nis divifio ?

"

Enditio à fnà causá efficiente

(

proximá fcinditur in publicam

p rE

Wi

& privatam: privata eft, quie

M Ad

n

auftoritate privatá, publica , quz auctori-

NT

táte publicà à magiftratu quà tali : feu fub

T

haftá, burdb nit €»anbt. celebracur.locum-

RUT

qué habet in bonis illius, qui rei judicate

ifn

executionem paflus eft. zor, /. x5. ff. de Re u-

w

dicata.

!

M

Y

xïmm'

$. 2. à causá finali ipforum contrahen-

ITR

tium emptio & venditio dividitur in natura-

Jém & ardificialem : Naturalis, qua & oeco-

|

FTVT

m |

nomica dici poteft,eft, quà quis ea, que ad

fuam f'uorumqu& (uftentationem funt necef-

m

fariaemit , vel fuperflua vendit fimpliciter ;

Euf

hec à S. Thoma », ».

G

Ozafl, 77. art. 4. né-

AUR

ter Ari-

ceflaria vocatur : de cà lacé & elegan

IILM 6

[

ftoteles

dbeb o ebem

2t

&ioüccx ftoteles Zb.r, Palitic.mþ.g. 9 & ro.artificialis c&,

Uadat,

quà ad fuftentauonem necefílaria przcise

L2

non emuntur,aut fuperflua fimpliciter ven-

Jitm a

duntur , fed quoddam lucrum fpe&atur &&

;

ET . quaftus.

f

E. 3. Emptio hec fuübdividitur: ut &

fcripfit Au&or operisimperfedi relatus Cas.

1. diff. 88. in artificialem in fpecie, & nego-

jiti.

tiationem proprié dictam : Ideo ica dicta,

uod fuis fautoribus ac füub eà militantibus

ficinte

neget otium. ffzis Cag t14 Diff, 88.. artificialis

;blicam

in fpecie eft, quà aliquid emitur,ut acce-

, dente arte& induftriäþumanä commutetur,

t,q

udo

li

commutatumqué cariüs vendatur, ficque

-lucrum indé quaratur : ut ff ematur lana,ut

feu füb

ex ed conficiatur. pannus , colores , ut ex tjfdem

locum

-ï,

Idict

Qu ca

fiat pictura, argto d, med.. Can. 1. Dift. 88.

*If:]u-

* chalyps, ferrum , ut ex . illis formentur «ladii,

negotiatio proprié dictaeft , quà res emicur,

rahea

ut eaipía integra & non mutata rurfus cum

lucro vendatür. 4rgto denuballegati jam med,

llf

Caz. 11 Diff, 88, dequá redibit quaftio in $.

o

Q1

fequenci.

ecef-

OE 4. Emptiog;vcndicio ob reftridtam &

Atvl

alligatam intentionem ipforum contrahen-

ne

tiumabitin puram , & non puram. $.4. infit.

:

con-

M..- de Empt, df ven

d, pufa eft, cui neqdue

dicdo

yea

22

etebo dbe

fa

[

ditio, neque dics adje&ta eft,' non pura, cui

j,äd(

hzc aut illa adjecta eft.

à M[lun

E.$. ltem in fcriptam & non fcriptam.

um

acd. princ. in[lit, de Empt. & vend. princ. l.

keti

v7. C de Fid.inflrument, Scriptaeft , ad quam,

ï

"

I

i

Aj

ut in effe fuo habeat exiftentiam,ex conven-

| ] "L*[

tione partium fcripcura requiritur; quia cos-

t

gractus veuditionum , quas in. [criptis fieri pia-

"n

i

(uit , C infirumento recipicenvenit , nou aliter

f 1

jl

vires babere fancimus ,. nifi infirumenta - &c.

z

q[i

c4deb ut nec illud in bujufmodi venditionibus

i

"T

"

liceat dicere , quód pretio flatuto nece[Jitas ven-

ditori imponatur , vel contratium venditionis

m

ii

]

perfiere , uel id quod emptaris interefl,ei per

falvere, d. l17 .C.de Fid. Infirument. quoniam

u

1 W M

wlv

von aliter perfectam effe veuditiouem c& emptta-

"

j

j

W:]m;.

uem can[litutmus , nifi c inflrumenta emptio-

[

ni fuerint con[cripta, vel manu propriá contra- ,

LT.

l

benzium , vel ab alio quidem feripta ,. & ff per

LUf

E

tabellionem frant , mifi i completiones accepe-

rint, C fuerint partibus ab[oluta, princ. inflit.

[wt,

)

de Empt. c uend. Xlac evenit , quando

Udri,

ï

partes dicunt : nolumus aliter contrahere;Sc

gU

obligari, priufquàm fcriptura vel inftrumen-

lg

tum perfe&um fit , vel quandó exprefsé

O00b

acum eft , ut conrractus non ftringat , nifi

N

fcriptura omnibus numeris abfoluta fit: v.g.

d ee [i!

hic fuudus fit tibi venditus cemum Florenis , f

! Wu;

-

at o db

23

itt, cui

erfetium de[uper fuerit inffrumentum. . Non-

Ícripta ,

ad cujus perfectionem ex conven-

bïip[am.

üuone partium

fcriptura feu. inftrumentum

Jv l

non requiritur.

