Hf110_fol
author: Nicolaus <de Tudeschis>

22ðẽ 4 N
/
.
1
.
.
.
. 4
1 4
u8 Tübingen
.
õ S = õs W 2 . .
õä 5õo èUä

cickam lapot ct
guctoꝛ a geguid dai
bi qrimn ur bie pfeae i

õäü Cen n
li binc eiy⸗ hiiſushoſiui no pſicio qu
Grralnoſin Crdcl im. Aplos moyt
Loccboteid lquns. Fidinus buins ui
õ
icenortegeniteſe ubenninzeſ prio e
Pliego pini amcezſtannen ſimsedter.
oniͤigſae gonenls ad toi ölibꝛü idco ei
pro crpediͦtdianid unidns ſdecnd
lacuſe ſoniz meneui go Miaen
lautton. Mer iot glo in fenm jnirde

raſorind — ciqye
ſtiſitimeno donmini Oegori in bar co
lnde wſponde ntinen. Eter bae Prima.
iclgo arinqz nöbila clciunt. prio con
utſsserpſg aunio no oqeres boc
ſiclenü ſcnret cenenniesoliz ir
lranglunindb⸗ ingenhat ciſhnlrun
gletittevinn telleeri de uo videtri .

ſeltleg bicſo n
ur tetr ris n

naüttrffs
an * a amimr

Pteſtis
Prtre bidr krunn
latnntkn ubi Et
ffan alanin an cico
– e gragni
ühoyiingre inſsn

i ne s “ lrit mi
mannun nng rl- nizincinaſe
Mind aſein — upare gre
l de ꝛeſt

An . Sraheſo⸗ 6

Regoꝛius.
epᷣs. Quoniã oĩs 26
ſuꝑne cꝛeatuꝛe uel teꝛ
ꝛene ſciẽtie in deo ẽ:
qui eſt earuʒ caput et
auctoꝛ et qᷣcquid ali
bi qritur hic ꝑfecte ĩ
uenit᷑:quia hec ẽ ꝑfecta uirtus ⁊ ſapiẽtis.xxxvij
di.S.hinc etiaʒ.iõ ipſius poſtulato pᷣſidio qui
dixit ad moyſen. Exodi.qᷓꝛto. Aꝑi os tuuʒ ⁊
docebo te quid loquaris. YZidẽtius huius uti
lis libꝛi ĩ oꝛdine pᷣmi lecturã aggꝛediar.⁊ quo
niã de moꝛe legentiũ ac ſcꝛibentiuʒ eſt prio ex
pediꝛe glo.pꝛimã anteqʒ fiat tranſitus ad tex.
quoniã ipſa ẽ geneꝛalis ad totũ libꝛũ.ideo eã
prĩo expediã cũ aliquibꝰ utilibus ſupplectiõi
bus.et poſtea ꝛeaſumã mateꝛiã glo.ꝑ alia neꝛ
ba utilioꝛa.¶ Mec igit glo.in effectu qrit de
ſex. et ſextũ nõ ꝓſequitur.¶ Drimo cĩʒ que
rit qᷓ fuit intẽtio domini. Gꝛegorij in hac cõ
pilatiõe.et ꝛeſponde ut in ea.Et ex hac prima
ꝑticula glo.quinqʒ nõbilia eliciunt prio con
tra teſtes exꝑſiʒ et uaꝛio mõ loquẽtes.hoc eĩʒ
aufeꝛt ĩtellectũ ſicut et decꝛetales oliʒ poſite in
diueꝛſis uoluminibꝰ ingeꝛebãt difficultateʒ et
aufeꝛebãt uex intellectũ.de quo uide tex.i..
ſed aliud. v.q.v.ubi glo.dicit ꝙ teſtis ꝛepen
tine loquẽs pᷣſumitur mẽdax.quia pᷣſumit᷑ ſub
oꝛnatus.Si ueꝛo loquat᷑ moꝛoſe pᷣſumitur du
bius.l.di.põdeꝛet.An aũt teſtis examinatoꝛ
debeat ꝛedigeꝛc in ſcꝛiptis ꝙ teſtis uacillabat
uel ꝙ moꝛoſe ulł ꝛepẽtine loqbatur:dic ut nõ.
Inn.i.c.quoniã ð ꝓba.⁊ ibi dixi¶ Secũdo
ex glo.colligunt᷑ duo que ĩducũtur et ingeꝛũt
difficultatem ſtudentibꝰ et legentibus.pꝰ qn
mã ponit᷑ in diucꝛſis locis.quod facit multuʒ
cõtra Inno. qui unã et eandẽ mãʒ in diueꝛſis
locis ponit nario modo loquẽdo:ut patet exẽ
plũ in nõ.peꝛ ſe in.c.olim.el.ij.de ꝛeſti.ſpo.et

in.c.cuʒ deputati de iudi.et in.c.cuʒ uenerabi
lis de õ facit ↄ docto.dif
fuſe loquẽtes.nã ſupflua ingeꝛũt difficultatẽ:
ut in tex.et in glo. unde doctoꝛ dʒ eſſe bꝛeuilo
quus.pꝛo hoc uide glo.in.c.cũ ſſt aꝛs de cta.
2z quali.qᷓ ꝛedarguit gduocatos allegãtes młia
inutiliteꝛ.melius eĩʒ eſt pauca idonea cffundẽ
qᷓ; in multis inutilibus homines pꝛegrauare.
ut diẽ tex.in.l.ij.C. de ue.iure enu.et ſepe ex
perientia cõꝑtuʒ eſt ꝙ bona alegatio inficitur
et obnubilatur ob nimiam allegationẽ:et ſini
ſtra oꝛitur ſuſpitio cõtra allegantẽ. ¶ Itẽ nõ
ex hac ꝑticula glo.diffeꝛentiaʒ inteꝛ cõſtitutio
neʒ decꝛetalẽ et epiſtolã.et cõclude ꝙ conſtitu
tio eccleſiaſtica uarijs nominibꝰ nuncupatur.
quandoqʒ enim appellatur canõ.qnʒ decꝛetuʒ
quandoqʒ decꝛetalis epiſtola: quandoqʒ dog
ma: quandoqʒ ſanctio.quandoqʒ mandatuʒ:
quandoqʒ inteꝛdictũ.et de his uide.iij.di.in
ſumma. Et ꝓ ĩtellectu glo.dic ꝙ ꝓprie decꝛe
talis epiſtola eſt cõſtitutio quã papa edit cum
cõſilio cardinaliuʒ uel ſine ad alicuius cõſulta
tionẽ Mecꝛetũ ueꝛo quãdo ad nullius conſul
tationẽ. Cõſtitutõ ueꝛo qñʒ capitur ſpecifice.
et eſt ꝓprie qð princeps ſtatuit ut in.c. cõſtitu
tio.ij. diſt. et dicã.j. s. Rica de cõſti. ¶ Iteʒ
nõ finalẽ intentũ huius cõpilatiõis.fuit eĩʒ in
tẽtus ut ꝓuideꝛet utilitati legentiũ. Et ex hoc
et ex gl. nõbili. collige quintũ ꝙ appellatione
ſtudentiũ nõ cõpꝛehenditur legẽs:et ſic nõ cõ
phendit᷑ doctoꝛ.ſi eꝛgo priuilegiuʒ ẽ ſcholari
bus indultũ.nõ uidetur doctoꝛibus indultũ.
et młto foꝛtius hoc ꝓcedit in ſtatutis diſponẽ
tibus de ſtudentibus Do. ant. dicit ꝙ de pꝛo
prio ſignificato uocabuli appellatõe ſtudentiũ
cõpꝛehendit᷑ doctoꝛ maxiĩe legens.intẽdit eiʒ
ſtudio inquantuʒ legit. ad hoc adducit tex.in
ꝓbemio.ffoꝝ.iĩ.. illud ueꝛo.ubi dicit tex.ꝙ
doctoꝛ dicitur ſtudiũ perageꝛe:ſed ex cõmuni
uſu loquẽdi nõ cõpꝛehẽditur.et uſus loquẽdi
a 2

