ſe ſuffiẽ utrũq; ẽ ꝓbãdũ ut in
c.cuʒ dilecta.j.eo.ſi alteꝝ ꝑ ſe ſuffiẽ ſatis ẽ il
lud ꝓbãe nec in dubio vr̃ ſe aſtrigẽ ad utrxqʒ
ad hꝰ.c.cuʒ iãdudũ de pᷣbẽ.⁊.c.exhibita de iu
di.⁊ ĩ hoc caſu ĩtellige deciſionẽ hꝰgl.⁊ hoc te
ne lʒ Archi i. c. ij. ð teſti. li. vi. dixerit ꝙ ſi pła
copulãt᷑ eadẽ rõe uidet᷑ ſe tacite qͥs aſtrigẽ ad
utꝛũqʒ:qð nõ ẽ vᷣm ut pʒ ex pᷣdẽ̃is.Sʒ ꝑꝑ iſtaſ
ãbiguitates euitãdas cauti aduocati ⁊ ꝓcuꝛato
res ſolẽt apponẽ in fi.libelli ⁊ articulornʒ ꝙ nñ
aſtringuut ſe ad ꝓbandum niſi ea que neceſſa
rio incunbunt ⁊ hoc notabis. ¶ N gl. penk.
in fi. uult ergo glo.ꝙ aliud fᷣm.ll.ſᷣm qᷓs non
ualet reſcriptuʒ niſi apponat᷑ illa clauſula ſi eſt
ita ⁊ hr̃ in.l.fi.C.ð diuer.reſcriptis.⁊ hẽt illa.
l.canõiʒata.xxv.q.ij.c.uniuerſa.Sʒ fʒ canõel
ualet reſcriptũ ⁊ ſubitelligit᷑ illa clauſula.ſʒ vr
ꝙ nõ dẽat eẽ diuerſitas ĩt utrũqʒ ius cum illa

lex ſit canoniʒata in uoluie decreti gꝰ dʒ fuari

ut canõ:qꝛ oĩa nr̃a facimus qbus auctoritate
iĩꝑtimur in.c.ſi.apłice de.pbẽ.li.vi.⁊= ĩ.l.i.C.
ð uete.iu.enu.ſo.illa lex fuit ibi icõꝑata ꝑ gr̃a
num q nõ potuit canõiʒare.l.in. piudiciũ cano
nis imo dicta gꝛani cotidie reprobãt᷑ ſiẽ dicta
alterius doctoris ut plene hẽt᷑ in. gl. decreti ?=
maxime in ſummis. Idẽ diẽ Jo.an.de.dictis
magiſtri ſniaꝝ ut nõ.i.c. debitum ð biga. Nec
obſtat ſi dicatur ex quo leges ſunt in decreto.

i nit /1, h
nsthn n
irt ſr ini

. GCnolale

1
Nhnt/
ertu

7

Hiunm mfinimliuil

Arig i el ifuim
Ltenm. Anen niͦicn 1
rniiodeß hfn iin
gumfnſmni infni ien
fitöͤagfnipennialpgien en
ohinadin fnti ſmmibiumn.
öipnatliini inn
Girinmnuinunns liis Mnic
mifili vo tin nenni u ir
Fcimmr ſri: iet oitnoni bocie
Nn aect en ci ron gnln g
frlccigi naiotefiisdep wolt primni
Gl natoninfrt Lening fn ii n tol
pinni pennid daſu pru nii fen me
torenoſdlide adlo d enerti
ſyfni ſi fichcſineio ſinnide noni
fm ha eoſröbi cuſin ppoin eoe
plolee icer ſistecit m e
hetuin vo aſorins ig lalede
timmonditinm ſinnmiie ho
tdztti meniit i ſhftchf
tinmiihnenmni i gſeſu ui
illiſtlinfrlignnchiie
Biltimigins ginbhlii⸗
4. AuSisit .obſeridi

i igiftunzdy
veininiisicmilun. (Rd
zmuneide iñ enizc
ntis gr..1,9
l 4 ilesdanel mi

cn pe .
en nteen nd

. Pnbi.tex nöb.

di luſt eerun ppel nö;
edendlg Mati dri rn
eb in agore. D doe Odiganſtag pbi

in ponſ paſnti
ceh noͤpriunt onoco Ninn ds
leno pbarech rans obſolnient nori anii,
e c eincmmconr acle hift an ir e
baſict ag pbano mmuz et nr ni rit
lr litas ad rctqui e no ſyfe Alex pbaret
pura ſercipio teſes corfupti fala dixerunt
r iſte ẽĩ pprius caſus.c. . glle.T nö gba i,
l din aut no neit qlins:hee prichile
Tl ſinemri pſe ſuffe uruqze ppacuvtin
(cuj ilecin. . eo. ſi aleyp ſe ſoffe ſans il
ld ppde nec in dubio vi ſe aſmige ad uipa
AAbec. dudu de pde.1.c. hibinn ein
di. ti boc cn nelige deciſone hig r hoete
neh Archi i cij eſil ol lumn ſoln
copulit ieadi oenci ſenur ⸗ figea
nmiqz:not imit gerßcis Goiſtl
piguiturs enftidas cauni adnocn t enmm

ſes ſole ppone in f beli vaniclloni n

Aeinguutſead Pbamdunnniſicl a
rio mcoddunn ddol ordsſ Abant.
inſdr hogͤn Il

paler teſcrigmn; aNoni
ita c bi n..,..d

lcnhn ee d
t reſcripmũ? ſu
halet reſcnipn
zdeat ec diuerſimn

n icͦnd
ere. . end n ſc zau⸗
encu obij ſelen

„ nz dotuin

nis ino ica Geant

hit in.
terius doctoſ⸗ n he
mummn in ſunms .

7 d
ſiarvrno.
mugiſtri nio⸗ mmanli⸗

utſidicaune

cbitum5

obſt

mnl. fms non
Caoſwiaſich
Nuct eihnshali
cwnnet Gfznil
picligi ucnſtußff
git vtrüͦcz inon
olvie declei ehfun
noniann in nonſe aen
knd ani gciinus dole M

ine.egten⸗
ge dicſ⸗
bigr

ges ſun in eae.

¶ De relcrip.

