actũ ſit.dummodo de illo nõ ↄſtet.h.d.
p.C.plus ualẽ qð agi.l.j.ubi plus ualet qð agit q;ᷓ qð ſi
mulate cõcipit. So.diẽ̃ Rog.h̊ actũ dicebat ſʒ de uoluntate
nõ ↄſtabat.ſec ſi de uolũtate oſtaret.Hu.Aʒo.⁊ Jo.dicunt
ↄꝛiũ eti ſi de uolũtate oſtet.Opi.Rog.tenet Niĩ.h̊ ⁊ e.
Ci.⁊ oẽs ĩ.l.cũ virũ.C. de fideicõ.p tex.illiꝰ.l.⁊.l.i odit.j.de
cõ.⁊ demõ.⁊.l.qtiẽs ĩ młii caſibꝰ.5ẽ.de hẽ.iſti. ¶ Op.de.l.⁊
puto.S.iulianꝰ.S.fa.her. So.ut ibi.¶ Op. ſoꝛtiſſime ex gl.
nõne generi ꝑ ſpetiẽ derogat᷑.q;ꝛ genꝰ ꝑ ſpetiẽ videt exẽptũ.ut
l. iux. S. codicil.⁊.S.teſtõ.S.ti.ij. Itẽ p legatũ partis eatenus
videt᷑ recedẽ a legato toti.ut.l.cũ qõ.C. de leg.ergo cũ pᷣlega
nit fũdũ ⁊ ſic totũ PBoſten uſufructũ ⁊ ſic partẽ videt᷑ receſſũ in
eo a legato toti. So.qũq; vni legat᷑ totu vle.ut gen.alijlega
tur pars ut ſpetieꝭ.tũc generi ꝑ ſpetiẽ derogat᷑.rò qꝛ illud lega
tũ generis viñcat᷑ in q̃libet ſui ſpetie.qꝛ iſtud genꝰanimal cõpe
tit cuilibet ĩdiuiduo.Añq; vnilegat᷑ totũ integrale.alij legaĩ᷑
pars qta nõ ſubſtãtial.x tũc idẽ q; i parte videt receſſũ a lega
to toti.ut.l.cũ qõ.C.de leg.rõ q; ĩ partib ꝰremanẽtibꝰ nomẽ
fũdi põt remanẽ ex diſpoſitiõe defũctint ibi.Qñq; legat᷑ vni
totũ negraleraiipar⸗ ſubſtatial.ut ĩ caſu.l.nr̃e.nã uſufructuj
ẽ pars ſubſttial fũdi ⁊ tũc ĩ illa parte concurrũt.rõ q;ꝛ uſuſru
ctu deducto pmũ legatũ nõ remanẽt vᷣiicatũ qꝛ nõ remaneret
nomẽ fũdi.ꝓbat᷑.j.de v.ob.l.ꝗ uſufruc.⁊ hãc rõnẽ ponit glo.
S.de uſufuc.accre.l.ĩde neratiꝰ.S.nõ ſolũ.⁊ ita diẽ Ol.Ego
dixi aliquãtulũ lati.S.ti.ij.l.re cõiũcti.in.iiij.cołl.⁊ ꝑ hoc ſoꝛ
te eẽt dicẽdũ ſi teſtatoꝛ legat vni domũ ⁊ alij legaret aliquam
partẽ ſubſtãtialẽ domus qꝗ detracta nomẽ domus nõ remane
ret ꝙ in illa parte ambo legatarij deberẽt ocurrere.
J titio Iſta.l.ĩnuit hic ꝙ in alt᷑natiuis electio
N4 ₰ EEHEeſit hẽdi). Cõtra ĩ. l. luti. S. de le. ij. So.
lvellige ꝙ h̊ ba executiua fuerũt ad hẽdẽ directa ut ibi nõ.

L MHõ ꝙiidẽ ẽ dicere lego oĩbꝰ
p Atrimonm. n⸗ qð ẽ dicẽ rnozhngut.

——— —

CAuerit gl. an hoc ſit legatũ uſufructꝰ. Nic glo.
nõ ⁊ bñ ꝑ ea q̃ nõ.i.l.ſiquis ita.S.de uſufru. dicaʒ.j.e.l.ſundi

trebatiani.
f uij

—

Ne uſuſru. lega.

. B Hec.l.diuidit pnci
es. Mꝛimo loꝗtur in pecunia fenerata ꝑ deſunctũ.
Scdᷣo ĩ fenerata ꝑ hẽdẽ.ſcda ibi nõ idẽ ſeruat. Itẽ pma diui
dit ĩ duas.⁊ ſca in alias duas ut patebit in littera.⁊ hec diui
ſio ſufficit pꝛo ſumario.uel dicas. Aſure pecunie fenerate per
deſũctũ qñcũq; currẽtes debẽtur fructuario cauẽti.ſʒſi p hẽ/
dẽ fuerit ſenerata a tpe moꝛe debẽtur. h. d. ¶ In v. nõ idem
⁊cẽ̃. Iſte v.legiũ duobus modis.pᷣ mõ ꝙ ponat᷑ vnũ caſũ.alio
mõ ꝙ ponat duos caſus.⁊iſta ẽ ueralec.⁊ ipſa ꝓſequoꝛ.uos
babet hic gl.duas magnas que tẽdũt ad poſitionem caſus.
Quero an fructuarius faciat fructus ſuos ante ſatiſdatio
nẽ p̃ſtitã. Quidã nt Ol. ꝙ nõ ꝑ hũc tex. Alij ꝙ ſic. v iſta ſuit
opi. Aʒo.Ci.tãgit.C. de uſufruc.l.uſufructu.⁊ pꝛo opi. Ol.
ẽgl. ð.de uſufruc.l.ſi fur.⁊.j.de uſucapi.l.ſ hõ.⁊.C.de ſcðis
nup.l.hac edictali.S.is illud ĩ gl.ſuꝑ vbo ſatiſdatiõe.⁊.C.de
uſufruc.l. uſufructꝰ. ⁊. S. de uſufruc.l.ſi titi in pma gl.⁊.l.uti
frui. 5. fi. als.l. fructuario. S.fi. S. ſi uſufruc. pe. x. ö. de rei uẽ.l.

