einptorem illud detrimentnm exceffu preuj

add

emere , vel venditorem pretio, & hujusmo-

di detrimento iuam rem vendere verifimile

li fà

(ntt

noneít, ejuímodi exceffus, vel receffusà pre-

u)

tio vulgatiutpotéinzqualitatem eontinens,

injoftus ,& iliicitüs eft,. Im

ó & quagdoque

1 dl

ob jadturam, qu& ex carentiá illius,

ob quod

]

Dr

ven-

gb ocdbwb

467

!ä; [

venditór erga rem fingulariter afficitur, rcjf

1 pra

fultat , fiaftectus hujufmodi non parvus , &

hd

levis, fed magnus, & vehemens fit , adeo,

J.f

ut non zqué, fed longé minus ad illius rei

!

pretium rigorofum afficiatur: V.g, $i rems

Mxl,

venalem mon exponat , oblatád, occa[ioue illam

W

jretio ejus rigorofo vtndendi, eandem vendere

)NSII

nolit , nejactura hujufmodi tanta non fit ,

N

vl

quin per pretium rei rigorofum compenfari,

Ll

aut equari non poffic; fi idem ille juftá ali-

d

quà rationc , ac motivo , ob quod res

J

magnoperé prudentér aftimari poteft , ni-

J

L

[

tatur ; fiquidem nullius entis nulle funt qua-

l n

litates, affectus à ratione alienus corrigen-

1

"

dus, necex aliorum pecunijs ejus folatium.

iU

petendum eft , & ucquisfuam ftultitiam ven-

J

n

dat, equitas non patitur, ficarentiam illius,

Y

!

ob quod ad rem ita propendet, in gratiam

| :lm

folius , & unici emptoris fuftineat, aliàs non

3:

"

j

fa&turus, fi emptor venditorem jacdturam

Jj

hanc fui Pracifé caufá fubire, &idcircó pre-

j

tio rei naturalirigorofo aliquid ab hocfuper-.

)

i

"

Y |

addi(quod, & nonillud, quod absqué om-

ni ratione ab avaro, vel cemerario & impu-

yot

"

denteemptore, quirem fimpliciter,quana &

1

fibi conftet, accipereintendit, adijcitur, pre-

tium affectionis falutatur) fciat; quia, quia

3

T

rem prudenter, &rationabiliter multum af-

-

ul

48

ficicur, hanc multó egriüs, quàm fi nonita

afficeretur, nontantüm eam abdicit, verüim

w

etiam, cum eandem tradit, una cum re &

t

commodum illud, ob quod tam vehemen-

]

Q

tem propenfionem erga illam hucusiue ha-

1 lüma

bebar, abdicat, &incommodum, moleítiam

gt

& jacturam, quz ex carentiá illius commodi,

mcnh-

ob quodin illam rem vehementiüs hactenüs

(0T ,

ferebatur, in favorem foliüs, & unici empto-

dlUC[1

ris(übit, quodpretio eftimabi!e eft, atá; gra-

ial

tisinvoluncarié fufferri nulla juftitiaimperat;

gadi

preiium cjusdem rei naturale & vulgare jufté

rem

& licité augeatur, vel minuatur (diverfüm

n T

obrinet, fiv.g. emptor folusmagnum emolu.

mUl

l

mentum, commodum, lucrum, delectatio-

l

J

nemex re modó fenfurus fit; hzc, & fimilia

ctenim aliquid vendentis non fuerunt, ned;

d

ávendiroread emptoremimmediaté proma-

ttndi

ràrunt , fed ab hujusinduftrià & inclinasione

3SA

modoó proveniunc; non obflante, quod ob

iven

magnum luerum futurum mutuatarij aliquid

AC

uftrafortem ob iraplicirum contra&tum focie-

w;ife

tatis jüfté acciri polfit) cirm vel cum pretio,

XT0

vel mierce detrimentum; quodeex lücro cef-

"262t

fante, aut damno emergente, autex carentiá

!

illius, ob quód ad remita propendeo, nafci-

X (01

tür, quemadmodüm unà cum vineá, aut pe-

M

cqniä fervïtüs'altiüann tollendi, domuimez

com-

?i,'fvn"cn

"Aj

tj

eOb odb

459

l/j r[ïj

competentem, tibi domino predij fervien-

UE j

hen.

tis, datur , veltraditur , confequentér ne in

BFLJ

juftiiam commutativam impingatur, fed, ut

equalitas fervetur, pretium illius mercis na-

^

NT

turale aut minui, aut auz

o

eri debet ; atta-

l

VN

iuql;

menhoc & illud non tam, quia velipfe em-

utü.

ptor, vel venditor eádem re magnopere in-

iget; quam,quia unà cumpretio, vel mer-

K

cealiquid aliud, fimul per quafi traditionem

AUEF

"

traditur, ob quod in concufsà refpectuipfius

rei manente communihominum afítimat:io-

j

n

ii

ne, refpectu illius fuperadditi nova com-

[

E-

D

munis azfílimatio formatur ;5 continoit.

