funt, qui modiosfrumenti, plauftra vini mef-

fe, yel vindemiá peradtà modó tradendaan-

d

n

ticipatà pecuniáemunt, fi me(Te, aut vinde-

mià finitá, vel quia neceífitas venditorum

u

ex parte, velintotumimminuta, & extindta,

1

vini, vel frumenti venditor rarior, & hujus,

W

autilliusemptor copiofior eft , vel cüm emp-

qm

tores fibi, íuzque familiz jam profpexerint,

D

j rariores, vendirores veró frequentiores

N

exiftunt, hujusmodi frumenti , vel víni pre-

(

tiumjuftum illud priüs datum, vel multum

*t

excedat, velab illo recedat, proptereà emp-

l

tio venditio priüs inita injufta precise non

!

eít; cüm , quiahujusmodianticipatz folutio-

nis emptionibgs vel venditorum inopia fub-

l

eít,

l

;!a;a,*vcl emptorum appetitus fatiatus

ve

h

k

49r

db o Gdb

l, vel venditor & merx ejusmodi rarior, emp-

! torumque multitudo, velillorum copia,ho-

"^ rum veró paucitasjam fit;illiusmodi emptio4

"

nes ijsdem ipfis circumftantijs communem

hominumzfítimationem mutantibus,quibus

i

!

!

hz poíteriores nunc fepta fuat,non circum»

fcribustur) aliàs omne pretium, quod illi,

li

fi hujasmodi anticipata folutionis emptio-

u

nesnon anteceffiffent , verifimiliter füturum

n

di!i

fuiffet, zquivalet, jufum eft.

Dixi ad certumtempus, Diverfum obti-

n

M

If

net, quandó ipfi obligationi rem tradendi

excontra&u emptionis venditionis defcen-

W

denticertum, & determinatum tune prafix-

!d

um noneít, velut ceum JCto Paulo priac.

I

6. 1. 4.44. ff. de 0. &* A. loquar, fi emptio ex

à

die celebrata non fuerit, five rurfüs cum eo»

h

dem /.213. ff. deF. $. Siemptio, cujus dies

uidem ceilit, íed nondum venit, contracta

x[l

non fit, fedilla velabíoluté & fimpliciter pu-

u

ré, vel cui in favorem aut venditoris, aut

!

emptoríscertumtunc per padum fíupetve-

i

niens folummodó traditioni adje&um eft:

v. g« demus hac mille ducatis tibi vendita fit, fed

rógo , volo , ut bujus babitationem per annumad-

buc mihiconcedas, Hoc dolium viniimperialibua

mille mihi emptum fit , (éd rogo , valo , tte ante

h

preximas nundinas ftancofertenfes suii tradas.

E

vé

492

dbob o db

h

velfub conditione aut cafüali ,'aut poteftati-

!l

1F

và, aut mixtà, vel füb die fivé fimpliciter ,

j

fivé fecundüm quid, ex eocapite, quod, ari

a

extiturus fit, ignorerur, incerto (hic&ille e-

i

nimin conditionem refolvitur.fz. $. 4, /, 3o,

QÜ gC'i

6. 2. 1. 49. f- de Lec. 1. med. & fín. l. 23. 22. ff

ilio

quando dies leg, velfídei cemmt[J. ced.) vel gene-

qn

ris, vcl ad quantitatem, vel de rebus, quz

zuftari confueverunt, vel eujus pretium in

n

arbitrium tertijcerti collatum, initafi; Cüm,

pW

(

velquia contrahentes rem pro pretio placito

ftatim tradi intendunt, vel quia hoc ipfo,

qk

gC

quod traditioni per pactum adjectum folum-

f

inodó certus rerminus przfixus fit, ne hoc.

j

fruftraneum fit, obligationem tradendi rem

W

ex ipïb contractu defcendentem , non ad ali-

j

quod certum cunce, fed ad hocnunc tendere,

mercemd; quatenüshumanisufibus&c. nunc'

fubïfat-,j licet illà emptor pro nunc petacci-

V

dens non utatur, contrahentium confen-

fuüum:mutuum terminare admitti debet, vel:

quià hujusmodi vezdirio quafi fub. conditione

fá

videtur fieri: fimerx vel determinata. fz. $. 7-

W

jund, ejued. princ. ffn. $. 6, G fim. med. $. $. 1.35.

f

ff-. de C. £ velappensa, vel admensa, vel ad-

[

numerata. f£2.4. $. $. 4,35. vel deguftata. »ez.

kæf

li. 'n:!e Pericul. e&- Commod. rei &c. & ap-

L

?þ?bzca; gu[ins enim d. boc profíecit , ut impro-

-

Gub od

498

bare liceat. princ. $, $- 1.34. ff. ead. quafi tuuc

ïlïad.

lo

léni[fimbveneat , cim fuerit. degu[lata. d. qmed.

n

[.1. ff de Pericul. cf» Commod. vel pretium fpe-

lc'

cificatumfuerit. ;weZ. $. 1. Inff. .de Empt. Vend.

N J.

