uice ut. S. dixi ĩ electoribꝰ? qñ ſciẽter ↄtulit ĩdi
gno ſecꝰ ſi ignorãt᷑ ut. . e. inotuit. Et nõ. ex h
2 ex tex.ꝙ ſiẽ. capłe ſupplʒ negligẽtiã epiĩ col
latõe bñſicioꝝ ut ĩ.c.ii.ð ſupple.neg.pla.⁊ ĩ.c
ii de oceſ. pbẽ.ita ſupplʒ ſi eps puat̃ ꝑp ðᷣlictũ
ſuũ:qꝛ ↄtulit bñficiũ ĩdigno nt h. An at pena
eligẽtiũ hẽat locũ ĩ oibꝰ electoribꝰdic ꝙ nõp·
ꝙ ñ hʒ locũ ĩ cardialibꝰeligẽtibꝰpapã q; une
iur̃ cautũ ⁊ H nõ.gl.i.c.ſi duo.lxxix.di. Itẽ ñ
bʒ locũã platuris citꝛa epatũ ſʒ ꝛſtrigit ad epa
tus ⁊ ſuꝑiores dignitates ut ĩ. c.ſi opromiſſaꝛi
us ban⸗ gl. fi. ibi ſy iſtð ẽ õdinariũ poe
ra gl.⁊ dic ꝙ reglłarit᷑ maiõ ſupplet negligẽtiã
iferioris iu nõ.iĩ.c.cũ ſcimꝰ.ix.q.iij.⁊.c.ex pꝑ
te ð ↄceſ.pᷣbẽ ⁊ p̊ uoluit h̊ dicẽ gl.dũ dixit ꝙ ẽ
ordinariũ miĩor ãt nõ ſupplʒ negligẽniã ſupio
ris niſi in caſibꝰ iur expſſis ut nõ. Inn. i. c. qꝛ
diueꝛſitatẽ de ↄcel. pbẽ. vñ ſi nõ dicẽt b de e⸗
pło nõ poſſet capłin ſupplere defectuʒ epᷣi. Et
generaliteꝛ cum queꝛitur ad quem fiar denolu
tio in collationibus beneficiorum ſcu electiom
bus diſtinguendum ẽ ꝙ aut queꝛitur in ecchiſs

ifilinitcmn iuj no. N
tlutteil ii Nlndij.

ſeu iüüinin bifan vem

artnit uqric dnol
fnunn te c

etunnen behlnte
chl ſbi nagis pgeſtn
er iauc ii fdoſe

gok miken
guldede onſt
An ſa Lor
ccche da cheẽ
ert
dxticed c̃
Amtd
unnenſaſ
aiſhri
unica. C
iſo meno
cijs Rign
ſic icidunt
iſto fm ma
n dleꝛt an
Praungen

ur di

ſonati
ecẽ
1 an
Aagni
4 eſe

Hpoſerctontinnegunnnigr elen ſor
lit penu maiur polin no bj ocñ h clai
baib icm lloc yene E c Pn.
Zpommritegfai penisi nenen. oqvo ſeals
ugfurecigͦ Bar ili . öſanis bi die
Katuii panies dicii ceang den dobyloenn

Niholietericphene
el. ſt gifi n rii —
dan 6 en tenedijirgen olainenne
pbipen pponſ aini ofien aich
delcni amiſi unie ong i Pcyeniclul

decllau ſtolimai icigy fneit boum

ied aplicdonnitſenicehlrild giemzllud
Neirarſmut mue aieiſtiafne
lerhiͤci ni reg odiall ſceb inui
e aðb Dll ili dai ne Luͤg
t. Mno bics aßzoni it
cĩ icigno hu nürſi hih ilin
liceut .dinii cecorb uf ſir Ulti
ghoſee ſignorit t ſchon K e
rler hſe tahh H un
naene ndt eieigir
iriin im epspo

6idgnomd⸗Bnae

CSee electione.

cathedralibꝰ aut ĩferioribus. pꝰ caſu fua dect̃
tale ꝗ;q́;. J. e.li.vi.ubi dẽ ꝙ ĩ caſu negligẽtie ð

uoluit᷑ ptas ad metropolitanã.ſ.q“ ad ꝓniden
dũ ecclie de epo. rann vo caſibus ptãs
deuoluif̃ ad papã. ¶ In ecchis vo ſeu bñficiiſ
iferioribꝰ ſo. diſtiguẽdũ ẽ: qꝛ ant loqmur ð de
nolutõe fiẽda ðᷣ capꝰ ad epm aut eõ. Mrio ca
ſu aut caplin negligit ? ũc deuoluit᷑ poteſtas
ad epm nut i. c.ii.de ↄceſ.pbẽ ant peccauerunt
eligẽdo idignũ ⁊ ſi oẽs peccaueꝛũt vᷣnoluit᷑ po
ieſtas ad ipʒ epm ut i.d.c.ii.⁊ i.c.qq; pał.in
fi. aut aliq nõ peccauerũt. ⁊ tũc pras deuoluit
ad nõ peccãtes nõ ãt ad ſuꝑiorẽ:ut i. c. gratuʒ
õs. ti. ꝓx. Si ãt eps ĩterfuit capło ĩ collatõe uł
clectõe tãq; platꝰ ul cãonicus:fua qð het᷑ in.c.
poſiulaſti ð cõceſ. pben. 2 caſu dic ꝙ aut epᷣs
ꝑdit ptãtẽ ĩ bñficiis ſpectãnbuſ ad eũ iuẽ ꝓpo
27 fit deuolutio ad ſuũ caplm ſiue ꝑdat ꝑp ne
gligetiã ſiune ꝑdat ꝓpt᷑ delicũ ut ꝓbat᷑ hic iũ
cto. c. ij. de cõceſ.pbẽ. ¶ In bnficiis ãt deno
lutis ad epʒ ex negligẽtia ĩferiõiſ puta qꝛ abb.
ſubiectus epo neglexit ↄfeꝛr bñficia ad eũ ſpec
rãtia quo cau fit deuolutio ad epᷣm: ⁊æ tũc ẽ du
biũ nũqd capꝰ ſuppleat hoc cãu defectuʒ epi =
finalit᷑ ↄcludit h Inn. ꝙ nõ:ſʒ hoc mõ pias ðᷣ
noluit᷑ ad ꝓximũ ſuꝑioꝛc puta archiepᷣm. ar. c.
ne ꝓ defectu i fi. j. eo.? idẽ tenuit Jo. an. i. c.
ꝙᷓ pꝛeal:⁊ ſatis mihi placet hec opi.⁊ rõ dixꝰ
ſitatis iter bnfi ſpectãtia ad epᷣm iur̃ ꝓpꝛio z
iure deuoluto ẽ ꝙ n ẽ tãta cõio ĩter epᷣm ⁊ cav
i bificijs denolutis ſicut ĩ bnficijs ſpectãtibus
iuꝛe ꝓprio. nã i deuoluns epᷣs utit̃᷑ pfate tanqᷓ;
ſuꝑioꝛ illiꝰ a quo ẽ facta deuolutio.iõ caplm ñ
hʒ i illis cõionẽ merito ad aliũ ſuꝑiorẽ dʒ ficri
deuolutio ar.i. c. lʒ ⁊. c. fi.de ſupple. neg. pᷣla. ſʒ
i bñficijs ꝓprijs ẽ cõio iter eos cnʒ faciat cps
unũ corpꝰ cũ ſuo caplo.⁊ oĩa dicat᷑ eps poſſi
dere noĩe epi. ? ſic ẽt noĩe capli iux nõö. ꝑ In
no.i.c. dilecti de ma. æ obe.facit. c. cũ clerici j.
de v. ſig. Et uide aliã driam iter bnficia quam
ponit Jo. an.i. d. c. qqᷓ. Aut eps nõ bʒ ius 9
ferẽdi ſʒ ius confirmãdi ut puta qꝛ ad aliquoſ
citra epᷣm ſpectat electio. ? ad epʒ ↄfirmatio qͥ
Oofirmat ſciẽter ĩidignũ Et hoc caſu ẽt dubitat
an pras ↄfiꝛmãdi deuolnar̃ ad caplim an ad ꝓ
ximuʒ ſupiorẽ. Inn. ponit ̊ duas opi. ODria
opi ꝙ deuoluat᷑ ad caplin ar. bic ꝑ illavba ꝙ
ſeẽſit fieri ⁊c. Alia opi.q ſibi magis plʒ eſt nt
deuoluat ptas ad ꝓximũ ſuꝑiorẽ q̃ ↄfirmatio
né fecerit tãqᷓ ſupior ⁊æ ad tex. iſtũ i vbo oſeſe
rit rider Inn. ꝙ pot irelligi qñ eps ĩteꝛſuit ca
pitulo tõquã canonicꝰ mihi placʒ pria opi.quã
apte ſetit bic glo. penł. naʒ tex. nõ põt alio mõ
itelligi ĩ v. ſeſerit. niſi itelligat̃ qñ epᷣs eõſẽſerit
Oofirmãdo.ſ. idignũ uł admittẽdo pntationẽ ðᷣ
idigno. nã qñᷣ eps iterfuit ut canonicꝰ nõ fit ðᷣ
nolunio ad capiin ſʒ potiꝰ ad eũ tãquã epᷣm:qꝛ
no peccauit ut eps ſz ut canonicꝰ: ut ĩ. c. poſtła
ſti preal. 2 ĩ. c. a collarõe ap. li. Vj. Et ex his
dclude ꝙ ſiue cpᷣs ꝑdiderit poteſtatẽ ↄterẽdo

