feudi aliquo tempore ad filiam f.?) pertineant; super qua quaestione

taliter in nostra civitate saepius pronuntiatum invenitur, ut sı va-

35 sallus®), [decessit ante Kalendas Martii sine herede masculo, omnes

1) vendenti paternum feudum sequebantur, quae verba deleta sunt.

3) pendentibus fructibus in terra feudi decesse-

2) feudi sew feudataril.

rit, non ad agnatum, ad quem (cujus) feudum pertinet (est), sed ad filiam vel

Si vero vindemia collecta vel aliis perceptis

alium heredem fructus pertinent.

40 fructibus ante aliorum sationem mortuus fuerit, nullam partem fructuum sequen-

tis temporis habebit, prisca lectio, a scrüba deleta.

I,

Consuetudines feudorum.

205

Appendix B.

fructus sequentis anni ex feudo provenientes ad dominum pertine-

bunt.

Quod si post hoc tempus ante Kalendas Augusti decedat,

omnes fructus ante Kalendas Augusti percipiendi ad heredem ejus

pertinebunt, reliqui ad dominum.

Si vero post hoc tempus dece- 5

dat, omnes fructus ejus anni ad heredem ejus pertinere debent].

[$ 14] Haec, licet pauca, de feudorum consuetudine civitatis Medio-

lani dicta sufficiant [quia multa et varla scripta sunt antiquis

temporibus, qualiter beneficium acquiratur, retineatur, amittatur

et de successionibus feudorum, quae omnia repetere taediosum vide- ı9

0n ” ]

[S$ 15] Istud praeterea de feudis observabatur olim, ut si

vasallus mole creditorum gravatus in manu domini feudum refu-

taret et filios emancipatos vasallı dominus de eo feudo investive-

rit, creditores adversus vasallum nullum regressum nec rationem

fructuum vel rei principalis °).

Sed hodie nova lege municipali 15

superius notata aliud observatur °).

[$ 16] Quod superius diximus,

quod vasallus fendum non amittit per nostram consuetudinem, licet

per annum et diem steterit, quod a domino investituram non pe-

tierit, ita intelligendum est, nisi dominus vasallum requisierit, ut

investituram recipiat et fidelitatem ei faciat, in quo casu, si cessa-

20

verit per annum, feudum debet amittere; beneficio minoris aetatis

juvaretur.

[$ 17) Praeterea dominus potest suum vasallum com-

pellere, ut sibi feudum, quod ab eo tenet, per sacramentum fideli-

tatis consignet.

[$ 18] Insuper vasallus contra dominum et econ-

tra dominus contra vasallum ad dieendum testimonium invitus non

25

compellitur, sed volens admittitur, licet a quibusdam consulibus

tum favore amicorum vel gratia tum alia ratione in contrarium

dietum invenitur, quod etiam aliquando suorum amicorum

.

.

.

„ .. €0S, qul patrocinium praestiterunt, ad dicendum testimonium

cogunt. [$ 19] Rursus si minus consignavit feudum, quam in ve-

30

ritate foret, nec domino nec vasallo praejudieium generatur nec

dominus excluditur, si voluerit [sui] docere, minus bene factam esse

consignationem, quamquam ad fidem vasalli quodammodo dictum

sit. [S 20] Amplius si vasallus partem feudi consignati vel non

1) Verba inclusa postea deleta.

2) haberent addendum est.

3) Ofr. 35

Giulini, Memorie alla storia di Milano VII p. 229 ; Statuta communis Vercellen-

sis (Mon. hist. patr. XVI, 2) $$ 158, 170; Statuta Consulum Cumanorum (Mon.

Hist, Patriae XVI, 1) $$ 262, 263;

civilis urbis

Campagnola , Liber juris

Veronae cap. XXVII; Ardizonis Summam cap. CXV; Glossa ordin.: Pretio

ad II F.9 mentionem facit civitatum ‘quibus vasallorum feuda pro ipsorum debi- 49

tis suis creditoribus venduntur’.

206

300

Consuetudines feudorum.

Appendix B.

consignati contra formam absque domini licentia alienaverit, aliam

tamen partem feudi retinet, quam non alienavit, licet contra fidem

promissam fecisse intelligatur.

[$ 21] Praeterea si vasallus ali-

5 quam contra dominum suum ingratitudinis causam commisit, prop-

ter quam feudum committitur, non ad proximos agnatos redditur,

sed ad dominum revertitur, ut saltem suae injuriae habeat ultionem.

[8 22] Si vero alias graviter non contra dominum deliquit, propter

quod feudum ejus debeat perdere, non ad dominum sed ad proxi-

10 M0S agnatos pertinere puto, sı parricidium vel aliud grave crimen

commisit.

[$ 23] Hoc ita sı feudum fuerat paternum , alioquin ad

dominum revertitur.

Index rerum et verborum.

Numeri majores paginas, minores quinas lineas indicant.

Abbas 83, 10. 86, 25. 92, 5. 169,5. 190,10.

administratio

angariarum 188, 15; bo-

1106 80 198 1

norum 118, 20.

abbatia 196, 25.

admittere conditionem 152,20; ad Ssuc-

abbatissa 83,10. 86,25. 92,5. 190,10.

cessionem 92, 25. 161,5. 194, 15; testes 95.

abdicare f. 199,15.

adoptivus filius 151. 20.

abnegare f. 153,10.

adquirere, acquirere b., f. muttis locis;

abrenuntiare saeculo 138,1.

paradegium 128, 25; servitutem 159, 15.

absente domino 170,10.

adspirare , aspirare ad f. 161,1. 194,20;

absentia justa 106.

ad successionem 129, 15. 196, 1.

absolvere

absolyatur, est absolvendus

adstringere jurejurando 178, 1.

