Hd63
author: Ayrer, Georg HeinrichandEisenhart, Johann FriedrichandHeineccius, Johann Gottlieb

—

s

7A

J

m

m

2

24

-

t

-

n iil

-

À

—

E

4* :

r

EE

—

m

i

x

m

i i

E

E

t

$—— —

— Á BÓ

E s

PBL

— — À

t

- ——

COy

M2

^.

x

E.

Ps

*

!

l

?0TH

SÀNI

VE

NO

ELEMENTA

IVRIS CAMBIALIS-

COMMOVDA

—

AVDITORIBVS METHODO

ADORNATA .

À

RD.(K?FTL;

HEINECCIO, IC.

POTENTISS. PRVSSOR. REGIS A CONSIL, .

SANCTIOR. IVRIVM AC PHILOSOPH. IN ILL,

FRIDERIC. PROFESS, PVBL. OB.Do

$

Y

—

»

N

(

)x

w

-^

A d

s

«Ii

N

)

sx-::*'*' ä ä

f

q -

*

ia

Á

Yj

A& $x

9;&;

&* Yr*

?

v»gä(c'*

Y

æ?

P d.

g*

s

V RE

üW&

ææxx*xäxæxæ*äæääæx*xææxææäæä

EDITIO SEPTIMA

PRIORIEVS AVCTIOR. ATQVE EMEN/DATIQR.

NORIMBERGAE SVMTIBVS CAROLI FELSECKERI

1764.

EE

|

|

J

Ó

N

il

g

al

ti

E

USCDARN

xS3

N

P2j

n

Y*

2

x a

W

EE

x

ühä""x

g&

-

x

)

d

ÀN

2277 A

a.

;

(o

j

Y

——

1l

N

|

r

,

)

7

//.

^ )

€

f s

$

Ca D VTE

DE

IVRE CAMBIALI IN GENERE,

EIVSVE ORIGINE.

k*'

T ts

NIE

*

U

&L

NS

w&f

E:

C

ontrattuum omnium, quibäus Com- Perzgufatio '

7HLTATAOÉS

mercia inter homines confiftunt, ^

? iniio um

antiquiffimus procul dubio eft per- perzigebat,

mutstio, * quippe us etiam temporibus ufü

recepta, quibus nondum. de cudenda pe-

cunia cogitatum eft. ]. 1. pr. D. de contrab. emt.

uendit. At ea permutatio non ad nummos,

qui tum nullierant, fed ad alias res, quae

alteri fopereffe, alteri deeffe uidebantur, per-

tinebat.

* Ea medio aeuo uocabatur cozcambium. Hinc

ermutatio modo dicitur cazbzum in leg. Langob.

j

P. III. tif. 8. $. 4. modo cozcambium in Form,

Lindeubrog. v39. et leg. Alam. tit. 20. modo cog-

cambiatum ibid. Form. 141. et in Charta Alam.

16.apud Goldaft. Scriptor, rer. Alam. tom. lI.

a uerbo antiquo cayPire, á«oifec9a, de quo Pri-

À 2

Cia-

^

ä'LEMQ IVR. CAMB. C AP. I.

fcianus et alii ueteres. Id uero medio aeuo

uarie detortum , ueluti in cambiare , leg. Sal. tit.

39. $. 1. concambire , Form. Lindenbrog. 1vo.

concatmmbiare , leg. Sal. tit. 39. et Form. Lindenbrog.

19.

Vid. Lindenbrog, et Car. du Fresne in

Gloffar. med. et infim. Latinit. bis vocibus.

S. lL

Poflea ta-

€0$ *

Poftquam vuero intelletta permutatioris

Ten a

incommo

eft. porrecía.

ditate eligi coepit materia, cuius

publica et perpetua aeftimatio difficultatibus

permutationum, aequalitate quantitatis. fubue-

niret: emtio uenditio quidem frequentior effe

coepit. At quia tamen et nummi non omnes

uel eiufdem magnitudmis , uel ualoris, erant.

" faepiffime contigit, ut aliud nummorum genus

permutatione effet quaerendum; et ita hic

contra&tus ad nummos porrigi coepit.

g- 2 lllo

Y'aria nutte

Qui itaque uaria nummorum genera,

"0s permue-

fantium U0-

quae cuiuis neceffaria uwidebantur, .alis fiue

32

mi;ïa.

melioribus, fiue deterioribus, monetae ge-

t

neribus permutabant *, atque inde faciebant

i ia

lucrüm, dicebantur inde campfores , collsbiftae,

t

amenjarii, et argentarii * *,

De quibus exinfti-

E

tuto egit magnus rei ufurariae et foenebris

d

ueterum interpres, Claudius Salmafius, Lbris

—

Y

eruditifümis de ufuris, de :modo ufurarum , et

$

ds

DN

foenore trapezitico.

Q

* $ic etiam äpud Iudaeos in foro, ipfoque

d

templo, reperiebantur zoazcirzui) AMattb. XX

27 xseuamisas, Ioant. ,Y4. xo»wpisay ZMakth- xXXI,

V

12. quorum ommnium ea erat negotiatio , ut pro

minos

Y

'DE IVR. CAMB, IN GENER. EIVSVE ORIG. $

;D.

lil

minore moneta grandiorem, uelpro hac mi-

"0.

nutiorem, ftipulati fibi aliquod lucellum. pro

nauata opera darent.

Qua permutatione uel

Vagc

ideo faepius opus erat ludaeis, quod, qui fan-

n

Guario quotannis inferendi erant ficli, non

omnium manu tererentur,

Vid. Io. Selden.

de fynedr." et praefetlur.. iuridic. ueter. Ebraeor.

lib. III. cap. 1o. $. 2.

