ne iftiusmodi contraétüs illi abeft,; verum

h) à

ln

damnum non eft , cum faá culpá abfit.2rg£07

"

d, l. 203. ff. de R, Jur. & cap. 27,de R. jur. io

:(m

'rit

6to, imó fi promiflum prerium folverit, il-

lud repetinon poteft , quia propriam turpi-

L

l»*; 2

tudinem alleganti non credicur. ideircó Z,

z

d

! w«ï?iïlï! l

$3. ff de R. Tur. locum habet.

x

hz

tll

g.IL. Quand

O veró

reditas, aut Ejus

Um

n

pars, qua abíoluté venditur, aliqua eft, fed

Vl

advenditorem five fcientem; fivé culpabili-

t

ter ,autinculpabiliterignorantem nón perti-

Ainiut/

nets v.g. quia ruptum prins teflamentnum fuit ,

V'a M

:

venditio abífoluté & fimpliciter valet, hare-

x)jwi

:'

|

ditas, velejuspars refpectuinterefIe emptoris

l

n

&(timatur, & eftimatio ejuspraftari debet, ;

HHL

Prob.hoe, JQwodfinalla beredítas ad ven-:

n

ditorem pertinuit, quantum emptoripreftare dee

;

l

buit , iiadifliagui oportebit. ut fiefl quidem ali«

!

qia bareditas , fed ad venditorem non pertinet

l

j

tpfa eflimetur. princ.l.8. ff. de Hared.vel CAGE,

?

pend.quia, fr[rt bereditas , cb B mon ita conueoe

q»

nià , ut quidquid Juris haberet venditor , emptor.

"u

baberet : 1nc haredem fe efe proflare debet, l13.

f

"-

f de Hared, vel A. Vend. Siquidem empror:

evictionis nomine in id , quanti füà mercem.

robe

;ü.

pjræftari intereít, venditorem regulaiite

igac

wä'

782

Ro

Pa

ligat. a

»

s

tto fn. $. 2, 0 med. $ B L i

(à

;cdl[

adl, Empt, h- Vénd. Etgo.

Cü) (

Dixiregulariter. Exceptionem füpra j

$.9.

"

"

e&f - difp. 3. lfb'i füüüs' dc realierià actum

B

eít, vide,

; füa

. Prob.illud. Hareditas ad alium perti-

eic

nensres aliena cft: Sed rcs aliena generalitet!

fit)

validé venditurjuxt

"

3. crgo5 ergo.

a-di&a d, $. 9. Secf.1. dtfp

aut

fri

&.III, Effectus emptionis vcndit-'rönisg,x

quà hareditas tota, aut pars futura hórminis:

hu

incerti emitur, venditur, eft, quód condi-

dat

cionalisfit.. arzz6; $, 1.5.

L.34.73. ff. pro-focio,

.

confequenter'hujus effe

&us alius pendente;

fiu

alius exiftente, alius deficiente conditione

q

eft. Péndente conditione, obligatio éfficax:

lu

exiftentiam vel defe&tum conditionis exfpec-:

tandi.zsed. l. 9. ff. de Pericul, $ Commod. Ec

u

Ut

obligatio empti venditi fufpensa illius effec-

tus efít; conditione deficiente, quoniam,

Pï«

uafi décádem contra&um non fuiffet, eft-

dmed, l.. 8.ff. Illius effe&us ens negativura*

j

cít, fcu:quód 'emptio venditio retró nulla

h

fi; exi(tente conditione, quia, quafi ' jar

Q

deillà in prateritum contractum puré fuiffet,

It

habetür; ac jam tunc, cum contra&ctum ne-

U

gotium. effet; emptio vendirio illius puré

AT

facta intelligigur; d.ed,3, Mlius

ffectus

lin Y/^

ecum

&bome

355

l

t"'j

cum effe&tuemprionis venditionis toriushe-

redicads vel e

J

jus pards'dü&cntis.,commuhij'

T

cít, dequo pauló poft.

g.ÍV. Vendidio

hareditatis vwcntls ü

LPL",Q

ignorantis, diffentientis, aut ^ voluntatem.

hm h

fuam revocantis regulariteradeó nulla eít, ue

eító ctiam emptorin hanc aliquid impendes,

m bm1

Mu

rit, aucillius incerfit, nulla camen obligatio.

aut hoc, aut illud reparandi, v

m

y »'!

ftringat,

.Pro

ii

lu

b. Scienü ïniuria nonfit,.nec damq

MM,I

num, quodquisfuá culpá fentit, regulariter,.

Á

41

damnum abalio reparandum eft. 4 205. ff &&

*(Wx

CAp, 27 , in 6t0. de R. jur.Scd damnum,quod ex

a

:]

hujufmodi emptionefivé quedam eidem re«

m '

cuperande adhibendo , fivé alió modó im-

pendendo eraptor fentit,. regulariter dam- .

jj

rm |

num eft, quodquis fciens, & fuá culpà (en-.

dt; quiaillam nullius momenti efle vel ve.

ut

r€, vel pretumpté fcit, nec Iuris igporantia. :

W

li

h í

"i

vodefl , acquirere volentibus, priuc,

Jur. e Facf ignovant: Ergo.

Wg

"

Dixi reeulariter. Nam

(i emptor ex iga.-

noranüá Juris probará . venditori pretium ,.

j

quod placuit, anticipató folverit, . id repete-

j

repoteft. Juris enim igsorantia Q Juris error..

h

"4

omuibus [uum betentibus. ffn. l. 7. €& in damnis...

amittendz rei non nocet, ffa, 4 8. ff.. de. ]. .

