anno a natıvitate Domini MÜXXVII, indietione V.

LIII. DE PACE JURAMENTO FIRMANDA,

26

SERVANDA, TUENDA ET VINDICANDA ET DE

POENA JUDICIBUS APPOSITA, QUI EAM VINDI-

CARE ET JUSTITIAM FACERE NEGLEXERINT }).

Friderieus, Dei gratia Romanorum imperator, semper

30

Augustus universis suo subjectis imperio salutem.

Hac edictali lege in perpetuum valitura jubemus, ut

omnes nostro subjecti imperio veram et perpetuam pa-

cem inter se observent, et ut inviolata perpetuo inter

omnes servetur. Duces, marchiones, comites, capitanei,

valvasores et omnium locorum rectores cum omnibus

35

locorum primatibus et plebejis a decimo octavo anno

I) Cfr. Mon. Germ. 1.c. D. 679. 680.

2) Genuinum textum vide in Mon.

Germ, 4° Legum Sectio IV P. 1 p. 245—247; SS 12, 13 postea addebantur,

12

178

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. IT, Tit. 53.

usque ad septuagesimum jurejurando adstringantur, ut

pacem teneant et rectores locorum adjuvent in pace

tenenda atque vindicanda, et in fine cujuscunque quin-

&r

quenni de praedieta pace tenenda omnium sacramenta

renoventur.

Si quis vero aliquod jus de quacunque

re vel facto contra aliquem se habere putaverit, judi-

cialem adeat potestatem et per eam sibi jus compe-

tens exequatur.

81

Si quis vero temerario ausu

10

praedietam pacem violare praesumpserit, si civitas est,

poena centum librarum auri camerae nostrae inferenda

puniatur, oppidum vero viginti libris aurı muletetur,

duces autem, marchiones et comites quinquaginta lib-

ras aurl praestent, capiıtanei quoque et majores val-

15

minores vero

vasores viginti libris aurı puniantur,

valvasores et omnes alıi praedictae pacis violatores

tres libras auri inferre cogantur et damnum passo se-

cundum leges resarciant.

8& 2. Injuria seu furtum le-

gitime punilatur.

$ 3. Homicidium quoque et mem-

20

brorum diminutio vel aliud quodlibet delietum legali-

ter vindicetur.

$ 4. Iudices vero et locorum defen-

sores, vel quicumque magistratus ab imperatore vel

ejus voluntate constituti seu confirmati, qui jJustitiam

facere neglexerint, et pacem violatam vindicare legi-

25

time supersederint, damnum omne injurlam passo TYe-

sarcire compellantur, et insuper, si major judex est.

sacro aerario poenam decem librarum aurl praestet,

minor autem poena trium librarum auri muletetur.

8 5. Qui vero ad praedicetam poenam persolvendam

30

inopia dignoscitur laborare, corporis sui co&reitionem

cum verberibus patiatur, et procul ab eo loco, quem

inhabitat, quinquaginta miliaria per quinquennium Vi-

tam agat.

8& 6. Conventiceulas quoque omnesque CONn-

jurationes , in civitatibus et extra, etiam 0ccasione

35

parentelae, et inter civitatem et civitatem et inter

personam et personam sive inter civitatem et perso-

nam, omnibus modis fieri prohibemus, et in praeteri-

tum factas cassamus ,

singulis conjuratorum poena

$ 7. Episcopos quoque

unius librae auri puniendis*).

locorum ecclesiastica censura violatores hujus sanctio-

40

1) Cfr. Pertüle V p. 488.

H. Corisuetudines feudorum.

179

Vulgata Lib. II, Tit. 53 (53. 54. ed. hod.),

Antiqua.

nis, donec ad satisfactionem veniant, coörcere volumus.

$ 8. Receptatoribus etiam malefactorum, qui praedie-

tam pacem violaverint, et pracdam ementibus nostram

indignationem subituris et

eisdem poenis feriendis.

Praeterea bona ejus publicentur et domus eJus destrua-

DU

Qui') pacem jJurare e%® tenere noluerit, et lege

pacis non fruatur *).

$ 9. MHlicitas etiam exactiones,

et maxime ab ecclesiis, quarum abusus jam per longa

tempora inolevit, per civitates et castella omnino con-10

demnamus et prohibemus, et, si factae fuerint, in dup-

lum reddantur.

$ 10. Item sacramenta puberum

sponte facta super contractibus rerum suarum non

retractandis ınviolabiliter custodiantur.

Per vim au-

tem et justum metum etiam a majoribus, maxime, ne 15

quaerimoniam maleficiorum commissorum faciant, ex-

torta nullius esse momenti jubemus. $ 11. Ad hoc, qui

allodium suum vendiderit, distrietum et jJurisdietionem

imperatoris vendere non praesumat, et, si fiat, non va-

leat.