Apud Graecos quoque

frequentiffimi

erant 'rgæmäth » Geyveoysoltovts »

J

ee'yuedeiBot , xo^wfai, de quibus Iul. Pollux in

Ul

lU

Quomaff. lib. IHl. cap. 9. «t lb. F'Il.. cap. 35

Ibus

num. 3. ubi x2wgo interpretatur Goyvela GD aryW ,

argenti permutationem. . Romanis etiam campfores

J

uocabantur a campfando, i. e. permutando.

effe

** Differunt itaque a zummulariis , quia are

Ifi$$

gentariorum negotiatio publicam cauffam habe-

bat, /. 1o. $. 1. D. de ede

n«

nd. hi autem priuatim

collybi&icam exercebant

9

IU5

$. IHL

fhic

Sed nihil haec pecuniae permutatio, cui Nibil fzmen

ipfiquoque quadrat uwocabulum Germanicum, //4 ?

umnbe

unnm

eritia

IWecbfel, commune habet cum negOtiat*ionet

afio COon-

munge babef

Yi

cambiali hodierna, qua id agitur, ut pecunia

f

cum cambiis

a nobis Titio hoc loco numerata, oblatis lit-

noftvis.

P

teris cambialibus, alio loco a Sempronio folua-

baft

tur ei, qui has litteras uel a Titio, uel a legi-

timo poffeffore iufto titulo acceperit. Quem-

'l!l

n

ul

admodum enim in negotio collybiftico inter

Af

duos in continenti fit, permutatio fpecierum :

bris

ita hic quatuor concurrunt pérfonae, et per-

mutatio fit quaedam quantitatum ,. ita, ut

't ii

-quantum hoc loco ego folui Titio, tantumdem

alteri a Sempronio alio loco foluatur.

:oqllc

Vid.

A

Vir. Huber. Praele&. Pand. lib. XVIL tit. p

"

N

1 PIO

S. xzf

j

A 3

$ V.

;

ELEM. IVR. CAMB. GAP. Í

N

!

S. V.

f

Differentia

Ytaque probe difünguendum eü .cam-

fier cam-

bium reajgUlüm, quod reale uel mamuale. uocant ,

quo

& lecale. gummi in continenti apud menfam permutan.

tur, a locali , mercantili ,. uel traie&itio, de quo

h«

n0s agimus

Ylud uno loco exetcetur a col-

lybifus, qui ideo 1n iure noftro uocantur ar-

genti diffratores , 1. 277. C. de pigtor. et l. 2. S.2.

C. de conflit. pecun. nec non argenti uenditores,

]. 12, S.3. C. de cobortal, Hoc pluribus locis

tï

per tefleras collybifticas, uel litteras cambia-

les, folet explicari per perfonas, uel publica,

|

uel priuata au&toritate negotiantes,

H

$. V,

*

Canibiun lo

Sed quaemtur hlc, an po&erius cam.-

Cale ueteri-

bii genus, quod proprie huius loci eft, uete.

ä

bus.an fue-

ribus iam notum fuerit? Et fane id adürmant

vit noium ?

(

haud pauciideo, quia paffim mentio fit fym-

bolorum uel tefferarum collybifücarum, ue-

luti apud Plaut. in Pfeud. a&. IIII. fceu. 3. u. 44.

Sed caue has tefferas cum litteris noftris cam-

b1ahbus confundas.

Solebànt enim ueteres

pecunias apud menfarios deponere, et ftipu-

lari, ut nemini foluerentur, quam qui certam

teiTeram exhiberet.

Haec uero magis ad-

fignatio erat, quam cambium

Quemadmo-

dum enim, qui ex arca foluebant, a fe folue-

ve, ita qui depofitam alibi pecuniam creditori

adfignabant, ab alio dare, foluere, mumerare,

i

ïEPïae-

DEIVR. CAMB. IN GENER. EIVSVE ORIG.

7

VAd. 1. 6. S. 1. D. de

vepraefentare dicebantur.

fl

adim. uel transfer. legat.

m

s. V.

t

Propius ad cambiorum noftrorum fimi- 4» Romáe

m

litudinem accedit mos ueterum, ità permu-

nis?

Il

tandi pecuniam , ut, quam quis Romae foluif-

!

'Talem enim

fet, ea ahi Athenis redderetur.

&

pecuniae permutationem faepiffime memo-

Q

rat Cicero, Epiff. ad Attic. lib. X1I. epift. 24.

0C

lib. Xv. epzjï 15. item z diuerf. lib. II. epifl. 17.

»n

et lib. HI. epiff. $. * Ex quibus locis re&te col-

legit Huberus ]. c. ne locale quidem cambium

((4)

Romanis ignotum fuiffe

Attamen et hanc

permutationem pecuniae a negotiatione cam-

biali hodierna, et forma et effeCtu, quam ma-

Afl«

xime difcrepaffe, poft alios animaduertit Io.

Q

Henr. Berger. in Supplem. eleor. procej]" exfequut.

t

tbef 1. pofit. '7. pag. 3-

ym

^ Qxae loca nefcm, cur tam ficco pede trans-

Y«

eant uiri do&i, qui notas in Ciceronem fcripfe-

runt, quum alns minoris momenti praeter nee

M

ceffitatem immorentur.

Inde ergo patet, Ro»

NI

manos, quum olim ipfas pecuniae fpecies tam-

quam traie&itias fub foenore nautico e loco

(

in locum transmitterent, poftea nouum repee

i

rife compendium, pecuniamque Romae folu-

m

tam pexmutando alibi recepiffe.

