si dominus possederit

Et _ si dominus posse-

Et si dominus posse-

et miles dixerit, quod

derit et miles sie di-

derit

et miles

SIC

investitus sit a do-

xerit, quod investitus,

dixerit, quod investi-

mino, et dominus ne-

fuerat a domino suo,

tus fuerit a domino

gaverit, adhibeantur

et dominus negaverit,

suo, et dominus nega-

pares ipsius domini

adhibeantur pares il-

verit, adhibeantur pa-

Wet per illos veritas

Hus, et per illos inve-

res illius, et per ipsos

inveniatur, e si pa-

niatur veritas, et si

veritas inveniatur; et

res non fuerint, ve-

pares non fuerint, ve-

si pares non fuerint,

ritas inveniatur per

ritas inveniatur per

veritas inyeniatur per

dominum,

quia non

dominum ,

quia non

dominum, quia non

15 est bonum, ut veritas

est bonum, ut veritas

est bonum, ut veritas

denegetur.

negetur *).

denegetur.

XOGM (T

QUEMADMODUM

FEUDUM AD FI-

20

LIAM PERTINEAT.

MS

quis sine

14. Si

quis sine

Si quis sine filio

filio masculo mortuus

filio masculo mortuus

masculo mortuus fue-

fuverit CL Alramı rehe

fuerit

et

reliquerit

rit et reliquerit filiam,

non

querib,

habeat

filiam, non habeat be-

filia non habeat hbe-

25 beneficium, nisi a do-

neficlum patris, nisi

neficlum patris, nisi

a domino redemerit.

mino redemerit; et si

a domino redemerit.

dominus ei dare vo-

Si autem dominus ei

Si autem dominus ei

Iuerit propter servi-

dare voluerit propter

dare voluerit propter

servitium et amorem

tium et amorem pa-

servitium patris, non

80 $ris ,

non revocetur

revocetur ab aliquo

patris, non revocetur

Su1s

filia ab ullis de pa-

ex_ parentibus

ab ullo ex parentibus

rentibus suis

neque

neque damnetur.

suis neque damnetur.

damnetur.

1) On SUIO b LG.

6$ 1 . Vo L Mfra &.

V,

II Consuetudines feudorum

109

Al yicone, IBn AL © Il Z

Vulgata Lib. I, Tit. 24

Cod. 80.

©Oodds IS S,

(25 ed. hod.)

XO (ZOW)

NO

QUIBUS MODIS FEUDUM CON-

QUIBUS MODIS

SAMLIMONL J© IMESL

FEUDUM CONSTI-

IM0 OMESE

1

l

Sciendum est,

Sciendum est, feu-

Sciendum est,

feudum sine investl-

feudum sine investi-

dum sine investitura

tione nullo modo con-

tura

constitul

non

nullo modo constitul

stitul posse, etiamsı

posse, etfsi domino Ju-

posse, etsi domino ]u- ‚9

domino Jubente aliquis

bente alicujus rei quis

bente quis alicujus rei

rei possessionem feudi

nomine ieudiı posses-

possessionem nomine

Nomine

nanciscatur

sionem nanciscatur ;

feudi nanciscatur et

et retimeat; licet ta-

licet

tamen posses-

veEWEALE

licet tamen

men possessionem ta-

sionem talıter adep-

possessionem taliter ‚

liter adempto, dum

tam, dum vixerıt, rem

adeptam, dum vixerit,

Vixerit, et eo quası

quasiı fieudi

nomine

quasi 1eudi nomine re-

feudi nomine retinere,

retinere.

tınere, heredes ejus in

herede ejus nullo mo-

hoc jure nullo modo

do hac ın re succe-

el succedant.

20

dente sibi.

2, Si dominus, qui

2

Si dominus, qui

S

Si dominus,

investivit, forte sıt

investivit,

forte sıt

qui investivit, forte

clericus et contigerit,

clericus et contigerit,

sıt clericus et conti-

ut ante moriatur quam

ut ante moriatur quam

gerit, ut ante morla-

25

UL

yasallus possessionem

yasallus possessionem

quam vasallus

feudi

feudi nanciscatur, exi-

feudi nanciscatur, exX1-

possessionem

nanıtur feudum. Quod

nanıtur feudum. Quod

nanciscatur , exinani-

generalıter in omni-

tur

feudum.

generaliter in omni-

Quod

bus clericis, qui feu-

bus clericis, quı feu-

generaliter in omni-

30

dum dant, observa-

dum dant, observa-

bus clericis, qui feu-

Cn

observa-

tur*).

dum dant,

DL

SE NN

MO SUDTO N L D LT

110

III. Consuetudines feudorum.

Alitakaruas I5 VDE 0 S

Vulgata Lib, I, Tit. 25

Cod. 80.

Codd. 1. 5. 38—42,

(26 ed. hod.).

