ut i.c.ad apoſtolicã ðᷣ regu.merito papa hᷣ exi
git neceſſitatẽ ? euidẽtẽ utilitatẽ mõaſtij ad H
ut iſte poſſit ĩ eadẽ nacatione aſſumi i abbateʒ
⁊ nõ iſtũ tex.qꝛ ſingularis ẽ ſᷣm iſtũ intellectuʒ
ꝙ ↄppetẽter inſtructꝰ i regula ſʒ nõ plene expeꝛ
tuſ:qꝛ nõ ſtetit magno tpᷣe ĩ monaſterio pot eli
gi i abbatẽ urgente neceſſitateę uel ntilitate mo
naſterij ꝙ bene tene menti 3 quero nuqᷣd
laicus ſeu clericus ſecularis poſſit eligi ĩ mong
chũ Inno. ꝙ non ſed dʒ poſtulari. Hoſti. diẽ
meliꝰ ꝙ qᷣcqd dicet Inn. ꝙ clerici ⁊ laici quo
tidie intrant monaſſeria: æ hoc dictũ puto viſ
ſimũ pᷣſerti:qꝛ adeſſe monachi nõ requiri qo
qs ſit clericꝰ.xii.q.i.gnãlłr imo ẽt excõicatꝰ ob
ligatur monaſterio ex ꝓfeſſione ſua:ut le.⁊ nõ.
in. c. cũ illoꝝ de ſen. excõ.¶ Sʒ qro qũo potu
it effici iſte monachꝰ uacante monaſterio. cum
ſine abbate nõ põt qͥs monachari ĩ aliquo mo
naſterio ꝓ hoc.xviij.q.ij.nullã ⁊ i.c.porrectũ
ð reg. So. dicit Jo. an. ꝙ põt tex. itelligi du
płr. prio ꝙ iſte fuit effectus monachꝰ alterius
monaſterij.⁊ hoc caſu ceſſat oriũ:rñde ꝙ pce
dit qn recepiio monachi ſpectat ad ſolũ abba
tẽ quo caſu uacante monaſterio põtas nõ tran
ſit in capꝰ.ſed hic poterat ſpectaꝛe ꝛeceptio ad
abbatẽ ⁊? ↄucntum ſimul quo caſu. põtas reſi
det ĩ ↄuentu monaſterio uacante:ut eſt hodie
tex. nõ. in. c. fi.de reg.li.vi. Iiẽ poterat ſpecta
re receptio ad ſolũ ↄuentũ fm eũ ⁊ nõ.diligẽt
hoc dictũ:ut ↄſuerudie poſſit iduci ꝙ creatio
mõachoꝝ ſpectet ad ſolũ ↄuẽtũ Adduco ĩ aꝛ.
.c.unicũ ne ſede uacã ubi creatio mõachoruʒ
põt pertinere ad ſolũ capꝰ ad idẽ.c.cuʒ ecclia
uulierana.S. eo.
Elec

LCla quotidiana. &le

canonica ↄfirmatur licet quidam cli
gentiũ eſſent miori excõica tiõe ligani h dicit.
In prima ponit᷑ facti narratio:in fa ipſius cõ
firmario ibi qꝛ. ¶ Hõ pꝰ ꝙ electio non dicit
minus canonica ex eo ꝙ excõicati miori excõi
catõe fuerũt admiſſi ad eligẽdũ:rõ ẽ qꝛ mior
excõicatio nõ priuat poteſtatẽ eligẽdi actine ſ
paſſiue tãtuʒ:ut ĩ.c.ſi celebrat de cle. excõ.mi.
ubi ſatis ꝓbatur qð prius dixi ¶ Scðo nõ.
ibi de plẽitudie ptãtis ꝙ papa hʒ plenitudineʒ
ptãtis ſʒ uocat alij plati ĩ ꝑtẽ ſollicitudis:ut in
c.ad honorẽ.j. de uſu pallij. nã ptas ecelie fũ
dat᷑ ĩ papa tãqᷓ i capite:⁊ alij plati tãq; mẽbra
capitis mouet᷑ ad nuiũ ipᷣiꝰ:ð quo doʒ ut ple
niꝰ dico ĩ.c. ex geſtis de cle.nõ reſi.in lec. An
at papa debeat ĩdifferẽter uti hac plenitudine
pfatis uide ꝙ nõ. diẽ Inno.ĩ.c. ĩnotuit. s. eo.
ꝙ raro ⁊ ex cã dʒ papa uti plenitudine patis
? itelligo de ea plenitudine que eſt ſupra legeʒ
ſcriptam qñ.ſ.uult diſponere p.l.ſcriptã uten

do potentia abſoluta que cõſiſtit in plenitudie

coicato Pinn⸗
oe
7 ſo heli. . le glnmma ne ⸗x
nnn ſacke plire e u ſolenis
nng e oli ell e ide
tini agonmnme liſd,

itticiic, gcinſetiub

egCcolcid
noleraloo
gäet cteſeti cſeck ntnloc

.
icti im dihnn
gtchnoe iunmehriß nccj
orſouͦpua gicate ſcſaneo, in i,
H bakic.ſ Clebrat nl i
oclce effeenunt pbki⸗
coca no dcn n er cn
ichiscnutno nien mnn ic ali ic
Ganaeri arcini soàa he
ſani onie ni ratlmno:n ncfi
nmnis f Nenabuulnort t icdar
g Gnwltob lace pleni meleeno⸗
i ſulanticMeſina j..tpdin ſũt
u Gode an qci iint act qnoꝛi
nti aentalen pivciei.e üt peccatü
nlerelieniisaaibe t ihis peedunt
Ii Qutiſfms vopexereti no endit
enuillißſoty erſai irca erpiei
hinne mot tã Mortale i repelit
blomminiginnio Nistone per
inmenplit ufimonio ne ab geen
tuiintinde nſineni ride,
= ferns rocnos mio
mimntigent clie h iuri clige
erkufir riteiomnori *

lorde dei
getunn es genne urisppriſe⸗

le ar
lant
ſona .
ni fomn
qr cvo l
11. o..
ij. ancc
nion cxi
q e t.
ai 5.
ſon aanon
alter cclcd
eidi k.
Mtut
Monu
reſ
cci 4
an⸗
(RW
ſen ſaſß
iis ſen
nis ſen
29no
coicano
Lochee

fne
nuß ſlin 4
gertrf
rperi . Atnd Ninn,.
ui ſchin gafie ffi
(. drg. Tpoſſ,e
ln li
leleſtts, n

ont Acnuun ſinui vo air puͦns f
la Ouennu nonaſtero nannr r bolt
tr ͦnc f teneg l. Ne ornrhun
leſecepno ad ſoli oenti ſnei e no cligit
boecici:nt oſnendicolſride , creat
möachopſpecre ad ſo guen Badacoig,
Cunci neſcde vacd doi genio nöachong
Rrderunere ad ſoli cn dice dn alin
Vullerana 5.c0.

E guotcdunn ,

Aanonia oirmmurlue qucanc
gemiͦeſon non rotanielgib c

Zurmmpollkf luurnonn fſilii
fnmnon 2(Nrort mnti
mmscnſntttoggetchen nfon
cadeſrinauniſt elitdicnni

excolcnd ööpimn hatfletigilſn

ſſue anicſicktnntele, .
Minscit

ured 1
Pbi ſans Pount e
Eegende is lud inn⸗
uhmi ſen gillen,
, zafn
4 honore dehn ia
dat iap⸗ iißichii iſße 4

N

¶ Be electione.

