ſtein der Stadt Oberſten zum Krieg von ſeines Dienſt wegen
bezahlt 500 fl. guter Geber von Gelde. p. 842. Item ſoll
auch ein jegliche Statt verſorgen, daß ihre Diener alle Ord⸗
nungen halten, und ihren Hauptleuten gehorſam ſeyn, und
daß auch niemand fuͤrbas mehr von dem Paner fieg und
wer der Stuck eins uͤberfuͤhre, daß deß Leib und Gut der⸗
ſelben Statt verfallen ſey, und auch weder er, noch ſein
Weib, noch ſein Kindt in die Statt noch in kein Reichsſtatt
ewiglich nimmermehr kommen ſoll, VII, 69. p. 846. Herr
Gerhard Herr zu Bolchen und Oſeltingen diß Jahr der Statt
Hauptmann. Und hat zu ſeinem Soldt empfangen 2000 fl.
VII, 86. p. 894. XX V. militares, ſtipendiarii Spirenſes
Andreae ab Oberſtein litteras diffidationis mittunt; vt
quamplurima alia a Lehmanno producta taceam, e quibus
certe hoc ſequitur, hos tamquam vaſallos ad nutum vrbis
paratos omnia ea eſſe exſequutos, quae ipfis iniungeban-
tur. Et ne putemus eos aut ſordidae fuiſſe conditionis
aut bonis forte dilapidatis ad hanc militiam detruſos, ob-
ſtat illuſtris aliquorum in iis conditio. De Argentora-
to idem eodemque numero probat KOENIGSHOVEN
1. c.

— K—EE

—. „ —

2

— —

=n =

rent, ad aliosque etiam libertinum ſanguinem Propaga-
G

CAr. I. DE STATV INGENVORVM. 49
1. c. de Norimberga RICCIVS vom Landſaͤßigen Adel, P.

I. C. 13. J. I. P. 146. vbi integrum catalogum texit eo-

rum qui miniſterialitatis nexu Norimbergae eſſent adſtri-
cti & ciuitatis etiam honore aucti. vid. etiam 10. p AVLL.
HANF V. C. de vario militiae ſtatu apud Germanos §. 15.
P. 34. Ita exemplum de Treuirenſibus a. 1324. Profert
HONTHEMIVS II. 100. vbi Wiricus Landir armiger in-
ter ciues receptus promittit: ipſos ciues & eorum ciuita-
tem inuare ſe tertio videlicet duobus cum armigeris ſe-
cum in armis expertis, cum equis 6o patinis ac aliis ar-
mis decentibus armatis. De veſtibus eorum curialibus
vide Perill. SENKENBERGIVM Sel. iur. & hiſt. 1. II.
praef. p. 7. & exemplo ex vrbe Luneburgenſi deſumto
hoc probantem ill. ScHEIDIVM le veſtibus curialibus
in den Hannoͤverſchen gelehrten Anzeigen de 1753. p.
967. & vom Adel p. 185˙. Quae quum ita ſint, profe-
Sto non eſt probabile, burgenſes noſtros quorum ad-
ſcribebantur numero & defenſionem iurato promittebant
nobiles militarem, fuiſſe contemnendae adeo ſortis e liber-
tinorum grege propullulantes, cum eo numquam deſcen-
ſuri fuiſſent homines qui genus & proauos oſtentare ſe-
que militari & libero prognatos ſanguine iactare poterant.

§K. XVII.
LIBERTINITAS TERTIA GENERATIONE
AMITTITVR.

Enimuero cum negari tamen non poſſit, inter-
dum ſeruilis conditionis homines, in vrbes conces-
ſiſſe iureque & honore ciuitatis auctos fuiſſe: fieri certe
aliter non potuit, quam vt hi matrimonio ſe aliis iunge-

rent

50 CAP. F. DE STATV INGENVYVORVM.

rent. vide doctiſſimum boTTGIESSERVM Hlib. I. c. 3.
6. 24. P. 145. 26. P. 147. §. 28. 30. Notabili exemplo
hoc probat LEHM AN NVS VII, 70. 71. P. 847. ſq. Spi-
renſes nempe ex priuilegio Wenceslai quosdam homi-
nes adſcriptitios Etlinga & Pforzhemio venientes in ci-
uitatem receperant, quam ob rem cum ipfis lis a Mar-
chionibus Badenſibus pararetur, tandem Wenceslaus li-
tem ſecundum ciues dedit. Hinc ergo non ſine cauſſa
interdum burgenſes deſpicatui fieri coeperunt reliquis
militaribus ingenuis ruri adhuc degentibus & matrimo-
nia non niſi cum ingenuis contrahentibus. Enimuero cum
hoc tamen in ipfis etiam vrbibus perpetuum non fit: non
poteſt quidem magnum aliquem habere effectum vel id-
eo, quia ex ſententia Germanorum libertinitas tertia ge-
neratione amittitur. (§. 3.) Cum enim tertia demum
generatione procreati a libertinis ad iura ingenuorum
poſſidenda admittantur; his autem nemo niſi ingenuus
ipſe ſit, vti poſſit: facile perſpicitur; libertinis etiam
hominibus non omnem, in poſteris ſaltem, adipifcendi-
ingenuitatem, occaſionem fuiſſe praecluſam; neque poſ-
ſe ab hac generatione ipſis vel minimam ſeruilis cauſſae
maculam adipergi. Egregie certe monet ill. schHEIDIVS
l. c. p. 2 5. ne poſie hoc quidem probare illuſtriſſimae etiam
proſapiae familias, ſi vkra Carolingos adſcendas, an non
& inter ipſorum maiores libertinus referendus fit; quod
multo magis ad eos pertinere videtur, qui militares an-
tea dicti nobilitatis poſtea praerogatiuam ad pofferos ſu-
os a ſaeculo inde XII. & XIII. transmiſerunt. Ssp’ENE-
RVS I. c. not. e p. 38. Maneat ergo hoc & induhiis hi-
ſtoriarum monimentis comprobatum, burgenſes noſtros
origine ſaltem omnes fiuiſſe praeſumtione ingenuos, & vel
Paucos, qui exX iis ſeruili aliqua macula adſperſi, inter
eos