IV OX

SE DE NSI

&n

TURA INTER DO-

MINUM ET VA-

SALLUM LIS ORI-

AI

3. Siinter dominum

3. Si inter dominum

Si inter dominum

10 et yasallum de inves-

et vasallum de inves-

et vasallum de inves-

tıtione oriatur

CON-

titione oriatur

CON-

titione oriatur

CON-

tentio, domino scilicet

tentio, domino scilicet

tentio, domino scilicet

investitionem se fe-

investitionem negante

investitionem se fe-

cisse negante, sı tes-

se fecisse, sı testibus

cisse negante, si tes-

15 tibus res probari non

res probarı non po-

tibus res probari non

potest,

posSsSeSSOTIS

terit, possessor1s Sac-

poterit,

possessoris

sacramento res deci-

cramento res decida-

sacramento res decı1-

datur.

Idem et in eo-

datur.

Mdem eb n

tur, et in eorum suc-

rum successoribus ob-

cessoribus

ıdem ob-

eorum successoribus

20 servatur.

Si

vero

servatur.

Si

vero

observatur.

Si vero

testes interfuerint et

testes

interfuerint,

testes interfuerint et

eos vasallus ad tes-

his cum sacramento

eos vasallus ad tes-

timon1um

vocaverit,

testimonium

creda-

timon10

vocayverit,

ecorum

testimonio

WL o

"Testes

vero

eorum

testimon10

25 CUum sSacramento cre-

sint ei pares et ab

cum sacramento cre-

feu-

datur.

Testes vero

datur.

Testes vero-

eodem domino

et

dum teneant.

et

sint pares

ejus

Qui

sint pares

ejus

ab

eodem

domi-

ab eodem

do-

si tempore investitio-

qui

no feudum teneant.

nis abfuerint, extra-

mino

feudum tene-

zo Quodsi

tempore ın-

nei etiam sunt reci-

ant

Qui si tempore

vestitionis abfuerint,

pıendi °).

Qui etiam

investitionis

abfue-

etiam extranei sunt

Sı

veritatem celare

rint, etiam extranel

recipiendi.

Quodsi

voluerint amore forte

sunt recipiendi. Qui

etiam veritatem ce-

vel praemio ®) vel alia

etiam si veritatem ce-

lare voluerint amore

3; lare voluerint amore

qualibet

eX

Ccausa,

forte vel praemio vel

forte vel praemio vel

alia qualibet ex causa,

alia qualibet ex causa,

1) Vide supra %t. I, 68 1, w V o 1, 0i VL e 3, mfra 6 6.

2) Vide supra %t. V c. 1.

3) Cr Ba d VADOR @ 8

I

Consuetudines feudorum.

LL

Antiqua Dit. VIT 03

Vulgata Lib. I, Tit. 25

Cod. 80.

Ooalal, Il 6, 38 08

(26 ed. hod.)

a comite vel a populo

a comite vel a populo

a comite vel a populo

jurare cogantur, quod

jurare compellantur,

jurare compellantar,

falsitatem ex ea con-

quod ex ea causa fal-

quod ex ea causa fal-

tradicentibusnec vera

sıtatem non

dicant

sitatem non dicant nec

se sciente tacebunt.

nec vera se sciente

vera se scıentibus ta-

eOS

tacebunt.

His enim

cebunt. His enim non

His cogentibus

vasallus cum

M1SSO

cogentibus

vasallus

cogentibus eos vasal-

domini ad imperato-

cum misso domini ad

lus cum misso domin! 10

rem

festinet

eique

regem ire festinet, et

ad imperatorem ire

Causam

intimet,

et

quod imperator judi-

festinet, et quod im-

quod imperator inter

caverit,

observetur.

perator

judicaverit,

eos judicaverit, ob-

Si autem se venturum

observetur. Si autem

servetur.

Si autem

vel nuntium missurum

se venturum vel nun-

15

se venturum vel mis-

promittat vasallus, ex

tıum missurum vasal-

surum nuntium pro-

quo promiserit usque

lus promittat, ex quo

eX

mittat vasallus ,

ad annum quiete pos-

promiserıt usque ad

quo promisift usque

sideat,.

Si vero ad

annum quiete possi-

ad annum quiete pos-

regem non venerit vel

deat.

Si vero ad re-

20

sideat.

Si vero ad

non miserit infra an-

gem non venerit vel

regem non venerıit

num, domini sacra-

non miserit infra an-

vel non miserit intra

mento causa finiatur.

num, domini

SaCcCra-

annum, domini sacra-

mento causa finlatur.

mento causa termi-

25

natur.

Sl

Et sı testes

S I DE ©& WSteS

$ 1. Et si testes

jam dicto sacramento

]am dicto praestito sa-

sacramento ]Jam dicto

praestito se non inter-

cramento se non inter-

praestito se non inter-

fuisse dixerint, domi-

fuisse dixerint, domi-

fuisse dixerint, domi- 39

nı sacramento quaes-

nı sacramento quaes-

nı sacramento quaes-

t10 terminetur.

Haec

t1o terminetur.

