modo procedatur? 7, 4, 7.

dum? 4, t1.

) ff

quniam

Notiz quid? 3, jr;

Leges cambiales huth

dentür

No&katio an fiat prorogato. folus

d! ;

communes 2

f,T TA

tiohis die ? 6; 37. eius cuni

Trssjerta

audtor

Lemwia ltterarum cambigiinm

' delegátione faQa effeQus? 6;

quid contineat? 4, 2.

s

u

N

1 uáfia no«

Piac

Li£ellus in proceflü cambiaïi qllicï-

uimnmos perinütántium

nam contineat? 7, f, 8.

mina; i, j.

' aecef

] |

Litterae. aduiforiae quid? $, 13.

Nüuminularii ? í,13. **

Paj

commerndatitiae? j, 31. cir-

tneat

]

C

aeasdem quidobferua.ndu'm 2

Obligatio cambialis et ad obfta:

propr

33*

donat

gium quomodo differant? ;;

Lieravum camibialium — miehtio

qualem

19. Dii

num neceffaria? 4, g. quae-

Oblllgaflü traffantis. 6; 4. traffati.

nam partcs f

4; 2. qualitas

65 $

Torator

nuüi fit eXprimenda? 4; 10.

Obligatióxes et a&iones quot ex

Locáleécambium quid? r, 5. num

eambio proprio nafcantur? 65

ïä qui

ueteribus cosnitum ? 1,6. num

2. ex tfaffato? 6, 3. ex deli-

füthi

Romanis ? r, 7:

^

G&is an circa cambia oriantur ?

füünn, 1

Loci mentio in litteri

$ canbialic

2 65 I4.

Vfl Qu

bus an neceffaria ; et cur 2 4, 3/

Ófficii fatione fi quis cambiusmt

Qu$, ib

fcripferit, num ex eo tenea-

'rhfifi

JMandatum íoluendi qüómodo

tür? 6, 34. fines fi quis ex-

h&*

exprimendum? 4, 6. eius lo-

elferit? 6; 35.

&omme

co cauibiis pfopriis quid infe-

Ófficium reinittentis? 4; 23. traf-

n*

ratur? 4, 8.

"fantis? 4; 24. exa&oris ucl

?vequg

4Manuale cambium quid ? 4. 7.

; praefentantis? 4, 26..

inen

te-

jl

4Mefs - IW'evhbfel ? 2 12.

Opificei num iure cambiali

/Minores , atque impuberes nüm

neantur? $, 9.

fiat?

:

cambiare poílint? ;,

j

. quid

Origo hodierni cambii. r, 8.

fi$ in

fi iusiurandum aceeflerit ? zbid.

Cxtra

4Moneíae genus num exprimen-

Pa&órumi nutii ratio habenda? r,

pone;

etcq

dum? 4, 5. quid fi omiffum ?

I$,

4) Iz.

"

R

ïölllfo :

eMoratoria quandoram concedi

Parere quid? 9, f, 1.

Füxte

foleant? 6, 57. iis num renun-

Periiíatio num. commune quid

Áint)

tiari poílit? 6, 39.

habeat cum negotiatione cam-

hj

biali hodierna? r, 4. pecuniae

Negetium cambiale quale? — 3, 6.

num Romanis ufitata? 1; 7.

Al q

Pere

äERN'Me

127

)INDE;( IT.

Petfouae quaenam cambiare pof-

Recambium quale? 4, 45.

t ;onucntïon:

? i, t

nt? $, r. quot in cambio

Recognitio litterarum cambialium.

loque toz

trafíato requirantur? 2, 12.

Quidfi eamdem reus detree

&ec?

À

;23.9-

Platearu5 cambium ?. 2, 12. quo*

e

Vefioimten n

modo differat a cambio feria-

Reguliere I'echfel 2, 12.

Remedia contra íéntentiam gra-

lrio Gf

rum? .2,15»

Poff:ffo cambii an fufficiat ad pe-

uantem interpofita qualem efz

fettum habeant? 7, 4, 2. in

iï.*

cuniam in eo fcriptam exigen-

à

pronuo t

dam? 4, 2.

adpellatione ?. 97, 4; 11.

Reniffo «»um modus tollendi ob-

TEV

Praefentans qui ?. 1, 4* quid ab

d iil

au&tore fuo petcre pollit? 45

. ligationein? 6, 1i.

44.

Remittens qui? 1, 4«

jhtiti uinao

Praejeniatio cambii proprii num

Replicatio in proceffu cambiali

neceffaria? 2, 4.

num locut habeat? 7, 25 13.

[

04"

Praefcriptio qualis regulariter ob-

Repraefemtaré quid? t, 6.

J

tincat? 6, 14; qualis cambiis

Refcripta moratoria quandonam,

[ et m O'D'((

propriis obitct ? 6, 16. quane

et quibus modis concedan-

donam currere incipiat? 6; 19.

tur? 65 374

y diferat! i

Reuocátio num a rernittente fieri

qualem effe&um producat ? 6,

N

19. num currat, fl creditores

POfüt? 24 16.

moratorium corncefferint? 6;

Reus, quid fi citatus non com-

38. quibus modis fiftatur? 6;

pareat? 7, 2, 2.

anej qiot t

20.

ndfcantut ?

Ruflici num cambia dare poffint?

|

Principia iuris cambialis €

i3 95

64 "

us

mbid orutt

munia. t5 rj.

Protura quid? $, 12. eius effee

Scoztro quid fit ?. 6, 29. quomo-

&us. ibid.

do fiat? ibid.

qui ao

Proteflatio quando remittenda?

Senfal qui. & 46 * Sezferie. ibid.

i

ma

0 W'

2, 4.* num etiatu in litteris

Seutentia quando ferenda ?

