ratio eft : & emptio d. f. smed. valida redté

i

pronuntiatur.

Econtra cüm plures res fi-

dï«'?ï, i |

»m'& r'

mul unico & indivifo precio emptz fint,

il

quarum media pars ante contractum jam

ln

N

perierat , utiin cafu /.44, (i duo fervi (imul

T

l

U/:'A..'

MMINVI

1

"

|

uno pretio empti fint , quorum alter ante

venditionem jam mortuus eft , tempore

d

)

€ontractüs plus non exiftit , aut amplius in

'rt/ämD

rerum naturà adhuc eíle non creditur ,

nl

quàm quod jam perijt, unde, quumunitas

quu

Mirit

precj pluribus rebus €onítituti unam em-

hn

ptionem faciat , emptionis veró indivifa

naturá fit, Fjs. rzed, [, 139. ff. de V. 0. uno

L

W

jam ante contractum mortuo omnes mor-

a

il

n

tui arbitrantur; confequenterob defectum

"a

exiftentiz rei emendz tempore emptionis

1H!/ m

emptio nulla 4. /. 44 optime dicitur,

j

y. VI. Sires, quod compofitum perfé

lm[

fl

eft, in emptionem venditionem deducta

"1

»

fitn, quz jam ante contradum partibus

"

11

igaorantibus eíffe defierat , cmPti'o'de.i'

tio

q '

27

dbab o dbgb

n 1€Udi

e'n

&io fimpliciternulla eft, — Prizre. 7 15. 4rgtol.

44- 1. 57- ff. de Contrab. empt.

M

4 'cüfUd

E. VII,. Item fi fcientia reifive totius,

T LCI&W

vel majoris , five minorisejus partis deftru-.

H

J wl!C'KCI .V*

&z tam in venditore, quàm emptore al-

i

1 D

tero alterius fcientiam reciprocé ignorante :

ii

qu

jamante contra&dum reperiatur , emptione

gm'xo u

nihilominus de eader tanquam veré & in-

Qimimu

teorá exifítenteab illis contracta hzcabfolu-

d

té & fimpliciter non valet,

Prob: Prius. In a&u, cuiconditio im

(ciebn, (

e;(kFAIM |

poffibilis folüàm applicata eft , procu/ dubio

talis cogitatio eff , ut nihilagi exiffiment , appo-

g

(l

frtá ed. conditione , quam feiant effe impo[fibi-

lem. Fin, l.31. ff. de 0. c A. .Ergo multó ma-

ht

; QW 51«5-'

gisin a&u , quo obligatur ad impoffibile ,

" W

hujufmodi cogitatio eft : fed emptio vendi-

tio rei non amplius exiftentis à partibus hoc

ET

E

fcientibus fa&a a&us eít, vi eujusobligatur

vt

adimpoffibile ; ergo,

Ereo.

Yapel

Prob: Pofterius, Quia]ura folüm de-

ceptis, non decipientibus fuccurrunt, Pripc.

m lh

ti'nite

f.1. ff de Dolo malo, quia nemo ex fuo delicfo

aneliorem füam conditionem facere potefl, S. un,

|

T nra;

Ln4.ff. de R. . Quiain emptione & ven-

j D

ditione alter alteriobligaturin id, quodal-

^ dg

terum alteriex bono & zquo przítare opor-

nifa

jfens,

t Princ. Q $.5. Inflit. de Oblig.ex con

Cine

.",?,l |

j

Giodfo o dEdb

273

WL h emptio venditio rei tanquam. mtcgræ, €us

jus media vel minor pars tamen jim anté

Wüw illam deftructa erat, à partibus hoc fcienti-

Wt bus celebrata, Jure pofitivo abfoluté ,. z

TT $: h ult.

d fimphciter irritata eft. crgtà

mcca» ff. deeo , per quem fuct: erit ev«.

EFUO nesz

mrlck

qué quoad partem mediam. vel m«;orem

U

pretio ratione partis non ampliüs exiftentis

H&l hl Ju

diminuto , vel non ditninuto , aut quoad

l

l

intereíle valet.

Prob, Ant. ,Quodfé uterquà

w fciebat, Cj emptor ,

C venditor. demum e[fa

J WMI

exu[lam totam , "vel ex perte NB. Nibil aGnph

W À

uifle: dolo interutramá, partem compenjandos

& judicio, INB. 9ued ex boua fide defcendit y

u

ii

dolo ex utraque parte venieute , ffarenon contes

s

dente...$,3.4. [.57.

: de Conutrab. empt, Argtós

N

l, 44 ftu. L. 58ffad Ergo.

mubm

Sed quid, (i emptor & venditor not!.

tiam rei def!ructz habeant , emptor verój

msobhg»ï

venditori de(tructionem fuz rei notam e(Te

ln

ul

li

infuper fciat , venditore emptorem nullam

rei deflructz notitiam habere arbitrante ,

qu^

vel vice versà : valet ne emptio venditia

cum pradictà (cientià inita, necne ?

j

"L

Hs

&. Pariter abíoluié, fimpliciter non

1]

valet.

jp

4Argto $. ult L. 57 f. de Cont, Empt. e

fn. l31 ff de 0. - A

(b y

IM

,

Ó

Sed quid i pambus circa totarm

a

& integram domum contrahentibus jaim

áanté

2/^4

ebib o d2

"

ante venditionem , partem tantüm illius

HW

domüs deftructam efle innotuerat,

cüm

"

tota domus defítru&a eílet , vel totam

RL

"

domum perijffe

erediderant

?

cujus

u

IEM

non niíi jBérs perierat , vel alter inte-

qi i

gram , alter ex magná parte eam exuftam

ylu a

"

efle putaverat , cujus tamen medietas, aut

T

ul

n

minor pars vulcano folüm victima fue.

f

rat2

j

|Int

nl

. . Contra&us emptionis venditionis

un

j

iterum eft nullus ; quia vel ex utrad; parte

n 4n [

dolus eft , & dolus compenfatur , atqué

u;hlj ll

Contractus eíL irritatus.

