eum eo modo, ut moris & coníuetudinis

wd,

eít. latum fuifle, atque ea przdicata, quae

j

"

i ucvenditz fubftantià ef-

il

dc hujus generis te

]

íe; morisfunt, &

de hujusut talisfubítantià

»

eíle,

L

656

dbab o mb

d

effe, nifi quz Jure pofitivo in utilitatem hu-

i: f [

jus vel illius populi fuà. digaitate depofita

i[x

(E

fint; qualia ea, qua ex diípofitione legis pro

i

non adjectis habentur , funt, creduntur,jam

lat

quisnam in emptione venditione doius fub.

ftantialis, quisnam accidentalis fic, quod.

poi

nam przdicatum de fubítantià rei, dequá

id;

emptio celebratur, quodnam rnon dicatur,

&

facilédeprehendes, & , fíi omneprzdicatum

feca

rei in emptionem venditionem. deduáz,

hen

cui vel expreflé rnens contrahentium prin-

E

cipaliter alligata e(t, velad quod ex commu-

Caui

ni hominum uíu, fenfu ac confüetudine, aut

Cidi

ex difpofitione Juris implicité faleem & vir-

fimi

tualiterintentio contrahentium reftricta pri-

TOCaI

marió cenfetur, illius przdicatum fubftaa-

qder

tiale, (zude ipfiusut deductz fubítanvá cre-

lanat

di, omne veró predicatum rei, ad quod

mens acintentio contrahentium primó ac

wl

principaliter neceft,nec re(lricta przfumi-

T

tur, accidentale, & omnem dolum, qui

tl

circa przdicatum fubftantiale, feu ad quod

Qor

1l

ex communihominum uíu , aut di(þoü:ionc

tümí

legis implicité faltem , & virtualiter inten-

u

tio contrahentium principaliter reftrictacre-

D

ditur, aut exprefsereftricta eft, decipit, v.g.

N qu]

ff mibi vitrum pro gemmá dolas? vendatur. (ub-

if

ftantialem , quiautem cirvca praedicatum

ac-

C1-

w

637

goab o dkc5

LY

cidentale, feu cui intentio ,.contrahentium

1

A

necexpréflé, necex communihominum ufu,

ju

Ui

necex difpofitione legisalligaca eft, decipit, ut

h

fvitrum Bobemicum pro veueto vesdas,acciden-

talem efle, concluferis, recté fenferis.

ïmoal

d

jl

Prafupponendum VIL Dolum hune

lü.; !

pofteriorem, :qui circa accidenda decipit,

md '

refpectu füz vis circa patientem in efficacem;

& inefficacem. arzto. cap. 17. de R. j. in 6te,

D

"

fecari; huncin $. z. /. 57. ff 4c €. F. . Depre-

hendi, illum rcfpectufuz majoris vel mino-

d

ris efficaciz ulteriusin eum , qui contractui

ts

caufam dar, & in eum, quiin contractumin-

52

cidic, fubdividi, eum dolum contractui cau-

Jb

fam dare(. quem & Theologi antecedentem

vocant) qui, quemadmodüm metus gravis

l-"l

ad extorquendum contra&um incuflus, vo-

m

j

luntatem ad hunc pangendum violenté co-

git, potentiam volitivam vulpináà dulcedi-

MT]

ne ad contrahendum allicit, wahit, ac mo-

'.v'

vet, quo abtente contractus pariter non fie-

rec, & fi hic non interveniílet, innocensnon

contraxiflet , eum veró dolum in contrac-

tum folümincidere (quem & Theologi con-

j

comitantem falutant) quiad contrahendum

f

non movet, quo abfente& prafcito contrac-

aM

i

tus quidem nihilominüs , fed non eo mo-

»

do fieret, & dolum paffus, fi dolus non in-

5

M

tcr-

!

638

&hdb o db

cerveniffec, quidem conrraxiffet , fed non

(

tanto pretio , velcum Brunnemanno az/ 7,

ef 8. ff. de Dolo in princ. num. 2, efle illum;,

iüazar

,mulü

uo áliás contrahere volens in ipfo contrac-

tu decipitur, nam, qui dolo contra&ui

io!

caufam danteinjuriatur , quia contrattus fi-

bilà actione extractus eft, per ipfum con-

(

íem

va&dum fubdolé expreflum injurià ach;.

Teu

&ut,

" Przfüupponendum VIII. Dolum artifï-

üz

Jot

ciofum tam fübftantialem, quàmaccidenta-

lem ob hujus caufam efficientem feu illum

gfæCt

ü

f

onentem denuó velineum ,. quiab ambo-

bus contrahentibus qualis cafus $. 3.4. 57. ff.

«t

de C. E, €xiftic, vel in eum, quiab alterutrá

hh

gt

parte, velà tertio comparte tamen in illo

Qul

paricipante , vel in eum , qui à tertio ex-

ttfu

waneo nullà contrahentium parte in illà

communicante committitur, fcindi.

