Cuinam uero contractuum Romanorum De xatura

fs

ll

annumerari debeat cambium eius modi locale, ^"i«s segefi

j qul

udriae d-

jjo: tl

ualde dubitant, qui omnia, recentioribus etiam

riorum feme

p

i

Y

faeculis uel inuenta, uel noua faltem fpecie in-

tenfiae.

i

uta, ex iuris Romani principis metiuntur. Heiseccii

! Wlt ,

Sunt, qui paé&tum nudum, funt, qui legitimum, opízio pre»

4 jlf lk

adpellent. Alii contra&um innominatum, do, batur.

j j

Qs

ut

d

x 44 DECAMBIAL. INSVTITVT. VESTIG, APVD. &C.

vt des, uel, 'dö.-, ut facias; alii fipulationem? — alii

mutuum ; alialhter perhibent,

Mandati fpe-

ciem efle, et, quia inter abfentes res geratur,

mandatum in fcriptis, cum Grotio Huberus a)

GE

contendit.

Sed cambia, prouti faltem nunc

compafata funt, ad nullum plane horum con-

WT

trattuum referripoffe, probe jam poft alios

lo. Schilterus 7) et Iuit. Henning. Boehmerus

BECIOR

NU

c) monuerunt. Hinc re&te Heineccius d), pro-

prium contra&tus genus effe, putat negotium

cambiale, quod praeter ius ciule Romanorum

moribus potifimum inualuerit; eatenustamen

contrattum litteralem dici poffe, quatenus

VN

litteris perficiatur, et ex litteris demum uali-

dam obligationem producat. Interim cum

cambia non folum ob monetae, diuerfis locis

M

ufitatae, uarietatem, difficultatemque, pecu-

niam ex uno loco in alium fecure transferendi,

fed etiam certioris euentus cauffa, in nume-

rationibus atque commerciis, et ob paratiffi-

Toam adeo exfequutionem, inuenta fint; illa

fingulis contra&ibus, mutui, depofiti , uendi-

ALL

tionis, locationi$, mandati, omnibusque inno-

minatis accedere et poffünt, etfolent. Idquod

ex ufuü fori obferuauit in ipfis rerum argumen-

tis uerfatiffiumus facultatis iuridicae Lipfienfis

praefes, Rechenbergius e), uarias cambiorum

Ípecies, omnemque 1illarum indolem, adcurate

atque diftin&te, more fuo, proponers.

Fun-

damenta uero decidendi cauffas cambiales

EDvc,

follertiffime explicauit, totumque huius atgu-

menti ambitum in compendio emenfüs eft no-

tiffimus eiusdem fcriptor £, queni plus fimplici

uice lam nobis fuit occafio Jaudandi.

4) Loc. cit. P) Dil lec. $.10. . €) Iutrodud. i*

ius Digeftor.lib. X V III. tif.4. .T« d) Ditl. loc:S.17.

€) Regul. iur. priuat, lib. I1I.tií. 30.. f ) lo. Chriftoph.

Franokius in Jyfiit, iur« Catib. lib, L. fec. 1. fit. 1.faq*

GE-

G AND C

T0f at

landst fe

Tes gent

) Hüberus

GEORGII HENRICI AYRERT, IC

Gltem m

horum cy

MAGN

BRITANNIAE — REGIS

POTENTISS

m p s

Bodnens

ELECTORIS BRVNSVIC. LVNEBVRG. A CONSILIIS AVLAE

IVRIVM IN ILL. GEORGIA AVGVSTA PROFESSORIS

CCIUS U

PVBL. ORD.

negofmm

Pomanorut

JCopustama

e auatenm

VlNDïCIAE CAMBIALES

demum iil

nterim dUl

887 MOR- MOH IOR ORE ER UR ERE ORRUR 9 HO H dR

huerfis

que, p

ü ansierer ,

PLVSCVLA PASSIM

3 j ture

d p

AAD

3 dit; U

ofiti uenf

ILLVSTRATION EM ARGVMENTI

Dusgpei

INTERSERVNTVR

, d QUO

Wif um

DE

; [iens

capmbioro

M. CICERONIS M. T. FILII

n adcuti

as P

camb i5

EDVCATIQNE, PROFECTIONE IN GRAECIAM, ET COM-

MORATIONE ATHENIENSI

hu

um

fs t

pl

pïla

) ]/zfrüj

/W

Chn Ph'

nt qu

t

i

*Lïï

AX

A Fü

m

Lor]

d

n

-

e

d

G

AUA

A

"

Q5 ami

Q? nris

Chtis v

& anm

Íqud

ilb c

n

N

0

jine e

fcüm

tutn, (

DIS jam

QU& poc

ïem, Q

qui feuf

l Editum

quamy

teute

'

ll

Pl

Xääkäääääää ï?ïäïää

G ORGEGEERREGRGOEGLE

-r u n us

S-OWS

^Y t y^ty^

AYU RPSRRARAR

Y

XmOAR R ,&:

^

?ü*ä*ü**'&***&vi**i**ä»:&

.A..A..A. AA TISATESASIASIUERP NU VR NUA URPASD .JKJ.A..A../K.

(

A

p

s

tAt nE

"'»Q

-:»æ-ä

XOSQIONOIOROX XOSORC XOK

Y

äääääää

T

PXOROO QUESN, T VVNE

æï—

-iele

ö'x

3)

2

— X—

&

-R

la

j4

ä

T

3

LH

uandoqwdem im o£tadütd Cüfa Ratio et. oc-

Zä

z Vhhi Diatribe'mea de cambznlzs in- cefto . [cri-

enát.

