enim Antoninus et: Verus Auoufli in bec verbá

in ii

vefcripferunt : sminime equum efh , decuriones

ftg' tnàl

civibus fuisfrumentum vilius, quàm annona exi-

[, i

it, vendere. — Fin, princ. L.3.ff-de Leg. ul de

Vg

Annon, ned; deberecogi decuriones vilius (ideff

r pein

viliori pretio, — Princ.l.5. ]f de Adminifl.vev.ad

:ompam:

civit) preftare frumentum (quod annona tempo-

PMXW

ralis eff. d, princ.) civibus füms ( patrie fue d.

LO

princ. L. 5.) quàm annona exigity ,Divi fratres

Q

,F

vefcripferunt , ejalysquod, conflitutiouibus prin-

i

m

cipalibus id cautum efl. 1. 8. ff.ad Municip.) &a

magiftratudefinito pretio. — 47gf» /.t. Ced. de

W ;/Mu

Epifcop,audient.. Ne quis liberé reshominum

Ll]]w

alimentis neceflarias , quocund; pretio, gra-

J

viflimo quidem ob rei penuriam , vendat.

"

Dequo inferiüsin fedz. 2 Difput.35. plura.Opor-

tére autem ur inquit Covarr. Faríar. refolut.

fítn. mutn. . caura. à fipe-

u

Z0tA, 2 lb, 3, cap.14.. m

H

Viorie

202

Wib

j

(b o dedh

)

|

h

i

i

vioribus perpendi , ut tandem bac coadfione , c* !

|

Q

li

j

prety aefrnstione Yunc utantur , cümvespnblica pe-

yurtam c inopiam rerum ad bominum viidum ,

7

(

j

€& alimenta pertinenttum patiatur. Itidem pra-

caventes , ne mayor inopia fequatur , mercibus ab

t

ï

bis , quieas babent , abfconaitis.

un i

Dixi /erfuatä proportione geomeiricá: per

d

quas particulas impedire nolo, quin in ino-

clirz

piafrumenti coadtio ab illis, quiut Michzas

"a

. X

£ap. 3. 1 frat. ver[ a. ( princ. verf. 3. dicit car-

.

nem populi comedunt, & pelles c

jus ex-

Mcz l

coriànt , qualesfünt dardanarij, qui frugum

ïgifurcxrc'

coemptione & coacervatione annonam fla-

!

DNTT

gellant, accendunt, & excalefaciunt, ejusq;

UL

"

caritatem , penuriam ac famem in populum

Atf Q

D

inducunt , idcirco hominum & DEI male-

DCQ

0

dictioni juxtaillud Prover£, cap. 11.' verf. 26.

o

|

M

quiab[condit frumenta , maledicetur i populis ,

Ü "n

IK

;

benedic?io autem [uper caput vendentium, Sub-

W

M

jedifunt, non incipiat; tum quiaut inquit

t

1l

S, Ambrof. /Jib. 3. cap. 6. de Tofephofams tem-

&t

pore fubveniendum efl , non pretiacaptanda ,

/ fl

1

frumenti lavgttorem effe decet , non pretiá capto-

|

|

1 Pj

rem. "Tumquianihiltam naturalecft, quàm

ab co genere quidd; diffolvere incipere, à

'üjnj

im]

quo colligatum initium fuum fumpferat.

Wd

lt

Crglol.sc.ff.de R.J. — Atqui : quiaffi hujuf-

M

"

g

ngodi non fuiffent, ex defcctuementiu

[3

m ga-

Fitas

db o cheh

203

fcm'fiam,l,

ritas non ita introducta fuiffec, ac cives cc-

nuiorespro familiz fuftentationeneceffarium

MTtj

"hj

frumentum commodé procurare potuiffent.

Erco.

!. Id

TT Superiorem in publicà inopiá prohi-

UI

bere pofle, ut finguli civesplusreiilliusad vi-

Mfitfrid

tam fuftentandam neceflariz , cujus inopia

e(t, quàmad familiz fuz füftentationem nc-

J qum IHL

ceflariumfit , non co&mant. 4Argto l24 ff.

Vi i

de Pig. C bypotb:. Argto $. 9. ($10. 1. 9. f de

^ ditt

Paz. Nein damnum reliquorum & reipu-

(s qia

T

;

blice hujus pretium & penuria crefcat.. Col-

1

[

ligitur ex verbis: |Quis enim

injuffus , tasm

m d

AVidus , tam avarus , quàm qui multorum . ali-

Ut oj

menta [uum non ufaum , fed abundantiam c5 de-

1p0pur'um

licias facit.

Can.98. difl, 4.7. circa fin. & Pro-

JEmae

batur ex eo, quia ftante publicáinopiá füb-

nl

diti ad vendendafuperflua, quoruminopia

7 Payuks.

eft., cogi poflunt ;; Ergo & eádem ftante

js.

ne füpcrHua cum reipublicz incommodo &

j

detrimento comparent , multómagis prohi-

j fm W:

beri, & ab illorüm coemptione arceti 4rote

m

]. 110.ff. de R3. 1 35. &f $3. de R. - in Gto. ( Si-

j

uidem minus eít ab emendoarceri , quàra

p

ad vendendumcogi. í4g£o med.mp,eg.y. ^f

v t

de Jur. Turand,) potlunt.