Haec

tio terminetur. Haec

omnia etiam in cleri-

omnia etiam in cleri-

omnia etiam in cleri-

corum personis locum

corum personis locum

corum personis locum

habent, praeterquam

habent, praeter quod

habent, praeterquam 35

quod de personis tes-

de personis testium

quod de personis tes-

tium dicetum est.

In

dietum est.

In cleri-

tium dietum est.

In

clericorum enim feudo

corum enim feudo ae-

clericorum enim feudo

aequaliter recipiuntur

qualiter

recipiuntur

aequaliter recipiuntur

pares et extranei, hoc

pares et extranei, 1deo

pares et extranei, hoc 49

ideo quia, cum clerici

qula, cum clerici quos-

ideo quia, cum clerici

quendam de feudo in-

dam

de feudo

IN-

quosdam de feudo in-

112

II

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit

VGL

Vulgata Lib. I, Tit. 25

Cod. 80.

Caa I 688 83

(26 ed. hod.).

vestiverint, saepe ab-

vestiverint, saepe ab-

vestiunt,

saepe ab-

sconse et sine

ScONSe et sine praesen-

prae-

Sconse et sine praesen-

;tia suorum confrat-

sentia

Suorum

CON-

1a

suorum confrat-

fratrum

hoc

facere

rum facere student.

rum facere student ').

student.

4. Si quis se vel patrem suum

8$2. 8i quis se vel patrem

ab aliquo vel patre ejus defuncto

suum ab aliquo vel patre ejus

10 Investitum fuisse contendit, nisi

de feudo investitum fuisse con-

per duos pares de domo ipsius

tenderit, nisı per duos pares de

domini probaverit, quod intendit,

domo ipsius domini probaverit,

vel alios

duos

idoneos

DESLES)

quod intendit, vel alıos duos 1do-

tunc sit in electione domini, utrum

neos testes, tunc ın electione do-

15 velit Jurare cum 12 sacramenta-

mini est, utrum velit jurare cum

libus, illum per feudum vel pa-

12 sacramentalibus, illum, qui

trem ejus, sı de hoc quaeratur,

feudum quaerit, per se vel pa-

investitum

NOn

@e WysO KEUdOo

trem ejus, sı de hoc quaeratur,

fulsse.

Quod sı Jurare recusa;-

de ipso feudo investitum non

fulsse.

20 verit, actor jJuret cum 12 sacra-

Quod si jJurare noluerit,

mentalibus, se vel patrem suum

actor jJuret cum 12 sacramenta-

investitum de ipso feudo fuisse.

libus, se vel patrem suum inves-

Quod si jJurare noluerit, quı con-

titum

fuisse.

Quod

si Jjurare

venitur est absolvendus *).

Se-

noluerit, qui convenitur est ab-

25 Cundum enim morem Mediolanen-

solvendus.

Secundum enim mo-

sium haec sacramenta sunt prae-

rem Mediolanensium haec sacra-

standa tam a filiis actoris vel

menta sunt praestanda tam a

rei quam ab ipsis principalibus

filiis actorıs vel rei quam ab ips-

personis.

is principalibus personis.

30

5

Si aliquis in possessione

S3

Si autem aliquis in pos-

feudi sit,

de quo dominus di-

sessione feudi sit, de quo dom!i-

cit eum investitum non Iuisse,

nus diert eum

investitum non

tunc

sine

ulla

testi1um pro-

fuisse, tunc sine ulla testium pro-

batione debet solus jurare,

SS

batione debet solus jurare, se

85 vel

patrem

investitum

fuls-

vel patrem suum fulsse investi-

se ®).

Haec autem

@ SMB IS

ua

Haec autem sunt ita te-

nenda, si per unum annum do-

nenda, si per annum sciente do-

1) Ofr. ezempli gratia Constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaini IT p. 958).

2) Secundum regulam juris romani: ‘Actore non probante qui convenitur

40 obtinebit’ , 4 C. 2‚ IR

8) Ofr. supra tit, I c 6 ST, vit. V c 1, @. VL c. 13,

. VIL 6 3,

3006

Consuetudines feudorum.

1L3

Antiqum Tıt. VILI 6. 5—8.

Vulgata Lib. I, Tit. 25. 26

(26. 27. 28 ed. hod.).

mino et non contradicente

ın

mino sciente et non contradicente

possessione feudi

permanserit ;

in possessione feudi permanserif ;

alioquin justa ignorantia

vel

alioquin justa ignorantia vel par-

5

parvi temporis negligentia cum

vi temporis negligentia cum ini-

iniquae possessionis perjurio do-

quae possessionis per]urlo quan-

mino quandoque damnum affert *).

doque domino in possessione dam-

num affert.

10

OTA SA

DE FEUDO DATO IN VICEM

LEGIS COMMISSORIAE.

6. Siquis obligaverit aliquam

Si quis obligaverit aliquam rem

rem pignori eo pacto ‘ut si sta-

pignori eo pacto ‘ut si statuto

tuto tempore pecunia soluta non

tempore pecunla soluta non fu- 15

fuisset, erit creditoris et eam pro

isset, esset creditoris et eam pro

feudo

feudo habeat’, potest debitor pe-

habeat’ ,

potest debitor

cuniam quandocunque solvendo

quandocunque pecuniam solvendo

pacto non obstante recuperare

pacto non obstante pignus recu-

pignus.

