buscafibus, ubi aut perfonali principali per-

P

emptáaccefforía Hypothecariaremanet , vel

n

mediante obligatione naturali , ut quando

.*',rlde VcSn

debitor, vel hujus hates actionem principa-

B "n

lem perfonalem triginta annis prefcripfit :

:

5 Qu

hzc enim contra debitorem, aut hujus hzre-

NEUT

dem , aut;qui hzredis nomine poffidet, de-

l?/.k/l(üzf g

cem annis ampliüs durat. — $. z. 1. 7. Cez, de

'51'0, 0 bpch

Prefcript, XXX. vel XL. annar.

Velob indi-

vifibilitatem ipfius furis, utfiunius debito-

;Wv dU(

^

)

d

ris duo haredes exítenc, & unus parcem

.

ühm[

fuám

N

r

249

^

W

ä'lis fuam debit folvar; quia a&io perfonalis

IN

r

ts

uoad perfonam hujus hzredistollitur. $,5,

1,8, $.3. 1. 9. f- de Pianorat.ac£, vel cóntra,l. n

t

H

inj]

Cod. de Luit. pigat. l. 1. $ . Cod. fiumus ex plu-.

ij

ïfuii l

Á

l

16

ribus hared. — pignus veró propzer indivifam

ejuscau[am.med ] 65. f.de Evic?. quoad ejus

Ilu 5 l i)ïä

parcem non liberatur , fed tota resobligara

h UL

d

l

n

'

manct. 4. £, 2. Ced. de Luit. pign.. eb L 2. Cod.

[

li

$ unus ex plurtb. &c.

Aut quando cetfiona-

)

»

qu'ü) !

a[

rius antequam hacadjedta fuit, perfonalem

hi

l

""

li

f

l

!

principalem jam habuit, quamd; exprefsà

i

l

ljlv

tancum emit.

Argto L.6.quncT.fin. L.13. ff. de

Z

Hared. vel a, vend. Xt actiones injuriarum

dul

eftimatorie , fi injuria eftimata ,. & Judicis

o

moderationi commiffa fit.. Schópffer ad

i

Tit. ff. de Hared vel act.vend, num, 3. Mo-

g

dó vivo cedente actio inftituatur, cüm fic

a y

injuriantis non interfit, an cedens & ven-

mi^iqm

dens, anemptor &ceffionarius agat/ Argre

N

l.12. ff.de V. S.

i

. Dixi regelariter. Excipiuntur quedam

d

aüioncs , quevendi non poflunt , quales

d d

funt: actioncs litigiofz regulariter.

crgto

j

frm l. ult.Cod de Lbitig!of yunéát. cap.is. de Rj'

]il

m

in6to. . Ob periculum univerfale, nejudicia

53 M

mutentur, eludantur, & reus femper no-

7

)

ïl

!

W

vis Judiciis defatigetur; que, fi dominij di-

,

p

fC&i; velutilis cauía i

nter peticorem & poflef-

Ó

Q ;

forem

240

ctab o bb

cwufd

vl

i

forem moventur, per folam citationem va-

.'

lidam lirigiofz fiunt. »sd priuc.eap. 1. Noved.

j

L

T

í12. Si veró non ratione dominij dirc&i, vel

^ [WW

utilis rei, cító refpectualiüs Jurisrealisinfti-

TL

j

tuantur, aut perfonalcsfint, litis conteftatio-

Jus

ne litigiofz exiftunt. Z 3. Cod. de Litig. jundf.

Jl

j

verf, ab boc autem cap.x. Novel.1i2. Brunnem,

(l lt

W

'f

M

d Autb. litig.in fin. num. 4. Covarr. pradi,

TJLU

que[i. 10m.»,. cap. vs. fig, " Hinc,

i

Ti

Inferes rei vindicationem poft citatio-

t

nem, actionem veró perfonalem & realem ,

3Ch

VT

eiit n

quz de dominio noneft, poft contcftatio-

non a

nem litis vendi non pofle. /, 2. Cod. de Liri-

[

ofis , adeó quidem, ut, fiquis contrapro-

'(gm;ï,w/;'.

[

ieid

hi

tj

f

ibitionemlegisaut hanc;autillamlitigiofam

t

w.

il

vendiderit , nontantüm £4zgqsam fi mibil fa-

r Qd

Gum.. Fin. d. l. 3. Emptio venditio irrita , ac

ipfo Jure nullafit — $. 1. /. 4. eedem. — Ec lis

H.n,f,*'t(el

! at

cum eo, qui nulliter actionem cedere po-

tuit, nihilominus pertractanda fit.. Fi. 2. .

sl Q

fläm qmï[

?. Verümetiam , fi fciens aCctionem litigio-

t

fam efíe, ad venditionem ejus acceflerit ,

venditione & cefflione nullá cogsofcat , fe com-

yt i

gellendum , pretio ejusprivari , non ut lucro ce-

r

*ïffdfrfpc

dat ei , 4it illam alienavit , fed ut etiam Alia

J

/

ganta quantitas ab eo fífci uribus inferatur. Fin.

w

(

W"n.

MC

rinc.l. 4. Cod,de Litigiofis. Si ignorans, con-

l

ttactu irrito , vendicor pretium cum alià ter-

"*'—Mhpfx

dbib o dXb

i$1i

Ut ráparte ejufdem pretijemptionemattentan-

ï"F.up. s

lj ti reddere teneatur.— guffum eff etenim prop-

U ger dolefam mentem , ( abfconditam magina-

| Ulism j

tionem , cümnon emptoyi manifeffaverit actio .

lp

nem i2 Judicio deduclam fulfle, in tertid parte

li, pretyj ( reliquis duabus fifco inferendis, 4ro-

Usbe

te i, princ. li. ff de Jur. fffci Brunnem. addi-

LU

[l

Pl

cend. l, tn fín.num.3. ) eum puniri. S. 1. LL 4.