( L ult. C. de Contrah, Empt.vend. quandó vc-

uat

)

tó femel conditio extitit: perinde babetur , ac f

S'l

illo tempore, quo emptio zmterpofita vJ/ , ftie

conditione facta e[fet. frn.S. V. L. 11. ffF. G'f**i poti-

u

er in pig,ei cendttione expleta pré eo eji , quaft

"

pure ei aliquid venditum fit. f£z. /|. 26. jf. de

Cond. Infl. fiquidem fiQione Juris ( que,

,

quamvisrei falfz fit, juxta traditaper P- En-

It

gelad rit. Decret, de Prafampt.n. 15. &t in con-

fcientia quoque caterisparibus locum habet)

"

exiftensconditio ad eempus emptionis ven-

ditionis inice retrotrahitur, & hanc ab initio

ij

puré contra&tam fuiffe fingiturs ut hujusmo*

divenditionesjuftz fint, ut pretium contra-

,|

&üs cempore merci vulgariter, feu nacurali-

1

ter, vel legitimé equale fit, pracisé requira-

!|

tur, ncque, five exiftentis conditionis &tra-

jl

diionis tempore pretium valoremrei longe

& enormiter excedat, fiveillud abhoc fupe-

retur, emptio propterea nequc de juftà in

injuftam, vel vice versà tranfeat, ultó mt-

nüsob exceflum enormiorem: Z.23. c.e K* F.

locusfit. Brunn, 447.8.]. de Pericul, € Com-

Lau-

mod, rei vetid. imed. n. 18. G ab eod. cit,

Lei.

: "

494

db o db

terbach. fed. exceffus hujusmodi vel pretij,

'w

vcelvaloris,commodo, velincommodo emp-

g(

sotifit ; etenim, /fextetres , licet deterior e e-

&

éfa: pote[ dici effe dammum emptoris, fin.L 8. f

*

Ó

de Pericul, &* Commod.jfic igitur & commo-

(|

dum cjus efle debet.fp. 1. 7. ff. eod.certb, ut ben?

Hauncldus Te».4. de Tur.c- Tufl. trad. 1o.

tap. Y. COMIfO"U. 9. infín. memb. x.5, 49. ubi ali-

quos hujus opinionis tenaces pro fe adhuc

allegat, obferva , fi, utemptiones venditio-

il

nes recenfita jufte finc, & permaneant, quód

i

terppore contractüs earum pretium mercid-

quale fic, non fufficiat, fed, ut hoc exiftentis

Ü

conditionis tempore reivenditz quod; con-

"

for

r

À

ie fic, infuper requiratur, atjue emptor

il

exiftente conditione eidem, ut illud merci

[

equivaleat, aliquid fuperaddere, vel detra-

L

here teneatur , quià Pau/us; JCtus sota?, 6 om-

l

mibus integris manentibus de Augendo vel Dimi-

»

)

amuendo pretio rur[im comvenit , vece[fumà prio-

i

rí contrat?u, & nova emprio interce[fiffe vide-

zur. fin. l. 72. ff. de Contrab, Empt. vixunquam,

t

aut nunquam emptio conditionalisjuftaini-

j

ti poteft, & iriita certé rara avis in terris, ut»

potéubi nihil, quám inconftantia conftans

1

€ft, quod afl?rmarc abfonum eft.

& XIII,

eteb o as

495

li,

1

. XIII.

fmp

Ergone omnibus rebus de-

3

terminatum pretium ju-

W

G:Uæï

ftum ?

Ph

4 wUm res nonnulle , quales, vel quæ

.^, pauciffime denovoinaliquemlocum

Z

h

modoó afporrantur , hujufmodi ligna

m

illa,' quibus nunc res inguntur , quandó

ifta primó ex Brafilicá regionein Hifpaniam,

[

&cab hàc in noftras terras allata fuére , olim

d

erant, vel qua rarz admodüm , aut quiáà

lr

!

cafu, aut induftrià hominum dépendent ,

funt, w? rariores gemma , pretiofa pictura ,

i

m-»

antiqua flatua , [iana ei- Numi[mala , avesindi-

c& , a'Vicule canarienfes tüte candita nala , bru-

a perezripa ex commixtione duorum diver[e

4

Jpeciei progenita , animalia wenationi , au£ au-

H

eupio aptiora , utfalcomes efc, bumanas artes, e$»

W

Jolertiam imitari condocefatta , ut [imia , Pfrtta-

ti, Vel que actibus quidern vitalibus re ipsá

'carent , induftrià tàmmen & arte intercedence

ità elaboratz , ut. illos.ad unguem imitern-

für, qualis 4rchbyte Columba liguea avolans

( rediens , mufca illa ferrea 9 amanu artificis

A d s

05

"EM

vivarum erbicules avolabs , eP

þär euniuin

d

496

Bosvo O&Jæ

t

jn manum artificis iterum rediens , aquila illa

a(Cam

Norinberge Carolum stum ad portam "volando

j

fs

excipiens , eundem ad portam concomitans.,

H

qu

eju[dem: Cavoli iconcule , pafferes , liguea avvicu-

gü

amm

la cum oppoftà (ibi. noctuá , qua, ubi fe verte-

TE

yet , avicula captabant , ubife reverteret ,. fi-

mïüï

lebant , alicubi ad fontem per artem confetfa

( cranc, funt, predum nee legitimum ,

ibic

yoäg &mcaL:» de zapa[Àeivgci oi voueOému. 1. 6. j L

folce

de Legibus ideft.| quodenim femel, aut bis exi-

paït

ffit , pratereunt legislatores. — Argto l 3. 4 C

(xo

$. [f.end. necvulgare , namillud , quod com-

Yq

muniter in ufu non eft, à communi homi-

num ufu , nec reipsà, nec ex poft facto ta-

q

äamp

xari poteft , habere, primá frontevideantur,

(

Quafítio eft , an ha&enüs recenfice , &fi-

$a

miles res , fi defa&o exiítant, precium na-

146

turale , feu vulgare juftum (predum enim

legze caxatum ea(dem non habere, omnibus

hu

patet) habeant , & fi hujufmodi illis fic, an

TU

d

ab ipfiscontrahentibus illasres juxta illud Ci-

fen

ceronis Verrinà de fignis : qui modws eff in bis

rebus Cupiditatis , idem efl aflimationis ad li-

iil

[it

bitumtaxantibus , an aliqnd&, & undé de-

fumatur.