—

ex diuerſo ĩ pn.gl.ma. In il ꝑ Aʒo. allego tex. in. d. l. hac

edictali.S. ſinautẽ utraq;. So.qñq; uſufructuari ipſe nõ ꝑci
pit fructꝰ.ſ̊ ppꝛietariu uel ali ⁊ tuc fructuario nõ dz reſtitui
ante pſtitã cautionẽ pꝑcepti ut h.qñq; ꝑcipiũtur fruct ab ipo
fructuario.⁊ tũc aut hẽdib ſeu ꝓpꝛietario ſciẽte ⁊ patiente.⁊
tũc facit fruct ſuos.ita ĩtelligo opi.Aʒo. poſitã.⁊ ẽ caſus in

.

d. 5. ſinautẽ utraq;. ſi uero ipſi ignoꝛãt nec patiũtur tũc fructꝰ
ſuos nõ ſacit.ita ĩtelligo hunc tex.⁊ gl.in ↄꝛiũ allegatã ⁊ tene
mẽti ⁊ ſic de ſacto citluiplae, . be D The
Si hoꝛtum. al Sa rin ſo ene
— Wi f* ualet relictum quo fru/
Uctus. uar de re cũ fructib reſti
Wtuẽda ꝓpꝛietario poſt moꝛtẽ ſuã grauat.h.d. Nota
tex.ibi etenĩ ccẽ.¶ Op.⁊ videt ꝙ fruct pteriti nõ ueniãt ĩre
ſtitutionẽ quoquo mõ.ut.l.fideicõmiſſaria.j.ad tre.So.non
neniũt in reſtitutionẽ ſʒ in qᷓrta cõputãtur nt bilene diſtin/
gue ut ibi. ¶ Op. c videt ꝙ in dubio debeãt ĩtelligi de fructi
bus pᷣteritis ut legatũ ualeat.So.tex.hᷣ ſoluit ꝗ dic imꝑitia
lapſuj.⁊ ſic nõ credebat fũdũ redire cũ fructib ad hẽdẽ.⁊x iſtõ
ĩperitiã pᷣſumit hic iuriſcõſult dũ dicit redditus futuri cc. uel
alit iõ nõ itelligit de pterit.q; ſi hoc eẽt legatũ eẽt nullũ. uel qſi

— —

modicũ cõmodũ hẽret ut.l.ſi res.S.de le.j.⁊.l.q cõcubinã.S.

—

q hoꝛtos. 5. de le. iij. Sʒ ſi aſſumem 'llla interptationẽ ut itelli
erem de fructib p̃teriᷣ pmũ legatũ eẽt qſi nullieffect.ſi aſ
ſümin⸗ ſcdaʒ ĩterpᷣtationẽ ⁊ ĩtelligam de futuris legatũ ſcʒ
erit nulliꝰeffect?.⁊ iõ in dubio pᷣualet pmũ legatũ ⁊ illa uerba

vidẽtur adiecta gra dubitatiõis togsc orl mun 8. m⸗
—2 icut moꝛte funi ſpes uſu/
mpzꝛomus. Hucus iã cõſtituti ita finii

ſpes uſufructus cõſtituẽdi.h.d.¶ Mõ ꝙ legatuz in
diẽ ſtatiʒ cedit a die moꝛtis quo ad traſmiſſionẽ. ſʒ gni⸗ ad do
minij acqſitionẽ nõ cedit niſi adueniẽte die.¶ Nõ ulud qð in
l. antiqtas. C. de uſufr. dẽ ſi reliquit uſuſruct hẽdiĩtelligit de
pᷣ bẽde.Idẽ ſi ſimplicit᷑ dĩ deducto uſufruc.nõ facta mẽtiõe
hẽdis.q; de p hẽde ĩtelligit.caſus ẽ h ⁊.l.ꝗ uſufructuʒ.S.j.v.
bias ve uinſum. C Anero ego dixi q; h̊ uſufructꝰ perit
moꝛte. ſz an capitis diminutioe ſpes uſufruct' ꝑit. Hic videt
ꝙ ſic. q cõiũgit moꝛtẽ ⁊ capitis diminutionẽ.Cõtrariũ puto
ſi adueniẽte die ſit capax ſm diſtictionẽ.l.intercidit.j.de di.
Bde. ⁊.l. ſed ⁊ ſi in äs
. ures cõiũcti ad vnã poꝛtionẽ uo/
Si fundus. aurciidi gicans
— . uod poſtea apparet ?
CE Xoꝛi maritus.cdite olutuʒ enlt,

d. C Mõ ꝙ illi cũ q̃ ꝗqs hʒ mr̃imoniũ nõ illicitũ nõpo

teſt legari.ut.l.ij.j.de his q.ut icig. ¶ Op. de.l. pfectꝰ.õ. de

ritu nup. ⁊.l.ij.j.de his ꝗ.ut ĩdi.So.hᷣuxoꝛ erat ſciẽs ibi igno
rans. ¶ Quero a quo repetet uſufructꝰ. Tex. hoc nõ aperit
hic. ſʒ puto q; repetat a ſiſco.ut.l.ij...de his q.ut ĩdi

Aſufructuari tenet᷑ ad Pluedom colle

4q Aero.ci c alias pꝛeſtationes.h.d.ſimile in.l.
pacten. S. de uſufruc. ¶ Op. gl. de. l. q cõcubinam
S. q hoꝛtos. S. de le.iij. Bicit gl. So. ut ibi. Ael dieut dicam
ʒ. pxio ꝛio.¶ Itẽ op.de.l.pe..ſi..de le.üj. Dic glo. ſo. ut
ib ⁊ bñ. Diẽ em illa gl.qdã ſũt onera qᷓ debẽtur pꝛo habẽdo
ipo iure fructuũ ꝑcipiẽdoꝝ. ⁊ iſtud onunõ ptinet ad fructua
riũ ut in Zꝛijs. Auedã ſunt onera q habito illo iure ĩponunt
pꝛo fructibus vel pdio nel ꝑſone pꝛo pꝛedio ⁊ iſta onera perti
nent ad fructuariũ ut h. ⁊ iſta ẽ ueriſſima ſolutio.

—

cCuratoꝛ teneret cedẽ dño.tñ ex pſona dñi ſiniret ꝑ hãc.l.cũſi.
Quero aligꝗs recipit fũdũ ĩ emphitheoſim pꝛo ſe ⁊ noĩe fra
tris ſui.mõ ille frat᷑ deceſſit ante ceſſionẽ ſibi factã de emphi/

ſũ relicto inſpicit poti pſona ſideicõmiſſarij q; legata
Op. de.l. ſiqs titio ĩ pn. ð. de le.ij. So.illud qð dẽ ĩ
ſine.⁊ ꝑinde ẽ ⁊c.itellige eẽ uerũ ſi ſdeicõmiſſario ẽ facta reſti
tutio.ſecꝰſi ante ſideicòmiſſũ deſiceret. ⁊ cõcoꝛdãtie ſũt iga.
¶ Itẽ op.j.de noua.l.ſi uſufruct.⁊ ſo.ma.l.uſufructu. So.
uſufruct reſtituit᷑ alti de uolũtate pmi defũcti ꝗ cõſtituit uſu/
fructũ ut h.ĩ ↄꝛijs uero nõ reſtituit alteri ex uolũtate domini.

