tatio, rnſticos, qui olim fuerint ingenui, ad operas aut
nullas aut ſane dererminatas obligari. Nam 1) poſſunt
& alii quam qui ſint ſeruilis conditionis, ad operas in-
determinatas praeſtandas compelli, cum addictione
ſpontanea, domicilii conſtitutione & contracto matri-
monio cum ruſtica, quae ad indeterminatas operas obli-
gatur, haec onera ſubire quis poſſit. 2) Cum obliga-
tio ad praeſtandas & operas & cenſus hodie ſit realis,

& praediorum plerumque poſſeſſioni adſtricta, certe

I 2 non

68 GAr. I. DE STATV INGENVORVM.

non ex ſtatu berſonarum, ſed praediorum diuerſa con-
ditione arceſſenda eſt; vt adeo qui praedium poſſidet
cenſibus operisque praeſtandis obnoxium, ſiue ingenuus
ille ſit, ſiue ſeruilis conditionis homo, ad earum prae-
ſtationem cogatur. ill. 10. STEPH. PVTTERVS Elem.
iur. germ. 9. 473. ſqq. Vt ergo non tamquam iudex, ſed
arbiter quaſi honorarius litem inter ſummos ICtos hac
de re ortam aliquo certe modo decidam, haec ſunto
ſententiae meae argumenta: In ditudicanda quaeſtione,
An ruſticus ad determiuatas operas aut determinatas ob-
ligetur, non reſpiciendum eſt ad priſtinam eorum condi-

tionem, ſed ad praediorum poſſeſionem, vnde praeſtari operae

& cenſus ſolént, & quales in regione aliqua &y territo-
rio pratſtari vt plurimum ſoleant. Certe qui aliter pro-
cedunt, & praediorum dominis quam maxime praeiu-
dicant, & a veritate aberrant. Nam ſi primam am-
plectaris ſententiam, quod nempe ruſticus ad ſeruilem
cauſſam detrudendus indeterminatas debeat: ecquid
faciendum ſi iam ruſticus ingenuos natales ſuos pro-
bauerit, nonne tum, deſtructo fundamento actionis,
corruet quidquid eſt operis, quod ei ſuperſtruxiſti? Sa-
ne ſi nobilis v. C. aut burgenſis ingenuus adquirat prae-
dium aliquod, nonne hic ab operarum cenſuumque
praeſtatione, ſi ita procedatur, liberum ſe eſſe perhi-
bebit 5 Prorfſus ergo recedendum eſt ab eorum argu-
mentatione; qui ita cauſſam ſuam inſtruere nulli du-
bitant. Deinde vero, ne altera quidem ſententia vera
eſſe ſatis & idonea videtur. Nam ſi dicatur ingenuos
obligari ad operas determinatas easque minimas, denuo
ſibi ipſi officient huius ſententiae amici. Cum enim &
ingenui, vt vidimus, ad operas & eas quidem indeter-
minatas poſſint obligari, non certe ex ſtatu ingenuita-
tis,

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. 69

tis, ſed aliunde haec eſſe quaeſtio decidenda videtur.
Abſtrahamus ergo cogitationes a priſtino ruſticorum
ſtatu, & eo tantum oculos & mentem dirigamus, an ex
regula & plerumque debeantur operae aut indetermina-
tae aut determinatae, & ſane, ſi qua alia, hac certe in
re medium beati tenebunt.

§8. XXV.

DE PROBATIONE INGENVI-
TAT IS.

Qaae autem de probatione ingenuitatis in legibus
antiquis occurrunt, paucis adhuc monendum eſt, cum
nemo niſi qui ingenuos natales probare poſſit, ad iura
ingenuorum admittatur. Et primo quidem quaeſtio-
nem de ſtatu ingenuitatis ad res arduas & maiores eſſe
iam olim relatam patet ex Capitular. Caroli M. de 779.
apud B ALVZIVMI, 197. & de 797. I. C. I, 2 59, ex capit. Pi-
pini de 793. I, 537. & Capitularium lib. V. c. 196. l. c. I,
860. & in additione quarta I, 1221. Quod autem ad
modum probandae ingenuitatis attinet, de eo prodi-
tum in Capitular. Dagoberti c. 67. §. §. J. c. I, 47. Si
quis pro bereditate vel pro ingenuitate certare coeperit,
poſt malo ordine, cum ſex in ecleſia coniuret, & cum
12. 4d ſtappulum Regis in circulo & baſſa h. ée. in ramo
cum verborum contemplatione coniurare ſtudeat. Si non
adimpleuerit, cum legis beneficio reſtituaut. Aut ſi quis
eum contra prendere voluerit, aut cum armis ſuis ſe de-
fenſare ſtudeat ante Regem, aut omnem repetitionem cum
legis beneſicio reſtituat. In Capitul. Caroli M. de 803.

1 3 I, 395.

