iis caſibus, ubi Eccleſiaſticæ poteſtati
Catholicorum non expreſſe ſunt ſub-
jecti, quærendus eſt, qui cæteris I.
P. W. locis non ſit inconveniens.

31. Diſpoſitum nempe eſt Art.
VII. g. 1. circa finem: liceat hoc mu-
tationis caſu Si alterius Religionis
Dominus ditionem aliquam quocun-
que

cunque titulo nactus fuerit/ ipſis
Communitatibus præſentare, vel,
quæ præſentandi jus non habent,
nominare idoneos Nholarum &
Eccleſiarum Miniſtros à publico
loci Conſiſtorio & Miniſterio, ſi
ejusdem cum præſentantibus vel
nominantibus Communitatious ſunt
Religionis; vel hoc deficiente,

eo loco, quem ipſæ communitates

elegerint, examinandos & ordi-
nandos, atque à Principel. Domi-
no poſtea ſine recuſatione confir-
mandos.

42. Si hoc in Terris Evangelico-
rum, ubi Dominis Territorialibus
procul dubio Eccleſiaſtica competit
Jurisdictio, ad avertendum ab altera
parte omne in rebus Eccleſiaſticis præ-

judicium, ita obtinere debet, multo

magis eadem libertas Evangelicis ſub-
ditis Catholicorum Dominorum
com-

—
Cogt
Kan
Gooln
ni
o
cid
rics
ci,o
ſeübi
hmnn
Nal

—
ſent N
Me, 1
nllen,
Nunn 6

uli

i, /
tiur del
lalſun
liten,
mmuntte
t.
elon.
nfr

competere debet, ut ſcilicet Eccleſia-
ſticum ſuæ Religionis Jjudicium in vi-
cino Territorio adire, cauſasque ſuas
ipſi decidendas, aliasve res ordinan-
das, ſubmittere poſſint. Quod eo
minori dubio ſubjacet, quod etiam
Catholicis in Epiſcopatu Osnabru-
genſi, quando ei Auguſtanæ Confes-
ſionis Epiſcopus præeſt, extra Terri-
torium in rebus ſuæ Religionis jus pe-
tere licet.

43. Eodem etiam Jure Subje-
Gum hujus verſus ſunt manifeſto Ca-
tholici ſubditi Magiſtratuum Augu-
ſtanæ Confeſſionis, de quibus (ſubdi-
tis] ſtatuitur, quod eodem jure cen-
ſeri debeant, quo ſubditi Evangelici
Dominorum Catholicorum cenſen-
tur, juxta verſum quartum præce-
dentem.

44. Hinc conſequitur, quod Ma-
giſtratus Evangelicus in ſuos ſubditos
Catholicos Eccleſiaſticam Jurisdictio-

nem exercere non poſſit in is caſibus.

qui

qui Catholicorum Confeſſionem
concernunt, neque ipſis [qui vix ca-
ſus dabilis erit] occaſione proceſſus
quicquam injungere, quod Confes-
ſioni Catholicæ vel Conſcientiæ re-

pugnat.

45. Atque hinc manifeſtiſſime li-
quet, extra hos duos caſus verſus ter-

tii & ſexti omnino ceſſare omnem

Epiſcoporum Catholicorum Jurisdi-
Rionem in terris Evangelicorum,
adeoque prætenſam illam Reviviſcen-
tiam ex clauſula Pacis Rysvvicenſis
merum eſſe figmentum & everſio-
nem Pacis Weſtphalicæ.

46. Cavillatorium plane foret, ſi
quis ex hoc verſu inferre vellet, Ca-
tholicos ſubditos Magiſtratuum Au-
guſtanæ Confeſſionis horum Juris-
dictionem Eccleſiaſticam non aliter
agnoſcere debere, quam ſi anno De-
cretorio eam agnoverint; adeoque
regulariter Epiſcopis ſubeſſe. Catho-
licorum enim Jurisdictio Eccleſiaſtica
in

—

—
in ctil

ſuheli,
Ceniſen
geienn

1

rre,
fülki 1

E

linnl

—
Nfellonen
lgi rie⸗
e Proceſ
1od Conte
Cienie r.

llimel.
werinster⸗
e onnen
mn uisd.
eicnun,
OMernien
Ryornienis
gerie

in terris Evangelicorum in regula eſt
ſuſpenſa, fruſtraque fuiſſet, uti ſe-
quenti verſu factum eſt, Epiſcopis jus
Dioceſanum in illos Catholicos Evan-
gelicorum ſubditos certo modo ſal-
vum ſervare, ſi ipſis illud in eos com-
petiüſſſet in regula.

