Vn nõ curadũ an aliqui electores ſint ĩ ꝓuicia
uł er: ſ illud ſolũ dʒ inſpici an cõmode nocari
poſſint.nã poſſibile ẽ ꝙ qũqʒ quis ẽ in alia
uincia:tñ uicinior erit ecclie ð cuiꝰelectõe agit
ꝙᷓ; aliꝰ qui erit abſẽs ĩ cadẽ ꝓuicia foꝛie multũ
longa ⁊ lata ⁊ potiꝰ dʒ attẽdi mẽs legis q eiꝰ
Vba: ut ĩ. c. itelligẽtia ⁊ ĩ. c. pteꝛea ð v.ſig.⁊ in
rla fi. de re. iur. li.vj¶ Ccriiꝰ ĩtellectꝰ q̃ſi pᷣce
dẽti ↄformis ꝙ de iuꝛe nõ dʒ hẽri cõſideratio
ad ꝓuinciã: ſp ſolũ utx ↄmode poſſint abñtes
nocari: ⁊ ad iſtũ tex. rndet gl. ꝙ loquit᷑ ſʒ ſpẽa
leʒ cõſueiudinẽ illiꝰ loci: ⁊ ſic nalet cõſuetudo:
nt oẽs ð ꝓuincia uocent᷑:lʒ de facili nõ poſſint
oẽs ↄmode uocari:⁊ ꝓ hꝰ ultio ĩtellectu optie
faẽ tex.i.c.iĩ geneſi..c.ĩ fi.ubi ualebat cõſuetu
do ut oẽs ð ꝛegno frãcie uocarent᷑.cũ tñ illud
ſit ãppliſſinũ regnüc ie ſunt duo pᷣncipalit
exaianda:prio qͥd dᷣm de iure cõi. ſo nũquid
indiſſerenter ĩ hac nocatiõe ualeat cõſuctudo:
Circa pꝛimũ mihi plʒ ſcos ĩtellectꝰ ut illi ᷣ
beãt uocari qͥ ↄmode nocari poſſint ꝑ illud.c.
qꝛ ꝓpt᷑.nã hec opi.ſeu lectura ẽ eq̃ ⁊ ecchie ntił
nã poſſzʒ ꝓuicia eẽ młtũ lõga ⁊ lata: ita ꝙ ſine
magno ecclie icõmodo nõ poſſẽt abntes expec
tari. Oñ ãt dt̃ ↄmode poſſe nocãi dic ꝙ ñ pt
dari certa rlła ſʒ bonꝰiuðx arbitrabit᷑ ſʒ pericu
la iminẽtia ⁊ diſcrimĩa uiaꝝ.nã forte ſi cito ñ
fiẽt electio iminẽt ꝑiculũ ſciſmatis ſeu ĩtruſiõiſ
ul abuſus laice ptãtis uł qͥd ſile uel ꝓpt᷑ guer
ras ĩminẽtes nõ põt fieri ðᷣ facili nocatio ꝓ hꝰ
.c.de cauſis de offici.delega.⁊.l.i.ff.de iur̃ de
li. Et is ad quẽ ſpectat ↄfirmatio electiõis erit
idoneꝰ iudex ſuꝑ bꝰ dubio:ar.iĩ. c.fi. . e. ti.li.
Vi. ⁊ ad iſtũ tex.dic ꝙ pape fuit hꝰ niſũ ꝙ oẽs
ð ꝓnicia poſſũt cõmode uocari:ideo mãdauit
omnes illos ↄuocãdos.nõ.n.poſuit hic papa
regulã generalẽ nec dʒ exſtẽdi iſte tex.ĩdiferẽt᷑
ad alias ecchas cũ ĩ alijs nõ ↄcuꝛrat eadẽ rõ:
cuʒ alie ꝓuincie poſſint eſſe latores ⁊ breuio
res ⁊ ius nõ debet extẽdi de caſu ad caſuʒ niſi
militʒ eadẽ oĩmoda rõ:ut.c.trãſlato ð ↄſti.cũ
ibi nõ.⁊ in.l.nõ poſſũt.ff.de legi.⁊ iſium puto
Hum itellectũ huius.c.per hoc ceſſat qd quam
faciũt hic doc.querentes:de qua ꝓnincia iteli
gatuꝛ iſte tex.æ dñt ꝙ ð uſuali.i.ſᷣm ꝙ uſu et
comuniter appellant̃ ꝓuincie ut tuſcia lombar
dia ⁊ ſiłes.ñ ãt dʒ ĩtelli fʒ ꝙ hr᷑.vi.q.iij.ſcito
te.ubi dr̃ ꝙ illa ẽ ꝓuĩcia qᷓ hʒ nnũ ꝛegẽ ⁊ unuʒ
mtropolitanũ.nã młte hodie appellãt᷑ ꝓuincie
uſu q̃ ñ hñt epos:ſʒ ut dixi iſta difficłtaſ ceſſat
tenẽdo itellẽʒ pᷣmiſſũ.nã h̊ papa ꝛtiłit ſe ad iſtã
ꝓuiciã certã nec ðᷣdit rłaʒ:q ad illags ꝓuicias