Feudum enim non sub

perare.

Feudum enim non subz20

praetextu pecuniae, sed amore et

praetextu pecuniae,

sed amore

honore domini est quaerendum.

et honore domini acquirendum

est.

7. Si quis investierit aliquem

8

Si quis investierit ali-

de feudo sui militis, viri Placen-

quem de feudo sui militis, virl 2

tini asserunt prorsus, hanc inves-

Placentini asserunt, hanc inves-

tituram

non aliter valere nisi

tituram non aliter

valere nisi

eo consentiente, cujus erat feu-

eo consentiente, cujus erat feu-

dum. Mediolanenses vero et Cre-

dum.

Mediolanenses

vero

et

monenses nihil distare asseve-

Cremonenses nihil distare asse- 30

rant, utrum eo consentiente an

verant, utrum eo consentiente an

ignorante, dummodo vivente eo

ignorante, dummodo eo vivente

nullum detrimentum de feudo suo

nullum detrimentum de feudo suo

sibi contingat °).

Hoc autem di-

Hoc autem di-

sibi contingat.

cendum est de eo milite, qui feudi

cendum est de eo milite, quiss

successionem non habet.

feudi successores non habet.

@. Qnnn

obligavit quan-

$ 2. Quidam obligaverat ter-

dam terram suo militi, deinde

ram quandam suo militi, deinde

cum filius domini post longum

cum filius domini post longum

Ü S L 6 ST

Z

9

)

Cfr. lbrum consuetud. Mediol. Rubr. 27, 40

ubi verba; ‘Haec yera sunt’ etc, postea addita esse videntur.

8

114

IIl. Consuetudines feudorgm.

Sala IB VE S85 I0 VLE @. Il

Vulgata Lib. I, Tit. 26 (28 ed. hod.),

JE IU Ik Il

tempus pecuniam offerendo pignus

tempus pecuniam offerendo pig-

liberare voluisset, filius militis

nus liberare voluisset, flius mi-

5 contendebat, patrem suum a do-

litis contendebat, patrem suum

mino suo defuncto de praedicto

a domino suo defuncto de prae-

pignore feudi investitionem acce-

dieto pignore feudi investitionem

pisse.

Unde prudentes Mediola-

acceplsse.

Unde viri prudentes

nenses interrogati laudaverunt,

Mediolanenses interrogati lauda-

in electione filıii militis

101n electione filii miliıtis esse, cum

verunt ,

12 jurare, patrem suum vel se

esse ,

u Z

sacramentalibus

per investituram praedictam ter-

jurare, patrem suum a domino

ram tenuisse ita, ut per 30 an-

suo post investituram defuncto

nos contestatio pignoris a parte

vel se per investituram praedic-

ı5 domini adversus ıpsum vel pat-

tam terram tenuisse ıta, ut per

rem suum facta non {fwisset )).

30 annos contestatio pignoris a

parte domini adversus ipsum vel

Si autem ipse jurare noluerit,

filius defuncti domini necesse ha-

patrem suum facta non fulsset.

bet, jurare cum 12, defunctum

Si autem ipse jurare noluerit,

20 militem inde per feudum investi-

filius defunecti domini necesse ha-

tum non fuisse.

Quodsi ita ju-

bet, jurare cum 12 sacramentali-

rare recuset, investire ipsum f£-

bus, defunctum militem inde per

feudum

investitum non fuisse.

lium militis debet de jam dicta

terra pro feudo.

Quodsi ita jurare recuset, inves-

25

tire ipsum debet militis filium

de jam dicta terra per feudum.

EXPLICIT LIBER PRI-

MUS.

INCIPIT

SECUN-

DUS

14

30

AWIODE — JOSF QOAIMI0S RMBUS

I JDE UDE COCAIMMONE,

FEUDUM CONSISTERE

BOSSE

1. Ubertus de Orto Anselmo

Obertus

de Orto Anselmo

filio suo dileeto salutem. Cau-

filio

Suo

salutem.

Causa-

35 Sarıum, quarum cognitio frequen-

rum, quarum cognitio frequen-

ter

nobis

committitur ,

aliae

ter nobis committitur, aliae diri-

muntur quidem jure Romano,

quidem dirimuntur jure Romano,

aliae vero legibus Longobardo-

aliae vero legibus Longobardo-

1) Cfr. Lomb. vulg. II tit. 35 1. 5,

tit. 55 1. 5 et lbrum consuwetud. Mediol.

40 Rubr. 21, infra ITI, 26 $ 5.

IT

Consuetudines feudorum.

al

]

-

Antiqua Tit. VIIT c. 1—83.

Valgata ıb II M d 2

rum,

aliae autem secundum re-

rum, aliae autem secundum regni

gionis consuetudinem *).

