alios habet vasallos, ceterum sufficiunt extranei nec

dicatur ideo investituram, ubi sine pariıbus facta est,

25

non valere, quoniam tunc temporis pares aberant, quia,

etiamsi absint, tamen exspectandi sunt“*). $2. Sacra-

mentum non semper est dandum possidenti sed quando-

que possidenti, quandoque petenti, quandoque neutri ;

et cum alieui eorum datur, ita demum datur, si aliquid

30

pro eo sit, quod judicem moveat. Ubi nihil est, quod

faciat pro aliquo eorum praeter possessionem solam,

tunc, secundum quod judici melius visum fuerit, aut

possidenti dabitur sacramentum aut actore non pro-

bante qui convenitur, etiamsi nihil praestiterit, obti-

35

tineat °).

Et cum datur, aut datur a judice aut a

1) Cfr. autem libr. consuetud. Mediol. Rubr. 29: Et notandum est quod se-

cundum quorundam sententiam Mediolani duabus tantum mulieribus adhibitis ul-

tima voluntas roboratur

2) Aliter supra I, 24 pr, Vulg. (VII,1 Ant).

8) Ofr. supra II, 2 S$I1 Vulg. (VIII, 4 Ani).

4) Cfr. supra IL?2 $1

40 Vulg. (VIII, 4 Ant.), infra II, 57 $ 1.

AA

II. Consuetudines feudorum.

163

Antiqua.

Yulgata Lib. II, Tit. 33. 34.

parte.

Si a parte, aut subeat cum duodecim sacra-

mentalibus secundum inferiorem distinctionem aut re-

ferat pars, cui delatum est; si a jJudice, juret ille, cui

delatum est, cum duodecim vasallis!), cum sex paren-5

tibus, ceteros vero, sı vult, habeat extraneos; dominus

yvero, sı vult, cum parentibus aut cum vasallis solis

aut cum parentibus vel cum extraneis mixtis parenti-

bus vel vasallis.

Et Jjurabit vasallus semper sine

mentione conscientiae, dominusque de suo facto simi- ıo

liter, de facto vero patris vel avi aut alterius ascen-

dentis jJuramento conscientiam solam apponet?). Qui-

dam tamen dieunt, non quidem conscientiam esse ap-

ponendam *).

$ 3. In quibusdam etiam causis sacra-

mentum calumniae a domino non exigetur *).

Quod 15

Constituit

nuper rex Fredericus in Roncalia fecit.

enim, ut vasallus sacramentum calumniae a domino

non exigat. Quod etiam a parte domini intelligendum

est, ut ‘quod quisque Juris in alterum statuit, ipse

DD

eodem Jure utatur’°). $ 4. Similiter vasallus dominum

2

D

accusare vel testimonium contra eum reddere non po-

test in civili

causa modica aut eriminali.

Quidam

tamen dicunt, in criminali non licere, in civili licere.

In quibus si contra fecerit, feudo privabitur. 8 5.

Item si inter dominum et vasallum controversia sit

2

Or

de beneficio, domino possidente et vasallo in proba-

tione deficiente, qui convenitur nullo praestito jura-

mento absolvatur; vasallo vero possidente et actore

in probatione deficiente, si longa sit vasalli possessio,

ejus juramento causa finiatur.

o vero moa est

30

possessio, sacramentum ei non praestabitur, sed domino

deferetur, nisi alind pro possidente faciat.

XXXIV. DE LEGE CONRADI.

Lex Conradi de beneficiis, quae dieit ‘Si inter capi-

taneos controversia sit, coram rege„ﬁniatur, sl inter 35

1) Cfr. supra I, 25 $ 2 Vulg. (VII, 4 Ant.)

2 C nn LL 57 S 6

8) Cfir. supra I, 25 $ 2 Vulg. (VZI0R Z Kra I S $ 4; Lombardam

vulgatam II, 55 Cap. VII.

4) Cfr. ad hoc v. Bethmann - Hollweg, ‘Der

germanisch-romanische Civilprocess im Mittelalter’ zom. II 1873 . 408, 409.

5) Cfr. tit. Dig. 2, 2.

40

JL

164

10L

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 34.

valvasores , coram paribus curiae’, Mediolani non te-

netur, sed talıs distinetio ibi observatur, quod, si in-

ter duos, quicunque fuerint, de beneficio regali con-

&r

troversia sıt, quorum uterque a rege se asserit in-

vestitum

en

tunc

Causa

Coram

(S{0)

decidatur,

ceterae vero causae apud pares curlae.

S

Si in-

ter pares duos de aliquo beneficio controversia sit,

quorum uterque suum feudum proprium esse dicat,

10

sive asserant eundem investitorem sive diversos, Co-

ram judice vel arbitro finiatur.

Sed cum unum pro-

ducunt investitorem, sı possidenti sine fraude dominus

guarentare voluerit, ıpse obtinebit, nisi adversarius

contra aliquid induzerit.

