penémillibus librorum, & plusquám trecen-

ties decem millibus verfüum. $. 1. . . vel tre-

centis Myriadibus verfüur, $. 1.7 3. C. de F'e-

j

,

zeri jure enucleando $c. enucleati, cui zz. 38.

M

J[ jl

lib. 4. Cod. repet. perlect. correífpondet, quo-

modoó hic ferendusfit, di

2

c

eftum eft; zi* x.

"

|

lib. t9. ff. cb tit. A. lib. 4. C, hujus confensüs

"'

effeétus minus principales proprium locum

il

fibi vindicant ; ergo. ni, quia confenfus hic

i^ ,

& ipfius effe&tusin Antecedentibusjamcom-

"

r

pre-

sz $

i

739

ebib o dbdb

prehenfus eft, vel in Subfequentibus depre-

iid

henditur, in recitatis locis in caffum labora-

"

tum fuifle contendere placcat.

&l Hujufmodi confenfus mutuus à

p t

ceonvendonibus , quas nos pacta nuda & ve-

jon

nira appellamus, differt, quód ille fpeciali

diu

nomine non careat, necïue vim agendi ab

fici

extrinfeco alfiftenrià videlicec legis, fed ab

l

intrinfeco habeat.

[(5 ;!

À quafi contractibus , quód ille à

L

f,d:

lege jufítà ex causá quafi à partibus

1n-

ÀY

terpofitus eflet, cum tamen inter ipfas reve-

p

rà nihilactum fic, fictus nonfit, nequéex eo-

Plæ:

dem, quemadmodüm tefte $. 1. 77/7. de Oblig.

g

*b

que qua(fex contrat£, l3. $. 5.Lx. ff de Neg, Gefl,

bC.t

l. 46, ff.de O, c A. Ex hisignorantes & in-

fiol

viti , atqué qui nequidem contrahere veré

nf

offunc, ut infantes, furiofl &c. obligentur.

A

A contradibus innominatis ,quód ille;ficuti

hi $.2. / 7. ff. de Pa(f. nomen non generale $.

u

. . z. ff. de Pact. ffn. $.2.1 x. ff. de Rer. permut.

tüt

quod pluribus multum inter fe diverfis con-

Ta

venit, neQ; darum, factumvé eà lege, ut

e

alter viciflim quid det, aut faciat, uti inno-

?

minati eflentialiter contineat, argto. d. $. 2.

Yel

LT. $.2 LA f L3,C. de Rer.permut. Sed pro-

h

prium & fpecificum, quatenüs determina-

1!

i

omen

tam contrahendi formam, adquamn

iftud

l' y

i

73I

-

:iv.'.:::)"v

LA

etab o gedb

SLVL

iftad à Jute contra&um, &'vclut'alligatum

"h

u

eít, connotat, habeat,

A contra&tibus litteralibus , quód il-

le nequé datione Chirographi confef-

fionem pecuniz creditz, qua tamen cre-

dita non eft, continentis effentialiter per-

ficiatur , 2eque adillum [criptura ulla proprietas

defideretur(exfaà videlicet naturá) fed fufficiat,

€05 , qui megotia gerunt. confentire. finis $, .L 2.

ff. d 0. e$ A. fín. princ. Infl. de Oblig. ex conf.

À verbalibs,quódille verbis eflentialiter non

perfici, neq; przfens przfentiinterroganti, fe

przftiturum 1d , quodinterrogatuseft, con-

I/l

rué, & continuórefpondere fimpliciter des

beat, f:d inter abfentesquod; veluti per epi-

ftolam,vel per nuntium contrahatur. dic. fíz.

a

princ. Infl.de Oblig. ex confenfu $. 24l L ff. de C.

-EO s. z. d. l. 2.--6?0 de 00

[5 ^

A contractibus realibus, quód ille

traditione rei eílentialiter non perficia-

tur

P

quancumvis traditione vel nume-

ratione fadá ex empto vendito eflica-

5 fil:&'f ',!

ciüs agi poffit : quia »ec dare quicquam ne-

"4

'I'

cefsb e[l , ut fabflantiam capiat obligatio, émpti

/ [

venditi, fed /'zqü?cit €0$ , qui negotia gerunt , con-

L

féntire, cit. princ, 1. de Oblig, ex confens, nequé

4(

j

pretijmumeratio , [e4 comveztio perficit habitam

1

l*) ud

emptionem. $, inie, la. ff de C.E, — Infpecie

[5

-

il

732

ebeb o bb

j

A permutatione , quantumvis quidam u-

gW*

nam fub alteiá. contineri, quemadmmodüm

MI 4

$. 2.. Inll, de E. ( V. eb S. VL , f. de C E. vi-

JIj^

dere eft, dicentes, antiquitàüs omninó non

Iu

difcreverint, non ut fpecies àfuo genere in-

10

fimo, fed tanquàm fpeciesà fpecie, non 1m-

W

pediente, quód, quando emptio venditio

U

ab unà partc impleta eít, permutatio dici

olu

poffit, fiquidem hoc nonde emptione ven-

;ua

ditione, fed de actu recenter gefto affirma-

Qür,

tur, eoquód emptionis venditionis coafen-

|pi

fus przíens in mercem( zam hac nudá eon-

Pïü

fentientium "voluntate coutrabitur, prine.$,. 2.

u

[.t. ff de Rer permut,) à pretio femper abío-

aT

luté contradiftin&atn, & in pretiumà mer-

i

cefemperabíoluté diverfum eflentialiter fit.

