n põt pᷣ cau ſieri nec reſpcctu iuſtitie ſnie gꝰ eẽt
ſibi Zriꝰ ꝓſeqndo poſtea appellatõeʒ:ſʒ i. F. fls
ꝑ quẽ mouet᷑ bar.appꝛobatio põt refeꝛri ad ꝑ

ſonã falſi ꝓcuratoris.ũñ ãt ad iuſtitiã ſũie: ⁊ iõ
E ibi aliꝰ caſꝰ:⁊ h̊ qů ad pᷣmã qõeʒ Ad faʒ qõ
nẽ an ualeat pactũ ꝙ poſſit appellari a ſnia ar

bitri itellige ĩ caſibꝰ ĩ qbꝰ ð̊ iur̃ nõ poõt appel ãi
hec qõ ↄtigit ð facto ipᷣe hoſ.⁊ recitat hᷣ ĩ.c.rai
naldus ·j. ð teſta. Et doc.ãtiqͥ fuerũt narij. naʒ
młti tenuerũt nalẽ pactũ:qꝛ lʒ ius dicat ꝙ non
poſſit appellari:iñ nõ dãnat pactũ factuʒ iter ꝑ
tes.nã iudex dʒ iudicãe ſʒʒ ꝙ ꝑtes ↄueniũt ut ĩ
.l. ſi ↄnenerit.ff. ð re iundi. Et hãc opi.tennerũt
HBGuil. Dy. ?7 qdã alij: ꝛiaʒ opi. tenẽt Ja. bal.
Accur.i.d.l.i.ſpe.ĩ ti.ð ap..ĩ qͥbꝰ v.xvi.⁊ q
dã alij:ſʒ modeꝛnmioꝛes legiſte ⁊ canõiſte cõit᷑ te
néet ꝙ nõ nalʒ pactũ:ut itpõat᷑ Va appellatõ:qꝛ
nt pdixi cũ ex ſnĩa ñ oꝛiat᷑ actꝰ ſʒ nalʒ appellatõ
q̃ ſuſpẽdit illũ a q dʒ itpõi cũ agat᷑ ex ↄpromiſ
ſo ut pᷣdixi ſʒ nalʒ pẽm i appellatõe iproprie ſũ
pta.nã ut dicẽ̃ bar.i.d.l.nnica nil ĩpedit qꝰminꝰ
poſſumꝰↄuenire ut ãbitriũ de nouo reuideat᷑ ꝑ
iudicẽ ⁊ nõ.dixit bal.i.d.l.i.ꝙ h̊ cãn appellaꝰð
fẽdit a pẽa ↄpꝛomiſſi:nec ẽ neceſſe fuare tpᷣa pᷣ
fixa ĩ appel.qꝛ n ẽ Vᷣa appellatõ ut pᷣdixi qð bñ

nõ. In ʒ 2 ultia qõe nũqͥd naleat renũciatio
appellatõis ab arbitrio iteꝛponẽdo ĩ q̃ ↄſidera
ꝙ ĩi cãibꝰ i qbꝰ ð inẽ appellari põt:ut qꝛ ſũt ar
bitri iuris:ł᷑ qꝛ actio ↄpetit ex ſnia. puto ꝙ ua
leat renũ iatio.nã queadmõʒ põt ꝑ pẽʒ remitti
appellatio a ſnia iudicis:⁊æ forniꝰ dʒ poſſe reitii
i ſnia ãbitri.nã qn appellãi pt᷑ ãbitriũ hʒ ni ſnie
g põt qͥs ꝑ pẽʒ renũcia? appellatiõi ut ĩ. d.l.fi-
C. tẽp. ap.ſʒ ĩ caſibꝰ i qbꝰ n põt appellãi:tẽᷣ
ñ cadit ꝓpᷣe renũciatio appellatõis:ſʒ poſſʒ du
bitari nũqͥd poſſit emologari laudũ añ qᷓ; ſit la
tũ ⁊ dðᷣʒʒ ꝙ n ut.sS.dixi:vñ renũciatio faclłiatis
ipugnãdi arbitriũ n rmittit᷑:ut ĩ.d.l.pe.⁊ ut pᷣ
dixi pᷣ̊ facłias ĩpugnãdi ẽ qᷓdã ſpẽs appellatoõis
⁊ ð hac appellatõe ĩpꝛo prie ſũpta pt᷑ itelligi iſta
gl. dũ diẽ ꝙ ñ ualʒ renũciatio ¶ Dʒ qꝛo i caibꝰ
ĩ qbꝰ põt appellari ab arbitro ad quẽ dẽat ap
pellari.ſo.dic h Cal.ꝙ ad ordiariũ loci:qꝛ ipᷣe
ẽ qͥ mãdat ſniã arbitri executiõi: alłat nõ.i.c.ꝑ
tuas.j.e.ti. Adueꝛte qꝛ neutꝝ dẽm vr̃ ꝓcedẽ ⁊
reſpẽu executõis uide tex.nõ.i.l.cũ ãtea.C.e.qᷓ
inuit ꝙ executio ſnĩe arbitri dʒ peti apð indicẽ
rei quẽ petit᷑ executio:⁊ ſic ñ dʒ ↄſiderari fo
rus arbitri nec loci nbi fẽm ẽ ↄpꝛomiſſũ ⁊ in h̊
dixit ibi bal.illũ tex.ualde nõ. Itẽ reſpẽu pᷣmi
meliꝰ ↄſidera:nã ubicũqʒ põt appellãi a ſnia ap
pellãdo qͥs ↄqrit᷑ pᷣncipałr a ſñia gꝰ dʒ ĩteꝛponi
ad ſuꝑioꝛẽ illiꝰ ꝗqñ iudicauit ut ĩ.l.i.C. ubi ⁊ apð
quẽ:⁊ hãc opi.i cꝗu nr̃o firmauit bar.i.l.ij. C.
.e. Et i0 ↄclude ꝙ i caſibꝰ ĩ qbꝰ põt appellari
dʒ ſẽꝑ appellatio ĩteꝛpõi ad ſuꝑiorẽ illiꝰ qͥ tulit
arbitꝛiũ¶ Vltimo qꝛ glo. ̊ põit młta ↄueniẽ
tia it᷑ iudicia ⁊ ãbitria:qrit᷑ nũqͥd ꝑeat iſtãtia ꝑ
lapſũ triẽnij corã ãbitꝛ0 ſicẽ ꝑit corã iudice:⁊ h
qõ ẽ młtũ difficił:⁊ ñ põt bñ ꝑ iura ðᷣcidi:cõit
t tenet᷑ ꝙ ꝑit:qꝛ ãbitria ſt᷑ rdacta ad ĩſtar iudi
cioꝝ nt ĩ. l.i.ff. e.iõ ex qꝰñ differũt ĩ hac diſpõe
inris:ðbẽt a ꝑi iudicãi:⁊ hãc opi.cõit᷑ ſẽſert nẽi
doc.h̊ ⁊ bã.pꝰ gl.i.l.itẽ ſi unꝰ ⁊ ĩ.l.ſi ð meiſ.y.
fi.ff. e.uið ꝑ ſpe.ĩ. .diffeꝛt.e.ti.⁊ h ĩtelłe ð iurt
cinili n ðᷣ iuẽ canõico:cũ ñ ꝑeat ĩſtãtia corã iudi
ce ut dixi i.c.pe.ð iud.foꝛtiꝰ ñ dʒ pire corã ar
bitꝛo:⁊ ꝑ h̊ ſatis hẽs mãʒ hꝰmõi ðclaratã. Ni.
Nui ꝑ arbitrũ te
Bm olim. eligere cuʒ ali
quoꝝ ↄſilio tenet᷑ illoꝝ ↄſiliũ ĩ tracta
tu electõis reqꝛẽ:ſʒ ſeqͥ n aſtrigi. h.d.pꝰ ponit
ↄſultatio: 2: rnſio ibi nos igf.¶ Mo. p' ꝙ ſuꝑ
electõe rectoris ſeu iur̃ eligẽdi reciorẽ pot fiẽi
ↄpꝛomiſſũ ¶ Mõ. ſo ꝙ i legaros cãe pot fiẽ̃i
ↄpꝛomiſſũ tãqᷓ;ᷓ ĩ arbitꝛos:ð inẽ gꝰ canõico cla
rũ ẽ ꝙ tã i oꝛdiarios qᷓ; i ðlegatos pt᷑ fiẽi ↄpꝛo
miſſũ:ð q dic ut latiꝰ dixi.S.co.cũ e (11 6
tertio .. op.ꝙ arbitri nõ pnt eoꝝ ſñiaʒ ðclara
re nulſã eo ipſo ꝙ ꝓnũcianerũt ſũt fũcti eoruʒ
officio.unde nõ pñt amplius adiri ut declarent
dubia orta ex ſnia:ſʒ dʒ adiri papa: ꝓut h factũ
extitit:ſʒ ego cꝛedo ꝙ ẽt ordinariꝰ inferior põt
adiri:unde fiꝛmarem hanc cõcluſionem ꝙ ille
iudex qui habet exequi ſẽtẽtiam ar bitri poterit
2

