Rhetii Diff. de uerfur, cap. 1. tbef. 10.. Sed re-

itqi

fponderem , tunc obligationem quidem nafci,

^ fitetk

non tamen cambialem ;

dari etiam a&ignem;

il

at nog cambialem.

; rie

$. VIIL

Fiusdem momenti eft arrumentum, quod

Stypmanni

aygumentis

fententiae noftrae obuertit Stypmann. .de iur.

i p

maritim. pavt. HHII.cap. 8. 9- 40. cambium ideo

rc:/]lmndftur.

,-pman-

non poffé dici contra&tum litteralem, quod

p 9

non foluat is , qui fcripferit, fed tertius ex-

;gotium

traneus, nec ideo foluatur , quod fcriptumüt,

r

fed quod pecunia fit pnumerata. - Nam ad prius

li Cnim

refponderem, illum etiam in fenfu iuridico

uere foluere, qui ab alio foluit, 7. «6. 1. 87. D.

de folut. ad pofterius uero , falfum effe, traf.

; at«

cripo

fantem obligari ideo, quod pecuniam acce-

o

perits obligatur enim , quia fe illam accepiffe

i

fcripfit , et quia locus non gi*t exceptioni nom

nunie-

d

$

w

w

26

ELEM. IVR. IC.AMB. CAPT. ZïIf

numeratae pecuniae, mifi ea in continenti fit

l?quidat

In&

s. VmL

finte

'C'w]'e&al/"ia.

Quum ergo omnino pro'certd habendum

ter tr

fit, primum illum et principalem contractum,

qui inter remittentem et traffantem interce-

Hx.c r

f*

dit, ad litteralem quam proxime accedere:

àd f

inde omnino confequitur, 1) ut acceptans, fi

indoffanti foluerit, et ab eo acceperit inftru-

€xpl

mentum ceffatorium , - (einem — -:Mortifications-

Scbein) , indoffatario nihilominus foluere tenea-

tur, Berger. Ele&. procefJ. exfecut. $. $3.. 2)

ut indoffatarius ceffionem indoffato denuncia-

re nonteneatur, contra /. final, D. de tranfatt,

—-Lo — .05 — Cf2 oà t

3) ut indoffatarius .ceffionario extracambiali,

licet antiquiori, praeferatur, contra j a. C.

gui potior;. —in Pignor,

f i

bX

T0n f

ln qubnan&

Neque tamen exiftimandum eft, adeo

cambium a

omnia, quae de contra&u litterali monet. Iu-

üri&[]s

contratlu

QU :

litterali dif- ftinianus

in $. un. Inft. de littevar. obligat. etiam

femt ?

interp(

in cambiis obtinere, ita ut nulla in re ab eius

natura difcedant. Nam 1) ne ante biennium

ftangi

Quam ;

quidem locus eft exceptioni non numeratae

Rde[)qu

pecuniae, nifi in continenti fit liquida, 2)fi

opponatur, eius exceptionis probatio ipfi reo

fwmm

incumbit, non a&tori, Vid. Io. Henr. Bergerj

qmm ]ï

Diff. de exceptione non mumeratae pecuniae aduer-

fus cambium.

lr

$. XL

PE CONTRACTIBVS CAMBIALIRVS.

27

enti ft

O E

Et hic quidem primus et principalis con- A4er cos-

tra&us eft, quem inter remittentem et traf-

trattus iníer

traffantem

fantem intercedere diximus.

Alter initur in- & acce-

endum

ter traffantem et eum, cui folutio iniungitur, ptantem.

uf

Hic uero contraC&tus uere in mandato confi.

NI

ftit *, quia acceptans, füfcepto illo mandato,

cedete.

a2d foluendum, adeoque ad neg

z

jl

otium alienum

t nl

explicandum, obligatur,

* Equidem Franek, pftit. iur, c&mä. iih, £.

TAEl

JeG.. 1. dif. 4 . 20. negat, inter traffantem et

2 tefe

acceptantem femper intercedere mandatum,

g. t)

quia folutio etiam. focio uel infütori iniungi

potfit.

Enimuero poteft diuerfo refpe&u alie

N

quis et focius, et inftitor, et mandatarius effe,

Quis enim ne

f

H

£et, etiam focio et inüiþori InaMe

gb

dari pgfï'c i

n

& XH .

Ex quo fequitur, 1) ut tertius, cui folu. canj&äarig

tio iniungitur, cambium acceptare inuitus "4tize ac-

cepiantis.

non teneatur, 2) ut feme] illo acceptato ob-

)

ftri£tus fit ad folutionem, 3) ut hoc, tam.

t o

quam mandatario, folutionem denegante, et

j t

interpofita proteftatione, regreffus aduerfus

3 dl

mandantem pateat, 4) ut acceptans, tam.

jenm

quam mandatarius, fines mandati non egredi,

at

adeoque nec ante tempus, nec ante condi.

a)l

tionem litteris expreffam, nec alia moneta,

r

quam ipfi praefcriptum , foluere poffit.

Jugel

S. XIil.

, u

| Qvandoquidem uero et mandans manda. ConfcHavia

tuitu trafe

tarium indemnem praeftare tenetur: ita facile i»

AHbi$e

»

patet, "

18

ELEM. IVR. CAMB, CAP. III.

patet, $) acceptantem

tamquam mandata-

Veutt

runm

at

foluta pecunia refufionem eius cum

Dine,

ufuris a traffante re&te exigere, et 6) ab igno-

tis * cambia acceptare non folere, nifi in an.

quixc

te i

teceffum fciat, quomodo fibi fine ambagibus

fatis fa&turus fit traffans.

