poſtulãtiũ poſtulauit ſciẽt idignũ:ſed illi q̃ po
ſtulauerũt ignorãt᷑ ſunt płes numeꝛo qᷓ; eligen
tes põe exẽplũ ex tmios lẽe ꝙ ex. xii.q erant ĩ
c.dũ elegerũt.x.poſtulauerũt idignuʒ ex qbus
maioꝛ pars ſciẽteꝛ poſtulanit ita ꝙ ignoꝛantes
ſalti erat qtuoꝛ q ſunt numeꝛo plures q; duo
qui elegerũt.nũquid iſto caſu öbeat cõfirmari
electõ ex quo poſtulatõ fuit facta a duabꝰ ptibꝰ
2 maiõ ꝑs poſtulauit ſciẽrer ĩidignũ. Inno.diẽ
ꝙ iſto cãu ſũt repꝛobãde electõ ⁊ poſtularõ:cũ
electõ nõ ſit facta a maioꝛi ꝑre iꝰ hnriũ ł ſʒ eũ
põt dici ꝙ abiecta ſubtilitate ſtãdum ſit ſimpłr
vbis huiꝰ lie:q̃i dicat ꝙ ſit electõ ↄfirmanda
cũ tex.hic ſimplłr dicat electõeʒ ↄfirmãdã cum
maiõ ꝑs poſtulãtiũ poſtulauit ſciet idignũ.qð
th ur̃ abſurdũ ſʒ ↄpo.qꝛ ſcq̃ꝛet᷑ ſʒ iſtũ ultimuʒ
itellectũ ꝙ ſi ex. xl. poſtulãtibꝰ unꝰſolꝰelegiſſz ⁊
xxi.poſtulaſſẽt ſciẽt ĩidignũ ꝙ electio uniꝰ ↄfir
maret᷑ ĩ piudiciũ.xxj.q poſtꝛuerũt ignorãt᷑ in
dignũ põt t̃ dici ſʒ eũ ꝙ tũc ignoꝛates faciũt
elecriõʒ ꝛeiici cũ ↄſtituũt nũeꝝ duplũ maioꝛem
ꝛeſpectu eligẽtiũ.⁊ ita rcitãdo tranſiuit ſimpkr
o. ꝗ. Do. ant. ur̃ uelle n curãdũ ꝙ electoꝛes
p cãu ſint paucioꝛſ nũeꝛo.qꝛ ex qꝰ.maiõ ꝑs po
ſtulaãtiũ peccauit ptãs.n. accr̃ſit oĩbꝰ tã ignoꝛã
teꝛ poſtulãtibꝰ qᷓ; eligetibꝰ:⁊ ſic electores ſũt ul
tꝛa ftiã ꝑtẽ hĩto r̃ſpeetu ad ptãtẽ qᷓ eis accr̃uir.
d vte qꝛ h̊ eẽt exrẽdẽ ſʒ cãuʒ pdẽʒ ut electõ
ſꝑ pfeꝛat᷑ qn poſtulãtes n ↄſtituũt duas ꝑres.
qð et ſenſit ↄpo. ſʒ ꝓfectio nnlllo iuꝛe ꝓbatur h̊
nã iſte tex. fũd auit ſe ſuꝑ maiõi ꝑte ſcienter po
ſtulãtiũ idignũ hndo rſpectũ ad ↄputatõeʒ g̊.
factã:qꝛ elecioꝛs ꝛemanebãt ples numẽo ꝛeipe

ctu oĩz apð quos zſider ptãs.iõ dʒ electio ofir
mari ꝑ cões reglas iuris q̃ nolũt neqʒ electõeʒ
neqʒ; alia uni vſiiatis negotia br̃e uĩ ⸗2 effectum
niſi explicẽt᷑ a maiõi ꝑte. nec ob.id qð dictũ fu
it iĩ 2. cãu:qꝛ cũ ille ſit exoꝛbitãs a iur n dz ad
alios cãus trahi ubi ſaltẽ ñ ẽ oioda ⁊ eadẽ 20
qꝛ alit᷑ n dʒ ius coꝛꝛectũ extẽdi:ut i.l.ꝗᷓ cõtra.
ff. ð legi.? ꝑ glo. ĩ. c.i.ð tẽpo.oꝛ. li.vj. ꝓcedit
n.caſus ſcðᷣus qñ a pᷣnꝰ poſtulatio nõ fuir fca
a duabꝰ ꝑtibꝰ:ſʒ qñ poſtulato fit a principio a
duabus:licet iuris ficrioc illi qui poſtulauerũt
ſciẽter idignũ nõ debet ↄputari in numero:tñ
negari non põt qn i facto in parte poſtulãtium
Ocurant due ꝑtes ideo non debet admitti ele
ctio facta a tertia ꝑte cũ heant in oppõituʒ cõ
rradictionẽ duaꝝ ꝑtiũ ſalti ĩ facio.na i multis
caibꝰ iuris ↄſiderat᷑ nũerꝰ ĩ ſolo facto cõſiſtes
lIʒ nõ ſic quo ad iuris effectũ:ut ꝓPbatur i cle.
qð circa ð elec.⁊ i.c.ĩdenitatibus. S. ij. eo. ti.
li. vj.merito aliud dʒ eẽ i elecuõe qñn ꝛeꝑi fca
a maioꝛiftia ꝑte hito r̃ſpectu ad oẽs ð uniuer
ſitate q poſtularunt G qn ẽ facta a maiori tria
ꝑte fictiõe iuris ⁊ ũñ quo ad ueꝝ numeꝝ. ⁊ hac
ꝑrẽ ſenſit Jo. cald hic dicẽs ⁊ bñ iudicio meo
ꝙ nũꝙᷓ electio facta a maioꝛi ꝑie capli dẽt cõ
firmari niſi q ↄcurit cũ poſtulatiõe qᷓ a pꝛinci
pio ñ fuit facta a duabus ꝑtibꝰnumeꝛo. ¶ Æt
ex h̊ et ĩfert᷑ ad vj. cãuʒ ſatis ẽt dubitabilẽ:poe
ꝙ poſtulatõ fuit facta a duabꝰꝑtibꝰmioꝛ ꝑſ po
ſtulauit ſciẽt idignũ:maiõ vo ignorant᷑ nũqd
electio ſit ↄfirmãda.iſte tex.ur̃ tacite a õrio in
nue: ꝙ ñn: qꝛ dic electiõeʒ ↄfirmadã:qu maioꝛ
ꝑs poſtulãtiũ poſtulauit ſciet᷑ idignum ſecus ſi
minõ ꝑs poſtulauit ſciẽteꝛ idignuʒ ⁊ iſtud ar. a
Srio ſenſu optie põt ꝓcedeẽ qn maiõ ꝑs igno
rãs fac̃ duas ꝑtes eligentiũ:puta ſi ex xij. hñti
bus ius eligedi duo ſeu tres poſtularunt ſciẽ
ter alij numero.vij.poſtlłarũt ignorat᷑. h̊ cãu ñ
ẽ equũ ꝙ ↄſiꝛmetr electio duoꝝ cuʒ remaneant
circa ignorantes due ꝑtes reſpectu eligetium.
Sʒ dubiũ ẽ qd ſi ignorãtes n faciãt duas ꝑteſ
reſpectu eligẽtiũ nüqͥd debeat electio ↄtirmari
diẽ Jo. an. poſſe dici ꝙ ſic ꝑ id qð dicit᷑ ĩ caſu
2. nã ubi poſtłatio ñ fuit fẽa et ð idonco a dua
boꝰ ꝑtibꝰ pfert᷑ electio ut ibi.gꝰ potiꝰ pferẽda ẽ
hᷣ caſu electio cuʒ poſtulatio ſit facta ðᷣ idigno.
nec reꝑiat᷑ facia a duabꝰ cũ nõ debeãt ↄputari
ĩ numero illi qui ſcient᷑ poſtularũt. Uel poreſt
dici ſᷣm eũ ſtãdũ eſſe ſimpłr vbis huiꝰlitteꝛe cũ
n diſt guat:ſʒ ſimplłr inuat ꝙ ex quo minoꝛ ꝑs
tin ðᷣliquit n ẽ electõ ↄfirmãda ⁊ ꝓ h̊ facit qð
nõ. Inno. ⁊ ↄpo.qꝗ dixerũt puatos ↄputãdos
iĩ illa electiõe ex q. pᷣuationẽ icurrũt:q̃ſi dicat
ſatis eẽ ꝙ iſta poſtulatõ fuerit facta a duabus
ꝑtibus:ſʒ certe iſta ↄſidaratõ nõ eſt boa:qꝛ ſi
iſti priuati ↄputarent᷑ ĩ numeꝛo ad effeciũ re
pellẽdi electionẽ factã a tertia parte eodeʒ mõ
7 pari ratione deberent ↄputari ĩ numeꝛo qñ
maioꝛ ꝑs poſtulauit ſcienier idignum ? ramen
hoc eſt falſum: quia preualet electio facta a
a 5