ünde

um

Inferes 1. Era

prionem fcriptam dici non

fi fcriptura fit de eíTentià

OQDYeR. -

ab intrinfeco , qua

hujus contractüs, fed ab excrinfe

co, fcili-

TU

Áur f

cét conventione contrahentium ,

quibus

fub hac conditione contractum hunc cele-

U Aliter

TE

brare placuit :

ficuti fifub alià quàádam con-

dicitur conditiona-

TTTE

diione ccelebratus fit ,

cus,non à füià naturà, fedabintentione con-

lr otp.

Wt

trahentium negotium hoc fub eà conditione

fu.

celebrandium 5 quia, fi de effentiá venditio-

Qonim

4, & de naturáem-

nisrequireretur fcriptur

ptionis ut fic fcript

ura eflet, divifio emptio-

| em;tia-

nis & vendirionisin

fcriptam & non fcriptam

at

e vend. c- . 17. C.de

ctifis,

ip princ, inlit, de Empt.

Fundata ,

& ab omnibus

Fid, Inflrument,

ifjr

cüm ubicuncïuc fcriptu-

At

recepta nulla foret 5

ra non eflet ere&a , emptio nulla foret 5

: in]lit.

conítitutiva enim ubi non func, confítitu-

luando »

tum non exiftit.

j'l C,&

*

mérte

Inferes 2. Non quoti

escundue fcriptu-

refsé

rà de contractu hoc perficitur emptionem

, nif

fcripram contradiftinctam à non fcriptà

contrahi , nec fi ab initio partibus placeat, ut

er contractum celebrandum inftrumen-

isï?*-

fup

tum

B 4

Pü'j

VM

tum fiat, ftatim inferri pofle, eosinftrumens !/

d M

€o non confecto, nullam obligationem effe

velles; quoniam aliud eft in fcriptis contra-

here velle, &aliud velleut contractus in

p

)

M

fcrip»

X

turam redigatur. Hinc

)

;!

" '*md

Inferes 3. Licét ab initio notarius voce-

tur, placeatjue, ut füper contractum fcri-

t u

pruram ftatim perficiat: attamen abfolucé

lhlj

u

non fequi , fine fcripturá partes fe obligare

nolle; quia falit quando de Contra&u in-

m

£R

Itrumentum conficiunt, vel confici jubent ,

hoc ipfo incentionem fuam fcripturz alliga-

N

re; quum & fcripture confici foleant, non

ut contractus in effe fuo vires & exiftentiam

accipiat ; fed facilioris probationis gratia, &

::

ad futruram rei memoriam, Quare.-

.....

LEU

n

- Inferes 4.. Quando res immobiles: do.

I)

:.

!

M

mus, agri, hori, aliadue predia velurbana,

([; Kt i

vel ruftica venduntur , & de his venditioni-

| inri

bus partes fcripruramperfici curant , cüm

Ls

1onginquitatc temporis contractus memoria

M

pereat, c4rgto princ, Can. 64. caufc Y2 Quf

4

ET

2. Eam hujufmodi emptionis & vendirionis

A ]

memoriz caufafieri (zpius, u quod acfum eff,

1 D

per eam facilius probari poffrt , etiamfi ffze bac

W

lil lk

valeat qtadatfum ,gcítumque cít, modó ha-

d

beat probationem, 4rgzo ffnisl. 4. ff-. de Pig. ci*

?J;n

LA |

Eypetb. [ 4« ff- de Fid. inffrumeat, .Infirumcn.f-

us

1

fl&pzm

Mdb od

23

h umcnæ

tis enim facilius, probatur,quod

m efh

geftum äcft,;

are, L xi. Cod. de Fid. inflrasaeat.

COntra.

Inferestamen & 5tÓ. Si veró contrahentes

contractum fcriprure alligare exprefsé de-

clarent: Emptionem & Venditionem aliter

YOQRS :

erfe&tam naneffe, nifiEmprionis& Vendi-

imfor,

tionis inftrumenta confcripra fuerinc ; ho-

Dolug

rumque conícriptionem, cüm vel à perfonà

a

publicá vel privatà fiat, aliam & aliam folen-

Vuin.

nitarem, ut illa confumata & perfecta dican-

o

cur, intercedere; videlicecfi ea à publicá:

; aHiga.

uta Notario, conficiantur; requiri: ut hic

D r "-

contractuminter partes innitum;in chartà fuá

lencam ,

five Prodiocollo confignec , confignatum

R .

contrahentibuslegendum recognofcendum-

que cradat , le&um & corre&tum cum clau-

[5:do«

fulisconfuedsin mundum redigat , partibus

urum,

recitet, recitatum & ab ijsdem laudatum &

(itioni-

*

approbatum fuo velfigneto, vel figillo muni-

, m

at &c. Brunnemann ad/, 1. Cod. de Fid:inffrz

Emi

num, 2 prout uniuscujusine loci ufus quo-

m

tidianus optimus rerum. omnium magifter

ltionis

docet. Manziusin fuo Commentario ratio-

Ál/

legali ad princip: tit. Inflit.de Empt.eb"Fend, in ff

pe num, x6.