$ 2. Ex eadem lege descen-

15

dit, quod dominus sine voluntate vasalli feudum alie-

Tbi

nare non potest.

Quod Mediolani non obtinet.

enim sine curia etiam totum beneficium recte aliena-

tur*), dum tamen auft aequali domino aut majori

vendatur.

Inferior1 vero sine voluntate vasallı non

20

licet, nec licet partem alienare etiam majore retenta

alia parte feudi;

verbi gratia est vasallus, qui ab

sı

eodem domino in pluribus locis feudum tenet;

partem feudi in uno loco vendat, in alio sibi retineat,

iste non debet emptori servire, sed per priorem domi-

»

er

num totum beneficium cognoscere.

Cum curia vero

euicungque beneficium, etiam rustico, et sine vasallı

voluntate potest, dum tamen totum alienet. Obertus.

Quidam alıi dieunt, et Gerardus, non valere, si fiat

inferior1 *).

$ 3. Similiter nec vasallus feudum sine

30

voluntate domini alienabit.

In feudum tamen recte

dabit, si secunda persona talis sit, quae feudum ser-

vire possit 3), ut, si dans miles est, et ille qui feudum

L

1) scilicet dominus.

2) Cfr. Libr. consuetud. Mediol. Rubr. 28: Do-

minus quoque totum illud quod Vasallus tenet in feudum alii potest Vendere vel

35in feudum dare, ut Vasallus novo emptori respondeat sicut priori domino respon-

debat. Veluti si totam curiam quis vendiderit, in qua eius plures Vasalli fuerant

tunc enim cum Universitate vendita Vasalli transeant, et novo emptori facere fi-

delitatem tenentur. Hoc ita ubi aeque nobili sive bono venditio facta sit alioquin

novo Emptori secundum nos respondere non cogitur, sed tantum antiquo domino

40 respondebit.

8) Ofr. fragmentum juris feudalis Mediolanensis S5:; Sed et si

vasallus alii in feudum dederit rem sibi datam in feudum vel partem et aliquid

inde percepit, contra fidelitatem facere non intelligitur , dummodo secundum for-

mam feudi et persone ydonee illud assignaverit; Libr. conswet. Mediol. Rubr. 28,

IIl. Consuetudines feudorum.

165

Antiqua.

Vlkarasias 1E 106 Il S

accepit, miles inveniatur ad hoc, ut feudum, si conti-

gerit, domino similiter servire ut prior possit.

Et

hoc ut dare liceat in infinitum.

In quibusdam tamen

curlis ultra tertiam personam feudi consuetudo non 5

extenditur ,

uß, cum feudum pervenıt ın quartam

personam, dominus ei auferre possit.

Profeeto ille,

qui suum beneficium alii dat in feudum, non debet

alia’) lege dare nısı, qua ipse habeat, ut, sı habet

‘sibı sulsque heredibus’ — quod intelligi debet de 10

solis masculis

n

non debeat

alii dare, ut habeat

‘ipse et sui heredes, masculi et feminae’®).

Unde

quibusdam placet, ut eo ipso feudum amittat, ut Ger-

ardus. Alıi: et qui dedit et cui datum est beneficium

perdit.

Secundum alios vero tunc domino aperitur, 15

cum masculi defecerint

$ 4. Si fuerit inter dominum

et vasallum de feudo controversia , domino dicente:

‘Hoc, quod tenes, in feudum a me habes’, ille vero ne-

gaverit, sı quidem prorsus, et probatum fuerit, ipsum

ab eo auferatur.

Sed cum dubitanter responsum fue- 29

rit ‘Nesclo minime’, secundum quosdam; sed secundum

alios tune demum privabitur, si fraudulenter, id est

sciens, hoc negaverit®).

n

XXXV. DE CLERICO, QUI INVESTITURAM

JEVACCHING

252

Clerico investituram faciente de suis bonis, ejus

successor omnifarlam cogitur eam adimplere, cumque

de bonis ecclesiae eam fecerit, si possessio rei per

beneficium investitae penes eum fuerit, ipse et ejus

successor ecam adimpleant, quod etiam in laico con-

30

tingit.

Ubi vero de alterius feudo fecerit investitu-

ram, si quidem pure, non valeat, sed si sub tempore

vel conditione, quo feudum sibi aperiatur, valebit in-

vestitura etiam sine voluntate vasalli facta.

Si ta-

men ante decesserit investitor, quam feudum ad eum 35

revertatur, successor non cogitur eam habere ratam,

aut“) cum se vivente feudum apertum fuerit, posses-

1) scilicet meliore; deteriore lege dare potest.

Cfr. Cap. Hatr. 44.

2 n IL, E,

3) Cfr. supra II, 26 88 4, 21.

4) lege for- 40

sitan: sed.

166

100

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. I, Tit. 35. 36. 37.

sionem tradat et investituram adimpleat!). Et ideo

sciendum est, archiepiscopum Mediolanensem non posse

dare in feudum, quod tempore introitus sui in domi-

nico invenerit, sed, si ei postea feudum aperiatur, ip-

sum recte dabit.