Vel utraqué ex

M

parte tempore contractüs nulla machinatio

ii

p

alterum decipiendi fuit, tum procul dubio

gbl

l

contrahendo circa rem , qua in rerum na-

iil

tura eíIe defierat , cujus traditio impoffibi-

s

liseft, ipfis talis cogitatio fuit , ut nihil agi

n

exiftimaverint. Argro. finis .31, ff. de 0. C* A.

l

& ferium confenfum , qui ad contractum

zag:. l,g

tb

tequiritur , non habuerunt,

x. V HI. Si veró folus venditor rem dc-

ls

ftru&am eíle fciebat, emptor autem non

M lt

0O

fupiné, $. 1. L 15. ff. de Centrab. empt. ( aliás

I

ipfi ignorantia fua non prodett. Z. $. ) gno-

tj

fabat, infpiciendum eít , an res quaiis-

cunqué ex fuüprà.recenfitis fit , tota , an

Vitre

inajor, dimidia , vel minor ejus pars jam

*s

antc

etes o ehat

274

Wt

Ui d!]

ante venditionem deftru&a etat j fi prius;

a

n

nulla venditio quoad (üum effe&ura primae

) ï!lr

tium ftat.— $.1. 4,57. ff2. 1.58. ff. de Contrab,

l

empt. fi 1. 7. ff.de Hared, veladi,vend. Prob:

11

h

Etfi confenfum fuerit in corpus , id damen in

j^up

rerum. matura ante venditiomem effe defrerié

m

pulla emptio efl, — Princ, d.l g. ff. de Contrah,

Iu

empt. quia nec emptia mec venditia quoad ef-

fedum fuum primarium , qui eft obligatio

"us

tradendi mercem, //ne Ye , qu4 'Venieat , ihe

m&pf

telligi potefh, — Priuc, L.8, ff.ead. fiquidem im«

[lm ! IM

po[fbiltum mulla abligatioefh — 1 185. ff. de R. .

U

J

tap. G. eod. in 610. Ergo.

tl

fj

Bené tamen quoad

effe&um (üutn läa

cuüdarium, & fecundüim quid emptio ver-

D

A

ditio (übfiftit, Prob, sizulla res e , de Qua

I

yP

actum videatur , pretium. duntaxat , €* fi quid

i eam vem impeufum efl , emptor à veüditore

ptüfäïg' :

n

conjequatur. — Finis 1. 8. 6 ff quid emptoris in-

auii

lerefl, L. 9. f. de Hared. vel AC 'vend, Etgo

refpe&u obligationis venditotisquoad hzc;

illa valere debet » cüm correlativa fint fi-

d

mul Etre&é. curJura, qu& dolum malum

í

t

:Jgn

L

ab omni negotio profcribunt. /, 4. Cod. de

0.c? A. contraillum , quiaddolotumfuum

p

|

qllillf'

animum alterius patrimonium minuehdi ;

aut (altem ne augeatur impedieüdi, pallian«

"

8 5

j

dum, contra&um emptionis venditioni

2;

iB

M

ä

576

dbbo ebeb

u

| n

in quo dolus malus femper abeffe oportet ,

"

quia bonz fidei eft..— Fiz. $. 9. /. 6. ff. de Adf.

4 »

empt. ef vend, deliberato facto inivit, hunc

CG

j

1& n

14

ipfum fuum a&dum , per quem decepto

y

damnum intulit , in hujus favorem , ut vi

-ndïfl('

" Umar

ejuídem ad illud reparandum in Judicium à

f

g

f

decepto cogi poílit, non fuftinerent? Si po-

DUSA

fterius:. vel pars minor vel dimidia rei foli

,ahq

j II*

i

deftru&ta erat, & emptionem abíoluté vale-

re & venditorem ad intereíIe teneri dubio

TOU

caret ; vel pars dimidia rei ad corpus , vel

iil

j

MM

z

ampliorrei foli, vel nonfoli , ante venditio-

......

Wi

J

nem jam deperdita erat, &, dummodó pars

quadam remanferat , emptio venditio rur-

«l?v.'äl?itïïfl

fus fimpliciter & abfoluté valet. 4 44. juzc?,

1 m

AR

jfn.$. 3. L. $7 C fén, . $8. f. de Contrab, empt,

Prob. Jura hujufmodi empionem vendi-

['T

tionem adilludinftans, quod immediatéin-

y

ftans deftructionis anteceffit, in favorem

m

decepti trahunt , & deftructionem illiusmo-

an

:

h

di culpà levi venditoris in inftanti fequenda

ij

peractam fuifle. — 4rg£0 l. 67. ff de R. . fin-

unt : fed emptio venditioita conceptaabfo-

Yor i

l

lute & fimpliciter valet:

Ergo.

m

w

Prob: Maj: 5 vero quantacund, NB. pars

adifícy remaneat v €& flare venditionem , NB.

uf

€& venditorem emptori quod interefl , veffitue-

L

Contf,

"ä:);!ig l

f& Fin. d, $, wl j7, f d. . $8 fs de

empt,

& o

277

LTA

li

empt. ubi per Jy venditiozem flare venditio-

L

nem fecundum quid fubfiftere, intelliginon

J

poteft. . Aliàs membrum 4. $. 2. prius cum

Ui

Wt

l

fupra allegatis LL. e diametro pugnat ; fi &

venditiouem [lare Àn membro priorieffecdtum

rmj

!

