in Commentar. àd ius Lubec. lib.. IHHI. tit, 6. art

:ambiar?

.

fe, Dii

à1. f. 26. Excepti tamen funt minorennes ,

i

qui mercaturam exercent, quippe qui in re:

bus ad mercaturam pertinentibus ne iure qui-

dem communi in integrum reftituuntur. Vid,

dique

l1. C. qui et aduerf. qios reflit. in integr. nou äfä

: Q

nece[f. ibique Brunnemanna'iyn 'Comnieyztara

(s d

dquod

* Cambium a mihorenne datüri ne tüne quia

dem ualet, fi iureiurando fit. confirmatum;

""

quum tarien aliasiusiuirandumex minorénn

F nuae

jorem facere dicatur; Alz

b. fatramenta puberum G.

aduerf. uendit.

Immo addit Q C. Brazdegbg

Yg.

us t

urí.;. da[s diejemigen, fo eidliche. W/e

chfel

VOR

AMinderidbrigen angenommen y fo bocb, als der viers

L

d

m

te Theil des befcbvvorgeu. W'echfels betráget . be-

heriily

firafet vverden follen.

Ceferum et id notaàtü

du

digniffimum eft, quod quum alias in Marchia

«WM'

jus Romanum círca minorennitatem recepturi

TU

ft, in cauffis tamen cambialibus maiores ui-

: Jf

'Hæi

nece Elem. iur. camb.

X

£inti

jbäen

66

€LEM. IVR. CAMB. CAP. V.

ginti annis pro' maiorennibus hfabezntur. Vid.

O. C. Brandenburg. cit. art. .

s. Wi

An,qui fub

F 4fria pore-

Eos , qui fub patria poteftate fünt,

cam.-

jiate [uat ?

biare poiTe notat cum aliüis Titiusin imr. pri-

uat. lib. X. cap. $. $. 10. qui tamen omnes hanc

limitationem addunt,

modo id non fiat in

fraudem SCti Macedomam * Haec enim ex-

ceptio et parentibus et liberis falua eft, nifi

mercaturam exerceant hlüfamilias, /|.7. f.1ir.

D. de. $C. Macedon.

* Hinc in emporiis parentes frcqucnter fïhos

emancipare folent, fiin negotiationem eorum

confentiant.

Sed fuperHuam eff2z hanc cautio-

nem, quia filii negotiantes hac exceptione non

utuntur, patet ex allegata /. 7. $. 1. D

D.de SC.

JMacedon.

$. V

Feminae in terris Brunfuicenfibus abfciffe

An et. femi-

&&

nae?

jure cambiali tenentur:

in reliquis pleri isque

n

Germaniae prouinciis tum demum, fi merca-

t

turam exerceant *X. Ceterum fi uel maxime

tl

feminis non mercatricibus nezotiatio collybi-

ine

ftica conceditur, regulariter tamen cambiare

07j

non poffunt, nifi uel curatoris, uel adíiften-

"m

tis auxilio utantur

Nec dubium eít, quin

inualida fit obligatio. cambialis, quam femina

pro aliis fufcipit. .

* Rem optxme c:xplxcat Conflitutio Friderici l.

! Prufliae regis, data

VR

Dec.

1793.

quae

deinde nugxault in Q. C. Przq?ïc $- $. et. Bran-

denbui 'g.

ï

p

DE PERSO»NIS' CAMMANTIEVS.

67

tu, Yi

den!:;xrg. art, 8. quo pofteriore loco diferte cau-

tum legimus, daf; Frauezs - Perfonen , die kundbar

Handlung für ficb alleia treiben, oder mit' anderu,

* aucb vvobl ibren AMánnern, in gemeinfchaf:licher

Handluzg fleben , (vvorunter alfo der Kaufleute

W'eiber , vvenn fte uicht 2ugleichimit bandelo, nicbt

begriffen), obne lnterfcheid und dudere Umflünde ,

Wt pri-

als bey den Manns - Perfonen üblich , W'echfel] zie-

mes hu

hen, acteptiren , und . adsgeben mügenj und.da-

durcb gleicb den AMauns - Pev[onen nach W'echfel-

n n

Recht verbunden «verden folien.

Andere Frauense

eunar

Perfouen aber follen der. Orten, vvo fie fonft einen

Liiis - Curatorem babenu mülJen ; 1nit diefem, andever

(f,. w

Orten aber tit einem Affflenten , der ibnea, vvozu

'ze

fie durch den. W'ecbf-l vérbundesi vverden, und im

I7l 'll u'

Fall fie f'àr audere IW'ecbfel - Briefe ausgeben ,. ibre

fouft 2uflebende hra uzd Priuilegid, al$ vvomit

nter fl

fie *ey au:geffellten I'ecbfeln aucb in. Reconuentione

t eoruit

gicbt zu büren, gemuc;fam explicireu und. deutlicB

t cautio-

ekannt machen künne , ibre W'echfel-Briefe. aüsa

tjonc nod

Jtellen und. untevfchreiben:

)d X

ET

Quin ne fufficit quidem , inercatürarti Refrigig

S

| abeJU?

éxercere feminam, fed oportet etiam littera

jersque

€ambiales füuper negotio ad mercatüram pet-

r

tinente datas effe. Quoä tàrhei ii dübio tan:

moxé

ü(per praefumitur *, düm coritrarium à femina

ol

inercatrice probetur. "Vid. Carpzou. part. Ir.

