minucndum , velin favorem venditoris au.

endum eft.

- Prob. Non i

m

pf quahtitas nudz demon-'

l i

qu

ftrationis gratià

'.

j

fubnexa, feu demonítrans ,

fn 5;'14

fed ipfum corpus feu demonfiratum tanto

j

m ;

nt

preio illud emere vendere contrahentes

i ü

, principaliter movet; ergo.

Prob. Anc. & ;; |

L

confaq. fi ex fuppofito aliud demonftrativum.

l

corpóti ad

jectum fuiffet, corpusfolüm mo-

kre

viflet, nejue ob minorem vel majorem'

quantitatem poftmodüm inventam , quo-

niam verum movens illafum fübfifteret, pre-

tium in alterutrius favorem mutarecur , &

Q

cur ergo, fiquantitas nüde demonftracionis

gratià corporiadjecia eft, & menfüratio ma-

jorem , vel minorem quantitatem poftmo-

!

düm manifeflat , cum per hanc principale

movens plané non immutetur, fed fivehoc

menfuretur, fivenon, in codem omninó

ftati, quemadmodüm movir, permaneat;

Y

pretium infavorem vel emptoris, vel vendi-

coris augeri, vel minui deberet?

n

^ Dixi 06 majerem vel mintvem qudntt;t;;"

Ulà

gem permen[uratiouem

Julfequentem wanifefa-

M

Jam in favorem pretiu

m nec augeri , nec sninus.

f

ucillàm auctionem v

Vl

el diminutionem pretij,

ag

quæ ad damnum gcrc jllgfum reparandum ,

Jilt

Db

E

À quod "

5&35&'9 *

mbodub

"

i quod utidue lxfione deprehensá, five men-

furatio majorem, five minorem, five equa-

',Jem quantitati nud& demonftrationis grati

ï.'-cm; adjccte quantitatem manifeftec, fivé ad men-.

!

fürationem nullus omninó transgreflus fiac ,

| Jnäfl intra dimidium fit in foro poli 4 14.4. 66.ff.

hide Cond. indeb. l. 2.06. ff de R. cap. 48.de R.

m f. inóto, Si infravelfuprain forofori L. C,

w.lde R, F, refarciri debec , adhibetur , exclu--

;Aït' : Ac;clrcm.' ,

a

lf

: Vu. um

: Quiseffe&us Emptionis Ven-

4 ditionisadcorpus , cuicerta

/(1

Y

i

. quantitas tanquàm hujusrc-

n

. ftrictio adjecta eft :

wl

n

P?.

, "El quantitas reftrictiva thptioni

Venditioni ad corpus , qu« fimul

t

generis eft , velemptioni venditio-

niad corpus tantüm adje&ta cít 5 fi primz,

j/

quia z» venditoris fore poteflate refponfum e(t .

t vellet dare. Fin.l. 60. ff. de Contrab.empt..

ut ft compreben[um eljet lege venditionis ,. dolia

fexaginta. qua info[fa empteri , vel fundo accef-

|

qnf eum plura ,

quam ad eum numerum , E.G.

Bbb 3

(em.

"T

758

et db o deab

(U

centum ej?ni, venditor dare potefl emptori fexa. f

o

!nzt,i«ex 0'mnlbü.f , qüæ "Ullll, d.— l- 60. &9-10 l.

j

P

54- f de Adf-empt. && vend. dummodo intearay

fama , mon qua[fa det, 1. 27. d. $.X l. 54. de AGf,

;Ulm

x

empt. & vend,' donec determinatio totius

numeri facta.emptio quoad exiftenciam i

m'-'. «

p-cr'fc&a eft. « Argto .8. ff de Pericul.

e r

d 1t

cominod. rei vend, Prob. veriffimum eff (quo

& cón[Lave-videtur ) antequam determinentu

r.fJ

id e(t: appareazt , qualia emantur. «4rato, $, T

$4 34. ff de Contrab. empt, omue periculum ad. f

venditorem pertinere, ANec interef , unum'pre- $

tium omnium, an [emeldictum fit. $, 7. 35 «ff.. Y

cód. quia fimul & generis eft; ergo.

t5 :-Dixi. desec - determinazio totius. numeri b

hi

fafta, que traditione regulariter perficitur,

quóniam fi »eque tradita effent ; neque emptor

j

n

inmora fuiffet , qua minns rraderentur , vendi-

f

zoris periculum eft, l, 14. ff. d Pericul, && com-

puod. él vend. quefoliusnumeti promiffi ef-

[

feoportet. - 4rgto, d. l; 60. C citi $ 1. 54 fi-

quidemomnia reliqua huncnumerum exce-,:p

deritia ob legem contractüs retineri poffurit.' f

d.4, l1. hec enimtunc, ziffbocactum eff , u

(

*

duntaxat cercrüm. numerum vénditor praffa-

'r;m

"

)

e*; praftari dcljcgv?,'., I«jin. 438. ]f. deAä er??pf.

! vyend; ^

Y

,- .

Inferes dc reli'qüä cum chä&u- cmpr

iq-

nis

cheb o db

739

M

s coincidere , quem confule. . Si

P

T

nis generi

!

/

— fecund, diftinctioa

dhib cngla eft: vel enim

A

ä

COrpUs ;

cui quantitas reftrictiva acceffit ,

J Á

Vll)

ditionis obje&um inadzqua-

Ml

emptionis ven

u

um acceflorium ;

vel principale eft, fihoc,

(he.

