eum venit, fidelitatem nullo anteposito, sicut et pater fecerat, fecit.

Alter vero frater alterı domino similiter pro suo beneficio, quia

alium nullum dominum habere videbatur, nullo anteposito fidelita-

tem fecit. Defuneto posteriore fratre sine filiis utrumque feudum

in unam, ut prius, venit personam, et sic dominus talem fidelita- s

tem quaerit, qualem frater ejus fecerat.

Quas altercationes am-

putantes dieimus, illud, quod frater fecit, nihil superstiti obesse,

licet in secundam et tertiam generationem et usque ad infinitum

pervenerit®).

(Cyaoxs I, 98.)

22. Quod nomine gastaldiae vel guardiae in feudum datur, zo

ablata gastaldia vel guardia jure auferri potest*) (Cujacius IV, 94).

23. Quidam dominus habens beneficium reliquit duos filios,

et unusquisque ipsorum habuit duos vel tres filios.

Unus illo-

rum fratrum decessit una tantum filia relicta.

Portionem illius

non ad omnes superstites, sed ad patruos illius et suis posteriori- 35

bus pertinere dieimus*®) (Cujacius IV, 95).

24. Qui accepit investituram alterius beneficii, inutilis est

a) dum tamen videatur dispensator Baraterius (T, 6); dilapidator püro dissi-

pator Ardizonis Summa c. 14.

b) non tantum ad superstites, sed ad patruum

illius et posteriores pertinere dicimus Baraterius ( D

40

1). scilicet jus Romanum allegantibus.

2) Ofr. adı hanc sententiam Ardizo

C

16

8) = II, 52, II.

4) Cfr. supra Cap. Extr. 9.

5) Ofr. supra II, 50.

192

IN

Consuetudines feudorum.

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

haec investitura *).

Et qui sciens hoc agit, de evictione agere non

potest *) (Cujacius IV, 95).

25. Inter dominum et vasallum nulla fraus debet esse et

inde potest accipi*), si vasallus non dolose steterit per annum,

quaerere”) investituram sui beneficli,

non damnabitur.

Dolus

enim abest, si justa causa impediente steterit vel etiam cum

amore servitium fecerit domino conscio.

Dicimus autem, ut, si

contra ea, quae in fidelitate nominantur, fecerit, beneficio carebit‘®).

10 (Cujacius IV, 97).

26. Vasallus habens feudum deliquit contra dominum, cui

judicatum est?°).

Agnati cum domino litigant.

Quidam domino

dieunt pertinere, quidam agnato.

Dicimus autem, ad dominum ©)

pertinere, donec aliquis masculus ex delinquenti vasallo superest“),

ı5alii vero contradicunt (Cwjacius LV, 98).

27. Imperator Henricus, Dei gratia divina favente secun-

dus Romanorum Augustus ®).

De militum beneficiis quoniam dubias

variasque causas in regno nostro esse cognovimus, ideoque ad rei

publicae statum quaedam statuimus.

Si quis ergo dominum suum

20 interfecerit vel vulneraverit ipsum, se suamve domum obsederit, vel

eum cucurbitaverit, vel contra ea, quae in fidelitate nominantur,

fecerit, vel his supra dictis consilium dederit, parium laudatione

beneficium amittat‘®. Si vero de supradictis se defendere volue-

rit, testibus a parte domini deficientibus, cum t£ribus paribus se

25 expurget’), si autem pares habere non potuerit, cum duodecim

propinquioribus parentibus se defendat (usu vero curiali solus se

defendat). Si quis autem suorum parium, idoneus tamen, exinde se

veritatem scire dixerit et per pugnam eum fatigare voluerit, ut

per pugnam se defendat dicimus ©).

Si quis autem per annum ste-

soterit, quod domino non servierit, parium laudatione beneficium amit-

tat®), (curiali tamen usu id redimere poterit pro medietate, quan-

Sed si hoc defendere voluerit, duos vel unum sal-

tum valuerit).

a) concipi quod Baraterius (X, 7).

b) quod non petierit Baraterius.

c) Cui feudum est judicandum quaeritur Baraterius (XIV,44).

35

d) ita recte Baraterius; Ard.: non pertinere.

1) Cfr. supra Cap. Extr. 8.

1) Cfr. supra I, 9 Vulg. (IV, 2 Ant).

83) Cfr. supra IT, 52, IIT.

4) Cfr. supra II, 26 $ 18, IT, 31.

5) Cfr. Mon. Germ. Hästor. 4°. Leg. Sect. IV Tom. I p. 104, 105, ubi variae

Videtur esse tractatus simi-

lectiones notatae sunt.

Veram legem esse, non puto.

40 lis legt Quicumque (supra I, 19 sqg. Vulg).

6) Cfr. supra I, 5 Vulg. (II

8) Cfr. supra II, 39

Ant).