Quod quin

cambiali negotio fimile fit,

nemo dubitauerit.

yt

Vnde miramur, id neaare Schilter. in Prax,

iur. Rom. exerc. XX XIl. $. 9.

o

$ VHl

]i

Paullatim ergo et non femel fimulque ad Sefw -

Itf

It

eam perfe&xonem quam hodie miramur, per- dl"m"" ore

A 4

uenit

t

ELEM

$

IVR. CAMB. CAP, I

uenit negotiatio ifta cambialis, et quidem ope:

H

T2 mercatorum Venetorum et Langobardo-

a

rum

Id quod uel inde colli igimus, quod uo-

hi

Cabula technicahuius necotiationis tantum non

jl

omnia fint Étalica, ueluti, traffa, ualuta, in-

do,Tamentum, aduifo, fcontro, cet. adeoque rex

originem faus pmdant

qu

$. Vlm

(à

Cambium

Hodie cambium accipitur uel pro Iitteris

Ti

badie dupli-

S1 prius :

ei feufu ac

- cambialibus, uel pro.ipfo cambio.

per

ltte

eipituy , et cambium intellieimus litteras follemni formu-

defiuitur.

a

lafcriptas, quibus quis alterum folui iubet

t

praefentanti certam pecuniae fummam, fibi

W

Jam numeratam, fuoque nomine fatisfaCtio-

nem promittit.

cambium erit

Sin. pofferius :

negotium e wuariis contra&tibus conflatum,

quo pecunia uni foluta alio loco ab alio reddi

(

bia

debet, tradita fchedula. cambiali, " ar&tiffimo

paratae exíequutionis. et. arrefti: uinculo ad-

t

ftri£tum

t

S. X.

I

Insento

Inuento itaque femel hoc negotiandi ge-

cambioetle» mere, non tantum certa iura confuetudine in-

&ges cambia-

ies condi

ualuerunt, fed et leges fcriptae de cambiis et

[

Ls

ceeperumi, Yüre cambiali condi coeperunt a fummis pote-

fint

ftatibus

Sane iam ex faeculo decimo quarto

t

SCtum Venetum de cambiis exftat, quod al-

4Ct

legat Nicol. de Pafferib. de fcriptur. priuat. li

UT

IH. quaeft. 3. rubr. de litter. cambial. $.16.

empg

p^g-

DE IVR. CAMB. IN GENER. BIVSVE ORIG.

9

lpgo

Et ex eotempore regna , res publi-

p4g- 233

q.

Cae, emporia tantum non omnia coeperunt

V0

habere leges cambiales , quae uocantur Wecb-

DO

fel. Orduuugen.

fl

$ XL

n

Quum wuero ius cambiale nihil aliud üt, us cand ls

quam complexio legum et confüetudinum eïmdff , ei

quotuplex ?

cambialium iufto ordine digefta: facile patet,

Ettt

illud recte in fcriptum et non fcriptum diuidi fo-

D

lere, quorum prius ex legibus cambialibus

tmu

(aus denen. Wecbfel - Ordnungen) depromitur,

jbet

pofterius uocari folet 4ie lVecbfel Vfance uel

(ibi

W'ecbfel- Coutume.

UO

eti

s. XII

tUffi

Si ergo ius illud cambiale pro habitu ac- j,, ceobiale

eddt

cipias, id eft, pro ipfa iuris prudentia cam. 24Pitualiter

acceptum.

biali, erit hab1tus pra&ucus leges et confüe-

jimo

quid fit ?

tudines cambiales re&te intelligendi, interpre-

lad

tandi, adplicandique controuerfüs ex litteris

cambialibus ortis:

s. XIlI

g

e1n

Quamuis uero tot gentium ciuitatumque Prigcipium

LÀ

T

leges cambiales non per omnia conueniant

fuünt tamen quaedam omnibus communia, et

ote

arto

ea re&te pro principio iuris cambDialis proprio,

|d

ac ueluti domeftico, habentur. Vnde regulal

j

l

"

mores et praecepta cambialia ommibus gentibus

Y

emporiisque commutiia:praecipuum funt iuris cam-

A $

bialis

H

"

IO

ELEM, IV.R. CAMB CAP. I.

pE

bialis fundamentum , adeaque ef ea omnia iufla

qm d

funt, quae ex iftis praeceptis umuerfal:bus iufla

Tides

ratiocinatione eliciuntur.

15 fe

Principium

s. XIIII

]i de

LJ

Quumque totum negotium cambiale uel

lm ;

collybifticum ex uariis contra&tibus conflatum

fit, dubitari nequit, 1I. quin ea , quae ius natu-

rae e£. gentium , iuva flatutaria , immo et ius com-

mune fimgulis locis. de bis contratibus praecipit,

etiam in cambiüis ualeant, mifi iis more et confue-

tudine cambiali fit derogatum Y. — d quod alterum,

ac ueluti commune, eft iuris cambialis prin-

— ^ AUE - du U nl i MENMS — EEE a EO

cipium, ex quo fimul intelligitur, quo fenfu

dixerint Barthius in Hodeget. forenf. cap. 4

f.21. et Franckius in Imfl..iur. camb. lib.l

D

feQi. 1. tit. 1, f. 11. 12. ius naturae et. Romanum

Qu

fuppeditare . fundamentum. decidendi controueifias

)d

cambiales.

ribu

* Ita Bononiae non ualent ftatuta curiae mere

Titer

catoriae, quousque capitula cambialia illis ad-

Sunt uerba

pf

uerfantur.