l

T

. I. Rebus hujufmodi pretiumjuftum

C

naturale, feu vulgare eft.

ET

Prob: Res ha, quia, cum commoda,

qua

«l

[ó

[

fU

2

75 o db

497

'wjj qu& earum pofletforibus ex ijs pchrjiurlc À

*y; finita , & fzpius valdé modica fint, earum

!« apricudo in ordinead ufus humanos , à quà

W.

illarum valor metiendus , finita eft, ned; ex

.M

naturá fuà, ned; Jure aliquo feripto inefti-

mabilesfunt; ergo.

i INF4E |

Í

5;. ILEftóilludà conventione partium pro

"I

libicu fuo ita contrahentium folüm non res

Hh"

fültet; feunon omne pretium, de quo inter.

[

UT

partesfiné dolo, & fraude ctrca has raras &

i

exoticas merces confenfum eít , ju(tum fit, fi..

véquod coincidit: xes quantumvis rare ; pe-

/

regrinz; pretiosz , &c: tand, quanti feclusá

inil

ii

À

omni fraude; & dolo venditor vendere;

A

emptor emere voluerit, jufte & licite abfolu:

| 'f'm-

té emi vendi non poffint, Leílius //L, 1. cap. 2.t:

jj V

Jf

n.16. Card.de Lugo difp.26,5m, 47.. acalij, quos

U

Haunold rraZf. 10. Tom. 4 de Jur. & Juff. cap.

M

1. controv. 18:S.2.2p med. . 159.rccitat,imöRc-4

bell.part, 2.. lib. 9. quaff. 2,5, 19. contrariam

)

y

j

fententiam communi adverfari, &ante Victo-

j

riam fuiffe inauditam, nec effe recipiendami

/

A;)x.

ait.

u

Prob: Determinationem pretij )uülä

folà avaritià venditoris, & à temerariálevità-

um

t£, curiofitate, cupidine,ambitione empto*

nodap

tis unicé peti dicere; à communijudicio, &

quæ

rcctà ratione omninó

alienum eft, cüm ava-

li

Kis

dab o dab

j

498

"n

ritia, qua;juxta Bufenbaum /ib. $. de Peccatis.

ub, 2.

inordinatus appetitus tempo-

u

cap, 5. d.

qa

ralium €

ít, quia ira non in»fed ordinatus

oducen-

nd&&(

appetitus temporalium forct , ad pr

dam enim juítitiam tenderet , avantia

yuïm(

.

cüä j

nom effet

J

fed predictarum rerum. pre-

Qu

tium vulgare & juftum à conventione pat-

tium pro

libitu fuo ita contrahentium folüra

cgük

dicere, eftillud dicere : nam ipfa

RU.

tefulcare

conventio, fic, quod pretium determina-

fi

un

tum illánaturá prius fic, re ipfa decerminatio

t

ht

pretij eft

; ipía Conventio veró, cum actus

avaritia ,am

bidionisfit, ab habitu avaritiz,

vt

T.

ambitionis dependet : confequentér deter-

minatio illarum rerum pretij, quod ex füp-

M

"i

pofito Adverf: juftum eft , ab avaritià, am-

M

4

bitione dependet; ergo.

Prob: 2do. Si qualibet conventio par-

li

ndi

cium pretium juftum rei rarz facere poteft ;

ov

ergo etíiamrer on rare : ubires rara excep-

tà monftrari poteft ?

(j

dversá opinione fequi-

Prob: 3tio. Exa

Qué

tur, venditorem , qui rem intra fe

decem

It

ft

aflimat, hancipfam centum , vel mille, fi

i

"i

v g. Principemaliquemin cam cupidine ferri,

& tanto , aut etiam majoripretdo emere pa-

w

ratum efle videat;jufté vendere pofle, &/a/-

AW

€0 V.g. concurrente avaridá venditoris , &

Cu-

ææäææ

499

cupiditatc emptoris rnille florenis , vel in-

1777

"

L

tegro regno absi; injuftitià venditur, vel

l,

100

'permutatur , cui

.gwg

T$

quotidiana experientia re-

damat. Nonnequandó pleriqué alij prater

?:lx

* venditorem & emptorem rerum petiti, dum

IQü

N

J

ejufmodi res venduntur , pretium nimiurn

€fle , rem tanti non valere cenfeht , eam

Il

ü í

cariüs venditam effe , emptorem infipienter

Mi

egifle , pretium , utpoté quantitatem pretij

nacurdlis excedens, injuftumeffe , unaom-

Naw.

