$ 9. Denique saepe quaesitum

$ 9. Denique saepe quaesitum

est, vasallo ob justam culpam a

est, vasallo propter Justam causam

feudo cadente utrum id ad do-

a feudo cadente utrum ad domi-

minum an ad successorem va-

num an ad successorem vasalli

sallı pertineat.

Sed talis distine-

beneficium pertineat.

Sed talis

tio tam ratione quam moribus

distinetio tam ratione quam mo-

comprobata est, ut, si quidem

ribus comprobata est, ut, si qui-

dem vasallus

vasallus ita in dominum pecca-

ıta in dominum

10 verit, ut feudum amittere debeat,

peccaverit, ut feudum amittere

non ad proximos sed ad domi-

debeat, non ad proximos sed ad

num feudum revertatur, ut ha-

dominum beneficium revertatur,

ut hanc saltem habeat suae in-

beat hanc saltem suae injuriae

ultionem. i vero non iın domi-

juriae ultionem. i vero non in

15 num, sed alias grave quid com-

dominum sed alias grave quid

miserit, sicut ecce qui fratrem

commiserit, sicut ille quı fratrem

suum interfecerit vel alias eri-

suum interfecit, vel aliud grave

men, quod parrıcidii appellatione

crimen , quod parricidii appella-

continetur, commiserit, feudum

tione continetur, commiserit, feu-

20quod amittitur, non ad dominum

dum amittit, et non ad dominum

sed ad proximos pertinet, sı ta-

sed ad proximos pertinet, sı ta-

men fuerit feudum paternum, si-

men fuerit paternum.

Sic enim

cut saepe pronuntiatum scio *).

saepe pronunciatum sSclo.

8 10.

$ 10. Si vasallus contra con-

Si vasallus contra constitutionem

25 stitutionem bonae memoriae im-

bonae memoriae Lotharli impe-

peratoris

Lotharli

alienaverit,

ratoris

beneficium! alienaverit,

quia dominum contemnere vide-

quia dominum contemnere vide-

tur, beneficitum ad dominum per-

tur, ad dominum beneficium per-

tineat.

Scriptum est enim: ‘pre-

tineat; scriptum est enim, ut

sot1o ac beneficio

SS

carıturum

pretio ac beneficio se carıturum

4#

agnoscat’.

agnoscat *).

1) Concordat lber consuet. Mediol. Rubr. 28.

2) In multis codicibus

addıtur :

Istis et aliis modis, qui a judice per similia diligenter inquirendi sunt,

beneficium adimitur.

Quaeritur, si ad dominum vel ad proximos beneficium

amittitur.

Cum vasallus amittit propter delictum in dominum commissum,

ad dominum pertinere debere, si propter aliam culpam, ut propter parri-

cidium, ad parentes, hoc videlicet salvo si fuerit paternum,

HI. Consuetudines feudorum.

149

Antiqua.

Vulgata Lib. IT Tit. 25.

XXV. SI DE FEUDO VASALLUS AB ALIQUO

INTERPELLATUS FUERIT ET DOMINUS EUM

DEFENDERE NOLUERIT.

Negotium tale est: Quidam vasallus a domino tene-

bat feudum, de quo ab alio interpellatus fuit, et sic

dominum vocavit, ut eum defenderet; domino renuente

ad judicem venire vasallus amisit causam per senten-

tiam. Nunc vero vasallus cambium feudi a domino

petit, ad quem dominus respondens sic alt, illum nun- 10

quam ab eo feudum tenuisse nec ab eo investituram

accepisse.

Contra quem vasallus dieit, se hoc feudum

ab eo tenuisse et investituram recepisse et ab eo pe-

tivisse, ut eum in judicio defenderet, nec tunc tempo-

ris infitiebatur illius esse, quod totum idoneis testi-

15

Super negotio isto, quod litteris

bus probat vasallus.

insinuastis, tale est sapientium nostrae civitatis con-

silium, videlicet Oberti de Orto et Gerardi Cagapisti,

ut, si vasallus, cum de feudo interpellabatur , aucto-

rem suum, id est dominum, ut eum defenderet, vocavit 20

et hoc probare possit, et si in eo judicio vasallus fue-

rit victus de re aliena investitum fuisse, ut dominus

vasallo ejusdem aestimationis, quod erat tempore rei

judicatae, feudum restituat‘) vel nummos in feudum

dandos ”) numeret.

Et _ hoc cum certum est, vasallum 2s

de feudo vicetum {fore ®).

Sed si dominus neget, hoc

feudum nunquam ab eo tenuisse nec ab eo domino

ipsum vasallum vel ejus antecessores nunquam inves-

tituram accepisse, et hoc*) vel per instrumentum pub-

lice confectum vel per pares curtis vasallus potuerit o

probare, dominus ad restitutionem feudi tenebitur;

alioquin dominus sacramentum subire cogetur, istum,

qui in causa est, vel ejus antecessores a se vel a suis

antecessoribus nunquam hoc feudum tenuisse vel in-

1) Cfr. supra ITI, 8& pr. Vulg. (VIILI, 18 Ant.); Constitutum usus Pisanae

35

civitatis (Bonaim II %. 960).

