torquendum , ci damnum , quod . quis fuá mlpä

"n

4d:

feuttz , fibi debet , non aljjs imputare.

mál

Prob. Hi, de Jure civilt. 52 4w0 macis

tüim

ze vi boflium , vel Latronum, velpopuli tuerer ;

fig

vel libertatem: aliquid à te accepero , vel te ob

&

ligavero: non debere me boc edicto tenevi , nifi

pis

ipfe banc tibi vim fubmifi , caterum» [i alienus

um àvi teneri me nom debere: : Egoenim opera

m

(b

potiüs mea mercedem accepile videor. eleganter

tmo

Pomponius ait, à JCto Uip.iz med. $.1. 7- 9. ff.

quod met. cauf. relatus;ergo, Alioquin edic-

liq

COf

tum , quod metüs causá locum haberet,

ned;enimeft, cur effatum defcriptum Pom-

(01]

Wi

^

ponij circa emptionem venditionem folüm

falleret? & redé: Nonne vani timoris ju-

(eoí

ftaexcufationon eft,/. 18 4. ff. deR.7.? nonne

pi

timor in ordinead id, quod refcindi petitur,

ab aliquo illatus fuiffe debet, & patiens in

4

w

ordinead id, circa quod, ut Prator inter-

i

veniat, rogatur, ipfe fibi mecum intuliffe

tf

Donoportet.prizc.l.9. ff.quod met. cauf, . Sed,

ma-

"

qugndo vel ipfa compars, velextraneus

lum

æ

613

N

il

lum jaüftum injuíté fimpliciter minitatur,

nonnerefípe&u emptionis venditionisineun-

l

"

dz vanustimor eít? quando vel emptor,

Uunb

vel venditor, vel tertius malum juítum in-

V

jufté fimpliciter minatur, & motum, atqué -

$ s

affionem animi malo more in patiente ex-

t

citat, quis malum illud gravius imminens

t

ademptionem venditionemtanquam minus

Wil

T

malum .ponendam refert? quis hunc mo-

n

tum & paffionem animi malum hoe inítans

j

fugientis, libertatem voluntatis minuentis,

ii

& hunca&umelicitum emptionis venditio-

i

li

nis ponere fle&entis excitat? nonne hic ti-

nl

mor non ab aliquo infertur, fed patienshunc.

! n

fibi metum ipfe infert? ergo illius & hujus

timorisjuíta excufatio non efl. prizc, d.J.9.cur

p

:

illiquitefteprizc.J.9.quod met.canf. Edicto non

continetur , exedicto fuccurti deberet? cur

j*

L

coníenfusillius ob damoum illatum refcindi-

$

biliseffet, quijuxta /:203,ff.de R,. damnum

m

"

fenfi(le. non intclligitur?

yf

lNNecobítat!. Conttar

ía fimulítare lm

D.

plicat.. Aft zibil copfenfui tam contrarium 'e[,

J

qui i bonafidei yudicia fuflinet , quàm vis at

"

y

metus.l, Guf de R. f ergosergo.fiquidem pec

j

lyconfenfui ) Ctus Ulp. in. citaz. fuà Regul. 7ur.

4

M

confenfum non per vim , aut metum extot-

'l ,ch

tum, peffime alioquin fequentia: quez com-

3

£ro-

/4

614

d35 o dodo

yrobar& contra bonos mores efl , üvely guem ad

WM

Qf

metum,five ad confeníum referatur ,ibidem

adderet, quia, cüm vis atj; metus exfe, &

'tm ü

N

erfecum a&u voluntatis extorto patientis,

TY

utpoteipíi contrariustanquam validus ftare

non polflet, idcircó omni modo ac Jure ex

y

Á

fe fimpliciter improbatus effet, comproba-

re non contra bonos mores folüm, fed lu-

«

teni

cemforet; ted tefte Bechmanno ad/, aa, ff-

quod met, cau[-po[! . 71 à voluntate omnimo-

n

did

dó in fuá libertate reli&á, absQue metu &

Cit

vielicitum, qui omnem metum gravem Ju-

ridicum ac vim excludic, & ab ijídem exclu-

j

ditur, quapropter fibi contraria nuncupari

à

poffunt, intelligic,

[

f

i

NeQ; l.. Si pater tuus per vim. coacius

t

domum vendidit , cfe, emptio irrita eff, &c, l1.

ia

C. de Refcind. Vend., ergo confenfus emptio-

nis venditionis vi modificatá extortus nullus

qu

e(t Enimveró quià noneft nowum , ut priores

d

d

leges ad pofleriores trabautur. l. 36. eb»pofleriares

leges ad priores pertinent. [.28. ff. de Legib. quia

PC

$n fíne princ. ]. de Empt. && Vend.per ly celebra-

J

M

240b finem l.v7. C. de Fide inflrumentorum ce-

lebrauda intelligioportet; Cur hic per Jy ir-

; f

r

ritaob verbaeju(dem/, antecedentia ratum

non habebitur, & fubfequentia: A4ditus ia-

W

que meminme tuo prefés Provincie auToritate fuana

(

658

.(k"

spterponety irrirandaYrop, Alexand, exprime-

re non voluiflet? cum, fiPrztor auctorita-

L m

M

tem (uam interponere debet,eadem, ni hanc

W

fruftraneam velis, ipío Jure nulla non fir.

j

j

vel cum Bechman. ad £. 22.ff. quod met. cauf.

h

of , 72. Difting. Ant. emptio irrita eft

[1 'fþ

fimpliciter, Ng. ratione exactionis, eóquod

A

emptor actionem exempto ad domum pe-

U

tendam non efficacem, led exceptione quod

!l

metüs causàà venditore ejufdemque harede

Llyl

clidibilem. $, 1. Inff. de Exceptionib. habeat ,

m

Cdtur.