UI

argto. fa. $.V, lv princ. $. un.La. fen. l, 721 ff.

mae

de C, E. & quia ratio non patitur, ut una eadem.

gUG

ue ves €&* veneat , eó pretium fitemptionts. frn,

pre

princ. l. x. f. de Rer. permut.. Aliud merx, a-

I

liud pretium , alius emptor, alius venditor

"

neceífirió fit, nequé hic ut a&us fubfiftat,

u

Dominium transferre debet.f/z. $.2. J n ff.

fit

de LAGL. Empt. & Vend, Sed fi tradac, hoc

Ql

eft: poffidendi conditionem transferat, fuffi-

(e

cit, $. 1./25,7 28. ff. de C. E. S. ol 1. $.. K

Lj

[

30. f.de Act, Empt.ef V'end, Econtra permu-

tatio coníenfusmutuus nonin rem & rem,

1zerm

fed

733

W^ fedcumre, quia modó ex re sradizá initium

Mj

l

oblisatiom pmöetun med. $3. li. f de Rer.per..

4nut. G ex placito permutationis nullá re fecutá

Ijl

f

j

!

l

l

con[lat nemini aclionem combpetere, l.3. Cod. eod.

L

flquidcm quod nudo confenfu conflituatur obliga-

IU

u

MLL

zio , in ls tundaxat veceptum eff , qua nomen

ml n

n

uum bPabent , ut in emptione venditione. — Fim.

fm J

$.2. [ 1. ff-eod. neduecum merce àpretioab-

k

foluté femper contradiftin&tà & contra, quia

quà ratione in permutatione res merx voca-

DAR

tur, cádem & preiium & viciffim nuncupa-

ZI M

ri poteft , neque quid cearummerx , & quid

pretdiumfit , inveniri , nedue uter emptor ,

Mi

LE

Lal

uter venditor fic , difcerni pote(t. — Fiz. $. 1.

Wt

um

PA

l, x. ff. de C. E, cb ffnis princ, L , ff. de Rer.per-

uH

smut. eflencialiter fit. Ecfi ueramQuerem pre-

tium & mercem cfle dixeris, preter hocquód

n

merx & pretium ita refpectivé, folüm diftin-

f

n

"ml

guerentur; infero: ergo utraQue quatenüs

pretium eft, utriufqué , quatenüs merx neu-

n

"n

trius , quod tamen inconveniens eft , fieri

a)m

Oportet. Princ. J 1. ff. de Rer.permutat. neqdue

M

i

ut Pediusait (curn quid merx , quid precium

J ]

fit difcerni non poflit, hoc ipfo fi unius do-

M

minium transferri debeat, & alcerius quoque

w

transferendum eít ) aliepam rem. dans «ll'am

contrabat permumtianemf*s. $; d. 1« ff. de Rer,

E

permu£, ut ex cádem actio prafcriptis verbis

l"ï, »

Oriri

""

734

mb o ebob

oriri poffit, cum ille, quiremalienam acce-

qd !

pit, quia tradens ex fuà parte contractum

huncinnominatum realem inchoaíle non vi-

gt

4

detur, fuam rem dare non tenetur,

; loc

A Ítrididuris, quód in illo, ficuti in his

Judicis poteftas , ucultraid, quodápartibus

em,

expreffum eft, vel difpofitione Juris pro ex-

0 pr(

qmul

reíffo habetur, judicari velcondemnari ne-

vetiU

queat. 47gie /.99. f.de V. 0. & 3. ff de Reb,

cred. ad ri

[e]

corem convencionis adítridia non

x:i v&

fi. — rgto $.3. Infl, de Oblig. ex confens,

ne [

A Contractibus unilateralibus , quód

qui

illeunam duntaxat. contrahendum partera

15v

non obliget.

imd

A lucrativis, quód ille unam tancüm

isfo

partem non gravet.

l

Am

A. Contractibus bilateralibus ex acci-

Ingu

denti, quód ex illo unus contrahentium ab

K

!

initio cantüm non obligetur, & alter ex cau-

r )

fÀ quadam füpervenienti ex poft facto pri-

UM

müm obligari non incipiat.

üt

A. Contradu confenfuali bilaterali per

Q

fe Societatis , quód ille de rebus & operis

D0I

communis lucri gradáà conferendis non

uG

fit.

t |

À. Contra&u confenfuali bilateral: per

aC

fe Emphiteufeos , quód ille non fuper rem

l,

praciseimmobilem, multó minüsad eanócm

of

al-

——

ob o ob

ls

:

735

LAj

alteri ütendam fruendam eá Icgc , ut in re-

»QO

cognitionem dominij dire&ti certus canon an-

l

t:Cw

nuadmíolvatur, concedendam, , fit.