ofirmãdo ſiue ĩſtituẽdo pñtatũ ꝑ p'onũ ſemꝑ
fit deuolutio ad capitulũ ſuũ niſi in bñnſicijs de
nolutis ad epᷣm ex negligentia inferioy. Et ex
his põt decidi qõ nũquid collatio facta ſcieteꝛ
idigno ſit ipo iuꝛe nulla. doc. apte nõ tãgũt h:
ſz nide Jo. an poſt Cõpo.i.c.capitulũ ſancte
crucis ĩ pe.col.de reſcrip.ubi vr nelle ꝙ colla
tio facta crioſo nõ eſt nulla:ſʒ uenit anullanda
argumẽto.c.iter dilectos de exceſ prela. æ uið
per Frede. ↄſilio.xiij. circa mediũ qð mihi nõ
placet. vnde credo ꝙ collatio facta nõ idoneo
ſciẽtia moribꝰ ⁊ ctate ẽ ipſo iuꝛe nulla.⸗ pfᷣas
ꝓuidẽedi illa uice deuoluit̃ ad aliũ mõ pᷣdicro.
hoc uidet̃ ꝓbare tex.ĩ.d.c.quãquã ĩ fi.iuncta
glo. pe. ⁊ hic. nã tex. iſte in ꝑdirnõe hbinꝰ pfatis
7 i nullirate actus uoluit equiꝑare electoꝛcs 27
collatores.nõ ob. ꝙ tex. dicat ptatem amittat
qꝛ illud ueꝛbũ amittat dʒ itelligi. ſ. ipſo iure ut
patei ꝑ precedẽétia ⁊ ſequẽtia.nã de ſignificato
uerbi amittat ẽ ut nõ requirat aciuale executio
nẽ ſeu factũ alteriꝰ ſicut ĩ ſili dicimꝰ d illis ner
bis excõicatõi ſubiaceat.nã illð vᷣbũ ſubiaceat
ẽ eiuſdẽ tpᷣis cuʒ illo vbo amittat.⁊ P ulla Yba
fert᷑ excõicatio ipſo facto:ut nõ. gl. i. c. unico ðᷣ
iniur.li.vVj.ĩ fi. dixi płe ĩ.c.clericis.j. ne clc. nł
mo. ſecꝰ ſi tex. dixiſſʒ puet᷑ qꝛ hꝰ vbũ reqrit ex
ecutiõʒ altius.⁊ puto ꝙ i collatoribꝰſit re neda
ↄcluſio quã facẽ Jo.an.i elcctoribꝰ ĩ rla odia i
mercurialibꝰ ubi ↄcludit ꝙ iſte. F. clici hbʒ locũ
ſolũ ĩ ðfeciibꝰ h expᷣſſis.ſ.qn eligi panẽs ðfec
tũ ĩ natalibꝰ ĩ etate ⁊ ſcia ⁊ moribꝰ. Si ãt cꝭo
nici eligerẽt patiẽtẽ aliũ ðᷣſeciũ tẽ ↄcludit ñ
icurrũt penã ð qua h:qꝛ iur n cauet᷑.qð an p
dixi hʒ locũ ĩ ᷣuolutõibꝰfiẽdiſ ð epo ad capim
7 eõ:ſʒ ſi ptãs ↄferẽdi eligẽdi priãdi ł ↄfumã
di ſpectat ad ileriorẽ citra epʒ ⁊ captʒ puta ab
batẽ archidiaconũ łᷣ ppoſuũ tẽ iſio puato ꝓp
ter negligẽtiã ł delictũ ðᷣuoluit ptãs ad ꝓximũ
ſuꝑioꝛẽ ut ĩ cle. unica de ſup.ne pᷣla.pias iñ in
ſtituẽdi uel eligedi ſeu pntãdi ðᷣuoluit᷑ ad illum
qui hebit poteſtatẽ ↄfirmãdi ut inſtituendi licʒ
al nõ ſit ſuꝑioꝛ pone exẽplum capitulũ alicuiꝰ
ecclie hẽt eligẽ ptãs ãt ofiꝛmãdi ſpectat de iu
ꝛc ſpeciali ad abbatem ⁊ non ad ꝓximum ſuꝑi
oꝛc̃ ⁊ idẽ dic cũ patronꝰnegligit pntaꝛe ł pntat
idignũ.qꝛ ille dʒ ſupplẽ q hebat ptãteʒ ↄfirmã
di ⁊ iſt tuẽdi qꝛ cẽſetur ſuꝑior quo ad bñficiũ
licet non ſit ſuperioꝛ quo ad perſonas eligenũ
uel pñtãtiũ ⁊ de hoc eſt gl.ſingularis in.d.cle.
unica. ¶ Eltimo hic queritur quid ſi durãte
iſto triẽnio quo canonici ſunt ſuſpẽſi a bencfi
cijs ↄtigat iteꝝ eos eligẽ ſcienter indignum ⁊
ſic ĩcidunt in nonã penã alteriꝰ trienij nüquid
iſtðᷣ fᷣm triẽniũ icipiet ſtati poſt faciã electõem
an deat expectari finis primi triẽnij ⁊ hec 96
põt ↄtingere ſepenumero in ↄſimilibus t᷑mimi
o. an.refert opinionẽ młtorũ qͥ hãc qom diſ
putarũt tãdẽ ipſe ↄcludit idiſtincte ꝙ ſcðʒ triẽ
niũ ĩcipit ſtatiʒ poſt ↄmiſſuʒ deliciũ iia P 10
ra tpᷣa ↄfundantur i ſcõis qꝛ ex quo pena poit
1