ſue pttis ⁊ que cenſet̃ excpta a laqueo.l.ſcrip

te:ut ĩ.c.ſigniſicaſti.s.e.⁊ ĩ.c. ꝓpoſuit ð 2ceſ.

pben. ⁊ uið gl. i. c. ubi piclʒ. e. t. l. vi ¶ M.
ulterius ꝙꝙ ſuppleiio quã facit princeps ð pleni
tudine ptãtis rcfert᷑ qnqʒ ẽt ad defectũ intainſe
cũ ſicut hic quo ad excõicatõem eligẽtiũẽpᷣſup
poſito ꝙ illa excõicatõ hũiſſʒ nitiaz?. ⁊ per hoc
limita ꝙ nõ. ſpe.i ti. ð le. S. nẽ ondedũ.v.xviij
ubi dicit ꝙ iſta cla ſupplẽtes de plenirudine po
teſtatis ⁊c᷑.refert᷑ ſolũ ad defectũ circa ſolenia i
triſecũ.⁊ idẽ archi.iĩ c.cenomanenſẽ.lvj. di. de
q dixi ĩ.c.i.ð trãſac.nã illud dẽm ſpe. æ aꝛchi.
ꝓcedit ubi ſimpłꝛ apponit᷑ illa cła:ſecꝰ ubi hẽt
determinationẽ ad ðfectũ ẽt itrinſecũ:qꝛ tunc
ſupplet et reſpectu illiꝰ defectꝰ:ut ꝓbaĩ h. öbẽt
ge poderari vba cłe H ibi i ſimplici excõi
catõe ꝙ excõicatio qᷓ Shit᷑ ex ꝑticipio cũ excõi
cato dẽ ſimplex ⁊ alio nocabulo appellat minoꝛ
Et lorte dr̃ ſimplex reſpectu effectꝰ:qꝛ excõica
tio maioꝛ hʒ duplicẽ effectũ:qꝛ pᷣuat cõione bo
minũ ⁊ ꝑticipatione ſacramẽtoꝝ:ſʒ excõicatio
minor ſolũ pᷣuat ꝑticipatiõe ſacramẽtoꝝ:uñ hʒ
ſimplicẽ effectũ:ut ꝓbat᷑ ĩ.c.ſi celebrat palk. iũ
cto. c.a nobis.j.ð excep ¶ Sʒ Z iſtũ tex. opp:
ꝑticipãs excõicato peccat mortaliter ſaltĩ qñ qʒ
iuxta ea q plene dixi ĩ.c.ſacris qdð me.cã.ſʒ pec
catũ mortale repellit a teſtimonio: ut in. c. teſti
moniũ ð teſti. Item ab accuſatõe:ut ĩ.c.i.ð ac
cu. gꝰ dʒ repellẽ ẽt ab electõe. pᷣſertĩ cuʒ electio
ſit actꝰ ſpũalis:ut ĩ.c.meſſana.j.e.2= pᷣdicta ſũt
ipᷣalia. So. diẽ Jo. an. ꝙ q̃dã ſunt actꝰ quoꝛũ
exercitiũ ↄcernit alteriꝰpᷣiudiciũ.⁊ tũc peccatũ
mortale repellit ab illis actibꝰ.æ ĩ his ꝓcedunt
Sria. Quidã ſt actus quoꝝ exeꝛcitiũ nõ tendit
i alterius piudiciũ:ſʒ potiꝰ nerſat᷑ circa expleti
onẽ iure ꝓprio ⁊ tẽ peccatũ mortale n repellit
ab illis acuibꝰ:ut ĩ caſu nꝛo ¶ Atrũ ãt ome pec
catũ mortale repellat a teſtimonio nel ab accu
ſatione dic ut dixi in.d. c. teſtimoniũ ⁊ i.d.c.i.
Dic et formalius ꝙ effectus excõicatõis mĩo
ris ñ opponit᷑ iuri eligendi actiue ſʒ iuri eligẽ
di paſſiue:qꝛ ut pᷣdixi excõicatio minor ñ ꝛepel
lit a cõione hoĩm nec a ꝓſecuiõe iuris ꝓprij:ſʒ
ſolũ a participatione ſacramẽtoꝝ:ut i.d.c.ſi ce
lebrat:ſz is qui eligit non utitur ſacramẽtis ſi
bi ꝓhibitis cũ ñ uerſet᷑ ſacramtũ ĩ electõe meri
to nñ qʒ repelli ab electione:ſ eligi non põt:qͥa
cligit ut admiſtrer ſacramẽta æ diuina a quibꝰ
ipſe remotus ẽ ꝑꝑ excõicationẽ merito ð eo ñ
põt fieꝛi electio. Et ex pᷣdictis ↄcluditur ꝙ iſta
ſuppletio quã fecit papa nõ fuit ex neceſſitate:
ſz ex abundãti:tũ ut ſatiſfiẽt opponentibꝰ:tum
forte ppter timoroſas aliquoꝝ ↄſciẽtias qͥ cꝛe
debãt electionẽ illã eẽ minus canonicã ex inter
uentu illox excõicatoꝝ.pᷣdẽa ꝓcedũt qñ admit
tuntur ad eligẽduʒ excõicati minori excõicatõe
ligati. ¶Sʒ dqubiu magnũ e qd ſi admittãt᷑ ali
qui maiori excõicatione ligati nunqᷣd ĩficiet᷑ to
ta electio ꝓpter admiſſionẽ iſtorum an uero de

beat ſuſtineri electio ꝓpter eos qui fuert babi

1

les.xæ hãc qõnẽ multum plene pſequit̃ Inno.
hic ⁊ alij pꝰeũ.i aliquibꝰin ipe Inn. ſetit priũ
eoꝝ q̃ dixit hĩ. c.fi.j.ð ꝓcura.quã mãʒ expedi
as ꝓut ibi dixi.nã ð hᷣ ibi ẽ tex.nõ.⁊ melius ca
dit ibi mã ꝙᷓ h. ubi etiam terigi Quid ſi admit
tunt aliq ihiles alia ĩhilitate qᷓ;ᷓ excõicatõis.⁊ ni
de euã qð nõ. Jo:an.i rła qð alicui in mercu.
ad ið ceriũ ẽ ꝙ notorie excõicati nõ debet ad
mitti ſcient᷑ ꝑ alios:als tora electio coꝛꝛuit: ut i
d. c.fi. ⁊ fac tex. hic ĩ ar. a ↄrio le ¶ Dʒ dubiũ
ẽ qd ſi excõicati nõ pñt ð capło repelſli ð̊ iur̃ uł
de facto. dixerũt hic Inn. z ↄpo. ꝙ pñt admit
ni pꝛemiſſa ꝓteſtatõe ꝙ ñ itẽdũt eis cẽicaꝛe ins

