Hc713

m

d

m

^.

hs

N

s

mb

bt

Wa

Lt

Mp us

ii

—

—

Eu CT

"

i&

a

E

t

cem

a

d

*

i

:i,ä..,...)ïrv.r,

EINCC - NRESAERCS

m o

SNDT

(

2anr Mi

xw

-

4

b

M

A

d

"E

^09

n

2v

M)m

3

5l

x

Wa

E

-

a

b

É*

r

us

1

E

t

A:

NU

204

"

&

W

:

$

"

X

d

»

*

s

E

2

n

A

&

l

H

s

A

«

y

&

h

Em

-

dafe

*

5

n

-^

E

Ej

P

i

.

EZ"

e

ho

uf

3

!

z

VU

N

M

x

*

P

s m

-

x

h

m

ao

Wh

»

2

d

r

as

o FaN

-

A

t

z

E

"

WUX

a.

*

4

r.»v

:

as

i

As

s

—

r

a

A

m.

.

3

*

M

^

Mi

st

&

S

v

d

.WM

fs

-

:

Ym

QAU

y

*

aX

T

m 7

eaUu

ex

d

s

m "

s

3

$s

21

m

ab

PX

M

RRM

m

X

s

s

-

—

m

x RP

O

ER

*

E

x

OX

rl

E

,E

T

P.

*

"b

T

«5

.«m;.

zi

*

x

-

z

u a

-

-6 -

E

9t

w

Mi

Ll

&

"4

"-

b

M

r

CA

R

TÉ

--

N A

-

r

e.

Xcorx

MEDN

O

N

E

il

-

AAs

ao NI

x

s

—

u

RD

-

É

Bs DN

-

m

E

—

aT s

ERE

"

E

s

linDnucL

—

d

-

p

m

—

—

-

ii

Z

Yeovee

*

Ea

E

"UEX

RC aT

4

f iintine

.

-

R

m

-

u ——

u

d

——

Bs

TUX

A.

H

d

—

m

—

nE

—

—

m

——

^" p

"

—— —

i2

T

u

þv«.

M U

g w

—

m ]

p^. i

——

um

^

w

«

Y

..(a/æ

N12«209529813- 021

LLEDEEOEEL LP EULT

UB Tübingen

^^

^ "

p

SEAPN

d-

v

C

»

"^s

ä M

"!

ugu

t

l

AiN:

li

w troy

tj

ATNON

4

ts

Á

ldygt

Mj C

ï

:

a

o

l]gC

l

,,/h

— as

ln X

fï

tieis

] Mij

W

(

L

JHO

:Ww

"

il

W

V

L U!Wl

l*' Wþ

EMPTIO VENDITIO

PUBLICA zr PRIVATA, SACRA

xr PROFANA;

Tam

Ad Legem DEI, quàm Humanam formata,

Forod; interno Confcientizg, & externo

facro , ac profano aptata

QVAM

Ad Ma;orcm DEI HOMINIS pro no-

bis tiginta ARGENTEIS vendid Gloriam,

inEjus Dolorofz VIR GINIS MATRIS,

PaATRONORUM TurrLAR1iuM , &Relig

Coerrzsris HiksRARGHIZ Honorg

Annuente Nobiliffimo & Ampliffimo Celeberrig

Eoo-Francicz julio-Ducalis Hetbipolenfium U

Juris« Confultorum Senatu

PRAESIDE

Nobili , Clariffimo€9 Confultiffimo Viro

D.JOANNE OACHIMO .

SCHULL, . u.Doct, Dieeft: Profef-

forePublico & Ordinar: Judlcxj Provincia-

lis Cefareo-Franconici Confülente.

Tribus praviis, ö-dzþmä:s Examinibus moóre Majorums

yità exAantlatis

PRO SUPREMA IN U, J, LAUREA ADIPISCENDA, & ?B.k

vilegijs Doctoralibus rité & íolenniter coni'cqucndïs,

Pnbltea Dijputattoni (» aperto Examin: fubiicit

NICOLAUS ANTONIUSLURTZ,

Herbipol: AA.LL. & Philofoph. Magifter,

| . U. Scudiofus, Author & Refpondcns

IN CON SU ETO .']"IIRISTARIMU AUDITORIO

Hom Ante; æ»pamend con[uetis Die 10. Menf. Sepseszb, 1207«

Typs MARTINI FRANCI $e1

HzzRhRTz,

vg;ä

*REVERJE,ND- 1SS2M1$ , 1L-

ä

L'UST RIS$$1MIS , PR.£-

NOBILIB'US , PERIL-

LESTRIBFS

EJT

ET

K

PER$UAM GRATLOSIS

[

DOMINIS DOMINIS

PRZEPOSEL

TO, DECANO.

UM

Cætefi;ciuc Domr-

nis Capitularibus

C-

clefiz: Cathedralis

Herbipolenfis,

' M

A

AW

^

DOH]IHIS D'OITIiITiS

i

meis Gratiofifsimis

| ij

| las) Uilms

m

&per

: P* t «,ä ïf& T

I[.

.

ERE Ht EE ER d R N H E E RR E

REVERENDISSIML, 1L-

LUST RISSIMLPERILL'US-

[$

TRES, PRZNOBILES,

GKATIOSISSIMI

.;XJ

eo perquäm

GRATI10S1

)

]

; DOM

INI, DOMINE

C.

——

R

|

"Ovwum:Pantbeon ingredz'::rh—

J

ÓN

d

l))

die

,

dumadREVERENDISSIMI

d

—

EN

2

3!

N

a

" CATHEDRALIS.CAPITUEE

Ea

«

V gratiofas fores devotus cliens ac«.