Quo ad faz qõez dixer̃t qdã ꝙ cõſuet udo ua
leat ſʒ quã rẽoto loco abntes ſt nocãdi ĩſpẽu
diſtãtie nocatõis:ſʒ ñ vʒ vt abntes niło nocẽt
ſʒ H̊ dictũ ñ plʒ h. Jo. an.ar.iĩ.c.cũ ĩ eccłijs ð
pᷣbẽ.li.vi.ubi tex. appꝛobat ↄſuern dieʒ: ut abſẽ
teſ nullo nocẽt:⁊ qᷓꝙᷓ ille tex.ñ loqt ĩ electõibꝰ
platoꝝ ſz i collationib pbeẽdaꝝ 2æ canonicatuũ
in eadẽ rõ ẽ ĩ elecrõibꝰplatoꝝ:nã ð iuẽ abnies
dñnit nocari ĩ receptõibꝰ e canonicoꝝ ſiẽ ĩ electiõi
bꝰ pᷣlatoꝝ:ut ibi:ſiẽ gꝰ ualʒ ↄſuemdo ĩ illo ca
ſu: ita dʒ ualẽ ĩ cãu nr̃ol MDretca uiðᷣmꝰꝙ ↄſu
etudo põt ĩ totũ deferr̃ alicui iꝰ eligẽdi ⁊ puaĩr
Hos electores:ut ĩ.c.cũ dilectꝰ ð ↄſue.⁊ ĩ.c.cũ
ccclia ſutria ð cã poſ.⁊= ꝓpᷣ.ita ⁊ fõtidʒ eẽ po
tẽs ad reſtrigẽdũ iꝰ eligẽdi ↄpetẽs r̃ſpẽu noca
tõis fſiẽde:⁊ hãc ꝑtẽ tʒ gl.i.d.c.cũ iĩ ecchijſ quã
nõ.⁊ fuit ð mnte hꝰgl.faẽ ĩ ſiſi ꝙ le.⁊ nõ.i.c.iij
ð ↄſue.li.vi.nã h̊ ↄſuetudo põt eẽ eccłe utił ꝑꝑ
faciliorẽ expeditionẽ: ſiẽ ualʒ ↄſuetudo õ iꝰ cõe
ut ep̃ᷣs ñ teneat᷑ ꝛeqrẽ canõicoꝝ ↄſiliũ nt ĩ. d. c.
iij. aut bʒ ↄſuetudo nt abntes oĩo nocet᷑ ad e
lectõʒ:⁊ puto illã nale? dũmõ nimiũ nõ tẽdat iĩ
dãnũ eccłe.nã ſi bẽet ut ẽt cũ ĩ cõmoditate dẽ
rẽt abntes nocari:ñ putarẽ illã ↄſuetudinẽ ua
lere.qꝛ ñᷣ nalʒ ↄſuetudo eccłijs grauoſa ł ſalti
extollẽda:nut ĩ.c.i.ð ↄſue.ſecꝰ ſi bꝛet:ut cũ ꝑua
icõmoditate dẽꝛẽt nocari qcãu itelligerẽ iſtazx
gl. 7 tex. i. d. c.ĩ gnſi ĩ fi.ut ſic ꝑna ĩcõmoditas
tollẽt᷑ rõe ↄſuetudis ꝑꝑ auctoritatẽ ipiꝰↄſuemn
dis.S. ð̊ ↄſue.c.fi.⁊ hac rõe ẽt puto ualẽ ↄſue
tudinẽ nt ĩ oĩbꝰ actibꝰ dẽant nocari abnteſ ma
xĩe ĩ aliẽatõe rei eccłiaſtice.nã ð iure abntes ñ
ſũt nocãdi ĩ alicẽatõe:ut ẽ tex.ſinglłaris i ant᷑.
iꝰ porrectũ.C. ð ſa.ſã.ecc.cãoniʒata.x.q.i.h̃
iꝰ: ⁊ ibi gl.q̃ h̊ tʒ ⁊ uið ꝑ gl.i.d.c.cũ ĩ eccłijs:
2 gl.ĩ.c.fi.J.ðᷣ mai.⁊ obe.iĩ vꝓbo pntium ⁊ ad
mãʒ nide ꝙ dixi ĩ.c.cũ oẽs de pᷣſcri.
Caſſat᷑ elecꝰ
One mẽoric᷑. s maions
ↄtẽpta mĩori ꝑte ẽt ſi ẽ unꝰſolꝰ nõ mñ
leligei dᷣnoluit̃ ad miorẽ. b. d. ʒ unũ irellec
tũ cõeʒ. In p' põit᷑ ciſa fẽi nãraꝰ:iĩ ſa diffiniꝰ
Pl ſtito ĩ q q̃ duo faẽ p caſſat ele cro; faã expinſ
6it ãtiphorã: fo caſſat p ibi electõʒ at
5 p ſʒ ðſpet᷑ ð ↄualeſcẽ plati egrortãtis
ñ m̃ ꝑ h̊ põt hr̃i tractatꝰſen ordia ſuꝑ fuf̃i põ
tificis electõe.dʒ eĩ expectari mors oĩo:qꝛ ãte
mortẽ pᷣlati nec ecclia nacat nec iꝰeligẽdi ſen õ
dinãdi ↄpetit canõiciſ:ut h̊ ⁊ ĩ.c. obeũtibꝰlxiij.
dicM fo ꝙ cãonicꝰẽt abns cã ſtudioꝝ dʒ ci
tari ſeu monẽi ut nẽiat ad electõʒ fut᷑i põtificis
dũmõ ſit ĩ loco vñ poſſit ↄgrue uocãi iux ea q̃
dixi.S.c.ꝓx.ał.elecꝰfca illo ↄtẽpto nẽit irritan
da eo ꝓſeqᷓnte reed i⸗ z ca põt cita
re abñteſ canõicos ad electõʒ faciẽdã:an ĩ caꝰ
ðᷣbeãt eẽ tẽ due ꝑteſ an ſufficiat maiõ ꝑſ ad na
liditatẽ citatõis ⁊ fmi pᷣfixiõis nide ꝙ dixi ĩ.c.
cũ nobis.S.e ¶ Mõ q̃rto ibi hac ꝓ ſua ꝙ ñ ſo
lũ electꝰpt᷑ ꝓſeqͥ ĩ iudiꝰelectõʒ ſuã:ſʒ ẽt electorſ
ↄcordat.c.ↄ dilec.sð.ð ↄſue.⁊.c.ii.ð ĩ ĩte.rſti.

¶e electione.

? uið ꝙ nõ. In. i. c. dilectꝰ.ij.ð pbe v.

ibi nõ caſſatã ꝙ elecꝰ fẽa ꝑ cap aliquib ꝰex ca
nõic ↄteptis ſeu ñ ltime uocatis ñ ẽ ipᷣo iur̃ nł
la ſʒ neit potiꝰ irritãda:qð ĩtellige qñ ĩ caꝰ ſalti
affuerũt due ꝑtes cãonicoꝝ uocãdoꝝ. nã ſi nõ
affuerũt due ꝑtes ñ nalʒ qᷣcqͥd fit ĩ caꝰ ł uniueꝛ
ſitate:ex q mior ꝑs ẽ ↄtẽpta ſeu n ltie nocata:
ad h.l.nlłi ⁊æ.l.plane: 7 ĩ eis nõ. ff. c cuiuſqʒ
univ. no. ⁊ ĩ. l.noĩationũ.C. ð decu.li.x.⁊ nid
qð dixi ĩ.c.cũ nobis ⁊.c.qð ſic.S.e.nã potẽtie
capitłares ſeu uniueꝛſitatis ſt a p̃ᷣn apð duaſꝑ
tes dũ nniueꝛſitas ẽ ĩ ↄgꝛegãdo:lʒ ĩ diffiniedo
ualeat qᷣcqͥd facẽ maioꝛ ꝑs illaꝝ duaꝝ ꝑtiũ ⁊ ita
itellige.l.qðᷣ maioꝛ ff.ad mũici. ⁊?. c.i.de his q̃
fi.a ma.ꝑ. caM5. vj. ibi ĩ pꝰ ↄſẽſu capꝰ pma
nẽte ꝙ eligẽteſ aliq canõico ↄtẽpto ñ ꝑ pᷣ̊ deẽnt
pᷣnari pfate eligẽdi ĩmo caſſata electõe ꝑꝑ 2tep
tũ põt ca ꝓcedẽ ad aliã electõʒ ⁊ eũð quẽ pᷣuſ
eleseg ð̊ nouo aſſumẽ:qꝛ cuʒ elecꝰ ñ ſit caſſa
ꝑꝑ ðᷣliciũ electi põt iteꝝ eligi:ut ĩ.c.ſuꝑ eo.S
s ibi ñdũ tradito ſepult᷑e ꝙ ſalti ð hoe
ſtate nñ ñ dy fiẽi elecꝰfut᷑i pᷣlati an ſepliurã pᷣdeceſ
ſoris.an ãt elecꝰſit nlła an ſeplinrã attẽtata. di
cã ſtati cũ gl ¶ Mẽ nẽ nõ.⁊ tene mti tex. in v. cũ
plꝰ ꝙ magis obẽ ↄtẽptꝰuniꝰqᷓ; młtoꝝ ↄdictõ ĩ
pñti ⁊ ẽ rõ:qꝛ ↄtẽptꝰuniꝰ dũtaxat pbʒ facłtatẽ
ftractãdi electõeʒ:ut h̊ ⁊ ĩ.c.uenerabilẽ.S.e. ſe
cꝰ ĩ Zdictõe aliquoꝝ pñtiũ qꝛ tał ↄdictio ñ obẽ
ʒ electõeʒ maiõis ⁊ ſãioris ꝑtis:ut ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ.j
.e ¶EHiõ. ulto ex fi. ꝙ citaꝰtemerãia ſeu n liie
fẽa ſi artat citatũ ad ↄꝑendũ:vñ ꝑia ſt᷑ quẽ nõ
fuiſſe citatũ ł minꝰ ltĩe fuiſſe citatũ. S õhᷣ⁊5
tex. op.nã ꝑia ſt ꝙ aliqͥd fiat tpᷣre abili l! tpᷣe ia