(2

i

JUSDEM ACQUIREND/E FACILITATE ,

& DIFFICULTATE, . nonne expeníarum

J

ordinariarum.& communiurm , quain coé-

iil

yn

mendis , afportandis ,. confervandis mer-

I

cibus v.g. in conducendà famulorum operá,

folvendis ve&tigalibus , portorijs &c. mer-

Y

cator, in comparandá pro artefactis materià

aifq

artifex, fecit, ratio haberidebet, ne, cüm

Vi j

/

nemo quid gratis in gratiam aliorum fubire

teneatur, conttà / 206. ff &* cap 48. ia 6to

d

de R. $. locupletatio unius cum alterius in-

e

jüria contingac? ITIDEM. COMMUNI, an-

ne Mercator ,. cub/cafu -quodam navis, in

quá'merces deferebantur, fübmería, velab

"* hoftibus capta, vcltaberna, in:quà ezdem:

rec-

Gg 3

eu

CALA

—

470

recondite erant , exufíta eft , vel qui iilas

!15;4

|

)uk

luris emit, majoresi; expenfas in ijfdcna

F

j

d

deportandis ; confervandis alijs adhibuit ,

,c(cfx()

proptereà illas cariüs alijs in republicà ven-

dere licié & jufté poteft ? Anne Mercator

a

merces vel exiguis expenfis , maximá indu-

ftriá comparatas , vel fortuitó ad illum lo-

harü

cum,; ubi earum magna penuria, & indi-

jam |

retio ibidem

wf

gentia cft, deportans , has

communi vendere jufté nequic ? . Nonne

ean

Mercatores , ut merces non Reipublicz, cui

ep

tl

vendendze afportantur, & confervantur, fed

fuo periculo procurent , & venales habeant,

m

àrepublicà quafi condudifunt? Nonne z»-

;?////'/1

M

peritia culpa adnumeratur,. Princ. $. 7. Inft. de

Leg. CAquil, princ. 64 5. l. 9. med, $. 5. , 13.lo-

d

V

ft

cat, L132. ff. de R. ]. quod quis autern ex cul-

TT

pá fuá damnum fentit, nan intellicitur dumnum

fentire. L-.203. ff. de R. T. & damnum , quod

D

quis fuá culpá fentit , fibi debet , mon aljs im-

yri

diy

putare, cap. 86. de R. J. inGto. atqué,quod

emptores venditorum peccata luant, & ra-

Ml

dul

tio, & Juraob periculumreceptum non per-

JIM

mittunt; nonne refpublica, finon oprimos,

bonos faltem Patresfamilias habere ftudet ?

ïäü

Ergo unus & alter propter fuaminduftriam

nÍi

TT

j

non gravari, fed pramio potiüsaffici debet;

S CX -

«Hmäp

nonnc fi mercator res fugs non magni

pen-

dub e Ghom

473

A

l

penfis ; & periculo comparatas ad eum lo-

jurl

cum , ubi illarum magnapenuria& indigen-

l)

(

tia eft, fortuitó deferat, ob fuam fortunam

li

A

deterioris condicionis alijsefle, &pretio ob

Itj

emptorum multitudinem , & mercis ino-

ARU

iam non ibidem , fed fuo inloco , in quo

NT

uänh

harum abundantia , & illarum raritas eft ,

an

jam communi vendere non debec ? Nonne;

I

FCU li

ut, fi prater fpem res viliori pretio ematur ,

4

y

candem & rursüs ita vendere periculum fuf-

n

ceptum non paditur ? Quia fecundwzn zatu-

"t

il

vam e[l , commoda cujuscund, rei eum fequi, quem

Hï?ïfa

fequuntur 15commeda, l. 10, ff. de R. ]. o qui

lt

þim't 0PUs ,

fentire debet commodum , i econ-

MULTITUDINE,.

[

H

114.cAp. «S. de R.T. in 6to.

& RARITATE EMPTORUM, Nonneex-

lP

Iv

pofità eàdem quantitate mercium pluribus

ln

ementibus convolantibus illarum predum

; !üi

augeri , illis ipfis avolantibus rurfus vel ad.

TU

riftinum ftatum reduci, vcl & minui quoti-

!

"N

T

dianushebdomatarius,annuus flylus fori do-

n

cec? Cur merces in fine nundinarum ,. eftó

[ ^

carum minor jam quantitas fic , fzpiüs mi-

W

P)sl

noris emuntur ? Cur ftante cádem Provin-

]

ciz alicujus fertiliate. , fi exercitus propé

m

cam füa caítra locavit , farina majoris aliás

4

venditur? Nonne quia in ordine ad fuum

b*

ufum apud multos major illius, quàm alio

ccane

E&W

Gg?

473

|

At

tempore indigentia eft ? fiquid&ml quó ma-

«

jorementium copia, rancó minor mercium

h

cít , nammerces multz, & paucenonàfuà

'mQU

quantitate, quam ipfz contnent , fed mul:

QU

titudine , & paucitate emptorum denomi-

mx'x& j

nantur.

