bit n affalni odit ſen unni
mis Cldee ſfingg ehh iüſſat.
ſiiſglmm tu nii ctuſt irſcin
Ienr elir iii ireininn
vnaginni ſun un i
4 wſo tulikin ſihnbe
edſclitbico. Iin teni⸗
nig nin li dn ſſn
nuſt u nlln u ochttne g
ami nluſi n
AUn Pki ohentgnane
niſiin awdin H co Muikuihe
np'cn lutg bi irnin 6oäta
ziariiſe ert ir nnc⸗
n nfianii
mſmul nn emgtn

npo/ Nn
nimii aniii
liß

uoN

¶ He reſti. ĩ ſtegʒ.

ſe ad niolẽtiã. ſʒ dicũt ꝙ ubi ↄcurrit difficultaſ
ꝓbãdi maleficiũ ↄuenti debet ſtari iuramento
partis.ita notauit glo.in.d.auẽc.ſʒ hodie nono
iure.⁊= in.d.l.nideamus.⁊ idẽ ſentit bar.in.d.
l.in actõibꝰ. Nẽ ſi iura deſiceꝛẽt hoc eſſzÿ⸗daſe
rendũ rõne naturali.nã ex quo delictũ tnũ fuit
cã difficultãdi ꝓbatõeʒ debet ſtari iuramento
meo nã ꝛatõe natuꝛali ðᷣficiẽte lege aꝛguẽdũ ẽ.
nt. l. cire oʒ. F. ſufficit. ff. de excu. tu. facit. c.
ij. requiris in fi.de apella.nõ glo. quã tenebis
mẽti.i.di.ↄſuetudo ⁊ pᷣdẽa bñ nõbis.qꝛ ſũt q*
tidiana. Sʒ qꝛ. S. dixi ꝙ dʒ ꝓbãi furtũ ſen ma
leſiciũ:quõ ꝓbabit᷑.dic ꝙ ꝓpt᷑ difficultatẽ
bãdi admittunt᷑ teſtes qui alias nõ admiteren
tuꝛ. vñ ꝑ ſocios ⁊ familiães ꝓbabo ꝙ ſuꝛ itra
uit domũ. Iẽ oſtiũ ur̃ fractũ uł quid ſimile.nã
cum de nocte uel regulariter in die non ſint in
domo niſi ſocij æ domeſtici ſeu fa:niliares opoꝛ
tet neceſſario ꝙ illi admitãrur ĩ teſtes. pꝛo hoc
bonus tex. in ſimili. in. l. ↄſenſu C. ð repu.et
in. c. ueniẽs.ij.in fi.de teſti.dic etiã qð nbi opꝰ
eſſy ꝓbare res amiſſas põt fieri probatõ ꝑ do
meſticos ⁊ familiares mõ pꝛedicto:qui uideꝛũt
illas res pᷣcedẽti die z de nocte ſenſerũt furẽ.⁊
ſurgentes nõ reperierũt illas res æ hoc nõnt᷑
dicit bar. in. d.l.ſi qn.æ hẽtis mãm ſatis clare
collectã.⁊æ uidebitis es itricate loquũ
tur ſpſiʒ h̊ ⁊ ſꝑſiʒ inenge iĩ fi.nõ. glo.
? idem tʒ Inn.dicens nõ nalere ſniam ſi iudx
ↄdenaret ĩ miori qᷓtirate qꝙᷓ fuerit per eũ taxa
tũ ⁊ ꝑtẽ iuratũ.æ hoc per tex.ĩ. F. oʒ.æ in.d.l.
ſi qñ.ubi dr̃ ꝙ ex quo iudex taxauit ⁊ ðtulit in
ramẽtũ ꝑti nõ dʒ ĩ minori qtitate ↄdemnaꝛe.=
hoc dicit nueꝝ niſi index deprehẽdat ſe erraſſe ĩ
taxatiõe qꝛ tunc poterit reuocare taxationẽ ⁊z 9
dẽenare in minori qtitate.⁊ ẽ ſingularis limita
tio ad iura pᷣallata. Sʒ ego dubito an h ſit ue
rum qꝛ illa iura neceſſitant iudicẽ ad ↄdenãdũ
Fm taxatõeʒ ⁊ inramentũ.nam ibi ponit vVbuʒz
oportet ꝙ ẽ neceſſitatiuũ nt nõ.i.l.iĩ bonefidei
C. de re.credi.æ in.l.admonẽdi. ff. ð iureiurã.
tẽ hꝰ ẽ notabile qꝛ nt.S. dixi qñ fuit iuꝛa m
tũ ðᷣ vitate nõ põt iudex poſtmodũ taxare mio
rẽ qꝙtitatẽ.qꝛ notaret iurantẽ de ꝑiurio nt nõ.
glo. in E: ſed hodie nono iure ⁊ ibi ꝑ bar.
in fi. ¶ In glo. fi. ibi ſi pauper uel diues. vns
fm doc.ſi muliercla diceret ſe habuiſſe ciphos
aureos argẽteos:uel nilis mercatõ margaritaſ
pcioſas non eſt eis cꝛedẽdũ. Sed aduerte qᷣa
tex. hic ſimpłr dixit nt ſuꝑ q;titate rerũ amiſſa
rũ ſtetur iuramẽto.ſed ĩ extiatione reꝝ dʒ ꝓce
dere indicis taxatõ.⁊ ſic ĩ taxatiõe ſen iĩ extima
tõe loqtur tex.ĩ.d l.ſi qñ dicit etiã hoſti. ꝙ dʒ
ↄſiderari ꝑſõa ↄuèti an ſit viſimile ꝙ talia ſur
ripuerit.⁊ pꝛo hoc tex.ibi perſonarum ⁊c̃.

¶ De reſtitutione in integꝝ lica:

Hec rubrica gtinnat᷑ ad pᷣcedẽtia bꝰ ordie.
ſupra niſum ẽ de q̃dam reſtõne ſpali qᷓ.ſ.datur

occaſiõe metus.ſed qꝛ qᷓdã ẽ ꝛeſtitutio generaliſ

quã ſubnenit᷑ eccleſijs æ minoribus iu⸗ ſpali:

maioribus nero ex clauſula generali iuſta. l. cãᷣ
ſuggeꝛenie:merito poſt rubricam precedentem
ſubijcituꝛ iſta in qua tractatur geneꝛaliter de ꝛe
ſtitutõe i itegrũ.⁊= dic ꝓ reſtuuere ĩ integruʒ eſt
idem quod in priſtinum ſtatum reponere.ij.q.
iij.in.fi.? in.l.i.C.de ſen. paſſ. Mico.

