num, 19. Clarif. D.D. Franz prod. [ui Tuff, lib 1.

A

Hi.1o, part. 2. princ. tum, 20 acceduntg;quum;

jImi

quale,autquantum illud malum efle debeat;

lN

ut refpedtu perfone timencis jufté formida-

m

bilefic, nequé aliquid expreffum , nequé

d

hujus exemplum aliquodin Jure propofitum

Quo

fit: Judici , quijuxta propriam eli

o

gendi pru-

D7

dentiam malum juíté formidabile equaliter

in omhibus ica ftridté & anxié eligendum

Mil

rion efle, nequé eandem magnicudinem, &

f

g-ravitaccm ; nequé mali immincntis & eve-

4l

nicnf

:

i

$89

.

dtdb o dlb

v nientis eandem certitudinem , & probabili-

x 'tacem, cum quibusdam, ut di&tum minorani-

a" mi vigorcorporisquéfortitudo reliquisinfit,

j re uiri , fed rationead fexum, atate

m; qua'

; litatem , & ftatum metum patientis

habità ,

r

uid patiens conítans penfatà naturali, vel

acquificà illius ordinis, é quibus illud eft ,

rudentiá ad majus malum vitandum elieat,

d

|nummalumrefpe&u illius ordinis ita malum

J

fit , ucejus magnitudo impedimento fic.47g-

"! 19, 6. G. L. 2 ffz. i quis cautionibus in udicio &c.

"!! &illud circumire non patiatur. 47g40./fs.;ed.

W & s. d. l, 2 confiderandum effe difcernet.

Prafuppono Xl. Metumlevem, mo-

* tum& paífionem animi imminens malum,

M

/1'1:»!*-

quod perfonz cordatzex illo ipfo períona-

N

)

rum ordine leve ac tolerabile, & in homi-

M

h

nem vecordem folüm. cadere videtur, ut

"

formidabile fugientis efle; vel exnaturà ma-

t

li, videlicet, quando illud *tàmleve eft, ut

!

prudenter grave cenferi non poffit, vel ex

jb

hll

circumftantijs, quando v. g. ille, de quo,

!

p

quod minasexequiaut non audeat, aut ne-

queat , conftat, gravia minatur, quia vecors

f

eft, quiadvaniffima minarum illius fulgura

j

expaveícere voluit, aftimari; metum hunc

vanum, injuftum & improbabilem nomina-

f

urrn

ri, m metum in fpecie levem , & met

Ie-

icn'.f

CAzoC

B

o

u

$99

2

CA

CA2

ql

pn

reverentialem abire. Argum. priäz"."g. 1. 4,26;

pl

ff de Pignorib. l Y2. ff de Spon[alib. [. 22. F

h qü'

de Rif, nupt. Metuminífpecie levem actumy

vlgj

quo Res pulla fruftrà timetur , effe; prigz,

tU

l. 7.f- Ouod met, cauf, qualis in. viro timor

us

infamiz Juris ab aliquo privato irtogandz,

!

"T

alicujus vexationis, diéZ,/, aut fimplicis fuf-:

1W )

picionis eum ipferendi. przzcip. Lo.ff. Ouod.

lu$

met.cauf. . Si quis à Sentenaá. in comitatu

PrinC'!piS latà ex fhetu non appcllct ,' n'gä,

Qcut

;mp

Confiliariosoffendat, «àm in Curià Prinei-

imt

pisfufpicio violentiz ccflet. /. x. Cod, deHis ,

|

]u

quipropt.zet. metum reverentialem folam re-:

tort,

verentiam & refpectum inferioris erga Supe-

H

riorem , filij erga Patrem , fubditierga Prin-'

eipem , vícu

'JFIIIII )

audet, eíle,

jus ille huic contrgd'igctc non/

1

'.Wih

Prafuppofui folams nam reverentia ca-

D

pitalibus minis, moribus tyraniicis agera-

BU

vata in thetum g'ravcm degenerat. Covarr,

1

Tom. Y. de CMatrimon. part. 2, cap.3. $. 6. mum.

m

4« Brunnemann a4/. 6, CoZ. de His, qua ^i

uj

eetüsve cauf.ebc, nim.s.. Clanfl, D.D, Kó:

lt

nig fuor. Princip, Tur. Canon. lib. 4.tit.7. part.

7

2. $.4. in TH€d. num, 22,. P. Engel ad tit. De-

eret. de Sponfal, eh» Matrim. $.. infin, num.4..

10f

7

rzfuppono Xli Metrum tam gravem,

fiu[lc* :

quàm levem in fpecie ob caufam produdi-

)

vam illius mali, quod timetur, in eum,

qui

gb o dhdb

$91

ui à principio naturali, causá neceflariá,

K,

[

& ab intrinfeco incutitur, üt puta: 'Si ma-

N

j

à morbo , periculo zan-

Jum, quod timetur ,

empe[tate , feris animalibus , &c. pro-

|

[.*

flfdgy' ; 4

::;?'I

ventiat;

& in cum , qui à causá creatà libe-

WI

rà & ab extrin

íeco oritur, üt puta, 57 (a-

I"

:

juim illud , quo

d timetur , 4b bomine. incutia-

Hunc vel co fine, ut Contra-

J M

»

h[!