p

III.Ilos, qui res ad vitam neceffarías

i

coémunt, ut carius etiam codeminloco ven-

jun

. danG

fb

204

dtcb o db

1f

w

n

"U

dant, ábemendo prohiberi pofle ; quia ca-

ä

| (

(v 1

ritas rerum neceffariarum , optatum reipu-

M

A

blicie ftatum rumpens , hàác ratione induci-

[

j

tur : fuperior veró ex legali juftitia tanquam

ljf[k

70

«

membrum principaliusea, quz optatam rei-

Y

publicz feliciratem rumpunt, & impediunt,

ul

&m

prohibere debet ; & factum , quod extraor-

)

m

i

dinem puniri debec , multómagis prohiberi

dinz;

poteft; fed emptiorei ad vitam nece(larizut

codem in loco carius vendatur ,. factumeft,

Pcn n

Ó

quod extra ordinem puniri debet. Fizis

T

princ. L6.ff. degictraord, criminib. Ergo s at«

t

que ab actuad potentiam bona eít argumen-

catio: fed b jum obviuse itum eff , tatn manda-

v i

I , quam con[litutionibus. — Imit, princ.d. i. Ez-

";m'gc;m

O. Sifniliter

tbl

Inferes & IV. Si periculum obfidionis

lg

immineat , fupremum in republicà unum ,

huwmw

vel plurespro diversá regiminis formáfingu-

ülbm ïïf

loscives, ut , qua ad vi&um & tolerandam

bt

obfidionem neceflaria funt vg. s£ (ibi compa-

dcmfm

veut aumonam in integrum annum fuffecturam,

UR

coétmant, cogere pofle. — CArgzef. 1. e$2. C.

lil d

ne quis in empt. [pecier,. Ne. claufo ad civita-

at

tem aditu, inopiarerum, &fames, &cex hàc

"Ui

dura neceílitas dedendz civitatis fequatur, i-

"

tem &

*

aritásrefum àd vitam

l fi?pto;

V. Sübditos, fic

4

]

necef.

|

',':;.' ;rc

|

ebob o ts

204

df Qu

um

neceífariarum premat , ad res hqiufmbdi

concivibus potilis & priüis, quàm extraneis,

1ä0ne I

& fi prb his & illisfimulnon fufficiant, folï;m

AR

illiscodem faltem pretio , de quo cum exte-

Lt

ris conveniunt , vendendas , adigi .pgü'c:,

Cinpd

Conftat hoc tum ex charitadsordine, vi cu-

QOT em

jus civibus , cum quibus nobis communiä'

15 ol

patria efE, potiüs , quàm exteris, fubvenire

n n

pellimur ; quia ex congenità quàdam pro-

n f

penfione & amorejuxta illud Ovidij: .

d n

Nefcio quá natale folum dulcedine cunttos

i Imi

iLdI d

ductt , d5 immemores non finit e[fe fur,

um

patria fame aliové malo oppreffi- poriiis ;

'm[ n df»ä'&'

quam alij civitati totis viribusopem ferre fti-

mulamur; tumex Jure füupereminenti, quo

qufit:

illis, quibusconnexione quádam civili & po-

( UI

liticàátanquam partesannectimur,plüs& priüs

ynilif

fubvenire tenemur.

1mó hujufmodi res

vt

extraneis jam venditas & traditas oblato eo-

j 6 lia

dem ftatim pretio invitis etiam, emptoribus

i

civesfibiretinere pofle , quia, cüm, ut dictum

u^

priüs domefticis, quàm excraneis füccutri

necefsé fit, illius generisemptionibus vendi-

jalit

tionibus conditio ineft: nificives has-resjux-

ta propriamindigentiam retinere maluerint

;uatuï-ï'

eftó aliàs emptorem fuo arbitratu quarere ,

"d

cuiQue regulariter permiflum fit , : nec rem

Eis':!'

fuam

206

Abi o dods

I

,menü"

l qql

fuam certe pcrfonæ vendere quisquam cogi

" av Vi

l,

poffit per 4 14. Cod. de Contrab, empt, pari-

cer &

Ti

vt

Inferes VI. Magiftratum publice necef-

f

wnd

fitatis acjuftitiz intuitu, ut merces & victua-

4 yui U

"

lia hofpitibus & exteris codem, quo incolis

Iï,

Ti

^

N *l'.:ü

d

retio diftrahantur, preciperepofle. Poftc-

quit

riüs eXcap. 1. && de Emapi, e& Vend. . lbi Epif-

li lol

copus fuas plebes , ne tranfeuntibus cariüs,

n

m

uàm mercato diítrahitur , vendatur , cogi

[

d

ebet, patet. Priusprobaturex eo, quiaad

£T

U

h

!

jl

confervandamrempublicam ineo , quoflo-

nl

retfítatu, commerciorum ufus fummé necef-

r

fariuseft , quippé qui velut parfimoniam tel-

ET

luris non ubidue in omnia zquéferacis füp-

NUl

A)

W

plenac efficit, ut, quod gentium eft ufquam,

.'J:,

N

:

Qu

a

apud omnes natum videatur; ergo neceífi-

tas publica eft,cum exterís commerciafovere,

zi

M

& fingula, que hec impediuntac deftruunt,

d

hum

emedio tollere: atquififtatuitur, ut exteris

]

merces & victualia eodem , quo indigenis

pretio vendantur, commercia foventur, &

.gmda-( ) ai l

firi d

id, quodhac impediret , collitur; ergo ne-

ceffitas publicaeftítatuere, urexteris merces

Nl

J pmp

& vi&ualiaeodem pretio vendantur. Subf.

ftm

Sed quod neceffitatis reipublice eít, ma.

Jl

giflratus ftatuere poteft: quia debet; Ergo.