2) Cfr. Gerber ‘System des deutschen Privat-

rechts’ 13. ed. $ 109 N. 16; Ardizo cap. XXVII: in aliis vero rebus mobili-

bus feudum dari non potest, nisi loco feudi evicti detur pecunia, quo casu pecu-

niam in locum feudi retinebit;

Weber , ‘Handbuch des in Deutschland üblichen

Lehenrechts’ II %. 476.

5)) G 0 SIl yr ID Ql @s 8 OO

4) Scili- 40

ceb vasallum investituram accepisse,

150

In

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. II Tit. 25. 26.

vestituram accepisse; quo facto dominus absolvendus

eT0)

XXVI. SI DE FEUDO CONTROVERSIA FUERIT.

Si de feudo defuncti militis contentio sit inter do-

minum et agnatos defuncti,

domino novyum feudum,

agnatis vero paternum esse contendentibus, agnati in

possessione feudi, de quo quaeritur, constituendi sunt.

Quo faceto super principali quaestione cognoscendum

10

est, utroque autem deficiente in probatione electio

jurisjurandi agnatis danda est?).

S 1. Inter filiam defuncti et agnatos ejus de quo-

dam praedio quaestio mota est, agnatis feudum, filia

vero allodium sive libellarium esse asserentibus.

Su-

15

per possessione, apud quem manere debeat, quaereba-

EW

Responsum est, apud filiam possessionem interim

esse collocandam *), deficientibus vero hinc inde pro-

bationibus per jJusjurandum causa cognita res decida-

tur, electione danda agnatis“*®).

20

$ 2. Defuncto milite inter dominum et filiam illius

super quodam fundo quaerebatur, domino feudum, filia

allodium sive libellarium esse

allegante.

Filia in

possessione feudi manere debet, donec de eo judicetur,

probatione vero hinc inde cessante electio jurisjurandi

filiae danda est ®).

$ 3. Moribus receptum est, dominum de feudo sui

militis, quod post mortem ipsius ad dominum reverti

sperabatur, in alium militem investituram facere posse.

Quae investitura tunc demum capiet effectum, cum

30

feudum domino sive heredi suo fuerit apertum. Secus

Nam si

ecclesiastica

est in ecelesiastic1s personis.

persona talem faciat investituram, non aliter valebit,

nisl sibi, non etiam successori suo, feudum aperiatur,

et in talı investitura consensus ejus, de cujus feudo

35

sit, exquiri non oportet °©).

1) COfr. supra I, 25 $ 2 Vulg. (VILI, 4 Ant).

2 Ofipo? sayopay I, oa

Vulg. (VIII, 17 Ant.).

8) Cfr. fragmentum juris feudalis "Mediolanensis

infra impressum $ 6.

4) Cfr. infra IL, 51 $ 5, IL, 41.

5) Cfr. infra

JIn Zl

6) @/n Supra D SNg AL AL NN An

40I, 24 $ 1 Vulg. (VII, 2 Ant.), infra II, 35,

IM. Consuetudines feudorum.

151

Antiqua.

Vulgata Lib. II Tit. 26.

8 4. Vasallus, si feudum partemve feudi aut feudi

conditionem ex certa scientia inficiatus fuerit et inde

convictus fuerit, eo, quod negaverit, feudo ejusve Con-

ditione exspoliabitur*), alius autem vasallus, quamyis 5

hoc sciens non patefaciat, feudum tamen retinet, aut

si aliam rem domini celaverit vasallus, feudum tamen

non amittit.

8 5. Si quis per triginta annos rem aliquam ut

feudum possedit et servitium domino exhibuif, quam-ı0

vis de ea re nunquam sit investitus, praescriptione

tamen triginta annorum se tueri potest *).

8 6. Qui clericus efficitur aut votum religionis

assumit, hoc ipso feudum amittit °).

$ 7. Etsi vasallus omni anno domino se non Te- ı5

praesentet, feudum tamen non amittet.

8 8.

Omnes filii ejus, qui feudum acquisivit, fideli-

tatem facere debent, maxime si indivisum habent.

Quodsi feudum ex divisione ad unum tantum perve-

nerit, ille solummodo faciet fidelitatem *).

20

$ 9. Adoptivus filius in feudum non succedit ®).

810. Mulier habens feudum relictis filiis ex duobus

matrimon1s decessit.

Inter quos feudi quaestio alia-

rumque rerum maternarum vertebatur.

Obtinuit, filios

prioris matrimonii tam in feudo quam in ceteris po- 25

tiores esse ©).

