cõfirmãdi electũ ſiue ſit eps ſiue ſit alius platꝰ
Idẽ dic quo ad ius ↄſtituendi ut pꝛono negli
gẽte uel mortuo ſine heĩde ius ꝓuidẽdi deuoł
uat᷑ ad illũ ad quẽ ꝑtinebat iſtitutio ad h̊ uide
gl. nõbilẽ ⁊ tene illã ſeꝑ mẽni ĩ cle.unica de ſup
ple. negli pla.i v. puiſionẽ ¶ ucri qᷓrto qli
ter ꝓuidet᷑ alijs bnſicijs ſen ecchjs n collegia
tis. So. diẽ h ↄpo. ꝙ ad pntatõeʒ pr̃oni ſi hnt
pr̃onuʒ ut i. c nobis ð iu pro.Si aũt non hnt
pꝛonũ ꝓuidebit epᷣs.xvj.q.vij.oẽs baſilice: ſʒ
tu dic latiꝰ ut dicã ĩ.c. cuʒ ecchia ukerana. j. e.
ubi tractabo gnãlit᷑ ð pate ↄfeꝛcdi oĩa bũſficia
ſiue fint ĩ ecclia cathedrali ſiue in alia. Querit
quinto q̃ foꝛma ðᷣbeat obfuari ĩ electõe qn ĩ ec
cleſia ñ ſũr płes ꝙᷓ duo uł tres. So. diẽ Gof.
ꝙ eligãt moꝛe ãtiquo qꝛ ꝑꝑ defectũ ꝑſonaꝝ nñᷣ
pnᷣr fuare foꝛmã.c.qꝛ ꝑꝑ.] e. Lu dic ut latiuſ
ibi dicã ¶ Queri ſexio nũquid bñficiati i ec
cleſia ultra cõonicos hẽant nocè ĩ capło. Doc
to. cõiter tenẽt ꝙ nõ qtũcũqʒ ſint ibi ꝑpeiuo
bnficiati:qꝛ ſolũ cãonici faciũt collegiũ ⁊ unũ
corpus cũ epo ut ĩ. c.nonit ð his qᷓ fiũt a pla.
Et idẽ notãt doc.ĩ.c.ij.de inſti.ubi dixi ⁊ idẽ
dic ĩ eccleſijs collegiatis inferioribꝰ ut canoni
ci ſoluʒ faciãt collegiũ nõ aũt ibi bntes alraria
ſen capellanias uel alia beneficia ut ꝓbat in. c.
dilecta iuncta gl . de exceſ. pla. Aliio hic que
rit̃ nũquid qð hic dicit habeat locuʒ ĩ collegio
ſeculari ut illi ð collegio poſſint ſi eligẽ nnũ

rectorẽ dic ꝙ ſi exercẽt aliquã ꝓleſſionem uel
negotiationẽ liciiã ⁊ honeſtaʒ phnt ſibi eligẽ rec
toꝛem qui hẽbit iuriſdiuonẽ i ciuilibꝰ: ĩ his tin
que oriunt᷑ occaſiõe illiꝰ ꝓfeſſiois ſeu negotia
tionis tex. ẽ nõbilis i. 1. fi. C. de iur̃. om. iudi.
nöt Inno. in. c. cũ ab eccleſiaꝝ de offi. ordi.
in. d c. dicã ? Mar. in. l.fi.ff. de collegijs illici
tis. Idẽ dic in faciẽtibꝰ collegiuʒ ex aliqua pia
cã ut ſunt iſti diſciplinati nel facictes collegiuʒ
pro maritandis puellis uel ſitibus pijs acubꝰ.
naz iſti faciunt collegiuʒ approbatũ ut in..l.fi.
ff. de collegi. ulicitis pe: Oar. Dixit iñ idem
in. d.l. fi. ꝙ pꝛelatus iſtoꝝ nõ hebit iuriſditõeʒ
ſed ſolũ põt diſponeꝛe ĩ uolẽtes.põt tñ aliqueʒ
caſſare ð collegio ſi nõ uult obedire facit.c.ex
lirteris de conſti. Mico.abb.ſiculus./

ius epiſcopus.

Populꝰ ñ dʒ epᷣm ł aliũ platũ eligẽ
ub ſic electꝰ ad clamorẽ popłi nõ dʒ ꝑ ſuꝑiorẽ
ↄfirmari.pꝰ ponit᷑ narratio ibi quã ſynodꝰ. 2*
appꝛobat ihi ſynodus. ¶ Mo. pᷣ modũ ⁊ pꝛa
ticã ↄdẽdi canones ſeu ꝰ Krunioes i cõcilio ge
nerali. nã unꝰ ex pᷣlatis ↄcilij ꝓponit totã mãʒ
ↄſtitutiõis fiede ⁊ ĩterrosat toiũ ↄciliũ nutx ue
lit lic ſtatuere ⁊ ſi cõciliũ acquieſcat habet illo
pꝛo ſtatuto ⁊ hoc idẽ obſeruat᷑ in iſtis uniuer
ſiratibꝰ ſecularibꝰ ut nõ. Dar.i.l. oẽs ppli.ff.
de iuſti. æ iu. ubi dat aliã praticã ut ꝓponatur
mã in cõĩuſo utpura dicet unus pillʒ ꝓuidẽ ſuꝑ
tali mã poſtmoduʒ inſurgẽt cõſultores dantes
ſuꝑ illa mã uaria ↄſilia ſtatuendi 2 illud ↄſiliũ
qð obrinebit in uniuerſitate erit lex ſeu ſtatutũ
ipſius uniuerſitatis. ¶ Mõ. 2*7 tene meti ꝙ
ſynodus ſeu ↄciliuʒ generale facit qnqʒ ↄſtitu
tiones citra mãm fidei. Ex quo infert qꝙ ptas
eccleſiaſtica eſt in papa ⁊ in tota eccleſia: in pa
pa eſt ranqᷓ; in capite in eccleſia auteʒ tanq in
corpore. vñ uide tex. nõbilem i. c. ita doꝰ. xix.
di. ubi dr̃ ꝙ poteſtas nõ fuit data ſoli petro.ſʒ
tori eccleſie: petꝛo iñ tãquã capiti ecclie. hoc m̃
nõ eſt ſine opionibꝰ. nã multi nolunt diceꝛe ꝙ
tota poteſtas fuit collata petꝛo ⁊ ꝑ oñs reſidet
ĩ ſolo papa de quo pleniſſime dixi ĩ quadã diſ
putatiõe ⁊ aliquid dicaʒ in. c. ſignificaſti j. eo.
nõ ꝙ lex edita in ↄcilio põt publicari no
mine concilii licet nulla fiat mẽtio ð papa ut hʒ
ibi ſinodus vndet ⁊c̃.⁊ idẽ ꝓbat ĩ.c.i.de ſpõ.
2 in. c. aduerſus de imu. eccleſiarum in quibus
caplis dr̃ ſeu actus attribuitur pape cũ cõſilio
concilij ⁊ cõcordia ut dixi ĩ.c.i.de ſpõ. ĩtellige
tñ ꝙ papa bic cõphẽdit᷑ appellarõe ſinodi:qꝛ
nõ põt fieꝛi conciliũ generale ſine papa ut i. c.
multis. xvij di Aat o n. ꝙ ſinodus qñʒ ca
pit ꝓ cõcilio geneꝛali ⁊ ẽ ſinodnom grecũ uñ
laue idẽ eſt ꝙ cõgregatio ſed ſoler m̃ cõiꝛ capi
ſinodꝰ ꝓ cõgregatiõe quã facit eps ex clericis
ſue diocl. ut. j. de accu. c. ſicut oliʒ uñ cõir dici
mꝰ ꝙ epᷣi faciũt ſynodũ archiepᷣs facit cõclliũ

ein
iſi

pummij nt, o biiſ ni .
ifongticsalinin hicxerg.
t iin mnl ttbi fünmci
icictiüudericnobisd in
Gitonizti leffegraids:e
ialguur rirutetb d inni⸗
mthni' tteni i ſoe ai
tliiſtt tnsq ins fütnd vo
ukiifinici depreun.
Uclplumi ſeusindobistb

