ei erat, faciat impossibile.

Ut

fidelis haec documenta*) caveat,

justum est.

Sed quia non suffi-

cit abstinere a malo, nisi faclat, 25

quod bonum est, restat, ut in sex

praedictis consilium et auxilium

domino praestet, si beneficio vult

dignus videri et de fidelitate esse

salvus, quam ei jJuravit. Dominus 30

quoque in his omnibus vicem fi-

deli suo reddere debet.

Quod si

merito censebitur

non fecerit,

malefidus, sicut ille, qui in eorum

praevaricatione vel faciendo vel 35

consentiendo deprehensus fuerit

perfidus et perjurus.

VII. DE NOVA FIDELITATIS

FORMA.

KEst et alia de novo super fide- 40

litatis juramento forma inventa

1) nocumenta Corp. jur. can, rectwus.

122

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. VIIL

Vulgata Lib. IT, Tit. 7.

et utentium approbata consuetu-

dine, quae hodie in omni fere cu-

rla videtur obtinere, haec seili-

cet: ‘Ego Titius juro super haec

sancta Dei evangelia, quod ab hac

die inantea usque ad ultimum

diem vitae meae ero_ﬁdelis tibi

Caio, domino meo, contra omnem

10

hominem excepto imperatore vel

rege’*). Quod verbum?®), si recte

intelligatur, nulla quidem indiget

adjectione, sed integram et per-

fectam in se continet fidelitatem.

15

Sed propter simplices et nominis

significationis ignaros ad illius

verbi interpretationem hoc adjici

solet.

ICl es6 e MÖC muın

quam scienter ero in consilio vel

20

in auzxilio vel in facto, quod tu

amittas vitam vel membrum ali-

quod vel quod tu recipias in per-

sona aliquam laesionem vel inju-

riam vel contumeliam vel quod

25

tu amittas aliqguem honorem, quem

nunc habes vel inantea posside-

bis

Et si scıvero vel audivero

de aliquo, qui velit aliquid isto-

rum contra te facere, pro posse

30

meo, ut non fiat, impedimentum

praestabo, et si impedimentum

praestare nequivero, quam cito

potero, tibi nuntiabo et contra

eum , prout potero, tibi meum

35

auxilium praestabo.

JD Sl OM

tigerit, te rem aliquam, quam ha-

bes vel habebis, injuste vel for-

tuito cası amittere, eam recupe-

rare jurabo et recuperatam omni

tempore retinere.

Et si scivero,

40

1) Cfin. nra IT 54 S 8 et Lertile 0p. i IMS 168 N 0M

2) scilicet fidelis.

IIl, Consuetudines feudorum.

123

Antiqua Tit. VIII, c. 12. 13.

Vulgata Lib. II, Tit.7.8.

te velle juste offendere aliquem

et inde generaliter vel specialiter

fuero requisitus, meum tibi, sicut

potero, praestabo auxilium. Et si

aliquid mihi de secreto manifes-

taveris, illud sine tua licentia

nemini pandam vel, per quod pan-

datur, faclam.

Et si consilium

mihi super aliquo facto postula- ı10

veris, illud tibi dabo consilium,

quod mihi videbitur magis expe-

dire tibl.

Et nunquam ex per-

sona mea aliquid faciam scienter,

quod pertineat ad tuam vel tuo- 1

rum injuriam vel contumeliam’.

12.

Investitura vero facta et

S

Investitura vero facta et

fidelitate subsecuta omnimodo co-

fidelitate subsecuta omnimodo co-

gitur dominus, investitum in va-

gatur dominus, investitum in va-

cuam possessionem mittere. Quod

cuam possessionem mittere. Quod- 20

si differat, omnem utilitatem prae-

si differat, omnem utilitatem ei

stabit.

praestabit.

VIII. DE INVESTITURA DE

RE ALIENA FACTA.

13 OChum 06 %6 alllena, vell allı

Cum de re aliena vel alli ob-2

obligata fiat investitura, illud di-

ligata fiat investitura, illud di-

stinguitur, utrum scienti an 1gno-

stingui debet, utrum scienti an

ranti facta sit.

Qui enim rei

ignoranti facta sit.

Qui enim

alienae seciens investituram susci-

rei alienae

sciens

investituram

pit, nisi pacto speclali sibi pro-

suscepit, nisi pacto speciali sibi30

spexerit, de evictione agere non

prospexerit, de evictione agere

potest, ignorans vero recte agit,

non potest, ignorans vero recte

ut aliud ejusdem quantitatis seu

2l W ama

ejusdem boni-

bonitatis ei praestetur.

Sed in

tatis

senu quantitatis

ei

prae-

eo nulla est differentia, qui inve-

stetur.

Sed in eo nulla est, dif-

©&

5

stituram fecit, sı sciverit an 1gn0-

ferentia, qui investituram fecit,

utrum sciverit an

raverit *).

ignoraverit.