S

Naturales filii, licet postea fiant legitimi, ad

successionem feudi nec soli nec cum aliis vocantur *).

$ 12. i minori datum fuerit feudum, fidelitatem

facere non cogitur, donec venerit in majorem aetatem ; 30

feudum tamen retinet.

$ 13. Si quis decesserit impubere relicto, fidelita-

1) „Qui fief denie, fief pert“.

Cfr. Cujacius ad hunc locum, Pertile o. c. IV

$ 168 N. 108.

2) Cfr. supra I, 26 Vulg. (VII, 8 Ant..

3) Cfr. supra

ID 2L Vulg. (VILD, 28 Ant.), infra ID 30 $ I.

4) Cfr. Wibr. consuetud. 35

Mediol. Rubr. 29, infra II, 54 $ 4.

5) Cfr. libr. consuetud. Mediol. Rubr.

29

6) Alıter cap. extraord. 32.

7) Aliter in libro cönsuetud. Mediol.

Rubr. 29: sed naturales facti postea legitimi ad successionem feudorum accedunt.

De legitimatione yner reser. princ. efr. Ficker ‘Forschungen zur Rechtsgesch. Ita-

liens’ II Nr. 257 et Glossam ordinariam ad kunc Daragraphum.

Cfr. ad hune 40

paragraphum sententiam summi tribunalis imperiü germanici (Entscheidungen des

Reichsgetichts in Civilsachen Bd. XII Nr. 60).

152

II Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. ITI Tit. 26.

tem nec ipse nec alius pro eo facere cogitur. Idem

de servitio personali, alius tamen pro eo faciens ser-

vitium admittetur *).

5

S 14. Titius, filios masculos non habens, partem

suam feudi Seio, partem ejusdem feudi possidenti,

agnato suo, concessit.

Sempronius, proximior agnatus,

mortuo demum Titio partem illam feudi nullo dato

pretio recuperare potest*). Quodsi Titius filios haberet,

10

pretio reddito etiam vivo Titio®).

Quodsi consensit

alienationi vel per annum, ex quo secivit, tacuit, omni-

modo removebitur *).

$ 15. Si facta de feudo investitura poeniteat do-

minum, antequam possessionem transferat, an prae-

15

stando interesse vasallo liberetur, quaesitum fuit.

Responsum est: praetermissa illa condemnatione , do-

minum possessionem feudi, de quo investituram fecit,

tradere compellendum °).

$ 16. Filii natı ex ea uxore, cum qua matrimonium

20

tali conditione contractum est, ne filii ex ea nati patri

ab intestato succedant, et in feudum non succedunt.

Nam, quamvis ratione improbetur talis conditio, ex

usu admittitur ©).

8& 17. Licet vasallus domino servitium non offerat,

25

quantocunque tempore steterit, dummodo domino pe-

tenti servire paratus sit, beneficlum non amittit; sı

tamen sciat, ei magnum periculum imminere, ultro ad-

JOln San el delben DrAGIOETE,

Inde quaesitum

est, si dominus in perjurium incidat, quia dare non

30

valeat, quod dare juraverat, et vasallus eum liberare

possit suam pecuniam dando et non faciat, an benefi-

cium amittat.

Et responsum est, non amittere *).

8& 18. Si vasallus culpam committat, propter quam

feudum amittere debeat, neque filius neque ejJus descen-

35

1) Cfr. infra ITI 54 $ 2.

2) Cfr. infra IL, 39 pr.

3) Cfir. or

consuetud. Mediol. Rubr. 8, fragmentum juris feudalis Mediol. $ 7—10.

4) Cfr.

ad hunc paragraphum R. Schroeder in ‘Zeitschr. für Rechtsgesch.’ tom. V p. 286 ff.,

Beseler, ‘System des gemeinen deutschen Privatrechts’ 4. ed. p.748.

5) Cfr.

infra IL, 33, supra II, 7 $ 1 Vulg. (VIII, 12 Ant.), Constitutum usus Pisanae

40 Civitatiıs (Bonarm II 958).

6) Ofr. infra II, 29.

7) Cfr.infra II, 39 $ 3,

. Consuetudines feudorum.

153

Antiqua.

Vulgata Lib. IT, Tit. 26.

dentes ad id feudum vocabuntur, sed agnati, qui quarto

gradu sunt, dummodo ad eos pertineat *).

8& 19. In generali alienatione vasalli non contine-

5

tur feudum, nisi nominatim dietum sit °).

820. Si vasallus feudum alienaverit ignorans, non

domino sed ipsi vasallo feudum restituendum est.

Ad

interesse vero emptori ignoranti condemnandus est

vasallus ®).

8 921.

Vasallus feudum, quod sciens abnegavit, amit- 10

tat, ignoranti vero subvenitur.

Quodsi dubitat, dubi-

tanter respondere debet *).

8 22. Beneficium a vasallo in fendum, si nihil in

fraudem legis fiat, recte dari potest, dum tamen mi-

15

liti detur °).

