nxorẽ.queritur nũquid ſeruus ſit excuſatꝰ ab
hoicidio.⁊ tandẽ concludit poſt pe.ꝙ ſic.quia
hoc fecit ſernus ad tutelã ſui corporis.nã ſicut
excuſat᷑ qs occidẽdo aliũ cã defẽſionis:ut ĩ cle.
ſi furioſus.ð hõicidio ita dʒ excuſari iſte q̃ nt ñ
piret nxorẽ dñi irerfecit. Idẽ ſeuit gl.i. l. penk.
ff. ſi famili.fur. feciſ. dica. æ bar.i.l.ij.ff. ð nox.
⁊ ſatis bñ facit ibi tex. ð iure canonico ſeu diui
no.nõ crederẽ hoc dictũ legiſtaꝝ ꝓcedẽ qᷣa ut
nõnt᷑ diẽ iſie tex.quẽ ad hꝰ nõbis ꝓ nlło metu
dʒ qſ mõtale peccatũ icuꝛꝛẽ.⁊ ẽ rõ qꝛ ut.S.dixi
potius dʒ quis conſernare uitã aie qᷓ; corporiſ
nã ↄmittẽdo peccatũ mortale morit᷑ aĩa ſuſtinẽ
do uero gladiũ morit᷑ corpus.qͥnimo nir ꝑfec
rus potius deberet pati mortẽ corporalem qᷓ;
omittere peccatũ ueniale.qꝛ peccatũ nẽiale op
ponit᷑ feruori caritatis nit nõ. gl.ĩ ꝓhẽio ſexii.
nir aũt ꝑfectꝰ potius dʒ eligere ĩteritũ corpõis
caduci ⁊? mortalis qᷓ; ꝑdere feruoreʒ caritatis
quã habet ĩ deũ.facit ꝙ legit᷑ ⁊ nõ.i.c.qrit. ⁊ ĩ
c.ne qᷣs.xxij.q.ij tẽ ñ põt negãi ꝙ occidẽ
do aliũ ꝓpteꝛ metũ qs ↄmittat hõicidiũ ex quo

ille qui nũc ẽ ĩteꝛ ectꝰ nõ erat aggꝛeſſoꝛ.xv.q.
.i.c.mẽito.ſʒ qꝛ dʒ poriꝰ oĩla mala pati qᷓ; malo
ↄſẽtiꝛe.xxxij.q.vV.c.ita ne.nec ob.ſi dicat᷑ iſte fe
cit ad tutelã ſui coꝛporis. ⁊ ꝙ licite qͥs aliuʒ oc
cidit cã defenſiõis:qꝛ iſta pꝛocedunt quãdo qs
occidit ſuũ aggꝛeſſorẽ.qͥa tũc potius aggreſſoꝛ
dr̃ ſeipſuʒ occidere ⁊ iſte dicituꝛ pati ut nõ.i.d.
cle.ſi furioſus.ſʒ ĩ cãn nr̃o iſte qui metn alteriꝰ
facit direcie agit ⁊ explet iniqᷣrate alteriꝰ. Et re
deundo ad ↄöriũ datur tertia ſolutõ fʒ Jo. an.
qui nõ ualẽs aliter ſoluẽ:ↄtrariũ dicit ꝙ cãus
exceptus contꝛa iuris regulã nõ eſt extendendꝰ
ad aliũ caſũ eiuſdẽ nel paris rõnis niſi ꝑ pꝛinci
pem. allegat.l.ſi uero.. ð̊ niro.ff.ſo.ma.⁊ qð
nõ.i.c.conſtõnem.ð regu.li.vi.⁊æ i regula que
a iure cõi de regu.iu.li.vi. Et notabis ſingula
ꝛiter hꝰ dictum ad materiã extenſiõis. In con
trariũ tn facit.l.ij.ff.ad t᷑tu.⁊ in. c.cũ dilecta.ðᷣ
confir.uti.⁊ glo.in.l.i.C.de ↄdi.inde a in cle.
.i. ð electione cũ multis ſi.⁊ maxie è gl. ſingula
ris ĩ.c.i.ðᷣ temp.or.li.vi.ubi dicit᷑ ꝙ ubi e oio
eadẽ rõ debʒ eſſe eadẽ iuris diſpoſitio:etiã ĩ pe
na. ſed potins ex mente ur̃ caumũ i.l.ſed ꝓpter
neceſſitatẽ uite ↄſeruãde licitũ ẽ cõicare tẽpoꝛe
famis excõicato.⁊ eadẽ rõ nite ↄſeruãde ẽ imi
nẽte tiore gladij.ergo ⁊ tũc debʒ excuſari metꝰ
forte ob iſta que poſſent opponi.do.an.ponit
aliã ſolntiõeʒ dicẽs qꝙ neceſſitas famis excuſat
7 nõ neceſſitas gladij:quia primo cãu pᷣncipiũ
monens mortẽ uenit ab intra:nã patiẽdo mõtẽ
propter fame n:quia diſponit ĩ ſeipſũ ita ꝙ ip
ſe uẽ ſeipʒ occideꝛe ex quo põt ſibi ſubueni? nñ
cũ iſte ſit conſtitntus inter duo mala debʒ elige
re minus malũ nt potius cõicet excõicaio qᷓ; fa
me perire. Sed ĩ ſecundo cãn pᷣncipiũ mouẽes
moꝛtẽ uenit ab e?:quia alius minat᷑ mõtẽ.quo
caſu iſte non dicitur agere ſed pati. ſed meliꝰ ẽ
pati mortẽ ab alio inferẽdã qᷓ; cõmittere pecca
tñ.qꝛ ↄmittẽdo iniquitatẽ agit ſuſtinendo mor
tẽ patit᷑ paſſio nero non ĩputatur ſed acrio ſic.
NMRatio ſcdði dieti m hi placet.ſed rõ prima põt
morderi nã nego ꝙ quis dicat᷑ ſeipſum interfi
ceꝛe ſi propter honeſtũ cõſeruandũ fame perit.
Inn⸗ ex hoc ſequeretur ꝙ mulier propter ne
ceſſitatẽ famis poſſit eliger̃ nitã turpẽ cũ ſit mi
nus peccatũ fornicatio q; hoĩcidiũ ꝙ tmñ nõ eſt
licitũ ẽt ſm legẽ ciuilẽ:ut in.l.palam ff. de ritu
nup.⁊ alibi dicit rex.ꝙ nõ minꝰ dʒ quis time?
ſtuprũ q; mortẽ ur ĩ.l.iſti quidẽ.ff. quod meiꝰ
canſa. tem in iure non ẽ poſſibile qðᷣ dic
do. An.ut uere quis poſſit conſtitui inter duo
mala.qꝛ lex non eſt ipoſita ſuper ĩpoſſibili.iiij.
di. Erit ãt lex. vñ aliter non eſſet peccatum ſi
euitari non poſſet.quia ñ ẽ peccatũ niſi ſit uo
lunrariũ.xv.q.i.in prin. uñ in inꝛe nõ eſſet dar
peꝛplexitatẽ in delictis ut nõ.xiij.di.ĩ ſũma.nec
ob.c.duo mala eadẽ di.qð alle. do. An.qꝛ ill
ꝓcedit ſm falſaʒ opi.extimãtis ſe eſſe inteꝛ duo
mala. Sed nere nõ ẽ poſſibile uñ opoꝛtet dicẽ
ꝙ pꝛopteꝛ neceſſitatẽ famis non eſſet peccataʒ

