uno filio masculo superstite de-

stite defunctus est. De praedicto

functus est. De praedicto itaque

3o itaque feudo ingentem vidimus

feudo ingentem vidimus quaestio-

quaestionem, masculo quidem sibi

nem, masculo quidem hoc feu-

totum hoc feudum,

quia solus

dum totum sibi, quia solus ejus,

ejus, qui primum investituram

qui primo investituram accepit,

accepit, heres masculus sit, vin-

heres masculus sit, vindicante,

35 dicante , feminis vero totam sul

feminis vero totam sui patris

patris partem sibi defendentibus,

partem sibi defendentibus, quia

quia ex eo nullus existit mas-

ex eo nullus exstitit masculus.

culus.

Cumque inter sapientes

Cumque inter sapientes saepe

saepe sit super hac quaestione

super hac

quaestione sit dis-

40 disputatum, tandem pro masculo

putatum, tandem pro masculo

est

Non enim

est

Non

enim

pronuntiatum

pronuntiatum

T

Consuetudines feudorum.

135

Valgato Dıb. 2 M6 L7 I8

Antiqua Tit. VIIT, c. 24. 25.

patet locus feminae in feudi suc-

patet locus feminae in feudi sSue-

cessione, donec masculus superest

cessione, donec masculus superest

ex eo, qui primus de hoc feudo

ex eo, qui primus fuit inyestitus

de hoc feudo*).

Nam et illud

fuerit investitus.

Nam et illuds

judicatum scio, sı ille, qui prop-

judicatum scio, si ille, qui prop-

rium

suum feudum militi pro

rium suum feudum militi per

beneficio dedit, duobus filiis re-

beneficium dedit, duobus filiis

lietis decessit, quorum unus filia

relietis decesserit, quorum unus

tantum relicta oblit, alter vero

filia tantum relicta oblit, alter 10

filio masculo superstite defunctus

vero filio masculo superstite de-

est, quod miles non debet recog-

cessit, quod miles non debet feu-

noscere suum feudum per femi-

dum suum per feminam recog-

nam, donec superest masculus

noscere, donec superest masculus

ex €o, qui primam investituram

ex eo, qui primam investituram ı5

fecit.

fecit. Alıi dieunt, per filiam de-

bere cognoscere.

ND

DE DUOBUS FRATRIBUS A

CAPITANEO INVESTITIS.

20

14

95. Duo fratres, Titius et Seius,

Duo fratres, Titius et Seius,

40

de novo beneficio a quodam ca-

a quodam capitaneo de novo be-

neficio simul

investiti sunt eo

pitaneo simul ıinvestiti sunt eo

scilicet tenore, ‘ut quamdiu ipsi

videlicet tenore, ‘ut quamdiu 1psi

vel eorum descendentes masculi

vel eorum heredesmasculi viverent 25

viverent et masculis deficientibus

etmasculisdeficientibus feminae, si

feminae, si superessent, feudum

superessent, feudum haberent’. Kx

haberent’.

Ex his fratrıbus unus

his fratribus unus una filia re-

una filia relicta,

altero adhuc

licta, altero adhuc vivente, de-

vivente, decessit. Quaeritur, de-

cessit. Quaeritur de portione de- zo

funeti portio cui deferatur, utrum

funeti, cui deferatur, utrum filiae

filiae an fratri. Respondetur, -

an fratri. Respondetur, filiae.

liae. Unusquisque enim sib1 suis-

Unusquisque enim sibi suisque

heredibus

videtur prospexisse.

que hélie‚d„i‚bu„s Yiydetur prospexisse.

Je Z M

1)7 VC;mcor’dat lber consuet. Mediolani Rubr. 29: ‘Ubi feudum est legitimum 35

sive ordinarium et paternum defuncto vasallo filii statim succedunt nisi pacto

speciali probetur ab initio concessum ut etiam ad flias perveniret, quo casu et

filia propter pactum succedit, deficiente tamen masculo’

‘Praeterea si praeter

consuetum ordinem fuerit tam ad' masculos quam ad foeminas concessum, illius

successio deficientibus demum masculis ad foeminas perveniet’ ‘Si vero filium aut 49

filiam reliquit mariti in beneficio succedit secundum dictam proximam distinctio-

nem scilicet, ut prius masculi deinde foeminae succedant’,

136

1008

Consuetudines feudorum.

Aua DA

Vulgata Lib. II, Tit. I8. 19. 20.

Si tamen, qui filiam reliquit, sine

Si tamen is, qui filiam reliquit, sine

herede decessisset, propter teno-

herede decessisset, propter teno-

rem invyestiturae insertum ejus

rem investiturae insertum ejus

5pars fratri, non domino adquisita

pars fratri, non domino est quae-

foret.

sita.

XIX. AN REMOVERI DEBE-

ANDADESMES QUL - LARES

ESSE DESIERUNT?