d
ſl⸗

E-⸗
hi⸗

el
ter
205

CAP. IJ. DE STATV INGENVORVM. 5T

cos fuiſſe, & hos tamen ipſos tertia generatione, & con-
tracto cum reliquis ingenuis matrimonio ad ingenuitatis
iura adſpiraſſe. Sed tamen, cum ſequiori tamen aetate
a conditione ſua defecerint burgenſes tantum non o-
Ines, paucis de mutata eorum conditione exponen-
dum. Scilicer cum omnis Germanorum respublica ad
ſtatum & habitum militarem componeretur; hi, qui in
vrbes conceſſerant ingenui, cum initio non haberent,
vnde poſſent ſumtus militari vitae ſufſicere; poſtea ve-
ro creſcente, commerciorum ratione, ipſorum opulen-
tia, ſenſim a priſtina militari conditione defeciſſent, com-
merciis nempe, negotiationibus & opificiis adeo inten-

ti; & faſtidientes vitam militarem, rei quaerendae pror-

ſus inhabilem: & reliqui ingenui, qui acceptam a ma-
ioribus dignitatem militarem ſemper conſeruauerant,
tandem nobilium praerogatiuas ambirent: id quidem non
amplius licuit omnibus burgenſibus, vsque adeo, vt
mox inter hos & reliquos burgenſes ingenuos inſigne
aliquod diſcrimen intercederet, quo factum, vt vix alii

nobilium honore vterentur, quam qui purum ſemper &

aà plebeiis non contaminatum militarem ſanguinem con-
ſeruaſſent.

§. XVIII.
IVRIBVS INGENVORVM VSI SVNT
BVRGENSES.

Reſtat adhue vunum argumentum, quo pro inge-
nua plerorumque burgenſium conditione vti licet, nem-
pe hoc, quod olim omnium ingenuitatis iurium partici-
Pes haberentur. lam cum credibile plane non ſit, eos
qui non eſſent ingenui, ingenuorum tamen eſſe honpis
2 vſos,

52 CaAr. I. DE STATV INGENVORVM.

vſos, vel inde conſtat, fuiſſe tempus, quo omnes omni-
no burgenſes ingenuorum iure & honore cenſerentur.
Potiſſimum autem, ſi publicam rem ſpecétes in eo eſſe
videtur horum iurium, quod deputatos ad mallos ſ. co-
mitia prouincialia mitterent, quo niſi ingenui numquam
enitebantur. ill. SCHEID. I. C. p. 22. ill. G EORG. LVD.
BOEHMK R I. C. §. 9. p. 29. Huc etiam pertinet, quod
Prinripe⸗ raro aliquod, maioris momenti negotium tra-
Gare ſolebant, niſi adhibito etiam burgenſium conſilio.
hinc formula e. g. in charta de 1208. apud MIRAEVM
in notitia eccleſ. belg. cap. 193. e conſilio nobilium mi-
niſterialium éz burgenſium. Quod autem ad priuata iu-
ra attinet, quae ingenuitatis quaſi erant conſectaria, de
his quidem, cum hoc loco nondum conſtare poſſit, ſe-
ctione huius commentationis altera exponemus.

NIHIL INDE IVRIBVS DOMINORVM TERRITO-
RII AVT NOBILITATIDECEDIT.

Ne tamen quisquam hanc quam tueri ſuſtinuimus
ſententiam, aut nobilitatis iuribus aduerſari putet, aut
principum imminuere iura videatur, paucis monendum
eſt, ſeparandas plane eſſe a ſe quaeſtiones, an olim & no-
biles & ingenui burgenſes vnius eiusdemque conditionis
fuerint; an vero & hodie ſint. Si enim verum eſt, quod
ait W ASSERBACHIVS in diſ. de vitoria Harminii p.
§S9. & ex eo POTTGIESSERVsS lib. I. c. 2. §. 29. P. 5 I⸗
hodiedum in ruſtica Weſtfalorum gente ſupereſſe, qui
Caeſareas & conſulares familias adgnatione attingant;
multaque adhuc cognomina in gente Weſtfalica cum
Romanis conuenire; neque tamen hae ipſae familiae ſi

.
4

—

CAP. L DE STATV INGENVORVM. 53

bi vmquam adeo placere poſſint, vt ad priſtinam gentis
ſuae gloriam enitantur: quis ſane hoc de burgenſibus no-
ſtris vmquam contendat? Fuit ſane llium, fuit ingens glo-
ria Teucrum, fuit & burgenſium, ſed variis illi mutatio-
nibus ad deteriorem nunc conditionem deſcenderunt,
neque qui olim militari honore poſſent ornari, nata
praeſertim militarium nobilitate, adhucdum eo eniti poſ-

ſunt. Quod autem ad iura rempublicam attingentia

pertinet: itidem iam non quaeritur, quae ſaeculis X. XI.
XII. olim obtinuerint, ſed quid hodie rei agatur, & an
lege, pacto, obſeruantia priſtina iura ſua burgenſes re-
tinuerint. Quae quum ita ſint, & ſententia, quam tue-
mur, plane non obſit neque nobilium ſplendori, non
eſt, quod damnemus eam ſententiam, quae indubiis
plane annalium & fide & teſtimoniis poteſt euinci.