¶ Wrobemium

attẽdi debʒ ut in.c.ex litteris.et quod ibi nõ ð
ſpõ.⁊ in.l.libroꝛũ.F.qdð tñ caſius.ff.de lega.
iij. Aduerte pꝰ qꝛ hec ſolutio nõ ur̃ ĩdiſtincte
va ꝓ ea t adduco tex.i.c.aliqti cleꝛici.xxvj.
.q.vj. ubi patet ex pricipio iuncto fine qð ap
pellatõe ſtudij ↄpꝛehẽdit᷑ doctrina. Itcʒ facit
tex.in.l.i.C.de excu.arti.li.x.ibi ſtudiũ docẽ
di atqʒ diſcẽdi.æ maxie qꝛ docẽdo quis effici
peꝛitior:ut patet in illa.l.i.ibi et ipſi peritiões
fieꝛi ęt filios erudire ⁊c̃.unde glo.dat ibi ner
ſus. Diſcere ſi queꝛis doceas ſic ipſe docẽis
HMã ſtudio tali tibi proficis atqʒ ſodali.et in

tellige de eo qui pꝛouectus eſt: qꝛ nullus põt ĩ

ſcientia ita eẽ ꝓuecctus cuius ſciẽtia neqat au
geꝛi. iuxta illð:aud iẽs ſapiẽs ſapiẽtior eꝛit ⁊c̃.
nã minus eruditus alios doceꝛe nõ põt imo ſe
ipſum ⁊ alios in cõfuſionẽ ducit ut in.c.ſi cleꝛi
catus.xvj.q.i.dũ dicit ibi tex.qð caueꝛe quis
debet ne abſqʒ doctore ĩgꝛediatur niã quã nũ
quã ingreſſus eſt.⁊ alibi canon.qualis erit edi
ficatõ diſcipłi ſi magiſtꝛo ſe ĩtelligat eſſe maio
2c̃. Viij.q.i.c.quał ⁊ in ſũma.qualis debeat eẽ
doctoꝛ alios docẽs.uið bo.tex.in.c.oportet:
viij.q.i.et in.l.i.C.de proſcſ.qui in ur.cõſtã.
li. xii. ubi texꝰ faẽ illos comites qui legeꝛunt in

giter pcz. xx. an. ſed in cõtaꝛiũ faciunt mulra ?

pꝰ.c.fi..de magiſ.ubi ſtudẽtes ⁊æ docẽtes po
nit tex. ut diuerſa gꝰ appellatiõe ſtudẽtiũ nõ
pꝛehẽdit᷑ doctoꝛ ad idẽ tex. in.c.ſupeꝛ ſpecula.
.J. ne cle. uł mo. ubi patʒ quod ſtudium ↄtinet
ĩ ſe auditũ.nã pꝰ tex.ibi pᷣmiſit de audieibꝰ ⁊
poſtea ſubmittit ꝙ epi ĩ quoruʒ dioceſi ſtudẽt
⁊c̃.⁊ ſic ꝓpꝛie ille dicit᷑ ſtudeꝛe qui alios audit
ad idẽ tex.ĩ.c.ex ſtudijs de pᷣſump.iũcto prĩ:
rex. cũ o ſequit᷑ ibi auditiõi ſapientum ⁊c̃.
Fatendũ m eſt ꝙ ſtudiũ qũqʒ ↄprehẽdit alioſ
actꝰ pᷣteꝛ meditationẽ ſcĩe:ut pʒ in.c.iij.ð pac.
ibi ſtudioſe agendũ ẽ zẽ. ⁊ ĩ.l.ij.ff.de do.inteꝛ
ni.⁊ ux.⁊ Iudicũ ultio.c.ſi ingẽti ſtudio cauẽ
dũ eſt ⁊ẽ. Itẽ hoc ꝓbat diffinitio. nã ſtudẽ eſt
diſciplie ĩuigilaꝛe ⁊ cũ tota animi uolũtate ap
plicaꝛe ad ꝓficienduʒ ĩ ĩ ea fm Ug. quẽ ſequit
Jo. an.⁊ archi.ĩ.c.cũ de diuerſis de prinile.
li. li. vj:⁊ hec diffinitio nõ ꝓpꝛie ↄpetit docto
ri qui doctus ⁊ eruditus eſſe dʒ ⁊ ꝓuectꝰ ut ĩ
.c.pab.in fi.de magiſ.et in.l.magiſtros.C. de
ꝓfeſ.⁊ medi.li.x.⁊ ĩ.c.cũ ex eo ð elec.li.vj.⁊ ĩ
pal.c. oportʒ. ¶ Mẽ doctor nõ dr̃ ꝓprie ſtuðᷣ
re ſʒ aliis uiã aperire ⁊ ipſã ſciam exponere ſeu
aliis tradeꝛe ut dic tex.ĩ ꝓhemio.ff. poſt prin.
æ in.F.incipiẽre.ideo Jo.an.in regula cũ qͥd
ꝓhibetur de re.iur.li.vj.in mercur.multũ du
bitauit de illa qõne. Nũqͥd vᷣtute priuilegij ꝑ
ꝙ ↄceſſũ ẽ ſtudẽtibus ĩ Mononia licʒ a iure
ſit prohibitũ ut poſſint ibi audire iꝰ ciuile et ĩ
eo libere ſtudere:nunqͥd poſſint tute/hꝰiꝰ legẽ
⁊ ĩ eo doctorari.⁊ ante factũ ↄſuluit ꝙ caueãt
poſt factũ uero nõ cꝛedit illos incidiſſe in cano
nẽ ſʒ q;tũ ad premiſſã qõneʒ bene puto ꝙ ſit P
nilegiũẽ fauorabile applłone ſcholariũ ↄphẽ