7) manu quarta,

Cfr. supra IL, 27 $ 10.

S22

9) Cfr. supra I, 21 Vulg. (VI, 12 Ant.).

IIl. Consuetudines feudorum.

1983

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

tem parem ostendat, et cum his se servlisse jJuret, et sı pares

paremve habere nequiverit, cum tribus vel duobus propinquiori-

bus parentibus se intra annum servire jJuret, (usu tamen curlali

E

solus jurare conceditur).

Qualiter autem juret, an solus an cum

J

Si autem con-

aliis, nihil interest, dum tamen servitia nominet.

corditer cum domino suo se habuerit, dominum saepe videndo,

tunc dieimus, utß probet per testes, se servitium fecisse, et per

se non stetisse.

Si autem aliqua inter dominum et vasallum

discordia fuerıt, vel sı domicilia in longinqguum habuerit vasallus, 10

domino se repraesentando servitium promittat, ut,

sl necesse

fuerit, hoc probare possit jurejurando, saltem ad finem contro-

versiae vasallo a paribus dato.

Si quidem intra annum servierit,

quod levissimum fuerit, et dominus aliud servitium imposuerit,

quod vasallus neglexerit, unde damnum domino illatum fuerit, usque 15

ad fruges feudi parium existimatione damnum resarciat.

De allis

vero culpis, unde beneficium non amittitur, parium laudatione de-

fendat se, ut supra, vel emendet.

Datum VI. Kal. Septembr. anno

MOCXXVITL.

(Cujacius, lib. V.)

28. Si quis investitus de feudo ligio!), pro quo contra om-ı20

nes*) fidelitatem domino debet, Lucio et Titio, ex se descenden-

tibus filiis, sibi heredibus institutis, vita decesserit, divisione facta,

si ad solum Titium feudum pervenerit, rationabiliter placuit, eum

solum fidelitatis sacramento esse obnoxium, ad quem solida feudi

jura transierint.

Quodsi ab alio domino Lucius postea feudum 25

per investituram acquisierit, pro quo similiter ei contra omnes

dominos fidelitatem fecerit, decedente Titio sine liberis, ad quem

devolvatur feudum, quod ex divisione habuerat, an ad alium fra-

trem, an ad dominum quaeri potest. Et cum placeat, quem ligium

hominem duorum esse non posse, videri potest feudum ad dominum zo

pertinere. Sed rectius visum est, feudum, quod per investituram

acquisiverit, impedimento ei non esse, licereque ei per substitutum

acceptabilem domino priori servire (Cwjacius IV, 99).

29. Ex facto incidisse scio, Fridericum princeipem nostrum, cum

ab initio dux esset et pro ducatu fidelitatem faceret, divino nutu

postea imperatorem creatum, petita ab eo fidelitate pro ducatu, 35

petenti domino respondisse, non teneri se fidelitatem facere, cum

omne hominum genus sibi fidelitatem debeat, et ipse soli Deo et

1)—> De feudo ligio vide Ducange, Glossarium s. v. ligius, Weber IV p. 316 sqg.,

Pertile IV p. 668. COfr. quoque Diez, s. v. lige.

2) etiam contra dominum

antiquiorem. Ofr. Jacob. de S. Georg. De feudis (1575) p. 80. Kxceptus erat 49

solus imperator. Ofr. Homeyer ‘System des Lehnrechts? 9 D SS

13

194

III. Consuetudines feudorum.

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

Romano pontifici.

Sed cum insistente feudi domino de hoc con-

tenderetur , proceribus prudenter visum est, feudum amissum esse

vel alium ducem in ducatu constituendum, qui feudo servire debeat

5et domino fidelitatem faciat.

(Cujacius IV, 100)%).

30. De negotio,

super quo nos consulere voluisti, tibi

secundum jus curiae et usum feudi breviter respondemus, quate-

nus pro feudo, quod ab aliquo per ecclesiam detinetur, mnulla sit

facıienda fidelitas.

(Cujacius IV, 101).

10

3l. Insuper etiam te instructum esse volumus, quod, si do-

minus, a quo feudum tenebatur, diem suum pluribus heredibus re-

lictis obierit, vasalli, qui communiter illud tenent, non coguntur

fidelitatem pro eo feudo facere, nisi domini illud feudum primo

partirentur, quoniam secundum jus feudi non debet quis duas

15 fidelitates pro eodem feudo facere ”).

(Cujacius LV, 102.)

32, Mulier, quae feudum secundi viri contemplatione acquisie-

rat, sı ex utroque matrimonio superstitibus liberis decesserit, SOo-

los ex secundo viro susceptos filios ad feudi successionem admitti,

usu curiarum obtentum est ®).

(Cujacius IV, 103.)