10

26. Si inter dominum et fide-

Ex facto quaesitum esse sScio,

lem de investitura feudi conten-

si inter dominum et fidelem de

tio emerserit, quia dominus eam

investitura feudi contentio emer-

factam neget, si vasallus afferat

serit, quia factam eam dominus

eos testes, qui tempore investi-

neget, sı vasallus afferat ecos tes-

15 turae pares erant, sed postea qua-

tes, qui tempore quidem investi-

libet ex causa pares esse desie-

turae pares erant, sed postea qua-

rint, an ideo sint removendi, quia

libet ex causa pares esse desie-

nunc non sint pares? Sed quam-

runt, an ideo sint removendi, quia

vis aliı aliud sentiant, mihi ta-

nunc non sunt pares? Sed quam-

2omen et quibusdam alilis videtur

vis allı aliud sentiant, mihi ta-

sufficere, eos saltem tempore in-

men et quibusdam allis videtur

vestiturae pares fuisse.

Quid

suflicere, eos tempore investitu-

enim peccavit, qui investituram

rae saltem pares fuisse.

Quid

accepit, si illi, quos eo tempore

enim peccavit, qui investituram

25 utpote idoneos adhibuit, postea

accepit, sı illi, quos eo tempore

pares esse desierunt ?

utpote idoneos adhibuit, postea

pares esse desierunt ?

XX. DE CONTROVERSIA

INTER EPISCOPUM ET VÄA-

30

SALLUM.

27. Ex eo, quod scriptum est,

Ex eo, quod seriptum est, sı

si inter dominum et vasallum

inter dominum et vasallum de

nascatur quaestio de feudo, quod

feudo nascatur quaestio, quod per

per pares illius curiae sit diri-

pares ejusdem curiae sit diri-

35 menda *), quaesitum est: Si quis

menda, quaesitum est: Si quis

dixerit, se a quodam, fortassis

dixerit, se a quodam, fortassis

episcopo jam defuncto, de annua

episcopo jam defuncto, de annua

praestatione aut alia qualibet re

praestatione aut alia qualibet re

1) Supra . V c 1, b VIIL c 283,

I, Consuetudines feudorum.

137

ÄAntıqua Tit. VIIL c. 27. 28.

Vulgata Lib. II, Tit. 20. 21.

investituram acce-

investituram per feudum acce-

per

feudum

pisse, ef cum successore eJus agat,

pisse, et cum successore ejus agat,

et ille respondendo neget, hunc

et ille respondendo neget, hunc

esse vasallum, utrum per pares

esse vasallum , utrum per pares >

ejusdem curiae sit jJudicandum

ejusdem curiae sit judicandum

super hac quaestione ?

Opponit

super hac quaestione? Opponit

enim vasallus, quod dominus ne-

enim vasallus, quod dominus ne-

gat, eum esse vasallum et ideo

gat, suum esse vasallum et ideo

non habet. 10

in ea curia non habere pares.

in ea curia pares

Item dieit vasallus, quod prius

Item dieit vasallus, quod prius

de suo recto feudo debet inves-

de suo recto feudo debet inves-

On

UE

quam a nemine judicari.

quam a nemine judicari.

Domino respondente, quod, quid-

Domino respondente, quod, quid-

quid inter eos sive de investitura

quid inter eos sive de investi-

15

sive de fidelitate sive de princi-

tura sive de dfidelitate sive de

pali causa est agendum, per suam

principali causa

est agendum,

curiam expediendum est.

Sed

per suam curiam est expedien-

laudatum scio saepe, pares illius

dum.

Sed laudatum saepe scio,

curiae secundum praefatum mo-

pares illius curiae secundum prae-

20

dum prius eligendos, ad quorum

fatum modum esse prius eligen-

spectat officium, ut prius illum

dos, ad _ quorum spectat officium,

de suo recto feudo investiri fa-

ut eum prius de suo recto feudo

ciant, sed fidelitatis jJusj)urandum

investiri faciant, sed fidelitatis

differatur, donec de principali

jJusjurandum differatur, donec de 25

causa cognoscatur.

Ex eo enim

principali causa cognoscatur. Ex

apparebit, utrum jurare debeat

illo enim apparebit, utrum jurare

an non, quod totum expeditae

debeat an non, quod totum ex-

quaestionis est.

Si _ constiterit,

peditae quaestionis est.

Sed si

vasallum aliquid aliud praeter

constiterit, vasallum aliquid aliud o

id, de quo quaeritur, ab eodem

praeter id, de quo quaeritur, ab

domino tenere pro feudo, tunc

eodem domino pro feudo tenere,

enim, quin debeat de suo recto

tunc enim, quin debeat de suo

feudo investituram accipere et

recto feudo investituram accipere

fidelitatem Jurare et sie ad prin-

et fidelitatem jurare et sic ad ıs

cipalem causam accedere, non est

principalem causam accedere, non

dubitandum.

est dubitandum.

