Hc851b_3

277
,.

7
N⸗

den.
N.

4

1Coπ☛

n.
tu

Chuum.
.

ln

4

(¹

NOVA LITERARIA

ACADEMICA

Una Originalis Vocatio in Lunam, & una altera
etiam originalis vocatio in Saturnum, quas am-
bas ſimul cum XIV aliis etiam valde favora!
bilibus offertis in una ipfilima bebdomade gene-
roſiter depulfſit Profelor mundi primarius“ ne
perkat mundus.

LExtrabtum V'ocationis in Lunam.

noſtram Academiam habere, quia ſuper-
inaudimus, quod tantum ortum in mun-
do ſacit, Se tam ultos Kudioſmwababer, S& ta
les pulchros libros ſcribir. Dabimus ipſi unum

7 ellemus libenter humanitatem veſtram in

cConſiderabile tractamentum & porro unam li-

beram domum, lignum, frumentum, vinum &c.
omnia libera. Habebit hic melius, quam ſcit,
& noſtram generoſitatem verſus eum nemo po-
terit poſtire. Habebit etiam hic valde multum
libertatis, & erit Profeſſor primarius, & rector
perpetuus, &, ſi vult, pedellus aeternus. Da-
bimus ipſi pro Collega unum bonum & probum
virum, quem facile poterit ſupra, & qui nimis
honeſtus erit ad rixandum cum eo, & cui po-
rerit multos ſtudioſos abſumere, & ſemper di-=
A ceres
*

(2²)

cere, quod hoc ſua culpa non ſit, & quod non
poſſit pro, quod omnes ſtudentes velint apud
ipſum eſſe. Imo ne habeat ad querendum aut
timendum, dabimus ipſi unam apertam com-
miſſionem ad quærendum adhuc unum Profeſ-
ſorem, ut non neceſſe habeat ſe ad mortem la-
borare, & quem poterit ad manum ſuam po-
nere, &, quomodo vult, tribulare, ut iſtud
pingue ſolus habeat, & ſine miraculo omnes
ſtudentes retinere poſſit. Et, quamvis in jure publi-
co nihil ſcit, eum tamen in hoc vocabimus,
&, quando jubebit alium celebrem Profeſſorem
juris publici vocabimus, ſolum ad ei ſatisfactio-
nem dandum, licet hic pauper diabolus non
multum ad faciendum habebit, & facile nemo
veniet. Erit tantum ad illi monopolium dan-
dum, ut ſuam laudem retineat, quod tam mul-
tos ſtudentes habeat, & eum diabolus petet, qui
üHuper has ressaslebit. Tam bonus erit & ve-
niet, nam alias eſt cum noſtra Academia fa-
ctum, & ſcimus alias in mundo nullum conſi-
lium. Ei adhuc promittimus ſupra, quod ex
filio ſuo unum magnum Virum faciemus, vel
conſiliarium ſecretorum noſtrorum, vel Inſpe-
ctorum & cum tempore Superintendentem no-
ſtrarum poſteriorum phyſiognomiarum, quod
hic valde honorabile eſt. Pro reſtante gratias
agimus ipſi pro ſuis magnificis libris, quos no-
bis omnes voluit mittere, & nos commenda-
mus noſtram Academiam in ejus bonam gratiam.
Cacatum inter magnam pluviam ex Luna die
74. hujus anni, ſtyli lunatici.
Ex-

(3)

Exkxtrattum Vocationis in Saturnum.

Quia etiam pulchrum Exemplar Theſauri ſui
nobis donavit, ergo noluimus diutius esxſpectare
ad talem magnum Matadorium in noſtram A-
cademicam vocandum. Quum etiam nuper co-
piam authentiam vocationis, quam in Lunam
habuit, nobis adportavit fidelis Satelles noſter,
vidimus valde triſtes & viles conditiones, quas
ei ibi offerunt, & non amplius miramur nos,
quod non it. Et quum ſeſe explicavit, non eſſe
ipſi ad faciendum circa majus tractamentum,
& ſe pecuniam ſatis habere, ergo cum aliis
motus-rationibus ante diem venimus, ſuper quas
non potuit cadere pallidum Lunæ caput, quod
nulla cerebra habet. Sine Lunam falſam eſſe ſu-
pra nobis, ſicut jam falſa eſt ſuper terra pro-
pter injuriam, quam ipfi fecit iſte Profeſſor,
quod non vult venire, & ſicut, audita reſolutio-
ne ejus, nuper in nocte inter diem Solis & Lu-
næ ex falſitate in duas partes disrupta eſt, & ab
ante buccas contra terram traxit, & a poſt po-
dicem monſtravit. Nos non damus circum hoc,
& nos cacamus quid in Lunam, & quando ſuam
craſſitudinem modo hic habebimus, ſinemus Lu-
nam nobis in podicem luſtrare. Quis de ſua
vita tales impertinentes res vidit? Et ad oſten-
dendum nos melius ſcire vivere, quam lunatici
illi aſini, nos ipſi offerimus omnia & plura
quam in Luna facere poſſunt, & quam poteſt
prætenderc, Dabimus ipſi adhuc extra quotan-
A2 nis

