rante , velfciente , involuntarié veró mixté

L

confentiente aliquid ultra pretium fummum

1

ls

acceperit, acexegcrit, peccavit , & obliga-

tione juítitiz efficaci ad ejufdem reftitudio-

T

nem nihil impediente ; quod res perierit ,

Mol.4 cit.tenecur. - Si veró horum alteruter

boná fide cum probabiliignorantià, fejufto

predo emere,aut vendere exiítimans,lacitu-

dinem jufti pretij egreffusfiz , & alterum ju-

.......

fítum rei valorem vel ignorantem, vel fcien-

cem , fed involantarié mixté confentientem

intra dimidium juf(ti pretij lafcrit , eftó non

peccaverit , illum ignorantia juxta tritum

axioma: ignorans non peccat , excufante

^

!

TA

attamen ad damni reftitutionem & fatisf

&

&ionem obligatione juftitiz in fufpenfo & in-

»Y

efficaci tenetur, que ; quäm pfimüm ille,

qui bona fidecontraxerat, rcipsáà proximum

lefifle cognoverit, efficax eít, ladentem ad

lefionis factz reftitutionem &compcnfäcio-

nem compellens. Covarr. /ve. fap. Cit. num.

n, Molina frad. 2. tom.2. de Jur. c )uff. aifp.

350.paq. 404.litt, B. & communiter Theol

l

& Canonifíte non quidem ob injuftam ac-

;

"

ceptionem , quia boná fide contra&tumfuit,

nequé eo in fenfu , inquo Th. Th.commu-

J

niter tradunt , & accipiunt , acfiideohujuf-

f

mo-:

$40

du o bb

modi, quia rem alienam invito domino

j

,W

detinec , non fecüs , ac omnis ille, quirem

(Ob K

&lienam ab eo , quem boná fide dominum

eíle exiftimavit, & poftea hunc non fuiffe

p

A

comperit, emit, aut dono accepit , nequé

WU

legitimá prafcriptione munitus eft, ad reíti-

d

tutionem obligetur , exreacceprá: quia fen-

(

d

füs hic Legibus contrarius eft; quum emptio-

ii

nem vendiconem validam preceflifle, con-

fequenter contrahentes intentionem effica-

gïS (

nl

cem dominium non transferre pofitivé non

tp

habuifle. A4re£o, $. u2,1.80. ff. de C. E, utrum-

qué contrahentium verum dominum UE

40

en

mercis , & precajfuifle, idcirco precedente

.

IN

tulo ad transferendum dominium habili

xmpü

raditione dominium mercis in emptorem ,

tit

M

pretij invendicorem translatum fuifle. 4rc-

I

te. $. 40, Infl, de 4/4. R.D. L. 0. Cod. de Patiis

m

nibil enim zam comveniens efl naturali equita-

NI

H , quäm voluntaten Domisi , voleutis vem

i"|

fnam in alium transferre ,| vatam baberi : ideo-

v

que cuj ufCuma, generis (it corporalis res , tradi po«

li

feff , ej"a Dumino tradita alienatur, d, $. 40

J

£lf

Nequä l.5. Ced.de R.F. actionemrealem con-

«à quemcunqué pofleflorem rei, in cüjus

pretio 1zfio facta , repetitionem etenim rei

Qdf

tilii

ita venditee g. princ., [ 15, Cod. esd. abfolucé

álem,

A

denegar , &Aipü negant , fed perfon

Arg-

TT

ddb o i5

iïï"um,',) Argto L. Yo.

Cod. de Refcind. vend. lafis.conce-

Hl..

fed cea in fignificatio4

|

:-l

.

dere prafupponatur ;

t

ne ob rem acceptam , quod

per eam altero

!

j

non fuà Íp onté, fed involuntarié mixté con-

ï

fentiente , alter ex contractu non lucrativo

L:ä

(

lucrum fenferit, quemadmodüm ille , cuiin-

n

MAL

debicum p

romiffum , & folutum eftin con-

Ícientia cenetur.

l. 66. ff. de Cond. indeb, quan-

W

M

doquidem (in quo rurfusLegi

fta cum Theolo-

Covarr. Z. t,

gis conveniunt)

Ad eum perfuem't.

gum.i;. 6cintancum ,

inquantum ex illo lo-

cupletior fa&

us eft. Molina 4,difp. 350. p4g.

L

ii

404.in med.

lit, B, hinc, fi vel venditor ex-

vel emptor mercem ,

W

ceffum illum pretij

quam juíto

minoris emet

at, bonà fide ab-

n

[M

fumpfit , &

inde ditior fa&us non fic, & hid *

"]

& ille ad reftituendum ac

fatisfaciendum non-

/

obligatur :

quia res accepta boná fide con-

Qu

fumpta eft ,

& confumentem diciorem non

n

fecit.

14. l. 66. ff. de Cand. ind. S.

"

vrgto l.

un , LA2.de Ditffrac. pig. $,

2. L. 6. ff. de Jur. dot.

f

&bonum

"711

L. 206. ff. de R. J.& ne,cumaquum

j

I

adimplere ftudeatur, hoc ipío illi controve*

niatur.