! /M(

Paul. de Caftr. 7s . Contradtus

ha-

Cod; de Fid.inflrum: cicatus à Schneidew. 44

d

Princip: tit.in[Hit: de Empt. etFendit, num. 6.

nan

.. Siáperfonáprivatáulteriüsinquirendum

s

u

E

26

d

an contrahentes ipfi manu fuá propriá fuper

hunccontractum Inftrumentü conficiant, an

»gus l

QU

aliaperfona privata; Si contrahentesipfimanu

uï: 5 "

Il

H

fuà proprià fcripturam conficiant , antequam

W ZW

fcriptura in mundumredada, & omnibusnu-

y C" u

merisabfoluta eft; cüm hujusmodi confenfus

non fit de prefenti habendus, licét per ver-

;:

1

Wl

WI

ba de praíenti evidendüs exprimatur. arg,

j

aM

cap.S. W deCondit appof.Emptionem & ven-

'

;»

ditionem vires nonhabere, fedimperfectam

i

U0

I

efle.. Siabaliaperfonàprivatà Inftrumentum

erectum fit, necefsé efle5 ut partes relegant,

«mf t

TU

& manufuá proprià fubfcribant./ 4:i7, Cod. de

Ml

Fid: inflrum: quia fübfcriptio audtoritatem to-

Abl

& fcripturztribuit, & paria füunt manu pro-

"O

t t

priá fcribere & fubfcribere, ni dolo extor-

queatur. $, 15,58. ff. Onib: mod. pign.vel hy-

j und

potb.eic. antequam autem hoc peractum eft,

L

1

contractum emptionis in fufpenfo efle; eó

E

d

quód & contrahentes fuum confenfüm fuf-

N

penderint, donec conventio in fcripturam

ihj, 1r8

rcda&a ütn Læf[: de 30 ä.ji !tbq Z'(APGZI'duþ- I-

lly

Sed

(Cm]) «

Ubinonconftat, an partes confenfum

l

l

dilty

n

*a

fuüm fcripturz alligaverint, nec né; Efto

h

convenerint, utInftrumentum fuper con-

tactum conficiatur; quidin dubio inferen-

E

mlfämm

dum ?

"n

dUj

p;.Præf

dub o hh

27

T (üpe

y. Prefcindendoà confuetudinibus par-

IADt, an

ticularibus locorum argum. fínis l. 2,4.]f. de

llmtny

Ufufrult, $.20. 1. 31. ff. de ZEdilit.edit?, L37.

QUam

ff de Ufüur. c Frucf.. ffnis $.3. L. 5o.ff. deLeg.1,

Dusmu-

$. 1. Li7. ff de LAquá & Aqua cc. & Lo, Cod,

nicnfoy

de Lecat. && Conduci, in dubio. emptionem

Dttve.

& venditionem fcriptam ab his initam fuif-

V. «f

fe non inferes ex fequentibus. Intenco con.«

K VC

trahentium in dubio accommodata naturz

Tfedam

contra&üs intelligenda eft, nec contrahen-

DCtUr]

tes aliud, quàm quodleges contractüs requi-

g,

runc, voluifle cenfendifunt; quia hzcinten-

Gl d

tio verifimilior eft. are. ffnis l 4. ff. de Vfur.e*

rmtoe ^

fru&t, Íed ex naturà & legibus emptionis &

venditionis non requiritur fcriptura ex ante-

f o«

) QXtOT«

cedentibus: ergó huic in dubio accommo-

data non eft. Clarifl. D. D. Franz i» fto Prodr,

A l

undi,

qufliniau. tit. 24. lib. 3. $ $n fine num.9.Brun-

[c; e

nemann 44 /,17. Ced. de Fid, inflrum, num.4..

um f

& Menochius ab eodem citatus J/b. 3. pra

pturam

feompt. 148.

,& à Jurefcire

,I.l///þ- l ,,

Quilibet fcit, velfcire debet

faltem prafumitur, exceptis perfonis, quibus

nfüm

Jusipfüm ignorantiam certisin cafibusindul-

Efto

ge—t. : qu

ódubi negotium aliquod velex fuá.

con

naturá,

vel adminiculo legis conditionem,

etelte

fufpenfivamimbibitam non habet, fi velit, ut

L di&um negotium hawcar, conditionero fuf

peníi-

p

28

&b o Coob

i

"n

penfivam exprefsé adijcere debeat , & ean- !

"

dem omittere, fiin füfpenfo id effe nolit;

lj H* r

Ergo quandó celebratum eftnegotium,quod

l

i

j

nequeexnaturáàfuá, neque adftipulantelege

|

obligationemfuam fufpendit, neque à con-

qmd

|

(0

trahentium conventione conditionem fuf-

l

u (

penfivam adje&ctam habet, conditionale, &

obligationem fuam in fufpenfo efle inferri

p

m

non debet ;. fed negotium, de quo in pre-

qw'W-l

p

fenti eft queítio, conditionem hujusmo-

di neque a lege, ut quz affignabilis noneft,

at

neque ex conventione contrahentium, qui;

n

confenfum fuum fcripturz ex fuppofito ex-

CL

prefsé non alligáàrunt, neque ratione fcrip-

MM

"m

|

cure utpoté ex fe indifferents, quà fub for-

W

un:zpfs

Wtj

má negodo huic. incorporetur: quoniam

partes de fcripturà abfoluté convenire pof-

tf

N

funt, abíque eo, quód huic contractüs exi-

Uj

V

i

ftentiamalligent ; quemadmodá reipsáfzpé

| n

conveniunt; fiquidem Inftrumenta de Con-

t

r-A

tractibus üt plurimüm probationis folüm cau-

.yw

i

S) ï.n WL

$ geram-

fa fiunt ;

cüm res uon Infirumenti

bel 7m05 j Q

fe

pur, fed in bec rei gefleteflimonium conferatur,

Upnbnclmi»;

princip. l Yy,, Cod. de Prob. habec; ergo. Hau-

UT

moldus zom.4. de7. & T. tradi, 10. cap. 1. con-

"p

grov. 4. Zum. $.