Profecto alii episcopi et clerici ea,

quae in dominico habent, et feuda his aperta olim

dederunt et hodie dant?).

XXXVI. AN MUTUS VEL ALIAS IMPERFECTUS

10

BED AA

Mutus et surdus, coecus, claudus vel aliter imper-

fectus totum feudum paternum retinebit.

Obertus et

Gerardus et multi alıi.

Quidam tamen dicunt, eum,

qui taliıs natus est, feudum retinere non posse, qula

15

ipsum servire non valet*).

Sic dieimus in clerico et

in femina et in similibus.

XXXVII. AN ILLE, QUI INTERFECIT FRATREM

DOMENES UT ED AA

Si quis interfecerit fratrem domini sui, non ideo

20

beneficium perdit; sed si fratrem suum interfecerit

ad hoc, ut totam hereditatem habeat, vel aliam felo-

niam commiserit, verbi gratia hominem tradendo, ut

in curia amplius stare non possit*), beneficio priva-

bitur; quia tamen erga dominum non fuerit facta, ad

25

agnatum proximiorem feudum pertinebit, sı paternum

fuerit, eodem prorsus observando quantum ad ordinem

Cum autem ad

gradus, qui in legibus continetur.

1) Ofr. supra I, 3 Vulg. (T, 5 Ant), I, 9 Vulg. (IV, 2 Ant), I, 24 $1 Vulg.

2) Ofr. Baldi commentaria ad hune locum :

( 2 A ) n 2 S

30 Nota quod archiepiscopus Mediolanensis id quod invenit in dominico tempore sul

introitus puta castrum reyersum ad archiepiscopatum quod Suus praedecessor cui

erat apertum non infeudaverat infeudare non potest et est speciale privilegium

sanctae Mediolanensis ecclesiae

C D

Hic est quoddam capitulum quod com-

muniter non habetur quo sic cavetur: archiepiscopus Mediolanensis non tantum

35 feudum quod aperitur ei sed quod tempore introitus sui in dominico ]1oco re-

perit infeudare potest secundum modernorum rectum et rationabilem usum, et

8) Cfr. supra I, 6 $ 3 Vulg. (II

quod in feudum dederit Stabile permanet.

$ 9 Ant.).

4) scilicet propter infamiam.

Cfr. Weber IV 721, Ardizonis

summam c. 57.

II

Consuetudines feudorum,

167

Vulgata Lib. II, Tit. 37.38. 39.

Antiqua.

dominum respicit felonia, tunc feudum domino aperi-

C

Sl

Non cogitur vasallus omnino secundum usum

Mediolanensem dominum adire et servitium ei offerre, 5

sed, cum ei nunciatum fuerit, tunc domino, si potest,

serviat *).

XXXVIIIl. DE VASALLO, QUI CONTRA CON-

STITUTIONEM LOTHÄARII BENEFICIUM

ALIENA VIT.

10

Si vasallus contra constitutionem Lotharii regis be-

neficium alienaverit , si totum, perdet totum; si par-

tem, partem perdet et ad dominum revertetur °).

KEt

ideo, si contra unum dominorum, quorum communis

vasallus erat, feloniam fecerit, eum forte cucurbitando, ı5

ejus solius parte privabitur; et si voluerit unius so-

lius partem refutare alıis sibi reservatis, hoc facere

poterit, quia vasallus etiam sine domini voluntate

recte feudum refutare potest, post refutationem tamen

ad serviendum non tenetur, sed eum offendere non 20

debet.

XXXIX. DE ALIENATIONE FEUDI PATERNI.

Alienatio feudi paterni non valet etiam domini vo-

luntate nisi agnatis consentientibus, ad quos benefieium

quandoque sit reversurum“*), nec in filiam vasallus 25

feudum poterit confirmare agnatis non consentientibus

vel postea ratum non habentibus.

KEt licet prohibea-

tur benefici alienatio, inter agnatos tamen, si pater-

num fuit, conceditur.

Et sı libellum unus alteri fece-

rit de feudo paterno, non est libellus sed quasi re-3o

futatio.

Si inter dominum et vasallum de beneficio

Sl

fuerit controversia, coram paribus finiatur. Ubi autem

1) Cfr. supra II, 24 $ 9 (X, 2 $ 9 Ant).

2) Cfr. supra IT 28 $ 1.

3) Cfr. fragmentum Juris feud. Mediol. $ 20: Amplius si vasallus partem 35

feudi consignati vel non consignati contra formam absque domini licentia aliena-

verit, aliam tamen partem feudi retinet, quam non alienavit, licet contra fidem

promissam fecisse intelligatur.

TLibr. consuetud. Mediol. Rubr. 28.

4) Ofr.

supra II, 26 $ 14.

168

HI

Consuetudines feudorum.

_ Antiqua,

Vulgata Lib. II, Tit. 89, 40.

dicit vasallus, prius de suo recto feudo se debere a

domino inyvestiri, si quidem sine controversia de alio

sit vasallus, indubitanter primo investiendus est et

postea cognoscendum est, quod sit suum rectum feu-

dum et quod non.

