succedit fillis non exstantibus —

dit fllis non exstantibus — vel

vel nisi investitae fuerint.

Hoc

nisi investitae fuerint de feudo

de feudo paterno.

In alio vero

paterno. In alio vero feudo, quod

zofeudo, quod habet initium tantum

habuit inıtium tantum a fratri-

a fratribus , non succedit unus

bus, non succedit unus alteri sive

alteri sive in una investitura sive

in una investitura sive in dua-

duabus investituris fuerit, nisi

bus investituris, nisi hoc fuerit

expressim fuerit dicetum, ut alter

dictum expressim, ut alter alteri

25 alteri succedat ®).

succedat.

JX JEUO JPOMEST WSSE ME

TULUS, QUI SUCCESSORES

TENEANTUR.

Si quis investitus fuerit de

2. Si quis investitus fuerit de

soalieno feudo ‘post mortem ejus’

alieno feudo ‘post mortem ejus’

vel si quis investitus fuerit sub

vel si fuerit investitus sub con-

conditione aliqua vel tempore, de

ditione aliqua vel tempore, de

quo nullus erat investitus, sıve

quo nullus erat investitus, sive

praemoriatur tenens feudum sive

praemoriatur tenens feudum sive

35 Investitus, et investitor et heres

investitor sive investitus , Inves-

EL ELE

1) Cfr. supra titulum I c. 2; Constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaint

II p. 958): Si aliquis habens feudum in ultima voluntate sua plus uni, quam

alteri filiorum de feudo dare voluerit, talis datio nichil valeat, sed fratres in feudo

equales sint, tamquam si nichil inde dixisset.

2) Ofr. supra titulum I c. 3,

40

8) Ofr. supra tit. I c. 2, infra tit. VI c. 3, 9.

IIl. Consuetudines feudorum.

05

Vulgata Lib. I, Tit. 9. 10.

Antiqua Tit, IV c.2, V c. 1.

investitoris tenetur investito et

titor et heredes investitoris te-

nentur investito et heredi ejus

ejus heredi veniente tempore vel

conditione !), licet alıi dicant, si

veniente tempore vel conditione,

moriatur investitus

ante quam

licet alii dicant, sı morlatur in-

tenens feudum vel ante conditio-

vestitus ante quam tenens feu-

nem existentem vel tempus, he-

dum vel ante conditionem exis-

redes ejus non debebunt inves-

tentem vel ante tempus, quod

heredes ejus non debeant inves-

tiri 2).

Nam si quis fuerit in-

vestitus pure de alieno feudo,

tirl.

Nam si quis fuerit inves-

10

non valet investitura.

Hoc ita,

titus pure de alieno feudo, non

nisi investitura fuerit facta ab

valet investitura.

Hoc ita est,

nisi fuerit facta ab aliqua. eccle-

aliqua persona ecclesiastica; tunc

enim si praemoriatur investitor

siastica persona; tunc enim si

moriatur investitor ante quam 15

ante quam tenens feudum vel

conditio vel tempus existat, non

feudum tenens vel conditio vel

tempus existat,

non obligatur

obligatur successor illius®), et

hoc probatur per legem Lotharli

successor illius, et hoc probatur

de precarlis*).

per legem Lotharli de precarlis,

et hoc intelligendum est de va-zı2o

sallis, qui feudi successionem non

habent.

V. DE CONTENTIONE

X. DE CONTENTIONE INTER

FEUDI.

DOMINUM ET VASALLUM

DE INVESTITURA FEUDI. 25

1

Si

fuerit contentio

inter

Si

fuerit contentio inter do-

dominum et fidelem de

inves-

minum et fidelem de investitura

titura feudi, dirimatur per pa-

feudi, per pares curiae dirimatur.

res curtis.

Alii enim testes,

Alii enim testes, etsi 1idonei sunt,

etsi idonei sint, non sunt ad-

tamen admittendi non sunt. Ino-3o

mittendi, inopia tamen proba-

pla tamen probationum dirimatur

tionum per religionem clientuli

per religionem clientuli possesso-

ris feudi vel cum 12 sacramen-

possessoris feudi cum 12 sacra-

mentalibus secundum quosdam.

talibus secundum quosdam. Ce-

Ceterum

si dominus possidet,

terum si dominus possideat, etiam 35

1) Cfr. supra tit. I c.6. 5.

2) Cfr. Gerber, System (13 ed.) $ 115 N.1,

Laspeyres p. 162, R. Schroeder, Lehrb. p. 395 n. 40.

3) Cfr. supra tit. I

c. 5, infra tit. VII c. 2, Albrecht p. 288, Gerber, System $ 115 n. 3.

4) %L €

Lotharüi I lex Lombardae inserta.

Vide Lomb. vulg. IIT tit. 10 1. 2.

96

IIl. Consuetudines feudorum.

Antiqua Dl Vı d 2

Vulgata Lib, I, Tit. 10. 11

(12 ed, hod.).

per suum jusjurandum cum 12

per suum jusjurandum cum 12

sacramentalibus dirimatur *). Hoc

sacramentalibus dirimatur.

