difp 7. dubio 3. $. 2. num. 4

Wn

ma diffractione cap. 3. vendi

tcorem celebrando

i

u

contractum in tali cafu quidem peccare, fa-

ij

&o tamen contra&tu , & pofità malitiosá fuà

voluntare leges in. bonum publicum illius

rci vraditionem licitam reddere; confequen-

cer

T

Y 5

|

243

(b o gibcis

j

ter obligationem adaliquid licicum non prz-

cisé cx voluntate vendentis, fed ex difpofi-

qii

tionefupremz poteftaris, Jus domini füfpen-

g ^

g&iOïc

dere , ejus voluntatem fupplere ,' &loco,&

nomine illius confentire potentis , naíci ,

Qfläh |

verum hzc refponfio mihi difficilis videtur,

;m) (

quia ufusdominij fupcreniincntisfa&iex'ï ,a€

gont

prafumi non debet; leges veró, qua ven-

g

ditionis valorem fuftinent , refponfa JCto-

jon7

rum funt, qua naturam emptionis & ven-

do

ditionis , ut eft contractus Juris Gentium ,

u

p

declarant, in quibus nec jota fidionis juris ,

fupplement confensás veri domini de-

a d

prehendiur. Deinde quàm parüm ex co ,

$g

quod venditio hujufmodi ranquàm validaá

v

ii

legibus fuftineatur , illam licitam efle fequi-

tur: tàm parüm & traditionem efle licitam

nQ

fe

uitur cum expreflà fummi legislatoris

w

j

voluntas , fe Tus dominij vel auferre, vel

f

fufpendere, ejufqué nomineintranslationem

äcgtfw

confentire declarantis, nusquam inveniatur;

Vi

fed ex /. . Cod. de Reb, alien. non al'en. ctc. in

m

verbis: zullo Ture munttum. ex1 2, Cod. ff ven-

Til

dit. pig. agatur, n verbis: pallo Ture ec, con-

r Qu

trarium veré colligatur. Haunoldus rzrad.

yt,

10, Z091. 4. CAp. Y, controv. 14. $. 6.im med,

num.112, Dift. Minor: &res alienanon do-

!

O rei

mino à fciente illi.ci;& tradicur , fitraditi

.

Vero

dbeb o ddb

343

T

EU

l

vero domino incommoda & injuriofa, atd;

l

Mo

ïO'D )

ita verus dominus rationabiliter invitus fit,

conced: Res aliena non domino emptori à

W

venditore fciente illicité craditur , ficali mo-

dU

do fiat, ne domino injuriofa, & incommo-

da fit, confequenter ita, u verus dominus

rationabiliter & prudenter invitus non fic,

Irö I:u

autc non effe faltem cenfeatur, Ng. Min.eo-

dem modo & conf difting. Siquidem verus

IN

dominus toties, quoties hunc ratioriabiliter

.EiC:fiiCl.

1

invitum effe prudenter prefumi non puteít,

:;.

"Ojb "n

cranslationi rei confentire , & alienandilicen-

m

tiam concedere cenfetur; jam, quia, ut ex

lr)

fcquencibusp

atebit, alienatio reivero domi-

1

no injuriofa,

& damnofa ordinarié non eft ,

1

T

ationabiliter invi-

, Mï

:

]

dominum prudenter & r

.

tum communiter non efle przfum

i debet

?

Juraveró ea, quzc

ommuniter contingere

"t

folent, refpiciunt. 7 3.5.

s.f de LL. idcirco

Vf

lienz validam cíle

leges ; venditionem rei a

nafciqu& indé obligationem efficacem rem

Ia

venditam emptori tradendi abfoluté pro-

nuntiant. Dixi comzmungiter , nam fi cafus ,

H

/h

in quo domino tradit

ionem optabilem non

l ?s

fore , illumqué ra:iona

biliter invitum effe

l

formetur; Emptio Ven-

præfumi debeat ,

i. |

ditio quoad effe&um primarium ,

quia ad

i

illicitum , quod impofhbile eft ; obligaret ,

d

Y

non

Y

344

dob o emes

Qu

non valet ; licéc quoad effectum fecunda-

qlmä |

rium fcilicet ad intereffe fubfiftat ; Juraenim

gv

fuperiüs citata nempe $. r./.25.4.2$. ff de C.

g

£. utpote qua noninfingulas perfonas, fed

jb

i

generaliter conftituta. /. 8. ff 2e L.L. de cali

ca(u intelligenda nonfunr.' Sed

P

püïü*

Eccur pofità perversá mente venditoris

g

de re vero domino non reftituendá , Vérus

m

dl, M

dominus prudenter, & rationabiliter invitus

non effc.communiter, ordinarié & regula-

Ka

j

r

riter credicur?