112,20. 150,1. 163,25; promptiores su-

adulterare seniores ,

uX0TeS

seniorum

mus ad absolvendum 159, 5.

JOI 20 AL

accedere feudo 124,30; ad principalem

advocatia 157, 25.

causam 137, 35.

acdificium facere in feudo 159, 10.

acceptiones praestationum 117,5.

aequalis dominus, aequale pretium 118, 35.

accipere benef., f., investituram, rem

127, 1. 164, 15. _ 203, 30.

.

multis locis; aliquid propter f. 85,30;

aequaliter succedere 93,30; pertinere 84, 15

2

pro f, 89,1; f. nomine 89,5; pro pig-

vocare 174, 15.

nore 89,5; pecuniam 132, 10; pretium

aequitas 88107 10015 1410 1 1477 10

101, 1, 141,15. 180, 35; maritum 132, 10

.

%.

117 25

uxorem 160, 10.

aerarium sacrum 178, 25.

accrescere feudo 89,30. 124, 25.

aetas major 151, 30.

accusare dominum 163, 20.

afferre damnum 113, 5;

instrumentum

acies, in acie 145,10.

184, 20; testes 136, 10.

actio

ex empto 180,30;

de evictione

affırmare jusjurandum 169,15; per jus-

188 5; a. benevola 143, 25.

JOS

actor = quwi agit 112,20. 116,30. 162, 30;

agere (n lte) 123, 30. 137. 153, 15. 169, 25.

a. domini 96,5; a. regis 96, 10.

LO 5 1, a

addere feudo 124, 20.

aggredi, per vim vicum 146,5.

adducere secure violatorem pacis 156, 1.

agnatio 129, 25.

adhibere pares 108,5. 136,25.

agnatus, agnatı 118, 25. 125,1. 127,10.

adimere b. 143, 10. 147,10. 186, 20; facul-

129. 180,1. 132, 183. 138, 10. 150. 152,5.

tatem probandi 117, 30.

158 1OM %. 166 25 160% UIYL NIn

adimplere investituram 87, 15. 165, 25.

173,5. 192,10. 202, ı. 203. 204. 206, 5.

166, 1.

Alamannia 179, 25. 181, 15.

adipiscl possessionem 109), 15.

alienare f. 91, 30. 94,1. 96,30. 97. 98,10.

adire dominum, heredem d. 139. 144, ı5.

102. 118. 125,15. 142,5. 147, 25. 148, 25.

167,5. 168,20; potestatem judicialem

1178 3

153, 5. 164. 167, 10. 170. 172, 30. 180, 20.

201, 20. 206, 1; praebendam 198, 10.

adjicere feudo 124, 20.

alienatio f. 97,5. 98, 15. 125—127. 152, 10,

adjutorium 152, 25. 168, 30. 201, 10.

158 167 16825 170 1176 @x 190

adjuvare dominum 158, 159, 10; rectores

NI 18 ol 118 25

e lo_corum SE

alienum aes 183, 20; a. factum, jurare

208

Index rerum

et verborum

de 185, 15; a. feud. 94, 30. 95, 10. 189, 305

auferre, aedificium 159, 15

bona 96, 10

&. res 120 25. 149, 20.

bona indignis 182, 20;

feudum multis

alligare rrladxum sellae 157 15

Locis.

allodium 150. 179. 200, 5

2O

Augustus, mensis 159, 20. 201. 205, ı

amissio f. 90, 30;

ofﬁrn 181 5

amittere (£‚LUS?LI]1 149,5

ausus temerariıus 157,30. 178, 5.

feudum multis

auxilium praestare 121 258 1‘>2 d 2

OS I7

manum 181,5; mem-

in va esse 1227201

brum, vitam 122‚ 208

rem 122 30, Ser-

avitum f. 203, 15

v1t1um debitum 1&;0 25.

ayvus 99, 15

103 5 120 2% 140 3 1630

amor

amore vel praemio 110, 35; a. do-

mini 113,20; propter a. patr1s 108 25.

Bannitus dominus 158, 20

amputare manum 115.

barbam expilare 155,5

angarlae 182, 25.

1099 ı5

bellica arma 137, 35.

NS

anima, pro a. ]lelca16 126, 20. 180, 20.

bellum 101, 15.

141 30. 183 10.

annale silentium 127, 5.

beneficiale jus 155, 20.

annona 128, 30. 157, 1.

beneficiaria, beneﬁc1ata res 124, 10. 143,30,

annua praesmt10 1‘>8 2

136 35; @ tri-

beneficium 145 et multis locis.

buta 198, 25

Berna, Bernardus, in Bernus 103, 20.

annus

transacto a

infra

ALa DeI

bona 96 10 165 23

179,5; b. communia

post

usque ad a. 84, 5. 86, 5. 96, 20.

104, 35; b. ecdesmelöo 29 b. materna

10002 25 Naa 0, 152, 10 157 .5 1865

141,5;

b. mobilia loo 40

187 10 1025

©7 20 200 i

annus et

160 5; b. vacantia 182, 20

b. patris

dies 144, 15

168, 20

20

NSI 10

bon1tas

ejusdem bonitatis 123, 30.

