quofdam circa voluntatem parentis refpcctu

Md

bonorum adventitiorum filijfamilias impu-

vl

beris ftatuta fint. ( eftó optimá cum ratione

etiam de voluntate parentis refpectu filijfa-

mim

milias puberisintelligiqueant; cüm hic legi.

ccnruriq

timusadminiftrator bonorumadventitiorum

n

zegularium fui filijfamilias puberis 7. 1. Coz. de

uf

Benis

!

iib o dhaS

T25

DU) Bomis materm 8.2.1.6. Cod. de Bonis que liber:

U: fr, ideódue nomine hujus, qua ipfi per-

miffa &interdicta non funt , fe folofinécon-

iil

Wt

fenfu filij fui familias , bené peragere poreft.

lus (ij

vArgto $, 3. L.8. juncdf. $.2 l.6. Cod. de Bon.que

à Pa

lib. c $. 5.18. Cod.eod.). Attamen per hanc

WW l

interpretationem allegata non cluduntur ;

"ao

cüm eadem in favorem hujus & fimiliter in.

Iful) d;f;

favorem filiorumfamiliarum puberum: né

dU

Ícilicet cupidini dediti triftern exicum fen-

TU

tiant , qui eos poít difperfum exfpectat pa-

Bor,

trimonium, fancita fint; quümin fubfequen-

tibus eju/d. $. per ly autez itatutumfit , ut ci-

.) f

«fycn

tra voluntatem parentum, quorumin potc-

7770

ftate funt, filijsfamiliarum puberibus (deim-

i,

puberibus enim clarum eft ; nullam licen-

ln vt

tiam ijfdem concedendam effe; quia fubfe-

quentia né auctore quidem patre juxta jam

pmm

iif

tradita efficere poffunt) dominia rerum a

[ 6 (

fe pertinentium alienare &c. — Nulla licentia

m x

concedenda fit.. Quid obítac ergo quó mi-

od

nüs & hzc voluntas parentum in filiorum

fuorum favorem talis debeat effe, ut actus

[]pu-

dont -

rité faCtusfic ,. qualis requiritur, fi aliquidfi-

li impuberis alienetur.. Quomodó quzfo

iif

leg.

arctarentur juyeniles calores , né cupidini de-

diti triftem exitum fentiant, qui eos poft

orum

"r

l ta-

.difgcrfum cxfpc&at pgtrimonium, qu

mom

7718

3

w

-

dheb o dhab

U

'don!m

j

n

(

men tefte £. ulz. $. penult. Cod. de Benis qu« lib.

/

j

!

Suringi intenduntur : fi alienatio. peculijad

,?

ac[uPu

ventitij regularis à liberrimà parencis volun--

"

,W

tate dependeret? cüm hoc ipfo juveniles ca-.-

(

Y

pcn

r

H

]

lores magis promoverentur uti confideran- '

"

ï

[

ti patebit; ; quia pater equé, pronus ad alie- -

:

j

5

j

nandum, quam filius effc creditur , aliàs fru-

?tï

[

ftra refpectu alienationis rei filijfamilias im-

xdiha

,

puberis hu

jus voluntas circumfcriberetur.

J

j

^

Erco.

Ü ym

|

l

r

Qu

t

Dixi eum cozfen[a: qualisfit: an expref-

cuh! )- 4 !

fus, antacitus, qui contingit, filiberabono-

d

rum adminiftrrauo ipfi filiofamilias à patre

MT

concedatur, nihil refert. Mol: Je jur.e 3uff.

3

(d

: ;:ä?dïi«

Irach. 2, difput, 261. pag. 34. litt. .C.. Clarif:

l

D.D.Kónig faor. princ.Tur. Can.l tit;5. $. 4.

Ü

JIEJO

0f z. 25. circasmed,

(s

E. XXIL Filiusfamilias pubes peculium

(fic

N

profectitium habens ex ejus causà ob gene-

g

ralem & interpretátivum confenfüm patris ,

u

^

qui, hujus peculij adminiftrationem conce-

1

)

!

|

(t

dendo ; jus quoque de illo emptionem &

J

f

l

VE

venditionem contrahendi conceílifleintelli-

:fa"fäc?umï

gitur, czteris paribus emptionem & vendi-

35] qu

uonem validé contrahit. — Prob. ,ui peculg

]

adminiflrationem concedit , videtür permittere

MM 1

generaliter, quod e fpecialiter permiffurus . eff,

'

& ven-

"at

4 46. ff. de Peculio, Scd emptionem

ditio-

135

dhob o dom

hi« ditionem fpecialiter permiffurus eft , prafer-

!j timillorum, quz fervando fervari non pof-

ht vj, funt ,' ac fuperfluorum , itém & neceflario-

& à quà recta adminiftratio

lvenj, rum &c. Utpot

Df

non parüm pendet. — Argfel, 22. * $. ult- b

ult. Cod, de w Adminifl, tut, Ergo videtur ean-

) äJl'äsg

demgeneraliter permitterc 5 ergo. Hinc

oj

Inferes: $i qui cum filvofamilias contra-

Cb

xerit , duos habere debitores : fflium in folidum,

C patrem duntaxat. de peculio , feu peculiote-

nüs , id eft:ifecundüm vires & menfuram pe-

C

trabon

culij. /, 44. ff. eed. quia hujus voluntas non

abfolura & illimitata , fed certa & limitata

!d p

"()

)

refpedtu illius quantitatis in peculium con-

:

ceílz pracfumitur.

