lis plerumd; probationis eft , & ad exiguam

eui

fummamfzpius deducitur, — Fis. /. s. ff de

jj:luma

Stipulat.preto ; antererum captarum deterio-

i

£ationcm , aut interitum. certam fummam

a

comprchendere, commodiüs fit, Sed

Quid fi projecto reti cum , velfine

Din

M

pifcibusextrahatur corques aureus, ad quem

H

,

ült

peraünebic

n

Hancambigui Juris queftionemin cau-

f

sà quorundam adolefcentium , qui, cum

Oftiam veniffent , littus ingreffi, jactum re-

W

tisàppifcatoribusemerant , 1n quonon pifces;

€

t

fcdíportaauri obfuta apparuerat , difcepta-

tam fuifle Suetonius 4b de Clar, Oratoribus

'*tr:ïïpl

üearratj

.

ii o db

2925

Vhny narrat 5 antiquior cft illa altera controverfia

N

|

hu

apud Coos , que toram oriofam diu defa-

tigabat Graciam, magnodue ftudio inter pit-

RX

catores Milefios, & Juvenes Jonicosagitaba-

j W«

tur, quando Jonij quidam Juvenes jactum

[

retis à Milefijs pifcatoribus emerant, & tri-

podem aureum (alij menfam auream fuife

Mdl

?m [Cr u

affirmant) qui loco pifcium extractus fue-

MWj

rat , repugnantibus pifcatoribus fibi vindie

cabant, quamlitem, cumCoi Miletum Jo-

4'!! f?

BUA

i« [

nicorum Metropolim rejeciffent, & delatà

A

Mi

ad fenatum milefiorum controverfiá,nedue

L

"

mileti occurreret , quid ftatuendum eflet,

quia Juvenes Jonici eo argumento , quo

fortunam emiffent, illum pretendebant,

"

TM

co veró colore pifcatores Milefi, quodfpem

A AWWE

iWl

pifcium, non tripodis aurei. vendidiffent ,

obnitebantur : fenatus oraculum Apollinis

n

confulebat, confultus Apollo Delphicus feu

[

)

"

Didymzaus (fi fabulaveraeft) fpeMilefiorum

i|

& Jonicorum delusá, neutri liigantium par-

"Wi

J

ü, fedci, quiin càta Graciá fapientià prz-

ftarect , aureum. Deorum munus dandum

»,'1:,1( ?

efle , refpondebat : Infipiens fententia ! ac

H

digna, quàm fallax Amonisara , vel Dodo-

j

nzum Cymbalum , vel tripos Delphicus ,

plicïg'

vel fatidicus Cacodemon alius proferree.

"

(Qarc tripuscomm

uniomnium confenfu ad

;;:;]lh'

Tha-

Y

a

T4

Ü

296:'

&tdbocem

yM

i

"lhaletem tanquam fapientiffimum defere-

"N

batrur, .qui Bianuü , Bias Pittaco , hic alijs

4

cedebat , . ita ut taàdem per 7tem fapientes

j

delatus , ad Solonem perveniret , quifolum

D

Deum fapientem eíle affirmans , illum A-

ollini confecrabar ; ut Laertius in Thalete,

*Mms |

& Valer: maxim. — Lib. 4. Cap. 1. rcferunt.

-

Anneidem fentiendum ? Anne propofitoin

cafu fententia Apollinis communi JCtorum

d

o

calculo damnataample&tenda?

(

Wi

Ego imprimis cum Brunnemanno ad/.

8. ff. de C. E. num. 10.diftinguere , ac cafum ,

p

üm[m al

quo ipfe emptorrete projecit, à cafu, quo

Vah»:äbg

illud ipfe venditor fecit, feparare malo: fi

q54

orius :

gi]

'€. Torques protinüs fit emptoris;

quia, cum res nullius, ucfuppono, fit, pri-

n

il

mo occupanti cedit, nec intereft, utrumin

d

fuoautalieno reticeperit. — A4rgro $. x2. Inff.

|

de Rer.divis: Princ. l. 3. ff. de 4. R, D. i

eeQt

pofterius , refert, utrum de jadu retis emen-

do inter partes fimpliciter conventum fit,

'IC[CI

nec ne: fi fimpliciter conventüm fucrit ;

aj

&. lorques extractus ad. venditorem pcr-

m

tinet , nedue emptori reddenduseft, tum

1l

quia , quod nullius e

id vatione uaturali oc-

|/

1ty

eupanti conceditur, d.d, l4, & cum de Lucro

duorum queratur ?. smelier eff caufá po[fidentis.

A

$. 2. l 126. f.de R,J.. ctenimin pari causá po[-

feljor

d*5 o hts

295

N

in

&lïnfff jäj]ar. Potior baberi debet.. Princ. Lixg. eod.tum

J

Ls

l *tm

L"l

i'quia hoc in cafu venditor emptor , cum

Capturam hanc extraordinariam prüdenter

mm q

füfpicari non potuerint, ned; enim cafus

u d

m

forcuiti , & prorsüs infolidi in vulgaribus

conventionibus , que materiam fibi deter-

[74;[ "

W

minatam, ordinariam,& vulgatam , uti ven-

Ui

AUWT ]

M

ditio jactüs retis in fe conünet ,: fi quidem

M

hic fpes pifcium , non veró indeterminaté

^

omnium rerum venditur , habent ,

in-

M

M.