20

33. Si cui militi ad certum servitium feudum fuerit datum,

isque relicta ex se descendente femina decesserit, quae ıd servi-

tium juxta feudi conditionem non minus decenter praestare possit

quam masculus, etsi in investitura minime cautum sit, ut et fe-

minae ad id adspirare valeant, eam tamen admitti, rectum puta-

25 mus; quin immo hoc cası simul cum masculo in feudo eam succe-

dere, quidam putant.

Quod multo magis dignum observantia exis-

timavimus, cum feudum sic datum est, ‘ut nullum pro eo ser-

vitium fiat’*), ut pleraque hodie feuda dantur.

(Cujacius IV, 104.)

1) In nonmullis codieibus conswetudinum feudorum in fine leguntur capp.

30 28. 29 hac forma:

Quidam investivit Titium de feudo hac lege, ut deberet ei jurare fidelita-

tem contra omnes homines.

Decessit duobus heredibus institutis.

Divisione

Alius feudum ab alio accepit et

facta ad unum pervenit (se. feudum).

fidelitatem contra omnes homines fecit.

Me, qui habet feudum ex divi-

35

sione, decessit nullo filio relicto, et sic feudum ad alium pervenit. Modo

prior dominus dicit isti, ut faciat ei fidelitatem contra omnes homines, In

quaestione vertitur, quid juris sit, et dicitur sicut in hoc alio casu: I” rede-

ricus ab initio dux erat et feudum habebat, factus fuit imperator, fidelitas

ab eo petebatur. Ipse dicebat, se non debere facere, cum omnes, qui erant

40

in mundo, deberent ei facere.

Et statutum fuit, ut feudum amitteret vel

Sic et in isto casu, ut ipse per se

alium ducem pro se fieri constitueret.

faciat vel per subrogatos. Sequuntur allegationes locorum corporis jJuris Ciwvilis.

2) Cfr. supra Cap. extr. 5

3) Aliter supra II, 26 $ 10. A lege 4 C.

5, 9 hanc sententiam derivatam esse, Cujacius recte putat.

4) ‘“Freylehen,

45 Cfr. Weber IV, 304.

-

II

Consuetudines feudorum.

19

(3}

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

34. Item si quis eo tenore de feudo aliquo sit investitus,

‘ut in eo suceedant feminae sicut masculi’, sive feudum id ad

certum fuerit datum servitium, sive pro eo indeterminate fuerit

promissum servitium, investito moriente in feudum succedunt 5

pariter et mares et feminae.

Quamquam enim superstite mas-

culo ex eo, qui primus feudum acquisivit, feminae excludantur, etsi

in maribus et feminis fuerat acquisitum, ut in feudis regularıter

tradi solet!), sermonem tamen investiturae, nec non vim verborum

et sensum contrahentium intuentes, discretionem sexus in ejus- 10

modi feudi successione non fecimus.

(Cujacius IV, 104.)

35

Jugales a quodam milite simul de eodem feudo inves-

Hr ex

titi fuerant, ‘ut in se descendentesque suos id haberent’.

se filio et filia superstitibus defuneti sunt, inter quos feudi quaestio

agitatur.

Masculus enim universum feudum sibi vendicat, femina 15

vero ad parentum feudum parıter cum fratre vocarı se defendit.

Quidam pro masculo, quidam pro femina pronuntiant.

Korum, qui

pro filia judicant, sententiam sequendam esse censeo, cum filia

ex antedietorum jugalium contubernio superest, ex praedefuncta

uxore alio suscepto masculo, qui consanguineus ad eam frater 20

Quodsi sola

sit; in ceteris priorum sententia sane sequenda est.

ex eo matrimonio relicta filia, nullo ex eo vel alio connubio super-

stite masculo, ab hac Iluce subtracti fuerint, feudum scindi fert

prudentum nostrae civitatis opinio, ut dimidiam quidem partem

femina sibi acquirat, reliqguam vero dominus auf ejus heres acci- 25

piat?) (Cujacius IV, 104).

36. Feuda habitationum, nisi aliud specialiter cautum sit,

morte accipientium finiuntur ®) (Cujacius IV, 105).

37. Imperator Henricus.

Si _ contigerit feudum incuria aut

fidelis neglectu consortibus applicari, nullum ex eo levamen detru- 30

sus exciplat, ne senioris sui contemtus illusus fiat, ob quem fen-

dum jure dimiserat.

Sane qui aliter fecerint, quam quod mens

saluberrimae nostrae constitutionis exposcit, beneficio se cariıturos

esse cognoscant, ita ut eis amplius sperare non liceat, seniori

danda licentia tam ab ipsis eorumque posteris, quam ceteris deten- 35

toribus praedictum beneficium vendicandi *). (Cujacius lib. V.)

38. Quaesitum scio dudumque apud prudentes fuisse cau-

sam hanc, si servi, quibus macula servitutis obstaculo fuerat, liber-

1) Ofr. supra IT, 30, 51 $ 3.

2) Cfr. supra Cap. extraord. 13 in fine.