)

q

N

*

:

4

ceao.,

In Sacro. enim boc PA-

N

.'f

i

—

:

s

:'

L rA

TRUM PURPURATORUM

Senatu divas virtutum | omni-

|

um imagines venerabuudus. fufpieio , quas vel in

( dluflribus puriffime. uobilitatis ceris accendit nobili-

I25 , velin Sacris Ecclefie Herbipolenfis adytis religio

»

E

l;

formavit. Scuta ipfa &6 Heroicis Familiarum anti-

.

j

n

- quifimaru

m notis injignes clypei , clypeos bic ejj? do-

p

ceut in prafi

dium €$ decus Patrie gloriose effulgentes.

Aüd bos igitur

bumillime provoluor , voti eus , quaa

2

moriens mibi Parens ultima voluntatis imperio au-

pofvit , eg

óvero , licet tunc etate minor promptiffit.

L

Ü

)

gimam quippe gratitudinis debebat ille

jufcepi : vt

ro inuumeris

vatijs in fexennali Receptoratu Eccle-

f

iaflico , €9 tre

À

€

cenui ad Portam prafeuüura liberali-

ter acceptis con jfe

crandam; quam dum morte preveu-

| lh bw

tuit , filius fe fiftit modó , ne cum Pa-

j

tus offerrenonpo

4

y

Íremortuo tantorum

favorum memeria extuida quod,

J

exi(timetur,

yi

&ima mea prefens libellus efto , cum

uo in colefte

Sacrarium EMENIES €9 VEN-

d

mFm

12

ENTES induco.

Nec flagellum metuo , quod é

Ill (

funibus

/

colligatum in facri

legos olim emptores veiidi-

toresq,

CunisTI SALVATORIS 4Qqu

iffimus Zelus cur

t, Funiculimibi nove gratiarum

facro fulmine intorfi

adREVERENDISSIMARUM

caten& erunt, quibus

DOMINATIONU

M SUARUM füubfellia fuaviffi-

l

mie trabor , ut Clementiffimos bic , velut ad Aram gra-

Hx

am,quià Dijs (Dit

a

tie fa

vores litterarijs obfequijs em

ENIM

VOQS ESTIS, quia popu

li Chrifliani divini

T

« [ides )eruditis laboribus venduntur,

j pro REVÉ-

:

p

RENDISSIMARUM DOMINATIONUM SUA-

RUM inperio , ad earum gratiofiffamos nutus promp-

E

tiffme femper perfiftam

1j

fdm

ij

Couvitius e ettrne

M

Devotus fervus

K

Nicolaus Anconius Lur tZ,

*

73

X

Ttlr-

^ do.

m

qoitbaboto ao aodioat o s

lieg,

n

i

H Ifl«

p M E

f

t i

. DISPUTATIO L.

i

M

L

i-

De Emptionise9 Veuditionis Etymo-

QU

logta, borum V ocabulorum 'yariá cs* proe

l Bu

nj

a

amifcud. acceptatione , borum.proprü fegui-

, C

/iN-

fícati origie , defruitione , drvifloue , bo-

4

V

T

neflate , atq) pradicatis bujus cum aliis ne-

Jni-

gotus communuibus.

$CUT

Ti

MM

s I.

t

f

Quz Etymologia Em

h

pdonü

(Di

& Venditionis ?

ii

1

j

RUO

.

Iymon Emptionis & Venditio-

N

j

N

d

nis hoc& fequentibus folijs mi-

Jb

e

UA

T^

NS

hi examinandae proficifcitur z

"r

N

v

Ntä-)

partim à greco vocabulo iuiv ,

latiné Meum, üt Emptio foner idem: ac 2 sseo

tutito fácio ; partim à latino verbo Pezdo; feu

!

venumda: ac i rem dem, vel potiüs dare pro-

,

mittams fatis camen fic, fi eadem mediante

.traditione. ad emptorem veniat.

uUn-

de

n

Z

de & venam ire : contractius vesire deícen-

l nomü

dit. arg. $ 2. Inf]. de Empt.& Vend. arg. finis

(n:

— $1 L. x. ff de Contrab. Empt. ?. arg.princ, l.v

ff-. de Rer. permutat.

Prob. membrum prius:

li

JWJ' E

Is, qui pretium feu pecuniam numeratam in

hoc tiegotio pro reftve merce dare confentit,

i(

proprieq; Emptor appellatur: nummos pro-

"h

miílos accipientis facere cenetur, ni velit ad-

liüc teneri ex vendito. fzis $.2. l ri. ff de

N

CAU, empt. i vend, Princip. L. ff. de Rer. per-

7usf. Crgo negotium prefens ideó appellacur

l

l

!

Q

um 1it.

partim ermptio, quia illius ratione ex meo tu-

tl

J

*:mi!fwdmms

Prob. membrum pofterius: Confentiefis,

üit pro pecuniz quantitate roerxvenum eatfeu

|

[

ügnm: |

venditor, dum promittit; de illius rei domi-

"j qal

nio pofitive agere non valet, né ad emptorem

odl

tranfeat. $, 3. . 80. f. de Contrab, empt. ebc.

! Hl

hifi hoc negotium nullum fit, i. $, Atta-

J';'f. H&Q |

i ii

men falvó.hoóc negotió fatis eft, fi hic poft-

modum ipfam rem tradar; quamvis Empto-

It Quj

rem: dominum non faciat . 4 28, ff de Contrab.

Empt. Gc, d. $.2. .yt. ff.. de AGf. empt. e"vend.

