Hd276_qt_1
author: Selchow, Johann Heinrich Christian von

[

—

10ANNIS HENRICI CHRISTIANNI
pDE SELCHOW D.
COMMENTATIO

STATV NGENVORVNM

IN GERMANIA.

CGOTTIN GAE
SVMTIBVS. VICTO RINI B0S9IEGELII, clo Io CCLVI.

ILLVSTRISSIMO ATQVE EXCEL-
LENTISSIMO DOMINO

DOMINO

CH RI STIANO ERNE STO
§. R. I. CO MITI,

COMITI STOLLBERGAE, K OENIGSTEINII,
RVPISFORTIS, WERNIGERODAE ET
HOHENSTEINII,
DYNASTAE EPSTEINII, MVNZENBERG AE,
BREVBERGAE, AIGMONTII, L O H
RA E, CLETTENEERGAE
RELICA, RELICVA,
MAGNI ORDINIS AB AQVILA NIGRA NVNCGVPATI
EQVITI AVRATO

RELI QVA,

MAECENATI SVO INDVLOENTISSILMO

DEMISSISSIMA VOTA NVYNCGVFPAT
DEVOTVS

IOANNES HENRICVS CHRISTIANVS DE SELCHO W.

ILLVSTRISSIME SR. L COMES

AC DOMINE,
DOMINE INDVLGENTISSIME,

Qln in publicam lucem iam prodire patior
libellum, ad TE, IL LVSTRISSIME DOMIN E,
Potisſimum ferendum eſſe putaui, vt & lucem
aliquam ipſi ab ILLVSTRISSIMI NOMINIS TVI
ſplendore conciliarem, & deuotae erga TE, DOMI-
NE, Pietatis meae monimentum aliquod in pu-
blicum exhiberem. Ea enim ſunt in gentem
meam, vnde genus traho, profecta indulgentis-
ſimae voluntatis r—VAE documenta, vt pec-

care mihi viderer in benignitatem TVAM, ILLV-

STRISSIME DOMINE, ſi crederem, TE has deuo-

H TIBI animi teſſeras non ea, qua ſoles, hoc eſt,

mMaxima indulgentia ſuſcepturum eſſe. Anni plus
. quin-

quinquaginta decurrerunt, INDVLGENTISSIME
DOMINE, ex quo auum meum maternum Ludo-
uicum Amandum de Rimbach, auitis poſſeſſionibus
ſuis ferali calamitate depulſum, in indulgentiſſimo
patrocinio rVO adquieſcere voluiſti, & confectis

itineribus rvIs, quorum rv ipſum comitem beni-
gniſſime eſſe iubebas, ipſi eum in aula ſplendidis-

ſima rVA locum tribuiſti, qui vulneribus a fortu-
na inflictis ſi non omnino mederetur, quod fie-
ri non poterat, cicatricem ſaltem obduceret.
Et felicem ſane, qui gratia T VA florens, TIB.I
deuotus fato occubuit! Felicem & me, DOMI-
NE ILLVSTRISSI ME, ſenis optimi nepotem, cui

hoc ipſum neceſſitudinis vinculum aditum ad

gratiam TVAM conciliauit. Tv enim, INDVL-

GENTISSIME DOMIMNE, me anno huius ſecu-

li triceſimo nono, qui tertius a lugubri Patris
mei optimi fato labebatur, omnibus auitae for-
tunae beneficiis exutum, & tantum non ab omni-
bus depoſitum hilari animo eſſe iubebas (felicem
enim huius diei memoriam nec longiſſimus tem-
porum decurſus mihi extorquebit) & ab hoc
tempore omnibus omnis generis beneficiis adeo
adauxiſti, vt ad ſolam eorum contemplationem
lacrimas compeſcere valeam, quas miſerabilia pa-
tris gentisque meae fata reluctanti licet & maxime
etiam renitenti exprimunt. Neque ſatis habebas,
INDVLGENTISSIME DOMINE, in florentiſſimo
gymna-

—

gymnaſio r vo me iis imbui artibus, in quibus ali-
quando, ni fortuna remitteret, perfugium quae-
rerem, verum etiam abitum ad academiam pa-
ranti indulgentiſſima benignitate rvA adfuiſti, qua
ſola fretus Georgiaez Auguſtae dolctoribus, generis bu-
mani praeeptoribus, operam darem non penitus
ignauam. Impetratis deinde in vtroque iure ſum-
mis honoribus cum licentiam nanciſcerer, qua-
lemcumque doctrinam in eadem, quae me aluit
& fouit, alma academia docendo explicandi, ea ad-
huc indulgentiſſimae voluntatis r1vVAE monimen-
ta apud me exſtare voluiſti, quibus recenſendis ſi
animum adplicarem, rem adgrederer vires meas
uam longiſſime excedentem. Sane nuper adhuc
cum ſanctiſſimam purpuram TVAM exoſculari
contingeret, illuſtriſſimi fauoris TVIſigna indul-
gentiſſima perhibuiſti, quorum memoriam non
niſi cum ſpiritu dimittam. Accipe ergo ILLV-
STRISSIME DOMINE, deuotum TIBI animum,
qui totus iuſtiſſimo mancipio, dum viuam, rVVS
erit. Et tametſi perpetuam praeſentiam T—VAM
praeſentemque rvI venerationem fortuna mihi in-
uiderit, abſentem meILLVSTRISSIMI NOMINIS
TVI cultum in parte religionis haud poſtrema,
dum viuam, habiturum eſſe, benigne confidas.