»»53 Jfituti uejHigiis apud Romamos ed itur,

nolui deeíffe defi derio ueterls hu-

jus amic!,

de

TC

publica

11tterar1a et

de iuris prudentia in primis n dies ^ prae-

clarms merentis, qui de noua ifta edltlone me

eo animo tcmpefcme certiorem reddïdlt, ut,

fi quid addendum mihi uideretur, AMlud cum

ipfo commumcal em.

Non adeo m1h1 fum Suffenus;

ut nulla

plane emendatione opus hàbere putem . opu-

ículum, ueluti primum exigui ingenyi mei par-

tum, olim in lucem emiftum.

Sed opinio-

nis lam tum a me adoptatae né nunc qui

idem

me poemtet

Neque hinc magnopere cura.

rem, quid adücerem,-ea praefertim aet

dte)

qua feuenora ftudia et grauiora negotia mihi

reditum ad Mufas amoeniores, quas tamen,

quamuis longo interuallo intermiffàs, cum fe..

ne&utem non minus obleGtent, quam adole-

Hemecc Elem zurä camb.

Ka

Ícen-

Y48

PROOEMIVM

[

Ícentiam alant

deamare haud defino, fere

praecludunt, nifi praeter omnem fpem et ex-

fpe&ationem aduerfarium in hoc argumento

na&us effem b. Siegelium, utpote ad loca

Ciceroniàna, in quibus uefüigia quaedam cam-

bu traue&htn latere exiftimaui, plane aliter in-

terpretatum 4)

Pace itaque Manium uiri,

*

*

quem hcet injure ciuili idoneum praecepto-

rem 1728. et fequenti una cum curae id tem-

|

poris meae demandato iuuene, nunc uiro per-

^

iluftri, fereniff. Dócis Saxo - Gothani a con-

filiislegationum fan&ioribus, Friderico Caro-

füett n

ac deinde abfens

lo de Forftern , praefens

Titt n;p

etiam fautorem atque amicum maximopcere

Truidenr

coluenm , inter ICtos tamen elegantiores, cum

Tonndhd a

jüri feudali atque cambiali potiffimum operam

Tendum.e

dederit, referre non aufim ; mterpretatlonem

su

'eiüs h1c paullo curatius examinare, meamque

dinerfs

überius defendere, ac nouis fulcn'e ratxom-

bus licebit.-

petmut;

flm ;

a) In der Einleitung 2um. W'ech jï-l Recbt ; part. Il

Que

€4p. 1« $. 1.

Ofnnio

fcilicet

,

tüm àpi

Vte eoi

3-

ïeu l0 p

$4

QU

t2 o

Tittelor

AE

L

e*!

ieIOW

a,

Em

2

SE

&l

H

::

x

r

d

i am

^

"EE

A

À

5»

)

defio, n

5

i

ij

GN

S

t

a

:

Y

o

d

DA rA

E

i*

)

penetu

A

76

n

(

f

"

l

D

AL

X ag

/

J/4

ä::.— z

e)

u-

:

Bo

pote a I

quoedim ca

plancdira.

Mani ,

n

n *q

CO

$I

m pragcy

s

J&'

p

Additamen-

cure id

Q

/

uod ad cauffam attinet, quam ge-

16 neratim adducit ex Schiltero 4),

hu ad re-

unc um r

E

mouendam

xotham a d

cur Romanis prorfüs incognitum

obietlionem

ex Schiltero

ridenoo (aro

fuertit negotium cambiale, ad illam quidem

add:(&am.

deine $t

jam in ipfa Diatribe S. 9. fatis refpondiffe mi-

maximpe

hi uideor.

Sed ut huic quoque refponfioni

ntores d

nonnihil addam, primo contra Sigelium mo-

ymuta ope

nendum eft, Schilterum non dicere, Roma-

r

nis id permutationis genus, quo pecunia in

ye, m

diuerfis locis plurium perfonarum interuenitu

falcit rii

permutatur, penitus ignotum fuiffe: fed hoc

folum ait, illud ipfis minus cognitum fuiffe,

Ab

Quae uerba fi ita intelligantur, uti accipi

omnino in hunc fenfum poffünt ac debent,

fcilicet non adeo frequens adhuc atque ufita-

tum apud illos fuiffe, pecuniam uno loco fol-

uere cuidam, alio alii reddendam ; facile con-

fentio, probe memor eorum, quae in Diatribe

$. 4. de tenuibus inftituti cambialis initiis dixi,

quippe quod progreffü demum temporis ma-

iora incrementa cepit, atque cum ipfis com-

merciorum au&ibus ufuü magis fuit frequenta-

f ï

K 5

tum

150

VINDICTAE

énim fi

tum 5b). Deindé etiam Schilterus haud . dixit,

unatfn eamdemque apud Romanos fuiffe mo-

o d

netam , quod ipfum, fi dixiffet, mzxima Ro-

ltl

manorüm nummorum diuerfitate facili nego-

hi,

tio refelli poffet;' fed id tantum adferuit,

quli l

omnes'illorum rmonetas, cuiuscumque gene-

om de

ris uel modi fuerint, per uniuerfum imperii

tdinqi

Roman! orbem c) ualuüiffe.