L

UT :

quæ

* l! Vf

T

f;ccl:dic : alijs ufum corum bonorum ,

gom-

& o m

$07

Uigquam ;,

communis ómnium parens profudir, quaa-

| vfhiiy

do perid noftrum Jusnon redditur deterius,

invidere velle , inhumanum, & focietati hu-

3Ubli€æ h

rnang contrarium eít ; fed exceris codem

Ts v

pretio , quoincolis annonam , ceteraíque

res, quarumabundantia eft , vendere nolle,

h qui

lls J

cít invidere ufüm eorum bonorum , quz

. Ul

communis omnium parens profudit, quan-

do Jus noftrum non redditur decteriüs

L

Indu

]

3

Ergo.

t

2da conditio evidens utilias publica

10), Q

, qui

eft.. Quia, ut hec à partibus cum fuo pro-

Ime n

prio etiam detrimento & incommodo pro-

TODU-

moveatur pareít, ecquareilla abhis , quan-

do exindé nullum aur minimum damnum

Hl

Tup

fentiunt , quod in venditione rei ob publi-

cam utilitatem contingit, pretium enim lo-

T v

corei fuccedit, promoveri non deberet? ma-

erilt

Ticu

ximé cüm utilitati publicz ex juftitia legali

privata cedat.

üundé

"

f Ut CXH:'

Inferes L. Privatos ad vias publicas eri-

p n

)

gendas , ad conftruenda zdificia publica vg.

od

st curia, domus annonaria exfiruatur .fuosfun-

J

0s, aut propria edificia foluco jufto pretio.

a

$.un. l,i3. ff commun, pred, venderelicité cogt

; n

PO c.

Quia, càz vta publica vel fluminmim--

m

petn , vel ruiná amiffa efl : vicinus proximus

nt')E

n

()j

$. un. l, 14 [f quemad:

j

-vf.f(n praftare debet.

m0oG

n

-

208

, W

mod. fervit. amitt. idcircó fivie publiceexem-

"

Y

jius commeatus fít » vel via cearciata ». inter-

4l V

veniunt magiffratus, $. 25. L. 1. f. nequid in lec,

W

&mm

publ.

)

o

- 1. Si edifícía, velque alia opera zoenibus.

vel publicis operibus ita faciata coberent , ut ex

his incendim , veliulidias vicinitas vefarmi-

yist W

g

det , autangu[lentur [pacia platearum , vel mi-

W

g uatur portizibw latituda ( exíolutojufto pre-

n W

ss

Wi

tio. d, G.um.l. 13. comm.prad. Ang20[, Rbod.de

siliitn

jadt.) dirui ac proflerni jufte potle. — 4

rgto l.l

i

;l

14, Cod. de Operib.publ.

1f

95

««««««

III Inutilicatem partisreipublice princi-

alioris , feu fuperioris quà talis( eó magis

Vil

"T

ob hujus neceílitatem) partes minuüs princi-

aiiil

pales ad fua jufto pretio vendenda compcelli

t

polle. vg. adexfiruendum cafIrum , munimen-

ts

atum in illius fécuritatem , velut his ille redima-

d

iur. . Quia, cüm pracipua communitatis

tcmg*impx

parsipfe füperior in republica fit,. quod.ejus

Rtll'lgï,'m

causáfit, & illi , uttali indulgetur, commu-

?alx f[f A! |

nicatis causá fieri , & pracipuo hujus favore

ii

concedi recte dicitur.

Wi

Inferestamen & IV. Inillatione prace-

*' WJI(!M:

deni fenfu. reduplicativo fruftra'me ufum

M

1

Tj

non fuifle , füperiores enim , ficut ad laxa-

*m /l

Ilj f

menta animi , fplendorem aulz, pompam,

iif

Ceteraque privata commoda preter morem

[

au-

"g,

209

ublim

4l

' aügenda, novis fubditos oneribus gravare

'^ non

poffunt, ità precise ob privatum fuum

VW

! commodum; &fuorum, qui calium utilità-

vemfeclusà omni neceffitate, acutilitate pube

"t^ licá, fubditorum pradia ac facultates, refüso

"i etiam pofleiioribus jufto pretio, comparare,

"4 & invitis auferre nequeunt, Hinc & impij

B

", conjuges Achab & Jezabel extorquendo vi-

wüb: neam. Nabotho peccárunt ; & magnis ani«

(!Il! tnis San&tus Chryfoftomus in Eudoxiam Au»

: 4j guftam merito invectuseft, quavillam fübur-

anam vidue Theognofti optimi viri, oblatà

ii ejus æft*imaltionc, abftulerat : & Auguftus,

031 qui forum füum anguftius fecit proximas

ii* domosá poflefloribus extorquere nonaufüs,

m à Suetomo jure laüdatur.

m

Inferes & V.. Quia privatus etiam cum

iis jàctura füorum id, quod udlitatem eviden-

un: temh publicam procurat; promovere teneturs

pit Religio veró ex effato JCüUlpiàn: s ffg.med.

u9 $,2. Lt f de 7, e? T. dicentis : Pablicum Tus

u ( quod utilitatem: ftacüs totius Reipublica

primó & principaliter refpicit z. $. 2. ) is fa-

«t* cris NB.in Sacerdotibus , invhagiffratibus con-

,iin foffir

; talefit; quod utilitatem publicaim pri«

Ql* mó & principaliter promovet 5 quandó dé

x exftruendá autamplificandá Ecclefiá, aut alió

4ui? pio loco & facro agitur, fi vicing domus ac

1

fun

219

dbcb o dom

j

fundi ad illorum «dificationem neceffarii j»:i:caüäï

fint, horum dominos folucojufto pretio ad. i

f

eorum venditionem cogi pofle. 4

,

c

um frn.

