proprié negoriatio eft, fecundümrectum, de

íe & exnaturà fuà ned; vircutis, neque vitij

mhi d

actuseft, neque licita, nedue illicita,fedin-

Iu

diíferensad utrumi; prob..auGtoritate. f2rsi-

cari bominibusfemper non,id eft, nunquam ficet,

ificialczf

negotiari vero aliquando licet,aliquaudo non licet,

àturam,

princ.Can.io.di[linct.88.De mendacio,de periuria

ones d

agitur, non de negotio. Ego enim mentior,non

em hor

neaotium.

Sed uon hoc faciunt negotiatores

Itf*

bont .

Negotiatio me non facit malum, fed

Qul

ániquitas mea , mendacium meum. sned, Cas.

amr pro-

1. diflint?, eád. — Atqui aCtus, qui ob diver-

dijiem

fum obliquummodo licitus, modoóillicitus

compe

cít, negotium, quod ob alium & alium ter-

minum modó bonum, modó malum, ex fe

& non

indifferens eft, bonitatemque vel malitiam

u; I0,

fuam accipit ab extrinfeco. argum, finis, dicz.

Can.1O. finis princip, & med.dicf. Can.yo, d.

huham "

U

diflinzT.98.

Ergo.

J*

Prob.Il. Ratione.Lucrum, quod negoti-

ffatày

ationis finis proximus eft, licéc in fui ratione

abs-

vter-

aliquid honeftum vel neceflarium non im-

ortet, attamen de fui racione & nihil vitij

nho-

,

raícfert: aliás id; quod ultra fortemaccipi-

adta

CUr; &luqmm eximucuo cít, maléfcind

BU

5

m

ao

" gah

tur inR ecompenfatorium, & Licitum ob lue-

'

n

rumceffans, veldamnum emergens, & meré

4

lucratorium acillicitum. Imoillud; quod ubi

!

Ü )!

nullumlucrum eftceflans, nullum damnum

o

Qdcd l

emergens,atuatims .ultra fortem accipi licité

u

l

poffint, ob praxin quotidianam utrod; foro

, þm[m

jamjam receprum vifum , an à poteftate fzecu-

i

lari cohoneftari poffit, peffimé admodümin

^

j

difquifiionem vocaretur , utpoté cüm id,

!

j

quod eft intrinfecé malum, ab ipfo DEO ne-

w b[)þm

quidem cohoneftari poffit; omni dubio ca-

j

rens inhoneftum effe: Ergo negotiationisfi-

um

nis proximus ex naturà fuà eft indifferens ;

r

fed cujus actüs finis ex naturà fuà eft indiffe-

M:

rens, ipfe quod; actus exteris paribus ex

naturà fuà eftindifferens: Ergo.

'r

'5;2!1110';18&26

qunt

*. II. Ideoque debité facta, ordinata

q5

ad finembonum ultimatum honefta, licita,

&i

Qul

| 1

::.

ac moraliter bonaeft. Prob. Honeftas & bo-

nitas actüs ex fe&fine fuo proximo indiffe-

t

rentis refultac à fine fuo ultimo & ejus debita

ttdag

]

f

ofitione , videlicet ab ejusdem causà effici-

ente, materiá circaquam, & formá fub quá:

| r g

Ti

Yrgó negotiatio, ut propria familizQue vita

fuftentetur, qui finisutpotécharitatis mora-

ütfem.

licer bonus eít;ut exerceri poffint opera mi-

LT

fericordie, liberalitatis , aliarumque virtu-

1 tubd

4:

i

tum tam inftatu,inquo quis eft, quàámin al-

u

jl

diori, fi multiplicatis divitijs confcendere ad

V qu

illum

chib o disdis

48

.'it'umOb!u illum contingat; ut Reipublice prodefle

75 i. raelilis poffit, cui intereft, locupleteshabere

lGQ cives; à perfonà nonprohibità, circa rem,

At

qug licité in contractum Emptionis& Ven-

RI

ditionis deducitur, abfque mendacijs, de-

| HCCipi

W

ceptionibus, & alijs hujusmodi vitijs, qu&

ClLate o

contráctibus intervenire,& eos vitiare folents

hodin;

ut qua Jominum net verum peccata fant, finis

€ qmi

smed. Can.1s. diffinzz, 88.. Ideoquenegocian-

) DiOn

do vitiari poffunt.Fatts; licita; honefta & mo-

dubio

raliter bona eft. . Neque lucrum feu pretij

increraentum in futurum intentum hone-

tadonf

diffeey

(tatem impedit, utpoté quod varijs ex caufis

[ indif

actu ipfo licitéac jufté ponitur: v.g.oblabo-

aribui q

rem & induftriam , quam negoriatores in '

comparandis & advehendis mercibus, ut ad

eivium commodum paratz femper fint, ad-

iaj

1, licit

hibents digmus eff emimoperarins mrercede faa,

dict. Can.12, diflinc?, 88. Ob periculum ja-

s& bo.

indife

&urz propriorum bonorum, quod varijs

ex caufis fzpé magnumeft ; ob itinerum dif-

s debin

ficultates, locorum diítantiam , tempefta-

4 efftiw

j

tum injurias, hominum malitiam &c. .Ob

expenfas in mercibus comparandis, ad

vehen-

t vità

nora-

dis, confervandis, conducendáquealiorum

operá factas;. Ob ejusdem pretij jufti latitu-

2 II

dinem, quod in indivifibill non conífiftit,

TEU«

n

"

fed abíque injuftitià tripliciter diverfur effe

*

poteít; de quo plura inferiüs:

q

uó fit, u£

ad

quis

um

46

dubomms

quis etiam intra latitudinem jufti pretij, non g;*fgom

obílante quód nec loca, nec tempora, nec | ;

alie circumítantix varietatem , ob quam

uæïcm

pretium juítum accretcit, fufceperint , cariüs

h qUOC

vendere, quàm emit ; jufté ac licité poffit.

