riculo fuo, iisque datis non habet regreffum

adueríus traflantem- -

Xda f

dicre.

n jntar

-6 XVIIL.-

breoff-

| Quamuis uero exceptio praefcriptionis Exceprioyi:

j m

perimat rigorem exfequutionfs cambialis: non Pr4eriptio-

9 quisuam

tamen ila fimul perimit ipfam obhgation?m.

effecus ?

h ari

Etíi enim inde non detur perfequutio cam-

eltnpto-

bialis, datur tamen proceffus exfequutiuus,

rtu um

yh,

uel, 6o quoque exftintto, ordinarus *,

fic, t^

im.9tr

Vid. Franck, in Inflit. iur.. camb. lib. IL.. fe&l. 4-

Li..3. . 14.

lahars J*

if i

[

* Addendum hoc loco, cambium, cuius ri-

gor per praefcriptionem fublatus eft, adhuc

prodeffe ad excipiendum, ueluti ad fundandam

exceptionem compenfationis.

E. gr. eft mihi

in manibus cambium prae(criptione infirmatum:

(ionis,

iam debitor meus ex alia cauffa aduerfus me

agit: poffum ipf opponere exceptionem com-

[entati

L

iales.

enfationis, eamque probare per litteras cam-

M /

F ;

$. XX.

T

86

ELEM. IVR. CAMB, CAP, VI.

$ XX.

10H$ WO«

Ipfe praefcriptionis curfüs fftxtur tum

C

NI Hs Cure

: r 151[(,77- P!

orogatione a creditore uel praefcntante facta,

(/bhgä

jus fi f/lath*VHïduowe Refponf. et con(il. 197

. num, r3, tum

Qu

debit

resuntiatione *, Küftner. Diff. GUW f. 57. tum

Ya

interruptione fme per citationem , fiue perin-

terpelistionem, adiun ctm;que proteftationem

ul

facta,

Conf.. Larth in Hodea fovenf. cap. 4.

Cre

$. 24. fequ.

-

cefft

* Renuntiatio, de qua in paragrapho dixi-

lgt

mus, ita exprimi folet in litteris LambxahLus.

uel d

g, in derem

leifle zu gefetzter Zeit wnïem*e xäzwlzz

Qm n

Entfiebunz aber foll mich vveder die Pr aejg viption,

"och zfgemic eize andervvdrtize Ausflucbt , von meis

bium

ser Obligation libeviren.

che,um hanc repnun-

u*

tiationem in propriis tantum cambiis locum ha«

bere, facile intelligitur.

X

-

$, XXI

An eiuilitae

Quae quum ita fint, fi in ullo alio nego-

fe:

tlo, in hoc certe, iura uigilantibus funt fcri-

pta *, nihilque facilius contingere poteft, quam

ut creditor nimiam modefüam ac humanita-

Vnde

tem fibi detrimento fuifle experiatur.

inter. mercatores frequens p'n"oemxa magis ex

prur"&-f:mn:ua-1 quam uirtutis, principiis deriuan-

cenft

da, in Geld - Sacben gilt Reine. Frenndfchaft.

ls C

r

* Vix excufandum effe , qui negligit ius agene

di, iam Paullus obferuauit /, 28- D. de uerbor.

tioy

Kerificat. ubi ait: wix eff emim , i mwon uzdefmr

quar

alienare, qui patitnr ufucapi.

$ti

&. XXII

$7

DE OBLIC,;AT. ET ACT. CAMB.

s. XXIl.-

,tur* totr

Quemadmodum deinde iure communi 4n ceufu-

40H€ :

te fid

obligationes foluuntur confufioste , quia fieri ne-

rj füm

quit, ut quis fui ipfius fimul creditor, fimul

f tum

debitor fit, ]. 93. 9. 24 D. de felut. et . liberat,

ii

itaidem contingit circa obligationem cam-

j

bialem. Eftuero confufio concurfus debiti et £a quid fi/ ?

TT

crediti, itemque obligationis principalis et ac-

ceíloriae in eadem perfona. Ac proinde ob-

j 210 dm-

ligatio cambialis procul dubio exftinguitur, fi

ybialibur:

uel debitor cambium proprium a fe adquifi-

, ii d

tum iuíto titulo poffidet, uel acceptans cam-

gt

,f Mil

bium traffatum ex iufta cauffa recupera-

;c renit

uit *.

oqn d

* Ceterum utriusque generis litterae . cam-

biales ad debitorem uel acceptantem rcuerti

poffunt ex plüribus cauífis, 1) quia debitor cre-

ditoris fui heres eft, 2) quia creditor iuri fuo

renunciauit, 3) quia creditor debitori cambium "

o n

in folutum . reddidit ob compenfationem,

4)

uia ob bene merita donationis titulo litterag

g f«

reddidit.

t,qu

,manita-.

S. XXIII.

Vnt

Sed et tunc confufione fublatum effe ,,,-ä 7

w

cenfetur cambium, fitraffans, receptis htte- 44 fi£,. ac«

j

?

cepfatigne

ris cambialibus, remittenti uel indoffato fatis

a fraffato

j

fecerit.. Quotamen cafü traffàto , fi accepta- iam faüia ?

tio iam fequuta fit, dimidia pars prouifionis

uid&W

quam uocant, debetur*. "Vid. Phoonfen. in

Stil. cambial. 4mjïelod. cap. 28. f. 1$.