v

copla

princip. L. 17. ff. de Vfufruct. junQt. b

AJMS 1Bif, ..

arqum.8.7 . l,a. f. deReligiof.c- fumpt.fun. quod ;axïubä

&alij fano infenfu ad domum propé Ecclefi- .j

am, in quà habitet Clericus , exftruendam, Mu

item pro atrio ante Ecclefiam procurando, ;;;

extendunt.

w

Inferes& VI. Eftó etiam hujusmodi fun-

lm

'dipofläfï'or honeftam fuam fuftentationem

F

iu.zfll,ü&/.

ex tali fundo hucusque folüm habuerit, ita

d5 4

venditioillius maximo huic incommodo fo.

n

Ka

ret. Quia vendicio illius fundi debitum le-

J

ale eft, ad quod preftandum , hoc i

pfo ». ;;'

ii

uód Reipublice tanquam pars fe annexue-

j

L

rit, fe obligavit, nequécxiillius jufto pretio

nl

venditione damnum aliquod verum fentit,

i

tum quia juftida legalis injuriz fuas cunas

Wtln

nondebet , cumquiaexcuipá fad damnum fen-

—

:,;;

a

N

tire, non intelligitur damnum (entire, L103.ff.

:

M W:Fü;

de Rf cap. 2,7. de R.].ip 610,

"a

3daconditio eft munus res ad victum &

]

4

veftitum neceflarias , vel uales procurandi , |

|

äïläl Mf

eaídemd; publicé vendendi à republicá fuf-

cepifle, vel mercesvenalespublicé expofuif-

ædf K?Wn J

fe

Ra:io illius in co ftac, quód respublica

.J.U ]uc

fimilesad illud conduxerir, hujusveró,quód

mj

non

Noin

(

j

"

d5cb o Bd

211

Ts

)

nonalià de causá fuas merces Vi&ualcs publi.'.

| c&exponere à republicápermittantur, quàm

n

$

j

I

ut cuiquc copia mercium parata fic, &facul-

!

tj

N

l

. tas emendi , confequenter fin& aliquá rei-

J

ï

; publicz & fübditorum injuriá, maximé fi in

p

,

* magnum horum incommodum fiat , acce-

lt

dentes rejicere , ac merces abfque juftá ali-

quá causá negare nequeunt. lum quia ex

Yi

, parteillius, qui hujufmodi contractum non-

'dumimplevit. — 4rgto princ.l.5. f de Cond.

cnrap'o

! c4

uf. dat. cauf. nom fecut. pocricentie locusnon

Uetit

eít, xum quia advocati , qui advocationis

1mod

" officium publicé fufceperunt , quia munus

CUT :'t

advocationis publice füfceperunt, quod idea

V à republica ipfis conceffumfuir, ut omnibus

2* patrocinium preftent. Covarr. variar refolut,

UY. zong, 2, ljb. 3, cdp.14» i med, pun.v, ut auxi-

niiium, operas ac patrocinium litigantibug

U5 U przeftent (dummodó juftam caufam non ha.

i bcant) àJudicé cogi poflunt. — í4rgre d. ,

143 Cod, de Poflulamd. med, $. 0. 1. 13. Cod. de Tud.

Brunnem, ad . ciz, £ 7, 2um. 4, Covarr. d. £,

ii andé

(

Erues I. Mercatores, propolas & omnes,

I! quiresad vidtum velveftitum hominum per-

90 tinentes , venales publicé expofuerunt, ad

quJ eas, quamvisgravior annonz caritas, autre-

1007 rvl

A

aruminopia Es

n fic, jufto predioven-

n

2

Cs

212

dbdb o &

dendas à magiftratu cogilicité poffe. — $, &&«

"

wmtd

ll

ZArgto.5. V. L i. f de Offic prafect.urb finis $ Vo, |

l

*

J

!

! t'

L9.ff dé Pan.

-

;

)u

II. Caupones &

ftabularios , qui ofH-ä

!

u

N

cium publicé fufceperunt , hofpites fufcipe-

,

jf

rejuítéadfítringi. Quia eiaterem fibi ehgere /

:

eatipo vel [labularius (qui hofpitij publici rnu-

g

nusprofefluseft. Bart. adZicend. $. ) non vide-

1»0mm'w

m

pur , nec repellerepotefl iter agenies,. dned.$.6.1,

Non obftante ;

V

J

un, ff. furt.adverf. naut.cic.

eff ineorum ( nautarum & cauporum videli-

Erml

cet) arbitrio ,ne quemrecipiant. med. $.V Lv ff

&ij r':c"rm

T

pauta , calpones, . deula-ry &e, Senfus enim,

ut expracedentibus patet, folüm eft, quod' hu g

quempiam cum obligatione res, cjus falvas juju

j

q

!

!

praftandi, reciperénonteneantur. Príwe $. t

D

Mi

&. dil.um ff fart. Siquildem ut quivis viator & pia,:m(;

hofpes res fuas cuftodiat , nec fe damnüm ,

praítaturos, pradicere poffunt. — Fiz. przze, lm

l. 7. ff. naut.caup, quoniám zauta, ei catipo, &j VM

flabularius mercedem accipinnt , món pro cuflodid , l,

Jed nauta ut trayiciat vedlares: caupo ut iatores Yij

magerei5n raupmä patiam?*. $Szabularius,ut per-

*

Pt

smittat qumenta apud eum [labulari, Priuc, [

D47]

[

$* du

l

um

!

