Prafuppono 5.

Inquo rursüs tefte Mo-

1l

li—n*ä trgö". 2, £n, 24 deJur, & Jujl, difp.

3640

LT

PA

$1$

b

gag. 466. princ, Iitr, D,. D.D. conveniunt, ut

tr

lex pretium taxans in conícientie foro obli-

!t

WQ,ID

gec, ut equa, jufta, ac racionabilis fic, id

eít : ut ratione bonum commuüunitatis refpi-

N

W

cierice:nitatur , necefsé effe, quia , cumlex

quælib*c'c vi fue eflentie moralis rcgula ho-

UL

neítz opcraciönis efle , ac bontim commu-

nitatis per fe refpicere debeat, nomen legis

"m

aliás non meretur: quefo unde fanctio ci.

^.

ia wl

vilis meliüs, nifià raoneinbonum commu-

nitatis tendente cohoneftari poteft? Sileo ,

ljl

f

uód alioquin uno eodemá; tempore due

obligationesadponendum; & omittendum

M

eundem actumin eádem confcientià , quod

j

K

tamen implicat , oriri poffent.

P

Prefuppono 6, Denid;

cum comï

M

)

munipofità legé rebus pretium taxante in

dubio projuftitiá legis (tandum effe, quià, fi

dubium fit, anlexjufta fit, nec ne, illam

t

reipublicz, pro quá lata fuit, convenirepro-

j

f

babile effe debet;aliàsnon dubitaretur; con-

A

fequenter eam cotnmunitati proficuam fore

legislator civilis probabiliter cenfere potuit;

l

illiusmodi igitüt ex poteftate hujus adhue

fluxit; cüm , ut legislator aliquid vi potefta-

tis fuz accepta , & prudenter condat, cer-

ticudo abfoluré non requiratut; fed de uti-

h

at,

liate ejus judicium -'pr-obabilc fuffici

[

rA

la-

$16

Gob o Go

]

il

Clariff. D.D, Glettle i» fu4 Turisprud. fund.

jn

lib. 1. tit. 2. cap. 4. $. 1. ». *.. Quoniam,

o*

dumlegem defe&uquodamlaborare, certó

non confílat, poteítati ferendarum leeum

g

qity

potleffio,quz juxta L138.f C cap. 63 i 6t0.de

A. j. Inconcuffa manere debet, fuffraga-

"

tur, ne, fiquidem vixlex quzdam, eujus

hoct

volii

utilitas, &«commodum ípeciosá aliquá ra-

tionein dubium vocarinon poffit, conícri-

üxa

gt

bivalet, visobligandi cum magno reipub-

licz difpendio fatifcat ; quia fuperioribus

fül,

ou

in dubio parendum, illorum prudentiz ac

judicio potiüs, quàm fubditorum im dubio

Ü

ftandum, illisque magis, quàm ijs, dequo-

igr:nq

rum privatis commodis agitur, credendum

() qU(

E(t, etenim,utdixi, fuperior circumftanti-

üc

asrerum , exquibusearumjuftus valor pen-

ia

det, meliüs ponderare potefít, magisQue

T

zquitatem, utpote bonopublico intentus,

]

& privatisrationibus nonduc&us, obtervat,

qii

mii

His prenotatisae fuppofitis

z.. |. . Quandó pretium legitimum in

iab

favorem emptorum folàm. ftatutum eft,

It gi

emptores ab hoc recedere jufté, ac. licité

t

poflunt, v. g. fépretium legitimum ex medie

üis

naturali , aut [umme . infímo edudium [it , xem

n

pretio legitimo taxatam naturali infimo illi

1 D4fy)

emerc licie poflunt, | Kca re ipsà Brunnc-

äffï(üm

mann

j

|

$17

.5

À

& mann a4 1.63. fl 4d Leg falcid, $n fine num,

l,

!

[

l)

2. €* Lauterb. «P eo ibid. ctt.

*lv(c

Mi

Prob. chislacor civilis cüm in favorem

ementium rebus prcciumlcgitimum ita con-

Pu

]

ftituic, uc inemptoribus Jus folàmactivum

W

M

non plusillo dandi, nonctiam Jus paffivum

hoc cantüm , &non minus folvendirefultet,

T

voluit: feufi pretiumin gratiami Emptorum

M

w

taxatum fit , cuncideó , ut non excedatur,

lm. !

L

non autem przcisé, ut infrànon defcenda-

Ój

M

M.

tur , taxatumeft ; ne , quod favore eorum

»Uiyn

conftitutum eft, contra f/» /. 6, Cod. de LL.

25

l

! M

€f cap. 61. de R.J.in6to. ad lxfionemcorum

iW

inventum fir5 neinter voluntatem fuperio-

A

ris, quà aliquidin favorem emptorum tan-

i

tüm conítituit, inter & eam, quá aliquidi

n

IV,I

favoremtàm emptorum, quàm vendicorum

"

fanxit, diícrimen nullum fit; ergo.

llnh

Ex datà hàc refponfione jam apparet,

J&'m

quidinfüpponendo 2. adje&a reftrictio us

g;odofibi voluerit; videlicétibidem dictacum

W.

grano falisdeglutienda, acpro diverso favo-

"

re, quem lex taxans pro motivo habet, in-

j

telligenda eíle, & cümlegem taxantem emen-

)]u

tibus confulereprimó intenderce hic prefup-

2j

ponatur, legislator civilis lat& patencis pretij

»

j

]

ufti naturalis partes irritando, earundemd;

nc ad «qualitatem, ae

i

pcrfc&ioncm in ordi

$

jufti-

«18

Juftitiam uni indivifibili imponendo, om-

juö j

j«

nes cjusdem partes càm pretijfummi , & me-

1l

dij, quan infimi in efle jufti deftruere , ca-

rumqué perfectionem uni certo

in fuà lege

m

W

expreflo pretio

fuperimponere noluit,

Argto fín. l. 6. Cod. de LL. € cap. 61. de R. .