Equilſiuit. Hoedi

in ſũma.
Conira ↄtractũ alias legitie
celebratiũ rſtituit᷑ ecchia ſi ma
nileſte apꝑet ipᷣiꝰ detꝛimtuʒ.
nel ſũmat᷑ claꝛiꝰ ſic. Si in ↄtracin nenduõis ł
locatõis ecclia fuit enoꝛmiter leſa põt adueꝛſus
talẽ cõtractũ peiere reſtitutõeʒ in ĩ tegrũ.eptor
tñ ſen cõductor nõ debet fraudari in pᷣcio ſuo
uel ĩ ſumptibꝰ ꝑ eñ factis hꝰ dicit cõis diuiſio.
ſcdᷣa ibi noueꝛis ¶ Mõ.pꝰ ex. tex. iuncta gl.i.
ꝙ eccleſia reſtituit᷑ ñ ſolũ aduerſuſ contraciũ lo
catõis ſi ꝑ talem contract ũ paſſa eſt lelionẽ.ſʒ
dic generaliteꝛ ꝙ adueꝛſus omnẽ contꝛaciũ po
teſt eccleſia petere reſtitutiõeʒ ſi poteſt pꝛobare
lelionẽ: ut ĩ.c.i.eo.ti.li.vi. ¶ M.ſecũdo duo
requiſita in tex.ad hoc nt eccleſia conſequatur
ꝛcſtiintionẽ adueꝛſus cõtꝛactũ.nã pꝰ ꝛequiꝛituꝛ
ꝙ fuerit leſa occaſione illiꝰ cõtractus.2. ꝙ ma
nifeſte apparcat de leſione nõ tamen intelligas
ꝙ leſio debet eſſe notoria ſʒ requirit᷑ ꝙ ſit ma
nifeſta hoc ẽ ꝙ per teſtes uel alia ltia documẽ
ia probetur de leſione qꝛ intereſſe ꝓuenieẽs ex
contractu debet probari per teſtes.ut nõ. gl. in
c.dilecti. de fo.ↄpe.quam nide.facit tex.⁊ qdᷣ
ibi nõ.inſti.de v.obli.in fi.ñ.n.dʒ ſtari iura m
to pᷣlati ſuꝑ leſiõe.ar. huius tex.⁊ per id qð ſta
tim dixi ſecus ubi intereſſe proueniret ex male
ficio aduerſarij: quia tunc ſtatur iuramento
damnum paſſi. de quo dicendum ut legitur. 7
notatur.j. c.proxi.⁊ in.l.ſi quando.C. unð ni
Adde ⁊ tertium requiſitum. nam debet eſſe le
ſio enormis.nam pro modico damno non da
tur eccleſie ſen minori reſtitutio ut in.c.penul.
de re.eccle.non alie.⁊ in.l.ſcio.ff. de in inte.re
ſti.? nõ.hic glo.ij. Adde ⁊z quartũ.nam opor
tet quod eccleſia ſit infra tempus reſtitutionis
petende.ſcilicet infra quadriennium a tempoẽ
leſionis nt in.c.i.eo.ti.li.vi.niſi ſubſit aliqua
legitima canſa per quam debet audiri ſed etiaʒ
nltra quadriennium puta quia leſio ſuit enor
miſſima ut eſt glo.ſingularis quaʒ tenebis ſem
per mẽti ĩ dicto.c.i.in fi.uel ſi nixit pᷣlatus qui
male alienanit nam tunc non currit iſtud qdri
ennium ut ibidem nö. WTemo non ꝙ per re
ſtirutionem in integrum eccleſie conceſſam de
bet etiam laicus qui ſecum contraxit pariter cõ
ſequi reſtitutionem.unde ſicut ⁊? cccleſia reduci
tur in ſtatum priſtinum in eo ꝙ ſibi reſtirnitur
res diſtracta uel locata ita debet reſtitni ſecum
contrahens.quia 5 ſibi ꝛeddi pꝛecium.
4

Qee reſti.ĩ itegꝝ

¶ Irem debent ſibi reddi ſumptus quos fecit
circa iſtam rem. ¶ YNeʒ debet haberi reſpectuſ
ad laborem quẽ perſonaliter ſuſtinuit ĩ redde?
iſtã rẽ melioreʒ:utputa erat ruſticus qui perſo
naliter collendo agꝝ reddidit illũ precioſiorem
puta in.x. debent enim iſta.x.ſibi reſtitui z i bꝰ
nota benc tex.⁊ dicit in hoc notanter Inn. qdᷣ
nõ tenet᷑ iſte qui ↄtraxit cũ eccleſia ꝛeddere reʒ
niſi pꝛio ſatiſtiat ſibi de precio ſumpiibꝰz labo
re quaſi ſenciat ⁊ bene qð põt nti reientõe rei
etiã poſt cõceſſam reſtõeʒ pꝛo precio ſũptibus
2 labore.Et pro hoc facit quod legitur æ nõ.
ĩ ſimili in.l.in fundo.⁊ in.l.ſumptus.ff de rei.
nen. ſicut ĩ ſimili dicimꝰin ſcriptore ut poſſit re
tinere quĩternos donec fuerit ſibi ſatiſtactũ de
mercede ut nõ.in.l.non ſortẽ...ſi autẽ.ff.ð ⸗
di.inde.ſed circa iſtos ſumptus.quero pone ꝙ
emprtor ſen locator expendit centum: ſed facit
rem meliorem in ducentis:uirum teneatur ec
cleſia reſtituere centum an ducenta. dic qð cen
tum tantum per iſtũ tex. in eo quod dicit ꝙ de
bet reſtituere ſumptus nõ autẽ nalorẽ melioriſ
rationis ⁊ optime facit.l.in fundo prealł.⁊æ qð
ibi notatur ubi idem diſponitur in poſſeſſore
bonefidei qui fecit ſumptus bona fide ĩ re alie
na. ſed dubium maius eſt quid ſi expendit cen
tũ:ſed non fecit rem meliorem niſi in quinqua
ginta.nũquid eccleſia teneatur reſtituere ceniũ
an quinquaginta puto ꝙ quinquaginta tantũ:
quia iſte tex.mandat ſumptus reſtitui propter
meliorationem.ſi ergo melioratio non eſt facta
niſi in quinquaginta tantuʒ iſta quinquaginta
dumtaxat debent reſtitui æ impurandum eſt il
li q ĩprudenter fecit ſumptus.als eccleſia poſſʒ
pati damnum et nonnunqᷓ deſiſtere a petitione
reſtitutionis.⁊ pꝛo hoc bene facit quod legiiur
7 notatur in. d.l. in fundo. Item do aliam
limitationẽ circa iſtos ſumptus ⁊ laborẽ.nã di
co ꝙ ſi iſte tãtũ eſt lucratus in fructibnſ percep
tis ꝙ ſatiſfactũ eſt ſibi de ſumptibus ⁊z labore
non debʒ conſequi aliquid aliud ab eccleſia. ad
hoc nide optimum tex.in dicto.c.pe j. ð re. ec
cleſi.non alie.⁊ in dicta.l.ſumptus.ff.ð rei nẽ.
2 hec notabis.¶ In glo. i. in fi. pro intellectu
glo.oppo. textũ de cõtrar etate nam in prin
cipio ibi ſub modico cenſu.⁊ cctera ĩnuit ꝙ lo
quatur ð contractu locationis ⁊ cetera ⁊ nõ uẽ
ditionis. quia ſi loquererur de contꝛactu empti
onis dixiſſet ſub modico precio. Sed contrari
um ĩinuit tex.ĩ vbo que in dãnũ.in eo ꝙ diẽ ꝙ
iſta bona debent per reſtitutionẽ redire ad ius
⁊ ad proprierateʒ eccleſie.⁊ ſic ſentit ꝙ iſta bo
na fuerunt uẽdita. quia alias non poſſent redi
re ad proprietatẽ eccleſie niſi exiuiſſẽt ð domi
nio eccleſie ar.in.c.ad diſſoluendũ de deſpon.
impub.in fine uero tex. uidetur ſentire primnʒ
dũ loquitur de colonis ? non de emproribus.
So. gl. iſta metn contrarij ponit duos intellec
tus ut patet in ea.nam poteſt intelligi ĩ utroqʒ
contractu.æ quatenus tex.loquitur de ↄtractn