üo

l

u

&. Quia, cum,uti fuppono , verus do-

minus rem fuam rurfüs recipere efficaciter

Ufs; (

intendat , & media ad hanc recuperandam

at

n

velle, atqué illis confentire tenetur , qui

enim vultfinem, etiam media ad illum ob-

m

tinendum velle deber ; confequenter fpei

P

rem fuam recuperandi rationabiliter & pru-

"h

N

denterinyifus non effe , fed illam optare de-

bet ; fed pofitá perversá venditoris voluntate,

T

M

"

rem vero domino nonreftituendi, ejufdem

aido

rei in alium translatio commodius medium,

fY

m:?ioïr,cï; Ífpes eft, rem amiflam recuperandi:

ICCUPI

enim veró vel venditor, qui rem alienam efle

fu.

quidem fcit, fed illius dominum ignorat ,

f

bonz fidei emp:orirem tradit, & majorfpes

.tqirfp(

affulget, & enafcitur, fore uc verus rei do-

tl

minus rem fuam aliquandó evinccere ac vin-

A

'f:.'mbo,

1

| di-

dubod

341

]i

.V dicare poffit, quàm fiapud venditorem ma-

J :fbs

M

neat, quia, cum emptor rem alienam effe

n

JH

(N

mx

nefciens venditorem de evidione teneri

ul

fciens de re emptáà occultandá, pro ut effet

[

venditor, folicicusnon fit; ubinam res ext-

4

It v

ftat ipfifacilius innotefcerepote(ít. Velven-

j

W

ditor rei verum dominum fcit, animum ve-

lnmH

ró , utfüpponitur huic rem non reftituen-

AL

^Y

[l'

di, fed vendendi, & alteri cradendi habet ,

Qg

& uctertio pOtiüs tradatur, quäm penes ven-

ditorem maneat , domino optabilius eft ;

w f

major enim fpes,vindicationis rurfus afful-

get; eÓ quód ad manifeftandum fibi, apud

uem res fic, ad folvendam zftimationem,

vel ad recuperandam rem traditam , ad in-

n

formandum emptorem , yenditorem in con-

iil w

Aft modoó reci-

fcientia obligatum habeat.

&1

tata in malzfidei emptore deficiunt ?

ï

!

xj. Quamvis malz fidei emptor majore

folicirudine bonz fidei emptore mercem

4|

cuftoditurus fit, attamen, quoniam, fiplu-

J'L k

res po-flïdeant , verum dominum rem fuam

»|

recuperaturum major fpes alit, quàm , fà

pauciores eandem teneant , citiüsque in

!

priori, quàm pofteriori cafu inrei notitiam

(

venire poteft ; rurfusillius traditio,& accep-

tatio domino optabiliseft ; vel enim vendi-

«

!!

tor in bonà fide eft, & eidem exceptio

Ccom«

346

& .

ïuïuca?

competit.

Crgto fru. $. ult, L u. ff. de AL

fr ^

empt. vend, velin malafide, &aucindolo,

«|

& contractusjuxta dicta nullus eft , aut non

in dolo, & incertum vendidit.

l. 22« Cod.,

"m

de Evid?.

i PW '

Ned; IlI. Eftó actionem pignoratitiam

"

l

dirediam & contrariam , fi res fimpliciter

!

!

gü

(u

aliena in pignus data fuerit, dari. $. 4, /. 9.

näüüïm

d

j

$. 1,416. $.. 1 22. ff. de Ptanor, at. [. 6. Cod.

Jf alien. ves e&c, dicatur, attamen contractum

i*

(

realem pignoris fimpliciter fubfiftere non

u

,

fequitur, fiz. d |.6. Cod, Ergo etiam , licet

fi; f

$. 1. 425. .28. ff. de C, E. dubitationem non

P

efle , quin, f1 resalienadiftrahatur, emptio

«

& venditio fit, affirmetur; emptio tamen

at

non fimpliciter, fed fecundum quid, quem-

':a'p;rc

admodumr rei facrz, liberibominis &c. va-

u

[LU

lec Cum ferviaza acfio declaret evidenter , Tu-

O.

r

re piamoris teneri non poffe ,-nifi , qua obligan-

ts in bonisfuerint ; &i per. alium rem alienam

invito dumino yignori obltgari non po[fe , certi[-

7

fimum eff. Fin.d.1. 6. Cod. nemo enim plus ja-

ii

ris in alium transferre potefl , quamipfe babet,

(0n0

l. 54. ff cap.*r9.in 6to de R.T.ACtio veróem-

t

pü vendir evidenter non declaret , obliga-

tione empt vendit non reneri , nifi domi.

if

D

nium in alterum transferri poffit,

Argto. $.

9. l.. L. a8. f de Contrab.empt. fcd fuffice-

E

re,

aob o giats

347

T

!l

re , fi ufücapiendi conditio emptori confer-

&')

ri Pofüe., $.2 L 11. ff de Adf, empt. vend.

Mi

Ü Ml

Nec turbat , fi urgeas: 4uod emptionem

i

(

wnditianem(r;; recipit » €HAmp

iauarationem ve-

Á

;

cipere porefl. $. um. L. 9. ff.

e Pignaribus ci

!

Hypoth. Sed res fimpliciteraliena emptionem

fimpliciter recipit ex dictis; ergo & pigno-

M

!l

rationem fimpliciter recipere poteft. Quia

effatum Caij JCti in allegato $. ica intelligen-

dum eft , quod quidquid materia idonea

li

n

emptionis venditionis refpe&u veri domini

fit; id etiam materiam idoneam oppigno-

rationis efIe; idcirco Maj: dift: quod emptio-

nem & venditionem recipit cum efficaciá

jX

transferendi. dominij etiara pignorationem

f

recipere poteft , cdtur Maj. fecus, ng. Maj,

T

ita dift. & Min. & ng coníq: Manum de ta-

bulà: alias extra. fp«ram

Wf'

"

H

A

| mes incentionis,

ul

feror.

j :äf

Minus obftat IV. $/6.5. .80. ff. de Con-

u.f, (

"

i»

prab empt. junét. fa. Lt ff. de 0. A. affe-

ras. Quia ibidem , uti jam dictum, aliud non

continetur, quàm quód contrahentes, ut

venditio valida fic, dominiumnon transfer-

j

re pofirivé intendere non debeant 5 fednon

il

i

"IN

a

9011[1' a.

j

M

$.X

348

[.5!

nl Qjc

& X

g

An, & quomodo veró res:

acfff&f"

j

alienz vitio affe&z,ut mobi- !

