Qpis

q?),

quam uirginem , fiue, ut illius facultatibus

jtus,

fe aere alieno hberaret ut ait Q. Fufius Cale-

lt Dy

nus in oratione conuiciis plena contra ipfum

00

pro Antonio habita r) fiue, quod torus alge;

f t

ret; duxerit ,

matrimonium hoc ratione aeta-

Yon u

tis qu1dem m'tequale, fed non penitus a de-

Tienti f

crepito initum, ipfi obiurgantibus: cras mulier

tuffe

Cum au-

erit , feftiue refpondliïe fertur f).

Cond

M. Cicero propter indu&tam nouercamin do-

Te ho

o patris amplius manere nollet , fed fepara-

lr

tim habitare animo intenderet , forte etiam ob

16 Q

metum imminentis Romae tempeüatls turbi-

CXplicy

dae. et fortuitae uiciffitudinis £), a patre, com-

quittir

municatis antea iterum cum Attico hac de

Se-

qdjfil

re u) confiliis , Athenas fuit ablegatus.

t[ug

quentia enim ad hunc fcripfit x):. Cicerori ue-

lim boc proponas, itatamen, fitibi mou mzquum

;mhl "gt

(

uidebitur, ut fumtus buius peregrznatzoms, qui-

bus, fi Romae eæt, domumque conduceret , quod

dl lOI]e(

faCCTg

f

4

164

CAMB I.A'L'E'S.

tee It

fa&ere cogitabat , facile conteutus futurus erat, ac-

commodet ad mercedes Argileti -et. Auentini, et

Jntttt

cum ei propofueris, ipfe welim reliqua modevere,

n cum

quemadmodum ex . bis mercedibus fuppeditemus ei,

vhun B.

quod opus fit , praeffabo , uec. Bibulum , nec. Acidi-

permittere

num,nec MeffJallam 3), quos Atbenis futuros au-

m X

dio, maiores fumtus faturos, quam quod ex eis

st

saiercedibus recipitur.

Itaque. uelim, uideas , pri-

vl n

mum, condudores qui fint ,-et quantis deinde , ut

m p

Í

fit, qui ad diem foluat, et, quid uiatici , quid in-

dlUOfl"ms

firumenti. fatis . fit.

lumento certe Atbeuis nibil

o ib

opus e[t. Quibus autem in. uia utatur, domi funt

xcolttho

plura, quam opus erat : quod etiam tu animaduer-

sf CA

fs. Ex hac epiftola fatis adparet, Ciceroni,

utpote, quamuis alias opibus fatis inftru&to,

yts o5

tum tamen forte obaerato adhuc, pecuniam

jone &

non adeo fuiffe expeditam, ut ftatim abitu-

OiLts T

rienti fllio, quod opus effet, numerari po-

tuiflet.

Itaque ad fümtus Athenis faciendos

TL

( ?

ei condu&tores fuos adfignat, huiusque totius

ao

rei moderatorem Atticüm conftituit atque

adminiftratorem z). lam alibiuero az), etfe-

f

du (

re circa idem tempus, ubi mandata fua ipfi

( nl

explicanda commendat, ac de bonis fuis lo-

1n-

ï

m, e, C.Jm.

quituÜr, hunc in modum éfcripferat:;

"

j d

credibile eff , quam ego ifla non curem. — Omni ti-

J *

bi affeueratione adfirmo , quod mibi credas uelim,

yuniti

mibi maiori offenfioni effe , quam delettationi , pof-

l iniqm

felfiunculas meas, Non minus ergo lautas con-

yii,

ditiones *n hac epiftola filio füo promittit,

;

qi, P

L 3

quam

f,q f

166

VINDICIAE

quam reliqui iuuenes - ex illuftribus Romaho-

pote.

rum gentibus, eodem tempore Athenis ui:

hf

uentes, habituri forent. Quiniterum Attico

üLop

bb), ubi de mercedibus dotalium. borum. praedio-

Mij (

vim mentionem facit, liberaliter addit: quae

Qofi l

fi fideliter Ciceroni curabuntur, quamquam uolo

& hoc

laxius, tamen ei propemodum nibil deerit, Quo

f n

17agis autem hunc fcopum obtineat, rogat

fi ul

Atticum in epiftola fupra allata, ut folutionem

&

ftatis diebus faciendam ipfi curet. Quae por-

fadis

ro de uiatico monet, haud obfcure innuunt,

diney

non plus paratae pecuniae Ciceronem fecum

th7 (

ferre debuiffe, quam ad iter conficiendum

Jiba]h

fufficeret.

Per inftrumentum uero , cuius fi-

) i

mul memimit,. nullum aliud intellexiffe vide-

fium )

tur, quam quod alias cc) ad optimas artes com-

Xï() Y

parandas neceffarium iudicauit.

homa, uel

T

ex uila quadam patris uicina, profe&tum

Thorur

Athenas effe Ciceronem filium, ex ultimis

mltatu«

epiftolae huius uerbis colligere licet, quibus

D

hClp

fienificat pater Attico, iumentorum, quibus

Thétda

in uià utatur, Athenis contra facile carere

lm

poffit, domi fatis effe, fiue ad farcinas eius

ts

ferendas, fiue ad currum , quo ipfe uehere-

tus

tur, trahendum. . Neque ipfi defuiffe homi-

Ne&po

nes a jumentis, feu, qui iumenta curarent, exi-

ftimandum eft, quo nomine muliones, carru-

j

carios, leCticarios, rhedarios, aliosque urba-

I y

um famulitium magnatibus praeftantes , ue-

r)

niebant 44).