F 4

* Prge

gX

58

BLEM. IVR. CAMB. egr, v

* Prouifio ifta ef $.pro centum, eamque

foluen

ideo exigit traffatns, quod et mandatum traf-

TO

fantis impleuit, et pecuniam paratam habuit ad

aleoq

foluendum, qua interea lucrum facere Patuif—:

fet ,.nifi iacuiffet otiofa.

(itot,

"

s. XXIIIl,

Àn deletis

Quin, fi ad indoffantem quoque camblales

ab iudoffa-

iavio iudof-

litterae ex iufta cauffa redeunt, deletis ab illo

P

famentis. in. Omnibus indoffamentis intermediis *, obligatio

ieredis? cambialis ratione reliquorum indoffàtariorum

plane exfpirat. 'Vid, Ludouic. Imdrodud. im

proce[. cambial. cap. 4. $. 30.. «

N

* Semper enim praefumtio eft, prioribus in-

fém C

doffatariis effe (atis fattum

n camb?um aliig

patet,

ulterius cefferint.

fitio: 1

cumi

$. XXV.

NI

Quid fí. de«

Ipfo iur—ä confufione , tollitur . obligatio

$1.

bitum et cre- cambial

ditum in un

is, quoties, a&tione iam iam nata, de,

fil. ",

perfona ce

,. bitum et creditum in una perfona concurrunt.

Gj

curraut ?

S1 enim nondum nata eft a&io, fed eius tan-

tum fpes aliqua adfulget, confufio adelTe non

cenfetur. Quam diftinctionem contra Titium

et Barthium fufius demonftrauit Franck. in

Juffit, iur. camb. lib. II. fe&. 4. fit, 2.9.7 - A.

&$. XXVI.

Non adef .

Omnium minime autem id pro confufione

: qum

corfulio, fi

E

haberi poteít, fi quis cambium, e quo ipfe

&

4uis alterius

wuomine quid Obligatus eft, alterius nomine et mandato exi-

a

?fm*izzt d

l

git, uel, quod ipfi debetur, alieno nomine

ote

- fol-

L

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB

89

, &ittqut

foluendum fufcipit *, quia, quod quis alterius

tum traf

nomime facit

ipfe fecifle

non uidetur

habuit 2

adeoque re uera non eft idem debitor et cre-

& potil

&itor

* Simile quid circa compenfationem depre-

hendimus.

Qmmuxs enim illi femper fit locus,

um

fi debitum utrimque fit liquidum, fruttra ta-

ineu compenfatm urgcetur a tutore nomine pue

as db

pilli, : quia hi non funt mutm ereditores et de-

: obl gano

bitores,

alarorum

i

$. XXVII

Solutionem e(fe modum tollendi obligat!

o- Selutío et

ompenfatie

'oriüns I

nem cambialem uel maxime naturalem , facile

an Íollant

obligationem

lum al

patet.

Quum uero ei JGQLOPQI'GUJI' compen-

catiLialem $

fatio: merito quaeritur, an et huic in negotio ^

cambiali locus fit? fdquod merito adfirmatur —

& Stenger. in Dzjjezt. de adfignation. mercator.

oblrato

$. 27.

Franck. In Inftit; iur, camb. lib. L. fe& 3.

fid 27 de

tit. 7. $. 4. et Ludouici in Introdud.. in pwce]

Qutrüt

cambial. cap. 313. $« 31*

os n

* Fundamentum horum au&orum eft,. quod

in proeeffü cambiali quoque omnes jdmittans

e(fe non

tur exceptiones in continenti l-quxdze

Si ere

go compenfíatio liquida eft; qmam et exceptia

Tiourt

e€ius admittenda fit?

du

".H-

[

$ XXVH!

Tunc uero huic compenfationi locus eft, Quando

quando. 1) utriusque

cambii dies iam uenit * ComPenffl—

vfiot

? Hogi fit. dos

et 2) utrumque debitum eftliquidum. . Liqui-

Ccus ?

i ]pfe

inuito credi-

ato o

dum enim et hic cum illiquido ,

tore, non compenfatur

ceu re&te obferua-

nomme ;

pos

ut

(ol

99

ELEM. IVR. CAWIB. CAP. VI.

vit Franck. in Jxflit. iur, camb lib. 1. feä 3.

Fb ..

(

* Hine compenfatio cambxorum, quae icrm-

Cïmbu

rum uocant, non prius permittitur, quam al-

d

tera nundinarum hebdomade, quam uocant die

T0 &

Zabl - l'oche; non prius énim cambiorum ifto-

flan

rum dies uenit,

9

TTS

Vid, ETakaql & . t

teli

S. XXVIIII,

tenus

Indo

Scontro

" Vocarl haec compenfatm folet fcontro uel

t10nis

quid, et quo«

fcontratio , eaque fieri folet in aedibus merca-

s0do

lt t

torum publicis, praefentibus omnibus, quo-

fatar

rum intéreft

et uerbis quidem pauciffimis.

noet

Vid. Koenigk. ad O. C. Lipf. $, 34. not.7. Haec

[175

deinde fcontratio a fingulis infcribitur libro,

. quem uocant dar $contro - Buch, uel, dafs Mefs-

AMemorial*;: et, fi tunc plurmm mercatorum

l

libri per omnia confpirant

ds plena fides in

Y

judicus mercatorum haberi folet

V4d..O. C

Brunfuic, art. 49.

* Infcriptio in iftum librum ita fieri folet, et

quidem e. gr. a Titio:

A Dio Leipziger Offer- Meffe x738.den 4, JMasi

*VOY /Idzttaae

h

1000. be!r * * foll Caius an Sempronium dureb

la

AMeuium; a Calo:

1000, Riblr. - - fo]] AMevius am Titium durcb

ür o

Mcuxo -

biali

Sempronium ;

1000. Rthlr. - - foll Sempronius an Caitm duvch

Tod3e

Titiun ; denique a Sempronio:

Ts h

1000. Rthr, - - fol] Titius am AMevium durcb

Caiunm.