/

u

&onflit. 15. defin, 16: a. $: 6: et Meu. ad us Lubec:

(lllen-

Pdïf.* HI. tit. 8«

«, qpin

* Praefunitio haec äe*qüïfï"inïä eft, 13 0b pers

fonam cambiantem, quae eit mercatrix, 2) quia

femitu

in mercatura cambiorum üíus eft frequcnofli-

inus. Semper enim pracfumitur id; quod fit uc

phrimum, ceu re&e rationes init Mew. £, 7

du

;I

que

!

Ei

$ Vi

lnb

68

ELEM. IVR. CAMB. CÀP. V.

S. MIE-

gocn

A. femina ,.

cambio

snercatuyam

Ceterum feminas, quae tamqua&x merca-

exerceni,ab-

(ucanot

?rices cambia contraxerünt, abdicato etiam

dicate ilo 3lo uitae genere teneri, nullum eft dubium *.

iníae gene-

y6, €x cain-

Inomni enim negotio ad initium contractus

q

bio aztea potiffhmum refpicitur, et, nifiita quaeftio de-

dato teuede

Me o

iuf?

cideretur, occafio daretur mulieribus, fem,

per defraudandi creditores fuos, et quamcum-

ih:ingï

que obligationem cambialem eludendi.

etam

* Simile quid de ftudiofis theoloeiae cam-

finet

. [*

[

biantibus difponitur in O. C. Brandenburg. av

D

I$

bátten aucb Studiof ((Theologiae), fo ibre mündige

W a

jJabre evreichet, und wicht mehr untevr vátelicher

Gevvalt find ,. W'echfel- Briefe ausgegeben , baben

fie fich. dureb. gebübrende Bezabluzg davon zu. be-

t A

freyen , ebe fie ein aufgetragemes Predigt - Amt, oder

: Ahuli

andere . Kircben- oder. Scbul- Bedieuung. antreten,

im vviedrizem Fall, und da machmabls aus folchen

|

W'echfeln vvvieder fie geklaget, und dardurcb. Aer-

e53 —

e

a

|

gernif; gegeben vvürd

[^

u gevoartez , dafs fie des

ibuez a

vverden.

feéfragenen mtes binvviederum emfgt?.et

x

5, VillEa-

ZAn et clerici

gamuis uero nullum uitae genus regu.

iurve cambia-

j

liteneantur? :

ariter liberet ab obligatione cambiali, adeoque

et clerici, quibus nullà cura animarum eft,

ueluti canonici, equites facri, et fimiles, ex

cambiis fuis teneantur: pleraeque tamen leges

cambiales eatenus rigore cambiali eximunt

Tter

parochos, ut perfonali arrefíto .non poffint

conftringi.

Pertinet huc ediZum Saxonicum

Wt

4.1711. nec mon O. C. Brandenburg. ayt.7.

pol

Ts

quae tamen fingpl fufpenfionis uel remotionis

Ütt

1 Poe-

DE PERSONIS CAMBIANTIRVS.

69.

poenam minatur paftoribuset ludimagiítris,

f merce

cambio (efe obítringentibus. Conf. Bergerin

lo éiom

Qeconom, iur, lib. LIH. tit. 30. $.. 4. 7fot. T

obium *

$ VTL

ytra(tus

: Quufn denique opifices et'z'uüi;'i alias ua-

4 opifices -

w[to de-

e rafnci?

lide contrahant: illos etiam cambiis fuis ob-

js, Ien,

ftringi, plerique cenfent; qua in re confentit

par

(

etiam O. C. Brunfuic, art. 2.

Aliud tamen ob-

)ent Q

tinet in terris Prufficis, ubi infimae fortis ho-

TM

mines, qui non negotiantur, nec non ruftici,

lr mini

suterdioht

iure cambiali non tenentur*, Quod et in du.

e, bda

m a b

catu Altenburgico omninoobtinet. Vid.O.C.

4Altenburg. $. 11.

« ntyidr

^ (f

* Pertinet huc infienis locus O. C. Brazden-

a fs

Lburg. art 6. So follen aucb von dem lecbfel-Rech-

dub A

te ausgenommmen feyn, und.ficb durcb Wechfel

uf

rechiskráftig nicbt verbinden mügen , Bauren, Ta.

n aj

gelübuer, auch agdere geriuge Bürger , die keige

Handlung , aucb micbt folche Handvvercke treiben,

vvobey fie groffen YZerlag gebrauchen, fondern vvemz

folcbe Leute gleich M"echfel- Briefe ausgeben, [oU

daraus uicbt anders, als insgemein aus bloffen Haxud-

(

fchriftem , geklaget , und, darauf verfahren wverden.

Qeoq

Id quod arz. 8. etiam. ad uxores horum homi.

num extenditur.

Wil ff?)

jj &

g.j x

2hres

Eo minus dubitandum, quin plures.fimul Si plres f«

Qmunt

muln litteras

litteras cambiales uel tamquam correi , uel fi-

cambiales

golint

ne correali. obligatione, dare^poffint; « Quo Zederizt, an

otlicul

pofteriore cafü nihilominus beneficium diuifio- 7

e.mjicia

iniftonis

NU

nis, faltim mercatoribus, denegant Berger in

ocus fit 2

otjonis

Qecon. iur. lib. LIII. tit. 30. nof./7. et Wernhf—ïr

E

2

in

poe-

p

4

Ó

ELEM, IVR. CAMB. CAPF. V.

in Compend. iur. lib. HII. tit. 296 7 Quo'd'

(ur

eo magis obtinebit, litteris a focietate traditis,

fanda

fi finguli focii fubícripferint*, fiquidem tunc

Donuy

hoc beneficium omnino ceffat. Vid.F i'anck-

f0 n

in Inflit. iur, camb. lib. 1. fetl. 1. tit. 9 6 15,

'&C(Iepï

* Ouandoquidem tamen inter 1Ctog nondum

Conftat , an et quatenus pluribus | fubícribenti-

proai

bus indulgendum fit beneficium diuifionis: illi

fibi quam optime confulunt,

qui id in ipfis cam-

& (

bialibus litteris exprimendc

laru

heri folet formula , ovir. Endes

um curant;

quod

lHutev[chviebene

datun

zablen auf diefen Sola IF'echfol.