Quo comparatae

funtlitterae , quas mercatores adauiforias ad-

pellare folent.

les|

* Hinc 1)fi ignoto iniungitur fulutio, incam-

biis uti folent formula: /Jau£ Zfvifo.

2) Sin fo-

qui

cio cum focio res eít, recepta cft formula:

— foll mir. validiven.

3) Sl folutio iniuugitur ei,

pra

uocum nobis rationes funt, nota eR: tormula :

(era

3

er Herr j!eüe es à Conto,

It

s. XIHL -

Ío 8

Subfitutioni

Quumque in mandato perfonae induftris

bicno» « et qualitas eligatur, ac proinde fubfütutio in

locu;,et cur:

negotiis extra iudicialibus regulariter non fit

permiífa: facile patet, 7) cur ne in cambio

quidem is, cui folutio mandata eft, alium, u

c. debitorem fuum, pro fe, inuito praefentan-

te, fubfütuere poffit

Effet enim haec dele-

Y

gatio futura, quae inuito creditore fieri non

]

poteft, claufulaque fubftituendi cambiis qui-

Inter

dem inferitur in fauorem praefentantis, nom

(arig

autem in f3uorem acceptantis.

da ar|

$. XV

UT

'Tertius contraétus inter remittentem et

"Tertiut cone

Qhïïü(

tratlus inter praefentantem intercedit, isque pro diuerfita-

J

remitten-

tem ef prae-

te circumftantiarum dmerüüïmus effe poteft,

Wieh

fcntantem. Modo enim praefentans fit dominus cambii,

J

uelu-

d

29

DE CONTRACTIBVS CAMBIALIBVS.

d.

ueluti fi reftituta ualuta emerit: modo man-

S CUf

datarius tantum , fi pecuniam remittentis no-

bige.

mine, ejusque mandato, exigit. Immo ali-

*

I 4

quando titulo donationis cambium a remitten-

te hàbet.

Xgout

paratae

g. XVIO .

TE

Hinc priore cafu remittens litteras cambia- Remittens

ifferds Cattfo

9 Ia

les femel ceffas reuocare non poteít, quippe

biáles a ? et

l) Sm (D'

quarum dominium iam in ceffonarmm feu quasdo, re-

forml:

itur ij

praefentantem eít translatum: pofteriore lit. /?62'e pof*

rl

teras iftas re£te reuocat, modo res adhuc fit^ "

integra. ld quod ex natura mandati manife-

fto &uit *. S. 9. Inft. de mandat.

* Quamuis enim alias mandatum iudiciale

qduftnt

reuocari non poffit, nifi cauffa cognita, /. 16.

'.müo n

l. 17« D. mandat. id tamen tantum cautum eft

s

propter dominium litis, quod apud Romanos

poft litis conteftationem confequebatur man-

cgmbr'o

ne dominium tranfit,

datarius: hic uero in mandatarium nullum pla»

üum, j

jeite

S. XVII.

t

. (e

Inter eum , cui iniun&a eft folutio, et Ier prae.

fentautem et

t f0l

praefentantem uel exaCtorem proprie non

acceptanter

us

intercedit fingularis contra&us , quia praefen-

4 ; et quane

J

i.

tans remittentis , et acccptans traffantis man- 4?» fizeule-

fi5 CoxÍirde-

datarius eft, adeoque hi non (uo , fed alieno,

us infercée

normine omnia agunt , ceu re&te obferuauitIo daf?

Chriftoph. Franckius iri ruftit. iur. cambial. lib. I

em &

J 1. tit. 4. $. 22. Simul ac uero hae perfo-

3effltï

nae limites mandati egrediuntur, et acceptans

p

€. g. ante diem folutionem promittit, nouam

N

ormni-

qdi

39

ELEM. IVR. CAMI?. CAF. IIf.

omnino ineunt conuentionem , qüae con&itua

quur

ti uel delegationis indolem redolet, adeoque

QU

quae

ceffat tunc regreffüs adueríus traffantem.

iqu

Conf. Raph. de Turri de'þcamb; dif. I.. quaeft.

Tnonn

16,. . $7.

em

iNS

uales fint

Quae quum ita fint, ueriffiimum eft, quod

Aflae conuea-

fiones; quae

obferuauit Gottl. Gerhard. Titius in zur. priuat:

án cambio

lib. X. éap. $. f.4. tria nimirum negotia uel

J

cencurri?t? tves conüentiones in cathbio conicurrere , qus-

hn

Ui

rum prima tantum fit principalis, duae uero

poftremae müinus principales et accefforiae:

(

flre

quia prima coüuentig ad cambii perfe&tionem,

tUor

tfeliquae ad confümmiationemi eiusdemi et ex-

- fequutionem pertirieafit.

ttes.

E]

DN

öo XVI] u'i

«

f

hn et extrá.

l

Saepé faién ef alia negotia extra ordi.

erdizent 5t- nemn concürrunt. Nam 1i)aliquando proxene-

bla! ]

gatia Cone

£urrant , e£

tae de cambiis alfeno nomine megotiantur,

&ur ?

quo. cafü riouürt rüardatum intercedit.