§. XX.
AN RVSTICI INGENVIZ;

Sed iam reſtat nobilis quaeſtio, an & ruſtici inge-
nuorum iure apud nos vtantur, magnis animorum mo-
tibus a doctiſſimis viris in vtramque partem diſputata.
De ſubobſcura ruſticorum denominatione iam alibi, quod
ſatis eſt, expoſuiſſe videmur in diſſ. de matrimonio nobi-
lis cum vili & turpi perſona, pracſertim cum ruſtica. §.
10. p. 20. ſq. quibus in praeſenti quaedam addamus, quae
ad eruendam veram ruſticorum & originem & conditio-
nem pertinere videntur. Ex iis ergo, quae & 8. diſſerui-
mus, hoc conſtat, quo tempore in Germania non-
dum exſtructae erant vrbes, omnes omnino Germanos
ruri habitaſſe, liberae aeque ac ſeruilis conditionis. Iam
cum, qui ruri verſabantur, non omnes ipfſi eam agro-

G 3 xum

54 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

rum quantitatem poſſiderent, quae ipſis & alendae eo-
rum familiae ſufficeret, quid ipſis agendum? Aut fame
pereundum aut eligenda qualiscumque vitac conditio,
qua ſibi de victu proſpicerent. At enim cum ea aetate
nec commercia in Germania admodum florerent, qui-
bus rerum quaerendarum viam inuenirent; neque opi-
ficiis admmodum indigeret rudis adhaucdum & a mollitie
& delicato cultu aliena Germania: eligendus ſane is erat
ſtatus vitae, qui neque inhoneſtus eſſet aut ingenuum
dedeceret, nempe agrorum vice aliena colendorum ſtu-
dium. Qua in re qui ſibi ſuisque optime conſulere ſtu-
derent, illud iis vnice agendum erat, vt de perpetuo hu-
ius victus quaerendi modo circumſpicerent. Quod ta-
men quia dominis agrorum alia ratione perplacere non
poſſer, neque etiam deficiente pecunia fleri poſſet, cen-

ſibus promittendis, praeſtatione operarum & his talibus

17

efficiendum erat. Qui enim agros ſuos vitae militari

toti intenti alis colendos permittebant, vitam inde

alere, & bello quaerere ſumtus cupiebant. Hi ſane ho-
mines, cum vix alium parandarum vitae neceſſitatum
modum ſibi relictum eſſe ſentirent: non facile ab agris,
quos ſemel ſub hac conditione accepiſſent, recedere ſo-
lebant, quo tandem factum, vt iure quaſi hereditario ad
dominum agri pertinere & fundo eſſe adſeripti cenſeren-
tur, a quo nempe aegre ſe diuelli patiebantur. Et haec
eſt ſine dubio ſeruorum natio, quam deſcripſit Tacitus
(§.9.) quae tamen, quam male ſeruorum claſſi adſeriba-

tur, vel ex ipſo Lacito probauimus, cum ſeruitus haec
germanica non niſi in cenſus aliqua praeſtatione aut ope-
ris collocandis conſiſteret. Inde ergo palam confit, co-
lonos hos (ruſticorum enim adpellatio vix ante evſtru-=
ctionem vrbium deprebenditur, & in oppoſitione ad burgen-

5)

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 55

ſes) non omnes, quin paucos admodum fuiſſe ſeruilis
conditionis cum doctrinam de commentitia ſeruorum

multitudine iam proſcripſerimus (§. 8-10.) Hoc ſane

vel inde maxime patefit, quod & liberi & ingenui ſaepe
vocentur, & ſollicite vt plurimum a feruis & ancillis dis-
cernantur. Ita in Capitulari Ludouici Pii de §36. apud
BALVZIVMI, 864. nominantur homines tam litt quam
& mgenui ſuper terram manentes. Capitular lib. V.
C. 30. ap. BALVZIVM II, 885. liberi bomines, qui pro-
prium non habent; itemque Capit. a. 807. C. 2. I. C. I,
458. liberi pauperes, qui nec propriam poſſeſionem terra-
rum habent; porro Poledrarii, qui liberi ſunt in Capitu-
lari Caroli M. de illis n. 5. apud EK CCARDVM in Fran-
cia orientali p. 915. itemque Ingenui ſ. Franci per fiſeos
& villas regias commanentes. cit. Capit. Caroli M. n. 4.
& 52. Porro in charta Hartuichii de 804. apud HoNTHEMI-
VM L, 154. donat quis villam Odonium cum ſeruts & an-
cillis, colonos &) colonds vna cum oros Es' infan-
tes. Ita porro ruri degere dicuntur pauperes & propri-
um non habentes liberi homines manſuales &; meliori &y
magis honorabili elientela in charta Embriconis epiſcopi
herbipolitani apud ScHANNATIVM in Vindem. litte-
rar. I. I. n. 55. Vocantur etiam ſequiori praeſertim
aeuo arme Lude, nempe eadem ratione, qua liberi, mi-
litares, nobiles dicti funt homines rici, diuites. (§. 14.)
de qua denominatione videndus eſt KorPrvVs apudkv-
CHFNBECKERVM L. C. licet in eo aberrare Koppius
a vero videatur, quod ſeruilis conditionis homines eos
eſſe praeſumat, cum tamen & ipſe oſtenderit, non ſem-
Per eos fuiſſe ſeruos, ſed ſaepe etiam conditionis inge-
nuae, qua in re quam ſibi conſtet, viderint alii.