D

iM

nium fenrefitia eft?. ergo illarumretüm pre-

"

tium juftum ex eftimatione & affe&u fingu-

lorum contrahentium , dum cacá avaritià

NUF'

l.

venditor in lucrum , emptor temerariá le-

vitáte, cupidine, cüriofirate , auc ambitio-

t

ne in mercem fertür , fa

;

2

infano , non defurnitut.

piüs im'pr-udenti &

iy. II Sed à peritoriim & prudentum

]

1

fudicio ipfatum qualitate , utilitate , muülti-

!N

tudiné , paucitaté , eniptorum pluralitate

j

ä

obfervatá, ejufdem riovitate , ráritàte, elegai-

tià, delectatione ,decore, commodis, alijs-

p

quéprerogativis, qua emptori indé prove-

nire poflunt, cornfidetatis, impenfis ; labo-

r

ribus, periculis , & difficultatibus in eáaffe-

"

rendá &c. adhibitis, porderatis; alijsds cit-

pa

cuniftantijs expenfis;tes illastanti, licetetiám

lucrum multüm fit, &ftimabte, quatenu

S il-f

&

lüd

q

Al 2

^

$9p

d

lud communi hominum reliquorum opi-

g

nione fuffulcicur: hinc,fi viri periti & intel-

k

ligentes emptorem plüs pro re quádam rará

,

expendifle , pretium valorem rei excedere ,

illum prodigum , & temerarium fuiffe judi-

m

cent , emptio injufta eft , & venditor illum

s

exceffüm , cum juftus nonfit , acceptare ju-

[QXCI

fté non poteft, . Mol. zom. 2. de Jur. ? Tuff.

(ix

iratt ,. in calce difp. 34s. Haunold zom. 4. de

fY

qur. et 3uff. tradl. xo. cap. Y, controv . |g. $, 2.,

quy

ip medio num.159, ubi hanc fententiam fpe-

st

culativé veriorem effe aflerit, quamvis ipfe,

i1 t

DL

ncício quófató , contrariam admittat , aca-

i

lij.

,///»

Prob: Pretium rerum fïngularum eefti-

"d

mabilium non exaffectione , nec uctilitate

i-ïnguïorum ; fed cormmuniter funguntur; &

res canti eft , quanti omnibus valet. *.24eZ, l,

t

33. ff 4d l. Aquil. ubi & hec propofitioà JCto

füff

Paulo exemplis illuftratur , zecquicquam for-

t

snali pretio (id eft. ut notat Glofla z ff». /7£.

-y. $. 1. lege fequent, fingulari) effimandum effe

aC

feiendum efl, — Fin. $. unic. l, 62, [f. ad Leg.

"

falcid. fed res fuprà enarrate fünc eftimabi-

Pl

les , valor etenim omnium rerum venaliurma

fnitc

in ordine ad ufus humanos confideratur , il-

qu

(1

larumrerum veró utilitas ad ufus humanos li-

Iul

]

mitata, & fzpé parvimoment , uti fuprá de-

H

mon-

"

X

&:æ 'oææ'

«ot

,mon

ftratum , eft ; ergo illarum pretia non

"ift

[

ex affeQione, nec utili

cate fingulorum ,fed

Qu

J

)

& ille canti funt ,

il

coramuniter fur

guntur ,

valent,nec earum quicquam

kjj

' quanti omnibus

f(timandum eít; fedearum

üngulari pretioz

L

pretia co fenfu ,

.

quod à communi ufu ita

am commauniter , uti jam

,l'

taxentur, quoni

dixi , in ufu non funt , communiter Don

)4)

f

n

funguntur ;

ergo eofenfu, quód à pruden-

f

tum ac inte

lligencium arbitrio ita determi--

nentur,

quem

fenfum & /y communiter fun-

l

.

^

[

enuinum efle

ex verbis medijs fequen-

"n

tibus i. |, 63. 4d L. falcid, mec exfpettandum

di'tum vendat , fed in memtiä eflimatur , ]u-

' ce clarius elucefcit,

[

l

-Prob: II Predictarum rerum utilitas in

Á

j

ordine ad humanos ufüs (àquà omnium re-

(

rum valor defümitur ) finita , & limitata eft;

nf

m juftum finitum & li-

jL

ergo & earum pretiu

mitatum efle dcbet :

fed illud aliter finitum

ac limitatum eflc non potcft , nifi quaccnüs,

^

ab hominum prudentum ac incellisentium

aftimatione determinatur; cum ejufdem li-

mites ned; ab ufu

fori , quia coromuniter

l[ïl

in ufu non funt , nequ

é à quibuslibet par-

ticularibus contrahentibus , quia ille -hoc

mitaetum haberent, quo-

:z

ipfo pretium illi

niarm,

»lilg

$02

gbeb o dut

n

niam, quot capita, cot

Ix&ux

LI

pretia divq;fa forent,

fimpliciter poni poffint

AL

1

Prob.lL Nonne valor pretij jufti z.

