"us ucrum preium, quod fimul cumre promit-

'fx".dc ücur, hancnotabilicerfüperets ut, frfugdum

1100 flerents eflimatum mtlle florents, ei equo

170

N

ceniuin florenis taxato.emos ucrum res, &pre-

tium, qua fimul prore dari promittuntur, e-

i

qualis, aut feré equalispretijfint: v. g Jf pro

equo 40. florenis taxato viginti flarenas , e& ba-

Jj'

vem tanti eflimatum dare con[entio: utrum par-

AT

M

tes, quale negotium, emptionis venditio-

iil J

nis, an permutationis velint, verbis, vel alijs

m

fignis cxprimant; utrum intentionem fuam

"h

non patefaciant. His praznotatis

?

&.I. Sipartim res, aut operz, partdim

u

H

pecunia numerata pro re dari, vel praftari

"

romitratur, anteomnia mens contrahenti-

"

um, quidnam partes agere principalitér ve-

9')I)

lint, anrem pro redare, & pecuniam folüm

f

fuperaddere, an rem pro pecunià numeratá

D)

tradere, &remut fervetur equalitas, addere

"m

primóà. intendant, infpicienda eft ; fi prius ,

"l

pactum eft, quodre, veloperis intervenien-

tibusad contra&um innominatum conftitu-

/

endum proficit, pecuniad;, etiamfi rem, vel

!

operas notabiliter excedat, additamentiloco;

H

ais eme 3ugadb/ eft.. Si pofteriüs, emptio

i

j

venditio eft, & res, quàmvis majoris long

valoris pecuniá fit; pro additamento habetur-

Fv

Brun-

Ee 4

442

d535 o disb

ul n

Brunnemann a4/ 1. ff. de Rer,permut,p.2. Cla-

n«

riff. D.D. Kónig z fais princ: Tur. Can. lib. 3.

uo (

Jit. 17. S$.5. inmed.n. ya, Clarif. D. D. Frantz

MOU

prod: fai Tufl; lib, 3. tit, 24. $. 7. princ.m, $0.

ïc[mm

Schneid, 44 $.2. Inff. de Empt: && vend:n, 7.

Mantz adeundem $.2, n.V7.

um

adt

— Prob: Sesper in flipulationibus , i NB.in

eateris contralibus id fequimur , quüd afum eff,

]6

Tunt

princ L 34. ff de R. J. Ergó quandó partimres,

parüm pecunia numerata prore dari promit-

guo

ticur, intendionem contrahentum recié fe.

jub|

Á

!

quimur, &fi, ut resvendatur, licet ex a

terà

PTCU

palc

parte res, vel fa&um, & pecunia numerata

promittatur, placitumfit, eroptio venditio

Ul

r

Ü

€1t.7,25. 79.f-de C, E. $.. & 2. L. 0 $ a Ls

de Al empt: e& vend; fiveró, utrescum a-

Ü

u

l

f

j

arepermutetur, licet infimü! pecunia data

i

e(

fuerit, principalitér actum fic, pactum per-

mucaconis eft. cAp,6, & de Rer: permut

t

of

Prob: confj; Sivéres, que unà eüm

pccuniä daripromittitur, hanc longe valore

excedat, fivé illa ab hác fuperetur, materia

&u

propria,tàm pro pacto permutationis, quàm

(fà

emptionis venditionis efk. argto, /fz. L. 1. ff. de

€-

C.E. Namnihilregulariter ( propter digni-

(

tatem enim hominum fervus excipitur.zzed. /,

u

44.[f. de /Edilit s edict, refert, quanti[rt accef-

!

cce-

É

fq , ffv pliis ined fiz , qufïmx ipipidrt, cuia

dat

ææöææ.

443

D

dat, an mipis.princ. l. 34.]f. de C. E. . Siqui-

!Jo

demin conventionibus principale objectum,

iif

àquo tota convenuonis natura eruitur, nog

»0'

àmajori exceflu, fed ab intentione contra-

henuum, àquà, tanquàmá termino objec-

tum principale denominatur, . defumitur,

N

quemadmodim reliquis Jurislocis omiffis ex

]. 6. C, de Patlis inter empt: (? veud. comp: ubi

Fundus, utverbis utar ipforum Impp; exi«

guo pretio, & pro certà re majoris. valoris

fub pato legis comiitloriz diftracusfuit, &

AR

predum, licec exiguum, objectum princi-

li

"n

pale inadaquatum ipforum contrahentium

W

fuic, ut ex infcriptione ipfius dtuli legenti

"

patebit: clariffimé eruitur. & re&é: nam f&

|

1

ab exceífTu valoris natura contracdtüs precifé

H

defumeretur, contractusveritanquàm à ma-

jore quantitate rei, non ab intentione con-

trahentum refultantes,. confenfum verurma

t

noncontinentes, admitti deberent? ergó,

Sed quandó res, quandó pecunia obje»

'l

€tum principale inada

quacum ipforum con«

trahentium eft ?

j

&, Quasrdoqué hocmanifeftum eft, ut

puta: fi partes pecuniam numeratam perfe ,

& rem adje&to pa&o, vel vice veríá in con-

ventionem deducunt; quandod; id folüm

prafümitur: ut(i venditionis, vel re , vel

fa*

dbob o ctcb

'444.

fa&ointerventente, permutationisvocabu-

J

"