8) %. 121 C. 3, 38: Habitatio morte finitur.

4) Cfr. supra IT, 38.

Vide 40

Mon. Germ. Histor. 4°. Leg. Sevt. IV Tom. I p. 105,

1&

196

1006

Consuetudines feudorum.

Oapitula extraord. Jac. de Ardizone.

tate donati fuerint, an ad feudi successionem valeant adspirare?

Denique post magnas varietates obtinuit sententia distinguentium,

quo tempore libertatis donum assecuti fuerint, ut, siquidem eo

5 tempore , quo coheres alter, utpote his constitutis inhabilibus, aut

dominus quasi ad se devolutum vendicasset, ab ejus successione

sint penitus alieni, ne, quod legitime factum est, superveniente

facto postea retractetur; qui, si re integra manumissi fuerint, in

feudum recte succedere queunt.

(Cujacius IV, 106.)

10

30. Antiquatum esse ipsis rerum experimentis nos ipsi cogno-

vimus, fideles, nisi aliud contractibus pactiones insertae deside-

rent,

dominorum sumptibus eisdem servitia ministrare.

Justum

namque est, ut illi consequantur stipendium, quo tempore suum

commodare reperiuntur obsequium, praesertim cum nec quisquam

15 proprlis cogatur impendiis militare, maxime cum extra civitatis

suae tentoria servitlis exhibendis eos convenit fatigarl.

(Cujacius

IN 107.)

40. Gregorius septimus ').

Si quis imperator”), regum, du-

cum, marchionum, comitum vel quarumlibet*%) saecularium potes-

20 tatum aut personarum investituram episcopatuum vel alicujus

ecclesiasticae dignitatis

dare praesumpserit, ecclesiastica commu-

nione privetur *).

41.

Quoniam®) investituras contra sanctorum patrum auctori-

tatem a laicis in multis partibus cognovimus fieri, et ex eo pluri-

25mas perturbationes in ecclesia, immo ruinam sanctae religionis

oriri, ex quibus censuris®) religio conturbatur, decernimus, ut

nullus clericorum investituras episcopatus, vel abbatiae, vel eccle-

siae de manu imperatoris, vel regis, vel alicujus laicae personae,

viri vel feminae, susciplat.

Quod si praesumpserint, recognoscant,

soinvestituram illam ab’) apostolica auctoritate irritam esse, et se

usque ad dignam satisfactionem excommunicationi subjacere.

41.

Si®) quis clericus, abbas, vel monachus per laicos eccle-

sias obtinuerit, excommunicationi subjaceat °).

42, Constitutiones!°) sanctorum canonum sequentes statulmus,

2) impera-

35

1) Decreti secunda npars Causa XVI. Quaest. VII c. XII $ 1.

torum Corp. jur. can.

3) quilibet Corp. jur. can.

4) ejusdem senten-

tiae vinculo se obstrictum esse sciat. Corp. jur. can.

5) Decreti secunda

6) Christianae censurae Corp. jur.

pars Causa XVI. Quest. VII c. XII

CaN,

7) deest Corp. jur. can.

8) Decreti secunda pars Causa XVI.

40 Quaest. VII c. XVI.

9) secundum Apostolorum sanctorum canones et An-

tioceni capitulum concilii add. Corp. jur. Can.

10) Decreti secunda nars

Caa EW Oyanastin . AI @. EW

I

Consuetudines feudorum.

197

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

ut quicunque clericorum ab hac hora investituram ecclesiae vel

ecclesiasticae dignitatis de manu laici acceperit, et qui ei manum

imposuerit, gradus sui periculo subjaceat et communione privetur.

43. Majus est possessionem dare,

quam sit investituram

concedere *).

44. Nulla juris constitutione aut consuetudinis ususque lon-

gaevi observantia prohiberi seiscitatus invenio, vasallum arctiori,

quam in se habeat, lege feudum in alium ubilibet posse trans-

ferre.

(Cujacius IV, 108.)

10

45. Longinquitate*) temporis fit saepe, ut non pateat con-

ditio originis , unde jam statutum®) est, ut professionem suam

liberti ecclesiae debeant facere, qua profiteantur, se et de familia

ecclesiae esse et ejus obsequium nunquam relicturos.

His quo-

que *) adjiecimus, ut, quoties cursum vitae sacerdos impleverit, et15

de hac vita migraverit, mox cum successor ejus advenerit, omnes

liberti ecclesiae vel ab eis progeniti chartulas suas in conspectu

omnium debent ipsi, qui substituitur, pontificı publicare, et pro-

fessionem in conspectu ecclesiae renovare, quatenus status sui

vigorem ılli?) obtineant, et oboedientia eorum ecclesia non careat. 20

Sin autem scripturas libertatis suae intra annum ordinationis novi

pontificis manifestare contempserint, aut professiones renovare no-

luerint , vacuae et inanes chartulae ipsae remaneant, et illi, ori-

gini suae redditi, sint perpetuo servi.