335 I*

ag n

j n

commendatitiis neceffarià? 3,

a quo? 7, j, 2« quali5, fi reus

[

32. * cur in hoc negotio tam

cambium recognofcat? 7, 3, 6,

j

141 w

irequens? 4, 30. quandonam

et fi diffiteatur? 7, 3. 7.

in canibiis propriis facierda?4.

Sicbt (nacb) cambia quae? 2.

n

31. in aliis? 4, 4o. quomodo

13*

ia

gb

fiat? 4, 36. num diebus feria«

Sigillus num in cambiis neceffa-

"plum ?

D

tis interponenda? 4, 33. num

4. i8; fub(criptionis

extra nundinas$ quoque inter«

defe&tum an füppleat? ibid.

;mbüi j

ponenda? 4,33. interpofitae

Signum crucis num loco fubfcrie

effettus, 4, 34-

prionis? iid.

j i

Soluere quid? 1, 6.

Prouzifo quid? 4, 47:

;

Proxenetae num interuenire pof-

, Solutio cambii quando facienda?

]

[

Y

À, $« 49 32. in cambio proprio

fint? 3, 18. num fideiubere ?

'JIH'

33 39*

an ante diem? 2, $. an tollat

güati()nc

i

obligationem cambialem?. 6,

u

[) 4' Pcwn

"

Reale cambium quale? 1, 4.

37. an €t quando fuífpendatur

uel

ia ä*a

138

INDEX II. RERVM.

GE

uel impediatur ? 6, 36. folu-

Transmiffo a&oruni cambï-ä1i110i/e

POTENI

tioüis termino praetcrlapfo

795* 3*

num cambia praeíentari pof-

j qui? r; 4. quandonam

ETO

liberetur ? 4; 39.

WN

fint? 4, 6. * particularis num

accipienda? 4, ag.

Traffatus yum a traffante ob noa

acceptatum cambium poffit

Spacchium quid? 4, 16.

conueniri? 6, 6.

Subfcriptio traffantis: quomodo

V alidiren ( foll mir) ph'rafïs quicl

fiat? 4, 1:7. quidfi eamdem

fibi ueht? $, 13. *

reus recognoícat, cambium

Valuta quid? 4,.13. eius men-

uero ipfum diffiteri uelit? 7;

tio num facienda ? 4, t, omif-

2, IIO

fa num

uitiet cambium? 4,

CA

Suymiia foluenda quomodo ex-

t4. F'aluta woblwrjtanden ?

primenda? 4, 12.' nufn cifris?

44 Y3-

V'ottm num in

| cambiis :neceffas

45 Sf

riuim?:^4/ 2.

Tejfemä ueterum num caedcm,

W'ecbfel « Coutume quid? 1, tr.

ac cambia noftra? 1; 6;

Ordzusg? 1,10. lifauce ? 11«

n

&f r

Dnywm

fX

a,

/Mï

^

SWSNS

(l

G;?ä

VKX

/fG-

$s

'ïäg

"

£

431 4

N

z

ORE

j

£

SS

*

O

/;)

H

LA

N

VS

*"::

ÁI«MM

»

7N

]

À

BA

-

SSNO

N

MW—ÁE

ER LAP

ts

o

L.

*

D

x

a

«&»

WQL

PRAN

l'wk

U

l

]

o

s ,

N

v

í

A

^f

)

á

&f/

DN

GE-

E

GEORGII HENRICI AYRERI, IC

catbuli

POTENTISS

MAGN

BRITANN. REGI!S. ET

quandonur

ELECTOR. BRVNSVIC.

LVNEBVRG.

À CONSIL. AVL

IVRIVM IN ILL. GEORGIA AVGVSTAÀ PROFES.-

ffante ob

SOR, PVBLIC. ORDINAR.

W. pl

) phrzüs qi

DE

t

n &u mCH

[a?4x9

cambi d

CAMPIALIS INSITIVTI

al

nibus g

VESIIGIIS

uid? 1j !

ia

AP VD ROM AANO.S

DIATRIBE

L

&

Levn

X lälxu E»/j»

&

4

/Prm/?

vï

Y

N

6d

—

((

rl u a

äïw

f(ra'

3

?n

40,50):82)/40)9))/609 809 )9 ) :805:805 8 82 &5 4 4444

"

EDITIO. OCTAVA PRIORIBVS EMENDATIOR

r

P

HN

d

*

M

3j

dem

tempo

Cumel

binos

natum,

tim, g

Ya 1

The d

fs Q

nl

dicii

praefí

li f

T p

at

tf

ISqui

tofiii

&xferi

tümna

D

Wicoe

&

Ornis

XOp

Offort

Weri

d

4

*

ess

Gv

P PSNENSU

: :.*x

"

rl

i ;,?Pws ;rfïf**cfs

./-

NI

m

äï&r& N-l

MT

RLT

'J;

2 E

ä

j

UX o^

PRAEFAMEN,

r*

*

y

P

graeteritomm annorum in ftadis academic':

D-

3& praefertim tranfaétorum , ficuti iucunda ;:^

risque folet effe recordatio; ita ego «

dem haud mediocri cum uoluptate femper recc:

temporis, quod Lipfiae olim,

florentifhiro illo 7

curii et Apollinis emporio, ad quod feparatis uici

binos egregiae indolis iuuenes , utrumque nobili ger-:

natum, quafi ad mercaturam bonarum artium adduxc

ram, in litteris confumfi. , Accidit interea, ut anno

1735. ilufítrifüumi comitis Vice-Domini, tum curae

meae demandati, nunc in aula augufliffimi Poloniaru:a

regis dignitate palatina confpicui, commilito familisris,

Chriftianus Sigfridus a Pleffen, eques Danus, ex fplen-

didiffüma Pleffenorum gente, iam fago infignis, füb

praefidio illufris uiri, lo. Iac. Mafcouii, communis no-

ftri fautoris aeternum colendi, de foederibus comm:vcio-

rum publice et cum laude difputaret.