ftia ex quo maiõ ꝑs poſtulanit ſciẽt ĩdignnm
ut eſt in tex. Do.an. ꝓ diuerſitatis ꝛe habuit
unã ↄſideꝛatoeʒ ſatis bilẽ iudiꝰ meo. dixii.n.
ꝙ qn mior ꝑs duaꝝ ꝑnũ poſtulatiũ poſtulauit
ſciẽt̃ idignuʒ ptᷣas iſtoꝝ accreſcit aliis qͥ poſtła
uerũt ignorater:qꝛ ibi reꝑi potentia capitula
ris meruo reiicit̃᷑ et electõ:qꝛ reꝑit᷑ ſoluʒ facta
a ftia ꝑte:ſʒ qn deliqt maioꝛ ꝑs poſtulantium
tũc ptᷣas illoꝝ accreicit ꝑit᷑ oibꝰ taʒ ignorãter
poſtulãtibꝰqᷓ eligetibꝰcũ n rꝑiat᷑ potẽtia caplła
ris ĩ alia ꝑte tm:ex qꝰ.maioꝛ ꝑs ðliquit:uñ ele
ctio vᷣrute ptᷣatis ſuꝑuenieris ex delicto aliorũ
reꝑit᷑ facta a maioꝛi ftia ꝑte:⁊ hᷣ ẽ ſua itẽtõ licʒ
ꝑ vba magis obſcur ꝓlata:ſʒ ut dixi n plʒ mihi
h ↄſideratõ:qꝛ cũ oẽs ſini ĩ capło ⁊ eodeʒ con
textu eligũt ſeu poſtulãt n apꝑet rõ qᷓre ptᷣas ð
linquẽtũ n accꝛeſcat oĩbꝰ ſił ĩ oĩ cãu pᷣſeri qn
pᷣus ſaltẽ ꝑ mo miuʒ fuit ꝓnũtiata poſtulatio.
nã illico ptᷣas accreuit alus n ðᷣlinquẽtibꝰ iuxta
nõ.ĩ. c. ↄgregato.j. eo. ⁊ iõ dicas ut ẽt ſenſu h̊
cal. ꝙ electio nũqᷓ; ẽ ↄfirmãda niſi ſit fẽa a ma
ioꝛi ꝑte oĩuʒ qꝗͥ n ðuqrũt: vn ſi ignorantes qui
poſtłꝛũt reaneãt płes numeo ꝙ ſint eligeteſ
dʒ ꝛepꝛobãi elecꝰ ⁊ poſiłaiõ lʒ ignorãtes ñ ↄſti
ruãt duas pies:nec ob. qð het᷑ in fo cau:qꝛ ut
dixi cũ exoꝛbitat a iur̃ n dʒ extẽdi:ſʒ ſolũ ꝓce
dit qñ a pricipio ↄputans oibꝰ uocibꝰ poſtla
tio n fuit fẽa a duabꝰ ꝑtibꝰ:⁊ tẽ electio facta a
maioꝛi ttia pte:qᷓ e ueẽ maioꝛ t᷑ia n ſolũ q ad
iuris effectũ: ſʒ ẽt qꝰ ad factuʒ niſi a maiõi ꝑte
capłi ſeu hnnũ iꝰ capitulãdi.dʒ.n. reſtrigi ius
nouũ qᷓ;tũ fieri põt:ut minus coꝛꝛigat cões iu
ris rłis qᷓ; fiẽi poſſit:ut i ꝛ gła odia ð re.iurl.
li. vi.⁊ ĩ.l.pcipimꝰ ĩ fi. C. ð appel.⁊ ex pᷣdictis
hr̃ clare intellectus huius.c.⁊ materia. n
gl. i bo preſũpnõe i fi tene mẽni hãc gl.ꝙ ap
pꝛobatꝰ ad dignitatẽ epalẽ nõ ꝑ h̊ cẽſet᷑ appꝛo
batꝰ ad archicpalẽ uł maiore Et ſic habes ex
glo.ꝙ maioꝛ idoneitas requirit̃ i archiepo uł
patriarcha qᷓ; i epo. ꝓ h̊ qꝛ iſta hnt amplioreʒ
iuriſdicrõeʒ cũ archiepᷣs hẽat ſub ſe płes epos
pꝛiaꝛcha hʒ ſub ſe płres ꝓuincias:⁊ ſic płres
epos ⁊ archiepos.eps ãt ſolũ peſt diocſ.⁊ ubi
maioꝛ iminʒ cura ibi maiõ idoeitas reqᷣrit᷑: ar.
i. c. cũ ĩ ↄctis ĩ pᷣnꝰ.õ.e.⁊ ĩ.c.cũ ſit ars artiũ ð
eta. ⁊ q̃i æ ꝓ hac opi gl. uidð qð nõ. Inn.i.c.
enerabił de excep ubi diẽ ꝙ approbatus ad
aliquid ĩtelligit᷑ appꝛobarꝰ ad illa ubi eadẽ ꝛeqᷣ
ritur idoneitas pſonaꝝ:ſecꝰ ubi maiõ:ad idẽ
nide qð hr̃ in ſili in. rele gatorũ ĩ fi. ff. de ĩter
dic.? releg. CV el ſolue fo extra gl.fm doc.
qꝛ potuit iſte epᷣs effici indignus poſt pꝛomo
tionem ad epamun.⸗Cekr aso nõ. ꝙ ꝓmouẽ
dus ad aliã dignitarem ẽt ↄſimilẽ prioꝛi debet
exaĩari ꝓpt᷑ idignitatẽ qᷓ potuit ſuꝑuenire ex
poſtfẽo. naʒ ut diẽ pſalmiſta Ex adipe ꝓcedit
iiquitas:⁊ uið płchꝛũ tex.hieꝛonymi õ pᷣlatos
q̃ affluũt diuitiis i. c. eccleſiarũ princeps.xxv.
di.ł rertio ubicunqʒ adijcit̃᷑ ſeu unitur gradus
cũ poſſit opponi exceptiõ dʒ fieri exaiatio ſm

¶ He eilect.