Et decretũ ẽ approbatũ gꝰ in uim ↄnñie leges
ibi canõiʒate ſũt approbate:qꝛ ut diẽ Jo. an.
⁊ bñ nullibi legit᷑ ꝙ liber decreti fũit approba
tꝰ.nã hoc ibi nõ ↄſtat nec ex pᷣnꝰnec ex fine uñ
nullũ auctorẽ ht᷑ auctoriʒãtẽ quẽadmodũ hñt
alia iuris uolumina:⁊ pᷣſuppoſito ꝙ fuerit a p
batꝰ dʒ ĩtelligi ꝙ fuerit approbatuſ q ad dẽa
ſactoꝝ ⁊? romanoꝝ põtificũ non ãt quo ad dẽa
grãni. Et ex his uidet᷑ ꝙ dẽa ibidẽ poſita ñ fa
ciãt ĩdubitatã fidẽ. Sy ego dico ꝙ ex q ille li
beꝛ cõir ⁊ a multis ãanis citra fuit publice lectꝰ
iĩ ſcholis ⁊ ipſiꝰ dicta cõir recepta ſũt hodie ta
cite approbata ⁊ ꝑ oẽſ recipiẽda ꝓut ĩ ſili nõ.
bar. i.l.i.ff.ſi cer.pe.ð dictis hiprocatiſ aꝛiſto
tik æ alioꝝ medicoꝝ et phõꝝ.dẽa vo gꝛãni nõ
legũt᷑ ut approhata nec leges ꝑ euʒ canoniʒate
hñt maiorẽ uĩ ꝙᷓ; ſi ſimplicit eẽnt ĩ nolu e iuꝛiſ
ciuilis.ſecꝰ ãt ubi lex eẽt ĩcoꝛpoꝛata canoni au
ctoritate pꝛicipis qꝛ tũc facẽt fidẽ tanqꝙ; canõ:
ut ẽ tex. cũ.glo.nõ.ij.q.i.ĩ prims.
SDi ĩ fo rſcꝛipto ꝑ
Cteꝛum. aduerſariũ ĩpetꝛato
fiat mẽtio de pꝰ ualʒ primũ ⁊= n ſᷣm
ak ualet fm. Et ſi primũ fuit ĩpetꝛatũ cõi ↄſẽſu
ꝑtiũ nõ ualʒ fᷣm ĩpetratũ ꝑ altaʒ ꝑtem hoc taci
to. hr̃ rria dicta.ſm ibi ſi vo. tertiũ ibi uerum.
Mõ. pꝰ tres ꝛegulas ĩ mã ꝛeſcripto
q; ĩ ꝛeſcriptis iterpetratis ad lites per utrãqʒ
partẽ ſtãdũ a vpto hnti prioꝛc datã ita ꝙ tpre
hᷣ. c. ſimpłr ſtabat᷑ date æ nõ pntationi hodie
dic ut plene dixi.S.eo.c.i. Scða regula ꝙ;
ſm reſcꝛiptũ mẽtionẽ faciẽs de pꝰ tollit pꝛimũ
ſecꝰ ſi mẽtionẽ n facit. Tertia ꝙ ſᷣm ꝛptũ ñn tol
lit pꝛimũ ĩpetꝛatũ cũ ↄſenſu ꝑtiũ niſi faciat mẽ
tionẽ nõ ſolũ de pꝰ ſʒ ẽt ð illo cõi ↄſẽſu ex qꝰ ĩ
fert᷑ ꝙ nõ ſolũ fiẽda eſt mẽtio ſunpłꝛ de priori
rpto.ſʒ ẽt de oĩ nõbili clauſula appoita ĩ eo ad
h qð legit᷑⁊æ nõ.i.c.ex lris de do.⁊ ↄtu.rõ ẽ
qꝛ oẽ tacitũ quo expᷣſſo priceps n ita facile de
diſſet litteras reddit ꝛptuʒ ſuꝛreptiuũ ut ĩ.c.po
ſtulaſti ⁊ qdᷣ ibi nõ.j.eo certũ ãꝗt ẽ ꝙ ſi pricepſ
ſciuiffer primũ rptuʒ ipetratũ cõi ↄſenſu ꝑtiuʒ
nõ dediſſet ſm ſalti ita facilit᷑ qꝛ non dʒ iudex
dari ad petitionẽ alt᷑ius ꝑtis ut ĩ.l.obſeruãdũ

ff. de iudi: Itẽ nõ.ſignificatuʒ bꝰ vbi atinuo
exigit. n. ut nõ fiat tpis ĩteruallum. ¶ Mã iſta

ponunt᷑ hic ut diueꝛſa ĩ hoc tũñ recurrẽduʒ eſt
ad arbitriuʒ indicis ar.ĩ.l.qð dicimꝰ ⁊.l.ratũ
.ff. de ſol.=. ĩ.c.qꝛ ꝓpt᷑.j.de elec. Dro decła
toe.c.? totiꝰ mẽ q̃ro de tribꝰ qõnibꝰ ꝓut tria
ſũt dẽa.c.pꝰ qõ nũqͥd ᷣm ꝛẽptũ nõ faciẽs mẽtio
nẽ de pꝰ ĩpetꝛato ſuꝑ eað cã ab aduerſario ſit
ipſo iure nullũ Scda qõ nũqᷣd fatiẽdo mẽtõeʒ
ð pꝰ ipᷣo iut᷑ tollat primũ ita ꝙ nõ ualeat ꝓecſ
ſus poſtmõʒ explicatꝰ per primuʒ. Tertia qõ
nunqd iudex poſſet daꝛi cõi ↄſeſu partiuʒ an.
vo poſſit ðputãi ad ĩſtãtiã uniꝰdũtaxat.Circa
pᷣmã qõeʒ reꝑiũt᷑ tres opi.ↄpoſtol.tʒ ꝙ fʒ ſit
ipo iuẽ nłũ ⁊ ꝓ hoptie fac iſta lr̃a qᷓ diẽ ꝙ fe
lĩe ñ obtinẽt alicꝰ robõis firmitat᷑ æ cũ loqᷣt ꝑ

* —

uerbũ pntis tpᷣis vꝛ ꝙ nullitas ſurgat᷑ ipo iuẽ
Agd hꝙ nõ. glo. ĩ Fgula ĩ pẽis ð reg.iuris.li.
Vi. ⁊c ĩ.l.ĩ criali. C. de iuꝛiſdi.o.iu. Scðᷣa opi.
diſtiguit ĩteꝛ ĩpetꝛãtẽ ignoꝛant᷑ ⁊ ſcient᷑. Et bec
fuit opi.damaſi. Tertia opi.ẽ fẽ cõis oĩuʒ doc
ut Inno. hoſti. goff. 5 ſeqntiũ qͥ hic oẽs tenu
erunt fm ẽptũ nõ eẽ ipᷣo iure nuliũ ſʒ ãnullanð
ope exceptõis:ita ꝙ ꝑ r̃ptuʒ dat᷑ iuriſditio ⁊ ſi
nõ excipit᷑ nalʒ ꝓceſſus fi iudicis.Et ſʒ multa
dicãt᷑ ad hãc opi. fũdatã:tñ hꝰ optie ꝓbat᷑ ĩ. c.
ſi at ⁊.c.plerũqʒ j.eo.ti. In qᷣbꝰ pʒ ꝙ ſi pᷣmuſ
ipetrãs dolo uł negligẽtia uti poſt poſſit ſuo ?
ſcripto.j.ãnũ poterit ↄuẽiri auctõitate fi rpti
⁊ ſic ᷣm a pᷣnꝰ nõ fuit nullũ qꝛ ſi fuiſſʒ nullũ ñ
potuiſſʒ ↄualeſcẽ ex negligẽtia primi ipetrãtis
qꝛ qð nullũ ẽ a pᷣnꝰ tꝛactu tpᷣis nõ ↄualeſcit ut
in regula nõ firmat᷑ tractu tꝑis de ꝛc. inris.li.
vi. Et hodie iudicio meo vr tex. aꝑtꝰ ſᷣm cõeʒ
intellectũ ĩ. c. ut debitꝰð ap.ubi pʒ expᷣſſe ꝙ ua
let. m ꝛptũ et pualʒ pꝰ ſi uigore illiꝰ emanauit
citatio. Et ex his ĩfert᷑ ad unã ↄcluſionẽ gnalẽ
ad hãc mãʒ rptoꝝ ꝙ in ꝛptis ĩpetratis ad lites
ſurreptio nõ niciat ipo iure:ſʒ opꝰ ẽ exceptõe
ad hꝰ qð legit᷑ ⁊ nõ.ĩ.c.ad audiẽtiã.ij.j.co.ti.
qð tn vr̃ limitãdũ ſʒ opi. Inno.i.c.cũ dilecta
jJ.eo ubi fac̃ dr̃am ĩteꝛ ſubreptõem ⁊ obtetõeʒ
ut ſubreptio nõ uiciet ipo iure:ſʒ obꝛeptio ſic.
gð an ſit vuʒ ibi dicet᷑. Itẽ limito niſi ĩ eoð re
ſcripto fiat gẽa ⁊ acceſſorie det᷑ iuriſditio ad ex
ccutõeʒ gꝛe. Nã tẽ ſiẽ ipſo iuẽ gꝛa ãnullat᷑ ꝓpt
ſubreptõeʒ ita ⁊ iudicis datio ar.i.c.ſi ſuꝑ gẽa
de offi. dele.li.vi.¶ Mã ſciꝛe dẽs aliã ↄcłoeʒ
ĩ hac mã iptoꝝ ꝙ ĩ ꝛptis iĩpetrãtis ad bñfi q̃ii
acũqʒ ſint bnjficia ſubreptio viciat rptuʒ ⁊ gra
tiã ipſo facto ut ĩ.c.ad audiẽtiã.S.alle.⁊ ĩ.c.o
ſtitutꝰ. j. co.⁊ ĩ.c.i.⁊.ij.ð.fi.pꝛeſbi.li.vi.⁊ hãc
limitationẽ ſẽtit Inno.i.d.c.ↄſtitutꝰ.j.eo.Et
uide ꝑ Jo. an. ĩ. c. i. ð lit. ↄte. li. vi põc exẽpluʒ
papa ↄtlit ticõ eccłiaʒ ſancti lauꝛẽtij. ⁊ ꝓ execu
tõe gẽe deputauit ſẽproniuʒ cxecutorẽ ſi ſubre
ptio ĩteruenit gꝛa ẽ nulla ipſo fẽo ⁊ ꝑ ↄns cxe
cutoris deputatio cũ ueniat acceſſorie ad gẽaʒ
Quid at ſi iudex daret᷑ ſcꝑatĩ a gra:dic ut di
cã ĩ.d.c.ad audiẽtiã. Dredicta limita ut hẽs
tex. ſingularẽ i.c.ſi eo tẽpore.j.co.ti.li.vi.ubi
dẽ ꝙ ſi reſcriptũ ↄtinet płes gratias ſurreptio
circa unã nõ uiciar alias qð ẽ bn nõndum. Er
ad iſtũ tex.q uidet᷑ obſtare prime ↄcluſioni dic
ꝙ fm dẽ nulluʒ in effeciu¶ Mam id quod pr̃
ãnullari põt dici largo mõ nulluʒ ut eſt bo.tex
in.l.ſi dari ſtipuler.ff. de verb. ob. ¶ Sed cir
ca predicta dubitatur nũquid. ad euacuanduʒ
ſecundũ ꝛptũ ſufficiat exciꝑe de ſurreptõe licet
nõ appe letur ob exceptionẽ ꝛiectã ꝑ iudicẽ ta
cite uł expſſe. uidet᷑ pꝰ ꝙ ſufficiat ſola exceptio
qꝛ iudex procedendo ad ulteriora uenit cõtra
ordinẽ iuris ut in.c.paſtoroł.j.e.ubi dat᷑ foꝛ
ꝗqliter dẽat ꝓcedi cũ de pᷣualiditate płriũ r̃pto
rum dubitat᷑. Inno.⁊ ↄpoſtol.tenẽet iuſtiꝰ ⁊ ſe
curiꝰ eſſe ut appellet᷑ ſi iudex nõ uult admitteĩ