,7.1
4

rurcibnunin go,

Uhen Qecio canonics
„ e echſftmnicn d)
iizri inmömn najge de
unimf eſa: doir
ialchlfie⸗ 6,'gfüato
a lnonpl ini cüns
Ceni § voſianic
“ nican Ob.ſ.e. ſpoorad

5

iuſer greu hun AAcad

ninſprcümimnd
iruip ntib/ uhe

o.. m
Mo gü!
pbꝛmors e
dean wa⸗
s wr

picktunßß in hplein

ns epiſcopns.
Pwynd ichehnkaf ſelg⸗
lüe
ukſiccees 41 Gunoreoplin 6 3 nen
Durmun. p'honi Uunto bi riſgnocs

ppoda hſſwcls (Mv nwtitnn
licj Men cmones ſenofflnirsi tocſote
neral ni m erilnis li ppont wiͤn
Auunos fecet ienroer oni llünpve
lt ſc ſamore ſ cidilũ cOieſar bobet ih
pꝛo ſum t bocidi obſeworin ſtiunier
ſtnbꝰ ſecnonbꝰt n. Gun i / ols pph..
Ge luſti Y iu. ubi dat ali pranci nt pponawr
ni in c uſo mponn cicetunns b guce ſo
ti ni pofnodoz mſnrgatciciorcsdanies
n n nävxrn olaſumencirind Ni
cöodinenſinunderſtara rſauſfamii
igusmnieſims. (Vdtigne nitg

ſnodvs ſen ocliuz geneſaſ ſoct gp Nu
nones cuna nn cei Er gro nfeni hin

niotgeecleſatin pn
leſtaſtca etin pn ein onnelc i
eccleſa aue nchn

corpore ſi lice er höblen icin dod.pi.

ziurdan pend⸗,
ge wpoleſt o fut an oie
u d ili hlietcle haln

e eno in
icedcſeendt mti vuntutf
id

en
10 Aſwe⸗ oPo 07 Mis
wnfaeinftccuaſe uimi

¶ De electione.

proniciale uocãdo.ſ.oẽs epos ꝓuiĩcie ⁊ ð his
plene ꝑ Inn. i. c. graue.j. de prebẽ. papa dici
tur facere ↄciliũ gnãle reſpectu pᷣlatorũ totiuſ
orbis. Oubiũ tñ ẽ de iure qͥs debeat itereẽ in
ↄcilio gnõli ? dare nocẽ plene dixi ĩ dẽa diſpu
tatione tẽ nõ.ꝙ ĩ populo pᷣſumit᷑ exiſier
aliqs nõ hnñs ſincerã fidẽ. ſed potiꝰ premio et
mercede corruptibilis.⁊ vꝛ ĩ hoc mirabiliſ iſte
tex. qꝛ quilibʒ ĩ ſingłari pᷣſumit᷑ bonꝰ ut ĩ. c. fi. .
de preſum.⁊ tñ ĩ populo collecto nõ eſt iſta p
ſumptio ꝛeſpectu ſingloꝝ ut hic. Altio nõ. qd
populus n põt ſibi eligere prelatũ ſeu rectoreʒ
eccleſiaſticũ q;tũcũq; uideat᷑ eligẽ unanimit᷑ ⁊
ↄcordit᷑ neq ſuffiẽ ꝙ clamor popli et irreſuꝛ
rexerit ĩ eccłia petẽdo aliquẽ ĩ pᷣlatũ.qꝛ potuit
ho fieri ĩ fraudẽ ut dẽ ĩ lr̃a. Sʒ qro qͥd ĩtendit
ibi tex.ibi lr̃as populi.⁊c̃. So.põt intelligi iſte
tex. duplicit᷑ fn doc.ꝙ cũ q̃rit᷑ de iſta ĩſtitutõe
ſua ad epiſcopatũ uel aliã platurã rñdebat qð
hebat laſ populi qͥ iſurrexerat ĩ eccleſia unani
mit eũ eligẽdo. Ael 2.perebat iſte ↄfirmatio
nẽ a ſupiore.⁊ de electiõe ſua faciebat fidẽ oñ
dẽdo has populi q eũ elegit.qᷓ qͥdẽ electio non
ualet duplici reſpectu. Driĩo qꝛ facta ꝑ laicoſ
ut ĩ. c. meſſana.j.e.2.qꝛ fueꝛat facra ad clamo
rẽ populi. ¶ Hõ.qꝙᷓ; minuſ preſumitur ꝓ toto
populo ꝙᷓ pro aliqbꝰ prudẽtibꝰ de populo.qꝛ
i toto populo reꝑiũt᷑ multi nõ hñteſ reciũ iudi
ciũ rõis ſj corruptibiles et limita hũc tex. ꝑ.c.
qrelã.j.eo.nã qnqʒ populꝰ põt habẽ iꝰpntãdi
ut ibi. nõ iñ eligẽdi:ut hic ⁊ ĩ.c.nobis ðᷣ in.pa
tro. ¶ In gl. iĩ v. corrũpi ibi qꝛ frequẽtius:2
ho facit ꝙ nalet ar. a cõir accidẽtibꝰ ẽt ĩ malo
pᷣſumendo in.c.i.j.de cle.nõ ꝛeſi.uel ſolue alit
ſᷣm Moſti.iĩ malo.⁊ in bis q̃ ius fiũt nõ põt
niſi malus aius preſumi nt ĩ.c.i.j.de preſum.
⁊ i.c ⁊ ſi xpᷣs de iureiurã.ſecus in dubijs ⁊ hꝰ
cqn loquit᷑ öriũ formatum in glo.
Electio canonica
Oſtquam. confiꝛmãda ẽ dʒ
tñ ſuꝑior an ↄfirmatõem inqrere de

ↄueꝛſatõe ⁊ uita electi nbi fuit ↄueꝛſatꝰ:p põit
unũ dẽm 2 aliud ibi pe ꝙ ↄfir̃atio
neceſſitatis:lʒ electio a pnꝰ fuerit uolũtatis.

ãonici. n. nõ tenẽt eligẽ certũ.ſj poſtquã eli

gũt dũmõ idoneũ:ut ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ..e. ſuꝑior ad
quẽ ſpectat electõis ↄfirmatio rẽtur ex debito
electõem ↄfirmare. ſi nihil ĩpedit electũ hic ẽ ꝙ
ptãs ↄfirmãdi ſeu iſtituẽdi ꝑtinẽs ad epᷣm rꝛã
ſit ad capłin ſede nacãte ut ĩ.c.cũ oli de maio.⁊
ob. ? ĩ. c. ij. de ĩſti. li. vj. ſecꝰ ĩ ptãte ↄferẽdi ſeu
eligẽdi ut ĩ.c.unico ne ſede.na.li.vi.⁊ ĩ.c.fi.ðᷣ
rlaribus.e.li. nã diueꝛſitatis rõ ẽ qꝛ ↄfiꝛmatiio
ſeu iſtitutio ẽ neceſſaria æ nullã libertatẽ ſuꝑiõ
i ea exercet:ſʒ utit᷑ iuriſditõe neceſſaria:ſʒ colla
tio ſeu electio ẽ libera.ðᷣ quo uide qð dixi ĩ.d.
c. cũ i ⸗ ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ electio non
tribuit plenũ ius anñ ↄfirmatiõeʒ fiẽdã ꝑ ſuꝑio
rẽ. dʒ gᷣelectio pᷣus neceſſaꝛio cõfiꝛmaꝛi ⁊ ꝑ cõ
lirmatõeʒ acqrit electꝰ exercitiũ iuris ↄpeteètis