niad lö.c ffe

r oicnNn , eli goinod
adn aliccl ninici,pelie
ninutiſi n ſieen hnd

☛ roicno ,
aüͤmontlet bei d ichie cdon on

ni mrc idra n m a n
inori ptcipi i Nlöſea gmmie Nelen
thrilo enſ ll giepiͦno uen
ali norale hvenite noncleete g n
ä
an iniitpomni ii taſone giale
pi ſur lunhvs inoin nſſet pa glione
ebſciae n n i bio i,1 5 pe. d iſ i
ICeqvoncimnss ad ide.c.pia de ercep. . Ni:
i Nrörii fuitnſi mil dio dneger
Evonpminerei prodi netechume iamis ec
neretor umſtin cdicne ano ercdiend n
Bzri hidã in d.c ginmultos ? dio in
I. So. bar gone vari ſenſeröt doc. Gof.
inn.e i emni gzblt nornle JIcgz goſ in
im ſun lens aler nurs bijg unf bec
on beboſia criſimceln er ſſ.
eutmn mt hnn
iiſooionis nnlcn ie h iehis 5
Nuig unnnlmt ürie
oci ſbj Mepibte n asfui eni
norltere curri ſro ci ͤͤ der
3:: terröca

Riheeni ſupionigſ⸗
rgeſn. Raez hern⸗ ercolcatoſ

—/.

Aain
s
i I D
,
enn Bod,
dn ail⸗ ch⸗ ein inlen
cr l neti
iteinſo ſergiri iſen
3
1 eidt i ecrſann ekaln
ſep⸗ teitinni
inogs ſi/ eln ſo
8 eclcum ſeantit
N uhujeeneninnnn
. – curmn * D E
4 Ncns blignnj cii Nn
Nnnſng eg,⸗ hii
iti ii ni bcf mtin
enitlln edneniſ n
. no. tontz j⸗ lſo ſo
nlonen den .
1nre n lſiti
zier 1 t ſchniuls nten
mmipim inmi misha
a nͦſutlifſn ciinen
ſonfn itgoin An u
Köchenorecin 1ſen iaut
is ic lonmor iri “
r tg dhleci⸗
Gaſtal ingtſſinit

ma Honis nmenfmui ct gn
int ir cmitk ii ccilminr
— redi ſͦir ennitei i
e goa ſergoe itit aaln m⸗
in nn ane vſen yn n amnt
üſimnig cis eliſſus ſinlo erlir
tnucſs grlſealapnim in tpi
Nucs NNNNNNiNrnni nteto n
Noy mengialidntd Eün
ſenſeideiden a ded ena
cüſeſttonſtumnsing dnonhadeee
Te minms mii n polnscöen craend n
nerie Grli lamno dinpepi nnrs
numi un ab : u lis nui nit ⸗
u ir wn deim mne t ni ini/
hni norti tn di nnili haäninten
in minilonnmnmni Grtorende wi
emi Moind on Mnm latte
Kro ödeinb halc n
Geni lepmnerti

lan⸗
cn ni po Mb in eſimn
ſpigag honeſi Genmliſne n
ſi voe eatetom g nſc Nean
K misNoſelgeion mrii

ſü
,crnieio oetidhin
ns itni icnoch nfCten

lcta fnkge nen nn ralstni

nvo.Abi Genter
mmi ſnnn ☚

uli.

„

cõſcare excõicato.nã ſi in ſe eſſet malã deberet

qͥs fame ꝑ re poſſʒ ſolui ⁊ qͥnto iudi meo ꝙ iõ
nõ excuſat ĩ meiu ſʒ ĩ neceſſitate famis ſic.quia
maleficia diſt guũt᷑ uolũtate ⁊ ꝓppoſito i.c.cum
noluntate ð ſen. ex.i.l.qui iniuriaꝝ.ff. ö̊ fur.is
aũt qui cõicat excõicato propter neceſſitatẽ fa
mis n agit cõicare excõicato neqʒ ↄmittere ini
quitatẽ. Sʒ pᷣncipaliter ſubuenire iĩiquitati ſue
is aũt qui cõicat ꝑꝑ metũ agit ↄmittere iniqui
tatẽ qꝛ ad hãc ipᷣaʒ ↄmittẽdã ↄpellit᷑ quã nõ dʒ
ↄmittere ꝑꝑ malũ corporiſ. Nec ob. ꝙ dixi ꝙ
propter bona recuꝑanda licite cõicamus excõi
cato:qꝛ illud ꝑmitni᷑ i odiũ excõicati ne repor
tet ↄmodij icia ſua.ut in. c. ĩtellecximus
de di einio hic queritur. nunquid cõicãs
excõicato peccet mortaliter. vr pꝰ ꝙ ſic ꝑ iſtuʒ
tex ubi dẽ ꝙ ꝓ nullo metu dʒ quis ĩcurrer̃ pec
catũ mortale ⁊ loqt ðᷣ ꝑticipãte cũ excõicato ꝑ
meiũ ·ꝛ fac.c.fi.ð cle.ex. mi.nbi dr̃ ᷣ excõicatꝰ
minori ꝑ ꝑticipiũ cũ excõicato graniteꝛ peccat
celebrãdo.ſi eni illud ꝑticipiũ nõ iduceret pec
catũ mortale ſʒ ueniale non diceret tex. ꝙ gra
niter peeccet celebrando maxiĩe qꝛ uenialia pec
cata dimittũt᷑ ꝑx oꝛonẽ dñicã ⁊ ↄfeſſionẽ gñalẽ
quã facit ſacerdos ĩ ĩtroitu miſſe.⁊ ꝑ a pꝑſionẽ
aque bñdicte ut nõ.ĩ ꝓhẽio.vi.⁊ ð pe.di.iij.ĩ
c.de quotidianis. ad idẽ.c.pia de excep.li.vi.
cũ ſi. In õriũ facit qꝛ ſi taliſ cõio ĩdncerei mõ
tale non ꝑmitteret̃᷑ propt᷑ neceſſitatẽ famis nec
ꝑm treretur familia cõicare dño excõicato cu
ius Sriũ habet᷑ in.d.c.qm multos.⁊ dicto c.in
ter. So. i hac qõne naria ſenſerũt doc. Gof. ĩ
ſũma.e.ti.tienuit ꝙ ↄhit᷑ mortale. Ideʒ gof. in
ſũma ſua dicens ꝙ aliter tenẽtes blãdiunf̃ pec
catoribꝰ. hoſti. aũt hic ⁊ ĩ ſũma de ſen. ex. fi.
v. ſed nũquid ꝑticipans. tenuit ꝙ ꝑricipãs p
bibitõʒ canonis ĩcurrit neniale.ſʒ ꝑticipãs õ p
ceptũ ſuꝑioris peccat mortaliter ⁊.iõ poreſt ex
cõicari ad illd.c.rñndet ꝙ loqr̃᷑ qñ qͥs fuit excõi
caius cũ ſibi ꝑticipãtibus.quo cãu cõicãs pec
cat mortaliter ⁊ icurrit excõicatiõeʒ maiorẽ qꝛ
nẽit pceptũ ſuꝑioris fẽʒ ſub pena excõicarõii
hoc ipſe ꝓbat.qꝛ h̊ c ẽ ꝑs.c.ſacꝛis.].de ſẽ.ex.
nbi loqr tex. ð tali excõicato. Jo. an. poſt miia
ↄcludit ꝙ cõicãs excõicato/regułr peccat ueni
aliter. Fallit ĩ ſex caſibus ſm eũ. Drimus qñ
quis cõicat ĩ ↄtẽptũ claniũ.nã cõtenere ptatem
eccle ẽ mortale. Scðᷣs qñ fit ĩ ↄtẽptũ ſuꝑioris
ſeu pᷣceptũ ſuũ.ar.i.c.ij.ð maio.⁊ obe. Ter
tius qũ qͥs cõicat excõicato ĩ diuiniſ. ar. c.ſigni
ficanit.j.de ſen.ex. Quartus qñ coio tit ĩ crie
ꝓ quo fuit excõicatꝰ.nã tũc cõicans icurrit ma
iorẽ excõicatõʒ.ut ĩ.c.ſi ↄcubine de ſẽ.ex.Quĩ
tus ſi erat excõicatꝰ cũ ſibi ꝑticipãtibꝰ.æ ð hac
excõicatõe uide hodie bonũ tex.iĩ.c.ſtatnimns
ð ſen. ex. li.vi. Sextus ⁊ ultius caũs ẽ ſi cõio
ſit nimis freqᷓns ? aſſidua qꝛ nullũ peccatũ eſt
adeo nẽiale qͥn ex ↄſuetudie ſeu aſſiduitaie fiat
mortale.xxv.di.crimis nã durũ eẽt ſʒ eũ dicẽ
ꝙ regulariter quis incurreret mortale ſalutan

