melioꝛi ʒelo aliqᷓ elegerit dũmõ nõ fuerit ducti
malo ʒelo:diẽ ẽt ꝙ ſanioꝛitas iſta nõ ſolũ cõſi
ſtit ĩ jelo ſʒ et ĩ facto ⸗ oꝑatiõe:nã ꝑſ que eligit
melioꝛẽ vꝛ ſanioꝛ ex ioſa oꝑatiõe:meritũ ueꝛo
ꝓPpe ↄcernit ipos electos ⁊ cõſiſtit ĩ moꝛibꝰ ⸗
uita ? alijſ qᷓ hnt̃ i. c. cũ ĩ cũctiſ.S. e. põt ẽt ↄceꝛ
neꝛ ipoſ eligẽteſ ut hõeſtões dicãt᷑ maioꝛiſ me
riti:⁊? ſic eoꝝ noces ex hꝰ ꝛeddãt pinguioꝛes ⁊z
8 iſiis uide pleniꝰ? Inno.i. d.c. dudũ ubi ĩteꝛ
cetera dic ꝙ ni põr de iſtis dari certa doctꝛina
an ? qn preualeãt uel alceꝛum eoꝛum:ſʒ hoc ẽ

relinquendũ iudicãtis arbitrio:pñt enĩ aliqua
tractari ad iudicis animũ ifoꝛmãdũ q vba nõ.
Sʒ nũc ſubſequẽter q̃rit q̃d ſi numerꝰ eſt pꝛo
una ꝑte:auct᷑as vo ⁊ meritũ ꝓ alia ꝑte:uteꝛqʒ
tn electꝰ eſt idoneus diẽ iſta glo. i fa ꝑte ꝙ au
ctoritas ⁊ meritũ pᷣferunt᷑ nũeꝛo:⁊ ſic cõcludit
ꝓ es ſanior Iʒ mioꝛ nũeꝛo hʒ pᷣualẽ:z ad h ad
ducit iſtũ tex. q̃ſi ſẽtiat ꝙ eleciio cardinał que
fuit hic facta a ſaniori Pte ⁊ minori reſpẽu nũe
ri fuẽit hic ↄfirmata cũ ſolũ fiat hic mtio ð caſ
ſatõe alterius electõis q fuit facra a maiori ꝑte

ſufficit gꝰ ſola ſanioritas ad ualidiratẽ actuum

ſm gl.⁊æ hãc ꝑtẽ firmat hic Cõpo. dicẽs ꝙ pa
pa ſibi rñdit ꝙ electio cardialis fuiſſʒ ↄfiꝛma
ta ſi uoluiſſʒ ꝓpt᷑ epatũ dimitiẽ cardinalatũ: 2z
credo ꝙ allat papã.ſ Inno. ↄmẽtatorẽ qui te
nuit iſtã opi.i.c.ſcriptũ.sS.e.⁊ ſẽſit ĩ.c. qꝛ ꝓpt
exponẽdo illã copłatiuã ⁊ ꝓ.i.dũ tex.diẽ ibi ꝙ
electio dʒ fiẽi ð eo ĩ quẽ ↄſeſerit maior ⁊ ſaniõ
ꝑs ⁊ ſic ↄſẽſus.i.ſanior ꝑs:2⁊ poſſz ad h alłari
gl. i. l. ubi abſt. ff. ̊ tu. æ cu. da. ab his æ i. d.l.
põpo.ff. ð re iudi.at ĩcipit ſi uni: ⸗ qð ibi nõ.
Bar. ubi nõt ꝙ maioritas oↄſiſtit ĩ nũeꝛo ?᷑ di
gnitate.ſʒ Me. æ Ab. Jo. an. Egi. ⁊2 HMoſti.
tenẽt hic õriã opi.dicẽtes ꝙ cũ iſta duo reqrã

tur coplatiue ñ ſuffiẽ alteꝝ:nã tota copulatiua

reddit᷑ falſa ex falſitate uniꝰ ꝑtis:ut nõ.i.c.i.⁊ ĩ
c.ĩteꝛ ceteras ð reſcrip.Et iõ ↄcludii Hoſti.
ꝓ ſi ex eodẽ ſcruiio fieꝛẽt due electiões:una a
maiori ꝑte reſpẽu nũeri alia a ſi ſiori: ꝙ neutra
electio ↄfirmabit᷑:pria ñ qꝛ nõ ẽ fa a ſaniori p
te ut hic nec fa qꝛ ñ ẽ fẽa a maiori ꝑte ad hoc
.c.eccłia ⁊.c.iĩ geneſi.S.e.⁊ cũ hac opi.trãſeũt
hic cõĩ mode:niores:⁊ hanc opi.fui ſecurꝰ qꝛ
cũ nullibi cauet᷑ õriũ ⁊ iura ĩ hac mã requirãt
illa duo copłatiue ñ dʒ fiẽi ꝓpriatio pſertiʒ qꝛ
tex.iuris ciuil cõit fũdãt ſe ſuꝑ nũeꝛo ut pʒ ĩ.l.
ꝙ maior. ff. ad municipa.æ.l.nomĩarionũ. C.
ð decu.li.x.⁊ ĩ.l.niłi ⁊ i.l.plãe.ff. qð cuiuſqʒ u
niueꝛ. ⁊ fac ꝙ ipe Har.nõ.i.l.oẽs pplłi.ff. de
iuſti. æ iuꝛ: æ młtũ fac dictũ.c.ecchia ubi papa il
lã electionẽ retractauit qꝛ nõ fuit fea a maiori
ꝑte totiꝰ capłi nec curauit diſcutere ð ſaiorita
te q̃i illa nõ ſuffeciſſʒ per ſe ſine maioritate reſ
peccu nũeri.Et idẽ dic ubi una electio fieꝛet ꝗ
maiori ꝑte ð idigno ignorãter. alia a miori
tre ð idoneo: nã utraqʒ dʒ caſſari: ut dixi poſt
Jo. an. S. e. cõgregato: Iʒ Inno. ⁊ Moſti ibi
ʒ.ſolũ eꝛgo ualet electio facta a minori pte in
caſu.c.ſcriptũ.5S.eo.⁊ qñ ius maioris ꝑtis ẽ ð
nolutũ rõne delicti ad minorẽ ꝑteʒ: ut ĩ. d. c.
gregato. Et qi qnqʒ ſanioritas non multum
excedit ⁊ numerus ñ nunquam multũ excedit:
diſtingue in hac materia poſt Jo. an. cum que
ritur ſic que electio preualeat an facta a maiõi
parte reſpeciu numeri an a miori ⁊ ſaniori:qñ
autem numerus in multum excedit: æ tunc nu
merus pᷣfertur auctoritati ⁊æ merito ac etiã ze
lo:tex.ẽ hodie nõ.i.c.ſi q.j.e.li.vj.ubi dr̃ ꝙ
ſi una electio ẽ fẽa a maiori ꝑte duplo ꝙ nõ dʒ
5

