tus canonicatus.pro hoc facit optiĩc.c.tranſla
to. S „0, Jnolt. v. ꝑciperẽt ibi ſimoniacuʒ
fuiſſ¶M. bene gl. ꝙ ſi receptus ĩ canonicuʒ
facit pactũ ut nihil oĩo petat ꝛõne canonie cõ
mittit᷑ ſimonia.ſed nõ probat᷑ ꝑ tex.quẽ glo.al
legat:ſed optime facit.c.ꝑ tuas.iij.de ſimo. et
declarat ut.S. dixi ¶ In fin. glo. loquitur ali
quãtulũ obſcure.ſed forte uoluit intelligere ut
iutelligit Inno.qꝙ canonici fecerunt ſtatutũ ꝑ
ſe ut ꝛecipiendi ultra numerũ nihil percipcꝛẽt
de canania.nam ſiue ſtatutum ſit bonum ſiue
ſit malũ nõ ↄmittitur ſimonia fʒ eũ = bñ quia
cum nullo ſit pactũ:nec ex ſola editione ſtatuti
nẽdit᷑ aliqd ſpũale qꝛ nẽditio nõ ↄſiſtit ſine p
cio in.ꝗ.preciũ.inſti.de empti.⁊ uendi.Sed ſi
c i

We reſcrip. 2

ſtatutũ legeret᷑ ipᷣe receptiõis in canonicũ quo
cauet᷑ ut aliqd det᷑ uel ꝓmittat᷑ ⁊ recipiẽdus ꝓ
mitterct obſeruare tũe:bñ ↄmitteret᷑ ſimonia.
qð bñ nõ.nã f ʒ hoſti.ſicut cõſuetudo nõ excu
ſat:ita nec ſtatutũ..de ſimo.ueniẽs.⁊.c.nõ ſa
tis.⁊ ĩtellige ſᷣm Moſti.qñ ſtatutũ nutriꝛet pꝛi
uatũ ↄmodũ ⁊ ipale ſecus ſi publicũ ⁊ ſpũale.
⁊ ꝑ boc dẽm dicũt hic doc. canonicos nõ excu
ſari ſi exigunt aliquid tpale a nouit᷑ ꝛecipiendo
ſeu tecepto diuideẽdũ ĩteꝛ eos.ſecꝰ ſi nẽit appli
candũ alicui oꝑi puta ꝓ bono fabrice ulł alteꝛi
us utilitatis eccłie hoc dẽm plʒ mihi rõne ↄſue
tudinis nõ rõe ſtatuti.allego tex. aꝑtũ.i.q.iij.
cx młtis ubi tex.quẽ neſcio alibi dic nil debeꝛe
exigi a bñficãdo ẽt ut illð ↄuertat᷑ ĩ fabricã uł
aliã utilitatẽ eccłic ne bnfi uideant᷑ pcio ↄeedi
Sʒ dices tu q̃re ualʒ potiꝰ cõſuetudo ꝙᷓ ſtatu
tũ.dico ꝙ ſtatutũ nõ hʒ pᷣn noluntariũ: ſʒ ne
ceſſiratiuũ.⁊æ paria ſunt petẽ expꝛeſſe uł cũ edi
tiõe ſtatuti:ſʒj cõſuetudo habuit pᷣnꝰ nolũtariũ
nã ex pietate uł libẽalitate potuerũt recepti no
niter aliquid dare utilitati eccłie applicãduʒ.=z
ex iſtis obligatõibꝰ uoluntarijs poterit induci
laudabił ↄſuctudo:ſic ĩtellige tex.nõ.i.d.c.ad
aplicã ð ſimo. Et uide qð ibi dixi ⁊ tetigi ĩ.c.
iacobꝰ. e.ti.diẽ ẽt hic Inno.ꝙ ſi nihil petereĩ
uł ꝓmitteret᷑:ſʒ receptꝰ aliquid ſpõte dat cano
nicis eccłie ñ ↄmittit᷑ ſimo.lʒ ibi ſit ſtatutuʒ ali
quid exigens.qð nõ.ꝓ hoc fac̃.c.ſi qõnes de
ſimo.⁊.c.ↄſuluit.ð uſu.⁊ ſic ur̃ ꝙ tpᷣe qꝰ qs ꝛe
cipit ſpũale põt dare ſponte aliqᷣd tpale:ad qð
uide tex:nõ.i.q.i. emẽdari.¶ ¶ N gl. ĩ v. indu
ſtriã.nõ.fi.gl.⁊ ꝑ clariora vba diẽ hoſt.ꝙ ſi ꝑ
iduſtriã canonicoꝝ augmẽetant᷑ pᷣbẽde qð ſuꝑẽ
cedit eis.ſʒ ſi bõa capłli augmẽtant᷑ põt ẽt aug
mẽtari pbẽdaꝝ numerꝰ:ut hic q̃ſi in cõibꝰ red
ditibꝰ nõ referat vñ ꝓuẽiat augmẽtum. Ego
crederẽ ꝙ ẽt ex pᷣbẽda ſingłari poſſz aliqd ſub
trabi ſi aliqͥd ſuꝑẽ ex neceſſitatibꝰ ipſiꝰ canoni
ci. ut qꝛ pᷣbẽda młiũ abũdat ꝛõ qꝛ bõa pᷣbẽdaꝝ
ſũt cãonici.⁊ eccłie ⁊ cãonici poſſidẽt nõ iure
ꝓprio.ſʒ ecclie ut.xij.q.i.⸗ .fi.cũ.c.ſe. ſi eꝛgo
una pᷣbẽda młiũ abũdat ⁊ alia ẽ młtũ rẽuis pt
epᷣs cũ caꝰ ex pbẽda abũdãti ſupplẽ deſectum
tenuis.ſiẽ ex bõis uniꝰ ecclie põt ſupplẽi altẽi
ut ĩ.c:i.de re.ec.ñ alic.li.vj.nec ẽ e.
duſtria cãonici:qꝛ ad hoc tenebat᷑. ¶ INtẽ ſuꝑ
flnũ dʒ ðputari ad piã cqʒ ut ĩ.d. ..fi.g ſi fiat
deputatio ꝑ epʒʒ æ camõ pᷣdẽo ↄuerti᷑ res ad
uſũ deſtiatuʒ. ¶ In gl. in v. ad pᷣbẽdas.i fi.te
ne hãc ultiaʒ ſo.gl.⁊= cã vᷣclara ut nõ.gl.i.c.ij.
5 ↄcel. pbẽ. li. vj ¶ Et oclude ꝙ ſi ꝓmitteꝛet
canonicatꝰ uł pᷣbẽda nõ ualʒ ꝓmiſſio ut ĩi.c.ij
de ↄceſ.pᷣbẽ.Sʒ ſi qͥ ð pnti ꝛccipit᷑ ĩ cãonicuʒ
2 ꝓmittit᷑ ſibi ð ꝓxio uacatura tʒ receptio: qͥa
ius cãonie ẽ qſitũ ð pnti ⁊ dʒ hr̃e pᷣbẽdã uaca
turã nõ rõe ꝓmiſſiõis:ſʒ canonicatꝰ hiti.⁊ iſte
ĩtellectꝰ hꝰ.c¶ In gl.ĩ V. ultra nũeꝝ.nõ.gl.
ad quã quotidie fit remiſſio cũ q̃rit᷑ an recepti
ultra nüeꝝ debeãt hr̃e ſtallũ ĩ choꝛo nocẽ ĩ ca

