dolo caufam dante inita eft ; quia virginitas

caufa movens & ad emendum compellens ,

L, qu

»Omfc

enimverófi emptor virginitatem precisé non

HU

prafüppotuiflet , friens errareeum venditar pa[-

fins fit , malé diceretur, calliditate: quia fciens

iunt

Qu

velicuit , Qv emptorem decepit, med. l,15. ff.

de AC empt,

Inót

vend. adítructa Afuit ; cr-

(ien

O.

ider

Sedhuicquoque argumento removen-

do dicendo in fpecie memorati textüs do-

dt0!

lum contra&ui caufam non dedifle, fed in

4J 4l

cun-

VOOL ;

f;'ïfj"*

d

683

à

!

CXOC

* o dhéb

"

eundera iblüm incidifle, ncqu& emptorem

utemeret, fedut pluris emeretinductum fu-

ife, eftó in allegato cexcu de augmento pre-

1;;

[

tij, auc pluri

semptione ne jota quideminve-

hi

[9

h1

admifsá hac refponfioneallegatus

niatur, eft

bítare vidcatur,.

S. $.

4.e s. l13 eod, directe o

il

hi

adverfarijsfacilis refpon

fio fuppetit.

d exítruendam do-

IV. $1 quis tigna a

! M."'

nt, emens, ven-

i

mum, quz in (e vitiosa fu

dens eorum vitia fcienter r

eticens ea vendit,

BineL

ditio actione red-

Ui

& emptorem decipit, ven

4. L135. ff. de

If

hibitoria refcindicur. 4rgfo 7e

e Fend. quo

fa&o emnia in integ-

n

Act. Empt,

"

rum re[lituuntur: peri

ndé ,ae (ineque emptio , ne-

l. 6o. ff. de A&dilitia

w

u? venditio interce[fiffet.

(tante dolo vendi-

j

Edidl. ergo ancecedenter

ditio intercef-

toris cauíam dante emptio ven

éad hocargumentum

1

fit; ergo. Sed nequ

fleclis difficilisrefponfio

d

contrariz fencentiz a

eít, nam ut adtio redhibitor

ialocum habeata-

j

olum . concractui

junt

illi necefle non eft, d

),b

fed in

hunc incidiíle

fufficit,

caufam dedifle,

[

modoó vendicor rem morbo

samaut vidosam

(ciens diftraxeri

t fienim hanc ignorans ven-

dhibitoriz, fed afti-

diderit actioni non re

"l

mactoriz locus eft. d.

.

/[,13. Quam

vis quara-

::

tur, anin prop

oficà

fadti fpecie d. . 13. con-

i'

ï

formi , ubidolu

s emaptioni caufam manifelte

e-

684.

gbeb o db

Atf

dedit, actio redhibitoria locum habeat, nec

uoni

nc, hanclocum habere przze. $.. 1.

; d

«,Igä

4Edilit. Edict. evincit; quia cawfa. bugus. edicti

u

proponendi effs ut occurratur füllacirs vendezti-

j ff

um , C emptoribus fuccurratur , quicunque NB,

"

decepti à venditovibus fuerint: ergo manet argu-

ij

]

mcntum.fed quo te pedes?

j

144

t flat , £9 incertus quä ff /z'äz' auefcit eun-

W.

u

t2

9

h

fferui

Cum 'videt ex omnt parte "viatov tter,

irfe

Áttamen cum viauna ipfi neceflarió ingredi-

enda fit, illi tramiti, quem multivarijs devijs

dad

& Labyrinthis carere edoctus maxime, fi ea-

|

41 0

demjuxtafitum loci eó,quo tendit, fe flede-

l m

re fibi videatur, infiftit.

maþ

Sic quia po[[e datur dvver[as reddere cau[ety.

41

Quà ferar ignoro : copiadue 1p[a. mocet.

itit !

Aft, quiaalterutra opinio mihi neceffarió

veni

amplectenda eft , eandem, quam pluribus:

lante

m

crifibus Juridicis vacare deprehendi, quamd;

menti Legislatoris, prudentum refponfis, ac

Qtet

!

r

veterum [JCcorum fentcntij.s propius accede-

l

V

U

l51.

um

remihi perfuadeo, fequor.itaqué

& X. Dolus emptioni venditioni cau-

T'u!?, [

fam dansab altero. contrahente fimplicitcr,,

jra Cfx

velineo communicante adftru&us hanc Jure

a

ET

&eb caam

685

L,a

"

pofitivoipfo Jure irritam non reddit, fed &

l

in confcientiz, & exteriori foro valet, atque

li

]

obligatio in utroqué foro confurgic. hoc, ut

i

mihi perfuadeam, non cantüm illis, que ab

/ "k'r'

huj

us fententiz Patronis Palaone parz. 5 . oper.

!n

19. Leff'. lib.

Moral.traéf, Y4. difp.2.puntt, $. n.

2. de Tur. & Tufl. cap.

17. dub.5. n.51, NcilenD.

Teu

rl

difp. ad ff. 3 .1b.34. Haunold. zom, 3. de ]ur

jgu[l. zract. 8. cap. 24 controv, 1. $. 3. 2. 8&6, 8$

&* fé44. Bechmanna4 /. 7. ff.de Dolo malon, 1.

Mi

afferuntur, & modó fupra rcci;atafucrc,vin-

cor, fed ulreriüs.