COPIA: VEE DEFECTU PECU-

u

NLE, Nonne aliquo tempore quodam in

(anlü

loco abundantiá pecunie communi exiften-

mof

te, pro ejufdem quantitatis , & qualitatis

remy

fent

mercibus plus pecunie, quàmalio tempore;

& loco, quia, cüim mercesobabundantiam

«d

pecuniz di&?cihi:s-acquiri poflint , earum

(cc

flä )

communis indigentia in ordine ad earum

üfüm eít, datur? Nonne pecunia ob fuam.

retm

copiofam exiftentiam refpe&u mercium vi-

d

a

lefcit , ac plus monetarum pro rebus illis ab

hominibus communitér promittitur ? Cur

uf

in aureis fieculis res quandod; pretiofiores ,

i.

quàm in ferreis füunt? Nonne pecunie rari-

fY

tate communiexiftente, ob, ad uniuscujuf-

Bat,

qué fummam neceffitatem füblevandam e-

r

fün

jufdemindigentiam commnnem, quaprop-

ter & maximé appetitur , eadem pretiofor

ldti

eft, resá; catere refpectu illius vilefcunt, at-

IDf

WT

que res plures tantüm ad illam confequen-

dam traduntur? Curante novi orbis Gazo-

Ibf

phylacia aperta, indej; in Europam aurum

W

exportatum , illa , quz ad viétum diurnum

abun-

.

eteb o db

473

" I

abundarent, duobus vel tribus argcnt'æftm-

"üur

pulis ; vel obulis in regnis maritimis com-

Wu"

parari potuerunt? Nonnequià nontàm ma-

W

i

[

Jor quantitas rerum, quàm minor copia pe-

VM

W

"

cuniz tuncerat? Sed quid cum prifcis hiíce

J r»

l

& exteris exemplis, recenfiora hujus not

t

cantüm exempla, verüm & efficacia refti-

*W

monia exulcerata ,' & ferrea hec ipía noftra

i

tempora & intra domeflicos lares reprz-

*li::ä;

fentanc; cur ob defedtum hominum , qui

hts

:rk!.ltl!(* :

Vel paupertate confectialió migrarunt , vel

occifi func , non faris cultá Saxonià , Bava-

! | rj

P.

r

rià , cur frumento verfusRhenum fuperio-

Vi

ll

l

remin herbisab hoftibus deftru&o, cur poft

iij

tot alendos.exercitus, jam frumentum non

li

i u

tantim longé minus , quàm circa finem fx-

Q

l

culi fuperioris in principio videlicet Decem-

W

bris anni Millefimi fexcentefimi nonagefimi

L

jl

$tavi, ubi Saxonia ridebat, Bavaria flore-

)

bat, pax&calmatranquillitas erat , valet; ve-

j

Tl

rüm ctiam nequidem tanti ,' quanti ratione

y

"

li

^

füundi, unde collectum fuit, non compu-

u*f

tatis ctiam proptijs laboribus & operis, per

apnumexfolvidebec, xftimatur? MELIO-

RATIONE, vel DETERIORATIONE,

[l

(«

nóbne- Sempronius reparatam domum ,

m

quam ruinofam'à Tito titulo venditionis

ii

mnibus ctiam reliquis circum-

B

u

accggcrat , 9

SHTOT

ane

474

&bome

ftandjsin eodem ftatu perfiftentibus, huie -

p

n

majori pretio, quàm emerat , juflé ven-

ere rursüs poteft ? Nonne Tiaus , fiea-

dem denuó ruinofa exiftat, minori pretio,

x

WWW

quàm quondam exfolverat, quia res , cum

mutata fit ; prorsüs eadem , quxantea fuit,

Qu

efle non cenfetur, ut juílé agat , Sempro-

m

ben

nio reddete debet? Nonne bovem, quem

tanquam bullum à Mzvio emeram , íalvà

h h

exteris paribus juflitià contra&üs eidem

ob

jn

majori pretio juflé vendo? Nonne equum

fenio conve&um , quem Juvenem à Judzo

P

€ol

acceperam , ut iu[iö&-licit& agam , buic mi-

noripretio, quàm quo emeram , revendere

t

cogor? VENDENDI MODO, qui vel

fíf) «

N

Ti

multitudinem mercium ex paucitate, & de-

fectu emptorum , quem ultronea mercium

Qu

obtrufio, & oblatio abundé manifeftat, or-

qUäC

tam, importat , enim veró nonne à vendi-

Y

tore, quiemprorcm quazrit, merces fuascui-

Ti

qué obvio offert , &infenfu accomodo ob-

;ar,

erudic, qui negledo , vel novercante foro

[iÜ

de domo in domum (qualis vendendi mo-

Qd

Bul

dus hifce cemporibus hic faufiren nuncu-

patur ) merces fuas vendendas offert, res ,

ï:mp

cító non detcrioratz , fed ejufdem cumillis,

a(

que in foro vendebantur , qualitatis, &

i

OrO

*«

?amitads fint , jminori in pretio illoin f

iji

.*

475

mtob o ab

tg] bün

ijfdem conftituto , jufté & licité emi. pof-

M

func? Nonne res minori pretio é roanibus:

NItt.

aliarumqué mulierum ,

proxcncrarum P

uz munus - vendendi aliena . habent .,

M 'm

quàm mercatorum , qui emptores exfpe-

T

N

&ant, non quzrunt, pecuniamdue fuam in

u

mercibus à fe em

r

ptüis, utillis lucrentur, ha-

M,

bent, jufté &licice recipiuntur? Covarr. Tozr.

il,

4 lib, 2. variar: refolut: cap, 3. princ.n, 5. non

TT

obítante, quódille, qui Famelico, qui plu-

! 8(;

WL

rimosad emendumabijsdem panem jamjam

T

adiverat, panem vendit, ab hoc plus pretij

þ:

)

confueto recipere jufté & licité non poffit;

Mu

eóquod, eftó Famelicusille plurimos adive-

Ti

rit, attamenex. hoc indigentia, affedtio ve-

j

hementior,majoraliqua zeftimatio non com-

i

munis, fed folüm refpe&u illius particularis

n

uzdam indigentia przcifeoriatur; econtra,

' ,:-'

á

vendere volens emptoreni quarat, pluri-

mosadeat, & cuidue obvio res fuas offe-

rat, abundantia, minor affedio, &eftima-

tio non refpe&tu fui ipfiustantüm, verüm e-

tiàm rcfþe&u caeterorum; paucitascjuc empe

^

torum communis refülte. Quousque au-

[

tem pretium taliin cafu decrefcat À. A. vari-

ant. Cajeranus ad Adagium: werces ultromee

vilefcunt iertia parte fc. conformat. Palatios

mc;-

in hunc verbsemptio cap-1. Wlludusquead

ï

die»

ï:;!