2)

Saepe cambium indoffatur, uel àlteri ceditur:

et tunc emtio uenditio; mandatüm, in folu-

tum datio, donatio, uel alios qualifcumque

contra&tus initus effe poteft. Denique3)quo-

ties quis acceptat cambiuni ij honoremi litte-

lf

farum, Atoties intercedit negotiorum geftio.

d

$. XX. -

UC

Adfsnatio

. Quin fünt quaedam conuentiones cam-

mls ]

quid?

bialibus adfines, et quae ad eorum raturami

& d

: quam

31

DEÉ CONTRACTIBVS CAMBIALIBVS,

zonfie

quam proxime accedunt, quum tàmen /fint

ideoque

diuerfiffnae. Eo inprimis pertinet adfigzatio,

ffonterti

quae eft aCtus, quo, qui foluere tenetür, alium,

j quaejb

aquo folutionem fuo. nomine accipiat, de-

monllrat.

Ea, quod ad formulam attinet,

cambio faepe tam fimi

cile fallat.

üs eft, ut incautos fa-

d.bl

$. XXL

i p

Differt uero adfignatio a cambio, quia in

uoumodo

ofa

fe, qui

adfignatione unus mandat duobus, alteri, ut azfgratio 4

ca:bio dife

ge uero

foluat, alteri, ut accipiat, /. 27. $. 2. D. de le

t ferai?

gat. 3. in Cambio uero plures contra&us inte

Y

fforae:

Conerfy

pluresintercedunt. Deinde in cambio qua-

tuor perfonae requiruntur, in adfignatione

] a d

tres tantum.

Denique in adfignatione non

obtinet rigor cambialis , nec proteítatio in

cafü non praeftitae folutionis, nec indoffatio.

gt

* Vid.Yo. Frid. Hoeckneri Diff. de litterar. cam-

o«

bial. iudoffamento, cap. 1. S. 7.

o'tiantug

* Lipfiae tamen indoffatio adiï'gnati'o'x—mm. fuit

P

licita ufque ad. ammum 1699. quo prodiit das

4Marckt - Edict , cuius $.. 3. et4; omnes adfigna-

cedi

n i

tionum indoffationes pro nullis dc;laraxitur,

$. XXIf.

1

(ume

Tres uero iftae perfonae, quae in adfigna- Quot. perfo-

1]

nae in ad-

jl

tione occurrunt, fünt 1) adfigmams , qui alii

em()a

per alium foluit, et hinc etiam a mercatoribus

fignatione

concurrant 2

uocatur der Ausgeber; 2) adfignatgs, qui alte-

TA

rius iuffu, eiufue nomine, foluit, der Zabler;

nato

j

.

ac deniqug $ adþgmtariüs, cui ab adfig

quam

Ía.-

32

ELEM,. IVR. CAMB. CAT. IIl«

foluendum eft, der Imbaber. . Vid. Sam, Stty-

foi

ckii Diff. de iure adfignation. inter mercator. S.39.

ädügn:

L recuf. in Vfu bod. Pandetl. lib. XVuL tit.a. ]

Gnbi

Vi s

$. xxilL.

ls ea quid

Schedula adfignationis adfignato tenipe.

Quod

ebferuan-

quia Y

dum , et quo-

füue repraefentanda, praeftitaque folutione

$odo & de-

eius in manibus eft relinquenda, quippe quae

figna

legatiome

];6',-

differat? .

tunc apochae vuice fungitur.

O. C. Lipf. S. 24.

Si non foluit adfignatus, non ideo liberatur

j

adfignans, fed adfignatario recuríüs ad ad.

Q

fignantem patet, fecundum paroemiam iuris,

distoy

Anweifung iff keine Zablung.* Vid. Stryck. vf

um f

bodiern. Pandetar. lib. XVIIL. tit. 4. $. 24. et a6.

f

Et hoc ipío adfignatio differt a delegatione,

Brunfui«

quippe qua delegantis obligatio plane exítin-

(t]ato

guitur. $. 3. Zufl. quib. mod. toll. obligat.

[

lj i

* [taque adfgnanti$ eft;. omnem adhibere

diligentiam, quia alias culpam etiam. leuem

Uro

[

raeftare tenetür adfignatariüs, Vid.Ío.Hieron.

uf

Stengeri Diff.. de adfienationib. mercator. $. 36.

1

Litterae adfignationis praefentandae funt intra

li f

friduum, et fimul ipfo die in adfignatione de-

finito urgenda eft folutio.

Vid. Stryck. /. c.

Vi f

$.38.39. Nee adfignato coneeduntur indu-

ciae, (die gevvibnlicbez | Refpit « Tage). praeter-

Vid.

quam N ratislauiae.

Q

C. IFratislaus

$. 3

Denique adfignatarius adfignantem cer-

.ä

tiorem facere tenctur, fibine folutum fit, nec

nc, 'Vid. Stryck. c. /. $. 4*

Ti

$. XxIlII.

Piures diffe-

fentiae inter

Sed etid intereft inter adfignationem et

N

4dfignatio-

gpevi ef came

cambiuin, quod illa pro lubitu reuocetur, cum

UR

cambium reuocari regulariter non poífit, Vid.

li

bium refe-

TAT UF«

:

T

DE CONTRACTIBVÉ CAMBIALIBVS,

33

n Strya

Köänigk. ad O. C. Lipf; 0. 24. zof. 1. Practerea

uf S.19,

àdfignatio arrefto conftringi poteft, quod in

i4]

Cambiis non aeque indifin&te permittitur.