Moveor: Pretor & Legislator Civilis i-

deó adverfus dolofos, quialijs calliditate quá-

dam obfuerunt, quzdam ftatuerunt: ze ve/

illis malitia fua fit lucrofa , vel iflis ffrs plicitas

damno[a. princ. L. 1. ff. de Dolo 12lo. ergo hi

'ü

illa fanxerunt, aut falrem | fanxitle credendi

h

funt, modo , quo ftatui deceptorum magis

favent, decipientes plus perfequuntur; Sed

ftante dolo caufam dante àconcrahente com-

miffo valore emptioois & deceptos ineflica-

citer, deceptoresveró efficaciter obligando

:plüs illis favent, & hos magis perfequuntur,

uàm ejufdemnnullitate. argto. fipis princ. j . 4

i

M

Aucd, tut. ( $.20.l vs, f de ACF. Empt e? vend.

W

Jura etenim Civilia contractus pupillorum

'p" w

OS,

|

flnä:/au&oricacc cutorum fuomm celebra

fi

6$6

dbgb o dhab

fiillorum nullitas his utilior foret, peffime —

admodüm claudicarefolüm feciffent; ergo.

(( Cx

Moveor: $i nullus dolus adverfarij proba-

YT

zi pe[fit, vecindi locatio non pote[f, fin. L. 25. ff,

(süu[

locat. Frgofi dolus quidam probatusffitloca-

3,(6&

tio refcindi poteft, & quidem fi dolus inci-

:jh ü

densintervenerit ,. & deceptor comparscon-

H

fid

veniatur , hic vel quod juftà mercede deeft,

i

T

fuperaddere, vel quod ultra eft. reftituere,

m

vel ipfam rem conductam reddere, & con-

tradum refcindere tenetur, fi veró dolus

i pf

hncu

caufam dansà contrahente commiffus depre-

ag

henfus fuerit, ad inftantiam lzsi fimpliciter

Ym

refcindi poteft; ergo: Sed quod refcindi po-

CL

teft , priusquam refcindatur, valere debet ,

DI

quod enim in fe nullum eft, refcindi non po-

*,qw

teft, rgto. l. 1. ff. de Inyiff.Rujf. ergo.

[

»P()ï

Moveor: Quoties Jus pofitivum con-

d

tractum ítare aílerit; toties hic nullus & ab

1

codem irritacus non eft; fed $. 1. 7. 57. f. de

iurà

C. E. venditionem dolo caufam danteà com-

d

parte adítru&to factam, ftare aflerit, uri le-

D fit

gens deprehendet; ergo.

Moveor: fi dolo pupilli , ut apud hunc

m/?ä

J/

/

depofitum fic , fa&tum eft, eftó cutoris fui

T

li

gf;

'

auctoritasnon intervenerit, depofitum valet,

n s

& actio depofiti lafo datur. $. 15./, 1. ff. de-

dtm

pofiti , i. dolo pupilli fa&urm , ut aliquid ab

W

ipffq

Y

687

dtgb o &ib

At

ipfo cmptuin fit, emptio venditio valet, ac

"

lafo ex càádem a&tio concediturjuxta didain

WF;

difp. 2. ergo quevisemptio venditio, cui do-

W

lüs caufam dedit, ipfo Jure pofitivo non irri-

lii

ca, fed validaeft, comprehenfibile enim non

cít, cur Jura Civilia in pupillis, in quibus li-

W

as

céc malitia ztatem fuppleat, inijídemtamen

L

MT

ün

.

tale animi robur, ac mentis forrtitudo , ut

"

omne id , quod dolus adhibitus fecüm tra-

hit, penetrarepoffint , aut faltem pofle cre-

n

"m

dantur, non viget, qui doloséalios ad con-

crahenduminvitaruntnon rantüm obligatio-

d

v

nem naturalem falvam relinquerent, verüm

etiam contra ipf'os actionem fui fori ulcerius

"i

!

"

concederent , & in majorennibus, atá; adul-

L

tis , qui eo animi robore,ac mentis forticudi-

ne pollent, vel pollere faleem creduntur, ut

!

cuncta, quaz dolum dantem caufam adhibi-

tum comitari folent , fcianc, obligationem

l

naturalem mediante lege irritante collerent,

& adversüs eofdem Civilem negarent ; cum

d

i2 Puerif relmqui foleat 1"

ultum , quad ip alss

leges dicunt. feveriis

profectioris atatis humane

corvigendum, Med. cap. 2,, « de Deliéf. puer.S,

um a/4$ €XCHjd««

33. L. 1. ff. de SCto filanmiano c

W

Hionem mereatur. — Fin. $. 32 d. & x. cum, fi

i

ejufdem etiam animi vigoris fint, ut rei in-

)|

tel)e&um perfcáe capere poflint, illis non

!

Ina-

d

.ï

688

g

magis folüm, quáàm alijs adultis parci opor-

teac, ned; majori poená illos affici deceat.

"l

Fin.l 14. ff. eod.

.

uufm

Moveor: Si

emptio Vcndicio , cui dolus

npü(

caufam dedit, ipfo Jure pofitivo irrita fit , &c

mpul

nulla obligatio tàm conícientiz , quàm Civi.

(rent

lis exeádera refultet: veltalisin favorem í(o-

.cndll

lius decepti , vel in favorem utriusdue cft?

ontr

Si in favorem íolius decepti juxta princ. Lx,

1cm V*

. de Dol. mal, & argto med.$.3, L. 2. f ad $C«

* dif

um Vellei: vel med, l. 1. Cod.de Epifcop. c

Qrmirl

Cleric, ff med. l, 39.Cod. de Pacz. locus eít, &

]emy

illehoc, quod pro fe introductum eft, re-

yumpt

nuntiare licentiam habet, vellocusnon eft ?

