. Prob. SZ miner annis victnti (,'Mfizg:, confr-

*;k

E

-

lio fervi eircum[criptus, eum veudiau cum pecu-

[

lio , emptorque eum manumifit , dandam in ma-

/

numi[[um de Dolo acfionem. Hoc euim fic accipi-

[

mus: carere dalo emptovem e?c.. Med. l. T. ff. de

j

Dolo zal. qux manumiffio, fi emptio ven-

: ditio ftante dolo accidencali caufam dante 4

y9g

tertio commiflo inira , ipfo Jurepofitivo ir-

5

rita foret , cüm quis circa rem non fuam &

|

Jurepofitivo perfedté difponere non pofht.

SJ

J

Arata l1. Cod, Mand, ipfo Jure nulla effec;

ergo. Sed

4

uid dedolo emptioni venditioni cau-

W

vt

"

fam d ante ab

altero contrahente commitlo

1en-

:

e

TF 2

660

*

db5 o db

í

fentendum fit, diverfi divers& fendiunr, //

Alij eandetn ipfo Jure pófitivo irritam /'

volunt , fequentibus motivis innixi: //ezz re: ^

latum eff 4ápud Labeonem ,. fi. minor ciréum i

Jecriptus fociezatem cojerit , vel etiam donatiogig i

causá , nullam effe focietatem ,. mecinter inajores VY

quidemt € ideo ce(fare partes Pratorissidem cf q'i

Ofilius refpondit : fatis enimn ipfo Jure munitus 3*

eff.. S.1 L. 16. ff de Mrnorib. ergo etiam, cüm; 1

quemadmodüm donationis causá focietas i*

coita péf cextum hunc & $. 2, /.5./f£; p?éfotio Q

s

$. 24. L. 32, ff. de donation, inter vir: & uxor,

nulla eft, ita & emptio venditio doriatiois

.'"0 [01

causáconcadanullafit. 438 /f.4e C, E. cüim,

n

m

ficuti focietas contractus confenfualis, bona

fidei, onerofus acbilateralis perfe eft ,' ita &

Ug

emptio venditio,cum textus allegatus, fïqüi;

qim

lt

dem, quia, quod dolus in contractum in-

cidens hunc non infirmet, dubiocaret , JC-

üm.

tum rei cerceimprobandz Authoricatem Ea-

n

beonis obteridere voluifTe credibile noi eft,

m

tanquamfi nimiüm probaret , reijci non pof-

v'xbwj

fic ; f1 minor , veletiam major circumfcriptus

]ac

fervátis fervandis emptionem vendidonem

iniverit, em

um

vo nulla eft.

pto venditio ipío ]urþ p'oüti-

:';rcn

[/

Aft advería caftra fequentium quidam

L]

)j

uent

.

U&q

tclum 'hOc,cmz'üüm inftando retorq

LÀ

quem-

t

dbeb o db

66I

;

| L

Hl

l

uemadmodüm in exiendo , có: vendende ,matau-

1

l

valiter conce[fum eff , quod pluris fft , minoris e-

j

"

mere , quod minora [it , pluris vendere, & ita

hh.

imvicem fe circum[cribere cc, S, ult. L.22. ff. lo-

l !

cat.condact, ergoin emptione venditioneille,

Mp

qui rem , qua minoris eft , pluris emit, &

377

ug pluris eft , minoris vendidit ,. circum-

l]7

(cripcus dicitur;ergo & ille, qui plusrei, qu.'::lm

m

alter operarum , aut plus operarum , quam

4

alter rei equalis lucri gratià conferre promi-

uf

fit, quia 4t in locationtbus quoque , &* conduc-

i

tiopibus Jurts efl..— Finis dict.S. ult, l, 22, ff. l-

n

rat, condudl, in focietate circumfcriptus dici-

(V

H,W(

tur ; ergo,fi verba 4.8. z. /. 16. proutjacent,

" 'æ

ftri&é fumenda , & de dolo accidentali in-

zi

telligenda fint , de dolo incidend pouüs,

i

m

uàm caufam dante intelligi debent , & quia

$. 4lleg. de dolo incidenti loqui , atqué JC-

" C

tum Llp. rei certe improbande Audorita-

n

tem Labeonis obcendere voluiffe, jam non

horl

w

rancüm credibile , fed & certum eft , cclum

vibratum refiliendo ipfos arcu emittentes

ledit.

U

uidam d. $. 1. [ 16. ff. de Min, obícu-

L

J

rum 4d $.3. L 57. ff. de C. E. clarum re-

ferentes , & illum perhunc , quód videlicet

dici.S. 1. dedolo quidemaccidenrali, fcd ex

j

utradue parte ftante loquatur , acque ficuti

u

hic emptionem venditionem juxta 4. $. 5. l.

at

$T.

^

DA

ÀN

f

/

ó

s.

a2

g/t::',:l': E LU

CM h-

MV

d

1

-

!/ »

Er d

:

jta & fbcictaccmjuxä d $d. t xc:'jf Vi'gvi

ii

J

uris pofirivi annullet , interpretantes & ex-

j

'

j

Z

icantes illud declinanc.