Quae

consuetudinem. Quae quam sint va-

quam secundum diversorum lo-

ria quamque secundum diversorum

corum aut curiarum mores sint

locorum aut curiarum mores sint

diversa, nec breviter potest dicı

diversa, nec breviter potest dici

nec hoc libello facile comprehendi,

nec hoc libello facıle comprehendi,

usum tamen feudi, qui in nostris ”)

usum tamen feudi, qui in nostris

partibus obtinet, prout possibile

partibus obtinet, prout possibile

est, exponere tibi necessarium

est, tibi exponere necessarium 10

duxi.

In judicio etenim, quod

duxli.

In judicio etenım, quo de

de feudis agıtur, illud legibus

feudis agitur, illud legibus nostris

nostris contrarıum diei solet. Le-

contrarium dicei solet.

Legum

gum autem Romanarum non est

autem Romanarum non est vilis

vilis auctoritas, sed non adeo

auctoritas, sed non adeo vim suam 15

vim suam extendunt, ut usum

extendunt, ut usum vincant aut

vincant aut mores°®).

Strenuus

mOres.

Strenuus autem jurispe-

autem legisperitus, sicubi emer-

ritus, sicubi casus emerserit, qui

serit , quod consuetudine feudi

consuetudine feudi non sit com-

non sit comprehensum, absque

prehensus, absque calumnia utiz2o

calumnia uti poterit lege scripta.

poterit lege seripta.

8& 1. Scien-

2. Sciendum est itaque, feu-

dum est itaque, feudum sive be-

dum sive beneficium non nisı in

neficilum non nisi in rebus soli

rebus soli aut solo cohaerentibus

aut solo cohaerentibus aut in his,

au his,

quae inter immobilia

quae inter immobilia computan- 25

connumerantur — veluti cum de

tur — veluti cum de camera aut

feudum

camera *) aut caneva *)

de caneva feudum datur — posse

datur — posse consistere ac feu-

consistere ac feudum neminem

dum neminem adquirere nisi in-

posse acquirere nisi investitura

vestitura aut successione.

aut successione.

30

IIl. QUID SIT INVESTITURA,

3. Investitura proprie quidem

Investitura proprie quidem di-

diceitur possessio °), abusivo autem

citur possessio,

abusivo autem

1) Cfr. lbrum consuetud. Mediol. Rubr. 27 pr. et Campagnola, Liber juris

urbis Veronae cap. XLVII: De feudis judicabo secundum usum regni et regionis. 35

2) id est in curi@ Mediolanensi.

83) Cfr. quae de hac sententia disserit

Cujacius in sua editione lbri feudorum.

4) Vide Du Cange, Glossarium v.

‘Feudum camerae’ et ‘canava’, Roeschius, Dissertatio de feudis de eamera et caneva

(Jenichen, thesaurus juris feudalis tom. II p. 4 sqg., Homeyer, System des Lehn-

rechts p. 284 ff.) , Iranklin ‘Kammer- und Kellerlehen’ (v. Holtzendorff, Rechts- 409

lexikon 3. ed. s. k w.).

5) ‘Gewere’ ‘saisine’ traditio realis.

Cfr. Heusler,

Die Gewere 1872 p. 291.

8‘k

116

108

Consuetudines feudorum.

Antigua L e

Valgata o 1E D .

modo dicitur investitura, quando

modo dicitur investitura, quando

hasta aut quodlibet corporeum

hasta vel aliud corporeum quod-

porrigitur a domino feudi, se ın-

libet porrigitur a domino, se in-

5 vestituram facere, dicente*). Quae

vestituram facere, dicente. Quae

si quidem ab eo fiat, quiı alios

Sı Oendem al CO Mab, C allos

habet vasallos, saltem coram duo-

habet vasallos, saltem coram duo-

bus ex ıllis sollemniter fieri de-

bus ex ıllis sollemniter fieri de-

bet, alioquin, licet allı intersint

bet, alioquin, licet allı intersint

10 testes, investitura minıme valet*).

testes, investitura minime valet,

Si enim domino adhuc in posses-

nısı per breve testatum secun-

sione constituto, an facta sit ın-

dum quosdam.

Si enim domino

vestitura, quaeratur, non debet

adhuc in possessione constituto,

probari nisi per pares illius do-

an facta sıt investitura, quaeratur,

ı5 mus vel per publicum instrumen-

non debet probari nisi per pares

tum ®) a tribus vel a duobus pa-

illius domus vel per publicum in-

rıbus confirmatum.

Nam si in-

strumentum a tribus vel duobus

strumentum defecerıt vel quia

paribus confirmatum. Nam si in-

factum non fuerit vel quia amis-

strumentum defecerit vel quia fac-

20 Sum sit, tunc, qui probare deside-

tum non fuerit vel quia amissum

rat, pares illius curiae, quı inter-

sit, tunc, quı probare desiderat,

fuerunt, offerat. Qui sı denega-

pares illius curiae, qui interfue-

verint corrupti forte odio vel

runt, offerat.

