1) Ueber das Verhältniss des liber feudorum zu dem Sta-

tutarrecht Norditaliens fehlt es bisher an einer Untersuchung. Ausser dem Mai-

länder Stadtrecht kommt vornehmlich das von Pisa in Betracht.

2) Mon,

Germ, Leg. fol. IV. p. 689.

3) Jedenfalls von grösserem Werthe als für die-

jenigen Stücke, die aus den Feuda abgeschrieben sind. Ich will es dahingestellt

sein lassen, ob nicht für II/34 und II/49 das Mailänder Rechtsbuch geradezu das

Vorbild war.

4) Während II/54 $ 1 ein späteres Einschiebsel ist.

Ich gehe

also noch weiter, als Dieck, der wenigstens 11/54 82 als ein selbständiges Stück

zu retten sucht (5. 172), während Laspeyres (S. 222. 223) beide für echte Stücke

hält. Mir scheint, von den capitula extraordinaria des Ardizo einstweilen abge-

sehen, in den Feuda von Kaisergesetzen nichts enthalten zu sein, worüber wir

nicht sonst unterrichtet sind.

5) Dass auch dieser Titel eine Paraphrase des

Gesetzes von Friedrich sei, nimmt Dieck jedenfalls mit Unrecht an,

80

II. Die Textentwicklung des Langobardischen Lehnrechts.

so geschieht dies nur, um hervorzuheben, dass sie in Mailand un-

praktisch sei, und wenn das Gesetz Lothars genannt wird (11/38),

so hat dies seinen Grund darin, dass Friedrich es ausdrücklich

bestätigte und neu erweiterte.

So sind es die drei Kaiser:

Konrad A Kothar A und

Friedrich Barbarossa, zu denen die Feudisten aufblickten.

Jeder

von ihnen drückt einem Theile unseres Rechtsbuches sein Gepräge

auf. Konrad macht ein Lehnrecht und eine Litteratur des Lehn-

rechts durch sein Gesetz möglich. Lothar stellt durch sein Ver-

äusserungsverbot den Treubegriff im Lehn auch nach der sachen-

rechtlichen Seite fest und Friedrich baut die Sätze seiner Vor-

gänger durch sein Lehnsgesetz (II/55) aus, wie er das Staatsrecht

des Feudalstaates durch seine Landfriedens-Gesetze (I1/27, 53) in

das Lehnrechtsbuch hineingelangen lässt (vergl. I1/28, II/40). Aus

den drei Gesetzen dieser drei Kaiser und aus der Praxis der Mai-

länder Curie hat die Jurisprudenz von Pavia und Mailand die

Consuetudines feudorum _-geschaifen D

1) Mit dieser Auffassung «trete ich in entschiedenen Gegensatz zu der von

Laspeyres S. 341—343 entwickelten ,

wonach ‘die Entstehung der einzelnen

Compilationen, aus welchen unser Rechtsbuch hervorgegangen ist, nur unter dem

Einflusse des Gewohnheitsrechtes gestanden hat’. Gegen solche Auffassung spricht

schon die Geschichte der lombardischen Juristenschule, deren Fortsetzer eben die

Feudisten sind.

Schupfer, Manuale 2 ed. p. 451, 452 steht meiner Auffassung

näher.

II

Consuetudines feudorum.

Textus compilationis antiquae et recensionis

vulgatae.

Accedunt capitula extraordinaria.

Aö

E

AD

$

%

e

O

RET

I

n

0

“'

R

45

N

n

S

S

Ar

On

©

6

x

6

S

B

C

S

S

8

9

Yn

S

S3

®

(

S

ÖE

&7

A

S

M

S

f

\Lf}

EB

RS

S

S

e

N

S

M

D

3

A

E

aD

X

N

A

0

Sn

F

4R

C

Z

H

RE

A

S

a

f

K

Ün

AB

E

i1

äf

/

x

x

$

£

}

;

®

9

:’

)££

j

IH

f

A

}

.ä

X

“\

}

M

\a

}

*.

5

LO

}

' OLEn

Ar

1}

M]

c}

3“;$;_£‚%3'$;(;_‘:‘- AB

C

. 90a

q

&©

K

1

d

1B

H

l.

Ba0ad al

D

D

R

x

€

3R

$

48

v

An

4

30

F

®

3r

E

W

CR

%

n

E

%.

U

€S

x

n

D

e

A

R

X

An

N

8

D

A

D

s

B

S&

(

8

©

e

n

En

&x

i

K

;

S

d

3

54

s

.

N

7

Ta

3

&f

S

n

S

A

0

S

D

n

A

D

An

%’i;

K

#i;:?(

E

A

W

A

7

C

N

‘\

S

S

SR

r

AA

AA

R

Z

K

n

I

n

I

en

E

E

D

%

8

S

7

S

L

HA

(

A

B

n

Cn

S

e

(

x

%

8

X

w3

X

B

A

(

zl

4

A

}

7

D

E

@

N

z

S

4

A

R

K

R

}

8

w

5

D

S

:

K

fr

i

8

x

A

Z

-

IIL.