De reſcrip.

exceptõʒ: nec obſtat qð dixi ꝙ ſubuerſio ordis

uiciat ꝑceſſũ.qꝛ illud ꝓcedit in oꝛdine ſubſtãti
fico ut nõ.ij.q.i.ĩ ſũma. Jo.de lig. diſtiguit ꝙ
aut pᷣmus ĩpetrãs excipit corã 2 2 nibilominꝰ
ꝓcedit corã eo ⁊ tunc iʒ ꝓceſius. Aut excipit
⁊ petit ut arbitri eligãt᷑ fʒ tenorẽ.c.paſtorał.j
eo.nec ãplius cõparet corã iudice ⁊ nõ tʒ pro
ceſſus fi iudicis. Ooderniores ſimpliciter ſe
quũt᷑ primũ dictũ.q;ꝛ paꝛia ſũt nõ excipẽ ł exci
pẽ ⁊ a reiectõe nõ appellar̃ ut i.c.cũ dilecti de
elect. ⁊ i. c.ex ꝑte.iij:ð app.vide gl.ĩ cle.unica
ðᷣ do.⁊ ↄtu. Ego ſic diſtiguerẽ ꝓ ↄcordia opi
nionũ ꝙ aut agit᷑ de ſurreptõe uniꝰ rpti ita ꝙ
nullũ aliud apꝑet ipetratuʒ ⁊ tunc ꝓccdit coĩs
opi. doc. ut nõ ſufficiat exciꝑe niſi appellet 26
qꝛ iudex delegatus pt᷑ cognoſcẽ an ſua ſit iuꝛiſ
dictio ut ĩ. c.ſuꝑ lis.j.eo. uñ ſi ĩterloqt᷑ tacite
kexpſſe ⁊ nõ appellet᷑ illa ĩflocutoria ualʒ ⁊ trã
ſit ĩ rẽ iudicatã ut.d.c.cũ dilecti.aut agit᷑ de pᷣ
ualiditate pluriũ r̃ptoꝝ ⁊ tũc dico ſufficẽ ꝙ
mus ĩpetrãs ↄpareat corã fis iudicibꝰ ⁊ cxci
piat de pꝛio rpto ⁊ petat.arbitroſ eligi ſi dubi
tat᷑rõ ẽ:qꝛ hoc cãu nec pᷣmi nec fi iudices hnt
p ſe patẽ ↄgnoſcẽdi iõ nõ pñt exceptõʒ ꝛijcẽ:

Vñ tutꝰ ẽ excipiẽs ſi ꝓteſtat᷑ ꝙ nõ ĩtẽdit

corã cis:ſj ꝓceedẽ fʒ.c.paſtorał.j.e¶ Neio
ad ſᷣam qõnem nõqᷣd fm faciẽſ mẽtionẽ de pꝰ
rollat pmñ ipſo fẽo:æ ĩ hoc Jo:an.citat hic ĩ
diuerſis apoſtilłł.duas.opi.pria ẽ opi. Gof.qᷓ
tenuit rptũ pᷣmũ ipo iuꝛe reuocãi ita ꝙ ꝓceſſ⸗
pmi iudicis ẽ nullꝰ dũmõ habuerit uncũqʒ no
titiã reuocatõis ar.ĩ.c.ex lis de offi.dele.fac̃.
c.ſi duobꝰ de app. Et optic faẽ iſte tex.dũ ꝑ vᷣ
ba pntis tpis diẽ ꝙ exẽpta ẽ cã a iudicio pᷣmi
Ses E opi. ↄpoſtol.tenẽtis ꝙ niſi excipiat
corã pꝰ iudice de ruocatõe ualʒ ꝓceſſuſ:qꝛ cũ
fuocatio ſit fẽa ad iſtãtiã alteriꝰ ꝑtis potuit il
la ꝑs ſuis lr̃is ꝛcnũciare aꝛ.iĩ.c.ad aplicã de re
gula.æ ꝓcedenꝰ corã pꝰ iudice ur̃ tacite ꝛnũci
are ar. ĩ. c. gratũ ðᷣ of.dele. Inn. ꝓlixe tractat
hãc mãʒ ĩi.c.i.de ↄceſ.pbẽ.li.vi.⁊ aliqd ĩ.c.cũ
ↄtingat.j.e.⁊ refeꝛt uaꝛias opi.adeo ꝙ uix fiꝛ
mat pedes vꝛ.n.pꝰ diſtiguẽ an motu ꝓpo fiat
rcuocatio an ad ĩſtãtiã. Itẽ uẽ diſtiguẽ ĩter di
ꝛectã reuocationẽ ⁊ ĩdirectã. Itẽ an pᷣmꝰ iuõx
ſciuerit reuocatõeʒ an ignoraucrit. Et uið ibi
latius.do.an.diẽ.hic ſe nõ facẽ driaʒ ꝛeſpẽ̃u ?
uocatõis an motu ꝓppo an.ad iſtãtiã fiat ? an
directe uel ĩdirecte fiat:ſʒ ↄcludit ꝙ reſpẽu teꝛ
tii turbãtis iuriſditionẽ reuocatio bʒ uires ſu
as ipſo facto. Ad hoc allegat Inn. i. c. ex liiſ
ð offi. dele.reſpẽu ꝑtiũ diſtiguit ꝙ aut fca ẽ re
uocatio motu ꝓprio pricipis ⁊ tũc ipſo iuẽ fit
reuocatio ⁊ ht᷑ uĩ a tpᷣe noticie ipſiꝰ reuocatõiſ
q̃it᷑cũqʒ ad iudicẽ ruocatũ ꝑuenerit noticia ip
ſius alle.c.audita de reſti.ſpol.Si ãt ẽ fẽa ad ĩ
ſtãliã tũc reuocatio fiat ipſo iure:ſj ht᷑ uĩ a tpᷣc
exceptõis ꝓponẽde ꝑ part᷑ ipetrãtẽ qꝛ cũ hoc
cãu ad utilitaẽ partis fuerit facta reuocatio dʒ
ipᷣa ꝑs aĩuʒ ſuũ ðtegẽ ꝙ uelit uti ilł lis ꝛeuoca

