tur , in religionemdivinam committeretur,

j

& quod inde fequitur, z» omzium ferretur

injuriam. $. 1. l, 4. Cod. de Haret. cy Mazi-

Chbeis,

im

Servum tamen Chriftianum adícripti-

M

tium ;. quum hic fundo, non Jud«o fer-

W

viat, «/frgto,cap. 2. « de Judais, Judeum

EN

habere poíle, cenet. Brunnem. a4 4, 7. ze

i

Chriflinmum mancip. num. 6. an bené

dis

€y

cutere non libec , cumjam uülitate carcat.

i,

Lorice , Ícuta, arcus, fagittz , fpathz ,

f

gladij , velalterius cujufcunqué generisarma

) .

h

f

rcípectu Barbarorum , & Romani Imperij

H

hoftium : quia illa in hos ne induciarum

1l

quidem tempore , velinimpcrium quocun-

qué

ææoæïg

367

]

qué prztexeu venientes transferre fub poena

Capitis, &bonorum omniumfifcoaddictio-

"

ïrw

nc. Fiz.L.2.Cod, QQue res Exportar. prohi-

bitum eít. Peraiciofam namqué Remane Impe-

! l

^l

0

rvio, cÀ proditioni proximum e[t , Barbaros ,

P

quesindigere convenit , teliseos , ut validtores

reddautur , inflruere.. Med. d. [. quà de causá,

i

w

'.

ut omnis violande legis occafio etiam colle-

L

retur , ferrariam quandam privatim habere,

|

arma facerc , venderc, vel cransferre, 1mó

emere , alioquin non reddito pretio aufere-

^5

L

bantur, quondam non priyatis. «4rezo $.

1 1, Z. nlt,

.de Publ. e^l. unic. Cod. ut arme-

vum ufus i, Sed folis fabricenfibus, de qui-

;;

bus integer. Tjz. 1» Cod. &? Novell. $s. extat ,

i

M

qui in publicis fabricis bellica arma fabrica-

bant, cad; in publico armamentario repo-

M

nebanc, folüm licebat. Hodie , eftó leges

de armis non nifi in publico fabricandis, uti

quotidiana experientia docet, ceflent: at-

At

tamen Ecclefiafticis conftitutionibus ,. qui-

[

bus Saracenis, Turcis, aliisqué Chriftiani

j

nominis, &crucis Chriftiiniraicis equos, ar-

ma, ferrum , filumferri, ftannum, cha-

)

lybem , aliaqué ornnia metallorum genera,

""

atque bellica inftrumenta , lignamina , can-

j

nabem, funes, ac longé magis triremes, &

mt

naves vendere fub excommunicauone 1la:ze

Ulï)

Ícn-

UM

cem o dheb-

: 'f3g3

D

fententiz , infamiá, inteftabilitate activá', &

jl

'paffivà, publicorum ofliciorum inhabilitate,

!

p

actuum legitimorum interdictione.. Cap. ug.

TL

"Extravag. joatn. 22, €ap. 1. ExtrAU, comrmi,

y at

cap. 6. 12. . 17. 98 de judeis & Sarecenis

yet

Chriftianis prohibetur, hi à recitatorum

W &C

refpectu illorum. venditione arcentur. I,-

tem &

qu

1

seti

-"Vinum , Oleum,

liquamen, quodBa"f-

:päm

baris vendendi zullam quisque -babet faculta-

civkgu

tem , neguflus quidem causdaut ushis commercio-

nl

yum, l1.Cod. Qua vesexportari non debeant.

7

tum ne illorum dulcedine illedi.,. quemad-

modiüm Longobardià NarfeteSophiz Impe:

m

^

tatricis contumceliá irritato in Italiam tracti ;

m Cät

dant.

Tum,quia

Mi

Populi Romani fines inva

ax & Reipublice tranquillitas commercio-

ET T

um utilitati preponenda eft. Brunnem. 444.

T

:

"TE

i

À. 1. Cod. in fipn,num. 3.

- JEdificia;columne, marmora,tam pro-

UM

pria, quàm

*

aliena. fim. 1. 52. ff. de Contrab.

aüsdq

andicaufa, eo fine, ut hecavel-

WM

empt . negoti

lantur, illa autem, ut deftruant

ur, & mar-

k [

morá , aliaqu

& ornamenta. inde detrahan-

Vi

tür : Senatüsconfülco enim prize-Z. 52.

f- 4e

! tf

C. E. & divi Vefpafiani edi&to prizc. /. a. Ced.

H

de (ädl/q: pr

iv: ad ornatum civitatis fervan-.

Bv

dum , sepH

blicus deformetur afpzétus, Fin.d. l.

