narrat᷑ ꝙ tal iiuriat᷑ ſibi ſuꝑ tali re:ł ſt ceꝛia qᷓ

titate pecũie hẽſ.n. pdẽéa qͥd ↄpᷣhedat᷑ ſub ilł
v̈bis gñalibꝰ ¶ In gl. i v. ꝓtinꝰ Zdixit.ibi:niſi

ſtati õdicat.nõ ſingłr iſtã gl ꝙ dñs ſciẽs ꝓcura
torẽ excedẽ finẽ mãdati ⁊ ñ ↄdicẽs vr oↄſẽtiꝛe.
hoſti. tʒ Zriũ qꝰad caſũ hniꝰ.c.dicẽs ꝙ iudiciũ
erat nullũ:iõ taciturnitas dñi nõ hʒ nocẽ.alle.
l.lʒ.ff. iudi.qᷓ iudicio meo nõ młũ fac:qꝛ nõ
loquit᷑ qũ dns ſciebat. Jo.and. approbat dẽm
boſti. qn defic iuriſdictõ ut ðficiebãt hic res nõ
expᷣſſe ĩ rpto.ſʒ ſi pꝛocurator excedit fines mã
dati corã delegato uł ordiario qui al ẽ iudex ĩ
illa cã:tẽ ꝓcedat gl.ſʒ eũ:ur dis ſciẽs 2 ij odi
cẽs ſibi pᷣiudicʒ.⁊ nõ.bñ honlti. Sʒ ið ego pu
to ciꝛca p“ ſi iuriſdictõ ẽ delegabił dnʒ. nã ta
cẽdo vẽ ꝓroga? iuriſdcõʒ ⁊ ↄſẽtix nt ꝓcuẽ. agat
de q indicio meo vr̃ tex.p:ñ cauillãdo lr̃aʒ als
fruſtra h̊ͥ papa põdẽaſſʒ ꝙ iſte comes ſtati cũ ſci
nit õdix.⁊ ꝓ h faẽ qð nõ.ĩno.h̊ ⁊ i c.ex ꝑte ðca
ni.ð.de rp.ubi dixit ꝙ ſi ſcio aliq; ſe gerẽ ꝓ ꝓ

*

¶ Se offi. dele.

curarore meo ? nõ pdico:uideor conſentire.⁊
facit tex.iſti.ꝑ quas ꝑſo.age.poſ. poſt princi.⁊
uide qð pleniꝰ dixi in.d.c.ex ꝑte decani.⁊ hec
gl. pot optime adduci ad ↄcordiam illius dicri
Inn. nã ea rõe qᷓ ẽ ĩ toto qöall totũ:dʒ eẽ ĩ ꝑte
qꝰad ꝑtẽ.l.q̃ ð tota.ff. ð reiuẽdi.⁊ ĩ.c.paſtoꝛalł
F. itẽ cũ totũ.sS.e.uñ ſiẽ dñs nẽ ↄſẽtire qn ꝓcu
raror excedit fines mãdati: ita ⁊ qñ ex toto nõ
bẽbat mãdatũ: æ eõ. ⁊ hꝰ teneo.lʒ do. an. uidat
H nelle õ gl. allegãdo dẽa Har. i. l. ꝗꝰ eni. ff. rẽ
ra.ha.ſʒ meliꝰ poſſʒ alłlari qð nõ.idẽ bar.ĩ.l.ſe

pe.ff. ð re iu.ſʒ uide qð dixi ĩ.d.c.ex pre ¶ In

eað gl.ibi:eis piudicat. nõ gl.ꝙ a fora rpii pt
recedi ẽt ꝑ tacitũ ↄſenſũ ꝑtiũ. qð itellłꝛ ſi for̃a ↄ
cernebat fauorẽ ꝑriũ:ur nõ. Inn. i. c.prudẽtiã
5.e.fac.c.fi.j.e.ſecꝰ dic ſi ↄceꝛnebat fauorẽ pu
blicũ. ſic ĩtelłe.c.cũ dilẽa.Sõ.ð pt᷑ᷣ.?.c.uenerabi
li.. e¶ In eað gl.ibi ð tpᷣe ad tpᷣs.nõ gl.i eo
ꝙ 1ʒ ꝓcuratorẽ gnãlẽ poſſe ꝓrogaꝛ iuriſdictõʒ
de ipᷣe ad tps: qꝛ pt᷑ ꝓrogare mãdatũ ad ea q ſt
nicina mãdato. Ec nõ ẽt hꝰ ultimũ: qð iĩtellige
nt nõ ·i. c. ĩ cauf.S. de elec.⁊ hãc gl.qꝰ ad pᷣnci
pale dẽʒ tenẽt phi uin.⁊ pe.ſʒ gof. õ.niſi ꝓcnꝛa
tor hẽat gnãle mãdatum cũ libera.qð ur̃ placẽ
Inn. S. e.c.de cauſ.⁊ ſatis mihi plʒ. ar. hꝰ tex.
dixit tñ Moſti. ꝙ ſi dñs ſcit ⁊ n ↄdicit ſibi pᷣiu
dicar. Et nõ hꝰ:qꝛ facẽ̃ ꝓ hbis q̃ dixi.S.ĩ pᷣn. gl.
æ ĩ fi.gl.rõeʒ diuerſitatis int᷑ ipetratorẽ ⁊ reuʒ
gl nñ põit.ſʒ rõ pt᷑ eẽ:qꝛ ĩ ptate ĩpetratoris fuit
expᷣmẽ płes res ĩ ꝛpro iõ ſibi ĩputãdũ ſiñ expᷣſ
ſit. ſz reo ñ ẽ qͥd iputet᷑:cũ ipᷣe ñ ipetranit rpiũ.
iõ pt᷑ ꝛecõnẽire actorẽ ſuꝑ ꝛebꝰ ñ expᷣſſis:qꝛ du

rũ eẽt ꝙ voteſmoeneri 3 moleſtartorẽ non
poſſet iſurgẽ n gl. ki. ibi: qꝛ n hẽbãt iuriſdi
ctõeʒ ſuꝑ dãnis.nõ gl.ĩ eo ꝙ ſẽtit ꝙ excõicatio
lata a delegato occaſiõe rei ñ ↄpᷣbẽſe ĩ rpto ñ
iʒ de q iñ dic ut pleniꝰ nõ.ĩ.c.fi.ð pᷣb.nã hoc
dẽʒ n ꝓbat᷑ ut diẽ Inn. ⁊æ bñ: qꝛ appellatio fuit
fẽa cã nullitatis iſtiꝰ ſnĩe:ſʒ foꝛtc gl.nolnit ponẽ
cãʒ mediatã ⁊ ñ ĩmediatã nullitatis. Et nõ ex hꝰ
2 ex tex. ꝙ geſta poſt appellatõeʒ ab ĩterlocuto
ria ſunt ipo iure nulla:qꝛ ſi appellatio fnit legiti
ma ſuſpendit iuriſdictionẽ indicis:ut ĩ.c.ſi a in
dice de appel.li.vi.⁊ nide bo tex. huic ↄcordẽ
in. c.ſuꝑ qõnũ.S.e.ĩ fi. At dan
ni acta cãe rla
Bm olim. tiõis indicnʒ dele
gatoꝝ niolando aꝑuit non audit᷑ poſt
modũ õ illa.pᷣma ꝑs deciſe põit faciũ pᷣncipale
fa ibi:ueꝝ narrat culpã iſtiꝰ.b.t᷑tia ibi:qui poſt
modũ põit ipᷣius ↄfeſſionẽ ⁊ excuſatõʒ.q̃na ibi
ſane excuſatõig reprobationẽ. quita ibi:ſʒ ut cł
pe punitõeʒ HNõ pꝰ ibi: imo uerius delegãti
ꝙ ifeꝛẽs iniuꝛſã delegato ur̃ inferre delegãti eu
ius nices gerit. debet enĩ delegarꝰ honorari ob
reneꝛẽtiã delegãtis ⁊ facit iſte tex ꝙ ñn exhibẽs
reueꝛentiã nicerectoꝛi. ur̃ iniuriã impendẽ ꝛecto
ri cuiꝰ nices gerit. Et nõ hãc lẽam ꝓ ſtilo hodi
erno:quo cõir utunt᷑ delegati in eoꝝ mãdatis.
Secũdo nõ ꝙ iudices ðᷣlegati ꝛefeꝛẽtes ꝓceſſũ