ð

torijs ⁊ hec oĩa nidẽt᷑ de mẽte Inn. p᷑ pᷣmnʒ ĩ
.d.c.i.lʒ uario mõ loq̃t. Ego alꝛ ſoleo dicẽ ꝙ
aut priceps ĩ reuocatõe appoſuit clłlaʒ decꝛeti ł
alia vba ꝑ qᷓ appareat pricipẽ uelle ꝛeuocar̃ ex
tũc q̃cqͥd fuerit agitatũ ꝑ primos iudices ⁊ tũc
dico ꝙ ꝓceſſus ipſo iure ẽ nullus ẽt data igno
rãtia iudicis ut ſi priceps diẽ reuocamꝰ ↄmiſ
ſionẽ tali ꝑ nos factã ⁊ ðᷣcernit irritũ ⁊ iane qᷣc
q̃d ex nũc fuerit agitatũ nigore illiꝰ ↄmiſſiõis.
certe ĩ his minis ⁊ ſilibꝰ nẽo reqrat notiniam
reuocatõis.Et ad hꝰ fac̃ tex.ĩ.d.c.i.⁊ ſẽtit ibi
Inn. Mec diſtigo ĩ hꝰ an reuocatio ſit fẽa mo
tu ꝓpᷣo an ad iſtãtiã. Aut renocatio ẽ fca ſim
płꝛ ⁊ tẽ aut nulla hẽt᷑ notitia reuocatõis ⁊ tẽ tʒ
ꝓceſſus pᷣmi iudicis tã õ ꝑtẽ ꝙᷓ; õ triũ tuꝛbãtẽ
ut ĩ. c. audita pᷣalł.qð ſic dʒ ĩtelligi ut ĩ.c.ex lᷣis
ð offi. dele. Aut oꝛta ẽ aãbiguitas de ꝛeuocatõe
ut qꝛ utriqʒ iudices ꝓcedũt:ł hĩc ĩde excipit᷑ et
tẽ an ualeat ꝓceſſus pᷣmi õ t᷑tiũ turbantẽ dico
hoc pẽdẽ a naliditate ꝛeuocatõis.nã nõ tenebit
ꝓceſſus ſi reuocatio ualet ⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ caſus
c.ex liis ð offi.deł.⁊ hoc ẽt ſẽtit hic Inn. aut
qᷓrit᷑ de ꝓceſſu pᷣmi ĩteꝛ ꝑtes ⁊ tẽ ſi ex nullitate
actꝰ nõ infert᷑ alicui piudiciũ nõ tenet quod fit
a iudice reuocato.Ad hoc dictũ.c.i.ubi dicit
ꝙ ſi papa ĩdulſit uni ꝙ nõ poſſit ab cpo excõi
cari nõ ualʒ excõicatio:lata ab epo etiã ſi igno
ret pᷣuilegiũ ut ẽ ibi tex.nõ. Aut ĩfert᷑ piudiciũ
ex nullitate ut qꝛ ꝓceſſũ ẽ iter ꝑtes ⁊ graue eẽt
ꝙ ꝓceſſus eẽt nullus maxie ſi teſtes eẽnt mor
tui:⁊ tẽ ſeꝛua diſtictõx do.an.quã ut dixi ſentit
Inn.i.d.c.i.¶ Quo ad teꝛtiũ utrũ iudex de
legatꝰ debeat deputari ad iſtãtiã utꝛiuſqʒ ꝑtis
Iſta ðᷣcre.fac ꝓ ⁊ j.Nã ĩ pricipio iudex fuit
deputarꝰ ad iſtãtiã uniꝰ ꝑtis tãtuʒ. In fi. vo lo
quit᷑ qñ fuit deputatꝰcõi ↄſenſu. Sʒ ↄclude ſic
ꝙ aut utraqʒ ꝑs ẽ pnñs corã ſuꝑiore ⁊ nõ dʒ ſu
perior dare iudicẽ ad petitionẽ uniꝰ ut ẽ bonꝰ
tex. in.l.obſeꝛuandum. ff.de iudi.aut una ꝑs ẽ
abñs ⁊ alia eſt pns ⁊ tunc de ſtilo cuꝛie ẽ ut de
tuꝛ iudex ad petitionẽ uniꝰ partis ſalua alteꝛi
parti facultate recuſandi iudiceʒ ex cã rõnabili
ut in. c.cãm.qꝗᷓ.ij. .c.ĩſinuante de offi.deleg.⁊
ſi petit pns appõi aliquam clauſulam in preiu
dicium abñtis de ſtilo cuꝛie eſt ut ſi aduerſaꝛiꝰ
dẽ eſſe in curia ut fiat citatio ſaltem ꝑ edictum
generale ut notant doct.in.c.cum oliʒ.j.de re
iudi.⁊ ibi bonus tex. Aut utraqʒ paꝛs eſt pns
ſed nõ concoꝛdant in iudicẽ ⁊ cõis ſtilus ẽ ut
quelibet pars eligat unum ⁊ curia tertiũ ⁊ hoc
nõ. glo. in. d.l. obſeꝛuãdum. ¶ In glo. in neꝛ.
exempta ibi perditur ad tẽpus per excõicatio
nem:hꝰ ueꝝ ſi excõicatio ſuꝑuenit pꝰ ipetꝛatõʒ
pti:ſʒ ſi tpᷣe ĩpetratõis ĩpetrãs erat excõicatꝰ
ꝛptũ ẽ nullũ ĩꝑpetuũ ut ĩ.c.i.ð rptis li.vi.⁊ mł
tos alioſ cãus ĩ qbꝰ ꝑdit᷑ ptũ enũerãt hic doc.
2 n oʒ h iſiſtẽ qꝛ facile ẽ colligẽ fʒ ↄtigẽtiã fẽi.
Ex diſiũc
Nter ceteras.canatil

