'intrafpharam poteítatis patriz , ac uno cum

l

"! patre una períona Civiliter.

Argto S.6. inff.

Id

! de inutilib. flipulat.suntT. ffn. S.. In[lit. per quas

perfones $.. 1deo de bonis caftrenfibus vel

:ipmmwä

quafi inter patrem & filium emptio venditio.

Mmpip

celebrari poteft , quia hic quoad hac bona

Dtafi n

extra fpharam poteftatis Jure Civili introdu-

um f

&« patriz nempé eft, ned; uno cum patre

Quoad)

una ,. fed diítin&ta perfona Civiliter eft; 4rg-

!

uf

zo L.x.ff- ad SCtum Maced. junédt. fin. princ. l. 6,

ji

e fín. l. 7. Cod. de Bon.quelit. Ergo de illis

'

lii

bonis refpectu quorum filiusfamilias intra

"

fpheram poteítatis patria remanet , inter

Qp

ceum & patrem fuum emptio venditio cele-

brarinequit i. tex tex. Sed filiusfamilias

MPI (

LU

quoad bonaadventitia irregulariaintra fphe-

li

ffn

ram poccftatis parriz remanet./ 11. e?1 2, Cod.

quiteflamenta facere pofjunt;. Ergo.

l

fet

Nec obítac: Filijsfamilias finé confenfu

)

patris alienare , pignori dare interdicitur in

30X

histanrummodó cafibus, in quibus ufusfru-

jl

&tusapud parentes conftitutus eft.. $. & verfc

filgsautewn l. ult. Cod, de Bonis qualiber. Ergo

iif di'

alia bona , inquibus parentes ufumfructum

non habent, finé eorum coníenfu libers alie-

pö[ll

Rarc

p

;

isä—-

dub o muE

nare poffunt. — 4reto princ. $. 1. eap, v. N.n15.

uoï*w :

Ergo hzc & ipfis parentibus validé civiliter

l

"

"

alienari poflunt..— Enim. veró quaré in hoc

cafu parentes deterioris conditionis extra-

y

neis efle deberenc? Nam filiusfamilias boria

n

grap

ea , inquibus parentes ufumfructum habent,

LY [Oïcs /

eum confenfu fui parentis extraneis vendere

Iocüm

u

potefít ; Eccur non ipfi parendi ? Anné hic

rem

deterioris conditionis quolibert excranco efle

a

debet? nec hanc inftantiam fuftulifti , // f/s.

! qiun

«f,

vipc. Lv ff de Aucf.tut. utilicer acculeris; quia,

"m

fi filiusfamilias res , qua füo patri utilitarem.

i

nullamnifivendendoaffert, ab eodem emart,

i

/"M h

emptio civiliter non valet , attamen fi ille

þdcnrk

eandem rem ftantibus omnibus illis circum-

v

"

ftantijs ab extraneo emat , emptio civilirer

tenet; Cur pater deterioris conditionis eft

QA j

extranco? nonnéideó? Quiafecundüm na-

|ü

T

turameft , incommoda cujuscund; rei eum

]1

fequi, quem fequuntur & commoda. /.10.

p

f.^« 23.

n

R.

IV. Propter fufpiciohcm fraudulen-

;f

t adminiftrationis son licet ex offeio ,. quod

!

Jä, l

adminiflrat quis , emere quid vel per fe , velper

hi

aliam. perfonam ,. alioquim mon. tantum rem

l

amittit , fed etiam in quadruplum comvenitur

d

fecundum con[litutionem. Severi & Antonini,

/

l

Sivé fic reipublicz , quia bec ad procuratorem

quo-

Gob e Gob

157

MP*LN]

[L]

lidt ii

quoque Cefaris. pertinet. l. 46. ff.de C:o,ntraþ.

. V. Sivé fit privatorum. Cüm 4, /.

AC]los |

46.univerfaliterloquatur. Hincadminiftra-

tores aliarum rerum privatorum : ut execu-

mhy)

It Tty

tores teftamentorum, tutores, curatores,

! n

procuratores, & qui negotia aliena gerunr ,

rem domini, cujus negotia gerunt , nec per

XT2000;

iif

fe. $li. 1.34. ff-.de Contrab.empt. Nedue per

aliam perfonam. d. . 46. & vA4rgteS$. 1. 4 2. ff.

(; (

V

de Adminifl.rer.adcivit. emmere queunt; quia

idem eftacfi ipfiemerent. — 47g/0$.6.1. 5. ff.

t

en ff

de Auct.tut, adeod; bonáfiderem gererenon

videnrur. .3.eo2. 1mó nec venderc. Arg7ofim.

CICID-

D

grinc.l.s. f. de Aucf. tut... Cüm & hicpericu-

diltet

lum fraudulente adminiftrationis fubfit.

Yis d

Quare & hác rationeneque pupilluminter &

m

ti UT

turorem venditio celebraripotefl. $.:./. «. ff-

de Autf, C confenf. utijam dictums neq;inter

il

illius filium , autaliam perfonam fubjectam

hiccontractusiniri poteft. $. 6.7. $

. de Audf.

jj

u

cconfenf. Nifi filiuspeculium caftrenfe, vel

//zf

quafi, vel irregulare habeat ; hic enim cum

/;er

pupillo auctore patre emptionem re&é cele-

h

brat; tum quia hujufmodifiliusfamiliasre-

I!

fpe&u duorum priorum paterfamilias eft.

