thofredusad . Cir. fab lis, . eff , ut quis ultro

1 *«f-*

ll il

libertatem [uam amittere po[fit eáatate , quà algj

st

libertatem conferre non potef: videlicet inter

RO

vivos. 4rgted.fín. $.2 Inflit, velfiantevi-

m

M

efimum annum venumdatus poft imple-

'

cum illum hoc vel exprefsé , vel tacité ap-

D) y:m

probct. v.g. ff ultro im [ervitute maneat , aut

u

.

EE TU

wetium modo participet, — Fin, $. Y.2. 1. 7

de Liberali cau[a. $, unm. l. x. ff, quib. ad. libert.

n

Secunda , utis,qui venditur, feliberum ef-

l*c*m

"

(f

Ícíciat ; aliàs enim animus libertatem amit-

tendi deficit. — Fizis princ. L.2 f flingenum e[-

414

Je dicetur. Tertia , utis, qui venditur , par-

iM

ticie

5

db o db

319

m

ln tici.pandi pretij gratià abdicationi fuz liber-

tais confentiat, & eá intentione, ut de pre-

"i, ejo participec, fe vendi patiatur. — Fiz, $, 4,

U

Infl. de Jur.peron. med. $.1. ff. de Statu homi-

df

pum. — Fin. med, l. $. Cod. de Liberal. caua.

L

]

Quarta, utrcipsà ille, qui venijc, de pretio

ï-[;d':im

participet , pretiumqué ad illum perveniat,

d (ü. Fm

Fin. med. l. 1. ff. quib. ad liberk. Proclam.zon [i-

l;. CH;, Q'J

cet. & l, $. Cod, de Liber.cauf, . Quinta, ue

Mi

i

ui exofum libertatis fue vendit, eum

nj

liberum efle fciat, eum enim liberum effe

j

l

W f

ignorans, ejus libertati nocere non poreft,

[

Princ. l. 36. Cod, de Liber, causd.

Sexta , ut

Iw ]'l

)

j'/lq

quis venditionem fui non perfe ipfum faciar,

]! QU

fed ad hoc alteriüs operá utatur. Prater L.

1j

fupra citatas $. 4. Iz//. de Jureper[onarum , eb

T.

L

i

$. 1. 7. 5. ff. de Statu bominum , ubi modi in-

u

r

ducend tervicutis recenfentur ,. & aut Jure

Civili, auct Gentium fieri dicitur, Jwre Civi-

vl

M

(

h

li : cum . liber Homo major 20. annis ad pre-

f uu-'

?um Partirzþandum fefe venundari , ventre NB.

paffus e(f.. Favct: quia reftrictio hzc, fi quis

L.

l&,

NI

per venditionem fui à fe ipfo finé alceriáüs

j

Ih

operá factam , fervus fieri poílet, malé ad-

hiberetur.

Septimadenique , ut emptor li-

xhl

u

bertatis confcius non fit, fsd cum , quem

li

/

emit, jam antea fervum fuifle putet. — 4rg-

" $.2 L7,0.33. f. de Liberali caufa, fi enim

W

N

n

em-

j

320

&b o db

a

emptor hominem liberum effefciat, euni |

[

j

q

fruftraemit.Przzgc. $. $. Inflit.deEmpt. & vend,

Mlüïum

rinc.l, 6. fn.l.70. ff.de Contrah. empt.. Siqui-

«; V

ylt

dem, cum cafum , adverfamque fortunam

hominis liberifolüm fpectari , nequé civile,

jb J

1

U

nequé naturale fit. Med, $. 5./.85 ff.deV', 0,

quantó magis eum in feryum a&u petere,

civiliterturpe eft , idcirco veniáàdignus non

j

a

éft:d. $. 2.1. 7:

hl7'

um

Sed quid dicendum , fi concurrenti-

qito

l

bus cateris requifitis Jure Civili prafcriptis

|

duo fimul hominem emant , quorum alter

T

Ht

vilon

';

illum liberum effe fciat , alter ignoret, va-

hi

lidane illius emptio pronuntianda? quisdo-

minium illius acquiret? an pro indiviío cam

T.

ftil

fciens , quàm ignorans, an ignorans tan-

rum ?

" | j

y. Emptio valet, & everit , ut ei profrt,

l

| AU

qui eum comparavit fciens , quàd alius ignora-

t

qerit. — Fin.S. 3.l 7, ff de Liberal.caufa. & ejus

dominium pro indivifo illis acquiritur. 4. $.

t'ta

II

Equidem fpecialiter cotra communem Ju-

V/ämq? |

ris rcgulam: zsiquilfimum videtur , cuiquam

fcientiam alterius , quam. [uam nocere, veltgno-

'ff?auiqj;

tuhur

vantiam alterihs al prode[fe. 1, $. ff de Jur. e$

fc. ignoram: ad(truCtam , ob fequentia ,

hi

qua Brunnem. ad 4,8. 3. z2um. $. afferc ; quia

15??'!/[ ,'

venditio liberi hominis pro parte. valere, &

Lam

i

ln

pro

|

1

^

g

E

t

M

"

:

li

ur l

'pro parte non valere nequit , aliàs Homo ,

[

n ?

"ii quifimul fervus& liber eflet, daretur ; quia

i

[

! iniquiffimum eft , ut fcientia alteriüs tertio

u

N

A

)u

? noceat, confequenter ut ignorans fuá parte

"n

" privecur

u

a,

4

, iniquum eft ; quia , ut emptor

j."