476.

m

[

n

diecatem prerijillius alids vulgarisinfim

i jufté

qm

minui afleverac. - Alij; quibus & Molin

n

,

a, quia

K

hie trac£! 2. Tom: 3.

393 Ittt. A. f merce

de . b 7. difp.35g. pag-

jo

s yezdantur fretto co

n[ue-

12in illo vendeudi modo judi

[/

Á

j

N

andum non e[f, pre-

jum effe inquflum , quoniam res ut illa mods ven.-

ca?.ï

e'untüny eo-maodo effimari con[ueverunt , ut com-

)é

n

munis. ufusteffatur , fcribit, re&té annumera:

t flquidem illudarbitrio boni viri determi-

eli

nandum relinqui.nequit, pretium juftum &

us

N

licitum füb hujusmodi vendendi modo val-

vi

deincertüm, & omneid, quod absQue dolo:

€ot

& fraude exemptione ita haberi, ac pro quo:

f

emptor. inveniri poteft, five magnum, five:

parvum, &exiguumfit,

EuE

modo illi, quod res

10

absque hocvendendi.m

odo habet, noncor-

ul

refpondeat, aut excedat, juxta communem:

hominum zfítimationem efle, credere mo-

u

ventur ;-cüm juXta omnes, fi venditor emp-

[

Q

torem quarat, pretium minuatur, ulttonez-:

t

Que . merces ob paucitatem emptorum, &:

multitudinem. mercium vilefcant; quandó:

id

(ür

veró res vendibilis, non veró fub modo hoc:

g

o5ejus mulctudinem;' atdue defectumemp.;

W

torum .. vilefcit; pretiumomne; quantum-:

Ls

cunque etiam:( absue dolo & fraude tamen):

Dl

ügore emprorum decrefcic, quod inveniri

PPE? ; juxta communem hominum zíli- .

ma-

d25 o ts

477

mationem, & juftumeft, uti ex confuetu-

Mi

dine fori, acíub haftationibus, ubi, fj non

fint, qui concurrunt, pretium , quantum-

ld

Á

h

cuüq

ueexiguum, pro quo emptor absqué

'u(!

dolo & fraude inveniri potelt, teíte pra:ter

lx il

Mald: Gordon: Bonacin: &c, Leffio //b, 2.

H

VNl

Cap.2.1. 8. 58 de . C* J. Haunoldo Tom. 4.de

Ui

J. && J tract. xo. cap. 1. controv: 18. $. 2..i2 LL

| Wdï

ened. n. 158.

Juxta communcm hominum

n

eítimationem eft, patet; ergo. cüm, fi hu-

J

jusmodi pretium, illi, quod rei absque hoc

l

vendendi modo vulgaree(t, vel equivaleat,

VW

f

d

vel idem excedat, utpoté ftante hoc modo

contra communem hominum aílimattic-

QF

V

nem, injuftum fit.. Vel conventionem ,quà

L

u

autres fingilatim , minutim, ac per partesmo-

dicas, aut earum magna copia , acingens

mulditudo, cumulatim, & fimültra i pro-

i

"t

*

mittitur, dicits nonne , quia, fires quadam

fingillatim, minutim , & per partes vendan-

tur, crebre venditiones, quibus res illz mi-

nutim diftrahantur,quazpluscemporis, etiam

Hï.'i»ä-'

id , quod ad alia negotia peragenda deftina-

11',1'9 i

^

tum eft, confumunt , pluslaboris, &.ex-

6/

Ll

penfarum , minusd; utilitatis, quàm éarum

per averfionem venditio , qua fuos vendi-

cores multis curis , occupationibus ,. im-

ï

an

nX

penfis, quas circaillas , & in illi; conferv

.

d

1$

r

479

d25 o ebeS

]

dis haberent, exonerat , ad conquirendas

y

s

li

novas merces alias , vel ejufdem generis re-

cenfiores , veldiverfi utiliores, ad aliaqua-

n

r

dam per

agenda expedidores reddit, affe-

&

UP

runt , ut fiant , oportet 5 in tabernis merca-

corum.continua aliqua quantitas panni inte-

J

N

gra minori pretio , quàm per fingulas ulnas

i

diftrahi videmus? Nonne, quia rerüm qua.

rundam in magná quantitate ufus amplior ,

hcit;

[ior

nobisd; magis utilior cít, quàm illarum in

cen

parvá quádam quantitate.; homines veró

res omnes ratione amplioris , ladioris, no-

Ll

47

bisá; magis utilioriscarum usüs magis, quàm

ob minüs amplum , reftridiorem , limita-

M

cum , valdé circumfcriptum , minüfqué uti-

den

liorera earum ufum communitér aeftimant:

mod«

menfura, vel hujusmedietas, auc illius quar-

"u

ta pars piforum , lentium , viciarum , fru-

vt

j

m

menti , tritici , quam ruflicella in foro fe-

dens venalem exponit, minoris jufté emitur,

o

quäm eandem quantitatcm , quatenüs hzec

«W

no

modio includitur, fuus Rufticus eodem in

in

foro vendit? Haunold o», 4, de jur. c? Tuff.