L

Argto L.2 ff ad SCtum Maced, Tum quiapater

/]

tutor refpe&tu illorum trium in rem fuam

(

auctor

158

ob o dtcb

j

XX

aül&x

"

4&[, Il

auctor non fit; cüm ei nihil acquiratur. T»-

0^

n

zies enim inquit Ulp. JCtus zs przme. 1. 7. f. de

y

Au&H C confenf.. in rem fuam auctoritatem ac- |

l

.rW

M

commodare tutorem non po[je , verum ef , que- .

j

j

V

U:

ries per femet , vel per fubjectas fibi perfomas ac-

y

!

quiritur ei aliquid. . Huc & revocantur Pala- ' .

r

ll

P!

!

I',v

tini, fivé apparitores diverforum Comitum

h

]

ut nominat Brunnemann | a /. ulr. Cod, de Re-

j

il

Br Ow;""

ftind wvend. num. .. ad quos exa&tio rerum

a

privatarum Principisperünet ; quia&hiob

fufpicionem fraudulentz adminiftrationis de

; (Q5 11113

VC[ 33;33?11

rebusillis, fi qu& ex ijs venales fint, coéme-

[

L

^

iil

j

:

re non poffunt. - Z ffz. Cod. de Refeind. vend.

J

!

Eo folo excepto, quód horum pzna fit , fi

jj :

ïö

contra prohibitionem emerint , amiílio fo-

(;

U! I:A'

i

]àm precdii. Z./. Hucusd; dicia ita fe habent,

TL

nifi vel /pecializer quibusdam 'boc conce[fum eff.

Fin. d.l. 46. ff. de Contrab. empt. gundt. l. 5. C,

nm;

í

de Couful. vel bona ad officium fuum perti-

nentia publicentur, tunc enim cx eádem

Id

!

auctione tam his Palarinis. /. «/r. Cod. de Fid. e*

o

ur. ff: quàm illis $. $. £ 2. ff pro empt: /. 5,

Co4d. de Contrab. empt. A

rgto S.7.1. 34.ff. eou,

PU

N

Mi

(Quia, fitutorrempupilli emerenon poflit,

j

MITI

idem porricendum eff. ad fimilia , id efl : ad ca-

ratgres , procuratores , i qui negotia aliena ge-

ul

t

ryunt.d.S. — Ergo & fi cutor pofhit; contrario-

rum.enim eadem eft ratio) aliquas res emere, ,,;' j

modö

|

deb o db

I9

"t modónon callide. Argto S. 4.L. g. ff de Auif.

D] ej confenf. licet, isd; contra&tus à nemine ca-

"i, lumniari debet. — /rgzod. L. ulr. Cod. de Fid, b

MT jur. UM Cüm Judicis auctoritas contutorum

!liw, "& principalium auctoritatem füppleat.

"OC

Nec obeft : Jpfe zutor nibil ex bonis pu-

A (b

ili, que diffrahi po[[Jant , comparare palàm c-

li

-

lj bomá ffde prebibetur. L.5 Cod. de Contrab, empt.

Iu

Ergo emptio venditio tutoris valet, licét nog

Qu

accedat contutoris, vel magiftratüs auctori-

L

tas

Nam /y palam in cit. . 5. de cafu , quo

t o

vel au&toritate contutorum , vel auctoritace

magiítratüs in auctione publicà emptio fit ,

LE

incelligendum eft. Defumitur tum ex $. 4.

at

aj

l. $. f. de Autt. C confenf. . 54. fl de Adeni-

[ hi

nift. cy pericul. tut.. lum quia Regula Turis Ci-

r

vils efl: in rem (uam auctarem tutorem fieri

son po[fe.

Princ. L. 1. ff. de Autt. cb con-

ii

en

funpt.

&. VL Inter clientem. & advocatum

at

durante lite. emptio & vendirio contrahi

Á /zf!lfï

prohibcrur.

Prob. Emptio & Venditio eft

n j p

aliquis contractus : fed smullum cum eo Inigata -

|

. me'.x

ve contraiium , quem ip propriam recipit fidem ,

T

ineat advocatus, nullam conferat paciiunem.S.

ii

2. L. 6. Cod.. de Pofluland. .. Ergo ned; emprio-

-

ném & venditionem , né ad

actionem de

fUj

quotá licis Jure directé prohi.bitam , in

hu-

jus

a

1

[

M

160

db o db

g

Ü

l

jus

fraudem indiredé emoptione & vertdidio.

i

nc 3

contractibus & pactionibus reliquis ad-

non

vocatus & cliens admittantur ; & né quod-

comüW

vis à cliente extorqueatur. Brunnem. ad$.2.

ædlæmä*

d. l,6.pum.9. 9€

hibitio ad Medicum du-

q

n

Anné hec pro

quii

rante cgricudine cum fuo infirmo emptio-

ii

scm & vendidionem contrahentem exten-

(0

f

denda cum Bartolo? an cum Harprechto 42

zit. Inflit. de Empt. & vend. nun, a4, Intra

tat) pälï

molt,d

«erminos fuos experílos relinguenda eft ?

:

"m

affirmativa fuaderipoteft, quia eadem, 1mó

Tdf0U^

major ratio contradtus inter Medicum & «-

i

viil

n

i

grotum,qu

àm inter advocatum & clientem

ilb

eífe videtur ; eóquód fanitas &

1

prOhibcndi

2

vita ex boni

sferechariífima fint , atq'üc ple-

gnd

pwlmc |

riquein ijs

tuendis bonafortune libenterim-

l

l

endant 5.

ac in ordine ad confirmationem

U

T

]

j

Wt

cjufdem /. 3. ff. de

ExtYA0rd. cognitionib. & l.