&us Emp

tionis Venditionis extorqueatur,

| meturm incuti, & Contra&um

n

lil

incuti, ve

^

l

Emptionts Ven

ditionis tanquam medium fe

u

,

à metu præfenti lib

erandi eligi; & hunc,&

puta Emp-

ii

(

illum vel ab altero contrahente,

tore, vel Venditore, velà tertio extraneo,

!

n

1

(N

v.g. 4

uo maais te vi bofliumyvel Latronum , vel

e

mibi ex empto

"n

1

opuli ,

«el libertatem tuerer , 1

vendito obligas, med. $. 1. l. 9. ff

quad melus

;au[ excitari,

A

XIll, Metum hune u-

)

L

!

Prafuppono

trumd; maximé ad

extorquendam ermptio-

i

i

w

l jufté, velinjufté incu-

nem venditionem ve

y

ti,jufté inc

uti, fiquis impro

bitate propriá

T

cauíam pra

beat, & abeo, quiin ordine ad

00

id talem nietum in

ferendi Jushabet, fiat,

Á

fl

v.g. f judex per incarce

rationem , att alias pa-

J

mittentem, €$ Emptionis con-

nas vendere

]77'0

2

tracium celebrare nolentem hunc celebrarecogat.

à

4

injufté.incutt, vel quem 1

nteger vit&, Íce-

J

6-.

jf

quä

$92

db5 o db

lerisjs putus improbitate aliená: divexatus

Wnim

jiM

citra fuum meritum innocenspatitur, V. g.

( €

fivelperfona. privata , vet fingularis , vel popu-

lus , vel curia , vel collegium ; vel corpus. prine,

äuöüï

$. 1. £. 9. f. quod methscausd, vel Populi Roma-

' n'mai

zi Magi[lratus , "vel Prafes Pravinciamortis vel

4

qerberum terrore. Fin. $. 1. l. 3. ff. eod , venditios

yort

uem edium cuidam ianocenti extorqueat , vel

qui diredté ad actionem aliquam extorquen-

wet:?

«5

damab aliquoinjurioséinfertur,ut, fi Mevius

&L

in flagitio àfe accufabili deprehenfum Titium

fic alloquitur: vezdemibi vineam tuamyve, ego.

VtO

bujus criminis te accufo : timet enim Titius vel

vad

mortem,velvincula. Med. $. 1.1.7. ff- quad me-

1hs causá, item ,. ff comperto fiupro ejufdem pra-

0il

"n

ditiopem flupratori , nifr banc rem tanti emat

T

mipiter. Princ.l, 9. f.eod. vel fiad cognitionem,

u viclus irem potens adver[arius, mifi bortum

H

W d

meum ipfi vendamyminetar. Princ. $, A. Lult. ff-

ead. quia, fit, quód Mavio Titium accufan-

yti

di, mihi ftupratorem prodendi per $. 1. &&

l^

ffn. $. 4. fnfl.de Publ, Tud. Jus fit, attamen Jus

hoc non innoftrum folàm favorem & ucili-

lm

catem , fed in commune totius Reipublicae

hidi

3 in

emolumentum nobis conceíIum eft, idcircó

infolam noftram privatam utilitatem nec ac-

if

cufare, necprodere, nec minari poflumus;

)

eonfequenter accufationem , & proditionem

ta]

per o

dbeb o g

$93

"g perinjuriam , & malo morc minamur.

Med,

&

| 4 8. f. quod metüs causá, nequé ftuprator uc

. talis, fed impreffio metüs omni Jure illicita,

.'lï'i

n

quód malomore, mortis, vel vinculorum

/

h

minatione contrahere cogatur, intuetur.

Mi

J

Dixi i» folam noffram ef. . nam fi Jus

N

accufandi in folàm noftrum & proprium fa-

t

vorem haberemus , qualis cafus /, 21. ff- quod

g

metí causá de libertinà exiftit, quiaitaviá Ju-

Aj

i

ris, non fadi uteremur , diverfíum obtine-

M

ret. His praefuppofitis

14

E. I. Vis vera, abfoluta & pracifa ad

"]i

extorquendum emptionis venditionis con-

L

tractum five ab altero contrahente , fiveà cer-

U

tio illata emptionem venditionem vitiat , &

[//

n

hancomni Jure nullam reddit.

Areto. S.1.

L '

Infl. de Oblig, ex confenfu. Princ. Infl. de Empt.

um

€- Vend, fin. $.2.Li & rl 2« f . de C E. Lt

M

€ed. de His qua vi metüfve causá, Can. 4, Quaff.

TU

3« cauf. 20. C4p

.5. MK de His, quavi metufuc. cap,

n

W. *« desponal,

&

""

Prob. Vis vera, abfoluta & pracifaom-

l

nem confenfum padentus, acretinentis ex«

n

cludit, quia, quamvis voluntas in actibus

m

fuis imperatis vim veram & abfolutam pati

i

poífit, fi enim manu meá per vimabreptà

1Us

alium pulfes , violentiam abfolutam pador ,

Qivo

ym

cqm ad pulfaionem illam influxu a

P

non

PCI

:94.

aob odbeb

non concurram , fed mere paffivé me ha-

f

beam ; attamen vim hujufmodi voluncas in

(L(ua

"

actibus fuis elicitis fufferre non poteft : fiqui.

dem vel volitionem rem certo pretio ven-

n

T

dendi, velemendi , ad quam vis ordinatur,

N

clicio, nec ne? Si prius, evidenter confen-

tio , adeoqué vim abfolutam , de quà hic

nj

di

ua'flio eft, non patior: fi pofterius, coactio

ad inducendam obligationem empti & ven-

Pf(

diti, ut quz abipsá volitione , feu confcn-

&1'

fu mutuo principaliter pendet, vana, & futi-

lis eft.