Jo utantur, nemo namd, exiftimandus eft

o

dixifíe, quod non mente agitavit, $, 2. /,7,

ff. de Supellect.legat: nec vülgare illud: verba

"m

g

juxtamateriam fubjectam intellizendafunt,

nomená contrahentibus impofitum attendi

a

jin

non debet; terret. Quia, quandó moduslo-

1

dit

quendinatura conventionis quidem repug-

Dat,attamen partesaliquid agete velle, qua-

leexempium /. 6. ff. de Praféript. verb. propo-

pCCl

nit, apparet, vulgare hoc procedit, fecus,

PIZ

fiveiba naturz conventionis, quemadmo-

düm in caíu propofitoquatrent,

&or&

€£ 2. Sipartim pecunia numerata, par-

quf [

Q1

&mres, autfactum proredaripromittatur,

& de mente contrahentiumaperténon con-

J

flet, fed dubium fit, videndumeft, anres,

"Y

autfa&um, anpecunia numerata notabili-

V5 ,

ii

térpravaleat: fires, velfa&um pecuniz no-

IT

tabiliter przvalet, pa&um, quod ad. con-

tractum innominatum eonftituendum pro-

»;Jmil

i

ficit, fi pecunianumeratarem, aut fadum-

notabiliter excedat, emptio venditio nafci

H

creditur, [tà communis feré D, D,

J

Prob: Contrahentesconfenfum fuumin

b

id, quod potiüseít, primarió ferrecredun-

dur

tur; à potiori etenim denominatio fit, ec-

D

eurnon etiamintentio de potioti fieret? er-

E

go

444

h Ójuxta communem €ontrahentiurni inten-

"d tionem faltem prafumptam negotium tale ,

|

! /7.

L]

quale exnaturá fuá id, quod valore potiüs

101

eít, efficere folet, refulrat, & illud, quod

hi

UM

notabiliter mínüs eft, folüm additamentum

hi

invariatam conditionem rei principalis re-

fU

linguens, ejusij; fortem fequens, eít, aut

J

eflearbitratur; ergó.

n

Sedqualis, & quantus exceflus rei, facti,

(

pecuniz numeratz,ut una alteri notabiliter

T

pravalere dicatur ;efle debet $

.

)

y. Camhocdeterminatumi

n nullo Au-lv

&orumadhuclegerim ,illud arbitrio judieis;.

:

qui id prudentià (uà dijudicare jam foiet,

committo. Proindé

;

il

J

W. $5.' Sipartim res, aut fa&um, par-

tj

tim pecunianumerata, qua paris, aut zj

j

paris , aut faltem non notabiliter diíparis

]

(de minimis enim Prztor non curat. /. 4. f. de.

t

Reft, in integ jinteríe valoris eft , prore dari

r

promittatur, nequépartes, qualem contra-

d

&um celebrare velint, definiant, vocibusd;:

ambiguis utantut, ità, ut quale illz negoti-

umiaireintendant, aperté non conftet, fed

dubium fit, partim emptio venditio, partim

actum decoramutando &c, refultat, prob,

confenfus partium tàm in pecuniam nume-

um

gtqm, quàm in re;m aliam, que unà c

pes

446

BEU o

A

gl

j

ecunià numeratá promitritur, zqué prin.

T

eipaliter ferri ceníetur; cüm nequé ob ex-

j

N

eeffum nonmultutn rei, velpecuniz, nequé

J

(!02

ob mentem partiüm, vti fopponitur: unum

1

n

tantümex enarratis principaitterintendicre:

MQIOT

di poffit, & ideÓ in calu priori emptionem

yi

principaliter intendere pattes videntur, quià

pecunia valore rem multüm excedit, con-

yf

mUS((

fequenterubi pecunia rem valore non exce-

ii

j

dit, nequé illa ab hácfuperatur, nequé de

w

mente contrahentium conítat, fed dubium

i

eít, przícindendoà confuetudinibus parti-

m

cularibus locorum, tàm emptio venditio,

Ir//

!

quàm padum de permutando ptrincipaliter

J)o/o

intendi videtur; nequé eundem confenfum

mutuum virtualiter multiplicem eíTe , & re-

fpe&du diverforüm connotatorum divería

negotia conftituerepoffe, exnaturá rei im-

AV

n

plicat: illum enim emptionem fimul & do-

:

nationem eonftituere »ed, l.38, ff. de C. E.

yon

$, 5. 1. 3. f. de Donat: inter vir: & uxo:prine.

n

/, 18. ff. de Donat: legimuss mandatum timul

& aünm de deponendo perficere $.15. /.1, ff.

l

d

depaþ:- exauditur t'ergo.

lta tamen, ut,

"f

quamvisvel venditor remtradat, aut emp-

j

tot rem promi(ílam det, permutatio tan-

W

quàmex confen(u taciro relultet: f/z. 6,2. /t,

IEN

J de Rer.periut;quia & acceptatio re1à Ti«

tuo

d55 o db

447.