L

ejus primarium , in membro veró z prob,

TU

Ln;

allegato fecundarium fignificare contendis:

j

u

vah qualisfenfus! Ergo vezditionem ffare in.

NT

toto s. 1. venditionem fimpliciter & abfolu-

"

té valere , fignificare debet ; ergo emptio

U

T0

rei, cui minima pars tempore venditionis

ls hm

fciente venditore emptore ignorante adhuc

il PWA

extiterat , fimpliciter & abfoluté valet : fed

À

Mil

M n

hocabsque fictione & traiione fieri non po-

'l)

j

teft , ob expreflam 7 8. 4 44. 4. prive, L57. e&

T

"T

l [

1. 58. ff- de Contrab. empt. Exgo. Sed .

M

Cur non idem in cafu prion fit ?

TU

&;. Quiain hoc cafu obligatio princi-

t

palis faltemaliquid. debitirefpicit; fecus in

Qu

priori.

Dixi fimpliciter: f/ vero folus venditor

mf:(.i-

111

vem defiructam e[fe fciebat, quia rem nonam-

;m-

?

plius integram in rerum natura exiftere ven-

ditorem fcire , eifardseft, five deindeillius

V

Ícientia correfpondeat quantitati deftructz,

d

»

five non ; quia f pof! infpectum pradium (id eft

rej

j

olivecum. — 4rgto ( $8. ff. de C. E. ?0. ) ante

retur ,. arbores vi , ven-

"

quam emftü centrabe

N

$ 3

t

278

&ib o Bo

j

3o dejecfa [unt : fi ianoravit emaptar dejectas effe

wf

arbores ,. NB. venditor autem fcivit , mec ad-

j

snonuit: quanti emptoris interfuerit ,. ves afhi-

j

l(füüw

À

qanda eft , fimada vesit, princ. & fín. L. 9. ff

NU

de Pericul && commod.

PU

y. IX. Simili quod, mado ex divero tra-

éfari oportet , ubi emptor quidem [ciebat , vea-

M

hn

ditor autem ignorabat. Et bic enim oportet &

s

i W

)

venditiouem [lare : NB. & omne pretium ab

"i

u&IO

emptore venditari , ff mon depenfum efl , folui:

«vel ff folutum frt , NB. mom repeti. $.2 1, 57,

wjb W

fn. 1.58. f de Contrab. empr.

fno j

T

nf

& V.

aL

li

An & quomodores, qux non

ïawi»a&mf

funt, nec fuerunt, futurx

(costo

^

li

autem fperantur, in con-

TC

tractum emptionis & vendi-

x um

tionis deduci pollint ?

um

tüumf

Dvertendum eft I. Res, quenon fünt,

i,

nec fuerunt, future autem quo ad

* net

nos fperantur, in duplici differentia

]

effe, aliarum proventum & ftàtum ordina-

Wy

rium eff; , & naturalem dici pofle ; quia

At

cau-

279

!dj enufze earnm nacurales funz, necfallunt, fed

"t e&ectum fuum femper habent , quamdiu

"!* eafüs aliquis fortuitus eafdem non turbárit z

"! hujufmodi fru&tus agrorum, vinearum , ar«

u

borum, item foeturas & partus animalium ,

í

! effecta & opus famulorumac operarum effe

ní

[

'

! &c. Aliarum proventum non rcgularcm &

h

W.

ordinarium , fed incertum &fortuitum effe;

LUE

uia hic aut omnino , aut magná ex parted

:j

" l

cafu & fortuná dependet, hujus generis fu-

q)

curas capturas volucrum , pifcium , miffi-

lium , indagines plag

is pofitis venatorum ;

upum. sed, $. um. l, $. [f- de Con-

pantheras auc

tyab. empt. fen,

med. $.18.1. vx. ff- de AE empt. $

vegd lucra ex

lufibus fortunz & forte &c.efle.

M

Dixifuturass nam fi reteantecedenter

jam ja&tum fit , emptio quafi fpci, uti fuprà

N

de hzreditate dictum, eft.

(

Advertendum II Ec has&illas in con-

tractum emptionis & venditionis aliquando

i

ut futuras, aliquando ut prefentesin fpe,ica

utfpes vendatur & ematur deduci, nam fpes;

uti dum fitemptio , exiftit, ita pretio zftima-

/

bilis eft , magni etenim apud negotiatores

tefte Senecà contr. 1. [ib. $. 3inquiente tolle

i

ii

fpem : nemo fäliciter expertus negntiationemf,-

lml

alios appetet qua[lus ; fi

;

Advertendum IIL. Nomine di

&« fpei

L

non

W

$A

a

ä

2828

iib o deem

j

j

non. fpem formaliter, íeu actum illum vo-

luncaus , quo in bonum fperatum ferimur,

"

. e&xïï*"

"

quia hujufmodi actusipfi ementi, antequam

4Di |

econirahat , ine(t, eumqQue ad contrahen-

dum inducit , nequé quid permanens, fed

a

fu.

