catur, arbitrio prudenris jüdicis relinquo,

1

]

!

7/

quinon folümctortiés, quotiésultra dimidium

J»

jufti pretij pertext.expreffum/ 2. C.ze Refcind,

cend: verum etiam, fiin fümmá minori pars

j)

»

lefafuerit, reductionem concedert.

Idcirc

"

Jj

ditiov. g. qui pretium certum nominare de-

terminatus, pretium manifefté iniquum fta-

tucn.

P

418

dbeb o dbs

tuente, contractusquidemità, utrefilire non

Aiceat, abfolvitur, attamen , quoniam fer? e«

|j

psens eft perfonam arbitrio fubflituentium, ut,

iil

quia fperent , eum recf2 arbitratürum , idfaciant,

i )54

non quia vel immodiceobligari velint, L.:o ff.de

)ï Inj

Oreris libert.ad judicem, qui pretiumjuxtabo-

j

nv

ni virijudicium adequitatem reducat, recur-

fus datur,

Arbitrorum egim genera funt dua,

v

V

unum ejusmodi,ut , frvé equum fit , fVveiniquum,

I

qarere debeamus.

Qued obfervatur , cim ex

v

compromiffo ad Arbitrum itum efl, Alterum e-

r pï(

«

jusmodi , ut ad boni viri arbitrium( qui non

Stoicé, dequoSenecainprinc Epiff. 4.1.1tàad

Ü

lia

Lucilium fcribens: vir bonus tam citó nec freri

n9/ f//

vt

otefl , nec intelligi: Jfc quem nunc virum . bo-

aum dicam? bujus fecunda note , nam ille alter

ml

fortafs? tanquam phenix femel anno quingente-

N

fimo nafcitur , nec eff mirum , ex intervallomag-

'71?! |

na generari. agit; neque oppofitivéad civem

t

bonum, uti ab Arift: J/b, 11. Ethicor. cap.3.e*

,minati

lib. 3.Polit: cap. 4.. Ubi,quenam viri boni,

P"IM(

.& civis bonidifferentiafit, oftendit, & mul-

inffrh

toscives bonos, fed nonvirosbonoseflfe do-

hum

cet, accipitur ; fed Juridicé, pro eo, qui vel

oca

ab experientiá, vel naturz beneficio, velà

97

fingulari artificio reialicui dubia, & incerta

Wy,

definiendz & determinanda[ peritis namd;

'm, [/]

CICI-

infuá arte credendum efletrito axiomat

"d

d

tur)

engb o dho

»- 19 I 4

t

tur] aptus eft. Bechmann 444 7. ff. de: C. E.

l &fh

Er771

^ u

eirca ffáems fumicur ] redis? debeat.

nomizatim per[ona fit comprebenfa , cujus arbá-

v

tratü fíat . med. j fin, l. 76. ff. pro focio.argto.

4l /

$. 3. Infl. de Obl, ex confenf. princ. $. 3. 1nff. de

aci: fin autem ille , qut nominatus eff , vel nolue-

wm?

vit , velnon potuerit| ia enim contingerepo-

'WI

ceft, uc, eító nominatus pretium decermina-

xp.f,iïg

re voluerit, attamen, vel quód morte prae-

"T

ventus fit, vel quód cognitio quancitatis ve-

M

ri prerij capcum ejus excedat, vel quód merx

/(M

cerminos fuz profeflionis, & artis non con-

L',AL!VL?,

cingat, hinc celpa foret, immifcere ferei adfé

171

non pertipenti, l. 36. ff de R. Iu non poffit]

"T

pretium . defimire: tunc pro nibiloeffe venditio-

1

M

pem ,tamquam nullo pretio flatuto, fin. med. d. S.

l

J

1.Infl. de Empt. vend.ej- l. i$. C. de Contrah:

Mmgl

Siquidem,

Wi

empt: argtol. 44. ff.de V.. 0.

n

quia unusinvito altero ad alicujus tertij deter-

(

minadonem convolare non poteft, cüm à

Ü

perfonámon [it vecedendum ejus , cujus avbitrium

n2

snfertum efl. finist. &3.f.deF. 0. . Ydipfum e-

»

"

nim actum eíft, ne pretium cercum alitet àps

páreat, quàm ut nominatusarbitracus eft.arg«

4

to. finis l. 75. jf-Pro focio. — Si [ab conditioneres

d

"yenterit , fiquidem defecerit conditio, nulla eft

emptio. med. l. $. ff.de Pericul &

3

colm;nod; Ha-

Qccn'u's di&;s üec

Dd a

Ob-

429

ET

Obftat 1. Ideó, fi pretiumin perfonam

(

u

u

incertam relatum eft, emptio venditio nul-

laeft, quiapretium incertum eft, fed, fipre-

(C[W

tium inperfonam certam relatum eft, illud e-

)

a

tiam incertum eft, cüm quanti ille, in cujus

2

arbitrium precium relatum fuit, hoc zftima-

(v

turus fit, incercum fit, quumin infinitumil-

1ud zftimareforté poffit; ergo emptio ven-

n uf

ditio pariter nulla eft.. Cüm concedatur to-

mott

tum, quiafuppofitum muütatur; in majori e-

luntà

e

cenim /y incertum pro eo, quod,quale & quan-

POI

cumfir, non oftenditur: in minori veró pro

quem

€o, quod, quale& quantum fit, quidem o-

Lj

ftenditur; fiquidem illa pecunie fumma,

n

uam Titius determinaverit, incendi demon-

mot

1-4

firatur: fed quale, & quantum fit, modó

"

nonapparet, fumitur.