Consuetudines feudorum.

nmg D L 6 L

Vulgata Lib. I, Tit. 1.

DE FEUDIS.

INCIPIUNT CONSUETU-

DINES FEUDORUM

ET PRIMO

I. QUIBUS MODIS FEUDUM

I. DE HIS, QUI FEUDUM

ADQUIRITUR ET RETINE-

DARE POSSUNT ET QUALI-

WDUR.

TER ACQUIRATUR ET RE-

TINEATUR.

1 Qa de feuclis tractaturi

Quia de feudis tractaturi sumus, 10

sumus, videamus primum, qui feu-

videamus primo, qui feudum dare

dum dare possunt.

Archiepisco-

possunt.

Feudum autem dare

pus, episcopus, abbas, abbatissa,

possunt archiepiscopus, ep1scopus,

praepositus, si antiquitus eorum

abbas, abbatissa, praepositus, sı

fuit consuetudo, feudum dare pos-

antiquitus fuerit consuetudo e0- 15

sunt. Marchio, comes !), qui pro-

rum, feudum dare.

Marchio, co-

prie

regis

capitanei

dicuntur.

mes, qui proprie regni vel regis

Sunt et alli, qui ab istis feudum

capitanei dicuntur, similiter feu-

accıpiunt, qui proprie regis val-

dum dare possunt. Sunt et alıi,

vassores dicuntur, sed hodie ca-

qui ab istis feuda accipiunt, quı 20

pitanei appellantur ; qui et ipsi

proprie regis vel regni valvaso-

feuda dare possunt.

Ipsi vero,

res dieuntur, sed hodie capıtanei

qui ab eis accipiunt, minores val-

appellantur, qui et ipsi feuda dare

vassores dicuntur.

possunt.

Ipsi vero, qui ab eis

accıpiunt, minores valyvasores di- 25

ocuntur.

Quia vidimus

de

per-

8$1. Et quia vidimus de per-

1) Lex Conradi statwit ‘ut nullus miles episcoporum, abbatum, abbatissarum

aut marchionum vel comitum vel omnium qui beneficium de nostris publicis bonis

aut de ecclesiarum praediis nunc tenent . .. . beneficium perdat’.

3C

6*

84

00

Consuetudines feudorum.

Aliyeanad IM I B, Z

Vulgata Lib. I, Tit. 1.

sonis, videamus, qualia priushabu-

sonis, videamus, qualia prius ha-

erunt initia.

Antiquissimo enim

buerunt initia. Antiquissimo enim

tempore sic erat in dominorum po-

tempore sic erat in dominorum

5 testate connexum, ut, quando vel-

potestate connexum , ut, quando

lent, possent auferre.

Postea

vellent, possent auferre rem in

vero eo ventum est, ut usque ad

feudum a se datam.

Postea vero

Sed

vitam fidelis produceretur.

eo ventum est, ut per annum tan-

tum firmitatem haberent, deinde

cum hoc jure successorio ‚ad fi-

10lios non pertineret, sic progres-

statutum est, ut usque ad vitam

sum est, ut ad filios deveniret,

fidelis produceretur.

Sed cum

in quem scilicet dominus hoc

hoc jure successionis ad filios non

vellet confirmare beneficium. Quod

pertineret, sic progressum est, ut

hodie ita stabılitum est, ut ad

ad filios deveniret, in quem sci-

15 omnes aequaliter pertineat. Cum

licet dominus hoc vellet benefi-

vero Conradus proficisceretur Ro-

cium confirmare.

Quod hodie ita

mam, petitum est a fidelibus,

stabilitum est, ut.ad omnes aequa-

qui in ejus erant servitio, ut lege

liter pertineat.

Cum vero Con-

ab eo promulgata hoc etiam ad

radus Romam proficisceretur, pe-

titum est a fidelibus, qui in ejJus

2onNepotes ex filio producere digna-

retur et, ut frater fratı1 sine le-

erant servitio, ut et lege ab eo

gitimo herede defuneto in bene-

promulgata hoc etiam ad nepotes

ficio, quod vel eorum patris fuit,

ex filio producere dignaretur et,

succedat *).

Si autem unus ex

ut frater fratri sine legitimo he-

25 fratriıbus a domino feudum acce-

rede defuneto in beneficium, quod

eorum patris fuit, succedat. Sin

perit, eo defuncto sine legitimo

herede, frater ejus in feudum non

autem unus ex fratribus a do-

succedit *).

Quod etsi communi-

mino feudum acceperit, eo de-

ter acceperint, unus alteri non

functo sine legitimo herede, fra-

ter ei in feudum non succedat.

so succedit, nisi hoc nominatim diec-

Quod etsi communiter acceperint,

tum sit, scilicet ut uno defuncto

sine legitimo herede alter succe-

unus alteri non succedet, nisi hoc

dat3), herede vero relicto frater

nominatim dictum sit, scilicet ut

removebitur.

uno defuneto sine legitimo herede

alter succedat, herede vero re-

licto frater removebitur.