J

u

gubogmm

369

RW; ». C. de /Edif.. priv. penáin eum,qui Adverfas Se«

"lt gtj confultum fecifet , con[litutá: ut duplum

»m;.!;,n- ejus , quanti emt]et, in evartum inferre cogeres

"m fyp: ipeum veró. qui vendidifet , ut . irrita

[

*b feret venditio , & fi preium folutum fuiffet,

f"&

illud emptor, cum hic duplum arario in-

O

ferre debeat, à venditore, quia à fua parte

irrita venditio facta eft , repetet, regulariter

: ylw

IN

veritum eft. /, 52 ff. de Contrab.empr.quan-

W

li

quàm de domo in domum , de civitate in

KU

civitatem quz'dam transferre proprijs domi-

",

nis liceat: ut vel f/quis ex aliá in aliam civita-

V

1

zem labentium parietum marmora , velcolumzas

T

de Proprgs domibus in proprias , dificijs non

Y

i

integré depofitis, aut potiüsnon deformatis.

jl

Fin. d. l, ?. vransferat quoniam utrobic, bac e[fé

« publicum decus eft , licenter boc facit. l. 6, Cod,

sl

de /Edif. Privat. rnodó ea ad ruranon ferar,

aliàs e4 poffeffione , quam ita ornavit , priva-

um

tur.: Fig, princ, l. 6, eod. vel qua urbibus ab

(f

ipfis deportatoribus modoó illata funt ,. nam

n

ornatum bujufmodi de poffe[frone ad poffeffranenz

i

i

Aliam per muros tamen , vel etiam per mediam

y

civitatem , quia eafolummodo , qua illata fue-

/

i

runt, civitatibus exportantur, Fin. l, 6. Cod.

(i.

de /Edif. privat, modó hzc de hac in aliam

1

provinciam transferri non intendantur , fi-

"

quidem co/umnas vel flatuas cujufcunque anate-

Ti

d

79

';

3709

mubomm

!

vis ex 4liá in aliam provinciam ssovere

, vel ä;f"!

offerre non licet.)l. 7. Cod. eodem. xransferendi

Qu

ad

illis facultas datur.

j

Dixi regulariter. Nam cum juxta dicta

rioris in utilitatem publicam

in $, ult. difp.

integra fua «

d

ficia vendere quisjufte &lici-

al

cé cogipoffit, cur ex edibus fuis urbanis &

äm&)tï'»

tuflicis marmora , coclumnas adopus publi-

WP

cum in t& civitate, in cujus territorio eít

(on

(de uná enim civitate in aliam ab zdibusfuis

pmit

detracta, in ordine ad opus publicum in al-

jeg

terá civitate conficiendum rransferre permif-

f

fumnon e(t. Fiz, med. $. 5. . 41. ff. deLeg.t.

]

quia propteralterius reipublicz conamodum,

qu

fuz detrabendum . non eft) exftruendum ,

gl

& uteaad hujufmodi opus adhibeantur,. de-

tl

trahere non poflet? partim, cumincommo-

!N

dum refpectu ornatüs majori commodo ,

m i

utilicate videlicer, cui magis favendum eft,

i

penfetur ; partim, cum hi id promercy cAusá

11&

nonfaciant. Me4.d.$.5.

ini

Deniqué Purpura , vel in ferico , vel in

^ I)

laná, que blatta , vel oxiblatta, atd, byacin-

1bina dicitur , cujus diftrahendi facultatem

!t

poená capitis & omnium bonorum amiífio-

'f.r(/zt?.'

')M:l

ne in cransgreflos infupertacutá , nulluspri-

vatorum quondam haberc poterat. L. 1. Cod,

s? ,4C

qua.res venire non po[junt.. AAuratas quoq

feri-

971

mw* ! ferica

sypayagaudas , auro intextas 'vefles priva-

b

591 "ris ufibus ( nifi quibus propter impertale zninz-

f

Jferium conce[]um erar. med. l 2. Cad. de veff,

l

;.

]

]

^

! Dolob. ) atque alibi, quàm in gyneczis , five

cextrinis Imperatorijs contexere non licebat.

1,i. Ced. eod. cum ,quód fericum & purpura

li

Imperatoris ac fupremi Magifiratüs infigne

idom;.

"ET

fit, & foli principi Augufto, & Augufta

conveniant ; tum, quód maximum purpurz

n

LO

predumolim fueract, uc ex Plinio & Budeo

D

MM

M N

Perez: ad £if. Cods (Qua ves venire num 1, xe-

fert.

LU

171;1

i IN'

Dixi quondam. Nam, quiaillarum mer-

j

"

cium tantum , quantum olim pretium erat,

4| üc

jam non eft, & Imperatorumaliaornamen-

Wi

ta hodie funt, perverfisd; moribus nuncuti-

i

mur , recitatas legesin ufu ampliüs non effe

IJW

Perez. Loec. Cir. affirmat.

Si plures adhuc

TL

'

LU

fpecies rerum vendi prohibitarum fcire cu-

pias.

Art. 2. CAb. 2. Part.2,, Clariff, D.D. Fri.

7]

derich 7radatós de Empt. && vend. agerede -

(b

rc : mihipracipuas enarraffe füfficit.. Adres

þ«f'/f

w

?i

venditoris proprias$ fpeciali lege vendi non

-

incerdidas, quales resfoli & unico venditori

proprie , vel c

^

DPF!

ommuncs fuut , ducor

ff

Hinc

*

i

&

(

Àa

?

« & Xl

372

aæoææ

,

. XII.

j

i

;

)

g&)ïi

Nonnc de Rebus foli & uni-

|

[

il

)t

co venditori proprijs fpecia-

h'»lw

A

li lege alienari non prohibi-

4ucm

tis, cateris paribus emptio

lp e&

x«

venditio recté contrahitur?

$. l. |

' Es venditori propria fpeciali le-

e vendi non interdicta cateris

i

aribus utiliter in contractum

hunc deducitur, five res fungibilis fic, &

(

fub certo vel numero , vel pondere , vcel

menfurá , & ut fungibilis, five per averfio-

j

nem & ad corpus , &qua fungibilis deduca-

J

tur , fivefungibilis non fit, &fivead corpus,

Hzc una

five ad menfuram vendatur.

omnium fententia efít, idcod; ulteriori pro-

N

bationenonindiget.