1

—

ad ſuꝑiorẽ poſſũt referre ſub ſigillis eoꝝ ut ſic
euitet ſuſpicio falſitatis Nõ 3 3 aperientes
las alijs deſtinatas.peccãt eniʒ ⁊ poſſent puni
ri ꝑ ſuperiorẽ.ſed nõ ſunt ꝑ hoc excõicau:ut
dem uulgares falſe opinãt᷑. nam h̊ ut nides iſte
q uiolauit Eas iudicis nõ incidit ĩ excõicatiõeʒ
ſed ałr fuit punitus. Et nora ꝙ et ſi qs pᷣſumat
aliqd in Eis ↄtineri S ſe: nõ ꝑ hoc dʒ illas ſias
aꝑire.ſed aut nõ reciꝑe:aut receptas fideliteꝛ
pnrare. An auteʒ aperiens temẽ poſſit puniri
pena falli:dicã.j.ſupeꝛ glo. Nis ibi:melius
notauiſſet ⁊c.ꝙ qᷣs dʒ diligẽter nõre ea que ex
pediũt.⁊ ſumit᷑ h Vbũ nõꝛe nõbili quo quori
die utimur. æ nõꝛe.i. diligent᷑ ↄſiderar᷑? ad hꝰ
ij. q j. F. nõndũ. ¶ Nẽ nõ ꝙ nõ ð facili cꝛedi
tur illi qᷓ depꝛehẽdit̃ in aliquo culpabilis. nã
pᷣſumptio bõitatis que inheꝛet a nã tolliĩ 2 ob
fuſcat̃ ꝓpter accidẽs nature ↄriũ.ad hoc regn
la ſemel malus ⁊ qð ibi nõ. li. v. ¶ Nõ ibi in
quo peccauerit:ꝙ iudex inquantũ põt dʒ delin
quentẽ punire in eo in quo ðᷣliquit.et facit hec
la ꝙ ſi pars ꝑlegit claʒ atteſtatões inſcio iudi
ce nõ debeat amplius audiri illas. Idẽ ſi ali
qð inſtrumentũ uel libꝝ rõnum niſus ẽ niciare
Vñ nõ debet recipi probatio ſi nult poſtmoduʒ

illam ſcripturã reprobare:ut ſic puniatur in oo

ĩ quo deliguit.qð tene mẽti.⁊ fac᷑. c.ↄſtitutꝰ.j.
de teſti. ¶ In glo. in vbo ſigilla ibi: ranqᷓ; falſa
rius.nõ glo.in eo qð ſentit ꝙ aperiẽs lůᷣas alte
rius. põt puniri taniᷓ falſariꝰ.ſʒ Inn. alr nide
tur ſentire. diẽ ei Inn. ꝙ iſte mitius peccauent
q ſi falſaſſʒ ſigillũ uel ſi raſurã aliquã feciſſz in
inſtrumẽto.⁊ ſic loqᷣtur.c.olim alle.in glo.qua
ſi ſentiat ꝙ ille qᷓ niolat ſen corrũpit ſigilluʒ ur
legat lr̃as peccat ſiẽ ille qͥ falſat ſigilluʒ.i.appo
nir ſigillũ adulterinũ ⁊ ob hoc nõnter dixit hic
Pe. ꝙ iſte nõ debet puniri pena falſi: ſed arbi
traria. ar. c. ð cauſis. S. eo. Tene mẽti boc dẽm
2z cũ eo cõiter tranſeũt docto.ſʒ reperio. Oar.
ſpecifice attigiſſe de eo qͥ apit Ĩas pñtatas alte
rius:nũqͥd incidit in penaʒ falſi.⁊ diſtingnit:ꝙ
aut aperit lr̃as oſtendẽdo eas aduerſaꝛio mirtẽ
tis. ⁊ poteſt puniri ut falſarius.ar. bo.i.l.ij. §.
his qͥ depoſita.ff. ð falſ.ubi dr̃ ꝙ is qͥ vpoſita
inſtrumenta oñdit aduerſario icidir ĩ crimẽ fal
ſi. Et nota pᷣ ↄtra ꝓcuratores ⁊ aduocatos qui
plerũqʒ iuꝛa partis oñdũt aduerſario. naʒ poſ
ſunt puniri pena falſi ut ibi nõ. Aut aperit qs
ſas:nõ m̃ oſtẽdit adnerſario.⁊ tũc nõ punitur
pena falſi. ð quo uzẽ tex. ̊ naʒ papa dixit quod
noluit ipᷣm punire in eo ĩ quo deliquit.nec pu
unt eum pena falſi ergo nõ incidit in crimẽ fal
ſi. æ tene mẽni ad hoc iſtũ tex. ſic ĩtellectũ.ad id
.l. qui teſtin. ff. de fal.nam ſpãle eſt ĩ eo qui ape
ruit teſtmn clanſum ut puniat᷑ pena falſi ut ibi eꝛ
go aliud/dicendũ in eo qͥ aperuit alias lr̃as ma
xime p̃uatas nñ debet iſte puniri pena en
ria: ut hic. .ff. de cri. ſtellio. per tomũ¶ In gl.
in uerbo ꝓprio motn in fi. cõclu ſe ꝙᷓ delegat
pᷣncipis quãtumcũqʒ ꝓprio motu dataſ: poteſt

coürranoN

be ßoönicno emi ne

jedleinsß 9

Ino cſcenſorte eticen nn
nieſvo nmne ntgui r fn n

enihſhon gridan iorn moͤl
iſ gi ictitpruinu tinn gult
Ligi te ſunfmo id uſrblde
ipenritn ere ut bek n
nlenn ole pormoꝛie qi
plli let mbiie ebegnies ſoh op
ricoi pnict ienti te dg u gl.
mninile ſ oepelano d ti
focbii ſen ecche aid iaano cdtt
imiid ocie it dro chni,
ltigi ical mcini alk eiſf.
hdigiemcn ü cifenn⸗
Hſmo no oeiiſ irrſemn ffi e

liqſe beipele ggno pein
nnhh be geel ,rCa ipec nno
iſrelo⸗ß hoſcej tſoß appoi

t ürfinrir
ee It or me niti g hr ⸗
ſeſtecgicl,ſporin⸗
milſipcikete vde, il
he ⸗ — 8 noͤ ſi
ſan Npt buniiz
ehtlaſtoiſer i in
t uene e Mmaln uſtin
il ſ ncnoſgibll i at
S e Acilütl nide, f.
Ve c Appelntösinpt
unne nicit nit⸗
Wſſin epif ,r.
ſit⸗ klegſiie ang nh⸗
eimſri⸗
ngl r cogiſe⸗ eoſe⸗ n
imihni nitnon Ds

nas bo
1o ſcc
Locicx.n.
his men
ſoquoci
44 (oione
hec glo.
po
ed aged
bebu tau
re. iſt.. vbi
lccuor pot
ernt28.1
ſqoi alien
Oed doc 4
Jo. m. in.
Ad.c. Eee
iuncli ad
loncuis ſoe
ncdi ad al
in.l. wton.
ot zger pr
n cit. ct on
mandmämt.
An dlüdu
tü. Rjc
nonid. t i
nt voldit g
in quidald
cccleſia ſin
L in. . ſ g
glant no
us g ice
ndꝛi de mie
ucs ſa p
ndrdinonen
dom C r⸗
We ni dꝛde
üro

'p
j.ni an
qgo ar lxè
n b'ex.
han idi pin
1 in.gl.
nore t ren;
muons wuu
ü ſin eit
emi i)ii.
crzſſis:gr
Nſtmnore non
bidi mnd⸗
1 Noicrio
or iioĩ
b. ni bot
llanio nit
volon pone
Enõa b'
ſerlocoto
io wit egiti
micai
hoi xordẽ

eg 1 ng
— vchlgin Moͤren 8
n ti ſorpnob/ hone
ien ei Alnnf tatl
wi a epcſos iuiii
un in din Arblisni
umneridene,i Glitteb

cii pr ulsnmiu

nigtſhülf ien
mnnmunuin
cuene mntenenngtnitgft
ligſms utit mininnipi⸗
enocter nhlis en iis iiͤii
Ginſfum nu lbr fonnn nivehein
nicebe ain ntro u nntt
En npminprtremſtnunrre
wqnt ne nii tii ind,.
Et Orgoirfwotzlu bianzt
nnugeintpcſent penir igdſe
ümmii ri lmd g ner ⸗
un i ngrtingiant
zitihigünr inin ifſin
mmmtii in Nnen
Cmrgleintuſtein ihhn
lorixpun ihiihi eliiinl