!

granfiens eft 5 de qua illud Terent: Adelp;

D

a'x Q&

Ero [pemn pretio non emo.. Procedit ; nedue

^T Qï"x

mmï"y*

fpem objectivam feuobjectum fpei formalis;

fiquidem aliás, càm hzc nihilaliud, quàm

ipfa res Íperata fit, inter venditionem rerum

enut

F

futurarum & fpei nulla differentia foret ;

pam ficucin uno , ita & in altero cafu res

p

ipfa futüra emererur: nimirum & pifces :

in]

"

quos ex jactu retis fperamus , & frumen-

tum, quod ex femente exfpectamus 5 fed

agu)ahsö

illar ipfam fpem , qua à parte rci absiue

aj m

emni a&u intelle&üs noílii exiftit , 1eu

nedon

ipfum rci incerrum , qua & alea à JCtis fa.

u W

lutatur, intelligi. — His praemiffis

r

&. L Res, quenonfunt, necfuerunt,

exmi

futurz autem fperantur , five ut futurz , fi.

tidt, d

veut pra'fentes in fpc,feu ipfa earum fpes in

Bof

contractum emptionis & venditionis recté

d

deducuntur.

1/7;

]

Prob. Frucus d* partus futuri vedte e-

A (

muntur.. Med. princ. .8. f. de Coutrab, empr.

| :illf,/m !

( CApIus pifcium , velavium , vel mi[flium

(018 |

emitur:

,

-------

emptio contrabitur, Med, $ un. L 8. f.

$

EL p

i

d o gt

N

It

28rI

"

de PC ostrab. ev.

T

ï::

)pt. $. ult, L 1. princ, L a. f.4e

n

J

CAG. empt. cj vendit, quia, utresrecte ven.

!

'" datur , exiftere

u

j

, aut exiftere pofle deber,

Clarifl. DD. Braun 24 lib, 3. Decretal. tit. de

fs

T

Pr.

Empt.Vend. Concl. 1. pag. 94, fed fru&tus fu-

l

I

H

turi, captus pifcium (cumgrano falis) func

res, qu& non funt, nec fuerunt , futura

,mmhl;o

N

MM

autem fperantur, &illiut fucurz , hi veró

Md

Av

u

ut pra-fentes in fpe , feuipía corum fpes 44 //.

emuntur venduntur ; Ergo.

Prob: Maj,

«fL«"

[

Fructus nafcituri pignorari.

Princ. li. f. de

U

M

Pignorib, per ftipulationem promitti. ], 75. ff

*s vj

de V.0. poílunt: Ergo & emi.

i

&.IL Restuturz, quarum proventus

regularis & ordinariuseít, quas in initio hu-

i

jus $. Actuli , in contradumà. emptionis &

)*

venditionis ur futurz regulariter deducun-

Aïï

Wt

tur, idefít: mens & confenfus ementium

& vendentium illis rebus futuris, precisé ut

M

v

extituris annexus eít, ita,ut, fi nihil prove-

niat, confenfus partium defit; quà de causá

jb

hujufmodi emptioftatim quidem exiftic , fit,

li

I

quod ex re ipsà dilationem capiat. — Zrg:4

princ.l.73. ff de V. 0. attamen eá puritatenon

gaudet , quin conditionem tacitam: f 4li-

j

1

1 W

quid natum fuerit: cujus defeQu feu non exi-

i

ftendà ipfa deficiat, inbibitam non habeat.

!

|

j o

prà enarrate five na-

Prob; Pars prior. Res fu.

)

turas

;

282

&5b o dob

;L6Lä(

turales, five induftriales fint , in re fanda-

j

'.

mentum & caufam habent ; cum vel exipfo

a

fundo percipiantur, autper artem , acindu-

ftriam operarum exmateriáfiant, nequé per

wï,öüom

|

;?w

fe ab incerto eventu pendeant, fed regulari-

ter & ordinarié proveniant: quiaearum cau-

jg

fz in cfficiendo per fe cercz func , nec falle-

'

4

re folent. Ergo hujus generis res futurz in

fuppofito eas certé extituras regulariter e-

m

muntur , & de ijfdem non nifi ex fuppofito,

äuküü

,ail

uod fincextriturz , regulariter contrahitur.

Prob: Confíq: contra&us juxta naturas re-

às, U

QUi

rum regulariter ineuntur; ergo fires, qua

8]1053 Ul

emitur , naturà fuà calisfit, uc de ejus exi-

i

:

ftentià regulariter dubitari non poffit, con-

fA

trahentes de eà nonaliter, quàm certé exti-

ial

^

turà regulariter conveniunt; ergo. Prob:

a m

Confíq: Quando fru&us futuros ftipulatus

vt

j

M

fui, cos ut futuros regulariter mihi ftipula-

tusfum. Prinr. l. 73. ff. de F. O. quare enim

imen

exreipsáactio efficax dilationemcapit? Ergo

n

ii

ctiam quando eosemi, vendidi.

Prob: Parspofterior. - Fructus, qui hoc

Vilel

annoex fundo Tufculano nati fuerinc, hzres

L

meus Sempronio dato , conditio legato in

[ t

eft..— 65 L. f£. de Condir. e demonfl, nedue

'L*Z*npdc

tamen legatum conditionale eft, fed ftatim

At

titur,

wfht, & ad heredem legatarij transmir

Med,

Ául

-äæoæä

283

: 'me'»g

1

Iw

T

! Med. $. 1. l. 65. ff. de Leg. 1. Ergo etiam, fifru.

i

!

2

(

'&us, qui hoc anno nati fuerint, emo , em«

NT

! ptioni condirio ineft, quapruptércamen ea-

Y

' dem conditionalis non redditur , fed ftatim

!

