elul. G5515ler.oh) de.ceccha.
Irper Se nbi tequiri mior gstolios
Nituicine Lccos Gol. ppi d hriu
Fütctarisnods. Jo.5 eo doc en
ſun die ge Fran eure
ibpn⸗ en nalie andhol
Kaſter *“ i nea ſuu
tſtrri⸗ n ſvuſn ny nuor
Fi aunſcgnu g oli niet cer
iſoeßfni actei ile ior ⸗
riſile, ze . ale
,Nihlcgl Peren er i flmäct

Amnaſtforigre pfecf d au
nnne NMe hfcſeuche. n aün nan

Kr is
54
NT
gno⸗
am ce
α
nor
rendi.
ignof:
fei det
perſitu
pecs
no ckg⸗
faa ab2
ſcd qñn
ens er
ſamior 4
lecn J
texruch
muor
dedo
umit
cni ꝛbe
lice ig
to. r
iſticanuci
dcdi n.
q Aires
gaͤel c
acni d
dnon;
czichg
ſbꝛnam
10015 Ai
gͤn
g gn
ſſte den
(Kſone
u gr zi
n. det 4
Mnor Re
Anſ
Agi
nin
det
1er dis
Amnor
3 mino
ſen i
ntici
nhre 4
.
richn
ue cot ⸗
eleei 4

u;
e
oe im
mN
tunc
Gr.
...K.
goc;
Ake
o a
o
aii
pſ⸗
̃ iſe

mne t n
milg, ſe luy
(es ci nnd i Cs 6
zs, iſtoe; Ntt
Poͤllima arnc

noncekgſe eliitr
degtſerſceeig Nküͤfn
lcſſeig⸗ i lhi i la

„ ACCi ee Nr
ſar Brj 4, Nlonz. i⸗ n

Can ſifut ſecut⸗ n luſtdri
PCölluz geni
Allatal ſnigen ufnit
Rnend ra.ilni

Nln

ſenſin Uultolenire ?opie lrtcn

nſcmlij cennehn Eo har lini
nenci icmon nolit ſenir eio aitl
uenlt opnlg ny pir oeliofnn
ſnu qcni cſtuli leger ci o nblii,
lumn.(Jn go iverbocoperen ſye ho i
dir nur n irag n rien oi is
zirm ell egicdconn coniliſel,
Gſote ilei ſop imi gu ůgicc̃
ſſn. rglegſus ilanfd
odl. Co dioaboewennin biſz ſiis
3 engi dic gnetengi isß ſufttape⸗
ui mii g. Hif? ndigh wvoinnemn
renle gbir iei hin uf
Pmni Jnrl gebir atli gi fin nicnn
ralgit añ coſlo taſnb an aroen
önſtinpimrcmnl ſinne ih teinnn
zeoniſelgentperfomi i
cr pprr S co l ielh ir
cvatchiemeicun cle hintnin
i adot Meninilnne
Naihndoe e e eni
aen ge ntonſenaiir ee onn
ateiluddei glschun
omſtſelen decnn,

1lihefföm
grgiilninen P

WMedec.

electõ fẽa a mĩoꝛi ꝑte ðᷣ digno.h.d. MHec ſũma
tio ẽ nimis generalis.iõ ſᷣm ĩtellectũ itriſecũ =
uerioꝛẽ ſummo ſic. Si maioꝛ ꝑs capli priꝰ ele
git ſciter idignum nalet electõ ðᷣ digno a mio
ri ꝑte ẽr ex eodẽ ſcrutinio facta.h. d. nõbiliter

prio duplex electõ ⁊ ſuꝑ utraqʒ ꝑt ũ alle io
UUE

nes.ꝛ ibi nos diffinitionis cõmiſſſio. ¶ Nõ
pe ibi copurato uratoꝛe ⁊c̃. ꝙ uos ꝓcurato
ris abntis dẽt cõputaꝛi ĩ nũeꝛo electoꝝ quẽad
mõʒ ſi ipe cõſtituẽs ꝑ ſe dediſſ J uocè.nã qui ꝑ
aliuʒ fac ꝑ ſeip̃ʒ facere uidet᷑. ut i regła qui ꝑ a

liuʒz ð re.iur.li.vVj.⁊ an ⁊ qn ſit liciinʒ pꝛocura
toꝛẽ cõſtituer̃ dixi ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ.S.e. 0 2 ibi
ſua deſideꝛia iũcto tex.ibi ſua uota.ꝙ i ſcꝛutio
priuato electoꝛes ꝓprie nõ eligunt ſʒ poniꝰ no
minãt eligẽduʒ uel cõſẽtiunt i euʒ.an autẽ poſ
ſit quiſqʒ diceꝛ eligo ubi ẽ eruãda foꝛma.c.qꝛ
pp·dic ut ibi dixi.mhi m placuit ibi ꝙ non.
Mõ ʒ ꝙ ex eodẽ ſcrutio pñt equi plures ele
ctiones Z illa det cõfirmari que alijs de iure pᷣ
nalet. ¶ Mõ q̃rto ꝙ defeciꝰ ſcie liralis reddit
quẽ ieligibilẽ ad digmitaté epaleʒ.2 ad hoc.c.
cũ i cunctis S. oo. ¶ Nõ v.ꝙ ſi maioꝛ ꝑs cli
git ſciẽter idignuʒ põtc illico fieri electio a mio
ri ꝑte n expectata caſſatiõe uł ſñia öclaratoꝛia
nullitatis prie electõis. ſatis n. ẽ ad ualiditatẽ
ſecũde electionis ꝓbare poſt factuʒ pmã electõ
nem ipo iure nullã ⁊ ptatẽ fuiſſe ad mioꝛc ꝑtẽ

deuolutã. æ fac ꝓ hoc.c. bõe el.ij. S. e. z regla

nõ preſtat ipedimẽtuʒ. de re. iuꝛ.li.vj. ¶ Cui
mo nõ.hic caſuʒ ĩ quo ualet electio acta a mio
ri ꝑre capli. Sʒ h̊ 2 3 tex.opp.de.c.eccłia.2⁊
c.qꝛ ꝓpter.S.e.ubi requirit maior ꝑs totius
capłi ad naliditatẽ electõis. Solu. ꝓpt᷑ hꝰpriũ
legit᷑ iſtud. c. uarijs modis. Jo. ð deo doc. an
tiquus dicit hoc.c. ꝓcedere de gra.qꝛ de iure
tal electio n debeat ↄfirmari.lIʒ electꝰ a maiori
pie eſſz idignꝰ.æ forte ipᷣe morꝰ fuit:qꝛ ĩ deciſi
one huiꝰ tex papa nõ madat iquiri urx maior
ꝑs elegerit ſcieter idignũ.ſʒ ſolũ mãdat ut elec
ius a miori ꝑte pficiat᷑ ecclie ſi ille cãror eleciꝰ
a maiori ꝑte eſſʒ idignꝰ. pᷣrerea tex.i fi.mãdat
iſtü electũ a miori ꝑte pᷣfici ecchie. nõ aũt man
dat elecnionẽ eiꝰ cõfirmari ſicut diſponit circa
electũ a maiori ꝑte.⁊ ſic cuʒ papa hic nõ ꝓceſ
ſit uia ordinaria nidet᷑ gooſe mandat iſtum
eleciũ pfici ecclie hec lec. cõir nõ ꝛecipit᷑ a doc.
nec mihi placet.iũ qꝛ i tex nullum vbnʒ ſapies
giam apponif᷑. tũ qa i dubio ĩtellecrus iuriũ ñj
ſunt trabendi ad geaʒ ut nõ. Inni. c ex parte
a. ð teſti. ?æ maxic hodie hoc ẽ dicendum. qa de
uento fuiret iſte tex. hic ſi ↄtinẽt gẽaz cũ fuerit
gea mométanea ⁊ nõ ſucceſſiua.⁊ ſic ñ dbuiſſʒ
i hoc uolum e iſeri. ur h. t. .i ꝓhemio: ʒ itel
leciũ ſentit gl. li. hic tacire itelligendo ꝙ maior
ps fuerar pᷣuara: qa elegerat ſciẽter idignũ un
ptas itegra eligedi remanſit penes alios q;uis
numero pauciores.⁊ ſic ñ poteſt dici ꝙ electio
hic ſuerit fẽa a mioꝛi parte capłi.imo a toto ca
plo cũ ſictioe iuris i iſtis repnietur toiũ caplm