Cl

z. XXIII.Filiusfamilias pubesfivé de pe-

:.;5.5.4

culio fuo regulari, fivé de alià re emptionem

culut

& venditionem veré contrahens , perfonam

fuam nontantam naturaliter , verüm etiam

) gCl?C'

civiliter obligac , itaut poftquàm fui Jurisfa-

patni,

OLU

&us, vcl bona liberé alienabilia acquifiverit

(non obftante /, o. ff. de 0. c 4. Ubifolüm

m

yelt. "

recenfentur aCones quazedam introductz

obfactum, refpiciens perfonam ipfius filijfa-

di-

milias , quas ideo fuo nomine, absque con-

tulj

fenfu patris , inftituere poteft. Brunnem:

hent

4d d,l.mum. 3,) obligationi fuze ( qua ex re

4

Vee

ipfa dilationem capit.. «/4rgte priac. £. 5. ff-

4

que

jO

(

136

dbob o eech

W"P

Ti

quod eum eo qui in alien.. poteflat.) falvà fus

Wl'

Íi

erfonereftitutione inintegrum, fi lafus de-

|

H-

nnfl

rehenfus fueric. $. 4. À 3. f. de mimorib. fatis-

facere cencatur.

Argto fiuisS. 6. Iniitt. de In-

tim f

«mö»w

sttübus lipul. Argto d. $.4. L. 3. ff. de Minorib.

|

)

l QU

princ. l. 57. ff de jud.. Argto l. 2. f-quod cum

j

eoquiin alien. C c. Argto tot, tut. ff. & Ced.de,

yl

g

Wl

& ad SCtum thaced. — Argto $. 42. LA ff depo-

W W

fft. $. 2. L ulr. ff de V. 0. Prob. Qui ponit

u

confenfüm verum Jure pofitivo non inha.

IT

h

!

O

bilitatum, ex quo inforo Civili convenitur ,

& condemnatur, actio veró judicati inaliud

I

certum tempus differtur, illeperífonam fuam

[m lft)f

^il

non tantüm naturaliter, verüm etiam civi-

EUMUL

"

liter obligat , ac efficacis rei judicate actio-

jinzi

nis tempore id, in quod condemnatus fuit,

gt

praftarecenetur 3. fed filiusfamilias pabesfi-

vé de peculiofuo regulari, fivé dealià re em-

ii

yiilud

puonem & vendidonem contrahens, pr&-

ii

ftac confenfum verum , ut fupponitur, Jure

pofitivo non inhabilitatum , quia fffissfarni-

j:äml.

j

(tas ex omnibus cau[is: (in fenfuaccommodo)

tAnquam Pa!erfamzllr&: obligatur , Cf ob id agi

[«

€um eotanquam patrefamilias potef. L.30. f.de

fiamp

"

;Jab/zcn

O. €& A. exquo in foro civili convenitur, &

corademnatur , actio veró judicati in aliud

IC, Qu

certum tempus differtur : nam; ff ffliusfami-

mitt Z

7728/72

T z»ivojfatr:caævenfus , Qb condemua

Wbþg&

i

ehets o atb

137

| i

12 etm eunancipatum ,vel ex bareditatum poffea

| fllæfus l

judicati abiio i id , quod facere yqteü » danda

;norliþ! fi

eff. Princ.L5. ff. quod cumeo , quitin alien, po-

'"tl. l

J

ge[lat. cc..— Qui texcus de filiofamilias con-

C Miyj

fentiente patre contrahente , poftea actione

| Md

pulfo & condemnato intelligi non poteft ;

-ä CM;

cüm judicati actio contra hunc etiam non

hf

emancipatum ftatim daretur. -Ergo. Cur

li p

hoc? y;. Haunold sem. 4.. de Jwr, & 7uf tract.

I100 ml

8. cap. 3. controv, g. in fime num, 239.

Quia

Ieniy

ftandoin Jure Naturz hujufmodi filiumfami-

tiinalil

liasita contrahentem naturaliter obligari Cer-

mfun

tum eít, ergoquó ufque Jus pofitivumillum

m Qn.

non prohibet , adhüc obligatur: fed Jus po-

? at

fitivum illi bonorum füuorum alienationem

s at

actualem abfque confenfu parentis fui folüma

tibesfi

non permittit, uti patet ex particulis: domsi.

IC C

pium rei adeos pertinentis alienare , vel "lyytpatbe.

T Pfæ'

ca titulo dare , vel pianori affránare , ad aendi-

:j

5,JU

tionem id. eít venditi vaditionem prefilire de-

Gderant. ip med. $. $. L. 8. Cod. de Bonis

& lib,

M[dfïll!

mod

fubjedtis atque hàc denegatálicentià juve-

niles caloresjam fatisar&tantur: utpote vicu-

d

f.it

jusemptor venditord;carior redditur; obli-

a

ationem veró períonalem ad alienandum

|

nd

tunc, cum fui furis erit , non vetat , fed

famt

permittit d. d. tex:£exz confequenter utroque

t5 [b

u

fQIQ obligatun

l 5

Dix

158

PTETS

m dümï

Dixi þpr): vere contrabens : nam fi cm-

?

u

tioriem & venditionem adjedià conditione

ud

j

impoffibili, quain dubio non prefumitur ,

PICI

WV

init: qualis initur , ficum actuali ftatimalie-

f

a&[

natione exprefséemitur, venditur, itautpar-

ces aliter, quàm interveniente actuali ftatim

! rj ;

alienatione obligati effe nollent ; né oriatur

T

a

obligatio ad impotlibile , nullautroque foro

eít. Ex quo facile inferes, & emptionem

j(nmn» |

venditionem, quàm filiusfamilias pubes cum

i. -

T

confenfu patris , cujus fub poteftate eft , de

»

re rité folüm aliepari permifsà, absque decre-

iij

D!

