r emptio artificialis in fpecie , quá aliquid lu-

pj Cri causá emiwur, ut per operarios immutea

!t

tüur , immutatumque carius vendatur , eít

t

talc negotium clericis & . monachis indeco-

li, "

rum;z

,

158

dub ogm

'*; doW

.

rumà: non enim apparecquà ratione condu«

&iopoffeffionum, eo fine, utijídem per alios

qi

cultis fructus cum lucro vendanzur , clerico

".

g

turpe negotium fit ,. emptio vceró mectallo-

rüm vg. eo fine, ut condudtis ad id operis

; j

« Qu

mutatracum lucro vendantur , honcftaticle-

(

ricalis vite conveniens negotium fi. . Nota

n

C

tamen, ficuti clerici , fi condu&ori inre con-

ductà fuccedant, in condu&tione ufque ad

non

! veni

tempus in contra&u prafinitum remancere

jn d

licité poflint. Reduan. de fpolgs Ecclef quaff.

d: num. 12 Ia & fi hujufraodi negocianti fuc-

cul

hii

ecdant, materiam adhücpreparandam, per

H

d

ad idjamconductos preparare, ac cum lucro ; lu

Á

Á

!]

venderce licité valent.

4rgto med. cap. Y« 94

| h

l

WL

de Nov. oper, nunt. juntt, to1. f, 4. ff. de Deci-

y

rionib.

!

Häigmn

N

Dixi L Lwcri

causi, Nam fi aliquid

emant, ut arte & labore alieno in fuum fuo-

iPL

d

! f

rumQue commodum mutetur , utidj; em-

ff

prio & venditio, utpoteab omni prohibitio-

nc aliena, licitaeft. -

j

|h

Dixi II. Regulariter,Exc

.

calce &. 4.

J

cpticpcm videin

"

L

. 4. Clerici emptionem & venditio-

ij

li l

nem ultimó füprà defcripram feu negotia-

tionem proprié dictam validé quidem , atil-

"W

tig—

u

l»ioitö»u celebrant. Prob. Pgrs prior. Nego

tio

dbob e ho

179

6 Cy

do clericorum à facris Canonibus expreísé

hp

W

non irfitatur, fed folàm prohibetur, quem.

admodüm exfequentibus elucefcet , confir-

) D

Lily

maturque ex conftitutione Pij 4. Que incipit

Decens $. Novemb. 1560, Edità , vicujus prae-

ncm.,

t

cipitur, utomniabona clericoruüm dictorum.

€x negoduatione illicitá acquifira , ipío facto

lr

Camerz Apoftoliczapplicata fint, quod effe

ufqu:

non poflet , fi hic contra&tus emptionis &

p

venditioniseffecnullus; quia resita acquifira

J

Ti

in dominium clericorum negotiantium non

cranfiret, fed in dominio eorum , cum qui- *

Il

bus clerici illicité negotiabantur & contrahe-

J

«»

bant, permaneret , itaque his reftitui debe-

m

ret , nec Camere Apoftolice jufté refticui

Dui

poflec; cüm laici, cum quibus contrahebanr,

delitum non committerent, & quare puniri -

li

poflent? fed quod à facris Canonibus ex-

zä

n

prefsé non irritatur , fed folüm prohibetur ,

!

validum eft : uia mulktafferi probibentur, qua

li*

i

Kifaciafuerint , obtinent voboris frmitatem.

Cap, '

F

16, 4 de Regularib. Ergo.

.

Prob. Pars pofterior.. Clerici vfficia wvel

)

commercia fecularia nom exerceant,. cap. 15, a.

) de Vit.ef boneft. Cler, fecundim inflituta pra-

QU

decefforum noflrorum (ub. interminatione ana-

L

thematis prohibemus » B8e mohaché vel clerici

J

causá lucrá negotientur.. Cap. G. W& me cleric,vel

u

E

M«

1?o

&b od

1 Wm

Monachi tc, — Ergo causà lucri negotiari cle-

s

ricis eft prohibitum : fed causálucri negotia-

h

ri nihil aliud eft, quàmrememere; ut eadem

(j

immiutata cum lucro rurfum vendatur , ac

IW

negotiaionem proptié didam celebrare

Canonum €nim ffaiutis firmatum eff , ut. qui-* s

emendi vilins , vel i

cund, in lero effe voluerit ,

*

N

yendesnd

/

cATIMUS

fludio non utatur.

Can.3 caufc 0i

4. ac megotiatorem clericum quafi

14. quafh,

quandam pef!

em fugiat. Can. 9. diflincl. 88. Er-

L JIJ

.&o., Cürhoc? m.Quia semo militans Deo ,

i

* *mplicat fe

rn-egotg's fetularibus. Divus Paulus

n

Af

2., 47 Timot

b a. verf. 4. Cüm juxtaipfiusDEI

hominis Luce 16, verf. 13. effatum zemo duo-

& Q

W

(

bus dominis [ervire po[['s. quantó magis quidi-

«ino facerdotio bonorati , in clerico mimflerio

QU

l

^

con[Hituti, i non nifi altari & facriftcys defer-

«iire , órationibus vacare , ac divinis C fpiritua-

l;l

Qu

libusvebus occupari debent ,^ molefljs &* laqueis

u

D

fecularibus obligari , ab Ecclefiáretedere , jv ad

(f

terrenos ef- feculares addus vacare nón debent. Cy-

]

£l

prian. £piff. 66. jam negoriatio talis actus fe-

cularis eft , qui teftibus negotiatoribus ipfis

)

TA

animumin infinitaspartes diftrahit , talis la«

T

queus, quo hicin profundum curarum tem-

li (f

poralium mergitur , talis moleftia ; quà fe-

m

l

mentis bonarum divinarumd; cogitationum

.