47. Quod igitur dicitur, Catholi-
cos Evangelicorum ſubditos eodem
jure cenſeri debere, quo Evangelici
ſubditi Catholicorum Statuum, aliter
intelligi non poteſt, quam, ſicuti hi
Epiſcopo non ſubjacent, niſi in is tan-
tum Caſibus, qui Auguſtanam Con;
feſſionem nullatenus concernunt,
atque ea ratione, ut intuitu proceſ-
ſus nihil injungatur, vel Auguſtanæ
Confeſſioni vel conſcientiæ repu-
gnans, verſu Ato, ita etiam illos (Ca-
tholicos ſubditos) ſuorum Evangeli-
corum Dominorum jurisdictioni Ec-
cleſiaſticæ cum iisdem reſtrictionibus
jam dictis ſubeſſe.

4⁸. IIlud vero merito quæritur:

G Quæ

„69 (34) 682-.
Quæ Catholicorum intelligenda ſit
Confeſſio, contra quam Catholicis
ſubditis ab Evangelicis ſuis Dominis
nihil injungi debeat? Quæ Auguſta-
na ſit Gonfeſſio omnibus notum eſt,
non item, quæ Catholicorum.

49. Et multo magis adhuc dubium
eſt, quænam ſint fundamentales il-
læ Leges fidei Catholicæ Religionis,
quarum alicubi mentio facta eſt? Mi-
hi ſane hanc appellationem in Cano-
niſtis hactenus reperire non licuit,
nec proinde, quid ſibi velint, aut
quænam ſint illæ:

530. Quia fundamentales hæ di-
cuntur, ſupponuntur aliæ non fun-
damentales. Jam Evangelicis quidem
Theologis ſolennis eſt diſtinctio Arti-
culorum fidei in fundamentales &
non fundamentales; at Catholicis
hæc diſplicet. Ex quo Colligere eſt,
per Leges fidei Catholicæ non intel-
ligi vuſgariter ſic dictos articulos fi-
dei. Credendum igitur, per rei

e
N

Neo⸗
ene
lnt
Rr
lluch
Lnn

—
lloener
n Cc
6 Domitn
E Augll
otune
tunn,

wecrbiom
nentles .
Reigeni,
Rach W.
minoo⸗
wn lon,
ſelnr, u

„S9 (25) 2.

Catholicæ vocabulum intelligi Hie-
rarchiam illam Romani Pontificis.
Sicque Leges illæ fundamentales ſunt
principaliores Maximæ & ratio dtatus
illius Monarchici, quibus ille tan-
quam fundamentis principaliter inni-
titur. Quodſiita eſt, Leges illæ fun-
damentales comprehendent inprimis

quidem Conciliun Tridentinum,

tum cætera Concilia, Univerſum
us Canonicum, maxime quatenus
illud Hierarchiæ monarchicæ favet,
nec non univerſas Bullas Papales,

interque eas etiam illam, qua Papa

ipſam Pacem Weſtphalicam ſubver-
tere, omnique validitate privare an-
niſus eſt, imo & illud Concilii Con-
ſtantienſis Decretum, hæreticis,
quos ipſi vocant, non eſſe ſervandam
fidem, vel, ut verba ſonant de Jo-

hanne Huſs: cum nec aliqua ſibi fi-
des aut promiſſio, de Jure Natu-
rali, Divino vel humano fuerit in
C z præ-

præjudicium Catholicæ fidei obſer-
vanda. Quod tamen Dogma etiam
inter ipſos Catholicos execrandum
videbitur omnibus, quibus veritatis,
quibus publicæ tranquillitatis ullus
adhuc eſt amor, quosve pudet filios
eſſe Patris mendaciorum & inimicos
omnium Societatum, quarum unum
eſt fundamentum: fidei mutua præ-
ſtatio; queis denique ſupereſt aliquĩs
timor Dei, qui verax eſt, & perdet,
qui loquuntur mendacium bPſal. V. 7.
& juſtus eſt, ac violatæ fidei, quam

Joſua Gabaonitis, licet dolo inductus.