In

Cod. de Li

[7]

. Criminales. Clarif.. DD. Franz

,

uxg prod. fus Tuffin. lib, 3. 1i1. 14. $. 7. im ffne num.

f

i

l

tl

L

49. Schópffer a44 iit. ff. de Hared. vel ad,

t

vendita num. 14. Quia privatum interefle:

T

non conccrnunt.

Populares. AA. c.c. llc.c.

ag

ArotoS, un.L^. fj. de Popularibus a£7,. Quiaan-

ml;m

te litem conteftaram veré alicujus non funt.

d.S. un. & quilibet age litzs conteflationem re-

ajil

e dicitur. crediroris loco non effe , puffea effe,

!

u

l

Fin. l. 12 f de V. $. ünde & z, qui eam mo-

Vet , procuratorem darenon poteft. [, G. ff. de

yeltt

Fopul.acf, Cüm non minüs, illi; quiemit,

Ü

i

li

quàm qui vendit, coroperant, Emptio veró

m

J

rei fuz non valet. Pripc. l. 16. ff.|de Contrab.

Ll

empr. Eftóille, cujus plüsintereft, Juspra-

;Wf /

lationis alteri , cujusminüs intereft, vende-

Tl

] '/.!

re & cedere poffit.

Per fín, l3. &f $. un. La.

n

qm. 'u

ff. de Popul. 4&?. A&io confefforia , ad ufum-

fru&um petendum, eo fenfu, ut unàcum

n

u

actione fimulipfum Jus reale usüs fructüs ex-

u

tra

252

dbebo Bbb

f

traneo vendi attentetur ,. quopiam tifumfru-

&um à fruciuario cedi non poffe ,. nifí. damipp

:

; P

jn?

roprietatis , C& , fl extraneo cedatur , id eff ei,

"d

w

qui proprietatem non habeat , utbil ad eum tran-

Aum proprieratis veverfarum

fire ; fed ad domi

2!

m

ufum fructum l. 66. ff. de .]ure dotium dicicur.

Idem de actione confeflorià ad ufum, ha.

li

b

bitarionemque petendam dicendum , nam

j

ufus & habitatio sj/dem illis modz fnitur, qui-

li an l

sieh

bus ei ufucfruétus defrnit,. Fim, princ. Inffit, de

V [u &* Habitatione. usüsfructus tamen exerci-

at

.tium, & commoditas utendi fruendi uná

d, a

cum actione confeflorià , ita, ut emenspro-

ycgw'mr:raü

curatorio nomine femperagat, vendi poteft.

t

$.2. L. 12. 138 ff. de Vfufruct, ef quemadmod.

-ul

Y

i

,

i

uod & ad habitationem , 4ud enim diflat ,

1

five ipfe legatarius habitator zsaneat , ffve algj.

DA

l

cedat. imed, L. 3. Cod. de Vfufr. e&- Habitat. ebc,

tht

Aecaon

Non veró ad fimplicem ufüm extenditur;

uia ,. cüm nudus ufus quotidianá utentis

T

fufficientià cerminetur, adeoq;ad pluresfru-

5 Mp

&us , quàm ad tolerandam hujus & familiz

Vi

fuz vitam non porrigatur.

Nulli alj juris hu-

W) t

jus exercitium , quod babet , aut loeare ,. aut

a,

vendere , aut gratis concedere potefl, — Fin,

'ä:m'nonp.

$. r Inflit.de Vfue babit.Niliforce conftituens

ï'jïï.fm) l

aliud vel exprefse,vel racitéufuario concefle-

WW;

äbltl-

-n

?"W:r/æ

rxt $, 4. L 12, princ, [ 22. fs de Ffu & b

P

$

tione

ä

db o ib

253

la

'U

"

J

tione. .. . ACiones , quz alis prodefle non

ï"iM

poflunt, quia obtentum ceílonario utilita-

[ 1fuy]h.y

vem nullam afferre poteft: v.g. A&io de

Mj fM

uxoreexhibenda. . 2

2 [

,' ff- t Liber. exhibend,

ä, ^Y

ïfea'otiumg.

x. II. Ignoranteetiam &invito debito-

i Vg

re

Prob. Noeminis venditie etiam ianorante

Utig.

vel invitoeo , adversis quem atfiones mandan-

N 111.4 JW li

)ury contrabi folet. 1. 3. Cod.de Hared.vel Adf.

:ff-?"äf, D

vend, c fim. I.i. Cod, de Novatio.

Quia juxta

i

jam dicta quilibet rei fuze moderator & arbiter

Vj

eft, atdue admini(tratio rerum propriarum

Aff

I

regulariter ab alieno arbitrio nun dependet;

r

MUU

[

]

F

:

Erco.