J

Ad vitandas lites , &*

Nec refragatur. T.

animarum pericula, ut

lzfio intra&ufquead

'

dimidium jufti pretij injufta non fit , nequ&

mags

7&

obligationem refticuendi afferat , que

inO-

3'

$42

ææoææ

yh

modüm in matcriá pra-fcriptionis, ut,fi quis

rem non vitiofam jufto & habili titulo fibi

if

"

traditam boná fidead certum tempus poffe-

ln[læ |

derit , fit, quód poft tempus prafixum ve-

W

rusquondam Dominus innotefcat , hic ta-

s

men ab illo , quiprzfcripfit, non ledatur,

N

ned; ulla obligatio in confcientiz foro rem.

jl

ufucaptam illi reftituendi confurgat, confti-

quQ

tutum fuit, lege humanájufté (tatui potefl;

vtd

ergo, cum [mpp. Dioclet, & Maximia 4 7.

DP

Cod. de Refcindendá vend.. Ratas manere fem-

r

per fatias Jure venditiones , nifi nec dimidia pars

1 ]

veri pretij foluta fit l.2., Cod. ead, praccepezint,

u

C boc folum ,. quod Paula zinore pretio j4ndus

[

venditus ligniticetur , ad refcindendam vendi-

s

l

Jionem invalidum effe l. 8. eod. edixerint, zec

L

"

idcircó minus venditionem fundi, quedille vi-

b

liore pretiourgente debito , vel fumptibus nece[-

QW

farijs diftractus fit , ratam mazere debere 1 12.

l

AW

eodem teícripferint ,. cum Impp. Gratian.

À

q

Valentin. & Theod. /, z4. eodez ftatuerints

N

quisquis major etate pradia etiam procul pofita

d

diflraxerit : Pauló viliori pretij nomine , repe-

pl

zitiogis rei vendita copiam guiuime confequatur 5

Ion

* cum hoc ipfum & Alexander HI, & Inno-

idd

eentius III. fümmiPoncificescap.2. 7 6. *«

qi

de Empt. && Vend. lenferiots d.d. IImpp. &

j

d

dimi-

4

T

iummi Pontifices lafionis ufqué ad.

dium

l

dub o ddb

$43

D . ^

h

Q-fdium jufti pr

etij inju

(titiamfuftulifTe, atqué;'

;,,ut ob fimilem lafionem nulla obligatiocon-

!

h

"fcientiz ad fatisfationem ftringens oriatur;'

)t:k,

" conftituiffe cenfendi funt; ni lzfione intra

| u

!

' dimidiur injuftà obligationem zquandi in

li lecum trahente relidiá emptiones

j

. foro po

"

" ,

hujufmodi ratas permanere i

Ilos fruftra,tum:

l

*' quia inju

íté & irrationabiliter, fiquidem ne

X

venditor lzdens illud ultra pretium rigoro-

la

fumacceptum reftituere obligatus, reítitue-

M

ret , ne einptor illud , quod minus pretio

"

»»n"

pio injuriosé folvit, (aperaddere obligatus;

"

fuperadderet, quod injuftitiz venditoris fa-

d

vere , & emptoris peccatum fovere eft ,

/i

quod tamen fieri poffe credendum noneft.

Jl[

Fin, l, 15. ]f de Conditionib, Inflitutio, confii-

4

")

!

tuiffent, tum quia , fi venditorexceflum ul-

|

'

Mu

tràpretium juftum refticuere debens, re(ti-

tuerec , & emptor receíTum à pretio jufto

p

fuperadderet , alia emptio venditio efict,

"

TL

Fin, l 72. ff.de C. E, przcepifle velis. Quia,

M

fi diminutiolitium , & periculum animarum

fl

ejufdem momenti fint , ut vihorum Jusfu-

ereminens , dequoin eoronide $, füperio-

ris didtum , pretiumjuftum dilatare , & ut

id, quod medietasfolüm pretij infimi natu-

:

ralis aliàs eft, extremum pretij jufti (it , con-

b

gat; An ;

n

&itugrc reipublice luperiorem ftrin

qui

$44

&b o gt

quidem poffibile eft, attamen , ut lefio i.

if

trà, &uíqué ad dimidium

jufti precij injuíta,

f

non fit, nequé obligatio

nem reít

ituendi gt

afferat , lege humaná fieri implicar

; hon fe- : Q[CRW

cus ac in materià prafcriptionis a

ntiquum

gt

Dominum Jus fuumin re retinere

, & pra-

M

Íícribentem in conícientizforo rem

vero Do-.

$61

i

cn

i

minorcfítituere non obligari impoffibile eft h

Á

Lex etenim naturz illud, quodintrinfecé tur-,

Ua

peeft, prohibens mauratione vcrá , proprià;;

p

directà, qua per defitionem, abrogationem,,

hn

difpenfationem fit, mutati non poteft; quia,

hn

naturalia Jura.femper firmna , atque immutabi -

d

lia permanent. Prine, $. Xx. Inff. de Jur. N. G. eb»,

d

C

^ & nemo fana smentis intelliit , naturali Juri,

utt

P

quicund, con[uetudine

pulfe aliquatengs deragari.

t

cap. ult, & de Confuetud. nequérecta ratio ma-

bt

lum faciendum , bonum omittendum dicaat;

A

& Quamvis IImpp. relatarefcripferint, exil-

J

vl

listamen dd. IImpp.illud, quod minus pretio

Wa

jufto infimo datum , fuperaddendi, quod

t0nfMt

ultra pretium rigorofüm acceptum fuit refti-

,

'tuendi onere vel indirecté , ob horum con-

fj

trariam voluntatem exprefsé z /, ». Cod. de

VS, Cl

R, F. extantem , veldirecté ob implicantiam,

tlfes

liberare mentis fuiffe , peffimé infertur; id-

m

Circó & partis imz illationis ad proband.