y.k

w

h

Nonné qui emit pretio jufto infimo, medio ; ,j

aut fummo, etiamfi nec ratione loci, nec | jj2

cemporis, nec ex alijs circumftantijs preti-

g

um accreverit, rurfus jufté ac licité vendere yi

oteft? Eccur illud juftéac licité noninten-

É

qllüt

dere ?

|

u

. III. Relata veró velad finemultima- | ;j

cumillicitum , vel perjurijs , mendacijs, re- | jj

ceffuàpreniojufto , velalijs vitijs ex nequi-

VEWWj

tià negotiannum evenientibus, velà per-

:

i

foná quam , vel tempore, vel loco quo , | .

vel de marerià circa quam negotiatio dede-

i

cet, inita eft, illicita, inhonefta, & mo-

I

a

raliter mala eft.Prob.per hoc:quód contrario-

W Ü

rum ecadem fit ratio.

at

Nec obftat; Do&tor Angelicus dicens :

31 yï! 1

3

!

ncegodiationem de quá hic agiturjufté vitu- |

f

perari , quia quantüm de fefervic cupidita-

|

fl

tilucrique cerminumnefcic, & ininfinirum

extenditur, ideoque negotiationem , fi fc-

u

fü

cundüm fe confideretur , quandamturpitu-

dinem habere, in quantum non importat

t

NI

ecefTa-

dcfüratiogc finem hone(tum , veln

rium;

p

* ll

47

dhdb o abf

.

H P rcdi) l

]

fium; ergo negotiatio ex fe & natutà fuá

E

amdam turpitudinem habet.

EÓ quód

ij o , QU

|

Do

&orem Angelicum dicere velle Cajetanus

F)Fl'in[I K

| ICite M

aflerac, quód negotiatio ex í(e & naturá fuá

licita & honefta non fit, fedin differens , ut

]mol hj

aucemtalis fiat, debeaclucrum ulteriüs ad ali-

uem finem bonum ordinari , hinc turpi-

AUL r

Ité vl

tudinem aliquantin fe habere , quia ex fc &

naturá fuà bona non eft, fed termino indi-

Donittt

eat,quo cohoneftetur, quifrequendor uti-

j

cas vel. neceffitas reipublicz eft; fiquidem

emult

necgo

dationem civitatibus & rebus publicis

ldacijs, j

utiliffimam.

Imó & neceffariam eíle dicic.

ex ncqwi

Plato //b3«de Rebi Publ: cujus verba in /, a. ff-

vdaàp

de Nund: Califtr: JCtus refer... ndémerca-

200 QU

corum & Campforum mafífàm fummum bo-

qtio ded

ncum vocat Baldus

, &mo

num & quintum cleme

Fol; x. Conft 348. n. 4. Quod praedicatum

Ontcano-

quoqué olim & mercatorcs florentini tefte

Luca de penná in rub; C.segont ne militent

Viicens :

attribuebant.

2,53. Sibiipfis

[lcvit,

Nedue II.

Illud Ezechielis Cap. 28. verf-

vai[a-

ofiationis

^;

16. de Rege Tyri: ip multitudine neg

VU

vepleta [unt int

eriord tua iniquitate ,. C pecca-

f (e-

de «Monte DEI , éi perdidi ze.

: ( ejecite

rpitu-

Neque illud Zacharie 14.

verf- ult: e ultra

yortat

in domo Domini non erit mercator, Ac fi cum

ccfïa-w

mercaturá & negotiatione mundities Eccle-

jurt;

fiz, & fanditas fideliumítare non poffit.

ev

Ü

49

at o m

d

Neque illud. Davidis Pfalzz: 76. verf. 16;

n

Cum hlä þ

eam étfi perly litteraturam juxtà .7o, inter-

iif

j

(

pretes & fandum Auguft Arnob: Caffio-

dor: &bené multos cum Gracis intelligatums

"

ag La

negotiatio. quialoca ex facrá fcripturà con-

J

j

[

j

j

tra negotiationem modoó allegata non re-

prehendunt negotiationem ut fic,& omnem

ia

rgdaw.mä |

tanquàm malam, non enim dicit Ezechiel :

quód ex negotiatione omni impleantur

gun od

interiora iniquitate , fed quód ex multitu-

jimg

]

l

I

i

dine negotiationis Tyri utpoté iniquz inte-

ï

'W ]

riora ipfius iniquitate repletafint. Nedue

init

David Ferf' 16. Pfal. 70, dicit: Se introitu-

Nrgul

rum in potentias Domini , quia alienus áb

RU n

omni negotiarione fuit , fed quia alienus à

UT T

literaturà aliquá , id eft à negotiatione

M wl

iniquá; fed illam vel qua obfinem malum,

"Wi (

vcla perfonis prohibicis, in locis interdictis

m'adunciu h

& temporibus initur. Ex quibus facilé

erues , & finem Cap,14. Zacharie mercató-

hii

rem acu in doóomo Domini mercantem

A

a

Dig

comprehendere, quem poftmodum & Do-

(

X

minus nofter etiam é cemplo cjecit , uti vi-

DI

RU

dere eft àaib: 21, verf: 12. 65 13.