1) Libr. cons. Mediol. 1. c. ‘Sed si rem alienam vel alii pignori obligatam in

feudum alicui ignoranti dederit et ei evicta fuerit denuntiatione legitime inter-

posita, aliam rem aeque bonam dominus dare cogitur sive ignoraverit sive sciverit 40

dominus rem alienam sive pignori obligatam in feudum dedit, Si vero sciens alie-

124

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. VIIT, c. 14. 15.

Vulgata Lib. IT, Tit. 8.

14. Rei autem per beneficium

Rei

8 1

autem per

benefi-

recte investitae vasallus habet

cium recte

investitae vasallus

potestatem, ut tanquam dominus

hanc habeat potestatem, ut tan-

5a quolibet possessore possit quasi

omn1

quam dominus possit ab

vindicare et, si ab alio ejusdem

possidente

quasi vindicare et,

rei nomine conveniatur, defensio-

si ab alio ejusdem rei nomine

nem opponere.

Nam et servitu-

conveniatur, defensionem oppo-

tes eidem rei debitas potest pe-

nere. Nam et servitutes ejusdem

1otere et retinere.

Quid ergo si

rei debitas petere potest et re-

pretio vel dolo aut incuria ser-

tinere.

Quid ergo si pretio vel

vitutem rei beneficiariae imponi

dolo vel incuria servitutem rei

patiatur et ad dominum postea

beneficiariae imponi patiatur et

beneficium qualibet ratione rever-

ad dominum ex aliqua causa pos-

15 tatur, an ex eo praejudieium do-

tea beneficium revertatur, an ex

mino generetur, quaesitum fuit.

eo praejudieium domino generetur

Et responsum est, ut vasallo qui-

quaesitum fuit.

Et _ responsum

dem, donec feudum tenet, possit

est, ut vasallo quidem, donec feu-

obesse, domino autem, etiamsi

dum tenet, possit obesse, domino

20 per longa tempora perseverave-

autem, etsi per longa tempora

rit, servitus minime noceat‘).

servitus perseveraverit, non no-

ceat.

15. E contrario, si quid feudo

82. E contrario, si quid

a vasallo additum sit, si quidem

feudo a vasallo additum sit, si

tale sit, quod adjectum est, quod

quidem tale sit, quod per se sub-

25 per se subsistere possit, id est

sistere possit, id est ut per se

ut per

se censeatur ut praedium,

censeatur, ut praedium, ıd non

id non

acerescit feudo.

Si vero

accrescit feudo.

Si

WeLO ]9SE

DE SE

non potest subsistere ut

Sse

non possit

subsistere ,

ut

servitus, plerisque placet feudo

servitus, plerisque placet, feudo

3soaccedere et sicut partem feudi

accedere et sicut partem feudi

disponendam esse *).

Meliorem

disponendam

ESSE.

Meliorem

nam rem vel pignori obligatam in feudum acceperit contra dominum agere non

poterit nisi sibi forte pro evictione pacto speciali prospexerit’. Constitutum usus

Pisanae civitatis (Bonaini op. cit. p. I68).

Ofa . 27 Cod. 8 Z6.

35

1) Zibr. cons. Mediol. I. c. ‘Rei autem investitae per feudum vasallus hanc

facultatem habet ut a quocunque possessore illam vindicare possit, et ab alio

conyentus defensionem opponere, et servitutem debitam recte potest petere et Te-

tinere.

Verum si dolo vel pretio servitutem rei in feudum datae sibi imponi

patiatur, et postea dominus ex qualibet justa causa revertatur, an domino prae-

40 judicium generetur quaeritur.

Dieimus quod nullum per vasallum potuit domino

praejudicium generari etiamsi per longa tempora hoc factum inveniatur’.

Cfr.

constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaint op. cit. D. 969.

2) Cfr. supra tit. I c 7.

I,

Consuetudines feudorum,

125

Alyaidarza In IU @, 1

Vanlaania 1L, I; Il 8 Q

namque feudi conditionem facere

namque feudi conditionem facere

potest,

deteriorem vero

sıne

potest, deteriorem vero sine do-

mini voluntate vel eorum agna-

domini

voluntate

vel

ecorum

torum, ad quos per successionem

agnatorum ,

ad quos per suc-

pertinet, non potest.

Quamvis

cessionem pertinet, facere non

enim ad

beneficium

@ua JDE

potest.

Quamvis enim per be-

neficilum ad eum pertineat, ta-

pertineat, tamen proprietas ad

alium spectat; et ideo quartae

men proprietas ad allum spec-

sive

tertiae

ratione ,

quae

a

tat; et ideo quartae sıve tertiae 49

Longobardis') seu Romanis viris

ratione, quae a Lombardis seu

uxoribus fier1 solet, post mor-

Romanis viris uxoribus fieri solet,

tem virı nihil ad mulierem per-

post mortem viri ad uxorem nihil

tinet *).

Nam nec pignus, quod

pertinet.

Nam nec pignus, quod

CONSULtUM dieLtur ,

ex feudo

consultum dieitur, ex feudo fierl 5

fieri

potest.

