ſententia aperte liquet, vnde etiam de falſitate huius re-
gulae ſtatim conſequitur. Recte autem monet littera-
tiſſimus vir, omnes omnino homines liberos vocari in-
genuos ſed ſenſu tamen improprio, qui a vera ingenui-
tatis notatione quam maxime abludit. Neque magis ad-

ridet opinio HEINECCII lib. I. §. 63. qui ingenuos eſſe
B ait.

1 CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

ait, qui in libertate ſine maiore dignitate manerent. Li-
cet enim verum hoc ſit, non tamen inde cuiquam de
vera ingenuitatis indole conſtabit, cum hac ratione li-
berti, plene manumiſſi, & eorum liberi ingenuorum
numero habendi ſint, quod tamen, vt diximus, vsque-
quaque falſum eſſe adparet.

§. IV.
AN INGENVI IIDEM, QVI HODIE BVRGENSES
VOCANTVR.

Non inconcinna eſt quaeſtio, an ingenui veterum
Germanorum iidem ſint, qui hodie ciuitatibus & vrbi-
bus adſcripti burgenſes voeantur. Litem ſecundum ad-
firmantem ſententiam dedit nuper V. C. CAROLVS
FERDINANDVS HOMMELIVS eleganti progr. de par-
ticula von noſtris temporibus nobilitatis charactere c. 2.
P. 6. Obſtare videbatur, quod vrbium germanicarum in-
crementa Henrico Aucupi demum debeantur, & cum
iam ante eius aetatem ingenui in Germania fuerint, non
poſſe omnino burgenſium loco eos haberi. Sed reſpon-
det vir acutiſſimus, Burgenſium nouum eſſe nomen, na-
tiuitatem & ſtatum plane antiquum. Quod licet non
omnino improbabile videatur, non potui tamen a me
impetrare, vt ſententiage V. C. non ſatis forte peritus
harum rerum iudex penitus ſubſeriberem. Protulit in
medium V. C. locum wIPPONIS in vita Conradi Sali-
ci ap. ? ISTORIVM P. 428. vbi ita: Umnes epiſeopi Du-
ces & reliqui Principes, milites primi, milites greégarii,
quin ingenut omneés, ſi alicuius momenti fint, regibus
Edem faciunt. Ex quo illud elicere ſtudet, tenue eſſe
ingenuorum genus, epsque militaſſe quidem, ſed milites
non

CAP. I. DE STATVINGENVORVM. II

non fuiſſe. Enimuero oſtendemus infra, omnes omni-
néô homines ad militandum olim coactos; ſed tamen cum
ſuis quisque ſumtibus militarent: illi, quibus non adeo lau-
ta eſſet domi res, ne publicam notationem bellum ſubter-
fugientes ſubirent, pedites militabant & reliquorum in-
genuorum, pauperum tamen, gregi immixti non glo-
rioſam valde militiam agebant, & a ſplendido cinguli mi-
litaris honore tantum non penitus excluſi erant, cum
non haberent, vnde eum gradum tenerent. Statum ta-
men ſin quaereres, non magis erant ingenui, qui illuſtri
militis honore condecorati eſſent, quam qui amplis aui-
torum bonorum latifundiis deſtituerentur. Neque pro-
fecto wIPPO I. c. negat, milites etiam primos eſſe inge-
nuos, quod videtur HO MMELIO V. C. ſed hoc tantum,
eſſe ingenuos, qui ne militiam quidem gregariam ſeque-
rentur, ſcilicet quia non erat ipſis tantum bonorum,
quantum ad alendum militiae ſplendorem requirebatur.
In eo quidem lubenter conſentio V. C. fuiſſe ingenuos &
olim admodum pauperes, & ita etiam in legibus ſaepi-
uſcule nominari; ſed tamen non omnes omnino inge-
nui, & ne plurimi quidem, hoc cenſu habendi ſunt.
Non tamen contemnendae prorſus videntur trium aut
quatuor manſorum poſſeſſiones, quod p. 7. putat Cl.
Hommelius. Cum enim in Capitular. Caroli M. de Soz.
c. 2. I, 458. dicatur; militare debere: in primis quicumque
beneficia habere videntur omnes in hoſtem veniant. Qui-
cumque liber manſos quinque de proprietate habere vide-
tur, ſimiliter in hoſtem veniat, qui quatuor -- qui tres - ſi-
militer faciut: certe inde adparet, non adeo exiguas es-
ſe manſorum quatuor aut quinque opes, vt non inde
poſſent militiae ſumtus bene ſuſtineri. Siue autem cum
IIll. SCHEIDIO I. c. p. 10. not. l. per manſum intelliga-
B 2 mus

12 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

mus Hubam agrorum, ſeu XXX. iugerum ſiue quod ait V.
C. FALKIVS in tradit. Corbeienſ. p. 6. poſſeſſionem LX.
iugerum, quem recte tamen notat ill. scHEIDIVSI. C. ſi-
ue denique, vt communis interpretatio fert, villam aliquam
cum qualibuscumque latifundiis intelligamus: non erit ta-
men, cur, vt tum erant res, ad imae paupertatis homines
horum manſorum poſſeſſores referamus. cf. infra §. 38.
Deinde vero, quod alterum eſt viri egregie docti argumen-
tum, concedo etiam hoc, ingenuos multos, exſtructis poſtea
vrbibus, ciuium, burgenſium, ſeu quod ait Cl Hom-
melius, Burgalingorum nomine vſos, id quod infra com-
pluribus exemplis comprobabo: ſed non ita tamen ve-
rum eſſe videtur, vt omnes omnino ingenui in vrbes
conceſſerint, neque fuerint, niſi burgenſes, qui inge-
nuorum honore cenſerentur. Sed e diuerticulo in viam
redeamus.