üp l

Hi

tloinitium contractüs depofiti przbet. cüm

mandatum 4.$, 13. 7 1, ff. depof, contractus

Ü

imüs INB. quod nomen ordinaleeft, néce-

"té

U*u

flarióaliquid ratione cujus tale fit, prafup-

s

ponens,falutatur; attamen nec venditor,nec

l"h[

emptor alterum , ut & fuz obligationi fatis-

J

faciat , actione praícriptis verbis, fed actio-

"a

ne empti venditi , quià emptio venditio pri-

l

LU

mus contra&tus eft, cogere poteít. f enim

AL

tibi mandavero , ut rem abaliquo , meo nomine

i

receptam cu[ladias , idquà feceris: mandati, an

J

(ï

depofrti, tenearis ( ubifi depofitum non vale-

J

LU

ret, fruftraquaretur) e?magis probat manda-

ht 5

tie[fe aclionem , quia hic eff primus. contracius,

i

$. 134 4, 1. f- depofit:

U

Nec obftat. 1.Intentio contrahentium

!

contractum talem, qualem ea vult, facere

non potefl /, 6. ffide Prafcript. verb: ergoan-

5

teomnia intentio contrahentium infpici

j

äg

non debet. diít: enimant: intentio contra-

Ü

hentium contra&um talem , qualem vültab.

foluté& fimplieiter fe foláfacere non poteft,

Cditur, duas materias idoneas duorum di-

verforum contractuum ante fe habens, ex

:

illis duobus contractibus unum,qualem vult,

materiam ejus propriam obJecdtum. princi-

biec-

pale, & alterius contractüs mg;etigm 1

e

£Um

I

1

448

ib o a

1

4

tum acceflorium efficiendo, facere

! non

Iäj

poteft, Ng.ant.

« ,Jmüeï

C

Ncq; p

um deficiant vulgaria, atqu? E"gü W

e[itata acdionum nomina : pre[criptis verbis ageg- i

dum eft. Inquamícilicetactionem zecefse con- igqueï

f'gere , quoties contractus exiflunt , quorum ap-

IN

pellationes nullaTure Civili prodite [unt, l, a. cb-g«

nelit

ff 4c Prafiript, verb, Sed quandó pro Re

dO.

partim Res, partimrn Pecunia numerata pro-

Vam

fmittitur, & nec exintentione Contrahen-

jon

tium , nec ex exceflu, quale negctium, an

q'usd»

emptionis, an pa&i de permutando cele-

ftt

brare velint, aperté conítat, conventione

erm.

peractá négotium, cujusappellationulla Ju-

yenti

re Civili prodita eft, exiftit; ergo. Cüm,

iAf

quia contrahentes tàm rem, quàm pecuni-

vt

am numeratam pro re dare, zqué primarió

qua

intendunt, autíaltem à nobisità mentis effe

"

creduntur, actu peractó veraemptio, &pa»

ipra

&um de permutando, uti z $. 5. . ff. de

EW

Donzat. inter vir, ciuxor. veravenditio & do-

jido

D2tio,/7 d. $. 13. l1. [f depsf: verum mandatum

uffc

acpactum decuftodiendo, oriatur.

mt

Neque 3. 5i son appareat,quid atium

f&

eff , erit confequens , st id fequamur , quad in

Regione, in qua actum e[f , frequentatur, me4.

L34. ff.de R.57.

Sed fi partim Res, partim

pecunianumcerata, aqualis, antferé zqualis

euum

453

" lt eum illá valoris pto Re dati verbis ambiguis

romittatur, non apparet ; quid actum eft ;

'Wergo ut id , quod frequendus eft, íe-

"i. quamur necefsé eft ; Sed Emptio Venditio

"lfe frequentior eft; ergo, ergo.

Rurfus ete-

M

nim diftinguitur Maj: fi id; quodin Regio-

(mli.".ä

ne frequenratur, ejusdem plané cum illo ra-

ip|

tionisfit, conceditur; fi diverfe, negantur.-

Id

Nam utidue, quandó in Regione quàdam

Vr

conventiones, quibus fimul Pretium &R es

titr

ejusdem cum pretio valoris pro Redaripro-

if

t

rhittuntur, quaz emptionibus, vel padtis de

permutandoob primariam contrahentium

1j

intentionem regularitér habitam adnume-

(in j

rantur, frequentantur, fi illiusmodi fiat ,

f

(V

potils id, quodin reg:one tali frequentatur,

Itl

d

fequendum eft, 477:0. fíz. $. 1. 21. f qui te[f-

$.3. 4 so. ff. de Leg. 1. ledde hoc. 1. mea da-

Wþ

tapreícindit. Hzc, qua ad pretium, qua-

d

tenüs hoc czteris paribus emptionem ven-

j

ditionem validam confítituit, requiruntur,

T

fufhciant, ca, quz ad pretium , ut hoc

|

emptionem venditionem juftam pertficiat ,

/»Wt

D

requiruntur ,

nunc mihi difcuti-

enda. reftant, Hine

7

it

li

!s

Ff

a

& IX.

454

d5 o atb

q

FTX,

* I

um ,. ut emptio

Mi

Qualc preti

.»W

venditio denominetur jufta,

:

eíIe debet ?

Redum, ut emptio venditio jufta

denominetur, tempore venditio-

nisrei vendendz «quivalens effe

debet.