S

Est enim

potest.

optima consuetudine

interdicta

feudi alienatio, super qua mul-

P QUALIIER OLIM - HEU:

tae et diversae in singulis civi-

DU EOREKAN AT NARE

tatibus seu curlis dabantur sen-

Est autem optima consuetudine ‚9

tentiae.).,

donec imperator di-

interdicta feudi alienatio. Super

vinae memoriae tertius Lotharius

qua multae et diversae sententiae

super

hoc novam promulgavit

dabantur in singulis civıtatibus

sanctionem, quae posita est in

seu curlis, donec ımperator divae

titulo °) de beneficiis. Necessitate

memoriae Lotharius tertius super 25

namque suadente poterat olim va-

hoc novam promulgavit constitu-

tionem, quae posita est in titulo

de beneficlis.

Necessitate nam-

que suadente poterat olim va-

1) Cfr. R. Schroeder, Geschichte des ehelichen Güterrechts in Deutschland, 30

I p. 84—89 et Pertile, Storia III . 319, Liutpr. leges l. 7, Ahistulfi leges 1. 14,

Lombarda vulg. IT Tit. 4 I.1et4. Liber consuetud. Mediol. Rubr. 17 Ilud autem

praetereundam non est quod quarta debeatur mulieri secundam nostram consuetu-

dinem etiamsi constituta non fuerit’.

De tertia vid. Mon. Germ. Leg. Fol. IV

p. 595, 582; Cod. dipl. Langobard. Nr. 494, 681; Statuta communis Cumarum 35

(Mon. hist. patriae XVI, 1 p. 75, 310) ; Statuta communis Vercellarum $ 153 (Mon.

hist. patriae XVI, 2 p. 1149), Pertile o. c. p. 334.

2) Liber consuetud. Me-

diolan. Rubr, 17 ‘Mulier quartam duntaxat de rebus propriis habere debet et non

de libellariis vel feudis’.

3) Verbum ‘consultatio’, ‘consultare’, occurrit in

Ubro consuetud. Mediolanensium Rubr. 28, ubi sıgnificat permutationem.

Ofr. de 49

hoc verbo Pertile, Storia III, ». 347 N. 93, Berlan, Le due edizioni p. 201 N. 2.

4) De jure veteri vide supra tit. II S1D . CN ©6

5) scilicet Lombardae (vulg. III Tit, 8).

126

IT

Consuetudines feudorum.

Anbioatan Aıt. Wa TE

Vulgata Lib. IT, Tit, 9.

sallus

domino inscio vel invito

sallus domino inscio vel invito

feudi

retenta

feudi partem') vendere retenta

partem vendere

Si vero vel

scılicet alia parte.

videlicet alia parte. Si vero vel

5totum vel partem

per feudum

totum vel partem volebat per

volebat

investire ,

licebat

e1

feudum aliquem investire, licebat

hoc sine fraude facere *).

Sive

hoc ei sine fraude facere.

Sive

autem domino dissentiente ven-

autem dissentiente domino ven-

debat sive per feudum investie-

debat sive per feudum investie-

1obat — quod et ipsum hodie sin-

bat — quod et ipsum sincere

ceXe et sıne fraude licet eı fa;

hodie et sine fraude licet ei fa-

n

Sa

Ccere

81

tamen

sine herede

cere

Sı

tamen

sine herede

masculo

descendente decedebat

masculo descendente

decedebat

vel feudum in manu domini refu-

vel feudum in manu domini re-

ı5 tabat aut alia ratione, culpa for-

futabat aut alia ratione, culpa

te intercedente, dimittebat, tunc

forte intercedente, amittebat, tunc

omnis feudi alienatio ad irrıtum

omnis feudi alienatio ad iırrıtum

devocabatur ,

eo excepto quod

devocabatur,

(<0)

excepto quod

ille, qui secundo loco beneficium

ille, qui secundo loco beneficium

20 acceperat, non amittebat, sı prior1i

acceperat, non amittebat, sı prior1

domino servire et ab eo feudum

domino servire et ab eo recog-

volebat.

Donare

noscere feudum volebat. Donare

TECOYNOSCETE

autem seu pro anima judicare ®)

autem aut pro anima judicare

vel in dotem pro filia dare mnul-

vel in dotem pro filia dare mnul-

25 lius poterat consuetudine curlae,

lius curiae poterat consuetudine,

licet possit locare, nisi locatio

licet posset locare, nisi locatio

esset fraudulenta alienatio, sıcut

sit fraudulenta alienatio, sicut

est ‘per libellum’, ut dicunt, ven-

est ‘per libellum’, ut dicatur, ven-

ditio.

ditio.

Quis enim dubitat, quod

Quis enim dubitat, quod

so libellario

nomine sub vilissima

libellario nomine sub vilissima

duorum denariorum pensione“*)

duorum

denariorum pensione

perpetuo conceditur utendum, in

perpetuo conceditur utendum, in

fraudem esse alienatum? Porro

fraudem esse alienatum ? Porro

sive de bona consuetudine sive

sive de bona consuetudine sıve

35

1) & e. usque ad medietatem.