bili dũmõ effectꝰↄferat᷑ ad ipᷣs abile: ut in.c.ð

uxoꝛe:⁊ qð ibi nõ.j.ð ſepł.ſʒ effeuſ iſtiꝰ citatio
nis fẽe ðᷣ iſto canõico abñte fuit collatꝰ ĩ tpᷣus
abile:gꝰ ñ dẽbat corruẽ ex eo qꝛ fuẽat fca pᷣla
to nõdũ moꝛtno.ſol.duplr. pꝰ pnto poſſe dici
ꝙ bᷣ citatõ ⁊ eiꝰeffectꝰfuer̃t ĩ ipᷣe ĩabili.nã cita
fuit emiſſa nõdũ epᷣo moꝛtuo:⁊⸗ pfir imin? ad
nigiliã pẽthecoſtes: ⁊ ſic ad 1tps i quo poſſible
crar iſtũ platũ adhuc uiuẽ:ñ.n.citarũt ut ↄpẽt
pꝰ mortẽ pᷣlati:ex quo tñ citatõ fuit fẽa ĩ nita p
lati. k fo dico ⁊ meliꝰ pᷣſuppõito et citaſſet
ut ↄꝑeat pꝰmoꝛtẽ:rõ ẽ:qꝛ oĩs tꝛactatꝰẽ ibibit⸗
ut h ⁊.lxxviiii.di.c.niłꝰ.uñ ꝓhibet᷑ iſte tractat
nõ ſolũ hĩto reſpẽu ad effectũ ipi: ſz et ad ipʒ i
itiũ:cũ nullũ iꝰ ↄpetat caꝰ ĩ electõe añ moꝛtẽ
lati:⁊ ꝓ h̊ bo.tex.i ſili i.c fi.ð ſepł li.vj.ubi fli
gioſus ñ pt ſibi eligẽ ſepłiurã: lʒ effeus iſtiꝰelec
tõis ↄferat pꝰmõtẽ: ⁊ ſic ad tps ĩ . exepi ab
obediẽtia abbatis:⁊ h̊ iõ qꝛ ẽt pᷣn Phibel q:
cũ ñ hẽat nolũtatẽ.xij.q.i.nõ dicatis:n potuit
illã expᷣmẽ dũ uiuẽt. ad idẽ bo. tex.i.l.ſi minor
ff. ð ſer. expor. zanimo plꝰdiẽ h boari. ꝙ et ſi ci
taꝰ fuiſſ fẽa pꝰ mortẽ pᷣlati:ex qiñ fuit eiſſa ã
te mortẽ nõ uʒ ꝙ mihi ſatis plʒ:qꝛ citatõe pli
mũ ↄſidẽat᷑ initiũ:illa.n.ẽ ꝓpᷣe citaꝰ q̃ emanat
a iudice ſen decrerũ ðᷣ citãdo:feẽm vo nũtii eſt
executio iux nõ. ꝑ Jo.mõ. ⁊æ Jo.an.i.c.tõna

iarz e , Mti,
. =
ſeen cint n le e
ai aſninen e nir i 1 o
kafnn g⸗ iae ornpnis
Nurut hi lutizin
nartibri⸗ en jbict id
grutſtn i u⸗ nuin, e .
ſicig⸗ igtl imi; g f ninj
4 nggitt at

l⸗ i

en ſin 36 nmn 1 ſuit briuuc⸗
d Gdoh cdicdtie iegin ſen ſow

Aigrc n
gnn nlpinecig⸗
iiſboc iſn iue ſanuta no eiponen

Wi ñbeiqtj geniwaineotnis .

jint lapot ilig ſeler tber eyf.
nite oprie fael ite e. ſpinp
intob. ſcheai elgars zſomm
nir gellin ia rbe. ſeg
no gtiptu cu t eivant

i⸗
ie rewocitg eler n abiind
in muudimt eper is de
g miproprie ueehine llige
ep 6 llgars cöna for
iict elgaes aig co
nipilandiet Jo. an bni
ah iaddi cü ila hemap
nmurtintin nio nö dz penn..
plifi nli npene no ſürenten
t ul m :dbo glic ſLoͤin
ne itnins eni nnrt
n intſinmmnee nö glarſuſft
ſininie ickucehaneſtigie n
idtigtelnörrnn. TV
ano abitü noed forma
femmſeſſer de ſonm
eniſcno Nipto dit nula
e⸗ emneiieſn u nio nod nul
llier
ticecchacl i ſe. E
niinſoni i er eri
aind WP enacteadfn
Krije mac aliſs Cocſod
chee; nngne iee
emMore 3
Eif i diclgnoſcli⸗

iuc,. ſee dis lormi ceac

ſaß vej

poie ocn
uteni
ecid ⸗
mn er
t bi.1
ucnue
dim no ba
papa ) .
inflis geut.
xcus ſt
n alſs aen
plruno4
ſtni 2d pe
Acud in a
lenoni ſcn
ad penuor
1. dic t in
q no. B
ſenſit go.
fl.a m. o⸗
ſont vocid
din olnos
1 dα.
– 156
res
ſis ſth
an 2
us tüt cii
Nitne X
ili L(
imcc
gulmi ſig
naldtnc cun
n eaimn
mmaxr pot .
mn doc nmen
Pe Un te
s 84
in
vongba
m. 1t
nchen u
nin . odci

gciri e , uni iiztu
ccbllineg, aetcſieuin
les di , „„ ltatis ſt,,e N
imiet geig kifigi
er t⸗ Heiſo

. . z. ,9. 9)„ .
niti ige Niyr n innr yftti
fmcit Moz nbeic nmmnieze

. cocr cvorpſti nnr lcifii

zen Mse ſins no nic h
—

faſinmn ctmi ogenci F ni nb .

iſectmi tnin liefiſſe ini Gbe⸗
rop ni gaſt galii fnr pre hlilhein
biicünd cfec oſern 1d hs ſe nint
nntt adſdi d e efin ſhcmi
nis ite dino endicd wie ichlui iine
mleg i ihncnieten fin fun
1o noli nono el nfr. m pſeiil
obn eſeſfen weñi ſjr eti
furam Binwmm r n
igliiheioſke tleal i ofuſtl
on küimri buc inefin cimitn ,ſen
Frmihuin gui inufttſhun
liliriatmi fim in a
fnui e i niſema
c Re nPodsſeinnn
uhr Mi unn gtu
ſointeudcfi
ſo atcicetde nnon
ihü:cönnlit Nen icctlcti
„ do riſitiid⸗ 4
bnieh⸗ ſpielgi niß ſo
t roͤtleAsilinn

3 e n
Pponst hiͤchi on
6 ibin voſimni i gn u
c eni di nwer 1 ilne i⸗
pne uſii
epo cſin zztictit

foͤf

1n ſoſſint

M ,079
lemoſl. nün oind

,adAezt in 1N,
oſidea E e
ſa dellen ie gi
0ℳN

7
„

xcuioij ſ.

. morle n eef

C¶ De Alectione.