*

Prob: Siinrem , quae valore pretio,

& inpretium, quod valore merci &quale eft,

confenfum eft, juftitia, unde negotium hoc

juftum denominarur, refultat; quia jufti-

|

tia negotij onerofi, quale ex naturáfuá em-

prio venditio eft, toties; quotiésilli, quod

tanquàm implementum contractüs onerofi

vi mutui confensüs ab uná contrahentium

parce pra'ftari oportet, tancum oneris, quan-

tum &illud , quod eádem ratione ab alterá

le

contrahentium parte tanquàm implemen-

tum contractüs onerofi dari , vel tradi pro-

f0f

r&iffum eft, continet, correfpondet,oritur;

alf

& fivel ex parte mercis , vel pretij exceflus

1N

aliquis, cui nihiloneris, quodtanquàm im-

M j

plementum contractüs onerofi ab alterá par-

Y

tc.vi convenuonis praítari deber , cor-

N

r;fpon-

"TT

4$8

refpondet , adfit, eadem deficit: fiquidem

juftiia commutativa, qua in contractibus

(

hujufmodi maximé locum habct, perfe&tam

[

«qualitatem refpicit: ergo.

D

X.

"ïï Undeé ergo pr'ctium , ut hoc

lt

:P;f."L !

merci xquale, feu xquiva-

lens, & zquum, ac juftum

dici poflit, perficitur? An

7lw

Hl

—— —— —— ——

per folam voluntatem , ac

fii

intentionem -

contráhen -

WOd

al

tium ?

i

Uemadmodüm , uti fuprà conclu-

(

fum , finé pretio irrita , ac nulla

p

O

venditio eft, ita finé pretio equiva-

u

lend, feu quod zqualis cum merce valoris

non eft ( hoc enim & fubfequentibus $.8.à

j

l5

cafibus &. penultimo fupcriüs recenfitis prae-

fcinditur) paritér, ficuti ex $. przcedenti pa-

r

tet, illicita, & injufta emptio eft : quód ve-

ró pretium , ut hoc rei venditz equale, feu

r

æquivalcns , & con

fequenter zquum, ac

Lf.2

ju-

446

[

|

juffum fit, perficiat, controverfumeeft : ali-

lh

qui ,. obaliqua Juris Civilis loca in calce hu-

jus $.alleganda perfolam, & quamlibet par-

oC

ticularem voluntatem, acintentionem con-

J

trahentium , ut illud rei venditz valore a-

z,'Q'AO

]iX

quale , feu zquivalens , & equum , ac ju-

ü

ftum dici poffit , folüm perfici contendunt;

pi

anne idem fentiendum?

E

li

&. Per folam quamlibet particularem

voluntatem , incentionem , ac confenfura

:

d

(i

contrahentium pretium, ut hoc rei vendi-

L[c

cx acquale, feu equivalens, & quod indé

x

fequitur, juftum dici poffit, non perfici-

cur.

Pdu

qi

L

Prob: Dicere cafum ab Impp: Dioclet?

',21

& Maximian ;z J, ?. CoZ, de Refcind, vendit,

exprefsé decifum eíle tantüm objectivum in

(

Jd

K

incelle&u habere , eft inconveniens 5 fed

Pt

predum , ut hocrei venditz zquale, íeu a-

quivalens, & quod inde fequitur , juftum

m

dici poflit , per folam quamlibet particula-

d

u

rem voluntatem , intentionem , ac confen-

Cum

fum contrahentium perfici, fentire, eft illud

dicere, cumin fingulo vero emptionisven-

11]

ditionis contraQujuftum pretium à parte rei

n Q

neceffarió ; & non juftum nunquàm dare-

n

tüt ;

Crgo....

[o]

j

Q pa

quant ven-

. Necobftat. I. R;sfþanti eít,

j j?)

di

47

3l

di poteft. Fiz.»ed. 8. 16.1. s. ff ad SCtum Tre-

J

belian, vulgate Jürisperitorum proloquium

yur

€

(--

"u *

erzo valorrei vendendz à predio, de

quo contrahentes in quálibet particulariEm-

puone conveniunt , defumitur; ergo ut

iliud rei vendite zquale, feu equivalens di-

ci poflit, per folam conventonem partium

perficicur. Quiadift:anc: rescanti eft, quan-

|

f

ünon ex affectu, nec utilitate fingulorum ,

fed communitér vendi poteft. Prizc.4, 63. ff-

d

ad l. faleid. cdtur ant: fecüs Ngtur ant: fimi-

i

licer dift: conf. ergo valor rei à pretio , dc

MM

g

quo contrahentes in quálibet particulari em-

puone conveniunt , defumitur, fires tancifit,

i

h

quanti ex affe&u , ac utilitate fingulorum

7

vendipoteft, Cdturconfeq: fi res tanti fit ,

i

quanti ex communi hominum prudentum

|M

judicio communitér vendi poteft , Ng.

t

Mam 4 res tanti , quanti. vendi poteft , eff,

commune quidém JCtorum axioma eft,

ul

T

A

fed fen(us in capite hujus objectionis allega-

Ü

tus huic communi effato genuinus non cít ,

cum Juris-Confulti dicendo : ves zazii ef? ,

[

f

quanti vendi pateft, (equenti infenfu res can-

M

d , quani feclufo fcandalo , fraude, igno-

i2

rantià, violentià, neceffitate, nimioaffe&tu,

czcà paffione &c. vendi poteft, eft , accipi-

l

l. falcid,

ant. d.princ, L, 63. ff Fad

Nc-

d

3

458

dbgb o cec

Neá; lI. Suzquisá rei moderator eft,

Y

atqué arbiter.se4. [ 2 1. C Mand: ergo quis-

jf

qué tanti, quanti vult, rem emere, & ven-

PO

dere licité, & Juflé poteft , & venditor , ni(i

4l

propretio, quo ipfe vult, rem fuam alteri

q

tràders nonicenetur

;emptorquog; , cüm fui

N

pretij moderator (it,

tantum , quantum vult,

De

licité dare poteft:

ergo a qualitas prctijcum

merceà voluntate

hi

contrahentium dependet,

quiàquàm parümexeo,

quód quivisrei fuz

moderator & arbiter fit j

quód quivis modo

quocunqué injufto , illicito, ac invalido re-

&té dere fuá difponere poffit, fed tantüm,

quód eam retinere

poffit, atqué alienare re-

guilaritérnontenea

tur, & fiiliamalienareve-

f«

lit, hoc, ratione tamen, ac modo legibus

[

non repugnante valeat; cüm, dum/ 21. C.