¶ De bis q ni me.

do excõicatuʒ nel eũ ñ euitãdo in menſa maxĩe
ſi amicꝰcõiſ te ⁊ illi inuitauit: uñ hec coĩo ex q
cõicãs ñ ↄſenſit facinoꝛi ꝓ quo fuit excõicatuſ
ponus oppõit᷑ feꝛnoꝛi caritatis qᷓ; caritati. ⁊ ꝛe
feꝛt archi.xi.q.iij.loco pᷣalle.hanc opi.tenẽ be
atũ Thõaʒ.q̃to ſniaꝝ.uñ ur̃ ꝙ h̊ ſit coiſ opio
7 utinã uera cũ expediat aĩabꝰ.¶ Sʒ ego mul
iũ dubito.nã ꝓ pria opione Gof. ?æ Roff. mł
tũ faciũt iuꝛa.S.i pn.alł.æ maxie.xi.q.iij. ⁊ i.c.
ſiẽ appłi.cũ tribus ſequẽtibus.nã xpᷣs ur̃ hꝰ pꝰ
ꝓhibuiſſe cũ dixit ſi non audierit eccłam ſit ſi
cut ethnicꝰ? publicanꝰ ſicut hẽtur ĩ euãgelio ⁊
ij q i.ſi peccauẽit ⁊.c.nonit.ð iudi. Item apli
hoc poſtmodũ ꝓhibuerũt ut in.d. c.ſicut apłi.
Deczones diuerſoꝝ põtificũ ut i.c.excõica
tos ⁊ i.c.cũ cxcõicato.xi.q.iij.ad ið.c.fi.e.cã.
2 qõe ubi dẽ ꝙ cõicãſ excõicato ſi ꝑ meiũ fecit
dʒ puniri:ſed ñ tm ſicut ſi ſpõte.ſi uero ſpome
debʒ acrius puniri ut ceteri metũ habeãt.ſi.n.
coĩo ſoſũ ꝓduceret ueniale peccaiũ nõ ita loq̃
2ct illi tex.cũ uenialia peccata faciliteꝛ remiitant
nur z. dixi tẽ iſtðᷣ.c.poſitũ ſub hꝰ titulo ſim
płr loqt.⁊ ſi diceremꝰ oppõiiũ euacuaret᷑ effe
ctꝰ excõicatõis:nõ.tñ comũeʒ opionèe. br
5 erum
Bm dilectus.
ſubnenit᷑ ſi nõ fuit talis qui debuerit
cadẽ ĩ cõſtãtẽ nuirũ pꝰ pᷣmittit diffinitõis cãʒ.ſo
ſoluit obſtaculũ ibi.nõ obſtãte.ʒꝰ diffinit ibi ſiu
per ¶ Mö. pꝰ ꝙ clerici alicuiꝰ eccłe pñt ꝑ iura
mtũ ⁊ notũ ſe aſtrigẽ ad artiorẽ uitã æ? auſteri
orẽ ducendã cdðᷣo nõ ꝙ põt quis ex uoto
ſe aſtriger̃ ad ſeꝛuãdã certã regulã rligioſoꝝ.lʒ
ſe nõ tranſferat ad illos religioſos¶ ʒ nõ. ꝙ
metus cõtinẽs mõtis ꝑiculũ ł corporis crucia
tũ dicit᷑ cadere i cõſtãtẽ nirũ.excuſatuꝛ gꝰ quis
ſi quid fecit ꝓpt᷑ meiũ mortis uł corporis cꝛu
ciatũ.⁊ ĩtelligo qn fecit id qð ĩ ſe nõ crat pecca
tũ.ał.aũt ꝓrſus nõ excnſaret᷑.ut.sS.c.ꝓxi.⁊ qð
ibi dixi.Quario nõ.ibi ĩcõſtãtẽ:ꝙ meiꝰ ex
cuſat ſi ẽ talis qui poterat cadere iĩ ↄſtãte nirũ.
S ergo ↄſtãs uir fuiſſʒ moiꝰ ꝓpter metũ illud
ſufficit.anñ nõ reqrit̃᷑ uir ↄſtãs.ad ide.c. neniẽs
2z.c.conſulatõi..de ſpõ.tex.tñ ĩ.l.metũ.ff.eo.
dicit ꝙ dʒ cadere in ↄſtãtiſſimũ. ſed pmũ coĩuſ.
Wrd nöe tene mẽti ꝙ quẽadmodũ nõ excu
ſat metus niſi ſit taliſ q potuerit cadere ĩ ↄſlatẽ
nirũ ita nec dolus.non gꝰ ſubuenit᷑ dolũ paſſo
niſi fuerit ralis qͥ nirũ ↄſtantẽ æ ꝑitũ decepiſſet
Ert nõ.ibi ad fatuitatem ꝙ nimia ſimplicitas
appellat̃ ſatuitas. facit qdᷣ nõ. gl.xxij. q.iiij. ino
cens. forte eni iſti ciſtercieñ. ꝓmittebant aliqᷓ õ
ius ut ſi obſeruarẽt eoꝝ regłaʒ n parerẽt᷑ acule
os caꝛnis ł ꝓmittebãt aliq̃ ius poſuiuũ łrłaʒ
is eni qͥ iſta credit ſimpłr ⁊ fatue credit.iõ nõ
põt poſtea allegare do e nõ ibi ſuꝑ
reſtõe petita.ar.op.qꝙ ẽt in ſpiritualibꝰ ꝙ fu ꝑ
metũ tʒ lʒ ueniat reſcindendum reſtõe petita ꝓ
bando iuſtũ metũ ꝙ ẽ ↄtra opi.do. An.quam
tetigi in.c.ij.oõ.e.Et nõ.practicaʒ in modo itẽ
2

Ce bis q̃ ni me.