(4)

nis duo capita bovis plena cum vino delicato
pro ſtudioſis ſuis, quos Saturno ad gloriam o-
mnibus diebus Saturni tam magnifice tractat.
Unum dimidium caput bovis cum etiam bono
vino habebit chariſſimus ſuus cæruleus Spio
Goudanus Ludimagiſtri cacatura & JCtus in
Tranzio Adeptus, ut poſſit cum eo vino omnes
ancillas tractare, & quid novi audire ab ipſis,
& die Saturni narrare, & boni ipſi ſumus pro
quod hic non accipiet alapas. Sed hoc adhuc
eſt nihil cum omni. Pro quot doctitudinem
ipſam adit, huic novo Profeſſori incommunes
prærogativas dabimus, ad quas privilegia illa
lunatica ſuper longe poſt non ad paſſum veniunt.
Nam ſi etiam hic Zheſaurum Juris vult ſcribere,
tunc habemus hic doctiſſimos Viros, quiadmi-
rabiles bibliothecas habent, & libros rariſſimos
ad id dabunt, habemus etiam unum eruditum
bibliopolam, qui eos in ordinem portare pote-
rit, & pulchram præfationem profacere, quæ
ſpatium ita bona erit ac ea, quam Profefſſor ipſe
faciet; ſed faciet tamen unam longam, ut pecu-
niam pro hoc trahat, & nomen accipiat, & ut
per hoc eum theſaurum ſuum vocare poſſit. Si
Notitiam Rerumpublicarum vult continuare, no-
ſtrum primarium Satellitem in Germaniam mit-
temus, ut Collegium Gundlingii quod ſuper Status
tenuit, & quod noſter Profeſſor propter multum
potum non iad finem exaudivit, nunc totum in no-
ſtram Bibliothecam emat. Imo ctiam emere debet
Collegium Gundlingii in Jnſtitutiones, ne publicum
at;

(F)

ſiat, Commentarium ſuum ad Inſtituta ex eo ex-
ſcriptum eſſe. Curam etiam portabimus, ut
ipſi bibliopolam procuremus, qui eum imprime-
re velit, ut non neceſſarium habeat, apud omnes
ut ſtultus circumcurrere, & cum illis circum
hoc rixari. O! habemus hic multos bibliopo-
las, & debet diu currere, antequam apud omnes
rotundus eſt. Illa quingenta Exemplaria de ve-
teri impreſſione Inſtitutionum, quæ adhuc bi-
bliopolæ Veteri ſupra collo jacent, ipſi abſu-
memus, & ipſi ſuam pecuniam dabimus, &
ut iſte avarus diabolus ſupra nobis nihil ad di-
cendam habeat, ſuper noſtris ſecretis ea pone-
mus pro ſtrophiolis. Si Jurisprudentiam Symbo-
licam vult reimprimere, etiam faciemus ut hic
inter alia inveniat Henelii Otia Wratislavienſia“,
ut ex iis hunc ſuum pulchrum librum ita bene
ut alia ſua ſcripta adhuc plus augere poſſit, & an-
te omne non obliviſcemur otrauchii Opuſcula. Si
adhuc ſemel admirabilem ſuum librum de Yutela
Viarum vult impreſſum habere, ei totum mon-
tem librorum ad hoc procurabimus, quos bene
cognoſcit & valde neceſſe habet, ut: Car.
Chriſt. schrammii liber ſingularis de ſtatuis mercu-
rialibus, Columnis Brachiatis ac Milliaribus, una
cum afſinibus de Angariis & Parangariis, Poſta-
um origine, Viis publicis, Milliaribus in genere &
Juribus eorum Tractatio Juridico-Politica. accedunt
Reſeripta, Reſponſa, Documenta, nec non figuræ æ&-
neæ illarumque conſpectus. Item Joh. Nicolai Tra-
atio de Mercurio & Herm. item Phil. Frid.
A 3 Ml-

N

(6)