Brief, beyde vor

eimen, und eimer wor beyde, ucl

5

4lle vor. ejnen ;

fiit*

und einer vor ale, die $upma von

TU - -

du

4

$

XI.

LE et aduer-

.Sed quaeritur, an et aduerfus heredes ri-

jfus beredes

L E — u .. DN

perfequutio -

gida jlla perfequutio cambialis competat? Id

cambialis -

quod adfirmant leges cambiales, adeo, ut ne

£ovpeíat? fpatium quidem deliberandi heredibus indul-

geant*. Sitamen illico declarent heredes,

Vi

fe repudiaturos effe hereditatem: exfequutio

fit tantum in hereditatem jacentem. Vid, O.

Confer

C. Braudenburg. ayt. 18. Dantifc, art. $.

tiaty

Vero

* Quamuis enim alias heredibus ius delibe-

randi iure. communi negari non potlit, . ulf.

quibi

13- C. de iur,. delib, id tamen ceffat, | fi debi-

deri

tim cambiale adfit, quippe cuius exa&io mo-

m

ram non fert, ]mmo ne eneficium quidem in-

uentarii concedendum eft debitoris 'cambialis

AU

heredibus,

quia qui fe foluturum promittit zach

IV'echbfel-Siil

*

|

Dief

renunciat.

; £o ipfo omnibus cxgeptiqnibug

l

1

tant

s. 5(11.

DE PERSONIS CAMBIANTIBVS.

7X

Quod

S. XII.

ttatiti

Cambia acceptari poffe per alios,

fpeciali Procura ,

Il (Unc

quid? . Eiu:

mandato inftruétos, iam fupra [cap. 4. $. 26.

effecius.

Francke

monuimus. Id quoties fattum eft, principalis

!

non minus rigori cambiali fübiacet, ac fiipíe

ROR

acceptaffet. Huius modi mandatum uocatur

Ms

foris:

procura, idque alicubi publice. confignandum

eft, (es mu(s von dem Marckt-Schreiber oder No-

ipfic

t; m

tarius regiftriret mwerden).

Minime ergo man-

vfahritin

datum generale , quale inftitores habent, fuf-

T

ficit *,

Vid. O. C, Hambdrg. art, g. Branden-

W (s

[]

burg. art. 39.

[

E Notiffimum enim eft, generale mandatum

non (íuffcere, quoties fufcipiendus eft a&us

cum fummo mandantis praeiudicio coniun&us,

edesflg

qualis fine dubio acceptatio litterarum cam-

u W

bialium eíft.

, u n

— $ XII

: ]i

deS,

Vidimus, qui iure cambiali oblgentur:

u

tnam col-

zquutio

D

lybifticam

confequens eft, ut et, qui collybifticam nego-

hd. 0.

ld

nem exerce-

negotiatio-

tiationem exercere poffint, difpiciamus.

uero itidem non modo mercatoribus, fed et"*9f?

diit

quibufuis alis conceffüm eít , praeterquam

[, /"[t:

[ debi

clericis et fcholarum miniítris, ob c. 15. 16. X.

) []0«

de uit. et boneft. cleric, et Concil. Tridentin. fef-

eminé

21. cap. 1. de reformat.

Praeterea et proxe-

ybialit

d

netis hac. negotiatione in legibus cambialibus

onibi

tantum non omnibus interdic';tur.

M

Xl

Eq.'

U xmx.

$

2

WELEM; IVR. CAMSB. €AP. V.

$. XIHI.

n miaiftri

Et quaimuis alioquin mercatura in&erdïcae

principum,

sobiles, ij tut. miniftris principam, nobilibus, mil

itibUSg

fes , dofiores

et do&toribus academicis, ]. um. C, negotiat. ue

acadeuici ?

l

milit. l, 3. C. de commerc. et "mercator. ea tamen

fan&io eosdem noh ftrinzit exercentes nego-

teq

tiátionem campforiam, quippe quam in fenfu

ïa;ex

1atet

ftri£tiore mercaturam effe, plerique negant *,

Vid. Bonauent. Straccha de

H?QH

hoiliudcde gar,t: ?

quin. 67.

h

l Rc&c ifti fübducunt mti"o'.hes; qïxi negotia-

fic

tionem collybifticaan mercaturae fpeciem . effe

DT

negant, quamuis contrarium defendere conae

lm x

tus fit Menoch. de arbifrar, sudic. qnaeftion. caf.

9I MUm.3. .Sane enim nec in emendo uendene

doque confiftit, nec in impertando exportan-

p

que: ethincSauary in

Negotiator. perfect. part. II.

Bo

li. IH cap. 4. obferuat; quamiis iri Gallia pe-

regrino negotiari non liceat, eum tainen non

prohiberi, quo minus negotiationem collybifti»

€ain exerceat

j qmgk)ä quae ibi pro mercatura

*

g;ög hlabc;atur

gi Xv.