1

t

hi

l

^^

|

D

N

fuffgcatur. S. Baf.ip Pfal. 45. & quà ratilc]):z l;

I8I

db?b o eheb

O

hzc illis permitti poflet ? cümij, qui Impe-

1ncgm

ratori militant , ac profanz militiz ad fcripti

]

funt, in cà provinciá, in quá militant, ne-

daflli,,

otiari prohibentur , ne militià fuà avocen-

db

tcur , utjam di&um, eccur fupremo Impe-

47"'

racori , Domino dominantium immediaté

il

auctoratis , Deo proximé militantibus, fidei

nj

militiam actu exercentibus, qui,quia de forte

a

Domini Íunt , clerici vocau funt. prizc, Caz.

iM

1. dif/, 21, quidorainum poffidere , ac àDo-

7)

mino poffideri debent. Caz. 5,cauf. 12.. quaff.

u

1, quorum porzio D Eus eff , quimibil debent cu-

ij

vare, nifi DEum. Princ. Can. 6.cauf. 12.. quaff.

yii

1. Qui mundo mortuifoli DEo vivere debent,

Wil

ut avocentur , negotiatio concedi deberet ?

Jf

Cur his, qui juxta' Cas. 41. cauf. 1. queff. 1.

DÀ

Caz.15. cauf 12.qu&fl.1, In. divinis elogijs ali-

It

quandoDij, aliquando Angeli appellantur,

/i

l

qui poffidentur à domino ,. qui nihil nifi

t

Deum curare debent,. & illi foli vivere ,

-

7

corum folicitudinibus & fpinofitatibg (X1-

y

plicari, lucrisd; terrenisinhiare, Mercuz

'um-

(P(li

que coli, qua ufquéadeó quibusdam of'a'i:

]

nibus laicorum juxta jam di&ta dedecent , in-

Ut

decens omnino & indecorum non fit ? Cur

j

negotiatio, ob quam Pia Mater noftra Eccle-

I

fia teíte S. Epiphanio Heref-uit. aliquos non

y| proximéé&immediaté de forte Domini , fed

K

M 3

c

182

db o mb

3 y/

de communitate folüm, qui propter panem

ul

füuum quotidianum eà utebantur, inferiores

ul,k

omnibus duxit, his, quiimmediaté & pro-

| (

ximé deforte domini funt , qui primum in

n

Ecclefià locum obtinent, qui alijs exemplo

!

yt)

effe debent , qui ad fui fuftentationem ne-

pam

ceffaria éEcclefià accipiunt , quibus S. Apo-

d

ftolus Paulus in primis Ecclefie orthodoxe

r

cunabulis jam jam vetabat , dum Epi/f. um.

£ap, , verf. 8.ad Tis. fcribebat: Antiffes (acuti-

| PI'OXJ

IQ5

liter quicunque praterea divinz militiz im-

mediaté & proximéaddictuseft) £urpis lucri

| i

Ti

cupidus non frt, — Cüm per Iy lucrum turpe , il-

& »jrztä

lud , quod obinzqualitatem &c. Injuftum

E

cít, utpote quod Jus Naturz omnibus ho-

l

V

minibus jam pridem prohibuerat, intelligi

li

^

non poffit, fedillud n

egotiationis, quod in

ï

lit

fc quidem indifferense

i

, Certas tamen per-

fonas, facras nimirum & DEo proximé fa-

T

P

C

raras dedecet, tefte Juliofummo Poncifice

N

Yi

CanMp. quefl. A. cauf.14. inquiente : quicund,

b

jemp.ve me[fis , vel vindemia won nece[fitate ,

D

fed propter cupiditatem comparat annonam »vel

j Mfc'ää

vinum , verbi evatia de Duobus denargs com-

!

arat modium unumy cb fervat ufquedum ven-

E

Fdw

datur denars quatuor , aut féx , aut amplius , boc

NB. Türpe lucrum dicimus. Supponi debeat ;

LT

A

um

4*

| quo fenfu 'curpclucrt?m &S. Ambrofïus d

ille

385

ebeb o g

r

ille Zib, . de Offc. cap, 21.. Quzftüs ftudium

li

elericorum fordida negotiationis aucupta vo-

'C&pn

cat, & Concilium Chalcedonenfe, dum hoc

It

Ca7.3.dolenter queritur, quofdam € clero

t

Propter turpia lueva condudiores alarum poljeffio-

M

»umferi. Quospropterca minifterium DEI

M

parvi pendére dicit , fumunt : conveniens

hod;

fit? Curnonhi, quiperfectionis ftudium, &

cxleíte quoddam vitz genus immediaté &

i

u

proximé profitentur, ac ad abducendos à ter-

(

renis mortalium animos , & celeftibus im-

17

buendos, à DEo dati funt , abomni nego-

u

tiatione, utpore inter quam nec ipfi ad cam

lnp

vitz fublimioris perfectionem, ad quamten-

h.

dere debent , eniti valent, nec alios fecum

elevare : longé remotiflimi effe debeant? .