1racf. 10. cap. x, controv, 18. $. 2 ím. primc, n.

l;

t;

jj

158. velin emptionerei nonin privatá , hzc

j

etenim communem honminum aftimatio-

J/

nem non variat , fed publicá fubhaftatione ,

TT

f

pià;ob

& auctioncemptorum copiá; Trcl ino

hanc;

eeboc

«

Ttnl hanc, velillam enim rem nuns .minoris ,.

5t nunc pluris commune hominum judicium

W ducic, prafente, nevel debitor , velcreditor, .

"i. vel emptor damno afficiatur , diftrattz, con-

"? tingit; nonnereshafte fuppofite nunc pluris,

!* qunc minoris carum pretio aliàs ordinario ,

lüg»;.g

uanto videlicet liciraniium calor, :vel fri-

! gus intenfius eft;juíté &licité vendi poflund

in| licitationis enim regula eft; qui vicerit, ma-

! lioremque eonditionem obtulerit, res addi-

Mul

t*| cenda eft, & penes illum manere opertet, qui

ü| fuperior

in licitatione extiterit. princ.k. 4. C, de

tj

F. eä?ig:

& Commif: fed quousque? Solonius

! ) Jm!

L. cónfrov, 5. € ceum eo-

2.2. quefl: 77. arii

j

W K'T

!U; "

dem Theologorum m

ultiin hoe vendendi

d extra hunc

(

modo quodlibet pretium, quo

)

!

vendendi modum ejusdem rei pretij velri-

[

gorofi

P]

velpij medietatem non excedit, ju-

1

ftum effeaflerunt; fed cur in hoc vendendi

ff

modo /ex 4:C. de Refcind: Vend: &in coníci-

entix foro locum habeat; iguorant, Hau-

N

n

b

noldus Tzz, 4.de J. & J. tracf: 1o- cap. 1. con-

[

frov. 18. S.2. cárca med. n, 158. fequentia fcri-

(

bit: bizc etiam res in fabbaflatione venales mi-

n

"

noripretio venduntur, nempe ob paucitatem empe

j

torum , quam manife[lat ultromea abtrufto mereis:

)'EC )

ficut econtra carins venduntur , quandoemptores

inde entza

h| licitando certant , C* pretium ngþ

cols

W" ,

RUl

489

& od

colligitur emptorum capia , eh- idebin boc vene.

rcdlm

&

J

dendi modo pretium efl valde incertum , €$-.om

-

j

ne illud. cenfebitur effe pretium yuflum , quod ex

6

concertatione emptorum hbaberi poteft , jf nan

L

l

Jfint , qui concurruuk , pretzum quantum-vis exi-

gium erit juffum , proquo emptar imveniri bote-

tot

]i

AT

rit : nam cüusque vtle[cit merx in talicafa, dum-

t

s0dà abfit fraus , qualis effet . f6 quis altquas Jabs

mel

oraaret , quiveveraanimum non babent , LA CA -

gOï

o emendi , ineum finemy utquiemere cogitant ,

L[7!

ip pretioofferende crefcant. Mol: Tam. 2 tracf:

np

24de Jur. Juff, di/p:342, pag. 393-4n med: litt:

4. Eodemillopretio, quoresínbhoc mo-

&

U0

do venditur, zftimari, & juílum pretium

auctuarijforiillud,quod absQue dolo & frau-

ii

IN

de obtineri poteft, quilibetqué . extraneus

lib

licitatus fuit, efe,' defendit, atquéin adju-

torium íuum communem ufum adducit, . A-

on

im

lijillud Covarr; To»:2. variar: refolut: lib; 2,

f

cap. 3. in prize, n«. in fabbaflationibus vilias

resemuntur ,in quo D. D, conveniunt, ucili.

pia

u

ter accipientes fic arguunt; quando eadem

hzc res absqué omni veodendti modo cir-

hH

06

cumítante abundantiá, vel paucitate emp-

torum folummodó prafente , venditur, pre-

tl

ul

u

tium quodquod promittitur, juftum efl; ec-

cur non quodquod ftance vel abundantiá,

u

i

velpaucitate émptoruni ub hu Jusmodi ven-

Cl«

eteb o dhds

483

*w dendi modo dari promittitur ? ergonel mjpþ:

m*,&g,,,ïDipcl;t: & Maximian: augmentum in lici-

tatione pretio oblato fuperadditum ;» f/ze

d*ï/ ü

m

14. C. de Fid: & ]ur: bafl.jullam uberioris pre-

T

Hj oblationem fal(ó falutant? ergone Impe-

me!

rator Conítant: jubendo: pezes illiun 'zfæo?;'gaï-

IIUM

lia manere oportet , qui [upertor tn licitatioge ex-

Mï.(

literit, ilicitum pracipit, quia locatio rei

GWL.:

mercede ultrà, velinfraillius mercedcm ri-

Atl

L/

gorofam, vel piam a&us zque illicitus, quàm

il

venditio rei uitra, vel infraejus pretium vel

hi

rigorofum, vel pium eft; (iquidem locatio

)

u

& condudio proxima eft emptuioni vendi-

*

sdem

,

LA

!

tioni,i

)

q

ue Jurisreguliscon Gü;i;.prinr;

li

[

Inflit.deLoc: Cond, P R.