EBe arbitris

dubia ſñie declarare:ar.eoꝝ q̃ le.⁊ nõ.i.l.ab e
xecutore.ff.ð appel.ubi bar. ꝓſequit:an qᷣlibet
iudex poſſit declaraꝛe ſuã ſñiam:ſiue ſit ordina
rius ſiue delegatꝰ:æ nide ꝑ cano.j.ð v.ſig.i.c.
ex ꝑte el.iij.⁊ facit qð in ſili nõ bar.i.ł. teꝛmĩa
to. C. ð fruc.⁊ li. expen. Quis aũt index ðᷣbeat
mãdare executõi ſniam arbitri:dic ut dixi S. c.
ꝓxi.⁊ ar.hꝰ tex.⁊ predictoꝝ iuriũ dicẽduʒ ẽ ꝙ
ſi datur aliquibꝰ hominibꝰ poteſtas ↄdendi ſia
tuta:⁊æ demũ ſuꝑ ſtatutis oritur ↄtentio:nõ pñt
ſtatutarij poſt finitũ eoꝝ officiũ iſta ſtatuta iter
pretari:ſʒ debet recurri ad ſuꝑiorem qui dedit
eis poteſtatem ſtatnta condendi:ut nõ.in.d.c.
ex parte ⁊ bar.in.l.oẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iu.
Mõ quarto ꝙ ex dipõe arbitri põt electio rec
toꝛis peꝛtinẽ ad aliũ ꝙᷓᷓ ad collegiũ eccłe. Ideʒ
fieri põt nigoꝛe ↄſueiudinis uł priuilegij ut in
c.cũ dilectus de conſue.⁊ in.c.abbate de ner.
ſig. ⁊ in. c. ij. de in inte.reſti ¶ Hõ. ulterius qᷣ
hñns pfatem eligendi ſen aliũ actũ explicãdi:cuʒ
oſilio tamen alicuius nõ nalet qð gerit:niſi pri
us requiſierit conſiliũ illius:nõ tamẽ tenetur ſe
qui conſilium:⁊æ ad hoc quotidie alł iſta decꝛe.
⁊ concor.c.cũ in neteri de elec.Et ex his infert
ꝙ zʒ eps teneatur feꝛe in omnibꝰ geꝛendis peꝛ
eum requireꝛe conſilium capituli ut in. c. nouit
⁊ in.c.quanto de his q̃ fi.a pᷣla.nõ in tenet᷑ ſeq̃
ꝓſilium canononicoꝝ:ſatis.n.eſt requirere cõſi
liũ pꝛo nt.sS.æ debito tpᷣe expectaxe ruſum:2 ꝓ
bat᷑ h̊ ultimũ ĩ.d.c.cũ ĩ ueteri ltimo nõ ex
fi. l̃e:⁊ tene mẽri ꝙ hñs liberã ptatẽ eligẽdi ñ
põt eligẽ idignũ:ſʒ tenet᷑ eligeꝛe idoneũ ad idẽ
.c.cũ cãm ð elec.⁊.c.abbate ðᷣ v.ſig. facit.l ut
gradari ff. de mune. æ bo ¶ In gl. ij. p itellec
iu huiꝰgl.⁊ tex. prio qro nũquid iterpratio hꝰ
.c.hẽéat locũ ĩ alijs diſponibꝰ diſponẽtibus cõ
ſiliũ aliquoꝝ requiri ĩ aliquo actu. naʒ iſte tex.
loquit᷑ qn ↄliliũ erat requirendũ ex forma aꝛbi
tri:unde põt dubitari qͥd ĩ alijs diſpoſitionibꝰ.
So. gl. iſta ĩ pria parte vr tacite ſentire ꝙ ideʒ
ſit ĩ alijs diſpõibus:⁊ facit.d.c.cum ĩ neteri de
elec. Idem ſẽtit hoſt. ̊ dicẽs: ꝙ h̊ iterpretatio
pꝛoceſſit ex ꝓpꝛia ſignificatione nocabuli:nam
cõſenſus ẽ ſił ſenſus:dr.n.a cõ qð ẽ ſił:z ſenſus
q̃i qð eſt ſił:qꝛ ſi hẽo aliqnid agere cũ conſeſu
tno ego debeo ſẽtire tecũ ⁊ tu mecũ:ał.nõ ẽ cõ
ſẽlus ſed diſſẽſus.xxix.di.in..i.⁊.c.tua.j.de
ſpon. unde non nalet actus:ſi nõ hẽo cõſenſuʒ
tuũ: ꝓ h̊ facit rex.iũcta gl.i.c.unico ne ſe.na.
li.vj.ita dicẽdũ ĩ conſilio:nam conſiliũ fᷣm ſuã
etymologiam idem eſt ꝙ cõſultorum rñſiões le
geꝛe:qꝛ is qui requirit conſilium hẽt legeꝛe ſeu
eligeꝛe id qð ſibi magis vr̃ ex rnſionibus ↄſul

toꝝ:unde ex ꝓpria ſignificatiõe nocablł non te

net᷑ ſequi ↄſiliũ:ſʒ ſatis ẽ requirẽ ⁊ J. ſe poſtea
eligeꝛe id qð magis vr ex rñſionibꝰ ↄſultoꝝ:2=
ꝓcedũt rłariter fm eũ:nam qnqʒ ↄſilium po
nit᷑ ꝓ conſenſu:ut eſt tex.iũcta gl.i.c. ueneꝛabili
ð offi. dele.æ ĩ.c.i.ð.fo.ↄpe.qnʒ ↄſẽſus ponit
ꝓ cõſilio.lxiiij.di.i.c.i.⁊.ij.⁊ fit hec interpᷣta