Fadk.ignorant,

&

794

vt

a V, Effectus emptionis . veridicionis

haredicaris füzurz todus; vel partis hominis

Ua

certi, viventis, Ícientis, confentientis, &

yoluntatem fuam: & i axticulo mortis legiti-

fuäiï

ménon mutantis idem cum effectu vendi-

1]

tionis hzreditatis totius, vel parüsin prafen^

j (quu

tiexiftentis cít,. ad quem ledorem remitto,

grah

&.Vl Effc&us emptionis venditionis

qUOZ

quafi fpei, & cerco refpectuipfius incerti hae«

Cutti

reditatis eft, quod cateris paribus ftatim perz

d H

fecta fit; $, ua. L 8. ff de/ Contrab. Empt. juncf,

cj

fin. l ff-de Hared. vel. AG, Vend.. Et.vendis

guli

tor hzreditatem , fi. ipfi delata fuerit, emp-4

d

tori przítare, fin minus emptor pretium fia«

ï:'iu

tutum nihilominüs venditori dareteneatur,

Prob, Quodfiin venditione bereditatis id

ha

(

atium eft , f quid Juris effet vendutoris venire ,

nec. pofteá . quicquam prafflatu iri, quamuis ad.

T

4 dit

venditoreu baereditas non pertinuerit , üibil t4-.

men ebpraflabitur. l o, ff. Siquidem liberas

T.us

£ur venditor, f(ad eum bereditas n2 peraneat,

pl

p las ff de Hared. vel Aél, Vend. . Nihilomi-

q

nas tamememptor pretium pra[lave nece[s? babe-

i i

&it. jfa. $. 18. l, 1k ff de «LA. E. e . jun&g

fu

Lt ff de Hared. uel Adf. Vend, - Duia id &C-

m

;2

mmtæ manifeflum e[ff , ut , quemadmodum e-

lis

apoluméntum negotiationtstapericulum ad emp-

(f1

píe e-

P

tg;':.cnflze;rtiäcm.fïm d.l 1o.eod, Cumi

-VC l«

*j

&ub od .

78$

ilmw

'ventus quoad nosdubius obje&um inada-

t'm»i

quarum hujuífmodi emptionis

VOAJ(RE

| Vendicionilj

UP t

fucrit5 ergo.

A

d

'Wä*

. Hoc autem [icintelligendumefh, nifi [ciens

d fé non pertiuere ita vendiderit , mam t1unc

Em

"

(quumipfüm incerrumrefpec&tupartium con-

l Wütïx

trahentium non exiftac emptione venditione

WU V

quoad effectum primarium nullá. 7, 9. . Ze

:

LO

Contrabend, Empt. ) de dolo tenebitur. l. 3. f.

er

de Hared. vel act. vend, e& effimari. ( videli-

U

A

cet juxta Emptoris interefle ) eporzez doluim

u J

malum ejut, quem femper abe[fe oportet i judi-

l d

eioempti , quodbonaide

fl

1

ifit, Fia. $. 9. l.qs. Jf

de Acf. empt. C veud.

4

"

p

i

x;. VII. Effe&tus Emptionis Venditionis

ür;:wl

hzreditatis, vel hujus partris delatzeft, quód

nj Jj

cateris paribus ftatim perfecta fit. rgzo przac.

l;'; M'& ;

l, 8. ff. de Pericul. i cómmo4, quód hujus ven-

" "

ditor omne id, quod ex hereditate venditá,

"

p

usdue ad cempus contradtüs cum effectu ad.

I^

ipfum pervénit , aut faltem per cum ftetit ,

m

quo miniüs pervencrit ; quia, cum hic hzre-

d

M.

ditatem, quatenus aliquid Jurisà fingulis de-

N

fundi bonisin in(tanti primo;,' quod inftans

l

l]

|

mortisfequicur, exiftentibus, &à cunclisil-

lis, quz tempore intermedio usduead con-

/

traCdüs emptionis vendidonis inftans"his

j

ans e

, nan

fl

;gccffcrunra ';-;:fuk

D

E

fï:'., vcndidcric

Qtré-

|

786

f

verits « boc [f Jerva

ndum , quàd a&him efit

hi

videtür , st quod ex ba*

pleruma, autem hoc aei

i

veditate pervenit , in id temyus , quoNB. peu?

"m

ditor fit, id'videatur veniffe. f£n. S. 1. L. fegnent

LA f

Argum. l. 69.ff-

de Contrab: Empt. inter Emen-

1

fem c vendente

; a&um elft, uz ned, amplius

d

pt 'inihusjüfis&

"

mptor habeat , quam apuid barei

üt

^

dem f

r

turum e[fet. Med. l,

L]

3. f de Hared. vel ait.

167

«eud. qui

aila, quaex ipsà hztedirate ven-

i

uifitàánon funt, veluz

otc

dità vel hujus parte ac

"

"

q

&

u$

ü indebitum acceptum

, & folütüm ; ^ sap

fln

Julianus Zb. 6. digeffora

j

p ait: bocfervari , u

ori non pre[fet ,

uid nov delitum

"

bares empt

i

exegerit, &

*

quüd non delitum folverit ( nifi fi-

dià

n dolo malo

&o condemnatus , etiamfimaxime

m

éreditor non fuerit i5 , cid condemhtus efl , pre*

egatum , ál-

ii

literit) non. reputaré. $,7,d, L.2 ]

d

T

tera hareditas impuberis ex codem tefta-

ho

inento quatfira. $. 2. e/4. conhotátd , & ter*

eef

mini pardiales hareditaus nón funt; quia, f

56

rerum "oenditarum ante bereditatém sendiram

siti

pretia fuerit confec:

:

ütü.f ,

f'iqui'd'cin bona norm

*

^ Q5

ual

ia cunc , cum

in contrahitur, fünc, fed

ipfa hareditas vendita eft; hc emptori fol*

ex

Vel

vere venditorém teneri pala eff , C rerum

L

ante veaditionem donatarum. pretía práfflari a-

| fho

quitatis ratia exigit. med, & fin; $3. d. L.