17

6

ii

x -

Prifupponendum IX. /y dolus bonus pro

folertià, uti veteribus placuit , accipi, acjux-

QUE

I pa

22 $.2 €P3 L . ff de Dolo malofolerciamlau-

dabilem ad cuendum fe ,. & fua, vel alios& t

aliena , non ad verum damnum alteri infe- kun

(4r0

rendum adhibitam, ffcuz faciumt , quiper ejuf-

anodi di[[imulationem eleferviant. dic£. $. 2. lA.

i Rc

Ug

id eftjuxca Gloffam [ub lit. F, tempori ferviunt,

5eiï'e. Huc Franciz Occiden:alis miniftriffimi

itguc

quon-

abdb o dbdb

639

4 1"1

ij

l

; quofidamac intentionaliter folüm conceptz

|

uincz univerfalis Monachie Proroparentis

N

;

:

Mazarini: principia univerfaliffima f/gula, dif-

3.2.1

Y

/imula, omuia lauda. fi ortodoxa fint, revo-

NT

cari debere ; nam quod verum eft, aliquan-

J

do licité- celatur , quia preceptum effirma-

t

tivum manifeftanda veritatis non femper ad

L

femper obligat; Tamerfi falfum fcienter ut

verum fimulare , cum diffimulatio veri fit ,

1l

h

quænaturali pracepto negativo ne mentiere,

"

quod femper & ad femper juxta naturam

uwm

praceptorum naturalium negativorum obli-

n::

gat, repugnat, per femalumfit ; confequen-

&W

ter ut praceptum politicum [mula , di[Jrmu-

d« , pfeudopoliticum non fit , itaintelligi de-

]1

bet : filoqueris, verumloquere, nonautem

rd

omne, quod ver

eft, loquere.aut fi a4-

"Wi

eerfus boflem (j

uxt

E

lud: do/ms , ap virtus qua

? modó fides data , aut Jura

in bofle vequirat

M

.belli non violentur) Jezrezezeve quis machi-

2

m

netur. Fiz. $ 3. d. L u f. Quod met. hunc vcl

áin pace, velin eà pangendá, alijsd; publicis

"

Wt'

rebusadhibuiffe, non nocuiffe , cum folum

W

-& unicum documentum, quod ut filius futs

f

j

Carolus- VIIL, addifcat, Ludovicus XI, Gal-

Ó

il'

lie Rex voluit , . fuerit: qui.vefcit tegere, nej7

j

n

cit regere t qui nefcit diffamulave , nefctt regnare.

j W

às

'anPc illum adhibere fupremis poteftatib

vVÀ

j Jn.

640

db odub

vi eminenti& folüm conceffüm effe, fed tan-

)

uam tefte D. Thoma partem prudentiz

kmfl

contra privatos movere & privatis liceresczum

p

quia Do&or Gentiumin fua Epift.ad Corzgzh,

$i

2. cap. Y2 Verf. 17.1n verbis: cuz effem affutus

M

dolo vos c&pi , hujufmodi dolum exercuifle ,

g

de fe fatetur , cum quia fimilefa dolum exer-

g

centibus Jurajuxta /.26./f de Captiv.e? pofllim.

FO

reverf. fu

ccurrunt , ac juxta f/z.8. 31.L. 7 7.f.

qxa

de Leg. 2.

fuadent ; fed de hocnon hic, fed

qmilis

ura vetant, juftitia horret ,

deilo , quemj

j

veritas profcribit , ex profeffg) agi Hispra-

tie

libads

»

(f

ml

Dolus.fub&än;ia-lis undecundá; ve-

1ont

niat, emptionem |venditionem .omni Jure

afül

nullam reddit. Prob. Cum hic circa przdi-

d

catum, cuí incentio co

rahentium alligata

RH

3j d

eft, decipiac , hictantum pretij pro hacre da-

hl

reannuit, alter pro hoc pretio rem aliam tra-

[

derepromittit; Ergo mutusinidem placitum

m

confenfus ad valorem emptionis venditio-

iCC.Cf

nisomni Jure fubftantialiter requificus deficit;

m

€EFrg O.

:

en-

Ven

1l Dolus accidentalis emptioni v

HOQ

itioni caufam dans ab altero contrahente

(fer

vel fimpliciter, vel in.dolo communicante

nl

proveniens hanc fpectato pracise Jurenatura

H

hi

äp—fo:]urc-irritamnon reddit.

1

P—rOb.,.

i

r

ma(

Éu ob

641

h

|

Ti

Prob. Emptiovenditio Jure naturz va-

lorem fuum ex confen(u reciproco dere pro

'-x

il; certo pretio,&de predio pro certáre commu-

i tando fortitur; ergo Juri precisé naturz in-

i« 'fiftendo, quotdes fimilis confenfus ponitur,

]

!

"

n

coties emptio venditioipfo Jure non irrita,

j fed validarefultat; fed fpectato Jure pracisé

"" dacura ftante doloantecedente fivé ab altero

"W

d

contrahente perfe, fivé per alium adftructo,

It d

"]

fimilis confenfus reciprocus ponituur, ned;

hic, hocipfo, quódcirca accidentaliatantüm

ts i

D

verfetur, ae circa predicatum, cui intentio

T

contrahencium alligata, uti prefupponitur,

non eft, decipiat, quó minüs muruus, fed cir-

l;

J

ca fubftanciam fit, per illum excluditur; er-

J ! gosergo. Prob. Min. folo dolo maloallec-

^ tus emens movens accidens , quod merci

?* dolo malo à contrahente fuperimpoficum

L

n

eft, co ipfo, quód per hoc unicé & tantüm

um

moveatur,rei vendende veré inexiftere, an-

p |

L.