C27d: quemlibet rei fuz moderatorem ac

arbitrum effe ait, Dominum, nifilexobftet,

de reíuáad]

10 mandata

ibitum difponetepofle, non ve-

Y

rium folüm indicet, fequitur,

tam parüm confe

N

quentia formata fubfiftit,

j5 3. In pretio emptionis venditio-

[

nis co

ntrahentibus (e circumvenire natura-

k

itec lieitum eft; utex P

t

ompohio JCto ait

Ulp, J Ctus. $.

4«l 16. f. de Migort ac idem

VA

Paulus JC tusg,

3.L 22 ff. locati. teftatur: er-

ETA

!

um

lu)

go I,quolibct pretio gmcre vendere licit

eft;

:

aob o co

o

uv

419

r Cä

eft quod

enim naturalitér conceffum eft,

Qui

lieitumeft? ergo, ut p

retium rei æqualc dí-

i*

ci poffit; per quamlibet voluntatem p

árticu-

u

larerm contrahentium | perficitur.

Cum,

i

m

uomodoólegesin anteced:citatz intelligeri- :

TY

dz Gnc, in $. ffzali bujus difp. 1n disquifitio-.

"

nem veniet, Ad quem lectorem benevo-

lum remitto,

N

M!

*

j

& XI.

Kit

Anne, ut pretium rei venditz

1

u

zquale dici poflit, ex 1 píà ac

l".

[

M

folà mercium naturá. & in-

crinfecoearum valoreimme-

d

diate defumitur?

Y

Q

: 4 T pretiumtei vcnditææqüivalcn*s,

n

9- & ] feu zquale, ac juftum dici poflit;

!

M

,,,,,,

ex iplà & folà mercium naturà, &

J

intrinfeco earum quoad nobilitatemac per-

fectionem fuam valore immediaténon defu-

mitur. Prob:fiillud ab hác defumeretur , íe-

queretur, quod à primisemptionis venditio-

nis cunabulis ad hodiernam usq; lucem, aut

omnino nullaaut me herclé ratiflimé emptio

Ef 4

ven-

46o

N

o

CALCAD

venditio ju(ta celebrata füiflet: verüm enim

u

veró nonne compolita per fe v,

l

g. minumne

berbule naturá praftantiora funt,

compofi-

"m

tis pér accidensv,

g- magnificts domibus,pr lu-

chï

[t'rz' bus arcibus ? no

ünenon viventia E. G, 44;-

o

43ADtes , carbunculi , Hyacinthi ,

Jafpides , $ma-

7474|, maximz etiam quantit

atis naturà fuá

viliora fünt viventibus. E. G.

Apris, Lyucibus ,

Stroljs, Vulturibus & Arageis,

quind; fuorum

P

ienfuum excernorum nobilit

ateac perfectio-

ne juxta llud Philofophi;

Nos Aper auditu, Lynx vifa ,

Simia quffu ,

Fuliur odorata, pracedit Avapn

€A lacku,

hominibus etiam palmam pt

eripientibus?

ecquis minimas herbulas

majoti pretioarci-

ü

bus, domibus

cj; maenificis

venditas fuiffe,

velfemelaudivit? quiscarb

unculum minori

pretio, quàm arancam un

quam emit?

imó. Oi eft, qui

dommt (ue panem ba-

bere , quàm

VAUTES , HHTHTAOS ,

quapm pulices nom

1m

snal/et , utiinquitS, Auguft;

I1. de Civit: Dei

i

€45.15. . Licétordinenaturz

viventia non vi-

p

ventibus przponanturenonne

p/erumquä , Ut

It/]

idem $, Do&or obfervat

» CAV comparatur

(t'cr l

equus , quam ferous,

gemma quam Famula ? er-

lj J

0. fi pretiunrjuftu

m,aczqualeabipíá mer-

"R

feco

cium n;turä » €at

umqué vglorc intrin

lüj

de-

títy

46I

tj defumeretur, emptio venditiojafta, aut hun—

"" quam, aut certérariffimécelebrata fuiflet,

a

ac celebraresur, cujusillati & fimplex etiam

apprehenfio coram oculis hominumabomi-

nosa eít.

x

N

n

Pretiumne igitur, ut hoc rei

"t

venditz zquale, feu zquiva-

U

lens, acjuftum dici poffit, à

ftatuto Magiftratüs, vel ufu

lf

N

^

foriperficitur ?

uf

Ota, Quoniam pretium,uthoc mer-

IN

cem tanquàm fibi zqualem refpice-

MA

repoffit, nequé fingula contrahenti-

n

um voluntas, ned; valor rerum intrinfecus

lllllll

ih f

juxta di&a perficit, Quaritur jam, an ergo

"

[

precij menfura ac circumfctiptio, quá hoc,

utillud rei vendite zquale, feu zquivalens

dici poffit, qualificatur, à ftatuto Magiftra-

tüs, velufu fori defumatur, ita, ut,fi fuper

rem & pretium, quod vel ftatutum Magi-

ftratüsjubet, vel ufusfori approbat;confen.

fum.fit, rei vendite zquale, feuaquivalens,

&

j

462

ebeb o odb

Y 'Jüs

& confequenter juflum, ac deni

r?

tio Venditio jufta dici poffit,

(]uc' Emþ'-'

i

E.