]

l

Sicít, & deceptus contra&tui ftare ultró ve-

i Dl

lit, vel decipiens ab eodem recedere, vel

Hirita

non recedere poteft? Si non,fedcontractui

T

ü,

ftare ceneatur , vel folo adminiculo humanui

TC C

Juris, quod deceptis, non decipientibusfuc-

110 C

currit, & viobligationis Civilis tantüm juxta

Tum

mentemMedin. & Conrad. eidem ftare ,info-

tr

ro exteriori cogi poteft, aud; Judiceprzcipi-

d0Ye

ente demüm obligatio conícientiz oritur ,

Timü

ita, ut Jus humanüm efficaciam , ut etiam

011 ye

in foro conícientiz obligatusfit, modó in di-

'Cfpn

recté prabeat, vel nullo adminiculo humani

«ac

Juris,fed obligatione mixtà, tam Civili, quàm

conícicütie ante omzocm judicis ecam fen-

t

tcn-

222

qtbodm

689

centiam & compulfionem ad illiftandum ad-

h

ftringiturjuxta Molin.? Siprius, velactione

E

empti vendiri deceptus experiri pote(ít , &

,

jj

hujufmodiemptio fpecienon differcà cteris

cmptionibus, vel differt? Siillud , oranem

? n

emptionem venditionem contractum Jfuris

uQu

Gentium efle non fubfiftit, cum empriones

W

venditiones , quibus dolus caufam dedit ,

contractus puré Civiles fint; fihoc , emptio-

nem venditionem , urpote depluribus fpe-

M

MW

cie differentibus predicabilem contra&um

nominatum effe, verumnon eft; fipoftcrius,

m

vel emptio venditio, cuidolus caufam dedir,

i,

quamprimiüm celebrata ex utráqué parte ab

n

ipfo Jureirritataeft, ut idem fit, quafiuter-

qué nunquàm contraxiflet, & quomodó vo-

d

luntate folius decepti denuó. obligatio &

o

j

empti, & venditi utroque foro in utráqué

jl

parte confurgere poteít? cum emptio ven-

w

ditio contractus verus: confenfüm plurium

»

verum eflentialiterrequirens, & omnem con-

1

fenfüm à Jurefictum excludens fit; velemp-

! Jæ"

tio vendirio, cui doluscaufam dedit , quam-

!W,

primüm inita ab ipfo Jure quidem irritata ,

non veró ex utrád; parte , fed folüm ex parte

decepti , ita , ut hujufmodi contradtus nom

jl

fecüs ac fià pupillo finé cucoris fui auctorita-

j

£ M. k

p

tc absiue dolo initus effec, claudicet; eft?

Xx

&

Y

690

&æ o &b35

;

& hoc eft Juri Civilifa&um aliquod adítrue-

o

re, quod nequidem fomniaverat; cum in

toto Corpore Juris noftri nejota quidem fe-

o

jus

uentium inveniatur : ig bis caufis , ex quibus

D qt

ovligationes mutue aafcuntur , ut 19 emptiomt-

bus , venditiontbus , locationibus , conductioni-

ripl

vibu

bus, mandarissdepofitis fi dolus cau[am dags 4cóm-

aititl

artibus intervenerit , ipfi quidem , quibuncpo-

uerunt ,obligantur, at invicem , qui decepti funt,

bitm

u

non obligantur. G fiquis doloipdutus,emerit,ex

;

cff; :

uno latere conflat contraéius , nam is , À quo emp-

tum eff , obligatur , emptorem [ibi mon obligats

ui J

quemadmodüm , princ. Infl. de Autt. tut eb i]u

8$.20. . :3. ff. de AGT. Empt, e,Vend, de pupillo, ;«

qui contradtum onerofum tutore non auGto- g

re celebravit , exauditur: bené veró ff doload- j

At

verfarij deceptum veuditionem pradij te feciffe,

prifes Provincia adisus animad'verterit , vefcin-

qui

di venditionem. jubebit. d. 5. Cod. de Refcind,

guäm

vend.& quod in favorem aliquorum con-

iris

ceflum eft, in exemplum trahi non :debet.

10

$.2. L. f de ConfHtut 1 1. Cod. de L,L.cap.74..

T&

de R. . in óto. perfpiciatur.

L

MT

:Moveor : Si Le&tor Benevolus adductis

darn

hactenüsprincipijsad hanc meam fententiam

It;

tanquam'veriorem, evidentiorem, & Juti po-

ttfe

fiuvo conformiorem impofterüm tenendam

Gu

dem

WT

plené convictus non fuerit, faltem ean

pro-

&ib odb

691

Ut

robabilem agnoícere motus erit ; ergo

IMIL

ftando in Jure pofitivo non minüs hzcmea

l:

opinio , quz emptionem venditionem, cui

li

i

L

dolus caufam dedit , ipfo fa&o Jure pofiti-

vo irritam non efle fuftinet , quàm contra-

N

ria probabiliseft, etenim ab AuGoribus gra-

L

vibus defenditur, & argumentis non levibus

Mi

nititur; ergo Juspofitivum hocin patfu du-

[

bium eft, jam: receptiffirua ab omnibus re-

ATU

ula eft ; quotiefcunqué unum Jus clarum

nl

e(t, alterum veró dubium, illam partem,

T]

cui Jus clarum fuffz;gatur , fequi oportet,

"