SE

A

35

1) Ofr. legem Conradıi.

2) Secundum legem Conradi quae dicit: ‘bene-

ficium quod patris sSui fuit habeat’.

8) Ofr. Ariprandi comment. Tit. de be-

nefictis: ‘Si duo sunt filii, uno sine filio decedente succedit alter. Aliud si ipsi

simul quaesissent; tunc enim sibi invicem non succederent, nisi id nominatim dic-

tum sit, cum investirentur’ (Anschütz n. 196).

Vide infra tit. IV c. 1, tit. VI

406C. 3. 9. Constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaini II p. 957).

II

Consuetudines feudorum.

85

Vulgata Lib. I, Tit. 1.

Antiqua Tit, I e. 2. 3. 4,

82. Hoc autem notandum est,

Hoc autem notandum est, quod,

licet filiae ut masculi patribus

quod, licet filiae ut masculi pa-

succedant legibus, a successione

tribus succedant legibus, a Suc-

feudi removentur, quia*) neque

cessione tamen feudi removentur, 5

faidam levare vel pugnam facere

similiter et earum filii, nısı spe-

possunt, et earum filii, nisi spe-

cialiter dietum fuerit, ut ad eas

cialiter dicetum sit, ut ad eas per-

pertineat.

tineat ”).

3. Hoc autem sciendum est,

$ 3. Hoc quoque sciendum est, 10

quod beneficium ad venientes ex

quod beneficium hoc ad venientes

ex latere ultra fratres patrueles

latere ultra fratres patrueles non

non progreditur per successionem

progreditur successione secundum

secundum usum ab antiquis sa-

usum ab antiquis sapientibus con-

pientibus constitutum ®), licet mo-

stitutum, licet moderno tempore 15

derno tempore usque ad septimum

usque ad septimum gradum sit

genuculum *) sit usurpatum. Jure

usurpatum, quod in masculis de-

in infinitum exten-

scendentibus novo jure usque ın

NOvVO USqUE®

ditur.

infinitum extenditur.

4. Notandum est autem, quod

8 4. Notandum est autem, quod 20

illud beneficium, quod a regis ca-

illud beneficium, quod a regis ca-

pitaneis atque regis valvassoribus

pitaneis atque regis valvasoribus

aliis praestatur ,

proprie jure

aliis impenditur, proprie jure feudi

feudi censetur, illud vero, quod

censetur, illud vero, quod a mi-

a minoribus in alios transfertur,

noribus in alios transfertur, non 25

non jure feudi judicatur®); sed

jure feudi judicatur (alıter in cu-

auferre

ria Mediolanensi

observatur) ;

quando voluerint, recte

queunt, nisı Romam cum

illis ın

sed quando voluerint, recte au-

exercitu perrexerint, quo

cası in

ferre queunt, nisi Romam in ex-

jure feudi transit, vel

Sı

ali-

ercitu _ cum illis perrexerint vel3o

accepe-

aliquid propter feudum accepe-

quid propter„ feudum

1) Cfr. Liutprandi leges 1. 13: ‘quia filiae ejus eo, quod femineco sSexu esse

provatur non, possunt faidam ipsam levare’, Lombarda vulg. I Tit. 9 1. 18, Ari-

prandi comment. Tit. de benefictis (Anschütz p. 195).

2) Cfr. Constitutum usus

Pisanae civitatis (Bonaim II %. 957).

3) %. e. usque ad quartum gradum 35

computationis romanae cfr. infra tit. IV c. 1, tit. VI c.8. Antiquos sapientes esse

sapientes Papiae, Mediolani etc., de quibus tit. VI c. 7 loquitur, verisimile est.

4) £. e. usque ad finem ‘parentillae’.

Ofr. Ed. Roth 153: ‘Omnmnis parentilla

usque in septimum geniculum numeretur’.

5) Lezx Conradi discernit dua sola

genera valvassorum, majores valvassores et minores.

Majores valvassores sumnt 40

ommnes ‘qui beneficium de nostris (%. e. regis) publiceis bonis aut de aecclesiarum

prediis tenent’, minores valvassores sunt milites eorum. De altis personis lex non

loquitur.

86

008

Consuetudines feudorum.

Antıqua Lit: L4 5.

Valgata Lib L DB,

rit, tunc nisi restituto pretio au-

TI

tunc enim nisi restituto

ferrenon possunt*). $1. Item illud,

pretio auferre non possunt.

quod datur nomine gastaldiae ®)

5 vel guardiae °) et pro mercede ali-

cujus rei, transacto anno potest

II. DE FEUDO GUARDIAE

auferri jure et pretio pro eo dato

VEL GASTALDIAE.

non restituto, nisı ad certum tem-

Item' illud, quod datur nomine

pus fuerit datum °).

Si vero ga-

gastaldiae vel guardiae et pro

10 staldıi

aliquid nomine proprüi

mercede alieujus rei, transacto

feudi possederint, non valebunt

anno potest jure auferri etiam

propterea possessionem sibi de-

pretio pro eo dato non restituto,

fendere, nisi potuerunt per pares

nisi ad certum tempus fuerit

curtis vel breve testatum probare,

datum.