»lm

d.

]i U

Nec obftat 5. C€ap. m. diffiniz, 88. qui

ühhac

topparat vem , ut illam ipfam iptegram C im-

ïouqïm d

enulatam dando lycretur , illeeff mercator, qui

WW

hul

de templo DEI ejicitur, Quia vel fan&us

3

utmm

MW&

cr-

ü,E;;C—hl'yfo,&Qmus in fuà Pemil. 39, per vi m

Ca-

&b o um

49

, ZO. W/ l

catores a&tualiter in Ecclefijs mercantes in-

"t re]li

git, cum fua homilia fit inillud Matthas

: Ml 2r.

ubi Chriftum non mercatores, fed actua-

]s g'nrc gg

! liter ementes & vendences é cemplo ejeciffe

Criptum

!

X o

narratur; &ita vultut Chriftianus mercator

non ob negotiationemin fe fpectatam ,. fed

lo Ortty

ob circumítantam loci, que. modó eam

Cit E

reddic illiciram , ejiciatur, vel nomine mer-

- Aryley

Catoris non omnem negotiatorem , fed

d f

illum, qui imaginem Diaboli, non DEI por-

'im'quæ i

[

tat: juxta verba finalia objedi Can., comx

Int, Ncq

Ul

prehendit.

Seimp

1 alienyi

Neque officit fi inftes ; intelligit ormnem

negouacorem Ííive actualiter mercetur in

1f altnyi

Ecclefià,five exira cam, nam dicitis d. Cas.

[cgoriationt

qui emit C "vendit. fíne mendacio. eh perjurie

em min

€jje non potefí. . Cüm recitata vitia non ex

sinerdid

negotiatione in. fe ípectatá ,

fed à perverfis

bus o

hominum habitibus teíte S. Av

!

uftin: Caz:12.

L mercatà

v44. diflinc. efficiantur; con

i

equenter alle-

n r Cantet

gata verba ex mente Chryfoft. ad eam fe ex-

mb

tendere,credi non poteít, Er licét etiam

TA

alij SS. P.P. ür Clemens, Alexander, Pa-

dag: Leo, ipfijue Echnici ut Apollonius ,

9. qu

Anacharfis apud Laertium negotiationem

ä,,m.

ut inhoneítam & improbam damnare vie.

If q"i

deantur, de cá ramen non loquuntur,uteft

anctus..

in Íe, & uc poteítefle, (cd qualis paffim

a m*

exGQI--

l

-

so

dioboshay

n

exercetur cum fraudibus videlicét, perjurijs,

W

)

qui

mendacijs, alisQue negotiandum peccatis.

«»Wum

Quá de causá S. Auguft:feu ut alij voluntHi-

4 CU

larius Diaconus iz C42: 10. diffincz. 88. rcla-

M

J;'!f! ïlmf 4 .1

tus, bene ait: fornicariomnibus femper non

Lf

licet , negotiari veró aliquandó licet , ali-

u»

]

quandónonlicét. acís Cas: 12. diff: ead:: ad-

|

Tt

mittit excufationem mercatoris dicentis : vi-

tia, que negoriando interveniunt , non artis

us

D

ij

m

j

& negotij, quafi fine vitio exerceri non pof-

f

AE

fit, fed negotiantium efle , có quód illud

negotiatores boni non faciant.

ü qülïf"

Í

ij

Id

Tv w

li

Nec obeft IV. Intendere aliquem lzde-

u;.

AT N

re eít illicitum; fed emere ut irimutatum

rurfüm cariüs vendatur, eft intendere futu-

VMU

rum emptorem lzdere; ergó illicirum. Mi

i

u

Hw

H

patet: velenim illià quo eriturpromitcütur

al

3

ju(tum pretium, vel non? Si promitüicur, er-

:

TOE

o volendo cariüs alij vendere , futurum

Ut

j

ementem ledere intenditur, quia minüsipfi

T g

pro fuo pretio dari intendi debet ; velpre-

tium juftum illi, à quo emitur, non pro-

at

i

A s

mitdtur: ergo ipfum ledit. Quoniam pre-

r j

tium vulgare nec femper profemper immo-

bile ftat, nec in indivifibili confiftit, fed pro

n

-circumftantià loci, temporis, rei; multitu-

-f]CCHOS í

dine & paucitate contrahentium fufcipit ma-

"ii

: ürji[i .ljmj[

afbf-

Agis & minüs; augeri & minui poteíft, .&

que

0-? E.

gb o m

"

"

i Mitj &ue omni refp

ectuad circumítantiam quam-

T X liber tres gradus habet : Summum, Medi-

VO um & Infimum. Itadue aliquisinfimo eme-

d. o re poteft, cum propofito vendendi iterum

ww fummo, fine lafione primi vendentis; Sed

/tt,! de hoc inferiüs plura in fectione 2. Difputa-

l!] cionis tertie.

Icentjsy

Nec officit V. As vi cujus conftitui-

,q tur agens in proximo periculo peccandi,eft

rinonpof inhoneftus ; atqui per negotiationem cun-

u il fticuicur conttahensin proximo periculo pec-

candi, quiaponitur in cupidinefemper plus

mlj & plus hábendi; fi enim aliquoties empror

mum fua cum lucro vendidit, & divitiz fuz pau-

j latim . crefcunt, juxtaillud:

tum. M

uà plus f[unt pote , plus frtiuntur .aqme.'

Oib -

tticur,et

am amor urget habendi, Auri facra fames

fücarum

qgö nonmortalium pe&tora cogit! patrimo-

nium fuum etiam per fas & netas jam auge-

ninisil

c.

rc ftuder; idcircó Arifloc. 4b. . Poliz.cap. 9.