ï

n

c* medic. adducibiles funt.

ij

LA

9. Ced. de Profefor.

QOndy

Negativa pro

babiliseft: cümp

actio dequotà

litisjuxta , 53

ff. de Pact, $. 12. l. 1. f. de Extra-

)fcdidacc,'

[. 15. Ced. de Procurat: princ:

L. 10.

Ti

erd cognitt

-a

Cod.mand. quidem pro

hibitafic, non autem

iduq

tam in favorem c

lientis, quàm partisalterius

ac finaliter incommodum reipu-

Ll

litigantis,

blice , ne adv

Ocatus pcrfas-& nefas & per

TO

li-

LT

mendacia graflecur ad victoriam, ac icadue

tes !

]

!

&æäææ

I6I

lt t ces fe ulcrà ampliando multiplicentur. Nej;

Jttiti cextus /. 3. maanifeftus fit ; quia ibidem aliud

*1tt non continetur, quàm quód Medicus , fi

"t contrabonam fidem dolosé per adverfa me-

d

dicamenta procuraverit periculum , quod

lt egrum compulit, & coégit, ut venderet,

!« auxilio prefadis implorato zger reftitui de-

Q1 & beat; in4 veró 9. deArchiatris, quiexpubli-

Is co falarium habent, acproptereátam divites;

m quàm pauperescurare tenentur, folüm fer-

tmtii mo fic , qui, fi anrequàm curare inceperint ,

tàlt eegerd; in eorum fidem receptusfit, vel cu-

dimi; rationefufceptá, cum zgroto de dandohoc

d velillo pro fuo curationislabore paciscantur,

M convenci

onfirma, fed reícindibilis eft. ;

a& quandóquidem Impp. ea , quz periclitantes

lw pro falute promitcunt, non prohibenr, h-

müx quidem, quemadmodümin $. 2. /. 6.CoZ. de

dl Paffuland: de Advocaro & cliente, fimpliciter

gilsy nonftatuunt: Archiatri nullum cum zgroto

contractum , nullam conferant pactionem ,

fipdu

r. / il

íed idaccipere foliim non pariuncur. Fiz. J./.

o, jam veró pati non eftad hoc vel illudagen-

W/zo.

g

dum facultatem coricedere, fed hoc velillud

jidter

agentbus connivere; Ergonon patihicnon

n r

eít facultactem ad pacifícendum denegare, fed

(

TT

!

convenrioni non connivere ,. partim, quia

E

j

i :

jamit

respublica mercedem laboris fui ipfis

(

dat,

162

od oäæ

W

dat, annonaria enimipfis commodaàá popu-

I'Pï

|

fF

li commodis miniftrancur. d, prizc. [ 9. mer-

1

w

cenarius autem mercede, non mercedibus

U'/

ï &i

Uy!

dignus eít, & obmetum, quamvis à causá

lCl

neceflariáà , involuntarié mixté ex parte z-

tiop

roti confentitur, aut confentiri faltem cre-

* goui"

ditur; partim, quia Z.4. Impp. Archiatros có

Cü) j

adigere intendunt , ut /oweffe obfequi tenu-

oribus malint, quam turpiter fervire divitibus,

(

(s

quod, nifi refcindibilitate faltem pacti adin-

M

(

ftantiam partis &grotantis , in opus redigi

hm d

u

non poteít. Accedir: in . , o.non de omni-

Vif

[

bus Medicis, fed de Archiatris cantüm fer-

ht

mo- eft, uti jam didum , ac legenti ftatim

at

primá fronte innotefcet ; perp

ewn igitur

T

eadem ad omnes Medicosexten

ditur.

w*&dïbüï

, &. Emptio & Venditio Medicum inter

m

& «grotum durante morbo facta, valet , fed

j

fi Medicus Archiater fit , ad inítantiam par-

M

tis ob adductasfuprà rationes fimpliciter rc-

ii

ícindibilis eft, finonfuerit : ob lzfionem non

f

Jj

Wl

modicam , licét illa ultraaut infra dimidium

4 m

jufti precij non fuerit, modó gravis infirmi-

Qd

tas, periculum mortis, & Medicus inchoa-

W

C!m fm

tor contractüs fit , refcindi poteft. — Clarif:

Qu

D.D. Franz in pred, fuo Juflin. ad tit. Inflit; de

N

Empt.ct Vend, $. 6.in fip. num.17. Brunne-

hisn.

lt

man: 44 d, |. 9. num, 3.'& ab cod. Ciz. Fac

lib.

1 M

j

165

'Wf.!. r

lib. 2, . 25. Pinell in , ai prize, cap, 2. mausm,

Og

33- Ced. de Refcind, vendit. Prob. Parsprior.

Sidubium eft , an actus & Jurc pofitivo va-

älïamvis ü

l

leat , eum valere dicendum eft ; quia in du-

bio Juri Naturz claro canquàm veri fimilius

lr m

potiüs , quàm Juripofitivo obícuro ftandum

l Archm

j 05/!7«1:

eft; atqui: Ergo.