li

d

Excipe eos , qui ex neceffitate fui, vel

fuorum vi&tüsacveftirüs , quem aliter com-

ÉÉ

l:

v

modénifi negoriando procurare nequeunt ,

negotiationes celebrant: hi enim utique &

(

validé & licié agunt. — Defumiturex cap.8,

li

5 de Decimis. übi monachi quidam ex necef-

»

fitate agrosconductos habebant, quospro-

n

prijs laboribus & fumptibus non improbante

Alexandro ;. colebant , qu& tamen condu.

n

h

Qio feclusà neceffitate per. meZ, cap.t. *«

7

ne cleric. velmonach.cbc. . Licita non foret ;

Nec tamen ju

m e[t

)m,'

ac ?rob;

! flum - megoti

con-

l

4

*

184

D ET

contradicendum propter nece[fitates diver[us ,

, M

quia legimus (anctos Apo[lolos megotiatores fuiffe;

m

g

Fin,med.dict. cap.1.. Quoniamneceffitashu-

jufmodi cohoneftando fimilem actum, qui

gt

in fe inhoneftus non eft, facit, utconftitu.

u

tioni, fub quá aliàs contineretur, jam non

4!

Mi

N

fubjaceat. —4rg£o med.cap. ult. & de Fergs cap.

3. « de Celebrat, mi[f.e fín. cap. 4. & de R.j.

liti

Juxta illud : qwod nen eff licitum in lege , ne-

i

ce[fitas facit licitume Princ.d. cap. 4.. Quia lex

,40

humana intali cafu obligarinon debet.. Quà

d

x

ratione Mol. Tom. 2. trac?. 2. de Tur, &* Jull,

Di[f. 3 42« pag.377. litt. D. Wllos vinez Domi-

«

f

nioperarios, qui dum in Brafilia & Indià O-

« nj

riencali converfioni Gentilium vacant , alicer

!WI

M

in illis locis fe fuftentare non poflunt , ni-

fi aliquod mercimonium exerceant , licité

t

agere , recté infert ; quód merces vili pretio

]

ibidem comparent, & in Europam trans-

d

miífasyendant; quia aliàs defectu victüsope-

D

rarij ad Gentium illarum falutem procuran-

ni

damneceflarij ,^ deeflent, &tefte Haunoldo

j ,3111 /

"TT om. 4. de Tur. & Tu[l. tracf. Vo. cap. 1. controv.

4

27. iB fín. num. ,85.. In Concilio Elibertino

j 'lpz)/]g

cap.19. Clericisin neceffitate per fe intra ,. &

!

(

per alios extra provinciam negotiari permit-

l

titur.

l

*l

1

& V. Clerici & religiofi ned; peralios

"

regu

*

dheb o g

185

iv

regulariter licité negotiantur , eftó totam cu-

uamþi

ram alijs relinguant , emptioni & venditioni

m

nullo modo fe actualiter ingerant, nedue

d

nomine eorum tanquam principalium nego-

ur;oni

tiatiofiat. — Prob. 1. Clericiab indignis pofl bàc

) )am'

queflionibus noveriut ab[linendum ,. $: 4b omni

&F:rg&

NB. Cujuslibet negottattonis ingenio, vel cupt-

TTI

ditatece([anduminquic GelafiusSummusPon-

i»!cgtl,l

tifex Caz.2, circa finem difl.88. e&- Can.1. Que[f.

(

4. cauf- 14. relatus : Ergo clerici & religiofi,

j

(

eftó cotam curam alijs relinguat , emptioni

?f

& vendidioni nullo modo perfonaliter fe in-

du

gerant ; neqdue nomine eorum , tanquam

IN

principalium negoziatio fiat, nedue peralios

nr,aikq :

regulariter licité , quia prohibitum , quan-

, 8

tümvis enim textus, clericisomnemnegotia-

a

tionem fimplicirer prohibens , allegatus , x

i

Decreto Gratiani defumptus fit, non impe-

m

dit camen , quó minus illos non ftringat :

A

!

cümjuxta approbationem Gregorij XIII. Sin-

as

guli canones decreti Gratiani finé errore

aut falfirare cum fuis originalibuscorrefpon-

;

deant, dic&ta prohibitio veró à Gelafio fum-

V

mo Pontificejuxta ipfius canonis infcriptio-

[3)&

nem promanaverit , negotiantur. Prob.

4l

Coníq: mercator , qui operas , aut etiam

partem pecuniz collaturus àclerico pecunias

(

in ordine ad negotiationem accipic, dum

M ;

n6é-

rcgü

186

FULT

negotiatur , veré negotiatoreft ; ergo etiam

clericus, qui eà intentione ad talem ncgotia-

M

[:

tionem illi pecunias dedit: quia, cüm com-

Lt

mune lucrum & damnum cum mercatore ,

(

uti prafupponitur , in tali negotiatione pro

jj

ratà commune habeat ,

L

ul

;

ut patet ex naturá

ipfius contractüs focietatis , illius mercato-

l

risfocius eft , in fingulas negotiationcs focij

cd

fui mercatoris habitualiter confentit , aut

! jo

confentire faltem Jure cenfetur : tumquia,

d

qui facit per alium , efl perinde , ac fí faciat per

fur

fé ipfum. Cap. 72. de R. in 6to.. Tum quia

W TC'H":

negotiationis focij communi Jurisperitorum

EU

& negotiantium fenfu negotiari cenfentur :

le

non enim illi, qui pro negotiatione pecunias

Wi

folüm dant, & rationes , &lucra, fiqua funr,

n

lu

prorata aecipiunt, omnem reliquum labo-

'rem & operam per fuos confocios exercentes,

bl

'minüs mercatoresfunt , quàm fi ipfimet ne-

gim

hi

gotij causá iter faciant , merces explicent,

in manus cum licitatoribus conveniant &c.