locationis intelligit gl. de contractn ad longũ
tempꝰ quaſi ſentiat ꝙ ſi eccleſia locauit ad mo
dicũ tpᷣs n poſſit pretextu leſiõis petere reſtõʒ
ſed ſi uis ſaluare glo.intellige qñ eccleſia non
fuit enormiter leſa quia neriſimile eſt qdð enor
miter nõ ledatuꝛ eccleſia ex contraciu ad modi
cum tempus.ſed dic ꝙ ubi ex tali contractu ad
modicum tempus eccleſia enormiter lederetiur
poſſet nibilominus petere reſtitutionem: qꝛ re
ſtitutio eſt fundata ſuper enormi leſione quali
tercũqʒ ergo cõtingat illa leſio ex comiraciu ſẽ
per poteſt peti reſtitutio.pro hoc bonus tex. ĩ
c.i.eo.titu.li.vVi.ubi tex.generaliter dicit qð
aduerſus quemlibet cõtractum poteſt petere ec
cleſia reſtitutionem ſi pretẽdit enormè leſiõem
2 tenẽdo ĩtelleciũ quod iſte tex.loquatur de cõ
tractu locatiõis 5 iſtũ tex. ad notabilem
queſtionem quã põit Inno.i.c.epiſcopi de re.
eccleſi.nõ alie.li.vi.ubi querit nunquid iudex
datus ut reducat ad ius ? proprietatem bona
eccleſiaſtica que fuerit alienata iiuſte poſſit iſte
cognoſcere de poſſeſſionibus quarum domi
niuʒ ñ fuit aliẽatũ ſed ſola poſſeſſio:⁊ poſt mul
ta cõcludit quod ſic pro quo facit optime tex
tus iſte nam hic mãdatur ut iſta bona debeant
redire ad ius ⁊ proprietatem eccleſie ⁊ tamẽ ĩ
telligitur reſpectu poſſeſſionis ⁊ ñ reſpeciu do
minij. Adde etiam tertium intellectum ad iſtuʒ
tex.ut intelligatuꝛ in contractu pꝛoprie cẽſuali
de cuius nataura eſt ut tranſeat domin ũ utile =
directum. ſed domino antiquo ſoluʒ reſerua
tur ſolutio cenſus. nec redit ad dominum anti
quum licet ceſſetuꝛ magno tempoꝛe a lolutione
cenſus.ſecus eſt in cõtractu emphiteotico.quia
ibi ſolum tranſit ntile dominium:æ ꝛedit ad do
minum proprietatis ſi ceſſatur per bienniuʒ in
ſolutione canonis ſeu penſionis.ut in. c.potuit
de loca.⁊ pꝛo hoc uide glo.nõ.quam tenebis
menti pꝛo differentia inteꝛ iſtos contracius.in
.c. conſtitutus. de reli. do. æ ideʒ ibi Inno.æ ni
de peꝛ Spe.in ti.de loca.in.F.nunc aliqua.Et
Fm iſtũ intelleciũ nõ ꝙ ꝛes eccleſie poſſunt con
cedi ſeu dari nõ ſoluʒ in emphitheoſim.ſʒ etiã
ad cenſum.⁊ ſic tranſeat utrũqʒ dominium.2z
nide quod legitur ⁊z notatur in. c.ij. ð ꝛe. eccle.
nõ alie. li. vj. ¶ In glo. ij. in fi. nõ glo. =. ur di

xi pꝛobatur in.c.penult.de ꝛe.eccleſi.non alie.

Sʒ qꝛo qᷓ dicat᷑ magna leſio uel ꝑua.credo
ꝙ ĩ mã.c.nr̃i dʒ iſpici cõditio eccłie ⁊ q̃litaſ cõ
tractus.nã ſi eccleſia eſſet tenuis in redditibus
modicã leſioneʒ ſi ꝛeputabo enoꝛmeʒ:cnius cõ
trarinz eſſet dicẽduʒ in eccleſia mulinʒ abundã
ti. ¶ Itẽ finge ꝙ cõtractꝰ fuit initus ſuꝑ mille
florẽos.deceptio fuit i.x.ſeu ĩ.xx.ceꝛte ñ ꝛputa
bo magnã leſiõeʒ.ſecus ſi ↄtꝛactꝰ fuit factꝰ ſuꝑ
xx.⁊ eccłia fuiſſet decepta ĩ.x.uel.viij. ꝓ bꝰ ui
de ꝙ ĩ ſimili nõ. gl.i.c.fi.ðᷣ ꝛeiudi.li.vVj.⁊ bar.
ĩ anc.niſi bꝛenioꝛes lites C. de ſen.ex ꝑiculo r
cita. ¶ In glo.in uerbo deterioreʒ. ibi fꝛat᷑ni
tatem. Jo. an. ꝛcſtringit iſtum textũ.dicit enim

2

gere 000²
1N1,
ſteſtg.ib Jilli
. nlaium, .n
t oire
lun npmn n n iane
ilmmig dnalbati
woon volendo legnmum kiuti
lun teſnutu 8 8
gouodam conſilo iuo. .
ic tab gebis funt ne⸗ lit
ngimeimt decolo.rlann.

ceſie ocqvirenen igai
etn leſſanisznteſt ALNolstbll ,giiil

i. futr er n iegut glent .
honurconnti umm (Nan 4
õ
heneiſm pnniaii go er un bisg alke
ſe in oroſolenijan non ſun mi
oi danns wpntlen ſent ſoboenitur ri
Plieiu ſbuenimuneſ aceie Imno.
nnnbicnoſaet dfferentiaz inter minorenem
Ntleamctituent etclam. itens:n cora
roren eraz non podidaz dodie dd currumr
Neſcrwones venponles unde non daben l
uum uſocapio:ne currit niennio in doſ mo⸗
bildus comra miorez nec alia preſeriptio tem
ponlſoote, .el ann nam iſa eſt vnis
p nu pupl ij nula unutprleſotoꝛur in
lſen Cce cl r el amor. 0
uathlum ninoen n ann non urni bo
lepreſeriprio tenponelis.1 dicitor temponlif

kare Von aningit.r ann. ? ntrarnt dabet

UlfC.in nibvs canſis in inte ꝛeſti non eſt

l ſel conra clelam vnpubleamr gli

munnn ſuſnhnoes nnponli r
Fnianiemiin rebus nobile,ah,
V nobilb:e agle pſei
icnestnhonles. E Neukfie

W

— —— — — — —

— B ..—

— —

— – A 2. ☛ ⏑, — — — —— —

A⸗
umi hran oſiſonpr intſranh

M. 1 nuan niminelin nau ſiz

uimtltzm irconnun oupnr iſui
ns unt iun rmnben doninännlee
reumm Almtin miano ſooz teem
m Nmin eſts rdt dbantan mi
Auun icacemmnatnwer nie
Cenos ſeuschin run eniddtee
Dbiſolontrmmin ie onituner uiraie
mimum oroprieuns itelumn per bioninnn
ſounome canons ſn enſomis orin onnt
e oea t o boe ite go quun taebs
nmni o dfſnemiu nn fos nntan
ctoaſinns dlil Ntitob Inntii
Srniehan ſmraul
fn ſüintleni oul ln
ed vd hoͤſol n pbiboſnn

Aamintii Nnſenvriͦ bnmmt

achdnde⸗
odle nrttotumin L
8 Zegon hif onnid

wom ermikuut m
widri ngnli⸗ unnmg
cni chhel Gͤlioalſt 8
aceln lrmn in

¶ De reſti. litege.