T

.les furtivz , & immobiles

n]þtd?l

yl

vi pofleffz in contractum

j

i

hunc deduci poflunt ?

h HQ

I & emptor && venditor féit furti-

h

F. [.

vum effe , quad venit , autvipof-

dUL

J

H

r

feflum, emptio venditiotam quo-

Y

ad effe&tum primarium, quàm fecundarium

!

abfoluté & fimpliciter nulla eft. Prob: Em-

f

1

püio venditio, exquá àneutrá parte obliga-

Qu

tio contrahitur , abfoluté & fimpliciter nul-

j

laeft; fed hoc in cafu à seutra parte obligatio

m

w

contrahitur.| Princ, $. 3. [,34. fff. de Contrah

empt, velenimuterquein dolo eft, & eorum

a

confenfus Jure pofitivo irritus. $.5. l. 57. ff-

jin

£4. Yelnoneít, & quiaresfurtiva, autvi

liti

offeffa ad tradendum habilis non eft. $. 2.s.

i

4

Inflit.de Ffucap. ef long. temp.frn.S.un 124.

"

V

il

fn. $,2. L. 3-l 49. ff- de V fucap, e& ufurp. L. ls.

Íf-deVibon rap, &hic&illenihilagere exifti-

D

"

mat. Fiy.L31./f, de Q.e$:4. Ergo.

"

»;. II.

gb o m

349

xIL Si rem, quam in contfactum de-

ducunt furtivam, autvi pofleflam fuiffe am-

Wf;

boignorent, emptio venditio rurfus tam

uoad.effe&um primarium; quàm fecunda-

"

E

rium abfoluté & fimpliciter nulla eft. — 4rg-

1

Jo princ. [, Y 5.fíim. l, 22. 1, 23.. totius $. 3. 1 34

joit. f med. prine. l; g. 2ed. l; 70.fff. de Con-

trab. emjt.

Prob: Illiusmodirei traditio ne-

W

qué poflibilis ; nequé venditor in dolo eft;

i

Ergo.

Argto $. 1. L. 62, ff. de Contrab. empr.

hi

l.185. ff.de R, J. — Argto l, 4. fin. , 3. L 34.

fín. $. 3.L5 7.5. 1.l 62. f deC. E: — Argto.fín,

il

l; 8. . 9. ff de Hared. vel act.vend. quod fibo-

d

nz fidei emptor rem hujufmodi furtivam,

Ti

aut vi pofletlam defa&o acciperit , cum

|

lt

primum ejus verum dominum fciverit, il-

l

h

lam , quamquàm innundinis, & mercati-

(

bus publicis. emerit , non recepto etiam

,uiitguu .

pretio reftituere tenetur: Impp. enim Se-

pl

verus & Antoniusfrzzc. l,2, Cod.deFurt, fe-

NI

qnentibus refcripferunt: z» czvilem rem de-

H

fideratis , ut agnitas res furtivas non prius red-

dati , quàm pretium fuerit fólutum à dominis,

,'

j

Quia non ipía locupletatio cum alterius ja-

&urá , fed res ipfa aliena pro domino inter-

j

pellat, « 4rgzo fin. d. l. 2. Cod, hac folalimi-

tatione à DD:communiter obfervata: quód

vipot-

ls ; qui bona fiderem furtivam, aut

feflam

359

GG o :'ïvc'ï"g

4 mcm

feílam emit, re cognitá , &hanc, &illam

|

1&!0

jn eum ilatum , in quo ante contractum

h

u

fuerat, reducere, atq; ita furi &c. à quo

i

emerat , utabhoc pretium recuperet, cum

j

admonitione , ut illam domino, cui fuftu-

lit, reftituat, reddere poffit.. Leff 2eTur. c

gut. lib. a. cap. 3. dubio 3. mum. 14, liquis veró

Ug

y

exiguo pretio rem majoris valoris, eo ani-

mo, uthancdomino redderet , à furere-

Wl W

n

demiílet, ad rei roftitutionem , quàm, fi

pretium illi refundatur , aliter non tenetur.

vodi

quäml

CIrato Can, $« Quafl. $. cau[. Y4. fim. L G. ff de

|

Capt, C pofilim. quafi utlliter veri domini

ia

negotium ab ipfo geftumfuiffet, Zrz/0./fs.

À, 1t. Cod. de Negot. ceft,

Wed

al

. Hl. 52 venditor fcit , emptor ignora-

lt

vt , utring:, ab/igatio contrabitur. Et ita Pom-

ul

poniw quoque feribit,| Fin. $ 3.0.34.. ff- de Con-

mplüï |

trab. empt. non quidem in venditore prima-

3 Q

ria ad prefítandam rem vitiofam ut Clariff,

w

DD. Frauz prod. fui Quflinian. lib. 3. tit. 2.4. S.

li

7. in fíu. num. 40, contendit , fed fecunda-

h

m

ria ad przítandum intereffe , quemadmo-

düm Haunold zo». 4« fraciat. YO. CAp. 1. com-

j, ;

qrov. 4.S. G.2 fin, num. 111. Brupnnem.a47.

L

$. 3 14.34.

jf- de. Contrab. empt. ?n ff*. pum, 8.