.

n

m. Il Edam Pecuni

a, fivel matcrialiQ

hl

ter , fcu ratione materiz, ex quàcaufa , vcl

(

cum relatione , quia vetus , pulchra, rara

J

11 t

&c. eft, fpectetut.

Prob: Cumtali refpe&tu pecunia veram

m

rationem mercis habere poteít ; — Ergo.

M

Dixi 5j paterialiter Cc. [peclitur fecus

(j

emum

æ(;ï;oææ

373

enim eft , fi formaliter, feu ratione nudi va-

loris confideretur ; quia fub hac confidera-

tione pretij, non mercis rationem habet, uc

mi.

"N

VN

l

autem Emptio & Venditiofit, utaliud merx,

aliud pretium fit, neceffe eft. — Fipis $.1.1 1.

j

mi

ff. de C. E.. Princ. l1. ff de Rer.permut. confe-

quenter fub tali confideratione pecunia

]

T

fpectata in venditionem minimé dcduci

il

Ji

potcü. '

Q

li

. XIV.

Iiti

t

An, & quomodo vero res

ld

communes vendi, & emi

! vCl

vl

: poqunt 2

i

W

Es Communis pro eá parte, pro

!

m

uà pro indivifo dominium

Vi

r [. R

v

VA

:

enés vendentem exiític , ita,

(

ut mediante traditione Emptor illud acqui-

rat, vendipoteft. Priac.l. 1. Cod.de Commun.

Mw&t

dividundo fin. l. 4. Cod, de Communiumrerum

,Ir)v

Alienat.

m

ué dominus rema

|

fü

Prob: Quotiescun

d

fuam titulo ad transferendum dominum ha-

i

bili precedente, lege non reclamante alteri

tradit , accipiens verus illius rei dominus ef-

R )

ficiur , dominiumqué , quod tradens ha-

Aa 5

buit;

;Wll

mibod

374

Næä

buit ; acquirit. /. 20. C«d, de Pa«d?, fed hoc

nud

in venditione rei cornmunis pro cà parte,

NI

pio quà quis dorinus cft , mediantectradi-

m

üonecontingit, Z.4,//. Ergo.

x. IL Licet focius invitus fit. Prob.

Falfo tibiperfuafum eff : Prcd? communis portie-

|

mem. pro indivifo , autequam comnauti drvi-

Ti

dunda. fudicium dicletur , tanttsm [ocio , mom

etiam extraneo po[fe diffvabi. L, 3. Cod. de Com-

j

amun. ver, alieg. quia quilibet rerum fuarum

moderator atQ; arbiter efl..— Med. 4, 21. Cod.

N

.

suand, Ergo..

Modó res tota communis in folidum à

T

fociovendita non fit ; alioquin, cüm focius

/

;lus fuà parte veré alienare non poffit. Prizc.

qar

l

£. 68.ff. profocso,

Argto L.ult, Cod. de Communmn.

;mäca

rer, alien. fiquidem nemo plus juris in alte-

md

rum transferre poteft , quam ipfe habec. /

cmpzi(

IU

54 ff.cap. 79.im Gto, de R, T. alter fociuspar-

tem fuam vindicare porcfl:. - ned..l. 1.Cod. de

m

comusnn. rer. alien, nifi juxta dicta in calce

difput. priorisfiscus , cuma cujufcunqué etiam

partis. /.s7. Cod. de end. ver. fifcal. dominus

€flet , totam rem juxta proprium privilc-

sium vendidit; hoc enimcafu , quia fidem

cjus infringi minimé rationis eft. z. £. 2.

de .omrun. ver. alien. focius non ad rem pro

füá párce , fed ad pretium pro fuà parterei

con-

gtab o dtab

375

| ho

confequendum communi dividundo Judi-

cio agere poteft. Sed

Wte,

Nonne& Annui Cenfus, &officia pu-

udi-

blica materia emptionis venditionis fünt ?

»jb

y. Poéta verf. 6. 6 31 Elegia 4. lib. 3.

l 'i

Tri[l.

um M

LT.

Tw quoquä

formida simiwm. [ublimia

"2

fenper.

li

Sevum prelufiri

fulmen ab arce venit,

A

Ne cum Eodem verf. 13. ejufdem Eleg.

dni

Hac ego ff monitor , mouitus prius Tpfe

(

uillem

!

exclamare aliquando cogat ; illis, qui Jura

!l

publicarum pe

ríonarum difcutere conantur,

lii

hzc

diícucen

da relinguens , ad alterum

[

emptionis ven

ditionis obje&tum , quodin

o

cervice hujus 4

fj. precium eflc dixi, pro7

PM./,/

gredior. Unde.

m

A0 |

AE

* ckoobok o*

* *

(

»qufü

* x* o*

"

h

wfo

i l

SEC-

a !

Àa 4

376

ddb o ehi

gtb

SECTIO SECUND A,

;r'mt»

W

)W sl

gm

De Pretio.

f

Ted

;

p

.

Quid nomine pretij intelligi-

tut :

"r

Anne hoc ad contractum em.

m

ptionis venditionis neceffa-

n

.j

rium eft?

"n

:szfm

uf

.T.

T pretium quatenàs alterum ob-

J [

jedum inadequatum emptio-

il

nis venditionis connotat, nec

]

pro remunerationc quàádam , quemadmo-

t

dióm Priac, $. 24. L 2. ff.de Vi bon. rapt. ne-

du

que pro locationis mercede , ficuti princ. $.