tio ᷣm qualitatẽ negociorũ ⁊ ꝑſonarũ qſi nelit
dicere ꝙ fſᷣm propꝛiã ſignificationẽ uocabuloꝝ
ꝓcedit: qd pꝰ dictum eſt: ſecus qñ fit ipropatio
urgente mã ſubiecta: nõ tñ declarat hoſti.qn ðᷣ
beat fieri iſta ipꝛopriatio. Sed ꝓ clariori intel
lectu materie diſtigue pꝰ bar.i.l.i.F.ſi plures
.ff. ð exerci. cum queꝛitur:an conſiliũ ſapiat cõ
ſenſũ:aut.n.conſilium ẽ ipediendũ ei qui non
hʒ itegrũ indiciũ rõis:= tũc ſapit ↄſenſũ nt ĩ. l.
ipuberibus.ff. de ſuſpec.tu.⁊ hoc mõ põt itelli
gi tex. ᷣm unũ ĩtellectũ i.c.uenerabilli pᷣal. Aut
conſilium eſt ipediendũ hñti itegrũ indiciũ: et
tunc aut is qui hʒ ĩpendere ẽ particeps illius of
ficij:⁊ tunc conſiliũ ſapit cõſenſũ:⁊ iſte Eẽꝓpꝛiuſ
calus illius.c.uenerabili ſᷣm unũ ĩtellecrũ:nam
coadiutor datus prelato eſt particeps illiꝰ offi
cij:iõ lʒ ius dicat ꝙ dʒ requiri cõſiliũ coadiuto
rũ:iñ dʒ capi ↄſiliũ ꝓ ↄſenſu:qꝛ alł.officiũ ſuũ
eẽt ſuperuacuũ:aut nõ eſt particeps officij:⁊= tẽ
ↄſiliũ ſtat proprie:unde ſatis eſt requirere ut h̊
⁊ i.d.c.cũ i neteꝛi:pone exẽplũ ſtatuto caueiur
ut mulier nõ poſſit teſtari ſine cõſilio duorũ 9
ſaguineorũ:certe hoc caſu ſatis ẽ ꝛequireꝛe ↄſi
liũ:cũ facultas teſtadi ſoli mulieri cõperat:⁊ h̊
teneas:lʒ Cy. uoluerit facere dr̃aʒ int᷑ dictionẽ
de ⁊ dictionẽ cũ:dixit.n.ꝙ ſi aliqs bʒ aliqd fa
cere cũ cõſilio alicuins nõ tenet᷑ cõſiliũ ſequi:ie
cus ſi hʒ facere de cõſilio alicuiꝰ:ut nõ.ꝑ eũ in
.il. id qdᷣ pauperibus C. ð epi. æz cle.ſʒ Jo. an.
ĩ rba nullꝰ i mer. hãc dꝛam nõ approbar:nec ẽt
bar.i loco pᷣalle.iure.n.nõ probat᷑ imo ponus
oppoſuũ nt nõ.i preal.locis:h ꝓcedunt cũ qne
ritur an ⁊ qñn ↄſiliuʒ ſapiat ↄſenſũ ⁊ ecõtra:qñ
ↄſenſus ſapiat conſiliũ:dic aut is cuius ↄſeſus
requirit᷑ nõ põt eẽ particeps illiꝰ officij:⁊ tẽ cõ
ſenſus ſapit ↄſiliuʒ nt ĩi.l.titiꝰ:⁊æ qð ibi nõ ·ff.de
admi.iu.⁊ ob hoc dixit bar.ꝙ ſi teſtatoꝛ diſpo
ſuit:ꝙ exccutoꝛ teſtamẽti non poſſit aliqͥd face
re ſine ↄſilio æ cõſenſu ſeu nolũtate guardiani
fratrũ minoꝝ non tenetur executor hr̃e ↄſẽſuʒ
ſed ſatis eſt hr̃e conſiliũ:qꝛ frater minoꝛ nõ po
teſt eẽ executoꝛ teſtamẽtaꝛius ut ĩ cle.exiui ð v.
ſig. unde nõ dʒ ſibi licere idirecte:qð directe ſi
bi ꝓhibet᷑ nt ĩ rła cũ quid una nia de re.in.li.
Vi. ⁊ i.c.tue de ꝓcu. Aut is cuius ↄſẽſus reqᷣꝛi
tur põt eẽ particeps officij:⁊ tũc ſi ẽ ipediendꝰ
oſenſus ex diſpõe hoĩs ei ꝗ hʒ ptatem plenaʒ a

lege:tũc ponit᷑ ↄſenſus ꝓ cõſilio nt nõ.i.d.l.ti

tiũ:ſi ãt eſt ipediẽdus ↄſenſus ei q hʒ pfñ̃atẽ ab
hoĩe:⁊ tenet᷑ hr̃e ↄſẽſũ ex diſpõe hois ł legis:⁊
tũc tenetur cõſenſus ꝓprie:undeniſi heat cõſẽ
ſũ nõ ualet actus:ut i auc. ̊ ius porreciũ.x.q.
ij. nã epᷣsdʒ ĩ alienatione hr̃e cõſeſum capłi:ſi
alienat ſine ↄſẽſu ñᷣ ualet alienatio ut ibi ⁊ xij.
.q.ij.ſine exceptione. Nuid at ſi ille qͥ hʒ ipen
dere conſiliũ nõ nult impendere còſilium:nbł eſt
abſens ſen mortuus:uide qð dixi ĩi.c.ex ꝑie ð
cõſti.? bo.tex.i.c.unico in fi.ne.ſe.ua.li.vi.ꝑ
baꝛ.i.d..ſi plures ⁊ in.l.ſi cum dotem ĩ..eo
ãt tempore.ff. ſo.ma.⁊ ĩ.l.fi.C.ð bo.qʒ liber.

ſia prela vbl g no uult .
tiapelin n nilerad eglgn kein )
oſllü canonicor noln –
diſpöenad ge i lehe ⸗
zisnle z ecè no valet:h; no fenn
dicit aci geſs ) ege no e a5
ls dobii⸗C Nl⸗e ilu
geglgruiliei⸗ ic des NRe
in lus fin dele i l. .l. . dl c⸗
nier diſpoe nis 10 , i. e
ſoꝛmn dat ee i diſpe Löch.
cine nmon. pbal un Aöad.
oͤob. notini boſ a19 70 ae nulitni dun
hici lege ciniſro lgis uind uobn ui.
Iliptsre n. ba al do eribent fe
I r vbi lemdd dan fande le iho iun
Nola⸗ rande dois venit Tevocäda: ide
R Cie Inn i.creinaldus de teſta udi
ſicte Alienatio faci 5 legee nollarſz no ſe
per corruit an e facta 5 diſpoez bois. ? chanin
acboc ide ſeiti.c. i de accen ubi dicit q
actꝰ nolitate paria ſt alid iace ege monn
lege uiniMlio op ex af n. g iſl
cio rectons debenn gtine ad frattes bolitali
2 n Mprior men din bolomengn colegt
ſbicliggreßlnuͦ n i clchec ri.i C
ſnon in Oy. it cölter dot. g i Pecc

ſſpeno ire col:ß bic ouingit ex ſoꝛma Abirr

1.1.10 „²
ſoueabini Aliq iore ſuerut mon ludicih

Porn nidäidot be ſiitei iſe .
9 c ile pcedati ſ
lä hoſpftat penna reigiolgiveit Siſti .

nulit ſernuſons boſpitli morii doſpin

selgioſte peno b
n Upbiͦ dieĩ rg'coligeg n
lenici lrceirs clegü bit u
et laicirelggioſ

tſbicigere ölai
mEn bielgere ehni
ſaſtici dicratn Neel mſiüoꝛund ertſ

mitirſtten alegani Iun ifi

lo fin
Nnrlin:
bere ſn nehinz
erina nieeetem ,
urgente 3 crneg il

o eluiscſtrenimenz
1 ig fanann
guunrvri ane an 8 kalchn
c halltis teſſic, ſli nuleni eanrl
cno g Ay e, , . Celtd
,uclunt iur ein ii inni
ront iint n⸗ lh hy aii 8
oalem ? r nu geh in
asand Kdeitcheh Joan,
ndd inm uin Mrobokenera
ed ilt ime nd iri no hons
MMoltindigei end Nitmide
ſim mnt gi ollinz tpin gſeni nrch⸗
lenius apiat tonſllüdic m ss gins deis
eqvini no pot ei paniceps ld offciſttic
mnlus ſolt oſlin ori. inder go bino fde
Am m. tob boc oibi ieſwr oho
inpenmmm elmit ion ot nlir⸗
eſine gilo t derinſen wlünne gumlm
tmrü mmnopnon enenn qreuoo bie Nin
A lans e bjt onſliigi un ninſ
ftcimumnſminlun tauel
gm t ſ ar inrie el i
pbot Ntiia icdmtnde e
tic wede a Aubans iin
hmimcpoft i een
ſpoeboistlg 5 uminii
ge:u o. yhinetj
licldite ſetroltt