& Jari claro poziüs , quàm dubio ftandum

1

eft ; quia femper Jus certum Juri dubio

Kïhil&.f

goquando Jure Naturz aliquid

pravalec: er

j

clarum eít , J

urepofitiyoveró dubium,illam

z clarum fuffragatur,

W) |

partem, eui Jus Natur

d

fequi oportet; Jurid;

Naturz claro.potiüs ,

j

fitivo d

ubio, corre&io enim

i^

quàm Juri po

j

Turis

Natura

finé clato textu admittcnd;a

r'x

í

non e

ft , ftandum eft; fed parti emptionem

venditionem , cui dolus caufam dedit ipío

"

fa&o irritam. non eífe dicenti Jus Naturz

j/

clarum , & Jus pofitivum dubium fuffraga-

tur; quia à dolo accidentali quocunqué

LIE

Á

confenfum nonexcludi JureNatura clarum

J

eít ; ergo illam partem, emptionem vendt-

tionem , cui dolus caufam dedit , non :

X2

i

pío

692

&b o hat

ipo fadtoirritamtenentem, fequi oportet ;

:;.J.

]U'i'ïqUö Naturae potiüs claro , quàm Jure

jol

ofitivo dubio ftandumeít ; Ergo.

m

Néc obftat l. Oz»d venditer , ut com-

,md'ï

smendet dicit: féc babendum , quafi neque dictum,

m

neque promifJum ef, — Si veró diciptendi empto -

U

yis catsá dicfum eff , equé fic babendum efl , ut

TIUn

gon nafcaturadver[us dicium promif[um'et adlio,

ap

ed de Dolo a£fie. l. 37. ff. de Dol. Mal. ergo fi

tor d

venditor decipiendi emptoris gratià rem

eti

commendaverit, & emptorerm , ut emerit,

lior

moverit, adveríus venditorem actio empti

ccp'u

]

vebditi , cum actio doli, cui demüm,quan-

p

o alia ex Turibus fuprà citatis non exiftit ,

hia

locus eft, locum habeat , non oritur; er-

Qmit

O.

Ncgatur enim cum Brunnemanno ad

tUt

,

d, , 57. fuppofitum Ant. quia per /y u£ soz

MU

nafcatur ad'versum ditium promifumve aciío ,

T

non actio empti Civilis, fed acio zedilitía

W

intelligitur , nequé * Ze Dolo acíze proactio-

(ted

ne doli famosá , fed pro actione Civili ob

lito

dolum commiffum ex empto orta fumitur,

du

fiquidem toties actio zdilitia locum non ha-

€on

bet , quoties di&um , promiffumvé ver£o-

TUf

zendüs pronunciatum efl , mudoquée fermane fini-

æ! [r

zum. $. 2.. [ 19. ff de /Edilit. editz, ea fola autem

'ïhm

dicla [iv? promt[fa admittenda fumt : quacun-

Atfur.

B

l'dfm

qa.sä Jic dicuntur , utpraflentur: non utjacte

$3.

m

— II

Sx)rï;)

z '

,:"

695

j

1 l

h

8. 3. d, 1. 10. ezd, qualia ex ratione politicá ,

ne comrnercia turbentur , vel illa , qua qui-

l

dem lpcciali:cr rei commendandi causá ä;

venditore dicta, fed ita in promptu, uc ea

N

emptor non ignoraverit, ac palàm apparen-

ul

A

tia , non obítante , quód venditor contra-

rium in genere pollicitus fuerit : quia cate-

n

ra potius, quamillud, in quo (eipf"um emp-

LE

tor decipiebat, pollicitus videtur; quaprop-

tér etfi hoc ipfo pluris vendita res fit , ven-

;:l

ditor, ut id, quod ultrà juftum pretiumac-

I;

cepit, mediante actiose empti reítituere

M

M

MII

cogi poffit, quia emptor ita credulus , ut

huic commendationi fiderit, Jure non prz-

fumitur, in foro Civiliefficaciter non obli-

T

/

gatur. d, grinc. l. 43. quauquam juxta ipfum

Brunnemann ad /. 19, ff. de /Edilitio edict. m.

4, i credulus emptor ob commendationem

u

v.g. à mercatore fadtam merces optirnas

|^

credens, has plurisequoemerit, cüm ven-

i

E

ditor emptorem déceperit, cum ille hvjus

|

damno & jacturá locupletatus fit, in foro

eonfcientiz diverfum obtineat, effe credun-

h

tur. /. 43. princ. & fin. ejufd. $. x. ff. de C. E,

velea , quz rei commendanda causágenc-

raliter di&afunc , & palamnon exiftunt, de

quibus objecf. L. 37. loquitur , quia adzuZar

(.(

: ub enim Pedius fcribit ,

l -

lmdem rei pertinen

"mui-

i

AXj

694

cheb o qab

l)

multum insévefl , commendandi fervi vig. causü

|

i

quid dixerit , quisag «erofe preflaturum promi-

f

ferit, duod dixit. h, d. l9. ff de ZEdilit, Edick,

"t

fünt, qu& fi venditordecipiendi animo pro-

:

bl

tülerit; ac Erptorem dolo vel ad fimplici-

[fmf

J

tér, vel plüris eméndum induxerit, illeob

geti

dolum Actione empti conveniri poteft. /fz,

di

d. L 37. ff. de Dil. mal, frn. l. 43. ff. de C. E,

quia delum malura à fe abeffe praffare venditar

pcrfa

í ii

debet, qui non tautum in eo efl, qui fallendi

idd

causá bbfeure loquitàr : fed etiam. qui snfidiose

s

ebfeure diffemulat. $, 3. d. l. 43«

t

Nedue urges; fi inftess Qu ex empto

oteft cobveniri , idem etiam vedhibitorijs actia-

gis:m

df

wibus con'veniri poteff. fin, $. 2. dict. l.19. ff. de

JEJilit. edit. Ergó (i Venditor incafu a//eg.

