Dol.z24l, Sit, quando deceptor locupletior.:| f

fuo dolo evafit, ne ex alieno damno lucre-

tür, ulteriüscontra euhdem a&ioinfactuni, !

j

qua perpetua audit , detur,/.28. & /e44. ff.

de Dolo malo, ne ultra crepidam, Videatur,

tot, tit. f de Dol,mal, &ineundem interpte-

N(

tes.

:

sbal

Scedcur emptio venditio dolo tertij cau-

&m ;

f2 dante quemadmodüm metu jufto inju-

L MP

fiéà tertio extorta Jure pofitivo regulariter

AUE

a(ue refcindibilisnon eft?

intin

&. Quia, cum minz gravis alicujus

if

mali per fe pateant, fácilisqué probationis

o

fint; illeveró, à quo exdem pofitz, quan-

;&ur

doquéargro.8. 3. £. 14. fF. quod met. lateat;

acio quod metüs causá in r&m fcripta eft,

:Iue |

N

fecüs actio doli utpote famofa.

IX, Utid, in quod confentitur, merci

Volo

velpretio veré infit, & non ab uná& alte-

rà parte alterutri inhzrere boná fide folüm

ACat.

Tf

exiftimetur, & ita juxta illud : putare eft er-

u

rare, erretur; undé denuó quaritur.

sVIL N

4

J

u

dbab o ab

tj d

707

N

v Wi

l

IN

$ VIII.

E .MH

IN 'ïl.

An, quom

odó, quo Jute &

u

X

LT

qualiserror confenfum emp-

"

lw

a

tionis venditionis vitiofum

:

d g

-reddat?

h"'

3 ts

Wn ") Lo

Ota I. Cum, ut dolus antcdedcns fïv?:

à tertio extranco, five ab alteraconz

ugll"

N

trahentium - parte emptioni vendi-

d

Ll

tioni adftructus veré deprehendatur , quia

l-

iil

Y

fcienti ,. & confeutienti non fít injuria, ned, dos

T

lus, cap. 27. de R.J. im Gto, ut ab alterápacif-

j

:l

centium parte error quidam interveniat ,

omninó necefle fit; fiea, qua fupra de dolo

L

i

N"!l

dicta fuére, relegeris , & cun&a; quzad per-

[

fediorem hujus prafends quaftionis intel-

!

!

"

le&um tibi infervire potuerunt , fuo modo

Jï

r

hue transpofueris, te a&tum non egiffe, ne-

"

n

qdueex

&l

volo.

paleis inanibus tricuram f;ciüb credas,

"

4

Nota IL Errorem in abftracto diffor-

i

y

]

mitatem mentis noftrz cum fuo objedto, fcu

cum re, circa quam veríamur, effe defcribi

tt

J

pofíe.

.

"

"

Iäwf l

Nora III. Hunc vel circamercem, puta

;

Yy 2

cir-

703

535 0

25

Ji

circa fexum , corpus. materiam, accidentia

j

jon

1u0d

& qualitates ipfius mercis; vei circa pretium,

& quidem vel circa hujus quantitatem : uc

non

ff venditor miajus , emptor minus pretium , i

W

ex adverfo. iuzelligat 5 vel qualitatem , fihoc,

vel circa cempus illius exíolucionis & datio-

Ut

(

nis v.g. ff vendens mercem fuam paratá pecunia

wrug ()

vendere iptendat , emptor eandem pecuniá certo

M

sam ««

tempore , vel temparibw fol'vendá vendi , vel

contra credat; vel circaipfiuspecuniaz numera-

t n

tz qualitatem. v.g. 57 Tazius vineam centum

;raq

u

Imperialibus in auro ex [alvemdis vendat , Sem-

D

| arcà

pronius hanc centum imperialibus vel in argen-

iim fül

10 , "Vel in ])emm'ä , qu& pra[idy loco eff , exfol-

daca

venudti ,

vel- vice ?:(sa' vendi fibi perfua-

imie,

deat.

ierform

Nota IV. Errofcm' tam citca mercem ,

um par

quàm pretium in fubftantialem & acciden-

bfband

talem fcindi, fubftantialem difformitatem

( flg

mentis .cum obje&to circa pradicatum, ad

vefcit

quod velveré , vel ex communi hominum

titut, Y

ufü , aut difpofitione Juris implicité faltem,

inqu

& virtualiter errantis intentio adítringitur ,

KE , Y

accidentalem difformitatem mentis cum ob-

jecto circa predicatum , cui intenco erran-

[ a/rcl

tis necveré, necprafumpze alligatur, cfle.

Q ida

Nora V. Hunc in concreto empdoni.

'ïrcis, y

venditioni quancodue cauíam dare , quan-

Oo-

D Yen

db o du

709

bl

doque nudé in hanc incidere ,. contractui

"

.;t

emptionis venditionis caufam dare dici, fi;

à

cóquód crrore feclufo emptio venditio fucu-

PN

L

ra nonfíit , ad emendum vel vendendum

fY

moveat , in emptionem venditionem veró.

incidere intelligi, fi. eoquód ille, qui errat;

--------- 1

veritate etiam coghicà empturus, aur vendi-

, ;a ;['u(:

dirus fic, adcontrahendum non moveart.