ꝙ prelatus non poteſt facere conditioneʒ eccle
ſie deterioꝛem in faciendo:ſecus in omittẽdo.
nam nidemus ꝙ per negligentiam plati pᷣſcri
bitur ꝛes eccleſie: ut per totum tituluʒ de pſcri
pri. Et habes hoc dictuʒ Jo. an. in. gl. in ꝛegu
la delicium ð r̃gu. iuꝛiſ.lb. vj. ¶ Sed iu adde
ſingularem limitarioneʒ ꝙ contra prelatuʒ qui
paſſns eſt preſcriptionem ſeu contra eius bere
des poteſt eccleſia agere ad emendationem dã
ni. ut eſt gl. ſing. in. c. placnit el.ij. xvj.q.iij.fac
tex.in.l.quicquid. C. aꝛbi.tute. Itẽ dicit ꝙ po
teſt facere prelatus conditioneʒ eccleſie vᷣterio
rem in non acquirendo ubi poterat acquirere.
de quo nide bonaʒ gl.xvj.q.vj.c.nlti.⁊ ſic pꝛe
latus non agnoſcendo legatum uel hereditatẽ
delatam eccleſie. preiudicat eccleſie. quod tẽuir
Fred.in quodam conſilio ſuo.æ uide quod di
xi. in.c.tua nos de his q̃ fiunt a prela.⁊ latiꝰ
tetigi materiam in.c.j.de dolo.⁊ cõtu. Anũ ta
men tene mẽti ꝙ contra pꝛelatum qui neglexit
eccleſie acquireꝛe nbi potuit poterit agi ad iteꝛ
eſſe lucri ceſſantis:ut eſt gl. notabił.xij.q.iiij.ĩ
c.fi.facit tex.in.l.quicquid pꝛcalle.ubi ideʒ diſ
ponitur contra tutoreʒ. n gl. in uerbo int
minoris.ibi etiaʒ fungitur iuꝛe reipublice. Nõ
bene iſtam particulã glo.ex qua habes ꝙ eccle
ſia in fauorabilibꝰ equiparatur non ſolum mi
noꝛi ſed etiaʒ ꝛeipublice:ut ſicut ſubnenitur ꝛei
publice:ita ſubueniendum eſt eccleſie Inno.ta
men hic nõ facit differentiaʒ inteꝛ minorẽ:ꝛem
publicam:ciuitatem:⁊ eccłam.dicens:ꝙ cõtra
minoꝛem etiaʒ non.pupilluʒ hodie nõ currunt
preſcriptiones tempoꝛales.unde non habet lo
cum nſncapio:que currit tꝛiennio in ꝛebuſ mo
bilibus contra mĩoꝛeʒ. nec alia pꝛeſcriptio tem
poꝛalis:puta.x.uel.xx. ann. nam iſta eſt ꝛegula
ꝙ contꝛa pupilluʒ nulla curꝛat pꝛeſciptio:ut in
.l. ſieut. C. de pꝛeſcrip.xxx.uel.xl.annoꝛuʒ.ſʒ ↄ
tꝛa adultum minoꝛem.xxv.ann.non currit ho
die pꝛeſcriptio tempoꝛalis.⁊ dicitur tempoꝛaliſ
iſta que non attingit.xxx. ann. ⁊ nltra:ut babet
in.l.fi.C.in quibus cauſis in inte.ꝛeſti.non eſt
neceſ.ſed contra eccleſiam:ꝛempublieam:⁊ ciui
tateʒ currunt pꝛeſcriptiones tempoꝛaleſ:ut pꝛe
ſcriptio triennij in rebus mobilibꝰ:⁊ alie pᷣſcri
ptiones tempoꝛales. Et idem contra ꝛempubli
cam ſeu ciuitatẽ.ſed datur ꝛeſtitutio in integꝝ.
dicit tamen ꝙ ciuitati non datuꝛ ꝛeſtitutio in ĩ
tegrum.quia lʒ ꝛeſpublica fungatuꝛ iur̃ mioꝛis.
ſeculſ tamen eſt in cinitate. arg.in.l.nihil ĩteꝛeſt
ff. ad macedoEx dictis Inno. habes nõꝛe ꝑ
petuo duo. Drimo ꝙ contꝛa ecclaʒ curtit uſu
capio quemadmodũ contra priuatum. Secun
do ꝙ ciuitas non fungitur inꝛe minoꝛis.⁊ ſic ſi
eſt lela in indicio nel extra non põt peteẽ r̃ſtin
tioneʒ in integrum. ⁊ ſic ſentit ꝙ leges faciẽtes
mentionẽ de ꝛe publica debent intelligi ð repu
blica ꝛsomanoꝝ.non auteʒ de ꝛepublica inferio
ris cinitatis nel alteꝛiꝰmunicipij ertio po
teſt notari ꝙ contra preſcriptionẽ dat᷑ eccleſie