ätcep

Datum autem ideo non eft omittendum, ne

hn&

fufpicio nafcatur, fcontro illud multo poft a

mercatore lxbro efíe infcriptum.

$ XXX

9I

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

T

$NXX

Compenfationi etiam locus eft, fi litterae Qvi2 fi. lit-

ferae Cdtiie

u frie

cambiales alii ceffae fint, fiquidem ceffiona-

bieles ali

qum d

qocant d

Tio eaedem exceptiones , quae cedenti ob. fit cefae;

mu i«

an ei 1iunc

ftant, re&e opponuntur *. /. 2. pr. .D. de be-

compen[a-

j|

redit. uel. a. uendit. Yn Saxonia tamen id ea-

tiom f jo-

tenus reftri£ttum eft per edidum a. 1699. utt"*

indoffatario non obftet exceptio compenfa-

o

tionis, fi ipfum litterarum. dominium in eum

$ foett

fit translatum 5 obftet autem omnino, fi indof-

U. qu

fatarius tantum . meadatarius fit,

Vid. Koe-

ycifims

nigk. Adpend. ad O. C. Lipf. ltt. B. | pag, 71.

; h

fegu. in Siegel. Corp. iur, camb, tom. I]

I Ibr0,

* Ratio, cur exceptio compenfationis ecüïo.n

j Mj«

nario non minus , quam cedenti , opponi pofhit,

atorom

hàec eft, quia compenfatione obligationes ipío

iure tolluntur: fublata vwero obligatio alteri

fs

cedi nom pote&t cum cffe&tu, ut melius ius cef»

id: 01 C'

fionarius :gdq(u.irat, quam cedens habuit,

j XXXIL

;folt t

y

. Quemadmodum porro iure communi non zj &

À

[2

j 4 i

miffione

modo nouatione, fed et acceptilatione Aquil-

tollatur - oF«

Jiana *, feu hodiernis moribus remiffione tollun-

ligatio cami«

j ii

tur obligationes; ita idem quoque de cam. ial ?

" n

biali ualet.

Siue enim, redditis prioribus ,

nouae litterae cambiales creditori dehtur,

p r

fiue hic profiteatur , fe fummam foluendam

, lii

acceptam ferre: obligationem cambiaïe,.m ex-

fün&tam effe, manifeltum eft.

lum; Y

) P"*'H

* Aquillianae uero rc&ptilationis hic ideo

fit mentio, quod fimplex tantum pertinebat ad

obli-

n

?

ELEM. IVR. CAME, CAP. VI.

L

obligationes ex ftipulatu tollendas. Z. 3 s. D. de

veg. Iur..

Hic autem obligatio non naícitur ex

füpulatu, fed ex litteris: opus ergo eftac-

ceptilatione À

fol. abligat,

quiuianao 5'3- I;zþe quiþ- quo

8

* )öïxn.

qu d

Nouatiawis

Tatur

Cetefum uel fine delegatione fit mouatio,

cum delega-

ball

LHione fatia

uel cum delegatione , quoties nimirum perfo-

i cambis ma

. debitoris ita mutatur, ut tertius alterius

ainitt

obligationem expromittendo:in- fe fufcipiat.

Ug

Cuius poftremae is effe&tus eft, ut prior tan-

Íto m

tum debitor liberetur*, et a&tio aduerfus de.

as £

legantem uel expromittentem nafcatur.

Trlnim

fljlbr,

* Caue ergo cum delegatione confundas uel

ceffionem feu indoffamentum, uel adfignatio-

fitr, t

nem.

Priore enim mutatur

erfona creditoris,

et indoffatarius, ceffante fo

j

utione, regreffum

habet adueríus indoflantem.

Adfignatio uero

nihil aliud eft, quam mandatum, ut alius pro

me foliíat: quo itidem non fado , regreflus

faluus eft aduerfus adfignantem.

Àt in dele-

gatione omnis regreffus ceffat.

$. XXXIII.

Provogato

Non autem fieri noustionem | prorogato

die folutio-

$i, noualio

die folutionis , uel inde patet, quod tunc ani-

mus nouandi deficit: fine eo autem non in-

a jrzt d

telligi nouationem, fatis patet ex J ult. C. de

aoudt. et. delegat *

* Hanc legem erudite interpretatus eft Ant.

C)hïïga

Faber in Coziec. lib. III. cap. 3. ubi oftendit,

T

olim inter ICtos diffenfionem fuiffe, pluribus

QUe :

exiftimantibus, nouationem et fine declaratio-

ne exprefía praefumi. Sed finem "swic liti im-

Vi

pofuit

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

93

pofuit Iuftinianus, dum nouandi animum fem-

loitur ex

$ d

xpcr exprimendum efíe ftatuit.

qih, mb

$. XXXIIII,

$1 quis ratione o'/fïäcii- litterás cambiales all- Qvid ff quis

vraiioue offh-

cul dederit, eo finito procul dubio ipfe libe-

cü cambide

L n

ratur, fimulque 1us exigendi ex litteris cam- /es Jifteras

ederit ?

m

bialibus fibi intuitu iftius officii datis alter

2

c dltent

amittit. J 1. C. quand. ex. fa&. tutor. uel curat.

l. 25. C. de adminiftv. tutor.. uel curat.