O. C. Bozon. art. 22.

Franckii in Izff. iur. catmb. ]. c. $. 3. wot. a.

Cb

L

$. XV.

proc

tllor

Quis ordo in

Itaque inde colligitur, in decidendis cauf-

*

gmi

€au]s came

decidendis fs camybialibus eum feruandum effe ordinem,

Qu

bialibus for. üt. 1) ratio habeatur pattorum ,

quae inter

gefur?

cambiantes intercefferunt

modo illa licita

fint, fiquidem et haec hic dant legem con-

tra&tibus. ]. 2

23. D. de reg. iur.

2) His, defi-

cientibus leges cambiales fingulis locis re-

ceptae, et, fi forte hae quoque quaeftionem

non

j

DE IVRE CAMB. IN GENER. EIVSVE ORIG. II

tti ff

non definiant, 3) ufus et confuetudines cam-

lus f

biales * ubique, uel faltm in plerisque empo-

ris receptae, ac denique 4)iura ftatutaria, et,

his deficientibus, $) iura coinmunia in confi-

bidle u

hum adhibeantur. Vid. Franck. 1. i

onfatunt

* Quo inprimis etiam pertinet finis tofius

^ ls tl«

negotiationis collybifticae in

eo confiftens,

t ii Uf

ut fides inter mercatores feruetur. Ex quo col.

legerunt do&ores, nihil admittendum . effe in

jj

iure cambiali, quod perfidiae fauere uideatur,

quippe cui neruos omnes incidere uoluerunt,

i cunt

qui primum inuenerunt tefferas . collybifticas,

alterum,

Vid. Raph. de Turri de camP. difp. II. gu. x4.

4. 34. et Willenberg. Diff. de exc

.

js pn?.

mali in camtis cefl]aute.

effioæ doli

w fonfü

b

s. XVL.

l cag.

j M* [

Denique totum ius cambiale €o ordine O/detrala-

Ronmatu

quam commodiffime tradi poffe uidetur, um

gt

1) de cambio generatim , uariisque eius gene-

ribus, 2) de contratctibus cambialibus, 3) de

yrae mete

litteris, quibus ilii comprehenduntur, 4) de

ia ls d*

perfonis cambiantibus, $) de obligatione ex

t u d

j h

cambiis nafcente, et 6) de modo litigandi feu

proceffü cambiali, agatur. Quamuis enim füb-

tiliorem ordinem excogitari pofle facile lar-

dial

giamur: nobis tamen femper ille ordo uidetur

od

quam commodiffimus , qui ipfi naturae rei

j fter

quam conuenientiffimus eft.

; ia

TM

f Cof

4

:J

j5 p

ï—

j5

j

fl

C A-

12

ELEM. IVR. cAiwg. CAP. II,

XMONOSCRORONOSOSON NONOSOSQIOIQNOROION. —

Q

| hus

SUAAPOVUE

ff

DE

funt, :

CAMBIO GENERATIM, VARIIS-

f 1)

QVE EIVS GENERIBVS.

quuta

toni

$

I

uid fit cambium, paullo ante (cap.1. $.9.)

Liorumn diui-

fio in pro

uidimus, oftendimusque, ad illud concurrere

diti

prium e£l

o. quatuor perfonas, et pecuniam unc loco ío-

(

(

J

j

cale,

lutam altero reddi.

At faepe tamen contin-

NT

git, ut in uero mutuo debitor creditori- det

feryd

litteras cambiales chirographiloco, quae tunc

fempe

uocantur cambium proprizm , (ein eigener Iecb,

tum

ftD, et opponuntur cambio locali , (einem traf-

li,

firten I7ecbfel), ubi pecunia uni hoc loco folu-

Introä

ta alteri alio loco ab aliquo folui iubetur.

iimo

Dny

nem.

Quoipfo primam habes cambiorum digiüo-

&

B

S. Il.

In camlio

Quum itaque in cambio proprio duae

proprio quot

peufonae ?

tantum perfonae inter fe, debitor et creditor,

contrahant ($.1:.): neceffe eft, ut uterque

duarum perfonarum uicem füftineat , adeoque

debitor fe fimul traffantem , fimul acceptan-

i cambä

tem; creditor uero fimul remittentem , fimul

praefentantem effe fingat.

re

" pofflt;

f

^

^"

pE CAMB. GENER. VAR. EL GENER. 1

$

$. HL

Quamuis ergo eius modi litterae cam- Canbia pro-

pria cur

biales uere fint chirographa, cambiorum fche-

.

praeferenda

mate induta; tamen ideo permagni momentl c/irogra-

phs?

funt, quod r) uti alia cambia poffunt indoffa-

ANIS

ri, 2) facilime praefcribuntur, et 3) non fe-

quuta folutione locus eft proceffui et ex(equu-

ktioni cambiali.

$. IHE.

I. 9'9')

Quum itaque hoc cambium proprie fit Singularia

um

chirographum , cambii íchemate indutum ^4"^ii pre-

oco fo

(S.3.): confequens eft, ut néc praefentatio-

ne, nec proteftatione indigeat *, fed dies in-

contit

ori d

terpellat pro homine, 2) ut hoc cambium

petuc

femper fit folum, numquam fecundum, ter-

tium, cet. 3) ut faepe ifti inferantur claufu-

T

lae, pignoratitia et hypothecaria, Ludouic,

nf

colilt

Introd. in proce[f. camb. cap.16. $.6. quamuis

hypothecae confütutio in cambio fa&ta iure

ibehtt.