»

quus, acpropterea valor

e reicommenfus efle

LU

debet? nonne, fi

prudCHECS' infpc.&is $T pro-

yo'

béconfideratis tàm. dotibus mercis,.

quàm

N

poftulati pretij magnitudine proporzi

onem,

di

&«qualicatemnon dari,

fed pretium nimium

f

effc judicent, ufu Magi

ítro docente zquali-

n

ta5, ac proportio inter mercem, & precdum

f

dari, ac hocilli commenfüm effe communi-

j

tcr omninó non cceníetur? Ex his tamen

rü

non.

qL

InferesL, Iniquzvenditionisomnesil-

l

losEuropzos, quos ZEchiopibus & Indis aci-

l

culas, cultellos, fpecula, vitra colorata, &

fU

Jocularesminutias, quarum apud nosmodi-

i

cum, ac propé nullum pretium eft, magni

tf

venderelegimus, damnandos eíle; quia Bar-

q

bari illi, minutasillas, & viles merces Euro-

j

p&as, eóquód inde magis dele&entur ,. plus

j

utilitatis adornanda corpora, ad ufusdome-

f

flicos, &quotidianos, quàm ex rudi aliquá

At

mallà auri, vel argenti, aut pretioso Iapilld

Aut

accipiant, quemadmodüm Europzii lignum

4

Brafilicum fuis fruftis vitreis coloratis, fiio ar-

£ento, auro &c. paífim & communizítima-

cuaq

I2-—22

m

f,

utem

ationelongé praferunt; communis a

ii

e«íti-

ebeb o ebdb

$93

[

eftimatiojuxta merifuram aptitudinis, quam

lüfgü

res qualibet ad ufus humanos habet, facta,

"

zquivalens , equale &juftum pretium cfficit.

M

1æl

!^

Ned;

II illud, quod Haunold /oe. fuperitis cita-

M

)

.

to tn

(5e, quód videlicet, ficut prafuppo-

h.

fito tali confenfu imprudentum, quià ex as-

ftimationecommuni pretium jaftum taxan-

dum eft, tale pretium juftum effe, reliqui

prudentes reflexé arbitranturs ità paritér re-

ul

rum rararum zítimatio à contrahentibus

M

fa&a apud illos, qui pecunijs abundant, &

PA

novitatibusdele&antur, quia hi pretium ea-

[

rum rerum longe majus,quàm prudentes,

quipecuniasa(timare fciunt;per Íe taxarent,

M

taxant, fuppofitoque hoc divitum, & curio-

forum imprudenti judicio pretium ab im-

j

prudentibus, & c

uriofis taxatum juftum

e(le, ipfi etiam prudentes reflexé judicant,

!

eommunis dici poffit, affert, fi ubíiftere: quia

4

quzítio propofita de cafibus, ubi multz e-

j

jusmodi tes rarz fimül ac femel de novo in

aliquam Provinciam afportatz veadibiles

funt, non procedit; hoc enim cafu, fi ma-

nentibus ijsdem circumftantijs fimili pretio

2ut communiter, aut crebrz vendicrionesfi-

ant, illas, quamvis contrahentes hi, quipe-

cunijs abundant, & novationibus delcétan-

tut , (int, tanti eíIe , utiqué opiimé eruitur,

fed de ijs, in quibus una vel altera res de

RO*

li 4

$61

r

e

pnovo vel in Provinciam taptüm affertur, vei

ità, ut ordinariéin contractum non

yae

veniat,

fed res feré fingular

'5; quz alias plures ejus-

[

dem fe«

üm rationisres, ex quarum vendi-

t

tionef.ctà quoad ipfam

N

mentura pretijfumi

poltlet , it, ibidem folü

m vendibilis eft , for-

j

vw

mata eít, ubi communis zíftimatio ob hujus

N

non communem ufum ex praxifori etiam

dej

cum !uccmäDiogcnis invenienda non eft; &

10

fi przter o

pinionem nominatus Do&or,

PEU

quod hujusmodirei emptione uná tantàm

(0

factá omnes ejusdem farinz homines fimul

ol

& femel pretium pro cádandum approbare

fiu

cenfeantur, atque ita ejusdem rei commu-

g

nis taXatiooriatur, dicere intendat; prater-

quàm , quod ftantc hác opinione equalitas

Y

preujimmediaténonà quolibet contrahen-

Y

te, ledab approbatione reliquorum depen-

]

deret, Eccur exiftente approbatione pru-

í

dentum illud potiüs non crederetut? cur

hoc, unde, fi hác in materiá locüs eflet,

cüm homines ejusdem éum venditore, vel

emptore frugispretium approbare, ac mer-

cem ita taxare femper divinari poflet, nul-

A

lum omninó pretium injuftum effe fequerc-

tur, omniumque feré Do&Gorum,

& ipfius

Haunoldi

regula communis de dependentiá

jufti pretij naturalis tradita,in quá juftum pre-

cipm.

"TP

fo4

!l .'

* tium vulgareà confuetudinefori, ac commu-

Vg

ni contrahentium ufu attentis circumftantijs,

ïïä'l;- qua re ipfà concurrunt, dependere dicitur,

«l

rueret, divinaretur?

Iml

Nec obftacl. Conventio de pretio vel

Nl

maximo, vel minimo rei fub haftà venditz

'M

g

actusavaritiz non efl; ergo etiam conventio

depreriorcirarzralisnon eft. Eóquód con-

t

ventio dere, circa quam vel multitudo, vel

Uï

paucitasemptorum exiftit, cujus inopia, vel

D

copia eft, & pretio vel maximo, vel minimo,

communitamen ordinatus & rectus, contra-

u

rius veró inordinatus; & peccaminofus a,'ppc,-.

if

cicus fit.