XXI. DE VASALLO MILITE,

QUI ARMA BELLICA DEPO-

SIn

40

28. Miles, qui beneficium tenebat,

Miles, qui beneficium tenebat,

I7

7,

DE

<

138

IN

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. VIIT c. 28. 29.

Valgata. Dib. II Dit. 2L. 22

cum esset sine liberis, venerabi-

cum esset sine liberis, venerabi-

lem domum intravit et saeculo

lem domum intravit et saeculo

abrenuntiando arma bellica de-

renuntiando arma bellica depo-

posuit habitumque religionis as-

suit habitumque religion1s assump-

sit et sie conversus effectus est.

sumpsit et sic conversus effectus

est

Hic, donec vixerit, feundum

Hic, donec vixerit, feudum reti-

retinere conatur, quod dominus

nere conatur, quod dominus vel

vel agnatus sibi pertinere con-

agnatus sibi pertinere contendit.

10 fendit.

Sed judicatum est, do-

Sed judicatum est, domini vel

minı vel agnati potiorem esse

agnati potiorem esse conditionem.

conditionem.

Quia enim factus

Quia enim factus est miles Dei,

est miles Christi, desilit esse mi-

desiit esse miles saeculi, nec be-

les saeculi*), nec beneficium per-

neficlum pertinet ad eum, qui non

B tinet ad eum, qui non debet ge-

debet gerere officium.

rere ofic1um “).

XXIL. DE MILITE VASALLO,

QUI CONTUMAX EST.

29. Dominus vocat militem, qui

Dominus vocat militem, qui ab

20ab eo feudum possidebat, dicendo,

eco fendum possidebat, dicendo,

eum in culpam incidisse, per quam

eum in culpam inecidisse, per quam

feudum amittere debeat. Hic non

feudum amittere debeat. Hicnon

Quid domino facien-

Quaeritur, quid fa-

respondet.

respondet.

ciendum sit domino.

Respondeo,

dum sit, quaeritur. Respondetur:

25 Curiam vocare debet et in ea de

eum ad curiam vocari debere, et

si non venerit, ıterum eum de-

milite illo conqueri, quam curiam

ter vocare debet spatio ejusdem

bere vocarı usque in tertio spa-

curiae arbitrio terminando.

Si

tio, septem vel decem dierum

nec ad tertiam vocationem venit,

arbitrio ejusdem curiae determi-

3ohoc ipso feudum amittat, et 1deo

nando.

Quodsi neque venerit ad

debet curia dominum mittere in

tertiam vocationem, hoc ipso feu-

possessionem. Sed si intra an-

dum amittat, et ideo debet curia

num venerit, restituitur ei poS-

dominum mittere in possessionem.

sessio, alioquin et beneficium et

Sed si intra annum venerit, re-

35 possessionem perdit. $1. Sivero

stituitur ei possessio ; alioquin et

vasallus de domino quaeritur, for-

beneficium et possessionem amit-

1) Vide epistolam Pauli ( Tim. 2, 4): ‘Nemo militans deo implicat se nego-

tüs saecularibus’ et Decretum Gratiani C. 23 qu. 8 c. 19.

2) Concordat liber

cons. Mediolani Rubr. 28 ‘Sed etsi aliquis non habens filios venerabilem domum

40 intraverit, et religionis habitum suppresserit et monachus vel conversus sit effec-

{us feudum amittit nec etiam fructus tempore vitae suao retinebit”,

II

Consuetudines feudorum.

139

Antiqua Tit. VIIT e. 29, IX c.1.2.

Vulgata Lib. II, Tit. 22.

sitan quia feudum malo ordine

tit, ut in Lombarda de his qui

intravit, domino perperam respon-

ad placitum venire contempse-

dente, quid vasallo sit faciendum,

rint 1. Si cujJuscumque. $1. Si vero

quaeritur. Respondetur: Curiam

yasallus de domino quaeritur, for-

&r

debet vocare et in ea conquerl.

san quia feudum malo ordine in-

Curia debet adire dominum eum-

travit, domino perperam respon-

que salva reverentia competen-

dente, quid vasallo faciendum sit,

ter cogere, ut vel possessionem

quaeritur.

Respondeo: Ipse cu-

restituat et adquiescat vel judi-

rlam vocare debet et in ea curia 10

Clo curlae se committat.

Quod

de domino conquerl.

Curia de-

sı

admonitus

facere distulerit,

bet adire dominum eumque salva

tunc licet vasallo ad aliam ma-

reverentia competenter cogere, ut

jorem potestatem ire et sibi con-

vel possessionem restituat et ac-

sulexe )).

quiescat vel judicio curiae se 15

committat.

Quod si ter admoni-

tus facere noluerit, tunc liceat

vasallo ad aliam majorem potes-

tatem ire et sibi consulere; et

si dominus ei justitiam facere 20

noluerit, poterit eum depraedare.