Zauug umuguan. e
. 4
rj. H. D.

¶ Auero aliꝗs recepit uſuſructũ ꝓcur atoꝛio noĩe titij.utruʒ
iſte uſufruct còſtituat᷑ ex pꝑſona ꝓcuratoꝛi uel dñi. So.in uſu

fructu ꝗ nõ põt cedi ⁊ ĩ cctis q̃ nõ ꝑñt cedi.ſi aliq ſtipulet᷑ pcu

ratoꝛio noĩe directo qrit dño nõ ex ceſſione.caſus ẽ in gl.i.l.q

ita. S. vir. ad tre.⁊ iõ cũ incipiat uſufruct/ ex ꝑſona dñi cũ ꝑſo
na ðñi finiret. Itẽ ſi diceret ꝙ inciꝑet a ꝑſona pcuratoꝛis ⁊ ꝓ/

theoſi ⁊ ante ratihabitionẽ.qᷓritur an ex perſona illius fratris

finiat᷑ ſicuti ſi ipſe pꝛopꝛie recepiſſet. Dixi ꝙ ſic.caſus ẽ in ſimi

liin.l. fundũ cũ mihi uenderes.de ac.emp.⁊ ita de facto ꝑ i/
lã.l.determinaui. J

— MWin Coditieſub ᷓ lega⸗
Ni uſufructus. ti dy leſcai

—

ſpleta pꝛo parte legatuzʒ pꝛo parte reſoluit.h.d. nõ. l.
¶ Op. b dẽ donec ſatiſñẽt ⁊ iſtud vbuʒ viſicat᷑ p̃ſtãdo ſatiſſa

ctionẽ ſiue ſatiſdationem. Cõtra h videt᷑ ꝙ reqrat ꝑfectà ſolu/

tionẽ.ut ĩ auẽ. ſiqũ. C. de ↄſti.pe.⁊.l.ſi rẽ.S.ſatiſſactum.ð.de

pig.ac. Jõ gl.exponit bᷣ ſatiſeret.i.ſatiſdaret.q; cõſtabat de
nolũtate defũcti ꝙ de ſatiſdatiõe ĩtelligeret. Iẽ videt ꝙꝙ pꝛo
dote nõ ſatiſder᷑. ut.l.j. C.ne fideiu. do.dẽ. So. ſoluto matri
monio.ibi eo ↄſtte de q plene dixi ĩ.l.ſi cõſtate.S.qtiens.g.
ſo. ma. Itẽ op.S.ſa.her.l.iter cohẽdes.S.de uſufr. Diẽ gl. h
de egtate ibide rigoꝛe.vłſolue ut ibi ⁊ mel. ¶ Vltio op.ꝙ

no ſufficiat vnũ ſoluẽ. ut.C. de diſtra.pig.l.vnꝰ.S.de pig.ac.

l. ſ neceſſarias.S.ſi vnꝰ. Rñdeo ſʒ ꝙ dicũt doc.ꝙ ibl obliga⸗

tio ĩcipit a defũcto cui nõ ꝓderat ſolutio particulatis.h vo ſa/

tiſtactio doſ erat ĩ oditiõe q;tũ ad legatũ uſufruct ĩceꝑpat ab

ißis hẽdib. ⁊ iõ põt diuidi ſic ĩ alijs ↄditiõibꝰ diuiduis que a

płib admittãtur.ut.l.pe.j.de con.⁊ de.ĩp.ſcdo ⁊ tertio caſu.
Hicet uos imo nõ ſuffiẽ ĩpleri pꝛo parte.qꝛ teſtatoꝛ uoluit im
pleri totã.qꝛ dicit toti doꝶ ſatiſſacẽt. Rñdeo dʒ ſic ĩtelligi ꝙ

hẽat uſuſructũ totũ donec eiſatiſnat toti do.⁊ ſi ſatiſſt p par

te nõ hẽat totũ ſz hẽat partẽ. ita videt ĩtelligẽ iuriſcõſult/ H qð
tene mẽti ad.q. Dicit ſtatutũ ꝙ cui nõ ẽ ſolutũ pciũ eg debe⸗
at dare totũ ſtipẽdiũ quolibet mẽſe donec ſibi ſatiſſat. Certe ſi

pꝛo parte ẽ ſolutũ p̃ciũ eq p parte hẽre dʒ de caualcata.caſn,;

ẽh. Vltio ſacit ad.q.t q̃ ↄſului ĩ ciuitate ſpoleti.qdaʒ emit
fũdũ a duob h̊ acto ꝙ teneat eis fũdũ reuẽdẽ ĩfra menſẽ ſire/
emere uoluerit. mõ vn ex ilł vult reemẽ partẽ ſuã ali nõ.q̃o
an teneat᷑ reuẽdẽ. Detmiaui ꝙ nõ.cũ enĩ emptio fuerit facta

vno pcio nõ tenet᷑ reuẽdẽ niſi totũ reuẽdat.ut.l.qð aũt..fi. ?X

l.ſe. ⁊.l. ꝙ ſi vno.S. de ĩ diẽ adie.nõ enĩ ẽ viſile ꝙ ille vna par/
tẽ rei uellet ſi aliã nõ hẽret.ut.l.ſi aliã.j.de ſo. Non ob.hᷣ.l.qꝛ
hec.l.loqꝗtur qñ ↄditio ẽ diuidua ⁊ apponit ad reſolonẽ alicu
ins ĩdiuidui.ſᷣ i.q.ꝓpoſita reuẽdẽ nõ ẽ qꝗd diuiduũ ſ ĩdiuidu
um. qd a – q; uẽdi ↄtinet rẽ tradi qð ẽ qd ĩdiuiquũ.nt.j.
de v. ob. l. ſtiplones nõ diuidũtur. Pꝛetea res nũ affert tãtã
utilitatẽ ĩ parte reſpectu pars q;tũ ĩ toto reſpectu toti. Pꝛe/
terea ſi h eẽt uerũ icidẽt iuit ĩ cõionẽ qð nõ ẽ ↄueniẽs.ut nõ.i
ſili.S. de hẽ.emp.l.ſũduj.expone.ut...i aliã.j.de ſoł.i.nõ eſt
qd diuiduũ ſʒ ĩdiuiduũ.ꝓ hoc etiã qð nõ.i.l.certi oditio.ð.ſi
cer.pe.ĩ gl.ma.ubi dẽ ꝙ uẽdẽ ẽ factũ lʒ nõ merũ.⁊ ꝑ h dico in
.l. nra ſi ſatiſſactio otinẽt aliqd ĩdiuiduũ. ut q; dos ↄtinet reſti
tutionẽ pᷣdij nõ hẽret locũ iſta.l.q̊ hʒ locuʒ tm qñ dos ↄtinet

certã ꝙᷓtitatẽ pecunie. p B.l.pe.j.de cõ.⁊ de.¶ ¶ Altio iſta.l.

