fiítit.

Hinc

,

TUf

Inferes hac tria confenfum , mercem ,

|

d

fub-

gacafu

& prerium iq ?c&o 34 hujus contractüs

a«

AC

53

$s

O

O QXUCAD

A

D f'antiam minüs rS&-& requiri ; fedin folo con-

k

fenfu mutuo de merce & preuo revera con-

fiftere ,. caterorumd; actualem traditionem

J

t

contractüs exfecutionem,cantüm ,. non *vcr.ö

!

fubítantiam. refpicere ,. ne facratiflimus no-

n;x

fter Imperator Juftinianusin fuisinftitunoni-

businter contractus confenfuales primas em-

.F*

poni vendidioni malé deferat 5 quafo * fi

!wry

res, preriu'm, & confenfus , qucmadmodünä

|

^

in contractibus realibus fimul ad Íubítantiam

emptionis requirerentur , .qualis indé obli-

b

gatio produceretur?. Quod Schneidenyv. 42

It

z. Anfl. de Empt.wdf vend.S. 1.um.1. . affirma-

!

re videtur, nifi füa ibidem fcriptaeoinfen-

fu , quo Manzius ad rubricam d. tit, Infi. de

l

J

Empt, Vend. num, 33,explicac , intelligat, vi-

| ;*h

delicer : mentionem.. confensüs . : pretij &

!

mercis non fieri ;; ac , fi haec omnia tria ut

fubftantialia equaliter requirantur ,. & prz

!

1zer. confenfum a&ualis traditio rei, pretij,

x't

ecunieve numeratio, ut emptioniscontra-

&usperfe&tus dicatur; intercedere debeat ».

WR

uia cohfenfus, utpauló poftdicetur, prz-

T

fens eft,rei , & pretij datio falter nacuráàinfu-

curum confertur;5 fed. quód concrahentes

fuo confenfu circa rem & precium tanquàm.

circa fuum objectu

m;,materiam , tcrminumy

ut

Nn 2

1

$64

Bo

ut emptió venditio perfe&ta refultet , ver(a.

ti debeant.

Nec

j

Obítat. L Merx ex parte venditoris,

1

pretium ex parte emptoris caufa materialis ml'

*

emptionis venditionis in cervice difputatio-

nis priorisaflignata fuit ; ergo. Quiaibidem

Y

cauífa materialis non veré philofophicé , &

|

formaliter , : fed objectivé folüm , id eft:

23

(

I

!

teria, objedum intelligitur.

Ned; Il Prizc. 1. 8. fn, med. L.72. f. de

Cont, empr.in cujus priorifiné renullam ven-

dirionem eflc , in pofteriori veró emptionis

|

fübftantiam confifterc ex pretiolegitur. Quia

,

JJCCi hzc fcribendo , quód merx, quód

pretium fübftantiam emptionis venditionis

du

veré intrent , non intenderunt , fed quód

|

absqdue hoc &illà, tánquamabsque fuo ob-

ecto emptio venditio valida iniri nion poffit;

Wl

d

ficuti quilibetattus absdue omni objecto effe

non Pot,c*ff ; quamvis objectum tanquam

eílentià actás actüm non confti-

NY

Ut

cudt , fed folüm fpecifi-

cet

o

N

,(Ud

AC

$ )N -

$

7!

!

S.

.

o'ï.'f

:

[J

í65

d

emo m

&. IT

7][(l

nfus , ut

: Qualis igitur confe

v

hic vere forma, legitimus &

:

2

ad valorem emptionis ven-

ditionis fufficiens fit, cíle

N

u

debet ?

Wi

E. Omninó neceffe eft , ut fit

Primó duorum vel plurium.

Prob: Emptio venditio eft contractus;

WTA

fed omniscontractus eft conventio , qu ni-

il LW]&

ib

hil aliud, uti &ipfum füum Etymon prafe-

Ty

fert, quàm duorum vel pluriumin unum

voluntate coitio eft: ergo.

Y

IL. Simultaneus. Pro

b. ruríüs ex ipfà

!

Etymologià. cozfentire eft frmul tdem fentire ,

& mutuo velle; ergo cunc, quando contra-

hentiumunus vult, &alter vel a&tu, vel ha-

bicualiter veré, hoc eft: aliquando voluiffe,

& fuam voluntateminterim necexprefsé, nec

tacité revocáfle, vel fübtilitate Juris effité,

ut, f mandatum tibi, ut fundum emeres: poffea

feripfilffem , me - emeres: t&/| antequam [cias , me

[

|

n

vetuifje , emilfes: mandati. tibi ebligatus . ero.

"Nn 3

princ,

T

«66

()/(:?5 O ( 6?':3

n

princ. l. x5. ff. Maud : Quiahujufmodi actus

erind? , acfinulla revocatio factafuiflet. va-

(2

ol

lec, regulariter ( fponfaha enim & macrimo-

j

mum; F qurdcm ad h&c " confenfus verus &

RU

narw;ahg non folà Juris fubtilitate, uti ceceris

p

in negotijs confervatus, exigitur, item cafus

l

m

L. fj- de Divortijs l. 4. ff- de Mamum.Vindict.

d

ex fpeciali favore excipiuntur) velle debet, fi

0i

vcro altérutriusconfenfusaliquando quidem

i

exttit, nunc autem, dum contrahendum

h,

cít, omnimodó ampliüs non exiítit, mutua

jj

voluntas, & mutcuus confenfus non eft.