[

rl

U

mfx*;w

Quidam hujusteliimpetum abAntacho- "o

niftisimpreffum , qui absque hoc remiffior t

cít, abfümentes, illud , uc fe contra alios & j

(

uft

Jure fcripto defendere poffint, dum Alleg, $,

20, Jj

r. L16. decAMinorib.hac ratione convidti: quia

ji d

]Ctus fcribendo : £ misor circumferiptus focie-

*

quem

tátem cojerit , vel etiam domationis causá , nul

( $:

|

[asm effe [ocietaten, mec inter majares quidem chc.

grnpml

reipsà dicit; quemadmodüm , fi minor, vel

iU

etiam major alteri res fuas, vel fructus inde

ml

obvenientes communicare tantüm promit-

d i

tat,, alter veró neque res; nedue Operas, ne-

fl

que aliud quidquam lucri communis gratiá

m

in commune conferre promittat , focietas

ur

non eft, cumconfenfusad focietatem omni

lY

Jure requifitus defit, itapariter, fi minor cir-

n

cumfcriptus fociecatem cojerit , focieras nul-

dle.

lae(t, quum confenfus ad focietatem validam

.

*

omni Jure requifitus, quod nifi de dolo fub-

àk

ftantiali rcClé verificari poteft, defit, de do-

/. |/

lo fabftantiali intelligunt, ne, quia priornul-

QUi

lo Jure , pofterior vero Jüre Naturz fubfiftir,

Qat

abfoluta paritas focieratem donationis gratiá

sl

jnter & focietatem doli mali ínitam peífime

vil

fiat; lubcn;cs,,fufcipi,unce

II.

(ESEO O c"ïvüä

;

TL Societas, [idola malo aut fraudamndicau-

N

sá coita frt , ipfo Ture nullius momentieft, $. s. L.

U

3: ff. pro[ecto. Ergo. Sed. hoc fundamentum

tam firmum non eft, quin ab adverfarijstitu-

u

bans fieri non poffit ; ceorum enimaliqui fo-

LT

h &]h

cietatem dolo malo in ordine ad. tertium ,

fca fraudandi , & fceleris causá, ac eoani-

du

mo, ut occafioneilliusalij fraudarentur, coi-

NI]W

W

tam, atqué adeó fine improbo contractam ,

'tm"n

uemadmoduüm 7ei turpis aullum mandatum

J n

ff- Mand. flagittofe vei

LU lf

eff.. $. 3. l. 6. $. 6. bxx

emptio ullas vires non babet. $.2..L.35.

ff de C.E.

MT

& univerfim pacfa , que contra leges , conflitu-

tionesque , vel contra bonos mores fiunt , nullam

im: babere , indubitati Turis eff...[. 6. Cod. de

T d

Paciis, ipfo Jurenullius momenti effe 4,$.3.

1

folümaffirmari , necparticulam asz, ibidem

J

disjunctivam , aliàs ipfi vel immediaté com-

21

ma vel mediante dolo malo alia particula dis-

junctiva precedere deberet, (ed explicativam

llïl

effe, atqué idemac /eu, frv2: fonareconten-

dunt ; moti : refolutio, Z. $3. L. 3. obfcuri

àlegealiquá, aut Jureclaro defumi debec;in

l. veró 57. ff. pro foc,. pofteaquàm legibus ,

"

quid ftante focietate conferri debeat, an ex

Y

Yi

malcficijs quacfita , quid fi collata fuerint, cu-

i

jus lucrum fit , ániterum ea pro libitu recipi

u

pofinc , an , fi conventus focius delinguens

FCrk

Tt 4

1

664

rem unà cum poená auferre poflit; &'quzm.l )d

do, an, fi infciente focio in focietatisratio-

fuufn'

ycn

nem hzc contuleric , an fciente , an manen.|i

[v

j (

tc, an diflolutá focietate, in anterioribus qua- !

cuor legibusfatisexplanatum eft, zec prater-

& «

mittendum effé , Pomponius ait : dta demum

Po(ï

tus|

boc effe verum ,. fi henefe eh licita rei focietas

cotta (it y. caterum ff maleficg focietas coita [it,

elle

2

Fa Àu

n6

[0)?)!.

ln e[fe focietatem e?c. gmemlz'ter

IDv

entin traditur , verum inboneffarum nullam e[fe

j -

faciet atem , exauditu

?

confequenter , ne ,

adi

cum focietas ftante dolo dante caufam coita,

u

cateris paribus honefte & licita rci fit, atta-

eli

men;quia juxta 4.8.3. hzc ipfo Jure nulla ef-

te

iU

fec , & reliqua inferenda fuà fponté corruc-

17

rent, eadem , quaex/.53.54.55. 6 56.fff.

pro focio in hac inferri deberent , inferri non

Át

poflent , ille, fi honeftz & licite rei focieras

Pïlt

coitafit , obünere ;fimpliciterfalfum fit, par-

n

ticula au£ in 2, $. 3. non disjundliva , fed ex-

M w

plicativa effe.poceft.

n

Czteri , quod particula aszin 4. $. 3l. 3.

u

disjunctiva, & refpeétualterutriuscontrahen-

uum intelligendafit;admittentes,focieratem

dolo dantecaufam initam 3 nonqu*idcm quo-

&

ad fubftantiam , quafi ex eádem 'contractá

TV

nullum plané Jus acquireretur , ac nec ulla

obligatio confürgeret , fed, eóquód decep-

L

tori

f

&t odb

665

ï'g;

)!

sori ex hujufaodi focietate nuüllum Jus fir-

Gdj

mum,ftabile , & efficax acquiratur , decepto-

ué nulla obligatio ponderofa , ac gravis ,

d

auà dolofus mediante Pratore. pracipiente

d

T

& cogente promiflum fimpliciter obtinere

offit , imponatur, fed eojubente,fi decep»

h-

wspromifï'o ftare nolic , & (ocietatemnullam

'T

TM

efle velit, medianteipfiuscontractus reíciílio-

hh

ne debité fa&à , & Jus fuum amittere etiam

n

invitus Cogatur ,

quoad ieflicaciam & .ex-

30'3' r

adionem , quema

dmodüm J. 22. ff.. Quod

T

met, cauf. quidquid ob hanc eaufam faàum

e(t, nullius momenti efle dicitur., ipfo Ju-

re Civili nullius momenti effe ibidem infi-

N

nuari refpondent , corroborati : .44ia (ides

j

pona (intellige ipfum judicium bonz fidei.