,*'Wn

',

z. II. Modó non potentiori refpectu

ii

videlicet debitoris. Brunnem. aZ £. 1. Cod. se

p t

liceat patentiori num, 4.. Siveratione officij &

Pf

magi&ratüs , utidem Brunnem. i5 d. l, num,

gt

2. Sive ratione dignitatis, ;t Molina zrac. 2.

j

di[p.3 4O-pag. 364. lit. E. vulc. quod & ex ver-

is: ne prajudices clari[fimis viris &c, l1. Cod,

h,mï

"

eod. junciá l. 131. Cod. de Dignitatibus ,. colli-

itur, talisfic; in hunc enim actio five liqui-

yii

da & certa , üvcilliquida fit, invito debicore

j

L

í

deferri non poteft. /,2. Cod. . sà liceas potent,

(

ii

ut Tudiciarie lites potitis [uo marte difcurrerent ,

quàm potentiorum domorum

ibus viterentur ,

gkonïdl

(

W

Ó , chm ipter[it in univer[um. ommium -

h

)

fï&y

:

'I

254

S0b o dbith

jj

ucipuä lenulorum , Be importunis potentium

j n

saterce[fronibus opprimerentur, vned. l. X, Cod.

ï

T

eod, Siveró defaQo venditio attentata fuc-

I

(I)

rit; cádem nullà venditor creditor jacturà

ff

a

D

debiti mulctatur. Prisc. 2./,2. In poenam

j

cransgreífionis legis fe in univerfali periculo

"

j

«um oppreffionis ob potentiam & dignita-

j aäï?

j a

tem , tum voracitatis iplorum credentium

fundantis: aperta enimeredentium videtur effe

hi

voracitay, qut alios acfionum fuarum redimunt

m

ex AGlores, Fir. d. . 3. Nontutorivelcurato-

mrit, n

ri, inquem curamalicujus , uc impuberis ,

jurïcïum "

puberis , prodigi, furiofi, amenris Jura in-

u:i;m, (

croduxerunt; illinamd;contrahos, quorum

v

IN

curam vel tutelam gerunt, auc. geflerunt,

actiones emere Jure novo arcencur.

Med,

vittma, i

prafationis && frpis $. un.cap. $. Nov. 72.. la

vt uj

uidem, ut non folüm durante curatelà, vel

W LI

cutelà ipfis nullaa&io adversüshos, quorum

Ym u

curam, vel tutelam gerunt, validé vendi &

d 1

fi

i

cedi poflit; ze/ enim per/fe hujufmodi tutor

nnsfg:

Wj

|

L

vel curator, zeá per interpofitam per[onamta-

le aliquid agí poteft. Sed undid, tm valida bec

fyj h fi

1alia 4b ipfisfiunt ,. tanquam, l4 neg, ab imitia

':'W! 4(/!!1

facia fuiffent. — Princ. cap. $. Nov. 72. Cüm

tj

manifeftum fit , .fi hujus generis venditiones

Wb

fubfifterent , & tutor velcuratorin talem co-

V(FQJ

PT

gicatiüncm inciderit , ezsía agi & difpo

| '::J':*fh)

tptt-

i

dbib o d55

255

"W

l dpferitum fuaanime, C ad rerum, non quae

L

upilli,aut minoris &c.( Ad quod tamen ob-

Q V.

ligacur) fed, que eyus quaff videntur utilitatena

W '[()I t

fín. d. Cap. s.

Verüm eciam fi tutela,vel curae

1/.1. [n:i

telafinitajam fit, hujuífmodicontraminorem

ts

auc pupillum ;. cujus tutor aut curator olim

nj

extiterat , aCctio quzdam vendi & cedi non

Q ts

oflit. Med. princ. $. untc. d.cap, g. Nov.72.ge

tj

ferfan boc raiþ'demm, abfcondatrem , e pra-

n

erdinans illud malé, poflmodum dum àcuráce[-

T

fawerit ,. e$ latere fecerit , quod maliane egerit,

r

fürté jam nunc mon curator exiffens ,. ceffanem

nes r

accipiat , C remmaligne difpenat. d. princ. $.

d

un. cap. 5. Novell.72. Ecfique venditio &

r o

ceffio cum hoc velillo attentata fuerit; orani-

:m»nl: u

no infirma , & pro nom factofit, //e2£ ceffío

a

[

pro veris caufis faida fjt : mom ut vemeet rur[us

füre

ad eum , qui ce[fit , tanquam fi nibil quaff ip

m

medium contra legem vifum fuerit aclum : fed

cadat abeis , que ex boc funtquafita ,. propter

;Wäi

r«]

transgrejianerä/egis, C banc minor lucretur.

j

Nam fi bec poena impofita non fuerit: Facilia

q

erunt ea, que [unt malignitatis, & eum, qui

li

/;1, /

ce[ft , faciet iterum movere: & per medium ea ,

a

u

qua funt cejffonm recipiet , legem per [uam ma-

«t

"

lignitatem circumueniens, | Fin. med, S. un.d.

H

rMEIF

CAP, $. d. N07,72..

jj

Dixi Jsre n9Uo, id eft novcllarum; Ju-

f

re

!

256 .

m a

re enim f. per L. 12. ff. de Rebuit eorüma , "du

nuihüs :

ab tstelá c&c.. Venditio & cetfio adionüm

QW

mW

adversüs fuos pupillos & minores tutoribus

J

1

& curatoribus facta licita, confequenter ya-

3 poü

«t

fp

lidaeft , uti patec ex verbis ipfius-Marciani

W

Cti Lc.

mu aül

Non fit contra SCtum 5 cufus tutór

creditori patris pupilliexfoluit , ut ejus loco fuce

Had&enus di&is. -

u

s aX

cedat.