TM

)

Conditio : donec fcriptura perfecta frt: cft

miniffrat,

pro venditore, arg. $.^ L7.ff, de 4d

C prrie:

ij ".ül üt

29

dhat o dics

EC

& peric.tutor, l. 4. Cod.de Adminiff/Tut.junita

U HOHI;

1. 6, 12. eb ult, Cod, de Pradijs & 4lgs reb; mi-

muQUOd

port C& & [L, 224 Cod.

4

e Adminifirat, tutor:

ütelen

l. 17. Cod. de Fid. inflrum, Exgo in dubio, an

C ä n

hec conditio emptioni & venditioni adjecta

Ym ff

fir nec né: Contra eundem inferendum eft

?nalc, á

uodnon ; quia primüm (pecfari oportez quid

t Infen

acfum fits (i mon appareat ,. tugc id aceipitury

) in præ.

quod'venditori nocet, ambiaua emim oratio eff.

ujusmo.

fínis L.33. ff. de Contrab, ezpr, . Labeo enim

tonel,

fcripfit: Obfcuritatem pa&iz nocere pottós debere

mqi eenditori, qui id dixertt, quam emptori: quias

tegrá apertins dicere,. [. 31.ff. eod.

Xitoer- poruit. ve in

Y f"

Quid referat, an. emptio & venditio fic

e

übt fcripta, an nonícripta, tractabitur infrà in

UOnim

Difputatione fextá, ubi de effectu emptionis

a

i of

& venditionis agetur.

]l x

VI. Ab objedo fuo inadequato emptio

E.

silepé

& venditio dividitur in emptionem ge-

k Co-

neris, & inemptionem fpeciei; Emptionem

m

generis, ut cum Legiüis loquar contra plu«

m» timos , qui fuftinent in rebus fungibilibus

m €mptionemgeneris fieri non pofle, eó quód

Häu-.

arum rerum venditio femper fit ad menfu-

g, , fam;

. cüm pretium cuid; parti determinan-

dz mercis virtualiter faltem correfpondeat5

Ti

refultare dico: quando nomine mercis cer«

fnt, —

ta aliqua res, aut carum plures, vel hujusvtl

barum

pm'c:

29

diab o dbes

!

f W

harum certa partes arg. 7. 6, ff- de Reb. creds

j

101

]. 74.& 75. hujusd, $. fubfeqq. ff. de F. 0. inde-

jc'rct J

finitz, à nobis modó determinanda unico

W

N

vcl commenfurato pretio vendendz veni-

unt. Gothof. 4d l. 1. ff. de Peric. e$- commod, rvei |

;.

"

|

"

myend. ab litt, C,eirca medium.

,

Prob. 1. Siex doleario parscvini venierit

veluti metreta centum, . veri(fimumeff (quod & |'

PLï

con[lare videtur)antequam admentiatur , omne

p

:ï

;erimlum ad venditorem pertinere. — Nec inter-

;

n

ef , NB. unum pretium omnium centum me-

DO

£retayum , an. femel dicum fit , am in fimgulos

e05. $.7. l35. ff. deContrab, empt. ergó emp-

D

[

j

M

,7[ s

!

li

tio rerum fungibilium fub certá quantitaze

u

determinandá unico pretio, & pretio corre- | u

fpondenti fingulz parti mercis definienda

"

[

differunt fpecie; quiaea;qu& ejusdem pror- | wj

fus funt rationis'üt membra dividentia emp- | 5

tionis ütfic rerumfungibilium ridiculé & in- | lt

€pteé adítruuntur.

TT

Prob. 2. Si grex, fubintellige certa, ve- li,

nierit uno pretio, venditio fpecie diftingui-z J

tur ab eà, quz in fingula corpora certo pre- &j

tio ftatuto peracta eft. $.6. 4, /.35. ergo eti- f

amficjusdem gregis pars cerra indeterminata [Ij,

unico pretio vendatur, venditio fpecie dif- M

fertab eáà, in quá pretium fingulis corpori- |:

wa'a

l

!

bus commenfüratur: ergó vendido rerum

i

N]

fungi-|

dieb o d39b

73[

l. £ungibilium unico pretio nequidem virtute

V' 0- indc

eft venditio ad menfuram , aliàs enim fpecie

: ünlo

non differret; ned; eft prciséad corpus: cüm -

E Yeni

illa, donec determinatio facta, imperfecta fic,

d. $.744.35. hec veró ftatim perfecta. sjez.

Wd.m

$.. princip. $. 6. 4..35. ff de Contrab. empt.

J i

Ergo generis: fihzc generis! quid obftar,

J ul

quó minüs hujusmodi, etfi pretium fingulis

1 77

parcibus mercis commenfuratum , &tvendi-

Ntcgp,

tio ad quantitatem fit, emptio quod; gene-

MM m

ris vocari poffir.

D

Subdividitur inemptionem generis cer-

crgö t

tifimpliciter , & in emptionem generis cer-

&i undé, Emptio generis certi fimpliciter eft

Quantt

etio Qortt

fi defignatur quidem 4w & gnuantum, fcd

Jefiniend

non q44le: üt quando fimpliciter zoz sodjos

dem o

! frumenti , Fof capita oviunm , tot j

H

gera fundi

d

é contin-

nra r

vendo, emptio generis certi un

cue r

git, ff ex boc v.g. delio C.tot metretas vini , ex

fali acervo 1ritici tot modios , ex boc meo grege

£0t capita ovinm ,. ex pluribus bujus libri exem-

Cert, v

laribus unum , ex pluribus jugeribus bujus acvi

dilingi»

* pre

duo vel tria, non defignando aut à parte rei

determinando emam.