Cicerqnem patrem uero tem-

pore

?

CAMBIALES

167

Romin

pore huius profetCtionis non amplius Romae

Menis 1

fuiffe, inde patet

quod ibi quidem ipfum

um Atbnn

ut Leptae, initio belli Hifpanienfis, fcribit ee)

il

m p

tenuit owmnino 'Tuliolae fuae, fibi fua uita dul-

at uf

cloris ff), partus, íed exillo fecuta mors, et

Vi tl

ex hac maximus moeroi animi inde Aíturam

j W

Ííe conferre coégit , ubi pariter atque in cete-

at I^

ri ullis maximam . ilius anni partem ad leni-

Y ootoet

endam doloris acerbitatem in philofophiae

d

ftudiis confumfit, nihilque fibi amicius folitu-

Ure s

dine iudicauit gg), miffo quoque Publiliae nun-

yen Kv

tio, quod Tulliae, a tertio füo marito, Do-

yficet

Jabella, etiam dimiffae, obitu laetari uifa eíffet

. aj )

bh)

Poft hunc autem demum: filus iter

«ffe uidt

fuum Athenas fufcepit, non folum a L Tul-

tes Con

lio Montano ij), fed etiam a Tullio Marciano

Tons, V

J

Kk), duobus patris libertis, tamquam uitae

proïed

morumque re&toribus ftudiorumue fociis, co-

ex dhnlb

mitatus //), et Cratippo, fcholae peupatetlcae

j e

l

]

principi

ad dirigenda ftudia in primis com-

y, t

mendatus z. Siitaque, uti nullum eft du-

j a

brum, eadem uia trita, Appia fcilicet,

eft

fs

d

; (

ufus, qua pater , inde ex fuo exfilio reuoca-

yle u

tus, Dyrrachio profe&us per Brundufium,

Neapolim , Capuam, Sinueffam ; Minturnas,

jj m

^i €üï,

ex

Formias, Terracinam, et demum Ariciam,

05

am

Romam uenit z/]: facxle quilibet de longitu-

dine itiaeris poterit iudicare.

yqe)

4) Ad Attw lib. 1. epift. 1. lib. II.. epift. a. lib,

ante '

ÀII. epi

gen !

e

P) (.onf Epift. 1. fgq. lib. XIIII. ad diueif.

c).De

pme

X

168

KVINI?I CIAE

i

c) De eo lib. F^I. epift. x. ita ad Atticum: Dio-

nyfius mibi quidea im amoribus eff , pueri autem. aiunt,

m

eum fuventer irafti, f?d bomo, nec doffior mec fanétior

li í

fieri poteft , nec tui meique amantior.

Conf. epiff. 4.

hii

w 9

&

lt ;

t 26. lib. F'II. epift. vg.. lib. VIIII. epift. a«

latir

lib. x.

alen

.4) Lil. VHI. epiff. ro. Conf.

1OY1

epg,ä g. eiusdem

panum,

N

Aiitf

e) Epift7 4. ibid.

ü abt

f) Vid. Appianus de PeJl. Syr. p. st, 19v. etFranc.

14

Robortellus de prouinciis Romanorm apud Graeuium

Cüris

M:

Thefaur. aztiquit. Rom. Tom. IlI. pag. 7.

Meiy

fnde |

D Epift. ad diuerf. lib. II, epift, a.

if.

Datft

b) Epift. ad diuerf. lib. II. epift. y7. . Conf. ep

illos g

dYeniu:

2) lam ante quoque ad Atticum lib. F. epift. 18.

ex Afia fcripferat: Cicerozes uoffri funt apud . Deiotae

UET

alidy

vum, fed, fi opus evit , deducentur Rbodum; et epiff.

Räptiüa

Y9. . Deiotarus , cuius auxiliis magnis ufus,fum , ad me,

ut fcvipfit , cum Ciceronibus Laodiceaum uenturus erat.

Grieui

04j

k) Ad Attic. lib. Y71. epiff. y. cumqua conf. epiff. 2.

]

)

lib. I71. ubi ex ifta fua pereegrinatione militiaue fua

magnum ilud quidem, uerum tamem multiplex pueri ,

)

"

i.e. filii, iugemiwmm laudat, quo ipfe vegendo Labeve

l

enegolii fatis. addit.

De

uinto uero fuo ex fratris

et Attici ex forore mepote habes iudicium

!

!

e]sz.. 6.

6

hfa. ib. X. et epil. av. bb AX

.l/'

D) Lib. V IHI. epiff. 19.

j

)

m) Antiquit. Rom. lib. Y7. cap. 32. pag. 271.

7) Conf. Salmuth. ad Panciroll. JiZ. I. tit. de ha*

:

£nby

bitu et ueffim.

^e officio tosae purae, modeftia

in eo , qui illam fumeret, defiderata, rituque die

tertu

i, d

togae pueritiam exuendi, et deinde anno circiter

uicefimo barba rafa iuuentutem deponendi, pluri-

Voruy

VjI.

bus agit H. F. Salomon de efficiis uitae ciu. Remanov.-

cap. 2. fgg!. apud Albert. Henr. de Sallengre in

Tulh';;

TWigoy

"Ubefaur.: autiquit. Rom. tom.- HI. pag. 661. [qq. . Add.

Gothofr. Barthius in Diff. de barba, quae inter Dif-

fevtatioges eius, a perill. Gebauero iun&tim editas, ul.

fe»þ

|

timum occupat locum , Zewaat. $. 7. 159. ubiuno eo-

Ti

demque-tempore et barbam,: et practextam pueri-

äitd(

lem fuiffe dcpofitam, contendit.