()

(

Ned;IL. Inlicitatione pretium àcontras

|

hentibus ftatutumjuftum eft; ergo etiam in

venditionereirare, Siquidem non ideó pre-

«

l

tium in licitatione placitum juftum precisé

lE

€ft, quia deeo confenfus mucuus lacus eft ,

fedquia ob modum rei vendite commune

n

hominum judicium illud juftum judicat, c-

contra non raritas, fed i,ntclligentium&pru-.-

dentum approbatio, circumftantia, vi cujus

pretiumá contrahentibus placitum pracisé

juftum communiter arbitratur; uticommus

i

ms experientia docer, eft.

] ;

&XIV.

«o6

gtob o dooh

, ?ü

& XIV. -

j

jv

Licetne pretium lege defini-

hw

tum excedere?

"

W

Onea, quzà Docoribus Hifpanis ac

Luficanishocloco acritér , & audacter

pl

Utl

in utramdue partem ob occurrentes

1

graviorcs difficultates proponuntur, & fol-

vuntur, hicin difquifitionem ducere mentis

Id

ti

fum, tum quia aliqua eorum de taxá ftabili

À

& perpetuá frumenti, vini &c. Qua& noftris

in partibus lecum non habent, feré follim

n

Ái

procedunt, tumquiaillaad Jura principalio-

lj

rum reipublice membrorum, que monen.

te Adagio: procul àjove , procul à Fulmine , il-

r

i

lis, qui Jura Principum fua Jura non circum.,

li

fcriptza volentium, certis limitibus cingere

non perhorrefcunt, difcerpenda relinquen.

'

)

da, fpectant , led ea depretiolegitimo, quo-

rumufus & apud nos etfe folet, prafüppofi-

!]

tisprius quibusdam przfupponendis, per a-

E

liquot refponfiones folummodó proponere

D

intendo.

^

Suppono autem cum communi DD,

!

|lege humaná pretiarerum taxari poffe, idá;,

|

quemadmodiüm circa alia, prout communi

|

bono expedire judicatum fuerit, leges con-

e-

Ie5d5 o c"ïäc"ä

$97

dere, publicz poteftatis eft, ita & ficuti in.

tra limites zquitatis eidem bono communí

d.

convenire vifum fuerit, pretia rerum taxa-

re, & definire ad publicas poteftates fpe&a-

re. lllud, cum in bené ordinatis Rebuspu.

blicis pretia panis , carpis, vini, cerevifia,

Piícium &c. cum grandi fuarum ipfarum

|

utilitate caxata elfe, paffim vidcamus, ex ipfo

actufecundojam patet; ab atuautem ad po-

Mi

tentiam optima argumentatio eft, hocpar-

tim ex Effato Politico /ib, 6. Politicor. C. 8,

Ariftotelis. CMagiffratuum pri müm fit curare-

1

yum nece[Jariarum , ut in foro a[fint , venumden-

M /

gurqué, per qua vir hic fubrilior, fi Magi-

ii

Ítratus, ut res in foro vendendz adíint, fo-

/

làm curent, quia, quum , ut ementinr ne-

,

ceffitas , vendentium avaritia , eousqué re.

j

rum pretium , ut emibiles ampliüs non fint,

attollat, facillim& contingere poflet, per il-

lud reipublicz minimé confuleretur, fuffice-

re certé non intendit, confequenterut, ut

þ'&

y

illz jufto pretio vendantur, atqué alimenta

y

vitz tenuioribusctiam civibus parabilia fint,

adquod pretium, ftatuto definiri, ut confi-

derantipatet, frequentiüs neceflé eft, pro»

)

videre earundempariter fit, voluitpartim ex

l

ipfá juft:tià legaliin fupremo uno vel pluri-

bus reipublica pro divclfsä regiminis formá

»

prin-

fe3

&t5 o d

fh

q

principaliter, ac archite&onice refidente,

MI [0(

uatenüs hic & illeea, qua ad optatam rei-

'ublica felicitatem faciunt, imperando,or-

)

J

dinando, jubendo, bonum publicum cura-

118&3

W

re vel maximé tenentur; rerum certarum

verótaxaad reipublica beatitudinem pluri-

x?ï&k

mum contribuit ,uti füb incudem nequidem

(

mu

ampliüs vocariarbitror, eccur ill: banc po-

nere facultatem non haberenté cum 1jdem

PCI

"

illicircumftantlasomnes, à quibus prafens

valor rerumpendet, ac mercium zítimatio

n

perfpicua eft , per fuos juftitiz culrores, ac

N

peritos meliüs & accuratiüs, quàm empto-

,

res & venditores, quoscupiditas & quaítus

"f

faciendiftudium nimis frequenter excacat,

M

N

perpendereac perfpicere noverint,

7 Suppono itidem cum communi, aut

il

fihoc difplicec, cum omnibus fanis

j

ILPrincipem rebo pretia ftatuentem fubdi-

tosnonfolüm ad poenáadftringere, fed etiam

N

ad fervandà pretium taxatum in confcientià

obligare pofie; quia, dum Princeps rebus

$i

in fuo territorio vendendis certum pretium

(]I

conflituit, id vi poteftatis à DEO mediatà

i

accepte , quemadmoduüm , fi leges alias bo-

ü

num commune concernentes condat, de-

Ml

eernit; nam DEUS Auctor humanz natu-

r* , cum cidem appetitum, quo focietarem

€ivi-

"