VAX

III. Deliberatus, profe&tusà principio in-

00

trinfeco cum cognitione ejus, quod fit, &

K

*

ad quod obhgatur Prob. emptio venditio

p

actus humanus cít, & fub peccato- obligat;

"

erzoà voluntatis previà deliberatione pen-

p

dCt Hac in dubio, utpoté qualitas homini

(

paturaliter. inharens, adfuifle præfumltur,

It

idcircóin dubio hoc provalore empuoms ju-

N

dlcandum eft.

A

IV. Tàm circarem, quàm circa pretium.

"Yen

rob. Si confenfus mutuus vel de re,

il

& non fimul de pretio, vel de pecuniá, &

i

non ífimulde redacur, vel donatio, vel mu-

*ï

tuum vel contractus a]l(ll]lS 1nn0m1natus

|

€ft5 ergo.

N Inncgouumpræfens, non in futu-

rum

u

d

ag s

TUSS)

L

«67

"mv

N

'?U

rum conceptus. Prob. venditor, ut emptio

venditio cateris paribusfit; remn fuam cum

redo ab emptore oblatofe commutare con-

mlo fentire, & emptor hoc predium pro re ven-

,,-. .)J; ditoris dare, annuere debet, & mera promif-

fio de vendendo v.g. fi dicam: bwzc equum

M

eneum tibi ceutum z'mperialibw vendam , &v tu

refpondeas emam , quemadmodüm juxta Hau-

noldum £em. 4.de jur, ö'ïü/i . trac, XO. cap. T.

Contrüv.6, princ. », 2». Apud omnes con-

ftat, cum aliud. vendere , aliud promittere

ä

vendere, aliud venditio, aliud promiffio de

n

vendendo fit, promiffio etenim de venden-

do obligationem celebrandi contractum, qui

obje&tum illius promiffionis, quz per futu-

N

Y

l

rum vezdam exprimi folet , eít, ficuti fpon-

A

!N

falia folam obligationem matrimonium in-

n'm!

eundi producunt, folüm paric; confequen-

tér, quemadmodüm fponfália de futuro nec

A

marrimonium ipfum, ned; cofdem effectus,

jn

uos matrimonium, pariunt,ita nec promif-

fio devendendo ipfavenditio, ned;actionem

n

venditi producit , fed in nudi pacti cerminis

fubfiftit, atj; Jure civili nullius effeQüsadivi

regulariter eft , effe non oportet 5 €

1[1.

i

fed

D

Nn 4

&. III.

1

y)

;þ-

«68

: ææ o d5 |

n

i

. Tih,

:

'(änat(

M

Quid fi non dicatlir: vendam

€9 c. fed volo "vendere , *volo eme-

g

", nudanepromiffio reflexa

f

contradtum emptionis ven-

t

!

il

ditionisfuturum tantüm re-

g

[piciens importatur, an con-

l

j

Íenfus de przfenti & emptio

Venditio valida refultat ?

!]

(

Uando per verba : vlv vendere,

|

B. I.-

volo esmeve hoc pretio, duo a&tus

interni voluntatis realiter dif.

H

us actus vezdere fubordinatus

M

actui ve//z, e

ft, fignificantur, non confenfus

de prafenti,

fed nuda promiffio contractum

V

venditionis

N

g(

ficuti in ar

fururum refpiciens,refultac. Prob.

€eam aíce

borem afcendere velle, non eft

T

ndere, religionem profiteri velle,

ti

eam profi

terinon eft. 4

rgtocap. e. de Regulari-

(r]

U C? Tya

75 ad. Religion. in &t0,ica & emere

i

vVendere ve

//? , emere venderenon eft.

Ut

E-.1LSi verQ per verba: volo vendere,volo

tgj

th 9c pretio, actus unusinternus voluntatis

Wa

utri-

$69

trij; a&tui realiter aliàs diftin&to, & non fub-

ordinato equivalens( quod fieri poteít, cum

ambo actusvoluntatisfint, & dea&tibusintel-

UI/M

[

le&tüs ex Logicà certumfit) exprimatur, con-

n

fenfus de prafenti adeft, ac veriflima emp-

;

|

tio venditio intercedit.

hN

Prob: Ubicunqué rem pro certo pre-

Wi

tiotradi, & vice versà aflenritur, confenfus

d)

"m

deprafentiadeft, & legitima emptio vendi-

tio cateris paribusintercedit; fedfi verba: vo-

|

lovendere, vole emere boc pretio, adum vo-

luntatisunicum, qui fimul volo. & vezdo, fi-

^

mul vo/o & emo fit , exprimant, rem pro cer-

.'

to pretio & reciprocé tradi veré aflentitur;

A

Ccrgo.

4

Ned; obftat 1. Illud Accurfij: per /y vols

M

legatum & fideicommiffum non obftante

M

rcali diftinctioneactuum relinqui poffünc. fiz.

V

$. 3. Infl. de Singulis vebus per frdeicom. relicz,

ergo & non obftante reali diftinctione actu-

um emptio venditioabfoluté celebrari poteft.

nam prazterquàm, quód ab ultimisvolunta-

i4]

tibus adactusinter vivos in paucis argumen-

tariliceat, quiamulta earum favore introdu-

jj

&a funt, quz argzo cap« 74. de. R. J. in 6to

in exemplum trahi non. debent; nonne in

cit.8.5. & fequentia inveniuntur: qu« perin-

h

de. fingula (irma funt , atqui fi omniaim unum

€0N -

W

LJ

n j

370

coneffa effent , exzo ly voloidem acpeto , ro-

J

£o,mando ,fideitug committo. zrgto princip.

ejusdem$. Íonat: Anrieautem per hzc reci-

d

tata yerba emptio vendiiio contrahi poteft ?

q

reverànon; crgo textus allegatus reverà ad

rem nonfacit, utpote inquo /y ve/a ad hare-

dem fiduciarium diri

y

gitur, ac idem , quod

K

rogo &c. eft.