'fümi'a;

Nota VI. Errorem tam fub(tantialem,

t.;.'.(lï"'j,i:;

Nv

N

quàm accidentalem vel ex utraque, vel ex al-

AAAM

terá cantüm contrahentium parte ftare, fiex

utràqué , vel circa idem predicatum ,

as

vel circa diverfum , fi illud , vel circa

o

idem fubftantiale ,. vel accidentale, fihoc,

'q;"(

n

vel circa przdicatum fubftandale , & acci-

dentale, vel circa diverfum fubftantiale, vel

diverfum accidentale , fiexalteràcontrahen-

pl

N

tium parte , vel circapradicatum, quod de-

fübítantià , vel quod defubftanria non eft,

efle, fi pofterius : vel altera pars alteram er-

rärc fcit, & illa hanc errare nihilominüs pa-

titur, vel nonfcit, fi non fcit, vel qualitatem

"

in quà altera errat, rei non inharere ipfamla-

tct , vel nonlarer.

His prenoratis

.. &. I. Error fübítantialis fivé ex utráque,

b"

fivé alterutrá contrahentium parte ftet, five

;;j

circa idem , fivé circadiverfum pradicatum

mercis, vel pretij verfecur , confenfum emp-

.,:

.:

AA.'.

/

!

" tionis venditionis vitiofum , & emptionem

j

Try3

Venf

7IO

Gob od

d

venditionem ex utráqué parte omni Jure

cäUS

nullarn reddit.

orædl'

Prob.I.De fure Nature. Errore füb-

/:tü:c

ftantiali fivé ex. utráqué , fivé ex alterutrá

/mm

contrahentium parte ftante, fivé circa idem,

k

iC2

fivé diverfum pradicatum mercis, vel pretij

ib üta

verfetur, velresalia &alia diveríaà vendendá

tinet. .

D

pro pretio , vel prerium aliud & aliud pro

merce dari Jure Naturz promittitur 5 ergo

m

hujus generis errore fubftantiali exiftente in

n

candem rem & pretium mutuó non confen-

ütor,

titur ; fedubi inidem pretium & rem mutuó

um

non confentitur, emptionis venditionis con-

dkput

uacus ipfo JureNaturz nulluse(t; ergo.

ia ,.

Nec officit: Si vas, quod in fezneum

ledoi

cít, &ab utráqé parte aureum creditur,ven-

impid

ditur: eftó venditio quoadobligationem hoc

t X

ipfum vas tradendi non valeat, cum hocnon

qQpr

emptum, non venditumfit, attamen quoad

N

obligationem vas aliud , quod aureum eft ,

ret (

uadendi valet, quia uterj; in vas aureum

iferra

confenfit , & emptio venditio contractus pu-

ff

re confenfualis , qui absque reali interven-

77

tU mercis validé iniri poteft,eft, Siquidem,

LT

quemadmodünm vas hoc in contrac&um de-

for e.

ductum , venditum non eft, quia huicprz-

'LW) fd

dicatum fübftantiale effe aureum deeft, ita

uf 1.

ctiam vas fliud aureum;, quia huic hujus con-

tra-

L /

^

ül

nboh o db

ZII

N

U,Lc

ttactüs emptionis venditionis mercem efle,

Q

& przdicatum fubftantiale loci ac temporis:

*

li, W.CK

deeít , emptum non eít 5 emptio venditio

t

L

enim hujufmodi imbibitam conditionem

d

de prz(enti : fivashoc , uti apparet , ita in

MU !

LU

Ííc fit, mihi tantd"pretió emptum fit, con.-

Q

N

Md

tinet. Argto.l.120.ff. de F. 0.

Dixi Errerem fabflantialem contracfum

) Zh"'u

"t

emptionis venditionim ex utráque parte ipfo Ture

U.R

nature nullum reddere. Quia, fit, quód ven-

:

ditor, quando hic vas fuum vendendum z-

TA

DI

neum ícit, emptorem tamen hoc aureum

Is

b

efle putare ignorat, ipfum vas e&neum pro-

ALE U

mittar, attamen. hoc ipfo, quod illud ven-

u

dendo in alterum transferre incendac, non

a

fimpliciter promittit, aut falter ita promit-

"

N

tere, & donarecreditur, fed conditionaté, fi

jl

emptor pro hoc cantum pretij repromittat.

d

Prob.IL. deJure pofitivo. 5 quis gromit-

d

feret. fé venditurum. inili aurum , ci pro auro

Ll

offerret mibi oricalchum , nunquid.dicerer con-

Yib

Jfenfiffe dm oricalchum? munquam volui emere

"d

12'

,

oricalchum s necergo aliquando ia illud eonfenfs

t

lö'

quiacen[en[us nan efl , mifi voluntati ergo bic

evror excludit confen[ums non enim confeuft im

1

boc , féd in d , quod putabam e[[e. med. can.um,

954

r

n

quafl, x .cauf, 29. Tulianus feribit , non confen-

fiunt , qui errant, - Quid enjm tam contrari-

)

t19$

f

Yy 4

712

dbib o v55

wm conenfai e[l , quám error, qui imperi-

/ /ifui

'!jurl(oä'l

1iam detegit,

Fin, l.15. ff- de Jurijd, & uv i-

dem quoque libro mo, aiaeftlorum. féribit, quf

';,nf(f D

u9

non babet. confen[um, med, l. 2., f. de Tudic. im

ngmi

vernditionibus * emptionibus confenfum debere

qm,ni

$ntercedere palame[ff.| Cawrut frve in ipfà emp-.

lem

sione diffentiant , [Vub im pretio, [fuà in quo alio ,

empytio imperfecta efl, princ,l.9. f. de C E. quo-

ondit

;ucprei

tics voleus alium baredem feribere ; alium ferip-:

ferit ; in corpore hominm errans (veluti frater

9nat

gueus patvonus meus)placet:ned, eum beredem effey

pcdar

at d

qui feriptus eff, quontam voluntate deficitur: Ne-

quéeum , quesavoluit , quomiam [criptus won eff.