JX JELAJB®G JM WE JDE

GAMBOLADO” USQUE AD

EPISTOLAM UBERII.

Il

Qui de marchia vel comi-

25

l 201

tatu vel ducatu vel aliqua regali

dignitate fuerit investitus per be-

neficium ab imperatore, ille tan-

tum debet habere, non etiam he-

res ejus. Heres enim hujusmodi

30

beneficium jure successionis ha-

bere non potest.

Si tamen ipse

quoque ab imperatore fuerit in-

vestitus, habeat et teneat, sicut

pater ejus fecıt *).

35

2, Si capitanei vel valvasso-

1) Cfr. constitutum usus Pisanae civitatis (Bonaini II . 960H.

2) Initio

saeculi XIT vixisse videtur Ugo de Gambolato.

Vide Ficker “Forschungen zur

Reichs- und Rechtsgeschichte Italiens’ IT, 273.

Locus ‘Gambolado’ est hodiernus

‘Gambold’ prove Mediolanum,

3 = e E

40

140

III. Consuetudines feudorum.

Antagua DD L

Vulgata.

res majores vel minores investiti

fuerint de feudo, filii et nepotes

ex filio succedunt.

Sin autem

5 ex ipsis filiis vel nepotibus ali-

quis sine descendentibus mascu-

lini sexus decesserit, praedicti

fratres vel nepotes per investi-

turam patris vel avi in benefi-

10 clum succedunt; et similiter quo-

que de consobrinis dicendum est!).

8 S

duo fratres

investiti

fuerint de beneficio, si unus eo-

rum sine descendentibus mascu-

15 lini sexus defunctus fuerit, do-

minus succedit, non frater, nisi

pactum intercessit. In his enim

omnibus primum videndum puto,

quid actum sit inter contrahen-

20 tes.

Stantia enim, quae fit ante

tres liberos homines, servari de-

bet, nisı Jur1 vel naturae con-

traria sit °).

Si ergo domino et

fideli placuerit, ut paciscantur

25 de filiabus, quatenus ipsae succe-

dant, hoc quoque servandum est*).

4. Si contigerit, feminam be-

neficium habere, ipsaque decesse-

rit, beneficium ejus nullo modo

so ad maritum perveniat, nisi et ipse

a domino fuerit investitus.

Sed

et si ipsa femina filios relique-

rit, dieunt quidam, in beneficium

filios succedere non debere, nisi

3set ipsi de eo fuerint investiti,

1) = wit. VI c 2

2) Ofr. Edietum Langobardorum, Ratchis leges 5:

‘Quia si stantia quam ante liberos hominis aliquis facit stäre debit’. Lomb. vul-

gata Tit. De debitis et vadimonws (IT, 21) 1. 28: ‘Quia si stantia quam ante li-

beros homines tres aliquis fecit stare debit’ (secundum Cod. Berolinensem) et

40 Commentarios Ariprandi ‘Si enim coram tribus liberis stantia facta credenda est’.

De stantia vide A4. Wach ‘Der Arrestprocess in seiner geschichtl, Entwicklung’

1868 %. 9.

3) Ofr. tit. VI c. 3,

II. Consuetudines feudorum.

141

Antiqua Tit. IX c. 4, 5.

Vulgata,

quia usu regni beneficlum voca-

tur paternum, non maternum.

Sed juxta aequitatem dieimus,

praedietum beneficium ad filios

esse devolyendum sicut cetera

bona materna. Hoc autem dietum

est de capitaneis et majoribus

et minoribus yalvassoribus.

De

minimis autem, id est de his, qui

10

tenent feudum a minoribus val-

vassoribus, feudum si tollere vo-

luerint, licet eis tollere, nisi forte

beneficium vendiderint.

Si enim

pretium pro beneficio acceperint,

15

alterum facere omnino habent

NECESSE ,

id est aut beneficium

non repetere aut pretium ejus

reddere *).

c

B

5. Quoniam dictum est, quali-

20

ter beneficilum per successionem

ad alterum transferatur vel ad

dominum revertatur,

dieendum

est, quibus casıbus feudum prop-

ter culpam fidelis ad dominum

25

revertatur.

Si ergo capitanei

vel majores valvassores, qui ho-

die improprie capitanei appellan-

tur, vel minores valvassores do-

minum in bello dimiserint vel

30

credulitati atque fidei eorum ali-

quid a dominis commissum ad

eorum detrimentum scientes ma-

nifestaverint sive eorum uxores

adulteraverint scientes sive scien-

35

tes dominum assalierint sive quid

simile fecerint contra fidelitatem

domino factam, beneficio eos ca-

rere oportet.

Si

vero dubium

fuerit inter capitaneos alias de

40

1) Cfr. tit, VI c 4

14

A

9

004

Consuetudines feudorum.