2) Cfr. supra tit. V c. 3° N. b.

Sed

respiciendi sumnt tit. I c. 4 et tit. III, secundum quos feuda minimorum Valvas-

Vide

sorum re vera feuda non erant.

3) € e. pro salute animae dare.

Ziutpr. leges l. 101, Aregis pr. capıtula, c. 14.

4) Duorum denariorum

pensionem multis locis solitam tenentis libellariam terram fwisse, testatur documen-

40 tum de a. 1148 (Mon. histor. patriae II N. 202; cfr. ibid. N. 206 et Pertile 0.

c IV p. 315 N. 100).

1881

Consuetudines feudorum.

127

Alyasoenay Tlui. WT @ 15 Aö

Vulgata. Bibd. IL, Tit. 9, LO0.

de prava quaeramusS, CONCESSUM

de prava quaeramus, CONCESSa

erat domino pro equali pretio

erat domino pro aequali pretio

redemptio, nisi amiserat hoc jus

redemptio, nisi hoc beneficlum

per refutationem vel annali si-

amiseriıt per

refutationem vel

annali silentio, ex quo SCiverlt,

lentio, ex quo sciverit, compu-

tando *).

Praeseriptione autem

computando.

Praescriptione au-

triginta annorum submovebatur

tem triginta annorum submove-

In

tam sciens quam i1gnorans.

batur tam sciens quam ignorans.

prohibendo

autem

vel

redi-

In prohibendo autem vel redi- 9

mendo potior erat proximus ag-

mendo potior erat proximi ag-

natus quam dominus, si tamen

natı quam domini conditio, sı

feudum erat paternum.

8 2. De

tamen feudum

erat paternum.

ılla vero feudi alienatione, quae

$ 1. De illa vero feudi alıena-

a domino fit, si dubitetur, lex

tione, quae a domino fit, sı du- ı5

imperatoris Conradi consulatur,

biıtetur, lex imperatoris Conradi

quae posita est iın dicto titulo

consulatur ,

quae posita est in

de beneficis.

jam dicto titulo de beneficıis.

X. QUIS DICATUR DUX,

MARCHIO, COMES SIVE CA-

PITANEUS VEL VALVASOR.

16. Qui a principe de ducatu

Qui a principe de ducatu ali-

aliquo investitus est, dux solito

quo investitus est, dux solito

more Vvocatur *).

Qui vero de

more vocatur.

Qui vero de mar-

marchia, marchio diecitur.

Diei-

chia , marchio dieitur.

Diceitur 25

tur autem marchia, quia cata ®),

autem marchia quia cara“*), id est

hoc est juxta, mare plerumque

collocata, et juxta mare plerum-

sit posita. Qui vero de comitatu

que sit posita. Qui vero de ali-

aliquo inyestitus sit, comes ap-

quo comitatu investitus est, COo-

pellatur, Qui vero vel a prin-

mes appellatur. Qui vero a prin- 39

cipe vel ab aliqua potestate de

cipe vel ab aliqua potestate de

plebe aliqua aut plebis parte per

plebe aliqua vel plebis parte per

eb

0 O SCHaNe dn VD ©

2) Vide ad hoc caput v. Bethmann-Holl-

weg ‘Ursprung der lombardischen Städtefreiheit’ . 135—142, v. Savigny ‘Ge-

schichte des röm. Rechts im Mittelalter’ ed. 2 tom. IITI P. 104 sqg. et ibi citatos

35

Laspeyres p. 163 sqq.; Bresslau ‘Jahrbücher des deutschen Reiches unter Kon-

Tad II” tom. II 1884 . 200 sqg. Pertile III $ 95:

3) De verbo “cata’

(xar&) vide Ducange s. h. v. et G. Körting ‘Lateinisch - romanisches Wörterbuch’

28L S R r

Ardizo Cap. X: ‘et dieitur Marchia, quia circa, id est, iuxta mare

posita”,

4) mari cara?

40

128

1006

Consuetudines feudorum.

Alnnn Ilu IDE, @ Hö

Vulgata Lib. II, Tit. 10.

feudum fuerit investitus, is ca-

feudum

investitus

est ,

1S

Ca-

pitaneus appellatur, quiı proprie

pitaneus appellatur, qui proprie

valvassor major olim dicebatur *).

valvasor major olim dicebatur.

; Qui vero a capitaneis antiquitus

Qui vero a capitaneis antiquitus

beneficium tenent,

valvassores

feudum tenent, valvasores sunt.

SUnt):

Qui autem a valvassori-

Qui autem a valvasoribus feu-

bus feudum, quod a capitaneis

dum, quod a capitaneis habeba-

tenent, per feudum similıter ac-

tur, similiter acceperint, valva-

sini, id est minores valvasores,

„o ceperint, valvasini, id est valvas-

sores minores*®), diceuntur.

Qui

appellantur. Qui antiquo quidem

antiquo quidem usu nullam feudi

usu nullam feudi consuetudinem

habebant.

Val-

habebant.