O TUNC ITÀ DE-

H

u

FINIENTEM id eft: in, & pro illo tempo-

ii

ris [patio, in, & pro quo emptio . veuditio

ubl

non dilata videlicetad certum tempus ejus-

ità

dem mercis traditione. prípc.cap 6, & deUfur,

l Wi

initur, confideratis cireumftantijs omnibus

mmuniter ita zcfti-.

j

præ(cntibus rem illam co

marnitem, zzed. $. wun.l. 62. ff. ad l, falcidi fin, lu

j &3

j

9.C. de R. V. argto, d. cap. 6. 194 de Ffurs

"

quod, quando vel illo tempore confidera-

j

ïl

tis circumítantijs ompibus eidem emptionrii

«

pracfentibus, reijlliuspluresaliz fimilesemp-

n

tioneseodem pretio ineuntur, velmanenti-

jl

oniad-

bus omnibus circg;müan.tijs;ill;':mpti

fane

^

i i

482

ftant

ibus, ejusdem rei & aliz. venditiones !

fubíequenti temporeita communiter fiunt, j

vel plures prudentes, & eàinre peritiproil- i?

là temporis , àc circumftantiarum differen. j

tià pretium merci conforme efle jndicant, vt

contingit. CONNOTET, & hocmerci z-

w

quale, feu zquivalens, & juftum eft, prizc,

ma

L.2. C.ut neminiin empt. fpecie. At gto,med. cap.x,

pm

& de Empt. Vend, Prob: rei von affetliones

gt

effimanda , fed quanti. omnibus. valet. Sextus

o

uoá, Pedius ait , pretiaverum non ex affeétione,

n

pec utilitate [engulorum , fed communmiter fungt,

jo

princ.L.33.ff- adleg. Aquil, pretia verum nonex

Ü

jj

affe tíu , nee utilitate ffaigulorum , fed commwuni-

jer fupzuntur. princ, l. 65. ff. ad leg. falid,

V

€rgó. Quod ab Ariftot. c. Erbicor. cap. 7.

g

acà D D. naturale & vulgare nuncupatur,

W

non quód hoc es nobilitate naturz rei przci-

l

Te dclabator, néc quód hujusmodi valdein-

N

con(tans , ac varium non fit, neque, quod

q

ab hominüm communi zftirnatione , quà

n

Yemplus, vel minus àd füüm ufüm dücunt,

plürimum non dependeat; fed , quàd feclu-

p

ü

ácunque humaná lege, ae decreto à

il

cih

muni hominum affedu, aftimatióne,

[

acbeneplácitojuxta certasquasdam circüm-

Y

ftantias habito, unicé confurgat; hinc eft,

üK

t, led

quod illud in ;gäfviügbïili non confiíta

Aj

pe.

485

|

d

w5 odb

"i, "fpectatisetiam

circumf(tantijs omnibus, qu&

j u"r

f'.þ.o l(

re ipà in commercio humano bic & nunc

i

^

concurturit, certam jdíti ac commenfurati

L

merci intra fe latitudinem re ipíà feu à par-

u

N

üïm

te rei habeát; hinceft, quod emptionis ven-

ditionis juftitiz, quo minüs hzt veré for-

"H

maliter divetfimod? ponátur, ex naturá fuà

L

nonrepugnet, & adíuam exiftentiam aqua-

Mf

V

litatemi non mathematicam, fed moralem

folüm requirat; hominum enim plures,càm

!

j

p

notitiám, & ftateràm talcm.;'quä omnium

Ínorum diverfos affe&us ità, ut in unum in-

L]

^n.

divifibile coincidant, ponderare poffunt,

non habeant, terh, v.g. viseam impetialibus

Á

.. cesitum , plures éandem centum & quin-

lþ7

qué, & rurfüs plures nonaginta quinque ad-

iwf" li

zquare , ob Idos circa eandem rem diver-

1

fos affe&tus commuriiter jüdicant, ratione

1

triplicis cujus opiniohis etiam maajoris fcili-

"

cet, medij, & mihoris extremi, atque ea-

i

rum, qu&intra illos terminos extremos con-

j

liftunt , ptobabilitatern, latitudinis intra fe

/)i

pretij naturaális juftittes prcipüé grad9 con-

ftituuntur,& pretiutm datürale feu vulgare,z-

qualefivé juftum ttiplex infimum feu pium;

mediocte feu moderatüm , fummumm feu ri-

eorofurh , getmanicé ber accínafie] míttels

F

ïlfl[)öd)mäüfd)lägïfhf l & JJ CCtis pri:;

]

454.