Ned; II. Ubicunqué confenfus & con-

[

!

ventio dere & pretio eft, ibi fimpliciteremp-

Qul

dio venditio. eft; fed fi conwahatur, Pazc

&

rem boc fretio vendere, emere voto, coníen-

L

!

fus & conventio de re& pretio. eft; crgo.'

hi

5

Dift. enim maj. ubicund; confenfus & con-

(

ventio dere & pretiofimpliciter de prefenti,

r

noninfuturam venditionem directus eft , ibi

Ü

fimpliciter emptio venditio eft, Cdtur; ubi-

cund; confenfus & conventio de re & pretio.

h

non fimpliciter de prefenu, fed in futuram

venditionem directu

à

t

s eft, emptio Vcnditio.

Cïï

«

c&/, Nacur.

I

& IV,

Cj

Tif

Unde aute

m, &quando /y vo-

J

lo. vendere , emere boc . pretio, u-

hi

DT

numactuminternum volun-

ta-

A

eEdb o G5b

$71

f.'O, f

Wrzf;),

^tatis virtualiter duplicem,

| -.NC];

l

vel confenfum de prafenti

|

exprimere , colligi poteft:

:

— Xcircumftandjs, intra quas ufus

& praxis communis contrahen-

& l

dum, quibus fcilicet verbisin il-

loloco, ubiemptio venditio defacto celebra-

|

cur, hacalioquin contrahi confuevit, primas

tenet, — Prob.aptima eft leguminterpres con(ue-

1udo. frn, l, 37. ff. de L.L, eccur ufus commu-

nis, & praxis verborum, quibus contrahen-

ces in ineundà vendicione utuntur , verain-

terpres actuum internorum non forec? Ergo.

,

uare

Inferes , quod verba : volo vendere, e-

mere boc pretio , fi non fimplicem internum

ditionis actum ; faltem modo

empconis ven

expl

icato vircualiter ,

& equivalenter talem,

ac univer

faliter confenfum de przfenti in

noftrà Germaniá exprimant , afferere , diffi-

cile non effes quia, uti Collegium Argento-

ratenfe optimé advertit , contractus hic in

noftrà vernaculà vix alijs verbis, quàm : i«b

teítl cé alfo fauffen

] icytoitié umb bifj G5elt

nebinen | i tot

ütc

éalfoannebmen / ic) toitl

. þimifomrfgu

(Kn| id) mitleé alfo!afïec

d

e

d

n

$72

d o gtb

j

(

€clebratur (imo actualem donation

!v

em alijs

PO[C

verbis, quàm his: ícb toill bitó fcbc

ndemn /

a

prof

fepé exprimere non folemus) hocf

Cto abs-

ïlmQ

due omni aliá expreffione velut emptione &

d

obligatione jam urrinqué contractà emptor

g

pretium folvit, actionemdue empti habet ,

n

& venditor mercem tradit, atá; actione ven-

diti utitur.

jn

qul(

y.. IL Si veró nec circumftantiz, é qui-

[

bus hujufmodi a&us internus voluntatis erui

qUII

polfit, adünt , nec contrahendz emptioni

k

d

certus verborum ufus & praxis cali in loco fit,

u

nedue de mente contrahentium conftet, fcd

qu

an folam promiffionem de vendendo ,an

contra&tum emptionis venditionis celebra-

T0f

Ti

i

verint, dubiumfit, folam promiffionem de

W

W

vendendo celebrafle , ac perverba: velo vez -

dereyemere tali pretio , duos actusinternos vo-

E

luncatis realiter . diftinctos expreflifle , cre--

dendum eft. |Prob. in[picimus in obfcuris ,

N

qued eft verifemilius. cap. A$. de R. . in Gto. fed

ls

nenoexiflimandus ef dixiffe , quod non mente

d

aettaverit. med $.2,1.7.

€rgo5 ergo.

17 de Supellecf legat, |

/rga

VI. Signo aliquo fenfibili fufficienter.

N

M

expreflus, unde, fi prafenti a&u interno

!l

fundum Tufículanum Imperialibus cencum

W

fub conditione , fi illos centum Imperiales

D

rc-

!

&äoæä

$73

i'"i repromittas, tibi annuo , tu quoque codem

'ó! tempore actu meré interno centum Impzeria-

', les pro fundo Tufculano fuüb conditione, f

li

: illum pro ijfdem tibi tradere annuam, fpon-

|

deas, emptio venditio non eft... Prob.In hu-

manis contractibus intentio 1n mente retenta

nihil operatur, & ac ff propefitum. fuix. vemif-

""

fum videtur. ffn. $. G. l. 60. ff. locat. cond, Ai-

l, |

quidem ex contra&u emptionis venditionis

utrad; pars Jus & activum , & paílivum ac-

quirit, fed actus meré internus , utpote in-

fenfibilis, tam efficaxnoneft, uruniadver-

fus alterum Jus activum ,. & paffivum tan-

quam eífectus fenfibiles in ordine ad com-

mercium humanum conferre poflit ; ne vel

juftitia coràmutativa unicuique Jus fuum tri-

ï

(j

buere non inclinet, vel adaliquid, quod con-

naturaliter exfequi non poteft , ftringat; Er-

go.