FCHl/i! :

tecté fentiunt,

W.

vitio af-

i

Pgob. Venditor ejufmodi rem

E]

nl

fcc"tam

Bob o mb

TT

i

l

fe&am fcienter vendendo dolum commit-

N

tit, Argto $. r5, fín. $.18. L u. ff- de AC empt.

il,

vend. íed dolus à venditore praítari opor-

j

1

tet, d. fiz.$. ig. id eft effimari eportet dolum

N

ID

malum ejus , quem femper abejJe oportet in judi-

u

cio empti , quod bonafidei fit, Fin.$. 9.l G. ff,

il

eod. Ergo,

[

g. IV. 5i emptor folus [cit , non obligahi-

'!l [

£ur "venditor , nec tamen ex vendito quidquams

1

l,q

con[equitur. med. d. $. 3. , 34, fed emptio &

1

vendítio tam quoad effe&um primarium,

T

quàm feécundarium denuó nulla eft,

[

Prob: Hujuímodi venditor nec ad rem

M

ipfam vitiofam tradendam, quia hocimpof-

fibile eft, neque ad przftandum interetfe,

Lb

juia ex fuo dolo locupletiorem quempiam

l

reddi Jura abhorrenr, obligatur , nequé

emptor ad folvendum pretium ad(lringitur,

Y

l[ïhT»l:

ne, éum emptio venditio contractus bila-

teralis períe fit, venditor emptori dolofo in-

l

hg

terefle przftare teneatur, & ita hic ex fuo

D

dolo preemium reportet; Ergo,

l

(

Sed, quid fiemptor u/ro, quod conve«

nerit , preffer?

Á

&; ld tanquam gratuitum quid juxta

fuperiüs jam di&a venditor coníequitur,

4irgto fín, med. $. 3.1.34. ff-de C.E.

j

Nec obítat. Emptor rem deftructam

eílo

m?"

352

Bubo d

conditic

€lic fciens, fi eam à venditore id ignoran.

)

qüü

te emat , modó ádhüe aliqua pars illius

;,müs l(

mauferit, emptiónem ftare , & omne pre-

u !

tiumab emptore verditort, fi non depen-

" u

füm eft, folvi, vel fifolutum fit, non repe-

pqm r

t! oportet, $. 2, 4, 57. [f de C. E. Ergoetiam,

Qüt ) CU

fi res furtiva ab emptore vitium rei fcieüte

ematur, emptio valec. Quia folutio ex jam

m

yli ïm

di&is in promptu eft, | Caterumjam de re-

|

Bus proprijsagendum reftat, qua velrefpe-

"r

A

&u emptoris , vel venditoris tales funt, fi

N u

j

prius, velomnino & abtoluté, velpro par-

Ü

(b

te duntaxat & avocabiliter propria funt.

WIML

wl

XI.

m

d

Ergönc aliquisrem fuam eme-

.?w;;mn

re poteft ?

ii

Mi

[ YT reciüsrelpondeam ,triplicem quz-

ftionem formo,

1?* eft, an , quan«*

n

D

do quis rem vel mobilem , vel 1m-

mobilem omninó & ábfoluté fuam fimpli-

'?C(ju:.

10; |

citerabsqué omni adjectà conditione à ven-

ditore fimiliter hujus notitiam habente ,

iij

(

vel non habente emit, emptio abfolutc &

fimpliciter nulla fit, an fecundàüm aliquém

g /4

effectum fubfiftat.

^da : an, fi illiusmodi

fub

ju,flv [

IT

: 953

|

ul

füb cónditione , // /za effe defínat , ffve in

!

H

[

tempus , quo fuae[fe definet ( qu& emptio con-

W

ditionalis eft) emat, quo effe&u emptio

valeat,

L

3tia, An & quomodoó, fi res pro

II] [(l

parte emptoris duntaxat propria fit, vel

I

tota quidem , fed ita,ut dominium avocari

t

poffit , emptionis contractus tenear.

r

j

&. |, Emptio rei mobilis , vel immo.

I

u

bilis fimplicitér & omninó (uz,five ab em-

U

H

!

|

ptore ignorante , venditorc íciente , five

ifm*

ab emptore fciente ; venditore ignorante,

h

five ab utroqué fciente , fivé igporante,

j

a

abfoluté & puré celebrata, quoad effzctum

primarium non valet, «4rz70 [ 37. ff. de

Cond. indeb, $.4.1.34. ff. de Contrab. empt,

Prob. Sue reiemptionmon vatet : [rve fciens,

Iu

ffvé ianorans emi. prine, Lai6 ff* de Cant. empr.

Seruum meum iu[ctens àteemt, pecuniamg, Hbi

folui : eamme àte repetiturum , & e0 nomine

|

condi&tionem mihi e[fe omnimado puto ; [Fve fciff-

"7

u

j

fs meum effe , [Fveianaraffes. 1. 37. ff- de. Cond.

;

l

; |

indeb, cum , quia ob rem jam deviactam

5

nedue dominium , nequé ufucapiendi con-

;

"

ditio : quoniam , 4uod proprium eft alicujus ,

amplids ejus fieri non poteft. . Princ. $. Xo, Inff.

de Leg; transfctri non poteít, Ideoenim

5(

nemo rem [uan etiam futuram in. eum cafum,.

!

,

quo fuafít . utiliter flipulatur, — Princ.l, ga. 87:,

f

)

$54

'iæäQOEäää

* ,.V

' de F. 0. quia , quod acforis eff , id ei dari

non oportet : fcilicet quia dari cuiquam id in-.

selligitur , quod ita datur , ut ets fiat , necres,

3,*'

M

qua jam acforis efl, magisejus fteri pote[l. med.