6. V.
AN INGENVI SINT, QVI HODIE NOBILITATEM
INFERIOREM CONSTITPVYVVNT.

Communis eſt & omnium fere, qui iura patria tra-
diderunt, voce comprobata ſententia, ingenuos, quos
priſtini Germaniae ciues dixerunt, eosdem efle cum
nobilibus ſ illis qui milites, militares dicti, conditionem
etiam militarem ad poſteros ſuos propagauerunt., IHud
quidem ante omnia monendum eſſe puto, nobiles no-
ſtros genus & proauos recte ab ingenuis priſtinae Ger-
maniae deducere, quod recte monent CH R. T HOMASI-
VS de iure ſtatuum dandae ciuitatis §. 17. ſqq. de homini-
bus propriis §. 59. ſq. §. 72. & de Vju practico diſtinétio-
nis in ingenuos & libertinos c. 2. §. 25. A. GVNDLIN-
61VS

CAF. I. DE STATV INGENVORVM. r3

G1V*”söä in Henrico Aucupe §. 21. & in diſſert. an nobilitet
venter c. 2. CH R. GOTTL. RICCIVS V. A. vom Land⸗
ſaͤßigen Adel P. II. c. VI. §. 2. p. 323. & perperam a qui-
busdam nouiori aetate negatum eſt. Non tamen inde
conſtare crediderim, non eſſe neque fuiſſe in Germania
ingenuos, niſi, qui e genere militari deſcendentes nobi-
litatis praerogatiua hodie reſplendeant. Princeps quaſi
vindex huius fententiae exſtitit V. C. 10. GEOR G. CRA-⸗
MKRVsS in politiſſimo libro de iuribus & praerogatiuis
nohbilitatis auitae c. II §. 7. not. h. qui cum totus in eo
eſt, vt nobilitatem Germanicam debitis ceteroquin lau-
dibus exornet, ingenuos qui olim in Germania fuerunt,
eosdem eſſe atque nobiles hodie contendit. Sed recte
a viro doctiſſimo diſſentiunt ill. ST RVBE de orig. ac pro-
reſſu ordinis equeſtris in Germ. S. I. in obſeruatt. iur. &
icor. germ. p. 3. & in den Nebenſtunden T. III. obſ. 14.
§. 1. p. 12 5. & obſ. XX. &. 1. P. 490. Exc. RiCCIVsS I. C.
Pp. 323. Vt autem arcem quaſi huius opinionis expugne-
mus, monendum eſt, olim omnes omnino ingenuos ho-
mines, praediorum poſſeſſores ad militiam eſſe coactos,
vsque adeo, vt conditio militaris ad praediorum poſſeſ-
fionem paene adſtringeretur. Quod ne gratis adfirmare
videamur, proferamus in medium Capitulare Caroli A.
de §oO7. c. 2. Ap. BALVZIVM T. I. p. 458. vbi ita ſanci-
tum deprehendimus: Quicumgué liber manſos quinque Ae
proprietate hbabere videtur, ſimiliter in hoſtem veniat; &y
qui quatuor manſos habet, ſimiliter faciat. Qui tres ba-
bere videtur, ſimiliter agat. Vbicumque autem inuenti
fuerint duo, quorum vnusquisque duos manſoòs habere vi-
getur, vnus alium praeparare faciat, & qui melius eαo
ipſis potuerit, in hoſtem veniat. Et vbi inuenti fuerint
duo, quorum vnus babeat duos manſos, & alter babeat
MD B 3 vnum

14 CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

vnum manſum, ſimiliter ſe ſociare faciant, &; vnus alte-
rum praeparet, & qui melius potuerit, in hoſtem veniat.
V'bicumque autem tres fuerint innenti, quorum vnusquis-
que manſum vnum habeat, duo tertium praeparare faciant:
exv quibus qui melius poteſt, in hoſtem veniat. Illi vero
qui dimidios manſos habent, quinque ſextum pratparare fa-
ciant. Et qui ſic pauper inuentus fuerit, qui nec man-
cipia, nec propriam poſſeſſionem terrarum babeat, tamen
in pretio valente quinque ſolidos ſextum praeparent; &&
bi duo, tertium de illis, qui paruulas poſeſſiones de lerra
habere videntur. Et vnicuique eéw ipfis, qui in hoſtem per-
gunt, fiant conittati ſolidi quinque a ſupraſcriptis paupe-
rioribus, qui nullam poſſeſſionem babere videntur in terra.
Et pro bac conſideratione nullus ſuum ſeniorem dimittat.
Eadem ratione Capitularium III, 27. dicitur: Quicumque
liber homo admonitus a Comite ſuo vel miniſtris efus ad pa-
triam defendendam ire neglexerit, &; exercitus ſuperuenée-
rit, ad iſtius regni deuaſtationem, capitali poenae ſubiaceat.
Pluribus hoc probat V. C. 1O. PAVLL. MAN F de vario
militiae ſtatu apud veteres Germanos §. S. 14. easque leges
egregie, more ſuo, illuſtrat ill. G E. LvVD. BOEHMERVS
ge iuribus e ſtatu militari Germanorum pendentibus c. I.
F. 4. p. 7. ſq. Ex quibus certe hoc adparet, quemlibet
liberum hominem, praediorum poſſeſſorem, ſumtibus-
que adeo belli fufficiendis haud imparem militare de-
buiſſe, poenamque capitalem ſeu Herislizium ſubiiſſe
eos, qui militiam vecordes ſubterfugerent. Enimuero
cum poſtea, qui reliqui erant ingenui, neque oneri huic
pares, ſenſim a priſtina conditione militari deficerent,
in vrbem concedentes, aut ruri agri colendi cauſſa rema-
nentes: hi quidem qui praediorum poſſeſſione ad pro-
pagandam militiae praerogatiuam habiles erant, ſepara-