pᷣlature.an.n. ↄfirmatõem hẽt ius ſolũ in hĩtu
nõ ãft in actu:de quo uið bo.gl.lxiij di.c.quã
t0 ⁊? ĩ.l.pᷣuatoꝝ.C. de iuriſdi.o. iu. dicã pleniꝰ
i. c.trãſmiſſã.j.e.æ idẽ dic ĩ electõe facta P col
legiũ ſeculaꝛe.dʒ.n.de iure ↄfirmari ꝑ ſuꝑioꝛc
ut nõ. ꝑ gl. æ doc.ĩ.d.l.pᷣuatoꝝ. Et ꝑ illã gl. ⸗
iura ĩ ea allata dixit bal.ĩ auc.hita.C. ne filiuſ
ꝓ pr̃e ꝙ electio facta ꝑ uniuerſitatẽ ſcholariũ
ð rectore ẽ de iure ꝑ ſuꝑiorẽ ↄfirmãda. fatet
tñ ↄſuetudine poſſe iduci ut ſine ↄfiꝛmatõe ad
miſtret ? ita nidemꝰ hodie cõir practicari ĩ ſtu
dijs. Italie ¶ Outo iñ ↄſuerudinẽ nõ ualẽ q
ad eccleſiaſtica collegia:qꝛ tal ↄſuerudo poſſet
eẽ dãnoſa multũ ipſis ecchiis qꝛ poſſẽt trãſire ĩ
digni nõ hita ↄfirmatiõe a ſuꝑioꝛe ⁊ nihil ẽ
magiſ ecclie nocet ꝙᷓ ꝙ ĩdigni aſſumãt᷑ ad ĩ̃gi
mẽ ipaꝝ ut dic tex i.c.nihil.j.e.ↄſuetudo autẽ
dãnoſa młiũ eccłijs ñ vʒ ut ĩ. c.i ð ↄſue.⁊ ſpeci
fice õ̊ hãc ↄſue.ſac tex.i.c.cũ ueneabił ð ↄſue.
⁊.c.auaritie.j.eo.li.vi. Nõ.ʒꝰ.qð ſuꝑior ad
quẽ ſpectat ↄfirmatio ñ dʒ ex ãrupto electiõeʒ
ꝓfirmar ſʒ dʒ pus iqͥrere ð uita er moribuſ ele
cti.? hodie dʒ ĩ ↄfirmatiõe fᷣuari for de qua ĩ
c.fi..e.li.vi.ał ↄfirmatio ẽ nulla:ut ibi æ idẽ
dr̃ ĩ gl.ſingulr quo ad iſtitutionẽ fiédã ð pnta
to ꝑ patꝛonũ nõenĩ dʒ ſuꝑiõ iſtituẽ iſtũ niſi p⸗
mittat edictũ ĩ aliis fuet ꝙ ibi hẽt᷑ ⁊ nõ.ſingła
rit᷑ hiultimũ.Quałr aũt dʒ ſuꝑior iformari re
ſpectu ſubſtãtie pꝰdicit hic. Ynno.ꝙ nõ oʒ ne
ceſſario ꝙ ſuꝑior recipiat teſtes k iurametũ ſʒ
põt ĩqrere ꝑ famã ⁊ ꝑ lias teſtioniales. Cõpo.
tñ dicit ꝙ imo recipiat teſtes iſtr̃a ⁊ ẽt admicu
la fame. Jo. an. vr̃ ap ꝓbare pᷣmũ ar.c.tua de
co.cle.⁊ muli.ſʒ uið tu ꝙ dixi ĩ.c.i.S.ti.ꝓx.et
puto ꝙ ſi Zdictõ apꝑeat renet᷑ ſuꝑior ꝛccipere
ꝓbatiões oblaras ꝑ odictorẽ ut.d.c.fi.eo vo
ðficiẽte reliquerẽ hoc arbitrio ſuo nã ſʒ famã
electi recipiat ꝓbatões nã poſſibile eſt qð elec
tus ita notorie ſit idoneus nt nulla alia ſit fien
da examinatio ut ẽ bonꝰ tex.i.c.cõſtiiutꝰ el.ii.
de appel. et nide bo tex.cũ glo.xxiiij. di.in.c.
nullus. ¶ Vltio nõ. ꝙ iquiſitio fame dʒ fieri
in loco ubi qs eſt ↄuerſatus ⁊ dicit alibi lex ꝙ
quis eſt habẽduſ pꝛout eſtimatuꝛ ĩ ciuitate ſua
.ff. de qõibus.l.i. Sʒ ꝓ ðᷣclaratõe lr̃e qro cui
icũbat onus ꝓbãdi idoneitatẽ uel dignitatem
electi cũ tex. hic mãdat electionẽ ↄfirmari ſub
ↄditione ſi nihil electũ ĩpediat. So dicũt doc.
ꝙ electus pᷣſumit᷑ idoneus ut ĩ.fi.c.de pᷣſump:.
ſuꝑior tñ dʒ ex officio ĩquirere puto pᷣmũ dẽm
ꝓcedere quo ad bonitatẽ ĩtriſecã quo ad extꝛĩ
ſecã vo ⁊ accidẽtatr ꝓuẽiẽtẽ ceſſat pᷣſumptio:
Vñ ſi dubitatur de tali idoneitate nõ dʒ ſuꝑioꝛ
ↄfirmare talem niſi ipſe doceat ſe eſſe idoneũ
ut aperte ꝓbat᷑ in. c.cũ dilecti..e.melius ĩ.c.
cũ nobis.e.ti.ubi fuit dilata ↄfirmatio qꝛ non
potuit ↄſtare ꝙ electus haberet etatem a iure
reqᷣſitã z uide ad materiã omnia que nõ. Jo.
an. in ꝛegula infamibus de ꝛc.in.li.vi.ubi pꝛo
ſequitur materiã qñ ↄtꝛadictoꝛ appꝛobat ⁊= op

Ee electione.

ponit utrũ ſibi ĩcũbat onus ꝓbãdo iſtã idonei
tatẽ extriſecã.an vo electꝰ teneat̃ ꝓbare ⁊ nið
ð utraqʒ idõeitate tex.cũ gl.i.c.ſi foꝛte.j.e.ti.
u.v llio qrit᷑ qͥd ſi ſuꝑior renuit electõeʒ
oↄfumaꝛ? nulla legitia cã ĩ Sriũ exnte.So.dicũt
doc.⁊ bñ ꝙ dʒ recurri ad ſuꝑiorẽ ut ipᷣm ↄpel
lat electõʒ ↄfiꝛma? aꝛ.ĩ.c.nullꝰ ð iu. patꝛo. Dic
tu meliꝰꝙ ſuꝑior poterit ↄfirmatori pfꝛigẽ ceꝛ
tũ tminũ ad ↄfirmãdũ ⁊ ſi.j.ᷣminũ n ↄfirma
ucrit pas vᷣuoluit᷑ ad eũ.nã lʒ ad ↄfeꝛẽdũ ⁊ eli
gẽdũ ſii ips a iure prefixũ tn ad ↄfirmãdũ uł
iſtituẽdũ ñ reꝑit᷑ tẽpꝰ pᷣfixũ a iure iõ oʒ ut mõ
predicto ꝓcedat᷑ nt dixi poſt do. ð rota in. c.
.ij. de conceſſio. prebẽ. 4
2 E Electo ĩ archi
Isgnificaſti. epm ſedeſ apo
ſtolica palliũ nõ tradet niſi prius pᷣſiʒ
fidelitatis ⁊ obie iuramẽtũ Et ꝑtinet iſtð.c.ad
fam ꝑtem xice. prio ponit admiratõʒ quã ↄfũ
dit:ꝛ duplicẽ admirãdi motiuũ cui rñdʒ terno
ↄciudit.fa ibi aiũt.n.t᷑tia ibi cũ giMo p.
ꝙ palliũ põt mitti electo ĩ archiepm ꝑ nũtiuʒ.
2 ² nõ quẽ poſſe exigeꝛe iuramẽtũ per aliũ pu
tã ꝓcuratorẽ uł nũtiũ ⁊ ei vꝛ iuratũ cꝰnoie iu
rat᷑ ↄcor.c.ſi.diligẽti ð pᷣſcrip.¶ nõ. illa v
ba per q̃ xpCs ↄſtituit pᷣncipẽ ⁊ papaʒ beatum.
Petꝝ.ſ.paſce oues meas cc.nõ ãt per illa tu
es petrus ⁊ ſuꝑ hãc petrã ⁊c.nam per illa vba
xpᷣs ꝓmiſit ſibi põtificatũ cũ fuẽit locutꝰ ĩ fuiu
rũ ⁊c. Itẽ iſta vba paſce oues meaſ fuerũt dẽ̃a
petro poſt paſſionẽ quo tpᷣe petro fuit collatꝰ
põtificatꝰut ĩ.c.ↄſiderãdũ.l.di.ubi dẽ ꝙ peirꝰ
fuit factus põtifex pꝰ delictũ abiuꝛatõis ꝑ euʒ
ↄmiſſũ.Et uide qð hẽtur ĩ.c.fidelior ea di.di
xi plene ĩ. c. trãſlato. s. de ↄſti. ¶ Mõ. quarto
ꝙ xpi actio dʒ eẽ nr̃a iſtructio ↄcor.ij. i. de?
oĩpotẽs ⁊.c.qualłꝛ ⁊ qn.ij.de accu 6 qn
to ꝙ papa nõ põt aliqd diſponẽ ↄ euãgeliũ 8
quo nide bonũ tex.ĩ.c.ſunt quidam.xxv.q.i.
¶ Wõ. ſexio ꝙ ꝓ ſide obia ⁊ unitate ẽ licituʒ