$. 14. Inff, de AGL. rei proprie emptto non po[fit

D

confiflere, — Fin.l.45. f-de R-J.. Med.l. 4. L. 10.

QW

Cod. de Contrab, empt. e* vend. Ereo.

ij

Dixi quoad effeétum primarium. Effe&tum

!

fecundarium quodattinet , quandoqué fub.

po

fi(tit ,- quandoqué & quoad hunc nulla eft.

u

ilud contingit , fi venditor mercem ad

l

emptorem pertinere fciat, hic autem igno-

(/

rec, & bonà fide in ordine adillam quid im-

u

pendat, aut fibi absqué praviá fidà vendi-

SH

"p

j

tione reíLitutam fuiffe fuà interfit,

Enim

M

veró & prius,& pofterius reparare venditor

adftringitur, — 4rgzo fen. med. $.3. L. 34. fín.

D)

$. 1. 4 62. med. L. 70o. ff. de Contrab. empt.

I6.

Argto fín, 1. 8. tot. l. 9. f« de Hared. vel adf.

f

vend, quia dolum commifit. — $, s/r. 1. 6. f

m

11, £. 30. ff. de LAGL. empt. vend, quer prz-

l

l

ftare debet. 47. $$. hoc evenit , quando vel

uterque ignorat, veluterque fcit, vel em-

Iepl

!

ptorem folüm non latet ; fiquidem vel ex

utráqué parte dolusítat. — 4rg?o

$ u L $7-

M(

- de C. E. vel eonfenfus ferius deficit, 4rc-

L

ze. fín, l. 31. f.de O. & A. vel nedolus do.

nft. de

!

[

!o(q profigiat, | Gárgte. princ, $. ulr. L

Empt. 4

|

j

d25 o d&5

354

i

Empt, Vend. princ. l.6. fin, l.70.ff. de Gontrab-

^

empt, & quia, (i emptorícit, tuacis non ab

alio, fed à fedeeipitur, & ideo venditor ab-

u

j

folvitur, — drgto. [ 26. ff. de Rei viud fin, $..

4,16. ff. de Lib. causá, vel omnis dolus, & in

idem confeníus abeft, — /frezo. £. 185. ff. de

R, 3. unde, fj vem meam mibi ignoranti vendi.

derts , e& ju[[u meo alg tradideris : vecie mon putat

Pomponius dominttm meura tranfire ; quoniam

]J

zon boc mibi propofitum fuit , fed quafi tuum

dominium 4d eum tran[ire.

$. 2. L 15. ff de

Cozfrab. empt. Sed ab hoc rem rei vindica-

tione, à te pretium , fiquod folvero, con-

j

di&ione indebiti repetendi Jus mihi com-

1

petit, zor. Zit. ff. c£- Cod, de Reivind. frn,med.

l. 37. ff-. de Cond, indeb, . 16. ff. de Contrab,

!

i

empt. quia nulla obligatio fuit. - Fin. d. princ,

L. 16, . Aft, fi Íciens tibi velfcienti, veligno-

|

ranti, — Argto. fin. L. 37. ff. de Cond. indeb.

med, princ.l.V6.ff-. de Contrab.empt.ultro quid

folvi, quia donafle cenfeor. /. $3. ff d R. 7.

repetere non poflum. 4rezo, fiz.smed. $. 3.4.

3 4. [f de Coutrah, empt.

&i IL. Exiffimo tamen peffe me id , quod

smeum eft , fub conditione : izmeum e]fe deterit,

emere: quia forte [peratur meum effe definere, l.

€1. ff, de Contrab. empt.

Prob, Conventio, cujusconditionem

PA

€Xs

etdbo db

"

exfpectate hon Ledit pietacem , exiftimatio-

1N

nem, verecundiam noftram , nec contra

1

bonos mores eft. . vz4reto, ffz.. L. xs. f de

Condit, InfHitut, med. $.5.1.93. ff. de F. 0. at-

[

»

ué quz in eum cafum , à quoincipere,&

«

confiftere non poteft , non incidit. —4er».

|

smed. $.1.Inflit. de Inutil. flipul. Argto L.30. ff de

M

W

Manum.te[L. fin. l.98. princ. $,. [ 14.0. ff-de F.

ll

0. |.4.Ced.de Donat.ante c&c. ut conventio

j

cateris paribus conditionalis vere fubfiftit ;

l

exceptio enim firmatregulam in contrarium:

fed Emptio rei mez fub conditione , fi mea

[

efle defierit, conventio eft , cujus condi-

"t

tionem exfpe&tare pietatem &c. . nonledit,

nec contra bonos moreseít; nec eadem in

!

d

eum cafum , àquo incipere, & confiftere ne-

il

quit, incidit; quia hujufmodi conditio fti-

pularioni adjecta , licet rei fuz fimplex ftipu-

"

r

latio pariter nullafit. — A47g£o.princ, $. 10, Inff.

de Leg. med. S.Y4. Infl, de Act. princ. 1.82.1 87.

j

. de F. 0, talis non eft ; cüm hujufmodi fti-

L

pulatio 431, prizc. l. 98.ff.

4: F.0, -utilis pro-

)

nuntetur: Ergo.

[

[/

. IIL- Necobftat , quominüsrem me-

am refpe&u ejus , quodactu non habeo , va-

n

lidéemere poffim. .. MeZ. /. 4. Cod. de C. E. ?

i

f

F. modó id, refpe&u cujus illam emo , ex-

pro-

"N

Y

p?ifnam , alioquin in dubio, quia.me

pric-

od

317

Wi

pfietatem , utpote, quz nomine rei venit?

p

emere intendifIe videor, emptio inutilis eft.