Deus TE amet, ILLVSTRISSIME DOMINE,

cum gente rVA illuſtriſſima, T1E que ſero in coe-
lum

lum redire, diuque in multorum hominum ciui-
umque Tuorum felicitatem, populo rvo intereſſe
iubeat. Seruet REVERENDISSIMVM ILLVSTRISSIMVM-=

QVE FILIVM TVVM HENRICVM ERNE-

STVM QVEM inter cimelia ſua refert Georgia

Auguſta, virtutum rVARVM ex aſſe heredem, eoque
ſaluo ſaluos aliquando ciues T voOs, ſaluos infinitos
numero homines florere iubeat. Seruet ILLV-=
STRISSIMVM NEPOTEM TVVM, amabilem
CHRISTIANVM FRIDERICVM in eo-
que ſanctam venerandamque poſteritati imaginem
TVAM ſuſpendat. Seruet omnem gentem TVAM
illuſtriſſimam, & aliis ſuper alia ſerenae fortunae
augmentis exornatam ſerae poſteritati oſtendat.
De cetero hoc a TrE, DOMINE, indulgentiſſime
impetrari patiaris, vt fauorem rVVM& indulgen-
tiſſimum patrocinium, in poſterum etiam, exi-
guo hoc libello interprete ac deprecatore ſub-
misſiſſime mihi exorem.

DEVS TE, DOMINE amet.

Dabam Gottingae a. d. lulii cIoIcCcLVI.

—

— — — 0 — ſ — —,— — — —

l.
le

1=

5*

*

S

Se eSe e S
P

REet i S

*

EEE
2ðò.
* rSrE ee er eee

PRAEFATIO.

uam nunc vniuerſam Tibi ſiſto, LEGCTOR BE-
Oα NEVO LE, CoMmmentationem, illam particula-
tim antea in forma diſſertationum Academi-
carum prodiiſſe, non eſt, quod TIBIin memoriam re-
vocem, quum vix annus elapſus ſit, ex quo pars eius pri-
ma in publicum emiſſa eſt, quam breui poſt altera & nu-
perrime tertia excepit. Dum tamen, ex cathedra ſingu-
las publice ventilatas eſſe diſſertationes, Tibi ſimul ſigni-
fico, ſilentio hic praetermittere nequeo nomina eorum,
in illis defendendis ſuam mihi operam praeſtiterunt.
cilicet in adſtruendis pariter atque tuendis, quae in
pParte commentationis prima de Inceſtu iuris nat. exule
fundamenti loco ſubſtrauimus, ingenium ſuum exer-
cuit Vir iuuenis Nobiliſſimus doctiſſimusque, Ioh. Da-
niel Schubert, Glucksbrunna-Meinungenſis, e ciuibus
adeo meis, qui diligenter, dum hic viueret, ſcholas meas
frequentauit, nunc alibi regendis ſtudiis moribusque bo-
nae ſpei adoleſcentis Generoſi felici cum ſucceſſu inui-
gilat. Alteram partem, eiusque ſectionem tam Primarn,

vbi de inceſtu lege diuina reuelata prohibito actum eſt, quam
ſecundam, quae de connubiis lege humana prohibitis adeo-
que praea diſpenſatione licitis exponit, priuignus meus
amantiſſimus, Carolus Fridericus Wincklerus, Lipfien-
ſis, contra diſſentientes mecum tuitus eſt. Ratio totius
inſtituti occaſioque ſcribendi ex Edicto Regio mihi na-

ta in limine ſtatim Sectionis praeliminaris fuit indicata.

Quem ordinem vero in quaque parte ſecutus ſim, cum
ſummaria ad marginem poſita, tum Conſpectus, qui
iam in fronte commentationis adparet, Te edocere pos-
ſunt. Dubia, contra diſſertationes duas priores in Ephe-
meridibus literariis Hamburgenſibus nuper mota, nouis
meditationibus anſam praebuerunt, quas vltimae ſectio-
ni inſeruimus, optantes, vt viris doctiſſimis, quibus
illa circa ſententiam noſtram ſubnata ſunt, ſatisfaciant.
Duplici quoque indice opuſculum hoc inſtruere viſum
eſt, auctorum altero, altero rerum notatu digniorum.
Subiuncta eſt ad calcem eius Appendix variorum Re-
ſponſorum, quae ius diſpenſandi circa connubia prohibi-
ta illuſtrant. Haec omnia vt aequi bonique conſulas, ſicu-
bi operae aberrauerint, errores condones ſtudiisque no-
ſtris faueas, humaniſſime Te rogatum volo. Vale. Ex A-
cademia Georgia Auguſta d. xXX. Mart. Clo Io cc xXxXXII.

CONSPECTVS.

SECTIO I.

Praeliminaris.

6. I. Scribendi occaſio ex Edicto Regio
nata. .
§. II Unſtituti ratio.
§. III. Tractatio ad Iurisprudentiam
ſpectat
§. IV. Edicti regii tenor.
§. V. Cauſſa Edicéti impulſiua indicatur.
H. VI. Eadem latius exponitur.
§. VII. Diſpenſationis abrogatio edicto
continetur.
§. VIII. Errores & incommoda ex ni-

mis frequentibus diſpenſationibus ori-

unda.
§. IX Nimia graduum prohibitor, ex-
tenſio iure pontificio introducta.
§. X. Inde ortae frequentes diſpenſatio-
nes eaeque ſatis oneroſae.
§. XI. Apud Proteſtantes quoque matri-
moniales prohibitiones vltra legem diu.
extenduntur.
§. XII. Salua tamen diſpenſandi, vel ſine
diſpenſatione, nuptias iure hum. ſolum
prohibitas, permittendi poteſtate.

SECTIO II.
De Inceſtu iuris nat. exule.