Joſ. IX. 1-25. & contra mandatum
Domini Deut. VII. 2. nec non judæ
Rex ultimus, Zedekias, Nabucho-
donoſori, Ezech. XVII. 13. 16. uter-
que Gentilibus, dederant, juramento-
que firmaverant, ſeverus vindex fuit
olim II. Reg. XXI. 1.- 14. II. Pa-
ralip. XXXVI. 1I. 17. Jer. XXXIX.
5-7. eritque in æternum Apoc. XXI.
8. & XXII. 27. Dicere itaque, Le-
ges illas fundamentales fidei Catholi-
cæ

—
e G⸗
Dogmnein
execrandtn
usferini⸗
ltris ulo
ulet flos
Xinimios
rumunbn
nnture.
Urekiinis
4, Xherte
un Ml N,.
bflei dn
oincuct
mmtun
remnſte
8, Woen⸗
nn1o
Irſormen
ſinhil

=
=

cæ Religionis in Terris vangelico-
rum per ipſam Pacem Weſtphalicam
Art. V. S. Jus Diœceſanum 48. Epi-
ſcopis ſervatas eſſe, eſt dicere: Jus
Diæœceſanum & Zurisdittionem
Bccleſiaſticum cum omnibus ſuis
ſpeciebus ſuſpenſam non eſſe, & ex
reſervatione limitata: quatenus ſcili-
cet in Catholicos Evangelicorum
Jubditos, qui anno 1624. publicum
Religionis exercitium habuerunt,
Epiſcopi illam dicto anno quiete
CXαιτ ν ειä facere illimitatam, ſic-
que ipſi literæ Inſtrumenti Pacis ma-
nifeſto contradicere, imo ipſa ejus
fundamenta ſubruere, ut mox tota
collabatur. Quod ſufficit ad refel-
lendam prætenſam illam reviviſcen-
tiam Juris Diœceſani in Catholicos,
qui dicto anno nullum publicum ſuæ
Religionis Exercitium habuerunt,
ſed poſtea illud prætextu clauſulæ
Rysvvicenſis injuſte nacti ſunt,

51. Quapropter penitius inſpicien-
dum eſt, quid Catholicis Evangeli-
corum ſubditis competat ex eo, quOd
eodem jure, quo Evangelici Ca-
tholicorum ſubditi, cenſeri eos Lex
præcipit? tt mihi quidem videtur
extra dubium, permittendum illis
eſſe, ut ſecundum Religionem ſuam
tranquille vivant, quatenus nihil con-
tinet, quod publicæ quieti & Paci
huic Weſtphalicæ adverſetur. De-
inde, nihil ipſis poſſe injungi, quod
Religioni ſuæ & Conſcientiæ re-
pugnat. Quod ſi quis ad ſpecialiora
deſcendere cupiat, ex Artic. XIII. §. 8.
ejusdem Inſtr. Pacis Weſtph. fluit,
quod Catholici Evangelicorum Prin-
cipum ſubditi, queis publicum Reli-
gionis ſuæ exercitium competit, ſibi,
(niſi aliter ſtatuuum aut receptum
fuerit) Paſtores eligere Catholicos,
à Territorũ Domino vel Ejus Conſi-
ſtorio confirmandos, & quidem, fi

vel ex ſolo hoc capite rejici non de-
beant,

tlgithi⸗
6s Lrnngt
teren ill
ngelal.

moplen
ſen nieur
endun iis
nen uan
sniilcon.
Gei kN
ete. de.
Uing, ol
tne t⸗
Aheorlon
C.II. 41.
Vehn hut
Aonmn in

beant, ejusmodi Eccleſiaſtico addi-
ctos Ordini, cujus Vota aut Regulæ
non directo in Principis Evangelici
Religionem impingant, minime vero
ſeſe ſive in is, quæ ſunt Ordinis, ſive
in aliis, contra Statum Anni Regula-
tivi Juri Dioceſano cujuscunque Epi-
ſcopi ſubjicere queant. Quodſi pri-
vatæ Devotioni fuerint relicti, ea illis
ſecundum Terminos in I. P. præfixos
erit concedenda. Licet enim dictus
sus de Epiſcopatu Osnabrugenſi lo-
quatur, eadem tamen eſt ratio, ne
ſcilicet ulla difficultas aut confuſio
ſuboriatur. Cætera autem Superio-
ritatis & regiminis Jura in Civilibus
& Criminalibus, etiam in Clericos
Catholicos, Auguſtanæ Confeſſionis
Magiſtratibus illibata permanere de-
bent, vi dicti Sphi 8vi. Quorum
omnium ampliorem declarationem
ex Capitulatione perpetua memorati
Epiſcopatus Osnabrugenſis forſitan
petere licebit.

C 4. 52.