"

to magiftratüs, vel non legitimo celebrat ,

T

( h

j

l

utroqueforo nullam efle.

;. XXIV. Servus, cui dominus liberam

! widit

eculij adminiftrationem conceflit, nomine

Wi

dormini, qui peculiotenüs obligatur. 447gfe

hi

8. 1.2 5. ff. de pecul. Emptionem & Venditio-

hY

nem validé contrahit. Patet: cum quia con-

ini

cefsà liberà adminiftratione peculi] empuo

u

vendizio ipfi ctiam permiffa cenfetur. — 47672

VU

TY

jn &y.22. allegat. tum quia quod tervi ex tradi-

donibus nancifcuntur: dominis acquiritur ,

l/

4j

fivé quid ftipulentur , fivé ex donatione, vel

lm

fl

legato , vel ex alià quálibet causá acquirant.

Wi

$.3. Inff. per quas perfon. coníequenter ftipu-

Ji

tili

[

latio, donatio & alia quzlibet caufa traditio-

i

T

quia

-gisvalidaeffc, ac fubfiftere debec; cum

)*:M

pro-

Gob o t

139

l4 fi "

proprietas dominij eft , admittere vicariam

Onditi,

&ürmjp

alterius operam. Sedde hoc confüule inter-

pretes ad ziz. ff. de pecut.

atim aj;A

jMtaum

y. XXV. Servus fuo nomine emptio-

tualifiäï

nem & venditionem contrahens civiliter nec

ftringit , necftringitur. Prob. zecfervus quic-

Ilé Of

quam debere potefl , nec férvvo patefl deberi, Sed

Quf

cti eo verbo abutimur , faum magis demon-

DN

Qubesqy

fframus ,' quàm ad us Civilereferimus abliga-

Honem. — Princ. L. 41. ff. de Pecul. fiquidem im

tl

üt dem

perfonam fervilem nulla cadit obligatio. l. 22. ff

de R.7.

Scilicetcivilis ex contractu fzis med.

xlebrz

$. 6. Inff. de Inutilib. [Hipulut. princ. l. 14. frnisl.

liba

435. ff-de O. e$- A.

uia cx eodem ewm fervo

nulla acfioeff.. . vovz. ff de R.7, Cüm, quod at-

10f

tinet ad Tus Civile, fervi pro nullis babentur.

Argn

Princ, l.32.f. eod. concordat ffmis 8. wuzjc. 1, 3.

nditio

|à COIE

f-4e Cap. minut.L x.ff. de

)ur.delib. 8. 7.1.38. f

de F. 0. Ergo. Quodadeó verum eft, ut poft

cmpn'o

quam etiam Juris Civilis capax fit, emptio

Anl

venditio in fervitute celebrata civiliter ftrin-

xrradig

gcre non indipiat. , princ. L.64.ff. de Cond.

(ty *

12 deb. l1. 2. & 6. Cod. an ferv. pro fuo fa?t. eic.

T

Quia, quod initio vitiofum efl , mon potef traéfn

r'ant.

jpu-

Jemporis convalefcere. L 29.ff. de R.J. . Nifiin

favorem libertatis videatur in libertate facta,

üicio»

Crgto 1.3. Cod. anféruuspro fuo faifocic.Ibid,

| quia

Brunnem. zam.2..

p

g. XXVI.

2

Y4O

,ææ*o'em

4(

L

.XXVI. Atcamen obligatione naturali

'

M

t

u

verà obligatur& obligat. — Prob.T. servi &c.

[

j

Ex contraclibus civiliter quidems non ebligan-

|

uno",.

,1'.".

l 'Qcm

d

pur z fed naturaliter obligantur c& obligant. li.

iil

U

ff d: 0. Cb A. princ. LYs. f. de Conduf. indeb,

u :

Sed emptio venditio eft contractus; Ergo ex

fok

i^

cádem civiliter quidem non obligantur, fed

Y

naturaliter obligantur & obli

o

cant.

Prob.IlI.

dcmwüf&

0'4-

Solutiab ipfis nullarepetitio eft. . princ. L.

[at

etu

ütü*

" de Cond, indeb.med. $.2. 1 21. f. de Fidejuff.

L. 13. ff de Solution. & in eorum prajudicium

um

Ü

[

fidejufforintercedere poteft. 4. /.13. f- de Cond,

indeb. & $. 2 Lax. ff- de Fidejuff.. . Cüm Jure

i

j g

quidem Civili pro nullis habeantur , sez ta-

!

ia

men ( Jure naturalis quia.quodad Jus natura-

le attinet , omnes homines equales fumt, 1.32, fff.

gmm "

ü

deR.j. Ergo Jus pofitivum confenfüi vero

fervorum ejufdem moralitate intactà relictà,

N

d

audientiam folüm in fuo foro:ob defectum

I

ftatüsperfonzobligantis, velobligatz dene-

gat ; fed cujus contrahentis emptionem &

p h

venditionem confenfus quó ad effe fuum

m (

morale à Jure pofitivo intactus relinquitur ,

AL UL

ille ceteris paribus obligatione naturali verà

tpnáa

3 ((

ebligatur , & obligat 5 ergo fervus emptio-

nem & venditionem contrahens obligatione

VU

Hincfer-

naturali verà obligatur, & obligar.