$12. Si vero contigerit, allodium aliquod etiam 20

infeudatum conferri ecclesiae vel per oblationem fide-

lium vel per emptionis et venditionis alteriusve hujus-

modi contractum, infeudatus, nisi per gratiam ecclesiae

tanquam de novo receperit, feudum, quod habebat, re-

tinere non poterit“).

$ 13. Ut autem aequitas, quae 25

in paribus causis paria jura desiderat, per universi-

tatem totius imperl servetur, firmiter statuimus tam

in Italia quam in Alamannia, ut, quicunque indicta

publica expeditione ad suscipiendam imperli coronam

regem aut sub rege dominum suum non adjuverit autz3o

eundo cum ipso aut pro quantitate feudi stipendia

militiae persolvendo, si de vocatione legitima a do-

mino suo convinci per compares suos poterit, feudum

perdit et dominus in suos usus illud redigendi habeat

35

liberam facultatem ®).

1) Videtur fuisse vetus proverbium.

Apud Germanos septentrionales inveni-

tur haec sententia: At lögum scal land värt byggia en eigi at ülögum eySda.

En

sa er eigi vill öörum unna hann scal eigi laga niota (Frostupingslög I c. 6).

2) Haec sententia non concordat cum lege Conradi, quae generaliter aliena-

tonem feudi sine consensw vasallı vetat; quam legem in vigore esse, II 34 expres- 40

sis verbis dicit et lex Friderici (II, 54 $ 4) confirmat. Quare falsatio in favorem

ecclesiae videtur esse.

3) M II, 54 $ 3 desumta esse videtur haec norma,

126

180

IM. Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. ITI, Tit.54 (55 ed. hod.).

LIV (LV). DE PROHIBITA FEUDI ALIENATIONE

PER FREDERICUMY.

Idem Augustus universo populo.

Imperialem decet sollertiam ita rei publicae curam

gerere et subjectorum commoda investigare, ut regni

utilitas incorrupta persistat et singulorum status ju-

giter servetur illaesus. Quapropter dum ex praedeces-

sorum nostrorum more universalis curiae Roncaliae

10

pro tribunali sederemus, a principibus Italicis, tam

rectoribus ecclesiarum, quam aliis fidelibus regni non

modicas accepimus quaerelas, quod beneficia eorum et

feuda, quae vasalli ab eis tenebant, sine dominorum

licentia pignori obligaverant, et quadam collusione no-

15

mine libelli vendiderant, unde debita servitia amitte-

bantur et honor imperli et nostrae felicis expeditionis

complementum minuebatur. Habito ergo consilio epis-

coporum, ducum, marchionum, et comitum, simul etiam

palatinorum judicum, e aliorum procerum, hac edic-

20

tali, Deo propitio, perpetuo valitura lege sancıimus, ut

nulli liceat feudum totum vel partem aliquam vendere,

vel pignorare, vel quocunque modo alienare, vel pro

anima judicare sine permissione illius domini, ad quem

feudum spectare dignoscitur. Unde imperator Lotha-

25

rius tantum in futurum cavens ne fieret, legem pro-

mulgavit.

Nos autem ad pleniorem regni utilitatem

providentes, non solum in posterum, sed etiam hujus-

modi alienationes illicitas hactenus perpetratas hac

praesenti sanctione cassamus, et in irritum deducimus,

30

nullius temporis praescriptione impediente, quia, quod

ab initio jure non valuit, tractu temporis convalescere

non debet, emptori bonae fidei ex empto actione de

pretio contra venditorem competente.

SE

Callidis insuper machinationibus quorundam

35

obviantes, qui pretio accepto, quasi sub colore inves-

titurae, quam sibi licere dicunt, feuda vendunt, et

in alios transferunt, ne tale figmentum vel aliud ul-

terius in fraudem hujus nostrae constitutionis eXco-

1) Ofr. Mon. Germ. Hist. 1. c. p. 247.

J.

Consuetudines feudorum.

181

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 54 (55 ed. hod.).

gitetur, modis omnibus prohibemus*), poena auctori-

tate nostra imminente, ut venditor et emptor, qui tam

illieitas alienationes reperti fuerint contraxisse, feu-

dum amittant, et ad dominum libere revertatur. Scriba 5

vero, qui super hoc instrumentum sciens conscripserit,

post amissionem officli cum infamiae periculo manum

amittat.

$ 2. Praeterea, sı quis infeudatus major quatuorde

cim annis, sua incuria vel negligentia per annum etı0

diem steterit, quod feudi investituram a proprio do-

mino non petierit, transacto hoc spatio, feudum amit-

tat, et ad dominum redeat.

$ 3. Firmiter etiam statuimus tam in Italia, quam

in Alamannia, ut, quicungque indieta publica expedi- 15

tione vocatus a domino suo, in eandem expeditionem

spatio competenti temere venire supersederit,

vel

alium pro se domino acceptabilem mittere contemp-

serit, vel dimidium redditus feudi unius anni domino

non subministraverit, feudum, quod ab episcopo vel ab o

alio domino habuit, amittat, et dominus feudi in usus

suos illud redigendi omnibus modis habeat facultatem.