"!

exiftit. Prob: Coníq: Fruézus & partus futu-

4

W

ri recló emuntur: ux cum editus effet partus, jams

fm;

V. fgpc , cum contvattum e[fet negotium , NB.ven-

Wt ii facza intellicatur. Med. 1. 8. ff. de C. E.

* Ereo emptio hujufmodi imbibitam conditio-

Ut

nem habet, nequé propterea conditionalis

r

eít , :ed ftatim exiftit: efto , quia contra-

dT

^

&us , qui juxca naturam rerum initur , ex

Ijs J

re ipsà dilationem capit , donec fructus naf-

d

cantur, exfpedandum fit. — 4rgro.d. princ.

UR

l.73.f. deV, 0. quod fi nihil omnino absd;

u

culpà venditoris ( fi enim venditor , ne riaf-

j

cantur fructus, egeric , aut culpàá fuá levi,

"

j

aut dolo ne fiant , impediveric , quod non

j

xp'lf

tantum, fiillerem fructiferam deftruat , ve.

ao

rum etiam, fifru&usreinon frugiferz fallen-

j

a

m

kia

do emptorem fcienter vendat : v.g. feums

L

i, futurum animalis fferilis , vel feneciutegravatis

94 quiaille hoc cafu emptori ad interefle cene-

g tür. Fim.L.7.ff. de Contrab. empt, princ, l.2t.

i ff.de Al empt. C vend. contingit, Jure po-

[

u

fitivo emptio nihilominus fubfiftir; & em-

;

"

| ï

ptor ex emptÓ agere poteft. /, 8. ff. de Con«

g, érab.empt,ad interefe, — drgto fin l 12. ff.

t

i

254

db5 o hs

"

de A. empt. cy vend. nec verba Pomponij in

Otþm

in (xpius ct. prine. Ls.f. de C.E. fineve, qua

T )

veneat,emptiointellici non potefl , longiüsgra-

"

viüs obefle poflunt. . Quia obftaculum hoc

ipfi JCu Julianus & Ulp. 4 24. ff- de Cendir,

j U

u

( demon[lrat, L Y61, ff. de R.7. 1n verba fe-

jj

quentia prorumpentes : Jure Civili »eceptum

efh , quoties per eum , cujus intereff , condilia-

N

nemnon i

m

j

plerí , fft , quo minus impleatur, per-

ULL 'j

$nde babers , ac f impleta conditio fuiffez, &

(

u

Scevola fiz. $. s. 1. 89. ff-de Leg. 2, & Javole-

t quä

(s

nus ffn. princ, L.30. ff.de V[u ci ufufruct. chr.

p** "g. vel fideicommif. dat. idem fentientes

ia

removent. Cuümin tali cafu ex legis huma-

"

i

E

nz difpofitione conditio imbibita quafi non

defeciflec , fructus , quafi exifterent , ha-

j

(m

i

[/

u

beantur, & venditio ceo modo quoad fuum

6

valorem , ac fi reverà fru&us nati fuiflent,

fl M.

& dolo vel culpá venditoris modó deftru-

Wi

&zcflenc, confideretur) natum fuerit, em-

T.R

puo retro irritatur. — 47gfo princ. L. g. ff. de

ïa( N

Contrab, empt. l. 13. ff.de F, 0. ob defectum

hn

exillentiz conditionis imbibite feu rei , ad

)

ij

quam mens contrahentium. alligata erat.

J

51 vero aliquid (in fenfu Juris ) natumfuerit,

MU

cciamfi minimum fit, emptio valet. — A47g/o

M

[/

$.u2. l. 39. ff. de C.E. nec quod parüm na-

Mum

fl,'u:

wum fit, pretium diminu;tur, ficud , fi

&us

|

aob o gas

284

UT

z

näjlï

étus fupra fpem uberrimi fuerint , non au-

i

!fp ! lOD;x

getur obpericulum, quia ver; frmile efl, eum

pretium. con[HituilJe ex eo , quod natum effet ,

la

usá, adid , quod naíci potuiflet, Med. d. $. up.

lïi, fïa,

fecundum autem naturam eff , commaeda cujua-

cuná, rei eum [équi , quem fequuntur incomma-

UER

da. l.1o. ff. de Reg. 7.

LU

"

Dixi baujufmodi emptionem omnimodo pu-

Vg

ram non e[fes fed conditianem , cujus defectu eh

Vij W

ipfa defíciat, habere, attamen ftatim exifte-

TM

re: quia proprié& derigore Jurisloquendo

LUE

illa conditionalis dici non poteft, cum actus,

i

cui conditio tacita ineft, donecipía conditio

.vju Md

ram,'h'w'

exiftat , non fuspendatur, nequé ullum

Ti

a&dum , euiincít , conditionalem faciat.

".Mpm

m

Aliud cfl enim Juris , fi quid tacité continetar ,

Vi

Aliud (i verbis exprimatur. Fin. S. x. l. 6s. ff. de

J

Leg.1.L.52, l. 69.ff. de Cond. ec demonflr, fi-

NI

M

j

quidem natura conditionis tacitz & imbibi-

E

t&eít, quodadum, cui ineft, non fuspen-

(l l[»:y-'

Vn

dat , licet, fi ipífa non exiftar, & actus defe-

&um exiftenti& habear, quod clariífimis

verbis JCtus Paulus 4iZ. $. 1. 4 65. dicens :

j

Sempronio, //volet, flichum do , conditiona-

'.L"»' j

le eff legatum: £5 non aliter ad baredem ( legata-

rij fcilicet) zraznfft , quam ff legatarius voluerit,

Arg" &

quia legatum fufpenfum eft, cujuscondiria

I

perfona injuncta videtur Fiz. d, l. 69. qua

P

p o

V,

!

a86

)

j

'

)'

vis aliàs , quod (ine adjectione. ff volet,legatum *

1

Y

)

n

]

ff ( cuitamen legato conditio f/volet , imbi. ?