;füfagieyf.z:

. Kaque ne focietates quiudïe'm: R 't«-aïm(:;fuam

perfonae morales, negotiationem collybifti-

cam exercere prohibentur. . Immo illam exer-

ml

cent quotidie, quamuis alicubi legibus cautum

fit, ut omnes et finguli focii nomina fua fe-

Ritio

hN

paratim fübfcribere cogantur *. -

Ti

** Singulorum A&gbfcriptio ideo :ue'lh maxime

neceffaria eft,

quod focii finguli tenentur in

H

folidum, adeoque intereft poflefforis cámbii,

QUa

fcire, contra quos agendum fit, maxime quum

tro 1

* nomina adpcikxtäua , €- gr. AMartell uud Compagsie,

ct

L

D5 PERSONIS CAMBIANTIBYS

73

et finilia, pleramque' ! fi&a fiat, et perfonae

ftent

erdicts

tales non

filfious

$

XW.

gomzt [

& Rmef

Sudaei, qui arte collybiftica lucrum prae 4z Iudeei

As tROO

reliquis adfectant, et nulla lege cambiah id

a f

facere proh;bentur, id tenentur obferuare , ut

mter fe non- utantur'. litteris Iudaicis *:

i] [4-

! fleratt

l puï

men tales adhibuerint, ex iis agi non potelt

nifi prius iudici de litterarum iftarum uero fen-

fu conftet

u neqom

Quem in finem adhiberi folent

ojem -f

iftarum littererum periti, qui illas in uernacu-

i COI]J-

]am adcurate transferant.

Qua in re ufum

finn, af

uc—ndcnu

eeregium praeftat W aflcnfcx ii judz[cb Deut[cbe

yport tl*

Belebrung, quae 1715. Fraucofurti, in 4. prodüt

p !

jQld Pe

Qen B0

* Raro t2men ludaei litteris ludaicis in cam-

glh'blmv

biis 1'us uti folent, quia inutiles fere in com-

mercio effent futurae.

Vix enim Chriftiani re-

ratin

perirentur, qui fibi cedi uellent cambia, quac

plane non mtclhgcrcnt

jquam

B XVIL

l

ïybl!h

. Obiter adhuc monendum, obhfranonem Obligatia

1

cambialem non cgnfundenoam effe cum obli- cm

bzdlzs ei

obfla-:

JoUturm

gatione ad obftagium, qua adhuc utuntur m g,,,m

&5 , &i

"3

Holf atia nobiles.

Quammq enim in eo conue-

quomodo

ifferant ige

niant, quod utroque cafu debitores fefe ob-

Jer fe ?

axint

Ítringunt ad arreftum perfonale: in eo tamen

tl

amb l

quam maxime differunt, quod obfítagium vl.

t10 fublre tensantur debitores *, ob cambium

(

ngl f

E«

uero

«

I

74

ELEM. IVR. CAMB. CAF. V.

ucro a iudiceï., ad cuíftodiam damnantur. Vt

US L

iam non dicamus, claufulam de obftagio ple-

rumque tantum nudis chirographis inferi fole-

H

Vid. Io. Schilter in Commentat. de iure

ob(id. cap. 1. de obflagio, [infert. Prax..; iur.

0i

z

Rom. pag. 96, qu.]

* Quamuis uero i$, qi;i ad obftagium fefe

obítrinxit, illud ultro obire teneatur: praere-

quiritur tamen creditoris requifitio, quam uo-

cant das /Mabnen 2um . Einlager.

Ea fit per no-

(

tarium et tcítes; et, fi illi non obtemperetur,

fiatio

debitor ipfo iure pro infami habetur. Vid.lo.

Fuchfii Iutroduél. ad prax. foreuf, lib..I. cap. 12«

tüm f

ubi fufe de ordinc procedendi in obRagiis

apit.

rl

(

Ipito

8&, t

Q'tin

|

loy

bic

?.

[IH

g

&ae €

z

AN

LT

j

T

ul

i.

s-'f)*

. AR

z

& *'*»b

l

fcy

(l

C A-

7

D5 OBLIGAT. ET -(ACT./ CAMB.

w v

g ple

VE o OR HHH lod ol d d

enlole

v EC i

d ürt

DE

t lt

OBLIGATIONE ET ACTIONE-

| CAMBIALI,

ghn f

: pmre-

$L

quam w

tptr n

C)

uibus ex contratCtibus &onfiafa fit nego-

szid« boc

perelit

capite per»

yid.lo.

tiatio collybiftica, jam füpra [cap. 3. ],

QqUàn- f Hetyy ?

MP: [ 2(

aagit

tum fatis eft, diximus.

Ex fingulis iftis con-

tra&tibus fingulares quoque nafci oportet ob-

ligationes *, quas a&ione cambiali perfequi ius

eft, nifi ob certam cautffam fint exftinCtae.

Quam ob rem hoc capite partim de obliga.

tionibus et a&tionibus, quae ex litteris cam-

bialibus nafcuntur, partim de modis, quibus

eae exftinguuntur, agendum elt,

* Nata uero eccafione de diuifione obliga-

tionis cambialis agendum, quae uel communis

feu uulgaris, uel propria feu fpecialis eft.

Illa

parit a&ionem ordinariam 5 haec cambialem.

