ergo in aliquo faltem diítat: atqui in nullo

t nond

1

alio diftare poteít, quàm quód infans cum

OCU

auctoritate tutoris recté contrahat , furiofus

(f .

verónonita; Ergo. Cumin

jd, &i

quo diftet fuprä.

explicatum jam fit.

Minus nocet II. Infans juridicé rantüm

poütive

tais valdé probabiliter ob Cap, 3. *« de

TU

Sponf. Sponfalia contrahere poteft: ergo au-

repo

&ore falrtem tutore etiam emptionem &

andat

venditionem. Nam infans juridicé folüm ta-

| darujï

lis ideo fponfalia contrahere poteft, quia

iis d.

fponfalia fubjacent Juri Canonico,quod Jus

üd h-

naturale fequitur, à quo ad contrahenda

rjure

fponfalia non plüs quàm ufus rationis requi-

DtEd-

ritur: emptio veró & venditio eft materia Ju-

plO

ris Civilis , quod infalutem publicam ob pe-

pula

|

riculum univerfale abfentis usüs rationis eÀ

ULO* *

in etate fimpliciter difpofuit: ut infans &

fi

F

J uri-;

W»

€9o

j

! M

Juridicé tantàm talis nullum habeat intelle- ||

j

étum, & confequenter emprionem & ven-

[i "

ditionem tutore eriamauctore celebrarenon i, |

offit. Cui difpofirioni antequàm Legisla- (tüfïw;

i

cor Ecclefiafticus Jurisdictionem fuam fun- |u

10,2

K

|

;

daret , & ipfa fponfália fubjacebant 5 quem- *j

admodüm JjJCtus Modefílinus

]. 14. ff.de.|üi

Sf'

Spon[alib. relatus ,fequentibusinnuit: /z/pou- |ut

[

N

Jalibus coptrabendis atas contrabeniium dejftnita

non efl , utin matrimontjs , quapropter & à

n

primordio atatis (pon[alia effici pojfunt , fi modo

s

|

Iu

$d fieriab utrad, pev[ona intelligatury ideff, NB.

$i non [Int minores , quàm feptem annis.

j

Unde quando infans Juridicé folüm ta-

iít

u

D

lis defacto auctore cutore tantüm , fervatis

E"'

fervandis aliquid vendidit: emptorque ipfi

pretium folvit , atdue hoc modo locuple-

k

W

N

if

tiorevafit , attamen ille ad mercem traden-

VA

dam actione exhoc contractu, ut quiex di-

&is nullus eft 5 quod enim in fe nihil eft;ut

Y

N

N

aliquid approbari implicat: non tencetur ,

itti)

;

fcd ex equitare duntaxat naturali, que non ! hi

paticur, alterum cum alterius detrimento & i2-.— yuy,

juria fierilocupletiorem. l. 206. ff de R. . nift

malicpretium exfolutum reddere. 4rgfo L2

Ced. de Refcind. vend.

ïääï'b'd(

':".'30[1'(&

x;. II Pacerfamilias infante major infan-

l iy

m non

|

tic aut pubertai proximus tutore

habens

.ï Häï: ffi

L

—

91

t imcjþ

habens, falvàipfi, fi lacfus fuerit ,' reftitu-

m ,

tione in inregrum, emptionem & venditio-

fleT te

]

' nem celebrare, modó decretum magiítra-

m LCg

füam

! tüs interveniat , Jure pofitivo non prohibe-

ctur nec inhabilitatur.

Prob. pars 1. Omnis

05 qu

ille Jure quoque pofitivo empronem & ven-

2

ditionem celebrare recté poteft, qui Jure Na-

lit [n/;

turz , nifi lege fpeciali prohibeatur ; atqui

LT

talis paterfamilias infandá major Ture Natu-

'iptr (

re& emptionem & venditionem contrahere

'f, Ma&

poteft, neduelege quádam pofitivá, utpoté

Ml

uzaflignabilis non eft, prohibetur; Ergo.

7

Prob. pars 2da. vel enim vendere vult

(olini.

qua fervando fervari non poflunt , & adire

ferni

Pracorem debet, ut alter Jusconfequipoffit;

qucip

quia fi hujusmodi impubes tutorem non ha-

ocuple

benshzreditatem delatam cum effectu adire

traden

velit (ad quodfitutores haberet : auctoritas

r di

tutoris folüm honorarij cuiadminiftratio ne-

il efbu

gata non eft, per/, 49.ff. de !4cquirend. vel

fiecuf ,

omittend: bared. $A. l. A. f. de folut. &» Argto.

Ug 01

princip. L 4. ff. de. Audt. tut. fufficeret) Adire

/ ä//i

Pratorem. ($- ejus decreto boc us comfegui debet,

[

nl

Fisis $. 4. l. 18. Cod. de Tur. delió, Ergo multó

( ] P

l

magis fi illud cum effe&tu agere intendat, ad

uod auctoritas tutoris fui folüm honorarij ,

Yan

eító ipft adminiftratio interdicta non foret,

ol ..

faris non effec, fed requireretur auctoritas cu-

Dens

coris

ï

92.

dücb o ib

1

j

toris illius, quitutelam gereret ( cum de dimi-: j

J

A

nuendoagatur. Brunnemann 44 /. 18. Ced. d Caup

(

ur, delib, N. 4.) Si tutores haberet, per fz. g.

l. 4 ff- de w Auc. tut.

jun&t. 4 49. ff de A. vel ïmfcd*ï(

-Q: H: Pratorem adire debet, uc alter Jus

p

J

confequatur ; nam Í1iz eo quod pliis fít , jemper

]