m

o u

$09

n

eivilem , quà fine eá , qua ad co

nvénien-

Ành

tem vice confervauonem , ac feliciratem

M

(tatu fuo. dignam pertinenr, obüneri non

jj

,

oflunt , innatéambit, impreflerit, ucom-

Mi

nisilla poteftas fanciendi , qu& ad obtinen-

l v

N

dam , confervandam , acquircndam , fue

Á

am felicitatem ,. ac beatitudinem

dU

ipfius ver

conducic, in focietate per

fecià , feu com-

lil

munitate refultec , & ut ca communitatem

erfetam focietatis Civilis pangendee gratià

UM

W A

colle&am . ( à qua ad fuperiorem Civilem

h

unum , vel plures pro diversár

egiminis fa-

14t.

lis quzdam

cie devolvitur) tanquam mora

Hllf/l j

quemadmodüm enim fin? pace

»

proprietas ;

h

& juftidià, ita &

finé poteftate ferendarum

L

legum falucarium ,

quia abhacea, qua ad

confervationem pacis

& juítidia conducere

u

videntur , decerminar

i debent, civilis focie-

vclle

tas confervari non poteft , fequatur ,

n

debet ; qui igiturauctor naturz humana Ío-

a

M

cietate civili circumfcriptz , & omnis illius

jl

potc(ïatis ;

qua nature humanz íocietate

/'l

civili circumfcripcz conducit ,

aucr quo-

quö efle

debet, quinamdj; dat efle, & con-

1

Íequenti

as ad effe dare debet ; aliàs vel DEus

9-

& natura in nece

flarijs deficere poffent; quod

h

cenfere ftolidum eft, aut

falcem appetitusil-

le innatus , quóÓ creatura racionalis in .

civi-

lera

ï

x

li

EV

$IÓ

gt5 o e5es

lem focietatem propendit , àDEO nature

M

noflrz fruftraneé impreflüs cffet , quod fibi

du

imaginari abominofum eít; aft rerum cer.

tárum taxa à füperiore facta ad veram Rei-

yn

publice beatitudinem , uti ex Arift: loc , fa-

m

n

peritis ciato palàm eft, atqué in hujus rei ve:

ritatem tot teftes ,, quot laté patens orbis in

y r

etiii

fuis quatripartitis partibus bené ordinatas

um

Respublicas numerat , petenti infurgent ;

i

plurimüm conducit; ergo dum Princeps

vt

certis rebus pretium conftituit , vi potefta-

«l

tis à DEO mediaté accepta hoc exequitur:

w

ergo tanquam minifter DEL, nomine ipfius

n

DEI voluntatem füuam accomodantis, acid;

uod ille graviter prohibitum efle voluit ,

:'z lj j

V

Ibi veherneüter difplicere declarantis , uti &

j

at

divina fapientia edicit, dum proverb, 8. verfc

ydont

fj

16.ifa perorat: Per zze Reges regnant ,

:gibus

e couditores legum jfía deceruuat , per me

d

Principes imperant , c potentes judicant zàr-

fs

ram ; €rgo ficut leges aliz in bonum com-

mune lat juxta faraofum illud D.D. Procar-

j

dicon: /ex julfaig foro extermo efl etiam jufla in

jnn

(den

foro intefuo , jüxta Do&torem Gentium, qui

;ub/ica

trito axiomati füucclamat , dum UI g. à.3.

4 5. cAp. 3. EpifA, un. ad Romanos in hzcver-

i, i

1l

àícribit: ommhb apima poteffatibus

Juper emi-

"80

gentibus [ubdita fit s nom enim eff po

Feflas , ng/g

AO

E|

^

STI

]

| .i.ïzjgmm

mb od

x

"fj & Dev: qua vero

funt. poteflates , à Deo ordinata

Dei ordi-

'I.'

fant. Itaque quisquis refifttt. poteflati ,

;h

nationi. vefiflit, qui autem vefliterint , (ib

j ipfis

k

judicium accipient. Nam Principes mon tervori

dmalet: vis autemanon ti-

ho funt bené agentibus , fe

ï-QQg

mere pote[latem , quod bonum eft , facito, efe-

à

ves laudem abillà: DEI enim miniller efl tibi in

h

bonum , quod fifeceris id, quod malum efl , time:

)

pon enim fruflrà aladium geflat. Nam DEI mi-

D

nifler efl , ultor ad iramei ,qui, quod malum e[f,

ii

fecerit, 1deb oportet e[fe fubditas , non falüm prop-

!

l

li

zer iram , fed dj propter con[cientiam: cui ipfe

Á

H

Princeps Apoftolorum in fuà Epiftol. 1: cap,

ZOVOXSO

Accedit; juxta rationem, quia,

ii

quemadmodüm legi divine, imperanti, ut

l

j

voluntati legitimg: fuperioris aflurgamus ,

auctoritatem non conftareimplicat, ita & illis

m l

]

lcgibus ob

ligationem in confcientià non in-

i

duciimplicat , aliàshoc ipfo illius nulla aucto-

ritas conftarer. Clariff. D.D. Gletde 27 fná

f

j

Surisprud fundament. [ib. 1. Hit, ,. CAp. 4« $. , i5

j

fin.n.4. Subditosin confcientià ftringunt ;

eodem etiam modoó leges illas, quibus rei-

publice fuperior, ut utilitati ublice con-

fulat , & fraudibus alioquin fepé commit-

tendis occurrat, rerum pretiàtaxat , in con-

(cientià obfervare tenentur; non folümqui-

dem cex obedientia dic: de caufis: verüm

ecami

$12

dtdb o f

d

etiàm penfars circum(lanujs omnibus 1

H.üa ia('mw

té patensjuftumrn rerum pretium ad unum

ä&um *

indivifibile juftum fuo modo reftrin

gen-

dO,*

,

variecatem precio juíto fuo modo

auferendo ,

iluddue ad udnam certam

im'mï |

quantitacem; qu& tantüm jufté exigi poceft,

[ranSïC?