1

''jgnorans, qui majorem partem dominij ha-

Ti

'

!d

berc non poteft, quàm emit, plusfuá parte

Md :

j

obtineat, & inconvenienseft. .Fiz, »ed, A

/ $.3. /. 7, itatamen, utpropter eum,qui con-

VWM

T

VML

n

!

ditionem fcivic, ad libertatem proclamare

: vendito permittatur. — Fiz.4 5. ff Quibusád

At fibert. proclam. non licer, & dominio in eo ,

n

qui (civit,fententiá Judicis extincto,fiquidern

j

ille indignus efl , quid babere , quia fciens eme-

tul

i, Fip. med, $. 3. d. 1.7. ff de Liberal. caufa,

1jfil

N

fervus ejus, quiignoravit; tantüm efficiatur,

Fin, l. 5. ff. Quibus ad liberz, proclam, non

licet,

at

x.. 1V. Imó quandod; & à tertio absd;

Jb

hu

conditionibus enartatis facta, uc puta, fipa-

W

M

ter naturalis & legitimus fimul Areto rub. zis.

Nl*'

"

C. de Patribus,qui filios fuos diffraxerunt. filium

L/l/l" M

Jx..u"i; fi

liamq;- familias in cafu nimiz paupertaris,

egeftausd; victüscausaá vendidic, ram diyino

quàm humano Jure valida & licita eft.

ïinixe j

Prob: De Jure Divinoex verf. 7. CaP. 2.1,

d! Exed. b verf. 2, cap.s. EfIrzubi, dumquidam

aktï;

de populo fame OppfggO dicebànc: ii5 ?9/7 "

EZQ

iï

y

425

etdb o o

"

e flia noffre multa [unt nimisy. accipiamus pro i?

retio eorum frumentum , C commedamus , e j

vivamus, Propterea à Nehemia non incre-j;J

pabantur ;. fed folüm divites & avari , qui ;j*

egenos ufurisvexabant. verf.7. eodem. Ergo.jn?

De Jure Gentium improprié tali cum ex ve- j

ceribus Thebanorum legibus, quas /£lianus ,qit

. lib. 2 Hiflor. C. 7, recitac, quequazà Phoe- j

nicibus ac potró ab Habreis veniffe, & in «

alios populos rurfus fluxifle videntur, tum "-

exlege, quam ut Covar. £oz. 2. VAriArum d

at

Refolut cap. 14. circa finem zum. 4.. Ícribit ,

ipíc Romulus olim tulerat, quà patrietiam

li,

terfilium, fiforté à primo vel 2do empto-

a

rc manumiffus fuiffe, vendere licebat, quam

In (i.

tamen fübfequente cempore Numa Pompi-

mvcndc

lius, patrem , filium , cui ipfe uxorem de-

Y

q!.

diffec, vendere non poffe ftacuendo , tefte

a(

Plutarcho paululàüm mitigavit, patet. De

tan

Jure Civili Prob: $2quts propter nimtam pau-

.f»'grg.l.ï,.

pertatem egeflatemá, victus causá filium fliamg,

| ïlh W

Janguinolentos (id eft recentér natos, G ad-

URT

. huc fanguine men(truo madentes. /, 1. 77 7.

*fc'rumq

lib, s. Ced. Theodofin. — Argta rub. tit. 52.. lib,8.

W 1

Cod. repetita perlectionis ) vendiderityvenditio-

il

d

ne in boc tantummodo cafu valente , emptorob-

ànd

tinendi equs férvitg habeaz facultatem, l, 2.. Cod.

N 5(

de Patrib. qui filios [uos c, — Quia, cum ob

T

CVL-:

523

"t

evidentem reipublice utilitatém ob]atá juftá

N

eítimatione , quibufdam bona fua aufferre

1

offinz, juxca dita $. sr. difp. füpertoriss 1:ó

r(

)

quandod; dominium rerum ad alios perti-

&LU'I

nenturn in alios abíoluté transferatur. :»7,

tit. In[lit. fF. && Cod. de Vfucap. & pra[cript. cum

*

ob eandem mermbrum unum & aliud mo-

1

U^A

m

VT

Lmh

rali pcriculo mortis, fervitutis, & infamiaé

AO

L^

juxta communem exponi poffità cum obil-

Ji

! MT

lam membra cenuiora à republicàfeparari, &

nj

avelli poffint ; cur metnbris jam inveteratis

merbra neo ab ipfis progenitafive fanguino-

"

M

j

lenta, ut, qu& plus oneríis, quàm commodi

dv

[

jam continenr, finc, fivenonfint. 4rgto imed.

d.L2. Cod. de Patrib. cóc. In fui confervatio-

-:.

n

n

nem vendendi facultas concedi non poflec?

ni

m

ex hoc facilé erues: prefcindendoab omni

Jure Civili ftandod; infolo Jure naturz filios

N

diftrahandi patribus facultatem non efle,

L

!

AArgto. l.. Cod. de Patrib.qui filios cc, Cumilli

i

|

in his Jurisdidionem , non dominium fun-

dent; necturbare: res reliqua à nobis facta

P lk

plerumd;in noftro dominio fünt , eccurnon

il

Homo? fiquidem res reliqua in ordine ad

utiliratem. noftram füunc , & ad eandem re»

i

fpectum dicunt , nonveró Homo. Arg-

T

10 med. $. x7. Infl. de Rer. divif.. fed Jus

)

r

diredionis & gubernationis fui ipfius pa-

«

X a2

u

n

324

GEOS o dbeb

q

g

tti folum tribuit. Hucusiue di&is non

j

"

Obeft.I.Homo in ordinead fuam liber-

tacerm in zítimabilis res eft.