Quae ipfa difpu-

tatio quum mihi anfam praebuiffet in

cambielis influuti

ueffigia, lam apud Romanos obuia, inquirendi; hanc

disquifitionem , forma e

piftolae propempticae gene-

rofillimo refpondenti

peregrinabundo dicatam, typis

exícribendam curaui. Sed partim ipfi nundinarum 'au.

tumnalium ítrepitus, inter quos primitiae iftae acade-

micae enatae fünt, partim breuitatis, cui mihi tum ftu-

dendum erat, ratio impedimento fuerunt, quo minus

omnia expendi adcurate, fufiusque pertra&tari poflent.

Exoptataitaque mihi eft noua, quae fefe commodum

offert, occafio idem argumentum reuidendi , paulloque

; quibus nunc adttri-

uberius, quantum quidem per a;&ia

u$

L

132

VRAERGUCHTN C

«

&us fum , negotiä licet, explanandi.

uum enim ineo !

:

$

P

h

jam fit Io. Ludou. Vhlhus, ut diui

eineccii, cuiüs

1

2

praematuram mortem cordatiores omnes bonarum lit-

í

:

terarum cultores lugent, Elementa iuris cambialis ex fche--

N

dis ipfius edat, mihique fignificauerit, fe, ob argumen-

ti adfinitàátem, tractationem meam 4de camibialis inflituti

uefligiis cpud Romanos huic editioni, quam in Belgio pa--

rat, fubiungere confütuiffe; defiderio eius fatis faturus,

eo libentius et formam epiftolae ueterem, ipfi detrahe-

re, et nouam c

]

iace

13

tribes induere adgreffüs fum, quo. ho-

D

norificentius eft opellae meae, fociari fcripto wl tanti

l

nominis, quem ducem, in antiquitatibus Romanis inue-

l

ftigandis fazaciffimum , in illa concinnanda potifhmum

L

fequutus füum *, et qui eo tempore generofifimum

leffenum quoque, cui, quum Francofurti ad Viadrum

Crmbij

litteris operam daret, cum ipfo hofpitium uetus fuerat,

fantibt

ut hanc neceffitudinem cole

X

"

ret, eodem gratqlationis

ünde-

h

genere cohoneftauit.

&tl

ii

* |nferuiit nobis qüam maxime Differtatio eius de uitiis

negotiationis collybiflicae uel cambialis, quae inter Opufcula

que de

(In Sy/og. 1.

[1277174

ipfius' jün&tim edita exftat.

j

opuf?ulor. Udrior ,

num. XI. pag- 441. f24. edit, Geneu:)

Opifur

primys

d

07

N d

.

)

j

Cülent

C

UE

74

EN-

BN

odie |

RUE

I

2 —

P

P

d

SS

l/ f,/[,ff p

.

kllmpfe

C p u SE EE r RaEE

ä

——

IX

E ETE R

haujc

TU U DI

TTLTLITETI

u

].

üpere

à

d

O NS

us MUA

g

bes

ut. ex 1

P

N

P

W m

ää- .

(ä äx.

AR

UET() d

Quod ;

Ufas

üncc

Uydo

$. 1

W

N

T0j y*

,/

Y

W

,y&

A

E

f

1

1

[

emme

N gY ia »ä&

*

z

l, QUi

i

p

u

433

Onarum .

y

,

f

1'/

EOR

u

:

pr

/

$w

$

Ti ex ff

x

m

o d

o

P.

9

À I

) dumen.

X*ïxx

1

t af

u9 D 7

Lb

A.

m

il afitut

tepo p

k

Vi fadunt,

ii

pl as

.:;

I,l

m, quii

J

O

j

t0 uiriltanü

Xrnanst-

Ad cambialis inftituti igitur inuefliza- Cambii u«

/

P

SSPLUN

$

tionem dum nos accingimus; non

cabulum un-

tfpmu

fv

u

de defcen-

praeter morem egerimus, fi prius

dat ?.

veroliit

noffe ftudeamus, unde nomen

id Viadrut

j

cambii defcendat, quum rerum cauffas uefti-

etus foef

gantibus ipfa uocum indagatio haud parum

;ratulation

fuübinde luminis foeneretur.

Deriuant autem

etymologici uocabula, cambium , cambire, et

camhiare, quae permutationem traditionem-

d du

iter pf

que de manuin manum denotant, ab antiquo

cham , mànus, cuius fignificatum, iam pridem

fopitum, obferuante clarifümo Wachtero a),

primus ex leg. Salic, tit. 23. f. 1. inftauraut

Eccardus, ubi cbam pro manu poni, fatie lu-

culentum eft. Huic uoci chbam uel kam , quam

hodie ceffare, nec amplius, nifi in deriustis,

&mpfen, certare, bekommen, accipere, quae

haud dubie originem fuàm ad manum referunt,

fupereffe conftat, tantam tribuit antiquitatem,

ut ex illa primo bas, deinde band, quo ma-

num indicamus , exiftimet proueniffe.

Ipfum

uero cham Graecae dicit effe originis, quippe

quod a uerbo «««v, fecindere, bauen, ob inci-

furas manus, deducit. Saltem non falfum effe

huncce fignificatum, inter alia uel inde arguit

modo laudatus Wachterus, quod eadem uox

3

j |

OmPi--

—

134

DE CAMPBIAL. INSTITVT. VESTIG.

l

omnibus rebus, quae fimiles manui incifüras

habent, u. gr. pe&tni, cfiftae, cet. tribui fo-

?)

leat.