€ pretium rei venditz zquale,

u

feu zquivalens, ac jufturn dicipoffit, à de-

jof

creto Magiflratus, vel ufu fori illud refpe-

;gott.f

&u talis mercis approbante perficitur. ita

nq

oft Atiftol: Zib. &. Ethic: cap, 7. Communis

coD

h. Th:ac Jurís peritorum.,

fiüs

- Probi quód emptio venditiojufta cele

IN

nul

brari poffit, certum e(t; ergo etiam, quod

pretium aliquod, ut hocreivenditz quale,

qui

feu zquivalens, ac juftum dici poflit, ab a-

EH

liquo perficiatur, certum eft; fed ànullo a-

qu

lio illud, ut mercem tanquäm fibi valore fi-

nim

milem reípicere poffit, uttum ex jarn didis,

il

tum ex dicendis patet, perficitur; érgo,

zquit

proindé, fide pretio, quod decretum Ma-

j

u

giftratüs merci ità flatuit, fimul & re &c:

confenfus pofirus fit, pretium merci aqui-

V

valens,,feuaquale ( quodjuftumlegale , vel

AT

legitimum , id eft: lege pofitum appellatur)

te

pofitum fuifle dicitur: modó decretur illud

ab eápote(tate publicà, quz & alias leges,

f'leg

prout communi bono fubditorum expedire

lr

judicaverit, condere recté valet, promana-

Sæql

vetit , ac juftum fit, id eft: ne pretiumin eo

^q,

merci (tatutam limites zquitatis, ac pretij

td

Dna«

453

æäoææ

Em;

naturalis,feu vulgaris, confidcratis cireum-

ftantijsomnibus concurrentibus egrediatur;

ile

lex erim presum taxans, uti infrafufiüspro-

babitur, in confcientiz foroobligat;ergo ut

lt

ls

rationabilis, & zqua, limites jü(ti pretijnon

M.)

egrediens, fit, nece(lé eft, tum quia, f lex;

It

inquáà pretium extra Sphzram aquitatis

conítitutum eít, adillud dandum nihilomi-

nüs obligaret; ad impoffibile obligatet. /£2.

J(m

Lis. ff. de Condit: Inflit: impoffibilium veró

J

nulla obligatio eft,/, 185. ff.. de R. T. . Tum

!æ?

quia, eftóin Principe fupremo hominum a-

varitiam coércendi, atque pretia rerum ;

|

quantum intralimiteszequitatisbonum com-

(

mune efflagitat, moderandi, poteftas fit , e-

J

d

adem tamen ad irfationabilia, atque extra

j

zquitatis limites, attentis circumftantijs om-

jl

]

nibus, quz re ipíá concurrunt, quzque ex

t*ti

naturá rei pretium re ipfà augent, illud mi-

La

nuendi non eft, fiquidem potefítas principis

T

adirrationabilia, at

Im

que inju(taíefe non ex-

d

hii

tendit,

7

Inferes: Cum, utpretium taxatum ve-

/!

M,

ré legirimum fit , per determinationem pu-

n

blicz poteftatis ad aliquid certum intra limi-

d

teszquitatis obfervatis circumftantijs omní-

)e0

bus concurrentibus limitatum , ae coarcta-

rj

tum efIe debeat, ned; hoc augere , vcl di-

g

Imre

464

&beb o eo3b

40

minuere penés fübditos fit , illud in indivi-

fibili confiftere, neój; laticudines intra (e ha

«

bere; quia reipublicefuperiorgro vi,

uam

] ü

ükm

inordine ad communebonum fuos fubditos

a

obligandi, habet, latitudinem pretij alio-

quin jufti naturalis ejufdem rei, ad illud de-

(ure

terminatumac indivifibile coar&tavit.

eui

adu

Aft, fi preium,quod prore dari promitti-

tur, nullam quidem legem, quá hujufmodi in

m

ordine ad illam rem Principis , Reipublice,

cur

aut Magiítratüs auctoritate ita determinatur,

nis

refpiciat , attamen COMMUNEM,, id eít :

nt !

multorum, vel plurium, non acfi hujusmo-

ME

COL)

di prerij in ordine ad equalitatem perfectio

& majore pracise communicatis parte , tan-

0no

quanr à pun&to Mathematico ceteris paribus

x

dependcat, cüm hoc inindivifibilinoncon-

f[ ))

iU

fiftat , fed fuam intra fe latitudinem habeat.

NX

«

HOMINUM PRUDENTUM non tantüm

T

Q

pericorum in arte Magiftrorum , & quibus

De meliore luto fmxit pracordia Titan ,

LP

fed & illorum adjudicium firmum ferendum

Tnc

Jure naturz non reprobatorum , etiam vul-

154

gi, modó ibidem communis fit, Haunol-

f/)

lPl

do £ra&: t0o. Zem. 4- de Jur , f Tuff. cap, 1.