diſtribntões quotidianas ⁊ alia q ſoliti ſt᷑ cão
nici reciꝑe.⁊ ultra gl.reꝑiũt᷑ alie opiones uqie
Inno.⁊ Cõpoſ.ð diꝛecto ſequũt᷑ ↄõriam opi.
Hiſtiguũt.n.ꝙ aut ĩ loco ẽ ↄſuetudo ꝙ cano
nicꝰ ĩſtallat᷑ tẽ ad limites iſtallatõis ↄſeqt᷑ uocẽ
ſi fuẽit iſtallatꝰ ĩ choro hebit ea q ſũr chori. ſi
i caꝰ hẽbit ꝗᷓ ſũt de caꝰ.ſi aũt no ſubeſt cã ſiue
ↄſuetudo iſtallatõis dicũt ꝙ eo ipo ꝙ recipi
ſeu iſtituit᷑ hẽbit plennʒ ius cãonie:qꝛ liʒ ipalia
nõ trãſferant᷑ ſine traditõe.ut.l.traditõibꝰ.C.
ð pac.ſecꝰ tn ĩ ſpũalibꝰ.ꝓ q uide bo.tex.i.c.
ſi tibi abñti. de pbẽ.li.vj. Jo.an.diſtiguit ĩteꝛ
receptũ auctoritate ſuꝑioris ⁊ receptũ uolũta
te capłi.pꝰ cãu receptꝰ nihil ↄſequat᷑.: dʒ hꝛe
uocẽ ĩ caꝰ ⁊ diſtributõcs ⁊ ſi ¶ Et ſit rõ diuẽ
ſitatis. qꝛ ſubuenit᷑ ei ꝗͥ ĩ ncceſſitate cõſtitutꝰ ẽ
ut ĩ. c. ab arbitris.⁊ ibi glo.de offi.dele.li.vj.
Jo. ð lig. hoc ĩpugnat:qꝛ piguiꝰ ius hnt f̃cep
ti auctoritate pape q; caplłi ut pʒ i.c.hi qui.de
prebẽ.li.vj.do.de ro.deci.ccccliij.dicũt ꝙ de
ↄſuetudie curie approbatuʒ ẽ ꝙ iſti recepti ul
tra numeꝝ nibil ĩteriʒ ꝛccipiãt:qꝛ nõ hnt plenũ
ius.qnimo talis canonicatꝰ uacat poſt collatio
tionẽ prebẽde ſibi factã cui ẽ ãnexus canonica
tug. loquunt᷑ tñ de receptis pape auctoritate.
¶ Do. an .diſtinguit ꝙ aut papa mandat ali
quẽ recipi cũ plenitudie iuꝛis canonicał ut ĩ.c.
dilectꝰ filiꝰ.de prebẽ.⁊ ĩ.c.ꝓpoſuit ð ↄceſ.pꝛe
ben. qꝛ tũc talis dʒ hꝛe oia. Aut madauit iſtũ
ſimpkłr recipi ultra nũeꝝ.⁊ tũc ꝓcedit opio gl.
aut qs recipit᷑ auctoritate capłi:⁊ tũc dʒ talis
oĩa iura reciꝑe ⁊ ↄſequi.ar.hic.Credo ꝙ iſta
qõ depẽdeat a deeiſiõe alteriꝰ qõnis an.i.ꝑ ꝛc
ceptionẽ ultra nũeꝝ frangat᷑ nũerus.nã ſi nüe
rus frãgit᷑ nõ uideo q̃re iſte receptꝰ nõ dʒ oĩa
hr̃e ſ nõ heat prebedã.nã hre uocẽ ĩ caplo ⁊.
ſtallũ ĩ choro ⁊ diſtributões quotidianas non
ſũt. ita neceſſaria ad pꝛebẽdã:ſʒ ad canonicatũ
nã a pᷣnꝰ erãt canonici ſine pꝛebẽdis diſtinctis
maxie qñ ecchia nõ hẽbat tpalia.xij.q.i.c.uidẽ
tes ⁊ põt quis ꝑfecte eſſe canonicꝰ abſqʒ pre
bẽdã ut nõ. Inno.i.c.fi.ð cle.nõ reſi.ex ſepe
ratis ergo nõ dʒ fiẽi illatio ut ĩ.c.ij.de trãſla.
prela.⁊ in.l.papinianus cxuli.ff.de mino.cum
ergo iſta ſunt acceſſoria ad canonicatũ trãſla
to cãonicatu ẽt iſta trãſferũt᷑ ut ĩ.c.trãſlato.s.
eo. unde ad ꝓpoſitã qõnem dicerẽ ꝙ aut cão
nici receperũt aliquẽ ſunpliciter ultra numerũ
⁊z frangitur numerus ui patcet hic ibi ĩ deroga
tionẽ ſue ↄſtitutiõis ⁊c̃.? ꝑ ↄns ſic receptꝰ de
bet habeꝛe omnia iura canonicalia ⁊ expectaꝛe
prebendam tempore ſuo. nam uidemus in re
gularibus ꝙ ex ſola receptione recipiunt ius
caplare ⁊ alia q ſunt de iure collegij.aut cano
nici recſpiunt aliquem hoc adiecto ut ſit ſupeꝛ
numerarius.⁊ ſic patet ꝙ noluerũt frangẽ nu
merum:ſed quoddam ius extraordinarinʒ da
re ⁊ bhoc caſn ꝓcedat glo.qꝛ ſic receptus non
habet ius integrum:ſed eſt quoddã ius prepa
ratoꝛiũ ad futuꝝ ius integꝝ obtinẽdũ ⁊ ꝑ hoc

5 mnuleLlun

c0⁵.
af, ſer eſcn
nng rri en⸗

zuͤntsihde ud jbelz Mr
ſorentiöoitt Nerrßß ,ſ
Prltſiescdez bl Hid ann o
leugn Go li icpiis icln uf.
epinten mwrmjohgal ha
minfhiy ntimicio lemnl itu
giyimmincn loco cal um
Iticfern Nun t wocno, pigna;
ũi igciniasincs ic ema guce
ous tiſueritppics ſen hoſſeſtoes in ie
ſosſ etrid nofuiſ; fni alun fuiſß
Ecnidhroneno Qrro ing. docdicti cſt
AAnod tenclüreuocid anaun ic deden⸗
Ebi ſno Adui meunei eſer da mil
—— bic rocmni ne
mporz io Fam p'lui miwri
rtnturge win ris i
H „tdenmmmn infeno
i 4unzgo voſtnocü Inn.
gentlittit enni grhnr

nnihrdeniöc
eeuteii cognoſce hoſt de
Necnabnognoſen deci e Aſex

logare Nnle,
e atnſcito ſns Ne reuoczreg
nunean uta
Mopngean

aidnalatdssdti ic iſte
nön nib irpienpzin ognhi
ſierant nen tidſen

pac ſec„. etradttöe n Aln
ac. ſec mi pülbe 8 ndtdtd E

cnne drad g
ame
trinumep nibliheri en
ne ſlirnz uthir grnhi
O ent ucn poſtcolari
tione prebegeſbi ficij Cnleinenns nn
ms. loquunt m ge meptis
Dun. hii 1ls pape auctorttar.
.c nglit olt papa nnnan gi
que reapi ci glniwcie inis canoni luti
Sõ lcokrit.
le il .deprebe cic ppoſit Aelu
e celnche lc goliu oeſor
en. gric nls y hie on. At nichut ili
ſinpyff cciplulra niey. ꝛtic peeltopio g.
Aun qs recipit guctoritate caplle tic dz ialis
oig iura recipe c Aſeqni ar. hic. Credo g iſtn
qd depedeat a deeiſioe alter gonis an. . ꝛ.
ceptonè ulra nuep frangai nüervs. ni ſinüͦe
Ius frigit no video jreiſte lecept nd 6) oin
bieh no den predeciz na hie noce icaplot.
ſalii i choro T ciſnnutöes gnondinms nn
ſut. ia neceſſaria ad prebel : nonicatiß
ni2 pu erit anoncl ſneprhichs H
marie qñ ccclia noͤhibatinla iſtcn
3böt anis gfecte eſe montc abſch pre
ehiaton 3 otelier ſehe
deu rö. Imo i k eno eſ

ausctgo nd j üllano atic i dewiln.

Dreh.rn inanus cll demino un

ergo Waſont ACCKoria —
1o ůonnemn aihbifeii nicni no..