J

infit. 7 mints. l. uo.ff. de R. ]. Eccurin eo, €rï053,fï,

JJi

in quo minüsnon eft , plüs infit ? Siquidem

contrariorum eadem eítratio. . Vel qua fer- g«

fh

- cHN

—

J

vando fervari poflunt : qualia funt ea, que in

al

|

rincip. l. 12. Ged. de Adminiffvation. tutor.e-

A

cenfentur ,

& ut firma fua venditio íit , | uf

habitá priüs inquifitione ac caufz cognitio- |yi'

ne ruríus decreco magiftratüs, & quidem ob :

]

g ! iM

JEs precisé alienum urgens dato, opus eft.

fg;rxftmc

l

$.14. L. 5 princ.l 7. ff-. de Reb, eor. eic.. [, ult.. | ii

L

l

l

Cod, de Prad. €& alis veb. eor. $unc?. prine- L a2.

)

Cod. de Adminiflrat.tut.

yl M

z. IV. Pupillus infantiá major tutorem

-

l

:

habens cum hocipío fuo cutore cjus cutelam

s

n

gerente , vel cum períonis, quas hic in po-

xeftate fuá habet , coauctoreemptionem &

jmn

ii

(l

venditionem celebrare abífoluté prohibetur

& inhabilitatur, fedut illepoffit,, contutor

.ä

Wt

intervenire debet ; nifi pater & fuus filius-

[

Wf

familias fimul tutores dativi vel ceftamenta-

A

[*10

rij pupillifinr ; vel cutorcontrahens cum pu-

pillo contutorem pro indivifo non habear.

huæ

h $«

Hs

db o dedb

23

m

dei

T

V

[

L. Cod. de Ault.prafland. aliàs enim vel cum

.

caufe cognitione decretum competenris:

5 X ma iftratüs, vel curator ad id datus intervc-

T2

l

nire debet. $. s. 1n[ltt. de Anéf, tut. tum quia

[

! dm vem patris auctor e[fe filius nom poteff, $.. L

»

* s. f de Ault. ebcopf.. ob idenücacem civilem

CCUr 1l

erfonarum , & auctoritas patris in remfilij

38 nulla eft. Fizis princ. L. x. ff. eod. cum quia 263

"QU specefso eff finmulos pro fuis partibus vel regtonibus

AU puEforitatem pupilla proffare. d. L. $.. Cod. de

Mi Pucz. pre[Pand, G [i eo tutore auctore qui tute-

0l fazs moz gerit , emam à pupillo , feiens alinm ejus

OJ zufelam gerere: Dominus non po[Jum. fieri. &l

Km* 4. ff. de Aut?, & conf. circa fín. quantüm enim

psd facit intotum denegata: tantundem valet, feinm

, lll ea rey dequa agitur , denegata. fu. — Finis f

tl st ff-de Adminiffrat, e& pertcul. Prob. I. P4-

pillus obliari tutorieo auctore non poteft, . Prints

um 4, e. f- de Audz. & confenf. quoniam zpfe zutor

ucelan emptoris ^ veuditoris a]jïcz'a ftmgi non poteft,

p $. 2.

l. s. ff de Auct. eb conf. quia quod.alium

hdþft » 261

pnl, facientem prohibere ex officio nece[fe

jDetut

ápfe committere non debet, med. l, xs.f. [ fervi-

(UCOÉ

£us vindicetur ; cutor veró ex officio praca-

llius-

vere debet,né pupillus cum füo detrimento

enta«

alteri obligetur: quomodoó ergo illum fibi

1 pu-

obligari ( quod. regulariter non nifi cum

t ?

x

damno illius contingiF) Jure. pad pote

ij

$e

j

!

u

94

&beb o dbats

u

|!

Sed fi comtutorem babeat ,. cujus audtoritas fufk.

H

J u

(

L

cit ,. procul dubioemere potefl. $. 2. d. L,s. ff- de

Audl. r confenf..( multó magis tutores, qui-

ni f

IU

j

li

bus adminiftratio decreta non eft, tanquám

T

üa

nm-.x

extraneos recté à pupillisitaemere pofle pla-

cet. /, 6. ]. ezd.) modo malà fideemptio non

J

( ;

intercedat: alias nullius erit momenti. $. 2. d.

M

m

Á.5. Ergo.

Prob. IL . Tutor dire&é, primó & prin-

W*lï

Yi

d

€ipaliter in rem fuam auctor fieri, & auctori-

h n

i

lf

tatem fuam accommodare non poteft. $. 3,

J

"l

Ilj

inflit. de Auctor. tut. Princip. L. 9 6, L.5 & l.

[ (

i

7. ff . de Auct. i confenf. Sed quandó emptio-

j*

5 F

nem & vendidonem cum fuo pupillo vel à

fe ipfo, velà perfonä fibi fubje&à habitam

TM

qW

approbat,in rem fuam dire&té, primó & prin-

|

cipalitcr aü&corfit, & auctoritatem accom-

Wi?uw

modat: nam /f fflizs tutoris , vel qua alia. per-

E

fona juri ejena fabjecfa , emerit: idem erit , ac fi

AQW' m

ipfe emijjet.$.6.L5. ]. de AucTor. & confenf. evi-

I

denter enim faá, atsforitate vem acquirit.. finis

E

]

ï

OA

grincip. Li.if.eod, Exgo. Hinc &

: L

*inl

& V. Si tutor per ipterpofitam. perfonam

vem pupilli emerit , in eácausa e[l , ut esaptio nul-

t

lius momenti [it.6.3,1 $, ]f. de Autd C conf' quia

gm', l

'

FUF

?