Sed si nihil alind ab eo tenet

pro beneficio, nisi de quo controversia est, tunc quo-

que causa ventilanda est et sic videbimus, utrum

postea investiendus sit*).

10

$ 2. Non est consuetudo Mediolani, ut de felonia

aut de infidelitate pugna fiat, licet contrarium sit, quod

praecipit lex Lombardorum, ut de infidelitate pugna

fiat ?).

$ 3. Si a morte dominum vasallus liberare potuerit

15

et non fecerit, beneficio carebit; sed licet potuerit

facere, ne dominus in peccatum praecipitaretur, veluti

perjJurium, non tamen feudo privandus erit®).

XI DE CAPEMUEIS CONK AD

Haec sunt capitula, quae rex Conradus fecit in Ron-

20

calia de benefieiis*). Constituit enim ut, si post mor-

tem domini vasallus vel post mortem vasalli heredes

ejus per annum et diem steterint, quod dominum vel

heredem ejus non adierint fidelitatem pollicendo et

inyestituram petendo, si tale sit beneficium, ut fide-

]

o

litas sit praestanda, ipsum perdant, sicut et antiqui-

tus fuit consuetudo, sed non Mediolani°). $ 1. Prae-

terea ut liceat dominis, omnes alienationes feudi factas

nulla obstante praescriptione revocare ©).

$ 2. Simi-

liter in petendis hostenditiis ‘). Hostenditiae dicuntur

30

adjutorium , quod faciunt dominis Romam cum rege

in hostem persequentibus vasalli, qui cum eis non va-

dunt; verbi gratia in Lombardia de modio 12 dena-

1D) C Soyuneh JIn 20 VWanlen (ZI0Ee, Q Ala), dıra IUE, A

2) Cfr. Lib-

rum consuetud. Mediolanı Rubrica 20:

Sed nec de periurio iure nostrae Con-

35 suetudinis pugna statuitur et ideo lex Lombardorum scilicet merito in nostra Ci-

vitate locum non habet.

3) Cfr. supra IT, 26 $ I7.

4) Auctor hujus

capitis legem Friderici I Roncalicam (infra II, 54) yetere videtur.

Vide supra

Vetustissimus Codex Paris. 4676 ‘Conradus’ omittit.

J9 W

5) Cfr. supra

II, 24 pr.

6) Infra II, 54 pr.: nullius temporis praescriptione impediente.

40

7) Infra II, 54 $ 3, II, 58 im fine.

I

Consuetudines feudorum.

169

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 40. 41, 42.

rios, in Theutonica terra tertiam partem fructuum,

facta computatione fructuum solummodo ejus amni,

quo hostem faciunt.

$ 3. Et iterum si clericus, ve-

luti episcopus, abbas beneficitum habens a rege datum 5

non solummodo personae sed ecclesiae, ipsum propter

suam culpam perdat, eo vivente et ecclesiasticum ho-

norem habente, ad regem pertineat, post mortem vero

ejus ad successorem ejus revertatur *).

XLI. DE CONTROVERSIA INTER MASCULUM »0

ET FEMINAM DE BENEFICIO.

Item sciendum est, quod si inter marem et feminam

controversia fuerit, masculo dicente ‘hoc est feudum’,

femina negante, nisi apertis probationibus femina

ostenderit, non esse feudum, credatur masculo, suo ju- 1

ramento affirmanti cum duodecim sacramentalibus ?).

$ 1. Sed si inter dominum et feminam, domino di-

cente feudum, femina negante, probationibus deficien-

tibus detur feminae sacramentum ?).

Quidam tamen

distinguunt, ut si magna eorum pars, quae vasallus 20

ibi tenebat, feudum sit, detur domino sacramentum,

alibi feminae.

XLII. DE CONTROVERSIA INTER DOMINUM

ET EMPTOREM.

Item si sit inter dominum et emptorem feudi, si%

emptor dicat, non esse feudum, domino in probatione

deficiente sacramento emptoris finiatur*). S 1. Do-

mino cum emptore feudi agente, si vasallus jurare

poterit, quod ignorans beneficium vendidisset credens

proprium, electioni emptoris committitur, utrum do- o

mino velit ipsum cedere an vasallo restituere.

Quo

i) Oßn anı Z 26 © 38 TWar 0 A HO, Tersiem Ta Saa

cohaeret cum üs, quae Otto Frisingensis narrat in ‘Gesta Friderici imperatoris’

Lib. IT c. XIT: Hunc morem principe secuto , non solum laicorum feuda sed et

quorundam episcoporum, id est Hartwici Bremensis et Oudalrici Halberstadiensis, 35

regalia personis tantum, quia nec personis sed ecclesiis perpetualiter a principibus

tradita sunt, abiudicata fuere. Cfr. jam Cujacius ad hunc locum, Mon. Germ. 4°

Leges, Sectio IV Tom, I p. 208.