Si uero

fifcpit

rior t«

UO nominé quis carbüpfauerit, uel creditor

ríis d.

eius fidem fpeciatim fit fequutus: abdicatione

]i

minime exfoluitur. l9. C. de praed. et al. reb.

ydas tt

qviuor.non alien.. l. 15

j

. D. de admiþijirat. et peric.

tutor. et curator.

lia

editori$y

* Quum ueto faepe ambigi poffit, fuone no«

regrdfüm

ao utro

mine quis cambiutm uel dederit, uel aacepta-

üerit, an ui officii? confultiffimum eft, ut r)

as r

exprimatur, quis ualutam acceperit, e. gr. der

regrei

V'alutá balber if die künigl. Preufffcbe Kriegs- und

Domainen - Camneyr. 218 /Magdeburg wvobl verguügt;

2) unde folui debeat, e. gr. auf diefem meinem

Sola - W'esbfel : Brief. zable aus biefiger künigliches

Accife - Caffe , " cet.

3) ut fubícriptioni ftatina

fubiiciatur qualitas officii, e. gr. Erzff Samuel

AMiüller als Kendant der kümiglichen Academie der

)rogaff)

yic d

Wifenfcbaften.

'

007 Jv

$. XXXV.

f'(,lk

Nec màágis abdicatione ab officio ceffàt

uid fi fines

obligatio cambialis, fi quis fines officii uel

t

cii quis

excefferit ,

j At

mandati a domirio accepti excefférit, talem-

an .abdica-

ftendis

lh

qüe negotiationem: fufceperit, quae ad eius fiee Jere-

chrim'

officjum non pertineat. "Tunc. enim iure ad. ^

j

uerfus

Fg(kh

24

ELEM. ivn.. CAMB. cilAr.Jv'I.

uerfus illum agitur. Argumento 1. 43. f i C.

qil

de ad;nimiftrat. et peric. tutor. et cuvat *,

la;a 1

0.C

* QOuae hicde tutore difpünuntur—ivn c. ]. pro»

cul dubio etiam ad inftitorem pertinent, quippe

Ijania

quem fine fpeciali mandato domini cambia dae

n

g ye ct acceptare non pofís, iam fupra uidimus,

tüt,

XXXVI.

Solutio an et

Euenire etiam quaedam folent , quae ipfam

quando fus-

obhgationem cambialem quidem norn peri-

pendatur

uel impedia« TYYunt ,

at folutionem tatnen uel füfpendunt,

fíur ?

uelimpediunt, ac proinde minfice turbant

negotiationem collybifücam: quo in ptimis

pertinet cafus, fi campfor foro cedat, adeo-

r i o A a o

que res ad creditorum concurfum * redeat.

H

* Sutit kqu'dc'cïaiü iegfs éainbiales, quae huic

beneficio in cambialibus debitis non dant locum.

In primis in Saxoniza illud plane exíuiat, tefta

Barthio, in Hodeg..fm*'enf. cap. $. $: 28. not. a.

inth

Idem olim ii proüinciis quoque Brandenburgi-

cis obtinuit: fed rigidum iftud ius mutatum eft

Qutn

Q. C. Brandenburg. art. 20.. ubiea dere ita dis-

Qe |

ponitur: vermóücbte der in Arreft geratbene Schuld-

zer zu ervveifen , dafs er acb. ausgeffelltei IF'ecb-

ftiy

fel in. Unglücks-Falle gevatben , fol er. auf iuratori-

fent

fche Caution. erlafen, aucb denen, die . an ibrem

Lnglücke vicht felbft fcbuld, Ceffo bonorum gegón-

pra

net, und uac.

ev Ceffon , vvenn gleicb micht alle

de n

Creditores bezablet . vverden. künuten, gar micht

mebr im Arryi gebalten vverden.

hn

lian

$. XXXVIL. -

nEm;

toq

Refcripta

Concurfum faepe antecedunt refcrïptiones

»ioratoriá

moratoriae, quae exactionem cambii regula-

quando ei

uibus Co;e

riter morantur, non tamen concedendae iis,

cedantur ?

qui

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

95

"

qui luxu bona »fuafabliguriüerunt', nec, nifi ob-

lata adcurata bonorum confignatione.

Vid.

t p

O. C. Pruffic. f.36. Brandenburg. art. 7.

Ín

1t, qupyt

vtb d

Dania tamen huius modi refcriptis moratoriis

TIMITIS

in cauffis cambialibus omnis effe&tus: detrahi-

tur. Vid. O. C. Danic. art, 20*.

.* In Saxonia per mandatum d. 4. 13. Sept.

1702. et eiusdem inferpretationem d. d. 9. Ian.

u

1703. cautum fuerat, dafs vveum eim W'ecbfel-

yi

Brief auf eimem Leipziger Banco - Bogeu. à 16.

Grofcben gefcbrieben , oder dergleiehem berum ge-

jenu

fchlagen vvürde , alsdenm vvieder . deufelben kein

fürbat

Moratorium geltea follte. . Nid. Koenigk. Adpezd.