$ 4. Praeterea ducatus, marchia, comitatus de ce-

tero non dividatur, aliud autem feudum, si consortes

voluerint, dividatur ita, ut omnes, qui partem feudizs

habent jam divisi, vel dividendi, fidelitatem faciant,

ita tamen, ut vasallus pro uno feudo plures dominos

habere non compellatur, nec dominus feudum sine vo-

luntate vasalli ad alium transferat.

$ 5. Insuper si filius vasalli dominum offenderit, zo

pater a domino requisitus deducat filium ad satisfa-

ciendum domino, vel a se filium separet, alioquin

feudo privetur. Sin autem pater vult eum deducere,

ut satisfaclat, et filius contemnit, patre mortuo in

feudum non succedat, nisi prius satisfecerit domino, 35

parique modo vasallus pro omnibus suis domesticis

faclat.

$ 6. Illud quoque praecipimus, ut, si vasallus de

1) Glossa ordinaria ad II, 26 $ 22 notat: In fraudem tunc intelligetur forte

facere, si ultra pretium medietatis acciperet pro toto. Et hoc ita a multis intel- 40

igitur.

1

IL

Consuetudines feudorum.

182

Antiqua.

Vulgata Inb. II, Dit. 54 55 (55. 56 ed. hod.).

feudo suo alium vasallum habuerit, et vasallus va-

sallı dominum domini sui offenderit, nisi pro servitio

alterius domini sui hoc fecerit, quem sine fraude ante

habuerit, feudo suo privetur, et ad dominum suum, a

quo ipse tenebat, revertatur, nisi requisitus ab eo pa-

ratus fuerit satisfacere majori domino, quem offenderit,

et nisi vasallus idemque dominus, a domino suo re-

quisitus, eum, qui majorem dominum offenderit, requi-

10

sierit ut satisfaciat, suum feudum amittat.

8& 7. Praeterea, sı inter duos vasallos de feudo sit

controversia, domini sit cognitio, et per eum contro-

versia terminetur. Si vero inter dominum et vasallum

lis oriatur, per pares curiae, a domino sub fidelitatis

15

debito conjuratos, terminetur.

$ 8. Illud quoque sancimus, ut in omni sacramento

fidelitatis imperator nominatim excipiatur.

QUAE SINT REGALIA 5.

N (D

Imp. Fridericus.

20

Regalia sunt arimanniae, viae publicae, flumina na-

vigabilia, et ex quibus fiunt navigabilia, portus, ripatica,

vectigalia, quae vulgo dicuntur thelonea, monetae, mulc-

tarum poenarumque compendia, bona vacantia, et quae

indignis legibus auferuntur, nisi quae speclaliter qui-

25

busdam conceduntur, et bona contrahentium incestas

nuptias, condemnatorum, et proscriptorum, secundum

quod in novis constitutionibus cayetur: angarlarım,

parangariarumque et plaustrorum, et navium prae-

stationes, et extraordinaria collatio ad felicissimam

30

regalis numinis expeditionem, potestas constituendo-

rum magistratuum ad justitiam expediendam, argen-

tariae et palatia in civitatibus consuetis, piscationum

redditus et salinarum, et bona committentium crimen

majestatis, et dimidium thesauri in loco Caesaris in-

35

venti vel loco religiosi: si data opera, totum ad eum

pertineat.

1) Genwinum textum vide Mon. Germ. Hist. 4° Leg. Sect. IV _ Tom. I p.244,

HI

Consuetudines feudorum

183

Antiqua,

Vulgata Lib. II, Tit. 56. 57 (57. 58 ed. hod.)

1D NIL (ILANYIOD)

QUOT TESTES SINT NECESSAÄRIT

AD PROBANDAM)) FEUDI INGRATITUDINEM

Imp. Henricus Aug. universo populo

S

Si vasallus inhonestis factis,

atque indecentibus

machinationibus dominum suum offenderit, insidiisque

eum clandestinis vel manifestis appetiverit, vel inimi-

cis ejus suas amicitias copulaverit, atque in allis sic

versatus est, ut potius inimicus quam fidelis esse cre-

datur, vel si eum cucurbitaverit

seu in campestrı 10

Quod

bello suum dominum reliquerit, feudo privabitur

non obtinere sancıimus, nısı quinque testibus summae

atque integrae opinionis probatum fuerit manifeste

Datum VIIL. Idus Augusti feliciter

DE NOTIS FEUDORUM

15

LVII (LVIII)