.

i

v

j pccum

ariam quzfturam fecundüm naturam

'

cíle non opinatur, quiain infinitum creícit,

[ (

j

nullusque finis divitiarum eft; & Solon,

Immo-

Càm negotiatio ex naturá fuá lucrum captet,

d p10

neqdue certos terminos habeat, fed cupidi-

CICU

tacem in infinitum excendat, eam etiam ul-

i ma

ua honeiti limit'cs' Íe

extendere, atque itd

&abf^..

Da

turpi-

quc

8

$2

db o db

cürpitudine non careré arbitrarut$. quod &

crgO.

i

Áhs T

Ecclefiaftes confirmat , dum eap 26. verf. ulr.

j n

ait: Dwue fyaies difhciles, €? ;»ericula/le mtbt ap-

aruerunt: diffcile exuitur megotians à negltgeno

zi4 (ícilicet circa propriam falutem, &in vi-

j

i & (

J

tandis peccatis) & me» ju[Hificabitur caupo à

j

fdP. 2.70 Wä I.Z;

i ü&

u

peccatis labiorum fuorum,

& 3. Qwi quarit locupletari avertit oculum [uum

Y w

VMIT

,

(id cft mentem fuam) 4 redfo cj» aquo, ficut in

qediotompaginis lapidum palus fieitur (& firmie

j f

cer harec donec contératur, vel computref-

T

[ OW

j

cat) fic & inter medium venditionis &* empti-

n pcc

onis angu[Habitur peccatüm., Contevezuy cum des

uU á

linquente delictum , id eft, peccatum avaritizy

vt

fraudis & injuftitiz , vel potiüs reipsa injuft

ïäfiofoghm

agitata &iniqui contractüs, fraudumque ma-

a

teria inter vendentem & emencem, dum

|

i

uterque alterum fallere vult, ram diuharet,

n

n

premitur; utrind; & anguftiatur, donecu

:

tmi

cum delinquente feu peccante conteratur, &

Y

Va

pereat.& Apoftolus

Paulus eyiff. 1. ad Timotb.

ntdi

c4p. G. verf. 9. & 1o. fequentibus repetit: Oa

1

fy

qelunt dite[cere incidunt in. tentationem.e? la*

)ff(l!

é

;

AC

gqueum diaboli , ä-m;»idiïates enultas , fPultas

rj

noxias , qua demergunt bominei in exitium c^

Mil

interium , ffquidem radix omnium tmalorum e

Ut

cupiditas , quam quidam tum appeitmt , aberrá-

:[

ln

verunt à fíde , & fe ipfos implicuerumt doloribus.

"u-

$3

o

? Quj

wmultis, ergo. . Quia quantumvis verum fit,

26iæf

?T2

í quód a&tus; vi cujus exponor proximo pe-

"n hii

!

riculo pcccandi , fic illicitus , attamen

j M(g

mea opinioni non nocet 5

quia nego-

»&n

tiatio ütfic, & quátenüs a&tus eft ex fe indif-

Vr fiüj

ferens, nequidem producipoffit; quomodo

'.70 'WI! I^

ergo poffibile ut ponentem in periculo pro-

IU

ximo peccandi conftituat? fed velbonapro-

uf

; ducitur, vel mala, ficuti quondam edoctusin

'

iOf

cOrpu

Ethicà; $i ergó negotiatio licira ponatur,

quomodó per illam exponor periculo pro-

TL

I Cj

ximo peccandi? Non per ipfum a&um ut-

poté licitum, non per habitum fübfequen-

3 av

tem, quem ipfea&tuscelaborareincipit; quia,

ipsä, ii

£i Philofophis credamus, habitus ad actusfi-

"Q wniles, & quibus fa&tus eft, folüm facilicat;

$,U quód autem perverfiras noftra naturz cor-

dU vupta habirum hunc bonum füpprimar , &

,X Wabitualem ad currendam viaminjuftitie fx-

KUU piüsfle&tat (dequo proceditprobatio, &in-

//"' rellizendi funt textus allegati) bemimum nos

WUA rerum peccata funt, finis med. Can.1o. diflinit.

i V g.

Sicuti ftudium Philofophiz, Medici-

iC g, auc Juris ftudiofum proptereà in proxi-

i

lo peccandi non exponit, quód

w illud exnacurà corruptà fzpé in malam pra-

|/. xn redigatur.

//Wl m

L

3

6. V.

ln

$4

dodS o dtdts

E

(' l W

Wmhx

& VII.

, SïaUOIL

i

[

'

'1

y o

]

Quz przdicata & alijs Con- ;

li

(

f

^

S

tractibus communia Emp-

mfdk

D)

tioni & Venditioni conve- |?

þü&þ'

niunt ?

Chl( 30

UT«JW

L Quód&ipía Contra&us fit. Prob.Con-

N

X?,

tractus quatenüsin ordine & fenfu]uris

Ihn

l

DoflriRomani certum conventionis genus à

!

M

pacto o

fi

ppofité contradiftin&um fignificat,

U

"

f!

ipfum confideras à priori , eft conventio

!

n;

db

abens certum & fpeciale nomen, vcleo de-

ficiente caufam; jZeff : nomen fpecificum,

m

)

nongenericum üt Donatio refpe&tu pactile-

:

!