Sedíi modo mihi connatürali & humaQ

no, qui in litteris, verbis, ac alijs fignis ex-

ternisconfiítit, conttaho, emptio venditio

r

eft, atd; tàm naturaliter, quàm civiliter ob-

,

tes

Prob, Emptiovenditio inter abfen

contrahi poteft, $. 2« 17/2, deO bligat, ex confens.

$. ult. li ff.de C, E, &c, &c.. Ergo fivé per

ur,

npncium, fivé litteras eadem contrahit

I6-

]

U

C

"M

29

$74

GE

re&dé contrahitur. d. ftex. 1ex, modo ille,

qui priüs confentit, & per nuncium, vel lit-

teras promifit; in fuá adbuc voluntate mo-

n

raliter. perfeveret, & usd; dum: alter, ad

querr: litterz, autnuncius miflus eft , confen- &

tiat, 'non poeniteat, 47g70. $. 1. , 1, jf deV'erb.

w

Obligat, quia , quemadmodüm verba , ita &

licterz , nuncius inftrumentum & fignum, — :

quo voluntas noftra declaratur; funt; ergo,

!

quemadmodüm verba, qnorüm. intentio

revocata, nonftringunt, ita € litterz, nun-

cius & fignarcliguavel juxta confuetudibem

loci, veljuxta commuouem intelligeodi mo.

dum, veljuxta Jus ipfum confeásus emendi

vendendi manife(íLativa; inter que tamen u-

nius partis taciturnitas, quia hzc hujufmo.

di ianegoujs jaxtaillud /, 14 2: ffzief cap. 44

1

dn:6t9: de R, J« quitacety noufatetur: Sed neque

utiqu? negare videtur, medium inter expre(-

fionem con-& diflensüs eft, non reperitur ,

"

ned; cap. 34.. ezd. utpote quod ju&ta cominu-

Mi

K

nem D. D. de caíu, quoadus; quiin prz-

fentiá tacentis geritur, in ipfius. favorem,

É1

velin leve duntaxat przjudicium argro £. 18.

hn

f. mand. l. 4. C. fi certum petatur , cedit, non

)

idem; fi de tacentisgravi przjudicio, € pro-

prizperfonz obligatione agatur. 2gzo. $.

i

4 8. ff. de Procurat $,5.L.. 4 ff. de; Rit, Nupt. lo«

T

quitur , obloquitur. Scd

$V. 4

Go

o GE

375

';,(,

L

l

w

d

Mi

Jj

1

ïä

;

l

l

4;

(

fl Nonn'c' fignum confenfüs in-

terni prxíentis manifeftati-

- as

vumadeíb quandoille, qui e-

|

L

mere , aut vendere promife-

rat, voluntate fuá defacto c-

mendi vendendi exprelle

jJ,

vt «««««

non declaratà, rem accepto

pretio tradit, vel re accep-

i

tá pecuniam dat ?

4l

lenum confenfüs interni przfentis

n

E. manifeftativum emptionem vendi-

&-/ tionem validam conftituens ade(t,

ita Haunold Tvz, 4.de Tur. c Tufl. trac£,10.

"

controv . 6,cap, x,in med, n.24. Clariff. D. D,

Kónig iz fais princip. Jur. cap. lib. 3; tit, x7. $.

j

6 in fa. n. 25: Clarifl, D. D. Frantz zzfgo Pro-

]

dromo Juffiniaueo lib, 3. tit, 14.. $. 8.in ffz, *,,.:

)*

n

Prob. Fa&ax non minüs, quàm verba

u

voluntatis & confenfüs interni przfentis fig«

h

V

na 1unt.. Mcd, $. 1,1.32, f de Leg, Senar, 1. 9

$26 -

cbab o ab

f.de A.vel O.bared.princ, l, $,C. de Iuff. eSub[fit.

n

ne mutià matrimonio, & aljs contractibus jj

arceantur, ergo folà promiffione venditionis

j k

exiftente, venditioneverbis fa&ánullá fub-

jmi

fecutà, ipfius rei vendere promifIz traditio,

"N

velpretij placiti datio, & hujus , vel illius ac-

e

ceptatio ( utpote quz àtraditione , ubiabsq;

tiu

przvià conventione res aliqua fimpliqitcr

Mi

traditur, auteertz pecuniz quantitas nume-

i

ratur, divería eft, càm reilegetaxata tradi-

7

tio, aut pretij legitimi datio, eJuldemQueac-

l? (i

ceptatio , utié tabernis piftorum quotidiée-

(ito

lucefcit &c. ab hac: differat) tanquam ipfa

uj

fa&a loquuntur, & figna coníensüs interni

prafentis naturà fibiipfisprioris, emptionem

venditionem validam conftituentia funt ; fi-

Eioöü

quidem emptio venditio folo confenfu quo-

y,!

x

cundue modó manifeftató

juxta, jam di-&a

perficitur. . Nec

gl

Obftat L. Si ftante nudà promiffione

n

de vendendo traditio fubfequatur, hzc abs-

Dv

que causáà, nuda & fola eft; fed nudá & fo-

f

MI

làtraditione dominianon transferuntur ; er-

go:ergo. Quia, cümin cafüdato , eoquód

fCQL

u

confenfus deprafenti per mercistraditionem,

vel pretij numerationem , & hujus , velillius

NUI (

acceptationem expreflusfit,naturá preexiftat,

fola,nuda, & absiuc causá traditio non in-

tervenit,

Ne-

i

d55 o m

$77

| /W/[

Neque II. Promiílio de vendendo ipfa

ii d

venditio non eít; fed in pofito cafu promif-

lj

fio de vendendo folüm eft: ergo.