Notandum est in feudo, quod de caneva seu de ca-

mera datur ”), non debere darı, nisı sıt de caneva vel

de camera, unde solvi possit

vel sı ita evacuata sıt

Caneva Sıne culpa PrOM1SSOC1IS

exspectandum est, do-

nec iterum de caneva vel de camera solvi possit

Do- 20

minum autem feudum dare posse intelligitur omni aere

alieno soluto

Non enim aequum est

quem videre

egentem, quem prius habuit in con]ugem °)

&1

Quod autem pares tantum debeant interesse

investiturae feudi et non allı

hoc tunc verum est, cum 25

dominus vasallos alios habuerit“*)

Alioquin adhibeat

dominus, quos meliores potuerit, liberos tamen, argu-

mentatione legis de ultimis voluntatibus in Lombarda®),

quae dieit: ‘S1 quis donationem facere voluerit de suis

rebus alieui vel investituram, adhibeat sibi de pagen- o

sibus suis, et per eandem legem vivant, testes idoneos

duos vel tres

Pluralis enim elocutio duorum numero

contenta est

$2. Item sciendum est

non esse impedimentum

investiturae etsi investituram facıat de re, quam com- 35

munem dominus habet cum aliquo, quia, si sponte di-

1) Cfr. Mon. Germ. Hist. I c. p. 103, 104

%) Oio> yra IUn S I

In 2 $1 Vulg: (VIIT, 2 4 Ant.)

3)Cfrll951D 42, 1

4) Cfr. supra II, 2 Vulg. (VIII, 3 Ant}, JO 8

5) Cfr. Lomb, vulg

V, II tit. XVIIT . VIL,

IN

184

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. IT, Tit. 57 (58 ed. hod.)

videre noluerit ille, cum quo habet rem communem,

qui investivit, potest cogere per judicem et ille, qui

investitus est, ut dividat *).

Item heredes ejus necesse

5

habent firmam tenere investituram, quam pater fecit?).

Item ecadem lege et eodem jure debet iste habere rem,

qui investitus est, quam haberet, qui eum investivit,

cum coherede suo, ut adaequatio percurrat usque ad

quadraginta annos ®).

Item investitura per se et per

10

Quae omnia

suum nuntium dari et accipl potest“).

supradiceta colligi possunt per supradietas Leges Lon-

gobard. tit. De ultimis voluntatibus 1.

S w &5 ©

communi dividundo 1. I et II.

$ 3. Ideirco pares sunt necessarli in instrumento

15

investiturae et non alli, ne quid excogitetur falsitatis

in perniciem domini alıis testibus inductis, corruptis

forte pecunia vel odio vel gratia ®), quae non sunt

suspicanda in paribus.

$ 4. Si instrumentum diceretur falsum a domino,

20

daretur defensio vasallo, qui afferret instrumentum, ut

in Lombarda Qualiter quisque se defendere debeat 1.

de chartis®), et auferetur domino, qui veritatem no-

verit, et iniquum erit, sı aliquis ex dono suo COonve-

niatur, cum domini sit defensio ex ordine, cum vasal-

25

lus non possideat.

$ 5. Notandum est, quod de omni controversia, quae

inter dominum et vasallum oritur, si pares veritatem

noverint, omnino cogi debent a domino et paribus, di-

cere veritatem. Qui si dicant, se nescire, cum sclant,

30

et vasallus postulet, dominus coget eos, jurare et dicere

veritatem, ut C. de testibus l. Si quando”) et in Lom-

1) Ofr. I. cit.: Et si nondum res suas cum coheredibus suis divisas habuerit,

non hoc ei impedimentum sit, sed coheredes eius, si sponte noluerint dividere,

aut per Comitem, aut per missum eius distringantur, ut cum illo divisionem fa-

35 ciant, ad quem defunctus hereditatem suam voluerit pervenire.

2) Cfin. 1eg.

citat.: heres illius nullam de praedictis rebus valeat facere repetitionem.

3) Cfr. leg. citat.: Et si cuilibet Ecclesiae eam tradere rogaverit, coheres eius

cam legem cum illa Ecclesia de praedicta hereditate habeat, quam cum alio co-

herede suo habere debuerat.

Ofr. quoque Lomb. vulg. lib. II tit. XXXV 1. VII.

40

4) Hanc sententiam postea insertam esse, certum est, cum verba sequentia ad

praecedentia referenda sint.

Cfr. supra II, 3 $ 2 Vulg. (VIITI, 6 Ant.)

6) Lomb. vulg. libd. II

5) Cfr. supra ITI, 2 pr. Vulg. (VIII, 3 Ant.)

Ü JA o ILG

7) l 9 0 4 BD

In

Consuetudines feudorum.

185

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 57 (58 ed. hod.).

barda tit. De officio judicis l. Ut judex unus etc.')

et in tit. Qualiter quisque se defend. deb. l. Si qua-

liscunque *) causa, et tit. De testibus, 1. Ut quicunque

etAult

8 6. Cum datur domino defensio de investitura,

quae dieitur a se facta, jurare debet, se investituram

non fecisse; cum vero datur heredi vel successori ejus,

jurare debet, se non credere, investituram factam esse

ab antecessore suo *).