ii

quoniam intentio ac confenfus generalis dan-

-Eff[f]

tispecunias, ut alter & operas fuas conferat,

ví

"ac datis pecunijs communi damno & lucro

n

ncgotietur, ficut ad denominatrionem focij

x

tribuendam fufficit , ita & fatis eft ad nego-

A

tiatorem denominandum , quia talis focius

iiüïtq

£*

P'rob. 11"0&*1

m

187

"

Prob. 2'do. Ratio di&is elericis & mo-

Eangq

QUty

aschis negotiationem prohibendi, uti ad-

verfarij fupponere videntur, non eft ipfadi-

TIcftn

ftractio, impedimentum ac retractioab offi-

E

cijs fuis & fan&ioribus curis: aliás qui finé

L ll»

ullo divinorum negle&tu per fe ipfos negotia-

j nf

tioni vacarent ( cüm ubi ratio prohibitionis

DO

ceflat, ipfa quod; prohibitio ceffet) licité ne-

i,

gotiarentur , quod ramennec ipfi Adverfarij

admittunt: neque przcisétamipfum pericu-

ïfäï,*

f

lumuniverfale diftra&ionis, impedimenti ac

ïum(ïu

retractionis ab officijs divinis, & fpirituali

j

animarum perorationes , aliasque facraspre-

f

ccsDEO, & celoafferendarum quzftu; aliàs

"NI

& alij actus clericis permiffi, ipfis prohibiti

vb

forent: quàmquia , cümindecens regulari-

u

ter prorsus & indignum fic, homines DEO

(

immediaté facratos, quiéforce domini pro-

Q

ximé funt, lucris terrenisinhiare, &fecula-

SS

jf

ribus eupiditatibusnegotijsqdue, à quibus &

i

ipfilaici DEo ferventius militantes abftinenr,

m

fe feimmifcere, & indecens & contrá deco.

h

rem ftatüs videbatur, illos illicio negotiatio-

nis lucrative ad hec, & ad corradendas di-

lch

(oU

vitias permittendo invitari , hocá; medio à

q

functionibusfpiritualibusavocari ; Ergo cle-

yi

rici& monachi, quia homines immediaté &

proximé DEo facraü , quibus incendere lu-

o

crum

188

&b o»ææ

mm*"

crum dedecet , funt, à facris canonibusab

omni negotiationis generearcentur; Ergo

)

Negotiatio , quam clerici peraliosexercent,

eító. illa bos à fuis funcionibus faeris actu

;ä(li |

nonimpediat , eftó quód nepericulum qui.

ij

dem retractionis ( quod tamen non credi-

* pum

dero) ab ijídem fubfit , attamen indecen-

r

tiá illà & defe&u , quem Ecclefia in facris

|pot

hominibus, & qui DEO immediate & pro-

ftaf

ximé conícripti funt , fuá lege przcavere

W

voluit , hoc ipfo quod negotiatio fit , non

p

caret.

tl

.Prob, 3tio. Prediorum conductio,ut

Wa

ea quzítüs causáperalioscolantur , áàfacris

(dcmpr

u

ribus clericis & monachis regulariter pro-

| 104

À

ibetur. rg£o Can. 1. Can, 26.diff. 8.Can.

þu&n

3. uafl. 3. cauf. 2 1, cap-Y. (f 6. v& ne cleric,

Y

velmonach. Quiahominibus facris;per alios,

H

quos à proprio quaftu avocare potiüs debe-

w

rent, quz(tum quzrereindecens eft; ergo

hi,

etiam datio pecuniz , ut eádem per alios

hnj

[j

quzftüs causá negotientur, clericis & mona-

«l

chis prohibetur, quia hominibus DEo pro-

tíno

ximé facratis per alios, quos à proprià ne-

:

gotiatione potiüsavocare deberent , nego-

o

tiatione quzítum quarere, indecens eit.

d

T

Non enim video;quid turpitudipis qua(tus

1

d non

V'V:X agris per alios cultis habeat ; quo

etiam

Wx

cbo m

a.

lttiy

etiam qüzílus ex pecunià ad Societate

r

mercatoriam datá contineat,

Ea

vt

Prob. .4to, Crm quid uxa via probib

—

fatt;

alicui , 4did aliánon debet admitti. Cap.8 4.de

Culiy

R,. in 6to. 'Ergo cüm clerici negotiatio-

Q0t t

nem perfemetiplos exercere prohibiti fint,

nj

etiam per alios eam finé labe exetcere non

"m

poterunt, Aliás lacri Canones intentionem

lm&&p

fuam d. cap.84. declaratam , & finem; qui

praur

eft , clericosà negotijsftatui eorum ob ipfas

T

eupiditates terrenas inconvenientibus arce-

re , hicnon obrineret: quia liberriméinter-

hd

venieüte folüm contrac&u focietatis, ean-

lt

dem prolibitucelebrarepoflent.

ii

Dixivegulariter, E

Xceptionem vidc fu.

OM

pràinfine & 4.