203, 10. 205,15; a. et mensis 106; per

bona fides 180,30. 189,30. 191,10; bonus

30 annos 114

15115

usque ad 40

jJudex 130, 5. 159,1; 'bonum testimo-

annos 184

mm 15020 157

Anselmus, filius Oberti 114, 30. 142, 15

breve tcstatum 86 8/

SS

9 2

antecessor domini 191,10; vasallı 149, 25

IM® 10 16 1905 1ON- O

antiquitas feudi 191, 10

antıquitus 83, 15. 92, 15. 128, 5. 156, 35

Cadere a feudo 148, ı

a libello 204, 25

168, 25

190, 25

Caesar 182, 30

antıquus usus 93, 20. 128, 10

a. CONSUE-

Caius 122, 5

tudo 118,30. 119,5; a. libellus 204, 30

calumniae sacramentum 163

a. sapıentes 85,10. 202, 30

a. senten-

cambium 88,5. 106. 149,5

e 157 20

Camer&a

f de 11525

a. tempora 128,15; a. im-

Jl 183 163 @

peratores

176

’

antiıquior

dominus

egia 178, 10

159, 30

campestre bellum, praelium 90, 5. 183, 10

aperime f 102. 16145 165 1665 167

Caneva

%. C6 11525 17 S3 IS

170 al

canon 204, 25; canones 197, 25

Canonum

apertum £. 132,20: 150, 30. 170, 25. 172, ı

constitutiones

statuta 155, 30. 196, 30

169), 206 0L 05

a. felonia 17215

canonica ultio 198, 10

apostolus Petrus 103,15; apostolica auc-

capillus

in capillo 145, 25

toritas 196, 30

capitalis causa 156,35; inimicitia 106

aprı 157, 20

sententia 154, 25

arbiter 135 16410 171725200

capıtaneus 93

OE

100, 20

101

102

arbitrium curiae 138, 25

103, 25

127, 20

123 1185 20 180 D

141

142,5

163, 35

174, 10

7 &O

archiepiscopus 83, 10. 86, 25. 166. 176, 15

HCX O

178, 10. 190, 10; regis, Tegn183, 15. 85,20

argentariae 182. 30

capitula Conradi 168, 15

arimanniae 182, 20

carere beneficio, feudo multis locis; C.

arma, bellica 137,35. 138,1

COoMMUN14

pretio 176, 25

Ccasa cCommunis 130, 20

NX A0r 15720

ascendens 163,10. 173, 20. 202, 35

castella 179, 10

assalire dominum, seniorem 90, 20. 101, 20

castrum 88,20. 90, 20. 155, 35

156, 1

141, 35. 145, 15

146, 5

CaSuS JUriS 115, 15

assumere habitum, votum religionis 138,5

causa 1)= casus juris 114, 35; c.dubiae

151, 10. 160, 30

et varıde 192, 15

c. cognita 130, 10

asteros hant 155, 10

133,15. 150,15; c. principalis 137, 25

auctor 149, 20

© en UL 2 170 W3

C. Ccapitalis

156 %

auctoritas regia 154, 15; librorum 121, ı

2) Zocus succedendi 129 5.

legum Romanarum 115,10; 8. patrum

8) = W3 n © @SO J4O O

4)—

196, 20

conditio ; c. feudi 162, 1 170 25,

5) C

Index rerum

et verborum,

209

b. amittendi 105, 15. 142, 15. 144, 10

159,5. 191,10; condemnatorum bona

A C ula OC AA

19 12

177,20. 192,5; c. exheredationis 146, 30.

conditio 94, 30. 95. 117,30. 152, 20. 165,30;

cedere b. 169, 30.

© @CL NO0, 153 © OC 125 0 NSl

S

celare credentiam 101, 15 ; veritatem 110,35

’

194, 20; — status 127,10; = qualitas

rem 151,5.

129, 20.

censura 196,25; ecclesiastica 178, 40,

conditionale f. 186, 25. 190,10.

certum seryitium 194, 20. 195, 1.

conferre ecclesiae 179, 20. 197, 35.

cessare in probatione 118,5. 150,20.

confirmare breve 161; f. 84,15. 167,25;

chartula libertatis 197.

instrumentum

116 55

investituram

Christi miles 198, 5.

86, 30 ; magistratum 178, 20.

citare vasallum 145, 1.

confratres 112,5.

civilis causa 163, 20.

conjuncta persona 191,5.

OwmuaS 125 20 178 85 179 10, 182 80

conjurati pares 182, 15.

190; 1. 196; 15. 203; Mediolanı 205, 5;

conjurationes 178, 30.

nostra 149, 15. 195, 20. 203—205; Ro-

conjuratores 178, 35.

mana 102, 30. 103, 15.

conjux. 160, 1.

clamor populı 155, 30.

connubium 195, 20.

claudus 166, 10.

conquirere f. 161,5.

clericalis militia 198, 5.

Conradus rex 84, 15.

127 1

1138 8

clericus 109.

JULIL — 2l 0, 155

160, 25.

163, 30. 168, 15.

166.

@I 1,

16525

6

196, 30.

consanguineus frater 195, 20.

10 108

Conscientia : apponere c. Juramento 163, 10;

clientulus 95,30. 96,5. 97. 985.

Jurare de c 185,15; c. domini 147, 25.

Ccoercitio corporis 178, 30.

Consensus : agnatorum 204; domini 91, 25.

Coecus 166, 10.

105, 25. 204; vasalli 107,5. 150, 30.

cognati 129, 35. 202, 25.

consentire 87, 5

Ol 10 1018 28 1899 95

cognitio causae 114, 35.

159, 5

182, 10.

152,10. 167, 20. 171,20; Mediolanenses

200, 10; feudi 114, 30.

consentiunt 16l,25; plerique consen-

tiunt 119.

Ccognoscere de causa 137, 25; super quaes-

tione 150,10; c. feudum = recognos-

consignare

f. 205. 206;

hereditatem

cere 135,15. 164, 25.