Mfd; 5. 7* /ü/lllfz

a

jn?

quibus ex caufis Man, l, 106. ff. de RT. Sed

(l

quodinzftimabile eft , materia idonea em-

gt

JS)ï

u

puonis & venditionisefle non poteft: quia

üoïb LC

predo cáret; Ergo. Nam etfilibertas inho-

minc bonum aliquod fuperioris ordinis ,

quod per.bonum inferioris ordinis in thefi

N

W h

ynk

reverà compenfari non poteft , quale & fa-

ma , & honor eít, fit, attamen communi

yn

hominum zftimatione (quod ut infra dice-

f& ) u

tur, fufficit) pretium aliquod habet , quo,

" ( Idf

T

velintervenienteconfenfu proprio, volenti

7

nilW

enim & confentient injuria non fit. Clrgto.

éap. 27. de R, 3. in6to. vel accedente fümmi

um

«

Legislatoris humani difpofitione , qua facul-

[l

i

tatem certis incafibus hominem fuá libertate

privare , & dominium in alterum transferre

nïüisiis:j

concedit, compenfacur.

t

Nedue II. Major viginti annis etfi cura-

r

tuiot

torem non habeat, nullum prediura finé

m li

decreto alienare poteft; 1mó quamvis fub

curatore fit, nec cum ejus confenfu & aucto-

nircr

ritate, nec cum decreto Magiftratüs pra-

rGot]

dium minimum,etiam fterile , major viginti,

l£

minor 25.annisalienare poteft, nifi s alic-

'i?.tm,

W äd

num urgeat , ifli diéium difp, pruri, & fi l-

us

E

*

|

Go

3W

1

"t fus fuerit , neccuratoris confenfu & prefen-

ld

M

!

"

" * tU

à, nec Magiítratüs auctoritate obftante re-

j

"f ftitutio inintegrum, fife lefum fuitfe proba-

revelit, petipoteft. /.2. Cod, fi tutor velcura-

N

jor interveuerit, Exgo etiam venditio fui

u

l

ipfius, fuzque libertatis abdicatio finé fui

:ülyübfrzæg

curatoris confilio & au&oricrate eidem per-

mittendanon eft ; &illi, quiannum 2o. ex-

T

levit , fi fub pradictis conditionibusin fer-

m

vum fe vendiderit, refticutio in integrum

uti in bonis fortunz conceffa, concedenda

T itn

TT

eft, & major factus ad libertatem proclama-

Wivläl"fi, (,

re ei licet; quia, cum /tbertas. tneffimabilis

D ij

res(it. d. l. 106, ff. de Reg. ]« ca omnibusrebus

u faverabilior eff.. L. 1224 ff. de . J. quia, cum

tlni

l

per fervitutem. plerumque infamia ordini

gl;zi

4

velgend , generiQuefamiliz inuratur. Med,

M

d

L.x.L.a. ff de Liberalicaufa. Certe , fiminoren-

TU

"

N

f

niulliusrei venditio prohibenda ,. &vendi-

tz rei teftitutio concedendafit ,. maxime li-

:1

Ü

bertatis abdicatio vetanda, &abdicatzrefti-

z

tutio eipermirtendaeft. Nam;, efto Inver-

«

fam hanc Legis Civilis difpofitionem ipfe

j

univerfi corporis Juris Civilis Mirus glofla-

1

tor Gothofredus ad.$. 1, /. 5. f. de Statu bamin.

!

fub L. £. miretur , Fern. Vafq. lib. z. controv,

l,

cAp.o. num. 11. monftro fimilem videri aiat,

l

TAH

clic

Bachov. ad $. 4. Inff. )äz'e 3]ur—. perfauam du

:

L

^ 3ilgx

ydes

«noücm )

effe cenfeat , ftruvius fyntag. Juris Civilis

Exercit. i. T hef v8. dolum & improbitatem

p

VRW

m

minoris fe ipfürn flagitiosé vendentis hicco-

m

erceri afferat , quod & clarif. D.D. Franz /jj,

y» prod. [ni Jufftz. ti. 3. num.2.8.e$ Haunold., 4e

&il

Cï

Jur. e& Joff. tom. A. tract. 1. C4p. 1, €OBIz 0V.

Wdcnü

14. $ 2. 1n ffn. num. 85. fupponunt; eító his

:Udamm |

omnibus fecundis avibus non eatur : non

gt

prioribus, quia perilla difparitasnon aíTigna-

«j

tür, nonpofterioribus, cum nullum in fu-

QIXXW. l';

pra allegatis legibus veftigium reprahenfio-

f

nis & poeng apparcat 5 fed naturali libertati

ncqw'[l'&ï |

fe fe vendendi modus & limites prefcriban-

yiolt

tur: cum , fi Jura Civilia hujufmodi vendi-

gum

tonem ratam habendo improbicatem Mino-

st

renniumfífe in confülto vendentium coercere

:fï.MF ]

voluiflent, non fit, cur in libertate poüüs ,

a

cujusjactura lu&tuofiffima eft, quàm in alijs

:zpubücæ

rebus , quas pupillis& minoribus, non ob-

l(s

ftante eorum temeritate & nequitia omni-

un dl

modó confervatas voluerunt , coercitionem

Sonkt

fecerint, cum, fi dolus&improbitas mino-

a

rennis fuam libertatem vendentis , ut fieri

JJ Q

poteft ; fi cnim hic ex imbecillirate potiüs

lj IIC?;O

Judicij & heberudine, quàm ex improbita-

ïz(?iszþl

t€ venditionem faciat, abeffet : veriditio fui

r

ipfius invalida foret, vel ad minimum refti-

Df

&uuo deberetur , quod Jura , qua fui ipfius

lf

ven-

æætbcoæ

327

g' m,":

4

!l

j

)

D

..