eün

m

NedQ:;2. .Pretiumarbitrio perfonz certz

uniusex contrahentibus remiffum contrac-

Id

tum emptionis vendicionis vitiat; ergo etiam

yust

pretium certe perfonz tercia remiflum ean-

prct

demvitiat. Siquidem emptio venditio prior

elt

non ideó viriatur , quiataxatio pretij arbitrio

voli

utio

certe perfonz remiíla eft, fed, quia perfone

uniex contrahentibus commiffa fuit, cüm

V

obligatio, qua neceffitate contrahentes non

"T

adfítringit, nulla fit, confequenter, fi caxa-

IT

ertize :

;io Preuj in arbitrium. perfonge certe t

àjt

quo.

L

ib5 o dbit

421.

3 At

" (

uoniam, cüm hzc unacontrahentium non

;kkïnm fit, ex illà relatione fa&á obligatio, quz

neceffitate contrahentesligat, oritur. — Ne-

mægc

!MW

qué in poteftatecontrahentium obligari, nec

ne, eft, collata fit, emptio venditio valet,

"K

licet imperfecta fit,

Ned; fi inftes, Defignatio fuccefforis

'ili

Ü

h

ín univerfum jus, quod teítator tempore

bv

A

|

mortis habet, in nudam & liberamtertij vo-

li

luntatem expreffé, & dire&é conferri non

A

poteít; itad; fi teftator fcripferit: beres effo,

A

quem Cajus voluerit , inftitutio inutilis, priac.

U

l. 33. ff. de Heredibus in[lituendis & teflamen-

L5

A

tum nullum efl. argto med. $. 34. Infl. de Legat.

imó nequé legatum, fi Tiitius voluerit, valet,

)

Ü

fín.l. 52 ff. de Cond: , Demonít; ergoetiam

de(ignauo pretjjin perfonam certam terti-

NU

am rectéconferri non poteft, atqué fi Mzvi-

J

us: domus hec tanti , quantum pretium Sempro-

|

ij

nius defianavverit , tibt vendita fit , convenerit ,

retium inutile, ac emptio venditio nulla

Ü

i

eít.

Przterquam enim, quod ab ultimis

voluntatibus ad actus inter vivos argumen-

:;

tatio bené femper non procedat;ideo TCtus

Cajus;z princ, d. l. ». Inftitutionem illius-

Ü

modi voluntati tertij commiffam inutilem

elle non concludit, quia incerta eít: fed

res decreverunt , teffa-

U d

Q

guia fatis couflanter vete

j

"^H-

421

OO o ïfä

L

enentorum jurád Tpfa per fe firmaa effe oportere , mon

J)'Ue

ex alieno arbitrie pendere ,cui di(po(itioni, ut.

.üdmo

poté à quá tota facultas teftandi Romano.

zum flaxit, omnimodo -(tandum eít.

ld-ü

ms&

j yot

Circó predium in arbitrium tertij collatuin

i

fufficienter certm e(t, uti amplüs ex $. 1. 7

de EC F.L6 ff. de R. C.L 30 ff. de Legat, 20

"w

54 ff. deV. O. Luli. C. deC. E.ef F.ehe. pa-

l

P!M

tet,. Jampnatura contractuurm, ned; ex fe,

du

ned; adminiculante lege ctl«ntialiter requi-

pal

unt

Dt,né eorum materia derermination: tertij

remtttipoflfic, tedimmediateà contrahenti-

qmd

nan

bus neceffarió determiosndafit, Quemid-

dl

Iodüm ex /. 75. e$ 76. ff pro focio, princ. 1. 25.

ff . loc. cond. L. 43. ff. de F. 0. claré eruitur, En

Mut

n

]

difpantas.

Nequéobe(l s. — Emptio venditio: f $7-

u

:

chus intra certum diem tibi placuerit , erit tibi

N

emptus aureis tot.

Subcond:tione valet.$. 4.

UT

. de Empt: Vend: ergo ecdamf(íi venditio : bac

Wj

ves tauti , quantiplaeuerit, tibi vendita fit, quia,

fb

cüm nihil, quod ]ibertatem. voluntatis tuae

tun

certis terintais cirenmfícribit , fic, eadem li-

It

berrimaztuz difpofitioni commifla eft, non

d

fubfi(tat. L 7 ff de Contrab: emptio, &b fal-

'fgis c

te m hzct Pecres tantiquantiimtra quatuar Jfep-

ánk[

pnmanas placuerit , tibi vendita effo: lub condi-

lil1

piam

m

tionevalebit, qu.u(-)d ,Íi res que

145B-

ET

423

L

L

tanti , quanti intra. quatuor féptimanas tibi pta-

"

* l

cuerit , venditafit, quoniam , quum exprelia

p

i

0.

m fum't, contin£e- .

U

conditio: ff pretium defrnitu

atur, & hzc: ff volueris,

comprehenditur ,

!l

mediaté & dire&é

voluntasqué propría im

w]ir

ro meníürá habetur.

Aít quando v.g.e-

l'!nï

quus ad. probat

ionem E. G. fi tibi intra quatuor

'r;

vialibus centum uen-

féptimanas placuerit , impe

ditus [fit , conditio: ff v

Ü

lueris, neutiquàm

diaté& directé vo-

àit n

includitur, neque imme

M

Juntas ipfius proba

ntis pro me

níurá eft, fi-

no

lens volens ad probatio-

[f

quidem equum

T

nem fuscipere,

& fi tempus probationis,

Ilf

absque eo, qdo

d illum tibi difplicere mani-

feítatum fuerit ,

elapfum eit, eundem recla-

du

^

manzeectiam propriä tua

voluntate & retine-

!