Valvasore enim sine

consuetudinem

vassore enim sine filio mortuo

filio mortuo feudum, quod val-

15 feudum, quod valvasıno dederat,

vasino dederat, ad capıtaneum

ad

capiıtaneum

revertebatur *).

revertebatur.

Sed hodie eodem

Sed hodie eodem jure utitur, quo

jure utuntur in curia Mediola-

et valvassores °).

Ceteri vero,

nensi, quo et valvasores. Ceteri

vero, qui ab antiquis temporibus

qui beneficium ab ‚antiquis tem-

29 poribus non tenent, licet noviter

beneficium non tenent, licet no-

a capitaneis seu valvassoribus

viter a capitaneis seu valvasori-

adquisierint, plebeji®) nıhilomi-

bus acquisierint , plebe]i nihilo-

nus sunt.

Nam et illi, qui soli-

minus sunt.

Nam et hi, quı sol-

datam habuerint vel acceperint,

datam acceperunt vel habuerunt,

2 per cam nullum peradegum sed

per eam nullum paradegium sed

Soli-

Sol-

nec feudi usum adquirunt.

nec feudi usum acquirunt.

data autem est praestatio quae-

data autem est praestatio quae-

dam annua et gratulta, quae a

dam annua et gratuita, quae a

neutra parte transit in heredes;

neutra parte transit in heredem.

Morte enim dantis vel accıpientis

zo morte enim dantis vel accipientis

interveniente finitur.

Solidata

finitur.

Soldata vero

dicıtur,

vero dieitur, quia plerumque in

quia plerumque in solidorum da-

solidorum datione consistit, quan-

tione consistit, quandoque enim

in vino et annona consistit.

doque in vino et annona ‘).

835

1) Supra . I c. 1, *. IIT.

2) ‘Valvassores minores’ titulorum L,

4) Cfr. supra

E, V,

3) ‘Valvassores minimi” titulorum IIT et VI.

tit. I c. 4, tit. IILI.

5) Cfr. supra tit. III in fine et R. Schroeder ‘Lehrbuch

der deutschen Rechtsgeschichte’ p. 389, Pertile Storia II p. 142.

O:

homines qwi wullam feudi consuetudinem habent. Cfr. Hegel ‘Geschichte der Städte-

40 verfassung von Italien’ tom. II p. 145, Waitz ‘D. \ ©O 140 29 O

7) Ofr. Du Cange v. ‘Solidata’, Waite op. c. VIIT p. 165.

IM. Consuetudines feudorum.

129

Ayoiidandns IL, VLE, @e A

Vulgata Lib. ID, Tıt. 11.

XI. DE GRADIBUS SUCCE-

DENDI IN FEUDUM.,

Per successionem quoque sicut

17. Per successionem quoque

per investituram beneficium ad

S

sieut per investituram beneficium

Mortuo enim

nos pertinet.

Mortuo enim €eo,

ad nos pertinet.

qui beneficium tenebat,

prima

eo, qui beneficium tenebat, prima

Causa

est liberorum *).

Filis

causa liberorum est. Filiis enim

enim existentibus masculis vel

existentibus masculis vel ex filio

ex filio nepotibus vel deinceps

nepotibus vel deinceps per mas-ıo

per masculinum sexum descen-

culinum

sexum descendentibus

dentibus ceteri removentur agna-

ceter1 removentur agnatl.

Ad

ti. Ad filias vero seu neptes seu

filias vero seu neptes vel pronep-

proneptes aut ex filia nepotes

tes vel ex filia nepotes seu pro-

E

seu proneptes successio feudi non

nepotes successio feudi non per-

1:

o

pertinet.

Proles enim feminini

tinet. Proles enim feminini sexus

sexus vel ex feminino sexu de-

vel ex feminino sexu descendens

scendens ad_ hujusmodi success10-

ad hujusmodi successionem ad-

nem aspirare non potest, nisi eJus

spirare non potest, nisl eJus con-

conditionis sıt feudum vel eo

ditionis sit feudum vel eo pacto 20

His vero

pacto adquisitum *).

adquisitum. His vero deficienti-

deficientibus vocantur primo frat-

bus vocantur primo fratres cum

res cum fratrum praemortuorum

fratrum praemortuorum filiis,

filiis?), deinde agnati ulteriores.

deinde agnati ulteriores.

Quod

25

Quod ita est intelligendum, si

ita intelligendum est, si feudum

feudum sit paternum, hoc est si

sit paternum, hoc est si fuit il-

fuit ejus parentis, qui fuit illius

lius parentis, qui ejus fult agna-

agnationis.

Si enim Titi

avus

tionis communis.