L&' Á ïï

in 6to, Íed partes omnes pretij naturalis fu.

um

premi, quafdam, vel & cun&

:

d

as medij, auc

aliquas etiam

pretij infimi pro diversá partis

d

du

cujufdam extripartitis gradibus pretj vulga«

ris electione , in efle, ut clim merce cjuf-

a

dem valoris dici poffit, deftruere , illarum-

i

u

qué perfectionem hác eádem quibusdam

partibus refervatá, uni indivifibili in lege ex-

mmi 1

F

preffo attribuere voluit ; idcircó , quiaom-

z

fiump

artium pretij vulgaris, pretio legeex-

B

reflo antecedentiumin ordinead effe gqua-

j

:

is ac juíti perfectio annullata eft, yenditor

ULIC l

hujufraodi plüs pretio à legislatore determi-

u

nato accipiendo ; Jus emptoris, ac fi non

exiftente legealiquá taxativá ultra partes fu-

ii

premas pretij fummi aliquid accipiat, vio-

iv

lac; écontra , quando emptor venditori in-

Wa

fra prerium legitimumhic exfolvit, quüm,

qut;

quia legislatoris voluntas, utpote quz rebus

lipen

pretium in favorem emptorum determina-

[/

VIC ,

partes pretj naturalis pretio legitimo

tptori

qucmcs, infuo efle incolumces rcliquit,

fubfb

'm/:gia

huic

db5 o d25

$19

m*, * huicillud ,» quod merci veré naturáliter &

!d

If

l

vulgariter equale eft, folvat , ipfius vendi-

4

toris Jus non violar. Ex hactenus diis ta-

L:A

D

I'. (

men minimcé.

»JL

Inferes I, Pretium legitimum divifibile

u,z t

effe: fiquidem partes infra pretium legiti-

æ)k

mum , quibus emptor rem in fui favorem

taxatam à venditore jufté ac licité emere po-

N

teft , partes non pretij legitimi , fed pretij

m»l

naturalis , quz füam perfectionem in Ordine

din

ad equalitatem ac juítitiam àlege mo dó non

hd

acceperunt , fed, cüm extra fpheram legis

I

taxantis pofitz finc ; antiquam fuamà com-

j

muni hominum judicio impofitam usdj;huc

j

retinuerunt, funt. Attamen opcim&

M

Inferes IL. Supcriüs dicta clavem ,

qui

mautatis aliquibus mutandis , refponfionum

"

fubfequentium veritas faciliüs aperitur ,

ä:m

cíle.

J

x. II. Cum Brunnemann 44/. 63. ff.4d

j

l, falcid, in fine num. », quando predum in

favorem venditorum unicé ftatutum eft ,

x

y

venditori finé violatione juftitiz pretium le-

gale , dummodó intra limites naturalis ju-

íti permaneat , excedere licet,

!l

Prob, Per talem exceflum nequé fus

emptoris violatur; nequé contra volunta-

)

tem legislatoris agitur $- ergo,

!

4

In-

$20

db odb

Infetes hoc cafu emptorem &jn cafa

T

Retfp

onf, Ima venditorem

D

à pretio lepiti,

mo multó ma

gis juflé &

licité recedere

Qu

polle.

W

J

od PT.

Quando pretium in. favorem

"

ueriusq;

contrahentis à

lege definitum eft "

K

AW

Tegulariter nec vendito

r illud jufté excede-

jtj

te

T€ , nec emptorab eo

*

licité recedete po-

yon

Prob, Per ex

quod

ceffum vel receflum hu-

juímodi Jus alteri

us

uum lege determinat

quod ad illud pre-

pml

um tanquam íolüm

um

Juftum in utriusque

fa

vorem pracisé re.

PICUL

ridum eft, violatur ;

e€reo,

hr

Dixi res

"lariter exceptionem vide fu-

M » ubi de pretio veroaQum fuit.

N

UI

VY. 4.. Si pretium ]Jeg

itimum in gratiam

f ,

emptorum tantüm conítitutum

jam toto

j

tj

vuleari majus fit , illud exi

gere licitum am-

pliàsnon eít,

j

Prob: Quia, cum

Lepislator eivilis

N

AYere ementibus hi

cprincipaliter voluerit,

ne per illud

i

€

»quod, utrelevarentur, fa&um

[i

» gtavarentur

; lextaxans pro illo tem-

"m]

Pore, pro his circ

umftantijs, in quo, fub

ä:o;

quibus em

ptoribus utilitate

m afferebat ,

d

untaxat lata eft

ä; [2

» illius voluntas in tempus,

b^f

GUOHt mutatis circumfítantjs res communi

[

eiti-

|

ææäææ

$21

"