Nec obít

T.

at I. Canones facri , iquilcle-

"

ricis negotiationem prohibent , univerfali-

"

ter & generaliter loquuntur ; ergo otritiesil-

los , qui nomine clericorum veniunt, com-

m

pmuï

prehendunt: atqui nomiíne clericorum ij

n

etiam,quiordines folàm minoresabtque be-

;

/

/1'0'

neficio habent, veniunt, Caz. 1. dif/, 2x. Ergo.

j

Nam /eg. Maj. Ng, Quiahocipfo;quódfa.

L

crajJuraob inconvenientiam negotiationem

T

i

clericis prohibeant ; illos tantüm clericos,

d

quibus negotiatio inconveniens eft, com-

r

prehendunt; ratio enim conftitutionis, eft

anima

(

196

ob o t

L

anima conftítutionis , coníequenter eirca

r

"

uos ratio prohibitionis ceffat, & ipfa con-

"

t

d

u |

itütio ceíIat : fed clericis, qui vel ratione

ordinum facrorum, vel ratione bencficij (a-

|

"

j

etis minifíterijs immediaté & proximé addi.

Pn[fbl

&i funt, negotiatio folüm inconveniens eft ;

;l'(

yini

quia hzc inconvenientia przcisé non tam

mo]üïl

rationé ordinis minoris, utpote ftante quo

;Mk

matrimonium (chara&eremenim indelibi-

orl

T

lem imprimit) negotium maximé feculare

& validé& licité iniri poteft, — 4rgzo cap. 9.

fU

h

0n4

"$- de Cleric.conjug. Adeó quidem , ut ptivi-

n 4

leeium fori & canonis ab Innocentio H.

J 1

Summo Pontifice infavorem totius ordinis

aitt

elericalis editum , modó eum virginecon-

j

3

|

traxerint, & veítes clericales deferant, &

t

oft Concilium Tridentinum, juxtaejufdem

Mi

Se[f. 3. de Reformat..Can. 6, — Si alicujusEc-

ägna j

elcfiz fervitio , vel minifterio ab Epifcopo

Mi uj

deputati , eidem Ecclefiz deferviant, vel mi-

du

'."dx

AWl

tf

niftrent , retineant, — Cap. wo. de Cleric.coB-

jsg.in óto,

Quàm beneficij, vi cujusim-

Mion

mediaté & proximé DEo mancipati,ac DEo

du

a&tualiter militantes effe&i funt, qui à curis

m

a

& negotijsnon facris,quantum fieri poteft,

Mirc

alieni effe , facramunia re&é obire, acpri-

iT

marió divina terrenis cum eorum ignomi-

L

,

/7

Í

Argto

uiä & probro non miícere debent,

) g*:,'auä.,m

€ df.

191

db o db

Wt

'

cap. T. 9« de Pofluland. nifi illicita agere defi-

'

lpü

! derent: provenit,

Et hze inconvenientia,

ATT

quz negotiationem illicitam reddit, e(ító re-

:bgncü

! fpe&u matrimonij cefTec, attamen in incom«

Wi 5atibilitatem de generat , ob quamipíebe-

Mit neficiatus matrimonio jun&us , benefieio

K fuo Jureipfo privatur. Cap.1. *$ de Cleríc.com-

"Wi $sr4f. Cuuia beneficij conceffio ex Eccle(iae

i confuetudine tacitam conditionem : fi cle-

lhj ricus in caelibatu manterit, continet, . Sed

//4, cur hujuífmodi beneficiati negotiationem

!ln] non zqueé ac matrimonium licité contra-

wb| hunt? . Quia hujus generis beneficiati ,

Wl eum d, conditionem reíolutivam collationi

j* fuibeneficij adje&amfuifle vel veré, velíal-

"i tem

przfumpté fcíant, matrimonium con«-

xeïul

i

u trahendo naturá prius fuum beneficium roe-

qji

figaant; ficuti ergó clericus refignatione

Eplor

lut beneficit fa&á , quoslibet feré contra.

&us laicislicitos licité contrahit , ita & ma-

uutt

(

ER

Jj

rrimonium.

Econtra talis conditio nego.

ao

tiationiadje&danon eít,undé negotiationem

i

celebrans fuum beneficium prius naturá re-

jant

fignáflecredinon poteít; con(equenter tan.

quàmclericibeneficiati negotiantur, quod

pot:[ï

uf

fimilibus Jürefacroprohibetar: « 4£e4sanm

n

enim Ecclefisflicus quis fft , — liceteà negotiari ,

/

!!

faifo jamnonlicet, Fin, Can, 1o. diff.gs.

(ito

Neds

|

192

ob o Gdb

NeduclH. Negoriatio proprié dicta jux-

(

u

tà difpurationem priorem de fe honefta & li-

at

Qs

cita eft,. quia labes , quz in eà intervenit ,

"

hoóminum, non ipfius negotij eft; Ergo ,

jl

L

m

cüm nihil tam fan&um fit , quo quis abuti

at

non pollic , nec abufusufum tollere debeat,

clericis, qui illam ad fines optimosdirigere,

iil

CL

& certéeamjufté & fideliter exercendo;ma-

Mu

is, quàm laici reipublice: bono confulere

offunc, 1mó ob vire eminentius genusad

Cemeti

;

fan&titatem directuri forent , ob vitia laico-

;uödcicn]

rüm cavetari non debet. : Nam ob vicia lai-

u

corum clericis negotiatio interdicta non eft,

l4

;uamnfa:ä

i

ia

fed utinquit Mol.zem. 2, deJur. & Tuff. tradt.

2. difp. 342..