¶ De arbiltris

¶ lteriꝰ q̃ro hic electio facta foꝛma nõ fſua
ta ẽ nulla.nũquid illud pꝛocedit generaliter ut
actus geſtus foꝛma nõ ſeruata ſit nullus. So.
Hoſti.ur uelle ꝙ iſtud ſit ſpãle i foꝛma tradita
per arbitrũ:ut hic. Idem dicit ĩ foꝛma tꝛadita
ab homine:ut eſt tex. i. c. cũ in ueteri pᷣal.ſecus
dicit ĩ foꝛma iuris:qꝛ illius tranſgreſſio non in
ducit actus nullitatẽ miſi ius procedat ulterius
retractãdo actũ ſicut facit ĩ.c.quia pꝛopter:i.c.
ne pro defectu de elec. Et ꝓ differentia adduc
qꝛ mitiꝰ agitur cũ lege qᷓ; cũ miſtꝛo legis:ut diẽ
tex.i.l.celſus.ff.de arbi.⁊ ꝑ ᷣ ſẽtit hoſt.ꝙ ſi ex
diſpõe iuris qͥs heret aliqͥd facere cũ cõſnilio al
terius:teneꝛet actus ↄſilio non reqᷣſito niſi ius
ſpecifice aciũ retractaret:⁊ cũ h̊ dẽo hoſt.traſe
nnt h̊ cõir doc.nil tñ boni allegãt nec allegare
pñt:qꝛ dẽm ſuuʒ idubitãter nõ eſt ueꝝ:⁊ p i cõ
trariũ allego tibi tex.iũcta gl.fi.i.c.nouit ð his
q̃ fi. a prela.ubi gl.nõ.uult ꝙ ſi epᷣs nõ reqrit
ↄſiliũ canonicoꝝ nõ nalet qð agit:qꝛ fecit õ iu
ris diſpõem:ad idẽ pñt allegari multa iura que
dicũt ꝙ actꝰ geſtus legẽ nõ ualet:lʒ nõ retra
ctet᷑ ꝑ legẽ ut ĩ.l.ñ dubiũ.C. ð legi.⁊ ĩ rlła qͥ cõ
tꝛa ſus fiũt de re.iu.li.vVi.⁊.x.di.ĩ.c.nides.IJtẽ
foꝛma dat eẽ rei ex diſpõe iuris.xij.q.ij.i ſũ.⁊ ĩ
.c.ſine exceptione: ꝓbat᷑ ẽt ĩ.l.ſi unꝰ.C. ð teſta.
nõ ob. motiuũ hoſt.qꝛ q ad actꝰ nullitatẽ duꝛiꝰ
agit᷑ cũ lege ꝙ; cũ miſtro legis:ut nõ.noluit bã.
i.l.ãpliꝰ.ff. rẽ ra. ha.alł bo.tex.i.l.libertꝰ.ff.ð
iu.pa.ubi alienatio facta in fraudẽ.l.ẽ ipo iure
nulla:ſʒ ſi ĩ fraude hoĩs uenit reuocãda:⁊ ideʒ
ur̃ ſẽtire Inn.ĩ. c. rainaldus de teſta. ubi tʒ idi
ſticte ꝙ alienatio facta legẽ ẽ nulla:ſʒ nõ ſem
per corruit qñ ẽ facta ↄ diſpõeʒ hoĩs.⁊ clarius
adhuc idẽ ſẽtit ĩ.c.fi.de accu.ubi dicit ꝙ q ad
actꝰ nullitatẽ paria ſt aliqd facẽ õ legẽ moꝛnã
kõ legẽ uinã ltio op.S tex. ur̃.n. ꝙ iſta ele
ctio rectoꝛis debeat ꝑtinẽ ad fratres hoſpitalis
2 nõ ad prioꝛẽ ſancti bariholomei:qꝛ collegiũ
dʒ ſibi eligere pᷣlatũ ut i. c.i.ð elec.⁊ i.l.fſi.C.ð
iu.om.iu. So. dicũt cõiter doc.ꝙ Zriũ ꝓcedit
iſpecto iure cõi:ſʒ hic ↄtingit ex foꝛma arbitrij
foꝛte arbitri aliq inre fuerũt moti adiudicãdo
poꝛi:⁊ uidẽt᷑ doc.hic ſẽtire:ꝙ iſte ꝓcedat ĩ fami
liã hoſpitał ꝑperua ⁊ religioſa:q̃ uelit ꝙ iſti fa
muli ⁊ ſerunitoꝛes hoſpitalis q morat᷑ ĩ hoſpita
li ad tipᷣs ⁊ ſt oĩo laici:nõ hũñt electionẽ rectoꝛis
ſed o es religioſi ⁊ ꝑpetuo ibi dedi
cail E bñ bᷣ dictũ ex qꝗꝰ collige ꝙ nõ ſoluʒ
clerici faciẽtes collegiũ hñt ſibi eligere pᷣlatũ ſʒ
Et laici religioſi puta ↄuerſi q̃ młiũ oꝛdinẽ eccle
ſiaſticũ hñt:⁊æ ad bũc effectũ allegauit Inn. iſtũ
tex.i.c.ij.de ĩſti.⁊ gl.ĩ.c.ex eo.de elec.li.vi.
Sʒ aduerte tu latius ultra doc.nã qnqʒ ĩ eccła
ſt᷑ cleꝛici ⁊ laici ↄueꝛſi:qnqʒ ſt laici ↄueꝛſi:qñnqʒ
ſt laici nõ cõueꝛſi ſʒ puꝛi laici.pꝰ caſu ſi eccła col
legiata ẽ ſecularis:cõclude ꝙ laici cõuerſi non
hnt uocẽè nec ĩ electiõe prelati nec ĩ alijs actibꝰ
capłaribus:rõ qꝛ nõ niſi ſoli canonici hit uocẽ
i. c. ut ĩ.c.nouit pᷣal.⁊ iꝰ canonie ñ cadit ĩ laicũ

ut ĩ. c. ij. de ĩſti.gꝰ oʒ ↄcludẽ ꝙ Zueꝛſi ecclie ſe
cularis nullã uocẽ hñt ĩ caplło:⁊ hãc opi.i effec
tu ſẽſit Inn. i. d. c. ij. Si at iſti ↄueꝛſi ſt ĩ mona
ſterio monachorũ:iĩ quo aliqui ſt᷑ cleꝛici:æ tẽ ẽ
magis dubiũ:qꝛ ius monachatꝰ cadit ĩ laicuʒ:
na oli monachi nõ erãt clerici.xvi.q i. generali
teꝛ:ergo nẽ ꝙ ðᷣbẽt hẽꝛe nocẽ una cũ cleꝛicis:⁊
de h̊ dubitauit Inn.i.d.c.ij. Sʒ tu cõclude ꝙ
ĩ electione pꝛelati laici cõueꝛſi nõ hñt nocẽ cum
clericis:qꝛ iſtud ius ſpᷣuale eligendi pᷣlatũ ad di
nina off cia nõ cadit ĩ laicũ lʒ cõuerſũ:tex.è ho
die ſingularis ĩ.c.ex eo.pᷣal.ubi dicit ꝙ ex ↄſue
tudine põt laicus cõuerſus h acqrere:⁊æ origia
liter fuit dictũ Inn. i. d. c.ij.ſʒ ille tex.nõ expli
cat qͥd ĩ alijs actibus.unde Egy. ut refcꝛt Jo.
an.ĩꝛc.i.ð ꝓcura.ſẽſit ꝙ hẽant uocẽ una cũ cle
ricis:ſʒ ſpe.dubitauit ĩ ti.de ſyndiſ.i.F. ꝙ ſicut
de cõuerf.⁊ tã dẽ ꝛeliquit hꝰ cõſuetudni:ſʒ fre
de.ð ſe.ↄſi.ccvij.ſẽtit ꝙ ñ hẽant:uocẽ? ꝓ hac
opi.ego adduco tex.i.c.⁊ ſi xpᷣs de iureiu.iũc
to fine cũ ſupraſcriptione:ubi ꝓbat᷑ nõ.iudicio
meo ꝙ ↄnerſi laici nõ dicunt᷑ ð capitu o mona
choꝝ clericoꝝ:⁊ hodie ĩ multis locis hꝰ appro
bat euemds eecs e pricipali qñ in loco
ſte tin ↄuerſi laici:exemplũ ĩ iſtis fratribꝰ houp
talis ſancte marie de laſchala ⁊ ĩ iſtis dicẽdum
qꝛ de iure còi hñt electionẽ rectoꝛis:⁊ nna cum
rectoꝛe debent eligere alios fratres:ar.eornʒ q̃ᷓ
nõ. ̊ ⁊ per Inn. in.d.c.ij.nã cũ rector eoꝝ nõ
eligat᷑ ad diuina exercẽda ſʒ principalr ad tpᷣa
lia miſtrãda ins eligẽdi rectorẽ nõ ẽ qͥd ſpũale
unde puri laici facietes collegium approbatuʒ
pñt ſibi eligere recioꝛc nt ĩ.d.l.ſi.ita ⁊ iſti laici
ↄuer ſi pñt ſibi eligere rectoꝛẽ æ exercere oĩa iu
ra collegij:⁊ h̊ indubitatũ qñ oĩo ſũt religioſi.
nã ꝓprie ⁊ ſtricte illi dicũtur religioſi qͥ ꝓfitet
tria ſubãlia religionis approbate. Alij vo qͥ ꝓ
fitẽtur aliqͥd ex tribus ſʒ non oĩa ñ dicũt᷑ here
rłam:ſʒ potius quẽdã modũ niuedi:æ de h̊ ni
de gl.nõ.i.cle.i.de reli.domi.⁊ gl.i.cle. pe.de
ſen.ex. dixi plenius ſuꝑ rubrica de reg. unde ðᷣ
iſtis qui nõ ſ ſtricte religioſi poſſet dubitarri u
trum ſi ſint ĩ aliquo hoſpitali poſſint eligẽ rec
toꝛc̃ hoſpitalis:⁊ credo ꝙ ſi ſint ibi iſtituti ꝑ ſu
perioꝛẽ ⁊ ꝑpetuo ad h̊ dicati ꝙ hẽbũt electõ
nẽ:ſi ãt ſint exercẽtes aliqd opus tũc idubitãteꝛ
iſti eligunt ſibi ꝛectoꝛẽ:qꝛ iſte eſt potius ꝛeciõ ꝑ
ſonarum ꝙᷓ loci:ſecus ãt ubi nõ eẽent iſtituti ꝑ
ſuꝑioꝛẽ in hoſpitali:ita ut facit collegium:quia
hoſpitale de iure ẽ ĩ diſpõe epᷣi ut i.c.ð ſenodo
chijs de reli.do.⁊ iõ nõ debẽt hẽre electionem