antidl

um pr

E 9. ff. de Hared. Inflituend, Cur. voluntates

corum, quiampliüs velle non poffunt, mag-

fl

nà alioquin gratiàà Jure noftro dotate, hác

'eKCon

in matcrià arctiüs reliquis actibus inter vivos

tmpr

circumfcripte forent? z9/fa voluntas errautis:

lm

eft. fin. l10. ff. de Aquá && Aqu. plwv. arcend.

atma

jn omnibus negotijs contrabendis , [Vv? boná ff-

i ha

Antial

dlc fsat , flVve mon fint , féevror aliquis intervenit, :

pïx u

«t aliud [entiat ( puta)quiemit , aut qui conduxit,

eliud , qui cum bis contrabit , nibil valet , quod:

TTOF (

atfi fit, princ, l, s.f deO, &« LA.. $1 ffichum

l fiq(

Jliphlatus , de «LAlio fentiam, tude Alio, mihil

Qdisu

aciumerit: Nam flipulstio ex utriufqué confen-

3j cu

Jfe valet. 6; 1.1.83. ff bominem flipulatus ftm , -

Upise

eï(lt. x

ego de .Aliajänþro T 'dï' A/ia , Pibil adi

Wa4m

: .ïimpuB

L

!'

u

&b ogmtb-

718

;,::ï,,

V gart flipulatio ex. utriufguà confenfa perficitur.

"N

& princ, $. t. À 137. ff. de V. O. errantis voluntas

NI

m

* sulla eff, fín. [.8, nullus eff errantis comfenfus,

*

j' "Il

^ eed.1.o. C. de Tur. e$» Fac£, ignorant. imperitia

I5 Dopigi proprij c errantis nullum babet confen-

J

Yi fops, sned.l. 33. C.de Locat. Cond. Exgo. & qui-»

Tf dem ex ueráqué contrahentium parte; quia

^il conditionem de prafenri, fialter pro hac re

?^i aut pretio tancundem repromittat confenfui

"t| non errantis,fi reshzc vendenda, vel pretium

"( hocdandumtalefit, & concepto correfpon-

i« deat, actuali voluntati circa pradicatum fub-

ssM ftanciale. errantis. imbibitam, & Jus pofiti-

:

/x! vum pro adjectá haber. 4.4. £ex. zex. & fin. L.

34. ff. de A. vel A. P, Necnocet:ftante erro-

re exceptioin factumad impugnandam adti-

MU

onem pro errante compofia eft. /fz. $, r, jund.

ejufdem princ. Iafl. de Exception. exgo. Quia,

j wü[æ

"T VH

quemadmodüm ut exceptio Juris doli lo-

Q "]

cum habear, hic non círca praedicatum fub-

ftantiale, fed accidencale rei verfari oportet,

vä'üïf

Y

ita& utexceptioni errorisin fa&um locusfit,

j

yl

ertor. circaaccidentia & przdicata accidenta-

d

7Li

lia, fiquidem hujufmodi erranti ex infra di-

cendisut indemnis fervetur, & actio com-

"

ul-

petic; cui veró a&io ad acquirendum, m

;,W' [

W

tómagisexceptioad confervandum datur, &

d

h

ermirticur, multó

fortiüs

cu? iæpugnario p

de-

u

b o

d

gUb o odb

714:

; gmllfraw

defenfio conceditur. $. 1. 4 156f & cap, 7)

in 6to. de R, ]J. Noncircapradicatumrei füb-

:;di[urs 4

l

fap

ftantiale, & circaipfam emptionem verfíatus

fuifle debet, &, cumerror, utcerta formula;

ilfüf ,

W

aucnomen cercumhuic exceptioni aflignari

- fueef

poffic, in foccundus fit, ficuti replicationes,

$ YOLU

quarura nulla propria & ufitata nomina fünt;

[fe. exi

exceptionesin faétum dicuntur,ficuti aCtio in

j

- oX

fa&tumcompetit,fiaCtionem dariequumfit,

. qd,

attamen actio nominata deficit hzc exceptio

K

infa&dum falutatur. Hinc

InferesI. Si venditor majus, emptor

..i f[päffdt

minu

TTE

s pretium crediderit, emptionem nul«:

lam efle. prizc. . 9. ff. de C. E. argto. $. $. Inff.

r

, hpulat

ttento

de Inut, flip. »sed. princ, Infl, dle Locat, Condudt,

quia, fi decem tibi locem fundumy tu autem ex-

* &rgpræ

yi all

'

iflimes ,quinquà te conducere , pariter nibil agi-

X

zur, princ.l, 5 2.ff. locat'cond,. Siquidem hoc

ama]

ipfo, quód venditor rem fuam tanto pretio

vendere intendat, incentionem ac mentem

decl

hts CC

fuamnon ad fingulas pretij partes, fed ad to-

(T

cum pretium fimulfumptum non fecüsac ad ff

corpus aliquod adftringit. argzo. »ze4. $. 10./.