admitti oppoſitõ ab alia ꝑte qᷓ hẽat extenuare
uota duaꝝ ꝑtium reſpectu ʒeli meriti nł auctis
aut nũeꝛus nõ muliũ excedit:⁊ tũc ſi auctoꝛitaſ
2 meritũ alteriꝰꝑtis n młiũ excedunt dʒ pᷣferri
nũerꝰ qꝛ de illo modico exceſſu ñ ẽ cuꝛãdũ:ut
ex hꝰ nũerꝰ cõfundat᷑:ar.i.c.⁊ ſi qões ð ſimo.
2 tene mẽti hꝰdictũ Jo.an.qꝛ ñ ꝓbat᷑ aꝑto iu
ꝛe:tñ qꝛ equũ cõit᷑ appꝛobat᷑:aut meruinʒ ⁊ auc
toritas ĩ młiũ excedũt:nũerꝰ aũt excludit ĩ mo
dico ut pᷣdixi: ⁊ tũc electio maioris ꝑtis n dʒ ⸗
firmari qꝛ illa ꝑs non ẽ ſanioꝛ ut ꝓbat᷑ nõ.h̃ᷣ ĩ
fi. Sʒ dubiũ ẽ nũq̃d dẽat ↄfiꝛmaꝛi electõ ſanio
riſ ꝑriſ: nã doc. diuiſerũt ſe ut pʒ ex ꝓxie dictiſ
ſʒ opi.cõioꝛ ⁊ mihi vioꝛ vꝛ ꝙ nulla deat cõfir
mari ꝛõ̃nibꝰpᷣdictiſ:qꝛ ñ ẽ féa a maiõi ⁊ ſanioꝛi
ꝑte:ſi ãt oia ſint hincide paria dic ꝙ nulla ele
ctõ ↄfumabit᷑ qꝛ nulla ẽ fẽa a maioꝛi ⁊ ſaniõi ꝑ
te ut dẽ hic ĩ glo. æ⁊ bñ. Sʒ i hꝰultio cãu cadit
nõbilis dubitatõ:nũqͥd iſti electoꝛes ſint pᷣuati
iuẽ eligẽdi uł ſaltẽ pᷣuãdi cũ ꝓceſſerit ad electõ
nes qᷓ; neutra a maiõi ꝑte ⁊c.gl.ſingłaritẽ hic
ↄcludit ꝙ n q̃ſi ſẽtiat ꝙ id qð dẽ ĩ.c.qꝛ ꝑꝑ vt
is eligat᷑ i quẽ ↄſẽſit maiõ ⁊ ſanioꝛ ꝑs ñ eſt de
foꝛma ſubſtãtiali ſʒ ẽ ð iuſtitia:vñ electõ facta
ñ a maiõi ꝑte ẽ nulla n ex trãſgreſſiõe forme ſʒ
ex ðfectu ptatis qꝛ ĩ nulla ꝑte reꝑit᷑ vtꝰ capitu
laris:ar.i.d.l.qð maioꝛ:⁊ i.d.c.i.dicẽ t̃ gl.ꝙ
iteꝝ pnt iſti electoꝛs eligẽ:⁊ ſi iſti erũt iterũ pa
res ĩ uocibus poteꝛit ſuꝑiõ facẽ graʒ cui vult
diẽ Jo.an.⁊ bñ ꝙ iſtud ꝓcedit ĩ papa ñ antẽ ĩ
alio ſuꝑior̃ qꝛ aliꝰcitra papã ñ poſſʒ uei õ for
mã illiꝰↄcilij gñalis ubi ꝛeqᷣrit᷑ ad ualiditatẽ ele
ctõis maiõ ⁊ ſanioꝛ ꝑs:⁊ ꝓ hoc fac.c.ſi cui.j.
e.li.vj.iũcta cle.ne ꝛomani.e.ti.ſʒ ſi ptas eligẽ
di eſſet deuoluta ad ſuꝑioꝛẽ:tũc poſſet gl.ꝓce
deꝛe.⁊ ĩtelligo ꝙ fiat ðuolutõ ꝑ laplũ trimeſtr
nã cũ trimeſtre det᷑ electoꝛibus:ut i.c.ne ꝓ de
fectu.S.e.ſi..illð ñ apꝑeat aliqs electꝰa maiõi
7 ſanioꝛi ꝑte ptᷣas ðᷣuoluit᷑ ad ſuꝑiõeʒ qͥ potẽit

ꝓuidẽ cui vult: ut ĩ.d.c.ne ꝓ ðfectu.¶ Sʒ qᷓ

rit̃ ex gl.nũq̃d ad ualiditatẽ electõis ſit neceſſe
ut oẽs ð capitulo ſint pntes.ſoł Inno.adicit ꝙ
n:req̃rit᷑ in neceſſaꝛio ſᷣm eũ ꝙ ſint due ꝑteſ pᷣ
ſẽtes ⁊ ſcrutinãtes ał.n ualʒ electõ ſᷣm eũ ꝓ bꝰ
l. nulli ⁊.l.plãe.ff.qð cuiuſqʒ uniuer.⁊.d.l.no
minationũ:⁊ qᷣcqͥd fiet ꝑ maioꝛẽ ꝑtẽ iſtaꝝ ꝑtiũ
duaꝝ dicet᷑ fʒ a maiõi ꝑte uniuerſitatiſ:Et nõ
hoc dictũ ⁊ oꝛiginalit᷑ fuit gloſatõis ĩ.d.l.nulli
2z.l.plane: æ ð hoc uið qð dixi ĩ.c.cũ nobis.s.
e. ⁊ ĩ.c.cũ oẽs ð ↄſti.diẽ ẽt Inno.ꝙ in nũero
iſtaꝝ ꝑtiũ ñ dẽnt ↄputari ñ uocãdiuł nocati qͥ
neni ↄtẽpſerũt qð nõ.⁊ facit gl.i cle.ꝙ circa.
J.e.quot autẽ debeant eſſe pntes neceſſario ſi
multi uocati nolint intereſſe: uide qð dixi ĩ. c.ĩ
cãis.S.e.Tractauit ẽt hic Inn. ⁊ Hoſti.ð ab
breuiatõe termi iuriſ:⁊ qͥd ſi ĩmĩo abbꝛeuiato
ꝑ capitulũ maiõ ꝑs ñ ↄparet in termio:nũqᷣd
poſſit mioꝛ ꝓcedẽ:⁊ qͥd ſi maioꝛ ꝑs abſẽs nult
ꝛeuocaꝛe terminũ pᷣfixũ inuira minore parrte ſʒ
de hac mã uide qð dixi poſt doct.in.d.c.cum

CWe eleck.