'.,',"fü aftimatione abfoluté minoris eft , utpoté

l

D

( quod extra fphaeram fuz voluntaris effica-

"t cis pofitum eft , efficaciam non extendit

ergo pretium illud , fiquidem hoc legem,

1

:

quá in effc jufti qualificetur , jam fibi ad-

ítantem non habet, jamnequé legitimum,

J

ned vulgare , res enim communi zftima-

t

tione minoris jam eft ; fed injuftum eft ;

quod exigere non licet, Similiter

W:"

&. V. Quando in gratiam venditorum

lt

pretij determinatio à lege facta eft, & de-

.

terminatum minüs toto vulgari jam exi(tit ,

u

pretiumlege determinatum exigere lieitum

non eít,

nyu

M

Prob. Hoc, lex, utpoté quz certis

citcumftantijs circumfcripta eft , utjuftiti*

u

cetur , virtute fuá attingere non poteft ; er-

LU

go injuftum eft, ltem &

0

g. VI. Si preti

um in favorem utriusd;

partis conítitutum fit, & circumftantia ,

W

VU

|

pro quibus ftantibus illud fancitum erat,

nj

variatz fuerint, intralimites pretijjam vul-

y

aris illius rei perfiftendo , quia legislato-

rem legem fuamadid, undéfinis primarius

;

ab eo per legem intentus obtineri non po-

tefít , extendere velle verifimile non eít ,

P

illud excedere venditori, ab eodem veró

mï

gccedcrc emptori licet,

li

j

& VII.

$22

äæoæä

3!

'&..VIL Quandó pretium legitimum

j

mir;us vulgari aliquo , vel toto infavorem

J

emptorum confílitutum eít, illud excedere,

& vulgare exigere venditoríbus non licet;,

;zöw

Y

fed quzcundue transgreffio pretijita taxati,

etiamfiid , quod femotá lege juftum foret,

u

Qi

ftatuatur, ut quax contra . illud Pauli z. z

[jot

Theffal, 4. verf. 6. ne quis fuperarediatur , aut

d

circumventat im negotio fratrem [uum , eft,pec-

pfï

catum ( cujus gravitatem Theolozts ponde-

qulbus

randam relinguo) contrajuttitiam eft, — Ita

uumdh

tefíte Molina £radZ. 2, £om, 2. deTur, & puff.

difp. 364. pags 465. im. fín. med. litt. E. C

"

munis D D, fententia,

-

vt

Prob. Cum princeps rebus certa pre-

m

&i p

onere , &íua lege taxantefubditos ad

ad

illa. fervanda non tantüm ex obedien-

TA

tià, veràmetiam partes alicujus pretij vul-

ünl

garis anteriores , velpofteriores, velutras-

d

due, vel totum naturale pro diverfo favo-

ïngte

reac rarione irritando ex juítitià in. con-

qu'm

fcientià obligare valeat , lege fuà taxante,

4b

utpretium in favorememptorum przfixum,

tl

& non aliud juftum fic , ompisd; exceflus ,

,

exceffus extra latitudinem jufti, quem ob

u

Tus emptorum activum venditores non ex-

T

cedere naturaliter obligantur y

4:! UUUE

fit, vult A;

crgpf):itidem

n

9. VIII.

2

d ub

$23

(;

j

. VIII. Si pretium legitimum: majus

ZT

L

1 [l

vu]gari aliquo,vcl toto in favorem vendito-

d

rum ftatutum eft, ab hoc recedere , & vul-

lts

^h

d

gare dare emptoribus non licet.

11'» ,

- Prob: Ideoin cafu priori pretium augeri

4 i

non poteft , quia hoc in prajudicium & lz-

NÀ

fionem emptorum, quibo lex fuccurrere vult,

AWQ

cederet; ergo etiam in hoc cafu, quiaillud

h

J

)N

in prajudicium & lzficnem venditorum ;

quibus lex confülere intendit, cederet, pre-

r

h

tium diminui non poteft,

.

ILI

t

Inferes I. IHlum , quimi

nori, vel rhaj'ori

Mu

pretio, quàm quod prafixumeít, emit, vel

vendidit, quantumvis populare judicium id

w

n

approbaverit, attamen in confcientiá cutu

à

i

T

non efle , quia legis juftz judicium popul

Á

viJ,

praferendum cft, fed venditorem , qui pre--

yn

tium legetaxatum exce(ífit, ad refticutionem

J

Ws'*

excefsüs , & emptorem, fi totum pretium

y yl

in gratiam venditoris taxatum non dederit ,

j

quia plüs jufto accipiendo, minüs jufto dan-

l

do juftitiam commutativam violarunt , ad.

p

refticutionem regularitér teneri,. Unde&

7

- Inferes II. Incrementum , vel decre-

;Ob

mentuüm pretij ultrà,velinfrà illud , quodle-

[)

ge taxatum eft,' eóquód injufté acceprum

fit, nullà exípectatà fencentià reftitutioni ob-

h

lege

noxium cíle, pocnam veró , fi qua eà

con.

T |

$24

dub

eontra transgreflores fimul ftatuta fueric ;

.