ꝛeciòiſ:niſi ſint bi iſtituti collegialit᷑ ꝑ ſuꝑiorẽ.

¶ Ellno caſu qn ſt᷑ pnri laici dic ꝙ iſti ſi exer
cent groteſſionẽ approbatã pñt eligeꝛe ꝛectoꝛẽ
ꝑſonarũ nt i.d.l.fi.ſʒ ſi ſt i loco religioſo ñ hñt
elecrtionẽ ꝛectoꝛis:ex quo ipſi ſũt puri laici ⁊ ñ
religioſi. Dere'
37 De rebꝰ ſpũalibuſ
Ontingit. in laicũ cõpromitti
non vor g H pꝰ ꝙ laicꝰ neduʒ Iuꝑ

3

¶ Be arbitris

iure ſpũali ꝓhibet᷑ iudicaꝛe ut ĩ.c.ij..ðᷣ iudi.ſʒ
et aꝛbitrari n põt ut hic:unde laicꝰ nõ põt eẽ ðᷣ
legatus ĩ cã ſpũali:niſi delegatiio ſibi fiẽt ꝑ pa
pã ut nõ.i.o.c.ij.nec ꝑ uiã recõuẽtiõis ð ſpũa
libꝰ cognoſcere põt ut nõ.i.c.i.ð mu.pe.nec ut
arbiter iudicare põt nt h. An ãt poſſit compꝛo
mitii i laicũ tãqꝙ; ĩ arbitratoꝛc ⁊ amicabilẽ cõpo
litoꝛẽ ſuꝑ iure ſpũali credo ꝙœ nõ:qꝛ iſte tex.lo
quit᷑ gnãliter: ⁊ facit. c.ij de iudi. ubi dẽ ꝙ laici
ñ debet tractare negocia eccłe. ¶ Uuio nõ. ibi
ñ decet: ꝙ id qð n decet ñ ſʒ ut h:qnqʒ m qð ñ
decet lʒ:ut le.? nõ.i. magne de uoto ⁊ i.c.i.ðᷣ

äl ſuꝑ qõne nſuraria
poſſii ↄpromitti pᷣſerti ĩ laicũ. So.canoniſte ñ
tã gũt qdðᷣ memini:ſʒ bal. foꝛmauit qõeʒ ĩ c.i.F.
ſilr ð ↄtꝛouer.iueſti.colł᷑.x.⁊ ibi ↄcludit ꝙ ſuꝑ
n uris futuris nõ pt᷑ ↄpromitti ſʒ ſuꝑ preriis:
lic ſelugo pᷣmũ dẽm qn cx laudo daret modus
fenerãdi:na ſicut nõ ualet arbitriũ limoniacum
nt i c. ij. S. eo. ita nec ualere dʒ arbitriũ fenera
ticiũ:nã utroqʒ cãu iducit᷑ pcẽm: ſecꝰ ubi landũ
n iduceret uſurã. Quo ad fm.ſ.ð nſuris pᷣteri
tis limito ꝙ nalʒ ↄpromiſſũ qð ſpõte fuit fẽʒ:ſe
cus at ſi ꝑ fraude uſurarij ꝑs fuit ĩiducta ad cõ
pꝛomitrendũ:ut ſic ĩidirecte cõſequẽt᷑ remiſſiõeʒ
uſuraꝝ:nã tũc laudo non obſtãte porit iudicio
meo repetẽ uſuras:ſicut non nalet trãſactio uel
remiſſio uſuraꝝ ſpõte nõ facta ut nõ. Jo. an ĩ
addi.ſpe.in ti.ᷣ nſur̃.i.iij.colũ.⁊ facit qð nõ.in
rła pcẽm de re.iu.li.vi.⁊ ꝑ frede.cõſi xviij.i.a
nalẽ non debʒ ↄpꝛomiſſuʒ ſpõte nõ fẽm:2⸗ puto
ꝙ i cãu ĩ qꝰ ualet ↄpꝛomiſſuʒ:põt ↄpromitti in
laicũ:qꝛ ex q ſolũ agit᷑ de repetione uſuraꝝ:hᷣ
qõ nõ põt dici ſoũalis: ꝓ boc nide gl.i.c.ex lit

teris de iuꝛeiu.⁊ qð ibi dixi:facit qð nõ.glo.in
cle. diſpẽdioſã dᷣ a Laraiden ſʒ ĩ laicũ tã
tũ nõ hãc ꝑticulã gl.ſin.cx q̃ collige ꝙ nulluſ ci
vra papã pt᷑ commitiẽ cãʒ ſpũaleʒ laico:ut plene
nõ.i. d. c.ij. de iudi.ita nullus citra papã poteſt
auctoꝛiʒare ut iĩ ſoluʒ laicũ poſſit ↄpꝛomi:ti de
iure ſpũa i:qdã tn ut Ain.⁊æ Jo. tenueꝛũt õriũ
hoc ultio caſu:æ ſeſit Inn. reſtringẽs ſe:iñ quã
do lis erat ĩcepta ĩ ſolũ laicũ auctᷣe ſuꝑioꝛis:ſed
hoſt. approbat dictũ gl.⁊ h̊ nẽ uerius:ꝓ qꝰ idu
co iſtũ tex ubi papa gnãliter ꝓhibet ne fiat ĩ lai
cũ ↄpꝛomſſſuʒ de iure ſpũali:gꝰ nullus citra pa
pã põt hãc qõeʒ ĩ aliq trabere qõi ſupioris nt
ĩ cle. neꝛomãi ð elec. Itẽ regłarit᷑ nullꝰdiſpẽſat
qõnẽ pape niſi ĩ caſibꝰ oceſſis ut i c.dilectꝰ:
7 ibi ꝑ Inn.ð tẽpo. oꝛd. cũ gꝰ ſolũ ſir inre eypᷣſ
ſũ ut aucfe ſuꝑioꝛis poſſit ↄpromitii ĩ clericum
⁊ laicũ ut.j. c.ſe.ergo nõ ſolũ ĩ laicũ nõ pt᷑ com
pꝛomitti aucte ſuꝑioꝛis pᷣteꝛea addnco bo.tex.
i. c.ij.de iudi.ubi dẽ ꝙ plati ñ debene nckocia
cccłaſtici laicis ↄmittere ꝑ eos tractãda. AZln ãe
poſſiu epᷣs cãʒ ſpũalem ↄmittere clerico æ ſaico
nẽ ꝙ ſic: ar.eoꝝ qᷓ nõ.iĩ gl.i.c.ꝓx. riũ puto vi
us: lʒ.n. naleat ↄpromiſſũ i clericũ ⁊z laicũ:non