ipſo iure neceſſario debet ĩcipẽ ſtati pꝰ omiſſũ
dclictũ ⁊ idẽ ↄcludit ipᷣe ĩ gl.ſua ĩ. cle.ij.ð ma
gil. i fi. Sʒ mihi plꝰ plʒ opi. quã ſẽſit bar.ĩ.ſili
bus tmiĩs i.l.ſenatꝰ. ff. ad turpił. ubi forãt qõʒ
ſtatuto cauet᷑ ꝙ ↄmittẽs homicidiũ ſoluar mil
le ⁊ ſtet ad ↄfinia ꝑ decẽniũ durãte pꝰ decẽnio
pomicida ↄmiſſit aliud homicidiũ qrit᷑ nẽ utꝝ
dẽat expectari finis pᷣmi decẽnii an vo ſcõᷣm 6
cẽniũ dẽat imediate currere ⁊ ↄcludit ꝙ qnqʒ
pẽa punit᷑ ut ſpẽs:puta dicit ſtatutuʒ ꝙ ſtet ad
ↄfinia ꝑ deceniũ a tpᷣe ðᷣlicti ↄmiſſi ⁊ ſic deter
minat tps ⁊ ſic fm decẽniũ dʒ ĩ ↄtinẽti currer
ab nõ eèt illõ decẽniũ:ſʒ alið ar. bo.in.l. ſi uſu
fructꝰ mihi ĩ bieniũ.ff.ð uſufruc.le.aut pea ap
ponit᷑ generalłr ⁊ ĩdeterminate puta ſtet ad cõ
finia ꝑ decẽniũ ⁊ tũc incipit ſᷣm decẽniũ finito
pꝰ qꝛ ał nõ ſoluẽt penã delicti fac.c.i.J.ð pe.
Abbas.
Cõpromittẽ
. Auſam que. tes ſuꝑ electõ
ne tenẽt᷑ reeciꝑe electũ a ↄpꝛomiſſãio
ſiẽ idoneus.h.d. Cõis diuiſio. fa ibi ſorores
5. pꝰ ꝙ moniales appellant᷑ ſorores ⁊ eõ.
vn h vba uidẽt᷑ ſinonyma.i.idẽ ĩpoꝛtãtia qð ẽ
ʒ uulgaꝛes fʒ Jo.an.qui ſoroẽs appellãt ſub
iectas fr̃ibꝰ mẽdicãtibꝰ:alias vo appellãt mõia
les. Idẽ dic de mõachis:qꝛ pñt appellari fres
ut ĩ. c.cãm.. de iudi.nã olĩ anq; eẽt adiuẽtũ ĩ
cõcilio ut fivtᷣles appellarent᷑ xpiani oẽs appella
bãt᷑ fꝛeſ ut ẽ tex.iũcta gl.i.c.ſacꝛoſãta.xxij. di.
ſũt.n.oẽs xpᷣiani freſ ĩ xpo:qꝛ ꝑ lauacꝝ regene
ratõis recognoſcũt ſpũaliter unũ patrem.iſ.de
um uñ hic oẽs fioles cuiuſcũqʒ ſit ↄditõis oꝛã
do deũ dicũt pꝛ nr̃.uide ad h̊ tex.i.c.ad mẽſaʒ
xi.q.iii.ſ(j poſimodũ ꝑ excellẽnã relictũ fuit h
no m religiof ꝑꝑ cãitatẽ gqnã iĩuicẽ dent hẽe ut
appellẽt fres kores. C Mo: ꝙ ↄproiſſũ
ðᷣ eligẽdo pᷣlatũ põt fieri ĩ forĩſecũ ſeu extrãeũ
a collegio. Itẽ nõ. ꝙ moniales poſſũt trãſferr
ptãtẽ eligẽdi abbatiſſã iĩ maſculũ nõ ergo rẽnt
ↄpꝛomittere ĩ alias mõiales. Itẽ nõ. ꝙ h̊ ptãs
eligẽdi põt ↄferri ĩ bñte ptãtẽ ↄfirmãdi ⁊ ̊ nõ
bile colligit᷑ ĩtelligẽdo ꝙ iſte moniales eꝛãt ſub
iecte iſti epo qꝰcãu ad ipʒ epʒʒ ꝑtiebat ð iuẽ cõi
ptãſ ↄfirmãdi electõʒ ut nõ.gl.xviii.q.ii.c.i.
Itẽ nõ.ꝙ dãtes ptãtẽ alicui eligendi platũ ulk
aliũ officialẽ nidet᷑ itellexiſſe de idõeo un ſi elec
tꝰẽ idoneꝰnõ tẽnt᷑ iſtũ electũ tciꝑe.⁊ fac ad qõ
nẽ qñ cõitas eligit duos ciues ut uadãt ad eli
geñ. ptãtẽ uel capitãeũ.Si.n.eligũt idoneũ pu
ro ꝙ ciuitas ñ tenet᷑ illũ acceptare ut h̊ qð nõ.
nã ĩ mãdato gnãli n uenit ꝙ eligãt ĩdignũ ar.
i.l.ſi ꝓcuratoꝛ. ff. ẽ̊ ↄdi.ide.⁊ ĩ.c.ſi ↄpꝛomiſſa
rius.j.e.li.vj. An ãt b ptᷣas eligẽdi pᷣlatũ poſ
ſit ↄferri ĩ laicũ ut ĩ ↄpromiſſariũ vr̃ ꝓ ſic: qꝛ
ↄpꝛomiſſariꝰcenſet᷑ ꝓcurator ↄpꝛomirtẽtiũ eli
git enĩ ipoꝝ noie ad hꝰ qð le.⁊ nõ.ĩ.c.in cãis
j. e. ĩ. d. c.ſi ↄpꝛomiſſarius. Sed laicus põt
eſſe ꝓcurator in ſpñalibus cũ exerceat nudum
miniſteriũ ut eſt tex. nõ. de ꝓcu.i. c.i.li. vj. g

czé. Srium puto ueꝑ: qꝛ ĩ electiõe pllati nõ neꝛſa
tur nudũ miniſteriũ iĩmo hẽt arbitrari an quis

ſit idoneus ad offiꝰ pꝛelature nec ẽ oĩo ſimpłr
ꝓcuratoꝛ imo officiũ radicat᷑ i ꝑſona ſua adeo
ꝙ nõ põt reuocari:de quo in dom.vt i.d.c.in
cauf ad hoc adduco tex.in. c. otingit de arbi.
ubi patet ꝙ nõ põt aſſumi arbiteꝛ laicus ſuper
ſpiritualibus. 7 ſubijcit̃ in iex.rõ:qꝛ non decet
ut laicus in talibus arbitret᷑. ꝗqᷓ quidẽ rõ optie
militat ĩ qõe nr̃a facit in aꝛgumentũ ·c.meſſana
2=.c. ſacꝛoſancta.j.e.h queriĩ pone ꝙ com
promiſſũ fuerit factũ in epᷣm qui hẽbat ptateʒ
ofirmandi electionẽ nũquid poterit iſſe eps ex

quo nunc hẽt poteſtatẽ eligẽdi ut ↄpꝛomiſſari

us ⁊ ↄfirmãdi ut eps unico actu ſe expedir.ſ.
p uiã ꝓuiſionis dicẽdo ꝓuideo uobis de talii
abbatiſſam. an teneat᷑ prius eligeꝛe tanqꝙ; opꝛo

miſſariꝰ z poſtea ↄfirmare tanqꝙᷓ eps. Jo. an.
dicit ꝙ foꝝe oliz poterat ſe expedire unico ac

tu:ſed hodie ſecus cuʒ poſt electionem debeat
pꝛoponi edictum ante oↄfirmationem iuxta foꝛ