[:01

n geäis,

quamvis , qui

Argto 1.7. ff. de negotif.

)

-priori cxplica,-tiom iní

iitunt,

ly bona fides eà

ficatione , inqua limpp. Dioclet. &

A

an figni

"

.Maximian Z 4.. C.

de 0.* A. dum bonam fídem

ip contraciibus ( cam

bonz fidei, quàm ftric-

accipiunt,

N

ti Juris )cozfiderari equum ef; ajunt,

elicetanimiin co

ntrahen-

a

l

pro finceritate vid

omnem fraudem , dolum,

nl

do, quatenüshzc

*& calliditatem exe

ludit, quem infenfum &

Iu

j

i

ab allegatoribus ipfis , quiailla biceps, & u-

h

.miverfalis ratio efTe debet; accipitur, fumant)

M

contraria eff feaudi &* dalo. Fin. d, $. 340 3. ff-

(

l

Tt;

pre

AO 9-

é66

äy'o

CAOSCÁO

|

prefocia s fed eatenüsquatenüs ex tali conz

, :q]PfO

trácu deceptus effieaciter irre(cindibiliter

| )'Cü':

-obligatur, & deceptori Jusirrevocabilequa-

g

ritur, illi contraria folüm eft , nonitem ,fi

od

lioc illi, qui fraudem non commifit, tan-

.

«

tümquzratur ; ergo.

C&ïc) 3

"HI. Etquidemfolidiffime: //;inoran-

rat

nis viginti quinque confilio fervi circumferiptus ,

|ren

f

eum - vendidit cum peculio , cmpt-arquä eum ma-

bilo

pumifit . dandam 1n manunil]ums de Dolo aclio-

idom

sem. Hoc enim fic accipimusy carere dolo emp-

dant

^

Vorem yut ex emptoteneri non po[ftt , aut. nullam

qntef

eje venditionem , fi in bac ipfa, ut venderet ,

d

eireumfeviptuseft. med.1.7. ff. de Dol.mal. fed

TIUPE

diveriimodé : Alijin verbis finalibusrecita-

ij*

ti textus omnem fuam vim collocantes fie

$,U

argumentantur.: omnis venditio , ubi ven-

d

ditor inhoc ipfo, ut venderet, circumícrip-

d

tuseft, venditiodolo caufam danteinita eíl;

tmpw

led omnis venditio, ubi venditorin hocipfo,

qon

ut venderet , circumfícriptus eft , ipfo Jure

pofitivo nulla eft. Z, zex: ergo. Sed his ex

Efn]

d

parte advería in(tantia fequens

Áir

( - --- Nec emm.lex equior ulla eft ,

ricsf

quáam . nects artifices arte perire [uá.)

(b

D7

opponitur: Hoc epim frc aceipimus, careve dolo

Ó,

Bul

E gmytoremf utex empto teneri wom. po[fits exg

Til

f

nX

:»

d

—

3,*-3

*e g

667

IY

[7 cmpcor' dolo non careat, ex em'pt'o"t'äncfï

j

li

oteít; nam ob quam qualitatem abfeüterà

ld.tx'.l*.'

alicui poffe negaiur, eádem exiftente hóc

lt

concedi debet; ergo: ergo. Necfi allegata

verba de dolo incidente intelligenda folüm

Ua

effe, refpondeatur, fubterfugitur, fiquidem,

1

praterquàm, quód texui; quemadmodüm

legentiapparebit, in contexcu loquenti ver-

'M"n h

"n

baíollim antecedentia, &fubfequentia, non

Blwl

idcm allegasa intermedia de dolo caufam

TU

danteintelligendaefle dicendo, maxima vis

inferatur, eadem, eó, uc re ipsà verum non

W

ádfignificent , corquentur; quia, quód mi-

UW

VM

bl

nor, quando confilio manurniífi dum fervi

y

utvenderet circumfcriptus , ab emptore ve-

ró, ut minoris venderet, tantüm perfuafus

/

,

eft, a&tionem doli contra Manumiffum non

MM

n !

habeat, verum non eft; Equidem, cum ab

P,

L

b

émptorcid tantüm, quanti hic minoris emit,

confequi poffit. $, 4. ? 5. /. 15. ff. de Adt,

(

j"

y

Empt.c Vend. quanü fuá (errum non vendi-

p

difie intereft, adtione doli contra Manumif-

füm perfequetur; cui non tantüm todies, quo-

tiesquafi res alto mado ei, ad qu

em eares pertinet,

^

félva non effe non poteft. princ.cit. [.

7. [f. 4 Do-

"n

lo malo. fa. $. um. 1 7. ff. de1nteg vefiitut. ve-

rüm etiam, fi velleso fivà adversü

m dolo-

J

jl

fumipfum, five alium alia adio;

qu«& inanis

FEN

cít,

668

j

et, & pronullà habetur. /. 6. ff esdem. com:

tat, vel res nedsab co , adversüs quem do-

g

iï::

!