Qui si denegave-

gratia seu praemio et dicant, se

rint corrupti forte odio vel gra-

251N0N interfuisse, cum investitura

tıa _ sew pretio et dieant, se non

fieret, vel non meminisse, domino

interfuisse, cum investitura feret,

vel non reminisci, tunc domino

cogente tunc jurent tactis sacro-

cogente jurent tactis sacrosanctis

sanctis scripturis, ut hujusmodi

rei veritatem nesciant, et tunc

scripturis, quod hujus rei verita-

tem nesciant, et tunc actor aut alios

soactor aut alios pares producat

aut jurisjurandi electio detur do-

producat pares aut Jurisjurandi

electio detur domino, ut proinde

mino, ut proinde juret, investi-

turam factam non esse, aut sa-

juret, investituram factam non

cramentum vasallo referat, et ille

esse, aut sacramentum vasallo re-

35 aut jJuret aut adquiescat Quod-

ferat, et ille aut juret aut quies-

cat

si jJurare pares recusaverint ali-

Quodsi jurare pares aliqua

ex causa recusant nec dominus eos

qua ex causa nec dominus €os

RE ET

1 O lilbrmn consuetudinum Mediolani Rubr. 27 “Investitura proprie pos-

sessio diecitur abusive tamen dicitur investitura quando asta vel septro vel re cor-

2) Cfr. supra . I

40 porea dominus vasallum de aliquo beneficio investit’.

ON L AL

3) O Styora W II© 4A8 e& e ÖS&

vox ‘publicum instrumentum’ ex jure romano deprompta e€st.

100

Consuetudines feudorum.

117

Antiqua Tit. VIIT c. 3. 4.

Vulgata Lib. II, Tit. 2.

jurare compellat, liceat wasallo

jurare compellat, liceat vasallo

etiam per extraneos probare in-

etiam per extraneos probare in-

testibus vero defi-

vestituram ,

testibus vero defi-

vestituram ;

cientibus jurisjurandi electio de-

5

cientibus jurisjurandi electio de-

tur domino *).

tur

domino.

8 i

Si

Vvero

4, Si vero vasallus possideat

vasallus

quidem possideat vel

vel si vasallus feudum canevae

Sı

feandum camerae

aut

Cane-

vel camerae ex duabus seu tribus

vae in duabus seu tribus quietis

quietis acceptionibus quasi possi-

acceptionibus quasi possideat, do-

e

0

deat, dominus autem feudum esse

minus autem feudum esse negans

negans rem suam petat et, quod

rem suam petat, vel, quod de ca-

ex camera vel caneva bis vel ter

mera vel de caneva bis vel ter,

jam est solutum, deinceps solvere

sicut diximus, jam solutum est,

o

x

renuat, tunc non est opus proba-

deinceps solvere renuat, tunc non

tione, sed possidenti dando elec-

est opus probatione, sed possi-

tionem, quod aut juret, suum esse

denti data electione aut juret,

feudum rectum, aut domino Jus-

suum esse feudum rectum, aut

Si

jurandum referat ”). Si autem in-

domino referat jusjurandum.

vestitura facta ab eo, qul vasal-

autem investitura ab eo, qui va-20

los non habebat, dicatur, si per

sallos non habebat, dicatur facta,

quoslibet idoneos testes aut per

per quoslibet idoneos testes seu

publicum instrumentum probari

per publieum instrumentum pro-

poterit *), aut inopia probationum

barı potest, aut inopia probatio-

res decidatur per jusjurandum.

nis emergente res decidatnr per 25

S

Praeterea

Sı

tenor

ali-

jJusjurandum. $2. Praeterea si

quis praeter communem feudi

tenor aliquis praeter communem

rationem

investituram dicatur

feudi rationem in investitura a

intervenisse, vel

Sı

dicat feu-

domino dicatur intervenisse, vel

dum

SUbatalı

conditione

de-

sı dieatur feudum sub tali con- 30

disse ‘ut vasallus in festivis die-

ditione dedisse ‘ut vasallus in

bus vadat ad ececlesiam cum sua“*)

festivis diebus vadat ad ecclesiam

uxore’, omni facultate probandi

cum uxore sua’ omni facultate

domino adempta habeat vasal-

probandi domino ademta habeat

lus

SC

potestatem

defendendi

vasallus potestatem se defendendi 35

per sacramentum.

$ 2. Item si

per sacramentum.

$3. Item si

vasallus pactum speciale contra

vasallus pactum speciale contra

feudi consuetudinem allegat, ve-

feudi consuetudinem allegat, ve-

) On Sgn C In ® GS I 00i VL © M, 0 VL © &,

2). Cfr. supra

tit. Tc. 6 $S 4, 5, tit. V c. 1, tit. VI c. 18, tit, VIT c. 3.

3) suppl. probetur., 40

4) scilicet domini.

118

HI

Consuetudines feudorum.

Alnnn Il IR @. Z 5

Vulgata Lib. IT, Tit. 2. 3.

luti de filiarum successione, li-

luti de filiarum successione, li-

ceat ei tenorem, si potest, inves-

ceat ei tenorem, si potest, sicut in-

titurae probare.