aut folvi debet; fuo modo determinando;

partes pretij vulgaris juttiirritando, omnem

uidet

«nii

& totam harum perfectionem in ordine ad

]

jut0s

equalitatem ceum merce in unum aliquod

indivifibile fuo modo transponendo , ex

j

juftitià, ira, ut Emptores, ne majus, fed hoc

p

W

folum pretiumfolvere €ogantur, vel & ven-

ditores , ne minus , fed iortim dcfinitum

ufquä z

ii

ipfis pretium detur , Jus habeant , adeo qui«

ii

dem , ut transgreffores , qui vel taxam pre-

f t

tij excedunt , vel pretium legitimum roinu:

unt, quia obligatio ex juftiria ad reftitutio«

at

t

nem ftringens toties , quotiés jus ftridum

alterius violatut , oritur , quando veró vel

j

üvit

venditorplus, vel emptorminuspretio legi-

timo exigit , aut folvit , Jus ftrictum alte-

übu

riüs , quod intercedente lege ad trale pre-

lo

ld

tium precisé, nonfupra,autinfraillud pro

o

diyerfo ítatuentis favore quazfitum 'eft ,

Wiolatur , ad reftitutionem ex juftitia te«

t

ibel

asss

i

Pra-

FH

$13

N

j i

| Prefüppono 3. Legislatorem civilem

g, Jus activum ad indivifibile pretium acquie

n

rendum fuo.modo reftringere poíle, quia

JfO

hic, fi bonum commune, & recta reipublicae

"

adminiftratio exigat, aliquibus Jus quafi-

tum nontantüm alteráre , ab unoinalterum

lj

transferre , verüm ctiam auferre pote(t ; fi-

JIN

quidem ille contra&tus pupillorum , mino-

o

rum finé tutoribus,' & curatoribus fuis cele-

L

bratos irritando, illis , qui cum talibuscon-

"

craxerunt , privatio namqué habitum prz-

fupponit, Jus ex his quafitum defacto au-

Al

fert , adminiculante boná fide, continuatá

W

ufqué ad certum témpus pofleíffione &c.

hi

dominium nontantümalterat, fed & ab un

W

J

in alterum, etiamabíque illiusculpá , def

H

j

& transfert , utiexijs, qua Interpretes de

Il

preícriptione communiter tradere folent ,

......

NI

patet; Eccur illeipfe mediante legefuárc-

»

j il

rum certarum pretium juftum ad unumnon

"l

dividendum determinante, Jus a&tivum par-

"

"d

tibus modó acquirendum, adunum folum,

utpoté pro diversá illius ipfius mente fuum

1['0

obje&tum etiam reftrringere , atqué ità vel

wk,

venditoribus jus majus pretium exigendi, &

(

accipiendi , vel emptoribus minus folyendi,

etfi hoc & illud alioquin naturalitér juftum

fic, Hadimcrc nonpoflec? P/s nonne/em

per

*

-

i

$14

"p

in fe continet , quod eff. minus,. Cap, g. de R,

"

T

7. in 6to. L. Yto. ff. de R. .

*

3Qüüf

Prafuppono 4. Quum leges veram rei.

Y

publice felicitatem procurantes utilitatem

x

privacorum primarió refpicere poffint,quem-

s

admodümex plerisd; legibus Co4. c?«. pater,

W&ï

£um. Brunnemanno a4 4. 63. ff. 44 leg, falcid,

dl

num.2. ac alijs in favorem , ucilitatem , &

d

gratiam vel emptorum , ut avariti& vendi-

4l

torum, &indigentiz emptorum occurratur;

elis

qüod communiter fieri Brunnem: di&: loc:

m'mq

afiïrmat, velvenditorum , ut horumnecef.

QUUC

firati, acindigentie confulatur , Ementium

qui

veró avaritia reftringatur , uti, fiannuiredi-

en

tus,cenfus, Brunnem. z49.cit. & fimilia Jura,

t

4u* homines non nifi penurià coadii ven-

Pæ

dunt , 'taxentur , vel amborum contrahen-

!

1

tium, ut uni auxilietur , & nullum praju-

j

dicium alteri inferatur,mercibus certum prc-

']

L

N

üum auctoritate publicà ítatui pofle , in

[

cujus aütem favorem lex lata fit, exvolun-

boy

1

tat;: ipfius lcgislatOris,/ cui primó confulerc

lequ

VOlucrit , principaliter defumendum efle ,

(rni

quia lex hujufmodi nihil aliud, quàm actua-

ln

lis aliquá voluntas ipfius legislatoris civilis

tb

promulgara eft.

'ïäm.

