a viétoribus eſſe impoſita. Sed ſeruitutem inde & or-
tam eſſe in Germania & inſigniter inualuiſſe, illud eſt
quod probare debebat, quod tamen conieéturis tantum
adſequitur, quibus tamen rem non confici facile eſt ad
animaduertendum, praeſertim cum de captorum condi-
tione, quorum inſuper numerus ad totam Germaniam
nullum habet momentum, nihil quod veri tantum ſimi-
litudinem excedat, adferre poſſit. Licebit ergo mihi,
coniecturis POTTGIESSERIalias, & eas quidem vero
forte ſimiliores opponere. Scilicet cum pleraque bella,
quae Pottgieſſerus enarrat, inteſtina fuerint, non eſt ad
credendum, gentes deuictas, quibus libertatis amor ma-
ximus ſemper ſedit, ad ſeruitutem, qualem recentiores
ICti animo conceperunt, ſe paſſas eſſe detrudi. Potius
more omnium gentium, illi, qui deuincebantur, quan diu
victoris opes non ipſae eſſent acciſae, cenſum & tribu-
ta de bonis ſuis vicioris arbitrio praeſtabant, quae ta-
men obligatio eo vsque tantum perdurabat, donec red-
eunte victis in praecordia virtute triſte victoris iugum
excutientes ad priſtinam conditionem & libertatem e-
mergerent. Haec ſane, ſicut in ipſa hiſtoria imperii
noſtri optime fundata ſunt: ita non poſſunt non fortiſſi-
mum aliquod argumentum perhibere contra eos, qui
ex his bellis originem conditionis ſeruilis & hominum
propriorum arceſſendam eſſe cum Pottgieſſero conten-
dunt. Ita v ADIAN VsS in epiſt. apud G OLDASTVM L. II.
antiquit. alem. p. 84. qua de proelio ad Tolpiacum deui-
Ctisque a Chlodouaeo Alemannis loquitur, ait: Plena fuit
D 3 ſeruis

30 CAr. I. DE STATV INGENVORVM.

ſeruis &' ſeruitutibus Alemannia noſtra, cuius magna
pars hodie Heluetia eſt, nec eſt, quod ſciam, montanus

pagus aliquis Helueticus, qui rebus Francorum floren-
tibus duriſſimam illam ſeruitutem (nempe quia ſpoliati

armis a militiae honore & aliis officiis excludebantur de-
uicti, & nullo numero habebantur. res Germanorum
libertati intolerabilis. LEHMANNVS II, 20. p. 96.) non
ſeruiuerit. Exſtant enim tabulae veteres, quae banc rem cla-

riſime teſtantur. Enimuero validiſſima tela, quibus hypo-

theſin doctiſſimi ceteroquin viri oppugnandum eſſe puto,

plura adhuc ſuppetunt. Nempe ſi verum eſt, quod acutis-

ſimus vir adſeuerat, bello captos in ſeruitutem apud
Germanos eſſe detruſos: eccur iis demum in locis, vbi
Slauicarum gentium victores habitant, ſeruitutis reli-
quiae ſuperſunt, neque aliis in locis, ad quae Slauorum
deuictorum gloria non pertinuit, homines proprii eius-
modi ſuperſunt. Scilicet haec mihi ſedet animo ſenten-
tia, homines proprios qui hodie ſunt in Germania, ma-

Ximam partem a Slauis eſſe, neque multos ſane hac con-

ditione vti, quorum non eo fſit arceſſenda conditio. Sci-

licet Slaui, gens bellicoſa, & reliquo Germanorum no-

mini infeſta, cum bello omnem Germaniam tentauiſſent,
relictisque vbique infignis crudelitatis & furoris moni-
mentis, eo tandem populum germanicum furoris dedu-
Xerunt, vt de excidendo omni Siauorum populo con-
ſilium caperent, cui rei adeo poſtea inſtiterunt, vt ex-
pulſi ſedibus Slaui & ad ſeruilem cauſſam deducti triſte
Germanis rehiquis libertatis argumentum perhiberent.
Hi ergo durius poſtea habiti reliquis, quos a Taciti in-
de aetate in ſeruili aliqua cauiſa fuiſſe oſtendimus (S. 10.)
Videndus hac de re ipſe laudatiſſimus PoTTGIESSE-
RVsS I. c. praeſertim §. 98-118. P. 102 -120. hinc K AN-
ZIVS

CXT. L DE STATV INGENVORVM. z

ZIvs in E' andalia I, 6: bodie ad ſummam indignitatem

apud nos traduöëtum eſt nomen Sclauorum, quod quum no-
ſtrae regionis E andali ſint hodie grauiſſima preßt a Saxo-
nibus ſeruitute, ſeruiles homines & vltimae Jortis manci-
Pia feputentur. Interim ne hoc quidem nego, multis in
locis pacto, matrimonio, domicilii electione, natiuitate
& delicto quosdam eſſe ad proprietatis nexum detruſos;
ſed illud tamen non eſt perpetuum, & ita late patens, vt
poſſit inde inſigne aliquod ad totam Germaniam argu⸗
mentum adornari. Sed enim reponunt multi doctiſſimi
viri, vniuerſam olim Germaniam ſeruis fuiſſe repletam;
ſed nimia deuotione, academiarum conſtitutione, per
expeditiones cruciatas, & quae ſunt alia, ſeruorum eſſe
numerum imminutum. Sed haec non efficiunt, vt a
ſententia mea diſcedam. Cum enim & iis in terris, vbi
homines proprii ſuperſunt, deuoti fuerint homines, a-
cademiae conſtitutae; ad easque eadem ratione expedi-
tiones cruciatae pertinuerint: nulla Poterit ratione per-
ſpici, cur non & his in terris omnes fint manumiſſi, &
ita quidem manumiſſi vt ſeruitutis priſtinae neque vo-
la neque veſtigium fuperfit. Scilicet illae Germaniae
Partes, ad quas aut nulli aut non adeo multi Sla-
ui aut capti aut commercio transditi Penetrauerant,
omnem omnino ſeruitutis priſtinge memoriam exue-
runt, cum & illuſtrius eſſet deuotionis argumentum,
ſi quis vnum alterumque forte hominem proprium
Poſſidens, deuotione manumitteret; & collegia IC-
torum in academiis recens conditis reſponſis & conſiliis
ſuis illud plerumque firmarent, quod vtplurimum fieri
ſolitum obſeruantiam aliquam perficeret. lam cum o-
mnes aut plerosque certe in eiusmodi territoriis liberos
eſſe animaduerterent: vix potuerunt ſententiis ſuis ſer-
vituti

