Gio eft, qua in recitaris perfonis efle non

ul

AUL

pote(t, quia illarum mec ullum effe confen[um

manifeftum eff. princip.l.». Cod.de Contrahend.

n

empt. C vendit, quoniam eorum zulla volun-

£

zas. l, 40. ff.de Reg. jur.. Cüm non intelügant

dj

quod aguat, frnis S. s. fnfhit. de Inutilib. fhpulat.

"n Wdf

ponerenaturá prohibentur ; Atqui emptio

Tyy

1usjuxta

Mij

& Vcnditio eft quifpiam actushumai

omnes;

gb o t

67

lpl

|

Onness c€

litmi

rgo & hunc ponere paturä pro-

t

hibentur.

ne chS

(

Confirm, Nullum negotium contra-

il Vend

here poflunt. /.5. Jf.de R,3. argun). l, 2$. Cod,

; QUt, Q

4e Nupt. & l.2. Cod. de Curat furiof. ergo ne»

5 n

jue emptionem & venditionem.

QD prz

Dixi dwrazte furore: Furor enim,demen.

lie; À

tia, phrenefisdonec exiftunr, fuum fubje-

lacum lj

é&umadquidquam moraliter faciendum fo-

h drlbr

làm prohibent. Hinc fi quis ante furorem

Ergo.

negotium hoc celebraverit, ejus obligatio

us ?i

lapfu etiam in furorem non perimitur, ams

Wj

neó, teflamentum retle fatfum , ned, ullum ali-

p

ud aegotium recie geflum, po[lea furorinterve-

nption

piens perimit, fivis $.A. Inflit. Quib.non effper-

4 pni

mi[[.cc. quia non eff novum , ut, qua femeluti-

ETU

liter conflituta funt , durent, . licet ille cafusex-

matum

f'iterit , & quo initium capere non potuerunt,

jum d.

$. 1.4.85. ff-4e n.7.

vl non

iy. III. Furiofus, mentecaptus&alij de-

Gituti ufu raiionis, fi dilucida dierum inter-

*on[mþm

T N

valla habeant, in illis hunccontractum cele-

atl*

brare naturà nonprohibentur. imó fi dehis

«//,gmt

conítet, nec Jus noítrum Civile illis obeft.

!Mdf.

argum, med, $. x. in[lit. Quib. non eff permiff.

quia intermi[[tonis tempere furiofos wenditiones,

nprio

juxra

€$- alios quosltbet contraéius po[fe facere, non am-

"

bigitur. Á 24 Cod. de Contrahtnd, empt, Prob.

2,

Io illis

:

68

ii

!

I

Inillis funchominesfanz mentis: Àtqui hós

'(6:!'

mines fane mentis contractum emptionis &

[

nu

venditionis celebrare naturáà non prolæib"en—-

nümu(

tur; cCrgo.

N

AUU&

Dixi: Jwm6ó

ft de his couflet, uec jm nofrum

g

Civile illis obe[fe. Adeó quidem; ut fifuriofus

V.

"l

lucida intervallaaperté habens, empconera

[/

& venditionem €o modo, quo ab homine fas

j

iz mertis fieri folet, celebraverit, eandem

l al

1

tempore lucidi intervalli reverfi , & furoris

f)'(

intermiffi celebratám fuiffe potiüs praefüma-

tur. Quia fi certum eft; quempiam lucidà

D

U^

incerválla habere , illorum reverfio ac furoris

remiílio. ex ipfius actüs qualitate & circume

ftantijs deducendà eft. Covarruv. £o». t. de

uU ul

D

Mairim. part. à. Cap. 24 num.8. Ergo ipfe actus

W

Á

à quo humanuscredi debet; nemo enim dat

juod non haber. Quiaalitér furiofus fimpli-

!)

1

1

citer , alitér furiofus lucida intervalla apc'rtö

NURU

habens confiderari debét, ni divifionem fü-

l m;

riofl p $. 1. inffit. uib. non efl permiff. &c. L.

m

9. Cod. 9ui teflamenta facere po[f, fundàtam ;

40l

otiofam velis. Quià in dubio emptio ab eo;

Vl

jui intermiíhionem furoris & (anam mencem

ia

Ul

b

|

;

habereconfuevit, eo modo,quoà fanà men-

Uf

J

te iniri folet; gefta, actushumanus creditur3

Pf

cümraró contingat, quódille, qui exercitio

Wt

busfi-

A

j:atio'nis caret , actus actibusrationabili

imiles$

DfClt

d85 o d&b

69

Ài

miles producat ; Jure veró noftto argum, /.

Totiotigi

3.4. $. & 6. ff. de Legzib, e€ó deducamur, ütc

Drohibe,

ea, qu& frequenter folenccontingere , rcfpi-

*

cere debeamus.