"A

em expreffam

' velcorpus venditum quantitat

li 1empore venditionis continet,

& ftatim per-

31

il

-,, :r

fe&ta eft.. Princ, l. 8. ff- de Peric. & commod,

Wi

il

^i

vei vend... Prob. Res i averffone empta , f non

W

21

dulo venditoris fact

um fit , ad Periculum empta-

huj

ita)

ni

pertiner: etiagnfr

ves affrgnata (id efttra

/W.,r

fif. $. 2 L. 624 ff de C.. E. ergo.

Vel

s

um

quantitatem €x

prcffam non continet , fed

iil

buit, & émptio

'/1:/ L

ycl nunquam

tot partes. ha

venditionullae

ft. Argto L 12c. ff- de V.0, íed

fed ante venditionem quz-

vhü

habuit quidem ,

& juxta . L. e

dam deperditz jam. erant ;

J

. $. 4. di[p. 5. ned

ue in reliquis emptio con-

eft. Argto. med.l. 29.

(/

fiftit; quiauna emptio

f deV.0. atquéquantitas expre

fla;fiquidem

N

A: fLmoda hujufrnodi cop

us tantaquantitatis eff

10, d. L.120, illiuscor-

J

apaxime exauditur, . r

il

poris prdicatum fub

antiale eft. — Si illud,

m, fivealiquan-

five.corpus accedensnunqua

.do tantz ; quantitatis fuerit ,

fed venditionis

í

temp Oorc

non amp

lius, vel pluris fit.. Med. /.

f

36 ff. de 4

&. empt. C vend. fiveadhucfic , f1-

;'»

xtiterit, quia acceflorium

l«

ve planä nunquame

E

B

4

cft,

y

r

»65

,

o d5c

|

!-' í*

cít, emptio vcn-icid cateris paribus perfec-

tac(t. zed.1.34, ff.de Contrah, empt, 8.v7. l z. |

E 26. f de AH empt, acjue fi corpus quan-

Q

titatem fibi adjedam pracisé contineat ,

I

quantumvis & res vitiofas includat , illud

praftando venditor liberatur, nec pro vitio-

!

fis quicquam prazítare cenetur. — Fzz. $. . J,

5 4- [f de AL empt. j vend fiveróillud vel plus

quantitate exprefsá contincat ; venditori res

qualescunque ex illis , dummodó non vitio-

Íz, autfi fingulz vitio quodamlaborent, me-

liores usquead quantitatem placitam tradere,

permiffum eít. /, 6o. ff. deC. B. d. &j* argto. d.

$. un. , $ 4. vel mintis includat, autilliusmo-

Í

di corporis plané nihilexiftat , venditorqui-

dem de illis ,. quas ipfe intellexie, usqucad

juanditatem expreffàm füperaddere; vcl tra-

ere poteft. d. sed. 134

a

deC. E. fed fànz

& vitio non affectz eff

-

&

ent. Fjg,L.17. f.

:;

de AGL, empt, &i vend, tum quia utrin(que rei

quafi umus venditer obligatus eft.. Fin, $. G. 1. 6.

f ««d. cum quia& illud,' & hoc utrumqQue

itainter partes actum fuiffe cenfetur.

Nec obftat. $. 1o, /. 103. f. de Eeg, 1:ut-

pote in quá non ipfà quantitas quemadmo-

düm / . 120, ff de P. 0; fed folüm conten

,

ærædic;æg tfqbftancia"lcï et.s

/

— $. VIII,

761

HSM

M

a

|

j

Q

i

Quis effe&usEmptio

nis Ven-

lmv

!

ditionis ad corpus , cui cer-

WMW

L n

ta quantitas tanquam mo-

d

)r«

- dus adjecta eft ?

J

Uód ante manifc&ationbm

..ï"'

quantitatis jam tam fecun-

y. I. Q

düm effentiam,quàm exiften-

lh

tiam perfectafit. Prob.poft emptionem per-

P

fectam omnepericulum regulariter modó ad

j

:

emptorem pertinet. Prínre.$.3. 1nff. de Empt.e

"i

Vend.-1, 7. 8 . ff. ef £. C. de Pericul. &t commod,

h

rei vend. & fipromiflum preftetur, exven-

ditoactio eft.' Fiz. smed, S. 1. Infl, de Contrab.

)

empt. fedvenditione ad corpusfub modo cc-

L

lebratà ante manifeftationem regulariter om-

nepericulum ad emptorem pertinet. . 4rg7o,

j

& 14. L. 13. ff. de LA empt. c& vend. &fi mo-

dus di&us eft, & non przítatur, ex empto

aGio eft. Princ. l, 2. ff eed, quamquàm hazc

ante manifeftaionem , quemadmodüm fi

corpus illud alio vitio occultolaboret , cjuf-

'dem abfolute efficacie non fit; ergo. -

en, ut, fi mjnorem quan-

g. iL Ita tam

b

$

ti»

M

762

& o d

ticatem meníor renuntiec, pretium in favo-

ffi

fem emptoris minui debeat.