))

qw

*

queritur, neque ab alio , ficuti hicillesa a-

licer fervari pollir. fzis A. 5. f-. eod. c? argto, $,

jj

mpdk

g£. l, A. avgto, L.2 3. Cf 4- f-eod. locus eft. przz-

tereunt, quod, quo Jure verba recitad. tex-

N

tüs priora dolum dantem caufam, media ve-

noti

Rn

ró ut incidentem importent, trahantur, co-

dem, ut illa dolum incidentem, hzc, ut do-

(ublt

lum dantem caufam fi

tur,

gniflccnr,compciii pof-

fint.

jd

. Alij textum integrum allegatum prd

obti

fundamento habentes fic difcurrunt: in Z, /. 7.

(o]i

fi minor in hoc ipfo, ut venderet, circum-

u

tioti

fcriptus fit, venditio nulla dicitur, nedue fi

ob particulam alternativam auzibidem pofi-

fioff

tamcum Bechmanno ad ez. /.7. z. 14.ibidem

Qonc

vendicionem non fimpliciter, nonabfoluté,

gOIU

fed comparativé ex parte decepti, fihic actio-

qict

nem quandi minoris intentare nolit, & hanc

"

nullam efle velit, nullam dici, fecüs valere

u

refpondeatur, vislegis declinatur; quia, fi il-

hs

la fimpliciterirrita non foret, deceptus actio-

nem exipío contradtu, fi huic infiftere vellet,

A

haberet: Achanc. non habet, cum inZ. 4,7,

i

adione doli, cui ita demum, fi remedium

l0n

aliud, quo deceptusfibi confulat, reliquum

bt

4-

hi

1101:1',692.,' Jfocus eft,6. z. ] 7. ff.de In i;?teg. $.

L

3

665

!

db o hs

Ü

"

u

l. x princ.d.l.7.L9.ff. && L. 2. C. deDolo male

juvare dicatur, Sed ned; hoc tanti ponderis

o

l r."l

cít, quin à contrariz fententig fectatoribus

tolli non poffit: pofio enim, quód hujuf.

h

L

h

modi venditio ipfo Jure irritafit , ned; ex eà-

umk

dem, filasus illi infiftere vellec, aQio detur:

m

-MZ

nonne jam fingula in eodem ftatu perma-

!

IN

nent, &idem, acfi nihil a&um fit, étt; ned;

n.:'ï N

"h

fubfequente traditione Dominium transfei-

M wy,ï

tur, nedue tnánumiffione libertas datur , ad

quid ergo . 7, a&ionem ad indemnitatem

d

obtinendam ei modó concedit,cum illam ip-

L

4

foTute jam confequi poffit. arg£o. 4 3. €. 5i

adv. libert, ? & eftó quandod; ratione tradi-

ul

tionis damnum aliquod innocens paflus fit,

nonne aliud remedium , rei fcilicet vindica-

j

tionem , quo fibi con(ulat, ipfi fupereft, er-

^

orurfus & quidem juxta ipforumet contra-

dicentiuni f&áperiüsallegata actio doli, utpo-

tequa tantüm , cum alia nulla competit , caus

cognitá permittitur, l, 2, C.de Dol. mal. locum

«t

habere nequit,

Dicunt pofzge. Nam hujufmodi leíurh

A&ione doli ' adjuvari i2 fíz. med. d. L. dici

"

negant, quia plures cafus; qui fecernendi,

non confundeadi funt, iz Z, /, decifos cre-

il

j

dunt, & quidemjuxta quosdam tres, quo-

j

"7

ac-

rum primus deEmptore doliinício,Con:ir

(u

* as

676

CADEXD O.

db

tu executoui. inandato & .Manumimo—ne .

| j d

fubíecuta;cft, && &ionem doli adveríus de-

,

eeptorem manumiflum locum haberereáé

k tb

dicitur; cum Minoráfervo per fa&um ,quo

FT.

libertatem meruit, ex quo hic conveniripo-

;

teft, ]. 3. C. 4 ferus ex fuo faéio, chc.ijutia.

tus fit; hzc injuriaautem non actione emp-

i

ti venditi, quia adveríus illum tanquam tet-

ert;

tium decipientem, non contrahentem adio

usta!

ex contradu defcendens competerenon po-

« em|

teít, non alià non famosá, quia hzc ut ea-

n

j

dem minori confulatut, eontra hujufmodi

upt,

tertium decipientem in Jure noftro inveni-

mitto

bilis non e(t, reparari poteft; nec eft, «ur

ditoti

follá

contralientes propter alterius. delitum re-

torem

fciffionem contractüs pati debeant, imó fi

us

hanc pati Jam etiam velleat,quoniam adver/us

nl

libertatem minori à Pratore [ubrueniri impo[fibile

aol

eft. $ .6.1 9. [f. de Minorib. ffn, d. l. 7. e$ 10t. tit.

i

C. fi adverj. tbert. non potlen confequenter

jtar.