32 CA. I. DE STATV INGENVORVM.

uituti vix vno alteroque loco ſolitae fauere, & enata in⸗
de libertatis praeſumtio fauorabilis, quam qui conditio-
nem Germaniae non recte calluerunt, perperam con-
demnare ſategerunt. Sed haec tantum per modum pro-
blematis dicta ſunto. Iam ergo e diuerticulo in viam.

§. XI.
AN EX IVRE MORTVARII PROBETVR,
EOS ESSE LIBERTINOS.

Etenim ex his, quae de commentitia ſeruorum ger-
manicorum multitudine diſſeruimus, ſi vel maxime ali-
unde probari non poſſet, clare tamen conſequitur, eo
tempore, quo vrbes in Germania exſtrui coeperunt, non
tantum fuiſſe ſeruorum numerum, quantus ad capien-
dam pro ſeruili burgenſium conditione praeſumtionem
ſufficeret. Interim ſicut vix vllam nanciſci licet ſenten-
tiam, quae non aliquo poſſit modo, propoſitis eam in
rem exceptionibus, aliquantum elidi: ita non poſſum non
hoc adfirmare, interdum ciuitatibus eſſe adicriptos ho-
mines impuros, faecem patriae, ſeruili ſanguine imbu-
tos. Hi nempe vrbanae vitae mollitie ſaepiuſcule initiati
illud totis viribus egerunt, vt poteſtati dominicae ſeſe
ſubducerent, & in vrbibus laetius rerum ſuarum domi-
cilium ponerent. Quae res vt pluribus exemplis euin-
catur, omnino neceſſarium videtur, ne talia ſupprimen-
do minus ingenue hoc in argumento verſati dicamur.
Agmen ergo ducat illuſtris locus apud Reuerendiſſ.
HONTHEMIVM ToOm. I. biſt. treuir. p. S24. lbi Impe-
rator: Rudolfus D. G. Romanorum rex — Sant cum
venerabilis Bohemundus Treuirorum archiepiſcopus prin-
ceps noſter kariſſimus ſue preclare fidei puritate, qua erga
nos

5

C/AP. I. D E STATV INGENVORVM. 3

nos &z ſucrum rom. imperium ſemper permanſit deuotus
ac ſtabilis, nos inducat, quod omnibus his libenter inten-
dere debeamus, que ſibi noſeimus profutura, nos ipſius de-
uotis precibus inclinati fauorabiliter oppidum ſuum in
AWeyene, e plenitudine regie poteſtatis libenter & libe-
raliter libertamus, &o eidem loco omnem immunitatem con-
cedimus, qua predeceſſores noſtri diue memorie munitio-
nes conſueuerant liberare, indulgentes & concedentes
eidem loco & ciuibus eiusdem, nec non ceteris perſonis
quorumcunque locorum ad dictum locum ſe transferre v=
lentibus, vt omni iure, honore & boneſta conſuetudine,
quibus cétera noſtra & imperia oppida muniuntur,
gaudeant & vtantur. Et boc damus predicto archiepi-
ſcopo & ſuis ſucceſſoribus, ad quos dictum oppidum de-
uolui contigerit, plenam é' liberam poteſtatem per ſe vel
vicarium animaduertendi in facinoroſos, & punire ſcele-
ra, nec non iuſtitias altas exercere, ſalua iuſtitia & iu-
risdictione in prediéto oppido iure vel conſuetudine compe-
tente. Datum Franckenfort- 1291. Sed, vt verum fa-
tar, quamuis etiam hoc teſtimonium magni ſit momen-
ti, magis tamen pro ingenuitate burgenſium militat,
quam vt inde poſſit libertina eorum origo deduci. Nam
1) agitur ibi de oppido tantum ſ. loco nondum munito,
cuique nondum imperiali elogio iura ciuitatis conceſſa
erant. Etiamſi ergo incolae huius oppidi ſeruilibus ob-
noxii fuiſſent oneribus, quod tamen ne dicit quidem Im-
perator, 4) mirum hoc eſſe non poſſit. non enim erant
eius
„.) Addit quidem illuſtriſſ. A 0N THEMIVS libertate donatos oppidi in-
colas iuxta aeui morem ſeruitutibus vt plurimum obnoxios; ſed vellem,

hoc probauiſſet pro inſigni, qua pollet, omnigena eruditione, auctor
eminentiſſimus.