(l)'(l ]fm

ergo h«cconventio, dequa mihi impofterum

Tttrenja

erit fermo , ideo partim venditio falutatur:

| V"F,Mo l

uia vix nón habitualiter res dari promitti-

'?tlldcs tte

tur, & fufficit: ficadem . ex poítfatto ad

u r

emptorem folüm; veniat ;; nam fapé conve-

niunt

- ür;nomä

dbdb o dbzb

3

dfcen.

niunt nomina rebis fuis, ita & fertaé fenti-

4f fri

P rin[' [l ]

unt ClarifI:. D. D. Kónig in ais Principijs Tur-

Canon, ad Tit. Decretal, de Empt, && vend, S,

Th r

Tdtt n

1. 219.1, & ab codem citatus L'lngcpaur.

Ohfti ,

105 pto- '

5

1.

Yelitad-

i f "

Quz Emptionis & Vcnditiof

1(7À jr-

nis Homonymia ?

pellacur

Imtot-

E.

Ervocabula : tàm emptio -vmditiak,"

quàm emptie cantüm , vezditio tan-

tam generaliter, laté, improprie &

enüets,

fimilitudinarié accepta , comprehenditur, ac

n eatfeu

fignificatur : omnis contractus & mutua pra-

i domi-

flatio, quàdominiü rei fercur in alium. Prob,

IDEOT [

per $.2. . de Empt. f vend. per $:5. L.19. ff.

hjl Ü

de Edilit, edict. per $. 6.1.8. ff quib, mod p

it-

;. At[a'

(« Hac in acceptione &c eseptionis ver

;

g

ic pofl—

lex duodecim | tabularum omuem alienationem

rei quzin noftro commercio. eft $, i. d, 7 8,

Empro-

"ntiti, v

ff- quib. madis pig. $.. Complexa eff , $. unie:

fu.

circa finem 1. 49. ff. de flatu liber: & Efau pri-

ferum

amogenita fua pulmento vendidiffe dictuseft.

ICacur:

Verf. 34. Cap. 25. Genéf. nec mirare : depre-

xmitti

hendes etenim & in alijs: materijs leges non

lo 4

fatis.compte loquentes , & vocabula eadem

onve- ..

in re non eádem ufurpantes.

^

Á 2

zy 2.Per

piunt |

"dedb o dioh

1

A;oncfufum

»

?. Per vocabula : emptio venditio fpecia-

Il qu1

liter, proprié & genuine fumpta,quorum &

écymon in $. priori examinatum , & poft hac

;folümf |

mihi agendum erit, omni jure certa folum-

ao

modó contradtüs fpecies contrà diftincta ab

.fk

|

i

|

jos (l

omhni reliquo contradu , negotio, ac ab

d

omnibus alijs conveniendi modis denotatur.

Prob: pet fígem $. 2. . de Empt, cf- vend, per $.

v

of

1. 4.7. ff. de Pact, per fíg. $. 1. 1. ff. de Contrab,

l

; quii)

empt. per $. 3. L 1. ff. de Reb, eorum,qui fub

i WHH

E t

qu

dub ec. pet princ. & $. a. L. . ff. de Rerum per-

Aüütüto

dimuy

Iu

Ubi vel emptio & venditio pro-

[

pria fpecies a reliquis nego:ijs feparata, & ne-

-

'ä

þ;l

1]

M

m

l

gotium aliud exprefsé dicitur , velmembrum

(f

Y

!

il

ividens contrac&tus ut fic, feu negotiorum

Ts

proprium nomen habentium ( quod utid;

juxta dialecticam cum alijs pugnare debet )

"i o

B

ftatuitür. Cazf. fiper « éimptio e? venditio pro-

j tj

Mi

l

prie fumipta fimpliciter alienatio omnis intel-

ligatür: ad quid integri cituli /n/Aiz. . &f C. de

LT

Mf

empttone et venditione , de üfücapione: pro em-

jove , deafiónibus Emfti venditi, tbc.? Cet-

QUOmamM

cé ticüli hi 77/f2. ff & Cod, fruftrà inferti func;

Il l l

euri omries reliqui alienandi modi & con*

NI

tráctus, proüt tiniuscujusd; eft natura, diluci-

iM"f pm h

de illucjamjam pofii fint: fed hocneutiquam

4yy quöd

ddmittendum eft; quum ipfanatura horreat

llfrc, äUSCm

fu-

J

fgpcrfïuum; ergo admittendum ; quod

| );ani;r

4

pr

$

dubomuh

Atfil ls pra conclufüm & dicendum : gaudere rcli-

QUny qua negotia acalienationcs appellatione em-

&pujj

4

prionis ac venditionis improprie, ob quam-

Ef Ea fl

dam folüm fimilitudinem , quz emptionem

diftind)

& venditionem veré & proprié fumptam in-

io ) ï.

cer & alios contrac&tus ratione cujufdam effe-

&us intercedit, Nec turbat: 7eferes n emptrio-

CD0t4t

Jend pj

ge venditionea, appellationibus promifcue uteban-

lt Cintj

tur. 119 ff. de LA empt. c vend. quia JCtus

Cajus talia fcribens ea non intelligit ut multi

, qlll M

volunt

fenm n

quod illi in locutionibus fuis pro-

prüffimis uná proaltera uterentur : fed quod

Itio D.

TR

modó folam vocem: yenditionis , .modo fo-

lam emptionis ufurparent ad indicandum to-

Yermbrum

tü contractum emptionis venditionis:ficuti cü

;oriomm

/

od u

Ó

Doncello ac alijsobfervat Vinnius ad T7, Ipf'it.

de Emptione e&* vvenditione im Princip, W. 2« &

: dez)

Jiin

prob. exipfa infcriptioneTituli primi //5.18. ff«

tisintd

& ex 1. 2. eu/dem Tit, in verbis: iuzer. Patrem

eél

Q flium contrabi emptio non pozeff. per Á $.9.19.