§. I. Quaeſtionis de inceſtu iuris nat. v-
ſus oſtenditur.
§. II. Ab explicatione vocum primordi-
um capiendum.
§. III. De origine vocis inceſtus.
§. IV. Inceſtus modo late, modo ſtricte,
accipitur.
§. V. Plerumque concubitum cum con-
ſanguineis vel affinibus denotat, ite-
rumque varie diuiditur.
§. VI. Hic latiſſime inceſtus ſumitur.
9. VII. Iure nat. omnes propinquorum
nuptiae ſunt licitae.
§H. VIII. Calculi ſolummodo hice recte
ſubducendi. 8
§. IX. Ius nat. varie accipitur.
§. X. Leges nat. quid ſint?
§. XI. Iurisprudentiae nat. definitio.
9. XII. Ratio quomodo ſpecetur?
§. XIII. Cur dicatur naturalis Iurispru-
dentia?
§. XIV. Status controuerſiae formatur.
H. XV. Et aceuratius determinatur,

N:⸗( 2 §. XVI.

C O NSPECT VS.

S. XVI. De conſeruatione, primo Iur. nat.
prineipio.
H. XVII. Conſeruationis nomine quid
comprehendatur?
G. XVIII. Non pugnat eum conſeruatio.
ne noſtra inceſtus.
G. XIX. Reſpondendum ad rationes dis-
ſentientium.

§S. XX. Nec refert, vtrum hoc, an ali-
vd principium ipſis arrideat.
§H. XXI. Saltem conſeruationis ſtudium
pro lege nat. accipi debet.
H. XXII. Cui non alia ex iurispr. nat, ob-
ſtare poteſt.

S. XXIII. Eadem eoneluſio de licitis pro-
pinquorum nuptiis ex dicta lege elici-
tur.

H. XXIV. Quid difſentientes hie probare
debeant? .
5§ XXV. Criteria in diiudicandis argu-
mentis contrariis obſeruanda.
H. XXVI. Arg. I. a. ſocialitate.
G. XXVII. Quatenus ſocialitas principii
loco aſſumatur, oſtenditur.

S. XXVIII. Remiſſio ad priora.
SH. XXIX. Inceſtum turbare ſocialitatem,
ab aduerſariis demonſtrandum eſt.
S. XXX. Prouocant ad incommoda cum
inceſtu coniunécta.

G. XXXI. Non ex inceſtu per ſe, ſed per
accidens oriri haee mala atque incom-
moda, & quid ſit per ſe ex re aliqus
ſequi, oſtenditur. .
Illuſtratur id exemplo.
H. XXXII. Per accidens quid ſit, expli-
catur, .
& itidem exemplo illuſtratur.

SH. XXXIII. Per accidens ex inceſtu es

ſequi, quae opponuntur, aſſeritur.

S. XXXIV. Quod vlterius demonſtratur.

H. XXXV. Inconuenientia & veritati re-
pugnantia ex diſſentientium argumento
ſequi, probatur.

§H. XXXVI. Obiic. inceſtum impedire pro-

lem & facultatum incrementum.

. XXXVII. Reſpondetur ad obieét, do

augendis opibus.

§H. XXXVIII. Remouetur obiectio, in.
ceſtu prolem impediri.
Adducunturque teſtimonia in con-
trarium.

§F. XXXIX. Nouae exceptioni oceurritur,
ſeil. florem populorum exempli gratia
adductorum, aliis cauſſis tribuendum

eſſe.

FH. XL. Tranſitus ad aliud argumentum

II. a lege perfectiua.

§. XLI. Quae non habetur pro adaequa-

to principio.
§. XLII. Argumentum hoc num contra
theſin fit, disquiritur.

5§. XLIII. Leges eiuil. ſi ſpectes, inceſtu

imperfectiores nos reddi, conceditur.

§. XLIV. Rationes, eur nos non feriat
obiectio, ex legib. ciuil. deſumta.
5. XLV. Diſtinctius proponuntur.
5§. XLVI. Notio perfecti, quo ſenſu ſus
matur, exponitur.
F. XLVII. Perfectio quid ſit, explicatur
indeque diſſentientium fententia erui-
tur & refellitur.

5. XLVIIL

—

—00— —

— ——

—

C ONSPECT VS.

S. XLVIII. Argumenta, ab educationis
impedimentis deſumta, remouentur.
S. XLIX. Reſp. ad argumenta a diſpa-
ritate annor. & deficiente procreandae
ſobolis ſpe.

§ L. Ad argumentum, per conſequenti-.

am ab occaſione ſtupror. adulteriorum.

que petitum, reſpondetur.

cS. LI. Argum. a confuſione officiorum,

quae explicatur accuratius.

g. LII. Conſectaria inde notanda.
G. LIII. Excutitur hoc argumentum.

S. LIV. Obiectiones nouae, a violatione
reuerentiae filialis petitae.
§. LV. Quae diluuntur.
H. LVI. Obiectio noua remouetur.

cS. LVII. Quid diſſentientes indicent per

7 % confundere?
g. LVIII. Loca veterum de confuſione no.
minum adducuutur.
§. LIX. Tranſitus ad alia argumenta le-
uioris momenti. S

§. LX. Argumentum ab horrore pudoreque
naturali petitum. .
§. LXI. Teſtimonia de horrore anima-
lium.

§. LXII. Teſtimonia in contrarium.
§. LXIII. Reſpondetur pro diuerſa vo-
cabuli naturae acceptione.
H. LXIV. Obiicitur, gentes inceſtuoſas
fuiſſe barbaras.
§. LXV. Reſpondetur ad totum argum.
de conſenſu vel diſſenſu gentium.
§. LXVI. Ad alium ſignificatum vocis na-
turae reſp.