M

telliguntur ; infpem piícium confenfiffefo-

UL

lum cenfentur. Si dejactu retis interpartes

(j

fimpliciter conventum fuerit: ámplior di-

! m

Vij

ftinàio ulteriüsadhibenda eft, & quid inter

partes actum erat: utrum de bolo & jadu

i

u

reds in genere in ordine ad quodcund; ca-

M

j

JiU

piendum , an de jactu retis in fpecie in or-

p

dine ad piíces, conveniflent, infpiciendum

ul

eít: priori cafu

n

& lorques aureus venditori quidem

N

M

cedit , ita tamen , ut illum ernptori redde-

Md

W'l

rc teneatur; quia fpes ingenere, atque adco

D u

o

cujufcunjue , quod ret continetur, con-

"5

fequenter & corquisaurei empta erat , poftc-

qun

riori caífu

j

",b J

&. Torques aureus emptor tradi

] I

!

non deber: quia fp

€s pifcium- , non torqui'g

j

aurci vendita erat,

ii

I

T ;

$ VI,

*

5

29$

ebodbeh

X

& VI,

us

j gt

Am Res, qux necfunt, nec

aïmmff

tbug g

fuerunt , nec futurx eíle

nf

offunt , emi & vendi pof-

me)Q

fint ?

i

ïm

Es, .'uz nec fünt, necfuerunt ,

y.l.

nec futurz effe poffunt, feuim-

hi

poffibiles puta chimera, Hippo-

centaurus, Vulpanfer , Hircocervus &c.

f

Emi& vendi non poffuünt. — 4rgro. fíz. $. r.

zn[t. de Inutil, flipuls & princ. 1. 35. f de V. O.

fut

Prob: Impoffibilium nulla obligatio eft. /.

185. ff de Rec. J Ergo exdem emi & ven-

'ü

di non poflunt ;

quia emptio venditio

Af

refpectu fuz obligationis caufa .neccffaria

eít.

z.. II Adeo quidem , ut, fi res impof-

fibiles defa&to in contractum emptionis ven-

diiionis deducte finc, hzc ita nulla fit, ut

0.

nec aftimatio, necpoena debeatur. — 4rge

iib

l. 69.ff.de V. 0, Prob: Rerum harum exi-

AEU

ftentia & poffibilitas cam aperté implicat, ut

dl('h

earum impombili

tasáà contrahendbus igno-

(l

rarinon poffit , ergo dum-illas in contra

&um

m

hunc

þææoææ

299

huncdeducunt , feriónon agere, fed Joca-

ricenfentur ; fiquidem illud, quod non eft,

d

nec cfle poteft, fcrió & efficaciter appetere,

ifi

contra fanam mentemeft; ergo. Hactenus

de rebus non exiftentibus dicta fufficianc ,

V

l

de rebus in rerum naturá exiftentibus agen-

dumrefítat, que vel commercio humano ex-

emptz, velnon cxcmptæfun.t..

^

a

. VII.

p

n

"

D

uT.)

An & quomodo ergo res exi-

ftentes ,

fed commercio

hj

W/s

humano exemptx in con-

m

d

tradtum emptionis& vendi-

"RI

Hïl

jou

tionis à privatis. deduci pof-

funt ?

Hm

Ueftio hic non eft de rebusillis, qlu—

t D)

1/

rum emptio venditio, quia velían«

)

O

e

&zac czleftes, atque itapretio afti-

mabiles non funt , quales alutis noftrz my-

fteriateu cffe&ricia graci& figna, quz facra-

L:

menta dicimus, facramentalia, actus virtu-

Lgng'

tum, officia divina, ritus facri, TJurisdictio

n

ftica

u

faml., faerz rcliquiz , beneficia Kcclefia

unt

i

406

dbab o ei

j

"U

i

fünt, vel ad ufusà naturá negatos 'adhi-

W

bentur, quales res defe male , aut indiffe-

j an& qü*

rentes, per contractum tamen ad ufüs ma-

jj

losexpeditz funt: Ucfaícinum & amulecum

sj !

fnagicum , libri imputi, haredci, famofi

Q

&c. Arma vel opera ficarij ad occidendum

A

(Qnon

inimicum comparata , proftitutio corporis

b

&c. Sunt, curpitudinem intra fe habet; fiqui-

A

dem hzc & illaalibi propriam fedem habent:

:LQ Q,Wf

uando enim de Simonià, hzrefi, charitate

lxgüüün

&c. Agitur , & hec& illain difceptationem

t n CB'L

duci folent. . Sed de ijs , vel quas nullius in

hp

bonis efle pofle Fiz.$, 7. Inff. de Rer. divat

aífirmat, acin facras, religiofas & fanctas

rl

«f

abeunt. Princ. d, $. 7. vel, que in bonisqui-

eiei

dem funt, fed nonprivatorum , idcirco ca-

'L"le QI

rum commercium non eft , fed ab hoc ex-

j

emprue funt: ut res publice , univerfitatis,

U

CArgto princ. $ $. . 85. ff de V. 0. I:Que non in

uj

pecumiá. populi , fed. im. publico ufa. babentur.

rF.mä«

Fin, princ. l. 6. f.de Contrab,empt, pradia Ca-

[

aris, Qu& ia formám patrimong redacia , fub

7

procuYatore patrimong [unt , quorum «ome

merciüm , cum nifi jufJu principis non ff*. Princ.

u. f

AE

& fin. $:10,1,39. ff-de Leg, x. incommercio

«j

non funt; nám de bisvebus negotium recte gere-

ly

mus , qià, quantum eftexfeipfis, fubiict uff-

$.5

t

ïm 40mïiïïo*ï, softró flatimpo[unt, Med. d.