M

gitirai, legati, actüsquó dominium transfer-

,T

tur &c. Permutatio refpe&tu contractuum

WMJ

quorundam nominatorum & innominato-

I

rum Dout des: quod de pluribus negotijs

|

W

"

quoad effentiam numero folüm differenti-,

/Mþ m

'

Ti

j

bus tantüm przdicari poteft. priwep. &

$.. 7.ff. dePAdl. vel eo deficiente datum

um

vel fa&um: eà lege , ut alter viciffim quid tf

det aut faciat, ac à quo tanquam à ter- |uj

mino à quo conventio rationem contractüs |'jr

haberéincipiat. $,2.4,2. ff. de Pact. $, 2. . "RA

l»

9

&ib o ha

$y

1. F. & l, 3. Cod. de Rer.permut. Cujac. Hun-

nius, Sutholt, Vinnius, Wifenbach, Bech-

mann. $Sià pofteriori: eft conventio, cui vis

li (

roducendi obligationem ad agcndum in

foro fori cfficacem non fovendo nunquam

R

adempta, fed femper relicta falva & integra

1 COl

fuic. Clariff. D.D. Franz:Zib.3. fui Prodrom. u-

ffin. 1iti4. $.6.num.38,. Nam JusRomanum

circa conventiones hominum in ordine ad

; Proto

fuumforum varié difpofuir, quibusdam enim

& fenfih

vim produdivam actionis detraxit, pacta-

Onis p

Que nuda appellavit. $. 4. 4 7. ff. de Pacf. €

n fïgnif-:

quibus poftmodüm aliqua concefsà rurfus

comt

adione denuó adjuvit, nominavitQue pacta

veflita five non nuda, qualia funt pacta le-

n vclt:

fpeafos

gitima. /. 6. ff. de pac. &in continentiadjecta

argum. S.5. L7. ff.de pacf, plures veró con-

edu pacïik

ventioncs intactas,& per fe ad agendum effi-

ym ts

oncduu

caces , prout effenc feclufo TJure Romano,

veliquit, & has folas falutavit contractus. prís-

Yoninao

cip. $.t. L 7. f de pat.. five deinde dedi tibi

bt

vem, ut mibi aliam dares , aut dedi ut aliquid

[

: dj/z'?rm

J facias, & vice vería. $. 2. d. l. 7, fivein folis

W//o &

placiti finibus, five non folis, conventio con-

i datuyn

fiftat. $.1.2.4,7. . Atqui emptio & venditio

m qu

n at

efthujusmodi conventio , quz nomen fu-

um habet, & cui vis&c /fsis 9. 1. && 4./ 7.ff.

s

ermutat.Exgo.

TM

(e pac, finis $.2 l,. ,ä ïe Rer.

IL Quód

]H

!

$6

ehibo s

T.

II Quód fit. Contra&tus verus. Prob:

j

Ü (

Contractus verus eft, qui confenfu perfici-

i

|

)

i (Cüum.

tur, qui veré formaliter fine ullà Juris fiti-

gh

onc ab utroque contrahentum interponi-

Lï! [HIOI

&ur, & declaratur vel exprefsé, vel cacité: Ta.-

i

'wg;mädoc

citus enim confenfus non minüs eft verus

ï q

confenfus, quàm expreffus. argum. l.4. ff de

46. $a. L6. L18. ff Mand. prineip 124.. [f.pro

| W !

[

joni

Socio, $.ult. L 12. ff. Locat, verbis, literis, nu-

ln il

tu, vel alio figno fenfibili, quin&fa&o non-

(inait

nunquam, Íi idcalefit, ex quo confenfus

Obligatorius faciends rationabiliter colligi

n

jufet

poflit ; Clariff. D.D.Franz /ece faperis citato.

Atqui emptio & venditio eft hujus generis

W W! :

"Y

Contractus , qui contrahentium | confenfa

yeré formali contrahitur, ütex ejus definiti-

a

UT

oncuperiüs dará apparet , acvix non extotà

vunii

Difputatione fequenti argum, aned. $.. In[lit.

MIMIU

de Obliz. que quafi ex contratt, etxc. a. s

L5 f

"

* de Negot,geff. 1,46. f de V.

Qölig. clucef-

m

€et; Ergo.

W

|

;

Ill Quód fit nominatus. Prob. Con« :

tyoy

N

ht

£raCtus nominatus eft,quinomen fpecificum .

& proprium in Jurenoftrohabet connotans

Ly

(

14

€eterminatam contrahendi formam, ad

quamnoren hyjufmodi à Jure contractum,

i

if

& velut alligatum eft , aprum tantüm prae

l li g

dicari de pluribus contradibus cjusdcm rati-

t

hr

Oni$

]

n /

[

.

nacro

invicem d

1

fferentibus , a.c

"i & onis foló nu

s fta-

Chiu

i quo audito conceptus nofter juridicu

U

d Jur

s

tim in certum aliquod & fpecificum negoti-

merp(x

um fertur.$. 1. . 7 ff.de Pact. princip. l 1.ff. de

| acir

AE flim- A. 6. 24 l. 1. ff de Rer, perm., (ed emp-

üs efby

tio & venditio eftfimilis Contra&us; legitur

i,l j

enim in $.4,. 1. ff. de Pacf, Sed conventiouum

h lf

lerad, in aliud nomen tranfeunt , uelu

tin emp-

[

) iïCtis, li

tionem, in locationem , im piunus , velin flipu-

'KfZQOnor,

lationem, &in $. 1.jam fzpiüs cit. .7. Qu

0 confay

(Conventiones videlicet juxta prizezp. ejusd.