Ala I, HXC 5 X I

Vulgata Lib. II Tit. 23.

maleficio,

apud imperium diff-

nirı debet.

Si vero inter majo-

res valvassores et minores prae-

dicta quaestio moveatur, per ju-

dicem terminetur.

Certe si ca-

pitaneus sive valvassor major

vel minor sive partem beneficli

vel in solidum alienaverit, et ille

10 vel heres ejus aliquis sine herede

decesserit, ut proprium benefi-

cium ad dominum revertatur et

totum, quod fecit, irritum erit *).

XE MNOUIEUS CAUSIS

XX

IN QUIBUS CAUSIS

15

JOI AUMOLIMMLIMONE,

FEUDUM AMITTATUR.

1. Ubertus de Orto Anselmo

Obertus de Orto Anselmo filio

filio dileeto salutem. Cogis me et

suo salutem. Cogis me et super

super hoc saepe seribendo multum

hoc saepe sceribendo multum ur-

me urgues, ut causas, quibus amit-

ges, ut causas, quibus beneficium

20 tantur ,

ratas tibı sıgnificarem.

amittatur, enumeratas tibi signi-

Quod ideo distuli, quia saepe circa

ficarem. Quod ideo distuli, quia

nostrae reipublicae curam OCCuU-

saepius circa nostrae reipublicae

patus et multis privatorum cau-

curam occupatus et multis pri-

sis, allis rerum innumerabilium

vatorum causis allisque rerum

25 impedimentis tentus onus ıllud

innumerabilium impedimentis de-

subire non valeam.

Sed ne vi-

tentus onus illud subire non va-

dear preces tuas parvi pendere

lebam. Et ne videar preces tuas

et studium discendi negligere,

parvi pendere et studium dis-

hoc videatur

cendi

quid mihi

super

tibi imminens negligere,

quid mihi super hoc videatur

zo paucis explicabo, dummodo me-

mineris, causas illas sub aliqua

paucis verbis explicabo, dummodo

perfecta regula aut diffinitione

memineris, causas illas sub ali-

rotunda non posse comprehendi.

qua certa regula aut definitione

Nam sicut in Digestis de proba-

rotunda non posse comprehendi.

so tionibus reperimus, sic et de his

Nam sicut de probationibus in

Digestis scriptum reperimus, sic

causis absque calumnia dicere

POSSUMUS.

Si quis enim dixerit,

et de his causis sine calumnia

quae causae ad ingratitudinem

dicere possumus.

Si quis enim

alicui domino et quemadmodum

dixerit, quae causae quemadmo-

835

1) Cfr. tit. VI c, 5. 6,

In

Consuetudines feudorum.

143

Vulgata Iib. II Tit, 23.

An l e L

sufficere

dum alicui domino ad ingratitu-

vasalli comprobandam

dinem alicujus vasallı probandam

possint, nullo certo modo diffiniri

posse!), non errabit.

DA

possint sufficere, nullo certo mo-

tamen ingratitudine loquor, per

do posse definir1, non erraverit.

quam beneficium amittatur.

Non

De illa tamen ingratitudine lo-

enim ad hoc sufficıt omnis 0cca-

quor, per quam beneficium amit-

sio, per quam fidelis accepti be-

tatur.

Non enim ad hoc sufficit

neficli videatur ıngratus.

Sed

omnis 0ccaslo, per quam fidelis

sunt quaedam, ut ita dixerim,

accepti beneficii videatur ingra-

10

egreglae

ingratitudinis causae,

tus. Sed sunt quaedam, ut ıta

quibus beneficium secundum mo-

dixerim, egregiae ingratitudinis

res curlarum amitti solet.

Quo-

causae, quibus beneficium secun-

modo enim vasallus, quam hum!-

dum mores curiarum solet adimi.

liter, quam devote, quam benigne,

Quomodo enim vasallus, quam ıs

dominum

quam fideliter

erga

humiliter, quam devote, quam

suum se debeat habere, potius

benigne, quam fideliter erga do-

ex naturali ingenio et bonis cu-

minum suum debeat se habere,

rlarum consuetudinibus percipl po-

potius ex naturali et bonis cu-

rlarum

consuetudinibus

test, quam aliqua lege aut scripto

potest 20

aliquo possit comprehendi.