à(

1. M. Vis modificataper omnia quem-

«

yi

admodüm metus emptionem venditionem

]

vitiat, & non vitiat.zoz zizul.ff. C e$ Decreta-

lium , quad metés causá efc. De His, que vime- . i

tisve canf. c.. Prob. ffn. l, 1.l 3. ejufdem$,

um. ffp.l.9. f. quod metis causá. l. 22, ff- de Rtt,

t

Nupt.med. l.13. C.dc Tranfatz, l3. 1. 4. 0. $. Lía.

Iu

àü

C. "ed, cap., 4. 9« de His qua vi metásve causá

( c.quia quodcuna ue vi atroci, ei contrafit, id V

metu quogque feri videatur. ffn. &j argto. fin. l.

Y

Eadem ,

uz de

I ff. quod metüs causa.

metu, & de vi, deciduotur, fed hzc de nul-

|

là aliávi, quàm modificatá procedunt; quia

f

hacíolüm ftante confenfus & voluntas, li-

u

cet quàndoqué coacta, qux tamen volun-

Jl?

tas adhuceft, intercedit; ergo.— INeq;illud

aT

*

$95

aob odb

Fm:)l

:

d. lLVf. Quod met,cauf. vis febatmenttio propter

lt

nece[[itatem impo[itam contrariam voluntati ob-

.

ftat, Quia hac in materiá voluntas actualis

p

duplex, aliaviprior, cui utiq; vis modifica-

*)

ta contraría eít, nec ftarefimul poflunt, a-

"

lioquin actus vi geftus non fequeretur, alia

vi pofterior, quz vi modificatz contraria non

eft, fedfimul cum hác ftat, cóquod vis ceam

procuret, intercedit,

l;

&.IIL Metus fivé abfolute, fivé refpe-

L

&ivégravis & juftus, five levis & injuftus ,

à causáneceflarià, & ab intrinfeco proveni-

1

ens, tam Jurenature, quàm Canonico & Ci-

vl

MM

[

vili, neemptio venditio omni Jurevalida,

L

& irrefcindibilis confurgat, confenfum non

L

Vitiat,

IM

prob. Stante hoc metu veré confenci-

ld

I

tur, & a&tus voluntatis elicitus de pretio pro

J

re certá, tanquàm minus malum ad evitan-

j

dum majus abfoluté ele&um ponitur; fed

j

hecelectio voluntarium fimpliciter impor-

f

tat; cum ubi electio fit, ibidem & volunta-

rium exiftat; ergo; ergo. Utriusq; Juris no-

"l

ftri voluminibus e-& revolutis, ne rudera qui-

^

demirritationis confenfüs metu qualicunqué

j

extorti , bené autem, ff metucoacfus V. g. emi

[j

aliquid, emptor efficior, 4wia , quamvis ,

l

Jfi liberum e[fet ,. moluffem. , tamen. coacfus

v*

i

PP 2

$96

eeb o dib

volui. Princ. $. s.l 21 f- Quod met. cauf.c) ,

95. ff. de 44. vel O. H. inveniuntur, ergo.

j

Nec terem acu tetigifle arbitrare, fi$, . /, 5

"

A

; de wAcquirend, velomittend. heredir. prxle-

geris: nam /yfallens in illa lege fruftra cruci-

fixumnon eft; fiquidemnon coacta, (ed £al.

x

lax , fimulata, & nulla voeluntas ibidemin.

equ

terceffit. Brunnemannad dict. Z zu. i^. Re.

ma

fcindibilitascontra&tüs emptionis venditionis

qwc

ob metumab injurià per metum illatáunicé

Q,CD'

defumitur. Haunold.zo» 3. de Jur. cj- uff.

! n

QUs

traél . $.cAp. 2.COBITOV, 2. D'IuC, BHimi. 104. Sed

qui metum ab intrinfeco, & à .causà necef-

d

farià , utporénullius Juris, vel injuriz capaci

&

provenienrem patitur., injuriam .non fü(ti-

qU()

net: quà enim fronse /Eolo , vel Neptuno,

xil)q

fi concitatáhorridátempeftate , ut Jovi litares

chl

R

te coégerint, fuccenfes? Ergo.

W

.&. IV.. Metuslevis.à.causá liberá, & ab

N

iextrinfeco,proveniens , fivéin Ípecie calis, fi-

M

ve reverentialisfit, fiveabaltero contrahen-

Wi

te, five.à«ertrio , five ad extorquendam em-

s

l

ptionem vendircionem, fivénon, five ju'ie,

five inju(le incuflus.fit, omni Jurcnullomo-

If

do confenfum emptionis venditionis viciat

utrgtol. $-6 7. f. Duodmet,cauf latb v ff

Il

i

Ex quib. canf. maj. med. l. 4. ff. Si cul pl quam

h

pet d falcid. med. L15. ff 4e Re ]ud. ffu, lp'r'z'm

E

ï

r r

Hj

E -D

i

0

13. Cod. de Tran[sé fín.l. 6. 9. Cod. med.cap,

j

r

4. C 6. 93 de His quasvt metu[ve cauf, fít. cap.

"

15. 94 de Sponf. e& matrim.