,

du

tecedenter jam non ampliüs dubitat , fedfir-

a ',J

J

miffimé credit, ergo hic actüalem emptionis

venditionis. confenfum ponendo, modó

P.

non rem caliqualitate affectam, fed fimpli-

M

"

cier rem prafentem , ut quam hujuímodi

/ qualitatem habere jamdiu crediderat; vult

y

ergo illius confenfüs quoad fuum rettumac

vel fi accidens fimula-

;,

M

jl

enümtem abeo; qui

Ss

cum

642

cum reipsá merci inexifteret, idque ille certà

,ggaïï*

jf

fciviflet , pofitus, vel ab omni alio absQue do.

lo in hujufmodi mercem latus fuiflet, fpe-

u

cie non diftert ; ergo fi, quód pofitis parti-

yk

]fakü

bus eflentialibus cotum refultet , verum fit,

x

ficuti ex confenfu in hanc mercem absQue

dolo contractui caufam dante ab altero con-

ii

(v

trahente adftru&to, lato, emptio venditio va.

lida Jure Natura oritur, ita.& ex coníeníu

n

hujufmodi dolo lato cum abfoluté . & in fe

k

idem

f

B

pecie confcnfus fit , cadem valida re-

fultat.

n

Prob. II. omnium cohf'cnfuum ad ne-

fc

gotiahumanapan gendaadhibendorum con-

m

fenfu matrimoniali tanquam à quo omnium

&

humanarum felicitatum , ac beatitudinum

n

temporalium partium origo & ortus trahitur,

i.

nullus delicacor eft. Med, CAp. Y44 53 de Sponf-

q

C? Matri, attamen hic per dolumaccidentà-

Qn

lem dantem caufam ab altero. contrahente

I)

€xtortüs , quamvis pars innocens , fi caufas

Q

moventes fibi expreffim fignificatas falfas fo-

N

E

r€, certa fuiflec, confenfura non fuiffet: quia

confenfüshic, hoc ipfo, quodin perfonam;

m

prefentem, àquá& Jus reciprocum recepit,

m

m

Impliciter latusfit, ralis fit, qui ad conjugium:

neceflarius eft, & fi confenfus hujufmodi.

MC

u

matrimonialis fpectato Jure Natura ab invo-

Mil

lun-

i

db odbi

64

xl) 131

l

1

'juntario radicali , potentiali ; feu in poten-

j

!

dávitiaretur , curn ales circumftantig , qu&

h

fipravifzeffent, contractus celebracus non

Q

IHA W

fuiffec , frequentiffimé lateant,' omnia vel

KL,

faltem innumera matrimonia nulla forent',

du

nec quód non dolus, fed error fzpius folüm

interveniat , referc , eoquód fivé ex dolo ,

Sa

five finé dolo erretur, rationem voluntarij

Iï.

&n

|

nonvariec, juxta omnes jure tam nature ,

uàm Canonico fubüftit , & validuseft. Cap.

Q

is. 54 de Sponf. cP matrim. ergo etiam ftando

in Jure Naturz , fi & in hoc plus femper in

(e continere id, quodeftminus, verumfit,

emptionis venditionis confenfus per dolum,

"

&injuriam à comparteextortus, cuminrem

rzfencem fimplicicer latus, raucuus, ac talis,

it

qui a

d emptionemr Jure Natüra: neceffarius

eít, fic,

J

emptionem venditionem validam

.

W

conílituit, & involuntari

um potentiale feü

p

LU

inpotenti

iAhancnonvitiat. Hàc incer utrum-

&um celebratum difparitate,quód

i?

Que contra

M

,quiaà matrimonio ob injuriam etiam

primus

l

à comparteper dolum illatam,

fiquidem hu-

jus diffolutio à voluntatecontrahentium non

)

ampliüsrecedi non poteft, nego-

dependet

üum indi

flolubile conftituat , alter veró éX

ratione contrarià àdtumad libicum revocabi-

lem non quidem à comparte deceptore, quià

Dic

S& 2

644

db odb

hic malé & de Jure Naturz meritus eft , fed

"l

àdecépto innocente, fiquidem hic propter

jl

injuriam ob extorfionem confensüs per do..

lum acceptam ; cum alter contrahens de- um

ceptor fingula incommoda ex fuo dolo ?e-

n

nita, inter qua & obligatio empti venditi ex

confen(u decepti dolo extorto orta, qua nifi

füa

lm

per confenfum in diflolutionem contra&üs

auferrinon poteft , deprehenditur , àcom-

Eigal

parte auferre obligetur , obligationem parti

üd.

«t

nocenu remittendo, ab erniptione venditio-

à

ne , firefilerevelit, Jus habet, perficiat. Nec. '/

turbat: promiflio ad aliquid pre(tandum à

p

promiflore dolo caufam dante extorta nul- X

qir

la obligationem Juftitiz Jure Nature parit,

quiaille , qui dolo ad

romittendum induo-

)

i

li

tus eft, fi excali promi(fione Jure Naturz ob-

*

ligaretur , fuaobligatio voluntatem non pro-

[

miflarij,fed propriam pro menfürá immedia-

l

té haberet, & ad nutum, & proarbitrio fuo

n

obligationem extinguere , quod camen obli-

(i

gauoni juftitiz , utquz voluntatem akerius

W

(u

petentis obligare in fuum pracisé commo-

dumimmediaré & unicé pro menfurá haber,

lfl

& reus alteri ex precifo hujus beneplacito-

j

l

obligatur , repugnat , poffet ; ergo etiam

emptio venditio dolo extorta;cüm & hzc vo-

hr

, Cö'.