facit gl.qẽ ĩ.l.cõi diuidũdo iudiciũ.S.cõi diuidũdo.q̃ ponit

de hẽdib vni'em Hubecte ve wirile fiaudarii depuhli
W. lone ene mẽtiꝙ qñ legat fũdus a teſtatoꝛe ei
(Co ono.„ fũdi detẽtio

nẽ nõ agit ut ſibi tradat᷑.qꝛ illa

detẽtio hʒ vim traditionis. ut.l.nõ ſolũ. . j.j.de uſuca. ſ agit

chercttg . ſ .
. fi; Aſz. iniſio facta cũ ppetario nõ pᷣ/
— 5 g füdu. a fructuario.h.d. ¶ Op.
de. l. iul. S. idẽ celſus. S. de ac. emp. ubi ius qð ꝗs hʒ remanet
tm ĩilla parte ꝗqᷓ debitoꝛi uenit ĩ partẽ.iõ huic mulieridʒ rema
nẽ ĩ ea parte qᷓ hẽdi obuenitĩ partẽ. DPiẽ̃ NPe.ibi creditoꝛ hʒ
iuj pſoale ĩ füdo. h vo iujreale ⁊ ſic reſpicit totũ fũdũ p

Nh,
ig
ſi

—— — „% U—

— — — —

— — —

De uſuſru. lega.

iõ factũ hẽdis nõ põt pᷣiudicare.Cõtra hoc dictum Pe. op.
de.l. cõi diuidũdo.S.ſi debitoꝛ.S.coĩ diui.⁊.l.cũ in fudo..ſi
ſũdus.S.de iure do.So.ibi ille q diuiſit hʒ ius diuidẽdi ab eo
ꝗ hẽbat ius in re.utputa creditoꝛ cui videt᷑ dñs ↄcedẽut alie/
net alienatione neceſſaria ⁊ etiã uolũtaria ꝓ ſuo debito. ut.l.
nõ eſt nouũ de acq.re.do.⁊ ita loqtur.S.ſi debitoꝛ.ul erat ma
ritus cui mulier videt᷑ ↄceſſiſſe oẽm adminiſtrationẽ ⁊ ita loq/
tur. S. ſi fidus. ⁊ idẽ dicerẽ in.l.nr̃a.q; ſi diuiſio fieret cum fru
ctuario pᷣiudicaret dño qꝛ fructuarius hʒ plenã adminiſtratio
nẽ in re in q̃ hʒ uſufructũ videt pcuratoꝛ in rẽ ſuã.nt.l.j.in fi.⁊
l. ſe.j.de oꝑ.no.nũ.⁊.l.j.in fi.⁊.l.ſe.S.uſufr.quẽad.ca. Dꝛedi
cta ĩtelligo ſi ſit actũ noĩe ſuo ⁊ dũi.als ĩtelligo in dubio ꝙ no/
mine ſuo ut.l.⁊ magis.j.de ſo.Ex pᷣdictis diſtingue utrum re
diuiſa remanet ius tertij in parte que debitoꝛi obuenit uel ĩ to
to.aut ius erat pſonale aut reale.⁊ ſi reale aut ille cũ quo eſt ſa
cta diuiſio hẽbat plenã adminiſtrationẽ aut non. ut dixi.S.⁊
eſt nõ.materia.

—, „*π Verba adulatoꝛia ad honoꝛatum
G) Enerali. directa nõ ĩducũt diſpõnẽ.h.d.de
niſſime

mã huius.l.gl.tãgit in.l.petoĩ pn.õ.de le.ij.ego ple/
expediui.j.de dona.l.ex hac ſcniptura cc.
Verba a teſtõꝛe ꝓlata debẽt itelligi ut aliqd ope/

Eilia rent᷑.ut als diſpoſitio reddat᷑ inutilis.h.d.

EE Tegatũ gnãliter merces ⁊ uenalia nõ cõpꝛehẽ
Drxoꝛi. dit ⁊ ꝑ ↄns ꝑ ſpale gnale reſtrigit.h.d.¶¶ Nẽõ
ex iſto.S.qð dixiĩ ſumario.⁊ pꝑ hoc dicit Ja.de are.qꝙ ille qui
obligat oĩa bona ſua nõ videt᷑ obligare q̃ hʒ uenalia ut hic cũ

ſilibꝰ. z iſte. S. nõ facit ut dicã. ⁊ facit.l. c taberna ĩ pn. S. de
pigno.¶Itẽ nõ lʒ exceptio ſirmet regulã in nõ exceptuatis

nõ tñ eã dilatat ut faciat ſub ea cõpꝛehẽdiq̃ de ſuinã nõ com/
pꝛehẽdunt.ita videt᷑ h.legauit enĩ uſufructũ oĩum q̃ ſũt in do/
mo excepto argẽto. Iſta exceptio nõ facit ut illud legatũ cõ/
ꝛehẽdat merces ⁊ uenalia. Itẽ nõ ſi teſtõꝛ reliqt uxoꝛi oĩa q̃
Ʒ in domo nõ venit frumẽtũ qð erat ibi cauſa uẽdẽdiut hᷣ in
v.itẽ q̃ſijt cũ ⁊c̃.qð tene menti.Sed ) pᷣdicta op.ꝙ in legato
apponit᷑ ſignũ vle oẽ.tũc tale legatũ nõ recipit reſtrictionẽ.l.
pediculis.S.labeo de au.⁊ ar.le.⁊.l.iulian in pn.S.de le.iij.
So. fateoꝛ ꝙ nõ recipit limitationẽ niſi eã quã teſtõꝛ facit.vñ
ſi teſtõꝛ ſimpliciter reliqſſet uſufructũ oĩum rerũ ſuaruʒ ſateoꝛ
ꝙ oĩa cederẽt uenalia ⁊ nõ uenalia ut dictis.ll.ſj h teſtõꝛ reli/
quit uſufructũ rerũ ſuarũ ⁊ adiecit q̃ domi erãt.qꝛ vba limitãt
pmũ legatũ gnãle.ut.l.ea tñ.S.de le.iij.vñ h q̃ri de ſigniñca/
tione iſtiꝰlimitationis qᷓ domi erãt.⁊ rñdet ꝙ ea q̃ ſũt uenalia
nõ vident᷑ eẽ in domo.iſta enĩ limitatio fuit ĩdeſinita nec habu
it ſignũ vniuerſale.ſecꝰ ſi habẽt. ut ſi dixiſſet q̃ domi quoquo
mõ ge tũc iſta limitatio nõ reſtringeret.⁊ ſic pʒ ꝙ iſte..
nõ ſacit ad ea que dixit Ja.de are.nt ſupꝛa dixi.