Prob. Metuslevis,hocipfo,quod levis fit,

materiam, feu malum refpectuillius ordinis,

i

équo hujufmodi metum patiens eft, minoris

uM

malitatis, quàmipfaempco venditio, quod,

quia majus malum ad vitandum minus cli-

$T

gendo prudenter non agitur,à perfoná con-

ftanti & cordatà ex illo ordine tanquam mi-

Al

nus malum contemni poteft , & debet, refpi-

I

Cit; ergo , cum merumi patiens remedium;,

4

& medium à malo imminente, praterquàm,

v

quód contra&tum hunciineat, videlicechunc.

u)

-----

tranquam majus malum non celebrando , fe

"

liberandi habeat; fiillum celebrat, hic, ut-

potemajusmalum, non tam à mecumincu-

u

tiente extorquetur, quàm proprià voluntate

metum patientis ponitur; confequenter hu-

j

jufmodi contractus nec ratione nullitatis con-

D

fensüs ob rationes fupraaddu&as , necratio--

i

neinjuriofz extorfionis, ut qua,quia mecum

incutiens , hocipfo, quod;ut in fuifavorem

majus malum metum patiens fuftineat, mi-

]

nus malum minatus fuerit. medium à malo

& metu fe liberandi oftendic , abfuit, vitio-

7

fus eft; vani enim zimoris ju[f a excu[atio 202

-

eff, 1. 184. ff de R. ]. Quoniam zop eff illatts $i

Pp 3

"mor

$98

— (fcilicet v

eré movens) ab altquo prigc. l,

9.f Q

,^

0

d met. cauf. fed bunc fibi metum ipfe

mf&rt. L. 24- ]. eadem,ergo. Ex hoc ipfo Col-

4

lises , quare contra conclufionem tertiam

ipit

Haunoldi zum. 114.. controv. 2. CAp. .. trac?, g,

jra

zom. 3. de Jur. & ]uff. ClatifI. DD. KÓnig zaw.

iO

7- 8. 3. Fit. 4 O. lib.i. [Gor. princ Jur. Can,. & in

gfal

folo Jure naturz ftando , hujufmodi con-

a

tractum irrefcindibilem , atqué rem ex ven-

u

ditione metu levi contractá traditam metum

aifi

patloreftituendi, eftó hujufmodi metus rc-

pO[l

verà caufa fuerit, finé quáres vendita & tra-

Ob

dica alias non fuiflet, in confcientiz foro ob-

l

ligationem exjuftitia nonfore, teneam : ne

V

li

videlicet,

quianon malum minitans, quum

iil

malum toti illi ordini, é quorum numero

f

m«erum patiens eft, non formidabile,& mi-

ii

nuscontraétu emp tionis venditionis minetur,

n

fed ipfe metum patiensimaginatione & fufj pi-

TW

cione fuá illius metüs voluntatem patientis ,

M

venditionem inire moventis , & fle&tentis ^

quá finé contractus non celebraretur, refpe-

;

€u ipfius emptionis venditionis injuriosé in

]

culpáeft, e dampum,

quod quis fuá culpá fen-.

di

zil , [obi debet , ej» nonalgs imputare. cAp. S6. de

l

l

R. . £2 6£0, contra cap. 33.

7 6. eod, uniper

i

a;crum iniqua conditio inferatur. Nonne

.Matrimqnium metu levi contra&tum, quem-

-un

j

ad-

l

db o Codo

$99

! edmodüm ipfe Haunold zupr 113. lec. fupra

w eitar, & Clantt. DD.Kónig Jib, 4.111.7. part.

2. $. 4. i2 medio num, 19. Affirmant , irrefcin-

dibiliter valet? Anne merum paáflo illata in-

)

juria, nec ne? Si illata, & quidem ab extra-

neo, nonne hic injuriam illatam redinte-

"d

randi in confcientiz foro ex juftitiaobliga-

cur? Sed quomodo ?. Matrimonium con-

tractus irrefcindibilis eft, injuriatalis eft; quae

nifi diffolutione contractüs compenfari non

oteft ; ergone contra cap. G. de R. ]. in 6to.

Obligatio adimpoffibile datur? Si veró abal-

Mij

cerutro. contrahentium : nonne hic Jus vi

contractüs matrimonialis acceptum , parti

n

mecum paffz petenci reftituere ( quodtamen

n

implicat ) in confcientià obligatur ! Siinju-

M

riaillara nonfit , cur quaío! qui metumle-

vem in ordine ad negotium irreparabile , in

quo omnium mundan

arum partis mecum

M

N

ac beatritudinumunica

patientis felicicatum,

D

n

W

& fola felicitas, ac beatitudo verfatur,

quod

& fübfecutum eft , incuffit, injuriam nonin-

tulit, attamen , qui illum in emptione ven-

ditione negotio facilé reparabili & integra-

K

bili , unde vix ulla felicitas pendet , incutit ;

"

infert? Nonne cui licet , quod eff ptus , licet uti -

!

que quod. efl minus. cap, $3. de R, J. in 6to. 3-

j

quidem plus femper in fecontinet , quad «j

UE

,

|

I

qntd,

Ppa4

L]

6o0Q

öfbcïä o 5605

nus, cAp. 35. €0d. & ip eo

» quod plus fit

» femper

j

ineft ct minus. [ Y10.

SCR CL .

u

5&;. V. Metus cam abfoluté,

Gdos'

Qiveé

quàm refpe-

ravis , à causá liberá,

five ad extor-

«

quen

i

am emptionem venditionem , five

um

j

non , five ab altero contrahente ; five ab ex-

j

uanco jufté incuffüs, omni Jure nec con-

yand

fenfum emptionis ven

di

/

itionis ut invalidum,

;uidü

nequé ut refciffioni o

bnoxium vitiat, 4rg.