2) Cfr. supra IT, 26 $ 1,

3) Oft.

supra IT, 26 $ 2,

AD) Cr deyfıra, JI SS S

170

001

Consuetudines feudorum.

Antiqua,

Vulgata Lib. ITI, Tit. 42. 43. 44.

restituto id beneficium vasallus retinebit non nocente

venditione eo, quod ignorans alienasset!). $.2. Quod

dicitur, alienatione feudum domino aperiri, intelligen-

dum est, cum a scientibus beneficium venditur?). Et

quod dicitur de venditione, idem est in omnibus alie-

nationibus.

XLIIN. DE CONTROVERSIA INTER VASALLUM

ET ALIUM DE BENEFICIO.

10

Si controversia inter vasallum et alium de bene-

ficio fuerit, adversario proprietatem totius vel partem

yvel servitutem vel aliud aliquid jus sibi vendicante,

causa per vasallum etiam domino absente quasi prop-

ria ad finem perducatur.

Ipse enim solus utiliter

15

agendi et excipiendi habet potestatem, et si pro eo

aut contra eum judicatum fuerit vel cum adversario

transegerit, dummodo fraudulenter factum non sit,

etiam si post beneficium domino aperitur, tale erit ac

si eo agente jJudicatum fuisset, et ideo ab eo ratum

20

haberi oportebit ®).

XCdLIDN7, @0I JURAS, S POSE AAA

FEUDI VASALLUS ID RECUPERET.

Praeterea si vasallus ante constitutionem Lotharli

25

regis feudum alienabat, quod in quibusdam curlis pro

parte, in quibusdam pro toto olim licebat“*), et ipsum

postea recuperabat, pro feudo sibi retinebat, hoc est

in causam feudi recadebat. Hodie autem, si ipsum re-

cuperaverit, tamen penes ipsum non remanebit, utpote

domino, ad quemcunque pervenerit, apertum®) $ 1.

30

Profecto si domini voluntate vendiderit vel per libel-

lum vel aliter alienaverit, si idem postea recuperave-

rit, penes eum remanebit, jure tamen benefich non, sed

aut proprio aut pro libello aut aliter secundum quod

idem recuperaverit, dummodo scias, quod si ad libel-

35

lum domini voluntate id dederit, si quidem pro libello

d) Cn supra LL 26 SI20,

2) Cfr. supra IT, 26 $ 21.

3) O

supra IT, 26 $ 23, II, 8 $ 1 Vulg. (VIIT, 14 Ant).

4) Cfr. supra II, 9

5) Ofr. supra II, 24 $ 10 Vulg,

Vulg. (VIIT, 15 Ant. et ibi citatos 10cos).

(X, 2 $ 10 Ant.).

IM. Consuetudines feudorum.

171

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 44., 45. 46.

ei datur singulis forte annis, et hoc jure feudi cense-

bitur. Illud vero jus, quod per libellum transtulerit

et postea recuperaverit, pro beneficio non tenebit, sed

velut alterius rei datae in libellum, si feudum domino 5

refutaverit, libellum retinebit.

XLV. AN AGNATUS VEL FILIUS DEFUNCTI

REPUDIATA HEREDITATE FEUDUM RETINERE

EOSSIN

Si _ contigerit, vasallum sine omni prole decedere,*°

agnatus, ad quem universa hereditas pertinet, repu-

diata hereditate feudum, si paternum fuerit, retinere

poterit nec de debito hereditario aliquid feudi nomine

solvere cogetur, sed in fructibus, ut de eis debitum

solvatur*) quo tempore decesserit, secundum quod sup- !

ra diximus”), considerabitur.

Ubi vero filium reli-

quit, ipse non potest hereditatem sine beneficio repu-

diare, sed aut utrumque retineat aut utrumque repu-

diet®). Quo repudiato ad agnatos, si paternum fuerit,

pertinebit, et licet alterum sine altero retinere non®

possit, agnatis tamen consentientibus poterit dominus

eum, si voluerit, quasi de novo beneficio investire, quo

facto licebit ei repudiata hereditate feudum tenere,

nullo onere hereditario imminente *).

XLVI. AN APUD JUDICEM VEL DOMINUM

25

QUAESTIO FEUDI DEBEAT TERMINARI.

Ex eo, quod supra diximus ut, si inter duos de be-

neficio fuerit controversia, coram judice vel arbitro

finiatur °), talis hic fit quaestio.

Quodam sine filio

1) Ofr. infra Cap. Extraord. 14; Statuta communis Vercellarum $ 158 (Mon. 30

hist. patriae XVI, 2 y.1153): et si habuerit feudum deficientibus aliis eius bonis

fructus et godimenta feudi dentur creditoribus in solutum secundum ordinem Cre-

ditorum salyo tamen jure dominorum ipsius feudi.

2) Cfr. supra IL, 28 $ 3.