mam. c. fi. . eo. li. vj. do//An. dicit ꝙ nec ho

die nec oliʒ poſſunt illa expediri unico actu cũ
diueꝛſo iure iſte prates ↄcurrunt in eadẽ ꝑſõa
ad hoc qð nõ.in.d.c.inter canonicos.j.e.ego
diſtingueꝛem latius ſic ꝙ aut iſte ptates cõcur
runt in eadẽ ꝑſona diueꝛſo iuꝛe aut eodẽ. pᷣmo
caſu aut ꝓpria auctoritate hẽt iſte exercẽ uirũ
qʒ:⁊ tunc eſt in optõe ſua an uelit ꝓuidere uni
co actu an diuerſis nicibus ⁊ hoc fuit finaliteꝛ
de mente Jo. an. in. c. ne pꝛo defecm.j. e. ubi
dicit ꝙ ſi poteſtas eligẽdi per negligẽtiam de
uoluit᷑ ad ſuperiorẽ poterit ſuperior eligẽ ime
deuoluto ⁊ poſtca ↄfirmare iuꝛe ꝓprio. Item
poterii ꝓuideꝛe unico actu ꝑ niã.ſ.ꝓuiſionis
ſeu collatõis:qꝛ cũ hẽat ipſe utrãqʒ ptatem ex
officio ꝓprio põt miſceꝛe utxqʒ:qð mihi ſatis
placet cum non cenſeatur iſte hoc caſu iuꝛe di
uerſoꝝ:pꝛo hoc allego nõbile diciũ dñoꝝ 5 20
ta decif.lv.ubi nõbiliter dñt ꝙ ſi ꝑ negligenti
am patꝛoni deuolnit᷑ pfᷣas ad epᷣm teneĩ eps 9
ferre bñficium.]. tempus pᷣfixuʒ ad ↄferenduʒ
⁊ ſic nõ.ſingłariter ꝙ nõ tenet᷑ eps pus eligef
⁊ apud ſe ipm pñtare ⁊ poſtea inſti ueꝛe:ſ põt
unico actu ſe expedire ꝑ uiam collatõis ⁊? tene
menti ꝙ hẽt tpᷣs ad ↄferendũ hoc bnficium.ſ.
ſex mẽſiũ a ſpᷣe deuolutõis quẽadmodũ.j. pꝛe
dictũ ips tenet᷑ ↄferre bñficia ſpectãtia ad euʒ
iuꝛe ꝓpꝛio ut ĩ.c.ii.de ↄceſ.pbẽ.fac optime ad
pᷣdicta.c.ſi electio.. e.li. vi.⁊.c.lic.j. ð ſuppl.
Brela dle va ig ptãtẽ eligẽdi ⁊ ofumãdi
iure diuerſo ⁊ nõ ꝓprio:qꝛ eſt opromiſſarius
reſpectu electõis ⁊ tũc nõ põt ſe expedire uni
co actu qꝛ non debet miſcere iſtas poteſtates:
cũ ut alius cligat ? ut alius habeat cõfirmare
ad quod uide bo. gl. in. c. ut circa. .c.li. vi et
ꝑ. Inn. z. glo.ĩ. c. cum inter canonicos. ·c. el
qð nõ.in cle.ſi de beneſicio de pbẽ. i. gl. ? i. c.
eum ueniſſent ð inſti.⁊ ꝑ do.ð rota ocif. celv.

—-

Si ueꝛo codem iure habʒ quis utraqʒ pkatem

ℳ Mic⸗ .,ſ5 gü ſc⸗
ingin
e⸗ C oni nen
uuizsſchi, e

anhejft i lin in r

vltnitm uſinc nit
ituiſi ann c tn an
lipomſin Khiün
nbinnor itepon nmd
õ
idckſt ti Jonſin.
ignii ne gannen gr non
iiamamndui nri itis
iiſtſitt e irbit abinmor
iſctuus ponſand adcgedr
hun hoitae ciſcorcin d
Pglitideprelao accednti ma
Erininmor iardini gudnen
Piſinklicencedi abinaor ut
lttineſzank iien i d ardi
li Gaborifnig ioſſit
mit inſalirtei eecle g
H
ekiuſritcmnonie u cge
gimlrſpeci Aut noie e
firnenie ulen Ka ſanit
ginncnicgezg,ei

i/

–☛

eltionicogeni
dieſo une ſepirs Aununrin alc⸗
l boc go o in d cinme Canonicsi ett
cſtinguen iaus ie Galt iſte pinnsciaf
mum nenli n girſo ir m ewlein
caſy our pori onine bit ſe arneni
Gc uuc cofinoprporſin nuelt pincoreni
CO acmmand verſs nicbus e hoc iurt nal te
lenene Joan incMepio eleniſe ib
lict ſt poteſns eigicl er negi gitum e
Voluit ad ſoperiore votert ohenor eigeine
Acwolmd token gäinnateiun ono Jen
ment Puiderunicocnd un . puſcns
ſencolnos arci din iſe nichfinmnee
ofteo pori rniternzandi
Placercun non eeſſeum ſrbot al ue
neroy oboe lgo nihtd i trdd
ndenf M ühlir ingio eian

n panonl Cevolni gigns cn ereicho

. „ 5
ſrtebifldun tens inn 1 gfren

er Yſ l eho lo
ſcro nclarter nd net e
1ſerd 5 ure 1hoſen ſttuerßff
amncOlardsst

¶ we electione.

tũc nõ põt unico acm ſe expediẽ. nã collatõ hʒ
vi electiõiſ ⁊ ↄfirmarõis:ut nõ.i.c.cũ oli ð cã
poſſeſ.? ꝓprie. ¶ In gl. i. i fi. nõ. ex hac glo.
ꝙ eps nõ &r̃ eſſe ðᷣ collegio ecclie ĩferioriſ ſibi
lubiecte lʒ ſit caput collegijæ dic ꝙ ẽ caput me
diatũ nõ imediate iux tñ nõ.i.c.cũ ab eccliaꝝx
2æ.c.paſtoral de offi:ordi.Et qꝛ ẽ caput iteʒ et
ꝑpꝑ cõiõcm qᷓ ẽ ĩter epᷣm ⁊ eccliaſ ſibi ſubiectaſ
debẽt iſte ecclie ſibi ſubiecte ĩ oĩbꝰ actibꝰ here