Im-

percipi, quam aliqua lege aut.

primis illud te

scire

oportet,

scripto aliquo possit comprehendi.

benefich illius, quod hujus gene-

Imprimis illud te scire oportet,

ris est, talem esse difänitionem :

benefich ıllius, quod est genus,

Beneficium est nihil aliud quam

talem esse definitionem : Bene- ıs

benevola actio tribuens gaudium

ficlum nihil aliud est, quam be-

capientibus *). Hujus generis spe-

nevola actio, tribuens gaudium

cies est beneficıum illud, quod ex

capientibus capiensque tribuendo

benevolentia alicui traditur, ut

in id, quod facit prona et sponte

proprietas quidem rei immobilis

sua parata. Hujus autem gene- o

penes dantem remaneat, usus-

ris species quaedam est benefi-

fructus illius ita ad accipientem

cium illud, quod ex benevolentia

transeat, ut ad eum heredesque

alieuius ita datur, ut proprietate

suos masculos et feminas, si de

quidem rei immobilis beneficia-

eis nominatim dietum fuerit, in

tae penes dantem remanente usus- 35

perpetuum pertineat, ob hoc ut

fructus illius rei ita ad accipien-

ille et sui heredes fideliter do-

tem transeat, ut ad eum heredes-

mino serviant, sive servitium illud,

que suos masculos sive feminas,

quale debeat esse, nominatim sit

si de his nominatim dictum sit,

1l) Ofr. 1. 3 $ 2 Dig. 22,5.

2) Seneca_‘De beneficiis’ Kd. I cap. 6.

40

144

IIl. Consuetudines féudorum.

A C

Vnloranien TE IET Il Z Z

expressum sive indeterminate sit

in perpetuum pertineat, ob hoc,

promissum.

ut ille et sui heredes fideliter

domino serviant, sive servitium

illud nominatim, quale esse de-

beat, sit expressum sive indeter-

minate sit promissum.

XXIV. QUAE FÜERIT PRIMA

CAUSA BENEFICII AMIT-

10

TENDI.

2, Prima autem causa beneficli

Prima autem causa beneficli

amittendi haec fuit et adhue in

amittendi haec fuilt‘) et adhuc

in plerisque curlis est, sed ta-

plerisque curlis est, sed in nostra

men in nostra Mediolanensium

Mediolanensium non obtinet, quod

15n0n est”), quod sı vasallus per

si vasallus per annum et diem

annum et diem ®) domino suo mor-

domino suo mortuo steterit, quod

heredem domini sui investituram

tuo steterit, quod heredem domini

sul investituram petendo, fideli-

petendo, fidelitatem pollicendo non

adierit, tanquam ingratus exis-

tatem pollicendo non adierit, tan-

20 quam ingratus existens beneficium

tens

beneficium

amittit,

et €

amittit, et econverso si domino

converso si domino superstite va-

superstite vasallus decesserit et

sallus decesserit et filius ejus

filius ejus per jam dietum tem-

per jam dietum tempus neglexe-

pus ea neglexerit, beneficio se

rit, petere investituram, beneficio

25 Carıturum agnoscat.

se carıturum agnoscat.

$ 1. Est

TL o

$1. Est et alia ingratitudo,

et alia ingratitudo notanda, s1

si dominus investituram pollicendo

dominus investituram pollicendo

vasalli fidelitatem petierit et illo

vasalli fidelitatem petierit et ıllo

non praestante dominus trıbus

non praestante dominus tribus

vicibus conveniente tempore, forte

zo vicibus, convenienti tempore in-

septem dierum spatio interposito,

terposito, ad curiam suam super

hoc proclamaverit et vasallus

ad curiam suam super hoc pro-

ID) Styarah wa VZIE @ zl

2) Imprimis illud scire oportet quod vasallus

nullo modo per nostram consuetudinem feudum amittit licet per annum et diem

35 steterit quod a domino investituram non petierit. Amplius si vasallus a domino

investituram nondum recepit nihilominus feudi paterni vel aviti possessionem a

sequente possessore petere poterit’ (Jus consuwetud. Mediolan. secundum Cod.

Berolin.).

3) Aliter supra Tit. VI c. 11 ‘annum et mensem’. Summula de

feudis et beneficiis secundum dominum Aliprandum (Anschütz p. 194—196): ‘per

40annum et mensem, si miles est, aut per annum et diem, Si privatus’. Annum et

diem Mediolani in usuw fwisse ex libro consweiud. Mediol. apparat,

Vide Rubr. 8.

80l

Consuetudines feudorum.

145

Antıqua Tit. X . 2.

Vulgata Lib. II Tit. 24,

clamaverit et vasallus tribus vi-

tribus viceibus a suis parıbus ci-

tatus jurare noluerit *), si tamen

cibus a suis, paribus citatus ju-

beneficium tale sit, unde jusju-

rare noluerit, sı tamen beneficium

randum fidelitatis fier1 debeat.

tale sit, unde jusjurandum fideli-

5

Sunt enim quaedam beneficia data

tatis fierı

debeat.

Sunt enim

ita, ut pro his fidelitas non sit

quaedam feuda ita data, ut pro

praestanda *).

his fidelitas non sit praestanda.