F. Zhentes de fo. pe.li.vj.? tetigi in.c.fi. ð
ferijs. n glo. ij. hec glo. intricate pꝛocedit
c ĩ effẽ ꝓſequit᷑ duas qões:pria nũqd electio
facta ꝑ capꝰ ↄtẽptis aliquibꝰ ſit nulla ãnullan
da:⁊ in hac qone Iʒ prio alleget ꝙ ſit nulla: tñ
poſtea ↄcludit vitateʒ ꝙ nõ ẽ nulla: z ſit irritã
da otẽptis ꝓſequẽtibꝰ iniuriã ſuq:ut hic ⁊ ĩ. c.
qð ſicut. s. eo. nbi meliꝰ ꝓbat᷑ᷣ.¶ Scda gõ eſt
nũquid eaſſata electiõe ꝓpteꝛ ↄtepiũ aliquoꝝ
debeãt pᷣuari iſti ↄtẽptoꝛes pfate eligẽdi pꝛo 5
ma uice:ut ſic iſta ptᷣas appliceĩ alijs ↄtemptis
dũtaxat:⁊ ĩ hac qõe.gl.priꝰſẽtit ꝙ ſic:2 ꝓ hac
ꝑte facit iſte tex.ĩ eo ꝙ papa repᷣhẽdit iſtũ cão
nicũ ꝙ pᷣus debuit expectare iudiciuʒ pape qᷓ;
pꝓccdẽ ad faʒ electõeʒ: ⁊ ſic inunit̃ ꝙ pꝰ ſniaʒ
pape potuiſſʒ ſolus eligere ſʒ gl. ĩ v. 2 ꝙ dixit
caute corrigit ꝙ prius dixerat ⁊ fuit illa addiꝰ
uſqʒ ad fi.ĩ qua concludit qð rõe ↄtẽptꝰ ſoluʒ
dʒ ĩ penã retractari ipſa electio nõ ãt dent elec
tores priuaꝛi pfate eligẽdi:qꝛ cũ iſta pena pri
natõis nõ ſit hoc caſu iure ſtatuta nõ ẽ iponen
da per aliũ ꝙᷓ; ꝑ eũ qͥ hʒ plenitudinẽ põtatis.ſ.
p pricipem ⁊ ita põt itelligi iſte tex.⁊ hec opy.
cõt teneĩ ꝑ doc.⁊? optiĩe facit iſte tex.i v.in pꝰ
oↄſenſu ⁊c. nec ob.ſi dicat᷑ ꝙ eligẽtes ð formaʒ
debẽt pᷣuari pfate eligẽdi: ut ĩ. c.qꝛ ꝑx ·j.e.gꝰ
fortiꝰ eligẽtes aliquo ↄtẽptu:cũ tũc deliquant
5 ꝓximũ.ᷣprefea.c qꝛ ꝑꝑ.j. e.dãs formã elec
tõi diſpõit:ut abñtes uocẽt᷑:g elecꝰ fẽa abntibꝰ
nõ nocatis ẽ attẽptata ↄ formã:⁊ per ↄns de
berẽt electores puari pro pria nice pt̃ate eligẽ
di: ut ĩ. d. c. qꝛ ꝑꝑ. Scdᷣo ſʒ eligẽtes cõtra for
mã ſint priuãdi:tñ nõ ſeqt ꝙ eligẽtes aliqꝰ cõ
tẽpto ſint ẽt prinãdi:qꝛ uit dicit Jo. an ?æ bn 2=
ſatis fuit de mète gl.huiꝰ ĩ addi.cũ illa pena P
nationis nõ ſit ſtatuta ĩ cau nzo nõ dʒ pena. c.
qꝛ ꝑꝑ ad iſũ caſũ extẽdi qꝛ pene nõ ſũt exten
dẽde de peni.di.i.pene.⁊ uid bo. gl. i. c. fi. ð in
repa.ſatis gẽ re ↄtẽptus ĩ penã retractet
elece.e iſta pena ẽ ĩ iure ſtatuta:⁊ nõ alia: ſuffi
cit geꝙ iſta iponat. nã odia debẽt reſtrigi 2 nõ
ampliari: ut i regula odia ð re.iur. li. vi¶ Ad
fm öriũ dom ꝙ uocatio abñtiũ nõ ẽ ðᷣ forma
ſubſtãciali h ẽ de iuſticia nam ſi eſſet de foꝛma
ſubſtãciali electio fca aliquo ↄtẽpto eẽt nulla:
ut i. d. c. qꝛ proprer. ⁊ tñ ĩ caſu nẽo nõ ẽ nulla
ut hic ⁊ ĩ. c. e ſiẽ. z. e. ⁊ i. c. ecclia el.ii.J.e. Et
ad iſtũ tex. ultra pcedẽtẽ rñſionẽ põt ꝛñderi ut
ſenſit hic abbas ꝙ poruiſſz iſte ꝓcedẽ ad fam
P. caſſata. nõ m̃ ſolꝰ ſʒ una cũ alijs Cocluð
8 ut heas tot mã; gl. magne clarã ĩ tres cãns
qnqʒ elecfit ꝑ maiorẽ pꝑtẽ ð idigno ſcict᷑: ⁊ tẽ
elec'ẽ nulla: 2 pfas eligedi ipo fẽo ðᷣnoluit᷑ ad
minorẽ ꝑtẽ q̃ nõ deliqt: ut ĩ.c.bone.S.c.⁊ ĩ.c.
pgregato.j. eo. cũ ſi. Qnñqʒ ꝛꝛ clectio fẽa ꝑ ca
e formã ſubſtãtialẽ: de q ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ:⁊ tũc ele
ctio ẽ ipſo iure nulla.ð ſʒ electores nõ ſũt puati
ptate eligedi: ſy debẽr priuari per ſniaʒ ? ptᷣas
epplicat aliſjs ᷓ nõ deliqrũt 5 formã dʒ tamen
expectari ſnĩigꝗ pᷣuatõis:de quo uide ꝙ nö. In

no. 7 Cal. ĩ. d. c. qꝛ propter ubi dicã ¶ Nertiꝰ
caſus qñ electio fit per capitulum de idoneo.æ=
ſm formã: ſʒ aliqs de capitło fuit ↄtẽptꝰ ſeu ñ
legitie uocatus: ⁊ hoc cãu electio tenet vñ pot
ratificari poſt ↄtẽptũ.nã põt renũtiare facltati
ꝓſequẽdi iniuriã ſibi illat:ut i. d. c. ꝙ ſicut: ſʒ
ſi uult ꝓſequi ↄtẽtũ retractabit electio ꝑ ſniaʒ
ut hic.⁊ ĩ.d.c.ecclia:qua caſſata debẽt oẽs ſił
ↄuenire ad elcctionẽ nouiter fiẽdam: qꝛ ut pꝛe
dixi nõ habet hoc caſu locũ pena pᷣuatõis:niſi
papa ex plenitudine poteſtatis uellet hãc penã
infligẽ: ut.S. dictũ eſt:2 per hec haber claꝛe ĩtel
lecius iſtius tex.æ glo. ed quero nũquid
in alijs actibꝰ citra electionẽ habeat locuʒ iſta
ꝓſecutio ↄtẽtus:ut retractet᷑ actꝰ geſt?ꝰ ꝑ uni
ſitatẽ ad petionẽ ↄtẽpti. Sol.credo ꝙ i oibus
acnibꝰ in quibꝰ abñtes debẽt uocari ſi aliqui 2
tenunt᷑ ſeu legitic nõ uocant dʒ actꝰ retractari
ad petitionẽ ↄtẽpti:ex quo nõ legitie geſtus ẽ
ar. hic ⁊ in regula que qᷓ ius ð re.iur.li .Vj. fac
qð nõ. Har. ĩ.l. ẽs populi.ff. de iuſti. 2 iuf 7
ſenſit glo. i. c. cuʒ oẽs de oſti. ⁊ in. c.i.de his qᷓ
fi.a ma.par. ca.Et qui ſũt actꝰ i qbus abſẽtes
ſunt uocãdi. uide glo.nõ.in.c.ij.de teſti.li.vj.
dixi plenius i. d. c i.ðᷣ his que fi.a ma.par.ca.
⁊ dic ut ibi. In actibus vᷣo in quibꝰ abntes ne
ceſſario nõ ſunt uocãdi:ſi uniuerſitas non fuit
ltie ↄgregata:puta qꝛ ñ ad ſonũ cãpane ut mo
ris eſt:ſʒ ↄuenerũt forte due bpres ⁊ ꝓceſſerũt
aliquibꝰ de uninerſitate nõ ĩteꝛeſſẽtibꝰ nec uo
catis:tũc etiã puto ꝙ actꝰ debẽt retractari ad
petitionẽ ↄtemptoꝝ:arg.in. c. in cauſis.S.eo.z
i.l. fi. C. de pdi. decu. ſine decꝛe. nõ ali.li .x. fac
dicra regła que ins.¶ In gl. ij. in fi. nõ. ſin
gularit᷑ iſtã glo. æ nõ tradas eã obliuioni ꝙ ad
ualiditatẽ electõis neceſſario ñ requirit᷑ ꝙ pᷣce
dat ſepultura pᷣlati: vñ cadaueꝛe adhuc ſuꝑ fra
manẽte põt ꝓcedi ad electionẽ futuri põtificis
in hoc tamẽ fuerũt diuerſitates inter doc. nam
Ho. Win.⁊ quidã alij tennerũt õ iſtã gl. dicẽ
tes ꝙ illud ꝙ dicit papa hic. fuit ſtatutũ in fa
unorẽ mortui ⁊ ꝑꝑ honeſtatẽ: vñ nõ poſſunt ca
nonici huic iuri renũciare.ſed Inno. Cõpo.
Jo. an. ⁊ cõit᷑ doc.ſequẽtes tenẽt opi. gl. lʒ ſit
honeſtum ut expectetur prius ſepultura plati:
ut in. c. obeũtibꝰ.lxiij. di.? ĩ.c.poſtq;.l.di. ubi
gl. diẽ ꝙ a die mortis currit tempus eligendi
7 diẽ Jo. an. ꝙ meliꝰ dixiſſer ab hora mortis
qᷓ ſentiat ꝙ illa dies mortis nõ excludit᷑: imo
debet cõputari tp̃s trium menſiũ ab illa hora
mortis ꝙ bene nõ. vñ abſuꝛdũ eẽt dicẽ ꝙ ipᷣs
nõ ĩcipiat currere ſtatim ab hora mortis ⸗ ͤ
capitulum nõ poſſit eligere niſi poſt exegnias
plati.nam tpᷣs nõ currit non ualenti eligẽ :ut ĩ
.c.qꝛ diuerſitatem de conceſ prebẽ.⁊ hec opi.
mihi plʒ ꝓ q̃ adduco bo.tex.i.c.ij. viij. q. i. in
fi. ubi dicit᷑ ꝙ poſt obitũ qᷣeſcẽtis clerici habẽt
pr̃atẽ eligẽdi:⁊ ad.c.nullus.lxxix.di ꝙ loqnit
de honeſtate: æ eodẽ mõ põt rñderi ad iſtum
ex.hic enĩ fuerũt due cãe caſſationis:una ſcz