2 iſte ĩtellectꝰvẽꝛ adiuuari ꝑ.d.c.bone.⁊ qð ibi
nõ. ? ꝑ hoc ceſſat ↄriũ Inno.ponit er iũ itel
lecrũ dices ꝙ ubi due electões eode ↄtextu fac
te currunt quaꝝ una ẽ facta a maiori ꝑre de
idigno.⁊ reliq̃ a miori ꝑte ð idoneo debʒ ↄtir
mari clectio facta ð digno etiã ſi maior ꝑs ele
gerit idignũ ignorant. monet᷑ qꝛ cx quo eodeʒ
ↄtextu.i.eodẽ ſcrutinio illico ſubſecute ſũt mi
nor pars eligẽdo dignuʒ ẽ ſanior. eꝛgo illa pfe
renda.ſecꝰ di ſi electio fuiſſʒ facta de indigno
ignorant᷑ a duplo maiori ꝑte. qꝛ tũc ñ oↄfirma
ret᷑ elecrio fẽa ðᷣ digno a miori G tertia ꝑte.di
uerſitatis rõ ſm euʒ ẽ. qꝛ capłin ẽ ubi ſunt due
ꝑtes.ideo ex quo iſte due ꝑtes nõ ſũt puate. qꝛ
nõ elegerũt ſcient᷑ idignũ nõ põt ualere electio
fcẽa ab alia ꝑre ĩ qua nõ reꝑit᷑ aliq̃ uis capłaris
ſed qn nõ ↄcurrunt due ptes ſed maioꝛ tin tũc
ptᷣas capłaris ẽ penes oes. ideo ſi minor ps E
ſanior debet pᷣferri MHoſti. uideĩ ſequi iſtũ itel
lectũ Inno. ꝙ ubi electiões ſũt facte eode con
texru dʒ confirmari electio facta a miori ꝑte ſi
maior ꝑs elegit idignũ ignoranter. diẽ iñ rece
dedo a dẽo Inn. ꝙ ĩ hoc cãu qũ eodẽ coõtexiu
ↄcurrũt due electões debʒ pᷣualeꝛe electio facta
etiã ab uno ð idoneo ſi reliqui elegerũt idignũ
licet ignoranf. Sʒ Zriũ ipᷣe ſentit i.c.ſcriptũ.S
eo. nec iſte ĩtellectꝰ Inno.= hoſtiẽ. aliquo iure
ꝓbat᷑. Mõ ob.iſte tex imo potiꝰ facir õ eos qꝛ
iſti canõici pauciores nitebant᷑ iuri duolutiõis
dicebãt n. ꝙ pf̃fas eligẽdi erat ðᷣuoluta ad eos
qꝛ illi plres elegeꝛãt idignũ.⁊ allegabãt ociliuʒ
gnãle.ſ.c.cũ ĩ cũctis.õ.eo. ⁊ ſic tacite dicebãt
ꝙ ſcient᷑ elegerũt idignũ. qꝛ illud. c. ſic loquit᷑
ĩ deuolutõe ptᷣatis. vñ cõmiſſio pape lʒ gñalis
dʒ ĩtelligi ſm allegarionẽ pᷣcedẽtẽ.qꝛ in dubio
vba reſcripti debẽt reduci ad termios iuris co
munis ut ĩ.c.cãʒ q ð reſcriptis pᷣterea pt᷑ dici
ꝙ iõ papa nõ feẽ metiõeʒ an ſciet elegiſſẽt indi
gnũ qꝛ data ĩdignitate ſcie pᷣſũt᷑ ðᷣ facili ſcia qꝛ
iſte öfectꝰ lr̃ature ẽ q̃ſi patẽs ad ̊ qð le.⁊ nõ.ĩ
c.ſi forte j. e.ti.li.vj.⁊ ſic ĩtellectꝰ gl fi. s. fci
tatꝰ vr̃ pᷣſtãtioꝛ quẽ ſeqͥĩ phil boati. egi. ? Jo.
an. hic ⁊ dãt iſti ꝓ regła ꝙ nũꝙᷓ electio facta a
minori ꝑte dʒ ↄfirmari miſi ĩ cau c.ſcriptuʒ. õ.
ẽe.qñ ſ.ↄcurrit cũ poſtłtõe ut ibi dictũ fuit.
uł qñ maior ꝑs eſſʒ pᷣuata qꝛ tũc ex quo pfᷣas
reſidet ĩ minorẽ ꝑtẽ cẽſet᷑ fictõe iuris totũ caꝰ.
nt hic. ⁊æ ĩ.d.c.bõe.⁊ ĩ.c.gratũ gj ð poſtu. pla.
⁊? ex his ifeꝛt Jo.an. ꝙ ſi una electio eſſz facta
a maiori ꝑte ð idigno ignorãter. reliqua nero
a minori ꝑte de digno utraqʒ debʒ retractari
ſeu irrita nũtiari.pᷣma.n. n vʒ.qꝛ féa ð idigno
ut ĩ. c. inotuit. S eo. fa nõ ualet qꝛ facta a mio
ri ꝑte capli nec ptᷣas maioris ptis hoc caſu eſt
trãſlata ĩ miorẽ ꝑrẽ ex qꝰ maior elegit ignorã
ter idignũ.ut i.d c.inotuit.⁊æ hũc ĩtellecrũ tene
quẽ cõit᷑ ſequunt᷑ moderniores. Sʒ circa hũc
itellectũ dubitat᷑ nũqͥd ĩdiſticre ualeat electõ mi
noris ꝑtis maiori ſciet eligẽte ĩidignũ. Jo. an.
ſetit hic ꝙ nõ. ſed oʒ fm eũ ꝙ precedat electio