Q—uo'd eo minus

mirari fubit, quo magis conítst, Romanos

li

omnes uni, finon imperanti, certe imperio,

T fgje

fiue in ftatu liberae rei publicae; quamuis

quoq

etiam. quodam modo mixto 4),fiue in ftatu

fois wid

regio et monarchico, paruiffe; neque fupre-

(ütos D

mae poteftaüs Jura tam . diuifa fuifle olim;

erpoftos

quam quidem funt noftris temporibus in Ger-

TWehoffo.

mania; ubi, quot Principes Imperii fünt, tot

108 &

capita, totque fenfus deprehenduntur;. et ex

tütioner

í

quo,.ficuti iam alibi e) di£tum eft, eminens

Jaftntg

illud monetandi ius imperatorum antea pro-

LUE

prium cum illis communicatum fuit, crebrior

Ctr r

eiusdem:abufus maximum et priuatae et pu-

qu v

blicae réi attulit detrimentum. 1pfiuero Schil-

"

tero;. et laudatae ab eo uiarum publicarum fe-

ff :

curitati continua. Romanorum bella, cum ci-

(pere i

uilis, tum extera, poft Florum f) inter-alios

antiquitatum Romanarum fcriptores a Petro

ii ,

lofepho Cantelio. g) ordine recenfita, et um

itty,

quafi obtutul per indicem expofita , repugnant,

fiffet :

quibus non modo ltalia, fed uniuerfus. paene

lii

terrarüm. orbis grauiter fuit concuffus. Sicuti

enim

Wm, ql

CAMBIALES

141

hod d

éenim femper homo homini fuit lupus, et pau.

fuilfe m

&i etiarg Ciceronis aetate fuerunt,

qui legem

vxim

ut bomo

anatura praefcriptam fequuti fmt

fs n

homini, quicumque fit, ob eam zpfam cauj]am,

wm. adfn

quod is bomo [it , confultum uelit. b) ; ficuti 1am

Qu g

olim de tempombus belli, quod nihil feie tutl

um gt

rehnquæt cec1mt poé&ta:

Qd e n

crudelis ubique -

Y. Noti

Lut&us, ubique pauor et plurima mortis tmago;

rte Ym

ita facile inducimur ad.credendum, uiatores

je, Qu

quoque Romanos bellis feruentibus nec a. diis

fine i

fuis uialibus, nec a magiftratibus uiariis fatis

egue 1j

tutos praeftari potuiffe i), fed uarüs infidis

ulfe. n

expofitos fpoliationis perieula non fine ratione

busin Ge

metuiffe

Egregium huius rei exemplum ipfe

j fnt, d

nobis exponit Cicero conieCturalem confü-

j d

tutionem itailluftrans k): in itinere quidam pro-

[r, entu

ficifcentem ad mercatum quemdam, et fecum ali-

; ano j

quantum mummnorum ferentem , eft confequutus.

vbriot

Cum boc, ut fere fit, in uia fermonem coutulit, ex

pap

quo fatlum eff , ut illud iter familiarius facere

inero Sd

uellent Quare cum in eamdem tabernam diuer-

1bhcarumf

Hiffent, fimul coenare, et in eodem. loco fomnum

capere. uoluerunt

Coenati difcubuerunt ibidem.

lo, of

Campo autem (nam ita dicitur poft inuentum , cum

j TOU

ora )

qu

in alio. maleficio depreb(:n/'us effe£) cum. lllum al-

f, & V

terum , uidelicet qui nummos baberet , animaduer-

Liffet: no&u, pofiquam illos artlius iam, u* fit, ex

laffitudine dormire fen(it

acce[fit , et alterius eo.

lus p*

üt

rum, qui fine nummis erat , gladium propter ap-

lffus $iC

hi

K

pofitum

152

VINDICIAE.

appofitum e uagina eduxit, et illum alterum oc-

p&r t

cidit, nummos abflulit, eladium cruemtatum im

g (e

potlime

uaginam recondidit, ipfe fefe in leum fuum vece.

pt

Haec fiue uera fuerit narratio, fiue ad

fhrom x

féd etiam

iluftrationem àrgumenti, quod hic tra&at

Qedunt 7

Cicero, effi&a, fatis tamen innuit, facile ipfi,

cariffimum filium Athenas ablegaturo, et

D

uid 202 mortalia pe&om cogqt

)X

qua a

auri facra fames, D)

quorum

fecum ponderanti, in mentem uenire potuif-

buit, in

man t

fet, quae poftea Ouidius z;) de ferrea aetate

j

nd fum;

/

cecinit: :

Wfpei

Mnpa.

Viuitur ex vapto. . Non bofpes ;:b bofpite tutus.

Ciceroni

Veriora fine dubio fcripfit Brundufio, cum

gium ad|

ib denur

Terentiae fuae poft pugnam Pharfalicam, ad

utoti, :

Antüum

fe quam meditabatur, profe&ionem his uerbis

dbrio

diffuafit »): im uism quod te des boc tempore,

arte B

nibil eff, et longum eft iter, et non tutum. — Ne-

r ij

st li

que nauigationem et itinera maritima a prae-

UT

donibus tuta fuiffe; intelligimus ex iis, quae

Enij,

i u |

Cicero commemorat, dum ue&igalia trans-

Tultm

tl

marina et agri Campani, quem fundum pul-

cherrimum populi Romani uocat, uectigal,

feamy

Mten

inter fe contendit o». — Quodfi uero etiam vias

!htde

hoc à

fecuras daremus; defuit tamen opportunitas

t

commode ac fine multo fümtu nummos ipíos

N lie]

Wi

uel fecum ferendi, uel alio transportandi, fi-

quidem nec Graecorum Hemerodromi, quo-

P Inj

DI

rum paffim apud ueteres p) fit mentio, nec

Ynn;

et

Poy

Wt

Romanorum angariae feu curíus publici,

per

24

CAMBxIALES.

i al o

pe;r 'intzerualla difpofiti equites , qualäs fub Au-

CrüenlUN

guíto demum, et fequentibus imperatoribus

um fum w

potiffime inualuerunt q?, ad fimilitudinem po-

ftarum noftrarum, non folum in rei publicae,

o fte

x hic t

fed etiam in priuatorum ufus infütutarum, ac-

nut, ücli

cedunt r).

mituro,

4) Exe/rcim*.