Hinc in pofito cafü afle-

iaf

renti contrahentem furiofum tantümin con-

Afürii

fpectu inumbratz quietis (x?crbi,s utor Celfi

Tpong

JC in $ 1. 18. ff de Aquir. vel amitt. pa[fe[j-)

Ominej

non in ferijs dementie contractüs cempore

; Cndn

conítitutum fuifle, ac actum effe nullum, in-

& füron

cumbit probatio, quüm in dubio juxta dicta

[rztüni

aliquis ob potentiá veré inexiftentem potiüs

am luv

ratiocinans quäm ratione carens præfuma-

Acf

tur ; nifi ambiguicas hujusmodi actüs prz-

Md

fumptione magis violentà tollatur.. . Quare

Mim,i

fecüs eft, fifuriofus fimpliciter, velcujus lu-

p

cida intervalla necdum cognita [ Jure enim

enimdl

noftro paria funt non efle, ac non intelligi.$,

ii

3. 1. 73. ff. de R.j.] qui tempore quodam

continuo antecedenti furiofum fuifle pro-

l apc'rrö

neft fu

batus, nedue furorem illum ex accidentd

Ia

causá, quz jam fublatafic, contigiffe , judi-

li x

€io & tefítimonio peritorum affirmatum, em-

d

tionem &venditionem üàt aliusmentis com-

boscelebraverit; hanc enim in dubiofuroris

antem

Inee

tempore celebratam fuifle credi oportet,

jituri

quia furor folet efle perpetuus & infanabilis,

citO

confequenter fi femelinvaferitanimum, per-

busl

ennare, donec probetur eontrarium, prafu-

—

mi de-

gl

E; j

:

$

üdmu j

mi debet. Covarruv. tom. . de Matrim, part.a.,

;dCW)

€ap, 2, tum, 7.. Atdue quód hujusmodi quo-

»

&FIOL

ad circumftantias quasdam illi, quz ab ho-

I^

4

mine fanz mentis contracta eft, fimilisfit, ca-

wX

fui, non fanz menti imputándum, ac quafi

« j

ex ore pfittacivocem hominis imitantis flu-

MC

xiífet, ea habenda eít. Sed

Ü

xg*d

Quid de illisqui in fpecialialiquà mate-

p»

rià delirant, in reliquisveró faperevidentur,

IU

in dubio dicendum? anné emptionem &

M

venditionem celebrare naturá

tur ?

prohibcn(—

n

hl

[

;7

& Objecta delirij difcriminanda funr :

1

l

quadam enimin fe funt poffibilia, circa

uc

f

lam

um Y

predominans melancholia ita phanta

Occupare poteft, ut in reliquis plenus ufus

ii

A

rationis maneat :

ut ff quis [rbi perfaafum ba-

li

M0

Leat , fe e[fe creat

um Cardinalem, Regem , E-

j L

i,-cgpzïm, Principem. Quzdam autemomni-

MU

nó impoffibilia, & ab omni prorfus ratione

iMty

Vl

aliena funt: ut f/guis fjb frrmtif/ime imaeinetur,

; tntam

Jfe effe cereum , wvirreum , acephalum, gallum gat-

dinaceum , Leonem, aut perfonam ex $8: Tri-

lt m

pitate, Qui primo modo delirant, emptio-

Vr

nem & venditionem cclebrare naturá non

222

ff/f:' In

prohibentur, modó circá hanc ipfam non

ul

defipiant , quia hoc ipfo, quód ufüus rationis

t [i

q

uod

Il

Wimp

quó ad illam non deficiat , nibü deeft, q

ejus

L

71

dboh o d5

"'im;yar:,1

ejus validitati officere poffi. . Qui fecundo

ISmoq ,

miodo delirant, profimplicicer fatuis haben-

QU 4

doseffe, & proindé emptionem & venditio-

Iriisf

nemcontrahere eos naturá prohibeti cenfeo;

Imy «

g

non obftante : illos, eó quod de omnibus

ütanti:

cohzrenter & fine admixtione ftultitiz lo.

quantur, in alijs fapere videri, quia hoc non

lüqUä mga

à racione, fed à radicatis fpeciebus intentio-

fevide

nalibus circa alia objecta provenit.

DUonem

.IV. Groffi , ftolidi,fubftupidi & fim-

prolido

plices vulgó. bie 2ifbere/. Ginfáltige/ ocet

toelcie eingé blómen CBerftanbé ftpib/ em-

tionem & venditionem contrahere naturá

ynda f

Cl

non prohibentur. Prob: hujus generis homi-

hantdn

nes medij inter prudentes & amentes , atj

enus u

ideÓ etiam meriti & immeriti actu capaces

Áf

funt ; fed qui meriti &cimmeriti a&u capaces

funt, emptionem &. venditionem "utpoté

qmi

actum moralem & humanum celebrare na-

Iomrr

B

turà non prohibentur; Ergo.

mgimf,

xy. V.Ebrij ebrietate perfectà & dormi-

entes emptionem & venditionem celebrare

7

Átfr-

naturà prohibentur. Prob. Horumrationis

ntio«

ufus durante fomno vel cali ebrietate liga-

; non

tuseft: Ergo adtusab intrinfeco cum cogni-

1 r

tione ejus quod fit, interim procedere non

T

porcft Licér etiam anté ebrietatem vel

106 .—

m & venditionem con-

(omngm— emptone

tra-

qi

E 4

j

72

[

n

crahere fibi propofüerint ; cüm propofitum

!

confentendi confenfus non fit 5 ergó con-

[i.

Áenfus verus ,. cujus morale adhuc efle defe-

mmw

&um confensüs veri in. ebrietate perfectá

pofiti fupplere poffet,nec adfuit , necmodó

/

M

...v-iäa !

l

Juxtajam dictaadeft; Ergo.

K

,

!