70 CAP. I. DE STATV INGENVORVM.

I, 395. ibi in cap. de ingenuitate chartarum ita: Si

quis per chartam ingenuus dimiſſus fuerit, & a quoli=
bet bomine act ſeruitium interpellatus fuerit, primum le-
gitimum auctorem libertatis ſuae proferat, & in ſita
libertate perſeueret. Si vero legitimus auctor defuerit.
teſtimonio bonorum hominum, qui tunc aderant, quan-
do liber dimiſus fuerit, ſe defendere permittatur. Si
vero &' teſtes defuerint, cum duabus aliis chartis, quae
eiusdem cancellarii manu firmatae ſunt vel ſubſeriptae,
cuiuscumque fuerint, ſuam ecbartam, quae tertia eſt, ve-
ram éo legitimam eſſe confirmet. Si autem qui interpel-
latus fuerit ad ſeruitium nec auctorem nec teſtimonia
habuerit, neque alias duas chartas ad ſuam chartam
confirmandam inuenire potuerit, tune is, qui eum in-
terpellauit, ſecundum legem ipſam chartam falſam eſi-
ciat, & ſeruum conquirat. & vero interpellator aut

au&tore aut teſtimoniis aut chartarum conlatione vi-

us fuerit, & hic quod voluit, eficere non potuerit,
mulétam, quae in ipfa ingenuitatis charta continetur,
cogatur exſoluere, Capit. 3. Caroli M. de 813. L 511.
ita habet: S&i quis bominem ingenuum ad ſeruitium re-
quirit, cum 12. hominibus de ſuis proximis parentibus
in ſanctis iuret, & ſe ingenuum eſſe faciat, aut in ſer-
uitium cadat. Porro Capitular. IV, 26. I, 78 1. ita
diſponit: Homo de ſtatu ſuo pulſatus, ſi is, qui eum
vulſat, ad conuincendum illum procinétum babuerit, ad-
bibeat ſibi §. coniuratores legitimos ex ea parte, vnde
pulſetur ſiue illa paterna ſiué materna ſit, & quatuor
aliunde non minus legitimos, &y jurando vindicet li-
bertatem ſuam. Quodſi procinctus defuerit, adſumat

vndecumque 12. liberos homines, & iurando ingenui-

tatem

CAP. I. DE STATV INGENVORVM. yr.

tatem ſuam defendat. Omnis controuerſia coram cen-
tenario definiri poteſt, eæcepta redditione terrae & man-
cipiorum, quae non niſi coram comite ſieri poteſt. Ea-
dem ratione in Cap. 3. Ludouici Pi de 819. Baluz. I,
610. diſponitur: Si ſeruus chartam ingenuitatis ad-

tulerit, ſi ſeruus eiusdem chartae auctorem legitimum

habere non potuerit, domino ſerui ipſam chartam falſa-
re liceat. His addo locum Capitular. III, 28. I. 760.
vbi: Si quis per chartam ingenuitatis a domino ſuo
legitime libertatem eſt conſequutus, liber permaneat. JSi
vero aliquis eum iniuſte inſeruire tentauerit, & ille
chartam ingenuitatis ſuae oſtenderit, & aduerſarium ſe

inſeruire velle comprobauerit, ille qui hoc tentauerit,

muläam, quae in charta deſcripta eſt, ſoluere cogatur.
Si vero charta non paruerit, ſed iam ab illo, qui eum
inſeruire voluerit, diffacta eſt, virgildum eius componat,
duas partes illi, quem inſeruire voluerat, tertiam par-
tem regi, & ille iterum per praeceptum regis liberta-
tem ſuam conquirat. De probatione ingenuitatis igne
facta a. 1095. exemplum habet PEZIVS in theſ. anecd.
T. I. P. III. p. 132. ibi: Praeditta mulier praefato
Abhate annuente igniti ferramenti experimento hoc ob-

tinuit & confirmauit, ſe &y filios ſuos & omnem paren-

telam ſuam ab omni ſeruitute eſſe liberrimam. Cum er-
go ingenuus ex mente Germanorum ſit ille, qui ad
tertiam generationem maiores ex vtroque latere libe-
ros probare poteſt (§. 3.) ille demum ad iura inge-
nuorum percipienda admittebatur, qui hanc proba-
tionem ſuſceperat. Recéte ergo ſpec. fueu. c. 49. ap.
10. AVG. DE BERGER P. IIS. Ingenuus das ſpricht
in Latein der hoͤchſtfrey, und Libertinus Mittelfrey. —

Item

72 CA F. I. DE STATVINGENVORVM.

Item welcher Mann von ſeinen vier Anen, das iſt, von
ſeinen alten zweyen Muͤttern und zweyen alten Vaͤtern,
und von Vater und Mutter unbeſcholden iſt an ſeinem Recht,
den kan niemand geſchelten an ſeiner Geburt, er habe denn
ſein Recht verwirkt. Ceterum haec probatio ingenui-
tatis, quae olim in Germania obtinuit, admodum di-

uerſa eſt a probatione nobilitatis, quae deinde inua-

luit, cum quidam ex ingenuis militarem conditionem,
poſt Conradi praeſertim Salici aetatem haereditario
quaſi iure ad poſteros transmiſerunt, cuius vtriusque
differentias primus adcurate docuit, quem aliquoties
honoris cauſſa nominaui, ill. G E. LV D. BOEHMERVS
diſſ. cit. . 13. p. 44. ſq4. Sed iam ad iura ecx
ſtatu ingenuorum pendentia progre-
diamur.

=

R

3MW
4

9 Dy AEIANNNN M
AN BAnninn W .
1 O à R

or SLLCHOW D.
COMMENTATIO

CGO& T T 1 N G A E
SVMTIBVS VICTORINI B0SSIEGELII, clolo ccIVI.

IOANNIS HENRICI CHRISTIANI

STATV HNGENVORVM

IHN GERMANIA.

[20 an

—

15

tttt

S 1 U0 V

R

Focus O BSalance Q

N

H 1 J K 1.

G

E F

D

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Q
—

3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwW. yymaster. com

2

1