Quodsi in pro-

vestituram probare. Quodsi in pro-

5 batione defecerit vel cessaverit,

batione defecerit vel cessaverit,

concedatur domino hoc negare

concedatur domino hoc denegare

jurejurando praestito.

jJurejurando praestito.

III. PER QUOS FIAT INVES-

JUMMONRA JDE JRI QWOS

10

RECIPIA TUR.

5. Investitura autem de ve-

Investitura autem aut de ve-

teri beneficio fit aut de novo.

teri beneficio fit aut

de novo.

Quae de veteri fit, etiam a mi-

Quae de veteri fit, etiam a mi-

nore fieri potest.

Sive autem a

nore potest fer]l.

Sive autem a

15 majore sive a minore fiat, non de

minore sive a majore fiat, non

omni possessione vasalli, sed de

de omni possessione vasalli, sed

justa tantum facta intelligitur,

de justa tantum facta intelligi-

nominatim

aliud dicatur.

nisi

tur, nisi aliud nominatim dicatur.

Novi vero feudi investitura non

Novi vero feudi investitura non

20a0 alıo recie c mıs ab eo, qui

ab alio recte fit, nisi ab eo, qui le-

legitime suorum bonorum admi-

gitime suorum bonorum adminis-

trationem habet.

nistrationem habet *).

Qui enim

Qui enim qua-

qualibet ratione aliquid de suis

libet ratione aliquid de bonis suis

rebus impeditur alienare, is nec

impeditur alienare, is nec per

25 per feudum poterit investituram

feudum poterit investituram fa-

Cere.

facere. Sed etiam res, cujus alie-

Sed etiam res, cujJus alie-

natio prohibetur, nec per benefi-

natio prohibetur, nec pro benefi-

cio dari conceditur, nisi in casu

clum dari conceditur, nisi in cası

ut ecce si quis ex agnatis tuis

ut ecce si quils ex agnatiıs tuis

3orem, quae a communi parente

rem, quae a communi parente

per successionem ad eum perve-

per successionem ad eum perve-

nerit, alienare voluerit, non per-

nerit, alienare voluerit, non per-

mittitur ei etiam secundum an-

mittitur ei etiam secundum an-

tiquam consuetudinem alli cam

tiquam consuetudinem alli ecam

35 vendere nisi tibi vel allı proxi-

vendere nisi tibi vel allı proxi-

miori pro aequali pretio accipere

miori pro aequali pretio accipere

volenti ”) ; per feudum tamen cui-

volenti; per feudum tamen cui-

libet dari potest, nisi fiat in frau-

libet dare potest, nisi fiat in frau-

1) Ofr. librum consuetud. Mediol. Rubr. 27: de novo sic intelligimus si ma-

40 jores fuerint.

2) Cfr. librum consuetud. Mediol. Rubr. 8: De re paterna

Juenda,

IN

Consuetudines feudorum.

ı6000

Antiqua Tit. VIIT c. 5—8.

Vulgata Lib. IT, Tit. 3.

vel

dem nostrae consuetudinis

vel

dem nostrae consuetudinis

legis noyae bonae memoriae Lo-

legis novae bonae memoriae Lo-

Tunc enim

Munc enım

tharli imperatoris *).

tharli imperatoris.

rescissa investitura, reddito a te

rescissa inyvestitura, reddito a te

vel ab alio proximiore secundum

vel ab alio proximiore secundum

antiquam consuetudinem pretio *),

antiquam consuetudinem pretio,

si quod dederit, is, qui investi-

si quod dederat, is, qui investi-

turam accepit, compellatur rem

turam suscepit, compellatur rem

tibi restituere.

tibi restituere.

S 1. Personam 10

6. Personam vero investituram

vero investituram aceipientis non

accipientis non distinguimus; nam

distinguimus; nam etiam Servus

etiam servus investiri potest, nisı

investiri poterit, nisi ignorantia

ignorantia praetendatur *).

Sed

praetendatur.

Sed utrum ipse

utrum ipse an alius pro te inves-

an alius pro te investituram fa- ı5

tituram faciat vel susciplat, nihil

ciat vel suscipilat, nihil interesse

interest.

Potest enim hoc nego-

putamus.

Potest enim hoc nego-

tium et per procuratorem ab utra-

tium et per procuratorem ab utra-

que expediri parte *).

que parte expedirl.

S 2. Hemi-

7

Feminam quoque

etiam

nam quoque etiam novi feudi in- 20

novi°) feudi investituram facere

vestituram facere posse, plerique

consentiunt.

posse, plerique consentiunt.

8 3. Nulla autem

8

Nulla

autem ıinvestitura

investitura fieri debet ei, qui fi-

debet ei fieri, qui fidelitatem re-

delitatem facere recusat, cum a

fidelitate fenudum dicatur vel az2s5

cusat facere, cum a fidelitate feu-

dum dicatur vel a fide®), nisi eo

fide, nisi eo pacto acquisitum sit

pacto adquisitum sit feudum ‘ut

ei feudum ‘ut sine juramento fi-

delitatis habeatur’.

sine jJuramento fidelitatis habea-

O o

30

1) %. e. legis Lotharii III de anno 1136.