Va

vusinforoanimz emptioni vendidoni ftare,

i

&

ét5d5 o diodts

l4l

"i & eandem quó ad poterit, vel incerim dura

""!| (ervus eft ,. vel poft adeptam libertatem ad

?h tht

implere cenctur, ftmiliter & alter ( quamvis &

llgant.[;,

ille ic , fub cujus poteftate hujufmodi fervus

4j

eft, modó non fit dere illius emendá ) qui

$j El'g;

cum fervo talem contractum celebravit ,

ADtUr,

!

huic ftareadftringitur , &, modó fervuseun-

Pro

dem füá ex parte complere velit , illum im-

fri. i

:

plere obligacur ; eftó poft manumiflionem

d'tfla'qr

etiam hàc de causá neuter actione aliquá ci-

|

Vdict

vili ceneatur. Solutum veró repetere non

A

A Qu

offit, quia naturale agnovit debitum. l.e£t

lt

Arqtol.64. ff. de Cond, indeb. Hactenus dicta

L

de fervis fufficiant , cüm in Chriftiano orbe

lt

fervitus utpotenaturali Juri &charitati proxi»

nf

mi maximé contraria , fublacafit. — Hucüfqg

] Yero

dictis

rdi&ä)

Non obftat.1. Paterfamiliasimpubes au-

n

é&ore cutore emptionem & vendiuonem re-

dene

&é contrahi. Ergo & filiusfamilias auctore

"T

patre. — 4rgfo $. 1..3. ff. de Adminifl. e pe-

fj |

ricul, Quia pupillo actio quafi ex contractu

fUf

contra rucorem ob malé praftitam auctorita-

cem prodita eít, nonidem filio adverfus pa-

v;rä

trem, tum ob reverentiam ei debitam , ob

(10

ont

quam acHiones ad'verfus patrem nequidem fi/ie

fet

preffari poffunt , dum in poreflateeyus eft. félius,

at

l. 7. ff. de Oblig d a&f. tum quia lis nulla effe

«

EQ»-

t42

j

oteft inter patrem & filium. 4rgto. 4. ff de

r

y n

Judicys. ob identitatem civilem perfonarum,

f

D

l

at

vi cujus ex nullà causá inter eos actio civilis

'I

T.

naíci poteft. smed. $. 12. Inffit. de Oblig.ex de-

a

lic?, confequenter huic aliter,quàm irritatio-

yate

ii

ne fui confensüs etiam ftante auctoritate pa-

eris profpici non potuit; cüm ratione fragi-

y

lioris ztatis periculum fit confensüs potiüs in

It PW j

detrimentum, quàmemolumentumfuum ;

p

TT

& quidem majus , quam refpc&tu puberis.

u

ul

Quá de causáned; impuberem inter& pube-

n

Wi

rem paritas eft.

n

Ned; Il. Proprierarius extraneus infcio,

u OA

(

rmó & invito ufufru&tuario proprietatem

n

yn

alienare fimpliciter poteft. /. 2. Co4'. de Pfa-

TM W

kl

ruc?. Erco & filiusfamilias infcio & invito

t

N

"

paure faltem illud fuum peculium adveni-

M

"I

l

i

:

tium ordinarium , quod damnofum ipfi &

Qj

J

U

W

onerofum eft 5 maximé cüm ceffecprohibi-

AUH

conis finis.

W [] A

Quiaeítórationerei & fervitutis

N

T

"t

aliquo modó paritas fit.. 4yg10 $. 2. Inffit. per-

(s

TU

quas perfonas, $.3.1.6. Cod. de Bonis qua lib,

M

Attamenratione períonarum, &illam & hanc

poffidentium paritas non eft ; majori enim

;gnfumpf?ri

AL NT

favore pater, né fcilicet proprietarius mole-

u d.

ftus & ingratus ei forté obtradatur , ratione

|

reverentiz à filio eidem debite , dignus eft,

chez de

quàm aliquis alius extraneus.. San

Mairim,

saomm

J

W'Wf' Matrim, lib. 6. difp, 39. num. 7. Magnif. D.P.

Onamn Pettfchacher £ra£.de Contradk. incommuni 9.

od

. art. 3. num. 368.

Mlg.ex&

Cap.8. * de in Integr. reflitutione quod

] NU

attinct , quoufquc'hocloco ftringat, lectori

JT1tae

amico primá ftatim fronte apparebit.

Onefr

Inferes: illum, qui cum pupillo, mino-

| ponu;.

mf

re , prodigo cutorem vel curatorem habente

absque hujus confenfu defatto emprionem

pl

h

& venditionem celebravit, & ab alccrutro)il—

'Api

lorum mercem accepit, rei accepe domi-

nium non acquirere ; cüm caufa translatio-

If

fetit

nis cx parte illorum nulla fic , & inucilis. $,

2. InfHit. perquas perfon cjc. — Finis L 9. ff. de

i

'

IviO

Autf.tut, Quia contra&tus ex parteillorum

ex di&tis nullus eft ; proindej; acceptum

|vent.

reftituere utroque foro tencri , nifi contra-

p

é&usaudctore cutore pofteà de eà denuó initus

otite

fuerit, econtra pupillum rci à comparte ac-

Yitu

ceptz dominium acquirere. jrz/st. d. L. 9.

" /(r-ï,'

Quumin hacemptio &venditio fübfiftac.Cit.

"1

D.D. LL. fupra. quem , fiforte fine dolo hanc

hu

confümpferit , nec indé evaferic ditior, ad

f

nihil reneri. Secüs veró ( cum micá falis

ole-

ont

rcamen ) efle, fi cum filipfamilias contrax-

erit.

"

TR

j

8. 4.