. 83-

35 o h

30i

U 483.// deP. 0. Dequibusomnibus quæricür,

L

An,&quomodoó , feu quocffe&u à privatis

"n 4

(nam an & quomodoó à perfonis publicisca-

m&imf;

rum adminiitraionem habentibus fervatig

Lma, ]

quibusdam íolemnitatbus vendi poflint .

ha

tam Canoniftaum , quam publiciftarum

"um

difputationi relinguo) emi & vendi poffinc.

s

g. I Res hujufmodi , quas vel natura,

U

velGentium Jus, vel mores civitatiscommer-

|

*."'5 :nl

!

cio exucrunt, fiveá partibus fcientibus , five

ii

i

Mi

Vl

'I

L

ignorantibo,fivealterá fciente,alteráignoran-

"T

cc inemptionem venditioné quoad cífectum

Um

hujus primarium nulliter deducunxtur. $, 1,/

J&M

34.ff-de Contrah, empt, Prob.1.Obligatio dandi

MT

Jl

retium & tradendi mercem , ideft: vel rei

wdï

N

vendite dominiumtransferendi, velrem ha.

u

"

bilem , qua cateris conditionibus acceden-

u

j

tibus ufücapi poteft, preftandi, eftemptio-

M

nis venditionis effe&tus primarius; nam isspr;-

li

mis ipjam rem pra[lare venditorem oportet ;. ád

li

B

eff. tradere , que res ,. frquidem dominus fui

venditor , facitemptorem deminumt fimonfuit,

-M !

i,

s

tantum eviclionis nomine NB. venditerem ob-

J

ligat. $. 2. Lix. f. de Adr. empt.e vend. Ergo

ubialterutrahaberi non poteft, emptio ven-

(

ditio quoad effe&um primarium nulla ett,

g!ïl

vtreta l. impo[]t

jl

btlium 185. ff. de R.7. Scdm

[

ven

d

iionc illaum rerum alterutra haberi

D

Bhon

;

302

&5 od5

yo u

nón porc&. Fini $. 1. Infl, de Vfucap, ä-lvng.

i

semp. prefcript.. fin, S.1» J 30. ff de Adquirend.

M,c,.

bïj

vel omitt.po[Jef. — Avgtà l.. Cod, ne rei domi-

nice bc, — 1. 6. Cod. de Operibus public, tum

u

?ait!

7:5

quia u]umpim:m Yecipiunt maxime ves cerpora-

les , exceptisvebus facris , [anczts , Publirä , o«

ï,Cü ] ab( )

du

uli Remani ( civitatum, — Princ. l. 9. ff. dé

V [urp.ci ufucap. cura quia, 24e4d nulltus e[fe po-

n5

W 'UCH*

te[l s id , ut alicujus fieret , nulla obligatio vafet

cere. 1.182, ff.de R. 3.

Ergo.

j Wu'm

mm!m(ïl

Prob:IL Qwuenarurafui dominio noffro ex-

empta fant , in obligationem deduci nullo modo

hi

polfont. — Fin.S.v. InfHia. de Inutil. ffipalar. Er-

go nequé inobligationem emptionis vendi-

I

tionis ; quianullius func. sed. , st. ff.eod,

sid'l'm

qu)

x. IL Respredictequoadobligationem

fecundariam , obligationem videlice: pre-

yl

ftandiid, quodintereft, in emptionem ven-

m

ditionem quandoqué utiliter, quandoqué

Y

"

* inutiliter pro diversó contrahentium ftatu ,

I)llyf. !

'

deducuntur. Prob. Ex fequencibus. Hinc

N CMP.

t

x. III. Quando unaautaltera przdicta-

rum rerum à venditore ignorante emptori

m

norantivendatur, eroptioabfíoluté

Mejrl,

pariter i

& fim

pliciter tam

l

uoad effe&tum prima-

ïiä/(cn

rium , quam fecun

À

arium nulla eft. — 4reze

hïfug

ripc. l. 57. ff. de Contrah. empt. fin. l. 7. ff. de

tf

deV.0,

-«

h

85.84- velail. vend, — Argto l1o3- ff.

Prob,

fbifS o dcts

303

l

?

i

Prob, Cererum fj omne reliciofüm, vel fa-

|

li

L

!À

T

erum , vel publicum venierit: nullam e[fe vendi-

T

tionem , C quod falverit ea ntmine emptor. ,

LTA

condicere poteff. — Fín,l.22.[.23.ff- de Contrab,

h»M&i

empt. fed acus, ob quam folutum repeti

poteft , abfoluté& fimpliciter nullus eft;jux-

M

TM

ta dict: ergo.

Prob: II. Idem3ura eff , fivc de Libera bo-

'HW! W [|

mine vel jam mortao , vel edsbus deuflas f'atfa

fft flipulatio inter eos, qui ienoraverint eum bo-

W/m

minem liberum e[fe , velmortuume]fe , veledes

'Mïfm

deuflas effe , ive quislocum [acrum aut relisia-

hii

Jum dari fibs flipulatusfuerit. $. 9. L 1. ff. de 0.