Íc

ante latam

ententiam non deberi Simi- |

l

licer

ii

Inferes III. Eftó legis transgreffor ad fö-

]

lutionem poeene , qua & longé major fit eó,

.W

quod ultra v.g. pretium lege taxatum accep-

N

cum eft , à judice condemnetur, ab obliga-

n) vl

rato

tioncid , quod vel ultra pretium lege taxa-

tumaccepit, velinfra dedit , laforeítituen-

ju !

diproptereà immunem non reddi ; quia il-

ji

if

lud non in penam , fed tanquam injuíté

acceptum , aut minus verorei valore datum,

2

(

huic reftituendum , fuperaddendum eft.

uare

ïgi/ ij

Inferes IV. Judices ad poenas ab hujuf-

l

odi legum transgrefforibus exigendas non

- folüm obligari, verüm etiam , quandó fimi-

tim

les transgreffores puniunt , ijs, qui lafi, in

tici

tantum, in quantum lzfi, ut refticutionem,

ET

aut compenfationem faciant ,. preciperede-

Is

bere , non obftante ,

uód lafio ultrà, vel

üt,

infrà dimidium pretij legitimi facta non fit ,

al

quoniamin ijs, quz legetaxataíunt, 4 2,

hili

Ced. de R. V. locum non habet, fed proquo-

if

cund; exceflu, velreceffu , ultrà, velà pre-

Vrtg

tio legetaxato hac in fpecie refponfione Ca-

fObVJ]

farum in /. 2, Cod. de Refcind. vend. minimé

3' 4:

coqüdc;a;ä Covart. Zem, 2, Varíar, Rq?:lfft.

T

10,

v,

p

$23

ïü»'n'f lib. 3, cap, 14« im fine num. 3. Lauterbach is

"m Colles. ff. tit. de Refcind. vend, $. 37. in foro

exteriori actio datur. Mol.£oze, 2.. £rat, .. de

J

l !0'

(

Jur. & Jufl. difp-364. pag. AGG. fin. med. lirr.

"

C. partim quia in dictà conftitudone de fun-

do infra dimidium veri , ideft: naturalis pre-

li

ij vendito mentio cantüm fit ; partim quia

m a

ratio,ne iz detrimentum c? damnum reipublica

M

H

lites multiplicentur , quz , ut leío ufqué ad

dimidium jufli pretij in foro externo actio

.KV

denegetut, in cauía eft, in lefione in pre-

tio legali ceffat; cum omnibus quantitasex-

"i

"l

cefsüs aut recefsus ftatim pateat, quid refti-

tui, aut fuperaddi debeat, omnibusnotum

Jn' '

fit

Et

n

Inferes V. Qu

andojudices hoc rcftitucs

I'GV

rc fimul non preceperunt ,. obligationem

)Tin

reítituendi in conícientie foro nihilominüs

|

2

perdurare, modó res, quam venditorplu-

")

m

ris pretio in favorem ementium ftatuto ven-

n

dit, valdé melior non fit, aut res illas, quz

bi

3 !

ad fimilem ufum communiter emi & vendi

folent , bonitate notabifiter non excedat ,

j

hujuímodi enim tanquàm extra ipfius legis-

lacoris civilis voluntatem , utpoté qua circá

:

res obvias regularitér folüm occupatur. 4g-

201.3.4. $ (5 6.ff.de Legib. pofita cft , ma-

DD.

jOfi predo vendi licicé poxeft.. Clariff.

Kó-

|

$26

dubomem

m

Kónig i» fuis princip. Jur. Can. lib.3. tiz, vv

lu

,

no!

$. s. n med. num. 14.. exceflusq; talis precij

juíti naturalis limites non egrediens reftitus

M.

"W

tioni obnoxius non eít, quemadmodàüm &

10& d

éadverfo, fiin bonitate defectus norabilis

fit, V.g. quando triticum ita pu:-ridum » AUt Vers

jun

j

mibus corrofum efh ,. ut tritico vendi confueta

vl

notabiliter deterius frt. hocpreco lege taxato

gl

vendere venditori non licet , fed in preria

tantum , quantüm proportione quádam

I)

u

minüs valet; quoniàm lex taxans tritico com-

muni accomodanda eft , defcendere tenetur;

u

Hinc

M, r

Ü

*

Inferes VI. Si venditor res cetto prctid

lege raxatas mifcendo , vel alio modo de-

1

Prg

!

[

l

T

)

'erioratas ita reddideric , ucha rebus illis

"m

aljs eodem pretio legicimo communiter

vendibilibus notabiliter pejores exiftant , illi

AL

"ndb

eaídem pretio legitimo vendere non licet ;

VR

cum hujuímodi à lege ita raxatz non fint :

fecüs foret ,- fi venditor res fuas mifcendo

kgm

Omn

ita, ut ipfz ijífdem, qus eodem pretio com-

þfm'(

muniter emuntur , zqualesreddantur, redu-

cat. Qui hoc exemplis illuftratum cupit ,

«0/4

I

parts 3. emptionis ci* vend. CAp. Y. AYT. 4. Bugn.

28o, Clarift. DD. Friderich adeat.

Á

Jf//g:

- Dixi zozabiliter : fi enim exceffus, vel

ii

!]

dcfe&us in bonitate modicus fit , & hi

c &

ii

iti

ille

:

dbéb o guat

$27

.

c"' ille pro. nihilo reputandus eft, modicum

", namd; non curat Praror. 4rgto L 4. ff- de

N

(z;

in iuteg. alioquin, cum ex eo frumento v.g.

u

quod communiter. venditur , nullum fic,

(

quod comparatione alterius melius aliquan-

i"g

Ul

tulum, aut pejusfit , non inveniatur ,. nul-

II

lum feré effet ,. quod pretio lege conítituto

M

L

vendi poflet ; proinde ob exceflumin boni-

M

i

tate ultra pretium lege taxatum licite afcen-

Wt

di rariüs pofle arbitror.