Cüm

H'"*Ib.

Q

animum vendendi per allegata fufficienter

wms)ïl

manifeftari, praxis, fi noncotius orbis, fal-

tem Germaniz, ubi emptores , quando pre-

A

um

tium mercis vel confuetudine, vel ftatuco

DL

uy

Magiítratüstaxatum dant, & rem v.g.pazem

W

à ptflore expo[itum , pagelias novorum e Libraría

)l

Wl

J ypograpborum, circumlatas per feminasin tem-

yn

lo candelas , absá; eo, quód velipfis, yel ven-

AA

ditoribus verbum de conventione excid

4

P

x

atf

a

accipiunt , teftetur.

a

L d ?

VII. Liber , qui fuá fponté à fuo princïä

u/)n[

m

Wal

pio & causá nullá vi coa&tus, nullo metu pref-

d

jl

fus, fluxit, aft, cüim hujufmodi confenfum

d

per hunc , aut illam , eftó nemo feclusá vel

legis , vel teftatoris voluntate , vel utilitate

Jos

jl

publicáà &c. juxta ralcem difp, 2d« invitus

"

emere & vendere jufté cogatur, eftó , ubi

metus & coactio intervenit , confenfum lo-

M

cum non habere, & ubi affenfus cujufcund;

T

requiritur, ut coa&tio repellatur , necefséef-

.:U;

fe. Princ. CAf 14. m de SPan[ Vulgö dic,atur;

i J5

extorqueri fzpiüs conringat , fit

ll

Mn

O6

SVI.

«l

128

ob o deab

k

. VÍ.

m

Qu

onot

An, qüömodö,& quális vis,

iA

metus emptionis venditionis

wl

confcnfum vitiat ?

(

"i

( Raäcfuppo'no. L Qüamvis & vis, & me-

ani

.£&us libertatem voluntatis minuant , ac

P

fic

neceílitatem imponant ,. attamen per

Iy vis aliud , aliud per /y szerus fignificari , ne-

&p

ton

qQue omnem abfoluté actum vi extorcum ;

&)

metu eciam abfoluté geftum effe ; cum actus

vi verà & abfolütà extortus , uti mox dice-

fj

W

tur, decur, qui metu geftusnon eft, aliàs cli-

cirusforet neque omnem actum metu.ge-

iil

ftim. & vi extortum eíle ; quia actus; oD

It

TW

fufpi

cionem metüs inferendi ge(tus , :metu ,

levi per princ, l. 9. ff- Quod met.cat-

'fg.

quamvis

tus non eít;

l

u

sü. geftus eft , attamen yi extor

i

fed aliquem acum vi extortum; metu.etiam

Wt

& aliquem actüm-metu geftum ,

gc'f'tum ;

«di

& Vi extort

üm effe , videlicet illum ; quem

auis vi atroci compulfus pofuit ,

hic enim &

"t

metu factus videtur. 'Fis, l. t, jundf. princ, L.

W

li

Zpl

.f quod met, cauf,

/Pra

fuppono II. 77 »14j0

yis rei impetum,

DPH

L

qui repelli non potef! , ;]e, l:

f- quod metás CAit-

Oqu

m od

$79

sá&c, Aliamturbativameflc, & interdicto

uti poffidetis, aliam expulfivam , & interdi-

&o unde vi, aliam ablativam; & actione

T

bonorumi raptorum, offenfivam aliam , &

]u

a&ione injuriarum, vel4. Cerael. devi publicá

[

vel privatà vindicari , aliam compulfivam

ln

(de quáhic) perquam quis, utquid faciat,

d

v.g. vendat, vel emat, cogitur, compellitur ;

n

hancvelveram abfolutam, & pracifam, vel

j

modificatam eíle, vimveram , abfolutam;

"n

& przcifam efle, quando hzcinvoluntatem

il

non fertur , voluntas non cooperatur ,

N

$t paflum 'nullo a&u confenfum teftatur,

J

fed patietis folüm patitur, uti in fpoliato,

Y UAJ

quz ita ab extrinleeo provenit, ut paflum.

2!

nihil omninó conferat; ac definiri: €orpora-

w,

lem quandam coa&ionem omninó relu&an-

p

tiadaliquid, quod jubetur; faciendum efle:

d

v.g, quandoimpofito vnamui pretio bec « extrin-

HJF !

féecá. clauditur , ac. merx: violenté "abripitur y

^f

vim modificatamefle, quando hzcin volun-

tatem, 'ut hec cooperetur, fertur, atd; ita:

"

actum voluntatis indirecté efficic , & contin-

Ó

gere ; quandoexternum agens neceffitatem

l;f'l

imponit , violentiam adhibet, ut voluntas ,

[/0

quz proprié cogi nonpoteft, cüm intrinfeca

fic, acvim yeram in fuis actibus elicitis( ut-

"

entià volitivà "immediatä-.

iF

j

pothuiab ipfá pot

903

P[01

$80

Gdb o ii

1p€ï Y

procedunt, adeoq;, quin voluntas influxu.

