prelati:ut equalis ſeruetur inter utranqʒ partẽ
argu.l.ſed interpellatur. hic alle. in glo. Iteʒ p̃
latus non potuit compromittere in perperuum
preindicium eccleſie ſue ut in.c.peruenit ⁊.c.cũ
tempore ſupra eo.tandem nidetur ſentire ſpe.
ꝙ ſi eſt cõpromiſſum factum pꝛo uiilitate eccłie
ſucceſſor habebit illud ratum. al non.ar.in.c.
.ij. de preca.⁊ collect.ſentit hic ſingularit᷑ ꝑtem
affirmatiuam ꝙ expirat compromiſſum ꝑ moꝛ
tem prelati:ſed hoc dictum non tenerem ſic in
diſtincte:quia compromiſſum fit nomine ecclie
⁊ eccła non moꝛitur:ut in.c.libertati.xij.q.ij.⁊
in. c.ſi gratioſe de reſcrip.li.vVi. nde diſti
gunerem ſic ꝙ aut compromiſſum fuit factũ int
neniente ſolẽnitate debita uel fuit factũ ſimplici
ter ſuper his ſuꝑ qͥbꝰ prelatus ſolus habebar
poteſtatem compromittendi:æ tunc non expi
rat per morteʒ prelati quia prelatus eſt nudus
miniſter ⁊ eccleſia dicitur cõpromiſiſſe miniſte
rio prelati:fatendũ tamẽ eſt ꝙ ſi eccleſia fuit le
la poteſt petere reſtitutionem in integrum utr in
.c.i.de in inte.reſti.ſed ſi prelatus compromi
ſit ſuper iuribus que non poteꝛat in peꝛpetuum
obligare nec obligauit eccleſiam citra ſolenita
tem debitam tunc fateor ꝙ ſicut trãſactio non
haberet effectum poſt mortem prelati:ut in.c.
neniens:⁊ quod ibi nõ.de trãſac.ita ? cõpro
miſſum debet expirare per mortem prelati
Vltimo ſi nis nidere multos alios caſus in qͥ
bus expirat compromiſſum nide in ſpecu.i.d.
F. ſi kintmr Me an inter cõpromittẽtes poſ
ſit eſſe aliqua dinerſitas in obligatione:ut ma
gis obligatur una pars ad obſeruantiam com
promiſſi ꝙᷓᷓ alteꝛa. nide ſpecu. eo. titu. S.fi. uer.
hoc quoqʒ pretermittendum non eſt cum tribꝰ
ſequentibus.

Domini abbatis ſiculi ſecunda pars ſuper pꝛi
mo deeretalium diligentiſſime emendata felici
ter explicit:per Oagiſtꝛum Yranciſcum de gi
rardenghis. ¶ QO.cccc.lxxxj. die.iiij. ſeptẽbris.

Regiſtrum.

De officio et directe nõ põt
eoſdẽ iudices in preiudicium „ „
AV termini expirart EK ſub pretextu “
. pᷣmo ꝓꝙꝙ delegatꝰ agere uel =
△
npqd ſuccedẽs coniunctoruʒ/2
poteſtatẽ pꝛocuratorium
neꝝ ꝑ p̃dẽs 2 tũc aut
ſeu ſuꝑ nnã in glo.i Vbo
in glo.i ibi qua collige
differẽtia inteꝛ epellituꝛ
expectare ¶ procuratorem
ipſi epiſcopo nõ eſt fienda
.C. de aduo: edicto
ꝑtis n habnit cõmunicare
SVO pape ſit NMN glo. ibi
nã depoſitus ſe ad uiolẽtiam
. effectum ut fuit lata
ipſi habent in fi.iuncta
dixi in glo. O ergo iſta
luos ut in que dicit ꝙ
magnificentia iudicioꝝ *
legatus non ex quo nõ fuit
F pe. idem ex pte clericus
quia innocens odioſis de
quantũcũqʒ
paſtoris ſed
et ibi dixi Inn. qᷓ optime
itentate par. tranſactione
arbitri auc M nolterius quero
emologatuʒ
de offi. mar. tenuit

excludit oẽs
de lege iuriſdictõis
ſecus autem nubi Finis

contrariuʒ de
ſupꝑior iuriſdictõem
ſed iſti
in eccleſia .*

n.

4

—
—

ilub hrceanint
les öchoyunin i
ſi Rtenire )oneſbf
e eincn nmnd dd Gj niije henct,
Grümer ONindil KNene ſ.
niſe ig udin wls n
ſanseezme niigts ciacſainn dde
nerüt ondenni dees t o de ist i
n zron ſegterei gaps doſß teius
imi ſbi ſobenmm kunns dpidoron dn⸗
55
nz amn nnuti Moni
no onteno A udinosmil ſai⸗
rmn f deter od tind aicſmmti
no dcegnop 5. Le ffidt ncheſti
nlligonne ond Pns Pnitnis
oboni le anmmn tupminni
afim numi no iin g ihe
1be efcüſchniz hnen mun
de mmieid o outefel ohtl
lenemaneidd nes
berecis Ndlt ot varne⸗ .
i nmſtinbefliti ad
ſsjodcünm *
mus 8ln a uuſtnenn

Yno dois unli
ner enii ſtle ro Molsnt ⸗

0

†

O Balance Q

R

20

N

.