Ncendicrte , Ana
AD
co mge a Man hicier uina nunni

it aliqve
nic tachen ie . abic blichmn
frangiluſ n 0 s ſt lin e

iſti lecepti ul

põt ĩſtrui qͥd dicẽdũ cũ doc.⁊ ordĩarij collegij
recipiũt aliquẽ ultra numeꝝ q̃le ius hẽat ĩ col
legio.⁊ an hẽat uocẽ approbãdi uł repꝛobãdi
doctorãdũ.ſi vo ad mãdatũ pape fit ꝛeceptio:
aut papa ſcribit ut cũ plenitudie iuris cãonica
lis recipiat᷑ ? ſerua opi.doſ Ant. ꝗ ĩi hoc mibi
plʒ:aut ſimꝑlr mãdat aliquem recipi:⁊ ðpẽdet
ab illa qõne an frangat᷑ nucꝛus:⁊ cõir tenet᷑ ꝙ
nõ ut nõ.ĩ.d.c.pro illoꝝ:⁊ hoc tenẽdo diceꝛẽ
iſtũ nõ hr̃e ius ĩtegꝝ.⁊ hoc cãu ꝓcederet opi.
do.de rota nã ĩ dubio non vr̃ papa derogaꝛe
numero:ſcd potius creare qdðᷣdã ius ectraoꝛdi
nariũ ⁊ pparatoriũ ad ĩtegꝝ ius optinẽduʒ.ſe
cus dic ĩ recepto auctoritate legati.qꝛ legatꝰ ñ
põt neceſſuare canonicos ad ꝛecipiẽdũ aliquẽ
Ʒ ſtatuta ecclie ⁊ ipius puilegij ut ẽ nõ.gl.i.d.
.c. ꝓ illox. ¶ Yn gl. fi. H Z hꝰ ⁊ tex.oppo.
hic.n.nõ agebãt iſti cãonici actõc reali. ⁊ ſic ñ
debebat fiẽi reuocatio ex uitio litigioſi:qꝛ tũc
res dr̃ litigioſa qũ vᷣtit᷑ qõ ð dnio:ð quo dicẽ
dũ ut hr ĩ auc.litigioſa.C. ð liti.⁊ nõ.in.c. ec
cleſia ut li. pẽ.nec debebat fiẽi reuocatio ꝓpt
pẽdẽtiã litis:qꝛ pẽdẽte lie pt᷑ poſſeſſõ ſua poſ
ſione uti iõ pomuit ca ↄferꝛc pbẽdas ⁊ aliẽaꝛe
poſſeſſões cões. ꝓ hoc fac̃ qð dixi in.c.ex lis
de iu.pa. So.duo ſũt pᷣncipales itellectꝰad fi.
⁊c.primꝰ ẽ ꝙ hic reuocant᷑ oĩa geſta ꝑ alteraʒ
ptiũ poſt qõeʒ motã corã epᷣo feꝛarieſi.nã hec
qõ pꝰ fuit attẽtata coraʒ illo epo.⁊ ad vↄria rñ
dit ĩ effectu Inn. ꝙ fit reuocatio ꝓpt᷑ ꝑfidiaʒ
q̃ nõ.i iſtis cãonicis ãtiqͥs qͥ cũ tenerẽt ꝓuidẽ
nouis trãſtulerũt pbẽdas ſeu poſſeſſiões in ſe
ipſos.ſi autẽ trãſlatio fuiſſʒ facta ĩ aliũ n fuiſſʒ
facta iſta reuocatio. Et nõ. ſing. hoc dictũ. eſt
.n. nouũ remediũ reuocãdi attẽtata lite pẽden
te ubi.ſ.nõ ꝑfidia ĩ attẽtante:lʒ ceſſet alia iuꝛiſ
remedia. ¶ intellectꝰ ẽ ꝙ hic reuocant᷑ attẽ
tata ꝑ ꝑtes corã epo. Ferra.pꝰ litẽ motã corã
papa:⁊ rõ reuocatõis ẽ defectꝰ ptãtis epi.naʒ
fm Inn. ex quo papa incepit cognoſcẽ ðᷣ aliq̃
cã nidet᷑ illã ad ſe aduocare.⁊ de manu infcrio
ris tollẽ. ad hꝰ. c. ut nẽʒ ð ap poſtmodũ Inn.
uẽ ab hoc recedẽ.⁊ dicit ꝙ requirit᷑ ꝙ papa ex
preſſe ad ſe ꝛcuocet cãm.nõ.n.ſufficit ꝙ iuẽ oꝛ
dinario ĩcipiat de aliq̃ c cognoſcẽ. hoſt. diẽ ñ
eſſe driam an papa cognoſcat de cã uel ad ſe ꝛe
uocet:qꝛ cognoſcẽdo ſatis uẽ reuocare.d.c.ut
nim. Do. an. diẽ ꝙ aut papa ex ceꝛta ſcia ? ꝓ
pꝛio mon ad ſe reuocat cãʒ uel ð ea cognoſcit
⁊ alteri delegat.⁊ uẽ cãʒ eripẽ ab ĩferiõe:ita ꝙ
nõ tenet ꝓceſſus ĩferioꝛis dũmõ iſte ĩfcrior ſit
certificatꝰ ꝑ quẽcunqʒ:q̃t ſecus ſi iudex infeꝛi
or ñ ſi ð hꝰ ceꝛtificatꝰ.alł.c.ſi duobꝰ ð appel.
gaut papa facit iſta ad iſtãtiã alterius ꝑtis.⁊ tũc
opꝰ ẽ ꝙ iſta pars excipiat corã iferiore iudice
als tʒ ꝓceſſus qꝛ papa tenet᷑ reuocar᷑ / ſi ⁊ ĩqtũ
ꝑs uult illa rcuocatõc uti.alł.bo.tex.in.c.audi
ta ðᷣ reſti.ſpo.fatet᷑ tn ꝙ curia n ꝛecipit hoc di
ctũ:ſed féa reuocatiõe indiſtincte curia tenet ꝙ
ꝓceſſus corã inferioꝛe ſit nullus.Mec dẽa

4

mihi placẽt pᷣter prĩuʒ.nã ubi ſuꝑior renocat
motu ꝓprio:⁊ cx certa ſcia non requirit᷑ ut iu
dex ĩferior certificet᷑ ut ĩ.c.i.de cõceſ.pben.li.
vj. Fateor tñ ꝙ ſi aliud attentet᷑ i piudi igno
ran is ꝓbabilis ignorãtia hbʒ ullum cxcuſarc.=
hoc uoluit Inn.i.d.c.i.ubi uide de mã huius
rcuocatiõis.⁊ ad.c.ſi duobꝰ.dic ꝙ ptas non
erat ꝛeuocata a ſuꝑiore ab inferiore.itẽ ſuꝑ ꝓ

ceſſu otumacie punit᷑:nõ autẽ ſuꝑ pricipali:æ

hec nõ qꝛ quotidiana ¶ Quid autẽ ſi duo iu
dices nñ hntes ſe ut ſuꝑioꝛ ⁊ iferioꝛ cognoſcũt
ꝑiter de una cademqʒ cã:an teneat ꝓceſſus co
raʒ utꝛoqʒ factꝰ. Inn. diẽ ꝙ ſic.nã ex quo hñt
ambo iuriſdictionẽ in illa c imputanduʒ ẽ ꝑti
nõ cxcipiẽti. ſi autẽ ꝓferunt õrias ſententias.
Cõpoſt. dicit ꝙ nõ nalʒ ſecũda lata ð primam
niſi pendente applłone ſuꝑ pria ꝑre eſſʒ lata ſa
nã tũc ð fa poſſet excipi corã iudice applłonis
vir⸗ ex iſtis dictis. prio limitationeʒ
ad.l.ubi ceptũ.ff.de iudi.ut iudiꝰ dʒ finiri ubi
eſt ceptũ.dic.ſ.ſi cxcipiat᷑:ſed ſi nõ excipiat᷑ ua
let ꝓceſſus ab utroqʒ.ſic limita.c.ex tenore ðᷣ
reſcrip. ¶ nõ. ꝙ ſententia ̊ ſniãm nõ ualet
etiam in diuerſis inſtantijs æ coram diuerſis
iudicibus contra opinionem Mar. in. l. i. C.
qn ꝓuo.nõ eſt ne. Sy iu dic de hac mã ut ple
nõ.ĩ.c. inter monaſteriũ ð re iudi. ¶ ʒ nõ. ꝙ
de iure ſuꝑueniẽti poſt appellationẽ põt qͥs ex
ꝑiri ad effeciũ ↄſequẽdi ſniaʒ pro ſe.ð q uide
qð ple le.⁊ nõ.ĩ.c.abbate ſane ð ꝛe iudi.li.vj.
⁊ hoc ↄcluſiue hr̃ mã huius.c. clara. Ab.