miuoris indempitatià Manumiffo fcilicet fartiea-

)

d& , quatenüs juris vatio permittit , aciioue doli

ml

confuli debet, L. 2« C. fiaaver[. libert, Alcer de

Commi

emptore doli conício, contractu pariter im-

locc

pleto, & libertate rité fecutá. tacité faltem

(uoc

ormatus eít, & actionem non doli, utpote

^tdu

remedium ultumum, fed venditi, ut vendi-

in-

n

tor indemnisfervetur, contra emptorem

fti

f«ïnirm

671

T

dbeb o db

i

j

ftitui poffe infertur , quia hic quanti vendito-

R

ris venditum , ac Manumiflum fervum non

HPp

d

L]

fuifle intereft, omnia videlicet detrimenta,

Vn mwm

ua ex venditione hujufmodi venditori or-,

ta funt, quzd; ex indé venditor traxit, re-,

v*&w

LU k*

parate,argto fín. , 1, L. 48. ff. de Minorib, med,

]. 13. ff. de Acf. Empt. non contra&um refcin-

Aäm

i

"

i

M

dere , libertatem datamrevocare, hzec enim

d

juxta jam di&a revocabilis ampliàs non eft,

ex empto tenetur.argfo sed. 1. 7. ff. de Dol.

d

m

mal, Tertius de emptore pariter doli parti-

L

eipe, contra&unondum impleto, & manu-

i

miffione nondum fecntá procedit, & ven-

,

LUA

n

ditoriactio.ex ipfo contra&u adveríus emp-

torem dolipartcipemad diffolutionem con-

L

tradüs conceditur, quà inflitutà contractus

p

reicinditur, & vendicio retró nulla eft, de

aM

quo illud: auz- nullam effe venditionem, fé. ín

!

boc ipfo , ut uenderet , circumferiptus eff , esau.

"

ditur.

"m

i

'Juxta Alios duos, quorum alter deDoio

j

incidente ab ipfo : Manumiffo . tum. fervo

"

commiífo, contra quem fi emptor. dolo

l'w

hoccareat,itaut ex emptotencrinon poffit,'

acio doli adid , quod jufto pretio deeft fup-

d

plendum conceditur, argto. $. 44 L. x. princ. l.

)

7.6 9. fs l.2. C, de Delmal. S.un. [. penul. ff.

j

e A.

fie In integ.re[lit, $. 4. & s. & 13 ff- d

Em;zi.'

672

ebib octes

Empt, & Vebd. Alcer.de dolo dafite. cau-

'MM

]yo l. (

fíam, quem hujufmódi emptor admifit, cu-

jusemptio non tàm ratione doli ,:quàm a*

j lt

tionelibertatigs danda , utpotecontraquaam;

gl

ób jura modó fupra állegata deceptus refti-,

m cïil

tui non poteít, null

äc&, loquitur ; Íc offe.

ginet

runt,

fignet

IV, Male fidei ériptio irrita eff. m&d. Á 1.

mak

C. de Refcind. Fend. atquis ergo. Sed nec

"?

Qu I

hoc illis, qui coritrariz fententiz funt , prz-

nfOrO

terquàm, quódfupra de metuhuic cextui fa«

joncl

tisfa&um fit, noéet; velenim /y.mále fídei €à

yuva

in fignificatione , quà7i/ 6. lib,2./7. accipitur;

o art

as L. $2.ff. de C. E. aperté refragatur,

Vi

velin eà, ut dolum,fraudem & calliditatem

g.

involvat, & tota a//»z./. 1. utpote in quánul-

sinfir

la mentio doli , calliditatis ac fraudis fit, re-

u

clamat, velin €à, ut emptionem cum detri-

v

mento venditoris initam impertet, e2 702 ££.

«

C. de R.F. inquo Dominium tali Venditio-

(Qrur)

ne transferri, & $.4.4, ó. de Minorib. .3, £.

nf

22. [f. locát, cond,. i quibusid Jure permitti

Qept

afleritut , infurgit, cobfequenter , ut cítatus

Wt

textus ftringat, alia fignifieatio excogitan-

da eft, qux tameri neuciquam movebit. :

Wf?g

V. Dolovel métu( aegotio:videlicet ali-

TM

quo) adbibito, aclio quidem nafcitur , [i fubdita

lil

fi

qui:

jigulatio]it. I« C« de-Jantilib. flpulat. E

em

M 3071

ll

B515 o ab

673

^

l

dem fobrilitati Turis obflrictus eff. med,1.36. ff.

N

T

deF., 0. ergo: ergo, Sedàed; hoc fundamen-

to fententiz contrariz defeníores ad c

a

api-

s

endam fugam ad

iguntur: quia citatus textus,

I

üti exinfcriprione ipfius tituli patet, non u-

niverfaliter de omni negotio, fed depromif-

LT

fione dolo quidem caufam dante, verbis ta-

M Wv

menfolennibus,& ftipulationi proprijs initá,

quz in reo promiffore obligationemtantüm

It

u

inforo Civili ad agendum efficacem( quára-

tionehic fübtilitati Juris obftri&tus dicitur; e-

"t

f'í

nimveró fi hujus generis promiffio do-

lj

E

lo extorta, verbis veró folennibus concepra

nonfit, actio nulla& de Jure Nature, ne ob-

QW

wltf'

ligatio Juftitie voluntatem propriam pro

menfuürahabeat, & de JureCivili, quia & ob-

$^

ligationi verz exnudo pacto promiflorio or-

j

tz,visactionem ad agenduminforo civili effi-

"

cacem producendia Jure Civili adempta eft,

j

oritur) eftó ad 'perfequendum promiífum

.

inefficacem, utpotequa per doli mali ex-

j

ceptionem fübmoveri, & poteft, & deber ;

$

parit, & producit, loquitur.