«

$- ff de Cond, indeb. C4p;7.

m

"M deHis qua vimet

ufve,

gï'f Y

Prob. Merus atrox non ille, quem Ma-

atíü

gijq

ratus recfe intulit , fCilicet Ture licito,

C 7-

Id

re bofioris,

quem fufiimet , refpicitur.

ia

princ. $ 1,

L3. f

Luod met, cauf. f mulier con

ir4 Pdfïü-

g

nurm [num i

"

grata facfa, fciens fe Ingratam , cum

B

He $uo flatu

pericütabatur

us

: 4lz'quzzl patrono dede-

ertf , vel promiferit , v.

& rem pro certo pretio

du Q

ttaderé, ze i5

ervitutem

redigatur , ceffat edi-

(

üp, princ LL2t

J Jf eod: 4ccuationis

Anflitute,

vel futur4 metu alie

Zat

Md

tonem [eu promilfronem

iltio

f^ctam refcindi poffulare

» improbum eft defideri-

lhtg (

wn. l l0. C. de His qte

vimetusye &c. . Quia

itm

confenfushicq

uoad füum rectum ab alijsac-

tibuseandem r

em eod

(

vendendi liber

em pretio emendi, vel

Nec

rimé à voluntate, clicitis non

10

fpccie, fed nu

mero folüm diftinguitur, &

ts

cító mctui cam huie, qu

am alijaliquid fimpli--

A

C1-

.

6ct

;

dab o Edb

W/z qiccr involun

carium frequentiüs conjunctum.

; efle, fateri oporteat; fi enim paQo de ven.

i* dendo; vel emendo priüs inito longiorisin-

y' carcerationis metu emptionem venditionem

contrahis, quia neceílitas vel in carcere fe-

* dendi, vel em

c.ï;v

!

ptionem venditionem cele-

branditibi fimpliciter involuntaria eft, ali-

quidfimpliciterinvoluntarium intercedit, at

I

neceffitas hecà mecunon provenicfedab hoc

IIM

tanquam aliunde induda prafupponitur; .

ipfe veró contractus emptionis venditionis

) h

àmetuprovenit, quiidcó voluntarius, quia,

!(M

h

ut majus malum vitaretur, electus eft. Quia,

n

cüm metum patiens improbitare fuá propriá

J

illi malo & metui caufam dederit, &ab eo,

T

quiin ordinead ceum finem per mietum inten-

L

tum jus habet , diítringatur, metum Jure

NUA

IKM

fu(tinet, atá; ex hujus effectu nulíam injuri-

!l

am, que unà cum damno. sed, $. 3. 4 14.

b

ff. Quad met, unica radix , ex quà emptio

u

venditio metu contracta refciffioni obnoxia

h

i

exiftit, eft, fiquidem tanquàm caufa caufa

!

illum metum fibi ipfeintulit. f/g. princ. À 2T.

ff- qnod met. cauf. pacitur; ergo.

15

Nec turbat: Revocatio in fervitutem à

[

|

privato exerceri non poteft ; Ergo Metus

fervitutis à Patrono libertz injuíté incuti-

|

tur, Quia Patronus libertz ingrata non fer-

yis

P

6023

^

il

vitutem ; fed accufationem e

*

Ufl

jus ingratitu

lüm

dinis,

' qu& intervenieote auctoritate Judi-

cis revocationem in fervitutem

|

o

poft fe tra-

at

hit,

& quidem principaliter in fuum com-

N

modum, quia & finis quoque accufationis

W

in fuum commodum principaliter redundat,

primarió minitatur.

il

u

$. VL Metus tam abfoluté , quàm re.

19171(20)

pectivé gravisab extrinfeco, feu causá liberà

TL

proveniens, fivé ab altero contrahente , fivé

j

[

átertio extraneo ad extorquendum emptio-

)

nis venditionis contractum injufté incuffus,

"j

)

!

hujus contractüs confenfum non quidem tan-

('JCL

quam irritum & nullum, fed tanquam adin-

i

ftantiam metum patfiirritandum &annullan-

L]

(

dumomni Jure regulariter vitiat.

Prob. I.

DI

De Jure Canon. C4p.2. i« de

Hi5 , que vi metusv? &c. A&us metu gravi

lfï

t

nonab extraneo ad extorquendum actum

lL

injufté incuflo , geftus, refcindi, & lafo uni-

versàcum integritate reftitui additá ratione

T

li

generali: quia, que metuef- vi fiunt , de jure

delent imirritum NB, revocari mandatur. cap.

4- eod. A&us metu gravi ad hunc elicien-

i

dum ab extraneo injufté incuffo fatus addi-

'f(!/,

ij

tá rurfüseeneraliratione. quia , que vi metusve

i

caufa fiunt , carere debent ,vobore firmitatis.re-

edi-

D

cigdijubcrul-g ergo. Quia ;dticutio rem

um

i

LA

62

db o aidb

605

[

w

W um actum fummo Jure validum'refcindens.

d

ltu]

i eft, nam, quod validum non eft, reícindi

L

. non potefb; curratio illageneralisin emptio-

l.-

,

* ne ven

ditione folüm ceflaret?

!u.