»

bita eft) 44 baredem legataty tranymittitar. j

Ü

quia fufpenfum noneft:oftendit. . Curhog!

';Llh q

j

Quia zonznumquam contingtt , ut quadam . no-

mninatim expre[fa offciant , quamvis omi[fa ta-

a

cteé intelligi potuifent ,. nec effent obfutura,

princ. d. L.52. cum refpe&tu deficienus pra-

;

cisé confensüs circa fuum objectum cohdi-

gumj'l!

ii

tio imbibira actui infit , fecus conditio ex-

reíla.

:

1

)

hUT

Dixi res hujufmodi futuras. ut futuras

n

regulaviter emi & vendi, ut denotem, quod

ts

contrahentes circares hujuíce generis futuras

vintit

ordinarié ita conveniant, & toties ita con-

vtl

traxiíIe cenfendi finc, quoties aliud vel ver-

t

bis contrahentium , vel alijs circumftandijs

ii

non exprimitur 5 f1 veró ex eorum verbis

d

&c. Eos in emptione futurorum fructuum

Mi

V.g. 4grà aut partus pecris &c. Cáfum fortui-f-

n

tüm comprcehendere voluiffe innotefcat, vel

ffb

fe Ípem v.g. partás ancilla emerc inter cone

s q

ttahendum fignificáffent , per omnia calis

Vr

venditio , ut emptio fpei rerum ,. cujus exi-

hm

ftentiaácafu pendet , tràctanda foret.

li

Dixi res futura : id eft cales; qua& nul-

tineí

latenüs emptionis tempore exiftunt, fienim

"m

vel fru&tus agrorum , dum in herbis (in no-

!s

"t

*

"

]

|

287

)ul

! ftrá vernaculà ) bit &5aat / vel fru&us ar-

]

!

|

funl

;:

3 borum ,

um inflore, vel foetusanimalium,

1.)

! dumin utero funt , vendantur , emptio ab-

Vi

lh

L

foluté pura eft, periculumd; ad emptorem

,M;l

Myfjty

fpedtat , qui conftitutum pretium , etiamfi

fata &c. Veleluvione, velgrandine, alio-

|

l

J

L a»,

ve cafu pereant, &infrumentumnon matu-

ldïäïim

reícant 5 nifi aliter inter contrahentes con-

ls

ventumi, velfrumenti proventus culpà ven-

Qdj

ditorisimpeditusfuerit, folvere tenetur. $.

3. L 78 f.de Contrab, empt, ebc. . L. 8. ff. de Pe-

! V!/uz

vicul. cbcommad. rei vend, quia contrahentes

rcrcm,ng

ilis herbis , illi lori , in quibus fructus

tl

qüondammodo funt , illi foecuiuteroinclu-

Ms

fo incentionem fuam primó & principaliter,

T

& in confequentiam tantüm fructibus , qui

FUW

ex illis nafcuntur , alligare cenfentur. — Hoc

u

de Jure Juftinianeo: Jure enim Noviffimo

t

Reform. Polit. 4727. 1548. £it. 19. $. 1 5 3.

ii

i

C Anno 1577.fit. 19.6,1. C 3. emptio fru-

st

mentiin herbis velariftis , uvarumpenden-

(.*l

tium, ceterorum fatorum , &fructuum imi-

.*.'m??,

maturorum , arte faciendorum , foecuum

W

al

/n

animalium , nifi copretio , quod tempore

contractus ,

ut proximo quarto & decimo

j

die poft meflem, velvindemiam juftum erit,

J

fiat, prohibetur; ita, ut , fi contra agatur,

p

& aliquis pretio emat , quod ned; tempore

a'

€0ll«

288

cf).ä

M-wucaiü

contradtis juftum eft , ned; determinationi

j!

W 10

diei 14. poft meffem, aut vindemiam proxi.

mo relictum eft, emptio non folüm nullafit,

M

bl

yn'

g

verüm etiam emens amiílione pretij (.QUOd

venditor recinet) aliád; poená arbitrarià pu-

13) K M

fd ak, lüm-

niatur ob periculum generale , ne vili, in-

j

Aut

cauto, miferod; pretio agricolis à callidis

dardanarijs annona auferatur , quam plebs

'ut m

L

ab ejufmodi coacervatoribus fummo, quod

as t

eorura avaritia ftatueric pretio, reemere po-

mmw

OU

ftea cogatur , atá; né cenuiores reliquas res

fuas, quas fummo labore & maximo fudo-

gt

re acquirunt , pretio minori jufíto vendere,

n

& tradere ab hominibus avaris,fuxque pro-

ib

pri« utilitatisplurimumftudiofis compellan-

pqud' |

tur, & necellitentur.