Si enim Titi

de novo beneficio fuerit investi-

avus de novo beneficio fuerit in-

tus, Titio sine legitimo herede

vestitus, Titio sine legitimo he-zo

masculo defuncto, ejus feudi suc-

rede masculo defuncto, ejus feudi

cessio non pertinet ad ejus Titi

successio non pertinet ad ejus-

patruum magnum nec ad prolem

dem Titii patruum magnum nec

ex eo descendentem, immo rever-

ad prolem ex eo descendentem,

titur ad dominum. Ad cognatos

immo revertitur ad dominum. 3;

autem beneficium non pertinet et

Ad cognatos

autem beneficii

D in S @ s Q Q,

2) Zib. cons. Mediol. Rubr. 29: ‘De masculi-

nis tantum successionibus credendum est dominum sensisse nisi manifeste contra-

rium probetur.

Proles enim feminina seu feminini sexus ad successionem feudo-

rum aspirare non debet’.

3) Cfr. Constitutum usus Pisanae civitatis (Bo- 40

naim IL p. 958),

9

130

IM Consuetudines féudorum.

Antiqua Tit. VIIL, c.17. 18. 19.

Vailaxensen 10 II Il Al NO

SUCCESSIO.

Si vero dominus vel

successio non pertinet.

Si vero

alius beneficium defuncti novum

dominus vel alius beneficium de-

esse dicat, agnatus autem pater-

functi novum esse dicat, agnatus

5num esse contendat, tunc onus

autem ıllius proximus paternum

probationis incumbit illi, qui no-

esse contendat, tunc onus pro-

vum dieit*). Sed scio aliter pro-

bationis incumbit illi, qui novum

nuntiatum.

Bonus tamen Judex

dicit.

Sed $cio, aliter pronun-

causa cognita diligenter intuebi-

tiatum esse. Bonus autem judex

10 tur, eujus potius jJurejurando di-

causa cognita diligenter intue-

rimenda sit haec quaestio, scili-

bitur, cujJus potius jJurejurando

cet in probatione deficiente utro-

dirimenda sıt haec quaestio, utro-

que.

que scilicet in probatione defi-

ciente.

15

AL

DE FRATRIBUS DE NOVO

BENEFICIO IN VESTITIS.

Si duo fratres de novo bene-

18. Si duo fratres non de pa-

terno beneficio, sed novo simul

fic1o et non de paterno simul in-

20investiti fuerint, uno sine herede

vestiti fuerint, uno sine herede

defunceto ad alium non pertinet

defuncto, ad alterum non pertinet

ejus portio, nisi investitura sit

ejus portio, nisi facta sit co pacto

facta _ eo pacto ).

A

investitura. $1 Si duo fratres ın

19. Si duo fratres in communi

casa communi post mortem patris

25 casa post mortem patriıs reman-

remanserint, ıd est simul habita-

serint, id est simul habitaverint,

verint, et unus eorum feudum ac-

et unus eorum feudum adquisie-

quisierit ,

plerique dieunt, ad

rit, plerique dieunt, ad alium non

alium non pertinere neque vıyente

pertinere neque vivente eo, qui

eo, qui acquisierit, neque post

mortem ejus; fructus tamen erunt

zo adquisivit, neque post mortem

ejus; fructus tamen erıt commu-

communes, donec simul habıtave-

nis,

donec simul habitaverint.

rint. Quodsi cum equis et armis

Quodsi cum equis vel armis com-

communibus vel pecunia communi

munibus ®) sit adquisitum, adhuc

sit acquisitum, adhuc idem di-

cunt, ne forte invitus dominus

3 1dem dieunt, ne forte invitus do-

1) Ofn. supma 0, D 0 68 3, &. c 2 D 22‚3: ‘Ei incumbit pro-

batio qui dicit non qui negat’-

2) Ofr. supra tit. I c. 2, tit. IV c. 1, %it. VL

© C ln © 2 OT Wn IDK © &.

3) Ofr. legem Conradi ‘servato usu ma-

ijorum varvassorum in dandis equis et armis suis senioribus’, R. Schroeder ‘Lehr-

40 buch der deutschen Rechtsgeschichte’ 1894 n. 393 N. 24.

HT

Consuetudines feudorum.

131

Antiqua Tit. VIIT, c. 19. 20. 21.

Vulgata Lib. II, Tit. 12. 13. 14.

minus alium, quam quem volue-

alium, quam quem voluerit, sıibi

rit, adquirat vasallum, dum ta-

acquirat vasallum, dum tamen

men meminerimus, id, quod de

meminerimus, id, quod de com-

communi est expensum, pro parte

muni expensum est, alteri pro

competenti alteri est restituen-

parte competenti esse restituen-

dum.

dum *).

X

DE INVESTITURA, QUAM

TITIUS ACCEPIT A SEM-

10

PRONIO.

20. Titius a Sempronio talem

A _ Sempronio talem feudi in-

6

ut

feudi investituram accepit,

vestituram accepit Titius, ‘ut ha-

haberet ipse heredesque sul le-

beret ipse heredesque

sul le-

gitimi masculi e® his deficienti-

gitimi masculi et his deficienti- 15

bus feminae’. Porro Titius super-

bus feminae’. Porro Titius super-

stite tantum filia decessit. Ipsa

stite tantum filia decessit. Ipsa

a domino investita fuit, feudum

a domino investita fuit et feu-

in dotem dedit, marito superstite

dum in dotem dedit mariıtoque

sine liberis decessit.