8 23. Si vasallus de feudo suo agat vel convenla-

tur, sive obtineat sive non, licet ignorante domino fiat,

Nam et

omni tempore firmum erit illud judicium.

transigere recte poterit nec, quod accepit transactionis

20

nomine, feudum erit®).

$. 24. Domino committente feloniam *), ut ıta dicam,

per quam vasallus amitteret feudum, si eam commit-

teret, responsum est, proprietatem feudi ad vasallum

pertinere, sive peccaverit in vasallum sive in alium 9).

$ 25. Feudum ea lege datum ‘ut ipse heredesque 25

sul, masculi et feminae, et cui dederit habeant’, lisdem

culpis amittitur, quibus et aliud feudum. Quodsi va-

sallus alienavit, feudum esse desinit apud emptorem 9).

$ 26. Titius cum Sempronio fratre suo, feudum pa-

ternum possidente, pactum fecit de eo feudo non pe- o

tendo a Sempronio heredibusve suis.

Sempronio sine

filio masculo defuncto inter Titium et Seium fratrem

suum de eo feudo quaestio orta est. KEt responsum

est, pactum non obstare Titio!°).

DE OLE

2) Ofr. infra II, 51.

3) Cfr. infra IT, 42.35

4) @fn infra ID 348 £

5) Cfr. infra IL, 34 $ 3, supra IT, 9.

6) Cfr. infra II, 43,

7) De verbo ‘felonia’ cfr. Diez, ‘W.B. d. roman.

Spr.’ I s. v. fello,

Verbum occurrit jam saec. XII in diplomatibus, cfr. Hist.

Patr. Chart. Tom. I Nr. 575, Mon. Germ. Histor. 4° Leges Sectio IV Tom. I %.305.

8) Cfr. infra II, 47.

9) Cfr. infra IL, 48.

10) Cfr. infra IT, 49.

154

I

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 27.

XXVIO. DE PACE TENENDA ET EJUS VIOLA-

TORIBUS 9.

Fredericus, Dei gratia Romanorum imperator, semper

Augustus episcopis , ducibus, comitibus , marchionibus

et omnibus, ad quos literae istae pervenerint, gratiam

suam et pacem et dilectionem.

Quoniam divina praeordinante clementia solium re-

giae majestatis conscendimus, dignum est, ut, cujus

10

praecellimus munere, illi omnino pareamus in opere.

Inde est, quod nos tam divinas quam humanas leges

in suo vigore manere cupientes et ecclesias sive eccle-

siasticas personas sublimare et ab incursu et invasione

quorumlibet defensare intendentes, quibuscunque per-

15

sonis Jus suum conservare volumus et pacem diu de-

sideratam et antea toti terrae necessarlam per univer-

sas regni partes habendam regia auctoritate indicimus.

Qualiter autem eadem pax sit tenenda et servanda,

in subsequentibus evidenter declarabitur.

20

SIn

Si quis hominem infra pacem constitutam occi-

derit, capitalem subeat sententiam, nisi per duellum

hoc probare possit, quod vitam suam defendendo illum

occiderit.

Si autem omnibus manifestum fuerit, quod

non necessario sed voluntarie illum occiderit, tunc ne-

25

que per duellum neque quolibet modo se excusabit,

quin capitali damnetur sententia.

$2. Si vero violator pacis a facie judicis fugerit,

res ejus mobiles a judice in populo publicentur et

dispensentur, heredes autem sui hereditatem, quam

30

ipse tenebat, recipiant, tali conditione interposita, ut

jurejurando spondeant, quod ille violator pacis nun-

quam de cetero ipsorum voluntate aut consensu ali-

quod emolumentum inde percipiat.

Quodsi heredes

negleceto postmodum juris rigore hereditatem ei di-

35

miserint ,

comes eandem hereditatem regiae ditioni

assignet, et a rege jure beneficii recipiant.

$3. Si quis alium infra pacis edictum vulneraverit,

nisi in duello, quod vitam suam defendendo hoc fece-

1) Cfr. Monumenta Germaniae Historica 4° Legum Sectio IV Tom. I p. 194 ff-

40.De hac pacis constitutione vide F. Küch ‘Die Landfriedensbestrebungen Kaiser

Friedrichs I” 1887,

088

Consuetudines feudorum,

155

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 27,

rit, probaverit, manus ei amputetur et, sicut superius

dietum est, judicetur et judex in causa ipsum et res

ejus secundum rigorem justitiae strictius consequatur.

$ 4, Si quis aliquem ceperit et absque sanguinis

effusione fustibus percusserit vel crines ejus aut bar-

bam expilaverit, decem libras ei, cui injJuria illata esse

videtur, per compositionem impendat et Judici viginti

libras persolvat.