tum

CAP. I. DE STATV INGENVORVM 1 5½

tum quemdam perſonarum ordinem conſtituere ſenſim
coeperunt, ſed non ita tamen, vt reliquis, qui iam non
eſſent militares, inde ſtatus ingenuorum quaeſtio moue-
retur, modo non ſeruilis conditionis perſonis connubio
miſcerentur. Inde ergo confit, nobiles quidem Ger-
manos auitorum natalium ſplendore illuſtres ab ingenuis
militibus deſcendere; ſed tamen non omnine nobilium
ordine conſtare ingenuos, quod probatum etiam ill.
SCHEIDIO l. c. §. 2. not. d. p. 3. Ceterum hoc ob-
ſeruare non iniucundum eſt, ingenui titulum maioribus
noſtris adeo in deliciis fuiſſe, vt maioris etiam nobilita-
tis hominibus tribueretur, nempe quia & hi maiores ex
vtroque latere liberos habebant, licet ipſi deinde virtu-
te ſua & regum indulgentia ad maiorem nobilium ſiue
illuſtrium axioma eniſi priori nomine rato vterentur. Ita
apüud LVDEWIGIVM Reliqu. T. IX. p. 538. in diploma-
te de 1196. quo Otto II. marchio brandenburgenſis mag-
deburgenſi archiepiſcopo fundos quosdam donat, face-
re ſe hoc ait cum ingenuo comite Alberto fratre ſuo. Ea-
dem ratione Rudolphus I. in diplomate, quod Adelhei-
di a Munzenberg dedit, ait: Te puerosque tuos nobiles &y
ingenuos de vtroque parente reddimus &z donamus. Idem
in diplomate, quod Eliſabethae Maltitiae concedit, ait:
in futurum ab omni ſeruilis ſeu miniſterialis conditionis
reſpectu de plenitudiné regiae poteſtatis eximimus &y ipſos
ingeniitatis ac liberi partus honore & titulo perpe-
tuo inſignimus, volentes eos ſic ſemper in antea in eénll-
rum & nobiltum ſorte & numero recenſert, ac ſi
de ventre libero nati eſſent, ita quod ad ſucceſſionem bo-
unorum feodalium &; aliorum quorumlibet pari forma ſicut
ingenu! G nobiles admittantur. Exhibet hoc diplo-
äl mA

16 GAP. I. DE STATV INGENVORVM.

ma LVDEWIGIVS Reliquiar. T. X. p. 656. Scite v-
trumque diploma illuſtrat V. C. 10. FRID. 10 ACHIM.
in der Sammlung vermiſchter Anmerkungen p. 134. ſq. li-
cet in eo non conſentiam viro docto, quod ea, ceu prima
nobilitatis codicillaris initia adlegat, de quo tamen forte
alibi diſſerendi erit occaſio.

§. VI.
AN BVRGENSES INGENVI.

Praemiſſis his eo deducenda eſt oratio, vt intelliga-
tur, quinam Germaniae ciues ingenuorum iure vſi fint,
vt cognitis hiſce facilior deinde ad ipſa cognoſcenda inge-
nuitatis iura aditus pateat. Et primo quidem loco diſcu-
tienda eſt quaeſtio, an burgenſes ſtatu olim ingenuorum
cenſiti fuerint; ſed quia non commode hoc perſpici poterit.,
quam ſi cognita etiam ſint ingenuorum iura, de vtroque hac
& ſectione ſecunda pluribus commentabimur. Vt autem
ſtatim de ſententia mea pateat, poſcant ſane proſcriptionis
tabulam, qui volent, & in propria cauſſa iudices ſedeant,
nihil plane extimeſco, & omnes omnino ciues ſ. burgen-
ſes ingenuos praeſumi debere contendo, quae res quia
multorum eſt clarorum virorum ſententiis damnata, qui
omnes omnino burgenſes libertinae eſſe conditionis au-
tumant, ſententiae noſtrae rationes in publicum exhi-
beamus.