Si qua investitura facta esse 10

dicetur, semper debet nominare dominum, a quo in-

vestitura facta dieitur, cum multum discrepet sacra-

mentum hereditarium a principali sacramento, ut C.

De rebus creditis et jurejurando 1l. Generaliter °), et

ut habes de tutore, qui jurat, quod credit et existimat, 15

ut C. de jurejur. calumn. 1l. II°); de conscientia enıim

sua jurare debet, et non de alieno facto — cum iniquum

sit, Jurare de alieno facto — heres vel successor, nec

etiam filius, ut Dig. de rerum amotarum 1. Marcellus ”).

Sed contrarium reperitur in Lombarda, quia, licet fi- 20

lius minorem virtutem habeat, quam pater, tamen de-

bet praecise jurare, patrem suum non fuisse debitorem,

ut in Lombarda, Qualiter quisque se defendere debet,

l. Si contigerit ®).

) eaa Ola Udds RE JELU, Z

2) Lomb. vulg. lib. IT tit. LV 25

%. Z

3) Lomb. vulg. lib. II tit. LI 1. XIV, XVII.

4) Cfr. supra

TÜ SI

SN O

6)1.25$2C. 2, 59.

7 d 2a

D. 25, 2.

8) Lomb. vulg. lib. II tit. LV 1. VII.

186

HI, Consuetudines feudorum.

CAPITULA EXTRAORDINARITA.

JACOBI DE ARDIZONE ET BARTOLOMEI DE BARATERIS.

Usi sumus editionibus Jacobi de Ardizone 1518 (Asti) et 1569

(Coloniae), ad cap. 27 codice Paris. lat. 4677, ubi hoc caput in fol. 55

5 post summam Ardizonis invenitur. Baraterit lectiones et capitula sump-

simus ex editione F. P. Schmidii apud Schilter, Codex juris Alemannici

feudalis Argentorati 1697, quacum concordat codex chart. Placentinus

(Bibl. communale), quem no0s contulimus.

De capitulis extraordinartis cfr. Dieck n. 390—427, Laspeyres

10y. 298—8301. De codicibus vide supra p. 41. 44.

l

CAPITULA EXTRAORDINARIA JACOBI DE ARDIZONE.

il

Summopere mandare curamus®), ut, si quis aliquem de be-

neficio investiverit, quod ille, qui investitus fuerit, non potest per

proprium vendere nec pro levissima re*) locare*) nec infeudare *),

15 nisi majorem partem apud se retinuerit; et si in desperatione filio-

rum fuerit‘), nulla ratione nec quolibet modo dare potest.

Quae

omnia si facta fuerint, nullius momenti erunt, et eo defuneto omnia

ad priorem dominum revertuntur; et si dominus conquestus fuerit

paribus, pares auditis rationibus intra anni spatium expedire fa-

20 ciant ; vasallo non faciente satisdationem domino dent possessio-

nem salvis suis rationibus °), nisi diffinitivam promeruerint senten-

tiam.

(Cujacius IV, 73.)

9, Feuda scutiferorum, ut ad libitum dominorum possint adımi ©),

rationis non est, dum tamen serviant secundum laudationem curiae.

25 (Cujacius IV, 74.)

3. Ut inter conditionalia et non conditionalia aliqua sit diffe-

rentia, dieimus, quod, si quis alieui dederit beneficium conditionale,

a) in scriptis mandare curavimus Baraterius (XTI, .

1) Ofr. supra ITI, 9 Vulg. (VIII, 15 $ 1 Ant.): quod libellario nomine sub

Ofr. quoque

30 vilissima duorum denariorum pensione perpetuo conceditur utendum.

J B

2) Ofr. supra I, 12 Vulg. (V, 3 Ant)

3) Hoc est contrarium

juri communi. Ofr. II, 26 $ 22; II, 34 $3. Sed secundum Ardizonem (cap. XV)

ex consuetudine Veronae vasallus non ultra dimidium feudi in feudum dare po-

terat. Verisimile igitur est, hoc capitulum ex jure statutario Veronensi desumptum

35 0SSE.

4) Cfr. Lomb. vulg. II tit. XIV cap. XIITI.

5) Cfr. supra Il 22

Vulg. (VIII 29 Ant.); v. Bethmann-Hollweg, ‘Der germanisch - romanische Civil-

process im Mittelalter” tom. II p. 429.

6) Cfr. supra I1 S4 Vulg. (T, 4

Ant.), Librum consuetud. Mediolami Rubr. 24: Mercenarli

et scutifferl.

Ger-

manice ‘Schildlehen’.

Vide Weber II w. 539, 540,

IIl. Consuetudines feudorum.

187

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

utpote quae dantur propter habitationem '), deserta habitatione

beneficium amittetur; et etiam cum certo constituuntur servitio,

non dato servitio non poterit retineri beneficium.