8) Cfr. infra ITI, 51 $ 4; aliter in Libro consuetudinum Mediolani Rubr. 29:

sed si contigerit Vasallum decedere, et is qui succedere ei debet sive frater sive 35

filius aut alius agnatus haereditatem illius Vasalli praemortui repudiaverit, feudum

tamen paternum non obstante repudiatione obtinebit.

4) Cfr. ad _ hoc capırt

Michelsen in ‘Zeitschrift für deutsches Recht’ 7 %. 210 ff.; R. Schroeder in

‘Zeitschr. für Rechtsgesch.” V p. 286 ff., Beseler D. 766. 767 et ibi citatos.

5) Cfr. supra II, 34 $ 1,

40

172

II

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. IT, Tit. 46. 47. 48.

decedente alius credens beneficium , quod ille tenebat,

apertum domino esse, ab eo investitus est ejus bene-

ficli nomine. E contra apparent agnati, qui feudum

sibi vendicant quasi paternum. Est igitur quaesitum,

an apud curiam domini vel judicem sit haec quaestio

ventilanda.

Et responsum scio,

quia ad dominum

quodammodo causa spectare videtur, ad quem inves-

10

titus habebit regressum de evictione, ut coram pari-

bus finiatur curiae; et licet alter per se non possit

alterum trahere ad curiae judicium, generaliter tamen,

si inter duos causa fuerit de beneficio, eos curia vo-

cante non licebit alicui eorum ejus curiae judicium

declinare !).

15

XE OLEL DOMINUS - PROPRIET AL

RIO

Ex facto quaesitum scio et ego a pluribus quaesivi:

si dominus contra vasallum apertam feloniam fecerit,

an, sicut vasallus beneficium amitteret, ita dominus

20

proprietate privetur.

Et quidam, ex omni felonia,

qua vasallus feudo privaretur, et dominus proprietate,

alıi, non nisı ex maxima felonia”), alii, ex nulla. Sed

prior sententia mihi placet non habita distinctione,

qualis vasallus sit, utrum per sacramentum vel non®).

25

XLVIII. DE FEUDO NON HABENTE PROPRIAM

FEUDI NATURAM.

Si quis ea lege alieui feudum dederit, ‘ut ipse sui-

que heredes et, quibus ipse dederit, id habeant’? Iste,

qui sic accepit, poterit istud vendere, donare vel ali-

30

ter, si sibi placuerit, etiam sine voluntate domini

alienare, et ille, cui datum fuerit, non habebit pro

feudo, nisi sicut ei datum est.

Sed qualitereunque ei

datum fuerit sive ad proprium sive ad libellum , licet

propriam feudi naturam non habeat, jure tamen feudi

35

censebitur, ut ex eisdem causis ipsum amittat, quibus

1) Cfr. supra IL, 39 $ 1, Albrecht p 294, 295.

2) Üla in Libro con-

suetud. Mediolani Rubr. 30: ‘adeo quidem ut si grande facinus erga suum Vasal-

lum dominus commiserit’,

8) Cfr. supra II,;, 26 $ 24.

IN

Consuetudines feudorum.

178

Vulgata Lib. II, Tit. 48. 49. 50.

Antiqua.

et verum feudum. Ubi ergo sic datum est feudum ‘et

cui in feudum dederis’, aliud est, et propriam feudi

naturam habet *).

XLIX. DE E©O, QUI FECIT FINEM AGNATO DE 5

FEUDO PATERNO.

Tres erant agnatiı vel plures; unus eorum habebat

feudum, quod erat paternum, sed alter eorum finem et

refutationem ‘ei suisque heredibus et cui ıpse dederit’,

fecit.

Decessit iste sine filio masculo; alter, qui non 10

refutavit, vendicat sibi totum, alter vero, quı refuta-

tionem fecit, vult ad successionem venire pacto non

obstante. Sapientes quidam Mediolanenses interrogatı

responderunt, non obstare, nisi feudum ‘omnino’ refu-

taverıt, vel nısi ad hoc refutaverit, ut dominus eum ı5

Tunc enim secuta

quasi de novo beneficio investiret.

investitura nova, quasiı novum sit feudum, non suc-

cedit *).

L. DE NATURA SUCCESSIONIS FEUDIL.

Successionis feudi talis est natura, quod ascendentes 29

non succedunt, verbi gratia pater filio.

Inferius vero

filius patri succedit et non filia, nisi ex pacto vel nisi

sit femineum — tunc succedit filia matri et patrı, se-

cundum quosdam succedit nepos ex filio solus®) et sic

usque in infinitum, si feudum sit paternum *).

Pater- 25

num autem voco, quicunque ex superioribus id acqui-

sivit, dummodo scias, duod si quis habens beneficium

quatuor superstitibus filiis decedat, et feudum ad unum

eorum solum ex divisione perveniat, et iste susceptis

filis duobus vel tribus decedat, qui patrueles dicuntur, 39

et ad unum eorum beneficium ex divisione perveniat,

et similiter iste superstitibus filiis decedat, qui patrue-

les dicuntur, ad quorum unum feudum similiter per-

venit, sicut etiam ex aliis superioribus vel primis

D) O SLyune IO0 25 8 2

2) Cfr. supra II 26 $ 26, Libr. consuetud, 35

Mediol. Rubr. 29, decision. summi tribunalis imperü (Entscheidungen des Reichs-

gerichts in Civilsachen XZV. Nr. 56).