ꝓprer ↄtẽptuʒ canonici:⁊ iſta fuit potiſſima 2
finalis cã:alia ꝙ corpus nondum fuit ſeplture
traditũ fuit ipulſiua. nã honeſtũ fuiſſz aliter fa
cere. ſed hoc ſolũ nõ ſufficeret ad caſſatõeʒ ele
ctionis: vñ ſimile i nxore mortuo niro cãnali
nã honeſtũ eſt ut nõ nubat.].annũ lucius. nõ
tiñ hoc ẽ neceſſariũ: ut ĩ. c.pe.⁊ ul.ð ſecũ.nup.
Et qnqʒ ẽ utile ſtatĩ poſt mortẽ. puta ſi cãoni
ci timẽt ipreſſionẽ pᷣncipis:⁊ per hoc põt ↄclu
di ꝙ potius ualebit collatio beneficij facta rec
tore defuncto nõdum tradito ſepulture cũ iſti
rectores nõ dicunt᷑ proprie ↄhẽ matrimoniuʒ
ſpuale:ut nõ.in.c.quia propter.j.e.⁊ dixi ĩ.c.
clerici..de nita ⁊ hone.cleri.unde nõ ẽ tin nĩ
culũ int eos ⁊ eccleſias ſuaſ ſicut ĩter epᷣm ⁊ ec
cleſiã ſuã cathedralẽ: facit.c.ꝛeqſiſti ð teſta.hec
ꝓcedũt cũ queritur de tractatu electõis pꝰmoꝛ
tẽ prelati ⁊ ante ſepultuꝛã fiendã Sʒ dubiũ
ẽ nũqᷣd poſſit fieri tractatꝰ electõis añ mortẽ
prelati eo forte ĩ exrremis agẽte:⁊ ĩ hoc ↄtĩgit
qnbitari de pluribꝰ. Mrio nũqͥd licite poſſit
pf̃i tractatus.fſo preſuppoſito ꝙ nõ nunquid
electio ↄnigens poſtea ex tali tractatu ſit nika k
anullãda. ttio nũqͥd canonici tractãtes ⁊ pᷣftiʒ
ſe obligãtes ad electionẽ certe ꝑſone faciẽdaʒ
ſint ipſo facto priuati pfate eligendi: hec tria ĩ
effectu ꝑ multa uerba tractat bic Inno. ſed tu
ↄclude breuit᷑ poſt eũ ꝙ tractatꝰdeliberatoriꝰ
ſen diffiniroriꝰ ẽ oĩo illicitus ãte mortẽ prelati
nõ ſolũ qñ ↄcluderẽt electores int᷑ ſe de ceria
ꝑſona eligenda:ſʒ ẽt qañ ordinarẽt᷑ aliqua ſpec
tãtia ad electionẽ futurã:utputa ſi eligeꝛẽt locũ
electõis fiẽde:ut citarẽt abñteſ.hec eni ordina
tio ⁊ ſiłis ẽ ꝓhibita a iure:ut hic in fi.⁊.lxxix.
di.c.i.Et idẽ dic ſʒ In. ⁊ Ho. de oi tractaiu
ãbitioſo cõnẽtionali pactio nali ł ↄditionali ut
alit̃ ihõeſto: ſʒ tractaciꝰ ↄſultoriꝰ ñ ẽ ꝓhibituſ
a iure etiam ſi aliqs dicat ꝙ talis ꝑſona eſſet
boneſta ad iſtã platurã ⁊ alijs ꝑſuaderet ut ip
ſam eligerẽt:nõ iñ debẽt oĩo deliberare:⁊ fm
hoc põt intelligi. c.ſi trãſitꝰ.lxxix.di.ubi ꝓbat
ꝙ uiuẽte ẽt papa põt hf̃i tractatꝰ ↄſultoriꝰ de
ſubſtitutõe ſũmi põtificis:⁊ nide ſpãle in papa
bonũ tex.i.c.ĩ noĩe dñi.xxxiij.di.⁊ oĩo ꝙ dixi
i. e. . . e. ¶ Ad ſim an electio fẽa poſt moꝛtẽ
plati poſt tñ tractatũ habitũ ĩ uita plati ſit nul
la: ↄcludit Inn. ꝙ nõ: qꝛ nõ reꝑit᷑ iur̃ caumũ
ſʒ qʒ ãnullari ſi fuit facta de illo ꝓ quo pceſſit
tractatꝰ diffinitoriꝰ:uel ſi pceſſu ordinaiĩ uita
plati:qꝛ reꝑit᷑ fẽa õ iuris diſpõnem: ut bic ⁊ i
.d. c.i.?⁊ ꝑ boc rũdet᷑ ad .nõ ei ſũt eleciores
pᷣuati ꝑꝑ illũ tractatũ illicitũ:cũ hbꝰ nõ caueaĩt
iure ſ ſũt puniẽdi:qꝛ eget rẽ illicitã qͥnimo ſi
receſſiſſẽt a pori tractatu ſeu a poribꝰ obliga
tõibꝰ ⁊ elegiſſẽr debite aliã ꝑſonã nõ eſſʒ talis
electio retractãda lʒ ipſi poſſẽt puuiri ex eo ꝙ
egerũt ↄ ius ut ĩ.c.ii.de maio.⁊ obe. Quid ãt
de electiõe fẽa ðᷣ eo qͥ qſiuit eaʒ ꝑ ãbitionẽ ſeu
ſceditionẽ uide ĩ papa ꝙ br ĩ. d. c.ĩ noĩe dni:⁊
ꝙ dixi ĩ. d. c. ʒ. in alio vo talis electio ſaltim ẽ

¶ De electione.

