ve deguftando malé probavit, fivenon quoad

Iu

(«

mucorem , velacorem emptoris periculum

cft; ergo,cumdeguítandi alia, alia metien-

f

fi

di cau(à fit, cum guítus ad hoc, ur improba.

0i

re liceat, proficiat, menfura.non o , ut aut

plus,autminusveneat , fed utquantum ema-

o

tur , apparcat , proficiac. $. $.. 34- ff. de Con-

ü

zrab.empt, fivinum deguftatum & approba-

tumad menfüram emptum eft ,. priufquam

d

admetiatur; periculum acoris , vel mucoris,

fcu dereriorationisad emptorem pertinet;ec-

cur deterioratio rerum ; qua velad pondus ,

vel nümerum ,. vel menfuram absqdue omni

ï

conditione faltem imbibitá futurz explora-

tionis emuntur , antequam ipfz vel adpen-

dantur, veladnumerentur, vel admetian-

tur ad emptorem pariter non pertineret?

. Quód, fi condirio absdue eo, quód per

alcerutriim , quo minusimpleatur, feu exiítat,

fleterit. 47gto L.167. ff- de . 3. defecerit, emp-

tioretro nulla eft, exdeféctu confensüs, quo2

Jf extiterit , Proculus & Ocfavenus emptoris efe

7/0üs.

| Pgricul!?m ajunt , ia'm; ?0??2?0?21.((4 librouonop

4f.

ete o db

304

lxþ Q'r

i

bat. med.d. 1. 8. ff de Pericul. C commed.quid-

? pendente conditione emptor , vel venditor de-

u

f

ce[ferit conflat , fi extiterit conditio , baredes

( 'Q

quaque obligatos effe , quafi jam contractá emp-

t(m

tione in prateritum.eod. quia , eftó pendente

hi h *

conditione obligatio principalis non exiftat,

""

negotium tamen ita pendet, ut, qui promi-

,L'M

fit , & contraxit , quo minus ex contractu

il [

obligetur , quandocunque poftea conditio

T-um

exiliet , . effugere nonpoffit. A4rgfe$. 1. &2-

Vil

l. 9.ff. qui potior; in pie: confequenter obliga-

N

tionis tam a&ivz, quàm paffive efle, & hujus

f

atqué illius exiftentiz fpes ad haeredes trans-

HT

mittitur.. Fiz.8. 4. In[l. de V. 0. && l. 42. ff.de

w

"

0 & A. adeo,ut, ewm femel conditio exiflit ,

"

erinde babeatur , ac fiillo tempore, quo emptio

M

venditiopofrta ff , fine conditione fattaefjet. Fin.

G. 1. 4 x 1. ff. qui potior in pigu.quod fi pendente

j

ceuditione ves tradita frt,emptar non poteriteam

ufacapere pro emptore. — Princ. l. . ff- pro empt.

[

quia, cum venditio conditionalis , quamdiu

A

conditio pendet , venditio perfe&ta non fit ,

n

juftam poffidendi caufam tribuere non po-

9

ceft: quad enim pmdat ; 4084 "7 prove-a, thä Ff.

jl

$.un.l.169. ff.de R. J. & quad pretvy'falutum eff

(ni paQtio obfítet) repezezur. fiquidem indebi-

"]

cum eft ,. quodnon nifi fub.conditione debi-

£un

T

Ecc 3

$06

535 o db

cum eft. Et quod frucius medij temporis ven-

)toris frmr. Fin. med.d.1.8.ff. de Pevicul. tf coim-

9od. cumijdera emptori nec ratione periculi

juxta fuperius dicta , necrationefoli & domi-

ql

nij , ut quod nondum ad ipfum fpectat, nec

in

rationebonz fidei, utpote quam absdue titu-

lo nonhabet, competant.

e

«

Nec obftac l, Suo Domino res perit,

|.9. C. de Pign, Ad, Atqui argto, $. AX.Inff de A.