Quidquid horum fit, illud minus dubii

habere |uidetur,' uerbum

camb(are. amo v&

U0

paloam

x44T70, quod permutore fignificat, eiusue

aorifto primo, Zx«wJ;x, defcendere P). Ver-

(imific

ba uero, campíare, cambire , cambiare, wetu-

cumque

füffimis iam Romanis in ufu fuiffe , telumoniis

n re

Ennü, Golumellae, Charifi, Apule!, alio-

dhbit

rumque, dudum Gerard. loann. Voffius c),

ls juri

Alciatus 45, . O&tau. Ferrarius e), Carolus du

Oflgine

At-

Scacd

Fresne /), aliique plures g) docuerunt.

que inde medio aeuo enata eíile wocabula

quo w

Ofmniut

praecambiare, cambiator, fcambiator, cambitio,

camiptio , cambitus, cambium , efcambiator, fcam-

fimm,

biaria uel fcamfaria. charta, concambium b), re-

Dlicsfior

cambium , alique fimila, ex Caroli Fresnei

Wuffe.

Frequens quoque

Gleffirio : perfpici poteft.

ufu hodierno eft Rof;kamb, quod mangonibus

diter

l dter

equariis feu uenditoribus equorum tribui fo-

let ab hac ipfa permutatione, quia equis

quod

Ommo

equos permutant, unde alio nomine Rofi-

Tüs[:.her, permutatores equorum, non quod

lf per

iubas equorum pettinent, ita di&tos effe , opti-

þh KK

me cum Eccardo /) iudicat Wachterus À).

Tüs oc

4) ln Gloffar. Germaz. uoc. kam.

t

b) Vid. Sam. Stryckius in Diff. de cambial. litterar.

ubi

acceptat. cap. v. $. 3. . 4. ibique citatus Marquard.

f

in tr. de iur. smercat. lib. II. cap. v2. n. 10.

c) De uitiis fermonis; lib. I.. cap. 18.

,

et.*. in Efy-

Jf d

$)0]og. linguae Latim. uerb. cambio.

&ml

d) Parergor. lib. I. cap. 45.

D

e) Verb caabiare.

f) In Gloffar. med. et infim. Latinit. uerb. cambiare.

j

Ü

£) Conf£. Henr. Zipfel, in Diff. de teffer. colyLift.

$. 1. ibique citatos.

b) De concambio et concambiatura Marculphus

agit in Formulis follemuib. cap. 139- et 141. edit. Lin-

lonis

denbrog. pag. 1221. fgq. in Codic. legum, antiquar.

Itj

Vid. ibid. in Lind;nbrogii GlofJario pag- 1367- ;

I

as

74

?

TIG,

APVD ROMJ(N. DIA TRIBE.

xn'as"'

y incifürys

In wot. 4d leg. Salic. pag; 73

.rbufh

D

Voce: Rofi-Kamb.

It

vinus Qubl

"

fare a;n'a "

: Quodfi igitur .pe.r

L]

L

.ambium ^ fect;ndum Canbii origo

pro permus

(at, eitre

natiuam huius uocis , me

dio aeuo vfitatiffimae,

ione vYee

) Va

fignificationem, agrorum rerumue quarum-

rum quarumi-

h, Wt

cumque permutationem intelligas, quo fenfu

cumque fu-

, elimons

in iure tum feudali 4), tum canonico P), illam situr, a£

pulbl, a

adhibitam deprehendimus , non refragabor iziio sundi

9?e

L]

*

*

*

| cambiü regetimm

- Vofts?)

ls juris cambialiss fcriptoribus, qui

Canls (

originem ab initio mundi, cum Sigismundo

eny, M.

Scacciat), repetunt. Eum enim contrattum,

& w

quo una res pro alia datur ac permutatur,

omnium, uti fimpliciffimum, ita effe antiquise

^, tf

áator, f

imum, et cum ipfius generis humani multi-

um D) r

plicatione , uariarumque rerum indigentia,in-

ualuiffe, apud omnes eft in confeffo. Scilicet

o Bd

35 Qu

non poterat ante introductum ufum pecuniae

aliter neceffitatibus humanis fübueniri, quam

fnangotus

n t

fi alter id, quod fibi füpererat, alteri pro eo,

u u

quod fibi deficiebat ,

aret.

Vnde quoque

Romoaldus Coli 2), quem laudat Scaccia e),

v M

non qu*

in perueftiganda cambiorum origine ad exem-

pla permutationis uetuftiffima, in facris pagi-

sefe, 0pt-

nis occurrentia, prouocauit.

i^.

4) 1. Feud. 4. $. a. 1. Feud. 22. $. $. a. Feud. g.

jial, hii

ubi cambio feudum eiusdem pretii denotatur, ob-

feruante Dion. Gothofredo.

U

; Marque

de decimis in Extrau

b) Cap. 6. X. de except. cap. unie. uerf. pro decim

4

I:ixm jr

cambienda fermo eft.

,

g. QOwmnun. pbi iam de pecuniz

€) In fr. de commerc. et camb. $. 1. qu. 6. 1. 2.

d) In fr. de catmb. cap. 1.

€) Loc. tit.

l

j t

X

j COW

"

S. II

yaral

uod uero ab initio generibus permuta. ;; vos

(- gdh.' LM'

tionisomnibus commune fuit nomen, idem de- caPulym de-

inde praecipue ad pecuniae permutationem

inde ad . pe-

4f (lïlfiqum"

cumide pere

t

translatum, et ab omnib

us'fere gentibus, fi

? mutalionewm

i)ln

4

pþae.