Si vero temerarius absque percus-

sione eum invadat, quod vulgo dicitur cisteros et*)10

calida manu, ac verberibus contumeliisque male trac-

taverit, quinque libras pro tali excessu componat et

judiei pro tali excessu decem libras persolvat.

$5. Quicunque judici suo pro excessu viginti libras

-

5

invadiaverit, praedium suum pro pignore illi tradat et

infra quatuor septimanas invadiatam pecunlam per-

solvat.

Quodsi infra quatuor septimanas praedium

suum solvere neglexerit, heredes sui, si voluerint, he-

reditatem recipiant et comiti infra sex septimanas vi-

Si autem comes eandem here- 20

ginti libras persolvant.

ditatem regiae potestati consignet, proclamatori etiam

damnum restituat et praedium a rege beneficiali jure

obtineat.

$6. Si clericus de pace violata pulsatus fuerit, id

est notatus aut proscriptus fuerit, aut pacis violatorem 25

in contubernio suo habuerit, et de his in praesentia

sui episcopi et sufficiente testimonio convictus fuerit,

comiti, in cujus comitatu idem clericus hoc perpetra-

verit, viginti libras persolvat et de tanto excessu se-

cundum statuta canonum episcopo satisfaciat. Si au- 30

tem idem clericus inobediens exstiterit, non solum offi-

cio et beneficio ecclesiastico privetur, verum etiam tan-

quam proscriptus habeatur.

$7. Si judex clamore populi?) aliquem pacis vio-

latorem ad castrum alieujus domini secutus fuerit,

©&

5

dominus, cujus castrum id esse cognoscitur, ad facien-

dam justitiam illum producat. Qui si de sua fuerit

diffisus innocentia et ante conspectum judieis venire

formidaverit, si mansionem in castro habet, dominus

ejus omnia bona mobilia sub sacramento judici reprae- 40

1) 4, asteros hant, Mon, Germ. I. c, D, 196

2) ‘Gerüfft”,

156

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua,

Vulgata Lib. IL, Tit. 27.

sentet et eum de cetero in domo sua tanquam pro-

sceriptum non recipiat.

Si vero mansionem in castro

non habuerit, dominus ejus secure eum adducere fa-

ciat et postmodum judex cum populo eum tanquam

pacis violatorem persequi non desistat.

88. Si duo homines pro uno beneficio contendunt,

et unus super eodem beneficio investitorem producit,

illius testimonium, cum investitor donum investiturae

10

recognoscit, comes primo recipiat; et si idem probare

poterit idoneis testibus, quod absque rapina hoc idem

beneficium habuit, remota controversiae materia id ob-

tineat.

Quodsi de rapina praesente judice convietus

fuerit, rapinam dupliciter solyat, beneficio vero careat,

15

nisi justitia et Judicio dictante illud in posterum re-

quirat.

$9. Si tres vel plures contendunt de eodem bene-

ficlo producentes utrinque diversos investitores, judex,

in cujus praesentia causa ventilatur, a duobus re-

20

quirat boni testimonli hominibus, in provincia eorun-

dem litigatorum commorantibus, per sacramentum, quod

juraverint, quis illorum absque rapina ejus beneficli

possessor exstiterit, et cognita ex ipsorum testimonio

rei veritate possessor beneficium suum quiete obtineat,

25

nisi judicio et justitia dicetante alter de manu sua illud

eriplat.

$ 10. Si rusticus militem de violata pace pulsans

manu sua juraverit, quod non voluntarie sed necessi-

tate hoc faciat, manu militari*‘) se miles expurgabit.

30

Si miles rusticum de violata pace pulsaverit et manu

sua juraverit, quod non voluntate sed necessitate hoc

feciıt, de duobus unum rusticus eligat, an divino an

humano judicio innocentiam suam ostendat, aut septem

Si

testibus idoneis, quos judex elegerit, se expurget.

35

miles adversus militem pro pace violata aut aliqua

capitali causa duellum committere voluerit, facultas

pugnandi ei non concedatur, nisi probare possit, quod

antiquitus ipse cum parentibus suis natione legitimus

miles existat.

40

8 1

Post natale Sanctae Mariae unusquisque Co-

1) lege manu. quarta, Mon. Germ. U 6. D. 197

HI

Cornsuetudines feudorum,

157

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 27.

mes septem boni testimonli viros sibi eligat et de qua-

libet provincia cum his habendis sagaciter disponat,

et quanto pretio secundum qualitatem temporis annona

sit vendenda, utiliter provideat. Quicungue vero con-

tra deliberationem ipsius infra anniı terminum altius

modium et carius vendere praesumpserit, tanquam V1o-

lator pacis habeatur et totidem viginti libras comiti

exsolvat, quanti modios sıye maldios altius vendidisse

convictus fuerit.

10

$ 12. Si’) quis rusticus arma vel lanceam portaverit

vel gladium, Judex, in cujus potestate repertus fuerit,

vel arma tollat vel viginti solidos pro ipsis a rustico

reciplat.