!

re cogccris.

rj

Neque fi inftes r.

Si res ità diffatla fit

iM

"

st ; difp

licuiffét , inempta. effet; conflat non. ejje

ub conditione

diftra&lam , fed refolvi emptio nem

u'l! IL

! M

f«b conditione.l 3. ff. de Co

ntraht empt: crgo e-

ditionis à libe«

Y J)

tiam exiftentia emptionis ven

"

ro.emptoris arbitr

io dire&té dependere po-

!

teft,, Quiad.] d

e emptione, cüi pacdtum

adje&um fuit, loquitur.

legis commifloriz

claris D. D, Frantz.

Prodrom., [ J uflinian. lib,

Pa&um autem legis

]

3- tlt. 246 Sæ 8' no 696

commifloriz contra

&ui emptionis venditio-

nis

Dd 4

424

Gb o ctah

nis in favorem venditoris ( venditoris eniím

f

causá cavetur, Z ». ff. de Leg: commiff. ) adijci-

mpcd

s5j

j

tur; ergo , frres ttádifirac?a fit , u

t fi difplicuif-

ftt , inemptafft. Lyinempta fit,

ità accipitur, f

mw"

j

venditor rem inemptam efle velit, 4,/, », 4e

W

^yWl

Leg, commiff. nam legem commil/foriam , quaim

venditionibus adijcitur , [lvolet venditor , exer-

m

"

cebit , non etiam imvitus,L, 3. fff. eod: quando-

vt

Quidem quoties quid in privati alicujusutili-

vt

tatem conftituitur , toties tacita conditio ,

wl

pic

niftille , cujusutilitas vertitur ,aliud velit ,fub-

intelligitur, & quotiesactusinalicujus favo-

ii

rem nullusredditur,toties fub tacità hac con-

j

ditione, //ille , cujus favor intenditur , aGum

Itl

pullum effe velit , fieti cenfetur.

4Ygt0, $. 10.L.

Y

1.f deO.N.N. — Quiaunicui Í5 licet contemne -

d

s

(Usto

vePac, quepro fe introduita funt.rmed. L,Ax. f.

de CMinor. & omues . licentiam babent, bis ,

i h

que pro fe vatrodutfa fant, venuntiare, ffn.med, [,

n

25. C de Pacf. ne, quodfavore quorundam con-

dtm

f'itutumefl , quibusdam cafbus ad leffonem eo-

oy

Qyer

vYam inventum videatur.l. 6.C.de LL. Atque,

qod ob gratiam alicui coucedatar,

in ejus difpen-

[A47

aium vetorqueatur. c4p. 61. de R. .

12 6t0, Con-

162/11;

Í:quenter de(trnctio hujusmo

li contractüs

ilcid

emptionis venditionis non à tola volunta-

"m

te emptoris, fed ab arbitrio utriusque. con-

lini

trahentis dcpcndc:.

ucn-

tiag

Qualis j'am confeq

Mi-

A*S

ä

Ms

Miniüs fi inftes2,

Juxta corimunem

,

! pihilimpedit,quo minüs füb conditioneinter

i

"- partes: fj intra menfem pretium foveris , fun-

^

:

l. dus Tufculamus cemtum aureis tibiemptus effa , fity

j

*

'

* quó

d conditionis exiftentiain emptorisatbi,

|

"I trium , qui & pretium intra menfem prz-

"^ fcriptum, utconditio & emptio exiftat, fol-

'M vere, vel etiam, ut hzc, velilla deficiat,

4ii non folvere poteft, collata fit, validé con-

iiïtaudn

veniripoffit; ergopariternihil obftabit, quo

u

|

minas inter partes emptio: fauzdus T u/culapus

Wa

Ü

tanti, quanti-volueris , tibiemptus fit , eltó , ari,

W

& quantum pretium , utemptio exiftat, cax-

[

arevelis, an, ut eadem deficiat, nolis, ar-

n

bitrio tuo remiffa fit, ab conditione validé

M

nonítet, Quiaincafu priori perfectio emp-

]

tionisnon tamà voluntate emptoris, quàm

j

fa&o folutionis, tanquàm áàcafu pendet;

N

cüm etiamfi emptor folutionem avidé velit,

1

eádemtamen non peractà emptio venditio

n

non purificetur, atqué, fi pretium placitum

d

folverit, quamvis emptionem valere nolue-

rit, ea tamen tanquàm pura fubfi(tit ; fecüs

4

in calu pofteriori , ubi immediaté directé &

explicité perfe&tio emptionis venditionis vo-

luntatituz commifla eft:(ivé enim aliuspreti.

um definiat, & tu i-llud

acceptum feras, emp-

T

Dd5

tio

416

dtab o eom

'l

7

tio perliceretur, fivé ipfedefiaias , & illud no«

j

lis, eademnullaforet, Multó minisfi

j

P

Inftes 3. allegando/. 3. Cod, de Dot: pro-

qad

milfio cm bacS. 4.l. 69. f de jur. dot. jun&.

Ló6. ff. de R. G latisfolvatur.