Prob.Pars pofterior. Si injuítitia con-

trurtáns

cractüs, & periculum mortis concurrant;atd;

t

l Q

Medicus emptionis vel venditionisinchoator

fuerit, eger eximpreffione & neceflitate po-

).0ndte

tiüs, quàm liberá voluntate contraxifle cen-

T5 tani

fendus eft ; graviffima enim cuncconculffio-

' chcnu':ï

nis tufpicio fubeft: Ergo egrotus, nifi mor-

ag

tis periculum impuliffet , non confenfifle

endt

[edicct

credi debec: Ergo talis emptio venditio ve-

lut abinvito metu extorta habenda eft,

dä, ml p

quæ

ex infra dicendis refcindibilis eft.

faran

Necofficit: Hujusmodi metus mortis

It

i

venitabintrinfeco , &àá causáneceflariá; er-

Yinta

o contraCum refcindibilem efficere non

u

poteft.. Namhujusmodi metusabintrinfeco

u

quidem venit, fed non tantüm : originem

53'127[30&'

enim fuam & incivili Medici petitioni tan-

ClariF

quam concauífz debet , aut ftantibus circum-

/n/flt. !

ftantijs enarratis falrem debere cenfetur. Er-

u

go metus ille non tantümab in-fed & ab ex-

.

-

:rinfcco venit

P

conífequentet contràctum

i

)

?

reícin-

Y64

&ub o mb

Ü

»

s

vefcindibilem facit. Aflertio procedir, quan-

n

"i

tumvis hi more Medicorum illorum apud

Ü

;

Cocincinenfes , Chinis finiimam gentem

t

arte preftantium , qui anté fufceptam cura-

ff

o

ïï"

tionem pro qualitate & gravitate morbi, fti-

05

pendium pacifcuntur , illud recepturi , fi e-

: yoit

erconvaluerit , fin minus, vacui abituri ,

ii

cumfíuis zgrotis emprdionem & venditionem

$t

i

contrahant ; quia hujusmodi ftantibus illis

accidentibus fupra pofitis metü extortaem-

tio venditio conditionalis eft , vel cílefal-

tem arbitratur.

T

s. VII. Illuftres, natalibusq; nobiliores;

l Ji

ditiores, emptionem artificialem perfe cele-

brarenonpoflunt. Prob. Nobiliores matait-

l

bus , * hbonorum luceconff

ÍCH05 ,

Patrimonio

!

ditiores , periculofum ur

^

bus mercimonium ex-

ercere. probibemus. l. 3. Cod. de Commerc, c&

4

L

mertat, Sed qui emptionem & venditionem

6( y

attificialem exercere prohibetur ,ille eam ce-

ä

ii

Mi

lebrarenon poteft. /. . Ced. de LL. Ergo. Ra-

Q1

tio eít: partim,ut illorum potentiá ac opibus

tl

tenuioribus emendi vendendique commer-

u

[j

cio , non finé ingenti urbium pernitie ac

1

damno difficili nonreddito , izzer plebeos C

141

nmegotiatores facilius (it emendi vendendiá, com-

mercium. Fip. d.l.3.partim,quia à viris nobili-

uf

M, d[f

bus Mercurium coli indecorum videbatur.

Ned;

deb o ob

I65

d q

Ned;peralios. — argzo S.1. . 2. ff de CAdmin.

Vr a

yer. ad Civit. confer cap. 72. (-84. de R-J.in6.

Verüm hodieperregiomum ftatuta, acinve-

mlüm gtnn

teratam confuerudinem ab hac prohibitione

T

A mor

l

long? receffum eft.. Enimveró apud Vene«

tepur

tos, Lucenfes , Genuenfes , Florentinos ,

LEU

li

Holandos, receptum eft , ut nobiliffimi ex

ipfis ampliffime

O

mercatura Óperàm navent.

W

[

At

Dui

Sed quid

OCORQA

! il CM

s «

Dcr Clcricis.

E

;nentibïus &

TT

üpers

Vendentibus fentiendum ?

ln x

Uzflionem hanc tractanc Th: Th:

] i

Ia :

Q

quando agunt de contractu, de quo

m

modoó ego ; Canoniftz , & fi illam

nüont

ad ziz, $o. lib.3. Decret. ne Clerici vel Monachi

C« Agitent, attamen ad tit. etiam 17. ejafd.

ld

lib. tanquàm fede non. minüs proprià eam

m li

examinare folent. Ut re&tiüs quid fentiam

T

s

decidi poffit: 1màó emptio venditio, quà

quis fibi , fuis; neceffariaemit , & fuperflua

t

vendit , ac Oenconomica vocari , atdue à S.

Ij d'

Thom. 24 2. 9. 77. art.4. ex Ariftutele r. po-

um

jbl

lit. cap.1.5. - 6. neceffaria, & quafi naturalis

n

dici folita, difcernenda eftab eà , quà aliquid

L 3

emi-

X

166

&b o g

y

emitur , ut perinduflriam & artem mutetur,

;Wü

(

d

& mutatum cariüs vendatur, quamá; au-

q

wtw

&tor operis imperfecti relatus Caz. 11, Di//. 88.

[länd/

dum ait: quicuná, rem comparat , non ut ipfam

i

vem integram c immutatam vendat , fed ut

m

i

materiafit , aliquid inde operandi , ille mon eff

T

segetiator , negotiationem effe negat 5 atd;

u

Pü

hezc, ab illà emptione & venditione , quá

L

resemitur, utaut omninódnvariata, aut cer-

j

tÓó paràm mutata, & fecundüm commu-

| ddq) j

nemaftimationem eadem permanens, cariüis

BL

vendatur , atdue tefle i. Caz. 11. diff, 88,

u

inverbis: qui autem comparat vem , ut illam

i

5![

| fg'ïa

3pfam integram C immutatam dando lucretur ,

u

à

ie eff mercator , proprié negotiatio audit,

n

hi

'

!

feperanda eft.