Brandenburgico nullius effectus fit.

dmm«

Brandenb. arvt. $1.

Vid. O. C

* Alias cambia, fi non acceptantur , remite

tuntur cum proteftatione, (der . Jechfel.gebet mit

Proteft zurück).

Id ftatim fieri debet, adhibito

u

notario atque teftibus, et proteftatio mittenda

reds

proximg occafione , (mit der nácbflen Poft).

loU

t

$: V.

eu

Ex eodem principio fequitur, 4) ut in s;/,5;, j

epu

cambio traffato ftricte obferuandus fit dies fo. streque

cambio

,

lutionis, adeo, ut ne quidem ante illum folui

jales con-

quaudo rette

7

poffit; qua in rg omnes leges camb

fi«t ?

. fpirant.

1.

l

14

ELEN*. IVR; CAMB. CAP. IIf

fpirant. In cambio uero proprio et ante diem

filiot

folutio re&te fit; quod et iuris communis eft.

lsf

l. 38. f. 16. D. de uerbor. obligat, Vid. Freyer.

*

üm

de folution. cap. $. tium. 21,

lm e|

ag

5 L] V I..

vt

Ratio, cur

Equidet et chirographarius debitor non

in cambio

Tux

Proprio ante

femper ante diem re&te foluit, quia, fi füb

dof&

diem rete. wfuris ipfi creditum eft, dies magis in fauorem

»

Jolsi P« ceditoris , quam debitoris, adie&ta cenfetur.

Sed id contingere non poteft in cambiis pro-

priis, ubi ufurae feparatim numquam pfomit-

tuntur, fed in fortem ftatim computantur.

$. VIL.

doff

Viraque

Ha&enus de cambiis propriis et traffátis

adeoq

cambia

furt uellocalibus. ' Vtraque deinde diuiduntur in

al

xel indoffa-

ta, ue] von

ceffa uel indo[fata, et non ceffa feu non indoffata.

enm

indoffata.

Quum enim unusquisque ordimarie ius fuum

KLor

alteri cedere reCte poffit: nullum eft dubium,

l, It

quin praefentans uel ipfe poffit cambium. ac-

a "

ceptanti offerre, et folutionem exigere, uel

I

id ius alii cedere, id quod uocant iz4ojJ;men-

$4

tum , (das lhdoj]äment), quia dorfo infcribi folet.

,

S. VIII.

li

Qd

Confenfus in

Hinc in cambiis ipfis plerumque fcribi-

ceffionem ex-

tur, der Herr beliebe zu. bezablen an Titium, oder

Ditor

prelus an ,

et quibus lo-

deffen Ordre, uel, an Titium, oder Commif:.

[ |

cis,requira- Enimuero fi uel maxime haec formula in ht

W ff

fuy ?

ento

teris Wcambiali'bus non legatur; indoffam

"t

nihi-

ld

' pE CAMB. GENER. VAR. EI GENERf I$

le diet

nihilominus locus eft, modo id leges cambia-

uns el

les fpeciatim non prohibeant, quia ceffionem

| Frgyer.

et ignorante et inuito debitore fieri poffe, no-

tum eft ex /. 1. C. de mouat. * Quin aliquando

et inuitus alii cambium cedere tenetur, fi illi

ineft claufula, der Herr zable an Titü Ordre.

ytor t

'Tunc enim Titio folui no

;l fib

1

n poteft, fed eius in-

doffgtario.

ooret

* Praeterquam quod ex legibus cambialibue

cenfét

Yranciae , nec non Lipfienfibus, ceílio tunc nul-

lius momenti eft, fi formula ifta in cambiis fit

biis rv

omifi"a.

promit-

ntüf«

$. VIIII.

Ex quo porto fequitur, ut ceffio el in- Nuw omyi-

doffatio ab unoquoque unicuique fieri poffit,

bus indoffare

cambia li.

trifits

adeoque et ludaeo a Chriftiano, et Chriftiano

ceaí ?

hontort

a Iudaeo cambium recte cedatur.

Quamuis

i

enim ludaei Chriftianis contra Chriftianos

Ij f

aCuones cedere prohibeantur Receff imper.

ybiutt,

4. 1$27. S. 79. ef Ordin. polit. a, 1577. tit. 20.

um «

art. 4, 1d tamen in praxi non obferuari, re&e

f&, Y

monet Berger. in Oeconom. iur. lib.

III- CGP. f.

MW/I

!

S. 4-

Ojetn

"

5$ oX..

ld uero praecipue obferuandum, cambia Cambia quo-

cedi uel indoffari bifariam. Aut enim ita im- //ci modo

j

nl

cedautur ?

proprie fit ceffio, ut alter procurator indof.

fantis fiat in rem alienam, quod fit formula,

C

j

vor micb an Herrn Iauolenus, foll mir gute Zab-

lung feya , uel, es foll mir validiren: aut ceffio

3ment0

mhl-

eft

—

L

16

ELEM. IVR. CAMB. CAP. II

eft uera et propria, eum in finem faCta, ut

lh u

ceffionarius fiat dominus cambii, quod fit for-

Qs (

hb

mula, vor micb an Herrn Iauolenus, Valuta von

demfelben

Prior indoffatarius, quia tantum

fe iUb

Catmbi

procurator eft

cambium alterius indoffare

lil

nequit; huic autem regulariter id eft integrum

Vnde faepe fex uel plures ceffiones dorfo cam-

quix

Cüp

bii infcriptae leguntur, quale cambium tun

uocari folet ein Giro, uel, ein girirter W'ecbfel

denb

tislau

SXI

€N

Duale indof-

Nec minus notari meretur, leges cam-

felirt

ameníum

biales tantum non omnes ob innumeras frau-.

probibitum ?