2-L. 28. f. Icat. Íed proprié pro eo , quod in

emptione venditione pro re , quz venit, ex

WP!.A

parte emptoris promittitur ; atdue in verna-

[ h

«ulà noftrà ber. acfícbitting faluracur ; &

Ó

nihilaliud, quàm certa ac determinata pars,

^ It

Vcl parces alicujus materiz , cui , vel quibus

euctoriate publicá certus valor impofitus,

*

eft.

A

db o

377

4l

eft.— Argto princ. $.2 In[lit. de Empt. c Vend.

mued, princ. L 1. ff- de Contrab. empt. qua &

moneta, velmonetz&c. Nuncupantur, eo

fine , uti $. 2. d/fp. umejam di&um , ut ce-

terarum rerum menfura , & pro commuta-

tionibus futuris, quibus quisqué indige-

[

l

l

ret , quafi fidejuffor fit, introducte ; fumi-

öl

Cur

Prob: Inemptionevenditioneneceffa-

1

rió aliud merx , aliud pretium eft. 7piz, ftz.

LA ff. de Contrab. empt. princ. L. V, ff. de Rer.per-

u

mut. quia ratio mom patitur , ut una eademque

res, ? veneat, C pretium fit emptionis. Fim.

l, 1. ff de Rer. permut. Ergo. alioquin, cumde-

beat. $: res t pretiumeffe, non potefl invenirt,

ngb-

quid eorum merx , €e? quid pretium fut.— Fim,

Wi

j!

"

med. d.princ.l.A, ff.de Rer. permutat.

N

zj. II. Et ad effe contradtüs emptionis

venditionis quemadmodüm merx, neceí-

T.

L

n(

farium eft. Prizgcip. 4, 9. Cod. de Contrab,

J

Cl')ïþf ,

Ui

LU

] (

Prob: Nw//a emptio fru?. pretio effepoteff-

Fiz. princ. Inl, de. Empt. Fend. e$ fine pretio

pulla venditioefl. Princ. $. un.L2.ff. de Contrab.

;

empt.

1mó cum illud hujufmodi conven-

5

tionem magis, quàm merxipfaab omnire-

liquá diftinguat: emprionis fubftantiam

con-

ä

Aa j

fiíte-

378

db o d

qcm&(

fiftereex eo /f. med. l. 72. f. Eod, Papinianus

"TU

JCus exclamare audet; Ergo.

qui

&. III. Non tamen abfolute, uteft in fe,

h qp

fed quatenüs certis qualitatibus: veritate vi-

oD

delicet, certitudine , & pecuneitate (fit ve-

nia verbo) imbutumeft. Prob: Exíingulis

A N

&. fubfequentibus,

g. IV. Datio enim pretij,

&

d

hujusjuftitia,

yum,

feuillius cum merce aqualitas ademptionem

venditionem validam conftituendam quali-

H

tates neceílarie non funt.

Prob:

LIlGV

d

. £05

Qu

preti numeratio , féd. comventio . perfici finà

i

feriptis habitam emptionem. fin. S. un. l.2.]f. de

Cont. empt.. fiquidem emptio venditio con-

J

l

tractus folo confenfu initus juxza dic. ip caf-

tedifp. umeeft; ergo. Prob: Hoc. Stante in«

n

Juftiuáà , &inzqualitate pretij cum merce ca-

i

ceris paribus emptio venditio valida refultar.

101. Tit. Cod. de Refcind.vend. Ergo ad em-

l

ptionem venditionem validam conftituen-

W

dam juítitia, & aqualitas pretij cum merce

qualicas necef(lària non eft.

d

. V. Eftóad emptionis venditionis ab-

folutionem &implementum dario preuj. /z,

$. 2, L. ff. de AH empt, vend. med. princ.

|

l. 1. ff. de Rer. permutaz, & ad illiüs contra-

&tüs juftiiiam juftiua feu aqualitas pretij

i n

ani-

-egm merce requiratur. Idcirco,cüm , ne

(&9

!

ma

379

dodb octeb

Ij

ma . mercando peccatis gravetur , in omni

confulere ho-

IPI(E,

negotio conícientiz propriz

minis maximé Catholici fic,. ijídem qualita-

M

übus, que pretium catenüs , quatenüs ad

cmptionis

venditionis valorem neceflarió

d

requiritur , perficiunt ,

difquifitis, de pre-

tio ctiam , quatenüs em

prionem venditio-

jl

nem juftam facit, agetur,

jl

& IT

li C uid verita

s pretij? Anilla ad

hoc, quatenüs emptionis

venditionis alterum obje-

w:;f—

u

PCZ

&um inadzquatum confti-

j

tuit, neceífaria eft ? Sive An,

*

Mil

& quomodo emptionis &

venditionis pretium verum

^ (

e(Ile debeat ?