. ob

mü*

Ned; fi 4./fz, $.2.1 46.ff.deP.0. Utpoté

inqua non ipfa obligatio, fed tempus eandé

p

com

tollendi difcretiont debitoris commilfa eft. :

Minüs fi s. 1//5, f volet , Stichum do , con-

n

ditionale efl iegatum. S. 1. L. 65. ff. de Legat. 1.

st

ergo etiam Tirio, ff velet , fundus bic. decem

&co

fforesis emptus [it, emptio conditionalis elt,

cüm in calu priori exiftentia creditotisà vo-

vili

a

luntate creditoris folàm dependeat, quod

vel maximé ob jam di&a fieri poteft; | in ca-

?OICR

Wt

i

fu veró pofteriori exiftentia non tam credi-

unf

)

toris, quàm debitorisà voluntate ipíius de-

bitorís, cui tamen obligatio juftitiz neuti-

17

0X

uam fuas cunas debet, immediaté ortum

Qu

trahat.

Loecatio conductio

]s

Ned; fi urgeas 6.

inarbitrium locatoris validé conferri pote(t,

QU

dar

rinc.l. 24. ff. locat,

Ergo obligatiojuftitiz

«ommutativz à perfonà debitoris ortumtra-

«

TUf

here poteft. Quialocationé conducionéli-

berrimz locantis voluntati,velfub conditio-

M

IY

ne:fibic voluerit, el qnod in idéincidit: aliquz

bujus determinatiom ve-

l.l

partem illius nece[[Javiato

liz-

—

427

üüdüa

linquendoimmediaté,direQé & explicité corn-

mitti pofle. 4. pripc l. 24 non exauditur; fed

M

operis facti approbationem in locatoris vo-

IWIJ'

un:atem, non quidem liberrimam , ne ipfi-

us obligationis ma

o

zis& minüs ab illà faltem

j

I

dependear, féd quatenüs eadem arbitrio bo-

4

)V

) J.l

m

niviri correfpondet, reijci pofle, d. 4 tantüm

^

comprehenditur.

UT

"Nedsfi7.

$i focietatem mecum coieris eá

Mi

conditione , ut partes [ocietatis con[litueres: fo-

Ti

ciecas valida eft. prize, L. 6. ff. pro focio. Ergþ

Yi

:

& conítitutio partiumin perfonam debitoris

validé conferri poteft. — Quiaper /y partes , ut

Iij 11

Wi

IT

ex verbis finalibus ipfius , 6. Sat claré erui

Q

porefc, partes lucri & damni intclliguncur:

u

partes aucem lucri & damni focietatis partes

T

non fubftantiales, fed folüm accidentales arg-

J

t01.77. ff. profocio fant3 non enimad focieta-

u

ti: exiftentiam partium lucri & damni deter»

minatio, quemadmodüm ad emptionem

n

md

L

pretij fpecificatio neceffaria eft: nam five fo«

l

)

cius re non ampliüs integrà partes lucri &

j

damni determinare velit , fivé nolit, propte-

f

reà focietasned; perfecta,ned; imperfectared-

i

ditur: fed focius ob contractam focietatem ,

),

donec negotiajam coepta, vel à fe, vel ab alijs

mï

abfolvantur, indiftin&té exfpectare tenecur,

rees

jïn $, 2, L 1. ff-profocio.. Confequenter pa

lus

428

jucri & damni partes accidentales veré funr, "

j

artes veró contractüs accidentalesin arbitri-

um contrahentis certis limitibus circumfcrip-

R-j*

cum conferri pofle, jam jam conceflum fuit;

y)m

undeé unius fociorum arbitrio, itàtamen , ut

jip f

tota res ad arbitrium boniviri, tüm ob ratio-

Y

yM

nem fuüpra di&am, càm ne focius defigna-

a0

tor facultatefibi conceflà captiofé utatur, re-

AL

digatur, determinatio parcium lucri & dam-

"d

ni committi poffe, hactenüs dictis non nocet.

qual

Multó minüs, fi

7

Inftes 8... 5 coíta [it focietasex bis Partiäus;

I

quas Titiusarbitratus fuerit: [i Titius, antequam

$

avbitraretur , dece[ferit: nibil agitur. princ. 1. 78.

ff. proocio. Exgó parteslucri & damni partes

um'g«

non accidencales, fed fübftantiales funt, ali-

tilà

&s his etiam non conftitutis focietas, utpoté

Vil

partibus fuis fubftantialibus jam determina.

!]

tis, fubfifteret, Siquidem antecedencis fup-

i

pofitum non fubfittic; non enim princ. cit. l.

)

T

75. De partibuslucri & damni, fed de ope-

r

ris, vel rebus, quarum determinatio arbitrio

n

Titij remiflz fuerunt, loquitur; adeód; ea-

i

dem departibus contra&tüs focietatis fubftan-

Nrt

dalibus Brunnemann ad 4,/, iz sied, Gotho-

1yji

Éred: adeandem feb li, Z. incelligenda eft.

ul

Ned;obfítat. ^. Gezeraliter probandum eft,

t

'ääimnquä in bonafídei judici]s confertur in 4r1n:-

Irt-

Eu

iü»'

db o didb

429

[

'

äf'w

!

| irium domini, vel procuratoris ejusconditio, pre

boniviriarbitrio boc habendwm e[fe. $.1.1,22..ff,

X

1:'. I'H?«

de R.5. Ergó ille contratus, quiá debitore

ftatum capit, validus eft. Eóquod per/jcoa-

Ia.