4tà Conditio eft violenta circumfcriptio

*'ifn l

!

ac reftictio juris noftri,. vicujus; hujus ufus ,

Mi

L

aut omni

nullus ,auc riodicus eft.

Argto

KUY

NI

n

«

$.9. !

^

:

[

q

&b o dhds

213

C.&

'

Á

Ü

|

5,9.[.44.(5«»7&!. $.5:Z $2. ff de Leg..r. Quia,

cüm quisd; , ne àrei fuz & Jurisufuimpedia-

witur: Jus habeat, reliqui omnes ab impe-

l]

"ly diendoinufüreifue, in quà jus habet, ar-

ii« centur, atque illum , qui jus hoc habet, in

li*exercidio fui Juris etiam cum quodam fuo

iincommodo non impedire, obligantur: aliàs

!

ilifruftrà fervitutesrealesintroductz fuére. Id-

üOxeirco,

um

Erues I. Siquisfundo, nifi ad eum per

iuivicini fundum iter habear, uti nequeat, vi-

iiiipinum , ut illifervitutem itinerisjuíto pretio

igvendat, cogi poffe, — Przzc, L. ult, ff de Servi-

uufu£, praed, urbam. lviperator enjga Antonimus

neyum. patrerefcriplit , iter ad fepulchrum petipre-

gutarzo, Cf concedi folere : ut, quoties nom debetur,

wndmpetretur ab eo, quifundum adjuntium babear,

j pNow tamen . boc veferiptum , quod impetrandi

J

a

A? facultatem, ettam aciionem civilem insucit.

uiifed extra ordinem interpelleztur. — Prefes etiam

uuil?mpellere debet , $ufTo pretioiter eipreffari. Ita

j Amen , ut Judex etiam de Opportunitate locipro-

s AoPiciat ,. me vicinus magnum patiatur detrimen-

wm. Princ. l, Xa. f.. de. Religiof, & fumpt. fu-

g"« Ex his, publicos litterarum profeffo-

usufHSAeS » Opifices, fabros ferrarios, vietores &c.

Mihe

&

ionibus publicis moleftiasafferentes, ut

l

omos fuas vendant; &alio migrent implo-

]

O

2

rato

,

214

mubocm

p

!

raro officio Judicis cogere poffe deducit

hgf,, c;zu

Laym. & jun&o favore libertatis

)

m

. I Siduo velpluresfervum communem

WW* )r-[l

habeant, atque alteruter quantamcund; par-

tem habens , illum quoad fuam partem ma-

g

numittere velit, alterum vel reliquos , fivé

mw

ipfe manumiflor, five fervus quóad partem

qut

velpartes refiduas pretium offerat , partem ,

IT

vel partes fuasvendere cogi licité pofle. Fis.

at

$. ulz. Inflit. de Danat. $. X.l. 1. Cod. de Comm.

A "t

/

ferv. manumi[f, iidem jundto favorefifci , ut

?G'

hic emproreminvenire faciliüs poffit : enim-

Ntd

(m m

veró ob odium communionis integrum ci-

:. W

tiàs , quàmparsindivifa , emitur.

j

Ill

li

MY

IlI. Fifco rem quampiam etiam quóad

hi

l

minimam partem curm privato communem

L

habente , ipfamd; venderevolente , focium,

7^

^

1

autíocios & fuam , aut fuas partes venderc

ed. 4d t

m

cogi; quia forma (ideftjuxta Gothofr

dicend. l un. L. A. lex) eff , quotiens ad fsfcum

lriy

)

dl

d

[

i(l

vel minima pertío rei pertinet , ut unvvev[a "

y ///y/,j,)'

procuratoribus meis diflrabantar. — Princ. lum

Ced, de Vend rer. ftfcal. neds ( fffeus , cim parta

'J 570/7/.4

dominus e[fct . foliditatemjuxta proprium przvt-

"n

legium vendidtt , fidem ejus infrtngi, alicujus va-

h ,(//7 i

topíis eff.

FPrinc. l, 2. Cod. de Comm. rer. alie-

zi

mat — EO pretiumparté samtim in fifcum redi-

RA

gamr

dbéb o dats

214

lc'cï ;

atur , veliquum dominis partium veflituatur. Fi-

zisd. l, un. Cod, de Vend.rer, ffcal.

"

Dixi junéZo favore: Jus cnim perfe cam

n

L

o

*

cfficax non eft , fed per privilegium adco-

L

actionem im

M'

Poncndam modoó efficax red-

!

sta Conditio malus rei fuz ufuseft, quo

inrempublicam, cui expedi , nere faá quis ma-

leutatur med.$. 2.. Inflit. de His qui [uivel aliem,

ä

' peccatur. Idcirco tanquam ex deli&to oblie

! gauo vendendicontrahitur. Quare

l

U

Inferes: fi vel dominorum in fervos fz«

"; vitia intolerabilis videcur , vel adimpudici-

!* riam , curpemque violationem compellant,

hosbonisconditionibus, jufto pretio, quod

]

i illis redditur , vendere cogilicité poffc. MeZ.

$.2 Inffit. - princ l.2 f de Hu quifut velalien,

u

pQ

ur.

6ta Conditio nolitio in communione

"t

!

d

rei donatz ,in quàáalter ampliorem fummmams

l

j a

.

lter minorem pro indivifo poffidet, ulte-

D

às ftandi ( ig commumione emim vel focietate,

j

jp 11

1

j "emo compe

llitur invitus deztineri, Princ. L. ult.

rl Co

d.de Comm. divid.) eft. Quia clcdio da-

;i'

j turez y quiampliorem fumnsaminve , domatam

u'w'*

habuerit , veliquam eflimationis quamtitatem ef-

l

!tr,[:l

ferreeis qui minorem caufam habuit , &torum

1

idere. Sig autem boc minimt f acere natuerit,

uækPO!

j

£unc

Q .