191j

quidc

L57. Adione empti conveniri poteft; &

Ad:one redhibitoria conveniri valet , &

g&(lll'

jtio

contra; ergo, Dift, enim Conf, fi actione

empti obpromiflum, nudam promiflionem,

"»jngt

At

poliicitationem, & ob fponfum verum vel

przfumptum conveniri poteft , & actione

redhibitoria conveniri valet, juxta verba

j

!Z;

pracedeutia ciz, ffj, $.2. Cdtur confq. fi ob

dolum a&ione empti conveniri poteít,etiam

M

u5

redhibitoria Íemper conveniri valet; INgtut

Confq.

n

Neque II, Quando adaliquid pangen-

—uiürt

dum

dbdb o died

695

Mj

dum cogor& com pellor, quia vol

untasmea

,

(fivé aa-

'W,'

vim abfolutam patitur , & fe meré pa

eciam

j

bet , nulla obligatio refültat ; ergo

l

fiad aliquid pangendum

perfuadeor,

nulïa

quod plüs fit ,

ZEN

obliestio refultac$ cum z eo,

»!P

s. l, xto. ff. de R. .. perfua-

M M

femper infit eo minm,

deri autem plus ;

quàm compclli atqué co-

ul

quód

ieft, $, 3. 1. f de Servo corrup, ergo. eo

il

erfuadere plus;

quàm compelli, atqué co-

ll

i dicz. lec. nonin or

dine ad obligationem ;

L

1

fed deteriorationem quo

ad animum ipfius

uemadmo

düm ex inícriptione

períuafi , q

"^L

tituli patet,

ab JCto Ulp. effc dic

atur; Ma-

(uadea-

H['

isenim fervus ,

fi quid mali ipfi per

malum faciendum

j

tur, quàm cum vi ad

compellatur , ac cogatur,

corrumpitur, t«

0*5

hocip

Ío , quód vi co-

quidem hoc in cafu ,

-

"BM

;&l

ionocens relinguitur ,

gatur, hujus animus

cens non r€-

ul

priori veró'ipfius animus inno

& deterio:a-

M

linguitur , fed corrumpitur ,

tur.

Ü

per-

V

Neque 1!l,

$i tutor per interpofitam.

"d

vit , ineá causa efh , ut

m

')'! r]

fótam rem pupillü eme

emptio nullius sjomenti

[it. INB. quianon boná fr-

!

e itaeff ve[cr

z'[)tztm Á Dt-

de videtur rem e[f;ffe.

de Audd. cb*

qJO -Se'ver.a.ö- vAntonino. $

345 ff

lo dante.cau

famm

confens, ergo etiam fi quis do

adfru&o vel emerit , velve

n/dldcrit, in €à

|

* 4

Caues

!

/

696

O55 o OO

causá eft, ut emptio nullius momenti fit ,

(fn I

D

Ad-ig

quia non tantüm rem bonáfide gcgiffe non

videtur , fed veré boná fide non

nu

ge[rlt. Argq

to . 110. ff. de R. 7. fiquidem du

m hocarerto

ia

Q9

emptionem tam cum fcientiá reialienz con.

al

tra 4.28./f. de C E. €1.27. Cod. de Evici.quàm

cum dolo incidenti contra/ 9. ff. de Dol. pal,

T

$.4-5. L 13. ffe de LAGE empr. h vend, ipfo Ju-

pupif

re nullam effe probetur , eodem nimium

m

probatur. Ratioenim z d. $. 3. non fimpli-

D

"

citer, fed cum micáfalisac eo in fenfu, quód

ïgari;

periculum fraudis ac deteriorationis condi-

iscd

tionis pupilli , fi per interpofitam perfonam

lg

tutor rem pupillarem emat , fübfit, idcircó,

u

(tto

quemadmodüm reliqui as , in quibus pe-

riculum eít , ne ftatus pupilli deterior fiat, à

RUR

Jure regulariter in ejufdem favorem irritati

BUA

funt, Argte fígis $. 2. d. L. 5. ita & hujufmo-

n

diaDivoSevero & Antonino irritus redditus

ldnt

eft, accipiendaeft. |

guia |

MinusIV, Teftamentum, cui dolus cau-

tedi

fam dedit, ipfo Jure nullumeft ; ergo etiam

«t

cmptio venditio , cui dolus caufam dedit 1

Iuf

ipfo Jure nulla eft. Quiaab ultimis voluntati-

Cng.

bus ad actus inter viVos argumcnrationcm

W

bonamíemper noneffe, ex multis Juris locis

]

clarum eft.