utius. Ad expẽſas ſactas ꝓp fructib colligẽdis fru

*
—

1 Autnen ſenet goita bed. ukt
⸗ inita cauſa finali in legato extiguũ legatũ.ſe
(Buas. cus ſi aliud ↄſtat de mẽte teſtöns dv.E Op.
g.ti.j.l.liberto.S.ſi.⁊ glo.op.de.S.ſiliũ.S.e. Dicit gl.pbabit᷑
eoipſo ꝙ nõ ꝓbat᷑ ↄꝛiu. Iſta ſo.videt᷑ ð mẽtẽ hui tex. Rñdeo
ergo ad ↄꝛiũ qꝛ ibi fuit nudus miniſter. vo fuit legatarius ut
expᷣſſe dicũt vᷣba legauit ⁊c.ſʒ in ↄꝛio erat dubiũ. vñ in dubio
pᷣſumit᷑ ut miniſter. Cñ in ſolutione huius ↄꝛij multũ dubitopᷣ

cipue in ſolutione illius.S.fi.
(Meredis. Aſufruct ſurrogat in locũ annui legati

dz ſeq nam ipſi. h. d. hm DNDi. ¶ Op. ꝙ ĩ
mo ad heredẽ ꝑtineat.ut.l.defũcti in pn.S.de uſufru.⁊.l.uſu
fruct.S.q.mo.uſuſr.amit. So.potes ĩtelligẽ de reliqs añce⸗
dẽtis tpis añ moꝛtẽ legatarij ⁊ tũc nõ ẽ õ.ſʒ ſi telligis de reli
quis tꝑis pᷣteriti poſt moꝛtẽ legatarij tũc ẽ ↄ. Quare diẽ Bi.
huſutruct erat ſurrogatus in locũ legati annui certe qtita.
ſicuti ergo ſi ibi deceſſiſſet in pn.anni totum haberet ita hic in
uſufructu totum habebit.

CQui relinqtur uſufruct partis bo
Aſufructum. noꝝ põt Saen ſoluere Sinatwo,

nẽ uel rẽ ⁊ onus tributoꝝ ptinet ad legatariũ uſufr.h.d.uſq;

ad fi. Op. de.l. nõ amplius.S. fi. .l. ſe. S de le. j. Sol. hec

fm ulam debet ĩtelligi.

mbaomn ea gue eKaan

Op. ex gl. generi ꝑ ſpẽʒ ðerogat᷑.ut.l.uxoꝛ.S.codicillis.
5§. leliciſſimos.S. de le.iij.P vo nõ derogatĩ q̃re onl.
gen⁊ ſpẽs ꝓpꝛie.qꝛ utrũq; legatũ ꝓpꝛietaſj.h vo in vno erat

bili. Legato gnũli hĩtatiõis ueluſufruct nõ derogal
Plegatũ ꝓpꝛietatis. h. d. iſt pncipiũ notabilè ẽ meo iudicio.

legatũ hitatiõis in alio legatũ fũdi ſimplicit᷑ vñ videntquodã/
mõ ſpẽs differẽtes ⁊ ſʒ hoc ꝓcedit gl.cũ dic qꝛ ꝑinde erit ac ſi
habitatio ⁊ dom eẽnt ſpaliter legate.qꝛ in legato habitatiõis
ↄcurrẽt ambo.ut.l.ſi alij.S.e.qð tene mẽti qꝛ quotidie reliquũ
tur pᷣdia pluribꝰ.⁊ poſtea dicit teſtatoꝛ uxoꝛilego uſufructuʒ
bonoꝝꝑ q; in uſufructu oẽs cõcurrẽt qð tene menti.

(R ia CAQuũo qꝗð porat eẽ dubiũ in. l
Ex his uer bis. nr̃a. Rñdeo qꝛ liberti hitabant

cũ pꝛono iure familiarita tanq; cliẽtes.ut.l.ij.S.de uſu ⁊ ha.
cũ.l.ſe.quõ ergo debet᷑ eis hĩtatio cũ teſtõꝛ hitationẽ nõ pᷣſta⸗
bat. Hacdubitationẽ remouet iuriſcõſultus ut illa hĩtatio q̃ pᷣ
ſtabat᷑ tanqᷓ;ᷓ cliẽti ⁊ fuitoꝛi nũc pᷣſtei iure hiratiõis ⁊ ſeruitut.

Wo ſicikl 8 ,Bi heres grauat᷑ aliqd pati ĩtelligit gra/

uatus.ut patiat᷑ eo mõ quo patiebat᷑ de
functus.h.d.

c riIIia Fideicõmiſſũ relictũ poſt moꝛtẽ
CE O dicillis: ab ultimo decegente vide

eẽ relictũ.h.d.⁊ ẽ no abilis caſus. Mõ qð dixiiĩ ſumario.Se

cũdo nõ ꝙ vbũ accreſcat ĩducit ſideicõmiſſũ.de hoc dic ut in

d.l. cẽturio.ð.de vul.⁊ pup.Tertio nõ ꝙ qñ relinquitur poſt
moxẽ aliquoꝝ ſimpliciter itelligũ poſt moꝛtẽ oĩum.qdð q̃liter ĩ

telligat dicã ĩfra. ¶ Itẽ op. de.l. f. S. ſi filũ. . de le. ij. . ..luti
§S.gqio.j.ad tre.ubi dẽ ꝙ ex parte vni decedẽtis ſtati fideicõ