]

lvenditionem , fi fupra

di&tis qualitatibus ve-

ity,

xndgnh'(

'(tita fic, valere abtolute ftatuunt , & teme-

]) æ ri

tatem minorennis, ut conditionem ad va-

i, lorem

hujus generis venditionem non requi-

runt ; fed feptem jam

enarratis conditioni-

[

"

AU

bus prefentibus facultatem ad libertatem

du

1 Q

roclamandi denegant , nolunt. Sequentes.

difparitates adítruuntur :

quiajuraea, que

L&) !

tj

nrl

ordinarió & fipilis contin

gere folent , refpi-

Al

&illa, adquein-

ciunt, 43,4. 65 s. ff.de EL.

!

firmum Judicium pronius eft ,

atdue in que

A

[

blica pra-

nequitia hominum, in grave reipu

!

judicium ,

quà datá portà ruit ,

uàm contrarium , licet in

fe gr

avius fit,

w l

rohibent. 4rete. $. . Inff. de Oblie.qua ex

Inff. de Vi bono-

deli£. nafe, junct. med. Princ.

gravc P

rejudicium

um rapt. vninor veró in

qup

rcipublice , cujus inter

eít, cives habere lo-

Diti

cupletes,

fua pradia faciliàs, quàm libertatem

"

Vs

MY

fuam diftrahit ,

&alienat: hinc Jura aliena-

Va

jj

j

tionem prædii abfoluté prohibcnt, alienado-

nem auccm fuz libCFtatiS non nlfi certis ter-

minis circumfcribunt, Quia curatoromni-

bus negotijs non me

re pcrfonalibus :

quibus

pcra&is ipfe

minor a

dhuc Jure Civili pro ali-

u

quo reputatur ;

& caput retinet , auctorita-

t

tem fuam accomo

dare folüm debet.

4Arg-

j

1 .8. ff- de 4dopr. illis veró negoujs,

quibus

N

cormn-

y

328

mdbom

' (üb c,m

)

completis Jure.Civili minor pro nullo. repu-.

tacur. , utifit, fiíe alteriin fervum tradar,

mwm ,

Princ. l32 ff de R.T. vel caput habere non.

«(( at Ew

ampliüsintelligitur. Fiz. s. 4. 12/l. de Cap.wii-

i

,qui

s

j

zi ( dantur enim in Jure noflro homines

vivifiné capite ) auctoritatem fuam nonac-

o

como dat.

Cofrgto. $. 1. L. ff. de Stat. bom., $.

gettt

M

L. : 2. 1 7. ff. de Liber. cauf. princ. l.

l. ]7.4 quib,

4d lib, l. s. 16 Cod. de Lib.cauf. alià

s & mori-

viitir!

turo, ut recté moriatur, auCtoritatem fuam

"a

j

accomodare deberet, / Ideó autem factá (ui

Yi

ipfius legitimá venditione beneficium refti-

a

ïg() iM

tudionis in integrum denegatur; quiaftacum

i l

mutavit Papisianus enim aiz, ff major annis

i

f0f

wietnti , migor vietnti quind, fe in fervitutem

j

Venire pattatur , Id efh , fs

Pretium particz'pa-

m

7u5 eft : non foleve reffitui,

Sed hoc merito :

Xo t

UM

quantam res neccapit veflitutionem , cum flatum

vIuAt, 84 L 9. ff de Mimorib. 2,5. Anmis, nam

1nl

quod attinet ad jus civile, fervi pro nullis ba-

unw

D)

Lentur.. d. priuc. l, 33.

ff.de R 7. quod autem

d

de Jure Civili nullu

m eft, ut aliquid quip-

J: HKF n

piam inforo civilia

gere poffe implicat , nul-

!

"W

hus fiquidem entis:

1

ulla qnalitatesfunt ; Er-

lt

go

ii

Nedue III. Res furtivz füb conditione,

h

li

1 vitio fuo purgatz fuerint , vendi pofiunc. .

N

H!f

Fi2, ted, $. 2 |. 34. f-de C. E, Ergo & liber.

E

Ho-

Qty

h5 o db

329

i

UR

1

i EC,I'PL:

Homo fub conditione, fi fervus erit. (Qia

w,purgatonem rei vitiofz & munditiem rci

m exfpcctare, civile & humanumeft, cumnihil

d

dg,[*aa,]; aliud , quäm reditum reiad verum fuum

nb dominum fpectare , fit , quod Juri maximé

.&," conforme eft, fecus fervitutem hominis li-

WL

l

/ beri exfpectare.

w-

4

7]

V

Neque IV. 05 «s alieguso fervire liberos

b.fll'ïi'l

-

credz'zari:«"ym, jura compelli non patiuntur, L. 12

la

Cod de Oblie. & AdL. Ergo & vi&tüs causá fer-

Mi

vire liberos Tura compelli-non patiuntur;

Érgo nec vendi. 4»ete l. $. Cod. de LL, fi-

L

quidem per /y /iberos filij filieve non intclli-

!

guntur , fed àetesc id eftipgenuos: quosab

*

ali

^

]

s non patribus vendi & cogi non pofle ,

MM

utferviant, ultró concedo.