Dixi: Ebrij ebrietate perfectà , adexclu-

y

endos ebrios ebrietate imperfetá feu in.

d

completá,qua ufüm rationis non adimic, fed

aL

ali

folüm

quam gravedinem .aut vertiginem «capiti

qucrgïïï

ipducit; quiemptionem & venditio-

lt

*

nem inire utique à naturá non prohibentur,

antl

quia tantüm rationis ufüm neceflarió adhuc

[

M

nant

[

H

obtinent, ut poffint malum à bono difcer-

4 M

,

d

nerc,ac peccatumTheologicum committere,

-::ïcf;gniï:

Hac & in dubio prafümitur: proindé tem-

l;if. [

Ore contractüs fe ebrium pcrfe&&fuiflb al-

j

s

egans, hoc peridoneos teítes, de verbis ,

|

|

1

Nt»

fermonibus , alijsque actibus, de ingreflu.,

TW

geftibus, & gefticulationibus ejus deponen-

r.mfggw

t€s, probare, velpro ratione circum(tantia-

ür

rumper juramentum purgacorium fe à pra-

" fcnïumiu

umptonecontrafe, .quod non fueritplené

Qä'f/m

ebrius purgare debet;

Siquidem , quia in.

L

dubio id,quod veri fimil

ius ef;[credi oportet,

4176 mfm

id potiüs,quod perfe à naturá, quàm quod

à

yaró & ex accidenti contra naturam, ut ple-

i

na ebrieras homini , adeít, prafumi deber,

ffzïül,ï. fm

P rgto

dbib o d

73

Pv

TT

CIrgto l, ». C. qui teflam: facer. po[f. 1. g. Cod,

! de Codictl:. .

X elle d

J

g. VI. Mutus fur

dus fimul, vel &ciam

q(e perf

coecusà nativitate,fi per figna certa ab alijs

! nCCmo

percepüibilia confenfum fuum exprimere

nequeat, emere & vendere naturà prohibe-

!; Al e

tur.

Prob. Emptio & Vendirio eflentialiter

d f

eft conflatum aliquod ex duobus vel pluribus

idinr

actibus humanis diftin&arum perfonarum ,

Q C

quorum alteralteri innotuit , quia effentia-

CYehdi

liter eft verus confenfus mutuus in rem &

otbe

predum &c. . Obligationemjuftitie ex con-

ibady

tractu veró inducens, que erga alterum fi-

10 (

néipfiusconfenfu induci nequit; quomodó

TIDitt

autem idem veré & reflexé fentire poflum ,

Dndetts

fi id , quod alrer fentit, ignorem : Ergó qui

m

confenfüm fuum internum per fignum ali-

Yebis,

quod percepübile alteri patefacere natusá

non valet, emptionem & venditionem ini-

ocr-

re naturá prohibetur: atqui:; Ergo.

;üantia-

Aliter difcurrendum eft de his, qui con-

i, fenfum fuum figno aliquo declarare valent ,

hi enim ficuti

matrimonium contraheére

Wä

T

Cap. 23, 98 de Spon[al: & ibidem DD. ita &

l(

hunc contra&um inire naturà non prohi-

od

bentur,

j

Inferes hucusque recitatos finé difcri-

bef,

rine fexüs fere cfle,qui emere & vendere

4.

natn«

ini ?

74

ehib o db

u

K

ät

naturá prohibentur, nedue ullo jure pofi-

W

tivo ad emendum vel vendendum habiles

?l

cdlü['(

reddi poflunt, càm ad id confenfus verus &

*

"l

proprius,non fictus requiratur. Econtra vix

|

j V

!

nonomnes rcliquos abscïue differentiá fexuüs,

—

an

"&taus , ftatis, vel alterius conditionis aut

—

)

-qualitatis emptionem & venditionem con-

—

v

H

—

—

trahere naturárecté pofle.

Dixi fere effe: Praeter recitatos enim &

L— d

—*

|:

f

alij inveniuntur, quos emptionem & vendi-

12?&

tionem contrahere natura prohibet. v.g. qs

iil

u

Apoplexia, vel morbo caduco obruti. funt , qui

fanto calore áracundis circumfufi , ut mentis

quaft aliematio inducfa , ac deliberatio ad pecca-

Dd

........

tum mortale mece[Jariaimpedita fit.Argto . 48./f.

de R. , &c.,

M

N

RU

& II

I

Quinam generaliter Jure po-

EW!

N

1tivo ?

& L

!

A

l

" Egislatorem humanum vi alti & emi-

1

nentis Dominij,quod in perfonasfüb-

fii]

ditorum obtinec , aliquos vel fimpli-

t a

citer, velfecundüm quid , prout'exigitvel

l

"d

ublicum , vel privatumipforum bonum ,

fuo in:

:

volugtaces eorum ad ccc?cndum jure

cflica-

|

Gdb o Go

?5

Ó

ü 1 te

N

^

1

lm h

efficaces reddendo , voluntatesque alio-

1

rum, n6é efficaciter & cum effectu acceptare

poffino impediendo , ad contrahendum in-

COntmi

éhtjafe

habilicare poffe, cerrum eft ; conftat ex ju-

re tàm Canonico, quàm Civili aliarumque

Mitioni

Rerum publtcarum Juribus, clariusque ex

iUlofltm ü

fc&ione 2. Difj. 3. apparebit. Proindeque

folàmmodo , quia quid fitinfansjuridicus $

AU05 enym

fuperiori jamjam dixi ,

m r

Notal. Impubes eft, fi masannum t4.

bet '

aut foemina annum 12. necdum implevit,

:m' ,9»: L

Scindicurin infantiz & pubertati proximum,

; M

prior juxta. quosdam , tempus, quod inter

"T Jto

annum fepiimum & decimum quartum aut

'rgu/u;i.g.

duodecimuminteriacet , in duos femiffes di-

videntes,ac üinum infantie, alterum puber-

tati tribuentes : fi fitmafculus, eft, qui non-

düm complevit annum decimum & dimi.-

dium , fi foemina , quz nondum implevit

t

annum nonum & dimidium, pofterior veró,

fivel mas decimum & dimidium, velfeemi.