oſiliũ ⁊ ↄſeſũ epi:ut nõ. Inno.i.c.reqſiſti ĩ fi.
de teſtamen. ⁊ i.c. cũ acceſſiſſẽt de ↄſti. n
ea. glo. in fi. nõ. iſtã glo. ꝓ dria ĩter arbitruʒ æ
arbitratorẽ ſen amicabilẽ ↄpõitorẽ æ quatenꝰ
gl. dicit ꝙ dictũ arbitri tʒ ſine ſit equũ ſiue ini
quum dic illnd nerũ niſi ↄtineat euidentem ini
quitatẽ ſen peccaiũ de quo dic ut plene dixi in
.c.ii.ð arbi.qᷓtenus aũt diẽ ꝙ diciũ arburato
rũ ſeu amicabilis ↄpoſitoris ñ tʒ niſi ſit equuʒ
itellige. ſ.ĩ effectu:qꝛ põt peti reductõ ad arbi
triũ boni niri.i.ut ꝑ indicẽ tãq; bonũ uiꝝ ꝛdu
cat᷑ ad eqtatẽ:ut ĩ.l.ſi ſociciatẽ. S. arbicroꝝ.ff.
ꝓ ſocio.landũ tñ tʒ niſi ẽẽt nullũ alia tnñ rõne
puta qꝛ latũ õ ius ſcriptũ ł' õ foꝛmã ↄpꝛc miſſi
ut ĩ. c. exaĩata de ↄfir.uti.uł inti.tũc ei nñ penĩ
reductio ad arbitriũ boni uiri:ex quo laudũ ẽ
nullũ tñ iſta nõ ſũt neceſſaria ĩ cãn nr̃o.qꝛ ut
diẽ Jo. an. ⁊ bnñ ↄpromiſſariꝰ ad eligẽdũ nõ ẽ
ꝓprie arbiter ł arbitratoꝛ. ſed ẽ potiꝰ ꝓcuratõ
ↄpꝛomiſſariꝰ eligit enĩ noĩe collegij ⁊ ñ noĩe ꝓ
prio.ut ĩ.c.ĩ cãis.jʒ.e.⁊ ĩ.c.ſi ↄpꝛomiſſariꝰ.e.
ti. li. Vi. dic ẽt ꝙ nõ ẽ ꝓprie ꝓcurator.qꝛ non
põt h ptas reuocari.ut dicet᷑ plene ĩ.c.ĩ cqis.j
.e.uñ ẽ qdã ſpes de ꝑſe.nã arbit᷑ ⁊ arbitrator
ſumũt ĩ diſcordia.ſʒ ↄpromiſſariꝰ ad eligeduʒ
qnqʒ deputatur nulla exiſtẽte diſcordia.ſed ut
faciliꝰ ꝓuideat᷑ ecclie de prelato accedit iñn ma
gis ad naturã arbitratoꝝ q; arbitri qꝛ arbiteꝛ
ꝓprie aſſumit᷑ ad litẽ decidẽdã. arbitrator aũt
ſuꝑ diſcoꝛdijs ortis ĩ ↄctu ł qᷓi:ut ĩ.d.F.arbi
troꝝ ↄ duabꝰ.ll.ſe.Et ex hoc ifert᷑ ꝙ n poſſũt
opromittẽtes ſoluta pẽa uł itereẽ recedẽ a ꝑſo
na electa ut h:lʒ ſecus ſit ĩ dẽo arbitri: ut in. c.
dilecti. . de abi. In glo. fi. in fi. tene hoe
ultimũ dictũ gl.ꝙ ẽ hodie appꝛobatũ.i.d.c.ſi
opromiſſariꝰ.æ gnãlẽ̃ cũ qrit an electoreſ poſ
ſunt uariar̃ aliũ eligẽdo diſtiguẽdũ ẽ aut elege
rũt noĩe ꝓprio:ut faciũt canonici aut noĩe alie
no: ut ſt ↄpromiſſarij pꝰ cãu aut clectio tenuit
2 nõ pñt uariare.nt ĩ.c.puplicato ⁊ i.c.cũ iter
J.e. ꝙ iñ limira ut dixi i. c. pe.S.ti.ꝓx.aut elec
tio nõ tenuit ⁊ tũc aut uitio forme ⁊ poterunt
iteꝝ eligẽ an q; pᷣuet ut nõ.doc.i.c.qꝛ ꝑꝑ.j.e.
aut nõ tẽuit nitio mae: ut qꝛ eligerũt idignũ et
aut ignorãt᷑ ⁊ pñt iteꝝ eligẽ ut ĩ.c.ĩnotuit ⁊ ĩ
c.cũ terra.j.e.aut ſciẽt ⁊æ nõ pnt eligẽ. qꝛ ex
ho ſũt pᷣuati zæ ptᷣas ẽ trãſlata ĩ aliũ ut ĩ.c. õ. ꝓ
xi. F.fi. ? ĩ.c.gratũ.S.de poſtu.pla.2 cau pᷣn
cipali qn elegerũt noĩe aliẽo tãq; ↄpromiſſarij
gut electio tenuit ? nõ pñt nariar᷑.qꝛ ſũt functi
eoꝝ offõ. . eo. cũ ĩ inẽ. ⁊ i.d. c.ſi ↄpromiſſari⸗

Aut electio nõ tenuit ⁊ ſi nitio maẽ ⁊ nõ pnᷣr
Ipliꝰ eligẽ ſiue ſciẽter ſiue ignorãt᷑ qꝛ fũcti ſũt
eoꝝ offõ: ut ꝓbat᷑ i. d.c.ſi ↄpromiſſariꝰ. Aut
electio nõ tenuit nitio forme. ⁊ tũc aut iuerũt
5 formã error ꝓbabili = puto ꝙ poterũt iteꝝ
eligẽ qꝛ nõ uidet᷑ elegiſſe exquo nõ fuarũt for
mã eis traditã ut probat᷑ ĩ.l.qͥ m̃.ff. ð arbi. et
eorũqʒ nõ. Inno.i.c.i.de re iudi.ubi ponit ð
executore qͥ. ꝓbabili errore ductꝰ ꝓuidit ð bñ
ficio nõ ðᷣbito nũqͥd poſſit ꝓuidẽ de ðbito aut
ſciẽter iuerũt õᷣ formã ⁊ tũc puto ꝙ nõ pomne
rũt aplius eligẽ:qꝛ fũcti ſũt eoꝝ offõ ar.i.c.cũ
dilecta de reſcrip,.
abbas:
O ſti. Electus añ pfirmatõʒ bñfi
cia ↄferre uel aliter admini
ftrare nõ pñt pꝰ põit ius exquo infeꝝ
mandatum ibi mandamus. s . ꝙ ptᷣas
admiſtrandi deſcẽdit ex ↄfirmatiõe nõ aũt ex
ellectõe collegij ꝑ electionẽ eni quis conſequit
ius pᷣlature æ admiſtrãdi ĩ habitu ſʒ ↄfirma
ciõʒ ſuperio ris ↄſeqt ius admiĩſtrãdi ĩ actu:ut
dicit glo.nõ.hic ⁊ ĩ.c.quanto.lxiii.di.⁊ idẽ ẽ ĩ
electionibus collegioꝝ ſeculaꝛiũ ut no.gl.i.l.pᷣ
natorum. C. de iuriſ.o.iu.⁊ bal.in auẽ.habita
E.: ne fi. pro pa.æ uide ꝙ dixi. s.eo. poſiq;.
Mõ. ꝛ. què poſſe uenire õᷣ factũ propriuʒ:
n illud nõ tenuit ex defectu pfᷣatis ⁊ ad hꝰ ſo
let allegari iſte tex.de quo dicendũ ut.j.latius
dicã.¶ Altio nõ. ꝙ an ↄfirmationè appellat
quis dilectus habita electione collegij. Idem
dic poſt ↄfirmationẽ an cõſecrationeʒ ut in.c.
tua.j.de his q̃ fi.a pla.Sʒ qro qͥd de iſtis pla
tis ꝗᷓ hodie ꝓuidefr̃t ꝑ papã nũq iſti ſtan pnt
admiſtꝛaẽ cũ ſint ꝑ papã ꝓnũciati dic ꝙ ſic.qꝛ
tał ꝓuiſio hẽt uĩ electiõis ⁊ cõfirmatiõis:ut nõ
i.c.cũ olim de cã poſſeſ.dic tñ ꝙ nõ dʒ recipi
tãqᷓ; platus niſi ꝑ litteras pape faciat fidẽ de ꝓ
uiſione ſibi facta alias recipientes eum icurrũt
penã ut ẽ hodie ꝓuiſũ ĩ quadã extrauag.diciũ
ꝙ imediate cũ papa pronuntiat aliquẽ prelatũ
ſtatim ille ſic pronuntiatus eſt nerus prelatus
qꝛ ad eſſe gratie nõ requirit᷑ littera ſed ſolum
ſufficit factum principis.ſʒ lr̃a ẽ ð ſubſtãtia ꝓ
batoria nõ ãt ð ſubã gẽe:ut nõ.bal.i.l.hũanũ
C. de legi.ꝑ Jo.an.⁊ archi.i.ꝓhẽio.vi.unð
hodie nõ ſufficcret ꝓbare ꝑ ieſtes ꝙ papa pꝛo
nũciauit aliquẽ epiſcopuʒ ad hoc ut recipiatuꝛ
ĩ ecclłia tãquã epᷣs ſʒ oʒ ut ꝓbetuꝛ ꝑ litteraʒ pa
pe mõ pᷣdicto ¶ In gl. fi. i. fi. nõ. gl. qᷓ ſolʒ alle
gari cũ qrit᷑ an ⁊ qñ qͥs poſſit ueniꝛe õ ſaciuʒ
ꝓpriũ. De.de fãtuꝰ ponebat h̊ aliã theoricã
dicens ꝙ aut factum eſt nullum ratione ↄferẽ
tis puta ꝙ non habeat poteſtatẽ diſponẽdi łnñ
fuaunit ſolẽnitatẽ debitã:⁊ põt qͥs nenire ) fac
tum ſuum. licet ſit nullum alł.c.dqiuerſis falaciiſ
de cle.cõiuga.Secus ſi ignorant᷑ diſpoſuit ut
i. c.ĩnotuit.j.e.Inn. dat aliã theoricaʒ diceni
ꝙ ubicunqʒ facrum ẽ iprobatum a iure ſẽꝑ qͥſ
põt uenire p̊ factum ꝓprium:ut h̊ ⁊ i.c.ſi quiſ