Vid. Stryck. L0 $. 38.. Id weró fingulare eft,

leipé

quod àarreito on fit locus, nifi intra triduumi,

potyte

quia iftud fatale tempus eft, intra'quod ad.

pX que

fignationém p»raefentari oportet. Vid.Stryck,

C;

R

Jibenti

$ XXVD

T

Sunt tamen leges quaedám et confuetudi-

MWibusdass

im I'UU'S,*

hes topicae, quae et adfignationi pàullo maio- 7

OCl$ ]z*ngalä;

re quid circá

yd 7

rem effe&um tribuunt , et quaedam alibi non

recepta circa illas requirunt.

adfigsatio-

LB(- e V

Sic. Lipfiae,

nes obtinefs

Brunfuici, etin nundinis Bulfanenfibus * pro-

iegatianeg

j al

teftatio interponenda eft, (i adfignante abfen-

te non praeftatur folutio.

Vid. Eranck. in

f

dufit. iur.. camb. lib. 1. fetl; 3. tit. 9. Q I3;

ld

T

" Jeucit

uero tantum non ubique obtinet, quod data

foiiin

7) f u

adfiznatione folutio in minore moeta prae-

fing i

ftari foleat, nifi aliud. diferte expreífüm fit;

:tionc ;

Vid. Koenigk. ad O. C. Lipf. $. 22. sot. 6

4

tur

(i

* Id fingulare eft Bu

ifani , quod diftinguitur ;

n

utrum praefens fit adfi$nans, an üero abíens;

u

Priore eniu cafu (ufficit, i cora

t ipfe certior

4 r

fiat , folutionem non effe fe

quütam: . pofterioré

j

uero opus eft folleanai

lmlli

rium et teftes.

»

proteftatione per:notas

l()üem ü

Sunt ét fideiuffiones quaeäam'cam*biïä

quo.— ; Ca?näiis p2

dam modo fimiles, et quae pletuitique

-cam. deiuftozes

tU

f (qm

" HODHÜn

[j, V^

bio, tamquam obligationi ptiricipdli, acce

-

Heinecc. glem. iur. camb.

€

Qquam decce-

Áoe

- duht. desi, guacä

-

34 .DE CONTRACTIBVS CAMBIALIRVS.

ft dwplii dunt. ld uero fit dupliciter. Aut enim quis

sodo. Aual-

)

h

fideiubet feparatim , tradito inftrumento fide-

lum quid ?

IT

iuffionis, et tunc iuri cambiali aduerfus fide-

quam

iufforem non eftlocus: aut in ipfis litteris

li

cambialibus fideiuffio latitat, et tunc fideiuffor

f

conuenitur proceffü cambialt.

Vocari haec

fideiuffio folet auallum, idque fit.fola fub-

Ícriptione litterarum cambialium ab uno con-

fiue

Ícriptarum: tunc enim primus eft debitor, re-

pro

liqui pro fideiufforibus habentur. Vid. lac.

Wüür

C

Sauary in Negotiator. perfed.. part. L lib. I11. $. É

fiti

$. XXVII.

Ouid inter-

Multum ergo intereft inter auallum etob-

(tot

lum e

Jitv intey a-

uallum e

ligationem correalem *, quae potiffimum in

t

obligatio- C8fB

biis propriis locum habet, quaque tenen-

nem Cor-

tur, qui fe in folidum in cambio obligarunt:

realem?

fideiuffor enim , fi debitor principalis foluen-

do eft, tantum in fubfidium 5 correus in foli-

dum principaliter tenetur, fiue alter correus

foluendo fit, fiue non fit,

te alter liberetur.

fquamuis u foluen-

* Tunc uerolitterae cambiales concipiuntur in

numero plurali, et adduntur uerba: AkZmf'ige

Qu9

Oflern 17

9. bezablen «vir beyde vor eigen, und

poffi

eixey vor

j

Brief cet.

eyde, auf diefem unferm Sola W'echfel-

fuas 1

of

: g XXVTil.

n

e'mmo

Dzþfe;;unt*

Si fingulari inftrumento quis fideiuffit,

quogqwe "o-

is tahtum ex iure communi tenetur , adeoque

UT

do exfequene

id, g

Sin in

di -i,nt-:r K

ord;nario tantum proceffui locus eft.

àpfo

Np 71

!

DE CONTRACTIBVS CAMBIALIBVS.

3$

jm qu

o fide.

ipfo cambio fa&a eft fideiuffio, is, qui auallo

s fide.

fe obftrinxit, iure cambiali conueniri poteft,

- Jittens

quamuis diffsntiat Berger. in Ele

'&ï proce[f. ex-

Qiufor

Jecutiu. tbef. $2.

v Doec

$. XXVTIL

Q -

Perinde uero eft, fiue quis pro traffante, Au4llum pro

o Qu

fiue pro remittente , fiue pro indofiànte , fiue

emuibus pere

Jonis in catis

bitor t

pro acceptante denique fideiubeat.

Omnibus Zie obuezi-

Vi

entibus fieyi

enim obligationibus fideiuffionem fecuritatis

z

poteft, *

,H[; Ql Z'

cauífà accedere poffe, ex ipfo iure commun

1

fatis notum eft. — Vid. j. s. mf de fideiuff.

Quoties pro indoffante fit fideiuffio, opus tan.

x eto-

tum eft fübfcriptione fideiuffo

:

;fi;, adeoque et

Ti J

tunc fit auaïïum *.

J teve

* Formula haec eft: vor mich z Herrg Seüz—;

bl

pronius.

V'aluta $on demfelben.

EW: 173 8.