Prob.. 5 z emprione modus dictus eft ,

]ci

[

guon praflatur, ex empto aclioell, [ 24 ut , femo-

d

dus agri minor inveniatur , pro numero Tugerum

.auttor obligatusef : Quia ulbi modus minor in-

venitur , non potefl eflimari bonitas laei ,qui non

extat ; fed non falum , fimadaus agri tottus ma-

uor e[t , ggz; Cum venditore potef ; fed etiam de

:Partibus ejus , ut putas fi dictum vinea jugera tot

ä

effe, vel Oliveti: j minus inveniaturs ideóque

bis cafibus pro bonitate locá ffet effimatio, $. uuic,

L 4.ff. de AG, Empt. &b Vend. . Ergo acione

empti pulfus, vel pro rata, fi corpus vendi-

'tum unius.generis fit,: vel.pro bonitate loci,

fi diverfi, ff minus preffet. princ. $.4.0.6 ff de

"ÁAG. Empt.:tantundem pretij reddere debet.

d.d.1.I. velexceptione doli mali abhuüjus pe-

titione fe (ubmoveri pari debet; quia i f/ue-

do vendito, enm snodus promuntiatus deefl: fa-

snitur portio ex frerio, quad Lotum co/.ligmdum

efl ex omnibus jugeribus.dictis. $. 6.1-69.ff. e

Evic. & fi regulariter cum ignorantia ven-

.

ditoris quantítas ma

J

or exprimatur. prizc, d.

'6, $14 L. 13 Jf- de A. Empr, quia. vitium

in quantitate, ratione cujus vendicorindiflin.

&étenetur. argto. L. 6.$. 3. 131 22:344. ff .de

» qua

—4;62'.£näpt'-'»wüd. nqn v?'g-bgit:.cnim fecile

lgüi.

.2

P—

Wil

763

mb ob

d. $.3. non tetigi verum

ienovabat, ad[everare,

fv'll'äzf

j

eft. Enimveró non eft,

cur modó allegatos

ul

/

v'r,h:'wl

cextus de vendicdioniead menfuramintelligen-

." M'J

doseflereponere:po

ffis, fiquidem hzcinrer»

')i &'M;

bus hactenüs addu&lis ;

pretatio tam ipüslegi

WA ï

ucque de cafu , quo

venditor ob minorem

rtam, ad predum

L

quanticatcm corporis repe

AT

minuendum ex empto c

onvéniri poteft ,

L

perfpicu& conceptz ifunt, aperté repugnat:

GL:. !

uxso! cur erptio alia carüm rerum, qua&

ad euftum, alia nonad guftum ,aliaad men-

furam, alia per averfionem, alia per averfio-

onem eft ;

nem fimpliciter, alia per reftricti

iU

nonne ob $. 5.4. 34. emed. S. 5.tet.

$. 6. & 7.

l.4.

Q i

l; 35.f. de Coutrab, Emp

£ r La S. 1.

. de wAL, Empt, e

a

^ de Pericul. $,un.l, q4. f

Vend, Eccur nonob $.1. /.

7.ff, de Pericul.

n

'lo 6' 56

hi

Commod. rei vend, 8

un.:/. Z-ö" 4. 5. 4..

eVend. $.ult, l.

q 4—0 l.* 13- l—4-2.f: de A&o E";Pt.'

69. f-de Evitl. Alia emptio ve

nditioad mo-

n

-

fi? Quum,fi

dum ; & aliaad.menfuram non

li

1

ine venditionis fub

Id

"

in his recitatis legibusnom

modo vera em

ptio'ad quarititatem. veniat ;

u

quia'in vendidi

one ad menfuram intentio

:entium nonipfi:corpori ,

W

fiticipalis contra

íed-fingule ejus.p

arti decerminandee alligata

eft ; atqueideircói

d vendicum íolüm intellt-

continetur; illz leges

gi;uf:, quod menfurà:

$o

764

a

$. 2.l, 40, f. de Cont, Empt. cc« apertéinfur-

gant,

"

»

i

j

Dixiregu

leriter nároille bonz fidei ven-

dicor, qui ignorans vel fundum unüm, in

g

Y

quo v. . zonagistajugera eran:, vcndidit, &

C

in lege emptionis fundi v.g. cezrum jugcra ef-

y(

fe dixit, cui ancequam ille tradererur, & mo-

a

dus manifeflarecur, decem jugera accreve-

(

runc, quiaconrra illum ex JCu Nerarij fen-

d

tentiá, quam JCtus Ulp. , 14. . 13. ff. de Adt.

fi

Empt. & Vend.forían ex quadam equitate

n

ideó, quia, cum in Jure nacurz ftando peri-

|u

culum & in emptione: perfectá, idcirco &

commodum alluvionis ante traditionem ad

F

venditorem pertineat, hujufmodi venditor

traditione ipfius fundialluvione us

uead de-

]

em emp-

el

cem jugera priüs augmentati, fiqui

torid, &trantundem, quod & quantum ipfi

q

promiffum fuit, accipit, ad. nihil ampliüs

Jure precisé nature tenetur, quia ille in bo-

h

nà fidce(t, quia fi venditor usQuead. nona-

ginta jugera pretium minuere in foro Civili

eberct, cum emptor proptereà, quod fun-

duslongé plus modo expreffo contineat, ad

pretiumaugendum eodem in foronon com-

dä

pellatur, ille, qui de lucro captando certat ,

€o,

quidé damno vitando lu&atur, potior

«

[/

- appr.Oþac, ad minuendum pretium

]

actio

&b o hu

265

L

j

&&tio ex emptonop compctit.Z, €.14.( quod

adbonz fidei emptorem utpore quem, eo.

t

l

quod fi hic plura jugera quantitate expref.

d

£

sà acceperit, proptereà nec preiium augere,

Num

(l

necilla reftituerein foro Civili ceneatur, Jura

'"WV

Civilia periculo fubjecerunt, non extcenditur)

AV

vcl duos fundos feparatim. de. modo: cujus-

N

ï'*t

cunqué v.g. sguns centum jugera , aherum da-

centa babere pronuntiando, uno.pretio ven-

M

didir, & tradidit, cum menfuratione factá,

aj

fiinaltero decem definz, & in altero ducen-

1

ta deceminveniantur , venditori contraemp-

n

M

)l

torem agentem exceptio doli proficiat, fi-

i

quidem £u»c zenetur venditor , cum minor sno-

j

n

dusinvenitur. Hicautem univer[us modus con-

flat. med. L. 42. f de AG, Empt, $- Fend. . Nec

enim hic , quód ampliüsin modo invenitur,

quàm alioquin di&tum eft, ad compendium

yY

venditoris, fed ad. emptorem pertinet, &

rectiüs eftlucrum cum damno compenfari.