4d O. C. Lipf. litt. P- et Q. (pag. 81. [ga. tom. I.

j i

Corp. hur. camb. Siegel.) Sed argentaria publi-

, i

€a, de qua inftituenda tum rex cogitabat, num-

'edeit.

quam exitum habuit,

jut hu

$. XXXVIIL.

a lo

Impetrato eius modi refcripto moratorio, Ta/i refzria

J.M, tei 0

pto impetra-

28' nü!. hi

intra tempus induciarum creditoribus non

fo

A la.

ndcnbllrgl"

yutim

currere praefcriptionem, ex analogia iuris re- &esfe ' inda-

ciarum ten-

jj f

G&e ftatuit Anton. de Freundenberg, Ze re-

pore.credi-

jl Sfiiu d*

feript. morator. coucl. $8. — Quum uero alii dif- foribus prae-

g lu*

Ccripíio cure

PU

fentiant, et contrariam fententiam multis

rai? Come

«t ibï?"f

mendatur

,ïl

praeiudiciis probent, ueluti Küftner. in Dif:

yt W;

cautio quae-

yio

de menftr. et anal. praefcript. litterar. cambial.

dam.

gg)* [

9. 51 *. re&iffime fibi confulunt, qui ,durante

&

etiam ifta dilatione cambia producunt, a&tio-

nemque infütuunt,

quamgis exfeqqqtio meri-

to differatur.

otiotó

* Allegat Küftnerus À. c. fententiam äfca'bina-

d

tus Lipfienfis , qua . 1. Z4aii 1709. pronuncia-

ech-

i

tum fuerat » daj Beklagter quf die erbobene W.

qi

!kl(

96

ELEM. IVR. CAME, CAP, VI.

fel - Klage ficb einzulaffen nicht fcbuldig.

M

In fetis

tentüs uero du

tutior eligatur.

biis fen:ïper fuadendum eft, ü£

J

diote

S. XXXVIIII.

lia ia

QUs

Juic vefcrie

Ceterum debitor huius modi confequu.

pto renun-

fientu

tiari a debi-

tus re(criptum optionem adhuc habet, eo re«

&pnol

tore an pof- fctipto uti, ah bonis cedere, an uero foluere

þ L]

malt.

Aliquando enim eius modi refcripto

Fao i

feíé muniunt debitores, qui rnalam debito-

li

rum fuorum fidem metuunt, deinde uero,

fil

ubi hi praeter exfpectationem foluunt, re-

lr

fcripto moratorio renuntiant.

Vid. Zoefïus

Lj

ad tif. D. de ce[. bonor. v. as.

/

(

[Ji

6.XXXX,

T

l

Vl el credi-

Aliquando non princeps, fed ipfi Creäïa

zores debito- tores inducias debitori fuo concedunt, quod

vi fuo iudau-

eos facere pofíe eo minus dubiurh eít, quo

€«ias CORHCE-

dere pofint ? magis ünicuique licet, debitori fuó pufillum 1a-

V

&amenti dare;

Pluribus tamen creditoribus

Cmïus

E^

exGiftentibus res redit ad plura&itatcm füffra-

giorum *.

ngIE

* Quod tamenh ad pl'ixr'aïita*t:m füffragiorüm

Àtt

l

attinet, fuffragia non tam numeranda, quam

tofes

onderanda funt, ita ícilicet, ut fimul ratio

habeatur füimmarum debitarum.

Hinc iniquum

tenegr

effet; fi plures, quibns paucitlima debentur;

O Q

praeiudicium facere' uellent paucioribus ; qui«

Vid|

LT 1üm-m;a—maxima debetur;

ad [/)

MC

quXXXL

ll

-

!

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

97

4 h

" d i

$. XXXXL

Vbi res ad ipfum concurfum redit, cree JMoto cos-

Curfu credis

&itores cathbiales aeque, ac reliqui, ;fedita

toribus canis

Íiua in termino liquidationis profiteri, pro- Zialibus

du&tisque carmbialibus litteris demonitrare te-

quid faciéüs

a

u ?

hentur. Eas htteras contradi&tor deinde uel

at

t um

agnofcit, faluis taimen exce

ptifjnibusä uel iü-

fetpo

fato diffitetur *.

n- Ui

* Formula; qua utitür Hédibr éàmbialis, tàs

lis eífe folet: es erfeZeiet im Termino Liquidatias

ade Wt

$i5 lobagm Heinricb Schbaefer , broduciret eizez von

, v

Liquidato , Chriflian Kriedevich "Trauinger ; as

Zodhs

tepiirien IF'echfel à 200 Rtblis oin 81 Iam« 17385

Vwelcher dem 3. Auguff 1738. Leiablet wverde

Jollen , ervvartet vom Herrn Cuntradi&or de[fen Rez

Cogyilion , nd Lbitiet beriachft ; dafs ibu. die da»

vinuex entbalieze W'evhfel - Suskilie à 200. Riblr.

pebft W'ieder - W'echbfel ; Provifion; Courtage, umà

linkoften áüs. des Liquidati V'ermógen bezablet;

ipü CïQAï«

ind. er- desfalls locó co

moge.

mpäte'ntä tlaj]iïïciref verdel

jt, u

$. XXXXIL

l, U

fl i«

Catmbio femel ad liquidum perdu&o , con- Casbio ad-

!ditoribus

iquidum

Curfus füccedit in locum debitofis commünis,

erducio

; füfta

&deoqüe ad eadéi omnia tenetur, quae a de- ;

oncur]us .

. fuccedit. iü

bitore, fi foluerido effet, praeftari deberent

oCum debis

Attamen id ueluti práecipuuim habent Credis

toris cosliuss

fj

tores cámbiale$, quod inuiti confentire non zi

j 1

rimul [ Ktio

teneantur, £. reliqui debitóti commünt. indu.

] iniquum

cias concedere, uel aliquid remittete; üelint *,

n i

TE

qllk*

Vid. Q. Septim. Florent. Riuim Eiusciata iur.