Leipzis den ',5.

j oJen

Titiüïa

T

lauolenüss

r o

$. XXX.

pfolet-

Ceterum et id notatu digniffimtm eft

:

5 DQuizam. hic

] 'umturh

quod, quamuis jure communi unufquifqu

e pofint fides

|i Mþ/öu

poffit fideiubere, qui fe et obligate, et reg //Pere?

u

itth 'W

Jí

falh

fuas adminilrare poteft, praeter feminat,

aliofque fpeciali lege exceptos, pro Ccámbio

tamen fideiubere nequeat proxeneta, cuius fi.

deiuffio ipfo iure nulla eít, nifi quod in Gallia

s dul

eius fübícriptio ualet tamquam atteftatum *,

d

Vid. Sauaty in Negotiat. perfetl. part. L.

n

| lib. L.

, 9

tap. 7. pag. a6a.

C a

;pfo

* Ratio

36

ttngl

* Ratio eft, quia proxen&ta& protocollo ple«

na fides eft habenda, perinde ac notarii pro-

Ín.i

tocollo uel inftrumento.

Atqui haec fides ua«

éillaret omnino, fi proxeneta fimul effet fide-

qUeo

iuffor, quia tunc teftis quodammodo effet in

Cept

propria cautfa,

bUs 1

g XXXL-

i&quf

pe

Commen-

Aïiquando cambiis accedunt litterae com-

dt i

terac quid

datitiae lit- mendatitiae , quae mercatoribus uocantur eiite

Addte|[e , uel eine Notiz*, et nihil aliud funt,

nj

fint ?

quam litterae, quibus tertius paucioribus uer-

bis rogatur , ut, fi forte is , cui iniun&ta eft fo-

lutio, acceptare cambium recufet , ipfe prae-

ftet folutionem honorariam. Hae litterae fe-

paratae fchedulae infcribi, et acu cambiali-

bus litteris adne&ü folent.

* Formula hzc eft: z zm-verboj'ter:Emylebung

der Acceptatiog (uel, Zablung) iff ficb. bey: Herrn

Titius , Kaufmann in Amflerdam, zu melden.

$. XXXIL

Quid civca

Negante ergo acceptationem eo, cui illa

eas obfer-

iniun&a eft, exa&or uel praefentaris , praeuia

uandum ?

Í

proteftatione, litteras cambiales una cum com-

mendatitiis offert tertio, cui commendatus

eít, eumque rogat, utin honorem litterarum

foluere uelit. Quum uero commendatio al-

terum numquam obíuringat: confequens eft,

ut et commendatitiae hae litterae. non ' obli-

gent tertium ad folutionem praeftandam.

Quin ne declarare quidem uoluntatem fuam

tene-

-

n

pE CONTRACTIBVS CA BEMTRYYS,

37

Jlo ple«

tenetur ante diem folutiohis. Vid. Phoon-

i pro»

hdes ua

fen. in Stil. camb. Amftelod. cap. 24. $. 4. Deni-

t fidte

que obferuandum, denegata folutione uel ac-

) efet i

ceptatione ptoteftationem fieri debere fumti-

bus traffantis,. uid. O. C. Hamburg. art. 28.

idque etiam. neceffarium videri doétoribus

« «

plerifque , quamuis diffentiat Franckius in Diff.

ntur t

de iure adimplementi litterar. cambial bomoris

ud [unt,

gqugï 9. 17. not. f*

yus uc

* Ethic quidemideo negat, prote?cationcum

hanc effe neceffariam ; quia litterae commenda-

; d-

titiae non fint cambiales, . Sed contrarium ta«

[e prae-

men uerius efít. Cuj enim pracfentans come.

mefüdatur, isfurrogatur acceptanti; forroga-

ne f

tum . autem fapit naturam eius, cui furroga-

tum, Praeterea proteftatio fit eum in finem,

;ambiälf-

ut proteftanti faluus fit regreffus aduerfus traí-

fantem. Quis ergo negauerit, hanc rationem

et hic locum habere.

Vid. Audr. Leíerug im

pijont

Refolut , dubior. de camb. pag. 14»

jg I

J

qi

1

M

N

P.

C

/,/

"

P

Z

pïaeuia

£

H

n

M

a

m C

al

uI

cei

MO

aR .

MRET

a

um

Af i

j E&a

i o

an dl

" [

(v

C 5

C A-

38

ELEM, l/&. CAME, CAP, IIII.

Di

'!'? 3608 408 408 st dOR E RA f*?* 4

DA PYM U

DE

M

LITTERIS — CAMBIALIBVS, E*Xa

b3

RVMQVE CVRSV.

&s

Broy

ös I.;

s e

Ratio ordi. Q

tet 7

415

uomodo ex campf'onim confüetudine

concipiendae fint litterae cambiales, iam fu.

teu

pra, fed non nifi obiter, monuimus. Nunc

!) 0/1/(

ea de re ex inflituto agendum erit, fimul.

u

que de curfu litterarum illarum . quaedam

g

hau;i proletaria erunt monenda,

tamur

lat

$. IF.

YT

Litterayum

Litterarum cambialium partes funt tres,

cambialium

l

partes quof ^

- lemma, W. litterae ipfae, et lL. fubfcriptio. Yn

at ?

lemmate continetur 1) wofum, 2) logus, wbi

Se

cambium fcriptum, 3) dies, memfis, et amnus,

nf

ac denique 4 fumma pecuniae exa&tori foluen-

Is

Votum

quid ?

dae. 7otumin inuocatione Dei confiftt; quae

Ü D

quam füuperflua fit, quaue cleri- uafritie in

?) QUi

omnia fere inftrumenta irrepferit *, oftendit

Lenam

Chrift. Thomafius in Wof. ad Inflit. prooem.

k incip

pag.2. Vnde et hodie faepe omittitur.