3) Ofr. supra VI, 4 Ant. (I, 14 Vulg).

4) Cfr. Libr. consuwetud. Mediol. Rubr. 29.

II

174

Consuetudines feudorum.

Antiqua,

Vulgata Lib. II, Tit, 50. 51.

fratribus supersunt masculi, si ille, qui feudum habet,

decesserit, an ad omnes vel ad quos perveniat, quae-

ritur. Respondeo: Ad solos et ad omnes, qui ex illa

&nr

linea sunt, ex qua iste fuit. Et hoc est, quod dicitur,

ad successores pertinere.

Isti enim proximiores esse

dieuntur respectu aliarum linearum, sed omnibus ex

hac linea deficientibus omnes aliae lineae aequaliter

vocantur *).

10

ICI JDE CAUPTTANDEO, @UE CURLAM VERIDIDTT.

AN INTELLIGATUR FEUDUM VENDIDISSE.

Quidam capitaneus in quadam curte sua beneficium

militibus dedit, postea curtem vendidit non habita

mentione beneficii.

Controversia est inter capitaneum

15

et emptorem, emptore dicente, se curiam cum beneficio

emisse, domino vero contra dicente, ad illum benefi-

clum non pertinere.

Respondetur, beneficium in ven-

ditione non contineri, nisi expressim de eo actum sit®).

$1. Quaesitum scio apud me: si filius vivente pat-

20

re dominum offenderit ita, quod feudnm amitteret, si

pater decessisset, utrum feudum amittat vel non. Se-

cundum Stephanum sic, secundum Gerardum et Ober-

tum similiter ®).

$ 2. Si vasallus voluerit dominum offendere sed

25

non laboraverit,

feudum non amittat.

Gerardus et

Obertus.

Etiam si laboraverit, non amittit, nisı insl-

diatus fuerit“) et .hoo probatum fuerit.

1) Baldus super feudis citat adı hoc caput quoddam capitulum ex constituto

usus Pisanae civitatis (Bonaini II p. 958) desumptum, scilicet hoc :

30

Decedente fideli absque liberis ex se descendentibus et in feudum Succe-

dentibus, si quidem feudum fecit communis parentis, fratres defuncti cum

filiis premortuorum fratrum in stirpem succedant. His vero non extantibus

ad agnatos proximiores id volumus pertinere; et si quidem in pari gradu

sunt, pariter admittantur. Si vero ex uno est unus, et ex alio sunt plures,

35

non in stirpem, sed in capita eos debere succedere ordinamus,

2) @ü soyumaı II6 28 &8 O,

3) Cfr. infra II, 54 $ 5, Constitutum uSsus

Pisanae cwvitatis (Bonaini II . 968):

Si, vivente patre, aliquis ex filiis ejus domino offensam fecerit, videlicet

quod cum uxore domini turpe luserit . .. post mortem patris, pars illius

40

ad dominum revertatur . .

.

4) Ofr. supra II, 24 $ 5 Vulg. (X, 2 $ 5 Ant.).

HT

Consuetudines feudorum.

175

Antiqua.

Vulgata Lib. IL, Tit. 51. 52,

$ 3. Similiter si quis investitus fuerit de feudo ita,

ut ad feminas transiret, et duas tantum filias reliquerıit,

quarum una filium habeat et altera filiam, utrum post

mortem illarum masculus tantum feudum habere de- 5

beat? Secundum Gerardum masculus tantum. ÖOber-

tus contra.

Et e converso, sı filios ille habuerit*).

$ 4. Filius non potest recusare hereditatem patris

absque feudo, propinquus autem potest ”).

8& 5. Si contentio fuerit inter filiam et propinquum ‚9

de hereditate et de feudo, cum filia feudum habere

non poterat, quia dicat ıpsa ‘hoc est de mea hereditate’

et ille dicat ‘immo de feudo’, electio propinqui erit,

discernere veritatem jurejurando®). Gerardus et Ober-

tus

Similiter si contentio fuerit inter aliquem, qul ıs

emisset, et vasallum, quia dicat vasallus ‘hoc est de

feudo meo’, ille autem neget, electio emptoris est, ve-

ritatem discernere jurejurando, cum pares curtis veri-

tatem non testantur *).

Gerardus et Obertus.

$ 6. Similiter feudum datum lege commissoria non ‚9

valet, ıd est ‘si ad certum tempus pecunia non solva-

tur creditori, ut habeat in feudum’°®).

Gerardus.

Se-

cundum Obertum valet,

Similiter potest feudum dari

ad certum servitium ©).

Gerardus et Obertus.

LII. DE PROHIBITA FEUDI ALIENATIONE PER 23

LOTHARIUM.