"

Argto. 1ed. l. 38, ff. de Adquir: vel amittend,

"

IN

pofeff

Prob:

Emptio alicujus vendibilis, quod

4

nonhabeo, à nobis habilibus fa&a vale: ;

l

)

fed hujufmodi emptio ralis effe fupponitur :

!

J

ergo.

Hinc rem revocabiliter meam in or-

Ü

dine ad. dominium irrevocabile emere pof-

1

fum, ffrem meam tu po[fideas , ( ego emam

.

àte po[fe [fionem ejus vex . utilis erit emptio. Fin,

!

med.l 28. ff de Adquir: vel amitt. - poffeffron.

Mi

»ei fae Emptio tunc "valet , cum ab initio aga-

7 Y

zur, ut poffeffionem emat ,. quam forte vendi-

lh

gor habutt s. & in judicio poffe ffronis pottor e[fet.

6.4.4. 34 ff.de C. E.. Nec emptione obflat, fi in

h

eá re ufusfructus duntaxat ementis frt. $. .L Y6.

eodem, aliud enim eft rem , aliud poffeffio-

Qþ J

Y

2

nem emete.-:6, 2. J 1. ff uti po[frd.- aliud rei,

aliud pofleffionispretium eft.. - Fig, $. 1. [. 5.

l

, eod, -aliud ipfum teidominium, aliud Jus

usüsfruQtüs eft. $, 2. 4 1. f. de SCto Silania-

WT

ao , quia poteff freri , ut alter po[feffor f ,. do-

eninus non fft x alter dominus quidem fit , po[fe-

fàr vero non fit ; ut ex integ. tit. Inff. ff. C. de

r/'

V[ucap. &»c. patet.Fieri poteft, ut & pof-

5

feflor idem &

dominus fit. Fiz. $. 2. POR

Q-

magnid; ob magna , qu& pofleflio comm

t-

da

j

a«8

dbob o ebíb

A ?ut

da affert, & ad rixas & lites ,. qua circa

"

offeflionem . oriuntur , vitandas , non

P

tancüm dominium , fed & pofleílionem

Y

habere refert.

Nec obftat L. Pecunia, quam fervus

G&U

quafi dominica credidit , cum defun&i do-

QU

j

mini haresjam effet ,. pro eà parte, proquá

Jv

ipíe hares extitit, tanquam à vero domino

alienata cenfetur. 4e4. 4. 41. ff. de Reb, cred,

q

Ergo etiam, fi Sempronius rem meam mihi

"

f

ignoranti vendiderit, & juffu meo Titio po-

fteà tradiderit rei dominium in Titium trans-

pï

fertur. Quia hujufmodi iervus putativus (à

morte enim teftatoris reverà liber , & finé

(

ullà aditione ex folà Juris poteftate hares

il

jam factus eft.. Med. L.63. ff. de Adq.velomit-

H!

(

send. Hared. ) verum pecuniz credende do-

mini dominium in muctuatarios transferre

vult ; cüm autem defuncdii & haredis idem

lrg

N

dominiumfit , quemadmodüm una eadem-

d

qué eorum perfona eflefingitur. /.22. ff. de

V'fucap. &* ufurp. frn. med. prafation. Nov.. 48.

üt

Dominium , quod ipfe pro parte habet , in

R

u

illos transfert; ! Econtralicet, Sempronium,

utremi meam ab ipfo ignoranter empram Ti-

tioreí(tituat, jufferim , non de vero meo do-

J

minio , fed de meré exiftimato , quod à

gci'uü

venditore Sempronio in me transferendum

al-

m5 od

359

ïlar a

falsó putabam : cogitavi , quomodó ergo

ll '0[1

illud in Titium transferri pocc&?

)um

Multominàüs IL Rem meam emere

non poffüm juxta & 1mam ; fed quando

T

eandem fub conditione emo , reveràcunc,

hs

M

quandó illa mea adhuc eft, emo; ergo.

Dift: enim Maj: Rem mceam emere non pof-

i

füm pro tempore, pro quo mcacít, cdtur,

I!

rem meamin eventum, & pro tempore; pro

i

quo mea amplius non eft, emere non poi-

J

fum , Ng. cur hoc, non illud poffim , ex

il

robatione utriusá; ».Facilé erues.

-x.

ij

Ned; fi In(tes: Homo liber, res facra ,

|

!/æ

religiofa , fub conditione , fi ille fervuscffe

r

ceperit , authzc facra , vel religiofa efle de-

n

fierit , emi non poteft. . 6.2.4 34.f. de C,E.

T

T

Fin. init. $.5. L 83. ff de V. O. Quantumvis &

Wi

fervitus,& profanatio accidere facile poffint;

"

M

ergo nequé rem meam , fub condidione : f

i

mea e[fe defierit , emere poffüm , licetut mea

'l

P

effe definat, contingere facilé poffit. — Siqui-

W&

dem caufális adje&ta falfa eft,' qua veró ve-

ra caufa nullitatis a&tüs antecedentis fic , ex

d

jam dictis deprehendes.

Ned; premit , fi denuo inftes : ficudi

)

emptio liberi hominis abfoluta nulla eft , 1ca

[!

& ejufdem conditionata ; ergo etiam ficuti

lutanullaeft, ica & illius

j

|

Emptio rei fuz abío

»

LA

con-

260

. G55 o e a

condidonata.. Cum Ng. Ànt: nam emptió

j

liberi hominis fciente venditore, ignorante

ul

emptore facta quoad fecundarium effectum

UT

valec, fed illius emptio conditionata abífo-

lucé nulla. eft. .. De rebus empcori proprijs

kn&a

fatis 5 faventibus Supéris ad. res venditori

we&ïx

proprias progredior, qua vel fpeciali lege

^)

alienari

133(

probibirz, vel non prohib?ræ funt.