Prob.IL De jure Civili i. Mit prator

à generaliter. azgzo, $. 3. & 4« l. 9. ff- quod met,

cauf. quia, ff per injuriam quid NB. fecit popu-

L'»"W D

li Roman:i Mngiframs , vel Provincia prefes ,

Pomponius. fertbit , boc. edictum. locum babere.

med.S unl.3. f eod. quod metás causá geflum erits

ratum nom babebo, princ, l. 1. ff. quod met. cauf.

ergo & emptionem venditionem metu gravi

a

injufté ge(tam fimpliciter Pretor ratam non

habebit; ergo. Quia actus ipfo Jure irritus

"]

hn

reftitutionis auxilio non eget. prob. illat. I»

hac aclione non quaritur , tttrum is, qui conve-

nitur. an alius metum fecitt [uffeit enim hoc di-

4

cere , metum fibi illatums vel vim: &j ex bac

»eeum , qui convenitur , & [| crimtne caret , lu-

crum tamen [enfiffe: Nam cisn metus babeat i5

fé ignorantiam , me

rità quis non. ad[iriugitur ,

velvim adbibui: :

iM

ut defianet , quisei metum ,

c ideàad hoc tantüm acfor ad[iringitur , ut do-

ceat , metum in causá fuiffe , ut alicuá acceptam

!

cuniar faceret , velremtraderet , vel quid a-

liud faceret.. Nec cuiquam iniquum videtur , ex

/

aliezo fatfo alium in quadruplum jcondensmari :

quianon [l'atim quadrupli eff actia , fed flres n,oz

604

dbogess

W!

tf

iejliiuitär, $. 5.

À 14. ff. quod met cauf ec,

quia ia alterius premium vcrti alienum metum

J

nomoportet. ffn.$. $. eod. Qua . poena, triplici

non ràám proprer metum, quàm contuma-

w

Ciam non rcítituentis, que proxima poene

causaeft, infligitur. Brunnemann a4 Z. $32

n

l, 14. t2 fíp.

qii

Prob. !T. $; mezu fcilicet jufto iuju(te (i-

at

ve ab ipfis Legatarijs, five à tertio extioneo

pl ff

ij

hzred:tatem adire ( textus fiquidem gene-

a

raliter loquitur) Coaczu; adi bareditatem, pu-

zo me baredem effici, quia, quam'vis fí lberum

W

r

effet , nalutffem , tamen coacius volui, fed per

Pratorem re[flituendus famy, ut abflinendi pote -

«f

ffas tribuatur, $, s. loa, ff esd. in quem & /.

T.

i

95 ff. de Aquir. vel amitt. bared. ve ipia coin-

cidit, atQue 6. ulz ejusd, [ 21. confert ; Ergo

'»s[tag

etiam fimetu juíto (iveab ipfo contrahente,

n

five àtertio injufté coa&usEmptionemVen.

ditionem inij, Emptor, Venditor efficior,

l

:

qui2, quamvis, fi liberum fuiffet, noluif- .

ii

Ht

lem , attamen coactus volui ; cüm & ipfe

Ariítor. 3, Ezhicor cap.3.. ACtiones metu ex-

(

tortas pro voluntarijs habeat, fed per, Prato-

"n

remreftituendus fum , ut libera vendendi

"

? €-

mendi mihi poteftas cribuatur.

u

prob.III. $2 Zezationis, veltranfattionm,

!

velft

tpulationts velcupufcumque alteriusNB.con-

J K

Ira-

j

6os

,. tracfus obligationts confectum inffrumentu meta

(

mortis &bc. adito pra[ide Provincta probare potte

L

ri: Hoc ratum baberi fecundum edidli formam

d

non patietur-l, 7..C. de His, quavi metusve:

ergo sop interef , àquovis adbibita fit , utrum

abe

l

mptore , 4n veró ab alio , ut vi anetusve po[fe-

J/

1

onem quis veudere cogeretur , nam furisdictio-

.

ss dcnore, ut t

d, quod improbe factum el! , in

Wi

T

(

priorem fl'atum vevolvatur , impetrabit. l, 5. C.

V

eod. Ergo metus gravis feu juftusà quocun-

u

que injuíté incuflüs emptionis venditionis

)

confenfum, nonut nullum, alioquin, cüm,

JL

quia, quod de Jure nullum eft, nullum cf-

1

fectum fortitur, azgzo L.5.C.de LL. & quecon-

H

trajus. fíiunt , debent utique pro infectis haberi.

cap. 64.de RT. ip óto. Status prior immuta-

!

tusnon fuiffet ,impetratio revolutionis prio-

j

ris ftatus ab Impp. Gord. fruftrà & inepré

7

promitteretur, fed racum & validum, nam

yV.g. fémetu coatfus Titio vendidifti, qvod nosm

zil

debueras vendere , palamell , Ture Civiliteobli-

n

gatum e[Jes & acfio , quá intenditur dare te opor-

Ü

tere cefficax eff, princ. $, Infl. de Except. re-

fcindibiliter , cum, quia iguwm eff , te con-

demnare. ffn.med. d. s.

vendtttones , qua.per

potenttam extorte [upt inftrmari.l.ult.C. deHus,

qua vi mctisve, refcindi, & ratas non habe-

ri. argto, l, 8. C, eod. Pregipiatur, .J'urc-civili

vitiat.

Prob.