6 r

108. fF. de Leg. 1. 1. 37. ff. de F.0. Aucfal- : "u

tem mentem & intentionem fuam ita alliga-

It

re, ipfius voluntatem emptionem, nifi in to-

Y fV'oO

tum pretium non valere, fuodue confenfui

Infe

4 re-

cq—n;ditiofn'cm de preefenci: fi cantafumm

..mm p

"

pro-

à

D

&b o zib

7I$

N

W

C'."»'v, promiffafit, adjectam effe ,praefumitur, &c

*p

"

"^. Creditur. a

rgto. l. 120. ff. de V. O. quarcl..lloQ

"

d

& f cap.3g. 1 Gto. de R. 7, Suos limites pati-

", untur, & toties, quoties parsad majorem

"! fümmam fe precisé reftrinxit, & ut actus,

| "','im.,

"

: nifi refpectutotiusfummm valeat , illius actua-

& lis voluntas fuit, vel ita fe reftrinxiffe, & fu-

u* ifle exiftimatur, in majori füumroa minor non

tt* continetur. Brunnemann 444. J. 52. ff locat,

! t cond,

-

,Necobftat. Sime20. interrogante ,tu 10.

am] refpondeas , obligatio nifi in decem non erit con-

lemn| fraPPa. mmed, $. 4,L.x. ff. de F. O, ergo. Nam

jj j füpulator, càmnihil regulariter repromittat,

1

lintentionem fuam non toti fummz fimul

;J: !:7:32

i

l

umptz , dequáinterrogat; caaequàm uni cor-

;,44| pori alligare, fed ad . fingulas ipfius partes

Tj ":]

,| mentem fuam reftringere, nifi intentionem

" 3 füamad certam fümmam adítringere expref-

»

^

.

^" "

0")2

sé declaret, v. g. /f flipulatus fuerot banc fum-

mam centum aureorum dari fpondes? quo cafa , f

"n

f

m

|

centum non fint , flipulatio nulta eff. l. Yao. f. de

ff-'* i

y-. 0. Jure faltem prafumitur, quia, /ice£: e-

*:21,'**'?';,' portet congruere fümmam , attamen manife/hf-

I fümum eff , vigintidecem ine[fe. fin. S. 4..4. L4. ff.

97. de .O. Siriliter

j

Inferes IIl Hodiernis moribus fi vendi-

cr-

,llw?j):t«

drrem paratà pecunià vcp.dcre, emptor

ro«-

i,

716

db obeb

rore ductus eandem pecuniá in certis termi-

[/ 6'

il

nis folvendà emere intendat, emptionem

gt

nullam eflc. 47g£2. , 120. ff. de F. 0. Quia,

gpm

cum €a, qua moris & confuetudinisfunt, in

qumU

$

M

bonz fidei Judicijs attendantur. /£z.

20 h

wena!

31, ff. de /Edil. Edict, Juxta mores autem &

andt

confuetudinem hodiernam rces, fi paratá pe-

4f

cunià di(trahatur, pluris, quàm fi pecuniá,

cujus folutio in certos terminos dilata eft ,

iffent

veaditur ; non mutuus in idem, fed in ma-

bhom

jus& minus pretium confenfuseft ; in dubio

TUPTII)

veró rem paratà pecunià emptam fuifle cre-

übftan

dere oportet. Quia pacta adjccta faci funt ,

mptio

ideóque nonprafumuntur. item &

orpus Fi

Inferes IIL. $7 ego »ze fundum emere puta-

b qui

vem Cornelianum , tu mibtte vendere Serapre-

dlem !

nianum putaffi , quia in corpore dilfenfimus.emp-

mdic

onem uullam cfe,. Idem efl , fiemo meflichum,tu

Antum

Pamp-/ailam ab[entem vendere putalli, Nameum

& ar

in corpore aiffentiatur: apparet nullam effe ven-

tiare

ditionem.Fin.l.9.ff. de C. E.in verÓ ia uomine

tantum errantes med, l.34. ff. de «4cq. vel

kgh(

;/ IOnit

omitt. po[feff. diffentiamus , verum de Corpore

dmitt

conflet ; quia nulla dubitatio efl , quin perinde,

:

ac ff nullus error interveniret, Fin, $.1. L v. f

»Go V

de Cond. &f demon[Irat, valeat emptio ef ven-

t ]

ditio , nibil enim facit error nominis , cum de

T ut

mus

Ci—,?m' [cilicetin quod mutuo confenti

€on

Torlia:

L

d

decb o iib

E

(

'(Uml

h]u' l

conflat, $. x. d. [ 9. quoniam cogitatione , &

n

1

l

mente reciprocé patefactà, ex quà locutio-

*&"R

nem potiffimüm metimur; idem manife(lé

l

MW[)

fentimus, & . verba absque mente verba

" hi

reverà non funt , & quidquàm aliud , quàm

inanem fonum non continent,. rgre princ,

à n

99 ,

l. 4. ff-de Leg.1. k i7. etr eyufd. $. 1. f. de Condi-

"n

Adu]J]

tionib. c&- demon[Irat. modó nomcu , in quo

diflentimus , proprium homiaoum, id eft :

N

W

ab hominibus deductum. . 4rgro L uzic. C, de

Mutationib. nomin. non rei appellativum à

d L

n

fubftantiá ejufdem defumptum fit , alioquia

"m

emptio venditio tanquamerrorecirca ipfurm

r

corpus tei veríante exiftente nulla cenfenda

eít ; quia ín his quempiam errare , & cum

l. "1 "ffk'(.

veítem v.g. emere velit, ex errorefupellec-

:,v::"fx?'

tilem dicere, vel quodftultiüs eft, cumar-

; TWl

gentum vendere iv tendat , appellatione vc-

v;:l',*'ü

tans veftem no-

Ítis & argentum contineri pu

T

minare Jure non creditur, — Med. /, 4. /f. de

rm

Lec, 1. quia rerum vocabula immutabilia fannt :