r

lulmat(cïm uon Lædends,.fed obligati læ(ï

!Un

quod'

L

'€

*

æmx,

M

" J]g

64*

N

u

quod injuriatus , fi velit , refilire poffit,

pro

menfura habeat, Jure Naturz nullam obliga-

i

tionem Juftirie parit. Quia, quemadmodiüm

,

0

fuprà obfcuré non nihil indicatum eft; me-

"i

minifle oportet , deceptum obligationem

WJ»

fuam refiliendo immediaté & directé fibinon

]v

AL

dimittere , fed deceptori fuo , quem fibi ob-

h

l

A;

ligacum habebat , obligationem empti ven- -

.

ditiimmediaté & directéremittere, quo ex-

"

UI

perto & deceptorem ad illatam per dolum

wlm

injuriamrecompenfandam obligationem de-

A.

cepto condonare teneri ; idcircó oblisatio-

P

nem decepti propriam voluntatem pro men-

l!-r

furà immediaté & dire&té habere, & ex emp-

TM

Av

tione venditione dolo ancecedenti celebracá

«l

j

obligationemjuftitiz nonoriri,ni, cum quz-

i

libec emptio venditio mutuo diffenfu diffol-

:

viiterum poffit , & alter ideo obligationem

empti remittat , quia ipfi obligatio vendici

condonatur , nullam emptionem venditio-

ii

nem in.confcientia obligare contendas , non

"t

"P

fubfifti. Necmirare : enimveró, tametfipro-

mifflioliberalis dolo dante caufam contractui:

]

interveniente. per ftipulanonem cclebrata

fubfiftat , quia adZie, quá interdit.r , dareze

eportere , effcax eft.. Med. $. . Infl. de Excep-

zionib. hoc.tamen à Jure pracisé Naturz illa

?

d

L nonhaber, fed per Jus Civile facultatefim-

95 $

pli-

646 |

gbo5 o $525

"

l

pliciter pro libicu proprio refiliendi Jure Na-

j

tirz conceffa promiíIori ademptàá & confti-

)

tuco, uthic volunratem füam nonimmedia-

llt)

h. )

té , fed velpromiflarij pro menfurà haberet ,

dd

vel factum judicis refpiceret , hoc ipfo quód

WC

actionem & exceptionem aquitatis caufa 4/4.

ii

8. r. I2fK, conceflerit , unà cum fuá nováfor-

gat

mà tum pet exf, med,ö?!.-ln/l. pilam efl, Tu-

ul

re Civili teobligatum effe , tura per verba 4 36.

)

Jf- de V. O. erit quidem fabtilitati Turis ob flrictus.

3

modó obtnuic ^ Nejue premit: fi quaktas

1y

dolo adornata abfuiflec ; aut. folüm fimula-

om

tam effe deceptus fciviffet , hic confenfurus

Y

nonfuiffet;; ergoper errorem confenfit: aft

bl

crror involuntarium involvit; ergó coníen-

X

fas hujufmodi involuntarium,cum quo ob-

"t

lizatio ex confenfu ftare nequit , involvit.

|

(

GoncefÉ enimimo. Anteced. diíL illius con-

Wi

fáq. ergo per errorem confenfic , id eft: res

J

prafens, quam hac qualiratéimbutarn effe ,

N

perfüafüsfuerat, volitionem füam termina-

N

vic ; 'Cdtut. Secus Ng. Confq.afterror invo-

Iul

luntariumfeu rem actualiter fivé pofitivé,fivé

[

negativ& nobn volitam involvict , quilibcc

2

Ngtur, quidam, & quidaminvoluntarium

Ü

cantüm porentionale, ac in potentià, fi con-

n

ditio extitiffet , in actum folüm reda&um ,

M

mad.

Cd;ur fubfumpt. & Ngtur confq. que

mo-

*

s

tb omh

647

it; modàm enim volitio, quzreipsánonexiftie

& fed folüm extiturafuiflet,fi hzc vel illa con-

; ditio pofita fuiffec , obligationem non po-

« nit, fedut moderni loquuntur ; ficonditio-

vl

!

extiti

f

iX

lm

j

Cct, po

E

fuiffet, quemadmodüm nolitio ,

que& rei

pfa non exiftit , fed fi hec velillacon-:

li

]

l

M

:;

,Zn'-

ditio pofiranon fuiffec , extitura fuiflet, ob-

'4

d

li.

gationem non collit , fedfi conditionon ex-

düflec, fuüftuliffec, ita etiam fi ftante dolo

!t

; antecedenti emptionem venditionem in-

d

* ivero , involuptárium potentiale , in poten-

- tià, feu fi dolus abfuiflet , aut lzfus hunc

[unii

3 commiffum fuiffe cognoviffet, five pofitive,

five negativénon volitum, quidquam verz

obligationi naturali non derogat, Neque

Nocet:fi emptio venditio ob dolumanteee-

^ dentemà comparte commiffum inita fub-

* fifteret; pars injuriata injurianti ex confen-

* fuipfo per dolum ejus & injuftitiam extorto

i

ts

! obligaretur; ergo ex injurià ipsà illatá pa

'| innocens injuriam inferenti teneretur , &

/| huic ex eadem Jus activum contra infuria-

^* tamacquireretur, quod Jus Nacurale hor-

! rét. Quia conceflo ant. dift, conf, ergo ex

'| 1njuriá 1psà illatà entitativé, & quo ad rec-

tutnfolüm tali pars innocens injuriam infe-

'| renti obligaretur, Cdtur, ex injurià forma-

gtur coníq. non enim con-

| i liter tali illatà, IN

SA4

fen-

18

"

f!',äu

i icnfus , quàte

nüs fa&um dolofüm , quod

, eum extorquet, reípicit , & injuria e(t, ob.- m

-]igatiunem in íuoíubjecto parit, fed quate-

ais

tj j

Düsad potentiam volitvam, & ad mercem,

[

quz eum terminat , refertur, ut caufa nc-

u

. ceffaria obli

qla

roducit.