5g0 CU

frrindt

Emptio fpeciei eft, quandó nomine mer-

cis venit certum quoddam & à nobis fpecifi-

dc d

catum individuum (ut cum Philofophis Io-

corpOfi'

o

quar) feu ut. Jurisperiti loquuntur; certa &

deter-

fuj

32

determinatafpecies, vel certze quadam defi

th[

pita, & anobis determinatz res, autpartesre-

j

"n

rum , cuilibet rei, aut ejus parti certo pretio

ftatuto. v.g. 52 emobuncdeterminatum librum,

st

busc. determinatum equum ,. [i bas decema aves

prefentes , unamquam2, pro duobus florenis 5 has

* r&v |

decem ampboras vini , fingulis jam deguflatis,

v

cunciam pro duobus ajfibus tradere confentitur 5

9

uia confenfus hujusmodi formaliter fim-

j

plex,virtualiter & moraliter decuplex eft, ef-

(nii

ficiens decem particulares emptiones. 4

FOH?M.,

[

D

:

ef-

princip. Lao.f. de F. 0,

Quanti quó a

l

Jj

N)

fe&um interfit qualis fuerit celebrata emp-

i

tio, tractabiturinferiusin Difputatione fexta.

"a.

;

&. VIL Ab obje&o fuo inadequato itc-

i

tum alia emptio & venditio eftad Corpus,

T

feuper averfionem, fiberbaupt] butcb pen

m "

SBoacn / (tn9Sattfch / velüc fcribit Brunnem.

1

d Lultim ff. de pericul, e&* commod,vei vendit,

aum, 4o0. um S aufd). argum. $. 2 L10. ff. de

EY

Pt

Lege Rbodia. $.2.162. ff. de Contrab empt,. $.1.

& 4. L. 4. ff de Pertc. €Commod.rei vend, — Alia

M

V

:eftad menfuram , nacb bem 9tnfeblag. arzuor.

d.52 L to. ff deLegeRbodiaeyc. & Sunte. L:f

(j

"It

4Lotat. . Vendito ad corpus fiveper averfio-

neme(t, fi plures res certe , five mobpiles,

W) W/ l

five immobiles, five individua feu fpecies;.

Wi

l

rtQ

ii (pwf

five rcs fungibilés , five tales, qu fub ce

vel -

,;l]

|

U

dbas o deab

33

d

velnumero, vel pondere, vel menfurá in em-

autp&ffm

tionis & venditonis contractum deduci fo-

Cttoy, P

lent, five harum partes determinatz , five

LT

/

U dera *

eterminandz, five ejusdem, five diverfi

generis, five principales vendende, five

Üftyjs

principali accefloriz per modum uniusindi-

" Wm;

CH

vidus rei unico pretio non commenfo fin-

ulis ac diverfis haruma. partibus vendantur.

Dd fn

pleuel d

aned, $. $.. princip. $. 6. & tot. $. 7. 1,35. ff. de

Contrab, empt, . med,l, a. Cod. de Peric. e com-

JI6S i

guod, rei vend, $..L $ 4.ff. de AL )E(nl;t. ó

1quoatd

Vend. ,33.ff.eod,

r

iones

VIIL Hzc, quiaper hoc, quod uno

p

cum.corpore, feu dictis rebus fimul &

EQAt01

femelvendendis certaquantitas exprimatur ,

id Cori

u

u ex Juribus infràin Difputatione fextà alle-

gatis patebit, pracisé non immuratur;fcindi-

Droanem

turin eam, quzabfque expreffione quantita-

m

tis refültat, & ineam; qu& cum expreffione

lfl

quantitatis contingit 5..priorfit, quandó cor-

'm/:o 5-1('

pus, feu plures fuprà recitati generis res,abíd;

s Ài

omni expreffione vel numeri, vel ponderis,

vcl menfurz;per modum uniusindividuz rei

7/[, ,)'f*. L

unico precio venduntur: uc flopne vinum;

n

vel oleum , velfrumentum , vel árgentum quan-

yobiles

zumcuná, fét (certuss tamen ) ventat. med. d.$.

Decles,

of

$- L35. f de Contrab. empt, fine expre[fione qu

b cet

d, $,. fi

Y

éot wrna , quet modyj , quos libra,

1G

m odb

34

j a

orpora fint, uni-

m

hic grex,

fne expre[fione quot «

*

datur.

$. 6. d. 1. 35. &

«er[aliter uno pret

i0 "ven

TU

i5 babet, ematur.

| M

ln

404 f

?

pellex,quam qu

*

IX. Pofterior ex

alià & aliáà partium

a

É

intentione & fine dividitur ineam, que cum

i

CXPI'C

ffione certz. quantitatis corpori refpe- ^ ;j

&u pre

tij adje&tà initur, &incam,quzcum , ,j

quantitatis corpori radone i

cxprc[ïionc certa

ipfius corporis adj

e&tà peragitur5 illaevenit, | ,,,

|

taeo fine adjicitur, ut

"l

quandó quantitas cer

per hanc preaum €

cercum re

ddatur. arg. /. 6.

ia

d. $.X.

l, 7. [f. de Gontrab, empt.

/;'IIW) |

Jfï.d: Reb. cre

.

de Peric, cb commod,rei vená. V8 | . ,

ermcip.'.l.' 8,

gotus fundus

Mavvianus tibi venditus fit imperia-

|

n

libustot , quot ille

centinetjugera, quorum pux-

vj

£a modum à menfo

ve dictum viginti funt.