E

fín.d. L. 42.. ff.de LAG. Empt. & Vend. modó

Y 11 j

1

nulla quzrela , qualis fi fundi deterioris mi-

nor, melioris major quantitas quantitate

| mcr ?

Íub modo expreffà eft, quia ftantibus his in-

voluntarié mixté confenfum foifle, non cre-

"H

ditur, effe non cenfetur. 4. zed, /, 42, emp-

i |

totis fit : ff verÓ quid defit esptori, ffua pra

|

viodo, frvà pre qualiteze ioci , bocei refarciri

Ieé-

j

766

eeb o d5em

re&ius rurfus. eft, - /frus d. L. 42. excipitür.

i

Dixi iz- cerv, bujes Except. ie buna fidei

eq

enditor ; fienim malz fidei, & fciebs fit , ob

$o

a

dolum; qui-non purgatur, totà hac excep-

tionenon comprehenditur, f£z, d, $ 14. 4134

tor

e4. 142 ibid. Brunnemann,

uf

Prob, H, Si decem jugera non accre- .

fen

verint, vel /i fciens vendidit, ex . €mpto acfio

competit advver[us. eum , quamevis decem agera

tit

accreverint . fiuaiveríus zsodus duocóm füü-

em

dorum mipor. inrvenitar , vel univerfus modu

tut

cinflat,ulla tamen quzrela emptoris éít ;

retium in ipfius favorem minuendum cít,

L

d, d. loc inexcept;modozcitat, ergo.

«t

Inferes]. Hactenüs di&a tumr «rcre.

f:

CdP. 5- .þ'.(

de Donat.tum argia., cap. t« &« de Nóv.

ng

op. nunt,

etiam de Jure Canonico, imó cum

hnü

ranofa

lis fimiliter pracisé Juri natur& in-

L

fiftendoproeedere. Hinc

n

Inferes H, Quando venditor in. hoc

la

rem lub certo modo vendidit, & tradidit ,

|2

modusque: minor inveniatur, vel tantum

D

retij reddere ; vel defe&um quantitatis ex«

1

prefla fupplere , vcl quantus eít pro ratà ex-

ceflus pretij rémitteré teneri, quia, cum

i

emptor tabtum pretium tantz quantitati al-

bu

l

irare voluerit, & fi minorem quantitateni

d

ne

i

Q

el : fciviffet; velomninó non; vel non tà

to

l

)!

76*

!à, topretio emiffet, in illum excéffum pretij:

lg, etiam intra limites rei illius alioquin jufti,

!

,

u

rnodó totum pretium, fires hanc pracisé

quantitatem non contineret, injuftum non.

u

j

foret, ob mutuum contrahentium placi-

,:4

tüm, involuntarié mixté rationabilitercon-:

xhr

fenfit.

hi

|

, III. Siveró menformajorem quan-

W:erm*ï

: fl

titatem renuntiet, exceífus ille commodo:

urti

emptoris; quiita pretium augere

i

non t;ne—;

tur, cedit,

jj

z

Prob.l. 4404 amplius in modo imveritur ,

quam alioquin dicfum eff , non ad compendium:

2

venditoris , [ed ad emptarempertinet, med. l42

; *fj

ff de AGt, Empt. ef Vend. qui fundum tradidevat:

1(0('

VWgerum centum., ffnes multo ampliàs emptori de-

T

mon[traverat , [iquid ex hus finibus evinceretur,

pro bonitate. ejus, "emptori praflandum.. eff..

quam'vis id , quod velinqueretur , ceutum jugera:

ul

Vaberet: l, 45. ff. de Evicf. Ergo quantitatis

i

exceíluscommodo emptoris, quinon ideó;:

W)

neillead ipfum non pertineat,

j

re non tenetur, cedít,

pretium auge-;

j

«

Prob.Ii. Si Jura, quibus hze quatftío

p

tangitur, perluftrentür, leges multz , qui-

P

bus, fimodo expreffo defit aliquid, defe-

,l

&umáà venditore füpplendum efle, expri-

f

mitur, deprehepndentur, textusverónullus;

Ü

"

q

uo, fimodus exuberet, pretium ab emp-

toré

EK

;

xmdq

tore auge

ndutm. effe aflericur, reperieturs

v

ergo diícrimen inte

t venditorem & empto-

D

rem hocin pa

fiuàJure Civili agnitum fuiHc.

! (0Dy

apertecolligitur; ergo.