TT

v

bominum mutabilia.ffa, d. [, 4, & ucin hiserror

j]

!L

!

admitti & quis decipi poffic, facilé fieri po-

"

teít: Cornelianus & Sempronianus fundus

E.G, vocabula non rerum, fed hominum

A

"

funt, nonne hec facilé mutari poflunt ?

j "[

aM

Nàm ut mutatisnempé fündorum dominis,

D

[00/

Cornelianus fundus jam Semproniánus fit ,

)j

P

718

-b odbeb

!r

j, W

facillimé evenire poteft? Anné idem in illis,

T

m:ttf

qu& ob quamcundue pofleffionem nee mu.

jjpo

tantur, nec mutar!

poffunt , quemadmo-

!

rnS (

düm fundusv,g. hicíivéà Titio, fivéàà Sem«

pronio, fivéà Mevio potfideatur,fundusfem-

l

yotam

erpermanet , dicitur, & denominatur fa-

jtur, d

cilé fieri poteft ? coníequenter quandoquis

ibum

fefüundum vendere, alter fe domum emere

iris, Ve

dicit; ille partem terrz certis limitibuscir-

enCa,

cumícriptam vendere , hice compofitumper

v'elquid

accidens exíaxis , hgnis &c.

exítru&um

i

^

'

í

j[eci

emere , quàm uterQue illud ipfurà , quod

y m

fundus, aut domus dicitur, emerevende-

fiter

re intendere potiüs credendus eft, fiquidem,

If

cum zoz ex opinionibus [ingulorum , fed ex com-

u ov

"muni ufa nomina exaudiri debeapt. Princ, $

*

L

f d t

l. 7. ff. de Supelledl: Leeat. mon videtur quifque

[77 in

dixiffe , cujus mon [uo nomineufasefl 5 quorsum

tenfam

euim nomtna , sifi ut demonflrent voluntatem

* ainfuí

dicetttis ,nàm C ft prior atque potentior eff, quxm

qox , thensdicentis, Iamen nemo fine voce dixif-

s afl

byxtur

Jeexiffimatur ,& non avbitror , quemquam dice

-menfor

re , quod non fentiret ,. ut maximo nomine u[us

56[; fCl

fff ».quo id appellari folet : nam vocis minifferio

r qu

ulimtr. $.2. d. l, 7,ilud fecusefle,

Inferes &IV. 5; ego mulierem "venderem,

ferime

£u puerum emere exiftima[fi: quia in fexn error

hd

cj/l, ullam emptionem,nullam venditionem

e-

Q Q

fe.

à

didb o d5

719

| j

i

fe. ffn. $. unic. l. Yv f de C. E. ff in ipfó corpare

1

:Wff:

)

i

t

r

zon erratur , fed im. fubflantia error fst, id. ett:

Iut

fiin ipfo individuo, vel compofito perácci-

Jlï]

dens conveniatur, fed .vel circa ejuídem

gl

quidditatem, vel materiam, ex quà boc cla-

uhæ i

boratum eft, &in quam illo deftru&o refol-

!d

^s

vitur, erretur, ut puta: fi id, quod acecum

A

[ 1"; *

^. 'Mla'

erribarama id eft: intin&usvelex uvis imnma-

m

turis, velexalià materiáfactum eft, pro vino

*l

M*L

veneat, velid, quodp/wmbum e[l; pro argento ,

u

qielquid aliud argento frreile , aliud. pra alià ve-

Jf

nilje videri , cb» nullam e[fe venditionem, quoties

jn materiá erratur.fems $, ult. l, 9. ff. de C. E. pa-

zcn

riter &

u

Inferes V. $i vel id , quodefl as , pro: au-

71 74

x y

yo veneat , enditionem non valere. : Fin, l. 14

"T d

ff- eod. velmen/[am argentocoopertam mihi 1ena-

P

ranti pro folidá vendidifli imprudens , quia in

menfíam fólidam argenteam, cui argenrura

g '.M

itainfufum; ac immixtum eft, ut nulla ejus

d

.";

pars affignari poffit, cui argentum non. im-

d '

fnixtum & argentea non fit, non veró in

JM

Mi

menfam, quz nihil argenti immixtum. has

yl

bet, fedextrinfecüs quedam lamina argen-

u

"

tea, quibus tegitur, tantüm continet, &

)

r'Dv«

Uj

óperimento duntaxat veftita, vel juxta$. r. ^

me"'

9. ff. de Supelle£?, leg. argentoinclusafolüm eft,

1!.1, f

las

"

& duo quafi corpora funt, confenfi, z«

7 [3

']l;ï

720

ecüniamque eb ubmine datam

(uahtl

effe emptionem ,. p

tondicendam.S.un. l. 4i.

ff eod.vel electum, vel

(üs Vä

aurichalcum nonillud; quodex auro & zre

j^ J

mixtum eft. & fz,4, 45. ff- de C.E. Subftat,

J a

fed hoc, quod zseft, auri veró colorem, &

um

folendorem habet, quod longo jam tempo-

ordit

re. effoeta tellure. non reperiri Plinius ait;

funt, (

uodd; hodiernis temporibus cuprum for-

u

Jii tll

fanfalutatur, pro auro emitur, emptionem

bhuti

nullam effe. argto, fín. med.. 4. ff. deLeg.x.