UXSCHC:

denuó ob alium & alium

l argm.

finem à contrahentibus intencum abit vel in

!

tas corpori üt nota, -

hn

eam, in quácertaquanti

üt accidens impertinens

ad contractum, re-

Qx l

T

linquens illum eádem in €

fficaciá, àc fi alia J

du

|

demonftratio adjicerecur, nuda d

emonftra- :

7)

tionis gratia,

puré per modum demonftrati- -

j

onis, eo folümfine;

ut conftec dequo v. g. |

fn

agro contrahen

tes fentianc, apponitur. 4, 6,

l. 8. ff-. de Pericul,

mpfprcx

Hf de Reb, cred. . princip.

|

í

e* commod,reivend, E.G. Vendo tibiillum mc-

LT

m

m agrum 2 regiene vnlgo luBv | qus prooc

&

&ib o

55

m/m: LE

Martio coletur bucusg, babitum decem effe juge-

"AW

rum , florenis ducentis, Vel in cam , in quà

tígf,

certa quantitas corpori adjicitur canquamil-

li pitn

liusreftridio, utillud reftringat ad quantita-

» QU£r

temexpreílam, ità utquantitas praecise dicta

& prater eam nihil ulterius nomine mercis de

por rclþc

QU2 G]

ilis rcbus veniat, qua venditio non raró &

rl atl

venditiogeneris eft. v.g. 5j ex doleario pars vi-

iieren

tá veniat , veluti metreta centum , - unumpre-

yctt, 1

tium omnium centum metretarum [emel dicatur,

$.7. L. 35. ff-de Contrah. empt:. $i quis vendit

I 4rg.1,a

oménem peculium vigintt v.g. imp&rialium ba-

rmb.m;/,

bentem , c&- agit ut duntaxat uno cum bomine

w

decem pra[fet.. . 38. ff. de At empt. c& vendit,

frimni

LL

i dolia folümocloginta dejsquein foffa fnt, ac-

ài,

cedere fundo in lege emptionis dicantur. S . unic,

L54 ff. eod. Si vendatur bac [umma centumovi-

&dun

icydi

um. argum, l.Y20.ff. deF.O.. Si quis duos fer-

Ti

qos emit pariter umo pretio, Princtp.l. 44.ff. de

Contrabend, empt coc. Velinecamjinquácer*

&Um) It

if i

ta quantitas corpori quafi vel canquam mo-

dus adjicitur. argum, princip. L. 40. ff. de Con-

o

srab, empt,. princip, .M l/y. ffu de pertc.ecom-

vilrati

smod. rei vend, princip. l. 2. $. unis.], 4-l.6. f, de

0.f

A. empt.cjvend, quz contingic fivenditor

r- l. 6'

emptorem de certà quantitate corporis, ad

gricill

cam in fenfu accommodo ffe aftringendo ,

qmme

vcl formaliter; vel virtualiter , exprefsé, vel

um

ceS-

--

faci-

m

46

d535 o ö&ää

T W

taeiré certum facit, eo fine , ut hic moveá-

tur, vel. plané ad emendum, vel folüm ad

:' mchtm

v.g. $i U4$

TL

rem tanto pretio emendam.

o

L

l W 'a'c

)uli'quod mibi vendas, && dicas certam men[ura

[

d

[4.]

P

ere, velcertum pondui babere, princip. $. 4«l

6. ff. de A. empt. C vendis, — Si duorum fun-

"d

dorum unopretio venditor dica?: smum centuns

[

iugera, alterum ducenda babere, princip. L. 42. f

m

eod. SiTitiusfundum vendat, &i in legeempri-

ij

onis dicaf : p funde decem effe jugera. princip:

eita

E hi

$.14.. L13. ff. eod.

g. XL. abftra

hendo àparticularibus lo-

"ia

eorum confüerudinibus ob LL. fuprà in Re-

jj

folutione hujuscemodi dubijallegatas, fi du-

vt 5

|

bium fit: An quantitas adjecta modus, an

at

folüm demonftratio fit (nam fi quancitas re-

dl

ftrictio eft, ea co

ori certo exprefsé adjici-

:mm

eur , ut vel illud

f

m

pliciter circumfcribat ac

L] qm

«

limitetaut partem quamdam ejusdem certam

Wity

reddat. arg, $. wn. l. 7. ff de Peric. b commod:rei

:

kxgom

vend.ef L3s.ff.de ACHempt * vendit inipicien

AH

dá eft;an corp?,cui quantitas adjecta efbaliun- , mj

jf

dé jam fit fpecificatü & certum, nec né: Si hoc,

credioportet, quód quantitas tanquam de- .

/ ii

monftratio folüm appofitafit.prob.Quómin?

!

Ml

t

quaniitas corpori demonftradivé folim adji-

conrrabm

ciat)f, ex naturà rei non implicat uti patet

Emens

ho

ex modó didtis, & , 6. f deReb.cred.

& ven»s

l

t

dbi5 o h

37

hic m0,

& vendens, hoc ipfo,quód rales effe inten-

dant, mercem certam pr&cipué intendere

v h & I/|

refumuntur ob /..8. ff. de Contrab. empt. &

7'. m&rm

l. 115 f deV .0,ergo in dubio fi quantitas cor-.

Wflþ.&«./'

ori aliundé non fpecificato adjectacft, eam

Wrin f

folüm demonftrandi gratià appofitam fuiffe

H (5

credi debet ;

uia contrahentes modum fi-

04

né modificato intendiffe verifimile non eft.