Necobftat L. Ideoactio popularis ven-

n

m 'm']uüaï

dinon poteft ; quia antc litem conteftatam

intenfivé veré in. bonis . no(tris non eft,

mta- dl !» 12'

vem at

vArgto S.un. L 7. ff. de Popul. a&f. ef- fín. l. 15, ff.

ia

de V.5. Et facta conteftatione litigiofa eíle

incipit, — 47g12/. 2. Cod.de Litigiofis. Acqui&

vifum, n

P

injuriarum acito in bonis nofivis non comptatur,

"FWW'

antequam litem conteflemur, L.38. ff. de injurijt.

£t conteftatà lite litigtofaeft. — 47272 4. 7.2.

F

Md

H

dl

Ergo& hec vendi non poteft. — Quia ideo

actio popularis ante litem conteftatam in-

mf

J

tenfiveé veré in bonis noftris nop eft ; cüm

ante hane cuilibet de populo competat, &

:- I*S:Quc

UT

nullus plüsjuris a&ivi, quàm aiter habeat,

(üigli

idcirco quihbct créditoris loco non effe re-

&é dicitur. 4, f». /,1», Et ideo vendi non

ao

þotcü , quia, fj venderetür, & cederetur,

QT

r.

h

venderetur& cedereturid, quodemens &

»'L

]

tl (

i

Ó

[

ceffionarius jam. haberet ; cujus venditió

r

Á

]

Q

f

;E

|

tl

,

Priut, 1 ii ff de Contrab. empt.

con-

^

2317

?t

blffearia,

conteftaiione veró faQá, fiquidem actor

Fflflo 3&)3

dominuslitisfir , plus Juris reliquis obtinet,

f Q

& creditoris loco pofteaeft. Fi». d. /. :2,illam

venderepoflet , nifi venditio aQtionislitigio-

ibl

fx regulariter prohibita foret. — Aftnonideo

l

'W)I,' f

w;

atio injuriarum ante litis conteftationem in

L

bonis noftris non computatur , quia ante

hanc illa. cuidue de Republica competit,&

EOPOP'J,JdSw

horum nullus plus Juris activi alcero habet;

od

cüm injuriatus creditoris locó accipiatur.

t

med. d. l.^. fedideo , quia , antequam li-

L

tem conteftemur , illa inter bona, que in

Jc/m'gfafm?

inftanti primo, quodfequitur inftans morris,

exiftunt , non connumeratur 5 quia €5 tpfa

ub

WUNUN

lice non conteftatà (zsuleum nobis intercidits

ï.u hm

ut ufusfructus. med.princ. l. 32. ff.. ad L. falcid.

quapropter nequé activé , nequé palfive in

n ii

J

(it

haredestranfit. Fip, $.1. 1. f de Privat. delicg.

u

princ, L. 13. $. 134. L. 15. f. de Injurg

& En difpa-

udit

ritas.

t

Nedue II. Nemo huic obligatus, alteri

invitus obligatur. — 4rgfo l, s. Cod. de 0. (f

ii

li

!

9

4, ibiq; DD. Ergo etiam creditor invito de-

bitore actionem in alium cransferre non po-

jl

teít. Quia vel propofitio antecedentis eft

univerfalis, & non fubfiftic, humanz enim

quii

ml

legis difpofitione jus activum creditoris dc-

gh, [

l

ff

fundi aditá hzredirate fimpliciter tra

nfic ad

Jhæ-

d

zL

W

458

dtéb o ob

hzredem , confequenter debitor defuncti

gedia

ctiaminvitusalteri, fcilicecharedi obligarur,

g,

xd q

atd; perfona creditoris invito etiam debitore

n

,

phyficé mutatur , cam hares fitione Juris

folüm eadem cum defunc&to perfona fit: vel

W

dliO

in fenfu accommodo, & vera eít , dif"tingui..

«X*

,

turj; conf Ergo creditor invito debitore

M

B Qä

aQionem , ideft: ipfum Jusactivum , quod

0&&&6

à Juredebitum fundante, canquam effectus

r

[

neceffarius promanat , & creditoris offibus

Wi b

infixum eft , invito debitore in alium ita

qued

cransferre non poteft, ur alter Jus verum

iif

adivum habereincipiat , creditor veró veré

r

f t

illud amittat,conceditur: actionem , id eft :

Y«dtorny

ipfurm exercitium perfequendi & in Judicio

|

Auno t

:

id, quodfibi debetur, inaliumin hujusuti-

At CUR

litatem invito debitore transferre, id eft: ce-

(; t

dere ( ceffio enimin incorporalibus habetur

a

pro tradidione. Brunnem. 444 8. Cod. de

d

Hared. vel ad. vend. im fin, num.1.) non po-

ib

teft, ng. confq.fi enim hocfieri non poflet ,

9,1

& nullus procurator Judicialis recté daretur

(ficuti enim hic fufcepto mandato debitum

*l ]

Wntca

alieno nomine directé perfequitur, ira & ille,

"A ttel

hocífolo excepto , quod reportatum ipfe re-

tineat) cui quoridiana cxpcrienfia reclamat,

i

W'G: [

"T

l

Multó minis fi

|

n

Inftes Debitor invito credicori de-

ET

"Ü

bitorem alium ebtrudere non poteft ;

crgo

51[0( dy :

dhem ob

249

r

€rgó nec creditor debitori invito altum cre-

ttünjs

ditorem , quod eniminuno correlativorum

N

Obtitiet , - id etiam in altero obtinere debec,

Ytby,

Nam fenfus aütecedenus veltalis e(t: debicor

id,d

invito créditori debitorem alium ita obtrus

m

dere non poteft, ut ipfum quodue us obli-

gauonis paflivum à debitore obcrudente in-

vito & diflentiente creditore ad novum de-

ia

n

bitoremi , qui obtrudicur; tranfeat, & an-

Tb

tiquus debitor, qui obtrudit , liberetur, &

j

antecedens verum eft.... Vel fequens : debi-

m

toralicüicertio, uc fibi debitum creditori fuo

W'ï:'

