nis Venditionis fint , an ,& :

m

.1

qualis bxreditas vendi ac ;

o

;

emi poteft ?

Mo!o w'

[I-Wff

Ota. Haereditas,id, quod $. 12. ]. 9. f. iil

de Hared. infl, l. 24.l. 194.. ff.de F. $, if

N

:

l. 62 f- de R. 3. videlicet facceffronems

t ia

MM

(id eft Jus fuccedendi) is unzverfum j5 , quod

Bd

defuncius babuit, Hic non fignificat ; fiqui-

dem per agnitionem hoc ita hzredi annecti- a

bt

cur, utabipfopera&cum inter vivos, nifiex-

traordinario Juris remedio avelliiterum non

jAri

poffit.. $, 5. 1n/f, de Hared. qualit. ef- different.

o

Í.10. Cod. de Tur. delib. l, 4. Cod. de Repudian.

QUatnty

«el abflinend, bered. . Argto l. 65. ff. de V. S.

D7

Á d

quia femel heres, femperhzres. Fii: $. 10.

L.7.ff. de Minor. Finis .88. ff. de Hared. infli- "n

$utnd.. Sed. id, quod $, 3. /. 20. ^ 50. $. s.

*ï Yl ma

L s. f de. Hared. petit, lt. ff. de Diverf.e&

gérhp. profcript. L. 6.f-de Bxcept.(.119. " pre-

-

*

H

cipue $. 1. 4 17$. ff. de F, $,

j

l. 138. ff de 18 7i l

: Mf'ö' Cf«

u-

ææoææ*

227

Obje&tum fcilicer illius Juris activi univerfi-

tatem bonorum , feu jus univerfum , quod

|

defunétus habuit , quod illud afficit, atqué

?

faï&'quod primoinftand , quod fequitur inftans

mortis defunc&ti ad continuandüm domini-

n

uz defunctus habuit, admini-

! um eorum ,

j

I

!

l culante lege.med. $. 2./. 13.ff- 44 £. Aquil. 1,34.

b n

ff e A. R. D. n€ res defuncti dominiin domi-

nio nullius plané effe incipiant. — 4rgfossed.

la. ff.de Ber. divif- & primó occupanuis $.

un. l, 1. C 3. f. de A. R. D. Fiant; ex rebus

|

defundi finguliscolle&tivé fumptis. A4rgro fs.

mj

m

L.22. ff. de Fidejuff. non fimplicitet indivifibili-

ter , fed divifibiliter. Argio$ s. 1nffit. e$ S.1.

:ïc::þzg!-m

"rini ia

Li3. ff. de Hered. Inflituen.ve(ultac , & domi-

riiloco habetur. Fipis L.15. ff. de Interr

og. fcu

g

d

u

tanquam dominajinterim dumjacet,defuncti

ECT&*-'OSImE

locum obrinet. se4. $. 2. Inff. ffn. $. un. l. 5 1.

Ó

|

]

l

*ugmm'

ff. de Hared.inflit, $ $ lts f-.quod viaut. clam,

incrementum & decrementum füfcipit, ac

u

quamvis pofteaadeatur, attamen cwm fempore

"

mertis comtinuatur. L. 338. ff. de R. T. connotat.

i

Hc vel eft prafens , vel futura , fi prefens ,

'h

n

vel jacens, vel adita, fifutura, vel hominis

"

n)&

certi, vel incerü , fi certi , vel is confentic

jl

TL

emproninec né. His prenocatis

4

m, L Hareditas vendi poreft. Prob:

WW 6

Hereditat, &t atd. vend,

T 0(0 fit. ff. & ced, de

2

mu

il

228

|

&ib o deb

"

À

(

multa craduntur de obligatione & effedu , u

^

[

!

ï

H

M

(

quemhujufmodi venditio hzreditatis de Jure

fid

habet; ergo hec Jure vendi pofle debet :

wl

quod enim de Jure nullum eft, auc fieri non

ginit !

oteft , fadum nullum fortitur effe&ctum

jytin

L. 15. ff- de. Condit. Inffis, cap,

64' d: Ro 3' in

610,

P

m

y. II Hareditas tota, vel pars fucura

n

hominis incerti E. G.. $j 4ua bereditas mibi

(/0, ïit

hboc anno obvenerit , ea tibi mille aureis

fes t

€mpta4

effo: Recté venditur. ztrgzo $. 1.

L 3. 73 ff.

Yotd

Profocio. Mol. zes. 5. tracf, 2

difp. 34.0. pagy

hu

363. litt. E,

]wäm

i

Prob.I Nullus textus,

quo hujusgenc-

ris venditio reprobatur , in

Lt f:'mas

venitur, neque

ftante hác, quia modus.hareditatis deferen.

rw;:tïgnor(

It

da legibusincognitus non invehitur, publi-

cus fuccedendi ordo turbatur , multó minus

ü Md

teftandi libertas reftringitur, cüm ad neceffi-

itini

LUET.

tatem Juris altimaz voluntates non revocen-

ais

tur, nedue obin certitudinem perfonz, quia

fpe fucceffionis indeterminati periculum fo-

'ïf/f/'////f)r(;

L li

lumeft, ne pacifcens mortem alienaminde-

Mtyj

terminati , qui non exiftit , . defiderio pre-

properoantevertat, contra bonosmoresci-

N;//'/]////'

viles periculum ípei pramature votum

lt

l "/&h/

[

captanda mortis cum injuria alterius indu-

ia

"

i

etebogdhem

ü&)n& & cw

229

æïvdluum

centis directé promovetur ; ergo non eft ,.

Vf

c4

cur irritaaílerarur.