»

nanonum& dimidium exceflerit.Juxtaalios,

[

ipfum impuberem , quo gradu habendus

sfüb»

fit, exfuis moribus, anteactá vitá, captu &

pl

aítutià arbitrio judicis dimetiendum relin-

;iwcl

uentes: ille eft, cujus mores infantdium

;

um ,

adhüc magisfünt, juxtaillud:

p

fs

Pueri yucri(ia' trabiant,

hic

j

:

76

gb o dhas

[

f

hic veró fiilli puberum potius fint. Qux o- ;

^ij

*l

pinio omninó difplicerenon poteft; cu lex

F

dicit tempus , nec adjicit diem ,. fine dubio offen-

dit , e[fe in jus. dicentis potefflate , quem diem

jit

Tl

graflituat. $. 2.. 3. ff- de fur: delib:, atque, ubi

KC!

certo Jure aliquid. definitum: non legicur ,

hu fln

"

f

adarbitrium judicis aliàs quoque recurratur.

jl

Pubes regulariter ( & dequo mihi hic qua-

w

flio ) eft, velfimas annum 14. vel fi foemi-

Ti

4

na annum r2. complevit. $. sz: L. a3. ff. de

0il

ii m

Tut; €f curat: ebc.. L. ult; €. quando tut: &&

n

curat: defrn;. cur tanta differencia in fexu ?

J

T

Acurfius rationem facetam dat, quia mala

)

a

Wt

"

M

herba citiüis ferià & verà crefcit, VinniusCi-

YEn u

vilem, quiaphyficé certum eft ea, que de-

bilioris naturz , ad perfectionem citiüs veni-

n

re, quàm quz robufta & firmiora funt.

TE

Dixi /regulariter: Nam aliquandó plu-

L

res anni ad pubertatem requiruncur: v.g, 18,

nj

in mare, r4.infoeminàá, ud in $.4.:z/fit, $.

ünwi

d

à

u

1. 40.ff. de Adopt. $1. Li4. f-. de Aliment. vel

Cibar. legat. quà in &tate& plené ac perfedte

fti

l

puberes nuncupantur. 20. in mafculo, 1s.in

Utf

äï

faminá: uti in prizcip. G $.1.1. 2. Cod. de His,

WI/K/XZ

quiveniam atat. c&c. Pubesrursüs veleft ma-

|

Ql

jorennis, vel minorennis, Minorennis eít,

Df

qui pubertatem exceffit, nondum veró an-

ïuæwr

illum

3

num 25. implevit; Ma?orcnpis eít, qui

DL m

com-

,.k

dhdb o d5ith

77

qt Qlæ' complevit, five mas, five fzmina fit. argum.,

» m

rincip, in[l, de Curat.& $.1.a€ 2 L V. ff.de Minor,

Mil) ()fn

Sed cur fzminz citiàs majorennesnon fiunt;

*

.

m li

!

mari

t

,

bustamen citiüs pubefcunt?ideo, né pri-

'

! wile

gijs minorennibus conceílis priüs mari-

1 lg

bus priventur. Cur hoc? juxta alios pro ra-

CCurmg

tione ftat ipfa voluntas Divi Juftiniani, quz

|hic Qu

^

fexui muliebri , uti ex multisilli datis privile-

j flf(m

gijs appáret, magnoperé favebat : juxtà ali-

,', l;n/jq.ä

6s fortéfanjores ideoin pubertate afftimandá

TT

ratio diverfa placuit, quia vis generandi , à

n feui

quà pubertas defumitur , in foeminis cirius

Jj mj

quàm mafículis efflorescit, cujus rationem

iif

fuggeret phyfica, econtra beneficium mino-

J d

ribus datum , conceflum eft: C4» izster o-

5 Y

pnes conffet , fragile effe ,. &b infrrmum bujus-

ii

modi etatum confilium , ej multis captionibus

Ü

fnppofitum , multorum in[fidijs expofitum. Finis

l Ó

princ. l y. f. de Minorib, mam pofl boc tempus

"We 5*

compleri virilem wisorem conflat. $.2. d.l Ec

tl. 'U!/

curfeminz hoccitius mafculis deperderent?

vt

quibus íüa fragiliras & ulra vigefimum

gl

quintum annum beneficia mendicavit. /. 48.

H

ff. de Fide ju[f toís tit: ff. c* C. de SC. Velleian:

Ina-

Norà ll Infansjuridicus impubes; eft

| C& j

vel fui juris & paterfamilias $, 2. £. 10$, ff. de

El

V:$: Salutaturque. pupillus 47270 $. 10. [uf,

$2

lum

oRt

fde I.nunliä: ffipulat; G argto d. 16x. ff, de. Vv

€

78

eta o d2

*P

wel alieni & filius auct filiafamilias. pritc. d. $.

^ "lum

!

2. cit. l.195.. Si paterfamilias, vel tutorem

jit

:

habet, vel tutorem non habet.

Similiter

T

minor vel in patrià poteftate , vel extra eam

"

[Lllüa

conítitutuseft, fipofteriàüs, admifit curato- |t'

M

rem nec n€é? Jure enim Civili adolefcentibus

n

qu

4

invitis: curator non daturnifi in litem. $, 4.

H

u

in[lit.de Curat: quia alias fententia in mino-

[

rem indefenfum lata foret ipfo Jure nulla.

fi

I

M

y!