Wt

$i illuad quantitatem tanquam modum rei

H MM)

venditeadjectam fuiffe in dubio przfumptio

ftat. Prob.In dubio verba alicuinegotio oti-

leribul

osé adje£ta fuiffe Jure non prafümuntur. $,

pl

2. l. 7. f.. de Supell. leg, finis l. 3. C. de Nom

ii d-

sumerak. pecun. Ergo nifi velis in dubio hoc

10d15, d

quantitatem otiosé fuiffe adjectam, fatearis

Antidtt

necefsé eft; quód in hoc dubio officiumnus

TTUM

d« demonftrarionis fubire credi non opor-

T

tcat; quia jam modi alij ac circumftantiz,

r CC

ficuti prefupponitur, adíünt, ex quibus

ul

cognofci poteft, quis E.G. ager inter confi-

ii

nes venditusfit; modó ex verbis, particulis-

Lf

que fubnexis aliud non. colligatur; quid fi

5,'5//100

enim contrahentes dixerinr: pepnabe/ une

in de-

efebr] velüberbaupt/ im93aufcb/1. Ex

omin'

:

ujus generisparticulis fatis conftar, intentio-

u

nem contrahentium ad certam quantitatem

-patei

reftrictam non fuiffe; quia utences his vo-.

mel

eibus de eerto & determinato numero loqui

C VE

C 5

Jure

38

ææ » t

^

Jure faltém non cenfentur. per C«p. nilt: $; de

"

l atCï

Defpon[, impub. dummmodoó corpus, cuicerta

J

gf

quantitas infimul cum verbis: p/ns| miztisve;

Ü

circiter, ec, adje&a e(t, valdé notabiliter à

4*

,(1

D

quantitate exprefsà non differat; quiain fen-

»

w " tm cl

j

fu furis noftri b«c adjectio plurisve non inft-

(

nitam) pecuntam continet , fed modicam, ut. t«-

NQP

xatio bac, folidos decem plurisve ad minutulam

i

——

femmam veferatur, l92, f. deV.S.

Aliàs

j

enim & hiícéin cafibus ea locum habebunt,

Puw

que inijs, quifub modó proponuntur. Qua-

"]

- Ó

lis auctem difcrepantia inter corpus & quan-

"f'

f

l

7

titatem, cum particulis eirciter &c. expreflam,

L]

n

if

J

;

l

n

l

requiratur: cüm Jus indefinitum reliquerit ,

:

Il/

ego illam prudentiz Judicis definiendam rc-

,'j:

Wu

linquo , quz bené ponderabit, qualisfit u-

fitt

'

,

T

|

u

fus & communis acceptatio illorum verbo-

rum intali Regione, quodaugmentum,vel

decrementum

w

ibidem comprchcndant )

ii

quantum fit pretium promiffum, qualis ven-

L argm"

ditor &emptor, qualis res, qua ità vendita

hum

l

&c. Quibus omnibus a'quá lance pondera-

fttim

tis, venditiones ad corpus fub modo, ferva-

Mu

tà proportione geometricà à vendirionibus

!/;]!

Mf

ad corpus, quibus quantitas nude demon-

"y,

ftrationis

gratià adjecta cl'il, fcjungere, opti-

LT

m fcict.

x. XIL

Ti

Mf

l)

Du

D

39

EE Vc.n'd.it.io ad

n

c.nfuram confur-

,.üþ'.gäde

bilis , fivefungi-

it: fi resmob

ilis, velimmo

ISücem

five calis,que fub certo vei nu*

;, Mim); [/7

bilis fimpliciter,

vel menfurà in emptio-

mero, vel pondere ,

al

deduci foler , pretio

VN

nem & vendidonem

flngulis ilius par

tib

us determinandis, per

T? i

I

——

ffis , cun&o certo vel nu-

uantitatem expre

LE

mero, vel ponderi, vdl

menfurz, exprefsé

U

datur. argsm. La C.

vel tacité commenfo, ven

Ál

e2-

de pericul. € commod. vei veu

dite, Sive dein-

ibebun,

OrC,;

iveà menfurá;

dé emptio incipiat à corp

tut Qu

edit cau[am ]uris e

nam ordo fcripture non imp

& qui

oluntatis. fftis $. 12. L. '77-

f.de Legat. 24 nec

re [umitur id,quo

Wun — iMe (fpeczagur , fed potius ex ju

Aiqutt,

detur, l. 6.ff. deSolut. o

n obftante prisc,

Ydamrt.

z

agi vi

mzd. $. 17. 244

E n

. de V fur. & frutlib. &

L)

Vif«

* de Fideicomm

iff libert, qu

a prafumptio

| VO

eniat, ul 15

cedic veritardi. lt

ff uinum ità v

tümy

iem 0leum,t4ti

n fingulas me-

fíngulas amphoras :

los mmodiost

ndant ,

fretas: itóm frumentum

, ut in [(ingu

[isven

"n

gulas libras

itiim argentum , ut in ff

ra cevíume

'edia

que numero conftan

2,ut 1n

fingula corpo

Qdtti« .

&d. $. «. & firis 9.

6.L.35.ff.

retium dicatur. m

firte

de Contrab, empt. in&m ff

ager ità vendatur, st

JDus

in fingulajugera certum pre

tium pramittaturj $.

lO«

74. l. 40.

. €06.

d menfuram divi-

p-

. XIHI.