A. Contractu confenfuali bilaterali per

UJ!U ]

CJU&

fe locationis conductionis , quód ille fuper

rem, in quamfertur, totam fimul pro uni-

AW

Co pretio tradendam,& fuper totum pretium

I)

fimul fumptum pro redandum fit5 Eoquód

3

pretium dominio «el ufücapiendi conditio-

TM

ni velalij Juri, quodftatim totum datur , ex

fine hujuscontradtüs commenfuretur; con-

J

fequenter quantum ratione naturz emptio-

Wil

nis venditioniseft, pretium totum initio fta-

tim debetur, fit, quód quandod; hujus a&tua-

lis folutio per pa&tum in continentiadjectum

illam in plures partiales folutiones fucceffivé

!

fingulis annis faciendas vulgó in :ábtlife

Ptucbtriften dividens, peraccidensimpedia-

tur, & ítatim non petatur; cum quia conven-

u

Hiones hoc ipfo, quód pactaadjecta fint , na-

turam contracQtus , cui adiiciuntur, ne pacta

adjecta non fint. 4rgro, fím. l, 72. ff. de C. F.

non immutant, tum quia poft venditionem

MA

rei determinatz pretio per partes acfuccefli-

vé autf &rieíteii folvendo ejus periculum

ä

ceteris paribus ftarimad emptorem pertinet,

j

3

qui , firese

pra perijt, etiamfi velante tra-

|

ditionem , vcl cundlis partibus temporis , in.

qui-

db o db

36

g

quibus fingulis partes pretij folvenda erant ;

non abfoluüs , vel ahce omnimodam prerij

uj

folutionem , dummodó absque culpá ven«

I]j[l]fe

j

ditoris perierit,ad folvendum totum pretium

nihilominuüs cenecur, & obli

[e)

Catur.

Hic ve-

PO

róvelfuperoperasperíone, velufumrei tuc-

: ]0

10 C

ceffivé, & per partes, quemadmodüm & hic

& illa haberi poflunt ; pro certa penfione ,

to t

retio acmercede Gngulis partibusoperarum

jont

velufus concedendi correfpondenü , & fu-

tm

per precium , mercedem, feupenfionempro

iiq

rei ufu , vel operis perfonz fucceffivé & pec

ttadi

ettal

partes , prout velille , vel hzaccipiuntur, fol-

vendam fit, hedue ex hujus naturápretium ,

(ine

utiin priori contra&tu, cocum fimul ftatim ab

m

initio, fed , ficuti & ufusrei non fimul & (e-

lsf

meltotus, fed fucceífivé , & per partesha-

(f

betur , fucceflive & per partes debetur ; & ,

u

(

quantumvis aliquando, utomnes penfiones

d

fucceffivéfolvenda unà füummà & initio fta-

lvt

tim redimantur, interlocatorem& conduc.

Dl

tl

torem conveniatur , per hoc tamennaturá

hujus contradtüs , juxca quam folutio ita-ut

l

propottio cum ufu fucceffivo attendi de-

Cel

beat , per partes deberur, non immutatur 5

Ql

cum , etfiomnespartes penflonis fimul & fc-

Quia

tnel folvi promittantur , attamen non. pro

dOHCI

ttansferendo rei . dominio , aut traditione

t

Éner-

—

:ï

dteb o ecb

737

Jj

mercis, vel pro alio Jure, fedpro ufu dun-

r

N

'](D[w

taxat rei ex naturá fuá fucceflivo , cuifoliex

MA

[ *Vfl]

ü th

naturà contractüs comtaenfurantur; unde

non ftatim à contraQu inito, fed modo v.g.

W

oft menífem , vel annum , quo condu&or

l't,mrL

re locacà ufus eft, pretium illimeníi, vel an-

no correfpondens, & nonpro tequencdbus,

AT

pro quibus ufus reinondum exiftit, perfera-

W'L

tione contractüs, fed ob fpeciale , & diftinc-

A

n

cum pactum , quod acceffit, per accidens

"

jj

aliquid debetur , quia periculum re euam

!hL!

l

traditá adlocacorem femper fpectat , & fires

WWI

etiam poft traditionem apud condu&orem

t

finé hujus culpá parierit, penfio non folüm

"n

ampliüs non debetur, &ad ulteriores partia-

,"jï'äl!:s'

lesfolutiones quemadmodüm fupra emptor,

v*l«

conductor non tenetur ; verüm etiam quod

ultra ufum acceptum anticipató folutum

eft , repeti poreft. Siquidem per venditio-

nem de Jure, perlocationem de ufu duntaxat

mm

1

cransferendo agitur, proinde, cum Jus to-

)Uþlx

tum absQue uíu detur, pretium cotum etiam

ante ufum rei debetur: cüm autem ufus fuc-

b

)o

l

ceffivé obrineatur , illud pretium tantüm,

yt

quod ufui, quem. Condudor jam habuit,

IP]

)v

quia huic Conrra&tui condirio refolutiva:

p i

donec res u(ui conceflà deftricta non eft,

)

)

| imbibDita cít, correípondet, debetur. Nec

g i

Aaa

Ob-

756

dcb o ditb

Obftat. L. Locatio' condutfio ,yfdew 3uris

Reculs confiflit. Princ. Infl, de Locat. cond. (,

«

3. ff. locat, cond. exgo.

Quia per/Jyregulis u-

yit

yt rcgulæ gcneralcs & fubalternz , in qui-

aahs

busaliquam familiaritatem cum emptionc &

flï) (

venditione contrahit , ficuüi ex ipfifmer ibi-

u

dem& $. r. ? $. a. Inff. eod, allegatis regulis

quiti

liquet , nonfpecifice, ne, fi locatio conduc-

ii

tio ijídem emptionis vendicionis regulis Ju-

t/llaq

ris fpecificis confifteret , z quibufdam. caufts

(em

queri folere ,| utrum emptio & vendiiio contra-

ul

batur , 4n locatio &b conduttio princ. $. 3. 1nfl, de

in1

Lotat. cónd. med. $. un. l 2. ff- locat. cogd. in-

un p

epté, cum ZEthiops lavaretur , dicatur , 42,

i

Loc. Lec. intelliguntur.

g

Nequé II. E»optionis fabflantia con[eflit ex

qUIc

pretio. Fiu. L 772. ff. de C. E. ergo ubicunqué

qua

pretium intervenit, emptio venditio eft;fed

pcra

inlocatione prerium intervenit. $, 2./. 10.