WT

216

qume omnimodo. res dividi fecundum quantita-

*'wg,

pem utrió, parti competentem , [fres drvidi fine

feo perieulo po[fibilis eff. — Sin autemin bujufena-

,

di cafibus , 12 quibus partitio utiliter celebrari

I

mimime potefl , amplioris [umma daminus nolue-

€/

f

|/

(

vit efferre aflimationem : tunc licebit etiam ei ,

«

hn

qui minoris (ümma babet. peteflatem , offerre

(ite

vetium y P totum fibi vindicare. $. 2. l, 34.Cod,

adio

de Denationib.in favorem donatoris , ne illi ,

d

quaré ita donaverit, «/iqua eriatur contentio,

gmm

Princ. d. $.2.1, 34. acnécontradonatoremab

[

illis, qui liberalitatem füfceperunt , ingrati-

p

1 lt

tudinis exercenda anfa detur, quam tamen

Jura, ut videreeft Lulz. Cod. de Revocand. do-

vJ

l

ZALÁp.

acriter reprehendunc & puniunt, Ex

il

u

his

al

Inferes: ditum $. 2, 4 34. Ned; ad do-

lfsl

i

VJ

natariosaut alios , qui partes æqualcs pro in

N

tl

divifo inre communi habent; nequead cos,

IFirs

quorumunus majorem, alter. minorem par-

| [W.W

reminre communi non donata poffidet, uti-

|

t

liter extendi, Pàrtim quia , cüm wes/quisd,

r

ao arbitratuquerere vel probare po[fit emptorem

ür

vifi lex. fpecialiter quafdam perfonas hoc facere

tiln

prohibuerit. |A4. Cod. de Contrah, empt, Cür

A ]

regulariter mullus ad emendum vendendum

"nfb

cogi poflit 24, 4/.. in cervicehujus $, adal-

krmdl

terutrum adítringi odiofum eft, — QZia veró

rellria-

^ d[,

217

La

ïdm (

veffringi, Y favores comvenit ampliari, Cap. 1

L

! u dþwd-

.l'

de R. j. in Gto.

Pardm quia zz re communt

hi j

peminem dominorum "ure facere quicquam in-

Fäknä

qito altero pofje. — Et i re parü potiorem caufam

demi"kj-(

e[fe probibentis.

Princ, l. 26. ff. commun. divit-

li tfi

Áity

dun. exprefsé (tatuitur, ac /. x. Cod. eod. fimpli-

T

citer precipitur , ut, ficommuni dividundo

ïähg

actione agatur , & res divifionem admittat ,

1

dividatur , fi veró divifionera refpuat, uc

IT

emma , licitaciofiac, &is, qui pluris licitabi-

LUH

tur, rem integram , alter veró pro ratá rei ,

It

Modoó confor-

predi portionem accipiat.

m Rn

tum alter minus dignum pretium non offe-

Waj

rat, &alterob paupertatem non fit idoneus

, a

ad idem pretium folvendum , ne dum au-

cendum. Figü . 3. Cod.eod. ibid. Brunnem.

ä',üdd&

N. 9 d.$.2.L.34. utpote qui fpecialem cafum

It oO !

centraregularem Jurisordinem comprehen-

iuc,adco,

us

dit,à Jure communi exorbitat: Sed 4444 Ja-

p

re commuani exerbitant , uequaquam 4d confe-

fidei

quentiam [unt trahenda cap, 18. de RT. in. Gta.

umj

Ergo.

ii

7tima Conditio, vi cujus aliquis ad

emendum vendendum cogi poteft, eft em-

jjie

4 C

tio partis indivifz rei communis commodeé

du

non divifibilis, circaquam , antequam pars

emptori tradita eflet , cum vengitore com-

hüä

ts

muni dividundo Judicio à focio aétum cft,

Si

MW

O j

218

S enim vendi

tor licitatione fuperatus fueric,

j

emptor partem emptam pretio licitatione

j M

placito vendere cogitut, fl veró venditori to-

tus fundus adjudicatus fic, & alteram partem

Id

tanti, quanti ob eam rem focio venditor con-

p

* ii

emnatus eít , emerecompellitur. $, 17.Z. 15,

f 4ec a, empt. vend. fiquidem, quia em-«

ls

ptio venditio ex di&: in cal

ce a',/jo 124 bonze

tt

fidei contrattus eft

Ü

: eQquum eff , eandem e[fe

tonditionem emptoris , qua futura effet , fá cum

j

3p[o acf um e[fet commhmi dividundo. d.$.1 7.tir-

f

eafn. Areto princ. l, 7 ff de Pericul. ci» com-

u

med. quia fecusdim naturam eff , commoda cu-

n

ls reteum

Jequi , quem [equumtur incommode.

ff

-Io. ff. de R.3.

n

[AL

[

8tava Coditio ut quisad emendum ven-

t

endum cogi poffit., eft aditio hzredicatis ,

lh

accepratdo legati, cui juífio teftatoris rem

?Ne

d

cercam emendi vel vendendiannexa eft. Prige.

fl

ls. f de Ad. empt. vend, l, 49. $.8.9. l. 66.

i"tl

ff* de Legat. 1. L. 54. de Leg.2.. Quia hzres hz-

re

ditatem adeundo ,

4 i

,

legatarius legatum

acceptando voluntati teftatoris fe fponté füb-

J

jicientes , quafi contra&tum cum ijs, quibus

h

tem cercam vendere

, autáquibus emere juf-

ü(ma

fifunt, in or

inead hoc faciendum ineunt.