Qu

ditio non conditio poteftativa, dire&é & ex-

i

plicicéin voluntatemliberam debitoris colla-

ta obtextum exprefTum prizc,L.8. ff. de 0, bt

J h

WA

A. L17. $3.L 46. ff. de V. 0.l 13. C.de C, E.

Q FV. Sedreiapprobandz, vel reprobanda

Ll

qualitas , quemadmodüm $. penulr. 3. de E, cf-

V.princ, l 24.. ff locat, l. G. ff- pro focia.fiza. med:

Zyxmä

1.4. ff. de Contrah: empt: Gothofr. ad objecfunms

Ht

$ .[ub lit. M, intelligatur.

]

i /

j

Ned; ;

Si res fungi

bilis, cujus detcrmiQ

Ma

natio quoad quantitatem arbitrio tertij rc-

J ah

miíla eft, legata fit , nequàpconditio lega-

l

g

10 tali inefl , nequ& mora. . Princ, $. unic.

"

L i. ff. de Leg. 2. fed illud purum eft,

y)

d. $. ergó etiam, fit emptio venditio , cu-

'HL

jus pretium arbitrio tertij determinandum

j

relictum, celebratafit, huic ned; conditio ,

f

neá; mora ineft, fed pura, ftatimd; perfe&ta

'l

exiíti. Nonenimideólegatumità relictum

urum, &illiconditio non ineft, quia de re

fungibilieft; fed ideó, cum tefte Ulp: JCto

med,S. um,l. . f. de Leg2.. Placeatin teffamentis,

!,

fi determinatio quantitatis alicujus legati in

alterius arbitriuma collata fit,; eandem veluc

;

Ccer-

430

"—

g[blt

certam & determinatam quantitatem boni vi.

,.[nalu

riarbitrio nobis folüm patefaciendam expri-

pnp

mere; quia teftatoremnon tam voluntatem

süu

liberam ejus, in cujus arbitrium deterrpina-

UL

tionem quantitatis contulit, quàm pot.üsip.

M

fas vires fui patrimonij, f/sis $. wz, L. 1. fj.de

i

Leg.2, àquibus tanquamcertis & determi-

!

Datis. $. 1. ». ff.de C, E. Ut quantitas le-

qthi

u

ati determinetur, voluit , in favorera ulti-

marum voluntatum , qua. du nibil/it , quad

m

Á

mazis bominibus debeatur s quàm ut fuprema va-

Dati

luntatis ( poflquam jam aliud velle mon po[fut )

lüber fGt (H'ylus , &b licitum . quoditertim non redit,

pztc

y)

4m

aybitrium. finis, [,x, C.de Sacrof. Ecclef. pinguis

V,

üs, & pleniüs contradtibus interpretanda

T

funt, primarió refpexiffe Jure creditur.

n(;ä

Nedq;7. Quandódos, cujus determina-

j

Ti

tio arbitrio tertijcommifla, à Patre legatà

m AF

e(l, Tubero J Ctus perinde boc habendum ait, ae

Ó

nl

frviri boni arbitratulegatum ff princ, L. 45. ff-

"r

de Leg.3. ErgÓ qnandó illetertius , cujusat-

(

bitrio determinatio dotis remifTa fuit, bane

W

n .

determinare vel noluit, vel non potuit,lega-

!j

tom hujusmodi aullum non eft, fed ad arbi-

!

u

trium boni viri recurritur. arg£o cit: pripc: er-

4

I

góetiam, quandö determinatio pretj emp-

tionis venditionis arbitratui cettj Titj v. g.

r

deC

relicta eft, perindé babendum eft, ac fi viri

Q

db o 2525

42!

h

j

boni arbitrio ea commiffa fuerit, & fi Titius

d.

nominatus pretium definire five noluerit, fi-

)

?l

venon potueric, emptio venditio nibilormi.

o

nüs ftat, & ad arbitrium boni viri recurritur,

r

M

uiain dotecalimodo legataillius favore. arg-

M

fo. $. 4.L.69. ff. de Tur: det: fiquidem reipsbis-

lil

caintere[l , mulieres dotes [alvas babere , proptep

ï'l q:i[rg

quas mubere po[funt, l. 4 f- de ur. dot: cim dota .

ihtt

1a5 effe feminas ad [obolem procreandam , veplen-

n:t',r[ ]

damque liberis civitatem maximé fit necc[farium.

x

fín. l. x. ff. folut, matr.. non tamillius determi-

natio modó facienda, quàm declaratio, ac

nj

U/W/(iï

atefactio arbitrio tertij commifla.eft; quo-

niam illa ad aliquid certum, ac determina.

hr

tum , unde ejusquantitasfatis fpecificata eft,

::m:;

ad dignitatem nubentis, ac ducentis fz. [,

tll

60. ff. de Jur.. dot: nempe,facultates, ac ad

st

numerum liberorum teítamentum facientis,

nam 4pparet , quantam dotem cujusque fflia boni

mrl

l

viri arbitratu con[litui oportez. med., d. l. 43. ff-

r

:a:üif

de Leg. 3. & inter modum conflituenda dotis , &

corpus ignotum , differeutia magnpa eff.. Dotis e-

m,;:»'

l

J !

nim quantitaspro modo facultatum . Patris , ac

dicnitate maritt con[Litui pote[l. fu. 8, 4. l. 69. ff-.