Hoc

&n

ita, nisi clientulus sit gastal-

ita, nisi clientulus sit gastaldus

dius

vel actor domini;

tunc

vel actor domini; tunc enim tan-

enim tantum suae religioni sta-

tum suae, ıd est domini, religioni

tur, nisı habet”) testes pares

statur, nisı habeat testes pares

idoneos.

Nam aliquando multa

idoneos.

Nam aliquando malig-

‚o bona auferuntur domino hoc modo

nando multa bona auferuntur do-

et hoc colligitur per legem, quae

mino hoc modo et hoc colligitur

est in titulo de adquisitione ac-

per legem, quae est in titulo de

Idem dieendum

torum regis ®).

acquisitione actorum regis in Lom-

est de guardia.

$ 1. Similiter si

barda.

Idem dieendum est de

15 quis voluerit dicere de pignore

guardia.

8 1. (XI) Similiter si

sibi dato se investitum esse, non

quis voluerit dicere de pignore

credatur suo jJuramento licet pos-

sibi dato se investitum esse, non

sideat, sed testibus idoneis pa-

credatur suo juramento, sed tes-

ribus domus.

Insuper sciendum

tibus idoneis pariıbus domus. In-

20est, feudum guardiae et gastal-

super

sceiendum

eb

feudum

diae quacunque hora vult auferri

guardiae et gastaldiae quacunque

posse, scilicet post annum, a do-

hora vult auferri posse a domino,

mino %).

scilicet post annum.

XC CI

DE CONTENTIONE

25

INTER ME ET DOMINUM DE

PORTIONE FEUDI FRATRIS

MEI

2. Si contentio fuerit inter me

Si contentio fuerit inter mel et

et dominum de portione feudi

dominum de portione feudi fra-

3ofratris mei defunecti dicendo pa-

tris mei defuncti dicendo pater-

ternum esse, ille vero minime,

num esse, ille vero minime, tan-

tanquam habiturum meam partem,

quam habuerim partem meam

9)

sive possideo sive alienavi, dabi-

sive possideo sive alienavi, dabi-

tur mihi jusjurandum,

scilicet

tur mihi Jusjurandum , scilicet

35 patrem meum jure investitum

patrem meum jure investitum

fuisse, licet non possideam por-

fuisse, licet non possideam por-

tionem fratris mel.

Si vero

tionem fratris mel.

Si

vero

nullam partem habuero

illius

nullam partem habuero

illius

feudi,

NeC

mihi

NEC

domino

feudi,

nec mihi

NeEC

domino

1) Cfr. supra tit. I c.6 $ 1, infra

tit. VI c.18, tit. VIT.c. 3.

2) scili-

40 cet. clientulus.

3) Lomb. vulg. IT tit.

L

4) Cfr. supra tit. I c.4 $ 1,

1006

Consuetudines feudorum.

97

Vllaronias 1LOs Ik Ili Hl HZ

Y

Anzfiqua o V Oo . Z @

(22, 15 ed, hod.).

dabitur jusjurandum, nis1ı propter

dabitur jusjurandum, nisi propter

supradietam rationem domino *),

supradictam rationem domino, non

non uß ego propter hoc aliud

ut ego propter hoc aliud meum

meum feudum amittam.

feudum amittam.

XII (XIIJ). DE ALIENATIONE

FEUDI.

3. Si clientulus voluerit par-

Si clientulus voluerit partem

tem suil feudi alıenare,

ıd est

sui feudi alienare, id est medium,

10

medium, sine domini voluntate,

sine domini

voluntate,

poterit

poterit hoc facere, ulterius pro-

hoc facere, ulterius progredi non

gredi non potest secundum jus-

potest secundum jJustum et verum

tum et verum usum, alioquin et

usum, alioquin et feudum amit-

feudum amittit et non valebit,

tit et non valebit, quod factum

-

5

quod factum est *).

Quod dietum

est.

Quod dietum est alienare,

est alienare, intelligas de libello.

intelligas de libello.

Huic con-

Mediolanenses

Vvero

nobiliter °)

suetudini derogatum est per le-

considerantes dicunt, clientulum

gem Lotharı. Mediolanenses vero

irrationabiliter considerantes di- 20

etiam alienare posse totum sine

domini

voluntate *).

Inde po-

cunt, clientulum etiam alienare

test praesumi, si clientulus fe-

posse totum et sine domini volun-

cit libellum

ın

perpetuum de

tate.

Inde potest praesumi, si

feudo suo alicui ecclesiae, non

clientulus fecerit libellum in per-

valet, ıdeo scılicet, quia mnun-

petuum de feudo suo alicui eccle- 25

reyversurum sit ad domi-

quam

siae, non valet, ideo scilicet, quia

num,

cum ecclesia non desinat

NUunNquamM TFEVErSUrUM

esset ad

esse heres.

Quod observandum

dominum, cum ecclesia non desi-

est in privato ex natura perpe-

nat esse heres.

Quod observan-

Sed diversum ob-

tui libelli %).

dum est in privato ex natura zo

servatur

ın

Iın

Sed diversum

ecclesia quam

perpetui libelli.