M

bipaliccr numeratur; & eító latitudo & di-

1&

ftantia , quanta hacintra tria illa pretia effe

y

W

debeat , communi calculo nequé definita ,

5

«

E

nequé unà regulà comprehenía, fed juxta

u)

rerum qualitatcs, ufum fori, & communem

M

hominum zftimationem determinanda re-

w

licta fit, attamen, quantó pretiofior, majo-

ax

risquea(timationis merx eft, cantó majorem

L

laticudinem illam, & diftantiam efle ; triaillà

ii

precdaintra laticudinemju(ti, ne, fi medium,

PQ

& extrema in indivifibili confiftant, pretia

N

inter infimum & moderatum, moderatum

Ic

inter & fümmum, media injufta fint, & fuas

Ü

etiam latitudines habere, & illud, quod à

f

medio torius laticudinis cam verfus pretium

j

rigorofum, quàm pium parüm diftat, icem

K

illud, quod medium inter medium & extre-

j

mum eíft, cum medio computari, atque me-

Ü

dium nuncupari , & reliqua latitudines

N

extremorum conficeres emptionem jl cujus

f

pretium intra di&tos tcrminos fe continet,

í

neque toram latitudinem jufti excedit, juf-

tam cenferi, juftitiamque commutativam

,g

non violari,fi veró egrediatur, & venditor

(

fupra fummum, emptor infra infimum con-

il

trahat, illam injuftitià regularitér laborare ,

11[

quz,, nifi velinfra preti] infimi , vel fupra pre-

;

u in foro ex-

tj rigorofimediumfit (quo e

|

CCI':.

d db o æo

4864

T

cetno temedium . a. C. de Refcind. vend, ad

ul

hoc, ut juxta arbitrium ledentis vel contra-

V[a

&us refcindatur, velad zqualitatem reduca-

ü

tur, competit) Salvà nihilominüs in con-

fcientià obligatione refticaendi in. foro cam

Canonico , quàm Civili actione aliquá prae-

cisé purgari nequit. Cap. 3. &* 6. 54 de Empr.

vend. la fin.l. 8, l va- init.l. g. Cod. de R.F.:

n

in favorem reipublicz , cujus , nein ejus dif-

pendium lites multiplicentur , contractum

hunc frequentiffimum non frequenter re-

t

J

1cindi intereft ;; quempiam ejufdem fpeciei

L

& bonitatis merces uno, eodemqué tempo-

')4

re carils v.g. wni um , alteri medio . velin-

fipo , absij; violatione juftitiz jufté vendere

!H

»oífe, quia, cüm pretium füummum & ju-

ftum fit, illi, cui pretioinfimo vendit gra-

ï

tiam, alteri non injuriam facic , nec hac ra-

:

tione bellum ex utráqué parte non tantüm

3

materialiter , fed & formaliterin genere cau-

f juftum dari , eoquód , quia bellum actus

À

üftitiae vindicative eft , qui illud infert, l-

füm,& injuriatum fuiffe oporteat, per hocau-

tem , quod ipfi pretium infimum oblatum

fuerit, cum & hoc juftum , & alter pretij

ju(ti feclufo fpeciali pa&o debitor folüm fit ,

injuriam quandam paflus non ef5opinionem

de Centract. cap, 2. aliorumi;, qui

Palgci'; 2,

Hh 3

u-

mmo m

486

,;ms )

fingulis rebus certum quoddam naturale ,.

(

jo

| 1:;3.

indivifibile & Mathematicum pretium, tüm

[

ex intrinfeco illarum valore , tàm ex varijs

contrahentium & utentium , temporum ,

ïx*'—lïone.

ac locorum circumftantijs &c.. dependens ,

RW

effe , quod, finobis notum , vellatumab ea

ïmü

unguem recedere injuítitiam fore, & , quia

valor ille; quem tum ex intrinfecá fuáboni-

u

tate & perfectione , tum ex aptitudinead hu-

[

manosufus & commoda in his, v«l illiscir-

ql

cumftantijs res fingule habent, nobis per-

Y

fpectus non eft, humanumqué judicium ,

«

quod exfeincertum , & indiverfis homini-

bus varium eft, illud attingere nefcit, diver-

i

fa judicia hominum , quorum alij rem de-

';

(

cem v.g. alijundecim , vel undecim cuim di-

?Il

midio , alij novem , vel octo cum dimidio

í

valere judicant, ut, fi illud indivifibile non

(

artingatur , non. multüm ab co faltém rece-

datur, folummodó admitti , docent; fiqui-

ecm, quoniam venditiones raaterialiter ra-

tione inculpate ignorantiz juftz regulariter

tanüim forent , emptio venditio formaliter

juífta vix , aut nunquàm poneretur, quod

tamen, fi non contra , faltem pretcer appe-

ä

ticumjuftirie commurativzeft, (nifiper fu-

periüsrecenfita, intra laticudinem jufti pre-

!ij indiyifibile aliqugd ; fqliDgo ; hominum

497

dub od

rum

t

affctus, & rerum invicem comparata

l

& ponderanti cognitum , in

lw

. udlitates optim

uo ex parte obj

c&ti pretij & mercis compa-

VN

ffimé fervetur , qui-

(13

ratione juftiia perfedti

l

dem dari, fed hocpreui eq

ualis & jufti cet-

ffe dicere folüm.

E

tninum tantüm przcisé none

«

intendant ) non fu

bfiftere, cercum eit.

"M

Dixi fuprä non

dilatá videlicet ad certum

ditione, quia, l1ve

"

sempus ejufdem mercis tra

uàm terminus à

[

empti

oni dies certus , tanq

215. ff. de V. S.

juo adjectus fit. — 4rgto (.