J

drgto lA. L, 2 C. qui lecit: perfom fland: in judic:

jj

l

u

bab: velnos. Siadmufit: auxilio illius invi-

cus edam ufqué ad vigefimum quintum an-

n

n A h

num inclufivé regitur, nedue , fi curam co

pratextu , quód bené rem fuam gerere jam

"ipfe fciat, deprecari velit, auditur. $. 7: 4. r,

u

ff-de Minor: In majore refertan patriz potc-

ftati fubjectus, an ab ca morte vel emanci-

S WA

patione liberatus fit.

u

n

i

Y

Noca IIIL. Filius aut filiafamilias fivé in-

)^

Ilf

V 4

fans fit , fivé impubes, fivépubes, fivé mi-

norenhis , fivé majorennis, quandoduc ba-

(s

bet vel peculium profedtitium , quod citra

1 hi

Vl

ï

refpectum militiz à patre, vel principaliter

occafione patris, nude adminiftrationisgra-

tf

tià ad filium profectum eft. — fzis $, 1. inffiz.

j n

per quasperí. cuique acquirit: vcl adventitium,

n

quod extrà caufam miliciz aliundé filio ob-

W'; j

venit, vcl faltem non nuda adminiftrationis

J

af

"

f

gra- *'ïï

sb o mb

79

Vitt | ereacià à patre ad eundem profeQum eft, &

"ll* aut ordinariurn feu regulare, aut extraordi-

: "n narium feu irregulare eít , ordinarium eft ,

"t cujus proprietasad filium,ufus fru&tus ad pa-

li CUf

trem perünet; hujus generis v.g. func do-

Vefcen:

nacione fimplici in filium collata , & morte

itin j

confirmata, fictione enim Juris ita donata à

lm

tempore donationis peculium adventitium

Urt n

E

|

funt. L.25. C. de Donat: int, vir: e& uxo: l1x,

!d i

G.de Dósat. anté mortem profc&itium po-

Ls

tiüs funt. 4rg72 D. D. L.L. , lucrumáà filio no-

1inrum u

rnine & periculo proprio exbonispátris, nom

1 Cürafmg

nomine& periculo patris : aliàs profc&titium

Darercgn

eít , negotiadonibus acquifirum. Donata

jalhli

ex affe&tu non erga patrem,fed ipfum filium,

us

eftó , pater donationis cauía remota, forté

| emino

uód donator occafione patris venerit in

notitiam filij, fuerit. Ea qua filio titulo h-

[ire i

reditario, utbona marterna & materni gene-

fiuémi

ris 1 1. - 2. C. de Bonts qua lib. vl legaci, vel

oQucha-

onationis citra refpectum patris, ut lucra

fponfalinia&nuptialia /, 2.4. & 5. C.. eod:re-

d dit,

aþa/i[ff

licta funt. ffz. $. 1. inffit. perquas per[ón: eic.

[ gr»

qua filius libertate. fortune; ac labore fuo

non tanquàm adminiftrator rerum paterna-

Mit.

tiufm

rum confecucus eft. 4. : $. 1. & 4. 6. C. de

Bon; qu& lib: cxtraordinarium , cujus plena

i 00*

xjorni

proprietas ad filium pertinet: quale

eft ob

fictiu-

gra-

D

$o

|

fidionem Turis adventitium regulareà tem-

me nil

ore remiffionis factz , in quo paterufum-

nr4.CI

fructum filioremifit , ac remifTionem morte

t (

M

confirmavit. zzed$ $, 2. [, 6. C,de Bon qua lib.

n

Quodlibet, cujus ufusfructus patrià donato-

i OUU

| 0

re exprefsé ademptus eft. prige. cap. x. N.

| H ij

117.portio obveniens exhzreditatefratris unà

i

f

cum patreadità. sed.cap.». N.1:8. haredi-

ï

ul

l

tas, aut ejus pars filio puberi delata, invito

p ]

patre adita. princ, Lult, C. de Bonis qua lio. vel

k

caftrenfe , quod in palatio Principis./ s7íc.C,

"71

de Caffrenf.omn. palat. pecul. vel intuicu mili-

cix armate filio obvénit. /. 1, Ced. de Caffrenf:

"l

d

eciil, vel quafi Caftrenfe, quod occafione mi-

litiz togatz, vel liberalitate Principis, autAu-

ufte /, . Cod, de Bon. qua lib. eàv. vel poft

'Wf , rt&

Vl

fufceptosfacros Ordines cap.. 19. N. 123. fili-

usacquifivit. Priorisgenerisfuntea, vel quze

jl

filius ex ipsà militià acquifivit , ut ftipendia,

t

4 LM

fpolia hofti extorta. 4 i. /f. de Cal?renf. pecul.

ï'ï'l

rzdia caftrenfi pecuniá comparata./, 4. Cod.

fig

h

j g

Famil, Ercifeund. l. 1. Cod. de Caffrenf. pecul,

A &

vel que principaliter & proximé ratione

ipfius milide obtinuit, ut funt donata mobi-

Cf

Vf

lia fpis 4 1. 1. àpatre, mawe, cognards;filio

euntiin bellum facta. /:5. 4, & 11. ff. de Ca-

iif

ven[, pecul. princ. l. 4- Cod. familia ercifcund,

3930[(]1);

f

wreditates, legata à commilitonibus 7 5,

f.^

*NI"W (

|

dosb o db

ET

älllarüätcn f.^ r Cod de Caffrenf. pecul. vel' quia miles

Dittjy

erat, & zjff militaret acquifiturus uon fuiffet d.