§. XXI.

56 CA P. I. DE STATV INGENVORVM.

§. XXI.
AN POST EXSTRVCTAS VRBES RVSTICI
ADHVC INGENVI.

Ex quo autem poſt Henrici Aucupis praeſertim
tempora vrbibus admodum diſtinguebatur Germania, li-
cet plurimi ingenui in vrbes concederent: illi tamen,
quibus aut agreſtis vita magis adrideret, aut obſtaret pa-
ctum, quo ſe ad perpetuam agri culturam obſtrinxerant,
ruri remanebant. Hi autem, cum multi eſſent, qui a-
gros vice aliena colere percuperent, vt perpetuo ſen-
ſim iure ad poſteros ſues conditionem colonariam trans-
mitterent, paullo durius interdum habiti & ad ſeruilem
aliquam cauſſam eſſe deducti videntuxr. Interim ne ſic
quidem omnes libertatis ſuae iacturam feciſſe videntur
aut ingenuitatis ſplendore eſſe priuati. Licet enim ſer-
uis forte etiam (§. 9.) connubio aliisque modis miſce-
rentur ex his aliqui, ſollicite tamen & tum quoque a ſer-
uilis conditionis hominibus diſtinguuntur. Patet hoc
ex Ccharta veteri de 821. (licet haec Henricum adhuc an-
tecedat) apud MAEICHELBECKIVM hiſt. friſing. T. I.
part. inſtrum. n. 451. p. 25. Ibi: Iſti ſunt liberi homi-
nes qui dicuntur Barſoalci, qui & cum Wagone
complacitauerunt, vt eccleſiaſticam acceperunt terram,
de ipfſa terra condixerunt facere ſeruitium. Iſti
ſunt: Saco, Oadlamunt, Toto, Sigadeo, Deotmer, a-
rant 3. dies temporibus tribus in anno, & ſecant tres di-
es, illud collegunt & ducunt in horrea, & reddunt mo-
dios XV. ex bis tres de ordea, vna PFriskinga valente
Jſaicas 2. Seprat & Alprat ſimiliter arant S65 ſecant & du-
cunt ad locum. Hrogfrit arat pleniter, ſicut alii ſerui,

CA P. I. DE STATV INGENVORVM. 57

& donet modios X. de auena, & vna Friskinga valen-
te ſaicas 2. Iſtud firmiter condictum eſt, vt eis nullus am-
plius maiorem ſeruitium iniungere valeat, ſed itinera vi-
ciſim agant. Porro Henricus II. in diplomate de 1005:
quo pagos Geſinegaue &c. donat, ait hoc ſe faceré cum
pratis, molendinis, campis, culturis, manſis, ſeruis, li-
beris guoque qut regiage tam poteſtatis erant. Ita
porro in actis fundationis Murenſis, quae exſtant in 10.
GEORG. ECCARDI HABSBVRGICIS p. 223. dicitur:
ſunt ibi quidam libert, qui de praedio ſuo cenſum buc
perſoluunt, villicus quoque dat piſcem magnum. In prae-
cepto Ludouici Pii de confirmatione priuilegiorum ec-
cleſiae viennenſis apud B ALVZIVM II. 1405. occurrunt
homines eccleſiae tam ingenui quam &y ſerui ſuper terram
ipſius reſidentes quod idem repetitur Il. c. p. 1408. 1410.
1411. 1412. 1413. 1415. ſqq. In codicillo regio Fride-
rici I. apud 10. FRID. SCHANNATIVM in collect. ſec.
vindemiar. litterar. p. I16. dicitur: boc excepto, quod co-⸗

mites de liberis hominibus, qui vulgo Bargildi vocantur.

Non tamen adſentiri poſſum ill. ESTORI, qui in tr. de
miniſtertalibus p. S. putat, Bargildos deſcendere a Barr
ſ. Pfarrer & Guͤlt, vt adeo Bargildi iidem ſint, quam
qui parochis cenſum praeſtarent; quam tamen conie-
cturam, licet probet etiam GvVNDLINGIVsS in der neuen
Bibliothek St. 19. P. 755. ſequi vel ideo non licet, quod
probari nullo modo potoſt, Bar idem eſſe ac Pfarrer.
licet enim ſequiori forte aeuo haec in vna alteraque Ger-
maniae prouincia vnum ſonare videantur, de prioribus
tamen lingnae noſtrae aetatibus hoc adfirmare non licet,
praeſertim cum propior exſtet vox, a qua hoc nomen