doc.? nõ. has ſolutiões qꝛ faciũt ad mita æc᷑.
Epro ðfectu. i illi ad
quos ſpec
tat electio negligũt eligẽ pᷣlatuʒ cathe
dralis uł regłaꝛis eccłie.j. tres mẽſes ꝓximus
ſuꝑior eccliam ordiabit: ꝙ ſi.j.alios tres men
ſes n fecẽi canonice puniet᷑.h.d ¶ Et pꝰ poõi
ↄſtõnis cã.fo ↄſtõ ibi ſtatnimus. Et hᷣ lia qua
tuor fac᷑. nã pꝰ ſtatuit tpᷣs electõi.fo pᷣuat negli
getes ibi.j.qð.teꝛtio ad ſuꝑioreʒ deuoluit ibi
ac iba.ꝗrto punit ſaꝑiorẽ ſi negligit ibi is vo.
¶ Mõ. pmo ꝙ pᷣlaiꝰ ecclic ↄpat᷑ paſtori. demõ
ãt lupo ꝛapaci:iſte.n. conat᷑ deuorare ⁊ iuader
gregẽ dñni: platꝰ aũt tenet᷑ paſcere.ſ.ſpũalit᷑ ux
illud euangeliũ.paſce oues meas.S. e.c. ſignifi
caſti ⁊ ð mtuis noibꝰ vᷣmonis nõ.S. ð ſũ.tri.c.
i ¶ Mo fo duo mala qᷓ ↄtingũt ex ðfectu pa
ſtoris minet ꝑiculũ aĩabꝰ ⁊ eccłie circa faculta
tes ſuas. ¶ Mõ. tertio ibi eccleſia uiduata: ꝙ
eccłia carẽs paſtore dr̃ uidna ꝓ h.c.ij..ð tꝛaſ
la.pla.nã ⁊ młier dr̃ uidua cꝰ maritꝰ mortuus
ẽ: ut i.c.uidua.xxxiiij.di.ſi aũt ñ hʒ uix df̃ ua
cãs ſᷣm Jo. an. alle. gl.in. c. pe. xcij. di. Sʒ tu
dic ⁊ meliꝰ ꝙ uacãs capit̃ ꝓ uidua.ita exponit
glo.i. l. q cetu. ff. ad.l.iuł.ð ui pu. vñ mulier q̃
nũqᷓ; hũit maritũ ex ethymologia uocabli põt
appellari uidua dr.n. uidua q̃ſi ſine uiduitate.
ſiẽ uecoꝛs ſine coꝛde:ut diẽ tex.i.l.malũ in. ꝗ.
uidua. ff. ð̊ v. ſig. ſʒ ex cõi uſu loquẽdi ſoluʒ ap
pellat᷑ nidua cuiꝰ maritꝰ mortuus ẽ: ſic ĩtellige
dictũ.c.uidua.vñ ſi hodie ĩ aliquo ſtatuto fiẽt
mẽtio ð uiduis itelligerẽ ð relictis mõtuis ma
ritis:qꝛ cõis uſus loquẽdi ĩ omni diſpoſitione
pfert᷑ ꝓprie ſignificaiõi uocabuli ut ĩ.l libroꝝ
.F qð tñ caſſius.ff. de le. tertio ⁊ in.l.cuʒ dela
nionis i. aſinã. ff. de fun. inſtruc. nõ. bar.i.l.
omnes ppłi.ff. de iuſti. æ iure.⁊ nide bonã glo.
ĩ.c.nõ nulli de reſcrix ⁊ quod ibi dixi ⁊ fac.c.
ex his de ſpon. ¶ Hõ.iĩ v. ſtatimus ⁊ tene ſꝑ
menti ꝙ trimeſtꝛe tempus ad eligendũ ſeu pꝛo
nidendũ ſolũ habet locũ quo ad prelatũ ecche
cathedralis uel regularis.ĩ alijs vo pᷣlatis qua
tũcũqʒ eccleſiaꝝ uł digniratũ datur ſemeſlꝛe ⁊
in eis hʒ locũ.c.ij..de ↄceſ.pbẽ.nã qꝛ maiꝰ
piculũ ĩ eccleſijs cathedralibꝰ ⁊ regularibꝰ cũ
ipaꝝ eccłiaꝝ pᷣlati ſint vi paſtores fuit neceſſe
citiꝰ occurrẽ uacatõi ⁊ deputare tpᷣs ad ꝓuiſio
nẽ faciẽdã ¶ M ibi iuſto ipedimẽto ceſſte:
ꝙ tps pᷣfixũ electõi n currit ĩpeditis:vñ cõclu
dunt doc.̊ ⁊ bñn per iſtũ tex.ꝙ nõ eſt opus pe
tere reſtõnem in itegꝝ ſi ipedimẽtũ durauit ul
tra tres mẽſes: vñ reiecta diſtinctõe quorũdaʒ
cõir tenet᷑ ꝙ ſiue ipedimentũ ꝓueniat a princi
pio ſiue poſt ichoatũ trimeſtre ſꝑ ipedit curſũ
tẽporis:⁊ pꝛo hoc fac᷑.c.qꝛ diuerſitatẽ.j.de⸗
ceſ.pbẽ.ubi idẽ ꝓbat᷑ ĩ tẽpore pᷣfixo ad ofeꝛen
duʒ. Quid ãt i tpᷣe ſtatuto prono ad pñtãdum
nũ quid currit ipᷣi pꝛono ĩpedito nkignorant:
dic ur dixi ĩ. c.ij.æ. c.cũ ꝓpter de iurepatro.
Nõ.ibi denoluatur ꝙ negligẽtes eligere infra

zuuudn
Azfibo bin
icltdeluſhan
Phübitßni cectofs. dd ſai
itoi guſtond⸗ Auz ulſign
zoneg Plr n chrogan d leni cn
iio icue ei rogni bregimi

gaͤdila ceclat hoſes l Yirats lirnhn

ur lgeᷓpnn cectorsn / ler.o.j Alelde

ſio reg lit tut rl ſto e an i
rer ii uleti mn ſupin eluofs
birigifluid geno i ate i bller
pir iſe ni lidticcſt mij.
Iilairuciin gnuolin e igo
ecroolu n bieMo. vlio bi ano
lcocinipoᷓ c ne it duoloro n teñn
riſecgee ſepnni ceuofs: pot puider
fe iocitſc peecei uii puiſdis
itihnttit gimmrt, N.iſteſapior cle
iiniſifuinptoinmanone iuf ppo: ñ

ſiſiſhirspot eas expelei vnico
in 1 phuin clecnöis ?ofinnanos
in ticigl ge ci poſſ Pꝛopri. p

iiterſttri ſboognni go iͤ
Müi ſetni ſbo oꝛl mi go ſont
H nilig inehn doc ii hic nocir in
iſtſkeſpo⸗ neni n eigei ni
nalatiichnig oſfmci difr
1 ine Kinmneritgl pſerieo
Rnnn rcegöe, iactaz piigne
inirſtd cnurdlamdbar
peolſpaclecnöͤe.ß.n hern,
nntfii ion N ſ Rn
lintnt licegi pe 8 ünete
Himqzi a 2 de..e ch itenſz0
D nc i.alee n dn 4
giln tbicpni gicj,, ag
fui ie r i
Dlhiond z
nginiriiatne
Kinn n eedereciiun

S . a⸗
ſeſttic inteſtcip⸗

detnioncis ni nd
melt rrischiuininenni

Arabnngaenl n
Appclam nlin C, n ucn lſnencutr.
ſe e ſir olen getr / i 15.
uctu fo g hercu ſr boiti oin 1
geluj ucucunmnt nnnwe ſc ile
¶ini cucni pi ſ bogeialino ſumo fa
nino dnduis eligered teieis nömnts nn
Nns qncos uſns gniili onnidſpoſnione
fen reſignitrni vochli mil ion
Gi hus del erid uinl ondn
Mons . 5 Mnd Kdefuninſtrnc deri
Onmes Ma Leiuſn t me vitebori g

IcNönul cereſci t vol bicinefi⸗
erbsdeh. N ſmminustnneh

nmmmirrmun ni iui
ä
anttluuſnninulie ſine
iinetini aini un n /
nosyloci a ul Rtnn .
caäicateis Abbecaſb raſug
n cderzinſin Anes, D .
6oeemiducnii Nnmin⸗ .
ſi Si edenide
belſtsi⸗