facta de indigno.qa an electionẽ maioris ꝑtis
ptᷣas non ẽ denoluta ad minorẽ ꝑteʒ.iõ caute
fecerũt iſti canõici pauciores ꝑmiſer̃t eni p eli
gere maiorẽ ꝑtem: æ poſtmoduʒ initẽtes iuꝛi ð
uoluto ꝓceſſeẽt ad electõeʒ:ſecꝰ ãt foret ſi mioꝛ
ꝑs ꝑ pᷣus ꝓceſſit ad electõʒ:qꝛ cũ ſit nulla ut ĩ
.c.eccła.S.e.nõ pt᷑ ↄualeſcẽ ex electõe maioꝛis
ꝑtis ſubſequẽti ðᷣ idigno ſcieter fca.ar.i regula
n firmat᷑ ð re.iu.li.vi.⁊ meliꝰ i.c.auditis.s.e.
Sʒ Copoſtol.⁊ Inn. i. c. duduʒ S. e.ſenſeꝛunt
Srium dicẽtes ꝙ ex qꝰ pᷣus oes ↄſẽſerãt i ſcru
tinio nõ ẽ uis q ꝑ pus cligit ſʒ Cõpoſto ? In
no.nõ uiderãt.c.ꝑpetu j.e.li.vi.ubi hẽtuꝛ ꝙ;
lʒ i ſcrutinio qͥs ↄſentiat i indignũ ſcient᷑:nõ iñ
ꝑ bꝰ pᷣuatur pfᷣate eligẽdi:niſi ꝑſeuerauẽit ĩ ea
nolũtate donec fuerit ſubſecuta cõis electio qᷓ
q̃ᷓ ergo maior ꝑs ↄſenſerit ĩ ſcrutinio ĩ idignũ
nõ m̃ potuit minor ꝑs ualide eligẽ:cuʒ adhuc
nõ eèt ad eã deuoluta pfᷣfas alioꝝ:q̃ non deuol
nit᷑ niſi ꝑ pactũ ełcrois:ut ẽ tex.ſing.i d.c.ꝑpe
tue.Et hec opi.nẽ placẽ modernioribꝰ.⁊ mihi
ſatis plʒ lʒ Jo.ð lig. niraĩ defendẽ illã opi. In
no. z Cõpoſt. dicẽs ꝙ electio ſeqns trahit ad
ſcrutiniũ q̃ſi retro fingant᷑ iſti puati a tpᷣe ſcru
tinij quẽadmõʒ hic uota mioꝛis ꝑtis ↄuale cũt
ex electõe maioris ꝑtis ſubſequẽti facta ð indi
gno. S ut dixi hec opi.nõ placet:qꝛ electio ñ
bʒ ꝑtes ſucceſſiuas.uñn icontinẽti aut tʒ aut eſt
nulla:ut ĩi.d.c.auditis.ſʒ ſi electio mioris ꝑtis
pcedit illico fuit nlła:uñ n potuit ↄualeſcẽ ex pᷣ
uatõe maioꝛis ꝑtis ſubſeqᷓnti: niſi dicẽs ꝙ ea q̃
icõtinẽti fiũt nidet᷑ ineẽ:ut ĩ.c.officij S.e.⁊ i.l.
lecta.ff. ſi cer. pe. S; ̊ allegatio ñ nẽ hẽe locuʒ
qn pᷣmus actꝰ iã fuir ꝑfectꝰ. ar.op.i.l.ſi tibi ff.
loca.⁊ qð ibi nõ. Mõ ob.qð dixi ꝙ uota ↄna
leſcũt ex actu ſubſeqᷓnti:qꝛ ſcrutiniũ hʒ ꝑtes ſuc
ceſſiuas:qꝛ electoꝛes ↄſentiũt ſucceſſiue ⁊ ñ ſił.
uñ in iſtis pᷣmus actus ↄualidat᷑ ex ſubſequẽti
tibꝰ. ar. opt.i.l.ꝑ fundũ.ff.ð ſer.ruſ.pᷣdi ubi ſi
multi hnt fundũ:q̃nbet ꝑ ſe ↄcedit fᷣuimiẽ ĩ fũ
do.pᷣma ↄceſſio nalidat᷑ ꝑ poſteriores. Sʒ iux
pᷣdicta queri:nunqͥd mĩor pars pᷣptẽdẽes ius ðᷣ
nolutõis ex electõe maioris partis fẽa ſcient᷑ ðᷣ
idigno poſſit ꝓcedẽ ad elecrõʒ ex pꝰ ſcrunnio
ĩ q ſunt redacta nora oĩuʒ ð caplo.An vo te
neat᷑ facere nouũ ſcrutiniũ:⁊ oĩa ð nono ichoa
re: Quibuſdã placuit ꝙ debeãt de nono oia ꝑ
agere:qꝛ in pᷣmo ſcrutinio ↄſenſeꝛũt tãqᷓ; ſingu
lares ð capło nũc ãt nolunt eligẽ tanq; totum
capłm rõe ptᷣatis ad eũ deuolute. ſed cõpoſto.
quẽ ſequunt᷑ h̊ cõiteꝛ doc.circa hꝰ diſtinguit ꝙ
aut electio mioris ꝑtis ſequit᷑ icõtinen i:aut ex
iteruallo. Si ex iteruallo:dʒ facẽ ſcrutiniuʒ de
nono.ꝑ.c.cũ poſt petitã.õ.eo.Sʒ ſi iliico poſt
pᷣmã electionẽ:tẽ non è opus nouo ſcrutinio.⁊=
hoc dẽm mihi placet.⁊ indicio meo ur tex. bᷣ in
v. decanũ ipᷣm.ubi aꝑte inuit ꝙ ex pᷣmis uotis
i decanũ directis ꝓceſſeẽt iſti ad electõʒ iure de
noluto: Mõ ob. motiuũ tenẽtiũ griũ:qꝛ ſatis ẽ
ꝙ ex eodẽ ſcrutio ſeq̃t unica ualida electõ:ut ĩ

Be eleck.

dc at pp. ¶ i H q̃rit᷑ de inrellẽu illiꝰ v.
alioqn So. dicũt um.z egi. ꝙ refert᷑ ſoluʒ ad
ðᷣfecrũ ſcie de quo pᷣmiſeꝛat:nõ ad alias ĩidigni
tarcs.alłs ſeq̃ret̃᷑ qualłrcũqʒ eẽt iĩdignꝰelectꝰ
a maioꝛi ꝑte debẽt ↄfirmari electõ fẽa a miori
ꝑte.qð ẽ falſũ:qꝛ nõ ſufficii oĩs idignitaſ electi
ad pᷣuationẽ eligetiũ ⁊ fac hoc dẽʒ ꝓ opin te
nẽtiũ ꝙ pᷣuatõ ſolũ hʒ locũ ĩ idigniratibus ex
pſſis ĩ.d.c.cũ ĩ cũctis.S.eo.ð quo nide qð ibi
dixi.nã iſtð.c.generałr loquens dʒ reduci ad
fmios alioꝝ iuꝛiũ.¶ In gt. in vᷣbo in liatura
ibi:ſʒ etiã ſeculariuʒ negotioꝝ nõ gl.bũñ ⁊ facit
c.ĩ caõicil.xvij.q.vj.Et q̃ ſcia dicat᷑ ſufficieſ.
q̃ eminẽs.⁊ q̃ ↄpetẽs.uide qð dixi poſt Inn.i
c.cũ in cuncuis S. eo. Abbas.
Habẽs ples dignita
BD d um. tes nel pła bnſicia cn
rata ſine diſpẽſatõe pape ĩeligibił eſt.
h. d. quo ad tuulũ.nã hʒ a ia multa dicta icidẽ
ter qᷓ nõ faciũt ad ꝓpoſiiũ Qluidit᷑ pᷣncipalr ĩ
tres ꝑres. In pria ponũt᷑ narratões ꝑtiũ coꝛaʒ
papa. In fa ibi: nos igit᷑: ↄmiſſio ⁊? ꝓceſſus iu