KEcclesia ,

Cultrix eb

privato.

observatur in ecclesia quam in

auctrix Justitiae ,

non patıtur

privato.

Ecclesia enim, cultrix

et auctrix justitiae, non patitur

) Q Sagn i I0 © S IL

2) Cfr. supra tit. IT $ 1.

3) a 35

Codd. Tub., Berol. et Paris. Bamb.: irrationabiliter.

4) Non concordare Wb-

rum consuet. Mediol. Rubr. 28 ait K. Weymann, Vergleichung der lehnsrecht-

lichen Capitel des Mailänd. Stadtrechts von 1216 mit dem liber feudorum

857

p. 19; rve vera iste lüber loqwitur de venditione et impignoratione feudi, non Ae

Ccontractw Vbellario, cfr. Stobbe, Handbuch des deutschen Privatrechts II $ 123 40

Nı S 4N 6

5) Liber consuet. Mediol. Rubr. 17 ‘“libellus

inter-

dum constituitur perpetuo aliquando ad tempus’,

7

98

IT

Consuetudines feudorum.

Almddandyes IBOG V @ 3 I WE o al

Vulgata Lib. I, Tit. 12, I3

(13, 14 ed. hod.).

aliquid contra justitiam in se

contra justitiam aliquid fieri in

fieri

vel

in altero,

privatus

se vel in alterum, privatus vero

D

vero saepe obviat justitiae.

Et

saepe obviat Justitiae.

18 e

si

clientulus fecıt libellum vel

clientulus

fecerit libellum

vel

aliud de

medietate feudi

sine

alıud de

medietate feudi

sine

domini voluntate, eo mortuo sine

domini voluntate, eo mortuo sine

herede masculo — quod verbum ita

legitimo herede masculo — quod

10 intelligendum est in feudo ıd est

verbum ita intelligendum est in

sine masculo filio — revertitur

feudo id est sine filio masculo —

feudum ad dominum.

Si vero cum

revertitur feudum ad dominum.

domini voluntate totum vel me-

Si vero cum domini voluntate

totum vel medium alienaverit,

dium alienaverit, stabilis perma-

ı5 neat _ alienatio per libellum facta.

stabilis permaneat alienatio (frat-

$ 1. In feudo comitatus et mar-

ri vero vel nepoti alienatio per

chiae vel aliarum dignitatum non

Ibellum facta-) S

In feudo

est successio secundum rationa-

comitatus vel marchiae vel alia-

bilem usum, sed hodie usurpa-

rum dignitatum non est success1io

secundum rationabilem usum, sed

20 tum *).

hodie est usurpatum.

IL

XO XI

QUALITER USUS BENEFICII TENEN-

DE E UDO

MAR-

DUS (RETINENDUS) SIT.

CHIAE, DUCATUS

25

ET COMITATUS.

Codde SS

Cala Z S0

1. Qui de marchia

1. De marchia vel

De marchia vel. du-

catu vel comitatu vel

vel ducatu vel com!i-

comitatu vel aliqua

tatu vel alıqua regali

regali

dignitate

Sı

aliqua regali digni-

zo dignitate fuerit inves-

quis investitus fuerit

tate si quis investi-

titus per beneficium

per beneficium ab im-

US AuemG DEr bene-

ab imperatore ,

ille

peratore, ille tantum

ficium ab imperatore,

tantum habere debet;

habere debet; heres

ille tantum debet ha-

heres

non

succedit

non succedit tamen

bere; heres enim non

35 ullo modo, nisi

ab

ullo modo,

nisı

ab

succedit ullo modo,

imperatore adquisie-

imperatore adquisie-

nisi ab imperatore per

rit per investituram.

rit per investituram *).

investituram acquisi-

erit.

ID da na d VD @ I, i ID © Il

Totus paragraphus postea additus

40 688e videtur.

2) Glossa (non codices) addit: subaudi valet etiam sine domini

8 2 O

voluntate, quod Mincuccius et Cujacius in textw poswerunt.

1000

Consuetudines feudorum.

99

Antiqua Tit

VE E

Vulgata Lib. I, Tit. 13,

Oala Z &,

Oala Il 5 ©D

14. (14,15ed. hod.).

2. Si capitanei vel

2. Si capitanei vel

$ 1. Si capitanei vel

Vavasores

majores

valvassores

majores

valyasores

majores

vel minores investiti

vel minores investiti

vel minores investiti

fuerint de beneficio, fi-

fuerint de beneficio,

fuerint de beneficio,

filii vel nepotes

eX

fill_ vel nepotes

CX

lii et nepotes ex parte

filiorum succedunt. Si

parte filiorum succe-

parte filiorum succe-

dunt.

Si vero unus

dunt.

Si vero unus

unus ex ipsis filiis vel

des-

ex his filiis vel nepo- 10

nepotibus sine

ex his filiis vel nepo-

cendentibus masculini

tıbus sine descenden-

tibus sine descenden-

sexus heredibus mor-

tibus masculini sexus

tibus masculini sexus

heredibus

mortuus

heredibus

mortuus

tuus fuerit, praedicti

fratres et nepotes per

fuerit, praedicti frat-

fuerit, praedicti frat-

investituram patris et

res vel nepotes per

TEeS

EL nepoLeS” HELG

avı in beneficium suc-

inyvestituram patris et

investituram patris et

cedunt;

et similiter

avı in beneficium suc-

avı in beneficium suc-

intelligendum est in

cedunt;

et similiter

cedunt;

et similiter

consobrinis.

intelligendum est in

intelligendum est in

consobrinis.