eligendi ⁊ poterit fieri ꝓteſtatõ pnblice b occul

te ſi viſile timet᷑ ar.ĩ.c.i. qd me.c.⁊= in.c.ſi.ð
elec.li.vi.ſi ãt pnt de capło repelli tẽ oĩo ſũt re
pelledi. als electio habiliũ eẽt nulla ĩ odiũ eoʒ
q ſciẽt admifunt excõicatos:ut i. d.c.fi. Sʒ ho
ſti. iſurgit Z pᷣmũ mẽbꝝ.dic.n. ꝙ iſte ñ ẽ cãus ĩ
q licita ſit cõio cũ excõicato cũ ñ ↄputet᷑ ĩ caſi
bꝰ ↄtẽtis.xi.q.iij.qm multos Ideo dat ipᷣe ali
ud remediũ ñ excõicatis:ut ſi nõ pnt expellere
excõicatos recedãt tẽ a capło ⁊ ↄgreget᷑ alia ni
ce excõicatis nõ uocatis nec adiſſis nec poter̃t
agẽ ðᷣ ↄtẽptu.qꝛ nõ erãt nocãdi exqöerãt excõi
cati ⁊ uide qð nõ.i.c.cũ dilectus ð ↄſue.⁊ ĩ.c.
cũ ĩteꝛ. R. ö. e. ⁊ pꝛactica hoſti. mihi plʒ qñ ñ
currẽt ipᷣs electõibꝰ:ſʒ ubi ĩmineret finis fᷣmini
pfixi ad eligẽdũ tẽ ꝑꝑ neceſſitatẽ inſtãtẽ pote
rit fuari practica Inn. z ↄpo. qꝛ nõ dʒ qᷣs iuſ
ſuũ negligere nt euitet ꝑticipatõeʒ excõicatoꝝ
ex quo ſine dãno iuris ſui nõ põt eos euitare
ar. op.i.c.ſi vo ⁊ qð ibi nõ.j.ð ſen. ex. 2.xi. q.
iij. anceſſoꝛ.⁊ ĩ.d.c.quoniã ¶ In gl. i. ibi Zꝛia
ð ſuſpẽſiõe iudicis.dic ꝙ ñ ẽ dꝛia ĩter ſuſpẽſio
nẽ iuris ⁊ iudicis.nã ſi iudex excõicarʒ aliquẽ
miori excõicatõe ſeu ſuſpẽderʒ a ſacramtis tin
qð idẽ cẽ.poſſ iſte ſuſpẽſus ſeu excõicatꝰ eliger
ꝑ ea ꝗq.s.dixi.⁊ idẽ dicẽdũ ẽ ĩ ſuſpẽſione iuris
ſen canonis.nã ſi canõ ſuſpẽderet aliqm ſimpli
citer celebrãdo efficẽt irregłaris:ut ĩ.c.i.ĩ fi.ðᷣ
re indi.li.vi.⁊ ĩ.c.cũ medicialis ð ſen.exco.li.
vi. ⁊ uið ꝑ Jo.ã.i.d.c.i.dꝛĩa gꝰ ↄſiſſit ĩ h utꝝ
ſit qs ligatꝰ excõicatiõe maiori nel ſuſpenſione
maiori an minoꝛi.nã primo caſu ſiue ſit ligatꝰ
a iure ſiue a iudice nõ põt nec eligi nec eligẽ ut
i. c.cũ dilectus ðᷣ ↄſue.⁊ qð ibi plene nöi
2 caſu põt eligere:ſim ñ eligi ut i.d.c.ſi celebrat
nalꝛ ãt ↄgnoſcit᷑ excoicatio maiõ ł mior:
ſen ſuſpeſio.dic prio dẽnt iſpici neꝛba excõican
tis ſeu ſuſpẽdẽtis ⁊ ſi ĩportãt effectũ excõicatõ
nis ſeu ſuſpẽſionis dr̃ excõicatio maior.cã eniʒ
ↄgnoſcit᷑ ꝑ effẽm. in dubio enim appellatõe ex
cõicationis ł ſuſpẽſionis itelligi᷑ de maiori.de
quo dic ut nõ.in.c.pe.⁊.ꝙ ibi nõ.de ſen. ex.
n gl. fi. in fi. dicit JOo an. z bñ ꝙ iſtud ar.
nõ colligit᷑ hic:qꝛ nihil erat h iutile.⁊ diẽ ꝙ re
gularit᷑ nõ niciat᷑ utile ꝑ ĩutile.ðᷣ ̊ tñ dic ni ple
ne nõ. in regla uuile ð ꝛeg.iur.li.vi.uide qð di
xi iĩ bis ꝗᷓ explicãt᷑ ab uniuerſitate ł a ſingłaribꝰ
q i

an nitiet᷑ totũ ex eo qꝛ aliq̃ erãt ĩhabiles ĩ.c.cũ
ſuꝑ ð offi.dele.⁊ in.d.c.fi.ð ꝓcur.⁊ utrobiqʒ
nõbiłꝛ determinat᷑ mã B rꝛactata ꝑ Inno.
. Hxʒ mãm ſubtilem
Criptum. 7 difficileʒ ĩ tin ꝙ
glo. ⁊ aliqͥ dixerũt ex eã h.c.ↄtinẽ po
tius quãdã ꝓuiſionẽ papalẽ quaʒ ius cõe: iſte
iñ ĩtellectꝰ cõir ñ tenet᷑:qꝛ ſᷣm eũ h̊ decre.eẽt hᷣ
ſuꝑflua g id qð hr̃ ĩ ꝓhemio.S.⁊ itelligẽdo ꝗꝙ;
ↄtineat iꝰ cõe põt ſic ſũmãi iherẽdo vbis lᷣe.
Si poſtatio cũ electiõe ↄcurrit ⁊ nüs poſtulã
tiũ ẽ duplo maior ⁊ poſtłarꝰ ẽ idoneꝰ:poſtula
tio admittit᷑ reicta electõe¶ Si vo idignꝰ ⁊2 h
maior ꝑs poſtulãtiũ ignorancrit poſtła ⁊ elec
tio reprobant᷑. Si vo ſciebãt ⁊ electꝰ ẽ idoneꝰ
ↄfirmat᷑ electio: ⁊ idem ſi numerꝰ poſtulãtiũ ẽ
duplo maiõ.h.d. ut dixi iberẽdo ſimpłr vbis
lr̃e: ſed dʒ tmiari ⁊ diſtigui ut..ſubicijã. Di
uidit᷑ pncipalłr ĩ q̃tuoꝛ ꝑtes.ĩ pᷣma põit arẽgaʒ
ſeu exõdiũ deciſũ ĩ fa ibi ſane narrat factũ elec
tõis ⁊ poſtulatõis:ĩ ftia ibi neqʒ põit cõiſſiõis
cãʒ:ĩ qᷓrta ibi ꝑ apłica ſcripta:cõiſſiõis formã:
Et hᷣ ultia ꝑs ſubdidit᷑:qꝛ pꝰ ponit ꝓceſſũ quẽ
faciet ðᷣlegatꝰ ꝑtibꝰ iuitis.fa ibi ⁊ ſi ꝑtes.poĩt
diffinitõeʒ quã faciet ſi ꝑtes ↄſẽtiẽt qᷓtuoꝛ cãus
ðclaꝛãdo:⁊ ſcdᷣs ẽ ibi ꝙ ſi. ʒꝰ ibi ſi vo.q̃rtꝰ ibi
niſi. Et ꝓ ĩtellectu lr̃e ĩcipe p caſũ:ĩ eccłia ↄſiã
tinopolitana tẽ uacãte erãt.xxv.canonici oẽs
hñtes uocẽ ĩ electõe qͥ tractãtes de ſubſtitunoe
futuri pꝛiarche mutuo ↄſeſu ↄueneẽt:ut ad ele
ctõeʒ faciẽdã admitterẽt᷑.vij.pᷣpõiti ꝑ ſe aut ꝑ
eoꝝ ꝓcuratores. Itẽ ꝙ admitterẽt᷑ duo ꝓcuꝛa
tões ꝓ ſinglis pᷣlatis cccłiaꝝ ↄuẽtualiũ ita ꝙ qͥ
libet pᷣlatꝰ heret uocẽ ĩ electiõe:⁊ tẽ ipᷣis eccłie
ↄuẽtuales hẽbãt.xvi.platos. Itẽ ꝙ oibꝰ ↄpu
tatis oẽſ erãt.xlviij.uoces qᷓꝝ.xvi.eligeꝛũt ple
banũ ſci pauli ð Uenetijs.vij.vo pᷣpoſiti ⁊.ix.
canonici ⁊.xvi.plati ⁊æ ſic nuõ.xxxij.poſtulaue
ꝛũt aꝛchiepᷣʒ eradinen.ĩ pꝛiaꝛchã.uigore hꝰ diſ
cordie ꝑtes ↄſtituerũt ſe apð romanũ põtificẽ
2 qm ĩ curia ni potuit fiẽi fides ð meritis clecti
2 poſtulati nec de ſtudijs ſeu ʒelo eligẽtiũ ⁊ an
ppoſiti ⁊ pᷣlati fuiſſẽt admiſſi ðᷣ ↄſeſu oĩuʒ:nec
ẽt plene de nuõ eligentiũ ⁊ poſtulãtiũ papa cõ
miſit hãc cãm decidẽdam cuidã nõrio ſuo.i.ꝓ
thonõrio:cui pꝰ mãdauit abſolute ut ð meritis
electi ⁊ poſtulati ⁊ de aio ſeu ſtudijs eligẽtium
⁊ poſtulãtiuʒ ⁊ reſpectu electi ⁊ poſtulati debẽt
fieri ĩqſitio ubi nati fuer̃t ⁊ diutiꝰ ↄuerſati.naʒ
ibi meliꝰ h̃ moꝝ notitia:fac.xix.q.ij.i.c.duo
2. ð.e.poſtqᷓ;ᷓ ꝛeſpectu vo ipoꝝ eligẽriũ ⁊ poſtu
lãtiũ fit ĩqſitio ĩ loco nbi celebrate ſuer̃t electio
⁊ poſtulatio ¶ Nõ.·iĩ vl. ⁊ ſi ꝑtes ↄſeſerit ibi ð
mutuo ↄueniſſe ↄſẽſu:ꝙ electores pñt cõi ↄſẽ
ſu cõicare eyneis ius el gẽdi ĩ electõe qᷓ ĩminet
fiẽda.nã quẽadmõʒ pnit totã ptᷣatẽ in ↄpromiſ
ſarios trãſferre: ut ĩ.c.cãm ⁊ i.c i cauſis.S.e.
cũ ſit ita ⁊ fortiꝰ debẽt poſſe cõicare pfᷣatẽ aliq
bꝰᷣ nt una cũ eis coeligãt:dixitiñ h̊ ↄpo.nõ.v
bum ꝓꝙ ad h̊ ut eĩ̃neis cõicet᷑ iſtò ius eligendi:

¶ De elecione.

oʒ q oẽs electores ↄſctiant:uñ nno diſcꝛepãte
ñ pt᷑ aliqͥs admitti: ut hẽat nocẽ ĩ capło:qꝛ int

ẽ cuiuſlibet ne foriſeci admittãt:cuʒ ex h dimi
nuat᷑ cuiuſqʒ ptᷣas:ꝓ hᷣ facit iſte tex.iĩ v.mutuo
ↄſẽſu.ad idẽ fac̃.c.qꝛ ꝑꝑ j e.⁊.S.e.c.ĩ cauſis:
ubi le.⁊ nõ.ꝙ necivpromiſſũ põt fieri niſi ocs
electores ↄſẽtiant: un uno gdicẽte ĩpeditur cõ
pꝛomiſſuʒ:qꝛ fit piudiciũ cuilibet ſingłr ex nꝛãf
latõe ptatis ĩ ↄpromiſſarios:⁊ ex h̊ collige
maior ꝑs nniuerſitatis ñ pt aliqᷣd ſtatuex ĩ piu
diciũ iuris ſinguloꝝ. Diẽ iũ compo. ꝙ maior
ꝑs poſſet iuita minori ꝑte aliquos admitiẽ ad
ↄſulẽduʒ lʒ nõ q ad eligẽdum aꝛ.i.c.obeũtibꝰ
lxiij. diſ. nã ꝑ ̊ ñ fit pᷣiudiciuʒ alicui. imo iura
ↄſulũt ut adhibeãt᷑ ↄſiliarij:ut.d.c.obeũtibꝰ ⸗
h bñ nõ.nã ñ ſolũ ꝓcedit ĩ actu electõis:ſʒ ẽt ĩ
alijs explicãdis ꝑ qulʒ uniuerſitatẽ ſecularẽ ł
eccłiaſticã.militat.n.ſꝑ rõ pᷣalle.Ex h ẽt inferĩ
ꝙ i ↄcilio gnãli pnt pᷣlati de iure bñtes uocẽ ð
ciſiuã admittẽ ſimplices cleꝛicos ałs uoces nõ
bntes. Sʒ utrum poſſint admittẽ aliqbꝰ diſcre
pantibꝰ diſtigue: ut.S.dẽm ẽ:uñ puto ꝙ qibet
natio ꝑ ſe poſſz aliquos admittẽ ad ↄſuledum
ul decidẽduʒ ſm diſtictionẽ pᷣdictã:⁊ qͥ ſt ð iuf
hñtes uocè deciſiuã ł ↄſultiuã ĩ ↄcilio gnãli di
cam pleniꝰ ĩ.c. graue ]. ð pᷣbẽ.i lec ¶ Nõ ꝙ i
electõe pr̃iarche ł epᷣi pᷣpoſiti ⁊ alii plati eccłia
rũ ↄu tualiũ nõ hntes uocẽ pñt admitti ð gf̃a
ut h. Et ĩ eo ꝙ iſte tex. ponit pᷣpoſitos ⁊ platoſ
eccłaꝝ ↄuẽtualiũ:ut diſtictoſ colligit᷑ ꝙ tex.iſte
loqᷣt᷑ de pᷣpoſitis ñ hntibus collegiũ ſub ſe.als
eẽnt pᷣlati eccłiaꝝ ouẽtualiũ nec diuẽſificarẽĩ a
pᷣlatiſ:uñ pt᷑ iſte tex.ĩtelligi ð ppoſiiiſ qͥ ſolẽt eẽ
ĩ eccłiis cathedralibus hnñtibusbi ſimplicè di
gnitatẽ uel perſonatuʒ ſeu beneficium ſimplex
ut conſuetudo uaria uiget ĩ diuerf eccleſijs.
ex boc ĩtellectu ⁊ ex tex.nõ. ꝙ pꝛepoſiii q
alias non ſunt canonici non habent de iure no
cem ĩ capło.ſoli enim habentes ius canonie fa
ciunt eapim ⁊ unum corpus cuʒ epo:ut ĩi.c.no
nit ⁊ ĩ.c. quanto de his que fi.a prela.dixi ĩ.c.
ij de iſti. niſi aliud aben co ſuludd⸗ le. et
nõ.i.c.cum olim de re indi. ö. ibi ? duo
alij. ꝙ plures electores poſſunt cõſtituere unñ
uel duos procuratores qͥ habebunt tot uoces
quot ſunt uoces conſtiruentium:uñ põt un? ꝓp
curator habere.x. noces ul plures ſi tot electo
ruʒ ſubſtinet uices:⁊ idem dicendum iĩ cõcilio
gnãli uel prouiciali.pñt.n.ex cauſa conſtũui ꝓ
curatores pro abſentibus:ut dicam iĩ. d. c.gra
uem rbibioin tunc temporis ⁊c. ꝙ ubi
diuerſa corpora coniunguniur in unum ad ali
quem actum explicandum non ut diueꝛſe uniy
ſitates:ſed ut faciunt unum corpus:compuia
tur noces per capita ⁊ non ſecundum corpoꝛa
? in h tene bene menti iſtum tex.h̊ enim conuc
niebãt tria corꝑa. erat.n. caplim ꝑ ſe.itẽ nniuer
ſitas pꝛelatorum eccleſiarum conuentualium?
prepoſiti:⁊ tamen ad ualiditatem clectionis nj
requirit᷑ maior pars corporum ſed ↄlideraiu:

innhcn N⸗
crirunice
nglet eectio ſig

inüeno glonar ii cſet poors a9s. ge

diri lcherhrn g lut g iup
ſonnr Mi ifi tde lo gal. le
Itonmuseirh oan Cgla.