í

(

pon boná fide videtur rem ge[fif]e.. ità eff. vefcri-

um à Divo Severo - Astenino cefte Ulpian.

AT

r

i

y. VL

dbdi5 o dibds

93

Iris Á

». VI. Pupillusfive infantiz fivepuber--

L

i

tati proximus cum extraneo accedente fui

lïOl'CS, q

j

l

l"

cucoris onerofi au&boritate, attentà 4, 7. /.22.

) ï&nqw

$. ult. L ult, Cod,de Adminifirat.tutor. l.6, & £,

« po(l;

ult. Cod, de Prad. ci alusreb. minor. contszac-

TDptio

tum emptionis & vendictionisinire, falvá, de-

lii f

prehensá lafione, reftitutione in integrum,

non prohibecurnecinhabilitatur. Prob. Hu-

D ky

jusmodipupillusomnis generis contractusità

Y audr

inire Jurepofitivo poteít, ütpatetexzoeze/£iz.

ott f

In[lit. ff. & Cod. de Aucforiz, tut, $. 9. In[lit. de

á lsl

Inutilib.flipulat. L. 9. ff. de Acquirend.vei omit-

zend. bared.. finis $.13, LA f. de O. : A. L. 6.

) n

ilv

ff. Rem pupili. fqeladule/cmt. Cs finisl.s. f.de

habits

R.J. Ergo etiam emptionem & venditio-

pri

nem. Hic enim contra&us nullibiinvenicue

exceptus.

aCCOft

&. VII. Pupillusfivefiné onerofi cutoris fui

ii L

1f, dl

au&oritate cum tertio extraneo,flve cumi pfo

fuotutore emptioné& venditionem contra-

t n

[

"

[/

hens, &ineá dolumadmittens, eadem Jure

pofitivo irritatanoneft, &/,6, Cod. de Prad.

Ti

&& algs reb. minor cbc. probabiliterhiclocum

non habet, fi dolus fit accidentalis.

Prob.

ii

pars prior. Ex quo contractu datur adversüs

/ n

reit

pupillum actio, ille contractus valet; atqui

ex hujusgeneriscontractu daturadverfus pu-

|pit

pilum adtio, argum, $.5 ]. i f, Depofiti. S.umte

1 ü

n

96

as s db

rzlom

Lia. ff. de Dol, mal, $. uric. l, unic. Cod. de Repn-

Ü

f

j

"

"i

sationib, & L.31. ff. de Reg,Tur. ex hocenin

emptionisgenere tamnaturaliter quàm civi-

j

lier pupillusobligatut; quia incali fpeciefa-

j

iT

&i juraipfiusconfenfum nonirritano & hunc,

)

quid delo defiérit po[fideve , pro po[fidente dam-

v

d

j

»ant, quiapropo[jeffrne dolus eft. Liyi. ff. de R.T«

qui

Cüm nemini fuus dolus patrocinari debeat,

(l |

Areto. princ. L. fde Dol. mal Ergo. . Prob.

SMIW

Jj

li

"mür

ars pofterior.Certum eft,quód pupillusftan-

do in Jure precisé Nature res Jure pofitivo

L.

alienari prohibitas etiam non adhibito dolo

pii

valide vendere pomf. Certum efb,qu od pus

g

pillus res in /, 2», Cod, de Adminifl, tut, non

o

exceptas absdue ulla au&toritatetutorisinter-

vll j

Ls

l

J

veniente. füo dolo validé vendere poffit.

lr(W*W

VN

i

ni

Cercum eft, Jura deceptis non decipientibus

yll

opitulari : & quid eft, cur cafum hujus s.

p:is'&m

excra fpheram activitatis. 4. /, 6. efle, donec

(.iin

probetur contrarium non dicam? accedit. In

n

$.5. h g ff. de Reb.eor, qui ejc. exaudiuntur fe-

vt

quentia: 5 pupillus flipulanti fpoponderit, NB.

! hn

1

4An folvere po[frt ffne pratoris auctoritate, é ma-

| Vi

gis eff ne po[Jtt : alioquim in'venta erit alienandi

t [

yatio. Quitextusdenulloalio pupillo, quàm

u d

deillo,qui dolosé rem alienari prohibitam al-

iM :

tetifiné decreto promifit, intelligi poteft: de

3e de-

uf

k m

quo qu?critur : an promiffum ecdam fit

Ccreto

u

[

l

d o

97

[

X 0cg

creto pratorisfolvere poffit: ergo flipulatio

X a

absá; decreto dolosé celebrata valere debet;

1

(

li

&dt

'

aliàstruftrà quereretur, quomodó folutio fie-

ri oporteat, cüm nihil debeat;ergo multó ma-

lt

&l

is emptio & venditio de reabsque decreto

Iibhfe

alienari prohibitáà à pupillo dolosé finé de.

3'-[7-1/6!

creto celebrata valida erit. quod & /, ws.junt.