ſen reipublice reſtitutlo in integy. ¶ Kirca pri
mũ adueꝛte:qꝛ ſunt opi.nam Goffr. in ſumma
in titulo de reſti.in inte.tenuit ibideʒ qðᷣ Inn.
bic ⁊ glo. in auten.de ecc.ti.in. F. pꝛo tẽporali
bus. ⁊æ glo.in aut᷑.de non alie.in. F. ſi nimis. ſʒ
Hoſti.lʒ in ſũma tenuerit opi. Inno.i ti.ð i in
te. reſti.ᷣ iñ tenuit contrariuʒ firmans ꝙ uſuca
pio triennalis nõ habet locum contra eccleſiaʒ.
Donetur. qꝛ illa fuit inducta a lege ciuili que
nõ potuit trãſferre dninʒ ecclie in aliũ: ut ĩ.c.i.
.iiij. diſ.vñ illa lex tanqꝙᷓ; danoſa eccleſijs nõ ẽ
recipiẽda.fac᷑.c.fi.de ꝛc.ecc.no alie. Glo.tamẽ
xvj.q.iij.quas actiões.dubitauit ⁊ poſuit opi.
Zrias.Oy. iñ in regula poſſeſſor de reg.iu.li.
Vj. tennit cũ Inno.⁊ apte hanc opi.ſeniit glo.
xij.q.ij.in.c.de redditibus. Do. An. ſimplici
ter tranſiuit aliquas opi. recitando.ſʒ do. Ear.
firmauit opi. Inno.motus:qꝛ ex quo ius cano
nicnʒ nõ diſponit ↄtrariũ:ſtandũ eſt iuri cinili.
Cuz eꝛgo ius ciuile generaliter ⁊ ſpecialit᷑ in fa
cto eccleſie induxit ut bona mobilia preſcriban
tur ſpacio triẽnali:ut i.l.fi.C. ð uſuca.tranſfor
ma.⁊ nõ.in autẽ.quas actiões.C. ð ſac.ſãc.ec.
eꝛgo ſiãdũ ẽ iuri cinili.ax.i.c.i.de no.ope.nũ
cia. ¶Oihi iſte caſus ẽ ſatis dubiꝰ.æ ꝓ Moſti.
otra Inn. adduco.c.ill.j.de pꝛeſcri. nbi tex.
nõ reſtringens ſe ad iĩmobilia dicit gñaliter
aduerſus eccleſias canones nõ approbãt niſi p
ſcripiionẽ quadragenariã.vñ cum loquat᷑ indi
ſtincte nec faciat differentiã iter mobilia z= imo
bilia: æ acit mentionẽ expꝛcſſã de canonibꝰ:gl.
noluit excludẽ reſpecin tẽporis oẽʒ pᷣſcriptõem
legalẽ inductã cũ minori tẽpore.æ pro hoc fac
qð nõt Inn.i.c.fi.de re.ecc.nõ alie.ubi diẽ
nbicũqʒ canon ĩ aliqua materia ponit aliquam
regulã ſpecialẽ:nõ debemus illã diſtingnẽ ꝑ iuſ
ciuile.ideo in alienatione rei eccleſiaſtice diẽ qp
nõ dʒ ſeꝛuari ſolẽnitas. aut᷑. hoc ius porrecium
C. de ſa.ſanc.ec.qꝛ canon iduxit ſolẽnitatem
ſuã ĩ tali alienatiõe.vñ nõ debʒ ſuppleri ꝑ legẽ
quod nerbum eſt menti tenenduʒ. Itẽ adduco
aliud bo. argu.a ſimili nam contra fiſcum non
pꝛocedit nſucapio.inſti.de uſucapi.in..res fi
ſci.eꝛgo nec contra eccleſiam que nõ debet gau
deꝛe minori pꝛinilegio.arg.eornʒ que nõ.doc.
in. c.penul.de iudi. In ↄtrarium rame facit:qᷓa
ubicunqʒ lex ciuilis poteſt ſe habeꝛe neꝛſus ec
cleſiam ad damnũ ⁊ ad lucrũ:iſta lex eſt ſeꝛuan
da etiam contra eccleſiam:maxime:cum eam ca
pit pꝛo ſe. Et ad hoc quod nõ.in.c.ecclia ſãcte
marie ut lite pendente. Exempluʒ in legibus in
ducentibus uitium litigioſi. Nam babet locum
etiam coptꝛa eccleſiam: ut ibi.æ idem dicenduʒ
ĩ actõe redibitoria æ quãto minoꝝ ⁊ ſimilibns.
Et hanc concluſionem in iſtis legibns parirer
ſe babentibus ad lucrum æ ad danum firmaui
in repetione.c.eccleſia ſancte marie de conſti.⁊=
ibi uide.ſed lex loquens de uſucapionibus po
teſt ſe habere ad lucrũ z ad dãnũ eccleſie. Naʒ
ſi lex ñ eſſʒ nõ poſſʒ ecchia pᷣſcribẽ rẽ prinatam

¶ e reſti.ĩ ĩteg

ſpacio trienniali. eꝛgo ſi ułt acciꝑe legẽ ꝓ ſe:dʒ
acciꝑe ſe.ex quo i hꝰñ ꝛeꝑit᷑ ꝑuilegiata motn
ꝓpᷣo pᷣncipis.fac̃ qð ĩ ſili nõt gl.ĩ aut᷑.q̃s aciio
nes. C. ð ſa. ſan. eccł. ? Jo. ã. i regła poſſeſſoꝛ
i mẽcu.⁊ gl.i.c.ij.ð mu.peti.⁊ tenẽdo iſtã opi.
q̃ uẽ cõioꝛ æ vioꝛ ð ſubtilirate iuriſ poſſʒ ꝛnðꝛi
ad.c.illud ꝙ loquat᷑ in pᷣſcribẽdis ꝛebꝰimobili
bꝰ. nã iſta decretalis n dat eccłe facultatẽ pᷣſcri
bẽdi õ aliũ ſpacio triennij.opi.tñ Sria ẽ eqoꝛ.
2 qꝛ in fauoꝛe eccłe tẽdit põt optie teneꝛi:æ ma
xime:qꝛ nõ ꝛcꝑit᷑ aliqſ canõ qͥ ĩ ꝛeb eccłe appꝛo
bet illã nſucapiõeʒ. Quo ad ſecũdũ ĩ eo ꝙ In
no.noluit cinitatẽ ñ fungi iuꝛe ꝛei publice uł mi
noꝛiſ:⁊ ſic ñ põt petẽ ꝛcſtõʒ ĩ ite.adueꝛſus leſio
nẽ. uide in gl.i.l.ꝛes publica.C. ex qui. ca.ma.
q̃ tʒ aꝑte Sriũ. Har. vo ibi pꝰ Ja.bu.ↄcludit
ꝙ ciuitas poſſet petẽ reſtõeʒ ſaltim ex cła gñali
qꝛ ex quo ꝛegit̃᷑ ꝑ admiſtratoꝛes hbʒ iuſtam cãm
petẽdi ꝛcſtõeʒ in itegꝝ.⁊ hãc opi.etia tʒ ibi bal.
2 ur̃ uerioꝛ.⁊ ꝓ hoc fac l.legatis ff.ð iudi.naʒ
ſi legati ciuitatis poſſunt ↄtẽplatõe ciuitatis pe
teꝛe ꝛeſtituiionẽ in itegꝝ adueꝛſus leſionẽ quaʒ
fuerunt paſſi occaſione legatois:eꝛgo foꝛtius
hoc poteſt ciuitas.ar.in ant᷑ multo magiſ.C.ð
epiſ.⁊ cleꝛ. Ad idẽ tex.in.l.ſed hi.ff.de publi.
Sed dubitat᷑ qͥd ĩ caſtris ⁊ ĩ nillis:utꝝ poſſint
petere in itegꝝ ꝛeſtit᷑.inꝛe mioꝛis ſiue ꝛei publi
ce: Gl in. d.l.ꝛes publica ꝙ nõ Haꝛ ibi poſt
Burr. diſtignit int᷑ uniuerſitatẽ caſtri ſiue uille
popnuloſam ⁊? modicam.iut ſi ĩ caſtꝛo ſiue nilla
ſint mulii hahitatoꝛes:tũc cõpetat eis bñſiciuʒ
ꝛeſtitutõis:quia ẽ eadeʒ ꝛatio que in cinitate.ſe
cus ſi ſint pꝛauci homies:puta decẽ:qꝛ tunc iſti
regunt nniuerſitatẽ tan ᷓ bona ꝓpria.⁊ ñ poſ
ſunt peteꝛe ꝛeſtitntionẽ quaſi tunc nõ poſſit pꝛe
tendi negligẽtia ex facto admiſtrato?ꝝ Sʒ bal.
ibi poſt Ja. de aꝛe. ſimpliciteꝛ dicit idẽ ĩ caſtꝛis
⁊ uilliſ quod in ciuitate:quia caſtꝝ ſiue uilla eſt
pars rei pnblice ⁊ ꝛegituꝛ ꝑ alios.unde cuʒ ibi
ſint minores ⁊ mulieꝛes qbus põt preiudicari
ex factis admiſtratoꝝ:equum eſt ut concedatuꝛ
ꝛeſtitutio ⁊æ hec opi.mihi placet.ar.in.d.l.ſʒ ⁊
hi.ubi qnodlibet municipiũ appellatur res pu
blica.⁊ fac̃ qð le.? nõ.i.l.ĩ rẽ publicã.C.ð int