Ndoildatam iuimr mmior s

uß imnr mn eſei nngo
onervurrtont ale mnirs ſenecs
ilsimmmo gonux eb bi no Erua
ptoriſfiis wentopbedi an iſt oei
Nnteſtonon or aciers vni corp⸗
nci oreiniſpor ici niſi ut oneniut
ijnien tmememi ſo ſtim.
mtintlinin ubi ocurrüt eleao?
lin atiin iuna oneimtr clern
ißfnoclinorſefaa dupho maiori
gllbjincnio h no ſt ting muioi
leſtcffundtpo naioripte gn e fez
almmn ſor m canonicis
ui in riii eeſſall
U Kere nunde u
lilinrieſg⸗ us icg otb u hfi
ieelinmd ſeli ſſiag

tzici ut
ineun dee . holawze
ae, eindli n.ßla.
ticſlönin e nieti in
lic⸗ 2 30

a Jeſihlat 1mnio s apl ei
Grelq pee ann eiget ii
zlo tamorpte lipli

cic 1¾

ſcRM.
ii dan
tic no
nar itm
cĩ go.an
ſib mie
ds .
ſim or
un nöe
birn ſolen
Kindru.5
(a e
moin
nno „0
sigeni
cmla
Raner
in glo
ſeqned
le poin
4.C
iſtines
ſing
Rzlnt

os
„ e

niol ni zff Cumniti
ſntcni, fnune
=
dhſti niinn ien ſani

nes Gunmn oſin n eg s,
enpainaimtgene
nmno pſe oſß iog inniil Niu
l deuicyfn offcionezttuͦr⸗ dii
hũtes poct deeſſnit oſikii oeſo gii
ln gbn? c grr o beet Wel
de niunte lcj ippſiir i n
ſi x i i no hirs origjr anmnie
nd Cicviſerer ont ipol not zin
kin olem liͦmdſigoſcoligt er ſir
oſ be olns i binbus olegii ſbſe ſs
ein lun ciap oninnlü net aneſftcrii
Plnit on i ſe er inelig dppoſel adrei
icedis cubeiriidus Dibus biſinpicid
gnnni vc henonum ſendenefiun inni

artonlvenco vnru uget denfaeiſ⸗

Eraboeirlan tan ͦgpvſi
as non ſon anonit tar eien
m icapio.,olenin bimmts oonie ſ1
conn toln tvmum corroch donion
ttic umd ehocef anrc dn 14

deſh i Aind baben con W
Oundeſeindi. ebltn

ndid Kii
i nnbumͤniſimn inat
Adwasenmisüdbnn
8 Ciſttweniunenpetn

ſtNoresſtati

Ch
5iblohztn mn i
commn i iin i
Ave cumcienin/ mi
ſrinnnn

t

¶ Be electione.

numer ſingłoꝝ:qð nõ ↄtigit ex alio niſi qꝛ ñ
ↄuẽéiũt ut divſa corꝑa:ſʒ ut faciãt ĩ ̊ actu unũ
cõpꝰſile cũ ↄuẽiũt hoĩes diuerſoꝝ officioꝝ ui
gore alicꝰ ſtatuti ad aliqᷣd explicãdũ.nã ſi ↄue
niũt ĩ illo actu uti unũ corpꝰſatis ẽ hr̃e maiõeʒ
pꝑtẽ ſingloꝝ:lʒ nõ ↄuẽiat maior ꝑs ipoꝝ cõpo
rũ:ſecꝰdic qũ divſa cõꝑa ↄuẽiret ad aliquẽ ac
tũ explicãdũ tãq; cõꝑa diueꝛſa ni ãt ur faciãt tẽ
unũ coꝛpꝰ.nã ad ualiditatẽ actꝰ n ſuffiẽ tũc ma
ior ꝑs ſingloꝝ:ſqj oʒ ꝙ ↄuẽiat maioꝛ ꝑs ipoꝝ
coꝛpoꝝ:ut ſi ſũt tria coꝛꝑa ↄuẽiat ſaltiʒ maior
ꝑs duoꝝ corpoꝝ. ꝓ h uide bo. tex. iũcta gl. in
.c. paſtoral.i.rñſo ð reſcrip.⁊ qð ibi dixi ideo
nõnter dixit hic Jo. an. ꝙ ſi elecꝰ ſpectaret ad
certũ pᷣlatũ ꝓ tertia ꝑte ⁊ ad capitulũ pro alia
tertia ꝑte ⁊ ad clex ciuitatis. ꝓ reliq teꝛtia ꝑie
ñ ſufficit ad ualiditatẽ elecrõis ꝙ electꝰhẽat ro
ũ clex ⁊ miorẽ ꝑtẽ caplłi lʒ ipi ſint ples nũeꝛo
2 qꝛ i h exeplo ñ ↄcurrit niſi una uox: qꝛ clerꝰ
totꝰ ñ hʒ niſi unã nocẽ:capꝰ vo aliã: ſʒ nõ põt
dici capim ubi ñ ẽ maior ꝑs:ut in.c.i.ð his q
fi.a ma.ꝑ. ca. INẽ ſi platꝰ ⁊ maior ps capli eli
gerẽt unũ ⁊ clerꝰ cũ reliqᷓ ꝑte capłi eligẽt aliuʒ
ualẽt electio féa a plato æ a maioꝛe ꝑte capli:lſʒ
iĩ nñeꝛo ꝑſonaꝝ iſti eſſẽt paucioꝛes alijs. qꝛ ut
pdixi bic hr̃ reſpectꝰad coꝛꝑa ⁊ nõ ad eapita ꝑ
ſonax:idẽ dicẽdũ hodie ĩ ↄcilio gñali.nã ꝓce
dit᷑ ꝑ natiões ⁊ ſic ꝑ corꝑa nõ aũt ꝑ capita. oʒ
n. ad ualiditatẽ actꝰ ꝙ cõcurrat maior ꝑs na
tionũ:lʒ foꝛte ĩ maiori ꝑte natõuʒ eſſẽt paucio
res numero:ut qꝛ forte alie natiões diſſerietes
ſũt plures ĩ numero ꝑſonaꝝ ⁊ h̊ bñ nõ.Ex ua
rijs aũt circũſtãtijs poterit ↄpᷣhẽdi an iſti ↄuẽi
ant. ut diueꝛſa corꝑa aut ut faciẽtes nnũ corpꝰ
ſi.n. dãt᷑ noces iĩ unũ ñ põt dici niſi ut ↄueniũt
tãq; unũ corpꝰ¶ Mõ ⁊ tene menti ſꝑ iſtũ tex.

q ad pncipalẽ ſui mãʒ ꝙ ubi ↄcurrũt electõ ⁊=

poſtlatio i eadẽ ecclia data idoneitate electi ⁊=
poſtlati pᷣfert poſtłatio: ſi ẽ féa a duplo maiori
pte capli als pᷣfert̃ electio:lʒ nõ ſit fẽa a maiori
ꝑte cap:i.⁊ dr̃ féa a duplo maiori ꝑte qñ ẽ fẽa
a duabꝰ ꝑtibꝰ capłi:utputa ſi ex.xxx.canonicis
yxx.poſtulat ⁊.x.eligũt: vñ ñ ꝛeqᷣrit exceſſuſ ul
tra duas ptes. ? ſic iſta vba maior ꝑs duplo a
libi öclarãt ut reportẽt duas ꝑtes totiꝰ:ut hr̃ ĩ
ſili ĩ.c. ʒ. S. eo. ⁊ ĩ.c. ĩidẽniraribꝰ.j.e.li.vj. tenʒ
o. an.i.c. ſi qñ. . e. li. vj.ĩ nouella ⁊ ſẽtit In
no. . qre ãt pferat̃ hec electio fẽa a miori te
capli S. c. qꝛ ꝓpt᷑.j.e.dicã ſtatĩ cũ CM wi
poſtłationẽ admittas iũcto tex.ibi ⁊ electioneʒ
ofirmes unã driaʒ iteꝛ elecnonẽ ⁊ poſiłationeʒ
n poſtłatio nõ ↄfirmaĩt᷑:ſed admittit᷑.⁊. hec ad
admiſſio hʒ qᷓi uim electõis ⁊ ↄfirmatiõis:ſed
electio cõfirmat᷑. diuerſitatis rõ.qꝛ poſilatio ni
tit gee nec ꝑ eã initiat mꝛimõium ſpũale:ſʒ ẽ q̃
dã pcũ porrectio ap pᷣncipẽ: ut ð poſſłato ꝓui
deat: ut dixi ĩ. c. i. ſuꝑ Nica ð poſtu.pᷣla. ſʒ ꝑ
electöeʒ ĩitiat mimõiũ ſpũale: ut ĩ. c. cũ ĩteꝛ cão
cos. . e. ? i. c. fi. ð trãſla. pla.æ acqrit᷑ iꝰ elecio
ut nõ. gl. i. c. ᷓto. xiuij. di. nã electões ↄſẽtiũt ĩ