4d PandeB. XX XH.'$. 9.

Á apit

b) Nonalio modo comparatum ef cum cambiis,

quam cum reliquis hominum inftitutis ac inuentis;

quorum praeludiis faepe cafus fortuitus anfam prae-

buit, initiis are acccflit, et. progreffus induftria hu-

Vente pott

mana ita gradatim iuuit atque promouit, ut tandem

? f dl

ad fummum períc&ionis sradum perducerentur,

ld fpeciatim de arte typographica in 7indiciis fuis

19pographicis oBfeyuat ill.

Schoepflinus, atque ex

Ciceronis /ib. HI. cap. 37- de natur. deor, locum egre-

Hofius

ium adfert, ubi hic contra Epicurum , atomorun,

ndufto, &

ab elegantifimo faeculi noftri poéta Latino, emi-

ralcut.

J

nentil, quondam Cardin. Melchiore de Polignac in

i

:

Antilucretio lib. III. tantopere oppugnatorum ac lu-

nem fs

l

dibrio habitorum, uindicem, difputatur, iam de

& lt an

arte typographica cogitaffe uidetur, duxi ait: cuv

non idem pulet , fi innumevabiles unius et uiginti for-

um *

wiae litierarum uel aureae , uel quales libet, aliquo

coniciantur, poffe ex bisim terram excuffs. Annales

aritm : Jr

Ennii, ut deinceps legi poffizt , effici: quod nefcio an ne

TM

ix uno quidem uerfu po[fi tantum ualere. fortuna. — Si-

milem obíeruationem de charta poft tenues illas

g u

tabellas e papyro Aegyptia paratas ex contufis lin-

fandum r

tcaminibus confeGa nuper publici iuris fecit ill.

Meermannus in Zdmozitioze de cbartae noftratis feu

rcat; uefïf*'»

lineae origine.

Breuiter, fed amoene, amoenum

kto etiümulïæ

hoc argumentum de diuerfis inucntorum gradibus

u

tra&tat Au&or clegans der Briefe die neuefte Litterae

y oj

:ur betreffend , part. V/11. epifl. x40. pag. 327, . cui

j

laudati ab illo celeb. Euleri praefatio

ngmmOSïP

jungi meretur

ls rtändiï ll

«d Inflitut. calculi differentialis.

€) Quam late uero patuerit , nemo hiftoriae Ro-

yiromi; 9

manae peritus ignorat.

Cornelius Nepos in uita

[j

Pomponii Atlici cap.3. Romam domicilium orbis

IaGantiae tamen RR omanos

terrarum imgcrii uocat.

; pub]ia» g

K $

: hi;

*4

VINDICIAE

hic poftulat Gryphiander 4e infulis ,

". 2"7.

: cap. 16«

fer

d) ngod egregie contra Bodinum ueterum au-

Goritate fuffultus oftendit Vincentius Cabotius ua-

yiti f

Jeq. apud Mearmannumin T

riar. iuris publ. et priuat. Difputation. lib.1I. cap.8.

f0nem.

í

efau;g jur. ciuil. et canot.

tom. llll pag. 622. feq.

C te]

Ti Ri

e) In Commentat, de. emendatione legali vei mone-

ariae in Germania ^ perturbatiffmae , praemiffa uiri

confultiffimi , lo. Frid. Kabii Differtationi inaugura-

J

n

/t de pecunia muiuatitia tuto coli

oc4Hda; in qua etiam

?

fomtus

dc obligatione cambiali non minus erudite, quam

de aliis obligandi modis; agitur.

tidettr:

f) De reb. geft. Romanor. lib. 1III.

pemia

£) De Roman. ve publica, feu de ve militari et ci-

qit i,

ul Romanorum , diff. 1. cap. 1. Ja4-

conjntn

b) Vt philofophatur Cicero de offc. [ib. HI.

Citim ;

€ap. 6.

i) De his omnibus egregie egit Euer. O

*

fhit Si

tto libl/'()

fingulari de £utela uiarum publicarum.

l

f n

k) De inuent. lib. II. cap. 4.

k 1G

]) Virgil, 4eneid. lib. III. u. $6. fequ.

») /Metamorpb. lib. I. u. 144.

üuiü"et

n) d diuerf. lib. XIILI. epiff. 12.

büs 0p

fere d

o) Orat. II. pro lege agravia.

p) Loci tibi indicat uir uariis fcriptis de orbe

Ibidem

erudito eximie meritus, loach. Ernaft. de Beuft. /s

hm f

Veifuch einer ausfübrlichen Erklaerung des Poft- Regals,

part. L. fet- 2. $. 7. pag. $7- f2q.

hen

q) Vt obferuat idem /. c. $. 8. pag. $9. /gq. Conf.

füerit 7

Y icol. Bergierius de publicis et militaribus imperii Ro«

borum

wagi uiis, ex Gallica in Latinam linguam ab Henr.

'rmnt

Chrift. Henningio translatus, Jib. IIII. fe&. 4. fgg.

apud Graeuium in TZefaur.

qantiquit. Ren. Atogn. .

Ti u

p4g- 410- f24.