Oftetn l

l, it. ff- & L 4. C. eod, ipfi delaca.Pofterioris

D gy

generis funtea , quatanquàm caufarum pa-

ia doy

cronus, magifterartium liberalium, archia-

^

u 4?. i

ter, vel aliusqui ftipendium percipit de pu-

GiPIRI

blico ; acquifivit. fizis ]. 37. Cod. de inofficioft

1 lo

7ef. Qui plura de his peculijs fcire cupit,

3 q(1, ïlm'!'f

egat $. .zrz. 9. libr.o. à pum. 2 u[que ad num,

1o, exclufive

T

Prod. Juflinam, Clariff. D.D,

35 i

Franz.

Xtüttt d

Nota IV. Prodigus duplex eft morali:

de Gul

ter , & juridicécalis, moraliter prodigusett;

Aftonee

qui erogando excedit, & in confervando

at

deficit: Seuquined, tempus , neá finem expen-

farum habet , fed boua fua dilaceranda e- aifft.

. vdpl

'

]

W

——

[z-

panda profundit. med, princ. l. x. fs de Curat,

feriof. juridicé prodigus eft, qui calisinfüper

rdqu

tipendi

à magiítratu causá cognità declaratus eft,

Argto. l, 10. ff. de Curat. furiof l. 6. f- de F.0,

2077

l4 CH

prodigalitas enim infacto confiflit , ac ladi-

cudinem immanem patitur , ità ut fineé ac-

j j

matione

curato examine circumítantiarum omnium

mobi«

conftare nequeat, itané in confervando quis

deficiat & erogando excedát, ut rerum fuá»

jsfilio

rumadminiítratione cadere meréatur:Et pro-

dt Ct

digo bonorum adminiftratio Zex t15. T4bul

ifmnd.

M l fo--

adimi /, 1.f de Curat. furiof, dicitur inactu f O.

Imn-

j

95

dbdb o d5b

,Z.

o

lim fignatco & quoad thefin, non veró & in

actu exercito & quoad hypothefin, fed à ma-

il

TU

«

"

j

i(tratu , 2Zeff:lex quidem illum, qui pro-

jj

digus eft, ad contrahendum inhabilem red-

dit, fed quistalis fic, Magiftratui determinan-

n

«

dum relinquit, ficutiquandó minorem fep-

l

wo ]u

um

cennio fimpliciter inhabilitat, illum, quita-

]L

lis eft,incapacem reddit, quis veró talis fit,

|

ropria uniuscujusque atati definiendumre-

(;:";14J

hnquk.

His pranotatis

b

IMM/

g. I Infans jurid

ice

talis etiam ufum fa-

J

ynt

tionisjam habens, five mas, fivc fzmina, fi-

h

ve filiusfamilias , five paterfamilias, five fub

TT

tucore,five non fic, empuonem & vendici-

onem contrahere Jure noftro Civili fimplici-

J

cer prohibetur & inhabilitátur. agw. med. $.

N

3. jund. $. 6. l, ult, Cod. de Bon.qua lib. Prob.

:gomm

in $.10, Inffit. de Inutilib. lipulat.leguntur fe-

ii

uentia: Izfans, €& qui tnfantie proximts efl ,

Ms

aon multum à furiofo diflant : quia hujufmodi a-

.*

Qv l

7171j pupilli nullum bab

eAnt 4

ztell

K

g

AU.

Qua

j| g

affirmatio de infantie proximo 1 fuo ftatü

& , üüïï

naturali, quatenüs hic Jurinoftro Civili fub-

"

At

jc&tus non eft ,. nullo modo procedére po-

teít, cümille, quia haber aliquem intelle-

) ïfmfm

&um , non infans, fed infanti& proximus

dicatur: Ergo hec affirmatio deinfaritiz pro-

EP:U(W

ximo quatenüs mcm»þrum aliquod Rei

pub-

Iica;

J ,e;ï.-gmä

&55 o db

$3

o r

lice Romanz, quz intelletum hujufmodi

" deäm&

) qux n

ad Negotia Civilia peragenda fimpliciter in-

: üïm It

habilem reddidit, ideoqdue non multüm à

furiofo diítareibidem dicitur: cüm huicna-

Afmm

Orem

cura, illi Lex potentiam denegavit, eft; pro-

n qui'.

cedit: ergo Jus noftrum Civile.cam infand

juridico, quàm infantiz proximo füum intel-.

0 tals

lectum ad quidquam agendum prohibendo

endun

quondaminhabilem reddidit; ergo tam hu-

jus quàm illius confenfus in ordine ad civilia

ufum

negotia pangenda Jure pofitivo adhuc inha-

2min, )

bilitatus eft, nifi contrarium aut lege ftatu-

, Intij

CYante

cum, autconfuecudine introdu&tum reperi-

atur :- fed £ cizaz. $, correctio circa infantiz

ifinpi

proximum folüm invenitur; ergo infansju-

ridicus Jure Civili Romano ad quoddam ci-

TA

vile negotium. contrahendum fimpliciter

unturt

prohibitus & inhabilitatus maner; atqui: Er-

ml

go. Neceffugiíti, fed magis te implicuifti,

W/iæ

fi dixeris: Quód, quia Jura Civiliain recitatis

m

perfonis nullum intellectum effe przfumpfe-

uo hi

rant , illos nullum negotium recté contra-

'rM!b-l

herepofleftatuiffent5 nam eaJurisprafümp-

l,l'c PO-

tio vel bona vel mala erat? Sibona: ergo ideó

itelle

quia verifimilior: quomodó ormnibus in e-

ditmu

odem ítatu permanentibus contrarium tan-

;pro

quam verifimilius poftmodüm prafumi po-

;ipub' |

tuit, acinfantig proximi pubertati proximis

j

E2

defle

at

,

|

&ib o ib

94

1'rrul'mmw

us

ze[le eod. S. circa finem comparari ? Taceo

Al LVM

quöd in dic, $. legatur: Sed in praximisinfän—

n.