electũ tãqᷓ; ĩ ſpõſũ:nõ ſic faciũt poſtulantes: q;
poſtlatio fit ð eo qͥ iur̃ cõi ꝑp aliqðᷣ ipedimẽtũ
n põt ecclie pfici.ð qꝰ nide qð ple dixi i.c.fi.ðᷣ
poſtu. pla.ubi ple dixi qͥ debeãt eligi 2 q̃ dẽant
poſtlaꝛi õ. ibi ipᷣm archiepᷣm abſolnas =c̃.
praticã q hodie ſeruat᷑ ĩ curia romana ĩ trãſla
tiõe epoꝝ.nã p abſoluit᷑ a uinclo ecclie ſue cui
miimonialit᷑ ẽ obligatꝰ. vij.q.i.ſiẽ ⁊ poſtea pfi
cit᷑ ecclie ad quã trãſfert:ſiłe hr i.c.bõe.ij. de
poſtu. pᷣla. ⁊ ĩ.c.poſt tranſlationẽ ðᷣ renũ.⁊= hee
praciica ẽ ð iure:ut nõ. Jo.an.iĩ regula qð ali
cui gůo ſe ĩ mercu.nõ.n.põt ð iure alteri eccłie
pᷣſici remanẽte pori uincło:qꝛ ſiẽ ↄiugarꝰ non
põt ↄſẽtire ĩ faʒ nxorẽ niſi abſoluat᷑ a pma:ita
nec eps ↄſẽtire ĩ fam ↄiugẽ ſpũalem niſi abſol
nat᷑ a pmna ꝓ h.d.c.ſicut. vij.q.i.2.c. niſi cum
p̃dẽ ð renũ.dicerẽ tñ ꝙ alio nõ expᷣſſo trãſſeꝛẽ
do papa unũ epᷣm ad aliũ epatũ tacite vx ipſuʒ
abſolueꝛe a pori uinclo niſi aliud exprimar ar.
bo.i.l.illud.ff.de acqui here.⁊ ĩ.c.cũ renũtiat
xxxij.q.i.tenet gl.quã nõ.i.c. relatio.xxi.q.i.
alia ꝗᷓ poſſẽt colligi ex reliqua ꝑre.c.exami
pleniꝰ ſuꝑ glo.iõ plura hic non colligo ¶ In
glo.i ibi ſine aliquo ĩteꝛuallo.nõ.ſingłarit iſtã
glo.iũcto tex.ꝙ ↄfeſſio ꝓcuratoris põt incõti
nẽti reuocari ꝑ dñm alit᷑ ð erroꝛe ↄfeſſiõis nõ
docto. idẽ dic ĩ ↄfeſſiõe ꝓpria ut hẽs glo.nõ.
2 mẽti tenẽdã ĩ.c.fi.ð inꝛeiurã.li.vj.iĩ vſi.iuſta
7 ĩ.c.ſi apud.xxxij.q.i.ex ĩteruallo aũt nõ põt
reuocari ↄfeſſio ꝓpria aut ꝓcuratoris:niſi do
ceat᷑ ð errore ð quo dicẽdũ:ut ĩ.c.fi.j.ð ↄſeſ.
⁊ ſic alio mõ poſſ ĩtelligi iſta lea ꝙ fuit reuoca
ta ex ĩteruallo docto m ð erroꝛe ¶ Sed op.
ex glo.uidet᷑ eniʒ ꝙ ſufficiebat inſlm ad fũdã
dã intẽtionẽ poſtulãtiũ.hẽt enĩ parẽ nim cũ te
ſtibꝰ:ut ĩ.c.cũ iohãnes de fi.iſtru.⁊ in.l. ĩ exer
cendis.C. eo.ti. So.multiplex dat᷑ hic ꝑ doc.
nam primopoteſt intelligi ꝙ iſtud inſtrumen
tum nõ erat originale.ſed tranſumptũ ſine de
bita ſolénitate.⁊ ſic nõ faciebat fide:ut ĩ.c.i. ð
fi.inſtru.q̃ ſolutõ mihi nõ plʒ ꝑ tex.ibi publicũ
iſtru mtũ.uł 2.foꝛte ex alia ꝑte eligẽtiũ aliquẽ
canõicũ obiciebat᷑ õ illud.ułʒꝰ.licʒ ꝑ iſtru mtũ
cõſtaret de numero poſtulãtiũ nõ tñ conſtabat
an ppoſiti ⁊ prelati fuiſſent admiſſi ad eligẽdũ
mutuo ↄſenſu electi nec ⁊ poſtulati nec ð ſiudi
is eligẽtiũ merito papa nõ obſtante illo inſiro
cõmiſit cãm ꝓut habet in tex. ¶ In gl.ĩ vbo
ↄſenſerit ĩ fi.intellige iſtã gl.ſᷣm ca quc dicent
in glo.i. bo ↄfirmes.nã.gl.hic dixit iſta vᷣba
ſequẽdo opi.ſuã ꝙ iſta decre.ↄtineat dã ſpᷣa
lẽ ꝓuiſionẽ ⁊ ñ ins cõe.ſʒ tu dic ut dicct᷑ ĩ pal.
gl. ¶ Blo. ĩ. uerbo ꝑ alios ĩ fi. hec gl. ſetit ꝙ

iſti tres erãt ĩpediti iõ potuerũt ꝓcurator̃s cõ
flituer ¶ ¶ Sof. dicit hic nõ.ꝙ duplicẽ graʒ ca
piʒ fecit iſtis extraneis.primo qꝛ admiſcerunt

cos ad eligẽduʒ. ſcdᷣo ut poſſint ꝑ alios itereſ
ſe. ⁊ idẽ ſentit hic Inno.dicens ꝙ ſicut impe
ditus poteſt de iure procuratorem cõſtituere:
ut in.c.quia propter.j.eo.ita non impeduus
q 2

ↄſentiẽtibꝰ electoribꝰ ut hic.⁊ tene ĩ h ſꝑ mẽti
iſtũ tex. iũcto dẽo Inn.⁊ gof.qꝙ electores pñt
facẽ gr̃aʒ:ut ñ ipeditꝰ ↄſtituat ꝓcuratoꝛẽ.facit
qð ĩ ſiłi nõ. Jo.an.i rła qð alicni ĩ mercu.ubi
tʒ ꝙ lʒ iuito collegio ñ poſſit qͥs ↄſtituẽ ꝓcuꝛa
torẽ niſi aliqueʒ de ipᷣo collegio:tñ pt capłʒ cõ
ſentire ut ↄſtituat eỹneũ. Quid ãt ubi ñ ẽ fᷣuã
da forma. c. qꝛ ꝓpt: uide qð dixi pꝰ Jo. an. in
c.ↄſtitutꝰ.j.ð aat c⸗ea v⸗dme ibi ſinglꝛ
ꝓ quolibʒ: uult dicere ꝙ bẽbãt iſti ꝓcura ões
tot uoces quot eꝛãt pꝛelati qͥ erant.xvi.fʒ gl.⁊
iõ dixit ꝙ eꝛãt.xvi.qꝛ ex qelectꝰ hẽbat.xvi.ca
nõicoſ electões ⁊ poſtulãtes hẽbãt.ix.canõicoſ
vij. ppoſitos ⁊ oẽs pᷣlatos nõ pot᷑at hẽre duaſ
ꝑtes niſi pᷣlati ad minꝰ fuiſſẽt xvi.qꝛ.vij.ppo
ſui ⁊.ix.canonici ↄſtituũt xvi.vñ ad faciẽdum