11. CFc. ff. eod. ratio hujus ufuürpationis erat.:

yL -

L

^ Cet

uoniam una finé alterá nec dari nec inrelligi

oteft. Hac de causá forfan & ipfe M. Tullius

titnt;

con*

( ---- Cui dedit ore rotupdo mu[a loqui. )

iluci-

vendere pro emere aperté dixic. Jib.. 3. offic.

quamvis, quód re ipsá aliudfit vendere, aliud

quam

r

emere , aliusemptor, aliusvenditor. 4 1.5.1.

vd fu-'

— in fine ff, de Contrab; e:z;p&s- Ce. Princip, lx ]Ze

PH

J

6

Gs o d52

| de Rer, permutatione ; Ex eo perfpicuum fit :

p

quia emptor dicitur ille , qui pretium feu

g hocp

ecuniam dat , venditor, qui mercem feu rem

?uli. t '

tradit. /,8,/.28./f. de Contrab. empt. ec.. $.2.

ju9

L it. f. de CAG. empt. vend. princip.l. 1. ff. de

j

Rer, permut, aliaq; obligatio eftillius, alia hujus,

La päf?*

alia adio competit venditori, alia emptori.

fï Ü qüö

emptor enim ex empto , venditor ex vendito

u

aAgit, $. v mediumin[lit. de Empt, ctven4, Fufi-

sj um

ufque de his agetur inferius in difputatione

iexta,

vlmind

tl

l

V

vhltre

». IHI,

u i

peisia

Undeergo origoEmptionis &

y;;zamuswïääüctt&

venditionis proprié fumpta?

iib

]yC

um JCtco Paulo : Orígo emendi vendendig,

Vr at

j

à permüutationibus ceptt, olim enim non ità

3uscgueiv.;

W

erat nummws , neg,Alind merx , aliud pretium vo-

POT

cabatur . fed unusquisa, fécundim nece[fitatem

BN

gemporum ac verum,utilibus inutilia permutabat.

|

Mutmim

L

quando plerumá, evenit: ut quod alteri fupereff ,

A Litet

alteri defit. . Sed quia mon Jemaper nec facil? con-

Mu

eurreba? , us cim tu baberes quod ego defidera-

| '[ ) OHH'W

rvem, invicem haäerem.quad 14 accipere velles «

"

3üüäp€cum,'

elecia materia efh , eujus publiea ac perpetua affi-

OFT

matio difficultatibus permutationum. equalitate

ac ufum dominium-

Wtf

quantitatis fabueniret s

t2-

que non tam exfüb(tantia quàm ex quanti

Aolej N

te

l

db o db

,.

*iCUUm fïi

tepreberet: quo facto non ultra merx utrum-

lum &

due, fe

d hoc pretium vocabatur. /. r, ff. de

AU g

1

Contrab. empt.c*c. — Huic concordat Ariftor.

blig

1. Polit. cap. 9. & s. Ethic.cap.8. ubi ait : Corn-

arandis rebus ad vitz humanz ufus neceffa-

al

rjs quafi ex pa&to fübltitutum fuiffe num-

d CmP[OR

x Wnii;,

mum, eó quód illa quz in permutationem

venitent; frequenter non effent &qualis pre-

t1, hi.

tij. Uude nummum feu v4uepa cleganter yo-

u

cat fponforem indigentie , & effeid, quod

commenfurabilereddit omne ; imó hunc 5.

Ethic cap.5. fidejuflorem falutat pro commu-

rationibus futuris, quibus quifque indigeret,

fsl

quarenus videlicet dum quis in futurum eam

[npti

pecuniam obtulerit, quam pro.re , quà non

egebat, accepit, eas res pro illa accipiat, qui-

'ena'mdi;;

n m i

bus eguerit : appellationemque inde traxiffe;

ffum q)-

quód non ex natura, fed v/ue, iZeff , lege )a;c

V

conftituto conftet ( fubintellige principaliter)

Naturam ipforum nummorum Ícu matcriam

btl

quod attinec juxta Plinium | ib 33. Naturalis

/IJIW/ !

tibar. "

biflorie cap.3. apud Romanos primitüs enca

fuit, formá publicá notà pecudis (à qua &

jjin.

glb v

Jatiné pecunia , tefte Ariftot. ciz. cap.5, nun-

'cupata,) & Servio Tullio Romanorum Rege

TA

ulitalt

rimó percuffa , quamvis & multis quidem

diurt

annis ante Romanorum originem pencs alias

mifmatum ufus, tam apud

tb —

'Gentes fuerit Nu

Hebrze

Ó

Á 4

i

$

db o a

Hebrzos, Grecos , quàm reliquas Gentes;

iou(ü: K

Wïä uüz |

ficuti pluribus ex textibusSacreScri

prurz ap-

paret, & auctoritate multorum Auctorum à

ia

!

1

g i

Covarruvia Zem, 1. cap.1. de Veterum collatione

numi[matum ciatorum convinci poteft ;

aquratw a

fuccedente tempore & quidem quinque an-

nis anté primum bellum Punicum Anno ab

urbe condità juxtra Plinium loco fupra citato

$85.vel juxta Covarruviam 483. & Annoan-

"I

|

tc Chriíti natale 274. aut 276. juxta varias hac

)

de re opiniones Q, Fabio Confüle argentea

materia in ratione pecuniz Romz primüm

hurhy

j

fignata fuit ; elapfis denique 6». annis ab ar-

II

enteo nummo percuflo, tefte Plinio L.C.