Ya

ff. de Leg. Rhod. de Jatfu.. Fim. $. ult. L, vo. ff. de

pof

uAlcquir. vel amitt. po[feff. in pecunià confi-

de

ftens. 4. 20. ff. de C. E. ergo. Siquidem ex

ct

quali pretio emptionis fuübítantia confiftat ,

€0|

quale veró pretiumin locatione condu&tione

TUI

interveniat, modó fuprà in differenciá ulti-

q ual

má confensüs emptionis v

enditionis aíffizna-

tf

tum eft, ád

Nec

quam ijicicntcm remitto.

(uo

mover fl

T A.

Qnd

i

i

W!W

db odien

739

f

h

j

t

Inftes differentia ibidem aífignata inter

4j

'j, emptionem & locationem vera differentia

"m non eft, fed hec: quód venditio conditio-

!

MP

:

,

y nalis quidem. , 4rgfo princ, 6 d. H dR E

-

fic, quando ex materià, locatio veró quando

in matcrià aliquid fit5. cum zec peffe ullam lo-

l

V

V

cationem effe , ubicorpus ip[um non detur abeo,

cuiid fieret.med.l 1. toties comducito alicujus rei

3j

e[l;quoties materia,in quaaliquid praffatur ,in eo-

M

"L

dem [latu ejufdem manet : quotiesverà tj immu-

^13

Latur ,. Cb alienatur , emptio magis , quam loca-

J

$io intelligi debet, — Fin. L. 65, ff. de Contrah,

espt, quibus S. 4. Infl. de Locat. fin. $, un, d 2,

"T

ff-. locat, cond, med. L.34. ff. de Auro e argento

eeund, concordar , exaudiantur. Eoquód,.

?

quia allegati textus refponía ad cafus parti-

"

culares dubios , quando videlicet artifex o-

peram füam non qualemcunque, fed effeài-

). ?

.Hif

vam, uti Philofophi loquuntur , quz opus

T

poft fe relinguat, locat, uti cir. cíz,loc. loc. vi-

dere eft , fünt, facratiffimus nofterImpera-

xxxxx

:

V

"ml

cor Juftinianus & cateri Juris- Confulti per

W

cofdem differentiam nonuniverfalem & ge-

nuinam , fed particularem , & pardalem

quandam inter illos cafus, qua ex eo,an ab

artifice mareria etiam dominiumtransferatur

:

(quo cafu venditio eft) an veró in mareriá

conductoris fola opera adhibeatur (&con-

Aaa &

£ u '0

749

dbeb o db

y

l

P

,""

i

duüto &ft) re&é colligenda eít , exprimere

.j

"

jl

ä

intenderint. Quare

[

4,0*

Inferes Textus allegatos terminos loca-

tionis conductionis magis & minüs commu-

nes folüm effe, quia quotiescundue ex meá

D

materiá opus aliquod certà mercede confti-

tutá fieri confentitur, locatio conductio,non

(

emptio eft, fed non contra omnis locatio

condudio, utex meámaterià opus aliquod

certá mercede confíticutá fieri confentiatur ,

requirit; ne conductiones domuum , prze-

diorum , operarum plerumque non cffedi-

varum , famulorum , famularumd; noftra-

rum reclamante quoridianà experien-

Q

tià impoffibiles finc , bene dici

valet.

C

5

m

"n

k. a

SNNS

s

D

7

' s

W&&

l

W

///;4

NNY

,

W

N

NY

////

2 s

*

N

n

(V

AMET

r

^

X

-

L—

;,

: -,.-

N

"E N

E

|

W

-

54*;;&

-

N

i !

jf

S

SN

QX

^"

?

i A,

*

x

J

vv';

Ll

VILLCLLTS s

f

——

DP

aé»»*.

t

7

Tif

DI5-

W

dbgb o d5b

741

"Wïwæææwwæ

Pïgag.glä& :'?Sæcïä

od d o

o cjo oW cde oRo €Ro CR

ä ï"oïäæïææ

(JWSW ææï(,vg æïæw.)ï;)

JO.JMI

M

DISPUTATIO V.

Dv

Causá ]ïmzlz Emptzoms I/Endt-

rj!

tionts

S. Unicus

! Quis finis Emptionis Ven-

ditionts ,

Cur Emptlo Vcndmo Intro-

duc&a ?

j

€2

(',Sï"ä

Aüï

T difficultatibus permutatio-

N

&S) numfubveniatur, & facilius

SEDN

o—!(

:;

25

NS

res hominibus .neceffariz

p

3

L

.'(f&t

49 comrmutentur , illad; com-

modé acquirantur.

Prob: Qwia non femper , nec facile concur-

vebat , ut ; CUH f baberes , quod ego defidera -

-

rem , invitem baberem » quad tuaccipere velles:

ele-

Aaa 3

7A2

ääOää

?käz:g psatevia eff , cujus publica ,. ac perpetua

eflumatio diffcultatibus permutationums &quali-

:

tate quantitatis fabueniret. Fin.L.a. ff- de C. E

ä

«xgo. Quia hujufmodi finis à Gentibus ,

" ubi Emptio Vend

Airio. floret, obtine-

CU

bec

V

xp

NS

L—

d

DIS-

qi

l,

meo mb

743

À

iij ^

&

db

donbab. od

emabes

T !.W'

s

x';'—

u

EE Md

discioso

Quggu

.