K

M

J

H̃

G

F

E

Is

H

D

¶ Be arbitris

cx qꝰ fnit lata ſnĩa ãte moꝛtẽ ceſſat rõ quaʒ pre
milſi qᷓre cõpremiſſũ nõ trãſit ĩ heꝛedẽ:ſʒ ſi ſnia
nõdũ ẽ lata nel laudũ uel arbitriũ.tunc expirat
ꝑ moꝛtẽ.alt᷑iꝰ cõpromittentiũ etiã ſi ante moꝛtẽ
fuiſſʒ ĩ cã cõcluſũ:⁊ dies eẽt pꝛeſixus ad ſniam
ims. Zhar Fece parte ubi dixi.
5 circa B qᷓro nũqd expirẽt acta geſtaPcoꝛã
ãbitꝛo ꝑ mõtẽ ꝑtis ſiẽ expiꝛat ↄpꝛomiſſũ. MDe.
2 Adb.dicũt hͥ ꝙ ñ ꝑ.c.pᷣſẽtata.j. ð teſti.⁊.l.pe.

N

—

—
—

10

7

2

– Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH WWW. yxymaster. com

1

VierfarbSelector Standard*- Euroskala Offset

rat cõpromiſſũ.ſ.ut i eo nõ
aꝛbitros:ſʒ acta geſta coraʒ
ſʒ faciũt fidẽ coꝛaʒ iudice ⁊
Fert pꝰpᷣn. ⁊ h teneas ñ ſolũ
ſſũ ꝑ moꝛtẽ ſʒ ẽt qtit̃cũqʒ cõ
i acta cãe ñ dico lites ꝑſeue
ita ꝙ faciẽt fidẽ coꝛã iudice
ibi firmãt doc. maxie bal.
eſtatões reſtiũ ↄleſſiões ꝑtiũ
ẽ cãʒ:⁊ reſpectu atteſtatiõuʒ
.c.pᷣſẽtata ⁊ i.l.fi.C.ð teſti.
ↄcernũt iſtructõeʒ cãe ſʒ ox
atio lit̃ ↄteſtatio ſatiſldatõ =
expirante cõpꝛomiſſo ſicẽ qñ
de qꝰ uide qð plene dixi pꝰ
ſti. Itẽ dicaſ ꝙ lʒ ꝑeat ↄpꝛo
pductꝰ de pᷣtito nõ exiiguit
arbitris itrupta pᷣſcripiio ꝑ
lio mõ legitio ñ expirat ille
opromiſſũ ¶ Alt̃ius qro an
ũ in arbitratoꝛe ⁊ amicabili
airet tale ↄpromiſſũ ꝑ mõtẽ
i. Spe. foꝛmauit banc qõeʒ
d ſi aꝛbitꝛatꝰ: ⁊ ibi ↄcludit ꝙ
at ĩ arbitratoꝛẽ iſtð ñ e vʒ ↄ
rãſactio ſiue ↄpoſitõ ut nõ.
iu. æ i aut᷑.ſi vo ↄtigerit.E.
ãt ſiue pẽʒ trãſit ĩ hẽdẽ:ut ĩ
a. ⁊ cũ h̊ dco ſpe.ad qð ẽt ſe
ſit h do. An. ſʒ adueꝛte qꝛ ñ
eʒ quã.S. dixi:unde pnto ꝙ
pirare ↄpromiſſũ qᷓ; qn fuit
arbitꝛos:qꝛ arbitratoꝛes eli
amicitie ⁊ ↄfidẽtie qꝙᷓ;ᷓ arbitri
m arbitratoꝛes qᷓ; arbitri qꝛ .
t daꝛe de iure uniꝰpartis alt᷑i
no ↄcoꝛdie:ur nõ.i.c.niſi ðᷣ
meis. S. recepiſſe. ff. ðᷣ arbi.
I ↄpromiſſuʒ ſicut ĩ alio cãu
E de dicto ſpe.nam iſtud.c.
de ↄpromiſſo nec iure ꝓpat
omiſſum iſtud qð fit tãqᷓ; in
dreteꝛea ⁊ ʒꝰ arbitratores di
differunt niſi ĩ caſibus iure
etatẽ ĩ. ꝗ. arbitroꝝ:⁊ qð ibi
c ob. motiuũ ſpe.ꝙ iſtud ſit
teoꝛ ſi effectꝰ fuiſſʒ ſecutꝰ añ
añ deciſionẽ ſen ꝓnũciatio
ttẽtiũ deceſſit nõ põt dici ꝙ
.Itẽ qꝛo põe ꝙ in ↄpromi/
de hẽde nũqͥd tꝛanſeat ĩ unũ