dicũ. In ftia ibi lʒ ãt: ꝓceſſus bae Ho p
ibi archidiaconꝰ ⁊æ qdã alij eiuſdeʒ ecclie ꝛc. ꝙ
3 elecrõʒ fẽaʒ a maiori ꝑte pt᷑ m or ꝑs ſe oppo
nere allegãdo uitiũ electi:ł ðfeciũ circa ełctõis
foꝛmã. ⁊ regulałr q admittant᷑ ad opponẽdũ g
electionẽ uł electũ. dic ut plene nõ.i.c.ſr his.j.
ðᷣ accu ¶ Scðo nõ ex eiſdem vᷣbis ꝙ etiaʒ ipo
nihil petente pt᷑ obijci õ ipſiꝰ perſonã ł electõiſ
formã: ut h̊ ⁊ i c i ᷓ e.li.vi nec obſtat ſi dicat᷑
ꝙ exceptio ẽ actiõis excluſio. ut ĩ.l.i.ff.ð exce.
ge ſi nõ agit᷑ nõ põt excipi Oecendũ eſt eni ꝙ
lʒ electꝰnõ petat:eſt tñ i itẽtiõe perendi:qꝛ iten
dit:petẽ ↄfiꝛmatõeʒ ⁊? ↄſecratõeʒ.vñ ẽn iſla ex
ceptio intẽtõis potius qᷓ; actõis i iudiciũ dedu
cte:ex qꝰ nulla deducta ẽ actio: ut ſeiit h Inn.
2 bn Et circa hũc ariculũ an ⁊ qñ poſſit exce
ptio deduci ĩ iudiciũ anteq; deducat᷑ actio.uid
qð dixi ĩ.c.ſi qͥ õ ð fo.ↄpe.i pᷣn. ubi hũc arti
culũ plene declaraui. ⁊ aliqͥd tetigi ſuꝑ vica de
except ¶ Mõ ʒ ꝙ archidiaconꝰ pot eẽ ꝓcura
tor alioꝝ cleꝛicoꝝ ſaltẽ ĩ ca eccliaſtica.ſac qd di
xi in.c.ĩ noſtra ð ꝓcu. nbi uið.Etr ex hꝰ⁊ tex.
nõ ꝙ ĩ cã que mouet᷑ ʒ electuʒ ſeu electõis for
mã põt ↄſli ui ꝓcurator.qð clarius ꝓbat ĩ cle.
nõ põt de pcu. Ex hoc infertur fm. Inno.
bec nõ eſt pprie actio popularis: cum ĩ ea nõ
poſſit cõſtirui ꝓcuralõ: ut ĩ.l licet ĩ populaub
ff. ð̊ ꝓcuꝛa.ſᷓ ẽ q̃ſi popularis ſᷣm eũ.tuerur.n.
ius populi ⁊ eccłe.viij.q.j. audact᷑ cõ umitur
uno agęte ſicut ipᷣa actio popularis: ut noluit
gl. nõ ĩ: c. cñ dilecti. e: unde põt dici ꝙ hec
actõ ſit anoꝛmala. ¶ Auaꝛto nõ ꝙ electofſñ
ſunt functi officio eoꝝ per ſolũ electõis aciuʒ.
immo poſſũt ipſi elecnonẽ ꝓſequi coram ↄfir
matore: 7 ꝓ ea aſſumere ðᷣfenſiõeʒ Cõcoꝛdat
c.ij.ð ĩ ĩte. ꝛeſti.⁊=.c.cũ dilectus ð cõſue.⁊ tam
8 elecroꝛ bꝰ qᷓ; ð collatoribꝰ. uide ꝑ Inno.i.c.
dilectꝰcl.ij.J.ð pᷣbẽ.⁊ fac.c.cupieteſ.j.e.li.Vj

Ner.e
4 nonic 4 ceed 6

iißun
miplini g,n
Cnd leich irn pe m
ii nniſe cfel tunt⸗
mmi ih i iſl d
lni nur l
lcibeol e ſſmiſ

linari pine rohtidaun⸗
i ſoinſi adrl
i utile N ceiuur
ſlon. Nider gollſ it)
mn gei zultn c ni n ul
he ſu pocuitlti alſi gu
giii ſ hinmi liint iſnz i
Oblomn p nitimi b o 0n.N.
ſij u ici ii unini us volni
Ppirſoi veͦlp oaltne bifcori tb
Iulagliius o inp eain ci giq enen
mad helnoe bifigox t anta dic nam
ig ifi ci ifen neni gs nicc poſi
Inrieſſub Ino in ucend nan
uinglicie iſ ceoſcl r ic ſ de
iul itice pe de Nſg duſſaisi
linau tt uſte nm et
licirn olne in. e ij de dt,t à ys
torti n ſungnals tbe
innat boro no
“D gdno gl incle docun de
aanan i ani ir i
litz ufribann in ſociis. t
noſte uctigern
tinend ocknſer,
nitintnn unſcicil hülf
nit er det ddſclnico e ſimila
e naciar nſ

Men icio
Nn Aliri ba ni ſe ſtme
atdo
eleger lcen ſKirina

bct i. cof
q; lij a
rideo ad
q; is an
niſi ptelia
Mecc
go. j fna
Kici mio
ſami ex ũn
n'dmi.4.
vocadiiq ⸗
ſänd wo
hiciqgz ⸗
iſns u
iodi eſſe
iargexn
s io naj
c.i tci
bn d d
lenia m9
hlmis
ick. den
oer
don
Jus Nonn
Wonn⸗ a
uri ſor⸗
me
Nchidn
diſicio
nkipop
quirerer
t uide
olnoͤn
dß
de rtbie
Nlno i
das .
. A

gons

loe oh, bͤ
nſneſoz
bdmumine Neigblk

Uümlincim ,/
terinofril g en lundin icce

tnesgees Nnore uinn, Mebtri

nmmnieri
1 Ng n Mnnindieen
n N ſidmspimſingiſun

bic ecclere,
elco fiy a mnon ple Uinorſplonn

nere legico ulti cleaif öſegi Clcz ceiis
lumi tngiff aninnkag oponiti
ga uin iuf
ia o öͦg lin inigein
Iblpaeme gkobiz pl erhni eienif
pmnimbticlſel n ncobſte i oetf

Oeteento i nösenlio milli fidene,
PNnd aji notened Daentücei

Ptecnd demn tliti totde wenlenin

rrpere gfammdez 1 9ecrude; d dnine

(chro ime dis volus n tlös vdciͦdian

ererg nul Relnniminn inb n
tbi Cianaibie nicni nti uſtent
pio eiii cſi nn utuif moud
ödnicl c zarihulkn
Cli plene Calnmn tlgt htifi gand
rehidincon ponrte gann

mſ tei Alliſtcrfigit

rdeicorſ
ior or nlbio Eierbtn

Cintndpenn
1 ſtenmmi cucz etniet
4

ci. Ininn bih i eſtoneſine
Peeſſos ape on
bi arehl won'rgzaſ Gc

¶ mõ quito ꝙ detinẽs pla bñficia minꝰ canõi
ce icidit i młta uicia. ꝛio ĩ tꝛaãſgꝛeſſionis
notã.i.ĩfamiã. vñ vẽ ifamis ꝓ hoc. vj. q.i.ifa
mes ſaltẽ ifamia canonica. ⁊ que ſit iſta ifamia
canonica ⁊ ĩ quo differat a cinili nide qð dixi
i. c. teſtimoniũ de teſti. ¶ Scdo icidit ĩ cupidi
tatis uiciũ qð maxiuʒ c.vñ ipedit quẽ ꝓmoue
ri ad dignitates. nã cupidꝰ de facili öᷣuiat a ue
ro.ut ĩ.c.uirũ.xlvij.di.⁊ ĩ..i.xlviij.di.i pn.
illiꝰ diſtictõis ubi dẽ ꝙ auctoritate apſi cupidi
ꝓbibẽr ꝓmoneri.vñ Talli⸗ eſſima ꝛeſ ẽ
cupiditas. qꝛ egenos fac quos capit cũ fineʒz qᷓ
rẽdi n iueniat¶ Lerrõ ↄmittit fuꝛtũ. nec ſun
plex furtũ imo cũ ſacrilegio. ⁊ poteſt dici fuꝛũ
peculatꝰ.i.furtũ ðᷣ re publica qðᷣ ẽ graniꝰ.⁊ tał
ↄpat̃ Jude. ut diẽ tex.ĩ. c.qͥd g. xxilij. q. iiij.
fac. xij.q.ij. c.i õ. vj ꝙ itruſus i bnticio
ñ pot abſoluere et ĩ foro pniali. qᷓ; eni qᷣibet
pſbiter i oꝛdinatiõe ſua recipiat pfatẽ ligandi
? abſoluẽdi.illã iñ ptatẽ ꝛecipit i hitu no autez
actu ex quo nõ hẽt ſubditoſ.ad hoc.c.oĩs niꝛi
uſq;. de pe.æ re. 2 nide ꝑ Jo. au.i. c. cũ ſatil ð
offi. oꝛ. Fhs. vij. i v. ueꝝ ꝙ ↄfeſſio fea x ꝓ
cura.eligẽtiũ ñ pᷣiudicat elecro nã papa noluit
hic ſtar i piudiciũ electi ↄfeſſiõi iſtiꝰ ꝓcnꝛatõiſ
eligẽtiũ. vñ lʒ ofiteret᷑ pkalitatẽ bñnficioꝝ electi

nihilominꝰ papa mãdanit ð hoc iqri. ¶ Nõ.