§. LXVII. Quid pudor & horror fſit?

§. LXVIII. Reſpondetur ad argum. de kor-
rore & pudore nat.

F. LXIX. Negatur, dari pudorem & hor-
rorem naturalem pro diuerſo ſignifica-
tu naturae.
§. LXX. Alius ſignificatus naturae indica-
tur & negatur vis argumenti.
§H. LXXI. Argum. a poenitentia inceſtus
comite & morſibus conſcientiae expen-
ditur.

§. LXXII. Tranſitus ad noua argumenta
Gundlingii.
§. LXXIII. A virtute & caſtitate.

§. LXXIV. Quid Gundling. per virtutem
& caſtitatem intelligat?

§. LXXV. Reſponſ. ad argum. Gundling.
§. LXXVI. Ad ea, quae confirmationis
gratia a Gundlingio adferuntur, re-
ſpondetur.
§. LXXVII. Vberius illa examinantur.
§. LXXVIII. Ad argum. a decoro re-
ſponſio.

S. LXXIX. Ad argumenta, ex ſacra ſeriptu-⸗
ra petita, reſpondetur.
H. LXXX. Ratio, quare ad loca S. S. non
adferatur reſponſio, redditur & S. S.
nobis refragari non poſſe, a priori o-
ſtenditur.
§. LXXXI. Itidemque a poſteriori.
§. LXXXII. Ad argument. ab vnitate per-
ſonar. reſp.
§. LXXXIII. Ad argument. a confuſione
ſanguinis reſp.
§. LXXXIV. Argumenta ab analogia plan-
tar. & riuor. areefſita memorantur.
§. LXXXV. Refutatur illud ab analogia
plantar.

XK 3 5.LXXXVI,

C ONSDFEC T V S.

§. LXXXVI. Similiterqne a riuis dedu-
Gum.
§H. LXXXVII. Sententia eorum, qui, in-
ceſtus iure nat., prohibiti rationem ninl.
lam reddi poſſe, ſtatuunt, proponi-
tur.

§. LXXXVIII. Diſtinéctiusque examina-
tur.
9. LXXXIX. Ex iam adducétis reliqua fa-
cile poſſunt diiudicari forte praeter
miſſa.

§. XCI. Breuis repetitio argument. con-
trarior.
F. XCI. Regetitio noſtri argumenti & v.
berior explanatio.
§. XCII. Inuehuntur quidam vehementi-
us in cauſſam eorum, qui, inceſtum
iuris nat. dari, negant.
§. XCIII. Quibus reſpondetur.
9. XCIV. Vſus disquiſitionis de inceſtu
iure nat. non prohibito.

SECTIO III.

De inceſtu lege diu. reuelata
prohibito.

5§. I. De diuerſitate legum a Deo promul-
gatarum.

§. II. Controuerſia de legibus diu. poſit.
vniuerſalibus ſtrictim exponitur & ſen-
tentia illas negantium adprobatur.
§. III. Excipiuntur tamen leges natura-
les, per promulgationem diu. ſolum re-
petitae.

F. IV. Etiamſi vero dentur LL. diu. poſ.
vniuerſ, eo tamen ſpecdtare LL. ma.

trimoniales, non poteſt demonſtrari à
priori.
§. V. A poſteriori id demonſtrari conan-
tium argument. palmarium.
§. VI. Quod variis rationibus impugna-
tur.

9. VII. Comminatio vniuerſalis, legibus
diu. Leu. XVIII. ubiuncta, reſtringi-
tur.

§. VIII. Quae reſtrictio ex ipſa legum
Moſaicarum promulgatione latius oſten-
ditur.
F. 1X. Ad extenſiuam interpretationem
reſpondetur a Zeltnero, Stryckio, Tho-
maſio, Boehmero.

§. X. Chriſtianos tamen his legibus tene-
ri, oſtenditur.

§. XI. Quaeſtio de limitibus prohib. nu-
ptiar. proponitur.
§. XII. Tenor. legum diu.
SF. XIII. Perſonarum recenſus ſecundum
illas inſtituitur. .
6. XIV. Perſonas, non gradus prohibitos
eſſe, aſſeritur.

5§. XV. Sententia fingularis proponitur
de intentione legislatoris non tam le-
ges matrimoniales condendi, quam ſtu-
pris & adulteriis occaſionem praeſein-
dendi.

§. XVI. Sed in medio relinquitur & in
rationem prohibitionis fruſtra inquiri,
contenditur.
§. XVII. Ratio interpretationis reſtricti-
uae I. a libertate matrimoniorum pri-
maeua repetitur.

„XVIII,

C ONSPECTVS.

6

§. XVIII. II. a praecepto Dei Israe litis
promulgato de contrahendis propinquo-
rum nupttis.
§. XIX. III. a prohibitione repetita ea-
rundem perſonarum, indeque eluce-
ſcente enixa Dei voluntate clare men.-
tem ſuam explican di.
§. XX. IV. a ſapientiſſimo Dei praecepto,
vt neque aliquid addatur, neque dema-
tur legibus ſuis.
§. XXI. Recenſio argumentor. contrari.
or. I. a lege generali leges ſpeciales
praecedente.
9. XXII. Reſponſio ad argument. I.

§. XXIII. II. argumentum ab abſurdo.
§. XXIV. Reſponſio ad arg. II.
9. XXV. Arg. III. a reſpe cu parentelae.
§. XXVI. Reſponſio.
§H. XXVII. IV. aucétoritatibus in contrari-
um adduétis.

§. XXVIII. Opponuntur audtritates I.
Veterum Talmudicorum.