« T

des prohxbere ceffiones, quae folo fubfcripto

$

nomine fiunt, ac promde uocantur 7zdo[Jamene

ta in bianco

Ex his ne a&io quidem datur,

nifi ante praefentationem nomen indoffataru

ab indoffante infcriptum fit

Vaid« O^ C- Lipf.

f. 1. Dantifc. art. 277. Brandenb. art. 44

tempr

. XIl,

(5 et

Canbia

'Tranfeamus ad tertlam cambiorum d1u1-

lüej

sraffata funt

düwe

uel feria-

fionem, quae tantum ad localia uel traffata

zum,zel pla- cambla pertinet: alia enim eorum feriarum,

BU

£earum.

litgg

(reguliere uel AMefi - H'ecbfel), alia platearumt,

Illa

Qubt

(irreguliere Wecbfel) folent adpellari.

funt, quae in nundinis publicis foluuntur;

tonem

Il cs

haec, quae extra nundinas in emporis prae-

fentantur.

lemm

o j

$. XIII.

nf d

Cambia pla-

Cambia platearum fünt uel a Pifta, Qtacb-

fearum funt

&c) a Vifta,

Sicbt), guando folutio iniungitur aliquot . diebus

poj

Hem

bDE.CAMB, GÉNEÉR. VAR. Ef. AGENER.Q

17

d w

poft. uifum cambium , quod mercatores eïoquuh- ud à dato,

ftfor.

tur, drey Tage mach Sicbt. beliebe der Herr. zu

ael a Vío.

"

hit tot

bezablen; vel a. dato , quando acceptans foluc.

fantüm

re iubetur intra cértum tempus a datis literis

Qdoffare

cambialibus, e. gr. von daio über vier IF'ochen

g.

beliebe der Herr zu bezablen; uel denique a7/f»,

fa.

quando tempore confueto foluere teretur ac.

um (utf

ceptats, quod tempus Lipfiae, in terris Bran.

denburgicis, Francofüurti, Dantifci, et Vra.

"

tislauiae eft r4. Auguftae Vindelicorum uero

et Norimbergae i. dierum. — Vnde facile in.

65 Caff-

teligitur, quid fit deppio pjo,

(oppelt zj5),

ss fU

cet. Vid: Q.:C.

fonpto

Ts

Lipf. $. 15. adugufran, eap. a.

fjfint

i daiuh

$. Xltil,

jf

m

Quamuis uero id tempus uocari (oleat Zs e/ quam -

tempus fatale folutionis : quibusdam tamen 1

0 dies ine

h

x

O- duciarum

cis etiam elapfo illo tempore

?

quod in Xam. destar?

bio expreffüm eft, acceptant

i dari folent in-

ff dmi

ela

duciae aliquot dierum, e.gr. trium, quatuor,

feriarW;

quinque , fex, qui uocantur Re[pit- uel Dif.re-

fious - Tage, nec non Nacb- uel £breg . q; age, de

lat

l [[a

quibus fingularem in hac Academia diíferta.

tionem fcripfit Io. Chrifteph. Franckius, H

ae

j

P

induciae in terris Brandenburgicis funt trium

T

dierum, O. C. Bráudeub, art. 24,

in Saxonia

uero ob fidem mercatorum tacil

lantem planeg

funt abolitae.

Vidd O- Cs Lij)f; go I ïiü 3

(u

-

' jdu

| Heinecc. glenb, i:s;'gcamä 2

B

$. XV.

p

E

18

ELEM. IVR. CAMB. CAP. If.

s. XV.

Diuerfa ho-

Contra plane alia eft cambiorum, quae

fum camtLio-

feriarum uocant, indoles, quam platearum.

ü

np

rum iadcles?

*am 1) illa certo tempore praefentanda funt,

fs f

fetou

élapfo uero illo tempore non amplius admit-

tuntur, et Lipfiae quidem in nundinis uernis

*

Wi

et autumnalibus vom erfteu Tag macb eingeláute-

t

ije

tem Marckt bis Frestag zu Mittag um 10. Vbr,

in hiemalibus uero Pis zur Auslüutung der Mef-

frac

fen

/ft

2) Cambia feriarum foluenda etiam certo

&l

tempore, e. gr. Lipfiae die Iouis pofterioris

hebdomadis, quae uocatur die Zabl-ocbe,

At

usque ad horam decimam no&turnam. Vid.

eet

lie fe

O. C. Lipf. S. 14. 3) Nulli hic admittuntur dies

induciarum.

L

$ XVI.

RICBS

Firisque

Ceterum commune id habent utraque

ie a('ï;

canbiis co't- cambja , quod aliquando a tertio , qui in cam-

(:a g'm

amums ac-

tf

ceptatio in bio n

on eft nominatus, foluantur ^ Quum

honorem emim faepenumero contingat, ut is, ad quem

Quag:

litterarum

cambium dirigitur, acceptationem deneget,

nfant,

fatla-

tertius uero traffantis amicus illud fponte et

l;ero t

ultro acceptet: haec acceptatio uocatur iz bo-

€*€ pnc

norem litterarum. Eaque non aliter fieri poteft,

quam 1) interpofita a praefentante proteftatio-

Y

ne, et 2) expreffo eius nomine, cuius in ho-

norem acceptatio fa&ta fit.

i.

o

,

s. XVII

Wmæiam

u

DE*CAMB: GENER. VÀR. EÍ. GENER,

I9

$. XVII.