W0

Txm

$«2. lnflit. de Sing.veb, im fidecomm, princ.l. .

e

4

T ?,1

2",

us fp

Ka. Ced. comm, de Legat. precipue . eirca

Kf

sued. l.ult. Cod.de His

x& [(ub rmodeGcc.

d

dU

:

ena Condido 1

ante quà quis ad ven-

Ein pal'!a

dendum licité cogi poteft, eft conditio im

i

(Ott

ecialem favorem rei vendendz in ejus ven-

Á

J

4

tioneauctoritate legis imbibita , quod ven-

, QU

ul

denti vel cuiliber alij ju

ftum pretium offe-

]

Init

renti,cademretrovendendafit. Hinc quan-

utdn

imiampaupertatem egeíta-

l

",

do pater propter n

5

]

temá; victüs causá

filium filiamdue vendidit,

velqui alienatus eft &

j

It

licet ipfi, quivcndidic ;

o

eut cuilibet ahj ad inge

nuitatem venditum

quod illeva-

*

WUM

propriam rep

etere, fi pretium,

]R

fferatur. J, a. Ced, de Patrib.qui

lere poteft, o

flios diftraxer.

Similiter pactum,quod con-

ductioni metallariorum,

feu effoflorum auri

w

cum fifcoinite , in hujusfavorem auctorita-

d

m, ut quidquid auri ultra

te legis imbibitu

fs r

canonem fuum ampliüs collegerint,

fiíco po-

ditio eft , vicujusilli,

ad

n

tibódiftrahant; con

A

M

hoc fifco vendendum licite

cogi poflunt,

n

Fin,l.1. Cod.de Metallar.

|

^

1

!

65'4

Denid; Jus ftapulz €taptf Give &tafe

j

fe eceditigteit]

vi cujusadvenientes mer-

.

catores merces cxoti

das , antequàmglió de-

p

vehantexonerare , &

vendere, aut venales

eunti

untur , qua-

adcertum rempus exponere cog

"l

leColoniz Agrippinz, Bresaz , Ka

mburgi ,

(l

[u

Lypttz,

229

dtob o ob

,

,

Lypfiz', Rarisb

onz, PaHaifif—,- äl,ijf'v&ur»bibu

;

quasRhenus, Danubius, Albis, Mofella, &

xf

L

Vifurgis praterlabitur , de quibus fpeciatim

L

V1

j

deLymn. Jur. Publ. 727 1. [ib.2. cap. 9. mur,

132. deprehenditur ; conditio eft , ftante

|Di

quá, illi ad mercesfuas vendendas li-

/

oW

citécogi poffunt.

h

IPM |

.

s

À

i

j

li

h

u

i Á

ii

J'a

z

H

W

d

z

lih?,lh'

"

'

[

H

l

T

| /'I/IJ/»?M

lg

| W?W

DIS.

;?ïfgu)

245

e5Obo G9

"utbi

eb3boSo s &&æä&æ&ä &ä&ä

loftlni

eqo o o ol

qeciciocgo

IN

æïää äää*äïï CXCX æïïïïeä

0.

)d

DISPUTATIO II

Vrl

De Causa materzali [eumateria vel

Objeéto EHIpLonis , "penditiomis , devebus,

que vendi «s emi po[[ant, de /mredzmte,

a6tione , ve nón amplusexiflente, extitue

ra, implcante, exiflente, [ed commercio

d r c'

/mmzmo exemptá, de libero homine , re

- E

Aliená , fiartnm e? *vr po[fefsá , proprm,

/jeczalz lege alienayi znterdz&'a e? 707

interdi£é a , communi , de Etbymo qs* ne-

-2:»5

ce[frtate pretij, bujus oerrtate , cevtitudine

abfoluta €$ reffetirva , pecuneitate , ]u-

f'itia, de Conditionibus bujus ovtui cir-

c*um/iantiäw de Pretzo jufto rerum 4d-

modum vararum , de pretij legimi, €8

tranfgref ? pretij ju[l oblzgzmone : /ä[n.

tzaneq, legum tranfare[fonem perm:tm-

tiü")æ

)

$, unic,

282

dteb o coos

f

S.unic.

3

Qux materia feu objectum

ionis venditionis ?

A

W

Bmp

L

Ateria feu objectum Emptio-

"

B^5

äx

!

7

i

i»)

nis Venditionis merx in vcr-

d

N

Y

us

M

«

;i

]

X

s

nacula: biteQBaat, & precium:

.-

: :

bt Soufffdilltua eft. £. 8.

Km

:.'

c Co

ntrab. Empt. init.. fin- princip,

L. ff.de Rer. permut. &c. — Prob. lllud cít ma.

teria feu objcctum Emptionis Venditionis,

u

in quod confenfus mutuus Emptionis Ven-

dirionis effencialiter fertur, atqué à quo tan-

[

uam à fuo termino neceílario hic termina-

cur ; quiaEmptio Venditio certa fpecies con-

j

ventionis contractusvidelicet eft, cujus ma-

teria feu obje&tum eft id, quod in ordine ad

QUftmdr

certam denominationem fufcipiendam con-

&umahu

notari, in quodferri , & à quo terminari ne-

T

ecílarió debet ; íed emptionis venditionis

-W, (

conífenfus mutuus in mercem & precium ef-

V(*Mbbm

fenrialiter fertur, atqué ille ab histanquam à

ul

fuo termino neceffario terminatur juxta &.S,

M 1

4. difp.t

, impofterum dicenda, & arg. príne,

Ikl l;:w

(fqj

&.1.À2.