"

de Iur.doti relata efts unde quó minüs alius

quantitatem dotis, fiin teftamento nomina-

À

tuseam declarare vel noluerit,vel non potue-

1

l

rit, declaret, nihil obeft, quemadmodüm

Ms

)O

4 |

432

&b o ab

venditioneuanti tuemifli contradá: five tü

ipfe five alius inftrumentum defuper quon.

dam confectum proferat , nihil refert; fecüs

)

in emptionevenditione, cujus pretium arbi-

trio tertij certi determinandum relictum eft.

W

Denijineáj;s. Siille,qui nominatus eff ,

retium definiverit , tunc N B omnimod? fecun-

Qï

dim ejus e[limationem ( pretrum perfolvatur ,

&0 ll

( res tradatur, med. 8.A. Inff. de E. & F.cl

aült. C.de C. E. & V, Ergófi nominatus preti-

umrqmanifeftéiniquum ftatuerit, ad judicem ,

ATK

ut ipfe iniquitatem pretijauferat , acexceflum

hn

minuat, recurfus non datur, Cüm/yornzi-

g.

modbin fuà rigidá fignificaioneabfoluté fumi

nequidemab ipfis adverfarijs poflic; aliàs de-

ilu,

cerminatione pretijàcertio factà mutuo par-

(

tium diffensuab emptionis contracu recedi

*

nequidemliceret5 multó minus/ 2. C, Ze Re-

&i

CGindend, vend: hiclocusforet, quo ergó Ju-

wnd

readverfarij/y omnimod?icà, ut cafus hos ex-

a,

cludat, capiunt, codem & ego illud, ità, ut

Qist

cafum manifeftz iniquitatis non comprchcn-

nam

dat, intelligo: & dicoallegatum texcumregu-

M,

lariter, nift manifefta predj determinac ini-

ffcgr

quitas appareat, quo cafu hzc actione empti

tj

venditi corrigibilis eft, & civiliter, ità , uc va-

"

lorem contractüs fignificet , artamen corri-

ende manifeftz iniquitatis causà officium

W

judicisnon excludat, procedere.

- & VII.

Wj

i

ehobo dl

433

lts

S. VII.

*j

uf

An veró, & quomodó preti-

ïþ»lul

um;.;*;l:

. um Emptionis Venditionis

*

'WW

uni

arium efle debet ?

Ms

pec

9

[4

7w Retium, uthocemptionem ven-

l[eh

ditionem validam conftituat, ia

(l WJ:"

4

" pecuniá formaliter cali confifte-

t

l

!

4

à| re neceffarió debet, princ. $. 2. in[l. de E. F.

J

fm fn:ä- Io[olofgd:C-Ec

"h

Prob: ;

n

iz-

Sicut aliud eft vendere , aliud e-

ghere : Alius emptor , Alius venditor , ità pretium

U l

EJ

d

aliud,, aliud merx. princ, l. 1, ff. de Rer. permui ;

C€rgo,

fen]

Prob: confq: Si juxta fententiam Sabini

a

& Caffijjam pridem tefte fze $.2.19/]. de Empt:

vend. &i $, 1.Lx.ff.. de Contrab. Empt: abroga-

t

jl h-ï'

tam, &aliz res pretium emptionis venditio-

(f

nis effe poffent, quia, quznam merx, qua-

j

nam predum effet, uti in permutationc. //z.

"

$. 1. Lt f de C, E. princ., l.x. ff de Rer: permut.

17þ

4l

diícerni nonpoffet, utraj; res & mercis, &

pretij vicem eodem tempore gerere rectéva-

fü

r

leret; fed cüm rartio mor patiatur, s£ «n4 ea-

demque res e$- veneat , C prenuum fit emptionis,

"M

|

J

"

:

K l.y. f, de Rer, permut: codem vernpore u-

(Ouài

:434

mepe

i

crad; res& mercis, & pretij vicemgerere re« f

N

&énon valet; crgö.

Prob: ».

Contractus emptionis vendi-

a

tionis contractusnominatus, fub[e negotia,

,a

) AO

quoad fuam fnbftantiam numero tantüm

differentia , uti / djfp: 1, Dictum,; continens,

m

eít: aít, fi ex fuppofito pretium emptionis

T

venditionistàm in pecuniá, quam in alijs re«

s

bus confiftere poflet, ille plura negotia nu.

irci

mero tantüm interfe diffzrentia, cum emp.

i [un

tio, cujus pretium pecunia eflet, ab eà , cu.

S»ipro.

juspretium in re alià confifteret, utpoté qua

ii

iert

vera permutatio foret, fpecie differret , fub

fe non contineret; ergo, quod nullis adhue

1'dpf

fuffragijs cornprobatum vidi.

ij

Id

Dixi pretium | emptiomis — "venditionit

in. peeunià. formaliter. 1ali. confiflere nece[fa-

f.f!Cl

5à debet. |n quà formalitate non pet

lt

M

ipfum. aurum , argentum &c: quia hzc

adinftar aliorum metallorum absqué eo;

[

d

quod rationem monetz, feu pecuniz forma-

wl

Jitertalis habeant, dari poffuot, ned; praci-

by

séper iplam. impreffionem & fignationem

m

alicujusfigui , characteris, velimaginis,quo

1

moneta fignati folet; judai enim, quemad-

modüm ex Tacito s.

Hiflor; conftat, nullasi-

l

W

màgines admiferunt: eftó , quod addit, de

onimalis effigie ( ignuit afininum caput ) fidi

N

tium fit ; quos j[urcæ,im;taucur,qui nullas

Pl' OPQ

g mboe

434

t

«"ptopterea imagines admittunt , quód in

Alcorano tarm feveré prohibeaatur; quan-

i"'«'wdfï

"

quàm per ea, quz Leuclaviusin Pandectis

|

j

* Turcicis cap. 10. habet, illas, quz nummis.