¶ De electione.

p̃ſbiforũ de re.eccle.nõ alie ñ obſtat ſᷣm eüdẽ
.c. di vᷣſis fallacijs.qꝛ ibi factũ ñ erat oĩo nullũ
ſed poterat aliquo mõ ſuſtẽtaꝛi. ł illð ꝓcedit ĩ
odiũ epᷣi qͥ ſciẽteꝛ ꝓuidit ð bnficio clerico ↄiu
gato. k.ꝰ ꝓcedit illõ diſpẽſatiue ſʒ eũ. Sʒ põt
dici ꝙ cũ iſta ſit uia brocardica ⁊ diſcurrat ꝑ
młtos ⁊ ifinitos caſus nõ põt ſub certa ꝛegula
diſtrigi:ſʒ fʒ uaꝛieratẽ factoꝝ aliqn lʒ ueniꝛe ᷓ
fẽʒ ꝓpuʒ aliqñ n ⁊ ĩ indicijs põt iſta qõ diſcuti
mitis mõis ⁊ reſpẽu indicis ⁊ ẽſpeciu ꝑriũ naʒ
ĩ iudice põt dubitaꝛi an poſſit ueniĩ 3 ſniã ſuã
iterlocutoriã æ diffinitiuã: ð q dicẽdũ ut dixi ĩ
.c. ↄ ceſſate de app.⁊ ĩ.c.ĩ is.].ð offi.ðle.reſ
pectu ꝑtiſ poſſz dubirãi circa ↄfeſſionẽ ⁊ libel
lũ nũquid poſſit uẽir̃ õ id ꝙ ſemel feẽ ð q i c.
fi. ð ↄfeſ.⁊ ĩ.c.ii.ðᷣ libel.obla co.mõ poſſʒ du
bitari reſpectu teſtiũ nũqͥd poſſũt uaꝛiar̃ ð q i
.c. pᷣterea de teſti. co. Circa fẽa ey iudiciũ poſ
ſer ẽt dubitari tã i Sctibꝰ noĩatis qᷓ; inoĩartis et
alijs diſpoſitiõibꝰ ſumẽtibꝰ ui ex fũo uniꝰ ꝑtis
rimi. Sʒ ꝓ aliq̃ti itroductõe ? ↄcordãtia iuriuʒ
q allegãt᷑ iĩ gl. poreſ ſic diſtiguẽ ſumẽdo aliq̃ di
cta Cal.ĩ. . ſi qᷣl pſbitoꝝ pᷣallegato ⁊ ̊ ꝑ doc.
ꝙ aut qͥs ult ueni g factũ ſuũ noĩe aliẽo ⁊ ad
oↄmo dũ alteriꝰ ant noĩe ꝓprio ⁊ ad ↄmodũ ꝓ
priũ.pꝰ cãn aut ẽ remotꝰab admiſtratõe ⁊ nõ
põt ueni illo noĩe ut i.c.monemꝰ.xii.q.ii.ubi
pʒ ꝙ pᷣlatꝰꝗqͥ male alienauir nõ põt noie eccłie ?
petẽ male aliẽata ſi fuit remotꝰ ab admiſtratio
ne. ant nõ fuit remorꝰ? tũc põt uenũ õ factũ ꝓ
priũ ex q agit noĩe admiſtratiõis ſue ⁊ factuʒ
luũ põt iprobari :ſecus aũt ubi ltime fẽm ſuuʒ
explicaſſz ux.d.c.ſi quis pᷣſbit᷑oꝝ ⁊.xii.q.ii.nõ
liceat ⁊ ĩi. c.ii.ðᷣ pe.ↄ ſi.¶ ꝛꝰ.cãu pricipali qñ
ult uenit noĩe ꝓpo ⁊ tũc aut iminʒ piculũ aĩiax
nel fanor publice iibertatis ⁊? põr neniaꝛe ᷓ fẽm
ꝓpriũ exquo de iure illud nõ põt danari ur in
c.tenor ⁊ i.c. ↄſanguinei de re indi. ⁊ i.l.inteꝛ
rogatã. C. de libe. cã. fʒ unũ itellectũ. aut nõ ĩ
miner tał fauor ⁊ tũc aut factũ nõ tenuit aut te
nuit ſed ẽ caſſandũ pꝰ cãn aut uult nenire con
tra in iudicio aut e? iudicium. primo cãu ſi al
legar turpiudinẽ ſuam non dʒ audiri ut in. l.
ſi credi:oribus.C. de f.pig manumiſ.⁊ in. c.ĩ
ter dillectoſ de dona. ant excipiẽdo allegat tuꝛ
pitudinẽ ſuam et aundunr.ff. de condi. ob. tur.
cau. in. l. iiij. uide in hoc ꝙ pleniuſ diri in. c.
cũ ſuꝑ de ↄceſ pᷣben.⁊ ꝑ Bar.i.l.iuriſiur. F.
ꝓcurator. ff de iureiur. Si extra iudicinʒ aut
faetum non tennit ex perſona faciẽris ⁊? põt ⸗
uenire ar. hie aut non tenuit ex perſona recipi
entis ⁊ diſtinguitur nt. S. ꝙ aut ſcienteꝛ hoc fe
cit ? non põt Suenire ĩ odiũ ſui ⁊ ſic poreſt in
telligi. c. dinerſis fallacijs ex quo interiur ꝙ ſi
prelatus ſcienter ↄtulit beneficium indigno ũñũ
poteſt ipſemet renocar᷑ ſacum ſuum ꝙ nõ.pꝛo
inteileeta illiꝰ. c. dinerf. Aut ignorãter fecit æ
poteſt contꝛaueniꝛe ni ĩ.c. innomit.j.e. S. vVo
aerum non eſt nullum: ſʒ ẽ caſſandum tunc nõ
põt qͥs uenire 3 facium proprium ur in.l. poſt