34 CA P. I. DE STATV INGENVORVM.

eius incolae burgenſes, burgum quippe non inhabitan-
tes. Hoc enim nominis iis demum tribuebatur, qui
burga ſ. burgos inhabitarent. I A C. CAR. SPENER I. C.
lib. II. c. 7. §. 6. P. 33. & Perill. PHIL. CAR. DE KNIG-
G E de natura & indole caſtrorum in Germania C. I. §. 10.
P. 15. ſqq. Cum ergo haec loca non munita vtilitatem
& ſecuritatem patriae plane non adferrent; iis etiam
riuilegiis vti & honore non potuerunt, quibus, vt ait
Kudolfus , cetera noſtra & imperii oppida muninntur.
2) Haec ipſa verba, quae modo adduximus, burgo-
rum ſ. munitarum vrbium honorem & priuilégia adeo
oſtendunt, vt haud ſciam, an non magnum inde pro
vrbium libertate poſſit argumentum concinnari 3) haec
magis fuiſſe videtur Rudolfi mens, vt iurisdictioni co-
mitum vrbs iſta, burgi honore munita, fubduceretur,
dareturque archiepiſcopo ius iurisdictionem & altam &
baſſam in ea exercendi, quod vltima diplomatis verba
clariſfime oſtendunt. Succedat iam akerum diploma,
quod qui hanc cauffam tractant, in conſilium vocare ſo=-
lent, Spirae a. IIII. conceſſum ab Heurico V. de quo
LEHMANNVS IV, 22. memorabile fſatem & adceuratio-
ri cura perluſtrandum, quam quidem adhucdum factum
eſt. Verba quidem huc pertinemtia ita ſe habent: On nes,
ui in ciuitate ſpirenſi modo habitant, vel deincrps habita-
ve voluerint, vndecumque venerint, vel cuiuscumqne con-
ditionis fuerint, a lege nequiſſima &y nefanda, videlicet
a parte illa, quae vulgo Budtheil vocabatur, per quam
tota ciuitas, ob nimiam paupertatem annibilabatur, ipfos
Juosque heredes ewcuſſimus. We vero aliqua perſona vel
maior vel minor, non aduocatus, non eorum naturalis
dominus illis morientibus de eorum ſnpellectile quicquam
auferre praeſumat, interdiximus. Et vt omnes liberam
pote-

CAEP. L. DE STATV INGENVORVM 35

poteſtatem habeant, ſuis heredibus relinquendi, pro anona
Jua dandi, vel cuicumque perſonae dare voluerint, ipſo
Spirenſi epiſcopo Brunone in pulpito aſtante & concedente
conceſſimus & confirmauimus. Vulgo ex hoc diplomate
probare ſtudent, Henricum V. ciuibus ſpirenſibus gra-
tiam iuris mortuarii feciſſe, quod facit HEINERGGIVS
lib. I. §. 24. P. 17. & ex eo IO. G E. CRAMERVS V. C.
I. c. p. 79. & teſtem laudat Lehmannum, ſed ea, qua
ſolebat vir elegantiſſimus, αιν Neque enim hoc
priuilegii verba aiunt, neque vult etiam Lehmannus, qui
potius totus in eo eſt, vt confellat hanc, quam tuetur
Heineccius, ſententiam. Ait enim Imperator, omnes,
ui in ciuitate ſpirenſi habitant, vel deinceps habitare vo-
uérint, vndecumque venerint, vel cuiuscumque conditio-
nis fuerint. ab habitatoribus autem & incolis burgenſes
& ciues admodum diuerſae ſunt conditionis (§. 7.) Si
enim ciues aut burgenſes nominaſſet Imperator, habe-
ret, quod ſibi gratularetur Heineccius. at enim cum illis
tantum, qui habitant vrbem, nominat, clare hoc innuit,
hos tantum, non autem ciues ſ. burgenſes oneri mor-
tuarii fuiſſe obnoxios. Nempe cum in vrbem Spiren-
ſem, quod oſtendit Lehmannus Il. c. ſaepiuſcule conce-
derent homines ſeruilem ſanguinem trahentes (§. 9.) &
ii quidem de quorum bonis ius mortuarii dominis com-
peteret; iique deinde per varias fraudes matrimoniis ſe
in familias burgenſium inſinuarent, factum inde, vt mor-
tuarii ius oblique etiam ad quosdam ciues ſpirenſes per-
tingeret. Quae tamen res cum & commerciorum aug-
mentis noceret, & burgenſium obeſſet iuribus, tandem
boc Imperatoris priuilegio ſublatum. Viderint ergo.
qui haec verba ad contrariam ſententiam adornandam
adhibere ſuſtinent, an non obtorto plane collo ad iudi-
E 2 cium

36 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

cium male formatum pertrahantur. Idem etiam iudi-
cium ferendum de diplomate, quod Wormatienſibus
dedit a. III4. Henricus V, editumque a LVDEWIGIO
Reliqu. T. II. p. 183. cuiusque deinde confirmationem
aàa Friderico I. impetrarunt, apud LEHMANN VM I. C.
P. 356. & V, 64. P. 529. ſqq. qui eam egregie illuſtrat;
vt iam nihil dicamus de charta, quam Otto dux Brun-
ſuicenſis a. 1324. ciuibus Brunſuicenſibus conceſſit, de
qua videndus ill. G. L. BOEHMER I. C. §. 9. P. 30. not. O.
Deinde vero, ſi vel maxime concedatur, a Burgenſibus
etiam hoc mortuarium exactum eſſe, non tamen ſequi-
tur, hoc aut perpetuum effe, aut abſciſſe inducere con-
ditionem aliquam feruilem. Nam ne omnes quidem ci-
uitates huic iuri obnoxiae fuerunt, & ſaepe quoque a libe-
ris etiam & nobilibus adeo debitum demonſtrarunt 1V-
STVS GEOR G. SCHOTTELIVSã dé ſing. quib. & perant.
in Germ. iurib. C. 2. S. 6. P. m. 40. IO. WERN H. GERI-=
CKEN in Schottelio illuſtr. & contin. ad c. 2. F. 19. p. m.
I2. CHR. G0OTTL. RICCIVS V. A. in ſpicileg. iur. germ.
P. 103. & ill. CHR. FERD. HARPPRECHTIn diſſ. quam
inſcripfit: iura priuata ſingularia (alpirſpacenſia) germa-
nica §. 4. 5. P. 1 8. ſqꝗq. vid. etiam ill. DAV. G E. STRVEBE
de mortuario reali onere in obſeruatt. iur. & hiſt. germ.
P. 250. ſq9⸗