xxxij. noces e aic e H cõputatio fac
p.·j.dicẽdis¶ In gl. i bo. tot qʒ erũt i.fi.nõ
bñ iſtã gl.quã ſecũt᷑ cõit᷑ doct.æ maxie hoſt. qͥ
dixit ꝙ ĩ his que ↄpetũt pᷣlatĩ rõe ↄſuetudinis
maxie õ ius iducte ñ ſuccedit capim ſede nacã
tẽ ſecꝰ ĩ his qᷓ ↄpetũt ðᷣ iur̃ cõi qꝰ caſu loquut
Zria alł i gl.⁊ idẽ dic de his que ↄpeiũt pᷣlato
alio iure ſpãli.nã nec ĩ illis ſuccedit caplm:ut
in.c.neꝝ ð fo.compe.⁊ nide qð ibi dixi:⁊ tene
mẽti ĩ h iſtũ tex.iũcta gl.ut ſi aliqd gꝛoſe cõce
dit᷑ plato illud n trãſeat ĩ capłʒ ſede uacãte.
In gl. i ᷣbo duplo maiorem ibi niſi due ꝑtes
nõ.gl.nã tacite expõit tex.ĩ eo ꝙ fac mẽtioneʒ
ðᷣ nüo duplo maiori.nã dr̃ duplo maior qn 2
currũt ꝓ illa ꝑte due ꝑtes vnivᷣſitatis ut.S. di
xi ⁊ ð mã hꝰdic nt ſtati dicã ĩ gl.ſe.⁊ ĩ fi.gl.⁊ ð
h uið bo.tex.ĩ.c.ſi an f.e.ll. ica gin vo
ↄfirmes h̊ gl.ↄcludit in effectu ꝙ b̊ decre.ĩ du
obꝰ ñ ↄtineat ius:ſʒ quãdã ꝓuiſionẽ pape ſpã
lẽ qᷓ debebat ſortiri effectũ ex ↄſẽſu ꝑtiuʒ dũta
xat.pᷣmo in eo ꝙ electio h̊ facia ñ a maiori ꝑte
capituli ↄfirmat᷑ qñ poſtulatio ñ fuit facta a du
abꝰ ꝑtibꝰ. fo in eo ꝙ h̊ poſtulatio vꝛ admiiii
de iur̃᷑ cõi.nã poſtulatõ ſꝑ iniitit᷑ gꝛe ẽt ſi ſu fac
ta ab oĩbꝰ ła duabꝰ ꝑtibꝰ:ut le.æ nõ.ĩ.c pe.ð
poſtu. p̃la:⁊ hãc tenuit gui.na.¶ Sʒ ) hůc irel
lectũ fac tex.ð.in ꝓhemio ubi dꝛ ꝙ h̊ ↄpilatõ
fuit facra reſecatis oibꝰ ſuꝑfluis:ſʒ ſi nõ ↄtine
ret iꝰ cõe ⁊ ꝙ ↄſẽſus ꝑtiũ ſolũ adhibeĩ̃ hic qꝰ
ad deciſionẽ ñ qꝰ ad modũ dðcidẽdi:⁊ ad ↄꝛia
q̃oꝰ cauet᷑ n ualẽ electionẽ niſi fiẽt a maĩidi ꝑte
capłi. rndʒ Inn. ꝙ illa rła n ꝓcedit qñ eleciio
ↄcuꝛꝛit cum poſtulatõe:tũc.n.fſᷣuari dʒ qð h dẽ
ꝙ ſi poſtulatio nõ ſit celebrata a duabꝰ ꝑubus
dʒ ↄſirmari elecrio fca a maiori ꝑre qᷓ; ʒ paꝛte
UVel pt᷑ dici ⁊ fo ſᷣm euʒ ꝙ rła iſta nõ fallat hᷣ:
qꝛ iura ↄria dũ dicũt ð maiori ⁊ ſanioꝛi ꝑte di
ctio ⁊ dʒ exponi ꝓ.i.q̃ſi ſẽtiat ſufficere ad uali
ditatẽ electõis ꝙ fiat a ſaniori parte lʒ ñ a ma
iori nuõ .h m ultimũ cõiꝛ ñ r̃cipit᷑.qꝛ cũ iura ꝛc
qrãt cõi᷑ illa duo copulatiue eẽt ĩ ꝓpᷣare ⁊ ex
torquere l̃aʒ exponẽ et ꝓ ideſt. ꝓ h̊ adduco
tex. ſingularẽ ĩ.c.ecclhia.el.i.j.e.ubii tin reqrit
maior ꝑs numẽi ꝙ non ualʒ electio facta a ma

¶ De electlone.

iori ꝑte ꝑtium comꝑatione minoꝝ ſʒ dʒ fieri a
maiori ꝑte totiꝰ capli:ad idẽ.c.i.ðᷣ his ꝗᷓ fi.
maio.ꝑ.ca.⁊.l.qð maior.ff.ad muni.doc.tam
ſequunt᷑ pᷣmũ dẽm Inn. ut b decre. ↄtineat iuſ
hodie obfuãdũ ĩ ſilibꝰ caſibꝰ.Et ut clare hẽat᷑
mã hꝰ. c. uideamus pᷣmo iſtos qᷓmor caſus qui
expſſſe decidunt᷑ ĩ tex.⁊ ↄſequent᷑ nidebimꝰ ma
gis dubitabiles ꝑ quoꝝ deciſionẽ declarabit
tꝛiſece mã c rm⸗ caus ex deciß hẽ
ſi poſtulatio ẽ féa a duabꝰ ꝑtibꝰ data idoneita
te ꝑſone poſtulati ⁊ ſeruata forma debita debʒ
admitti poſtulatio ⁊ reijci electio fẽa a tertia uł
minori ꝑte. Et rõ hꝰ caſus ẽ: qꝛ potẽtia capitu
laris ſeu uniucrſitatis ↄlſiſtit ĩ duabꝰ partibus
unde ĩ tertia parte ñ ẽ aliqua vᷣtus capłaris:nt
in.l.nulli =.l.plane.ff.qð cuiuſqʒ uniuer.no.a
deo ꝙ a pᷣncipio uniueꝛſitas poteſt ex duabus
partibus ↄſtitui:ut in iuribus pal. ⁊ dixi plene
i.c.cũ nobis.S.e.unð lʒ poſtulatio ſit nia exĩor
dinaria ⁊ electio oꝛdinaria:tamen ex quo vtuſ
capitularis iſequitur illam niaʒ extraordinariã
illa ẽ preferenda ⁊ hꝰ ſenſit gl. precedens poſt
pᷣn. nec ob.ꝙ poſtulatio initatur gratie:q; per
iſtum tex.non tollitur in aliquo ius ſuperioris
hic.n.non dicitur ꝙ ſuperior teneatur admitte
re poſtulationem: unde poterit ſuperior reijce
re ſi non uult gratiam facere.⁊ ſic tollit᷑ ↄtrari
um quod gl.h formabat circa fi uide tamè ad
materiam bo.gl.i.c.cupientes.ꝗ.pe.j.e li.vi.
que diẽ ꝙ ſi poſtulatio fit ab oibus ułl a duabꝰ
partibꝰ ⁊ ex cã puta neceſſitate uel utilitate ec
cleſie tunc poſtulatio a gra gnãi depẽdet de q̃
i.c.ſedes de ꝝxptis.unde dr̃ iiuriam facere ſuꝑi
or eum nõ admittendo. Si vo nõ eſt fẽa a du
abus partibus uel nõ ex cã H gra
ſpãli. ⁊ die ut ibi plenius nõ. ¶ Scs caſus q
decidit᷑ ẽ ꝙ ſi poſtulantes nõ faciunt duplo ma
ioreʒ numeꝝ pᷣfert᷑ electio ſi eſt fa ð idoneo:⁊
ſic inuit ꝙ electio facta a minori parte capli ex
qꝰ ẽ fẽa a maiori tertia ꝑie uenit cõfirmanda:
2 iſte ẽ caſus difficilis ꝓpt᷑ regulas iuris ⁊ reſi
ſtẽtes de qͥbꝰ.S. Sʒ dic ꝙ rõ decidendi ð iure
potuit eſſe qꝛ nõ datis duabus partibus poſtu
lantium nõ eſt ibi reperire potẽtiam capiiulaꝛc
ſz aliquid de uiriute capitulari reperit nunc in
pare eligẽtium. cum bẽat aliquos ð duab par
tibus:⁊ hito reſpectu qꝛ pꝛonident ipᷣi eccleſie
per uiam ordinariam ⁊ melioꝛi modo quo fie
ri poteſt. ſ. conſentiedo in electum tanꝙ in ſpõ
ſum alijs perſiſtentibus ĩ uia extraordinaria.
ferẽda ẽ merito ipa electio: ut citiꝰ ꝓuideat᷑ ec
cleſie uiduate: qe iputãdũ ſit maiõi ꝑti capliſq
eligit uiam eyordinariã ⁊ ꝑſiſtit ĩ ea.tam nega
ri nõ põt qͥn deciſio iſtius caſus ↄuẽiat cõibus
ꝛeguł iuꝛis.ſʒ poruit emanaſſe ꝛõibꝰ pdẽs pfĩ
ĩ fauorẽ eccłie ne diu remaneat ſin paſtore.? 5
faẽ ad la . diczda , Term caſvs qñn poſtn
lantes faciũt duas ꝑtes:ſʒ poſtulatꝰ ignoranii
bᷣ poſtulãtibꝰ erat ĩdignus æ tunc dʒ reproba
ri poſtulatio: qꝛ fẽa de indigno ⁊ et electio aꝭ