8 1.

Si vero gastaldi

i5se, antequam gastaldii essent vel

aliquid nomine proprii feudi pos-

postquam desierunt esse, investi-

sident, non valebunt propterea

turam accepisse.

possessionem sibi defendere, nisi

per pares curtis potuerint vel

breve testatum probare, se, ante-

20

quam gastaldi essent vel, post-

quam desierint esse, investituram

accepisse.

II. QUI SUCCESSORES

n

S

TENEANTUR.

3}

S

Si vero archiepiscopus, epl-

Si vero archiepiscopus, episco-

Scopus,

abbatissa

investituram

pus, abbas, abbatissa investitu-

ejus feudi, quod alius detineat,

ram ejus feudi, quod alius deti-

eo tenore alieui dederit, ut post

neat, eo tenore alicui dederit, ut

socjus decessum, qui possidet, ha-

post decessum ejus, quı possidet,

beat,

et ante decesserit quam

habeat, et ante decesserit quam

ille, qui feudum possidet, succes-

ille, qui fendum possidet, succes-

Sores corum Nn0on coguntur ecam

sores non coguntur eam investi-

turam facere

vel

confirmare,

investituram facere vel confir-

35 eti1amsı

pares

curtis

adsint

mare, etiamsi pares curtis adsint

2) Cfr. lübrum consuet.

1) Ofr. infra tit. III, tit. VI c. 4, tit. IX c. 4.

Mediolani Rubr. 29 in fine.

De gastaldıis hujus temporis vide Mon. German.

Leg. Fol. IV . 671 et ibi citatos, praeterea Pertile o0. c. I p. 297, M. Handloike

‘Die lombardischen Städte unter der Herrschaft der Bischöfe’ 1883 p. 42.

40

83) = custodia.

Cfr. Mon. Germ. hist. 4°%. Leg. Sectio IV Tom. I p. 380 :

Et si ita, ut predictum est, imperator vel filius eius castrum in custodia Sua TE-

tinere noluerit, Astensibus commendare habet in guardia .

I

Consuetudines feudorum.

87

Antiqua Tit. I c. 5. 6.

Vulgata Lib. I, Tit. 3. 4.

testes vel breve inde testatum sit,

testes vel breve testatum inde

nisi ille, qui inyestituram accepit,

sit, nisi ille, qui investituram

nomine ejus feudi missus in pos-

acceperit, nomine ejus feudi in

sessionem sit.

possessionem missus sit eO COn-

—

Sed si ille, qui

sentiente, qui detinet. Sed sı ille,

feudum possidet, prius decesserit

quam ille, qui investituram fecit,

qui feudum possidet, prius de-

jure cogitur eam ratam habere *).

cesserit quam ille, qui investitu-

ram fecit, jure cogitur eam ratam

habere.

10

6. Laici vero lisdem modis,

Sa

Laici vero lisdem modis

quibus supra diximus, aliis si in-

omnibus, quibus supra diximus,

investituram

vestituram dederunt, heredes eo-

sı

aliis

dederint,

rum, si rationibus claruerit, om-

heredes eorum, si rationibus cla-

ruerit, omnimodo eam adimplere 15

nimodo eam adimplere coguntur.

compelluntur.

IV. DE CONTROVERSIA

INVESTITURAE.

Si autem controversia in-

Si autem controversia inter do- 20

Sl

ter dominum et fidelem de inves-

minum et fidelem de feudi inves-

titura feudi fuerit, quid juris sit,

titura fuerit, quid juris sit, vi-

videamus.

Si investitura facta

deamus.

Si investitura facta fu-

fuerit coram paribus curtis aut

erit coram paribus curiae aut in

cum brevi testato”), recte eum

brevi testato, recte eum, qui in- 25

vestitus est, cogitur dominus mit-

dominus cogitur mittere in feudi

possessionem.

Si vero fuerit in

tere in feudi possessionem.

Si

possessione, et mota ei fuerit con-

vero fuerit in possessione, et mota

troversia a domino, ei datur de-

ei fuerit controversia a domino,

fensio propter possessionem. Si

ei defensio detur propter posses- 30

sionem. Si autem non fuerit in

autem non fuerit in possessione

nec supradicetis modis potuerit

possessione nec supradictis modis

probare, tunc illius erit defensio,

poterit probare, tunc illius erit

qui dicitur fecisse investituram *).

defensio, qui investituram dici-

35

tur fecisse.

1) Cfr. infra tit. IV c. 2, tit. VII c 2 et constitutum usus Pisanae CWwi-

tatis (Bonaini, II p.959. Vide ad hoc caput: Albrecht ‘Die Gewere’ p. 287,

Er. ab Horn ‘De investitura eventuali et exspectativa feudali’ p. 45 sgq.

2) Cfr. H. Brunner ‘Zur Rechtsgeschichte der römischen und germanischen Ur-

kunde’ 7880 p. 284.