zie propter utilitatem eorum benigtiorTuris NB.

ii

non prafümptonis zterpretatio facfa efh: ut

)Lml J(

uris babeamrz,quod pub

evtat pïaximi :

)

q0 «

sdem

Prob: L. ex zoz. L18. C

od. de Tur. deliber.

i

übi (impliciter ftatuitur, Quód infans, id eft

A

ipi

"d

Minorfeptem annis, non aliter hareditacem

uomodocund; fibi delatam acquirere poflit,

fid

quàm fi, q

uandófiliusfamilias eft, parens cjus,

us

ftate eft, ejusnomine heredi-

füb cujus pote

l.

tatem adeat, vel bonorum poffcílionem pe-

tat, aut quandó parerfami]ias, fitutorhare-

! ;W:f

ditatem ad cum devolutam ejus nomine ade-

ündo, vel bonorum poffeflionem petendo,

i

LXJ )X

eidem infanuü hareditatem quarat : adceó

quidem,ut fihujufmodi infanu vel cutor non

Me

fic, velcümfit;hac facere neglexerit , eodem

W

infantein eà etate defun&to , . omnes hzredi-

wï

tates ad eum devolutz, & non agnite, icàin-

xf;':a;c';

ielligancur: quafi ab initionon effenrad eum

(i

devolute, & eo modoadillas perfonas per-

H

Mafony:

veniant, qu& voc

arentur, fi minimé hzre-

folo

"ii

ditates infanti delatz fuiflent; excepto

cui fi&ione Juris quafi ezinfanti jam

du

parente,

uzfitz fuiffent, ob Jus pat

riumcapere licet.

U

r

Ergo confenfus feptennio minoris , in quo

nr,'M (M

tan-

malitia füpplec aratem, Jure Civilinon

cum

deb o dbib

8;

! Tas

tüm prafümitur effenullus, fedabipfo reipsá

-l'miïihfkæ.

annullatus eft. Aliàs, quia pracfumptio ce-

"wrisN

dit veritati, & /z Zid. /, locutio generalis de-

& t

prehenditur, eadem ipfo fa&to injuftafo-

Xj

rec: Sit enim, quöd mortuo parente infanti

ir D aleld'

folàm juridico tutorem habenti hareditas

Ans, ld»

quadam deferatur , qui mente fuà declara-

feditin:

tà , quód illam amplectatur , elapfo delibe-

"r

rationis tempore / 19, eod. cap. x, Nov. 158.

AICDS C

In fuà adhüc infantià exfpiret ; nonné ha-

e hord

redicas hzc ad fues proximiores agnatosju-

Onempe

re pertinet? Et Z. 4, eam ab his absque ullà

torhze

Pratereover«

quidem causá aufert. ^. Ergó.

N

ba : /cebit: poffe. in /, cit. adhibita: ex quibus

i

yetenti

infanti id peragerenon licere , nec pofle,fatis

l

t: d

innuitur. Sileo, quód concinua illa fictio ju-

JEOrTon

ris inutilis effet , cum infans;juridicé tantüm

eoden

talis veré. hareditátem . delatam agnofcere

harcd

poífler ; confequenter parens ipfius hanc

tanquàm infand veré, non quàfi quafitam

ii

adcum

capere poflet.

/

j p

Confirm.exprizc, con[l. Yo9, Leonis Im-

Jate-

peratoris: que cüm quondám legem , . ec

folo

cur hodié fidem non faciat? Ubi inveniun-

m

tur fequentia : qwum fuum cnig,rei tempus effe

icet

^ fapiens tradat 5 idá, communis omuium ,. qui

modà mentis compotes fant , fententia tum anr-

qUO

a* -

plectatur , tum probet: in omniaclione ob(erva-

rYt

Q

Fs

j

86

didh o gtb

Ü

n

ve long? pulcherrimum fuevit, — Quod ff fortaffe

j

PTOW

Alibi , NB. In contrabendis certé matrimonis

1.

negliei non debet. Oportet enim utquà ea ves in

ji

w

*i

communi vità magis nece[faria efl , e pruden-

j lhl

1)

Iu

gins cautiusá, ad illam procedatur. — .Quam fane

)l

|

UM

nos ob cau[am [ecundüm veteres, qui vecie bác

y

Sapcinums

de re lege latá NB. flatueyugz/ &c.

n

s? quà modó ante Jeptimum atatis anmum [pon-

N

Ü ii

falia conflituantur. ebc.

Ergó anté Leonem

I

Imperatorem infantes jutidici non tantüm

ljtilla

«

fponfàlia , fed etiam alia negotia contrahere

d.

lege latá prohibitifuerant: Ergo jure Civili

w*tf[:

adhuc prohibic. & inhabiles funt, cum eo

jure utamur : atqui emptio & vendido eft

[ n

L lk

UL

quoddam negotium fori Civilis; ergo hoc

VPXM

contrahere infantes juridicé cales prohibiti

funt.