nobis ubi plenius rradit hec mũ.¶ Vltio b qꝗ

rit᷑ an cardinał poſſit eligi in eᷣm:an vo debe
at poſtulari. Moſti. hic tʒ ꝙ eligi nõ põt ſed dʒ
poſtłari:mouet᷑ qꝛ cardinał imediate ſubeſt pa
pe.⁊ hʒ alas ligatas magis ꝙᷓ eps cũ nõ ↄſue
nerit cardiales exire curiã ſine licẽtia pape.ſed
epᷣus nõ põt eligi ſʒ poſiłari: ut ĩ.c.fi.ð poſtła.
pla.gꝰ nec cardinalł:pᷣterea ſin eũ cardinalis ẽ
maior epo ĩ officio:facit qð dixi ĩ.c.ij. de cle.
nõ reſi.ſʒ qs dʒ eligi ad maiꝰ officiũ ñ autẽ ad
minꝰ: ut ĩ.c.legimus in fi.xciij.di.ergo nõ põt
eligi ad epatũ:⁊ diẽ h̊ ꝓbari.i.q.i.filiũ.ad iſtũ
tex. q vr̃ ꝓbãe riũ rñũdet ꝙ põt itelligi ꝙ iſte
erat ſimplex tpᷣe electõis uł ꝙ ſpale ẽ hic ꝓpieꝛ
ius fr̃nitatis qꝛ erat canonicus iſtius eccłie:uel
teriio ſm eũ fuit electus ĩ poſtuladuʒ:⁊æ ꝓlecto
oẽs iſte ſolutiões diuinãt. Abb. hic diſtiguit iĩ
ter epᷣm cardialè ⁊ pᷣſbiteꝝ ſeu diaconũ:ut eps
cardinał nõ poſſit eligi rõe epᷣatꝰ:ſecꝰ auie ĩ pᷣſ
bitero ſeu diacono ut h̊:⁊ cũ hac opi.vr h̊ tra
ſire Jo. an.ſʒ do. car. vr̃ uelle ꝙ hec opi pote
rat ꝓcedẽ ſᷣm antiq̃ pᷣa fᷣm q̃ epus erat maioꝛ
pᷣſbiteꝛo cardinali:ut nõ.gl.ij.q.vij.in.c. qqᷓ
hodie vo ſecꝰ cũ qͥibet cardinał ſit maior epo
hec dria iter antiq̃ tpᷣa ⁊ moderniora mihi nõ
plʒ:qꝛ iur̃ nõ ꝓbat᷑ ꝙ ð iur᷑ nouo fuerit cardia
latus.S. epatũ eleuatꝰ: vñ ⁊ oli ⁊ hodie epus ẽ
maior reſpectu ordĩs epalis:nõ enim reꝑit᷑ or
do maior epᷣatu: hinc eſt ꝙ papa denomiando
ſe ab ordie appellat ſe epᷣm: ut nõ.i pꝛohemio
vj ⁊ hoc reſpec u itellige gl. ſinglarẽ ĩ. d. c. ꝙᷓ
q; qᷓ̃ dixit ꝙ epᷣatus ẽ maior cardialatu: ſi car
dinał ẽ maior i officio:nã faciũt cardiales unũ
corpꝰ cũ papa ⁊ iudicãt totũ orbẽ: ut ĩ.c.ꝑ ue
nerabilẽ qᷣ fi.ſint legi.⁊ de officio ⁊ ptate ⁊ oꝛ
dine uł oꝛigie cardinaliũ:uide qð płe dixi in.c.
ij. ð cle. nõ reſi.i lec.= pᷣſuppoſito ſine vitatis
p̃iudicio ꝙ eſſz ſimplłr maior epo: mihilominꝰ
tñ ſequor dẽm abb.ꝙ pᷣſbit᷑ cardinał uł diaco
nus poſſit eligi:⁊ alia rõ ẽ ĩ epo qᷓ; i pᷣſbito car
dinali: nã eps eligi ñ põt ad aliũ epaiũ ñ ea rõ
ne qꝛ dʒ eligi ad maiorẽ dignitatẽ:ſʒ qꝛ cuʒ ſit
mr̃imonia it᷑ alligatꝰ ecclie ſue.vij.q.i.ſic ⁊ in
.c.ij. j. ðᷣ trãſla.pla.ñ pñt canõici illũ ↄſeur tã
qꝙᷓᷓ ĩ ſpõſũ niſi pus ſoluat᷑ a pori nicło:nã ꝑ ele
ctionẽ initiat mr̃imoniũ ſpũale:ut in.c.ſqᷣ ð trãſ
la.pᷣla.⁊ electo acqᷣrit᷑ ius ĩ epatu:ut nõ.gl i.c.
qᷓto.lxiij.di.ſʒ durãte pᷣori uicło mẽimoniali n
põt initiari ſm mẽimonium cũ non poſſit oſen
tire ſicut appet in mꝛimonio carnali: ? iſta iudi
cant᷑ a pari:ut i.c.ĩteꝛ corporalia ð trãſla. pla.
ſʒ hec rõ ceſſat ĩ pᷣſbiteꝛo uł diacono cardinali
qꝛ cũ iſti nõ habeãt epatũ non ſũt ꝓprie ⁊ ſtric
te ſpõſi eccłiaꝝ merito põt ĩ eis ↄſetiri mimõi
aliter: nec ob. ꝙ habet alas ligatas: naʒ bec ro
n ↄcludit:nã æ abbas nõ põt deſerẽ mõaſteriũ
ſine licẽtia ſuꝑioris:ut ĩ.c.cũ uenerabilis ð co

ſue. æ nihilom nus põt eligi ĩ epm:nt in. c. ſi ab

batẽ. . e. li. vj.vñ quilʒ platꝰ nõ habẽs epaſuʒ
põt eligi ex qꝰ nõ patit᷑ aliquẽ deſeciũ ut dixii

sfirwllne nnhoe
igi ob ſuni
iritulg trd en
iumttidli
el
rhuſinn.

Hrrve cti hel
Vblo. laverbs hor l

inn tlanſuno i
unsvnineſc )al de dagluc⸗
n d iogenldcnltoden⸗
rioned rio honildin ulact
nsglod diciͦt uͤſtmnd .
11 (Mproün: mnm
alagienonnmmu iu ha in
meſaini, anor rtnr ilumd
deowsvninoni lncj aiß nnut
hoccMireni , Ni ni tun hoe
ettonrunine iyn iblnnwonee
ningfientan Mnmn il n oin
minialſgiet nig nn no c chto
ifoire Mctiſümeo.d. Hunrü mumri
martnehrcöhe diedond
Euſobn gednh oſ cecione Ter
nnlonog ceaoſes inr pell ad eigen
ibtesbicaſni avo viletcio ſi
ine ö vr ,c nbi gicn i . leter
ſſthidigceſir koionbi dmmni l
giiſch dic o pricpium polän,

horicoiſeminionon, Admini uber
lone ſteinnuinoni⸗ amnal go co
Uifihnmcager nemetin.ccum locĩ
ninſeſſcir piſllib iumw 4
ltkihne niſnoniüe ie ſeellſſö

eſäll

nhoeniinonio ſoi

mimi
os ho
Laba
graid
motan
pnabe
in.. N
chdie.
nin. 1.
t in. ö.
lis 0 bᷣ
diſſerte
rendo
ritue..
de re.iñ
di pudt
ininia:
cpri: n
ſacit dan
ſſo min

12

ure deet
cgant.
ecknore
i ſi
bic moni
dhca oi
boc woi
ni non o
ais voii
ctcii
ind
es ees
ſarnörnt
s es
Mniü dr
not
UAmd
caſer
locus 3
Dt i.c.t
ü en
atam.
di.ne.
ſelag .

ip⸗

Ee

wio
niq
s vult
me h
Cu

ſie Joan 6 didrchifföni

A.ß r illegbec
. „„ . Dor
u Deeteßnan Plfnnsgunn
eo arcimnl b,

l arinc ö
ocein ſccj cte ittun,

fin icgami aenotenton nhii
hegꝛ pbor o iuf nono Lertcari
lins o eprni lnaej roli tbodeeinzi
muor eheemon verla no nin nhit

o miiorezatuebine Aſtg pꝛ Cnomninntn

ſeid onde mprlan echne n n pbend

t boc tehhe u elgegl igere id cc
yinn gepans miior arciilnm car
Qimſèmuor i offcio:ni facſätcardidesvni⸗
cor cuah d iodcärtoin oweichn
gerott dfiſnm egr deofcon gineren
Aine llongie ndimliünnidee Neilnine

ijöde nortſ lee 1ſirpoſio ſe ini

õ
ennasir zbfaniim Akt
ms pſtciz tumi ho foſne
mniniczdgiha ien
rncjtig moretntne nin,
rimnonaf algelt kd
ji ninn an in ndi un⸗
iint wdui aniſuuͤ

ciorittin nindſfül hiieuneß
a Dat tc ac

raichnni⸗
när zotncnin⸗

4

fe
inoba , .

S
1 . l N o
bae. hoͦ

hot liigt 30

¶ De dec.

c.fi.ð poſtu.pla.nbi tetigi qui ſũt eligẽdi 2
poſtulãdi ad. c.filiũ qðᷣ ꝓ ſe allegat Hoſti. dic
ꝙ nõ ꝓbat. ſol eiʒ dicit ꝙ ordiatꝰ ꝑ papã ĩ ec
cleſia romana nõ pr̃ inde recedere ſine licentia
pape. nõ eiʒ ꝓhibet electõeʒ.nã fateor ꝙ papa
poterit denegare licentiã ſicut põt abbas ſi mo
nachus eligit ĩ epᷣm cũ nõ poſſit conſentir̃ ſine
licentia abbatis:ut in.c.ſi religioſus.j.e.li.vi.
ſed ꝓ Moſti. facit. c. bone el.i.S. ö poſtul. pla.
ubi caꝛdinalis fuit poſtulatus.ſʒ ibi non negat
quin potuerit eligi.? ꝓ hꝰ iſte tex.qᷓ probat de
elecrione. Itẽ põt intelligi iſte tex. ꝙ fuit poſtu
latus ꝑ electionẽ:⁊ qcqᷣd ibi dicat iſte tex. opti
me probat iſtam partem.