þ

!

v

'ï

!

i

l

ii

nno nempé ab urbe condita ; 46. ante

Narale Chrifti Anno '212. aureus nummus

"

r

apud Romanos c&pit 5 quo fimili & Graci

|

Ql e

ufi func, quemadmodum paffim ex Hiftori-

TY.

€is Grecisque Auctoribus conftat ; quia Ly-

litiny

curgus aureo & argenteo nummo expuncto

A

ferreo folüm utendum imperavit ; ficuti Plu-

"a

Tarchus in cju(dem Lycurgi vita fcribit, Quis

A n

autem omnium primus pecunie inventor fuc-

|

/

H

rit, illum nominare nequco : cüm illi qui

Wi

Tharem AbrahzPatrem primum fuiffe putant,

Wodia

qui pecuni

m juffu Regis Nidi fabricavit; fi-

curi & hi q

(

u

ihoc Philippo Imperatori modó

in-

tibuunt rejiciancur à Pligio & alijs, neque

tcl-

10 Qp

9

dicb o doah

3 nye.

telle&o ufü , ac perfpectáneccifitate moxan-

D ap.

té declarará ulla ratione viricar , cur unagens

IAtm q

non exípectato aliarum éxemplo , & inde-

[

pendenter à praxi alterius nationis faciliüs

posd :

amplexura fuiflet quàm alia, fi hic ufusinci-

0Qut g.

diflet.

Ánto d)

Lj

]V.

Y Cttg

Qd

Quz huius effentia feu defini-

As hnc

EC

tio ?

primim

Enit hoc loco emptionis & venditionis

l5 2ba-

fubftantia mihi explicanda : in cujus ex-

010 LC. )j'

plicatione, eo quód.hic contractus, ut

a .

obfervat Molina difp. 336. tom. 2. pag. 346.im

um -

fime [t1, C.. faciliàis intelligatur ac explicetur ,

: C

quàm plené & exacté definiatur; DD. parüm

Hillor

conveniunt.

ji ].

Alij enim venditionem diftra&ionem cffe

pun&o :

dicunt rei pro pretio , emptionem attractio-

m PIU' |

nem & appropriarionem rei pro pretio ; ve-

; Qui x

rüm cum juxta dialecticam definitio omni &

Yfit-

foli definito convenire debeat ; fi hzec defi-

[ qui

nitio bona foret, deberet verum effe : ornis

(ant

emptio eft appropriatio rei propretio , & ubi-

;de

cünque non eft appropriatiu rei pro pretioibg

nodà

non eft emptio; atquihoc verum non eft ;

ii

. tüm quia contractus emptionis & v,cndgtio;-

u

)

ne

*

»

1o

äæ Qæä

" v

u

Y

nis confenfu folo , verbis vcl. alijs fignis cxf

Iwi q

preflo , absque pretij numeratione, rei cradi-

tione , tragslatione dominij, & datione arre

i

perficitur. $, 2. 4 r. princ. lg. ff. & princ. L. 2 Cad.

, í

i

de Contrabend. empt. chc.. 1. 48. ff de O e ,

f

J

«I'WW !

tot , tit. inflit. de Oblig. ex . confenf. princ. inffit,

um

de Empt. C vend. . & princ. d. 3- ff de Contra-

TL

bend. empt. ejc.

Conf'cqucnrcr anterei tra-

gt

ditionem ac quod indé fequitur ante. hujus

appropriationem: utquz firie illáregulariter

haberi nequit ; emptio & venditio perfecta

:m*;ptämr::':ï

3n »;olïr;ïzi.n.g

jamefledebet; tum quia »ozprettj numeratio,

d :

1

ftd comventio perficit fen? feriptis babitam emptio-

ao at

nem. l. ». ff. de Contrah. empt, cfc.

Tum

j "

quia: de rationeipfius emptionis & venditio-

Ts

nisprecisé non eft, ut per eam etiam tradi-

t acih

tione interveniente fiat dominij translatio ;

fed fufficit fi venditor ufu capiendi conditio-

N

nem:: ratione cujus emptor titulum confe-

m

quitur , rem ceterisconditionibus accedenti-

umd

bus ufücapiendi, cum habere licere transfe-

'»moæm;

BL

Fat. $.2. L. tz. & $. 1, L. 30. ff- de A. empt.

C vend. Siquidem quando venditur resalie-

VU

fia vera intercedit venditio , efto rei vendi-

VU

V

tz dominium in emptorem non transferatur.

Jreno )

]. 28. f.de Coutrab. empt.ei- vend, Et qui

mdl « U[b!

pecuniá furtiváà emit , validé emit , compa-

UM i

|

(l

fquuc fibi rei empte dominium , licet prþfij Jni

»

[]

& o db

II

Ím; . domünium in venditorem nom transferac

tj grisc.. J 8.C. ff quis. alteri vel fibi fb alterias?

IOnt arras

[4

& z.CaJ,?

; Dixi notanter de Ratione (éu conceptuformali

.

.

ut vei

'OMNW ipfius emptionis e venditionis. non e[fe

i. ipf, vemdita donriniumin e

pmaptorem transferatur , uc

k(jyj,, excluderentur contrahentes: qui quantum eft

ttig, €X parte ipforum dominium in fe invicem

it hus transferre incendere de

benrt ; licét practer in-

U

lg tentionem eorum translatio dominij per acci-

.

g, Cens1

mpediatur ; aliàs enim fl ex parteconzra-

Mnerttio,

entium pofiriva incentio fit dominium non

transferre : non refultat emptio & venditio ,

! tht

Iu

' fed locatio aut aliud genus contractüs. $. 3.

renditio-

80. f. de Contrah empt.

Alij emptionem & venditionem defini.

m tradi-

unt effe contractum, qui Confenfu perfici-

Insno ;

onditio-

tür mercis pro prcrio.