miſſũ iduci. Rñdet gl.ꝙ h iduci ex vi repetitiõis pᷣcedẽtis le
gati ubi ſuit dictũ ꝙ deueniat de vno ĩ aliũ. Itẽ ẽ vbũ hoc am
pli qdð ceſſat in.l. ꝛia. Sʒ iſta repetitio nõ põt ĩtelligi repeti/
ta q; in ſcdᷣo caſu legata ẽ hitatio.vñ nõ põt itelligi ꝙ vno de/
cedẽte deueniat in aliũ ꝓpꝛietas. Itẽ nõ põt itelligi ꝙ ab ulti/
mo decedẽte videat᷑ relictũ ſideicõmiſſũ ꝓpꝛietat cũ eis ꝓpꝛie
tas relicta nõ eẽt.dico aßo Pin. l. vꝛijs illa vba poſt moꝛtem
coꝝ reſpiciũt diuerſos effectꝰ qꝛ a quolibet ẽ relictũ fideicõmiſ
ſũ ꝑ ſe.iõ nõ reſoluit in ſingularitates.ſʒh reſpicit vnũ effectũ
2ſideicõmiſſũ ꝓpꝛietatis ẽ relictũ poſt moꝛtẽ eoꝝ ab hẽde.⁊
ſevnd ſideicõmiſſũ ẽ.ſ.ab hẽde nõ ab ipſis moꝛiẽtibꝰ.uel ſo.

aliter ibi loqtur qñ p̃ceſſerat relictũ ꝓpꝛietatis quo caſu poſt

emolumẽtũ q̃ſitũ nõ ẽ locꝰ iuri accre.merito vno decedente in
ei ꝑſona ẽ locꝰ fideicõmiſſo.qꝛ alter hẽs uel legatari nõ põt
de hoc conqꝗri qꝛ ſua ĩtereſt ⁊ ſic nõ ſuꝑeſt ꝑſona q̃ ex pᷣſũpta
uolũtate defũcti ſpᷣſtitutũ excludat Pvoloqitirekcto biranio
nis ĩ qͥter eos ẽ lociuri accreſcẽdi.ſicĩ uſurructu.ut.l.j.ĩ f.de
uſufru.accre.iõ regrũ moꝛs utriuſq; qꝛ ſupuiuẽtis ĩtereſt ſicut
ſi teſtõꝛ expᷣſſe reruauit ius accreſcẽdi utĩ pᷣ caſu hui.l.⁊ ſic ĩ

2

ſpſtitutiõe vulgari.ut.l.q;uis.C.de ĩpu.⁊ ali.ſub.⁊ det᷑mina/

ni pleniſſime ĩ.l. hẽdes mei.S.cũ ita.j.ad tre. Itẽ hec.l.videĩ᷑

facẽ ʒ me ĩ eo qð dixi. S.de le.iij.l.ſi ſic.dic̃ teſtoꝛ ſi fli meꝰ de/
ceſſerit ſine lipᷣis uł eoꝝ lii ſine liberis deueniat ĩ ſepꝛoniũ.an
videat᷑ fideicõmiſſũ datũ a liberis.an vᷣo ab hẽdib pꝑ iſtitu.ut
ibi det᷑minaui qð videt᷑ relictũ ab hẽdib iĩſtitut.Ad hãc.l.rñ⸗
deo ⁊ dico ꝙ ibi fideicõmiſſũ alit᷑ ualẽ nõ potat.vñ ĩtelligit᷑ eo
mõ qͥ ualẽ põt.h̊ vo põt ualẽ fideicõmiſſu ſiue ſit relictũ a pᷣ ſi
ue a ſco. Itẽ õ.l.nraʒ fac.l.ſi fuus.S.ſi margaritã.ð.de le.j.
ubi fideicõmiſſũ ĩ dubio ĩtelligit᷑ datũ ab hẽdibꝰ.Sol.illð ue/
rũ ubi teſtõꝛ legat rẽ legatã qꝛ tẽ legatũ videt᷑ a legatario ut hᷣ.
¶ Vltio hec.l.ĩduci ꝑ NDi.ad.q.ſi duob ẽ ↄoceſſa emphithe/⸗
oſis ⁊ vnus moꝛiat᷑ an accreſcat alij uł redeat ad eccłiam. DPi/

xi plene.j.de uer.ob.l.ſi mihi ⁊ titio.⁊ ibi per DPi.⁊ per Ci.C.

quãdo nõ pe.par.l..j. Fid u meliet
U ideicõmiſſũ relictũ a curatoꝛe
unui ſepꝛonia. quẽ ꝗs putabat legitie datuʒ ab
hẽde ſcripto debeĩ.h.d.¶ QAũo q;tu hẽbit meuia ⁊ q;tũ ſem
pꝛõia ex iſta hẽditate.⁊ q̃lit ĩtelligi bũ decia. Nidete q̃dã ſe
noĩa nũeralia ut due partes tres partes q̃tuoꝛ partes ⁊c̃.⁊ tẽ ĩ

dubio ĩtelligunt due partes de.xij.⁊ tres partes de.xij.ut.l.in
terdũ.S.j.S.de hẽ.iſti.l.cũ qõ.C. de le.⁊ iſti.de hẽ.iſti.S.hẽdi

tas. niſi alit᷑ appareat de uolũtate diſponẽtiũ ut ibi dixi.⁊ pba

tur in.l.ꝗ nõ militabat.S.j.de hẽ.iſti.q̃dã ſũt noĩa qte.ut ſcða
ktia q̃rta.⁊ tẽ dʒ ĩtelligi decia.ſ.toti hẽditat faciẽdo.x.parte ⸗
hẽditat.⁊ f᷑tia dʒ ĩtelligi de tota hẽditate faciẽdo tres partes
totiꝰhẽdita.ut.:.ĩterqũ ĩ fi.S.de hẽ.iſti.⁊ ita hic q̃ibet hẽbit
decimã toti hẽditatis ſaciẽdo decẽ partes toti hẽditatj.⁊ ex
hoc apparet utilitas ſideicõmiſſi.qꝛ q̃tibet hʒ uſuſructũ pꝛo vi
tili cũ nõ habeat niſi decimam totius bereditatis.

da eſt dies que ſupereſt. h. d. ¶ Op. de. l. aliqñ. . ad
fundus.S.de uſufruc. Me.ſoluit ibi eſt tiñ conditio
hic vo dies eſt ⁊ cõditio.vñ dʒ expectari dies.ut.l.in illa.j.de
vbo. obli. uel dic ꝙ h oꝑaĩ dictio tunc que extremitatem tꝑis

E uſufructus. crttent condl
gelle. 7.