iurare adde alios caſuſ qͥ h̊ hent᷑ in gl. ¶ MS

.qvij. ꝙ cõcilia gnãlia nõ ſt.s.papã.uñ nõ pnt
ſtatuẽdo pᷣfigẽ legẽ pape imo ĩ oibus ſtatuiis
ↄcilij ĩtelligit᷑ excepta auctoritas pape.⁊ ẽ iſte
tex.ſatis ĩ h̊ nõbilis.Et quotidie allegat᷑ pſeꝛtĩ
ubi diſputat̃᷑ ð potẽtia pape ⁊ ↄcilij ⁊ uide du
os tex.ix.q.iij.alioꝝ ⁊.c.nemo ubi dr̃ ꝙ nemo
põt indicare primã ſedẽ.ſ. MDapã nec Augu
ſtꝰ nec populꝰnec cleꝛꝰ⁊ fac̃.c.cũcta ꝑ mũdũ 2
.c.ꝑ p̃ncipalẽ ea cã z.q. Et ꝑ iſta ãguit h̊ Jo:
an. ꝙ ſnĩe pape ẽ ſtãdũ ſi õdiẽ ſnĩe totiꝰ ↄcilij
remittit ad nõ.iiij.di.i iſtis ⁊.c.ſic.xv.di.⁊ in
d.c.alioꝝ uið ẽt gl.i.c.legimꝰ.xciij.di.ubi tex.
Ambroſij facẽ̃ ĩ Sriũ dicẽtis ꝙ orbis ẽ maior
urbe: ĩfert ẽt Jo. an. p iſtũ tex. ꝙ ſolꝰ papa pt
itprari ſtatuta ↄcilij nec miꝝ tᷣʒ eũ cũ poſſit ẽt
tollẽ ⁊ limitare ut ẽ gl.i.c.ſtatutũ ð reſcrip.li.
vi. qᷓ diẽ ꝙ lʒ honeſtũ ſit ꝙ papa ñn ꝛuocet ſtatu
ta ↄcilij ſine ↄſilio ipᷣiꝰ ↄcilij.pt᷑ tñ ſi ulłt:ꝓ q
fac tex.ibi ⁊ h:ſʒ tex.iſte ⁊ oĩa pᷣdẽa debẽt limi

tari ⁊ reſtrigi ad ea qͥ pẽdẽt a plena diſpoſitõe
pape. Ma ĩ hil q ſt iurl poſitiui ĩdubitat̃ Da
pa ẽ: S. ↄciliuʒ:qꝛ ipᷣe ẽ caput eccłie.uñ Iʒ pf̃as
fuerat data pape ⁊ toti eccłie NDape tñ fuit at
tributa tãqꝙᷓ; capiti:un dʒ mouẽi cõpꝰ ad diſpo
nẽ capit z uið ad pᷣdẽa bo.tex.iĩ.c.ita dnſ.xix.
di. ⁊ i.c.ĩ nono:⁊.c.qᷓ;uis.xxi.di.⁊.xxiiij.q.i.ĩ
.c.loqt z.c.pudẽda ⁊.c.qncũqʒ hñt locũ ĩ hiſ
q̃ nñ öpẽdeẽt a plẽa pt̃ate pape n ẽ tñ ſumpłꝛ dicẽ
dũ ꝙ papa ſit.S. ↄciliũ. Jõ ⁊ ĩ ↄcernẽtibꝰ fidẽ
ociliũ ẽ.S. papã.uñ ñi pt᷑ papa diſponẽ ð diſpo
ſitũ ꝑ ↄciliũ uide tex.⁊.g.iĩ.c.anaſtaſiꝰ.xix.di.
hic e ꝙ ↄciliũ pt᷑ ↄdẽnare papã ð hiſi ut i.c.ſi
papa.xl.di.ubi dr̃ ꝙ papa põt cẽ hẽticꝰ ⁊ ð hꝛ
ſi iudicari ? dnt doc.ĩ.c.ĩ fidei fauorẽ ð hr̃.li.
vi. ꝙ ↄciliũ ẽ iudex.puto tñ ꝙ ſi papa moueꝛt
melioribꝰ rõibꝰ ⁊ aucroritatibꝰqᷓ; ↄciliũ ꝙ ſtã
dũ ẽẽt ſñie ſue.nã ⁊ ↄciliũ põt erratr᷑ ſiẽ̃ ał erra
uit ſuꝑ mr̃imoniũ Shẽdũ ĩter raptorẽ ⁊ ꝛaptaʒ
⁊ diciũ hieronimi meliꝰſẽtiẽtis poſtea fuit plla
tũ ſtatuto ↄcilij ut ꝓbat᷑.xxxvi.q.ii.iĩ.c.tria iũ
cto.c.placuit facẽ ꝙ legit᷑ ⁊ nõ.xxx.di.c.i.naʒ ĩ
cõcernẽtibꝰ fidẽ ẽt dictũ uniꝰ priuati eſſet pᷣfe
rendum dicto pape ſi ille moueret᷑ melioribus
2õ̃ibꝰ? auctoritatibꝰ noui ⁊ ueteris teſtamti qᷓ
Mapa nec ob.ſi dicat̃᷑ ꝙ ↄciliũ nõ põt errare
qꝛ xpᷣs orauit ꝓ eccłia ſua nt non deficeret ut
in.c.maiores ĩ prin.de bap.⁊ nõ.xxiiij.q.i.ar
repta ⁊ in.c.pudẽda:qꝛ dico ꝙ lʒ ↄciliũ gene
rale repntet totã eccłiã ułeʒ ti ĩ ueritate ibi nõ
eſt uere ułis eccłia.ſʒ repntatie:qꝛ ulis eccleſia
oſtituit᷑ ex collectiõe oĩum fideliũ un oẽs fide
les orbis ↄſtituunt iſtam eccłiaʒ ulłem caput ⁊
ſponſus ẽ ipſe xps. Dapa aũt eſt uicariꝰ xpi
⁊ non uere caput eccleſie.uñ nõ.gl.i cle.ne ro
mani de elec.que nõ.dicit ꝙ mortuo papa ec
cleſia nõ eſt ſine capite et iſta ẽ illa eccleſia ũde
poſſibile ẽ ꝙ uera fides xpᷣi remaneret in uno
ſolo ita qð uerũ eſt dicere ꝙ fides nõ deficit ĩ
eccleſia ſicut iuſ uniuerſitatis põt reſider ĩ uno
ſolo alijs peccantibꝰut nõ.iĩ.c.gratũ.S.ti. ꝓx.
hoc patuit poſt paſſionẽ xpᷣi nã fides remaſit
dũtaxat i beata uirgine:qꝛ oẽs alij ſcãdaliʒati
ſũt ⁊ tñ xpᷣs an paſſionẽ orauerat pꝛo petꝛ0 nt
nõ deficeꝛet fides ſua:gꝰ nõ dicit᷑ deficẽ nec et
errare ſi remanet uera fides ĩ uno ſolo ⁊ forie
hinc diẽ gl. nõ. xxi.di.c.qᷓ;uiſ ꝙ ubi ſũt boi ibi
ẽ eccłia romana. Item dic ꝙ in ↄcernentibus
uniuerſalẽ ſtatuʒ eccłie nõ põt papa diſponere
ʒ ſtatuta ↄcilii ſi ſtatuendo Sriũ ðᷣcolorareiur
ſtatus ipſius eccłie nt diẽ tex.i.q.vii.⁊ ſi illa ⁊
in hoc caſu inrelligo multas glo.que uidentur
uelle ꝙ papa nõ põt diſpenſare õᷣ ułem ſtatum
eccleſie ut nõ.in.c.lras de reſti.ſpo.æ uide qð
nõ. Inn. in. c. quãto de cõſue. ubi diẽ qð papa
nõ eſt ꝑmittẽdus nuenire õ ſtatum generalem
eccleſie ſine cã rõabili ⁊ alijs nõ.ſecus dicereʒ
ibi nõ decoloꝛaretur ſeu diffamaꝛctur ecclia ut
qꝛ ex cã rõabili.) Dapa nult neniꝛe limitando
ſtatum ecclie ſeu tolledo ſtatũ collegij.S.ſtatuʒ