" DISPUTATIO VI.

|De Eynptionis Venditionts fertpta »

j

|

]

ad corpus þmplzciter k

|

| ;

geuerts , äe.ciei :

demon[ira-

Jl

!

/,

ad corpus cur pretij Anwdæ

tiomis gratiá , t:mqwzïm refhiéfto , tan-

uam modus certa quantitas adjeétA eft,

ad men[uram , ad guftum , bareditatis,

a&lionis , perjeéte e$ imperfecte effectéu

magis & minus prmcz'palz,

I

uis effectus fïm

ptionis Ven-

ditionis?

Mptionis venditioniseffetus genc-

ralis,feu univerfalis alius, alius fpe-

M a

cificus, feu fpecialis e(t, generalis

eft,

ui cunctam emptionem ven icionem

-.. quibuscunque acci

dentibus fepram fuo mo-

À22 4

o

744

do(cum,

.

quemadmodüm emptio venditio- -

al

U

Q

ia quoad cflentiam perfecia , Qquozd.exi-

i

ftentiam im

L

perte&a , aliafecundüm utram-

[

qu

q

1€ perfecta cft; ita& effe&tus generalisidem

p

fecundüm fuum effe, nonautem idem fecun-

jX

dum fuum exiftere fem

per in promptu

d

fit) neceffarió fequitur ;

hic vel principalis ,

i /

€u proximus, vel minüs principalis feu re-

pI'C

rootus eft, principalis & proximus obliga-

qa

tio mutua feu reciproca inirio ftatim zqué

i

primó tam in emptore , quàm venditore ,

In

in illo ad pretium huic dandum , in hoc ad

ld

mércem illitradendam exiftens, cft.

ne

(s

Prob. Emptio venditio contra&us bila-

tcralis per fe de re pro certo pretio tradendá,

& de predo pro re dando juxradi&tain calce

difp. x. & cervice difp. 4.. eft

; ergoobligatio

rcciproca illam tanquam e

ffe&us neceflàrius

necefiarió fequi deber.

Minüs principalis feu remotus in emp-

£.

torc acdo empti, in venditore actio venditi

^

utrindue directa cft.

Prob. Non Em

ptio Venditio, fed ipfius

Y

[*

effectus obl:

gatio videlicet empti venditi ini-

lcr

uoftatiimaquéprimó utrid; inexiftensadtio-

(

nis empti

venditi mater cít

» atque emptio

Itàí

venditio ranquam caufa ca

ufz juxta illud :

[7,

quod e!! caufa cauíz,

eft caufa caufai ; aclio-

WA

-

nis empt venditi cau

fa folüm eft ; ergo.

Kf-

zv

743

&mh i

LUj

6

M,

Effe&usemptionis venditionisfpecificus

fcu fpecialis eft, qui ob certa quedam acciden-

^n

M

tia circumftantia cerrum foclummodó emp-

tionum vendictonum cadem habentium or-

A

E

dinem comitatur, hujufmodiaccidentia con-

ditio , dies &c. funt, quorum effectum, quia

i» difp.3 jam jam non nihil attigi , & inter-

pretes illorum naturam, juxta & quam con-

I

tractus tractari oportet, alijs in locis, puta

zit. Infl.de inutil.flipul, ff. de Cond. & demon-

firat. 9à. de Cend. appof. ad quos benevolum

le&oremremitto , explicant, in difceptatio-

nem hic vocare fupcrvacancum credo , Íc-

At F

cus fcripturz, quantitatis, guítationis, modi.

I

&-II.

"

Quis ergo effectus emptionis

venditionis Ícriptz?

P*

Raterquàm quod in $. 5. Zjfp. r.

plüs equó hac in materia jara. jam

excurrerim ,

cffectus

:

emptionis

W

venditionis fcripte feu in fcripris eft, quód

[cripturà nondum impletà & abfolutà non

tantüm quoad fuum exiftere imperfecta fir,

itauz nulli liceat. aliquod Jus actuale fibi ex eo-

dem contrattu vindicare: nec illud in bujufmodi

venditionibusdicere: 4492 pretio ffatuto nece[fi-

Aaa 5

£s

a

746

deO5 o Co35

y,

145 venditori imponatur , vel contrafctum vena.

tb

ditionis perficere , vel id, quodemptoris intere[l ,

al

ei per[olvere. med. lV. C. de Fideinflrument. f

j

I. 15. C. de Contrab, Empt. ct Fend, Scdadeó

g

usqué zoz aliter vires baberefancitum eft, zi-

crip

ffinfirumenta in mundum recepta , fubfcriptioni-

tion

busque partium confirmata. c fiper tabellionem

al

confcribantur , etiam ab ipfo compbleta , & pofive-

men

mo( uti fupraiz 4j/p. 1. di&um) aparzibus ab-

|pat

foluta fint, . med, d. L. Y7 .ut donec aliquid defrt ex

/

"H

his , ef penitentia locus ff , & poffit emptar vel

)m I

venditor [rmó pená recedere ab emptione e? ven-

"t

ditiene. med. princ. Infl, de Empt.ch» Vend.