Sic e. gr. qui promittit, fe cambium traffatu-

rum, nec ftat tamen promiffis, a&ione ordi-

naria ex ftipulatu conuenitur : qui uero cam-

bium iam traffauit, ex non 41o.uto tenetur

aGione cambiali,

S. II

'X Primo itaque ex cambio proprio ftres'na-. Quot ex

cambio pre-

fcuntur obligationes et aCtiones, Nam 1)cre-

prio nafcan-

ditor aduerfus debitorem, qui litteras cam- ? oblga-

Hiomes ef

(A

b

* atHorses?

"

4

6

ELEM. IVR. CAMB. CAP. VI.

biales dedit, recte ägït, 2) indoffatarius ad.

uerfus creditorem indoffantem , fi debitor non

foluerit, et denique 3)idem aduerfus debi-

torem non foluentem *. . Quibus cafibusomni-

bus locum inuenit rigidior illa ex(equutio.

temi

* Quaeritur uero, an et hifce cafibus opüs

dot

fit proteftatione? Id reGe negatur, fi creditor

aduerfus debitorem agat, uid. Zipfel. de camb.

tan

fedl. F/1. pag. 174. reliquis cafibus omnino re-

300

quiritur proteftatio.

Ceterum . obferuandum ,

lst

/quam maxime indoffari quidem poffe cambium

proprium, fi in eo reperiantur uerba , oder def-

fi, i

jfen Ordre. uec tamen id fieri debere poft diem

Vid. O. C. Brandeuburg. arí. 41. ein

g)jrat

Wechfel-Brief auf. fich feibft. ausgegeben , foll mach

der V'erfall- Zeil an keinen anderm indoffret oder

gegotiiret vverden kónnen, vvenn diefer lezfe nicht

vorber bey dem Ausgeber angefraget , ob folcher

W'echfel noch unbezablet fey ?. und. diefes 'von ibm

febriftlich auf 4en W'ecbfel-Brief aitefriren iaffen.

$. IIL.

of ex

At in cambio traffato multo plures con-

fraffato ?.

Qblisatie

currunt obligationes et a&tiones.

Nam r) re-

remitten-

tis.

sitten:, ualüta nondum foluta, obligatur traf-

tfct

fanti, et tunc agitur ex iure cambiali, fiue re-

mittens cambium interimifticum dederit, fiue

i

f K

chirographum, fiue fine litteris contraxerit ".

adu

Vid. O. C. Brandeaburg. art. 47.. Dantifcan. art. 1.

traff

W'yatislau. $. 13. Auftr. art. 40, Vnde hoc de.

Qu

bitum cambiale uel maxime priuilegiatum eft.

t

* Optime rem exprimit O. C. Branden£urg,

Thy

c, l. im Fall die Zablung der Y'aluta micbt . fofort

erfoleet , fo foll diefe Schuld, vveun . fe- ervviefen

Qün

if , als ein. W'echfel angefoben , und gleich des fol-

egden Tages , oder auf vvelchbe Zeit

e unter ein-

cb verglicbem

grzd;*r Jelbft , oder dmicb den AMáckle"

aben,

i

4

?

DE OBLIGAT. m; ACT. CAMB.

ts a.

baben, ex[cquiret wverden, wvenn gleicb desvve-

tor not

gen kein Schein. extbeilet vváre.

5 ddbia

s. HIII.

ormi-

Deinde ipfe etiam traffans obligatur tum Traffintis

ij

remittenti, tum praefentanti, uel eiusdem in-

' obiigatioe

Y p

doffatario, ad reftituendam pecuniam, prae-

oedt

| tb

ftandamque indemnitatem , fi cambium uel

ono f

acceptatum non fit, uel non folutum:. quam-

fündin

bt

uis utroque cafu interpofita proteftatione opus

altr d

fit, qua negle&ta, obligatio ifta omnino ex-

2 dien

4 D. tll

g?jrat. :

al d

/

* Práefentans tamen, dominus cambii fa&us,

fiat od

optionem habet, malitne coutra remntittentem ,

Pofterius au-

njt tl

an contra traffantem experiri.

! Wer

tem raro fit, quia cambiis cum proteftatione

n i

reuerfis plerumque uacillat fides traffantis, id-

Qque indicium eft, illum propediem foro ceffu-

1 fdffm»

runm.

Nemo uero temere inanem aQtionem ine»

füituere cupit,

M

65 COf

r

"Traffati obligatio ex acceptatione demum Olligatia

p

nafcitur, et tunc dubium non efít, illum tum trafiati

yete

3 praefentante, tum ab. indoffatario. conueni.

x

ri poffe. Et quamuis in utriusque arbitrio fit,

xen

aduerfus traffatum ageré malit, an adueríus

^

j a". lu

traffantem: pofterius tamen uel ideo plerum.-

h (e

que fieri folet *, quià denegata cambii accepta-

7 d.

tifolutio argumentum plerumque euidentiffi-

tu

ij

mum eít, traffatum foro ceffürüm, et iarh

t

fa Vl

vll

tum non amplius foluendo effe.

* Potefttanten exfiftere cafus, ut quis ad-

d /

Jj

Uucr-

/i

H

uerfus t:ïaffatum uelacceptantem,-qt/;am ad

fug

1]0

u

IT

Qh

. «48

ELEM. IVR. CAMB. CAP. VI.

fus traffantem agere malit, fi (cilicet pofterior

cambio Ííoro cefferit. -

Tunc

acceptato iam

enim quia inanis aduerfus illum aé&tio effet fu-

tura,ipfae prudentiae regulae fuadent, ut quis

potius aduerfus acceptantem experiatur, quippe

^

]:

qui tenetur, fiue í

pes fit rccupcfaïndae pecu-

niae, fiue non.