ĩ ĩpto ſuffiẽ ipetrãti alteꝝ ꝓbat᷑.ul ſic

6,,e 1
oödan /
mrtc ſlmo , getni
Pewnid ſclan⸗
hrl 7 gshie a Eiih i,

gunſt 4
iu

is. ſipe i
i. i ifii⸗ 6
ine ſſa S
kiagi mmadeuen if
muſn gitſo mndn

irii tical ahicsſi⸗

on
iſtpfyn i nitrigfi n

acrloid genid dean
tiſctond genn 6 Eal
makünricidef bb Boͤie⸗
Ccchhclſcian Aboc ccr flind

onnteifctanninetinmininſehis
iammmus ir iſci ludo ihnn
ohatt iſi s pii d mb ob.
Aueriantalmm ocol r nad⸗
finuireſfletaimti no aiſare An
tuncgemacnanni raidandaffinm
iu biscenin bic enegaennn pone ic ere
Ni pnmnothicaiſ inoriuenentiinii
Nfſe ntinonſs englun dign ſ
icöfforadnidlin sfipaluns
Sdletil sdtin. uni f t Aid.
cſunn oreeli niilrnnepher
ceono Oi Nphiahmnmis
nubaß⸗ aſnli öſifinrinnigne
ichlit inſcointimutt
een lind enn fſ a lac
Nta negoro 1*
rniinidre
en nndini

Steienlis cicbinei

ſhoe⸗

lce daſufniiazi⸗
no infert alicui piudicüind ner gnodſit

* leuocno. Ic hoc dini cinbi licf
lpppn ilſt mi nopoſrh choctti
can noah runo: n ob cho iſ no
e nulegiinc bi rx An ibn iiuſci
cæ nulitue ur qꝛ peeſſi ier ies e graue cet
peeſſis cit nullus murſe iteſtes eint nor
uie tc ſeun diſfgon do. n. qui ur diniſentit
Imnidci.¶ Quo ad teinii urruͦ iuder de
gnr deben deputaniad iſtöni uriuſez prs
IJhdcre nt , 15. Mi ipnichio inerfuir
depamm ad iſtinä uni pus timz. Inſi do
qaui on fun depann cdi oſenſu. Oy acluceſi
O ant utraq; ps epiis cori ſupiore rnoͤch ſu
penor ome idtc ad peinone min ebon⸗
er. in. Lobſem,ndun f.deiud anr mn s
bſs : ali eſtpñs e nt de ſio nce n de
miuler a patone mi' mns ſiln rl
Pmni fultue teenſmal ucſccer nden .
uint n di t iſinnane deofid 69.
ann auſolamin pron

s M di
ap de io cnue ur ſi Aefſul

di elſe in coranfun ctro ſatemb äe
B doct N Cn 0 de

cnerale ut notam
ae ibi bonus Junnngcne⸗
ſed no concoꝛdant in idicet en
auelbetpns lon mnt gu,
5 .oin lobſenudi rin
otn ibi herciur 4 u,
rſeucen arn
1

ios — rialliß ſiu

eno Pter ele gge re num

6
zirer zeni

¶ Si papa mãdat ĩ dpto ðᷣ duobꝰ ĩquiri alter
natiue ad certũ effeciũ ↄſequẽdũ ſufficit alteꝝ
ꝓbaꝛi. ponit᷑ ↄſultatio ¶ 2 Mſio ibi bnic
Mö. pꝰ ꝙ quis pt᷑ eẽ filiꝰ ſacerdotis ⁊ nõ ĩ
ſacerdorio natꝰ ur puta ſi fuit natus anq; pr̃ ꝓ
moueret᷑ ita ↄtingit ĩ ꝑſonã io.an. Nã pr̃ ſuuſ
erat mag? grãmatice ⁊ genuit euʒ qñ erat laicꝰ
poſtnodũ fuit promotꝰ in ſaceꝛdotẽ: ira naꝛꝛat
Jo. an.ĩ addi.ſpec.i ti.ð fi.preſby.ſuper xica
ubi excuſat ſe õᷣ aliquos ſibi ifligentes ꝙ erat
ſpurius filius ſaceꝛdotis ibi at nõ appuit ꝙ fu
it ltimus ſed apparuit ꝙ nõ erat filius ſaceꝛdo
tis. ¶ Mo. 2 duo quoꝝ qolibet ſufficit ut qͥs
ꝛemoucat᷑ ab ecclia. Drimũ ſi ẽ filiꝰ ſacerdo
tis ⁊ ĩ ſaceꝛdotio genitꝰ. Mõ.n.ſufficẽt ꝙ ſit fi
liꝰ ſaceꝛdotis niſi ĩ ſaceꝛdotio gẽitꝰ qꝛ poſſʒ eẽ
lrimus mõ pᷣdcẽo:tñ r̃ſpectu eccleſie parerne ſuf
ficit ꝙ ſit filiꝰ ſacerdotis:qꝛ ſucceſſio ꝛepꝛobat
ẽt ĩ filio lũmo ut ꝓbat᷑ ĩ.c.ad extirpãdas.j.de
fi. pᷣſoy. Et ad iſtũ tex. dũ mãdat ĩqri an pr̃ ꝓ
xio ĩ illa ecchia miniſtrauerit ſupple maxie qꝛ ſi
erat ĩ ſacerdotio genitꝰ nõ poterat hẽe etiã ali
am ecckiã ut ĩ. c. i. de fi. pſoy. ¶ Scðʒ E ſi aliqſ
occupauit eccliam ad hoc.c.ex frequẽtibꝰ.j. ð
inſti. 5. 53 ad ueritatẽ diſiunctiue ſeu al
ternatiue ſufficit alterã ꝑtẽ eẽ uerã ut in regula
iĩ alternatis ð re.iur.li.vVi.⁊ ĩ.l.ſi ita qͥs ſtipula
tus fuerit ⁊.l.ſi ita quis ſtipulet᷑ff.ðᷣ uerb. ob.
Aluerte tñ qꝛ aut alternatia ocipit᷑ per uerba
affirmatia ⁊ ſufficit alterã ꝑteʒ exiſtere. Aut ꝑ
vYba negatiua ⁊ oʒ ꝙ ncutrũ accidat:ð affirma
tiua hẽs exẽpluʒ hic.de negatiua pone ſic exẽ
plũ.ꝓmitto tibi cẽtũ ſi ĩꝑator ñ uenerit ĩ italiã
uel filiꝰ mihi nõ naſeet᷑.nõ eniʒ ſum obligatꝰ ſi
aliqð iſtoꝝ accidat nt ĩ.d.l.ſi ita qͥ ſtipulatus
S. alle.⁊ ĩ.l is qᷓ ducẽta.S.utrũ.ff. re.dub.⁊=
i. d.O. utꝛuʒ plene expedit᷑ mã alternatie ꝑ bar.
2 uide qð nõ. Di.iĩ.d.regla ĩ alternatis. Vl
tio nõ.ꝙ ualʒ ar.a ſimili qð ſufficit in mã dare
nnũ exẽpluʒ ⁊ nõ.utiliſſimũ.ꝛõʒ ſubijcẽ exꝰ.nã
⁊ papa hic ðduxit exẽplũ ⁊ iuriſcõſultꝰ i multiſ