Ccleſia ſãcte marie.

Famoſum ·c.⁊ tractabo hic materiã
ultra alios:an ⁊ qn ſtatutũ laicoꝝ ſeu lex prin
cipis extendat᷑ ad eccleſiam uel eccleſiaſticas ꝑ
ſonas:⁊ cõiter ſummat᷑ ſic Cauſe eccleſiarũ ꝑ
ꝓſtitutiones laicoꝝ diffiniri nõ debent.ego ge
neraliuſ quo ad intellectum ſũmo ſic. Statutũ
generale laicorũ ad eccleſias uel eccleſiaſticas
perſonas uel eaꝝ bona in eaꝝ preiudicium nõ
extendit᷑ nec ſpeciale etiã ſi ea ↄmodum ⁊ fa

norẽ. ↄcẽnat ¶ Miuidit᷑ pncipalr i duas ꝑtes

In pꝛia ponit᷑ duplex diffinitionis motiuũ.in
fa diffinitio ibi:qð a ſenatoꝛe.Et ſcias ꝙ hoc
.c.⁊.c.ecclia ſancte marie.i.⁊.ij.ut lit.pen.po
nunt idẽ factuʒ.⁊æ uide glo.ibidem que narrat
ſeriẽ totius negotij:ſed ꝙ;tũ ꝑtinet ad mãʒ hu
ius.pone ſic caſũ litteralẽ. Eccleſia ſancte ma
rie mouit qõnem Jo. de acheya ſuꝑ quibuſ
dã poſſeſſionibꝰ corã iudice ſecłari pẽdẽte lite
iſte iohãnes ↄuentꝰtꝛãſtulit poſſeſſiões petitaſ
in quoddã monaſteriũ.ſenator romanus coꝛã
quo ueꝛebatur queſtio uigore cuiuſdã ſtatuti
laicorum dicentis quod ſi ꝛeus tranſſerat poſ
ſeſſionẽ litigioſã ĩ aliũ ðᷣbẽt poſſeſſio ab eo tol
li ⁊ dari petẽti qͥ ſpoliauit mõaſteriuʒ ilł poſſeſ
ſionibus ⁊ tradidit ecclie ſãcte marie monaſte
ꝛio nõ cõuicto nec uocato uel confeſſo demum
monaſteriũ egit corã papa petẽdo ſe r̃ſtitui ad
c 2

illas poſſeſſiões qᷓs ſenator uigoð illius ſtatuti
ſibi abſtulerar. papa vo motus rõnibꝰ de qᷣbꝰ⸗
in l̃a:qð factũ fuit ꝑ ſenatoꝛẽ in pᷣiudiꝰ ecclie
reuocauit ⁊ poſſeſſiones illas monaſterio rcſti
tuit. 5. p 'm caſus poſitionẽ tex.aꝑtum
ↄtra opy. Dar. i. l. cunctos ppłos. C. ð ſum.
tri. ubi dicit ꝙ ſtatutũ laicoꝝ gñale peccatũ ñ
nutriẽs.ſʒ rõnẽ ↄtinẽs dʒ fuari ĩ utroqʒ foro
taʒ õᷣ laicos qꝙ; clicos dũmodo ſpecifice nõ diſ
ponat de eccłijs uel eccleſiaſticis ꝑſonis nec ſit
otra libertatẽ cccleſiaſticã. hoc dictũ repꝛobat
hic.nã hoc ſtatutũʒ de quo predixi erat gñale
nec nutriebat peccatũ:ſj ueniebat ad obuiãdũ
fraudibus.nec erat ↄtra libertatẽ eccleſiaſticazx
cũ eccłia punĩat ĩcidẽtes ĩ uitiũ litigioſi ut nõ
i.c.eccłia.ut li.pen.⁊ tñ hoc ſtatutũ non ualuit
reſpẽu eccłiaꝝ.qᷓnĩmo nec ĩ foro ſecłari debuit
ſeꝛuari ĩ preiudiꝰ ecclie.⁊ hoc nõ.qꝛ non ſolet
ad hoc ĩduci iſte tex.⁊ ex hꝰ ⁊ ex tex.nõ. ꝙ cã
ecleſiaꝝ etiã qᷓtenus vᷣſat᷑ ⁊? agitat᷑ ĩ foꝛo ſecłari
nõ dʒ decidi nec diffiniri ᷣm ius ciuile ⁊ ſtatu
tuʒ laicoꝝ.⁊ ſic vr̃ tex.hic pꝛo dictis doc.i.c.
.i. S. .ʒꝰ hr hic arg. optium ꝙ iudex ſecularis
nõ exeꝛcet offiꝰ ſuũ õ eccliaſticas ꝑſonas ẽt in
cauſis iĩicidẽtibꝰ corã eo.nã iſtð negotiũ mona
ſterij ĩcidẽreꝛ ortũ fuit ĩ cã mota coꝛã ſecłari.=
th nõ potuit iudex ſecłaris ĩ iſta icidentia iuriſ
dictionẽ ſuã exercere ̊ monaſteriũ.⁊ hoc faẽ
otra gl.iĩ.l.nullũ.C. ð teſti.que uoluit ꝙ ſi cli
cus teſtirficãado deliquerit corã ſecłari põt puni
ri ẽt ꝑ ipᷣm iudicẽ ſecłarẽ rõe incidẽtic. de quo
uide qð dixi latiꝰ ĩ.c.ueꝝ.de fo.cõpe. QHo.
q̃rto ꝙ laicoꝝ quidaʒ ſũt religioſi quidã nõ ⁊
ſcias ꝙ v. ꝛeligioſus.põt capi largiſſime.⁊= ↄpᷣ
hẽdit oẽm xpᷣianũ.vñn dr̃ xppana religio:ut in
c.ꝓ hũani.de homi.i.vj.qnq; dr large ⁊ ↄp
bẽdit oẽm xpᷣianũ honeſte niuẽteʒ.nã ĩ eo ꝙ ĩ
pendit deo debitã religionẽ põt dici religioſuſ
⁊ iſto mõ pt᷑ ĩtelligi iſte tex.hic qnq; capit᷑ ſtric
te.⁊ tẽ dicunt᷑ religioſi qͥ ꝓmittũt tria ſubalia
regłe ut nõ.i Nica de regła.⁊⸗ dicunt᷑ religioſi
q̃ſi dco relegati ꝑ ꝓfeſſionẽ.⁊ hoc mõ laici cõ
uerſi pñt dici religioſi ĩ.c.nõ dnbiũ.de ſen.ex.
2z hoc mõ põt etiã itelligi iſte tex.qꝛ laici ↄuẽſi
nõ pñt tractaꝛe ſpũalia:iõ nõ pñt inteꝛeſſe elec
tioni pᷣlati una cũ clicis nt ĩ.c.ex eo de elec.li.
vj. ⁊æ ſenſus ẽ ut laici qᷓtũcũqʒ ꝛeligioſi ſiue lax
ge ſiue ſtricte nõ pnt diſponẽ de rebꝰ eccłiaſti
cis ꝓpᷣa auctoritate: ⁊æ cũ iſta lr̃a loquat gnalr
WVe die reſpen iꝑatoris uł regis.ad hoc.
xcvj. di. ſi ĩpator.⁊.c. cũ ad uerũ.ubi tex.nõ
ult ꝙ etiã Inpator nõ põt ĩtereſſe ↄcilio gñ
li clericox.qð tñ pleniꝰ examino ĩ qᷓdaʒ diſpu
tatõe. F clat nõ pnt ſtatuẽ ẽt ĩ fauorẽ
ecchaꝝ ⁊ clico ꝝ.qð ĩtellige qn ſtatutũ eſſʒ auc
toriʒatiuũ.ut qꝛ de rebꝰ eccłiaſticis diſponit pᷣ
cipiẽdo uel uetãdo ſeu ꝓhibendo.ſecus puto
ſi eſſet mere priuilegiatuʒ ut.j.latius ſubijciaʒ
õ caſũ unũ ꝛeſeꝛuatũ pape.ſ.appꝛobar ſia
tuta laicoꝝ ꝛcſpẽu eccleſiaꝝ ⁊ eccleſiaſticaꝝ ꝑſo