ritas pretij forma quzdam Me-

,

sz.l.VE

vaphyfica ex correfpondenti&

[

actüs veré exiftencisincerni utri-

1j

ufqué contrahentis , cum actu eorum ex-

W

terno figuis excerioribus expreflo , cerrum

"

pre-

380

h

u

pretium. pro re dandum , & accipiendum

1&0—

conftituente refultans, eft. — Proptereà pre-

s

tium verum illud eft, quod finceré, non

W

fimulaté conftitutum , nequé dicis gratià

[

"

adje&tum eft;. hoc eft : cujusprore dandi, &

j

T

accipiendi promiffioni fignis exterioribus à

contrahentibus expreflz , fimilis actus veré

"

nii

mutuus internus correfpondet; non verum

Pf

autem illud eft, quandó contrahentes rem

pro certo pretio tradendam , & vice versá

ul

&etif

fiznisquidem exterioribuspromittunt, aliud

f. m

tamenmenteagitant. Hoc evenit , velcum

contrahentium unusquisqué , vel alteruter

W fü

J

fignis quidcm exterioribus rem pro hoc &

,

L

|

hoc pretio tradere, & accipere promittit ,

attamen neque inillud pretium veré confen-

W

WO

|

tit, neque alio titulo rem in alterum con-

AUA

trahentem transferreintendic, velíi partium

'l

utraqu& , vel una in illud pretium vere qui-

N

AA

dem non confentit , alio tamen titulo ad

Ixt

transferendum habili rem in. compartem

cransferre incendit. v.g. $i quis denatiomiscan-

UT fF

sa pretium.illud non exaclurus, veldaturus ponat.

ngn

$ G

Prius pretium non verum dicis folüm gratiá

confticutum nuncupatur , pofterius precium

» t

non verum fimulatum audit.

4

x. II Hac pretio, ut hoc alterum ob-

if

je&tum inadaquatum emptionis venditio-

N

nis

38t

db o db

)

"ntnis conftituat , refpe&u utriusd; partis ne-

Uhn ceffaria eft : feu pretium emptionis venditio-

"" nis ex parte ucriusci; contrahenris verum effe

'ix debet, nonfimulatum, multóminus dicis.

?i folüm gratià conftitutum. — àZrgro princ, L.

Wt

^i

11. ff de Aqua & Aqua plwvia arcend, fin, l, 2

liv Cod.de Tranfactianib. fín. l. 9. Cod. de Cont

(ah.

[', Mot

l

empt. &i vend,

Ml

Prob: Nuda e& imaginaria venditio pro

n

nm.faäa eft. L. $ $. f. de Coutrab.empt. cb [i do-

"

lil

nationis causá venditionis fimulatus comtractus

(

t Ita

eff: emptioin [uà deficit fubffantid. Princ, L.3.

J

Cod, eod. quia contracfus imaginarius etiam in

J

emptionibus ur i vinculum nonm obtinent , cum

t

fídes facti fimulatur, mon intercedente veritate,.

if

l,54- ff.de0, c 4A.. fiquidem , five unus

u

tantüm , five ambo preciumnon verum con-

i

fticuanc,confenfus verus mutuus circa rem &

pretium (qui tamen effentiaemptionis & ven-

v?

j

ditionis eft) deficic; Ergo.

five ab alteru-

a

. HI..Quandó predum,

tro , fiveab utroqué contrahente dicis can-

j

j

tüm gratià conftitutum eft , nec alienatio.

TU

lf

/

ejus rei , pro quà pretium ira conftitutum

0

.;

;

Ü

;

fuit , intelligitur. Fiz.d. /. 55. ff- de Contrah,

empt,

Prob: Illiusrei, circa quàmtam a&üalis,

j

ansfe-

u

9

queïm habicualis animus dominium tr

rendi,

383

Wth

rendi , vel fuscipiendi fimpliciter ' deficit j

g

alienatio non intelligicur ; fed rei in. dará

qfc A

hypothefi dominium vansferendi , vel fuf

d

cipiendi animus tam actualis , quàm ha-

L

e

d Ui

bitualis fimplicitér deficit , juxta tradita

, cort

Erco.

g

&. IV. Quando à venditore pretium

qun t

fimulatum , ab emptore autem verum, vel

vice versà conftitutum eít, licét emptio

',rgOIrl

U

venditio non valeat , quia, cum i» venditio-

,oqua

ne quis pretium vei ponit , donationdi causá non

exatfurus , non videtur vendere, l. 36. ff. de

t

u

Contrabend, empt. toties enim dicimus n to-

fitt

fum venditionem non-valere , quotits tmifve:fþ:

Yuont.

venditio donationis caufa facfa efl. l. 39. ff.eod.

4., /Hf"l J

duorum etenim in idem placitum confen-

"u

fus, confequenter & contractus emptionis

venditionis deficit.

Attamen tradicione

n

r

mercis fubfecutà , rei craditz dominium

. ft

cransfertur : nonquidem excaufis , in qui-

bus diffenferunt, quum zil valet , quod acfs

üm

d

fít-. Fin. med. l. 57. f- 4e 0. Q* CA. íed quia

5ht]

alter dominium transferre , alter accipere

tdil

voluit. 1.36. ff de A. R. D. ut ecce tu pro funde

Tusculano centum. Imperiales smibidare pramit-

.*!þcc?m

Qig,

zis , ego pretiofimulat? approbato, atqué de Eo-

dem fide. fimulat? babitá, apimo donands fun-

dumilum tibi tradot. cum in corpts , quod t

7'/!-—-

Waj

dif&

m

353

J dizur , con[entiamus , in caufis verà diffentia-

hj must non animadverto , cur inefficax fit tradi-

cnu w

tio. Princ. d l, 36. ff-de A. R. D. Prob: quan-

')J.J

tum eft ex parce utriusi; contrahentis, titu-

It

lus ad transterendum dominium fundi, in

quo conveniunt, habilis fubfuit; ergo & il-.

mr: ^

lius traditionis tempore animus illius domi-

li Wt

nium transferendi , & recipiendi fuübfuir ;

n

ib

crgo cradicione illius fundi dominium trans-

T

latum eft ; non quidém formaliter , & in fe

LEU

loquendo ex causá venditionis , quoniam

M J

T

intentionem vendendinon habui, neáueex

j

N /;i /

causà donationis, nam nec magis,fundus

Tufculanus eà ex causà tuus fit, cum alía

T ,mf

f

d

l

i

opinione illum acceperis. sez. [ 18. fF. de R.