DÉ CAMBIAL. INSTITVT. VES'fIG.

136

fringuun

irantlatum, pi*aeter feptentrionales populos, a Belgi$ et

er 4 plurimis Germanis

, quorum illt zziffel ; h1 mrechfel, ad

pfbriae f

gæ?;!'iälzs Y&-

rentum eff. —

eamdem rem fignificandam adhibent, difce-

que

das, retentum eft. . Certe a uoce cambium et

) Yi

Italorum Hifpanorumque cambio, et Gallorum

dfit.!

lo

di D

chauge , et Anglorum excbange deriuari, anti-

1646. h

quorum wuerborum enarratores obferuant 2).

lichen V

Liaec pecuniae permutatio ficuti. Graecis non

Wi Qu

folum aoxxvfdec, quo uocabulo etiam Cicero P)

Yi e

Latine utitur, fed quoque-zeyve(e 2332y£, quod

n

apud iulium Pollácem c) occurrit, di&ta, et

p;'o/egm.

plerumque cum mercede aliqua, feu ufuris,

fuit contunCtas ita, ab illo

C

.X11

al

lNop |

yhx* tiarum no-

men originem trahere, certum,.ab hoc lagii,

CDftimer

agio, adpellationem ortam eíle

; haud impro-

quam tol

babile eít.

excütere.

a)r Conful, inter. alios Matth. Martinius in Lexico

extbere.

eiymolog. uoc. cambium. Miníchaeus in The Guide in

CI6. Ug

ío long

Ue5,. uOc. excbange et change, Menagiu*—s in

qu df

Originib. linguae. Krancic. uoc. chbauger.

L) Epifl. ad Attic. lib. XTI. epift. 6.

W. à

Intert

€) Onomaft. Y'1I, 3o.

s. l.

Qcton

fille t

Alia ipfius

Sed quemadmodum haud pauca homi.

perfed

€ /it, aliamum inftituta , uel neceff

ate, quae ingenium

s^7otiationis

Tis p

cambialis

humanum acuere folet, exizente , uel utilitate,

H pï*m

plurimorum inuentorum matre, fuadente,

Uoay

erigo,

adeoque ipfa natura duce , apud antiquiffimas

QUae (

gentes inualuerunt: ita nonnulla ita funt com-

Th0 f

parata, ut non uno impetu produci, et ad

Uccec

fummum perfe&tionis gradum perduci potue-

Gueln

rint, fed ab exiguis profe&ta initiis eo creue-

U&tore !

rint fücceffü temporis, quo nunc illa confpi-

pblica

cere datum eft. . .Huc iure meritoque referas

Omhm-t

negotium. cambiale, quod primo neceffitatis

Campy.

cauffainuentum eft, deindeuero, commerciis

- Rrügj

magis magisque efliorefcentibus,in artem pecu-

agl

. Vnde haud fine ratione di-

liarem abiit al),A

lt Se

fdn.-

4

TIG.

Arvb RbM-AN. bm'mmz.

v

i Mi w

ftinguunt , qui. aliam ipfius cambii,aliam .cam-

Vadfa, d

píoriae negotiationis originem ftatuunt, illud-

ent, dia.

que hac longe antiquius effe contendunt »).

- Candittm dl

4) Vid, Raph. de Turri£r. de camb. difp. I. quaeft.

et Gübnm

3« [44. lo. Mart, Vosgtii £r. de camb. tbef. 4.. Matth,

Bodi Dif. fub praefidio !o, W/altheri . Z4arburgi

D d

Y646. habita Z5ef.'3. Anonymi Zzleitung 2um gründ-

d

Jferaant )

Graecs

lichen Verfland des ^ W'echfzl-Rechts, quod. fcriptum

——

una cum Bodii. Biffertatione. Fraucofurti ad. AMoenum

i Oce

i

V

|

1676. edidit Io. Iac. Heydigerus , cap. 4«

la, QU

&) Vid. Io. Chriftoph, Franckii Igffit, itr. camb.

]

prolegom. l.2 $.. extr,

, ,

[eu vfüns,

v

la 19«

Non lam animus .eft,'operof'e uel totius Prima negoe

3b ho i-???i, d

commercii collybiftici indolem et naturam , //afiozis

cambialis

d p ^

quam tot iureconfuültorum uolumina tradunt

? inuentio

excutere, uel litterarum cambialium formula

"

5 Laugobardis

ag n DXb -

exhibere, earumque uim et efficaciam expli

- tribuenda,

The G

care, uelin cambiorum,natales inquirere, at- indeque ad

JI4lOYes 40«

Menagin j

que definire, Iudaeisne, an Belgis, an Floren-

tinis, àn Gothis Langobardisue huius gloria

ftros tranfiif-

e uidefur,

inuenti fit uvindicanda! Notum -eft, quemlibet

dictorum populorum hac in parte fuos inue-

nifle uindices, quos hic recenfere merito fu-

qut WL

perfedemus 4). Langobardos, quosin exte-

ris prouinciis multum negotiatos effe conftat,

je j

yl t

in primis formam . cambiüis dediffe, uel ipfa

(nsdenti

uocabula, huius negotiationis propria, innuunt,

ntiquiüimä

quae omnia Langobardicae eíle originis, ne-

mo facile in dubrüm uocabit. Frequentiora,

fint a

fuccedentibus temporibus Gibellinorum et

V U

ï

y; u

Guelphorum, fatta fuiffe cambia inter nego-

tiatores Lombardiam incolentes 5), aedificia

T0 que -

dhoni*

publica, mutuandis pecuniss defünata, uulgo

lombards di€ta , indicant, quae ad negotium

que TW

nec

fl:favllïs

cambiale, quam ad montes pletatis, referre

$

mauult , hacque occafione uitium confufionis,

*()Wmäm

a Paullo lacobo Marpergero c) commiffüm, no-

ten p

Ab Italis e) deinde

taj: senckenbergius d).