¶ De elcas

crimeſtr pᷣuãt᷑ ipᷣo facto ptãte eligẽdi ꝓ ea uice

vñ h̊ ñ ꝛeqꝛit᷑ aliq̃ ſñia:ſʒ ex iuris diſpõitiõe fit
ipo facto hec ðuolutõ. ꝓ h.c. qᷓ; eo.ti.li.vj.
Et ꝑ h̊ dixerũt hic doc.æ bñ ꝙ ſi clapſo trime
ſtri electoꝛes cligũt æ ſuꝑiõ ad quẽ fẽa eſt dᷣno
lutõ ipa electiõe ñ caſſata aliũ eligit n nalʒ ele
ctõ fa ꝑ electores ⁊ ẽ nulla pꝰ deuolutõeʒ ptã
tiſ ad ſuꝑioꝛc ꝓ q vr tex.i.c.fi.ð ſupplẽ.neglł.
pᷣla. ⁊ fac.c.lʒ.eo.ii.ſecꝰcẽt ſi ñ eẽnt pᷣuati:ſj p
uãdi ꝑ ſñiã. ualeret.n.electõ attétata an ſniaʒ
puatiuã:ut dicet. j.c.ꝓx¶Mõ ibi ad eũ qᷣ ꝓ
xio ⁊c.ꝙ ĩ ecclia ẽt caihedꝛali fit vðuolutõ ĩ cãu
negligetie ptãtis ꝓuidẽdi nõ ad papã: ſ̊ ad
ximũ ſuꝑioꝛc᷑.oli aũt fiebat dᷣuolutõ ad papã ĩ
ecclia cathedrali:ut ĩ. c. cũ dilectꝰ ð ↄceſ.pbẽ.
hodie ſecꝰ ut hic:qð mm reſtrigit̃ ad cauʒ negli
getie. i allis aũt cãibꝰ fic nolutõ ad papã: ut ĩ
d.c. qᷓꝙ; ubi bo.tex. ¶ Mo ibi ultra tꝛes mẽ
ſes ꝙ tm tpᷣs hʒ ſuꝑiõ ad quẽ fit ptãtis uolu
tio q;tũ hñt pᷣmi elector̃s.æ idẽ obſuat᷑ ĩ ſeme
ſtri pfixo ĩ ꝓniſionibꝰ aliaꝝ eccliaꝝ:ur i. d. c. l
ð ſup.neg.pla.nã ſubrogatꝰ dʒ cẽſeri.eo. inre
cũ alio ĩ cuiꝰ locũ ſubrogat᷑hinc ẽ. ꝙ tenet eli
geꝛ ð illa eccha ⁊? hoĩes illiꝰqliratis ſiẽ teneban
tur eligeẽ pmi electoꝛes:ur ẽ tex.nõ.i cle.i.de
ſup.neg.pla.⁊ fac tex. hic ĩ vᷣbo de ꝑſona ido
nea ipᷣiꝰ qdẽ eccłie ⁊c. vñ ſicut pᷣmi electors ð
bet eligeꝛ platũ ð gremio ipᷣiꝰ ecclie ſi ibidẽ f
ꝑpiat idõeꝰ:ut ĩ. c.nulꝰ.lxj. di.⸗ i. c. ꝙᷓ ſit. xviij.
q ij. legit᷑ ⁊ nõ. S. e.cũ int᷑ canõicoſ.ita ⸗ ſuꝑiõ
ad quẽ fit ðuolutõ ut hic Mõ. ultio ibi cano
nice oꝛdina? ꝙ ſuꝑiõ ad quẽ ſit vᷣuolutõ ñ ten
lur pciſe elgere ſiẽ pmi electors:ſʒ põt ꝓuider
ecclie ð paſtoꝛ:⁊ ſic ꝓcedeẽ ꝑ uiã ꝓuiſiõis.pꝛo
nidẽdo.n. eligit æ ↄfirmat. hʒ. n. iſte ſuꝑior ele
ctionẽ iur̃ ᷣuoluto ⁊ ↄfirmationè iur ꝓpᷣo:vñ
cx q.i cũ ſut iſte ptates põr eas expeleẽ unico
actu nã ꝓuiſio bʒ uim electiõis z ↄfirmatiõis
urnõ. Inno. i.c. cũ oli de cã poſſ. ⁊ pꝛopri. ꝓ
bat aũt pdicta iſte tex.ĩ vbo oꝛdina? qð ſõat ĩ
ꝓuider: ut ĩ.c.i.ðᷣ iurepa.doc.tñ hic zuocãt in
dubiũ nũqd iſte ſupioꝛ teneat᷑ priꝰ eligeꝛ inꝛ ð
uoluto ſicut tenebãt electoẽs æ poſtmodũ cõfir
maĩ iure ꝓpo.⁊ qͥdã tenuerũt ꝙ ſic pſerti eo
cqãu q elecioꝛes tenebãt electõeʒ factaʒ pñtare
batꝛono:ut ĩ.c.cũ teꝛra.5S.eo.ut aliqua honoꝛi
ficetia refuet᷑ pꝛono ĩ ipᷣa electiõe.ñ.n. bec poſ
ſent obfuari ſi ſuꝑioꝛ ꝓcedetr̃t ꝑ uiã ꝓniſiõis
⁊? hãc opi.tenuit hic egi.⸗ pe.ð.e.cũ iteꝛ:ſʒ cõ
po.tenuit oriũ in. c.ĩter. pᷣalle.æ idem Inno. ⸗
hoſti.. Jo. an. dixit hic pᷣmũ dictũ ec ueꝛiꝰ:ſʒ
ſʒ obfuat᷑. At ſʒ eũ põt dici ⁊ meliꝰ ꝙ optio
dat᷑ ſupioꝛi ꝑ què mõuʒ uelit ꝓcedere cũ iura
laciãt mẽtionẽ ð utraqʒ uia:⁊ optie fac᷑.c.ſi pꝰ
c i fl.j. e. lj. vj. ⁊ i. c. ſi ↄpꝛõiſſariꝰeo.ti.⁊.li.⸗
Vr tex. hic ĩ bo oꝛdiaz. ita trãſeũt hic cõiter
doc. in uide qð dixi i.c.cãʒ.q ⁊ ĩ.c.cũ ĩt᷑ canõi
cos. 5. eo. æ glo.ĩ cle. ſi ð bn:icio de pben. ? ꝑ
do. ð rora deci. cclv. Et poſſʒ ĩ ↄgrue diſtin
gui ꝙ at ptas eligẽdi z ↄfirmãdi ſpectat ad ſu