tandi actõeʒ qꝙ me.cã.nã debet qs petere ſe re
ſtirni ad ſtatũ in quo erat anteqꝙᷓ; pateret metũ.
In gl. i. ibi. ſed ſeipos ꝑſonaliter obligaue
rũt.nõ.bñ gl.ꝙ cleꝛici cerie eccłe pñt ſe ꝑſona
liter obligare ad obſernãdã regulã alicniꝰ religi
onis.hoc ẽt vr̃ ſentire h̊ Inn.dicens ꝙ iſti po
terant ꝓfiteri regulã artiorẽ ut ĩ.c.lʒ.j ð reg.
Ded hoſti.aliter ſentit.dicit.n.ꝙ ant ſingłi no
lunt tranſire ad aliã religionẽ artiorẽ.⁊ pñt ut
i. d.c.q̊ͥ aut remanẽtes in eccła uolunt profuẽi
religionẽ auſteriorẽ:⁊æ nõ poſſunt ſine auctori
tate epi. ar. in.c.ad audiẽtiã J. ð eccł edi. JIdẽ
ſenſit Gof. dicens ſe purare ꝙ hic iteruẽnt ↄſẽ
ſus ep̃i.ſed hoc dictũ goff. diuinat ad iſtũ tex.
Itẽ ſi iterueniſſet anctoritas epᷣi nõ fuiſſet bic
allegatus metus.qꝛ ĩ pniia epᷣi ceſſat: viſiłr ois
meius.nt ĩ. l.nõ ẽ vViſiłe. ff. e.? i.l.tranſactione.
C. ð trãſac. Itẽ papa hᷣ ſe lũdat dũtaxat ſnpeꝛ
noto ⁊ iura mio iſtoꝝ.Si aũt iterueniſſʒ aucto
ritas epᷣi fundaſſʒ ſe ſuꝑ ordiatõe epᷣi ui hic vẽ
tex. recte intellectus opi. hoſti.⁊ ꝓ opi qᷓ; ſẽ
tit gl.ſʒ ſaluãdo utrãqʒ opi. diſtiguo ſic ꝙ aut
clerici eccle nolũt ꝓfueri religionẽ artiorẽ mu
tãdo primã regnlã ſeu antiquum ſtaiũ ecclłe. =
dãdo in futurũ nouà formã uiuẽdi ẽt ſucceſſo
ribꝰ? nõ poſſũt. Et hoc caſu ꝓcedet opi hoſti.
aut ſeruata ãtiqna regła nolũt ſe ꝑſõalr obliga

re ad artiorẽ nitã.⁊ hpñt qꝛ pñt plꝰmerẽi nec

ex hoc alteꝛat᷑ ſtatus eccleſie ex quo non mutãt
habitũ nec deſerũt priaʒ regulã.⁊ hoc caſu ꝓ
cedit iſte tex.⁊ in hoc fiendo requirit᷑ conſenſꝰ
oĩuʒ nt nõ.in rła ꝙ oẽs de re.iu.li.vi.⁊ i.c.ſu
per eo. ð regu.⁊ i.c.qꝛ propteꝛ.·⁊ ĩ.c.ſcriptũ.õ
8 elec. ¶ Ad pᷣdicta bñ facit.j. ð̊ ap. ad nr̃aʒ.
nbi ꝛeligioſi tenent᷑ ad obſeꝛuãtiã ꝛeligiõis ⁊ or
dinis ⁊ nerbum ordinis ↄpᷣhẽedit ſtatuta fẽa ꝑ
ordinẽ ultra regulã ut ibi dixi.⁊ hoc idẽ ẽ nide
re in iſtis fratribns pᷣdicatoribus qui hñt rĩ̃gu
lã auguſtini. ⁊ ꝑ ſtatuta edita per ordinẽ reſtriĩ
xerũt ſe nimiũ ultra regulã. Sed an ſucceſſorẽ
poſſint obligare dubito ubi nõ interuenit auc
toritas ſuꝑioris: vñ põdera hanc gl que dicit
ꝙᷓ iſti ꝑſonalłr ſe obligauerunt. In gl. in nerbo
niolẽtia nõ. fi. gl.ſingulariter ex qua habes qð
tior excõicatõis non canſat iuſtũ metũ.ita nit fa
ctũ ipius tiore ueniat reſtrigẽdũ. pᷣſerti ꝑ actõʒ
ꝙ merus cã. z2 fac ̊ gl. Jo.quã ad liam poſue
rũt. LCan. Uin. ?z ODhil. Idẽ tenuit goff. dicẽſ
ꝙ aut excõicatio ẽ iuſta.æ ĩputã dũ ẽ iſti qni ta
lẽ ſe reddidit ut poſſit excõicari.ar.optimũ in
l. ſi mulier.ff. ꝙ metꝰ cã. ubi pʒ ꝙ nan excnſat
metus qñ qͥs fuit cã illiꝰmetꝰ.ant excõicatio ẽ ĩ
iuſta ? n timẽda: qꝛ n ligat.ſ.apð deũ nt ĩi. c. cũ
eteꝛni de re indi.li.vi.ſed gl.ordinaria tz Zriũ
i. c.oli.el.iij.ðᷣ reſli.ſpo.⁊ illã gl.ſeqr hoſti.qꝛ
excõicatio infert detrimẽtũ nõ ſolũ corpori ſed
aĩe.nt i.c.audi.deniqʒ.xi.q.iij.nec ob.ſᷣm eũñ ſi
dicat᷑ ꝙ ẽ medicia:qꝛ illud ꝓcedit nbi ſubeſt in
ſta cã. uel ꝓpter bonũ obediẽtie. alias aũt płs
anfeꝛt ꝙᷓ affeꝛat. Quid.n.ſi epᷣs minet᷑ excoĩca

tiõeʒ pᷣſbyteꝛo ðᷣ cuius ꝓmotõe ſpes eꝛat:none
pᷣſbyteꝛ iuſtũ habei metũ ſine tioꝛc ne ĩpediꝛet
ſua ꝓmotio.Et ex his ur᷑ ſentiꝛe hoſt.nt dictũ
ſuũ ꝓcedat ĩ excõicatõe ĩiuſt an. ⁊ cõiter
modeꝛni diſtiguũt ꝙ aut cxcõia & iuſta:æ nj ex
cuſat ꝛ0e pᷣdẽa:aut iiuſta: æ excuſat:qꝛ maxia pe
na ẽ ut diẽ tex.i.c.ſacꝛo.j.de ſen.ex.⁊ alibi dt
ꝙ ĩ ecclelia dei ñ reperit᷑ pena maioꝛ. xxiiij. q.
iij.coꝛripiantur.⁊ alibi dicit tex.ꝙ n ẽ modica
pena inteꝛ hoĩes eſſe hoĩnũ caꝛe? ↄmeꝛcio.ut ĩ
.l. hi qui ſanctã. C. ð apoſtatis. Ego. acqelceꝛcẽ
pꝰ mẽbro ſʒ ĩ fo dicerem ꝙ iudex dʒ cã cogni
ta diſcurere an ille metꝰ debuiſſet cadere i ↄſtã
tẽ niꝝ.quid eni ſi nulla erat ſpes ꝓmorõis:nec
tiebat ð pñti aliqð dãnũ:⁊ hẽbat ſupiorem ex
cõicatoris in ꝓmptu apð quẽ poterat iuſticiaʒ
ſuã ꝓſeq̃.cẽte hꝰcãu ↄſtãs nir n debuiſſʒ riere