Is Jj

controo.18. $. a, ip med.zum.

I$6. interprete

1

Card: de Lugo. . Ergone noftra jocalia, &

d)

vitra pro auro apud ZEthiopes injufté com-

i

tnu-

GE o LOb

465

d mutantur ? & Japonibus res ferrez, & teíta:

li cez veteres, nullius apud nos valoris maxi-

W mo prctio, quia obantiquitatemtanti apud

x;[OS

hosfunt, illicité venduntur? ZESTIMATIOS

NEM, qüä homines rem aliquam ad ejus

b

ufum pluris, vel minoris zftimare volunt ;

h

cur enim eáàdem bonitate , aptitudinererum

ad ufushominum invariatà permanente, ca-

[l

rum azítimatio , &pretium variari videmus?

AL

cur gemma ingentem acervum tritici, Ca-

T.

nis pernicior venaticus bovem , dolium vi-

ni valore excedit ?

ILLUD RESPECTU

IN

MERCIS (quamtalem , quz ibidem vendi

confueta fit, cur, $. fequenti videbis, fup-

ln

pono) JUXTA REGIONEM SUAM ,. ubi

mu

per /y regiozem non totum aliquod verrico-

M

rium, quodfub unius poreftatis publice ju-

ux M

] i

risdicione eft, nequé integra aliqua Pro-

u3

vinciaà Mathematicis delincata, fedquilibet

)

locus communitatem continens , &, fiille

M

v. g.quiavilla , autmolaeft, hancnon con-

tineat , ille, cui annumeratur, veljuxtacu-

jus actus, & fua reliqua negotia dirigic , in-

telligicur 3 non enim ignoramus inquit Pli-

)I'

nius //b. 33. cap. ult. presiaverum , que ufquam

)[c

po[utmnus , alia im aljjs locis effe , e- omnibuspe-

ne annis mutari , prout. navicatioues conflite-

nl

HU-

,f,,"'l, OBSERVATA & PONDERATA

*

jus

466

eeb odbeb

1]

JUS UTILITATE , USU, non nobilitate ;

"1

ac perfectione ipfius naturz , quia in ordine

i

ad prius,' non pofterius res fingule à DEO

T

nobis creatz , &tribut« funt , atd; inprimá

it

zerum divifione illius, non hujus ratio habi-

u

"t

ta fuit.

PENURIA , RARITATE, ABUN-

W

DANTIA. 4 7. C.de Erogatioge militaris an-

"h

2044 , preterquàm enim , $uód temporc

vl4

abundantiz plures fint , qui Reipublicz fer-

omr

viant, tempore penuriz; quód temporefte-

g

rilitatis labores, im-& expenízx &c. paucio-

$ ,

ribus, ubertatis veró tempore pluribusrebus

qu

recompenfentur: nonne res in ordine ad

ufus humanos vel neceíTitatem , vel utilica-

VJ]01

"i

I[

tem , velaptitudinem continens , cujus pe-

nuria ,. & qua rarior eft, difficiliusj; haberi

41

"m

poteft , plüs, & ferventiüsappetitur. Me,

C22.2.44 dtf, 93. confe

in,

Sucntcr juxta crictum ad-

"

tü

«l agium:

q

a

uod rarum , carum.

i&

pluris & pretiofiüs eft ? Nonnequando rei

luct

feni

ubertas., multitudo & abundantia eft , quia

contrariorum eadem eft ratio juxta illud:

Ine

neff

Inopem me Copia ecit,

;fan

hoc fecus eft? Nonne frumenti ratio ex tem-

poribus ef ? — Cicez. 3. im V'errem nonne fem-

amE1

At

ger abundantia. in fe. ipfam contumeliofa. el ?

Tler-

467

etet o gtb

t« Tertull: lib. x. de Habit; muliers . anne oleum.

din

continuis [lerilitatibus tantidem , quamtà fecun-

pQ dis fructi

bus «ftimatur? Nonne zon ex mo«

qua rarà accidi£

W

meutis temporum , nec ex ea,

caritate , pretia con[Hituuntur. — Fin, $. 2,1. 63,

ï.':?,i.

Y

d

f.ad l. Aquil? COMMUNI, quia, quod rei

cujusdam vel utilitas , vel ufus, vel penuria,

r.m.l

"

vel raritas, vel abundantia refpectuunius,

velalterius fit, vel nonfit, idcircó illaaut

xdi

u

omninó nihil , aut pluris non valet, cüm

|

i

ejufmodi particularis taxatio non commu-

"

nis , fed unius, aut alterius cantàm fit, à

b

quà, utpote non communi verus rerum

D

valor non dependet: quzfo! Annepropte-

li

reà inftrumenta certi alicujus artificij cui-

dam reli&a, veldonata&c, quia hic ejut-

ui

i,

Wi

dem opificij non eft, nihil valent? Anne

i

ideo, quia vel hic, aut ille fato candidio-

re fruitur , velmajoriscaterisinduftriz eft,

ideircó plus v, g. frumenti, quàm ad fami-

liz fuze fuftentationem requiritur , reliquis

p

lucratur , illius, vel hujus fuperfluum fru-

m

mentum minüs à reliquis acquifito valet ?