$)

!A'

g

C. d. fín. med. L. $7. jf. de O. & 4.. Sed quia

ao

dominium transferre mea , illud recipere

tua voluntas fuit , itaqué fecundüm & tuam,

Qu

& meam voluatatem illius fundi dominus

:

!

ny

es. Fin.dict. [, 18, quemadmodüm fi ex al-

]

terà parte ftante dolo dante caufam contra-

gwil»ï,

Gui confenfi , actus ex infra dicendis cate-

;31*'

j

ris paribusvalet , nonquia , fidolum fcivif-

"

fem,ditlenfurus fuiffem , ned;quia, fihunc

/

perípecum habuitlem, conífenfurus fuiffem,

/

fed quiaconfenfüm meum fimpliciter & ab-

3

foluté prebui. Quare, cumexutraqué par-

cc verus animus dcminium vransferendi, &

1:,2

r

I'CCi"f

384

deb o c625

m

recipiendi fit, quanquàm nec venditio,nec

donatio validafit, /.3r./f.de 4. R. D, utqua

n

'd. go )

de nudáà traditione loquitur, nonnocet.

Mi

Nequé terretzille,qui donationis causá

vendidit;aditatranslatum repetendum actio-

jun!

DO

nem habet; nam bonz fidei emptori ex.-

j

ceptio datur: Ergo. Quia animo fimulato

h

vendens actionem quidem habet, nonveró

widii

realem ob Jus dominij , fed perfonalem ex

uaficontractu , condi&ionem fcilicectinde-

j n

ily

biii , quoniamnullo vero debito preceden-

te rem tranítulit , eftó inefficaciter: fiqui-

(

dem exceptione doli mali quafi , quod id,

"i

uod animo donandi tranítulic ,

f

repetere

emát

fuftineat , dolo agat , illerepelli pocett. 47g-

t OM

10 fin.d.l. 18, quanquam , f emptor pretium

Mi

donationis gratiá , vendicor verum adjecerit,

d

craditione , quà dominium translacum fuit.

TR

Arato l. 18. ff. de Cond.indeb, L.36.ff. de A. R.

D. fubfecutá, utpotein debito foluto ex hoc,

FOT

d

& füb alio titulo putativo accepto, condi-

n

N,*

&ioindebiti, quznifi dominium translatum

fuerit , locum nonhabet.

Argto. med. l, 35.

j r

tming

C L. 53.ff. de Cond. indebit. venditori effica-

Citer compcetat. — Argto ffz. d. L. 18.

1 lts

[ :Ubn:

&^ V. Quando pretium ex utraqué par-

te fimulatum fuit , non emptio venditio.

h

Lj

vrgto $. 1, . 20. ff. loc cond, c 4 8. Ced, de C

dheb o ha

386

*j

E,quia, cum non càm vérba, quàm mens

L

j

(

pacifcentium in negotijs atendatur. — vrg-

L.w

1o med, $, 2.. L. 7. ff. de Supellec?. contraCtus srà

iL v[]ls

fnà deficit fubítantià. Prizc, L. 3. Cod. de Con-

Qu

!

VAb. empt. med. $.5.1,5. ff. de Dohat. int. vir,

ts

( uxor. fcd re vraditá perfecta donádo eft.

TU t

Med.d. 1.5. ffn. l.9. Cod.eod.

h

Prob: Si donationés gratid pradg fatiam

LP

veudirtionem traditio fequazur , NB.acfione pre-

,'L

^

tj nullà competente NB. perficuur donatto, fin,

))C-I

d. l. 9. donationis causá factà vvendiztone ( fires

M

fimulaté vendentis non fuit) ses pro empto-

aU.

rey fed pro donato ves tradita ufucapitur. d. ults

Ils

Jf: pro donato.

Prob: fit, quód àb initio al:

Ul

terum alterius mens & intentio lateat ,. tra«

Pt

ditione tamen abíqué exa&tione pretij fub«

fecutá;alteri alterum ejufdem cum ipfo inten-

V

j

tionis efle perfpectum eft: ergo. Hocin-

ter cateros, inter virum veró &uxorem dos

T

ijot

nationis causá venditio facta nulliusmomens

ti cft

T

y. VI. Similiter fi res, quealicujus pre«

ramfäF5

n

tij nonminimi eft , quodatrbitrio Judicisde«

Hff

terminandum relinguo, partibus id fcienti

bus unico nummo vendita, & tradita fuit g

Mf«

venditione nulla donatio prefumitur. Arg-

[

tol. 46. ff. locat, $.2. l. 10.ff. de Adq. velamitt,

(b

nducfs

| bulef- jmdf.. princ. Igjä de Locak, co

Prob£

EO

486

db o 535

g

Prob: Unicus nummustanquam pretiumrei

v &0

valoris non. minimi à contrahentibus hunc

fcientibus ftatutum Jure pro pretio fimulato

j ';'A&M

g

habetur. 4, |.. ergo traditione fubfecucà

venditione nullà donatio prefumitur. Arg-

uSX

Qd

$0. $. 1. l. 20. ff. locat. l. ult. ff. prodonat. l. 3. 9,

[

;Di

9. Cod, de Contrah. empt. junct. l. wO . f- de R. .

v

hg &J

eoquo

d, cum uterqué nummum unicum

qüiïur'»

fcípe&u rei pretium folüm fimulatum &

vt

l

imaginarium efle fciat , traditione &accepta-

tione fübfecutà , & hanc & illam animo do»

venit

fj

iandi factam fuiffe magis prefumi debeat.