⁊ hoc puto procedere quo ad itentandũ actio

nẽ ꝙ metus cã.ut nõ.in glo.ſeq. Sed quo ad
ĩplorãdũ iudicis officiũ ꝓcedat indiſticte opi.
Jo. an.qꝛ mior metus ſufficit ut nõ in glo. ſe.
? in.l.int᷑poſitas.C. ð trãſac.Et ẽ gl.ſingłaris
i. l.i. ꝗF. que honorãde.ff. quarũ reꝝ actio non
datur ubi dicitur qð reuerẽtia epᷣi excuſat.vnð
ſi pꝛopter reueuerẽtiã epᷣi renũciauit quis pᷣbẽ
de ſue poteſt poſtmodũ illã repetere:quia non
ſponte fecit quod intelligit ibi bar.⁊ bene quã
do interuenerũt alique mine uel uerbera: quia
ſola dignitas non excuſat.ut in.l.ad inuidiã et
ibi peꝛ baꝛ. C. e.⁊ hoc uoluit tex.in. d.l.i. q̃
honorãde. In eo qð dicit ꝙ ſi libeꝛtus pꝛomi
ſit aliquid dno ñ poteſt peteꝛe ꝛeſtitutionem al
legando metũ.ſed debet iudex procedeꝛe cauia
cognita. ut.ſ. uideat an iuſte habnit timeꝛe. ⁊ 1
dic in uxoꝛe cũ dicit ſe aliquid feciſſe ob ꝛeueꝛc
tiã maꝛiti:ut ſola ꝛeueꝛentia nõ excuſet nili pre
ceſſerint mine uel ueꝛbera. ut nõ. bar.i. d. l.ad
inuidiam.⁊ in l.i.J. que honorande.⁊ ſentit.
Inn. in. c. cauſã matꝛimonij. de offi. dele.⁊ hec
bene nõ. ¶ In glo. penul.ibi nidet᷑ relinquen
dum arbitrio iudicis.nõ.ſingnularit᷑ particulaʒ
glo. ex qua habes ꝙ qnqʒ ſola uerba miatoria
nel ſola potentia hominis induẽ iuſium t oreʒ
ntputa ſi erat tirannus qui ſolebat male tracta
re hoies non acquicſcẽtes precibus ſuis unð
tũc ſole preces inducũt iuſtũ tiorẽ.⁊ idem dic
de minis. habebit eniʒ iudex conſiderare perſo
nam minantis. nam ſũt qͥdaʒ hoies ita peſſimi
ꝙ non minantuꝛ niſi habeãt nolũta tẽ exeonedi
aliqui nero multa minant᷑.⁊æ nihil faciunt. His
enim ⁊ alijs circunſtantijs conſideratis habe
bit iudex arbitrari an æ quando metus habe
bit excuſare.⁊ ideʒ notat bar.iĩ.l.metũ.C.eo.⁊
ĩ tractatu de tyranno.?æ Inn.⁊ hoſti.hic. Et
nõ ꝙ glo.põit iſta tria nt diueꝛſa neꝛba mine.⁊
potentia hoĩs.quaſi quandoqʒ ſufficiũt uerba
ſola ſine minis.exẽplũ ut dixi i tiranno ſcuero.
dic ꝙ etiã habebit index conſiderare ſexuʒ:qᷣa
minor metus excuſat mulierẽ ꝙᷓ uirũ ut eſt gł.
ſingularis in.c.cũ locum de ſpoon ¶ In eadeʒ

Hehurhnontte is uel ge
onnennſo, Greregi
rlortii dt ſomicr.
Crent ioramein⸗ dan erbo
gii mir tiͦ inß nir e g
lun ie olg ignetind iidu
namni nn ſii ni ni ti⸗
ſſeradgeinofani di 19 dl ,

uevo iin vbi oati tuſin e
r Ptn bug⸗⸗
us geſcs r niwſl mi no nddn
moci noleni en ni ninigli jcdom
cibaras mirn i iſor nini t voven
lũ ſo nnitaronvcigre niolen:nec
n arpto crgrt naii aſſ qn n dectpit
ſpwntad neiore ſani. .n ppter tria iſi ca
nieiſuccvbveröt ſ.nodter inrannnd 1 grui
niz non fui loffies 2d imierendi wdin me
NI a do virdon. In ende ge idi inor
ſo non Gr lcniinfere mei tellge gl ñ in
leriſe cöninur nr in cti g lis deſ ite ffi.
rſc illge l no. i i hni ne den gn
rnoiinr ain mui iſtme t öchno
hrigiin o. ñ ni ſemoceabi vderiin
Emie uin ſult aꝛlüc pot ag ei lic̃
pnſvan ori ccögberire ö reſtif ꝛ in
ir ſſiencile Cqg nadi ne
ie Htmno. ſing lanier c
ſgamn pe colige leleniad c. reitegran

k17 159 . „ .
ſenn iccij c ſele de reſß. ſpo.

aie,
er
M. o;
ee dnd ies
füdde Ae
n nn n en
agi ſi S giai nin in
unetiei elrdn
ez ”
nz. z Nnand uttii
n Menge nittengri
dn intt im amir
N ſangin min N 8
wn entintnd rtaͤ etn eni
2 Rmie aii arhere
en
Fnnnhi tinfn En⸗ ,
. ndian teng i ie
n. d⸗ rinle rchiic
iitgie nſeraten, N
riniigbineimiun
c . i
. ni Cennr ntinmn
j eftirdei il⸗
Dmoproeeler⸗ uzi,
Negnengei n H
i Uttis oftcij irttiie
ngrnornenb ifttn n
u drngo
n. nvſms tnir Cig itie
. gne vomrit fnmi eyarto ſen
e alcimno rrinicoſ amlr ii
hec ſmeunthic/ mtni t jti

le onſ ooſnogi i Npecreigiyon

pne ſet nod uelgrtoibin tbageqni
Rimenemidintenifete Uerernrqnin

GRügimimtgli in A initie
Radn aiidniliſ
dongrile Nn erahorundont.
taidnddioi ak eer diwtwendl
lgindo nei dl che olergecter uin
cogni Ncen n tbetll inretti⸗
den umrr ci hiat eni ſaſecb mer
Ii nuitinr ſol wernin no uſrniſpre
Ccſoimn nir d debenn ſöbritlal
ſaidamt hlig atebonarnien innt.
Im nt anuntimmni ſſ erde
bene b Ngo nn b i wern
dun rdini nuts tſlninl tnan
ern brblsyaſch olnvetbamiun

Auſomnnam sln inn
nianinmdtn nnnd
cboies don ocis Fu
3 e unnhi iii nn
g oer contda
cptenßzilerton

glo.ibi minorẽ metũ paſſus eſt nõ. bñ gl.qð lʒ
actio ꝙ metuſ canſa nõ det᷑ niſi pro meiu q ha
buit cadere ĩ ↄſtãtem uirũ.iñ ex iudicis officio
ſubuenitur aduerſus minorẽ metũ exẽplum ut
S. dixi in reuerentia epᷣi cum uerbis miatorijs
ut in maꝛito nel in alio magẽatu:qꝛ nõ dʒ inox
pati ut iſte niolẽtus reportet ↄmodũ de uiolen
tia ſua. Et idẽ in dolo Idẽ notat glo.in.l.iter
poſitas. C. de tranſac.⁊ idem ibi bar. i.l. me
tũ.ᷣff. ꝙ metus cã.¶ Sed hoc oppo.de iſio
tex.ubi papa noluit ſubuenire qꝛ metꝰ nõ conti
nebat corporiſ cruciatũ. So.doc.otrariũ ñ tã
gunt:ſed põt ſolui młtipliciter. pꝰintelligedo ꝙ
bic fuit intentata actõ ꝙ metꝰ cã q nõ datur ꝓ
minori metu ut ſupra dictũ ẽ ſi ãt uis ĩtelligẽ ꝙ
hic ĩplorabat᷑ iudicis offm potes dicere ꝙ hic ĩ
teruenit iuramẽtũ.⁊ ad hoc adduco iſtum tex.
dũ dicit nolẽtes niã ꝑiurijs aꝑire. ei ex hoc in
telleciu põt colligi ſingłaꝛe dẽm:ꝙ nõ andit᷑ qͥſ
Otra iura miũ mem pᷣſtitũ niſi fueꝛit metꝰq ðbu
iſſet cadere in ↄſtantẽ uiꝝ.⁊ ꝓ hoc optie fac.c.
ſi uero.ð iur̃iur. nbi põderat᷑ grauiſſimꝰ meruſ
in relaxatiõe iuramen Dedo 96 ſolui ꝙ hic
actus geſtus per minorẽ metũ nõ tendebat ad
ↄmodũ niolenti ſeu metũ inferẽtis:ſed redum
dabat ad maioꝛem ſalutẽ iſtoꝝ iurãtiũ ⁊ nouen
tiũ.vñ nõ ꝛperiebat᷑ ↄmodũ ex ꝑte nioleti:nec
nera deceptio ex ꝑte metũ paſſi.qꝛ nõ decipit
q̃ mutat᷑ ad meliorẽ ſtatũ.vñ ꝓpter tria iſti ca
nonici ſuccubuerũt.ſ.pꝛopter iuramtũ.⁊= qꝛ ui