Vr qd

l. 6, Cod.de Prad. && algs reb. evr, perverba:

p

Si minores &c. vel. ex privatis NB. coniradli-

ipilugf

bus reperiantur obnoxg ,. decreti. interpofitio à

tt p

Conflantiniano Pratore celebrandaef! , probatis

Ybio dil

examinatisg, cau[fis s. ut patefaétá verum fide fr-

Lquddy

ma venditio ND. perfeverer. infinuare videturs

1743

Ofisihi

Ergo /.6. Cod, de Prad, cj» alijs reb. min. che.

pupillos fuà fponté dolosécontrahentesnon

t poll

comprehendit.

yientibi

y. VIIL Pupillusfeptennio major, em-

tujus d

prione & venditione etiam circa rem 7 22,

, dont

Cod. de Adminifl. Tutor, absQue decretoalie-

xedit.l

nari prohibitam finé Tutoris fui auctoritate,

urf

vel eo in rem propriam auctore contractá,

ii N,

locupletior effe&us, in tanrum,in quantum

T A

locupletior factus, emptio & venditio Jure

?'/mz(z i

pofitivo prohibita & irritata non eft, fed in

quam

quantum ditior evafit, non tantüm natura-

amal

liter, verüm etiam civiliter obligatur. ffgs

ef:di

rinctp. l. 5. ff de Auctor, ec. tutov. l. 2v ff-ad Leg.

DC

d

Falcid, l,64.ff.ad SCtum T rebell.. l. 2. Cod, de

ee

t

y

Curat

:

28

P

j

i

Curat. fur:

of- modo i

n ejusdem alienatione

hrvh

p

t. avgum, S.

Ó

"

decretum.

Magiftracüs intervenia

yp

$..L 5.

K. de Re

:

b. eor. Cc. & L. i. & ult. Cod.

a

FT

Prob. Conuwactum

n

de Prad. c

Aljs reb.e5c.

n

yohibitum & irricactum

non effe, ac exeo-

c:d.l'd

h

licer obligari,

dem tàm naturaliter, quàm civi

U

!!g

üihil aliud eft, quàm confenfum

Jure pofi-

g"

[ j

tivo non

irritum & ad agendum in foro Ci-

f

u

ifle: fed pupillus empti-

vili efficacem . pofi

finéauctoritate onerofifui

(s

one & vendicione

tutoris, vel.eo inrem fuam auctore contra-

pl W

or effe&us; in tantum,in quan-

m

&à locupleti

g

tum dicior fa

&us eft, confenfum non irri-

li effica-

j

tum, & ad

agendum in foro Civi

TT

$. 4« L. 5, ff de Negot.geff,

cem pofuit. zrgmr.

Md WH

fínis princip. lx L. 5.

ff. de, Auctorir. && confenf.

figà tutoris aucforitate

j!lä.mww(

uia Pupz'llus vendendo

i

non obligatur : fed necin eme

ude , ni[j in quan-

nd

l. s. ff. de Auttortt.

tum locupletior facius eff, S. t.

contra eündem

hi

e confenf. 1n tantüm enim

4-L.35. ff*

l

'

lMWfä

datur actio empti venditi. argg». $.

' de Cond.in-

) imü

de Negot. geff.

fenis princip. 1.13.]

ff. de Infir.

Wf»n

deb: princ, f.

3. ff. Commod.. 1.io.

ad. & frpis princip: l x. ff. de Auctor.

econfenf. |iing

w

uoniam TureNarura equum e[h, neminem cum

altevius detrimenta eb-injuriá freri locupletiorem.

fing

1 206 ff.de R.jJ.. argum. l ult. Cod. de Ufucap.

i

^

Ergo.

n

gro empt.

»

?

29

Düng

&. IX. Paterfamilias impubes five in-

. tg fantiz fivé pubercati pruximus emptione &

"Kilt venditiene finé veri tcutoris fui. auctoritate

Conty!

caxeris paribus argum,finis $. 14.1, s. ff.de Reb,

It aCer

eer. (*c. L. 22 Cod. de Admisifl, Tut. tot. tif,

ditcrobhg

Ced. de Pred. &f algs reb, e$c . con:ractà, ditior

m fureg

non factusobligari Jare pofitivo prohibetur;

il in me

fecus ille, cum quo contraxit;. sass a/ium, qui

pilloey

fibi imputet, quód cum pupillo contraxerit,

' oneni

fciens autfcire debens eum non obligarifiné

lotetur

tutore , fibi obligare etiam fino tutoris audlori-

1j u

3ate potefl, fimis $. 9. In[lit. de Inutilib, flipulat,

m noy?

argmtn: cap, 27. de R. . i2 6, . Prob. $ quis à

il d

pupillo fine tutovis aniforitate emerit , ex no la-

zere con[lat contraiius, Namqui emit,obligatus

Pt

dÀ mnjänj

eff pupilla, pupillum [jbt non obligat, $, 19.0.13.

n

Jf-de A empr. & vend. quia ip bus caufis , ex

quibus obligationes mutus nafQuntur, nt in Emp-

jfin p

ohBibus,Venditionibus, Locationibus, Condutti-

l hn

onibus , Mandatis , Depofitis: fü Tutor& aucfori-

] cundq

lsl

45 nop interveniat,ipfiquidem, qui cum bis,(fci-

licet pupillis) cezzrabupz , obligantur : at in vi-

![M//))

Jf

cem pupilli nou obligantur.. fips princip, Inffit,

qtnfe!j

de Auctor. tutor. argum, fénis $.ult. Inflit, Qib,

m

alienare licet. - $.9. tn[lit. de Inutilib.ffipul, sed,

fjorent

4, 45 ff deV.0. cümpupilliconditionem fu-

am deteriorem aliter quàm cum tutorum fu-

u'/üf 3['-

erum auctoritate facere folüm prohibeantur,

G2

Ronm

1

4

Yoo

geeb o t

W

non veró illam abíque borum audorirate

Phut*'

(

meliorem facere. d. priseip. Inllit, princip.