7

ditur doctor maxime legẽs ſʒ ſi ẽ odioſũ tũc ñ
cõpꝛehẽditur qꝛ nõ ꝓprie ſtudet ut predixi faẽ
qð dicã.j. ð ſalutatiõe ĩ illa.q.An appellatõe
ſcholariũ cõpꝛehẽdat᷑ doctor.⁊ ad tex.in ꝓhe
mio ffoꝝ.quẽ allegat do.An. ſꝰ ꝙ ibi capit
ſtudiũ ꝓ loco ſtudij.nã maxie ex doctoribꝰ pa
git᷑ ſtudiũ ut pʒ ĩ.d.l.magiſtros.ita etiam capi
tur.c.cũ ex co de elec.li.vi.⁊ ĩ.c.cũ de diuer
ſis pᷣallł. Fatẽdũ ẽ ramẽ ꝙ actꝰlegẽdi eſt comu
nis doctori et ſcolaribus.uñ etiã ſcholares di
cũtur legeꝛe ut apte pʒ i. c.nõ magno ne cle. ul
mo.⁊ in preal.c.cũ ex eo. De doctoꝛe ꝓbat᷑ ĩ
cle.i.de magiſ.⁊ hꝰ ueꝝ ex ꝓpo ſignificato uo
cabli.ſʒ uſus loquẽdi habʒ oppoſitũ:qꝛ tamen
doctores legẽtes cõprehẽdũt᷑ ex cõi uſu lo uẽ
di. ⁊ iõ ĩcidẽter exaĩanda ẽ bec utilis qõ. Hu
q̃d uſus loquẽdi pᷣferat᷑ ꝓpo ſignificato uoca
buli. ⁊ ꝓ itellectu pᷣmitte q; etbymologia dt
ꝓpriũ ĩtellectũ vbis ut pʒ i.c.ſorꝰ. .ð v. ſig.
i.c.cłicos.xxi.di. optie facit tex.ĩ.l.ſi pupillus
.F.territoriũ.ff. de vb.ſig.Et ↄclude breuiteꝛ
pꝰ Oar. ĩ ꝓhẽio ffox. ? ĩ.l. iſtrumttox. ff. de
n. iſtru. aliqᷣd ẽt ꝑ eũ uið ĩ auẽ.ſacramẽta.C. ſi
adv. uẽ.ꝙ uſus loquẽdi pᷣfeꝛ̃ ꝓprio ſignifica
to uocabuli. ut ĩ.l.labco.ff.de ſup.leg.⁊ ĩ Pal.
.F. qdᷣ tamẽ caſius.⁊ ĩ pᷣał.c. ex litteris ẽt ĩ mã
ſtricta.⁊ hꝰẽt ſeqt Har.i.l.nõ dubiũ.C.de le
gi. ubi nõ.dicit ſtatuta ĩtelligẽda ſᷣm cõeʒ uſuʒ
loquẽdi.hinc ẽ ꝙ ſʒ applłone filioꝝ ex ꝓprio
ſignificato uocabuli ẽt cõprehẽdãtur nepotcs
ut dicit tex.i.l.liberox. ff. de vb. ſig. tñ ꝓpter
cõeʒ uſum loquẽdi nõ cõpᷣhẽdũt᷑ nepotes ut ẽ
tex. Inſti. qui da. tu. te poſ.ĩ fi. uide ibi p gl.
hꝰ ẽt dictũ aperte ſentit ĩ ſiki Jo.an.ĩ.c.fũda
mẽta de elec.li.vi. innouella.ubi dicit ꝙ lʒ ap
pellatione nepotis tãtũ ↄphẽdat᷑ ðſcẽdens ex
filio uel filia ut pʒ ĩ.l.i.⁊ in.l.iuris cõſultus.ff.
de gradi.⁊ ĩ.c.ad applicaʒ.als ad ſedẽ.xxxv.
.q.vV. ⁊ pʒ ẽt in arbõe ↄſãguinitatis ⁊ affinita
tis tamẽ ex cõi uſu loquẽdi cõprchẽdit᷑ ⁊ filiuſ
fratris uel ſororis.⁊ ꝓpter iſtũ uſũ loquẽdi ⸗
cludit ibi talẽ nepotẽ ĩcludi ẽt ĩ diſpone illiꝰ.c.
que ẽ ualð odioſa. Frede. ð ſenis ↄſi.xxxviij.
noluit deſcẽdẽtes ex fr̃e uel ſorore cõpᷣhẽdi ap
pellatione nepotũ ĩ mã odioſa lieet aliqñ ipro
priẽt noa b ATi i frede.puto r̃ſtrĩ
gẽdũ qnñ hoc nõ hʒ cõis uſus loquẽdi.als aũt
dictũ ſuũ non proccderet per pꝛedicta.et dicit
but.hoc procedere etiã ſi ſtatutũ dictaret ſta
tuta debere intelligi ut iacẽt.ſecꝰ diẽ ĩ legibus
ↄditꝰ a iuriſꝑitis.q; tẽ fʒ eũ uerba regulãt᷑ nõ
ab uſu loquẽdi.ſed a proprietate uocabuli.hꝰ
itelligit ueꝝ do. an. et puto bñ niſi eſſʒ uſus lo
ci cõdite legis: qꝛ tẽ debẽt ĩtelligi uer Va fm co
munẽ uſũ.ſecꝰ aũt ſi lex opheder̃ multa loca.
ubi nõ ẽ talis uſus loquedi: qꝛ tũc uerba iĩtelli
gũt᷑ ꝓpᷣe ⁊ nõ r̃gulãt᷑ ab uſu loquẽdi. Iteʒ ad
dit ⁊ alið nõbile.vʒ.ꝙ ſi ſtatutũ dictar̃t ſtatuta
ðbẽ ĩitelligi nilo extriſecꝰ addito/uł ĩtellecto ꝙ;
tũc debẽt intelligi nõ fm uſum loquẽdi:qꝛ lil

S.

1/1 C
e e es it

tunsenrgudi, 1

ilensſdan dlimne
i⸗ t chnuit⸗ b
. 6 de ſriclen intai 4
nas Stuani n in n e
hin ſrenoin iei li i Domen
cchuf lgers: ticlgas ai gt
ninenſ gginaitotcupn tſwe
Aborcirtcitedstefitnli. ſ.hſ
gfi bsqirl di tdet irit A nin
õ q
4 Gtſggnnüdlfntsd ciſie g o
Utlgeron irlge ß dnmt dep ge ſufte
rltnin Dnani ſanotn n ſis
ierudivi pis n nidicii hs gu
ſmu oingue ? r dio dchut ci uſ,
liſelir⸗ rpoſta ſccltrcj gelgelprs
Irccten iclige g ihr lgado nc ent
i bicop fiulntatbergn 5Jon.
eiſtlir ſe Mriliſmaſß;
a 5
ue ſcorif. dendiet
tnic cr g gi n gi
i s lis Amin n⸗ Wdt
ei tuntni u yx
ſaeti iche

arnern e
ie i

1 aeinh i ine⸗
1 n 1i i⸗ dan tubln
a aigipbroſo pbie
N morls uga hfce; inorni ſcie

H Red loſes
ennnt uick imeli ⸗

. .ff. de „
Ecaſins. ?i al c nlett ißel.

AE exlitteris di
er ſecẽ Bin i .noͤhbii Lei
ici ſtatuta iteligega fmn cocj uſi
ce kappllone filiox ex ꝓprio
locabuli et cöͤprebeditur nepotes
qnecl nõ cophedit nepotes it ẽ
i da. t. tepol. ifl. uide ibi pgl.
pente ſentitiſili Jo. an.i.c. füa
A.v. innonella.nbi dicit h ap
potis titu ophedat dſcedens ex
ut pzi..i. in. . vris cöſultus f.
i.c. ad applicay. als ad ſede. xv.
tin arbõc oſiguinitatis 7 gffinita
bi uſu loquedi cöpreheii ? fllul
roris. ?“ Ppter iſtü uſu loquedi9
enepote icludi et i diſpone ilic.
diola. Frede. 5 ſenis 9li.pexviij.
detes ex fe vel ſorore cophedi ab
potii mi odioſa lect glinñ ipto

H frece.puto kſtfi
oc ocdis uſus loquedi. als ain

jon proccderet er necictn er e
occdere cnii. ſi ſtotumi dictann/
eintelligi ut iacet. ſeci diẽ ie
piris. qꝛ te Fy en uerda en
ſpriun ruli

ietaten
niclſd aroh n eb

u do. an. ct pono bi nid
gis: a te geber irl nn h
ſec aut ſiler hhl Gnm

Eenerba iteli
. grtücerba n⸗
is vſus logN. Iicz 00
6 zfgulin iſin knti nta
7no .uti dictufi ta
nbiln 9adaito l inlecto h