-& VL

Nun traffa-

Íd quaeritur, tum traffatus etiam a traf-

tett

tus d. traf-

.

fante ob ne

n

fante conueniri poffit, fi 1s cambium non ac-

& 1

ceptarit, ác proinde illad unà cum interpofi.

acceptatum

exi

cambiuxmi

tà proteftatione redierit? Id quod regulariter

€onueniri

foto

paf ?

negatur ,. quia acCeptatio , ceu fupra diximus

traff

]j

eft res meriarbitrii. Pauci tamen fünt cafus *

ad d

quibus. et traffatus ob cambium nor honora-

üed

tum poteft conueriri.

* Pauciffinii ifti cafus ; quibüs* traffaàs aduer-

fus traffatun: a&tionem habet, (unt tres feqüen-

tes: r1)tralfatus fit debitor traffantisy quod

mercatores eloqui folent, der Traffat bábe Jiia

Geld in Hánden, 2) fi ipfe traffatus mandauerity

ut cambia ad fe dirigerentur, et j) fi traffato

de indemhitate iam profpe&dum fit, quod mer-

catores efferre folent, sman babe dem TrafJaten

Vid. Sauary ii

genugfame Provifion verfchaffet.

Negotiat. perfeil. part. I; cap. a7.

L]

$. VIL

b

Indoffata-

. Ts, qui cambitm alicui ita ceffit, ut ualu-

dC i.

pra

yius aduere

tani a ceffionario receperit, huic omnino fem.

"

fus indofJan-

non

tem ad quid per

obligatus eft, adeoque ceffionarius uel in-

4gat ?

uT

doffatarius a€tionera habet aduerfus indoffan-

f

tem * ad recuperandam íortem, proxeteti-

ls

cum, damna, et impenfas, modo protefta-

tionem rite interpofuerit.

* Quanis

E

DE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

79

t pofterr

I Tuit

* Quamuis uero a&ionem cambialem habeat

indoffatarius: non tamen agit ex cambio, f«d

0 efet fj«

ex indoffamerito.

Hinc fi uel maxime in cam-

It t qui

iry quippt

bio occurrat hypothecae conttitutio ucl renun-

ciatio fori, idtamenindoffinti non nocet. Vid.

t poau-

Koeuigk, a4 O. C. Lipf. $. 11.

*

$. VIII.

]

m at

Praefentans cambiali a€&iotie proprie nofi Praefentass

tenetur: fi tamen fit rernittentis mandatarius,

4n et quanes

1 non dc

do atlioge

et uel in offerendo cambio, uel in pecunia

cambiali

g

teneatur 2

exigenda negligentius fefe gefferit, ex eaque

egulzriter

focordia detrimentum ceperit remittens uel

diximu&

traffans, recte conuemitur a&tione maridati

l CäfüS*a

ad damnutn omne fíüue culpa datum refar-

fiotory

ciendum *.

Y

* Sed ar traffatu$ adtionem hab& aduerfus

t Aduet«

pracfentantem , fi illi ante diem foluerit, et in-

j gtv

terea traffans foro cefferit? Id merito negatur,

T

quia damnum; quod quis fua culpa fentit, fen-

i /Mþe jï!ïl

tire non uidetur. /. 205. D. de reg. iur. lamíu-

audater

pra enim uidimus, contra officium agere traf-

fuito

fatum; fi ante dienmt. foluat,

yod t*

Ti

$. VIUL

r !

ui in honoremi traffantis litteras cam- 4, ,,,

biales ad fe non dire&tas acceptauit, perinde, zcceptantem

in bonorem.

acipfe traffatus, tenetur. Hiric integrum eft

litterarum

y ul

praefentanti, adüerfus eurm , fi conftituto die

actio

Cá?fs

jpfet

non foluerit, aétione cambiali experiri. Con- Zi4iis detur.

ud i

Huíc aa ta«

tra ea et hic, praeftita folutione, agit aduer-

lis competat

jofn-

aduerfus

fus traffantem ald'recup-erand-am fümmam fo-

traffantem,

xe'n'etil

lutam, una cum prouifione , damnis, et im-

et quando ?

odl

* Sed is, qui inhonorem litterarum accepta-

Hit, non habet a&ionem adueríus traffantem,

iQuam

nifi

80

ELEM. IVR. CAMB. CAP. VI.

LU

nifi praefentans prius proteftatus fit, et hane

proteftationem acceptanti obtülerit, Vnde no-

ta eft formula: acceptirt fopra Profeffo, i. e;

pofquam praefentans de non faQa acceptatios

ne proteftatus cit. — Vid. 0 C. Lipf- $. 1.

$, X.

An et quane

Praeterea quufn et fideiuffores, ut fuprà

de ailio

cambialis

iam diximus, accedere foleant obligatiorá

aduer[us fi- Cam

biali: locus quoque eft a&ioni cambiali

deiuffores

aduerfüs fideiuffores , fi fecerint auallum ; fin

detuy ?

extra cambium fideiufferint, a&ione otdina^

ria conueniuntur..

* Sed an beneficiis iuris gaudent hiuius modi

fideiuffiores ?

Hic quoque difüngüunt inter

N

auallum et fideiuflionem extracambialem. Priore

Giteit

cafu beneficia ifta ceffare plerique exiftimant j

quia;

qui cambio fübfcribit, exceptionibus

fs

omnibüs tacite renuntiaffe cénfetur :

'poüeridrä

ttyel

uero cafures ex iure'communi diiadi*cgnda eft.

