dẽ iure.ſʒ h nõ potert ſuccedẽ eodẽ iure etiã ſi nellẽt.¶ Nꝛo
declarãda mã collonis p qro qd ſit collo. Scðo quo iure ſit ĩ
troducta collło ⁊ qua rõne.Tertio ĩter quos ⁊ de ꝗb reb de
beat fieri collo. QAuarto quo iure petat᷑ collo. Auinto qñ fiat
Dexto q̃liter fat.¶Ad pmũ rñdeo ⁊ gl.declarat.S.ti.j.ĩ ru⸗
bꝛica dicẽs ꝙ colło ẽ bonoꝝ ſuoꝝ cõicatio. QAuare dico bo/
noꝝ ſuoꝝ. Rñdeo qꝛ ſi eẽnt bona pꝛis magis uenirẽt diuiden
da q; cõicãda.ut.l.nlie lʒ.C.e. Itẽ dico bona ꝓpꝛia qꝛ aliena
nõ uenirẽt cõferẽda. ut.S.ti.j.l.pᷣtoꝛ.S.emaãcipati.⁊.l.j.S.j.e.
ti. ⁊. C.e.ti.l.ea demũ. ¶ Scðo q̃ro quo iure ⁊ q̃ rõne ſit itro

ducta collo. Nic aduerte q; h qſi oia itelligetis.⁊ reꝑio in hac
mã ſex uel ſeptẽ iura.Et pᷣ ſuit ĩtroducta ꝑ edictũ pᷣtoꝛis.ut.S

ti.j.l.j.in pn.⁊ hoc hẽbat locũ iter eos q ſuccedebãt aut perõ
ta.uel ab ĩteſtato.ut.l.ſiliũ.S.⁊ hoc ſit ↄſequẽs.S.de õ ta.⁊.l.
j. S. j.ð. ti.j. ſec ſi ſuccedebãi diuerſo iure.ut.d.S.⁊ hoc ſit ↄſe
quẽs.⁊ hac.l. Rõ q̃re fuit ĩtroducta ẽ duplex.pᷣ q; p emãcipa
tũ ſiebat iniuria ſuis iõ pᷣtoꝛ collonẽ ĩduxit.ſec ſi ſuo nõ fieret
iniuria.ut.d.l. j.S. j. . S. pꝛ?. ⁊.S.totiẽs.ſcda fuit rõ qꝛ qcqd q;

rebat ſili in ptate retẽt qrebat pꝛi.ſed emãcipat qrebat ſibi /
ipſi.vñ uoluit pᷣtoꝛ ꝙ ꝑinde cõferret fili emãcipat ſicut ſi pii

acqſiuiſſet ſi in ptãte maſiſſet.nt. S.ti.j.l.ij. S.diuerſum. ⁊.S.ſi

duo.⁊ iõ caſtrẽſia ⁊ q̃ſi nõ cõſerunt᷑ q pꝛi ꝑ nullũ acqrunt.ut

g. ti..l.j.F. nec caſtrẽſe. Itẽ rõ qᷓre regrebat ꝙ eocẽ iure ſucce

derẽt nõ diuerſo ſuit iſta. Cũ en colłonẽ ad vnũ cumulũ de

ducant nõ debeãt diuerſo iure cẽſeri.ut.l.eũ q edes de uſuca.
nł qñ diuerſo iure ſuccedũt tũc ꝗlibet uocabit iſolidũ.vn iſoli

dũ de iure ciuili ⁊ ali de iure pᷣtoꝛio.ſʒ ꝑ concurſus faciũt ſibi
partes. ut.d.l.ſliũ per totũ.Cũ ergo nullus faciat iniuriã alte
ri ſʒ vnꝰ tm aufert alteri q;tũ ille ſibi ⁊ fic iniuria põt cõpẽſari
iõ collo ceſſat.ſʒ ſi ueniebãt diuerſo iure nõ tñ ꝗlibet ĩſolidum
ut in caſu hui.l.tũc ceſſat collo ꝓpter teſtm qdð ſaltẽ pꝛo par/⸗

De colla. doh.

te nalet ut apparet hᷣ in tex.⁊ g. Scðʒ ius apparet ex quo ẽ᷑i
troducta collo.qð eſt eꝗtas ſceuole.ut.l.ſi filiꝰ.S.ti.j.Cũ enim
reꝗrebat᷑ per edictũ ꝙ eodẽ iure ſuccederẽt ut dixi ↄtingebat
iniqtas ꝙ iſtituto ꝗ uoluit adire ex teſtõ nõ cõferebat.iõ iuriſ
cõſultꝰ ſceuola ſua eqtate iduxit.ut ſi per emãcipatum fit iniu
ria ĩſtituto adeũti fiat collatio ut ibi dicit.qð ẽ uerũ.ſi poterãt
eodẽ iure ſuccedẽ lʒ nõ ſucceſſerãt in eodẽ iure ut ibi.ſecꝰſi nõ
poterãt eodẽ iure ſuccedẽ ut h. Tertiũ ius fuit cõſtitutio diui
pij.de q̃ hẽtis.S.e.l.j.in pn.ex quo ẽ itroducta collatio dotis.
rõ fuit iſta pᷣtoꝛ itroduxit tm collationẽ in emãcipat ꝙ confe/
rãt ſuis ꝓpter rõnẽ.qꝛ ſui tanq; nihil hñtes cũ qrãt oĩa pꝛi non
pñt cõferre. Sʒ impatoꝛ oĩa cõſiderãs ꝙ ſui pñt aliqd habere
Fm iſta tpa ut dotẽ iõ ĩtroduxit ut ſui dotẽ còferãt. ut.S.e.l.j.
Quartũ ius ſuit leonis impatoꝛis ꝗ fecit cõſtitutionẽ.lʒ.ut libe
ris.C.e.ti.per quã ↄſtitutionẽ ẽ ſtroductũ ultra iura antiquo/
rũ hec lex. Mã de iure antiquoꝝ nõ erat ĩtroducta collatio ni
ſi in deſcẽdẽtibꝰ per lineã pꝛnã.hodie ſiue loquunt᷑ de deſcẽdẽ

tibꝰ per lineã pẽnã ſiue per lineã mr̃na hʒ locũ collło.ut.d.l. ut

liberis. Itẽ de iure antiquo in ſuis erat itroducta collatio tm̃ ĩ
dote.ſed.l.ut liberis.ẽ ĩtroducta collatio donationis pꝛopter
nup.Tertio ibi in ſi.dẽ ꝙ emacipatis cõferunt᷑ pfectitia qð de
iure antiquo nõ reꝑiebat᷑.ĩmo ĩter eos ceſſabat collatio.ut.S.
ti.j.l.j.in ſi.⁊.l.ij.S.ſi tres.⁊.l.pᷣtoꝛ.S.quotiẽs.Rõ que mouet
impatoꝛẽ ibi fint eq̃litas ſeruãda ĩter fres ⁊ tales pſonas ut ibi
dẽ in tex.ibi eq̃litate ⁊c.Auintũ ius fuit ĩtroduciũ ꝑ iuſtinia/
nũ. C.e.l.illã.per quã addit duo. ꝛimo q; per leonẽ in.l.nt
liberis.erat ꝓuiſũ ſolũ de nepotibꝰ ⁊ ꝓnepotibiuicẽ ſuccedẽ
tibꝰ.ſed ſi ſuccedẽt cũ mr̃teris uel auũculis nõ erat puiſũ de qͥ
ipſe in illa.l.ſtatuit.de pꝛuis tm ⁊ amitis erat ꝓuiſũ de iure an
tid.ut.S.e.l.j.S.ſi ſit nepos.qð etia ibi declarat. Scðo ga de

iure antiqu erat declaratũ de dote data ꝓ nepte. ut. d.l. ut li

beris. ⁊ dicto. S. ſi ſit nepos.ſʒ de dote data mii ipſi neptis ni
hil erat dictũ.iõ hoc fuit ĩtroductũ ꝑ iuſtinianũ.rõ fuit eãlitas
puãda ĩter tales ſucceſſoꝛes ut ibi pʒ.Sextũ ius ſuit eiuſdẽ iu/

ſtiniani in.l. ultima. C.e.nã cũ de iure antiquo cõferebant᷑ ad

uẽtitia. ut. S. e. l.j. S. ſi ſub cõditione. ⁊. C. e.l.fllie. impatoꝛ iu⸗/
ſtinianus ſtatuit hodie aduẽtitia nullo mõ cõferri.ro ſuit iſta.
cũ eni de iure antiqᷣ aduẽtitie pꝛi q̃rerent᷑.ut.l.plʒ.S.de acqui.
bẽ.⁊.j.ſi ꝗ pa.quis ſe ma ler. ding euil fuit ut fieret collatio
oĩuʒ qᷓ pꝛi fuiſſet q̃ſita ſi in ptãte mãſiſſet.ut.S.ti.j.l.ij.S.ſi duo
Sʒ cũ hodie aduẽtitia nõ qrant᷑ pꝛi ꝑ titulum de bo.ma.⁊ de
bo.q̃ li.iõ fuit ſtatutũ ꝙ nõ cõſerant᷑ qꝛ eſt eadẽ rõ in eis q̃ ẽ in
caſtrẽſib uel q̃ſi.ut.l.j.S.nec caſtrẽſe.S.ti.j. Septimũ ius fuit
itroductũ ꝑ iuſtinianũ per auẽ.ex teſtõ.C. eo.⁊ in coꝛpoꝛe vñ
ſumit.per qua itroducit᷑ ꝙ ex teſtõ ⁊ ab ĩteſtato hẽat locũ col/
latio cu ex teſtõ olim ceſſabat.ut hac.l.⁊.C. e.l.j.⁊.S.eo.l..ſi ſi
lia cũ ſilibꝰ.⁊ erat rõ oli qꝛ cõſiderabãt legiſlatoꝛes ꝙ ſi teſtõ/
res uoluiſſẽt aliqd dicẽ de collatione dixiſſet in teſtõ ⁊ tũc ha⸗
beret locũ.ut.j.l.ꝓxi.ſʒ iuſtinianꝰ cogitãs ꝙ teſtõꝛ moꝛtis co/⸗
gitatiõe pᷣuẽtus nõ põt oĩa dicẽ in teſtõ.iõ ĩduxit q; ex teſtõ ⁊
ab ĩteſtato hẽat locũ collło niſi ↄꝛiũ dictũ ſuerit in teſtõ.Rõ fu
it qꝛ pꝛ videt᷑ uelle ꝙ ſemp ĩter ſilios ſit eq̃litas.¶¶Tertio qroi
ter quos hẽat locũ collano ⁊ de ꝗbꝰrebꝰ.⁊ declarabo ꝑ qnq;
qõnes.¶. Mꝛimo q̃ro an emãcipati emãcipatis cöſa dt01
in.l.ſi emaãcipati.dicit ꝙ nihil cõferat emaãcipat emãcipatop
illa.l.?⁊ ꝑ.l.j.in fi. S.ti.j.⁊.l.ptoꝛ.S.quotiẽs.e.ti.⁊.l.ij.S.ſi tres
Sʒ gl. .illiꝰ. l.dicit ↄꝛiũ ꝙ emaãcipati emcipatis cõſerãt ꝓſe/
ctitia.allegat.l.filie dotẽ.e.ti.⁊ illã opi.tenebat Accur.⁊ Frã
ci.ei filꝰ.Alia erat opi.Aʒo.videlicet ꝙ. l.filie.nibil ad/ ꝓpo
ſitũ.qꝛ ibidẽ ꝙ ſuꝰ cõfert emãcipato dotẽ ꝓfectitiam ⁊ merito

hoc fuit ſtatutũ qꝛ cũ emãcipat oferat ſuo oia merito ſibi dʒ

ↄferri dos ꝓfectitia ne emergat leq̃litas.ſʒ cũ ĩter penit emã/
cipatos nulla ſit fiẽda collo ceſſat illa rõ. Vñ illud vbũ multo
magis poſitũ ibi in gl.nõ cõcludit. Fateoꝛ tñ ꝙ opi.Zlccur.ẽ
uera ⁊.l.filie.?⁊ oẽs.ll.antique in hoc coꝛigant᷑.ut.l.ut liberis.
in fi.e.ti.⁊ ante illam legẽ uerũ dicebat Aʒo.ſed poſt.l.ut libe
ris.uerum dicit Accur. Mõ ob.l.de coniũgen.cum emanci.
libe.l. j.S. pe.qꝛ reſpõde ut ibi dicet. ¶ Secũdo q̃ro quid de
his qui neq; ſut ſui neq; emãcipati utrũ inuicẽ fiat collatio. ⁊
de gbus rebus. Glo.in.l.ſi emancipati.dicit ſimplicitereẽ idẽ̃ᷓ
qð in emãcipatis.Aduerte aliquãdo nõ eſſe ſuum neq; ema,
cipatũ põt cõtingere duobus modis. Pꝛimo ꝙ nõ eſt ſuus
nec eſt emacipatus tñ eẽ potuit ut nepos natus ex filio eman
cipato poſt emãcipationẽ. Iſti cõferũt eodẽ modo ſicut emꝗ/
cipati.ut.l.ſi nepotes.S.ti.j.cum multis alijs legibus illius ti.
Idẽ in dato in adoptionẽ nato ex eo.ut.ð.e.l.in adoptione.
7.l.j.S.is quoq;.S.ti.j. Quidãa ſũt cui nec vnq; fuerũt ſui nec
emàcipati nec eẽ potuerũt ut deſcẽdẽtes ꝑ lineã femineã. ⁊ in

De uen. in poſ.mit.⁊ cura.eius.

iſtis de iure antiquo nò fiebat colło.hodie ſic ꝑ.l.ut liberis.in
uicẽ ꝓſectitia Oferrẽt ſicut emãcipati uel retenti in ꝑtate ut ibi
dẽ. differunt tñ in collone ſimplicis dona.ut dixi.S.ti.j.l.j.S.
nec caſtrẽſe. ¶Itẽ qro an nepotes cõferãt patruis ⁊ ecõtra.
Pic ut dixi.S.ł.l.j.S.ſi ſit nepos.¶ Tertio q̃ro utrü emacipa
ti cõſerãt ſuis.Et gl.in.l.ſi emãcipati.dicit ꝙ oĩa cõferãt.⁊ vi
de gl.in.l.ſi emãcipati.⁊.l.j.in fi. S.ti.j.⁊ ꝑ oes.ll.illi ti.pᷣcedẽ/
tis. Lu vo dic aliter. Si loqmur de iure antiqꝗ emãcipati ſuis
cõferũt oĩa uel partẽ 'm diſtinctionẽ quã dedi in.l.j.S.ſi ex do
drate. S.ti.j. Si qᷓrim de iure hodierno. Dico ꝙ ſicut oli emã
cipati mõ cõſerebat caſtrẽſe uel q̃ſi.ut.l.j.S.nec caſtrẽſe.ð.ti.j.
ita hodie nõ cõſerũt aduẽtitia.ut.C.e.l.ulti.Rõ qꝛ ſi in ptãte
mãſiſſet pꝛi nõ qſiuiſſet.⁊ ſic eadẽ rõ que in caſtrẽſibꝰ pᷣterqᷓ; ĩ
fructibꝰ quos pꝛi qſiuiſſet ſi in ptate maſiſſet.⁊ iõ illos fructus
uel q;tũ ex fructib lucrat foꝛte cõfert ſi ẽ eadẽ rõ ꝗ oliʒ erat
C hoc cõiter tenẽt doc.ultramõ.⁊ citramõ.¶¶QAuarto quero
utrũ ſui cõferãt emâcipaꝶ ⁊ q. Rñdet gl.in.l.ſi emãcipati.C.
t.⁊ dicit ꝙ ſui emãcipat cõferũt ſed nõ oĩa.qꝛ nõ niſi ꝓfectitia
Aduerte ſui enĩ pñt habẽ ꝓſectitia diuerſi generis.qᷓdam ob
cauſã.q̃dã ſine cauſa.⁊ qũ ob cauſã pñt eẽ multe cauſe.q̃s ple
ne expediui.S.ti.j.l.j.S.nec caſtrẽſe.dic ut ibi.⁊ eodẽ mõ quo
ↄferũt ſui emãcipatis cõſerũt ſui iter ſe per eaſdẽ.ll.Sʒ poſſes
opponẽ ego video ex pᷣdictis dꝛiam iter ſuũ ⁊ emacipatũ non
ne ſublata ẽ dꝛia pꝛie ptãtis ⁊ emacipatiõis. Rñdeo uerũ ẽ qͥ
ad ſucceſſionẽ.ſecꝰ quo ad coilonẽ.ita nõ.in.l.ſi emacipati.ſa
cit qð nõ.in auẽ.ex cauſa.¶uinto qᷓro an ſilij cõſerat exne
is nõ deſcẽdẽtibꝰ. Rñdeo nõ. caſus ẽ in.l.pe.C. cõia utriuſq;
iudi.⁊ in.d.l.ſi emãcipati in pma glo.in fi. ¶ Vltimo circa h
q̃ro an alij nõ deſcẽdẽtes alicui ſuo cõſãguineo iter ſe cõſerãt.
Rñdeo collo ĩter nõ deſcẽdẽtes nõ ẽ iducta iure.iõ ceſſat.ut.l
ill. C. e. . l.ultima. C. cõia utri. iudi. ⁊ doc. tenẽt in. d.l.ſi emã
cipati.¶Quarto quero pncipaliter quo iure petat᷑ collatio.
ſideo uel iudicis officio.ut.S.eo.l.j.in pn.⁊ no.in.l.ſi ſoꝛoꝛ.
C.e.ti.⁊.S.l.ꝓxi.uel actione ex ſtipᷣ.ſ ẽ iterpoſita.ut.S.l.ꝓxi.
in fi. ¶ Quinto qro qñ hʒ locũ collo. Rñdeo collo bʒ locũ pᷣ
ſiue ſuccedat᷑ ex teſtõ hodie uel ab iteſtato.ut.C.eo.auẽ.ex te

ſtamẽto.lʒ oli aliter eẽt ut dixi.S.in ſca.q.pncipali.iõ puto

iſta iura qᷓ diſtinguunt᷑. utrũ eodẽ uel diuerſo iure ſuccedãt
int coꝛꝛecta qꝛ eoꝝ rõ ceſſat. qꝛ quocũq;ʒ iure ſuccedat hodie
ſatis c. ut.S.de acꝗ.hẽ.il.ꝙ ſi dubitet.⁊.S.de li.⁊ poſt.l.gallus
.ſi ei in fi. Itẽ dico ꝙ collo hʒ locũ poſt aditã bonoꝝ poſſeſ
ionẽ. ut.l.pᷣtoꝛ.in pn.S.ti.j.uel poſt adita hẽditatẽ ut ibi patʒ
¶ Sexto ⁊ ultimo qro quõ ſiat iſta colłlo. NRñdeo ſiet uel ca/
nẽdo uel cõſerẽdo re ipſa uel tãto min accipiẽdo uel act.ↄtle⸗
rẽdo uel liberãdo cohẽdes.⁊ hec oĩa ꝓbant.S.ti.j.l.j.S.iubet
cũ ſe. uſq; ad.S.is quoq;.⁊ qð dixi.S.e.l.j.S.ſilia. .
ba enũciatiua ꝑ modũ cõditionis ꝓ

(* Ater. ata exceptionẽ iducut.h.d.¶ Mõ ex.l.

iſta ꝙ ex teſtõ ẽ loc colloni ſi hoc iubet teſtõꝛ. ¶ Se
cũdo nõ qð dixi in caſu ⁊ examina ut dixi anno.j.de dona.
— 4 l.ex hac ſcriptura.
DW nig QAuinõ vult hẽditatẽ nõ co-

—

CHDe uẽtre in poſſeſſionẽ mittẽdo ⁊ curatoꝛe eius. Rubꝛica.
CLõtinuatio pʒex pn.l.j.¶ Auerit gl.pma an hec bonoꝝ
poſſeſſio ſit iuris uel facti.Et dicit ꝙ ẽ ſacti nõ iuris q; nudaʒ
detẽtionẽ tribuit. ar.l.j.in fi.j.q.ex cau.in poſ.ea.⁊ nõ.in.l.ſj
finita in gl.ma gna in.S.iulł.j.de dã.ĩfec.¶ Scdo qrit gl. q̃re
nõ pᷣmiſit de m ta.cũ ꝑ ullũ tribuat᷑ ius ſicut ꝑ ta. Rñqeĩ ut ĩ
gl. ¶Tertio qrit h loqtur de uẽ.in poſ.mit. ⁊ de cura.eiꝰ. De
pma parte tractat.l.j.uſq; ad.S.qtiẽs. Ne ſcda parte tractat ĩ
G. quotiẽs.uſq; ad ſi.l. Tertio in alijs.ll.ponunt.q.ptinentes

cõiter ad totã rubꝛicã ⁊ ad totũ titulum. .
Jeuti Op. x videt etiã ꝙ titulus deõᷣ
he tg. puiderit circa naſcituros. ut.l.
j.in pn.S.de õᷣ ta. So.ibi ꝓuidet circa naſcitu/
ros poſte; tñ ſut nati.ſʒ h titulus puidet dũ ẽ in
4 uẽtre. C Itẽ op. dẽ h iure ò ta. Cõtra imo hoc
edictũ hʒ locũ iure bonoꝝ poſ.ſm ta.⁊ etiã ab ĩteſtato.ut.j.e.
l. S. ſi filius.x.l.ubicũq;. ⁊.l.fi. Sol.qdð dicit iue bonoꝝ poſ.
3 tab.dʒ exponi eo iure quo dat᷑ cõtra tab. bonoꝛũ poſ.qð eſt
vigoꝛe ſue iuriſditionis. C . ſal . ſuf⸗
N S 2* p. ..e. l. S. ſi filius. ubi ſufficit ꝙ
PR zegnanté. putet pᷣgnãs.So.itellige ⁊ dic q; ,
quirit ꝙ ſit pᷣgnãs.nut nõ.j.e.l.S.ſi ea.¶ AVltimo collige ex.S.
iſto ꝙ decretu iudicis ẽ nullũ qũ ius deſicit ex parte petentis.
ut h ⁊.l.j.S. hec vba.j.ne vis ſi.ei.⁊.l.cũ vo.S.ſubuẽtũ de ſidei
cõ. li. dixi ſatis plene in.l.iuſte.j.de acꝗ.poſ.

4 ANA 8* Ait gonis. git ad collationẽ.h.d.in ſüma

EE — — — ₰ =A 8
(Totiens. C Aunero len rõ Pni v. Vos hũiſtis. z. ĩ
5 pn. l. ꝙ mittit in poſſeſſionẽ eo iure quo dat᷑
ʒ ta.ſed exhẽdato nõ dat᷑ ↄtra ta.ut.l.nõ putauit in pn.Sõ.de
Pas ta. ergo exhẽdat uẽter nõ mitteret. Itẽ ſm dictũ huiꝰv.
ʒ iſtã rõnẽ.qꝛ ſi aligs eẽt ꝗ eũ pᷣcederet ſine dubio nõ mittere 9
tur in poſſeſſionẽ.ut.l.cũ emãcipatꝰ.S.j.de ↄtra ta.⁊ vidiſtis
j.e. l. ubicũq;. ¶ Hoc pᷣmiſſo op.dẽ h̊ ꝙ exhẽdat nõ ẽ. cõtra
nẽter nõ põt exhẽdari qꝛ nõ põt cõmittẽ cauſa igrati udinis.
ut. l. ſigs in ſuo. C. de ĩoffi.teſ. So. concedo oppoſit. q; non
põt hodie exhẽdariut ibi.⁊ nõ.S.de li.⁊ poſt.l.ſi poſthumus
T. l.maximũ vitiũ.C. de li.pꝛe.uel exhẽ.⁊ ſicuẽter exheredatꝰ
mittit᷑ in poſſeſſionẽ hodie. Itẽ dẽ h ꝙ iter ſuos hẽdes ⁊ ſic in
nuit ꝙ natꝰ ex emãcipato nõ mittit᷑.cõtra ut.j.e.l.S.ex emãci
pato. c.l.ſi filiꝰ in fi.F. Rñdeo ꝙ h̊ dicis ſuũ.dic hoc ẽ pmũ lo
cũ tenẽtẽ in ſucceſſione ex cauſa. Nõ itelligas ſuũ.i.in ptãte.
Pꝛetoꝛ enĩ unocat emãcipatos ſicut ſuos.¶ Itẽ op.j.e.l.fi.⁊
l.ubicũq;.ubi mittit in poſ.uẽter ꝗ nõ eſt pariturus ſuũ.Sol.
intellige ſuos heredes quocũq; mõ.uel melius ſuos heredes.
hoc eſt liberos uocat eo iure quo ad ð ta.bonoꝛũ poſ. ſed lali/
os uocat alio iure hoc eſt ex virtute alioꝛum edictoꝛuʒ.Tene

uã vis non curo. Mötex. bieqnt .
„ õ tex.ibi equ enim ⁊c̃.
Seg et ſi certum. ραdHh enictnei
mo nõ ẽ equũ de alieno largiri.ut.l.filiꝰ in pn.j.de ðdo.So.ex
pone equs.i.minꝰ inique. Itẽ op.dẽ h aliqꝗ caſu. imo ſem
per admittit. cũ enĩ exhẽdatio ſit facta ſub cõditione nõ ualet
ut. l. iij. S. pure. S. de li.⁊ poſt. So.exhẽdatio facta ſub ↄditio
ne q hʒ ſuſpẽdẽ exhẽdationẽ poſt natiuitatẽ nullo mõ ualet.
ſʒ h poſt natiuitatẽ nõ ſuſpẽdit iõ ualet. Iſta ſo.nõ videĩ᷑ uera
ꝛibi loꝗtur de poſthumo ſub cõditiõe exhẽdato ꝗᷓ põt ſu pẽ
ere. Nicit gl.ĩtelligo exhẽdatũ in defectũ cõditiõis ptatiue.
als eẽt ð dictũ.S.pure. vſta ſo.nõ ẽ uera qꝛ in defectũ ↄditio/
nis ptãtiue exhẽdatio nõ ẽ neceſſaria. ut.l.ſu quoq;.S.de hẽ.
iſti.iõ debes ſcire ⁊ dicẽ ſic.aut ↄditio exhẽdatiõis nullo mõ
põt ſuſpẽdẽ exhẽdationẽ poſt natiuitatẽ poſthumi ⁊ ualet ut
h in v.qrit.aut põt ſuſpẽdẽ poſt natiuitatẽ.⁊ tũc aut ẽ facta ex
hẽdatio in defectũ oↄditiõis ptãtiue ⁊ ualet ut h̊ nõ.aut ẽ facta
in defectũ cõditionis caſualis.⁊ tũc ſiqdẽ cõditio exhẽdatio/
nis extitit añ natiuitatẽ poſthumi.ita q; exhẽdatio ẽ purinica,.
ta ⁊ tũc ualet.als ſecꝰ.ut.l.poſthuma.⁊.l.cũ poſthumꝰ.S.de
li.⁊ poſthu.⁊ qdð ibi no. ¶ Itẽ op.dẽ h ꝙ ſi filiꝰnaſcet nõ com
= filiã. ⁊ ſi dicis vnũ nõ cõpꝛehẽdit plłres.Cõtra maſeu
.

nũ cõpꝛehẽdit ſemininũ. ut.l.j.j.de v. ſi. So. h in exhẽdatiõe
4. ẽodioſa.ut.l.cũ qdã.sS.de li.⁊ poſt.⁊ iõ dicas plerũq;.j.de
x.ſig. l. pnuciatio in pn. Doc.ĩtelligũt hͥ uerũ qñ in caſu odij
plert᷑ ab hoĩe.ſecus ſi maſculinũ ꝓfert᷑ a lege in caſu odij.quia
tũc ĩdiſticte cõpꝛehẽdit femininũ.ut.l.ſiqs id qð.S.de iur.oĩ.
indi. ⁊ nõ. in.l. ſiqs in tãtã. C. vñ vi. ¶Itẽ dici h ꝗ exhẽdat ſi
liũ ĩtelligit expẽdare vnũ tm.õ in.l.ueruʒ.S.de re.du.⁊.l.ſigs
ita. S. .5. de teſta. tu. Sol. poſſum dicẽ ꝙ hbic vnũ expᷣſit. ſed
in ↄꝛijs ẽ loc ĩdefinite. Ael meli h̊ tractam de odio. Vñ ide
finita ulłi nõ eapolle ut B. ⁊.l. ij.S. de li.⁊ poſt. Et hocẽ ueruʒ
qñ ideñnita ptert ab hoĩe.ſʒ q; a lege tũc eꝗpollet uliq nõẽ
rõ q̃re magis referat᷑ ad vnũ ꝙ ad aſiud.ĩmo plus ſi lex loquit
in pſona vni ſingularis videt᷑ loꝗ vniuerſaliter ⁊ illa ꝑſona vi
detadiecta gra exempli ut in ꝓemio ↄſti. C. in fi. ¶ Altio nõ
bodie poſthum nõ Pter er cei ut dixi. ð.
1 õtra iſtũ.S.op.q; ĩmo uẽter dʒ mittii
inenter. poſſeſſionẽ.q;ꝛ põt eẽ ſuus alic caſu. ſ. re
pudiãtibiſtitutis.vñ ob.S.S.ꝓximo.So.dicit gl.illud dictũ
nõ ẽ ita extẽdẽdũ ꝙ ad iſtũ caſũ poꝛigit᷑. Tu dic qñq; ↄſidera
to pñti ſtatu poſthumus nõ eſt naſciturus ſuꝰ.tũc nõ dat᷑ uẽtri
bonoꝝ poſſeſſio ut h lʒ poſſet accidẽ ꝙ ſuus naſcat.qñq; cõſi
derato pñti ſtatu eſt dubiũ.⁊ tũc ſempꝑ uenter in poſſeſſionem
mittit.ut.S.S.ꝓximo.

¶ Kectiſſtime. C Op. ⁊ ſolue ut in glo.
i line EBb gl del cũ emãcipat.S ſi duos.
gl. de. l. S. ſi duos.
(Si IuS. dezta. ol.ut ibi.iõ nepos nõ hʒ ta.qꝛ

(GS ie g. Bo tex. in ſi. ita q ⁊ ſuũ tm̃ parent᷑.⁊c.DPẽ ̊ ꝙ
uH pʒ oſtare ſumati an ſit uxoꝛ. Cõtra imo dʒ p̃ſta/
re plene. C. e.l.j..S. pᷣgnatẽ. So.dic gl.ꝙ dʒ oſtare plene ꝙ ſit
uxoꝛ de alijs qõnib ſamati.⁊ qð in Sꝛio dẽ intellige ꝙ ſufficit
ↄſtare ſũmatĩ.¶ Itẽ op.de.l.ubicũq;.S.ĩterduʒ.j.e.ubi dicit᷑
plene cognoſcẽdũ.So.ut ibi videbitis.¶ Vltimo ex hoc.S.
in fi. cum gl.nõ ꝙ gꝗs naſci magis reipublice qᷓ; parentibus.
Et hoc inducũ ad.q.ꝙ ſiſat pax de occiſione uel vulnere ꝙ

per boc põt tolli actio qᷓ cõpetit inturiato ſ nõ acenſatio qus
cõpetit ad vindictã publicã ut h.⁊ hoc ꝓbat᷑in.l.ij.S.ad ſyll.

⁊ qð ibi nõ. Di. , lsſaltn .
Atis ic ĩcipit iuriſcõſult tractare de ſcdᷣa par
Huotiées. te ialebr. de uratone Raho neni⸗
. Iieè BDi h in hãc rẽ curatoꝛ ↄſtituẽdus ẽ.q̃ro ꝗs
¶ Mulier. curatoꝛ q põt diminuẽ cauſa ueſtiẽdi i0
rẽ. Nicit gl.cura.cõſtitut uẽtri ⁊ bonis. Nicit gl.ſuꝑ vbo cõ/
ſtituẽdus. vide gl.in. l.cura.ſ.e.ꝗᷓ dicit meliꝰ.nã curatoꝛ uẽtris
bʒ curã iſtã ut pᷣſtet uẽtri neceſſaria ad victũ.ſʒ ad curaʒ cura/
toꝛis bonoꝝ eſt ut ſaciat alia ꝗᷓ ſit neceſſaria ad bona.
¶Eligitur HNõ tex. nõ obſignare ſ tm pernumerare
Eligitur. ns ex hoc tex.multotiẽs ipſe mittitur ĩ
poſſeſſionẽ ex edicto diui hadri.uel alio mõ.⁊ reruat᷑ qõ ꝓpꝛie
tatis certe ad pacẽ ↄdicturis.an qõ ꝓpꝛietat refuat᷑ poterunt
ꝑnumerari ⁊ deſcribi bona ut ꝓpꝛia qd poſſit uẽdicare.ar.hu
ius tex. qð tene mẽti. ¶ Itẽ no ex hoc tex.ꝙ in illis caſib ĩ q/
bus ẽ ꝓhibita ſeq̃ſtratio nõ tñ ẽ ꝓhibita ꝑnumeratio ⁊ deſcri
ptio ut h. NHõ ob.C. de iure ſil.l.deſẽſionis.li.x.q;ꝛ ibiloqꝗtur
in deſcriptione q̃ẽ idẽ qð executio uel ĩ fiſcũ ĩcoꝛpoꝛatio. Aer
bi gr̃a ecclie faciũt pingi in reb eoꝝ aliqð ſignũ uel aliquã lit/
terã ut talis res ẽ talis ecclie.⁊ iſta talis deſcriptio ẽ phibita ut
idi.ſed ꝑnumeratio ⁊ deſcriptio ut ſciat quot ſũt res bñ põt fie
ri ⁊ eſt ꝑmiſſa ut hᷣ ⁊.l.ſigs poſt hãc.C. de bo.dã.facit ad pᷣdi
cta qdð habetis.j.ꝓximo.S. —
Ge dem ait Vidẽ gl.ſuꝑ vᷣbo curatoꝛi.⁊ ſic vides ꝙ
SeEIIIIL. dak cur. bonis pñt oẽs res cõſcribi. ut
h ⁊ habuiſtis.S.ꝓxi.S. Item nõ tex.ibi ⁊ inuẽtariũ facienti
nratm dat bonis dʒ facere inuẽtariũ ut hᷣ ⁊.l.j.s.de cur.
bo. dan.

Aratoꝛ.Curatoꝛ. leg meie

6 ipſã lʒ aliud nõ. S. e.l.j. S. mulier. ⁊ ibi dixi.
Xtraneo Mõ ꝙ erne uẽter mittit in poſſeſ
E11 Hi oerdoc aſger an qð nõ.
SS11 ntelligẽdo ꝙ glibet poſthumus ⁊
Bicuꝗq5 exneꝰ mittat᷑ in poſſeſſionẽ.qð ĩtelli/
Ageſi nolz alnge , ſe alar ur Nin. . .
n e. S. nõ reperit alibi m Hi.⁊ ẽ multũ
Shterduj. 35.: aia difficlis. Dp. 5.e.l..F. ies
nbi qñ uẽter mittit in poſſeſſionẽ ſufficit ſimaria cognitio. Gl.
dicit ibi petebat᷑ mitti agnat nõ uẽter paritur ſuũ.nõ plʒ. e
ibi dicit uel nat.⁊ ſic tractat᷑ de deſcẽdẽtib'ꝗ ſuccedãat aſcẽdẽ
tibꝰ.· Alij dicũt hᷣ logmur q; reſiſtẽtes ſũt de ſidᷣis.ſj ibi loquii
qñ reſiſtẽtes ſũt exnei uel nullius. Iſta põt eẽ melioꝛ.uł alit᷑ qũ
nẽter ẽ paritur ſuũ ſi vult mitti in poſſeſſionẽ uti ea ſit nſq; ad
tp̃ᷣs pubertatis.tũc dʒ adhiberi plena cauſe cognitio ut h. Si
o vult in ea ꝑmanẽ uſq;quo naſcat᷑ tũc adhibet᷑ ſummaria co
itio ut ibi. ⁊ tũc nato poſthumo opʒ ꝙ petat ſe ĩmitti in poſ
Pione ex carboniano edicto per ti.j.ad carbonianũ.¶ Vl/

timo poſſũ determinare.q.qua dixi me dicturũ h̊ in.l.ſiue con
tra.S.ſi.deli.agno.an ſit dare actionẽ pᷣiudicialẽ ꝑ qu dicat
ꝗs ſe ꝓnũciari agnatũ uel cognatũ eẽ.uel ut ꝓnũciet aligs ſu⸗
us ff uel nõ. Lex.in.d.l.ſiue ↄ in fi.videt᷑ nelle ꝙ nõ hẽat locũ
niſi in ſuo. Sʒ tex. B facit in ↄꝛiũ. Nicit eni oẽs ↄtrouerſias.⁊
ſic videt ꝙ hẽat iſtꝗ ↄfeſſoꝛia uel negatoꝛiã per quam ꝓnũciet
agnat uel cognat ut h. Sʒ poſſes dicẽ hec qõ ſtat' moueĩ in
cidẽter q;ꝛ pncipaliter h En hẽditas.⁊ qõ agnationis nel co/
gnatiõis uenit icidẽter. Sʒ rũdeo idẽ puto ſi qõ agnatiõis ue
nit pncipaſr. ut.j.ad car.l.de bonis.S.ꝙ ita demũ.⁊ ĩ mul lo
cis.⁊ hoc tʒ Inno.in.c.tuã.ex de oꝛ.cog.⁊ Jo.de blo.iĩſti.de
act. . piudiciales. ʒ iſtã.l.nõ alleget. Mõ ob. l.ij. F. f. . de
li.agno.q; fateoꝛ ꝙ nõ hñt locũ illa ſenatuſcõſulta uel actiões
Findielale ex iſtis ſenatuſcõſultis. ſ̊ tm hñt locũ alie pᷣiudicia
s8. Pꝛo hoc facit qð hẽtis in.l.nõ nudis.C. de ꝓba.ꝑ glo.⁊
doc. ubi dẽ ꝙ poſſũ eẽ in q̃ſi poſſeſſione ſrnitatis.⁊ ꝑ ↄſequẽs
hẽo petitoꝛiũ.qꝛ ſi cõpetit qñ poſſeſſoꝛiũ ergo ⁊ petitoꝛium.
— unẽtris ¶ Op. de.l.. C. de ſal. Sol. dicit
* Aon⸗ mõ ⁊ male.uel ueri.qñq;
2 accuſatio de partu ſuppoſito nel de adulterio ſit dire
cto ꝓpter partũ. t iſto caſu nocant tutoꝛes. ⁊ iſto caſu differi

ut h.qñq; ſit ut mr punial tm.⁊ tũc nõ differt᷑.ut.l.j.C.de fal.

⁊ ibi per Ci.
Op. ꝙ uẽter debeat mit/
Ohumus. ereu Aargtl

. ut. 5. e l. .5. totiẽs. So. dicut gda , hdz ex oĩb partib

edicti hoc ẽ ſiue ex teſtõ ſiue ab ĩteſtato.ſiue ꝑ vñ liberi.ſiue ꝑ
vñ legituni dicit ꝙ ſit ſu. Rec ſo.nõ ẽ va.ui.l.ubicũq;. ð. e. ?

l.ſi eẽneo.S.e.q̃re die ꝙ loqtur ĩd iſtinete in quolibet ſi eſſet
nat hẽet bonoꝛũ poſſeſſionẽ a ptoꝛe ille mitteret in poſſeſſiõeʒ
Mãõ ob.l.j.S.totiẽs.ut ibi dixi. Sʒ ẽ dꝛia qꝛ uẽter d paritu/
rus ſuũ dʒ ĩdiſticte ali.ſiue hẽat vñ ſe alat ſiue nõ.ut.l.cur.ð.e.
ſecꝰ in eo ꝗ nõ ẽ paritur ſuũ.ut.l.exneo.ð.e. Itẽ ẽ dʒia in cau
ſe cognitione. Itẽ q;to tꝑe duret poſſeſſio in vno ⁊ qᷓto ĩ alio
ut. . e. l. ubicũq;. S. j. C Sʒ q̃ro nõne hẽm in. l.ii. .Faegere
5. de bo poſ.ꝙ dat᷑ parte nõ citata.⁊ ẽ tex.in.l.ſi Fuus.e.ti.q/
mõ ergo FeariePiena cognitio qũq; in dada iſta poſſeſſione,
Rũdeo ibiloqꝗtur in poſſeſſione q̃ ẽ iuris nec ſacit pᷣiudiciũ in

oſſeſſione nec in ꝓpꝛietate.nec mittit in poſſeſſiõeʒ fcĩ hẽ poſ

eſſio facti. ⁊ de facto ꝗs mitti in poſ.ut poſſit dimmuẽ. ut.l.j.
G. totiẽs. ⁊.l.ij.j.q.ex ca.in poſ.ea.iõ reqriĩ cauſe cognitio.
¶ De cõiungen.cũ emancipatis liberis. Rubꝛica.
¶ Cõotinuatio apparet ex pn.l.j.nã dictũ ẽ.õ.de ðᷣ ta.uerũ qꝛ
ad determinationẽ eoꝝ q̃ ibi ſut dicta.ſ.ẽ ſactũ iſtud edictũ.iõ
ponit᷑ hic iſta rubꝛica de cõiũgẽdis cũ ens Pat liberis. H
„₰α☚ W Pꝛimo ponit iuri
Iquis ex bis. malreminte edlicti.
Scðdo illud exponit.ſeda ibi hoc edictuʒ. Olo.
na ponit caſũ in pn.l.⁊ q̃ſi ſũmat totũ titu/

ma
lũ. Lex.ibi ꝑtinebit.i.uocent ꝑ ſe directo als ſe

Aus. ut.j.e.l. ſi nepos. ¶ ꝛo declaratione tex. qᷓro ꝗᷓ fuit rõã

troducẽdi iſtud edictũ. Rnñdeo cauſa cõcoꝛdãdi ius ciuile cuʒ
iure p̃toꝛio.ut ꝓbat.j.ꝓxi.S.⁊ gl.dicit aꝑtiꝰ. ¶ Scðo q̃ro qᷓ
liter dixit iuriſcõſultus ſuo noĩe. Rñdeo q; ſecus ſi ꝑ mediã ꝑ
ſonã ad eos ꝑtinẽt hẽditas.ut.j.e.l.ſ nepos.¶ Quo q̃re dył
xit de collone. Rñdeo qꝛ potat eẽ diſcoꝛdia ĩter nepotes ⁊ pa
truos.nã poterãt dicẽ patrui ꝙ emãcipat debeat conferre.
Iteʒ nepotes poterũt dicẽ ꝙ emãcipatus cõferret ſolũ eis qꝛ
ſolũ eis facit iniuriã.¶ Querit gl.quot reqrunt᷑ ut hẽat locuʒ
iſtud edictũ. Nicit gl.ꝙ octo q vide in gl.¶ Vltimo q̃rit glo.
utrũ iſtud edictũ hodie locũ hẽat. Nidet᷑ ꝙ nõ.q; ſbᷣlata ẽ ho
die dꝛia pꝛie ptãtis ⁊ emãcipat᷑.ut in auc.de hẽ.abiĩteſta. S.j.
⁊iõ cũ ſolus ſilius ueniat ad ſucceſſionẽ de iure ciuili ⁊ pᷣtoꝛio
iſta ↄiũctio nõ hẽbit locũ.ðita dic gl.h.⁊ idẽ nõ.de lib.pte.l.ul
tima.⁊. C. de ĩof.te.l.ſi pꝑponas.S.j.C. de ſuis ⁊ legi.auẽ.i ſuc
ceſ.⁊ in auẽ.de hẽ.ab ĩte.S.j.⁊ idẽ videt᷑ uelle Rof.in libellis
ſuis in ti. de bonoꝝ poſ. ta. In ↄꝛiũ ꝙ iſte ti.nõ ſit hodie coꝛ/
rectvidet᷑ qꝛ ti.de hẽ.q̃ ab ĩte.logtur qñ nullũ ẽ ↄditũ teſtm.hᷣ
vo q ẽ ↄditũ teſtm ſʒ rritat᷑ ꝑ ↄ ta.ſʒ videt certiſſimũ ſʒ mitas
l. ꝙ qñ teſtm è ↄditũ ⁊ irritat nõ ſt coꝛecta iura antiqᷓ.ut nõ.
L.l. gallus.S. ⁊ qd ſi tm. S. de li.⁊ poſt. ⁊.l.ſi. filiꝰ. S.de mino.⁊
C. de li.pᷣte.auẽ.ex cauſa.⁊.l.ſi emãcipati.C.de coll.⁊ Aʒoĩ
ſũma hui ti. Pꝛetea ſi bñ reſpicias totũ titulũ poſitũ in aucẽ̃.
de hẽ.qᷓ ab ĩte.loqtur tm qũ filius emãcipatus ſuccedit cũ pa/
rẽtibus uel cũ fribus uel cũ ſilijs fratrũ uel alijs collateralibus
Mec vnq; repies ibi qñ cũ ſobole ſua metipe ↄcurrit.Si ergo
nõ muta ge ſtare ꝓhibet. ut. l.pᷣcipim in fi. C. de appel.⁊.l.
ſcim de teſta.⁊ q; legũ coꝛectio ẽ vitãda ⁊c.⁊ ita tenuit Jac.
de are.⁊ Ci.ĩ auc.ĩ ſucceſ.⁊ multi moderni doc.Sʒ videte vi
tas ẽ iſta.ſiqdẽ ab ĩteſtato ſuccedit titulus iſte ẽ hodie coꝛꝛectꝰ
nõ ſolũ ꝑ iura auc.ſʒ p iura.C.ut.l.meminimus.C.deleg.hẽ.
ubi diẽ filiũ emãcipatũ ſuccedẽ ad ſilitudineʒ ſuoꝝ nõ obſtãte
ſibi in aliq emãcipatiõe. Mec ibi ſit diſtinctio cũ qͥ ipſe ueniat
ad ſucceſſionẽ. Ildẽ dico ſi aliqð teſtm̃ ẽ factũ qð reſcidat᷑ i to/
tũ ꝑ qrelã uel dicẽdo nullũ ita ꝙ res ad cauſã ĩteſtati deducat᷑
T ab iteſtato ſuccedat eadẽ rõne.ut.d.l.meminimus. Sʒ ſi ali
quis ſili hẽet neceſſe ſuccedẽ ꝑ ta.qð ẽ qũñ omiſſo bñſcio iu/
ris ciuilis de uolũtate uellet uenire ꝑ ta.nł ꝑ alið ius pᷣtoꝛiuʒ
tũc dicerẽ iſtũ titulũ nõ eẽ coꝝectũ.⁊ in h dico Ja.de ra.bñ di
cere.vñ nõ ẽ ꝓpꝛie iſte ti. coꝛectus ſʒ addit noua ſoꝛma ſucce/
dẽdi ſilio emacipato.⁊ ſi ille eligit ullã uenit in totũ.ſʒ ſi uenit ꝑ
ius pᷣtoꝛiũ tũc iũgit cũ ſuo filio ut h. Mõ ob.gl.pᷣalle.naʒ qñ
factũ ẽ aliqdð teſtm q;tũ ad modũ ruũpẽdi remanet dꝛia emãci/
Fansis ⁊ pꝛie ptãtis.q̃re emãcipat hʒ petẽ neceſſe ð ta.hocdie
coli. Sʒ poſtq; teſtm ẽ ruptũ qtũ ad ius ſuccedẽdi nõ rema
net dʒia niſi ʒ eu modũ quẽ ſupꝛa dixi. Sʒ tenẽdo iſtã gl.ꝙ ẽ
conect iſte ti.q̃re legit. Dicit gl.q; in ea ſũt bona argumenta
⁊ alias leges facit itelligibilioꝛes.Ex hac gl.hẽs ꝙ ex.ll.coꝛe
ctis põt ſumi argumẽtu. .C. de lati.li.tol.l.j.S.j.ubi falſi pe
na punit ꝗ leges coꝝectas allegat. So.q̃da ſũt.ll.conecte in
iuris coꝛpoꝛe nõ ĩcluſe ⁊ iſte nõ pñt allegari.ut ĩ hac gl.lʒ ꝓba
tur in.c.auctoꝛitate de keli. . 4
mnmei ¶Op.ꝙ hodie dat in adoptionẽ nõ iũ
Jungitur gil b ꝑ hoc de ptãte nõ exit.⁊ ſic
remanet ſuꝰ.nt.l.cũ adoptiu.S.ola ergo.C.de adop.Solu.
ſateoꝛ ꝙ hodie coꝛigit ſi datiĩ adoptionẽ exneo.ſec'ſ auo.

Pe cõiũgẽ. cã emã .ibe.·

OW Dater. Moter. binz exbẽdat cẽ . Op. di
S pater. nliẽ exhẽdat nepos admittili.⁊ videi
inuẽ ꝙ tũc nepotes nõ iũgant pꝛi exhẽdato ⁊ eſt ueruʒ. ut.ẽ.

bac.l.in pn.¶ Coõtra hoc op.S.de ĩoſ.te.l.ſi ꝓponas.Solu.

— —. — „

vitas eſt iſta ꝙ añ lat qrelã nõ põt iũgi nepos cũ pꝛe ſuo.qa
pꝛ ꝓpter exhedationẽ excludit:.ſʒ poſt ĩtẽtatã ⁊ ꝓ ata qrelaʒ
iũgii pꝛ cũ nilio per.l.ſi ꝓponas.⁊ hoc nõ ex vigoꝛe hui ti.ſʒ
ex clauſula addita per iulianũ de qua hẽtis.j.e.l.q duos.S.iu
li. ¶ Itẽ inui᷑ ꝙ exhẽdat habet/ ꝓ moꝛtuo.õ.l:.ſi pion F:
ex teſtõ.j.de bo.li. So.itellige de exhẽdatione ualida.ſecſi ẽ
facta ĩualida.ut q;ꝛ nõ eſt adita hẽditas.ut.l.ſlliũ.S.ſj cũ exhẽ
dato.uel als ẽ innalida qꝛ nõ eſt facta rite.ut.l.nõ putauit.S.
nõ queuis. ¶ Op.j.de bo.li.l.ſi pꝛonꝰ.S.ſiqs.Sol.intellige
HhB de exhẽedatione mala mẽte.als ſecus ut 2 zbſiali Eenhe
NA Pa a5 ſi fll ẽ exhẽ
Si pater in poteſtate. ſl er⸗
mittit. ↄ imo nõ admittiè ex pſona ſua.ut.l.iij.S.ſi emãcipatꝰ.
in fi. S. x.l.ſiꝗs niliũ.C.de ĩof.teſ.o.dico ꝙ nepos nõ admit
tit ad q ta.ut h.ſʒ bñ põt admitti ad qrela ex ꝑſona ſua qꝛ non
fuit ĩſtitut nec exhẽdat.ut.d.l.iij.S.ſi emãcipatꝰ.⁊.d.il.ſigs
filiũ. DPices tu h nõ ẽ uerũ.nã ſolus exhẽdat uel habitus ꝓ ex
heredato ut in pᷣteritiõe mr̃na nel mr̃ni generis hʒ qrelã.ut.l.
j. v.l. ſe. S. de ĩof.te.ſed iſte nepos ẽ pᷣterit ab auo pꝛno. ergo
nõ dz habẽ qrelã.Sʒ dico ꝙ indiſtincte dʒ hẽre qrela.ille enĩ
ꝗ nõ dʒ iſtitui de neceſſitate ſi ẽ pᷣterit hẽtur ꝓ exhẽdato ut di
cit᷑ in ſteritione mr̃na uel mrni generis.ſed h̊ nepos quẽ pꝛece
Ait fil nõ dʒ õ exhẽdato in pn..de iniuſ.teſ.iõ
eiꝰ pᷣteritio habet᷑ ꝓ exhẽdatione ſicut in pteritione mr̃na.⁊ hᷣ
ꝓbat tex.S.de ĩoffi.teſ.l.pꝛ ſiliũ.ubi pꝛ hʒ qrelã.non tñ debe/
bat iſtitui cũ eũ p̃cedebat gradus liberoꝝ.⁊ iõ glo.que ibiex/
ponit q̃relã.i. ta.nõ bñ exponit.⁊ hoc pʒ ex tex.ibiꝗ dic te/
ſtamẽtu nõ eẽ fſactũ ex cauſa pietatis que eſt cauſa q̃rele.ut.l.jꝭ
⁊T.ij.S.de ĩof.teſ. Nec ob.l.ſiliꝰ.e.ti.q; ibi pẽ itẽtauit ʒ ta.iniu
ſte cũ ſibi nullo mõ cõpetebat.tũ qꝛ nõ debebat ĩſtitui.tum qꝛ
gradus liberoꝝ p̃cedebat.⁊ ꝓbat᷑ etiã in.l.iij.S.ſi emãcipatꝰ.
in fi.⁊ ibi dixi.S.de ↄ tab.¶ Quero ego ꝓmiñ me dicturũ h
qõnẽ ſtatuti.qð dicit ꝙ ſilia nõ ſuccedat pꝛi extãtib maſculis.
uel mr̃ nõ ſuccedat ſilie extãtib alijs filjs maſculis.qd ſi ẽ ali
us fili maſculus ꝗ ex iudicio teſtõꝛis nõ põt ſuccedẽ.ut q; ex
hẽdat an ĩpedit mr̃em uel ſiliã ſuccedẽ.⁊ iſta ꝓmiſi me dictu/
rũ in.l.j.S.pe.S.de ↄ ta.⁊ iſte eſt ualde difficilis paſſus.⁊ vide
tur ꝙ talis excluſus nõ ĩpediat q habel ꝓ moꝛtuo.ut h diciti
tex. ¶ Et ut hoc ꝑfecte videam op.dẽ h̊ ꝙ exhẽdat habet᷑
moꝛtuo..S.de le.j.l.filiꝰ. S.cũ qs.⁊ ibi glo. Hicũt ꝗdaʒ ut
Ya de are. habet᷑ ꝓ moꝛtuo q;tũ ad ſuũ cõmodũ.ſecꝰ q;tũ ad
cõmodũ alienũ ut ibi. Hec ſo.nõ plʒ qꝛ ibi q;tũ ad cẽõmodum
alienũ habet᷑ ꝓ moꝛtuo.vñ h nepotes hẽbũt totũ cuʒ als eẽnt
habituri dimidiã. Nic ergo ꝙ ibi exhẽdat ĩpediebat aliũ faci
ens cõditionẽ diſpõnis deſficẽ ex quo ulle uolebat ſuccedẽ.vñ
nõ attẽdit᷑ ſit expẽdat uel nõ.qꝛ ſufficit ꝙ ſit fili ut ibi.ſed hic
loꝗtur qũ exhẽdat aliũ ipediebat.qꝛ cõcurrebat ſi ſequẽs cũ
eo ſuccedat.vñ eo excluſo ꝑ exhẽdationẽ nõ ipediet aliũ ſucce
dere ut B. ¶ Itẽ op.de iſto caſu ꝗ ſeꝗtur ſi ꝑ? ubi ſilꝰ exhẽda
tus nocet nepoti ut ibidẽ.ergo echedat nõ habet/ ꝓ moꝛtuo
q tẽ ueniret ꝑ ð ta.nepos pᷣterit.uel diceret teſtm nullũ. Ad
uerte exhẽdatio aſſumit effectũ poſt aditã hẽditatẽ.ut.l.ſlliuʒ
S. ſʒ cũ exheredato.S.deõ ta.⁊ tũc ĩcipit hẽri ꝓ moꝛtuo cũ eſt
hereditas ⁊ exheredatio ↄfirmata. Si igii nepos 4 ẽſequẽs
gradu vult uenire per qᷓrelã ꝗqᷓ oꝛi poſt aditã hereditatẽ ⁊ põt
qꝛ pꝛ exheredat ſibi nõ obſtat cũ tũc poſt adita hẽditatẽ ha/
bet᷑ ꝓ moꝛtuo ſi fili uellet uenire per ta.que oꝛit añ aditã he/
reditatẽ.ut.l.illud in ne plo; de 2 ta. uel uellet dicere nullũ
qð ius oꝛit añi aditã hereditatẽ nõ põt cũ illo tũc quo ius debʒ
oꝛiri nõ hẽat᷑ pᷣ ꝓ moꝛtuo.ut in.S.ſi pꝛ.⁊.l.ſigs exheredato in
pn. S. de iniuſ.te.Ex hoc ſeꝗtur aliud.uos ſcitis ꝙ õ ta.q dat
Zono oꝛi poſt aditã hereditatẽ. ut.l.ilud. S.de ta.mõ ſili

iberti exheredat nõ ĩpedit patronã ꝗn ſuccedat perõ ta. uti

ſti. de ſucce.libe.S.ſʒ nr̃a.v.ſʒ cũ teſtm.q; illo txe quo oꝛto ts.
ille filius habet ꝓ moꝛtuo. Itẽ in hoc v.ſʒ ⁊ ſi patruꝰ.ubi ad/
mittit nepos ſilio exheredato habito ꝓ moꝛtuo.⁊ ẽ rõ.qꝛ ue⸗/
nit ex quoda iure ciuili ⁊ ſibi uere cõpetẽti añ adita hereditatẽ

qm ipſe erat in ptãte ⁊ pꝛ emãcipat ⁊ ſic ei nullo mõ ob.ſi nel

let uenire iure aliquo ſibi q̃ſte.iõ qꝛ pꝛ eius erat exheredatPꝰbʒ

locũ qð ſupꝛa dixi.¶Ex hoc cõcludo ad.q.quã ſupꝛa dixi.
filia ſemina nõ ſuccedit extãtib maſculis.maſculus ẽ exhere⸗
dat ipediet ne ſuccedere ſiliã feminã. Aduerte ſi exheredatio
eſſet anullata alidq mõ tũc eẽt ꝑinde ac ſi nõ eẽt facta ut ſupꝛa
dixi circa ↄꝛia glo. Sʒ ſiẽ exheredat rite ita ꝙ teſtĩ nõ põt

rũpete.tũcſiqdẽ ſlia vult ſuccedere tanqᷓ ſua nõ põt. q; tẽ
re moꝛtis fili maſculus eã pᷣcedebat ut hoc.S.ſi pꝛ in pn.⁊.l.ſi
quis exheredato in pn.qꝛ nõ dʒ iſtitui.ſʒ ſi fllia uellet uenire ꝑ
qrelã q̃ oꝛi poſt aditã hereditatẽ.⁊ ſic eo tꝑe quo ſil habet p
moꝛtuo tũc poſſet ſuccedere ꝓut dixi.S.de nepote.¶ Contra
pᷣdicta op.ſoꝛtiter in auc.de nupj.s.ſoluto in fi. ubi fili qui in
gratitudinẽ cõmiſit nullo mõ alij obſtat.So.ibi ſili igrat re
pellit a lege.⁊ ſic tpe moꝛtis miis reꝑit excluſus.iõ alios non
excludit.ſed h excludi ꝑ ſactũ hois ut ꝑ exheredationẽ iõnõ
excludit eos ꝗ ueniũt poſt adita hereditatẽ. Sʒ ſi ueniret ali⸗
quis ex iure qð oꝛit añ aditã hereditatẽ cui ipſe ñli obſtabat.
tũc ſili iĩpedit nt dixi.¶ Itẽ huic.l.op.j.de aſſig.li.l.j.S.fi.ubi
dẽ ꝙ teſtõꝛ ꝗ puat aliquẽ poꝛtione ſua põt eam aſſignare cui
vult ⁊ ulle puat facit partẽ alijs. Rñdeo ⁊ aquerte ad h̊ quã/
doq; act ꝓuationis alicui pᷣcedit actum aſſignationis ſacte
alteri de eadẽ poꝛtione ꝗ ſlle eſt puatꝰ.bi gra exheredat ge pᷣ
ecce puatiõis act.Scðo ei exheredati poꝛtio alteri aſſignat
tũc hñt locũ ea qᷓ ſupꝛa dixi.qñqʒ act' aſſignationis facte alti
⁊ act puationis alteriẽ idẽ act.tũc hʒ locũ lex ↄꝛia qꝛ teſtõꝛ
põt aſſignare cui vult ⁊ puat alijs facit partem. Ex hoc ↄclu
do ad aliã.q.ᷣdicit ſtatutũ ꝙ mr̃ nõ ſuccedat ſilio hñti fres car/
nales ex patre.mõ ꝙ vn ſili deceſſit fre pterito exneo nõ tur/
piꝑſona ĩſtituta ſuccedat ne mr. Uidet ꝙ ſic.q; fr nũc nõ põt
ſuccedere qꝛ ẽ pteritꝰ. Cõtrariũ puto.na iſte fr puaĩi ſucceſſiõe
ſcõ defũcti ⁊ act puationis nõ pcedit actũ traſlationis in alte
rũ.imoẽ vnꝰ ⁊ idẽ.⁊ iõ licuit defũcto auferre illi ⁊ alij dare ⁊ il

le fr ita ĩpedit mr̃em ſicut ſi hẽret.ut.l.j.S.ſfi.j.de aſſig. l. Faci⸗/

unt hec ad ea ꝗᷓ dixi anno ⁊ dicà in.l.huiuſmodi.S.ſi uctim
S.de le.j. Cõtra pᷣdicta videt᷑ foꝛtit.j.de bo.li.l.ſi pꝛon teſtõ ĩ
pn.⁊ iſti.de ſucce.li.S.ſʒ nr̃a.v.ſʒ cũ teſtm.ubi pᷣterit a matre
uel ab auo mrno uel a pꝛe milite habet᷑/ ꝓ exheredato ⁊ pꝛnuʒ
nõ ipedit.tñ vides ꝙ ẽ vnꝰ ⁊ idẽ actꝰ puationis ⁊ trãſlationis
in aſiũ.ſ.pteritio. Rñdeo lʒ ſit vnus ⁊ idẽ act in ſubiecta ſigu
ra vᷣboꝝ.tñ ſim vitatẽ lex ſingit exheredationẽ pcedere.vñ ſi/
cte actꝰ puatiõis pᷣcedat ut ibi pʒ qꝛ pᷣteritio ibi habet᷑ ꝓ exhe
redatione nec remanet in finibus pᷣteritiõis.¶Vt igitur iſta
mã liqat qũ ille qui me ipedit uel mecũ cõcurrit iudicio teſtato
ris a ſucceſſione excludit utrũ me ipediat uel mihi partẽ faciat
ſic diſtigue. aut ille ipediebat me q; ſaciebat deſicere cõditio/
nẽ diſponis ex qua debebaʒ admitti.aut ipediebat me qꝛ ius
ſuccedẽdihẽbat. ꝛimo caſu etiã puatus iudicio deſũcti me
ĩpedit.ut.l.ñlius..cũ ꝗs.⁊ ibi nõ.S.de le.j. Scðo caſu diſti/