R, D. fn, $. 3. Infl. de Empt. e& Vend. 1.20.C, de

Pac?.ergo. Dift. enim Maj.resfuo Domino pe-

l

rit, fi idem debitor certz fpecicinon fir, ne-

4

f

ue alteromne plané emolumentum ex eá-

,

f

d

€

m percipiat, Cdtur; fi idem debitorcerte

E

fpeciei fit, atque omne commodum, quod

":

rci debitz. contingit, ad alterum pertineat ,

—À

—Á

-

Ngtur Maj.. &c. neduefi

Inftes.. Pecunia; quam emptor vendi-

— — —

tori tanquàm pretium rei venditz folvere des-

tinavit, quamvis & hujus utilitas, fiquidem

emptorob moram exrcipsácommiflàm , eo-

quódipfere emptráfruatur, attamen pretium

folvere. intermittat, ad praítandas ufuras

— DÀ

Pt y OT aE CH

diftringitur.$.20, £. 13. ff- L 5. C.de Fericul. c

Commod, Ad venditorem fpectet , emptori

peri; ergo. quia, quemadmodüm vendi-

tor, ita & emptor debitor cerce folummodó

Ípeciei non cft.

Ne-

Go

$07

HM

H

,

" Nequé l. Fis.1, 9. ff. deSolus. Quia ex

Ihy

eodem nil nifibona deduci poffunt.

dv

uN

Nequeé II /. zr. f de Cond, cauf- dat, cc.

quiaítante pacto permutationis & contractu

innominato ex uná parteimpleto omne com-

modum, coníequenter &incommodum fi.

l'a..

cuti in emptione venditione ad em

ad hunc non pertinet. -

ptorþnï ,

T

iequéIV. L,12. 13. 14.f-. de Pericul. e*

| (UA&

VY

Commod.Altpote in quibusquemadmodümil-

(

las tanquàm neceflariam connexionem inter

íc habentes accuratiüs ponderanti elucefcet,

N

fequens facti fpecies deprehenditur: Ledtos

m

ad numerum emptos, cum in vià publicá

pofitieffenc , /Edilis concidit, quaritur, cu-

h

»-wl

jus periculo g. JJCti vel illi jam defignati &

numerati erant , quod pertraditionem fit , il-

M

lorum veró Dominium in emptorem non-

ü

düm( quia de pretio fides non habita, nequé

alio modo venditori fatisfactum erat. ArGto,

I)'

$, 4T. Inff. de A. R.D.) translatumfuerat: quo-

9] t

modó quzso alioquin cerzé cum venditere ex-

T.

empto agendum e[fet, ut. i5 actiones fuas , quas

cum Z dile babuiffet,ei empcorifcilicetpraffaret

1

Jfn.d.L.13.? velper emptorem, quóminus de-

fignarentur, & numerarentur, ítabat, & quia

cmptio venditio perfecta eft, ezotv

ru peri»

* Kce 4

[4

*

$08

ebibo s.

|

eulum éffe placet, fín. d.- L: Y2. vel traditi: id eft

j

fl

defignati &cadnumeratinon eránt, zeque ésap-

W

i

A i

|

"

"

gorán morá, qub mimis traderentur , erat , ütpo-

! g

Ü

té emptone adhuc' imperfectà , vesdirori

T fadt

j

1

periculum e[l. fín.d.L. 1.

.

,

jdi

nus

x

d

Cht1

ue V. .Sz'« -:bändiderä

Multomi

q

1

lgl

:

?

,Mihifündü"f; z/qtfä P.ïiü.fi,j quäm vacttai $rades

* Aepi

vetur , publicatus fuerit , tencaras ex empto,duod

fpr o

bactenus verum erit , ut pretium reffutwas :. Nom

jon

ut etiam d prafles , fj quid pluris. mell intezfity

qpe

eum vacuum mihitradi-med l. 33.ff. locat. exgo.

panslal

fiquidem aliud periculum facti; aliud' Juris

tubit

eít. Periculum facti; five damnumfatale, aut

üja

extorfio injufta in. emptorem redundat, a-

deoque, fi res vendita-aut cafu, peremipta ,

aut vi ablatafuerit; damnum ad emptorem;

qui infortunio. non obftante pretium. inte-

grum folvereteneturjpertinet.42,// fupra peri-

culum Juris venditorem.onerat,; idcircó, fi

l

res legitime evicta fuerit. , in venditorem

damnumr refluit, cum hác differentiá tamen,

g Y

quod nudá refufione pretij quandoque libe-

retur.argf04ned.S.ult. l. m. ff-de AGLesnpt.e vend.

ut puta: Sires auctoritate publicà forte, quód

" |

rcípectu utilitatis publica urbis v. g. munien-

da gratià Princeps fundum publicaverit: Id

J oriti

UI*

r p

eít: Publicum fecerit. dï/' : 3 3-f (ocat. Siq

cm

s

etüb o d5

$09

bm:-[n

NI

dem , eoquód five emptor hujufmodi rem

LE

nactuseffet, fivevendicor eandem rem non

&^

vcndidiflït ;

atcamen juxta dictazz $. sulr. difp.