4

o) Lo-

;

CAMBIALE S.

169

ticum: D

&) Locum hic fibi uiädicant, quae pater &d fi-

dufett t

lium Offic. lib. II. cap. 13. $. 3. feripfit: prima igi-

Iur eff adolefcenti commendatio ad gloriam, fi qua ex

E

onf, pf

bellicis vebus comparari potefl: im qua multi apua ma-

Ill i

iores noftros exfliterunt; femper euim fere bela gere-

bantur.

Tua autem aetas imcidit in id bellum, cums

[ s, t

aliera. pars fceleris uimium babuit , altera feliitatis

parum.

Quo tamen im bello quum te Pompeins alae

alieri praefeciffet , magnam . laudem et 4 [ummo uiro

e ab exercitu confequebare equitando , iacalando, ommi

yr tss

militavi labore tolerando.

Hanc uero alae praefe-

wi Grattia

&uram b. W'einreichius, cuius mei in illutri lycee

Meinungenfi praeceptoris humaniflimi memoriam

fan&e femper colo, in notis fuis per dignitatem

magiftri equitum imterpretatur, de

uo practcr

alios militiae Romanae fcriptores plura habet Span-

hemius de ufu et praeftant. uumismat. diff. .XII. tom. 1.

Y. eptf' j

pas 364.. Tempus autem, quo ifta in campis Phar-

'a

l Di*

falicis gefta funt, accurate determinare ítuduit lo.

p; t

Baptifta Bellus in Di:zir, de die Pbarfalici praelii apud

Gracuium in. TZef. aztiquit. Romag. tom. V/1II. pag.

finr, t

r

5

turi en

714- f44- ,

o ibl

D) Epift. 1. ef 19. lib. X1. epiff. ". lib. XII.

sliiue

q) Vt lib. XII. epifl. 32. ad Aiticum nominatur.

iplex m

r) Teftis eft Quin&Gilianus Irff. orat. lib. V I. cap. 3.

vutin M

[UO a f,;fff),c

f) Vt app

qu P^

J adduü&i,

aret ex loco Appiani infra gd fmc'xg

£) Vid. epiff. 13. e 17. lib. VII.*.

u) Lib. XII. epiff. 32.

Ant

X) Tres uero hi iuuenes omnes ex familiis infi-

; li

j, Ja li

gnibus, primus ex Calpurnia, fecundus ex 'Manlia,

. od

tertius ex Valefia, poft Valeria di&a, fuerunt or»

ti, de quibus uid. Ant. Auguftinus Je familiis Romae

ritaqu !

no

j

norum apud Graeuium in T7Lef. antiquit. Roman. tom.

d

7

p!ur f

VIl..pag. 11

"

O. I236. ef. 1276. de Ciceronis gente

Tullia uero Rich. Streinius de

!f WMWX

gentibus et familifs Ro-

Jagt ?

manovum , ibid. pag. 1132

A

'y) Nam onmnia Ciceronum , Catonis , Marii , Q. Hor»

[j

j

tet Dif'

tenfi, Auli Torquati , multorum praeterea equitum Ro-

editis "

mamorum negoia procurabat, ut teftatur Nepos in

ubium fJ

uila eius cap. 14. extr.

itt

kam p

3»

2) Lilf. Xfu. epif. 2

Ls*

44) Lib.

E

-

B-

VINQICEAE"

44) Lib. XV. epift.20. -

UR

bb) De finib. lib. 1. CAp. 34.

100

cc) Vti ad infcriptionem ueterüm adnotauit

-Iac;

[ 47)

Sponius ZMifrellan. erudit. antiquit. apud. Ioannem

qpitoli

Polenum /om. X. Supplem. nou. Thefaur. amtiquit.

Romanm. ef Graecay. pag. 1066.im cuius £om. J7. et

Pyrrhi Ligorii et Ioannis Schefferi de re aebiculari

teterum. opuícula continentur.

i

dd) Lib. V I. ad. diuerf. epiff. 19.

ee) Vt Terentiae fuae fcribit Jib. XIIII. epift.

pud, C

3

Ff) Lib. II epift. 14. feg. ad Atticum.

od 1:

£g) Vt refert Fabricius in

Aifiun d

Plutarcho.

Hifforia Ciceronis ex

li, a

bh) Lib.

N

epift. 15.

XII. epiff. $a. adätfic. Conf, /ib. XVI.

fl fz

i?) lbid.epifi. $3. ubi Cicero ita ad Atticum poft

!t uf

mentionem de huius litteris epiroticis fa&am : zi«

Tie comm

f «d fe epiflolas ad. Mdarciauum et ad . Montanum.

Eas in eumdem fafciculum uelim addas, mifi forte iam

Témh, Cer

dediffi.

Intelligit autem , ut Manutius hic et Cor-

PSENT

radus adnotant , fafciculum im Epirum mittendum,

et ex Epiro deinde Athenas deferendum, ubi eranf

as

qiomd

4Marcianus et 7Montanus cum Cicerone filio.

A ]

kk) Narrat quidem Dio Hiffor. Rom. lib. X X XXF.

- J5 430, Ciceronem | ab urbe profetfum, ut filium

Ts m

4itbenas in. difciplinam mittendum | comitaretur.

Sed.

fhütuo ;

huic comitatui repugnant epiftolae de flii profe-

Gione ad Atticum datae, et a me excitatae.