vl

Prob. Contrahentes fuam . intentionem

1M

fcripcurz expreffe alligantes emptionem ven-

f

ditionem folüm fufpendere, & in illud tem-

dupl

pus, quoinftrumentum abfolvitur fe cffica-

j

d

citer tantüm obligare non incendunt, aut in-

n

tendere faltem non praefumuntur, quia re-

u

ftridione intentionisad fÍcripturam expreflé

7

fadtà aliud , quàm fi allizatio ad eandem ex-

[

prefs? fa&a nonfuerit, & probationis gratià

48

illiustantümmodo mentiofiat, velveré, vel

tu

prafumpté intendi debet, quando veró pro-

M.

bationis tanthm gratiá fcriprure mentio fit,

17

hac, antequàm perfectaeft, necvenditor, fi-

l

quidem emptor pecuniam non folvit, rem

j

tradere efhcaciter obligatur, $, 8./.13. ff- 4e

-U

$

5

747

T-'*»':".'em". uI Empt.c Vend, Ned; hic, cuminícrip-

L

i

j

turá perfe&tà venditorfe pretium pactum ac-

'», cepiffe confiteatur, & emptoremáà folutio-

i* neeju(dem modó liberet, priusquàm hzc

i», omninóperfecta fit, illam folvet;iergo,donec

fcriptura perfeta fit, (eab emptione vendi-

]

T'H

tione cuncis hujus effe&ibus in fufpenfo

exiftentibus liberrimé recedere, nif(i inflru-

L

mentum perfe&um fuerit, in cffe&unon ob-

;« ligari, velveré, vel pretumpteé intendunt,

]

ita tamen impuub. eis recedere. coneeditur , ifi

jam arrharum nomine aliquid fuerit datum. boc

enim [fub[ecutot fre in feriptis , fruà fine fcriptus

^

|

i

:l.y

1

) venditio( tubintellige tali modo) celebrazaeff;

^

1 .-.J,..

NVMe"l,

s. qui recufat adimplere contratium , fiquidem

efl emptor , perdit , quod dedir. [iverà venditor ,

dupluns ve[lituere compellitur in paenam, /ice£

1

[

|

fiper arrbis nibilexpreffam eft.fim, princ. Inff. de

Empt.e* Vend, hoc etiam procedit: 5i 4w«

f

arrbe faper faciendá emptione cujufeunque rei da-

£e [unt , frve inferiptis , frve fene feriptis: lteet nom

L

( fit fpecialiter. adjefum. quid fuper sjfdem arrhis

snon procedente contractufieri oporteat: tamen e

qui vendere pollicitus eft , venditiomem recu[ans

"m

3n duplum eas veddere cagatur , & qui emere pa-

i

&us e[l , ab emptione recedens, datis Afé arrlus

cadat , repetitioneearum denegandá. fin. l, V7. C.

de Fid, inflrument. Quia, càm frequentiífi-

! — mum emptionis venditionis contra&um in-

"

[

re-

1

j

748

dbib o bb

l

frequenter re(cindere reipublicz utile fit, r

] À

argto, tot.tit. C, de Refeind. Vend. & ios, qui

W |

ad hunc propiüs acceflerunt, metu poena,

(

argto. med, l, unic. C, fí Recf, Provinc, &c, ut

jb

de có non recedant , fed eum

N

ercete expedit.

þpcrfic'lam, CO-

r

Nec obítat, Arrharum datio emptio-

CU

nis venditionis perfedtz lïgnum eft, princ. A

ità

35.ff.de Contrab, Empr. krgo cum earum

pl'l

amiffione alterá parte invitàáab eádem rece-

m«

di (impliciterlicité non poteft, 7 5 . C, de 0.

tio

vA4. Imónecoblatione dupli, nec ex refcrip-

ld

to hoe obtineri poffibile eft./ 3. C. Ze Refcind.

M

Vesd, eóquód arrharum datio fzpé folüm, — j

non femper emptionis perfecta fignum fit,

K

cit.l. 3. quandod; enim & evenit,ut emp-

tione perfectá in fecuritatem contractüs

qpid arrhz nomine detur, nonut pignus

proprium , quia Dominium transfertur;fed

improprium, quod contracu impleco aut

mutuo confenfu diffoluto actione vel emp-

ti venditi , vel condictione, quiajam finé cau-

5 apud venditorem eff , repetitur. $. 6,7. n.ff.

de A&, Empt. c Fend, quandod; & emptio-

niin ícriptis, vel füb tali conditione & finé

fcriptis factz in. fecuritatem utriusds partis

quazdam arrharum nomine adijciuntur, na-

t

cef.

u

turam illius pon immutantia, fed ut ac

Ío-

il

&b o iab

749

Wi

D

UM

foria fua principalia fequentia, argte. /. slr, C.

y

.L'l mtw!(

quando liceatab emptione cc. poenale quod-

h M

I* 1

dam ex ratione politicá fibi adjedtum tolüm

r-tmr

^y|

habentia , cui poenali & (i arra pactode ven-

dendo emendo àdje&afit, uti jam jam ex

AT

hl

recit. ffz. /. 17,. C, de Fid. inflrum. illuxit, lo-

cus eít, quamvis hujufmodi pacifcens non

f Ms

italicité in. foro animz, quemädmodüm

;.«( j

riores [uá conventione controveniat; dum-

I'nf

"u

modó verum pactum de contrahendá emp-

MH

tione interceílerit; nam (i emere mentisío-

JAS EL

Whin

lüm fuetit, utid; in foro poli ab emptione

W /l

hájutmodi contrahere propofitá, eftó in fo-

!

roforicum difpendioarrarum licité recede-

"

re valet,

n

v

&.IIf.

n

il

Quise

ffz&us Emptionis Ven-

1 n

ditionis generis ?