Mulleri Wraclatus de via publica, itemque de juribus
ei annexis. item Johanni Volkm. Bechmanni & c. Ex-
ercitatio Juridica de Jure Viarum. item M. Chri-
ſtiani Weifii Numina Vialia. item M. Beyerus de
Diis Vealibus Syrorum. & multa alia pro ſua com-
moditate, & etiam meliorem translationem pro-
curabimus libri Nicol. Bergierii de Viis. & . Be-
ne eſt, quod notæ ſupra Puffendorſium nullum
unum petum dignæ ſunt, & quod in Jure Na-
turæ nihil intelligit; nos ridemus hic ſuper ta-
libus ſtultitiis. Statim quando huc veniet, vo-
lumus unum placatum edere quod nemo cor ha-
bere debet contra ipſum ſcribere, aut dicere;
quod beſtialis plagiarius eſt. Quando una ex
Academiis Germanicis, ad quas omnes jam tri-
bus vicibus vocatus eſt, tam multum intellectus

habuiſſet, & ei hoc promiſiſſet, jam diu eum

ibi habuiſſer. Nam ubi eſt, ibi jam foetet.
Ideo ſumus non ſapientiores, & hunc capitis-
articulum ei promittimus. Dabimus ipſi unum
terribile magnum auditorium, ſed habebit non
latiorem cathedram, quam ejus capillamentum
eſt, nam hic non eſt mos ambulare, quando
Collegia tenent, ſiſtamen ambulare non poſt-
mittit, neceſſitati erimus eum, in pixidem in-
cludereé, aut debet permittere, ut etiam audi-
tores ambulent, ut ita ambulatoriam ſuam do-
Grinam melius poſtire poſſint, & ur nihil ha-
beant ad ridendum, quia ita ipſi pedantes fi-
unt. Cathedra erit ampla, ut ſuum dextrum

brachium valde jactare poſſit, tamen non ita
am-

—, —

(7)

ampla, ut periculum currat, eum plane abji⸗

cere. Ita curamus etiam pro ſuo honore, ne
ſemet ipſe proſtituat pro noſtra juventute, quæ
valde levis eſt, & facile ſtultum figit cum pe-
dantibus. Sed ut noſtra generoſitas in omnibus
Partibus promicet, etiam ſuper digniſſimum
ſuum Dominum filium cogitavimus, qui bene
totum æquale habet, quod non vult in Luna
inter tales beſtias vivere. Nos poſſumus ipſi hic
unum pingue curriculum dare, ad reimponen-
dos ſatellites, quando per ventum dejecti ſunt.
Suus doctiſſimus Dominus Pater poterit ipſi di-
cere, quomodo facere debet: nam ſemper in
caupona Parentis ſui conos debuit imponere;
quando hoſpites ibi ludebant.
Speramus jam, que ibi non diutius in luce
ſtabit, & quod ſu rtunam non pedibus

trudet, ſed quod cito veniet. Si non vult ve-
nire, poteſt nobis podicem lambere. Supra-

cacatum recentiſſime ex Saturno, die roma
poſt purgationem lunæ, I4ta poſt terribilem
reſolutionem Matadoris noſtri contra candem

& IFta ridiculæ disruptionis ejusdem.

5

P. S. Permittemus etiam noſtro novo Pro-
feſſori, ut exemplaria Theſauri ſui mittere poſ-
ſit in Mercurium, vel Martem vel Jupitrem,
vel magnum Urſum vel Capricornum, ubi mo-

do velit; nam nolumus fortunam ſuam retine-
re.

1c. Si vocationes illuc accipiet, volumus tracta-
maentum ſuum & titulum libenter exaltare, & ſi

tamen vult ire, tunc poteſt pro uno diabolo
currere.

4

õ

NOVA LITER

(1)

Balance

ACADEMIC-

Una Originalis Vocatio in Lunam,
etiam originalis vocatio in GY,H
bas ſimul cum XIV aliis etiamn

bilibus offertis in una ipfilima be 3
. . 6
roſiter depulſit Brofeſſoer mundi 3 5
pereat mundus. 2

LExtrabtum Vocationis in
7 ellemus libenter humanitater s
H

noſtram Academiam habere
inaudimus, quod tantum
do facit, Se tam multos Kpdioſeen
les pulchros libros ſcribir. Dabim
conſiderabile tractamentum & pq—
beram domum, lignum, frumentuf
omnia libera. Habebit hic melius
& noſtram generoſitatem verſus e

terit poſtire. Habebit etiam hic

libertatis, & erit Profeſſor primar-—
perpetuus, &, ſi vult, pedellus à
bimus ipſi pro Collega unum bonſe u.
virum, quem facile poterit ſupra;
honeſtus erit ad rixandum cum e
rerit multos ſtudioſos abſumere,
4„

15

◻½
—

11 12

10

8

7

Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH wWwWW.yXymaster. com

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset