iſtã ꝙ reſtiruit̃ eccła ſi fuit cõdenata ut ↄtumax
qn nõ conſtat ꝙ iſta ↄtumacia fuit doloſa. De
cũdo põt intelligi qñ eccła rpoꝛtauit ſniaʒ: Sꝛiã
ex ↄiumacia ſua nã tunc põt petẽ reſtitutõeʒ ⸗
ſniam:qꝛ nõ petit õ delictũ:ſed õ ſniam etiã ſi

me⸗ ſergeit rth
ſc
Galaon
ſſtlmmn nmd ſusfil coln

naſtennli hatigfenn ii⸗ aain
lctet ici i ginuemn daii⸗
mnei iqna ſobornnio in eſlb ier pbꝛuul
fpancilis . c lio totolm n
lein eit teſimd n poſſtpbant ſnncu
ſriqnisin ub iln ht outlnd nutſtn
rut ticiſq ndnirenio bornatide
ſii n ic.Mfialse uſio t cconſuimd⸗
Olitice iſco lin mni dz boc cila teſtumi
neſconn eecleti ſomprio dcirnii ligen
ltöepivcici peniſin adeten ad etcha
lpoanioni ſoiſaclirnenn g erendun
inmp' ſadormaionis Ctn ingrkt boc vin

impreſtmgiieg, poſſt ſeni pane'
li podlicais aneſtnbe i gcie lognitio

odliſunptio ſbornnos Cride dlcidi
nore hit er ſn ni irlei i /nnor.
mun fien G bic goe;. Jnno
Petöiſtegrnz Gatorz dolom iſnnn
. fumm:mi,l aunlüpio ffſo.f.5 mind
ſrtnude nl Aod oſumptio 4
ipſſergo noͤ gir cecleſg nel i
– eirenn

goinz procedi

lin
ſoe

flelenzr,
. ſglt allſanfni⸗ Kr
onegriei3
ſann euicii Colonins ie
ant Dumpuam, zrne
gun ſſinae rr ob

l d. ſo enln ⸗
un .e N Unchonn
bonſchiflmufthhnn

nig mreinrtontin un hoe , Nopenre
ſakenſminnmn Jmnimue⸗
luſnmaſbit õni ni/5 hinmmc
irner it untnni nlin
Ml.? Mtmͦnöͦnhu,oino
cm oenlrnis i g ſp tlmond
nan go ic/ o h jpnit in
ecrs or poſnibeiſf NoNglpe
naluen goh euni dnan nſeun
Immmi go mitiiftüil ient acß
w nnontt ide dan anſrtananei
do ansſngnantsddd gaſein ginire
Fmdstchionnitihni nnen Er
N gonma imn boniin tennordimme
h ſtmoſs deber ab ad eths rod eie
ni Eroncpne nt go aahfil
immi or nn c hoſſ eb nlnſitze
ie gol nmr enü fdrnſo nin hgt
mimmh iandt leni goltnene⸗

mtos intlignsnſbi vm uiti
Opin minor rſimi mſohhn
cimin 14 ſuͤrtullelnn
fi m omiznl nar D
sntenrin 0niod, iuii
em ouumnittieimn Grinengtſl ,

4
n uu
onmi, ſr

„

,iren

¶ Be reſti .i itegy.

fuit lata ea abſente contumaciter ſic limita. c. p
mũ.j.e.li.vi.¶¶ Scðo nõ.ex gl. ꝙ ecclia reſti
tuitur ẽt i lucro ſicut minor:ut ſi ex Zciu uel q
ſi Sciu ꝑdidit lucrũ.Ex hꝰ diẽ hic Jo. an. poſt
doc.antiquos qð ſi eccła non fuit uſa Hpto ne
gligenter. J. qnum põt petẽ reſtiiutionẽ ĩ itegrũ
ſecus ſi nti poſtpoſuit doloſe qꝛ ſj doc.ẽt eccla
non ꝛcſtituitur contra dolum ul delictum ſicut
aicimus in minore ut in iuribus pᷣalle. quod in
telligit Hoſti. qñ tota eccła fuit in dolo.ar. i.l.
iubemus nullã. C. de ſa.ſan. eccle. Secꝰſi ſoluſ
pᷣlatus fuit in dolo per regulã delictu de re.
iur. li. vi. ?.xvi.q.vi.ſi epᷣm. ¶ Et nõ.bñ hoc
dictum nã in iudicijs delictum prelati nocet ec

cleſie nt nõ.gl.in.d. regula deliciũ:iñ get reſti
tui ut nõnter noluit hic Moſt. ꝙ nõ. ¶ Extra

glo.qᷓrituꝛ pꝛo declaratõe tex.⁊ me:nũquid ec
cleſia idifferẽt dẽat audiri ꝑ reſtitutõʒ ĩ integꝝ
aduerſus pbatõʒ omiſſã. Inn. bic ĩ effecin uid
tur diſtigueꝛe ꝙ aut uult ꝓbare id ſuꝑ quo nul
las ꝓbatões induxerat ⁊z det audiri ut hic. naʒ
epus iſte nullã ꝓbatiõeʒ fecerat ſuꝑ nacatione
eccleſie ⁊ idẽ dic qn induxerat ꝓbatõʒ ſed non
timet᷑ aliqua ſubornatio in teſſibꝰ ſen ꝓbatiõi
bꝰꝓduceẽdis.ar.ẽ. c. ꝓxio.j. eo. coram:ant ec
cleſia petit reſtitutõʒ ut poſſit ꝓbare ſuꝑ articu
lis ãtiquis in quibꝰ facta fuit publicatio atteſta
tionũ ⁊ tũc ñ dʒ audiri qꝛ tenet᷑ ð ſubornatiõe
reſtiũ ar.ĩ.c. frat᷑nitatis de teſtibꝰ=. c.conſtituiꝰ
eo.ti.? ĩ clc.ij.eo.ti.nõ eni dʒ hoc caſu reſtitni
qꝛ eſt cõtra eccleſiã pᷣſumptio doli:niſi diligẽti
iquiſitiõe ꝑ iudicẽ pᷣmiſſa appareat qð ecclcſia
omiſſit ꝓbationẽ ſui facilitate:ita ꝙ excludatuꝛ
pᷣſumpꝰ ſubornationis.Et nõ ſingukr hoc ulti
mũ ut ꝑ reſtitutõʒ ĩ itegy poſſit fieri ꝓduc te
ſtiũ publicatis atteſtatõibꝰ qñ ꝑ cãe cognitiõeʒ
cxcludit᷑ pᷣſumptio ſubornatõis Et idẽ dicẽdũ
ĩ minore ꝑ hũc tex. ſᷣm unũ ĩtelleciũ i. l.minor.
xxv. an.ff. de mino. Sed õ hãc qõneʒ. Inno.
opp.reſtõ ĩ itegꝝ nõ datur õ̊ dolum pᷣſumptuʒ
de futuro: ut ĩ.l.auxlliũ pꝛio rñſo.ff. ð mino. ſʒ
timor ſubornatõis mil aliud ẽ qᷓ; pᷣſumptio do
li futuri ergo nõ dẽt eccleſia uel minor contra
iſtã pᷣſũptionẽ reſtitui.ſo.dic ꝙ Zriuʒ procedit
qñ minor nel eccleſia ex tali pᷣſumptõe non ſẽti
ret daãnum de pñti ut ſi uult reſtitui aduerſꝰ ac
cuſationẽ adulterij:ſecus aũt nbi ſentiret dãnũ
de pnñti ꝛeſtitutõe nõ ↄceſſa tũc eni ne ꝑꝑ pᷣſum
ptiõem doli futuri eccleſia ſẽtiat danũ dᷣ pñti fit
reſtõ. Et hoc pleniuns ꝓſequit᷑ bar.in.i.i. F. nũ
ciatio.ff. de no. ope. nũ. nbi recitat er ſequitur
iſtã opi. Inno.⁊ ibi ẽt ꝓſequit nũq̃d ↄceſſa re
ſtiintõe minori nel eccleſie ſit licitũ alteri ꝑti. 7.
dilationem ↄceſſam eccle ꝓduacere teſtes ⁊? dic

nt ibi nõ. ꝑ eñ i et ĩ ſpe. ðᷣ dila.F. uidẽdũ
v.in ſũma.¶ Itẽ limita pᷣdicta ſ̃m aliud diciũ
ſpe. in ti. de ĩ inte. reſti. F. ij. in ſa ꝑte. v. ſed po

ne ubi dicit qð eccleſia nõ reſtinit᷑ aduerſꝰpem
ptoriũ pᷣfixũ ad opponẽdũ cꝛimia litigantem
ſuꝑ beneficio.qꝛ ex omiſſione illius pꝓbationis

eccła nõ ſeqt aliqdᷣ dãnum pecnniariũ.