(0 n

Mf

Nequé III. Oui in carcerem quem detru-

(t (fub intellige injufte) u aligaid ei extor-

n

queret , quidqu

id ob banc caufamm factum efh ,

null

1us :omentt

i

iefls Laoa. fF. Quod met. cawf-

ul

ergo & emptio vendido ob hanccaufam cele-

/]

brata nulla eft. Quiain di&tà lege non dicitur:

il

quidquid ob hanc caufam factum eft, nullum

[l

n

eít, (ed nullius momenti , id eft: ponderis

f

j

cít; Ergóin fe quidém aliquideft, fed non

f

onderofum , & dealiquo pondere; quiaad

libirum metum vel vim paffi refcindibile cft.

Sed hoc eft verbatormentis quarere: & Hoc,

/

nifi idipfum $. 15. 4 2. Cod, de V eteri Tureenu-

cleando &c. fuaderet , concederem.

[

Nediue IV. Ubi factatraditione rei ex ti-

habili,

tulo adþ cransferendum

dominium aliàs

acio

4

l'.—-

6t6

gbe5 odb

t

actio realis & res tradita in bonis illius , qtïi

Hlm

tradidit , permanet , ticulus five negotium ,

QN( n

TL

ob quod res data eft , abfoluté nullum eft;

fed emptone venditione ex gravi & injufté

rup

yoon

incuflo metu initá, requé traditá vc/enzi paf-

g

fo fcilicet, ( : rem aófio datur. $. 4.

L.o.f.

Quod met. cauf. C 3ulianus lib 3. dige

97477/7.

À

Ia

putat ,eum ,cui res metts causá tradita e[fyredae-

lo

re debere, S. $. eod. & res in bonis ef ejus , qui

?]8

vim pa[fus eft. $. 6.e'ufd [, ergo. Nam pérmif-

d

a

sà Maj.quiahujufmodinegotium & claudica-

re &c. poteft: dift min. fed emptiorie ven-

ïUClT

ditione ex gravi & injufté incuffo metu inità,

ide

ont

reque tradicá volenti paífo fcilicet & in rem

acio datur, refcifsá emptione venditioneac

dul

traditione per ipfa verbaczz. $. vefcifsá accepzila-

i

Hone , "vel aliá liberatione ; quia refciffo hoc

ul |

negotio actio antiqua , quz per illud füblata

fuerar,' quafi refufcitatur, & renovatur, quae

'Wfl

refciflio, cum per Pratorem contingat, utilis

Hu,

appellatur, Cdtur; Nullárefcillione emptio-

p

nis venditionis, actraditionis à Pratore fa-

lu

&à interveniente , 1« g. fimiliter dift. conf.&

"D

/

Ng. confq.

pl

Neque V. Item ffob fluprum datum (it,

f/gl'ö

etil

vel fiquisin adulterio deprebev[us , redemerit fc.

Ceffat enim vepetio , idque Sabinus cf Pegafus

m

.'VOS )

re[ponderunt, Item þ dedertt fur , me prodere-

Iüf,

eam o d5

6[7

BIj

H am

- quoniam utriu[quo turpitudo verfatur, Ce[-

at Yepetitio, Princip, S. 1. l. a. ff. de Condiclio-

l^ ne ob turpem caufams ergo fi fur, ftuprator,

meru gravi injufté incuffo emptionem ven-

»

ditionem iniverit , contractus irrefcindibili-

! ter Jure Civili valer. Eoquód ez. £. 4. cieivf-

! dem $.1. non defure, ftupratore eo, cui vis

!| privata , ac metus contra bonos mores, &

"! 'malo more adaliquid faciendumillatus fuit,

;

Infed de illo , qui , ut fuum delidum occul-

;

«Z|tarertur , motu proprio aliquid dedit ,

J

r

*| quemadmodüm tum ex verbis: redemer:t fes

5 fi dederit, ne proderetur : tum ex ipfa ra-

i? tione iz cir, S. r.allaà: quomiam utriufquà tur-

ml

i

pituda verfatur: fiquidem ita major turpitu-

4' do in metum incutiente , quàm in metum

reperiretur , loquatur.-

a I[ pafTo

1

Nedue VL. Felle nom creditur , qui ob-

3 | feqiitur imperio Patris ,. 'vel Domini. 1. 4. ff-

de R, J. ergo ft metus reverentialis confenfum

T dl

emptionis venditionis nonutnullum, falem

illum ut refcindibilem vitiat. Càm;quod per

p

"Il

ly vello non creditur jidera, quod solle reditur,

ne prter hoc , quod regula allegata Fzz. $.

l

1. 14 36. ff. de Pignorib. c. L v2. ff. de Spon[alib,

à

apertiflimérepugnet, contra ipfum Juristor-

i

rencem dominis & patribusfamilias perfuos

[À

fcrvos , & filiosfamilias nihilomninó acqui-

ri

h

Qq j5

61$

8b o db

ri poffe , admittatur , non intelligatur , pa. !

lamfit, fed, quoda&tusex metureverenciali|/ir

ab hujufmodi períonis pofiti à voluntare;s0

omnimodo liberá eliciti non fint, hoc fo-jq

lüm autem , quódactusabfoluté fpontaneus i

non fit, refcindibilitatem tefte 4.3. 5, 6/ 7 9, i

€ ejufd. S. 1. 21. ff. Quod met. canf, càc. non

fundart.