2do. N omine Clericorum

I

r

el

omnesilli, quiper ordinationem, autdepu-

! !

b

i

tationem minifílri Ecclefiaíftici ad fpecialia

| u

DEI fervitia proximé adítrictifunt, non tan-

E

tàm:n minoribus ordinibus, quibus vortum

1 äwnïu]

!]

caftitatis annexum non eft , uc oftiarij , Le-

(

Gores, exorcifíte , & acolythi feu cerofera-

g

rij ( quibus & tonfurati , eftó prima tonfura

; M I

ordononífit, fed difpofitio folàüm ad ordi-

W/I/)

nem: ob z. cap, ex. "3 de ZEtar, c qualit.

'W'*

med. cap. 6. 93 de Tran[adr. adduntur) qui be-

D7

neficiatifunt./ Covarr: Zozz. 2. pract. quaff.

('.'IP.

":afaq

3. poff num. 8, /ïg. * Partim,

quia Clericis co-

ram

L

]

)

dbeb o d55

167

Tm T

? Qum l

tam judice laico in negotijs fecularibus ad-

i, Il D!)'

vocatos agere regulariter equé, ac nego-

! Mp s

tiari prohibetur , ut videre eft in. cap. 1. 5$

ze Clerici vel Monach. & . Clement. 1. de Vit, c&

2.

L Á

honcfi, €leric. Ergo quibus Clericisillud pro-

Vil

hibetur, &hoc prohibitum erit : fed C/eri-

CIHICgar;f

n

ci in fübdiaconatu b fupra , in ordinibus quo-

que minoribus , ( fl'ipendgs ( id eft beneficijs )

lt

Ecclefíaflicis faflententur » coram feculari judice.

J nv

mms) Mil

advocatiin negotgs fecularibus freri probibentur,

Princ. cap. 1. * de Pofluland: Ergo & nego-

dj

^ M i

tiari. Partim,quia in cap. 7. *à de Cleric. cenjug.

Ubi quidam , qui priüs in acolythum ordi-

Wamw,

natus fuerat , & poftmodüm uxorem legiti-

10 gt

mam duxerat, ab Epifcopo, ut tonfuram

i

Clericalem contra illiusterrz confuecudinem

wrdcpu-

invitus deferat, cormpellebatur , fequentia

r

exaudiuntur: Mandamus quatenüs ipfum fuper

Q9 t

zon[uratione bujufmodi non moleffes , dummo-

BOC

dó mullum percipiat. benefícium Ecclefiaflicum

^

( irregulariter videlicet ex difpenfatione fum-

Wil

mi Pontificis ob cap. i. eod. ) cugus rattone te-

*[a/m *

neatur. clericalem deferre. ton[aram: quia cim

iti-

eum oporteat NB. Secularibus negotisimmaifce-

713

vi , ton[ara ipfius fecularia exercentis videretur

ib

profettó inminiflerij no[ffri vituperium retunda-

t

re. Conferc praterea.| ffz. dicf. Clement. 1. de

TU

Vi.ck houefl,, Narabeneficiarij, cümratione

n y

4

benc-

168

;

&b o ebat

W

W

beneficij vacent , feDEO & Ecclefiz , mun-

T

f

T

j

do & profanis curis avulfos militare magis

proftentur, fiquidem ob füfceptum munus

ul

T

facris Ecclefiz: minifterijs »'Deid; cultui ope-

bonoi

ras fuas impendere addicunr , quàm clerici

yi

E]?l à

í

non beneficiati ; quamvis & his fordidam

Cond

negotiationem , vilia & abjecta officia , ut

m

Lanionum, tabcrnariorum,marcellariorum,-

h4

",

a

utquz beneficio fori, vel& canonisindigna

funt. Clem, x. de Fit. && boneff, junc?. Clement,

venn

sun, de Cleric, corjug. exercere prohibeantur.

dedti

Et majoribus, quibusillud annexum eft, ut

(imd

Subdiaconi, Diaconi , presbyteri feu facer-

un li

dotes. «4rgto d. cap. 1 & de Poffuland, Cle-

1 (üflfm '

sment.x. de Vtt. e boneff.clerie, Verüm etiam

Yab

religiofi cujufcunqué regule , non modó

ul

at

profefli , utpote quorum vita ab ijs , qua

mentem à divinis & facris exercitationibus

fucum

avocare poflunt , remotiffima effe debet ,

Qu

fed & novitij, quia novitij nomine religio-

r

i

forum & Monachorum veniunt, his veró

l

ncgotiatoabíqué difcrimine ftatüs fimpliciter

jnrg;'m

prohibetur. 47g10 ffn.cap, 4. & princ. cap. 6.

n

84 ne Cleric. vel «honach, Cur his, qui in

Ef

tempore fünt , quo, an mundo mortui in

hàác velilláreli

ol

gioneDEO viverepoflfint, pro-

Hf

bantur, id li

Cccret ,

quod illius ordinis pro-

(f:c/läria

feílis prohibetur? 1

mó Canonici; Pralati, &

Epif-

l69

Sllæ:m

! Epifcopi , tum quód hi juxtaD. Apoft. 7rze-

itge ,

j

prehenitbiles effe Epifl. 1, ad T bimoth, cap. 3.

ln

Qu MTA

]

verf. 2. Etin omnibus fe ipfos exemplum

onorum operum przftare debeant. 4rero

m

! fon

Epif! , un. ad Tit. cap, 1. verf. 7. ne, ut loquitur

Concil. Trid. Seff. 24. de Reform. cap.1. totius.

of

familie Domini flatus e& ordo mutari incipiat ,

ïc 'Om

fí , quod requiritur in corpore , non inveniaturin

Qd

capite, Tumquódea, quz clericis non con-

1 h,

veniunt, multómagis Epifcopos & Pralatos

lia

dedeceanr, eorum fiquidem , qui alijs prz.