Neq; turbat: Cap. 7. Nov. 134. ftatui-

ab

tur, utille, quiliberum hominempro de-

;E'.;-u]zï;

bito vel fimpliciter , vel in pignus retinere ,

n h!

aut locare prafüumpferit, nontantüm debito

cadat, fed cantam quantitatem dandam ei ,

qui rctentus eft ab co, aut parencibus ejus,

d

adjiciat, & poftmodüm à judiceloci corpo-

ralibus etiam poenis (ubijciacur ; ergo Jure

Civili nequidem victüs causá filius vendi po-

4

tcít5 cum à creditore retineri non poffir,

gl

Quia4. cap. 7, Navell. 134. netilius pro pater-

no dcbito extra cafum 1. 2, Cod.de Patrib. qui

&W

X

fflios

dub o m

3306

félios fuos diffrax. expreffum fimpliciter, co-

dem veró exi(ítente parentibus invitis pigno-

ri dari , aut recineri poffit , creditoribus fo-

fsl

lüàm prohibet ; non autem, fi parentes Jure

p

fuo, quod ftante nimiá egc(tate habent , uti

velint; quemadmodüm enim intcr arma tt-

Jent leges , ita intremendá hac cgeftate , quà

QUP

bellum ventri, quiauribus caret, indicitur,

N

hoccaput novell. meritoconquiefcit;; cum

!

V

"Dura quidem mt(eris , mors [ mortalibus

Qmmis,

yi

eAt peri]ffe fame ,. ves una mferrima lou-

Jl

e eft.

"u

Scd quid fi extra cafus à Jure permifIos Ho-

j

mo liber in contractum cmpcionis defacto

deducatur? -

». Prafcindendo à cafü 4. eaf» 7. Nov,

1

134. de eo , uti de rebus facris, fanctis &c.

Difcurrendum eft. — F/z. $. ulz. Infl. de Emnpt.

€& vend. l. 4. princ, L 6. princ.S. 2.. L34. - 70.

N

- de Contrah. empt.. Hxc de rebus exemptis

fufficiant: ad res humano commercio ob-

ddom

i dir

noxias, qu« vel in dominio alteriüs, &alie-

"i

nz, aut in noftro, & vcl propriz , vcl com-

munes funt, fialienz, vel fimpliciter tales;

t d

LT

Jï]j!)

vcl infuper vitio affedz: uti furtive , vi

nc

R.

pofleflz func, de venicndum ct. Hi

$. IX.

A

Bub od

3I

Tümphïï ,

) :ïfui;r

1

& 1X,

J,Xflpïf:

Tenetne ergo emptio vendi-

t

!

tio rci tam refpedu vendi-

toris, quàm emptoris fim-

pliciter alienz, fivé emptor

"

i

J

i

& venditor conditionem rei

erípectam habeant, & ean-

n

dem alienam effe fciant, fi-

WT J)-

vé € hic, & illecam igno-

"m

ret, fivé alter fciat

E r N

, alter

]

ignoret ?

47

.T

21

Ed

yil

Ota rem vel adu , vel potentiá, fim-

|

!

pliciter alienam dici , rem actu alic-

nam efle , in quá aliquis nullum Jus

----- vel dorainium habet, porentià, quando füb

unius dominio quidem adhuc eít, alteri ta-

n

men debetur, & ex ritulo v.g. venditions,

i

donationss &c. cradenda eft. De rebus poten-

"

dà folüm alienis hic fermonem non efle:

)

cum , cafdcm valide reguiari:cr vendi, cer-

»

tum

BA

332

mb odb

jid'

tum fit; fed de bonis, qua« acu aliena ,

j Ü

& extra dominium ea tenentis, & venderitis

j

a

funt , modó non per legatum vel purefub cer-

1& ff t

£o dierelitia fünt , vel refittut algs difpofita fuat,

i

TIL.

vel fubflitutioni fuppo(sta. med. $. 1. L. 3. Cod.

Qf

E

comm. de Legst.. horum fiquidem venditio

g

ab initie in favorem ultimarum voluntatem

ii

( fnis enim d. $. 2 rationem aliquam fecun-

dariam (olüm continet ) z zrri£uzo de Poca-

:my!xö j

zur, C ficintelligenda efl : quafi nec. fertpta ,

M IOTI*)

i

IT

nec penituo fuertt celebrata.. med. $. 3. d. I*

;ona'.*r

i

jundl. illius fege. med. cap. a. Novel. 108.. nifi

ratione dotis, donationis propter nuptias

s t

hinctd

Fin. cap. 1, Novel, 39. rederoptionis captivo-

rum, pieratis. Fím cap. 1. d, Novel. 108. ali-

z?ry. &C

mentorum,necelfitatis. Prigc. cap. .. Novel,

V

h

108. fiat. Eaenim , que communiter osmmibus

ul

profunt , $s. qua. fpecialiter quibusdam . utilia

hii

Junt , praponimus. med, d. cap. 1. Novel, 394

hocloco queri |Hoc prenotato

1N

y. L Emptio venditio rei cam refpedu

foyi

tl

emptoris , quàm venditoris fimpliciter alie-

nz áb utrájue contrahentium parte boná

t ,

fide inita ,

abfoluté & fimpliciter tenet.

0yti

Bs

Prob: Illa.emptio vendido fimpliciter & ab-

/

foluté.tenet , vi cujus obligatio wadendi

Af

mercem refultat ; quia hec illius effectus

i

Mj

ncccqarius.c&. $.28. /, 11. ff. de A. f'mf"t'

&55 o dbf

335

A €$ wvend. fed em

pdione venditionerei fimpli-

TY

ul

i

t citer alienz ab utráqué contrahentium parte

^ bonà fide cat

eris paribus inità obligatiotra-

ii

l

dendi. mercem refultat. 4. $$. Argto. 1. i8s.