B

niorẽ ñ ꝓprio iuꝛe:ut puta qꝛ patẽ eligẽdi hʒ
tãqꝙᷓ; Oprõiſſariꝰ. tẽ pꝰ eliget 2 tãqᷓ; ſuꝑioꝛ poſt
ea ↄfirmabit:ut ĩi.c.cũ ĩteꝛ canõicos.S. e.⁊ ibi
P gl.⁊ i.c.ut circa eo.ti li. Vj. ubi glo. et tangit
tex. iñ ĩ.d.c.cãʒ vr inuere ; ẽt poterit E
p uiã ꝓuiſiõis ᷣ quo uide qð ibi dixi.¶ Aur
iſte ptates ꝑtinẽt ad cũ iure ꝓprio: liʒ altera 9
petat iure deuoluto ⁊ iũc aut aliqͥd dẽbat obſᷣ
nari ꝑ electoꝛes añ ↄfirmatõeʒ electõis 2 ᷣbet
priꝰ eligẽ: qꝛ dʒ obſeꝛuaꝛe id ad qð pmi electo
res tenebãt᷑:ut ĩ.d.cle.i.n.n.dʒ fiẽi hec deuolu
tio cũ pᷣiudicio teꝛtij als aũt ubi ſimpłr hebãt
gligẽ fuari põt opi. Jo. an. ut ſit ĩ optiõe ſua.
Queꝛo ꝓ declaratõe rex. 7 pᷣdictoꝝ ĩ quibus
cclijs bʒ locũ diſpõ hꝰ tex. So.colligẽdo dẽa
Inno. z doc hic dic ꝙ hẽt locum in eccleſijs
cathedralibus i. reſpectu principalis prelati.ſ.
epi.ñ aũt hʒ locũ ĩ dignitatibꝰ ſeu ĩ canonicati
bꝰ2z alijs bnficijs ſitis iĩ ipis ecclijs cathedrali
be ĩ illis. n. dat̃ ſemeſtre ad eligẽdũ ſeu ꝓuidẽ
dqũ:ut ĩ. d. c.ij.ð ↄcel.pᷣbẽ.⁊ qð ibi dixi. ꝓ h̊ fa
cit iſte tex.ĩ eo ꝙ diẽ ꝙ. j.treſ mẽſes cathedrał᷑
ecclia pᷣlato n uacʒ ⁊ ibi ecchia uiduata.nñ.n.dr
ecclia uacaꝛe nec nidua niſi ꝑ moꝛtẽ epi. ipe.n.
ẽ ſpõſus nõ aũt alij hntes ibidẽ dignitates ife
riores.vij.q.i.ſiẽ ⁊.c.ij.ð trãſla.pᷣla.⁊ ̊ rene
lʒ hoſti.dixerit ꝙ ð mẽete hẽt locũ ẽt ĩ dignita
te ĩferiori qᷓ ẽ ĩ eccłia cathedrali poſt põtiticalẽ
ſi bona ecclie ⁊ ep̃i ſũt diuiſa:qꝛ ſolʒ eſſe liuor
2 iuidia ĩteꝛ epᷣm ⁊ capłim:vñn timẽdũ ne illa di
gnitate uacãte paſtor ↄuertat᷑ ĩ lupũ.ij.q. Vij.
ð cetero ad fi.hᷣ ĩ dictũ ñ ſeruat᷑ ð facto:ut di
xit Jo. an 2 bñ.⁊ dic ꝙ nõ ↄgruit huic ſſe ut
.S.dixi ¶ Dubiũ vo maiꝰ ẽ qꝰ ad eccłiã rłarẽ
nã hic diẽ Inn.⁊ ſequũt᷑ doc. ꝙ illa dr regula
ris quo ad iſtũ tex.ĩ q ſũt clerici uł ↄuerſi ſine
ꝓprio uiuẽtes dũmõ ſint collegiata:qð dẽʒ cx
toto mihi nõ plʒ.nã cũ iſtð caplin deuiet a iuꝛe
ſtiquo.ſ.a.d.c.ij.ð ↄceſ.pᷣbẽ.dʒ ſtricte ĩtelligi
nt minꝰ corrigat ins ãtiquũ ꝙᷓ fieri poſſu:ut ĩ
l. pᷣcipimꝰ ĩ fi. C. de appel. ꝓprie ãt illa eccłia
dr̃ regłaris qᷓ bʒ regulã appꝛobatã:ita ꝙ ſaltẽ
clerici ſeu ↄuerſi ꝓfiteãt᷑ tria ſubſtãtialia cuiuſ
libet religiõis:de qbꝰ i.c.cũ ad monaſteriũ.j.
de ſtatn regu.als autẽ ſi nõ ꝓfiteret᷑ illa tria:lʒ
aliqdð illoꝝ triũ ꝓmittant nõ dicunt᷑ ꝓprie hẽe
regulã:ſʒ potiꝰ modũ uiuẽdi:ut dicit glo.nõ.iĩ
cle.i.de reli.domi.⁊ in cle.ij. de ſen.ex.⁊ tene
mẽti illas glo.⁊ nið qð dixi ſuꝑ Nica ð regła.
preterea h ꝓbo rõne in eccłijs regnlaribus p
prie ſumptis habet pᷣlatus maiorẽ poteſtatẽ in
ſubiectos ꝙ; hẽat prelatus eccleſie ſecłaris. nã
correctio regulariũ ꝑtinet pᷣmo loco ad Platuʒ
ut in. c.quãto ⁊ qð ibi nõ.de offi.ordi.ſed pꝛe
latus ſecularis regularit᷑ nõ ipedit ſe de crimi
nibꝰ clericoꝝ:ſed poteſtas ꝑtinet ad epiſcopuʒ
de quo nide quod plene dixi in repetitõe capli
ſi quis ↄ clericũ de foꝛo ↄpertẽti ⁊= aliquid i. c.
cuʒ ↄtingat in lect.eo.ti.unde mortuo prelato
regłariter dicit᷑ eccleſia carere paſtore æ uidua

q *

¶ DBe eleck.

cũ diſpõ ⁊ correctio ꝑtinet ad illũ pᷣlatũ:ſecns
iĩ plato eccle n regnlaris hic dixit gl.i. c. qᷣ reſiſ
tit. xi.q iij. ꝙ monachꝰ tenet᷑ magis obedi ab
bati ſuo qᷓ; epo loci:qʒ itellige:ut dixi in.d.c.
ꝙᷓto ⁊ hʒ locũ iſtc tex.ĩ platis pᷣncipalibꝰ eccłia
ꝛum ꝛegulaꝛiũ quocũqʒ noĩie nuncupeĩ.nã q̃dã
mõaſteria regunt᷑ ꝑ abbates:qᷓdã vo ꝑ prepoli
tos ł ſiłkes:ad Sh.c.i ſingłis.j.ð ſta.regła.Ei di
xit ↄpo.tex. ꝓcedẽ ſiue electio ptĩeat ad colle
giuʒ ſiue de iure ſpãli ꝑtineat ad aliũ ſuꝑiorẽ:
puta abbatẽ ł aliũ dum m̃ tractet᷑ de pᷣlato per
petuo:ſecꝰ ſi eẽt platꝰ que abbas ponẽt ⁊ ðpo
neret ꝓ ſuo libito:æ ĩ hꝰ ñ ur̃ ci tẽ ↄpetẽ ſemeſ
ire tpᷣs:faẽ cle.qꝛ reglares de ſupp.neg prela.
Irẽ n hʒ locũ iſte tex.ĩ poratu ⁊ ĩ alijs officijs
q̃ ſe ĩ mõaſterio łʒ ĩ illis ſuppleat᷑ negligetia pꝛe
lati abbatis ꝑ illud.c.ij.ð ↄceſ.pbẽ.⁊ uide tex.
i. d. cle. qꝛ regłares. ꝓcedit.n. iſte tex.iĩ pᷣncipa
li platura ipiꝰ ecclie regłaris.⁊ ꝑ hꝰ dic ñ ꝓce
dẽ dẽm hoſt.i eo ꝙ diẽ iſtuʒ tex.ex mẽte hr̃e lo
cũ ĩ oĩbꝰ ecclłijs exẽptis nã bᷣ ẽ diare ⁊ ãpliare
tmios lr̃e q̃ ſolũ ꝓuidʒ ĩ plata eccłie cathedrał
7 regłaris:ita ſẽtit Jo. an. h̊ ⁊ optie faẽ ad cõ
cluſionẽ pdictã qdðᷣ nõ. p gl.i.c.ſe.puto iñ ꝙ u
bi ð iure ſpãli pᷣlatꝰ ecclie colle giate lʒ ſecłaris
hẽeret iuri ditõeʒ gnãlẽ ſiẽ abbes i monaſterio
ꝙ tẽ tał ecchia ↄphẽderet᷑ ex idetitate rõis:qðᷣ
ſẽrit gl. i. d. c. ſe ¶ In gl. i. ibi nihil addit᷑ dic ꝙ
bec ↄſtitutio addit ad ius antiquũ pmo reſpẽu
deuolutõis fiende ad ſuꝑiorẽ. Iẽ q ad eccli
aſ regłares ut idẽ ipᷣs ſit pᷣfixũ ordiatõi eccłie
regularis ⁊? cathedralis. In gl. ĩ vbo iuſto im
pedimto ibi ſʒ ſi papa itdicẽt eccłiaʒ ⁊c.intelli
ge ꝙ itdicat ñ ſimpłr:qꝛ tẽ ñ cuꝛꝛeret tpᷣs:ſecuſ
ſi ſimpłr intdixit ne eligerẽt ſine ſua licẽtia quo
caſu currit ihs niſi petãt licẽtiã eligẽdi:ut nõ.ĩ
c.fi.j. e. ¶ In eadem glo ibi ſʒ nunqͥd ẽ h̊ ne
ceſſaria ꝓteſtatio ĩtellige in caſu ꝓxie dicto:et
dic ꝙ ſi ñ pt᷑ hr̃i ſuꝑioꝛ dʒ fiẽi ꝓteſtatõ:ut ĩ.c.
paſtoral ð ofti. oꝛdi.¶ n gl. i vbo ea nice i fi.
nõ.gl.qᷓ cõir tenet᷑ ⁊ uide glo.qᷓ vꝛ huic cõcor
dare ĩi.c.ſi electio j.e.li.vi.⁊ nide qð plemꝰ di
xi i.c.cũ uintonieñ.S.e.quidã ãt exponũt ea ni
ce.i.ĩ tota illa nacatione:ſʒ dẽʒ glo.ueriꝰ ⁊ cõe
b ꝑ illud c.cũ uintonienf ¶ In gl. i uerbo ↄſi
lio ĩ fi.tene mẽti gl.⁊ nõ tradas obliuioni.nam
ex ea potes capẽ nnã regulã ꝙ i expectãubꝰ ad
pᷣlatũ iure deuoluto n tenet᷑ de necitate habere
ↄſẽſuʒ aut ↄlſiliũ capli ſui:ſʒj ð honcſtate dʒ reqͥ
rere ↄſiliũ:⁊ hãc ꝑtẽ ſẽſit h̊ ẽt Inn. æ ꝓ bꝰ fac
iſte tex. ubi ĩ denolutõe pfᷣatis nulla fit mẽtio ðᷣ
ↄſilio capłi:ſʒ ſolũ faẽ mẽtionem de ſuꝑior:ad
idẽ.c.qᷓqᷓ;.j.e.li.vj.ubi ſolũ fir mtio ð ſuꝑiõe
nũqͥd at iſto ſuꝑiõe negligẽte ꝓuidẽ.j.tres mẽ
ſeſ.ðᷣnoluat᷑ ptᷣas ad capłʒ ſuũ ł ad aliũ ꝓximũ
ſuꝑiorẽ:dic ꝙ ad ꝓximũ ſuꝑiorẽ:qꝛ in his q̃
cõpetunt pᷣlato iure deuoluto ſit deuolutio ad
ſuꝑiorẽ ⁊ n ad capim ſuum:ut ꝓbatur iĩ. c. licʒ
2. c. fi.ð ſupp.neg. pla.dixi i.c.ij. ð̊ conceſ.pre
ben. ⁊ i.c.cũ ĩ cũctis.sS.eo.uñ itellige iſtũ tex.