tem

qꝛ ĩ executioibꝰ penaꝝ nõ het locũ reſtõ: ut i.d
l. auxiliũ ſed litigãs puniret᷑ ſi ꝓbaret᷑ cria 3
õ iure ſuo nt i.c.accedes ·].ðᷣ
accu. 6. ergo unã regulã ex pdictis ꝙ ubi
eccleſia uel minor nõ ↄſequit᷑ daqnũ pecunniariũ
ſen nõ ꝑdit luciũ ñ det reſlitni aduerſus iſtas pᷣ
ſcriptões iudiciales¶ VIltio hic q̃rit̃ qꝛ tex.lo
quit᷑ hic qn ntraqʒ eccleſia fungit᷑ iure minoriſ
ſed põe ꝙ eccła litigat cũ priuato nũqd ſi reſti
tuat᷑ eccleſia aduerſus leſionẽ dʒ reſtitui ẽt pᷣua
tus Inno. hic dicit: n 2 poit cxẽplũ qñ niꝛa
qʒ ꝑs ſuit ↄſeſſa aliqd ĩ iudicio lIʒ eni eccleſia
ſtituitur aduerſus ↄfeſſionẽ ſuã iñ nõ reſtituet
priuatus qꝛ eccleſia anditur.iure ſingulari ad
hoc.l.cũ minor.ff. de mino. ubi bo. tex.limitiat
Inno. niſi q̃tenus peteret.priuatus reſſtitutõeʒ
circa co herentia ↄfeſſioni eccleſie:pro hoc põt
alle gari. l. ẽt. ff. de mino. ubi ꝓbat᷑ ꝙ ſi minor
petit rſtitutõem aduerſuſ unũ articulũ reſtituit
p ↄnñam pᷣuata ꝑſona q̃ ſecũ litigabat. ſecꝰ diẽ
Inno. ii his qᷓ fit extra iudiciũ qꝛ tũc ſi ecclłia
reſtituit̃ dẽt reſtitui ẽt prinatꝰ q ſecũ pxir ut in
.c.i.⁊ i.c.fi.S.e.⁊= i. l. ꝙ ſi minor. F. fi. ff. de mi
no.ſʒ ego ñ facerẽ driaʒ ĩteꝛ iudicialia 2 eyiudi
cialia ſʒ ſolũ puto atiẽdẽdũ utꝝ ecclcſia petat r
ſtõeʒ ſuꝑ factio ↄnexo ⁊ ↄiũcto cũ fẽo pᷣuati:an
ſuꝑ fẽo diuerſo nt pꝰcãn iſtituat̃ ꝑ quãdã oñaz
ẽt priuatꝰ:ſic loqt. c.i.ẽ. eo.=.l.quod ſi minor
Scðo cãn nõ fſtituit̃ priuatꝰ:nt.d.l.cũ mior.
nubi pʒ ꝙ ſi minor petit reſtõem 3 unum articu
lũ ſnie ñ audit᷑ puatꝰpetẽs ſniam reſcidi ĩ totũ
2 idẽ dic eadẽ rõe ĩ exiudicialibus põe exẽpluʒ
ꝙ eccla nẽdidit p̃ᷣnato fundũ pᷣnatꝰ aũt ſeꝑati
nẽdidit eccłe caſtrũ Iʒ eccła petat reſtõnẽ aduer
ſus uẽditõʒ fundi ñ ꝑ hoc andiret᷑ puatꝰ petẽs
reſtõnẽ aduerſꝰ uẽditõʒ caſtri niſi caſirũ fuiſſet
uẽditũ occaſione uenditõis facte de fundo ar.
ĩ d.l.ẽt nã i indicio qᷓi Zõhimꝰ:ut i. l. iij. F. ideʒ
ſcribit.ff. de peculio.nnũ iñ nõbis bñj ex dictis
Inno. hic diẽ enĩ ꝙ eccleſia audit rſtitutõeʒ
ↄtra ↄſeſſionẽ ſuã qñ fuit ↄfeſſa tẽpore quo n
tenebat᷑ ad rñdẽdũ qꝛ tũc non fuit cõfeſſa inre
cõi niſi nellʒ reſtitui ut ꝓbaret falſnʒ eẽ qð fuit
cõfeſſa:alias aũt ex quo fuit cõfeſſa tẽpore ðᷣbi
to nõ ðᷣbet rſtitui:qꝛ ñ appaꝛet ð leſiõe Ber
.l. nã æ poſtea. F. ſi minor. ff. ð̊ iureinrã x
hoc eim dicto hẽs ꝙ eccleſia ñ audit᷑ petẽs ꝛſii
iutionẽ cõtꝛa ↄſeſſionẽ niſi doceat ðᷣ eꝛꝛoꝛe.⁊ ſi
dicẽſ idẽ ẽ ĩ puato ſine reſtõne:ut ĩi. c.fi. ð ofeſ.
Rũdet᷑ ꝙ pᷣnatus nõ andit᷑ miſi durãte negotõ
nt ibi. eccleſia nero audit᷑ etiã poſt ſniam ⁊ hoc
dictũ nidet᷑ ↄtra gl.i.c.i.de i inte. reſti. li. vj. q
ſentit ꝙ Lele⸗ petit ꝛſtitutionẽ ↄtra ↄſe ſſiõeʒz
ſuã licet ñ doceat ð erꝛoꝛe.⁊ in hoc eccleſia dif
fert a pꝛinato.ſʒ ſpe. e.ti. . ij. vſi. ſ nũqᷣd ſẽtit
primũ. Et hoc dictũ nidet᷑ nerius lʒ diciũ illiꝰ
gl. uideat᷑ ↄuenire illi ſe que loqᷓr ĩdiſticre. Sʒ
cũ ñ poſſit appere de leſiõe niſi doceat᷑ iſto eſſe
falſũ n apꝑet ex qno capite eccla ñ ſit audiẽda
4

¶ He reſli.ĩ iteg.