ád ordinat. . proceff. /Saxa.näcwel'eïfaml,- Lif. 41.

enunc.:32. et 14.

$0

)

Heiü&ccn Eleri.iur.camb

e

* Sunt

98

" ELEM. IVR. CAMB. CAP. VI.

* Sunt tamen quaedam leges cambiales, quae

creditoribus camtialibus ius contradicendi non

indulgent, fi duae partes reliquorum credito-

rum in remiílionem uel inducias confentiant.

'Tales funt leges cambiales Zifiriac. avt. $3. et

Brunjuic. art. $7.

^

Dd s dep v M PUISLO RE i o s nE

$. XXXXIII.

Creditoves

. Quod ad pfiovritatem attinet, creditores

cambiales

in quandam

cambiales pro chirographariis habentur, adeo-

claffe coa-

que in dubio pro rata in poftrema claffe con-

fotib

curraut ?

currunt, nifi quod Bulfani et in quibusdarm aliis

Co[g0

fi. d*

locis ciues peregrinis, et cambia iftarum fe-

Qu

riarum, in quibus debitor foro ceffit, aliis an-

ldb J

tiquioribus praeferuntur *.

Vi

* In nouiffima O. C. Brazdenburg. art; $6.

haec occurrunt: . deg Fremden foll bey Concurf-

Sttta

bus gleiches Recht , vvie den Eigbeimifoben , ad-

lst

iiniffriret vverdea : es vváre denzn,dafi uzfere Unter-

f

ibaneu an fremden Qrten bárter , als Ieue im unferem

Lande , tratliret vvürden , vvelchben Falls die Frem-

den Urfache babeu zufriedem zu feym, dafs fie in

unferu Landem auf ebemn die W'eife, vwie demen

unfrigen bey ibnen gefcbiebet ; tratlivet und. angefe-

bez vverdez.

$. XXXXIIII.

Alicubi ta-

xen cLiro-

. Quamuis uero regulariter creditores cam-

biales chirographarüss aequiparentur: in Au-

grapbariis

Praeferu;. Ítria tamen, Vratislauiaae, Dantifci, nec non

£r.

in terris Prufficis, fi cambia fint propria, in

quarta claffe collocantur *. . - Vid. Or4. bspotb.

et concurf. Brandenbuïg. art. 197.

* Nec intereft, utrum hypotheca conftituta

fit in cambio, an non,

quippe quae in his

prouincis hulius momentieft. Hinc potentif-

Anus

[

39

DE OBLIGAT. ET ACi. CAMB:.

lts qut

nl 0f

fimus legislatorin Ord. bypotb. et conturf. $. 197

"

teditoe

£u der vierten Claffe gebóren - - d

ie auf fich fcibft

nlentant,

gegebene W'echfel - Briefe ;

mit-oder obze Hypotbeck

des l'ermügens, als vvorunter nach. At

]ei IUHg une

Jeres W'echfel-Re&bts avt. 37. keim Untérfcbied zü

inachen. Aliud obtinet iure Saxonico; ubi tas

-men hypotheca tantun niobilia adficit:

*

vels

$, XXXXV.

!

jt, t

Mediolani litterarum cambialiutti . poffef. Pàivas La

fle t

fotibus tacita hypotheca tribuitur, tefte Ni-

Ua bybos

Hheca litfes

hi

Colao de Pafferib. de fcriptur. priwat. lib. III.

Y1s cainbialis

bus jit C05né

n P

tit. de litter. cánibial. quáeft. 2.

nuim. ^7, pag: 247.

Jffituta ?

ais d-

Quod et in Gallia obtinet , fi

huius modi lit- Quid iz Sues

teris proxeneta fübfcripferit. Vid. Sauary in

Í

ba et ducas

Brunfuis

Negotiat. perfed.. part. L. lib..HI. pag. 247. Yn cez

? obiis

(n'f.' ib

Suecia et ducatu Brunfuicenfi creditores cam. ^e4/ 2

uj

|dut, d

freli

biales omnibus generalibus hypothecariis prae-

jp uf

feruntur. "Vid. QO. C. Suecic, art, a6, .et

df

j Brunfuic. art. $4.

Mg je [

qjc d

i a

b

-

,*)

jk

-

k

N

j

«6

if

pE

M

5

n AU

j,n

bïPth

orfit

j Ils

g

fuia

[e

C A-

IO9 ELEM,. IVR. CAMB. CAP. VIL. SECT. L.

: &&&ä&ä&&»ä&ä&&ää»&&&&ä&&&&

o

tl

du as r tVH.f

DE

tion

Nt

PROCESSV

CAMBIALIE.

tur

Cot

XOSOSCBOSOSONOSCONCHOSOICIOIDIORORQION

Uen

ab

SECTIO !',,

DE.

FORO COMPETENTE ET. ACTIONIS

LIBELLO.

I

()

Ovta lite

rta fuper cambio lite faepe a forenfi dis-

muliiiaalios €€P

tatione adeo nonnulli abhorrent, ut com-

compromit- promüttere malint in decifionem * uel ICth

dus

£ere folent.

quod refponfum , uel amicorum , quod laudum,

Tito

uel denique mercatorum, f[iue fingulorum,

Vg

fiue totius collegii, quod parere'uocatur.