"4

evi

&a fuiffec, in hujufmodi Hy-

"* . Eadem

us habere licere venditorem pro-

,,, pechefi illi

.* mifile, ve

j

| emptorem & hoc periculum

"! fafcepiffe , verifimi

lenon eft. Aliquando in-

ii

"

"h fper & intercíle fo

lverecogatur , videlicet,

,V()

*l Giresauctoritate privatàà vero nempe Domi-

!!5/ o evi&ta fueritj quia rei habere licere fe

J/^8 éranslatürum venditor expreffe promific.Nec

"AE eurbar 4. m. ff. de Evif. Quiáibidera pra-

771 dia jamtradita prefupponuntur.-

du n

i,

:ï;n;:qxr,

&.XIV.

7 Quid denid;, cujus, &ad quid

;5 effe&tus remotus Emptionis

y o

"Nenditionis eft ?

d

------

o jbC'

.

í

Cdo empti actio perfonalis, quia

hi

;

L

ex obligatione fluit , Civilis, quia

fb

Á

excontra£tu Jure Civili recepto

gmun'ïüt

ävaiï: l

oritur, rei perfe

cutoria, quia eádem , quod

imonio noflro abeít,

perfequitur,

Qs

^ gl?ï €x pau

F

—

810

$5 ocdbéb

bonzfidei,quia»$.38.1»/f-de 4ct-enumeratus,.

$

r

perpecua, quia Civilis rei perfecutoria eft;

.ä

PCI

qui emptor ad rem venditam precisé tradcni.

2

dam, ad damna dolo vel culpállatá &levinon |

j

f

etiam leviffimà venditoris illata refarcienda.

[ .

G. ulz. Infl.de Commad.$«a.L. $.138. ff commod.

$. 12. 4 168.ff. de Leg, ^.

Slquldcm evidens z«

quiras. efflagitat, ut , quemadmodüm ven-

;

dicor omne commodum.non fentit, & non.

omnedamnumi folus, fed pro ratione. divifi

commodi & damnum przítet, acad omne

id, quod przftari &quüum eft, preftandumo

argto. $.ult. Inff, de Obl ex , confens.

Adverfus

venditorem agit, po(ï: folutum aut debiré

oblatum Pretlum $.8./.13. f de Adt. emgt C

:

vend. emptóti , & liéredibus;ejus contra;

venditorem;, . & c)us h,æredues ad recitata

prarftanda eompetit. .

: ACio venditi: a&xo eadcmm navicum

actioneempti,eo quód correlativa finoprater-

quam, quód venditori adversüis émptorem ad

pretium folvendum,&'omne idquód prafta.

—— m E

næquumcft,præ&andum,quodvcndxton,qul

rem tradidit;aut cradere paratus e(t. «47g72.4.

J

58s€

j

mb o d

$11

Wt 6.8, 4 13. & haredibus ejus , contfa empto"

4 rem & ejus haredes ad. ca praftanda com-

, petat, eft. Hac mea veró actio, cujus (ri-

ify

deant & Zoili) a&i labores jucundi, cujuf-

due dulce eft meminiffe laborum , fit ad

d

proximi falutem , & ad majorem Gloriam

H

illius, cujus nec eft initium ,

ncc

b

M

FlX1$

EL

T

"K

Jj

E

n

zf

AT.

N

('1

Cvl

N

SPSS

v»—

f

l»lct

æy

(1i

[//

AAN

T

'i 1

Z

f

n

Wt

*

m n

-

u

g'lä

r

^

]l

?

B

)

—

4

7

i

m

Hj

ä,

— Á À MÓ«

—

——

.

— 95

j

-

r

—

—

— A -

$—

ia

——

-

——

m

"

domass.

E

&

äläw

s

;

x*

h

E

us - É

í

———À— u

v

P.

"

j

"

[

»

d pio

"$.

14

UE

/^

ï :

r

*

/

tg

LU

i

j

e

1

vaxt

T

41

^

j

,

:

»

r

3

:

1j

i

i

TET

ü

1

4

»

UM OU MT

E

t uf

U*

Z

H2

"i

$

?

g

RUERT

iU

P

jubs

]

r

K

h

19

3

pe4

y

T

Ll

"

j

TETSS

*

/7;

S

/1

J

6Z

n

7

s

»

WA

"

fj

,

/

D

Q

»

:

j

Wt

j

^

5,

f

"

Ls

H

!

u

^

3.