Undc

nx&x

t

iU.

h. XIL,

a

[

Quz ergo res venditori pro-

d

- priz fpeciali lege vendi pro-

u

/

| hibentur ?

Il

Nter. res fpeciali lege vendi interdi-

tl

Bïz.l.ï

&as. deprehenduntur

Venena ,

HN

-quibus nocendi vis adempta non

T

fuit, quzque pullo modo adjet?ione alterius ma-

ld

terie n[u nobis effe po[j[unt. , de quibus Emprio

p

contrahi non poteft. .Quia zec focietas » nec

(o)

mandatum flaaitiofa rei ulas vires babet, Priuc,

l"

8 2. 4 35.f-de Contrab. empt. fin. 1. 57. jf pro

fecto $. 14 L. ff. de Tutel. ef vat. $. 4. 1. 70. ff-

t

Iflr

de Fideyuff. ad quid enim aliter horum em-

ptio? Unde

j

Infe-

361

"

Jv

Inferes Molinam T'zz, 2. £rat?: 2.deTur.

dt

C Tufl. difp. 340. pag.371. in fu. lit, D. Ve-

df

nena ad venandum , ad aliquos colores con.

l-

ficiendos , ad falubria medicamenta com:

)

onenda , autad alios fimiles ufusreipubli-

ca neceflarios, illis, de quibus vel fuo ex of-

j

ficio, velexalijs circumftantijs conftat, eos

ii

illa ad ejufmodi ufus adhibere velle ; validé

vendi poffe, re&é concludere ; eó quód re-

citadis in cafibus reiflagitiofz emptiononfit;

& periculum praviufus , quodad nullitatem

emptüonis venenorum requiritur

Arcto

i

MM

M

rinc.S, wl A. $. 3. 1.5« f- ad £. Cornel, de Siícar;

]

ceílet5 nam de bis, que mixtaalps matergs a-

;'

deo nocendi naturam depouunt , ut ex bis anti-

doti, alia quadam [alubria medicamenta conft-

|-

ciantur , aliud dici potefl. - Fin. d.$.2.1L.35.ffF

"

de Contrab. empt.. & quia Pigmenrarij ( irà

P:* '

enim medicamentorum venditores à Mar-

ciano JCto princ. $.3.4. 3. f- ad l. Corzel. de

IW'

Sicar. falutantur ) ad qualem effectum em-

W

T

ptor venenihoc adhibere velit, circumftan-

tias accuratiüis non ponderant , Ordinatione

Wf j

K

pocnali Caroli $- rzicul. 37. $. «/t,. Magiftra-

f"

tus à pharmacopolis , alijsqué, qui venena

f

vendunt, quód nifi monito priüis magiftra-

a

tu , ejusque confenfu impetrató venenum

ven-

H

l

362

dhüb o db

-IW

vendere nolint , juramentum exigere tectif-

»

j

fimé juberi,

i

(f

Servi , licet criminofi etiam fint : qui

l

nec à dominis , nec ab ceorum procuratori.

4

bus ad pugnandum cum beftijs vendi pof-

r

,

(

funt. [.42. ff de C. E.. Argto $. 1. d. ti. ff ad

]. Coruel, de Sicar. eft enim inhumana , fera-

g

a

qué nimis hujufmodi adjectio ; ergo turpis:

turpis autem conditio,vel modus venditioni

d.

iil

adjici recté non poteft. — 4rs70 fín. 1. :5.ff. de

Condit.Inflit.unct, L 3a5.ff.de R.T

Servi actu fugicntes : hi enim à domi-

pcn

Qu

nis veridi non poflunt. Prine. [. 6. Cod. ad f

[j

(Jff

fahiam de Plagiargs, ux, fi necrecipi, necim-

uné celari, nec alteri titulo ,. & auctorita-

T

te juftà acquiri fe pofleintellexerint, necpoc-

"

fl

nam fugz ftatutam eludere valere ( quodiil-

T

lorum quà talium venditione irritata evenit;

validá namdue hujuímodi venditione, non

Ti

l!

li

venditor , quia dominus effe defic , non

lt

emiptor, quia contra hunc fugiendo non

deliquit, eum exigere poffet) fciverint , in

D

favorem reipublice, cujus fervos à fugaáar-

il

ceri intereft, cum hi bellum illi jamjam in-

IUl

tulerint, àfugà deterreantur. Fzz./. 6. Ced,

de Serv, fug. nemo enim dominum Jfuum deferit;

fJ'JI?

1

Jéiens nufquam fibi latendi locum effe derelicfum.

BN

Med. l. i2. Ced. de. Agric. df cenfir; nifi illorum

VeR-

563

I venditio vel à cohzredibus , aut focijs per.

licitationem fiat , quia alienatio hzcvolun-

« taría non eft , vel fub conditione , ut ille, f

!

i. inpote[latem'vel Emptaris , vel venditorisvene-

rit , ( abeocomprehen[usfeerit , venditus frt ,

l4

x&'

incatur; quia, cum hujufmodi fervus acu.

i

fugitivusampliüs non fit , tempus exiftentis

conditionis ad vendendum tempus habile

E

eft. $3.L 35 ff.de Contrab. empt. fin. l. 6, Cod.

«d l. fab. de Plagiar.