52. Hinc autem antiquis Orchna-
riis, qui anno 1624. Jus Diceceſa-
num in illos Evangelicorum ſubditos
Catholicos non exercuerunt, nihil
plane juris reliquum eſt in terris Evan-
gelicorum, multoque minus ipfis li-
cet propria authoritate & armata ma-
nu talia exercere, quod ne quidem
in Catholicorum Statuum territoriis,
licet ſuæ Dioœceſi ſubjectis, audere
debent, ſed ſufficit, ſi ſubditi Ca-
tholici ab Auguſtanæ Confeſſionis
Magiſtratibus ſecundum Religionem
ſuam vivere, & ea, quæ ſunt Ordi-
dinis, à quovis alio Epiſcopo petere,
non prohibeantur.

53. Inque hos, qui anno 1024.
publicum KReligionis Cathol. &.
Subjectum huſus verſus õti ſunt Epi-
ſcopi Catholici. Prædicatum eſt,
quod illis jus Dioceſanum in Magi-
ſtratuum Evangelicorum ſubditos
Catholicos, qui anno 1624. publi-
cum Religionis ſuæ Exercitium ha-
uerunt,

—
Wveun
We
C⸗
ſbal⸗
Ct 1
N
puſt

Peuon.

W.
i
ſon.
fone
Goni
Maſe
ommn
en

uonni

ſent,
Umnin

run ſubcte
erunt, Nil
ltemisrn
ins lsl.
Mnr.
Ine gicen
nterntoris,
s, Nee
.
COelne
n elgoner
len0d⸗

ſchohetet

buerunt, ſalvum ſit, quatenus illud
anno regulativo, cujus, quia de poſ-
ſeſſione ſubditorum hic agitur, quæ-
libet ſine dubio pars eſtintelligenda,
quietè in illos exercuerunt. g
altera eſt limitatio Regulæ, quod

Jurisdictio Eceleſiaſtica in terris

Itatuum A. C. ſit ſuſpenſa.

54. Unde liquet, I. quod ſupra
num. 47 jam monuimus, quod ſub-
diti Catholici in iis cauſis, ubi Epi-
ſcopi Jjus Dioceſanum anno regula-
tivo in eos non exercuerunt, Juris-
dictioni Eccleſiaſticæ Evangelicorum
Magiſtratuum ſubſint, modo ſecun-
dum normam num. 44. hic expoſi-
tam exerceatur. II. Quod, dum
omnis uris dictio Eccleſiaſtica in Ter-
ris Statuum A. C. in Regula ſit ſu-
ſpenſa, vi verſ. 1. §. 48. adeoque
omnimodæ in ſubditos ſuos Jurisdi-
ctionis præſumtio pro Domino Ter-
ritoriali militet, Epiſcopus, qui vel
integrum jus Diœceſanum, vel ejus

P (42) S88.

aliquam partem in Catholicos iſtos
Evangelici Domini ſubditos aſſerit,
probare teneatur, ſe vel totum Jus
Diœceſanum, vel eam ejus partem,
anno Decretorio jam poſſediſſe.
Quodque IIl. quoniam, ubi Epiſco-
pus hanc Juris Diœceſani cum omni-
bus ſuis ſpeciebus [de quibus omni-
bus ac ſingulis utique in hoc. vers.
1. expreſſe quæritur] poſſeſſionem
de 1624. quietam probare nequit, in
regula urisdictio QatholicorumEccle-
ſiaſtica omnis ſuſpenſa manet, hoc
caſu neque Laicus neque Clericus Ca-
tholicus, ſive hic vi officii in Terri-
torio Principis Evangelici agat, ſive
contrahat, ſive delinquat, à Domini
Territorialis Jurisdictione tum Civili
tum Criminali eximatur, per conſe-
quens Epiſcopo non plus Juris Dioœ-
ceſani, ſive deinceps integrum exer-
cere, ſive aliquam ejus partem velit,
concedi in ſubditos A. C. Magiſtra-

tuum Catholicos poſſit, quam qui-
dem

(onem

endn
Pepe

61
hr
ns co
Uurin

n
(ſel

.

—
tloos

lics i
eltotun
ͦ Patten,
Noleciſe
loiboilo.
unonn.
nbusomni.
nhoeddet,
elimen

Neneet, n

Hcoruokcce.

nnt, h
CeidC
fänlen⸗
nt, h
Nt, Mon
„
we (
r rant
se⸗
Enene
lenren⸗
S
M
gn

=

G

dem iĩs legitime probaverit ſe in anno
Regulativo quiete poſſediſſe. Cum-
que præſumtio ordinariæ Jurisdictio-
nis, uti diximus, pro Domino Terri-
tori & naturaliter & per Leges pu;
blicas faciat, liquet IV. quod, dum
lis ſuper dicta poſſeſſione pendet,
Domnus Territori omnem Jurisdi-
ionem rectiſſime exerceat, donec
eam diſputans, quod probare debet,
plene probaverit.