Nd

7/

activo, cumquo vis vera, ac violentiaabfo.,

(

"T.

luta, ad coníenfum in aliquod eliciendum

non ftat, adillos concurrat, elici non po-

und

l

«ud

flunt) fufferrenon poffit; a&um aliquem e-

liciat.

"

«

. Przfuppono III, Vim modificatam(de quà

hic potior quaflio eft, prisc. J. 3. ff quod me-

n

J

lj

2s.caus4) vel atrocem ffz, 11, $. 1. 1. 3. fff. eo-

pem

dem , velnon atrocem. agf2 princ. l, 13. C, de

&

Trasfatfionibus , ele5 Atrocem illam.dici,

leyit

cuiatroxaliquod fa&um admixtum eft, 2;/o.

AU

4o9.C de Hiss qua vi ej, cauf, non atrocem;

quz folam ja&antiam verborum, aut minas,

Mei

Mu

feu comminationes, d. /. 9. C,aut períonarum

Iu

d

qualitatem, /, 6. C,eodem , aut nudam reve-

f

rentiam, àc aucCtoritatem alterius. 4. 2». ff,

r

lzt, h*

de Ritu nuptiarum comprehendit, effe: atro-

cem-itérum vel juftam, vel injuftam effe,

li.

utí

juftam illam nuncupari, que bono more,

crgte. princ. 1.8. ff, Quod met, juxta bonos

fon

i

mores;redé , & Jurelieito.: 4rgrto $. 1.1.5. ff-

eod. infertur , injuftam eam efle , quz inju-

il

ld

it,

rià , adverfusbonos mores. 4. $ 1, /.15. fit ,

& quz malo more geritur. d, princ. 1. 8. Íeu

qany

dmo(

quz ab eo, qui vel ullum omninó Jus pa-

tientem cogendi non habet, vel habet qui-

AT

um il--

Mi

dgm , attamen noninordineadefleá

. lum

db o db

$81

)mw

lum per vim ejufmodi intentum: v.g. // u/l

N

W

aito de Vendende non prace[fo Magiffratus fatcta

i

d

4troci emptionem venditionem celebrare quem-

L

piam cogat , hanc tam à perfonispublicis Ju-

"

risdictionem habentibus , quàm à privatis

eam non habentibus privatis inferri pofle.

P

Przfuüppono IV;Metum;»/lantis velfu-

|

tnri periculi causá mentis trepidationem.fin. med.

'E;

u

l. 1. ff. quod metüs &c, fivemotum & paffio-

m

nem animtimminens malum fugientis eíle,

Tif

& 1n gravem & levemabire , gravitatem &

i

levitatem ab intenfione, & remiffioneipfius

^L Id

adus,à quá& hanc, & illam Philofophbi &

Wt

Mi

Medici emetiuntur , non de(umi , quare,

n

tameríi aliquando metustantus efTe poffit,

,

IW

ut uíum rationis intervertat, ipfique liber-

| d

Ae

tati , hanc impediendo prajudicium affe-

rat, hoc tamen deefíTentià metüsgravis hoe

M

p

i

loco attendendi, utpoté qui cum volun-

MV n

tate (zpiüs ftat , & voluntarium fimpliciter

j

nontollit, fed (olummodo libertati ejusre-

u

lo

a

fiftit, & ,utadaliud malum vitandum actum,

aliasnop productura, ponat, eam flectit, &

ita, quoniam acus w hujufmodi ,. quamvis

/

fpontaneüs abfoluté non fit, attamen; quem-

21

admodüm ex matrimonio metu juí(to ex-

,

communicationis . validé inito patet, (in-

pliciter voluntarius eft , involuntarium fo-

j

lüm

n

Qo 53

«82

&db o diodb

làm feenndüm quid caufat, non efle; hequï?:

Ugets

»

eflentiam metüs levis, ab ipfius paffionis, aut

!

motüs animi- remiílione, ne, cum volenti,

1

'& coníentienti nec injuria, nec dolus juxta

ïus

N] !

cap. 27, de R, . in. éto. Kc. fiat, de hoc pul-

la queítio moveripoffet, peti, íed utramq;

wl

jent

ab ipfo motu animi voluntatem patientis,

utactummali declinandi causá aliàs non eli-

n

Jf

citura procreet, flecente materiam, obje-

m

&um metüs, feu malumvel abíoluté, vel

(it

refpectivé quóad certos perfonarum otdi-

LO

nes, vel nullo modoà Jure reprobatumcon-

h

notante deíumi. quaproptér

j

ho

Prafuppono V. Metum gravem

ii

4

(quem Juriftz & Juftum, non quidem Thco-

m

logicé ob fubjectüm paffivum vel a&ivum ,

Tud

fed civiliter, id eft: probabilem, quem le-

es fuó modó attendunt , nuncupant) vel

q |

U0

lt

abfoluié, vel refpe&ivé talem effe, abfoluté

m

gravem illum, quiin hominem conftanrffi.

mum cadit, /. 6, f quod metus causá C. 4« 9« de

lt

fi-

)u

His, qua vi met. cap. M. 94 de Spon[al,

vequo malum, quod viro etiam cordato &

)

| Jl

coníftanti formidabile videtur , illumQ: rem

10

ipfam , cujus agendz periculum inftat, tan-

quàm minus malum potiüs agere, quam pe-

i

W

riculum, quod majus, gravius & acerbius

ge-

P

malum viro prudent " ipsàagendá eft,eli

rc

ir. o

-^

dhib o

MNZ

CAD

$83

lt

U'q

re coget, timetur;

quia hoc majoris malitati

li

Ml

ausá. intelligi,

efl,. 1.5, ff quod metüs

Objc&um, materiam

! QW[,

Practuppono VI.

fens peri

culüm mor-

V

hujus

eneris metis pra

H li

tis, In

(tantium verborum, Fin.