§. VII.
AN BVRGENSES LIBERTINAE
CONDITIONIS.
Vt ergo eo redeamus, vnde ciuitatum noſtrarum

(vrbium origo arceſſenda eſt & conditio: illud conſtat,
Taciti

CXE. I. DE STATV INGENVORVM. 17

Taciti aetate, & vt quaeque illi eſt propior, aut nullas
fuiſſe in Germania, aut certe perpaucas numero vrbes.
Ita enim refert CAESAR VI, 22. Germanos quotannis
ſedes mutaſſe, ne-adcuratius ad frigora atque aeſtus vi-
tandos aedificarent; quocum conueniunt, quae refert
TACITVS Hiſt. IV, 64. & Germ. c. 16. eaque de re fuſi-
us expoſuimus Aifſ. inaug. de ſeru. alt. toll. rom. eiusque
ad Germ. habitu c. 3. J. 49. p. 116. . Neceſſe ergo eſt,
vt omnes omnino Germaniae ciues, quos in liberos &
ſeruos deſcripſimus, (S. 2.) in agris verſati fuerint. E-
nimuero cum poſtea aut Romanorum conſuetudo, aut
accedentium ad Germanos epiſcoporum mollities, qui-
bus rurales deliciae ſordebant, aut denique ingruens belli
metus Germanis vrbium exſtructionem perſuaderent: il-
li certe, quos aut belli metus haberet, aut luxuriantis
conſuetudinis vrbanae amor teneret, in vrbes conceſſe-
runt. Cum ergo plures eſſent in agris, qui non habe-
rent tantum praediorum, quantum & ad vitam pro digni-
tate tranſigendam requireretur, aut certe conditio milita-
tis propriüs nempe ſumtibus conſiſtens (§. 3.) deſidera-
re videretur: neceſſarium eſt, ſtatuamus, multos etiam
ingenuorum natalium ſplendore illuſtres in vrbes con-
ceſſiſſe. Ne autem vllam orationis noſtrae partem, quan-
tum id quidem fieri poteſt, hiſtoriarum fide non munia-
mus, inſpiciamus inſigne teſtimonium e Capitulari Ca-
roli M. iam §. 4. ſuppeditatum, vbi occurrunt liberi man-
ſos quinque, quatuor, tres, duo, vnum, dimidium, de
proprietate habentes; quin ſic pauperes olim inuentos eſ-
ſe legislator monet, qui nec mancipia, nec propriam
poſſeſſionem terrarum haberent, tamen in pretio valen-
te quinque ſolidos. Idem clarius adparet ex Capitular.
lib. V. c. 30. ap. BALVZ. II. 88 5. vbi mentio iniicitur Ii-
berorum

8 CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

berorum hominum, qui proprium non habent & I. c. T. I.
p. 458. liberi pauperes, qui nec propriam poſeſionem ter-
rarum babent. lam ergo, vt plura non addamus in re
nota, quid his liberis ceteroquin & ingenuis hominibus
agendum erat? Scilicet, cum, ſi qua vmquam in regione,
certe in Germania cenſus daret honores: qui diuitiis
prorſus erant deſtituti, cum faciliorem futuram eſſe ſen-
tirent in vrbibus rerum faciendarum viam, neque etiam
vlla poſſent ratione cogi ad retinendam priſtinam vi-
tae conditionem; ratio ſane naturalis ſuadet, vt eos ob-
latam hanc commodam occaſionem, ad maiora eniten-
di, adripuiſſe ſtatuamus. Recte ergo rationes ſubduxiſ-
ſe videntur doctiſſimi viri 10 A CHIMVS POTTGIESSE-
RVS de conditione ſeruorum lib. I. c. I. F. 92. p. 9). &
praeſertim 1ACOBVS CAROLVS SPENERVsS in iure
publico lib. II. c. 7. §. 6. not. n. p. 33. cum luxus & com-
moditatis gratia multos ingenuos in vrbes conceſſiſſe
contendunt, cui ſententiae conſentit etiam cCoNRINGIVS
de vrbibus germanicis F. §l. T. I. opp. p. 499. & qui o-
mnium loco eſſe poteſt ill. G. L. BO EK MERVS diſſ. cit.
§. 9. p. 29. Enimuero fuerunt, qui omnem omnino ci-
uium ſ. Burgenſium familiam ad ſeruilis aut libertinae ſal-
tem conditionis homines detrudere ſtuduerunt; quem in
finem, ne plauſtra Doctorum adferre videamur, nomi-
no tantum, honoris cauſſa, egregios duumuiros P?PoTT-
GIESSERVMI. C. lib. I. C. 1. §. 93. P. 96. & 10. GE. CRA-
MERVM I. C. C. 2. F. 8. not. b. p. 76. & not. e. Pp. 78. Et
hic quidem ante Henricum Aucupem ſolos fere libertos
yrbes habitaſſe ait. Sed vt taceam, ante Henricum Au-
cupem, quod modo vidimus, vrbes non niſi in Germa-
nia magna fere vllas fuiſſe: cum ſine vlla omnino argu-