P Ii —CLotra ſniam latã
*£ litteris. i cã mr̃imoniali ?
itnit᷑ ex iuſta cã ẽt maior bnſficio ſup
plicatõis. nł ſũma latiſic. reſtitutõ ex iuſta cã ẽt
maiori eſt ↄcedenda dũmõ iuſta cã petedi ꝓbet᷑
ſi aũt ñ ꝓbatr᷑ plene ſʒ ſemipłe ↄcedit᷑ reſto i cã
fauorabili dũtaxat hoc dic.dinidi.nã p ꝑs po
nit mulieꝛis ſi vnlerlone Fin drla aroucel⸗
dat iudicẽ: ibi licet aũt. ¶ Mõ.i.ibi archipᷣſoy
teri ꝙ cã mẽimoniał põt dᷣlegãi ẽt nõ epᷣo dnt
tñ doc.i.c.cãm mr̃imonij ð off. dele.ꝙ ð ↄſue
tudine curie hec cã delegat᷑ epis dũtaxat ⁊ pꝛo
hoc facit qꝛ de iure cõi nullꝰ prelains citra epʒ
põt cognoſcẽ de cã primoniali hec.n. cognuõ
ẽ dignitatis epalis:ut ẽ tex.ĩ.c.accedẽtibꝰ ð ex
ceſſ.pla.⁊ i.c.i.de ↄſangnini. ⁊ affi.cũ ibi nõ.
c8oο nô. ibi cui ali᷑ ↄiudex zc̃. ꝙ delegatuſ
pricipis ẽt ſuꝑ cã mr̃imõiali põt alteri nices ſu
as ſubdelegare ⁊ tene menti ad boc iſtũ texinʒ.
Ex quo ifeꝛo ꝙ iſta cã mr̃imonialis ẽ delegabił
per cpᷣm.nã ſi delegatꝰ hoc põt fortiꝰepus qui
cognoſcit inre oꝛdinario.ar.in.l.nnica. C. qui
ꝓ ſua iuriſdic. .ʒ ꝙ cã appellatoiſ põt
de iure canonico delegari ꝑ iferiorẽ a pricipe
ð̊ inre ciuili dubitat᷑ de qꝰdic ut legit̃ ⁊ nõ.i.c.
ſuꝑ qõnũ:iũcta gl.iĩ vꝓbo alij ðᷣlegare.s.ð offi⸗
dele ¶¶ OQuario nõ. ꝙ dubitãs ð remedio ſibi
ↄperẽeti põt itẽtare ad cautelã binũ ꝛmediũ.vñ
iſta mulier appellanit ⁊ ẽt ſupplicauit qꝛ dubita
bat utꝝ poſſ appellar̃ pꝑꝑ ↄtumaciã ſu nbi.n.
põt appellari nõ dẽt ſupplicari:qꝛ nbi ↄperit ꝛe
mediũ ordinariũ ceſſat e?ordinaꝛiũ nt ĩ.l.i cãe
.cff. ð mi. Et ꝓ prio dẽo nide bonũ tex.i.c.ↄſti
tut. j. e. ⁊ i.l.i.ffj. quoꝝ lega.no.⁊ tene mẽni ꝙ
ʒ ſniam iferiorũ põt ſupplicaꝛi qnñ ex aliqna cã
excludit᷑ appellatio. Mõ.ibi pꝑ huiuſmodi inra
mẽtũ ⁊ tene mẽti ꝙ iuramẽtũ nõ ẽ ſemꝑ ſuffici
ẽs ꝓbatio ad excuſãdũ ↄtũaciã ſen ad ꝓbãdũ
ipedimẽtũ ad ↄtũñaciã excuſandã ⁊ neſcio alibi
ita bonũ tex.ꝙ limita: ut· j dicã. ¶ Niẽ nõ ꝙ
nõ ſolũ minor uł eccła andit᷑ iure ſpãli ꝑ bnſici
um reſtõis:ſʒ ẽt maior dũmõ hẽat inſtã cauſaʒ
petẽdi reſtõnẽ illã: æ iuſta cã ſubẽ ſi fuit ꝑ alnʒ
circũnẽtꝰ eccła vo andit᷑ ẽt ſi nõ hẽat inſtã cõʒ
petẽdi illã reſtõnẽ puta qꝛ fuit in negligẽtia uit
i. c. auditis ⁊.c.cũ neniſſẽt.S.e.⁊ in h̊ differuntꝰ
iſte reſtões qᷓ idulgẽr̃ maiori ⁊ minori.qꝛ reſpe
etu minoꝛis nł eccłe ſufficit enormis leſio ſʒ re
ſpectn maioriſ reqrit̃ ꝙ ſubſit iuſta cã.⁊ ꝙ illa
Sin hic ⁊.ff. ex qui ca.ma.quaſi ꝑ totnʒ.

ð. ibi ordie indiciario: ꝙ ĩ cã mẽimoniali
3 nari ordo iudiciariꝰ. z hodie dic nt het᷑ in
cle.diſpẽdioſã.de indi.¶Mlcio nõ.⁊ rene mii
ꝙ ĩ cã ſupplicatõiſ ꝓcedit᷑ ad ↄfiꝛmãdũ ł ifimã
dũ ſniam ſicut in cã appellatiõis: Z apte colli
git᷑ hic ex fine Ee. nã reſtituit̃᷑ ꝑ ſupplicatõeʒ ac
ſi appellaſſz eqpoller enĩ ĩ hoc ſupplicatõ appel
lationi. Et ĩſtat hic Inno.i diffiniendo ſen de
ſcribẽdo ſupplicationẽ.dicit enĩ ꝙ ſupplicatio
late ſumpta idẽ ẽ qð pᷣcũ porrectio.vñ i curia

in qualibʒ ſupplicatione dicit᷑ ſupplicat᷑. S ur̃e
2c.nã capit᷑ ibi ſupplicatio latiſſime ꝓ qlʒ pcinʒ
porꝛectione.ſʒ ſtricte ſũpta ꝓut ſũituꝛ in ꝓpoſi
to nio dicit ꝙ ſupplicatio ẽ qdã ben gnitas ſu
ꝑioꝛiſ ꝑ quã ꝛetractat oia q cꝛedit male acta =
eqpollet appellationi:hᷣ nõ ẽ ꝓprie diffinitio ſʒ
portius qᷓ̃dã deſcriptio qꝛ nõ enacuat ꝓrſus na
turã diffiniti:nec ẽ ↄuertibił cũ ſuo diffinito ſi
cut dẽt eẽ qlibʒ diffinitio bona: ut ĩ.l.i.ff. ð do
lo. ⁊ nõt gl.ſuꝑ Nica de ſũ.tri.⁊ gl.iuris ciuiliſ
inſti.de obli.ĩ pri.ideo ſumẽdo ſtricte ſupplica
tionẽ ꝓut ſumit᷑ hic ⁊ ĩ anẽ.q ſupplicatio.C. ðᷣ
pci.iꝑa.offe.diffinirẽ ſic.ꝙ ſupplicatio ẽ qdaʒ
pᷣcũ porꝛectio facta pᷣncipi:ꝑ quã ex quada; be
nignitate ſuꝑioꝛ ꝛeſtituit ſupplicãtẽ adueꝛſus ſẽ
cẽtiã ↄtra quã nõ ↄpetit ꝛmediũ oꝛdinariũ.hec
diffinitio ꝓbat᷑ hic ⁊? melius ĩ.l.unica.C. ð ſẽ.
pᷣfecti o In gl. iij. ibi iur̃ cõi andiret᷑:ñ ĩtel
ligas gl. ꝙ fuiſſʒ audita qꝛ ſnia eẽt nulla qm pᷣ
ſuppoſito ꝙ neꝛe iteꝛueniſſʒ iſta fꝛauſ:ſnia tam
meꝛo iure teneret ex quo iudex ignorabat iſtaʒ
fraundẽ:ſed debuiſſet ſubueniri mulieri iur̃ coi