N

confq. fuppofitum non fübfiftit: non enim

dum

n

2

dl

db o 625

Ya

)

mlu';;:'dum Impp. venditionesratas maneré prace-

w perunt, voluerunt, ut promiffum przcisé

i folvatur, & accipiatur , atqué ftante etiam

; Jure aliquid ulteriüs exigendi, nihil fuperad"

,,, datur, aut reftituatur , fedratas femper ma-

)

" nerevenditiones [ 7. Cod. de R. F. voluerunt:

"* ne, fià militibus oblato pretio venditio re-

"1 fcindifacilé permittatur , 1jdem eádem lege,

"* quam tribui poftularunt, ab exreris juxta il-

Ts dud i 2. lib.5. ff.quod quifque Turis inalterum

VE flatuerit , ut ipfe codem Jure utatur , convenian-

UJ'tur; hocfolüm , quód pauló minorepretio

ii

E

fundus venditus fignifïcetur , ad refcinden-

i

dam venditionem invalidum efle:zeZ. 48,C.

ii

eid. & hujus nomine repetitionis rei vendi-

;fgui

t?& copiam minimé confequi /, :5. Cod. eod.

&

a

edixerunt , ne, fi hocadrefcindendum con-

J

tactum efficax pronuntietur , lafo ex quà-

11 jv

vis lzfione ad rcparandum damnum in foro

A

dl

fori a&tionem eó citiüs : p/ws emim femper in fe

eontinet , quod efl minus. l. Yvo. ff de R,3.. cap.

35. de R.3.in 6te. concedere debeant, atá;in-

Lf

J

finitis litibus , civillandi quofcund; contra-

j

&us, Contra illud: reipublice non multipli-

I

cari litesintereft, reipsáanfam denc, & dum

l, 2. L12. Ceod. intra dimidium lefisactionem

lndl

non concefferunt, hanc ad ejufdem lefionis.

am

J

, reparationem in tribunalibus inttituend

mn

")

m

$46

OOO o GCOO

ob multiplicationem litiumin reipublice dif-

g

g

pendium folüm negárunt , & lxdenribus ,

N

ne obligationibus fuis facisfaciant; non pra-

q

ceperunt , ficuti, dum, nepactanuda adio.

j

nem pariant, Jura confílituerunt , ne obli-

qQ

gationi ex illis orte fatisfiat,non preceperunt,

ni, ut juxta $.,7. /.7.ff.de Paciis conwa hanc

! qucq

d

opinionem Prator infurgat, velis, fed, utjne

caufarum multitudine in fora, curias, & tri-

3uX£.

gl

bunalia irruente falus & quiespublica pericli-

N

tetur, ita pacifcentes agentesnon audiantur;

/

confequentér , quemadmoduüni Jura hac ,

t

ia

dumviam, quá implementum padti ab invi-

to extorqueri poflec , precludunt, ac fi ob-

at

if

1

igati peccatum foverent, arguinon poflunt,

P.

j4

AF'cum illa hzc directé &períenon in favorem

YO

obligati, fed reipublicze, in quà , fi ubertas

"

actionumfit, ibidemampliflimafegeslitium,

U

& modicifruc&tus quietispublice funt ,ftatue-

tint: ita & leges intra dimidium lafis a&tio .

3

nem negantes , ladentis peccátum fovere ,

H

, &anfam ledendialios dire&ié ( quamvis con-

trahentes , quia lafo intra dimidium non

Á

(/ri

fuccurri fciunt, aliosintra dimidium jufti pre-

tij lzdendi occafionem quandod; per acci-

Veff

diür

densfumant ) prabere , dici non poflunt ,

quum /.2. €? fiz. /,8. Cod. de R. F. ultra dimi-

k

c àlze-

Q

diumlzffis actio detur, attamen perho

fione

$47

ä:

tj fione infra medietatem jufti pretij deterreri

al

paucosvidemus. u4rgtol. 3.5. 65 6, []; de Les

i

!

f

gib. &for(anfi, in frequentiores lefionesin

nu(

pretio ; fi pa[fxm ex ijs actio daretur 5' quärn

mLi

modó ; cum non detur; non fore dixero, à

Probationis confe-

Jts

vero non aberravero.

T

quentiz partem fecundam, quod attinet; illà

ii

dift: fi illud novà convendone interpoficà

IWF

juxtà textum Legis €t, ff omnibus integris ima-

)N

Ui

nentibus de Azlgmdo , vel diminumndo-bretio

It

NB. rar[ustonven

it ,vece[Jum à priore contractu,

M

n

e sovaempliointerc

*

e[fiffe videzur , fiat, Cdtur,

fi abfqué conventi

one novà aliquid fimpli-

bl

M [

citerreddatur, aut fuperaddatur,Ngtur; alio-

uin. facratiffimus nofter Imperator s $.5.

Yil

i.

q

j

Inf[l. de

obligationibus ex confen[, quod ex em-

W

püone

venditione alter alteri in id oblige- ^

quod alterumalteri

jr)

tur , & preftare debeat;

p

ex bono & equo praftare oportet , fi quali-

(

bet praftatio contractu perfedto novuri nés

otium conficeret , vere non fanxiffet.

uU

Minus ftringic Il. Quando emptor ; qui

r

j

fuprapretium rigorofum quid promifit , & -

folvit , adverfus venditorem repetitionem

j

M

excefsüs inftituit ; nec àlege, neca Judice

auditur ergo venditor exceflum auctorita-

H;ä

te tam legis , quà

m fudicis retinec: fed quod -

Ug f

j

auctoritate legis fi

t , jufté fic, & quod qu

A

Mm 2

l?