Mentorum fide ſententiam ſuam adfirmauerit V. C. mi-

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 19

hi quidem eodem ſpiritu eamdem negare licebit. Ne
tamen & nos gratis, quae dicimus, dixiſſe videamur, vi-
terius ea probando euincemus. Conſtat ergo, ab anti-
quiſſimis inde temporibus non eſſe in vrbes receptos, niſi
liberos homines. & eosdem quidem ingenuorum natali-
um ſplendore coruſcantes. Egregie probat hoc LEH-
M AN NVS Chron. Spir. IV, 22. p. m. 353. ſq. Adducit
eum in finem legem Henrici R. de 1232. qua cauetur, ne
quis ſeruus aut homo proprius ciuitatis iuribus honora-
retur. Eamdem legem imperiali auctoritate muniuit Si-
gismundus in bulla de I431. Cc. 5. qua ſancitum, vt ſi quis
homo proprius furtiua fraude ad ciuitatis honorem &
praerogatiuam adſpiraret, ſtatim ipſe dignitate, ad quam
eniti ſeruum nefas habebatur, penitus excideret. Hinc
Imperatores Fridericus I. & Henricus V. & qui horum
priuilegia confirmauerunt, ſemper ſollicite a ſe diſtin-
guunt ciues & ciuitatem inhabitantes, claro argumento.
non omnes, qui urbes habitarent, eo ipſo etiam eſſe ci-
ues, ſed habitatorum tantum iure frui, qui ingenuae na-
tiuitatis dignitatem non poſſiderent, quod ex exemplis
a Lehmanno I. c. adductis aperte conſequitur. Notatu
dignum eſt, quod p. 3 54. occurrit priuilegium Caroli IV.
de 1357. ciuibus Conſtantienſibus conceſſum, vbi dicitur:
Ciues & inhabitatores dictae ciuitatis, qui ad an-
nos diſeretionis peruenerunt, epiſcopos pro tempore exſi-
ſtentes -tamquam eorum veros dominos in temporalibus &'
Wiritualibus absque omni contradictione tenentur reueren-
ter recipere, & eis fidelitatis é&y ſubiectionis iuramentum
praeſtave. Quod quum ab antiquiſſimis inde tempori-
bus in Germania obtinuerit, po ſtea conſtanti eſt ciuita-
tum germanicarum obſeruantia roboratum. Hince in
S C 2 ſtatutis

2% CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

ſtatutis hanoueranis de 1344. apud ill. GRVPENIVM in
obſeruatt. p. 1024. cautum: (ſerui & letones) non re-
cipiuntur in burgenſes. Eadem ratione Carolus IV. in
charta de 1360. ap. GLAFEV in anecdot. P. 514. priuile-
gium concedit de nundinis ſingulis hebdomadibus in op-
Pido S. Andreae inſtituendis. Ibi: Wir tun auch im (dem
Edeln Gotfried von Hewenenburg) und ſeinen Erben und
Nachkommen ſunderliche Gnad, da ſi in demſelben Markt zu
Sant Andres Burger mugent haben und nemen, die do won⸗
haft und ſeßhaft ſint, und die von eygenſchaft des Leibs
keines Herrn ſint ldem Carolus IV. in charta Nordlin-
genſibus a. 1361. dato ap. GLAFEVP. 541. ait: Es ſul⸗
jen auch alle Herren, wie die genannt ſein, geiſtlich und
weltlich, niemand verbuͤrgen, noch zwingen, bey in zu blei⸗
ben, nur allein ir eigen Leut, die ires Leibes eigen Leut ſein,
nicht ſolche, die ſich mit Willen eigen machen, oder der ei⸗
geſchaft man mit zwein oder mit dreyn ir nechſten nagelman
beweiſen mag, ſuſt alle ander eigen Leut, wie die genant ſein,
oder was ſie ſein, mugen dieſelben Burger zu Nordlingen
wol empfahen an aller Leut Widerſprechen. Kodem redit
paroemia iuris germanici: keine Henne fleugt uͤber die Mau⸗
ren, quam pulcre illuſtrat, more ſuo, magnus vir HER-
TIVS paroem. II, 11. p. 401. Scilicet quia interdum,
vt mox videbimus, homines ſeruilis conditionis in op-
pidis habitantes oppidorum priuilegio ſe tuerentur, one-
raque fſeruilia ſoluere amplius renuerent: natum inde
prouerbium, gallinas quas ſeruilis conditionis homines
pendere ſolent & Leibhennen vocantur, moenia non trans-
uolare. Hinc fane, bene monente Hertio, in multis
Germaniae ciuitatibus eſt conſuetudo, in eas non ante
quem recipi, quam fidem fecerit litteris, vulgo Mann⸗
resht, liberum ſe aut a nexu, quo proprii homines te-
nentur,

CAF. I DE STATV INGENVORVM 21

nentur, liberatum. Quippe cum olim Princ'pes & Co-
mites occaſione huiusmodi hominum in liberis ciuitati-
bus multa ſibi iura niterentur aſſerere, natum a. 1356.
ea de cauſſa bellum inter comites Hoienſes & Bremen-
ſem ciuitatem. Vnde in ciuitate ille fluxit conſuetudo,
albo eorum inſcribi neminem, niſi, ſe non eſſe hominem
proprium, daß er nicht Leibeigen oder Wachszinſig ſey, fi⸗
deiuſſorem dederit. vid. ſtat. brem. 4. apud Perill. b v-
FENDORFIVM Obſeruatt. T. I. app. p. 36. & LEHMA N-
NVMII, 20. p. 101. His, credo, argumentis fides con-
ſtabit ſententiae meae, burgenſes noſiros non eſſe de fae-
ce hominum ſordidorum natalium ortos, quorum cete-
roquin cauſſam iam aliqua ex parte egerunt 1. H. BO EH-
MER in exercitt. I, 808. K NIPSCHILD de ciuitatibus
imp. II, S. §. 150. PATT de pace publica IV, 3. p. 42.
THOMASIVS de homin. propr. §S. 90. & ill. G EBAVE-
RVS, αοανo in progt. de nobilit. veter. Germ. p. 23.

§§8. . VIII.
DE FICTA SERVORVM IN GERMANIA
8 MVLTITVDINE.