155, 20.

coheres, coheredes 184, 5. 187, 30. 196,5.

consignatio f. 205, 30.

collatio extraordinaria 182, 25

consilium praestare 121,25; dare 123,10.

©YiMO) &B, 15 03 5 10L . 1270 25 16

192,20; in c. esse 122,15; c. postulare

155, 30. 156. 157. 158,1. 177,30. 178, 10.

123,10; c. sapientium 149, 15.

@0 16 10 120 196 153 ©

palatinus

consobrini 99, 20. 140, 10.

NO 1B

Consortes 181, 20. 195, 30.

comitatus 98,15. 127,25. 139,25. 155,25.

constituere 92,10. 103, 10. 105,10. 163,15;

181, 20.

c. feudum 109,5;

©

in possessione

commercium aliquod excogitare 176, 20;

150,5; c. magistratum 178, 20. 182, 30;

c. illicitum 176, 25.

Cconstitutum habere 102,35; pax Ccon-

committere culpas 101,20;

graye quid

stituta 154, 20; usus constitutus 85, 10.

148, 15; c. duellum 156, 35; c. feloniam

Cconstitutio 125,20. 148, 25. 167,10. 170,20.

153 20. 166,20; Se C. jJudicıo cCurlae

176, 20. 180,35. 195, 30; c. feudalis 102, 25.

139; c. alicui sub nomine fidelitatis

103,10; c. novae 146,30. 182,25; ca-

120, 20. 141, 30.

nonum c. 196, 30.

communio ecclesiastica 196, 20. 197, 1.

Consuetudo 97,15. 119,1. 161, 20. 168, 10.

communis : c. bona 104, 35; c. casa 130, 20;

17© 5 1O0, 25 107 52 € OLE 118 A0

Cc. pecunia 130,30; c. parens 118, 30;

119,5; approbata, bona, optima, prava

c. vasallus 167, 10; c. rem habere 183, 35.

U 725 a 12680 190 148 20

184,1; c. feudi ratio 117,25; de com-

C. curiae 126, 25. 143, 20; c. feudi, feudo-

MS

mdn SB , 1115 7, a 128 10 1655

communiter accipere, tenere 84, 25, 194, 10.

208. 205;

c. municipalis 203; c. re-

Comparcs 179, 30.

MOS S S e magn U S

compendia mulctarum 182, 20.

consulere sibi 139, 15; suae soboli 190, 20.

Componere, compositio 155, 176.

consules Mediolanenses 161,20. 205, 25.

concedere alienationem 167,25; faculta-

consultare, consultatio 204.

tem pugnandi 156, 35; f. 152,5; in-

consultum 125, 15.

vestituram 197, 5.

contemnere dominum 148, 25; contemtus

concumbere 90, 15. 105, 30.

senioris 195, 30.

condemnare , condemnatio 152,15. 153,5.

contentio f. 95, 96. 101,35. 102, 1. 110,10,

14

210

Index rerum

et verborum.

1198

HONO

150, 5.

1 O

86, 155

yasallum 149, 5;

vitam suam

187 30.

154, 20;

d. se a praedone 157, 15;

d

contestatio pignoris 114, 10.

Se per sacramentum 117, 35.

contractus 17,6; 30. 179, 10. 189, 25, 196, 10.

defensio, in lite 87,30. 88. 89. 184, 20.

contrahentes 140, 20. 188, 15. 195, 10 ; con-

185,5. 202,15; d. domini 158, 15.

trahere matrimonium 152,20. 160, 1.

defensores locorum 178, 20.

controversia feudi,

investiturae multis

Locis.

deferre f. 132,1. 185,30; sacramentum

163 5

contubernium 155,25. 195, 15.

deficere multis locis; d. in probatione

contumax 138, 15.

S A 13010 50L 163 23 1169 202 15

contumelia 122, 5: 123,15. 155,10. 200, 1.

deierare 147, 20.

convenire 124,5. 153,15; qui convenitur

delatio domini 146, 20.

112,20. 162, 30. 163, 25:

delictum 178, 20.

conventiculae 178, 30.

delinquere f. 161;1;

contra dominum

conversus 138,5. 160, 30.

192, 10. 206, 5.

corona imperli 179, 25.

denarii duo 126,30; 12 de modio 168. 30.

corporeum quodlibet 116, 1.

denegare 116, 20. 118.

credentia, credulitas 101, 15. 141, 30.

denuntiare 158, 30.

Creditor 11815 1752018925205

deponere arma bellica 137, 35. 138,1; d

Cremonenses 113, 30.

episcopum 198, 5.

crimen grave 148, 15. 206; 10; cr. majesta-

depraedare dominum 139, 20.

tis 182, 30.

derogari consuetudini 97, 15.

criminalis causa 163, 20,

descendentes 92, 20. 129. 134, 20. 140.

crines expilare 155, 5.

152 80 - C

cucurbitare 90,10. 101,20: 167, 15. 183, 10.

deservire 105, 20.

192; 20.

desponsare 160,5.

culpa multis locis.

desperatio filiorum 186, 15

CMa STA 20495 25 155 MCO

2L,

D

destruere domum 179,5.

12520 42625 12825 15225 58.

detinere f. 86,25. 87, 5. 91,30.

137—139.

143.

144,

162.

164—166.

devestire, disvestire 93,1.

O20 2

OE ME 20©

devocare ad irritum 126, 15.

universalis Roncaliae 180, 5.

devolvi f. 140,5. 193, 25.

curialis usus 192. 199, 25.

definire, difinire 1) controversiam 101, 25.