?hvä

; .Mulcö m—inu$.' V. Nemo ultra intentio-

—midiu

aem

äg&fbää

697

M

*

nem feobligandi , obligatur ; fed deceptor

ii

fe cfficaciter fimpliciter. obligandi intentio-

h

nem non haber , fed dum demüm, fi & alcer

Ihà

)

efficaciter obligetur; ergo deceptor decepto

A

non «qué efficaciter obligato fimpliciter effi-

)N

caciter non obligatur; ergo: ergo;ergo. Eo-

L

uód, cum hoc argumento & majorem cum

Iu

pupil

lo coitrahentem contra expreffum tex-

n

cum (fz. pr

inc. Infl,de Aucf. tut, & 8. 29. ff. de

n

A. empt. & vend.aqué ac pupillum nonob-

ligari, &'émptionem venditionem, cui do-

21b

lus caufam dedit, in deceptore contrahente

A

&l

obligationem ipfo Jure Nature non produ-

cereprobetur, nimium probetur; contrahens

enim deceptor 1e obligare, quancum viemp-

cionis venditionis feobligare poteft, fi & de.

nl

ceptus quantum vi hujus contradtüs obligari

poteft, obligetur , quemadmodüm & ipfi

Adverfarij concedere debent , intendit ; &

uia ob dolum , qui huic contractui caufam

dedir, falvajuftitia abfoluteéirrefcindibiliter,

Y

ac efficaciter deceptus obligari non poteft ,

fufficit, fi conditionate, fiin contracu etiam

cognito dolo perfiftere velit, ita oblige-

nf

tur .

!]

& XI. Attamennon ejuídem efficaciz

in tàvorem decepti, eftó hic ultra;aut infra

mo fit,

)

æfuï.non, fit,i

Adimidium juftiprecij l

X 5

'quöd

vm&

698

«l

Qquod éontra&us alioquin utrinq; zqualis fic,

modó confenfus innocentis dolo extortus

[

um

fit; fedfi deceptus emptioni , cui dolus

(cccg

éompartis caufam dedit, ftare velit , acpre-

tiumfolvàt, velrem tradàt, deceptor & huic

n

&i

ftàre tàm civiliter , quàm naturaliter effi-

éaciter obligatur ,atquéad hancimplendam

qbii

ydia

ofhcio Jadicis cogi & poteft, & debet, non

enimdicendo emptionem propter dolum à

j

n

fe admillum non valere, excipere poteft ;

JU[US(

quia hoc ipfo propriam fuam turpitudinem

$od

l

allegat, & itanon auditur, neque ex capi-

te doli à fe adhibiti ad nullitatem contrac-

sudit

tüs agére valet , etenim non eft excufazio ad-

j

quäm |

verfus pracepta legum ei , qui dum leges invo-

tat , COBITA €45 committit, Fin, $ un. l. 37. f. de

d

ALUe]

Minorib, fi veró deceptor emptionem vendi-

tionem adlmplcrc contendat, deceptuspre-

u

(

tium, vtl rem accipere, & exfuà quoqué

parte hànc ad implere efficaciter non obli-

Qrit

gatur , nequéà dolofo, neque à Judice , ut

iolur

AT

huic contrà&ui ftet , cogi poteft, Sufficit e-

vim contra eum doli mali exceptio, Fin. l. ffnal.

Qon

f- de Dol.7nal, & fi deceptus emptionem ven-

ditionem abfqué eo , quód alter agat, va-

:&fio

lere nolit , deceptor in diffolutienem con-

Wenc

tra&tüs 'emptionis venditionis in; Jure Na-

m

türz ftando confentire tenetur, fiquidem

u

ic,

& o hb

699

J

hic ut di&um fingula incommoda exdolo

Q

fuo genita aufferretenetur; eccur diflolütio-

i

li

ni emptiopis venditionis , fiab bacrefilire

n

deceptus velit , confentire. non teneretur ?

A

cum interincommoda ; ex dolo ftio genita,

m

&illud, quod deceptus ex emptione dolosá

N

"d

obligetur, reperiatur: Jur& veró pofitivoab

ju

dice, ut diflolutioni confentiat, cogi & po-

4

te(t, & debet, 1.5 Cod. de R. V, & quando

Nl

hujus difleníus extorqueri nequit ,

Judex ex

)

;

fuo officioillam irritare debet, Hinc

14l

Inferes Dolum accidentalem emptioni

venditioni caufam dantem ab altero contra-

J

hente commiffum , hanc tamJure Naturz,

ut(i'l '

"

quàm pofitivo ex parte decepti , qui pro li-

bitu deillà, aneandem valere velit, necne;

1

ftatuere poteft , irritabilem folüm reddere,

Sed

j

"n

J

Quid confilij fi emptione venditione

)

utrinjae jam. excutioni mandatá pars lefa

dolum caufam dantem admiffum fuiffe mo-

l j

| n

dó deprehendat ?

. Refer: An deceptus emptionem níi-

li

hilominüs valere velit, nec ne? fiprius ipfi

)

a&ttio empti venditi ad idemnitatem confe-

)

uendam datur;argte. princ. l. 9. de Dolo.argto

y

$.4. 6 5. L. 13. ff de AG-. Empt. & Vend. € Ó

T

:

damnum mimmulm datum fuerit, argte. f/7

22

M

eo

i

224 lü'. de Damn.infect. ne ex dolo [uo cum alie-

so damuo lucretur.argto, l 2, ffn, l.a g. ff de Do-

g

"

lomalo. Nec obftat, wequéenim pa[fiz bac ac-

j

pio induleenda eff , nam ecce inprimis ff modica

]Q

fimma [it , i eff: u[quéad duos aureos nonm debet

vll

dari, fín. $. ulz, [ o. L. xo. & u. ff. de Dol. mal,

zi

quiaibi per /y bec acfro, actio famosa doli, quz

1d n

utidue pro re minimá concedi non deber,

cum prezcipuum hominisbonum ob rem mi-

iteft

nimam vitiari non deccar. argzo, /.16. ff eod,

121

intellizitur. Brunnemann a44, $.

ult l, o. ff.

de Dol.mal. n.1o. eh 13.

i

Si pofteriüs; five im-

300

modica, five modicaob modoó dicta, five nul-

Qd

la lacfio, & fola injuria interceflerit, ad refol-

venóam emptionem, ut pretio reftituto res

ulnit

A

reddatur,ex empto actio competit. a/g72,

iédi

fn.1L.37. f.de Dol.smal, $. $. 1, rr./ff.. de CA

Eript. - Fend.