20

consobrinis *).

SS

duo fratres

3. Si duo fratres

82. Si duo fratres

investiti fuerint de be-

investiti fuerint de be-

simul investiti fuerint

neficio et unus eorum

de beneficio novo et

neficio, si unus eorum

sine

descendentibus

sine

descendentibus

non de paterno, sı unus

masculini sexus mor-

masculini sexus mor-

eorum sine descenden- 25

tuus fuerit, dominus

tuus fuerit, dominus

tibus masculini sexus

succedit non frater.

succedit, non frater,

mortuus fuerit, domi-

Quod si pactum fuerit

nisı pactum hoc con-

nus succedit, non fra-

in investitura, quod

ciliet; sic et per pac-

ter, nisi pactum hoc

frater succederet, per

tum filiae succedunt °).

conciliet , sic et per zo

pactum frater succe-

pactum filiae succe-

dit,

non

dominus.

dunt.

Quod diximus de frat-

ribus,

idem intelli-

gendum est de filiabus.

35

XIV (XV). AN MA-

RITUS SUCCEDAT

UXORI IN BENE-

FICIUM.

4. Si _ femina bene-

4. Si femina

mari-

Si femina

habens 40

DE LO

Cfr. legem Conradi.

2) C Wn ID 8 O San

Y e 2 c IM 6 D, nfrake, 9ı

7«l‘

100

IIl. Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. VI c. .

Vulgata Lib. I, Tit. 14

Codd. Z 80,

Coda 7, 5: 83

15 (15,16 ed. hod.).

ficlum habens mortua

tum et beneficium ha-

beneficium moriatur,

fuerit ,

nullo

modo

bens moriatur, nullo

nullo modo succedit

S

)

maritus succedit

ın

modo succedit mari-

in beneficium maritus,

beneficio, nisı specia-

tus in beneficium, nisi

nisı specialiter inves-

liter investitus fuerit

speclaliter investitus

OS . MC

_Sl

a domino. KEt si ipsa

fuerit. KEt si ipsa fe-

ipsa femina filios di-

filios dimiserit, dicunt

mina filios dimiserit,

miserıt, dıeunt qui-

10 quidam, filios non de-

dieunt quidam , filios

dam, filios non debere

bere ei succedere in

non debere succedere

succedere in benefi-

beneficio matris, nisi

in beneficium matris,

clum matris, nisi spe-

specialiter

investiti

nisı speclaliter sit die-

cialiter sit dictum vel

fuerint, quia secun-

tum vel investiti fue-

investiti fuerint, quia

ı5 dum usum regni be-

rint, quia usu regni

secundum usum regni

neficlum vocatur pa-

beneficium

vocatur

beneficium vocatur pa-

ternum, .non mater-

paternum, non mater-

ternum et non mater-

Num.

Sed secundum

Num.

Sed secundum

num

Sed secundum

aequitatem

dicimus,

aequitatem dicimus,

aequitatem dicamus,

debere succe-

filios

debere

SUCCE-

filios

debere succe-

20 filios

dere.

Hoc dieimus de

dere.

Hoc dicimus

dere.

Hoc dieimus

capitaneis et majori-

de capitaneis et de

de capiıtaneıs et de

bus vyarvasoribus. De

minoribus valvassori-

majoribus et minori-

minimis autem VYvar-

bus.

De minimis au-

bus valvasoribus. De

a5 VaSOr1bus

secundum

miniımis autem, 1d est

tem valvassoribus, id

usum regn], sicut di-

est de his, qui tenent

de his, quı benefieium

cetur inferius, tenen-

beneficium a minorl-

tenent a

minoribus

dum est.

bus valvassoribus, sic

valvasoribus, Sic: ser-

servetur:

vetur.

30

XV(XVI). DE FEU-

DIS DATIS MINI-

MIS VALVASORI-

BUS

$1. Si minores var-

8 d

Si

minores

Si

minores

val-

35 vasores minimis tol-

valvassores

minimis

Vasores

beneficium

lere voluerint benefi-

tollere voluerint be-

tollere voluerint mi-

cium, hanc habeant

neficıum , liceat eis,

nimis, liceat eis, ex-

potestatem tollendi,

excepto

sı

be-

cepto

sı

beneficium

excepto

Sı

benefi-

neficium

non

Vven-

vendi

derint

e1S

ıo Clum non vendiderint.

diderint eis.

Si ve-

Si vero pretium de

Si vero pretium de

ro

pretium

de

IT

Consuetudines feudorum.

101

An L NL 6 Z

Vulgata Lib. I, Tit. 15,

oool Z 80

Cal 1ı 5 88 83

16,17(16,17,18 ed.hod.)

beneficio

beneficio

beneficio

acceperint,

acceperint,

acceperint,

aut pretium reddant

tunc aut pretium red-

tunc aut pretium red-

aut beneficium amit-

dant aut benefieium

dant aut beneficium 5

Ta

dimittant.

dimittant *).

QUIBUS MODIS

XVI(XVII) QUIBUS

AMITTANTUR

MODIS FEUDUM

BENEFICIA.

AMIMWARUR:

5. Sı capıtanei vel

5. Capitanei

vel

Si

capitanei

vel ı0

majores

Varvasores,

majores valvassores,

majores

valvasores,

vocantur

qui hodie

qui hodie appellantur

qui hodie vocantur

capitanei licet improp-

capitanei licet improp-

capitanei,

licet im-

rie, vel minores in

rie, si

seniores

ın

proprie dicantur mi-

bello seniorem dimi-

bello

Sı

seniores

in 1

dimiserint,

nores,

serint, vel si creden-

credentiam ad eorum

bello dimiserint, vel

tias, quas seniores ılli

damnum manifestave-

si credentiam ad eo-

manifestaverint

et

rint, sı seniorem ad-

rum damnum scienter

celare

praeceperint,

ulteraverint, si scien-

manifestaverint ,

sı

scienter ad

illorum

tes seniores assalie-

valvasores

seniorum 20

damnum manifestave-

rint vel similes cul-

uX0T€S

adulterave-

rint ”), vel si eos cu-

pas commiserint, be-

rint, si scienter se-

curbitaverint vel se-

neficio carere debent).

niores assalierint siye

nlores scientes assa-

similes

culpas com-

lierint, his praedictis

miserint, beneficio ca- 25

culpis vel aliis omni-

rere debent.

bus similibus contra

fidelitatem

seniorum

commissis eos milites

XVII(XVIIJ) APUD

beneficio carere diei-

QUEM VEL QUOS z

MUS.

Et si intentio

CONTROVERSIA

fuerit inter majores

FEUDI DEFINIRI

valvasores et minores,

DEBEAT.

debere in judicio pa-

rium curtis

diffiniri

Sı

contentio

Si contentio fuerit 35

S

vel ante missum im-

fueren de

beneficio

de beneficio inter ca-

Si

peratoris.

Vvero

inter capitaneos , co-

pitaneos, coram im-

fueritinter capitaneos

ram imperatore diffi-

peratore definiri de-

1) Cfr. infra tit. IX c. 4 et supra tit. I c. 4, tit

0OR

2) Ofr. Con-

stitutum usus Pisanae civitatis Tit. XLIV.

3) Cjr. infra Yıt. IX c. 5, 40

supra vit. II pr. $ 1.

102

II

Consuetudines feudorum.

An NO

Vulgata Lib. I, Tit. 17,

Codd. 4. 80.

Oßl I 598 O8

18 (18, 19 ed. hod.)

de beneficio, ante im-

nirı debet.

Si vero

bet. Si vero conten-

peratorem diffiniri de-

fuerit contentio inter

tio fuerit inter mino-

5 (het:

majores

valvassores

res valvasores et ma-

et minores de benefi-

jores de beneficio, in

@0, Juekelo DaRum

judicio parium defi-

diffiniatur *).

niatur vel per judi-

QUALITER ALIE-

cem curtis. Si aliquis

ıo NATIONES MILI-

de capitaneis vel de

TUM EVACUARI

majoribus valvasori-

DEBENT.

bus vel de minoribus

suum beneficium sive

totum

sive

6. 58i aliquis de ca-

6. Si aliquis de ca-

partem

15 pitaneis vel minoribus

pitaneis vel majoribus

alienaverit, et ipse

vel minoribus valvas-

vel majoribus varva-

vel heres ejus sıne

soribus suum benefi-

soribus suum benefi-

herede decesserit, quia

cium in partem vel

clum sive totum sive

beneficium senioribus

in totum alienaverit,

partem alienaverit, et

aperitur, totum quod

2oet ille vel heres ejus

ıpse vel heres ejus

fecit, revocarı debet.

sine herede mortuus

sine herede decesse-

fuerit, quia beneficium

rit, quia beneficium

sen1oribus

seniori aperitur, quod

aperitur,

factum est, totum eva-

totum, quod fecit, no-

25 cuarı debet.

Canı debet b sı Wo-

tum alienaverit feu-

XC

dum, a domino revo-

SM ONES

FEUDALES DOMI-

cetur, sı vero partem

fraudulenter

aliena-

NI LOTHARIT IM-

30

verit, similiter revo-

PERATORIS, QUAS

cetur *).

ANTE JANUAM

BA RN

CIVITATE ROMA-

NA. CONDIDIT

OBSERVANDAS.

35

7. Quicunque*®) igi-

7. Si quis ex mi-

Si quis ex militum

tur ex militarı ordine

litum ordine quidem

ordine decesserit, qui

investitus

decedens interemptus

de

feudo

investitus

de feudo

fuerit, ut constitutum

fuerit, ut constitutum

fuerit, ut constitutum

40

1) Ofr. legem Conradıi.

2) Ofr. supra tit. II $ 1 et infra tit. IX c. 5

in fine.