Quia indecens omnino eft ho-

i

WRSTUN

mines DEo fpecialiter & proximé mancipa-

LT.

tos cupidiraribus terrenis inhiare, & nego-

tijs fecularibus fe immifcere. Prafumptio-

Ut

W

L

nem allegatam quod attinet, illam S. Augu-

ftinusnon admittit, dum Zb. de Beno vidui-

'tfp t

T

It

M

JAT. tap. iv ait. fap? experti [umus in quibus-

E

dam lafcivia comprefsácrevilfe vvaritiam, — Ra-

fudyr

tionem addit, quod cupiditas à lubidinis volupta-

| ] 0[370

te cobibita, majofibus viribus im pecunia fe por-

0029

W

yigat appetitum , & illinc averfa , hüc fe impetu

M

ardentiori convertit. Quod . exemplo fen-

mWUm Lj

füum corporis explicat , ex quibus, fi unus

lüm

gcnt.

"

387 vifus defit,. reliqui cantó acriüs vi

Mm

, Ned;

Gaco o ha

I9

hi dily

Neque lII Licét clericisófficium carni-

Al

ficum feu laniorumper feexercereprohibea-

tUt

'

| tur, attamen id per alios exercere licité of-

jdi;

funt. Princ. cap. 69. 5« de Appellat, Kftà quód:

10 qui)

monachi perfe venari prohibeantur, peralios

Uti ramen ( modó izzra mona[levia feu domos, quas

Ub inbabitant , aut corumclaufaras , "vematics ca-

WUM mes m teneant , nec venationi prefentiam ex-

Ib

Wat bibeamt perfoaler) licité venari poffunt. G, 9

p Clement. 1, de Stat,smonachb. ' Ergo etiam fit,

hii quód.clerici per fe negotiari prohibeantur ,

0)itl) attamen per alioslicité negotiabuntur. Quia:

&má (quamvis eciam /y predicforum in d. cap, 69,

i. ad Decanum & Capitulum , qui pecora fua

ii in pradijs fuis pinguefacta , per alios occifa

m per partes vendebant: quod utidjue, cüm ni-

&i bilaliud fit, quàm fructus prediorum fuo-

dj rum vendere, illislicebat, referatur; quod ta-

jj men & optimá ratione Magdunenfes cives

) Cefpicere poceft, &ita planénihil facicadrem:

m finé dubio enim. domus publicas habere,

"n quasalijslocent , velad carnes vendendas, vel

f'!

i

um

adalia negoriainillis exercenda, qualeserane

d

ftalli, dequibusin ciz. gzp. fermo eft , undé

jimp

reditus habeant , clericis & rcligiofis fas e(t)

ideo officium carnificum per fe exercere cle-

plo

ricisprohibitum eft, ideo per fevenari mo-

his interdictum eft, quia-a&tuale illorum

v i

E

--

ab

194

ab hujufmodi in proprià perfonà, qua gra-

vitatem morum defiderat, exercitium de-

j

decet. / Aft non ideoclericis negotiatio pra-

W

cisé prohibita eft , quia emptio venditio

,

actualisin propria perfonà dedecet, fed quia

cupiditatibus cerrenis inhiare & lucrum ter-

|

2

renumintendere& quarere,.ftatui ipforum

minüscorrefpondet:- atqui fi& per alios ne-

Pulkc

otientur, cupiditatibus terrenis inhiant , &

f

u

crumterrenum incendunt & quazrunt j Er-

(quim

go & hocftatui ipforum minüscorrefpondet:

& d

Ergo & hocipfis prohibitum eft.

Atrton

f d

Mi

Ü

VI,

grgï;z/w?a'i

uemadmodüm defacto

t |

An,

uidam à Poteftate humaná

/h"';a:,nim

T

ad emptionem & venditio-

[ w.m

LUE

nem inhabilitati ,. ac ab hác

Hitay

Vi

mediante prohibitione 1m-

At gt

pedic fünt, ita & nonnulli

1

|

M

ad vendendum,emendum à

! ]'/f; h

i

privatiscogi,acemptio ven-

LI

&

ditio à Poteftate Publicá ali-

.

qe

" "

]äs quæï,

dbob o dbes

19$

fa.

BOtan)

- quibus pracipi jufté,licità, &

Xio Veni

Cctl M

validé poffit, & quando?

C AUCTUL

y. L.

Emoinvitusrationabiliter À pri-

àtui j

vato ad emendum venden-

ï

.Derdi

dum cogi,nec huicá Porteftace

isinhay

Publicáemptio venditio pracipijufté & liciré

um

(quamvis validé: dummodó ob jam dicta,

Qu

& dicenda infra defectus volunrarij fimplici-

ter nonadfit, eftó confenfuiex dicendisin-

fra involuntarium admixtum fit ) poreft.

Jirgto [, YA, Cod. locat,

Prob. Ab zrzitio libera

poteflas unicuig efl, habendi , vel non babendi

MM

contraéfus. — Princ, l. 5, Cod, deO.ci4.A.. Kt

Ymat

[« quisd, vei moderatar ata, arbiter ef.. Med. L.