:

144

Cs

J

9

g

"

- 1V.

y

Q

dch b c/jx

Qui nam Emptionem & Ven-

VT

!CP

]

j

ditionem contrahere fpecia-

pïäö

Mc müü

p

liter prohibentur ?

(

o

á

obl

u

TOral Queftionem hujus loci de ijs

JICdCf j

al

N

M pracisé non effe , qui fpecialiffime

emptionem & venditionem celebra-

ia dnd

"

te prohibentur, fed &ad eosfe excendi , qui-

busrefpe&u certarum perfonarum , acrerum

n g

D

m

do;:-'

& hunccontra&uminire, fpeciali legeinter-

dicitur.

/

d

ia

Nora II Legislatorem Civilem con-

tradtum emptionis & venditionis certà ex

ijwrbab*

i, Lt

r

radioneannullare,perfonafqué certas adillum

celebrandum inhabiles & incapaces reddere

omug

lr al

pofle,patet:quiaille validus effeintrinfecé non

cxigit , fed ad valorem velnullitatem indif-

d i

T

ferenscít: confequenter determinationi Le-

"m

gislatoris Civilis fubjacet; Ergo fi Legislator

P

Civilis illuma abfoluté invalidum velit , inva-

us C0

lidus abfolutéerit; Jusenim Naturz contra-

Mi '/'f

Q A

Gum initum przcisé validum efle non vult;

quia valor ifte intrinfecam honeftatem non

us d

i

dicit 5 ergo fi Legislator Civilis abfuluté ve-

fateor

; nm: ?m:l L M

;ic, hic validus cíle poteft. Equidem

à per-

dibo as

à perfonis, quibus celebratione emptionis &

venditionis fpecialiter interdicitur , ferium &

V

[

deliberatum confenfum elici poffe, atduc

hoc pofito, efficacem obligationem fpe&ta-

K

!

|

tÓó przcisé Jure Naturz confurgere ;5 at me-

miniíle oportet : auctoritate Legis volunta-

tem humanam ità inhabilitari poffe, ut ad

odd; obligationem parandam raaneat inidonea.

xilii; Sic defactoConfiliumTridentinum matrimo-

Vil nia clandeftina itairritavit, uc, tametfiin Jus

il,; connubijferió confentiam, attamennihil Ju-

kt ris acquiram , aut transferam ; eccur non

tiy pari ratione voluntas à Lege Civili ita inha-

bilitari poffet, ut obligationeminducerefru-

1 9 ftra fuftineac? Ned; hocfacto Legislatorfines

ajg Natureturbat, quia Jus Naturzabfoluténon

ll vult ,. utomnis deliberatus confenfus effica-

4 cem obligationem operetur , fed tantüm il-

Cépot

le , quem Legislator Civilis legitimumagnof-

ibd

cit His premiílis

lt

x. l Quiprovincias raoderantur. $.2.

d. wv. Cod.de Contract, Tud. ícu qui officii

Ut

[l*

causà cum imperio in provincijs funt: ut

Id«

Prafides. Argto « 1. ff. de Officio prafid. Pro-

ult;

confüules. Argto l. 1, ff. de Offic.proconf. Guber-

non

natores & rectores. 4710 [.33. ff. de Reb. cred,

fivé perpetui, fivé cemporalesfint, non ob-

Y

ftante. princ, l. 34. ff.eod. utpote cujus caufa-

RE

18

PCK-

146

db o hss

!

lis ratio adzquata effe non poteft ; partim i^.

cum nullibi hecreftrictio ulteriüisinveniatur; n

fed leges fingule hác de materiá loquentes;,(i^.

finé omni exceptione imperij perpetui ,grií

uemadmodum eafdem perluftranti appare-

il nf*?!

|

bit, fimpliciter prohibeant ; partim quiara-

u

tio prohibitionis & fuper magiftratus perpe. ;j

tuos cadit. Ec in eàdem provinciá, in quà j; ,/!

di&orum officiorumaliquo funguntur.prisc. jíj,|

l. 65. ff. de Contrab, empt, & odminiftrant. $ "T

2. 1. 48. ff. de Tur.fifci, & à fuis provincialibus, jj

uibus pr æfunt,rcgularircr nihil emere pof- ,j

funt. A7gto$.2. L.6. ff. de Offr. proconf. Argta (

l. 62. ff- de Coutrab. empt. Argto $.2. l umic gt

Cod. de Contrat?. Tud. Argto l.umic. Cod. firect.| u

provisc. cum quia. principalibus con[Htutioni-

mv;

CM

bus cavetur, ne bi,qui provinciam requnt , ne-

gotientur. l. 33. ff. de Reb, cred: tum quia pro-

6a

vincias moderantibus non folüm donattones , fed

Til 'U

etiam emptiones quarumcund, mobilium vel im-

id

mobiliumerum penitüs anterdicuntur. princ $.| u

|

2, l. i. Cod. de Contratt.]ud. NeQue períe;? ,.

i^

d.d. tex: tex: nedue in cádem provinciá per

77

Ínterpofitam perfonam. — Frzz $. 3. d. . wnic,

)

vwd

í

|

Argtol.g1. ff- 4e cIcquirend, vel omitt: bared,

u

quia, quod qr fao nomineexercere probibetur ,

W ff]h

id nec per [ubjecfam perfomam agere. debet, $. X,

N

l, 2. f. de Adminifl, rer.ad civit. ne, cüm ,

l

J

quodT

h

dbeb o hm

147

.ü;p

d

N

uodperalium facit quis, ipfefacere videatur.