u⸗ 1
d , eid Cal
hoteni 4 4

geſfe ſirmes ſnl ,
ſi ſ ſn fza logel
NW.1655Mαα 90gedi
oneo ſhebiͦl Als
ſumit hante lor olieter lir
ablihb aiſi fuunra
rccot toe Coliol n⸗
z, boeieldt r rpj⸗a
lun i ſelini – a . n
. .
nirinen nriegſiir
D anes eſe ölna .
hinie⸗ in Cet idig
Z

—
feciſlem mnor
ke⸗ Cecio nn amioni pant ca
1 e Ai ardoſtuanesſattid ginß
bbit iusclgell anhoſ ⸗
nniuni mici dpoſußl in n
ota plͦs henes Aos er Gub datrs cn
tes umen ẽ ie . n naloho tus
ent cob rons Gani e lſ
ONycdtonini er nuor s uur gatun
hoſtlini ſllun ii iigni,u o
ſhluni iGvrt inn ols mmen elgen
m ij nijlicẽ inoglr ger ni q enn i
ſĩcveni rolilauenũ idgnz er bs
nor ars ur: voſtuonirie ignoꝛantes
licitqotq in numno plures ï guo
Niepei rigid iſo an öbeat cofirmari
uictgopeſlr fuit facta dond pub⸗
mpniimn terr ic gnü. Jmno. de
rini netite eeoe poffalnoci
tciſittmne mori pre hini lßʒe
ſttignemibllme ſiimn i ſimetr
iinſiiſ en g it cenb Airmanda
irttinſ encenidg 9fmigi cun
üſpnlii holklant ſack igi güas
ii tiniß o r cüni gr i⸗
W Ki ſe ſi ulnima;
iiintif ni deen aaſßr
miilin oſtnei ann d
tizilißſcig ir ann noriin
tinni ie m e ii
ngzi e e dup nmiorn
unſtutt ſmoft

. tn ſcltido nr
NAlan rf neleß nez
. . Elen cnräda
itenifn, iti petgors

uo

Ge

4 nai
es det
X. kcn
cndi
peun
e
ii ſu
Nong
iſich
deon d
da ma
1Ni
Nar chij
mo
idin
an ſr
aäihns
Genans
enci
bomi
pin
en
ci
egrs
loneʒ
n9
.5 di
Wo
reide
pe ſpi
duna
n pie
a adu
ddmui
ſu ſet
(K.
hoc ucl
pllal
d hunt
ibee
Ahn
mie

1ntgraces
bn.nec ob poſulnioſun “

Ulun r non oliinrin Alcoſts ſnet
bicn Nlehur oſnortonamracni
ſepoſnanonon unge porni iyendn
reſnon ul gramum laen t ſeſoli An
um gvot glb fornubranaf ucetnit
Iuerum bo gl iclpiennes ſ r elſi
e dee ipoſtllno frcb obusntz ouid⸗
numb?terci ona eſihne ne unlinte e

Ctſe une goſolato 2g.1 gnäl dehiae

1cledes de ppis unleci danamfuereſuhi
ot CoNNd adinendd dorockien a

e rnrſämu,
Hpin tu u bi penusn⸗ Sedo ts
Aecdieglpoſblmesofgintctnon

borg nuner oen elri clladiconent

ſcinuit cleno uaunammnoni une Aplie

tſaa niofiteſni Derant ſamnd
ieicalusdfels pyt wari
ſersdeip Gd deci o .
Oitche ͤtusdunneun
en rocktbiregette Mriranme⸗

¶ De elee.

ꝑre ul minoꝛi nõ dʒ hoc caſu cõfirmari:qꝛ cunʒ
due ptes poſtulãtes n ſint puati tota ptãs ca
plaris n remãſit iĩ eis: ut: i.d.l.nulli =.l.plane.
nart? cãuſ ẽ qñ oes poſtulãres aut maiõ
ꝑs poſtulauit ſciet᷑ idignũ ⁊ electꝰ a tercia ꝑie
idoneꝰ ⁊ tũc dʒ electõ ↄfirmari: ut hic ĩi.fi. lie
2 iſtiꝰ caus ẽ difficile nider cãʒ q̃re cõfirmetuꝛ
electiõ facta a tertia ꝑte uł miĩoꝛi cũ ut. ꝗ̊ dixi ĩ
tertia ꝑre ñ ẽ aliq̃ porẽtia capłariſ. ¶ Bo fi.
qiᷓ; mlłii n hñt q̃ ẽ ſuꝑ vbo ↄfirmes ſentit ⁊ be
ne indicio meo ꝙ iõ ↄfirmat᷑ ̊ cãu electõ: qꝛ
perit fẽa a maiõi parte illoꝝ qͥ hebãt iꝰ eligedi
uide Inno. hic ⁊ lʒ hꝰ expᷣſſe ñ colligat ex lr̃a
cũ tex.i hoc ñ reddat rõnẽ.colligit᷑ m tacite ex
ↄputatiõe quã.S. feci.nã electoꝛes erat.xvj. et
potuerũt ignorãtes:poſtulãtes ad plus erant.
xxxij.maioꝛi parte poſtu ãtiũ poſtulãtes ſciẽteꝛ
idignũ nõ potuerũt ignorantes eſſe ultra xv.
qꝛ adminus.xvij.poſtulanerũt ſciẽter idignũ:
aliter ipſi feciſſent maiorẽ partẽ ex.xxxij ꝛepe
rit᷑ g'h cãu electio facta a maiori parte oium
q hebãt ius eligẽdi:qꝛ poſtulãtes ſcict᷑ idignuʒ
ſunt puati: ut i.c.i. S.ð poſtu.pᷣla.remãſit eꝛgo
tota ptãs penes alios ex quibꝰ electoꝛes erant
płes numeꝛo cũ cẽent.xvj. vñ ðᷣciſio hiiꝰ cãus
ↄuenit cõibꝰ ꝛeglis iuris. Sʒ dubiũ ẽ ⁊ ſit iſte
unꝰ cãus ultra tex. maioꝛ pars duaꝝ partium