LT

. IX, Rebus certo pretio decreto, hoc

—/Rf

quoqué omni illi , per quod lex ftatuens

eludi, ac circumveniri poífet , con(titutum

"m

eft.

MP

j

Prob: Cum quid uná viá probibetur alicui.

ad id aliá mon debet admitti cap.8 a. de R.], i

2

nry'

6to. nelex prohibens, quum finis ab eà in.-

J

tentus, per eam obrinere non poffit, irra-

A;

u

U

p

uonabilis fit ; ergo Legislator civilis rebus

14

certum prerium ftacuens, ut cunctailla, que

7

legem eludibilem reddere poflent, quamvis

omnia illa in lege fuá nonexprimat , codem

Pj

predo emantur vendantur 5 vult. — 4rezo /.

in

30. ff. de LL.cap.39.de R.].iu 6to. evgo.Proindé

Inferes, quia certue eff , quod is commite

i

tit in legem , qui legis verbum complecfens ,con-

1 |

tra legis nititur voluntatem. cap. ult. de R. 7.in

62 , & ille in fraudem legis aliquid molia-

1

(

*

tur;

$28

ebo5 o db

iif

cur, 4ai falvis verbis leois , f-ntealidm. ejui

QUi

circtunvenit. Fin. l. 29. ff de LL. eb». Fraus

j Ck)

enim legi fit , ubi, quod fferi noluit , fieri autem

non vetuit , id fft. Princ. l, 30. ff. de Legib. pra-

j (

qum

varicatores, qui contra mentem legislatoris

legem circumvtnerunc, & pretium legiri:

,:Qtixi

mum ex, vel ab eo recefferunt , ad omneid,

D!

ac fi contralegem immediaté feciffent, pa-

T

riter ceneri, Cujus rei plura exempla Molin.

o

Iom. 2.. frAGÉ. 2. de Tur. & Tufl, difp. 364. pags

ïïaügöü»

469. litt. C, D. E. recenfet ,

quem conf

fulc.

i g

Caterum , cum precum vulgare füb-

yau

zi

e&um legitimi regulariter effe debeat , in

D

efponfionibus camen nonnullis modó da-

,

m

il

| ;

9.

s pretij legitimi extra vulgare mentio facta

fin Ergonepretium legitimum , quod in-

u

fimum pretium naturale non attingit , lege

juftà conftitui poteft?

In hac füummoperé cotroversá quaftio-

lt

x

ne brevicer

]

$. QuandoJusaltum,& fupereminens,

quodex connexione quadam civili partium

(l

eum fuototo coníurgit, & cirea bona, &

vitam civium verfatur, vi cujus , fiurgens

Wf

aliquaneceffitas efflagitet, non horumbo-

natantüm , fed & ipía vita morali pericu-

l

lo exponi poteít, rcs ad vitam neceflarias

,

pe

"

.

d&b o ab

;

f

-

)

;

l prcu

ominori, quàm pretium' vulgare ex

: tFLRV

& ipfis caufis & circumftantijs naturalibus or-

N

J

1

yum, eft, quod contingit , fi graviffima ne-

m

ceffitas &c. occurrat ,. qualem abortum ul-

:ä

n

timum decennium fzculi noviílime elapfi

i

Qs

repetitis vicibus protulit , taxare ftringit ,

Affirmativé. Prob: Princeps , quamvis

D

triticum habentes, ut infra pretium natura-

d

le vendant , fuà lege cogendo , ipfisfolis co-

tumonus neceflicati reipublicz fubveniendi,

Vi

indigentibus fuccurrendi imponendo, fub-

ditos gravare videatur ; cum tamen ad id

Tw

"

Jure quodàm activo utpote membra reipu-

à

")

blice cogantur, ipfis nullam injuriam infert;

ht

Crgo,

Ita vix non reipfa Molina acerrimus

alias Athleta contrarig fententia zradz. 2.2277 9

,4

2, de Jur, && Juff. difp. 36g. pap. 4/74.. litt, D,

g

& XV.

lü l]'

Anne igitur quzvis Lxfio in

pretio jufto illicita eft, &

o

j

obligationem reftituendi in-

. ducit ?

äüS

,

x

Uzflio hic eft de lefione in pretio

U

jufto , non quz ex dolo formaliter

Q

Ql 1

tali , fcu ex lpropcæfito, deceptione

Qt&f

pro-

T37

G o

——X

T

proprié didà , mendacio videlicet & falfi-

1'- MP

tate admixtà proceffic, hanc enim injurio-

p

fam effe , & tam in foro Canonico, quàm

!

m

civili pro diverfis decipientibus diverfis

M X

adtionibus corrigi, ex difputatione fequen-

ti patebic ; nequé, quz ultra dimidium ju-

g

If|

fti pretij precisé eft, nam hujus reparandz

(

fK

in con(cientià obligationem efle, exconcef-

ii

H

sà per Cap. 3. €? 6. *« de Empt. && vend. cl

v

l

2.. €» fim. l. 8, Cod. de Refcind. vend. adid aciio-

l

Il

Mi

ne omnibus patet , idcircó controverfüm

fl

yiitl

eflenon potelt ; fed , qua intra, infra, citra,

Tl

D

& ufíqué ad dimidium pretijjufti abíqué do-

u

lo formali , propofito , & intentione alte-

d [/

um ledendi, pretium juftum vulgare rei

A

;