4

3 tf

Prob. II. societas , ut i qua juffa hæredi;-

An'üfhr

z

-2

EE

1as alterutri obvenerit , communis [rt :- valet ,

ót

——

z

effà probabilius fet,ad legitimam bereditatem tan-

tüm boc pertinere, S. 2. l. 3. ff.. pre focio. Ergo

multó magis venditio : 5 qua Pareditas boe

':31 'ïcli !

H

l"if:

anno mihi obvenerit, tibli centum aureis empta

Hj

efla , valebit; cümper hanc ob fuos amplio-

W;MW:IEQ

res & non itacircum fcriptos terminos minüs

?

l

l;)',

!

votum captanda mortis aliene ,. quàm per

LT

hujufmodi focietatem modó allegatam in-

Y s

troducarur.

Mi

1

M

. & III. Hereditas, vel & pars futura ho-

'L'ï[ M

y

minis viventis certi puta Caij, fi hic vendi-

a

tionemignoret, diflentiat, aut voluntatem

d

iterum murtet, & ipfum hujus incertum ven-

TW

di non poteft. Prob: Cs bereditatem ali-

.mT"tOIH'.

l

quis vendidit , effe debet bareditas , ut fit em-

:» m i

M

[

H0 , non enim alea emitur , ut in venatione ,

J UM M

;13"'10

€ fimilibus ,. fedves , qua fimon efl , non con-

trabitur emptio, C ideo pretium condicetur. l. 7.

Jj

M

Jf- de Hered. ef- acfione. vend. Ergó.

Prob:

H

2

Ant. Ornia que contra bonos mores vel in pa-

"l

F

Gum , velin fliputationem , vel inaliumquem-

MUV

t

quam contractum /. s/£. Ced. de Pacz, dedu-

PAU

cuntur, zul[ius smomenti fupt. Fipis V. 4. Cod

"

de Inutiüb, flipul. cui go

ncord, $, 1. /,3s. /. ét.

3

*

e

»

250

dib o tob

j

::Jf

g

- de V. 0.l.6. l.ult. Cod. de Paf Scd haredi-

!

tas & illius incertum hominis viventis certi

Ó

|

t

ignorantis,difi'cnticntis,auc voluntatem fuam

; [il

à

:

mutantis, contra bonos mores in venditio-

säi d

T

j

nem deducitur. — 4rgto , 1s, 4 19. Ced. de

A

a

act. l. $. Cod. de Vacf. comvent. quia improbum

elfe Tulienus exiftimat , eum , qui folicitus eff de

g

Vivi bereditate.fin.$.2.1. 2. ff deVulg. & pupill

ni

fabflit. Si quidem talis adversus bonos mores ,

[

/

1040

(;

x? yisgentium feflinavit. Fin. $. 2.1. 29. ff- dt

Donat. cüm omnes buju[modi . pactiones odiofa

(ict

P

ejfe videantur , & plena mriffiffimi ef periculefi

eventus , quare entm quodam "vivente C igne-

|

y, j

n

vante de rebus ejus quidam pacifcentes con'veni-

T

6p

snt.med. l.30. Cod, de Pacf.? Nonné fpei pre-

hf

maturz voti captande mortis illius , cui eft

Jæ?iæqm!ia

füccedenduminducentisgenerale periculum

Vivl

fübeft? Quafo, cur Philippus Macedonixz

VCH&iEL'z

Rex duobus filijs Perfeo & Demetrio apud

IUI, &WR

Liv. lib.4. ex probrabat: Vivo & fpirantemt

JI R;J

in bareditatem meam ambo € fpe && cupiditate

M

improbá creviflif. . Ex Pers faty 26.

hm t

Lj

-Qui priores, cur mein decur[u Lampada

ïv müdol [;

pofcis ?

r

id eft hereditatem meam,cüm tamen major

?hl

l

Batu Gs, & mefenior. Ergo.

Dum

L:

j

cbome

23X

.Imó fubítitutus pupillariter mortuo

Plü' Std h

ij eriam patre , vi

g&

vente adhuc pupillo haredi-

pem vendere nequidem po-

n

tatis impuberis f

t

Axgto$ a. L a. ff. deVulg. ch pupill. ubf

Quf

n

TTE

l. 2/7. f ad SCtum Tre ell. &

z. IV.Si venditio dehucufque dictà hz-

", 1 TA

'

/

/

. TC

ditate vel ejus parte defacto celebrara fue-

Jl

14

(

i

Vi

^

rit,non cantüm, canquam à Jure damnata ac

J

|

l

reprobata, irrita & nulla eft, veram etiam,

w"cm

ii

D

"! 6 eadem hareditas, vel pars venditori delata

]þ

j

! fit, ea ipfi in poenam adimitur, & fifco ad-

d

l

dicitur. 4reto $, 2. l. 29.4. 30. ff. de Donat,

n

"

Prob. cAufertur bareditas , & ad fifeum perti-

hp

net , fí quis vivi ignomrztis bona ,

vel partem

j

4fs

Lbonorum alicujus cognati donaverit , namqu

s

indigno aufertur. 8

. 3 1. 2. junt, ejus princ. ff-

TO

de His queut indi. Ergo multó magis,

fiquis

d

]

vivi & ignorantis bona, vel partembonorum

" WW*

vendiderit , harediras delata ab eo aufcre-

um

cur, & ad fifcum pertinebit./— 4rgrol. uo- f*

u

de R. j.

il

E. V. Hare

ditas, vel hujus pars futura

hominis certi viventis, partibus de hác con-

"

[

]

trahentibus voluntatem fuam accommodan-

p

tis, modó hic in eádem ufqué ad mortem

fuam perfeveret , validé vendicur.

j J

)P

Prob: Hujufmodi venditor, necimpro-

m hic

bus cxiftimandus cft ; fi quidem cü

vcan-

|

4.