Quaereba-

superstite sine liberis decessit. 20

tur, sı ad _ mariıtum feudum per-

Quaerebatur, si ad maritum suc-

tinebat. Responsum est, non per-

cessio feudi pertineat.

Respon-

tinere ?).

sum est, non pertinere,

XIV. DE VASALLO DECRE-

PITAE AETATIS, QUI BENE- 25

EICIUM REHULANVII Un

FILII INVESTIRENTUR.

14

21. Quidam vasallus, cum es-

Quidam vasallus, cum decrepi-

set decrepitae aetatis, feudum in

tae aetatis esset, feudum suum

manu domini ad hoc refutavit,

in manu domini ad hoc refutavit, 30

‘ut Sempronium et Seium, filios

‘ut Sempronium et Seium, filios

suos, de eodem beneficio investi-

suos, de eodem beneficio investi-

ret’. Vasallo mortuo Sempronius

ret’. Vasallo mortuo Sempronius

sine

legitimo

herede

decessit

sine legitimo herede Seio adhuc

Seio

superstite.

Lis

est

S

superstite decessit. Lis est in- s

1) Cfr. supra tit. II $ 4, tit. VI c. 9 et Lomb. vulg. IT Tit. 14 1. 11.

2) Supra tit. VI c. 4; Lib. cons. Med. Rubr. 29 ‘Et si foemina ad quam

feudum per successionem vel investituram pervenit, illud in dotem marito suo de-

dit, illa defuncta maritus in beneficio non succedit, sed ad dominum reyertitur, si

absque filiis decesserit, nisi in contrarium fuerit actum in ipsa investitura, ut ma- 40

ritus succederet, quod raro accidit’.

9*

IT

132

Consuetudines feudorum.

Antıqua Dıt. YIIT, 6. 21. 22.

Vulgata Lib. II, Tit. 14. 15.

ter dominum, tanquam novum feu-

ter dominum, tanquam novum

dum delatum sibi esse dicentem, et

feudum sibi delatum esse dicen-

Seium paternum esse contenden-

tem, et Seium paternum esse con-

5 tem.

KEorum sententia praeva-

tendentem. KEt eorum sententia

Iuit, qui dixerint, quamvis re-

praevalebit, qui dixerunt, hoc feu-

futatum,

nihilominus paternum

dum, quamvis refutatum, nihilo-

esse *).

minus esse paternum ®).

XV. DE INVESTITURA IN

10

MARITUM FACTA,

22, Vasallus

Vasallus una tantum filia su-

superstite una

tantum filia decessit.

Ipsa ma-

perstite decessit, illa vero mari-

ritum accepit, cui dominus accepta

tum accepit, cui dominus accepta

pecunia partem feudi, quod pater

pecunia partem feudi, quod pater

15 puellae habebat, retenta sibı al-

puellae habebat, retenta sibi al-

tera parte dedit.

Nunec quidam

tera parte dedit. Sed nunc qui-

agnatus defuncti cum marito agıt

dam agnatus defuncti cum marito

dieendo, totum feudum hoc esse

agit dicendo, totum hoc feudum

paternum et ideo ad se devolu-

esse paternum et ideo ad se de-

Econtra maritus con-

20 tum.

E contra maritus conten-

volutum.

dit, hanc partem, quam ipse ha-

tendit, hanc partem, quam ipse

habet, novum esse feudum et

bet, novum esse feudum et ideo

domino apertum. Quaeritur igi-

ideo domino apertum. Quaeritur

tur, utrum apud eundem domi-

igitur, utrum apud eundem do-

25 num et in ejus curla cogatur

minum e in ejus curia cogatur

agnatus defuncti litigare an apud

agnatus defuneti litigare an apud

1) Ziber cons. Mediol. Rubr. 29 ‘Porro si vasallus habens unum vel plures

filios feudum suum paternum, et antiquum domino refutavit, ut de illo filii a do-

mino investirentur siye ex hoc expressim vel tacite fuerit actum ab initio, et in-

30 vestiti fuerint; uno illorum defuncto sine filiis non ad dominum pars morientis

reddit quasi novum feudum sed ad alterum fratrem vel ad proximos agnatos non

obstante reffutatione vel nova investitura tanquam vetus et antiquum revertitur’.

2) Baldus super feudis addit ex ‘qwibusdam libris antiqwis’ tale capitulum, quod

ex constituto usus Pisanae civitatis eum hausisse editio v. cl. Bonaini (ILI, p. 958)

35 docet: ‘Si aliquis feudum habuerit, et aliquod conventum aut refutationem fecerit

domino aut alicui persone, quod vel que nocere videatur ei qui succedere in feu-

dum debebat, tale conventum aut refutatio ei qui succedere in feudum debet non

noceat. Excipimus patrem qui feudum acquisierit, nisi in hodium filii vel nepotis

fecerit’. Nec mirum est, cum Baldus in civitate Pisana docueri (v. Savigny, Ge-

40 schichte VI . 21D.