at l

$

artem

*

4

138 DE CAMBIAL.

INSTITVT. VESTIG.

du f

artem collybifticam tranfiffe ad Germanos,

uocabula ÉEtalica, inter noftros recepta cam-

terpon

píores, teftántur. Sicuti tamen ob hoc folum

41

argumentum, quod a uerborum ufu defumi-

q.'zi«fam;;

tur, prima cambii inuentio nationi IKtalicae

)À

d

tribui nequit, ut re&e quidem contra au&to-

fei

rem AManuduiowis ad folidam intelligentiam iu-

$4

vis cambialis fupra iam adduCtus Franckius

monet f): ita maiores noftros ad illud exco-

lendum plurimum contuliffe, adeoque in ipfa

Du

Germania, cum mercaturae incrementis , ar-

Qus.. .

tem cambiandi quoque ad fummum peruenif-

lit, q

fe , nemo infitias ibit.

menfai

4) Conf. modo laudatus Franckius d. /. $. 4./74-

ibique xot.

li, iré

tilit,

$) Conf. Cauary in Negotiat- pevfeft. cap. 19. Ri-

cardi frac. géneral. de commerc. pag. 9o.

biticz,

€) In der Befcbreibung von Banquen, pag. s.

dioloq

4) In Diff, de montibus pietatis, uulgo ,L:y/;äu]&m,

Wt

eap. ?. $. 4. et cap. 2. $. 4.

e) Florentinos in primis cambialis contra&us effe

inuentores, ex Hiffovia ciuitatis Lugdunenfis , quam

N

de Rubyscondidit, teftatur lac. du Puy in tr. de

avte litierarum eambii, Gallce primum edito, dein-

Roma

de in linguam Latinam , ac tandem a Petro Mar-

gentar

fariom

telliano in Italicam translato, et Florentinae 1718.

typis excufo, ex quo huc facientia excerpfit Do-

o

minicus Matiamannus , de Floremtinis inuentis, cap. $2«

potifr

oi. b

: f) Loc. cit. $.6. n

pongn

$. VI.

trai

ANlonnullis

cambium

Itaque nec nimium peregrinitatis ftudium,

bus i

3am Alexan-

quod ceteroquin haud fine ratione noftratibus

li o

vi M.

exprobrat uir clar. lo. Ge. Cramerus 2), nec

(inye Í

iempore jigs. Caecus patriae amor in nobis iure reprehenci

1.

»oiuifeuide- poterit, fiipfa cambialis inftituti primordia

:ur.

Trans-

li |

aliunde, quam ex Germania, repetamus;

HCQ& |

cialem tra-

ilio ad fpe-

.

Germanis tamen gloriam culturae tam fertilis

Pend

é&aíionem.

1nuenti relinquentes. De folis uero ipfius ue-

fsv

ftigis apud Romanos occurrentibus folliciti,

lo

lam non curamus ea, quae ex Ariftotele ad-

Iuf

dpcn

g

^

D

L

1.

APVD ROMAN. DIATR*BE.

35

XITD4YS

duci fo'lcxlzt, ut oftendatur, cambium iam

p cum.

tempore Alexandri Magni innotuiffe ).

hoc folum

4) In Progr. eleganti de. comiungendo iuris ef anli-

m dumi.

quitatun Germanicarum ftudio , . 1. fequ.

n Iioe

.. P) Argumenta in contrarium uide apud Raph.

Yra ab

. de Turri in £y. de camb. difp. I. quaeft. 4. z. 3.

uf d-

fed diffentit Scaccia in !r. de c

Qgmierc. 'gt ca/mb.

Fravt

Dd quae]i. 6. 3. 11.

lod exe-

$. VIIL.

yein p

- Duplex inprimis ufu uenit cambiorum ge- Duplex

Vrtis, -

nus.. Alia dicuntur realia , minuta, feu manua . cambiorum.

eroai

lia, quibus diuerfae nummorum fpecies apud £ens-

menfam confeftim permutari folent; alia loca-

LL

lia, mercantilia , traieditia, troffata, feu litte-

ralia, quibus, interueniente fchedula colly-

;42. ;9.-Ri-

bifica, ita permutatio fit, ut pro pecunia,

alioloco accepta, tantumdem alio lo

uatur.

.co fol-

a,ä.ey;;u Afl

$. V.

r d

urr, QUI

Prioris generis cambia frequentia fuiffe Rea/i4 Ro-

w in f 4

dubitare nos non finit crebrior ar- "«"is cam-

Romanis,

bia fuiffe

edito, t

gentariorum, qui etiam trapezitarum, men-

peto t

fariorum, et nummularioru;n nomine ueniunt,

frequentia,

vtist

probatur.

«rpit D

in legibus Romanis mentio.

Eos in pecunia

:

potiffimum tum fua, tum aliena, foenori ex-

li t

ponenda, rationibus conficiendis , pecunia

traie&titia fuo periculo credenda, in au£&tioni-

s&üdlu

l

bus item, conftituendo, fimihbusque nego-

tiis, occupatos fuiffe, tam ex Ciceronis Ora-

yiritti

tiome pro Flacc. cap. 19. quam ex l. 24. f. 2. D.