55. Dico anno Quoniam hæc
verba poſſeſſionem Statuum contra
Status contuentur, ad Calendas Ja-
nuarii reſpiciendum eſſe putem.

56. Ouliete Ergo absque ulla
oppoſitione vel contradictione.
J. 49.

5§57. Mixtæ Religionis Ewerci-
tium/ Mixtæ Civitates ratione Exer-

citii Religionis ex mente Inſtrumenti

Pacis

SB8 (44) ⁰

Pacis mihi eſſe videntur, ubi anno
1624. Magiſtratus partim Catholicæ,
partim Evangelicæ Religioni addictus,
publicum utriusque Religionis Exer.-
citium introduétum, idque non tan-
tum in Civitate, ſed & de Civitate fuit.

58. Ad Magiſtratum ſeu Regimen
Civitatis, non ad Cives eos, quorum
nullæ in Regimine ſunt partes, re-
ſpiciendum eſſe, videntur ſuadere 5.
Territorii jure 43. vers. in locis &c.
& ꝭ. Liberæ Imperii Civitates 29. hu-
jus Art. V. in quorum poſteriore,
oſtquam ſermo fuit de Civitatibus, in
quibus præter Auguſtanæ Confeſſio-
nis exercitium nullum aliud à Magi-
ſtratu & Civibus anno 1624. introdu-
Gtum fuit, (quæque adeo non mixtæ
ſumt) additur, non attendendum eſſe,
quod aliqui Catholicæ Religioni addi-
ti Cives ibidem commorentur. Id-
que conſonum eſt analogiæ totius
Art. V. ubi introductio Religionis
non ſubditis, ſed Magiſtratibus, tribui-
tur.
59.

np no
lang
ſolle
sie
N
gons
unn,
en ſun
Gint
ſed

gonskre
Ee hontnn
Cnitrenit

Aleginen
3,CCorum
ntz, ke.
rionlee

nloesbe.

tezr, u
1leine,
Uiacbupin
2Cflio⸗
i N⸗
gnuinmin
konmmm

„
7—

Nenneß
lhina
umn 1
Mge n⸗
Regens
en

ſP

59. Nec obſtat, quod dicto s. 29.
& jam allegatis verbis etiam Civium
fit mentio. Id enim de iis intelligen-
dum, qui participant de Regimine
Civitatis. In quem finem addita eſſe
verba arbitror: Juxta morem &o

ſtatuta cujurque loci: quæ alias ſu-

pervacanea fore videntur.

60. Ex eo vero, quod dixi, pu-
blicum exercitium non tantum in Ci-
vitate, ſed & de Civitate eſſe debere,
ſequitur, quod eodem Spho 29. di-
citur, non mixtam manere Civitatem,
licet in quibusdam Capitulis, Eccle-
ſiis Collegiatis, Monaſteriis & Coœno-
biis ibidem ſitis immediate vel me-
diate Imperio ſubjectis Catholicæ Re-
ligionis exercitium vigeat. Hæc enim
omnia, licet ſint in Civitate, non ta-
men ſunt de Civitate. Non ſunt par-
tes integrantes illius Reipublicæ,
ſed ſeparatas plane ratio-
nes habent.

UT

Ut rem in dummam contraham,
ſequitur.

RESOLUTIͤO

IE XKTLUIS,
Per modum Tabulæ.

Uli integræ propoſitiones lite-
ris curſivis epreſſæ, non quidem
diſertis verbis in teotu habentur,
attamen naturali conſequentia inde
kfluunt.

Agitur de poteſtate Eccleſiaſtica;

(1. Generatim, Spho 48. in ditioni-
bus Statuum.
[1. Evangelicorum: Ubi
[1. Plane ſuſpenſa eſt Catho-

a b 0

licorum Jurisdictio Eccle-
ſiaſtica. vers. I. Quod

II.

— —
————

1I.
[1I. Ampliatur: ſupenſa

ſcil. eſt

I. Non tantum con-
tra ipſos Status, ſed
etiam contra ipſo-
rum ſubditos, vers.

I.
III.
2. Non tantum
quando cauſa agitur
inter ſolos Evange-
licos, ſed etiam in-
ter Catholicos &
EvangelicosStatus,
vers. 1I.

IV.
2. Limitatur: obtinet
ſcilicet adhuc, ubi Ca-
tholici eam anno 1624.
notorie exercuerunt
(vid annot. num. 26-
30.) in Catholicos ſub-

[ditos,

V.