InYeng

OQue

$.12. L.1. f. deVi t vi Armat.cap. 72, de R.

pCïp:(

in 6to, . Alia via prohibitum exercere per-

mittatur. - Ned;, /icé eriam facri apices ali» '

Anti q

K

quid eorum peygniferint, qmed. $. 2. d. l. unic,

[imq

quamvis qutcung, adminiflrationems in flarem-

dCUS r

tffima urbe , in qua & Imperator fedem fi-

Cd,U

Xit , geruzt , emere mobiles ves vel immobiles

uqtur.p

go[fint ,. £ [pecialem fui muminis boc ei permit-

nillrg

tentem divinam ve[criptionem smeruerint, Finis

Ia

ritc.d,l.ss. Cüm , fi hi poceftate (uá abuti

D l

velinc, Principemfupremum habent infpce-

jl h

Gorem& correctorem , nonidemilli; con-

. ]u

fequenter, quia frequentioris exorbitatio-

i fri

nis poteftatis refpectu prafidum provincia-

dul

rum majus periculum eft , illi durioribusle-

l, !

gibus coércendi funt. Brunnem. ad Z. / zum.

Ua !

6. adcó quidem, ut , 4so4d. à prafrde feu procm-

[//4) !j

ratore , vel quaolibet alio ineaprovincia, inqua

uli

adminifirat , licetper fuppofftam perfonam com-

.

W/r; ;

Pdïafll??l €

.

infrmato contraiiu vindicetur.

/;trli,.

$. 2 d. l, 46. ff de Jur.fifci. Nec ratum ftt.quad

4 pc

tll

lus venditione datum efl , licet quinquenaletem-

prs pofl. depofrtam adminiffrationem exce[feviz. ,

m

velcon[enfus venditoris poff eamdem adminiffra-

7/]

tionem adjectus fit.. Fins $. 2. d.l un. (Quod

M

fecus rursüs eft in magiftratibusurbanis. $ 1,

jl

prum fuerit reddi de-

(

d. l 42,) Sedquod em

*

;; beat,

&!

|

fj

348

&b o

(

f

bcat , & nihilominüs à venditore , non ob.

D

(

i h

y

X'x

Ü

p

ftante f(ne$.2. « 46. f. de Tur. fifcix Qui non

1

D

T

de emptore huju

fmodi fimpliciter , fed qui "

f

)

I.A

Ü

in officio publico conftitutus pecuniam ac- ,j

W'U

l

ul

cepit , quo magis vel minüs officio fuo faris ;

,

!

faciat. 4rg701.8. é ejufd, 6-1-17144'1-7"1- n- K.unr,w-

|

.9'

1u5. loquitur, etiam pecunia1n paenam rcti- ;«j

i

neri pofit. | L47g£0. /. 11. Ced. de His qu& vi

p

4c. — Et argum. l. unic, Cod, fireci. provinc.

usl

Quz fingula italaté patenc , ut non folàm

ag

circa adminiftrantes, fed etiam circa admi-

öä)ü ) L*

niftrancium filios , nepotes ac propinguos ,

0il

articipes., confiliarios domefticofque, qui- , 3

bus vel ipfe adminiftrator operam dederit.

ir) g"ï] [

Argto l unic. Ced. firecr. provinc.ebc. Vel ipfi

1 u

freti poteítate officij füi , perimpreffionem

] !jil

venditionem extorferint.. 4rgro [. 11. Cod. de

]

His qua i , ocumhabeant; quia Divus Jufti-

t

nianus, ad hos etiam trahi neceflarium du-

j *FOW.

xit. Princ. $. 3. d, l, snic. dida excenduntur

a

pv

etiamad eos, qui, quiain mediocri cantüm

LT I,ü

officio conítitudi, per fe cerribiles effe non

hh

poffünt , atramen vel perfe, velperaliosper

Yi

impreffionem ( nefcio quanti exagerando

T

poteftatem officij fui ) efficiunt , ut quisrei

fuz in eádem provincià, velloco, ubi tale

It )

lil

j (

u

LU

officium peragunt , füb vendiuonis citulo

(l

Ug

faciat ceffionem. , /, 11. Ced, de Hi; qua vi me-

Uffv(! Sed

-

Cur

ebo o db

149

Cur fuperiüs recitatorum emendi po-

F) Bon;

.

: Qj teftas adempta fuit ?

n fcd«

E. Quia terribiles effe. Prizc. l. un. Cod.

vuis, ff re&f. provinc, ac occafione poreftaris uti ,

df e minacemfervorem fuuminvitis bis, quorum:

utilitas agitur , exbibere po[junt.

Finis prim-.

7 1»]&: |

af

l, unc. Cod. fiquácung, praditusporefi:&c. Vide-

licec ob periculum univerfale, ne per mecum

;'Hläqm

imperij & poteftatis impreflum , per concuf-

1. pns

n f

fiones & terrores, provincialcs & fubditi,qui:-

bus regulariter libeta poteftas vendendi efle

t al

debec , uc in calce hujusDifputationis appa-

)inguw

Juequ

rebit, adducantur & adigantur, vel ven-

dere, quod vendérenolunt , .vel viliusven-

d

dere, quàm volunt; Putárupt epim majores no-

Veip

fíri aic Cicero im Ferr, 6. ereptionmem , non

hontr

emptienem effe ; cüm. venditori fuo: avbitratw

Cud.i

vendere non liceat. Et ne defertà JurisdiQio-

sul

ne in detrimentumreipublica Prafides alie-

d

naagant. rgto/ 33.ff. & L. . Cod. de Reb.