2 nô tanqn

mortẽ.ff. de adop.⁊ dic ꝙ regulaꝛit᷑ in pctibꝰ
nominatis non eſt locꝰpenitentie ex quo ſemel
tenuerunt etiam re integra fʒ Inno. ut i.l. ſi
C. de ac. ⁊? obli. qꝛ contrac uſ a principio ſũt
mes nolũtatis ex poſtfacto ſt necitatis ut ibi.
Fallit in Sctu mandati ut inſti.mãdan. fcte
nã renocat᷑ re integra ut ibi. ¶ ꝛ?. fallit ĩ Zcin
ppoſiti qꝛ põt deponẽs depoſitum renocarfñ ad
libitum ut. l. i ff. ðpoſiii ⁊ in c.i.e.ti. Fallit
in ſocietate ut.l.ſi eſt ſocius. fi.ff. ꝓ ſocꝰ. ſi
m intempeſtiue reuocatur ſocietas põt agi ad
inrereſſe ut ibi niſi ſubſit cã ꝛuocandi ut qꝛ ſo
tius eſt rixoſus uel al inhoneſte uiuit in domo
ut eſt rex nõ. in.l.ſi conuenerit.ff. e. nam ex biſ
cauſis poteſt ſocius repelli a ſocietare. In con
tractibus nero innominatis poreſt dari hec re
gula ꝙ admi titur pnia re integꝛa ⁊ etiam ꝛe ñ
integra:ſed ſuccedit obligatio ad intereſſe de
quo plene le. ⁊ nõ in.l.ſi pecuniã ff.de condi.
ob. ca. æ dicam aliquid de iſtis contractibus ĩ
nominatis in. c. cum inter.j.e.⁊ rõ eoꝝ ſumi
ex dictis glo.qꝛ in contractibꝰ nom natis ius
acquiritur parti ideo non eſt licitum còtraueni
re:ſecus autem in innominatis. Sed ↄtꝛa terx.
op. uidetur enim ꝙ iſte electus non poſſit fᷣuo
care ꝙ fecit quia nemo iudex in facto proprio
ut in. I unica. C. ne quis in ſua cã. doc. dãt treſ
ſolntiones. pria ꝙ iſte reuocauit tanqᷓ actor
iudex. ¶fa. ꝙin notoriſſ ceſſat ſu
ſpitio ut nõ. in. c.ex parte de v.ſig. ¶ Tertia
ſo ꝙ in facto eccłie ſue poteſt prelatus eſſe in
dex.ii.q.vii.ſi quis ergo ⁊ nõ in.c.i.de peniſ
li. Vi. Mec ſo eſt bona in ſe:ſed nõ cõgruit hie
qꝛ cũ iſte nõ eſſet adhuc ↄfirmatus nõ potẽat
procedere utr prelatus ẽt in notorijs ⁊ ſic ẽ fal
ſa ẽt tertia ſo. dic ergo ꝙ iſte ꝛenũtiauit ꝙ geſ
ſit nõ tãquã index ſed tãquã actor uel ð facto
ſicut de facro adminiſtrauit: uel hoc faciet hic
auctoritate ſedis apoſtolice.
Elec

Onſiderauimus.a

cta poſt appellationõ ⁊ pꝰ nõ caſſata
kõ pᷣuilegia eccłie caſſada ẽ. Dinidit᷑ nã pᷣmit

tit cãs caſſationũ.ꝛ* ntrãqʒ electõʒ caſſat ibi à
ꝑꝑ. 5.mdar eccłie ꝓuideri ibi uobis. ¶ NMõ

pꝰ.æ tene mẽri ꝙ electio facta poſt appcllatõcʒ

exiudicialẽ nõ ẽ ipo iur̃ niła.ſʒ uẽit irritada ſi
appellatõ fuit liia.ex quo ifert᷑ ꝙ geſta poſt ap
pellarõʒ eriudicialẽ nõ ſũt ipſo iur̃ nulla ʒ ue
niũt retractãda ſi fuerũt geſta poſt appellatõʒ
legitimã ⁊ ĩ h iſte tex.ẽ nalð nõ.⁊ ĩtellige ꝙ ap
pellatio fuit interpoſita a ꝑte ſecus ſi fuit inter
poſita a indice licet extra iudicium qꝛ tũc ge
ſta Z appellarionẽ ſunt nulla ut ꝓbat ĩ. c. dilec
ni 7. c. dilcĩs.j. ð̊ app ubi excõicatio lata p ap
pellatõʒ ex?iudicialẽ fuit niła ? ad limitatõʒ pꝛe

dictoꝝ uið ꝙ dixi ĩ. c.i.ᷣ gop.⁊ ĩ.c.ↄlſuluit e.
ti. ubi plenius terigi. ¶ Nõ.: æ tene ẽt meii
ꝙ geſta prinilegia ecche nõ ſũt ipo iur̃ nulla

licet ueniãt rerracranda. naʒz electio priafuit 5

Mℳo
ℳο

H =
mntrimnlſi iſti
emn gibgſan
minimiini i imn
Gflain un mel
itcuntit iſt nnnd
in vſi n ponim t.
ſatumi tinihe non n
giinlenmngrlmd
mtit tanymni aſuß
gargſſſßimi⸗ Noſornraaſs
udaſteniceceho inmpu. Gh
ininirztlnd no poſun cſſea
Hurrtusmsendenm ecdctüͤprin c.
Ne' olaisdras eo.nli. i.
iumghmnmi cecio Ticnins n

Nhrixtkremn t opinio elecn ſ det

inanclnp gone ec'll perſone
uihaln L llio n ete
npnſiuiei clen iege aclg
ium acng ain⸗ dſeem cal
nilinclinnienſim iend
Uepcienci auiundiſeſt oes
cnunimni Iniialene clecnio
ich zc h o ddi garens

piniͤ .
nsſicecio ſnn d jenn

4
.7

iraknöhoſtilins eigiiage

i

e

I

4
.

4

1.

no d
“ itcoe ebi gide
in en miſliregt
bſiimſcdclei de gpi⸗
ic nt fereit ſefi
n ſcſciglter keen
M er ciecionen

in
cor
iteen Noind d
in WN
i Mpe n ncal R
4 H Suaritee n —
õs
ſananelmem idt lak
Käc 6 pbabiis in u
dicendit i

pallo ů ſep
pot nici in
Ht ad fi ge
cous dzi⸗
qhos Norimne
(.K ol &
ge ni ſin di⸗
1g uchen
ai ncde
goſi prncepe
1Mura arn
1 or mlu⸗
m.Am
idc deros
dict ꝛiu
pent
occln
Rylr
cheſ
NW
ta Zi⸗
töfinmn
iuriſdir

notf
vnnksne l HM
lenuer nckhehe inifn
Cdea unmnß zuſwin
nang e dl nrfle
nainoitns rdnun lin le
Falirn zenn ſim ndtaz
reno nmnlnnt ubtd
Spoſingnd,, Dltſnt ie
ingp i Clne
lbinmn . oſen

,l Foſſe,
tñ in en iff n
in neſen binit ube enshan

op uldaur enin g iſetens zwrhoſtin
ene fen al mnd ichr inin Monre
unn! nnian Cn uin ſnci goc gienl
ſobnoſteg Nin ſte lvocgur oniy gn⸗
tnmanoni ller roimmnſace l
ſto nrns inc er anece ſſg. E
ſo gin taco eccſe ne vorſ prelanseſe in
ler la. N.iqnisergo 1 nd in cde peni⸗
N Her ſo eidom inſeſet no genne
ci e nd eſaadbat Nrmxus doien
rocedcte d Nranns din noidris if
aawra Atergo Ge wnuͦinir
ſt nouͦabi wder ſed tiͤeni atorv inn
õ

zuctorinte ſedis gpoſtoſce.
8 Onidernimng ,
Pröͤtp'n en
n poſtappalatonot o
lyzaiegn enfe ſſi Dici uͤint

G ans Uieec ar ſ
saſiuni wich eacze

ninul

¶ De electione.