83) Cfr. infra tit. V c. 1, tit. VI c. 13, tit. VII c. 340

et Heusler ‘Die Gewere’ p. 224. Cfr. quoque Constitutum usus Pisanae civitatis

(Bonaimi II . 959),

88

1006

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. I c. 6

Vulgata Lib. I, Tit. 4

$ 2. Si vero feudum aliquis

Sal

Si vero feudum aliquis

habuerit

de quo nulla contro-

habuerit, de quo nulla controver-

versia est, et dixerit, se investi-

sla est, et dixerit

se ınvestitu-

5 turam alterius feudi accepisse ab

ram alterius feudi accepisse ab

eodem domino, nec in possessione

eodem domino, nec in possessione

fuerit nec praedietis rationibus

fuerit nec praedictis rationibus

potuerit probare

licet domini

probare potuerit

licet domini

esset defensio, ex ordine tamen

esset defensio, ex ordine tamen,

10quia aliunde vasallus est, remit-

quia aliunde vasallus est, remit-

titur domino ex aequitate defensio

titur domino ex aequitate defensio

$ 3. Cum autem quis dixerit

}

82. Cum autem quis dixerit

per successionem feudum ad se

feudum ad se per successionem

pertiner

asserendo id esse pa-

pertinere

asserendo illud esse

15 ternum

si fuerit in possessione

paternum, si fuerit in possessione

medietatis vel alterius partis vel

medietatis vel alicujus partis vel

cambium proprietatis nomine il-

cambium proprietatis nomine il-

lius feudi habuerit vel aliis jus-

lius feudi habuerit vel aliis jus-

tis rationibus illud esse pater-

tıs rationibus illud esse pater

20num probare potuerit, jure obti-

num probare potuerit, jure ob-

nebit *)

tinebit

$ 4. Item si aliquis possederit

$ 3. Item si vasallus possede-

castrum, quod dixerit se pro feudo

rit castrum, quod dixerit se pro

tenere, et econverso dominus per

feudo tenere, et econtra dominus

25 guardiam dixerit se ei dedisse

per guardiam dixerit se ei dedisse

domini est probatio, et si potue-

domini est probatio, et si poterit

1900 JOI WELn® S Ohzu WeNEL

probare, tunc ille, qui tenet, de-

debet domino restituere vel pro-

bet domino restituere vel pro-

bare per pares curtis vel breve

bare per pares curtis vel per

3o testatum, postquam in guardiam

breve testatum

postquam

ın

suscepisset, se a domino pro feudo

guardiam suscepisset, se a domino

nvestituram acceplsse

domino

pro feudo investituram accepisse;

vero in probatione deficiente tunc

domino vero in probatione defi

ciente tunc illius erit defensio,

illius erit defensio, qui possidet ”)

35

qui possidet

$ 5. Similiter si aliquis pos-

$ 4. Similiter si aliquis pos-

sederit castrum aut aliam rem,

sederit castrum vel aliam rem

et dominus dixerit

et dominus se pro pignore dixe-

se pro pIg-

rit ei dedisse, e contrario ille

nore ei dedisse, e contrario ılle

1) Cfr. infra tit. V e. 2, tit. IX c. 17, Constitutum usus Pisanae civitatis (Bo-

40

naini II p. 964, 965).

2) Cfr. Heusler op. cit. p. 236. R37.

In

Consuetudines feudorum.

89

Antiqua Tit. I c. 6.7.

Vulgata Lib. I, Tit. 4.

dixerit, se accepisse pro feudo,

dixerit se suscepisse pro feudo, si

si dominus potuerit probare, quod

potuerit dominus probare, quod

ei pro pignore dedisset, tunc

ei pro pignore dedisset, tunc

ille, qui tenet, domino restituet

ille, qui tenet, domino restituet

vel probet supradiceto modo, se a

vel probet supradieto modo, se,

domino, postquam pro pignore

postquam a domino pro pignore

accepit, feudi nomine accepisse,

accepit, feudi nomine accepisse,

et si dominus non potuerit pro-

et si dominus non potuerit pro-

bare, se nomine pignoris dedisse,

bare, se nomine pignoris dedisse, 19

erit defensio illius, qui possidet.

erit defensio illius, qui possidet.

7

Si

quis de manso uno

8 5. Si quis de manso uno

feudi nomine investituram acce-

feudi nomine investituram acce-

pit et dixit, quod omne incre-

perit et dixerit, quod omne in-

mentum pertineat ad eum per

crementum pertineat ad eum per 15

investituram, si dominus reser-

investituram, si dominus reser-

vaverit sibi aliquid in ipsa curte,

vaverit sibi aliquid in ıpsa curte,

tunc oportebit fidelem incrementi

tunc oportebit fidelem incrementi

investituram per pares curtis vel

investituram per pares curtis vel

breve testatum probare.

Sed

per breve

testatum probare. 20

si dominus in ipsa curte ni-

Sed si dominus in ipsa curte

hil sibi retinuerit, tunc incre-

nihil sibi retinuit, tunc omne in-

mentum jure feudi fidelis retine-

crementum jure feudi fidelis ob-

bit )).