(Cujacius IV, 75.)

4. Quoniam de fidelitate mentionem fecimus, super ea aliquid

summatim dispiciamus. $1. Si beneficium est sine fidelitate®), et va-

sallus aliquid, quod sit contra suum dominum, fecerit, amittat be-

neficium laudatione parium.

Hoc idem dicimus in his, qui fidelita-

tem jurant.

$2. Si cui militi fidelitas requisita fuerit a domino,

dominus secundum quosdam librum militi ostendere debet et miles 10

eam?) facere debet, vel parium laudationi stare intra annum. Quod

nisi factum fuerit, miles secundum quosdam de beneficio damnarı

potest, quod contra praeceptum domini Lotharii regis Papiae datum

videtur *).

Librum autem, quod vasallo ostendi soleat, non neces-

sitate fieri, sed voluntate *).

Est enim quoddam signum requisitae 15

fidelitatis memoriae causa.

$3, Et venit aliquando, ut vasallus

dicat, domino se facturum fidelitatem, quam pares laudaverunt.

Tune non perdit beneficium, si stat per dominum, quod faciat

curiam. $ 4. Qui fidelitatem jurant, si voluntate utrorumque sepa-

ratio facta fuerit, fidelitas finitur: si sua voluntate vasallus velz2o

jJudicio parium feudum dimisit, fidelitas durat °).

(Cujacius IV, 76.)

5. Cum plures fratres vasalli paternum habent beneficium,

donec eum indivisum possident, una fidelitas et unum servitium

domino fieri debet °9).

Si vero partitum fuerit, quot partes, tot

erunt fidelitates.

Servitia vero pro partibus, ne uno primo vi- ®

deantur graviora”), et°) pro quantitate beneficii moderanda.

Plu-

res autem domini, et si feudum inter se dividant, nullo modo nisi

unam fidelitatem ex feudo habere poterunt ").

Servitium vero omni-

bus non gravitate, sed moderamine faciendum est. (Cujacius IV, 77.)

6. Cum feudum hereditarium uni ex coheredibus propria culpa 30

auferetur a paribus per judicium, ceteris non praejudicat®). Hoc

autem ita intelligitur, ut vivo eo vel suis heredibus feudum ad ce-

teros venire non intelligatur.

(Cujacius IV, 78).

7/. Si contentio fuerit inter dominum et vasallum, et dominus

a) Librum etiam ostendi, non necessitate sed voluntate fieri solet melius Ba- 35

raterius (X, 29).

b) Z/ta Baraterius recte legit (X, 12); Ardizo: non pro parti-

bus, ut unum primum, videlicet graviora.

c) sed Ard., Barat.

1) id est, ut vasallus in feudo habitet.

Ofr. Ardizonis summam c. 34.

2) Ofr. supra II, 3 $2 Vulg. (VIII, 8 Ant.)

3) scilicet fidelitatem.

4) Cfr. supra IT, 52, IIL.

5 Ohr SUnna LE

6) Cfr. supra 40

W SE W ARE

7) Ofr. supra ITI, 54 $ 4, infra cap. 31; Glossam

ordin,: Omnes filüi (ad II, 26 $ 8).

8) . Cfr. supra IL, 38,

188

IIIl. Consuetudines feudorum.

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

habuerit aliquam rationem contra vasallum et vasallus contra do-

minum, vasalli ratio prius discutiatur: quoniam pares majorem

jurisdietionem habent de suo parı, quam de suo domino. (Cwjacius

5 IV, 79.)

8. Generaliter verum est in feudis, dominos de evictionibus

teneri, aut®) si quis scliens investituram alterius beneficli acqui-

sierit, eo evicto nullam adversus dominum vasallum actionem habere

dieimus, quoniam in acquirendo malam habuit fidem *).

(Cujacius

LIV, 80).

9. Unum quidem non minus utile, sed satis congruum Su-

perioribus adverti, et ex comprobato usu in seriptis bono arbitrio

reducere procuravl.

Si quis igitur pro vicedominicaria *) vel villi-

caria?), et, ut ita dicam, pro decania*) vel aliis quibusceunque

B angarlis feudum, quod improprium est, acceperit, nisil specialiter

hoce actum sit inter contrahentes, id est nominatim ‘feudum cum

honore feudi’, et ita ‘ut non liceat domino auferre, quod datum

fuerit, etiamsi administratio illa auferatur’, quod datum est”), pe-

nitus ablata administratione sine omni obstaculo auferri liceat°).

20 S; autem, quod superius dietum est °), probare conetur, licet quodam-

modo‘) possidere vasallum a quibusdam credatur, non jurejurando

decidi oporteat, sed testibus vel instrumento aliisve legitimis pro-

bationibus causa firmiter approbetur ©).

(Cujacius IV, 81.)