§. XXIX. II. Recentiorum & quidem 1r.
pontificiorum.
§. XXX. 2. Proteſtantium a) Theologor. in
primis ipſius Lutheri & prioriſtici &
poſterioriſtici, Philippi Melancht. Nic.
Amsdorffii, Bullingeri, Brentii, Bul-
lingeri, Sarcerii.

§. XXXI. Speneri, aliorumque.
§. XXXII. b) ICtorum complurium.
§. XXXIII. c) Collegior. Theol. & Iurid.

5. XXXIV. Argum. vlt. de via tutiore
ſequenda.

S. XXXV, Coneluſio.

SECTIO IV.

De connubiis lege humana pro-
hibitis adeoque praeuia
diſpenſatione licitis.

J. I. Diſpenſatio generatim quid hic ſigni-
ficet, explieatur.

§. II. Eiusdem origo perperam ex Paradi-
ſo repetitur.

F. III. De diſpenſatione matrimoniali eius-
que origine ſpeciatim agitur.
§. IV. Quae vlterius inueſtigatur.
J9. V. Penes quem ſit poteſtas diſpenſandi,
docetur.
§. VI. Quatenus conſiſtoriis competat,
disquiritur.
9. VII. Diſpenſationem cadere in leges na.
turales, negatur.
§. VIII. Quod arroganter aſſeritur a pon-
tificiis.
§. IX. Nec diſpenſatio locum habet in le-
gibus matrimonialibus Moſaicis, qua-
rum quippe obligatio, ex Iudaiſmo re-
formato deducta, Chriſtianos quoque
tenet.

§. X. Ad dubia, huic obligationi nuper
oppoſita, reſpondetur.
§. XI. Juxta mentem edicti Regii prohibi-
tionibus matrimonial. diuinis ſua ma-
net auctoritas.

§. XII. Recenſus perſonarum haud dubie
ibi prohibitarum inſtituitur.
§. XIII. Ad coniugia dubiae prohibitionis
fit progreſſio.
§. XIV. Controuerfiae de coniugio cum
fratris vidua ſtrictim memorantur.
5S. XV.

C ONNSPECT V 8.

§. XV. Duplex lex de fratria ex S. S. §. XXIV. Prohibitiones nuptlarum eum

proponitur. propinquis humanae non minus, quam
S. XVI. Vtramque peeuliarem reip. Iud. circa ipſas diſpenſatio, variant.
formam reſpexiſſe, oſtenditur. §. XXV. Queusque diſpenſatio cirea ma-
§. XVII. Genuinus legis Leu. XVIII. 16. trimonia eiusmodi, in his terris prohi-
ſenſus indagatur, dubiaque ei obſtan- bita, ſeſe extendat, docetur.
tia remouentur. §. XXVI. Exempla diſpenſationis adfe-
§. XVIII. Iuuatur explicatio propoſita runtur. .
textu Leu. XX. 21. §H. XXVII. Item poenae nuptias prohi-
H. XIX. Lex leuiratus Deut. XXV. expli. bitas ſine diſpenſatione contrahentinm.
catur. §H. XXVIII. Differentia inter proximitatem
G. XX. Explieatio legum hactenus propo- ſanguinis legitimam & illegitimam hie
ſita auctoritatibus fuleitur. non attenditur.
H. XXI. De matrimonio cum defunctae XXIX. De diſpenſatione gratuita & o.
vxoris ſorore. neroſa.
5. XXII. De compriuignorum coniugio §. XXX. An Judaei quoque diſpenſatione
Leu. XPIII. non prohibito. opus habeant ad nuptias ordinationibus
§. XXIII, Ad nuptias iure humano ſolum Chriſtianorum eccleſiaſticis prohibitas

prohibitas proceditur. ineundas, diſquiritur.

ðẽ

4 S e , E. 3 . *£
D „ = èð “õ
F SAES ere e ese e e . e
E R B
e oe ee e e e NeNl e -

IVRIBVS ENSTATVINGENVORVM
APVD CGERMANOS PENDENTIBVS.
CVM GENERATIM, TVM SPECIATIM
CIRCA POSSESSIONEM FEVDORVM NOBILIVM
S. EQVESIRIVM.

CAPVT I.
DE

STATV INGENVORVM.
§. I.

ARGVMENTI RATIO.

ED Te iuribus ex ſtatu libertatis ingenuae apud Ger-
& manos pendentibus diſputationem ex patria iuris-
Pprudentia ingreſſurus vix operae pretium’ feciſſe
videbor, niſi qui apud Germanos ingenuorum iure &
olim vſi ſint, & hodie cenſeantur, explicatum reddam;
vt & facilior ad iura ex ingenuitate proficiſcentia percen-
ſenda aditus pateat, & quae huius doctrinae luminibus
offecerunt praeiudicatae Doctorum opiniones contraria
legum

2 CAP. I. DE STATVINGENVORVM.

legum & tabularum fide proſcribantur. Neque profecto
hanc diſputationem molienti metuendum mihi eſt, ne
aut luſiſſe operam, de re grauiſſimi momenti expoſitu-
rus videar, aut ea proponere, quae iam expolita ſatis ſint
& celebratiſſimorum ingeniorum induſtria pertractata.
Licet enim & complures, qui ius patrium compendiis,
velut nuci Homerum, incluſerunt viri praeſtantiſſimi, &
alii quoque ſaepiuſcule hac de re tractauerint, quo velut
vnum inter omnes nomino CHRISTIANVM THO MA-
SIVM in diſſertatione, qua vſum practicum diſtinctionis
inter ingenuos & libertinos complexus eſt: nondum ta-
men eo res peruenit, vt non interdum ad deliteſcentes
in immenſo legum patriarum oceano ſcopulos adpella-
tur. Quos vt pro virili euitare liceret, operam certe
non penitus ſpernendam inſumſiſſe videbar, ſi quae hac
de re, velut ofſa iurisprudentiae domeſticae legens, anim-
aduerteram, alis quoque proponerem. Quod quia non
alio conſilio inſtitueram, quam vt ex inſignibus huius do-
Gtrinae difficultatibus eluctarer, neminem qui ſpernat, fu-
turum ſpero. Vt ergo ſine vlteriore mora in rem prae-
ſentem veniamus, ſectione prima de ſtatu ingenuorum,
altera de iuribus generatim ex hoc ſtatu pendentibus ex-
ponemus; quam inſequetur tertia de iure ingenuorum
ad feuda & praedia equeſtria ſiue nobilia.