100f

in a

Necturbar. Stante dolo ftipulationi cau-

fam dantefi lefio enormior incerceflerit, vel

duj

tdo

actio famosa doli, vel ob reverentiam & re-

Q

Ípectumadio in fa&um. $. sz./. 11. ff de Dol,

mal, fiminima, actio infactum,nonilla «di-

praf

VOtel

litia, que contractum refciffum prafüpponit.

dad

$. 17. L31, f de /Edilit, Edict. Sed in. fpecie;

eum convenieus [it, ut in. ipfo, qui dalumcom-

f

emiferit, im id, quod. locupletior effet , perpetuo

[

'30, 4,1

d'?"ddff 18 fatium affio, quia wom debet lncrari

[

dtdb o dbib

701

W

l]

actio ex ftipulatu canquam ex contractu da-

fl,.

tur ; crgo.

uia difparitasin anguítos contra-

"

é&tüs illius terminos, qui hoc ipfo , quód ille

&'l

ftri&ti Jurisfic, utdolusad contrahendum im-

ellens, & extra contra&um pofitus actionc

il

ex ipfo contra&u defcendente purgetur, non

t

ad nullum, refunditur.

lu

Sed quomodó decepro confultum eft,

fitertiusextraneus dolum emptioni venditio-

ni caufam dantem commiferic?

'ïm;;

z. Intereft,an cognito dolo emptio ven-

!

ditio utrinque impletajam fit, annon:;fi hoc,

.

I

mentem Leffij Palaonis ab Haunoldo z. 65, $

3.controv. x , trac?. 8.tom.3, de Jur.e& Tuff, v«

il

Á

laram fimpliciter admittendam , & abío-

7

luté dicendum efle , deceptum propter ani-

mi contrarij prafumptionem refilire poíle

non arbitror; fiquidem animus contrarius

a&tualis hoc in cafu prefuminon poteft, cum

d

de dolo folüm accidencali mihi fermoíit; a-

y

nimus verÓ porencialiter, conditionaliter

"m

prafumpté folüm contrarius, quia animus

potenuialiter, conditionaliter veré contrarius

ad actum quendam irritum reddendum in-

5,!

efficax eft, adillud praftandum inhabilis eft,

l;

;

& deContraciu venditionis ct emptionis jure per-

r/

j

bosrza

1'ïy |

feäo. alterutroinvità nullo recedi tempore

f

fdei

702

dab o aSib

^f

fídes patitur , nec ex refcripto, l. 3. C, de Refcind;

D)

Fend. Sed ulteriüs inquirendum exiftimo, an

p

parsnon decepta damnum fuftineannifi emp-

&üo venditio adimpleatur, an non: fi priüis;

r

1&1;8

ulteriüs infpiciendum effe, an ed; deceptus,

fi contra&tum adimpleat , damnum patiatur ,

fopt

e1n0

necne, fi patiatur, an. deceptor illud repara-

ymin

re potensfit, an non, fi potens non fit, tum

fu /

deceptus, ut adimpleat contractum, cogi

y lil

non potefl; zaz dum quaritur de Dasao, $

grett

por utriu[que caufa fít , quare non poteutiar (it,

gerit;

qui teneat , quàm , qui perjequitur fín. $. 3.4,

91,. f de V, O. Si veró. deceptor potensfit,

wmm

ml

utcontraétum adimpleat, deceptus cogi.po-

teft :equé enim debet nocere fatfum altevius ei,

Utcnti

nem

qui nibilfecit. fin. 8.4.1.5. ff-de Nowiaper, nun.

li

ciat, areto.fin.l.68. f]. de Acquir. vel Omittend.

bared.li decepto adimplendo emptioné dam-

adol

[

IÍ——

numnonpatiatur,fed,eóquod ipfius confenfus

lm2

Xl

dolo extortus fuerit, injuriam fuftinuerit ,

emptioni omnimodó ítare oportec; quia

T

emptiohujufmodi omni Jure perfecta eft, &

ii

D

n

quandounus.de lucro captando , & alter de

damno vitando certac, ille, qui de .damno

E

witando certat, potior eft fi pofterius, feu

t tgi

Tohur

*i pars non decepta, tametfi emptioni.non

ftetur, damnum non füftincat, parti veró de-

ori

€epta, fi emptionem vénditionem impleat,

Y

C-

d5b o bb

793

m

h

detrimento irreparabili ab illo, à.quo fuus

LE

confenfus dolo extortus fuit, fit5 445 epim

h

nudo veflimenta detrabere . poteff?. hac , ne

lh

propter dolum alienum compars lucrum fa-

A"g

ciat, & pars decepta damno afficiatur, ut

UA

emptionem venditionemimpleat, rursus coz

Mq

ginon poteft; quzso? curadversüs ipfum re.