Wj

quia et(i quid dolo æflqïc-xjxdiforis hujufmo

ï;

!

emomm

787

i

W

di facfum eff ,. quo mintis ad eumperveniat , e»

boc emptori preffandum eff.. Fectffé autem dolo

hl

tmaloquo minus perveniat , uidetur , five aliena-

hh

l':

bit Aiquid ,. vel etiam accepta quem liberabiz :

N

vel idegit dolo malo , ne de hareditate acquirere-

['l: 'w?

tur ,"velue pojje[frmem adipifceretur , quam po[fet

' M li

|

«dipifci, — Argto Leg.quod dola defterít pol[fidere

Ü

131. Argto l.in Jure Civilt receptum e[ff quotiens

W in|

167. ff. de R.f. etff non dolo, [edlatáculpá, ute

TU

ote quz huic proxima eft , illiqué in civili

r

b

us equiparatur , 4dmiferit 4liquid, non ob«

at

ftante $.6. 1 1. ff. ffquid infraud. patron. l, 6.ff.

u

quain fraud,cred. Argto.$. un. L 62. ]f de R.

h

M

"d

Quiain illis dolofus repudiata fibiipfiimme-

diate acquireret, & lex Faviana,& EZiéum ad

olwa' l

diminuentes patrimonium [aum , non adeos , qui

idagunt, me locupletentur , quemadmodüm

4

lVæ:

Cit,ctt. loc. loc. videre eft, pertinent.. econtra

hzresnonimmediatéfibi, fed hzreditatiac-

U

"U

ceffuraacquireret. Argo$. 11. 1 25.6.2.7, 40,

$6. ff.l. 1. C. de Petit.

j

«red. 1, 138. ff. de R. 7.

I'AMIS

tml

utiá, tenebitur. $.5. d. . 2,, quia, quum haredi-

tasjuxtaallegata ia cerv, $, 2. fec£. 1. difp. 3. in«:

j

crementum .&- decrementum fuícipiac, &

d

venditor, quad legatorum nomine pra[litit ,vel,

"

«ris alieni , "vel cujus alterius anevis bereditarg

ened, d.8. s. vveldeperdita ,. d diminuta finà do»

""

IDpe.

'1;;

i

lïümalo e /aänäpä.: I;bt. $9- $5 d.l2 €

to.«

288

E —b

! tofi

corinon praftat , d,d. zex.tex. & frcuti lucru

ha

omnue ad emptorem bereditatis r-q[üiclit. , ita dam-

z

num quoque debet ad eundem ve[picere, $, 9, d.

r

l. 2 quod venditor hareditatis petere aquolibes

, Jnt

extraneo barede potuifJet,id ab bareditatis empta-

| ff

re non quidem adione antiquá per co

nfufio-

f ne

nemextinélà,. fiquidem hac juxta illud : fe-

&l

mel hares femper haeres: venditione nonre-

vivifcit , fed ex vendito /fz. $. 19. eed. cenfe-

in&

dfx

quitur, med.$. 15. d, l.2. itatamen , fi eius de-

; llm

biti adverfus baredem aclio effe poterat : ne for-

Pa

l'.ï.'

£? etiam ex hiscaufis , ex quibus cum harede adtio

son efh , cum emptore agatur.. Fin. $. 18, eod.

u

Argto 8 74 11.17. I9. d. l. 2. emptori prarftà-

D

re teneatur, quibus prazfítitis, nifiille 4e (nb-

2

flantia feu certam. quantitatema affirmaverít,

(

l. 17. quanta bareditas [it , gibil interefl. Fin.

f

$, un, l, 14. de Hared. velatt, vend.

—

Quód, ficuti fingulis rebus venditis do-

minium illarum ante traditionem in empto-

rem regulariter non migrat, ità& dominium

rerum hzreditariarum ante illarum traditio-

nem in emprorem hzreditatis non transfera-

€

tur.4, . 6. C, de Hared. vel aci.vend.

; Quod venditor actiones hareditarias

activasnon tantüm perfonales , fed & reáles

contra pofleflores. rerum hzreditariarum.

l

Argto lult, Cod;'dei ;.Hægfed:" veladi, vend. e

tori ^" i&

7599

Mib o d

fa&o cmp*täf

lj tori cedere obligatus fic , quo

":(k" l

hareditaris procurator in rem fuam efficitur,

L. 34« ff. de. Procurat, ex perfoná venditoris

ï:i,'(,'m;ql&

acdionibus ceflis experiri poteft. . 9. C, de

It

Procur. l. ult.quandofis velpriv. L5. Cod. deH&-

V

X

yed. vel acr. vend. quanquäm & ante cefílio-

du

|

nem actionum contra debitores hazreditatis

nomine actiones uciles

, U

ex refcripto D.Pij fuo

infticuere poffit. /. 16. ff.

de Padt.ffn. 1. $. Cod.

;hq

de Hared. velacz, vend. rem tamen à ,

e[feffori -

[:'m»;,'l

bus famptu ac periculo fio perfequi debet.. Princ.