8) Cfr. adı capita sequentia Mon. Germ. Hist. 4° Leg. Secko IV

Tom. I p. 680—683.

IMN

Consuetudines feudorum

108

Vulgata Lib. I, Tit. 18

Antiqua Tit. VI c.7.8,

Cod. 80.

Coddp MS

(19 ed. hod.)

habemus, observetur

habemus, observetur

habemus, observetur

de beneficio et succes-

de successione bene-

de beneficio et succes-

ficii et de culpis. Si

sione et de culpis. Si

sione et de culpis. Si

unus inculpatus de his

unus inculpatus fuerit

vivus inculpatus fue-

rit de hine nominatis

nominatis culpis fue-

una de his nominatis

culpis, ut habemus in-

rit, ut habemus inser-

culpis, ut habemus in-

obseryvetur

sertum ,

observetur

vu OSr veLULTDEL

sertum ,

constitutionem domini

per

constitutionem

per constitutionem do- 10

mini Lotharli impera-

domini Lotharli regis,

Lotharli imperatoris,

constituta

quam constituit tem-

toris, quam constituit

quae est

tempore Eugenii Pa-

pore Eugenii Papae

tempore Eugenii Pa-

pae ante januam beati

ante jJanuam beati Pet-

pae ante jJanuam beatı

Petri apostoli in ci-

ri apostoli in civitate

Petri apostoli in ci- 15

vitate Roma per lau-

Romana per lauda-

vitate Romana per

damentum sapiıentium

mentum

sapientium

laudamentum sapien-

Papiae atque Medio-

Papiae atque Medio-

tium Mediolani atque

lani seu Veronae, quae

Janı seu Mantuae et

Papiae , Mantuae et

Bernardus

vocatur,

Veronae, quae in Ber-

Veronae, quae Bernus 20

et Parmae

__ atque Parmae seu Lme-

nus vocatur, et Par-

vocatur ,

Luccae et

seu Luccae et Pisae

cae ac Pisarum atque

mae seu

Siponti seu ducum at-

Pisae

C6 S00n * ),

et Siponti et marchio-

que marchionum, Co-

marchionum atque du-

num atque ducum vel

mitum et capitaneo-

cum, capıtaneorum at-

capitaneorum

atque 25

valvaso-

rum atque majorum

que majorum valvas-

majorum

Varvasorum.

SoTUum.,

u

IMPERATOR LO-

THARIUS AUGÜUS-

TUSPAPAEETUNI- z

VERSO POLULO®:

8

Si

8& D OS unlles

quis miles

8$1. Si quis miles

1) Sipontum , urbs Apuliae.

Cur haec

urbs citetur, quaerı yotest.

Ofr.

Muratori, Scriptores V, 185.

2) Talem constitutionem datam esse haud

verisimile est.

HEx sequentibus sententiüs apparet, ad legem Conradi auctorem 35

animum intendisse,

Imperator Lotharius I ‘addidit quedam capitula ad limina

beati petri de pontificibus’, quae in librum Papiensem et in Lombardam (vulgatam

Lib. II Tit. 11) inserta sunt.

Codices Londiniensis et Florentinus libri Papien-

sis inscribunt his capitulis ‘Item capitula que domnus Lotharius imperator ad li- 40

mina beati Petri apostoli secus urbem romam tempore domni eugenii summi pon-

tificis instituit’ (M. &. L. Fol. IV p. 545). Inde auctor hujus textus hausisse

videtur.

Öfr. supra D, 56 N. 2 eb Dieck 1.c. n 78 sqg.

104

100

Consuetudines feudorum.

Antiqua Dc. VI e 89

Vulgata Lib. I, Tit. 18,

Cod. 80.

Oodd. D 5 8888

19 (19, 20, ed. hod.)

mortuus fuerit

sine

mortuus

fuerit sine

mortuus fuerit sine

filio masculo et nepo-

filio masculo et nepo-

filio masculo et nepo-

5 tem reliquerit, de be-

tem reliquerit, de be-

tem reliquerit, de be-

neficio avi vice patris

neficio avi in patris

neficio avi in patris

succedat.

Sed si_hic

vicem succedit.

Et

vicem succedit.

Et

deest et fratrem re-

si hic deest et frat-

si heredem et fratrem

liquerit, de beneficio

rem reliquerit, in be-

reliquerit, in benefi-

10 patris ipse succedat;

neficilum patris ipse

cium patris ipse suc-

et sı filius fratris mor-

succedat.

B mu

cedat.

e

filius

tuus fuerit, frater pat-

fratris sı mortuus fue-

fratris mortuus fue-

r1s

de beneficio avi

NC raen na an

rit, frater patris in

ipse succedat.

beneficium avi defunc-

beneficium avi defune-

15

ti succedat ').

ti _ succedat.

XX (35 DE BE-

NEFICIO FRATRIS

ET QUALITER

JRI JO IRAUTIRE

20

IN FEUDUM SUC-

CEDAT.