&l

N

1. 28. ff. de Pack. princip. l1. Cod. de Aucf. pra-

n

Cod. de Contrab, velomitt, flipulat,

j

n

ffaud. l..

|

(

Ne quo

d fa'v

ere illorum conjltitutum efl , quibus-

d

r] m[w

bus ad le[ionem illorum inventum vide--

q

u

dam caft

Md

A,ca

atur. l. 6.Cod. de LL. . . Ergo.

$^

j

K qJ (

Sedquomodo nonobligetur: An natu-

AF(EG

raliter etiam in confcientdia, an civilicer tan-

l

D

tüm, acerrima utriufque fcholae Auctorum

f"

j

difpuraio eft. Relictis devijs olim ufitatis ,

J

uz Hunnius lib. x. 'ar-Refólur, tract. 4. queft,

17. deftruxit, trivium tritum reftat.

ra-

[ i

T

mes unus.eó ducit, quód pupillus in hoc

PAU

eventu naturaliter fimpliciter oblisetur, in

Jl

MUW

quo ex Theologis plerique, ex Legiitis eriam

n'*iü?wlüx

ao

magna Do&orum caterva oberrat: ide/, cir-

Alter eó tendit, quód pupil-

d

cumagatur.

lus fimpliciter non ftringacur nacuralicer , cui

jb

ls

ex Theologis Wadingus & Haunoldusin ef-

J

Mga.

fe&u infiftunt; quia ille tracZaz. de Coztradcf.

a

difp. 2. dub. 4. nm. 3- dici: Juri conformi-

Md

us videri pupillum non factum locupletio.

vier t

'yem , naturaliter non. obligari. Hic autem

Ms

1raéd 8 cap.3.contr.3. num.vo6. affirmat, pu-

r

pillum non factum locupletiorem nequidem

A nf«

videri naturaliter obligari ad fervandum con-

ïünhcns, [

tráctum, fed falvà confcienti fe gerere potle;|

R

l

qua !

IOI

Go o didb

1 Qd

quafi nunquam contraxiffet. Ex JCus eun-

Tertius fibi in

: Ó,. r

dem longe plures tenent.

L^ i

ambulantes: quales in. effe&u Bachovius,

Wilf, /h

Franzkius, Vinnius, Sutholt &c. quos fequi-

cur Clariff. D. D. Glettle, func, €ó fert; ut

" 6/ ) l]ülz

25 T

0,

obligatione naturali in veram & fictam fcif-

sà, verádue eà norainatá, quz contraipfum

: Àny

pupillum, qui emptionem & venditionem

Giriliter

finé tutoris fuüi auctoritate contraxit, neque

t Audy

indé ditior evafit , exercendo effectus pro-

Jim ul

priz ejusperfone nocivos efficax eft, vicu-

LO

jus debitum folutum non repetere, ac cidé

elar d

compenífatio objici poteft. &c.

Fictà veró

illus :

cà, que in perfonà pupilli quoad cfrectus

lst

quosdam juridicos rendentes in prajudicium

egilitt

non ipfiuspupilli, fed cerdj intervenientis:

N

v.g. fidejufloris, novatoris,&c. effe. cenfetur

10d p

ftatuant:: obligatione naturali verápupillum

yalitetyt

hujusmodi non tencri: bené tamen fictá.

Jdusin

Quem & Ego, quia hic planior, fecurior,

l C

ac Juri Civili Romano conformior mihi huc-

epnform

usque vifus eft: fi ibidem & mihi pedem fi-

)[1//7/6(10

gere liceat : aggredi compellor, proinded;

( AUtell

&. X. Pupillus infante major fivé infan-

na pi

tiz fivepubertati proximus emptionis & ven-

uide

ditionis contractum finé auctoritate cutoris

m cor

fui contrahens, neclocupletioreffectus, ob-

ligatione naturali verà & in confc

ientià non

€ pOl]

obli-

qu&i

G3

"

302

y

lh

l A'j[ut l

j

[üf? ]*,CU

obligatur. Clarif D.D.Kónig /uor. Principtor,

y

(

gur. Canon. lib. x.tit. 35.6. 4. 2um« 22.. Prob.

i

| (

! T !ügl

Pars prior I. Pupillus infantiz proximus finé

(i

"Iutoris füi auctoritate alia negotia contra-

T

d

hens, obligatione naturali verà non obliga-

gnfl ï ü

Qu

mätm

tur , fed quoad füam perfonam falvà con-

.ï

p

fcientià, ac ft plané non contraxiffet, fe ge-

J

i^

T

rere poteít ; ergo etiam contractum empti-

Ü

XJW

onis & venditionis contrahens.

Prob. ant:

ul

yi

Ecft de pupillo nihil fit expre[fum edicto, attamen

j

Jfine Tutoris auctoritate conflituendo non . obhi-

j

atur. $.2. Lt f.de Conffit. pecum. Quod pu-

T

jÜ

pillus féne tutoris. auctoritate Jipulanti promife-

Hia nec maturá de-

.

tit , fol'uerit : repetitio eff :

| j

N

,THW

bet, L. 41, ff de Condicl.indeb. acds naturales ob-

À

|

ligationes nom eo folo aflimantur, fi &c. verüne

n

ettam eo , NB. ff foluta pecunta vepetà mon po[frt.

«nnuy

£.io. ff. de O. & & Af, cui peromnia prizzctp. $. 4..

m

ly s

"1

z

L.16. ff. deFidejuf], concordar. . Sed cujus rei

QO

'!

l

promiffe & folutz repetitio eft, ejusdem

|

ifu

danda: aut tradendz nulla obligatio natura-

^

Ms

lis vera & in confciemtià proceflit. argum.

d9 n

primcip. L 6. f. de Condict. inaeb. $.5. h9. & l,

df

Io. ff. de $Cte Macedan, $. vz. L. x. f. d Leg.