Aft nec hzc fubfi(tic;

- quia definitum non diftinguit ab omni alio,

cone-

cedenti.

quod non eft tale : Venditionem | videlicet

'commodicatis utendi fruendi vel ufus rei ab e-

fs

. jusdem pto certa mercede in pccunia nnme-

j nl

resdle«

rata confiftente locatione;. cüm & hzc uti il-

vendi«

lafit contractus, qui confenfu perficitur mer-

cis pro pretio ; .quia & commoditas utendi

efatur.

fruendi , & ufus rei [nonillequa fervitusper-

ir qui

- fonalis eft] eo ipío quódnon tantüm locari,

ompt-

t PICH] "

Q-

f.cäd & vendi foleant: merx vocari poffunt.

Alij

12

l

r

dbib o d35

Alijdicunt: Eíle contractum bonz fidei

5fcr i "

ultró citroque obligatorium, qui eonfenfu, re

MT

&pretio perficitur. Sed & huic definitioni

: 1&]&[014 pw

rcfragatur fo£, ti£. Inffit. de Oblig. ex eonfenfu,

Ex quo capite admiccenda ?

4

)

i

Alij emptionis & venditionis naturam ità

j

Jl

gd:änido

! Arcgülas :

defcribere concendunt : Vendirio eft pactio

;:E

'

1

l

rei pro pretio , emptio veró prerij pro re.Sed

& hi incaflumlaborant, licét enim per /y rei

gt

& ly re ftxictiusfumpta hunc contractum a lo-

j !þu fMWh'(

' catione & conduciione: eó quódjuxtaquos-

dam Th:Th: & Legiftas ufüsrei (idem eft de

T

opera hominis) nominerei noncomprehen-

deV,

Tl

darurfed huicopponatur: Tametfi 23

il

$ aliud fuadere videatur: diftinguant; attamen

wmpafmm

fufficiat hanc definitionem defendi non poffe,

vinhanit

fedvitio rurfüsldborare ideo: quia bonade-

spleyi

W

finitio debet conftare genere proximo & dif-

|

ii

M

ipj.dzüm'nk

ferentrià ultimà; Pactio veró feu conventio,

*ngmitgzmtïu

quz locó generis hic ponitur , genus genera-

liffimumeft, Necmovet: quód omzis deftui-

I h

ag

tioin JureCivili periculofa fit. l102 ff.deR T.

il

j

j

[

J

!

Alij denique cum Harprechto /z//iz. de

M

Empt. c« Vendit, in priu. num. 6, Kichtero.

Tf )

P.Engel iz /uo Colleg. Jur. Canonici ad ttt Decre-

7I CC

H

3al de Empt. - Vendis. mum.1, alijsque ftacuunt:

WCmp

tdj

! Emptionem &Vendititionem effecontractum

a[m

bilate-

0n F

| folo confenfu inicum,feu confenfualem

E

n

ralem

&b5 o gtob

15

bon i

Onfej, falem pet fe, de re feu. merce Emptori pro

titiy certo pretio tradenda, ac de certopretio num-

tj mario venditori pro merce dando.

g. Hzc definitio bona eft: quia habet om-

A* si3 requifita ad definitionem bonam , àt pa-

" t tebic, fi ad regulas definitionis bonz exami-

'oretti maca fuerit.

IT

tà

(

h

Dicitur autem L. Coptrac?us folo confenfa

JXaquos

dinitus feu. confenfnalis bilateralis per fe : partim

quia ned, fcripturá, ned, prafentiá omnimodà opus

m el

Dprehta

eff , a2 nec dave quidquam neceffe eff, ut fubftan-

, ?iam capiat obligatio (ze Arrba quidem, Princip.

]

"

1

EOE

inflit.de Empt.cj-Vendit. nam quadfape Arrbe

somine pro Emptione datur, nom eó pertinet,qua-

onpof,

onade-

Jf (éne Arrbà convventio nibil proficiat t fed utevi-

dentius probaripo[fit , comveniffe depretio,. l.35.

o&dif-

princip.ff.de Ceptrab.empt. efc.) fed fufficit eos,

W u$ npcptiacerumt,comfentire. Unde interabfen-

WW* ;; ouos, fale megotium contrabitur : "veluti per

LP Y olam,velper nuntium, $.. &o.inflit.deO blig,

T). "exc confenf. $1. 2.. La.ff.de O.cA. — Parcim,

lj * quia zqué principaliter ultró citroque obli-

ItefO,

gationem parit & contractus eft, quem Greci

Mtrt

caayna dicunt. Partim ut exhibeantur eaj

unt;

| qua nempe definitioni predicte locó generis

lum infimi funt apta pradicari de pluribus fpecíe

ltt* tantüm differendibus: deLocato Conducto &

jem

Socie.

14

dt8b o db

f qu

Societate. £et, zit. Inflit, de Oblig, ex confenfu,

quicit

I.19.ff. de V.S..

Dicitur IL.'De . reffve merce Emptori pre

;ïa.cru d

certopretio tradenda, ej decerto pretio mumma- st

"

rio pro merceYendttori daudo.. 109 uvijsdem | «

»

differentia ultima adfignificetur, per quam | «t

contractus hic diftinguitur tam ab omni alio | «j

contra&u confenfuali ; prafertim àLocatione | ,j (

Condudione; quia ii hac non res fimul & fe- TU

mel traditur, fed ufus rei, vel opera perfone

bj

fucceffivépro pretio cormenfurato conceditur, i

K.M.m:

quàm à cunctorcliquo negotio feu pa&to cen-

b

Honí

LE

"

dentiad contradtum innominatum maxim

P

permutationis ; tanquam in quo non res pro

D

vt

|

pretio, fed re commwutari promittitur.

lmr'c:gmm Q

l

quibus plura inferiüs zz Difput. 4. ubi differen-

h

W

ti$, per quas emptio &venditio abalijs acti-

"r

PTRY

bus inter vivos differr , fufiüs affignabuntur.