tñ põt cã ſpũalis delegari clerico z laico.Rõ

dinerſitatis ẽ:qꝛ nt dixit Jo. an. . c. ꝓx. ꝓpriũ

arbitriũ ð re ſpᷣnali nõ ẽ actꝰſpᷣualis:merito in
clericũ ⁊ laicũ põt cõpromiui autte ſuꝑioriſ:ſʒ
iudicare de cã ſpuali e qͥd ſpᷣuale ut i. c. ꝙᷓto de
iudi.ſʒ laicꝰ nõ ẽ capax iuꝛis ſpualis et aſſocia
to ſibi clerico:ut ꝓbat᷑ i.c maſſana de elec.⁊ te
nuit Jo. a.i.c.nobis.j. ð iurepa. ſic limita nõ.
i. c. eccła ðᷣ cõſti.⁊ hoc diciũ tene mẽri ꝓ limita
ciõe h gl. ? c.ſc.an laicꝰ poſſit eẽ aſſeſſoꝛ iudi
cis eccłaſtici:hoſt.tʒ hic ꝙ ſic: ⁊ cõit᷑ ide tenet
doc.i.d.c.ij.⁊ declara hᷣ uelt Abbas.
2 Auc ke iudicis cane
r tuas. etiaʒ delegaii põt de
cã ſpᷣuali ĩ clericũ ⁊ laicũ compꝛomitti
? ſi aꝛbitꝛiũ ẽ a ꝑtibus ꝛeceptũ dʒ cxecutioi mã
dari: ʒ ꝑ gnalẽ ꝓcuratorẽ factũ fuẽit ↄpꝛomiſ
ſũ ſi ãt ni ſuit aꝛbitꝛiũ appꝛobaiũ ⁊ pena fuit ap
poſua agit ad iteꝛeẽ.h.d. gnãliter iherẽdo lre:
ſzʒ hoc ſumariũ recipit multas limitatiões ni.j.
patebit. In pᷣma ꝑte ponit᷑ ↄſulatio. In fa dit᷑
finitio ał.diſtigues rñſio ibi ſuꝑ quo. Hõ pri
mo ibi ſuꝑ executõe ꝙ arbitri nõ mãdãt ſuam
ſniam executioi: qʒ ꝓ ea ꝛecuꝛrẽdũ ẽ ad ſuꝑioꝛc
unde ſuꝑ execuriõe tiẽda fuit ĩpetratũ ᷣ ꝛeſcꝛip
rũ apłicũ:dic tñ ꝙ nõ ſolũ papa ſʒ ẽt ordiariuſ
rei què fiẽda exccutio põt ſnĩiam aꝛbitii exe
qͥ:de h̊ ẽ tex.nõ.i.l.cũ ãtea.C. e.⁊ h ibi fiꝛmat
bal. dixi.S.e.cũ dilectus:æ ad pᷣmũ dẽʒ ꝙ arbi

tri nõ pũt exequi Hõ pio ĩ pri. ⁊.l.ait
pror.ff. de re iudi. ¶ Mõ fo ⁊ tene meti ꝙ ꝓ
curator nõ põt cõpromittere:unõ ſicut trãſigẽ
nõ põt ſine ſpãli mĩdato:ita uec cõpromittere
ur ꝓbat b: facit tex. cũ gl.i.c.qͥ ad agedũ o ꝓcu
ra. li.vi.¶ M tno ꝙ ſolus prelatꝰ nõ põt
curatorẽ oſtituere ad litigandũ ſine caplo:hoc
itellige qñ cã eſt ardua:⁊ ſic dʒ itelligi.c.i.de ꝓ
cu.ał.ſecus:de quo dic ut plene dixi i.c.edoce
ri ð̊ Eotis. Mõ quarto caſum ſingularem in
quo clericus aſſociatus laico facit laicum ca
pacem illius actus:quem ſolus exercere non
poſſz.nõ ob.ꝙ plures ſint laici qꝙᷓ clerici.nã h̊
erant duo laici ? unus clericus:non tñ extẽdas
caſuʒ huiꝰ.c.ad actũ ſpũalẽ:qꝛ laicus non pot
effici capax ꝑ mixturã clericoꝝ:ut i. c. maſſana
⁊. c.ſacroſanct. de elec.⁊ uoluit nõ. Jo. an. hic
⁊ i.c.nobis.j.de iurepa.nec ob.iſte tex.qꝛ arbi
triũ de re ſpũali nõ ẽ actus ſpũalis:ut diii.S. c.
prox.ſed prohibet᷑ ſolus laicus:qꝛ nõ decʒ ipʒ
de talibꝰ aꝛbitꝛaꝛi:ut dicit tex.i.c.pꝛecedeii nõ
ergo ꝓhibet᷑ rõe icapacitatis: ſʒ ꝛõe hõeſtatis
honeſtas autẽ ſatis conſeruatur ex mixtura cle
rici: ⁊ per hoc tollit᷑ ↄtrariũ qð foꝛmari poteſt
de.l.pedius ff. de arbi.ubi.dr ꝙ i ſeruum ⁊ li
berum non poreſt ftieri compꝛomiſſũ:uñ ibi nti
le uitiatur per inutile.hic ãt iutile abilitar̃ ꝑ uti
le:ſʒ dic ꝙ fᷣuꝰ ẽ icapax ↄpꝛomiſſi meꝛito mix
tura abilis non fecit ipᷣm capacèe:ſp laicus non
ẽ icapax cõpromiſſi ð re ſpũali:ſʒ ſolũ ꝓhibet
ꝓbter honeſtatem ut pᷣdixi: ſecꝰ at ſi eſſet inca
pax: ut i. d. l.pedins.¶ Mota bi arbitriuʒ re
eptum ꝓ quẽadmodũ de iure ciuili arbitriuʒ

amwe afeflll
õõ un
legar pot umter⸗
„ „. 33 00
hot noͤ ſit enrſi ſſinn. ni i
ſoli omſanio:h i elegn arpd *
incopkonmiſi fatore hili rje 0
citbici lent ih⸗ qz ric 4
hendeqꝛ n de uro n opai hile nda
niſercans iben hins: goo dic i i..a⸗
gelie pon.i V in iſaſdi diat ſ
londi dra Mom 9Mimdres iate poſi
dedoc wio vide a piene diniic.fi d die
Ingl pe idi e llenio.. dier n er bae gl
du pcededi ex nia arbitri:ſiz latus antige
man cöcludido dicta doc. aiadneuend
fitcoprommiſſi ſimplic ?nudo pacto null⸗
neniir ſtivnlate neq; pena ne; inramel
luc coier tenet de ire cinil no orii er
mioacio kerehtöut nil di pieneiſt
to fz ii pouci erceptio i gies hel
egerür m .liigetores fe. 5 iore cans
ecbi oſtizeril conpromiſſo po
al teſe ſeupo arbimioꝛe pqß bopi. do.
an nibi v qꝛdð ini canoͤſco poõt agi e
batanti.ci depat gibt no.g pot

adieſſe:nincnöz iit
ric anezdfmöz ſitneniſſet ſtipio⸗i
l.cetiureciuli Kunnt

nucno nil .
no nnũ cali i q

in
nllä
nite nuulpianift
pcarſeſip nz ni⸗ et obfinni:niter
liſngiternnc Amnte ſeſu⸗ obliga
Tieg ce dre ene nii dmne
lenej 1lo giole ieligit r.iila.ld
tis credo de urqn lkuenit lpularö ial⸗
Nom ſſi fafr ne ciii, 1gl a f
Aares⸗ laclu exnn acto: nckſic
nidcie 3 lure canoni zeinni l
ernnco en leo Per dieri9 bn
vet hoc in niſ. Mromſſof
lbiinii uunte