$ 13. Mercator negotiandi causa per provinciam 15

transiens gladium suum suae sellae alliget vel super *)

vehieulum suum ponat, non ut quem laedat innocentem,

sed ut a praedone se defendat.

$ 14. Nemo retia sua seu laqueos aut alia quaelibet

instrumenta ad capiendas venationes tendat, nisi ad ıo

ursos, apros vel lupos capiendos ®).

$15. Ad palatium comitis nullus miles arma ducat,

nisı rogatus a comite.

8 16. Publici latrones et convicti antiqua damnen-

tur sententia.

25

$ 17. Quicunque advocatiam suam vel aliquod aliud

beneficium enormiter tractaverit et a domino suo ad-

monitus non resipuerit, et in sua perseverans insol-

lertia ordine judiciario tam advocatia quam beneficio

exutus fuerit, si postmodum ausu temerario advocatiam 30

vel beneficium invaserit, pro violatore pacis habeatur.

8 18. Si quis quinque solidos valens vel amplius

furatus fuerit, laqueo suspendatur; si minus, scopis

et forcipe excorietur et tundatur *).

$ 19. Si ministeriales alicujJus domini inter se guer- 35

1) Cfr. ad sequentia v. Planck, ‘Waffenverbot und Reichsacht im Sachsen-

spiegel’ (Sttzungsber. der philos.-philolog. und hkistor. Ul. der k. bayer. Acad. der

Wissensch. 1884).

2) Üa recte nonnulli codices, Ardizo, Mincuccius et Cuja-

cius; Vulg: sub.

3) Cfr. innovationem pacis Franciae Rhenensis de anno

1179: hi qui laqueos tendunt et compedes ponunt, qui nullo die aut loco pacem 49

debent habere (M. G. . c. p. 381).

4) Cfr. pacem Moguntinam de anno

1103 (M. G. l. c. p. 125, 126), pacem Bavaricam de a. 1094 (M. G. 1, c. ‚D 610):

158

IN

Consuetudines feudorum,

Antiqua.

Vulgata 200. I, Dit. 27 28

ram habuerint, comes sive judex, in cujus regimine

eam fecerint, leges et judicia exinde prosequatur.

8 20. Quicunque per terram transiens equum suum

pabulare voluerit, quantum propinquius secundum viam

stans in loco amplecti potuerit ad refectionem et re-

spirationem equi sui, impune ipsi equo porrigat. Lici-

tum sit etiam, ut herba et viridi silya sine vastatione

et noxa quilibet utatur pro sua commoditate et usu

10

necessario *).

KW E HNT LEX DEINDE CONSUE:

TUDINES REGNI INCIPIUNT.

Domino guerram facienti alicui, si sciatur, quod juste

aut cum dubitatur, vasallus, ut eum adjuvet, tenetur.

15

Sed cum palam est, quod irrationabiliter eam facit,

adjuvet eum ad ejus defensionem. Ad offendendum

vero eum adjuvet, si vult.

Sed si eum adjuvare no-

luerit, non tamen feudum perdet.

Obertus et Gerar-

dus. Alii vero sine distinetione dieunt, semper debere

20

eum adjuvare.

Sed Obertus et Gerardus eo utuntur

argumento, quod, quemadmodum dominum excommuni-

catum vel a rege bannitum non est obligatus vasallus

ad adjuvandum vel servitium ei praestandum , immo

solutus est interim sacramento fidelitatis, nisi ab ec-

»

clesia vel a rege fuerit restitutus, ita nec istum in-

juste guerram alicui facientem *).

$1. Ad hoc quantocunque tempore steterit vasallus,

quod domino non servierit, secundum usum Mediola-

nensium beneficium non amittit, nisi servitium facere

30

renuerit vel nisi a domino ei denunciatum fuerit et

1) Cfr. J. Grimm, ‘Deutsche Rechtsalterthümer’ p. 400—402, O. Gierke, ‘Der

Humor im deutschen Recht’ p. 25.

Cfr

quoque M. G. 1. c. o. 609: Viator si ne-

cesse habuerit, duos in agro manipulos, aut si multum tres, equis suis tollat, quos

in eodem agro aut in proxima villa depascat.

P.382: Si viator equitans necesse

35 habuerit pascere equum suum, pedem unum ponat in via et falce vel cultro quan-

tum expedit de frugibus resecet et in via equum suum reficiat

Sachsen-

spiegel 11/68.

2) Ofr. fragmentum juris feudalis Mediolanensis $4: Sed nec

feudum vasallus nostra consuetudine perdit, si suo domino habenti cum civitate

nostra guerram non subvenit sed cum civitate ei contrarius fuit, et hoc ea ratione

40 quia contra patriam Suam, pro qua jure gentium pugnare debet, pro aliquo feudq

adesse non compellitur,

II

Consuetudines feudorum,

159

Antiqua,

Vulgata Lib. II, Tit. 28.

ille, cum potuerit, diu steterit, quod servitium nullum

ei fecerit *). Bonus tamen judex varie ex causis per-

sonisque difüiniet.