¶ De cõſti.

põt eos facẽ ſi

nax.nõ ergo pt᷑ platus citra papã approbare
ſtatuta laicoꝝ circa cłicos.rõ eſt qꝛ nullus pre
latus debet ↄmittere laicis negotia eccłiaſtica
ut ipſoꝝ diſcretõc agant᷑:ut in.c.ij.de iudi.ſed
papa hoc põt.unde dat qnqʒ laico ptateʒ excõi
cãdi:ut ẽ glo.nõ.xxxij.di.F.ueꝝ. Itẽ comittit
laico cãm crialeʒ cłici.ij.q.v.mẽnã.⁊ ↄfirman
do talia ſtatuta facit ea ſua:qꝛ oĩa nẽa facimus
æc.l.i.C.de ue.iu.enu.⁊.c.ſi aplłice.de pbẽ.li.
vi.¶ Ex his ifcꝛt᷑ ad qoeʒ nũqd papa poſſit ſe
ſubijceꝛe iuriſditioni Imꝑatoris uel alterius,
laici ? vẽ pꝰꝙ ſic ꝑ tex.q quotidie alł.ij.q.vij
.c.nos ſi incõpetẽter.⁊ ꝑ.l.ẽ receptũ.ff.de.iu.
om.iudi.ubi.hr̃᷑ ꝙ maior iudex põt ſe ſubijcẽ
iudicio iferioris.Cõtꝛaꝛiũ decidit hic nõ. Jo.

an. qꝛ tẽdẽt in piudiciuʒ ſũmi apłatus ⁊ igno

minia irrogaret᷑ deo:ſi uicariꝰeius poſſet iudi
cari ꝑ ſecularẽ. uñ papa nõ põt renũciare illi p
uilegio æ honoꝛi:cũ pᷣncipalꝛ nõ ↄcemat hono
rẽ ſeu utilitatẽ ſuã:ſʒ dei ⁊ eccłie.⁊ ad.c.nos ſi
icõpetẽter dicẽduʒ ꝙ ibi iudiciũ ſumit ꝓ diſc⸗
tiõe ⁊ ex nimia humilitate papa ſubijẽ ſe iudiꝰ
iꝑatoris qnĩmo plus puto papã nõ poſſe facẽ
ut laici iudicio ſuo iudicẽt clicos ⁊ ſic ſubijcer̃
cłicos iudicibus laicis:qꝛ hoc priuilegiuʒ fori
hñt clici a deo ut nõ. Inn.i.c:ij.ð ma.⁊.obe.
vide.bo.glo.ĩ.d.c.ſi imꝑator.xcvi.di.⁊ gl.ĩ.
c. qᷓᷓ;ᷓ de ceſi.ĩ.vi.ſ.ꝙ papa nõ põt tollẽ ea qᷓ
ſũt de iure diuĩo.xxv.q.i.ſũt qͥdã.fateor tñ ꝙ
6 6 elegatos ut nõ.i.c.mẽnam
2 ĩ.d.c.ij n gl. ij. i fi. nõ. bñ gl. ꝙ bõa pr̃i
monialia clcoꝝ gaudẽt eodẽ pᷣuilegio cũ bois
eccleſie. hoc tñ dictũ nõ colligit̃ ex tex.qꝛ ſolũ
hic equiꝑant᷑ quo ad cxcluſionẽ iuriſdictionis
ſecłaris eccłie ⁊ eccłiaſlice ꝑſone.de rebꝰ autẽ
hic nihil dr̃ iõ forte gl.dic hic fore.ar. ꝙ ſicut
ꝑſone ⁊ eccłie equiꝑant:ita bõa acceſſoria ad
ꝑſonã ſũt equiꝑanda bonis eccłie.de hoc hẽs
alias tres gl.iĩ.c.ex lr̃is.de pigno.iĩ.c.fi.de ui.
2æ ho.cle.⁊ ĩ.c.ſiłiter.xvj.q.i.ſʒ uide gl.iĩ ↄriũ
xvj. q.iiij. poſſeſſiões:que ſingu.dic ꝙ bona
pr̃imonialia clericoꝝ preſcribunt᷑ ſiẽ bõa laico
rũ no ſic bõa eccłie.ita ꝙ preſcriptio qᷓdragẽ
naria nõ extendit᷑ ad bona pꝛimonialia clerico
ruʒ. ad idẽ facit qð nõ.gl.? Archi.i.d.c.qꝙᷓ
ubi dicũt ꝙ nõ eſt unir ueꝝ ꝙ bona clericorũ
gaudeãt eodẽ priuilegio cũ bõis eccliaꝝ.hinc
diẽ nõ. ſpe.i ti.de in ĩte.reſti..q̃liter. ꝙ cleri
cus ĩ bonis pr̃imonialibꝰ nõ petit ꝛeſtitutionẽ
iĩ integꝝ pretextu leſiõis ſicut ĩ bonis ecclłiarũ.
de hoc ẽ bona gl.i cle. unica. de ĩ ĩte.reſ. hine
do.an.iĩ.c.ſi diligẽti.ð pꝛeſcrip.tʒ ⁊ dicit ꝙ ſo
lum ĩ caſibꝰ ĩ iure expᷣſſis bõa clericoꝝ gaudẽt
eodẽ priuilegio cũ bonis eccleſiaꝝ.⁊ ſatis fuit
de mẽte ſpe.qui in ti.de cleri.cõiu.ponit iſtos
caſus ſpẽales.⁊ archi.i.d.c.qꝙ;. ⁊ hãc conclu
ſionẽ ſemꝑ tenui. nec ob.c.ſilr prealł.pꝛoccdit
.n. quo ad protectionẽ:qꝛ eccleſia dʒ defendeꝛ
bona clericoꝝ nec placet rõ.gl.inj.c.ex litteris
quia non eſt uniuerſalis.⁊ dic quod ibi dixi.

r AN .
riinuſß . ini⸗ goſu ns
cin n i⸗ Zdri tbr idl
ri ſnic d⸗ csCdonns onbn
igſino hdier 4 ricNuut
ſrni rine nonds n .
ci nili oatmd fniu i
clenodmn chugt 1 iicn
inula.tndtci r ic9 cuct
lm muit umn Mld iun
enintumn mnnscir ii ſi ui
õä
(Eril. Eroptr tt uidei
Ilbntibicorceben Crendiad aleſnst
ccicos ueubi deiure cenonnco no eit 9
ſiſenticin eccteſcan ſtammn wier in
(cöltumseiine ſetl ticii dec gwi
tipoſaicchcind drio deſen.1 eindi.
Gelgeprinigsnadctteri ci dno dde ni.
1l.Mcoritne de oeel pree. 1. . d, in
lrorii Oo ohre iu cfictui nibe
uneinaſs pcsmd amciuni
bimmn ſa gial ocisttunncasna
imienmnſigni ic. Ceſolb vbi corr
lig yncgogninleik aclis on
r aelus niſ apreſte yprobct p
iſiageſſsincligi Approdmnanſ

Iyllmnoer en .
Onbtüilnſup Zriumt her
ll ins enii

ueke co: lucant Cins poſſeriugi
— uhend renicore li
le⸗ pncipalhz no
d einn eng
en llitmi ſi deitecc le. xac..c un