gationem naturalem in iniuri.ax-tä

x&.IL Dolus accidentalis contractui

tal

emptüonis venditionis caufam dansà tertio

exiraneo neutrá parte contrahente commu-

u

nicante adítructus, ftandoin folo Jure Natu-

g

ta:

reitidem emprionem venditionemi

nullam non reddit. -

pío Jurc

p

hi

Prob.LSi hanc nullam rcddcrcr,' hoc vel

ratione involuntarij, uti Medina & Conrad.

.l

contendunt, vel ratione injurie proveniret ;

lu

n

fcdillud nequé rationeinvoluntarij, cum in-

voluntarium in potentiá modó, fi conditio

Q

extitiflet, exiftens, non exiftente conditione

ad ullum effe&dtum ponendum inefficax fit,

X

nequeratione injuriz, cum ideo juxtaipfum

|t

Molinam difj, 352. trat. 2.Tom, . dej, h .

Ü

p^g: 412 litt. E.. Confenfus per dolum &in-

2

2

juriam extortus ftando in Jure natucz nullus

Í

e

cít, quiaper illum ipfe coptrahens, compa-

rauone cujus obligatio refultare debec, con-

(

fenfum extrahir, confequenter fi alius extra-

Oon-

W

mus , Comparatione f:ujus obligatio ex c

tra-

j

649

li

"

lJ

cractu refultare non debet, confenfum dolo

)

n

ac injurià extorqueat, confenfus validus eft;

nulius enim alterius odio pregravari opor-

l

b

Ü

tet, cap. 22. de R. j. in óto.. & innocentem

H

l!,,

damnum reparare, ac pro: injurià ab: altero

illatà fatisfacere cogere; Jurenaturziniquum

eít, provenit; ergo.

T

Prob.Il. Ex errore in motivo acciden-

t

tali iavoluntarium, vi cujus emptio vendi-

n

tio invalida reddicur, Jure nature non ori-

:

tur; imó, fi ex hujufmodi errore inzquali-

a

"l

)T*

tasnon refuültet, neque obligatio aliquid pre-

tio jufto, vel füperaddendi, veldeillo detra-

.f")

hendi, eft, juxta omnes: ergo etiam fi con-

fenfus dolo tertij exxortus fit, involuntarium,

r'J:z)

vi cujus emptio venditio invalida redditur,

ii

nonoritur; Siquidem ex parte dolum patien-

N

ds errorin motivoaccidentali vere intervenit.

M

Ned; obítat.. Conventio vel gratuita ,

vel onerofa, vel alia difpofitio, cumappofi-

i t

Xà causá celebrata, fi caufa( per quam id,

Y

propter quod five prafens, five precerictum

l

hujufmodi a&tus pofitus eft, connotatur) fal-

4

fafic, ftando in Jure naturz nulla eft; ergo

E

etiam emptio venditio propter dolum acei-

[e

dentalemilli caufam dantem à tertio com-

"u

miflum inita flandoin Jure narurz nulla eít;

doloadítruc&a motivum

M

cum & illaqualitas.

"

9s j

it

[

650

z o&æ

fit, próptér quod hujufmodi contra&us in-

! LPAC

itur, confequenter illà falfáuti reverà eít,

lmqu

emptio vetiditio páriter nulla eft. Nam Ant.

äi(ïCï:

di(t. Si caufa appofitapro causá finali habea-

a&

tur, aczd principaleobjectum, quo teclu-

UC

foacualis, velhabitualisanimus conferentis

caui

non conferre fit, five fe velle, ut eà cautá

con

non exi(tente collatio nulla fit, inipfo actu

(0n

expreflerit, nec ne, cum ita hoc, vel illud

(

praftaunti, velexfecutotale quid facere, vel

ub

conferreactualisanimus difponentis princi-

qd&

paliterfit, & perfona przfens, cum qua ne-:

&Uc

gotium geritur, fuam volitionem non fim-

d

pliciter, led quatenüs hoc przítat, aut pra-

vl

ftitit, terminet, didaqué pcríona abfoluté

(

01

& feorfim fine illo fa&o fumpta extra fphz-

ol

ram volitionis füz, quia hujus animus, fi

Y

9

non pofitivé, faltem negativé appofitá cau-

l

sánonfubfiftéente non conferre eft, fit; 1d-

x

circó, quoniam acus & pactum majores

li

vireságenitis, & paci(centisanimo, & inten-

Ó

tione nonhabet, allegatà causá non exiften-

n

te in illam perfonam nihil confertur, ac ac-

«

tüs Jüre Naturz nüllus eft , Cdtur; Sicaufa

di

appofita procaufá difpofitivá tantüm habea-

T

tur; &illius pcrfonæ ; cum quä ob talem cau-

l

fam pácifcitur, przdicatum folüm acciden-

i

nitio

talelit, quüm aliud pacilcentem ab i

N

[

ejuf-

651«

L

535 o dbcb

UR

J'.