* Ratio, cur.'mcjrcatorcs et campfores hane

ia

inuocationem diuini numinis neceffariam puta-

riht, non alia eft, quam quod illam inítrumen-

Configh

tis.notariorum praemitti iufferit MaximilianusI.

COnftfe

imp. in Ordiz. myzäzzr.ra. Ter.

Enimuero quum

s

: KQCC

l

DE LITTER. CAMB. EARVMQVE CVRSV. 39 ;

v

haec conftitütio tantum ad notarios pertineat :

nemo inde collegerit, huius modi ' inuocatioe

nem in cambiis itidem efíe neceffariam,

$. III,

D

. Magis neceffaria eft mentio loci, adeo, ut Aeztio Ioci

4752 e€cej[d-

eius omiffio cambium uitiet, faltim in ducatu

ri4 , et cur?

Brunfuicenfi. Vid. O. C. Brunfuic. art. 1. Quam-

uis enim alibi locum impune omitti poífe, pu-

tet Zipfelius de camb. pag. 118. idque etiam iu-

Tehudn

re communi re&ke fe habere uideatur ob 1. ax.

i d-

NutQ

D. obligat. et 4&. merito tamen diffentit Sam.

)

(

Stryckius in Diff. de cambial. litterar. acceptat.

Ccap. 3. f. 3. Quomodo enim fcire poffet lit-

1uaedam.

terarum cambialium poffeffor, quo cum pro-

teftatione remittendae fint litterae cambiales,

fiin illis lo;i nulla fiat mentio?

/

yrt 406

S. HII.

M

ï

| Sequitur diei , menfis , et anni*hrknentïo;,ï quae Dz;ez', Hédte

If, wl

Qt IIl

neceífaria omnino uidetur, 1) quia pleraequ

e f et anmi

mentio in lit-

(olyet-

leges cambiales tempus exprimi iubent, uelu- £efis cam-

ialibus ze-

t; quüe

t Prufüicae, Brunfuicenfes, et Auftriacae, ?

effaria, et

2) quia faepe dies folutionis a die fcriptarum «

ur?

cdte

^

litterarum computandus eft , ab eoque curre-

re incpit, e. gr. vier H/ochen à dato beliebe

, /mocm.

der Herr z bezablen, 4) quia de praefcriptione

t

debiti cambialis iudicari non poteft fine die et

es h

n p

confüle*. n aliis fcripturis omiffüm diem et

hu

confulem regulariter non uitiare contra&tum,

il

TU

(

gotum eft ex 1. s. C. de tranfail. Aufbent. quod

h-zcc

C 4

fiue

-

AO

EIEM IVR; CAMB.,, CAP, II

D

füe C. de teftam. et l, 34. $. 3, D. de

TU5, 0

i

pignor. ef

bypotbec.

)f

* Accedit et haec ratio, quod faepe cambia

plura et diuerfa dentur eidem períonae , fuper

)

cadem fumma , et tunc faepiflime nafci foleat

quaeftio, unumne hoc debitum cambiale fit , an

plurz? ld uero ad liquidum perduci non po-

teft, nifi in omnibus dies et conful exprimans

ä

ïgre

Li

Sü,miii(i JFOZ—

Denique follemne etiam eft campf'oribus,»;

uenda an ci-

füb finem lemmatis cifris exprimere fümmam

imyer

jfeis. expri-

menda, ad-

foluendam, addito monetae genere ,. quo exa-

Tltitty

dendumque

Vtogetae

€tori fit fatis faciendum: quamuis hoc requifi-

(dfïHm

genus ?

tum uel ideo effentiale dici nequeat *, quod

ft-ig

fumma,in ipfis litteris cambialibus bis exprimi

5

ten dj

" folet.-

deaniy

* Hoc reäluifïtum non effe effentiale, uelinde

innj

patet, quod ipfe acceptans hanc fummam füpe

0q

plere poteít, quum tamen debitor fine falfi

crimine in ipfa oblisatione nihil mutare potfit,

titm n

Adiicitur ergo furima magis notitiae

3 quam nee

adeo )

s;cfïl,i;t;a;i.s, caufía,

fl

gï. p

AMandatum.

1n ipfis littcris cambialibus primo emm

S

foluendi quo- ex

priméndus eft dies folutiouis, et quidem in

gïtur, 1

380d0 ex])y«i-

mendug, ?

cambiis propriis fpecifice, e. gr. 13. Zochen à

t j

dato, WMel, künftigen. 12. Hornung ; .in traffatis

"Il ta

autem diftinguendum, ,fintne feriarum , .an

platearum,

LT

Inillis fufficit mentionem: fieri

bfZü::]le',;l

nundinarum , quia tempus folutionis tunc.fatis

bIS Hefx

certum eft: in his uero dies ftatuendus eft cer-

Ym [

tus,

l

DELITTER. CAMB, EARVMOQVE CVRS'&'. 41

i, d

tus, ue] 15 a datis, uel 2) a uifis litteris *, uel

3) fecundum confuetudinem computandus.

yt nb

* Aliquando contingit, ut cambia offerantur

ye, ipet

iufto tardius, i. €. termino folutionis iam praes

a foleat

terlapfo.

Tunc uero huius modi cambia aequie

iefit, a

parantur cambiis a uifta, et hinc acceptanda

| o po:

funt intra triduum, folutio uero praeftanda in»

p

tra 24. horas a uifis litteris.

Id fi non fiat, in-

teþponcnda eft proteftatio,

4

$. VII.