V.
Quiillo anno publicum
ſuæ Religionis exerci-
tium

1. Non habuerunt, (vid.
jbid.) verum tamen
quoad hos

1. Non niſi in exi-
gendis penſionibus
Eccleſiaſticis, inde
debitis,
2. Nec procedatur
ad excommunica-
tionem, niſi poſt
tertiam demum de-
(nunciationem, v. 3.

VI.
2. Habuerunt: quate-
tenus Epiſcopi jus Dicœ-
ceſanum quiete in eos,
exercuerunt, vers. 6.

Lannot, n. 53-56.

VII.

nopeblon
glonis exene

Mennt,i
fun lamen

nmiin ei⸗
erinids
llids, ink
is,
er weelt
Nommncn
n, M
ndemunce⸗
inced,

„S3 (42) T2:

c VII.

2. Intra terminos Ter-
ritorii cujusque ſe conti-
neat, vers. 2. hoc eſt, com-
petat Dominis Territorium,
(annot. n. 19. 20.) Ergo

3. Omnir extranea Iu-
risdidio Eocleſiaſtica ex-
luſa eſt à terris Evange-
licorum, exceptis caſibus

ſupra nominatis, n. IV. V.
VI. hic expoſitis.

1X.
2. Nec ulla datur re-
viviſcentia Juris Diœce-

ſani in eorum ditionibus,

prætextulauſulæ Rysvvic.
[annot. n. 43. 44. 45. 50.

52.]
G

D X.

n n

£

X.

F..· Ergo in reliquis a-
tus Evangelici ſupremam
habent in ſuis ditionibus
poteſtatem in Eccleſiaſti-
cis.
XI.

6. MWec ipſe Imperator
eam exercere poteſt (an-
not. n. 10.)

XII.

(annot. n. 11. 15.)

XIII.

Territorii connexa, 4c-

6 cedente

7. Multo minus dum-
ma Imperii Tribunalia,

8. Eſt ea cum jure

b (cedente uſu naturalis li-
bertatis conſcientiarum,

pactoque & Lege publica,

(antiot. n. 27.) atque

1 XIV.

9. Competit etĩam in ſub.
ditos Catholicos Lannot. n.
16. 46. 53.]

XV.

Quod limitatur: ceſſat
nempe

I. Quatenus hi extraneæ
Catholicorum Jurisdi-
ctioni ſubjacent, juxta
n. IV. V. VI. hic propoſi-
tos.
2. In is caſibus, qui Ca-
tholicam Confeſſionem
cCconcernunt vers. 5. & 4.
(annot. n. 43. 44. 45⁵. 52.)
3. Eatenus, ut ipſis ratio-
b s 2 ne

a b c ne proceſſus nihil injun-
gi poſſit, quod ipſorum
Confeſſioni vel conſcien-
tiæ repugnat. ibid.
XVI.
10. Et ſicuti Papa jus
habet colledtandi extraor-
dinarie Clericos Catholi-
cos in Terris Catholico-
rum, ita, hujus poteſtate
ſublata, idem jus Domi-
nis Evangelicis competit
lin ſuis Zerritoriis, modo
ultra modum ne graven-
tir.

.
XVII.

(Catholicorum: in eorumſubditos
CI. Catholicos: hic nihil im-
mutatum eſt, ergo antiquum
Jus obtinet.
XvVIiII.
2. Evangelcos: obtinet ſcilicet
in eos, qui anno 1624. eam
4a gnoverunt; ſed 1.

(1. In is tantum caſibus, qui
Auguſtanam Confeſſionem nul-
latenus concernunt.
2. Modo ipſis ratione proceſſus
nihil injungatur Auguſtanæ
Confeſſioni vel Conſcientiæ re-
pugnans, vers. 4. (annot. n. 32.
(42.

XIX.
Neque etiam hic ullus locus
eſt fjuri Diœceſano contra eos,
qui anno 1022. illud non agno-
verunt, aut in iis caſibus,
qui Auguſtanam Conſeſſionem
nullatenus concernunt, (an-
not. n. 35. 42.)

XX.

II. Speciatim, Spho 49. in Civi-
tatibus Imperi, ubi mietum Reli-

gionis exercitium in uſu eſt. (annor.
n. 57. ſeqq.) ibi ſcilicet

D 3 I. Evans

S8S3 [541
1. Evangelici Cives immunes ſunt
ab omni Jurisdictione Epiſcopi Ca-
tholici, verbis: Cacholicis &ρiſcopis
contra Cives Auguſtanæ Confeſſio-
Tnis nulla ſit jurisdictio. vers. I. at
2. Catholici juxta obſervantiam
dicti anni 1624. ſuo jure experian-
Ltur, vers. 2.