2dó uteluceícat zraaere & dare infenfu Tu-

Uifg d

[]

risnoftrifynonima non effe; fed interhoc& |'*

m

l

illudhanc norabilé differentiamintercedere: |

quódisqui neceffitatem folàüm tradendihabet,* . !oy,

quemadmodum hic venditor, fatisfaciat , fi "us

vacuam pofleffionem rei faltem alteri config- ".

net acpraftec; ut accipienti rem habere lice- agj

at: non inprzjudicium veridomini, ut qui, "i,

cüm zemo plus juris i alterum transferre po[fit, Fa

]

qt(äm fpþ babeat... [ 54 ff de Reg Jur, caïd?ïfäce:ügq

ddb o db

Is

Ff

à poffeffore quocunque nullo etiam reftituto

pretio vindicare poteít; fed ipfius vendito-

Mi

ris, qui regulariter emptori evictionem prz(la-

W "W'WM-

re tenetur. $.2. 4 n. ff. de ACf empt ef- vendir.

[ üïdtm

mó fíi fciens rem alienam vendiderit, ante-

x

D Quir

quam res evicta fir, a&ione empti quanti em-

Ofn af

ptoris intereft hanc fuam factam fuitTe utilicer

.

um convenitur; quiaezditor dolum malum 465 "

mige Pr4ffare debez, $. uatc. l 30. ff. de A. empt e

vendit. Si veró dominusfit pertraditioneni

iperlon:

IDcericr

etiam emptorem dominumfacere co

gatur. Z.

x dottn

$.L 11 f dec Adt.empt. - vendit. modó predium

fnaxi

exfolutum velde eodem fides habita fit. -

45 $, 4 1. dnflit de Rer, divif.

Ille autem ,. qui

TLf DI

|

D

rem dare tenetur ficuti emptor pecuniam; a

differn

wansferendum ^ejus. dominium: fimpliciter

obligetur, neque fua obligatio tollatur, fi pe-

dj d

abunt

cuniam non fuam tradat ,. nec fatis faciat ob-

T

enfa f

D

gacioni fuz ,.fi alienos nummos locó pre-

eroc&

tii exfolvat. $. 2 £, ir,

curtam varie. ?

j; de AGL, empt. e$: veud.

'cedart:

dihaba"

. Ideo quia pecunia percuffà , & em-

ptiointroducta fuit ideo : ut quodego habe-

aut, d

rem tu faciliüs accipere poffes & difficulzati-

onfig

elice-

bus permutationum fubvehiretur : quafo !

fi . cointrodu&tum fuiffet ut venditor debitor

X qUi;

regulariter folummodo fpeciei ad. dandum

jf

;

(

precise obligetur: quomodo tu faciliüs acci-

peré

4po

ä

16

doab o db

n

.

pere poffes quod ego haberem ? Quomodó , j«l

difficultates permutationum reftri

z ? cür |yard

ficuti permutatio rei aliene nulla $,3. /.1. /f. de

|

m Qu

Rer.perm. ità & emptio rei aliene nullacflet.

Ayoft

Araum., L 185, ff. de R, J. quoniam & venditor

"d

& permutans hujus rei dominium ( quod

Mle

tamen non habent) transferre obligarentur.

U

m

Quz omnia fecüs in emptore debitore regu-

Uil

|

lariter generis. Necin commercijs hujuscemo-

Mooort

di hucufíque chaosfuit , quale futurumforet ,

Y u

fi & emptor ad traditionem folüm teneretur;

3 QOU

fiquidem ipfo facto lites multiplicarentur.

du

!

Md

3tió ut obje&tum feu materia hujus con-

iM

1

|

ll ,

tractus,hujusque proxima caufz efficientes ;

WM

"

iM

u

earumque in jure ufitata nomina , innotef-

UTUN

cant.

"Ug

Nec obftat r. »ercis appellatio 4d ves molbiles

A,J. mP :' ö Ww

tantüm pertinet. l. 66, ff. de V. $. Sed merx &

m Qd

.

W

retium tantüm fünc objedüm hujus con-

u

tractüsjuxta dicta : Ergo res mobiles & pre-

Ti

tiürm tantüm funt objedum, emptionis &

j

M

bmw

vendirdonis : cui quocidiana experientia re-

UN

Quia in Jure noftro non una mercis

ii |

Lignificatio eft, nàm quandoqué fignificat id,

TUftn

áquo venditores quidam mercatores vocan-

u1

tut quz eft ipfius acceprado anguftior in

I f

HIO ['a[üa h.

quáà né quide

m res omnes mobiles compre-

&j |

OIUm

hen-

l(.

h3

"

Qoio hendit. $. 1, 1 . ff de Tribut, a&2 1. 207, ff. de

d a, F.s Cüm Margones fceu venditores fervo-

]

thä

rum non mercatores , fed. venaliciarij recté

appellentur. Quandoque importatc objectum

Tulaefr

venaliciariorum , quz resmobilesqualescun-

vm(ïxtdr,

ué funt : ficud in. ez. /. 66,

1 (qui

* de V. c?. 5.

lipcny

z. L 31 fjede Ff C ulufrudl.efje Legato,. Eciam,

LOIC fepU

CerVOS. $.44./.73. ff de. Legat. 3. l. 4.4. fff. de

4Edilit, edicio,

Quandoqué inadequatum

Ufscemo.

ob

:

fumfortt

jectumemptionis & venditionis res omnes

vendibiles tàm raobiles , quàm immobiles

L

COCTUCUE

!