Ànne pauperi , quàm diyiti, in rei alicujus

neceífitate conftituto , quàmnon conílitu-

to , famelico meo pane maxime indigenti ,

uàm Epuloni, cariüs vendere , afflicto af-

i&tionem füperaddere, & hanc in illorum

T

ln«

e

468

db o dub

In4

injuríam,& proprium pecuniarium lucrum,

animz veró fuz detrimentum vertere fas

Enguï:

eft ? & e(tó quandoj;ob detrimentum vel

pel

lucri ceffantis , vel damni emergentis,quod

pp

vel venditor rem fuam , quz vel ipfiad

ch 1

aliud damnum, ex quo patrimonium illius

a

actu diminuicur , vitandum, vel ad illud

rum

augendum neceflaria eft , ad preces, & in

fwü

gratiam folius emptoris vendendo , fubit,

dCh

vel emptor ex emptione in favorem folius

*

m

& unici venditoris factà fentit , & patitur;

&0::

cum damnum illud pretio zítimabile fit, fi-

qut

uidém quodcunqué damnum meum illi,

p

qui, ut illud pro ipfo fübeam , defiderat,

t

TT

vendere poffum 5 cum five centum , quz

jimhabeo , perdam, five quz aliàs certó

t

acquifiturus eram , non acquiram , quoad

u

jaduram feré perinde fic

?

.

cum þt - £8i-

p

quum , damnofum cuiqué effe offcium fuum.

il

medi L. f-. teflament: quemadmod: aperiant:

nE

cüm ipfe Apoftolusgentium nolit, ita nos a-

ts

lijs commodare , utillis fit relaxatio, nobis

Xj

V«

autem anguítia, & zfHlictio, Epiff. 2.a4. Co-

mpa

rintb: cap. 8. princ. verfi 13. Cüm ratio (f ufus

obtineat , neminem, cuigzoz vult, contrauti-

imi

id

litatem , cj»rarionem cogi , de prapriofacere bene-

fiium.Concil. Mediomatric: relatum zz ffz. S,

) VC]

I Cap, 4. qme./fT 2.c4uf. Yo. Cümfidejufl

Or, fir,

at

quod

æ&oææ,

461

Itlh

T f

quod ex obligatione rem exíolvat, omniä

&língula damna ,

Tva

qu& propter bac pertulit ,

^

compenífare , & re

n

petere poffit , ze difpen.

"d

]

dium patiatur , unde videtur premium meruiffe

tap. 2. *« de Fidejuff;, modó detrimentum al

HL;

terutrum reverà fuübíit, aut hoc fubfatu.

rumprobabiliffimum periculum fit, quo ca-

esïl;iA

fu, (i, quale,& quantum lucrum;quod de ce-

J, ig

det, aut damnum , quod venditori , aut

Wj h(

emptori obveniet, futurum fit , non con.

4

!

j

ftet, certa lumma loco damni emergentis,

Wci:

autlucri ceffantisftatui poteft, ita videlicet,

Af

utplüs vel minüs illo, quod (tatuitur, inter-

Mi

eflepoffit, quandoquidém incertitudo con-

!

1

i

. juncta cum fpe majoris lucti , aut timore

äscm'q

. majoris damni facit , ut ratione periculi in.

J

J

tere(Ie , etü hoc ex poít fa&o minis fuiffe

appareat, pluris z(timari poffit, — Fiz.

[4 4?.

fínal. & de V[ur, & detrimentumhoec , q

uod

if

4

vel venditor , vel eiptor fentit , 'ratione.

talis emptoris, vel vénditoris, & hujus ,

,Aiuüïï

'1

"

& illius causá przcisé fubeat, ita, ut, (i

j

hic emptor , aut ille venditor non foret ,

/n

emptio venditio non celebraretur ; neg

jl

damnum illud altecuter fubiret: ne ; quia

lb

aliàs detrimentumillüd refpectu vel empto-

4«30

ris , vel venditoris per accidens, & imper-

It

ünens eft, contra . 74. ff dé n..7. alterrper

W

E£-

&b

"TET

A66

alterum iniqua conditio inferatur. atqué, non

M

obítante , quod , ut ratione mutui , pra-

IT

(cindendo à cohoneftacone noviffinié factá,

n

y

aliquid vultra fortem jufié accipi poífit ,

datmonum ex parte accipientis, & in iilum

exceílum fortis confentus ex parte dantisía-

m

"T

i

tisfit, ecquód danti , ncqué ratione diflen.

süs , nequé ratione locupletationis injuria

p

fiat; vendicor fuum emptorem , velemptor

qum

a

iuum venditorem, ex przíenti vel vendi-

tione, vel emptione, tantum damnum fibi

qua

oriri, proptereà ad hoc recompeníandum

m

[eu

pretium rei vulgare abipfo augeri, velmi-

Wtl

pui exprefsé moneat; alioquin , quia, cum

dW; !

dettimentum illud nequé quid pofitivum ,

nec aliquid, quodunà cum merceinnovum

D

vt

i,*

olleflorem tranfire, hujusqué patrimonium

e

U

augere poteft, fit, & nemojactare(uum cen.

fendus, ignotiqué nulla cupido fit, & zi azi-

j

s

u

spus utrinque . cenjentit , perduci ad effecium :d,

nen po[Jet. fín.l.55. ff 4e 0. b 4.

aX

quod incheatur,

üo1