Tud

Necobítat. I. .5i mo

dus deficiat, pre-

po

tium à venditore fuppleri debet; ergofi mo-

dus exuberet, & illud ab emptore augeri

füp

debet, Siquidem, quia venditor, cüm mo-

agc

dum rei vendite meliüs (civerit, vel fcire

debuerit. fi, /. 15. C. de Refcind. Fend.. Hoc

iploquód in modum rei vendit curiofiüs

l rog

noninquifiverit, ac propter incuriamuam

fui

erraverit, errorem hunccurare Jurefaltem

M

,31!4

pofitivo non videtur, fed ,quoniam hoc ac-

* edi

tum non cít, ut duntaxat quantitatem ex-

dd

preflampra'ítaret, & fierrorem cognovilTet,

ben

eonfenfurum fuiffe, przfumptione urgetur,

qi

argto.l, 2t, fn.l. 33. ff.

de C. E. L. 6. f- de Pericul,

C Commod,rei vend, l, 3

8. f. de Actio.Empt. &*

n

Vend, Emptor econtra, cüm circa aliena,

g

quàmptopria, longé faciliüs erremus cum

"

venditoromnia ea, quz de re venditá aíTe-

cLi

ruit, przítarejubeatur, argto. $. 4./. 15, ff. de

vAG. Emptid: Vend. . Expreffione modi a

p

. ex

rem tanto pretio emendam motus, ità , ut fi

defe&um cognoviffet , canti empturus non

Q

ior.

ür

fuifTet, Jurefaltem pofitivo creditur, idone-

nj

um argumentum hàác in materiáà vendito-

re

M

ä

feoe : o gdbeb

269

'M eead emptorera duci non videtur; nonne ft

"i& vendicor fervumvendar, & in lege émuptio-

W. mnis illumartis ludenda: chelis perirum effe di-

cat, talem praítare tenetur? quidfi pariter

l

Wdu,

|

arte ludendz cithara itaeminear, ut preciume

W» tigcr

l

pro eo datum, auc promiffum , nequidem

;

| piumattingat , anne venditorin forofori ad

DI t

fupplementum usque ad pretium infimum,

Qu

agere pote(t? Me hercle,niuno idu omnes

h U

legescircumventonem connivenrese medior

[

sollereintendas, contrariumaflercre, & prae-

(

rogativam illamin contractu expreflam non

m j

i

fuille, vel Jure pofitivo refpe&u venditoris

vt

faltem non arbitrari dicere cogeris, cur etgoy

n

eifi venditor , fi res modo expreffo careat,

"T

defectum fupplere tencatur, f1modus exu-

beret, & pretium quoqueaugendum foret?

quumtamen4 22. ff. de Acf. Empt. e* Vend,

'M'IQ

IW.'IW'

qualitatis cum quantitate comparatio fiat.

Neque obítar. II...57 venditor bominis £«

qu

fmþw

mt , peculium eum halere decem , nec quemquam

adempturum: c plus babet ,

totum pra[fet. princ.

u

li

L38. ff de . Empt,

& Vend, exgo , f&

i

nec quemquam adempturum non

conveniflety

1

exceífus pr'ftari, non deberet; ergo exceffus

W

quanti

tatis modó dict« commodo emptoris

Á

)

non cedit.. Nam in Z. prize. 4. 38« ff- 4e Af

n-

Empt. d-Feud, Ucrumob exceffum rei ve

cc

»

1le

,

&t

d

& od

]

ditz pretium augeri debeat, quaftio noà

"m

tangitur, fedillud dubium at totum peculi-

|

hi

um praftari debeac, folüm deciditur, quod |'jj;

JCtus Celfus, cum hoctamen moderamine, | H

nifi de mente contrarià ex verbis pofitivé ex- ï -

;

preffé conftet, affirmar. Ergo illa quaftio,

« f

utrum ob exceffüm rei vendite precium au.

qu

eri debeat, ex memoraro textu decidi non

p

oteít, cum dehac JCtusibid. plané abftra-

at

;

at. vel Dif:: Conf. fi nc"gativä: rántüm dic-

tum pactum folummodó omittendo non

; YO

éonveniflet, Ngtur. fi pofitivé quantitatem

M

canquám reftrictionem expreflé adijciendo

bà

€dtur. Confeq, ne, quia exceptioin uno re-

-

ulam in contrarium firmat;,JCtus Celfüs ho

pro exceptione ibidem folummodó ponen-

! It

doverum nonícribat.

3

- ^ Mülcóminüs III. Z, 25 ; de Prob. Nocet.

e

uemadmodüm enim pro€o, qui pecunias

Qu

fufcépit, has illi indebité folutasnon fuiffe,

C0

prefumptionem effe nemo dubitat ; 44 enips

i2

lvit , nunquam ita vefupinus eff, ut factle fuas

, hi

ecunias fatfet , eb-indebitas effundatt - maxi-

IK

me [i 1pfe, qui indebitas dediffe dicit , bomo dili-

gens eff , ci fludiofus. Paterfaentlias , cujus perja-

q

4Im

pam incredibile eff in aliquofacilt erriffe , c- ideb

(65.

eum , quidicit indebitas folviffe, compellt ad pra-.

el ali-

ili1

:

(

- (si od EE

quam

- lj

4

fmotes

271

a

dliamjullam ;

4

norantia caufam ifide(äiium abu

ii

!

elutum , j nifi hocóffenderit , nullam eum repe-

szoæ

fitionem babere , ità & contra venditorem

Mi

hujufmodi quantitatem fciviffe, & mentem

am có nullo modo retuliffe przfümptio-

Mz WN

nem effe Jure certüm eft, fs Lis. C. de R, . &

tà

quia contrarium in atimoillius, contra quem

AL

Prafumptio ftat; régulariter cantüm latet, id-

u.