Bblicato. Breue eſt ⁊2 per

alia uerba põt ſic
ſũmari. MDublicato ſcrutinio nõ pñt
electores uariare ſed ↄpelli debeẽt ad collatõez
? electionẽ.h.d.prio ponit diciũ.ſcdᷣo 20 em: ul
potius aliud dictũ:ibi cũ ſit.tertio aliud dictũ:
ibi ad qð MHõ prio iſtũ tex. æ tenebis menti
qꝛ eſt ſingularis in materia ſua. ꝙ poſt publica
tionẽ ſcrutinij ſeu uotoꝝ redactoꝝ in ſcrutinio
nõ ẽ locus uariationi.olim eiʒ anqᷓ; emanaret
hoc.c.uarie erãt opi.nã quidã dicebãt ꝙ pote
rat electores uariare uſqʒ ad ſubſcriptionẽ ele
crõis.qdã donec electꝰ ↄſentiret.i.uſqʒ ad ↄſiꝛ
mationẽ.alij ꝙ uſqʒ ad electõeʒ:ut nõ. i. c. ꝙᷓto
lxiij. di. ? ꝑ Moſti.iĩ ſũma eo.ti.. utrũ mutari
nemo eim tenebat qð hic de ¶¶ Scdo nõ
rietas reprobat᷑ preſertiʒ poſt electionẽ Ter
lio ⁊ ultio nõ ꝙ electores pñt oↄpelli ad eligen
dũ ⁊ ſic habes hic caſuʒ ĩ quo ualet electio fcẽ̃a
ꝑ ↄpulſionẽ.qð ur̃ õ.c.ubi ꝑiculũ i. ceteꝝ. j
eo.li. Vi. ubi dr̃ ꝙ ceſſat electio ubi admittit᷑ li
bertas eligedi.ſed dic ꝙ ꝑꝑ pricipium uolũta
riũ in ↄſentiẽdo ĩ ſcrutinio nõ uẽ admitti liber
tas ꝑ ↄpulſionẽ.ſiłe in mꝛimonio caꝛnali qð cõ
trahi nõ pt᷑ intercedẽte metu: ut in.c.cum locũ
de ſpon. ? tñ ſi pceſſerũt ſpõſalia öᷣ futuꝛo opel
litur quis ↄhere mimoniũ ⁊ ſic pficere illa ſpõ
ſalia: ut in. c. requiſiuit ⁊ in. c. ex Zis.j. de ſpõ.
ita dicendũ in hoc mrimonio ſpũali ¶ Sʒ op.
tra tex. uẽ eiʒ ex ſola publicatione ſcrutinij
nõ debeat eẽ pcluſa nia uariandi cũ neceſſaria
ſit ſublequẽs electio vbalis:ut in. c. qꝛ ꝓpter =
c. ecclia.i. . e. pᷣterea mẽimonium iſtud ſpũale
initiat ꝑ elecrionẽ: ut in. c. ʒ. j.ð trãſla.pᷣla.gꝰ
añ electionẽ debet eẽ locus nariationi So. dif
ficile ẽ indagare ueram rõneʒ decidẽdi ad iſtuʒ
tex. ideo nt dixi nemo antiquoꝝ tenebat quod
bic dicitur. ¶ Gl. ij. bic reddit aliquas rönes
ſoludo ↄtrariũ.? pmo ꝙ ideo nõ poſſunt ua
riaf publicato ſcrurinio: qꝛ res deſinit eſſe inte
gra: ut i. c. in canſis. ö. e. ? hec rõ nõ ẽ ſufficies
fm. Jo. an. ? bñ: qꝛ eo ipſo ꝙcedit᷑ ad tracta
tum electõis res deſinit eſſe integra:ut in.d.c.
ĩ cauſis. æ qdᷣ ibi nõ. vnde ſi rõ gl. eſſet uera ſe
queret ꝙ etiã añ publicatõeʒ ſcrutinij ñ poſſẽt

electores uariare.cũ uex ſit dicẽ rẽ deſijſſe eẽ ĩ
tegrã ex qꝰ uota electoꝝ ſũt redacta ĩ ſcriptis:
cuiꝰ Zriũ inuit iſte tex. requirẽs publicationem
ſcꝛutinij ut pᷣcluſa ſit nia nariandi Ded⸗ gl.
reddit aliã rõneʒ:qꝛ nõ põt qᷓs mutare ↄliliũ ĩ
alteriꝰ piudiciũ: ut in.l.nemo alle.ĩ gl. ? ĩ regla
mutare de re. iur. li. vi. hec rõ ẽ nimis gñalł.nã
militat ẽt añ publicatione᷑ ſcrutinij.pᷣterea cuz
ius nõ ſit qᷓſtũ noĩato:qꝛ abñti nihil qrit᷑ ut in
el. abñti. ff. dona.nõ pt dici ꝙ tractat᷑ de ſuo
preiudicio ¶ Tertio diẽ gl. qꝛ ideo ꝓhibet᷑ hic
mutatio ⁊ uariatio qꝛ poſſʒ eẽ dãnoſa ecckie:qꝛ
ꝓtraheret᷑ electio ⁊ mora ẽ eccleſie piculoſa:ut
in. c. ne ꝓ defectu.S. eo. hec rõ neceſſario ñ cõ
cludit.nã militat pariter ante publicatiõeʒ ſcru
tinij. Iẽ canonici habẽt trimeſtre ad eligẽduʒ
ut in. o. c. ne ꝓ defectu. ergo illud tps dʒ ceder
eis ad lucrũ ut poſſint qualitercunqʒ tractar̃ 2z
differre per totũ illud tpᷣs.iõ ñ peccat qͥs diffe
rendo uſqʒ ad illud tp̃s ex qꝰ utit᷑ legis aucto
ritate.xxiij. q.iiij. qui peccat. fac regula ĩdultũ
de re.iur.li.vi Quarto diẽ gl. ꝙ ꝑ hniuſmo
di publicationè crutinij electio u? quoddãmõ
initiata ſicut ꝑ citationẽ negociuʒ dicitur quaſi
ceptũ:ut ĩ.c.gratũ de offi.dele. Sed ↄtra hoc
facit dẽm. c. ʒ ubi dicitur ꝙ per electõeʒ initiat̃
iſtð mr̃imoniũ. ergo nõ antea. ſed gl.i fi.rñdet
ꝙ uere ſol initiat ꝑ electõeʒ. ſed ꝑ publicatio
nẽ ſcrutinij dicit᷑ initiari:qꝛ neq̃unt electões na
riare.hec rñſio nihil. ualet. quia repetit primũ
quare.de hoc eiʒ queꝛimꝰ quare nõ pñt uaria
re electores pꝰpublicatõeʒ ſcrutinij ex quo mr̃i
moniũ ſpũale ñ eſt uere initiatũ. Jo. an. nitituꝛ
hic multũ i ꝛeddẽdo ꝛõneʒ decidedi ⸗ ↄiũgẽdo
dicta ſua q ĩ duobꝰlocis hic poſuit.ↄcludit ꝙ
hoc nouũ iducit hic hec ↄſtiturõ ⸗ ꝙ potuiſſet
princeps ð alio tpᷣe ſtatueꝛc:puta ꝙ poſt ſcꝛuti
niũ non poſſu uaria?:conſiſtit enim hoc in pꝛiĩ
cipis uolũtate quaſi dicat hoc eẽ ðᷣ arbitrarijs
qᷓ explicãt᷑ ſolũ ex ſola pricipis nolũtate PDõt
tñ reddi 25 fm cũ.naʒ mr̃imoniũ ſpũale habet
tres ꝑtes pria ẽ electõ.ſcdᷣa ↄfirmatõ.tertia 9
ſecratõ:ut i.d. c.lIʒ:pria ãt ꝑs.ſ.electio hʒ mul
tas ꝑtes quo ad ſubſtãtialia foꝛme.ſed quo ad
ↄſenſũ hʒ tres ꝑtes:ut ẽ ſcrutiniũ ⁊ ipſiꝰ publi
catio ⁊ electio ſubſequẽs.uñ ex quo deuẽiũ eſt
ad mediũ ſeu ad duas pꝑtes iſtiꝰ prie ꝑtis:uide
licet ſcrutiniũ ⁊ ad ipſiꝰ publicationeʒ ñᷣ dʒ eſſe
locus uariationi cũ ſit nere initiatũ mr̃imoniũ