D R 6
Goge
feng ailn
h

“l in
lie eſ h

ten 5 leplee N
lrtin bi rccf tin

. . Vhn
1tung uituaa
itni eci Gal potte

1hici
tuͤi se unnun,
ſoſni
ki t poon

e ſ Mhinni
amz i;

iden
⸗ aſe⸗ no gir
enamno pot ſimabtnr

. i aͤi . . eb imn
untrmn if ann chh ati
N reiai Krmnn elt,
r dR rlaract )
5ſeſhin mil ritieniie
ndia Ganlere
pondeſultit lügit. u dn
h1. .Miuoſöhspree d
rnore Munuere 1d liigmdu dne piodoe
ligeqi cick nſunt icchieli clcen
1 4l ſus de qvo de u pkeecn iccoe
Ens Ny omo aſin Mpchnon
o Ccricus 1ſociaus iio fuil un dr
cem Ulins mms:ggen Oins eurecle hon
cß.nob. P pures inlili Chrinib
Inr duo lild ?t vnus deſicls: nonin ſenecis
i bui c20 10ĩ hiigr ins n Nat
8 urpmmmridrtoru icnuſſina
aolane Ceele. bollt bo. Joande
une deimrchn he cd ſr tt n
gere hönn nd Atws önls:
— noͤce

in HH

iuor r iml. bri nu uu 3

u
. cfu iabn⸗ iſhliunſe, n
corin Me j pba
12ils hon ſeen ji il/
rom ,,etinc
apat col i

emolo gatũ bʒ exccutioneʒ ita de iure canonico
ut h. Itẽ nõ ex eodẽ vᷣbo ꝙ ãbitriũ nullũ ex ð
fectu mãdaii ſen ſolénitatis mãdati põt emolo
gari.i.approbari.¶ Mõ ꝙ arbitriũ n emolo
gatũ nõ hʒ executionẽ paratã ẽt de iure canoni
co:ſʒ ꝓcedit᷑ quẽadmõʒ hic ꝓceſſuʒ fuit ðↄ ꝓcu
ratorẽ:naʒ ſi pena fuit appoſita i cõpromiſſo a
gitf ad penã: ſi Ho pena non fuit appoſita agit̃
ad iteſſe.⁊ itellige i cõpꝛomiſſo facto tãqᷓ; ĩ ãbi
trũ:ſecꝰ ſi ĩ arbitratorẽ ⁊ amicabilẽ cõpoſitorẽ
tũc agit᷑ pᷣciſe ad obſernantiã arbitramẽti:ſʒ eſ
ſciẽs leſionẽ põt petere ut arbitramẽtũ ꝛducat
arbitrio iudiciſ ad bonã eqtatẽ ut ĩi.l.ſi ſocieta
tẽ.i.F. ãbitroꝝ.ff. ꝓ ſoc.⁊ ꝑ Inn. i. c. qntauall
de iureiu.⁊ nide bo.gl.i.c.cãʒ q̃ ð elec.¶lõ
ibi qꝛ iuramẽto ſuo ⁊c̃.ꝙ iuramẽtũ obligat iu
rãtẽ de iurc tancleo⸗ A Nenr⸗ ꝙ; ꝓeuratõ qᷣ
cõpromiſit ſine mãdato tenet᷑ ſatiſfſacer̃ ð ſuo.
unde quẽadmom agereĩ᷑ dñm ſi dediſſet mã
datũ:ita dʒ agi ↄ ꝓcuratoꝛẽ:ſi cõpromilit ſi
mãdato nt ĩ.l.plautius.ff. de pen. Zlnimo
nõ unũ caſũ ĩ qꝰ delegatꝰ põt auctoriʒaꝛe:licʒ
hoc nõ ſit expꝛeſſũ ĩ reſcꝛipto: nã ut hic pʒ non
ſolũ oꝛdiarius:ſʒ ẽt delegatꝰcãe põt auctoriʒat
nt cõpromiſſũ fiat ð re ſpũali ĩ clericũ ⁊ laicũ.
E alil cũ dilectꝰ ⁊æ ibi gl.tʒ Srinʒ ⁊ illð
neꝛiꝰ:qꝛ cła de ꝛato nõ oꝑaĩ ſpoõle mãdãtũ:niſi
fuiſſet data libeꝛa ptᷣas:ðᷣ quo dic ut ĩ.c.q ad a
gẽdũ de ꝓcn.li vj.ł niſi ðdiſſẽt ſibi ptatẽ faciẽ
di oĩa q̊ i ꝓpria ꝑſona ↄſtituẽtes facẽ poſſet:=
de hoc ultio nide qð plene dixi ĩ.c.fi.ð dila
In gl. pe. ibi ẽt ſilẽtio.x.dieꝝ nõ ex hac gl.mo
dũ ꝓcedẽdi ex ſnia arbitri:ſʒ latius attigendo
mãm cõcludẽdo dicta doc.aĩadueꝛtendũ qnqʒ
fit cõpromiſſũ ſimplici ? nudo pacto nulla iter
ueniẽte ſtipulatiõe neqʒ pena neqʒ iuramẽto:æ
tũc cõiter tenet᷑ ꝙ de iure cinili nõ orit ex ãbi
trio actõ uł exceptõ ut nõ.i.l.diẽ̃ ꝓferre ĩ fi.ff.
eo.qnqʒ tñ pꝛoducit᷑ exceptio ſi ꝑtes expꝛeſſe h̊
egerũt ut ĩ.l.litigatores.ff.e.ſʒ ð iure canõico
ẽ dubiũ:hoſt.tʒ ꝙ ex tali compromiſſo põt agi
ad ĩteſſe ſecuto arbitrio:æ plʒ h̊ opi.do.An.=
ſatis ur̃ mihi va qꝛ ð iuẽ canòico põt agi ex nu
do pacto nt ĩ.c.i.de pac.⁊ qð ibi nõ.g põt agi
ad iteſſe:quẽadmõʒ ſi itueniſſet ſtipło:ſẽtit ho
ſti. ꝙ ẽt ð iure ciuili põt agi hoc caſu ad it̃eſſe:
qꝛ ius ciuile ꝛeſpectu iteſſe ñ exegit expꝛeſſe ſti
pulationẽ:lʒ gl.aliud hic dixerit:nã tex.in.d.l.
diẽ̃ ꝓferre ĩ fi.nullã mẽtionẽ facit ð ſtipulatiõe
imo ᷣm hoſt.de mẽte nulpiani fuit ĩ.d.l.i.ff.de
pac.qꝙ pacta ẽt nuda debẽt obfuari:nã tex.ibi
fũdat ſe ſuꝑ nãli eqtate ⁊ ſic ſuꝑ obligatiõe nã
li q ſurgit ex nudo pacto:⁊ tene mẽti hanc opi.
hoſt. Tñ legiſte cõiteꝛ ĩtelligũt tex.i illa.l.diẽ ꝓ
ferre ĩ fi.ꝙ loqͥtur qñ ituenit ſtipulatõ:unde ſa
tis credo ꝙ de iure ciuili nõ agit᷑ ad ieẽ ſi cõ
promiſſũ fuit factũ ex nudo pacto:ar.i.d.l.liti
gatores:ſʒ de iure canonico ꝓcedit qð pᷣdixi.
ar. i. d. c.i.? h̊ͥ ĩi eo ꝙ tex.dicit ĩi ↄpromiſſo fẽo
ex nudo pacto:⁊ hoc tene niſi arbitriũ fuerit e