Finge, vasallum remotum esse vel

propingquum, paratum esse vel non, dominum guerram 5

habere vel non utrumque magnam vel parvam, et an

nunciaviıt ei dominus vel non — haec enim omnia ver-

tuntur in cognitione causae et promptiores sumus ad

absolyendum quam ad condemnandum. Tamen scias,

quod si vasallus sciverit, dominum obsideri vel alias 10

ei mortem imminere et, cum potuerit etiam sine nuntio

eum non adjuverit, feudo privabitur.

$2. Si vasallus in feudo aliquod aedificium fecerit

vel ipsum sua pecunia melioraverit et contigerit post-

ea, ut vasallus sine filio masculo decedat, dominus ı5

aut patiatur aedificium auferri aut solvat pretium me-

liorationis.

Idem dico, si pretio servitutem fundo ac-

quirat. Quidam alii dicunt, omnino ad dominum per-

tinere ?) ?).

83

His consequenter dicitur, quod si vasallus zo

decedat et contingerit feudum ad dominum reverti,

sic distinguitur: ut si ante Martium, omnes fructus

ejus anni ex feudo provenientes ad dominum pertine-

ant, si vero post Kalendas Martii usque ad Augustum,

fructus, qui interim percipiuntur, ad heredes vasalliı 25

pertineant, si vero post Augustum, omnes fructus

annı percipiet dominus.

Quidam tamen dicunt, quo-

cunque tempore anni decedat, omnes pendentes ad do-

minum pertinere *).

$ 4. Contra omnes debet vasallus dominum adjuvare,

30

etiam contra fratrem et filium et patrem, nisi contra

alium dominum antiquiorem; hic enim ceteris est prae-

An

ferendus °).

1) Ofr. f%'agnlentum Jjuris feudalis Mediol. $ 2: Sed nec amittit feudum va-

sallus jure nostro, si longissimo tempore steterit, quod nullum servitium domino 35

exhibuerit. $ 16: Quod superius diximus, quod vasallus feudum non amittit per

nostram consuetudinem licet per annum et diem steterit quod a domino investitu-

ram non petierit, ita intelligendum est, nisi dominus vasallum requisierit ut ‚mn-

vestituram recipiat et fidelitatem ei faciat, in quo casuı, si cessaverit per annum,

feudum debet amittere.

Ofr. quoque TIibrum consuetudinum Mediolani Rubr. XXTI 40

in fine.

2) Cfr. supra ILI,8 $ 2 Vulg. (VIII, 15 Ant).

3) In nonnullis

Codicibus. sequuntur, quae infra in Appendice impressa sunt,

4). Cfr. ad $ 3

Constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaini ITI %. 967).

5) Cfr. librum con-

160

JIII. Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 29. 30.

XXIX. DE FILIIS NATIS DE MATRIMONIO AD

MORGANATICAM CONTRACTO.

Quidam habens filium ex nobili conjuge, post mor-

tem ejus non valens continere aliam minus nobilem

duxit. Qui nolens existere in peccato eam desponsa-

vit ea lege, ut nec ipsa nec filii ejus amplius habeant

de bonis patris, quam dixerit tempore sponsaliorum,

verbi gratia decem libras vel quantum voluerit dicere,

10

quando eam sponsat, quod Mediolani dicitur ‘accipere

uxorem ad morganaticam’ alibi ‘lege Salica’!). Hic

filiis ex ea susceptis decessit.

Isti in proprietate non

succedunt allis exstantibus sed nec in feudo etiam

allis non exstantibus, quia licet legitimi sint, tamen

15

in beneficio nullatenus succedunt *).

In proprietate

vero succedunt patrı prioribus non exstantibus, succe-

dunt etiam fratribus sine legitima sobole descendenti-

bus secundum usum Mediolanensem.

XXX. DE BENEFICIO FEMINAE.

20

Si femina habens beneficium decesserit, quia femi-

neum est feudum et sine pacto speciali, deficientibus

filiis masculis ad filias pertinebit.

Obertus et Gerar-

dus.

Ali vero dicunt ®), nisı per pactum speciale ad

eas non pertinere, sicut si datum esset masculo, quia,

25

si ideo, quod est femineum, sine pacto transit in femi-

nas, eadem ratione, quia est femineum, transire debet

in femineam prolem, etiam masculis exstantibus, quod

falsum est.

Ex hoc illud descendit, quod dicitur, cle-

ricum nullo modo in beneficium paternum succedere,

30

etiamsi postea hunc habitum postposuerit.

Idem in

omnibus, qui habitum religionis assumunt ut convers]i.