rei publice.li.xj.ubi ciuitas appellatur ꝛes pu

blica.Et adduco ad pᷣdẽa plenam additionem
quã facir Jo. an.in addi.ſpe.in ti.de in ĩte.re
ſti. in fa parte in...j.vᷣſi.idẽ quoqʒ.ubi ⁊citat
multas opiones.⁊ tandẽ nidet᷑ reſider̃ cũ opi.
odofed.qui tenuit ꝙ nõ ſolũ cinitaſ ſʒ ẽt caſtx
7 nilla poſſunt petere ꝛeſtitutionẽ in integꝝ:cũ
ibi ſint mite ꝑſone miſerabiles:puta nidne:pu
pilli:⁊ ſimiles ideo:qͥninmo ibi recitat: Guido
nem ð ʒnʒaria extẽdiſſe hoc dẽm in.l. reſ publi
ca pᷣalle.ad omne coꝛpus.i.ad omne collegiuʒ
in petenda ꝛeſtitutõe ꝙ utatur iuẽ minoꝛis. Et
ſic recitando it Jo. an ibi quod ẽ nalde
notandũ aʒ legiſte moderni nõ faciũt mẽ
tionẽ de his dictis in locis pᷣalle.Ego ĩ hoc nil
timo diceꝛem:ꝙ ſi collegium eſt pium:tunc põt

peteꝛe reſtitutionẽ. vnde hoſpitalia ⁊ alia loca
pia utent᷑ in hoc iuꝛe minoris.De hoſpitalibuſ
2» locis pijs firmauit Jo.an.in.c.ij. e. ti.li.vj.
ar. c.requiſiſti ð teſta. Sʒ ego allego tex.ſingla
rẽ ⁊ notabilè in.l.oĩa.C. ð epi.⁊ cleri.ubi ꝓba
tur ꝙ oĩia priuilegia tꝛibuta eccłijs extendũtur
hodie ad hoſpitalia: ⁊ ad alia loca pia.æ de illo
tex. facit ibi feſtum Maꝛ. æ peꝛ hoc infeꝛo ꝙ ca
pitulũ alicuius ecclie poteſt petere ĩ bonis ſnis
reſtitntionẽ ĩ integæ quod firmauit Inn. in. c.
niſi de pꝛeben.in fi.quod intellige qñ capitulũ
leditur in iuribus ſuis.ſecus ſi ledeꝛent᷑ peꝛſone
ſingulares ipſius capituli: uel epᷣs in iuribus ↄ
petentibus ꝑſone ſue:utputa qꝛ capitulum non
eligit infra rempus ſibi pᷣfſixum: nel eps non cõ
tulit.nõ enim audiunt᷑ reſtitutionẽ petetes quia
ceſſat fanor eccleſiaꝝ. Ad hoc allego glo.nota
bilẽ in cle nnica in vſi lapſum eo.ti. Et ex hoc
infero ꝙ ſi collegiũ non eſt piũ non poteſt reſti
tutionẽ peteꝛe in integrum.⁊ ſic limitarẽ dicinʒ
Gaido. prealle qꝛ ſpeciale eſt in eccłia nel ĩ col
legijs pijs ſecus i alijs. Ex his infertur ad qõ
nem:nũquid collegiũ ſcholariũ poſſit peteꝛe ꝛe
ſtitutionẽ in integꝛum:⁊ cꝛedo ꝙ ſic:qꝛ ĩ eo ſũt
multi minoꝛes.xxv.an.vñ ꝛeſpectu minoris dʒ
audiri. Quid autẽ ſi prelatus iurat in facto ec
cleſie nõ petere reſtiiutionẽ. Dic ꝙ iuramẽtuʒ
non nalet: ⁊ eo nõ obſtante poteſt petere reſtitu
tionẽ.ſecus in minore iurante.ad hoc nide gl.
ſingularẽ in c.i.eo.titu.li.vj.⁊ tene menti illã.
l ultimũ tene mẽti dictuʒ Inn. ꝙ ad
uerſus pᷣſcriptionẽ ↄpeiit eccleſie minori: ⁊ rei
publice reſtitutio.ſʒ huuc caſũ plene examinani
in.c.i.de preſcrip.⁊ dic ut ibi¶ In eadem gl.
ibi:⁊ dic de iure minoris hec glo.uſqʒ ad finẽ
eſt hodie determinata ꝑ.c.i.eo.ti.li.vj. ubi ðci

dit᷑ ꝙ infra quadrienniũ a tẽpore leſionis öbet

eccleſia petere reſtitutionẽ in integꝝ. ¶ In gl.
penul.in fi.nõ.ſingularit᷑ iſiꝗ gl.ex qua collige
ꝙ ad hoc ut teneat alienatio ꝛei ecclie opns eſt
ꝙ fiat in caſu licito. Et q̃tuor ſunt gñaliter ca
ſus liciti quos nide ꝑ gl.nõbileʒ.xij.q.ij. in ſũ
ma. Item opoꝛtet ꝙ ſeruet᷑ foꝛma tradita ĩ alie
natiõe:puta ꝙ pᷣcedat tractatꝰ ⁊ iterueniat auc
toritas epᷣi ⁊c. ꝓut tꝛaditur.xij.q.ij.ſine excep
tione.ĩ eo tñ qð gl.allegat.x.q.ij.hoc iuns por
rectũ.dic ꝙ forma tradita in illa ant᷑. nõ eſt ne
ceſſario ſeruãda:ſed ſatis eſt ſeruare ſormam a
canone traditã.de quo nide bo.glo in cle.i.de
re.eccle.non alie.⁊ ibi per Inn. Heceptio aũt
in precio nõ inducit nullitatẽ cõtractus:ut hic
habes tex.aꝑrum. ſatis eni ẽ ꝙ eccłia non ẽ de
cepta in cauſa pᷣmaria ſuadente alienationẽ. ſed
aduerſus iſtam deceptionẽ que uenit extrinſece
? accidẽtaliteꝛ ſubuenit᷑ ecclie ꝑ ꝛeſtitntionẽ ĩ in
tegꝝ ut hic. Glo. m. xij.q.ij.in ſũma.⁊ in.c.ſi
ne exceptõe ea. cã ⁊. q.tenet ꝙ nalet alienatio
fuata foꝛma:lʒ ñ fiat ĩ cãn licito.ſʒ ↄpetit eccłe
ꝛemediũ ꝛeſtõnis:qꝛ foꝛma eſt iſta q̃ dat eẽ ꝛei:
? ↄſeꝛuat eã ĩ eſſe.eꝛgo ad naliditatẽ ↄtractus