facta ↄtra tenorè priuilegiorũ.?æ nihilominns
tenuit ſʒ fuit ĩ cã caſſationis. ex quo hẽs nõbi
lẽ differẽtiã ĩter pᷣuilegia ⁊ iura coĩa nã attẽta
iũ õ ius cõe regularit᷑ ẽ ipo iure nullum:ut in
.c.uides.x.di.⁊ ĩ regnla qᷓ ius fiunt li. vi.2=
i.l.nõ dubinz. C. de le. Secꝰ ĩ attẽtato õ Puile

gia: ur h nõ. ꝓbat᷑.nã lʒ pᷣuilegia ſint puate e

ges.iii. di. puilegia:tñ nõ ſut leges cõeſ ¶ Itẽ
pꝛinilegia ↄſiſiũt ĩ facto ⁊ pnñt ꝓbabilr ignoꝛa
ri iura uero cõia ↄceꝛnũt cõmodũ publicũ nec
pnt ꝓbabilit᷑ ignorari.iĩmo ẽ late culpe ignora
re iura cõia:ut nõ.ꝑ bar.in.l.ꝙ nerua.ff. ðᷣpo
ſui. ¶ 3. nõ. ꝙ eligẽtes pꝛiuilegia ecclie ⁊
appellationẽ ltiam ſen poſt primaʒ electionem
nõ caſſatã non ſunt priuati poteſtate eligendi:
ſed poſſunt de nouo eligeꝛe ꝙ bñ notabis ex
quo ifertuꝛ ꝙ non ꝑpꝑ quũlʒ iiuſticiam electiõii
debẽt pᷣnari eligẽtes prtate eligẽdi. qrto nõ.
ꝙ electio facta poſt pᷣmã non caſſatã ʒ ſit in cã
caſſationis nõ tenet. Et ẽ rõ qꝛ peꝛ pꝛimã elec

tionẽ ẽ cõtractũ mẽimoniũ iĩteꝛ eccleſiã ⁊ eleciũ

ut in. c. cũ inter canonicos.j.eo.ergo nõ põt
in aliũ taniᷓ in ſponſum ↄſentire durante pᷣo
ri uinculo cũ eccleſia adhuc nõ ſit libera. unde
uerbũ caſſamꝰ poſitũ in tex. ponitur ꝓprie q
ad primã electionẽ æ impropꝛie quo ad faʒ nã
prima non fuit nulla:ut patet ex eo qꝛ ſecunda
inualidatur: qꝛ fuit facta:prima nõ caſſata.gꝰ
prima tenuit:qꝛ ſi fuiſſʒ nulla nõ poterat caſſa
ri ut in.c. ad diſſoluendũ de deſpõ. impu. Sʒ
fa fuit nulla rõne pᷣdicta qꝛ nõ poſſunt eſſe ua
lide due electiones ad eandem eccleſiã ur in. c.
auditus.j.eo.facit.c.ſi quis duas.eo.ti.li.vi.
Mõ.quinto ꝙ ſʒ retractet᷑ electio alicuius nõ
propter hoc leditur fama ⁊ opinio electi ſi elec
tio non fuit caſſata uitio ꝑſone.ſecꝰ ſi perſone
ðfectu. ut.j.e.ſuꝑ eo ¶ Sexto ⁊ ultio nõ.⁊ te
ne mẽti ꝙ ubi duo fuerũt electi ĩ eadẽ ecchia ĩ
diſcordia ? utraqʒ electio ex aliquo ðᷣfectu caſ
ſatur nõ dbẽt in eadẽ nacatiòe aſſumi ĩ cadeʒ
ecclia.? hoc ꝑꝑ diſcordiã euitandã:ſed ſi oẽs
unanimiter concordarent ĩ unũ ualeꝛet electio
qꝛ tũc ceſſaꝛet cã ꝓhibitõis ut nõ. Hoſti.j.e.
ſuꝑ eo. ¶ Sʒ 3op. dð. c.lʒ.S. eo. ubi gerens
ſe pro papa ẽ excõicatus ſi electio ſua nõ tenu
it ergo nidemur ꝙ nõ poſſit ãplius eligi ĩ eadẽ
uel in alia ecclia. So. dicũt doc. æ bn ꝙ illud ẽ
ſpale ĩ papa. Itẽ loquit᷑ ꝙ clectꝰ minꝰltime geſ
ſit ſe ꝓ papa faciẽdo ſciſma:ſed electi de quibꝰ
bic nõ geſſerũt ſe pro epis nec fecerũt ſciſma
ſed ſolũ defẽdebãr indicialiter electionem eoꝝ
Si autem elecius gereret ſe pro prelato nel ĩ
tromitteret ſe in eccłia ꝑ potentiam laicalẽ nõ
poſſet iſte amplius ꝓmoueri ad aliquaʒ digni

tatẽ ſine diſpẽſatiõe pape ni A N
ibi nõ. . e.ti. facit.c. auaritie.e.ti.li. vi. n

glo. i. in fi. nõ. bñ ſam partem huius glo. ex q
hẽs ꝙ apppellatio etiam extra iudicium nõ ua

let niſi ĩ ea expᷣmat᷑ cã ꝓbabilis appellãdi: ſu

quo fucrũt opi.ut no. gl. i. c. cordi. h al CIn

gl. penul. ibi. F. ignominie ubi dicit tex.nõ.ꝙ
miles depoſitꝰ de militia ꝑꝑ culpam ſuã efficit
ifamis:⁊ idẽ dicit ibi gl.nõ.ĩ clerico depoſito
ut efficiat ifamis. gl. iſta ĩ ſolutiõe ſentit quod
Sriuʒ ꝓcedit ſi electio hic fuiſſet caſſata uitio
pſone.⁊ ſic ſẽtit ꝙ iſto cãu electꝰ efficit᷑ ĩfamis
qð doc.ñ admittũt qñ ꝑ niam exceptiõis fuit
ꝓbaiũ crimẽ:qr crimen ꝓbatuʒ ꝑ modum ex
ceptiõis ñ ifamat ĩ.c.cũ dilectus de ordi.cog.
an aũt ĩdiſticte ſit hoc nerũ dic ut dicaʒ.j.eo.
ſuper e n gl. fi. ibi ꝑꝑ ſcandalũ nõ. glo. z
hoc cõiter tenet᷑ a doc.⁊ dic ut.s. dixi in ultio
nõbili Et ex hac glo.iuncto tex. nõ. ꝙ propteꝛ
ſcãdalũ euitãdũ põt fieri licite ꝓhibitio ut qᷣs
nõ elligat᷑ ĩ certa eccłia licet ipſe in nullo deliq̃
rit.nã ẽt multa licita ſũt dimittẽda ꝑꝑ ſcãdala
euitanda ex q poſſunt omitti ſine peccato ut ĩ
c.ii.de no.ope.nũ.⁊ in.c.nihil cũ ſcãdalo de
preſcrip.⁊.c.cum teneamur de preben.

Bffragãeis. Merropo

litanuſ con
firmatus licet nõdũ receperit palium
põt ſuũ ſuffraganeũ ↄſcecraꝛi face ¶lene
Metropolitanus ↄfirmatꝰ 2 oſecratꝰ nõ põt
pallio n recepto ſuũ ſuffraganeuʒ cõſecraꝛe ſzʒ
põt mãdaꝛe aliis ſuffꝛaganeis ut illũ cõſecrent

2 lac ad faʒ ꝑtẽ rubrice. Mõ.pꝰ ibi ad mãda
tũ ipſius iũcto tex. ibi ad eius iuriſditioneʒ ꝙ

epᷣi ꝓuitie tenẽt obedire archiepo illins ꝓuin
tie. pertinẽt enĩ ad eidiuriſdinöcm iü arebt
epiſcopus hʒ iuriſditionẽ ordinariã in omnes
epᷣos pronintie ut in.c.paſtorał de offi.or.⁊ ĩ
c.ſiẽ oli de accu.⁊.vi.q.iii.ſcitote:quod ĩtelli
ge niſi ſint exepti ſpali beneficio pape. N
2. ꝙ archiepiſcopus appellat metropolitanus
dr enĩ archiepiſcopus ab archos ꝙ ẽ pᷣnceps
quaſi pꝛinceps epoꝝ dr̃ aũt metꝛopolitanus uł
a mẽeſura ciuitatũ qꝛ oli fuit archiepᷣs deputatꝰ
⁊ pᷣpõitꝰmlłtis ciuitatibꝰ ꝓuiĩcie ut dr ĩ.c.cleroſ
xxi.di.łdi merropolitanus a metoſ ꝙ ẽ mr̃:qꝛ
archiepᷣal ecclia ẽ mr̃ totius ꝓuintie nt nõ gl.