Frllh

r) Conf. tifuli Cod. Theodof. et luflin. de eurfu

pull. angav. et parangar. ibique lac. et Dionyf. Go-

tüm|

thofredi.

filtur

5. ll.

CAMBIALES

153

S, MP Is.

s H

Remota 1gitur obie&tione Siegelii generati,

Interpreta-

ART. dl«

íio bl»*gelm-

Cabviu u

nihil fuperett, quam ut'loca fingula ex Cice-

naloci 1))17:1:

fi.1l g

rone in Diatribe $. 11. hanc in rem addu&ta C/cereiani.

Giuil.di u

huc repetendo. difpiciamus, uter noftr

HO

nult v n

ri fimiliorem ipfis tribuerit. feníum

prictfi r

le

ftotr t

Primus ex libro XII.epift. 24. ad 4tticu

i qu etum

aT

ydie, qun

fumtus ita habet :

de Cicerone tempus €

auod illi opus erit. Atbenis

Uldptuï7 t

guaem

permutarine poffit an. ipjisferendum fit ? de to

li

que re, quemadmodum et quando placeat , ueiim

confideres

Haec uerba non de pecunia fpe-

fr.

ciatim agere, fed ita effe comparata

exhHt-

mat Siegelius, ut omnes res ad uitam huma-

* Otto

nam neceífarias comprebendant

adeoaue

l

fic accipi poffe, quafi Cicero ex Attico quae-

fiviffet, quid fibiuideretur, resne ipfas, qvui-

bus opus habiturus fit fihus, fecum . Athenas

ferre debeat

an con(ultius effe putet, illas

jbidem permutando fibi comparare? Si uero

js de o

de Bof

etiam formula ifta loquendi ad pecuniam tra-

;Po/l Re

henda effet, qua Ciceronis fiho Athenis opus

fuerit, non alius tamen ipfi ex contextu uer-

(

T

borum fenfus attribui poffet, quam quod pa-

ter interro?arit, utrum nummi RBomani Athe-

j ib

/f74/

if fm-

nis. cum. nummis Graecis permutar queant

Eruftra enim , /fi pecuniam traieCtitiam . jiam

TT

tum ufitatam fciuiffet , Atticum de hac re con-

jony

fulturus, fed pronum ipfi fuiffet

uiam :3am

tritam

H

156

VINDICIAE

tritam fine ulla haefitatione eligere fibi quo-

ten ?.

que ambulandamz

Ym

hi,

$. n

0H d

Quae vefelli-

V'erum enim uero haec omnia non tanti

do p

7u*

funt ponderis, ut meam fententiam, quae ni-

fei d

hilominus firmo ftabit talo

labefa&tare, ne-

u

dum tollere funditus poffint. Quinimmo Cicero-

T

ném non de aliis rebus permutandis cogitaffe,

If&a |

fed de fola pecunia filio fuo mediante permu-

tjft)

tatione fubminiftranda follicitum fulffe, eo

qui

raeis adhuc perfuafum habeo, quo minus cre-

forma

dibile eft, ipfum uoluiffe filium Athenas ad

UniCur

mercaturam bonarum artium profecturum

qubus

praeter ueftimenta neceílaria fecum omnem

fiue librariam 2), fiue aliam füupelle&tilem fer-

&& Y

Wt Y

re, qua ftudiofi in Mufeis fuis opus habent

Neque filius illas res Athenis aliter permutare

pier

Tietat

potuiffet, quam fi alias eiusdem ualoris fecum

attuliffet.

Res enim fi re, permutationis, res

Tnüne

facile

contra pecunia fi comparatur, emtionis uen.

Vi

ditionis contra&tum celebrari, etiam iis no-

tum eft, qui primis iuris fcientiam labris de-

fkR &t

hac |

guftarunt.

Prius uoluiffe patrem, ideo haud

probabile eft, quia fic incommodum plurium

tem

rerum ad transferendum filio tradendarum ef-

tem

fugere non potuiffet , quod tamen haud du-

tens

bie ftuduit euitare

Itaque illum alterum

jiin

Ad res autem

maluiffe, manifeftum eft

M

emendas;pecunia fuit opus.

Originem egim

Hs

emendi uendendxque 3 permutationibus repe.

D

tens

eAMB-xA,L'Es;

14

»

Ü

f qu.

tens Paullus IC. 2) fic fcribit: olim non ita erat

nummus, ueque aliud merx , aliud pretium uoca-

batur , fed unusquisque fecundum nece[fitatem tem-

porum ac rerum utilibus inutilia permutabat , quan-

& non lnl

do plerumque- euenit , ut , quod. alteri fupereft, al-

M

teri defit. Sed, quia non femper, mec facile con-

aQurt, t

currebat, ut, quod tu baberes, quod ego defide-

ymo Ct-

varem , inuicem baberem, quod. tu accipere uelles,

js gtl

eleda materia eft , cuius publica. ac perpetua aefti-

yie em.

matio difficultatibus permutationum | aequalitate

ff &

quantitatis fubueniret.

Hanc autem materiam

o d

forma publica percuffam, nummum puta,

Ahens d

unicum illud optimumque rerum omnium;

vofeQtuut

quibus mortales ad uitae füftentationem indi-

m omtdi

gent, permutandarum inftrumentum , non po-

rlem &t

tuit non unice in animo habuiffe prouidus

ys hat

pater, filio fuo peregre abeunti, in tanta ua.

ermudt

rietate rerum, quae , ütut difpares, ad com.