olentia non fuit ſufficiés ad inferendũ iuſtũ me

tnʒ: ⁊ qꝛ dolꝰfnit bonꝰ. ¶ In eadẽ gl.ibi inõx
vo non dẽ alicui infere metũ intellige gl. qñ iu
dex iſte cõmiĩatur nt in.c.tũ cx liis de ĩ ĩte.rſti.
⁊ ſic ĩtellige gl.nõ.vij.q.i.pñtiũ que dicit iu
dex nõ dicitur alicui merũ inferre. ⁊ iõ õ eũñ nõ
põt agi iterdicto.vñ vi.ſecus dic nbi iudex ĩin
ſte metũ nel nim ĩtulit qꝛ tũc põt agi õ eñ ra qᷓ;

Stra prinatũ urĩ c. cõqnerẽte ð reſti.ſi o.2 in

.l.ſi peꝛ ipſſiõem cũ ſe. C. ꝙ metꝰ cã ¶ In ea.
gl.ibi.⁊ nõ.qð f̃y cano.nõ.ſingulariter caudã
glo. ex qua pꝰ collige itellectũ ad.c. reitegran
da.⁊ dico pleniꝰ i.c. cũ ad ſedẽ de reſti. ſpo.
Scðdᷣo nõ. ⁊ ſemper tene mẽeti qð cleꝛicꝰ iten
tãdo ↄditõeʒ. c. reintegranda. põt laicũ traber̃
ad iudiciũ cccłaſticũ ⁊ neſcio alibi hãc gl. de *
plenꝰ dico in. c. cũ ſit generale. de fo. compe.
n gl. fi. ibi licet dolus det cãm ↄctui. NHõ
glo. ſingnlariter quia quotidie allegatur iñcto
tex.⁊ nide bonum tex.in.c. conſtitnit alł in gl.
ubi ꝓbat᷑ ꝙ ſi dolo quis fuit iductus ad intꝛã
dũ religiõeʒ tenʒ ĩgreſſus.ſed ſi ꝛeligioſi qui do
lo illũ ĩiduxerunt fecerunt hoc ꝓpteꝛ bõa tẽpo
ralia illins nõ debẽt illa bona bre ⁊ ẽ ille caſus
ſingulariſ. æ itellige hanc gl. ꝓut loqt̃᷑ qñ quis
luit iductus per dolũ ad melioꝛẽ nitã. nã ille ẽ
bonns dolus.iura uero ñ ſubneniũt niſi õ ma
lã dolũ.æ dolus malus ẽ caliditas ſen machia
tio ad öcipiẽdũ circũneniẽdũ ⁊ fallendũ aliqnẽ
adbibita ut dicit tex.in.l.i.ff. de dolo.nid gl.

Me bis 3 nime

in gula ſcienti li. vi. Et dicit bic Inn ꝙ dolꝰ
qui nõ caderet in conſlãtẽ uirum non babʒ ex
cuſare.⁊ ð tali dolo intelligitur iſte tex. Vnde
forte iſti ciſtercienſes promiſerunt aliqua otra
cõeʒ cuꝛſum inferioꝝ cãrum puta ꝙ nõ paterẽ
tur ſtimulos carnis ſi ꝓfiterent eoꝝ ꝛeglaʒ Fa
liqd ꝓmiſerũt õ ius nãle uel poſitiuũ.uel cõtra
reglam.nã iſta ⁊ ſimilia debent retorqueri ad
ſimplicitatẽ ⁊ fatuitatẽ credẽtiũ.⸗ 1õ nõ ſubuẽi

tuꝛ iſtis adunerſus talem dolũ.ſecus ubi iteruei

ret dolus qͥ ꝑinſſſimos haberʒ fallere. ¶ Jiem
fmn Inn. facilius ſubneniĩ ubi nõ itceruenit iu
ramẽtũ.ꝙ nõ. nult eni ꝙ aduerſus iuramerum
non ſubneniat᷑ dolũ paſſo niſi dolus habuiſſz
fallere prudentiſſimũ. Et nõ. glo. ſingulariter ĩ
alio in eo. ſ. ꝙ dicit tenere miimoniũ i dolꝰ de
derit cũm ↄtractui. æ idem nõ. gl.in.l.a dino. ff
de ritu. nup.z in. c. cõſtituit.xx.q.iij. Qð ego
limitarẽ niſi ralis ⁊ tantus eſſet dolus ꝙ hũiſſʒ
tollere ↄſenſũ.ad hoc qð nõ.i ſimili Jo. an.in
c.unico ð ↄmoda.⁊ ſacii tex.in.c. cum locũ dᷣ
ſpõ.ʒ.nõ.ex glo.iũcto tex. caſuʒ in quo dolus
no pᷣpõderat culpe.⁊ colligit ex tex.qꝛ iſti cano
nici fuerunt in culpa cꝛedẽdo ꝑſuaſionibus illo
rum ciſterienſiũ.ſʒ illi ciſterienſes fuerunt i do
lo ꝓmittedo ea que nõ poterant obſerua? ⁊ iñ
non ſubuenit᷑ iſtis culpoſis õ dolo ſos .l.item
mella.ff. ad.l.aquil. So. duplex ut colligit̃ taci
te de mẽte doc.pꝰ ꝙ iſte tex. ꝓcedit in dolo bo
no Sriũ in dolo malo.æ ẽ bona ſolutio.2. qð
dolus pᷣpõderat culpe leni ſeu leuiſſime.ſed nõ
culpe late.nã magna culpa eqpat᷑ dolo ut in.l.
ꝙ nerna.ff. depoſi.⁊ in.l.magna negligẽtia. ff.
ð v.ſig. vñ ſicut dolus ↄpẽſat᷑ cũ dolo iĩ.c.ĩteł
leximus de adult.æ in.l.ſi duo.ff. de dolo.ita z
lara culpa debet compenſari cum dolo. et nota
hanc ſolutõcm ¶ Et i fi. glo. dic ꝙ in. c ex Iris
nõ fuit dara reſtitutio ↄ mr̃imoniũ ſʒ ſughabũ
dantia in cã mr̃imonii. Et idẽ poteſt dici ĩ aliis
ſpᷣualibus.nt ſi qͥs intrauit religionẽ ante.xxv
annũ non põt petere reſtõnem in itegrũ poſt in
greſſum qᷣa fuit leſus.ſʒ ſi minor linigãs ſuper
ſpᷣnalibꝰledret᷑ ĩ iudicio poſſʒ perẽ reſtõʒ ĩ ite. ð
qꝰ iñ dic nt pleniꝰnõ.i c.ex ð reſt. ſpo. ⁊c.
Mrobata niolẽtia
Bper c0. P teſtes res amiſſe
ꝓbãtur per inramẽtũ ⁊z ſuper ualore
reꝝ amiſſaꝝ taxatõe indicis pᷣmiſſa. ⁊ ſecuto pe
tẽtis iura mto fit ↄdẽnatio.⁊ ẽ cãus notabilis ĩ
pma ponit᷑ oris ↄqueſtio in ſetũda pape rñſio
ibi uex. ¶ Mõ. pꝰ ibi de niolẽtia ꝑ teſtes qðᷣ
allegans niolentiã dʒ cam legicime per teſtes ꝓ
bare. uſde ſuper uiolentia ſeu delicto non ſtiat
iuramento conqrentis pro hoc facit quia delic
ta debent dilucið probari ut in.l. ſciant cũcti.
C. ð proba. canoniʒata.ij. q. vij. ſciant Niẽ ta
men ꝙ ubi indicia eſſent niolenta tunc per iudi
cia poſſet probari niolentia. ⁊ ſic debet intelli
gi.l.indicia.C. de rei nen.⁊ nide qð plene dico
in.c.tercio loco.de proba. Item ptuo ꝙ ubi
3