deriuare licet, nempe Bauen & Bauer, eadem ratione

H qua

58 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

qua Barſcalcos modo vocatos eſſe vidimus a Bauer. vid.
WACHTER in gloſjar. voc. Bauen. & ill. G. L. B OEH-
MER diſſ. cit. §. 7. p. 21. De libertate horum hominum
& eorum, qui Landſetene & Pfleghaften vocantur, vide
etiam gloſſam ad I. P. S. I, 2. p. 19. edit. Perill. GAERT-
NERI ibi: Freyheit iſt auch dreyerley unter denen, die da
dingepflichtig ſeyn. Pfleghafften ſind die, die in dem Lan⸗
de eignes haben, da ſie pflichtig ſind, etwas von zu geben,
oder zu thun. Schoͤppenbarfrey ſein die, die ihr Eigen
frey haben, nur daß ſie darvon Schoͤppen ſein ſollen. Land⸗
ſeſſen ſind die, die auch Birgelten heißen. Dieſe ſitzen
auf gemietem Laßgut, da man ſie abweiſen mag, wenn man
wil. & lib. III. art. 44. denen, die Biergelde und Pfleghaf⸗
ten heißen, und der Schultheißen Gerichte ſuchen, denen
gibt man funfzehn Schilling zur Buße, und zehn Pfund zum
Wehrgeld. Aus dieſen mag man wohl, wenn es noͤthig, ei⸗
nen Frohnboten wehlen, der weniger als drey Hufen Eige⸗
nes habe. Andre freye Leute, ſind Landſaſſen geheiſ⸗
ſen, die kommen und gehen Gaſtweiſe, und haben nichts Ei⸗
genes im Lande. ad vocem Biergelden gloſſa p. 424. dieſes
ſind die Pachtleut — & ad vocem Eandſaſſen: dis ſind Hof⸗
leut oder Meyer, welchen man ein gut austhut oder leſſet.
Dieſe mag man jederzeit wieder davon weiſen. Denn ſie ſind
auf dem gut gleich als Geſte, kommen darauf, und ziehen
wieder davon, nach der Erbherren Willen und Geheiß. Ne-
que feruilis adeo conditionis eos omnes fuiſſe patet ex
Weichbildo Sax. art. §o. vbi dicitur: ein Laß mag auch
wohl bey ſeinem Leben ſein Guth auflaſſen vor ſeinen Herrn,
und wieder empfahen und geben wem er will ohne jemandes
Widerſpruch. De friſahis ſ. colonis liberis in Sueuia, ter-
ra hadelenſi & dueatu bremenſi videndus PFEFFINGE-
RvVSs ad Eitr. I., 609. De Hoflfaſſis, liberis haegeris
(oryghen

CAPY. I. DE STATV INGENVORVM. 59

(oryghen Hegher) & agricolarum brunſuicenſium liber-
tate videndus omnino eſt ill. CH R. VLR. GRVPENIVS
in obſeruationibus (quae diſceptationibus forenſibus ſub-
iunctae) p. 1057. 10 5 1. quo loco de adſerenda ruſtico-
rum libertate vaſto eruditionis adparatu adiutus com-
mentatus eſt, cuius deinde veſtigia preſſit 10. LEONH.
HAVSCHILD V. C. I. c. p. 109. ſqq.

§S. XXII.
CONTINVATIO ARGVMENTI.

Maneat ergo hoc & indubũis conſiſtat argumentis,
ruſticorum noſtrorum olim quam plurimos fuiſſe inge-
nuos, neque certe ex ruſtiea alicuius conditione potuiſ-
ſe pro ſeruili ipſius origine praeſumtionem adornari,
praeſertim cum numquam eum fuiſſe ſeruorum in Ger-
mania numerum oſtenderimus, qui ad contrariam ad-
ornandam ſententiam ſufficiat (S. 8-10.) & ſerui etiam
ac familiae nomen perſaepe liberorum quoque & inge-
nuorum natalium homines comprehendat. (§. 7.) Enim-
uero quibus in terris aut Slauorum victores habitarunt,
aut quo certe Slaui commercio transditi penetrarunt, de-
terior eorum eſt facta conditio, multique poſtea his ipſis
Slauis immixti ſeruilem denique hominum propriorum
perſonam prorſus induerunt, quo certe factum, vt his
ipſis in terris vna eorum cum Slauis conditio ſenſim ha-
beretur, praeſertim cum res domi anguſtiſſima ipſis ob-
ſtaret, quo minus relictis agris & caſis laetiores penates
quaererent. At enim reliquis in terris tantum abeſt,
vt ipſi omnes ruſtici haberentur ſerui, vt potius inge-
nui & ipſi vocarentur, & ſaepiſſime, rerum ſuarum ne-
ceſſitate ita ferente agrorum alienorum culturam ſuſci-
F 2 perent.

60 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

perent. Patet hoc ex notabili charta apud GoEBELT-
VM de iure &y indicio ruſticorum c. I. J. 27. p. 50. qua a.
1142. traduntur villae colonis quibusdam, & dicitur p.
5§I. JNi quis ad nos liber intrauerit, & ſe ſicut eſt, libe-
rum profeſus fuerit, libertate ſua, ſi velit, vtatur, ex
quo illud eſt ad perſpiciendum, colonariam conditio-
nem libertatem ingenuam prorſus non excludere. Ea-
dem ratione apud EKMVNDVM MARTENIVM in col-
le&t. diplom. T. I. p. 4I. occurrunt pagenſes ingenui. Ad
meieros autem quod attinet, nec hi quidem ſeruitutem
omnes apud priſtinos Geamanos ſeruiuerunt, cum co-
lonariam hanc ſ. meiericam conditionem militares etiam
homines ſequerentur. Ita apud ill. SscHEIDIVMI. C.
p. 485. Occurrit Hermannus villicus de Moringen, quem
ingenuum fuiſſe patet, quod teſtis adhibeatur in nego-
tio inter ingenuos celebrato, de quo infra (§. 3.) mili-
tarem autem fuiſſe vero ſit ſimile inde, quod I. c. occur-
rat Titmarus miles de Moringen; omnium autem ma-
xime hoc probatur ex charta de 1339. quam illuſtris e-
ditor l. c. ſubiecit, qua Her Baſilius Bock, Ridder, un⸗
de Baſilius Wulvesberch, Knecht, ſyn Sone, praedia ac-
cipiunt an Meygers Wyſe ad triennium, ſeque praeſti-
turos eſſe inde promittunt Pflicht unde Tyns ſ. cenſum
& operas, quo loco quid clarius eſſe, quid ad proban-

dam ſententiam noſtram poſſit aptius, haud ſcio. ibi-

dem p. 487. teſtis nominatur in charta de 1269. Theo-
dericus villicus de Asle ex quibus certe exemplis hoc
ſequitur, cenſuum & operarum praeſtationem ne iis
quidem offeciſſe, qui militari eſſent cingulo ornati. Sed
omnium hoc maxime probari poteſt ex illuſtribus exem-
plis, quae videre eſt apudk A MVNDVM DVELLIVM
in miſcellaneor. lib. II. p. 162. vbi ex chronico Rotten-
burgenſi