Dixi à féiestibus. Nam fi ab ignoranti-

iutid

Pii

bus qualitatem fei accidentalemi, & hujus

D

pretiumjuftum; illiusmodi emptio veriditio

facta fic;, emptio venditio, licet refcindibili-

z i

N

ter, utique fubfi(tit. zor. zif Cod. de Refcind.

aymd..q'uid veró rei qualicátem , illiusd; pre-

Á tïga]

tiürà jüftumà alterà parte perfpectum haben-

"n

te, altérà igiorante dicendumfit, exmodo

(fhrti

di&is facilé ertes.

lii

ol

x VII Si tesviliori pretiojufto donatio.

hnis cáusà vendatur , dubium non ef , vendi-

7/' (?4-'4

ftionem,e* remifTionem valere. fa. med. L38.ff.

d

de Contrab, empt. fiveuna tartüm ; fivcutra-

du

qué contrahentium parsid fciat , modó inter

ü (

aliàs pro-

eas perfonas, inter quas donatio

de Do-

ïJUUlIf j

hibita, celebrata non fit, $, 244 3t. f

pnAf,

f

&5b o disdib

385

um

inter virum C uxorem. inter viruma enim &

ux

uxorem donationis causá pretio viliori ven-

l

0

E

(d

ditio facta, vendicio quidem valet; remiffio

autem depretio fa&tà eatenüs, quatenüs una

"

W

M

pars locupletiorfacta eft non valec. $. TAR

ff de DóBak, inter virum €* wxorem cui finis

fü

l.58. f. de Contrab. empt. nequaquàm oblo-

UA

dhm i

Qquitur, utpote qui lucem fuam à fine z.. $.

.....

áccipit.

T

MA

Tit)

Prob: fllud. Juftitia pretij ad valorem

venditionis non pertinet, £e/. Zi& Cod, de Re-

l

féind, vend. nequé imaginaria venditio eff pre-

lr

Hio atcedente. L. 16.f. de R. . etgo.

d

r'l

Prob: Hoc. Intet virum &uxoórem ftan-

ilt0

te mátrimonio donationes fimplices prohi-

tl

hibite funt; 5e muluató Amere inviceim [Dolia-

t

Fentur , donatiónibus non temperantes , edpro-

]

f

fwi evza Je facilitate. ffn. l. v. ff. de Don. inter

lm'd

Virum euxorem. Ergo. Ni hàánc prohibitio-

'ïmxa[

hem moribusRomanorum introductam fru-

ftraneam velis , & quod uná viá aliquibus

u

prohibetur , eos ad id aliá admitti concra

C4. 8 4. de R. j, in 6fo credas. Sed

j

Quid , quando partes verbis ; vel alijs

.

i

fignis e

Xte

Y

rioribus detepro certopretio tra-

dendá conveniunt, in dubio credendum ?

pïO

Venditione vera, an fimulata ; & donatio,

J

àn pro invalidá prefüpponenda eft ?

W

Z

y.pra-

&ib o dheb

a

288

mü?

w. Prefdndendo à cafu refponfio-

pon

nis 6. venditio valida pretupponenda eft :

p

quia

nemo exiflimandus eff dixifje , quod non

mente agitaverit. fin. med. $.2

lO7of; df SuP-

i Pm

dQ

el, Leg.at

qué zimis indigpum videtur , quod

dilucid? : protellazus. eff , id

ag

fua quisquà. voce

in eundem cafuwms infirmare ,

zeflómonioque

PIOICI

f.

proprio refiftere, ffn : .15, C. de, non nym 3pt-

€un ;

græ(

Venditio uno nummo

Nec obftat.

faQta valet. f/». med.l. 66. ff. dejure dotium ali-

od

vt

às eadem fruftrà ibidem fuaderctur; ergó ta-

li in cafü donationem prafupponi malé con-

JfPO(C

cluditur. Quia venditio uno nummo faci-

endanon tanquam verus contractus, fed tan-

uam remedium expediendarum rerum gra-

It

tià, quo

fa&to divortio. Uxor ufumfructum,

eo faltem ef-

quem hecíin dotem acceperat,

M

fe&u, ut ipfum quidem Jus remaneat penes

(

maricum, perceptio veró frudtuumad mulie-

rem pertincat, absá;fuo detrimento à mari-

j

tóconfequi poffit , quemadmodüm & olim

in ftatu adhuc populari patri, qui quà talis

filio non fuo fuccedere non poterat , ut i1-

|

lius manumittendus patri fiduciario vende-

/

retur, & ita quodammodó in. ftatum fer-

Wf/f.

vilem reda&us patri naturali revenderetur ,

I«. (

]

anu-

ab eodemá; redemptus, ceu fervus m

mit-

&b o d

389

mitteretur, utmanumiífo , non quà pater;

nf

fed tanquam manumiffor exemplo veri pa-

j

troninon obftante, quód ipfa venditio ima-

i

inaria fuiflet. Pripc, $. 6. Infl. quibus mode

7:15.;'19.