10. Si qua contentio de beneficio inter aliquos (prout saepe fieri

25 solet) orta fuerit, si unus dominus vel loco domini habeatur, et alter

vasallus vel loco vasalli habeatur, si per pares secundum usum

regni judieium ventiletur, primo de suo recto beneficio investiri

debet, et, si possessio aliqua perturbata fuerit, modo restitui

debet 7).

(Cujacius IV, 82.)

30

1l. Si alter ex fratribus, qui paternum habeat beneficium,

suam portionem dederit domino vel alieui extraneo, dominus vel

extraneus tamdiu teneat sine praejudicio quamdiu ille, qui dedit,

c) Baraterius (XIIT, 9): Si quis

a) at Cujacius.

b) est deest Ard.

igitur pro villicaria, et ut ita dicam, pro decania, vel aliis quibuscunque angariis

35 feudum quidem, quod improprium est, acceperit, nisi specialiter hoc actum sit inter

contrahentes, ut a nominatis in feudo non liceat domino auferre quod datum fue-

rat, etiam si administratio illa eis auferatur, quod datum est, penitus ablata ad-

ministratione sine omni obstaculo auferri licet.

Ofr. quoque IV, 10.

d) ita Baraterius (XV, 54); licet deest Ard.

40

1) Cfr. supra II, 8 Vulg. (VIITI, 13 Ant.)

2) Cfr. Handloike 0. c. p. 44.

5) scilicet, quod feudum

3) Handloike n. 43.

4) Handloike p. 43.

sit cum honore (proprium).

6) Cfr. supra I, 2 Vulg. (I, 4 $ 1 Ant.), infra

6 2R

7) Cfr. supra II, 39 $ 1, II, 20 Vulg. (VIII, 27 Ani.)

I

Consuetudines feudorum,

189

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

heredem masculum habuerit.

Si vero sine herede decesserit , alter

frater si vixerit vel ejus heres sine ullo obstaculo et temporis prae-

scriptione beneficium, quod hereditarium est, vendicet a quocunque

possidente *).

Hoc idem dieimus et si fratres fuerint, et alter ab 5

altero ex fratribus acquisierit; hoc enim verissimum ex usu Ccom-

probato dieimus.

(Cujacius IV, 83.)

12

Quoddam usui traditum recordationis causa in scriptis

ponere procuravl.

Si quis igitur habens filium ipsum per dominum

investire *) fecerit, nisı nominatim cum domino pactus fuerit, ‘ut siıo

filius decesserit ante patrem, quod feudum ad patrum revertatur’,

dicitur defuncto ante patrem filio patrem carere beneficio et do-

mino acquiri beneficium *).

(Cujacius LV, 84).

13. Si maritus de feudo suae uxoris investiatur ea absente,

nisi”) nominatim quasi gerendo uxoris negotia, non valet.

Secus sl 15

acquisierit feudum ea sciente vel jubente °).

Si vero uterque in-

simul investiatur, pro parte sibi proficiunt, nisi cum jam dicta

distinetione factum fuerit.

Et dicimus etiam, ut, si unus ante al-

terum sine herede decesserit, quod alterius pars domino acquiratur °).

(Cujacius IV, 85.)

20

14. Unum quidem satis usitatum dicimus, quod, si aliquis de-

cesserit nullo in feudo relicto herede, jus feudi ad dominum per-

tinere dieimus. Fruges autem exstantes non ad dominum, sed ad

filias ipsius vasalli vel etiam ad uxorem ejus pertinerent; et hac

ratione creditor eas retinere potest*), licet pignus habere non pos- 25

sit, et hoc cum distinctione imperialium constitutionum . (Cujacius

IV, 86.)

15

In beneficlis, ut in ceteris contractibus, praescriptiones

currere, satis humanum e% rationi congruum videtur. Si quis ergo

feudum alienum bona fide ab aliquo justa traditione acceperit, licet zo

dominus“) non sit, cum verus dominus in traditione putetur, longi

temporis praeseriptione jus sibi acquirit.

Si vero malam fidem

habuerit, nulla se poterit tueri praescriptione nec etiam de evic-

tione agere poterit ®). (Cujacius IV, 87.)

16. De ingressu curiae a quibusdam varia ac diversa putantur. 35

a) a domino investiri Baraterius (XI A

b) et non Barat.

c) Ita recte Baraterius; Ard.: nisi nominatim quasi gerendo uxoris negotium

investiatur, sibi acquirit feudum ea sciente vel Jubente.

d) verus dominus

Barat. (XII, 19).

1) Cfr. supra II, 39 pr.

2) Cfr. supra ITI, 50

3) Ofr. II 1340

Vulg. (VIII, 20 Ant.)

4) Cfr. supra IT, 45.

5) id est supra II, 28 $ 3.

6) Ofr. supra IT, 26 $ 5, Cap. Extr. 8.

1006

Consuetudines feudorum,

190

Capitula extraord. .Jac. de Ardizone.