-^. o

M

$48

CA2CAD

9)

CA CA.

9

Audoritate Judicis facic, dolo facere non

[ uia

videtur. Cap. 24. de R. T. in 6to. ergo. Siqui-

dem exceflus illeau&toritatetam legis, quàm

]j

j

Judicis non approbantis , fed ad lites & ma-

3&[&(

qX

jora mala in reipublice difpendium tenden-

«t

tia viranda , negatà ad eum reflituendum

actione folüm permittentis) retinetur , 704

d

Mi

[

empe aucem , quod licet , boneffum eff, l. A4 a. ff

ftm

de R. 1.

Nequé III. Lex inforo externo jufta,in

foro interno etiam jufta eft 5 fed /./. Civiles

m

Al

& capitula Juris Canonici intra dimidiumlz-

(s ationem negantia in foro externo juífta

li

funt; ergo edaminforointerno ; ergo &in

fs

foro interno aclio intra dimidium lafis ne-

at

Érgo.quia, cum intra dimidium lz-

Vf

Paturs

fisactionem negareidem ac lzdentium actio-

1

^

nem tanquam honeftam approbare , illosab

lii

obligitione reftituendi abfolvere , & omne

plané fus & facultatem reparationem damni

1

Lj

petendi , lafis denegare non fit 5. fiquidem

0b

nontamhujus , quàm potiüs contrarij in le-

:gibus mentio fit; hz eniminfra dimidiumlz-

j

fis, non quoad exceffum tantüm , qui ulcrá

Dio

dimidium, fed & quoad illum, qui intra di-

?C(][]

midium efbfuccurrunt ; fiquidem in noftro

ia

Jure plura funt, exquibus actio non datur,

u

v

actamen propterea à LL.approbata; honefta

4 f

LHHI[

V

l,

l

149

lt

ui fen-

uN

& licita coram DEO non funt: fic,

d

centiam. contra fe laram in rem ju

d

icatam

,

tranfire paffus eft, non auditur , quapropter

"

w

hn

|

tamen alter. à folvendo , vel reftiruendo in

confcientià folutus non eft ; fic pacifcens

Tr:c

credicor ad pctcndum debitum actioné non

L

habet, nihilominüs tamen fuus debitor ob-

ftridus manet : fuppofictum Min.negatur.

"

Nequé fi Inftes..— Nequ? bona fides,qua

[

emptianþ'; atquä venditionts conventiomem tue-

1f

"

zur , patitur , neque ullaratio concedit, re/cia-

dl

!M: [

di p

vopter boc folim , quód paulo mimore pretio

i

fun

dus venditus fignificetur , confenfufimitum

l

contratium , vel flatim , «vel poft pretjj quantt-

[2

n ,

zatis difceptationem , nifi

minus dimidia jufli pr

, datum ef[-

A

ril)

zj , quod fuerat tempore venditionis

:N

[.8. Cod. de R. V. €rgo Le

x hecillud

: f?t. Fin.

u

Jus agendi, q

uod nomine aCtionis apuch-

non tantüm peremit ,

"Ll

giftas proprié venit ,

verüm edam omne plané Jus p

ecendi , ab

obligat

ione naturali dependens unácumob-

IImpp. Maximian. &,

ligatione ipsà fuftulit ,

M

Diocletian. alioquin bonam fidem non paii,

nequcu

llam rationem concedere fat malé af-

firmaflent ; cüm o

bligationi fuz fatisfacere

)

li

& illefa confcientia fuadear, & rectaratio prz-

u

cipiat. Suppofitum enim confeq. rurfus non

tecce-

!|

fubfiftit ; quia per bonam fidem in an

Mm 3

entà

eur

W

««n

QGAO O CA

xX

n

denti pofitám non illafa confcientia rei alié,

1b

n&, aut reftitutioni obnoxiz , fed finceri-

(lh

ta: animi in contrabendo, quatenüs haec

*(Uï

omnem fraudem ,. dolum , & calliditatem

N

(

exciudit, incelligizur ; ira, ucfenfusfit: ne-

W

quä finceritas animi contrahentium emptio-.

i

nis venditionis fubftantiam veré cogitantium,

tl

omaem fraudem , dolum , & callidita:em

j

excludens pfópter minus folutum pretium

i

confenífu finitum contractum refcindere pa-

Ti

titur, nec ullaratio (utpote qua nullá causá

h

tefticucionisin integrum exiftente, hàcin ma-

otr

terià, omninoó folüm & unicé in enormitate

lzfionis , quz infra dimidium tantüm con-

(

ingit , confi(tit) reci(fionem concedit 5 ne-«

nil

»

qu«c fimilem emptionem ideo , vel quia lefio

r

jufta & honefta, vel quiainemptore nulla ob«

t

ligatio defe&tum ufqué ad pretium infimum

X

juftum füperaddendi orta eft,. non refcindi

W

ibidem dicitur ; fed quianec dolus, nec me-

T

tus, neclefto ultrà dimidium, nec alia cau-

«

farefticüendi inintegrum intervénit, & par-

M

tes veré finceré. & voluntarié emptionem

venditioneminierint; fit, quód venditor in-

i

n

nt

yolunïgriä mixté minori pretio affenfus fue-

U

l:

Ned; IV. Si Titiusultra pretium rigoro-

w

um

fum rem Sempronio vendat, hic eam emen-

9]

$$1

doeb o odb

retium confentit, fiSem-

if"r J

!