N

"us patria Poteff. &c. Succedere poflet , fua-

debatur; & per hujufmodi venditionem

"IT

imaginariam ipfum Jus fucceffionis in em-

|

M*JIKHJ

torem familie quondam veré transfereba-

L

tur

Med. $t

ln/l. de Teft. ordinand. d.loc.

præfcribicur.

0 il

Dixi /4nquam vemedium, Nam hujuf-

]

modi ipfius commoditatis utendi fruendi

D

venditio donatio proprié talis dici nequit,

n

i

utpote que Jure cogente fit.

d

h

d

& II

iin

QUf

Anne, & quomodó pretium

us

l

"

contradüs emptionis: ven-

j

|

ditionis certum efle de-

L

beat?

ä

ä

Otca.

Pretium eertum efh , cujus quan-

N

tiras, que in obligatione verfatur , aut

l

nomine [uo , aut eá demon[iratione,qua

'

i

nominis vice fungitur , quanta fit , oftenditur.

Rel, cred. idcircó v«l fimpli-

di

Princ. l, 6. f de

B

[ade

E

Citef,

W

390

dbob o ebeb

"

citer , abfoluté , & per fe , vel relativé cer-

9s

tum eft. - Pretium abfoluté, fimpliciter,

&

-

M

per fe certum eft, cujus quantitas ab initio

ftatim à contrahentibus immediaté determi-

BW

a.l"fï :

natur: v.g. bec domus mille imperialibus tibi

j

vendita e[fo.

Pretium relativé , vel per re-

lationem ad aliud certum eft, quando con-

g

Ui (

trahentes quidem aliquod pretium ponunt,

illud camen eo referunt , unde vel certum

eorit

lact

€ít, velcertum fieri poteft— Relatio hujuf-

modi fit vel ad prateritum , ut fi dicam

?

.

Ergo.

quanpti fundum . Sempronianum tuemifli , tan-

Yum dabo . quanti modius tritici nudius tevtiug

jl

l

$n foro venditusfuit , tantum

| pre hoc modia

(f

(

f

Á

T lm

dabo. vel ad praíens

quantum pecunia in

cCMarfupto , ia arca etc. ba beo, fpro'vinea hac €c,

J

PxU

Zibi dabos vel ad futurum , & vel ad locum

um

V.g. quanti bodie menfura frumenti in foro ven-

T

detur , zantum pre men[urá bac dabo,Hac domusa

MM

[

ducatis tot , quat psar [upium boc commode con-

! m

pinere poteft , tibi vendita fit, velad perfonam:

IT

quando pretium in alicujus arbitrium collo-

iiv

catur ; fi ad perfonam, vel hzc, in cujus ar-

p

bitrio determinatio pretijj ponitur , expri-

ü////n

mitur , vel non exprimitur, fi exprimitur ,

».

vel una exipfis contrahentibus eft , v.g. Por-

Ái

fum bupc meum eo pretio , quod equum putave-

W

Fs tibi vendo, velalia excranea V.. hic AGer.

Ó

t4n«

i

!

ebeb o dgb

39t

"s

r

.

N

P yanti , quanti Titius aflimaverit , mihi jtcm;.

a

His praenotatis

Q

!

n;. I. Pretium emptionis venditionis,

[cwl

ut hzc valida fit,. certum effe debet.. Prize.

M

$1. In[l. de

Empt. c venditione,

N

Prob:

Incertitudo & generaiiras omnes

LU

m

contractus vitiat. —.drgf? (

ed, !. lls. ä:de V. Og

Ti WJ(L

dem placita

quia duorum vel plurium in ca

Tif

confenfus eflentialiter

funt, qui

bus ijídem

Wij

do é diametro obeít;

placitis rerum incertitu

12

Ergo.

l

,M(

)

s. TI. Ut pretium placitum certitudine

ij/w/(/,',s

abfolurá certum fit, ad emprionem Ven-

77

ditionem validama effentialiter non requiri-

Wi

rur , fed, ut certitudine relativà certum Ht

((

fufficit.

'

IV

Prob: Ad Emption

em vcnditionemva-

errum nece

flarió folüm re-

l li'l)þ

lidam pretium €

n

quiritur, Príge,

Infl. de E, c V. fcd Pedius

s nibil referre ait,pro-

lib. primo de jlipula;ionibu

:jäi

lletur , «n digito o[ten-

riouomine quantitas appe

datur , an vocabulis qutbus

dam demon[iretur 3

quatenus mutuá vice fungantur , qu fAntun-

dem praffent, Finisl.certum efl.. , jf* de R. C

Sed

ergo.

Ad quz pretium , ut certitudo talis ,

quae ad validumEmptionis venditionis con-

tractum neceffarió rcquiritur,refurganreferri

dcbed

&

».

—

322

. Quere ulteriüs , & refpondcbo,

R(W

j

? W

A l

& IV.

m(lï-

gt

Ergone pretium certitudine

n

4

ad Emptionem Venditio-

preix [

nem requifità certum eft ,

m

6!113 a

quando contrahentes di-

f«

L

fic

cunt : res i jufio pretio , aut

g

.

fnii

pretto » quod juflum declarabi-

!ur, vendita fit ?

/S

MU

]

N decidendá hac quzftione diftinctiones

10

l

varias adhibendas efle , nullus erit, qui

J

!

negabit; multàmenim intereft, an res,

) |/