21. Cod. Mand. mibil emim tam conveniens eff

yitt

naturali aquitati , quam NB. voluntatem da-

mini volentis NB.rem fuagin alium transferre,

ibl

ratam haberi, Princ. $. 40. Infl.de Rer.

divif. $.

i

3. L ij: de « ,

R.D. Siquidem rerum fua-

rum adminiftrationem habenti pro volunta-

M-

te propriá circarem fuam efficaciter difpone-

re poíle, proprietas dominij eft; quaré & E-

ii

(sl

quesille Romanus, qui objicienti Augufto ,

quod patrimonium abfumpfiffec, hoc unum

i

]

refpondit: memm putavi ; excufatur. . Ergo

nemo invitus rationabiliter ad vendendum ,

g

N2

yel

196

j wü

W

:

-s;rcl- emendum à privato cogi, nechuicà po-

vt

AW

£eftate publicá emptio venditio precipi jufte,

j

& licité poteft. Prob.Illud confq. zzvitsm

/

comparare vel diffrabere poflulantis defiderium,

"1

vtla

juffam caufam mom continet. [. vx. Cod. de Con-

g

|]

m

frah. empt. quia iniquum efl , ingenuis bamini-

qumrw v

w

bus non e[fe liberam rerum [narum alienationem,

fict

YUV

Fin. la. ff. fí à parenz: quis., manumiff.. quia

d*

*

avis bec videtur injuria , ut bomines de Re-

fr, st

1

us füis facere aliquid cogantur inviti. Med. l,

m v

14. Cod. de Contrab, empt. Ergo nec emere, &c.

u

Quisquam &c. — Compellitur. l. x6. Cod,de jur.

delib. heé equum efl invitum [uo pretioves [uas

um

vendere. l. 9.ff. de«AGf. rer.amor.. Exgo. Nec

dm

"

u

Judzi quidem:nam zemo exterus religionis Tu-

Vi

daorum Tudais pretia[làtuet, ciüm venaliaexpa-

Tl

I

nunt:'juflum efl enim [ua cuique committere.l.9.

j

UCUM

li

Cod. de jud.

imó nec intereft juftum rei

pretium offeratur , annon, i potellate cu-

CY

J

ii

M

jusd, fft » per rapinam ab invita dominorem juffo

|

glfbm

iil

Jiretto comparare. Fin.l. 70. ff.de Reivind.cum,

quia in'vitis nobis , ves uo[fras alius vetinere non

Qf

AL

l

ao

debet,' Fig. $..L 25. ff. folut, matri.arbitrio po-

!l

f!

uj

Ut

zius domini veipretium [latuendum [rt..— Fin. & 8.

ff- de inli.Tur. — Prob. Hocconfq: tum quia

ul

al

32 cuju/quam injuriam benefrcia tribuere. moris

?

]y

hujus 2ozeff. Fim.l. 4. Cod. de Emancip. li-

u(æ

D

H

*

ber, Tum quia hoc membrum reipublicz,

quam-

dbeb o eab

397

Xthi) quamvis principalius fit , alia membra fim-

)müj pliciter deftruere , ac horum Jura fubvertere

QO

telL.— Arezo l. 16. ff de,$. P. R.

W i licité non

Mij Fin. $. 16

. L. ff. ne quidin loco. publ, ffm.

t(d] princ.1.35. Cod. de Inoff- tefl.I 6. Cod. deServit.

wj Dixi invitus rationabiliter. Nam fecus eftfi-

»iuj, quisirrationabiliter invitus fit: utputa fi vel

nayj, hicex contradu vero , velquafi, vel ob Jus

thiniyi

alterius ad emendum vendendurna obligatus

^ oj d

l

fit, his enim & fimilibus cafibus ad emen-

dum vendendum utique invitus quis cogi

OCW

Hf U

jufte & licité potefi3quia, cüm obligatio ali-

i ymin:;;

cujus juftitiz hunc ad illud ftringat , injuria

ceflàt , fiquidem cogens Jure fuo utitur.

71 Lgu.ü

Hinc

r

i

&. IL. Magiftracus vel reipublica füpe-

rior exiftentibus nonnullis; conditionibus

um

fübditis fuisemptionem venditionem praci-

nl

jl

l

pere, &illosad hanc yelillamin eundamco-

gerejufté & licité poteft. Prob. Quando Ma-

II

p

giftratus exiftentibus hujufmodi conditioni-

bus fubditis fuis emere vendere przcipic , &

T

eos adhoc vel illud cogit , aliud non facit ,

T d

j J

uàm quód lege vel juftitie proprie & ftricta

clis, vel legalis vel chariratis, vel naturalis

[ qu'Lf

zquiratis obligatis , obligationem fuam ad

j m

T

implere precipiat , & cogat ; nam naturalis

Ómi-

,1PUb

ncg;ffxtüdo , qu& þö

mincm inter & h

-

nem

1

198

n&:m intercedit

; & infita reciproc& propen-

g

"

fio (ut nihil dicám de lege divinà pofitivà

"

a

proximum à nobis diligi jubente ficut. nos

ipfos) hocofficium poftulat, u&uen modó

(

|

qub"

proximum non lzdamus , fed ctíiam dam-

4

&

u

num & injuriam amoliamur, quando id abf.

que noftro dif»endio poflumus; bonum pu-

J dampæ ,m

& qW»M

blicum id eft communitatis, & patrie inco-

jj

Íumitatem, utetiam cumrerum propriarum

4 DArc

jacturá promoveamus , juftitia legalis incli-

Iu

nat5 fileo titulos, quibus fupremo domino,

j hi

( dii

utejusreligionem & cultum, precipué publi-

nilsct

cum. pro viribus curemus ; obftringimur;

tl

contractus rempublicam inter & privatum

velprivatosinitii, utplacitaferventur, obli-

"

ant Sedquando Magiftratus obligatis ob-

zij

RUR

ligationi fatisfacere pracipit , & ad id illos

cogit , licité & juftéfacit.

li

Argto L.185. ff, de

£,7. cap. 6. $ de R.J. Cümhoc przcipere,

um

& illos cogere & ipfe obligetur. Ergo. Sed *

Quaznam funtcoditionesillz, exiftenti-

dl

bus quibus fingulis ad emendum venden-

jundaqm

il

dum quis licité &jufté cogi poteft?