! l w

: de R. J. quiares habilis, qua caxeris con-

Wt

ditionibus accedentibus ufucapi valet, tradi,

l*"ü?]ï

L

h fiquidera rem aliemam diffraheve quem pofe ,

nulla dubitatio efl.. Princ.[, ag. ff- de Contrah,

me,:m,/;?:

empt. c qui vendidit, nece[fe non babet fundum

! i , y J;f'.",;

l

tmptoris facereyut. cogitur,quifundum [liputanti

uj fpofpondit. S.un. l. 2.5. ff-eod. & habere licere

[ I

)

praítari poteft; Ergo. Nontamen Jurive-

ri domini , quodtotumin concuflum penés

huüncmanet, prajudicatur. /. 6. Ced, de Reb,

J [ï ïïw

aliez. &c. Sed hic illam rem à quocundue

:

A:a«x"t'rx

pofleflore , non oblato pretio vindicare. /, 75

hat

Cod. de R. F, & auferre.. Fin. L. 28. ff. ae C. E.

"T.

poteft. ;id enim , 4w24 noffrum efl , [ine fatdo

Ü H/!r:M ]

noffro ad alium transferri non potefl. . L. i. fff. de

n

&.J. Nifi vel prafcriptione, vel inceritu rei

y!

|

proprietatemamiferit, ubi actio realis , ütpo-

le

te fure reali perempro, contra emptorem

ceflat , & perfonalis contra venditorem

compctit

aitamen |fub diftin&ione : vel

(

enim venditorrem jam deftructam, aut ufu-

"

capcam cditulo onerofo, aut lucrativo quon-

i

dam accepit, filucrativo puta legati, dona-

,EW' |

donis, quafs ex re alcerius contra /. 14. ff. 4e

( I

. Cond.

334

ïn z' uhlg .i

Caud. in deb.1. 206. ff de R. . locupletior fatius jjt

ft , &ac fi voluntate veri domini emptoril-

lw.l,,ll

li pretium folverit , aliquando reftiruendum

contra eum condictio certi locum habet. /.

1.[-11'«

23. ff. de Reb. cred. vel ex equitate contra ra-

g d

üonem & Juris regulam , quà id; quod meo

o

nomine gc&um non eft, ractum haberenon

;äïtmu :

poffum, quafi verus dominus illamn vendi-

m

cionem rati habeat, actio directa negotiorum

:MAQOQ

e(torum contraeundem ad recuperandum

w

pretium datur. Fjz, /, 3. Cod. de Rei vind,

Brunnem. ad l. 1. Co2. de Reb. aliem, non alie-

gc(ïom

tudd

f

nand., in fío. num. 2 fi iculo onerofo v.g. em-

um

tionis venditionis, permutadohis &c. Ul.

db

ceriüs teferc, an ille, à quo venditor hujuf-

qu;

modi titulo rem accepit; folvendo fit , nec

t

ne; fi prius, contra hunc rurfus vel prior,

tiutt;

vcl poíterior actio competit. 7 1. &j Aretof.

at

a. de Reb. alien. nom aliez. quia Jultanus lib. G.

N

Dieeff. [cribit : fi bominem , qui CMa'vijerat ,

j

emero à Tílios deiude cumeum CMavius Ame

Ti f

pereret ; eundem vendideros eumá, cmptaracci—-

t

derit, equum e[fe me pretium Ma'vio reflituere.

vinc. 1.17.ff.de Reivind. fipofterius , inter-

ïc/a'r;

e(t, an venditorjam plus pretij , quàm olim

fuo venditoridedit, acceperit, an non ac-

'i Cmp4

ceperit , fi acceperit , exceffus ab hoc rurfus

"t

Uh)dl

actionum przdictarum alterutrá peti poteft.

Princ.

gb o dhab

3jt

fj

j princ. L ult. f. de Negot. eeff. fi non acceperit,

|

Ut

ad nihil tenetur,

Drw

crzto cap. 65, de R. . f»

l

6to. $. 1. 128. f de R. f.. quia, cum de Lucre

ülg

P

duorum queratur : melior eff caufa po[fidentas,

'

At

$. 2. . 126. ff. de R. J. quantó magis fi de

w)l

l

amno duorum quaratur , prefertim cum

TC

alter neque ex parte rei acceptz , nequé ex

dU

parte injufte acceptionis teneatur.: Mol. zo»r.

J

in

2, fraCf. 2.. difp. 390. pag, 567. litt. A. melior

hls

caufapoffidentis erit? Certé fi contra hujuf-

A

Ti

(l

"h

modi venditorem aCio directa negotiorum

Wi

gcítorum cuft effectu daretur, & huic con-

il

"

m lj»:

]

tra agentem , utpote ratione cujus negotio-

rum damnum fenfit, ut indemnisfervetur,

[

actio ncgoqtiol"um gefïorum contraria cCom-

peteret ; ficucdi enim, quialiená pecunià rem

m.a;i,pcc

comparavit , rei dominium regulariter fibi

YU

iil

V:

acquirit; ita & qui rem alienam emit, pecu-

(3

un

!

nie accepte dominiuminillum, qui diftraxit,

cransfert. 4 e? Aroto, l. 3. Cod. Jf quis aíteri ved

( t

fibi , e?c. Siquidem emptor nummos vendito-

d

tj

J

ris5 facere cogitur. — Fin. $. 2. l, u. ff. de 4f.

y

empt, ( vend.

p

T

g. IL Quando venditor rem alienam

,

efIe fcit, emptor ignorat , fi res immobilis

Jlb

fit, emptio venditio abfoluté & firpliciter

abíquéeo ramen , quod rei vindicatio veri

;ïüïïüi |

domini, de quo difcurrendum, uc fupra, l-

i

'Rfrini-

datur,

:

336

Läæoæ&

9

datur. 4.3, Cod. de R, V. l, 1, Cod. de Reb. alien. 33

"

gon. Alien. valet. $. 2.8.4, 11: ff de GE empt. il

í

n

( vend. Argtol.8. Cod. fi quis alteri vel fibi.