L. 3. ff-. quod

m

metüs praz-

"r k.

metás caus .

quia materia

r

non fufpicto-

n

(entem accipere debemus ;

*

eodem. íed hoc

Md*

nem inferendi, Princ.L. 7-

sfit. /. 8. ff. eo-

wl

ita, fi lulpicio

ejufmodi levi

']1 .»ï'

m

de periculo v

el przfent, ve

dem , quod fi

to prudens,

4l

ul

futuronon tame

n omninó remo

veluti , fi horum, aut

AL

^i

& gravis fufpicio fit ,

as exequi

fubíequentium ming à

b co, quie

4. S$.3. L.

7. ff 44 .

u

)'l'

folitus fic, factz fünt. Me

gravem cauf

ant.8.1./. 7.ff-

1

"

4ul Majeff. metum

2

gued fzl(o tutore

& minz capitaics vocan-

vi, metusve cc, quia;

l'l' 1l

tür. 1,7. Cod, de His,que

"Ib

lij fadtis , hic ver

bis indicat, & illatus

ul

.quod a

"

eít timor a

baliquo.P riz

c. L. 9- ff.quod metts.

:l "

lle reverà potens

"

modó malum exequi i

an facere potue-

fit, fernper enim p

eríona;

i

4.$. 3. L7. f 44 , 9.

l

rit , ipe&anda eít.

p

"d

levibus confecturis , aut

(j

Majefl. quoniam ex

"

rationibus timer* ,

& aliquid cum füodam-

L. 1. v2. ff. quod met, üt ma-

no Argto med, S. fina

, quod no

p realitec, fed fo!üm

jus malum

ve exiítit, evitet , ACEtE, V

ani &

!

apprchcnü

-

in fcipäu'm nj

üt! ofx hom i,n

I'

metculofi , &

cÍt,

du

o 4

«84

n

elt, Princ. l, . ff. eod. diverfum obtinet, fi

h

qu s vel inaniter rninas jactare folitus fit,vel

aM

Jactec quidém , fed antequàm contrahatur,

"L.

irá illicó fopità paràm, aut nihil operis

T M

compleat :

nam metum non jacfationibus

pv

zantim , "vel conteflationibus , fed atvacita-

i?

Je faili probari convenit. l. 9. Cod. de His

tnji

fatió

qua Vi metifueGtc. Servitutis, J. 4. ff quod

enetás causá.. iliàs videlicet , de quo cafus

t

ip $ 1.1.8. Cf princ. L a1. ff- eod. extat, Infa-

qUCI

miz non Juris, quia hic non eft , curquis

(

expavelcat. Prizc. /. 7« ff esd. cum , (iquidem

um

lex fola vel mediaté, vel immediaté hanc ir-

(

rogare poteft, incutiens auctoritatem fibi

arroget, quáevidenter caret, fedfadti , ut

hh

fiquishonorem meum coliutulare fuítineat,

s

forté , quód delict occulti publicationem

ül

M

minctur , juítà formidine concutior. . 4rg-

mn

10.$.2.L.8. ]. quod metás ei 1 9. ff. de Manu-

M

mil[f. vinditi, quia-expublicatione tali exifti-

dex

matto mea , cujus jacturam istantüm, qui

,

pudorem & honeítatem penitüs decoxit ,

Íperait, Mutilationis , cruciatüs corporis,

!tcc

Princ.l.3. f. Ex quib,cauf. Majar.emed. l, 7. Cod.

lia

de His , que vi& c. amiffionis bonorumom-

n p

nium , vel majoris, aut infignioris partis.

,/rg/a

Brunnemann 4 /. 4,

Cod, de His quavi , me-

lk

*o

We,

Véfve Ccunum, 4. þæc

etenim in yimm con-

qui

i

!

585 |

t, necquis illórum eft ,

;,cfä*rf ftantiffimum cadun

a qui eanon timet. — Stupri. Fiz, $. 2. /. 8. ff.

il

(

quod metüs causá, Cum viris bonis iffe metus ma-

jor . quàm mortis effe debet, mnecus, nevis pu-

J

dori inferatur, vel ftuprum violentum mu-

ii/f

!

liér patiatur.. Diuturni carceris five abfoluté

injuíti, fivé jufti, fed injuftà causá incarcce-

M

racionis exiftente, five & hàc juftà , adillum

Ti

H(

tamen actum contrahendi injuftà , utfi quis

AL

quempiam, ucaliquid ei excorqueret, incar-

TAT

IL/

cerem detrufit, & prius, donec promittat ,

n l,

L

eum, dimittere recufat. 4. 22. ff- qued metüs

41

CAHsA CC

Vinculorum $. 1. J, sr. ff. eodem.

M.

Prafuppono VII. Cetera mala, ob qua

Á

I

metus in homines cadit, an ejufdem pon-

h

D

deris , ut metum juftum in viros conftantes

Ü

s

cadentem , exprimanc , finc, Judicis arbi-

"Mu

trio relinquenda effe. Figis 3. ff.. Ex quibus

us

caufrs majores , qui, an vir prudens & con-

"

ftans id, quod timoriscausáfir , potiüsage-

gt

16 , quàm periculum, quod imminet, fübi-

u

n

recligeret," prudenter ponderabit.

y/

Prefuppono VIIL Gravitatem metüs

f/'l

falvam fore ; five malum perfonz proprie ,

!

five perfonz valdé conjuné&tz , puta uxori.