«l

11)7'

LU

folvat, eo effectu mandari non poteft, ut

ereditornon confentiensfolutionem à man-

l

]

darario exfpectare , atqué illum quodue

;

i

li

j

priüs convenire teneatur , & rursüs verunà

p

eft; quia, fiita novus debitor creditori

invito validé fübftitueretur;id in grave prae-

h;

. Ul

L

n

jüdicium , & damnum creditoris cederet

$

yt

cüm ille vel morofus, vel omnino non fol-

vendo, vel difficilis conventionis &c, eíle

i

pofli. Ec fi confequentia ita concepta fic :

L

Ergo nec creditor debitori invito creditorem

iU

M

l

alium vere talem , in quo ipfum jusactivum

1[.

r

D

veré fic, fubftituerepoteft; admittitur confq:

l

fi veró ita: Ergo. creditor debitori invito

aliumcreditorem, qui nonfit verétalis, fed

il

i

tanrüm inrem fuam procurator , fubíticu

-

::

N2

p

re

q

260

m o ab

| gt

re non poteít; & Ngtur confq: difparitas

| ;,Wmn:

cít: quiapert

alem fubftitutionem, vel po-

fämni'cnziwïf

ciüs ceffionem debicori null

um prajudicium

T t

a pauló ante

,.I[[Ma u

tcgulariter nafcitur : cüm juxt

i

di&a potentior fubftitui non podüt , obliga-

:W, (

40

üonem tollere, atj; ingratum credicorem

removere , in poteftare ipfius debitoris fit ;

iodtbïüa |

nam fifolverit, liberatur ; at in cafu priori

Pt

i s

Jus fuum à debitore confequi , in poteftare

creditoris fimpliciternon foret. Accedit: de-

luc o

*

bitor ad id , quod procurator in rem fuam

vuritd

euttolvendum , invitus non obligatur ; fe

yyri

enim, tum debitum contraxit ; ad id, quis-

* €degarom:

cunáue demum is effer, cui exercitium exi-

li

cendi debiti à creditore conceflum foret ,

al

folvendum obligavit;

alioquin, fi creditori

«glam

fi isfolus

folummodo, cumquo contraxit ,

vtl

debicum acione folvi petat , folvere pro-

3 qu

mififfec , illis, quivel obfexiüs fragilitatem ,

t tttO

vel atatisimbecillicatem , legitimam perfo-

Yi |

vel ftandi in judicio non ha-

nam pccendi :

4

TR

bent, deb

itapoffidentibus, hac nedue pet

tültm j

sllos , ut patet ;

nedue per aliam perfonam

nden

quod rursüs

&doneam obtineri 'pofl'cgt,

"tt; (

contra torrentem eft. Neq;

"ind

vel de-

Obeft III, Delegatio debiti

Wuc :

bitoris nifi confentiente antiquo debitore ,

-;

E lcc

& promittente novo

ftipulante crcditorf: k

e-

»

26X

debitore jure perfici nou potefl.. Princ, l1. Cod..

;W

m s.

n

i

de Novatisn: ergo etiam nominis venditio ni-

fi confentiente debitore , .adversüs quem

Is

actio mandatur , jure contrahi non poteft.-

It il

UT

]

Clariffima enim verba finalia. 4, /. 1. Ced, de.

Novatio, confequentiz repugnant. Difpari-

D b

tas veró confiítitin eo , quód , cüm delega-

ib

tio debiti, feu debitoris aQtus fit, quo debi-

| atincafäp:

tor creditori ftipulanti alium debitorem lo-

hp

co fui fubflituit, & infuper modusfit, ipfo

Ture obligationem veterem vollendi, no.-

Ym

vamque introducendi, ad eam duo effentia-

t

liter requirantur , mandatum, quo delegans

D

delegatoinjungat, ut folutionem debiti cre-

r

ditori fuo promittat , ftipulado, quà credi-

ii

tor füummam debitam à delegato ftipuletur;

j

mandatum autem. & ftipulatio contractus

h m

veri funt , hinc Alexander Imperat: meritó

ïVCx

dicit, quód delegatio nifi confentiente ve-

nglhltü

teri debitore, ftipulante creditore , & pro-

a

mittente novo. debitore Jure perfici non

(uy

poffit; venditio veró nominis , & ceffio

tïf'ü

nullum alium confenfum , quàm ementis

j

& vendentis, mandantis & mandatarij re-

J

quirant; cüm nihil aliud , quàm contractus

emptionis & venditionis, & mandati fint ,

'

nam nedue debitor novam obligationem

Jv

fufcipit , nec prior obligatio tollitur, fed

j

3

ma-

Ó

262

maomm

:

I affwm

manetantiquus dcbitor, & creditor ; & li-

cet álio , que crecitori ad versus debitorem

I^

ïcïïo p

competebart, vencatur, & cedatur , dire-

qo

&a ramen re integrà proprio nomine exer-

mcdli

4I$

cenda penésverum creditorem manet. 4rg-

jf d

1o L. 3. Cod. de Nowat, Eftó ante ceflionem,vel

i

" h:

etiam poft hanc, fi lite nondum conteftarà

N

mors mandantis contigerit , ex contradu

um

g n

pracedente beneficio Imp. Divi Pij ucilis;.