252

dbob o ub

venditionifuturz hareditatis,vel hujus þarcis,

l (lïit ïhaj

illius , cujus hereditas erit , voluntatem pro

j

libitu iterum mutandam adhibeat, nequé

mf;()n(')[

) gmmüf

folicituseff de vivihzreditate, nec hujusge-

neris venditionecontra jus gentium feftinat 3

gY

quia, cimomnis venditio hareditatis futurz

;(&MW(

«t

viventis gencrale periculum voti hujus

caprande mortis non inducat, fed folüm

i

illa, cu

i fpes propior hareditatem obtinen-

al

di ( vel

infenfüuaccommodo remotior & non

ts v

obünendi) teftatori, vel illi , €ul fucceden-

Ya

^

dum eft, acerbiffima , & graviter injuriofa

s

idem u

annexa efl.- szed. [.ult, Cod. de PACH, Cüm ille h

qui venditioni hereditatis füzfuturz volun-

LUE

tatem fuam accommo davit, utilla,

tanquam

" //ii J

valida fuftineatur $

in declaratcà füà volunta-

Wi

te ufqué ad extremum vitze füz fpacium

uiei

perfeverare debeat , atdue huic infcijs etiam

ml

partibusvoluntatem füamrevocare, & quo-

ii fim

modocundue legitimé mutare, & itaabs;

!ä&h!l |

hoc, quódcontrahentesexperiantur , ven-

/;Wrwmz

litionemirritam reddere,

liberum infüper fit;

X ;

Cüm f/t ambulatoria volunt

A5 bomini: usg:, Ad vi-

'//7/////1/4

)

*a [uyrerium exitum. Fim.

$.3. 7- 32 ff de Donat.

/

!

]

ter Vir. e uxorem e

l. 4. f. de Adimend. c

d

!

-

ATE

traniferend. leg.

Et nihilin eo , quàm incon-

E

E

iantia conftans ;

^

-

;

faäwn

cüm emptor hujufmodi

P-

z

dul

hareditatis

fu-

]

L

—

"Iti[o

» quicum, cujus haredicdjem

tu-

1

Y

d55 o d

2338

TM

jy, turam emit , hanc fe emiffe, fcire;nonigno-

l,. ret, huic obtinende omnia falubria potiüs ,

l

u

H

' quàm non obtinende leviffima odiofa non

dicam omnium terribiliffimorum terribiliffi-

g*REiUm ,

mumadihibere cenfendus fit; ftante hác, fpes

X?Zfïïdiüm-

1 v

pramatura voti captande mortisillius, qui

voluntatem fuam tali venditioni accommo-

d

u

i qhm

dat (quz gravis injuria huic effe folet) peri-

V

!

culum continens, non fubeft 5. ergó haredi-

cas, vel hujus pars futura hominis certi vi-

i ïkhï

n

ventis partibusde hac contrahentibus volun-

"

tatem fuamaccommodantis, modó hic in eá-

14

'4&'."

dem uíqué ad mortem fuam perfeveret ,

validé venditur.

Prob. Ant. $ecundum -ve-

U, Jm

teres itag, regulas [ancimus , omnimado buju[-

MN

modi pátla , que contra bouos mores inita fnat,

" l?m«

repellie nibil ex bis pattianibus obfevuari ; nifi

N

.!w

ipfe fort , de Cujus hareditate pactum efl , vo-

/Qm

am

luntatem [uam eis NB. Accommodaverit , ej in

iU

eài NB. usq, Ad extremum vita fa« fpatium per-

'QL:& i

feveraverit ; tunc enim füblatá acerbilfimá fpe,

r

NB. /icebiz eis , illo fciente ef- jubente, ejufrmodi

»1/

pacttnes (ervare, Fin.mtd. d.

(, 30. Ced. de Padt.

[j

Erco.

' ;

r

j

(

g. VI. Hareditas, vel hujus pars exiftens

4m inecontratctumemptionis & venditionis vali-

!]

f):vllïll

Mi

dé deducitur.

Prob: Emptio venditio eft de

genere permifforum jux£a dicfa in $. 1. 7ifp. ..

W

P5

i : Ergo

;

234

dosb o dbob

1] lw

Ergo quivis pro arbitrio fuo de re fuà difpo.

j

u

"

nerc, &resquazlibet vendi poteft, nifi hanc

lex fpecialis commercio fübtrahat, aut illum

,

i

facultatealienandi privet: fed nullibi hzredes

M

[

alienare regulariter prohibiti, nec hareditas

hujufmodi alienari interdicta legitur; ergo.

)! mïw ü

Dixi exiffens : nam ff bareditas venterit ejus ,

Mu "

ui vivit , aut nullus ff , nibil efe aéii : quiain

n

Q

«

rerum aturanon fit, quad venierit.xeípondet

d

Pomponius/ I. ff. de Hered, vel Aéf. vend, re-

Ti

jei

latus ; sec enim ezaptio ,. nec venditio finé re,

t

u& veneat , intelligs potefl. — Princ, 1. 8. ff. de

Conirab. empt.

lii

.. &. VII. Et harum quafi fpes , feu certo

i

tefpectu ipfumincertum Hareditatis,vel hu-

3i, n

jus partis exiftentis validé vendi poteft.. E.G.

m

n

Sempronius Patruum. [üum. — effe mortuum au-

diens , (eab eo baredem fcriptum e[fe [perat , de

m

Hác fuá [pe ab eodem cum Marvio venditio vali-

umad

déi

ntri ?

otefl, — Argto L. yo.12. 3. ff. de Hared.