W

VI. 4dit Prator fimpliciter: paézaconventas

W

que neque dolo malo , nequé adverfus Leges , Ple-

405

biscita , Senatusconfulta ,. edita Principum ,

i

nequà quofraus , cui eorum fíat , fat?a erunt , fer-

m

L

ITEO'

Vabo, $, 7. f. 7I. Jf de I?aflï. ergo,quemad

um

674

4

ij

düm paéta contra partem Juris Civilis Roma-

MM

niinita nonfervat, ira & pacta dolo malo ce-

"

f

lebrata; aft pacta priora, quia funt ipfo Jure

À

l.

nulla non fervat ; ergo & pofteriora; ergo,

qux

Sed nechochucusó; contrarià;ac adversáviá

cotf

ingreffos, ut hác canquám. Regià impofte-

furg

rum incedant, movet; quia , eftó Pretor,

fe pacta, quz non dolo malo, non contra

"

bonosmores, non contra partes Juris Civilis

!c&(

inita funt, fe fervaturum fimpliciter ajat, at-

a

tamen hac ipfa (fe abfoluté fimili ac eodem

plané modo fervaturum non ait, quoniam

sf

dam nuda, quzdam le-

ille;, cum horum qu&

utb

gitima, quadam in continenti adjecta fint,

[

cadem . vel exceptionem. fjs, $. 4.. 1. 7. ff- de

ibit

Padf. vel condictionem ex lege.7or.tir, ff. c$: C.

"Wt

de Cond. ex leg. vel aCtionemex ipfis contrac-

ORU

tibus, quibus ex continenti fubfecutafunt 6.

n

ff princ. $. 51 7. l. 13. C. de Pact. dando.fervat;

confequenterPratoré pacta dolo malo & con-

n

tfa Jus inita fimpliciter zquali modo fervare

t

non velle , fed hzc, utpote contra Jura in-

f0.

tentata tanquàm irrita, illa veró non tertium

W

fraudandi causáà celebrata, conditionaté, fi

J

at

deceptus hoc intendat, tueri nolle credi de-

EUH

bet, quod exverbis cum $, 9, &$. u. &. ARA

NI

f de PCf dolo smalo ait Prator pactum fe non ferva-

Ti

iruum féve autem ab . initio dole malo. pc-

Íum

M

675

&

Gdb o GOCD

4

!

i, um facium eff , five poft patfum delo malo

4MAL

t

3

aliquid factum eft , nocebit exceptio

gop-

zer bac verba: neá, fíat, cum L. 10. C, de Ex-

cepr. ubi pa&tum dolo initum exceptionem

quidem parere, ita tamen ut replicatio, quà

n

commentum fraudis repellitur, ulterius con-

!

u

furgat, dicitur, fatis c'olligitur..

VII. Dolus bonz fidei contrarius eft ,

fed contraria fimul & íemel eidem fub-

ecto inexiftere non poflunt juxta audi-

ia in Philofophià ; ergo eidem emptio-

n

venditioni bona fides & dolus in-

u

exiftere non poflunt ; fed hic eam expellit;

]

,1

"M

aftbonafides proprietas quzdam emptionis

"d

venditioniseft, cum efle bonz fideiex ipfius

m

fübítantià fluat; ergo. ftante dolo caufam

i

dante proprietas quzdam emptionis vendi-

donisabeft ,atqui proprietate, ut qua ex et-

fentià neceffarió fluic, abfente, & fubftanti-

am abeffe neceflé eft; ergo: ergo. Sed qui

al

contrarix fententie nomen dederunt, tàm

:

hebetes & vecortes nonfunt, ut hocadftruc-

|

to Straragemate vel pociüs Sophifmatefe ca-

J

pi permittant. vel enim bona fidespro fince-

titateanimi im contrahendo quatenüs hzc

"

omnem fraudem, dolum ac calliditatem ex-

l

cludit, five pro animo fincero & ab omni

i

fraude immuni, quemadmodüm 4 4. C. 4e

H

Q,C- A, Quo inferfa eriam de eà, dum do-

J

Uu 4

lum

676

dab o deb

lum bone fidei contrarium effe dicimus, lo. j//

quimur, fumitur, atduehac& fallacia, calli- g&us

ditas, ac frauscirca idem fimul & femel ver- jjie

fari nequeunt, fedalterutrà exiftente, alte- pbà

ram neceffarió abeffe oportet, fibi diredé jf

contraria funt, in emptione venditione ed-j ».

am alia aliam neceffarió expellic, & invicem py

circaidemfocias effe impollibile eft; aít hac yili

non tantüm de dolo dante caufam, verüm e. 5 (

tiam de incidente affirmantur. Idcircó tum yjio!

quia dolo tàm concomitante, quàm antece- yrti

dente emptionem venditionem irrirari , :ti- qun

terdue enim bonam fidem, id eft: animum rj

fincerum, & ab omni fraude immunem ex » (

parte decipientis circa illud, circaquod hic a- «(

it, excludit, & expellic ,fequitur; cum quia, jiá

cum jJus noftrum hujufmodi bonam fidem lt

non tantüm in emptione venditione, verüm- |;|

4,

etiam in ftipulacioneZ . 4. C.de 0. & A. de- jj

fideret , fi hujus generis bona fides forma ;5

denominans,ac altqua proprietas emptionis

Mtt

venditionis eft, atquéhanc concomitari de-

r

j

bet, quandam etiam proprietatem fLipula-

tionis, illi aflociatam effe, haac & contrac-

H

tum bonz fidei denominare, atqué dolum

At

quemcunqué non (folàm emptiooem vendi-

N

tionem, fed etiam eontra expre(Iani textum

tln

med, $,. Inff. de Except. ö-l 36.f- deF. O,Cla. ,: i

n

u

oO o REO

677

(Jl l

Qid. de Inut, (Lipulat. (tipulatonem , quz con-

n

M

tractus (Ericti Joriseft, Jurepofitivo irritam

reddere concludi debet; nimium, & . nibil

ï

probatur. Vel bona fides juxta fentum Prize,

L 31. ff. depo[it. med, $. ult. l, Yx.fff. de Acf. empt.