§F. XII.
INTERDVM SVNT LIBERTINAE
CONDITIONIS.

Ex his ergo, quae modo produximus, adparet, ſi
vel maxime de quarumdam ciuitatum iure mortuarii
conſti-

CAPY. I. DE STATV INGENVORVM. 3.

conſtiterit, non tamen inde rem confectam eſſe, aut
omnes huic iuri obnoxios. aut ſaltem inde praeſumtio-
nem pro conditione eorum ſeruili poſſe enaſci. LTnHo-
MASIVS quidem in diſſ. de iure ſtatuum dandae ciuitatis
F. 19. 20. 30. de hominibus propriis §. 90. 91. 93. 94. &
de diſtinétione hominum in ingenuos &y; libertinos c. 2. 9. 290.
33. totus in eo eſt, vt oſtendat, plerosque ciues liber-
tinos fuiſſe, aſtutia clericorum manumiſſos, & deinde in
vrbes eſſe progreſſos. Miror ego acutiſſimi ingenii lu-
mina, rideo etiam eius aſtutiam, cum totus in hoc ar-
gumentum incumbens diſſ. cit. de iure ſtat. ddæ ciuit.
§. 22. p. 22. ait: vel controuerſia noſtris temporibus de
iure W'ildfangiatus mota torporem noſtrum excutere, &
naſum ingenii noſtri odore ſeruitutis bodiernae violentio-
ri modo ecitare debuiſſet cet. ſed probationem deſidero
& hiſtoriam, teſtem illam & lucem veritatis, ſine qua
frigent, vel a ſexcentis Thomaſiis prolata. Sed tamen,
quae non probauit Thomaſius, & qui idem hoc ſequi-
tur SPENERVS I. c. non omni omnino veritate deſtitu-
untur. Ita, vt ne multis hoc probemus, conſtat, & dixi-
mus iam fupra (S. 7.) Comites hoienſes ciuibus quibus-
dam bremenſibus quaeſtionem ſtatus libertatis mouiſſe,
eosque auocauiſſe ad ſeruitutem. DILIICHIVsS in cbron.
bremenſ. p. 107. quod & de hamburgenſibus, & aliis
forte quam plurimis conſtat, quae tamen congerere
non attinet, cum neque illi hoc negent, qui quantum-
uis extollunt primaeuam vrbium conditionem, neque
gqui male de iis ſentiunt, inficias hoc ituros eſſe facile
credendum ſit.

L 3

38 CAT. I. DE STATV INGENVORVM.

§. XIII..
QVOMODO SIBI VRBES EAM OB CAVSSAM
PROSPEXERINT.

Enimuero cum animaduerterent hoc ciuitates ali-
quantum ſui memores, variis modis ſibi conſulere ſtu-
duerunt; quam in rem duo praeſertim earum inſtituta
memoria eſſe digna videntur. Et primo quidem con-
ſtituebatur, vt qui ingenuos natales ſ. das Mannrecht
probare non poſſent (§. 7.) illi non ad ciuitatis iura ad-
mitterentur, ſed ad ſuburbia relegarentur, contemtibi-
lem prorſus locum, & imae olim plebis receptaculum,
vt non dubitem, huic negotio originem adſcribere di-
Cterii Hans hinter der Mauer. Elegans hac de re locus
WITTICHINDI annal. Corbei. lib. III. p. 6ͦ43. ap. Mei-
bom. quem ex SCHILTERO ex 3. J. 37. exhibent GVND-
LINGIVS in Henrico Aucupe §. 20. P. I24. & S PE NE-
RVS I. c. p. 40. ibi: Rex Henricus, cum eſſet Jatis ſeue-
rus extraneis, in omnibus cauſis erat clemens ciuibus;
vnde quemcumque videbat furem, vel latronem manu for-
tem &y bellis aptum, a debita poena ei parcebat, collocans
in ſuburbano merſaburiorum, datis agris atque armis:
iuſit ciuibus quidem parcere, in barbaros autem, in quan-
tum auderent, latrocinia exwercerent. Hi quidem homines,
quia intra palum ſ. fines vrbis habitarent, licet integro ci-
uitatis honore non inſignes, originem dediſſe Pfalbur-
geris videntur. SPENERVS I. c. p. 41. Altera autem
Gautela, qua ad conſeruandas ciuitatis praerogatiuas vti
ſolebant, in eo erat, vt vel codicillis Imperatorum, vel
latis eam in rem legibus, vel iure per obſeruantiam in-
troducto efficerent, ne qui certum temporis ſpatium in
Vrbe degiſſet, & in quaſi eſſet poſſeſſione libertatis con-