Nraer jcidu idiiniei
uinn cdincicii ſuni P ſi
ecr nimn huntinte Prpa ſubiſe S

Paons qnino i
clcos ludicibus lucis hot Ni ic
bit ckcia deo n , Zmichöm P
nce bo goigel imwr mla cgi,
l. ycy Ecal i nl.. apa no por ole 5
ſitde ne io. x. i it li ficor i ,
pot cog tale ⸗ Clegatos It no ic,neonn
ti dcij In gli ifino bi gl.g boa pfi
moniala clcox gandet eode puilegio ci bois
cceleſte. hoc tin dciũ no coligtt er tex . n ſoli.
Dic equipmmi qno ad exctuſione iunſcictonis
ſcclans ecche T ecckaſice pſone. de red am
bic nidil d, id ſorte g. dit bic fore. ar. ſcnt
pſonet eccke oqnipani inn bon acteſornad
ploni ſirequipancl bonisae, le oe bes
glias tes gliccr is lephgho. .ce ni.
tbo.cc cic.lter M.lchuile gi iů
mjq uſ wſeſiicz ueſihrci gnun
Fimnnuucettor cibm ſec
i do A doa che in Neethii ⸗ nn-
Naria d cnndi don ſwenna c
aditttedd ) Aichic
1. cdona Gericoli

inq Nockut ven
ubi dicütn vaidos allm

S
äe
den ſpe iti. de in lte rehn..lir. 4 n
de. eiatb natticlmmm

bmicſ duni 3 gnur audin
caſt i iure expli?? ſans fu
lvmi caſio iiue tin ls
H Nurh inti. kandi itang
mete ſpe . c c .
de⸗ a z. 1ehlel lid epooctt
calus ſeales. hAen

cenc
ſonẽ ſanp n/ alinhhce 6
otcanon 1õgincar lnn

cnod bi

¶ In gl. li. ibi ſnĩa nulla.nõ.bñ gl.ꝙ ſnĩa la
ta 5 nõ ↄfeſſũ uel nũ ↄuictũ ẽ nulla.⁊ fac̃ tex.
i. c.nos ĩ quẽqꝙᷓ; alł.ĩ glo.ſʒ ↄ hoc facit.nã ſnĩa
lata õ ius litigatoris ẽt nõ ↄuictũ uł ↄfeſſuʒ
tʒ fac̃ ius ĩter ꝑtes ⁊ ĩputãdũ ẽ nõ appellãti ut
i.c.cũ ĩter ð ſẽ.⁊ re iudi.⁊ ĩ.l.ꝛes iudicata.ff.
ðᷣ re.iur᷑⁊ ĩ.l.ĩgenuũ.ff.ð ſta.ho.iõ ĩtellige gl᷑
ut ſaluet ꝙ tũc ſnĩa ẽ nulla qn ẽt ẽ lata ſine me
dijs ⁊ ſine cognitiõe cãe lata ẽ ſnĩa ut in.l.ꝓla
taʒ. C. de ſen. ⁊ circa hoc dic latius ꝙ aut ſniĩa

lata ẽ ſine citatiõe ⁊ ẽ ipſo iur̃ nulla:ut ĩ.l.i.

ex eo. ff. ð ſen. qᷓ ſine ap.reſcindunt᷑.naʒ citatio
fundamẽtũ ordis iudiciarij ut ẽ tex. Inſti. ð
pe. temc. li. fac̃.iij.q.ix.caucãt ⁊ ĩ cle.paſtoraliſ
ðͤ re iudi.ubi bo.tex.qð tñ fallit fm quoſdã in
notorijs.de quo plene remitto ad.c.ueſtra de
coha.cle.⁊ mu.⁊.c.cũ olĩ ð ſen. ⁊ re iudi.i fi.
⁊ hoc ĩtellige niſi ꝑs ſit pns ĩ iudicio.tũc nõ ꝛe
quirit᷑ citatio qꝛ ad hꝰ fit citatio ut ꝑs ſit pns
ut nõ. Jo. an. i. c. fi. ð elec. li.vj.⁊ bar.ĩ.d.l. ꝓ
latã qnimo admõitio iudicis ſedentis ꝓ tribu
nali hʒ uĩ trine monitõis ut ẽ gl.nõ.i.c.oↄſuluit
ðᷣ offi. dele.⁊ vr̃ tex. ſᷣm cõeʒ intellectũ.C.quõ
æ qñ iu.ĩ.l.ij. Si vo citatio fuerit fẽa ſʒ iudex
ꝓceſſit nõ data copia ꝑti ad ſe defẽdẽduʒ ſnĩa
nulla. ita dicit Inn.i.c. tua ð coha. cle. æ mu
li. hoc ꝓcedẽt ẽt ĩ notorija ¶ Idẽ eſt qn iudex
ple nõ infoꝛmatꝰ de meritis cãe tulit ſniaʒ ut ĩ
c.tũ ex lis ðᷣ ĩ ite. ꝛeſti.nõ.ꝑ bar.i.l.cũ ꝓlatis
ff. de re iudi. ¶ EX gl. op.õ tex. ⁊ gl.æ uidet
ꝙ ſtatutũ laicoꝝ debeat extendi ad eccleſias ⁊=
clericos ſaltẽ ubi de iure canonico nõ reꝑĩ g
riũ ſicut i cãu hꝰ.c.⁊ reſpectu ſtatuti vꝛ tex.in
.c. cõſtitutus de ĩ inte reſti. ⁊ ĩ.c.iij.de eo qui
mit.ĩ poſ.⁊ ĩ.c.cũ cãm a grio de ſen.⁊ ꝛe iudi.
de lege principis uidet᷑ tex.iĩ.c.i.ð no.ope.nũ.
2z.c.auctoritate de ↄceſ.prebẽ.li.vj.x.di.ſi in
adiutoriũ. So. ꝑꝑ hec qria diffichiat᷑ mã huiꝰ
.c.⁊? uarie ĩ diueꝛſis locis docto. utriuſqʒ iuriſ
ſenſerunt:ſed gñałr reꝑio duas theoricas tra
ditas a canoniſtis. unã ĩ. c.fi. de ſolu.ubi cõir
dicũt ꝙ lex principis preiudiciał eccleſijs non
extendit᷑ ad ecclias niſi expꝛeſſe appꝛobet᷑ ꝑ pa
pã:ſy ſi fauet eccleſijs intelligit᷑ approbata niſi
expreſſe reprobet᷑ ſeu canon ſit ĩ Zrium:⁊ hec
theorica eſt füdata ſuꝑ co qꝛ ecchia uit̃ legibꝰ

ciuilibꝰ q̃tenus neniũt ĩ fauorẽ ecclie ⁊ non in

preiudiciũ nt ĩ.d.c.ſi ĩ adiutoriũ alł¶ Si vo
ẽ ↄſtõ laicoꝝ inferioꝝ nõ extendit᷑ aliquo mõ
ad clcricos ẽt ſi ſit fauorabił ad hoc adducũt
tex.iſtũ. alia theorica tradit᷑ ꝑ Jo. an.i.c.i.de
no. ope.nũ.ubi dicit ꝙ ſi res ciuił ⁊ canonica
ↄueniũt poſſumꝰ mixtiʒ eis uti in utꝛoqʒ foro
vVñ papa ſepe fũdat ſe ſuꝑ legibꝰ ⁊ canonibꝰ ut
nõ.i.d.c.i.de no.ope.nũt.Si uero leges ⁊ ca
nones diſcordũt aut lex nõ põt ſeruari ſin pec
cato ⁊ dʒ fuari canon.in utꝛoqʒ foro ut in.c.
fi.de pᷣſcrip.⁊ nulla lex peccati nutritiua ualet
ut nõ.i.regla iuris poſſeſſoꝛ li.vj(¶ EB vo lex
ciuilis põt ſeruari ſine peccato tũc quelibet lex

Se cõſti.