Ne-

€ Qf

que hic a. u. 71o. qui in Dione /. c. nominatur, fed

emxþfr

a. 7o08. Athenas profeQus eft. Patris uero curfus

Achaicus et inde reditus ad a, 7og. pertinet, quo

diüij

ilum retülit Fabricius in Hifforia Ciceronis. Nequc

illo biennio, quod filius Athenis forte confumfit,

Dete Q

patrem eo ueniffe, ex uerbis patet, quibus libros

QUCum

de officiis finiens illiultimum widetur wualedixiffe , uti

'ofam ;

S. Àurelii Vi&oris de wiris illuftr. cap. 85, Velleii

Paterculi /ib. II. cap. 66. aliorumque teftimoniis de

UT

mox fecuta ipfius profcriptione et occifione muni-

W&et,

tus fufpicatur b. W'cinrichius ad /, c. eleganter huc

illad Ouidii Triffium lib. III. eleg, 3. u. 87- fequ. ap-

Ult'lma |

glicans:

lat

ziccipe fupremo diflum mibi fovfitan ove ,

Quod , tibi qui mittit , non Babet ipfe , uale.

Vftend

id,

rl

AMBIALES

I

,

I

I) Vid. Middleton. in Z/if. Cicevon. fom. II. pag

200

adiotaut

4170») Vt Fabricius J. c. ad a. u. c. 696: ex eius

ipud. T

epiftolis ad Atticum commemorat..'

tftu, aritc

us i. J

de r i

StVT

Alter locus, ex quo dilucidius adhuc ap- Seeundi loci

paret, Ciceroni non de cambio manuali, fe

d Ciceroniasi

uberior €xe

Bu

1ocah,fermonem fuiffe, lib. XV. epifl. 1$. ad plicatio.

Atf

grig G

Aiticum inter alia fic habet in fine: quare ue-

lim, cures, ut permutetur Atbenas, quod fit in

C 4

annuum fumtum

Id fcilicet Eros numerabit. Eius

rei cau[fa Tironem mifi. .Ad haec uero contra

ad Attiun]

icis n

me commentatus Siegehus fibi finxit, Cicero-

dd M(]W ^

nem, certiorem fa&wn quantum pecuniae,

jif j

j hic «

per annum filius Athcmo mutuo fumferit, et,

ym mittt»

quomodo reftitueret

fecum deliberantem,

ndurt, li

i

Attico propofuiffe

fe uelle Tironem . Athe-

3071

,n

nas mittere, utibidem ope Erotis pecuniam

ïum, V: 'N

m:mre'f !

mutuo acceptam íoluat, quam Atticus dein-

ch

de curare debeat permutandam. Hinc iti-

exu« N"

dem,permutationem non Romae, uti ego cre-

t suclo le

didiffem , fed Athenis, et quidem unius mo-

1j

Q

)

I

netae cum alia faCtam effe , arbitratur

Sed

futiy

lr

quicumque epiftolae ifüus, quam ideo fere

iil

[

Jld

jf

totam in Diatribe exhibul, contextum infpexe-

fedet

j

qun i

rit, atque fecum perpenderit, facile animad-

1.

uertet, quam egregie falfus fit Siegelius, circa

;060

nc Xmm

p ^

ultima folum emsdem uerba haerens, quae

)

'8('!64

tamen etiam in fe fpetctata fatis luculenter

)

oftendunt, permutationemillam non Athenis 2),

fed

"L

h) VW

5

VINDICIAE

r7

Ed

fec Athenas 5) fattam, ac proinde multo ue-

t be

ri fimilius effe

Ciceronem annuum fumtum,

[C, QU

fio Athenis fuppeditatum, Romae .per Ero-

fbj, an

tem, non Athenienfem, fed Romanum pro-

amplius

cul dublo ipfumque illum Q. Turii libertum

Tile Dro

€), qui xpüus rationes procurabat 2), fiue ra-

enftme

tionalis, fiue adiutoris officio funCtus e), red-

&t o

dendum curare uoluiffe, atque hanc ob cauf-

fibi d

fam Tironem , Quinti fratris libertum f), cu.

J p

ius opera non folum ad defcribendos hbros,

copiofi

fed etiam ad alia negotia et publica et priua-

CoPnom

ta, in primis ad rationes fuas cum dicto Erote

& prud

exphcandas £ uti folebat b), non Athenss,

qæ i

quod longum iter non fine magno fumtu fieri

It fe ;

potuiffet, adeoque ualde aduerfum futurum

At

breuiorem : commmodiorem-

intentioni patris,

f w

que uiam praeferentis, fuiffet, fed Romam,

b; QO

a qua neuter tum adeo longe aberat mififfe-

——

qumf

fim «

Video nunc non fine magna uoluptate, Paul-

lum Manutium, qui le&toribus Ciceronis gra-

Tiprimy

Tl 0ta

tiffimam utiliffimamque operam praefütit, quod

(dort

epiftolis eius ad Atticum ualde concifis, et

hinc faepe obícuris, lumen affudit, eumdem

allentm

hmmm

fenfum huic loco tribuiffe ;

dum ad uerbum:

aumerabit, haec adnotauit: quantum tu Atbcms

ts dtqu

,&

jilzo permutandum curaueris , tautumdem tibi Eros

aumerabit; etad werba: eius rei cau[Ja, addi-

W li

m

dit

ut cognitis cum Erote vationibus cuvavet,

0) &

quod tibi numeraretur

Noluit fcilicet prou-

Tr et)oï

dentiffimus pater amantiffimo filio, de quo

tam

CAMBIALES.