!,Jl';n:':j'

l.l 1. Cod. de Evid,

*

Lm

uo

demptor

hereditatis, fiquidem hic

j

:

cum credicoribus hereditarijs, aut teftamen-

'gh

zarijs nullum negotium;unde obligerurgefhit,

a&ioneshzreditarias pallivas invitus excipe-

redem vendito-

re non cogatur , fed hz hz

"n

rem , qui à creditoribus hereditarijs, legata-

t

rijs, & fideicommiflarijs conventus ( nifi fif-

n

4

.cus fit: emptor etenim hareditatisà fiíco cre-

I^

"

ditoribus hereditarijs

refpondere, eorum-

, quod & DD. ineo ,

Que actiones excipere

.ujus venditor priv

atus , fed folvendo non

:JITL*'ï

eít — CArgte. fu. S:1

L. 94 ff. de Leg.t- obtine-

4)

b prlvilegium fif-

re volunt , eciam invitus o

.ci non contra med.l.2.Ced.de

Quad. prafcripi

f

larum rerum, veletiam

utpore quz fingu

»

r

. rcípectu folius ve

' hværcdi-s haredicatum-fif-

"C2*

FE

'pdd ,

D

.499

&tb o s

oy

.calium crripwribus illiufmodi privilegium

dit

folummodo.concedit, Brunnem. a4/ ,. Cod.

e

de Hared. vel 4&f. vend. mum.5. tenecur, 1. 41.

jit

ff de Tmr. fife. L. V. God. de Hared. velacf. vend. )

,þc

hisrefpondere & fatisfaceretenetur, fequan-

l x]'is:

tur. 4.2. Cod. eod. quamvis, quidquid ille ex

'hàc causá folverit, idomne ab emptore ha

( vtol'

i

reditatisactione venditirepeterepolfit. 2./. 2

i

C. L.2. Cod. de Lec.

(

.. Quód Evicfio non preffetur in NB. f

neu-

Á

qm

li rebus , eum bareditatem Ture vent[fe con[tet,

it

nifi Aliud tominatim inter. coutrabentes conve-

;

L

UI Fip.lLa. C.de Evidr.

J

*qu

g. XII.

u

t

Quis Effe&us actionis vendi-

-

s

qi

| tx

L

V

E.

FFectus Emptionis Venditionis ac-

|

tioniseft, quód cateris paribus

8. ijtm

.. flatim perfeta fit, argto. prizc. L.

T

G, fin. med. l, 7

7. ff de C. E. Nam pl-

Cuit nominis periculum ad ce(fiomarium

| pertinere,

"d. $. 2. 4 96. ff. de Solut. Quód, quia ,

quemadmodüm corpore vendito venditor

Ad ejus traditionem obligatur, necante hanric

Dominiüm venditiin emptoremtransfertu* ,

ita

t

M

N

791

cts o Eab

T

itap

ariter aCtione vendirà creditor ad ejustfa-

! Q'T l:lg

ditionem , qu

z in hac materià ceffio dicitur,

" ! N

jj

enimveró quo

d in rebus corporalibus tra-

busceflio eft, & ante hanc

U!l U!(

ditio,id in actioni

h

N

faculras actione dire

&à experfoná vendito-

trapfit, vendi-

| M

risa

endi in emptorem non

iA

uï"*u

tor a

d actionem venditam empt

ori ceden-

J

dam ovbli gbwi'

, quód venditer acfionis , quam

lem babet , omnejus , quod ex

adver[us priucipa

.

F. :tä

g. adver[us ipfum veum ,

'ff-mf:fsäw-

eá causá ei competi

interc

[4

quàm adver[us

ff

ores bujus debiti cedere

V,

d attum eft. l. 3. ff. de Hared.

!s

RW ]

debeat , nifi aliu

wel LAG. Fend.

*

uod emptori pominis etianm

f

paz

nord perecuti

o praftari

debeat. Ejus quoque,

eneficium

or 4ccepit , "am

qüü

d pofteà vendit

ven

diteris (modó períonal

e non fit) prodef

l- 50 6. CO

de 0.c? A. Eum,

emp

tort. l. $. ]f £od,

1]

ula acce

(lorium fuum

pr,incipale fequitur ,

dentem , ut neque

id inter ementem & vep

em

inus uris emptor habeat,

N

Lþmpläüs ,nequ

urum eílet, ac-

Wv

apud ,c

reditorem fut

pv

quàm

L14.15. C* fin.

tum fi

c.' argto, L. 24 junct. S. up.

f

: de Hared. vel A. Ve

5

"

d. Quód ven-

d. l.23.

uc

m actionem vendi.

H'ï

ditor illum, contra q

[uum , hoc efttalem.,

"d

dit, verum debitorem

F

ï

qui acionem contra

fe venditam exceptió-

Àvel facti ;

vel Juris elidere non

il

ne legitim

*

'(!

t

:

[4

4.

"4

M

pqtc&, praftare debezt

4

ïw

j

792

GUb odb5ol

€éd. ;Quöd.liï!c, finomen, quodexceptione 1

[

u

facti, quia alter nihil debet, elidibile eft,

fciens vendidit, venditione quoad cffz&tum

pl

primarium nullá, pretium, & íi /incertae

'ulm(

fumma debitordictus, quanti emptoris inter-

m

eff , fl veró certa fumme debitar| dittus fit , eam

p

"Y

fummam reddere teneatur

L q.eod. argto, fn. 7A

8. cf-tot L. 9. ff. ecd. Quando autem igno.