$

Minus VIL $; Dos metu promiffa fit , nom yo

putonafci obligationem, $. 3. L. 21. ff.

zod met. i

cau(- ergo etiam , fi res pro certo pretio de j

prafenti tradi metu promifla fit , obligatio j :

empti venditi non nafcitur.

Siquidem ideo ,

ex promiffione dotis metu faQá obligatio non gl

naícitur , quia eff veriffimum , nec talem pro- —

mi[fionem datis ullam effe. Fin.cit.8.3. [.21. ut- gj

pote quz fpecialiter ratione dotis , qua abs- j

que hoc frequentioribus jam jam privilegijs q;

gaudet à Jure Civili irritata eft; econtràquod ;

promiflio de prafenti rem pro certo pretio «

tradendi metugravi injufté excortaá Jure Ci-

ide

vili irritata fit, intoto Corpore Juris ne Jota

Wt

quidem inveniri poffibile eft ; bené veró,

E

quod contra.rationem Juris receptum eft ,

(l

l

non effe producendum ad confequentia,

d;

1. 14.65 15. ]. de Legtb,efc. L. Y41. ff. de R. J.

tf

e(tó promilfionem dotisnec magis volunta-

m

tiam,necinyoluntariam promiffione de prz-

[

fend -

619

]

W fentiemendi vendendi efle , & utramá;non

t

abíoluté & fimpliciter , fed fecundüm quid

1]

& modificaté , cüm unusquisd; id porius,

ad quod pellitur , promittere, quàm ma-

Ium imminens fubi-rcvel.it, velle dici ultró

fatear.

W;'lll;l

Maultóminus VIII, Finis, L. 2. deudicijs,

& $ s d ff de Auctorit, & Confenf. Tut, &ce.

jn quibus locis id, quod ví a&um eft, ideo

Dj

non valere pronuntiatur, quia ibidem per

vim vis vera & abíoluta, non modificata,

uti cextus illos legens deprehendet, intelli-

gitur, quam negotium hocnullum reddete

"

jam fupra conceffi.

M"

Nec 1X, Ablolutio ab Excommuni-

catione , fuspenfione, vel interdicto vi mo-

dificatá, vel metu extorta, ipfo Jure nulla

)

eft, cap. unic. de His , qua vi metísve causá in

31

n

6£o, Érgo etiamemptio venditio vi vel me-

v

tu injufté extorta nulia eft, Nam abfolutio

ideo nulla eft, quia eadem allegatz confti-

Wl*

i

tutionis au&oritate in utilitatem reipublica:

Ecclefiaftice , ne hujuspoenz criminum fa-

!

ciliàs eladantur, omninó viribus vacuata

eft; (imileautem de emptione metu . ibità

non deprehenditur, bené autemquodadin-

"

ftantiam partislzfz refcindibilis fit,

1

"

Non X. Confenfus matrimonialismc-

l

tu

620

dbeb o dbeb

7 ,

;u'grivïfïvc à tertio; five ab altero contra.

!

henteinjufté extortus Jure tam naturz. arg12

j

€4p, V4,. s« de Sponfalib,ef» Matrim.nehuic vim

/;fre |

inferas, & Alexandrum tertium!fummum

ydli

Pontificem, quafi nullitatem. matrimonij

m

exeo, quod illenunc confenfum annulet,

aitio

prober, nugati facias, quàm pofitivo. per d,

g

jor l

Cap, 14, 15.28. P de Spon[alib. cap. 9. & de De-

fpan[at. Impub, e»c. Nulluse(t; ergo etiam

1-uin'ru

confeníus emptionis venditionis-metu gravi

itrto

five ab altero contrahente, fiveà tertio in.

umlu

jufté extortusnulluseft, Quia confeníus ma-

ylà c

trimonialis metujufto ipjufté extortus, cum

widm

peripíam hujus contra&tüs naturam juxta de-

vt

finitonem $, 1. 7z//, de Patriá potefi, Mli ad

ii

ftru&uram, atd; utrod; Jurepofitivo recep-

YaAtuts

tamexfeJuretam naturz( nam Moyftes in

vll

antiquo teltamento Deu£erom. 2.4. verf. 2.. &&

4us|

» . Dato libellorepud;j uxores dimittere 2

jtioni

terná veritatedum, cümbPharifízi hane ten-

tital

tantes CMarrbei 19. ver/7. quacfiffent: Cur

QrQu

Moyíes uxori dimittendz, quicuná; fuam

toti

repudiare voluerit, libellum repudij dare

fupt

!

futlerit, illisver[78. e24. ajebat: Moyfes adduri-

W'onlm

tiem cordis ve[fri permifit vobis repudiare uxa-

ves veffras , caterum ab initio non fuit fic , affit-

n

mante folàüm- permittebat) quàm pofitivo

DT

;c&c Apoftolo Paulot. Coriz£b.7. verf; 10.