—„ —

*

Ce bis q̃ ni me.

ageꝛetuꝛ de modico pᷣindicio ſufficit ꝓbar̃ uio
lentiam per unum teſtem cum iuramẽto partis

inx ea que habeniur in.c.fi.de iureiur.¶ Mõö

2 caſum ualde notabilẽ in quo quis ꝓbat ꝑ ꝓ
priũ iuramẽtũ res amiſſas:?æ eaꝝ ualoꝛc. An
aũt hoc habeat locũ õ quẽlibet deliquẽtẽ dicaʒ
J ( ʒ nõ ibi taxatiõe. ꝙ iudex ante ↄdenatio
nẽ ad extimatõeʒ reꝝ amiſſaꝝ debʒ prius taxa
re ſᷣm indiciũ ſuũ nalorẽ illaꝝ ꝛeꝝ ⁊æ poſtmodũ
deffer̃ iuramẽtũ ꝑri ut iuret an nalẽt im q;tum
ipſe taxauerit.nec devet priꝰ reciꝑe iuramtuʒ 2z
poſtmodũ taxare:quia cũ illud ſit inamentum
de vitate ſi taxaret poſimodũ ĩ minori qtirate
redargueret iurantẽ de ꝑiurio ꝙ eſſe nõ debet
nt in ancẽ. Sed hodie nouo iure.C. ð iudi.et ĩ
corpore vñ ſumit᷑.e.ti.in.F. oportet.ſecꝰ aũt ẽ
in iuramẽto affectionis.qꝛ tũc iudicis taxatio
põt pᷣcedere ⁊ ſequi.ut in.l.uideamus.i..iu
rare.ff. de in litem iuran. nam hoc caſu non re
darguit᷑ inrãs de ꝑinrio ſed ö inordinata affe
ctione quã habebat in rem ſuam. ut notant gł.
? bar.in.d.anc.ſed hodie nouo iuẽ.⁊ in.d.l.ui
deamꝰ. æ qn ſit defferẽdũ hoc iuramtũ affectõ
nis.dicẽdũ ut plene legit᷑ æ nõ.i.l.in actiõibꝰ.
ff. de in litẽ iuran lio collige ꝙ põt quis
reꝝ amiſſaꝝ petere exiiatõem.⁊ ſic nõ tenetur
quis preciſe petere rẽ quã ꝑdidit. In hoc tam
diſtigue ꝙ aut amiſſa extat ira qð poteſt reſti
tni.⁊ tũc non debet peti extimatio:ſed ipſa res
que ẽ in extimatõe nt ĩ.l.in re fuꝛtiua.ff.ð.ↄdi.
fur.⁊ ſi non poſſet reſtitui tempore ſnie iuðx ↄ
denabit in extimationẽ lʒ fuerit res ipſa petita.
quia in ðfeciũ rei ſuccedit extiatio ĩ obligatiõe
ut in. l. iulianꝰ. ff. ð ↄfeſſ. aut certũ ẽ a pᷣncipio
rem non extare ſen reſtitui nõ poſſe.⁊ tunc dʒ
peti extĩatio ⁊ etiam ĩ extiatiõe debet fieri ↄdẽ
natio ſic põt intelligi iſte tex.⁊ in.l.ſi qñũ C.vñ
ni. æ ꝓbatur in. d.l.in re furtiua. Si aũt dubi
tat᷑ an res extet tũc põt fieri petitio alternatina
nt peto talem rẽ:⁊ ſi nõ extat peto extiationem
nt nõ. per bar.in.d.l.ſi qn.⁊ in.d.l.in re furti
na.⁊ plenius in.l.ſtipulationes nõ diniduntur
ff. ö. V. ob. æ hec notabis GlIn gl. i. ibi ꝓpter
difficultatẽ ꝓbandi ⁊c̃ põdeꝛa bñn glo.nult eniʒ
ꝙ duo debent ↄcurretr᷑ ad hoc ut ſter̃ iura mto
cõquerẽtis.pꝰdifficultas ꝓbandi res amiſſas.
2.odiũ niolẽti.nõ ergo ſufficeret difficulias p
bandi abſqʒ delicto ↄnẽti. Et hec faciũt ad qõ
neʒz pone ſtatuto canet᷑ ꝙ ſi qͥs fuerit diſrobatꝰ
ĩ nilla: ꝙ teneat᷑ ipſa nilla ad extiationẽ. uiator
nũc ↄquerit᷑ ð ſpoliatiõe.⁊= petit nt nilla cogat
ad emẽdãdũ q̃rit᷑ nũqd debeat ſtari iuramẽto
iſtiꝰniatoris.æ dicẽdũ ꝙ niolẽtia debłr ꝓbaꝛi
ꝑ teſtes ut hic eſt tex.uł ꝑ indicia niolẽta mõ pᷣ
dicto. Sed dubiũ eſt nũquid ſuꝑ quãtitare. ꝛeꝝ
amiſſaꝝ debeat ſtari iuramẽto cũ hic cõcurrat
difficultas ꝓbãdi:q̃a ſolus erat qñ erat diſro
batus.⁊ nemo nidit quid poꝛtabat in ualiſio uł
i mã ſupio ¶ Jrẽ h ↄcurrit odiũ ſpoliatõis. ſʒ
Sriũ cõit᷑ ↄcludit᷑:qꝛ lʒ bic ↄcurꝛat maleficiũ:

tñ nilla q̊ ↄuenit᷑ ñ cõmiſit maleficiũ ſʒ tenetuꝛ
de maleſicio alteꝛius uigore ſtatuti.et iõ nõ dʒ
ſtari iura mtio illius cũ non agat᷑ õ deliquẽteʒ.
ſecus ſi ageꝛet᷑ cõtꝛa illuʒ qui ſpoliauit.ita cõit
concludũt legiſte in.d.l.ſi qñ.⁊ i.l.ne quid.ff.
ð incen. rui.nau.⁊ ꝙ duo reqruntur ad hoc ut
ſtetur iuramento uidelʒ difficultas et maleficiũ
ↄuenti:nõ.glo.ĩ.d.anẽc.ſed hodie nouo iure.2=
in. d. I.uideamus æ baꝛ. in. d.l. ſi qn. 2. infert᷑
ad aliã qonẽ nũqͥd diſpoſito huiꝰ. c. hẽat locuʒ
in ni ↄpulſiua tm. Glo. iſta in pcedenii ꝑricula
ur ſentire ꝙ ſic. ĩi eo qð dicit ꝙ hec ðcretalis ꝑ
tinet ad pᷣmã ꝑtẽ rubrice. ubi ponit᷑ de ni.⁊ nõ
ad ſecũdã: ubi tractat de metu ergo ſi ꝑ metnʒ
aliquid perdidi non ſtabit᷑ iurameto meo.Cõ
trariũ notabiliter uoluit bic Inn. dices cũ iſte
tex. loquat᷑ ð ni hʒ locũ ĩ q̃ibʒ ni.ſiue ſit ↄpulſi
na ſiue ablatiua: ſiue expłſiua. Itẽ i turbatiua
2 inquietatiua nã in omnibꝰ iſtis pot niſ neꝛifi
cari:ut habes gl.S.eo.ad audientiã. Item ſᷣm
eũ iſta decretalis ponit᷑ ſub iſio titulo:ubi gene
raliter tractat᷑ de ni æ metu. ergo nt ↄueniat ru
bꝛo debet generaliteꝛ intelligi.⁊ ex hoc iĩfeꝛt
ſi ꝓpter gentes armatas neniẽtes vᷣlus me ꝓ
babilr fugi: ꝙ ð omnibus dãnis mibi illatis dʒ
ſtari iuramẽto meo. Idẽ dic ſi dñs alicuiꝰ loci
iniuſte bãniuerit aliquẽ ſubditũ nã ſi vona ſna
ſunt poſtmõm occupata debet ſtari iuramento
ſuo ſuꝑ rebus amiſſis. Idẽ etiã ↄcludit ĩ furto
lʒ eni iſte tex.nõ loquat᷑ in furto ſʒ in. vi.tñ ea
dẽ ẽ rõ cũ ↄueniat᷑ fur de ſuo delicto.⁊ ſic diffi
cile ẽ ꝓbare res amiſſas ꝙ ꝓbato facto ſtabit
iuramẽto meo ſuꝑ rebꝰamiſſis ⁊ lʒ quidã tenu
erũt Zriũ nt hic refert Inn. hoſti. tũ ſequit᷑ pꝛi
mã opi. Inn. ut ſubueniat̃᷑ ꝓbatiõibns ⁊ puni
at᷑ maleficiũ ꝙ eſt nõ.dignũ Idẽ dicit Inno.
ſi ↄuentus redargueret᷑ de dolo:ut in odiũ do
loſi ⁊ ꝓpter difficultatẽ ꝓbãdi ſtetur inramẽto
partis Ex hoc infert ꝙ ſi ego ðpoſui penes te
ſaccũ ſigillatuʒ ⁊ tu mihi reſtituiſti ſine ſigillo ꝙ
ſi ↄqueror de ꝑditõe aliqᷓrũ reꝝ dʒ ſtari iuram
to meo:qꝛ ĩ actõe depoſiti nenit dolus nt nõ.in
.c.i.de depoſito.⁊ in.l.i.ff.eo.vñ doloſe fuiſti
nerſatuſ tollendo ſigillũ.? hãc opi. Inn. repꝑio
tenuiſſe bar.in.d.l.in actõibꝰ.do.An.ↄſidᷣrat
duplex iura mtũ.quoddã pᷣſiat᷑ ſuꝑ qtirate reꝝ
amiſſaꝝ.quoddaʒ ppᷣſtat᷑ ſuꝑ extiatione ꝛernm.
in pꝰcaſu dicit ꝙ ſolũ ĩ ĩteꝛdicto vñ ni.łui.bo.
rap.dʒ vVificari iſte tex.⁊ ſic ſẽtit qð ſolũ i ni ex
pulſiua uel ablatiua dʒ ſtari inramẽto ꝑtis ſuꝑ
qtitare reꝝ amiſſaꝝ ſʒ ubi ↄſtaret de re amiſſa
tunc ſuꝑ exiatione ſtatur inramento partis ẽt
in alijs caſibus ex quo concurrit delictum con
nenti. ſed hec reſtrictio mihi nõ placʒ. nec ut ar
bitror ſeruaret᷑ ĩ iudicio cũ cõiſ opinio ſit ĩ op
poſitũ.⁊ vr ꝓbari ↄria opi.i.d.l.ſi qñ nbi tex.

loqt᷑ generaliter de ui.facit tex.ibi dũ dicit ſup

rebus tempore ĩpetus arreptis ꝛc & JIrtẽ ĩ fur
to nr̃ tex.iũcta glo.in.d.l.nideamus.⁊ ĩ.l.cum
fuꝛto eo.ti. Mic ẽ ꝙ gl.iuꝛis ciuilis n rſtrixeꝛũt

—

fCet,h0, .
6regciris , is r ſt
il hmn ici 4 i ua
langhid idifcumt 5
iwi,tn⸗ Anutten
litũmi e delasni Anu
dit unimni uſeseni ⸗ pogin in⸗

tann ns Ovid ſnie
doni Noſtiüf ſaan deenon ſntn

uu erul eglnit im acfe
nonſ cit laneſi Ileſtes pro bot
umcſnn lamnlu 5 Ciin
bonus tet.in Enl.nl Nſ „ b
nc lenlis i infde cſicie ai 1 9
iſ pbare te iſs hol fen nedban
eſtost imiines n reiin gi ninn
llas noßtttil etdeſoer nle ene⸗
ſurgennes no epe ierin lus es thoc nont
orbir i Mi thans nin iuis dure
õ
ingedilnl ifi no. goo.
1lontz Jun clcns no uelere ſtiam ſi iudr
Mnmeti niorichtnnte ivend der en nn
iipeiimaA bot der Er .. d,1 M.6.
inbidi g er opo inder nanit d dwirin
mimß pa nd ziminoni Gninne odenman
hoc ci vep niſt inder deprtbedn ſe eruſei
nnnöeqr uncporrrit evocare iratione e9
gamrinnnon Ftitre xi inguloris imin
iocg nlim. G go ybiw n beſt ne
Imqil un narſſmt inclc: d odenicij
numde ſoramenti. nam ibi ponit itaz
Cunn gineeeſtnini n nli donecei
rariirilunni fumni
ieſne — ſin nd
. odi tamre mio

ißtmi nnonmtintme
. t . .
“ iurante de ginno nr no.

o odie novo ire T b
boce lbit bar.
t⸗ .R il Dauder l cdiues vnd
6 terer ſehaduiſte cidos

er elosnel nils neregz
tlszonet eig rei; önngm

eci⸗ ed aanenn⸗ 4

iimr untninun reru amiſt
nendcsn rſetn eererch dee
xrima

boctur tr zin Cinnntöeſen
Nrni Gh, d en dte an
Eeturi gfo intiinnd q;
biennne

.
feſitntone in ineg e

4

— — -- — — — — — —

æ —

. ☛᷑ —
S
=
=

müot

Gereror fen
o en des
bifſi⸗ manhumen
mn ummin r tr icfrin n
mr iuet i nilta i i mn in
uppſnin oconia Cber ſini ranenro
ſeſnſdm mſs Iii lt in
gei eig idunin inbihin ſiti a
Rin nriiſu in titatſecſ
ltionettsmiſn Pon kan ht
urmind mrd uoreanſſia anen
cni zrü nbietin In dol inenini
niop. Yun u obomini ponibs oi
it niefai get o d gni Mici Mn.
omnus rdiſmeni ent otid