— — - ðð

ͤ—d, —— —

—

CAY. I. DE STATV INGENVORVMlI. 61

burgenſi de originibus gentium Seckendorfiae, Seins-
hemiae, Norttenbergiae exponitur, easque a ruſticis
natales deriuare ſuos contenditur. Debeo haec beniuo-
lentiae in me ſummae, illuſtris viri, G; O R GII LVDOVI-
CI BOEHMERI, quem dum fautorem, praeceptorem
in legitima ſcientia in paucis optimum, amabilemque
hoſpitem meum nomino, habeo, quod mihi ex animi
ſententia gratuler. Sed videamus de ſingulis. De Sec-
kendorfiis ergo ita chronographus Rottenburgenſis. J⸗
tem der von Seckhendorf herkommen und anfanng ſoll alſo
ſein, das Sie Bauers Leuth geweſen, und raiſig worden ſein,
und ſein kommen an Kayſer Henrichs und St. Kunigunda
Hofe zu Bamberg, und hielten ſich redtlich, das man Inen
gar gut lob und wort gabe, und dauchten ſich gegen andern
reiſigen Geſellen beſſer ſein, dann alle Tage umb ſolcher red⸗
lichheit willen, die ſie dann thetten. Nun zu einer Zeit als
Kayſer Heinrich uͤber feld ritte, da wurde er vonn Inen ge⸗
bethen, Sie mit einer wappen zu begaben, darauf antwort
er Inen, er wiſt nit, womit er Sie begaben ſolte, Er hette
nichts, da ſprachen ſeine Raͤthe, Er ritt jetzt under einer
gruͤnen Linden, er ſolt Inen ein Krentzlein machen vonn den
linden Plettern, undt Inen das geben, fuͤr bas von ſeinen
gnaden zu einer Wappen zu haben und zu tragen, alſo thet
das der Keiſer, undt macht Inen ein Krentzlein uͤbereinan⸗
der geſchrennckt von den Plettern, undt von einem Zweig in
einem weiſen feldt zu fuͤhren, und dem Helm ein Buſch mit
Plettern, das fuͤrtten und hetten die von Seckendorff manch
Jahr. Darnach als ſie wurden uffnemmen undt mechtig,
uͤbertruegen ſie mit dem Kayſer, der ihnen das endert, undt
fuͤhren hetzunder ein rotes Krentzlein von linnden Plaͤttern
in weiſen feldt, undt einem federbuſch uff einem weiſen Re⸗
hinhuet uff dem Helm, undt ſi ein neu geſchlecht und gar
3 nit

62 CQAb-; I. DE STATVY INGENVYORVM.

nit elter dann ſeither Kayſer Heinrichs undt Sannt Kuni⸗
gunda leben. Idem I. c. de Seinshemiorun- originibus
fere in eundem modum: Item die von Seinßheim ſollen
auch anfangs Baurngeſchlechts geweſen ſein, undt als ſie nun
an der herrn hoͤfe kammen, undt am letzten an eines herrn
undt Kayſers hofe, daran ſie ſich gar ordentlich und redtlich

hielten; da wurd der Kayſer gar demuͤthiglich angenuſſen⸗

und gebetten, ſolche Ihr Dienſt und redtlichhait anzuſehen,
undt ſie mit einem Wappen zu begaben, wenn ſie es umb
Ihm und das heylich Reich wol moͤchten verdienen. Alſo
gab der Kayſer antwort: Sie ſolten des morgens wider zu
Ime kommen, ſo wolt er ſich darumb bedencken. Und am
moͤrgen, als der Kayſer am feldt riete, wurdt er gemant,
alſo ſprach Er, er wuſte nit, was er Inen zu einem ſchilt ge⸗
ben ſolte zu fuͤhren? doch ſo were heut frue ſchnee gefallen,
der were weis, das ſollen ſie drey lange Strich nemmen,
undt darzu drey bloe ſtrich ineinander vermiſcht in einem

ſchildt fuͤhren, das wolt Er Inen vergoͤnnen, und ſie dar⸗

mit begaben, aber ſeithero iſt es verendert wordeu an etli⸗
chem vonn Sainßheim, und dem helm undt ſchilt, alſo wur⸗
den Sie furthin gar lieb gehalten an des Kayſers hofe, undt
namen faſt uff an Ehrn undt guet. Aber Herr Eberhardt
von Sainßheim Meiſter Teutſchordens inn teutſchen, undt
welſchen landen furt vier bloe ſtrich undt vier weyß, deßglei⸗
chen Herr Erckinger von Seinßheim, herr zu Schwartzen⸗
burg undt ſein Sohne. De Norttenbergiis autem culina-
riis ita p. 263. Als die Hertzogen obgenanrt zu Rottenburg
lebten, da waren in der Burckgaſſen nurren ſiben Hauſer zu