! que

Porro cambia uel fola , uel 'pl"ur'a fimui Cainbia plus

ifearum.

àr poffe, iam fupra animadtiertimus. — Pofte

rd quazdo ,

* et eurs dene

J fnt,

rius fit commodo praefentantis, ut, uno al

,für ?

j aimt-

teroue exemplati deperdito, reliquis. adhuc

& Ws

ütipoffit. Tuncuero obferuandum eft campfo-

eingcläute-

ribus, 1) eas litteras omnes pro unicis haberi,

1 10. Väff

2) easdem per omnia fibi fimiles eífe debere,

T [

praeterquam quod fecundis et fequentibus in-

jam ce

feri folet claufüla, mwemm Prima mocb micht be.

ofterori

zablet, uel, der Herr. bezable auf diefem meinen

|.ifod

Secunda Wecbfel - Brief , Primia unbeqult, 3) re;

; 3

&e et adcurate illas effe nümerandas

unurdes

fiae fecundae , üel tertíae , exítent,

$. XVIIÉ,

Qui plures eius generis tefferas coliybi- Qä,oxw,, ?

fticas habet, primam ftatim poteft praefenta.

- u

re ad acceptandum, dum reliquae per alia lo-

€a girentnr.

j am.

Ácceptantis érim àeque, ac

traffantis, fion intereft, fi uel maxime reli.

Quir

9d qu

quae pet ceffionem if alienas manus perue-

hiant, quia rion nifi ex una foluit, ex reliquis

uero tum demum folutió exigi poteft, fi illa

[ d

€x prioribus nondum fit praeftita,

jur n

$ xVii.

Otemio'

Sünt et alia cambiorum genefa paulfo in.

Re'cthfo'

p

frequentiora, uti ea uocat Franck, f

iur. cambiorurmi

camb. lib. 11 fe&, 1. tit, 1.fegq. — Talia funt, ,)Pa4le ixfres

cambium pro €omputo alieüo, (fitr fremde Recb. quentiorum

6 Y

B i

Bung)s

2Q

ELEM. IVR. CAMB, CAP. II

aung),quando infüitor uel proxeneta alterïus

bl

imandato cambium traíffandum curat, 2) com-

CO,C

ditum, quando unus ex contrahentibus duas

f

plurefue perfonas, alias in hoc contra&u con

lt ]

currentes, repraefentat, 3) conditionale, quan-

a

do litteris cambialibus conditio quaedam lici-

ta, et legibus permiffa, ab uno contrahen-

5 j

tium adiüicitur, denique 4) interimiflicum , quod

quis foluta nondum ualuta interim dat traffati-

ti fecuritatis cauff4, quod tamen a proprio uix

;

differt.

€. XX

Camlium

Denique inter pontificios natum eft cam-

ficcum 4

H

]bium ficcum , quod nihil aliud eft, quam ima-

f, ef ux

ä

[2

eríum 2

ginarium. Simulatur enim traffari cambium,

quum re uera id agatur, ut pecunia credita

poft interuallum eodem loco cum foenore ob

eiusdem ufuüum foluendo reddatur.

Quod

quum in fraudem canonum, foenus et ufuras

prohibentium, repertum fit, plerisque legi-

bus Romano-catholicorum cambialibus pro«

hibetur. Vid. Franck. imfl, iur. camb. h'þ. II

*

fe&. i. nf g.

$. XXL

Conuenien-

Sed ficca haec cambia neque apud Pfo-

tia eorun — teftantes prohibita funt, et cum propriis fere

um PTO- ;

priis.

per omnia conugniunt. Nàm et in his id ple-

ruma

DE CAMB. GENER. VAR. FI. GÉNER.

2I

]teus

rumque agitur; ut pecunia credita eodem lo.

l)d

co, additis forti ufüris, adeoque cum lucro,

5 (Ua$

reddatur. 'Talia uero camibia propria ne in-

U con .

ter pontificios quidem hodie tam ftricte ue.

qui-

m

tita effe, poftquam Receff. imper.. a. 1600*

mm-

$. 179. ufurae tolerari coeperunt in imperio,

obferuauit Wenceslaus Neumannus a Puch.

jm,qUOd

Mrifte

é

hol2, de camb. cag.'xo. $. 6.9. 8.-»'

jpro us

i

NG

'Eä

n

".

et cim

^ u

EM

gm n

M

( 3

J8

-

ambi,

L

N X.«&I;,

— n t

l credita

-t

emore

| Quod

a ufors

i L

JUS pTO-

j i

" NU

ris i

il

f

J

C AR,

22

ELEM, IVR. CAME. CAP. if.

Wttes

w&wwæwwm» S04»4»458» 204 84D

Cb

C APU D b

lic ]

ec

DE

ltns

(.C

CONTRACTIBVS CAMBIALIEVS,

w

$.X

dgtü

De contra- I

7

MC

Gibus cam-

am fupra diximus, cambiale negotium con.

bialbus cur

flatum effe ex uariis contra&tibus. ltaque ad

troh

fione

boc capitg; eius naturam difünCOus cognofcendam quam

agatur ?

maxime neceffarium eft, contra&tus illos, qui

fige j

inter tot perfonas intercedunt, eorumque na-

turam ac indolem , probe perfpe&tos habere,

Quare de iis hoc capite exinftituto agere, ani-

mus eft.

S. I.

V'ariae

Cambialem obligationem ex contra&tu

aliorum

P^* safci, inter omnes conítat: qualis uero fit ifte

giones,

ftu

contraCtus, de eo adhuc fub iudicels eit.