9. Potiffimum fubfequentes func.

L

Ima publica neceífitas vera eft. — Quia

kovif

Jusaltum & dominium füpereminens ex con-

Ajay,

nexione civili totius cum fuis partibus , quia

Lll fm]]?cn

«

partesfunt, genitum , in bonum commune

n

J

ivon

f/**ïiïæql,

|

etuo s

199

.t Ym

lià v &on tantüm quarundam partium bona ( falvá

! t bísutiliter L. Rhodia dejactu ) deftrui, fed

!t etiam , ubi necefle eft, ipfam quoq; civium

t vitam morali periculo exponi ftringit; eccur

quandoi

eádem exiftente in bonum commune-qua-

w5; Dony

dam partium bona jufto pretio vendi, utpo-

te quod minus eft, nonjubebit ?

V pari

Ump]f()päx

Dixil. Publica nece[fitas vera , ideft, quae

vl

à parte rei vereéexiftit , aut cujus imminentis

us

probabiliffimum periculum eft , non ficta,

r

H

ac fi alià commodiori & minüs moleftà vià

p

l

ts

fingulis civibus provideri, & bono publico

t

confüli poffit5 ne, quia fi alio eque opor-

TT J

tuno & facili modo reipublice neceffitati oc-

5

curri poffit, jufta cauía cogendi non fubeft,

rerum fuarum arbitrio , lucro legitimo , quod

, It

aliàs habere poflenc , & ufu rei fuz cum in-

tl

juria priventur.-

ho gma

Dixi IL 7wffopretto.

Nar;n fubditum, qui

n j

obligationi fu fatisfacit, abfque fuà culpá

j t

dn o

jufto quivalenti, de quo juxta Brunnemann

ad S. 2. l, . Cod. de Cemm. [er. manu miff. mum.

" MM

s. MNequidem fidem habere tenetur , care-

si

re, equitad & rationi confenraneum non eft.

; t

T

Argto $. un, l. 3. [f- comm. pred.. Quia, cüm

Jus fupereminens ementes, vendentes obli-

J5 ; qu

gando , eorum jus &arbitrium valdéreftrin-

comr'f

ut, bonis conditionibusid

/

gat; neceísé eft ,

N 4

Poflö

n

P

200

&üb o i

Ü

u

poffe permittendo füccurrat ; fiquidem jus

fuumcuidj; hominum omnino detrahi ; hs

j

quumnon eft. Hinc

*

-'Eyï

gulas

nj

[noi

V

Á

& — InferesILSi inopia publica exigat, illos,

qui frumentum , aliaj; ad vi&um necefla- | ii

(

11à, quorum neceffitaseft , habent, quibus ! J

ipfipro fuá & familie fuftentatione nonindi- fj i

gent ( nam tantüm , quantum familiz pro-

, nib

priz fuftentanda fuffici, ipfis relinguendum

eit t

cit , quia z^lus omuc id , quod fui ustis aratia

| hu [I.IM

Comparavit , vendere jufté cogitur. /. 2. Cod,

m

WE Hrn. 12 p fpecies quandoquidem fatis im-

fs

pium eff ,. füis quemá, defraudari

» €44, 12 alios

jniti

£ransferri,d,[,5. & dum alijsprodeft , fibiob-

T

effe, atdjue ipfum velpenuriar fubfequenti

|

|

mità

tempore pati, velid , quod viliori pretio

myma. |

coadie di(traxerat, magno denuó comparare

ii

COgl, fatis durum[it , ehv crudelitati proximum

Iafiälällm

L.6, C. de Servit. & àquá) etiamfi mercatores

f

nonfint , nec res fuas venalesexponant ; ea

ffrhg,

vendere fervarà proportione gcometrica ,

QUi

nonjuxtaillud :

Afl

Irrent imufcas , tran[mittit aranea ve[pas,

d

unum folum & alterum , reliquis id , cujus

of

penuriaeft , juxta verf. 63 fat, 2. Javenal:

»

"n

Det "veuiam coryis , "yexat. cen[ura. co-

l

luinbas.

*m »'J U[ m

lj

in

TT

ddh o ib

20t

in majus lucrum refervantibus; Jus etenim

O d

fupereminensnonunam & alteram , fed fin-

gulas partes pro . viribus toti fuo füccurrere

| CXiga[) f

m n

ftringit; jufté cogi pofle. — /4rgzo fin, 1. 5. ff

de Leg.Tul. de Ann, l, 8. f ad municip.l. s. ff. de

X )

Adminifl. ver.ad civit.l.2.fF. de Nund, e L.2

OE n

Cod, ut uem. liceat tn empt. fpecie. . Et com-

nfamih'æ;

muniomnium feré D.D. juíto fcilicet, quod

tütn

eoinloco, inquo venditur, obtinet. $. uz,

i fi

P

fot3. ff- comm. pred. d. princ. .2 ( Imperatores