CO

* Ipfae leges cambiales huius modi compro-

1niffa fuadent. .Q. fane C. Brazdenburg. art. $-

Qeü

cauetur: vvZrdez im W'ecbfel- oder amdera Han-

dels - Sachen ficb einige Differeuzien ereignen, Liei-

bet denen Contrabentem und Intereffenten unbenom-

men , entvveder durchb ein Compromi[s die Sache 2u

endigeu , oder fie mügen zur Y'erbütung aller W'eit-

làuftigkeit unpartbeyifcbe. Kaufleute 2u. Commiffa-

riem ervvebleu , und per amicatilem Compofitionem

ficb. vereiuigen wvvozu aber mitmand gexwvungen

vverden foM,

te

u

AUE

T.l

/D FOR. COMPET. ET*ACT.»LïBELLL 101

200

b*

s. II.

Huic arbitrio tunc ftandum efle, uel ex Cowmenda-

iur camutio

ipfo jure communi notum eft, /. «. C. derecept.

uaedam-.

arbitr. ex qua lege etiam difcimus, adpella-

tioni tunc non effe locum. /. 27. S. a. D. eod.

AU

Attamen quum exfequendi facultate defütuan-

tur arbitri: confulbffimum erit, et hoc cafu

compromittentes fibi inuicem poenam con-

Qui

uentionalem ítipulari, ab o , qui non paruerit

arbitrio, foluendam *.

* Hac uero poena conuentionali magis opus

eft, fi reus condemnetur , quam fi abfoluatur.

Poíteriore enim cafu reus exceptione laudi fe

TONS

tuetur: priore autem uix locus eft ulli medio

exíequendi, fed tantum atliome ex ftipulatu

ad poenam conuentionalem confequendam.

s. Hi,

renü d

t corr

Quia etiam paullo rigidior eft litigandilmc- Pyaeftia .

cautione

U K

dus, qui'in cauffis cambialibus obtinet:

:

non breues — cone

Ht

cedi foleut

faro ipfa humanitas fuadet, ut creditor non

induciae,

qloturty

illico arma uelnti corripiat, fed potius breues

or

concedat inducias, praeftüta tamen idonea

comr

. de foluendo cautione *.

» d H

* Quum uero haec fit .i;ügnis creditoris hu-

n l

manitas: aequum uidetur, illam creditori non

(

//

Il

efíe damnofam , adeoque hunc merito exigere

qube

5;1[)75 u

ufuras ob moram a debitore commiffam, mae

xime ob K. I. a. 16o0. $. fo viel sux.

*

"nf*

S. lII

yjrom

gf

Vbi res ita ad liquidum perduci non po- Queduam fit

OTm.

COfüe

teft, nihil fupereft, quam ut iudex adeatur.

petens?

M

G

2

^

unc

T!

m

m

o2

*

Tunc uero primo dmnium quaeritur, quod.

p

dl

nam fitforum competens?. Alibi enim a&tio

inftitui non poteft, nifi uel debitor in fuga ,

(upr

uel ultro fefe obligarit ad folutionem, ubi-

Al

cumque deprehendatur , praeftandam,

Lud(

* Nectamen confundendi funt' fugitiui. cum

j Y

iis, qui ex iufta cauffa iter per prouinciasquas-

dam fufcipiunt.

Quamuis enim, de his olim

difpofuerit O. C. ZMarchic. a. 1709 $. 40. vvenn

ein Fremder an lemand unfevev Uulevfhamem eimem

W'echfel ausflellet , und. die Zahluzg bey der Ver-

fall-Zeit micht getban , wrag folcher Ergmder , vvenn

er ficb uacbhero in. unfeven. Landen betreffen lieffe ,

Jfolcher W'ecbfel-Scbuld balber , iedocbiauf des- Cre-

ditoris Gefabr , mit. Perfonal- Arveft beleget vver-

den.

Ea uero difpofitio exorbitans!in nouiffi-

mis legibus cambialibus Prufficis merito miffa

eft.

cambg

T

T

Forum

competens

Forum Wero competens eft wel fpeciale, wel

& n)

eff uel genee

generale, quod quisque fiue domicilii ratione,

Thae

rale,ue/fpe-

fiue ex priuilegio agnofcit. Vnde ciuis coram

ciale, 7H

"4 genera- magiftratu oppidano, nobilis in curia fuprema,

iv

uel, fi regimini imrmoediate non eft fübie&us,

coram praefe&to eft conueniendus *. -

* Attamen, qizo,d ad nobviïlc,sþ"a.t-tinet, in ,,53.4;'

xonia ele&torali iudicium eft delegatum, quod

confütuunt praefe&us circuli et delegati € fe-

gatu Lipfienfi ,

i10d collegium ui perpetuae

commiflionis cau

i

&are folet,

fas; nobilium P;rf,o;;ales tras

$. VI.

n

Ef fpeciale?

d

Speciale eft forum 'contra&us, quod quis-

que eo loco fortitur, ubi uel contracta eft ceam-

P

Pra

. iudic,

bi»aïis obligatio, 1,2, 1. 3. D. de reb. aulor.

poíjid,

f

J

3

DE FOR. COMPET, ET ACT. LIBELL. 1

, qui,

polfid. uel ubi pra;äftanda eft folutio , 7, 21. D.

o 40

de obligat. et a&. modo utroque cafu reum ibi

ag

deprehendat citatio. c. r. de for. compet. in 6,

yn, u

M

Aliquando et foro arrefti Y locus eft. — Conf.

Il

Ludouic. in ImtroduG. im procefl. camb. capf f.

hh du

L

$. 12.

Wt caqui

qde hr ol

* Quod de arrefto diximus, id de perfonali

tantum eft intelligendum.

Reali uero omnino

has t

J u

locus eft, modo co non obftringantur pecuniae

aliunde ad nundinas miffae, etlitterae cambia-

LA

i, m

les, fuper quibus proteftatio interpofita eft.