Im'ifg

€ircó, cum nermó in própriá causá ceftis effe

xj

4j

poffit, probari nequit, refponfum regulariter

n

Verum manet , fi veró venditor contrarium

x

"f

19(

Mi

Y-g- quod dolo agrimenfaris indudlus fit , pro-

bare poffet, dictade emptore & in venditore

n

l

á

I

utiliterlocum haberent, | Quare

I^l

inferes Quoad forum interius, five

inter mercem, & pretium excefílus tantus

/M

fit, ut inzqualitas notetur, venditoráueex.

cefTüm ignoravetit, autalia: circumftantiz,

j

1

quzanimum hujus contrarium manifeftant,

coneurrant, vel venditor,(i mercemmodum

l]

exiltimatum exeedere fciviflet, illam quoad

ii

hujufmodi exceffum non vendidiffet, vel

T

non hoc pretio, quia in illum exceflumrei,

7l

qui velextra juíli pretij fecundüm totam fu-

;2'

am latitudinem , vel hujus ju(ti placiti limi-

tes deprehenditur, eoquód ad hoc pretitim

illi rei ponendum errore inductus, fi illam

majorem quantitatem contihere fciviffec ,

Ccc 3

€ali-

775

dogb o P05

eandem itanon taxaffet., ficutiinufuramine

gl

volüntarié mixté rationabiliter con'fcn.üc','r !

qüia, quemadmodüm uni contrahentum

((

parti, ita & alteri fuccurrendum efíe , natu-

[

ralis eequitas poftulat , ne alter cum alterius

Y

jadturà & damno locupledor fiat , ut. con-

|d

tractüs ad &qualitatem reducatur , & velex.

et

cefsüsrei, & jugera ultramodumexpreflum

fei

réftituantur , vel pretiuth juftum & pro ijt-

dem reddatur, aut contra&tus refcindatur ,

ür

émptorém modo fupra:z $.peuult, difp. 3 .exe

plicato ex re acc

epta in confcientia obli

gG

d

gari ,

n

;;cxrtum ctffe'.- -S*'c

d cx

& IX.

X

Quiseffectus Emptionis Ven-

QPC

ditionis ad menfuram ?

lh

Uod fine difcrimine res prins-

quim admetiatur , prope quafi

!

P .

nondum veuierit, Princ. $, 1. LT.

f de Pericul. &f commoad, rei vend. id eít: ,uo-c[

!P

ii

anté menfurationem factam perfecta quoad

cílentiam & formam, quoad exiftentiam ve-

etfecta fit. /. 2. Cod, eod.

4

Pa

rob. Mezjura non eà proficit, ut aut pluss

I

i

aut, mipms veniat , [ed ut apparcat , quantum.

p*

db o dub

773

llk-),

me

l a

ematur.S. g L.34

e Contrab. empt. ergo an-

1

£

Vr

te menfuram, q

tumematur, non appa-

n4

ret: quia hoc per illam modó intenditur;

"W

d)

fedfiid, quod venitnon apparet, quid,

N

Llu

quale, & quantum fic , imperfe&ta emptio

9sl

e(t. — Argto princ.1, 8. ff. de Pericul. c?-cammad.'

mm

crgo.

M

.Prob. Min. Id, quod, quale firnonappa-

Mu

r

ia

ret, conditionem tacitam , fiappareat , con-

tinet, Zireto. med, $. 1. In[f. de Empt. & Vend.

:w.;,f,f,;i

& princ. 1. 8. ff. de Contrah.empt. ebc. Er-

i

gojfiilludin contra&um emprionis venditio-

nis deducitur , emptio vendicioutpote,que

|

ex reipíadilationem capit, condicionalis eft;

Sed emptio venditioconditionalis fecundüm

"

l

)

cxiftentiam imperfe&ta , & xquoad cílentiam

]

erfecta eft; ergo.

.

1

Prob.'Mlat. $i visum ita-venierit , ut in

fingulas amphoras . item oleum , utin fingulas

metretas s item frumentum , utin fngulas 70-.

ï

!1

ï

LUA

diosátem argentum , ut in Jïngulasjiþü: terfuäü*

nll

pretium diceretur s item fi grex . venierit : c

"

ro numero corporum certum pretium fuerit [la-

d

putum, — Sabinus & Caffrus tunc perfici emptio-

nem-exiflimant , cum adnumerata , admenfa ,

ddefW/e fint : quia vwenditio NB. gz;w*ï jigþ

l

hac conditione widetur fferi , tt im. imgulas me-

es-modios ,quas , quafve ad-

ln

1»«

trgfm autin fineul

Go 1

thne£5-

,

774

[56

momm

menas eris: autin ffngulae libras s

quas adpen.

gm

deris :

nt $n fimgula corporasfua adnumeraveris,

80

Fin ..S. $.5 f ex doleario pars vini veniterit, ve-

duti metreta ceutum veriffanum e[l ( quod ccon-

ac

dit

Jfare videtur ) antequàm admetiatur , omne pe-

riculum ad venditarem pert

ipere, Nec inter

eþä

ap prettumin

«

ffngulos eos diöïum fét. S. 7- L

7-f«

1 (u(

4!050

vt

E. II. Qan.do Corpori aclnrienfurarh

ut

abfoluté vendito alia quzdam quantitas ad-

t

jectaeft, licet corpus , cui hecfecunda quan-

ü

titas adjectaeft , majus, velminus hac fitillud,

quod menfurá continetur , venditum regu-

lariter cenfetur. Idcirco.quando ager Tufcu-

lanus, ut pro quoliberilli

us jugero quinqué

floreni dentur ,. atjue

ilorum g. vel 13.