O

tanquam ih dominum , poft ceflione

m verà

hod

du

ctiamdirecta ad ceffionarium nomine alieno,

j

atcamen inuclitatem fuam inftituenda tran-

ün J

feat; de quo plura inferius in difp. ulümá,

dant, &

ubi de cfc&tu ationis vendite & ceflz age.

tur

Minime demum fi

Vr

Inftes V. Ergo quando invito debitore

| li quibu

ii N

meoactionéperfonalem , quam contra ilum

f

habeo, dbivendo,& cedo,tu contraillum pa-

qmmi*

riter aclionem perfonalem dire&tam habebis;

mv

que tamen in perfonam , nonnnifi ex contra-

| n

&u, vel deli&to , autex varijs caufarum figuris

fuen

. de 0.

& cA. datur: firei

4Avgto. princ. L. a.

.

.

ff

vindica:

il0nem t

; vendo, & cedo, directam

* i ]

t

hanc contra poü"eflbrem rci mea habebis ;

e(tó rem illam iibi nullo modo tradiderim ;

que tamen ex dominio oritur - quod ufuca-

pione,uaditione, non nudo pacto inalium

lt

transfertur. 4 20. Ced. de P4ct. quia hec &

fumi-

1

mo ob

263

"i fimilia ceffionarium a&tionem directam, &

b debl' ^

nomine proprio,& inutilitarem propriamin-

U

ftituere non pofle , non veró fufcepto man-

Ts

dato nominealieno, nomine ícilicet veri cre-

m mana :'.

ditoris raediante venditione in utilitatem

Wmonfï;!

propriam ; eà ui, nonvalere, ífolüm pro-

bant.

Se

r

| TOE

Nonne pgeter enumeratas multe aliae

l

l

!

u

res incorporales , que in contractum em-

ia

pionis & venditionis deduci poffunt , ad-

Vr

huc dantur?

JuUntrs

x;. Quinimó: cüm veró in diverfis Ju-

rum locis fuam propriam fedem jam ha-

PT

i

beant, ac ibi ex profeflb de ijs agatur , de

T

13.35

illis & hic agere , mei intenti non eft ; quia .

j

ea, quibusJuranullam aliam fedem , quàm

ii

Tit.de Empt. & vend. conceflerunt, in hác

us

difputatione tant

üm difquirere mencis fum ;

libus rebus ad corporales

Ti

A!*t"

A

quare ab

incorpora

transeundum eft ,. quz vel defactoin rerum

u

"N

"i

naturà funt , vel non funt , finon fint , vel

IH

fuerunt faltem , eftó jam non fint, vel ne

r Y

j

fuére quidem , fi nondum fuerunt, vel fal-

I

tem funt future , vel fucurenon funt.

f0 y

T.

d

E AU

J

!

)»

Quid crgo

de venditione re-

"

rum,

vlj[

R 4

|

264

ææ ;ææ |

[

"

[u[IO

g

rum, quzin rerum naturá

m

fuerunt quidem , fed ante

i

WgVäiaï

venditionem efle defierunt ,

q t

fentiendum ?

JH

Nfípiciendum eft, an'*es plures Aäbs-

'&Wlü ! ül*

9.

due eo , quod contrahentes certe

uN

fummz intentionem fuam alligave-

g Ü

1

7

rint Argre L110. ff.de F. O. Simul unico

u

H

10['»1

ao

pretio empta fuerint , an compofitum per

e, an per accidens , cujus finguli natura ex

hat

phylofophiá tibi adhuc inota erit ; fi res plu-

vll

res , an carum plures, velpauciores, vel

zutjusimc;

medietas ante. venditionem jam perierit 5 fi

' ägno?antj

m

W

compofitum per accidens, an tale, cujus

pars folum eft , ut de»us , vizea , fylva , oii-

T

TA

vetum , antale, cujus pars folum non eft ,

ut jucum boum c*c.. Si corapofitum perac-

b

"c.idcns , cujus pars folum eft , emptum fue-

ROT

rit3 an unà cum folo uti in terrz motu , an

n

remanente folo illius pars major, minor,

t

vel medietas jam ante. venditionem deftru-

3 tj

&a fit ; fi compofitum per accidens , cujus

1 at

pars folum non eft, venditum fuerit , an ita

tX

ante venditionem jam perierit, ut denomi-

:&!ïgflm]

nauo prior amplius non duret , an ita , ut

*

ty

per

d o dtob

265

erduret. Item attendendum eft, an fin-:

u

ula utroqué contrahente fciente; an igno-

| Cdp

i

'rante, an altero Íciente , altero ignorantc

contingant ; atdj;emptio venditio fimpli-

X

!

diter valida, ab ea; qu& fecundum quidta-

ljs eft,

fejungenda eft.

1

. II. Quand

Ores, qua und

curhfolo*-

'iti veltota, vel cujus major pars , vel ut cum

!* YCto Nerarioà JCto Paulo /.57. ff. de Contrab:

[ gj;r

empt. cirato loquar , remanente folo pars

flv

: amplior ( fifolum ejus pars fuerit) ante ven-

!

[

ii

ditionem jam perierat, vel eadem ita de-

hav

ftru&cta erat, ut prior ejus denominatio non

l" j [ ï"x

ampliüs perduret , fi folum pars non fuerit,

J

:

zz

|

ab ejusinteritum,vel deftructionem ignoran-

"i

te ignoranti vendica fuit , emptio venditio

T

abfolucé & fimpliciter nulla eft. Z, préc. £.

hd

i

57. L.58. ff. de Contrab. empt. junct, £ 8, 1

Qutd

ff d.