$ 2. Item qui dominum suum,

$2. Item qui dominum suum, cum

cum quo ad praelium venit, in

quo ad praelium iverit, in acie 10

acie periclitantem dimiserit, be-

periclitantem dimiserit, beneficio

neficio se indignum judicavit ®).

indignum se judicavit. $ 3. Prae-

$ 3. Praeterea si vasallus prae-

terea sı vasallus praescierit quem-

scierit quemlibet contra dominum

libet contra dominum suum assal-

assaltum mortem, captionem aut

tum mortem, captionem aut gran-

15

grandem patrımonli jJacturam mo-

dem patrimonii jacturam molien-

lientem, debet dominum super

tem, debet dominum super hoc,

hoc, quam citius potest, certio-

quam citius potest, certiorare, ut

rare, ut proinde dominus sciens

proinde dominus sciens prudens-

prudensque pericula valeat decli-

que periculum valeat declinare. 20

nare. Quod si forte fidelis qui

Quod si forte fidelis qui esse de-

esse debuit, dolosus aut negli-

buerit, dolosus vel negligens su-

gens super hoc inventus fuerit,

per hoc inventus fuerit, se bene-

benefic1o se cariturum agnoscat *).

ficio cariturum agnoscat.

8 4.

$ 4. Rursus si dominae vel do-

Rursus si domini vel dominae 25

mini nurui aut filiae vel sorori

filiae vel nurui aut sorori in do-

in domo adhuc manenti, quae in

mo adhuc manenti, quae in ca-

capillo dieitur ®), se immiseuerit,

pillo dieitur, sese immiscuerit,

1) Concordat jus municipale Mediol.: ‘“Quod superius diximus quod vasallus

feudum non amittit per nostram consuetudinem licet per annum et diem steterit 30

quod a domino investituram non petierit, ita intelligendum est nisi dominus va-

sallum requisierit ut investituram recipiat et fidelitatem ei faciat, in quo casu si

cessaverit per annum , feudum debet amittere’ ($ecundum Codicem Berol.). Liber

consuet. Mediol. Rubr. 28: ‘Sed etsi requisitus fuerit vasallus per pares curiae

ter ut domino serviat vel fidelitatem juret, et non venerit sed contumaciter stete- 35

rit per annum et diem per sententiam feudo privari poterit’.

2) Cfr. supra

. VLIT 6, 8.

3) Cfr. supra tit. II pr, tit. VI c. 5, tit. IX c. 5. Exzeipit

jus municipale Mediol. casum ‘si suo domino habenti cum civitate nostra guerram

non subvenit sed cum civitate ei contrarius fuit et hoc ea ratione quia contra

patriam suam pro qua jure gentium pugnare debet pro aliquo feudo adesse non 40

compellitur” (secundum Codicem Berol.). Similiter constitutum usus Pisanae civi-

tatis (Bonaini II p. 968).

4) Concordat liber consuet. Mediol. Rubr. 28.

5) Cfr. Liutprandi leges 1. 2. 3. 4. 145, Lomb. vulg. II Tit. 14 l. 20-—22. Libr.

10

146

IT

Consuetudines feudorum.

Antiqua Tit. X c. 2.

Valgata Dio LE D 2R

feudo, quo se monstravit indig-

feudo, quo se monstravit indig-

num, carere debet *).

num, carere debet. S 5. Porro si

$ 5. Porro si dominum, ut ita

dominum, ut ita loquar, assalie-

dixerim, assalierit vel vicum, in

rit vel vicum, in quo est, per

quo est, per vim ingressus fue-

vım aggressus fuerit vel impias

rit vel impias manus in perso-

manus in personam domini ubi-

nam domini ubicumque injecerit

cunque injecerit vel alias graves

vel alias gravem et inhonestam

et inhonestas injurias intulerit

101njurlam ei intulerit vel morti

vel morti ejus veneno vel gladio

ejus veneno aut gladio aut aliter

vel aliter insidiatus fuerit, bene-

ficium amittat.

insidiatus fuerit, beneficium amit-

$ 6. Item qui do-

tit”). Illud te non lateat, quod,

mino suo justitiam facere nolue-

qui suo domino justitiam facere

rit, feudum perdit.

Sed non est

1 noluerit, feudo, quod tenebat, ex-

alia Justior causa beneficli aufe-

spoliandus erit, sicut in alio li-

rendi, quam sı 1d, pro quo bene-

bello vel alia vice dietum fore

ficlum datum fuerit, hoc servi-

credo ®).

tium facere recusaverit, qula be-

neficium amittit.

$ 6. Sed nec est alia justior

Aliud est, si

20 causa beneficli amittendi, quam

forte ideo non servierit, qula non

si 1d, pro quo datum fuerit, hoc

potuerit; tunc enim feudum non

servitium refutavit facere.

amittit.

&

$7. Sed et qui delator

$ 7. Sed et qui delator domini

domini sui exstiterit et per suam

sul exstiterit et per suam dela-

delationem grave dispendium eum

25 t1onem grave

dispendium eum

sustinere fecerit, vel si cognove-

sustinere fecerit, vel si cognove-

rit, dominum inclusum et eum,

rit, dominum inclusum et eum,

cum potuerit, non liberaverit, in-

cum potuerit, non liberaverit, in-

dignationem domininon evitabit.

dignationem domini non evitabit *).