uzſiliſmt til .
iuimt tn iſid ne⸗
uin go itn i cl iu
cemnotaarcolun⸗ biftſcnißt
etelvuart aheli bigoc⸗
irtifc nenn bi naam
itboliteſi ghzn lin
ileccini nureer Ol in⸗
mitc ibog ſir noniadiu
richni Aonin uit a1
ſiinic in dar ibe bis
iimmuindnnon pot en appo
C lini aici ſnonad boc d
iiengicfoce ticcide j d
Giszingniemn Neramm
fitininnon à No altcrando
nrndnunt rihbiu
Uiiſgiſit nit oſſt f

funttilili tment Hoß.
imnibgiii Ut peene nö.i
. ſuntionm natfeffi
igge encie ſt din a
aülin uino ſmoier die
ni i nnie Ai ücoter.
po.2i,cad anchii

S. =–

ſteleieſ

Riszd

ie.⸗ Ocbo fiſhi
8 aii liiſ i

Mlbvlo⸗ t
utni acüſchmbde ſt

to. p bot
aepua e
n woicfim

coe aſhot
Wwona t.
cx bercſe
mia ot
a perce
osticad
.l n
Accur
ARumi 4
imechne
die il⸗ d
☚
deprin.
Wanc,
odc:
RNuit
s dor
expem
(ardin
Erd
T uſu
pi ſin
cach
* acke
nidrne
4 brach
gto ung

i ntſ haif
i li o e idt
iiee mi i git an i
ſi line e Nnnrcſini
Aliünilerr gi ozln
reanli t ee Ncnſtſ n
Pipu nc oi 60 ammepppi i ril
lalattt ,rnii ii
9 ali cſt cheiciſifno ti
dyenmigiimnn
i , d Laugorbe;, “
taſie ſte ir eii ; Valii
a olii öt anfſe
mutn – . rſigken
1dcidennmn ane Noir
h hmi melſerii oie fui
tü ſtamo Nellinr port Rann
ien aiinti
ern, d9. lgt 11 Nr di in
coeemab ſe r di n⸗ Mrnn ri
lendun lao pgpeſiil

le noverei neſoriri
l
nOib'e aucontatb noui enatengteſimni

cob ſcaf G lllu nopörarne
qr s oruuit enliz ſunnt non gefannin
IncMrts onin e bqp cn mig in

ſeptat n cpudicnꝛco h mli gene
nie epite or eli le; n nen mr bio
kucre uts eckin ſepittnierr uls ccleſa

Oluui er colectöc oiun ideli m ds iüe
Es ortdis oMnmumtiſtan erchag Wemchre
ſporſas digle hs en aüreſ iend
1 on dete cn ecceſte dR 1 gi ceneto
nmir eet age nd cictqnormo n e
cleſa no cſ ſine cit aiſne ia acein ide
poſſbleien iles ü enmmn inne
ſooiu qoeni e ciceflſo lefeti
cecleſa ſcut inſunirerſtons dürtſicci uno
o niseccnntbin ö c Hn d. 1
doc pamit poſt aſſone pi nn r nn
ümmidemlirgnr gr disdiſ 0 8
zi bech toNerumatan do ewi
Krueud ⸗ ccit dehenee
oeunin loef
õ dri

hinc dit Arbni Cihl

¶ De electione.