, doin cotum illud p

m minus predo infimo

l vJæH

proniusä itio re

ven

dendoinhocpretium

6

emart , hic eam ita

Sempronio ; neq; Litdo,

r

fertur: ergo nequé

maximé , quos juftu

m metcis pretium non

4

de R. j in 6to. Scien-

l

latet,. juxtaillud Cap. 27.

Q

juria » injuriainfer-

M.

t ci confentienti mon fit in

(

uia zemo v

idetur fraudare e05 ,

d

tur; ergo ,

qui [ciunt e

comfentiuat. L. 1

45, [f de R. j. non

:r

m coníq: ergo ne-

leduntur 5

ergo. Dift. eni

£

n

;

ue Titio , ne€Q;

Semproni

o injuria inferturt ;

us prctium

t

fi hicin cotum maj

us , illein min

l

!t

(us fponté; & abfo-

omninó voluntarié , pror

Ij

À. 1. 38. ff. de C E.

luté libere donacionis caus

dó velhic, vel ille

Tl

&c. uemadmodüm,

quan

'L'c'

nullà ignorantiala

nullà neceffirate preflus,

*

LMG

avari vel emptoris ,

vel ven

borans, nullà

vel majori

ji

]h«

ditotis rminori pretio ve

ndere ;

.

tate compulfus ,

yi

emete recufantis importuni

[W.A

l

jum rig

orofum , vel

vel exc

effum ulcra pret

veldat, ve

j

tra& fponté

minus pretio jufto ul

confentiat , Cacur.

dccipit ; *fieri creditur ;

/

». de jur. && J«f

JMol. difp. 3

$ 1. früch. 2. f0tn.

j

$i vo

luntarié mixté, acd de

3y4c. 406,. litt. E.

Oiun-

'exceffu vel rei ;

vel pretij , quem in v

üqï»li.;

"

tarié gracis dat ;

agacur, Ngtur confq:

cratià

banda confequentic

Ó

dem axioma pro

(*

dé & illimitacé , alioquin

alatum non ità nu

m 4

fs -

0

$$2

2605 o dits

j

y

& Theologia, & f(àna ratio illud improba?ä-

j fjf

ret , fed reftriié accipiendum eft, uc illiui

fenfus fic, fcienti ,, & confentienti, fi hicil:

l

m

lud omninó velit , & inhoc pretium prorfu:

fponté confentiat, injuriam non fieri, fecus,

um!

j

fi(uo confenfui involuntarium admixcum fit,

quod, quandó vel emptor pretij jufti non

! qi

gnarus ultra

pretium rigorofuüm aliquid ven-

pOl

ditori , vel hoc ignoranti, vel fcienti pro-

N

mittit , ideo tantüm enim (cum nihil voli-

(s

tum , nifi cognitum ) in torum illud pretium

P

confentit, quia juftum effe credit : vel em-

ptor juftum mercis pretium fciens neceffita-

te, levirate , cu

piditate , lucri majoris fpe, cui

"

/

alitér, quàm in hoc pretium confentiendo

47

Yi

atisfacere nequit, du&us, tantum pretium

j

(l

dat: fiquidem ideoin tancum pretium folüm

ia

confentit, quiaipfi alio minore mercem ha-

DN

bere nonlicet , vel venditor

juftum mercis

fu

m&l

& valorem intelligens, in minus pretium

N

ideo confentit, quia jufto venderenon po-

hr

te't, contingit: nam licec hujufmodi emptor

N

Amercem , vendicorpretium habere velit, in

Ài

illud tamea pretium neuter lubenter confen-

y/

tir, fed cantümideo, quia mercem alio mi-

dl

nori emptor comparare, alio majore vendi-

tor diftrahere non poteft ; atqué vel vendi-

tor, vcl emptor füa neceífitati , auc cupidi-

tati

m

$53

MJP

700

tati fatisfacere quidcmincendit , aftmajori,

li

!l

il

vel minori fumptus quia veró huic perillius,

lh 1

t

illi per hujus avaritiam non licet , invitus

L

etiam in illum pretij exceffum confentit , &

j

j

dum vel mercem tradit, vel pretium dat, non

lt

donare, fed canquam vi contractüs debitum,

Y

uia minoris emere, aut majoris venderenon

l

potuit, diítrahic. Sed

A

Qualis hàc in materia in dubio confen-

jl

fusprafumitur, an omninó voluntarius , an

involuncario mixtus ?

1

j

w

»;, Involuntario mixtus. Covarr. variar.

mh

refalut, li. 2 cap. 4. ia med.num, i, quiahu-

l

l]

jufmodi confentientem emprionem vendi-

J

tionem , quz contractus ex proprià vi & n

-

turà gratuitus non eft, contraxiffe , in hoc

d

commurationis negotio de juftiti cractari ,.

ns

tl

ju(tumq; pretium , non donum quzri , ac-

Cidentia, qua prater naturam negotiorum

xï*

funt, ipfis negotijs inefle in'dubio noncredi,

i

Y

atquéin dubio neminem in necefficatibus &c.

liberalem exiftere. Fiz 418 ff.de /Adimend. É

vel transfer. leg. & fuumjactare prafumi, cer-

hl

tum Cit.