ä

effe dictum ,

venditus eft, fi agrimenfor

decem

r

jugerarenuntiet, pro decem pretium

debetu:

4

Prob. ,Q)j 4grg4'm' w:rideöat, dixitfkhäi

Juger.

decem & octo e(fe :. b quod ejusadmen-

:s:

Jum erit, ad fingula jugera certum pretium. ffi-

pulatuerat; viginti inueuta

unt , pro viginti

-dcäeri pecuniam refpondit.,

$.2,4 40.ff. de Con-

$r4^, €mpr. quia contrahentes totum illud

COrpus certum & determinatum ad quanti-

tatem emere venderc principaliterintendere,

olüm

ac quantitarem -::.dam demonítrandi f

gra-;

Edb o ægg i-,

771

!

m:'ha

"' gratiáà. adjicereJure faltera. creduntur $ cr—

V'zwh

L

W

z. II'. Quando verà -cörþöri non ümph-

i

citer , fed quoad partem ad menfuram ven-

"a

h

d

ditoalia quadam quantitasadjectacít, ficor-

t

pus»

cui hic adje&taeft, illam excedat ; excef-

3

)

fus commo

do venditoris cedit, fi recedat- ,

.

h.

commodo & incommodo utri

usque eft, ità

Mil

ut Emptor fingulum menfuratum accipere

mene

W

teneatur , & venditor pretiumfingulo

Ut

furato folümcorrefpondens exigere poffit. '

Prob. verifmile eff eum , qui fructum oli

T:

U£ pmderztis ve

ndidiffet , & flipulatus eff deeem

: pretium confHituif-

ondoolei , quod tatum effet

fé ex eo, quad natum e

effet , ufquà ad decem pon-

x

doolei , idcirco folts quin

qu collectis , nom ampli-

Ü

quàm quiná, pondo olei,

«s emptor petere poteft ,

ue colleta effent , à

plerisquà. ve[ponfam eff.

e

Contrab, empt, quze, nifi ma-

w'ï

G. unic. 1.39. ff d

"

nifeftam contra

di&ionem legum defideres ,

*

"

dc venditione abfoluté

& fimpliciter ad cor-

us exaudirinequeunt ; e

rgo de venditione

"m

modo fuprà explicato ad quanutatem 5 ergo

]

eciamfi quis ex doliario v.g. metretas centum

n

ad menfuram vendidiflet, verifimileeft, euma

"H

ex eo , quod

doliario ineft , ufque ad cen-

tum metretas vini pretium conft

cuifie, ideo-

4l

uaginta absiu

e doloven-

i-

que folis y.g.quinq

E

ge «

il

-

-

-

: äæ o GE O05

ditoris; vel vquia reliquum vinurm eafu for.

tuito , aut culpávenditoris leviffimá perit,

vel quia dolium tot amphoras non continc-

Q

bat , metretisexeo doliario menfuratisemp-

torem nonam

pliüsquàm illas quinquaeinta,

que'menfuratz eflent, peterepofle , cumil.

las ad quanticatem , on ad corpusabíolutcé

& fimpliciteremeric, atQue quantitastantüm

quoad exceflum,non etiam quoad

?

rcftrictio fit, refponderi deber.

;*cceflþm

-' Db corpori : natn fipartes.quzdam re-

y

rüm;quaz velnumero , vel pondere , velmen-

fur&conftant , absiue determinatione unde

fimpliciterad menfüram vendanrur

r

,e€oquód

put

quantitas his :ad

jecta refpe&tu utriusque re-

1d€f

ftrictiofit, fiquidem hujufmodi conventio.

p

nem abilla priori fpecic differreomnibuspa.

du

tet , '€x füperiüs dictisquinomnes cencram

praftari debeant

; nullam queftionem effe,

colliees.

de

q

Necobftar.

$. 7. 1.35. f deC. E. mp'occ-

admodüm accurratitis 5

p

qui 33. Quem

;

illumg

^e

*egenti patebit, iriimicusnon eft,

rit

* at

fei

o

T

pi

ln

Nf/)f

5. X.

ä

ib o z

77?

WLp

f

j

N

T

DWJ "

Quis effe&us emptionis ven-

T

.

ditionisrerum, quzadfutu-

^i

Ut

N

-ram explorationem , quis,

Ti

- quz ad futuram exploratio-

VM

nem non funt ?

A

zL

Ffedtus hojuseft, quód caterispa-

Yij

ribusftatim perfedafic. Prob. Si

| id, quod venierit, "appareat,

Wt

'l.:h

quid, quale, quancumfit, fit & pretium, &

puté venit, perfecta eft emptio. princ. 1.8. ff.

AT

de Pericul, - Commod, Sed recitaca cateris

Y

paribus in illiufmodi venditione deprehen»

duntur; Ergo,

N

m,lI. Effe&usillius pro vatietate aeci-

"

dentiumhanc emptionem venditionemcir-

cumftaatium variat ; velenitn ut v. g, vinum

(iB

guftaretur, expre(Ie placuit, & ulteriüs re-

3ià fert, certusne dies deguftationi dictus fue-

h

rít, necne, fi di&us, emptiovenditio quo-

ad exiltentiam usQue ad diem illum impet-

fe&a, eodem veró elapfoperfecta eft, areto.

priac.l. 4 ff. de Pericul. & Commod. vei argto,

L. S, 1. À! 4 202, quiaia fnre Civili receptum

m,cus mterefl , conditio-

b

fïï,«kq/loägm per u

Ccc 4

gecne

778

gbec5

nem non impleri, frat, quo voinüs. impleatur ,

BI

vinde baberi ac f$. imapleta conditio fuiffet. L

r

167. f.de R.3, Nifiquo minüs vinum — n

v.g. guftaretur, penes venditorem fteterit,

uo cafu imperfe&a manet, 44ia per ipftm

fatiumeft. fa. . 4. f. dePericul. À Cemmuad,

argto. d. |.167. fi venditor so2 defignavit tem-

puss quond degufletur . vinum, rürius empcio

imperfecta. cit , quia quaff tunc pleniffrmmé . ve-

n£at, cum fuerit deguflatumes med, princ. & 1. ff.