ïms )

j jl

dN "n' ]

Prob. Re alicnam diflrahere quem poffe,

j

E

nulla dubitatio efl : nam emptio ef €? "vendiitos

" d)

féd ves emptari aufferri poteft.. L. 28. ff- de C. £.

, t

Ergo.

. —* Prob: Ant. Translatio dominij, utidi-

n

s«

&um , de eflentia venditionis pracisé non

M

g

n

eft, fed emptori ufucapiendi conditionem,

l

j

(XW

J&C ! Ob

'& ufquédumverus dominiusregn vindicet,

cam haberelicere, evictionemqQs praftare fuf-

Mi

ficit.

$,2.9 J 11,ff- de Aél, empt. eoc. Ergo.

m

um

Adeo quidem , st quamvis alioquin verum fits

/ll ,

venditorem baclenus teneri , uf em emptori ba-

ii i

beve liceat : non etiam ut ejus faciat. med, $.um,

d

sutd

1. 3o. ff. de Adf. empr. & qui rem emit, C pof

þajïdet , quamdiu evicdla pon eft , autdorem

a

Juum propterea quod aliena , vei obligatares di-

T

catur, com'venire mem po[fit. 1. 3. Cod. de Evicf.

D

A'g

to fín. [.24. $.2 1 74. ff. €od. quia vendi-

Iu

lori

fufficit , ab evictiunem fe obligare , polfe o

t

nem tradere , Cb purgari dolo malo: itaque [f

m

evidlares non fit « nibil debet.| med. princ. i.

P»'[ 1

ff 4c Rer. permut. nifi vel i» ipfo limize contra-

10 f

éls immineat evitdio , vel pofl perfet?am vem-

[4

"t

ditionem ante pretium umumeratum vei venun-

X

fuob

fiu;æ mioth fuerit qua[Ho, Hqc-namcjg ca

ii

;

?

peri-

]

l

337

1Cnd.l'(ä h

db o atb

u

!'Mv

[

P

ericulum emptor, ff /atis e$ om offeratur ,

! ad fotius ,

L

vel vefidui pretg folutionem non com-

! felli Juris auctoritate monffrat

r. l, 24. Cod, de

| fn!zmg

il

,

|

(

Evidl. S. un. . 18. . de Peric. & commad.. íed

!

^

l

H

l

émptor antequam folvat , per exceptionem

' petere poteft, ut fibi ratione evictionis fauis

j,; detur. Brunnem. ad 42. JJ eum, 2.3.5. ante-

lj

hf n

.'l'",

quàmres evincatur , emptor contra vendi-

6!1

» Fn

" torem hujufmodi remalienam efle fcientemy,

ul

:

!

L

^

1

]

"inid, quanti fuá intereft, rem fuam factam

"" fniffe , ob dolum uciliter agere poflit. Prizc,

Is [ s. ff.decAG empt.vend, quiavenditor de-

VE fs nzalum , quem femper abejJe oportet in judi-

VUWi cjo eyspti , quod bona fidei fit.. Fin.S. ol 6. ff.

V* de A. empt. e? vend. abefle praftare de-

"i bec. Fig. $. uz. L. 30. eod. qui autem alienum

u fciens vendidit , dolo non caret,c ideo empti Tu-

|8 dicio tenetur, Fiz.S. vy. l.v frn.med. d. $. un.

'if-ï;'!-'f"f*l l, 30. eod.

ul

Dixi $i res imimobilis frt. Nam qui fciens

Alienam rem miobilem «vendiderit , vel ex aliá

pf

cansá tradiderit , fürtum eyus committit. Fin,

3l

j

$. 3. Inflit, de V [ucap, L a. 7. Cod. de ufucap.pre

f"

empt. L 2, de F[ucap. pro dóuato idem ett ,

d

uando res aliena mobilis animo retinendi

n

(cienter emitur, ftvé hoc quoque venders

g

perfpe&tum habeat, necne. F. /12, Ced.

"

de furtas c [erva córrapto. Quare, anresaiie-

Fu ]

a

f

35$

! n;rdb-!

na mobilis à fciente eo effectu, ut venditio

n

n

valeat , vendipoífit , cum per talem vendi-

D

tionem juxta modó probata eadem furtiva

m ?

fiat, hic refolvendum non eft; quanquàm,

v

ut interim credas , furem nummos, quos

Ü i

"

pro re furtivà accepit , fuos facere, neQue

Pn 1f.

P(

nummos , qui ex prerio rei furtiva redacti

j

func, furrivos eflc.

$. uiz. l. 48. ff. chur(.

[ becl

velim.

l

"

M

z.. IIL. Empiio rei immobilis alienz à

y, 9

W [

j

fciente inita, fivehoc quoque vendensper-

s

fpectum habeat, nec ne, obfoluté & fim-

liciter valet.

Prob: Ejufmodi restradi po-

|]

N

I

teít ; quia,

uantum eft ex parte illius , ad

TUf

ÀN

ufucapiendum habilis eft: Ergo. — 4rgte. $. 2.