ꝙ iſte ſuperiõ canonice punietur non ſolum in
deuolutione ptᷣatis ꝑ iura pᷣdicta:ſz etiam aꝛbi
trio ſuꝑioris: ut ſẽrit hic hoſt. ¶ In gl. fi. in fi.
ibi propter hoc caſſet᷑ electio:uult ergo ꝙ licʒ
metropolitanꝰ ſeu ſuꝑior ad quem eſt dᷣuoluta
pt᷑̃as teneat᷑ eligere pᷣmo de gremio illiꝰ ecclſie:
in ſi hoc no fac̃ non propter hoc debet electio
ipiꝰ caſſari. Hoſti.tʒ Zrium canonicis contra
dicẽubus.mouet᷑ qꝛ iſte tex. deuoluit hãc ptᷣatẽ
cum hac limitatõe ut pᷣus eligat de gremio illiꝰ
ecclie ſi ibi reꝑitur idoneꝰ:opi.tñ gl ſeruat᷑ ſʒ
Jo. an.⁊ dicit cõpo.papã ita ſibi rñdiſſe:mhi
tñ iſpecto mero iure placʒ opi. hoſti.⁊ adduco
bo.tex.in.c.nullus ĩnitis.lxi.di.ubi dicitur ꝙ
clerici ſeu canonici pñt talem pᷣlatum renuej ſi
non ẽ ð ꝓpᷣo gremio qꝛ fit eis ĩiuria ex quo in
ter eos reꝑitur idoneus. NHec ob ſi dicatur ꝙ
capitulum h̊ idẽ dʒ faceꝛe ut.S.dixi:⁊ tamen ua
leat eleciio ſi eligunt extra greminuʒ:ut i.c.cum
int.S. eo.ergo idẽ dicẽduʒ in ſuꝑiore ad queʒ
facta ẽ deuolutõ:dico.n.aliud i capło qᷓ i ſupe
riore:qꝛ capłin põt renunciare fauori canõico
rũ:ut ꝓprio quod nõ põt ſuperior ar.c.ſi dili
gẽti de ſocompe C, cõtra hoc ⁊ ↄtra tex.
op.uẽ. n. ꝙ de eaõ ecclia non poſſit eligi aliqs
in pᷣlatuʒ cum oẽs deliqꝛũt i nõ eligẽdo.j.ipᷣs
pfixuʒ. So. diẽ Inn. ꝙ forte aliq erãt abñtes
Nẽ potuit eẽ ꝙ aliqui ex pñtibꝰ noluerunt eli
gere ꝑꝑ metũ ulł aliam iuſtã cãʒ:⁊ ſic ſẽtit ꝙ illi
qͥ fuerunt ĩ mera negligẽtia tanꝙᷓ negligentes
delinquẽtes non poſſunt eligi:ſʒ contrariã ſen
ſit hic hoſti. dicens ꝙ ẽt ceſſantes eligẽ ſine cã
ñ dicunt᷑ deliquere cum ſolũ ↄtẽnant ius ꝓpᷣnʒ
uł dic ꝙ pᷣſuppoiito ꝙ iſti aliquatenus delique
rũt iñ ſuffiẽ pena h̊ ſtatuta.ut hic ſubijcit᷑ ĩ gl.
nec oẽ delictum p̃uat ptᷣate eligendi paſſiue:ui
le.⁊ nõ.in.c.ſic̃.j.de iurciut᷑.⁊ in.c.florentinũ
.lxxxv. di.
Abbas. .
D Deꝛ aliqᷓ
Bia propter. de tribus
formis h̊ contẽtis ſcilicet ſcrutinij cõ
promiſſi ⁊ inſpirationis pꝛocedi debet ad elec
tionem i eccłijs cathedralibus.aliter electio ce
lebrata non ualʒ æ contꝛa facientes pᷣnandi ſũt
ea uice ptᷣate eligendi.h.d.uſqʒ ad.S.illud:in
quo interdicẽ ꝓcuratorẽ in electionis negocio
conſtitui niſi concurrant ibidẽ ↄtenta:⁊ h̊ nſq;
ad..electões.ibi uero uſqʒ ad fi.prccipit elec
tiones ſolẽnit᷑ publicari:⁊æ clandeſtinas repro
bari. nult ĩ effectu uſqʒ ad fi.⁊ eſt decre.mul
tum famoſa ⁊ principatł in ti.Et diuiditur tota
pᷣncipalit᷑ in duas partes:ĩ pᷣma ponit᷑ conſtun
tionis cã:in ſecũda ↄſtitutio ibi ſtatuimꝰ:? illa
ſecũda ꝑs ſubdiuidit᷑ ĩ tres:nã pᷣmo tria ponit
pᷣncipalłr ſtatuta:⁊ ſa ꝑs ibi illð.ʒ ibi electões
? iteꝝ illa ſᷣa ſtatuimꝰ ſubdiuidit i. v. ptes. Va
prio põit formã ſcrutinij ĩ electõibus celebran
dis:ſo ↄpromiſſi ttio caſſat elecrões ał factas
ꝗ̃rto excipit ĩ ꝗᷓ exceptõe includit formam dine

zchal
z ſoeus 6
,65 bemg, n
e inq b in
1 ramhienchti⸗
a c'ſonin
vi H
8 Sl
ANi

vbe t

,geh
i
inf
nbi
, ezP
thch h, tebi
6got vlch

4

= =
=
—
—
= =

nKhlet
vitfühſi crioblu Neclu
ſo gtd c, 1 o. fo
3 cA K.

c1.). A
,(14eb &let
na, dſglar iln .nnd⸗ „i
itycb icnor ltat ainthit

nii n .
aſleni woökäncii

1 .
en iͦni ſtind ii
dicſecche ſendorn 4
aic dlocd d rttch⸗ na
Air..0 la Ni aluti ged ur
Finmmiceltbiidentil mnar
nii ponets teinglunsli tnde 4
l ric bitlien s Cr
hleid ini Mufi uin pb ſty
dafoirti irnſenii higorce
rai a hinti iclstlc llcho i
hin joci mſ rer veinl veit ier
lCj ſho lol̃ erſee no ð
iyptl o iifrate nip irt clie vott
c ais nbipg aed le n i c.l.
itum a Crba dbo non bic dor.
uieeſen debit gpotunl inüero dn
nii enteſe g ogrgei ne eser
frarscus ples nolit leneſſert pdb
iri leona d lr e g ili
ni ierſe vͤobet iniem gonan,
annllocnarnomnne
Ri lute il pane f d ui
W liichgioß negotio