10 11

——

NNNTNNℳEſſſGᷣe, G
1 2 3 4 5 6 7 6 9

ſmmſmmmmmſſſſſ
I2 13 14 15 16 17 13 19 20 27 22 23 24 25 26 27 28 29 30

hẽdẽ tin ł ĩ heredis hẽdẽ ⁊ ſic ĩ ĩfinitum ſpe.in
.d. F. pꝰ pn. ↄcludit ꝙ trãſit ĩ oẽs hẽdes iĩ ĩfini
tũ qꝛ appellatione hẽdis nẽiũt oẽs.nam hẽdis
hẽs teſtõꝛis ẽ hẽs.iõ ꝛegłꝛ appellatõe hẽdis ne
niũt oẽa i ifinitũ:ut.l.i ãnalibꝰ.C. de lega.⁊ in
.l. fi. C. de here.iſti.nõ ob.l.antiqtas.C. ð nſu
fru.ubi ſolũ nẽit unꝰ hẽs qꝛ illð ẽ ſpãle qñ uni
⁊ ſuo heredi reliqt᷑ nſufrnctꝰalicꝰ rei.alt᷑i vo re
liqt ꝓpᷣetas.nã tẽ ne fruſtra ꝓpᷣetas ſit ſine niu
fructu reſtringit᷑ ibi nomẽ heredis.Mlimo
quero de quotidiana qõe nũqᷣd pꝰ mortẽ pᷣlati
ↄpromittẽtis ſuꝑ iuribꝰ ecclłie expiret ↄpromiſ
ſũ.ᷣſpe.i.d. .ſi finit᷑.v.qͥd ſi platꝰ format qonẽ
2 uʒ aliquãtulũ nacillare.nã ꝙ expiret fac:qꝛ ſi
cut expirat ꝓ alia ꝑte:ita dʒ expirare pro parte
prelati:ut equalis ſeruetur inter utranqʒ partẽ
argu.l. ſed interpellatur. hic alle. in glo. Ireʒ p̃
latus non potuit compromittere in perpetuum
preiudicium eccleſie ſue ut in.c.peruenit ⁊.c.cũ
tempore ſupra eo.tandem nidetur ſentire ſpe.
ꝙ ſi eſt cõpromiſſum factum pꝛo utilitate eccłie
ſucceſſor habebit illud ratum. ał non.ar.in.c.
.ij. de preca.⁊ collect. ſentit hic ſingularit̃ ꝑem
affirmatiuam ꝙ expirat compromiſſum ꝑ moꝛ
tem prelati:ſed hoc dictum non tenerem ſic in
diſtincte:quia compromiſſum fit nomine ecclie
⁊ eccła non moꝛitur:ut in.c.libertati.xij.q.ij.⁊
in. c.ſi gratioſe de reſcrip.li.vi. nde diſti
guerem ſic ꝙ aut compromiſſum fuit factũ int
neniente ſolẽnitate debita uel fuit factũ ſimplici
ter ſuper his ſuꝑ qᷣbꝰ prelatus ſolus habebat
poteſtatem compromittendi:æ tunc non expi
rat per morteʒ prelati quia prelatus eſt nudus
miniſter ⁊ eccleſia dicitur cõpromiſiſſe miniſte
rio prelati:fatendũ tamẽ eſt ꝙ ſi eccleſia fuit le
ſa poteſt petere reſtitutionem in integrum ut in
.c.i.de in inte.reſti.ſed ſi prelatus compromi
ſit ſuper iuribus que non poteꝛat in peꝛpetuum
obligare nec obligauit eccleſiam citra ſolenita
tem debitam tunc fateor ꝙ ſicut trãſactio non
haberet effectum poſt mortem prelati:ut in.c.
neniens:⁊ quod ibi nõ.de trãſac.ita æ cõpro
miſſum debet expirare per mortem prelati
AVltimo ſi uis nidere multos alios caſus in qͥ
bus expirat compromiſſum nide in ſpecu.i.d.
F. ſi nuar⸗ Me an inter cõpromitẽtes poſ
ſit eſſe aliqua diuerſitas in obligatione:ut ma
gis obligatur una pars ad obſeruantiam com
promiſſi qꝙᷓ;ᷓ alteꝛa.uide ſpecu.eo.titu. F. fi. uer.
hoc quoqʒ pretermittendum non eſt cum tribꝰ
ſequentibus.

Domini abbatis ſiculi ſecunda pars ſuper pꝛi
mo deeretalium diligentiſſime emendata felici
ter explicit:per ¶ Oagiſtꝛum YFranciſcum de gi
rardenghis ·¶ O. cccc. lxxxj. die.iiij. ſeptẽbris.

ſπH