Venditio à

iter, velin eam, qu&

di-tur velincalem ümplic

nu

1l

4

B

A9

db o dhis

fimul & gencriseft. Venditio ad menfuram

aü&l m

f OPI

funplicitertalis eft, quandó resejuímodi in

venditionem deducia, tota ad certam quan-

titatem pretio commenfütato fingule quan-

ttati venditur, arguta. d. $.2.[, 40. v.g. Fenda

[

«

)

Vibi vinum omne in dolieB, quodlibes plaufirum

jol

ia

imperialibus ceutum. " Venditio ad menfuram

! meï a

imul & generiseft, quandó vel cjusmodires

PWM |

indeterminata, vel decerminata, nonautem

Ü

n

cota, fed. quacdatn illius folüm partes, pretio

gl

cunctz quantitati correfpondenti vendun-

Vr. rgum. $.7. 1.35. ff.de Contrab. empt, Uc [$

ex doleario pars-vini veniat ,veluti metretecen-

Tum , mods centum frumenti hujus anui , C u-

jir

eum pretium dicatur in ff

7M etilos eo5. d. $. 7. |.3 L

l

u

s. denid; XIV: Qui

aquandod; Ziffcile eff,

t quisd,. ficemat

» & deguffet,ant

€.

X,

ploret. $.

ul

L. À. 4. [f. de peric, - commod. rei ven

h

dit. & are,

ejusd: ab obje&to fuo inadaquato regulariter

ul

OUY

rurfus alia emptio & venditio eft rei, qua

gultari ac explorari confucvit, üt vinum &c.

T

N

& alia rei, qua guftari & explorarinon con-

i

fucvit.

rgmed.princ d. .Smed.$.x. 1,4. Jf« de pe-

Jrütty,

Yic.com

mod.reivend. Dixi reaulariter, abílra-

TAU no,

hendo videlicet à padis à contrahentibusin

dre ra

contrarium adjectis; nam hac divifio ex na-

TWaren.

turá reinon ità deícendit,quin pa&o mutari

tünyg

non pollit. prisc,d, $,1..4.. Quz vcró fint

V g

ujus-

ææoæ»æ'

At

] mcnfumn

hujusmodi res,quz guftari ac explorari con-

Slínod

l füeverint , optimum mihi videtur confule-

Br]

Al

' reufum.

gUlæ :an

quotidianum rerum omnium má«

iftrum.

Ya Tt

Inferes: hucusquerecitatas divifiones eí-

4 lu

TCC

! fe fpecies hujus contra&tüs precipuas, ideo-

! que credo, harumomnium effe&tum in Dif-

Utnoditg

-

putationem fextam transferendo , obligati-

l0Qqurem

oni mez faltém aliquantulum pro nunc fa-

T$ teto

üsfecifle.

i Vend.

AW

UL

& VL

Wli, ä'a"

An Emptioni & Vend

fl

itioni

honeftas ?

dfb

gt J

Ora l Quaftionem hujusloci effe , an

Emptio &Venditiofitlicita, &anil-

li. Vu,

N

:gulan'rcr

la fine labeexerceri poflijnegotiatio

, que

prafertimproprié dicta; Naturalem enim &

um X

ercificialem in fpecie ex fe honeftas effe,om-

QIn COL* .

nibus patet; quia illà neceflària tantüm e-

muntur, & fuperflua venduntur; hac ordi-

ff////-

Allirhe

natur non ad lucrum tantum,fedut operà &

busin.

fabore recompenfato congrua füuftentatio

x nà-

procuretur, quod nullum Jus, nec Textus fa-

nucari

cerdamnat. D. Thomas 2.2. que[f.77.art. 4«

[ö fint

difput, 339.

b

. Molin. iraif, 2. dt ï.ä-j-

j

ota

43

ab o at

j

NotaIL Hanc quaftionem tractandam

[

lnv

urgere: tum quód Chriftianus omnia fuaad

W

normam facri Juris, quód fuos Canones ad

|

illam przcipué populi felicitatem , quaz per

u

j

fanctos mores & vitam intaminatam in coclo

F

»

obünetur, dirigit, exigere debeat; tum

Y

N

quód à Theologis & Canoniftis, dum hi de

W

:

!

Contractu Emptionis & Venditionis agunt ,

t5

hzc quaftio pariter ventiletur.

g

yim

Nora III. Subdivifionemin artificial.c;n

u

in fpecie,& negotiationem fuperiüsftatutam,

n

& membrorum diviforum defcriptiones, &

lfilh

[ Wo

hic obfervari, nec per negotiadonem hoc

TE

loco juxta multosDD. quodlibet commerci-

TT

um quzftuofum &lucrativum, five quzftus

ii

fiat per artificium, fiveper mercaturam pro-

prié dictam, intelligi ;fed illud, quod ijdem

:ubhqu

mercaturam nuncupant : videlicet compa-

ncgoül

EU

rationem mercis, ut eadem integra & nomn

mutata denuó lucri causá vendatur. €4p XO.

d

PU

ü d(V.-yo

aM

Nora IV. Quafítionem hanc dubiam

Lj

reddere quedam DEI in facris paginisoracu-

Dio)

la, San&torum Patrum & Confiliorum effata,

ti

atdue geminas rationes , quibus illa, acfi abs-

atln

Queoffensá Numinis, ac pracfenti falutis eter-

nho-

d

nc difcrimmc exerceri non poflit, üt i

Cfm; 1

nefta

lm

l

43

!&andan

Gub o db

nefta damnari videtur ; quemadmoduralL e-

Ut (iaa

lOhes at &

or amicus in Objedionibus inferiüs vide-

quæ PCI 1t.

Inccedo

.TI Emptio & Venditio artificialis, qua

O Q