H

( 4. Frgo etiam idem Juris in emptione

1

venditione eft; fed emptio venditio edium

um

jam combuftarum ab ignorantibus inita ab-

M

foluté & fimpliciter non valet juxtajam dicta:

a

Er O,

u

Sed quid ad priwe. 1. 70. f de Contrab,

"

eyspt. ubifequentia exaudiuntur ; Jiberi bomi-

lblle.

nis emptionem contrabi po[fe , plerique exiffi-

"n r

j

smaverunt , [í modointer ignorantes idfiat. Di-

ul

cendum? Audlores graviffimi eam filentio

2

prztereunc, curnon &ego ? Le&ori benc-

jl

volo faltem placebit conatus, idcirco

lii

y.Idipfüquodad $.5,7 6. [f de Rer.divis:di-

T

citur;fcilicerficuti hic $, relativé cancüm,quod

j

quondam obtinuit, non conftitutivé, quod

.:-

f

O""t.i"

gb o Ed

U

304

i à

o

Bcincrc debet.4ic lociallegatus eft; quia per

L

Wn

legem 1

mmediaté fubfequentem | exprefsà

d

cotrigicurjita & illud principium dici tantüm

"4

ratià verz refponfioni prepofitum fuit; fi-

gt

quidem per verba fubfequentia , qwod idems

T

H

lacet etíam ,. i (ideft modo) venaitor fciat ,

v

inm

emptor autem. ignoret

cc. Mlud corrigitur

,Hm?'w [

comrma enim , quod/y p/aret fequitur , er-

m

rore cypographi illuc poücüm fuit. Si tibico-

st

natus ifte meus non placuerit , a/fegatam

j G

rinc, quod toc incervicehujus 5. Allegaris

qontd

L.L. contrariatur , aliter folve, cupio do-

U

ceri.

sf

y. IV. Res cjufmodi , quas venditor

du

i

commercio noftro exemptas efle fcit , em-

l

torautem ignorat, quoad effectum fecun-

Mi

darium in emptionem venditionem utiliter

T

deducuntur. Med, l. 70. ff. de Contrab. empt.

It

Argto

». 18. - o. ff. de Hared. vel adé. vend.

Prob: Hoc.

Illud utilier in emptionem ven-

dia

W s

ditionem deducitur, cujus emptio incelligi-

em

Vi

tur ; fed rei hujufmodi ita in emption

frdb [

venditionem dedu&te emptio venditioint

el-

«OIHH[CJ

ligitur; Ergo.

Prob: Min. Ef leci faeri ,. &

emptio intelli-

T u

ïelzgivf s

qui baberi mon potef!,

u

4iiuy ,

f ab ignorante emitur.

JOuia diffeile

rofano. 4 $.

ttlfg

dignofci pate[l Yocusfacer àp

Prob: lllud, /zca

U

ff de Contral empt. Kxgo.

facra

EUAT

ais o ateb

3o«

:&stü;äpc f;,m:,fuel re'lzgio[:,item) publica (uelut fbrum,bba/i-,

mcmlq:& liram ) f pro profanu, vel. préuatis deceptus à

i. eenditore quis emerit., babebitacfionem ex em«

þl*.um;gf'yta , quad non baberi &i liceat , t confequatur ,

W,M quod faá iptere[l deceptum moneffe, — Med. $. 5.

) Wt

In[l.de Empt.e& Vend,qui nefciens loca facra, vel

]

i

relicio[a , velpublica, pro privatis comparavits

l4

l

Cqu

licet emptio non teneat , ex empto tamen ad'ver-

Lt $

fus venditorem experietur : ut comfequatur, quod

5' ün.!. 67-- .

: A1*') (f"l(l

interfait ejus , ne deciperetur.

de Contrah. empt. quid clarius? Ergo. — Ra-

j ï.ALr

u

tionem, que ex eo,quoddolum quemquam

patrocinari contra naturalem z:quitatem fit,

dul

Fin. $. 1. ff. de Dol, mal, metufve except, nec

Jj V

qui(quam quid pramij exfuo deli&to repor-

m

tare debeat 5 quod ex altera parte ignoran-

tia jufta & probabilis Z 5./f. de Contrah. empt.,

Al um

it, que nemini damnum afferre deber.

j

T

4irgto. med. $.10. Inflit. de JMand. e$-frn. $. 1. L.

15./f. de Contrab. empt. corroboratur, ex fupe-

ul

rius dictis facilé erues.

af.ol'g'iï

m't',.

. V. Res fupra recenfite , qüas com-

H

mercio noítro exemptas effe , venditore

[

/

ignorante folus emptor fcit, fimpliciter & ab-

d

d

foluté , tam quoad effectum primarium ;

j

quàm fecundarium in emptionem venditio.

j

[

[

lh

ner inutiliter deducuntur, prizc. $. 2. 4. 34.:

i

l

|

Prob. Res,qu&

fía. l. 70 f. de Contrab. -mgpt;

fruftrà

;fgt" !

|

[

l

$06

&ib o dhib

!

fruftrá emuntur, & de quibus emptio con-

a

crahi non poteft, abfoluté & fimplicitertam !

|

,U

uoad effe&tum primarium, quàm fecunda-

i

m L

rium inutiliter in emptionem venditionem?"

n

deducuntur ; quia soz o

blicabitur venditor ,

Y

())

r

pec tamen ex vendito quz' q

um con[equitur.

j MPI' !

Med.$.3.4.1.34. ff de Contrab. empt. fed loca,

acra vel religiofaytem publica (veluriforum, Ba-

oW

g

jlicam ) fruffra quis feiens emit, Princ, $. 5.

M

In[lit.de Empt eb vend. & Celfus filius ait,bami-

nem liberum fcientem te emere non pe[fe : nec

lomin

miuf'ung rei , fi [cias alienationem non effe , ut

magnwgf

yyordul

facra religiofa loca : aut quorum commercium

»on fit: ut pgbäm. Princ. l. 6, ff. de Contrah,

T

tadin

empt. ncrationi fupraallegatz , ob quam ha-

&enuscontrariumítarutum fuic, contraaga-

i

Sed

at

tur: Ergo.