ſthe
liachiennitcenin d
ii cn mmii
9Lniſecin

9

eſn en
e ht lin/
17 “
mi Meni gil

De offi. dele.

ex legitima cã ꝛecuſari:qꝛ pᷣnceps idubio nõ nf
nelle cãʒ ↄmitte ſuſpecto:ut ĩ.c.cũ int᷑ excep.
⁊ hy.c.poſtremo.j.ð appel.=.l.aꝑtiſſimi.¶.
ð iudi.nõ ob.c.nouit ðᷣ app.qꝛ loqtur in nudo
executoꝛe.? dic ut ibi. nec ob.l.alle.ĩ gl.qꝛ loqᷣt
in prefecto pᷣtoꝛio:a cuius ſnia ñ appellat ex p
uilegio ſibi ↄceſſo ꝑ imꝑatorẽ. tñ põt lupplicãi
nt i autẽtica bpeleo 5Hοα1ρα offe-z.
abet duoſ intellecꝰ pn
Oꝛam. cipales. ſᷣm pᷣmuʒ hoc in
tẽdit Delegatꝰ ſubðlegatũ college im
pediti ñ tenet᷑ admitter ſi i Epto ẽ cła ꝙ ſi am
bo ⁊c.ul alr fʒ aliũ itellectũ. Oelegatꝰ ñ tenet
admittẽ collegã ſibi adiunctũ ꝑ lr̃as ſurreptici
as:nec ipi ſubdelegatũ. Et ſũt qᷣnaʒ ptes. In
pma petitio ⁊ allegatio appellati. In fa ibi nũ
cius peritio ⁊ rñſio appellãtiſ. In tiia ibi iz eõ
replicatio appellati. In q̃rta ibi:ideʒ igit᷑ pnũ
ciatio auditoꝛis. In ꝗnta ibi: nos igit᷑: ꝓnũcia
ciatõiſ ↄfirmatio õ pꝰꝙ cleꝛicꝰ ↄpens no
mie alteꝛius ſi ñ ꝓbat bñ ð mãdato.tenet᷑ cauẽ
ðᷣ rato cũ fideiuſſoribꝰ.ſecꝰ ẽ cũ clericꝰↄꝑet no
mie ſuo. naʒ tunc eſt pᷣuilegiatꝰ.⁊ ſufficit pᷣſtare
tautõʒ ſub obligatõe bonoꝝ ſuoꝝ ut i aut᷑. ð ſã
ciiſ epi..ſi qs aũt ꝓ pecũiaria.⁊ ĩ aut᷑. gnalit
C. ð epi.? cle.iſta iñ cautio nõ ẽ ð ꝛatihabitoe
ſz ö pſequẽdo negocinʒ uſqʒ ad fi. ꝓur het᷑ in
ak gial ( Sedo n5 ꝙ lr̃e ꝓcuratoꝛie qñ
qʒ appellãt l̃e ðᷣ ꝛatibĩtõe.⁊ hꝰ:qꝛ ĩ eis ſolʒ op
poni cla ꝙᷣ dñſ ꝓmittit hẽe ꝛatũ ⁊c̃. ðᷣ qꝰuið gl.
i. c. otingit ð trãſac ¶ J nõ eꝙ capella nõ dʒ edi
ſicari ĩfra pochiã alteꝛiꝰ eccłie. ⁊ ſi ðᷣ facto edifi
cat:dʒ ðᷣmoliꝛi.ðᷣ quo dic nt ĩ. c.j.ð no op.nũ.
7 nide qð dixi i. c. ad audientiã ðᷣ eccłᷣ edifi.
N qno ꝙ cã olegat᷑ qʒ duobꝰcũ cła pᷣelectia
ut puta ſi ambo nõ poteꝛitiſ ĩteꝛeſſe:tu frat᷑ ipᷣe
ꝓcedaſ.uñ epᷣs ĩ hꝰẽ pᷣelectꝰ:qꝛ dato ĩpedimro
põt ꝓcedẽ ſine alio:ſʒ nõ ſic eõ. ⁊ ſolʒ appoi hᷣ
cla qñ alt᷑ ex ölegatis ẽ eps qñqʒ tñ hoc fallit:
ut i. c. cũ ſep. 5 e Ji ns 2 tene mẽti ꝙ cla ſi
ambo ñ poteꝛitiſ ⁊c. dʒ ĩtelłi ð ĩpotẽtia ꝑſonali.
nñ purificat cka ſi ipeditꝰẽ vᷣlegatꝰ ꝑ ſe.lʒ nõ ſit
impeditus ꝑ aliũ. 5 ibi raro uel nunq; ꝙ
diſpõ dʒ ĩtelli ut ðᷣ facili poſſit ↄtĩgeꝛe.ñ aũt ut
ꝛaro nel nunq; æ hoc faẽ ad multa nt ſic in du
bio vV̈ba intelligant in cãu otigibili. nã legel ð
bẽt adaptq ad ea qᷓ ſepe accidũt. l. nã ad ea ff.
legi ¶ Alltid nõ ſnia appellatõts limpł: 9
firmat᷑ ⁊ ſic hẽs praticã ꝓnũciãdi quãdo mib
actũ eſt de nouo:æ ſnia reꝑit᷑ legitie lata.ꝓ h
ij. q. vj.i fi. -.l. os. C. ð appe 20 dclara
tde gl. . op. ð pᷣn. c. ĩ eo ꝙ iſte cleꝛcꝰ ſcẽe· Aga
the fuit admiſſus ſine mãdato. naʒ ad agenduʒ
P alio nemo admittẽdus é: etiã ſi cauẽ uelit de
rato: ut in.l.nemo alieno nomiĩe. ff. ð ꝛe iur. ⁊ ĩ
c.]. ?⁊ qð ibi nõ de ꝓcuꝛa. So. gl. in pᷣn ſoluit
duobus mõis. p ꝙ iſte fuit admiſſus tanqᷓ; cõ
lũcta pſõa: qꝛ erat bñficiatus i illa eccleſia ⁊ ca
nonicus plebis ð poſtmo. cni ſubeſt illa capella
ſancte Agate. uñ ſicut admitti ↄiuncta ꝑſona

cum cautiõe de rato ad agẽdũ pꝛo ↄiuncto: ux
i. c. nõnulli ĩ fi.?æ qdᷣ ibi nõ.=. c.ex ꝑte decani ðᷣ
Nptis ⁊ i.l.ſed ad hec ðᷣ ꝓcura. ita admutitur
clericus uoles agẽ pꝛo eccłia in qua ẽ bñficiatꝰ
Iʒ nõ ſit rector. Et pro hac ſolutõe glo. põt ad
duci iex.in. c.ij. de penis.⁊ hanc ſolutionẽ tene
bis meii. extendit eniʒ iura ſuꝑius allegata: qꝛ
loquunt᷑ i ↄiunctis rõne ſanguis ut extendant
ad cõiunctos ciuili ſcu ſpũali ↄiuncnõe.⁊ facit
hec glo.pꝛo nõbili dicto Ci. in. l. exigẽdi. C. de
Pcura. ubi dixit ꝙ amicus admittiĩ pꝛo omico
ad agẽdũ ſine mãdato:pᷣſtita cantiõe ꝙ abſens
hebit raiũ.allegat.l.nemo dubitat. F. i. ff. ð he
re. iſti. ubi tex. inuit ꝙ is qui diligit᷑ frateꝛna di
lectiõe põt appellari frater. ⁊ facit tex. in. l.ueꝝ
in pn. ff.pꝛo ſocio. ubi dr ꝙ ſocietas ẽ qdã fra
ternitas.⁊ illð dẽm Ci. retulit Mar.i.l.ñ ſolũ.
F qui alieno.ff de ꝓcura. ⁊ trãſu ſimplr cũ eo
ed hoc dictuʒ mihi nõ placet nec vr̃ placere
Jo. an. in. c. nõnulli ð reſcriptis. nec do. an.in
d.c.ex ꝑte decani. Naã ut dixi iura que dicunt
piunctũ admittẽdũ pꝛo ↄiuncto:loquunt᷑ ꝓ cõ
iunctis rõe ſanguis uł affiniraris. vñ non ðbẽt
extedi ad aliã ↄiunctionẽ.⁊ uideĩ pꝛo hoc tex.
in.l.intori.C. ð neg. geſ. ubi inuit ꝙ amicꝰ nõ
põt ageꝛe pꝛo amico ſine mãdato. Itẽ facit iſta
lia ubi ponderat᷑ ꝙ iſte clericus hẽbat iſtrumè
ta cãe.nec oriebat̃ ꝓbabile dubiũ an habuiſſet
mandatũ:ut.j.dicã.vñ ſine iſtis iſtrumètis uel
alia pᷣſũptione nõ fuiſſet admiſſus. Ad ideʒ. c.
cũ.R.j.eo.ubi canonicus pᷣſumit᷑ amicus ocs
nonici.æ tñ nõ admittĩ ad agẽdũ ꝓ ↄcanõico:
ut uoluit glo.i. c. cũ. ¶O. ð ↄſti. Item ſpale eſt