!

P

)

rob: Stante hujufmodi emptionis

——

npmmxï'

. venditionis actuignarus emptor condi&tione

TUb

"pecuniam folutam , infelix veró venditor

f( aream

füam , quia hec non nifi ranquam

& parsreiillius , quz ampliüs non eft, vendi-

T

,

ta fuit, aut refiduam domüspartem , fi do-

mus vendita fit , vel folum fuum , fi olive-

n

t

tum emptum fueric, inquojam ante vendi-

gl

tionem arbores vento dejecta ; veligne ab-

j

fumpta

R 5

266

&b o ebeb

!

"n

fumpta erant , quía contemplatione arborum

i I

undus comparabatur.d.1.58. recipit; fed a&us,

j

.

li

ob quem folutum condi&ione. rec

I po-

!

jW j

teft , abíolute & fimpliciter nullus e

, per

r

tradita füperiüs in fine /7/. 102. Ergo.

"

2

(

W

. Prob: Maj. Domum emi: cüm eam (b ego,

& venditor combuflam ignoraremus : Nerva ,

qued

Sabinus , Caffius ,. mibil Lw;zfjfe: quasm-vis avea

m?ü»lï(

(

)w( [1(

m aneat : pecumiamó, folutaz: condici poffe apunt.

z-

kcem, ff amplior domus pars exuflaeft , non com-

.

pellitur emptor perficereemptionem : fed etiam,

: 1

jic

quodfort? folutum efl , repent. d. princ.L,57. ff.

Ü

de Contrah. empt. arboribus quog, "vento deje-

ii

n

is , velab[umptis igne ,. diclum efl , emptia-

; MM i

hi

"u

nem fundi(veluti oliveti ) non videri effe con-

tratiam , ( bec obtinent , quain fuperioribus

F*,"lüüx' &

n

cafibus proedibus dicta funt,

Princ. & fín. l,

NU

TW

X

i

$8, ff. eod. Ergo.

x&. III. Si veró illius minor , quam di-

d

midia pars (ut verba mea fcriptis JurisCd

proha:m

Pauli conformem) cüm, velabfquéfolo an-

il

te venditionem jam defierat , vel hujus pars

apii

!

quzdam priorem denominationem non to]-

.(I'/i

/

/fh

lens, antequàm .hzc emeretur , deftructa

fott

erat , venditore , & emptore hoc, vel illud

d d

ignorante , emptio venditio fimpliciter valet.

t

Fin. princ, 0. 57., ff. de Contrah. empt. . Argto

LT

,l 9. ff eod,

Prob:

IT

j

mesocdb

267

Mnt [

It f

A

Prob: Hoc cafu eearczandus eff emptor

!

nditiomem ad tmplere , eflimatione viri boni

V t

*j*;

!

t

N

! ar

bitratu babitá: ut , quodex pretiovv.g.proptee

tli;

i

]

intendium . decrescere fuerit. tmventum , ab bn-

3. Ergo

: rüm lit

j,us pra

fl atione liberetur. — Fin. princ. l. s7.ff.de

C. £.

Sed quotiescund; emptor venditio-

"uv |

nem implere coarctandus eft, emptio ven-.

[f

ditio fimpliciter valet juxta omnes ;. ergo.

n

Prob: Pars prior Major: à potiori defumitur

Jj g

denominatio. 4rgte $. 1. L 160. ff. de R. 3.

m jävml

Ergo res hujufmodi adhuc in rerum natura

(

eít: fed ubi confenfus verus perfonarum ad

( H

contrahendum habilium rem extantem ven-

Jj

j]

I

dibilem & emibilem pro certo preuo tra-

A

dendam & accipiendam , eft, contractus

n

RAVM

emptionis & venditionis eft; ergo hoc cafu.

ehu

contractusemptionis& venditonis eft.

Prob: Pars poíterior Maj. emptio ven-

qui

ditioeft conwactus bonzfidei, üt in difp. 1.

du

probatum fuit , ex quo auer alzeri obligatur

th

j

$z id, quod alterum Alteré ex . bano. (&- «quo

1'1&1

''14

r

praeffave oportet,. Princ. $. 3. Inflit. de Oblig. ex

1'*/1

jih

confens, Ergo empxor illud pretium , quod

J

ll

propter deftructionem parus res ipfa minus

W

valet, dare non obligatur ; quia jwre nats-

j

ra equum efl , neminem. eum Alterius. detri-

mento C injuria fieri locupietiorem. l. 206, ff.

lj

aprz-

deR.J. — Cap, A8,de R, ]v in 6to, Ergo

N.

[Lario,

268

dibocm

ftadione pretij, quod ratione partis deftru-

ï i

PW

]

&z boni viri arbitratu decrevit, emptorem

H

j

liberari recté decernicur.

&. IV. Quando plures res , quarum

'

at

quadam jam ante contradtum perierant ,

NU

i

unico pretio à venditore ignorante emptori

!

p

Ü

parirer non fcienti vendite func ; inquiren-

M Jo 57

dumeft, an pluresjamantecontractum de-

onato

perdita fint, quàm tempore contractus ex-

hi.

Ul

tent: an pauciores : fi prius :

E. 2. Si po-

df/än J

fterius: y. 3. locumhabet. — 4rgzoprizc.l.57..

0

gmplfaf

$s. jun&, /. 44. ff- de Contrab. empr, quianon

T

h

obftante prizc. (. 140. ff. deF, O, unaemptio

!

il

,."'

eft. . Med, princ. L.29.ff. eod.