ꝑ bnficiũ ſ.ꝛeſtõis in ĩtegrũ:ut ĩ.c.cũ bertoldꝰ

de re iudi.ubi ꝓbat᷑.legit᷑ ⁊ nõt᷑ in.c.qᷓrelã ð ꝓ
cura.ubi dixi.nõ. baꝛ.i.l.qᷓ̃ſitũ.ff.ð ꝛe iudi.ſed
qꝛ mulier nõ ꝓbanit plene fraudẽ allegatã ðᷣ iu
ꝛe cõi nõ debat audiri.ſʒ fanoꝛ mr̃imonij papa
indulſit bnficiũ ꝛeſtõis:an aũt idẽ ſit dicedum
iĩ q̃libet cã fauoꝛabili.doc.iĩſtãt ſed ſatis põt te
neri ꝙ ſic:dũmo iuſta cã aliquałꝛ ꝓbet᷑ ui bic ⁊
ĩ hoc ꝛepnto iſtũ tex.nalde nõbilẽ æ adducerẽ ĩ
ar. ꝙ ĩ cã fauõabili ↄcedẽda ẽ ꝛeſtõ ĩ ſtegrũ ma
ioꝛi allegata inſta cã licet ple non ꝓbet᷑:ſʒ ſemi
plene pura ꝑ iuramẽtũ uł nnũ teſtẽ. Et hoc nõ.
ſingſr: qꝛ nõ credo ꝙ alibi ita bene pꝛobet. iſte
tñ tex. loquit᷑ i pncipe.ſed idẽ credo ĩ ifeꝛ oꝛe ĩ
cãu ĩ quo põr reſtuuẽ ar.iĩ c.ĩ cãis de re.iudi.
2 b̊ puto ꝓcedẽ de iure canonico nõ autè de iu
re ciuili ꝑ tex ibi de benignitate canonica nam
mitius ꝓcedit᷑ de iure canonico ̈ ciuili ut ĩ. c
1.ð dolo ⁊ ↄtumacia. ¶ In gl. i Vvbo ſupplica
nit hᷣ gl.pᷣncipałr.fac duo pqrit an remota ap
pellarõe poſſit õ̊ ſniam ſupplicari.⁊ rñdet ꝙ qᷓ;
tũcunqʒ ſit appellatõ remota nihilominꝰ ſuppli
cari põt ⁊ nõ hoc pᷣncipiũ gl. ſingularis.nã in
fero ex ea ꝙ ſiue ĩ iſtr̃o ſiue ĩ reſcripto ſiue ĩ ali
qua iuris ꝑte ſit rmota appellatõ põt nihilomi
nus aduerſus ſniaʒ ſupplicari. nã iſta ſunt duo
remedia ſeꝑata quoꝝ unuʒ ẽ ordinariũ alið ex
ordinariũ ideo ad remotionẽ uniꝰnõ ſequit᷑ ꝛe
motio alterius qꝛ ex ſeꝑatis non fit illatio: ut ĩ
.c.ij. ðᷣ trãſla. pla.Dicit m̃ h Inn. ꝙ ſolius pᷣn
cipis ẽ admitiere ſupplicationẽ ̊ ſniam cum ꝑ
ſupplicationẽ retractet᷑ ſnia æ pᷣiudicet᷑ iuri alte
rius ꝙ inferior a pᷣncipe facẽ non põt: ut in.l.
ij. 2.iij E. ſen. reſci.nõ poſ.⁊ ĩ.l.mor᷑.ff. ð pẽis
⁊ i.c.iĩ ſ̃is.⁊ ꝙ ibi nõ.ð offi.dele.⁊ nõ.hoc di
ctũ qꝛ quotidie allat᷑ ?æ ↄfiꝛmat Jo.an.in.c.ro
mana ð appel. li. vi. Sʒ ↄtra boc dem Inno.
ego oppo.ð.c.cũ bertoldꝰde re.in.⁊ ĩ.l.in cũe

.

i ſienn gprt he i imit⸗ ſppianon
hrer rmt n clta henn
ulſſirir iplain nlinii inia
jcs cihio liti liti ſiplcnionem
Anict l'prens geſol pncipis en wollere
uaceri?cione legis ine i omieca apa
nrſqr eſ iſhe dn aſin in id ii
eeedai mioni ſie winori⸗n micre nz
lbici mileraionis emtis id la pminii wdi
Giterori apricſpe:ſecns ſuppliende re H
lien Ctiniteliged au Inn .i ſupplatte
fre ſipnn q ocecii r ſol ben gnitut pnncl
No terhiopores cae gone gonciang.
ſiſaſni Nan cpi poſſi ſupplari od
i. Jnn. he.d ſco c cut ſc i d e.
noittmitz zenicetu
mni luoft nin imn nſt
pncu ſolns Priceps poſſt z

nire mrl e ſhpglez
,eſe M t e ſpolcnrör arge ſ
1gſhnlit biſcürſtinis i z
lmikmaori ercir
lſtits aiti imin

an
ch!
nö
ſicen

V.in

L.

—

——
bii gl toincihe
ant han ͦnililifin ti
emule No pomi ol fci legrit
rca o br ulhi lbmrimiim mn
nli ifii nfit mn iͤi t ſi an
bacj ſupudlchr ini liiz oir
w glc cino ili cia ni hel rbie
doe mud ſii er ice obllit caei
gidimdni lilni rfoͦiiegiün⸗
Gienidhſenkeran geiſhlent
enenimndRuini Cdeet.
ſogrr: annoceld g idindenpcha ſe
n er logci nche cd idecetrfanri
cin oputfeftnen icicigten. ad:
tzmo plrle eie nonio omiten
rrouli ter aigedengune onunin
nitns peeli e ne gni. auliuie
A Cotnnn. giſtn hlen
vud jrnifinſinn f
luie wſt z iem hlen tncn
. örenomnnblonmn iypli
angt eue 4 ſrglarsnuin
i nn ſe nnniui
wara, weiſft

dr Nblon
anrss gre ſinann lndn

,din Codlcnti ni n nn
ns AUne vs izſchn ☛

r
ſemdu enn or emneſoluir

¶ De reſti ĩ itegꝝ.