Sed vt dictis a Viris ſummis aliquid addamus, &
ſententiam noſtram in medium proferamus; mihi quidem
fuaues eſſe fabulae videntur, quae de horribili ſeruorum
germanicorum multitudine vulgo perhibentur, quaeque
originem praebuiſſe videntur opinioni, quod burgenſes
noſtri & ruſtici tantum non omnes, de quibus infra vi-
debimus, ſeruilium hominum claſſi inſerantur, & modo
non glebae adſcribantur. Certe POTTGIESSERVS,
quem quia ſollertiſſime hanc cauſſam egit, ſolum nomi-
no, in diuino ceteroquin opere totus in eo eſt, vt Ger-
C 3 Waniam

22 CGAP. I. DE STATV INGENVORVM.

maniam infinitis hominum ſeruilium millibus ſcatuiſſe e-
uincat. Quem dum oppugno, multisque praeiudicatam
hanc opinionem, delicias ſuas, eripere ſtudeo, nefan-
dae haereſeos reus in publicum perhibebor. Sed enim
amore veritatis ſuffultus voces proſeriptionis tabulas po-
ſcentium prorſus non expaueſco, illud potius ingenue
peroptans, vt ſcopuli, ad quos, communem ſequens
opinonem, ſaepe offendi, a peritis harum rerum iudici-
bus de medio tollantur. Sunto ergo haece portentoſae
haereſeos meae momenta. Wumquam ille fuit ſeruorum
in Germania numerus, vt vel centeſima pars aut ruſtico-
rum aut burgenſium noſtrorum inde enaſei potuerit. Cu-
ius quidem rei has rationes habeo. Primo quidem ſatis
conſtat, ſerui nomen latiſſime patens omnes illos com-
plexum eſſe, qui quacumque ratione intuitu perſonae
aut praediorum alteri eſſent obligati. Certe cum liberta-
tis & ſeruitutis nomen ſit relatiuum, non poteſt commo-
de eius vera ſignificatio perſpici, niſi cognito prius eo,
in cuius oppoſitione ſeruus aliquis eſſe aut liber perhibe-
tur. (S. 2.) Ita ſeruile nomen mancipium opponitur iis,
qui a miniſterialitatis nexu ſunt liberi in charta de 1173.
Apud ill. ScHEIDIVM H. c. p. 108, Ibi: Wouerint ergo
quod vir guidam liber, Hamero nomine, de villa, que
Aeretorph dieitur, ouni Vogi’é libera, nomine Fride-
burch, & tribus filiis Rothero, Remhardo, Bruningo
Je tradidit eccleſiaë, quae monaſterium S§. Marie dici-
tur, iuxta caſtrum Swalenberg, iure miniſterialium
Paderbornenſium - - Wulli filiorum eius vel poſtero-
rum liceat accipere vxorvem, niſi fuerit mancipium
ihius eceleſte, vel it libera, vt poſſt ſett ccleſie

videa-

CA P. I. DE STATV INGENVORVM. 29

videatur 1EM I. c. p. 161. not. t. Tum vocantur ſer-

ui & famuli homines militares, qui nondum militiae ti-
rocinium poſuerant, & militari cingulo eſſent honorati,

qui üidem Knechte dicuntur. Ita apud ill. SHEIDIVM
I. c. p. 62. occurrit Dethardus de Roſtorp, Bernhardi
eiusdem filius adhuc famulus p. 63. Bernhardus adhuc
famulus, & in Origg. guelf. T. I V. p. 535. videre eſt Ma-

reſchallum Comitis de Beichlingen Henricum de Thal-
beim adhuc ſernum & apud scHEIDIVMP. 65. teſtes

nominantur Henricus de Claua miles, Theodericus de

Claua, lohannes de Hungershuſen ſerui. Neque ergo,

cum ſeruus quis aut mancipium vocatur in chartis medii

acui, ſtatim ad crucem deducendus eſt, cum fieri poſſit,
vt ingenuos natales probare queat. Eadem ratione fa-

miliat vox adeo late patet, vt omnes omnino compre-
hendat, qui vel minimo miniſterii nexu nobis obſtricti
ſunt. Ita apud Perill. DE GVDEN VsS II. 5 5. Sigfridus
Comes a Witichenſtein archiepiſcopo moguntno ſe tra-

dit hiſee verbis: Egoque & fratres mei Wdekindus &y

Wernberus de familia computabuntur & erimus ar-
chiepiſcopi moguntini & apud SCHEIDIVM I. c. Pp. 27 ex
GRVBERI ſeriptore anongmo chronici liuonici locus ad-
ducitur, qui ita: e Teutonicis, qui in proelio ceciderunt,

erat vnus Comes de familia epiſeopi é&y vnus miles

Ducis. lbidem deprehenduntur Hermannus de Stochu-

Jen, Theodericus de Bodenbuſen &; famulus dictus Brolere

de noſtra fannlia (Godſchalci nobilis in Pleſſe) ewi-
ſtentes, vt plura exempla taceam, quae larga manu ex-
ſtant I. c. p. 26. & p. 169, ibi ex MEKICHELRHC hiſt. fri-
ſing. TI. I. p. 322. adducuntur teſtes laici, de nobilibus Co-
mes Pertboldus de Tjrol,-- de Jamilia eccleſiae Ifen-