46. Liberti°®) ecclesiae, quia nunquam eorum moritur patrona, 25

a patrocinio ecclesiae nunquam discedant, nec posteritas quidem

eorum, sicut priores canones decreverunt.

Ac ne forte libertini-

tas‘) eorum in futura prole non pateat, ipsa quoque®) posteritas

se ab ecclesiae patrocinio non subtrahat, necesse est, ut tam iidem

liberti quam ejus®) progeniti professionem episcopo suo faciant, zo

per quam ex familia ecclesiae libertos!®) se esse fateantur; ejus!!)

patrocinium non relinquant, sed juxta virtutem suam obsequium

ei vel obedientiam praebeant.

47. Quicunque*!?) fidelium propria devotione de facultatibus

suis aliquid ecclesiae contulerunt!®), si forte ipsi aut filii eorum 3s

1) Cfr. Decreti secunda nars Causa XVI Quaest. II c.1 $1.

2) Decreti

secunda nars Causa XII Quaest. II c. LXIV.

3) decretum Corp. jur. can.,

ubi addıtur: in anteriori universalis concilii canone.

4) Unde his quoque nos

Corp. jur. can.

5) et illi Corp. jur. can.

6) Decreti secunda nars

Causa XTII. Quaestio ITI c. LXV.

7) libertas Corp. jur. can.

8) ip-40

saque Corp. jur. can.

9) ab eis Corp. jur. can.

10) effectos add. Corp.

Jjur. can.

11) ejusque Corp. jur. can.

12) Decreti secunda pars Causa

XVI. Quaest. VII c. 30.

13) contulerint Corp. jur. can.

198

IN

Consuetudines feudorum.

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

redacti fuerint ad inopiam, ab eadem ecclesia suffragium vitae

temporis *) usu perciplant.

48. Et Jure et moribus receptum est, vasallum clericali se

5 militiae dedicantem feudum amittere. Scriptum est enim in divi-

nis eloquiis: ‘Miles Christi serviat Christo, milites saeculi serviant

saeculo’?). (Cujacius LV, 109.)

49. 8i®) quis episcopus, saecularibus potestatibus usus, eccle-

sias pro ipsis obtinuerit *), deponatur et segregetur, omnesque,

10qui illı communicant.

50. Illud®) per omnia interdieimus, ut nullus clericus prae-

bendam suam seu beneficium aliquod ecclesiasticum aliquo modo

alienare praesumat. Quod si praesumtum olim fuerit®) vel aliquando

fuerit, irritum erit, et ultioni canonicae subjacebit.

15

SIl

Quieunque‘) militum vel cujuseunque ordinis vel pro-

fessionis persona praedia ecclesiastica a quocunque rege seu sae-

culari principe vel ab episcopis ınvitis seu abbatibus aut ab

ecclesiarum rectoribus

vel

aliquibus

suscepit*), vel invaserit,

corum consensu tenuerit, nisi eadem praedia ecclesiae restituat ®),

20 eXcommunicationi subjaceat.

52. Si!) tributum petit imperator, non negamus: agri eccle-

siae solvant tributum.

Si agros ecclesiae **) desiderat imperator,

potestatem habet vindicandorum, tollat eos, sı libitum est. Impe-

ratori non do'?), sed non nego, quia‘®) non ecclesia dari impera-

25 tori, non pontificalis apex more capitis ecclesiae praeminens po-

test subjici regibus.

53. De hıs!), quae cleric1 emerint °) vel vıyorum donatio;

nibus acceperint, consueta principibus debent obsequia, ut et

annua eis persolvant tributa et vocato*®) exercitu cum eis, con-

sosensu tamen Romani pontificis, proficiscantur ad castra '”).

E

1) pro temporis Corp. jur. can.

2) Decreti secunda _ nars ‘Causa XXIIT.

Quwaesti VL HXT

8) Decreti secunda pars Vausa XVI. Quaest, VII

©N

4) ecclesiam per ipsos obtineat Corp. jur. can.

5) Decreti

secunda nars Causa XII Quaest. II c. XXXVII $ 1. Mud etiam Corp. jur.

85 CAN.

6) fuit Corp. jur. can.

7) Decreti secunda nars Causa XI

Qa JE @ IL

8) susceperit Corp. jur. Can.

9) ecclesiis restituerit

Corp. jur. can.

10) Decreti secunda pars Causa XI. Quaest. I c. XXVII.

11) deest Corp. jur. can.

12) dono Corp. jur. can.

13) quia ete. desunt

Corp. jur. can.

14) Dict. Gratiani ad Decreti secundam partem Causa XXTIIT.

40 Quaest. VIII c. XXIV.

15) a quibuslibet emerit Corp. jur. can.