606

b odhe

Prob:IIL : DeJure naturz, ubi tamen in

jir

Ab

folo Jurenaturz przcisé ftando, & à Jure po-

fiivo abftrahendo, ob /j regularizer in calce "

hujusz. additum, divifio, ac diftin&tio quz- |

jJa

dam inftituenda, ac confenfus. emptionis ^!

venditionis metu gravieo fine, ut emptio !

venditio celebretur, ab altero | contrahente J/

injufté extosxtus ab eo, quiab extraneo &

ecrtio eo fine injufté expreffus fuit, fecernen- i

adu

dus eft : fi priüs , hic emptionem venditio-

nemnon utinvalidam, fed irritabilem, ita ,

ts t

ut ad libitum illius , qui metum paflus eft ,

dcü&

reícindi poffit, ^ vitiat. Prob. Si confenfus

hujufmodi irritus foret, calis vel ex defectu

$ t

Vr

voluntarij ,. vel infavorem metu graviad il-

m

lumeliciendum injufté compulfi, ucnullum

omninó emolumentum ex fuo deli&o inju-

T

rians reportet , eflet 5 fed nequé ex defectu

Wi

"

voluntarij, uti fatis &abundéjam jam often-

fumeft, nequé in favorem laficalis eft ; fi-

1

quidem fi hac rationetalisforet , cuncideo ,

yl

M

quia confenfum irritum efle lzfo maximé fa-

'

vorabile eft, &hocmodo injurians nullum

k

]

omninó emolumentum ex fuo deli&to repor-

tül

tat; atqui hocnon eft; cum, fi confenfusa

«.T]C

d

laforevocabiliter validus fit, huicplüs con-

fultum , magisqué favorabile regulariter , &

X

perfe loquendo fit, quia hoc canquamfavo-

i

IQ-

r m

dbdb o d*üb

607

rabilius Jura tàm Civilia, quàm Canonica

juxta Haunold. z0».3 4e Jur. &* Juff. zracf. 8.

ul

a/

'ïï

cap. 2 Controw, 2, 1n med. cotcl 4. num.Y15.

)uæ

juxta Clariff. D.D. Kónig fwor, princ. Jur. Can.

!

h

lib, 1. tit. 40, $. 3.12 ffn, num.$. iliconcefle-

runt, quàm finullo modo valeat. 4rgzo ?rizc.

j

')x;

Infl. de Aucf. tut. facilé enim ita contingere

I

poteft , ut lzfus à principio quidem invitus

^|

fit;.attamen fübfequentecempore contractum

factum eífe gaudeat ; atj; ita omninó mi-

nus emolumentum, fi nondamnumex fuo

W[Ji,

deli&o ladens reportat: ergo.

J

Ned; movet. Quomodó ergo obliga-

»';ä*rif,f

l

tio empd venditi in metu paflo contractui

ftare nolente, invito incutiente diffolvicur,

L

cümomnejus pofitivuma&tum refcindens &

1j

irritans abfit,& omnisres.per quafcunque caufas

"

na[citur,per eafdern diffel'vatur. cap. V. &«l 35. ff*

«

de R.7. Quià,cum praterobligationem emp-

Y

j

d venditi, propter injuriam, & obligatio

h

juftitiz , quàáad omnia damna, quorumcau-

pl

fam dedic, laforeparanda, &ad hunc in pri-

ftinumftatum reftituendum tenetur , in me-

tum inferente orta fir, hic autem illa cuncta

meliüs, quàm in diflolutionem contractüs,

)n

fialer velit, confentiendo, fiquidem hoc

fa&oinpriftino & primavo ftatu lafus veré

:'F' '

«W

rurfüs eft, exequi non poteíl; metum infe-

rens

!s

60$

Dd

rens diffolutioni contractüs , fi pars [afa !

ratenderit , utpote ad quam in confcienciá !

adflringitur, confentit. Si pofteriüs: ulteri-

i

451

üsrefert, anhujuífmodiinjuriaalterà contra-

hentium comparte fciente, an ignorante à

;oiïu

certio illata fic; fi prius, idem, quod fuüprà

g

fem

obriner; fi pofterius, confenfus hujufmodi

extortus emptionem venditionem ined, uz

Wt

nullam juxta jam dicta, ne

FU

q. ut rclcinq"rbj-.

lem Jure naturzvitiat.

g

Prob.I. .Ab alterá parte contrahentein:

Qu C

juriaillaranon eft; ergoin hac nulla obligatio

p

copfcicntiæ-fatisfacicnch' , ac diffolutioni con-

fdcnu

a

fentiendi orta eft: Ergo inJure naturz prz-

cisé ftando metum patiens pro libitu alterá

ls

parte utpote innocente invità ab emptione

pf

venditione recedere Jure non

AT

quasó! hoc Jus forec

poteft. Und;

tià:

Prob II. Siculpa quzedam in alterutrá

üt

inveniri poteft, hzcin metum pafsá, ut quz

? ptq

confenfum ponere fe metu cogi proteftata

igtj

noneft, refidebit: ergo fi,' quando parsin-

x

nocens àcontra&tu parte metum pafsá invitá

ori

recedit, hac injuriam patitur , eandem fi

At

pars metum paffa à contra&u recedit , pars

dte

innocens multo magis fentiet : ergo. Cur

äsäc

contra&us hic ad libitum prioris potiüs re-

[

fcindi, quàm ad libium pofterioris fervari

!ao Í

c-

h

:

diab o dedb

605

NU

l

m:-

debeat; major ratio non fir, quum injurians

u

in refciflionem contractüs confentiens, quia

"j

HC'M

ij

cum ipfo contractum non fuit , eftó hic, fi,ut

-

pars altera reífciflioni confentiat , procurarc

4

|

poflït, teneatur, obligationem natam aufer-

li

re non poflit; idem,poftquàm femel valuit,

CUj

ln

fervandus eft , & parti metum pafla facis

M

erit ,. quod illum , qui metum inculit , fibi

adinterefle , &alterum, quantum locuple-

Minw

tiorfactus eft, obligatumhabeat. Curhoc?