[iud p

junct. $. 2. [.9. L14.. ff de C. E. Vel acetum;

mpü(

uód vini numero-habeo, pro embammate

jum

vendidero , quia illud hujus -acedi numero

K

noncontinetur. ffy. 6.1.1. 9. f de Tritic. Vi

ifrm

«el oleo lez. Nàm eftó vihi & embammatis a-

fit:

corfpecie non differat, attamen. embamma

ob füam diveríam formam fubftantialem ab

WM

ufe

omni vino, quod acuit, per verba $.2./. 9. jf

Pïgn. r

l

deC. E. modo vinum NB. acuits caterum, [i vi-

T

num NB. uom acuit cc, fpecie diftinguitur.

( t

Mol. zom. 2. traif. 2 de Tur. & Jufl. dip. 340.

Talet.

pac. 366. lirt, E,' venditionem nullam efle.

tnti

Eodem modo &.

7777

Inferes VI. Si venditor, vel emptor in

p ql

qualitate ad ipfam rem pertinente,vel in ean-

ppig,

dem redundante erraverirqualisillaaad quam

ex coramuni hominum ufu & confuecudine,

"Weri.

Yi

m &

j*cl ex difpofiuone Juris implicité falte

YiL-

, ?Miklm

MT

"

C55 o Go5

721l

Md

virtualiter contrahentium intentio adftricla

t

*

tïfa

eít, velfaltem effe cenfetar, de quánon $.

m

i

1521 ff de. AL empt. e& vend. cum corpus&

lo

qualitatem feparet, fed £,14. f.de €, E. Ut

)']:Ml'

Af

y

qua materiam & qualitatem utpote qua in

Nl (j

ordine ad nullitatem actüs ejufdem rationis

m

us

funt, conjungit, loquitur, eft, cum ez , 44

fwt moris e& con[uetudints im bona fídet Judietfs

Vas]

LTH

debeant wvenire. $. 10.1, 31.ff.de A dilit. Edidf.

aliud pro alio venifle, àc emptum effe, &

obalad^]

emptionem venditionem non Valcrc dicen-

"m

dum efle. 114./f, de C. E.

Nec obí(latL: 52 quis,eum espignori daret,

r

affrmavit hec aureum effe , crita pianori dede-

rit ; videndum erit, am es pignori obltgaverit:eo»

lol ','1

nunquid , quia incorpus confen[um efl, pano-

a

ri. effe videtur. quod miagis efl. $. 2 L. ff de

;

I

Pigz.ath ergo multómagis fi ambo . contra-

"u

;;i

henteserrore du&ti id, quod eseft, pro au-

ä

ro emcerint, vendiderint ; emptio venditio

í

j::

p

vale. Eoquód , cum, quoniam fecuritas

A

tantümibidem atcendicut, plus autem cautio-

"N

nisin reefl, quam in per[ona. l, as. ff de R. J.

"d

s, quàm nihil habere prafítet, refpectu rei

"

oppignorande folüm corpus, noncorpus &

p

materia praedicata fübftantialia fint, fecüs re-

;

fpe&tu rei vendendae, ubi emptor, cum hic

u;&,

precium fuum cum re venditoris permutare;

:

Zz

&

722

GEb o Gdb

i

& rantundem, qvantum dare promittit, re-

L

j

cipere intendat, pretium fuum pro hoc cor-

gj j

pore, hác, vel hác materiá affecto promitte-

N

re dare principaliter vel veré, vcl pra(ump-

gdent

té faltem incendit,

Ts

Nedq:IL . 5274, quod aurum putabam , cum

ni JUI'

eseffet, f'ipslatus de Te fuero, temeberis anibi

qfmo

hujus aris nomine , quoniam in corpore confenfe-

ampt

vimus. princ. l, 22, ff.deV, 0. Ergo etiamfiid,

ommk

quod aurum putabam, cum aseflet, à te e-

u

mero, mihi hujus &ris nomine teneberis,

-

quoniam in corpore confenfimns. Quia,

[

quemadmodüm, quando res oppignoratur

ninus

credidorem, ut hoc Individuum folüm (eu

"iion

corpus ipfi Jure pignoris obligatum fit, tan-

Itor 1

tüm velle ob rationes adductas Jure creditur;

ii ó

ita& firem prefentem fimpliciter ftipulatus

liieni.

fuero, quum nihil reciprocé folvatur, ali-

Emym

quid, quàm nihil habere fatiüs, negotium

qon

hoc ftricti Juris fit, & ftipulatio hujufmodi

Whi |

ab eà, quà aurum cexpreílé promiffüm eft,

i l

fpecie ditferat. 4 5o. ff.. de So/ut. Hoc Indivi-

7777

duum íeu corpus me ftipulatorem folum-

modo incenditle Jure prafumictur,

W'Z,/ j

argto. [

w

28, ff. eed,

Anet

& ll. Error accidentalis fivé alterutri , fi-

véutrique partiinexiftens, fivé caufam det,

Wf (

fivc folüm incidat, fivé circa idem, fivé di-

W W

ver-

"T

723

-;p

n

verfum pradicatum mercis, vel pretij fic»

I)

Emptionem Venditionem nonnullam , fed

omni Jure validam relinquic.

ul

Prob: Dum ftante hujufmodi errore ac-

cidentali partes confentiunt, cüm omnes qua-

'"i' h

litates finaliter moventes vere exiftant, om-

l, l-(,

ni Jure formaliter idem fentiunt; ergo hu-

!