I

e
lui n ſirtener en
ſicft 1s negonio g⸗
anlc . nd

0
4
ſai
gun
Pꝛuu⸗
Ruca
coſ
c iof
ſim.
enit
an. bic
ſclcet
ca.c q
plimo
l.Oo
clecnõ⸗
ginar
coleg
W.41
unſchue
qvodim
iluor u
leait e
s uA die
b'non
nidos eall⸗
bonds.4
idere d

tubieg

zee

dd
.de o
(indas 1.
öcns
e⸗ mut
den.
.c kin
R Poi
(Made
Wſum
ſolhcin
ut dim
tes dii⸗
tmeꝛut
Eſx
danß ſ

cningendn nonſoſtchi
. ſim mno⸗ deſqnitin abitiſß⸗
glim Gooe Mg unr lc grittti⸗
te polut cc alui rpytbbe olcenmnil

gar pmmu lalmulicir ie ein gi

mermr imen egigenn n; glgene⸗
dalnqnars ſon oſint elgig oonmnn
ſubi boſt dicens gat eſimes cgeſnec
idionideinere un ſoli Ninntins poig
Ad glado e gei diennoanns diiare
iii pem d Kamm wbicſibeti.
õ
le t n c ſ. deimfeuf2 nc forenni

NMnpo.
Ab. dei⸗
.
Bin Prop Glex ntr

emazcniſila ſeun
Nroniſit iniruins Nbeildede
mmialiseihking lne
rmtmhjanmſuenee in

5
ea uit ſireigelibin
Go inerii miln
contimini mamnmnſ 3 re
34 ſccidez hibeio ih ⸗
ones ſolni poblenti Kikn
mibut ſmſct m
umſmmdtrihiin i

. ipnee,
6 mil lr
ß mn ai

,77 alee
jno augtiſeun

¶ Me elet.

inſpiratõis. qnto eligẽres ↄ formas oſcriptaſ
mãdat puari. fa ibi ul ſaltim. ʒ ibi alit. quarta
ibi niſi. quinta ibi qꝛ vᷣo. Et qm iſte tex.i eſſec
tu ponit qnqʒ. naʒ prio ꝓſequit᷑ forn ſcrutinij
uſqʒ ad v. ul ſaltiz. 2* ponit abinde uſqʒ ad v.
niſi for ↄpꝛomiſſi.ʒ põit uſqʒ ad v. electões
ꝓcuratoꝛc ↄſtitui. qͥnto uſqʒ ad fi. repꝛobat e

lectões clãdeſiias. Dꝛocedã ꝓ clariori itellec

tu expediẽdo quãlʒ pꝑtẽ de ſe. Et pᷣmo ex pma
pte nõ.ibi quas qͥdẽ ꝙ an iſt. c. n eꝛat alit̃ ꝓ
dita aliq̃ for ſubſtatiał eligẽdi:ſʒ qᷣſqʒ conabat
inueniꝛe nouã formã: ut colligit᷑ ex prinꝰ lr̃e. z
hec ↄſideratio facit: ut ĩ electõibꝰ ĩ qbꝰ neceſſa

nio nõ ſit fuada for huiꝰ.c.poſſit ꝓcedi abſqʒ
aliqᷓ for.ĩ quibꝰ aũt electiõibꝰ ſit rio .

uãda forma hniꝰ. c. dicã . pꝰ gl.i. ¶ Nõ. fo
ibi pntibꝰ oĩbꝰ ĩ quoꝝ pntia ſeu a qbꝰ dʒ elecꝰ
celebrari nã illis pñtibꝰ q debẽt ? uolũt ⁊z pnt
oↄmode ĩtereſſe ⁊ utit᷑ tex vbo debẽt ut excłdat
illos ꝗͥ ð iur̃ nõ debẽt ĩtereſſe electõi:lʒ ſint de
collegio ſeu canõici ecclłie:ut ſũt excõicati ⁊ ſu
ſpeſi:ut ĩ.c.cũ dileetꝰ ð̊ ↄſue.⁊ ĩ.c.cũ iteꝛ.S.e.
2 dixi.S. eo.illa. Itẽ excludũt᷑ qͥ nõ ſũt i ſacris
oſtituti: ut ĩ cle. ut hi qᷓ ð eta.⁊ q̃ti. Item exclu
dunt᷑ ipuberes ⁊? irregulares:ut ĩ c.ex eo. j. e.
li. Vj. ⁊ i.c.is qͥ ð ſen.ex.eo.li.⁊ ↄſiles ꝑſone ĩ
hiles ad eligẽdũ. Includũt ãt tacite ꝑ h̊ vbuʒ
ðᷣbẽt qͥ ð iur̃ ðbẽt ĩteꝛeſſe:ut ſũt hñtes uocẽ de
iur cõi uł ſpẽali:ut i.c.i.S.e.⁊ i.c.cuʒ ecchia ſu
trina.j. ð cᷓ poſſ.? ꝓpᷣe.ꝛ req̃rit᷑ ꝙ uelit iter
eſſe. Ex q vbo nõ. ꝙ illi qͥ nolũt ĩteꝛeſſe nõ ð
bet opelli niſi itſit ecclie.nã ꝓ ĩteẽ ecclie potũt
ↄpelli:qð ſatis mihi plʒ.faẽ qð le.⁊ nõ.i.c.i.ðᷣ
his qfi. a ma. ꝑ. ca. Ex h ẽt vbo nõnt hic doc.
ꝙ noletes ĩtereſſe nñ debẽt ↄputari ĩ nũero du
aꝝ ptiũ nõ gẽ neceſſe ꝙ ↄgꝛegẽt᷑ due ꝑtes ex
q aliq facictes duas ꝑtes nolũt ĩteꝛeſſe: æ ꝓ hᷣ
nide bo. glo. i cle. qdð circa ð elec.q diẽ ꝙ illi qͥ
nocati nolũt itereſſe nõ vᷣbẽt ĩ nũero oputari.
ꝙ g dicit᷑ ab initio debẽt due ptes uniueꝛſi
tatis ↄuẽire:ut ĩ.l.nulli.⁊ i.l.plane.ff. qð cuiꝰ
q;ʒ nniv. no. dʒ itelligi ſaltẽ i electiõis negotio
ðᷣ duabꝰ ꝑnibꝰ illoꝝ qͥ uolũt ⁊? ðbẽt ⁊ pñt ↄmo
de ĩteꝛeſſe: ut hic ⁊ fac qð plene dixi i. c. cuʒ no
bis ⁊ i. c.ĩ cauſis.s.e.ʒ.ꝛcqrit᷑ poſſint ↄmo
de ĩteꝛeſſe.?ẽ hec ↄmoditas ꝛefeꝛt᷑ ad ntiliratem
ecclie ⁊ ñ ꝑſõe ſm doc.⁊ bñ q̃ti ſi ñ pnt cõmo
de nocari ꝓpt᷑ nimiã diſtãtiã põt electio ſine il
loꝝ pñtia fiẽi æ qñ pñt ↄmode nocaꝛi: nide qð
dixi ccori⸗5 Clo, pᷣncipalr ibi q ſecꝛe
to ⁊ ſigillatĩ caſũ ĩ qꝰ uota ſingłoꝝ ð uni vſita
te debẽt exqri ĩ ſecꝛeto ⁊ ſigillati.gꝰ regłarit᷑ nñ
neceſſe ꝙ ĩ agẽdis ⁊? explicãdis ꝑ uniuerſita
tẽuota exqrãt̃ ĩ ſecreto:ſʒ põt qlibʒ uotũ ſunʒ
dicere ĩ cõi aliis audiẽtibꝰ:lʒ ſit ntile ut ĩ ſecr̃to
exqrãt᷑ ut liberius unuſqᷣſqʒ poſſit uolũtatem
⁊ indiciũ ſuũ expᷣmere:tñ ſi hͥ n fit tenet actus
cſpale ĩiducat᷑ h ĩ electionis negotio.gꝰ regla

riter nõ eſt neceſſario obſernandũ ar ĩ.c pniti

preben. i. vj. æ boc tene meti. ¶ Nõ quar

to ibi i ſcriptis ꝛedacta cãuʒ ĩ quo ſcriptura ẽ
de ſubſtatia actus. uide plures alios caſus per
gl. nõ in. c.i.de cẽſi.li. vj. Et collige ex hoc ꝑ
locuʒ a ſpeciali ꝙ regulariter ĩ aliis que fiunt