i fi.iũcta.l.pᷣfecti ẽt pᷣto.ff.ð mino.nbi ꝓbat᷑ ꝗ
non ſolũ princeps imo magiſtratꝰ inferior põt
reſcindẽ ſniam ẽt ꝓpriã ꝑ bnficiũ reſtitunionis
iĩ integrũ.Solu.dico ꝙ ſupplicatio ⁊ reſtitutio
ſiricte ſumpte differunt:lʒ eni largo modo re
ſtitutio poſſit dici ſupplicatio qꝛ ꝑ ſupplicatõʒ
idulget᷑ cũ nulla actio ↄpetat ad iſiã obtinẽdaʒ
nit i. c. ij. ð offi. iudi.æ ĩ.l.ꝙ ſi minor iĩ fi.ff. de
mino.tñ ſupplicatio ꝓprie ſũpta ẽ cũ ad pᷣces
alterius retractatur ſnia S quaʒ non ↄperebat
aliqð remediũ reſciſſoriũ.ſʒ pᷣnceps ex benigni
tate ſua dũtaxat mãdat cãm iteꝝ tractari.exem
plũ qn ſupplicat᷑ ↄtra ſniam pᷣncipis:ut in auẽ.
qᷓ̃ lupplicatio prealle.reſtiiutõ vo ĩ itegꝝ ↄcedi
rur qñqʒ minori ſeu eccle qñqʒ maioꝛi ⁊ ſi ↄce
dit minori ſeu eccłe tũc ꝓ cã ſufficit ſola leſio:
vVñ depẽdet magis ab officio iudicis qᷓ; ab iſtã
tia petẽtis illa vo qᷓ ↄcedi᷑ maiori depeẽdet ma
gis a iure cõi ⁊ ab iſtãtia ꝑtiſ qᷓ; ab officio iudi
cis vñ reqrit᷑ ultra leſionẽ ꝙ ſubſit inſta cã pe
tẽdi reſtõnẽ nt.ff.ex qui.ca.ma.l.i.vñ iſie tex.
potius põt adaptari ad reſtõnẽ ſtricre ſũptaʒ q̃
ↄcedit᷑ maiõi ex cã ꝙᷓ ad ſupplicatõʒ:qꝛ lʒ ſup
plicatio poſſit fieri qñ ſubẽ cã petẽdi retracta
tõʒ ſnie ut ꝓbat᷑ hic tñ ſumẽdo ſupplicationeʒ
ſtricte ꝓut ſumit Inn. illa ↄcedit᷑ ẽt cã ñᷣ extri
ſeca ſubſiſtẽte:ut qꝛ ſupplicat᷑ nt reſcindat᷑ ſnia
pᷣncipis ł cã bis indicet᷑ iſtã aũt ſupplicationem
admittit ſolꝰ priceps qꝛ ſoliꝰpᷣncipis eſt tollere
ius alteriꝰ ł diſpõnẽ legis ſine cã cxtriſeca appa
rente.ſʒ qꝛ reſtõ ĩ ſpẽ ſua ſũpta ſẽꝑ fit cũ cã ſi
ue ↄcedat᷑ maiori ſiue minori:qꝛ iĩ miore ſaltcʒ
ſubẽ cã miſerationis etatis iõ illa ꝑmittit᷑ indi
ci iferiori a pricipe:ſecus ĩ ſupplicatõe roe p
dicra. Et ita ĩtellige dictũ Inn ſ. ĩ ſupplicaiõe
ſtricte ſũpta qᷓ̃ ↄcedit᷑ cx ſola benignitate pꝛinci
pis ⁊ ex his potes decidere qõnẽ quotidianaʒ.
nũq̃ꝗ a ſnia uicarij ep̃i poſſit ſupplicari ad ipʒ
epʒʒ. Inn. 7 pe. ð ſco dicũt ꝙ ſic i.d. c. romana
archidi.⁊ hoſti.ibi Z. Jo.an.ibi diẽ ⁊ bñ ꝙ ſi
ſumit᷑ ſupplicatio ſtricte fruſtra qrimꝰ an poſſit
ſupplicari ad epm cũ ſolus priceps poſſit ipaʒ
admittere aut qrit᷑ de ſupplicatõe large ſũpta p
ut ↄpᷣhendit bnſiciũ reſtõnis ĩ iregꝝ ꝙ ↄcedit
minori ł maiori ex cã ⁊ tũc ꝓcedat opi. Inn.
ur poſſit ẽt epᷣs adiri æ nimiꝝ. Nã quẽadmõm
ipᷣe uicariꝰ epᷣi poſſet reſtituere in itegrũ ita ⁊
fortiꝰ põt epᷣs adiri ut reſtituat ↄtra ſniam ſui
nicarij tex hoc dicto nõ. ꝙ ẽt nicariꝰ epi
põt ex cã ↄcedere reſtõnẽ ĩ itegrũ ẽt ̊ ſniam
ꝙ itellige ex cã mõ pᷣdẽo ⁊ ̊ nõbis. ¶ Et i ti.
glo. H gl.nidet᷑ uelle facẽ d;am utrũ ſupplicarõ
porrigat᷑ ſuꝑiori nel iudici ĩteriori æ hoc forte
ſenſit qꝛ l.unica.C. de ſen. pfec. pᷣto. admitrit ĩ
diſtincte ſupplicatõnẽ.j.biẽniũ:ſʒ auẽ qᷓ ſuppli
catio nidet᷑ admittẽ.j.x.dies tin. Et ideo pro
ↄcoꝛdia glo.hic diſtixit:ut pʒ ĩ ea.legiſte dant
ibi alias olutões ſʒ mihi plꝰ plʒ opi. hoſtien q̊
quã cõir ſequũt doc.ut dicamꝰ ꝙ qꝰ ad fachia
tẽ ad.nitẽdi ſupplicationẽ: ſeu ſupplicãdi non

ẽ uis an fiat.j.biẽniũ:an fiat.j.x.dies.qꝛ ſẽp ĩ
fra bienniũ põt ſupplicari ⁊ iia loqt. d.l.unica
Sʒ quo ad facultatẽ exigẽdi caunoeʒ ab eo 4
nicit ⁊ ↄſeqt executioõeʒ ſnie:fit diſtictũ an ſupli
cet᷑. j.x.dieſ.= tũc pᷣſtat illa cantõ:aut pꝰ.x. dieſ
2 mnãdat᷑ ſnia executõi ſine oncꝛe H 5
cãu ꝓprie loqᷣ illa auẽ.q̃ ſupplicatõ. ¶ In gl. i
vᷣꝰ ad plenũ ibi ⁊ hoc ideo. hec gl. uſqʒ ad tinẽ
ꝓcedit itricate.⁊ ut clar̃ hẽas itennõcʒ gl. Op
po. ↄira tex. ex quo eni mulier iſta appellanit ⁊z
ẽt ſupplicauit d; papa ponꝰ admitter̃ appellatõ
nẽ q è remediũ ordinariũ qᷓ; ſupplicauonè cuz
ſit eordinarinʒ So. gl. iſla ſentit maxie i fine
unũ itellectũ ſatis bonũ ad iſtũ tcx. ꝙ cũ muliẽ
fuiſſz citata ⁊ nõ ↄparuiſſet erat ve ↄtumax. ſʒ
ↄtũax appella? nõ põt: ut fa.qõ.vi.ſũt quoꝝ ⁊?
l.ij. C. quoꝝ app.ñ recipiãt᷑ ꝙ itellige ut plene
nõ.gl.ĩ cle.unica.ð dolo et ↄiũa.nec ob.fraus
allegata ꝑ. mulicrẽ: qꝛ illa plene ñ ꝓbauit.iõ fu
it opꝰĩ fauorẽ mr̃imonij admittẽ ꝑ uiã ſupplica
tõis ⁊ hũc ĩtellectũ iʒ hic Inno.alij ponũt aliã
lecturã.ſ.ꝙ iſta mlier ñ erat.j.ðcẽdiũ a ipᷣe ſẽ
tẽite. Alij ꝙ hic erat f̃mota appellatio ĩ NRoio.
ʒ tu tene pꝰ itellectũ qͥ ẽ ſatis bonꝰ ⁊æ novił.ſʒ
3 iſtũ ĩtelleciũ op.ſic ſnĩa lata ĩ cã mẽimoniali ñ
trãſit ĩ rẽ iudicatã ut ĩ.c.lator.⁊.c.ↄſanguinei
de re iudi.gꝗꝰn erat opꝰhic ſupplicare cũ ð inꝛe
cõi mulier potuiſſʒ audiri ſolu. gl.ſeqns intrat
hũc aniculũ ⁊ nihil boni diẽ ſʒ hoſtie.ſoluit nõ
bilr ⁊ renebis ſẽꝑ mẽti ſolutõeʒ ſuã:dicit.n.q;
ſnĩa nõ tꝛãſit ĩ rẽ indicatã ĩ cã mrimoniali qꝰ
ad neritatẽ ⁊ ita loquũt᷑ Zria. Sʒ quo ad iſtan
liã ſic nt hic vñ mulier iſia petebat ꝛeſtiiui quo
ad inſtãtiã æ nõ quo ad cognitõʒ cãc m. Et ut
intelligas dẽs ſcire ꝙ ꝑ ſniam extingnunẽ oia
acta litis:ut litis cõteſta tio citatio libelli oblaꝰ
⁊ ſilia. vñ ſi qͥs nõ appellat cã mẽimoniali ⁊ ult
de nono audiri ad probandũ ꝙ eccleſia ſuit ðᷣ
cepta dñt omnia acta iudicij recenſeri ideſt de
nono formari.ſʒ ꝑ reſtitutõʒ iſtã q rponit ĩ ſiæ
iũ ĩ qöꝰerat tpᷣe late ſnĩe ñ erat opꝰ acta ð nouo
ↄficẽ ſʒ audiet᷑ ſuꝑ pꝰ inſtãtia. Et ex hiſ coll ge
unũ bonũ.d ꝙ ubi piguiꝰ ſuccuri᷑ ꝑ remediũ
c) ordinarium põt quis intẽtare remediũ illud
Iʒ ↄpetat oꝛdiarinʒ:ut ꝓbat᷑ hic iuncto.c.ienoꝛ
pᷣal.⁊ nõ ĩ.c.ex ꝑte õ ð Nptiſ. Itẽ ꝑ hũc iex.⁊=
pᷣdẽa helſ nõbilẽ ꝓuiſiõeʒ ultra id qð le.⁊ nõ.in
.d. c.tenoꝛ:nt ĩ iſtis ſẽtẽtijs qᷓ nõ tranſcũt i reʒ
iudicatã hẽat ꝑs duplex ꝛemediũ uideſʒ primũ
de iure cõi inchoando ſuã cãm de nouo pban
do ĩiuſtitiã ſnie.nt idc eno: Serm imect
um ut petat ꝛeſtõnẽ ↄtra ſniam latam ⁊ ſic reſſi
tuat᷑ ad Frimã inſtãtiã. ſʒ tũc oʒ ꝙ aut ſit mior
aut ꝙ pẽtat reſtõnẽ ex inſta cã.⁊ iſiã iuſtã cãm
dʒ ſaltem ꝑ remediũ iuꝛamẽti ꝓbare ut hic.⁊ B
nõ. Sed ↄtra tex. opponit᷑.nã inꝛamẽtũ dẽt ſuſ
ficeꝛe ad excuſandũ ↄtumaciaʒ:ut nõ. gl.iiij.q.
V.in.c.unico.fa.c.exoꝛdinaria alle.in glo.⁊ ſic
debeat mulier audiri ꝑ uiam appellatõis. So.
gl. iſta uẽ uelle ꝙ E ori ſufficiat iuramentuʒ
2

¶ He reſti.i itegꝝ.

ſed hic ñ ſufficit ſed nõ allegat cãm q̃re bic nõ
fec ꝓbationẽ cũ potiꝰdebuiſſet ſufficẽ ĩ cã fauo
rabili ꝙᷓ i alijs cãis. Goff. dicit ꝙ iſtud iura m
tũ fuit ſponte oblatũ ꝑ ꝑtem iõ ñ fecit fidẽ ſecꝰ
ſi index detuliſſet ſibi iurameniũ ⁊ ſic poſſʒ ſol
ui Zrium fᷣm hoſti.de.c.ex?ordinaria. Ad pᷣdi
ciã ſolutionẽ facit dictũ fre.còſilio cix.ubi nolu
it ꝙ ꝑ iuramentũ ꝓbet᷑ ipedimẽtũ ſʒ certe iſte
tex. urget ĩ Sꝛiũ ĩ eo ꝙ dicit ꝙ ꝑ iuramẽetũ non
ↄſiſtit ad plenũ.zc.vVñ ñ fundat ſe qͥa iuramẽtũ
n fuerat oblatũ:ſʒ qꝛ inramẽtũ plene ñ ꝓbat ⁊z
iõ dico ꝙ iuramẽtũ ñ ſẽꝑ ſufficit ad excuſãduʒ
pↄtũaciã ſeu ad ꝓbãdũ ipedimẽtũ.ſʒ dẽt index
arbitrari quał ꝓbatio ſufficiat ↄſidᷣrata q̃lirate
ꝑſone ipedi mni ⁊ cãe:vñ qnqʒ erit ↄtẽtꝰiura m
to:qñʒ exiget ſemiplenã ꝓbatõʒ qñʒ plenã. Nã
ſi tractaret᷑ ð grani pᷣiudicio ł allegaret᷑ ipedim
tũ manifeſtũ nõ dʒ credi ſoli iuramento æ hanc
theoricã ultimã poſuerũt nõnter archidi. Jo.
mo.⁊ Jo. an.i.c.i.de dolo ⁊ ↄtu.li.vi. vñ qꝛ
hic neniebat ?tractãda ſnia ꝑ quã fuerat ius ac
qſitũ ꝑti nõ debebat ſufficere ſolũ iuramentnz.
⁊ h cãu itellige iſtũ tex. ſi aũt tractaret᷑ ð modi
co pindicio puta ut det᷑ aliq̃ dilatio breuis ⁊ tẽ
poteritꝓcedẽ id ꝙ dicit᷑ ð inramẽto ⁊ ꝑ bhẽs
mãm huius. c. ſatis declaratã ¶ n gl. fi. ibi ꝓ
ꝑte põt ↄfirmari ⁊c. Mõ.bũñ gl.⁊ dicit gof.qdð
iudex appellatõis qñʒ põt ẽt adiudicatões facẽ
allat.l.cñ apð.ff. indica.ſo.nbi bo.tex.ſʒ ego al
lego tex.aꝑtũ ĩ.c.cũ cã ð re iudi.i fi.⁊ ibi plene
dixi qualit᷑ dẽat habẽ index ad quẽ.
Quo

Bm ex litteris. s

iſte tex.ſolũ diẽ duo.pꝰ ꝙ ẽt õ ſniam
pape reſtituit᷑ eccłka ¶ ⁊ · ꝙ cã reſtõnis i iregrũ
dʒ ꝑtibꝰpntibꝰtractari æ diuidit᷑ ĩ ires ꝑtes.pꝰ
ponit petitõʒ eccle hylerdeñ.ꝛꝰ examinationẽ ð
liberatõʒ ⁊ ĩterlocutiõeʒ pape ibi nos igit᷑.ʒ ci
tationẽ ꝑtis aduerſe cũ ↄminatõe ꝓceſſus ibi
gno circa. ¶ Mõ. ibi ſe leſam enormiter ꝙ pe
tẽs reſtõnẽ dʒ ſe fũdare ſuꝑ enormi leſiõe qꝛ ꝓ
modica leſiõe nõ dat᷑ reſtõ:nt dixi ĩ.c.i.S.e.vñ
non ſufficit libellanti allegare ſimplr ſe eſſe leſũ
qꝛ poſſet uerificari libellus ſuper leſione modi
ca. vñ talis libellꝰnõ ẽ admittẽdꝰ:qꝛ nõ ſufficit
aliqd allegare ĩ genẽ qn q̃libet ſpẽs ↄtẽta ſub
genẽ ñ ↄcludit itẽtõʒ allegãtis ſeu libellãtis.ad
ꝙ uide bonũ tex.inncta gl.in.c.pia ðᷣ excep.li.
Vi. dicit᷑ nõ ſufficit õ actorem allegare excõi
catõʒ ĩ genere qꝛ illud vbũ poſſʒ nerificari in
excõicatiõe minori que non repellit ab agendo
nnt ĩ. c. a.nobis ðᷣ exceptõ.dic tñ ꝙ ſi talis libel
lus generalis admitteꝛet᷑ nt poſtea. ꝓꝑgaretur le
ſio rani⸗ deberet ↄcedi reſtõ ad hoc.l.fi. ?
ꝙ ibi nõ. C. ð ãnali exceptione ⁊ ꝙ dixi ĩ. c.fi.
de li.ob.¶ M. ʒ“. ꝙ licet a ſnia pape n poſſit
appellari nt ĩ.c.cũcta ꝑ mũdum.ix.q.iij. tamen
pot illam per iſtum tex. peti in integrum reſti
tutio ratione leſionis uel ex canſa inſta. an au
tem debeat ſupplicari an peti reſtitutio dicã.j.

Kertio nõ ꝙ legatꝰẽt cardialis ni. põt ↄcedẽ
reſtitutionẽ ĩ integrũ ẽt ecełie ↄtra ſniaʒ pape.
ſolus ergo papa det adiri. uñ legatꝰ hic cogno
nit ex delegatione pape:licet cã eet ifra limites
ſue legatõis:rõ qꝛ reſtitutio in integrũ cõtꝛa ſẽ
tentiã dẽt tractaꝛi corã ſuꝑioie ipiꝰſẽtẽtiãtiſ:ut
i. l.i. E. ubi ?æ apud queʒ ¶ Irẽ infeꝛioꝛ non põt
reſcindere ſniam ſuꝑioꝛis:ut i cle.ne romani ð
electio. Ex quo infero ꝙ uicarius epi non põt
eriã ex cauſa reſtituere in integrũ õ ſniam epi:

ſeeꝰ in epo reſpectu ſuie ſui uicarij.ut dixi. S c.
primo (Ruarto n pᷣcticã libellãdi cũ pent
reſtitõ in integꝝ õ ſniam ut colligi hic i vᷣbo
magiſter. a. ⁊æ uidebat᷑ iſte petijſſe duo.ſ. ſniam
in meliꝰ reformari.i.ſnia retractata aliã cnʒ for
ma meliori ferri.i.magis iuſticie ↄſonã. JItem
petijt eccłaʒ hylerdeñ.reſtitui ſupple ad audien
riã cãc ⁊ ſic nidet᷑ innuere iſta lia ꝙꝙ poſſet qͥs
in hoc iudicio intentare duo remedia.ſ.officiũ
iudicis reſpectu reſtõis ⁊ pᷣmã actionẽ ĩ quãtuʒ
petebat aliã ſnĩam ferri ⁊ ſic nideiur.ꝙ officiũ
reſcidens ⁊ actio reſciſſoria poſſit ſimul ĩ eodẽ
iudicio accumnlari.Cõtrariũ m inuit tex.in fi.
in uerbo quo circa.⁊ quid iuris ſit.j. dicam.
MQuito nõ ibi cũ ſr̃ibus nr̃is ⁊ alijs ꝙ papa ſu
mit qnʒ ↄſiliũ non ſolum a cardinalibꝰ ſʒ ẽt ab
alijs puta niris ſciẽtificis. vñ papa dr̃ hie oia
iura ĩ ſcrinio pectoris ꝑꝑ ualentes uiꝛos q dt
ſibi aſſiſtere: ut nõ.i.c.i.de ↄſti.li.vi. Et.xxiij.
di.pᷣterea. Sexto nõ ꝙ papa ex tẽporis. neceſ
ſitate fert qñʒ ſnĩiam nõ oĩno iuri ↄſonã. qnqʒ
Vo ex ſurreptõe ꝑtiũ dʒ tñ ꝓceſſu tpᷣis tał ſnia
reformari ⁊ idẽ dic ĩ puilegijs diſpẽſatõibus =z
alijs dſpoibꝰ pape ut ſi ex neceſſitate tẽporis
aliqd fecit poſſit æ dẽat ceſſante neceſſitate illd
retractare fac̃ c.nõ dʒ de ↄſãgui.⁊ affi.⁊.lxiij.
di. S vexꝝ ·¶ Septo nõ. ꝙ ẽt ſniaʒ ſniabis 2
firmata põt princeps concedere reſtõnem in in
tegrũ. ¶ Ex quo infero ꝙ lſʒ tertio non poſſit
appellari:ut ĩ.c.ſuã de appel. põt tñ pᷣncipi ſup
plicari ut ꝑ niã ſupplicatõis dẽat exaĩari tertio
iſta cã. æ põt priceps hãc ſupplicatõʒ ex ſua ſo
la benignitate admittere:qꝛ ex ſolo ꝛigore iuriſ
ꝓceſſit ut tertio nõ liceret appellare gꝰ pᷣnceps
q̃ ẽ ſupra ius põt o illud ins diſpenſare ſuppli
cationẽ admittẽdo ar.i.c.ꝓpoſuit ð ↄceſ.pᷣbẽ.
7 nide nõbile dẽm Inno.i. c. cũ ad monaſtcꝛiũ
de ſta. re.ubi dixit ꝙ ex ſola nolũtate põt diſpẽ
ſare priceps õ ius poſitiuuʒ de quo tu nide qð
dixi ĩ.c. ðᷣ mulcta ð pᷣbẽ. ctauo nõ ibi nið
bat᷑ ĩſtructꝰ tex. nõbileʒ ⁊æ mẽti tenẽdũ ꝙ oꝛit᷑ pᷣ
ſũptio ĩinſtitie ↄtra ſniam latã a indice illico in
Ppn. ſui officij uł qñ ita ſeꝛo rcepit acta ꝙ nõ po
tuit plene iſtrui ð meritis cãe ⁊ lʒ ſoleat allegãi
iſte tex. ad ↄfirmãdũ dictũ bar.ĩ.l. ꝓlataʒ. C. ðᷣ
ſen. tamẽ mihi nidet᷑ prima fꝛonte ꝙ tex. iſte de
ſtꝛuat doctꝛinã ſuã.nã ipᷣe ↄcludit ꝙ ſñia lata a
iudice minꝰ iſtructo de meritis cãe eſt nulla.cu
ius ↄtrariũ aꝑte inuit iſta lr̃a nã ſi iſta ſnia fniſ
ſet nulla nõ oportuiſſet diſputar̃ ſuꝑ reſtitutõe

e¹
n
e nenl
6 eiiin fod is inimm
. ſistm
ſrnl⸗ henn uſen n ⸗
“ wͤs nmn
eiwgdt iti ci apparen i⸗ i
ſotun tie gſ ialegann )1u⸗
tpeſſin ii

lmiihnd ni nrchenn
iien in
iegx.5bolri..ij f al dan Me. e
mntnin i i tai iini
ne nleret nn hci ſt ſtbiſne de
õ
vo oilt olne nin ſercen vdca.
hiemd iſy amiuum. noydu
Iuiofſturtilgietumn ad regiſtx pa
xti igltr be dbi ponit endie ng i ge
ſsioniflrecurtindad Pehocoli öniſ gii
Etini fildnnte ineromenemti c gin na d
Ctenmimtmitmen
Ppus erzini tä reſist poſten la gecſſane
Ncü picie Erb'inni ing ngocii n
cpꝛler teſ iegy no debet ſinul enim 9
nnſtuer j ci Nrgliſimni une⸗ 1
umnhullfuil eiſin ullint
Iſimtioni eice ſentrifh git g, e
fiſenit npaſti dr ir nn⸗
ſonincloht leſtönenſ. zn rcirhmms
ſercinln Imn arſenit bi unm i
7 eleiiciann,

rep
dn

ma
d
dat
B.
91
ne

—

10
g09.

—

— —

m iainio Hegons oilmnz ning cir
hiſine nſoͦi l Alil. i C mii.

heu Snni hunncr lihorb lnl
ſmrimn gdſin ſdr ni gig
aſanthie iü hingechnchsn i
Iormnn id cißetegis igerddus
Aisdſhö genſie ſecſian ihns
Aict ictoſſit lenciſme achneic
renmme hd cNoci de nligri tafl a pi.
ſrer/oro noͦ gatz ſin iins⸗
mmm pöt oriceps onertere ſtſoneninin
rni ( avo icohrnonn ſaſt
yelnini cſni dende aſ nid in
Plemim niͤſnphiends incnin mi⸗
ſtci t o iihs bit mplenie in
l bongnit unineiir ſor⸗
paſtur enoni lernd an
ſiihnis ajln thedſhgliiB N

1 1, ar e DMon de di⸗
caioni Aninid n i. ind wnſni

Sole en Imnditti nn
rukmuin biarſüti

iitgerſoun
eſh te iciinhel Georonte

ne ithz lo oſln ii

¶ De reſti. i itegy.