Quoniam eſſe poſſunt, qui huic
per tabulam reſolvendi methodo non
admodum aſſueti, lubet rem omnem
in breves referre poſitiones, ut ge-
nuinus §S. noſtrorum ſenſus eo ap-
pareat luculentius.
Conſideratur Jurisdictio Catholico-
rum Eccleſiaſtica in duobus his SSis.

I.

I. Gene- In Terris Evangelicorum
ratim. Statuum vi ˖ 48 vi.
1. In Ter-
ris Evan-
elicorum.
Regala D 1.) Suſpenſa eſt plane Ca-
ma. tholicorum Jurisdictio ſeu
pote-

MWA
ſls ke
nſobctos

Wam
Cldr
gelegs, e
lolex &
e bi

Iret
u in
Ium rie
übonm1
0n (anno
n ori⸗
ennd
Gno 4

1

heston
tinpil.
ſs tyſn
EConfeſe
7els ,
Plermuim
reeinn.

n, Cini⸗
nehokonon
etenoonen
ines, N
ſls eo 4

Pockoc.
alsc.

gdunn

Ae
slin

poieſtas Eccleſiaſtica in omni-
bus cauſis vers. 1. & quidem

II.

Non tantum contra ipſos
Status, ſed etiam contra ipſo-
rum ſubditos, ibid. Item

III.
Non tantum, quando

cauſa agitur inter ſolos Evan-

gelicos, ſed etiam inter Ca-
tholicos & Evangelicos Sta-
tus. ibid.

IV

Ampl. r1.

Supereſt tamen Catholiciĩs imit.

aliqua in Terris Evangelico-
rum Jurisdictio, ſed non niſi
in horum ſubditos Catholi-
cos, (annot. n. 26. 27.) Ubi
eam notorie exercuerunt in
eos anno 1624. vers. 3. & 6.
velanno 1618. [annot. n. 28.
& 29. D 4 V.

v.

Idque cum diſtinctione:
Nam in eos, qui anno 1624.
publicum ſuæ Religionis ex-
ercitium non habuerunt,
[annot. n. 26. 27.] competit
Catholicis Jurisdictio Eccle-
ſiaſtica.

1. non niſi in exigendis pen-
ſionibus Eccleſiaſticis inde
debitis, nec
2.) procedatur ad excommu-
nicationem, niſi poſt terti-
am demum denunciatio-
nem. verſ. 3.

VI.

In eos autem qui publicum
Religionis Catholicæ exerci-
tium anno 1624. habuerunt,
Epiſcopis Catholicis Jus Dic-
ceſanum ſalvum eſt, quatenus

illud dicto anno quiete in eos
exer-

„h E⸗
corum mncte
Cni crſu
Peis cge
ſoe et, con
Donuime ()

9)0m
o bece
ters kv⸗
eis c
enpit

4) Mer
Cnte ſu⸗
Cii
Intn.

7 .
—

Attain

imno n
Nelgionss en
bvennt,
1 nyetit
lcio bale.

tigerögzen
Ckichiesnoe
4
rlemvon
,Müietn
1 Eicdrd⸗

exer cuerunt, veri. 6. Annot.

VII.

2.) In ditionibus Evange-
licorum intra terminos Terri-
torii cujusque ſe contineat
poteſtas ccleſiaſtica verſ. 2.
hoc eſt, competat territorii
Domino. (Annot. n. 19. 20.)

VIII.

3.) Omnis extranea Juris
dictio Eccleſiaſtica excluſa eſt
à terris Evangelicorum, ex-
ceptis caſibus n. IV. V. VI.
hic expoſitis.

IX.

4.) Nec ulla datur reviviſ.-
centia juris Dioceſani in eo-
rum ditionibus prætextu
Clauſulæ P. Rysv vicenſis,
[Annot.n. 4. 44. 45. 50. 52.

D 5 X.

Regula
20d2.

Regula
3tia.

Regula
4ta.

Regula
Fta.

Regula
6ta.

Regula
7ma.

Regula

8Va.

X.

5. Ergo Status Evangelici
ſupremam habent in fuis di-

tion bus poteſtatem in Eccle-

ſiaſticis.
XI.

6.) Neque ipſe Imperator
eam exercere poteſt. annot.
n. 10.]

XII.

7.) Multo minus ſumma
Imperii Tribunalia eam exer-
cere poſſunt. [Annot. n.
11-15.]

XIII.

8) Eſt ea cum Jure Terri-
toriali Evangelicorum conne-
xa, accedente uſu naturalis
libertatis conſcientiarum, pa-
ctoque & lege publica. [An-
not. n. 22.]