per uniuerſitatẽ nõ ẽ opꝑns ut uota ſinguloxꝝ

digãtuꝛ in ſcriptis.¶Nõ. quĩro ibi maioꝛ ⸗2
ſanioꝛ ꝑs.ꝙ nõ ualet electio niſi fiat ꝑ maioꝛc
⁊ ſanioꝛẽ ꝑtẽ capituli.nõ gꝰ. ſuffiẽ ſaniõitas ni
ſi etiã ↄcurrat maioritas.nã de natura iſtiꝰ co
pulatiue ⁊ ẽ copulare utxqʒ extremoꝝ princi
paliter:ur nõ.gl.in.c.querelam de ſimo.2= ſuꝑ
Nica de iuꝛis ⁊ fac.igno.ff.lic;ʒ Inno.⁊ minꝰ
bene hic ſequẽdo opi.ſuam i. c.ſcriptuʒ.S.eo.
expoſueꝛit hic illã dictionẽ et ꝓ ideſt.quaſi ſᷣm
eũ ſufficiat ſanioꝛ ꝑs ut ſic iuris fictiõe illa cen
ſeat᷑ maioꝛ:ſʒ h ẽ ĩpꝛobare iſtã lraʒ. ⁊ uide qðᷣ
plenius dicã ĩ. c. ecchia el.ij. j. eo.æ ſentit Jo.
an.hic qð prĩo dixi:ut illa dictõ ⁊ ſtet ꝓpꝛie
ſcilicet copulatiue.c. i. de his que fi. a ma. paꝛ.
ca. ⁊ qð ibi dixi. ¶ Eirca iſti ꝑtẽ pᷣmã qritur
primo i qbus electiõibꝰ hʒ locũ diſpoſitõ huiꝰ
c. So. glo.·i.ĩſtat ⁊ tandẽ ↄcludit ĩ effectu i
electiõibus epoꝝ ⁊ alioꝝ platoꝝ eccharũ colle
giataꝝ qui hñt generaleè iuriſditiõeʒ ĩ eccleſiiſ
collegiatis.nã epi ſunt ꝓprie ſponſi eccleſiarũ
Vij. q·i.ſicut ⁊ iſti alii plari ratione generalis
iuriſditionis quã hũñt in collegiatis ecclhiis pnt
quodamõ appellaꝛi ſponſi.iõ ꝑ mortem iſtoʒ
pᷣlatoꝝ remanẽt ecclie uiduate ⁊ ſine paſtore.
iſte aũt tex.ĩtendit ꝓuidere ſolũ ecchiis uidua
tis: ut ibi ecclie uiduate.eꝛgo ĩfertuꝛ ꝙ ĩ electõ
nibꝰ canonicoꝝ ⁊ ĩ aliis dignitatibus ſeu ꝑſõa
tibus ecclie cathedralis nõ hʒ locum diſpoſitio
huius.c.qꝛ ꝑ illoꝝ moꝛteʒ nõ remanẽt eccleſie
uiduate cũ nõ ſint ſponſi:ſʒ prelati pricipales
⁊ in hãc ꝑtẽ uidetur cõier ĩclinare doc.łʒ aliq
cõtra ð quoꝝ numeꝛo fuit hoſti. qui dixii iſtuz
tex.hie locũ ĩ oĩbus electioibꝰ beneticioꝝ ſpe
ctãtibus ad collegiũ. Et ad tex. dũ fac mẽtiõcʒ
ðᷣ eccłiis uiduatis ſupplet ſeu de miſtris ðᷣſtitu
tis:ſʒ hoc deſtruit iſtã lraʒ ⁊ cõiter ñ tenet᷑ nec
ẽ cõueniẽs ꝙ ubi agit᷑ de modico pᷣindicio ſer
uet᷑ ranta ſolẽnuas pᷣſertim cũ non deficiat ſuꝑ
ioꝛ qui poterit difficultatibꝰ occurrentibus ꝓ
uidere ar.in.c.ubi ꝑiculũ in prin.eo.ti.li.vj.⸗
in. c.lʒ in fi.S. eo. Eodem mõ reprobat᷑ cõiter
opi. Rof.qui in quodam ſuo opere dixit ꝙ h̊
c. non habẽt locũ in electionibus abbatum qꝛ
nõ ſunt ꝓprie paſtoꝛes zæ nomen ſonat potiꝰ ĩ
ſollicitudinẽ qᷓ; i honoreʒ.nam hoc eſt falſum:
ut dixit. Jo. an.⁊ pʒ in. c.officij.S. e nbi abba
tes dñr paſtões. Itẽ ẽt abbatiſſa dr̃ bʒe digni
tatẽ:ut ꝓbat᷑ i.c.ĩdẽniiatibꝰ..ueꝝ.j.e. li.vj.
Et fac ĩ alio ille tex.ĩ eo ꝙ uoluit ponẽ ſi palita
tẽ ĩ abbatiſſa ex diſpõe noua. In electõe gꝰ ab
batũ ſᷣnãda eſt foꝛa huiꝰ.c.pᷣterea electiõcs ab
baiũ eqpãt᷑ ĩ miiis electõibꝰ epoꝝ ut ĩ.c.cupiẽ
tes pꝰpᷣn.j.e.li.vj.⁊ plʒ mihi h̊ opi.ut dicamꝰ
ↄcdiudẽdo ꝙ ſolũ ĩ electõibꝰ illoꝝ pᷣlatoruʒ per
quorum mortẽ ecclia remanet uiduata ⁊z ſine

paſtoꝛe hẽat locũ diſpoſitio hꝰ.c.nec arbitror
ꝙ ĩ qibʒ ecchia collegiata hẽat locũ iſte tex. ſed
oʒ ꝙ pla:ꝰ heat iuriſditionẽ gnãle:ut ſenſit gl.
ꝓut hnt abbates qͥ pnñt ↄgnoſcere de cãis cri
minalibus ⁊ ciuilibꝰ:æ ꝓ h̊ optie fac tex.i.c.pᷣ
ce.ubi papa eqꝑat eccłias cathedrales ⁊? ꝛegła
res ⁊ illaꝝ platos appellat paſtores ⁊ ꝑ illoruʒ
moꝛtẽ dẽ ecclias niduatas:uñ ibi aꝑte colligit᷑
ꝙ i hac mã ñ dʒ iſtud vbũ uiduata capi ſtricte
q́;ꝙᷓ.n. ꝓpᷣe ſolꝰ epᷣs dicat᷑ ſpõſus ⁊ maritus:⁊=
ꝑ ↄns ꝑ ipᷣiꝰſoliꝰmõtẽ dicat᷑ ꝓpᷣie uidua eccłia
tn H̊ vbũ ñ capit ita ſtrite h:ut pʒ ĩ.c.pc.⁊ cũ h̊
decre.ſit fauorabił᷑ ut colligit᷑ ex p̃n.c.cũ ema
naueꝛit: ut ipedimta ⁊æ ꝑicula ecchaꝝ tollerẽt ñ
qʒ multũ ſtricte ĩtelligi ad h̊ qð ĩ ſili dic gl.nõ.
i. c. li. ⁊ ĩ.c.ſciãt ↄcti.j.e.li.vi. In electoibꝰ gꝰ
alioꝝ bñficiatoꝝ ſeu platoꝝ a.S. dictis ſuffici
unt ingulars ↄſẽſus illoꝝ de capꝰ dũmõ pᷣſteĩ
ĩ coi.i.collegiałr i ipo capꝰ:nec ẽ de neceſſitare
fuanda aliqᷓ iſtaꝝ formaxꝝ:ſʒ electꝰ ſimpłr a ma
iori ⁊ ſaniori ꝑte hẽbit ius.ad h̊ uide bo.glo.
quã tene mẽti i.c.ſic. j.e.li.vVi.⁊ fac quod nõ.
gl. i. c. ſi cui. .e.ti.⁊ li.? tene menti illas duas
gl. ¶ Quero fo pᷣncipalr nunq̃d foꝛme h. c.
necio ſint fuande i poſtulatõe cũ tex. ſolũ faci
at H̊ mentionem de electiõe.So.dic ꝙ duplex
ẽ poſtnlatõ.quedã minus ſolenis ꝑ cuiꝰ admiſ
ſionẽ ñ oſeqt poſtulatꝰ ius pᷣlature:ſʒ habilitat
ut poſſit eligi:? iũc ñ ẽ ſᷣuãda diſpõ hꝰ.c.cum
debeat fuari poſtmodũ ĩ electiõe fiẽda:exẽplũ