Quis Ípe-

yn

Ciel ?

E

]

'U]

||

FFe&us emptionis vcnditionis fpee

D

e Be

u

ciei , quia czteris paribus emptioe

"i

nisperfectz omnimodó fimilis eft,

/

"4

quemadmodüm effedtus emptionis vendi-

tionis nonfcriptz, ipfra, ubi decffe&uemp-

i(I

"

tionis perfe&z difputabit

ur, legipoterir.

Iy.I.

" LOI l

759

abeb o eats

i)ldo 5

m,IIl. Effe&us emptionis venditionis

mob]w

generisfive fimpliciter, fivé undà eft, quód

S M]]?/ 4

quidem quoad (uam effentiam ftatim perfe-

p

la, quoad fuam exiftentiam veró imperfe-

M

&a fit, ac obligationem, & actionem empti

mo

venditi, donec determinatio facta fic, fuf-

[I$y

pendat,

folo

Prob. S£ex doleario pars vini venierit.ve-

t

luti metretacentum veri[fJmum eff (quod & con-

tiar

flare videtur ) antequam .admetiatur , vendi-

üit

tionem imperfectam efle, sec zzzerefl , upum

im|

pretium omniu centupsa metretarü , an femet diciis

üni

Jfft , an in rmaulos eos, $. 7. L. 35.. ff. de Comtrah.

m

Empt. quia . bujufmodi venditio quaft fub. bac

^Wr

conditione viderzur feri: (( omnes determinatae

ne

fuerint.f». $, $.d. 4 35. Cum hoc idem fit,

LE

uodibidem tra&atur, f/s, $.6. & princ. . 7.

i

.l 55.ff. Sedfi emptioni venditioni condi-

l

l

tio fuipenfiva adje&a eft, in fuo effe, non

t

in fuo exiftere perfecta eft, /,8. f. de Pericul.

üi

&* Commod. rei vend. quia conditionales ven-

U

ditiones 1unc perficiuntur, cum impleta fuerit

conditie.princ. l.. f. de C. F. ergo. nec refert,

L

fivé ita venditaresfungibiles ut vinum , oleum ,

frumentum . c&c. argto, d. $. 7. livé fpecies: f

?

fpecies , fivé mobiles, fj mobiles, velífemo-

ven'es y.g. vel decem oves fimpliciter ; vel ex

3oto boc arege imneo. argto, $, 6, C T. Jundt. frn.

Uiece

MT

u

eeb o db

751

gued. S. $. d. 1. 35. fivéinfpecie tales, fivé im-

l

N

;

;

t

".

mobiles v.g. decem ugera fundi fimpliciter »'vel

" th 1

Semproniani. $, uz., l. 10. ff de Pericul, €t- Com-

mod rei cà*. modó untico pretio omnibus

correfpondenti emaatur; ne venditio hujuf-

T

l

modi non generis tantüm, fed & quantita-

tis, de quain. quzítione fequenti, fic. hoc

,

folo diícrimine intetveniente, quód vendi-

7!',,['*":4

D

tio genetis fimpliciter perfscta quoad effen

M

tiam, & quoad exiftentiam donecres ven-

B

dita à venditore determinata fuerit, femper

t

impcrfc&a maneat, venditio veró generis

IC'.?»;W

f

unde quandod; ante determinatiopem eti-

HU

am & quoad effentiam imperfecta redda-

-T

tür; ut puta, fi ea, in quibusex conventio-

"pinmt

ho

ne & intentione partium determinatio for-

4

maliter, vel virtute fieri, indeque res deter-

l] M!

minanda in Individuo tradi deberet, ante

200

illius decerminationem absq; eulpá vendi-

AL

[

torisomnia pereant; quiain emptione ven-

k,

ditione generis fimpliciter Jus emptoris ned;

unum aliquod Individuum, neq; certa quz-

j

dam & determinata eorum feries, fed

t

n

tota fpecies obje&ivé fumpta, ut logicé lo-

9

quarjtermiaat, ned; hie plus, aut minus

L

W

Juris indefinité in hoe, quàm in illud ejut-

"1

dem fpeciei habet, confequenter, quibus-

Al

,

D

cunque deperditis Jus füum non extingui-

l]

d im-

D

tur, ï'u; quod ob horum interitum a

poo

j

jl

po*iïïbilcxn'on tendit, cürn boc nón tàm des

j

perditas, quàm adhue indefinité exifteutes:

guh

ci

affecerit, de quogenere Jutisperiti, dum $;

gt

j.^30. ff. ad L.falcid. & L Y1. C- ff Ceré. petat,

(0:

moti genus perire non pofle dicunt, lo-

!

W«

quuntur, quia, quandó individuum fpeciei

alicujus indefinité debetur, quibusconqué

gdllü

«cot

individuisapud debitorem deperditis, quia

ultil

fpecies obje&ivé fümpta connaturalicer pe-

juc

rirenon poteít, & obligstio hujufmodi gene:

uk

ris debitorisad totá fpeciem obje&tive tump-

lünt

tam indefinité, feu ad aliquodindefinitumil-

tibi

ligfpecieieft,oblisationemíemper permane-

re dicereintenduntiíccüsin emptione gene-

risunde, quia Jus emptorisnonatotá fpecie

velgenere, fedà defiaitàgeneris feufpeciei

Q

patte: v. g. /0£ oves non determinando quas ex

hoc grege , tot. modios ex tali acervo , vel ex his

fégetibus , 10t ampboras vini ex &olio. B, termi-

natur, ac limitatur; ideóque fi omnia limi-

tantia, quemadmódümi facilé evenire po-

teft, absqué culpáà venditoris , qualt vide in-

fra, pereant, venditorab adimplendo con-

tra&u utpoté de rejamimpoffibili liberatur,

pretium veró fiquod accepit, reddere tene-

"

tur, »ed./. 8 ff de Pericul. ec&: Commoed.