1

v/Areto $. 2, L. 8. ff quod metás causá, liberis.

uMed.s, ult. Inft.de Noxal. a&t. nibileniminter-

Qf

sfit: ; am in liberis [uis, cüm

e/l » in fe -qui: veritu

»e

qu

Oo j5

518-6

etieb o dodb

"

/

"d

YTz

(7!4. parentes magic in [tberis tevreantur,

j

'

jbrü 4

$. 3. eodem.quod B

runnemann. 277, 8. f.4u2

l4

metüs causá num. g, & ad parentes extendit,

j'«

um

aanö*

cum effe&u minatum fit.. Modóille, quiob

AQh :

malum vel fibi, vel perfonis fibi conjunis

At

imminens metrum patitur, illi malo , quod

metum faciens comminatur, v.g.rnonendo,

dbl

1tul

füperiorem confulendo , auxilium alterius

gm

iraplorahdo, occurrere facilé non poffit; fi-

üm

quidem ea , qua absdue omni damno, vel

y, !

minori faltem vitari poflunt , timere , & ad

IG

cea, tanquàm majora mala fugienda , dam-

num fibialiénando, vel quid aliud faciendo,

b

u

inferre, viri non conftantis, fed meticulofi,

(

timidi , excufatione non digni eft, quia fa-

cilé vicanda non vitat , & illud, quod neque

J

vi, nequé metüs causà facum eít, timet.

ü)*

T

Princ, l 7. fF. Quod met. cauf c.

/

2m

Prefuppono IX. Metumre

fpective graf

üd

vem motum & paffionemanimi malum ira-

ti

iinens, quod viro conftanti ac cordato leve,

ivo

perfonz autem . conftanti & cordare in illo: -

ordine, é quo metum patienseft, formida-9-

bile videtur, fugiends effe. Covarrüv. zom.

tf

v. de cMatrimon, part. 2 cap.3; $. 4 num. 16.

n

s l

Brunnemann. 44 L. 6. ff.quod setás causa ec«

ntm, 1. P. Engel adtit. Decretelium de His,que

T

ï,

Vi mttisd, G. án fiue mum. xx. Schoepfter ad

J*a.'l? |

At.

.Hmln

db o ib

s87

"mriz, ff quad mtlís causdnum, 6. cum metusgra-

'ivis furiftisattendus (nam metum gravem a

"l animum pcrturbandum Philofophis confi-

'4 derandum , & Medicis curandum relinquo)

ldn.x«w

inipfa paffione , ac moru animi fügiente ob-

|

i

;ie&um , feu malum imminens jufte formi-

dabile, ob quod vitandum minus malum cli-

b

girur, connocante & refpiciente confiftat ;

N

L:*,.*

cum natura ipfa cam diverfa genera homi-

y 4.-.1.

num p*roducac , alios enim generis maículi-

V'(n

ni, foeroinini alios, aliosneutriusfacit; ctam

diveríos hominum gradus adítruat , necuno

omnes &eodemtempore perfe&tos inlucem

edat , nam infantesalij, alij infantiz , alijpu-

d

berraiü proximi, alij puberes , .alij perfedté

j

Minorennes alhj , alj Majoren:

puberes ,

x

nes, períccioris ac v

irilis acatis alij , alij raa-

ilis etatis funt 5 homi-

gis confe&z, & fen

num animos tam div

T

e

rfimodeé diftinguat ,i-

j

uidem hi fapientes, illi prudentes, hi tcien-

n

tcs

; illi fimplices funt , cam diveríos fines &

j

Aj*

J

vocationesaífignet , quum hic militet, alter

negotietur , hic agzos, illevineas colat, hic

n

officio vacet , hicimperecjilli

rjO

opificio , alcer

h

imperetur Xc. Cum hzc omnia fuo modo ,

J(4]

fuis in locisà Jure refpiciantur, quemadmo-

düm ex varijs, ac diverfisram pandectarum,

M

'

quàm Codicis titulis notum eft; cum recitati

i

n

1

homines omnes eodem mencis robore non

. pok

$88

"mape"

polleant, fedanimum quidam tam flaccidum

n ul

gerant, ut quovisadverfitatis curbinein trans- U

verfum agantur , cum foeminas viris, pueros j

& Juvenes hominibus perfe&tz atatis ex fe- qiii

timidiores efle videamus; &c. &c.

Eccur ci- w

tiori vel cardiori formidine ratione fexüsà na- i

turà ipsáà profectà non ponderatá, nullà re-

5CqUi.

flexione facilioris, vel difficilioris timorisab

rua

ztate ipsáimpreífi fadüà , nullàratione levio-

ä

l

f

tis, vel gravioris concuflionis conditionis

!

[,U

causà ortz habitá, Jura omnibus & fingulis

1

cujuícunqué fexüs , ac conditionis, acatis

i

|

U

etiam fint; unum & idem obje&tumjuftéfor.

äo SO*

&nidabile przponerenc?

1

Prafuppono X: Cum prafatis Auctori-

w

bus , quibus Clariff D.D.Konig fwor. princip.

awl

ur. Canon. lib. 4. tit. 7.part. 2. $ 4 in medie.

10