M

* -ab ali

hu

js inlculptz funt, libentiffimé hodie

-w..wï

U

n

:

ample&antur, nedi, &t Bechrnan 24 /.1. ffz

!

|

de C. E. lubijcit: T baleris germanicis, prafer-

TT

I

|

tim quibus aut ipfius Imperatoris ,aut Ferdinanai

"

^

Archiducis , aut feptem viri Saxouis vuliusinfcul-

M

ï*'

m

pti funt , usquà adeà infefi fimt , ut ex illis ipfis ff-

t

l

| Biprobibitisimaginibus sgnitos avidiffem? expe-

* | t49£1 & quis& hos, & ilospecuniam forma-

(*ïlgf; liter talemnon/habuifle, velhabere negabit?

uf/!r( fed per impof(itionem certi & deterrminati

alicujüs valoris materiz certi ponderisaucto-

"| ritate reipublicefactam

j

c*gn[ytuitur.'ä'n.;l, I,

Jf de Contrah: empt: hine

M

Inferes Pecuniam tepro

batam pretij

Iv

loco dati non poffe, & fi defa&tó detur, con-

U

tractuminnominatumcelebrari , modó hzc

f

nullius valoris penitüs fit; natm, fi ejus afti-

matio diminuta tantüm fuerit,utiqueillam;:

;

absá; eo, quod ex hoc contractus emptio-

nis venditionis vitietar, eo in' valore, ad:

quem tedacta eít, promitrtere licet.

B. 2.

Quod & ad valorem contractüs

emptionisvenditionis caterisparibus füfficit;!

five deinde illa partes materiz , quibus cet-

e 2

£u$

436

dée o Gdb

á ættm

«us yalor auctoritate publicà impofitus eít,

er certum pondus v. g. bec demus ducatis tor,

L.

IN

quot libra: five per menfuram certam , 475$

gk,(h'

amar[upium hoc continet:ive per numerum ceg-

guimnci" viginti ocfo ducatis tibi vendita fit , àpar-

lïav

tibus contrabentibus fpecificentur,

Prob:

jacn

coníenfus mutuus de re pro certis partibus

(s

alicujus materiz, quibus fingulis certus va.

jii

lorauctoritage publicáimpoticus eít , quate-

fy;

nüs hic illis impofitus eft; tradendi, emptio

if

venditio eft. $.2..m/f. de Empt: vend. princ, c$

ln

$. 1. L 1. f de Contrab: empt: princ: 1. ff-de Rer,

vl

quia contrahentes:zz pecum'd Z20ACOr-

PCV mut:

PW

gora cogitant , fed quantitatem. fin. S.1.1 94, ff-

W!

de Solut, Sed quando v. g. domum ducatis to£,

m

uot libra, marfupium continety velpro unálibra

ii

ducatorum. tradere,

mutuó coníentitur,

"um

confenfus mutuus de re pro certis partibus a-

ia

licujus materiz , quibus fingulis certus valor

Yor

au&oritate publicá impofitus, quatenu: hic

ii

illisimpofitus, tradendi, eft; quia contrahen-

or

tes inillis ducatis non corpora, fed quanti-

T

tatem cogitant; aliasper/y prolibráanri, vel

ht

perzó pro auro, quod libra continet , exprime-

hi

rent; atque ficuti numerus v. g. 128. pecu-

4

niz formalis fpecificandz causà à contra-

[

bentibusadhibetur, ità &/j éira ratione illi-

W

us

437

docb o 555

tj e

us determinationisà contrahentibus adijci-

fW! Jtj,

tur; ergó. undefolüm redté

H

Mlq

[/

Inferes Emptionem venditionem non

M ,n

effc, fijucnon pecuniaformalis, fed resalia de-

M. *lr

tur, velfa&um aliquod praftetur, ab initio-

ïä.

ftatim conveniatur, quanquàm contrahen-

lh;n

)

n

tes emptionis venditionis vocabulo;v. g. veme

do tibiin[ulam banc , ut aliam reficias , ucantut.

l

L

dllä

fin:

8. 1. 7 6, ff. de 4df. empt. & vend. & L1. C,

L!

de Rer permut, cum ne

c ex pratorto, nec ex fo-

n

lepnijure privatorum conventione quicquamim-

Á

mutandum fic, nec ca, qua vel lege, vel per

i

pretorem introducta fümt, privatorum pacito-

"

nilus infirmenctur.prínc, & fin: L.27.ff. de R-j.

v'W,

&is mutari pof-

ned; 7u5

publicum pri

vAIOTUm Pd

j

fit./ 35./f. de

1773

Sed fi, quód contrahen-

l

tiumalter pro re

fe&tione alterius infula , in-

i

Ínlam dandam, a

ltet pro boná infulá dete-

T

rioratam reficere, an obligatio ad praftan-

j^

dum promiffum exempto ,an exalio negotio

"

oriatur, parüm curantes verépromiferit , ex

l

circumftantijs pateat, refectione, vel datio-

^

nefubíeeutá contractum innominatum nal-

H

€i. /, 6.ff. de Praf.verb. — Si verócontrahen

tes dictáà conventione tantüm emptionem

]

venditionem , & nullum aligd negotium in-

j

: tendc;c voluiffe,

fat claré colliga-tur:i pat-

e 1

438

&abogís

"

timob defsdum materiz, partim ob defee,

-

gum confenfüsplané nihil a&um fuiffe.