Erco.

re)

Hinc

M

&. II Infans juridicé tantüm calis pater-

T

^

]

familias etiam tutore auctoritatem fuam in-

P

mN

l

terponente emptionem & venditionem con-

trahere Jure noftro Civili nonpote(t. Prob.

tl

iW

LE Emptionem & venditionem tutore au-

TT

j (//J//»

Goriratem fuam . interponente contrahere ,

eít emptionem & venditionem inire tutorc

tf

hanc íolüm approbante. /. 3. /f. de «A4udt.

l

L

|

l

eopf.1ut.. Acqui infans eciamjuridicé cantüm

DT

talis, utpoté cujus confenfus etiamanté con-

*f

tractum celebrandum ümpliciccr irritus eft,

3

cm-

db o d

$7

/f fbmä-

emptionem & venditionem tutore fuo eam

irimp,

folüm approbante inire non poteft;. Ergo.

0x a Ht

Prob. lL. Liceztía igitur eriz ; utrim ma-

? Dj

lint ipfi. [uscipere judicium s am pupillum. exhi-

Jigy [

bere , ut. ipfis auctoribus $judicium fufcipiatur.

| Yeli"

Ita tamen ut pro bís, qui fari mon po[Junt , vel

Sannm

abfint , ipfi tutores qudicium fufciptant: pro bis

n /M

autem , qui fupra feptimum amnum atatis fumt,

COng

NB. cAuttoritatem pra[lent, Finis $. 2. L. ff de

| tàntin

Adminuifl. e pericul. — Ergo pro his qui infra

Dcrahe

feptimum «tatis annum funt auctoritatem

r Cl

praftare non poffunt , fed ipfi judicium fuf-

Qu d

cipereaac eorum nomine (quia abfentisloco

ditio d

iunt) emptionem & venditionem inire de-

£0 1

bent. Zrg£o [.18. Cod.de Jur. delib,

Ohibit

Prob. III. Ut tutor auctor fieri poffi,re-

quiritur,ut pupillus ipfe judicium fufcipiat.

| päïCï-

d $.2 L. 1. Ergo hic confentirc pofle debet :

ym i

fed infans juridicus confentire non valet :

n on-

namquinon fentit naturà , vel Jure,confen-

Prob

drepoffe non videtur. $.2 4 8. ff de Optio.

' dv

degar. Acqui infans non fentit. Fimz $. uz. L

hat ,

33. Ced. de Inofficiofa teflamentos exgo confen-

tore

tirepoffenon videtur. Ergo.

T

Prob. IV. Infans po[fidere vecf? poteff , £

cüm

2utore auciore cepit :nam judicium infantis NB.

n

Supbletur auédoritate tutoris.

Utilizatis euins

Cn; h-

«an54 NB. Hec receptum eff (ob quam eciam ad

4

n«

en

2

93

"

l*l

r

t

infantem tam naturalem ,. quàm folüm juri-

dicum quo ad rem donatam extenfüm eft /.

l

i

(l !

u

3. Ced. de Adquirendo cf vetinen, poff. ) nam

!

"

alioquin NB.

Nullus fen[us fet infantis accipien-

| 0

di paj]þ/]ïancm. $. 2 Á 324 ff. de C A. vel 4, P. Er-

l[jv

!

Y

o ctiam infans per tutorem fuum judicium

4 |

Vi

WT

ejus auctoritatefuà fupplentem , & quidem

(

utilitatis tantüm causá : cüm nullus emendi

A

I

vel vendendi illius fit fenfus, ejus nomine

emere & vendere folüm poteft. Quod tu-

sl

xore auctoritatem füam tantüm interponen-

tc emere & vendere non eft: ficucnon eft,

ul

fi à dormiente pupillo infante majore;tutore

h).

Ls

prafente & confentiente quid ematur , aut

ab co vendatur. 4rg

D

li s

Zas. i-'l,., I.—f; Cüd, & ta:æ

L18. Cod. de Tur, delib.

P f

Nec obftat 1. Infans folo Jure pofitivo

talisfe folo Jure Naturz emptionem & ven-

N

ditionem contrahere poteít5 ergo Jurepo-

u

fitivo faltem cum au&oritate tutoris eandem

V

inirepoteft : enim veró nullus textus clarus,

N

Xv

qui Jus nature corrigar , aflignabilis eft.

f

Nam I. hoc argumento probatur, quód hu-

ï

uj

jusmodi infans ficut Jure naturz , ita & Jure

va'ä/z'aq.

noílro fine tutoris auctoritate redé contra-

t

hat. Ergo nimium ; confequenter nihil pro-

"l

ll

(

batur. 2dó qui fefolo quid dari fibi ftipula-

du

ri non poteft , neduc cum auctoritate tüto-

r1s

J nmü[

4

hbome

05

tis poteft ; quia placuiz meliorem quidem con-

füm d

ditiomema licere facere etiam [Ifne tutoris auctori-

Wj n

Late : deteriorem non aliter quàm «?« — Prine,

] acripm

In[l, dex Auci. tut, & nondum ex $, 10 inff.de

|42.]

Inutil.l'ipul.. minoris feprennio confenfum

judic,

fimpliciter Jure pofitivo efle irritatum tibi

C Quid

clarum eft? Si negare lucem pergere velis:

I5 CImgt

per melicebit. Nec movebor fi

$ DO

Inítes: 7z $, 10. 1z2//i£. de Inutilib, /Zz:þulavf.

Quod à

Infans non multüm à furiofo diftare dicitur ;

[pong