l

i

ejusdem animi

[

J

dó 'agere vulc, non fubfiftere

J

ob.quam .mo

4

t

fcirec, hocvel illud rever

à non pacifceretur ,.

ac abs-

d

atamen cum agit ; fimpliciter agit,

l

n

u& omni reftridione intentionisad illam.

li

caufam moventem paciícicur, itày ut inipla

ftente ipfa

r uj

conventione, quód falsà causá exi

conventio nulla fit,. animurm vel h

abicuali-

N

A

ter, vel a&tualiter pofitivé, vel negativé non

li

habeat, &aliud pacifcentem ,non tancüm,

uandoagete vult, hujus int

entonis vel a-

Yl

ul

Gualis, vel habitualis pofitiv

&, vel negativé

J

i l

fübfifterefciret,

Al

Ó OM

eíTz;fi caufam appofltam non

reverànon promitteret ,

verüm etiam, quan-

li

dmodümtum

dó ipfo actu pro

mittic, quema

f?ï

fitá causá celebrato,quo

exmatrimonioappo

hez lib. «. difp. 19. 9. 2

M

propterea tefte Sanc

de Matrim. Quod cau

fa adjecta falfafit, có-

nto contra-

T

quodhzc, utporead quam inte

hentisprincipaliter reftricta reg

ulariter non

&l*

pet 0Z

eft, cum error circa períonam, aut

m

nzconditionem folüm,non error qua

litatis

j

accidentalis matrimonio obítet ,

pro non

l

adjecá regulariter habeatur, Jure nature non

j

irritatur, nec dirimictur,

cum ex »ed. l, $. 8.

jl

2. L. 65. f-de Condict.in

deb. u

bi fequentia ex-

tur ,

audiuntur: Id4s6q92 quod ob caufam | d4

djuta abeo putavi ,

lig:gt

psta quod negotia mea 4

509

j

é52

&et o as

il

son ft fattum: quia donari volui, quamvvis fal-

(ia ]

0 mibi per[uaferim: repeti non po[fe, tum ex princ.

gpau

$. 31. Inff. de Leg.$.2.1,17.$, 6.1.72. deCondit,

"

€& Demenfirat. ubica, qua fequuntur, depre-

j

henduntur. /org? magt; legato falfa caufa adjee-

ral

za non nocer. falfam caufam legato mon obeffevve-

yo

viusef] : quia ratiolecandi legaio: id cftactui le-

cot

gandi, eóquódlegatum non tàm ex illà cau-

"

sà, quàm ex liberalitate legantis primó pro-

cof

ficifci credatur, zen coberer; ni fingula hec

u

figmentaeffe, & ut legatum irritetur proba-

NU

tionem caufamadje&tam principale objectum

|c

fuifle, quà factá hujufmodi legatarius doli

tul

mali exceptione modó fübmovetur. f5 $. &.

ty.l

d. 1. 72. heredi peflimé imponi, affeverare ve-

lis, patet, fit; Ant Ngtur.confeq. paritatem

& difparitatem tuiple jam enucleare pote-

üd

ris. Necmoveborfiopponas: ftando inJure

üt

Natürz confenfus hojufmodi tantüm — vo-

P

lantarij, quantum ad obligandum contra-

(.

hentem neceffarium eft, non habet; cum

u

deceptus, nifidolotertijad confentiendam

indu&us eflet, confenfurus reverà non fu-

4

iflet, erroráue voluntarium tollati

ergo:

"

fed ex Conrad, & Medinz fe&tatorib

us fo-

lummodó quzram : An hujufmodi emptio

Y

venditio ftando in - Jure Civili valeat, nec

!

uet Siprius quód f fideles eorum A(fecla

ef-

fe

eudb o gt

653.

')

!'J; fl

|

fe vclint, affirmare tenentur: nonne ideó ,

|

quia Jus Humanum in commune . bonum

Li',

contradui hujuímodi nihil impediente ,

Q

quod voluntarium defit, vim, ut validus

'

l

fit, tribuit, fed quzío! quomodà Jus Hu.

manum , ut adusaliquis, cui confenfus. &

h;

ll;

volitum deeft ,'"comr'a&us fit, & uti Medina

iM

contendit , in conícientià obliget , face-

N

re poteft, nifi, quemadmodüm. in quafi

T.

contracibus contingit, confenfum fingat?

ergone hujufmodi emptio confeníu fi&o

"s j

conftat? ergo emptionem venditionem con-

1l

]

tractum verum eíle contra expreffum tex-

tum ff». $, 2. In[i. de Obligationib.jun&. princ.

'.