ut ĩ.c.cũ iter canonicos.S e¶ Nta poſti deuẽ
tũ ẽ ad iſtas ꝑtes electõis quaſi ex quo ẽ expli

cata maioꝛ ꝑs iſtiꝰactꝰ dʒ eẽ pᷣcluſus locꝰ uariã

di.nec ob.ꝙ młta pcedãt ſcꝛutiniũ ſeu publica
tionẽ:qꝛ ea q pcedũt electõeʒ n ſũt ſubſtãtialia
ↄſeſus ſʒ ſint ſubſtãtialia foꝛme al. ſeq̃ꝛet᷑ abſuꝛ
dũ ꝙ ↄſẽſus nõdũ pᷣſtitꝰhret ſubſtãtialia föme
ea vo q̃ ſe’quũt᷑ ſcrutiniũ ſt ſubãlia ↄſeſus ⁊ ſic
reſpectu conſenſus ſolum habemus illos tres
actus.ſ.ſcrutiniũ publicationẽ ipᷣius ⁊ electõeʒ
poſt ſcrutinium non eſt precluſa uia nariandi:

¶ He eleck.

quia adhuc non eſt deuentum ad medium. ſed
poſt publicationẽ ſecꝰ: quia hemus duas ꝑtes
electõis prererea fuit equum hoc ſtatuere poſt
publicationẽ ad ↄſeꝛuandam famã noĩati.nam
ifamaret᷑ noiatus ſi poſtq; uota ſunt publicata
liceret recedere a ſcrutinio.ſed anñ publicatõeʒ
ceſſat rõ infamie ex quo nota nondũ ſunt nota
hec ſunt in efſeciu dicta Jo.an.ſatis profecto
perſuaſina.ſʒ neceſſario non concludit pᷣſertim
in eo ꝙ dicit ꝙ hoc nouũ inducit decꝛe. Cx hꝰ
enim uult ꝙ bic ſtarnatur ius nouum quod mi
bi non placet: quia nullũ uerbuʒ ponitur i tex.
ſapiens ius nouũ. Fateor enim ꝙ hec cõſtitu
tio eſt nona ſed ratio fuit antiqua.unð dico ꝙ
hec eſt iuris antiqui declaratoria.pro h tex.
qui dicit uariare nequeunt.nõ enim ſtatuit de
nono ſed potius declarat illud quod eꝛat ð me
ro iure nondũ redacto in ſcriptis qꝛ ius ẽ quic
qͥd rõe ↄlſiſtit.i.di.ↄſueindo.⁊ ꝛepꝛobat h Jo.
an. rõem quã reddit tex. dum diẽ ꝙ nequeunt
electores uariare cum ſit fienda co llanio ⁊ cele
brãda electio.nã hec rõ ſᷣm eũ n ↄcludit neceſ
ſario: qꝛ ⁊ an publicationẽ militat bec ratio cũ
poſt ſcrutiniũ debeat ſequi publicatio. Itẽ col
latio ⁊ electio: ut in. d. c. qꝛ ꝓpt᷑.do. An.nitit
ſuſtinẽ deciſionẽ tex. ꝑ rõnem ſie dicens ꝙ quẽ
admodum alie obligatões oriunt᷑ ex ↄlenſu: ut
in.l.ↄſenſus.ff.de ac.⁊ ob.ita ⁊ in electõe obli
gatio orit᷑ ex ↄſenſu eligentiũ unde hec electio
eſt nalida ⁊ perfecta ðᷣ iure naturali: lʒ pro for
ma accidẽtałꝛ inducta fueꝛit inſtitutũ ut debeat
ſubſequi collatio ⁊ cõis electio.cũ eꝛgo iſpecto
iure naturali electio nẽ iaʒ ꝑfecta ex uotis ĩ ſcri
pris redactis ⁊ publicatis n dʒ eẽ locus uariati
oni quaſi pᷣncipiũ finis neceſſitatiuũ ſit expletũ
ideo lir̃a dicit ꝙ fienda ſit collatio ⁊c̃ quaſi iſte
finis neceſſario trahat᷑ ad pncipiũ.⁊ ſi dicat᷑ q̃
re reqͥrit᷑ publicatio cũ iaʒ ↄſenſus ſint pſtiti in
ſcrutinio. rndet ꝙ añ publicationẽ nõ cenſet᷑ ⸗
ſenſus capłaris naʒ prius ſigillatim quilʒ ꝑ ſe
ↄſenſit.bec rõ do.An. ur᷑ pria frõte nera.ſed
certe ſi diligenter ↄſideret᷑ de iure nõ ↄcludit.
unde inſpecto mero iure nãli ex ſingularibꝰ cõ
ſenſibus pᷣſtitis ĩ ſcrutinio inducitur electio:qꝛ
publicario ſcrutinij ⁊ collarõ ⁊ cõis electio ſub
ſequens ſunt ð iure poſitiuo inducta:per.c.qꝛ
ꝓpter. unde nõ eſt ſeruanda illa forma ex quo
ex ↄſẽſibꝰ ſingularibꝰ iducit᷑ electio:ut ibi dixi
2 nõ.glo.in.c.ſicut cuʒ eo.ti.li.vVi.ergo ex rõe
ſua nõ liceret uaꝛiare ẽt ante publicationẽ ſcꝛu
tinij. preterea dico ꝙ nulla obligatõ ẽ orta no
minato uel electo etiã poſt publicationẽ ſcruti
nij añqꝙᷓ; electus ↄſentiat electõi:qꝛ abñti nihil
acquirit᷑:ut i.d.l.abnti. ⁊ qð ibi nõ. Oar.⁊ ꝓ
bat᷑ in.d.c.ſi tibi abñti ð pᷣbẽ.li.vi.ubi dẽ ꝙ ſi
bnficiũ ↄfert᷑ abñti nihil acquirit abnti anquã
ↄſentiat lʒ conferens nõ poſſit naꝛiare ut ibi dẽ
2 hꝰ ideo qꝛ per collationẽ ẽ functꝰ officio ſuo
æ iſta ẽ uera rõ quare ↄferens nõ põt uariare:
ex quo ius nõ ẽ queſitũ ꝓuiſo.⁊ hac rõeʒ põit