TY

Quid fi hujufmodi emptor fciens pre-

tl

tium folvit, poterithepretium folutum ite-

n

rum condicere ? x. Sub dift: vel ultró &

w

fponté folvit, & praftat ,& illud condicere

K

non poteft. — 4rgro fín. med. $. 3.1.34. ff- de

Ang

C.E. quia illud animo donandi venditori

*"f/f/f/:

tradere przfumitur. /. cujgs per errorem 53.

Vtuf

ff 4e R.3. velultro non praftatforte , quod

RT

rem venditam extra commercium efle proba-

m

re non poffit ;; & quia ipíe liberé non

dat,

illud

N,

307

B

'

illud condicere poteft , cum hoc modo do«

"" natio prafuminon pofflic.

f*da

.. VI. Si deniqué uterqué contrahen.

d

|

t dum rem vendibilem non efle fciat , rurfus

MW

nulla omnino emptio vendirio eíl. 4575

W T.

princ. $.5. L34. S. z. 1. 57. [fn. L. 58.17.':(: Cen-

[

Irab. empt.. Argto. fin.L.31. ff. de 0. €$* A. cum

tf

vel feria voluntas contrahendi deficiat, vel

L

ïir, ! |

utrinqué dolofa exiftat.

"l

"T

Nec obftat I. Sivelemptorvel venditor

( 17

domüsfolus fciat domum ante vehditionem

?I

i;

magna ex parte jam combuftam fuifle, em-

WW[A.'

pdo venditio abfoluté & fimplicitér valet jux-

1

' "n

ta didta; ergo multomagis , fi vel emptor,

)

j

;JA-'-L

l

vel venditor rei intee

o

ré exiftentis eam extra

TT

commercium efTe folus fciat , emptfo vendi-

tio abfoluté & fimpliciter valebit. Quia, cum

W

in cafuhoc planénihiladfit, duod tradi pof-

fet , quod ramen effectus emptionis vendi-

Qu

"

donis primarius eft, fictio abfolucé nullum

v

fundamentum habet, fecusin cafü priori.

M

WU

Ned; II. Quod nullum eft, nullum ef-

JuP

7H

fectum producere poteft. — 4670 £oz.rir. Cod.

quando provacare non eff neceffe. nulliusenim

u

entis nulla qualitates funt ; fed emptio rei

W

facrz nulla eít; ergo. Difting.Enim major;

j

quod abíoluté & fimpliciter xale eft. — Mrgro

,n ü!!

F.5. Cod. de LL, cdtur. Quod fecundum

P.

rrd

Ua

quidf

f

308

'ïc- MW

& fecundum quid à Jure fuftinetur ng. non

m

enim à phyficis ad moralia femper bona ar-

d

"M

)

gumentatio eft. Ex hucufíqué di&is ta-

j

men

quü

'

g

(

Inferes I. Predictasres, licet folz prin-

p

cipaliter in emptionem venditionem dedu-

cinequeant ; attamen conjundtim cum loco,

g

cui annexa funt , per confequentiam vendi

]

i(dt«ü ]

g

pofle, aliquo modo dicivalere; eo quód, fi

locus finé exceprione aliquà : nequé enim

neceífe eft, uc in venditione , locum cum

vcndipæ]

wit C'I,'*[F

omnibus annexis, & adillum pertinentibus

vendi exprimatur 5 fed Jocum finé ullàá ex-

ia

l

l

,,)"

[

preílione exceptionis alicujus rei vendi fatis

J

J

j

T2

eít, vendatur : mediantetraditione & omnia

facraloco vendito annexa , unà cum illo lo-

atl

co in emptorem per confequentiam tran-

d

feant. Adeo quidem , ut emptor a&ione ex

Wa

empto ad ca facra fibi concedenda vendito-

"

hM

rem cogere poffic, uti quoad fingula in Cap.

Ex litteris 7, $& de jure. patronatus. clarifli-

1né videri poteft. Item

II. Res facras, tametfi ut tales citra la-

bem fimoniacam ab illis , qui harum admi-

niftrationemhabent, vendinon poflint; at-

Tl

tamen quz cales , & quatenüsante connexio-

NI

nem cum fpirituali exticerunc, dummodo ad

n-

fpiritualitatem refpectus non habeatur , ve

di

|

'

ä&oææ"

309

|

l

M

mmf ^

,

]

|

-

wl

'dipoffe. rgto Can.2. quaff. G.cauf-14. hinc

[A

s vafa & veftimenta facra ratione materiz,

u

"! quà conftant; accedente causá & folennita-

h rl

te , quz adalienationem rerum Ecclefiaftica-

[

' rum requiritur, vendipoffunt; hácfolà ha-

xlr

]

?* birà diftin&ione, ut , fi integravendancur ,

"U* alteriEcclefiz , veladeundem ufum in alte-

l

f

TU rà Ecclefià, capellà, vel altari vendi de-

""* beant ; fiveró conflata autdeftructa fuerinr,

!

[-.' ll

J

1

! jta , ut facra jam non amplius fint , & Laicis

*/U vendi poffunt. $. 1. Caz. z. cauf- xo. . 2,

.51'

m

-

riuc. c ffn. Can. 70.cauf. 12. uaff. », Molina

U!

difp. 3 40. pag. 369.in fiz. litt, E.. Clanti.D.D.

Mf Kónig fwor. Prianc.Tur, Can. lib.$ . tit. 3. $.6. m

Wifmmï fín. num. 13. Sed his ulteriüs immorandum

2!h noneft , nequé volo , ut in difputationem

:* deducantur; cumin alijs Juris locis fuam

(* . propriam fedem habeant, ubi illa vc-

V:

niente occafione Amice Le&or

m

difcutere potes.