eechie ſiẽ itelligo qð nõ.gl.ĩ. c.qꝛ ꝑpetua.xxv.
q.i. Iẽ adde ad pdicta gl. ſingularẽ i pdicto
c.ſi.papa qᷓ dic ꝙ ſi papa ẽ in peccato moꝛtali
notorie ⁊ ſcãdaliʒat alios nec ẽ coꝛꝛigibilis qꝛ
in tali peccato iugit᷑ ꝑmãet q põt tãqᷓ hereticꝰ
pũiri qꝛ vẽ male ſẽtire ðᷣ fide.Et nõ. ꝑpetuo il
lã gl. que tẽt ꝑ oẽs ⁊ h ſufficiãt in trãſitu lectõ
nis qᷓtũ ad hãc mãʒ. ¶ In gl. in fi. uel d im
doc. ab apoſ qð ẽ nũtius ⁊ chꝛiſis qdð ẽ aux qi
nũtij. deauꝛati. dñt tñ qðᷣ nũtij. pape nõ ſi taleſ
ſed plũbati:ſʒ dic ꝙ nihilominꝰ pñt dici aurati
qꝛ dãt plũbũ ⁊ reportãt aux. In gl.ij. i fi. hec
gl. iuolute loqt: ĩ effeciu tñ ſetit tres ſo. ad Siũ
formatũ de.c.ꝙᷓ pio ubi diẽ ſpũalia eſſe tradẽ
da oĩ ↄditione ceſſte.Mria ſo.ẽ. ꝙ iſta non
fuit oditio ĩ effecm: ſʒ potius qdã admõitio nã
monuit ut iuramẽtũ pᷣſtaret:qꝛ palliũ ex antiqᷓ
ordinatiõe nõ ẽ alr tradẽduʒ. Secũda ſo. q; a
ſupiori põt apponi ↄditio nec iñ iducit᷑ ſimõi
a.hec ſo.nõ ꝓcedit.ĩ aliquo citra papaʒ: qꝛ qͥs
qʒ iferior dʒ ſpũalia pure ↄferre ſicut iura diſ
ponũt ut i. c. fi. de pac. ⸗ in. c.qᷓſitũ ð re.ꝑmu.
cũ ſi.? uide bo.glo.iũcto tex.i.c.ij.j.e.li.vi.u
bi diſcutitur an naleat collatio bnficij.quã fac
eps ſub oditõe ſi nacat ⁊ ↄcludit ibi ꝙ dʒ eps
q;tũ põt pure bñſicia ↄferre:uñ ibi retractant᷑
electões qꝗᷓ ft ſub ↄditõe:facit reglła actꝰ lrimi
de re. iur. l. vi.? qᷣ ibi nõ. maxie per Di.iĩ pa
pa uero põt dici ꝙ ĩ his qᷓ̃ ſũt ſimoniaca ð iui
poſitiuo pt̃ apponẽ ↄditionẽ ut uult:qꝛ c. s.i⸗
poſitiuũ ut ĩ.c. ꝓpoſuit ðᷣ ↄceſ.pᷣbẽ.ſed ĩ his q
ſũt ſimoniaca de iure diuino ñ pot papa appo
nere ↄditionẽ ꝑ quã ĩducat ſimõia ad boc qð
nõ. gl. ĩ. c. ex ꝑte.j.ð off. dele.⁊ ĩ.c.cũ pᷣdẽ. j. ðᷣ
pac. Sʒ glias oditiones ex nã egruz peccatum
nõ iducẽtes põt papa apponẽ ẽt nõ alterando
nam bñficioꝝ ut in.c.ſi gratioſe.⁊ qð ibi nõ. ð
reſcrip.li.vi.⁊.vij.q.i.paſlõał.an ãt poſſit epᷣſ
apponere onus bnficio nacãti tractat H̊ Hoſt.
Sʒ mã ẽ hic ĩpertinẽs iõ dicẽdũ ut plene nõ. ĩ
c. ſignificatũ ðᷣ pben.⁊ ĩ.c.unico ut eccliaſtica
bñfi. ¶ ʒ ſolnit gl. ꝙ ea que tacite iſt pñt expᷣ
mi itraditõe ſpũaliũ ſñ aliq nitio ſimõie ⁊ hũc
ſo. nõ tanq; viſſimã ⁊ quotidie allat᷑ ũcto tex.
⁊ idẽ nõ.i.c.oli.j.ð ꝛcſti.ſpo. ĩ.c.ad audictiã
de pſcꝛip. h. n. ẽrgla iuriſ ꝙ ſi ea que tacite iſt
expmãt᷑ ut ihereãt nihil oꝑãt᷑ ĩ.l.ij. ff. de le. i.
ĩ.l.oditões.ff. ð ↄdi. ⁊ demõ. Et itellige ut di
xi qñ expᷣmũt᷑ ut ĩſũt al ſecus ⁊ ſic ſoluit᷑ õriuʒ
qð formari põt ðᷣ.l.ſi ita legatũ ĩ. F. illi ſi uolʒz
de le. i. ubi dr̃ , ſi ꝛeliquo illi cẽtũ ſi nolet lega
tũ ẽ ↄditõale.ſecꝰ ẽ ſi ꝛeliquo ſimpłꝛ ⁊ tñ illa ⸗
gitio · ſi uolʒ tacite ĩeſt legato cũ legatariꝰpoſſit
repudiaꝛe legatũ. Sʒ qũo fit ibi expᷣſſio prout

”

iacite inhẽt. nã qn reliquo ſi uolet ſuſpẽdo uir

tutẽ legati ĩ euẽtũ oditõiſ: vñ nihil acqrit᷑ lega
tario anq;ᷓ declar̃t uolũtatẽ ſuã ut ibi ſʒ qñ ſim
pliciter fit relictũ acquirit̃ legatũ ẽt ignorãti Iʒ
Omutabilit᷑ ſi uolueꝛit acceptar᷑:qꝛ diſpoſitio ẽ
pura ? nõ ↄditõalis: ut i.l.cũ pꝛ.S. ſurdo.ff.

L ³*

dele. ij. Er uide ad p̃dicta bonã glo..c. uno 8
ſpon.li.vi. Ex prediciis decidit qõ. cpᷣs ↄiulit
uni eccliam curatã ſub ↄditione ſi reſignaueꝛit
pᷣmã nũqͥd teneat tał collatio. Collectj. h ꝙ ſic
hec cõditio tacite ieſt: ar. i. c. de multa de Pbẽ.
⁊7 dic ꝙ ĩeſt tacite cũ effectu. iñ tenet reſignar p
mã ut ĩi.d.c.de multa.ad ꝓpoſuũ g iura ãtiq̃
diſpoſuerũt ut palliũ nõ tradatur niſi iuꝛamẽto
pſtito:nil ergo noni hic deducebar i cõditione
led exprimebatr illud qdð inerat cx diſpoſitione
iuris ¶ In gl. ĩ. v. p unitate ĩ fi. Idẽ nõ.i. c.
nullus.. ð̊ iureiur. z.i.q. vij. quot. Sed an =
qñ gnãlr ſine peccato Iʒ iurare:dic ut dixi i.c.
⁊ ſi xps ⁊ i.c.ſi uero ð intiurã.¶ In gl. ĩ vbo
excipit᷑ aucẽtas ibi aut ĩ in ramẽto.hꝰ ĩitellige ſʒ
qð dixi ĩ.c.ueniẽtes de iurciurã.ſ.de his qᷓ de
pẽdẽt a plena diſpoſitione pape:iĩ alijs ãt ñ ĩtel
ligit excepta auctoritas ĩ iuramto:ĩmo dicimꝰ
ꝙ papa nõ põt quẽqᷓ; abſolucꝛe a iuꝛamẽto ſiñ
cqᷓ ut nõ. gl.i.c.quãto ð iureiurã.Et Inno.in
c.cũ ĩter.p.de renũ.⁊ idẽ ẽ ĩ omnibus qᷓ ſunt
ð iure diuino. nã qᷓ illa ſine cã papa nõ poteſt
diſpenſare uñ nõ ẽ tutus corã deo cũ qꝰ papa
diſpẽſauit ut ẽ gl.ſingularis ĩ.c.non E. J. ð̊ uo
to. ꝓ hoc facit tex.in.c.ſunt quidam. xxv. q.i.
Igdẽ dic quo ad ↄdlia generalia ut intelligatuꝛ
excepta auctas pape.ſ.ĩ his que depẽdẽt ꝗ ple
na poteſtate pape.⁊ ĩ his ĩ quibus cõciliũ nõ ẽ
S.papã qð declara ut.S. dixi ⁊ latius tetigi in
quadam diſputatione.⁊⸗ fʒ ea que.s.dixi puto
limitandam gl. in. c. ſi quis pecuniam.lxxix.di.
que diſputat utrum papa poſſit accuſari de ſi
monia ⁊ concludit ꝙ non:qꝛ ſimonia nõ ẽ ſiri
cte hereſis de qua papa poteſt accuſari. Sed li
mita ut predixi niſi eſſet talis ſimonia que ĩdu
ceret peccatum notorium ⁊ ſcandaliʒauerit ali
os ⁊ ĩ ea eſſet ĩcorrigibilis nt nõ.per glo.in.d.
c.ſi papa¶ In gl. pe. ſr vbo aſſumũt in fi. uł
dic clarius poſt doc. qd iõ tex. dicit ꝙ pallium
aſſumit̃᷑ de corꝑe beati petri:qꝛ traditio pallij
imediate dependet a romana ecclia. iõ tex. utit
hic illa dictõe tmn. nec obſtar ꝙ patriarche dãt
palliũ archiepᷣis ſibi ſubiectis:ut in.c.antiqua
de priui.qꝛ illud non fit ſine aucte pape.kł dicit
aſſumere de corpore beati petri:qꝛ ↄſecratuꝛ ĩ
quodã altari qdð ẽ ↄſtructum ĩ honorem beati
petri ⁊ ↄſecratũ.Hoſti.tñ dicit non refert ĩ cu
ius honorẽ altare ſit ↄſecratum.nã dicit ſe bis
expeꝛtũ ĩ ꝛcceptione pallij:qꝛ unus ex diaconis
cardinalibus de mãdato pape palliũ tradidit.
Et dicit vᷣba qᷓ hñtur ĩi.c.ad honorẽ.j. ð auẽ.
⁊ uſu pallij quare autẽ dicit tex. ꝙ aꝛchiepiſco
pi ſt mèbra ð mẽbro So.dicũt doc ꝙ unica
ẽ ecclia ulłis.xxiiij.q.i.loquiiur:cuius caput ẽ
ipe deus ſeu papa loco dei. Ccteri ueꝛo prelati
2 eccłie ꝑticulares ſunt mẽbra huius capitis ł
mẽbra ex mẽbris.nã ſicut ĩ humano corpore
a brachio ꝓcedit manus a manu digiuus a di
gito ungues. Ita a capitc rõe eccleſie ꝓcedũt
ledes patriarchales ab iſtis archiepales ab