(*1tiN

includit, quemadmódum 7s fwe princ L. i. et

fine eyufdem $. V. ff. de Comtrab. empr. & princ, l.

U! Qv a. ff de Rer. perasuzatto, e$c. .

Ti

Minus obftat. II. Exomnicontractu per.-

jmé feco oritur actio : atqui ante factam datio-

nem nonoritur ex empto actio: $. 8,Z ,f

umili de CIAGE, empt. ? vend. Ergó anté factam da-

|g;j, donem non eft perfectus emptionis & vendi-

— üonis contractus : Ergo emptio & venditio

L

, non eft contra&tus, qui confenfu folo perfici-

citur. Nam dift. Maj. ex omni contractu per-

pionii i

jettt

fe&to oritur actio efficax vel inefficax. Cditut

z

a Ü

Maj. femper efficax Ng.Maj. atqui ante datio-

ficatil

né nonorituractio inemptione efficaxCditur,

b

1

vocal- -

nefficax. Ng. & Ng. Coníq. quia predicta

lexin dato cafuactionem abfoluténon negat,

ior .

)mpl'C'..

fed. illius folüm effe&um intentatum ; quia

B

hd

excep-

18

*

exceprione elidi poteft. Patet ex adjun&tis

;

l,

verbis: J'enduor enim quafi pignus retinere po-

:

tef! e

^

am vem, quam vendidit,

Nec obftac III. ante traditionem imper-

1

i

*

fc&a eftemptio & venditio : /, 2, C, de Pericul,

p

Í

-V

um;

wt

ef commod, vei vendit. Ergó ad illius fubftan-

Pl määd(

tiam rcquiritur traditio: confequcnccr non eft

l

contractus puré confenfualis; quiain 4,.2.Cod.

[o

AUA

,",..; :( j

ii

de Peric. C commoad.rei vend. quafüo eft: non

"

M

n

L 15 1-» ::

de emptione ücfic & effentiá emptionis & ven-

didionis, fed de &mptione in fpecie, certà

M ii

uádam fufpensá conditione: de venditione

gl

E

videlicet vini ad menfuram venditi, hecutid;

N

TU MATM

1

antequam vinum craditur, vel potiüs admen-

furatur ( menfuratio enim etiam abfque tra-

diris

tl

ditione fieri poteft) imperfecta eft idco: quia

contractus anteadmenfurationem non eft pu-

E

l

tus,fed conditionatus: Res enim , qua nu-

t n

mero, pondere & menfurá conftant, fi fub

NI

CCrtä quanticatc Vcndantur ; Dhon pura eftven-

Á

ditio, antequam menfurafada; cüm fub hac

W d

conditione vendite videantur : fi admenfz,

Pm ïfld*g

I

vel appenfa fuerint.

$.5. 1.35. ff. de Cautrab,

.Jï

Z

empt. cc. Brunneman

ad 4. L a. Ced. de Peric.

Hac de causá &

eicommod. rei vend, uum, t.

N

redé dicitur non exiftente traditione, vel po-

tiüsadmenfuratione , utpoté conditione:emp-

:

]

"

g; re

:i'onpm &venditionemimperfectam efle;

4

niam

'rU, Q P[G-

Gb odb

I9.

E adfunæ!

niam omnis concractus fub condidione fuf-

77 ;a,

penfivà initus, qualis & ille cenfecur, in quo

idquod venit,non apparet,quale fit. rg. $. r,

em impcr.

in[lit. de Empt.et Vend, $.5. L34. f. de Contrab.

ïdt?m'm/,

empt. &&c. L9.ff. de Peric, f* Commod. vei vend,

üs li.

manet impertectus , quoniam in fufpenfo,

CF TOR

donec condidio exiflit. Pratereà colligito ,

VN

quód aliud fit effe de contra&dtüs emptionis &

0d:ty

vendidonis eflentià , aliud effe de ejus per-

nis

fcctione feu exiftentià, & aliud eíle de ejus-

de, o

Fí-

dem confumatione feu implemento.

'endito

fentiam Eraptionis & Venditionis folus con-

hat

fenfus de re & pretio, &c ante traditionem,

l adno?

preuj exfolutionem , & eventum conditionis

conftituit; illius exiftentiam evencus condi-

u

dco: i

donis vel quafi, confumationem veró &

onem

pretij numeratio,& rei traditio procurat: quia

qüæ l]ll'i

exiftentia conditionis velquafiobligationem

r fl

ultró citróque obligatoriam nongenerat,fed

d

nafcitur hzec ex folo confenfu non inhabili-

n ib

tato de pretio pro re dando, & dere pro

ii

pretio tradendá; eftó ca hanc ftringere fo-

(unil

lüm faciat; cüm conditio fufpenfiva id tan-

i hr

tüm operetur, ut negotium in effe fuo ha-

qu5à &

beat exiftenriam ; neque emptionis & ven-

ditionis confumatio actionem efficit: cüm

ydpo

ean

Emptor ante confumationem acdione ex

vendito , ut pretium, quod pro re fibiven-

equ.

2

dica

njamr

20

dbab o d

y u

l

dità promifit, folvat5 & venditor atione ex

j

i

empto, ut rem veriditam emptori tradat ,

W

AtU,

recté conveniantur. 76/.fif.]f. & Cod. de Acf,

JI'U, 1t q

empt. & vend. Licét per confumationem a-

at

entis actio folum roboretur, & acuatur ;

ut penetr ctc.

y k

P n

j

Quz Emptionis & venditio-

M