¶ Brobemium

le intellectus eſt extrinſecus.ſ.fᷣm ꝓpriũ ſigni
ficatũ nocabuloꝝ ⁊ hic nõ.qꝛ faciũt ad multa
C o Pfinciret- qrit qᷓ ſit mã ĩ hoc oꝑe ⁊
rndet ꝙ ſunt ipᷣe ↄſtões ⁊ decrerales epłe ſub
ſinglis tituł collocate. hec ꝑiclła gl.põt dupłr ĩ
telligi ſᷣm Jo. an. pꝰᷣꝙ ipᷣa collocatio ↄſtõnuʒ
ſit mã ⁊ fᷣm hoc gl.nõ bñ dicẽt qꝛ hec colloca
tio faẽ hoc uolumẽ ⁊ uolumẽ nõ ẽ mã ſui ipiꝰ
põt ⁊ fo ĩtelligi ð decreętalibꝰ ꝓut primitꝰ cx
trauagabant᷑ ⁊ fᷣm hoc gl.bñ diẽ̃ ꝙ ipᷣe decre
rales extrauagãtes fuer̃t.⁊ ſũt mã huiꝰↄpilati
onis ut expᷣſſe colligitj. in ꝓhemio.. ſane ⁊
aduerte qꝛ hoc ꝓcedẽt inq;tuʒ Greg.nihil ð
ſuo poſuit ſʒ ꝛeſpẽu iuriũ ꝑ eũ editoꝝ.mã ẽ il
la qͥ ẽ ĩ hac ſciẽtia ⁊ dñt qdã ut ꝛefeꝛt hic Jo.
an. qꝛ mã ẽ bonũ cõc ſiẽ ẽt ĩ ſcientia morali ⁊
ꝓ hoc.l.i.ff.ð iuſti.⁊ iu.ibi iuſticia ẽ aꝛs boni
2z equi ⁊cẽ. Sʒ vitas ẽ ꝙ mã hꝰ ↄpilatõis n di
co ſcie ſũt ipe decretales.ſʒ mã ſcic ẽ ipſuʒ bo
nuʒ cõe.hoc.n.ĩtendit lex ut ſeꝑet equũ ab ini
qꝰ ⁊ iuſtũ ab iniuſto:ut ĩ pᷣalł.l.i.⁊ ĩ.c.ad fidẽ
xxiij. q. Væ de hoc er r. l;. qrit gl. qᷓ
ſit utilitas ex hac ↄpilatõc.⁊ rndʒ ut his lectiſ
2 ĩtellectis ſciamꝰ diſcernẽ ĩter equũ ⁊ iniquũ
zẽ. Ex hac ꝑticła nõ ꝙ iteiligẽ n ſequit᷑ a legẽ
vñ põt eẽ legẽ ſine ĩtelligẽ.nã młtiplex ẽ leger
qnʒ.n.quis legit ad corticẽ:ut ſunt qui legũt
ſuꝑficiałr ⁊ nõ ĩrelligũt.Eſt ãt legẽ ocło mẽtiſ
2z cõdis ut ſt legẽtes:⁊ ĩtelligẽtes.aliqð ẽ legẽ
mẽtale ut ſt legẽtes ea qᷓ ſt deleta ꝑ pᷣn ⁊ finẽ
ad hoc.c.iter dileetos de fi. iſtru. ⁊.l.i.. ſʒ ſi
legi.ff.ð his ꝗ ĩ teſ.delẽ.⁊ hec faciũt ad młta
pꝰ nũquid teſtis ↄcludat ſi dicat ſe ſcire eo qð
legit ⁊ vr̃ ꝙ nõ qꝛ nõ ẽ ſufficiẽs cã ſcie.qꝛ po
mit legẽ nõ m ĩtelligẽ:ſʒ pꝛiuʒ ẽ ueꝝ qꝛ ſufficẽ
ꝙ ꝛeddat cãm ꝓpinquã ſenſui:ut uidi qꝛ pñs
fui:⁊ audiui qꝛ pñs erã. nã dictũ teſtis dʒ ĩtel
ligi multũ pingue ⁊ ex dẽo ðclaꝛat᷑ cã.nã ſi pꝰ
diẽ ſe ſciꝛe:⁊ poſtea reddit cãʒ qꝛ legit uł pns
erat.debemꝰ ĩtelligẽ ꝙ ipe legẽdo intellexit ⁊
adhibẽdo pntiã audiuit ad hoc ꝙ nõ. Jo. an.
i. c. ij. de teſti.li.Vj.? Har.i.l.i.F. tutoꝛ.ff. ð
auc.tu.⁊ uide ꝙ dixi ĩ.c.cũ cãm de teſti.ad pᷣ
dicta fac̃.l.diẽ ꝓfeꝛe. .corã.ff. de arbi.⁊.l.
corã.ff.de v.ſig.⁊ nõ.i.c.eoꝝ.xj.q.iij.nõ enĩ
dicit᷑ quis pns actui qñ nõ audit ut ibi ꝓpꝛie
t legẽ iportat lecrionẽ uiſualẽ ⁊ itellectualem
ad hoc.c.peꝛlectis.xxv.diſ.⁊ iõ id ꝙ uenit ex
mẽte nõ dicit᷑ quis legẽ ꝓ hoc qðᷣ nõ. Inno.
i.c.pe.i fi.ð offi.dele.ubi nõbiłr dicẽ ſniam nõ
eſſe nullã:lʒ ex mẽte ⁊ ꝑ inteꝛpretationẽ hẽat ĩ
ſe iuꝛis errorẽ.⁊ iñn ſecꝰ ẽ qn ipſe erꝛor expri
mit᷑ ĩ ipſa ſnĩa.faciũt etiã pᷣdicta ad ſtatuta pu
nientia legentẽ inſtr̃m dãnatuʒ ⁊ libelluʒ famo
ſum.nũquid ↄprehẽdãt tãtuʒ legẽtẽ uiſualiteꝛ
an ẽt mentałr ⁊ põderãda eſt cã ſtatuti. ¶ qr
ro gl.pricipałr qrit cui ꝑti ppyloſophie ſuppo
natur hec ſcia.⁊ dicit ꝙ ethyce.i.morali ſcie ⁊
expõatis.i.mo ralis ſciẽtie qꝛ ethyca q tractat
de moꝛibꝰ diuidit᷑ ĩ monaſticã iconomicã ⁊ po

liticã. Vñ Ariſto. poſuit libꝝ ethicorũ ⁊ ico

nomice:⁊ libꝝ politicoꝝ.Monaſtica ẽ ſciẽtia
tractãs qualiter quis dʒ ſcipᷣm regere ⁊z vᷣino
ſe uiuere.⁊ dicit᷑ a monos ꝙ eſt unuʒ. Icono
mica tractat de regimie familie qualr quis dʒ
regẽ ſuã familiã honeſte ⁊ uirtuoſe. Politica
uero tractat de regimĩe ciuitatũ vñ hec ſciẽtia
iuris ↄpꝛehẽdit.oĩa iſta tria qᷓ rractãt qualiteꝛ
quis dʒ ſcipſuʒ regẽ ut pʒ.j.ĩ ꝓhemio..ideo
qʒ ibi ut honeſte uiuat.itẽ qualiter dʒ regẽ fa
miliã ⁊ ſe hr̃e circa alteꝝ:ut pʒ ibi:alteꝝ non le
dat.itẽ qualiter debet alios regeꝛe ⁊ ciuitates
gubẽnare.ut pʒ ibi:ius ſuũ ⁊c̃.⁊.ff.ð offi.pſi.
.l. ↄgruit. z. c.i. ðᷣ off.or.cũ ſi.Aduerie tmñ qꝛ
lIʒ hec ſcia iuris ſnbijciat᷑ ethyce:non tñ ꝓpter
hoc infert᷑ ꝙ ſcia moꝛalis que ↄtineĩ᷑ in libris
Ariſtorclis ſit nobilioꝛ iſta.ĩmo iſta nobilior
illa inq;tum magis ſpecifice tꝛactat de moribꝰ
nã ꝙ illa tꝛadit ĩ gñe ⁊ in ↄſuſo:hec ſcia iuris
tradit ĩ ſpecie ⁊ in ꝑticulari.⁊ ideo hec nobili
or qꝛ nobilior eſt ſcia qua cognoſco tc eſſe pe
trum ꝙᷓ illa qua cognoſco te hoĩem eſſe. Illa
eni moralis ſcia ꝗ ↄtinet᷑ in libris Ariſtotelis
tractat de moribus ĩ ↄfuſo utputa ꝙ nõ liceat
alicui aliuʒ occidere ⁊ ſcĩa iuris diſtinguit an
⁊ qn licitũ ſit aliũ &ccideꝛe.ita ꝙ quis dʒ aleꝛe