173

e fjbl

tam bene fperabat, "ulla ratione deeffe. Qua-

n fürin,

re, cum hic apud Tironem conqueftus effet,

e ln

fibi, annuo licet tempore iam confe&to, nihi]

panunt p

amplius datum effe, neceffitatibus eius fubue-

m Datt

nire properauit, ad. digritàtem fuam perrimere

) r

exiftimans, illum z modo liberaliter a fe, fed

hu )

etiam ornate cumulateque. tratlari, atque turpe

ao

fibi iudicans e contrario, illum , qualiscumque

fit, primo ttatim auno egere.

Hinc honeftiffime

rim ) d

hs

Bf

copiofiffimeque tuendum Attico, quem non

cognomen folum Athenis, fed humanitatem

ja &

qido Ed

et prudentiam deportaffe nouerat 7), femel at-

Jl Athemsy

que iterum commendauit &).

Et quamuis,

pof fe moderaturum diligentius, fcripferit,

füm lt

m foturi

Atticumque, quem antea, quantum uidere-

tur, ut filio fuppeditaret, rogauerat, laudarit

ynodiord

D, quod filium a Jiberiore uiuendi ratione , ad

d R()mams

D

nat

fl

quam facile feducuntur juuenes, in transuer-

fum aC raptiue, nimiisque fumtibus, quos

1p A

]i

l

inprimis in luxuriem gulofi fui et bibaculi in

jceri

arte oratoria magiftri, Gorgiae, impenderat ;

s

[

g

dehortatus fit, contra£tum tamen ab eo aes

conals'

alienum non folum exftinxit , fed etiam annuum

i euti

fumtum auxit, motus nonfolum fili refipifcen-

j u

tis atque ad bonam frugem redeuntis 7) litte-

"d

ris, et inde intelle&is profetctibus eius, ob

hn

TU

quos illi eo magis indulgendum putauit 7), fed

etiam aliorum , praeclara de illo fícribentium

",

! aöö

0), et patri de filio tam digno gratulantium,

"Trebonii praefertim, qui ipfum Athenis edi-

j 0

tum optimis ftudiis [ummaque modefliae fama Wi«

" de qüo

t

: derat

174

VINDICIAE

derat þj, epiftolis laudibusque, quibus fe li.

i

$

benter credulum praebuit q), atque hinc gra-

Nepos i

tiffimum fibi fuiffe, Attico teftatus eft »), quod

finag, |

pollicitus effet, Ciceroni vibil defuturum [f).

pe atic

[entibus

4) Vt lofephus Scaliger aliique hic legunt.

putio

P) Vulgatam le&ionem re&e retinent Grono-

1. $

uius.et Graeuids,

la enid

c) Quem Cicero Cornificio commendat //7. XII.

u q

epifl. 26. ad diuerf.

d) Vt praeter hanc epiftolam docent 1

ect/29.

eiusdem libri, nec non 2. 13. et 15. Jibri XVL etag.

Ietti

libvi .XII.

Va À

e) Quales occurrunt in laþidibus apud Sponium

l. c. pag. 1067. ; Habuiffe uere etiam | Ciceronem

tj

alios, .M. Tullii fcribae-feu fecretarii fui exeme

itltt. j

plum docet /ib. ". epifi. 20. ad diuerf.

fit d

f) Wt patet ex epiff. 16« lib. .XV'I. ad diuerf.

) Lib. XFV'I. epiff. 24. ad Atticum.

jiIS; fde4

b) Teftatur hoc ipfe Cicero de Tirone fuo, quem

DN

in infcriptione epiff. 20. lib. F/I. 4d diuerf. humanit-

fimum adpellat, et cuius :zzumerabilia in. fe laudat

Ql fs

epifl. praeced. 19. officia domeffica , forenfia , urbana,

ii

rouincialia, in re priuata , ium ve publica, im ffudiis,

in liiteris füis.

Conf. epifft. 2. et s. lib. /1I. ad At-

B-j D

ficum.

fafty;

i) Vt de ipfo prae;licat in Catoze maiore cap. 1.

TR f

k) Lib. XIIH. epiff. 7. 1

,1. 16. ef£17. Jib. XF-

&i (

ePä/fc 17'

I) Lib. XII. epiff. 1.

1

COnfetm

D

:7) Teftis huius poenitentiae eft ep;f/oja Tironi

8Fcip

W

fuo dulciffimo fcripta 21. Zib. .XI7I. ad diuerf. qua

non folum errata aetatis íuae agnofcit, fed etiam

Ic Cice

praeceptis patris, de dimittendo ftatim Gorgia;

meqtarjj:

quantumuis in qüotidiana declamatione utilis fuiffet,

Vtdea

fine mora et tergiuerfatione fe paruiffe, fcribit.

mw oq

s) Lib. XIIIL. epiff. 7. lib. XF. epift. 3- fet-

£

E

W

o) Epifl. cit.

p) Lib. XIJ. epifl. x6. ad diuerf. .

u CC

"

4) Vt fcribit Attico/ lib. X V . epift. 16.

T) Liö.

m

I-!

f

CAMBIALES,

L

$

r) Lib. XF., epiff. 17.

f) Selebat autem Atticus, pecuniofus, quod

; hinc g

Nepos in uifa cap./9. $. 1. ei laudi uertit,. non for-

du

tunae, fed hominibus amícus effe, atque ideo íae-

fu.

peamicis fuis, non fecus abfentibus, quam prae-

fentibus, pecuniam line foenore, fineque ulla fti-

yc legut,

pulationc credere.