TT

at

rans, emptor, quodfortéab eo folutum eft;

L

folüm repetere valeat, argro, ssed. 1. 57./f, de

qll

C. E. Si veró nomen, quod vel exceptione

tl

e

Juris elidibileeft( . epim 112.. ff. de R. 7ur;

qi

refpedtu fatisfactionis obligationis ipfius

uY

u

veuditoris intelligenda eft) vel contra de-

bitorem quidem datur, fed ad venditorem

Ti

non pettinet, diftraxerit, ipfumacftimatum,

h

feucjusaftimationeém, vel eamcertam fum-

en

mam, quz promifíTa fuit, exhibere compel-

lg

ge

latur. d. £5 C argto. med,l. s. ff. de Hared,

vel AG, Fend, Nifi aliud comvenit , e contra-

p

l

vium achum [it, fin. L, 4. princ.l. y. eod, quód, ff

nomen [rt diffractum Cellus libro mono diceffo-

d

vism feribat , locupletem e[fe debitorem (id et ta-

lem, quitolvendo eft

) non debere praffare : ni-

fíaliud aGwm fet 5 ide

fl, nifi venditor bonum

nomenprzítare promiferit.7, 4. f Je Hered,

"tl LAdf. Vend. Eftóetiam venditorevictio-

'ä

A0np

13

-

j

n expreffe promil;ct-i t fiquidem; quia

£J^;

793

didb o iab

w'"ïm,r

*

E

eft verifimile, plus venditorem promififfe , quàm

judicio empti praflare compelleretur, med.l, 4 ff.

'Wæ

j

de F[ur. $ Frucf. Siipfidebitum contra hu-

juímodi debitorem non competere proba-

u M

tum fuerit,, emptorem illzsum fe fervatü-

hts

rum tantüm promififle creditur, -INecrefert,

Wüül :i

an debitorem folvendo non efle, emptor

w

4

fciveric;anignoraverit; tum argto. d. 4, quia

Q *12.

l

exceptio regulamincontrariumfirmat, cüm

V::.

M

qui nomen, qualefuit vendidit, duntaxat ut fit ,

Á m

non ut exigi etiam Aliquid DP [it . e dolum ,

l

quemadmodüm fi vendidor dolohacin par-

h»

!

te verlatusfit v, g. fi veldebitorem brevide-

-'.Px i

co&urum, vel inanem actionem effe fcive-

"Wi

rit, & hoc vel illud emptori celaverit, pra-

I

ul

ffare cogitur, $. 3. l.-»73'-.— ff.de Evic, Cum

z

LII

emptor, quódin conditionem debitoris di-

ür

ligentiàs non inquifiverit, & quale nomen

W

emere cupiverit, non expreflerit, fibi im-

m

putare , & ipfe facilitatifüe expenfum ferre. de-

l

beat, fin, $. 3...3. ff ut in poffef. legat, ejc.quoód

10

emptor advertus illum, contra quem actio

vendita eft, ante hujus ceffionem a&ioni-

am" ^

M

u

busutilibus & fuo nomine beneficio D. Pij

MP

experiri poffit,/z. J 55.ff. de Procurat; l$. C.

li

quandofís vel priv. ebc. l; *7. 9. .C. de Har

r

u

A. Vend.l 18,C, deLes, Sed ..«

Quid eft actionem ecedere, . mandare,

MW ..

Ddd ;

pra-

494

dub o h

! dyod

przftare, quz omniain Jure noftro Synoni.

maaudiunt? -

jamü

90 Nl

hilaliud, ,qiuävmjüüä €X causá pu-

gito

ta venditionijs, permutationis, donationigs

a&im

&c. acionem alteri, ut ipíe cádem, non ia

tis c

.cedentis , ed propriam fuam utilitatem ex- ii

periatur, mandareeít, Unde

proc*

]uferes. Ceffionem actionum man

da-

fonà

'tum, quo adiones alteri ex jufto tituloin fu-

die

am utilitatem exercenda committuntur,

ii

.eíle.

k

*i

-

Qualisergo a&ionis vendita & ccffæ

)

Qus ?

r

,?HCL

& Quód, cum, quia £»folutum no

mi-

(

se dato , non aliter , nifi mandati atiionibtus ex

n

"i

ger[onAN8B. fui debitoris adverfums ejus debitares

ereditar experíri pote[l. 1.5. C.quandoféfe. vel pri-

&

vat. & fi deiegatio nom efl interpofita debitaris

(ot

tui , ac propterea actiones NB. apud te remanfe-

p

runt , quamqvis creditori tuo adverfis eum falu-

pion causá mandaveris adliones.princ. l3. C. de

il

Novat. :Eaenim & de Jure nofito.Civili ac-

tionum perfonalium natura eft , quód in per-

35

foná primi acquirentis ita inhzreant, & fi-

d?c

antur , utin aliam &. à.perfoná primi credi-

E

toris diftin&am períonam (. fiquidem in hz-

:

redem creditoris illz ideó, quiahic repra-

b

m de-

fentativw£, .fcufi&ione Juris eadero cu

[^

d

uncto

|

t

A

iib odb

"

fun&to períona, quemadmodüm . aliundé

Mhün.

jam notum eft, cenfetur, tranfeunt) . om«

ninó intransferibiles fint, emptor ceffione

adionis verus creditor, aut Dominus actio»

Ht

pis cefIz non efficiatur, fedille, qui eam

Mi

ceffit , talisfit, & maneat, ille, cui ceffa eft,

! dU

um

nl

procuratorin rem fuam factus fit, & ex per»

Al

fonà ipfiuscedentis non etiam exfuáactione

LL

"

l

diredá agere poffit, princ.L. 34. f de Procurat,

fía. $.x0.L8.ff. mand.princ. l. 6. C.de 0. df* A,

n

nl

l. g. g. C.de Hared. vel A. Vend. Hine

Inferesl. Cum adionesreales in Jure

reali , quodper /. $. C. de Hared. vel AG. Vend.