Ofn. infra 6, 15.

2) Ofr.

supra tit. I c. 4 (tunc nisi restituto pretio auferre non possunt), tit. III,

e V 604 S 1 nna b IX 6, £

3) Cfr. librum consuetud. Mediol.

Rubr. 27: Dari sive concedi potest feudum sive beneficium

Servo maximo eo

sciente qui ipsam inyestituram facit, alioquin eo ignorante judicio nostro investi- 35

tura facta servo non valebit.

4) Cfr. Libr. cons. Med. 1. c. ‘Investitura au-

tem de qua dicetum est fieri potest et recipi per principalem personam vel per

procuratorem’.

5) non veteris.

De ratione vide Librum consuet. Mediolani

Rubr. 8. Abbatissas vero weteris feudi investituram facere nosse ex tit. I c. 1,

c. 5 apparet.

6) LZibr. cons. Med. Rubr. 27: ‘Dicitur autem feudum a fide 40

quam vasallus domino suo praestare cogitur’.

7) Libr. cons. Med. 1. c. ‘nisi

eo pacto fuerit acquisitum feudum ut fidelitatem vasallus non faciat’.

Cfr. infra

%Xan

9

al

4

0

IN

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tıt. VIII c. 9—11.

Vulgata Lib. II‚ Tit, 4. 5. 6.

IV. QUID PRAECEDERE DE-

BED NN SE

TURA AN FIDELITAS.

5

9. Utrum autem investitura

Utrum autem investitura prae-

praecedere debeat fidelitatem an

cedere debeat fidelitatem an fide-

fidelitas investituram, quaesitum

litas investituram, quaesitum scio.

SCI0.

Et saepe responsum est,

Et _ saepe responsum est, investi-

investituram debere praecedere !).

turam debere praecedere fidelita-

10

10. Fidelitatem dieimus jusju-

tem

$ 1. Fidelitatem dieimus

randum, quod a vasallo praesta-

jusjurandum, quod a vasallo prae-

tur domino.

statur domino.

V. QUALITER VASALLUS

JURARE DEBEAT FIDELI-

TAREM.

15

11. Qualiter autem jurare de-

Qualiter autem debeat jurare

beat, videamus: ‘Juro ego ad haec

vasallus fidelitatem, videamus:

sancta evangelia, quod a modo

‘Juro ego ad haec sancta Dei

inantea ero fidelis huic, sicut de-

evangelia, quod a modo ero fide-

bet esse vasallus domino, nec id,

lis huiec, sicut debet esse vasallus

20quod mihi sub nomine fidelitatis

domino, nec id, quod mihi sub no-

commiserit, alii pandam me scien-

mine fidelitatis commiserit, pan-

te ad ejus detrimentum’. Si vero

dam alii ad ejus detrimentum me

domesticus sit, id est ex familia

sciente’.

Si vero domesticus, id

ejus, cui jurat”), aut sı ideo fide-

est familiaris, ejus sit, cui jurat,

25 Jitatem jurat, non quia feudum

aut si ideo jurat fidelitatem, non

habeat sed quia de Jjurisdietione

quod feudum habeat sed quia sub

ejus sit, cuı Jurat, nominatim vi-

jurisdietione ejus sit, cui Jurat,

nominatim vitam, membrum, men-

tam, mentem, membrum et illius

rectum honorem jurabit *).

tem et illius rectum honorem ju-

30

rabit.

VI. DE FORMA FIDELI-

AI

In epistola Philiberti episcopi

in decretis causa XXIL%).

De

35

forma fidelitatis aliquid scribere

1) Zibr. cons. Med. 7. c. ‘Tlud autem scire oportet quod investitura praecedit

fidelitatem et post investituram fidelitatem vasallus jurare cogitur’.

2) De domesticis seu familiaribus vide Waitz, ‘D. V.G.’ tom. V p. 300. 434,

8) Ofr. Libr. cons. Med. Rubr. 28

2) @ 29 022 0 A

IN

Consuetudines feudorum.

121

Vulgata Lib. II, Tit. 6, 7.

Antiqua Tit. VIIL.

monitus haec vobis, quae sequun-

tur, breviter ex librorum aucto-

ritate notavl.

Qui domino suo

fidelitatem jurat, ista sex in me-

moria semper habere debet: in-

colume, tutum, honestum, utile,

facile, possibile.

Incolume ,

ne

sit in damno domino suo de cor-

pore suo; tutum, ne sit ei inı

damno de secreto

suo vel de

munitionibus suis, per quas tutus

esse potest; honestum; ne sit ei

in damno de sua justitia vel de

aliis causis, quae ad honestatem 15

ejus pertinere noscuntur; utile,

ne sit ei in damno de suis pos-

sessionibus; facile vel possibile,

ne id bonum, quod dominus suus

facere poterat leviter, faciat ei®

diffcile neve id, quod possibile