Si vero fidelis in posses-

tinebit.

Si vero fidelis in pos-

sione incrementi fuerit, non opor-

sessione incrementi fuerit, non 2

tebit investituram probare, sed

oportebit eum investituram pro-

jurare.

bare, sed jurare.

81. Rursus si aliquis accepit

86. Rursus si aliquis acce-

6

investituram feudi ‘cum omni in-

perit investituram feudi

cum

cremento quod ei evenerit’, et ei

omni incremento quod ei obve- 30

aliquid accreverit vivente eo, a

niret’, et aliquid accreverit vi-

quo accepit, ipsius erit; et si

vente eo, a quo acceperit, ipsius

ille, qui investituram fecit, sine

erit; et si ille, qui investituram

herede

decesserit et feudum re-

fecit, sine herede decesserit et

versum fuerit ad eum, a quo te-

feudum reversum fuerit ad eum, 85

nuerit, vel ad alium, quidquid

a quo ipse tenuerit, vel ad alium,

post mortem ejus, qui dederit,

quidquid post mortem ejus, qui

accreverit, ad eum pertinebit, ad

dedit, accreverit, ad eum perti-

quem regressum fuerit.

nebit, ad quem regressum fuerit.

1) Cfr. constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaim II p. 959).

40

90

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. II.

Vulgata Lib. I, Tit. 5.

II. QUALITER FEUDUM

V. QUIBUS MODIS FEUDUM

AUMOLAN IR AI

AMITTATUR.

Quia supra dietum est, quibus

Quia supra dietum est, quibus

5 modis feudum adquiritur et reti-

modis feudum acquiratur et re-

netur, nunc videamus, qualiter

tineatur, nunc videamus, qualiter

amittatur. Si enim praelium cam-

amittatur. Si enim dominus prae-

pestre habuerit et vasallus eum

lium campestre habuerit et va-

morantem in ipso praelio dimi-

sallus eum morantem in ipso prae-

10 serit non mortuum, non ad mor-

lio dimiserit non mortuum, non

tem vulneratum, feudum amittere

ad mortem vulneratum, feudum

debet.

S il

Item

si

fidelis

amittere debet.

8il

Item

Sı

dominum

vel

fidelis

cucurbitaverit ®)

cucurbitaverit dominum,

id facere laboraverit vel si cum

id est cum uxore ejus Concu-

5 filia aut cum nepte ex filio aut

buerit vel conceumbere se exer-

cum

SOoTrore

domini

concubue-

cuerit,

vel

sı

cum filia aut

ex flo /(aut cum

rit, jure feudum amittere cen-

Cum HELE

setur.

Similiter

Sı

dominum

nupta filio aut cum sorore do-

assalierit vel

castrum domini

mini concubuerit — haec ita ob-

dominum

vel dominam

tinent, si in domo domini maneat

20 sciens,

ibi esse.

Item si suum fratrem

— Jure feudum amittere cense-

occiderit vel nepotem, id est fi-

W

$ 2. Similiter si dominum

assalierit vel

castrum domini

lium fratris, aut si libellario no-

mine amplius medietate feudi de-

sciens, dominum vel dominam ibi

25 derit aut pro pignore plus me-

EeSSE.

$ 3. Item si fratrem suum

dietate obligaverit, ita ut trans-

occiderit vel nepotem, id est fi-

lium fratris.

8 4. Aut si libella-

actum ®) permittat, vel dolo hoc

egerit, feudi amissione mulctabi-

rio nomine amplius medietate de-

Un

derit auf pro pignore plus me-

30

dietate obligaverit, ıta ut.trans-

actum permittat, vel dolo 'hoc

fecerit, feudi amissione mulctabi-

tur

$ 5. His omnibus casibus

feundum ad dominum revertitur.

35

1) Ofr. ad hunc titulum constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaini IT p. 967,

968).

2) Verbum invenitur in libro Papiensi, Expos. ad Rothar. 213 (M. &. L.

Fol. IV p. 348).

Verbum ‘cucurbitas’ legitur in summa Rofredi Beneventani de

pugna.

Cfr. ad_hoc verbum Ducange, Glossarium S. h. v.

8) id est obnoxia-

tionem (legem commissoriam). De werbo transactare seu trasactare vide Indicem

10 verborum ad leges Langobardorum (M. G.L. Fol. IV p. 678) et Brunner in ‘Zeitschrift

für Handelsrecht’ tom. XXITI p. 545; Pertile, o. c. IV p. 541, 542, R. Schroe-

der, Lehrb. der deutschen Rechtsg. 2 ed. p. 282.

Ofr. infra tit. VII c. 6,

I

Consuetudines feudorum.

91

Vulgata Lib. I, Tit. 5.

Antiqua Tib. IT.