locis maxĩc ĩ.l.inðᷣ neꝛatiꝰ.ᷣff.ad.l.aqᷣl.¶ ¶ Sʒ

ꝓ itellectu mẽ ego qro q̃ ſunt dictões qᷓ ꝓpꝛie
iĩportãt alternatiuã. ſoło ðᷣ dictõe uł n dubitat
ut hic. 2 ĩ dẽis.l. . alle. ¶ Sʒ qdã dubiraucẽt
ð dictiõe aut dicẽtes ꝙ ꝓprie nõ ẽ altcrnatiua
ſʒ hoc ẽ ſalſũ ut pʒ ꝑ aꝛ.a ſpãli ĩ.l.cũ qdã.ff.de
v. ſig. ? ꝓbat᷑ ĩ.d.l.ſi ita qs ſtipulatꝰ Sʒ ꝓba
bilr dubitat᷑ de dictõe ſeu ⁊ ſiue nã uidet᷑ tẽx.ĩ
l. ſi q ita legauerit. ff. ðᷣ au.⁊ ar.leg. ꝙ iſte di
ctiones ſt potiꝰcopulatĩe qᷓ; alternatiue.diẽ ibi
tcx.ꝙ ſi quis ita legaueꝛit:lego ſẽpꝛonio ueſtẽ
meã ſeu librũ meũ ꝙ dictio ſeu ponit᷑ augumẽ
tatiue ? copulatie ita ꝙ uideoꝛ legaꝛe ne dũ ue
ſtẽ ſʒ ẽt libruʒ.⁊ ð hoc ꝑ Ci.ĩ.d.l.cũ qdã. Sʒ
ĩ Sriuʒ ẽ tex. aꝑtꝰ ĩ.d.l.ſi ita qͥ ſtipulatꝰ fuẽit.
⁊ ĩ. d.l.ſi qs ita ſtipuletur. Har.iĩ.d.l.ſi q ita
legauerit diſtiguit ꝙ ĩ fauorabilibꝰ ut ĩ legatis
iſte dictões ſtãt copulatĩe.ſecꝰ ĩ ñ fauorabilibꝰ
⁊ hoc placet. Nã q̃dã ſt copulatiue alternatie

ꝓpric.ſ. diſtiguẽtes ĩter pᷣcedẽtia ⁊ ſequẽtia q
ad vba ⁊ quo ad ſẽſuʒ nt dictio ł ⁊ dictio aut
qdã ſunt hntes nõm copulatiue ⁊ etiã alteꝛnati
ne ita ꝙ hñt nãm mixtã ut dictio ſiue et dictio
ſeu que qnqʒ diſtiguunt quo ad uerba ſed nõ
quo ad ſeſuʒ.quãdoqʒ quo ad neꝛba z quo ad
ſeſuʒ ⁊ iõ ĩ iſtis debemꝰ facere ĩterpretationeʒ
ſʒ mãʒ ſubiectã ſicẽ dicimꝰ ĩ hermofrodita.iiij-
.q.iij.hermofrodita ⁊.l.qrit᷑.ff.ð ſta.ho.⁊ hꝰ
bñ nõbis. Sʒ qro ð utili.q.certũ ẽ ꝙ ubi dquo
alternatie mãdant᷑ ſuffiẽ alteꝝ adipleri. ¶ Sʒ
nũc qᷓrit᷑ cui datur optio ſpecifice qn pena po
nituꝛ alteꝛnatiue ꝑ.l:uel ſtatutum:ut ſi dicat᷑ ſu
ſpẽdat᷑ uel excõicet᷑ uel puniat᷑ in mille florenis
aut ãputet᷑ ſibi pes nel quid ſimile ⁊ ð hoc hẽs
trẽs glo.nõbiles ⁊ forte plures:ſp de his tribꝰ
ĩ pniti recollo:unã ĩ.c.ſicut..ð iude.aliã ĩ.c.a
crapula de ui. ⁊ ho.cle.tertiã in.c.fraternitatis
-xxxiiij.di.qᷓ cõiꝛ ⁊ abſolute dicunt ꝙ optio da
tur iudici:unde põt imponere iudex quã penã
ex illis uult. Sed ĩ õrium facit.l.qcunqʒ.C.ð
ſer.fugi.⁊ qð ibi nõ.ubi optio datuꝛ ꝛco.Sed
ꝓ cõcordia diſtingue poſt Ci.⁊æ poſt bar.in.l.
.ij. ff. ð effractoꝛibꝰ ꝙ aut uerba alternatiue di
riguntur ad iudicẽ ⁊ tũc habet eligere ut puta
ſi dicatuꝛ puniat euʒ iudex tali ł tali pena ad hꝰ
.ql.ſi fugitiui.C. ð ſer. fu.;Aut uerba dirigunt᷑
ĩ reuʒ ut qꝛ dicit᷑ ſoluat cẽtum uł recedat a ciui
tate ⁊ tũc optio datur ſibi. Et ita loqᷣtur dicta
.l.qᷣcũqʒ. Aut uerba ſunt iꝑſonałr ꝓlara ł ali
ter dubitatur ⁊ tũc bar.dicit ſe dubitare:uidet
tn ĩclinare ut optio detuꝛ ꝛeo ut ſic cligatur ꝑs
mitior ar.l.interprctatõe.ff.de penis ⁊ regula
odia de re.iur.li.vi.Cõtrarium in hoc ultimo
arbitror eſſe ueꝝ. Nã iura noſtꝛa canonica ſu
perius alle.cõir loquunt᷑ ĩꝑſonalr ⁊ tñ glo.cõi
ter ſẽtiunt ut optio detuꝛ iudici.Et ultꝛa aucto
ꝛitatẽ gl.noſtꝛaꝛũ.ꝓbat᷑ ĩ.c.quoniã ĩ fi.ut lit.ñ
ↄt᷑.⁊ ꝑ.c.querenti de uer.ſig. NHa regulariter
iudex tãqꝙᷓ legis miniſter hẽt eligẽ ⁊ imponere
penã fᷣm circũſtãtiã loci tꝑis ⁊ ꝑſone ut in.l.re
ſpiciẽdũ ⁊ ĩ:l.aut fca ĩ fi.ff.de pẽis. Itẽ reꝰ ſꝑ
eligẽt mitiorẽ penã ⁊ ſic qᷓ fruſtraꝛet̃ alternati
ua legis.pᷣdẽa tn limita ſinglꝛ? niſi una pẽa eẽt
trãſlata ĩ aliã.qꝛ tẽ iudex ñ hꝛet pliꝰ electõeʒ.
põe exẽplũ quotidianũ:dic ſtatutnʒ ł ſnia iudi

cis ꝙ ꝓ tali delicto reꝰ ſoluat mille ł ſi n ſolue

rit.j.decẽ dies ãputet᷑ ſibi pes.q̃rit᷑ utruʒ poſt
lapſuʒ.x.dieꝝ poſſit iudex exequi penã i bonis
iſtius crioſi ⁊ dicẽdũ ꝙ nõ.qꝛ ꝑ lapſuʒ.x.dieꝝ
pẽa pecuniaria fuit trãſlata in corꝑalem ⁊ diẽ᷑
baꝛ.ſe ↄſuluiſſe iu.q.facti ubi hec ponit ĩ.l.cũ
duobus in..idẽ rñdit el.ij:ff.ꝓ ſocio ⁊ facit

ibi tex. cũ alijs iuribꝰ ibidẽ allegatis.et hec bñ
nõ. Ere ꝙ. S. dixi ꝙ ſi uerba diꝛigunt᷑ ĩ reuʒ
ipe hẽat electõʒ limito qn uerba dirigunt᷑ ĩ euʒ
actiue ut in exꝰ prealł.ſecus puto ſi paſſine exẽ
pluʒ diẽ ſtatutuʒ patiat᷑ penã iſtã uel illã ⁊ ð hꝰ
allego bonum tex. iuncta glo.in.c.ſicut alleg.
Itẽ dubito ſi cõſuetudo hʒ ab olim ut ĩponat

¶ De reſcrip.