Viij. ꝙ et ĩ cã ſpũali admittit᷑ uſus poſitiõuʒ. =
ꝙ põt fieri poſitõ ſuꝑ płalitate bnficiorũ.⁊? hꝰ
qꝛ talis plalitas nõ ſemꝑ ẽ crim cũ qnq; excu
ſetur ex diſpẽſatiõe bñficioꝝ.⁊ circa hac mãm
poſitiouʒ:pfti cũ qrĩ an teneat̃ ꝗs rndefñ poſi
nõi cr mioſe.iſtat S Inno. ſz tu nide ad mãm
tex. ⁊ bo gl.i. c. i. 2. ij. de ↄfeſ.li.vj. ⁊ i.c.ij.de
ieſti eo li. aliqd i cle. ſepe de v.ſig dixi ſatis iĩ
.c.pe.de iura. calũ.æ ð poſitiõe crimioſa an ſit
ridendũ dixi plene in. c. ij. de cõteſ.⁊ iõ hᷣͥ nõ
replicabo. ¶ Mõ. ix. ꝙ cuꝛa aniaꝝ pot capi
duptr. eſt. n. quedã cura foꝛi pnialis ⁊ hec pro
pe d; cura. ad hoc qd nõ. gl in cle. dudum.de
ſepul.q nõ. dicit quẽ hr̃e curã aiaꝝ qñ aſtrigi
tur ad dãduʒ ſacr̃a ſub cura ſua poſitis. ⁊ illi
cogũt᷑ ab eo recipe. Quedã vo eſt cura foꝛ 9
teioſi qᷓ vſat ciꝛca exercittũ iuriſdictõiſ ſpũaliſ
ui excõicãdo.ĩterdicẽdo. abſoluẽdo. æ ſimilia
exercédo. æ hec nõ dẽ ita ꝓpe cura aĩaꝝ. tn ſa
tis poteſt dici cura cũ oĩa iſta ſint medicinalia
ipſis aiabus nt i. c. cũ medicinalis ð ſen. ex. li.
vj. ¶ Et ex hoc ⁊ ex tex. nõ. ꝙ benefiꝰ qr̃ cu
ratũ ſiue hẽat curã foꝛi pnialis ſiue foꝛi ↄien
lioſi. ut ꝓbatur hic. æ in hoc tene mẽti iſtũ iex.
qᷣ ad hoc ſoler allegari. ¶ Me nõ ibi ꝑ ſedeʒ a
poſtolicã diſpẽſatũ ꝙ nõ nalet diſt pẽſario ſuper

plalitate bñficiox curatoꝝ uł dignitatũ niſi fu

erit fea ꝑ ſedẽ apłcã æ iudi io meo iſte eſt me
lioꝛ tex qui poſſit alłari ĩ hac mã. nã. c. ð mita
qð ſolet ad hoc allegari licet faciat in ar.nõ tñ
ita bñ pbat ſicut h iſte tex.itelligit iñ hoſti hic
de diſpẽſarõe q̃ fit ꝓpt᷑ prog tiuaʒ ꝑlone.ſed
ſi fieret ꝑ neceſſitatẽ nel niilitatẽ ecclie tenuit

De elee.

ꝙ nõ ſit adẽpta ep̃is. Iſte m tex. multũ ſtrĩgit
opi.ſuã.⁊ ita hodie tenet curia romana. naʒ
tex. iſte loquit᷑ ĩdiſticte cũ excludat diſpẽ arõem
idiſt cie niſi oſtẽdat᷑ facta ꝑ ſedẽ aplicã. opi.iñ
hoſti. equior ut minꝰ corrigat᷑ ius antiquũ qð
Emittebat epis diſpeſatõeʒ ut herur i. c. ſancto
ruũ lxxj. diſ. Aide iñ de hoc qð plenius dixi i
d c.de młta.⁊ ĩ hoc tene mẽri iſtũ tex. de
ulteriꝰ ar. ꝙ iudex delegatus datus ĩ cã elecrio
nis vr ꝑ ↄntiaʒ deputatꝰ ad ꝓuidendũ ipſi ec
cleſie de pᷣlato iĩ caſu caſſatiõis. nã iſti delegati
caſſata electõe ꝓuiderunt eccleſie de archiepᷣo
ut patct ĩ vſi. ꝑtibus.i ueꝛbo ꝓuidiſtis ⁊ ita ał
quidã aſſeſſor ↄſuluit. ſed abb. ⁊æ docto. cõiter
ſequetes hoc dictũ rephedunt dicentes ꝙ hic
iſti hẽbant pr̃atẽ ꝓuidedi ex ſpali ↄmiſſiõe eis
facta.ur pʒ in ãtiqua ⁊ illa bs fuit deciſa.⁊ oↄti
nebat ſub illa dictõe 7 j. qdð ſatis mihi placct.
H. q̃t᷑ fit lins oreſ.n pentõeʒ ĩ iuꝛe ꝓ
poſuã i iudicio ⁊ rñnſione᷑ ad eã factã. æ idẽ ha
bet i. c. nnico. ð li. cõteſ ⁊ ſoleo alłaꝛe utran
qʒ lr̃aʒ ad ꝓbãdũ ꝙ illa vba nõ ſũr neceſſaria
rndeo ad libellũ anio litẽ ↄieſtãdi.naʒ i dubio
dʒ talis animꝰ pᷣſumi ex quo rũdet᷑ ad libellum
niſi pteſtatio fat ĩ Srium. ut nõ. Inno.i.c. cũ
¶¶. de cõſti. æ nobilit᷑ ſẽlit Jo. an hic ſupeꝛ
glo. i v. in iure ꝓpoſita. ubi glo. vr requitẽ ꝙ
oꝓfiteat᷑ anĩo ↄteſtãdi liiẽ. ſʒ ut. dixi animꝰ pꝛe
ſumit᷑ ex rnſiõe ut uoluit Jo. an.⁊ uide qð pie
niꝰ dixi ĩ. d.c.unico. ⁊ ꝓ hoc facit etymologia
uocabli q pont᷑ ifi. glo. palle. ¶ NM. enã i
ſpũalibꝰ totꝰ ꝓceſſus corruit obmiſſa lit. ↄteſ.
ꝙᷓiũcũqʒ det᷑ i iudicio ꝑtiũ pñtia. hodie aũt in
iſtis ſpũalibꝰ dic ut le.⁊ nõ.i cle.diſpẽdioſã.de
iudi.ↄtfeſſio tñ n ꝑiret qꝛ illa ad ſui naliditarẽ
n ex git telã iudicij. ſj ſatis ẽ ꝙ hẽat caloꝛẽ ipᷣi
us iudicij i. ꝙ fiat ĩ iudicio. ut nõ. dicit Ann:
i.c. qᷓit᷑ ⁊ qũñ el ij. ð̊ accu.⁊ fac.c.i. ð accu. li. Vj
hinc eſt ꝙ ubi ex aliq ofectu ꝓceſſus ẽ nullus
remãet tñ ↄfeſſio ꝑtiũ.ut ſingłr uoluit. Inn. i
.c.piſanis. ð reſt.ſpo.⁊ facit ibi tex. ad idẽ tex.
ĩ cle.ↄſtõem.i fi. eo. ti. Na dicẽdũ qn ꝓceſſus
corruit ex defectu non ↄteſtata lit᷑ ut confeſſio
nihilominꝰremãeat. ¶ N. ibi negare nõ poõt
quis ꝑſonatꝰ exiſtat ꝙ archidiaconatꝰ ſaltẽ eſt
ꝑſonatꝰ ſeu dignitas quãtũcũqʒ nõ hẽat curaʒ
aĩiaꝝ i foro ↄtetioſo uel pniali. ⁊ hoc pꝓbat iſte
tex. meliꝰ qꝙᷓ; alius Et facit etiã optiĩe iſte tex. ꝙ
archidiaconatꝰ nõ põt teneri canõice cum alio
bñficio curato licet nõ hẽat curã aniay ꝓprie
uł ipꝛoprie qð puto idubitãter nexꝝ ubicũqʒ re
quireret reſidẽetiã ꝑ tex. c.ad hec..ð preben.
7 nide qð ibi dixi.⁊ i.d.c.de multa. ubi retigi
ꝙ ſi nõ requirerʒ reſidẽtiã nec heret aliqð offi
ciũ.ſʒ nudũ no m ut archidiacõatꝰ ſenen.ſecus
dic ut ibi ¶ Mõ. ibi ĩualida reputanimꝰ ꝙ diſ
pẽſatio ſurreptitia ẽ ipo iur nlla. fac̃ c.i.⁊.ij.ð
fi.pᷣſ.li.vj.⁊.l.i.ff.ð nata.reſti.⁊ idẽ dicẽdũ in
oĩbaus ſr̃is gratioſis.ſecus ĩ lris impetratis ad
lites.ille enim non ſunt nulle ſed peꝛ exceptõeʒ