,

j

dl.

Mus. - S.XVL

W

554

d&b o dab

i

XVE

H

'UOmodöCrgö textus. $, 4. 4, 16. ff- de

Minoribus vieint. cic.$dem Pompouius

cn&e

(j

alt . da pretio emptioni c7. "venditionis

N

nhturaliter licere comtrabentibus fe circumvenire,

ecextus $. ult. 1. 2 2. ff locati. quemm'waa'üm in

"

emeuda ck vendendo maturaltter canceffum eft ,

h

7

uod. plieris fit , sminoras emere, quod minoris (it,

PTCI

luris vendere ,

& itain'viceim fecircum /äriberc

Qu

& c. incelligendifune

i

n«

Covarr. Tom. 2. Frtar.

Refolut. — lib.

fon

2. cap. 3. Hmum.2. quod per « maturaliter

dictamen rectz rátionis ,

feu Jus

natu-

en

ya

ral

eintelligacur , /y ciresimvenire & circum-

*

Cribere veró iion juxta rigorem fignificadio-

e

(

"WE nis fuxc & propric, fedimpropriejuxta quén-

Til

dam dicendi ufum in Jüre ion peregrinum,

T

& infüctum ; quum & dolus quidam /. . ff,

W

de Dola bonus dicatur, pro folertià & pruden-

tiá fumatur , ita,uc illoram textuüm, quia;

ul

W

cum exactilima , ac mathematica fenfu fa-

!

lo

a explicato pretij cum re , equalitas foli

P

d

EO c'ukgniitaï'ï;t : qüaprbptäf ab hominibus

veré attingi , & qu&rinon poffic, cüm uná

Ut

cum emptione venditione & moralis folüm

(

equalitaspreaj cum merceàcommuni homi-

i

I

num éftifáatione & Judiéio, quod, quotab

j

bitria vix non

hominibus procedit , in tot ar

Jim

di-

333

dtib.o Bpab

diverfa juxtaillud : quor c

apita , tot fententia t

f

abit; ne comm

ercia julta imp

ediantur , de-

l

7

endens introdu£ta fit ,

pretij in ordine ad

divifibilinon con-

"i

&qualitatem perfectio inin

hy

(iftic, fed fuosincra fel

aticu

1

dinis gradus, in-

rativa non violatur ,

( *

tra quos juftiia cornmu

l/l f

a latitudinemjufti

habet,fenfus fic, quod intr

»

preuj vulgaris, ta

na

'ua

m intra quam juflitia

lzdicur , venditor empto*

1.7::?;'

commutativanon

aítu, ac tergiverfatio-

rem quacunquearte,

i

ne&c. absiue dolo ma

-

lo camen , ut predo

[

t, & écontra

fümmo emat, inducere licea

1

pretio infimo

emptóri, venditorem có, ut

n

vendat

. deducere conceffum fit.

Eoquód

)

j

utpote vi cujus em

?

hoc ia $ & deducere ,

ii

'Xtor venditorieam quantitatem ,

qua ab hoc BA -

.

adone

haberipof- —— —

;T;

ex fummá jufti pretij eftim

|

;4

Íet , nondat ,

venditor a

b emptore majus

pretium , quàm id ,

quod hic ex minori ,

one

, jure dare poliet,

j

juüä tamen aítimati

accipit;feinvicem cir

cumvenire, ac circume

Ü

ï

^

Ícribere dici poflit ,

fiquidem illa per hzc

lum prover

b,cap. 20. 7.14.

& iple Sapiens , «

cum ve-

.

,,,,,

-

j

ait; aralum e[l , dicit o

m

is emptor » e

)

llxiffe videtur; con-

:

tefferit,glariatur.

inte

tendic;hunc C

lariff. D.D. Kónig;z fuis prin-

Ü

eipijs 3ur. Canan. lio.3

. lit. 17, $. 5. Circa frnem

j

«um, 14, Paver Engel iv

fta Callegio Jur« Caa,

-

€0d.

l

$56

dhüb o eeadb

( æff

€od.lib.ch tit.S.2.poff . Vi.ebc, fequuntur.verüm

)

j

quamvis Ulpianus, Pomponius, & Paulus

M

J

JJCCti hecintenderepotuiffent,quia]] CC-

?Jmï

tos Ethnicos veré Chriftiané fcriptifle tette /

M

15.ff. de Conditton. 2nflitut, infuetum non eft;

attamen d. d, JJ CCtos per ciz. cit. text. text.

ol

illanon intendifle , velelucefcit ex eo, quod

j

t

JCtus Ulpianus fententiam TC ci Pomponij

í

in materiá reítitutionis in integrum mino-

j

Yi

rum, ubiper Z, $, C. de i integ, rc[lit. onia.

veralzfiointervenifle debet, alleget, quód

l

»

LU

PaulusJ Ctus fcribendo: quod pluris valoris

-€ft, minoris emere, quod minoris valoris

Yi

eft, pluris vendere, naturaliter concefIum

"i

!!n/f

£le', fe circumventionemultra, & infra pre-

"**'tium juftum etiam fecundàm totam fuam

T

ii

latitudinem fumptum intelligere abundé in-

dicet; cum res, qua pretio naturali pio ven-

11

ditur, non minoris, fed tanti,

quanti valcr,

nit,

diftrahatur. /.63. f a | 4qui.

t

Molinz 4ifo, 3s0. tr. 2 tom 3. de ]. e* Joag.