ïä!rcä'qu(

Falcid. 1.7. ff de Fidejuff. L83. ff de Salur. quia

debit? velnon debiti vatio dm condifiome natura- Tumobüg

litev intelligenda eff. finis l, 64. ff. de Condidz,

i t

ne nul-

] i.

indeb. & qui non oblj'gatur, obligatio

là pre-

gtb o hs

193

lá premitur , particula enim 58 eft malig-

) u PU

nantis natarz negansomnem obligationem,

J OXl |

crgo

. Prob. confeq. l. Pupillus mutuam pe-

Ptf2 coy

cuniam a'tci[zima'a,

nzquidem jureNaturali obli-

»nOnOl

: de 0.

& A. Ergo fi pupillus

gatur. L. 9

n falva(

contractà finé

cutoris fui auctoritate empti-

one ob eandem quid folvit, fiquidem ex-

xiffe,

Í

b

ftac , vindicatur; fi confumptum eft, con-

P

di&io locum habet. fisisd.l.29. fiquidem iz-

luta

terdum . per[oma locum facit vepet

itioni: uf puta

oris aucdoritate ,

vel furiofus

w i

f pupillus finz tut

vel cui bonis inter

dittum eff , [olverit. Nam 1

37 '

hus perfonis NB. genera

liter repetitiezi locum effe

A r

' de Coudict.indeb. exgo

t Mi

non ambigitur, l. 19.

ln

emptio pracedens ob

ligatiomen. naturalem

&c m

veram non pepererat: tam parüm enim con-

di&io indebiti & obligatio naturalis vera cir-

L Mþ

ca idem in uno fubjecto efle poflünt, quàm

n h

parüm

natura anferis natur& vulpis identifi-

Loyus:

*v

q. II. Licét

Ccata CXI

fterepoteft. Prob. confe

quit

Í.41. ff. de Con

di&. indeb. L.59. ff de 0.& A. de

( nanyt

lationenominatim loquantur,

mutuo, ftipu

T

attamen majorrationone

ftquóad mutuum,

Z

quoad ftipulation

em, quàm

fit quoad con-

i Lt

vi quorum pupillus veram

tractus reliquos ,

" quia

aliquam obligatien

em fubire poffet ; ergo

Mu

nem à pupillo finé Tu-

ptdid

ned; quoad emptio

torisauctoritate contractam.

major ali qua ra-

peny.

uo

A

lipi

:

104.

p

j

tioerit, vi cujus ille veré naturaliter obliga-

JJ

L

tipoffet; quialmperator Juftinianus $.2./-

P.

[[it. Quib. alien. lcet. generaliter admonét;zez

"

pupillum , neq, pupillam ullam rem [ine Tutorts

Ü

cmh'

«

!

auctoritate alieuare , ideod, ned, contrahere obli-

Puor

j

gationem po[[e. càm. obligatio, cui fatisfieri

at

«

non poffit, non detur.

|ytt

Prob. II. Si Legislator Civilis in pupillo

ClPïöW

" W&

finé Tutoris fuiauctoritate contrahente , in-

W

x Yi

C |

columi obligatione naturali verà, obiigatio-

(

nem in foro Civili efficacem tantüm collere

(

Ü

n!

voluiffet, quomodó Juraindemnitau pupilli

i

(cui tamen prolixé admodüm confulere vo-

M',/I »

luére) fatis profpexiflent? parüm enim juvat

J

u

inforo civili convenirinon pofle,atcamen ad-

inftar aliorum . ad praftationem rei in con-

DL

i

tractum dedu&z in conícientià obligacum

IN

"

eíle: Ergo hoc ipfo, quód ille omni melio-

ri modo pupillo hujufmodi ementi vel ven-

F

denti profpicere voluerit, hujus moralitatem

m

confensüs ad fundandum Jus activum, non

Ui

veró paffivum in altero, fuftulit.

Wt

Prob. pars pofterior. Ubi lex irritans di-

DA

ftin&ionem non facit, fed genusaliquod ad

!

n o

( übiln

aliquid faciendum inhabile reddit; ípecies

tf

fub eo genere contentas, quot quot funt, ad

id inhabilitacas effe cenfendum eft, nequeà

(IHhif

nobisinter eas diftin&tio ad hibendaeft ; quia

t "

genus fpecics fpecialiffima non eft: Atqui /. 41.

L]

e

gteb o db

16j

r Ob]y

" de Condidt. indebit. & l, $9. ff . de 0. & TA

T

fimpliciter pupillum naturaliter non obliga-

DOncty

riftacuunt, ned; diftinguunt, &aliquam fpe-

z Til

ciem fub ly pupillas contentam , quz ex em-

AUUF (

puone & venditione finé cutoris fui auctori-

l at

tate contractà naturaliter obligetur, excipi-

unt; ergo neque à nobis aliqua fpecies ex-

n PUPIL

cipienda , & di(tinctio ftatuenda eft. Ergo

Chtt ,

pupillum tam infantiz, quàm pubertati pro-

ximum ex Contractu hoc finé cucoris fui au-

Dbh'gan'o

Q collr

&oritate inito vere naturalitér nom obligari

t pupl

dicendum eft.

ilerero

Confirm. ex $.