filios ⁊ ſcia noſtꝛa an æ qn teneat᷑ alere æ qua

liter alimẽta ſint preſtãda.⁊ ideo ↄcluð ꝙ ſcĩia
iuris ſubijcit̃ ethice qꝛ tractat de moribꝰ ſicut
ethyca:nõ tñ ſubijcit᷑ ei adeo ut dicat᷑ nobilioꝛ
itẽ ↄſideꝛa maxie hoc ꝓcedere in ſcia iuris ca
nonici que ſimpłr nõ ſubijcitur ethyce ſed me
thaphiſice ⁊ theologie in qua tractaĩt᷑ de deo.
⁊ pro maiori ꝑte tractatꝰ huiꝰ ſcie dirtgit nos
in deũ:ut pʒ in uoluminc decreti ⁊ ĩ multis iu
ribus huius ↄpilationis ⁊ clementinarũ ⁊ ſex
ti libri maxiĩe in.c.fi.de preſcrip.c.cũ cõtingit
de iureiu.ĩ.c.lʒ eo.ti.li.vj.cuʒ multis ſi.?⁊ ma
xime in.c.i.ĩ fi. .de ſum.tri.nõ t̃ per hoc di
cendũ eſt ꝙ hec ſcia ſit idẽ cũ theologia.qꝛ ut
dicit Jo. cal.theologia tractat principaliter ðᷣ
deo ⁊ q̃liter hõ reparat᷑ ⁊ gloꝛificat᷑ a deo. hec
vo ſciĩa iuris canonici tractat principalr ð ho
inine oꝑatiuo quałr bn uiucẽdo poſſit beatifi
cari:ut in pᷣalł.c.i.de ſum.tri.Ct ex hoc ifert
ꝙ hec ſcĩa iuris canonici non eſt meꝛa pratica
ſiẽ ius ciuile qꝛ ꝑtiʒ ẽ ſpeculatiua in qua aſſũit
ꝑtem de theologia æ methaphiſica.Eſt gꝰ hec
ſcia qdᷣdaʒ mixtũ ꝑtẽ capiẽs ex theologia inqᷓ;
tum intendit ĩ finẽ eterne beatitudis.⁊ ꝑtiʒ eſt
ciuił inq;tuʒ tꝛactat de tpalibꝰ ſine qbꝰ ſpũalia
diu eſſe nõ poſſẽt.i.q.i.ſiqs obiceꝛit.⁊ ex hoc
pʒ excellẽtia hꝰ ſcie ad ius ciuile.hñt eni ſe ut
aĩa ⁊ coꝛpꝰlʒ.n.utrũqʒ ius itẽdat ĩiducẽ hoĩcs
ad bonũ cõe drnt m ĩ mõ ĩiducẽdi.nã ius ciui
le itẽdit hõieʒ dirigẽ ĩ bonũ/cõe fᷣim ꝙ ↄgruit
hũane ſocietati ciuilr uiuẽti fᷣmm quẽ modũ bo
nũ cõe hʒ uim ꝓmonẽi ꝑ legalẽ iuſticiã ⁊ ciui
uilẽ amicitiã. Jus vo canonicũ ĩtendit dirigẽ
hoiem ad bonum cõe fᷣi ꝙ congruir bumane
2 5

¶ Wrobemium

ſocictati:qꝛ nõ ſoluʒ ciuiłr ninit.ſj̊ fᷣm fidẽ in
deũ intendẽdo ⁊ nitã aliã expectãdo. Oonuʒ
aũt cõe ſic acceptũ nõ põt ↄſeꝛuari ꝑ ſolã lega
lem iuſticiã ⁊ ciuilẽ amicitiaʒ. Sʒ ultꝛa hoc re
quirit̃ quedã celeſtis amicitia ſine ꝗᷓ ipoſſibile
eſt hoĩem ĩ deũ tẽdeꝛe.ſiẽ gꝰ potiſſima uirtus
ad quã conat᷑ ius ciuile ẽ ipſa legal iuſticia:⁊
ciuilis amicicia:ita potiſſima vtus ad quã co
nat᷑ ius canonicũ ẽ ipa celeſtis amici quaʒ ca
ritatᷣ uocamꝰ.⁊ ð hoc ꝑ Jo.an.iĩ rgla poſſeſ
ſor ĩ mercu. Et ex pᷣdictis hẽs ueꝝ finẽ ⁊ ſub
iectũ ſcie hꝰ ⁊ ĩ quo differt a theologia a iure
ciuili a morali ſcia ꝗᷓ ↄtinent᷑ ĩ libris ariſtoteł
C Quinto hec gl.pᷣncipalłr qrit ð mõ agẽdi ĩ
hac ↄpilatõe ⁊ rndet ꝙ diuidit actoꝛ opꝰſuũ ĩ
quĩqʒ ꝑtes ad iſtar quiqʒ ſenſuũ corꝑis quos
quilibet qui iudicat hr̃e dʒ:als nõ ẽ idoneꝰ in
dex fm gl¶ ꝓ nõ.ex hac ꝑticła gl. ꝙ ualʒ ſi
militudo aremotis.nã iſtõ ſilłe ꝙ ſiẽ ſũt qnqʒ
ſenſus ĩ cõpore hũano:ita ĩ quinqʒ ꝑtes debe
bat diuidi hoc opꝰ ẽ ualde remotꝰ. ſiłr ĩ. c. nõ
dʒ de ↄſan.⁊ affi.⁊ ĩ ꝓhemio ffoꝝ.. ĩcipite.
hoc tm argu.de facili tollit᷑ aſſignando aliquã
diſſimilitudinẽ æ uide modũ ðᷣſtruẽdi hoc ar.
a ſili ĩ.c.ꝑ uenerabilẽ.qui fi.ſint le.⁊ dicetur ĩ
.c.tꝛãſlato.j.ð ↄſti.ꝛ collige ex gl.ꝙ carẽſ
aliqꝰ ſenſu cõporeo nõ põt eſſe iudex. Aduer
re qꝛ ð carẽte ſenſu ĩtellectus hr.iij.q.vij..
tria de carente ſenſu niſus legit᷑ ⁊æ nõ. in.l. cuʒ
ptor.ff. ð iudi.⁊ ĩ.c.fi.de re iudi.li.vj.⁊uide
aliquid ꝑ Inno. i. c. ſciſcitatꝰ de reſcrip.ſʒ de
carẽte ſenſu odoratꝰ uł guſtꝰ nł tactꝰ nõ ꝛeꝑit
iure expᷣſſuʒ ꝙ non poſſit eſſe iudex.vñ putat
do. an:talẽ habilẽ ad iudicãduʒ niſi tał fit ꝛcs
ꝙ oporteat ipᷣm iudicaꝛe ꝑ iſtũ ſenſuʒ qꝰ caꝛct
qꝛ tũc nõ eſſet idoneus iudex.hoc dictum nõ
puto ueꝝ:qꝛ iudex nõ hʒ iudicare ſᷣm ꝓpriuʒ
ſenſuʒ. vñ lʒ iudex guſtãdo dicar rẽ amarã uł
fetidã odorãdo:nõ ꝓpter hoc ẽ ſibi cꝛedẽdũ
ut ſic iudicare poſſit:qꝛ dʒ iudicãe fᷣm ꝓbata
⁊ ſm ↄſciam ĩformataʒ ex atteſtatiõibꝰ ⁊ alijs
iuribꝰ ꝑtiũ.ad hoc.ij.q/i.dñs oĩpotẽs.⁊ qð
nõ.iij.q.vij.iudicet ⁊ ĩ.c.quoniã ð ꝓbat᷑.ſile
ꝙ dixi de notario ĩ.c.cũ cãʒ de teſti.qui non
põt atteſtari de ſenſu guſtꝰuel odoratꝰ.ſʒ tãtũ
de his ꝗᷓ uidit uel audiuit.⁊ ꝑ hoc ẽ expedita
p gl.⁊ nẽ ꝓſequit᷑.vi.uidelʒ quis ſit libꝛi tiin
lus ð q tñ ĩ pᷣn.qſiuit.ſʒ dic ꝙ titłs ẽ Incipit
ↄpilatio dñi Gre.pape.ix.⁊ nõnter dr̃ ↄpila
tio ⁊= nõ liber qꝛ Gꝛegoriꝰ nõ edidit oĩa iura
ĩ hoc uolumĩe redacta.ſʒ ↄpoſuit hoc unolumẽ
ex uarijs ↄſtitutiõibꝰ ſuoꝝ pᷣdeceſſoꝝ.Aliqui
bus tñ additis qᷓ fuer̃t ꝑ eũ edita ut pʒ ĩ ꝓhe
mio F. ſane.et.F. adijcientes. Hoc. alr reaſſu
mũt mãʒ gl.et ĩter cetẽos clariꝰ reaſſumit do.
meus et pꝰ ipᷣm dic ꝙ oĩnʒ entiũ unũ ẽ ſũmnʒ
et pᷣn a qꝰ cũcta depẽdẽt ꝙ ẽ cãns et ñ cãtuʒ
ut deus qui ẽ eẽ᷑nus a nullo depẽdẽs ut ĩ. c.i.
J. ð ſum.tri. Cetera vo ab eo ſũt cãta et hoꝝ
cãtoꝝ qdã cõta ſunt ⁊ nõ cã ut res corporee.

qdaʒ ſunt cãta ⁊ cauſe ut ꝛes ſpũales ⁊ ĩtellec
tuales. Cũ aũt hoꝝ cauſatoꝝ uolumꝰ hr̃e ple
nam noticiã iquiꝛimꝰ cãʒ.ſcire c.n.rẽ ꝑ cãʒ co
gnoſcẽ ut ꝑꝰ libꝰ poſtẽioꝝ ⁊.c.ĩtelligẽtia ðᷣ vV.