(x: harum enim v&nditio lice

Reslicigio

pendente zanquam (i nibil fatfum [it, — diftin-

li

€&ione, in ordine ad repetendum pretium

»

fuperiüs, ubi de a&ionibus a&tum, inter.

contrahentcs obfervatà , applicatà, habetur.

l. a. princ. init. && S. un. L. 4. Ced, de Litiaiof.

nifi alienatio ex causà divifionis rerum hare-

ditariarum, dotis , donationisante nuptias;

!

W

cranfactionis , legati , fideicommiffli, jufta

& neceffaria fit.. . $. &7. /, 4. quia exceptio

licigiofi ad genus hoc alienationis non per-

tinet.— Zrgto ffp. med. cap 1. Novell. 39.-

Res Emphireuticz : has enim in favo-

rem domini dire&ti, ne hic condemni , ae

contumclia affici videatur , nifi quantum .

pretium ab alio reverà accipi poffit, attefta-

tione domino transmifía , atdue duorum

menfium fpatio , in quo dominus directus

tan-

Es . L o x

E

364

tantam quantitatem , quantam ipfe Emphi-

"aïï

teuta ab alio reverà recipere poflet, praíta-

f

rc nolueric, emenfo , fiquidem hocin ca(u

;

W

Emphiteutz, ubi voluerit, & fine confen-

fu domini meliorationcs fuas,idoneis tamen

Q

perfonis vendere , licendadatur.: sed. L. ulr.

1

e

Cod, de 3ur. Esaphiteut. alijs vendere Emphi-

nt

|

teutz minimé regulariter, ni pactio obfter,

licet. Iniz. d.l. 3. feu ult. Cod. finautem verfa-

qn

"T

tus aliter fuerit, & inconfulto domino Em-

phyteufin vendiderit, & tradiderit, ipfum

po(f

)

jusad dominum redit , & Emphiteufis fini-

!

tur. Finzs funédt, primc. e& med.l. 3. Cod. de u-

(

A/;M()

re Emphiteu: modó pactio de hoc in contra-

&u Emphiteutico interpofira non fuerit ,

ul

TU

nam quidquid inter partes de poteftate me-

Á

u

lioramenta , vel jus Emphireuticum alie-

nandi conventum , cei ftandum ett. Med,

M

"

Bí

priuc. L. 3. Cod.de Jure Emphitent,

4

(f

Nec terret , fi &. 2. 4 16. ff de Pignorat,

4d. 8. g. t 6.L 7u f de Leg. 1. Objicias: quia,

(f

cum in toto Jure generi per fpeciem dero-

fr

i

getur , leges illae ex 4. L. ulz. Cod, de Jur. Em-

jhytéut. in. cujus parte priore generaliter ad

[

i

"

]

quamvris alienationem przdij vectigalis con-

Y

fenfus domini requiritur, limitationem fu-

am recipiunt.

l )

mó

Res f&udalcs. in favorem domineru

&

.!1';:1

dtdb o d95

365

yi

& fi vafallus finé domini confenfu feudum

fäg,

confummaté vendiderit, .eo privatur , idd;

7j

addominumrtevertitur. Fiz., princ. 2, feud, 52.

]

med, & fín.smed. a. feud, s5.

1

Servi Eunuchi Roman« gentis , id eff:

natione Romani, five in Romano folo, fi-

ve extrahoc , & in barbaro Eunuchi facti

fint (eftó horum frequens& quaftuofaolim

nundinatio fuerat) quia hi sdlatepus quolt-

bet modo ad. daminium cujuscunque transferrt

Princ. L.2 Cod.de Eunuchis. in favo-

poffunt.

rem totius Reipublice Romanz , ut ab Eu-

nuchorum factione , quia hi vendibilesnon

funt, co magis abftineatur.

Cod. de Agricol. Aliud. de ijs fervis natione

barbaris, atqué non in Romano, — 4rgte.t.

Cod.ead. Sed Barbarico folo Eunuchis fatis,

quippe circa quos nec centra leges Roma-

nas caftrationem prohibentes , ut qua bar-

baros non ligánt , necà barbaris in pre;judi-

cium nationis Romanorum quidquam fa-

&um eft. Brunnem. ad d. J.2.2um.1.2. di-

cendum , hi etenim licité vendi poffunt,

x

Fin. d.l.2, Cod, — Argto, fín. $. 7. l. 16. ff. de

1

Public.

2

Chriftiaaum Mancipium , re

fpc&ü

Judzi, pagani , haretici : fiquidem illud

horum nulli vendi potelt. . Prize. £. 1. ? 2-

&c.

Cod. ne Chriflian. Mancip. quoniamJudaus

I

366

N

Id non eorfequetur. Princ. l. 1. Cod.. Ne Chri-. ,

ian. Mancip, necinfuodominio habere po-

f

ceít.. Med.L.5. eod, Sedíervolibertasdonactur.

m

Fin,med, l. uit. Cod, Ne Ohriflianum mafip. in

h(

bonum commune totius reipublice , ob fa-

yi

vorem religionis, qua publica caufa eft.

"i

Argto cap. ult. 9à qui filj feut legitimi s quia,

u

cum religiofiffima mancipia impijflimorum

jl

dominio inquinari nefasfic. L. u/z. Cod. T beo-

t

dof. Ne Chrifl. mancip. cum mefas fit , quem

Wf

Chriflus redemit , blasphemum Chriffi in fervi-

hr

tutis vinculis detinere. — Fin. cap. 1. 54 de Tu-

ll

den , fifervus Chriftianus Judzo venderce-

!