JSi quis. 29. l13. f. de A0f,

Tij

]

empt. C vead. faperiüs w. 8. cit, Ubi firapli-

du

citer ly pupillus exaudivur: Undeé fic infero :

dnate

Ubicun

1; jam auctoriratis Tutoris & pupilli

D

»Jigatum

mentio

c, nominepupilli, tam qui puberta-

fs

ti, quàmqui infantix proximus eft, venit. $.

el a

9. jun&t. $.10, In[Hit. de-Inutilib, flipulat, [, 9. ff.

[tatett

de «Acquirend. bared. $. V3. L. x. ff. de Obligat,

, 1101

& L. s. f. de R. . Ergo pupillus tam puberta-

ti, quàm infantie proximus obligatione na-

yd-

turali verà nunc hic nonobligatur. Anteced:

dad

quàm Confeq. patet exipfo $. 2. 4 1. f Com-

'Cles

mod. ubi fimpliciter legicur : Impuberes. Com-

Al

qnodati acfione non tenentur: quoniam nec con-

[UC 1

flitit commodatum in pupilli perfoná frae Tutoris

factus,

qula

aucforitate 5 má, adeü, u gtiamþ pubes

dolum

l

il

$

Wc

h

106

gteb o cbab

vwam f

i

dolum aut culpam admiferit » bác actione nou ne.

netur. (Vidzlicet verà civili, feducili. priac, 43,

n jm

il

quia ab initio non conjHitit.

*

uf

if

f«ed )

XI. Paterfamilias infante maj

Or crri-

n

L

,

tione & venditionefiné tutoris fui auctori-

UL

tatecelebratá, nec dolofus, nec locupletior : ,

; ]

|

effc&tus, obligatione naturali fictà folüm ad. |

gt

U(( i

ftringirur. Prob. Obligari naturaliter obli-

"

"l

gatione naturali fictà aliud non cft, quäm ob-

qïll

j

"

"

lieationem nacuralem in ordine ad tertium

g

Wr

in pupillo fingi; fed talem obligationernin

pupillo, emptione & venditione finé audto-

m

ritate Tutoris fui contractà, dolofo,nec diti-

s

ore effe&to, Jura fingunc: Nam

judri

'ïlig;älfmuï:

Hujufraodi fingunt in pupillo absd; au-

&oritate Tutoris alicui quid promittente;

nl

eum huic promifftoni obligationem Civilem

g

guulo

vel Naturalem veram non producenti , vera

fidejuffio accedere pofhit.

l.35. ff. de Recepr.

vimi

k

gui i

rhitrum. princip. l.42. ff. de ]ur.]uran PA

127. ff deV.0. Las. ff de Fidejul. $-4-L.95. ff.de

[akm&

Solat. qua , nifialiqua faltem obligatio adfit,

( lpl

nulla eft: Ergo ficta in ordine ad fidgjuflo-

"if

rem (cui non erat, curJurafuccurrerent; cüm

quum

codem favore, quo ipfe pupillus, dignusnon

TWrttnt

tf

fit. argum. L.35. ff-deFideju[J. & princip. l. 42 f-

deTur:jurand. ) q

ui obligatur, adeíle debet;

y obhga

quia principali nullo modo obligato fidejuf

Q

!

107

db odbdb

It'd)h' H

for non tenetur. argum. L. 46.ff. de Fidejuff, &

h : Pï inc,,

mand: Cim principalis caufa non confiflit : m&

ea quidem, que fequuntur, locum babent. $.L

Thajon

EW

129. 1.178.ff.de Reg. Tur. Accefforium enim pa-

turam fequi conertit principalis. cap. 42.de Reg:

OCl

uY 1m 6.

i f()hlm

In pupillo finé Tutoris fui auctoritate

aliter d

novanti promittente. $.un. 4. r. ff.de Novat.

Quim

quia ff id, quod tu Titio debes, à pupillo finé Tu-

d teri

toris auétoritate [lpulatus fuerit , ves amittitur,

VODeR)

ne uj

sam Qj prier debitor liberatur , b pofleriar obls-

gatio nulla eft.. $.3.Inflit. Ouib.mod. tollit. oblig.

yec d

Qui prior debitor non liberaretur, ft inper-

fonà pupilli novatio nullo modo nec Civili-

ia

ter, nec Naturaliter ceneret, & pupillus in eo

mittett

ftacu, quafi nunquam promififfet, Jure ab-

1Civilcrr

folute haberetur.

Cüm novatio tanquám

ti, vel

modus tollendi obli

fsj

gationem priorem, no-

( t

tt)i

vam obligationem , fi non Civilem, faltera

unnd.

i

|

l

Naturalem aliquam effentialicer generans ( üt

j

f

Á

erfe manifeftum eft) noninterceffiflec: Er-

'

j

0

df;:,

o aliqua faleemobligatio nacuralis interveni-

bulo-

l

re debebat ; quia novatio ibidem valida eft:

; um

Atqui non naturalis verain damnum pupilli,

snofi

poflerior exenim obligatio mulla & inutilss eff.2.S.

)j

quoad efficaciam videlicet in perfoná pupil-

jebet

lis ergo obligatio naturalis fi&ta in prajudi-

cium ac dananum ipfius creditoris novands

Lde-iäfl

OC

;.(M!

j

198

db o db

,:&iï'M

)Vï

^

j

n

hoc cafü rem omninó etiam feu debitum a- |/.;/

mittentis. Z.$.3. Ned; enim illud à priore de- Wäoïüü

bitore , utpoté per delegationem liberato , |?,j

nequeà pofteriore puta pupillo 5 ut qui finé Vjj

'Tutoris fui auctoritate ullo modo efficaciter |i^;)

fc obligare nequit: ultra petere poteft; fibi f

imputans, quod fibi delegari paílus fuerit.