Ig uitendo-etiam , ut 1dem cap.

ment Cron

1. $. 1. de eo praedicat, quod femel annuiffet, tan-

fa erat cura, ul non mandatum, fed vem fuam uiderve-

|

iur agere.

od

!ü

$. VIL.

n p

T

Pertinet huc uel. maxime epiff. r. lib. XVL

| Quae alio

ubi ita Attico: de ccx. optim

e Ciceronis rationes Ciceronis lo*

u

co plemius

; apuä*fz

M

H

(s

explicentur.

Ouius enim recens: is multa,

quae illuftratur

arii i v

a U

uellem: in bis ue boc quidem malum , in mandatis atque corre-

!l

fat abunde:: H - $ LXXII. fatis effe, affatim pror- boratur.

] 4 din

Jfus; fed Xeuonem perexigue , et yMeygee praebe-

]

t (on,gïfg

re, id eft , minutatim: quo plus permutafti, quam

jigof. h

ad frutum infulavum , id ille aumus babeat , ia quem

"TR

itineris fumtus accef[it.

Hinc ex Kal. April. ad

iyjt, P

H-$ LXXX. accommodetur;

jl ^

Nunc enim infulae

j 1 7

tantn ; uidendum enim eft , quid , cum Roraae erit;

non euim puto, focrum illam ferendam, Ex hac

g nl fü'?'l',

enim, fi cum altera illa, fcilicet S. xs. lib. XV.

g Pl

conferatur, et nouum fententia mea robur

accipit, et Siegeliana penitus conuellitur, V'ult

tl

hic Cicero, prouti in fuis ad hunc locüm com-

I dd ii

L

n

(l

mentaris probe obferuauit Paullus Manutius,

i

j &if

ut uideat Atticus, quantum iam acceperit fi-

P

h

Jus, ex quo Athenis fuerit, et, fi minus ei

r

]'[]W.

datum erif, quam in annuum fumtum fuerat

y m' I

Ji

promiffum, reliquum ipfi perfoluendum cu-

f-

32.

Ó

ret. Conyenerat autem, uti fupra ex epiff.

lib.

piyïl I

,) Llh

A

VI—NDICIAE

d lig

lib. XIT. intelleximus, ut ipfi tantum per an-

Conjula

fimim;

num daretur, quantum ex fru&tu infularum,

zitilini

in Árgileto et Auentino ad. ipfum fpe&antium

Q À

4), uel ex mercedibus eorum, qui illas, con-

ib auil

&lm', ]

duxiffent, redigeretur 5). Quoniam autem

t w

idpell

illo anno, quo Áthenas profet&tus eít, tantum

ton C

modo H - S LXXII, fequenti uero LXXX. lo-

quit

QUif

catae fuerant; fi quid plus permutauerit At-

TOf pa

ticus Athenis. Ciceronis cauffà,, id ei fupra an-

infilon

Cof I

nuam impenfam in fumtus itineris concedit,

QUE

praefertim cum X&nq*, qui, Attico mandan-

lii T

li.l

te, pecuniam Athenis Ciceroni numerabat,per-

cirolyy

exigue atque minutatim foluiffet, quamuis

d0m05

Uilit f

pater nihil ab eo, utpote fibi tam,. quam At-

tllibus u

tico, dile&o c), neque indiligenter, neque il-

Vi

Jiberaliter fa&tum effe, arbitretur 2). ExKa-

Qs (i

t iil

Jendis autem April: tamquam annui temporis

)1

initio, nouam fümmam ad H.S. LXXX. au-

j

ÜD

&am e) adfignat filio eodem — permutationis

l)

genere ex reditibus iisdem infularibus, inter-

4 Mid

Bm [

:

ueniente Attici mandato, accipiendam, noh

^i iq

0 hr

uero Áthenas Roma mittendam, vubi tum

15 q]iy

propter comminutam diuortio cum Publilia,

4j t

t (ub

uel ex odio matris, uel ex amore Cerelliae f)

Omar

faciendo ,. et hinc dote reddenda, rem fami-

ünf, |

liarem, res angufta domi erat g).

Tl &t

i, (

4) Non fuiffe has infulas uel in mari, uel in flu-

Qs N

uio , fed in ipfa urbe Roma fitas, inde colligere pro-

num eft, quod Argiletum locum fuiffe im uvbe prope

C(lp ^

palatium , ubi tabernae opificum erant , praeferiimque

I;IW l

N

bibliopolarum , 4 quo Argiletanaé dicebantur, Varro

e

At

1

Ilsj

CAMBIALES.

177

m pet d.

de lingua L'dtïn. Ilil, 32. nos docet; 'qucni Seneca

Confolat. ad. Marciams eap. 8. Romanorum do&if-

w infütrur

fimum; et Quin&ilian. Imfcit. orat. lib. X. cap. 1. pe-

fpertr

ritiflimum linguae Latinae et omnis antiquitatis uo-

Y

€at. Auentinüm contra montem urbis fuiffe, fiue

yi il a

ab 4zibus, fiue a rege Aborisginüm 4uextiso ita di-

um,; inter omnes antiquitatum Romanarum - noti-

onm a

tia ucl leuiter tin&os conftat.