in quibuſdã caſibꝰ ut poſſit clericus agere pro

eccleſia ſine mãdato.ð quibꝰ ĩi.c.cũ oliʒ ð teſti.
⁊ in. c. ſi qꝗ pᷣſbiteroꝝ ð re.ecc.nõ alie.eꝛgo re
gkłarit̃᷑ nõ admittit̃ ſin mãdato.⁊ foꝛte gl. ð hac
ſolutõe ñ ↄſiſa tꝛãſiuit ad faʒ ſolutionẽ: ut dica
mus ꝙ ideo iſte clericus fuit admiſſus:qꝛ dubi
tabat᷑ de mãdato.nã regła eſt: ꝙ ubi dubitatur
an aliqs ſit ꝓcurator admittit᷑ cũ cantioc de ra
tihabitione:ut in.l.i.C. de pꝛocu.⁊ bec ſolutio
bona. Et pꝛo declaratiõe ſcias ꝙ aut ceriũ eſt
quẽ nõ habere mandatũ:⁊ nõ admitti ad agẽ
dũ pro alio q;tũcũqʒ nelit caueꝛe.fallit in ↄiũc
ta ꝑſona que admittit᷑ dũmõ cã nõ reqrat ſpã
le mandatum.⁊æ ſic limita glo.ꝓ hoc tex.in.l.i.
ff.de mino.⁊ iõ ſi cã eſt ſpiritualis non admittit
ꝓ ↄiuncta:qꝛ vr̃ requirẽ ſpãle mandaiũ.qð ie
net ſpe.in ti.de ↄiuncta ꝑſona.ꝑ do.ð ro.ðciſ.
cxxx vj.tñ ſi dubitat᷑ an hẽat ſpale mãdatũ:ad
mittit̃ cũ cautiõe:ut eſt tex.nõ.i.l. ꝙ ſi de ſpali
.ff. de mino. tem ſcias ꝙ ↄiuncte perſone
nõ poteſt ſolui debitum:licet admittatur ut fiat
ↄdẽnatio ⁊ nt ſoluat᷑ ei qͥ poteſt ꝛeciꝑe:ut ẽ gl.
nõ.in.l.Vo ꝓcuratõi.ff.de ſolu.⁊ ibi p Haꝛ.
fac tex.ĩ.l.qui hoĩeʒ.ꝗ qui geneꝛ. ff.e. Aut ceꝛ
tũ eſt eũ he mãdatũ:æ admittit᷑ ſine cautõe:ut
in. d.c.j.aut dubitat᷑:⁊ hʒ locum quod.S.dixi.

7 ð hoc uide bo.glo.i.d. S.q alieno.⁊ ĩ.d.c.i.

¶ De offi. dele.

Si vo dubiũ ẽ qñ dẽ dubitari de mandato.nã
gl. iuriſ ciuił in d.l.j.quã młii ẽt moderniores
legiſte ſecuti ſũt diẽ ꝙ ſi qͥs aſſerit ſe ꝓcuꝛatoꝛc
2z aduerſarius negat:ꝑ negatõeʒ oꝛit dubiũ de
mãdaro: ut in.l.iij. C. qbꝰ ad liber. ꝓcla.nõ li.
NQuidã tennerũt oppoſitũ ⁊ ſentiũt maxiĩe cõit᷑
canõiſte h: qͥ uidet᷑ uelle ꝙ oʒ ꝙ ſubſit aliqᷓ pſũ
prio de mãdato ſiẽ erat h:qꝛ iſte clericus hebat
inſtrumẽta faciẽtia ad cãʒ.nã ex hoc oꝛiebat᷑ pᷣ
ſũptio ꝓbabilis ð mãdato.ad hoc nõ gl.i.l.ſi.
C. ð pac.ↄuẽ.tã ſꝑ do.æ notãt Ci.? Mal.i.l.

ſi qᷓ C. ð epi.⁊ cle.? hãc opi puto neꝛioꝛẽ. Ce

nẽtes tñ gᷣriũ mouebãt᷑:qꝛ traſactio nõ põt ſie
ri ðᷣ ꝛe dubia: ut in.l.i.de tranſac.⁊ tñ ſuffic ſo
la negatõ adueꝛſarij ut ꝛes dicat᷑ dubia: ut.i.d.
.l. iij. 2 i. l. poſt rem iudicatã ðᷣ trãſac. Item int
duo mala minus malũ eſt eligendũ.xiij.di,duo
mala. O(alũ aũt ẽ ſi ẽ ꝓcurator ⁊ ñ admiitit
2 malũ ẽ ſi nõ eſt ꝓcuratoꝛ ⁊? admitut᷑.ſʒ minꝰ
malũ eſt hoc ultio caſu:qꝛ ꝓuiſũ ẽ ꝛeo ꝑ cantõʒ
ſufficientẽ. Sʒ hec morina mihi ñ placẽt. Maʒ
qñ aliqͥd a reo petit᷑ n eſt aliq̃ pſũptio ꝙ reꝰ te
net᷑iõ ꝑ negationẽ ſuã res efficit᷑ dubia.ſʒ cuʒ
q́ᷓs ſe diẽ ꝓcuratorẽ:ẽ pᷣſũptio ̊ eũ:qꝛ facta ñ
pᷣſumũt᷑:ut ĩ.c.cũ in iure.sS.e.⁊ ĩ.l.unica.C.ð