Voris f

munem tamen illam menfuram, pecuniam,

ationiS, rÁ

facile aeftimari, et aequo emi pretio poffünt,

ltionig T2

otmni modo profpe&turus. Confirmatus in hac

g 5 n*

f.atentiá fui ab ipfo Cicerone, cum eumdem

libris d

hac tempeftate relegendo in epiffolam fequen-

jdeo h!

tem 27. libri XII. incidi, quippe in qua men-

tem fuam clarius adhuc explhicat, ita reícri.

xunné

"bens ad Atticum: 4e Cicerone ut fcribis, ita

| hälld d

faciam: ipfi permittam. de tempore: nummorum

j ii

enm

quantum opus erit, ut permutetur , fu uidebis.

T al

jm 9

Hanc permutationem autem non de diuerfis

nummorum fpeciebus, fiue uulgo hodie fic

jb

pe

«5

di&o

X

I$8

VINDICIAE

dicto cambio minuto uel manuali, quo aliae

wtobqüe

erga alias de-manu in manum quafi. uadunt

Tnc qua

fed. de.nummis uel. Romae a. Cicerone patre

lic perm

praenumerandis,. et Athenis Ciceroni filio,

pte, QU

procurante Attico, ab argentario. quodam

ldiam, v

amicoue Athenienfi foluendis , uel . Athenis

Türn vf

filio fuppeditandis, et a patxe Romae red-

m fupt

dendis, deque cambio adeo locali, mercan-

permuta

tili, et traie&itio intelligendam eiï"e

plures

duxt. (

fuadent rationes.

terat, fe(

hdbehst

4) Contrarium ,* :quod ad libros.tum manu folum

fcriptos attinet, ex, Ciceronis, filii ; epiftola Tironi

flicie d

fuo dulcillimo Athenis fcripta (/i£. XET. ad diuerf-

otes, fe

epifl.21.) patetj ubiinter alia mandata petxt ab eó,

ut; quam. celerrime "fibi librarius, mittatur , maxime . qui-

fitc roy

dem Graecus ; addita, ratione : multum enim mibi eii-

pitur operae in exfcribendis bypomuematis.

Librario-

f

rum.uero infpeGionem. ac dire&ionem. Tironi a

cumamp

Cicerone patre fuiffe dcmandatam

colligitur ex

Dovimm

epijl. a2. lib. XTA I Ad diueif. :

hii q

b) L. 1.-D

D. de conthb emt. iuendit.

fidere

. $. lr

Tépoffe

Ef aduerfa

Primo enim nunum eft dublum, quin, po-

à Qd

interpveta

fteaquam in primis Sylla ui&tore exercitu im-

QUi m

tio plwibus

rationibus

perioo Romano Athenas etiam cum ceteris

atque e

HWIHEILMY.

Graeciae, in prouinciam reda&ae, urbibus

lüüerat

fubieciflet 4), nummi Rom. f. aenei,, f. aurei,

üe] jp['f

f arceente] Athenis cum nummis. Graecis uel

Dattem

eiusdem uel diuerfi ualoris et uería uice Ro-

hï t()ta[

ltate

mae Graecicum Romanis fine grandi diffi-

Toon

cultate, mediante pro re-nata collybo, ad

endie

fexuandam diuerfae monetae aequalitatem

utro-

CAMBIALES,

1$9

&U du

utrobiqueintroducto, potuerint permutari P)

af wdu

Hinc quaeftio Domitiana fuiffet, fi Cicero de

etore p

hoc permutationis genere Atticum interro-

Ceron f

gare, aut confulere uoluiffet

Deinde ob mo-

0. qui

leftam, periculi plenam, et fumtuofam ipfo-

ul Ata

rum nummorum. transportationem, de qua

Potie x

jam fupra dictum eíft, haud dubie alterum

cal. melci

permutandi modum Cicero praeferendum

lt, plre

duxit

Quoniam uero nec is gratis peragi po-

l

terat, fed pro certa mercede demum locum

im tan lt

habebat , cuius ipfe , ficuti totius artis collybi-

epifto Ti Tm.

fticae, quam libenter ignorant litterarum .cul-

ïl/ [ JMH

tores, fe imperitum alibi c) profitetur, atque

t Pdllï

pH

hinc rogat Atticum, ut . caueat

ne pretium

'mff! 711/! fv

:^ Dbrane

permutationis fit. nimium

anceps ac dubius,

em. Tiront 1

cuinam potiusargentario uelnümmulario, quod

ligiur d

hominum genus faepe non minus uorax ac

lucri cupidum, quam numerariorum 4) fuit

fidere, remque talis momenti tuto committe-

.Te pofTet amiciffimum fibi Atticum, quocum

"a cond1fcxpulatu coniun&tiffime' uixerat, . et

f qu h

qui jam faepius ipfum cura füa et prudentla,

atque ex patria fugientem, 1pfa re familiari e)

um Cete

luuerat f), petit, ut bonum uirum indicaret,

E

ue] ipfe,. cum. dudum magnam fortunarum

j!