II.

szzicoh

|

h

m«»aæ

621

W?an 1t, qoi mátrimonio juncdi funt , pmcipia non ego,

t ed Dominus uxorem àviro non difcedere , quod

1 difeefferi

P

manere innuptam , aut viro juo T€-

! coaciltari ;

indiflolubilis , irrefcindibilis, &

"

L

v.: ty'

femel validus;

(emper validusfit, ne, fi ab

* initio, & femel fubfifteret, metum patius,

W*f* eóquod ab ipfo circa materiam ,jn quà ple-

!!/ nior libertas, & perfe&ius voluntarium re-

!* auiritur, confeníus vi, metuque gravi 1Dju-

!'Ó! && extortuseflet, nontantüm magnam inju«

!! riamfuftineat, verüm etiam grave damnum

!!! nullà quidem fuáà induftrià

declinabile, fi-

fum alteri concedere

! quidem corporis fui u

»':«

:

'.

Ó obítri&us fo

ret, absqué íuà cul-

7» perpetu

" pa( quo

d evidenter iniquum eft) fubire te-

:^ neatur

abipfanatura & Iege, ut utraqué in

I! neceffarijs non de

ficiat, rec&té nullusappro-

^!| batus fuit ; con

(enfus veró emptionis ven-

de Refcind. Vend, ex 1e

34 ditionisper fat.tit, C,

;* irritabiliseft, & fi hic metu

gravi injuíte ex-

j

tortus fit, ex illius valore metum paílo plus

g

commodi, quàm incommodi, uti in £. 6,

fupra demonítratu

m fuit, advehitur.

,

1

inferasl, matrimonium

- .Neeítringis, (i

"* ' confummatum converfione. infid

Clis Jd H:"

fideli vel

& dem, fialter infidelis mancat, &

^ omnino, velfinégravi fcandalo & injurià £-

d vinculuim. szed,

139

, dei cohabitarenolit, quoa

l

x

cap.

"

R

j O

[X

cap. 7. 67 8. j deDivortijs ratum folenni pro- (W :

feflione religionis emiffà, c4p.7. E de Comver-

j

joie

Jfione conjueator. "Trident. feff. 24.de Matrim,

Can,6f0. & difpenfatione fummi Pontificis

)

M

W

W

diflolvitur; ergo confenfus matrimoniolis

gm

refolubilis& refcindibiliseft: Ergonulla dif-

paritas, Dift, Anteced. Matrimonium hoc

a

&illudut tale, & direce diflolübile & ref-

aii

cindibile eft, Notur, quod tale & indirede,

jf

11f

quoad materiam, utpotequz poteftati hu-

manz fubjacet, Cdtur, & Netur confeq;

ul

"

; Qu

Ned;fill. Matrimonium à tertio me:

tu gravi injufleextortum, quamvisutraque

parsinnocens fit ipfo Jurenaturznullum eft;

€r

o ctiam emptio venditio metu gravi in-

I

ju

j

Cextorta, taretíiutraqué parsinnocens

fit; ipfo Jure naturz refcindibilis eft. Quia

Qu

nonideó matrimonium metu gravi injufté

dit

Atertio extortum nullum eft, quia utraque

parsinnocens eft, fed ideó, quia tertius in-

jurians damnum innocenti illatum, fi matri-

PR

monium valeret; recompenfare non potfet,

00n (

& alterapars innocensperipíam contractüs

nullitatem aut plané nullum, aut certé exi-

Onti

guum detrimentum fentit,

;:rcps:

Wn,

Minimé deniQue Xl. Oni i» fraus

dem creditorum manumittit

3

pihil agit,

dutt

prine. Infl, quibusex caufis manumitt, ec. lcet

(äinql

in lAC. quimanumpuittere ngn po[funt, Hocmo-

Q

|

625

?l?ïïpr,do date libertates revocari dicantur; ergo c:

J,' tytiam emptione venditione metu gravi inju-:

"& fté & dire&é incuffo contra&tà nihil agitur,

": eftó, quod in irricum revocari debeat, alle-

ï'[[ïä gatis fupra legibus dicatur. .(&ia in cafu pri-

! mo revocatio ipfius Juris, in cafü veró 2do.

? revocatio fadi intelligitur, quemadmodüm,

W & ex his, & illis legibus fatclaré eruicur.

; VIII. Certus, hoc eft: uc illud, ob quod hic.

n

fertur, merci auc pretio veré inexiítat, non

|ny

ab adverfario huic vel illi ineffefolüm finga-

b

"

/

If

n quacdeva quaftio refultat.

"n

[

V

"u

L

ó,

l

n

Án, quomod.

.quo Jure &f

ualis dolus emptionis ven-

)

. ditionis confenfum vitiet? -

yy

Rafupponendum l4 Vocabulum 4s-

lus in fe ex genere. malorum ab.-

p

i

p

foluté , fimpliciter , &: generalicer

j

i

m

non efle, ambiguam enim fignificationem

ull'

continet, fed fetanquam appellativumindif£.

ferens, quod intrinfecé & moraliterned; quid

boni, ned; quid mali neceffarió importat,

Il

1

abere, & ratione fübjedti, erga quod, cau-

"

Jl

fx in quà,; & finis cur adí(iruitur, in bonam

&

j

[]

624.

cbeab o dtoato

;f

& malam partem trahi: Nonneut Jj Zelu; fac:

Ü |

cum improbum fignificet , & ei Epithecum.

däï )

malusapponi exinfcripuone z743.b. 4.ff. S.2.

a

LA.ff. de Dol, Mal. videmus , .&apertis verbis

s

$.3.4 1. ff de Dol. Mal, ubi Ulpianus JCtus

ds!

iainquit: z22 fuit autem. contentus Prator do-

g

lum dicere , fed adjecit maium:. Quoniam veteres.