De eleck.

annullãde æ de his nide qð dixi pro ratõe di
nexſi i. c. ad audientiã el.ij.de reſcriptis.
Ho duos caſus ĩ quibꝰ licite quis poſſz te
nẽ duas eccłias curatas. Drimꝰ ſi una depẽ
det ab alia:puta li una ẽ alti unita ↄcõdat.c.i.
ne ſe.ua. Idè qñ eẽt unita bnficio ſumplici ut
E tex.ĩ.c.ſuꝑ eo ð pbẽ.li.vi. Secũdꝰ caꝰ ꝙdo
unã br̃et qͥs ↄmẽdatã aliã ĩ titulũ.põt gꝰ eccła
curata ↄmendari enã hnti aliã cnꝛatã i titulũ.
WMer quẽ ãt poſſz fieri bec ↄmenda ⁊ ad qũ

tps. uide hodie tex.nõ. quẽ tene mẽti —
65

j e.li. vi.⁊ ibi tractat᷑ plene mã ↄmede
ibi cũ itẽtois nee nõ fuit. ar. op.⁊ q̃i expᷣſſam
ꝙ ſi papa diſpenſat cũ aliquo ut po ſſi pła hñ
ficia curata ſił retinẽ:uł bnſficia obtera liciie de
tinẽ: tals diſpẽſatio nõ reſert᷑ ad plłima bnficia
qꝛ non ẽ ð ĩ entõe pape ut h hetur i la. un cuʒ
d ſpẽſatio ſit ſtucii iuꝛiſ:ut ĩ.c.ꝙ dilectõ ð ↄſa.
⁊ aff..pſerti ĩ płalitate bnficioꝝ:ut ĩ.c.qꝛ ĩ im
ð pbẽ.⁊ ĩ.c.qᷓ;uis eo.ti.li.vVi.puto ꝙ iſta płali
tas Viticctur i duobꝰ bñficijs dũtaxat: ut i rła
płalis locutio de re.iu.li.vi.⁊ i.l.ubi nũerꝰ.ff.
5 ieſt M5, ꝓpe fine ibi:nec ĩtentõis nir̃e fuit
aliqd ð nouo ↄcedere ⁊c. ar. op.⁊ q̃ſi expſſum
ꝙ ſi papa diſpeſat cũ aliq ut poſſit pła bnſicia
incõpaſſibilia ſił retinere:dʒ intelligi ð bñficijs
als canõice adeptis.ſolũ.n.oꝑat᷑ hec diſpẽſatõ
ur ei płaliias nõ noceat. nõ ar ↄcedit᷑ tulus ðᷣ
nouo. uñ no refert᷑ talis diſpenſauo ad bnñticia
minꝰ canõice adepta:niſi ałr fiẽt expᷣſſio magiſ
ſpãlis.ad hoc uide bonũ tex.quẽ tene mẽti i c.
ſi gꝛatioſe fi.ð vptis li.vi. Fit.n.i diſpeſatõe
iſta ſtꝛictiſſima iterpᷣtatio ut.S. dixi.⁊ ꝑ hꝰ ꝛfeꝛt
b Inn fuiſſe ꝓnũciaiũ 5 argẽunuʒ prepoſitũ
cũ quo tuerat diſpenſatũ ut pter obteta poſſit
reciꝑe bnticiũ curatũ ⁊ licite retinẽ:ut ꝑ h̊ vba
n iielligat diſpẽſatio fcẽa circa obtẽta:ut illa poſ
ſint ſimul retneri ⁊ obtineri cũ pᷣpoſuura.det
eni illa dictio pꝛet᷑ intelli ut ſtet excluſiue.qð di
ciũ bn nõbis. Et ex hiſ icident᷑ tꝛactat h Inn.
an iſta dictõ pret᷑ regłarit᷑ excłdat ulł icludat.=
tandem ur̃᷑ ↄcludẽ ꝙ regłarit᷑ ſtet excluſiue.qð
dẽm nõ.ſʒ uide tu ꝑ Jo.ð lig.i cle.ij.ðᷣ peni.⁊
ꝑ Mau.i cle.i.ð ſum. tri. ? fi. ca.? ꝑ Archid.
i. c.ebro.xiij.q.ij.? ꝑ Har.i.l.i.ff.ð pig.ac.⁊
ↄcluſio q̃ſi cõis qᷓ mhi placʒ ẽ hec:ꝙ ubi iſta
dietio ſeqr genꝰ anecui ei qd ↄpᷣhedebat᷑ ſub
pᷣmiſſis:cũc ſtat excluſiue.Erepluʒ.do nibi oĩa
bona mea pᷣter taleʒ libꝝ. Wei lego tibi libꝛos
mæos pᷣter decretũ.nã ſi no excluderer̃ a pᷣmiſ
ſis fruſtra poneꝛet᷑:cũ id cui ãnecti ↄphedeꝛet
ſuo pᷣmiſſis ⁊ vᷣba debet intelli ut aliqd oꝑent
ut i c.ſi papa ð pᷣui.li.vi.⁊ i.l.ſi qn.C.ð ioffi.
teſta. Et ꝓ hac ↄcłone faẽc tex.i.l.nã qð liqde
.ff. ð penu. lega. Si at adijcuũ ei qð nõ ↄphede
bat᷑ ſub pmiſſis:tũc ſtat incluſiue.nã ſi ſtarʒ ex
cluſiue nihil oꝑaret᷑: ex ꝗꝰ id cui annecĩ ñ ↄpᷣ
hendebat᷑ ſub pᷣmiſſis:ut ĩ.l.i.iũcia gl.ff.ð pig.
act. Exeplũ.lego tibi oĩa aialia mea pteꝛ decꝛe
tũ.nãà ſi hec dictio nũc nõ icluderei:fruſtra fu