9. Defunecti igitur

9. Si quis acqui-

Si quis acquisierit

quicungque beneficium

sierıt benefieium

et

beneficium et sine fi-

acquisierit et si sine

sine filio masculo mor-

lio masculo mortuus

25 filio masculo mortuus

tuus fuerit et fratrem

fuerit et fratrem re-

IM@IENG _ Cih. MLEL LE

reliquerit, non succe-

liquerit, irater non

frater

non

liquerit,

dat frater fratrı, sed

succedat fratrı, sed

succedat fratri, sed ad

dominus habeat, nisi

dominus habeat, nisi

inyestituram

a

investituram a

dominum revertatur,

en

per

sohisı ad investituram

domino ordinatum fue-

dominoordinatum fue-

a

domino

ordinatus

rit ‘ut frater succedat

rit ‘ut frater succedat

fuerit ‘ut frater fratrı

fratri, sı mortuus fue-

fratrı, sı mortuus fue-

succedat, si sine filio

rit sine herede mas-

rıt sine herede mas-

mortuus fuerit’ vel de

culo’ vel succedat fra-

culo’ vel nisi de com-

35 communibus

bonis

ter

fratri

morienti

munibus bonis fuerit

emptum fuerit sciente

sine filio, si benefi-

emptum utriusque no-

domino, sı insimul ste-

cium de communibus

mine domino sciente,

terint vel

in hoste

rebus nomine utrius-

Sı

insimul _ steterint

1) Ofr. legem Conradi et, supra . I c 2, tit._ VE

1008

Consuetudines feudorum,

105

Alniageon D WL c DOLL

Vulgata Lib. I, Tit. 19,

Cod. 80

Codd. 1, 5, 38, 83.

20 (20, 21 ed. hod.)

regis adquisierint.

que fuerit

emptum

vel in hoste regis ac-

domino sciente, si in-

quisierint *).

or

simul steterint vel in

hoste regis acquisie-

1G o

XX (X0I)

DE FEUDO SINE

CULPA NON AMIT- 10

TENDO.

10. Nos ita consti-

OS

Sanecimus, ut nemo

miles

sine

tuimus, ut nemo miles

nemo miles sine cog-

cognita

sine convicta culpa

nita culpa beneficium

culpa beneficium suum

beneficium suum amit-

amittat, sı ex his cul-

amittat, si ex his cul- %®

tat, sı his culpis con-

pis vel causis convic-

pis vel causis convic-

victus non fuerit, quas

tus non fuerit, quas

tus non fuerit, quas

milites usi sunt nomi-

milites usi sunt, vel

milites usi sunt no-

nare, quando faciunt

per laudamentum pa-

minare, quando fide-

fidelitatem

dominis

rium suorum, sı de-

litatem facıunt domi- ®

suis, per laudamentum

servire noluerint”).

nis suis, vel per lau-

parium sui, vel si ser-

damentum parium suo-

vire noluerint.

rum, vel si dominis

suis deservire nolue-

O0

25

Jl

Hoc _ praecipi-

4

Si quis miles

S

Si quis mi-

mus,

si miles suum

beneficium suum ven-

les beneficium suum

beneficium vendiderit

diderit totum

sine

vendiderit totum sine

totum sine consensu

jussu domini per prop-

jussu domini sul, prop-

domini vel pro parte,

rıum, ut amittat de-

rium

beneficium

ut 30

u

amittat

decerni-

cernimus, vel si con-

amittat

decernimus,

mus; vel si conceubue-

cubuerit cum

uX0ore

dominus vero habeat,

rit cum uxore domini

domini suı domino vi-

vel si conceubuerit cum

sul vivente domino,

uxore domini sui do-

vente, vel si in pugna

Cr

En

n

1) Cfr. supra Ht. I c. 2, vit. IV, c. 1, tit. VI c. 3. COfr. quoque Hd. Rothari 35

l. 167 et summulam de feudis et benefictis secundum dominum Aliprandum: ‘Si

duo sunt fratres, uno sine filiis decedente succedit alter, si feudum paternum est,

yel si ipsi simul quesivissent.

Alias enim sibi invicem non succedunt, nisi id

nominatim dictum fuerit, cum investiuntur’ (Anschütz p. 195).

2) Cfr. legem

Conradi: ‘Statuimus ut nullus miles

S55 R6r

sine certa et conyicta culpa suum be- 40

neficium perdat nisi secundum .

‚, Judicium parium Suorum)’.

106

III. Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. VI e. 11.

Vulgata Lib. I, Tit. 20,

Qod. 80

Codil, 1, 6, 88 83

21 (21, 22 ed. hod.)

similiter amittat suum

suum dominum dimi-

mino vivente, vel si

beneficium, vel si in

serit et cum 6eo non la-

in pugna dominum

or

pugna dominum dimi-

boraverit, si potuerit,

suum dimiserit et cum

serit et cum eo non

seu ultra annum et

eo non laboraverit, si

laboraverit, si potue-

mensem *) vadat, ut

potuerit.

rit

investituram beneficli

sul a filio vel a suc-

XO XI

10

CESSOTE

domini

non

QUO TEMPORE

petat vel post mortem

MILES INVESTI-

domini sui vel patris

DURAM PEDERE

sul seu alterius, cui

DEBEAT.