ſtitutus

CAY. L DE STATVINGENVORVM. 35

ſtitutus, deinde glebae, cui antea addictus fuiſſet, denuo
adſcriberetur. Ita Ratispona hoc iure vſa eſt ex priuile-
gio Friderici II. ap. se-ENERVM p. 40. Quicunque
reſidens in ciuitate impetitur de Jeruili conditione, qua
teneatur impetenti, ſi talis probabit, quod decem annis
manſerit a nullo impeditus, deinceps ſecurus permanebit
ab illa impetitione. Idem Northuſani impetrarunta Ru-
dolpho I. a. 1290. apud H ERTIVM de hom. propr. ſ. 3.
F. 10. Volumus, vt quicumque ſe in ciuitatem Worthu-
ſen pro ciue receperit, & ibilem cum noſtris ciuibus
per annum & ſex hebdomadas ſine iuſta impetitione per-
manſerit, quod ipſum de cetero repetere nullus poſſit: cum
hoc etiam aliis noſiris & imperii ciuitatibus ſit in dultum.
In ſtatutis ſtadenſibus p. 7. art. 14. ap. Perill. bVFRN-
DORFIVM in adpend. T. I. obſeruatt. p. 213. ſancitur:
Wert ein Man Borghere hir in dheſſer ſtat, unde is hir bin⸗
nen wonaſtig Jar unde Dach, unde quame jemende, dhe
eme ſcult aheven wolde, dhat he ſin eghen ware, unde ſpre⸗
ke ene an mit Tughe mit ſineme Bus men, unde dhe ghene
dheme men anſpricht, mach dhe dhat ghetughen mit twen er⸗
fagtegen Luden, dat he hir binnen weſen hevet borghere Jar
unde Dag ſunder Biſprake he ne ſcal van ſiner Anſprake ne⸗
ne not lidhen. Statuta VlIzenſia l. c. p. 241. Siquis in ipſa
ciuitate annum & diem tranſegerit non inquiſitus a domi-=
no ſuo, pro libero bomine babeatur, &y; 4 nemine in po-=
ſterum impetatur. Statuta bremenſ. C. 4. I. C. T. II. P. 36.
So wol ok ſine Burſcop wint, de ſchall ſetten einen Borgen,
de ein Borger ſy, to einem Jare, dat he ein frig Man ſy.
Charta Ottonis ducis de 1296. accolis terrae nouae data
I. c. T. II. p. J. Si aliquis 4 dominio alterius principis
ad terram hanc inhabitator venerit, &⸗ ber annum inſe-

e1Ar=

4s Car.DE STATVINGENVORVM.

uerauerit habitando, licet proprius fuerit, reputabitur
eſſe liber. vet. leg. Cellenſ. I. I. L. II. p. 1r4. Swelich Man
is Borghere in der Stadt Jar unde Dach, den ne mach nei⸗
nan vorderen Ius lubec. lib. I. t. 3. §. 3. Pluribus hoc per-
ſequitur 1CCIVS V. A. de praeſeriptione Germanotum
c. XVII. F. 12. 13. & ?OTTGIESSERVsS lib. IV. c. 13.
F. 6. p. 761. . In his ergo ciuitatibus eo ipſo quis
liberum ſe eſſe & ingenuum probauit, cum oſtendit, ſe
a tertia inde generatione in poſſeſſione vel quaſi & liber-
tatis & ciuitatis eſſe conſtitutum.

S AEPISSIME NOBILES OFFICIA VRBANA
AMBIERVNT.

Quod ergo a plerisque ad probandam ciuium li-
bertinitatem adhibetur argumentum, ſine dubio ad ex-
ceptiones pertinet, neque poteſt non regulam magis
confirmare, quae pro libertate & ingenuitate priſtino-
rum ciuium praeſumendum eſſe ait. Neque profecto
maiori poteſt argumento diſſentientium ſententia con-
felli, quam quod ſaepiſſime nobiliſſima illuſtriſſimaque
proſapia editi homines dignitatem & honorem ciuium
adeo non a natalibus ſuis alienam eſſe putarent, vt po-
tius enixe illam ambirent, quod exemplis firmare quam-
plurimis noſtra plurimum intereſſe videtur. Et primo
quidem hoc certum eſt, multos homines ciuitatis ho-
nore eſſe eum in finem auétos, vt magiſtratibus inibi
honorarentur. Ita apud LVDEWIGIVM XI, 230. de
a. 1305. Occurrit Alexander miles dictus Pruno, Procon-
ſul hallenſis; & Buſſo diues. Hunc autem militaris con-
Gitionis eſſe inde paret, quod diues eo tempere vocatetur
idem,

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 4r.

idem, qui hodie nobilis. KoxNIGSHOVEN chron. p.
301. P. 52 5. edit. SCHLTERI. REINECCIVS von des
Adels Herkommen p. 37. RICCIVS V. A. von Stadtgeſe⸗
tzen p. 456. POTTGIESSER P. 437. Eadem ratione
a. 1270. occurrit Arnoldus miles de Visbeke proconſul
Indaginis ſ. Stadthagen apud ill. SscEIDIVM I. c. p.
24: Conſulatum Berolini geſſerunt a. 1284. Nic. de Lut-
zen, Io. de Blankenfelde, & Nicolaus de Botſon milita-
ris conditionis homines apud LvVDEWIGIVM Tom.
XI. p. 22. & p. 636. anno 13 17. magiſtros conſulum in Go-
tha ſe profitentur Hartung de Thutelſtete & Conradus
de Witzeleyben apud KVGHENBECKERVM L. IX. p.
175. In aétis comitialibus de 1495. apud Perill. s E N-
KENBERGIVM in der Sammlung ungedruckter und rarer
Schriften L. I. p. 131. occurrit Hartung de Andlo miles
& conſul baſileenſis, Bernae deputatus Wilhelmus a Dies-
bach miles, Auguſtanorum Hans Langemantel, miles,
ne plura adducam, quae ſi maius eſſet otium facile con-
gerere liceret. Vulgo huc trahunt cum CONRINGIO
I. c. J. 83. THOMASIO de hominibus propriis §. 79. &
de iure dandae ciuitatis §. 32. GVvNDLIN GIO JI. C. & 10.
GE. CRAMERO V. C. I. C. C. 2. §. 8. p. 76. celebratiſſi-
mum Henrici aucupis inſtitutum, de quo WITICHIN-
DVsS lib. I. p. 639. cw agrariis militibus nonum quemque
kéligens in vrbibus habitare facit, vt ceteris confamiliari-
bus ſuis octo habitacula exſtrueret, frugum omnium ter-