§. II.
OMNES GERMANI LIBERI AVT SERVI LIBERI
AVTEM VEL INGENVI VEL NON
INGENVI.

Vt ergo a primo quaſi argumenti fonte oratio pro-
Huat: hoc ante omnia monendum eſt, & olim & hodie
P non

CA. I. DE STATV INGENVORVM. 3

non eſſe in Germania ampliorem ciuium noſtrorum di⸗
uiſionem, quam quae ipſos in liberos &; ſeruos deſcribit.
Certe ſumma haec eſt diuiſio & ab omnibus agnita, qui
de rebus patriis memoriae quidquam prodiderunt. Re-
QGe eum in finem gloſſa ad I. P. S., lib. I. art. 51. es ſind
ſonſt keine andere Leute in der Welt als eigen und freyen.
Neque diſſentit profecto NITHARDVS de diſenſionibus
filiorum Ludouici Pii apud scCHILTERVM in ſéèriptor.
rer. germ. p. 105. qui de Saxonibus ita: CGens dawonum
omnis in tribus ordinibns diuiſa conſiſtit: ſunt enim inter
illos Edlingi, ſunt qui Frilingi; ſunt qui Lazzi illorum lin-
gua dieuntur. Latina vero lingua hi ſunt: nobiles, in-
genui &; ſeruiles. Licet enim ille triplicem ponat ciui-
um germanicorum cauſſam: ita tamen hoc facit, vt ſta-
tim adpareat, eum Edlingorum & Frilingorum nomine
liberos omnes complecti voluiſſe; & quos vltimo loco
nominat, Lazzis, ſeruilis conditionis hominibus, alte-
rum ordinem adſignare, libertos certe non multum fſu-
pra ſeruos eſſe contendens. Ad idem pertinet locus
AD AMI BREMENSIS I, S. Apud LEIBNITIVM T. I.
p. 76. Quatuor differentiis gens iſta conſiſtit, nobilium
& liberorum, libertorum atque ſeruorum, quo nempe in-
dicatur, Germanos quidem liberos omnes eſſe aut ſer-
uos, ſed ita tamen, vt liberi deinde in varias denuo claſ-
ſes diſtribuantur. Licet ergo diuerſis nominibus vtan-
tur ſcriptores adlegati: idem tamen omnes propoſitum
tenent. Enimuero cum libertatis denominatio ſemper
ſit reſpectiua. non poteſt fieri, vt vna idea vniuerſa eius
ſubſtantia comprehendatur, quod bene monet CHR.
WOLFIVS in boris ſubſec. marpurg. trim. vern. a. 1730.
ſpec. 2. & POTTGIESSER de conditione ſeruor. proleg.
§. 8. p. 10. vid. etiam THOMASIVS de homin. prop.
A 2 §. 31⸗

4 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

F. 31-33. P. 20. ſq. Prima certe eius fignificatio eſt,
cum hominem liberum opponimus feruo, qui in pleno
dominio alterius vel natiuſtate vel faéto conſtitutus eſt, eo
fere ſenſu, quo & liberi & ſerui legis romanae ſenſu de
nominantur. Altero vero fignifigçatu liberi vocantur ii, qui
nulli omnino, ne honorabili quidem miniſterio obnoxii, de
Praediis luis viuunt, & tum fane miniſteriales iis e diuer-
ſo ponuntur. Quod licet per ſe patens vt tamen exem-
Pplis etiam euincatur, proſtant ea apud ?FEFPFINGERVM
ad Vitriarium IHI, 760. STRVVIVM in hiſtoria iuris p.
70A4. LVDEWIGIVM ih Reliquiis L. II. p. 347. & Tom.
Xl. p. 550. 599. vbi in diplomate de 1196. occurrunt te-
ſtes: nobiles, liberi ac miniſteriales & bomines Marchiae
quam plurimi. ldem conſtat ex exemplis, quae adferun-
tur a viro ſummo, iurisprudentiae patriae principe vin-
dice ill. ST RVBIO in den Nebenſtunden T. IV. obſ. 28.
§ 6. p. 370. ſq. & apud ill. ScHEIDIVM in den Nachrich⸗
ten vom Adel p. 265. vbi teſtes occurrunt primum laici
Tiberi, deinde miniſteriales in diplomate de 1221. & p.
305. in diplomate de 1141. teſtes vocantur Liberi homi-
nes Comes Sigefridus, Comes Sizzo, Comes Erneſtus,
Arnoldus de Lurenburg, iisque poſtponuntur miniſte-
riales Embrico Comes Reni cet. vt iam alia taceam, quae
larga manu adducere liceret, fi otio abundarem. Pofita
ergo hac duplici forma non poſſum adſentiri ill. ESTo-
RI qui in praefat. ad Grollmanni Aiſert. de operarum
debitarum mutatione adſenſum praebente Cl. MET-
TINGH de ſtatu militiaé ſ. 4. §. 2. p. 30 3. not. d. adſtru-
Xit, nobiles & liberos idem ſignificare, quod iam vidit
10. LEON H. HAVSCHILD V. C. in diatriba de praeſumt.
pro libertate ruſticorum p. 103. & 120. nempe quia hac
ratione genus & ſpecies inter ſe commiſcentur. Et in-
. Con-⸗

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 5

congruum prorfus eſt argumentum Cl. METTINGHII,
qui p. 203. negat miniſteriales eosdem poſſe eſſe inge-
nuos. Cauſſam dixit ill. s RVBE de miniſterialium dig-
natione §. 10. inter obſeru. iur. & bhiſt. germ. p. 84. ſq.