«fequ

ER um

locus

Camb

ani $ CAfite

Elegans quaeftio eft, an, aniiffis litteris

bialibus lit- cambialibus ,

ipfuni debitum cambiale exfpi«

fent

feris debi-

ret? ld quod terito negatur.

Quodfi. debi-

fumy cambia-

le an exfpi- tor fateatur,

fe cambiales litteras dediffe, iu-

vet ?

dexillum per exfequutionem cambialem adi-

gere poteft ad foluenduüm, modo a&tor prius

cautioriem de futura indemritate praeftiterit.

Sin uero neget reus, probatione, adeoque

proceffü ordinario opus eft; uiétus tamen

reus exfequutione cambiali ad. foluendüm

compellitur *,

Wtl

* Rem

ll

AE

m

PE OBLIGAT. ET ACT. CAMB.

C

& ho

* Rem omnem eleganter comple&itur AO. C

Vndt no:

Brandeuburg. arí. 43. vvürde eim acceptirter W'ech-

?,40 ) lt

Jfel-Brief verlobren, der Debitor aber der. W'ech-

xeptatio

fel-Scbuld gleicbvvobl geftüzdig feyn , fo ift. er nacb

IW'echfel- Recht. zur Zahlung verbunden , jedoch au»

xi 17-

ders nicbt , als gegen. fufficiente Cáution , dafs man

ibu vvegén diefer Poff und. aller künftigem. Uuko»

ffen €ontía .quosciumque Notb-. ünd Schadlos bal-

ien vvelle.

Lba Fáll aber der Debitor die Schuld

j yt

geleugnet , oder micbtgefleben wvill, dafi-ein W'ech-

1

jgini

Jfel deshalb ausgeffeliet

'—

ey , fo suufs. der Creditor dié

cumi

W'eege gehem, -wvelc

Á

De

die Réecbte in Füllen, . da

V'erfchreibungen verlobren vordeny geordzet, und

lm

kan des W'ecbfel- Rechtes fich. imnittelft nicht ge»

( otan

braucben. - Conf O. C, Lipf. $:.33. Dantifcans

avt. 370

s. XIÍ.

jus d

nf vinter

Pofunt et ex deli£us orm? obligationes 4 ef elii-

, Prort

gaíiones éx

Circa cambia, ueluti fi quis litteras cambiales

delitlis circá

vftimatt;

tionil$

falfas finkerit, uel genuinas taferit, alteri fü

b. cambia erie

l(]&ïl'iüïe

anigr ?

TT

traxerit, rapuerit, cet. Enimuero tunc per-

»«fequution! non cambiali, fed criminali, eft

locus, et, fi idonea adínt indicia, proceffus

fiten

cambialis tantifper

, fufpenditur ] (dum finità

exph

fuerit inquifitio *

H

imin

9d

i deþi-'

* Quamuis uero alias deliéta ct ér

à n'o;n*

poffliut ulli per modum exceptionis opponi: id

fe, ll

tamen exceptiósenmi patitür in erimine £alb; nec

non, quod. ad cambia attinet, in crimine fuiti

t de;

€t rapinae; et haec exceptio ita praeiudiciura

,fprr'ws

facit á&joni, üt mnon prius pofft precedi in

fteit

cauffa.primaria, donec quaeftio illa criminalis

decifa fit. "Vid. Riuin, ih Specivr. except. forenf.

u

cap. 47

3men

$. Xl

i

Ha&enus de obligationibus, quae ex ht. TragfHio ad

^. Heinecc.kElenm.iur.canib:

teris cambialibus nafcuntur : proxämum eft, ut, exceptiones.

n

qui«

82

ELEM. IVR. CAMB. CAP. VI.

" quibus fnodis 1llae foluantur, paucis expedia-

mus. Quemadmodum enim prior do&trina

fundamentum praebet aCtionibus cambialibus:

m

ita haec pofterior ad exceptiones, quibus il-

fi er

lae eliduntur, pertinet. Huc fpe&at infignis

äxte'

locus Vlpiani l. 41. D. de legib. ubi totum ius

Quir

noftrum confitere, ait, aut in adquirendo,

i

aut in conferuando, aut in minuendo, cet.

m

Minui autem folet alterius ius etiam exceptio-

UC

tei

-nibus, quibus eius a&tiones eliduntur.

i

s. XIlll.

lii

Qualis praee

Prithus, isque potiffimus, rhodus tollendi

[ciptio re- obligationem

cambialem , eft praefrriptio.

gulariter ob-

tineat ?

Quamuis enim Bononiae obligationes cam-

biales nullo temporis lapfü perimantur, ceu

obferuauit Franck.in rwfit. iur. camb. lib, If-

fetl. 4. tit. 3. $. 1*. regulariter tamen obtinere

aiunt praefcriptionem triginta annorum, cui

Saxones anpum unum, fex hebdomades, et

tres dies adiicere folent.

Vid. Ludouic. /1-

trodull. in proce[J. cambial. cap. 11. f,23.

fit

Bro

* Sed ius illud Bonomienfium uix analogiae

tür,

iuris et aequitati confentaneum eft.. Nonprio-

ri, quia omnes a&tiones perfonales triginta an-

Bu

norum praefcriptione excluduntur: nec pofte-

riori, quia praeícriptio introdu&a eft in poe-

nam negligentiae, quae minime omnium inter

ubïq

(en

inercatores eft excutabilis.

Ày

Ws

$. XV.