QK 90 SA S 2

&. 19 9 2

102. 107,25. 159,1; 2) = dare defini-

JKON 307 102

148 2a00 OL 155

NC

tionem 143, 1.

domini 91,25; extra curtem 91, 30.

dimfnitiva sententia 186, 20.

dignitas ecclesiastica 196,20. 197,1; d

Damnare 106. 108, 80.

154;, 25.

157 20

imperli 175,30; d. regalis 98, 25. 139, 25.

180 R2

dimittere: 1) = relinquere 100,5. 2) =

dare feudum multis (l0cis;

in feudum

amittere 101,5. 3) = derelinquere 101, 15.

106, 5. 141, 30. 145, 10. 4) = renuntiare

164, 30. 165, 5. 166,1; ad libellum, pro

]. 91. 170, 35. 171,5; in dotem 126, 20.

N5 30 ST 20 105a

131,15. 134, 25; pro pignore 88,35. 89,1;

dirimere contentionem 95, 25. 133, 35; CauU-

d. defensionem 87, 30. 184,5. 202, 15; Jus-

sas 114,35; quaestionem 186, 35; jure-

jurando 96,1. 130, 10.

jurandum, j. electionem 96, 30. 97,1.

116, 30.

11745:

sacramentum 162, 25.

dispensare, dispensator 154, 30. 191, 35.

169, 20; d. possessionem 186, 20. 197, 5;

dissentire 134, 1.

d. pretium 86, 10; d. pecuniam 152, 30;

dissipator 191, 1.

d. servitium 187, 1.

distrahere b. 176, 20.

CHSWACHNS OI Y IO

datio solidorum 128, 30.

debitor 113, 15.

dividere f. 91,20. 177,1. 181,20. 187,25.

debitum fidelitatis 182, 15;

d. heredita-

191,20; rem 184,1.

rium 171,10; d. servitium 180, 15.

divisio f. 151,15. 173,25, 193,/20. 192585

dolose, dolosus 145,20. 177,15. 191,10.

decania 188, 10.

decidere causam 164, 5;

rem 117, 25.

NO

150, 15.

dolus 90, 30. 124,10. 177, 20.

declinare examen 183, 25 ; Judicium 172, 10;

domesticus 120, 20. 181, 35.

domina 90, 20. 145, 25.

periculum 145, 20.

decrepita aetas 131,25.

dominicum 166, 5.

decretum Papae Urbani 92, 10.

dominus 1) feudi multis locis. 2) d. ple-

dedignari examen 133, 25.

bis 92, 5. 3) = imperator 102, 30. 103, 10.

defendere dominum 201, 10 ; possessionem

domus = curia 90, 15. 96,15. 112,10. 116,15.

Index rerum

et verborum,

211

133,30; d. venerabilis 138, 1

in domo

exercitus 85, 30. 198, 25

manenti 145, 25

exheredatio 146, 30

donare 126, 20. 172, 25 ; libertate d. 196, ı

exhibere servitium 151,10

203, 15} ex-

donatio 183,25. 198, 25;

d

recte facta

hibere se 92, 25

147

exigere sacramentum calumniae 163, 15,

donum 184,20; d. investiturae 156,5; d

exinanire f. 109, 25

libertatis 196, 1

exire de curia 202, 10.

doSs26 2

expedire negotium 119, 15. 137, 15; justi-

dubitare, dubitatio, dubitanter respondere

tiam 182, 30; quaestwnem 137,25. 186, 15.

NS 20 158 10, 165 15

= prodesse 1128

ducatus 98, 25

120020

139, 25

181, 20

expeditio felicissima numinis nostri 176,15.

193, 30. 194, 1

180,15. 182,25; e. publica 179, 25. 181, 15

ducere arma 157, 20

d. feminam 160, 5

expressim agere, dicere 94, 20. 174, 15

duellum 154. 156

Expurgare SE 156; 25 192,25

dux 103, 20

127 6Xı 5 106 5

177,30

exspoliare feudo 146, 15. 151,5

MOS

NX 10L 98 0 OL i

extranel (non pares) 110, 30. 111, 40. 117, 1.

1'96, 15

NO2, 1 168 5 1893 20

Ecclesia 97, 30

154 107 158,25

165, 25

Facere: curiam 187,15. 199, 30; donatio-

169

17©

NO 7

94, 5

19 199

nem 183, 25; fidelitatem 105, 20. 119, 20

KECLOLESL C NMSON LO LE C I2

11L

12y il 177 3 S, 2 NON=O

ecclesiasticum benef

officilum 155, 30

198, 10

e

202 ; finem et refutationem 173,5; gra-

©& emias 19© a 197

tiam 161,5; guerram 158, 10

hostem

communio 196, 20

e€. censura 178, 40;

93,15. 169, 1; justitiam 139, 20. 146, 10

e. honor 169, 5

© JmCce 198 153

155, 25. 177, 25. 178, 20 ; libellum 167, 25

e. persona 92, 15. 95, 10. 150, 30. 154, 10

pugnam 85, 5

Servitium 146, 15. 152, ı

190, 25

O

189 A W o 180 O2

edictalis lex 176,20. 177,30. 180, 20

facultas

probandi

117 808

pugnandi

edietum pacis 154, 35

156, 35;;

habere f. 179,35. 181 20;

fa-

effusio sanguinis 155, 5

cultates — peECUMA 197 30,

ejicere de possessione 107, 5

faidam levare 85,5.

electio jurisjurandi 116,80. 117. 133,15.

falsitatem dicere, excog1ta.re 111,5. 184, 15.

150, 10

in e. est 112, 10. 114, 10; e. est

familia domini, ecclesme 120, 20. 197 10.