?

"MH

E

Xf

g

i

J/j

/í

j

:;

2

L

tl

6d K

i

"

H M

"

T

4Y

/'!r

;

j

—

.

o d

A

Vjl

n

o

$-

B RUA

)

ib

Fs

x

L

á

LA

W.

£

?

i

/^

"

[

?

.: £

"

AME

;

A

ul

n

jj^

ä?

/

7

./41

í

"n

/

Wl

')

7/

/

71

-

hs

/

M

j

7

E»

[

v

Jj

d

u

ï;;ï

5

"

/

[

L Ü

1

UE

f

W

; J

/7

p

/d

1414

Mu

v

7

j

AV

u

-

'/

"

P

n

ä

»

M

V d

a

rzc

"L^

/»

l

p

*

21

[214

"

7

?i

»

FA

5

]

u

,

&

Pl

p r

É

dv o

"

f

n

PU

P

W

x

x

j

f/

U

z.

J ,

T 7

7

/ d

k

27

7

gï

/

n

Ü

"

J 2/

2

9À

9 I

F2

EC

"

77/7/

7^j

JH

l

T

t

VP

A

D

P

L ^

a

p

P.

T 4

»

7

1 ;.(

7

r

vt a

*

7

A

P

/:

MUA

7

,

i

u

/

D L

À

rP

b

L

;;:

p

"

$

K

A

.?

p

1

i

t

777

2

M

j5

:Eï

/

7

"-

d

j

i.

-

»

^

.

g

»»,

bt

i

,

4

zi

7 ,

l )

*

6^

,

Sli

V

i.

A

^

^h

é

NI

A

ï,

y

//

7

uU

J

7

j

"

ä

2

M

"

ä

£

/j

$*

[^

2

fj

|

A

T

q*

,l

r

LX

-

19742

&

1

T

d

,

7

^s

"

5

P

ä

»

fs

$

"

p

f::

Q

a

E

d

"

m

K

*

6s

-('?,.»

D

"

s

[5

!

r

í

r

V CU

*

i

7)

"

il

S

^

f

i

Pa

4

i,

"X

ï

34

E

*

M

RY

:'

J

b

t

z

»

" /; RA

P p

i

&

RA

$

Yi

9£

:j

f

V

lä

x,;

- d

»

.

« .

"ls

x

l20 em

ä

Hgumprru u

u

p

n

9

hd

e

E:

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

p

st

ET.

z

EMPTIO VENDI&E

ä

PUBLICA zr PRIVATA, SA C—

ia

Xxr PROFANA;

**

Tam

——

m

E

E.

Ad chcm DEI, quàm Humanamfc—

?

st

.......

Forod; interno Confcientig, & exc—

12

14

facro , ac profano aptata

VAM

Ad Ma3jorem DEI-HOMINIS

11

IH'IIHIW

bis criginta Ànc

ENTEISs vendid GÍE-

12

inEjus Dolorofe VIR GINIS MAE-—

E

PATRONORUM TurELA R1UM, &R e—

11

CoeLEsris HiERARGHI4E Honor

Annuente Nobiliffimo & Ampliffimo Celeberr

Eoo-Francicz julio-Ducalis Hertbipolenfium U v

10

Juris» Confultotum Senatu

———æ

PRAZESIDE

LE

Nobili , Clariffimo£8$ Confultiffimo Viro

D.JOANNE OACH!

8

I Hlll'l I

SCHULL,

;u.Dodt, D:pe& —

m

fore Publico & Ordinar: Judlcxj ProgE—

lis Cefareo-Franconici Confülert— -

6

Tribus pravviis, ädgþznä:s Examinibus more M-——

»ità exaniatis

——

PRO SUPREMA IN U. J LAUREA ADIPISCENDA—

E

Pnbitea Dijputattoni ( aperto Examzm fm'n

NICOLAUS ANTONIUS LUE

— 0

Herbipol:AA. LL. & Philofoph. Mae:

J U. Qwachofus, Auchol &Refpond

—

QNSILEZ

ä*k

|

2

l

y

——

]

llHlHHïllllllillllllllllll' lillHlIIIIHIHHIIIHHIIIIH

Ill HIHIIIWIIHI

d .^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

T

1

——