8 6. Rursus si fidelis minus me-

8& 2. Rursus si fidelis minus

medietate libellario nomine de-

dietate libellario nomine dederit

derit et sine herede decesserit,

et sine herede decesserit, et feu-

et feudum ad dominum redierit

dum ad dominum redierit vel,

vel, postquam ad libellarium de-

postquam ad libellum dederit vel

derit vel pignori obligaverit, do-

pignori obligaverit, domino refu-

mino refutavit, tunc ille, qui ab

taverit, tunc ille, qui ab eo ac-

eo accepit, nullo jure se adver-

ceperit , nullo jure adversus do-

Sus

dominum {t£ueri

poterit *).

minum se tueri poterit. $ 7. Prae- 10

$ 3. Praeterea sı ılle, ad \quem

terea si ille, ad quem feudum

feudum per successionem obwve-

per successionem jure obvenire

nire debet, consenserit eos inves-

debet, consenserit eos investire,

tire, ad quos secundum morem

ad quos secundum morem et rec-

rectum non pertinet, nullo modo

tum ordinem non pertinet, nullo 15

ad illud repetendum regressum

modo ad eum repetendum re-

habet.

8 4. Item si fuerint duo

gressum habet.

$ 8. Item sı fue-

fratres et unus investituram feudi

rint duo fratres et unus investi-

acceperit, si postea cum fratre

turam feudi acceperit, si postea

feudum cum fratre diviserit etz20

diviserit et ille, qui feudi partem

accepit, et postea plus medietate

ille, qui partem accepit, postea

vendiderit et sine legitimo herede

plus medietate vendiderit et sine

decesserit, feudum ad dominum

herede legitimo decesserit, feu-

dum ad dominum revertitur. $9.

revertatur. $ 5. Item sı quis feu-

dum

in curte habuerit domini

Item si quis feudum habuerit in 25

sui, non poterit ipsum feudum

curte domini sui, non poterit 1p-

in aliqua parte libellario nomine

sum feudum in aliqua parte li-

alicui sine consensu dominıi dare

bellario nomine alieui sine con-

vel pignori obligare.

Similiter

sensu domini sui dare vel pig-

sı extra curtem detinuerit et do-

nori obligare.

Similiter si extra zo

minus

distrietum habuerit vel

curtem detinuerit et dominus di-

alium honorem, et si alienaverit

strictum habuerit vel alium ho-

sine domini voluntate, jure ad

norem, et si alienaverit sine do-

dominum reyvertatur.

mini voluntate, jure ad dominum

35

revertitur.

I1) Cfr. infratt. VI c. 6.

2) Ofr. de constitutione Papae Urbanmi II

Laspeyres 0p. &it. n. 158. 159.

92

HI

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. II, III.

Vulgata. Lib. I, Tit. 6, 7.

VI. EPISCOPUM VEL ABBA-

TEM

VEL ABBATISSAM

FEUDUM DARE NON POSSE.

5

86. Item si episcopus vel abbas

Item si episcopus vel abbas

vel abbatissa vel dominus plebis

vel abbatissa vel dominus plebis

feudum de rebus ecclesiarum, quae

feudum dederit de rebus ecele-

ei subjectae sunt et tituli vocantur,

siarum , quae eis subjectae sunt

dederit, nullum habet vigorem

et tituli vocantur, nullum habet

10 secundum hoc, quod constitutum

vigorem secundum hoc, quod con-

est a Papa Urbano in sancta sy-

stitutum est a Papa Urbano in

nodo”), hoc est illud, quod post

sancta synodo, hoc est illud, quod

ejus decretum datum fuerit; quod

post ejus decretum datum fuerit;

autem ante datum fuerat , firmi-

quod autem ante datum fuerit,

15 ter permanere debet *).

87. Idem

firmiter permanere debet.

8 1.

juris est, si praepositus vel alia

Idem Juris est,

si praepositus

ecclesiastica persona, quae anti-

vel alia ecclesiastica persona, quae

quitus non sit solita feudum dare,

antiquitus non sit solita in feu-

scilicet ut, quod dederit, non sit

dum dare, scilicet ut, quod dede-

$ 8. Quin etiam

$ 2. Quin

20 stabile de jure.

rit, de jure non valeat.

si quis feudum €eo tenore acce-

etiam si quis eo tenore feudum

perit, ut ejus descendentes, mas-

acceperit , ut ejus descendentes,

culi et feminae, ipsum habere

masculi et feminae, illud habere

possint , reliceto masculo ulterius

possint , relieto masculo ulterius

25 feminae non admittantur.

8 9.

feminae non admittuntur.

S

Mutus feudum retinere non pDo-

Mutus feudum retinere non po-

test, sed si feudum magnum fue-

test, scilicet qui nullo modo lo-

rit, quo ei ablato se exhibere non

quitur, sed si feudum fuerit mag-

valeat, tantum ei relinqui debet,

num, quo ei ablato se exhibere

3zounde possit se retinere *).

8 10.

non valeat, tantum ei relinqui

Et his omnibus casibus feudum

debet, unde possit se retinere.

amittitur et ad dominum rever-

8 4. Et his omnibus casibus feu-

titur.

dum amittitur et ad dominum

revertitur.