retractãda ꝑp uitiũ ambitiõis pcedentis: ut in
c.ĩ ſcripturis. viij.q·i. In gl. fi. ibi et ut al
leget priuilegiũ nõ. gl. ⁊ uide aliã gl.latiorẽ in
c.ueniẽs.j.de accu.⁊.iij.q.ij.ſi eps ⁊ ĩtellige
glo. qñ notorie ↄſtat citationẽ eſſe:temerariaʒ
aut qꝛ citatio ĩ ſe ↄtinet aliquod ĩiuſtũ: aut qꝛ
notoriũ ẽ citationẽ als iniuſtam lʒ ĩ ſe nõ ↄtie
at iiuſticiam: æ uide gl. iũcto tex.i cle.paſtoratł
i. F. piſana de re.iudi.que dic ꝙ ſi q citat̃ ad
locũ notorie ſibi non tutum non tenet᷑ cõpere
nec excuſatorem mittere: ? generalr circa iſtaʒ
mãm uide per Inn. in. c.ij. de dila.ubi dixi ⁊=
per Jo. an. in regula ſcienti in mercu. E
glo. quero qͥd ĩtẽdat lr̃a dum dicit in penamiĩ
terdicentes eidem contradictioniſ uoceʒ: ſolu.
qñt aliqui nr Minc. ꝙ non poterit iſte cãonic
opponere ↄ formam ſi capłin in primo oſenſu
uoluerit perdurare.i. de nouo eligere illum
archipreſoyterũ:ſʒ ↄᷣ perſonam poterit obijcẽ
nã ⁊z ↄpromittẽtes poſſunt opponẽ ʒ perſonã
electam a ↄpromiſſarijſ ut ĩ. c. cãʒ. ð. e. Sʒ In
no.diẽ ꝙ nõ poterit iſte obijcere nec ꝑſonã
nec formam:qꝛ preſumit᷑ malo ʒelo Zdicere
Alij alit ſed opi. Inno.ſatis uidet᷑ conuenire
ir̃e non ramen puto in hoc ſtandum qꝛ iʒ papa
iſtud prouiderit in negotio iſtius electiõis nõ
tñ vẽ h extendendũ ad alias electiones. Scõo
g hoc ⁊ contra tex. op.vẽ enĩ ꝙ ex q electio
archipᷣſbiteri fuit reprobata ꝙ nõ ꝓſit ꝙ ca
duret ĩ pꝰ cõſẽſu.oʒ enĩ ut electio fiat ſeruata
forma: ut ĩ. c. quia ꝓpter.j.eo.ad cuius obſer
uantiã reqrit᷑ factũ.ſolu.ſtãdũ eſt õrio:ut non
ſufficiat primꝰcõſẽſus cũ ille fuerit illicitx ſecun
dũ doc.⁊ tex.dʒ ĩtelligi de p cõſẽſu.ſ.ĩ effectu
dntur. n. canonici ꝑdurare ĩ pᷣmo ↄſenſu ſi de
nouo iterũ eligũt illũ arcihpᷣſbiteꝝ

Bm ad noſtram.

Mõ monachus ĩ pꝛelatũ eligi nã põt·
pᷣmo ponit factũ.qð:o caſſat.ibi no Hö
pᷣmo ibi gerebat modũ ⁊ praticã faciẽdi cõme
memorationẽ ð aliq ĩtruſo.n eiʒ debʒ nũcupa
ri platus alicuius loci ne nideat iſte ꝓnũcians

ĩ eum ↄſẽtir̃: ar. c.ex ore ð bis qᷣ fi.a ma.par.

ca. ſed dʒ dicere ꝙ geꝛit ſe ꝓ tali plato ¶
fo ꝙ clericus ſecłaris nõ põt eligi ĩ abbatẽ:oʒ
eni ꝙ tpe electõis ſit mõachus qͥnimo nõ ſuffi
cit ꝙ ſit monach niſi ſit iſtructꝰ opetẽter in te
gula monacbali. iõ nonit᷑ ꝓfeſſus nõ põt eligi
i abbatẽ.j.c.ꝓx.⁊ ĩ hoc ulti plurimü i diꝰ
ſis partibus excedi.¶ Nõ ʒ ? tene mẽti
nemo dzʒ effici monachus cũ ea fiducia? ſpe.
ut promoueat᷑ in abbatẽ: nã uidetur tũc mona
chãi nõ ꝓpter deũ ſʒ ꝓpter honorẽ aut cauſa
queſtus:hec vᷣba hẽntur. xvi.q.vii.in. c. lai
cos ⁊ idẽ dic de clerico ſeculari nã recipiẽs oꝛ
dinẽ ꝓpter bnſicia ↄſeq̃nda ↄmittit ſimoniaz
ſaltim mẽtalẽ: qꝛ ĩtendit ſeruire deo ꝓpter uti
litatẽ bñficioꝝ ad qð uide bo. glo. lxxiiii.di.c.
cõſuluit. An ãr adepti beneficia ⁊ dignitates

etrolo nt
gebitci,i ſele d⸗
citu micj /nli in
i, Ming/
nino eſtn innil

e e,,n ,. , W
mn uluta mi n
igitlini, /nli 17 1
. .
geſen⸗ 4ie, Meſna
maichaumnimn m
4 ui con bericl tino.ſn
nin tenchihi ocnlan
icnd.
7 ſderosſccersnd gattign
ai d. n de di
ipoſſtpoltltet 0. n
Svtpoli. 6 noſde e
intrrg),.rb
nn /5 1dictiblt
i noruſgli lc gend
atiti na gihitiu ul
ergliicostltn
utlge eofſcſ⸗ nma ni n
atfbenſin lulln h ll
õ
emonns oſin hebe l i.
atn ng tuleg bi gene
ll
1 lriuginunidcg gei
liteg tfenuri hoere
giultiſirſuni ad ofſcia ſe
intöineius:vt predin c
lüllentzmns:ſz qr cerici ſecn
iammii nonnchale ne de
ilimn gen t iſmi: no pore
mit lelgioſus de fgcili
nemmd lanor ſellni g
ftſckiglinſrui ilgnort:
n ..
ntſenzai
dn n his in beneficis
s nndfiorainido ſen no
nencriben quis ci u
4 Küleng bes i.d pdert.

auanſla Palaͤtenie
egliicos: oplie ile

urſlirzmnni fei elnde
gepr 3 gichniͦn ic ſolir⸗

iglii
ihrcdſironen
.
Pnſnelen lar

qvo pobes
pana pizs i
ſſ.de mno. ? &
inani fut: in
otaAbſu
mnomct0sρ
ſcpul 2A doc.
pine vdi . o
at nai
A mon xbarin
g auqni per
ſemi wdati
e zamte n
ncſcio ꝛdi in
is ddi i ſ
igehrodr

uſan deicein
mi digi den
iiter cmon
ur Gctn pe
icn di
bñt offi z
cleſar ur
1 q nö in.
put bodie .
gio lis mg
feligioſ gui
cſun non
di ckene *

r
dr

hhenee; nuſanͤrliſtimß
Nnei Nniyorino e
e nono eigere iun
enimmnmnmi
. nt dponeeroni
umanmieſtingi dd
no decientſr ehſen m ou
rformm noreimi nloi⸗ ae
Aijai aloni Ino instilinmmn
ltem ummon we tnimahin
ilud Nlonicent in goto ſtus etios i
ii ſib enmcentin ipdluionis dir
zboc tconm ur op. cni er gealnn
cbiß birn fui teyroban g no gſta
ne io coſelnoy enin no furſeman
ſomugri c guis ppter , e.d insobſer
umnti reari ind olu tidi ct zorm non
ſchein ine dlensti leſterkllican
t Gitlii e nſickun
Giem d anmni unmeid hin ie

urnre i,d
nedpredfnig;
toponind

ovo nerütcigin l nebßbinn

Pmn ad noſran.