$ d d

' de AG empt. & vend. | Prob:

Nj

2

Coníq: illa emptio abfolute valida eft, vicu-

ü

p

j

jus nec venditor rem, nec emptor predium

repetere poteft ; atqui emptione rei alienz

YCont

j

immobilis à fciente inita, nec emptor pre-

Is

lod

tium, nec venditor rem repetere portelt ,

$i enim fundum [ciens. alienum vel obligatum

D

quis cezzparavit , ned, quidquam de Fwicfione

t

convénit , quod eo nomine dedit , comtra Juris

:rjum |

p rationem. Princ.l.27. Cod de Evicz. Er-

T

go. Modó dolus ex parte utráqué non ftet,

ïïlüfcan

alioquin ob verbageneralia finilia 15. ult

:b $7

4l

fa'e

gbebo ab

339

l,

!

V A de Contrab,em

t

ptione cmptio'&'*cnditio fim-

"! pliciter nulla eft.

i&

,

J

xï'

& IV. Quirem alienam cíle vel fpecu-

h

lativé , vel practicé dubitac, fi, quando ta-

l

d 71

lem veréefle compertus fuit, hancvero do-

M

mino reftituere animum habeat, eandém li-

Ut

cité emere poteít.. Covarr. zem, 1, ad 4. CAp.

J

peccatum de R. 'J. im 6t0.. Parte . med. mum, 4.

Prob: Exco , quia fic nulla domino injuria

li

fic, fed fuum negotium utiliter potius geri-

k

tur, confequenter hic rationabiliter invi-

/j

tus efíle non poteft. Hucufdue dictis nec

ul

obeft

i

l. Emptor bonz fidei dominium pre-

f..ü) | ]k

üij per craditionem in emptorem aliter non

|

Mi

tfansferc, nifi quatenus dominium rei ven-

hh

dite, ad quod acquirendum dominium pe-

u

cuniz fuz abdicit, ipfi conceditur ; Ergo in

vendidone rei alienz agitur, ne dominium

n

M

pecuniz faltem ad venditorem tranfeat ; er-

i

o venditio rei alienc abfoluté & fimpliciter

"m

nullaeft. $.3./.8o. ff.de Contrahb. empr.. quia

ï

hujufmodi emptio venditio conditionem

J

hanc fübintellectam per fe non habet, fed

[

pretium & pro habere licere datur.. $. 2. 8. /.

ld

n ff. de AG. E. & V. -confequenter quoties.

if

emptoreamnon exprimit, cujus exprimen«

d& caufam non habet, cum perhoc, quod

ï

ï

Ya

ven-s

340

"TET

venditor de evictione, & ad totumintereffe

«

1 Ab(om[

cidem obligetur , fatis ipfi cautum fit, toties

j

«

abeít, vel ad minimum illam efficaciter ap-

d

mnon

petere non cenfetur , fiquidem condiiio in

mente rctentanihil operatur.

g

f

[Cnau

Nequé fi Inftes: Quando tibi ftipulanti

3

"i

me cquum: daturum promifi, fi alienum

dem, nonliberor, íed vetus actio tibi.ma-

g

E

net. Prízc.8,3, £. 38. fff. de Solut Ergo etiam,

h

firem alienam vendo , &trado.

gisno?

Quia; gui

vendidit , " uece[fe non. babez fumdum emptoris

i

facere : u cogitur , quifundum flipulanti fpo-

obüfl[

Ti

Ma

pondit, $. un, L25. ff.de C. E. Curhoc?

&. Cum in venditione ad tradere ven-

7

us

ditor folummodoó regulariter fe obligét, nifi

"

l

ipfe rei dominus fit ; rem ementcis facere

neceflarió non cogitur: dare enim in exe-

jl

cütione effe poteft, eftó inobligatione pre-

(

ld

cisé non fit; in illaftipulatione veró promif-

for, quiahic Jus, non merum fa&tum pro-

Listi

mhifit; dare ectenim eft dominium trans-

[4

ferte. Fin, princ. S.14. Infl. devAch;. ad dan-

dum fe obligavir, hoc eft: ita rem dare, ut

j

hec accipientis fiat, fe adftrinxit. Z/4. /fz.

uj

n

if

princ: rem alienam tradendo non liberatur :

fed obligátio prior, ut qua ad tradere non

j'ii

téndebat, ineodem perdurat.

H

1

!

Nec

|

m

34t

ïæimm:

Nec IL. Si venditio rei alienzà fciente

j

fadta abfoluté fübfiftit, fequitur , vendito-

u

l?]

rem ad rem alienam emptori, quem domi-

WM

]

L

numnon efle fuppono , tradendam obliga-

J

ri, nam ut res emptori haberi liceat , prz-

u

ftarecrenetur, . &. 17. L 1. $. 1. . 30- ff. de

ïïä, flf

AU. empt. vend, quod finé rraditione haberi

m

l

4

nonpoteft; ergores fuo dominoreftitui non

.

debet, atáue licité inaleerum ,. qui domi-

l) Qp

nusnoneft, alienari poteft. Quia duo eun-

t

dem circa idem eodem cempore in folidum

'/W*

obftridum habere non poflunt ; alioquin

VM

contra expreflum cap. 6. de R. T.in 6to, L. 185,

L

L

[//À

de R.T. obligatio ad impoflibile daretur

?

jj

li

fed resfuo domino refticui debet , & eadem

T

non domino áfcienteillicicé tradicur 5 ergo

Yl

i

ad illius traditionem obligatio oriri nequit,

M

,

cumillicitum pro impoffibili reputetur. Fin.

(s

L.5. ff. de Condit.1nflitutionum 5 1mpo thilium

r

veró zulla obligatio eff. d. cap. 6-12 6ro. d.1.185.

n

ff. de &.7.

Ergo.

d

m

E E

nim Wading: T ratd.. de Contract:

f

- P-alao de Rei 4lte-.