Ittt Q)

L) pariunt acliones in. [uo nomine non flant ,

rikds

Íed trauféunt im proprium nomen contracfüs, st

Emy.t.ia Venditio, Locatia Conduclio , Soctetas

Jus g

: C,OHfCP?».

Commodatum , Depo[itum, C cateri fimiles com-

us dei

tradlus.& in. fipe $.2 L. ff. de Rer.permut, Nu-

on enti

do confénfa can[litui abligationem dicimus. Zuod

in bis duntaxat receptum eff , qua nomen [uun

a i

Ab££

habent, t in Emptione j Venditione, Condu-

&ione , Mandato.

Ergo.

li d

IV. Quód fit confenfualis. Prob: Con-

tractus confenfualiseft, qui folo confenfu ef-

) (b

gf

fentialiter perficitur, zeg, verborum , nes, feri-

4ur&, neque rei ulla proprietas defideratur, (ed

10Canf

t €05,

qui negotia gerunt , con[entire. $.

n,

duf

L.2.ff.

* de 0. «UI.. $. 1. Inflit. de Oblig,ex con-

.

4dun

emptio & venditio eft hujusmo-

fenf. Atqui

mpre

di Contra&tus.princip.

Inflit. de Oblig. ex con-

a

:mpt.'

qu

q166,

fenf... $ 2 , princip, ID9 ä'-f de Contrah,

"y

48

db o um

di

sieit. $.2.1 t. ff de Rer.permut. princip, lo ff.de

t

n

0.cCA. Nam emptio e? venditio contrabitur,

j

Jfíml atá, de pretio convenerit. princip. Inffit.de| jj i

N

Empt.c-Vendit quia hic Contractusnontam

j

verbis, quàm confenfu confirmatur.

A

fenis £.

u

:35.17" der o Erco.

M

mPLOI

V. Quód & fit Contra&us bonz fidei.

g

Prob. Contra&usbonz fidei eft,in quo a/fer

u

Y

alteri oblieatur in id, quod alterum alteriex bosmo

(g

C «quo preffare opavtez, princip. G. 3. 1nflit de

À

y n

Oblic.ex cenfenf. Seu ubi Judici eft permiffa

-mö[

amsl

poteftas laxior aftimandi ex e&quo &bono,

AWl

" pn"ï

quantum alteralteri contrahentium praffare

t

"]

dU

dcbeat, eftó nihil de eointer ipfosactumfit,

! )..MJI

aut nequidem cogitatum, modó zquitas id

jnt

NI

poftulet, quía tentundem in bona fidei Tudicgs

effctumTudicis valet, quantum in flipulatione mo-

n

f

minatim ejusveifacia interrogatio. l. ff. de Neg,

: ge[l. fcd emptio &venditio efthujusmodi con-

tractus. princ. InfHit . de O

yu

blig.ex confenf. aratm.

UE

$. 28. Inflit. de ACz. princip. l, 66, fj . de Contrab,

W

empt. med.$,18, L. u.

ff de AGi . empt, & vendit,

À, 6. Cod.de Evic?, , Ergo.

VI. Quód fit Contra&us bilateralis per

íc

Prob: Contra&us bilateralisper fe & per-

'ïpct:uö taliseft, ex quo uterque contrahenti-

um initio ftatim zqué primó ac principaliter

10 Cau-

'b'blig—atu-r, fcuqui eft «/zr? citrggg obligaz

t

faliter

$9

r'lllldp' 107.. ,

j Cfriy

faliter nempe./.19./f. deP. $. acaCtionem utrin-

Quedirectam parit; Atqui calis eft emptio &

M

venditio; quia;z d./.:9. fequentialeguntur:

nafür ' f;n.f

veluti Emptionem venditionem , Locationem,

Condutlionem , Societatem , ac ex Emptione

Venditor ex ven-

bong f

perfectaEmptor ex empto,

dito agic. $. r. circa ffnem, Inflit. de Empt. e

ltquoj

Vendit,

Erco.

ilerie lg

M hnj

VII. Quód & fit Contra&us onerofus,

Prob. Contraétus onerofus eft, in quo utrid;

AL Derm]

10 &bo

contrahenti onus aquuod feu obligatio mu-

mprad

tuaquid preftandiimponitur; atquiin emp-

tione & venditione hoc evenit; enimveroó

*S&&umfh

tam venditori onus praftandi mcrccm,quäm

æquirasi:

emptori onus praftandi pretium imponiturs

ij

Erco.

dttanen

Sed nonné & efít Contra&tus JurisGen-

fM

tium ?

odi cor-

&.- Quzre locum hujus queftionis ge-

L umim,

nuinum, & ejusdem refolutionem inve-

Chti

niecs

bunli

»»

N

E NWAST

(

x

ii

js per

IN

"at

Q

kper-

ä&

av

x

st

enti-

l/'

i2

alitel

P

*

NCSAY

CU* --

WE

d

- DIS-

jet

1

8

6o

db o db

fs !

j

epobet

mupcTubpM TE m

P

4l

: ^

Seciocdo

dR

:

(

t»

uU

D

QD

Á

mum;

Aj

í

f

DISPUT ATIO IT. |

ï

t

D

;

M

['Lf:rï

"

QDe causa effctemte Emptionis. €9'

J

Veuditionis remotá e2: proximá , de bis

g

yfan

qui uaturá, qui l*egepqþüy:i geuerali, qui

Jfeciali,causa efficiens proxima bujus con.

traítás effe probibentur , de Clericis emen-

"

!

i

tibus €9 vendentibus ,. atáue de tveudi-

lt

eitione coatía,

H at i

j V

——

m

g' Io

s

Quxemptionis & venditionis

n

UUR

caufa efficiens, remota, qux

IV

proxima? feu

N

Emptio & Venditio cujusJuris efl,Gen-

li i

dl

tium, an [urisCivilis? Quinam cam

elebr

are poífint ?