ergo iſta l̃a ſolũ ꝓbat ꝙ talis ſnia pᷣſumit᷑ iniu
ſta æ adminiculat᷑ ad reſtõnẽ ↄcedẽeda.ſʒ ſaluã
do dẽm Har. poſſemꝰdicere ꝙ ubi iudex tulit
ſniam ꝓrſus ignarꝰde meritis cãe qꝛ ð ſero re
cepit multa acta itricata æ de mane tulit ſnĩaʒ ?
lc põt dici niła.qꝛ lata ſine cãe cognitõe ut nõ.
i. c. eccła ðᷣ ↄſti.aut nõ tulit ſniaʒ ita ꝓpere: ſed
J. tps breue ⁊ tũc ſnĩa tʒ:ſʒ orit᷑ pſũptio qᷓdam
iiuſticie. 2 ita ĩtelligat iſte tex. naʒ reſpẽu pape
unꝰmẽſis erat tp̃s breue ad ðcidẽdã qõeʒ diffi
cilẽ.nõ tñ ẽ ĩ bile iſtrui. j. mẽſeʒ ð meritis
cãe.æ h̊ nõ Mono nõ.⁊ tene meti ꝙ etiĩ bꝰ
iſte tex.ẽ nalde nõbił ꝙ ſi iudex ĩ ſnia exprimit
unã cãm falſã cũ ↄdõe pᷣcipue ſeu pᷣſerti ita qðᷣ
nideat᷑ morꝰ ex pluribꝰcãis.ſʒ maxie ꝑ cãʒ expᷣſ
ſam ꝙ lʒ tractu tpis iſta cã appareat falſa ñn ꝑꝑ
hoc ſnia ẽ nulla maxie qñ cã ẽ allegata 3 ius li
tigãtiſ tñ ut hic erat ⁊ lſʒ ſoleat allegari iſte tex.
ꝙ ſnia ex hoc capite ſit nulla ꝙ uideat᷑ innuere
do.an.i.c.ĩ pntia ð ꝛenũ.iñ iſte tex. aꝑte ꝓbat g
riũ qꝛ hec cã ſolũ alłabat᷑ ad ↄcededã reſtöeʒ ĩ
itegꝝ.ſʒ butri.i.l.ij.ff. ex qui.cau.irro. ifami.
tenuit pꝰdẽm gñaliꝰ: qᷓ; ꝑ dictõeʒ pᷣſerni ſen pᷣci
pue tolleret᷑ ſnĩa lʒ cã expſſa ſit falſa qꝛ illa dic
tio includit iudicem fuiſſe motum ex alia cã de
quo nide ꝙ plene dixi in. c. ſicut de re iudica.
ubi exaio iſtuʒ articulum. ¶ Nẽ nõ. ꝙ cuʒ du
bitat ð flitate pᷣuilegij dʒ recurri ad regiſty pa
pe ⁊ ẽ rgiſtx locꝰ ubi fponũt᷑ ſcriptᷣe ſuꝑ rbꝰ ge
ſtis ſicut ĩ ſili recurrimꝰad ꝓthocollu nõꝛij qn
dubitatr̃ ò falſitate inſtrumẽti: ut i. c. qm ↄtra ð
ꝓba ltio nõ ⁊ põdera lr̃am ĩ v.quo circa
ꝙ pᷣus exaiat᷑ cã reſtõis ⁊ poſtea illa oceſſa ne
gociũ prĩcipale.Ex hꝰ innit lr̃a ꝙ negociũ pᷣn
cipale ⁊ reſtõ ĩ itegꝝ nõ debẽt i ſimul exiaꝛi p
an ſit uex j dicã ¶ In gl.ij. i pri. aduerte: qꝛ
gl. iſta in prin nidet᷑ nelle ꝙ celeſtinꝰ indulſerit
reſtitutionẽ. ⁊ idẽ ſentit ĩ fi.gl iʒ dicat ibi ꝙ h
fecẽit ex gra gl.iñ ĩ vᷣbo fſtitui ⁊ ĩ vbo ↄmittẽ
dũ ſentit.oppoſitũ.⁊ ad tex.rñdet ꝙ celeſtinus
non includit reſtõnem. ſʒ ↄmiſſit cãm an reſtõ
eſſet danda. Inn. èt ſentit hũc ĩtellectũ dicit.n.
ꝙ cũ in integꝝ reſtõne ſit iuris ordo fuandus
7 cã cognita expedieda pᷣſuppoſito ꝙ ↄſtarʒ ðᷣ
mãdato celeſtini: iñ illud mãdatũ cũ fuerat fac
tũ ex iudiciũ ⁊ ſine cãe cognitione nõ habnit ni
ſnie ar.l. ij. ?. iii.C. comi. ł epo ⁊ ĩ.l.ex ſtipkatio
ne. C. ð ſen¶ Er ex hoc dicto Inn.nõ. ſingu
larit᷑ qd mãdatũ pape factũ ſine cãc cognitione
in cã:q requirit ſniaʒ ⁊ cauſe cognitõeʒ ñ· hʒ niʒ
ſnie:⁊ ſic nõ ualet. niſi aliter appareat de certa
ſcia pape ⁊ hoc fac̃ ad nuha. Renkta qõeʒ
pricipalẽ nõ ẽ ntile inſtaz? qꝛ papa hic uoluit di
cere an celeſtinus per illa nerba öderit reſtõnẽ
nel ne ſʒ diſtulit deciſionẽ donec pteſ eẽnt pñteſ
nec mutaĩr itellectꝰuiꝰ.c.qualẽcunqʒ ꝑtẽ renea
mꝰ nã ſi tenemꝰ ꝙ celeſtinꝰ indulſerit reſtõnem
dẽmꝰ p̃ᷣſupponere ꝙ ex aliqua inſta canſa audi

nit eccleſiam hylerden. pꝰ qᷓ iriẽniũ ut ſtattim·
dicam rin fin. glo. hec gl. in effectu ſoluit

Srium ꝙ hic nõ fuit data ꝛeſtõ pꝰquadꝛienninʒ
ſz papa ↄmiſit cãm utrũ eeẽt dãda: ſʒ tu aduerte
ad duo pricipałꝛ. pꝰ quomõ fuit admiſſa ecclia

byieꝛdeñ.ipᷣe Anaſtaſij cũ ipe eugenij uixit
octo ãnis nũꝙ; fuit petita iſta fnö ego
ter audit᷑ nũc tpᷣe Inno. cñ a tpe eugenij qᷣ tu
lit ſniam eẽnt lapſi.xlv.ãni d pmũ dicunt
q̃dam ultra gl. ꝙ eccleſia hyler. petijt reſtoeʒ ẽt
ippe eugenij. ſʒ nõ fuit audita hec lo. dininat qꝛ
in la ð hoc nihil d; Inno. dat aliã ſo.diceſ
tpᷣs eugenij qͥ tulit ſniam nõ curꝛit i q̃driẽnio

ſiẽ. n. ips pᷣlati male alienãtis ñᷣ currit in iſto qᷓ

dꝛiẽnio nt ĩi. c. ſi ſaccdotes.xvi.q.iij.⁊ ẽ ẽt tex.
iũcta gl. fi.ĩ.c.i.e.ti.li.vi.ita nec ip̃ſ male ſnian
tiſ currit ĩ qdriẽnio ĩduto ad petẽdũ reſtõnẽ. ⁊
ẽ dẽm ſatis nõndũ ſʒ itelligo qðᷣ nõ fuit eccleſia
auſa pꝑꝑ ueriſimilẽ timorẽ petere tũc reſtõnem
utputa qꝛ reſtõ fũdabat᷑ ſuꝑ ĩiuſticia ſnie æ pᷣla
tus non erat auſus dicere pape qð ĩiuſte ꝓnũ
ciaſſet. Et idẽ puto dicẽdũ i alio indice de quo
viſimilit timeret᷑ ar. i. c. fi. ð appel.ſecus dicerẽ
ubi ceſſaꝛet ꝓbabił timoꝛ: utputa qꝛ peiitio re
ſtõnis fũdat᷑ nõ ſuꝑ iniuſtitia ſnie ſz ſuꝑ alio ex
trinſeco.nã tũc ẽt ab eodẽ papa qui tulit ſniam
põt ꝓbabilit᷑ peti ꝛeſtõ in inte.ad h̊ allego tex. ĩ
c. ꝓx. ?. S. e. auditis.hoſt.ſoluit riũ pncipale
alijs duobꝰ mõis ⁊ prio ꝙ hic agebat᷑ de faſſi
tare inſtr̃oꝝ.⁊ qõ falſi põt intẽtaꝛi etiã poſt qua
driniũ.ut ĩ.c.cũ ucnerabitł᷑ ꝭ excep. ⁊ ĩ.l.qᷓrelã
C. ð fal.cũ ſi. hec ſo.ẽ uera in ſe. Sed nõ quo
ad tex.nt̃m qꝛ ex q̃cũqʒ cã petat᷑ reſtõ debʒ peti
j.q̃driẽniũ.cũ ſit illud beneficiũ eFordinariuʒ
nt in. l. fi. C. ð tẽpo.iĩ inte.ꝛeſti.⁊.c.i.eę.ti.li.vi.