ſig. ¶ Ideo ſi nolumꝰ hẽc plenã noticiã huiꝰ ·

ſcie debemꝰ iquirẽ ðᷣ cais ⁊ tã ĩ hac cõpilatõe
qᷓ; ĩ alijs qtuor cãe ſolẽr reddi.vn aduertenð
ꝙ de quolibʒ ꝓducto duplex hr̃ cõſideratio.
pꝰ qᷓtenus ꝓducit.ꝛꝰ qtenus ẽ ꝓductũ.fʒ pꝰ
hẽmus duas cãs.ſ.efficientẽ ⁊ finalẽ.⁊ ad haſ

duas cãs.fac.xxiij.q.vV.de occidẽdis.⁊.c.nõ

fruſtra. æ querẽ de cã finali ĩ hac cõpilatõe eſt

ꝗrere qᷓ ſit itentio ⁊ q utilitas ut ĩ gl.¶ Que
rere vo de cã efficiẽti ẽ querẽ quis ſit libri ti
tulus.iuxr ſm modũ qᷓtenus ẽ res ꝓducta cõſi
derat᷑ cã mãlis. Itẽ ⁊ formal ⁊ pro his duobꝰ
faẽc.xxxij.q.ij.ꝙ vᷣo de cõſt.diſ.ij.panis.⁊.cꝰ
qꝛ corpꝰ.⁊ querẽ de cã mãli ẽ qrẽ que ſit mã
ĩ hac cõpilatõc. Itẽ cui ꝑii philoſophie ſuppo
nat ⁊ ſic ꝙ ſit ſubiectũ ĩ hac ſcia.Queꝛẽ vo ð
cã foamali ẽ qrẽ de mõ agendi de qꝑo in glo.

Vn pꝰ qucrit᷑ ꝗ ſit cã finalł gl.rndet dũ diẽ
q ſit utilitas.ſʒ aduerte latiꝰ:ꝙ q̃dã ẽ cã finał

iproprie dicta quã dic̃ ipulſiuã qua ccſſate nõ
ceſſat effectꝰ ut ĩ.c.ex ꝑte de cõuer. coniug.⁊
nõ.ĩ.c.poſt trãſlationẽ ðᷣ renũ.Quedã ẽ cã fi
nał ꝓprie qua ceſſate ceſſat diſpõ ut ĩ.c.cũ ceſ
ſante. de appel.vñ ſi qrimꝰ ð cã ipulſiua ĩ hac
cõpilatiõe dñt quidã ꝙ fuit decre. corã.j.de
elec.qꝛ cũ fuiſſʒ allegata corã Grego.ix.⁊ ñ
fuiſſʒ inuẽta ĩ aliqua cõpilatõe. Grego. ut eui
taret deinceps hũc errorẽ fecit hãc cõpilatõeʒ
hoc tñ nõ ꝓcedit:qꝛ illa decꝛe.fuit ĩ qrta ↄpi
latiõe.ſʒ dc hoc ñ ẽ curãdũ:qꝛ mitiplex potuiſ
ſct eẽ cã ĩpulſiua:ſiẽ młtis cãis hoies mouent᷑

ad ſtudẽdũ de quibꝰ ꝑ hoſt.in pᷣn. ſũme¶ DHC

ſcẽdo igit᷑ ad cãʒ finalẽ ꝓpric ⁊ ẽ dicẽduʒ ꝙ ẽ
duplex qdã ꝓpinqua. quedã remota. ꝓpinqua
ẽ i la quã põit gl.ibi ꝗ ſit utilitas:ut.ſ.ſciamꝰ
diſcernẽ ĩter cquũ ⁊ iniquũ cc. ¶ Cã vo rẽo
tra ẽ felicitas ꝓpter quã hoĩes ſtudẽ debẽt ad
hoc tex.in ꝓhemio.ſffoꝝ ibi oĩ euo locoqʒ feli
ces.⁊ hec ꝓcedũt dũ qrit᷑ de cã finali q̃ dʒ mo
uere cupiẽtes ꝓficẽ ĩ ſcia. Sʒ ſi querimus de
cã finali qᷓ mouit.Greg.ix.dicendum ẽ ꝙ du
plex ẽ una remota a ꝓpinꝗᷓ. ꝓpinq ẽ illa quã
reddit gl.dũ qrit qᷓ fuit itentio Greg. ꝛcmota
vo ẽ ut faciat hoĩes bonoſ.ad hꝰ.n.tẽdit ſcia
ut.l.i.ff. de iuſ.? inẽ. ibi ius ẽ ars boni ⁊ equi
⁊c̃. 2 querit᷑ de cã efficienti dic ꝙ eſt duplex
qucdã principal quedã inſtzalis.principalis eſt
duplex ꝓpinqꝗᷓ ⁊ fᷣmota: ꝓpinqua fuit greg.ix.
⁊ ex hꝰ hꝛ qs ſit libri titulꝰ remota võ fuit de
us a q ↄcta ꝓcedunt et qui ꝓmulgat iura ꝑ
romanos pontifices et imꝑatores.viij.di.qꝰ
iure.xvj.q.iij.c.fi.et.C.ð preſcrip.lon.tẽpo.
.l. fi. Inſt:alis vo fuit Ray. ut pʒ in ꝓhemio
et/fuit iſte ſm Min.uir ualde lr̃atus oriundus
de catalonia ubi ſm Uin. non dat᷑ actio ex ꝓ
miſſo hoc dixit Nin.fᷣm Jo. an.qꝛ Vin.ſuit

—

icti icens
—
IJnimni inmd nl ſecnn
altmutns t htutin,
mmi el hr iycld a
llrrtbileb ſine ¶ „
immtt logib lht : tdoce de
ſoare lseto mit lenide en
cmid ni an ol o yn nmibum
iigpaſe oſonchu icdleniſim
gih odlegent don ache d C. dli.
liſ lge hꝛſcrdaſc zt doe
rizborcſeßa igiur wut ſeewi
lccen no in ppano lm bi. Cl
lge ercgntueno ch ns cicllenr i
ipiſci iusdunlim denmi n g o
öünsſnaignsſcisſenun düllme
naſtains e nti das por nmm
himni ndatrril obſanand fof
iſtttcinmnignidaniiasnezenc
iiumnisirr int nini
inne miimins inten.
Mirta B lid mani neß
S ziten un
lantröfigntim ara fmni
fitict gi eNiim
nſtierigen ede
inetholed i egrdoc Mi aler
tiſttoneſe i nliſenk
ten NNin hon

ct 7 „
ucrgrckdu annr
ne ð renũ. Mcdij cjſj
qua ceſſit ceſlrcſpoͤn ic cicf
ppel. ñ ſiqnim ci ipulſing bac
ait quida ꝙ fuit decre. cori.j. de
fiſß Alegata corj Grego. ir ? i
ai aliqua cöpilatöe. Grego. nt en
eps büc errore fect hc copilatöeʒ
pcedit: a ila decꝛe it i qrta opi
boc nñ c curd: qꝛ mitipler potiſ
nlſina:ſic mltis cais boſes mouent