Junt

T

cred. Brunnem. ad /. 4'6.. ]f de Contrab. empt,

"

1B ÜH. HUT. 1

Jf «

Dixi 1mo regularíter : Excipiunturea,

p

que victüs quoti

4

iani causà requiruntur ,

)

neceflariaqdue func , & quead alimoniam ,

Tl

cal|

vel veftes pertinent ; hac enim perfonz re-

cenfite & validé &licité emere poffunt. $.2

i

me(l. $. 2. L. umic, Cod.

fl -

l, 6.f. de Offic. Precon[-

3

e

A

y

156 :

Ptb o ob

i

4

de Cortrati-]ud.. Nc fines Juris Naturz,acho-

j

| (

neftatis & verecundiz limites turbentur: & -'ïClaff

!

predia paterna, quz à fifco diftrahüntur ;

f ',ü;lwu!

quia, qui officg causa im- provinctà agit » predia

';gallc !a

j

comparare in ejdem prowincia non poteft, pra-

q

ferquar fí paterna ejus à fefco diflrabantur.l &2,

j

|

ff-de Contrab. epipt, tum quia talis bona pa-

ccrna non tamacquirere , quàm retinere &

confervare videtur ; tum quia hujusintereft,

apfï

fua fieri. — 4rgro l. 35 ff. de Minorib, cüm ma-

ibl

jorum imaginesaut non-videre fíxas , aut vevul-

l

n

f,/r

Je videre fatis-fit lusubre. med.l.22. C. de Ad-

W«W

n

l

riniff. tut. dummodoó in his emptionibus in

u

HOILA

'Z

d.l 1. Ced. de. His quavi metufve các. utpore

univerfalemnon incidant.

li j

"tl

n

Dixi.2dÓ emere zon lþo]knt : Facultas

g

Mf

i

cnim vendendiipfis ademptanoneft ; quia ,

cümfi rem vendendam habeant, antequàm

l

provincialium fuorum aliquis fuà (póntead

co"*t'&[i

emptonem acceflerit, illorum nullum ob-

lii

qm

ftringant, ned;terribiles efle poflunt ( fecüs

[

V

enim foret, fi hunc vel ilium ad eam rem

tl

!

"L

Yl

emendam cogerent ; fiquidem juxta prz-

BI

(criptum 4. £ ir. Ced, de His quavickc. lunc

judicarenter ) ncci; unaaut altera particularis

|

qu :

yenditioillos À fuis officijs impedit, DC(ïB ,

*

i

.....

Vi

'

33./f de Reb. cred. contrarium dicit.

Cate-

DT

hl

rum hodiernos mores hadenüs recenfitam

*

Juris

T

Is

db o dscs

"Ti Romani probibitionem fprevifle ait

X Clarifl. D.D. Glette ad z 72/£z. de Empt.

Ml prord. immed. num, 4. & utüm contrarium

';t! hanc jam du&um obliteráfle teftatur Brun-

""M nem. 4d L. wic Cod,de Contract.ud, aum.15,

Ii-3n haccita fint ,, confulepraxin.

! Onag

x.. ]I. Milesincá provinciáà, in quàmili-

Ctintr:

OS & praz-

tat; AC belliga opera peragit , agr

IsIntan

diaperfe emere non poteft.. . 62. f- de Con-

' Cümfä

irab. empt, fed prohibetur..Prizr. [. 9. C Li3.

U It

; de Re militar. xwnÓ inea provincia, i quam

W

propter pralg cau[am venit , ne fub alieno quidem

Dibuy

xomine ei agrum vel prædium comparare licet,

Lmat,

i

Finis princ, d. l.13. ob periculum: se ffudio

cultura militiá faá avocetur. d. princ. id circo

aCb

nec res mobiles in ordine ad negotiationem

incádem provinciáemerepoteít. /4rgfo4.

qu'ga,

cquam

L6». ff. de Contrab. empt. Domum veró in cá

Dd

comparare non prohibetur, & agros pradia-

m ol

Que in alienà provincià , in quà nonjam mi-

(

lirat, emere poteft. med. princ. d. l.13. Siau-

mfflllm

tem contra difciplinam predium , vel rem

prohibitam comparaverit , calis res, vel pra-

! /)[Z. 1

unc

dium illicité comparatum fifco vindicatur ,

Jori

fi, anrequàm ftipendia impleta fint , vel mif-

|

fio contigerit , delata caufafuerit. Figis med.

xqj

A

d.l.9.ff.de Remilitari, Secus fi mondum dela-

Fin. d. [,9. vel

Jru!

14 causá. fHpendia imyletfz frat.

nulla

]uns

»

f

152

dub o g

J

i

nullá de FAre queffione motá mi[Fonem 4ccepe-

j

rif. $.1, d. L. 13. quiacunc delationi locus nop eff.

i

n.,q(

ym

d. fn.l.9. quoniam izquretari probibetur, Fin.

d.$. Y. cit.l.13.. Excipiuntur predia paterna ,

V

j

quaàfifco diftrahuntur , qua in eá provin-

qp

cià, inquá militat , licité & validé emere po-

« u

(

I

i

téft, 1. 65. ff. de Contrab. empt. & princ. d.l.9.

ii

fl

nam banc [peciem Severus e$ Antoninu vemife-

Yunt- med,d.l 9. & tempus in quo ftipendia

]uni P('ï(

Cüs qu

impleta funt; quia e?- fH'ipendyjs impletis emere

permittuntur./ d. med. Cüm milites illo tem-

vileta

Uäg

(b

poreincá provinciá fua bellica operanonam-

Qu

ï

!

plius peragant: confequenter finis prohibi-

donis ceflat. — Suaautem przdia ex hzredi-

C aur i

W

M

tate. $.22.d. l9. velalio modo acquifita, ven-

dere non prohibetur. 4rgroprinc. d. L.15.

w M

i

W

L

l

z;. II Paterfamilias cum fuo filio, quem

!

inpoteftate fuáhabet, &viceversá, emprio-

nem & venditionem civiliter contrahere re-

it

Srr'?