H

ſignificat ut.l.iiij.j.de cõdi.? demõ. Itẽ op.ut glo.⁊ ſo.ibi
erat q̃dã oditio neceſſaria quo ad acqſitionẽ.ilõ quocũq; mõ
exiſtat nõ itereſt. plene dicut dixi in.l.gallus.S.⁊ qd ſi tm̃.s.
de libe. ⁊ poſthu.ſ hic fuit uolũtaria q; ſtatĩ potuit teſtõ lega
re pure.¶ Itẽ op.de.l.liberto.S.fi.5.ti.j.Do.ibi ad finiẽduʒ
cauſã finalem pubertatis aduẽtus erat neceſſarius ideo nõ in
tereſt quomo ceriſat . b idett
. i ui hʒ ius in re in dubio videt legare
Ticho. nõ reſ Terminns ð hʒ lʒ moꝛte finiat.

h. d.⁊ ẽ aliquãtulũ plchꝛa.l.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ iſtinõ
potuerũt pᷣſcribẽ qꝛ ſine poſſeſſione ciuili pᷣſcriptio nõ ꝓcedit.
ut. l.j. S. per ſeruũ de acꝗ.poſ.⁊ pleni dixi in.l.iij.S.ex ↄꝛio.
e.ti. ⁊ eſt caſus in.l.acqrit᷑ in ſi.de acq.re.do.⁊ per HNi.in.c.ſi
ne poſſeſſione de re.iur.li.vj.ſʒ hẽdes ſtichi nõ poterũt trade/
re poſſeſſionẽ ciuilẽ cũ nõ habeãt qꝛ uſufructũ hñt ſolũ naliter
nã fructuari ſolũ nãliter poſſidet.ut.l.naãlẽ de acq.re.do.er/
go ⁊c̃. Pꝛeterea traditio facta per uſufructuariũ nõ puat do
minũ poſſeſſione ciuili.ut nõ.j.de vi ⁊ vi armata.il.j.S.iterdũ
⁊T.l.j.S.pe.S.uſufr.quẽadmo.ca. Rñdeo debes ĩtelligẽ hunc
tex.qꝛ ciuilis poſſeſſio uacat ita ꝙ appᷣhẽdẽtem nãlem ſeqtur
ut. l. dam poſſidẽ. S. f.⁊.l.ſe.j.de acq.poſ.als iſte tex.nõ pce/
deret.¶ Quero ꝗd acqrit per pᷣſcriptionẽ. Nicit glo.q̃ſi dñi
nm.ſimile nõ.in.l.cũ poſtulaſſẽ.S.j.de dã.infec.⁊.l.ſi finita.S

ſinaũt.e.ti.d.S.de ſũ.do.l.j.⁊.C.ſi aduer.uſu.l.j.in pn.mag.

gl. ſed vitas eſt ꝙ acqrit᷑utile dñiũ ut nõ.in auẽ.ubi.C. de bo.

m.⁊ ꝓbat᷑ in.l.j.in fi.j.de aqᷓ plu.ar. Dicit hic in ſeo caſu
legatari nõ teneat᷑ ſi res euinceret᷑. Cõtra qꝛ legatũ cõiunctis

ꝑſonis debet᷑ etiã ſi ſit aliena.ut.l.cũ alienã.C. de leg.dicẽ̃ Ro⸗/
ge. ꝙ teſtõꝛ errauit credẽs poſt moꝛtẽ legatarij phꝛieta teʒ ad
uſufructuariũ ꝑtinẽ. ⁊ ſic als legatari nõ eẽt.ſec ſi legatariꝰ
nõ eẽt moꝛtuꝰqꝛ tũc nõ eẽt aliq̃ cauſa ꝓpter quã crederet pꝛo

pꝛietatẽ ad ſe ꝑtinẽ. ¶ Itẽ op.ꝙ etiazʒ legatarius ille ſi nunq;
moꝛtu fuiſſet ſemꝑ eẽt idẽ qꝛ reſpectu illiꝰ iuris videret lega/

re.ut.l.uxoꝛ.C. de le.⁊.l.qdð in rerũ.s.j.S.de le.j. Rñdeo quã
doq; ille ꝗ hʒ uſufructũ legat nſufructũ ⁊ tũc videt᷑ indiſtincte
legare reſpectu iuris qʒð hʒ qð credit durare poſt moꝛtẽ ſuim
ut. l. qð in rerũ.S.j.S.aile.qnq; ille qui hʒ uſufructũ legat ſim/
pliciter rẽ ⁊ tũc idẽ ⁊ iõ legatũ nõ ualet nõ admiſſa diſtinctiõe
ſit cõiũcta ꝑſona uel nõ.ut.l.uxoꝛ.C. de le.qũq; ille qui habʒ
uſufructũ legat ꝓpꝛietatẽ expᷣſſe.⁊ tũc eſt recurrẽdũ an ſit aliq̃

cauſa ꝓpter qua debeat credere ꝓpꝛietatẽ ad ſe ꝑtinẽ aut nõ.

Fm diſtinctionem huius.l.

„☛M Quilegat uſufructũ oĩum bono/
CE mee. n ſuop Ttelligiive mobilib im/

mobilibus. h. d. ¶ Mõ h caſũ ꝙ qñ dico lego bona
mea ueniũt noĩa debitoꝝ.nã hᷣ dici ꝙ debet᷑ uſufruct calẽda
rij qð cõtinet noĩa debitoꝝ. dixi in.l.qnt.S. argẽto de aur. ⁊
ar.le. C Itẽ op.de.l.oĩum.S.de uſufru.So.oĩum dʒ habere
uſufructuʒ deducta tñ falcidia.¶ Itẽ op.C. de ĩof.teſta.auẽ.
nouiſſma.NHue ſũt ſol.⁊ ultima ẽ ꝙ hec.l.coꝛigat qꝛ fli non
dz habere legitimã ſuã in ꝓpꝛietate tm̃ ſʒ in ꝓpꝛietate cuʒ uſu
fructu.hãc opi.tenẽt coĩter doc.oẽs ⁊ nõ.in dicta auẽ.nouiſſi
ma.⁊.l.oĩum.S.de uſuſruc.⁊ ꝓbat᷑ exp̃ᷣſſe in auc.de triẽ.⁊ ſe.
§. ꝓhibemus. colla.i.
Vndi trebatiani. ſendinnai
tos caſus iõ nõ ſumo eã.⁊ ultima qõ poſita in ſi.cla/
uis ẽ totius.l.¶Pꝛo declaratione hui.l.op.⁊ videt᷑ ꝙ nſu/
fructuari põt habitare in fũdo vñ vider᷑ obſtare.S.de uſufr.l.
vi. c. l. ̊ ⁊ ſiqs.⁊.l.hactenꝰ.cũ multis ſilibꝰ.So.ibiloqtur in
legato uſufruct.hᷣ̊ vo nõ ſuit legat uſufructꝰ.¶ Sʒ q̃ro cir/

E

ca hoc ex quo colligit ꝙ hnõ ſuit legat uſuſruct. Rñdeo noᷣ

ĩtelligat ꝙ boc ſit ꝓpter vbũ reddit h poſitũ qꝛ idẽ eſt legare

redditũ ⁊ legare fructũ.ſʒ ẽiõ q; dixit dari uolo ⁊ ſic innuit q;
uoluit eũ cape de manu heredis ſz uſufructuari capit iure ſuo
ergo ⁊c̃.x⁊ hoc ẽ qð ſacit dꝛiaʒ.ſ.iſtud vᷣbũ dariuolo h̊ poſitũ.