1Cre ctte zolelot
ipano iilißjl ſerdr 3 in
iea ii l di evagi
aniili niſch ,nia
ecrchide e aci⸗
4, cfup hi eclead vjaamno
gipfoun ſGelt dig u
iacloͤrt t/ nislu ul .
ierſtre / agt Alelo .
Ginivenn aGniii⸗ *
inoi i hit Jonin
r gitr b ie gbdlleliſe
jrllii li e tidend cin Imnd l.
nuce nſigiie⸗ ratici g ufeuic
iſigßneo ſono coe⸗ nlc
h ſicod une men n
guſech kzii in dvonecneun
ig ic hen lenin .
hattu hee rftin irzi
n abs tch io eh n Citirur
piͦivcſeenintil)ted een
riiob nen voe n nann
it ſong ſom etluiffit ſalca⸗ 4
1nitent olins lop au bit gennen
nion ie ſtnms ſrh ſne a⸗
iriate Drbrr goe iceg ni giglen
einnu Cdl h lblig nunerqno
irinulj gpri bau hme ol it enei
inz tom li ine ino ulo Gdo an.
jt jnun de enz iufflec ad ſop alce n
iusten fimitesiuri tdis en gennum.
ſmmd ime nil ſen gendi ſaſfien ioins cſe

sbet opi midi piacer.4 adduco ſingken di
ii Imn in c g phte d eec vdi di g ee
ſtimus inſomo gie ſ cecno ſva ennit d i ge
iuzth noſveritſeman ſomma naclta n ini po
ſtuo:ꝛ a fomn e innodatn porer ſcials

taenots auhhs ni r o oiz ſn ceſſ 3
irpent terng Meſis ſans ils ns g ad
lit nedis ſemp mari ilod dn:n wizioi
m inoe preimiſſa ſlinitgs iunril dolitiui:
libn teßſteneni js ibi d b'ſgee iize
ſrſfeſ bi aij daptoꝛt offit ſeſu⸗ bii
nimnlan dini Nil. Erq nteri gi ſoꝛo
uil nſ ruls pfen rſgori iuriſpoſtlini
Mances piene iniidcn Nng.

Vnveniſſent. Nati
leſ .„ wr clcka
n cend N need

urit. Orj
Ent dione awdn nde hont opni

for.

R Pcurmoris gn,

— – — — – —. – — —e — 22 , —

—

YZKSOO= — —–— — — — - Er=rr-r—

—

r un ingun teh ſt hioii
dnn ,ℳ,. ſrhuunmb
n, nc miſynlnw imn hhta

creno ponn limtoni Moimmi
muat Nſmr munſ mn nin
milen nmipore inmee g tor nheg,
ſguini n cieo inl dje enenenn i⸗
AMNmirentiden in
nasthiani Neitccſentti ee
Pwblereſimio hdnt tügenethmntten
incldepreſgiot dwhikIagdeng.
bit de ceimeninonss bee go icg ufti
t bodedaeminp ieo t.. ſ rie

dignfi oucemi uneVe.

ackſa perre niſtimioni ninegr ( .
pml inii ̃ inui ni ſig gan oſe
9 d bocu men ſenmi nielle ei
fu incin lend. Crivorun ſclier

ſos lii gvos nckepg hic no
m Jenumglm m nnin ite
iemig ittinmt tinſunin Ac

vnnschl 1en tudiwrecri dn ſne euceh

ioneitonc degn⸗ ſboe iüfn

ſos iſtam latcht l⸗ mnnin

. ern ſoboeni el
liunnerſbeni ſN
mt Gouin tl rmi⸗
legyi 8 26 eenß nutech
ne cechio hi nuiͤn nei i
funu ee ſm „nntas
t,
enedi iieſe ℳ

lusic

¶ De reſti. i itegy.

ſufficit obnaẽ foꝛmã. ⁊ hãc opi.ſecutꝰẽ h Jo:
de lign.ſʒ alij doc. cõiter ſequũt᷑ iſtã gl.taʒ anti
qui qᷓ; moderni.æ adducit Jo.cal.tex. expſſum
in cle.i.ðᷣ re.eccł.nõ alie.ubi aꝑte decidit᷑ ꝙ nõ
ualʒ alienatio niſi fiat ĩ cãn licito:⁊ ſᷣuet᷑ forma
2 tene mẽti illũ tex.qꝛ bñ hoc ꝓbat.Ad idẽ fac
c.ſine exceptõe pᷣall.nbi dr ꝙ pᷣlatꝰ dʒ eligẽ id
qð ẽ ꝓfutuꝝ ipᷣi eccle:ad idẽ.c.q̃ ecclaꝝ ð cõ
ſti. ⁊.c.fi.ð re.eccle.ñ alie.ubi dẽ ꝙ ĩ alienatiõe
dʒ intuenire legitimꝰ ↄſenſus ꝑſonaꝝ ecclłaſtica
rũ.nõ enĩ dẽ legitimꝰ niſi ĩfĩponat᷑ ĩ cãn licito.⁊=
banc opi.tene.æ nide ꝑ Archi. æ Jo. an.i. c. ij
ð ꝛc.eccle.ñ ali.li.vi.corã quo indice eccla poſ
ſit petere reſtõeʒ ĩ ĩte.nide nõ.dem Inno.i.c.
cũ ſit gñale ðᷣ foꝛo cõpe.nbi dicẽ ꝙ põt peteꝛ co
raʒ iudice ecclaſtico.⁊ tene mẽti illud dẽʒ. ꝓ qꝰ
fac gl.nõ.ĩ.c.penlł.s.ti.ꝓxi.in vᷣbo nec metum
ad fi.hoc ẽ fanoꝛe ecclie:qꝛ ẽ in hoc iure pᷣnile
giata. als aũt dʒ qͥs ꝛeglꝛ petẽ ꝛeſtitõʒ in itegꝛũ
coꝛã iudice ꝛei:ut ĩ.l.j.? qð ibi nõ. C.ubi ⁊ apð
quẽ ¶ Alcio ᷣͥ queꝛo:pone ꝙ in alienatõe nõ
fuſt fnata foꝛma debita:tñ fnit fca ĩ caſu licito
2 infuenit ↄſẽſus illoꝝ qui hũt ↄlentiꝛe:nũqᷣd
in foꝛo aĩe ſit tutus iſte qͥ bʒ ꝛeʒ ſine debita ſo
lẽnitate:De hac qõne nide ꝑ Inn.i.c.qꝛ pleri
q; de immu. eccle.ubi ↄcludit ꝙ nõ:qꝛ ex quo
ↄctꝰ ẽ nullꝰ ꝓpteꝛ ðfectũ foꝛme ñ põt iſte tenet
rẽ cuʒ bona ↄſcia ſine titulo iuſto. Sʒ do.ant.
iʒ ibi Srium.diẽ eniʒ ſufficẽ qꝰ ad foꝝ ↄſcie ut
Zetus teneat fſʒ limites iuriſ nãlis ſen gentium.
Mam ð iuꝛe nãli ſen gentiũ ſufficit lolus cõſẽ
ſus.⁊ hec opi.mihi placet.⁊ adduco ſingła? di
ctũ Inn. in. c.qꝛ ꝓpteꝛ ð elec. ubi diẽ ꝙ electꝰ
eſt tutus in foꝛo aĩe ſi electio ſua ienuit ð iur̃ gẽ