rich

*

2 ¼ CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

rich Camerarius &y filius eius Heinricus. Et ne quis
familiue nomen deſpicatui habitum eſſe adſeueret, facit
illuſtre exemplum Eberhardi Comitis de Wirtenberch,
qui in charta de 1292. ap. ScHEIDIVM P. 169. dicit,
patrem ſuum & progenitores magnifico principi Domi-
no ſuo Ludwicoô illuſtri Comiti palatino Reni, Duci Ba-
varie, & progenitoribus ſuis ab olim ſeruicio & familia-
ritate adheſiſſ, & ipſe quoque de ſe ait: Et vt nos in ſer-
uitio ſuo, & ipſorum puerorum ſuorum exercere vtilius
valeumus, promiſit nohis trecentas triginta marcas argen-
ti. Statim ergo adparet, familiae vocem adeo late pa-
tere, vt nobiles etiam & militares perſonas comprehen-
dat. Idem iudicium fero de chartis, quas produxit 1o-
ANNES ADAMVS KOPPIVsS in der Nachricht von denen
armen Mannen genannt die Peterling in Heſſen, der Wet⸗
terand und auf dem Vogelsberg §. 6. apud kKVCHENBECG-
KERVM L. IX. analeétor. haſſiac. p. 85. ſqq. Ita 1. C. in
transactione inter archiepiſcopum Colonienſem Anno-
rum II. & Reginam Richezzam de 1057. dicitur: Mo-
tum eſſe volumus cunctis tam futuris quam preſentibus
Domini Dei & S. Petri fidelibus, qualiter Starckbare qui-
dam vir ingenuus & Comes -- Salvelde Caſtellum cum o-
mnihus & vniuerſis ad hoc pertinentibus terris & lvis,
foreſtis atque piſcationibus, pratis, paſcuis & familiis
S§. Petro Coloniae ad vſum archiepiſcopi -tradidit
iure perpetuo poſſidendum. Quae quum ita ſint, non
poteſt non erroris conuinci eorum argumentatio, qui
cum mancipii, ſerui, familiae nomen occurrit, ſtatim ad-
ſcriptitiae & imae ſeruitutis homines innui contendunt.
Enimuero quantus ſeruorum numerus hac ratione de-
cedat, facile eſt illud ad perſpiciendum.
§. IX.

CGAP. I. DE STATV INGENVORVM. 2 ½

. IX.
CO NTINVATIO ARGVMENTI. TACITI LOCVS

IN GERM. C. 24. ET 25S. EXPENDITVR.

Enimuero ſicut tertii ſignificatus ſeruos, nempe ad
morem Romanorum ita vocatos, in Germania olim nul-
los fuiſſe adſeuerare nollem: ita tamen non poſſum in
eorum tranſire ſententiam, qui infinita horum millia
Germaniam habitaſſe adſtruunt. Videamus primum te-
ſtimonium T ACITI Germ. Cc. 24. & 25. ad quod vulgo
prouocant, qui contrariam nobis ſententiam adornare
ſtndent. Et Tacitus quidem duplicis ſeruos generis in
Germania fuiſſe ait 1) eos qui alea victi ſpontaneam
ſeruitutem extremo ac nouiſſimo iactu de libertate & de
corpore contendentes adirent; 2) ceteros ſeruos, quibus
tamen non in romanum morem, deſcriptis per familiam
miniſteriis, vterentur. Ad primum ergo ſeruorum, quos
alea ſeruituti addixerat claſſem, quod attinet, hos qui-
dem, teſte ipſo Tacito c. 25. per commercia tradiderunt
victores, vt ſe quoque pudore victoriae eſoluerent, nem-
pe quia indignum eſſe putarent, hominem liberum tri-
ſti ſeruitii iugo in patrio ſolo, quod liberum procrea-
tum educauerat, verſari. His ergo ſeruis aut numquam
frequentata eſt Germania, aut certe rariſſime. Pulcre,
more ſuo, hunc Taciti locum illuſtrauit ill. G EKBAVE-
RVS. vir magnus, eleganti progr. de alea & fide Gotting.
I1741. Reſtat ergo altera ſeruorum ſpecies, & quaſi fa-
milia, de quibus ita Tacitus: Ceteris ſeruis non in no-
ſtrum morem, deſeriptis per familiam miniſteriis, vtun-
tur. Suam quisque ſedem, ſuos penates regit. Frumenti
modum dominus aut pecoris, aut veſtis, vt colono, iniun-
git, &y ſeruus hactenus paret. Cetera domus oficia vwor
ac liberi exſequuntur. Verherare ſeruum ac vinculis &5
operaè

.6 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

opere coercere rarum. Occidere ſolent non diſeiplina
& ſeueritate, ſed impetu & ira, vt inimicum, niſi quod
impune. Lihertini non multum ſupra ſeruos ſunt, ra-
ro aliquod momentum in domo, numquam in ciuitate, ex-
ceptis dumtaxat iis gentihbus, quae regnantur. Ibi
enim & ſuper ingenuos &y ſuper nobiles adſeendunt:
apud ceteéros impares lihertini lihertatis argumentum
Junt. Excellens ſane locus auro & cedro dignus. At
enim, quod in toto Taciti aureolo libello obſeruandum
eſt, illud ad hunc etiam locum pertinet; eum fſcilicet
ſemper mores Germanorum cum Romanis contendere,
& obſeruare, ſi quam diſſimilitudinem inter vtrosque
deprehendat, quod poſt alios, THOMASIVM pPraeſer-
tim, de iure ſtatuum dandae ciuitatis. §. 17. p. 16. egre-
gie monuit GEBAVERVS, vir ſummus, in abſolutiſſimo
programmate, quo ad honores ill. AYRERI a. 1736.
inuitauit p. §. ſq. Animaduerterat Tacitus, ſeruos, qua-
les Romae erant, in Germania non effe. Et cum nec
arare terram aut exſpeckare annum tam facile ſibi per-
ſuaderi paterentur Germani, teſte eodem TLacito c. 14.
quam vocare hoſtes & vulnera mereri: pigrum & iners
videbatur, ſudore adquirere, quod poſſet ſanguine pa-
rari. hinc ergo delegata domus & penatium & agrorum
cura feminis ſenibusque & infirmiſſimo cuique ex fami-
Hia. Enimuero cum hi non fſufficerent, agris rite colen-
dis, ſumendi in auxilium erant homines, qui vice do-
minorum agros eorum colerent, & acceptis a domino
caſis frumenti modum, pecoris aut veſtis imperatum
praeſtarent. Et hos ſane homines, cum aliud nomen
non occurreret, ſeruos nominat Tacitus, idem tamen
oſtendit, hoc ipfis elogium, ſi Romana reſpicias, non
competere; hinc ergo addit, vt colono, quae aperte
tud,