.ät'EOJ |

dolumetiam bonum dicebant , e& pro folertiá boc.

L

TU

nomen accipiebant. tmaxim? , fiadverfus hoflem

!

Jägl

j

Latronem-ve quis machinetur , confirmari legi-

T

M

mus. Dolum huncinbonum &malum,non

iij

quidem diftin&ione univocà, fed «quivocà,

àm (

dolus namque terminus univocus non eft,

m

diftingui, dolum ut fic, quamvis alij hunc

U

machinationem quandam, cum aliud agitur,

fneuc

aliud fimulatur, effe, definiverint, fiquidem

« ut

contra hos jam dudum Labeo JCtus ab Ulp.

uo,

JCto $. 2.Z 1.f de Dolo maio citat. Dum Ser-

blen

vij JCu definitionemnon doli genericarm, fed

'aabl

doli mali fpecificam, quze ita tefte priacip. $.

!

2. L. 1. ff.de Dolo malofonabat: Machinattonem

n Ms

uandam , alterius deciptendi causd , cum aliud

ien

fimulatur, && aliud agitur. inftando: poffe & -fíné

fimuluzione id agi ,ut quiscircumveniatur, quoc

xrj

iet,

:

&Ulpiano JCto, quia hic in fine ciz, . 2. La-

a

beonis definitiocveraeft , àit: placebat, d. S$.re-

dif,

probaviriinfurrexit , veré definiri non poíle;

nedue tibi perfuadeas , acfi d. Je:. Ulp. tem-

';ercm;

po-

o .

gb o bb

h

j pori inferviviflec, duobus dominis fervijflet,

;

;ï,

:

A

ac pro loco, tempore , perfonà idemappro-

baíffet , & improbaflet , cum ;z $.9./. 7. ff-

'Rwü

i

1j

de Pac£.cffatum Pedij, quodcum definitione

"

Servij coincidere videtur , admiferit; quia

ao

Pedius fuum effatum non tanquam termi-

i

num convertibilem cum pacto dolo malo

l

V

fa&to , fed quemadmodüm Philofophi lo-

um*

quuntur , tanquam terminum , qui fe ut

hi

DLT

magis & minüis communis.habet, ficuti Zz,

r

Mi

6.9. 1. 7. videre eft , Sérvius veró,hoc ipfo,

li

quod juxta Prisc.$. 2. . 1. fj. de Dolo malopet

r

(üum di&um dolum malum definire volue-

rit ,. cum definitio per £radz. 2. part. 2.. cap, F.

iLinl

du

art. 2.num.2, Dialectices Reverend. Patris du

Trieuconvertibilis cum definico effe debear,

wll'm

!

j

hoc ut terminum convertibilem cum dolo

)

^i

malo, quodtamen reveràcum hoc conver-

tibilenon eft, idcojuerejectio à Labeonefac-

p

ta ab Ulp. bona re&té falutatur, pofuit.

I

9

Prafuppo

nendum Il. dolum malum

W

ce

" p

ingenere fuoimprobam voluntatem dire

alterum ladendi quidem definiri pofle , &

AJA

M

per /y direcie ab €o , quando res , qua minus

1l

L

.valet, plus, quàm valet, venditorefe mino-

T

[

ripretio eam non daturum affirmante, ven-

ditur, differre, cum venditor directe emp-

ih

toremlzdere, eftó hicladatur, primó non

CT

- m

M

626

db o eab

(Joh

intendat. Sed &hanc definiuonem pro ratio-

ne fubditarum fuarum fpecierum torqueri

;i

fii

debere. Huncin dolum formalem & materia-

C Ü

qiih

lem dividi, formalem cum fcientià parcis l-

dentis alterum ledi procedere, & quando

1 5:&*

uis datàáoperà fciens volens alterum dire&e

u

ledic, nafci, atd; dolumà, velex propofito

n

vocari, Materialem cum lafione involun-

d/)fhh

,ii

carià ex parte lzedentis; quum quis absi; ani-

mo alterum lzdendi, hunc nihilominüs cir-

ia

cà contradtum grav*er ledic v.g./f quis ferem

vt

Q

[j

gpon vitiofam , qua vitiofil]ma efl , vendere exifq

tians bujus witia tacet , atj; deceptionem

lii

m

hanc reipsà intervenire, feu do

1um re ipsá,

aut in re dici.

Y ot

Prefüpponendum IIL. Dolum forma-

u d

lem ratione fuz materiz, quavel pacta, vel iid

contra&us, vel maleficia, in quibus admit- jii:

titur, funt, ulteriusinrudem, & artifitiofum

f

fcindi, rudem actum voluntatis improbum

um

non adhibità callidàmachinatione dire&teal-

ld

ii

terum ledendi effe, acin maleficijs plerumq;

em

deprehendi: &, quia, qui delinquit, plerum-

que crudé ac finé callidà machinatione alte-

'[7/

rum ledit, rudem nuncupari, artifiiofum

-u,þ

a&um voluntatisimprobum cum aftutà ma-

d

chinatione alterum ledendi effe, in padis,

ul

& contractibus frequenriüsadmitti, &, cum,

,mwä

qui

l

627

ab od

" quidolum in contra&tu admittit, improbita-

Jutufj

tem fuam tegere conetur, & uc altetum füb-

mü

«l

dolé circumveniat, omnes vires ingenijin-

m;: !