Sequïtur mandatum foluendi, quod modo esatum

pforbis,

fümmram

imperative exprimitur, (Zer Herr zable avf diefen

Joluendi quo-

"OO exprie

nieinen W'echfel-Brief), modo uerbis precatiuis , mezdum ?

quo CX«

; il

(derHerr beliebe au bezahlen auf diefen meinenmrech- —

^ qui

, fel-Brif). . Res eodem redit, quamuis difcri-

men aliquod in his formulis reperiffe fibi vi-

eyti

deantur Vogtius de cawib. pag. 19$.. et Stryck,

j wliti

in Diff. de cambial. litterar. acceptat. cap. 4.. f. g.

m p

Eo enim uiuimus faeculo, quo cultiores gen-

r fine 1l

tium mores loquutiones imperatiuas refpuunt,

t pf lh

adeo, ut et mandata uerbis precatiuis concipi

; quamn.f!

foleant,

Li

$. ViII.

: Si cambium fit proprium, |facile ixllteïli- Canbiis pro«

orin

)

.. priis loco

gitur, loco mandati de foluendo inferenda

m

mandati de

j

effe prowiffionem folutionis, quae erbis prae-Jolueudo iz-

erenda pro-

rf

fentis temporis exprimi folet, zable icb auf die-

WWO fblll-

fenïmeänen fola *FFecbfel- Brief , uel

Vff . i

» gelobe icb. zu tionis.

m D

bezablen. Ymimo plerumque haee. promiffio :

bis; fteri folet, femel hoc loco, ac iterum füb

Y Zeit

«did

finem litterarum , uerbis, Jeifte zu-gefetzte

f05

$

ricb-

4

ELEM,. IVR. CAMB CAP Ir.

DE]

Froet

richtige Zablung uach sechfel Stil, und nebmc

Gott zu Hulje

tlbf

-

$. VIII

AMestio lii

K

ferarum

Proxima eft mentio litterarum cambialium,

&t tome

cambialium

Cauf diefen meinen. Wecbfel- Brief), adeo quippe

Tmoe

ef. secf. mneceffaria, ut plures leges cambiales perfe-

h fitn

Jeria,

quutionem cambialem denegent ex fchedula,

füfficfa

in qua uocabulum cambii ne femel quidem

f infr

occurrit: quamuis alii id fuperfluum, uel fal.

M' UM

tim implicitam cambii mentionem füfficere,

exiftiment.

fent terb

Vid. Bergerus in Ele&, difceptat,

Cf

. forenf. pag. 706. et Franckius in Inft. iur. camb,

ff

lib. 1. fed. 1. tit. 6.. $, 77. fequ..

fürom. ;

$. X

Immo non modo litterarum cambialium

Earumque

hi

qualitas

mentio fieri debet, fed et earum exprimenda

ü qua

exprimenda.

eft qualitas, puta, quod fint folae, uel primae,

fiicg [

fecundae, tertiae, cet

Ea bis exprimitur,

L

femel in litterarum corpore, ac iterum poft

Tüt f

fübfcriptionem. 'Vbi tamen obferuandum, lit-

Wfici

teras primas et folas pure concipi folere, re-

IHUda Qu (

liquas uero fub conditione, fiprioribus folu-

C]f'Ptum

tione nondum fuerit fatis fattum, 4der Herr be-

liebe zu bezablen auf diefen meinen fecunda Iecb-

lerzs

t p

fel- Brief, prima unbezablet

Attamen et hic

It i

mentio qualitatis cambii poft fübícriptionem

Tif l

fuperflua eít, et ideo tantum fübücitur , ut

merantuy

qualitas litterarum ítatim in: oculos incurrat

Ergo

Cïmblah p

DE LITTER. CAMB. EARVMQVE CVRSV. 43

d t

Ergo et ipfe acceptans procul dubio hoc mo-

do fübfcribere poteft. ^ -

$. XL,

ifiur,

Nec praetermittendum exa&oris praenomen Exa&oris

et 20men, uelideo quippe neceffarium, quo

d nomen Qquo-

AU

nemo ex litteris agere poteft, cuius in illis nul-

que ef prac-

j p

nomen see

la fit mentio, Quod adeo uerum eft, ut nec«efario in

(chedi

ipfs littevis

füf&icjat quidem fola litterarum poffeffio ? etiam

cambialibus

| qiitt

fi inferta fit claufüla, am getreuen. Briefes-Imba- exprimen-

, uel fL

ber.' Saepe tamen exa&toris nomini fübiici fo. ^"*

fofficere,

djpt,

lent uerba, oder deffen Ordre, uel, oder deffen

Cormifs , quibus fignificatur, cambium ab in-

i. C

doffatario praefentatum eiufdem effeCtus fu.

turum, ac fi ipfe exa&tor illud obtuliffet,

$. Xl

vbf

Hinc porro /e-xp»'rimenda eft fumma foluen- Summa tol.

da, quam leges quaedam cambiales, ueluti venda quo-

primen 1

0d0 eXprie

| r

Danica [lil. F. cap. 14. drt. 8.] et Brunfüicenfis ^

ezda? Ad-

dendum qu0s

primfülfa

[ art. 1. ] bis fcribi iubent, femel litteris , et ite.

que mone«

n po

rum cifris.