tiam partem ewciperet ſeruaretque, ceteri vero octo ſemina-

vent & meterent, frugesque colligerent nono, & ſuis eas

locis reconderent. Sed recte huic ſententiae ſe oppoſue-
runt B. KOEHLER in der Reichshiſtorie p. 62. BERN H.
CLEE M. METTINGH V. C. dge ſtatu militiae Germano-
Tum p. 372. & ill. SchEIPIY. c. P. 2I. & p. 182. not.

p. praeé-

42 CXL. L. DE STATV INGENVORVM.

p. praeſertim cum hoc Henrici inſtitutum non perpe-
tuum eſſet, ſed ad praeſentem tum belli metum ſolum-
modo adcommodatum; licet contrarium etiam velit
PFOTTGIESSERVs lib. I. c. 1. §. 93. P. 96. qui hos mili-
tes agrarios comparat der Landmiliz, eosque ad officia
vVrbana eſſe ait admiſſos, quafi libertini burgenſes fue-

rint omnes, neque ad hos adſpirare honores potuiſſent.

“ 8S. X V.
QVIN CIVES TANTVM FACTI
SAEPISSIME.

Ne tamen forte ſolo ambiendorum vrbanorum ho-

norum cupidine ductos ciuitatis honorem eſſe adeptos
dicamus nobiles & militaris conditionis homines: age,
pluribus exemplis euictum hoc dabimus, ſolo ciuitatis
honore eos ſaepiſſime vſos eſſe. Ita Conſules & vni-
uerſitas huxarienſis Godebertum dictum de Vslaria, con-
ciuem a. 1275. vocant & Lippoldum militem de Amelun-
geſſen, & Robertum monetarium a) conburgenſes apud
IIl scRHEIDIVM p. 22. lbidem a. 1337. Duderſtadii oc-
currit Henricus ſenior miles de Bernshuſen. p. 23. Ea-
dem ratione a. 1326. apud ill. ScHEIDIVM P. 37. memo-
rantur Henricus & Conradus dicti de Iune oppidani in
Gottingen, quatuor manſos in pheodo tenentes. Et
hos quidem fuiſſe conditionis militaris inde adparct.
quo

9) De monetariis vide LEHMANNVM VII, 25. p. 764. ibi? Heinrich
von Coͤlln, Buͤrger zu Speyr, adelichen Geſchlechts und Hausgenoß
verkauft a. 1316. etliche Flecken und Dorfſchaften uͤber Rhein, Bi⸗
ſchof Emich und dem Stift zu Speyr mit Vorbehalt der Buͤrgerſchafs
daſelbſt von Alters hergebrachten Freyheit. . BVDER diſf. de mo-
netarüs dictis Hausgenoſſen⸗

SSnsS e — 90

CAT. I. DE STATVINGENVORVM. 4³3

quod I. c. p. 297. occurrit Godofredus de Iune inter no-

biles & milites. Theodorus de Grone p. 41. inter milites
adducitur, & 1326. Hermannus de Grone, oppidanus
in Gottingen, quos militares fuiſſe inde conſequitur.
quod p. 48. de 1361. nominantur Erenfred, Gunzel und
Herrmann, Brodere geheten von Grona — Knechte &
p. 49. Ridder. In litteris amicabilis compoſitionis in-
ter Ioannem, Epiſcopum Wormatienſem & ciues a. 1366.
confectis apud ScCHANNATIVMin cod. prob. hiſt. worm.
epiſcop. p. 152. dicitur: daz ein Biſchof zu Wormze allein
ſall ſetzn ſechs Ritter uff den Eyt, die ingeſeſſene Buͤr⸗
ger zu Wormze ſind. Conſules ciues & vniuerſitas er-
furthenſis Albertum Comitem de Gleichen & heredes
eius in eorum familiares & conciues fauorabiliter recepe-
runt apud MENKKENIVM L. I. p. 540. Notabilis hanc

in rem eſt locus chronici magdeburgici apud MEIBOMI-

VM L. II. p. 338. Cum iterum iſte dominus Burcardus
archiepiſcopus pluria grauamina contra ciues attentaret,

&M non ſolum Magdeburgenſihus, ſed etiam Hallenſibus

&; Caluenſibus, nec non miniſterialibus, Baronibus &y co-
mitibus circumquaque ſe grauem exhiberet, ipſi vt huma-

na ſe habet induſtria, ſeſe inuicem contra archiepiſeopum

fortificantes confoederati ſunt, &; plures domini ter-
raéë faëti ſunt ciues in Magdebirg, vigelicet Comes
de Mansfeld, & Comes de Wernigerol, Dominus de
Hadmersleben &y aliqui miniſteriales. Idem fere narrat
PAVLLINVS in annalibus Iſenacenſibus P. 48. ibi: Illa
(Sophia Brabantina) in Haſſia, bic (Henricus illuſtris
miſnenſis) in Thuringia diuerſa caſtra & vrbes ceperat
incendiis & latrociniis longe lateque dominentibus, diſtra-
Rtisque popularium animis. hinc nobiles ab Erfa, angen-
P 2 d2 hbheimii