iſſet appoſita:cũ appellatiõe aĩaliũ non ueniat
decretũ. Sʒ qͥd dicẽdũ in dubio ubi nõ poreſt
clare appaꝛe an illð icludat᷑ ſub pmiſſis uł nõ:
Pauto ꝓꝙꝙ i mã reſtrigibili vł odioſa ðbear ca
pi ſʒ ꝙ magis ↄuęeiat materie:ut ſic odia rſtri
gant᷑ æ fauoꝛes ampliet᷑: ut i regła odia de ꝛe.
iur. li. vj. In mã vo idiffereti ieneo cũ Inn.
ut ſtet exceptuiue:qꝛ hoc uidet̃᷑ impoꝛtare ꝓpᷣa
ſignificatio uocabuli ⁊ ĩ hoc caſu reſtrigo In
no. ? hoc nõ. penl.ibi:cũ n ꝛſtaret niſi
ſnia:ꝙ ceſſio litis põt fieri ẽt in fine caule cu
oĩbꝰexamianis no reſtat niſi feꝛre ſenteniaʒ
WMtimo nõ in fine unã praticã cedendi liti qn
cedẽs intendu etia renũciare cauſe ſeu iuri cõ
petenti: ut puta cedo liti ⁊æ cãe. uel cedo liii ⁊ iu
ri mihi cõpeteii tepore ceſſiõis:ut i.lpoſtquã
liti C ð pac.ſecꝰ puto rſpeciu iuriſ poſtea ſuꝑ
uenietis ð nouo:ut i.c.cũ ĩterp.⁊ qð ibi nõ j
de renũ. facẽ qð nõt Oaꝛ i.l. qui ꝛome. J. duo
fratres.ff ð neꝛ. obli. æ in pᷣmiſſa pratica vbũ
litis refert᷑ ad inſtantiã iudiciale: qꝛ ꝓpye iſtan
tia iudicialis dicit lis hic dicĩ ꝑ ↄieſtanocʒ ꝓ
curatõ efficit᷑ ds liuis:ut.c.j.⁊.ij.ð ꝓcu Veꝛ
bũ iuriſ ſeu cae refert᷑ ad ipaʒ cãʒ ſeu ad ius ↄ
petẽs in ca ut hic. Quid aũt ſi ſimptr quis ce
deret liti.dic ꝙ in dubio uerbuʒ litii ſtat largo
mõ:⁊æ refert᷑ ad inſtannam iudicialeʒ ⁊ ad caʒ:
ut ꝓbatur ĩ dl.poſtꝙᷓ lii.⁊ in. c.cum pdeʒ ð
pac ¶ Moles eꝛgo renũiiare inſtãtie iudiciali
dũtaxat ſit cautꝰut nõ utat᷑ vbo litis peꝛ s dẽa
⁊ ꝑ.l.liiiſ noie.ff. ð v.ſig.ſi dicat renũcio iſtan
tie uel renũcio liu reſeruã do mihi ius p̃ſtinuʒ
in cã. Et an poſſit litigans ſuꝑ bnficio cedere
liti i manibꝰ ulius qͥ non poſſet reciꝑe rnũciatõ
nem bntficij uide ꝑ do d tota deciſ.ccxcvj. ubi
cõcludũt ꝙ nõ. qð tene mèti ne ꝑ unã uiã ↄce
dat᷑ qð ꝑ aliã uiam ꝓhibetur: ut in ꝛegula cum
q̃d una uia ð re.iur.li.vj.⁊ i.l oꝛo.ff. ð ſponſ.
2 ꝑ boc dixi ĩ.c. cum pꝛidè de pac.ꝙ prelatꝰñ
poteſt cedere liti mote ſuꝑ iuribꝰ eccl e:ſi ẽ ſu
per tali re ꝙᷓ; ipſe ſolus alienaꝛe non poſſer ne
idirecte alienet qð direcie facẽ nõ põt.ꝙ nõ.
In glo. ij in fi hodie autẽ datur oꝛdo q̃t
debeat ꝓcedi. Maʒ primo quis cligit. poſtea
eleciio pᷣſentatur electo ut aſſenſuʒ pbeat. ele
cius epᷣs poſt ↄſenſum te netur petere cõfirma
tionem infra ceptũ tps. alias priuaret᷑ ipſo fẽo
omni iure ſibi queſuo ꝑ elecnonem.ð quo dic
ut hodie latius habet᷑ in. c qꝙᷓ; ſit ᷓ eo.lib.vj.
2 fac ꝙ nõ ꝑ Inno.·i. c. dileetꝰ el.ij de pben.
go uj. ĩ fi que dęcre é hodie i. vj pꝛĩa
in oꝛdine huius ml. En glo in uerbo fuꝛ
tũ. nota iſtam glo.æ primo diffiniendo latius
poſt gl. ꝙ fuꝛiũ ẽ cõtractatõ rei aliene fraudu
loſe iuito dño animo lucrandi: ut iſti. de obli.
que ex delic.naſ. S furtuʒ iũcto. .cplacuit.? i
.l. .i.ff ð furtis. Et quatenꝰgloſa hic dicit ꝙ ex
cuſatur quis contractans rem alienam ſi crede
bat dũm permiſſuꝝ: ꝓut etiam dicit tex. i d. F.
placuit. Mon intelligas hoc dictum ſimpliciie:

iars evrcrin
ionserctinia
V Mure eſce er zilin vonern

lalati oß 0 det icledei 4
ornitdlcne Füles ſaercte .
iandolldn nl in nai an
letat Coulturaus hint fan nm
t cetiare ſptoen funin ſicin hudn
iainmmnin etds;n Enm n his
n. qn ei frin. noͤg ie
ufracenine i Ner ile mdeſe
pnicorti mmimd eno hofte.
wx öeinnu dier ralig inuci
rilirponlom, nin lelidi ̈ ccandu
irliiiin 0 ob. ur .an. C
idordumioe niapene i ppawr loq vr
iler gioprico qris covenit cvz dno
Iigicacyier P nd cand fanz foginui
um nꝛletcöennio n ihl gbot ſone io
ongfögiins noern aud iſtzicien
iGnio toe nul ci affnito ſog
utle ſeni io io eſt eſttüc ant
ami Hftmemii dinn boſti
w Ei glo n ſ blegla g ſnni
nen nilur anneto dff nnns ,
nafoni non Gntinrin rint
obili

nſciangglin
Ain gleideo dicit ter ⸗
Pplmmvco 1e Crröer bo n

lngi n tücng.
cockti d.
nhelge u, Moprianus dieiñ

eſeciu corpors büfi

₰ 4
ci ſen

dree
RR

mont doc
tn0i4.
doc iai
inöen:
ciſven
Imot d
her.4cn
Ren dii⸗
s P
n. d t.
n.4c. A
ſ vum
eo n
tri dc
Acdi⸗
toa
la
grepz
nis dii
A pn

„ Aamin
Alunon ni tortem
1snalan Nd pranci ktntiͤ
– nicgre anſeſn ne
dei olint ie e leco lu
* 4 eleſſösn lpo
* niann ſpeen nſpolezſ
Geteni ſe ib 0 lorno

nnercdlanfn
lins ntei inttzn clele Dbeſten
utnicnisdhi sdetri ogi⸗
Cunncffai is isn j
bü unſ ucie ſeei ci; lac s9