Inel u

funt, minimi defectus vulgo maximi viden-

o

tur, & parva vitia magis eluceent , quo pre-

ii [) ,

ftantiores debeant effe illi, quibus adharent;

if

intelligi oportet. — His pracognitis

t

&.. L Clerici emptionem & venditio-

»Qqu

nem Oenconomicam , neceffariam & quafi

ooibys

naturalem, quá neceffaria ad fuum füorum-

dt

due ufüm emuntur, &fuperflua venduntur,

ndjo.

cateris paribus & licité & validé celebrant.

lm j

Prob. Membrum prius. ACtum,

ui

xp]ia'ref t.

ned; ex fe inhoneftus , nequerefpe&u ftarüs

g

indecorus , atá;illosad hunc connivendoin-

n

vitari nón indecens , ideod; à facris Cano-

uin

nibus prohibitus non eft, Clerici licité po-

p

nunt: atquiemptio & venditio Oenconomi-

0

Pï

ca , neceílaria & quafi naturalis , quá necef-

u«

fariaad fuum, fuorumd; ufum emuntur ,

| Epif-

L ;

&

170

eheb o dhob

l

M ïæ

I

& fuperflua venduntur, actus eft, exfe non

"

J

inhoneftus ex d. iz Difp. Yma , nedue re-

o

y

fp.c&unüatüs clericalis regulariter indecorus

uo "

(quia in codem pofiti ad fuam , fuorumque !

hi

fuítentationem congruam & honeftam obli-

pfO

qpitu i

gantut, permutatio veró vix non ab ufüre-

ce[fit ). nedue, ac fi,. clericos ad hunc con-

m )

Y

i

nivendo invitari, indecens foret , à íacris

turg

Canonibus prohibitus eft. Prizc Cam, 9.

t01

Ph

Quefl. 4. cauf. 14.. Ergo.

(à

f

:

Prob. Memb. pofterius. Emptio & ven-

h

ditiio Oenconomica&c. Eft degenere per-

foni

miílorum , quia ex 4/Z, in cervice hujus

i

difp. omnis emptio venditio eft de genere

f

vili

permiflorum 5 Ergo quinec Naturá nec Ju-

rc ad eam celebrandam inhabilitatur, cateris

n

paribus eam validé celebrat: fed clericus nec

hn

a

Naturánec]ure ad eam celebrandam inhabi-

^

litatur;

Ergo.

Ti

tiiaj

xj II. Clericis & religiofis, fi calleantali-

'

mm

quam artem matcriam emere (cum grano

falis tamen) inded; confectaopera vg. fculp-

!t

curas, picturas, horologia jufto pretio ven-

D1//] !

H',fo d

dere , tam quando congruam fuftentatio-

nem aliterobtinerenon poffünt, quàm quan-

V MOH,*

do ex patrimonio , beneficio , vcl monafte-

u

rio fufficientes & abundantesreditus habent,

.fkï'iii"qalä

Dif/, 91. in quem cap. r, *« de

MW

äc,c:. Can, 2,

|

U

Cele-

171.

Go5 oc5e

t&» CXfcg

J

L

Celebrat, miff. plané coincidic. Molina. Tos.2.

& de Tur. c Tufl. tratt. ». Diff- 342. pag 379.litt.

It m

:

C.D.E. Prob.Illud clericis&religiofislicet,

) fuoru;m

uod vel Jure. Naturz , vel facro ipfis non

ln

prohibetur, fedab alterutro illis potiüs pre-

003b Ü

Cipitur ; atqui inutroq; cafu dato materiam

.

emere, & confe&aex cádemoperajufto pre-

m; äu

tio vendere clericis & religiofis Jure vel. Na-

N- Qu

turz, velfacro non prohibetur, fedabalreru-

tro ipfis potiüs precipitur: Ergo in utrodue

Wi

cafu daco ipfis licet.

,F

ïgCHCICpa

Prob. Pars prima Mi : quoad hypothe-

"i d

fin primam & fecundam tum exemploS. Pau-

l

*dcgc

M

iH

li Apoftoli quia hic , cüm Epifcopus eílet ;

manibus fuis operabatur ; artemd; fcenofa-

iij

r

&oriam exercebat, ut ac, £8. verf.3. &* 4.came

"st

f/at , qu& operi faciendo neceflaria erant ,

n

€mens , & artefacta vendens vel permutans,

Ium verbis ipfius Do&oris Gentium: Nez

j

4f

enimait hic defe 2, 7 be[fal cap. 3. verf. 9. gra-

iil

Hs panem manducavimus ab alique , fed in labo-

J

"[n

9

)

re , C in fatigatione nocfe ac dieoperantes, Né

(]

quem ve[irüm. eravaremus,. Tumexco,quia

lü IO.

. Hycron. relatus Cazone 33, did. 5.de CWF**

n

erat. Monacho, utaliquodartificiolum exer-

lt

ceat, verbis fequentibus fimpliciter fuadet :

bett

facito aliquid operis , ut diabolus 1e femper imve-

m

niat eccupatum, — n defiderss enim efl omnd

(b *

' dfl.lf

)

)72

&b odb

l

z

j

otiofus S,um. eod. Otiumá; ut trito fertur ada.

i

'3.,.

gio pulvinar diabolieft. Tum quia idem $.