J.de Obligationib, ex confenfa . abíoluce fal-

]Il

fum eft.

li

y.ll!, Emptio venditio ftantedo!o ac-

L

j

W

cidentali tàm ex parte emptoris, quàm ven-

ditoris, absque eon(enfüs reciproci injurio-

n

sà extractione, qualis cafus $. sr. 1.5 7. ff de

C. E, exiílit, inità Jure praeisé INatura nec

A

i

irrita , necirritabilis eft,

E

.Prob, lbicunj; non involuntarium

!U

acuale, nedue confenfus injurid eompartis

1

extortus, fedverus mutuus de Re&

retio

&c, exiftit, ab omni & fingulo Jure pofiti;

vo przícindendo, czteris paribus emptio

bllgs.

i—

vgndiuo pcqpf: irrita, neq.)q,ä:l reícindi

eXi«

;

654

535 o gbob

an

exiftit; fedin mea Hypothefi nequéinvolun-

n

tarium actuale, neque confenfusivjurià com-

:,'((l

151&

partisextortus, tutm quod ex utráque parte

fÍcientia exiftat, tum quod circa pradica-

UmdF

tum accidentale íolüm fit, fed verus mutuus

at

tum

dere & pretio&c, exiftit:ergo.

-&.1V.. INeqat dolus accidentalis inci-

yolt

dens íeu concomitànsà quocunque prove-

dde

niensemptionem venditionem Jure N atur

i

qont

irritam reddit.

Prob. Stante hoc hanc rem pro. hoc

settiO

pretio permutare veré confentitur, neQue

j0ip

confeníus per injatiaánà, quae juxta multos

cauía nullitatis jure Naturz. eft, extorque-

"

(

o

tur, licet ipfa determinatio pretij ante con-

i

tractum injuriosé. extrahatur, nequé hze

emptio venditio hoc certum & determina-

T

tum pretiumpro hác re exíuá tubítantià re-

quirit, quemadmodüm apud omnes con-

ul

[

if

[tat; ereo,

Prob. Ant, Parsinnocens, fit, quód

u

dolo eó, ut majus pretium zquo definiat,

t

1(//4

deducatur , attamen voluntas ejusad emen-

dum, vel vendendum non dolo allicitur,

f

10

fedíuá fponte ad hoc, vel illud'accedit, &

quantumyis, ut tantum |pretij pro ré dari

jí

X

romittatur, dolo fiat, attamen , utcontra-

» dolo non Eg;

4

a:tur', ematur, aut vendatut

1^

;

;

äæoææ

655

|

h

! diverfa quippe funt, fj i2 boc ipfo ut emeret,

jalll

circum[eriptuseft, med.princ,l.o ff.de Dola ma-

?

jo, & fi vendttor dolo fecerit , ut rem pluris

WE

enderet. princ.$. 4. l.13.f. de Actionib. empt.

( vend. Cuminpriori per ipfum contrac-

t

tum, in pofterioriveró in ipfo. contra&u,

DA

Wv

volenti enim injuria non fit, ladatur; ergo,

x. V. Nedueob dolumaccidentalemin-

|

cidentem, fcu concomitantem, fivéab:altero

contrahente per fe, fivé per alium,. five à

tertio excraneo commiffum. em

i

Pt

tioipfo Jure pofitivo irritaeft.

prio vcndij

.

!Inw

- Prob. Contra&us Jure Naturz validus

li

N

ex quo . & Jure Civili a&tio propria .datur ;

ia

"

! ipfo Jurepofitivoirritus noneft. /,s. C. de LL,

7

| fed fé quisafftrmavit , minimam e[[e bareditatem ,

i

Q ita eam ab berede emit:non eff de Dolo actio,

.....

! eum ex vendito fufficiat, princ. l9. ff. de Dal.

M

y

tial.fin.S. $. L. Xs.f. de AGE; Empt. i Vend f8

venditor dolo fecerit., ut vem pluris venderet:

j guta. de Arzificio, mentitus efl , aut de. Peculio

4 empti.eum judicio teneri, ut praffaret emptori ,

: quantoplurisferuum emiffet, [rita peculiatus fuif-.

j

fet » "vel. eo. artificioinfIructns (f camen hujuf-

4, modi decipiens yel Pretium, vel Kem ipfam

j| reftituere, & Rem, velminus Pretium re-.

|| Cipere potiüs malit, auditur. Brunnemann ad,

hA. Cod, dzf Hared. vel aci,vend, sm fin, pum. ..

-il

!

Í

E^

Nl t

646

dtam o dbdb

il

3. imó Covarruv. princ. Num. 12. C4p, 4. lib.

;-au,ïcd

3. tam.2. Fariar, Refolut, Àn. hoc omnes con-

venire afferic; quem proindé Molina, cum

g

E !

illum oxm, 2.trac£. 2 de Jur. $ Tuff, difp. 252-

yie

p£ 414: litt. B, pro contrarià fentencia alle-

xl

at, fideliter non citat; cum, quia Rem

T.

vel pretium tradendo , & Pretium, vel Rem

iterum recipiendo hujufmodi decipientem,

jprt

Jcmf

utpote qui non ad augendum pretium, fed

T

ad damnum illarumreparandum folüm prz-

gt

cisé obligatur, fi decepto ex re emptà nul:

ii

Jaalia damna orta fint; liberari, Jure Naturz

gt

certum eft; um quia à Molina 4ic. /or. al-

m

legata non ftringuno cum juxta modo dica

hre

in Jure Naturz przcise ftandoin arbitrio de-

um

ceptoris ex propofito, an, quod füpra pre-

m

cium rigorofum acceptum ett, reftituere,vel

r

illud, quod minus pretio pio datum eft, fu-

peraddere, an ipfam rem dato pretio vel re-

n

recipere , aut'pro pretio reftituere velit, fi a-

liud damnum ex fuo dolonon proveneric;

tf

n

efle, juxtaomnescertum fit; & quis JusNa-

turz hocinfavorem dolofi directéaliquid fa-

b

cereabsáue injurià, quia aliquemad plus,

UT

quàm obligaio fíua íe extendit , non

|

ii

compellere, nonfavere; fed Jusfuumtribue.