Par .iĩ.d.l.abñti ⁊ dixi in.c.i.de poſtu.pᷣla.=
ꝑ hoc diẽ nõ. Dar.ꝙ ſi ciuitas habẽs electio
nẽ pfatis iur̃ ꝓprio eligit aliquẽ abñtem ꝙ ni
hilominꝰ ẽt poſt electionẽ factaʒ põr uariaꝛe 2
aliũ eligeꝛe ex quo nõdum eſt pnitata electio:æ
fuit hec qõ olim diſputata bononie ut etiã hic
refert Jo. an. ſecus dicit ibi Har. qñ aliqui
ciues haberẽt facłtatẽ eligẽdi ptateʒ a cõitate.
tũc eĩʒ poſtqᷓ;ᷓ elegerũt ẽt abñteʒ nõ pnt naria?
qꝛ lʒ abati nõ ſit ius queſuũ:tñ electoꝛes ſunt
functi ꝑ electionẽ officio ſuo.ar.in.c.in ſiis de
offi. dele.⁊ optie ꝓbat᷑ ĩ.d.c.ſi tibi abnii qð ſic
debʒ intelligi. Et ex iſtis ego infero ad ueram
rõeʒ decidẽdi huiꝰ tex. dico eiʒ ꝙ iõ publicato
ſcrutinio nequeũt uariare electores: quia ſunt
fũcti eoꝝ officio. nã electio cõis qᷓ dʒ ſubſequi
nõ ẽ ſinguloꝝ ſʒ capłi æ requiri ſolũ ꝓ forma
ut apꝑeat cõis electio:ut ĩ.d.c. in geneſi publi
catio ãt requirit᷑ de unanimi conſenſu eligetiũ
per hoc dico ꝙ iſte tex. nõ habet locũ in his qͥ
habent eligere iure ꝓprio:ut ſũt cõitates eligẽ
tes ſibi płatẽ:ut.S. dixi ⁊ idẽ pt᷑ attentari ĩ quo
libet collegio ſeculari:ut ſunt iſta collegia alicꝰ
ꝓfeſſionis.ñ eiʒ ipi eligũt ex officio eis ↄmiſſo
a iure.ſʒ canonici eligunt ex officio eis ðᷣlato a
iure:ut in. c. qqᷓ;. J.eo.li.vi.⁊ ꝓ hꝰ põt decidi
qõ quã hic format Jo. an. nũquid eligetes ali
quẽ in canonicũ poſſint uariare publicato ſcꝛu
tinio. æ uidet᷑ ↄcludere ꝙ ſic:qꝛ iſte tex. ꝓcedit
ubi ẽ ſeruanda forma.c. quia ꝓpter:ut colligit
ex lr̃a dũ facit mẽtionẽ de collatione ⁊ electiõe
ſubſequẽti.ſʒ iudicio meo ↄtꝛariũ poſſet atten
tari ꝑ ſupradẽca.nã ꝑ hũc actũ ſcrutinij ⁊ publi
catõis fũcti ſũt electoꝛes officio eoꝝ cũ neceſſa
rio nõ debeat ſub equi electõ cõis¶ Sʒ dubi
tat̃ ð̊ pꝛoniſ eccłiaꝝ nũqͥd poſſint nariat publi
cato ſcrutinio ſi ꝓceſerũt ꝑ uiã ſcrutinij:⁊ cõ
cludit Jo. an.hic ꝙ ſic:qꝛ pꝛonoꝝ ñ ẽ ꝓpe eli
gere ſʒ pñtare.ergo añ pntarionẽ pñt uariare
tã clerici pr̃oni qᷓ; laici:⁊ tene hoc dictuʒ ſemꝑ
mẽti.ſʒ pꝰ pñtationẽ laici pñt nariare:clerici ñ
ut in. c.cũ aũt..de iurepa.⁊ placet mihi hec ⸗
cluſio:qꝛ nõ pñt dici fũcti officio eorũ an pnta
tionẽ.cũ eoꝝ officiũ ↄſiſtat in pntando ut ĩ.c.
fi. de iurepa·⁊ ꝑ bec hẽs aperiũ ĩtellectũ huiꝰ.
c. n gl. fi. ibidem credo ĩ poſtulatiõe. uult
iſta glo. ꝙ ſicut electoꝛes nequeũt uariare pub
licato ſcrutio:ita nec poſtulãtes.⁊ hãc opi. ſeqᷣ
tur glo.in.c.penul.⁊ ul.S.de poſtu. prela. ? fa
cit pro hoc.c.ĩ cauſis.S. eo. ti. ubi patet quod
canonici compromittentes tenentur recipere
poſtulatum a compromiſſarijs:nec poſſunt ab
illa poſtulatione ꝛecedẽ licet nõdũ ſit ſuꝑiõi pñ
tata:eꝛgo eodẽ modo nequeũt ꝛecedeẽ a poſtu
latõe ꝓpria:nã id qð fit ꝑ ↄpromiſſarios cẽſe
tur ſẽm a cõpꝛomittentibꝰ:ar.in.l.unũ ex fami
lia ff. ð le.ij. Contrariã opi.tʒ gl. in. c. de ſyra
cuſane.xxviij. di.firmans ꝙꝙ donec poſtulatiõ
ſit preſentata ſuperiori poſſũt poſtulãtes uaria
re ꝑ.c.bone in nerbo nec nocebat.s.ti.ꝓximo

utztni mnitmnozad c ppi

ͦpre Ns: o enit fun i⸗
tetn eſlmn litlher goi l
eo cſeniscttiit 9ℳi oin li
le nic Mdſclini hu n ſch ti
allon grarti i ig i igt ̃e⸗
nſſuster io tinon ſinſs gmiſe
intorelteticb au tti dat o nuͤſeut
its wun berid ner occbn Cr
ien, nbi ſnn ſorudica.
nmi oniigtii ien ſ4en wale
niin ii. Jo a cript bi nn cin
Eptfſngi bions telec agar
anhoto lgl tndic ani
tllimmi C.l inir tadte 9.c
vlutſihniriice mde ſir i i

mni 'nr nce mlns Bi.

ne⸗ hirlle t Bar loef
altiiogeſſneicti aplica
i nicadt. die nrbi nfi

ijmti e vbi b,
Ni.. . 0 oſt vb
niiinimnie Poſtpudlicaum

olnen colard 1 poſmod
.coland 2 poſtmoch
in Inxuf iermt bi di iri
i anlnſbickhader neigai
iu nnonci ſeſteſte
licentieß ezmonf gesd

pon ex:
den cao⸗
cpends t in
opeme innt
Jüernq;
lmn cvs
fuit poduc
ba ſenic
fone ſooen
ſcer cernon
ſceinan!
in ſonmupe
mns derne
nime. Jano
Mones gm

Joennt
orcc
c̃
nod
N
1nni
qve
wot
obli
nio
ſor
deant
eci.
iſi
mun
wri
e
lin in
ſci
eie
1.lcd
vdit.
d o
no::
o ſob
1..
au
di dn
oe ſoe
ohe ſen
onna ſo
ſann
ii nbi
r 1
791
i
bici
o ſoo
nare:
jpoi

uale⸗ :. eloreg, o
nnneunceſt
rcnlerſennſt ſozn
rPphen ästtin ſai pſonn

Ianon dtldmnic ingane⸗
Nobſde laiſtbis
nertennriinin
i 6 uſtihtanng, o
lben colego llblannr inriſn lolegrete
Peſſons c y ſgurerofſcoesgnin
me hnongelgn goft ocptini

nemin ccỹ ſ oli lt p hyhhj el
guibec nmn Jy an inlihairzl
e in anonci poſſin uanine ubleno in
mno cucet elcae ſc h iſe gall
Mhieſewandl fonnn cizpptern Coligt
aii di i niionece olanone tcleno⸗
ſpſegpei iclco ned nſiü oſt aten
nni ſooraden nägbücaci rontiſe podi

aöis üi ſireraorsoſſico eortinete.