Hi enim nec postea in feudo succedunt et, si quod ha-

bent, perdunt *).

suetud. Mediolani Rubr. 28 : Amplius si anteriorem dominum habet Vasallus ipsius

debet fidelitatem excipere.

Aliter in feudo 1igio.

1) Cfr. de matrimonio ad

35 morganaticam Stobbe, ‘Handbuch des deutschen Privatrechts’ IV $ 214 et ibi ci-

tatos, Pertile, Storia III p. 335.

F. v. Thudichum, ‘Sala, Sala-Gau, Lex Salica’

1895 p. 75 SQg

In libro consuwetudinum Mediolani non mentio fit talis matri-

mont.

2) Cfr. supra IL, 26 $ 16.

3) Cfr. supra II, 17 (VIILI, 22 Ant).

4). Ofr., supra II 21 (VIII, 28 Ant), II, 26 $ 6.

S

IM Consuetudines feudorum.

161

Antiqua.

Velieyania IL, IL, TG SIl Q

XS VASALKUS EEUDO ERLVELUR F CUE

DEBEAT DEFERRI.

Vasalli feudum delinquentis licet ad agnatos quan-

doque pertineat, filius tamen ad id nullatenus aspira- 5

bit, nisı ıd iterum a domino conquirat, scilicet gratiam

faciente, verbi gratia si non sunt alli ex latere, qui-

bus aperiatur.

Ad cujus petitionem admittuntur, qui

quarto gradu sunt remoti ab eo, qui id acquisivit, et

etiam usque in infinitum, dum tamen hos constet abıo

eo per masculos descendisse *).

RRI

QUI TESTES SINT NECESSARM AD

PROBANDAM NOVAM INVESTITURAM.

Sive clericus sive laicus sit dominus, ad probandam

novam investituram semper pares curtis sunt neces- ı5

sarlı; et si sine eis facta sit investitura, etiamsi do-

minus confiteatur factam, quia tamen sine hac sol-

lemnitate facta est, non valet, etiamsi probari pos-

sit per breve testatum.

Sed alii contra testantur,

etsi dominus confiteatur factam, decurrens postea ad

20

sollemnitatem consuetudinis non audiatur, sed tale

habeatur ac si pares adfuissent.

Sed alii, etiam si

probari possit per breve testatum, ut Obertus et Ge-

rardus, nisi a paribus fuerit confirmatum ?). Consules

tamen Mediolanenses nuper quibusdam omnia contra 25

rescripserunt, in quo fere omnes Mediolanenses con-

senserunt et consentiunt, ut breve testatum non a pa-

ribus sed ab aliis confirmatum sufficiat ad probandam

novam investituram?). Novam investituram dico, quando

feudum primo quaeritur. De veteri autem beneficio

3!

D

investiturae , quae fit a domini successore vel vasalli

1) Ofr. sSupr d LE SS

2) Lectionem vulgatae mutilatam esse, certum

est

Codex vetustissimus Paris. 4676 omittit in textu verba: Sed alii contra tes-

tantur usque Obertus et Gerardus.

In margine verba Sed alii contra testantur

uSsqQue pares adfuissent addıta sunt.

Verisimile igitur est, verba: ‘Sed alii, etiam 35

si probari possit per breve testatum ut Obertus et Gerardus’ non

genwina esse et

verba: nisi a paribus fuerit confirmatum post verba :

etiamsi probari possit per

breve testatum ponenda esse.

8) Cfr. Librum consuetudinum Mediolani

KRubr. 27: quamvis per nostram Consuetudinem aliis idoneis testibus possit in-

vestitura legitime probari si de ea .dubitetur.

40

11

162

180

Consuetudines feudorum.

Antiqua.

Vulgata Lib. II, Tit. 32. 33.

successore, etliam extranei recipiuntur ad testimonium,

praeter feminas secundum usum Mediolanensium. Istae

enim nec in causis feudi nec aliorum recipiuntur ad

testimonium *), ceterı1 autem in omnibus recipiuntur,

quae ad causas feudi pertinent, praeterquam de nova

investitura.

XXXIII. DE CONSUETUDINE RECTI FEUDI.

Sciendum est itaque, feudum acquiri investitura,

10

successione vel eo, quod habeatur pro investitura, ut

ecce si dominus alicui coram curia dixerit: ‘“Vade in

possessionem illius fundi et teneas ipsum pro feudo’.

Licet enim non intercessisset investitura, tamen tale

est ac sı intervenisset, quia ille ejus voluntate pos-

15

sessionem feudi nactus est feudi nomine *).

8 1. Inde

etiam dicitur, quod, sı aliquis probaverit, se aliquid

nomine beneficii aliquo tempore tenuisse domino prae-

sente et non contradicente et servıtium ejus quasi a

vasallo recipiente, licet non probet investituram, verum-

20

tamen obtinebit praestito juramento, nisı alıud contra

inducatur °).

Quod autem dictum est, ut per pares

probetur investitura, dicetum est de eo domino, qui