DT

'

vel at£, vend, l. 1.Cod.de Pacf. Prob: Vendi-

u

tio quafi fpei hereditatis , vel hujus partis

' (l

exiftentis, feu certo refpectu ipfum harum

[

incertum , quia tota incertitudo in contra-

[[ï

il

D

&um .deducta tantüm ex parte contra-

Mu

hentüum , & nulla ex parte rei verfatur ,

dn

periculum triftiffimorum eventuum non

Vij

eontinet: Ergó valide iniri poteft. . Prob:

"g

;(;,onfq." Hoc modo admittitur e[é venditionem:

d

dbitb o gtb

£.

233

9

äï t

,

lWï; Wj þ qu

j

d Turis e[fet vendi

toris venire , nec pcy?ei

d

u l

qül

quans pre[latu iri , C quafr fpes heredizatis,

ertum vei veneat , uti in vetibus,

UT

ipþm eniminc

"ml N h*

l1o. & u. ff de Hartd. (* 4Uf. vend, Ergo.

Q m

Dixi l. Qs«f fpes, quiafpes proprietalis

non, nifi defuturo contingenti dat

ur, hicau-

W'W "i

cem, quiateftatorem jam defun&tum effe po-

LT

nitur , nihilin futurum exfpectatur,fed hare-

| :fc-.mir.:f;&

ditas, vel hujus pars in fejam abfolutaeft, atd;

IT

Jus ad hanc jam delatum , vel nunquam de-

[ MJJ//

feretur,

hii

Dixi IL $en certo vefpectu

ipfum in certum

Lt

iM

"

'lï L

bareditatis vel hujus partis : videlicet non re-

fpectuipfius hereditatis;uti eft in fe, ex modó

iUP

vt

di&is , fed refpe&tu noftrüm , quia in fenfü

E

u

(S:

Juris noftri cam hoc ; quod , licét jam fit ,

efle nefcimus, quàmillud , quod inipsá na-

ruránondum eft, & an futurum fit dubitatur,

J

a a

inccrtumeft. — Argzoed. $. um. L. 4$. ff. de Fi-

M

Y

)1

j

dä jn[fo

yibus ef «Mand. . Quia paria funt non

IH WW

apparcrc

& non eflc. Argto med. 1.77. ff. de

xvu

Lï

Contrah. empt.

(

Necobft

5

ar I. mahdo quisápatre ha-

Ó

resinftitutus , & filio impuberi pupillariter

d»

AM

z,xl

fubftitutus eft , fi hareditatem patris unà

d

Í

cumhareditatefilij vendiderit,; dicendwm erit,

'*/Ji

etiam impuberis bareditatem 1m -vendtitionens

redi-

f[w

venire : maxim [i jam delatá impubgris b«

J4fé,

M

i

[

|

2336

dbob odb

: r

'tatev , venierit bareditas. Fin. & 2. 4 z.jfdä-

TL

Hared, c* AcÍ. vend, E

Ó fi impuberis he-

reditas non dum delata

j

Ü

unàcum hazredi:

g

tate patris delatà bené faltem vendi poreft:

d.

i 1iw:amp

ergó impuberis viventis hzreditas benévendi

.W cmjm

oteft.Nam concef enthym: Neg. illat: cüm,

äSuiSOLkiif'

uia dejata bereditas intelligitur , quam quis

TAT

fpo[[& adeundo confequi. L.As . ff de F. 5, Have-

a

ditas nondum delata abíque hoc, quod vi-

ventis fit, decur: fi enim fuüub conditione

Rof

hzredem meinftituas, conditione pendente

yeu|

[j

haredicas nondum delataintelligitur Z. /. at-

tamen viventis non eft; Ergo ex eo, quod

TT

Qütutht

hereditas nondum delata vendi poffit, h-

abiy u

reditatem viventis bené vendi poffe , mal&

infertur.

x

t lh

.Nequé 1l Arrogatur fervo publico,

avdy

feu perfonz publica $. 5, 77//. de Adopr. Si

pupillusintra pubertatem decefferit, fe re/f;-

V, €m960:

N

Iulurumea , quaex bonis ejus confecutus fuerit,

!

AW |

A a

ilis , ad quos res perventura effet , f arrogatus

permanfiffet ia fuo fLatu, cavere debet.. [ 18, ff

,Wäfr;fc í

de Adoptio: d. $. 3. Inff. eod. Ergo pactum de

U d

U

hareditateviventis valet; er

o

go & hujus em-

1 Qu

pio & venditio. dift:enim conf. ergo pactum

x"a ]a

i

de hereditate viventis , vi cujus fpes haredi-

Ug

I()pg

Y

tatis & hereditasquaritur, & adimitur, valet,

d Q

ncg; vicujushareditas aliundé deferenda fe-

^

J LWO

cura

lt

db o

237

g " !

cura redditur, conced: prius Leges,tum tan-

It

uam coztra bonos mores, cura quia bereditas

lum

extrancis teflamento datur , ned; libertas te[fa-

d

p.ä

menti faciendi auctoritate privatà auferri po-

UM

tefl , privatorumenim cautionem legum auttori.

Vi

zate non cenferi con[litit, Xdc videre eft J 16. 9.

;itur, (

Imi

de Suis h legit. . 6x.ff. de F. O. L. 15. Cod,de

ä.d:!',j,&

Pact.l $. Cod, de Pacl. convent. l. 3. Cod,de

, Q

Cellat. L. 4.. Cod. de Inutilib. flipul. iraprobant.

lb wb

Pofterius nonidem. $. 3. 1»/Hi£. dex Adopt. . 18.