2un

Q* argto. l.10. C.de Pact. Ceffione adiionum

t

li

ita inceffionarium , ut hic rei cefTz Dominus

u

efficiatur, non tranfit, tantüm fündentur;

)

& hunca&ione reali dire&tá non ex fuá per-

r WW

Íoná, fed ex perfonà cedentis, & tantüm

09"

'procuratorionominc agere pofle. Quare —^

J L]

u

Inferesll. í/4wtequam lis comtefletur ,vel

'U!-

al

uid ex delito accipiatur, vel ceffionarius

'::.'ïi'»:"

de

[

itori denuntiaverit, videlicet ita, ut. hic

9

deceflione factà inde certus reddatur , nam;,

"

fi difcredat, velper idoneos teftes, vel pet

i'iï

j

"

jnftrumentum ceffionis, vel .:per confeffio-

. pem veti creditoris ceffio eidem probari de-

"bebit, utpoté re adhuc integrá cedentem

Mi

"

P a

(figerelääcbmrf:/ïw debitam quantitatem :

vVete

s

qém od

wetari, ebeb modó cellionarij execfionem con-

[(2t

graeum , inbibereil. . C. de Novat , attamen fal-

3ut

g

vyohuic regreíiu contra cedentem ad indem-

nitatem obtinendam, fiquidem, quwoniam

m

d

contvattus fidem fvegit , ex empto actione con-

ventus quanti cellionari] Zmzeref? , pra[H are coge-

un

zur. fin.1.6. C. Et nominis venditor , quidquid

20f

f

vel compen[atione , vel exactuane fuerit confecue

zus , integrum emptori ve[Hituere compellitur, $.

«n

V

un, l, 25 ff ?e Hared. vel Adf. Vend.

W

-& Xl

u

Quis ergo Emptionis : Ven-

n

ft

""ditionis perfedz , quis 1m-

[

ctz effe&useft ?

hl

..ï:? perte

FFe&dus Emptionis Venditionis

»..[.

|

Y

perfectz eft, quód, . quamvis

nec traditio mercis, nec folutio

pretij facta fit; omne periculum( quà. voce

jntetritus, amiffio, vel deterioratio mercis,

fine dolo vel culpà levi venditoris, idcircó

Velper ejufdem culpam leviffimam, velquo-

modó hic vox periculi fumitur , per cafum

forcuitum contingens hoc loco intelligitur )

ad emptorem ftatim & protinüs. regulariter

ali-

?þ*ttincat ,'adeó , ut, fires vendita vel tot

£CrF :

i

79Y

db o hs

läfru.wh

d[j'

*m.-

cer , vel fecundüm partem duntaxat pereat,

aut deterioretur , emptor , preterquam fibi

"

l

M

a&tiones, fiquas venditor ratione cjufmodi

.T

N

rei habet, cedi nihil petere; & recipere, vel

Mi

de pretio pro ratá damni detrahere poflit, at-

I'!:,l

Np. j

(ue illi

actio ad intereffe non. competat , fed

h :,'LVW jf»lï

non fecus, acfi rem accepiflet, & ca

dem ip-

M

li

fitradita fuiffec, pretiu

m non minüs folvere

4

n

Ij i

!.7.8'.

il

teneatur. »zed. $. 6.1.34. ff- de C. E.fin.

vicul. & Commoad. l. 11.

Af at

164. 16.ffï de Pe

Evidt. Prim'

d-

C.de Pericul.e«t Commod,

Prob.

Onum emptio venditia contracia fit,

P

fimmul atáj, de Pretio comee

LU

(

(quod effci diximus ,

aerit , cum fino fcripturá

res agitur ) pericalum

W

rei vendita flatim ad emptorem pertinet.

) fd?üff-

EI,

H

"M

fiadhuc eavesemptor

itraditanon fit.

Itaque [

i

.

homo mortuus[it ,. "ve

laliquáparte corporis lajus

aut edes tot& , vt

l aliquáex parte incen-

4

fuerit ;

fo-

^

dio con[umpta fuerint: au

Í fzmdm vi Fluminimhs

M

blatus fit, ffv? ettam

1u5 , vel aliquá ex parte a

inundatione aquá ,aut arbori

bus turbine dejecía,

deterior e[fe caperit ; emptoris

-longä minor , aut

damuum ell , cui nece[Je eft ;

ucetrem non fuerit

d

natius , pretium foiveres qui

dquid enim fine dalo

fm [225' .

o venditor fecu-

"u

& culpá. venditortis accidit , ine

rusefl.. Item i in cateris apima

libus caterisque

tamen vin

dicatío -

rebus. intelliimus. Vtique

i

tuf-

m

n rti , d- cendiétionem exhibere debelit.

10-

T

198

büri ( quomiam ad. praflandas adfiones Teneturi

I5

f9. 1.8o. ff- de Furt.) quia fanó , quinondum vem

(q

dul

emptori tradidit , adbuc ipfe Dominusefl.. 1dem

etiam efl de Furti & Damui injuriaaitione.S. 3i

fis

Infl:de Empt.e? Fend. undevidebimus in per[o-

ff

fàmi ejus,qui alienamirem vendiderits Cüm b nuls

T

lam viudicationem , aut. condiclionem babere

quw

pelft , ob id ipfum condemnandus eff:- Quia fi

qutd

fuam rem. vendidiffet , potuilfeteae. aHiones : ad

"

emiptorem transferre.fin.$, 4.1.35. f de c. E.

l7

at

Moórtue bomine perinde habendaef oeudie.

flo, ac f traditusfuiffet , utpotecum venditor (i-

d

levetur , C emptortbomo pereat , quar? régulas

yu

riteraciione ex émplo e^ vendito manebustog,

. lt

a. $. f de R-V. Státim pofl venditionem. con:

d

tracfam pm'mlum ad emptorem fpetfat. . med.