W

» 46 4 itt. E.Pinell.ad] 2.GdeRefcind, vend.part,

Qu

l. €4p, L, 242.34. C? 35. magis placet, ut di-

j

iil

catur, fumiibidem naturaliter ut idem eft,

quod Gentium Jure: /ice? veró non in fuá

AC

propriárigorofa, & T heolopicáfignificatio-

ADC

dor

ne;acfi JCCti, Gentes,quidquid ultrà pre-

tium rigorofum datur , jufté accipi, quid-

qui

dbdb o d5do

EEE

$52

r

)

quid infra pretium infimum retinetur,licité

"w non fuperaddi induxiffe , confticuifle, acap-

ö

"ii Probafle44. 4 dicere intendiffent, hzc enim

i

'^ deillis affirmando, quiailla ipfa ipfi JuriGen-

.-

'y tium non obícuré refragantur, fiquidemipfi

*i, fini contractüs commutativi ab ipfis Genti-

!^. busintroducticontrariantur,& legibus ipfius

" juftitiz commutativz ,quibus aliquid detra-

'

un þ

here Gentes non potuerunt, derogant, uti.

!

u

qué fal(a de Gentibusdixiflent ; fed ineá ,

ATA

utidemac permittitur, impunitum relingui-

ii

1

tut, fonet, hinc quamvis per /y Jwre Gen-

L.l

n

:tium us Gentium proprijfimé di&um hic

u

non intelligatur , attamen nequé proeo,

Y n

Msl

quod »wed, $, 2. ]. 4e J. N. G. & C.fS. 4..

^

ij

1

l. 1.ffn, l.9. ff. de Jur. & ]uff. defcribitur, tu-,

MI

4l

mitur , fedcertium aliquod JusGentium,vi-^

f

delicet permifivum eít: eccur, quemadmo-

d

düm id, quod nequé Jure naturali przcipi-

ente, neque prohibente fic , Jure naturali

J

permifivofieri dicitur, 4rgto$. 2.Inf de Jur,

hmi

perf.& illud , quod Gens & Gens , quia vel ex

quavis circumventione , aclafione ex em- .

| m

^

ptione venditione ortá actionem ad dam-

ni illati reparationem concedendo fuam fo-

h

lü

cietatem civilem, hanc ità immodicis litibus

turbando deftruere , vel circumventionem ,

J

(

& lzfionem modicam abfqué dolo in pretio

'

.fa am

M

$55

2

! !)

factani non animadvertere debere "Vicï;'t-, )ux-

ta illud: Ex dwobus malis minimum elizendum

$ Jm

efl, üc Societas humanà confervetur, nee

j

hac & commercia exactá equalitate obfer-

P

vatà turbentur, canquam minüs malum non

|

approbat, non laudat, non punit, fed con:

M

nivendo permittit, tolerat , & impuné re.

ul

linquit, Jure Gentium permíiffivo concef-

0

fum effe dici non poffet? AA. C.C. Hau-

[/]

nf

iold. zém, 4. de 4ur. & Iufl. trat?. 1o. cap, x.

i

£OhÍYOM.AS. $.3. Mm. 162

Brunnemann 24 $,

wo

4« LAG. ff de CMinorib, jcnum. 12 6 13. D.D.

$

Franz in j?;a Prodrom, Wwflin. lib 3. i. 24. S7.

i

L

in ffn, num, 52,. $, V. jum, 97.accedunt, Ego

Wil

/

hüic fecunda Sententiz primas defcrens

[l

lh

W

-& Jus Civile per zexzwr cizatos intra lati-

u

"tudinem jufti preuj. fe invicem circumfcri-

j

bere, ac circumvenire honeftum effe non

M

]

5

hn

dicit, fed lafionem aliquam extra illam lati-

tudinem finé conttahentium fraudecommit-

L

ni

fam, quia Gentium moribus permiffa , illa-

t

tümdue ftatucis impuné relicta , actoleráta

i

? fuic, à fuis legibus permiflam , & impune

relictam effe,quam opinionem nec ipfe Cov.

dum fez. sum. 2.. cap. 3. lib. 2 "var. vefol, 1om ?.

"m

TR

ait: omninà velim ) ] CCtorum verba eum in fen-

| f acciph.qui & ipfis JJecus viris profetto , et

án morali Philo[opbid egreqià doctis uullaminiqui

judici wotam inuere valeat , rcfpuit.

M.Gf

]

,

u

Tj

dheb o d2b

'549

Wi

?!m;'ï

j

Moveor tum, quód per Jus naturale Jura

M

* Tus Genaium impropriö tale noninfrequen-

Ód per licitum

3:7* cér intelligant , tum, qu

N

!

l

i

"

!

1

|quandoque & permiflum

folüm tefte /,

f*'J

;

Wl

»

] '

42. ff- de Ritu Nupr. primc. L. 197. ff. de

'n

Res, Iur.in verbis : Semper in. conjunctjonibus

|

B

e

ïv

9on

[olim , quid liceat, confiderandum eff , fed

H

h

c quid boneffum [it , l. x 44. f* de. Reg. jur. 2

emaue quad licet , honeflmm eff. Intelligatur vuma

PM

quod /, 8. C. de .Rejcina'endi vend. iíequcntia

WIV

)ul

Ml

roferat: quod [i videlicet emptionis ac venditio-

u

nis cogitaffes fabflantiam , & quad emptor vi-

liore comparandi, vvenditor cariore diffrahendi

4

votum gerettes , ad bupc contratium accedant ,

"

vixquepoft multascontentiones paulatim vendi-

Mi

tore de eo, quod petterat, detrahentet emptore aute,

AT

buic , quo obtulerat , addente , adcertum confen-

yl

tiant pretitm: prcfeä"b per[piceres , neque bonam

j* fidem , quaemptiomis ata, venditioniscomventia-

:

^

-

nem tuetur , pati, ueque ullam rationem conce-

dere , re[cindipropter boc ,quadpauló minorepre-

9 »

tio fundum veuditum frenificas , tanþnþ u

Á

ib

2

| fnimw tontraCÉam.