Quamuis uero alibi alterutrum

tae genus,

dun

fufficiat :-procul dubie temen confuetudo prior

Jere,

laudatu dignior eft, quia quod integris litteris

bui f

fcriptum, difficilius corrumpitur, quam quod

m

folis cifris expreffum eft. Denique et mozetae

r

genus exprimendum , quod nifi fa&um fit , mo.

j d Tic

netae uuleares intelliguntur, quas uocant Cur-

rent. ln cambiis propriis ufurae forti adnu.

p

d! j

merantur. ut aeque, -ac ipfa fors, proceffu

cambiali peti poffint.

incw*fat.

S. XIII.

o

44.

EVLEM.. IVR. CAMB. CAP.IIII.

pE 1

$. XIIL

lïpfænþ

Num quoque

Tum fequitur profeffio campforis , fibi iam

(Iechf

ualutae

euentio fa-

effe fatis fa&um, id quod ftilo collybiftarum

UMT

cienda, et. QOCa

tur ualuta, Plerumque fimul exprimuitur

tj geda

4/?"":' nomen eius, a quo fatis fattum fit, e. gr. 7-

dtt atde

ten w

luta von Herrn Titius: q1mmo faepe, fi pro fuo

computo etin rem füam pecuniam quis fol-

cambi

uere iubeat, formula ita concipitur, Valuta

Qul f

Bd

von wür felbften.

Praecipue autem id obfer.

uandum eít, talia effe uerba adhibenda, ex

quibus acceptio ualutae colligi poffit, e. gr.

Valuta wobl empfangen, uel , des Irertbs bin mobl

hc

vergnigt , quia alias non poffet inde demon-

TIS, ple

fitonis

ftrari, uere numeratam effe pecuniam *. De-

nique notandum , nonnumquam modum etiam,

ts

quo fuerit fatis fattum, exprimi folere, e.gr.

Qu

tert a

Valuta baar empfangen , uel, an IVechfel-Briefem,

t lii

item, Faluta in R;ecb

Á

ngngen mobl empfange!s

(tà Corn

cet.

* Si uero pecunia nondum fit numerats et

traffans fidem habuerit remittenti, formnla re-

cepta ett, Z/aluta vvobl verftanden , de . qua ui-

dendus Sam. Stryckius in Diff. de cambial, dfe

E

ferar, acceptat. cap, 3« $. 10»

J Quor

dm:

/($. XIV.

li

r

ij

Num salu-

Sitne zalutae mentio adeo neceffaria, ut

(ïlnt Cam

tae mentio ejus omiffio cambium uitiet, ex legibus fingu-

emila cam-

QQmQï üt

bium uitiet ?

lorum locorum cambialibus iudicandum eft.

!&mm

Y

Eam omnino exigunt leges cambiales Pruffica,

Ahquand(

Danica, Gallica, Brunfuicenfis: contra ea in

D admü

Lipj

j

u

à

DE LITTER. CAMB, BARVMQVE CVRSV. 4j

lipfienfi $.3. legimus: und follBn diefelben

ET.

(Wechfel- Briefe), es mag der empfangenen Va»

Mybiüarum

luta , wie ziwar an. ibm felbft billig müre, darin-

expniutt

üen gedacbt feyn, oder wicbt, einen IVeeg , wie

eg. t

den andern, kriftig und giiltig fegn, De eo ta-

Á (ü

imen inter omnes, conítat, femel acceptato

cambio folutionem exigi poffe, fi uel maxime

1 qi f

i, lii

nulla facta füerif ualutae mentio. Vid. O. C.

Brandeuburg. $. 1.

| d o

ben, «

s. XV.

'!Ii[, e. gr'

In cambiis propriis, ut jam $. $. monui- » casiis

hr li ol

mus, plerumque fübiicitur repetita protmiffio

proprüs rae

e (emte

.

folutionis cum inuocatione noiinis diuini:

in mi]ïo Jolu-

am *

IHogis :

m

traffatis contra acceptanti indicari folet , cuius

fraffatis ine

dum t

computo foluendum fit, ipfiufne traffantis, an

dicaiur , cu-

Jere, g

tertii cuiufdam. — Hinc follemnes formulae,

ius computo

bfe!-Brt'ffW:

foluenduyz "'

der Herr flelle es à Conto, uel,. der. Herr. ftelle

aj

es 4 Couto Herrn Sempronii,

uxelþ, foll mir validis -

Ten , .Cet.

gynenit *

fyart

EUSUE

dt qua ll!'

Quumqu'e non femper conftet äccfeptanQ Aduiforíse

ii ?

ti, quomodo fibia traffante fit fatis facien. litterae de.

"iuntuy.

dum: hinc adiici plerumque folent uerba, /azi:

Quid circ

4Aduifo. Aduifo autem , quod et fpacchium vo-

eas obfer-

i L

cant campfores ltali, funt litterae *, quibus "^^ um ?

s p

certior fit àcceptaris, cambium effe ad fe traf.

qdur f

fatum, et quomodo ipfi fit fatis faciendum,

s Pf Umc'a,

Aliquando tamen non exfpe&tandás effe litte.

Du

?

ras -aduiforias, 'acceptanti denunciatur, et

]j

ple-

9

Dr

46

ELEM. IVR. CAML CAP. Iif.

:

plerumque colophonis loco additur wal

[«2

gilum ;

dictio.

fomat.

* Solent ueró häcc fpacchia tiel litterae ade

(.15,

uiforiae ita concipi:

ttriliol.

AMdio Berliz dén 13. Detember 1738.

Hocbhgeebrter Herr !

Verfüm

Per Advis dienet. biettit , dafs auf Denfelben beute

tià fent

dato einen fola ( prima und [ecunda , uel, príma,

Cotürm]