¶ De elecrione.

iſtis epales ab eis iferiões pᷣlati. Eſt ge i ſũma
ulis ecchia unũ corpꝰ ⁊ pllati ecclie ꝑticulars ſt
mẽbra huius corꝑis ⁊ aduerte qꝛ ſẽtiũt ꝑ h ta
cite doc. ꝙ digitꝰ ſit mẽbꝝ.Sʒ tu dic meliꝰ ut
nõ. Haꝛ. i. l. ij. de publi. iudi dixi ĩ c. i qui cle.
nel uo.⁊ in ſũma ↄcluð qð illud ꝓpᷣe dr mẽbꝝ
gð hʒ officiũ ꝑ ſe diſtictũ ĩ corpe. vñ rema
nus ẽ mebꝝ. ſz nõ digitꝰ. ſʒ diguꝰ ẽ ꝑs mebri
faẽ dne r luogka derrir. di ohn gl. fi. dic að
illud ẽ ſpãle in öpoſito ĩ quo nõ admiitt ↄpẽ
ſatio ꝓpt roem qᷓ ibi reddit᷑. Mi. abb.
Si ſciſ

Bia dilig entia. maticuſ

ad nnionẽ ecclie reuerſus eligit᷑ ĩ epʒ
electio nõ tʒ: ſz ex diſpeſatõe põt ↄfirmari. In
pᷣma ponit᷑ qſtio In fa reſponſio ibi duximus
qᷓ iria faẽ pᷣmo ↄfirmari grõſe ꝑmittit ſi tria 2
currãt 2² de e ego din mãdantes.t
tio ꝓteſtat̃ ibi ſalua. ¶ NMõ pᷣmo ꝙ icidẽs ſet
in ſciſma ſeu adherens antipape nõ põt aplius
de iure eligi ſeu ꝓmoneri in epʒ diſpeſatiue tñ
poterit ut hic ⁊ in.c.nos HH
q. vij. ↄueniẽtibuſ cũ. .ſe. n aũt incideſ
ĩ ſciſma ſit hereticꝰ uide gl.ſingu.xxiiij.q.i..
i. ? ẽ prima gl.pꝰ gl.ſũme que diẽ ꝙ nõ ſi cre
dit papatũ cẽ apud illũ cui adheret ⁊ idẽ dic in
eo qui tʒ ſe ꝓ papa ⁊ allegabat᷑ młtũ ꝓ ſingu
lari gl. illa ĩ ſciſmate pᷣteꝛito.nã dicebãt illi q̃ ſe
gerebãt ꝓ ſũmis põtificibus ꝙ nõ poteꝛãt peꝛ
ↄciliũ iudicari:qꝛ papa nõ põt accuſari niſi ð
hereſi ut ĩ. c.ſi papa.xl.di. Sʒ ĩ caſu iſto ſciſma
E ſine hſi nt diẽ illa gl.ſingulariſ. Sʒ ex adueꝛ
ſo rũdebat᷑ ꝙ gl. illa poterat ꝓcedẽ ĩ ſciſmate
nõ iueterato:ſʒ cũ illud ſciſma fuiſſ ãtiquatuʒ
nec darẽt oꝑaʒ efficacẽ ut tolleret̃ nõ erat ſine
grauiſſima ſuſpitõe hereß. Itẽ poteꝛãt reſpon
dere ⁊ meliuſ ꝙ griũ ꝓcedat ĩ papa ĩ dubitato
ſz exq iteꝛ xpᷣianos dubitabat᷑ qᷣs eẽt uerꝰpapa

B ptãs diſcernẽdi ↄpetit ↄcilio ut ẽ tex.ſi
ris in c.ſi duo forte ↄ faſ.lxxix.di. ¶ Mõ. ꝛ*

ibi abiurato ſciſmate unũ caſum ĩ quo crioſus
penitꝰdʒ crim abiurare.i.cũ iuramto renũciar
2= idẽ fit ĩ caſu heref ut ĩ.c.quotiẽs.i.q.vij.hẽ
tici ergo ⁊ ſciſmatici nõ dent recipi ad unitatẽ
ecchie niſi pus abiurato r Aleationd cãuʒ
ĩ quo electtio nulla tãqꝙᷓ; facta de idigibili diſpẽ
ſatiue admittit᷑ ? ↄfitmat ioré ꝛegulaꝛĩtcꝛ
ãt õ ut ĩ.c. inotuit.j.e.¶ Mõ q̃rto ꝙ ſubditi
nõ tenentur obedire ſuꝑiori ſciſmatico nec ab
eo recipere ordines nec aliqð ſacramẽtuʒ imo
poſſũt ꝓpria auctoritate ab eo recedẽ ut ẽ gl.
i. c. cũ nõ liceat de pᷣſcrip.uñ patriaꝛcha acqᷣlio
nẽß qᷣ erat ĩ ſciſmate nõ reqrit᷑ h ad ↄſecrãduʒ
ſuffꝛaganeũ: ſj fit ↄſecratio ab alijs ſuffragãeiſ
carholicis ⁊ ex h̊ ⁊ ex tex. bñ nõ caſũ ĩ q ſuffꝛa
ganei ſupplẽt defectũ metropolitani.an ãt h ſit
de iure an vo h̊ ꝓceſſẽit ex ſpãli mãdato pape
Credo ꝙ ð iuẽ qð ſẽtit gl.ĩ. c. i.i. di fac.qð nõ
i. c ſuffꝛaganeis.j.e.⁊ dic ut ibi.⁊.c.ij.de tẽp.