de quid phoſt in pn ſn he

d cq ſmnalẽ pprie ve dcci ẽ
ippinqua quedi nmonn. ppinqa
oit gl.ibiqᷓſt uriltas ut . ſcian⸗
r cqui ? mniquũ ce. (La vo feo
s ppter quã hoies ſtude dcbet ad
phemo. for ibi oi eno loco; feli
dcedit dü qri de ci inali achmo
es plice iſcig. Dy ſt guerimus de
movn. Greg il icendum du
temom ? ppin Pppinds dla abd
dũ qntt q fuitinentio Greg uemon
ciat hoies bonol ad b n.tici ſir
e iuſ.e iui ibi ius as boni
eri de ci ficieni dic ck antr
ncaluci uſkas pina
vinit imotn: Phinabafih

i 1o furde
s ſi lbri nmmb rena

¶ Wrobemium

ibi inniratꝰ ꝑ quẽdaʒ ſcholarẽ quẽ poſtmodũ
penituit ⁊ ſic fuit ipeditus itinerare ⁊c̃. diẽ tñ
do. An. ꝙ õ̊ tales detinẽtes uiatores nauis ĩ
uitatis debẽt dari ſaltiʒ actio de dolo ad inter

elſſe. ar. ĩ. l.ſy actio. ff. ſiquis cau.¶ ʒ qrit᷑ de

cã mãli.dic ut.S.dixi ꝙ aut qrit᷑ qᷓ ſit mã hꝰ
pilatõis ⁊ ſũt ipſe decretales ꝓut primitꝰexua
gabant ſi vo qꝛi᷑ que ſit mã ſcie ⁊ ꝑ ↄns quid
ſit ſubiectũ ĩ hac ſcia.quidã ꝙ bonũ cõe ut.ẽ:
dixi. Jo.ð lig. diẽ ꝙ; ſubiectũ ſcie canõice ẽ hõ
catholicus dirigibił ↄſtõibus eccliaſticis ĩ bo
nũ ſimpłr hũanũ ⁊ diuinũ ad hoc.n.tẽdit ſcĩia
iuꝛis canonici.ſubiectũ vo ĩ ſcia ciuili ẽ hõ po
liticꝰ dirigibił ↄſtõibꝰ legalibꝰ in bonũ ſimpłr
hũanuʒ ltio qᷓrit᷑ de cã foꝛmali.⁊ dic ꝙ ẽ
duplex foꝛma tractatꝰ ⁊æ forꝰ tractandi. forma

tractatꝰ ponit᷑ ꝑ gl.dũ dic̃ quis ſit modꝰagẽdi

nã ipſa diuiſio ĩ quĩqʒ ꝑtes ẽ foꝛ huius tracta
tus. For vo tractãdi ẽ modꝰ ꝓcedẽdi ĩ hac
ↄpilatõe.⁊ iſte ẽ młtiplex ut ſtatuimꝰ pᷣceptiuꝰ
diſpoſititẽ ⁊c̃.ꝓut colligit᷑ ex corpoꝛe ipoꝝ iu
riũ.nã qᷓdã iura ꝓcedũt ſtatuẽdo q dã pcipien
do:quedã ↄſulẽdo ⁊c.⁊ ex his hr̃ mã glo. per
nexba latiora ⁊ elegantiora 7. Ab

ꝑtes principaleſ
In pꝛia ponit᷑ ſalutatio.in fa exoꝛdi
um. fa ibi rex pacificus.pria ſubdiuidit᷑:qꝛ pꝰ
ponit᷑ quis ſcribit.fᷣo quibꝰ ſcribit ibi dilectis
ʒo ſalutat ⁊ bndiẽ ibi ſalutẽ. ¶ Mõ.p papa
anponit ſe illis quibꝰ ſcribit.⁊ hoc ẽ hodie de
ſtilo curie.ałs lẽe nõ ualerẽt.⁊ de mã dic ut in
c.ꝗꝙᷓ; graui ðᷣ cri.fal.oli vo ꝓpter nimiã humi
litatẽ:papa ſe poſtponebat ut ĩ.c.dilectiſſimꝰ.
xij.q.i.ſj hodie creuit põpa ecclie ð ↄſc.di.i.

KRegoeins Dinidit ĩ duas

naſa. (* collige ꝙ papa ſcribit ſe ep̃ʒʒ.⁊ hoc

iõ qꝛ nõ ab ordie ſʒ a dignitate uult ſe denoĩa
re.⁊ dic ut nõ.gl.in ꝓhemio ſexti libꝛi. Ct ſic
collige ꝙ ex dignitate nõ dʒ quis ſcãdeſcere ĩ
ſuꝑbiã:ſed potius humiliaꝛe.dicendũ tñ ꝙ nõ
dʒ platus ſeu aliquis pᷣſidẽs ſe mlium hũiliare
circa ſubditos ne ↄtẽnet᷑ ab eis ꝓpter nimiam

familiaritatẽ ut dicit tex.ĩ.l.obſeruanð.ff.ð of

fi.pᷣſi.? qꝛ dũ nimiũ ſeruat᷑ humilitas regendi
frangit᷑ auctoritas ut ẽ tex.in.c.q.lxxxvj.di.
vñ illud uulgare.familiaritas nimia cõtẽptum
ꝑit. ſʒ dicebat Aʒo illud uerbũ ꝓcedẽ inteꝛ fa
tuos qꝛ fatui tantuʒ ↄtẽnunt pᷣſidentẽ ex fami
liaritate.nõ tñ prudẽtes.ĩmo magis ↄmẽdant
pᷣſidẽ de q ꝑ gl.i preał.c.qn. Item collige ꝙ
papa ſubditos appellat filios:⁊ hoc ꝓpt᷑ dilec
tionẽ.æ põdera qꝛ nõ diẽ ĩ xpo niſi ſcribat ab
batiſſe. nõ.n. eſt de ſilio curie ponẽ in xpo niſi
ſcribat abbatiſſe uł regibꝰ ut ĩ.c.dilccta ð ma.
⁊ obe.⁊ de exceſ.pla.dilecta. ⁊ uide ꝑ ſpe.iĩ ti.
de reſcrip.pᷣſen. i. Ho. doctocs facẽ uni
uerſitatẽ. clariꝰ ꝓbat᷑ ĩ. c.ex lis ubi tex.nõ.j.ð
ↄſti. an ãt ſcholares ð ꝑ ſe faciãt uniuerſitatẽ
glo.iuris ciuilis tʒ ꝙ nõ ĩ.l.fi.C. de iur.om.
iudi.qꝛ nõ exercẽt aliq; ꝓfeſſionẽ: ſʒ addiſcũt

tex. Vr ꝓbare griuʒ ĩ.c.qꝛ in cãis de ꝓcur.2=
ſic interpretat᷑ oↄſuetudo qᷓ eſt optima legũ ĩter
pres de ↄſue.cũ dilcctꝰ.⁊.l.ſi de interpretatõe
ff. de legi. ¶ Mõ. ar. ꝙ appellatõe ſcholariũ
nõ ↄꝓprehendit᷑ doctor.nã hic ponit᷑ copula in
ter doctores ⁊ ſcholares que hẽnt ↄiũgere di
nerſa ut nõ.i.c.queꝛelã de ſimo.⁊ nõ.gl.ð iu.
⁊ fa.ig.ff.ſuꝑ Nica.⁊ de hoc.j.latius tangã.
itẽ collige ꝙ cũ papa ſcribit uniueꝛſitati appel
lat oẽs filios nec niciat᷑ reſcriptuʒ:lʒ ibł aliqui
ſint epᷣi.nõ enĩ eſt neriſile quin ĩ ſtudio nõ fuiſ
ſent aliqui epi ſtudẽtes:⁊ tñ oẽs appellat filioſ
Alno ocollige modũ ſalutandi ⁊ bñdicendi
quid ãt oꝑet᷑ hec ſalutatio.dic ꝙ remittuntur
peccata uenialia:ux nõ.in ꝓhemio ſexti.⁊ hoc
ueꝝ ßm ills glo. ſi nõ ĩiſunt moꝛtalia:qꝛ uẽiale
opponit᷑ feꝛuori caritatis.mortale vo oppõit
caritati.⁊ qꝛ illa glo.quibuſdã vꝛ abſurda dic
ſenſuʒ eẽ ꝙ ueniale extinguit feruorẽ caritatiſ
quẽ hõ hẽt ſeu habẽ dʒ circa deum vn eo ipo
ꝙ quis peccat uenialiter nõ diligit deũ feꝛuen
ter un extinguit᷑ ille feruor lʒ remaneat caritaſ
mortale uero nedũ extinguit feruoꝛẽ ſed etiaʒ
ipᷣam caritatẽ.qꝛ eo ipſo ꝙ quis peccat moꝛta
liter deſinit hr̃e caxitatẽ erga deũ.vñ exticta ẽ
caritas. Ad ꝓpoſitũ gꝰ nõ põt remitti uẽiale
ubi adeſt mortale.qꝛ ubi quis nõ hʒ caritateʒ
quõ põt hꝛe feruorẽ caritatis:certe minimc ⁊
iõ nõ remittit᷑ qꝛ ñ põt reſtitui caritatis fẽuor