12. Nemo miles ul-

succedere debet, nisi

Sancimus, ut nemo

15 fra annum et mensem

miles ultra annum et

jJusta causa interve-

yadat, ut ınvestitu-

nerit, quare non pe-

mensem vadat, ut in-

ram sui beneficeli non

vestituram beneficli

tierit, veluti capitales

petat a filio vel suc-

inimicitiae vel infa-

sul a filio vel succes-

CESSOTE

domini

sul

mia ”) vel justa absen-

sore domini sui non

20 post mortem domini

Wa

S uu pra

petat, vel post mor-

sui vel post mortem

dietum est, non petie-

tem domini

sul vel

patris sui vel paren-

rit, damnetur ®); vel si

patris sui vel alterius,

tum suorum, quibus

fecerit

investituram

cui succedere debet,

succedere debet.

KEt

vel cambium dominus

nisi Justa causa inter-

2561 mnom petrerit, ut

de beneficio sui mili-

venerit, quare non pe-

supra est insertum,

tis sine ıllius consen-

tierit , veluti mortis

damnetur, nisi

per

su, cujus est benefi-

vel capitalis inimici-

mortalem litem

E

cium, pro infecto ha-

tiae vel infantia vel

manserint vel per in-

beatur *).

infamia

vel

etiam

30 fam1am.

justa absentia; et si,

ut supra dietum est,

non petierit, damnetur.

13. Si quis fecerit

81

Si quis fecerit

investituram vel cam-

investituram vel cam-

35

1) Spatium anni et mensis occurrit in constituto usus Pisanae civitatis (Bo-

nainı II p. 965 sqq).

2) se. domini.

Cfr. Glossam ordinariam ad hunc

Tocum.

8) Ofr. Ariprandi, quos dieunt, commentarios (Anschütz n. 169):

Set si per annum non servierit contemnens dominum vel post mortem domini ab

ejus herede , vel suo parente mortuo ab ipso domino investiri per annum sine

Ita

40 justa causa non postulavit, feodum perdit.

4) Cfr. legem Conradı.

quoque Constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaim II p. 963).

II Consuetudines feudorum.

107

Vulgata Lib. I, Tit. 21.

Antiqua Tit. VI c. 12, 15.

Oal dı 5 88 OD

22(22.28 ed. hod.)

Cod. 80.

bium de beneficio sui

bium de beneficio sui

militis sine illius con-

militis sine illius ver-

sensu, cujus est be-

bo, cujus est benefi-

ficium, pro non facto

cium, inutilis sit in-

habeatur.

vestitura.

14 NO

miles

12

Sancimus, ut

$ 2. Sancıimus, ut

nemo miles ejiciatur

nemO

miles

ejicla-

ejiciatur de posses-

sione

sul

beneficli

de possessione

Suı

ur de

possessione 10

nisi convicta culpa,

beneficii nisı convicta

sul

beneficli

nisı

culpa, quae sit lau-

convicta culpa, quae

quae sit laudata per

laudamentum

plu-

data per judicium pa-

sit laudata per Ju-

rium suorum ,

sicut

rium suorum,

sicut

dieium parium Suo-

supra diximus.

Sed

supra

diximus.

Si

rum, sicut supra dixi- 15

si miles dixerit, quia

autem miles dixerit,

mus. Si autem dixerit

pares sui pro odio

quod sui pares injuste

miles, quod sui pa-

inique

judicassent,

judicassent, miles in

res

inique

judicas-

miles in possessione

possessione

maneat

sent, miles in posses-

maneat per ebdoma-

per VI ebdomadas et

sione maneat per VI2o

hebdomadas

et

ad

das VI et ad nostram

ad nostram veniat

venlat

praesentiam

praesentiam cum illis,

nostram veniat prae-

cum illis, qui lauda-

qui laudamentum at-

sentiam cum illis, qui

fece-

laudamentum

mentum atque judi-

que Jjudieium

atque

cium fecerunt, et ante

runt, et ante nos dif-

judicium fecerunt, et

nos definiemus.

finiemus.

ante nos diffiniemus.

XO (X6KI0) 1D

CONTENTIONE IN- 3

TER DOMINUM ET

VASALLUM DE

INVESTITURA.

15. Si miles fuerit

130 SL quwus miles

Sı quis miles ın

in possessione sui be-

in possessione sui be-

possessione sui bene- 35

ficH fuerit et dominus

nefici et dominus ne-

neficii fuerit et domi-

nus investituram ne-

gaverit investituram,

investituram negave-

miles affırmet per jus-

gaverit, miles affır-

rit, miles affirmet per

jurandum, si potuerit,

met per jusjurandum,

jusjurandum , si po-

quod suum sit bene-

sı potuerit, quod suum

tuerit, quod suum sit 40

ficium per investitu-

sit beneficium per in-

beneficium per inves-

108

IIT, Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit, VI c. 13, 14.

Vulgata Lib. I, Tit.22,

Ood. 80.

Cala I5 98 82

23 (23, 24 ed. hod.)

ram domini sul.

Et

vestituram domini sul.

tituram domini

Sul