!Nf

"

€ui vel maximé fidés habenda eft, 4. $. u».

"

refert: ZEgypriorum monafferia bunc morem te- wl'ümüfï?

uere, ut mullum absá, operis labore. fufcipiant:

W

non tam propter vitlás nece[ftatem, NB. Quim j

propter antma falutem : n vagetur perniciofs

nf

cegitationibus mens , c inflar formicantis Hie-

ylil. Cdj'

yufalem omni tran[eunti. diravicet pedes fuos.

at

Tum quia fure Nature hujuímodi emptio

ficiot

venditio clericis quibuscund; non prohibe-

al

tur, fed permitticur, & Jurepofitivo facro

d i

nullus textus clarus contrarium ftatuens af-

dant

fignabilis eft.

TE

Prob. Pars fecunda hypothefis primz

Y

rfuua

T

j

Min: Clericus vicfum c* veflimentum ffbi arti-

j

ffciolo , vel agriculturá , abfque officg [ui dun-

Tl

M WV

FAxat detrimento paret, Concil.Cartbag, velatum

Ihm ll 0[:

Can, 3. difl, 91. Ergout clerici victum & ve-

Al

Qu

ftirum , fi illum congruentem non habeant,

pmm

artificio fuo fibi querant, à dicto Concilio

Q

h

precipitur; fubf atqui vi&tum & veftitum

J

attificioaliterfibi querere non poflun;quàm

M

(

fi materiam ad exercitium artificij fui necef-

t

fariam emanc , emiptam auxilio notitiz arti-

jn

ficijfui mutenc, mutatam , & indé confecta

t

artificiofa vendant, aut permutent; quia

W:df h

imagiílro aliquó operas fuas locare; & ita vi-

E

àum

"

178

Ofcr .

dbib o eees

' &um & veftitum fibi comparare, ftatui cle-

QUi

i

i

ricali , plurimüm indecens eft , confequen-

l ?

E7

'ter Concilium Carthaginenfe hoc incendiffe

m

'verifimile non eft; Ergo.

[ Ua

Mi

, N]

- Prob. Pars 2da hypot

h:2de Min. O»nes

' elterici NB. Qui ad operandum validi funt , "

*'"f )l;ll

l

Ttpiy;

artificiola , & litteras difcant.. Concil. Carthag.

,ve

lat. Can, 4. difl.9x. Ergo orani clericoin-

! rl

j

Id mv

diftin&e , tamqui pauper , quàm qui bene-

T prohi

ficio aut patrimonio dives eft, artificium ali-

uod & litteras addifcere precipitur , quia

GIJ'VO ht

(0t)y

dic, Cencil, Inter hunc & illum partim obra-

riones füpra ex S. Hyeronimo adductas, par-

üm ad calumniam , quam olim Chriftiani

lj

univerfim ab Ethnicis , abijífdeminfructuo-

LT

fi, & inutiles reipublicz uti refert & rcfellie

fi du

n

Tertull: di&i , paffifuerant , evitandam, di-

ftin&ionem non facit ; fed fruftrà precipi-

n&

ben

turporentiá , cujus actus prohibitus eft, aut

rohibetur , nam fruftra eft potentia, qua

XOndi

non poteft redigi in actum: Ergo nifi fan-

Vl

Qionem 4idf. Concil. fru(traneam velis, em-

n ?

tionem rerum u artificio proprio mutatse

«t

rurfus vendantur clericis non prohibiram,fed

if*

ermiflam & potiüs preceptam eíle admitte-

&fB&l

re debes, quod & ribi ob fiz. med. cap, 1. 5à

Nari

quia

ge cleric. vel. Monach. faafürn volui.

a

licét exempla Apoftolorum yeterumque

n 7

cle-

"74

j

!

&lericorum & regularium fuis manibus labo.

|

"'[w

cdii

»A'*

rantium , àc infuper quidam canones ven- |

]

|

d

dicionem artefactorum in tantum , in quan.

tum ad vitam fuftentandam , & fuccurren- |

b

reiqi

dum indigentibus neceffaria eft , concedere:

l00

videantur , attamen cenfendumnon eft, Ec. *?P

a

l

.

!

DL

clefiam, qu& voluit, ut propter indigen-

ertti

tiam clericilaborarent , voluifle , ut ceflante

bus

indigentà non laborent, vel fua artefacta

donent, projiciant, aut diffolvant , & de-

teme

na[c j li

ftruant , ficuc quidam veterum Monacho-

n«j

rum, qui fportulas ad vitandum otium à fe

uj

contextas, retexuerunt. Siquidem prater

hoc, quód clericis indiftin&e artificiola ad-

ggna)ris.;f:j

difcere pracipiarur, preterhoc, quódillud, *

s

L.Xi ;u

quod per artem fuam clericus effecit, velut

A

"

dh

partum inutilem abjicere , & nullum inde

Ti

i

fructum nifi laborem habere , nimis durum

]ihüsa;iorc

nl

fiz, preterhoc, quód haec emptio & ven-

ditio nec inhonefta, nec fcandalofa in vul-

pni

gus, nec periculis anima obnoxia , uti ne-

'Tü], d

[9

tiatio proprie dictafit, przterhoc, quód

; nj

j

f

acrationeclericialaboremanuum , quita-

Mi

menipfistumad evitandum otium, & petfi-

t

mos otij fructus , cum ad fanitatem corpo-

tj

lii

tis, obquz Ecclefia, & facrorum ordinum

'regularium fundatores, pracipué S. Bene-

L

**v-di&us/, uti oftendit in. Benedicto il

luftraco

j

Hz-

d o dbob

r74

"l rr»frenus, laboremillum praícripferunt, ne-

Ollü;

ceffarius fit, abfterreantur, fiEcclefiaclericis

UA

congruam aliàs fuftentationem non habenti-

N fiys

busartefacta fua vendere folüm permitteret ;

» Cty:

reliquis omnibusveró ea vendere prohiberet,.