Pyroncbnej uinſe

oni fuei⸗ C5⸗f bics
cnn rurci fiidicon⸗

QSe electione.

hac abitione precedẽte teneant᷑ in foꝛo anime

reſignaĩ illa benelicia quaſi iuſte ñ adepta dic
ꝙ h:ſ tenẽt ſatiſfacer̃ deo ꝑ pẽitẽtiã: ut ꝓbat
in. c. ki.. ð ſimo. cũ ſimonia mentalis non obli
gat quẽ ad reſignationẽ beneficiorum ſed ad
gliter deo ſatiſtaciendũ per penitẽtiã:ſecus dic
ubi preceſſiſſet pactũ:puta qꝛ dixit nolo mona
chari nili promittas me eligere ĩ abbatẽ ł facẽ
priorẽ knolo ordinari niſi promittas mibi cõ
ferre tale bnficiũ.nã tũc ĩtercedit ſimonia expſ
ſa: Vñ obligat ad renũciãdũ:ut ĩ.d.c.fi.? qð
ibi nõ. qnimo poſſet attẽtaꝛi ꝙ tał collatio ſen
electio ſit nulla:qꝛ collatio ſimoniace fcẽa nõ tʒ
ar. i. q. i. ordinatiões nõ. Inno. i. c. cũ uniuer
ſoꝝ de re. permu. Adde ad predẽa gl.i. c. ꝙ ĩ
terrogaſti. xxvij. di.qᷓ diẽ ꝙ ſi aliꝗs fit mõachꝰ
ad he ut poſſit fieri abbas nihilominꝰremanet
monachꝰlʒ ficta ⁊ nõ ſincera fuerit eiꝰitẽtio.fſu
it eniʒ ſimulatio ob ihoneſtã cãʒ:iõ nõ exculat
Gogli bi elericꝰ ſecularis nõ põt eligi in
abbatẽ. an aũt poſſit poſtulari. Jo. an. bic qdð
ſic:ſj i Zrium lacit gl.j.c. ꝓx.ſj tu uide ꝙ ple

ne dixi.i.c.cũ monaſteriũ.S.e.⁊ dic ut ibi ⁊ ali
qjd dicã ĩ.c.ſequẽti n ea gl. ibi ⁊ ita ſoluit̃
Zriũ dic ut ibi nõ. n ea gl. ibi eos eligunt

ad ſua officia itellige de officijs curatis.nã re
ligioſi nõ poſſũt hre beneficia ſecularia nõ cu
rata ut i.c.ſuper eo.⁊ ꝙ ibi nõ.de reg.ſed bñ
ficia ⁊ dignitateſ curatas poſſunt habẽ: ut ĩ.c.
ꝙ dei timorẽ de ſtatu. reg. ⁊ uide ꝙ ibi plene
dixi = ̊ cõtigit ꝑꝑ exercitiũ cure ⁊ officiũ pᷣdi
candi ꝙ eſt nalde priuilegiatũ: ut ĩ.d.c.ꝙ dei
timorẽ: ? lʒ aliq dicãt hic ꝙ defertur ĩ hoc re
ligioni ut religioſi poſſint aſſumi ad officia ſe
cularia: æ nõ eõ.dic tam melius:ut pꝛedixi.qꝙ
iſtud nõ fit fauore religionis:ſʒ qꝛ clerici ſecun
lares nõ ſunt experti regulã monachalẽ nec de
facili põt ĩexpertꝰ experiri ⁊ ĩſtrui:iõ nõ põt e
ligi ĩ prelatũ regularẽ. ſed religioſus de facili
põt iſtrui ĩ nita ⁊ moribꝰ clericoꝝ ſeculariũ qꝛ
iſtructus i ſtrictiori de facili inſtruit ĩ laxiori:⁊=
nõ ecõtra:ut dixit Hoſt.j.c. 5..Cn glo. ij
nõ.ᷣbñ iſtã gl. ꝙ ſecundaria ſpẽs in beneficijs
cõſequendis non reprobat᷑ ĩ ordinãdo ſen mo
nachãdo quaſi principłr debeat quis duci ut
ſeruiat deo. Et cõſiłkem gl. bẽs ĩ.c.q̃d ꝓderit.
lxi. di.? in.c.per laicos.xvi.q.vij.ſʒ aliq tenẽt
oppo. ut ſetit archi.ĩ. d. c. ꝑ laicos:⁊ optie fac
iſte tex. ꝓ gria opi.ibi nullã ſpẽ ⁊c.Vñ põdera
illã dictionẽ uniuerſalẽ negatiuã. vr̃ ei excludẽ
oẽm ſpẽ tã pricipalẽ qᷓ; ſecũdariã:ut i.c.ſolite:
de ma. ? obe. ? xix.di.ſi romanoꝝ Moſtien.
primo ſuper tex. intellexit de ſpe.ꝓueniẽte ex
pacto uel ex pollicitatione cui conſentit iſte mo
nachãdus ſeu ordinãdus ⁊ pollicitatio ẽ ꝓmiſ
ſio ab uno facta:pactũ vo ẽ duoꝝ cõſenſus ut
i.l. pactũ. F. i. ff. de pollicira.ſed poſt diſtinxit
ꝙ aut uacat abbatia:⁊ tunc nñ eſt licitũ habere
aliquã ſpẽ: ut fiat abbas:ſecuſ ſi non nacat.nã
tüc poteſt here ſpẽ nõ ii bonoreĩ:ſj ut onere

tur.i.ut poſſit prelatur̃ ꝓdeſſe ⁊ alijs.nõ autẽ
dʒ deſiderare ⁊ hr̃e ſpẽ:ut pᷣſit alijs:ut ĩ.c.qui
epatũ.viij.q.i.⁊ õ diſtinctionem glo.adducit
HMo. c.fi.de ſimo.ſatis dici põt ꝙ nullã ſpem
dʒ ordinandus ſeu monachandus hr̃e ut alijs
pſit:⁊ ſic propter honores ſeculi uel ꝑꝑ diuiti
as ad h.c.fi.xl.di.ubi bo.tex.⁊ h:⁊ duʒ dicit
nullã ſpẽ ut poſſit ſibi ꝓdeſſe ita ꝙ ſpectat po
tiꝰ ꝑꝑ bonũ publicũ tũc talis ſpes nõ vr̃ dãna
ta: ut ĩ. d.c.q epatũ.
. Ffi cii. In abatem eligi non po
teſt niſi inſtructus in rła
monachali:cõis diuiſio:fa ibi noſ ãt
ð ibi cũ nõ poſſent ſui ordis ꝙ primo e
ligendus eſt abbas ex propria congregatione
in defectum autem poteſt eligi de alieno mona
ſterio ad quod uide tex. expreſſum in.c. qꝙᷓ; ſit.
xviij.q.ij.poſſunt tñ monachi illi fauori renũ
tiaꝛe:⁊ ſibi eligere de alieno monaſterio quem
admodũ clerici ſeculares:de quibꝰ ni iũc
ta glo. i. c. cũ inter canonicos.s.eo.¶ Nõ fᷣo
ꝙ filius põt a patre poſtulari ut efficiat᷑ mona
chꝰ dic tñ ꝙ pr̃᷑ nõ põt filiũ puberẽ iuiiũ tradẽ
monaſterio:ut ĩ.c.ſimus: ⁊ qð ibi nõ.j.de re
gu. Aré filius põt ĩuito pꝛe intraꝛe monaſteriũ
ex quo pubes c.nã ꝑ ĩgreſſũ monaſterij ſoluit
patria ptᷣas.ut nõ.gl.i.c.i.xx.q.ij.⁊ ĩ.l.ſi ex cã
ff. de mino.æ ad mãz uide qð nõ. Inno.i.c.ii.
I. de regu. ¶ Mõ.ʒ qð pᷣſumpẽ õ ea que in
ↄtinẽti fiũt: vñ ſtati poſt monachationẽ electꝰ
in prelatũ preſumitur ambitiõe prelature iduc
12 ad h ſolʒ allegari iſte tex. Eora contra
momẽétaneos magiſtros.nã dʒ eẽ q̃s prius di
ſcipulꝰ ad hoc.xvi.q.i.i.c.ſi clericatus.⁊=.c.ſiẽ
niue ubi tex. nõ ibi purgatõe recep
ta ⁊ tene mẽti ꝙ inductus ãbitione prelatuꝛe
ad monachatũ uel clericaiũ non põt de iure eli
gi ad aliquã prelaturã. nã papa nõ patit᷑ h iſtũ
aſſumi ĩ abbatẽ niſi prius ſe purgauerit ꝙ ãbi
tõe pᷣlature nõ fuit iductus ad monachatũ:et
neſcio alibi ita bonũ tex.facit.viij.q.i.ĩ ſcrip
tis ubi dr̃ ꝙ fugiẽtibꝰ? nõ npᷣſiderãtibus confe
rẽde ſunt dignitates. ¶¶luo nota ⁊ tene mẽ
ti ꝙ reprobata electõe alicuius ꝓpter ipedim
tũ ſeu defectũ tpᷣalẽ põt illo defeciu ceſſãte ite
rũ eligi ad eandẽ pᷣlaturã faẽ ꝙ le.⁊? nõ. in.c.
cũ ĩiter canonicos.S.e.ſecus dic ubi reprobar
tur electio ꝓpter crimẽ.ut in.c.ſuꝑ eo.S.eo.⁊=
dic ut ibi.¶ In gl. i. ibi ppter officiũ pᷣdicãdi
H iõ diẽ gl.qꝛ de iure cõi hñtes curã aiarum
hñt offi pᷣdicãdi: ut ſũt epᷣi ⁊ alii rectores ec
cleſiaꝝ curataꝝ ad H.c.cũ ex iniũcto.j.ð. hẽ.
2z qð nõ.in cle.i.de regła uñ fratꝛes medicãteſ
pñt hodie predicare nõ ð iure cõi ſʒ ex pᷣuile
gio eis tributo ut in clc.dudũ ð ſepul.un alij
religioſi qui nõ ſũt priuilegiati nõ pñt pᷣdicãe
niſi haberẽt eccleſias curatas.xvi.q.i.mõachꝰ
2z. c.ſunt nõ nulli z c.doctos.Mo.tamẽ addit
aliã rõeʒ:qꝛ facilius monachi poſſunt inſtrui ĩ
nita clericorum qᷓ; clerici in nita monachoruʒ:

ut dixi ĩ.c. pcedẽti.pᷣteꝛea dic ꝙ clericꝰſecłaris
nõ ꝓpt᷑ deũ ſʒ ꝓpteꝛ pᷣlaturã ad quã ẽ electus
qð nõ ↄtingit i monacho qui iã clericus ẽ nec
oportʒ ut aliqd agat:ut pᷣlatus fiat. C In ea.
gl.ibi uł poſtulari ĩ abbatẽ.adueꝛte:qꝛ glo.hic
uidet᷑ uelle ꝙ clericꝰ ſecłkaris in abbatẽ nõ poſ
ſit poſtłari:ſʒ iſtud nõ ꝓhibet᷑ h̊ cum tex. repꝛo
bet electionẽ nõ ãt poſtularõem:vn ſentit Jo.
an hic ⁊ clarius ĩ.c.prece. ꝙ clericꝰ ſecularis
poſſit poſtulari ĩ abbatẽ:lʒ eligi nõ poſſit ꝙ ẽt
tennit Inn. i. d.c.ↄ monaſteriũ ⁊ dic ut ibi ple
ne dixi:dic tñ ꝙ talis poſtulatio nõ põt admit

ti per aliũ citra papam: ꝓ h̊ nide gl.nõ.i cle.i.

eo.ti.ubi gl.nult ꝙ homo alterius ꝓfeſſionis

nel habitus nõ põt poſtnlari ĩ abbatẽ niſi a ſo

lo papa.idẽ gꝰ dðm de clerico ſeculari ꝙ etiaʒ
ſentit Jo. an.i ſpe.ĩ ti. de lega.in. S. cõſequent᷑

in pri.lʒ Compo.h̊ ſentiat ↄrium dicẽſ ꝙ lega

tus cardialis in hoc poteſt diſpenſare:cum nõ

uideatur iſtud de reſeruatis de quibus in.c.qꝙ;
tꝛanſlationẽ de offi.lega.⁊ ad iſtũ tex. rñdet ꝙ
nõ ꝓhibet diſpẽſationẽ qꝛ iſte legatus non di
ſpenſauit:ſʒ electionẽ ↄfirmanit:ſʒ primũ dẽm
plus mihi plʒ. nam ↄſultatio h̊ fuit fẽa nõ ſolũ
reſpectu confirmatõis:ſʒ ẽt fuit queſituʒ nũqᷣd
potueꝛit legatus diſpenſaꝛe:⁊ q;ꝙᷓ; papa ad iſtã
qõnẽ nõ rñdeat explicite ſatis tñ rñdeat tacite
cũ noluerit iſtũ admitti:niſi pꝰ fuerit iſtructuſĩ
regula.preterea diſpẽſatio nõ uidet᷑ ↄceſſa niſi
ĩ caſibus expreſſiſ:cũ per eã nulnerent᷑ iura:ut
i. c. dilectus de tẽpo.or.gꝰ nec legatus poõt di
ſpenſare hoc caſu cũ nõ reꝑiat᷑ ↄceſſus ⁊ regu
lariter non poteſt ĩferior ĩ aliquo iĩmutare ł uul
nerare ↄſtõem ſuꝑioriſ ut ĩ cle. ne rõani ð elec.
facit etiã gl ĩ. c.fi.de here.li.vi.qᷓ diẽ legaium
nõ poſſe ↄmittere cãm ſimpliciter ⁊ de plano
⁊c̃.qꝛ nõ põt tollere ſbalia iuris:fortius gꝰ nõ
debet poſſe tollẽ iſta iura que ꝓhibẽt nõ exꝑ
tũ nec profeſſum ꝓmoueri ad pᷣlaturã regłarẽ
n gl. fi. ibi per tres mẽſes:alii alit᷑ dñt:ſʒ
o. an. dicit ⁊ melius h̊ eẽ arbitrarium ⁊ pro
hoc uide tex.iũcta glo.i.c.tum ex lꝛis.j. de re
ſti. ĩ ite.ſupeꝛ.v.iſtꝛuctus: nã facilit᷑ iſtenit᷑ unꝰ

ꝙ;ᷓ reliquus cũ ingenium ſuppleat Aed B
eỹ gl. op. ð tex.ĩ eo ꝙ ĩ fine dicit iſtũ poſſe iteꝝ

eligi poſtꝙᷓ fuerit iſtrucrus ſi nꝛgens neceſſitaſ
7 euidens nutilitas monaſterii poſtulauerit.uið
tur enim ſatis eẽ ꝙ ſit iſtructus neqʒ dẽt reqᷣ
ri alia neceſſitas.ſufficit enim ꝙ monaſterium
uacet. Sed Inn. ſupplet ad tex. maxime q̃ſi di
cat ꝙ iſte pot᷑it eligi ſicut qͥʒ alius ð mõaſtẽio
ex quo iſtructus ẽ in regula :uel põt dici ſcᷣm
Hoſti. ꝙ ſi ẽ iſtructus ⁊ nõ bñ adhuc exꝑtus
potit eligi urgẽte neceſſitate ſeu utilitate mõa
ſterij. nam ceſſantibus iſtis non debet eligi: ex
quo nõ eſt bene ad huc exꝑtus Iʒ ſit inſtructus
ſed ſi tãto tpe ſterit i monaſterio ꝙ ſit ĩſtiuctus
7 exꝑtus habʒ locũ pᷣmũ dictuʒ:⁊ hec ↄſiðꝛaꝰ.
mihi placʒ.nam monaſteꝛiuʒ hic non debebat
uacare ultra tres mẽſes ut ĩ. c.quia propteꝛ in

EGe eleccione.

fra eo. uel ſaltĩ ultra ſex. m iura antiq. vñ nö
erat pᷣſumpꝰ ꝙ in tam breui tpe iſte poſſz pfee
experiri regulã monachalẽ cũ a iure det ann?