Hinc mercatores dicere folent, ZMefi- Gelder usd

tf I

aufdff Qt

proteftirte IP* e?bjäl küunen micbt avre[tiret vverden.

þgtegez' qutt

TT nou'xiþ-

UE

sepio Qu

Quin aliquando fingulare forum * cauffis Aliquando

cambialibus deftinarunt principes, cuius tun

c forum fingue

lare biscauf"

tam abfoluta eít iuris di€tio , ut in eo conuen- £: deflina-

fum,

à

cidi, W

ti non gaudeant priuilegio ugl exceptione pri-

j ratot

mae inftantiae.

vis coratt

* 'Tale forum fj ecialiüïmum eft Viennae, ubi

1 füpïemaï

conftitutum eft fingulare iudicium (Zas )ecb-

fel-Gericbt), cuius ordinationem edidit Koenigk.

ibiedous,

in Zdpenud. ad O. C. Lipf. (apud Siesel in Corp.

iur. camb. tom, 1. pag. 164.f24.) Huius tam ab-

foluta eftiuris di&tio, ut ne perfonae quidem

Btï

T

u/!d

miferabiles prouocare poffint ad fupremum iu-

n !

dicium.

k

[egäu f

f

epf I

S. VH

J

"at

Primum itaque, a quo iniium capit lis Qzi2 ;2 ij-

bello, qut

cambialis, eft libellus , isque fummarius: unde

bic fumma-

aCtor implorans, reus imploratus wocari folet.

vius eff,

ea-

Praecipue uero in libello eius modi non omit- Praecipse

orJeruaáize

f Wdlc'

G 4

';en" dum ?

nj

$r

E

(

JO4 ELEM. IV.RQ CA,ME. CAP. VII, ISECT.IQ

tendum eft , diem folutionis iam uehifïïe, reum;

d pr

que interpellatum ultro non praefttiffe folu.

e qui

tionem *,

£

]

dum f

* Ratio üe;*o, cur hae circum('cantiag in li-

tenda:

bello adeurate exprimendae, haec ett, quod

alias reo in promtu fit exceptio pluris petitios

nis: plus enim petit,

ui iufto citius petit,

Tunc uero prosuntiari f

olet, daf; die Klage moch

1

eur Zeit micht flatt fiude, milbiu Imploraut die

verurfachte Unkoffen, nach vorbergebender Liquie

dation und deveu richterlichen

tT

raten Zu evfiatten fcbuldig,

; I:.vmajz"gmg ; Imgla-.»

S. VIHL.

gä?io,ef

jä.ï'fþffs, et

Perinde uero eft, fcriptum libellum quis

ore prolatis

offerre, an a&ionem uerbis ore prolatis infti-

| al

verhig pf tuere ma]

it; quamuis prius et frequentius fiat,

füm et

ï;zii poteft.,

L:

85 49 lin

et multo fit commodius.

Nec intereft, ex

Düüm

L

[

pluribus negotiis carübialibus agatur, an ex

*I d

*

fs

unico tantum. Quod adeo uerum eft, ut et

in Saxonja plures, quam tres, a&fiones cam-

du

ftite $

biales poffint cumulari *,

yid. Ord. mercat.

; xdung ]

Lipf. $. $. et 6,

| f.fbuld,ig

* Ouämuis uero plures a&iones cambialegs

poffint cumulari: inepta tamen futura effet cu«

mulatio a&ionum cambialium et aliarum , quae

proceffum ordinarium exigunt, e. gr. fi quis

"

fimul ex emto et ex eambio agere uelit, Tunc

enim euitari non

poffet fumma in modo proce-

sïmd,i. contufio,

S. X,

i ur

:(:.,x,

"6;7 af

Libello adiiciendae funt litterae cambia-

a

174

eAnia

4adii

les, ex quibus agitur; immo Ííi ex traffàto

PA

uec

d can'fbio a&tio inftituitur, iungendum quoq

eft

büs c

N

L

n

;DE FOR. COMPET. ET ACT. LIBELL, 1O$

fu.

eft proteftationis ivnteïpoütae—fï inftrumentum ,

ife fo

et quidquid ad fattum in continenti proban-

dum facit X Quorum omnium demum pe-

mh'a& [2

tenda eft recognitio , uel diffeffio jurata,

d qud

* Immo in cambiis tra'fïaktis non folum agitur

1 lt

i

ad fummam debitam foluendam, uerum etiam

fs p

!

ad refarciendum damnum , e. gr. J'ieder W'ech-

Ti

j

fé], Scháden, utd Unkoffen.

Ne ergo hic proe

ipnat ii

ceffü ordinario opus fit, libello ftatim . adiun-

y4 Lie

gendae funt apochae , (die Quiltungen), nec non

i, l

fchedulae, quas uocant 4ie Cours-Zettels , ut fta-

tin totum faQum iudici ob oculos ponatur.

& AL

Jom qus

Dxenäque fübiungitur petitum , non folum Qvale peti»

ium ?

hts nl

ad folutionem praeftandam dirigendum , ue-

at

fum etiam ad reum non Ífoluentem. arre(to

Formula talis effe

d

perfonali conftringendum.

nad

folet ; hitte in Recbten zu erkeuneu und auszufpre-,

f it&

chen, dafs Implorat die im Wecbfel-Briefe entbalt-

f05 QVAIIO

feue Summe , nebft allen L!,n-k;ojï*en, bey VEmnei-

1, me,fï

dung Perfonal - Avre[ts ,

puploranten zu. bezablen

fcbuldig * —