(i

| k

(*(QEM

Ora Contradtum Juris Gentium

M

Vr

eífe, vel à Jure Gentium det-

Wllm

»

73

d

R

)

ä

cendere dici, quiJure aliquo Ci-

NCAEAA

vili, alio tamcn quäm Ro

mano,

uj

intros

üi

VTA^

-

"

L

& odb

o

M

M

1

ntroduétus, à JureRomano receptus& ap-

v

p

'i probacus eft, Juris veró Civilis, & ab eodem

«j

b

';

-/::

2

i äefccndcr'c nuncupari, qui cunabula fua,

ortum fuur, fubítantiama fuam Juri Civili

Rormano refert. princip. l.x. ff. de A. R.D. atdjs-

J

ly 3us Gentium in fuà impr)oPriäiigniücatieq

At

ne hic accipi.

&. l Emptionis&

Venditionis caufa ef-

"Ili n dt äi

ficiens temota Jus Gendum eít; feu Emptio

& Venditio eft Contraétus Juris Gentium. ff

:M(M/ll,?n

177

7"..95. 2». In, iï. dchNo-G.äb C.

finis ls. f de uf*

£ pAC?

TC

e .

& 1- , 7, junct. ejusd. prise. ff. 4

$.2. L1. ff. de Cantrab. empt,.

W

'tob,

d

Conttact

P

u

fumpd

s Juris Gentium improprie

eít, qui à jJu

re aliquo Civili,. alio tames

L]

uàm Rormano i

nitodu&tus, Ju

re Romano

receptus& approbatus eft5 atqu

i kmpuo &

1

g*ä*m* Roe«

i

Venditio alio quodam Jure Civ

od

mano introducta, hoc ipío, qu

i*Lf

.þl'"'liurimis-

A

annis antéRomanam Rempubliedm pecunize

ufus jamjam exciterit ;

à fure noftro Roma-

L

; ád quid aliàs

[l o

no recepta & approbata eft

i

1ot, tit, 2 4 lib inff

jt. itteger liba8, Gc rita lib.

'lg-,f. lib. 4.

Cod, à tit, 3894 ad58. — Ergo.

Neco

fficit: Tus Gentium cumip[o genere

Ym

Ergo

df

bitsano proditum eft...LA

-äo de A.R*.Di-

quidquidnon eft prod

itum cum ipío genere

o Ci-

humano Juris Gencium non eft ;

fed Emptio

nio, 7

&Vcn-

ao

"

62

G5gb o d3b

j

& Venditiocum ipfo genere humano prodi..

*Qgc I

canoneft: Nummusenim fignatus (finequo

m

Venditio effe nequic) primà hominum acate

a l

incognitus, & longo demüm poft intervallo

«

inventus eft. princ./.1-f.de Contrab.empt. ergo

n

non eft Juris Gentium. Quia vocabulum 7-

J.

wl

W

1 It

zisGentiumtriplex fignificatio in Jure noftro

u

deprehenditur, Propria, quàomneid, quód

j

tin

iM

primó & principaliter inutilitatem Gencium

r"'a

uàtalium eft, & abaliquibus Juris Gentium

Qm

pofitivi nuncupatur , impropria lata, quá

eu il

omneid, quod creatura eft Jurisalicujus Ci-

nf

vilisnon przcisé Romani, quod & quidam

ii

m

Juris-Gentium fecundarij dicunt, impropria

& latiffima, .quà fingulum id, quod Juris

M

Naturalis permiffivi, veljuxta alios JurisGen-

NU

tium primzvi eft; adfignificatur. . Inquául-

t

timá pingui acceptione Cajus JCtus JusGen-

A

LI&K

tiumfumpfit.. Clarif. D.D. Franz iz Prodr. fuo

u

! M

juflinian. lib.3.$.6mum.yi,, Sicuti & exprimis

"u

verbis :: Quarupdam rerum dominium nancif-

lum

eimur jure Gentium , quod. naturali ratione in-

-

il

zer omnes bomines . NB. per equé fervatur. ejus-

f

l

tl

demlegis claré apparec; cüàm omnes homi-

nes fingulatim furnpti auctoritarem quam-

Ml

]

dam publicam non habeant: confequenterni

ij

o ad-

(

"

q

yiz/e;:f. (;xdfd€.Contr4h.En'zpt. € dianaetr

Vel«

UT

fhib o dhis

65

A0 r

]

'

'verfam velis, hoc fenfu JCti Caijeffatum ac-

Cqu

' ceptare cogeris.

lum

l

Multó minüs urget, quamvis lubens fa-

lter Vaü'

tear, quód non omnes Gentes fimül & fe-

n6

mél emptionem & venditionem celebrare

Dulun;

inceperint, fed quód ad quosdam populos

ite nofr

ud pecuniz, ità& emptionis ac vendidonis

ldd;quö;

ufüs; incerim cum Ámericanis folà permuta-

tGenrin

tione contentos , feriüs forté pervenerit;

SGentir

quia ex tali meá propriá confeílione empti-

ltà, qi

onem & venditionemnon effe JurisGentium

Ccuus (

concludi non poteft, cüm per illam, hanc

C Quida

Juri Civili Romano fuascunas debere, neu-

4

Inpropt

tiquam probetur.