Infulas autem Romae

s i, t

adpellatas fuiffe zedes grandiores uicinis aedibus

non communi pariete coniun&tas, fedita ab iis fe-

AU

paratas,

ut undique circumiri poffent,

et fuo

u 4l

ambitu continerentur, quales in defcriptione urbis

non paucae occurrunt, ad epitaphium infularii fcu

délpue

infularum. cuftodis' obferuat Sponius /. c. pag. 10gr.

n od

Conf. Pitifci Lexie. antiquit. Rom. b. u. De fitu Argi-

leti pariter atque. Auentini uid. Bartholomaci Mar-

j i

liani Topographia urbis Romae, lib. L. cap. x3. ee

lib. IHl. cap. 3. Onuphrius Panuinius, Guido Pan-

zerba

eirolus, et reliqui auttores, regiones urbis atque

domos infulasque urbanas defcribentes, apud Grac-

) quamüïi

uium fom. III. Tbefaur. antiquit. Romaa.

De iníulis

talibus uero ipfis, quarum paffim meminit Cicero ; et

qu Àt

Vi&ruuius de Archite&tura Jib. ]. cap.'7. uid. Cuia-

5 neque ü

cius Obferuat. lib. I. cap. 4. et Gryphiander in£rad.

) b

de infulis cap. . . 3. fq

j

j temm?

. £) Cont. lib. XV. ep

q 17. 4d Atticum.

€) Lib. V.. epift. 1. et 11. ad . Atticum.

LXXX D

d) Lib. XVT. epiff 3.

:

e) De hoc augmento,

eiusque cauffa impcllcnt&,

grmufm*is

ita Middletonus in 77ita Cicerozis , uol. II. pag. 636.

ibus 7 'lnw'

Butthe youngmann vvas foon made fenfible of bis folly,

ed vecalled to bis friends, axd partieulary of Atticus,

ndäm, n

Jo tbat bis Fatber. veadily paid bis debts , and enlarged

i t

.Jdis allovvance , vubich feems to bave been about. feuen

bundret pounds . per annum. — Vtrum uero calculos re-

:m Pabl

&c fubduxerit, nec ne, uiderint iij qui nummos

Romanos ad no(trae pecuniae rationcs exegerunt.

Cudit/)

g i

Conf. b. Gesnerus in Thefaur. lizgu. Latin. uoc. fefter-

tius , et ab eo laudatus Eifenfchmidius, nec'non lo.

Frid. Gronouius de pecugia uet. Add. practer reli-

l——

l

quos rei numiariae fcriptores Er. Puteani pecuniae

-

uel j

]igere

pfä"

Romanae vatio facillimo ad uo[ffram . calculo veuocata,

u

n

í

C4p.7. f24. apud Alb. BMenr. de Sallengre in T/e-

Jaur. antiquit, Rom. tom. 11I. pag. 1184.

q. et Aldi

»raej?ff?'ïï

Manuti differtatiuncula de J/effertiis

Z

í

i

d. fom. d

j : i

M

Heinece. Elem. iur« canie.

MH

.VINDICIAE

pg. 834.feq.. Siue antem ad Britannieam , fiue ad

!

Gallicam, fiue ad Italicam Germanicamque monetam

doed

H-S.LXXX,. annuo íumtui deftinata, reducas,

Circiter 4000. imperialium fummam exaequabunt,

j

ttnam

quae pro conditione illuftris adoleícentis, tam ho-

DT

norabili militiae:gradu iam fun&i, nunc duobus fo-

Que ar

ciis féu ephoris, et aliquo faltem, licet non fre-

uenti, famulitio ftipati;,' commode procul dubio

at o

quit o

habitantis, condigne ueftiti, honefte uiuentis, et

faepe cum praeceptoribus fuis coenantis, praeter

(iill þï'd»

qu ci

litterarum ftudia forte etiam artem equitandi iacu-

jj

landique , quam ipfe pater in illo tantopere laudat,

t ajb

magis magisque exercentis, ac magiftros fuos ho-

Tif

norariüS et dida&ris non defraudantis, interdum

t l

haud dubie etiam iumenta, qualia ipfum fecum du-

a

cere, ibique alere noluit pater, mouendi corporis

fites

gratia, conducentis , non adeo magna uidetur

geliffe

fuiffe, nifi putes, tantam eo tempore omnium re-

tis dol

rum uilitatem Athenis fuiffe, quanta fuit Ariíto-

47/17711/)' í

phanjs et Demofthenis acuo , quo homines frugi

dusy

'

uix obolum in diem confumferunt, et legati, qui-

10io um

bus tamen magnifice atque e publica dignitate ui-

uendum erat, duas tantum drachmas in diem quem-

LO

N

que acceperunt, ut ex ipfis his fcriptoribus obfer-

uat Meurfius de fortuna Athenarum cap. 4. apud

UTR

Gronouiüm in: Thefaur. amtiquit. Graecar. tom. F.

t |

Alia certe fuit florentiffimae urbis poft

Bu j

p« i7or-

eXtyo.

caftigationem Syllanam ni

mis afperam facies, Plu-

itirdy

tarchi, Appiani, Paufaniae fide ab Vbbone Emmio

0777

in App. de inclinat. et intevifu rei publ. Attic. apud

Gronou. in TZef. antiquit. Graec. tom. 1lII. pag. 629.

m;z;n,;:&g,l

ïr*'&atä

et a Wolfgang. Lazio in Graecia amtiqua lib. 1I.

n t

cap. x.. ibid. tom. VT. pag. 3553 defcripta. Et quame

lt

uis ex ingenti clade poft Syllae mortem rurfus

emerferit, Romanorum libenter ad celeberrimam

1ts, ]

Quem

iftam optimarum artium fedem commeantium. af-

fluentia et beneuolentia fübleuata ; pretia tamen re-

MAT

tu ej

rum ob atinonae caritatem femel aucta non tam bre-

ui tempore , ceffante etiam calamitate bellica, im-

(i4],

WUer,

minui experientia

a[pera muliis difcit

U t

patg

lam perculfa graui Germania uulnere Martis,

füm D

ut nobifcum dolet ill. Richterus in qwisfa de prae-

r

Jentis belii calamitatibus qz;eftla , lub fhinem.