l

juímodi errore accidentali exiftente utpote

uN

Emptionis Venditionis causáà neceflàriá cum

tyl

"n

omnibus fuis ad agendum requifiris exiften-

te, Emptio nonnulla, fed valida refultat; er-

O

Unde

ia

Inferes L. Si Emptor majus, Venditor

minus precium intellexeritsEmptionemV en-

diionem valere, & fummam, quam Ven-

ditor intellexic , dandam effe, dum quia /a-

"n

)

catio ei condutdio proxima efl Emptioni c& Ven-

diticni, dsdemá, 'Juris regulis confefliz. Nam u

Emptio & Vendttio ità contrabitur , fi de pretio

ä

convenerit : [ic i* Locatio ci* Conducfiott con-

trahi intelliaitur ,. (i merces conffituta fit. Prin-

cip, Inflit. de Locat.eb Condud?. Si veró ego mi-

noris me locare [en[ero , tu pluris te conducere ;

!] [/

utiá, non pluris erit conduétio, quàm quanti ego

putavi. fin. l. 52. ff. Locat, Conducz. l'umquia,

tametfi, cüàm Ersptor viltore comparandt, Ven-

ditor cariore. diftrabendi wvgtum gerentes, ad

? 4

bhunc Contracium accedapt , "vixa, poft multas

f

&2

€0/$-

T

GE5 o

C^

a

DA

^

-

724

ententiones , paulatim Venditore de eo, quod

q

gïll

etiérat y deivabente: Emptore auteg buic, quo

)

übtolerat , aüdente ad . certum confentiant pre.

[

giwm. med. l. 8. Ced. de Refcind. vendis. füm-

(ofX

mara congruere liceat, 47/4mez manfefhim.

W

mum e[l, vnajóri fumma & tminorem inetie,

il

F

&, 4. l, 1. ff. de Verbor.oblie, cj- quod pluris eff,

us

utid, tanti effe. fn. l, 9. ff de In lit.mmrand, &

piut

hujusmodi píss femper 1n fe continere id , quod

qen

efl minus. cap.35. de Reg.Jur, inóto,. L.1to, ff-

e

Ton

de Rec. lur,

ii

10

Nec turbat: 1zutilis eff Jlipulatio, ff quis

Nrm

ad ea, qua tnterrogatus fuerit , non refpondeat :

um

yeluti (í quis decem Aureos à te dari f'apuletur ,

tone

140 viginti promittas, S.s, InfHit. de Inutilib. [i-

imp

pulat. Ergo. — Quia, càm Jura Juribus con-

'Lfö

cordanda fint, & zon fit novum, ut leges pri-

QUA.

orcs ad pofferiores trabantur, l26,127, ff-deLe-

gib.e Conflit.ehe. dicf. text. $ s. Inflit. per re-

!frispu

fponfum Ulpiani $. 4.. 4 x ff. 4e F. 0,allegatum

Íri

declarandus eft , & ob verba: 5 ffipulanti mi-

qpn

i

hi decem, tu vigintirefpondeas: mon effe con-

,bor

Y

traciom ob:igat!anem, nift i2 decem , conftat,

fOr-

jn princiy. d. $, 4. l 1. pofitad, texz, G. s. 1n[faz.

v

Non de inutilitate totiüus ftipulationis, ctiam

iCï 4

c:oad fümmam, in quáambo conveniunt,

(le

fcc de inutilitate Pcipulacionis in cà fummà,

* Wun

in quáftipulator & promifilor difcrepant, lo-

- MW.

qui

l

|

Gb5 o dB5b

748

^

U

W

qui credenduseft. Manz. ad d. $. s. Tnffit.num.

l(

2o. Brunnemann ad cit. $. 4.. L. 1. 9. 5.

IL Si Tiius pretium. promittendum

N-

monetis maforibus, vulgó tnit arobet & ore

ln

fc' aureis vel argentcis elevatione pretij ex-

' y'i;fl;;r'

crinfccà obfervatà , Sempronius emens mo-

.TW']':

netis minoribus in vernaculà « dctttimfs

folutumiri credensjad emptionem venditio-

W

nem acceflerit, quia , cum potiffima fpecies

L:] ,;1

monetz nonà materiá, fed a valore impofi-

m

titio, per quem moncta in radone monetca

-!Z((!A

1

formaliter conftituitur. 4 1. ff de €, E,. de-

fumatur, valori excrinfeco utrumque ictcn-

'.

2

|

tionem fuam principaliter alligatie credicur,

n

Emptionem Venditionem validam cfic ; fi

p i

veró Titiuspretiumin monetis majoribus co-

rum valore augmentato depofiro vg. in ;/m-

d

-

n

leris pro thaleris , im ducatis pro ducauts &

:71' ,g'

l',

T

für &^tüd' ; Sempronius vel eorum valore

h

augmentato non depofito , velin monezis

|

minoribus folvendum credit, quia venditor

(

bonitati illarum monetarumintrinfeco,emp-

«N

tor extrinfeco incentionem fuam principali-

!

S

teralligat , emptionem venditionem nuilam

efle.