16) con-

vocato Corp. jur. can.

17) cum eis proficiscatur ad castra. Quod tamen

hoc ipsum non sine consensu Romani Pontificis fieri debet Corp. jur. can.

III. Consuetudines feudorum.

199

Capitula extraord. Baraterü.

IIl. CAPITULA EXTRAORDINARIA BARATERIL

1

Beneficium intelligitur quasi ex bono praeterito vel prae-

senti vel futuro facto et licito, et generaliter habet in se servi-

tium et fidelitatem; nisi ex pacto exciplatur, ut fit saepius *).s

De fidelitate autem sapientes aliter opinantur.

Respiciunt autem

ad personam dantis vel recipientis beneficilum, vel ad beneficii

quantitatem. Si enim dominus et vasallus nunquam de fidelitate

cogitavit, pro nimia parvitate beneficli, quis unquam contradixit ?*)

(Tit. I c. 8.)

10

2, Beneficium paternum sive hereditarium intelligitur feudum

( ID @. 7.)

patris vel proavi, usque ad infinitum.

3. Beneficium intelligitur investitura cum traditione.

KEx quo

@ a Wlbp Sl OS TAMAO AAYEOSHALL 26 ODW Hraa Ule, en

posterior investitura cum traditione facta fuerit, potior habeatur *). 15

(Tit. VI_c. 4,

4. Si uni propter propriam culpam feudum abdicatum fuerit,

aliis non nocet, nisi ad tempus, id est, donec heredes illius incul-

pati fuerint ®).

(Tit. VIIL c. 38.)

5. 8i quis nominatim de beneficio alicujus militis investiatur, 20

inutilis est investitura, quia inde occultum et nequissimum homi-

cidium posset oriri et perjurium et alia nefanda evenire possent °).

Unde et si de beneficio alicujus, ‘cum primo apertum fuerit’, ali-

quis investiatur, cum propter hoc magis occulte malitia perpetrari

possit, magis inutilis est investitura ©).

(Tit. XII c. 8.)

25

6. Si unus vasallus domino refutaverit, non praejudicat cete-

T1S

(Tit. XIII c. 20)7.)

7. Dlud quoque curiali usu memoriae tradere curavimus, ut,

si qualiseunque controversia inter dominum et vasallum fuerit, et

exinde dominus ad suos milites conquestus fuerit, tunc pares Cu- 30

riam faciant, et ex se 1ıpsis legatos primo, secundo et% tertio suo

parı dirigant, tribus dilationıbus datis, quarum prima quindecim

dierum intercapedinem habeat, secunda triginta, tertia quadra-

ginta®); et eo non veniente, nec idoneam excusationem faciente,

tunc pares dominum possessorem faciant, salvis beneficlis.

Pari 35

W) Cn S0yaras Cayd- @mü 88

2) Cfr. Jacobi de Ardizone Summa c. 4,

41, 142 (ed. 1569 f. 7. 46. 47. 199).

3) Cfr. supra Cap. exir. 43.

4) Cfr.

supra Cap. extr. 6

5) Cfr. Jacobi de Ardizone Summa c. 22 (ed. 1569

f. 39).

6) Alıter supra I, 9 Vulg. (IV, 2 Ant.). Cfr. ad hoc caput Dieck

D. 409.

7) Cfr. supra IT, 38.

8) Cfr. Ardizonis Summam c. 76 (ed. 40

1569 f. 87).

200

IIl. Consuetudines feudorum.

Capitula extraord. Barateriü.

ratione salva profecto ratio intelligatur, si certis excusationibus datis

suam contumeliam infra annum purgaverit.

Et si quidem veniens

se excusare non potuerit, hoc domino laudatione parium emendet,

5 et possessionem beneficii accipiat, et justitiam, prout res ExXipi

domino laudatione parium faciat.

W

8. Si de allodio aliaque re extra beneficium inter dominum

et vasalluım contentio fuerit, tunc pares ad judicem legis!), vel

alibi, id est, ad arbitros mittant eos.

Sed si de proprio beneficio,

10sua sententia dirimant. Similiter si dominum offensum habuerit,

sua sententia dirimant. Si inter duos vasallos, tunc domini cogni-

tio est. Et si vasallus spernit ad judices ire, pares per feudum

constringant vasallum, dantes domino beneficii possessionem *). (Tit.

W @ 14

15

1) id est ad judicem ordinarium.

Ojjir JDE S enl (DE, 22 An

2) Cfr. supra Cap. extr. Ardizonis 1.

APPENDIX A.

(ADDITAMENTA QUAEDAM EX CODICIBUS).

I, (Cfr. Descriptionem codicum 2. 36. 73 et supra p. 159 n. 3.)

Si*‘) vasallus obierit a Kalendis Martiis”) usque ad Kalen-

das Augusti inantea, usque ad id®) tempus fructus filia habebit

Si a Kalendis Augusti inantea, similiter.