or. ti vi. ¶ Itẽ nõ. i fi. ꝙ ecclia nõ ꝑdit iura

ſua licet ĩciderit ĩ ſciſma nõ m̃ illa exeꝛcet dõec
r̃dierit ad unitatẽ ⁊ hᷣ fit ne ecclia puniat᷑ ꝑꝑ ð
nctũ ꝑſoaꝝ:Sʒ tex.oppo.ð.c.ferꝝ.l.di.u bi
dẽ ꝙ poſt pniaʒ qs efficiẽ nouus hõ. vn nõ dʒ
ĩT eo iſpici qð fuit.ꝗ exqiſte abiurato ſciſmate
redierat ad unitatẽ eccłie dẽbat ð iur poſſe eli
gi. So. diẽ Hoſti. ꝙ lʒ quo ad deũ nõ dẽat pe
cator deſpici poſt pniam iñ quo ad eccliam mi
litãte ꝓpter pcẽm in quo notorie icidit deſpici
rur ⁊ ihilitat᷑ ſine diſpẽſatõe nit h̊ ⁊.c.qꝛ circa
ðᷣ biga.nide tu tex. m liorẽ ĩ.c.fi. de tẽp:oꝛdi.
ubi ꝓbat᷑ ꝙ icidẽs ĩ pcẽm notoriũ nõ põt am
plius admiſtrare ſacramẽta ſine diſpẽſatione:
ſuffiẽ tñ diſpẽſatio epᷣi ĩ illo cãu cũ papa nõ ꝛẽf
uet ſibi illã diſpẽſatõem ⁊ tex. ibi ꝑmittat diſpẽ
ſarõem iuxta nõ.ꝑ Inn. i. c. dilectꝰde tẽp.õdi.
Sʒ q ad caſũ hꝰ.c.puto ꝙ ſolus papa poſſit
diſpẽſare qꝛ iura ãtiqᷓ ꝓhibẽt ſel ſciſmaticũ ꝓ
moueri ⁊ iſte tex.loqͥt de diſpẽſatõe pape ut pʒ
ibi diſpẽſatie ꝑmittimꝰc̃.vñ ſi legatꝰpape poſ
ſet al ↄfirmar᷑ electõeʒ factã ð ꝓmouẽdo epʒ
ut i. c. ſi abbatẽ. e. ti.li.vi.ĩ h tn cãu nõ potent
diſpẽſare ar. ĩ. ꝑmittim? eoꝝ q̃ nõ gl.ĩ.c
fi. ð a i. dr gl. fi. ibi hic colligit ubi
dr ꝙ ifamia nõ tollit᷑ ꝑ pniam g ꝑ abſolutõm
ab excõicatõe nõ recuꝑat famã ⁊ priſtina iura
Solue clarius qᷓ;ᷓ gl.ꝙ ifamia canonica queẽ
ſeqla excõicatõis tollit ꝑ abſolutiõem ⁊ uið ĩ h
qð plene dixi ĩ. c. teſtimoniũ de teſti.ſʒ infamia
facti cũ ↄſiſtat ĩ facto nõ põt tolli ex ſola pnia
ſz oʒ ꝙ per ↄrium actum rollat᷑ a mẽtib?hoiuʒ
Infamia uero iuris qñ irrogat᷑ nõ põt tolli ni
ſi ꝑ pᷣncipẽ ut plene dixi ĩ.c.cum te de re iudi.
Et adducit᷑ h Fa in argumẽtum utrum hereti
cus rediẽs ad fidẽ recuꝑat ius patronatus qoð
pᷣus hẽbat gl ĩ. c. maximũ.i.q.vij.? Jo b tenʒ
ꝙ ſic: ſz Har. diſtiguit utrũ fuit lata ſnia. ul ñ
ut pᷣmo caſu nõ recuꝑet ꝛ ſic:ſed dic melius 7
clariꝰ ꝙ ubicũqʒ pceſſit bonoꝝ publicatio ab
hoiĩe uel a iure nõ recuꝑat quis bona ꝑ pniam
qꝛ ſeł ↄmiſſum nõ ꝛetractatur facit. c. uergẽtis
iũcto.c.pe.j. de hereti. ⁊.l.cõmiſſa.ff.ð publi.
niſi princeps de gꝛa reſtitueret euʒ ad priſtina
bona an aũt talis reſtitutio trabat᷑ ad bõa pꝛi
us alienata ꝑ principẽ? dic ꝙ nõ nt nõ. Bar.
i.l. fi. E. de ſen. paſ. Si autẽ publicatio bonoꝝ
nõ ẽ facta ſʒ ſolũ ꝑdidit quis exercitiũ iurium
ſuoꝝ ut ↄtingit in excõicato ⁊ ſiſmatico tũc iſti
itegre recuꝑant bona ſua ex quo reddeunt ad

unitatẽ ⁊ in h̊ caſu ĩtelligit᷑ iſte tex.nã ecclia nõ

perdidit iura ſua:ſp ſolũ exercitiũ ſi plati? elec
ti labũt in hereſi iõ per reuerſiõeʒ ad unitateʒ
exercẽt᷑ pᷣſtina iuꝛa
Electꝰi

Icet de uitãda.᷑m
põtificẽ a duabꝰptibꝰ cardialiũ nulla
exceptõe obſtãte ẽ papa.electꝰ aũt a miori nuo
gerẽſ ſeꝓ papa icidit nna ↄ ſibi adhẽntibꝰ i pe
as h̊ ↄtẽtas h.d. Et ſt tres ptes. In pe ponit
oſtitõis cã. In fa ↄſtõ. In ktia qdã ꝓteſtatio

ii mine
An ſii ad.

1

,c
i r
aiſbbonis ſiglic
i ictniitanindt
Grlicrperdttſoan ed
itietfni nd islo i umen
iikinſto i i Nſonin
rtiimninmn nuilh iund
viugo nsinn ti mlle ni in
inſrſinnzalmn biogidl
irtinicnit lideLiftcht
Ivilgtti hr Mr g n
itmmerbirorlocinnrn ol
iur Mnami Gruce o diri
utici dhont frboneſtii ut iſt
ſwiaritninmn ocfcis aplceur
iuuttiint i nii a. ho.
Cammiutu nbls oegſt
liniiminta. Erpnsdlog
miitt enninbi vn ſos gicte
aſerſeimnici
dai inbitſtla
c inentiois glhtio,
tingelkchibeanz 9
ali “ eiuinan
enk Cportedarxpr.

c h ſxvii g ⸗

Kiniur ec 4
an clect iepäbinn
eſet ſtaulemin
— din ihnne 6
Kin r trori
intet Ninered tuan
ennnri Aporu:arnz dediri
n inecrnd tehng
e. Uſenns Pi⸗ Warud⸗
penwshe
mnsndied
rigen

e rrſith t n

dignins 5
pio. No
ſepapi5
ipſo fo mn
doc. mpona
iure t Mo do
Ard n
ſiqs ſꝛdat
.coͤs ir
ſobuceat t
ddſenip
ſn q. t 2
Reim cdk.
olino do
mnni 87
czoms
ni.c.g
Kicsin
ſhrcrit ia
c̃ i te
ordri
no
mon
bedicdi
offene
ſox aſt

eie Abbani e il libintinnd oten

aſfeſme n i nininten i gi
teberln
r g ſmixnoolit opnim g'pobſolnin
9 Ntcmor nnonr imi epnitinin
Gole clnuocg iſanin nonie⸗ ei

ſqericnos olit pobſolmniem e uoji⸗
qpene dini c teſtinonii deteſti. inſama
ſaci ci oſilat ifnmo nopottoll er ol pyi
Hyqy ber Frun enn olii niid hoinj
Jitma vetoints as ntdgi no iuneſini

ſhonche or ene rindeeindt.
Sadänci bain ugondun umunderi
(us tees 1 fde cnpn us noins 15
pusbinngit nainii il boͤn

oſeß Vrr aſtgut nifin Innſintkß

v vbiciz peeſit bonophn
cn g oici nbonappin
itc ergeis

Nrg iitihecolgin

¶ He electione,

lecũda ibi ſtatuimꝰ. ttia ibi ex voc Mõ p;
papa põt facẽ ↄſtitutionẽ ſuꝑ electione ſui ſuc
ceſſoris. hʒ ergo iuriſditionẽ ſuꝑ explicãdiſ pꝰ
mortẽ ſuã. ⁊ hoc ꝓcedit ex pfate ſibi a chriſto
tradita:dũ ĩ perſona petri fuit dẽʒ qdðᷣcũqʒ liga
ueris ſuper frã erit ligatũ ⁊ ĩ celis ⁊c.ut hẽtur
in euãgelio ⁊ trãſũptiue.xxiiij.q.i. qðcunqʒ ⁊
exponũtur illa vba qdcũqʒ ligaucris.ſ.per ſta
tuta nel pcepta ut nõ. Inn.i. c. ꝙᷓto de ↄſue.=
põderanð ẽ hoc vbũ qdcũqʒ qð ẽ nłe affirma
tiuũ:nihil.n. excludit cũ dicit qdᷣcũqʒ:ut ĩ.c.ſi
romandx. xix. di. ⁊ ĩ. c.ſolite ð ma.⁊ obe.⁊ itel
lige claue diſcretiõis nõ errãte: ut in. c. miror.
xxiiij.q.i.nõ.Hoſti.i.c.qto.j.ð trãſla.pla.et
Inn.i.c. quãto ð iur̃iurã.hĩc dicimus duas eẽ
claues petri. per unã ſignificat̃ pr̃as.per aliam
diſcretio ſiue ſcia.un una ſine reliq̃ parũ ualet