debet ſeruari ĩ foro ſuo ponit ex ĩ. c. ij. de ar
bi. li.Vj.⁊ hãc theoricã firmat gl.ĩ dicta ꝛegła
poſſeſſor.ſʒ aliã regulã bar.tradidit ĩ.l.ↄctos
popłos.all. ut dixi ĩ prinꝰ.⁊ latius infra dicet᷑.
Ego latius ꝓſequoꝛ hãc mãʒ ꝑ enumerationẽ
caſuũ gñaliũ:Ex quoꝝ deciſiõc põt inferri ad
deciſionẽ mnltaꝝ qõnum ꝑticulariũ¶ Drio
ꝓſequor ĩ oſtõne pricipis ¶ T ↄſtõne laicoꝝ
lendp. ( Ad primum dico ꝙ qñ lex ciuilis
ſpecifice diſponit ſnꝑ cccleſijs ? ꝑſonis ccclia
ſticis:nec ꝛeperit᷑ ↄtrariuʒ iure canouico:pone
exꝰ ꝑ to.ti.de ſac.ſanc.ec.C. An autem talis
lex ſit ſeꝛuãda in foꝛo eccleſiaſtico Jo.cal.ĩ.c.
i.preał.dicit ꝙ de neceſſitate nõ eſt ſeꝛuanda
qꝛ nõ aſtringit eccleſias.ſʒ põt ſeruari ex quo
canon nõ ↄdicit:⁊ dico ꝙ hec qõ dependet ab
alia.¶ An lex ciuił ſit approbata eo ipſo ꝙ ca
non nõ odicit ſed ſpecifice diſponit de eccłijs
⁊ ꝑſonis ccclcſiaſticis ⁊ credo ꝙ nõ ſit ſeꝛuan
da et de honeſtate:qꝛ talis lex ẽ nulla tanqꝙ; cõ
dita a nõ hnte poteſtatẽ. nã ſtatutũ aſſumit ui
res a poteſtate ſtatuentiũ ut in.l.fi.ff.de iuriſ.
om.iudi.⁊ ĩ.c.a nobis de ſen.ex.iĩ.c.ut anĩaꝝ
de ↄſti.li.vj.certũ ẽ enĩ ꝙ ĩꝑator nõ hʒ ptᷣateʒ
ſuper eccleſias nec ꝑſonas eccleſiaſticas:ut hic
⁊z melius ĩ.d.c.ſi imꝑator.⁊.c.cũ ad ueꝝ.iĩmo
hodie imꝑator recognoſcit imꝑiũ ab cccleſia:
vñ ab eccleſia coronat᷑ ⁊ ↄfirmat᷑ ⁊ imꝑiuʒ de
gẽte ĩ gentẽ ꝑ eccleſiã tranſfert᷑: ut fuit oliʒ rꝛãſ
latum de grecis ĩ germanos ut i.c. uenerabilẽ
de elec.⁊ hodie ẽ tex.bo.in exuagan. bõi.viij
que ĩcipit unã ſanctã.⁊ nide Mar. in.l.i.ff.de
requi.re.⁊ quod plene dico ĩ.c.nouit ð iudi.
iõ nõ potuit ĩꝑator leges ↄdere ex defeciu po
reſtatis ⁊ iõ nõ.dicit Inno.i.c.i:de re.ec.non
alic.li.vj.ꝙ ſolẽnitas ĩitroducta ꝑ imꝑatorẽ ĩ
alienatiõc rei ecclie ðᷣ q̃ ĩ auf.hoc ius poꝛꝛectũ
C:de ſa.ſanc.ec.nõ ẽ ſeruãda neceſſario qᷣa
nõ potuit imperator diſponẽ hãc ſolẽnitatẽ:ꝓ
hoc facit rõ gñalis huiꝰ tex.ubi dicit᷑ nõ eſt tri
buta facultas ⁊c. ¶ Itẽ ex obſcruãtia illax le
gũ denotaret᷑ quedã ſuꝑioꝛitas ĩperij ad eccle
ſiaʒ vn j̊ omnẽ honeſtatẽ eſt ut imꝑator põat
falcẽ ĩ meſſẽ alienã æ ↄtundit᷑ ordo totius mo
narchic. facit rõ. c. ſingula ⁊.c. ad hoc.lxxxix.
di. dicerẽ tũ ꝙ ſi lex eſſz mere priuilegiatiua tẽ
eſſet tenẽda qꝛ tunc ceſſat ratio ſuperioritatis
cũ quis poſſit eſſe priuilegiatus nõ ſubditꝰ:ſic
iĩtelligo c.nouit de iudi.iõ dico ꝙ ubi lex eſſet
fundata ſuper rõne nãli põt iudex eccleſiaſticꝰ
illã ſeruare non ꝛõne legis ſed ratioue nãli ad
hoc.l.ſcire oportet.ff.de excu.tu: deficiẽte/enĩ
.l.recurrendũ eſt ad rõnem nalem:ut ĩ.d.l. ſci
re ⁊ in.c.ij.requiris de appel.nõ.glo.i.di.cõ
uetudoi¶ Et ex his hẽs limitationẽ opti ad
iila iura ꝗᷓ dicũt leges ciuiles ſeruãdas ſi cano
nibꝰ nõ uicir ⸗ caus ẽ qñ lex ciuilł diſpo
nit gnãłr nõ faciendo mentionẽ de perſonis ⁊
eccleſijs:ſed nõ poſſet ſeruari ſinc peccato. ut
poue exꝰ in legibus inducentibꝰ preſcriptiõeʒ
c 5

cuʒ mala fide ⁊ tał lex nõ ẽ fnãda nec ĩ foꝛo ca
nonico nec ẽt ĩ foro ciuili:qꝛ nulla lex ualʒ idu
cẽs peccatũ ut ĩ.c.fi.ð preſcrip.⁊ põt iudex ſe
culaꝛis ↄpelli ẽt ut illã nõ ſeꝛuct ut ĩ.c.lʒ de iuẽ
iur.li.vVj.hoc uoluit baꝛ.i.d.l.oẽs ppłi.ð iuſt.
2 iur. ⁊ ĩ.l.fi.C.ſi õ ius uł uti.pu.⁊ in.d.l.pri
uilegia ¶ caſus qñ lex ciuil ẽ gñalis ⁊ rõna
bilis nec õdicit canoni tũc ſi ẽ fauorabil eſt ſeꝛ
uãda etiã quo ad cleꝛicos ſecꝰ ſi ẽ piudiciał ut
i. d. e.i.? ĩ qẽ̃a theorica ſuꝑiꝰ all¶ Rirca hoc
tn ↄtigit nõbile dubiuʒ qn lex dicat pᷣiudiciał
clericis ponc ꝙ clcricꝰ ĩſtirutꝰ hrs nõ ↄfecit in
uentariũ an tencat᷑ ultꝛa uires hẽditatis. dico
ꝙ ubi lex põt hr̃e aliqð ↄmodũ ⁊ aliqð icõmo
dũ nõ põt dici piudiciał ſecꝰ ſi aliqð icomodũ
2 iõ lcx diſponẽs ĩ Sctibꝰ ĩ locato depoſito ẽp
tione ⁊ uẽditõc rei ⁊ ſiſibꝰ oẽs iſte leges ex qꝰ
nõ dicũt canonibꝰ ſũt fuãde quo ad cccliaʒ ⁊
ecclhiaſticas ꝑſonas:de hoc ĩ.c.i.ð no.opꝑ.nũ.
ubi demolit᷑ ecchia nouit᷑ edificata S nũtiatiõeʒ
noui opis inductã ꝑ legẽ ciuilẽ ⁊ mn eo ꝛeſpẽ̃u
lex pt᷑ eẽ pᷣiudiciał:ſʒ põt dici ↄmodoſa ſi cleri
cꝰ agẽt ʒᷣ laicũ:⁊ hꝰ vr̃ ð mẽte Jo.an.⁊ hoſt.
i.c. ccłia ut li.pẽ.ꝓbat᷑ ibi ĩ eo ꝙ agit᷑ õ cleri
cũ uitio litigioſi ⁊ tñ illð iꝰ agẽdi fuit gñalr ꝓp
ditũ a iur̃ ciuili ad ið.d.c.auctõitate ubi papa
adduẽ legẽ ciuilẽ ĩ ar.ĩ ðciſiõc cãe ſpũał.hic ꝓ
cedit niſi ecchia eſſʒ ſpẽaliter puilegiata.vn qð
dixi ĩ clerico hẽde nõ ↄficiẽte ĩiuẽtariũ ꝙ tenet
ultra uircs hẽditãias nõ extẽdit᷑ ad eccliã q qr
priuilegiata ⁊ Iʒ ð hoc nõ ſit tcx.ſũt iñ rões ⁊
dẽa doc.⁊ iʒ bar.ĩ.l.i.C. ð ſa.ſanc.ec.⁊ bal.in
.l. fi. C. ð iur̃ deli. qꝛ ſi fiſcꝰ nõ tenct᷑ aliqd relĩ
queꝛe ecclie ex qꝰ ecclia uẽit dãnificãda ⁊ obli
gãda ĩ aut᷑.ſiẽ aliẽatio.C. ð ſa.ſan.ec.ſecꝰ ĩ cle