",

45

& VIIL-

Sed quid dehomine libero dif-

lh

I

- currendum?

pj

[4:

Ü

J

U 5

An,

$109

J

4

wm

An-,';- quan:.do, & U-oniodö

UM

sb

hic emi & vendi poteft:

J

j

| Ntequam refpondeam , przfciendum

m

[ w&u

éft , libertatem , unde homines liberi

T

- denominantur , nequé phyficé , pro

«

phyficá illà libertate ; vi cujus omnibus ad

PA

agendum requifitis agere , vel non agere

nl

poflumus, hzc enim in fervos etiam liber-

(yi d

tate , de quá hic, carentes cadit ; nequéin

l

J

fenfu morali ,. pro poteftate , quid ben: vel

"

[

malé agendi , quaz confideratio ad Ethicos

)ff.;:'ïlif: |

perrinec, fedin fenfu juridico, proeá , qua

4 It

homini, ut hic debitis libertatis Juribus uti

um

poflit,. conditionem . confecutivé cribuit ,

hoc loco fumi; hanc juxta $.1, Z»fiz. de 7a-

V

ve Per[: naturalem facultarem ejus , quod cuique

N

facere liber , nifi fí quid vi aut Ture probibetur ,

ia

€flc; íervicutem veró , à quá homo fervus

m

denominatur , abfentiam illius libertatis con-

m

flituere , & quatenüsfervum relativé accep-

tumfacit , $, ». /nff. de Jure Perft conflitutio-

ff/zp//n)

hf

nem juris Gentium , quà quis dominio alieno

n J

contra naturam (id eft contra primzvam ho-

minum conditionem ) Jubjicitur ,. definiri.

«W/»j

77

HIS pracfcitis

"'WWJ

g. I, Ho-

|

gb o G8b

31I

$. I. Homo liber emptione ve

itcione

Qu

|

!

[naturá exemptus eft. Prob: Ideo emptuo

venditio liberi hominis naturali ratione inu-

Xj

tilis& hic abillà exemptus eft; quia ob liber-

uPI

ratem tradi non poteíl. — 4rgte princ. L. 6,

i

d

Q $. 2.1.34. ff de Contrah. emptio: $946 r

Bf

(*a

ff.de 0.c- A. Ergoob libertatem ille emptio-

b0y

P

ne venditione exemptus eft ; fed hac à na-

]di

l

tura venit.

Fin.med.$.2. Infiit,de jure N.G.

1.

C C. med. l a. ff. de jur. & ]uf Ergo.

Quod enim eft caufa cauíz, eft cauía cau-

LAf

fati.

Hf

5. II Quod ]'uä Civile adeó accuraté

i [ IJ

obfervat , ut hic füb conditione : ff fervwe

hjq/

erít, inemptionem &

venditionem deduci

MA

Argto ffn.$. 2. Inff.

n" )t !

nequidem validé poffit.

l

h

W

de inutilib, fHipal. * med. $. j. IA

85. ff. de

V.O.

KJ'W

Prob: Liberum hbhominem fcientes emere

uTT poffumus , fed nec talis emptto

aut flipulatio

Princ. $. 2. l,

75 edmittenda eff , cum fervus erit.

quia nec pr.cfm-.

j

"TU

, 34« ff de Contrab. empr. quum,

poteff. Med.$.

tis temporis obligationem recipere

"^ g 8s. ff deV.O. Nec fasefh, ejuf

edi ca[us ex-

/n

Nam c«-

e&are. Finis d. $.2 l. 34. ff de C. E.

* füm adverfamá, fortunam [pe

Gari bominis libe-

J

hob-

[2 medo 5- 50.

rineque civile , neque naturaleeff. d

, 48s. f d P. 0. H

c conditio im.pofübilis QI;

]

4

etenum,

*

ï

:

312

ob o ob

m

eccnim, queledunt pietatem ,exiflimationem,

ä- 4 IHJ

eevecundiam noflram , & (ut aeneraliter dixe-

n ]

yim ) inquit veré Echicé & Chriftiané Ethni-

(d

d'lo ,

cusPapinianus fs. 15, ff. de Condit. Infli :

Mf 155

contva bonus mores fiunt : mec facere nos po[fe

d

f

credendum eft.

Sed conditiones impoffibi-

les contractibus civilibus adjeQz , hos nul-

mï

CN

N

losreddunt, vel ob defe&tum confensüs ve-

p*

rimutul rgiofinl.3i. ff deo. c A. Velob

gion

u

defectum exiltentiz conditionis, utpote Ju-

J

reimpolTibilis. / 4gro1, 185. ff de R.7. Ergo.

qu

M

m

j

W

Inferes hanc refponfionem de cateris

J

quoquérebus humano comimercio exemptis

procedere. — Zrgro d, med. $, y. L. .83. ff. de

J

TV

F. 0,

yridu

z. III. Tamletfi Jure nature omnes libe-

N

ri nafcantur, & Homoliberquátalis in con-

gt

tra&tum emprionis vendirionis quoad cffe-

-mbns,qt

Ya

&um hujus primarium deduci non poflit,

uti dicz attamen quem talem emptionis ven-

at

ditionis, ac univerfim commercij humani

i

w m

materiam idoneam efle , ita, ut ejus domi-

nium venditione in emptorem transferri ve-

N

répoffit, abfoluté non implicar. Prob. Li-

:aþiarg'

ber Homoinbello, ingenerebellijufto. $,

* Ua

U. L2X L.24. f. de Capt. cpofllim. — Argtol.

: "ägujä(

4« Cod. de Ingenums manumi[f. captus , manci-

t

pium capientis fit , illiusqué dominio , mor-

b

tc

tll

313

w tc inper

petuarm fervitutem commutatàá , fubs

TY

b

* Wcitur. — $.4. Inff. degur. Perfc ffa,med.S.1, L

[,

i

1

s. ff. de Stat. bomig. de quo nullus eft, qui

iL

dubitat. «2:0], fem. v, trac. 2. de Tur. & Tuff.