cendat, artifitiofum vocari; huncá JCto cir-

Mi

J W

cafin, $. 2 1. ff. de Dolo mal. e[je omnerm cal-

'l»w

liditatem; fallaciam,machinamnem , Ad circum-

lM

veniendum , faliendum, decipiendum alterum

:

adbihitam defcribi , per calliditater:tacendo ,

F«..ujg

ac diffimulando;qualis cafus. $. 6. /. 15. ff- de

n

AG. Empt. & Vend, Exiftit, vel fi emptori

Ir ,(.

id, quod venditor quafi ex officio ei detege-

NI

re cenetur, non detegatur. fíz.$. 1. . 1. ff. de

4

[

& dilit. Edic?. quia adverfus eas [Ciens dolo ma-

t Pf)

lovendidifje dicicur. 4, $. per fallaciam:deci-

iendo, mentiendo, & falíum afferendo.

r

(e]

uM

6.1, C 2. L. ff. de Dol. mal. ut fivelp

[

fitiscallide aliquibus falfis ad aliquid vel

d-

tifa

pliciter, vel

pluris emendum quis adduca-

ut emptor decipiatur,fiat; v. g.

j

tur, aliquid,

quando argentum "vieumin aures jumenti ven-

j2

enpr

dendi, uteáratione mtnss fegne appareat , mit-

vl

zitur , vel re aliquà defectusmercis, ita, uta

f

ementenon cognofcantur, deteguntur. v. g.

iWh

fí?*

quoub fenium *vix ton incaudato mediante a-

?

€u,

filo , " caudà ab alioequo ne[cio qua caju de-

i

erdito ve[ectá , intra medium bore quadrantem

La ',,h()

cauda oblongior educatur. pex vnachinationern:

P

f

fuco & arte verborum urendo, ut fi yerbis

Ü

Ar a

ea

628

-munocu

deceptionis occafio prebeatur, comrnitti,

H/PH

Prafupponendum IV. Solam falfam

i

commendationem , quia juxta Hor. lib. 2,

]]ld Ü

Ep, 2- V.T

T

Laudat venales ,. qui vult exirudere

T

1EYCES.

]xt

hujufmodi improbatum. animi conatumfe«

J

cüm non trahere, aut faltem hunc comitem

W

habere Jure non prefumi. $, 10.4. 7. /£. de Do-

lat

ktu

lo malo (nifi commendans callidé hoc fecerit.

INet

fín. S. 1. 4 0. ff. de Dolo 9aaloid eft: nifi fciens

reraliter fe habere, attamen fui lucri gratiá

j

(

talem efleaffirmaverit, hoc namdque cafu ad-

Mif

veríus illum, cumtuidecipiendi gratiáillam

falsó laudaverit, de dolo judicium meritó

i

u

dandum eft./.. f. eod. Namex magná & e-

videnti calliditate actio efficax doli (olüim da-

oft

ri debet. fu. $. elr, L. 7 . de Dolo malo ) mag-

ïpr

nitudinem: calliditatis hic non abfoluté. &

qe

der

fimpliciter , fed refpe&tivéad perfonam , quz

hanc excogitare poreft, fumi.Z 14. ff eod.

(ide

plerumqué enim ea, que non magnam ma-

Mi

chinationem exigunt, ab impuberibus com-

mitcuntur. /z. d. [.14. eandem jzdicijs perfpi-

((

if

Cuis yrobari comvenire. l 6. C. de Dole male.,

i

quiain animo latet, difhcilisq; probationis

]urc

Al

eü, ac directe probarj non potcü,.ü

non

,

II

629

"

"

^

!

J

Gdb o dedb

U

d

. mon przfumatur, argto. L. 41. ff- ad £. fatria.

emadmodüm, quando quisex culpá l«tà

À qu

o

dcomifit,aut omifit, hzc enim zrope da-

"m 'l.um e,&. 7'76)[!.

l. 2.9. ff mandat. & dolo plane com-

V. oarabitur. med $. a. Li, ff fi menfor fals, mod.

dixerit. cum dolum reprafentet. med. $. 2, L x.

i ff fíis , qui teflament. lib, quando quis »oz ad

tv fuum modum in re curam praítat, auc circa

i illam verfatur, fraude en'm non c: rere vi-

) detur. 7.32. ff- depof

quando quis id , quod

,f nman-

; facere debet , fciens non facit. 444

dat. &c. in negotijs fcilicecnon cri

minalibus.

tf

Ed Lt..Gó

A

d,ad l, Corm,de Sicar, fed civilibus pra-

fumitur.

.

Prafupponendum V. Dolum artificio-

jj

fum rationealligationis ,&reftrictionisinten-

y

tionis ad przdicatum aliquod rei vendendz

;

vel fecundarió,

jt*

vel primarió & principaliter,

& per accidens à comparte innocente factz,

MM

ulteriàis in dolum vel fubüantia!cm , velac-

cidentalera abire.

Dixi ratione alligatianis & reffrictionts in-

2:

tentiona «fc, in doluzm vel

fubflantislem, vel

:!