der Burgk, das iſt die gaß von St. Joannes hinaus, die

man noch nennet burgkgaſſen, da ſaß ein Kuͤrßner in derſel⸗
ben gaſſen und Heuſer einem, der hette 5oder 6 huͤbſche Soͤh⸗
ne. Da begab es ſich, das die Edelleuth vonn Burlinſchwab
ein

heen
der
naa
Her
lſne

n

CGAP. L DE STATV INGENVORVM.R, 63

ein groſe namb undt raub namen vonn ſtubigken, und Kuͤrſ⸗
nerwerck undt andern, und als man ſolche haab beuthen wol⸗
te; da ſprachen die hauptleuth: wir ſollen das Kuͤrßnerwerk
dem Kuͤrßner zu Rottenburg zu kauffen geben, wann wir
wiſſen wol, das wir dem Hertzogen ein großen Dienſt undt
wolgefallen daran thuen, undt erweiſen, der uns auch wol
ergoͤtzen mag mit fuͤtterung am wieder heranreiten. Alſo
gaben ſie Ime den ſtuͤbich mit gefuͤlt zu kauffen, und als er
ſie heimbracht und auffprach, da fandt er groß guet darinnen
von goldtgulden und geldt, auch Silbers und anders, das
die Kaufleuth darein gethan hetten. Uff Ime wolt der Her⸗
zog ſein Ungnadt geworffen haben, als das er Ime ein ſol⸗
che haab ein theils genommen haben wolt. Da bathen die
Raͤthe des Hertzogen, und ander erbar Leuth fuͤr Ine, und
ſolt Gnadt haben, dieweil er ſein Hoffkuͤrßner were, und
alſo Ine berathen hette ohne ſein Schaden, ſo ſolten ſie
Gnadt an Ine legen, darzu hette er viel huͤbſcher Knaben,
die noch zu frommen Leuthen, und Ime auch nuͤtzlich moͤch⸗
ten werden, an deren es auch wol angelegt werden moͤchte,
und ſolten Ime das ſein laſen, undt Ime undt ſeinem Saa⸗
men fuͤr bas, wie vor, helffen und rathen. Alſo that der
Herr Haimdt, und als ſich nun derſelbig Kuͤrßner vormals,
auch ſeither gar redlich gehalten, undt Ime nun wol mit
der haab genng und gangen hette, und ſein Sohn uffwuch⸗
ſen, und redlich waren, ſollen dieſelben des Hertzogen raͤ⸗
the mehr denn einſt geredt haben: es were wol „das er
Wappensgenoß were, wenn da wurd ein geſchlecht von ſei⸗
nen ſohnen, daß man ſich kuͤnfftiglich erfreuen moͤchte, und
der Kuͤrßner thett ſich des Handtwercks ab, undt kam dar⸗
nach recht gunſt und huͤlf der Raͤthe undt Herrn an den
Hertzogen, und bath Inen, Inen undt ſeinen Soͤhnen mit
einer Wappen zu begnaden. Deſſen wardt er alſo gewehrt,
der

64 CAP. I. DESLPATV INGENVORVM.

der Hertzog namb Ine in ſein Hofe, undt machtt einen
Kuͤchenmeiſter ans Ime, der name Kuͤchenmeiſter pliebe
fuͤrterhin ſeiner Sohne auch. Alſo nam der genant Kuͤrß⸗
ner auff an leib, Ehr, und guet mit ſeinen Soöhnen, das
der Herr ſein groß gnadt hette, undt gewahren nun huͤlff,
ſchlos und leuth zu kauffen, und ſeine Kinndt mit ehrli⸗
chen Dingen gegen Edelleuth zu vermiſchen, die auch fuͤr
bas rath und huͤlff von Inen heben. Alſo ſollen die Kuͤ⸗
chenmeiſter uffkommen, und fuͤrterhin an das heilig Roͤ⸗
miſch Reich gezogen worden ſeyn, das ſie des Reichs⸗Ertze
kuͤchenmaiſter ſein ſollen. Die Kuͤchenmeiſter fuͤhren jetzt
drey ſchildt, und den letzten gleich mit Seldeneckh. Von
ſeither die gemelten Kuͤchenmaiſter gen Ochſenfurth gerennt
ſein, haben ſie kein Gluͤck mehr gehabt, ſtettigs abgenom⸗
men, und zuletzt abgeſtorben und verdorben, Sane quae
bic a chronographo de originibus gentium ſplendidiſſi-
marum proferuntur, non ſunt ab omni fide aliena,
praeſertim quod fide tabularum munitus ſcripfſiſſe vi-
detur. vide Chronicon Chamburgenſe l. c. p. 295. quod
eumdem cum chronico Rottenburgenſi auctorem ha-
buiſſe videtur, bene hoc monente & probante DVEIL-
L1O in praefat. ad. lib. II. pagina, ſi numeres, 22.
Neque eſt, quod hae ipſae familiae illuſtres ad ſuam
originem erubeſcant. Nam vt taceam, multas fami-
lias etiam nobiliſſimus, ſi a fabulis recedas, non pos-
ſe ad veram ſui originem eniti: hoc certum eſt, ru-
ſticos olim plerosque fuiſſe ingenuos adeoque vnius
eiusdemque cum nobilitate hodierna originis, niſi quod
ſequior aetas maximum inter vtrosque diſcrimen inter-
iecerit. 4

1 ... XXIII.

be
ſ
s
f
fi⸗
ir
⸗
G
ß⸗
ht
on
nt

ae

ius

CAA Z. I. DE STATV INGENVORVM. 65

§. XXIII. “
AN EXN CENSV EMICGRATIONIS RVSTICORVM

SERVILIS CONDITIO RECTE COL-
LIGATVR:?