TM

L]

19. && 20. ff.eod, Ned;officit , fi

Imyili

Inferas:Ergoille;cujus voluntace heredi-

g

t

01

i

tasfuafucura venditur,candem proprio pacto

Javl?

alicnarenonvalet$quomodó ergo ejus volun-

Jie n

tashujus emptionem venditionem ab extra-

ncisfactam validamreddere poteft;cüm pro-

j pubm

prium de eádem pa&tum roborare nequead

Cümideo voluntas ejus, cujus hareditas ven-

i

!

|

i

/

ditur , emptionem venditionemnon firmet,

/

p

i

i

quia ille, cujus hereditas futurain emptio-

nem venditionem deducitur

ad eam fer-

?f(f:'qu.

vandam fe adítringit , fed ideo, quia juxca

.J;'

tradita. acerbiflima refpe&u hujus fpes fub-

;

v

lata eft ; nequé libertas ceftamenti faciendi

(l

impedita, ideo veró hereditatem fuam fu-

D

turam proprio pactoinalium transferre non

jj

valet ; quia , quum difpofitio efficax illius,

i

(

: ICFI'

uodquispoft morcemfuamficri velit, crea-

a

«

;ur.a-

:

238

db o d

Ilmt cmpt

us civilisfit, illa, uc fuftinea-

tura Juris alicuj

«

cur, juxta form

amillius Juriscivilis, cui dif-

iacet , fieri debec; Jure veró no-

j

N

yonensfub

)

Q(

ftro civili

hareditas aut te

ftamento, aut lege

j ?xm

é ftante fe&tá horum cempo-

at

confertur, atqu

fpei acerbiffimz libertas

r

rum ob periculum

M

f

teftamenti faciendi per obligationem contra-

j

oteft ,

iif

riam auctoritate privatà auferri non p

.

uia hujufmodi privatorum conventio au-

)

ss

sv

&oritate legum non cenfetur : nec privato-

(s, Quf

rum comventio Turi publico derogat. $.un. À 4$.

u

"

3.multó minüs

üin

ff4c&.

IL Fru&tus na

U

h

"

I

fcituri agrorum , par-

[

Qui tamen

tus futuri animalium &c.

offunt non provenire , validé vendi

Itó magis hereditas futura

poflunt; ergo mu

hominis certi viventis , qua cert

Ó futura eft;

ïn&qua

uia cercum eft

ipfüm moriturum , neqQue

atíam donaturum,

MT

resfuas v.g. proprer deme

vel quomodocun

Que alie

naturum. Eó quód

eris vend

itio à Jure Civili annul-

Q

prioris gen

laranon fit,

fecüs venditio pofterioris generis

| la'a'm

obra

riones fupraallatas.

10,,9

,

non emitur,

NeduelV. Aleahzreditatis

^ de

?Mrz(fm ;

ut in venatione & fimilibus. s»eZ, I

X

1fpei

Hartd. vel aél. vend. Exgo E

mptio qua

Wj

Mi

hareditatis non fubfiftit. Quia,

quando JCtus

E

ditatis non emi

!

L

Paulus;44.1,7. Aleamhzre

*

ligit ;

|

Á "

cum,

icit , alcar.n hareditaus viventis incel

dbob o dhem

a25

h) L [U*":

càm ,utfit emptio, hzreditatem 'effe debere

Ws n

affirmet..Veró mea 7timacum JCtoUlpiano

| ]'lït L

teftatorem defunctum , & hareditatem jam

ele , prafüpponit, hazredem veró ex par-

donum:

te concrahentium adhuc incertumeíle ,. ica-

Mi

quénon fpes proprié talis, de qua objecta /,

gm'oncmc:

7 ff 9e Hared. vel Adf. vendit. Loquitur, fed

*m'nonpæ

quafi fpes in contra&tum emptionis vendi-

VMIT

tionis deducitur.

Cujus , ficuti & hzredita-

(f Ecc;n'.

tis veré delatz venditz tam ex parte Empto-

" n

ris, quàm venditoris effectum inferiüs im

difputatione éta, ubi deeffe&u emptionis &

m

venditionisfufiüs agetur , videbis.

(

mä' Väid

& H

ijïüt*f

sj

p

Àn & quales Adiones? quis

1

! .5 dQïxäfï*

— easemere poteft?

ELJ

nmï

Ota. Nomineadcionishic ipfum exer-

DW I

w

j

IN

citium Jurisyubicundue per fequendi

u

id, quodnobisdebetur, inexercen-

"

tis utilitatem , eo fine, ut emolumenta

d

1

rl

actionis non nobis, fedipfiobveniat. 4re-

j

j

to princ. l.34. ff. de Procurat. fin. $. ult. 1.8. ff.

qL'

mand.i. 6. Cod, de OLl.ef adr. princ. L.5. 6 8.

r

venit 5 fi-

A

j

,:

f-fw!. de Hared. velait,vend, Solum.

m

quidem,

ll

| $

249

ababo s

!'( | th j ;

uidem , ff us oblizatiouis vendiderit credi-

o

jor , && pecumiam acceperit , D. zunc map

enf

,;::nim nf

emnes obligationes infegre, Fin. S. 2. l. 3. Jf

L

ih [üm l

'

utb. mod. pig. . Jus cenim ipfum activum,

d

quod creditorhabet, perfequendi &in Ju-

rLtgat.LW

dicio id , quod ipfi debetur , .in alium ira

cransferri non poreft, ut ipfi creditori nihil

qadif

Apones

Juris remaneat ; cüm ]Jus adivum offibus

creditoris ita implantatum fit, ut illud in

f,hi). «

alium confentiente etiam. debitore nequi-.