1 tiuʒ:lʒ nõ fuerit ſeꝛuata foꝛma tradita a iuẽ po

ſitiuo:qꝛ illa foꝛma ẽ intꝛoducta ꝓpteꝛ ſcãdala
7 ðceptões euitãdas.uñ ex quo oĩa iſta ceſſarʒ
2 iteruenit nerus ↄſẽſus:ſatis ẽ is tutus q ad
deũ.⁊ tenebis ſemꝑ mẽti illud dẽm:qꝛ ualʒ i oĩ
actu ĩ quo ẽ pretmiſſa ſolẽnitas iuriſ poſitiui:
ut ĩ foꝛo aie ñ teneat᷑ qͥs ſibi ð hꝰfacẽ ↄſciaʒ:ex
qꝰ ñ ituẽit ibi aliq̃ ðceptõ:⁊ affuit ↄſẽſuſ hñtiũ
actũ explicar̃ ðᷣ inẽ nãli.Ex q infert᷑ ꝙ ĩ foꝛo ↄ
ſcie eqtaſ iuriſ nãlis pᷣſeꝛt᷑ rigori iuriſ poſuini.
qð nõ.æ nide qð plene dixi ĩ.d.c.qꝛ dleigs⸗
Keſtitni
Bm ueniſſent. Relluun
leſa ꝓpteꝛ negligẽtiã ꝓcuratoris qui
iura eccłe nõ ꝓduxit. Dria ps ponit ↄpꝑitiõeʒ
ꝑtium ⁊ dationẽ auditorum.fa ibi coꝛã:allega

tionẽ epi.t᷑tia ibi ad hoc.allegatiõeʒ mõaſteꝛij.
qrta ibi:nos igit:iĩtkloquit ¶ H p ex pᷣncipio
tex. ꝙ eleciꝰ in pᷣlatũ ẽt ꝛeligioſus põt ꝓſeqᷣ ele

ctõʒ ſuã etiã in iudicio litigãdo.nec ex hoc põt
aliq̃ ambitõne nõꝛi:cũ ſpõte ſe nõ igerat ſʒ uo
catus ꝑ canonicã electõʒ. ↄcoꝛdat.c.cũ dilectꝰ
5. ð ↄſue.⁊.c.cupiẽtes.s.ſi.ð elec.li.vj.nõ.n.
peccat ↄſẽtiẽdo electõi.ĩmo meꝛet᷑ ſi irẽtõeʒ bʒ
circa deũ:ut in.c.qͥ epatũ.viij.q.i.qnimo dubi
tat᷑ ntx peccet eleciꝰad pᷣlaturã:ꝛcnuẽdo elcõʒ ð

ſe factã acceptare??æ ↄcludit᷑ ꝙ ſic:ſi nõ reꝑpitur
aliꝰ idoneus:qꝛ renuit ꝓgeſſe ecclłie ⁊ ꝓxis. de
qꝰ uide ꝑ Jo.an.i.c.ſi electõ ðᷣ elec. li. Vj. ⁊ faẽ
illð euãgelicũ ¶ Oaioꝛẽ cãitatẽ nẽo bʒ ; ut aiaʒ
ſuã põat qͥs ꝓ amicis ſvis.i. pris Cl fo ꝙ
epᷣs põt ð iur̃ ſpali puta cx còͤſuetudine bre ius
eligẽdi ĩ eccłia collegiata etiã regulari. ⁊ põt in
telligi iſte tex. ſm Jo. an. eps diccbat ſe bzẽe
ex ↄſuetudie ut ipᷣe eligẽt abbates ĩ oibꝰ mona
ſteꝛijs ſibi ſubiectis.iõ'hoc diſpntabat᷑ ĩ cã elec
tiois ſuꝑ iur̃ ſubiectõis. Et nõ.bñ hũc tex. ſᷣm
hũc itelleciũ ꝙ pot iĩduci ghñal ↄſuetudo ut ĩ oĩ
bus ecchis collegiatis eps loci hẽat ꝓuiliõeʒ pᷣ
latoꝝ.⁊ ſic pt᷑.c.i.ð elec.tolli ꝑ ↄriã ↄſueiudinẽ
qð mihi ſatis plʒ.æ allego gl. nõ.i. c. ᷓqᷓ; ð ele.
li. vj.q diẽ ꝙ oli eps hẽbat ꝓuidẽ de oĩbꝰ bñſi
cijs ſue diocef:ita ꝙ nõ expectabat᷑ electio nec
pñᷣtatio aliquoꝝ.ſʒ poſtea/fſuit ĩductũ ut ĩ ecclijſ
collegiatis electio ꝑtineꝛet ad collegium: æ ↄfir
matio ad epᷣm. Itẽ i ecclijs pronatis fuit ĩſtitu
tũ ut pntatio ꝑtineꝛet ad pꝛonũ:⁊ inſtitutio ad
epᷣm. vñ ↄſuetudo oria dʒ nalẽ.qꝛ ꝑ eã ꝛeducit
res ad pᷣſtinnʒ ius.fac.c.ab exoꝛdio.xxxv. di.z=
l.ſi unꝰ.ff. ð pac.æ nide qð nõ. Jo. an. ĩ regła
qð alicui gratioſe ĩ mercn Tenri nõ ibi: in
truſus ꝙ põt appellari itruſus is q obtinnit di
gnitatẽ a nõ hñte ptatem illã ↄfeꝛendi. concoxr
dat. c.ex fꝛequẽtibꝰ ⁊ qð ibi nõ.j. ð inſti.⁊ ſciaſ
ꝙ geſta ꝑ intruſũ nõ ualent qumcũqʒ dicatur
toleratꝰ:qꝛ ĩ intruſo nõ hẽt locum toleꝛãtia: ex
quo nõ habuit ingꝛeſſum ab hñte poteſtatẽ: ut
nõ. Inn. i. c.q̃liteꝛ ⁊ qñ el.ij.ð accu.⸗ ꝑ archi.

xij.q.ij.alicatões.nide ꝑ Inn.i.c.nihil ð elec.
al nõ.ibi diſtrictius ihibẽtes iuncto.c⸗
fi. ꝙ inhibitio iudicum õ ius facta nõ idnẽ nul
litatẽ actus geſti ipſoꝝ inhibitionẽ qtũcũqʒ
a tali inhibitõe nõ fuerit ꝗppellatum. qð bñ nõ
bis.⁊ de hoc.j.latius. Een nota ibi.nimis
animoſe:ꝙ iudex nõ debet ꝓcedẽ nimis anio
ſe in pꝛeiudiciuʒ alteriuſ ptis.alias poſſet recu
ſari fm doct.hic qui dicũt ꝙ iſti ꝓcedebãt ani
moſe: foꝛte faciẽtes ſe ꝑtem in fanoꝛẽ epᷣi:2 de
negãtes audientiam ꝓcuratoꝛi monaſterij. Ex
quo hẽs notaꝛe ꝙ ubicũqʒ; iudex aliquid agit:
ex quo cõcludit᷑ nimis fauere alteri parti:põt
ex hoc legitime ꝛecuſari.fac.c.accedens el.ij.ut
lite nõ comteſta. ¶ Mota in ueꝛbo nos igitur:
ꝙ negligẽtia ꝓcuꝛatoꝛis nocet etiã eccłe.nõ ſo
lum eꝛgo nocet pᷣnate ꝑſone ſed etiam publice.
Eſt iñ dria int᷑ ꝛemedinʒ ↄcedendũ:qꝛ pᷣnate ꝑ
ſone nõ datur ꝛeſtõ ꝓpt᷑ negligetiaʒ ꝓcuratõis
ſui:ſed impntandũ eſt ſibi qui talẽ eligit:etiã ſi
ꝓcuratoĩ ſit minoꝛ: ut in.l.cũ mãdato.ff. ö mi
no. ſz ecclia reſtituit᷑ ꝓpteꝛ negligentiam ꝓcn
ratoris ut hic.⁊ idẽ qic in minoꝛe leſo:ut in di

cta.l.cum mãdato. ¶ Iteʒ nota ꝙ nõ ſolũ po