$. 2. L o2. ff de Ffur. d fruit. ffp, l. 22.. ff. de

Y

Donat. princ. l. Yv . Cod. de Pact. fín. L.3, Cod. in

MdL)

L

quibus canf.in integr.ve[lit, non ej necefj. Princ,

Y w

l. 3. Cod. de Reb. cred. pro benignà interpre-

tatione judicis defe&um & fimplicitatem

partium quoad ea, quz ab ipífis forté omiffa,

13

attamen przítari zquafunt, fupplentis, feu

* pro poteftate judicis laxiore ex xquo & bo-

" nDno.c

"Y

i

uantum alter contrahentium alteri

m pracít

are debeat , eftó nihil de eo inter ipfos

/& vela&um , vel nequidem cogitatum (it, mo-

A dózquitas id przítari poftulect, zítimandi,

y $. ouiz. Imft. de Oblig. ex con[enf. princ. $. penutz,

W Infl. de Locat. Princ, $.30. Infl. de v AU. princ.

|

L s. ff. de 0. cf- A. tantundem enim in bana fidei

j

Judicys officium Judicis valet , quantum in [fi-

"

|

palatione . nominatim ejus vei fatfa Ipterroga-

j! 'ie. L7. ff. de Negot. ceff. à quà quoqgueé ran.

ir

j quàm à termmo , ne conventiones fingulae

4 contra expreflam mentem JC. Pomponij

) Prigc.] 57.]7: de O. -« . & lacratiffim! no-

3 ftri Imperatoris $.30. 72/2 d7 477 bon G-

/, deifint , conventioneseandem refpicientes

]

Uu 5

Ju-

/il -

678

j

ure noftro bon

x fidei przcisé falutantur,

im)

Arato.S. 30. Infl. de AGF. quà in acceptione

j

l

li

muütato fuppofito & in fubíumpt, primo re-

IUW(!

fertar, fumitur; atqué dolum inter & hu-

di bonam fidem ea contrarietas, quz

1[3

julmo

!

il

hanca

b illo neceff;rió excludat, & vi cujus

J

j

Ágjlt

fimul ftare non poffint , non intercedit, fed ,

hzc illiinfenfa folüm eft, ac eundem, ne de- (

tía [ua fit. lucrofa , deceptis ;

cipimtibw z ali.

zmplz'citas dam

mofa. Princ.l.1. ff de Dal. mal, ol

inodis omnibus

; inter quosobligatio efficax (

ml

ex parte dcceptoris præemineg. Períequi-

n o

tur,

: polki'

Alij Emptionem Venditionem ob do-

lum caufam dantem initam ipfo Jure po- ii

fitivo irritam non efle , fed ex eàádem obli- jj

gationem taminforo confcientiz, quàm Ci- j

vili oriri , efficacem quidem , quà deceptot i.

contractum fervare tenetur , fi deceptus hoc jj

velic , inefficacem ,fi illud hicnolit , eóquod ij

deceptor deceptum , ut emptioni venditio- ij

ni ftec, efficaciter adigere non pofhit , fe-

od

quentibus exrationibus contendunt.

Dolus emptoris qualitate fati, non quantt- j

zate pretij aflimatur : quem fí fuerit interæj]ï[fä lanr

vobatum ; non adver[us eum , in quememptor q,

Dominium tran[lulit , vei vindicatio wnafita-rz: "

(l contra illum , cumquo contraxerat , 13 19-

fe-

ii n Xe 7

Gdb o Go5

679

L

Y

!

y fegnum veflitutio competit. l. 1o, Cad, de R. F.

! ergo ex empuone venditione dolo dante

[

1

caufaminità dominium transfertur , cum quia

n

gemo plus Turis adalium transferre potefl , quam

! iP/f babet. 1.54.f. de &,7, tum quiatextuso

4

m

Mi

^i

! verba: quem, fi fuerit interce[fife probatum ,

' contra illum , cumquo comtraxerat in integrum

!* velHitutio ( mediante fcilicet refciffione) com-

! 5eriz, de dolo incidente exaudiri non poteft;

!^vtum quia ex ipsà Z 7. f de Dolo eo infenfu,

*!! quo illos, qui prioris fententie func, movet,;

TU

"M

|ac hujus fententiz defenforibus objicitur ,

3! fumpta patet ; fed ex quà emptione vendi-

tione dominium transfertur , cadem ipfo Ju-

/4 re pofidivo irrita non eft, quia ea, qwe leze

a fient probibentar , (f fuerint fatfa , non [olim 1n-

f utilia , fed pro infectis etiam babeantur: licez le-

P. gislator fferi probibuerit tantum , nec fpecialiter

4f dixerit , inutile effe debere , quod factum eft. Sed.

fiquid fuerit fabfecutum ex co NB. vel abidquo

interdicente lege fattum e[l : illud quoque caffum

atque inutile effe pracipimus. Fint l. $, Cod, deLL.

cap. 64. de R, J. 42 61o, crgo emptio vendi-

r

tio dolo eaufam dante initáipfo Jure pofitivo

; Mrita non eft. Aft quidam prioris (ententia

j

,

",

!

inflantià fequenti fred: fi errore duc&tus id ,

"0

quod non debeo , folvo, modó cau

(amra ad.