Qi

Pro permutatiose ilum uenditauit Lauterba-

f

chius in Differt. de contrattibus innominatis, co-

rollar 2.et 3. Aliieumdem pro locatiome con-

quo 1

qUe ;

dutlioue , alii denique pro emrioue uenditione ha-

h

þue:rugt?

ti, (

$. II

Qu

Quae vefu.

Sed nullum horum contra&;uum cambil

leant ï

LAHEHY,.

naturam ac indolem exhaurire, facile unus-

Buy

U

quisque intelligit, Permatatione enim 3d agitur,

ut

-

DE CONTRACTIBVS CAMBIALIBVS

153

100

utres pro re, fpecies pro fpecie, detur: m

cambio uero, ut quantitas quaedam pecuniae

hoc loco foluta ab alio alibi reddatur

Vnde

nec locus hic eít poernitentiae, nifi praefen-

tans tantum fit remittentis procurator

Vid

NS,

O. C. Hamburg. art. 7.. Nec mutuum * dici po-

tefít, quia pecunia non femper datur, vt red-

datur; fed faepe redditur, antequam detur,

Nec mandatum tantum fubefï&. poteft, ubi con-

m o

trahentes ab initio ftatim ad mutuam praeffa-

aqu i

tionem tenentur, et ubi a nüumeratione pecu-

quam

niae incipit obligatio

Q5, QUi

* ]pfum cambium proprium quideszm eít mu-

q Ti

tuum palliatum, fed tamen habetur pro noua-

hobett

tione, quia quis iàm ex litteris potms obliga-

:æ, atl

tur , et nonia inde a&tio oritur, nempe die Wec/y-

JzE leage.

u

antfäïAm

Non minus falluntur , qm hic fingunt de-

Continualio

refaíationis.

')( lüe

pofitum, ubi res in fpecie non reddltur, et is,

f

qui pecuniam accipit, elusdem dominium con-

u*

fequitur

Quae ultima ratio etiam impedit,

itir, ^

Dcm-

quo minus Jocatio condutlio dici queat.

j t

que emtio uenditio ideo dici non poteft, quia

at

in hoc contra&u non redditur res pro pecu-

nia, fed pecunia pro pecunia, quantitas pro

quantltate quamuis campfores faepe uti fo-

leant phrafi, eimen H/echfel kauffem. Vid. Q. C

cam

Bwuunuic, art« 2,

x

o J5

uf

B 4

[

)

VV

4

ELEM, IVR. CAMB. ,cn.'n-r,

$Ms

icted

Fouies erro-

Fieri fane non potuit , quin omnes hi au.

Ts

TU

duntar.

£

offett- Go

es opinione fua fallerentur, r) quod ne.

dion

gotium tnter tot perfonas geftum ad unum

ls

contrattum referre conentur, quum tamen

illud ex pluribus conflatum effe facile intelle-

xiffent,fi mens non laeua fuiffet; 2) quod ne.

p

gotium hoc ad formam contraciuum Roma.

perti

norum exigere uoluerint, quum multaa po-

Conti

fteris fint inuenta, de quibus Romani olim ne

Tiüme

per fomnium quidem cogitarunt, quales funt

Cür jn

contraCtus feudalis, adfecuratiónum , uitali.

Mheti

tii, focidae, lotariae, bodmeriae, cet. de qui-

fond

bus confuko Papiniano , fi reuiuifceret, faten.

hon t

dum effet, fibi iam de nouo ius effe addifcen-

A o

dum. Conf Gottl. Gerhard. Titii [u; priua-

Em , lib, LU. cap. 14. $. r. et $. 16.

UT

Ex pluribus

fenten

conuenxtioni-

: .R"ö&ius evrgo:—obferu;runt Schiït&. jn Pra-

Ttdtifig

&US co;z/id-t' xi iu?. RQ*TZ... €J€€

(

1

rc.ï,XX:Xi/, 9. 1o., et 'Stypman,

megolium

Ti n

cambiale.

nus de iur. maritim, pavt. IIT, cap.8. $. 42. ex

n fr

Primu e& plüribus conuentionibus conítare negotium

principalis

ttanen

contraclus

iftud cambiale, easque contra&tibus iuris Ro-

d qu

inter remit. n2ni non per omnia fimiles effe. . Primo enim

tentem ez

o

traffantem

inter ic contrahunt remittens et trafíans. Ille

Wt fo

peragitur,

numerat pecuniam, ut hic det litteras cam-

qui quam

l fOlut,

proxime a

bidles; hic aceeptam a fe pecuniam fcriptis

litteralem

litteris fatetur, fpondetque, eam alio loco fo-

f&ntem

accedit.

lutum iri,

Perir5

Hunc uero contra&um proxime

fCripfit

ac.

DE c'ONTRAchVS c&mnmin?s.f 24

accedere ad naturam contra&tus litteralis, poft

hi at«

alios obferuauit Iuft. Henning. Boehmerus 4e

X .

Ationib. fe&, 11. cap. 9,. $. 16.. Conf. quoque Ti-

QUti

fius in Jur. priuat, lilf.. X; U. 9. S/ «3,

ame

vele.

s. VIL

W

Obicipoffet, fcripturam uel litteras ma- Obiefiepre-

gisad naturalia, quam ad effentialia cambii fs vee

o

motaque.

pertinere, et fi aliundé probari poffit, inter

a

contrahentes ita conueniffe, ut pecunia hic

olfm t

numerata alibi reddatur, nihil effe cauffae,

ls fünt

cur inde nafci non debeat obligatio. . Vid,

ytdl.