175,10; e. committitur 169, 30

familiaris 120, 2o

eligere, arbitrum 133,ı

pares 133, 35

felonia 153,20. 166, 20. 167. 168, 10. 172,

134

1187 20

testes 156, 30

-

/

V1ITrOS

femina 92, zo ©O 20 1100 5, 1019 20 181 15

NSl i

15 135 143, 35. 153,/25. 160 20. 162 il

emancipati filii 205

1@5, 10

166, 15.

169 NS 5

190, 25.

emere f. 93, 15

104, 35

174, 15

e. prae-

194,20. 195. 201, 15. 202, 20.

dam 179,ı

femmeum femininum f, 160 A 176 8

emptio, emptor 153,5. 164, 20. 169. 174, 15

I sexus 129, 15.

117 20 S0 80 SI

festivi dies 117 30.

episcopatus 196, 25

feudalis const1tut10 102, 25.

episcopus 83, 10

86, 25

92, 5

136, 35

154, 5

155 2

160

169‚ 5

feudum multis locis.

17© 5

fidelis 84, 87

&, M a A0

178 @5 ISO 16

KSM20: 197 30. 1.)b 5.

122,5

18© 10 JL 2

O®

O20

equi communes 130, 30

180,10. 183,5. 195, 30

error justus 191,10,

fidelitas 120. 121 et multis altis locis

Eugenius Papa 105 O

SS NO a LL 0, A 255

bona fides

Eyacuare a.hena.t1onern 102,

10 0, O1 O,

evangelia sancta Dei 120, 15. 122,5

filia, filiae vasalli multis locis: f. domini

OQAOMO 128 Aı 172

193 5 186 y HO2 in

90, 15.

exactiones illicitae 179, 5

ﬁhus fili multis locis; f. fratris 90,25.

examen Curlae 133, 25

104 OS

f. masculus 98, 10. 104. 108 20.

EXCcesSsus 155, 10

135 10. 152 555

excipere 170, 15

excludere feminas 195,5.

finire causam, controversmm 111,20. 163.

11© 20 1160 a 1168 25 172 u ﬁdehta-

eXcommunicare, excommunicatio 158, 20.

tem 1370 208 feudum 195, 25.

196, 30. 198, 20.

finis et refuta‚t10 173,5;

ad f. perducere

excor1are 157 30.

1700 O

EXCUSare

Se, exXcusatio 154, 25

199, 30

200, ı

flumina navigabilia 182, 20.

forceps 157, 30.

14+

212

Index rerum

et verborum.

forma feudi 208,25; f. fidelitatis 120, 30

hostis: in hoste regis 105,1; persequi in

1216065

hostem 168, 30; h. facere 93,15. 169,1.

frater multis locis; f. patris 104, 10.

fraus, fraudulenter, fraudulentus 102, 25,

Idonei testes 95,25. 96. 112, 10. 117, 20

126.

e

O

158 0, O4 O,

165, 20.

136, 25. 149, 15. 156, 30. N83, 30. 192, 25

’

170 i @@ Ik a SO Y S

i. persona 203, 25.

O2

ignorans

1113 30

123, 35.

25

153.

Fredericus, Fridericus (I) 154,1. 163, 15

169,25. 170, 1; ignorantia 119, 10. 204,30

.

’

177,25. 180, 1. 182, 15 ; (II) 193, 20. 194, 35

l JSa 18

fructus, fruges 130, 30. 159. 169, 1. 171, 10.

immiscere se = concumberc 145, 25.

189, 20. 201. 204, 30. 205; f. pendentes

immobilia, i. res 115, 25. 143, 30.

159, 25. 204, 35.

impendere f. 85, 20, compositionem 155, 5.

102.

fundus 150,20. 159,10. 162, 10

imperator

98, 30.

101, 35.

103, 10.

furariı 157, 30.

3L @ 10© a 22 0, 125 20 1Q

furtum 178, 15.

15925 148 25 152 625 1760 I7

fustibus percutere 155, 5.

1179 20

1795 192 1808 Y

194, 35.

1195 2 1198 198 A

Gambolado, Ugo de 139, 20.

imperfectus 166, 10.

imperialis benevolentia 175,30; i. consti-

gastaldia 86. 96,20. 191, 30.

tutiones 189, 25.

gastaldius, gastaldus 86. 96,5

imperium 142,1ı. 175,30. 176,10. 177, 30.

generalis alienatio 153,1.

generatio, secunda, tertia 177,10. 191, 25.

17© 25 1090 1

geniculum 85, 15.

imponere servitutem 124, 10.

improprie 93,5. 101,10. 141,25; improp-

Gerardus Cagapisti 149,15. 158. 160, 20.

rium f. 188, 15.

@IL 2 1646 250 OR 0, UO8, 10 11725 a

175,

impubes 151, 30.

gladius 157, 15,

incestas nuptias contrahentes 182, 25.

includere dominum 146, 25.

gradus, quartus 94,5. 153,1. 161,5; sep-

incrementum feudi 89, 30.

I0S D 18

gr. succedendi 129, ı;

OO z O8 255 w CoCL 197% 1

inculpare vasallum de culpis 103, 5. 199, 15.

gratia domini 161,5; g. ecclesiae 179,20;

incuria vasallı 124, 10. 195, 25.

indeterminate promittere servitium 144, 5,

imperatoris 154; corrupti gratia 116.

MOS

184.

indignatio domini 146,253, regis 179,5.

Gregorius septimus 196, 15.

1

guardia 86. 88. 96,20. 191, 30.

indignus 182, 20;

beneficio 145, 10.