!

wvl uträqu& contrahentium partc ignorante,

p

vel utrádue fciente , vel uná fciente , alterá

di.ó

ignorante contigits An , fi illa obvenerit,

TT

aliquid illicirum cum . onere ufqué ad jufti

WY

pretij vel fupremi , vel infimi limitesinfo-

N

ro confcientie velreftituendi , vel fupplen-

int

di intervenerit ; cum paucanon fint , quz,

[

five venditor ultra pretium naturale aliquid

exigat, five emptor eodem munus det , illi-

Idf

Wen

citum & injuftum non efíe , nequé obliga-

üonem vel exceffurn reftituendi, vel dete-

hrj

&um compenündi, uti ex objectionibus in

f ig

/

calce hujus $. folvendis illucefcet, in con-

W WA

fcientià dari, fuadere videantur ; nequé AAt ',dw/;f,

X

Gob o dodo

EH

!

Th:Th. & JJCCti a Covarrv. foz. 2. variar.

'110 vefolut. cap. 4, in medio num. 1 Molina zrac£,

[

V Jm

2« £aom. 2. de Jar. e Jufl. difp. 350. pag. 402..

.

tati, qui ufqué ad dimidium jufti

& pretij ledenium patroni fint, defint.

4

N

g.

uzvis lafio in pretio jufto intza, ci-

Jl

tra; & ufá; ad illius dimidium illicita & pec-

"

caminofa eít , cum obligationc in confcien-

hw

tiàid, quodultra fummum pretium vulga-

i

re exactum eft,reftituendi, id veró, quod

infra infimum datum eft , compeníandi &

yn

ii

complendi, ( nifiledens vecl reddito pretio

y/A

rem, vel traditá re pretium recipere malit )

Wi

ita Covarr. £07» a. variar. rcþlm*., ltb. 3.

1

CAp. d. PIUtP, 1. c* Alj plures ,. quos hic

,2

fub ijfdem cum ipfo vexillis militare co Ml

M

!

dem numero recitat. Molin. £27, 2. ?74t7. 2.

de Jur. & Juft. difp, 3! $0. p4g. 403. litt. B. Hau-

nold £om. 4,de Jur. f ]uff.trac?. 10.cap.v-con-

Z10U, 18. $. 3. Ht 160, ubi hanc opinionem

indubitatam Theologorum fententiam , cui

intelligentioresJuriftz, ac corda'ioresLegiítae

(inter quos prater alios invenitur Brunne-

mann, qui ad /. 8. Ced. de R,V. in capite NB.

fcquentia fcribit : ff alter fciens alterum iu pre-

Hio lefevit ,. & boc cafu non peteft quidem con-

ä

tracius impugnari , [ed tamen tenetur ile in fa-

]l

ro con[cientin contratium ad aquitatem reduce-

re , Aliàs peccat, in plantà veró ejufdem NB

P

ita:

)

$32

dbsb o db5

ita: $i ex probabili ignorantia id faciat , non

m

næQ

peccat , /ed ff exce[Jum animad'vertat , in con-

)

d

feientia fora id refHtuere tenetur : affentiantur,

vocat. Clariff. DD. Kónig z fous princtp. Juris

j*

Canon. lib. 3. tit. Yy. S. g. circa med, mum.14.

) [aü

d

. Prob. In contractibus onerofisquorum

g

é numero ex dicendis emptio venditio eft ,

]

juíticia commutativa, qua,quemadmodüm

a

Ü

H

"

7f

[f

$. Ethic, cap, 6. Ariftot. eleganter explicat ,

exactam ac perfectam moralem equalitatem

" Cua

mü

artis ad partem vulc, locum habet; ergo

ubi in ejufmodi contradu aliqua inzquali-

(

li

tas intervenit , qualis , quando velaliquid

g

fupra, velinfratotum precium vulgarc pro-

jnit

ititur, & folvitur, in emptione contin-

I

)*

£

"Win, à vircuce juftiti receditur, peccatur (ad

( X

Theologos) & injuftitia ad fatisfadtionem in

gl

confcientia obligans Oritur.

30

Prob: Anc. Emptio venditio & cateri

m

contractus commutativi à rebuspublicis ho-

NY

minüm; moribus in utriusd; contrahentis

qualit;

ütilitatem , tanquam negotia àdonationibus,

Quaà

caterisá; alijs in utiliratem unius folius par-

fiudi

tis cendentibus: contradiftin&ta principaliter

tlefo

[

infticuci funt. Ariftoc. //b. 1. polizic. JCcus Pau-

1jjco

lus prizc. 1 x. ff. de C. E. ergo In gravamen

"r

unius otiüs, quàm alterius ex fine fuo non

wid

funt; ergo fingulis illis validé pofitisin utro-

z

que

:

db o d25

$33

i )

-'l

! eu& contrahente Jusactivum , utzquivalens

/'* fibi precisé reddatur , refultat ; fed ubi hoc

:l refulrat, juftitia commutativa perfe&té mo-

|

;

"jf; ralicer equale , feu equivalens exutrád; par-

i

* te tanquam debitum rigorofum refpiciens ,

M

]i

locum habet 5 ergo.