35

>

JO0G

QUAE SIT NATURA

VII. DE NATURA FEUDLI.

FEUDI.

Natura feudi haec est, ut si

Natura feudi haec est, ut si

1) Vide quoque librum consuetud. Mediolan. Rubr. 27: Ab Archiepiscopo

vero vel Abbate hodie novum feudum dari non potest sive concedi, quia Sacra-

40 mento sint astricti ne illud faciant, vetus autem feudum investire permissum

est eis,

2) Cfr. ad _ $9: O. F, Gierke, de debitis feudalibus 1860 j. 23 Sqg.

IIN. Consuetudines feudorum.

93

Vulgata Lib. I, Tit.7. 8.

Antiqua Tit. III, IV c. 2.

investierit

capitaneos

princeps investierit capitaneos

princeps

suos de aliquo feudo, non potest

suos de aliquo feudo, non potest

eos devestire!) sine culpa, id est

eos disvestire sine culpa, id est

marchiones et comites et ipsos,

marchiones et comites et 1psos,

qui proprie hodie appellantur ca-

qui appellantur proprie capita-

nel °).

Idem est, si investitura

pitanei.

$ 1. Idem est, sı inves-

facta sit a capitaneis et majori-

titura sit facta a capitaneis et

bus valvassoribus, qui improprie

majoribus valvasoribus, qui im-

hodie appellantur capitanei.

Si

proprie hodie appellantur capi-

10

vero fuerit facta a minoribus vel

tanel.

Si vero facta fuerit a mi-

minimis valvassoribus, aliud est.

noribus vel minimis valvasori-

Tunc enim pos-

Tunc enim possunt devestiri non

bus, aliud est.

habita ratione culpae, nisi fece-

sunt disvestiri non habita ratione

rint hostem Romae — tunc enim

culpae, nisi fecerint hostem Ro-

15

idem est in minimis quod in ma-

mae -— tunc enim idem est in

joribus valvassoribus — vel nisi

minimis quod in majoribus val-

emerunt — tunc enim pretium

vasoribus — vel nisi emerint —

restituendum est secundum anti-

tunc enim pretium restituendum

quum et rationabilem usum °*).

est secundum antiquum et ratlo-

20

Moderni autem non ıta subtiliter

nabilem usum. Moderni autem

cernentes ‚dicunt, idem :©observan-

non ita subtiliter cernentes di-

dum in minimis quod in majori-

cunt, idem observandum in mini-

bus valvassoribus *).

mis quod dicetum est in majoribus.

VIIT

DE SUCCESSIONE

IV. DE FEUDI SUCCES-

25

SIONE.

FEUDI.

1. Sequitur igitur de feudi

Sequitur de successione feudiı

successione videre.

videre.

Si _ quis ita-

Si quis igitur deces-

que decesserit filiis et filiabus

serit fillis et filiabus supersti-

superstitibus , succedant tantum

tibus ,

succedunt tantum filii 39

filii aequaliter vel nepotes ex fi-

aequaliter vel nepotes ex filio

lio in locum sui patris nulla or-

in loco sui patris mnulla ordi-

dinatione defuneti in feudo ma-

natione defuncti in feudo ma-

1) Cfr. legem Conradi: ‘nemo injuste disvestire eos audeat’.

2) Cfr. supra

titulum ‚I -c. 1.

8) Cfr. supra :titulum I c, 4.

4) Hic.titulus distin- 35

gwit tria genera vasallorum :a) capitaneos ‚et majores valvassores, b) minores val-

VASSOTES, C) MiNIMOS valvassoreS.

Re concordat auctor cum auctore tituli primi ‚et

facit solam mentionem ‚opinionis ‘Modernorum’ qui dicunt, ı minimorum -quoque

valvassorum feudum verum esse.

94

II

Consuetudines feudorum.

Antiqua Dit. IV 6, 1.2,

Vulgata Lib. I, Tit.8. 9.

nente*). Hoc quoque observatur,

nente vel valente. $1.Hocquoque

ut si frater meus alienaverit par-

observatur, ut si frater meus alie-

tem suam feudi vel fecerit inve-

naverit partem suam feudi vel fece-

stire filiam suam,

si moriatur

rit inyestiri filiam suam, si moria-

sine herede masculo, nihilominus

tur sine herede masculo, nihilomi-

revertitur ad me.

c olim . ob-

nus revertitur ad me. Et olim ob-

servabatur usque

ad quartum

servabatur usque ad quartum gra-

gradum tantum secundum quos-

dum tantum secundum quosdam,

10 dam *), hoc ideo quia postea non

hoc 1deo quia postea non vocatur

Al

vocatur feudum paternum.

feudum paternum. Alii autem di-

vero dieunt usque ad septimum

cunt usque ad septimum gradum.

gradum. Filia vero non succe-

Filia vero non succedit in feudo,

dit in fendum, nisi investitura

nisi investitura fuerit facta in

15 fuerit ıin patre ‘ut filiae et filli

patre, ‘ut filii et filiae succedant

succedant in feudum’ — tunc enim

in feudum’ — tunc enim succe-