ſio no een id enn derd cis
ni dhionſ elln iit wſinmnfnn
ato ſerinio ſ peeſerit g ni niiri
lde Yo an be ſe icſor ſe hell

cere ſ oſ ne eſgoi oftotonepft ang.

aetic pioni,ludee aeboeceglen
rid pfoni eler tonehe ni
echee 6 nariarecetic

nin N Poiatoni hidſd
in cci uſ⸗
uio:nd lciel
ioni ͦ eop offcil

Ac fiei ofco eoicfßin
Dſſnin Dunconi

geivrepa Ohncnmbib

⁊2 hãc opi.ſecutꝰ ẽ ibi Gof. ⁊ Inn.i. c. fl. e ti.
2 poſt multa ſequitur Jo. an. monetur princi
paliter:quia ar.a contrario ſenſu n ſemper ꝓ
cedit in iure.iuxta nõ.per glo.i.q i.ſi quis a ſi
moniacis ⁊ in.c.ij.de fo.cõpe.tamen ſᷣm eum
hoc ar.a contrario ſenſu ſemper eſt in iure ua
lidũ:æ foꝛte niſi reperiat᷑ in iure expreſſum cõ
trarium quo caſu pꝛocedunt ↄtraria ĩ iuribus
palle. ad hoc. c.cũ aplica de his q fiunt a pᷣla.
ul ſcoʒ eũ ubicũqʒ vbũ canõis uł legis põit᷑ cã
tiue ſẽꝑ ualet aꝛ.a ↄrio ſenſu.ĩtellige niſi Sriũ ĩ
iure ſit expſſuʒ. ſecꝰ ubi põit᷑ narratiue uel mo
dalit:qꝛ tũc ñ capit᷑ a Srio ſen n ꝙ anqᷓ; ſit po
ſtulatõ pnitata pnt poſtulãtes ꝛecedẽ nec ꝛeꝑiat
i iu ſʒ eũ õriũ expᷣſſũ debemus ſtaꝛe huic tex.
cũ loq̃ẽ cãtiue n ãt narratiue ſen modalit᷑ nec
ob. iſte tex. qꝛ ñ loqt᷑ in poſtulariõe:ut pʒ i tex.
2 ex titulo ſub quo iſtð.c.ẽ eollocatũ nec ðᷣbe
mus arguẽ ab idẽtitate rõis.qꝛ ñ ẽ eadẽ ꝛ ĩf
poſtulationẽ ⁊ electõeʒ.nã ꝑ electiõeʒ initiatuꝛ
mrimoniũ ſpũale ⁊ ius acqrit᷑ elecro:ut nõ.i.c.
ito. lxiij. diſ.ſj ꝑ poſtulatiõeʒ nullũ ius acqᷣꝛit̃
poſtulato ut ĩ.c. pe. ẽ ti.ꝓxi¶ It i poſtkande
ñ ẽ ꝓprie ↄſẽſus:qꝛ nõ ↄſentiũt ĩ poſinlatũ ſz
deliberãt poſtulare illũ a ſuꝑioꝛe. ergo n cadit
in eo diſſenſus:qꝛ ibi nñ ẽ ↄſenſuſ ubi ñ ẽ diſſẽ
ſus.ᷣar.i.c.ad diſſoluẽdũ de ſpõ.iĩpu.ñ ob.c.ĩ
cauſis pal.qꝛ nt ibi nõ.ĩ.gl.fi.illð ↄtigit ꝛõe 9
ꝓmiſſiõis facte illis cõpꝛomiſſarijs:qꝛ ꝓmiſe
rãt reciꝑe eligẽdũ ab eis.⁊ cũ hac opi.traſeũt
cõit᷑ doc. modeꝛni hic ⁊ i. d.v.nec nocebat. Et
h ↄduſio ur̃ mihi viſſima ꝑ ſupradicta.⁊ nõ
theoricã Jo. an. g ĩcidẽt᷑ tactã:an.ſ. ⸗ qn nale
at ar. a ↄrio ſẽſu: Jo.cal.excipit hic aliũ caſuʒ
dices ꝙꝙ uhi ſuꝛgit abſonꝰ ĩtellectꝰ ñj ualʒ ar. a
Zꝛio ſenſu. ꝓ hoc qð legit᷑ ⸗ nõ.i.c.quãto.j.ðᷣ
nſur. 2. I. cũ patrẽ. C. ð ↄdi. inſer. ⁊æ adde gl. ꝙᷓ
ipſemet dicit ſingularẽ ĩ cle. una de uſur.i v. fa
cei. Sʒ ad mã; huiꝰ ar nide tu latius ꝑ Hal.
i.l. uéticulã. C. de epi.æ cle.æ ꝑ Har.i.l. oeſ

ppłi ff. ð iuſti. ? ius dico pleiſſime ĩ. c.cũ a lica
bpal. ubi meliꝰ mã cadit. iõ dic ut bi n ft. —

gl. nõ gl. ſetit eĩʒ bonã limitatõeʒ ad.c.qꝛ ꝓpt
⁊?.c.cũ pꝰ petitã.õ.e. ubi hr ꝙ poſt publicatum
ſcrutiniũ dʒ ſeqͥ incõtinẽti collarõ ⸗ poſtmodũ
electõ. al. clectõ ꝓtracta ñ ualer: ut ibi hz illud
ei ꝓcedit ubicũqʒ ptꝛahit clectõ ex negligeria
eligetũ ul er ignauia quadã. ſecꝰſi eligẽtes dif
ferat iĩ fraudẽ electi: iñ elʒ moꝛa n hʒ electiõem
niciaf. ar. .nã n põt adiri ſupeꝛioꝛ ut cõpellat
iſtos publicato ſcrutinio ad eligẽdũ qͥn iĩpona
lur moꝛa.æ hãc opionè ſeu limitatiõeʒ ponit h̊
it Inno. ſequũt ẽt doc.in. d.c.cũ pꝰ penitẽtiã
ukt põt dici ſy Inno. ꝙ iſta opulſio dʒ fieꝛi ĩcõ
tinẽti. ul tio fm cardi.ãt cõpulſio fit ĩcõtinẽti
? boteꝛit ſubſeqͥ electõ ex eodẽ ſcꝛu inio. ant ex
inteꝛuallo ⁊ tũc fiet nonũ ſcrutiniũ cũ hᷣ nõ di
cat Sriũ. ? iura dẽnt iuribꝰ ↄcoꝛdari. mibi nõ
placz h diſtictõ qꝛ raro ↄtigere põt ut electori
bus ꝛeſiſtetibus fiat intercapedo.i.iteruallum