Dnong

ipfía contra cap. 84. de R.7. i» 6. ac contra fe

P[cl' l'nd];

ipfam ageret: cüm idem effet, ac fi przci-

") UfCCIf:

peret: vosclerici divites arcificiola addiícite,

fi ij

quibus comparatis, materiam his competen-

D

tem emite, & camtranímutate, artefacta do-

tMonag

nate, deftruite, & projicite, velfervate, do-

[

nec congrua vobis fuítentatio deficiat , cunc

enim ea vendere vobis licebit: itad; quo

hr

fciiad

una via ipfisprohiberez;adidaliá etiam mon-

ftratà eos admitterer.

j

TU

f vt

Dixi fupra cw grano falis tamen. — Na

hum i.

imprimis data g. Deartibus ex fe valdéhumi-

is du

libus acfordidis, autquarum opus feré non

od

nifi ad vanos & pravos ufus adhibetur , non

f

procedit; clerici enim officium macellario-

rum , lanionum , tabernariorum & caupo-

Ut

numtefte | Clezment. x. de Fit, f honeff. cler.

(j q!läd?

exercere, ad tractanda fabrilia , fodiendam

Jf

terram , operas fuas locare, arma bellica, char-

! pciïi-

o

tasluforias&c. —Perficere prohibentur ; quia

fimum

haec & fimilia ad contemptum ftatui clericali

Bent

comparandum apta funt.

2'do magnopere

ao

& ven-

attendendum eft, né cmptionc,laborc

la

ditio-;

176

mabodm

wx

ditione illà ex fe honeftá animus nimiitm di-

"

ftrahatur, ut ejus nervi & induftria in virtu-

"

tis comraendarione ut loquicur $. Baf. eli-

t

i

dantur, néquid cultui divino , curz anima-

.

.

àli

acris

ditad ( i

rum, & officijs f

decedat , né

cupi

terrene quidquam in eáatribuatur, &avaritia

4 p

inflammetur, ad que cavenda S. Bened.prz-

IU

det

cepit , ucfi quod opus manuum à fuis ven-

datur, femperaliquantulüm vilius,benignio-

Jicot

ri videlicec pretio,quámáà fxcularibus datur ,

hp

d

id peragatur, rationem addens : ne in ipfis

pretijs avaritia malum fuübrepat, & ut in

| Quc?o,fq

füna

omnibus, dum non proprium , fed proximi

lucrum quztitur , DEusglorificecur.

NT

9j III. Clerici & religiofiemptionemar-

L

tificialem in fpecie , quá luori causà aliquid

D]

emunt , utnon proprià arteatque labore , fed

LT

alieno mutetur , mutatumque rursüs cariüs

Mi

b

vendatur, validé, quianec Jure Naturz, ne-

que per quempiam canonem inhabilitati

t

í

í

/

W

l

funt, fed illicité regularitercontrahunt. — Ita

[

ceommunis D.D. Prob. Finis quaré Ecclefia

j |

no(tranegotiationem religiofis & clericis pro-

(j

t

hibuit, eft, u illi à negorijs fibi obcupidi-

VV&/J

tates cerrenas & lucra in convenientibus ar-

TU

ceantur: Ergo omne negodum, quod,

qu

quiaterrenascupiditates & lucrum fovet , fta-

A "

tui illorum indecorura cft , ipfis incerdicere

(w

1

voluit,

Eb o d

177

ii

m

voluit; aliás illum intendere non poffet ,

A

cüm illum obtinere noller. - Atqui quando

g

lucri causá aliquid emitur , ut labore & in-

'

duftrià non proprià , fed aliená per condu-

"Q

" &os famulos & operarios in aliam formam

"l mucerur,

Jnel

& redigatur , mutatum, redactum-

'

! quecariüs vendatur, eít rale negorium in.

il

!! decorum , quod animuni adterrena trahir;

)

"R lucritemporaliscupiditatemfovers Ergo. il-

)

u

lat:

atet ex Caz.2, dif/.88. Prob. Subf con-

!i? du

opradiotum lucri causá, uteáper con:

*u ductos operarios colantur , eft tale nego-

m tium clericis & monachis indecorum , quia

' Can.26. diff. $6. exaudiunturfequentia. Per-

U* vemir 4d

Janctam [ynodum ( videlicet Chalce«

ii donenfem ) quia des , quiin Cleroconnume-

" remtur ,

quidam propter zurpis lucri. avatiam

u) NB. aliarum poffejFonum conductiones fifeipiun,

m €c. Decrevit ergo fancfa C magna fynodus ,

lis memiuem borum deinceps , boc ejf Epifcopum ,

Yl fiveclericum , aut monachbum conducere polfe-

i, ffones, Quibus princ. Cam. 1. diff. 88. Can,3,

J

* ueff, 3. cauf. 23 capo 1. 93 ne clerici vel spo-

pidi-

nacb.& fin cap. 6.eod. concordat: Ergo etiam