i qwïmr

vied

demranfire poffit 5 eft enim effe&usnecef-

M

farius Juris debitum fundantis ; ftipulatione

v t

enim veró fi interveniente debitor confen-

vt

tiat, obligatio , & Jus activum vetus ipío

fure tollitur, novumd; generatur; cüm de-

v d

divediton

legatio fit modus ipfo Jure tollendi obliga.

lm

tionem : fiperpactum confentiat, hoc, fub-

fiftente vereri. obligatione exceptionem fo-

Ts

]üm parit. Quod & per ly nomina fcu ipfa

:giun:z t

debita ( vel ucalij volunt) ctedita , ideo no-

od

mina dicta, quia moris olimerat, utis, qui

UM

debicor fiebac, nomen fuum fcriberecinta-

,W , Nl CWA]' i

belláejus , cujus debitorfactus , & fimulno-

Ab

uos

minifuo adfcriberetid, quod deberet;

At

niam nomine vendito , id, quod in actio-

à

ï;uu'onigpmü

ne eít, vendicum intelligicur. — 4rg*e f. /.

Mi

/ f

!Uhg

r

$9. ff. de Leg. 3. & per s chirographa, nam

*OPHCF [/

üm de

tabulis

N]

Din

qui Chirggraphum vendic, non rant

i

*

"a od

241

Ef"äd'mlv cabulis cogitat , fed etiam de actionibus ,

"!t quarum probatio cabulis continétür : 4ppe/.

*" .z..;

"latione enim chiragrapbi uti pro iypfis actiontbus

.i;»h

?V palano efl , cim venditis chiragraphis intelligi-

W us nomen venilfe. Print. d. 159. ftn. $.. l. 4.4.

i, Ui

ff. de Legat. 1.& per Jy obligationes. /, 19. ff de

Witz" Hred. vel acfione vendita, — Quia petitiones,

'Imi perfecutiones, qua ex ijsdem nafcuntur 4g-

tb z04, l. x9. venduntur: exprimitur. De quo

1; omni queritur , àn, & q

*

uod, &à qulbuS

i& emi & vendipofhit.

t í

L

[

Mi

i

& I. Omnces actiones fivé reales ; fivé

lr perfonales, fivéexcontra&u, fivéexdelicto

1 zj civiliter defcendentes , fivé exiftentes , five

135 fufpenfz, fivé diei adítrictz , ab omnibus,

]

li

WiMi V

ij quialiàs venditionem celebrare valent, mos

4l dójam Judzi non fint, qui nobis Chriftianis

ádversüs Chriftianos actiones fuas vendunr;

rntott?.

& cedunt: quia hia&iones, quas ipfis fivà

t

tx debiris ufurarijs ( quz prohibitionis uni-

;::*imi&,ïï

—

Qub

D]

Verfalis motivum fortéfueruno)ut vultCarpz:

part. 2 Confl. 30, def. 45. Richt. Part. x. decif-

:1

l

^

/

36. zum, 12. fivé ex debitis , qu& ufürariam

á

t

j

pravitatemadmixcam non habent , ob verbá

i

l

;

þ: ]

conftirutionisprohibentisgeneralia , uc Laus

j

terbach a4 tir, f. de Hared. vel acf. vend.S.2.

v!Il

i"..:

jl

th.,

num. 4. Schópiter ad eund. tit. num. v Aliij;

süis chriftianos habent;

þcn& fentiunt , adver

&

Q.

i

&42

eheb.o d

1

il

"

J

&compeumt , chriftianis vendere, &cede. !

T

re Jure noviffimo prohibentur , adeó qui-

g

; !

dem , ut, fijudaeuscontraagat,&actionem

)9

j

contra chriftianum competentem chriftia-

no vendere conetur , emptionce venditione j

nullà (bis enim , f1 venditio valeret, aliàs j

uniretur , cüm chri(tiano emptori &inter- j a

efle folvere deberet ) in poenam violatz legis zj

Jus crediti amittat , ut videreeft in Receílu od

Imp. Auguftz deAnno 1551. $. 2Dicfem 3u zi

begegneu 79. circafinem verf. ($6 fotl aud) sv

uU

^YT

Écin &Drift. Ord. Polit. Imp. de Anno 1577.

üïw:

Tit. 10. $. 4.regulariter validé vendi poflunt.

rxcquogcac.-f

Prob. Hoc. Nomina eorum, quifub conditione, w

velin diesm debent ,. e$ emere &t vendere fole-

Aluf/f('-?

mus , ea enim res efl , qua emi, C venire po-

a,

zefl.. L. x7. fff. de Hared vel a. vend. . Quia d

velnomenin diem certüm, tanquam termi- j

num à quo v.g. Celendis Martijs debicum eft, zi

& hoc in fufpenfo non eft , necobeft, quo Wif

minüs & obl

igatio , & actio ftatim non orian-

t

f

tur, eftó ipfiusactionis robur,ne in]udicip T

cum effectu moveri poffit ( dies enim qui- m

dem ceífic, fed nondum venit.. Fzz. »sed. l. ij

215. ff. de V.$.) Sufflaminatum fit. $. 2. Iufh, ïm(f]?) Í

de V.Q. Fin.priac.l. 21.ff.quando dies. Leg,wveb 24

d

ffd. cedat. princ. S. 1. L. 4 4. f de O. . VE g

lii

Áj jn

Qomen in diem certum ranquam tcrminuæ k

V

*

j

dbab o o

243

ivm m)

)

) d

" ad qüem v.g.

quad vivam : debitum eft ; &

.