in adeundo ſuꝑiorẽ qui hẽbit citare electores
* coꝝ executionẽ audiꝛe.⁊ iñ tex.hic idiſtincte
dicit ꝙ ẽ fienda collatio ⁊ electio celebrãda ad
qð ſnꝑiores ↄpellant᷑.⁊ ſic uult ꝙ ex eodẽ ſcru
tinio. pterea ad qͥd fiet nouũ ſcrutiniũ ſi neque
unt electoꝛes uariare. Euitãdũ ẽ eni circuitus
ut in cle. anditor de reſcrip. fugiẽdus eſt itel
lectus qui nullã utilitatẽ affert. ar. i. l. i. in fi. ff:
ad municip. xtra glo. queꝛo pone ꝙ pub
licato ſcrutinio uota eligẽtiũ reꝑiunt᷑ equalia:
nunquid poterunt illi electoꝛes uariare.doc.G̊
P ſic. nã non põt ex illo ſcrutinio quaiũcunqʒ
publicato ſequi electio cuʒz non conſenſerit in
aliquẽ maioꝛ pars.ar.i.c.qꝛ ꝓpter ⁊ ĩ.c.eccłia
ij. S. eo. ⁊ ibi glo. fi.ergo ceſſat rario hui. c.
preterea ninlla infamia irrogatur nominato ex
nariatione cum nemo habuerit maiorẽ parteʒ
capituli. Et ex hoc inferiur ſᷣm doc.ꝙ publica
to ſcrutinio põt minor pars accedẽ ad maioꝛẽ
partem:quia ex notis minoris partis non põt
ſequi electio ⁊ nullum ius eſt acquiſitum nomi
nato.pꝛo hoc facit notabilis glo. in. c. cum in
iure ſupra eo.qdð nõ.
ꝙ publicato ſcrutinio appareat nominatuʒ eẽ
ineligibilem nunquid poſſint electores uaria?
ſcrutinium de nouo faciendo z alium eligédo
doc.ꝙ ſic:quia cum electio de ineligibili facta
non teneat: ut in. c. cum in cunctis. S. eo.nõ de
bent electores nexare ſe ⁊ eccleſiam ſuperflui
expenſis ⁊ inteꝛponẽ moram inutilem:pꝛo hoc
optime facit.c peꝛpetue.j.e.li. vj. Idè dicunt
qlitercunqʒ appareat electionem futurãee nul
lam. ſecus ſi ueniret caſſanda puta ſi ſcrutiniũ
fuit publicatum aliqno cõtempto.nam tunc de
bet ſequi electio nec eſt locus uariationi: quia
forte ſuperior diſpenſabit uł ↄtemptus acquie
ſcet electioni.ſed dubiuʒ eſt pone ꝙ publicatũ
ſcrutinium legitime factum ſupeꝛuenit defectuſ
in forma:puta quia fuit omiſſa collatio nel cõ
munis electio:nunquid poterunt electores ua
riaꝛe. Inno. hic refeꝛt ↄtrarias ⁊ dineꝛſas opi
niones.nam quidam dixernnt ꝗꝙ; poterant nua
riare:quia ſcrutinij publicatio ⁊ electio faciant
unum actum. eꝛgo forma non ſeruata i uno de
bet in torum ↄquaſſari.⁊ peꝛ conſequens cum
ſcrutininm uitietur debent poſſe uariare.Alij
tenent contrariuʒ dicẽtes ꝙ ex quo ſcrutininʒ
ſemel ualidum fuit publicatũ:licʒ ex defectu ſu
peruenienti debeat caſſari.tamen electores te
nentur de nouo eligere nominatum.non ob. ſi
dicatur ꝙ electoꝛes neniant priuandi ex tranſ
gꝛeſſione foꝛme:ut in. c. qꝛ ꝓpter. S.eo. qꝛ ãte
ꝙᷓ; priuentur poterunt eligeꝛe: ut ibi notatur 2z
dicit Cõpo. ꝙ papa ſcʒ Inno. in publico con
ſiſtorio hanc opi defendebat 2= tenuit archidi.
in quadaʒ ſua diſputatione æ ſequitur Jo. de
ligna.hic ⁊ cõmuniter alij ſequentes moneur:
qa ex illis uotis publicatis fuit orra obligatio
ſaltẽ naturalis nomiato q̃ nõ debʒ tolli ex trãſ
greſſione forme accidentalłr inducte.Aducrte

lterius queꝛo pone —

bec opi. æẽt uera ſi ſundamentũ eſſz neꝝ.ſʒ ego
nego ꝙ ex illis notis aliqð iuſ ſit queſitũ noia
to:ut.S. dixi.nec dicũtur iſti fũcti officio eoꝝ.
ex quo actus ãnullarur a iure ex iraſgreſſione
foꝛme:ut i.l.diẽ.ff.de arbi.dixi ĩ.c.noſti.s.e.
Atio hic qrit᷑ qͥ erit iſte ſuꝑiõ qͥ hebit cõ
pellẽ ellectoꝛes. Jo. an. ↄcludit ꝙ ille ad queʒ
lpectat ↄfiꝛmatõ:lʒ aliꝰn ſit oꝛdiaꝛiꝰiſtoꝝ eligẽ
tiũ:qꝛ ex q ↄcedit᷑ ↄfirmarõ vidẽt᷑ cõceſſa oĩa
pᷣambula ꝑ que ꝑuenit᷑ ad ipᷣaʒ cõfirmationeʒ.
ar. i. c. pterea ð offi. dele. ⁊ in.l.ad ꝛc mobilem
z.l. ad legatũ. ff. ꝓcura. 2 nõbis diliget hꝰ:
qꝛ facit ad multa nt is ad quẽ ſpectat cõfirma
tio poſſit oia pambula exercẽ ẽt iuꝛiſditiõeʒ ex
ercẽdo ĩ alios nõ ſubiectos.uide tñ qð dixi in
.c. ſolicite.j.ð reſti.ſpo.nã põr de hꝰ dẽ̃o dubi
tari:⁊ facit optie i Sriũ qð nõ.gl.i cle.i.ð iuꝛe
pa.tene tñ meti dictũ Jo. an. ꝑꝑ eiꝰ auct᷑eʒ q
Et uoluit ꝙ in cãu quo publicato ſcrutinio lie
ret ðᷣuolutõ ad ſuꝑioꝛẽ ꝓpt᷑ ꝛeſiſtẽtia ſeu negli
gẽtiã eligẽtiũ ꝙ ſuꝑioꝛ tenet᷑ ꝓuideꝛ ſeu elige
re noĩatũ iſtũ in ſcrutinio ſicut tenebant primi
electoꝛes. ar. in cle. unica de ſup.negli.pla. ſed
ego dubito an hoc ſit ueꝝ:qꝛ electoꝛes hñt tꝛi
meſtre ad eligẽdũ:ut i.d. c.ne pꝛo ðᷣfectu ergo
his negligẽribꝰeligẽ deuoluit ptas integra ad
ſuꝑioꝛẽ nec põt dicẽ electꝰeẽ ins ſibi queſuiũ ꝑ
ſupra dicta: ut dicit tex.in.l.pe.C. ad ſił.mhil
actũ eẽ cꝛedit᷑ qn aliqd ð ſubalibus ſuꝑerit ad
agẽdũ vn ex quo electõ non erat facta itegra
ptas fuit deuoluta ad wpioxe.
aliii aſſata electõe
J gucuius. ꝑꝑ ſimòõiã et ſin
cłpa electi ñ diſpẽſat eps ca uice cuʒ
caſſato.ſecꝰſi electꝰlibẽ rſignauit hoc dic fʒ in
tellectũ gl. ij. i fi. ſj iherẽdo vᷣbis lre ſũma ſic.
Caſſata electõe pᷣlati ꝑꝑ ſimoniã ſine uicio ele
cti ↄmiſſaʒ ñ diſpẽſat epᷣs ea uice cũ caſſato ſꝛ
illa platiõe:ſecꝰ ĩ ſimplici bnſicio ſuꝑ q diſpen
ſat ſi libẽ r̃ſignanit.h.d.⁊ hʒ duo dicta.ſcòm:
ibi q;uis. 6 prio ꝙ eleciõ ſimõiace fca ẽt
ignoꝛãte electo ẽ nulla:qꝛ uicioſa fca extitit.ad

hoc.c.nobis.j.de dic ĩ collatiõe
.i. q.i.i.c. quicũqʒ ¶ Mõ.ſcðᷣo ꝙ pꝛomorꝰſeu
electꝰſimoniace łʒ ignorat᷑ nõ põt ea uice obtie
re illã pᷣlaturã ẽt ſi lrie ſibi ĩe nouo ↄlerat᷑.naʒ
ꝑꝑ uiciũ pcedes inabilitat᷑ ad illã pᷣlatuꝛã ĩ to
ta illa uacatiõe.vñ exponũt doc. tex.ibi illa ui
ce.i.in ea nacatõe qð plʒ.oʒ eiʒ ꝙ nitiũ ſimoie