mã.pᷣn. ⁊ ĩ.l. ꝓhibiiũ.C. ð iure fiſ.li.x.nec dẽt

credi alicui aſſumenti ſibi officiũ:ẽt ſi hẽar lr̃aſ
credẽtie: ut nõnt᷑ diẽ Maꝛ. in l.lutius ff.ð fide
iuſ.negacio vo aduerſarij cũ nẽiat ĩpugnãdũ
aſſerrionẽ iſtius qͥ aſſerit ſe ꝓcuꝛatoreʒ nõ dẽt
facẽ pᷣſũptionẽ u᷑ aliqueʒ gradũ ꝓbatõis ) ne
gãtẽ:qꝛ oꝛdiata ad ceꝛtũ finẽ n debẽt ꝑer̃ õriũ
effectũ:ut ĩ.c.maiores ðᷣ bapti.⁊ i.l.qð fauor̃.
C. ð leg. nec ob. ſʒ motiuũ:qꝛ ĩipnrãdũ ẽ ci q̃ñ
ↄpꝑet legitie.nec dʒ uni ↄſuli ↄiect̃a alteꝛiꝰ. xiiij
.q.v. vᷣniqʒ. Et uẽ õ hãc opi. tex.i.c.j.ð ꝓcu.⁊
h ĩ eo ꝙ põdeꝛat᷑ ꝙ iſte hẽbat inſtrumta cãe.?
iõ ↄcłderẽ ꝙ ubi ð mãdato ex ↄiectuꝛiſ orit᷑ ꝓ
babiliſ pᷣſũptõ ñ dʒ admitti qᷓ; ũcũqʒ uelit cauẽ.
Er unũ nõ qð põit Hal.i. d.l.ſi q̃ ĩ fi.dicẽs ꝙ
ſi qs affert mãdatũ ad ꝑres remotas ĩ quo dici
tuꝛ ꝙ ſemproniꝰ ↄſtituit titiũ ꝓcuꝛatorẽ:qð ſi
neget iſtũ eẽ illũ titiũ:pᷣſumẽdũ eſt ꝓ eo ex quo
hʒ inſtr̃m penes ſe z ꝓ hoc bñ faẽc gl.i.c.nõnul
li. . ð nſ ea gl.ibi:extĩabit᷑ inquãtũ
leſa ſit eccłia.nõ gl.iũcto tex ſingłr ꝙ ẽt in cẽu
ſpũali admittit᷑ qs ad agendũ cũ cautõe ſi dubi
tat᷑ ð mãdato:lʒ cautõ nõ ſit oĩno ſufficiens:qꝛ
cãʒ ſpũalem nõ põt qͥs extimaꝛe:ſʒ ꝓuiderur eo
mõ quo põt.ſ.ut ſatiſfaciat inqᷓ;tuʒ eccłia leſa ẽ
in eo ꝙ abſens n hẽt ratũ iudiciũ.Et diẽ hꝰho
ſti.ꝙ ꝑ nõ. hic ⁊ ĩ.c.ꝑ tnas ðᷣ arbi.fᷣuat᷑ ĩ curia
romana ꝙ admittit᷑ qͥſ cũ cautõe penali ad quã
ſe aſtrigit uolẽſ agẽ cũ fivᷣiuſſoribꝰ:niſi ifra ceꝛ
tũ tps dñs abſẽs ꝑ las patẽtes factũ ꝛatiſicet
2 ẽ hõa ꝓuiſio ut ſic a pᷣncipio taxef̃ qð ſolni
dʒ ſi dñs ñ ratificabit. j. ceꝛtũ tpᷣs. ¶ In eadẽ
gl. ibi:eriã ſi ille dicẽt ſe nelle ppare mãdatnʒ.
gl.allegãdo hdicẽ ut pʒ ex notatiſ ĩ. c.j.ð ꝓcu.
2 i.d. S. ꝗᷓ alieno.nã ſi uult ꝓbaꝛe mãdatuʒ nõ

cogit cauẽ ¶ In gl. ij i fi.nõ.bñ gl iũcto tex.
ꝙ quẽadmodũ ĩi reuocatõe ↄmiſſionis dʒ fieri
mẽtio ð ꝓceſſu ĩchoato corã pꝰ indice:ut i.c.i
ter ð re mar ga araulen pꝰ iudici. als lie
ſũt ſurrepticie. ¶ In gl. i vbo admutẽ noluit ĩ
fi. declara iſtã gl. ꝓut dicet ĩ ſe. gl ¶ In gl. i v
bo qð nõ ĩtelligit i fi.hec gl. ꝓcedit aliquãtulũ
itricate.ſʒ coll gẽdo qͥd bõi diẽ ⁊ cõia dẽa doc.
diſtigue poſt Jo. cal. ſic: cũ qᷓrĩ an ⁊ qn dᷣlega
tus poſſit ſubdelegare: ꝙ aut unꝰ ẽ dᷣlegatꝰ aut
płes. Si unꝰ:põt ſubdelegare ſẽꝑ q;tũcunqʒ ſit
ipeditꝰ:dũmõ nõ ſit ĩpedimẽtũ iuris:nt qꝛ al.ẽ
inhabil.ut ĩ.c.ſi pꝛo ðᷣbilitate.⁊ ĩ.c.paſtorał 5.
eo. Si aũt ſũt plłes.⁊ tũc aut aliqs ẽ ĩpeditꝰ ipe
dimẽeto iuris. ⁊ nõ põt ſubdelegaꝛe: utputa ſi ẽ
ſeruus uł furioſus uł qͥd ſile: ut i.c. ſciſcitatꝰ de
fpt. Aut ipedit᷑ ipedimẽto facti.⁊ tũc aut a pri
cipio fuerũt dati płes. aut unꝰ a pᷣncipio: z ali
fuit poſtmodũ adiũctꝰ. 2 calu ant fuit darꝰ ad
iũctus ꝑ las ſurrepticias.⁊ nõ põt ſubdelegar
ut h̊ fᷣm nnũ ĩtellectũ:qꝛ nec ꝑ ſe cognoſcẽ pot
Aut fuit adiũctꝰ ꝑ lr̃as nalidas. ⁊ tũc idẽ ac ſi
fuiſſʒ ðputatꝰ a pᷣncipio.⁊ tũc dicẽdũ ſiẽ dicã ĩ
ſequẽti mẽbꝛo qn a pricipio deputati ſũt płes.
quo caſu dic:ꝙ aut fuerũt deputati ſimptłr ſine
aliqᷓ cka.? tũc ĩpeditꝰ põt ſubdelegaꝛe ⁊ dᷣlegatꝰ
tenet᷑ admitteꝛe ſubdelegatũ:ut ĩ.c q;uis.s.eo.
als nõ nalẽt ꝓceſſus nniꝰ:ut ĩ.c.cãm mr̃imonij
.S. eo. Si ueꝛo ſũt deputati cũ cła. ⁊ tũc aut cũ
cła illa:uos uł alt᷑ æc.⁊ nõ tenet᷑ admittẽ ſubde

legatũ alteriꝰ:ut i.c.ſi plures 7. eo li. vj Clur

cũ cła ꝙ ſi ãbo ⁊c̃.uł cũ cła ꝙ ſi nõ oẽs.⁊ tunc
aut alter ẽ ĩpeditus ĩpedimẽto ꝑperuo.⁊ ñ põt
ſubdelegare: qꝛ purificata ẽ cha. Idẽ ſi ẽ ipedi
tus ipedimẽto tẽꝑali ⁊ ienitabili.ant ẽ ipeditus
ipedimẽto tẽporali ⁊ euitabili.⁊ tũc aut fuit de
putatꝰ cũ cła pᷣelectiõis:ut qꝛ fuit dictuʒ:ſi ãbo
nõ poteritis:tu frat᷑ epᷣe ⁊c̃.⁊ preelecius non te
netur admittere ſnbdelegatum alterius ipediti
ut ſic aliquid oꝑet᷑ illa cła.ſed alius nõ põt ꝓ
cedere ſine ſubdelegato iſtius pꝛeelecti: qꝛ hoc
iportat ↄmiſſio. Aut fuit deputatus ſimplr cũ

cła ꝙ ſi nõ oẽs.⁊ aut fuit facta ↄmiſſio appella

tione ꝛemota. ⁊ nõ tenet᷑ admitteꝛe ſubdelegatũ
impediti:ne uulneꝛet᷑ iuriſditio ſua.ar.in.c.ſuꝑ
qõnum. F. ſi ueꝛo.S. e. Aut fuit fẽa ↄmiſſio ſin
cla. ⁊ tenet᷑ admitiẽ ſubdelegatũ:qꝛ nõ põt dici
clauſula purificata in quo nõ eſt impeditus im
pedimento inenitabili. ⁊ placet mihi: qꝛ hic fuit
confirmata ſententia: qꝛ non tenebatr ad mittere
ſubdelegatum alterius impediti:cum fuiſſet de
putatus cum cła preelectionis. nec placet alins
ĩtellectꝰ: ꝓpter lr̃s ſurrepticias hoc ↄtigit:
qꝛ exceptio ſurreptõis debʒ opponi a pncipio
coꝛam ipſo delegato. als tenet qð agit᷑ nt dixi i
c. cetex ðᷣ Rpniſ Ireʒ index nõ poteſt oppo
nere de ſurreptõe: qꝛ hoc ſpectat ad partẽ que
põt hanc exceptionẽ remitter:ut in.c.ſter mo⸗
ſteriũ ðᷣ ꝛe iudi.æ uið ad mã; qð nõ.ſpe.i.ti.p
F. ſequit᷑.vV. ueꝝ cũ cã.ubi põit narias opionel