Jj

vel emptio vénditio ja

m p

tO Cerco aliquq

nfes , ubi

tempore fu

turo V.g. f

off duos me

merx tradenda , fiat.

Argto fa.

caP. I9. b&

U

fqué ad

h

de V[uris. velres cal

is, exquà ipsáu

dilatio tra

dicionis oritur , V.g.

"d

!

certum tempus

quando aut

ob inopia

g» venditorum , quibus

pellex eff , uc ad

«deo angu[ta

fella ,. b curta ff

tempus meffis ,

vel vindemi

g vendidonem

M

nt, aut ob emptorum cu-

differre non poffi

fi nunc non ererent , tan-

piditatem , qui,

tam , quantam fru

:

menti copiam expetünt,

vel non pretio tam levi

!j)

yel non colligere ,

xoffent , frumentum ,

vinum, oleum &c.

ve

! colle&urn fit, ven-

antequam natum ,

ditur, vel hoc,

autillud hye

me , vel ve-

ffis tradendum emitur, pre-

ie, tempore me

tum, r emprioven

diejupe p Ro

' cems

ä

zWv

V

488

GA

.

AC A

m T

M

2

o 5

tempore, qu

O , quàm pro quo contradtus -

W

initur, traditio & datio fieri. deberc $.

r

T

merci

zquale pracise efle deber.

Mol. ton, ». de

m

Wt

Jur. & Tufl. trac . 2. difp. 355. paa. 437. lité. B.

j

j

j

C* Ji/p. 338.pag. 4.42.. l'itt. B. cum , quando ,

fi dubium fit, an res tempore, proquocon-

tractus initur, plüs, vel minüs valitura fit ^

j

om

rationc illius dubij , merx minoris , quàm

tempore , quo contrahitur , emitur , con-

qn

cractus € ferie contra&tuum peccaminoforum

1

16

Cap. G. *4 de F[ur. excipiatur , & C4p. 19, €0-

^; tanquàm non ufürarius , fed juftus ap-

pOf4

pr'obetur 3 cum, fiquidem communis ho-

d

minum zítimatio confi

deratis reliquis con-

ä

fi

derandis mercés eatenüs , quatenuüs huma-

il

nis üfibus nunc inferviunt, in ufüm homi-

"i

s3ium nuncveniunt, &hiillisutuntur, tan-

ä

m

10

üijam habent, resita venditz , utpote qua

tempore, pro quo emptz;

& ubi cradi pro-

"u

miíle funt, humanis üfibu

s modó infervi-

n

C0

unt, & in humanum ufum folüm veniunt,

€0

€xtra fpharam illarum rerum » quz nunc

tempore c

ontractüs ranti éffe , communiter

]

creduntur, fint, & inter res,,

qu& cémpo-

(l

rc traditionis fine hujus dilatio

ne emuntur ,

r

& venduntur ,

-deprehendantur ; eüm, uc

t

obligatio ad antum , quantum à

comparte

if

acceptura eft, dandum,

compartem cHïca'-

)

J

et«

diob o ob

48j

*s cirérftringat , contra&tüs emptionis veridi

"(( tionis, utpote contra&tüs onerofi.& bilate-

4 ràlis per fe juftitia velit ; cum , quandó ha-'

1

| bità fide de pretio emptori folutio placiti

L

retij in cercum tempus differtur, utemptio

',» venditio jufta fit, faris nonfic, ut preium

'J. fuz folutionis tempore merci equalefit, fed

omnimodó necefsé eft, ut merci cempore

)

l

cóntra&tüs jam zquivaluerit. Princ. cap.ó, 53

de F[ur. quiafolutionistempore , & pronune

li

res modó non emitur,fed pro tunc, & tem-

il

*

poré contiactüs qmcbacur , & jam ermpta

eft.

!

H

Modó vel res eatenüs, quatenüs jam

( dubium, & incertum eft, qualem valorem

proillo tunc, proquo contrahitur, habicura

fit, atqueuno cum dubio, & incerto ipfius.

valorisreipro illorunc hzc non ematur,ven-

datur ; alioquin, fi pretium pro ratá dubij, &

incerti ipfius valoris rei tempore contradtüs

L

conftitutum fit, fivéhoc tempore, pro quo

|| contracum fuít, refpe&u reinimismagnum,

fivé valdé parvum fit; nihilominüs juftum

elt. med. cap: 6, hr ult. 93 deVfar, Neduc emp-

tor aliquid fuperaddere , aut venditor refti-

tuere, etiamíi pretium promiflum infra, aut

fupra dimidium pretijpro tune jufti, fit, in

ntiz , quam externo tenc-

.fogo tàm confcie

tutr5

Hh ;5

$

*

490

ub o dib

i

tur; eóquod pretium illud non rei, utin fe,

r*('

fed quatenüs fub illo dubio, & incerto fui

)

valoris erat, & in utramque partem profpe-

j

M

16 & adversé emptori & venditori evenire

poterat, conílitutum fuerit, & ex utráque

Dmm

parte periculum in imul tradatur,velemptio

u

V

tei pro aliquo tuncjam inita, circumftanti-

[ct

am, vi cujus pretiumillius rei pro illo cunc

(h

majus,aütminus quondam promiffo fit, non

0e5

procreet( nonne quandó ante mellem , &

&i

vindemiam agrorum vinearumque cultori-

bus raritate pecuniz oppreffis exiftentibus

n

p