* k k X x*

ji

*X * * oX

x* K o K

ld

* É *

PA

P

i

'*

j

!

L-

God5 o cbob

ccüän

ï*ææïæCA Eg ')CA;)(:" (?th rÁ ï:)æ "CADCA.

ff

dpobebebepdbsbepsowepoeepeosedóeneee

dQ qoqoqoqouo o do u Q a UPU

aö

K[W

;nefü

DISPUTATIO IV

Ms

j

Qiotti

Causa farma:/z Emptionis Fen-

Itl

dittonts ,

um

SEU

wl

7)6 Empt*zomr Venditionis fuä/iarz-—

ii

Stloxlr

ä

Lá ,"verborum volo emere & vendere

aidi

tll

Ltam nudorum, quam traditione fabfe

j

cntá efficaciá verá , «v prefumptá , de

IU

metu, dolo, errore illam vitiante , €9

fU[W(

de predicatis illam à veliquis [f ngulzs 4t-

far

gott]s di jimgumtzäu:.

fpt

iio|

L]

e

ln

QO

' Quz, feuin quo ergo Em-

"

ptionis Venditionis forma

d

confiftit ?

if

£R

93*"»

Ora. Empuom Venditioni formaalia

110

A

,

cxtrmfeca & accxdcntahs, aliaincrinfe-

4 Te

ä

Ca

mobocb

$6t

n

ii

ca'& effentialiseft , forma extrinfeca accidenta

L

; lisfeumodo emptioné venditioné contrahen-

*$ di à pactis emptioni venditioni conventione

partium adjectis defumitur, quz velejuídem

eneris funt, ut tam emptioni, quàm rceli-

Ur

!

quis contractibusfrequenteradjiciantur, qua-

i

lia padtanegotia in diem vel certum , velin-

"

cercum fufpendentia &c. funt ,. vel ejufdem

naturz , ut negorio prafent frequentius ,

quàmreliquis fuperaddantur , inter que tria

potiffimüm eminent: puca pactum addidiio-

nisindiem, quo id inter emptorem & ven-

i

ditorem agitur, uc venditori rem venditam

/

ii

:

addicere , feu ei vendere licear,' qui intra

z//zc://.

cercum tempus meliorem conditionem at-

tulerit , &hoc vel puré &fub conditionere-

T

u

folutivà , vel füb conditione (intellige fuf-

1

|

"

penfivà) infuperadjicitur.Padtum legis com-

]

n 4

mifloriz, quó id in favorem venditoris inter

emptorem & venditorem agitur, ucnon fo-

luco pretio res inemptafit. — A4rgzo /. 3. ff. de

ï

Lege CommiffJ. pa&um de retrovendendo ,

quoid, utfive ipfevenditor, five hzres ejus

l

emptori pretium quandocunque , . vel intra

L

certa tempora reítituerit, res vendita refti-

tuatur. Formam intrinfeeam & effentialem

cam nomino ,. qu& ad. quamlibet emptio-

l

xlc |

Bem. venditionem validam conftituendam

Nn

d

As

-

| *

£62

LW

abfoluté & fimplicicer requiritur, de quá ,

u

tormá emptüionis venditionis extrinfecá & |

tl

accidentali alijs fufiüs tra&andà reliaá

, En&n&ï

inquoconfiftat, hicquaftio cantüm eft.

&;. Formaintrinfeca, & eflentialis em-

- lus

N

pionis venditionis in folo confenfu mutuo

usl

fuper merce cum pretio , füper pretio cum

merce commutando confiftit.

prion

Prob: . Neque feripturá , neque prefentia

It5 [

aol

omnimodo epus e[l , at nec dare quicquam uecefse

cmP[,

eft 5 ut fub[lantiam capiat obligatios fed fofficit eos,

qui negotia gerunt , confentire. $. 1, Inff. de ob-

qit

?i:. l

ligat.ex con[én[u.emptio & venditio contrabitur,

rl

imulatque de Pretió comvenerit. Priac. Infl, de

Emyt. c?" F. fna'. canþnþ Peragz't:tr. m.m/, 5. p APS

.45]) qh

n

L-x. ff de C.E. necpreti mumeratio,fedconven-

J

(

:

í

j

fio pevfrcit fine feviptis babitam emplionem, Fim.

N

l

À

.

(0S

$. un. l, 2« ff de Coutrab. confenfu frumt oblisa-

J

i

]

N

tiones ip emptionibus venditionibus

C. j)ïi.'?(.

1' 2 &fn. l. 48"f; de OO&LA' þn. 5' 2, /- äïo:

[

N

Q

- deV. 0. 'ergo eràptionis venditionis forma

;

NU

intrinfeca &fübftantialisin folo confenfu mu-

tuo, quatenüs.hicàrecum pretio, &à pre-

Qu

tio cum re commutando terminatur, con-

Iffnsa