ininſostie bn
gicſriſebaedi

pftiniatteoriluep .) Aun
leſenlnho nodiii dej ic onid
e lenihi ni Et g in ſelgue
ſirsin ao ono itd oe u n
eioler ndi dtn ,95nub e gcel
õ
unhßs⸗AnaOts olir in oeni b
gie Cir vrotichr i nictaoz of
uniſtobna itOnin oo eng in
itiſeriu C n bi giſti d
ileloalign Co bis mnoc hi
nn rionoeni deicis g ido
nſfeinſis ſocio no nue irni pi teſiſi
ſtno genins coi c fis de re
dig niſiscrdi st min'
l mVeiſo o noclenej
inaimni ns croſ pit ei mcl
ſtmgrl. Plenn ginis ,c iieſte
miueni o o c attrund
difſonie ſtimss s
lniſti bocle lia ii d⸗ .
õ c.emen?
guffſci ci i o ,„
nlie ſſEneng der⸗
inani Earud Ren

oton
ſen nd
ſt 9 vd
rccipi
ditac.
Pum
Decũdt
ſnia
ticx
lis 11
de foe.
in d ſa
4 N'al
cventu 2
pincvlu::
ſeaws: ut
ind ger et
t ℳt an
mi oia. ?
nu b'daᷣ
ſemwlolin
ad mwo
intde
uOt 2
done ie
invere g
nicul'incd
c. venen
H. Kr
ſio nula⸗
Kra boe
cccti m
Mnii nal
gvo ꝛd ſi
hmnin
pori ſu e
diide
ünd
nsi.c.nd
Fineon

ue uihluginmhin t i iinlegi
lt fnmiitleni nmhe Cneled
rſtatin bfip niig tir irf
nuſß ontn 1 inho r ie leci f i
cnin nidv giih itho hnin ſi i
go cſiian ſritcpnmn npri
iiſci ticints hir ibiltgw rlg
mnti Mmner ſtllgni nicns en
s no mnii peeſno ni m ic in n noni
3to O ven ii cepneni ci a t ticantci
lallrmsilii tittomi ainn il
NGniiee micRginss eo n
heidächg nddium
ming iigelins heinid and 1nd
lwigezmen mienihn Mfihi
msmaininigitumiminin
ixſmin tihorii tainpit iin 1

,, Soeenöss rot tnt dunzſide
vnßͦcich ellſöhn inl

öprniis ufii Gjetethittars nit

urdninere hng inii
8 Icncdopeiii ll As 6 2
hr ir ihdet iſih llllinl

iehnnmg ſihli
pnu mſi. mdn nſſio nne

bddeznuniterns Uedt

¶ He ofſi. dele.·

circa hũc articnlũ.ſed reduci dñt ad ↄcoꝛdiã ꝑ
ſupradca. In glo. fi. in fi. nõ glo. ꝙ executio
ſnie petit uigore ſnie ↄfirmãtis ⁊ ñ ↄfirmate.⁊z
ſic infert ꝗꝙ executio ſpectat ad indicẽ ad quẽ: z
nõ ad iudicẽ a quo.ſʒ tu dic ut plene dixi in. c·
paſtoralis.i.F. pterea. S. eo. Abbas.

S Bm. R. canonicur.

Si reꝰ ad locũ indicis delegati ire nõ
põt:dʒ remouẽi ⁊ dari ſibi iudex ĩ alio loco. uł
plenius ſic. Locus ad quẽ ꝛeꝰſecure accedẽ non
pi:⁊ canõicꝰ i c ↄcanonici delegatꝰꝛecuſaꝛi po
icrit. Et pꝰ põit ꝓuiſiõis ⁊ mãdati cãm. ſo mã
daiũ ibi:mãdam¶ ¶ Mõ p ibi: ciuitatis ſue ꝙ
qs põt recuſare locũ nedũ ꝓpter ꝓpᷣas inimici
cias:ſʒ ẽt ꝑꝑ inimicicias ciuitatis ſue:qꝛ fõte lo
cus ẽ aduerſus ciuitatẽ ſuã uñ ꝛ0e ciuitatii locꝰ
n ur̃ ſecurꝰ ciuib ecũdo nõ ꝙ ↄcanoici di
cunt᷑ ſocij int᷑ ſe.? hac ðᷣ cã unꝰ ñ pt eẽ iudex ĩ
cã alteriꝰ ſine recuſatõe.nã ſocietas bʒ quoddã
ius fratfnitatiſ: ut i.l.uex.ff. ꝓ ſocio.Et nõ tex.
ibi ſocij:qꝛ largo mõ dicũt ſocij illi q̃ bi mãʒ
ſepe ↄueniẽdi ĩ unũ. Ex q infert᷑ ꝙ ſcholares
ſtates in eað domo pñt dici ſocij. nec nnꝰ poſſʒ
eẽ iudex in cã alteriꝰ.qd tenẽt h̊ doc.qꝛ docior
ſeu magt̃ nõ põt eẽ iudex ĩ cã ſui ſcholaris ſine
recuſatõe. Circa qð ſatis poſſet iſtari ꝑ aut᷑ha
bita. C. ne fi. ꝓ pa. ubi doc. bñt iuriſdictõeʒ or
dinariã ſuꝑ ſcholares fac ad mãm qð tetigi in
c.cũ ueiſſet ð iud ¶ In gl. ij. nõ. bñ gl.iſta: qa
quotidie ſolet allegari. Et pꝰ hẽs ꝙ canõicꝰ pt
eẽ teſtis pꝛo ↄcãonico.⁊ eadẽ ꝛõe dicas ꝙ ſcho
laris pt eẽ teſtis ꝓ ſocio ſuo.nã ⁊ frat᷑ pt teſtifi
cari pꝛo fre. ð quo plenius dico ĩ. c. lr̃as de pre
ſũp. Dic m̃ ꝙ in iſtis credit᷑ plus ł minꝰ fʒ q̃li
tatẽ affectõis. ðᷣ quo nide bo. gl.i. c. in lr̃is. ð te
ſti. x ii ꝑ Inn ¶ Secũdo nõ ꝙ ꝓ modica cã
index por recuſari ¶ nõ ꝙꝙ crioſi pnt eẽ iudi
ces. nec pnt repelli ptextu crimis.ſecꝰ ĩ teſte

rõe diuerſitatis niðᷣ qðᷣ nõ.ĩ. c.ſi celebrat ð . —

excõ.mi.⁊ qð dixi ĩ.c.ſciſcitatus v xptis è n
glo. fi. ibi:nõ ſtat hodie illis. dicũt doc. ⁊æ meliꝰ
imo ſtat. ⁊ loquũt ĩ cã cꝛĩali epi pᷣſb yẽi ⁊ dia
cõi: ut ĩ.c. ſi ãt. xv.q.vij. Er dic ut ibi. In eað
gl. ibi: ð pali gẽa. æ banc tʒ Inn. nã papa pꝛoni
der reo remouẽdo primũ indicẽ ad uotũ ſuum
7 dic ꝙ ð ſtilo curie ẽ ut det iudex poſtulatus ꝑ
partẽ:miſi aduerſarius odicat.quo cãu quelibʒ
ps eligit nnũ: æ curia dat terciũ:ut nõ.i.l.obi
uandum ff. de indi. Abbas.

. Si man
Bm cõtingat. Si men
ci delegato nt illũ abſoluar q dicit ſe ĩ
iuſte excõicatũ añ probatõem illũ abſoluẽ dʒ. ſi
aüt dicat excõicationẽ nullã:pꝛobatõʒ nullitatiſ
añ pꝛonũciateʒ admirtet. Cõis diſio. Fa ibi: ad
qð. qᷓ ſubdiſtiguit᷑:7 mẽbra patẽt ¶ Nõ p du
as reglas ex textu: qꝛ ↄquerẽs de iniuſta excõi
catõe dʒ añ oĩa abſolui iux foꝛmã eccle. ſ. .pſtita
cautoe ꝙ ꝑebit mãdatis eccłe:ut i. c. ex ꝑte ð vV.