"

f

Dixi 5 4b initio flatim conveniatur. nam

u

D

í:cüs eft, quandó partes de certo pretio

nuim:

nario ab initio quidem convenerunr,

jn

fedc

oufentiente creditore

(quia aliud pro alía

r

$avito creditorifo

qui

gT

Tvinom potefl, finisS. v. l, 2. f

dd I

C) res aliz pecuniz locoà debitorein

ya

(ott

folutionem dantur , tali enimn in cafa em ptio.

fiis contractus non immutatur, (ed in fuá füb-

d

ftantià perfeverat, nec habetur, nec con.

jl

ftituiturirritus, /, 9,

C. de Refcind. vend. placito

m

enim fretz'a,.licät no

n numetato,;//Giusmodi con-

graiusitat, eó»non

babetur irritus. med, l, 9,4.

aïf CoEö'V-

Cüm o pretig numeratio , fed

€onventio perficiat fine

)

Jcriptis babitam emptio-

Wen. fín.S .L 2. ff de Contrab: e

n

pi: atQs 2iti-

" contratddás

fpectandu fit, ffnis l. X2.. F. ad Sctis

CMaced fin.S.

3o.À t

*

?

Jf. depofit, frri. l. 9. f. mand:

ened. $. 2.1,58. ff. Pr

0 focia.

ï!

Dixires alis loco

pecunie à debitare 1m folutia-

gem dantur.

Quia facilé ità evenire poteft,

utpartes emptionem venditionem ab initio

4

quidem veré contrahant, ex poft fado verà

Conventionem Priori contrariam,

utnonpe-

cunian.umcrata,—

fedresaliacerta pro re priüs

M

venditcà detur, i

Deant, quo cafu,licéc, Con.

T

modo qua[irenovatus folüm con«

Vendo quodgs

-

h

fl a«

d5 o tb

439

'i

"

| gyathus videstür, mied, $. 6, L. 7, ff. de Pacf: atta-

li

!

men ex hujusmodi novo pa&to prior obliga-

£

W m

rio vceré non fervatur,

JL

d pro ficiet pattum illud

(ä ':t

Q

adnovum contratium,med.S. .L 2. ff. de Pacfis,

Ty

uoniamPriore emptione veré difcefferunt.

(l i

.

argto. finis. L2 ff-

de C, E. & La ff. de Refcind:

QU

venc

L

/

llaloco pecuniz debitz,

L

Hquidcm resi

utpore que proprer diflolutionem prioris

il

contra&üs creditori non ampliüs debetur,

i

il

fed ad novum contractum fcilicerinnomina-

L

cüm conítitüendum, & non mediate, fedim-

!(l

Mi

mþdiar& fpecies pro aliáfpecie dacur. Sed

A

TÀ

h

Quid fi partim res autoperz ;

Jj

xw

partim pecunia numerata

"

pro re dari promittatur, an-

ncemptio venditio validare-

fultat?

Tilitas hujus quzfti

6nis manifefta eft;

v'

clim naturas convencionum fpecificas

u

cognofcere, ac ea negotia, quz diver-

f* rationis funt, ob diverfos effectus, quos

ï;

finzula in Jure noftro obtinent, ab invicem

reft. Enimveró, utali-

Ls

f;pararc, magniinte

U

z

440

GOci5 odbab

([f )':

Os effecus v. g.

Jus retradtüs, impofftionem

j

Gabclle, quain

)

venditionibus folàm locum

Pa

Jt

habent, preteream: quandó conventio, de

p

quá:n przfenri, quatis fit, quarritur,

emptio

»/

s.

vendirio non fcripta eft, ned;

una parsre tra-

ditá pornirere, ned;

g

candem repetere; fed

cmpiorem , utpretium folvat, videlicer, fi

qüäï

hic dillolutnionem : contractüs nolic,

cogcere

(quo

poteft: fifolummodó pa

s

&um, quodad con-

ftiruendum c-ntractum i

nnominatum profi-

t5

cict, eft, renecdum tra

dità negotium obli-

niS: |

gationem ad agendumin foro civiliefficacem

fïgni

producens, noneft. $,5, / 1 ff de Rer: pevmut.

non

rc veró dacá, fit, quód obligatio efficax ex

traditione initium capiat, attamen poeniten-

PCCUI

TIOIT)

tia:locuseft, datumd; abeo, quinecdum fa-

tisfccit, eftó hic ned; in morá, ned; in cul-

n

pà, imóampliüs: eftóadimplendum paratus

?fm: |

ctiam fit, re

peti poteft, ssed. ]. 3. & L.5, ff de

pü

Copd: canfc

dat: utautem propofita queftio

T

Á

T

P

eniusac perfectiüs refolvatur, quia hujus-

p

rmodi conventio diverfimodé fieri potett, ca-

pa(

fus l'lures ponendi, ac inter fe diftinguendi

dübl

funt, proinded; infpiciendum, utrum res,

"ti

dey

quz fimul cum pretio pro re dari promitti-

M

!

tur, illud notabiliter excedat: v.g./f quis pra

£0f20 , ctijuts pretiuim infimum 1000.floreni fant,

Y

liav domum , cujses pretiuim. itidem. infimum

T

2800

j

"——

441

;

f.

*«'ä,ïa»'?tm $8oo. e// C ts

,

)

/

eper 100. florenos dere praminitv,'