& princip, l, 8. ff de Conirabev, Empt.

)(FI/IC

i

iEFSQz

SE C-

M

2$

$ECTIO PRkOCGA,-

i De merce, feu primá

iitienig

n

parte matcriæ, fiveob.

i t W

ject emptionis v

endi-

hn

tionis.

i

ng t

J

Autts

& L

Ti Uld m

L

erx, qux nomine hu-

o

l

j

a'quom-

jus comprehenduntur?

Em yr,

g

Erx eftomneid, quod ex fe ven«

Uj

M

di &emi poteft.. Prob. Omne

« Ww

id, quod eft obje&um inada-

| quatum Emptionisvenditionis contra diftin-

nüW

€tum abaltero ejus objectoinadequato merx

Okümmm

efít; fed omne1d, quod ex fe vendi & emi

)fb wav

poteft, obje&um inadz

u

atum Emprionis

ls

Venditionis contra diftin

à

umab altero efus»

"m

Ial

dem obje&o inadzquato

a

eft, ergo. Hinc

W. lh Resquas Natura, velGentium jus,

W?W

, Vel Mores civitatis commercio exu

erunt. fín, $.

"ml

1. 1. 34. ff. de Contrab.

€zpi. nomine mercisg

)

non veniupt, Prob: earum NB, unulla venditia

j

df

224

t

elt. dich. fin.8. 1. Siquidem, ut EmptioVendi-

g^

tio valida fit, non tantüm necefse elt, ut con-

trahentes dominium rei faltemnon transfer.

vl

re, &acquirere pofitivé non intendant. $. 3. 7

l

!

(

$o. f de Centrab, Empt, verür etiam eífen-

"

i

tialiter requiritur, ut Venditor mediante crá-

ditione conditionem, tern cateris requifitis

äOïþWUïl

jl Q

accedentibus ufücapiendi cum habere licere

in Emptorem transferat. ssed. $. . £. t1. Jr. de

li

ao )

CAG. empt, & vend, & med. $, un.1.30.jf- esd.

dlindi

Rerum veró, quasvel Natura, vel Jus Gend-

um, vel Civile commercio exuit, mediante

a

craditione ut cateris requifitis accedendbus

T

[

4i

l

Ml

41

lu

ufuücapipoflint conditio, cum habere licere

cransferri non potreft; quià , utpote qu& ex-

tupti

tra comraercium funt, haberi ac 'p'ofïidcri

i

N

Ms uU

v

j

non poflunt. argwm. diéf. $.1. l, 34. jf. de Con-

HUCL U

trab.empt. Exgonomine mercis non veniunt:

aliás earum veriditio non nulla. venditio fo-

Orh(

!

Ü

u

"

"

ret,cüm exiftente cerminio denuminante non

oriríi denominationem implicet.

Prob:ant

)

ij

NI

One naturá [ni dominio noflro exempta funt y iB

ff M

eblisatienem deduci nullo mado pojfuent. ftm. S ^.

;ïcra'gmml

1

Hl |

inflat. de 1nutiib, frtpulab, argum. princtp. 535

färcc?ä

ff.de V.0. impojfibilium enima smulla oblizatio

hag

;

eft.1:85 f de ,. E

rco &ncquäin Dbligario—

némkEroptionis Venditionis, cum &il

1

lahujus

effe&tus necellariusfiz, Dixi : earmNB. Qua-

IEcx

db

G55 o Ob

224

!

NY

)

re ex dicendis infrà, ubi fpecificé rurfüs de -

AT

nï hujusmodi rebus ag

etur, intelliges.

lïth'tc'n'dunzj

. & III. Sédomnes illze, g49454ui; baberä,

W eup]

poffidere , vel perequi potefl , tam mobiles,

Y qu

àm immobiles, tam corporales, quàmin-

"!t corporales,

tam quz fünt, quàm que non

13* funt, atramen futurz faltem fpcrantur, tam

iitij alienz, quàm proprizac communes, etiam

ul omnia bona fua fimul, dummodoó pretio

itit eeftimabiles [ aliàs, quia valor rei; in emptio-

tj nem & venditionem deducendz , udiin rec

115 liquis contractibusonerofis,cum pretiocom-

ijs parari, & commenfurari debet, cüm pretium

l

m

;; incompenfaronem rei detur, fi nullum va-

ii lorem habeant, & inzfítimabiles fint, nec

,j pretium habere poffünt , ac merx effe ne-

s queunt; fiquidem exinfrà dicendis finé pre-

jgi do nu la venditio eft] nomine merciscom-

" prehenduntur. Prizeip, $. 1. 4.34. ff. de Con-

Prob: Omnes res, quarum

ï

l

j Cteris paribus venditio recté fit, nomine

1

,j mercis comaprehenduntur; fed harum ven-

i

::

"

ditio recte fit, ffg. princip, d. S. 1.

Ergo ha

!

i

|

!

!

M

[

D

/

Ji

jg

j nomine mercis comprehenduntur.

j

Q

r?

.I

lI)

f

j

N

P

& H

j

:

:W

i

;

246

, erm ;ahc

MgüOïW

&. Il

j

—

l

mmi

Siergo& resincorporalespars.

j

L —

^

q, U

materiz feu objecti Emptio-

t

h

uf