Heles incij h Ou ir nptr cee

ana in ncldo onglt fu

no:e eini g nltm an uchiig ens
n bꝛl i cl voſßy in en c an otn⸗
1ols ego miim inſtin luctoni
liumt itcu r o nil bo as ero di
1lluiſnoie fob iſg l dien tnuͦto n
Ne udl renidio iu reeruido nibi ns pſinuz
d. Ermoſtligens ſap diftco dere
Iuimunt'ilus nonpolatecgeitncand
Nem bnfidh uden d0 donn decl ecrenſ
coclurqy nd drene nen ne Poninigt
ri aöoalinin gobaun unnuglhan
ton muore ml Meila foͤhon
1pboe nicln gicict Nrdri
poelcetene i noee u unb'tale
l ſeqy ole ſols aleimt non o
Arccr ienn a ntte fueſi ig
Z gon nſ hocem a
cen el. Nuping aus 8
ceug ienm ernd ſaſiz,
4 Nonſonn lenetur heeſe 0 5
is dlus Mpumtif⸗ 3

. en e.

ut ſufſiciat dicer credebã dñm ↄſẽtire. naʒ tex.
nidet᷑ ĩ Sriũ i.l.quni uas.i.. ueta⁊?. ff. de fur. u
bi dr̃ ꝙ dñs i dubio pᷣſumit᷑ uetaꝛe ẽt ſi uideat
rẽ ſuã ab alio capi æ taceat. debẽt eſſe eꝛgo cõ
iectuꝛe Viſimiles ad pſumẽdã tacitã uolũtateʒ
dni.uñ dicũt doc. hic ⁊ bñ ꝙ ex cõiunctiõe *
ſonaxꝝ qualitate facti ⁊ alijs circũſtatijs hic ar
bitrabit bonꝰ iudex.utrũ.ſ.ſic aſſeꝛẽii ſit credẽ
dũ.qnimo plꝰdico ꝙ ẽt ſi ex poſifacro dns rei
diceꝛet ꝙ de ↄſenſu ſuo res fuit capta ꝙ hſo
lü nõ ſufficit ad excuſandũ ſurẽ. als poſſet ſẽꝑ
dns eriper̃ furẽ a manibꝰ iudicis qð nõ eſt di
cendũ. cũ ex delicto qdð ↄmittĩ õ puatũ acqrit
ius agẽdi.nedum ipſi pᷣuato ſʒ ẽt ⁊ reipublice
ut i. l. lcitatõ. S. quo illicite. ff. de publi.2= pub
lice utilitatis ẽ ut crimia nõ remancãt ĩpunira
ut ĩ c. ut fame de ſentẽ ex.⁊ ĩ.l.ita nulneratus
ff.ad.l.acq. opʒ ergo ad hoc ut credat᷑ ẽt dqño
ut concurrãt alique viſilłes coniecture.= ita tã
dẽ concludit bar.in.l.inter omẽs.i. F. ꝛecte.ff.
de fur. Cõſulitur auteʒ reꝑienii rem alienam ſi
nult euitare ſuſpitõem furti ut faciat precõiʒa
ri ? intimari ꝛei iuẽtiõe;.nt ꝓbatur in.l. falſus
in. F. qui alienũ.ff. de fur.¶ Et nõ gl. ĩ c. qꝛ
fruſtra de uſu.⁊ ſi quid expedet iſte inuẽtoꝛ re
cuꝑat a dño.ut ibi nõ quinimo diẽ nõ. hoſtiẽ.
hoc nõ eẽ iniquũ diceꝛe ut aliquid d t᷑ innctõi
ut inducat᷑ potius ad man feſtãdũ q; celanduʒ
gr. op. in.l. iiij. in fi.ff. ð ↄdi.ob. iur cau. Et
nõ hoc dictum iuꝛe tñ aperte ñ ꝓbatur loqᷣ uꝛ
eni ille tex. qn a pricipio quis couenit cuʒ dno
nt aliquid accipiat ꝓ indicando fuuʒ fugitiuũ
nam tunc nalet cõuentio ut ibi.ſʒ hoc foꝛie iõ
quia ſeꝛuus fugitiuns nõ erat apud iſtuʒ idica
toꝛc.ſʒ quãdo res ẽ apud eũ differedo reſtõeʒ
tꝛactat rẽ alienã inito dno. ⁊= ſic eſt tũc ↄmit
teꝛe furtũ. om ⁊ tene mẽeti diciuʒ hoſti. ĩ
pratica.¶ Et i fi. glo. nõ fi huiꝰ glo. ꝙ fuꝛiũ
ꝓprie nõ ↄmittiur detinedo bnñficiũ minus ca
nonice quia furtũ non cõmittirur in ꝛe imobili
unt in. F. qui auteʒ alk in gl. æ ideo dicit tex.ſuꝛ
ium quodammodo ⁊c̃ Er nõ ex hoc iũcta gl.
ꝙ dictio quodammodo eſt ipꝛopriatiua dic tñ
hoc dictum pꝛocedere ꝛeſpectu coꝛpoꝛis bñfi
cij ? iurium ad illud peꝛtinentium. ſed ꝛſpectu
frucruuʒ quos percepit malefidei poſſeſſoꝛ cõ
mittitur nere furiũ. ut nõ bar.i.l.ſequitur. F.
fructus.ff. uſuca.? Ei.in.l.ancille. C. ðᷣ fur.
? ꝙᷓꝙᷓ aliqni dixerũt hic ꝙ ex quo beneficium
uacat non poteſt dici furtum cõmiiti ad inſtar
iacentis heꝛeditatis cuius bona ſi ſubrripiãtuꝛ
non cauſatur actio furti cum eo tempoꝛe non
ſit dus qdðᷣ tamen mibi non placet. quia longa
eſt ciia inter unum ⁊ ꝛeliquũ caſum. quia bõa
beneficioꝛuʒ nunq; uacant cũ xpᷣs dicair eſſe
qns. unde bona dicuniur patrimoninʒ ibu xpᷣi
ut in. c. cñ ex eo. . eo. li. vj. Dreterea ipʒ bñ
ficiũ dicit poſſider paꝛticularia boa ipſius ut
nõ. Inno. in. c. i f̃is de reſti. ſpoli.æ uide ad pᷣ
miſſa qð nõ. gl.in. c. cã carpen.j. de uer. ſig:

⁊ facit tex. iuncta gl.xxiij.q.iiij.i.c. quid ergo
eS glo.iĩ vbo decepte ibi nõ cꝛedo ꝙ peri
rẽt ⁊c.ſigna iſtã ꝑticulã uſqʒ ad finẽ 2 nũqᷓ; tra
das obliuiõi.nã ſepe nũero praticat᷑ dictũ glo.
cũ multi teneant beneficia minus canonice. Et
põt dubitari nũquid ualeãt geſta ꝑ iſtũ platuʒ
⁊ reſpſpectu fori cõtentioſi ſen reſpẽu tpᷣalium
dixi plene ĩ. c.nihil. . e. quo ad ſpũalia reſpẽᷣu
fori pnialis hẽs glo.ſinglarẽ hic.quã ſequunt
cõiter doc.vñ dicit Inno. ꝙ iſte anie nõ erãt
decepte.qꝛ ex quo habebatur pꝛo prelato ⁊ to
lebat᷑ a ſuꝑiore ueꝛe abſoluebant᷑ ab illo .Viij.
q.iiij.nõne.⁊ ad tex.põt dici ꝙ aĩe decipiebã
tur quãtuʒ erat ĩ iſto prelato: Itẽ poſſ dici
ex quo notoriũ erat illũ nõ hẽre titulũ canoni
cũ ĩ bencficio ꝙ nere decipiebant aie. quia nõ
datur tunc tolerãtia.ut i. c. apoſtolice.j. ðᷣ cle.
ex.mi. Doſſjz tñ circa dictũ gl.dubitari.quid
ſi aliquis eſſet intruſus ita ꝙ nunq; habuiſſet
ſuꝑioris auctoritatem. nũquid geſta per iſtum
in foꝛo ↄtentioſo naleãt. dic ꝙ nõ nurt plene dixi