re eft, reprehendec? cum, fit, quod decep-

fff

:

l:

Qus, qui veré confenfit; nec privilegio

quo-

&

lam

'

d)

i

657

Gb dbdb

»

dara Jurispofitivi municuseft, non confen-

dente decipiente utroQue Jure ab emprione

N

iV

tecedere recté non poífit, attamen decepro-

0.5'1,

rem invito decepto ab emptione rceíilice

h

xofíe non fubfiftat, 5 vel enim decipiens ,

hi

lu

l

pofteaquàm deceptus a&ione empti vendi-

E

ti egit, vel antequàm , à contradtu refilit?

Ms

E

fi prius , quia ad alterutrum ob obligatio-

n

nem bicipitem faltém virtute egit, invitusra-

À.j

tionabiliter efle non poteft; fi pofterius ,

UH

contractüs refolutio , an videlicet damnum

x

"h

injurià illatum condonare velit, necne,

à

l-ï

l

voluntate decepti adhuc pendet , & fi hic

"

illud condonat, decipiensutique contractui

ftaredebet,fin minus, quia, qui finem vult,

um

|

y c(

& media velle debet , hocipíoin refolutio-

«

nem in eventum eonfentire debet ) $. 4./.15.

MW tl['

ff. de A. empt. G- vend. ergo.

"

&. VI. Dolus accidenta

lis ab utroque

contrahente alteri reciprocé adftru&tus emp-

-?1

T'

(h

tionem venditionem ipfo Jure pofitivo irri-

tàm reddit.

1

Prob, 5i dua 4olo.malo fecerint ,invicem

v

vS )

de dolo non agent, l..36. ff de Dol, mal, C& neu-

zrí eorum . Prator [uccurrere - debebit y abutrád,

ni

AC

parte dolo compeujanda. Fia. $. 3. l, ult; ff. de Ea

1

per quem fact. eic. . quid;fiquidem sibulacium

.vy,)ql?O-.

fuic : dalp inter utza'ïïtzqgiäpurgam.gapnggjqää?:

t

-

658

&tb o gtem

m

ei

£F judicio , NB.. quod ex bond fide defcendit ,

r

m

dolo ex ttráque parte veniente ,

AYe 402 CconcE-

i.

dente. Fin. $. final, l. 57. ff-de Contrab. empt,

jà

N

alterius circumrventio alij som prabez actionem,

wri

[.49 f.deR.J. Labeo: quque im eádem o-

mu(n

inioge efl. ait enim. iniquume[fe , communen

malitiam petitori quidem premio effe , ei verà ,

ul

n;, /

cum quo ageretur , pena e[fe , cumlonge equum

d

$ .exeo, quod per]ïa'ä' geflum efl , actovem

gibil confequi. $.A3. l, 4 ff. de Dol.mal cf met,

ition

& ut eá lege , quam ambo contempferunt , neu-

ter vindicétur.fini [.39. ff. folut. matrim,. Mar-

umb

alan

cellus enim ait : adver[us doli exceptionem, mon

dari veplicationem doli. Princ.d, $. 13. l, 4. ff

de Dol mal. e set, ubiper lyexcetttonem ex-

um

ceprio noi propria Juris, five actionis de-

ülfio, feddum ob z. $. 6. 1. 72. ff d? Cond.

3; u

wi

Cä*'dfmün//lïdt. Ob 66 IQ ä' 4" d* /' 4—0 jlþnäl[O '6- un.

Ln

Li3. L 14.. ff. de Cond,indeb. & fín.$. V1 «. ff.

tlj

de cAutf. tut, obl 354. ff-deR. J. dum fiex-

(

ceptio ibidem proprié fumeretur , ac perfe-

Y

cutio , quà actor experitur , legirima foret ;

n

cum toties 4//4 allegatione opus fic , adjuvandi

[nr

átforis gratiá , ac ipfi replicatio permitti de-

ii

beat, quotieseveziz ,ut exceptio , que primzï 4-

cie jufla videtur, tamen 1nique (quod hic, fi-

T0

quidcm reusex fuo delicto proemium repor-

1

Caret, accideret) soreat , princ, Infh, de Except.

C1-

J

f.

M

zuNo. zX

619

G ON O ES

t

CADOAOS

5?*7,;. eidem & replicatio concedi neceflarió debe-

h

!

.I

i

j

|

, ret , impropria intentionis feu fadi, fivein-

, ficiatio intelligi debei; Exgo. Utcontrahen-

!^ tesà dolo committendo eó magis abfterrean-

"À tur, . Nec princ. l. 10. f de Compen[arion. quia

la facium legitime retratiari nom debet , licez cafus

V, poffea eveniat , à quo non potuit inchoart, cap.

j 73. de R. J. im 6te. ullo modo nocere po-

»/; telt.

)

g. VII. Dólusaccidentalis emptioni ven-

Safg?m

ditioni caufam dans à tertio extraneo inícijs

!

n

| partibus adítructus, hanc ipfo Jure pofitivo

n

nullam non reddit. Fiz.4, 2. ff de Proxenez,

;7

| juntt. l. 3. Cod. de Dal.mat, .