ſig. ⁊.c.ex tenoꝛe.e.ti.⁊ ſᷣm foꝛmaʒ q̃ hẽmuꝛ ĩ. c.
a nobis el.ij. i fi. ⁊ ĩ.c. cũ deſineres ð ſẽ.ex. hãc
regulã limita niſi excõicator uel is ad cuiꝰ peti
tiõeʒ excõicatio lata fuit nellʒ ꝓbare excõicatio
ne fuiſſe latã ꝓpter offẽſam notoriã. nã tẽ non
dʒ abſolui niſi pus ſatiſfaciat:dũmõ ꝓbetuꝛ ex
cõicatio:ut ꝓbat᷑ i. c. ſolet dð ſen. ex. li. vj.⁊ i.d.
c.ex ꝑie.⁊ idẽ dic ubi excõicatio qf̃ lata ꝓpter
notoꝛiã ↄtũaciã:ut ĩ.c. nenerabilibꝰ i. F. ſecꝰ de
ſen. excõi.li. vi.⁊ ſic limita iſtũ tex. Scðdᷣa ꝛegla
eſt ꝙ ubi qͥs ↄqueꝛit̃ ð excõicatiõe nulla:deber
recipiꝓbatoes utꝛiuſqʒ ꝑtis ſuꝑ nullitate ? uali
ditate. ? qꝙᷓ iſte tex. poat duo exẽpla nullitaris
Mꝛimũ cũ ꝓponmit᷑ lata pꝰ appellatõeʒ legitiaʒ
Decũduʒ cũ error intolerabi is alle gat expᷣſus
iĩ ſnia.quibus caſibꝰ idubie excõicatio ẽ nulla:
ut ĩ. c. ꝑ uas.j. ð̊ ſen excõ. Idem iñ dicẽdũ in
alijs caſibꝰ in qbꝰ excõicatio allegaꝛct nulla ea
dẽ rõe. Et multos caſus nullitatis uide ĩ gl. i. c.
pnti ð ſen.excõ.li.vi Rõ ntriuſqʒ regule ẽ. nã
in pꝰ caſu nõ admittit᷑ ꝑ pᷣus ꝓbatio cũ i omẽʒ
euentũ abſolutio ſit ĩpetꝛãda.ex quo pſupponit
ninculũ: æ fruſtra expectat᷑ enẽtꝰ cuiꝰnullus ẽ ef
fectus:ut h. Rõ fi caſus E: qꝛ ꝓbata nullitate ñ
indiget abſolutõe.ſecus ꝓbata ualiditate. et iõ
ut ↄſtet an ĩdigeat abſolutõe dʒ admiti ꝓbatio
añ oĩa.⁊ ꝑ hꝰ declarat᷑ ſuꝑficialr totꝰ tex. Et li
mita hꝰ dẽm ultimũ niſi ꝓponẽs nulliratẽ petat
ſe abſolui ad cantelã pᷣſtita cautõc. nã tunc fien
da eſt abſolutio añ oẽm ꝓbarõe ut i. d. c. ſolet
iĩ fi.?.d. c. uenerabilibꝰ ꝓpefi. Oõ ꝙ excõi
cator admittitp defenſiõe ſue ſnie:ſiue nelit eã
ꝓbare iuſſã ſiue latã añ appellationẽ. ⁊ vr tex.
inuere ꝙ excõicator ſit nocãdus cũ examiat᷑ ar
ticulꝰiuſticie nel nullitatis. ð̊ quo nide bo.tex.ĩ
c.ueneꝛabilibꝰpoſt pᷣn. ⁊ nis bo.gl.i.c. ſacro ĩ
vſi. ↄſtiterit. J. ð ſen. excõ ¶ Itẽ nõ. ꝙ excõica
tio nulla nõ indiget abſolutõe ſecꝰ ſi eſt jinſta.
Et ex hoc ĩfert̃ ꝙ excõicatio ĩinſta ligat qꝰ ad
eccleſiã militãtẽ. als nõ fieret abſolutio:ſed ad
mitiẽnt᷑ pꝛobatões ĩiuſlicie:ſiẽ admirrũt qñ pꝛo
ponit᷑ nulla.uñ euidet᷑ probat hec la driaʒ eſſe
quo ad iſtã eccliam militanteʒ an excõicatio ſit

nulla an ĩiuſta. Dico tñ ꝙꝙ ubi probaret᷑ iniuſta

potiꝰ ſit q̃daʒ ꝛelaxatio qᷓ; Va abſolutio: ut pꝛo
bat᷑ ĩ. d.c.ſacꝛo.⁊ ibi ꝑ Hoſti Ouaꝛe aũt tene
at iiuſta excõicatio pꝛoſeq̃ẽ h̊ Gof.ſed dixi lati
us ĩ. c. ab excõicato ðᷣ xpt᷑.⁊ dic ut ibi Nõ ĩ
v. in eo:⁊ tene mẽti ꝙ excõicatio nulla põt di
ci iiuſta:ita ꝙ nullitas ↄpᷣhẽdit ĩ ſe iniuſticiam.
2 colligit᷑ ex tex hoc mõ nam prio feẽ mẽtionẽ
qñ q̃s aſſerit ſe excõicatũ.⁊ ſub iſio mẽbꝛo pꝛo
ſequit᷑ qñ pꝛobat᷑ erroꝛ ĩtolerabił ĩ ſnĩa expreſ
ſus: ut ĩ. v. niſi. nã cxceptõ eſt ð ↄtẽtis ſub zgla
nt nõ ꝑ gl.ſuꝑ Nica ðᷣ ꝛe. iuꝛ. li. Vj. Et ex hꝰſin
gularit᷑ infeꝛt᷑ ꝙ ſi pꝛopono cxcõicatõẽ ĩiuſte la
tam:⁊ eã poſt modũ pꝛobo nullã:dẽt index ap
pellatõis ſꝑ nullitate pꝛonũciar̃:qꝛ ſi ĩinſticia ſin
ſpẽdit id quod ẽ nalidũ:æ deuoluit ad ſupioꝛc
foꝛiiꝰ qð ẽ nullũ.pꝛo hꝰ. c.dilecto. qð ibi nõ.