ubimõ ẽ caritas:ſicut dicimꝰ ĩ ſimili ð origia

li peccato ꝙ nõ remittit᷑ niſi remittat actuale.
ut..de baptiſ.c. maiores.⁊ ibi uide ratõnem.
Sʒ quero qꝛ docto.ethymologiʒãndo hoc
nomẽ gregorius dnt ꝙ idẽ eſt ꝙ uigilis quia
bñ uigilauit:faciẽs uel fieri faciẽs hoc opꝰuel
dicit᷑ quaſi gregẽ regẽs ꝑ bonã doctrinã ⁊ fu
fuit iſie gregoriꝰ ſᷣm Min.ꝓſpicaciſſimi ĩgenij
⁊z magne ſcie ĩ utroqʒ iure.⁊ ſic uident᷑ doc.ar
guere ab ethimologia noĩs ꝓprij. Ideo qꝛo
nunquit ſit licita iſta argumẽtatio a nomie ꝓ
prio. HBar. ſuꝑ Hica ĩfortiati tʒ ꝙ nõ qꝛ pro
pria nomĩa imponunt᷑ ad beneplacitũ ⁊ quoti
die poſſunt mutari.l.i.C. de mu.no.hoc tñ ẽ
uerum ꝙ ex nomine bono oꝛit᷑ bona pꝛeſump
tio. ⁊ ex nomine prauo ⁊ turpi nõ nunqꝙᷓ orit
ſiniſtra:ad hoc qð nõ.Accur.in.l.facta.. ſi
in danda.ff. ad tꝛebel. ubi exponit ſuum nomẽ
unde refert Jo. an. in. c. cum fᷣm.j. de prebẽ.
uxorem ſuã dixiſſe ꝙ ſi nomina deberent emi
magno precio bona nomina emi debeꝛẽt:quia
ut dixi:licet ar.ex nomine proprio neceſſario
nõ cõcludebat attñ ex turpi qnqʒ orit᷑ ſiniſtra
ſuſpitio cꝛedẽtes nõnulli illud nomẽ fuiſſe ĩpo
ſitum ab euentu.⁊ ſic ſepe euitantur tales ſicut
experientia ſepe compertuʒ eſt.unde ⁊ iuſtinia
nus dicitur iuſticiã faciẽs ut in ꝓhemio.ffoꝝ
Honifſacius quaſi bona faciens uel ponteʒ fa

ciens ſubditis per bona exempla ⁊æ ſic de ſini

libus.ad hoc uide glo.i.in prohemio cle. ubi
Jo. an. indirecte extulit nomen proprium.
a

—

¶ Brobemium

En aũt licita ſit ĩdiſtincte ꝓprij noĩs muta
tio. Cõclude ꝙ ex cã mutaꝛi põt. vñ mutat᷑ no
mẽ pape ut nõ.ĩ ꝓhemio ſexti. de impatõe vVo
nõ legit᷑ mutet nomẽ Tcoronaöair alicu
bi ſeruat᷑ in intrantibꝰ religionẽ.ſʒ cã ceſſante
diſtigue ĩter libeꝝ ⁊æ ſeruũ:qꝛ liber ad placitnʒ
põt ſibi murare dũmodo ceſſet dolus: ſ unolũ
taria mutatio ꝓhibet᷑ ĩ ſeꝛuo:qꝛ poſſz fraudãe
dñm ꝑ mutationẽ nomis.l.i.⁊ ꝙ ibi nõ. C. de
mu. no. A◻G noĩe vo appellatiuo licita eſt ar
gumẽtatio nt nõ. Har i plurib locis. ut. l. ij.
F. appellata. ff. ſi ceꝛ. pe. 7 ĩ. l.i.ff. ð v. ſi. ꝓbaĩ
ĩ. c. forus de v.ſig.⁊ ĩ.l.ſi pupillus.. territo
riũ.ff. ðᷣ v.ſig. ⁊ hoc iõ qꝛ noĩa appellatiua ſt
imutabilia.l.ſi q ĩ füdi uocablło.ff.de le.i.niſi
ex ↄſuetudie mutarent᷑.tũc.n.nõ ualʒ argumẽ
tatio a noĩe appellatiuo qᷓſi uſus loquendi pfe
rat᷑l.labeo.ff. de ſup.le.⁊ ĩ.c.ex lris..ð ſpõ.
7 dic ut plene dixi.s.ſuꝑ gl.¶ An aũt duret
nomẽ appellatiuũ ſed ĩpoſitũ ab euẽtu ſi ceſſz
exeꝛcitiũ. Haꝛ. in ꝓhemio. ffoꝝ ꝙ ſic. vn Im
perator dr̃ auguſtꝰ ab augẽdo:qꝛ augẽ dʒ rẽ
publicã: æ ꝓpouere imꝑiuʒ.⁊æ ʒ non augeat
de facto:nihilominꝰ dꝗr᷑ auguſtꝰ:qꝛ adeſt hĩituſ
de facili reducibilis ad acuũ ſic dicendũ ĩ mer
catoribꝰ ſtudentibꝰ ⁊ ſilibus.ꝙ ſʒ aciu nõ exeꝛ
ceant illã ꝓfeſſionẽ nõ tñ ꝑdunt nomẽ appella
tiuuʒ ex quo ſubeſt hitus. Aduerte qꝛ ñ puto
hoc indiſtincte ꝓcedẽ ĩ priuilegio ĩdulto ſub
noĩe appellatiuo:ut ſi priuilegiũ indulget᷑ cho
laribꝰ ſub noĩe appellatiuo ut hic ⁊ ĩ multis lo

And⸗ vr diſtinguẽduʒ ꝙꝙ aut diuertit
a ſtudia aĩo mñ redeundi:æ tũc nõ dr diueꝛniſſe
æ remanet nomẽ etiã ad effectũ priuilegij coſe
quẽdi ð peni.di.i.diuortiũ.aut ſine cã diuẽtit
a ſtudio ut qꝛ uagat᷑ ⁊ tũc certe ñ gaudebit pꝛi
uilegio ſcholaribꝰ ĩdlto:qꝛ n ſuffiẽ quẽ ĩ ſchoł
morari niſi ĩſiſtat ſcie ut optie ꝓbat tex.i.c.cũ

ex eo.ð elec.li.vj.in v.ſtudẽtes.fac̃ optie.xvi.

.q.i. gñałr. ⁊ idẽ tʒ bic Collectariꝰ. An at
ſit licita argumẽtaꝰ ab alluſiõe uł etpimologia
nocabuli ⁊ dicendũ ꝙ ſic ut nõ.i.l.i.ff. ð tute.
2 in palł. S. appellata.⁊ hoc neꝝ niſi diffinitio
ↄdicat qꝛ diffinitio preferet᷑. dat.n.ſeu expõit
uerã ꝓprictatẽ rei. nõ ſic facit alluſio ſeu cthy
mologia:qꝛ alr declararet rẽ ſjm genus ⁊ non
ſm ſpẽm.ex in codicilł.qui dr̃ mentis teſtatio