ricis ut.S. dixi ⁊ ĩ iſtis põt ſaluãi gl.qꝗ̃ tʒ õriuʒ
i. c. i. ð teſ. ⁊ ibi i Burt eäns qn lex ci
nił ẽ gñał.ſʒ deuiat a inẽ cãonico exꝰ i.d.c.ij.
ð arbi.li.vj.⁊ tũc cõiteꝛ dẽ ꝙ lex ciuilł ẽ fuãda
ĩ foro ſuo ⁊ canõ ĩ foro ſuo.ſ.eccłiaſtico ut nõ
i.c.cũ eſſes ðᷣ teſ.⁊ ĩ. d.c.i.de no.ope.nũ. niſi
foꝝ ſecłaꝛc eſſʒ ðᷣ tpᷣali iuꝛiſditõe eccłie qꝛ tunc
dʒ fuari canon ur ĩ. c.ſi quobꝰ de appel.⁊ ĩ.c.
qð clericis ðᷣ fo.ↄpe.¶ ¶Muintꝰ cãus ẽ cũ lex
ciuilis diſponit de mã ptinẽte ad eccſiam ñ diſ
ponẽdo de illa mã:ſʒ tollẽdo lucꝝ qð als dede
rat uel ponat penã actũ explicanti. exꝰ primi ſi
raptõ ↄhit mr̃imoniũ cũ rapta lex ciuił priuat
ipam raptã oĩbus bõis ipſiꝰ raptoris que ſibi
dederat ꝓpter deliciũ raptꝰ:ius canonicuʒ ĩdi
ſtinctc pmittit mr̃imoniũ ĩter raptoꝛẽ ⁊ raptaʒ
nt ĩ. c. cũ cã ð̊ rap. in.c.tria.xxxvj.q.ulti. An
naleat illa diſpõ legalis:gl.nõ.ĩ.c.cũ fᷣm leges
de hẽti.li.vj.diẽ̃ ꝙ ſic:qꝛ lex potuit tollẽ lucxꝝ.
Sʒ Zriũ tʒ gl.nõ.i.c.ð puellis.xxxvj.q.ij. qꝛ
lex cinił nõ potuit directe uł ĩdirecte diſpõere
ſuꝑ mr̃imonio ⁊ illã gl.vr̃ ſeq YFre.ↄſi.xxxv
⁊ hoc dictũ plus mihi plʒ qꝛ auferẽdo lucꝝ vꝛ
ĩtimidare mr̃imoniũ ita ꝙ rapta non erit ita ſi
beꝛa ad pᷣhẽdũ mẽimoniũ niore pene legis.exꝰ

ſcði ſi lex punit Zhẽtẽ.j.ãnos luctꝰ ut hẽt᷑.C.
de ſecũ.nup.qſi ꝑ totũ:ſʒ canõ ꝑmittit tale mẽi
moniũ ut ĩ.c.pe.⁊ ult᷑.de ſcðᷣis nup. an ualcãt
pene lcgales ð hac mꝗ nõ.iĩ.l.i.C.ð ſecũ.nup.
7 in.l.liberoꝝ.ff.de his qͥ nõ.infa.⁊ ĩ.l.decre
to. C. c.dixi plene in.c.fi. de ſecun.nup. Cõis
ocluſio legiſtaꝝ ⁊ canoniſtaꝝ ẽ ꝙ pene appoſi
te ĩ odiũ mẽimonij ſeu ghẽtiũ ſint ſublate ſecuſ
ſi ĩ fauorẽ filioꝝ.fuit in una opio ſinglaris ſʒ
quã ↄſulucrũt pau.ð liaʒ.? Ray. ꝙ ſi ex pᷣctu

faꝝ nuptiaꝝ reſultat turbatio ſanguis ⁊ ĩcerti.

tudo ꝓlis hñt locũ pene legals cxꝰ mlicꝛ pepꝑit
ĩ ix.mẽſe poſt mortẽ mariti ꝓbabilłr pot dubi
tari de ꝑtu cꝰ ſit:nã põt eſſe primi: qꝛ ĩ.ix.mẽ
ſe:itẽ ⁊ ſcði.nã mulier põt ꝑere. in.vij.menſe
ut ĩ.l.ſeptimo mẽſe.ff. de ſta.ho.vñ cũ hoc ca
ſu ſubſit cã rõnabilis ꝓhibẽdi mr̃imoniuʒ pe
ne legales hñt locũ qꝛ.ll.ciuiles pnt diſtingne?
ius diuinũ ut dixi.S.c.c.q in eccłliarũ: nec vr
de mẽte apli tale mr̃imoniũ phbi cx quo põt re
ſultare ſcãdalũ.nã ⁊ in multis alijs caſibꝰ ꝓhi
bet uſus mr̃imonij ut tpe mẽſtrui ⁊ ieiunij ut
.v.di. ad eiꝰ z. xxxiij.q.iiij.ĩ ſũma ⁊.c.nõ oʒ ⁊
hãc opi.recitat ⁊ ſcqui Hal.ĩ.d.il.libẽoꝝ.ſʒ ĩ
.q.l.ðcꝛeto ẽ ↄtẽtꝰ ſimplici rcitatõe ⁊ hec opiꝰ
pria fronte vꝛ muliũ rõnabil. Sʒ ego in. d.c.
fi.dico ꝙ oĩs pẽa legal'ẽ ſublata ẽt ſi ſit appo
ſita fauore filioꝝ ſimplr niſi eſſʒ appoſita ex fa
cto culpoſo ipius mr̃is:motꝰ pluꝛibꝰ rõnibꝰ ⁊
pcipue:qꝛ lex ciuił nõ potuit ĩ ſpcctãtibꝰ ad ec
cleſiã ſtatuẽ directe nec indirecte cũ de his co
gnoſcẽ nõ poſſit ut in.c.ruã de or.cogni. ⁊ in
.c. lator qui fi. ſint le.nõ. Mar.i. l. ticia.ff. ſo.
ma.⁊ in.l.i.ff. ð iu.om.iu. Itẽ qꝛ aplłs ↄccſſit
generalłr ⁊ canõ approbat ut.j.annũ luctꝰ poſ
ſit mulier here mr̃imoniũ vñn nõ.dictòcm.j.
que ↄprehẽdit quãlibet ꝑtẽ totius anni:vn in
certitudo ꝓlis ſupueniẽs nõ dẽt nocẽ mulicri
que freta auctoritate apłi ⁊ legis cãonice vpᷣhit
als eſſet decepta auctoꝛitate legis qð ẽ ↄtra.l.
gracchꝰ. C. ð adul.⁊.c.q peccat.xxiij.q.iiij.⁊
ↄtra regulã qð legi. ð re.iuẽ.lſi.vj. Itẽ tex. in
.d.c.fi.diẽ ꝙ nullã dʒ młicꝛ iactuꝛã ſuſtinẽ nec
obeſt fauor filioꝝ qꝛ ẽ irrõnabił cũ tẽdat in pᷣ
iudiciũ mulieris ⁊ reſtringit facultatẽ cõtrabẽ
di m'imoniũ:⁊ ĩ fauoꝛẽ uniꝰ nõ dʒ altẽi fiẽi in