Prob. il ex ipfis fund

amentis adverfa-

MM

"

riorum, nonne uti & Auctores contraria

M1,

fencentiz ingenué confitentur, quando quis

D

id, quod pret

o vulgari infimo viginti va-

!

ficontractui ftare velit, non

let, ovememit,

)

fed to-

"

illud tantüm, quod dimidium facit,

fl

tam latitudinem , qu& 9vem ufqué ad pre-

/

tium naturale infimum inclufivé , que vigin-

u

&i fant, eft, implere /. 2, Cod. de R. F. & firr.

!u

eap. 6 93 de E. V.

Jubetur? ergó nonquóa

j

illud unum folüm,

quo fuperaddito medie-

d cotam illam latitudi-

tas oritur , fed quóa

m

nem contra juftitiam pecca

vit; ergo lefio

?

ctiam infra dimidium contra juftitiam & z-

]

qualitatem in hoc contra&u requifitam eft;

)

j

quafo! fi hujufmodi quóad totam illam la-

!

titudinem contra juíftitiam non peccaverit ,

"4

& lefio noninfra, fed fupra dimidium jufü

j

pretij contra juftitiam & equaliracem in hoc

a

contrá&u requifiiiam folüm fit , cur non

n

ad dimidium tantüm, fed usd; ad pre-

usd;

(

tium natura

le infimum incluflvö defectum.

K

Ll

u-

«34

u

-fhþerä'dderc tenetur? ergo juffione hac ; ut

g

pore nullo Jure activo illum cogente prace-

N

dente ipfi injuria fit' ; ergo LL. e? CAp, Cap.

hanguflionem continentiairrationabilia funt;

(

ad quid erzo ab ipfis Adverfarijs allesantur?

qu

Nonne leze pofitivàob lzfionem intra dimi-

^

e

dium j

uüuit

ul

t pretij actionem negante feclusá ,

1

ucramqd; 1efionem , eque illam, quz infra,

t

quàm, quz fupra medietatem eft, injuftam

(

cífle , exipsaconfeflione Adverfariorum in-

n

/

dubitatum eft? eccur non eádem legc pofi-

.

nhi

[/]

rá, utpote qua neutrius in

)

uftitiam, fed il-

in.

lius, quaz infra dimidium eft, actionem fo-

n

lüm fuftulit? Ergone quijuftum rerum pre-

T

ium ignorat rem 40o. Florenis valentem 20.

ii

d

c

mit, contractum formaliter juftum cele-

i

bravit, & ad nullum fupplementum tene-

ii

tur? Sivero 19. emit, emptioneminjuftam

j

J

inivit, & nonillum unum florenum tantüm,

ü

fed & viginti adhuc fuperadderedebet, unde

W

talis quefo obligatio 1n ignorante, qui boná

fo

fide emit , & poenam commeritus non eít ?

Ergone qui domum 300o. valentem 2000.

cmendo alterius pa:rimonium quoad mille

Qun

lefit , ad nihil tenetur? Aftfi ille ipfe vendi-

In

V

tor equum cencum florenorum quadragin:

EtCIP;

ta novem ab hoc ipfo emptore comparan-

Ril

ta

-d(,) cjus patrimoniltmg | Suoad quinquagin

&

-

l

&æoæä

E

T

&unum florenum ledic, hos fupplere ad-

jl

2

m»,)

ftrin gitur

9

Nec compcnfationc uti licicé

?

oteft ?

)m

Prob. III. Au&oriratibus , & ut à Jove

"

principium fit. verf: 14- cap. 25 Levitici legi-

M

vur: quando vendes quidpiam civi tuo , vel

emes ab eo, non coutrifles fratrem tuum. ver|.

n

13. I4, Q 15.cap. 255 Deuteron. habentfequen-

Gia: gon babelis im faccula diver[a pondera majus

é

Q minus : nec evitin domo 1uA modius major

dus babebis juflum & verum , &

minor , pon

modius equa

lis - verus erit tibi. Proverb, cap.

20, ver[. 1O-

ait Salamon pandm ce pona'w :

p[ura : utrumá, abominabile e[t

meu[ura ci me

zzpz..zd DEum.

Quid aliud /y

non contrifles fibi

vult ,

uàmrem civi tuo ültrà, & abeoi

frà latitudinem jufli predij abíqué parva

Y

^"

"

magnz quancitatis difcrimine non vendes ,

m, mO"'

emes? Cur pondus juftum & veru

ur , pondus

dius equalis & verus pracipit

.

& minor ab-

maius & minus , modius major

foluté prohibcrur :

nequé inter parvam &

difcrimen inftituitur ?

magnam quanticatem

Nonne quia j

uftitia contractuu

m onerofo-

ja

lv

yrum æqualitatc

m fimpliciter defiderat , ne-

Jt

minus

dari, aut paululum plus

qué aliquid

l

ius violatione poteft ? Cur

accipi abfque ill

W

dus duplex ac diverfum.,

menfur?. , & pon

ma-

tT

Li4

$36

majusin emendo, 'minus in ven

minabileapud DEUM eft

dendo abo- J«W[

onne quia hoc j

vitium ac péccatum c

,

ontra juftitiame(t? cí5,: i

hx de Empt, Fen

4. Epifcopis , ut fübditos

Wl

fuOS , ae carius v

g;;a'a;;:

Iran[euntibus , quam

,äit'um

mercato ( jufto videlicet

vendere poffunt , admone

pretio ordinario )

N

ant, &fi non ob.

p

remperent , illos ad hoc cogant ,

tuür;

pracipi-

stl

qua coadio, fi exceflüs pretij

injuftus,

& contra juftitiam non effet , cum

hocipfo

[n'em

juftitia violaretur

; jufta non fore

nid

Valentin. & Vale

t. Impp.

nt. abfqué dubi

O ratione

um

JCti Tryp

h

:

OD. 7764, $. t,

]

[

L12. ff. de Diffradd,

)2]

P:g, Pomponij/ i4,

If de Cond, indeb. fn.$.2,

)Udfä

& 6. ff deJur. dor, [

jls ex aliem

205, ff de R. 3. relatá, ne

k ]

&gþcm

4 jatfar4 fi

bi lucrum 4

cquirat , quia

!