$.-12. l 11. f.. quod viaut clam. Cum inter

u

emptorem ( venditorem contrattu (fne fcviptis

Q

a

$pito de Pretio convenit , periculo emptoris vem

diflracfam ejfe in dubium non venit.l. 4.. Com

LT

fpeciem venditam per violentiame ignis abfümpe

.

d4m dicas , amiffa vei periculum te vendicorem

won ad/Pringat.l, $. C.de Pericul. ed- Commod.rei.

wend. Quia debitor certa fpeciei vel. quafi ,

qualisvenditor hic eft, ne contra/ 185. f &

ap. G. Ih'62. de R. Jar, Oblizatio.ad impoffi-

| d

bile detur, fiillacitra fuam culpam acerbica-

[t

1

tc 'fafip ö'ri'mïtm* ; liberacur. A. 4$ df de 9. A

»

éndb o ob

799:

"*W

! Lag.d VE

de F. 0. Quia in. contracu.

"M

l

"u

Mi

:qualisemptio ven

ditio eft) utriusqüe con-

ttahentis utilitatem refpiciente tancüm do-

iA

fus & culpalevis; non etiamleviffima; &ca-

T

fusfortuitus regulariter praftatur. f/g, med.

A

$.2.h.5. ff. cómmod.med. & fin.l.5. f de R. Jur.-

fiquidem, /i poff emptionem fuindo ali-

i

quia $

juid per a

llwvionem acce[ferit , ademptoris come-

Tl by

med.$. 3. Infl.de Empt. Vend.

M 1

modum pertinet.

l. 7.f. de Peric. e? Commod. Ec fimiles aliz.

:MI M

acceffiones tum in, tum extrinfecae eundem

"W/La

refpiciunt. $. 184 13. ff de CA Empt. ?

n

Vend.l.13.16.C.de Peric. d* Commod.: Natura-

mm,&

lirationi congruum eft, quód , quemadmo*

N

dàm emptor commodum alluvionis; fruc-.

N

tus,aliasque acceffionesrei venditznontradi-

2

tztanquàm & quafi. Dominus fibi fructifi:

"

careintendit, ac fructificat,ita & in incom-

confentiat, & fibi pe«

i

inodum& periculum

j

t

Q^ Cemmod. Secundum. enim naturam -efh

l! LM

j

commoda cuju[cunque vei eum fequi ,. quem fes.

u

quuntur incommodà. quia, càm vendicor anté

ïmW |

rei traditionem , & empror, fi pretium nose

1[15

dum dederit, a&ioné perfonali folüm tene-

!

antur , fi venditori impolfibilis traditio

A

n(j)') |

redditur , —obligatió extinguítur , quià

j

cm prori folutio pretij potfibilis martet;

non

LÀ

$oo

&b o dids

yin

non exünguitur;.ergo, -Quomodà quafo

alioquin mortuo horine, acfitraditus fuif-

ei

fet, cjus venditio habendaforet ! .Quomo-

stlil

dó venditor illius liberarecur? Ipfe emptori

Y2

periret, Gcactionesempti venditimanerent?

(imd

Quomodoó periculo emptorisrem diítractam

n

cílein dubium non veniret ? Quomodó pe-

Af

riculum venditorem, fihic& remperderet,

C

& pretio privaretur , fit, quód ille ad intere

?if! ja

eflenonteneretur ,. nonadítrin geret:

?M D

Dixi regulariter. .Si enim. vel dolus ,vel

g

culpalata & levis ( )Ctus enim Paulus juxta /,

m]lm'

3-ff - de . Peric. Gj* commod. (cribendo s cuflodiam

uhibi

autem venditor: talem -prallare. debet , .quam

fite

praflant hi, quibueres covsmodata eff , ut diht-

mptvr

gentiam praflet exactiorem, quàm in fuis rebus

siden.

4dbiberet., de commodatario in. fuis rebus

bid

negligenti, cui non ipfius folius, fed &com-

lederi

modantis feu utriusquegratiá quid commo-

tentt

datum eft , intelligirs nam,quemadmodüm

AT,

hic diligentiam non exactiffimam, quia ua-

e .

M A

ZAxAt accipientis gratià commodata res non eft ,

fed exactiorem, quàm.in fuis rebus adhibe-

Wlfm

ret, praftaredebet.. »ed. ? ffz. L.1g. ff imand.

?f

ita & ab ejufdem farinz vendizore ais cu[lodia

m

defideranda eff , qualem bonus paterfamilias fuis

MU

vebus adbiber. qualem , i diligentiam , quam

Orem

debent bomites frugi c':- diligentes praflareadli-

Ht

a

]

& ocmm

"$gàr

ts

i

|

:

-.u—

D.'";,i

1

cbuerit, & prafliterit , ff quid atcidit ,

&

1

W

— JAa fcens

|

lil

( perdidit , .fecurus eriz , & ribil ad eum perti-

nelit. med. $.4:L.35. f de C. E.. Fi. L. R

L

-de Pericul. && commod.) venditoris cafüi caü-

m

fam dedir.: $:3.1n/f: de Empl. Vend. 8.3.L3: 4.