,;

Philofophi

accidentalem abire. nam quamvis

Ti

ea folüm pradicara de fubtt

antià rei in con-

deductz efl&

u

/]

tractum emptionis venditionis

( hh ,

dicant, quz ad primam radicem illius rei

li

primó ac propter fe à naturáà intenux perti-

Rr 3

nent,

620

&ib o 535

AH

nent , accidentalia veró ea, qua extra ralem

j

radicem fun:, nominent, attamen hocipfum

t

de przdicatis fubftantialibus & accidenrali-

;

iv

busrei, quatenüs hzc adibus noftris inge-

Q?

nere moris feu pertinentibus ad mores (ub-

ftac ,, à Moraliftis & JCtis non affirmatur,

p

no!

uum tefte Haunoldo zem. 5, de Tur. & Juff,

qua

1raé. 8. cap, 2 controv. , $.. in med. num.72.

Q

omne pradicatum rei in negotium aliquod

(

deduc&tz, cui intentio contrahentis primarió

|

alligata, & ad quod principaliter reftricta eft ,

«

"m

àdeó, ut contrahens aliter obligatus effe no-

(eu

lit, deillius ut deductz fubftandà effe, juxta

hos & illosindubitabile fit 5 quia res quzli-

(IUZ

qm

bet, quatenüs hec noftris negorijs in genere

hu

morisintervenit, non cam fecundüm fuum

10f

verum effe phyficum , quàm morale , feu

l

(5

fecundüm fuum efle, quatenüs eadem ad

u

inores pertinec, confiderari debet 5 res ve-

At

ró mióráliter loquendotam per fua przdica-

Q

ta cíIentialia phyfica fpecie contradiftincta,

«

quàm per fua alia & alia predicata acciden-

hi

talia , quemadmodüm ut cafus partim in

fer

matrimonio , partim in reliquis contractibus

Ya

quotidié obvios raceam , ex ipfo Jure pofi-

((2

tivo $. fcilicet 4. 12/f. de Legat. ubi rescerta &

dererrninata non teftatoris , non haredis ,

] :

t

hi

fcd aliéia , à teftatore hoc ignorante alicui

P cr-

ib o ddb

631

erfonz fibi non conjundz legata , eoquód

^

k

N

hzc pe

r przdicara fu

4 accidentalia negativa

l

t haredis, teftatoris , quoniam ho-

Ml

i

non eí!

!l;

mines rem alienam

prafertim perfonis non

d

conjun&tis legandi ;

& hocmodo heredem

habere communirer

Püüu':

ravandi intentionem

non folent.

4Argto.

'eued, d. S. 4« In

ff. ab eà;

ii

uzà ceftatore legata €

ft, tota diverfaexiftat ,

DT

ftati non debere di-

I

m

ab herede leg

atario pre

iverfa ab alijsefficiuntur; con-

Hhviy]

citur, patet; d

Is

fequenter ficud v.g.

fí alicui canarium pajJe-

alterá acapthus. ,

n

vem emere volenti ex parte

fuppofrtus & v

enditus. fit./ ,

tkn

eu firen. [ubdole

fferera canarium tan-

quandó hujufmo

d

-

li pa

& in praíentem acan-

tüm emere voluit ,

sV

thum, feu firenem non

confenfic, fedinten-

n

fubftandialibus phy-

"W

tionem fuam predicats

rij pri

mó alligavic, &

ficis ipfius pafleris Cana

jj

adea confenfüm füum

principaliter reftrin-

rï('

xit, ita, ut paflerem

Canarium fuo pretio

W |

p

quia pradicata illa,

emere folüm intendetit ,

ul

W*:H

nnocente facta

ad qua reftridio ex parte i

.*J]J

Á

. fuit, longé aliam rem , quàm

qua in pra-

h

nihil illorum

dl

fenti vendita fuit, utpote cui

dolofo men -

TM

veré inexiftente, cadem inefíe à

dj"

omncs

tita folàm func , important , juxta

T a

ta etiam

fi quis

!

» y

I

.. dolusfübftanrialis intervenit j

predicatis

aliquibus acci-

lpi

j

. jntendionem fuam.

cn-

Mi

Rr4

U

652

þfjifentalibus alic

ujus rei primó alligaverit, &

ü

ad ea confenfum fuum principaliter reftrin-

"

xerit, ita, utfolüm illamrem ita affe&tam fuo

pretio emere intenderit, quidam veró rem

j

quoad hzc pradicata aliam dolosé fubplan-

qu

taverit, ac vendi

(o

VEAS

1

vd

rit, quia pradicata illa,

ad quz reftrictioà comparte innocente fadta

fit:

fuic, longéaliam rem, quàm quzin.prafen-

7

ti vendita fuit, denotant, & hzc illi rei in-

li

efle fabdolé follim mentita funt , five illiuf-

«t

modi przdicata individualia, & individuan-

upt

da, feu qua non nifi üni conveniunt, Phyfi-

ul:

[6$2

ca, quzab actionibusPhyficis v.g. z boc [oco,

boc. tempore fuiff , exiflere ,. hazc formam,

[if,

P

quam actlis ufarpo , babere €c,. dcfümun tur,

"a

fültà

five Moralia , quz ab actionibus moralibus,

U (Htam untcam Imperatorts, fororem natu ma-

mod

gorem conciuts mei Tif

j effe, refultant , fint,

(iat

utdol

us fubftantialisintervenerit , necefsé eft;

qua

(etm

idcircó omne predicatumrei in contra&tum

cmptuonis dedücte , five abfolutum , five

filen

rcípcivum , cui principaliter incentio con-

fub

trahentium all

igata eft, in'efle verz mercis

x

X

[

Yujus empconis venditionis de illiusfübftan-

lo

r* [93 C,Lic b]

fY

Quo inhæl'El][C res a&ualircr Imerx,

i.

feu id

» Quod veré venditur, non inharen-

impi

tc, nonillud , quod veré venditur , fed

& M

DX

ICIT

Hinc

adultera CHf vere indubitabile eft.