44 CAF. I. DE STATV INGENVORVM.

heimii y alii iure ciuitatis noſtrae Aonati ſunt. Wilhel-
mum Romanorum Regem, cinem VIraiectinum fuis-
ſe refert A N r. MATTHAEVsS de nobilitate p. 1097. Hen-
ricus Comes de Luxemburg a. 1302. & a. 1305. lIoan-
nes Comes de Spanheim ciues treuirenſes occurrunt a-
pud HONTHEMIVM L. II. p. 15. & p. 32. ibidem T. II.
P. 110. Wiricus Landir, armiger, ciuis treuirenſis vo-
catur. vid. Perill. SENKENBKERG in ſel iur. & hiſt. L.
II. praef. p. 7. Comites Solmenſes Wetzlariae ciues pro-
Dat G E. MELCH. DE LVDOLF adpend. T. II. obſeruatt.
p. 275˙. Aleuicus Comes de Sulz, Dominus de Regen-
ſperc, Comes de Habſpurc, Epiſcopus Conſtantienſis,
Comes de Arburg. & Comitiſſa ciues Thuricenſes &
Bernenſes occurrunt apud STVMPFIVM in der Schwei⸗
zerchronic V. 37. VI, 3. 474. b. VI, 8. VI, 19. 493. b. VII,
24. VII, 27. VIII, 15. Ioannes Landgrauius Argentinae
ciuis fuiſſe probatur ab v LR. OBRECHT prodrom. rer.
alſat. P. 280. ſqq. & Barones ab Hunoltſtein Treuerorum
ciues. KYRIANDER P. 234. Neque difficile eſt ad-
modum cauſſam huius rei inueſtigare, cum nempe in-
tra moenia vrbium ſecuritas quaereretur in turbis, quae
tum patriam mirum in modum tenuerunt; quo certe
factum, vt domini etiam terrae i. e., nobiles refugium
quaererent bellis impetrato ciuitatis honore, & eorum
ſe ordini adſcribi paterentur, quos dira paupertas rei fa-
ciendae cauſſa in vrbes compulerat. SCHANNA T. hiſt.
epiſc. Worm. p. 195. & KVCHENBECKERVS I. VIII.
P. 304. qui occaſione Conradi de Steinheim, ciuis in
Frankenford, idem egregie monet. Pluribus exemplis
hoc conſtat apud LIMNAEVM ad A. B. c. 16. F. 1. obſ.
B8. n. 2. HONTHEMIVM II, 15. 110. 616. III, 14. ill.
SCHEIDIVM I. c. P. 23. 24. ill. STRVBIVM in den Ne—
benſtun⸗

CAPY. I. DFE STATV INGENVORVM. 45

benſtunden T. IV. obſ. 28. p. 381. ſqq. iremque 10. GE.
CRA MERVM V. C. I. C. c. 4. P. 25 5. & B. KOEHLE-=
RVM in disquiſitione, an Adolphus Naſſouius fuerit ci-
uis norimbergenſis apud PISTOiRRIVMin amoenitt. p. 2051.
Ex quibus certe omnibus hoc conſequitur, etiamſi aliae
rationes non ſuppeterent, inde tamen fieri probabile,
non fuiſſe Burgenſes ex regula adſcriptitiae conditionis
homines, cum qui militarem traherent ſanguinem, quid-
uis potius perpeſſi fuiſſent, quam vt gregi ſe libertino-
rum, impuris hominibus & ſentinae reip. miſcuiſſent,

extremis etiam neceſſitatibus adacti.

NOBILES SAEPISSIME BVRGENSIVM
MINISTERIALES.

Enimuero grauiora adhuc reſtant tela, quibus con-
trariae ſententiae fautores obrui facile queunt. Huc prae-
ſertim pertinet argumentum, quod ex vaſallagio & fi-
delitate deſumitur, cui ſaepiſſime ciuitatibus nobiles er-
iam perſonas adſtrictas eſſe perpetua annalium fide edo-
cemur. lIuſto volumine de his commematus eſt WE N-
KERVS de Gleuenhburgeris, itemque ANDR. OCKEL
de praeſcr. immemorial. C. 2. §. 38. quem tamen vide-
re nondum licuit, & BEVHR delineat. iur. germ. lib. I. c.
Xll. §. 18. p. 57. Nobis quidem ſatis erit, argumenti
noſtri probandi gratia quaedam de his, ſpicilegii cauſſa
adferre ex LEHMANNo libro VII. Scilicet quo tem-
pore diffidationibus inſigniter Germania perturbabatur,
neceſſitas quaedam imponebatur ciuitatibus, militarium
hominum arma circumſpectare, certaque interceden-
te mercede eorum auxilia redimere, quo ſolo nempe
F 3 fretae