)d Juà

&. II Caufaefficiens proxima emptio-

tirisGt

nis& vendicionis fimül Emptor & Venditor

nquii

eít. Prob: Contrahentes in. hoc contractu

JusGane

funt Emptor & Venditor; atqui contrahen-

d f

tcs funt caufa proximia hujus contractüs: er-

xprimis

go Empror & Venditor fünt caufa efficiens

uj

roxima emptionis & vendicionis.

TTR

&. IIL. Venditores & Emptores omnes

WQQP

eífe poflunt, qui contrahere,& contrahendo

lormi-

obligari naturá & Jure pofitivo non prohi-

Uamf-

bentur.

Prob: Emptio & Venditio eft dege-

nere permiflorum, & prohibicorium eft prz-

terrii |

jad- .

ceprum de eá contrahendá: ergo quicui-

WL

jquc naturáautgenerali ve

| fpeciali lege quá-

AT

o

r

64

db o ob

j

dam pofitivà emptionem contrahere nom

:

g (

| )

prohibentur, eam contrahere per confe-

non

quentiamadmitruntur. argem. cap.22. v de

j

Sponf. arg. princip: 4 $. ff. de preb,

yt

iU

j"

; TE

q

I)

[

NU

Quinam ergo emptionem &

m

venditionem contrahere na-

]

yit

VM

.turá prohibentur?

Mu! (

n

Otal Dupliciter confideraturinfans,

M

|

quafi fandi inops, naturaliter, & ci-

M

N

"nf

viliter; Naturaliter talis eft, f1 nec-

dum fufficientem rationis ufum ad diícer-

Ra

m

nendum bonum à malo habeat, nedue actus

1

wird

D

ld 'fkll

[

proficifcentes àprincipio intrinfeco cum co-

nitone ejus, quod agitur ponerepoffic. Cla-

W

|.

M

Mi

W

iil Clariff. DD. RobercusKÓnig ip faus princip,

N

gur. Can, lib 4. tit. Y $.7. Ó0um.32, Bonavencu-

(

Q';

raFranz ip fuo prodromo Tuffinianeo lib. 1. t1t.5.

IT

&

$. 6. num.15, fivc deinde proles mas, fivefce-

ii

mina , five infra, intra, vel ultra feptennium.

Jf

fit; quare quando quedam proles recenfi-

:'m'f 7

c—

"f

tn

tas conditiones habet, quamvis minorf:

uj

tennio fit, naturá infans ampliüs non e

1

»

änaflg

4

quia termjnus usüs rationis à naturá caxatus

IHISP

non

[hfüüsn

o

CA2CA:

o Ms

6s

non eft, imó certó definirinon potuit, cüm

' B oj

quibusdam citiüs, quibusdam tardiüs, pro

)

"Mi diversà humorum & organorü difpofitione

radiürationisillabi conftec. Quiradi? illapfus,

& diícretio rationis reverà comparata credi-

curjfi actus quotidiani pueri talesfint , quales

corum,;

ui ratione utuntur, efle folenc. In-

Jnem,

fans absd; difcrimine fexüs civiliter calis eft, fi

M

necdum implevit feptimum annum. fizis J,

14. ff. de Sponf- fipis $.2 L 1. ff de Adminiffs

& peric.tut.. princip. lA8, Cod. de ure deliber,

De quo in $.fequenci.

if

Nota II. Furiofuseft, qui cum rabieine

Aiter b

fanit, nec inrelligit id,quod agit, - mente cap-

[ n

tuseft, qui citra aftum furoris placidé de.

ad die

lirat, phreneticus & fimiles deliri funt, qui

&qut a

ob vitiata organa ufu rationis carent. Hacte-

) Curma)

nu$ recenfid vel intercapedinatas exacerbae

offis Ch

tiones & lucida intervalla habenc, vel non

j

habent: Si prius, veldehis conftat, velnon

we) conítat - Groffi, ftolidi, fubftupidi & fim-

lu plices ( bit alber/ cinfáftta J orer. blóbeé

jie QXerftanbé fepnb ) funt, qui ecfidefzcatum

mim rments vigorem &incellectum non habeant,

wf neque ità ficutalij perfpicacesfint ; attamen

orf

c h

judicium aliquod habent, & quid agant, in-

E

n &l

5

tclligunt.

His prenoctatis:

at

y. l. Infans naturaliter calis emptionem

ho

E

& Vell«

£

W

66

db o um

h

!

& venditionem contrahere naturá prohibes

i

tur. Prob: Quiadum procedentem à prin-

f !

cipio intrinfeco cum. cognirione ejusdem,

j

quod agitur, ponere non valet, ille venditi-

1

/

onem contrahere naturá prohibetur, quia

YU

affenfus emptionis & venditionis tanquam

j

contractüs veri effentialiter actus non przci-

j

sé hominis, fed humanus& moraliseft; At«

GN

qui infans naturaliter ralisfimilemi actum po-

m

u

nere non valet ex dictis, quoniam delibera-

L'liw À

tum affenfum elicere non poteft; Ergo.

"us

».IIL Furiofus, mente captus areum,

d

L.a5. Cod. de Nupt. & l.2, Cod, de Curat.furiof,

k,ä

1 ,

:j

phreneticus & alij, qui ob vitiata organa ufu

L

rationis carent, durante infanià emprionem

(

& venditionem contrahere naturà prohi-

AU

VM

bentur. Prob: Furiofi, mente capti, alijjue,

hll

qui ufu rationisactu carent; quemdam actum

humanum, utpoté cujus finguli initium ele-

N

u