1

l;

9070 Cf* &TU0 Z0n convenia

]

!; aut lucrari aliquem

u

cum damno afterin

vt

]

eYius lucrum

» 4ME damnum fentire per al-

, noti /. r. Cod. de Epifcapali au-

tvl

dient. etc, u

dum mercan

di

t Epifcopi, ne negotiatores mo-

qu.

(id eft ordinarium pretium)

aN

cxcedere videa

ntur , provideant ,

preci-

W

piunt; ergo e

xceffu

$ quilibe: jufti pretij vel

]

ab eorecetlus illicitu

5 , nec ab injuftitia pur-

TCf

gatus eft , al

ioquin Epifcopi Mercatores à

jufto pretio

tl

rece(lile' vifos cohibere nec de-

h

oerent, necíàlvà

juftitià poffent. S. Augufti-

nus /b, Ij.

Y

de Tkinitdfe cap. 3, duminquit : -

i

? u5

$37

h f

i

&5 o m

*

lvg

;(J;;

"mus ille wvel fe ipfum iutuendo , vel altos quoqae

iendo , vili velle emere ,. &t carévendere

jl expert

, d emuibus credit effecommune 5 ed quoniam rt-

h

;

! vera vitium eff , potel! quifque Adipifci ejufmodi

H

? juflitiam , quà ei refiftat , hujufmodi lfionem

! Uil

M

ranquam vitium jufticiz contrarium damnat;

ergo Quzvis lafio in pretio jufto injuRa

N

! ac illicita eft. -

Dixi fimpliciter eum obligatione in con-

l féientiá id , quod ultra [ummum pretium vulgare

exattum efl , veflituendi , id veró , quod infra

n

iL

infémum datumefl , compen[andi , && fupplendi.

l;

ut, an obli

la

satio in confcientià ad hoc vel il-

!l

r

Jud faciendum compellens; &efficax , anin

"

fufpenfo & inefficax fit, prafcinderem 1

D

quia, an obligatio confciendz ledentem

M

vel exceffum fupra pretium rigorofum refti-

vl

tuendi , vel defe&um preuj infimi fuperad-

;. i

"T

1

"Ll

dendiin effe&u ftrinzat , necne, anlaefio

cum, vel abfq; peccatoformali , fiat, feu,

an venditor juftum pretium excedens, vel

emptorab eo recedens füuum pretium juftum

cííc boná fide exiftimet, nec ne, quaproptér

j

& contrahentesfeinvicemlzdentesin juftum

rei valorem fcientes , & hunc ignorantes in

f

proe. hujus $. divifi fuere, dependet ; fienim

j

!

vel emptor juftum rei pretium fciens, feu

n

malá fide venditori juftum fuz rei pretium

DL

Ll ;

igno-

ss

—

ágnoranti, aut fcientiquidem ,involuntarie | ,

.tamen mixté confentienti minus usd; ad di- &

.

midium ecriam jufti preti

)

abfq

ué dolo tamen 4

formaliter tali adhibito ( 5472 delus emptoris

;.'Cïw

qualitate facli , non quantitate prett] aflimatur.

g

Princ. L. 10. Cod, de R, F. ) dederit, prater-

m

,quàm, quód lafio illa peccatum fit, obliga-

yo

tio defectum ufqué ad pretium juftum infi-

hon

mum fupplendi compellens , quamvisin fo-

re

&o exteriori illud actione perfequi denegetur,

d

in confcientdaoritur. Covarruvias/ec. ci£ cir-

ftun

a fínem med, num.u. fiveemptorremita mi-

m

nüs emptam confümat , five fuáculpàá, five

1ntr

cafu pereat, in fuo vi

o

o

ore perdurans. Moli-

Jnazratf, 2, tom.2.de Tur. c Tuff. difp, 349. pag.

(WJ

D

96. n fin. litz, E. €& pag. 397. in fim. litz. C,

EU

Cum nequé bona fidesfubfit, nequé perfin-

dne

gulailla violatum Jus venditoris ex contractu

d

commutativo ortum reparetur.

Quare, ne

qii

ecces , & conícientiam tuam obligadone

I)

hujufmodi

o

o

raves, hominem illum , quem

I

S. Auguftinus /ib. 13. de Trinitate num. 6.

H

txhibet, imitare, qui, quumei codexqui-

L,

dam venalis oblatusfuiffet, atquéilliuspretij

ignarum , ideod; exiguum quoddam pof-

0j

t

€entem venditorem cerneret , juftum codi-

IQto

€is pretium, .quod multó ampliüs erat, nec

BI

i

'*opinanïi dedic; vel venditor jufti rei valoris

gna-

At

AI

$39

A

Wy' 'enarus

; fi ab emptore juftum pretiumigno-

':311:,!

h

4

l