"

uminjudicium vocarum, dolo veró aiterius,

N

ui folvendo non eft, quo minü:fe in judi-

vïu

cio fiftat, impeditum, fi hic Dominium rci

L)

interim fibi acquifiverit , aut actione liberatusg

J,' h

fuerit , actionem reftitutoriam competere -

& M

quum, $. 1. /, ult.f. de Eo, per quem fact, eft.

W^

u

c. & illum, qui dolo alterius folvere non

n

potentis eó, ut venderet , adductus, ut emp-

'xlþ

tionem venditbionem compleat, cogi non

p

poffe, iniquumforet? fiterciusdeceptor fol-

vendo fit, vel non fit, & decepto injuriam

folàm absá; darano intulerit, deceptus con-

)*'u'

tra&tui ftare, & promiflfum folvere debet; fi

illud, feu antequàm dolus átertio adhibitus

deprehendatur, emptio venditio executiorh

jam mandata fit, fi deceptor damnum iníe-

ü*,ï

rensfolvendo nonfit, nej; emptor, velven-

)V

ditor compars rem, vel pretium reffituendo

"

damnum patiatur , pars decepta actioneme-

j

fticutoriam exipfo contratu defcendenterm,

"

argto, S.ult, Infl. de Oblig, ex confens, adverfus

cona-

u"

.

704

Gdb o dR

äompartcm' inftituerc. poteft. argze, $. iL

Parc

ult.f. de Eo, per quem facf. eff. ci»c. Secus, fi

dd )

compartinon deceptzrefolutione contractüs

ii

damnum immincat, argte. ffnis$. 3. L. 9. f-

le [

de V.O0, Si veró tertius deceptor folvendo

IT

fit, emprio venditrio utrod; Juread libitum

P

decepu refcindi non poteft; quia neque in-

g

tento & animus decepri iralimitatus, ut,fià

PT

certio finéculpá contrahencis deceptus eflec;

diitu

Jus refiliendi fibi re(ervare voluerit, ne, &

PUP

citiüs quidem quodille, quiper erroremà fe

Q

ipfo deceptusfuie, hujufmodi animumlimi-

h

tatum habuerit, credi debeat, hacque ratio-

J

inod

ne plurimi ycontra&us contra fecuritatem

contrahentium humano commercio vehe-

i

menter optabilem vacillent, prafumi poreft;

pet

Tlon

nequéhocin cafu contrahensin culpà eft,

neque illi quidquam imputari poteft; proin-

y,

YOf

déincommodumrefciflionis contractüs va-

[

lidi propter malitiam tertij pati non debet ;

ne alieno odio pregravetur , C ipfiper. alte-

m

/

IXorl

um iniqua conditto 15

]l

eYatur, aYgto, C4p, 29

Quot

in 6to, CL 74 ff.de n.], Sedatlio doli füb-

fidiaria( edictumenim pretorisfic habec. w«

"En

dolo malo facfa e[fe dicentus , [ide His alia adfío

t(d

z0p erit , ei-qjuflacaufa videlitur , judicium da-

Qf]tfä

bo.S. 1. L 1. ff de Dol. sal.) & arbitraria( vi

I$a

fL.IO

"

cu;us judex rcum, ut äd, quod judicio

rée-

mb od

70$

V

réftituendum videtur reftituat, raonet, &

fi paret , ille abfolvitur, fin minüs, in om-

ul

ne id, quod a&or fuainterefle in litem Ju-

!?)f

raverit, íalvo moderamine condemnatur.

T

"ll

Princ.L. 19, ff. de Dolo malo ) deceptoadver-

füs deceptorem. competit, 4 7. ff. de Dolo

guale, Fin. l, 2. ff- de Proxenez ; quà ut'dcce-p.

ia

tor rem ipfam cum omni causá , fipoteft ,

L

vel finon poteíl, intereffe & xítimationem

reftituat, petitur(modó lazfio tummam duo-

rum aureorum excedat , actio enimde do-

lo, cumobCivilem maculam , quanrinu-

rit, gravis fit, non ob quamcunqué levem

& modicam fummam,fed actio in factum per

$. s. 9. & feqq, duab. L. f. de Dolo malo, in-

h

ulgetur , atqué deceptor refpectu decepti

períona ab a&ione doli utpote famosá ex-

emptá , quales parentes & Patroni refpectu

liberorum & libertorum, illi, qui confula-

d

i

3

ri receptà au&oritate pollent refpeàuplebe-

orum, homines yitz emendatioris refpectu

!

|

Fl

*v

uxorioforumjprodigorum & vilium, contra

D

quorum períonasi

nfa&um verbis tempera-

ta a&io, qua fubfidiaria fubfidiariz, ut bo-

'AH

n (idei mentio fiar ,eft, e(Ló vice versà his,

l

contra eoídem a&io doli conceíla üt, 4rgto.

5'

!

Jïm'; $. 43. À . ff. de Vi & V5 datur, non fiat.

is

ut

S,u(z. l. it. ff dg Dol.

zaAl.) qua, quamvi

ex-

;

*

|

;

706

dub o düeb

éxceptio per vulgaria, quz temporalia ad

*?gendum; perpetua ad excipiendum funt,

perpetua fit, à tempore doli commitfi duo-

bus folummodó annis durat, adeó, ut, fi jl

durante biennio quidécepta, non autem eo-

H

dé exfpiranteabfoluta fit;perimatur./.$.C.de