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 27

lud, quod volo, innuunt; nempe incongrue ſeruorum
nomen ad eos adplicari. Hi vero agrorum cultores aut
bello capti (nam hoc vulgo perhibet Pottgieſſerus & qui
eum ſequuntur) aut ſpontanea addictione conditionem
ſenſim & perſonam aliquam ſeruilem induerunt. Cum
enim raro ipfis contingeret, vt ad maiores eniſi opes
ſuos ipſi penates, relictis alienis agris, colerent: factum
eſt ſucceſſu temporis, vt hereditario quaſi iure ad domi-
nos ſpectare viderentur, nempe quia vix meliori ratio-
ne ſibi reique ſuae familiari proſpicere ſe poſſe ſemtirent.
Et aequum ſane videbatur, vt qui ſe ſuosque ex alterius
agris alerent, domino agri viciſſim aliquid praeſtarent.
Et certe, ſi vel maxime ex hac colonaria conditione,
cui pacto ſe adſtrinxerant, dimiſſi eſſent. quos Tacitus,
licet perperam, libertinos vocat, non multum tamen ſu-
Pra ſeruos erant, & taro aliquod momentum in domo,
numquam in ciuitate, éceptis dumtawat jis gentibus, quae
egnantur; ihi enim & ſuper ingenuos & ſuper nohiles
adſcendunt: apud ceteros impares lihertini libertatis ar-
gumentum ſunt. Recte quoad haec Tacitus. Dixerat
Ile, Germanos ſemper in bello belli cauſſam quaeſiuiſſe,
vsque adeo vt omnis eorum respublica militaris habere-
tur. Hinc ille c. 13. MWihil autem neque vuhlicae ne-
gue priuatae rei niſi armati agunt. Sed arma Jumere non
aute cuiquam moris, quam ciuitas ſuffecturum probauerit.
Tum in ipſo concilio vel principum aliquis, vel pater, vel
Propinquus ſeuto frameaque iuuenem ornant. hacc apud
illos toga, hic primus iuuentae honos: ante hoc domus
Pars videntur, mox reipublicae. Iam cum pauperes ho-
mines non haberent, vnde belli ſumtus effcerent, fieri
certe non potuit, vt aliquod momentum eſſent miſeri
homines in ea republica, quae omnis bellum ſpirzrer⸗
D 2 Feu-

28 CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

Feudorum enim & beneficiorum vſus illa aetate non-
dum inualuerat, quo potuiſſent ad inſignem aliquem in
republica locum eniti, praeſertim in populis, quorum
res non ad vnum rediiſſet. Enimuero inter gentes illas,
quae regnabantur, res aliter habebat. Harum enim
principes, ſi fortem aliquem virum inter hos deprehen-
diſſent, illico eum in oculis ferre ſolebant, & dantes illi tan-
tum praediorum, quantum in populo militari ad vitam
militarem requireretur, ſuper ingenuos etiam &y ſuper
nobiles adſcendere iuſſerunt. Inde ergo adparet, ho-
rum hominum conditionem non fuiſſe per ſe adeo con-
temtibilem, ſed opum tantum ratione, quae ipſos eum
conſcendere honoris gradum prohibebat, qui in bellico-
ſo populo omne punctum ferebat.

7 §. X.
VLTERIOR HVIVS ARGVMENTI
DECLARATIO.

Vidimus ergo, eos, quos Tacitus commemorat,
ſeruos, minus recte hoc nomine inſignitos. Enimuero
quid poſt Taciti aetatem in Germania obtinuerit, vi-
deamus. Laudatiſſimus quidem ?OoOTTGIESSERVS l. C.
integro lib. II. cap. 2. p. 33-120. totus in eo eſt, vt os-
tendat, bellis per Germaniam tam inter ſe, quam cum
Romanis geſtis, infinitum in modum ſeruos creniſſe.
Attente perlegi eruditiſſimi viri commentationem, ſed
aegerrime licet & diu multumque reluctatus ab eius ſen-
tentia mihi diſcedendum eſſe video. Nam quod bella
Germanorum omnium contra omnes Germanos perſe-
quitur, in eo quidem doctrinam & ſtudium viri meri-
tiffimi miror, argumentorum tamen, quae Prohnpd
uſce⸗

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 29

ſuſcepit, robur deſidero. Probauit ille quidem, captos
eſſe quosdam Romanos, vaſtatam Saxoniam, & multa
hominum millia in Franciam occidentalem eſſe trans-
portata, oſtendit etiam, tributa ſaepe gentibus deuictis