eod, Videlicet f1 venditio ad gultum non fi-

muladquantitatem fit, hoc ampliiis, quod

y.

quandóque emptor illud deguftare poflit ,

& i deguftaverit, quoad mucoris & acoris

«

La

periculum emptio przcisé perfecta fit. argo,

fígn. $. 344 ff eod, vel placuit expreffé, ne

le

guftaretur, & (tatim perfecta eft. argzo princ.

K

$« 1. d. L 4, vel denidue deexploratione . ex-

Qu

n

preflé nihil a&um fuir, & . rursüs usqué ad

explorationem imperfecta eft; quia , fiqui-

f

dem difficile eff , ut quifquam fic emat , ut ne de-

guflet. med. d. $. Y.l, 4... Explorandi conditio,

nifialiud expreflé placuerit, contractui ime

bibita eít; adeó quidem, ut fi exploratione

fa&à non placeat, quoniam, cum non con-

*

ditio fimpliciter, fi res expiorata fit, fed fi

h

éxplorata illicó . placuerit, hujus generis

emptioni venditioni imbibita fit , gu/fhw ad

-N

(

ec

j

'

d

OCO o &&

779

N *

Hali«w

1

bot proficit , ut improbare liceat.prine, $.5/l,3q.

Wq

l

j

. ff.de Contrab. Empt,. Abemptioneven

3.2

-

L

N

nerecederepermiflum üt',

AT

P

XL

*

"

W ]

Ouisefle&tus empti*dhi*s"'Ve*tiä

J

Md

- ditionis hzreditatistotiusvel

ld

illius partis?

A

Uando

hareditas, vel e)us

"WA

pars, qua, dum venditur;

o

»E()

quiaviventis,. aut. . alicujus ,

bt

fi

s

qui nunquam extitit, nullaà pattereieft,

g

venditor hoc fíciat, velex culpá fuálatà, vel

m

levi ignoret, emptore inculpabiliter non

.H:

fciente, emptio venditio in ordine.ad pro-

(

dudionem obligationis eandem przftandi

invalida eft. prisc. 1. 8. ff de Contrab, Empt.

J

AU

fío.l. 7. ff de Hared. vel CAU, Vend. l, 18s. ff-.

[ ii

de. R. ]. confer di&a in calce R. 6.$.2.5e47. 1.

j2

difp. 3. eatenüs tamen, ut emptorid, quod

W

hacde causá impendit, & quodipíius inter-

g,ïl&u

cít, actione empti coníequi poffit, fubfiftit.:

argto,frn. med, l.s7. ff. de Contrab, E.

i

fíu.l. 5 ff de Hared wels A. Fend,

p

í

^

/

— «Prob. - sedfi nulla bareditaseft , de

Suá;

T

aiium videatur , pretium dantaxat, c» f quid.

K

NE.

7806

ieb o t

IB,in enm vem impeufum efí , Emptor

NB.À üP

Senditore co

P

"

yfequatur.princ. e9 f 4.8, e5 f quid cOlïl

emptoris intereft. .o ff deklared.svel AG. Vend.

nt

argto. fin. $. A. L.57, ff de Contrab. Empt. quia

dar

&cà venditore hujufmodi przftari zquum

4l

elt. argto: S. ult. Infl. quib. mod, ve contrab.

éti

fud

bblicat. med, $,2.1. s. fín. princ.l. 18, ff commod.

tuó

Bin.$. 12,1.108. ]. de Ltg. 1.4.23.ff, de R.5

fecüseít, fi venditor non culpabiliter. azgzo,

S;»l

G. unlz. quib. mod,re. d, prtpc. L. ag. ff commod,

Ku.d./23, f.de R. 7. wel & emptor ex cul.

par

pabilinegligeutià fuá.$. 1,4 15 ff de C. E.1.203.

ad

«

Jf- de , . illud ignoret, fiquidem hoc ca-

u empror nilaifi pretium , 2404 forzzjolutam

ne

4b eo eft , répetet.med. princ.l. 7.ff. de Contrab,

Y

Empr. duramodó hhic illud perípectum non.

di

habeat, aliàs fi quidfolutum fit, hoc repetc-:

a

Ecnon oportet. 27072, fi. »sed. $ 3.1. 34. jf de

C.E.quiacwius per. errorese dativepetitio eff y

Ü

ejus confülto. lat donatio ef], aut eile. faltema

l

creditur.4,83. ^. de Reg.Tur. Aft fi & vendi-

gl

Ü

tor, &.emptor hzreditatem, de quá contra--

!j

unr,viventis, aut alicujus, qui nunquám

extitit, eflc, vel veré, vel prafumpteé fciant,

doloddolo compenfato.quoad nullum effec-

l

cum emptio Venditiofübfiftit. enezo. fiziis. $. 3«

j

d.d, 57. f.ide Comtrab, 3

t, Hinc emptor,

b

ofteo-

p

fim ardmc adillam -.eom&qggmuiamag

düra

A

dbeb o db

:

28t

a

"fj

düm aliquid: impendar, ill

dà v.endiwf&

l,

confequinon poteft ; quiá hoc, quod ratio-