id

Cur confenfus metu gravi in ordinead emp-

Al

ia

tionem venditionem à tertio comparte five

d

fciente. — Prizc, l. . Cod.de His , quavii , five

W

crimine carente,lucrum tamen fentiente.MeZ.

m

$3. L 14.f.. Quod met. injuflé incuflus Jure

r

pofitivo refcindibilis eft, fecüs Jure pracisé

W

naturz ? De hoc varij varié... Ego opinione

meà arbitrorideo , quia , cum actionesomnes

lw

Jure natura efficaces inforo civili non audi-

ri promoveri, & ad effe&um produci, pr-

&f

zer Jus Naturz fic, Jura Civilia, quantum abs-

Que fuo detrimento ex multiplicatione liGum

"d

Ll

i

orituro, & violationeillius, quod JureGen-

l^4

tium permiffum eft, fieripoteft , illudinten-

,Ü

dere nolunt 5 concefsà veró imploradone

:Jd!

officij Judicis, ut contractus metu terüjex-

jl

tortus, vi cujusaliquid cuminjurià ,vel dam-

n

no fuo, & lucro compartis folvi debec, aut

O-

la

eq

[2 o

dhéb o gb

folutum eft , refcindatur, & quafi ab initio

i

! J

nihil fa&um fit, fiat, licesplus zquo cum dif-

ad

pendio publico non multiplicantur, quzvis

lafio contra Jus Gentium permifivum non

RU

N

vindicatur, compars injuriam non fufüinet,

quia Jus fuum quafitum non directe, fedin-

yl

directe perdit. — 4780 1. 2. Cod. de R. F, Atá;

C(t:

f

odio metum inferentis non przgravatur, fi-

quidem ab illá nihil exigitur , fed confenfus

ln

mutuus auctoritate judicis adinftantiam par-

tn

r

tis lafz folüm ita refcinditur, ac fi nullo un-

quam tempore celebratus fuiflec, & a&tio

kit

naturalis v1 cujus quzlibet lefio reparanda ,

m

uti

ad cffectum producitur.

D

& VII.Metus tamrefpc&tivé, quàmab-

folutégravis, tam à comparte, quàmab ex-

n

traneo injuftéincuffus , attamen non directé

t

ad extorquendum emptionis contractum, fi

il

emptio venditio tanquam medium ad grave

k

Qm

illud malum; quod injufté minitatur, ac in-

cutiendum metuitur, depellendum ferviens

TX

electafit, illiiusconfenfusnullo modo, ac Ju-

n

re viriofus eft.

i

lt

Prob. I. Srando in Jure

Natura huiuf-

ul

modi coníenfus nedueex fe , cum actus vo-

ü

luntatis elicitus fit, nedue ex accidenti, quum

Eï*mw

utijamjam demonftracum refcindibilitasipsá

ïgc

annullatione, & nullitate parti la favora-

lh4

1-

órt

H

tl[]ml,

bilior fic, invalidus , nedue, quia, cum con-

mdj

fenfus ob metum gravem injufté incuffi re-

K)Hs

fcindibilitas in favorem metum pafli unicé

an

introductafit , illa tunc, quando huic uile

u

w

ac favorabile eft, ne, quód infavorem metum

A

"7

paífi tanquam finem intentum introductum

eft, inipfius odium retorqueatur, folüm re-

fulrat5 quando veró metusgravisinjufté qui-

lum

dem fed fimpliciter incuffus eft ,atque emp-

tionis venditionis confenfus canquam me-

ht

dium à metu prefenti concepto fe liberandi,

"l

& imminens malum declinandi pofitus eft ,

j

hujus refcindibilitas partí metum paílz: nec

udlis, nec favorabiliseft ; fiquidem metum

'1"'

incutiens confenfum emptionis venditionis

l

tanquam remediumà metu incuflo, à peri-

'"wl

culo & maloimminente feliberandi pofitum,

]

adlibitum ponentis refciffioni obnoxium ef-

"

fe fciens , hujus oblatione & pofitione ad

i

omiífionem violentiz inferendz reverá non

«lj

moveretur3 mecum paticn's vix promptum

hi,

«l

j

medium, quofe à concepto metuliberare; ac

imminensmalum declinare valeatjad manum

haberet; imo reigravioriseffugienda reme-

(

dia impoffibilia fzpiüs redderentur , ad in-

l

ftantiam partis lafz refciffioni obnoxius eft 5

?

ergo. Quafo!quis contractum , quoex me-

i

"

t hoftis mei mihi

infidiantis ab ardifice gla-

Qg a

« ium

612

J

dium ad me defendendum emo; refcinden-

4nf

dum cfle dicit?

Hz

V

Prob, H. de Jure Canonico, tum 476

1& Y

med. cap.y. 94 de Nov. Oper. nuntiat.. tum ob

cap. 61.86: de R.. inóto. Quod ob gratiamali-

guüc

?ï

cujus conceditur , mon efl in ejus difpendium re.

età