Neque recte habet HEINEGCGIVS Elem., iur. germ. lib. l.
§. 63. cum liberos eſſe eosdem ait, qui ingenui.“ Quod

enim eam in rem adfert teſtimonium CoNRADI VRS-2
PERGENSISad a. 1215.. nihil probat. Ita enim ille: Mr-

LITES quippeé teutonicos in dignitatibus Italiae conſtituit.
Mam quemdam LIBERVM Bidolulphum Ducem Spoleti ef-
fecit. Ex iis enim, quae infra diſputabimus, adparebit,
non omnes omnino liberos pro ingenuis ex diſpoſitione
juris haberi; & cum ingenui tantum militari honore deco-
rarentur: ille quidem, quem memorat Conradus Vrſper-
genſis, liber ſine dubio fuit, & ingenuitatis honore vſus eſſe
videtur, ſed tamen inde non ſequitur, omnes omnino
liberos ingenuorum olim honore vſos fuiſſe; quod ſta-
tim pluribus demonſtrabimus. Adlegantur eamdem in
rem verba legis Friſionum tit. IX. F. 2. & 4. vbi nobiles
& liberi ſibi opponuntur, ſed non ita tamen, vt inde
adpareat, liberos omnes haberi ingenuos. Neque mo-
uent verba ſpec. ſueu. c. 47. Vvbi: Hie ſoll man merken dreyer⸗
ley Leute: es heiſſent eins Semperfreyen, das ſind die freyen
Herren als Fuͤrſten, und die andere Freyen zu Mann haben,

das andre ſind Mittelfreyen, die der hohen Freyen Mann

ſind; das dritte ſind Bauren, die frey ſind, die heißen freye

Landſaſſen; die haben jeglicher ihr ſonderbar Recht. Haecd

enim diuiſio magis ad diſcernendas claſſes libero-
rum hominum inter ſe, quam ad adornandam hane,
quam proponimus, liberorum hominum & ſeruorum,

diuiſionem pertinere videtur. Interim negare nolim, ſae-

pe ingenuos & liberos eosdem dici, licet inde regula ali-
. A 3 gqua

6 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

qua generalis effingi prorſus non poſſit. Ita Capitular.
lib. 3. J. 25. dicitur: Si quis per chartam ingenuitatis 4
domino ſuo legitime libertatem eſt couſequutus, liber per-
maneat, vbi ſane, qui fictam adeptus eſſet ingenuitatem
liber permanere iubetur. Eadem ratione in Capit. Da-
goberti de 630. dyud B ALVZIVM L. I. p. 13 I. dicitur:
Si quis ingenuum hominem vendiderit, cum ille ſuam
probauerit libertatem, reducat eum in locum ſuum, & re-
ſtituat ei libertatem ſicut prius habuit, &z compo-
nat ei XL. ſolidos. excepto, quod emtori in duplum pre-
tium, quod accepit, cogatur exſoluere Porro l. c. T. I. P.
36. S quis clericum interfecerit, iuxta quod natiuitas
eius fuit, ita componatur. Si ſeruus, ſicut ſoruum. Ni
regius aut eccleſiaſticus, ſicut alium regium aut eccleſiaſti-
cum. Si litus, ſicut litum. Si liber, ſicut alium in-
Sgenulm cum CC. ſolidis componat. Eodem redit ſan-
citum Capit. 3. Caroli M. de 8l3. ad Leg. Angliorum
& Werinorum tit. I. ap. Georgiſeh p. 446. Vbi: Si quis
Adalingum occiderit, ſexcentis ſolidis componat. Qui
liberum occidet, Aucentis ſolidis componat. Qui ſer-
vum occiderit, triginta ſolidis componat, quo cum plane
conueniunt verba Capitular. lih. IV. c. 26. ap. Baluz. T.
I. p. g5I. quae mox adlegabimus. Haec tamen omnia con-
trariam ſententiam mihinon perſuadent. Ne enim nobiles
& liberos eosdem eſſe tueamur, in eo eſt, quod ſaepe
liberorum nomine veniant & illi, quos nobiles olim Ger-
mani nominare ſolebant, quem in finem adlego litteras
ap. ill. SC HEIDIVM I. C. p. 407. quibus Sifridus Archie-
piſcopus moguntinus decimam in Rodolueshuſen mo-
naſterio in Polecte a. 1209. confert, vbi teſtes inuocan-
tur Laici liberi Heinricus de Hagenowa, Cerhartis &
PFride-

CAP. L. DE STATV INGENVORVM.ð. 7„

Fridericus fratres de Randinburc, Waltherus de Loben-
huſen, Hermannus de Stechlingeburk, Helwicus de Bo-
denhuſen, quos tamen ne nobilitatis eſſe ſuperioris prae-
rogatiua praeditos omnes agnoſcam mouet, quod ſtatim
adiiciatur: miniſteriales Theodericus Vicedominus de
Ruſteberc, VIbertus de Ethichenſtein, certo argumento,
liberos dici ſemper in oppoſitione ad miniſteriales & ſer-
uilis conditionis homines, neque inde poſſe pro ſuperio-
ri conditione argumentum peti, quod quis liberi hominis
titulo condecoraretur. K RESSIVS de variis iurisd. cri-
minal. in Germania generibus c. 2. Obſ. A. S. 5. ill. STRV-
BE de orig. ac progreſſu ord. eueſtr. in Germ. & 3. in obſ.
jur. & hiſt. germ. p. 6. ſq. Deinde vero ne liberi qui-
dem omnes habendi ſunt ingenui, quod iam adcuratio-
ri cura probandum videtur.