146, 1.

guarentare 164, 10.

indivisum habere f. 151,15. 187.

guerra 157,35. 158. 159,5. 201, 10, 203, 20.

infamia 106. 176, 30. 181, 20.

infantia 106.

Habitare simul 130, 25.

inferior dominus 164, 25.

habitatio 187, 1. 195, 25.

infeudare 166,35. 179,20. 181,5. 186, 10.

habitus religionis 160, 30.

infidelitas 168, 10.

oa LA 15 N

hasta, symbolum investiturae 116, 1.

hebdomadae quatuor, sex 107, 20. 155.

ingratitudo vasallı 143. 144, 25

A i

Henricus imperator 183, ı. 192, 15. 195, 25.

183, ı. 206, 5.

herba 158,5.

ingratus vasallus 143. 144, 15.

ingredi per vim vicum 146, 5.

hereditarium debitum 171,10; f. 187, 80.

189, ı. 199, 10; onus 171, 20; Sacramen-

ingressus curlae 189, 35.

tum 185,10.

inimicitia 106.

hereditas 154. 166, 20. 175, 10; h. universa

inimicus 183, 5.

A

injuria

122, 20.

123 15.

146,5.

148, 10.

heres multis locis; h

legitimus 84, 20.

1155 5

1179 al 06

© 20ı 99 5 2080 8 108 Iny ASCU-

innocentia 155, 35. 156, 30.

Jus 94,5. 104, 30. 126, 10. 129, 30. 134, 15.

inopes vasallı 190, 5.

135 2 J a e A OL e

inopia : laborare inopia 178, 25 ; redigere

ad in. 198,1; in. probationum 95, 30.

hodie 98, 15. 166,5. 170, 25.

homicidium 178,15. 199, 20.

17 A

homo 156, 5

166, 20.

inscius dominus 126, 1.

honor feudi 91,30. 122, 25, 188, 15; h. im-

insidiari 174,25; morti 146, 10; insidiae

clandestinae 183, 5.

pern 180, 15;

h. ecclesiasticus. 169, 5;

h. rectus domini 120,25,

insinuare litteris 149, 15.

hostenditiae 168, 25,

instrumentum 176, 30, 184. 188, 20; pub-

Index rerum

et verborum,

213

licum 116, 15. 117, 20

publice confec-

178, ı. 188, 20; j. fidelitatis 137, 20. 145,5

tum 149, 30

Jussus 105, 25

intendere 112, 10

justitia 97, 30. 98, 1. 121, 10. 146,10. 177, 25

intentio = contentio 101, 30

178, 20

182, 30. 200, 5

j. et Judicio

dictante 156

Yı1gor

interesse 153,5; 1. praestare 15

J megl 176 6

interficere dominum 192, 20

i. fratrem

Justitiae 155

148, 15. 166, 20

interpellare vasallum 149

Kalendae Augusti, Martii 159, 20. 205, ı

intestato ab succedere 152, 20

introitus archiepiscopi 166, ı

Laborare inopia 178, 30

1l. cum domino

invadere advocatiam 157, 30

aliquem

106,5 = conart 90,10. 174, 25

155, 10; praedia 198, 15

Jlaicus 87, 10. 161,10. 165, 30. 196, 30. 197,1;

invadiare 155, 15

]. persona 196, 25

lancea 157, 10

inyasio = ignoratio 204, 20

invenire veritatem 108, 10

Langobardi vide Lombardi

investire multis Locıs

laqueo suspendere 157, 30

investitio 109,5. 110,10. 114,5

latrones publici 157, 20

investitor 94, 35

OB O

156

164, 10

latus

a, ex latere 85,10. 161,5. 202, 30

165, 35

laudatio curiae 186, 20

parlum 187, 10

investitura 115,30 et multis alıts locis

192, 20. 200

invitus dominus 126, 1

legisperitus 115, 15

irrationabiliter 97, 20. 158, 1

legitimus, heres 84, 25. 91, 20. 98, 5. 129, 30

eala 17© 25 JS O

131

10

160, 10

filius 151, 25

miles

Italici principes 180, 10

156,35; soboles 160, 15; legitime 118, 20

NO

levare faidam 85,5

Jactura grandis patrimonii 145, 15

janua beati Petri 102, 30. 103, 15

Jex, leges 85, 1

6, 10

143, 20

153, 10

Judex 133, 5

49, 5

154, 25

155

156

158, 1

166, 25

WT

J. Scripta 115,20,

157 10 Hö a 162 80 168 i NO

secundum leges 178, 15; vivere per ean-

@IL 25

1255

176 15

177, .25

178, 20

dem 1. 183, 30; 1. divina, humana 154, 10

1

Jb CWS 102 68

palatinus 180, 15

edictalis 176, 20. 177, 30

]. pacis

J

ordinarius 133, 5; j

legis 200, 5

179,5; 1. Conradi 84, 20. 127, 15

133, 30

J. bonus 130, 5. 158, 1; j. sollers 147, 10

163, 30; 1. Lotharii I 95,15; 1. Lotha-

Judicare 107, 25

JL

1355

197 9

rı II 97, 15

JI© 2 180 25

l. Lon-

NS 10 15020 155 a 70 16

19210

1

gobardorum 114,35. 168, 10. 203, 5

195, 15; j. Jure feudi 85,25; ]. pro ani-

Romanae 115, 10. 203, 5; 1. Salica 160, 10

ma 126, 20. 180, 20

res jJudicata 149, 20

= Conditio

ea

alia

arctiori lege

Judicialis potestas 178

O0 5 1655 17225 104 0 1075

judiciarius ordo 157, 25

libellarius, libellarium 150, 10. 204,25; 1

Judicium 115, 10. 149, 20. 153, 15. 156, 15

nomine 180,15; 1l. terra 204, 25

MS

1CRS ]ı CUROO 188 20 180L 15

libellus =

liber 115, 5

= CONtractus

172, 10; J. parium 101, 35, 102,5. 107, 10.

libellarıus 91,5

&7 99 B

126, 25

187 30; J. divinum — humanum 156 30.