Ti

gulariter prohibetur. Prob. Quia iser pa-

zrem e fiium ( videlicet fub ejufdem patrià

Tin)

D

poteftate confticutum. 47e1o $. 6. Imffit, de In-

"

nutilib. fliptlat, ) contrahi e

mptio mon poteff.

nf

Princ. L.2. ff de Contrab,emption. Cüm in foro

DW

Civili, quód alius fit emptor,alius venditor,

M

quód obligatio empti alium ftringat ab eo,

rl

quem ftringit obligatio venditi, ad emptio-

näG

iratur.

(

A

acm. venditionem cübncialitcr requ

j

Argta

153

dbat o gt

:"" t Argtb ffn. med. $. 1. Inflit. de Empt, e? Vend, fin.

AU $. 1. [ 1. ff de Contrab. eimpt. princ. L. x.ff. de Rer.

"! ! »erguz, Tum quia nemo fibiipfi deberepo-

1 patty

tefl. — ArgtoS.14.de Ac.. " Tumquia ex didis

d pto

emptionis & venditionis proprieras eft , effe

Cmen.

contractum bilateralem perfe; filius veró fa-

'jtr i

milias vi patriz poteftatis maximé quóad ob-

Pa

ligationem Civilem reciprocam , fictionc

Tipes

Juris perfonz patris regulariter identificatus

Ht

cít ; unoque cum patre unam per fonam Ci-

ilote

vilem efficit , & non magis patri, & pater ipfi

10ndt

quàm fibi ipfi Civiliter obligari poteft , nec

o

cum fuo patre, vel pater cum ipfo magis ;

hz

quàm fecum ipfo civiliter regulatiter agere

T.

valet. — Med. $. 12. Inflit. de Oblig. ex dettct, l.

!

4.L. 1t. ff. dejud, l. Y6. ff de Furt.«L4rgtol.7. ff

qucm

de Falf.. Argto fín. l, 13. Cod. de Tranfac?.

nprio

Dixi 1mó Civiliter : Namficta illa-uni-

C I

tas tantz efficaciz non eft, ucobligationem

i

naturalem veram , quz juxta Hautioldum

pamz

Tom., deTur. && Tufl. tracf. 2., cap. v eontrov,

tl

4. num. 76. uf4, 8o. Quandoque juflitiz ,

tf

quandod; aliüs virtutiseft, ex confenfu.mu-

30 |

tuo natam , fupprimat.

cIreto l, 16. ff. de

Ofy -

Furt, C fin, l. final Cod. deImpub, & aljs fubflis.

0 :

Quia ficta unitas inter dominum & fervura

Cv

to $. G. Inflit. de Inutil. fl'ipul. ( qui Jure

00 »

Civ

äi

i b.

nequidem aliqu

,i eft. $,

4. Inflit, de

'li

;

j

C 4;1':

]

154

eteb o d

n,(* ^

Capit. minut. ) obligationera naturalem ve-

»gyl ,

j

C mph

raminter hos ex confenfu fuo verogenitam,

j

delendam nequidem efficax eft. — F/gi; $. 1.

VCRH |

Infl. de Fideuff. l.64. junct. l. 41, ff. de Condidt. ii

J

A.'(

sl "t

1ndeb. Eccur fictitia perfonarum , quz Jure

Civili capuchabenc& aliquid fünt , identitas,

j

p

illam tolleret?

u

er]0

1j

fm»öï

Dixi 2d'o regulariter. Excipiunturbona

l

l

eaftrenfia, vcl quaf , de hisenim emptio ven.

cei

extil

W

ditio inter patrem & filium contrahi poteft.

Fin.d, l.2.ff. de Contrah, emption Cüm filiuse

Q

pa: l

u

W

familias refpectu horum ceflante quo ad h«c

m(,rfl,

patriá poteftate , & quod indé fequiturfictá

erfonarum identitate. A4rgro ffz. l. 4. ff. de

ct

,fm '

l!

l(

(

judic, vice patrisfamiliasfungatur. . , 2.ff. 44

Ml (

djv

SCtum Mated. junct, fín. princ, l.6. & fn. L7.

Cod. de Bon.que lib. &c. De quo & JCtus Pom-

ei

"

QU

ponius rclatus $. 7. /. 6. ff. de A&l empt. e&

vend.loquitur, dum ait: $2 fffiusfamilias remm

u&uü]l

!

W

:

vendiderit ; e tradiderit :

tenebitur.. . Sed

fteut Pa(erfamilidæ

Dl

]

Quid fi filiusfamilias bona adventitia

i

&l f d)

extraordinaria feu irregularia poflideat? po-

teftne refpedtu illorum bonorum emptio &

TU

venditio inter patrem & eundem civiliter

W pl

il

i

eclebrari ?

;

&. Cüm Eckolt. ad zit. £. de Contrab.

t,z)L

lg,—

J

empt. $,3. nonpoteft. . Prob. Ideo de pec

Q

.,2 Mü

dob o dbeb

m

regulariinter patrem & filium

:,ïmmkfïiio adventitio

Femptio & vendiao Civilitercelebrarinon po-

Wi

teft , quia filiusfamilias quoad hecbona eft

ï-jf.deü