.

"

J

»'I

In upillofolvcxïte pecunjas, eidemlocu- Ü

letiori non fa&to, abíque auctoritate Tuto- | i^

|

"m Tw.

d

risfuiquondam creditss , tertio, teftatore 44

['V

vefens debitum verba non veferente. — Aliàs,

quia zibil ejus debet , mullius momenti legatum

^

erit. Sed NB. naturalem obligatiomem ef» futn-

;

|

;

ram folutionem cogixance: f1 pupillus cas fol-

LA

verit: legatas. Solutione enim fecutáin pra-

o

judicium haredis legatumtenet, ac ab eo-

Y

dem, quafi verum debitum ipfi exfolutum

fuiffer, praftandum eft. $.1. . 25. F. Qnand.

n& r

.

"

M

dies legat. ced.

[ &M

InPupillo folvente mutuum olim abs-

due füo Tutore acceptum, cui füb conditio-

n

mr

ne hu

J

o,"

us CX

M

i

folutionis legatum quoddam à

La

If

creditorerelid'umfuit.

Quiaillud tanquám

debitum in Falcidiam hzredi imputatur; Er-

ï*ä/))g

o tále debetefle (altem fictione Juris in pre-

!d

I

Hl

judicium ipfius haredis. med. /. 4.4.ff. de Se-

lut. e$- Liberat. pupillus conditionis gratià il-

ij

.Iud exfolvens,legatum confequitur. 4. 7 4.4.

Cr20

dbeb o dodi

109

d

l

Óitt Erco conditiolegato adjecta, i debirum mu-

ii tuumexfolverit, debec efle polffibilis 5 aliàs

ll* eadem in favorem ultimarum voluntatum

lQ haberecur pro non adjectà ; & exfolutio ad

Cf

confequendum legatum neceflaria non. fo-

ote[l;

ret. $. 10.In[lit. de Hared. inflit. L1.9. 14. & ffwis

lu fch

yrimz'p. l. 20. ff. de Cendit.. Ergo fi poüïbilis.:

demlr

debitum faltem naturale fi&um in prajudi-

tate T

cium haredis, exiftente conditione pupillo

eflacors

legatum (folvere debentis, fubefle debet.

t. Ali

In pupillo defuncto, cujus haresex pu-

77 /egam

pillari fubftitucione exiflit is, qui eidemfiné

o hi

'Tutoris auctoritate nummos crediderat. $.2.

Qs aj

L.os. ff. de Solut. & Liberar. quia,non quantó

Iaityt

locupledor pupillus fa&us eft, confequitur,

d

fed in prajudicium legatariorum fideicom-

rÍontt

miffariorum in. folidum credicum fuum ex

" Crntni

hareditate retinet. . $. 2.

Eccur non etiam in emptione & ven-

m a

diione fingent? maximé , cüm nulla major

Jditio

ratio affignari poffit, cur Jura in his enu-

meratiscafibus pupillum, qui finé auctorita-

lm

te cutoris füi contraxit , obligatione natura-

qqua'm

f; jr-

li fidtà in prajudicium tertij obligari fingant,

& non etiam pupillum, qui finé auctoritate

lpfæ"

lt 5

Tutoris fui emptionem & vendirionem cele-

la inter-

ia

bravit: eftó ipfa CITIPE?OVCndiGiO nul

CGiTCf ia

144

CTgO

$!

.A1O

dbeb o du

j

)

ecflerit, negzotium non ullum geffiffe intelli-

.N

Ml

gant. $, 4. 4.70./f. de Fidejn[J.

i

/

T

&. XIl. Minor paterfamilias Curato-

if

,g

rem non habens de rebus, quae fervando

i

/

;

fervari non poftlunt, quarumque alienatio

p

decrerum Magiftratüs non requirit, emptio-

i

u

nem & vendiuüonem & Jure pofitivo validé

fU

hi

9

celebrare poteft. 7 4. Cod. Qwando decret.opus

moPefl. areum. finisl.o2, Cod de Admisifl. zut.

di

falvo ipfi beneficio reftitutionis inintegrum,

nuxw'w

fi íc lafum ex eàdem probaverit ( zsec ezim

i

j

atig,, qui mizor efl, flatim ef- circum[criptum

Iw

d

fe docuit. med. $. 4. . 8. ff de Jur.jurand.)

Prob. Obligari poteff paterf amilias , fue . pote-

i

i

flatis, pubes. princip, l. 45. jf. de 0.& A. Qui

i

textus de minore Curatórem habente ob

ais

p?,rnicul.as: fue poteflatis intelligi non poteft,

có quód ezdem nullam aliam poteítatem,

p

quàm curatelam excludere valeant; nmi illas

fam

fupervacué ibidem pofitas efIe , non absd;

;f:än.mï,

contumelià ipfius JCri Pauli, acfi hic muld-

d

plicáet verba finéneceflitate, affercre velis;

u

L

Poceítas ecenim patria per vocabulum Pàrer-

Tibl

fatilias fufficiencer jamjam exclufa eft; ergo

tll

& emptionem & vendisiionem de di&is rc-

tun

bus validé concahere.— Prob.confzo. $i fs?

A M

Curakore conflitutus Minor quimque e? vieinti

D

anuis so[! pupillarem &taterm contratium empti-

enis

"od

atb o dridh

K1i

iifc mmü

enis e vendis

jonis fecit, implorare inintegrum

ve[litutionem ,

[i necdum tempora prafinita ex-

C

Cod,

cefferint ,