4

partem fuarum eodem traieciffet g), ut alias

G

!

h), totam rem , ut diligens paterfamilias ), gu-

f

bernaret

ut im dudum

Quamuis enim

J o

monuit re&tiffime Simeon Bofius &), in colli-

ollybm

gendis et dirigendis hifce epiftolis non ratio

jf

oquaW

tem-

u

160

VINDICIAE

ul

temporum habita fit, quibus fingulae fcriptae

ii P.

fünt, neque certo femper conftet, unde ue-

fitant

nerint, quoue loco datae fuerint; quodfi fa-

Dy

&um effet, earum XVI. uolumina qui legat,

)

azon multum, ut putat Cornelius Nepos, /) defi-

J

deret. biftoriam contextam illorum temporum; fa-

7)

Cicero

cile tamen ex ferie rerum a Cicerone domi

cuntis.

militiaeque geftarum colligi poteft , illum tum,

ve (iee

ex Afia et Cilicia dudum reducem fa&tim,

gue ;

pronyi

longius Athenis abfuiffe, quam Roma, ubi

( il

contra iam circiter fexagenarius Atticus aeta-

Ü

!

tis uacatione ufus," et quiete prudentiffime

fruens, interque procellas grauiffimas inco-

j

& (i)

lumitate gaudens plurimam partem eft com-

9.

moratus m). Quod ut clarius pate(cat , haud

e. t

abs re fuerit, hic inuefügare, quo tempore

|

confilium ceperit Cicero filium: Athenas, ubi

?

Mp )

ipfe olim eloquentiae pariter atque philofo-

d

phiae operam dederat, s) mittendi, Id au-

,

tem non re&tius definire poterimus, quam fi

itit, p

)

ex uita eius o) breuiter obferuemus, quo-'

Y

f

I

n B

xnodo tum res ipfius domgfticae fuerint com-

paratae.

Ti

£is fb

4) Vid. Plutarchus in $5lla.

Uit2e,

Uita li

P) Libras Latinas, Atticas, et Graecas paritefs

!io dii

atque diuerfa$ nummorum Romanorum et Graeco*

rum tam ex acre, quam ex auro ct argento con-

CiCErQ

flatorum, fpecies inter fe adaequat,

et pcrmutandi

illas inuicem modos oftendit, nec nos cum mont*

Vasite

Ut

tis Gallicis, Germanieis, Britannicis, Flandritis,

Pagsï

et Hifpanicis compatat Alexander Sardus de ssm-

Ml q

mis apud Gracuium in TAefaur. antiquit. Roman. fors.

uee

Qctero

2X1. pag. 17x8. [qq. Conf. Robertus Ccnnlisïde

va

flit, (

Hcmüc

z

CAMBIALES

161

Puhe erpe

va menfurarum pünderwnque' rvatioge apud eumdem

tom. V'IlI. pag. 1557. faq*

Add.1o, Frid. loachimit

, du

Knterricht. von dem AMünzvvefen, cap. 3- feq

5 quiij

C) Lib. XII. epiff. 6. ad LAtticum.

qui d

d) Conf. /. x. e. de numevar,

Vos, )

e) 'Tefte Nepote in uif4 Ztici cap. 4. $. 4.

tprm:

D Qt:laintum ulciffim. Attico profuerit ámicitia

jene d

Ciceronis, memoriam ipfius ab obliuione uindi-

cantis, Seneca epiff. 1. indicat: momen Atici peri-

ft, unto

ve Ciceronis epiftolae mon finuat.

Nibil ili profuiffet

hr n

geuer Agrippa.et Tiberius progezer , et. Dvufus CaeJar

pronepos; suier fam magna momina Laceretur, mifi Ci-

3 m

€ero illum aperuiffet.

s At

g) Tefte Nepote in ii2 ';eiu's cap. 2, S. g;

&) Conf, epiff. 25. lib. XII.

prudentilümc

vilfimas t

i) Quo nomine laudatur a Ne

et cap. 12. extr.

p]oktc Cap. 14. $,v

em elt t*

d) Anim

"

lat ,

ePi/i'c T

aduef, im Epift. Cie. ad Attic. lib. Iv

quo tem

]) In uita Attici cap. 16. $.

,30

Albens

$) Vtcolligo ex eius zi/a cap. .. $. I. f2 et

€ap. 9. $. 3. iunQa epiff. 18. Jib. V. ad Attic.

ige f

2) Vid. Io. Meurfius de' foriuma Afbenarum

n [l b

tap.8. apud Gronou. Tefaur. autiquit. ' Graecar.

£om. Y^. pag. 1726.

qus Qu "ï

v) In hac defcribenda plures operam alter alte-

Qemus, (u

Lanme

ro feliciorem accuratiorcu'zqyür: collocarunt.

fuermt cot

bini Biograpbia Cicerozis , operibus eiuspraemitfa , nie

yqnia breuitate laborat.

Petri Rami Czceroziagus ma-

gis fpeat ad ftili imitationem, quam ad hiftoriam

uitae. Corradi Quaeffura Ciceronís ar&ioribus tota

uita limitibus circumícripta eft.

Nimis e contrae

! lflml

rio diffufe ac ultra metam hiftoriae particularis res

n

at*

n'

Ciceronis geftas, utut ipfis eiusdem uerbis, Gui-

) u

h

lielmus Bollendenus , Scotus, fupplicum libellorum

u(md'

magifter auguíti resis M. Britanniae, et, iudice

g

Thoma Dempftero in Nofis ad Rofini Antiquit. Rom.

d

L f ndf[ili)

£45- 192.uir fummae eruditionis limatiffimique iudi-

6d

p

cii, in magnae molis opere poftumo, bonae frugis

J

ceteroquin plenilfimo, de £ribus lwmimibus Romago-

jj N

p

vui:, delcgpfit. Breuior, fed longe accuratior in

chlllf

/i

Heinecc. EJem.iur.camb,

L

i;la

162

VINDICIAE

illa enarranda fuit - Plutarchi ipfiusque Ciceroni$

Quigt,

ueftigia fequutus Francifcus Fabricius, Marcodura-

nus, cuius Hifloriam /M. Tullii Cicerozis hinc merito

[ quie

ro fummo fuo de re publica litteraria bene meren-

di tudio dignam iudicauit uir fumme reuerendus,

BEUPUE

tura fort

Yo. Àug. Ernefti, elegantiffimus elegantioris uetue

Ixg

ftatis arbiter,

quam . caftigatillimae íuae editioni

Mi |

operum Ciceronis praemitteret.