pciſe altera pena ut puta ſi dicat ſtatutũ ꝙ pu
niat᷑ pena pecuniaria ł corꝑali tñ ſꝑ ẽ obſerua
tũ ut iponat᷑ pena pecũiaria nũqͥd ex hꝰ ſit ĩidu
cta ↄſuetudo ut iudex ñ hẽat optionẽ:ſʒ dẽat
fuare ↄſuetudinẽ.ð eq ate bñ uidet᷑ ꝙ ↄſuetu
do ſit obſeruanda ar.i.l.odia iũcta gl.ff.de pe
nis ubi ꝗr̃ ꝙ ĩ poſitõe pene iudex nõ dʒ ueniꝛc
ↄſuetudinẽ qð nõ:ſy ð ſubtilitate poſſʒ aꝛgui
iĩ cõtrariuʒ:nã ĩ his ꝗᷓ ſũt mere facultatis ex ob
ſeruãtia unius nõ ẽ iducta ↄſuetudo. Nã fõte
ſẽꝑ placuit iudici eligẽ alterã penã ex ꝗ nihil ẽ
actũ S.l.ergo nõ ẽ ĩducta cõſuetudo legis ðro
gatiua ad hꝰ qð nõ.ĩ.l.ij. C.q ſit lon. cõſue.ꝑ
Ci. ⁊ dixi ĩ.c.ex ꝑte aſtẽſiſ ð ↄceſſi.pbẽ.fac qð
nõ.ĩ.c. Joãnes ð cle. ↄiugatis.Quid at ĩ alijſ
alt᷑natiuis ut ſi legatũ ẽ alternatiuuʒ uel ĩ Scti
bus. dic ut nõ.ĩ.d.⁊ꝛegla in alternatiuis ⁊c:⁊ ꝑ
bar.in.l.lutio ticõ.ff.de le.ij.⁊ in.d..utꝛum.
qu qdo Is ad quẽ ꝛptum
J *pape diꝛigit det il
li parẽ ł cãʒ rõabilẽ aſſignare q̃ꝛe pa
rẽ nõ põt.Et pꝰ ponit᷑ dẽʒ.ꝛꝰ alternatiue iſtru
it ibi qualitatẽ. xꝰ alteriꝰ ꝑtis alternatie rõ ibi
a:. ( pꝰ ꝙ ex iiuſticia ſeu mãdato ĩiuſto
ð facili qs exaſperat᷑ æ turbat᷑.¶ Mõ 2 ꝙ ubi
pceptũ pꝛicipis ł ſuꝑioris pria frõte deuiat ab
honeſtate ñ tenct̃ ſubditꝰ imediate parẽ:ſʒ põt
allegaꝛe quare parẽ nõ dẽat:nec ex iſta dilatio
ne dʒ priceps turbari. Et ex hoc tex. notabilr
colligir̃ ꝙ officiał łaliꝰ cui priceps ꝑ las ſuas
aliqd mãdat põt ñ paꝛẽ ⁊ reſcribẽ pricipi ⁊ ſpe
ctare ſcᷣaʒ iuſſiõcʒ:qꝛ qnq; priceps ꝑ nimiã ĩ
poꝛtunitatẽ uł ꝑ ſurreptõeʒ Inimiã occupatõʒ
ↄcedit n ↄcedenda. ¶ S circa predicta dubi
tat᷑ qͥd ſi priceps mãdat ſub ceꝛta pena puta ex
coĩcatiõiſ quã ĩcuꝛꝛat ipo fco ſi nõ paꝛuerit nũ
q̃d põt mãdatariꝰ differre ⁊ ſpectare ſcᷣaʒ iuſ
ſionẽ mõ pᷣdicto:fuit alias ĩ facto ⁊ uario mõ
fuit ↄſultũ:ſʒ certe ſi ꝑ executionẽ madati time
tur maximũ ſcãdalũ uł aliter dubitat᷑ de mente
pricipis licite põt mãdataꝛiꝰ nõ excqͥ ⁊ ꝛcſcꝛibe
re pꝛĩcipi.qꝛ hoc faẽ auẽte.l.ut hic ⁊ ĩ aut᷑.ut
nulli iudi.Et ad pᷣdẽa alło nõ.dẽm Inn. i. c. ĩ
q̃ſitõi ð ſen.ex. ubi diẽ ꝙ ſi mãdatũ pape ↄtinʒ
hẽſiʒ k uchemẽter pᷣſumit᷑ ſtatũ ecclie ꝑturbaꝛi ł
alia mala uẽtura nõ dʒ ſubditꝰ parẽ:qꝛ dẽt ob
uiaꝛe malo ⁊ nõ adiuuaꝛc qð dictũ ſẽꝑ tene mẽ
ti. Ex quo ĩfert᷑ ꝙ ſi priceps mandat aliqd ex
cuiꝰcxecutõe pᷣſumit᷑ ſcadalũ ueniꝛc ĩ ciuitate ñ
cbẽt ſubditꝰ parẽ. Itẽ dic ꝙ ſi priceps man
dat aliqͥd õ deũ ñ ẽ obediẽdũ ſibi ut ĩ.c.ſi dñſ
⁊.ĩ.c.iulianꝰ ⁊ in.c.qꝗ reſiſtit.xi.q.iij.ẽt ſi prin
ceps credat inſie facẽ ⁊ tibi ſoli notũ ſit mãda
tũ ĩ ſe ↄtinẽ peccatũ ut probat᷑ ĩ.c.łas ð reſti.
ſpo. Et ex his ifero ad.q:pone ꝙ papa ſcribat
ꝓnotorie ĩdigno ut aſſignet᷑ ſibi ccrtũ bñficiũ
uũqͥd mãdatariꝰ tencat᷑ paꝛẽ ex dẽs. Jo. an. ĩ
c.cũ a deo.j.e.⁊.c.ſignificauit.j.ð offi:oꝛ.di
ſtiguo ſic ꝙ aut ni ↄſtat pᷣciſe ð ĩtẽtiõe prĩcipis
2 dʒ fuare mãdatariꝰ qð hic dr̃. Aut pciſe cõ

ſtat ꝗꝙ vlt huic ĩdigno ꝓuidẽ ⁊ tũc aut põt pa
pa ĩ illo actu diſpẽſa? ⁊ ẽ ſibi ꝑcdũ:qꝛ vr̃ tunc

diſpẽſa? fac qð nõ.ĩ.l.barbariꝰ.ff.de offi.pꝛc.

Aut nõ põt diſpẽſaꝛe ut qꝛ ẽ tãta idignitas ꝙ
ſine peccato nõ põt fiẽi ⁊ tũc ſibi nõ ẽ ꝑenduʒ
qꝛ papa nõ hʒ ptatẽ pcccãdi.xli.di.ĩ.c.i.⁊ hoc
bñ nõ ꝑ que aꝑit᷑ ultra alios itellectꝰ iſtius.c.
n gl. ĩ vbo rõnabili ĩ fi. dic pꝰ hoſii.cũ qᷓ
rit᷑ an ð oĩbꝰ ſit ꝛeddenda rõ ꝙ aut qrit̃᷑ nũqᷣd
qs teneat᷑ reddẽ rõneʒ:aut qrit᷑ urrũ poſſit rõ
ꝛeddi de oĩbus.pꝰ cãu tenet᷑ ſi ex offi hoc ſibi
incũbit ut teſtis ð quo dic ut płe nõ.i.c.cũ cãʒ
de teſti. Sʒ ſi ex offiꝰ hoc ſibi nõ ꝑtinʒ nõ tene
tur ultꝛa ꝙᷓ; uelit.⁊ꝰcqu utꝝ poſſi reddi ð oĩbꝰ
rõ.dicẽdũ ẽ ꝙ ð ſecretis diuini iudicij ñ pt ꝛd
di 20 ita loqt. c.nabuchodonoſoꝛ ⁊.c.ð tyiriſ
alk.ĩ gl. Qucdã ſt᷑ qͥ ↄſiſtũt ĩ igenio łᷣ rõe nãli.
Et ð illis põt reddi rõ ut hic.qdã ↄſiſtũt ĩ uo
lũtate pᷣncipis ⁊ ð illis nõ pt᷑ reddi rõ.Et hoc
cãu ꝓcedit lex nõ oĩuʒ.ff.ð legi.ubi dr̃ ꝙ non
oĩuʒ q a maioribꝰ nr̃is ſtatuta ſũt rõ reddi pt᷑
exꝰ pdictoꝝ. Si querat᷑ qrc fuit ĩducta uſuca
pio 20 ẽ ĩ ꝓmptu ne dqñia eſſẽt ĩceꝛta ⁊ ut puni
at᷑ neglia dni ut nõ.ĩ regła poſſeſſor de re.iut
i. vj. Sʒ ſi querat᷑ q̃re fuit pᷣfixuʒ trieniũ ⁊ nõ
maiꝰ uł minꝰ tps nõ ꝑõt reddi rõ ſufficiẽs ſed
ſic fuit uiſũ net En gl. fi. ibi obedict ſub
ditꝰ qnʒ ⁊ ſi cãʒ reddat põdera vbũ qnʒ:qꝛ ñ
ſemꝑ dʒ obedire ſuꝑiori:ſʒ diſtigue ut.S.dixi.
Et adde ad pᷣdicta que nõ. Inno.i.c.ad auẽs
de tempo.ordi.ubi ĩter cetera dic nani capitis
eẽ exiſtiaꝛe ſuꝑioꝛẽ̃ nõ poſſe pꝛeciꝑe ſine cãe co
gnitõe k ſiñ expſſiõe cãe qð dẽm nõ.Ex qꝰ hẽſ
ꝙ ſuꝑiõ ĩ ſpectãtibꝰad officiũ ſuũ pt᷑ pcipẽ ſub
dito lʒ nõ expmat cãʒ pꝛecepti uel precipiendi.