!4!!4,(1("3 l';

,

If

l:

"

difp. 33. p4?. t58. litz, 4, Eo quód Homoá

,-IL

naturá quidem liber fit, attamen à naturá ,

i

i?

N

ne unquam ferviat, Jus non habeat ; ergo

etiam venditione ejus dominium in alterum

T

transferri poffe abfoluté non implicat.

U*M

Prob: Ant. Eftó &quirati naturali nihil

hr

'17 T

conformius fit , quam quemqué membra

ETU

fua, & vitam fuam retinere; eftó ab ipfis

qu

etiam legibus à naturá infitis ita. illa cueri

'an'/l

przcipiatur, ut injuftuminvaforem, fialiter

contra ejus vimilla defendi non poffint, oc-

tsl

cidereconcedatur; attamen, fi aliquod ho-

l]

W

^.

minis faàum, puta delidtum , accedat; hic

Il

"i

5

li

merbris, quin & vitá privari jure poteft; er-

Qf

go etiam, licet libertasnacurali zquitati con-

m

1

ïä

formis fit, attamen Homo dominio alieno

Wi

d

fubjici abfoluté poteft: nam ut bené obfer-

vat Grotius //b. 2, de 1. B. & P. Cap. 5.8.27.

p

yum,2. Servitus, fiin terminis naturalibus

accipiatur, quid nimizacerbiratis non con-

-'1

tinet, quia perpetua illaobligatio alteri ope-

;.

|

ras , fingulad; obtenra preftandi, perpetuá

Jr

alimentorum certitudine, quam, qui diur-

nas operas locant , fepé non habent, com-

H

pen-

314

g ob

ïth&c l

penfatur; nequé, dumfervitutem Jure gen-

tium contra naturam introductam fuiffe di-

ltu

citur , fenfüs eft, quód omnis fervitus jure

«

me

u

narurz repugnet , fed quód quivis fpectato

folo jurenaturz liber fit; ergo.

«')c[

orum

Prob: Coníq: 5$ Paupertate compulfus

hbcü&ü'

W

bol

J

vendiderit fe tibi frater tuus ( id eft filiorum

Iírael quispiam, Fis. verf. 46.Levit. 25. ly

yibh

enim Frarzer lacé fümitur.

Argto "verf.2., Ex-

p

gluxc

edi. 2X ) eum non opprimes fervitute mancipto-

eum , féd quafi Mercenarius ci». Colonus ertt,

ii

m

f

u/gué ad annum jubilei operabitur apud te ,. po-

fíea egredietur cum liberi fes , b revertetur

"

ad cognatienem , cz poffefionem patrum fuorum.

U

/M

Mei enim fervi f[ant , eggeduxi é terra Egypti s

;t(f'(h

w0n "veneant conditione ferverum. Non afflges

;i'liq(tit (d

eum per potentiam (id e(t cum rigido illo Jure,

.

uo apud alias gentes fervi cractari folenc ,

TT

nontractabis) fervms e$ ancilla fent volis de

sj

Nationibus , que in circuitu ve[ffro funt. Et de

mj

Advens , qui peregrinantur apud vos, vel qui

i,l

ex hus nati fuerint in terrá vefirá v bos babebi-

n

vui fervos , e$ bareditario Ture transmittetis ad

if

poftevos , ac po(fidebitis i aternum. Verf-39. 4c.

u)l

"ao

41. 42 43. 44- 45* 46. Lev.25. &, quamvis

anno Jubilzi fervicus Habreifineretur. Fi»,

nt"üguz

vyerf. 2.. Exod. 21. fi tamen fervus ejufmodi à

Wi

QaC-

dgæipo ancillam extrancam in uxorem

ec-

ïmh

»

v

dbdb o ææ

81

UE]

t

ln

ecpiffet , & ex ceà liberos füfcepiffer, tum

ls

uxor, tum liberi durante fervitute concepti,

A

fervi remanebant , folusdj; parens libertati

WBL?

!

reftituebatur. 'erfu 4.eod. & , fihicconjugis

& liberorum amore , neillos deíereret , cap-

i

H4

u

li

tus, libertatem recufaret, oblatus dijs (id eft

h

1j

Judicibus) perforatisadoftium domüsfubu-

là auribus, fervusperpetuó remanebar. Perf.

hw

V'l

Ti

$. C 6.eodem.

Quicund, funt füb jueo férvi, dominos fuos

UO

omni bonore dignos arbitrentur, nenomen Dei,

fä'l,'ü?t, [

^ tll

C docfrina male audist: : qui autem fideles ba-

bent dominos , non contemnant , quia fratres

mm

funt , fed magis ferviant, quia fideles [unt. Hac

w:[:g!n

dece ei» exhortare. — Siquis aliter docez , && nom

'/au!r;;.'tgcs

acquiefcit [amis fermonibus e?c. Superbus efl , c

ii

pibil feiens.. Verf. 1. 24 3. 4. cap. G- Epi[tol.t. ad

dii

Timothe: Fnusquisque ipea vecatione, inqua

T

vocatus ef , permaneat , fervus "vocatus e5 ,

: J

non fít tibicura ,. fed ezffpotes feri liber , magis

M

ntere, Verf, 10. 21. cap. 7. Epiff. 1. ad Cerintb.

u

in qu& 7'erf. $. cap. 6. Epiff. un, ad Epbef- Ferf.

u

11, cap. 3. Ferf- 1. cap.4.ad Colof- FerfA6. Epif,.

gr.",a

un.ad Philem. Ver(.Y8.cap. 2. Epifl. w divi Pe-

j

£ri coincidunt.