t

I

3. Ill Res, quarumeventusà cafu plu-

VRUt

n

rimum dependet , quasd; in principio hu-

A

jus $. fecundo loco defcripfi, à contrahen-

DN

tibus in contractum emptionis & venditio-

u.cmizg:a

nis ut prafentes, id eft, utfpes, alea, or-

sf

dinarié deducuntur : hincearum rerum em-

uiciumt;

ptio regulariter omnimodó pura eft, &, fi-

Vj (

ve aliquid captumfit, fivenon fit , pretium

convencum em

TUf J

ptor venditori praftare de-

ty)

ber Prob. Illud. Hujus potterioris generis

1j

tes, etífi caufas naturales , artem ac foler-

"t

m ta-

tiam hominum refpiciant , plp;img

pnaci

"/ï*-ltqzij

*

GeOb o C2b

289

1

^

1

E

[

J

1

:

d

men circa eas cafus poteft , & ab hoc ,maxi-þ

[

!

liny,

mé6 depender , ideod; non ut fructus agro-

l

'

Provenire , fed evenirc redté di-

o

d

!

rum &c.

cuntur , illarum exiftentia ita naturalis, ne-

m

T

iT

ceflaria, ac certajficut priorum non eft, fed

incerta ac fortuita, & equé pronz & faciles

Ü

ad exiftendum , quàm non exiftendum rc-

lqm:x

A)

(

gulariter funt ; Ergo fi contrahentes circa

IN

res tales conveniant , illas ut íper in. fuurá

t

contractum deducunt.

l) rc

Prob. Coníq, contractusjuxta naturam

(

1

rerum regulaciter initut. — 74rgt2l. 73. f dé

rn 0- Er

[o]

gorerum , quarum exiítentia du-

(

ii

Ji

!

",

bia & cafualis eft, more ludentium caíus

Ü

Mi

l

quoqué & fortuna in. contractum deduci-

tur, atumque, quomodocun(; fors cecide-

J

u

tit, valere intenditur : quia, i res futurz ,

Á

quarum exiftentia connaturalis eíb, eman-

w

tur, contrahentium intentio illarum exi-

J

l

flentiz pracisé alligataeft; Eccur quando

j

lLt

res futurz v.g. jktuni jaciss retium, quorum

M

pifícium tam non inexiftentià, quàm inexi»

jj

Ítentia connaturaliseft, emuntur, contra-

Wm

(

hentium intentio tam huic ,' quam illialli-

gatanonfit? Ergo.

qt

Dixi erdinari?. Excipe , nifi ex horum

j

yerbis aliud colligi poffit: v.g, 5i quis jacenti

p

rete pro upaquán, librá picium , quos extraxe-

fíf;

"

^

*

290

dbab o d

WT

yit , AUE VEBALBTI , pro re, quam primo ce;erif,:m&xc

certüm pretium promitteret. Quia emptio-'

;cuïcf

nes hujufmodi imbibitam conditionem ha-'

' 1

Nl «

j

bere, & adinftar emptionum rerum per fe

'm&l[(]ï

1

futurarum tractandas effe, perfpicium eft,

Mol: deTur. & Tuflit.trac?. 1. tom. 2. difp. 3 40.

TITN

4£. 366. li. C..— Prob. Hoc, Cém quafí a-

LU

lea emitur , quod fit, cumcaptuspifcium , vel

avium , vel mi/[ilium emitur , emptio enim

gl

eosmtrabitur , etiamfi nibtl inciderit, | Princ. $.

WM

t

un, l. 8. ff. de Contrab. empt. cum futurum Ja-

élum ren à pi[catore emimus , aut indaginem

ial

ni

plagi po[itis à vematore , vel pantberam ab au-

GIJP(? *

Nam etiam[i nibil capit ( piícator aut

t

auceps ) sihilominus empter prezium pra[iare

du

nete[fe babebit. Fin.mea, $.18.4, x1. ff. dev Af

L

i

empt. ( vend. quia fpeà emptio efl.. d. $. unic.

& vice versà venditor , quod captum elít ,

Iw

licet quandeque valore deeuplo pretium

i,

'ilgï

excedac , emptori praftare tenetur. 4, $.

18. e5 fím. L. 12 eod.. fiquidem ipfum incer-

N

,

j

tumtàm hoc, quàmillud emptum & vendi-

tumfuit5 ergo. Quod & inconfeientiz fo-

Qf

ro procedere docet Fangundez de 7ur, c

?fr,lï(/,

u

Jlit. lib, $. c, 24. mum, 7, Citatus à Clariff.

Wil

b

I König þoram principier 1 jguris Canon.

ZKJ«M

lib, 3. tit. 17. 15 fín. »4m.15.. modo pretium

MT

fpei commeníuratum fuerit. — Sed,

.-"-'i'ä;gm

Quid

LU

291

m:pyim

h

(Eid Juris , f einpto jacu retis , áü£

Q

4

"0

l

[a

* indagine, vend

tor rete ja&ar; nolucrit, aug

" venarirecufet?

T

i. Vel emptor vult , t jactecur rete

l Plïï; & vc

tl

nditot illud ja&are pracisé tenetur,

LM

d

J

Crgto cap. 1. O 3. 9x de Paif. « Ifrgta $. ag L

A. (

"

i

1. ff. de Leg, 3. princ. L. 11.fff. de Leg.Cornel. de

j

Falf. & med, $, $. 1.3$. Cod. de Donat. vel ob

)N

commiflam à pifcatore culpabilem moram

l, N

rete jaCctari emptori gracum ampliüs non eft ,

"W;/Wl

fed ad interefle agere mavult, & incertum

tmk/gfa

rci eftimatur , hoc eft: dubius ille eventus

1777

!

arbitrio boni viri caxatur, & rantum , quan-

g

tumarbitrio peritorum & prudentum veri fi-

Hj

militer capi potuiffet.