Tupy

b

UR

purum eft ; atque,quantumvis terminus ad

quem exiftat, quia tempus modum finien-

t

d« obligationis effe non placuit. Med. 4, $.

'?Pmnwäij

144- ff- de Obl. * Ac.. Nomenillud adhuc

D rl

vendibile eft, non quidem co effe&u, quafi

Ut

emptor factà ab herede mco cceílione tan-

Fämmx'ioïæ j

quam procurator inrem fuamilluda debito-

Vevdi

re cfficaciter confequi poffic; quia, cüm

i

hzredem pacto defundli reclamare iniquum

DAT

fit, hic quod; obligationi ftaretene:ur , ac

TRUE

cafu , quoannuam fummam petere. pergit ,

c:':rmd"pæl

exceptione doli velpacticonvend fübmove-

At

ripoteft. $.5. I»p/fit, de Verb. oblig. ffn. med. 8.

w

1. £. 44« ff- de 0. e$: A, Sed eo, uc , (i hzres meus

TET

nomenhoc , tanquam fimpliciter purum, auc

TM

quafi fuus terminus ad quem nondum exti-

at

tiflecvendiderit, emptorconfeftim exempto

m

'.m;dæmw

agere poffic, ut ille acceprum fibi faciat.

1:.H:

j

Argtofrn. l.19.ff. de Hared. velatf. vend.íecus,

,.,:mt

fi vendiderit, uri eft in fe absqué dolo.

r

u

T

vrato d. fn. Tunc enim ultraillius ceffio-

PUA

y"

nem non tenetur.

Vel nomen in diem fe-

I^

i

cundüm quid incertum , qui fcilicet cerré

l

p

exdcurus eft, fed quando ignoratur, colla-

M

tum eft , & quia hujus generis dies adjectus

Mä

"i

H

vim conditdonis non obtnet , neque obli-

ndict.

WE

h

gationem fufpendit. 1.181. & 19.ff. de Co

inde-

U

:

"m

b4ä

indeliti , íed diei certo. e&quivalec, &, ut

fola rei debitz pra:ítatioin cempusillud dila-

: M

n

out

racenfeatur; operatur: Q esize per rerum

1'10)?«( 0

naturam (unt certas um imovantur obliaationem,

liset apud mosincertàfint. Fin. $.6.Infl. dev., o,

g

yrau

j u

n

Confequenter nomeén aliquod'eft ; Ergo

J

ia

n

ftantibus dictis adjectionibus dierum nomen

«

aliquod eft ; fed quod eft, rnateriaemptio-

nis& venditionis eft,nifi fpecialiter vel natuz

du

rà, vcl Lege; aut gentium Jure excipiatur,

nt. u

g'ï -

n

d.$.1.l.34.ff. Ergo nomina, que in hujuf-

modidiem debentur , funr materiaemptio-

Ü

M

i

tf

nis; feu res, qu& emi & veridi poflunt 5

EPT

u

nullà enim in Lege eadem exempta depre-

henduntur. Velnomihàin diém fim pliciter

ia

incertum; v.g. 52 Tizius conful facfus f uerit.

tl ügr.i'ïca:

i

Vel fecundüm quid, ex eo capite , quó

Ea

ignoretur , anfit exticurus, u: f/ fempronius

xmimyh

putbes facius fuerit. debentur ; & cüm & hic

N

& ille diesadje&us in conditionem füfpenfi-

TY

vamrefolvatur, & idem acconditio fic. $. 4.

]

(

kd;ïü

l

yi

1.30 ff. de Leg. 1. 7$ ff. de Gondit. ei demon-

NDI

fIrat, l, 22. ff quando dies Leg. vel fideic. cedat,

^

"n

antequam veró hujufmodi conditio exiftit ,

"

n

,

P

non obílante, quod defe&u exiftentiz ne-

Wf'laärur;

gorij anteilliuseventum vixnon perindé ha-

"Al

E.

,

beatur, ac finec obligatio , nec actio nara

",0&33-' frgo

ci5 £ol-

i *l'OlWo

fuiffet, - 74r220$.7, (, un, Cod, de Cadu

leudis

244

um

N

!

l

L.v

lendis nominajam funt , jam obligatio, jam

actio , jam debitor, jam creditor eft:: condi-

d h.

tio enimappofita non facit , ut contractus ,

lhj

"

Ml

obligatio , actio non fit , fed cram hujus;

j

quàm illius exiftentiam ufquéad conditionis

i,

aut dici eventum folàm fufpendit , quia,

ln

quando condito exiftit , contrahentium

fMtio

utcrá; eodem modo citra ulterius factum ,

Xl

acfipuré concraxiflet , ftatim efficaciterobli-

lo

gatur. c4reto prtnc. L7. ff. de Contrab, empt.

i gl'? J'F.

(*. Erco obligatio antecedenter jam de-

t^f

buit fuifle :. nam exiftentia conditionis obli-

tl nir

gationem modó non producit , neiue illius

'üiy

cauía efficiens eft , uti omnces fatentur, fi-

ii

quidem caufa proprié talis, & condirio pro-

MJB (W

!

t

l

prià in fignificatione toto ccclo inter fe diffe-

u

runt; confequenter & AGio, cüm correla-

Quiacondi-

[, ;E'(fmpaz/

tiva fincfimulfaltem tempore.