I. Lotharius”) divina favente gratia tertius, Roma-

norum imperator, pius, felix, inclitus, triumphator et

semper augustus uniyerso populo.

Imperialis benevolentiae proprium esse judicamus, 39

commoda subjectorum investigare et eorum diligent!

cura calamitatibus mederi, similiter rei publicae bo-

num statum ac dignitatem imperii omnibus privatis

1) Ofiio SeyuRe LE sl HS nla ( 2 D Ant.).

2) Cfr. supra

IT, 45.

&) Or egr JOn 6 S D ID A,

4) Cfr. supra ITI, 42. 35

5) Cfr. supra I, 26 Vulg. (VII, 6 Ant,.

6) Cfr. supra II, 2 $ 2 Vulg.

(VIII, 4 $ 1 Ant). Secundum Ardizonem Cap. 34, servitium equi, quod vasal-

lus debeat tenere equum et praestare domino ad ejus voluntatem, praestabatur

€eX uUsu,

7) Cfr. Monum. Germ. Hist. Leg. Sect. IV Tom. I . 175, 176,

ubi genwinus textus editus est.

40

176

HT

Consuetudines feudorum.

Antiqua,

Vulgata Lib. II, Tit. 52.

commodis praeponere.

Quoecirca omnium fidelium nos-

trorum, tam futurorum quam praesentium, noverit

universitas, qualiter, dum apıud Roncalias secundum

&r

antiquorum imperatorum consuetudinem pro justitia

ac pace regni componenda consederemus, omnia, quae

ad honorem Romani imperii spectare videntur, solli-

cite indagantes, perniciosissimam pestem et rei publi-

cae non mediocre detrimentum

inferentem resecare

10

proposuimus.

Per multas enim interpellationes ad

nos factas didieimus, milites beneficia sua passim dis-

trahere, ac ita omnibus exhaustis suorum seniorum

servitia subterfugere, per quod vires imperii maxime

attenuatas cognovimus, dum proceres nostri milites

15

suos omnibus beneficiis exutos ad felieissimam nostri

Numinis

expeditionem minime

transducere valeant.

Hortatu itaque et consilio archiepiscoporum, episcopo-

rum, ducum, marchionum, comitum palatinorum cete-

rorumque nobilium, similiter etiam judieum, hac edie-

20

tali lege in omne aevum Deo propitio valitura decer-

nimus, nemini licere beneficia, quae a suis senioribus

habent, absque ipsorum permissu distrahere vel aliquod

commercium adversus tenorem nostrae constitutionis

excogltare, per quod imperii vel dominorum minuatur

utilitas.

$ 1. Sı quis vero contra hujus saluberrimae

nostrae legis praecepta ad hujusmodi illicitum com-

mercium accesserit vel aliquid in fraudem hujus legis

machinarı temptaverit, pretio ac beneficio se cariturum

agnoscat.

Notarium vero, qui super hoc tali con-

tractu libellum vel aliud instrumentum conscripserit,

30

post amissionem officli infamiae periculum sustinere

sancimus.

JII. Imperator Lotharius Aug. ete. universo populo *).

Satıs bene dispositum ad utilitatem regni et ad per-

35

niciosam pestem destruendam

in

seriptis

inserere

Ccuravimus.

Quidam miles

bina beneficia a duobus

dominis, prout solitum est, acquisivit.

Qui decedens

duos reliquit filios, qui paterna beneficia inter se

1) Cfr. infra Capitula extraordinaria Iacobi de Ardizone wbi textus melior

40 invenitur: c. 21, cfr. quoque Mon. Germ. 4°. Leg. Sectio IV Pars I p. 680,

1001

Consuetudines feudorum.

177

Antiqua.

Vanllaxansan, IL, HI, Il 2 OS

dividentes alter eorum suo domino pro beneficio, quod

ad eum pervenit, fidelitatem nullo anteposito, sicut

pater fecerat, fecit, alter vero frater alteri domino

suo similiter pro suo beneficio, quia nullum alium do-

&n

minum habere videbatur, nullo anteposito fidelitatem

fecit.

Defuncto posteriore fratre sine filiis, utique

feudum in unam, ut prius, venit personam et sic domi-

nus posterior talem fidelitatem quaerit, qualem frater

ejus fecerat. Quas amputantes altercationes sancimus,

10

quod frater fecit, scilicet in dando simpliciter, nihil

superstiti obesse, licet in secundam et tertiam gene-

rationem et usque ın infinitum pervenerit, si hoc ac-

tum erit.

III. Imperator Lotharius ete. Eugenio Papae et

15

universo populo *).

Quoniam inter dominum et vasallum nulla fraus nec

quodvis malum ingenium debet intervenire, ideirco per

hanc praesentem legem sancimus, si vasallus non do-

20

lose per annum et diem steterit, quod a domino sui

beneficli investituram non acceperit vel petierit, feu-

dum non ob hoc amittat.

Dolus enim abesse videtur,

si justa causa impediente steterit. Dat. VI Kal. Sept.