Item &

M |

W,

IIL. Si vinum , quod acctum eft , feu

lj

M

vinum , quodacuit, venditumfuerit, gquia

ideft: fubftantia eft; venditionem

:"'äui w Cadem &aa,

/

Lzis

eiic.

cWys ob

726

hn o

j

e(Ie. 7 9. f: de C. E. Si viriola, quaaurea di-

j

cebatur, attamen magnä exparteaneaeratc ,

j ïll(

precio exquifico alicui vendita fit, quia anri aJ7-

J'W

g* d babet , nam [i inauratum aliquid (it (Ad eft:

jj

cui aurum ita immixtum eft, ut nulla pars

pm

«nca fimpliciter dici poffit ) ljee ego auresm

hll

( puré&) puteza , valet venditio. Fin.l.i4.ff.eod.

jcet

nam ff auxum quidem fit , deterius autem , quàm

M

erptor exiffimaret, tunc & emptio valet, 1 10,

$u

Jf. t C. E. venditionem efle conftare. Sifcy-

unti

phum, quem emo, de argfnto ; quod t4.

nl

VC tbi eft, cffe putem, quitamen deco,.quod

In

*

9. vel 10. (oibi

$

tantüm cíb emptionem fub-

quti

fifteres alioquim quid dicemus , f cacus emptar

fiit , vel fiin materia erratur ? Felim minüs pe-

:

n

rito difcernendavum mauteriarum? 1n covpus eos

Qui

confenfille, dicemus? & quemadmodum confen-

am

fum , quinon vidit, lx.ff.eod. Hinc

m

Inferes. IV. $2 vas aurichalcum pro auro

ütC

vendid:fjet Titius, zeneri ut aurum,quod vendi-

l3

dit , preflet. Fin. L 4y. ff eod. cum in corpore

i

confenttamums , de qualitate autem diffentiamus,

p

empouem effe: /veluti ff menfas quafi citreae

(ideft : que quidem citrez füunt, nontamen

id.

Xe

tcfte Petronio Aífris errute terris) ezat , que

Qf

non /zmt. $.2. L 21. ff de Adf. empt, ci vend,

$i €gome 'w'rginem emereputarem ,cum ;jc",t JA"

mulier; emptionem valituram , iz fexu enim

SIIH

Won cff erratum.Sunic, l, i ff ae C.E,

E.

M

65

^v

727

GoOb o G

I,'

. Ill vArtamen venditar teneri debet ,

TDI

2

ereff non effe deceptum . & i vendi-

qmmtz' 4nt

U

l

zor quoquà aefciat. $, 2. Lai, ff de P. empt.

Mi

e* vend. modó eroptor füupinénonerret, quia

& nonin fupi-

illa /gaerantia emptori prodeft ,qu

b

pum.bominem cadit, $. x, L 15. ff. de C. E. Sed

u

diverfimod? : fiquidem ignorabat Ícilicet pa-

—l* "n

riter non fupiné vezditor ipfius ret nomtnetene-

*'!*

w b

zur : [f fciebat. ( modo füpra in calce notabi-

lis ulimi explicato ) e£iam dami ; quod ex eà

e con-

contingit. Med. l. 43.ff- de C. E. tum n

tra/. 206. ff. de R. j. hic lucrum faciat, &alter

damno afficiatur. 4rgfo. $, 1. l. 3«f.de Eo, per

quem fatlum erit . tum quia, qui fcic &

:

n

damnumimpcdire potcfc , & non facit, cul-

pànon caret. 4rgtol. 5o. L. 1o9. ff de Reg. T.

LA

[

Qui autem hujufmodi culpam contrahic;can-

tum, quanti alterius culpam contractam non

fuifle intereft , inquo & lucrumejus, quo

$l

circa ipfam rem confillit , continetur. £/z.

j

!l

l. 33. ff locat, junét, $. 3. hiL

f ;fe L/f(rf empt.

i

vend. xanquamà quo omnia illapromanant,

;,',','»'Sf' (

pra(taredebet. / && Argto. L 33- ff. locat. cond,

idcirco emptor contra priorem actionem

exempto, uttantundem de pretio detraha-

"

tur, &fi ob pretium ex vendico convenia-

N

i

L

tur , ratioimprovifi oneris hab

eatur , Argfo,

LU

p

&. empt. j vend. & offi-

$. 1,!..21.1,41.61'.(1;-,1

724

CM

j

728

cie Judicis pretium minaatur. l. 7. ff. deC, E;

li

habet, contra pofteriorem veró rurfüsadio

€x empto ad interefle ,. quanti fe deceprum

Pbüf

nonetfícintereft, in prom

la

de C, B. drgto.l, 3. $. 3.1

ptu eft, 4. 1,45. ff.

21.f. de x AL empt,

€ vend. Brunnemannad C,C, L,L.

&f ad l. 14.

yl

ff de G,E,

fbu:

Q IX,

An, quom?d

ó, & per quzer-

mi

MU

Bo emptionis venditionis

mor

confenfus mutuus à rcliqua-

dii

IU

rum conventionum confen-

j

$n

fibus differc , & diftingui-

tur ?

y

Y5

«

N actus voluntatis noflrz, quo

t

in hoc confentimus ab illo ,

Ikb

quo in aliud contra diflinc-

ii

tl m con

W

fentimus , entitatiyé, Ípecie,

tf

& fecundüm fuum rectum , aníolüm

bi

objectiyé , & íecandüm fuum ob-

li-

Supi

L

J

9

729

l

d

T*

fiquum' fpecie diverfus wfit , .Philc;fo-

N

A.

«

^l

phorum , quorum efl cruciare inge-

| ,

i

nia , difceptationi relicto

' .-*'Cn

Onfenfus mutuus Emptionis Ven-.

&'I.C

ditionisà cateris mutuis Confen-

«

fibus fpecie differt,

Prob. T. prize. I. de Oblig.ex confenfü ,

t

confenfus emptionis venditionis membrum

;

j

dividens contra&tüs confenfualis à facratiffi-

|

M

"

mo noftro Imperatore falutatur, fed membra

l

dividentia inter fe pugnare debere Dialedi-

*W*

M

cis notum jam efl ergo.

5»

i

Prob. IL. Zib.18 zit.x. Operisex duobus

d '