16728 170 0 ON

172, 30

l. perpe-

mgalcs 195, 10.

tuus 97, 25

3uramentum 96, 15. 162, 20. 163, 25. 169, 15.

liber I. II. 114,25; librorum auctoritas

73 fidelitatis 119 25. 121 40.

1Ql 3 1L SA 1875

jurare multis (0cis ;

J fidelitatem 120

liberare dominum 146, 25,

168, 10;

libe-

134, 10. 187, 15. 194 30.

rare pignus 114, 1; a contractul 152 5

_]ur1$d1()t10 120 25. 119 15.

188, ı

Ibloema 120 5 181 20 1Seh L 183 A

1ur1sper1tus 115 15.

liberi hom1nes 140 20. 183 25.

Jus (singuli) 154,15 etc.; aliquid jus 170,10;

libertas hbert1mta.s 19© 2 LO

uti jure 128, 15. 16% 205

liberti ecclesiae 197, 15

de jure 92, 20;

D

Jure 86, 10. 87 5. 88 20

90, 20. 91 5,

librae 10

1555

160, 5

178, 25

20

96, 35.

191 TE feudi S5, 25.

89, 20.

155 10 157 1U 105 5

1550

154 35. 170 S0 172 &0, 1080 20 198 A

178

1

178, 35

50

178, 10

100

194 205 d}

beneﬁc1ale 155 S

178, 10

cess10ms

J. suc-

SUCCessor1um 84 159 O8 b

ligium f. 193, 20

Romanum 1 55

gentium 20a, 203

linea agnationis 174. 202, 35

j. novum 85, 15; j. curiae 194, 55 Jur15

S 1105

131, 35

182, 10

1

mortalls

constitutio 19/ 5.

106, 25.

Jusjurandum 96. 91 OS L SN

ht1gare 132, 25, 192 10;

litigator 156, 20

120,.10. 130, 10. 133 15. 150 154. 175, 10.

litigium 133 5.

214

Index rerum et verborüm.

Jocare, locatio 126, 25. 186, 10.

114,5. 144,10. 158,25. 161,25. 162,1.

Lombardi, Longobardi 114, 35. 125, 10.

173,10; M. archiepiscopus 166,1; M

168, 10. 202, 20.

curia 85,25. 128,15. 144,10. 201; M

Lombarda 96, 10. 139,1. 183—185.

usus 167, 5.

Lombardia 168, 30.

Mediolanum 103,15. 160, 10. 164, 168.

longa possessio 163, 25; longissimum tem-

205, 5.

pus 203, 15

meliorare f. 159,10.

longinquitas temporis 197, 10.

melioratio f, 159,15.

Lotharius I 95,15. 102, 25. 103,10. 177;

membrum, amittere 122,20; membrorum

EIT 119, ı. 125,25. 148,25. 167, 10. 170 20.

diminutio 178,20; m. domini jurare

12a G OO 2a S

120, 25.

Lucca 1083, 20.

memoria

in m. habere 121,5; memo-

Lucius 193, 20.

riae tradere 199,25; divae, bonae me-

Jupı a 20r

WOAOMAO ILL, 1 125 25 TU 2R

mentem domini jurare 120,25.

Magistratus 178,20. 182, 30.

mentio

mentionem habere 174,10; m

magnum f. 92,25; m. pars f. 169,15; m

conscientiae 163, 10.

periculum 152, 25

mercator 157, 15.

majestas regia 154,5; majestatis crimen

metus justus 179,15.

182, 30.

miles 101,25. 102,35. 103,30. 105—107.

major aetas

l 08 n CO S

108, 5

SE

114.

135.

SO

150.

17905n d r annıs NT 0 mn ( dom-

192 10 156 11©4L 80, 165 16 11726 105 176

nus 164,5,

182, 5;

m

jJudex 178, 25;

187, 5. 190—192. 194, 20. 195, 10. 198, 15.

m. curla 190,10; m. potestas 139; m.

199, 20; m. natione legitimus 156, 35;

valvassor 93,5.' 99, ı. 100,20. 101,10.

m. Christi, Dei — saeculi 138, 40. 198, 5.

LO2 10525 28A0 IS NO

militare 196, 15.

mala fides 188,5. 189,30; m

ingenium

militaris manus 156,25; m. ordo 102, 35.

177, 15; malo ordine 139,5; male trac-

militia clericalis 198,5; militiae stipen-

tare 155, 10.

dıa 179,30. 196, 10.

maldius annonae 157, 5.

minimi valvassores 93, 10. 100,35. 141,10.

manifestare credentiam 101. 141,30; de

ministeriales 157,35.

Secreto 123,5.

NO AAA U NN e O0 OL 1

mansio in castro 155,35. 156,1.

nn AeS 205 203 un yuee« 1789 255 m

mansus 89, 10. 202, 15.

VaLNasSOr 83 24 85 A0 0B 0 %, S

Mantua 103, 15.

@0, OM 2 102 18 10, 1A0 &, A,

manumissio, manumittere 196, 5.

142. 178, 15.

m

de

manus 155,1;

amittere 181,5;

missus domini 111, 10; imperatoris 101, 35.

manu eripere 156, 25;

m

imponere

mittere in possessionem 87,5. 123, 20.

197,1; m. impiae 146,5; manu calida

138, 30.