"

transferendum dominium idoneam fubefle

CXi-

,' ('!/5 :J*'—

Uu 4

l

680

& odb

exiftimem ,' eftó nulla fübfic, aut preceffes —

rit; dominium transfertur. £ef. ZHt. f €? Cod.

W

de Lond, indeb. ergo translatio dominij valo-

W

;p

rem caufz praevie neceffarió non arguit : il-

loargumento non moventur ; fed hos in reci-

q

n

tato argumenco translationem dominij fem-

W

per pro femper titulum anteceffum verum

& validum importare non concludi , fed

Hg J

quando , an contractus ex fine füo dominij

fidt

translativus , ipfo Tureirritusfit, hec nedif-

jf

Ceptatur: ex tali contraQtu translatum domi-

äï[io J

nium fuit: ergo ipfo Jureirritus non eft , be-

Ym

^f

né inferri, quemadmodüm : hic contractus

ipío Jure irrituseft; ergo dominiumtransla-

;Fl'aï )

[

tum non fuic.— Zirgzo [. 2.3. 4, 10. 11. 15. 16.

i

fl LH

Cod. de Pradys & alys Reb, minorum. bené ar-

«tit

J

l

n

gumentatur, folàm ftatui meminiffe opor-

tCt.

Y

II Quod refcitdendum eft, ipfo Jure

if

pofitivo valere deber, quod enim ipfo Jure

üm:

nullum eft, reícindi nequit. Z./, », e?: 11. Co4.

ob

dé Prad, ej 4ljs eb«. Sed ffdols adver[ary de-

llj

ceptum venditionem prady te feciffe , prefes Pro-

Q

nfe

vincia aditus animadverterit , fciens contrartum

€ffe dolum bone fidei ( qua in buju[modi maxt-

HU d

/e copiratlhibus extgttur ) refciudi venditionem

MC

TWbebit, l$. ff voluntate tuá fundum tuum fílius

01

us venundedit , dolus ex calliditate atá, inlidss

i'J "a

emptre-

| cïïn"*ö o G5efs

: 681

il

emptoris argui debet , velmetus mortis, vel cru-

N

lj

tiatus corporis immiuens detegi , ne habeaturva-

m

Jl

:a vendizio (id eft: ut ex fequentibus clariffi-

mé patec, ut venditio refcindi poflit ) /ve

1

enim folüm , quod paulü minori pretio fundum

venditum fignificas , ad ve[cindendam venditio-

;

nem invalidum efl. L. $. Cod. de R.F.ergo. Nec

àrguraentum hoc, ficuti Adverfarij fibi per-

.

fuadent, fequens fufflamen paátitur : quód

in fpecie memoratarum legum non ipfa ven-

n

ditio, fed cffe&us, qui fecutus eft; quo-

hiam vendiror rem emptori jam tradiderat,

ac ex causà venditionis dominium tranítu-

d

lerat, refcindi jubeatur , atqué quod ;z c;t.

dit. L.L, refcindi nihil aliud , quàm data &

Ut

tradita per condi&tionem finé causà revoca-

rifignifice. Eóquod, quia ex venditione

Jure pofitivo irritatà dominium tradicione

madmo-

fubfequente non rransfertur , que

i

düm priori. 4rgfo per l, $. Cod. de LL.aperté

probatum fuit , & per toz. tiz, Ced. de Prad. cá

;lï

aljs Rebus min, confirmatur , quia aliud ven-

dirio , aliud traditio eft, quia verba legum

infenfu proprio tamdiu fumi debent, quám-

diu abfürdus , & legibus contrarius intellec-

u

tüs non refültar, quía Giz. , $, denudáven-

ü

ditione , traditione nondum fecutà , ficuri

5!

l

per verba finalià: quod fi Jure perfetta ven dt:f

110

M

lu $4

u

e82

ib o db

('-).:j

Ho e[l , àmajore vigintiquinque annis : intellige-

rqu!

ve debes , comfenfumutuo perfectam venditionem

Jmt

vefolvi non poffe. ubi modó, & quidemcon-

ditionaté de venditione , traditione fübíe-

AU

cucà quzdam ftatui inchoatur, facis innuitur,

CU

loquitur, illud contra torrentem Jurisnoftri

M

fic.

idre

IIL. $i quisVirgimem fe emere puta[fet,cum

mulier veniffet $. & [ciens errare eum venditor

iil

palfus (it , redbibitionem quidema ex hác causá

lnsc

(l

20n e[fe ( quia ZEdiles vitiatam mulierem pro

Ka

yitiosà & morbità non habent) veraz tamez

jl

(0i

ex empto competere actionem ad. ve[olvendam

T

emptionem ,ut pretioreflituto mulier reddatur, $

"

p L11. f de LAG,. Empt,ef vend, ergo Emp-

u V

tiohujufímodi , cum negatio habitum prz-

i

fupponat , valida effe debet, fed hec ftante

!

IN