]

Pra-

GD o C OO

638

u

Prelupponendum V, .Contrahentes

l

vel cum expreffà largiffimá intentione ad

b

pullum aliud przdicatum rei, quàm ad illud

1

folüm, etiam univerfalius ac. generalius,

à

quod vel verba. contrahentium fignificant,

vel oculis coram cernitur , reftrictà, v.g. pra-

bj

féus hac ves , (Vue aurum , feve. cuprum , frve "vi-

trum, [ive gemma frt, mibi nummis tot empta

fft » «àüm contractus emprionis venditionis

ex Daturá (üà non nifi confenfum mrucuum

|

L l

Ííuper rem & pretium requirat, quamvis,

L

quia ita ipfinitisfraudibus, quibus fimplicio-

! I

resà callidioribus frequentiffimé deciperen-

A

tür, via aperitur, velfiilli periculum fraudis

evitare velint, longiffima & exquifita con-

»*.

3

fultatio cum ingenti fuo, aliorumd; incom-

modo adhiberi debet, ita pacifci non expe-

W-

*l

diat; vel cum intentione ad omnia, ac fin-

gula r&i predicata . reftri&iffimà, ita, ut ij-

dem contrad&um quocunq; errore interve-

niente valere nolint, eoquód, quidnam ad

"m

fübítantiam hujus actüs pertineat, à naturà

d

Tl

taxatum non fit; eftó & hujus generis emp-

'i

(

tio venditio, fibzc frequentius pra&ticetur,

h

füa incommoda: íecüm trahat, quoniam

y

omnis feré emptio dubia futura, & quia

i

lerumóá; aliqua circumfítantia, cui intentio

i

alligatá tuiflec, defideraretur, vix ulla valida

ro-

l

Rr 5

634

hu o ob

reperibilis foret, vel vià regiá obfervatá,

j

n

cum intentione ad illa predicata rei, 3d quze

j

ex more patriz , confuetudine loc,ceftic-

/Bg

tio à contrahentibus ordinarié fieri folet,

nj

alligatàemptionem venditionem redécele-

et

brare pofle, etíi veró fubinde eveniat, quod

ta

partesquidem emptionem venditionemin-

hge

eant,fed vel expreffis verbis, vel

(atis

pM

(quemadmodüm, fi una pars ante contrae-

De,

tum dixerit: quod fi hoc vel illud przdica-

UP

tum rei non ineflefcirec, illamnon emeret,

60 !

fiquidem ex hac expreffione partem inten-

ti,i

tionem fuam adea przdicata inter contra-

g:(

hendum reftrinxiffe (tatim colligi non debe-

Id

i

re, mahnifeftiffimum eft, ne dolus acciden-

niCO

talis contractui caufam dans , de quo inter

m

Au&ores magna altercatio eft , impoffibilis

r

fir) ad que przdicata rei (uam intentionem

titm

Rrïnc.ip'alitcr reftringant, non dechrent,

""

cum intentio, qua pradicata rei refpiciat,

icp

necex fe, ut quz in animo latcet , evidenter

tif

cognolci, nequé ex emptionis naturà, qua

epu

in folo confenfu de re & pretio confiftit, &

&(

certa quzdam przdicata rerum vendibili-

f

um,ad quz confeníusferri debeat, fic, quód

n

D. B; intentionem contrahentium ad illud ,

&

quod de fubítantiáhujus contractus eft, re-

&i

QD[,

T

ftn&am prafumi , communiter affirm

1m-s

dubo db

635

Ig;

7"1'

jmbibita non habet, directé colligi poffit ;

lt

l

Palivicinum e converfo diicurrendum efle,

4c €x reftri&dione intentioris ad pradicata

lt

N

hi

hujus vel huic ümilis rei communiter adhi-

beri folità, quznam przdicata de fubftar-

U

tiá illius rein emptionem dedudctz: fint, col-

p

j

V

ligendum effe, recte exiftimare, proinde, (i

partes finéullà, aut non (ufficienti expreffio-

Miini

ne,cui przdicatoreiintentionem fuam prin«

CT

cipaliter alligaverint, emerint, vendiderint,

'L'nwe.

eo modo, quo intentio communiter alliga-

24

ri,& adquod przdicatum rei abalijs reftrin-

i

i folet, hancíuam allegá(Ie, & ad id pra-

u

j

dicatum reiillam reftrinxi(le Jure tamCano-

i

ï

nico, quàmcivili przfumendum effe , quia ,

T L^

cüm emptio venditio de unà Gentein alte-

u

ram fucceffivé cransplantata fuerit, qualem

«

rimi deillà gente confenfum fuper rem &

j

f

l

pretium pofucre, & vihujus rem tradidere;

utüg

ac pretium accepere, talem & fubfequentes,

Ü

nifi expreflé aliud placuerit, pofuifle, & vi

l

n

ejuídem rem tradidi(le , ac pretium dedifle,

(

& (i emptio venditio celebrata (it, & alia re-

ftrictio confensüs expreísé non reperiatur,