Necobilat, 6.6./:34. ff de Conrab.

Cini«

W

Em]:t quia, quando al:.q,üid'd':sjunötxm

tur

j

^

743

"

^

d

i tur , licéchujus ele&io penes venditoremre-

;u

D

"4 gu

lariter fit. prizc. J. 25. ff- eod. Alterum ta--

P?bm

]

| men ex illis abfoluté emitur, & intentio--

V

^ nem parti

um terminat; ergo ultimum hoc-

1

!

ipfo, quo

d unicé fuperfit, fam abfoluté &^

Ti

|

!

eterminaté emptume

ft, acff. folamin obli-

|

ïj*llöüm

Y

ationem dedutlum f uiffet. prínc.L.95. ff.de olus,

rl

econtra quandó genus unde emitur, pattes:

j

h

l'.lïu

««««««

ultimó exiftentes, quia indeterminatz ad-

$ huc funt; tàm minüs, quàm minüs priores,

s qua jam perierunt,abíoluté emptz jam .

ii funt, ergo emptio his ultimis etiam exiften-

fQ?.".f(f.'Fï.*

tibusimperfecta nihilominus manet. :

a

V.

1(9'

u'l

ul

Quiseffe&us emptionis ven-

n

ditionis ad corpus fimplici-

pl

,

terabsáue omni conditione

n

(

nl

fubintelle&á, & quantitatc.

adiectá?

:

^

i

| Ffe&us Emptionis Ven

dïtionïsv abs-

3

]i

y

[]

d

E

- quéomni adje&ionequantitatis GC

Ji

conditionis ad corpus tantàüm &

:

]/

/

,

! fimpliciter celebratz elt, quod perfzca videa-

;l

wd. $. 6«

l

j

m J;a/!qu?m dg Zretio con'vEnerit,

DT CMMS

[

TA

ob o mb

u

H

[ ;s.fde Contralä. E'"Pt- ä.,(. Et""dä egfär

E

lu w

antur,qua ia cateri fpeciebus, feu individuis

T: |

fingulariter venditis,. iez Tutis fit, duod in

cateris vebus. princ. & med.S. $. eod, — arato,

4

Qu

rim'. l. l(ä' ]ïno 50 I. fjll'(äfm-/. 50 I, l. 4-. f- dc* |

Pericul. & Commod.rei vendit, & ficuti ff fun-.

d

de vendito , in qualitate jugerum captio eff: ex:

empto erit Acfio. l. 34..Mà c ff uno pretio plures res.

f

empte fint: de Singulis ex empto Cj vendito . agí.

"

í

poteft.L33

*

*

de A&l, Empt, e& Vend. idcircó:

& hujus e

£

&us plenior & planior infra', ubi

de Effe&u emptionis perfeta

,

5'152,!

cabitur.

a gctqr,cxpli*-

üt

V

ij

faX

Quiseffedtus E

m

ptionis Ven-

u

ditionis ad cofpus cui certa

fl

d

L

qu

4

"

u

intitas pretlj ' gratiá adf.

"g eft? ^C

Ó

|Uód fi, & pretium ccft'uïh & de-

qu

nz

!ml!

. terminatum fit , flatim perfedia

pr

fit

: Pï'Ob. siid, 'qab:ïl; vepierit , appáreat duid,

u

quale., quantum [it , & pretium, C? pur? venits

Ui

P"f&i&? e[ft emptio, Princ, .(, 0, f de Pericul. e

C0fi-

1

i

dhéb o gb

755

lji commod, rei vend. fed hujüfmodiin vcndigios-

"^ ne utrumque apparet ; '€rgo-

j

u

k') N

!

VI

'D

j

ïQqu effcdus E

m

übkios Y 2

;Il

l

i

:A

T

ditionis ad corpus, curcer-

Wfæ

taquantitas nudx demon-

h

f*ö'»m

J

!

J ftrationis gratiá adjecta eft ?

ii

: -

Efert, an res illae ,. qua per mo-

ig| B^

düm unius individuz . rei ,no-

I.R

mine mercis yeniunt , quibus.

j Que quanti

tas nude demonftrationis gratiá

adjecaa eft

, ejufdem or

dinis , ut ex ufu &

l

1!

Praxi communi

deguftationi & exploratio-

ni fubjaceant, vel ejusdem ordinis non fints

M

fiillud, Emptio

Venditio juxta inferiüs di-

fta-

J

cenda imper

fecta regulariter eft, fi hoc,

tim perfecta e

ft. did. Princip.l 8, ff. de Pericul,

e Commoed. rei vend, Siqu

idem quid, quale ,

quantumque fit,

3

ex ipsá demonítradione ap-

paret. $. 47. 1. 7 4-

ff.de Ferb

à

7 oblig. & purvcït, ud

prafumitur, venit.

corpus venditum cehfc-j

y. Il Eccorum

tur, nedu

e five majorem ,. five. minorem

quancitatcm ment

uratio- fubfequens ; maniz

Bbb 2

fcítet

716

feffet, pretium vel incommoedum emptoris

Q

i