V wpeg, L18.

ff commod. d.5 4 li $9. e L. L. à3:de

W* g. vel mora intervétüc :

ubt táinefi 7//id

1

T8 Jeiendum eft ,. cum moram emptór adbibére cà -

"A agf , ganzmom enipam ; fed dulum malimtániüpe

"R eraffaudum àxvenditore. £uod ff gev vendiàreda

JLef-emprtoren msora fuerit : Labeo quidem fcyibit ,

^

"tl esoptori potids necerz , quams venditori moram

i

adbibitam (nonenim poteft videri mayá perveg-

nl dizorem emptori facta effe , pfo moram facienze

ul emptore. Fin.l.51. ff. de AGtempt. ej vend,) fed

M

W !

videndum eft ;; ue po[lerior smora damnofa ei Jg,

[]

Quid enim [iinterpellavero venditorem , e$ nom

dederit id, quad emeram : deinde pofferiore offa-

u| wente illo , ego non acceperim? faue boccafu no-

5

.ud etre mibi deberet z. [ed fiper emptoresa morafuifq

cuifet s deinde cumomniatin integro e[fegt , wendi-

,W& £ar moram adbibuerit , cum po[jet fé exfoloeres

1

"

j

;.

equum e[L, pofleriorem moram wvenditori nóceve. fl

vtun

15'5'",

] 17. ff- Argto l, 4« C. de Peric, & commed, fiqui-

dem uzicuid, fua tmora nocez,. $, 2. 1. i73. ff de R.

i

"] f

*

. dummodó morá non fa&à res apud emp:

^

H

u

|torem eque

!

non perijflee ,. quod tamer in-

j

i

d !

$03

etibo d

dubio non przfümendum. . A4zgto $. 3. 2 3s, my

ff-. t Rei vind.S.6. l. 47. f. deLeg.1. ideo enim quii

morá adhibità periculum venditorem refpi« (;

cit,. quia culpátuáillud damnum emptori in» di'2

fert ; quodur ille patiatur,iniquum eft, corn f.!

fequenter, quando culpá fuá nullum dam; jond

num , quemadmodüm hic contingit, emps qu

tori infert, hic quzrinon poteft.. Vel vendi- t

tor aliquid affirmavit , quo emptor rem diu. od

. ,tiüsduraturam , & in eádem bonitate perfe- xf

: CU

veraturam fibi Jure perfuafit. :4, ss. ff, de Peri-

cul, cà commod.velresex vitio pracedence pe-

m

rijt, quiahoc cafu folutionem pretrj empter vec.

i Pæric

76 recu[at .Fin.l. 6, C, de Pericul. ebj» commed. vel

j ([Cfin

venditor periculum mercis fpeciali pacto fuf-

] ,prim

cepit. /. 1. 10. ff, de Pericul. &i* commod, nam,fi

Wi

hujufmodi ju/fa comventio intervenerit , aclio-

- qu

nesex empto e? vendito non manebunt,. Fin, $.

tX

2. L $. ff. de R. V. enim veró, fifolam cuftodiam

^Yer

/og

promiferit,. non.cafüm fortuitum, fed obli-

ü

gationem cuftodiam exactiffimam praftandi

ixt

in fe recepiffe intelligitur; periculum vendi-

("' a

torem refpicit. 4.4. zex.zex.

o

|ve

.. . II Emptionis Venditionisimperfedz

effe&us eft ,. quódinterimusque cum perfici-

ïnu

Z

tur, periculum tocalis interitüs mercis vendi-

I

ztrab,

W«

rorem refpiciat. $. s, '6. 7 I 55- ff- de Co

enpt.

4

h

3535 o dicb

803

j

l

" empt. l1 L8. ff a: Cod. de Pericul, b commod..

"

quia , vel ubi res plané non extat , cum nihil

R

ljl:

fit, quod retrotrahi poffit, — fidtio hzc juxta

** dicta iz di

ff.3.locumnon haber.. 4rero. /.15.

& F. ad l. Aquil. vel hoc ipfo defectu exiftentiz

Q

r

! conditionis contractusretro nullüseft: modó

quo minus conditio impleatur , aut res exi-

ftat , per emptoremnon ftet, alioquin acfi

"! conditio impleta, & restradita fuiffec, fictio-

; ne Juris habetur. 4rgtolL.167. . de R.J. & pe--

'/ riculum emptorem refpicit. : /. . 12. ef 14. ff

" dePericul. &* commod. & emptor fpeciali pacto

" periculum non receperit;aliàs ob totalémin- "

" tericum rei emptio venditio quoad effectum -

TM

!

primarium quidem non fubfiftit , attamen-

|

;; venditori ad obrtinendum promiffum contra

/, emptoremactio venditicormpeti. Quódex

,| rationecontrarià mercis deterioratio emptori

1

n

t

, periculofic; non cantüm quando ipfa fub con- -

; ditione fufpenfivà vendita fuit; faze enim ff -

;| extet res , licet deterior effeifa ; potefl dici effe

25

damnum emptaris. Fin.L.8.0f.de Pericul. && com-

320d. verüm etiam, fieadem füb conditione

|

veladmenfurationis, veladpenfionis, velad-

numerationis przcisé vendicafit ; quia, fivi-

num pofitivé utnon deguftetur, venijt, om-

mptorem pertinet, fi non

nec Pcriculum ade

Eee a

1ita

804

[7

ira venijt ; nedue dies deguftationi adjectus

eít ; .quoad deguftaverit emptor periculum

/

acoris vel mucoris ad venditorem pertinet.

(f

qü

$1 44 ff eod. fideguftavit Gcapprobavit, fi-