Y

Yb

x. V. Siresfoli (nam medià parte de-

i

fiructá rei, cujus pars folumnon eft, utiqué

he)

ag

& denominatio prior fublata eft) cujus di-

od

midia parsremanente folo (aliàs, fi&folum

s ls

fimul deperditum fit , ex inferius fequenti-

(], d

bus emptio fimpliciter nulla eft ) jam ante

imit

negotium deperdita erat , partibus id igno-

W-ö.!l

rantibus vendita fit, venditio juxta nor-

Fin, med,

4'5)ng

mam, E. 3. Simpliciter valet.

frinc. 1. 57. fín. L. $8. ff. de Contrab, empt.

vudi

E

Ergo etiam rerum plurium , quarum

j

dimidia pars jam ante contractum efle de-

'":fu

fierat , unico pretio venditio valida eft?

L

Il

i

i

eY 05

E Negative : Quia , Jf dues quis f

€nme-

JPF«

[vxno 0 eon

269

"t j

emerit. pariter uno pretio , quorum alter ante

lt

venditianem mortuus efl ; neq, im vivo com-

TCS,C

fíat emptz'a.

l. 44. ff. de Comtrab. empt.. Cug

1

Cur in cafibus tam paribus tam

n pc;

tam varié !

o? Anton. Faber. /ib. 12. Conje-

EOMEICQ

difpar decifi

Un[; m"ü'

&urar. cap.

17. 4um. 6. in. rationalibus ad

did. 1, 57. d

ccifionem dictz L. inepté à Tri-

nf

T

"MAU

n :W"w

boniano appofitam fuiffe cenet,

quodidcm

Gibalin. //j. 4. de

N

ot. bum, cap. 4« art. 7-

i

[

confect. .7. num. 3. à

(

Ü

it, quos fautor aliás

/(.G(z//)zrä'

P: Melchior Friderich

i

W

UI

compilatorum Juris

j

"!

S. J. in füo tractatu 4e Empt. c Fend, Part.

/ UDJCLT,

1

2, ('4]7. 2»

art. s. in ffne num. 172 fequitur: E-

"h

contra Molina £r4df. 2..

de Tur. && Tufl , tom.2^

Id

I n uc

difp.340. p

dg- 368- litt- DQ

alijá; plurimi cafu-

"

fie affirmant :

Hinc mi-

que

um paritatem non €

d Marcianus JCtus in

rum non cíle , quo

MT

fervis fimul unico pretio eraptis i»

l. 44. de

Y

Paulus rurfus aliter

] (Cq

C.E, aliter, & JCtus

Pl

in femi combufta domo iz fíne

med. pr'im-.

ll iül

1.57. ff.eodem decidat

*

Ego in biVio., Hercu-

uU

)h

lis jam. conftitucus :

fub quibus vcxillis fti-

endia mereri debcam , ignor

ans , loco re-

folutionis illud Horatij //b. 2.- 0d. Prim.

n

T.

Periculo(um plenum opus aice

Traffas, e9* incedis per ignes -

l

)fe

W*L

Suppoftos cineþrildolq/ä.' |

darem

L

|

270

dub o ho

"

!

T

darem , nifi fcirem , quod Zoili hác dari.

j

j potw

tritum illd: s cazis ? Nile Oobjiceren:.

;ï JC me

Quà de causáne hoc experiíar, vexillur eli-

lwc:dcm :

gendum eft , &, cüm Tribonianum, qüem

m nclq

ipfum Juris Oraculum Juftinianus facracit.

mu) !

fimus Princeps £2 $. 3. Pro£img fuarum. Inffit.

g

Virum magnificum, Magiftrum , Exquz-

miod.

ftorem facrt palatij, Exconfulem, Virum il-

;;aaumm

luftremn, Anteceflorem falutat , de quo hic

gj i

affhirmat , quód ipfius folertiam , & legum

;umm f

fcientiam, &fidem circa fuas juffiones , jàm

W"u, |

'ex multis rerum argumentis accepetit , qua-

u pctio

fi ipfe »med. print. . 57, motu proprio in-

nj

cpté addidiflet vicuperare, Jurium principi-

N

ftam dedeceat ; atque àfaniorum Juris DD.

^ Q

opinione diverfum fit ; quoniamtali módo

u

omnes inter fe pughantes leges conciliari

oflent; in caftris fententi& Molina milita-

m

i

p

re, & difparescafus, qui is4 44. & ffnemed.

Datut

Jrinc. . 57 ff. de C. E, deciduntur, effe di-

Ama

cere maló, quia, cim domus femi com-

qual

buftafir , pratermediam partem domüsin-

tifen

tegíà artà, qux przcipua zdificij pars eft

(quod & de omnibus fimilibus , ubi rei pars

tyt

H

folum e(t, - de vinea, oliveto &c. fentien-

'u'üC[

dum ) remanet ; in cafu fip. med. princ. d. l

$7. reverà plus rei tempore venditionis ad-

-l

)

huc exiftic ; quàm antecedenter deftructum

G:at'

dbeb o dhob

271

li

l!

etat , cobfequenter , fiquidem juxta di-

UT

da à potiori denominatio defümitur , in

i m

hoc caíures adhuc exiftere cenfeturi alíàs,

t

QU

fi cadem amplius exiftere jure noncentere-

tur , neque fi ejaídem minitna pars deftru-

!l

&a fit, amplius exiftere ( quod tamen eft

It

eontra omnes ) cenfebitur ; quia eadem

lïll]fm, ï'*

