l.quomin in qnta qõne de fluminib.¶ Quero qñ eadẽ res
legat duob ita ꝙ cuilibet debeat᷑ ĩſolidũ anteq; lis ↄteſtet᷑ cu⸗
ius ſit dñiũ ⁊ obligatio ĩteri. Jo.rñdet ut hẽtis in gl. Nidetis
ꝙ Jo. hʒ duas opiniones. Dꝛima ꝙ ĩterim nullius ſit dñiuʒ
nel obligatio.qð nõ videi uerũ.qꝛ ſm hoc nõ poſſet agẽ ⁊ litẽ
ↄteſtari.cuius ↄꝛiũ dicit tex. Itẽ ſca opi. Jo.nõ ꝓcedit. Di
cit enĩ ꝙ pꝛo parte ꝗſitũ eſt dñiũ interi.qð nõ ẽ uerũ.q; ſi hoc
eẽt hẽs iſolidũ vni ſoluẽ nõ poſſet cũ iã ꝓ parte ſit ſom alteri⁊
nõ poſſet auferre dñũ eo ĩuito ð caſũ.l.titie in fi.j.eo.⁊.l.ſres
mihi.j.ti.ij. Dicẽdũ ẽ ergo ꝙ dñiũ ſteri nullius ẽ ex legatatijs
nec ĩ totũ nec in partẽ ſʒ ẽ hẽdis.qð pʒ q; põt trãſſerre ĩ aliũ ut
dixi. Pꝛeterea oſegꝗtur ꝑ ↄteſtationẽ legatani ins eligẽdi.ut
hac.l.N̊ ĩ relicto altnatiuo nõ hʒ ꝗs dmũ añ electiõeʒ ut.l.apð
aufidiũ.de op.leg.ſᷣ ĩteri Aber hʒ actionẽ pſonalẽ ĩſolidũ.ca
ſus ẽ ĩ.l.duos.j.de uſu ru.le.nec icõueniẽs aliqð ꝙ actio ꝑ/
ſonalis cõpetat płrib iſolidũ ad eãdẽ rẽ. ut.l.ſi is de ac.⁊ ob.
⁊.l.ſi fuꝰlegat..j.j.e.⁊ hac.l.⁊ fiet exactio a qllibet ſſolidũ ꝑ
eũ modũ ꝗ potit.nõ ꝙ ꝗlibet hẽat rẽ iſolidũ qð ẽ po ndie.
vnꝰ rẽ.aliꝰ eſtimationẽ ut h dicit tex. Opinio ergo Jo.nõ
va qcꝗd Pi.dicat ⁊ ẽlegatũ purũ.xĩ eo nulla ẽ ↄditio put vi
detis. ¶ Sʒ ꝗᷓro pꝛacticã hui.l. ille ꝗ vult poccupare ut hẽat

ius eligẽdi qd petet. Rñdeo ẽ Paus g narer 6 legatũ ẽ fa/
H

ctũ ſibi ⁊ alti ⁊ ĩ ↄcluſiõe petat hẽdẽ ↄdẽnari ad il qð relicti
ẽnõ expmẽdo ꝙ petat cõdẽnari ad rem ⁊ poſt litẽ ↄteſtatam
potit elligẽ utrum uelit rem uel eſtimationẽ. ⁊ hoc vult h tex.
Si eniʒ rẽ expᷣſſe peteret ⁊ ſuꝑ petitionereilitẽ ↄteſtaret᷑i ipſa
cõteſtatiöe eligẽt nec videret op alia electiõe. ut. l. iã dubitani
in fi. S. de hẽ. inſti.poſtq;ᷓ aũt vn eligeret uel res ſibi ſoluta fue
rit. al' neceſſe hʒ directo petẽ eſtimationem rei:ut. d.l.ſires. .
ti. ij. C Scias etiã ꝙ h eſt qᷣdã gl.ſuꝑ vbo poꝛtioni.q nõ dicit

e So. ibi iure efficacit᷑ q̃ſto qð non põt

bñ ſʒ meli dicit in. l. plane in pᷣn. ut ſtatim videbitis.
α Lane. Op. e gl. ð. ex q. ca. ma. l. nec utuẽ.

ab alid auferri niſi ĩ aliũ trãſſerat.hĩ iure qð qriſpabat᷑. Vel

alit ut dicã.j. pxi. io.¶ Op. S. de rei uẽ.l.ſiis ꝗ. So.h loq
tur ĩ his q̃ ex mera nr̃a nolũtate dependẽt merito reuocant:᷑.lʒ

tfraſferant ĩ nõ capacẽ qꝛ uolũtas reuocadi ẽ.l.ↄꝛia loqtur in

his ꝗᷓ nõ depẽdẽtex mera nolũtate nfa.ſac ad pᷣdicta qð nõ.
Di.in.c.nõ pᷣͤſtat ĩpedimẽtũ.⁊.c.utile ꝑ ĩutile dere.iur.lib.vj.
Et iſta inducit Hi.ad.q.ꝙ ſi delegatus alicui non capaci cõ

miſit vices ſuas. ꝓpter hoc nõ amiſit iuriſditionẽ qꝛ non erat

in ſus mera ptãte a ſe abdicare ut ex pꝛedictis patet.ſacit 5

2 ———,, —— =— — ——— ̃ᷓ̃ ꝝᷓ B—Ahdt———¶——

de

.e⸗
le,
ine
4
.
hlo
4 iu

ſe.

nõ.i.c.ſuꝑ qõnuʒ.l vᷣbo totã de of dele. ¶ Vltio vide gl.ſup
v̈bo ptate. Iſta gl.uerũ dicit.⁊ illa qẽ i.l.pᷣcedẽti uerũ nõ diẽ

ſuꝑ vbo poꝛtiõeʒ ſʒ Di.⁊ E T hic ſinis bo mnine.
Si icirca idẽ coꝛpꝰ multiplicit᷑ a
Si eadem TeS.eſta toꝛe legatũ non debet niſ ſe
mel. ſec'ſi a diuerſis teſtatoꝛibꝰ.ſʒ ſi crca q;titatẽ uel genꝰ plu

ries debei ſi de uolũtate teſtatoꝛis pceſſit.p.d.¶ Querit DBi⸗
circã pmã partẽ.ꝗd ſi vni legat res ⁊ eſtimatio rei.an debeat᷑

utrũq;.Et dicit ipſe argu.ꝙ nõ.j.de do.plle.l.ij.S.mela. Hñ

dixit arguẽdo nõ det᷑minãdo.q; ↄꝛiũ ẽ ueritas.caſus ẽ in.l.ſi
alij ĩ f.S.de uſufru.⁊.l.fũdũ coꝛnelianũ de noua.⁊ Di.hoc de
termĩat ĩ.c.bona ſides circa ſi.de re.iur.li.vj.ꝓbat᷑ eti i.l.nu
tu. S. j.. ti. ij. ¶ Ad vſi.ſʒ ſi duoꝝ. op.glo.de.l.nec ullã.S.pe.
de pe. hẽ. Rñdeo itelligo qñ pᷣmo hᷣ fuit ↄſecuteſtimationem
tũc potit petẽ rẽ.ſec ſi pus rẽ ut in glo.CAd v.ſʒ ſi nõ coꝛpꝰ.
op.de. l. qnq̃gĩta. S.de ꝓba. So. glo.optie ibi in diuerſis uo
lũtatibꝰ.pic in vna.nõ eã.ſacit ꝙ ſi apparet de numeratiõe ꝑ
teſtes ⁊ poſtea apparet ꝓmiſſio diuerſo tpe de eadaʒ q;titate
per ſtipulationẽ ꝙ diuerſa debita pᷣumant᷑.qꝗð dic ut.l.cũ cen
tũ de adi.le.⁊ dixi in:l.triticũ de vbo.ob. Itẽ qꝗd iuris ſi diuer
ſe eẽnt qtitat.Dic ut dictj legib dixi.tñ ad tollẽdas iſtas du/
bitatiões ↄſueuit apponi hec clauſula ĩ iſtris cõputata in hac
ꝓuiſione.que omni alia numeratione ꝓuiſione uel cõfeſſione
ue de dicto debito apparet.

uo ſi rem. Si rfolegat efficit mea eatenus

ä egatũ qᷓten ꝑ eã mihi abeſt.
h.d. ¶DOp. de. l. ad ueterani. §. . ad. l. fal. So. ut ĩ glo. ⁊ cla/
riin.l.nõ ampli.in pn. S.e. ¶ Op. ex glo. C. e.l. ppꝛias.in
ſi.⁊.j.e.l.cetera.S.j. So.res q̃ẽ mea tꝑe legati facti nõ põt mi
hi legari pure. ⁊ ſi legat᷑ nõ ualet.ſʒ ſi tpe legati facti nõ ẽ mea
legatũ ualet.⁊ tũc ſi mea poſtea efficit ex cauſa oneroſa lega⸗/
tũ nõ extingui ut h. Quũo ex glo.ſi res eſt effecta mea ꝗd
peta in libello an rẽ an eſtimatiõeʒ q mihi abeſt. Videt᷑ ꝙ eſti
mationẽ nt h dẽ in tex. Cõtrariũ ꝙ debeat peti res ſed eſtima
tio ſit in ſolutiõe pbari videt ꝑ.l.ſi Fuũ in fi.de v.ob.qð tenent
glo.iſti. e. S. ſi res.⁊ idẽ videt᷑tenẽ in.l. cũ alienaʒ. C. e. in ſcdᷣa
glo. Ego dico ꝙ legatariꝰbʒ electionẽ petẽdi rẽ uel eſtimatio
nẽ. ut.l.ſi fllio la pma.S.j.⁊.l.ilᷣ.S.j.de dona.cauſa moꝛ.que
leges hoc ꝓbãt.⁊ ꝑ hoc ↄcoꝛdãt glo.pᷣdicte cũ legibꝰ.⁊ glo.
zue innuũt pᷣciũ petẽdũ.nt hic ⁊.l.ſi res mihi.j.ti.qj.⁊.j.e.:l.ſed
res.⁊.gl.ſ.ad.l.fal.l.fũdo.Zd.l.ſi Fuũ in fi.de vbo.ob.⁊ rñ/
deo ĩ dics.ll.de dona.cauſa moꝛt᷑.Quero qd ſiqs rẽ ſibie
gatã emit magno pᷣcio. Rñdeo hẽs nõ tenebi niſi ad pciũ cõ
n. ut.l. qui cõcubinã. S.fi. ⁊.l.nõ dubiũ.j. ti. ij.

. coniunctim Qõiũctin cui pſona quodᷣ mõ
— e cõſiſtat legatũ uł ſpabat᷑ ↄſiſtẽ

ſacit partẽ niũcto.h.d.¶ Op.q nõ admittũ ad partẽ nec ad
mitti ſpat᷑ nõ facit partẽ.ut.l.ſ duob in ſi.S.e.⁊.j.ꝓxi.S. Di.
T diſtictiõe quã hic ponit dicit in ↄꝛijs legatũ ẽ iutile ex pſona
legatarij hic mixta pſideratiõe legatis ⁊ legatarij q erat ſuus
ꝓpꝛiꝰ. Iſta ſo. ponit diuerſitatẽ caſuuʒ nõ rõnis.Dic ergo ꝙ;
kegeti ibi nullo mõ ualebat in pſona legatarij.iõ nõ facit par
tẽ hic in pſona fuilʒ nõ ualeat ʒ rigoꝛeʒ nt actio det.tñ ualet
Fʒ eqꝗtatẽ ſʒ quã hẽdes debẽt dare fuo.ut.l.qdã ·S.illo.C.de
neceſ.ſer. hẽ.iſti.ita ſẽtit glo.hic ⁊ optie. Mam iſtã lʒ Dip
nat hic dicã ĩ.l.huiuſmodi.S.ſi titio.j.e.ubi gl.ponit.¶ Op.
ad ſcaʒ partẽ ex glo.ſi eadẽ res legat᷑ ĩ teſtis diuerſoꝝ legata
rij nõ dicunt᷑ piũcti nec faciũt ſibi partẽ ĩuicẽ.ut.l.ſi ſᷣ ↄditiõe
ꝗ.mo. uſu.amit.⁊ ar. S.e.l.S.j. So.h̊ nõ ſũt teſtamẽta penitꝰ
diuerſoꝝ. qꝛ q ad mita pꝛis ⁊ ſilij vnũ eſt teſtm. ut.l.pꝛis ⁊ filij
de vulg.⁊ pu.maxĩe ꝗ ad coaceruationẽ legatox. ut.l.ĩ rõne.
S. qʒ vulgo.j.ad.l.fal. ¶ Scðo op.qũ relinquit a diuerſis hẽ
dibꝰ nõ dicunt᷑ ↄiũcti nec partẽ iuicẽ faciũt.ut.l.fi.de uſufruc.
accre.⁊.l.qꝗd ergo.S.ſiꝗs duos.j.eo. Rñdeo iſllud uerũ qñũ re
linquit᷑ a dinerſis hẽdibſuccedẽtib ĩ diuerſis poꝛtiõibus.hic
qð relinquit᷑ ab ĩſtituto ⁊ ab ei ſᷣſtituto ꝗ hñtur loco vnius.
¶NMõ etiã hũc caſũ ꝙ iter legatarios eiuſdem rei a pupillo ⁊
ei ſbᷣſtituto dẽ eẽ giũctio ita g faciunt ſibi partes.¶ Quero
ntrũñ ĩteri legatari hẽat totũ uł partẽ. Jo.dicit partẽ ſuã tãtũ.
Aʒo ⁊ Hu.dicũt ꝙ totũ.vide glo.⁊ ẽ iſta diuerſitas ppt᷑ qõ/

nẽ nõtã in.l.ij.ſ pars hẽ.peta.quã ſtatĩ dicã.ĩ ꝓpoſito tñ pu⸗

—

to Jo.veri dicẽ.pᷣ ꝑ tex.hui.l.q dicit ſʒ ⁊ ſi.q inuit diuerſita⸗
tẽ in facto idẽtitateʒ in iure.ut.l.ii.⁊ ibi nõ.S.neꝗs eũ q in ius
no. T. l. ⁊ ſi lege.in pn.de peti.hẽ. Sʒ ſi hẽtis ĩ l̃a.ſʒ ſi ſine.
tũc faceret ꝓ Jo.ſʒ ꝓ eo ẽ caſus ĩ.l.ſi dño.j.eo.¶¶ Venio ad
q.nõ.in.l.ij.ſi pars hẽ.pe.ſi vnꝰ ẽ iſtitutꝰ pure ali ſbᷣ ↄditiõe.
utrũ ĩteri iſtitut pure hůet totũ uł partẽ.Glo.arguit ibi ꝓ ⁊ 3
⁊ ponit opi.⁊ detminat.aut ſũt iũctire.⁊ ſic cullibet res aſſi/

Delegatz pᷣ.

gnata ĩſolidũ ⁊ ĩteri iſtitut pure hẽbit totũ.aut ſũt ↄiũcti vbis
⁊ ſteri etiã hẽbit partẽ ita dicit ibi glo.⁊ ſic ĩtelligo ar.ꝓ ⁊ .⁊
ↄcoꝛ.opi. HNãc.q.tãgit in.l.ſiqs ita ſcripſerit.ẽ.de here.ĩſti.⁊
ibi Di. videt tenẽ opi. Jo. Tagit etiã gl.i.l.filiũ ĩ pn.j.qũ di.
le. ce. tagit eti ĩ.l.ꝗd ergo ſcdo rñſo.j.eo. Dicas ſic aut loque
ris ĩ hẽditate.aut ſideicomiſſo vniuerſali.aut ĩ legato ſingula
i caſu ſiqdẽ qris utrũ iſtitut hẽat ĩterĩ totuʒ uel partẽ.tene
diſtictionẽ glo.in.l.ij.nõ tũ dico ꝙ eo caſu q interi totũ hʒ ſit
hẽs ĩ totũ ĩteri.qꝛ ſi ſemel eẽt hẽs nõ poſſet deſinẽ eẽ hẽs.ut.l.
ei ꝗ ſoluẽdo in ñ,.de hẽ.iſti.? Di.tagit i.d.l.ſi ita ſcripſerit.ſed
dico ꝙ an ſit hẽs ĩ totũ uel nõ pẽdet ex futuro euẽtu.q; ſi deſ
ciat cõditio cohẽdis in totũ ſemꝑ fuit hẽs cũ nunqᷓ; ſibi aligd
decreuerit.ſʒ ſi exiſtat oditio nõ fuit retro hẽs niſi ꝓ parte ſua
nec mireris ſi terĩ in totũ admittit ʒ ſit dubiũ.qꝛ ⁊ alit uentre
pleno ad mitteret᷑ filiꝰ ꝓ qrta parte lʒ poſſibile ſit ſeptẽ naſci.⁊
euẽt declarabit inq;tu retro ſuit hẽs. ut.l.q antiꝗ. ⁊.l.lllud ſi
pars hẽdi.pe.⁊.l.eũ ꝗd.S.ſuũ de acq.hẽ.̊ glo.i.d.l.ij.ĩnuat
eũ in totũ hẽdẽ ſʒ ite 3 e.i.totũ retinebit tanꝙ; ſi ĩ totũ eẽt he/
res.Si vᷣo loquit in ſihercoanſſo vniuerſali ſic relicto vnipu/
re alti ſðᷣ ↄditiõe diſtigue.aut hẽs adiuit coactꝰ.⁊ diſtigue ut
colligit ex tex.⁊ glo.in.l.j.S.ſʒ ⁊ quop.j.ad trebel.aut adiuit
ſpõte.⁊ eſt idẽ qð in legato in ꝗ dic.aut loqui legato ꝓpꝛieta
tis ⁊ ĩterĩ hʒ partẽ ſuã tm̃ etiaz ſi fũt re tm̃ comiũcti ut hic ⁊.˖.ſi
dño.j.e.x.j.e.l.qd ergo ſcᷣo rñſo.⁊ ibi tangi.Rõ diuerſitat
ẽ.qꝛ in hẽditate nõ ẽ ali q ĩterim retineat ⁊ ad quẽ ꝑtineat.iõ
hẽs cuirelictũ eſt totũ ĩteri retinet totuʒ ut.sS.dixi.ſʒ ĩlegato ẽ
gĩterĩ retineat ut hẽs. Si vo loqui in legato uſuſfructus tũc
apud eũ cui relict eſt pure ĩteriĩ totũ erit. ut.l.idẽ.S.ſi mihi..
deuſufruc.acc. Rõ diuerſitatis ẽ.q; res legata ⁊ ei ꝓpꝛietas
ẽ eadẽ mõ q erit tꝑe exiſtẽtis ul denciẽtis ↄditiõis.⁊ iõ cũ ĩ ea
ſit ſpes ꝙ aliadmittat᷑ ĩteri fecit partẽ.ſʒ uſufruct'ꝗẽ illo me/
dio donec ↄditio pẽdet nõ ẽ idẽ cũ eo ꝗ erit poſt ↄditionẽ exi
ſtẽtẽ ul defectã.qꝛ uſufruct qtidie cõſtituit ⁊ finii.ut.l.j.ĩ fi.de
uſußnu. acc ſacit liſ uſufruct/ mihiĩ bienniũ de uſufruc.le.me
rito cũ ad illũ uſufructuʒ nõ ſperet᷑ 8 ali'admittat ĩteri uſufru
ctuari hʒ totũ. Idẽ ſi vni eẽt legat fũdus pure alij uſufruct
ſub oditiõe uel eccõuerſo.qꝛ ille cuilegat ẽ pure totũ hẽbit ĩte⸗
rim eadẽ rõne.ut.l.j..ſi.x.j.ut le.no.ca.¶ Contra pᷣdictã di
ſtinctionẽ facit.l.hec ſcriptura.in ſi.de ↄdi.⁊ demõ.ubi videt
igẽ in hẽditate ⁊ legato.ſed rñde ut ibi diixx.
Si duobus Hẽs idẽq; legatari ab initio nõ fac
epartẽ collegatario.ſecſi collegatari
us p ꝑſonã mediã hẽs ſiat.hoc dicit.pmũ ⁊ tertiuʒ rñſũ debẽt
iũgi ſimul ʒ glo. ¶ Hpde pn. ad v.plane.So.in pᷣn. ab ini
tio legatũ nullo mõ ↄſiſti

it in ſi. legatum ab initio oſiſtit in iure
actiõis ⁊ adhuc durat iure retentionis. DPices tu nõne in pn.
põt dicẽ hẽs ego hẽo ius retẽtiõis.Dicũt qdã ut e.iſtð iuſ
retẽtiõis nõ ẽ uetuſti legato nec vnq; hũit ius actiõis ſecũ.ſʒ
ſi eẽt uetuſtiꝰ tẽ partẽ faceret.ut.l.huluſmõi.S.ſi titio.j.e. Idẽ
ſi ab initio hũit ius actiõis.ut in v.plane.qð q̃lit ꝓcedat dicã
in. d. F. ſi titio. ¶ Aduerte tñ ꝙ iſtã.l.itelligo qñ teſtatoꝛ relin
gt eadẽ rẽ hẽdi legatario ↄiũcti re.uel re ⁊ vbis ita ꝙ ĩter eos
E loc iuri nõ decreſcẽdi.ut.l.cõiũcti.⁊ ibi nõ.j.de.le.iij.ſʒ ſi eſ⸗
ſet 2iücti vbis tm ita ꝙ teſtatoꝛ partes aſſignaſſet. tũc legata⸗
rinõ poſſet petẽ niſi hartẽ ſuã. aliã põt hẽs retinẽ. ut.j.e.l. S.
ſi. expꝛeſſius in.l.lutiꝰin pn.j.ad trebel.ius ergo hẽdis nõ fac
iggaranl⸗ decreſcat ſʒ ꝑmuttit ⁊ facit ꝙ nõ accreſcatut dict
ll.x ita ĩtelligo iſtãõ mãʒ.¶Ni.ĩducit iſta mãʒ ad qõnẽ quid ſi
erãt ꝗnq; ſilij qrũ vnus ẽ exhẽdatꝰ.utrũ alij hẽbunt legitimaã

tanq; ſi nt qtuoꝛ nõ cõputato exhẽdato.an exhẽdat cõpu

tabit ꝗ nõ facit partẽ. Iſta eẽt repetitio multũ lõga quaʒ ego
poſui l.l.j.in fi.deõ tab.in his ꝗ puant᷑ alege.⁊ ĩhis ꝗ puant
a teſtatoꝛe dixiĩ.l.j..ſi Hi-toẽ cõiun. cũ emã.li.vba Mi.exa
miĩaui ĩ repetitiõe.l.p⁊ ſiliũ.de inof.teſta.

GS diriti Sia legatario legat᷑ hẽdib here/
₰J nd Dicitun des admittunt᷑ pꝛo hẽditarijs poꝛ
tiõib. h. d. hʒ pmã lec. Ael alit.ſi hẽdes grauant᷑ iuicẽ pſta/

re coꝛp hẽditariuʒ ꝗlibet capiet p hẽditaria poꝛtiõe alti. h.
d. Fʒ aliã lec. ¶ Op.S. ꝓxi.S.ſi duobꝰ. So.hic nõ relingt ali
cui a ſeipſo ſʒ a cohẽde uel collegatario. ¶ Op.i.de ſta. li.l.

ſita..j.dic ꝙ ibi pꝓpꝛia noĩa fuerũt expᷣſſa. hic nõ. J
6 i ita In alternat ua ſi referũtur vba executiua ad le
rtgatariũ ei erit electio.h.d.hoc declarat᷑ in.l.lu⸗

tio.j.ti.j. ¶Ad illud qð hic dicit ꝙ duo legata ſunt oppono
de.l. ſi ex toto.S.ſi ita.S.e.So.ut ibi.

(Sed et ſiquis Pars fũdi dẽ fũdus ſi de mente

Aegãatis apparet.h.ð. Vides hic

ꝙ aliã partẽ retinebit hẽj.q; teſtatoꝛ partẽ expᷣſſe aſſignauir

facit qð dixi.S.e.l..ſ duobus.

icipaãt de utraq; debẽtur ſiue fſueruũt excepti obſcure

obſcure.ſcðo legauit ⁊ nil excepit.tertio legauit ⁊ excepit cla/

re.ſcdᷣa ibi hoc eniĩ.tertia ibi ꝙ ſi hoc.Et pone caſũ ꝙ teſtatoꝛ

hẽbat in pꝛimonio quoſdã ſeruos textoꝛes non uernas.quoſ
dã uernas ⁊ nõ textoꝛes.quoſdã uernas ⁊ textoꝛes. Lʒ glo.
alit᷑ legat ⁊ nõ bñ ut ſtatĩ dicaʒ. ¶¶ Mõ ex hac.l.j.ꝙ excipere
obſcure ⁊ nõ excipe paria ſunt. Añ ꝗ/ꝓponit exceptionẽ ob
ſcure ſuccũbit in ea. ut.l.ſcire opʒ de exc.tu.⁊.l.j.S.labeo.j.de
flu. dixi plene in.l.j.de excep. ¶ Scðo nõ ꝙ qñq; negatiua
põt pꝓbari ex iſpectiõe ſcripture.ſi nego alij eẽ legatũ apparet
ex ĩſpectiõe ĩſtii ut hic ⁊.l.ſ. C. de reb credit.ſacit ꝙ ꝓbeĩ ali
quẽ nõ eſſe allibꝛatũ in ciuitate ſi non repetit in libꝛo libꝛe.uel
nõ ſoluiſſe collecta ſi nõ repetit in libꝛo ſoluẽtiũ. ¶ Op.de.l.
ſeruis urbanis.S.ſi.j.ti.ij. Dicit glo.ſolue ut ibi.tu dic ꝙ ibile
gauit vni gen alteri ſpẽʒ.erãt aũt oẽs uerne ⁊ illð erat genus
iʒ quidaʒ ex his eſſent textoꝛes.vnde ſpẽs derogat generi.hic
aũt nõ erãt oẽs uerne nec oẽs textoꝛes.ſʒ ꝗdã uerne tm.qdã
textoꝛes tm̃.qdã uerne ⁊ textoꝛes ⁊ ſic habebãt ſe ut ſpẽs diſ/
ferentes merito ſit diuiſio ut ponit᷑ hic ⁊ in.d.l.ſeruis urbanis
S. fi. J0 gl. qᷓ hoc dicit ꝙ oẽo erãt textoꝛes nõ dicit bñ ſʒ DPi.
2 alioj. qꝛ ↄtra dictã.l.ſerui. ¶ Op. de.l. ſeruo manumiſſo.j.
de pecu. le. So. ut ibi cetera dic ut in glo.
C Ui Inter et ⁊ cũ nõ ẽ dꝛia qũ ponunt᷑ ĩter pſona⸗.h.
EiHII. S5. COp. de. l. . ?. ij. de pecu. le. ? de fu. iſtruc.l. ſi
cui. So. in cõiũgẽdo nõ ẽ differẽtia.qꝛ qlibet cõiũgit ut hic ⁊
l. triplici j.de vᷣbo.ſig.in mõ iũgẽdi ẽ dꝛia.qꝛ aut ponit inter

pſona qrũ nã ẽ vna alti nõ accedat.ut.l.iuſtiſſime de edi.?

tũc ĩter et ⁊ cũ nulla ẽ differẽtia ut hic. Aut apponit inter res
qᷓ̃rũ nã ẽ ꝙ vna alteri accedat.⁊ tũc ẽ differẽtia.qꝛ ⁊ niũgit pᷣn
cipalit. cuᷣ acceſſoꝛie.ut.d.lʒ.j.⁊.ij.⁊.d.l.ſicui.⁊ qdð nõ.in.l.⁊ ſi
ancilla.ĩ.de pecu.le.⁊ qð nõ.iſti.e.S.ſiqs ancillas.⁊ nõ.Ci.ĩ
l.fũdo. C. de Po.ſe⸗ p Drin:c gec ſori er e re.iur. lic.
Itov Si qtitas debet᷑reſpectu ſpẽi pempta ſpe
Si alteri. cbito⸗ liberakf. h. d. ¶ Dp.ſolunbe ſaca
vni alteri debet eſtimatio.ut.l.ſi reᷣ mihi.j.ti.ij.ergo ĩteritu nõ
lihᷣat.ut.l.ĩcẽdiũ.C.ſi cer.pe.⁊.l.in rõne.S.incertũ.j.ad.l.ſal.
So. dicit DPi. ⁊ Ja. de are.h̊ non tenebat᷑ ad ctitatẽ pᷣciſe ſʒ
ad q;titatẽ ſi ſpẽzy nõ daret.iõ ꝑempta ſpe liberat᷑.ut.l.ſi ad libꝰ
tatẽ de nox.ad idẽ.l.ſi is qui de act.⁊ obli. AVłdic ꝙ hec q;ti⸗/
tas debet᷑ reſpectu certe ſpẽi.merito ꝑempta ſpᷣe liberat.ut.l.ꝗ
dã. S.ſi tibi.j. eo. x.l.in naue ſanfelli..loca.

. NEe ali In legato ge⸗
Egato gener aliter. acſertoeſt
egatarij ut mediocrẽ eligat.ſʒ ſi teſtatoꝛ ſẽſit de certo
electio ẽ heredis.h.d.¶ ¶¶ Pꝛo declaratiõe hui.l.vidẽduʒ ẽ pᷣ
an ualeat relictũ legatũ in genẽ. ſcdo ſi ualet cuiẽ electio. ter⸗
tio an ille cuiꝰẽ electio poſſit eligẽ quẽ vult libere.¶Zd pᷣmũ
aſſumã glo. .ibi ubi icipit diſtingue aut eſt genꝰ gnãliſſimũ ⁊c.
Et ꝓ euidẽtia hui glo.hẽs ſcirẽ arboꝛẽ poꝛphirij. Pelte eni
hec glo.gen generaliſſimũ ili qð ſupꝛa ſe nõ hʒ aliqð pᷣdica/⸗
bile. ut ſubſtaͤtia ſiue res. Gen ſbalternũ appellat ea q̃ cõtinẽ
tur ſub illo tñ pᷣdicat de plurib differẽtib ſpe. ut coꝛp alal ⁊
ſilia. qdda ẽ gen iteri, c il appellat gl. d pdicat de plunibꝰ
differẽtib numero qð apð logicos dẽ ſpẽs.ut hõ equꝰ ⁊ ſilia.
Aut ergo reliqui in genẽ gnaliſſimo uel genere ſbᷣalterno.ut
aĩal ⁊ nõ ualet.q;ꝛ dãdo muſcã liberat.aut relinquit᷑i genereĩ
ſerioꝛi. ⁊ dic utĩ gl. ⁊ idẽ nõ.i.l.cũ poſt.S.gener.de iure dot.
dixi plene ĩ. l. ſi ita ſtipulatus.in pn.de vᷣbo.ob.circa ↄꝛia pꝛi⸗
me part.¶ Circa ſcðʒ ꝗs hẽat electionem fuit opi.iter Jo.⁊
Mal.poſtea Jo.diſtinguit cui diſtinctionẽ tenem hic ⁊ iſti.

eo. §. ſi gnlit. ⁊ in.l. heredes.S.ſi icerto.S.fami.her. Exami⸗
nem qñ teſtatoꝛ relinqt illð in genere qð hʒ certos fines anã.

ut hoĩem ul bonẽ. aut relinqꝗt iſta ĩ ſuo pꝛimonio ⁊ eliget lega/
tari. ut h ⁊. d.S.ſi gnãlit.⁊.d.S.ſi incerto.⁊.d.S.gener.⁊.l.ſi
ſeru. S. cñ hõ.j.e.Rõ q; legãdo genvidet᷑ trãſterre electionẽ
in legatariũ. ut.l.ſiqs a filio.S.ſiqs plures. S. eo. T ibi nõ.ĩ gl.
hec eni videt᷑uoluiſſe ut eligeret vnu ex ſeruis qs hẽbat in pꝛi
monio.⁊ ẽ ro.nã cũ pꝛo legato cõpetat plures actiões ⁊ ſit ele
ctio legatarij. ut.l.cuʒ ſiliꝰ.S.uarijs.j.ti.j.ſi auferres legatario
electionẽ rerũ auferres ei electionẽ actionũ.qð ius nõ pati᷑ ut
l. ij. S. gnãlit᷑.diffinit ſceuola.S.de eo qð cer.lo.⁊ iſtã rõnẽ po/
nit tex. in.l. ſi ſeru. S. cũ hõ.j. eo. Aut teſtatoꝛ nõ relingꝗt i pꝛi

7

Interitu ſpetiei ſine culpa heres li⸗/
4 heres. can be diſt .
Si duob diuerſe ſpeties
tie textoꝛes. legant ſerui qu par⸗

ti. h. d. Piuide. pmo legauit ⁊ legando excepit

monio ſeruos uel boues.⁊ tůc dicit glo.eſt electio hẽdis.ut.l.
iij. in pn. ⁊. l. iij. de vi. tri. ⁊ ole. le. Sʒ dicit Di. ꝙ ille.l. nõ fa⸗
ciũt.q; loquũtur in qtitatibin ꝗblʒ ſit ĩ genẽ debitũ tñ ẽ ele⸗
ctio debitoꝛis ⁊ põt minimũ ſoluc.ut.l.minimis.j.ti.ij.⁊.l.fide

iuſſoꝛẽ. S. mã. ⁊.l.q cõcubinaʒ. S.j.j.ti.ij..q̊ adquci ꝑõt.j.eo.l.

huiuſmõi. S. ſicui hõ.ita dicit DRi. ¶ ANideam rõnẽ qᷓre nunc
E electio hẽdis in pᷣcedẽti caſu legatarij. Rõ q; qñ teſtatoꝛ nõ
hʒ ſeruos ĩ pꝛimonio nõ videt᷑ reliꝗſſe legatario optionem.qꝛ

rss aliena nõ põt optari ut nõ.in.lł.ſerui in pn.j.e. Itẽ nõ bʒ

legatari electionẽ actionũ.q; nõ põt cõpetere rei uẽdicatio /ꝓ
re aliena ſʒ ſolũ actio ꝑſonalis. ⁊ ſic ceſſãt rõnes pᷣdicte. Sʒ ĩ

quo dĩ grauat hẽs.ſ.redimẽ uel dare merito ei electio.vide

tur enĩ grauatin qtitate.⁊ iõ bñ faciũt.ll.allegate ꝑ gl. Itẽ
pdicta va niſi vba executiua legati dirigerent᷑ ad aliquẽ. tunc
enĩ illi eẽt electio.qd enĩ in pmo caſu ſi dixiſſet teſtatoꝛ heres

me ato vnũ ex ſeruis meis.uel in ſcdo dixiſſet ꝙ legatari ac

cipiat ſibi vnũ bouẽ. Certe illiꝰeẽt electio. ut.l.plane.S.penł.

53. eo.⁊ qʒ nõ.i.l.lutio.j.ti.j.⁊ videt expᷣſſũ.j.ti.ij.l.q ↄcubinã

S. . Et pᷣdicta uera ubi teſtatoꝛ legauit ĩcertũ de ĩcert. Si au
tẽ legauit ĩcertũ de certis diſtigue.aut ſẽſit de certo ant nõ.ut
hic in gl.rõnẽ vidiſtis in.l.ſiꝗs a ſilio..ſiqs plures.S.e.Alia
qᷓtũ ad ppoſitũ dic ut in glo.¶ Ad tertiũ q̃ro an iũlle cui cõpe
tit electio poterit eligẽ libere quẽ vult. Dic ut in glo.hicĩ pn.
⁊ ꝑ Di.in.c.in obſcuris de re.iuris.li.vj. NPꝛedicta oĩa vidẽ/
tur deſtrui ꝑ.l.ſi ita ſit ſcriptũ.S.eo.ubi nulli dat electio.ſʒ q
minimũ eſt videt᷑ relictuʒ. Rñdeo in pᷣdici ubicũq; dat᷑ electio
heredi pᷣdicta.l.nõ ↄdicit cũ pᷣſũptio eſt ut eligat minimum.ut
j. eo.l.apud.S.ſeio. Sʒ ↄdicit caſib ubi data ẽ electio legata/
rio. Sʒ tunc rñdeo ꝙ pᷣdicta vᷣa qñ teſtatoꝛ reliꝗt vnũ de cer/
tis uel ĩcert᷑ adeo ꝙ electio põt ĩtelligi trãſlata in legatariũ.ſʒ
in.l.ſi ita ſit ſcriptũ.vba ita fuerũt cõpoſita ꝙ nullo mõ põt in
telligi relicta optio merito debet᷑ qdð eſt minimum. ¶ QAuerit
glo.qñ teſtatoꝛ de certo ſẽſit.utrũ legatuʒ ualeat de rigoꝛe uel
de equitate.Et videtur dicere ꝙ de equitate.de rigoꝛe ſecus.
nt. l. duo ſũt titij.de teſ.tu. Tu dic ut.l.ſigs a ſilio.S.ſiꝗs plu/
res.S.e.¶ ¶QAuero qd ſi teſtatoꝛ nõ hẽat aliquẽ fũdũ ⁊ legan
do ſẽſit de certo euiꝰ erit electio.DPicit glo.ꝙ erit legatarij.ut
in ſeruis dixi. Sʒ certe tũc eſt electio heredis etiã in ſeruis qñ
nullũ hʒ in pꝛimonio. Itẽ ꝓbat᷑ per ſineʒ huius.l.⁊ hoc tenet
Di. ⁊ Peg ubicũq; de certo ſẽſit electio ẽ hẽdis.nõ habetʒ
alia.ſʒ ſigna illã glo. ut magiſtrã in hoc ti.

. WW Actio ꝓ legato diuidit᷑ iter he
Egatarius. redes.⁊ St vnagnoſcere

alter repudiare lʒ defũct'nõ poſſit.h.d. p. de. l.
cui fũdus in fi.de ↄdi.⁊ demõ.So.glo.ſʒ ex ea nõ hẽs intelle
ctũ vide eã. Dic ergo ibi in eo ꝙ ẽ dadũ cauſa ↄditiõis ĩplen/
de que ↄditio ĩter hẽdes nõ diuidit ꝑ.l:xij.tab.hic vo loquiii
legato ꝓ quo cõpetebat actio q̃ ter hẽdes diuidit. ut.:.j.C.ſi
cer. pe. x. l. ꝓ hẽditarijs. de hẽ. ac. C Op. ij.. de vb. ob. l. i. F.
j. ubi ex pſona hẽdis nõ dʒ uariari ↄditio obligatiõis.Gl.ſol
uit vno mõ hic.alio mõ ibi.⁊ ibi ꝑlene declaro.dic tñ bꝛeuiter
ut glo. hic dicit ꝙ ibi in obligatioe erat aliqð idiuiduũ merito
nõ diuidit᷑ iter hedes.hic erat in obligatiõe diuiduũ.

(S leg atum. Modiruu egatũ exquo eſt repudia

G Seruũ exiſtẽtẽ in ſuga uelĩ
Am ſeruus lõginquo teſti tpe hẽs dʒ ſu
is ſũptib ꝓſeq ⁊ legatario dare.h.d. Ad acquirẽdũ
fuũ fugitiuũ uel abſẽtem duo reꝗrunt.ſ.oꝑa ⁊ ſũptus.qrit ad
quẽ ꝑtineat. ⁊ qð dico de ſeruo ĩtelligo idẽ de q̃cũq; re legata
q̃ eẽt in loco lõginquo.Glo.hic ſolennit᷑ diſtinguit qtuoꝛ tꝑa.
Aut eni ſeruus aut alia res ſolẽniter legata erat abſens tꝑe te
ſti ⁊ tũc ad hẽdeʒ ꝑtinet ſũpt ⁊ oꝑa ut hic.⁊ ſi dubitet an res
ſit cauebit hẽs fʒ ſoꝛmã hui.l.x.l.ſeruo legato.S.pe.j.e. Sʒ
ʒ hoc videt.j.e.l.cũ res.S.j.⁊ qð nõ.s.de iudi.l.qd legat᷑. ubi
hẽs dʒ darerẽ ubiẽ. So. qñ res eſt abſẽs multũ a lõgiquo uł
als ignoꝛat.vñ in ꝑquirẽdo rẽ reqrit magn ſũptꝰ.tũc ſpectat
ſũpt ad heredẽ ut hic. Rõ q ſi ſpectarent ad legatariũ nullũ
hẽret cõmodũ qð teſtatoꝛ ſenſiſſe nõ videt᷑ cũ illud eẽt tpe teſti
ut hic.ſʒ ſi res eẽt abſẽs nõ multũ a lõginquo tũc heres libera
tur dãdo eã ubi eſt. ut.l.ꝛia.Rõ qꝛ lʒ ſupt in reducendo ſiat
legatariũ adhuc legatũ ſibi manet cũ emolumẽto.hãc rõnẽ
⁊ dꝛiaʒ tex.facit ſili.l.ſ res obligata.j.e.Scðʒ tpᷣs ẽ qñ res ce
pit eẽ abſẽs poſt teſtm̃ añ moꝛtẽ tũc videt᷑ glo.dicẽ ꝙ laboꝛ ꝑ/
one ſit heredis in ꝓſequẽdo. ſũptus debeat ſieri ꝑ legatariũ.
NRõ qꝛ teſtatoꝛ nõ videt᷑ grauaſſe hẽdẽ in ſũptu cũ hoc nõ eẽt
teſtatoꝛis tpe teſtamẽti.ut.l.ſ ſeru legat in pn.j. e. Tertiũ tẽ/
pus eſt poſt moꝛtẽ ⁊ aditã hereditatẽ.⁊ hic gl. diſtinguit. aut
ſuit culpa

= - . — — — — ———U

—

—
fd———.— — — ——

ine
es

nl

ſuit culpa heredis.aut nõ ⁊ bñ. Sʒ ad vnũ aduerte ꝙ qñ he/
res eſt in culpa. Glo.magna hic videt᷑ dicere ꝙ petat eſtima/
tio.glo.j.huiꝰ.l.relata ad tex.ĩnuit ꝙ petat᷑ ipſe ſeruus.q̃libet
põt eẽ bona. Videt᷑ enĩ ꝙ qñ res nõ reperiat᷑ culpa heredis ſi

dicat ſe redditurũ rẽ dʒ ſtatui modicũ tps ad reddẽdũ.als in
eſtimatiõe ↄdẽnabii.pꝛo hoc facit.l.ſi ↄſtate.S.ſiuxoꝛ.S.ſol.

ma. Quartũ tps eſt qñ poſt moꝛtẽ añ aditã hereditatẽ.dic ut
in glo. In omnibaũt caſib in quibꝰ dixi fieri ſũptibus ⁊ ope
ra heredis põt ĩtelligi hec.l.

moꝛaz lenet de fructibꝰ ꝑceptis ⁊ ꝗ potuerũt ꝑcipi⁊
e ĩteritu ⁊ oĩ caſu.h.d. ¶ Mõ ꝙ ule ꝗ tenet᷑ de fructib pci
iẽdis tenet ad eos quos ꝑcipꝑe potuit petitoꝛ nõ poſſeſſoꝛ. ut
ſi nauij.in fi.de rei uẽdi.⁊ nõ.glo.in.l.fructꝰ.⁊.l.ex diuerſo.
co.ti.Lʒ ultramõ.ð ꝑ.l.domũ.C. de reiuẽ.⁊ male.q; caſus ẽ
hic tã in pᷣdijs ruſticis q; ẽurbanis qᷓ; in alijs qbuſcũq;. Non
ob.l.domũ.iõ enĩ ibi dixit quos pciꝑe potuit poſſeſſoꝛ.qꝛ cõit

ece ottaligſeed. Pe)
Pug iulianũ. Fructus.⸗

Aooio en Rixt quos ouie. Pollenoꝛ. q⸗
glber pot tãtũ ꝑciꝑe ex pẽnõib domoꝛũ. q nõ ẽ ita ĩ alijs re

ubi oꝑa ꝑſone magis exigit.ſʒ ſiĩ domib eẽt uarieta iſpice
ret qð ꝑcipe potuit petitoꝛ ut hic.ergo illa.l.ſe retulit ad illud

ð cõ munit᷑ euenire ſolet. H
4 ftim Res mea teſtõꝛi debita põt mihi legari.

in quo ↄſiſtat legatuʒ declarabit euentus
Idẽ in re aliena teſtatoꝛi debita.h.dð. Mꝛimo legauit rẽ meã
ſibi debitã.ſcðᷣo rẽ alienã ſibi debitã.ſcdða ibi idẽ iulianꝰ. Iteʒ
pma ſpᷣdiuidit᷑ in tres.pᷣ legauit rẽ emptã anteq; traderet ⁊ p
ciũ ſolueret.t teſtatoꝛ deceſſit poſt rẽ traditã ⁊ pᷣciũ ſolutũ.ſe⸗
cũdo poſt traditionẽ ⁊ añ pcij ſolutionẽ. tertio poſt ſolutionẽ
p̃cij ⁊ ante traditionẽ rei.ſcda ibi ſi nõ duret. tertia ibi idẽq;.
Op. ad pmã partẽ. C.e.l. ppetas.⁊.l.cetera.S.j.j.e.So.
hec re nõ erat libe legatarij.qꝛ tenebat᷑ dare deſũcto.¶ Op.
ʒ hoc.qꝛ ſʒʒ hoc videt᷑ teſtatoꝛẽ legaſſe ſe liberationem.qð lega
tnʒ extinguit᷑ ſi teſtõꝛ exegit viuẽs.ut.l.nõ ſolũ.S.liberatio.de
li.lega.⁊ ar.l.ſideicõmiſſa..ſi rẽ.j.ti.ij. So.dic ꝙ hic recepit
a ſpõte ſoluẽte ⁊ nõ exegit in iudicio. Ael dic ueri t nõbiliuj

alið eſt qñ legat᷑ liberatio expſſe uel legat᷑ nomẽ ut in ↄꝛijs.ali -

nd qũ legat᷑ res ipᷣa ſimplicit᷑.in ipſa enĩ re tũc legatũ ↄſiſtit.vi
deteniĩ grauat hẽs ut rẽ accipiat ⁊ ſibi det.ſʒ cauſa minuẽdo
rũ actuũ vn act occultat᷑ ſi res ẽ apð legatariũ.ut.l.ijj.S.fi.de
dona.ĩter vi.⁊ nxo.⁊ iõ dixi ĩ ſimario qð euẽt declarabit qd
ſit in legato.qꝛ ſi res eſt exacta ipſa res peteĩ.ut in p caſu. .⁊
etiã in ultimo.Si nõ ẽ exacta peteret᷑liberatio.ut in pmo ca/
ſu T in ultĩo peteret᷑ ceſſio. C Quero circa ultimã partẽ.dẽ q;
heres tenet᷑ cedẽ actionẽ ex empto.ſʒ s ſoluit pᷣciũ nenditoꝛi.
Ja.de are.dicit ꝙ hẽs.ut.l.qui cõcubinã.S.ꝗ hoꝛtos.j.de le/
ga.iij.pꝓ hoc qꝛ q tenet᷑ ad nomẽ dʒ dare ipſuʒ ita ꝙ nõ obſtet
exceptio.ut.l.ſi nomẽ.cũ.l.ſe.de here.uel act.uẽ.ſʒ niſi ſoluat

pᷣciũ actoꝛi ex empto obſtaret exceptio.ut.l.iulianꝰ.S.offerri

de ach.emp.ergo ⁊c̃.ꝓ hoc facit.ð.ꝓxi.rñſo.ubi ↄſequit rem
⁊ ciũ.¶ Quero qd ſi lla emptio ſit reſciſſa.⁊ res cepit ꝑtinẽ
ad teſtõꝛẽ ex alia cauſa.Dicã in.l.uũ filij..j.j.eo.

CSiani Si v̈ba legati referunt ad factuʒ
Siquis alicui. dubio cõceſſio ĩ telligi pſonal

b. d. ¶ Nõ bñ hũc caſũ qñ aũt puilegiũ uel bñfciũ debeat di
cipſonale uel in rẽ. dixi plene in.l.qꝛ pſonale.õ.ſo. matrimo.
In alijs oceſſiõib dixi in.l.pe.de ſer.lega.

¶ Beres. Onus tnibuti uectigalis ſpectat ad hẽdez ꝓ

etpe pterito. h.dð. ¶C Op.x ſo.ut in gl.¶ Que/
ro q eſt rõ ꝙ heres tenet. Rñdeo ꝙ res eſt obligata.ergo he⸗
res tenet eà luere.ut.l.ſi res.j.eo.ʒ Ja. de are.

Scio. n dubio debel qð minimũ eſt ſiheres vult. hoe

icit.

¶ Conſtat. Res ꝗᷓ nõ ẽ in cõi cõmercio nel ẽ cũ magna

è́ ðᷣ difficultate nõ põt legari.ſecus ſi ẽ in cõmer
cio cõi ſʒ nõ legatarij abſq; ei delicto.qꝛ eſtimatio tũc debet᷑.
tur furioſus.ᷣut.l.qꝗdã in ſuo de ↄdi.iſti.¶ Scðo nõ ꝙ uld qð
nõ põt expediri abſqʒ licẽtia pncipis ẽ ita difficile ꝙ reputaĩ
ipoſſibile.ut nõ.glo.in.l.continuns.S.cũ ꝗs.de vᷣbo.ob.⁊ ibi
nõ.⁊ PBi.in.c.ſemel deo dicatũ.de reg.iur.li.vj. Ex hoc dice
bã. relinquit iſtis ſmib mendicãtib podẽ cũ illo onere ꝙ debe
ant ibi oſtruere locũ ubi moꝛent᷑ certi fres. dixi pluries qꝛ il&
onꝰ adiectũ nõ ualet qꝛ ẽ ipoſſibile.hoc ẽ multũ difficile cũ nõ
docſt nouũ locuʒ aſſumere.ut in.c. ultimo dereli. do.li-vj.ni
iromano pontiſice cõſulto.ut ibi. ¶ Op. in pn. de ſi. So. in
pn. loquit de difficultate nõ magna. ſecus ſiẽ magna ut in ſi

d cEdae Höp exſennoniih; appoſi ensgoim

Op. de. l.pacta. .f. de hẽ. emp. So. ut in glo. ¶Op. .

Delegah pᷣ.

e.l.ſiqs inglinos in pᷣn.⁊.j.l.pxi.S.ſi.duobꝰ.NDi.dicit ðꝛia lo
quũtur in re eſtimabiliiõ debet᷑ eſtimatio.hoc nõ placet.quia
res ſacra ⁊ q̃libet alia hic noĩata eſt eſtimabilis nõ cõſiderata
illa qᷓlitate.qꝛ ſacra uel publica. ut. C. de ſa.ſã.l.ſãcimꝰ. ⁊ auẽ.
pᷣterea.vñ De.ſoluit alit᷑.q;ꝛ ibi loquit᷑ in re q̃ nõ in cõi cõmer/
cio ꝓpt aliquã q̃litatẽ.qꝛ: iniuncta edib uel fuꝰaſcript glebe.
hic in re que nõ eſt in cõi cõmercio ꝓpt ſe.nec hec plʒ.q; ideo
res hic nõ ẽ in cõi cõmercio ꝓpt᷑ q̃litatẽ quã hʒ.qꝛ ſacra ul pu
blica.uel quia deſeruit pꝛincipi.dic ergo ꝙ in Sꝛijs res erat in

cõi cõmercio nõ tñ ſola ſʒ cũ alio.ſ.cũ domo uel fudo.hiclog

tur in re que nullo mõ erat in cõmercio. Niſtingue ergo circa
hãc.l.ut in glo.quã diſtinctionẽ vide ⁊ ſigna.⁊ examinaui ple
ni in.l.multũ de v.ob.ubi glo.ponit. Itẽ nõ glo.q dicit hic iu
deũ eẽ.eẽ delictũ.qð puto uerũ ꝑ.l.j.E. de ſu.tri.nõ tñ eſt deli/
ctũ punibile ꝑ nos.C. de iudeis ꝑ totũ.De hẽtico nõ ẽ dubiũ
q ẽ delictũ.ſʒ dubiũ ẽ q; tpe iſtarũ legũ non erãt ille leges.ne
iude mãcipiũ xpᷣianũ ⁊c. Ponit᷑ ergo exẽplũ in foꝛẽſiꝗ ẽ 1
hibit p ſtatutũ hic emere aliqd ĩmobile.uel ẽ ꝓhibit p iudicẽ
ut. l. in quoꝛũ.cũ glo.de pig.dixifᷣm Ja.de are.in.d.l.multuʒ
Itẽ aduerte in caſu hui.l.qꝛ ꝑ hoc dicim ꝙ frib minoꝛibꝰq/
berelictꝰẽ fũdus quẽ hẽe nõ poſſũt dʒ dari eſtimatio.qdð plene
examiĩa ut tibi dixi in ſecũdo libꝛo minoꝛicarũ.¶ Quero ꝗd
ſi relinquaĩ᷑ res eccleſie. Inn.ꝙ; nõ ualet legatũ nec debet᷑ eſti/
matio.qꝛ: nõ ẽ in cõmercio niſi cũ magna difficultate.ita nõ.in
c.ſili ex de teſta.De fũdo reipublice videt᷑ mihi ꝙ dixeriin.l.
cõtinuꝰ.S.cũ ꝗs de v.ob. ¶ Quero qd ſi legat᷑ fuůdus dotalis
Glo.in.l.dotalẽ de teſta.mili.videt᷑ dicẽ ꝙ fůdus dotalis non
ſit in cõmercio.tãgit ꝑ doc.⁊ glo.in.l.ſi pdiuʒ.C.de iure doꝶj.
CAQũo ꝗd ſilegat res minoꝛis. Rñdeo certe illa bñ ẽ in com
mercio ſʒ non in pᷣiudicium minoꝛis.ut.l.⁊ ſi is.C. de pᷣdi.mi.
⁊ nõ.in.l.cũ lex.de ſideiuſ.¶ Mõ tex.iĩñ.ꝗ dicit eſtimationeʒ
deberi ⁊ ſic eſtimatio eſt in obligatiõe ⁊ poteſt peti.ut dixi in
l.plane.S. ꝙ ſi rẽ.Sõ.eo.

Omnia poſſũt legari q̃ nõ ſũt phibita
E Eier. ⁊T ĩtelligunt ĩter ꝓhibita q̃ ſũt eli

a. h.d. Illud qð dẽ ꝙ oĩa iura poſſũt legariitellige
q̃ ſũt in nro cõmercio.nõ enĩ põt legari ius agnationis ⁊ liber
tas ꝓpꝛia.ut.l.ius agnatiõis.de pac.⁊.l.iura ſãguinis.de re.

iur. ¶ Op. j. e.l. S. ſ duob?. So. glo. ꝙ nõ põt legariut ipſe

res debeant ſʒ debel eſtimatio. hoc tenet Di. ? Pe. ⁊ oẽs. x
lo. aliter dicat in. I. ꝗ dotẽ. S. ſolu.- matir.
4 Legatũ purũ ab initio ĩualidũ nõ conſir/

Tractari.⸗ ipedimẽto ceſſãte.ſecꝰ in legato con/
ditionali.h.d.¶ Op.j.de re.cato.l.iij.Do.hic in lega qᷣruʒ
dies cedit a moꝛte teſtatoꝛis.ibi in his ĩ ꝗbꝰ dies cedit ab hẽ/
ditate adita.in qbꝰ non hʒ locũ regula catoñ.hoc tñ fallit diẽ
glo.in.l.ſi optio.de op.le. Sʒ certe illð ẽ iõ qꝛ ibi tẽpꝰ moꝛtis
⁊ adite hẽdita eſt vnũ.ut.l.ſi poſt moꝛtẽ in pn.j.e. Op.ex

gl. de. l. vuũ filij in pn.j. e. So.ut ibi.¶ Op.ex glo.de.l.lega/

ta inutilit.S.eo. Rñdeo qð ab initio ẽ ĩutile nõ cõfirmat p le/
gẽ ĩpedimẽto ceſſãte ut hic.ſʒ ꝑ teſtatoꝛẽ nõ ꝓhibet᷑ cõfirma/

ri. ut.l. cõtraria. ¶ Op. ꝙ boc legatũ nõ eſt ab initio inutile.
ualet eni q ad eſtimationẽut.S.dixi.⁊ ꝓbatur ĩ.S.ſi duobꝰ.ex

go ex poſtfcõ põt ↄfirmari circa rẽ.ut.S.l.ꝓxi.S.ſi titiꝰ. So.

ibi ab initio cõſiſtit legatũ ĩ re ipᷣa.q; ſi lego liberationeʒ vide’i

mihi res tradita ⁊t a me tibi data. ut.l.lʒ de iure do.⁊.l.iij.S.
ſi.de dona.ĩter vi.⁊ uxo.(¶¶Querit glo.qd ſi talis eſt eõditio
q̃tpe moꝛtis ĩplet an habeat locũ regla catoñ. Rñdeo diẽ gl.
ꝙ ſic.qð ẽ cõtra.l.j.S.ſi.j.de re.cato.hoc etiã patebit ex rone
quã ſtatĩ dic.¶ Quero qᷓ eſt ratio ꝙ reglła cato.nõ hʒ locuʒ
in legatis cõditionalibꝰ.Mi.in.c.nõ firmat᷑ e de re.iur.li.vj.
dicit ꝙ rõ eſt.qꝛ pẽdẽte cõditiõe nõ ſũt legata.iõ nõ poſſũt cõ

firmari ꝑ regulaʒ cato.Certe nec legatũ purũ dẽ eẽ viuo teſtõ

re. Dic ergo ꝙ rõ eſt q; ex eo ꝙ teſtõꝛ apponit cõditionẽ ap/
aret ꝙ nõ vult ꝙ iſpiciat tps teſti ſʒ aliud tp̃s futurũ.⁊ iõ nõ

ʒlocũ regla cato.¶ Eltio ꝑ iſtã.l. ↄiũcto pn. repꝛobo vnaʒ

opi.poſita in.l.ñ.de regła cato.q eſt ꝙ regla illa nõ hʒ locum
in ſenatuſcõſulto. qdð eſt cõtra hãc.l.nã h ꝓhibitio fuit ĩducta
ꝑ ſenatuſcõſultũ ut.S.vidiſtis.

22 1☚ Ex vni edibꝰ oſſutres affixe ĩ alias
NS tem queri.ni vi⸗ dñs utriuſq; ĩſolidũ.

ſec' ſi vnius uel ꝓ parte.h.d.cũ.S.ſi ex duobꝰ.¶ Quero a qͥ

ſtabit eſtimatio. Rñdeo a legatario.ipſe eni erat grauat u
ic patet. ¶ Sʒ q̃ro h dẽ ꝙ eſtimatio pᷣſtat.nõ diẽ an ſitĩ obli

gatiõe.an ergo ſit in obligatiõe ut poſſit peti.Rñdeo ꝙ ſic.nt

S.l.ꝓxi.ſi eni res ipᷣa eẽt in obligatione ⁊ in legato regula co-.

toñ.nõ habet locũ cũ ab initio legatũ cõſiſteret.q tñ habet lo/
cuʒ.ut.S.ꝓxime. Manileſte cvochpertt eſtunatiocni

Ne legal ß̃

legato ⁊ in obligatione.

Sed et ſiquis ad opus. õt derah⸗

—

bꝰad utilitatẽ reipublice in cuiterritoꝛio ẽ res nõ alteri.h.d.
QOp.nulla dom dẽ ruſtica. ut.l.j.S.cõi.pᷣdi.⁊.l.urbana de
b. ſig. So. hic ĩpꝛopꝛie dãruſtica.i.in rure poſita. Itẽ nõ gl.
q̃hic diẽ ꝙ legatũ eſt quoddam cõmerciũ ſeu negotiatio dñi.
ſi ĩtelligas negotiationẽ.i.trãſlationẽ ſine dubio legatũ ẽ tran
ſlatio. Sʒ ſi itelligam negotiationeʒ qñ aliqd ſit hincinde.ut

Z ac ſi eẽt ediſcata.ut.l.ſundi.S.fi.⁊.l.granaria. de acſ.emp.
So. põt itelligi ꝙ res erat deſtinata ad ediſiciũ q nunqᷓ fuitĩ
edificio.ibi ſemel fuit lʒ depoſita.Contra hoc facit iſte tex.ibi
trãſlatur in aliã domuʒ. ⁊ ſic ĩnuit ꝙ ſemel fuit in aliquo ediſi
cio. Añ dic ibi erat deſtinata reponi in illud edificiu de quo
ſupta erat. hic uero in alið. Ael aliter ʒ Guil. de cu. nõ curo
utrũ eẽt oꝛdinata reponi in ülð edificiũ uel alið.ſʒ hoc ſolũ at/
tẽdo ſi a pncipio qũ leuat de domo habuit animũ reponẽdiin
eãdẽ domũ uel in aliã ſuã.⁊ ſic habuit pmuʒ ꝓpoſitũ licituʒ lʒ

1I . 3. glo. hic itelligit ⁊ ꝓbat in l. legat?.j.ti. ij. tic legatũ nõ ẽ nego/ ergo poſtea mutauerit ꝓpoſitũ nõ punit.⁊ ſic licuit ↄuertere ĩ
tiatio uera qð apparet. q;ꝛ exneo penituſ ignoto põt legariut aliũ uſum. hic eſt caſus nõ.hic ſᷣm eũ. Per hoc detminat qõ/
l. exneũ. C. de hẽ.inſti. Iteʒ poſthumo alieno.ut iſti.eo.S.po/ nẽ.ſtatutũ eſt hic ꝙ nullus emat frumẽtuʒ in platea niſi ꝓſuo

ſthumo. ⁊. l. pe,j. eo. qð etiã patet ex glo.ꝗq dicũt ꝙ legata nõ victu.Cõtingit ꝙ ſcholaris emit ꝓ ſuo victup toto anno.po/

q́runt nobis ex opa nra. ut. C. de ↄdi.iſer.l.ſinxoꝛẽ. ⁊ inſti. de
Sb. ob. S. ex ↄditiõali. AUñ ſi ſtatutũ dic ex qlibet negotia