U 4);

f

de reb. au&oritat. iudic. po(fid. l. 18. D. de bere-

aprehet

ditat.-petit. et l.88. D. de folution. perípicere

licet à). Neque dubium eft ullum, intelli-

petamus)

gendos effe huiusce modi homines per «ex»-

lm Cr

flUS lj2

Puováz et x«spuarioras, quos , euerfis menfis, tem-

plo Hierofolymitano, legimus, a Seruatore

fo)oh

jjot

lpfas quoque Roma-

od 1

noftro eie&tos fuiffe b).

norum

ài

140

DE CAMBIAL. INSTITVT. VESTIG.

nüg*um baülicas, ampliffima 1lla et fplendidiffi-

qué o

ma aedificia publica, in quibus non folum iu-

u d

dices cauffàs controuerfas decidere , fedetiam

commel

mercatores nummularique negotia fua fole-

)]

bant tra&tare, et quorum illa, quae .bafilicae

»

argentariorum audiebant, a folis mercatori-

bus frequentata fuünt, haud inepte nonnulli

h

cum hodiernis burfis, quarum denominationis

Nommn

rationem nobis reddit Io. Iac. Mafcouius c),

Ceteta

hiftoriam uero tradit lo. Toubeau 4), faltem

plicar:

quoaa ufüum comparant e).

bts, f

4) Late, de eius modi foeneratoribus paffim

Cambis

agunt fcriptores, ii praefertim, qui de foenore et

Colligi

ufuris deftinata opera egerunt , ut Salmafius, Clop-

cs H

peubergius, Gronouius, Noodtius , aliique, . Conf;

etiam Briffon. de uerber. fignificat. woc. avgentarii.

Ktus

"

Car. Sigonius.de aztiquo iure ciuium Romanor. lib. II.

d

v

cap. x1. Petr. Gregor. Tholofanus iu Sygtagmat. iur.

CoRttam

uniuerf. X.XII, 9. 11. Add. Raph. de Turri decamb.

difp. I. qu. 4. n. xo. fgq.

Munnoz de Efícobar 4e

aïh, qUQ

ratiocin. admin

J

ifr. 2. Gryphiander in Oeconom. legal.

tb i

I, 26. 39. Jqq-

. 1) JMattb. XXIL 2. 7Marc. X E 15. Ioann. IT, 14.

c) In Diff. de iure flapülae ac nuudinavum ciuitatis

D. Pï

t

&

Lipfenf. $. uit.

2) ln Inffit. iur. coufular. lib. 1. 1

if. 2/7. p4g. 41 ;]2]:1

hj

&) Cont. Hieron. Frideric. Schorchii Diff. de ba-

filicis , eavumque iuribus , fe&. 1. $. 1. et $. 11.

teco

i at

s. Vi

tl -f:

Tr;ie&itia

Pofterioris claffis cambia plane incognita

cambia an Romanis dicit Gottl. Gerard. Titius 4), cuius

Ronanis i* ve3 hanc adducit rationem Io. Schilterus ),

cognita ?

Schilteri va«

quia monetae Romanorum per uniuerfum or-

iio reietfa,

bem aeque ualuerint , et maior, quam in ter-

V

ris noftris, uiarum publicarum fuerit fecuri-

N

tas. Verum enim uero quamuisid uiro cla-

t

riffimo largiremur; aliae tamen adhuc cauf-

Tüiti

fae , difficultates fcilicet ipífa nummorum cor-

eni

pora in diffita loca transferendi, et commo-

n

pía-

d fi

dior per cambium illa tranfpgrtandiö uia, i

que

7

2A

Ti

APVD ROM. DIATRIBE.

I4I

Sexddifi.

que commerciorum ratio , Romanis pariter,

Volumdi.

atque aliis gentibus, hoc inftitutum fine dubio

, leletum

comrnendarunt.

m

- fm l.

4) In Iur. priuat, lib. X. fit. $. $. 1.

e bállice

b) Lec. ctt. $. 9.

müercaton.

. fionmul

Fatendum quidem efi, illud nullam in 1ure D;wa ue-

Ormonatti

igia, ex

Romano fedem habere propriam, nec, uti

quibus collie

Ácotits 1

cetera uitae ciuilis negotia, peculiari loco ex-

i id poffe

4j lm

licari; fed dari tamen alia ueftigia a),

ex qui- uidetuar.-

us, reapfe non penitus ignota fuiffe Romanis

vius piin

cambia traieCtitia, utut nominentur inufitata,

je lo t

colligi poffit, inter primos animaduertit V]ri-

nifus, Qu

iique, u

cus Huberus 5), celebratifümus Belgarum

ICtus, quem deinde To. Gottl. Heineccius c),

3 z:rgen;arü.

unr, M

alique plures 4) fequuti funt , quidquid in

wéagtti ä;

contrarium adferant Raphael de Turri e), et

urri dedt

Efcobi d

alii, quos Franckius f) hanc in rem laudauit.

4) Pertinet huc fof. £it. D. de eo, quod certo loco,

onat

tot. tit. D. de edend. l. 4o. D. dé flatuliber. ]. 82. $. $.

:

F

nant. r

D. pro foc.

b) Praeletl.iur. ciuil. Pandect. lib

XFIIL tit. z.g.rz;v

um ab

c) In Diff. de uitiis negotiat. collybift. uel catibial.

$.3«/24-

*

! "O

uocatinter alios ad modo iaudati Hei-

d) Pro

j fl

neccii au&oritatem Mafcouius, in Diff. paullo an-

5, II,

te cit. de iurefapulae ac uundinar. ciuitat. Lipf. $. 22*

20l 7.

e€) Loc. ditl. difp. I. qua

eft. 4. ft. '9.qu. '

f2 Loc. cit. $. 3. uot. e.