Hoc ergo, quod ſatis eſt, nobis oſtendiſſe vide-
mur, ruſticos noſtros non fuiſſe omnino ſeruilis con-
ditionis homines, vt grauiter errent, qui eos aut ſer-
uos eſſe dicunt omnes, aut ſaltem a ſeruili plane ſan-
gauine deducunt. Sed tamen adhuc alia proſtant argu-
menta, quibus ſeruilis ruſticorum conditio coargui ſo-
let. Vulgo huc referunt cenſum detractus ſ. emigra-
tionis, quem ex lege ſeruitutis deriuandum eſſe conten-
dunt. Ita rationes ſubducit GE. BEVERVS in deli-
neat. iuris germ. lib. I. c. 20. §. 5§. quem ſequitur
HEINECCIVS in Elem. iur. germ. lib. I. J. 61. Enim-
uero cum cenſus detractus aliam habeat rationem nem-
pe ſalutis publicae, ne respublica deductis ciuium diui-
tiis nimis exhauriatur, neque ciues ad praeſtanda collecta-
rum cet. onera inhabiles reddantur, certe inde ſequitur,
quod fatetur idem HEINEGCIVS I. c. lib. I. §. 73. £
10. RVD. ENGAV in Elem. iur. germ. lib. II. §. 507.
ſqq. p. 508. vt ingenui etiam ad eius praeſtationem obli-
gentur, vt adeo haud ſciam, an in eius praeſtatione ido-
nea priſtinae conditionis ſeruilis ratio collocetur. Idem
dicendum eſt de praeſtatione aliorum cenſuum & ope-

rarum, quae tantum abeſt, vt cauſſam aliquam ſerui-

lem redarguant, vt potius etiam nobiles praediorum
ruſticorum poſſeſſores ad earum praeſtationem obligen-
tur. Conferendus omnino eſt doctiſſimus anonymus

1 in

66 CA P. I. DE STATV INGENVORVM.

in der Abhandlung von dem Zuſtand der adelichen Hinterſaſ⸗
ſen in den Hertzogthuͤmern Schleswig und Holſtein ap. ill.
10. CA R. HE N R. DREVN R in der Sammlung vermiſchter
Abhandlungen Th. I. p. 360- 442.

5§5. XXIV.

EXx ORIGINE RVSTICGORVM NVLLA ORITVER
PRAESVMTIO PRO OPERIS EORVM DE
TERMIN ATIS AVT INDETER-
MINATIS.

Sed videamus iam, an non & haec quaeſtio de ru-
ſticorum ingenuitate aut ſeruili conditione quidquam
poſſit pro ipfis operis eorum aut determinatis aut inde-
terminatis efficere. Scilicet qui ruſticos noſtros liber-
tos efſe Germaniae dicunt, pro indeterminatis eorum
operis praeſumendum eſſe contendunt, hanc nempe
rationem praetendentes, vero non eſſe ſimile, vt is,
qui libertate donauerit hominem proprium, omni 0-
mnino iure in eum ceſſerit. Alii autem, qui mitiori
vtendum eſſe ſententia credunt, falſitatis eos conuincunt,
& pro operis ruſticorum determinatis praeſumendum
eſſe volunt. Vterque noſtra ſententia non recte pro-
cedit. Vt ergo primum de iis dicamus, qui ob ſerui-
lem ruſticorum conditionem operas eorum indetermi-
natas eſſe volunt, his quidem duo opponimus momen-
ta 1) numquam ille ſeruorum fuit in Germania nume-
rus, vt probabilis fiat eorum ſententia, qui ruſticos
aà ſeruili cauſſa arceſſunt. (§. 8- 10.) 2) Deinde cum
ſeruitus germanica olim non conſiſteret niſi in opera-
rum

—

CAP. IL. DE STATV INGENVORVM. 67

rum & cenſuum praeſtatione: qui libertatem manumis-
ſione adeptus eſie deprehenditur, libertatem etiam a
cenſibus & operarum praeſtatione euiciſſe cenſendus eſt.
lam qui manumittit dominus, cum ſibi ſtipulari operas
& cenſus intendit a liberto (adhibeamus enim hanc vo-
cem, quae tantopere in deliciis eſt Laciti admiratori-
bus) rem agit ſine dubio ad ipſius commoda reſpicien-
ccem. Iam cum agitur de rebus commoda nobis feren-
te, ille ſine dubio clarius loqui debet, cuius commoda
aguntur, & interpretatio adeo facienda eſt contra domi-
num, qui clarius loqui, h. e., determinare operas & cen-
ſum debebat, quam in rem videndi ſunt ſummi I[Cti
I. H. BOEH MRR deé interpretatione facienda contra eam,
qui clarius loqui debuiſſet in exerc. ad æ T. H. p. 36 5-425. &
AVG. A LEVSRRInhn med. ad æ ſp. 41. M. 4. Quod autem ad al-
teram ſententiam attinet, nempe quod ruſtici, quia libe-
ri origine fuerint & ſtatu ingenuitatis praediti, ad ope-
ras determinatas obligentur, ne haec quidem recte ha-
bere videtur. Nam ſi verum eſt, multos ruſticorum
noſtrorum fuiſſe ingenuos, quod late euicimus, & hi
tamen ipſi ſaepiſſime ad operas indeterminatas obligen-
tur, quod patet ex exemplo in §. 21. adducto, & ali-
unde iam conſtat: non recte ſe habet eorum argumen-