Alias Obertus, scilicet 5

si ante Kalendas Augusti et Martii obierit *)

7

nullum filia habebit,

vel si°) ante Augustum parum obiit®), exinde provenientes non

habebit ’).

His consequenter diceitur etc,

II

(Cfr. Descriptionem codicum 26. 43 et supra p. 73.)

Vasallus domino guerram injuste facienti ad eum defenden-!

dum, non ad alium impugnandum, ei adjutorium praebere tenetur 9),

Si vasallus decedat ante Kalendas Martii sine herede masculo,

omnes fructus ex feudo pervenientes ad dominum pertinebant®).

Quod si post hoc tempus, ante Kalendas autem Augusti decedat,

omnes fructus Kalendis Augusti percipiendi ad heredes ejus per-%

tinebant, reliqui ad dominum.

Si vero!°) post hoc tempus decedat,

omnes fructus pertinere debent contra omnes homines et contra

patrem *').

Si femina feudum acquisierit, ad heredes masculos tantum

20

pertinebit, nisi pactum aliud inducat !%).

Contra dominum vasallus nullum nisi !® permittente domino

debet reddere testimonium !*)

Beneficii partem alienare, partem

vero retinere domino non licet, nisi ex consensu vasalli, totum

vero alienare potest ex consuetudine ped’ (?) maiori, minori vero

ita demum sciente '°) totam partem in eos, in quem *°) beneficium !7) 25

alienet, quod in curia Mediolanensium non licet 18). Si hereditas

1) vero add. 36.

2) Martii 36. 73.

3) illud 36. 73.

4) deest 36. 73.

5) nisi 36. 73.

6) deest 36. 73.

7) habetis 36, habebis 73.

JC J8 D

9) pertinebat 43.

8) Cfr.

10) tamen 26.

11) Cfr. II F. 28.

In codice una linea est omissa.

12) Ofr. II E 30.

13) deest 43,

14) Cfr. 30

JO I9 8

15) scientem 26.

16) quod 26.

17) est add. 26.

18) Cfr. IF F, 34, Codicum lectionem mutilatam esse apparet.

202

I

Consuetudines feudorum.

Appendix A.

vasalli repudietur, fendum etiam amittitur; quod si ab agnato, ad

quem pertinebit, repudiata fuerit, feudum paternum nihilominus

retinebit *).

JO0L,

(Cfr. Descriptionem cod. 2.)

Tllud quidem non”) diffiteor, si vasallus maxime qui fidelita-

tem domino fecit vel facere debet, alicujus rei se a domino noviter

investitum contendat, etiam per alios, qui non sunt pares, probare

possit.

Huic rei®) ratio talis inest natura, ut sicut de curia non

” debet exire nisi per curiam, hoc est per vasallum curiae, ita non

poterit intrare rem, nisi per pares curiae.

Ceterum si in curia sit,

etiam per alios, qui incedit, probare potest.

Quidam sine herede masculo decessit relicta filia vel alia,

quae in allodio succedere debet.

Quaestio est inter dominum seu

B parentem de aliquo manso vel terra dicendo feudum esse et ideo

ad se reverti debere, et filiam.

Quis probare debeat, quaeritur.

Et primo dominus vel parentes, feudum fuisse, et si non poterit

probare, tunc filia probabit allodium.

Utroque in probatione de-

ficiente dabitur defensio domino, et si dominus defendere noluerit,

20 func, si filia Lombarda est, defendat se cum 12 et obtineat, sed

si Romana, et si non praestiterit, obtineat.

IN

(Cfr. Descriptionem cod. 110 et supra p. 78 n. 1.)

De successionibus beneficiorum.

In beneficium descendentes

vocantur, sed non omnes, quia nulla femina nec aliquis ab ea de-

25 scendens vocatur, ea scilicet ratione, quia ne cogerer eum habere

ex ejus cognatis, (quem) fidelem habere nollem, vel quia in bene-

ficium servire non possunt.

Unde filii alicujus, qui servire non

possunt, ab eo removentur nec filio ejus pt’ (portio?) ea dabitur,

sed aliquid ex eo ad usumfructum misericordiae causa eis datur.

30 Sed si mulieri datum est beneficium , antiqui dicebant, filios ejJus

non succedere, cum ipsa nullo acquirat per successionem, sed mo-

Sed a latere ve-

dernius novatum est, qui hodie ei succedunt,.

nientes nunquam succedunt, unde etiam dictum est, duo fratres si

simul acquisierunt, unum alteri non succedere, nisi hoc sit dietum

35 jn investitione ‘ut unus alteri succedat’ vel hoc paternum vel ex

linea ascendentium sit.

Sed si negetur a domino, eum esse ex

linea ascendentium, probare debet per testes, vel aliquid ex eo se

i} O JIn AB S

2) forte delendum est.