DN

il

)

& Xl

j

Sane, fi nullus ueterum alius, certe Cice-

Cueronis --

nv

uaria locá

li lj

'Yo id viariis locis aperte commonftrat,quos hic

d

adducere , propiusque intueri, operae pretium

adducuntur,

r t

fuerit. Ita de filio, ftudiorum caufía Athenas

yro &

mittendo, fcribens ad Atticum 2), quodilli opus

fuerit, quaerit, permutarine pofüt, anipfi fe-

j o

rendum fit? id. eft

fiiusne pecuniam, quam

o

í

u

ad (üi*centgtionem

am opus habiturus fit, ipíe

y)

fecum

1421

DB CAMBI:&L. INSTITVT. VESTIG.

Taxdice

fecum adferre Athenas debeat, an occafio

te Aiti

detur ita illam permutandi ,ut, quam pater Ro-

mae foluerit, alius Athenis filio reddat?

ua

vedderel

feidica

permutatione cambium, quod traie&titium uo-

endurn.

care folemus, indicari, nemo non uidet,

In

trdhi po

alia epiftola, itidem ad Atticum fcripta Jj,

lm pta

non minus luculenta cambiàlis negotiationis

YEAMNT

ueftigia deprehendimus, Xta enim ab initio

Styprta

ftatim fcribit: fu nummos. Arpinatum , fi L. Fa-

(ine Ti

dius aedilis petet, uel omnes REDDYTO. ego ad te

delooo

alia epiftola fcripfi de H -- $. CX. quae $tatio Cv-

RARENTVR. $i ergo petet Fadius, ei uolo REDDI,

mars 1

Yeurfi

praeter Fadium nemini, apud me item puto pEo-

SITVM.

Id fcripfi ad. Erotem , ut REDDERET.

bitr,

Sub extremum autem epiftolae fic habet: Ci-

hiem:

Tnferor

cero nofler - - - fcripfit boc ad Tironem, fibi poft

fattüm

Kal. April, (fic enim annuum tempus confici,) uibil

datum efe; tibi pro tua. natura femper. placuiffe ,

QUantum

QUE d 3

teque exiftima[fe, id etiam ad dignitatem meam

telimy

evtinere , eum nom modo liberaliter a nobis, fed

etiam ornate cumulateque tratlari: quare uelim

Q |

cures, (nec tibi effem moleftus, fi per alium boc

traiiciq

poíJem), ut PERMVTETVR Atbenis, quod fit in an-

autm fumtum. — Id fcilicet Eros numerabit. . eius

r

vei cau(fa Tironem mifi. curabis igitur , et ad me,

j

fiquid tibi de eo uidebitur , fcribes.

Ínterueniffe

!

hic cambium traie&ütium , nemini poteit eífTe

nis, q

deI»Wg

obícurum , qui, Ciceronem Romae tantum

de i

pecuniae per Erotem reddere Attico uoluiffe,

perpenderit, quantum filio fuo Athenis fuerit

HET

numeratum. Nihilobítat, quo minus ex epi-

ftola c), Laodicea ad Atticum exarata, huc

quoque referamus fequentia: quaeris, quid bic

EUA

agam? ita uiuam , ut maximos fumtus facio: mi-

V

rifice delettor boc inflituto, admirabilis abftinentia

ieQi

ex praeceptis tuiss ut uerear, ne illud, quod te-

düts

curi PERMVTAVI, terfura mibi foluendum jit. Ex

i

nt

r

ls emim haud difficili negotio erui pot

aQ

:

1

TIG.

APVD ROMAN.. DIATRIBE.

143

a ocfo

Laodicea Ciceronem, curante feu permutan-

te Attico, pecuniam accepiffe, quam ut ipfi

mpaterdo.

ddat^ Qu

redderet, ad uerfuram fibi confugiendum ef-

eCotumo.

fe indicat, id eft, aes alienum aere alieno fol-

uendum. Alius Ciceronis locus 4) huc etiam

uda, f

trahi poteft, qui ita habet: ibi compmoratur,

fopi )

dum pecumia accipitur, quae mibi ex PNBLICA

Yegotis

f à n

PERMVTATIONE debetur. | Neque incongrue

Stypmannus e) ad negotium iftud cambaiale,

n, /i L' PJ'

fiue litteras transfcriptionis, quibus pecunia

0f ii

t iaf C

deloco in locum fine ullis itinerum moleftis,

maris incommodis, uel latronum piratarumue

tt/o D

t DREQ«

incurfibus , aut alio periculo, fecure transícri-

bitur , refert uerba Tullii, Crifpo Salluftio ue-

- REDDRRUT,

nalem animum exprobrantis f). Africam enim

hat (

interiorem cum Crifpus Sallufüius obtinuerit,

u hW

tantum inde illum exhaufifle, ait Cicero,

yfii)t

quantum potuerit aut FIDE NOMINVM TRAIICI,

v pl

aut in naues contrudi. Non uacat, plura ueterum

at t

nolis, f

teftimonia conquirere, etallataiam fatis often-

dunt, Romanos hunc cambiandi pecuniamque

Wt Md

traiiciendi modum neutiquam ignoraffe.

v dlitm J

4) Lib. XII. epiff. 24.

of f

þ) Lib- XV- ePl:/l'- 1$5 ;

m

c) Lib. V. epi

1$»

d) Ad diuerf. lib. IIII. epift. .

TL

e) In Iur. :naritin. cap. 8. $.7.8. pag. 489- editio-

nien ii

ni$ , quae cum praefatione b. Heineccii Hajae 24ag«

otel. &

deburgicae 1740. prodiit, fcriptores nonnullos alios

p tatr

e iure nautico et maritimo complexa.

0 99l

f)IinR

eff

ponfione in Crifpum Salluftium S « 19* pag.

1186. edit. V'erburgian. in 4.

z

g [

XIHIL. —

:

us «