46 CAr. LDE STATVINGENVORVM.

fretae vrbes ab incurſionibus & depraedationibus defen-
dere ſemet poterant. Illuſtria eam in rem de Spirenſibus
monumenta proſtant apud Lehmannum, e quibus cum
de conditione horum miniſterialium conſtare optime
queat, quaedam in publicum exponemus, Ita l c. c. VII.
p. 735. Her Albrecht Summer, Herr Jacob Schlafer, Rit⸗
ter von Dietensheim, Cunrad des vorgenannten Herrn Ja⸗
cob Schlafers Sohn, Johannes Schad und Wilhelmſtein
Bruder, Wenze von Mansheim, Stephen, Herrn Ste⸗
phens Sohn von Carlebach, Henrich Mudis, Arnolt von
Holdenberg, und Stephan von Flanborn, Edelknechte,
promittunt, ſe velle jeglicher mit einem großen Roß von
50 Pfunden, oder darumbe, und mit deme, das darzu hoͤ⸗
ret, von der Stadt wegen von Speyr, und in der Burger⸗
dienſt fahren — uͤber das Gebuͤrg gegen Lanparten — und
ſollen die Buͤrgere Herrn Albrecht dem Summer, der Haupt⸗
mann der andern ſoll ſeyn, dreyßig Marck Silbers, und
Schlaffer fuͤnf und zwantzig Marck Silbers, und darnach
jedem Edelknechte zwanzig Marck Silbers, je die Marck um
drey Pfund ane vier Schilling zu rechnen, geben, igenote
bereit ſich zu beroſſen und zu ruͤſten, dazu ſollen ſie jeglichem
Ritter vier Marck und jeglichem Edelknechte drey Marck in
der vorgenannten Schatzunge zu jetzlichem Monat, dieweil
ſie in dem Dienſt ſeyn, geben, ſich zu bekoſtende: — p. 736.
und hant die vorgenannte Ritter und Edelknechte vor uns ge⸗
ſchworen uf den Heiligen unſerm Herrn dem Koͤnig Heinrich
und dem Reiche, und auch dem Rath, den Buͤrgern und
der Statt zu Speyr zu dieſen Sachen, und alldieweil dieſer
Dienſt weret, getrew und hold zu ſeyn, und getrewlich
zu dienen, und vor Schaden zu warnen, ſo fern ſie koͤnnen
oder moͤgen, aber ohne Geferde., Idem narrat VII, 23. p.
761. die Stadt hat zum Oberſten in Beſtallung gehabt den
beruͤhm⸗

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 47

beruͤhmten Ritter Cunradt von Winsberg den Alten —
und zu jaͤhrlicher Dienſtbeſoldung ſo lang er gelebt, bezahlt
und erlegt hundert Pfund Heller, dergeſtalt daß er ſein Roß
und Ruͤſtung auf ſeinen eigenen Koſten der Stadt halten
ſollen. Hingegen der von Winßberg ſich dergeſtallt gegen
einem Rath reverſirt, daß er aus ſonder Lieb, Freundſchaft
und Gunſt, die er uͤber andere Staͤdt und Leut zu einem
Rath und Buͤrgerſchaft der Stadt Speyr getragen, ei⸗
nen geſtabten Eyd gelobt und geſchworen, daß er der
Stadt und Buͤrgern helffen, ſie und ihre Freyheit, weil er
lebe — ſchuͤtzen und ſchirmen ſolle und wolle, und wann die
Buͤrger, oder einstheils wider ihr Feind außfahren, daß er
mit ſein ſelbſt Leib zu ihnen kommen und mit außfahren ſoll,
wenn er daß ermahnt werde. So er aber Leibs halben dar⸗
an verhindert wuͤrde, daß er ſeinen Sohn an ſeine Statt ih⸗
nen ſchicken, und durch denſelben ſein Ampt verrichten laſſen
wolle. Und iſt die Beſtallung angangen An. 1320. 1DEM
VII, 27. p. 768. narrat. a. 1327. haben die Staͤdt⸗Land⸗
frieden wieder erneuert, und ferner uff etliche Jahr erſtreckt,
daruͤber zum Hauptmann beſtellt und angenommen Gra⸗
fe Johann von Sponheim. Memoria autem quam ma-
xime dignum eſt pactum, quod Emich Comes a Leinin-
gen 1351. cum Spirenſibus iniit. VII, 46. p. 793. ibi:
Wir Emich, Graf von Leiningen, thun kundt — daß wir
mit den Erſamen Weiſen Leuten, den Burgermeiſtern „dem
Rath und den Buͤrgern — zu Speyr uͤbertragen — daß wir
ihr Helffer, Schirmer und Diener ſeyn ſollen — und ſol⸗
len den vorgenanten der Stadt und den Buͤrgern der Stadt
Speyer — beholffen ſeyn und dienen mit unſerm ſelbſt
Leib, und mit zehen Beckenhauben, Edler Leut, die wolge⸗
ritten ſeyn ſollen, — Und ſollen auch die vorgenannte zehen
unſere Diener ſchweren zu den Heiligen, der Statt Svener
gehor⸗

4⁸ CAP. IL. DE STATVYINGENVORVM.

ſam zu ſeyn, und auch dem Hauptmann, denn ſie ihnen ge⸗
ben. — Und zu einem wahren Urkund — dieſe Beſtallung
iſt Anno 1352. und 1368. erneuert — VII, 64. p. 85 1. Wolff
Grave zu Eberſtein der Statt Hauptmann umb 1000 Gul⸗
den jaͤhrlichs Dienſtgelt. Dieter und Hans von Angeloch,
Eberhart Frey von Treiſching. Henne Eckbrecht von Dir⸗
meſtein, alle drey Edelknecht, jeder mit einer Glen gewap⸗
neten Einſpenniger mit Hauben, Bruſtblechen und Beinge⸗
wanden und I Armbruſt und 8 Pferden ins Raths Dienſt.
Andreas vom Berg mit 2 Glenen, jede mit I Hengſt und
1 Pferd und 2 Einſpennigern wohl gewapnet, jeder mit 3
Pferden VII, 66. p. 838. ad a. 1381. Graf Wolff zu Eber⸗