Prim*, 4 (Z'.]f: de&c

M

empt. ( vend. unà cum (atisfactione dam«

lr

ni fubfecuti venditor praítare jubetur :

[

M

in certi enim certà candem zfítimario fierí

!

l

iurus.

Mi

J

Nec obflat. $.5,1.2. f 4d Legem Aqui

i

U

liaw, UbiProculus& Labeo fendiunt: fina«

(

vis culpá nautarum in pifcatorum retia inci«

i

derit, Lege Aquilia agendum e[ft , & ubi dampi

"i

ànjuria agitur ob retia : . non piícium , qui ideo

L

capti non [unt , fieri eflimationem , cum incera

j

(

fum fuerit , n c4p

erentur, Enim veró pra-

rinordinead actionem

dici]J Cci. conformijytc

ET

]

-

Legis

202

didb o

ii

j

Legis Aquil: quà folum damnum, ex quo

n

i [

acrimonium noftrumreverà diminutum eft, 2"

refarciri petitur. 4rgfo £o£. tit. Inff. de Leg. M*JW

t.

4quil. loquuntur. Hinc zítimationem pif-

y 1

&Cu j

cium , qui ideo capti non func, non fieri ,

benéaffirmant ; quia, cum incertum eflet ,

ancaperentur , capti non fuerant 5 confe-

! o

d utl

quenter in patrimonio pifcatorum non exti- ,j

terant, ergo ob cos rion captos horum pa-

CULT

J

trimonium veré diminutum non eft ; pro-

TT

indé recté in /, Aquil: Judicio eorum afti-

n

g:o,ï*

matio non fit.

Sed.

qerio

Quid fi pifcator quidem rere jactaverit,

v

venator venatus fuerit, Titius ad miffiliaac-

|

ll

currerit , attamen hi omnces veré in culpá

endot

fuére, utaliquid captum nonfuerit ?

WL

W

&. Ruríus incertum rei unácum inter-

BU

efíc, fi quodfic, eftimandum, & craden-

Q

4

dum fore; nempe quantum arbitrio peri-

a

i

torum, & prudentum adhibitá debitàá dili-

im i

gentiá veri fimilitercapi potuiffet ; quia ven-

"

dutd

ditor absi; dolo, & exactà diligentià acin-

Ts

duftrià retejacere, venari , excipiendismilfi-

T

libuseandem operam dare, quam daret , fi

?) /i ll

fibiplurimum capere vellet, tenetur. 4rgto

rl

$. ulr. Infl. quib. med. re contrab. oblig. med, $.

Y

2. l.. med. princ, l1

à

8. f rqnimod. ft, 8.12.. 1

"g

103. ff. de Leg.1.

Quid

Af

293

n

iUf

|

ln

Quid vero, fi venditor diligentiam à

" Jure prafcriptam adhibuerit, resá; obrinue-

i, 18,1 [

Il

»

1

/ T1

UY. mij]?li

4 collegerit , animalia venabi-

] poftea evincuntur, vel

mtl Ri'g

:

ia ceperit , que& ve

iHCCm:;!

Vitiglafïfc&a funt , vendicorne de evicione

A

]

,

| aut vidio emptori cenetur?

l animalium naQ

Wj

E. Ouod milf/ium , ve

Xl

;

mine eocafucaptum efb, fs evicium , aut vitio-

hd

fum fuerit , mulla eo nomine ex empto obligatio

contrabitur : quia id acum intellieitur.

Fin.

T

(f argto fin, S. un. 1. . ff-de Contrab.empt. &

merito: contrahentes enim hujufmodi, ut-

::/äfþmj

ml

poté qui forcunz: & eventui cafuali fe com-

MUV?

Tib

mittunt, id agunt , ut, five aliquid , quod

capiendo emptor füum, five non fuum fa-

cit , fivcanimal vitio affectum , five non af-

TLT

n

fe&um coeperit , tanto pretio emprumfit.

Quia id attum e[fe mánifeflum efl , ut quemad.

m

modum emuolumentum ritgütiationis , ia pert"

Agi

ni pertizet.

Finis l10. ff. de

culum ad emptore

m.

Hared.vel aéf, vend,

"

idcirco venditori, qui

Iw/

|

iftis in cafibus id folum vendidit , & emptor

)

emit, quod ita cepit, pretium retinerelicet.

f

Quia, fi nihil captum fuiflec, pretium nihif

[rgw

lominus retinere poifc*c.

«

l

Quid ergo Juris,

fi pifcator rete ia&äe-

"

verit, venator feras venatus fuerit, & ille

t, fed neque pifcator

Pi(ccs,v hic feras ceperi

:

j

Captos

894

atb o db

!

tm.o

!

ï::'»**

| captos pifces , nequé venaor füss ferasfor- ( 1

firan : quia prater fpem grandis copia inci- 4

dit , emptori tradere velic?

; ( '

l

[

&. Echic & ille ad resfuas captasempto- 4

"

zi tradendas cogendus eft. 4 d. L.I fpra. quia V9

dmpprivete ipfaun veym praflave venditorem oportet:

gir

édefl tradere,

Prigc. $. 24l 11, ff de AC empt,

fmüüïxï

«? vend.& quod extraxit pifcator , aut vena-

l XQWI

tor czpit, ( reddere mibi noluit , 1d effimari

n

juxs

delf1 , qued extraxit. Med. l, 12. ff. de Adf.

j

€7t.vend. non eofine, ut mult volunt, ac

N i

fi pifcator, venator folvendo interefle omni-

nitii

modoó liberetur , fed eo, cum , quoniam ,

qi l

quanti res fuerit , poft ejus interitum diffici-

n