Tont

tio juxta clarif: DD. Kónig fnor. — Principior,

gt

Sur. Can. lib, 4.tit.5.9, 2.mum. 2, Eft adjectio

i

appofita, vel fubintelle&a, perquam difpo-

fitumin fuo effe NB. babet exiftentiam , vel

gl

defe&um : ergo conditio, illius,cui eftad-

^

E&me l

jeca, eflejam przfupponit ; ergojfi contra-

&ui adjiciatur ; antequam illa exiftat, hic

| D lj

y;&iü&w

fuum efle habere jam debet; ergo & obliga-

TL

tio &actio: ergo obligatio & actio in contra-

rCW"'l"ï.

&u conditionato , antequam harc exiftat ,

»

3

3

Jam

"

h

246

dab o Eb

j

jam func ; Ergo & hufus exercitium effó in

y

s

fu(penfo. Quia ex contractibus obligatio

Jj

conditionalis etiam ad hzredes transmittitur,

4

Fin.$.4. Inflit: deV. O, med, princ.1.8, f. de

Mmm!

Pericul. && commod. rei vend. — Quia , quiffi-

" 1953 d

p

pulatus ef þbconditione, p/acet etiam pmdm-

Q

£e conditione NB. ereditorem e[fe. l. 42. ff. de O.

( A. Quia crediteres illos accipere debemun ,

nj

st d

ui aliquam actionem babent, $.unic. eod. med,

F. 10. ff- deV.5, . Ergo contra&u fuüb condi.

PT

tioneinito, antequam hac exi(tat , jam crc-

3 lt

diror eft, confequenter & debitor, ao ,

confequenter & obligatio ; ergo materia

$b at

vendibilis eft. — 4/4rgzo princ. 1.8. ff. de Con-

ab d

zrab. empt. nullibi etenim excipiuntur; zul-

v

157 tamen interefl ,. fub conduione aliqua obüi-

sdidty

gatioveneat , aM, CHm 77L abltgatia ub condi-

tüemáor

zHone fi, pure veneat. — Priore. cafa deftciente

!

g,

conditiane nullam e[feemptionemsy cüm & hac

f ur

conditionalis fit.

Po[leriore flatim venditia-

vtlv

nem confiflere ; nam (£ Titiustibi decem ub con-

T

ditione debet . ) ego abs te nomen ejus emam t

Theyf

confeltim exempto vendito agere potero , ut vel

TE

acceptum ei facias. l. 9. ff. de Hared, vel atf,

'f'ïfumm

eend, ANec nocet: defectus exiftencie con-

ditionis debitum conditionale omnino peri-

RUf vj

hi

mit., Princ. [. 8.

. de Pericul. c» commod. rei

illud

IEQ*V; & i

vgnd. Ergo conditionis exiftentia

[*

omni-

'*f*ülcSai

ææoææ'

247

T

J

i

W

l

omnino ponit. 4reto L mibil tam naturale

j

J:L

Qp

D

35. [f de R. ]. Ergo obligatio fub conditione

l

, tanquam]

am aliquid, emi non poteft. . Cüm

n Prm

! ob hancipfam 7 3s. antecedentis fuppofitum.

etur : Ípfa enim non exiftentia conditio-

?Ktrim!p: neg,

; fs

debitum conditionale formaliter. non

H

1

!

[

l

' perimit , fed conditio eft , vi cujus mutuus

[

H.?

* diffenfus tacicusadeft , ftante quo debitum

T

l

! formaliter diffolvitur , ipfe veró eventus

Yh)

"

conditionis conditio eft , ftanre quáconfen-

"i

d d

fus mutuus, qui huc ufqué in fufpenfo erat,

exiftit, & ftringit. Prob. Illud L. A&iones

V D

füb condicione regulariter vendi poflünt, uti

if

modó probatum fuit ; Ergo àfortiori & rc-

r

lique abfolutz : quoniam , fi de ullis con-

T

troverfia effe poffec, de illis fub condicone,

T fu'o m

velin diem foret.

Prob. II. Cüm acZtezits 20-

u

men generale , omnium frve in rem , [fve im

b

petfonam acfionum , ( apud omnes veteris u-

ii

ris conditores boc nomen in omnibus pateat ; nihil

! þ(yqfiw'

eff 1ale , quod differentiam in bujusmodi actia-

i,

nibus po[fit intvoducere, Fin. l9. Cod. de Hared.

! W /«;/:

velait. vend. Ergo omnes aciones, modoó

j

privatum interefle concernant, vendi & emi

7

regulariter poflunt.. Hujufmodi funt omnes

st

pedtorig & poflefloriz , rei perfecutorig ,

p

ordinarie , & extraordinarie, non minüsil-

ut fidei commitlo, fub.

Lnaïf lk , que cx legato, a

cones

"

4

'4

345 .

düob o eham

1EC

jl W

condirione relictó competunt. 4reto L8,

ff. de Hared. velatt.vend. Eftó obfpecialem

iM

jutis rationem ad legatarij hzredes, fi vivó

légatario conditio non extiterit , transmitii

p

il

nompoffint. — Fiz, l. 4. ff.quando dies Lee. vel

du

fideic. cedat, — Càm teftator foli perfonz le-

;,u(m Mï :

|

o

gatanj favere voluerit. Fims $. . /nffir, de

Donat./. Quàm Hypothecaria feu quafi fer-

j Ll l. j

víana , non tamen fine actione principali

ii in

y muqu P

perfonali, quía, ficuti ab initio obligatione

p"fincipali nullo modo fubfiftente, nec Hvpo-

at

theca confiftir. ' 4rgza $. .. 120. 1. 178. ff- de

toxym t

E

K.7 laregulariterquafi ferviana utpore ac-

cefloria àbsq; principaliactione vendi & cedi

rl

non poteft : quia illa fe folà ceffionario re-

r

gulariter prodefle non. poteft , & italitesfi-

fim

né causà multiplicarentur. ;Exceptis aliqui-

motden