Nos autem, quod saepius ac rationabiliter in multis curlis et civi-

tatibus intelleximus, in scriptis bonae recordationis causa inserere

procuravimus.

Quicunque igitur beneficium per investituram acqui-

5 slerit sine possessionis traditione, pares ad investituram habeat,

ut pro ipso®) veritas discernatur, cum controversia inde fuerit.

Sane si possidet, aliis quibusdam *) adjuvetur adminiculis. Verum-

tamen quia milites°) inopes vasallı sunt, per testes vel per breve

testatum probatio satis competens esse dignoscitur *).

(Cujaciws

„oIV, 88.)

17. Beneficia conditionalia, quae in majoribus curlis a veteri

tempore esse noscuntur, utpote patriarcharum, archiepiscoporum,

abbatum, abbatissarum, ducum, marchionum, comitum, capıtaneorum

sive etiam majorum valvasorum, si duobus, tribus vel deinceps allis

15 dantur vasallis, tacitae conditiones eos sequuntur, nisi nominatim

in ipsis traditionibus ipsae conditiones excipilantur.

Eoc adem!})

etiam de his conditionibus, quae noviter constituuntur, ad harum

similitudinem verissimum fore %) sapientibus placet. (Cujacius IV, 89.)

18. Si duo fratres in heredes masculos et feminas de bene-

20 ficio investituram acceperint, altero decedente filia relicta, neptem

cum patruo ad feudum venire dieimus, cum unusquisque fratrum

suae soboli bene consuluit *).

Si enim frater suus°) sine ulla pro-

genie decesserit, feudum non ad superstitem sed ad dominum per-

veniet, nisi pactum de successione?) factum foret*). (Cujacius J. Q0L)

25

19. Beneficium intelligitur de veteri et novo,

eb cumAde

veteri fit investitura, satis sit si®) de recto beneficio fiat inves-

bara

Haec autem investitura ab unaquaque persona fieri potest

sive saeculari sive ecclesiastica , si antiquitus eorum consuetudo

fuerit*), haec secundum quosdam et a femina et a minore viginti-

De novo si fiat investitura, nominatim et de

3o quinque annis fit®).

Haec investitura a muliere secundum quos-

certa re oportet fierl.

dam non valet, quibusdam valere placet, quae sententia mitior *)

est®). A minore autem 18 annorum *) non valet, hoc etiam de mi-

a) per ipsos Barat. (V, 4.

b) quibusque adjuvabitur Barat. (V, 4).

35

c) multi milites Barat.

d) Heredem — nexum fore Baraterius (IV,11).

e) alter fratrum Baraterius (XIV,32).

f) si denuo feudum fiat Barate-

yius (VI, 2).

g) cum domino add. Baraterius.

h) verior Baraterius (I, 12):

1) Cfr. supra IL, 32.

2) Cfr. supra II, 18 Vulg. (VIIT, 25 Ant.)

4) Cfr. supra I, 1.

83) Cfr. supra IL, 12 Vulg. (VIII, 18 Ant.)

5) Cfr. supra II, 3 Vulg. (VIII, 5 Ant))

6) Ofr. supra II, 3 $ 2 Vulg.

40

(VIII, 7 Ant.)

7) id est perfecta Aaetas Juris Zangobardici , Lomb. vulg. Il

tit. 29 c. 1, Liber consuwetud. Mediolani Rubr. 21.

300

Consuetudines feudorum.

©L

Capitula extraord. Jac. de Ardizone.

noribns annorum 25 asseritur, ut quiıbusdam *) placet.

A. praelatis

ecclesiarum vero tradi legitime dici potest, ut Jure valeat investitura,

dum tamen dissipator videri non possit ®).

Quod si aliter intelli-

geretur, nullum beneficium ab ecclesiasticis personis datum reti-

&r

neri posset.

Diceitur etiam, quod, si con]junctae personae gratia vel

etiam alicui alteri tale dedit feudum, quod duos consimiles vasallos

(Ooyaxiaıs ID Ol.)

acquirere posset, inutile est beneficium *).

20. Quicunque paratus est facere bene fidelitatem domino

suo, ‘prout pater fecerat fidelitatem patrı vel antecessori domini’,

10

dum tamen haec bona fide dicat et non dolose, sed justo errore,

omnino condemnarı non potest.

Cum enim controversia est inter

ipsos, per antiquitatem feudi vel per breve testatum vel per testes

domino incumbit probatio, alioquin per vasallum veritas inquira-

tur

(Cujacius IV, 92.)

15

Zl

Quoddam satis bene dispositum ad utilitatem et,ad per-

niciosam calliditatem destruendam in scriptis inserere curavimus.

Quidam miles bina beneficia a duobus dominis, prout solitum est,

acquisivit.

Qui decedens duos reliquit filios, qui paterna beneficia

inter se dividentes alter eorum suo domino pro beneficio, quod ad 20