IN

Consuetudines feudorum.

133

Antiqua Tit. VIII, c. 22. 23.

Vulgata Lib. II, Tit. 15. 16.

agnati judieem vel arbitrum ex

agnatiı judicem

vel

arbitrum

utriusque consensu electum de-

utriusque consensu electum hoc

beat hoc esse.

Mihi autem et

esse debeat.

Et mihi et allis

aliis judicibus magis placet, apud

placet, potius apud jJudicem or-

judicem ordinarium vel arbitrum,

dinarium vel arbitrum,

quam

quam apud praedietum dominum

apud eundem dominum hoc liti-

hoc litigium fore terminandum.

gium fore terminandum.

Item

Item placet, agnatum non semper

placet, agnatum non semper CO-

cogendum esse dicere, hoc feudum

gendum probare,

hoc

feudum 10

esse paternum, sed diversa parte

esse paternum, sed ab adversa

novum esse probandum *).

Qua

parte novum esse probandum ;

tunc

deficiente

in probatione

qua deficiente in probatione tunc

agnato, ut supra diximus, causa

agnato, ut supra diximus, causa

cognita detur electio, quatenus

cognita detur electio, quatenus 15

vel juret, esse paternum, vel al-

vel juret, esse paternum, vel al-

teri parti referat jusjurandum,

teri parti referat Jusjurandum, et

et ille aut jJuret aut taceat.

I-

ille aut juret aut taceat.

Tlud

lud tamen sciendum est,

quod

tamen sciendum est, quod si in-

si inter duos, qui dixerint, se

fer duos, qui dixerunt, se esse 20

esse vasallos,

de feudo fuerit

vasallos, de feudo fuerit dubita-

dubitatio, alter alterum invitum

tio, alter alterum invitum non

non potest trahere ad dominum

potest trahere ad dominum vel

vel ejus curiae judicium. Si vero

ejus curlae judiceium.

Si vero

dominus cum sua curia vocaverit

dominus cum sua curia vocaverit 25

e0S,

nemini

eorum licet ıllius

e0S,

nemini

eorum licet illius

domini vel euriae examen decli-

domini vel ejus curiae examen

Nare,

dedignarl.

XVI. DE CONTROVERSIA

FEUDI APUD PARES TER- z

MINANDA.

23. Si inter dominum et vasal-

Si inter dominum et vasallum

lJum de feudo orta fuerit conten-

de feudo orta fuerit contentio,

tio, per pares illius domus, sicut

per pares illius domus, sicut lex

lex Conradi dicit *), dirimatur, si

Conradi dicit, dirimatur, si ta-ıs

tamen pares habet.

Et si qui-

men pares habeat.

Et _ si qui-

dem consentiant vasallus et do-

dem dominus et vasallus consen-

minus in eligendis paribus, nulla

tiant in eligendis paribus, nulla

1) Ofr. supra c. 17.

2) ‘secundum judicium parium suorum’.

Ofr.

supra ut. VI c. 10.

134

H1

Consuetudines feudorum.

Aula D: Va

Vulgata Lib. II, Tit. 16. 17.

est dubitatio.

Si vero dissen-

dubitatio est.

Si vero dissense-

tiant, tunce quid faciendum sit

rint,

tunc quid faciendum sit

quaeritur. Sed praevaluit eorum

quaeritur. Sed praevaluit eorum

5 sententia, qui dixerunt, dominum

sententia, qui dixerunt, dominum

debere eligere prius, quos aut

debere eligere prius, quem aut

quot voluerit, et vasallus simi-

quos voluerit, et vasallus simi-

liter faciat secundum numerum

liter hoc faciat secundum nume-

a domino

comprobatum.

Ille

rum

&

domino

comprobatum.

ıo tamen vasallus, qui fidelitatem

Ille tamen vasallus, qui fidelita-

non juravit, domino vel.vasallo

tem domino non juravit, domino

dissentiente, pro parı non est eli-

vel vasallo dissentiente, pro pari

gendus.

non est eligendus.

XCOWIDL JD 13©, @U SIOBT IOM

15

HEREDIBUS SUIS, MASCULIS

ET FEMINIS,

INVESTITU-

RAM ACCEPIT.

24. Qui ‘sibi vel heredibus suis

Qui ‘sibi vel heredibus suis

masculis vel his deficientibus fe-

masculis et his deficientibus fe-

20 minis’ per beneficium feudi in-

minis’ per beneficium investitu-

vestituram accepit, una tantum

ram feudi accepit, una tantum

filia superstite, nullo alio descen-

filia superstite, nullo alio de-

dente relicto, decessit. Haec ma-

scendente relicto, decessit. Haec

rito paternum feudum in dotem

marito paternum feudum in do-

25 dedit et ex eo duobus filiis pro-

tem dedit et duobus filiis ex eo

creatis oblit, quorum unus qui-

procreatis obiit,

QqUorum unus

dem duas filias reliquit, alter

duas filias reliquit, alter vero

vero filio uno

masculo super-