Inter Anglos prae-

clare de uita hac meritus eft Middletonus in £/e Hi-

CU etam

MRU

ffory of tbe Life of 2M. 'Tull. Cicero, quae Dublini

1741. duobus uolumimibus in 8. prodiit, etab Ab-

L

bate Prevoft Gallice reddita eít, Poft illum e Gal-

Wegru

lis ampliífime eamdem telam praetexuit Morabinus

/"H; i

j

in opere duebus tomis Parifüs 1745, 4. 'edito fub

tit. Hifloire de Ciceron, avec des Re

marques bz;(i(?riqrtes

- UQp

ei critiques.

D

X (

zfäpäiii i

08 V.

Áio n

Quo fespo- s.

fit affe&u Cicero profe-

ye Cicero

Quam tenero

m ii

quutus liberos fuos, pluribus enarrare nihil

iter fuum fus-

ii ay

ceperit A4-' attinet.

Id tamen filentio hic praetermitti ne-

£henas, inue-

Y

ffigatur.

quit, ipfum de commodis et dulcifümae fi-

TO r

Jiolae, et melliti 4) filii, et cari ex fratre ne-

PU qehy

potis, plurimum femper cogitaffe, fuorumque

V, n

fibi falutem maximae curae cordique habuiffe.

10 ems

Difcimus hoc ex uariis epiftolis, partim ex

D

tho;

qe p

fuo exfilio /), partim aliunde cum ad Atticum,

Cïcem N

tum ad familiares alios, fcriptis: Mox enim

te pin

apud Atticum 'de Dionyfio liberto c), quem

ipfius potiffimum iudicio regendis ftudiis mo-

f etrar

ribusque iftorum adolefcentum praefecerat,

f

aTe

fed poftea a fe, ut magifirum Ciceremum , inon la-

IT

benter, ut bominem ingratum, mon imuitus dimi-

p eiäm Q

Jerat d), couqueftus , Cicerones fuos fe malle fuo

9& h'&fu

agiftrum

potius labore fubdoceri , quam. alium üs m

: quae-

CAMBIALES

163

. Citeronj

Marcodi

guacerere

fcribit e)

Mox Caninio Salluftio

; Dnc meno

pro quaeit. refpondens, ex Cilicia, quam

à bene u

kemmmh

ereptam piratis f) prouinciam in Afia ex prae-

Flntlü 15 1

tura fortitus g) fuerat, inter alia meminit 5)

: (nae ao

R

"m, ubi ohm ipfe Apollonium Molonem,

ernpt W

C

$a d d

tons 23

u

tiam Romae operam dedit, audierat, Cz-

P d

€

er

,wæm

ylit, t

1»;*9"

,; num cauffa puerormm fe acceü"urum i), qui

wMWCü

tum amabant inter fe,

difcebant , exerce-

st o

F)fzm., fed alter, uti dixit Hfocrates in Ephoro

l «

et Theopompo, frenis, alter calcaribus egebat k).

qu;) hü Mïlh

Mox. Ciceroni

fuo,

qzmmam Roma

careaít

frpini potfJ/mum togam puram fe- dediffe, Attico

fuo nuntiat /), quam cunt praetexta pueros

ef0 pfOr

hRom. uirlem aetatem ingredientes, in exitu

(tate nl

Ícilicet anpi XV. commutaffe, Rofinus z) ipfo

vermte

hoc Ciceronis exemplo confirmat.

Hunc ta-

i ^

men morem non perpetuum, fed imperato-

exfm/

rum aetate mutatum fuifle

cum ipfe ftatim

fyprti

addit, tum alii monent, qui praetextatos an-

; T j

no demum XVII. togam uirilem fumfiffe, me-

g d

moriae prodiderunt »). Quidquid horum fit

J

,

Cicero adolefcens.uel iubente , uel permitten-

Mo( €.J7)

e ryx ïre

bello inclarefcere cupiens non fo-

rtof i

j

le,"n praeho Philippenfi- füb Bruto' interfuit,

jl

[Uf:mo

ífed etiam poft huius mortem Pompeii contra

räecefï ]

Caefarem pugnantis caítra fequutus eft, at.

que ex pugna Pharfalica

licet uiéto Pom

il

j fiolt *

Y

in

peiano exercitu, multa cum laude diceffit o),

u m

Poit hanc demum militiam a. u. c. 708. quo

r

j nf

C1cero pater annum aetatis fuae LXII | filius

L3

Circiter

164.

VINDICIAE

DT

circiter XVIII. uel XVIIIIL egit, fi re&e hic

Q

calculos Fabricius 1n. Hifforia uitae Ciceromuanae

(Iii d p

fubduxit

et poftquam diu multumque cum

qutad

Attico per litteras, utrum ipfi ad bellum His-

T i

panicum Iuhum Caefarem fequi permittere

LUET.

deberet, nec ne, deliberaffet p), eum Athe-

do, q

pas mlttere confultms duxit.

Tranfierat Íci-

tretttdi

licet M. Tullius Cicero, quamuis ultra fexa-

LU E

ginta lam annos haberet eodem anno poft

f ni

factum prima cum uxore Terentia dxuortlum,

firumer

ad fecundas nupuas cum Popilia feu Publiha