it mẽtio de ordine ciſterciẽ. religioſi
illiꝰ ordinis ñ tenent᷑ ꝛndẽ ł alit᷑ ⁊ ſic.Ciſterciẽ
ſes ſt puilegiati ꝙ nõ pnt ↄueniꝛi ꝑ ꝛeptũ pape

niſi ĩ eo fiat mẽtio ð eoꝝ ordine.Et p põit ð
ciſũ exordiũ.ꝛꝰ dẽm ibi ſʒ 5.¶ Et ꝓ itellectu
tex.⁊ glo.pꝛemitie ꝙ iſti fratres ciſterciẽſes in
multis ſunt priuilegiati a ſeð apoſtolica ut ſuꝑ
decimis ⁊ poſtmodũ obtinuerunt priuilegium
ut ſuꝑ his quibus ſ puilegiati n teneant᷑ rndẽ
ꝑ reptũ pape niſi ĩ eo fiat mentio de eoꝝ oꝛdie
⁊ hoc forte fuit conceſſum:qꝛ ſepe moleſtabat
ſꝑ ꝛebꝰ pᷣuilegiatis corã iudicibꝰ ðᷣlegatis:poſt
modũ obtinuerũt aliud pᷣuilegiũ magis latum
ut ſuper uulla re teneant᷑ rñdẽ niſi in rpto fiat
mentio de eorum ordine ⁊ ſic intellige glo.i.
Mõ.pꝰ ꝙ ſuꝑ decimis ⁊ alijs rebꝰ pnt rligioſi
⁊ alij a papa pᷣuilegiari ad hꝰ.c.ex ꝑte de deci.
HNõ.ꝛ* ꝗr. optimũ ex tex. ualẽ rptũ impetꝛatuʒ
ʒ religioſos łʒ nõ laciat mentionẽ cuius ordi
nis ſunt.ſatis em eſt per ꝛptũ cõſtare õ cꝰ mo
naſterij religioſos fit impetratio.hoc ꝓbat hic
per locũ a ſpãli. Nã ſi puilegiuʒ hꝰ fuit ĩidultuʒ
ciſtercien.ut nõ teneant᷑ rnderc niſi fiat mentio

mm ht ul ehle
efi Vd 88*
ineacelaa/ m ln n
lzinilllunmir /
eeE
zre ne⸗ rclnut uſ⸗
plllz Pnios 1o 4 N
iomm n. if v Puieguuns
iupmnch Pmirey iproa
tis⸗ roblnun ͤc⸗
hra ni ,lnliuth a⸗
fornmogedir den i
iitſfr main ndain
Flezonodisn MMernotenet wten e
btanmi tcrihnit ifencſnid
ricci eo ple inſan
lii cr ol̃ tcſi leunanmn
guͦthi immm sbunm hii,
ſocinimstu ſi tenimi
Minlainiqronto itntzs gon
rnlufpyn dllitiſisltnnenib iti
de ſtitr emiditi d lgoſoſ bi
SOlinprinlega no religns depnncgi
Oodannabc oſtbus tebus euulegio
Nrotcrii e ni in ninodap ouine,
albi Mrulezüntoliig usde
ibfni nnifniscdenimaln iuhe

ii ihiͦ oedli d nis obf
lnmeiacare aihglſt iniſenon
lluli nnide, Ppant n ih
utnyhmr ionijlnno iplind
nrllaufſifnpn ir ho foat forj
marlnnnigzun ri iuli 8
ligſtihnerojf o5 n

13 Oprinlegio. an ſi
Puiiüsgniltginos goſſi

— — —

am 8 sKumn ſütoreaci p
odein A efuit igacguſuc
10 nninnechacſcitene n i

A neglia gfn nt Mö:i regenpoſſeſor gere inf
E- . 8 1 gnemi ire fut püinz nenii 16
i ut e ru lo ſuffcies c
lin opi. S gl.K. bi obecet ſcb
ar · aiz ſch nulir oen ſt iz nij
ſenpcobeſ eſngon hciſignein s n.
Erade ad odicti que . Inno.i cgg auis
de tanpo. ordl. ubli ier ceera die neni capitis
ct cuſtine ſopioꝛe no poſſe prcipe ine cie co
nitoe kſin erpſſiöc cje qd den no. Er g be
9 .— P „ „ 22„ „
ſupi i ſpectinid ad offici ſuu di deipe ſud
un hnd erhnmn i;receptielpreohigi.
inor Periprä
Bmordinez ia⸗
it meno deofline lfenle, eigioſ
ivordinis ñ teneni igilalte ſe Cſtnci
ſe ſt pullgian no pit aueniip vpti pae
niſi co fut metio H coxordine Et holtd
cordls.1 dan ibi 5.0 Kt P uclecm
cli cxord. dem ibiß 9. iſes
. go Pemine giſi fres cſtercil
miusſmn legan iſch haſelat⸗
decmst oindiddinnatun Mrunct
ſo hisandis ßllegan in nin n
mne nſtico in wennd de eore
P rept papen, cumncr ſche Moleſtnt
d l 1 6 cori idlet⸗ deegnegti
ſo ꝛeb puilcgians col. füm
. Aluud pullegiu nae.
di iinde niſiſn⸗ in
ſer uula texet ſcinlgein

de eoꝝ ordinc gꝰ ius cõe ẽ griũ in alijs xeligi
oſis: ut ĩ.c.pñti.. loca.de Pbe l. vi. Cms
ʒ ꝙ ubi puilegiũ dat gñał: forãʒ ?ptis ĩpetrã
dis nõ uʒ rſcriptũ ẽt ſpale nõ fuata forma tra
dita ĩ puilegio. nã alłs illud puilegiũ eet iutile
cũ cõceꝛnat ſingula reſcripta.⁊ iſte ẽ ꝓpᷣus ca
ſus iſtius.c.uñ falſo alłat᷑ ꝑ aliquos iſto.c.ad
ꝓbandũ ꝙ reſcriptũ ĩpetratũ ) pᷣuilegiatũ dʒ
facẽ mẽtionẽ de pᷣuilegio.nã hoc nõ ꝓbat. hic
ſz potius griũ:qꝛ hic nõ dic ut dẽat fieri men