—

§. III.
INGENVVS QVINAM APVD GERMANOS
DICATVR.

Vt ergo ſine vlteriori mora ad probandam, quam
propoſui, ſententiam progrediar, ingenuum dico eſſe eum,
qui ad tertiam generationem maiores ex vtroque latere li-
beros probare poteſt. Quod quia a communi opinione
aliquantum recedit, age huius notationis rationes redda-
mus. Videamus ergo capitulare de a. 644. ap. BAL V-
ZIVM I, 154. vbi ita ſancitum deprehendimus: Libertus
& liberta in nullis negotiis contra quemquam teſtimonium
dicere permittantur, quia indignum noſtra penſat clemen-
tia, vt libertorum teſtimonia ingenuis damne incutiant.
Qui vero ex eisdem fuerint progeniti, ad teſtimonium a
tetttia generatione admittantur. Sane hoc loco ad ador-
nandam

£ CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

nandam ſententiam meam adcommodatius eſſe nihil pot-
eſt. Negatur ſcilicet libertinis ius teſtimonii aduerſus in-
genuorum natalium homines ferendi, hac addita ratio-
ne, quod indignum ſit legislatoris ſaeculo, Abertorum
teſtimonia ingenuis damna incutere. Iam ergo cum
ad teſtimonium ferendum tertia eorum progeniti gene-
tione admittantur: quid ſane clarius eſt, quam ingenuo-
rum iure tum cenſeri, qui antea erant libertini, ſi ſta-
tum; liberti, ſi patronos eorum ſpectares. Idem con-
ſequitur ex Cayitular. lib. VI. G. 352. Pp. 960. & 983. vbi:
homo denarialis non antea hereditare in ſuam agnationem
poterit, quam vsque ad tertiam generattonem perue-
niat; homo chartularius ſimiliter faciat; qua nempe lege
a tertia demum generatione ius hereditatem ad poſteros
transmittendi libertinis conceditur, quod quia ingenuo-
rum eſſe ius infra demonſtrabimus; non poteſt non hoc
maximum ad euincendam ingenuitatis, quam dedimus,
finitionem, argumentum perhibere. Idem adparet ex
eo, quod ad hunc vsque diem in Auſtria, qui ad feudo-
rum poſſeſſionem adſpirare cupiunt, ad tertiam vsque
generationem liberi & nobiles nati eſſe debeant, quod
didici ex ill. ST RVBII horis ſubſeciuis T. III. p. 527. id-
que transſumtum eſſe ex vera ingenuitatis natura vide-
tur. Huc etiam pertinet, quod Imperator ex obſeruan-
tia ſatis antiqua in conferenda nobilitate inferiori ple-
rumque quatuor maiores concedere ſoleat, quod itidem in
memoriam priſtinae Germanorum ingenuitatis fieri vi-
detur. Quod autem maiores ex vtroque latere liberos
eſſe debere voluerim, neque hoc inuita Themide ger⸗
manica adſtruxi. Ita enim ſpec. ſueu. c. 49. diſpoſitum
animaduertimus; Item welcher Mann von ſeinen vier Ah⸗
nen

.

CGAE. I. DE STATVINGENVORVM. 9

nen d. i. von ſeinen alten zweyen Muͤttern, und zwey Alter⸗
vaͤtern, und von Vater und Mutter unbeſcholden iſt in ſei⸗
nem Rechte, den kann niemand geſchelten an ſeiner Geburt,
er habe denn ſein Recht verwuͤrkt; quod tantum non iis-
dem verbis hauſtum videtur ex I. P. S. lib. I. art. 51. vbi:
Welch Mann von ſeinen vier Ahnen, das iſt, von zweien
Eltervaͤtern und von zweyen Eltermuͤttern, und von Va⸗
ter und Mutter, die unbeſcholden ſein, unbeſcholden an ſei⸗
nem Recht iſt, den mag niemand beſchelden an ſeiner Geburt,
er habe denn ſein Recht verloren und verwuͤrkt. Huc redit
ſententia ERGHEMBERTI in hiſt. Longob. c. 6. vbi:

Liber & ingenuus ſum natus, vtrogue parente
Semper ero liber, credo, tuente Deo.

Haec certe explicatio ingenuitatis clarior eſt illa, quam
vulgo dare ſolent. Ita 10. GE. CRA MER de iuribus &
praerogatiuis nobilitatis auitae Cap. II. §. 7. not. i. p. 61.
ingenuos eſſe ait eos, quibus ingenita eſt libertas, quod
tamen & obſcurum eſt & falſum, licet etiam probet hoc
POLVYGC. LEYSERVS in obſeruatis diplomatico-biſtoricis
de frilingis §. 2. 3. & HEINECCIVsS lib. L, tit. 1. §. 27. Ob-
ſcurum eſt inde, quia intelligi non poteſt, quando ingenui-
tas incipiat. Si enim ingenita libertas ſola hoc efficere pot-
eſt: ſane liberti filius poſt manumiſſionem procreatus erit
ingenuus, quod tamen non eſſe, ex memoratarum legum