8 app.? eſt. bo. tex.i.l.carmelia pia.ff.ðᷣ iu.pa.
2 ibi ꝑ bar.i.l.cũ qͥdã.ff.fa.her.⁊.i.l.ſi expſſiʒ
.ff. ð app ꝗᷓ iura ꝓbãt ꝙ a ſnia nulla appllari
põt. ¶ Mõ ibi parent̃ expᷣſſuʒ ar. ꝙ ad hut ex
cõicatio ſit nlła ꝑꝑ erroꝛẽ dʒ erroꝛ eẽ expᷣſſus ĩ
ſnia. ðᷣ quo uide pᷣ archi.in.d.c.uenerabilibꝰ z
qð dixi ĩ.c. int᷑ cer̃a ð app¶ ltio nõ iũcta gl.
ĩ v. nibilominꝰꝙ nõ dʒ qͥs admitti ad ꝓbandũ
qð ꝓbatũ nõ relenat.⁊ ad hꝰ quotidie ſolet al
legãi iſte tex. fac̃.l.ad ꝓbatõeʒ.C.ð ꝓba.⁊ i.l.
nec natales. C. eo ¶ In gl. j. ibi:nec ẽ nex qðᷣ
dẽ. nõ ſinglꝛ iſtã gl.uſqʒ ad fi.qꝛ neſcio eã alibi.
Cx q̃ ifert᷑ ꝙ teſtes ntriuſqʒ ꝑuiſ orij tũc ꝛducũ
tur ad ↄcoꝛdiã pᷣſumẽdo actũ gemiatũ:cũ ꝓba
tões ſũt eq̃les. Si Vvo ꝓbatioes nnius ſt melio
res qꝛ teſtes ſũt meliões:uł dicũt viſiłiõa n fit
illa ĩteꝛptatõ:ſʒ ꝓnũciat᷑ ꝓ meliꝰ ꝓbãte.⁊ ideʒ
tʒ h̊ Inn. ð quo uide qð latius dixi ĩ. c. cũ in ðᷣ
teſti. diẽ ẽt h Inn. ꝙ ſ teſtes ntriuſqʒ ꝑtis rdu
cat᷑ ad ↄcoꝛdiã ꝑ młtiplicitatẽ actꝰ.m int᷑ reſtes
unius ⁊ ↄfeſſiõeʒ alteriꝰnõ fit ↄcoꝛdia.20: qꝛ 9
feſſio tin nocet ↄfitẽti.ñ aũt ꝓdeſt:qꝛ ñ põt qͥs
ꝓ ſe ↄfuẽi:ſʒ ↄ ſe ſic:ur xiiij q.iij.ĩ pᷣn. ⁊ ĩ.l.ð
etate.ff. ðᷣ int᷑.act.Exẽplũ ſi ꝓbatões epᷣi hẽꝛẽt
ꝙ excõicauit añ appellatõeʒ:ſʒ excõicatꝰ diẽ ꝙᷓ
poſt appellatõeʒ ñ fiat ↄcõdia ut pᷣſumat᷑ fuiſſe
biſ appellatũ. ſecꝰaũt eẽt nbi excõicatꝰ ꝓbarʒ ꝙ;
poſt fuiſſʒ excõicatꝰ:ut.ĩ.d.c.cũ tu. Iteʒ q ad
ꝓboſitũ gl.rñdet Jo.an.⁊ afr:ꝙ iõ epᷣſ admit
tit᷑ ad ꝓbandũ excõicatõeʒ fniſſe latã an appel
latõʒ:qꝛ ꝑ põnes ⁊ rñſiões ⁊ ꝑ introgatõeſ po
terit ꝓbari ꝙ ſeł rin fuẽit.appellarũ ⁊ ſic ceſſa
bit pᷣſũptõ actꝰgemiĩati:ut ĩ.c.cũ Joãneſ ð fi.ĩ
ſtru.¶ In gl. i. v. nibilominꝰ.nõ ex hac gl.duo
ſingłarit᷑ pᷣmũ ꝙ ſi index admittit exceptões ⁊
ipᷣiꝰ ꝓbatõeʒ q̃s ipᷣe n ðbebat adminẽ:teneĩ pꝰ
modũ ꝓnũciare fſ̃m illas ꝓbatõeſ.ał ꝑs excipi
ens hr̃et iuſtã cãm appellãdi:niſi cũ ꝓteſtõe in
dex admiſiſſet:utputa ſi ð iure deberẽt admitti
7 nõ ałꝛ. Jo. an. ipugnat hꝰdẽʒ gl. dicẽs ſe nõ
nidẽ ſuꝑ quo fundet᷑ iſta appellatõ:ex qꝰ excep
tio ex ſui nã nõ ↄcludit.põe exẽpluʒ.reꝰexcipit
ʒ actorẽ ꝙ nõ ðbeat admitti ad agẽdũ:qꝛ ẽat
excõicatꝰmĩoꝛi.iudex fõte ꝑ iperitiã ad miſit ex
ceptõem ⁊ ꝓbationẽ. fʒʒ dẽm gl.index debẽt re
pellẽ actoꝛẽ.qð ur̃ iniuſtũ ſᷣm eũ:cũ exceptõ ñ
ↄckłdat:⁊ ſi ꝛeꝰ dicẽt indici:q̃ᷓꝛe me admiſiſti ad
ꝓbãdũ:pt̃ iuderx dicẽ:⁊ tu q̃re te ĩgeſſiſti.nã cłᷣ
pa ↄpenſãda eſt l.ſi ambo.ff.de ↄpẽſa.⁊ ĩ.c.in
telleximꝰ adul. Itẽ iudex põt ꝛeuocax iteꝛlocn
toꝛiã ſuã iinſtã:ut ĩ.c.cũ ceſſãte ð app.⁊ i.l.qð
iuſſit ðᷣ re iudi.nec ſi appellet᷑ index appellatõis
dʒ ꝓnũtiare ꝓ appellãte:ex quo execeprõ nõ cõ
cludit itentũ ſuũ.⁊ cũ Jo.ã.ↄĩt᷑ trãſeũt B̊ doe.
Sed ego ſaluãdo utriuſqʒ dẽm ſ.gl.?æ Jo. an.
diſtinguo ſic:ꝙ aut exceptõ ex ſui nã ñ ↄcludit
2 ꝓcedit opi. Jo. an. aut exceptõ ex ſe ↄcludit
ſʒ nõ debebat admitti:qꝛ ipᷣe incompetẽti pro
poſita ⁊c̃.⁊ tũc ex quo fuit admiſſa ? ꝓbata dʒ
ſm eũ ꝓnũciari.als poſſet appellari:ut ſingła

¶ De offi. dele.

rit᷑ diẽ bec gl.quã ſic ĩtellectã neſcio alibi.⁊ po
no multiplex exẽplũ.pꝰ cum executionẽ ſnie
que trãſiuerat ĩ rem iudicatã opponit᷑ exceptio
iniuſticie: æ ꝓbat᷑ certe lʒ nõ debuiſſet admitti:
exquo tranſinerat in rem iudicatã ur ĩi. c. cũ int
monaſteriũ de re iudi.iñ ex quo ð facto fuit ad
miſſa:dʒ iudex ꝓnuntiare ſuꝑ iniuſtitia de qua
cognouit. hoc ſingnlariter noluit Inno.i.c. cũ
dilecta de Gyptis.et in. c. cũ Mertoldus ð re in
di. qꝛ de ea re de qua index cognonit ꝓnuntia
re debet: ut ĩ.l.de qua re.ff. de iudi. æ. c. cũ ſnꝑ
de can poſſ.⁊ ꝓprie.⁊ tene mẽti hoc dictũ.Ex
quo hẽs caſum in quo ſnia retractatur pᷣtexiu
iniuſticie: lʒ tranſiuerit in rem iudicataʒ. ⁊? uide
aliũ cõſikem caſũ ꝑ Inn. i. c. qꝛ pleriqʒ de imu.
eccle ubi nõnter diẽ ꝙ ſi ꝑ confeſſionẽ ꝑris nic
tricis ↄſtat ſniam eſſe iniuſtã debʒ iudex eaʒ re
tractare:nõ obſtãte ꝙ tranſiuerat in reʒ iudica
tam. Ex qᷣbꝰ potes colligẽ nõbilẽ iheoricaʒ 2
ſemꝑ mẽti tenẽdã ꝙ ſi ð pᷣſumptionẽ inris ⁊ de
inꝛe de facto admittit᷑ ꝓbatio in Srium:patien
te eo cuius ĩteꝛeſt: debet a tali pᷣſumptiõe peꝛ ꝓ
bationẽ priam recedi. Idẽ qñ de ↄrio cõſtat ꝑ
ↄfeſſionẽ ꝑtis cuiꝰ ĩteꝛeſt.⁊ hoc ultimũ ꝓbãt le
giſte in autẽ. ſed iam neceſſe. C. de donat᷑.ane
nup. Done aliud exemplũ:cũ poſt publicatas
atteſtatiões admittit᷑ exccptio ⁊ recipit᷑ ꝓbatio
directe oria pᷣme ꝓbatiõi.nã lʒ a pᷣncipio nõ ðᷣ
buiſſet admitti ꝓpteꝛ ꝑiculũ ſubornatõis teſfiũ
ut in cle. ij. ð teſti. 2. c. fraternitatis ð teſti. Tñ
ex qꝰfuit admiſſa dʒ ualẽ:ꝛ tacite põt recedi a
pnblicatõe.ad hoc qðᷣ nõt Jo.an. in d.c. frateꝛ
nitatis. Idẽ putarẽ in qualibet exceptõe dilato
ria que de facto fuit admiſſa poſt litẽ ↄteſt. vñ
in his ⁊ ſiłibus caſibꝰ optime põt ſalnari dẽm
huius glo. Scᷣm dictuʒ nõ.qð colligit̃ ex hac
glo. eſt ꝙ index qui dubitat an exceptio ſit ad
mittẽda:nel ne debeat eã admittẽ cũ ꝓteſtariõe
ſi ⁊ inq;tum ð inꝛe ſit admitiẽda ⁊ non aliter.⁊
hoc hodie muliũ inualuit in pratica.⁊ idem ĩ ꝓ
batione ᷣm gl. Ande ĩ articulis ⁊ interrogato
rijs iudex ſolet dicẽ admitto: ſalno iure impti
nentiũ ⁊ nõ admittẽdoꝝ. hic hoſti. format quo