XIV.

(d bo
tnsrering
1.Cren⸗
CAwico⸗
Uum,
J,
1 hisaa
lem (o
Cenomt,
.n. 4
beend
Ne proc⸗
un oe
ſonire
Nor, d

ingen
nt inſus.
dem inbae.

elwyertot
el Ao.

I.

Nis ſnm
inennerer⸗
MoN.1.

olelen

WWVN,

4 NR.
in is
inn,
. e

=
—

XIV.

9.) Competitque etiam in
fubditos Catholicos, in re-
gula [Annot. 16. 46. 53.

XV.

Quoad hos tamen aliqua-
tenis reſtringitur, ſcilicet:
I. Quatenus hi extraneæ
Catholicorum Jurisdictioni
ſubſunt, juxta num. IV.
V. VI. hoc loco.
2. In iis caſibus, qui Catho-
licam Confeſſionem con-
cernunt, verſ. 5. 4. An-
not. n. 43 — 52.
3. Eatenus, ut ipſis occaſio-
ne proceſſus nihil in junga-
iur, quod ipſorum Confeſ-
ſioni vel Conſcientiæ repu-
gnat. ibid.

XVI.

10.) Et ſicuti Papa Jus ha-
bet

Regula
Ina.

Limit.

Regula

1OMma.

„639 (60) &S.⸗

bet collectandi extraordinarie
Clericos Catholicos in terris
Catholicorum, ita, poteſtate
mjus ſublatâ, idem Jus Do-
minis Evangelicis competit in
ſuis Territoräüis, modo ultra
modum ne graventur.

XVII.

2. In Ter- In Terris autem Catholi -
ris Catho- corum Statuum ratione ipſo-
licorum;, rum ſubditorum nihil immu-
in ſubdi- ratum eſt per Inſtrumentum
tolcos. UNacis. Ergo reſpectu eorum
" antiquum jus obtiner.

. XVIII.

In ſubdi.· Quoad Evangelicos vero
tosvan- ipſorum ſubditos, obtinet
gelicos. Catholicorum Jurisdictio Ec-
cleſiaſtica in eos, qui anno
1624. eam agnoverunt. At-
tamen & hoc

*

e
1, n
Pos
feſſone
cemn.
„Mori
Drtrn
Nuoahen
Conſcen
enl

Nege
Clsel hr.
els, gll
Mngnor,
1,
Corfeſho
COncernnn
*4]

Coneti
moco uln
enn,

I.

ten (l⸗
utineie⸗
wum utlione
MAewenmn
eepecemnun
btet

1833 (61) 222.

1. in iis tantummodo caſi-
bus, qui Auguſtanam Con-
feſſionem nullatenus con-
cernunt.
2. modo ipſis nihil injunga-
tur ratione proceſſus, quod
Auguſtanæ Confeſſioni
Conſcientiæve repugnat.
vers. 4. [Annot. n. 32. 42.]

XIX.

Neque etiam hic ullus lo-
cus eſt juri Diœceſano contra
eos, qui anno 1624. illud
non agnoverunt, aut in illis
caſibus, qui Auguſtanam
Confeſſionem nullatenus
concernunt. [Annotat. n.
35— 42]

XX.

Jam de ſpeciali illo caſu,
ubi nimirum mixtum Reli-
gionis exercitium in Civitate
Impe-

II. Spe-
ciatim.

Imperi obtinet, (Annotat. n.
58. ſeqq.] Sphus 49. diſponit.

1. Quod Evangelici cives
immunes ſint ab omni ju-
risdictione Epiſcopi Catho-
lici, per verba: „Catho-
„licis Epiſcopis contra Ci-
„vVes Auguſtanæ Konfeſ-
„ſioni addictos nulii ſit ju-
„risdictio, vers. 1I. at

2. Catholici juxta obſervan-
tiam in diéto anno 1624.
ſuo jure experiantur. v. 2.

6

ANALYSIS
PARAGRAPHOR

IUs
DIOECESAN

&c. 48.
NEC NON:

IN CUIBUISE
CIVITATIBE

dc. 49.

ARTICULI V. J. P. S
INSTITUTA

1

4

J. F. B. W.

e
3 5 6

Sen

10

E

2

–

e

VierarbSelector Standard*-Euroskala Offset

0
☛
—
●—
S
£
S
—
Q Sssssssane ℳ

N

1

◻ —
X
g
8
S
.
5
⸗ .
„ G
3
2
5
nrn
Unn N 3
E
8 0 „B
6