$i quis fervum alienum occa-

,

fiome religionis docet dominum funum contemne-

wäl

ve , C egus miniflerium de[lituere , ac son po-

r

( m

tiü; decuerit eum fuo domino boná fide ,

L)

emni

f

316

Gbi o cto

l g

emni benorificentià defervire , anathema fst..

j

u[tmw

Confilium Gangrenfe relatum Caz.37. quff,

4 CUf 17.

Qu*

g

Alie Gentes, utde Gallis Cefar, dum

4

d*

lib. 6. Bell. Gall. ait: Plerid, ,cum aut eve alieno,

4ut magnitudinetributorum , aut injuriá poten-

"22

diorum premantur , fe fe in [ervitutem. dicant

TY [äh !

um

nobilibus, in eos eadem omnium [unt jura ,. qua

dominis in fervos. de Germanis Tacitus, dum

A m

Ub, de Morib. German. inquit: Az£iqui Germa-

W u

Q

j

ni , ubiludo omnia perdidilfent , novifimo alea

jatfu de Libertate cj» corpore contendebapt, aut

piurcs |/

W

res (uds vecepturi ,. aut ne corpus quidem fuum

y 4f

babituri $ viclusá, voluntariam fervitutemad-

v

ilat. de Grzcis Dion: Prufzenfis, dum Orat,

m

';»'.ü»ïx" |

15, dicit: ippumeri , cum liberi fiut , fe in fervi-

l

"

tutem dant , ut ex contratits formulá ferviant

i

j

]

1

affirmat, fervitutemhancreceperunt ; ergo

F.

hominem liberum , qui liberum materiam

h jquk;

emibilem & vendibilem effe non implicat ;

NT

ab a&u enim ad potentiam bona eft argu-

dv

mentatio , & Homo fub alterius dominio ,

bonny

& in bonis alterius absáj; cemerationc jufti-

W, '2;, l

tie efle poteft ; aliàás nequé DEus allegata

i

aperté permittere & fancire , nec Divus Pau-

1.

lus & Petrusprecepta przcipere, ned; Con-

N

filium Gangrenfe , quz fub anathemate fta-

de

L

le

a;]if, jubere potuiflet, — 4rgto cap. 6.64.

x

&

LU

dbüb o as

317

lu

'*/ R. f.in 6:0. nec verifimile eft, tot Nationes

"l fervitutem, fiinjuftitiam continuiffet, füfce-

T

Quare.

1 pifle.

& III. Quando Homo liberalteri in fer-

Z

vum veréfe vendit, venditio omni Jureva-

h' lmn

P

il

lida eft- De Jure Naturali, & Gentium im-

propriécali ob && Immediaté przcedentem

[

!i

vix dubium moveri poteft. Prob: De Jure

Ln"'

h

1

Civili. QuandoHomoliberfervatis quibus:

dam conditionibus à Jure Civili in favorem

T

libertatis eorum , qui illi fubjiciuntur, ne

Mib

plures facultate fe fe véndendi abuterentur,

latis. — Argto med.l.5. Cod. de Libertcauf. alceri

u

in fervum fe vendit, veréfe vendit ; fed em-

A

ptio venditio hzc Jure Civili valida eft, &

D

mediante traditione dominium transfert.

fl

My,

4drato frn.$. 4. Infl. dejur. Perf. med, $. x, L. g.

RD

. de Stat. bom.fín. l.7. ff. de Lib. cauf. Princ.

o

)À

l1. ff.quibus ad [ib. proclam.non licet. — Med. [.

I'WJ ]

$. Ced. de Lib. caufa ; quia, cum quivis fue

Mil

libertatis , uti fama & honoris exterorumq;

n

bonorum dominus fit.. Mol, £0z. z. frac?. 24

difp. 33. de Jur, ci Juflit. pag. 160. litt. D. il-

am abijcere, íe in fervitutemredigere , &

n

dominio .alterius in ordine ad libertatis

]

habitz cffe

Sed

&us fübijcere poteft ; Ergo.

lv

r

Quz funt conditiones , pofitis quibus:

h

Ro-

((

218

&ib o tb

j

g

Romanis legibus venditio fui ipfius verà

LOIüC

!

coniingit ?

&;. Subfequentes funt.— Prima, ut qui

i W

!

venditurfub quacund; etiam poteftate. 4rg-

p

go princ, l. . d eju[d. $. um, l, a. f. de Léb, "';'.F

J u

fit major vigintiannis. Fiz. »ed. $, 4.. Inff,

Mu

ml

de Jure Ferf. med, $. 1. 1. 5. ff. de Stat. bam.

"

pritic. l.A, d ult, ff. quib. ad lib. Proclam, non

Ti

lícet.

Med, l16. Cod. de Lib. Caunfa, quia pla-

cuit zsinores viginti a»norum nullaratione mu-

Rwum d

gare flatum pofJe , ac pro liberis fervos fievi. — Ne

t

Vr

ante libertatem incon[ulté amittant , quam aly

pi i

propter etatis rationem fi? confilio prefflare non

n

offumt. Med, e frn. d. Li1G. ZArgto frp. $.2 Imff,

MP

uib. ex cauf. fiquidem abjurdum inquic Go-

« Qu