?ts (

f) Vü

D

CAMBIALE S.

Y

4

9

a, futa

f) Vtil quid&m obiicit adu-rfarius,fuus. 'in eráes

üque TOncur

v

?ioye fupra ex Dione excitata.

, rl

exitqidii

g) 1n menteni reuocat filio hanc curam fuam pa-

ternam Cicero 4e offic. lib. I11. cap. 2. $.3. talibus

centis, atl

p drle

ipfum uocibus hortatus, qualibus aures eius undi-

ue circumfonare optat. Sufüiges, inquit, soz pare

Tiot o f&

uam ex[petlationem. imitandae indufiriae. moftrae , ma-

t pra:u! dulio

gnam bonorum , mounullam fortaffe nominis. — Sujcepiftü

teumto, d

onus praeterea. graue et. Atbenarum, et Cratippi: ad

a,

quos cum tamquam ad mercaturam bonarum artium fis

cquiïanä'm-

profeclus , inanem. vedire tuvpiffmum eft , dedecorantem

ytoptre ld

ef uybis autloritatem , et wagifri.

Quare quantum

itros fs

conuiti animo potes , quantum labore contendere, ( fi dis»

jis, i

cendi labor eff potius , quam uoluptas), tantum fac, u

um feoune

efficias; ueue committas , ut, cum ommia fuppeditata

uendi cop:

nt a nobis, tute tibi defuiffe. uideare.

Morem patri

geíüffe tandem filium, tantum ex peccatis iuuentü

e onim

tis dolorem cruciatumque capientem, wf zoz folum

fit Ab

animus & failis, fed. aures quoque a. commemoratioge

omines f

abborrerent , non folum Athenis Romam allati de

Iegati, Q

ipfo rumores, fed etiam hominum fide . dignorum

leniate ?

teftimonia comprobant.

Ipfe Tironi fuo? Cratip-

diem quet

po me, fcito, uon ut difcipulum, fed ut filium, effe

jribus obl

coziumtlifimun. Nam cum et. audio ilum libeuter ,. tum

upe T

eiiam propriam eius fuauitatem. uebementer ample&lor.

TAR ff

Sum totos dies cum eo , noclisque faepenumero. partem :

i uf

exoro egim, ut mecum quam [aepiffme' coenet.

Hac

n ho

introdutta con[uetudine faepe in[cientibus nobis et coe-

nantibus obrepit , fublataque feueritate philofophiae, bu-

maniffine gobiscion iocatur.. Num uero de cetero ex-

| j "

jj

90

fpe&tationi patri$ pcr omhia fatisfecerit, ac praee

II

clara eius ueftigia femper fit fequutus, non conue-

i

p Bu

nit inter fcriptores, tum antiquos, tum recentio-

r

rcs, Luc. Ànm. Senecam fi audiamus, con(ulatum,

n m

ii

Ti

quem ipfum cum Augutfto geffiffe, Plutarchus au&or

a

m

eít, non propter fua, fed patris merita confequu-

y

u

tus eft. lta enim /ib. IJII. de benefic. cap. 6o. ali-

u

quande daturum me etiam . indignis quaedam, nom me-

(

M

" i

gauerim; im bomorem aliorum ; ficut im peteudis bozori-

bus quosdam tuvpifrmos mobilitas induffriis ,. fed mouis,

praetulit.

Non fine vatione facra eff magnorum uirtu-

fum memoria , et effe plures bonos iuunt ,

gratia bo-

j J

Á

norum nop cum iphs cadat. — Ciceronem

ium, quae

tad

í pMC

res confulem fecit, nifi pater? Hanc üero cauffam

[l1!

in notis agldi.t Lip*hus: sam

uiviutes ompnes aberant

rj

3

"

.ffffpar

180

vxgnxchtj

jfiupor et uitia aderant. Marcue quoque Seneca

iffe,

hitm

Suafor. 6. nibil ipfum ex paterzo iugemio babu

Wt

fcribit, praeter urbanitatem.

Néício, an haec lo-

i

lii

ca Ciceroni filio parum honorfiea ante oculos ha-

AllI.

Certe

buerit hiftoriae patris feriptor, Morabinus.

et Mu

ipfi non pluslaudis, quam ceius confobrino, tri-

COIttT

buit, dum ita fcribit zom. II. lib. V'I. cap. 21. pag.

ubf

a97. voila, dans quelles difpofitions de tendreffe pour

dit, (

oute la famille revegoit à Rome le nevet de Ciceron

eliio

et d' Atticus , ce jeüne bomme fi cheri dans fon eufan-

quige

(e, qui promettoit tant , et em comparaifon du quelle

Ciccn

fils sotre orateur avott. befoim d'eperous , tandes qu'il

eft, |

faleit au premier ume bride pour le vetemiv daus fes

Vrf

qrogrés: Pum .et lautre. tromperent. l'attente de leurs

N

parens, et fes des bonorerent ; celui doná il f agit, par

m t

. des fraits de perfidie et. de noirceur , qui durent le fat-

patrig

re regarder d'eux comme um monflre , et notre Tullius,

fcendi

paer une infonfibilite flupide, qui me le fit Jurvivre à

Quod

fon. pere, que pour étre l'oppro?re de fon nom. . Sed nec

Diloy,

caruit fuis laudatoribus 1ullius; et fi ea eft profc-

IIf La