$ 8. Praedictis modis beneficium

80

$8. Praedictis modis benefi-

debere amitti tam naturalis quam

cium debere amitti tam natura-

civilis ratio suadet, quod potest

lis

quam civilis

ratio suadet,

colligi, si quis novam constitu-

tionem, justas exheredationis cau-

quod colligi potest, si quis no-

vam constitutionem °), jJustas ex-

sas enumerantem et alias consti-

85 COns. Med. Rubr. 19.

Germanice ‘im Haar gehen’,

Ofr. JI &. W: Gremm

‘Deutsches Wörterbuch’ s. v. Haar IITI, 2 (p. 13).

1) Supra tit. II $ 1,

tt. VI c 5, Yıt. IX c. 5, Kbrum consuet. Mediol. l. c.

2) Ofr. 1 10 0.8,57.

3) Supra tit. VIII c. 29. Aliter jus mumnicipale Mediol. secundum cod. Berol. :

‘Sed nec amittit feudum vasallus jure nostro si longissimo tempore steterit quod

40 nullum servitium domino exhibuerit’.

4) Concordat liber cons. Med. 1. C.

5) Novellam 115.

n

IM. Consuetudines feudorum.

147

Antiqua Tit. X c. 2

Vulgata Lib. II Tit. 24.

heredationis causas enumerantem

tutiones veteres jJustas ingrati-

et alias constitutiones

veteres

tudinis et repudii causas, quibus

justas repudii et ingratitudinis

matrimonia recte contracta sol-

causas, quibus et matrimonia recte

yuntur et donationes recte factae

©&

contracta solvuntur et donationes

revocantur, subtiliter sciscitatus

jure perfectae revocantur, subti-

fuerit.

Sed quia natura novas

liter serutatus fuerit.

Sed quia

deproperat edere formas , potest

natura novas deproperat edere

multis modis contingere, ut aliae

formas *), potest multis modis con-

emergant causae, quibus videatur 10

tingere, ut aliae emergant cau-

jJuste

adimi

posse beneficium,

sae, quibus videatur Justum adimi

ideoque judex sollers et discre-

posse beneficium, ideoque judex

tus et aequitati obsecundare sol-

ubique sollers, discretus et ae-

licıtus cuncta subtiliter dispen-

quitati obsecundare sollieitus sub-

sans provideat, si qua fuerit an-

15

tiliter cuncta dispensans proyi-

tiquioribus causis similis seu ma-

deat, sı qua fuerit antiquioribus

jor, ut proinde sciat, utrum be-

neficium sit amittendum an nihi-

causis similis aut major, ut pro-

lominus retinendum. Illud enim

inde sciat, utrum beneficium sit

amittendum aut nihilominus re-

est certum, quod non €ex 0Omni29

tinendum. Illud enim certum est,

causa, ex qua opinio vasallı gra-

vatur, beneficilum amittitur. Nam

quod non ex omni causa, ex qua

opinio vasallı gravatur, benefi-

et saepe deierat et beneficium

cium amittitur.

Nam et saepe

nıhilominus retinet; utputa qui

deierat *) et beneficium nihilomi-

beneficl1 portionem absque do-ıs

nus retinet, utputa qui portionem

mini scientia alienat, beneficium

beneficli absque domini conscien-

quidem retinet, sed fidem pro-

tia alienat, beneficium quidem

missam servare non videtur.

retinet, sed fidem promissam ser-

vare non tenetur *).

30

1) Vide constitutionem: Tanta (l. 2 $ 18 Cod. 1,17) ‘multas etenim formas

edere natura novas deproperat non desperamus , quaedam postea emergi negotiga

quae adhuc legum laqueis non sunt innodata.

2) %. e. perjurat.

3) Oft,

supra tit. VIII c. 15. Abhorret haec sententia a v%i legis Lotharit IITI, quae de-

crevit ‘nemini licere beneficia que a suis senioribus habet absque ipsorum per- 35

missu distrahere vel aliquod commercium

excogitare’.

Concordat jus muni-

cipale Mediol. secundum cod. Berol. : ‘Amplius si vasallus partem feudi consignati

vel non consignati contra formam absque domini licentia alienaverit, aliam tamen

partem feudi retinet quam non alienavit licet contra fidem promissam fecisse in-

telligatur’ et liber consuetud. Mediolani ‘Si partem feudi quod suo domino per 40

Sacramentum consignayverit et ex certa scientia alienaverit sive vendiderit non

totum feudum sed partem duntaxat venditam vasallus amittit licet contra fidem

promissam fecerit’ (Rubr. 28).

10

148

JI. Consuetudines feudorum.

An D XN

Vulgata Ixb. IT Tit. 24,

l