8) Hujus rei Cod,

I, Consuetudines feudorum.

208

Appendix A. B.

habere adhue vel aliquid ab eo causa permutationis accepisse.

Illud in omnibus descendentibus tenendum est,

APPENDIX B.

FRAGMENTUM JURIS FEUDALIS MEDIOLANI IN COD,

5

BEROLINENSI (Cod. 5 cfr. supra p. 42).

DE FEUDIS.

Superius dietum est de diversis judiclis, quae interdum jure

legum r.') interdum legibus L.?) vel consuetudine municipali termi-

nantur; nunc videndum est de feudis, quae diversarum curlarum !°

more vel civitatum observantur.

Verum quia in nostra civitate

quaedam specialiter in feudis obtinent, ideirco de his breviter vide-

amus. [$ 1] Imprimis illud scire oportet, quod vasallus nullo modo

per nostram consuetudinem feudum amittit, licet per annum et

diem post mortem domini vasalli steterit, quod a domino investi- 15

turam non petierit.

[$ 2] Sed nec amittit feudum vasallus jure

nostro, si longissimo tempore steterit, quod nullum servitium do-

mino exhibuerit.

[$ 3] Amplius si vasallus a domino investituram

nondum recepit, nihilominus feudi paterni vel aviti possessionem

a sequente possessore petere poterit.

[S$ 4] Sed nec feudum va-?%

sallus nostra consuetudine perdit, si suo domino habenti cum civi-

tate nostra guerram non subvenit, sed cum civitate ei contrarius

fuit, et hoc ea ratione, quia contra patriam suam, pro qua jure

gentium pugnare debet, pro aliquo feudo adesse non compellitur.

[$ 5] Sed et si vasallus alii in feudum dederit rem sibi datam in 2

feudum vel partem et aliquid inde percepit, contra fidelitatem fa-

cere non intelligitur, dummodo secundum formam feudi et personae

idoneae illud assignaverit.

[$ 6] Sed si aliquis sine filio masculo

decesserit et filiam relinquerit et inter agnatos et filiam de feudo

contentio emerserit, licet per masculos feudum discerni debeat, so

per feudi consuetudinem tamen filia omnium bonorum possessionem

tam feudorum quam aliarum rerum primo poterit habere, et post-

modum de feudo quaestio debet agitari. [S7] Rursus si vasallus

feudum voluntate domini vendiderit, aequali pretio ejus agnatus

poterit exigere. Sed et si non vendiderit sed permutaviıt, id estss

1) 4, Romanarum,

2) 7, Langobardorum,

204

100

Consuetudines feudorum.

Appendix B.

rem aliam loco rei venditae consultaverit, dominus!) aut parentes

paterni consentiunt consultationi sive permutationi factae aut non.

Si vero consenserint parentes paterni, nullus adversus possessorem

veteris feudi ullo tempore dabitur regressus, sive filium masculum

habebat vasallus tempore permutationis seu consultationis sive non.

Sed habebunt regressum ad illud, quod loco veteris feudi consul-

tatum est.

[$8] Si vero non consenserunt agnati et vasallus

filium masculum non habebat, vetus feudum poterunt vendicare,

10 [$ 9] Porro si filium masculum habebat, quamvis agnati non con-

senserint, quia quoddammodo jure licito propter consensum et li-

centiam domini facta fuit permutatio sive consultatio, non vetus

feudum poterunt post mortem ejus agnatiı vendicare, sed illud

dumtaxat, quod loco ejus commutatum est.

[S$ 10] At% sı venditio

1 feudi paternı absque domini consensu fiat, si venditor tempore

yenditionis filium masculum habuerit, domino, qui non consensit,

apertum intelligitur.

Si autem filium masculum vasallus non ha-

bebat, tunc agnati proximi ad feudum vendicandum admittendi

erunt.

[$ 11] Haec ita vera sunt, ut domino detur vendicatio pro

20 feudo vendito a vasallo, ubi vasallus ex certa scientia feudum

vendiderit vel alias de ipso feudo invasionem fecerit.

Ceterum si

post venditionem seu invasionem factam et post motam a domino

controversiam vasallus praetendat ignorantiam, id est dicat se ne-

scisse rem venditam feudum esse, benigna interpretatione subve-

25 nitur ei, ut illud possit pro feudo non obstante invasione tenere

et hoc per nostram consuetudinem obtinet.

[$ 127 Idem observa-

tur in terra libellaria per consuetudinem civitatis, Iın qua pactum

insertum invenitur, ‘ut, si cessaverit in solutione canonis, a libello

cadat libellarius, et ad _ dominum redeat’, ut ei subveniatur, si in

30 solutione cessaverit et ignorantiam pactionis insertae praetendit,

praesertim si libellus antiquus est et ad ulteriores successores per-

venit.

[$ 13] Illud autem a nonnullis quaesitum est, si fructus