DE OBLIGAT. ET ACT, CAMB.

$3

epe

$. XV.

dotrm

At multo breuus tamen temporis fpatium Qualis Lug-

Yib

dusi, et

praefigunt pleraeque leges cambiales, Lugdu-

reliquá Ga-

quus ].

ni enim caimbiis ratione ciuium anno, ratione

liá ?

Bul

exterorum triennio; in feliqua uero Gallia

m dus

quinquetnio praefcribitur: eiusque prae-

i,

Ícriptionis 1$ effe&tus eft, ut circumatto eo

i,

'

tempore felutio praefümatur, quamuis Ludo-

excep!mf

uicus XIlII. rex folutionem illam debitoris iu-

[

reiurando firmandam effe ftatuerit.

Vid. O.

Cs Lugdün; ürf, IO. O.' mercat. LudouiCi Xll[[o

;

li, $, art. 21

tollend

* Ín eadeti O. mercat. ]. c. debitö*ri iniungla

tur za Jeiabens da[s er nichts wiebe fchuldig fey.

lllud Zeiaben Galli interpretantur de iureiuran-

s Q

do; quod fingularé eft, quia alias praefumtio-

nes liberant ab onere probandi

At iastüránues

y, G

dum hoé purgatorium effe cidetur, ideo decer-

Hendum, quod ex litteris cambialibus fortio-

j. Ill

feS.praefumtiones feu indicia militant adueríus

debitorem;

&

ghimdte

U. a

qdes, &

$. XVI,

yuc, J*

Dantifci et Lipfiae litterae cambiales tra(- Ovalis ali.

bi?

Cam-

|

fatae pof quatuor hebdomades; in ducatu

biis pro-

Brunfuicenfi poft menfem pro . folutis haben-

pris qualis

yibrit

tur. . Vid. O. C. Dantifcau. art. 36,, Lipf. f. 32.

obflei praee

(mpri

Jcriptio?

yntà &t*

Brunfuic. art. 45.. Cambns propriis tantum non

;C PORf'

ubique obftat praefcriptio annalis, ueluti in

n p*

terris Prufficis, ducatu Brunfuicenfi, Dania,

n i

Auftria, aliisque locis quam plurimis, . eate-

Rus, ut/.inde agi non poffit cambialiter*/;

»X

i

--

D

E

gXV

"

!

$4

)

* Lipfiae di&inguv'.mt' inter mercatores et re«

TI

liquos ciues: inter illos enim obligatio anno

praefcribitur ; non inter hos.

At interris Prut-

fcnpi

ficis generatim cautum eft in O. C. Brazdenburg,

ln

i

B

art. 42. vvenn iemand einen Wecbfzl-Brief auf fich

N

felbften ausflellet , und mach der. V'erfall-Zeit in ei-

nem lahr desvvegen fich niemaud, angielet , foll der

duf

W'echfel-Brief alsdeun keim W'echfel-Recht mebr be-

balten , fondern sur vor eine Lbloffe Obligation gel-

ten. Àgi ergo exinde poteft, fed tamquam ex

chirographo ,

nium exfpiret.

quamuis et h;ec adio poft feptcn-

$. XVIL

Confulenda

Quare uel maxime hic fingularum pro-

fingula. fía- ginciarum urbium

iuía, et cuy ?

que ftatuta confulenda funt,

quippe quae hac i re ut plurimum difcre-

pent. Vt enim quisque legislator fidem inter

.

L

ita breuiffi-

mercatores faluam effe cupit *

mum praefcriptionis tempus in cauffis cam-

Q

:

v

bialibus definire folet,

tatmer

* Fides publica praecipua cauffa eft, cur in

Eif

emporiis breuiffimam effe oporteat praefcriptio-

nem, ceu rc&e obferuauit lo. Nic. Hertius,tum

ial

in zot. ad Pufendorff. de iwr. zat. et gent. lib.

V

JlllI. cap. 12. $. $. tum in Element. politic. part.

M

ll.fe. x1. $. $.. Eodem pertinetlo. Sam.Stry-

ckii Diff. de praefcvipt. ver. per mar. adlatar. ji-

li. 3

cundum [latut. Hamburg. $ 7.

Add. Diff. noftr.

de.

AE

raejcript. annql. iur. Luéec. à iure COTK«

Aiuerf, $. 6.

$ XVIIL

Praejcriptio

: Incipit haec praeícriptio a die folutionis,

Currere àncie

quandonas qulppe a quo temporis momento praefentans

in mora effe incipit. Vid. Küftner. in piff. de

piat ?

men]?rug et annal. praefcript. litterar.. cambial.

$ 4

DE OBiIGAT. ET. ACT.. CAMB.

$5

es et r

$.4r. Sifponte fatta eft prorogatio, prae-

atio amo

Vid.

terrf Pl

fcriptio currit a termino prorogato.

Mu

Küftner. ibid. S. 44. . Denique ubi dies indu-

x

nif af f

ciarum

Hl i t-

conceduntur acceptanti, demum

d d

lrl

€elapfis illis diebus currit praefcriptio *.

i

* Totius paragraphi fundamentum eft in fe-

:zmwamw.

gula notiffima: zoz ualenti agere non cuvrit praee

Po& lgt

fcriptio 1. 1. $.. fiu. C. de ammal. except. líat.

toniratt. toll.

lam id addendim , facile fieri

quidem poffe prorogationem in cambiis proe

priis, difficillime autem in traffatis. ' Praefene

fans enim inducias concedere nequit, nifi. pe»

tUtf pro