De arbitris

mologatũ expᷣſſe ł tacite:nã ſi arbitriũ hꝰ caſu
emologat᷑ tacite k expᷣſſc:iũc ex ſñia arbitri orit
actio ⁊ exceptio:unde põt agi ꝓ ipſiꝰ executiõe
ſicut ſi eẽt ſnia iudicis:⁊ fuit hoc iductuʒ per le
gẽ noſã nt i.l.pe. C. eo. Aduerte tñ nã expſſa
emologatio fit ſʒ ius ciuile:qn ꝑtes ſubſcribũt
ſe ſñie arbitri:dicẽdo ꝙ iſtã ſniaʒ appꝛobãt uł
iprobãt ut ĩ.l.ne ĩ arbitris ⁊.l. cuz atea. C. e. re
feꝛt tñ h̊ Inn. quoſdã dixiſſe ꝙ ẽt ſine hac ſub
ſcriptõe pt᷑ expᷣſſe emologari ſñia arbitri:⁊ hãc
ꝑtẽ ð iuꝛe canonico iʒ hoſtien.vr̃ ẽt appꝛobare
do. An. z ſatis plʒ mihi ꝑ iſtũ tex.ubi papa ſo
lũ reqᷣrit ꝙ arbitriũ fuẽit receptũ ad bᷣ̊ nt hẽat
executõeʒ:nullã ãt mẽtionẽ fecit ð ſubſcriptiõe:
2 facit ad h̊ qð le.æ nõ.i.c.ij.ð pac. Inſpicimꝰ
.n.ĩ hoc ↄſéſũ nõ aũt iſtã ſolẽnitatẽ extriſecã:q̃
ſolũ adhibet᷑ ad ↄſenſũ mãifeſtãdũ:emologatio
vo tacite fit ꝑ lapſũ.x.dieꝝ a tpᷣe ſñie data ꝑtiũ
taciturnitate:æ hoc quo ad pᷣmũ caſũ.Qñqʒ ⁊
fo fit ↄpꝛomiſſũ itercedẽte ſtipłatõe:ut qꝛ ꝑtes·
ꝑ ſtipłationẽ ꝓmittũt ſtare ſũie arbitri nulla pe
na uł iuramẽto appoſito:⁊æ hoc caſu ſi ꝑs ñ ułt
acquieſcẽ ſñie tenet᷑ utꝛoqʒ iure ad ĩteꝛeſſe ut in
.‚d.l.diẽ ꝓferre i fine ? H maxie iũcta gl.qð itel
ligo:miſi ſñia ↄtineat manifeſtã iniqratẽ:ð q di
cẽdũ ut płe dixi ĩ.c.ij.S.eo.⁊ hoc cãu ẽ dubiũ:
an bᷣ̊ ſũia poſſit emologari tacite uł expᷣſſe:doc.
nr̃i hꝰ tacite ſẽtiũt ꝙ ſic: ⁊ atꝑte ſequi᷑ do. An.
ſʒ nõ allegat bar.qui aꝑte tʒ Sriũ ĩ.d.l.cũ ãtea:
nbi diẽ̃ ꝙ ſñia arbitri tũc ſolũ emologat᷑ qñ cõ
pꝛomiſſũ fuit factum nudo ↄſenſu:ita ꝙ ex tali
ſnia nullũ ↄpetebat remedium:ſʒ ubi interceſſit
ſtipulatio põt peti ĩtereſſe:eꝛgo ceſſat remediuʒ
emologatiõis ⁊ ita.l.cũ anteâ induxit ꝓuiſiõeʒ
emologatiõis:qn erat ſnia inutilis.vVn ↄcludit
ꝙ hodie raro põt emologãi ſnia arbitri:cũ ho
die i ↄpꝛomiſſo ſẽꝑ itercedat ſtipłatio. Ego di
cerẽ ꝙ de iure canonico ĩ dubio ꝓcedit prima
opi.ꝑ iſtũ tex.⁊ per ea que.S.dixi.nã nides hic
ꝙ eo caſu quo poteꝛat agi ad itereſſe: ꝙ nudũ
pactũ obligat:gꝰ ſequeret̃ ſᷣm opi.bar.qꝙ ð inẽ
canonico nũꝙᷓ; ſnia arbitri poſſʒ emologari: cu
ius Srium maniſeſte probatur hic: ſed de iure
ciuili poſſet dubitari:æ multum facit tex.illiꝰ.l.
cum antea in prin.pro opi.bar.ſed cꝛedo poſſe
ſuſtenrari Srium: qꝛ illa.l.ur̃᷑ ſe fundar̃ quãdo
pena non fuit appoſita ĩ compromiſſo: unde ex
quo non poteſt agi ad penam nec litigantes ꝓ
niderunt ſibi ĩ aliquo remedio extrinſeco debʒ
ſuccedere ꝓuiſio illius.l.cum antea. Nuare cõ
cludo ꝙ licet arbitrium ſit facium cum ſiipula
tione:nihilominus poteſt emologari tacite uel
cxptęſſe:ex quo pena non fuit adiecta in cõpro
miſſo.Quãdoqʒ ⁊ tertio compꝛomiſſũ fuit fac
tum cum appoſitione iuramenti citra aliam pe
nam:⁊ hoc caſu uẽ uelle do. An.ꝙ ex tali iuꝛa
mẽto nõ põt peti executio ſnie:niſi alit᷑ ãbitriũ
emologet᷑ ſʒ pot᷑at agi ad inteſſe mouet᷑ ꝑ opi.
Inn. dicẽtis ꝙ oia qᷓ apponũt᷑ i ↄpꝛomiſſo nui
dẽt᷑ appoĩta ſub hac ↄditõe.ſ.ꝓmiito fuar̃ ſnñiã
◻a 4

¶ Be arbitris

uł ſolue penã: 2 h ĩterpᷣratio bʒ locũ ſm Inn.
ẽt ſi ifuenit inramẽtũ.nñ ſatis ẽ ſoluere penã:

nec ĩcidit ĩ peꝛiuriũ nõ paꝛẽdo ſnie arbitti:⁊ di

cit Inn.ꝙ hũc alt᷑natiuũ itellectũ ðᷣderũt iuꝛa
cõpꝛomiſſo:qꝛ cũ arbiter poſſit ferre ſentẽtiaʒ
ſine matu retractõis neceſſaꝛium fnit ita ꝓuide
re ꝑtibus:ne ꝑ iiuſtã ſniam res ꝓpᷣas ꝑdãt.vñ
liberant᷑ a ſnia ſoluẽdo pẽaʒ uł iteꝛeſſe¶ Et ex
bis ifert do. An. ad nõbile dẽem ꝙ i obligatio
nibꝰ facti ſuccedit obligatio ad iteẽ ẽt ð iur̃ ca
nonico qũcũq; iuramẽtũ ifuenerit.qꝛ ſʒ opi:
Inn. pactũ ⁊ inꝛamẽtũ itelligũt᷑ appoſita Fʒ na
turã ↄctus:ſ̊ de nã obligatõis ẽ ut qͥs pᷣciſe nõ
cogat᷑ ad factũ: ſz ſuffiẽ ſoluef̃ ĩteꝛcẽ ut ĩ.l.ſtipu
latiõeſ ñ dinidũt᷑:⁊ ibi plene ꝑ bar.ff. ðᷣ.vV.ob.
2 diẽ do. An.ſe pntare ꝙ ẽt ĩ foꝛo aie ñ tenet
qs pciſe ad factũ:qð iurauit:ſʒ ſuff ẽ ſolueꝛe in
feſſe ¶ Sʒ tin cõſidera latins:nã quo ad pᷣmũ
do. an.nullã mẽtionẽ facit ðᷣ hoſt. q expᷣſſe iʒ hᷣ
Sriũ.⁊æ Jo.an.eũ ffert nec fprobat:dic.n. ho
ſti. ꝙ ubi iuramẽtũ ĩtceſſit ĩ ↄpromiſſo:tũc põt
pciſe peti executio ſnĩe:nec ꝛeqꝛit̃᷑ alia emologa