¶ Coõtra hoc op.de.l.cũ ita.j.e.⁊.l.ſiqs ita.S.de uſufruci.ſo.

gl. remittit ad nõ. in. d.l.ſiqs ita. S.de uſufr. Ego dicã lati ali
bi dixi latiſſime.Añq; vᷣba teſtõꝛis ſũt lata ⁊ apta qꝛ fmoneʒ
ſuũ dirigit ad legatariũ ꝙ de manu ſua ꝑcipiat.Añq; dirigit
ad hẽdẽ ꝙ deſ de manu hẽdis ⁊ iſti ſũt caſus ĩidubitabiles.q;
in pmo ẽ legat uſufruct hoc cilli iuris.in ſcdᷣo nõ eſt legat
uſufruct ſʒ videt legata illa qtitas que ex illo fũdo redigetur
ut h ⁊.l.pꝛimonij mei.S.e.⁊.d.l.ſiqs ita.S.alleg.⁊ qð ibi nõ.
Añq; illa vba ſut ambigua qꝛ ad neminẽ dirigunĩ.ut dicẽdo
lego fructũ fũdi.h̊ aduerte tres caſus.qñũq; legat fructꝰ ſundi
ſimpliciter.qũq; legat certã partẽ fũdi ſimpłr.qñq; legat par
tẽ fructuũ.qñq; certã qᷓtitatẽ puta.x.coꝛbes. ꝛimo caſu vi

De uſufra. lega.

det᷑ in dubio legatuʒ ius uſufruct ⁊ ſic vba vident᷑ directa ad
legatariũ.ut.l.cum ĩta.j.e.⁊.l.ſiqs ita.S.de uſuſr. Scðdo caſu
ius uſufructꝰ nõ videt᷑ relictũ.ut.l.deſũcta.S.ſi.S.de uſufru.⁊
oẽs iſti caſus nõ.in.d.l.ſiqs ita.Tertio caſu idẽ qꝛ ius uſufru
ct' nõ videt᷑ relictũ.ut.l.ſi debitoꝛ.S.viſimile.õj.de cõtrahen.
emp.C.l.ĩter ſtipulaãtẽ.S.ſacr.j.de v.ob.cũ ſilibus.iſta ſũt ne
ceſſaria ad multa iõ mẽti tenẽda.⁊ de his latiſſime dixiĩ.l.co/
tẽ.S.maximos.j.de publi.Juxta pᷣdicta q̃ro qd ſi teſtõꝛ di
ceret ſic.relĩquo titio fructus q ꝑcipient᷑ ⁊ ꝑcipi poterũt ex ta
li fũdo an videt᷑ relinqre ius uſufructus. Nidet᷑ ꝙ nõ.qa iſta
vba magis vident᷑ referri ad ipſu coꝛpus fructuũ qᷓ ad ius uſu
fructus.qð apparet ex eo ꝙ dixi ꝗ ꝑcipient ergo ⁊cẽ. Et hoc
ẽſm ꝓpꝛiã ſigniſicationẽ vᷣboꝝ.ſj ſᷣm mẽteʒ teſtõꝛis puto ius
uſufruct relictũ.ut.l.cogi.S.j.j.ad tre.ubi idẽ eſt relinq̃re he/
reditatẽ ⁊ ipſũ ius qð ex hẽditate ꝑcipiet.⁊ ſic idẽ erit relinq̃re
uſufructũ ⁊ id qð ex uſufructu ꝑcipit᷑. ¶AQuero ſi alicui ẽreli
ctus fructꝰ fũdi ita ꝙ nõ eſt cõſtitutꝰ uſufructꝰ an poſſit ſolui
eſtimatio fructuuʒ ꝓ ipſis fructibꝰ. Nic videt᷑ tex.ꝙ ſic ut hic
qtitatẽ ⁊c.⁊ hoc ſeſit gl.q dicit ꝙ aliud ꝓ alio ſoluũ tñ ĩtelli
o aliter q; ſi füdus oſueuerat locari ad q;titatẽ fructuũ tũc il
5 q;ᷓtitas ẽ in petitione ⁊ ſolone qm iüllud ẽ redditus fũdi ſicut
dicimus in.l.vinũ.s.ſi cer.pe.Si vo cõſueuerãt locari ad pe/
cuniã tũc pecunia eſt in petitione ⁊ ſolone ut h.⁊ ita nõ ẽ uerũ
q aliud ꝓ alio ſolua? nec ſolui᷑ pecunia ꝓ fructib ut poſt cõ/
ſuptionẽ deueniat᷑ ad eſtimationẽ ut dixi in.l.cum tacitũ.j.de
his q/ut indig. ¶ Quero qñ relinꝗtur fruct fũdi an ĩtelligã
tur oẽs deducta poꝛtione coloni.Et hic ẽ tex.ꝙ deducta poꝛ
tione coloni.¶Altimo iſta.l.facit ad.q.dicit teſtõꝛ ſi ſili me/⸗
us deceſſerit in pupillari etate uel poſtea qñcũq; uolo ꝙ bona
mea uẽdent᷑ per meos fideicõmiſſarios ⁊ dent paupibus.an
illa vↄba faciat directã ſubſtitutionẽ an ndeicõmiſſariã. Hic vi
det᷑ tex.cũ gl.⁊ cũ eo qʒ nõ.S.de uſufr.l.ſiqs ita.qꝙ faciãt ſidei
cõmiſſariã.Sʒ ego coſului pꝛiũ q̃tuoꝛ vicibus q;ꝛ lõga ẽ diffe/
rẽtia ntrũ dixit teſtõꝛ uẽdant᷑ ⁊ den pauꝑibus ſimpliciter qa
eſt fideicõmiſſaria. Aut dixit uẽdant᷑ ⁊ dent᷑ paupibus pꝑ ſidei
cõmiſſarios meos.⁊ tũc eſt directa ſubſtitutio qꝛ uũli ſdeicõmiſ
ſarij ſuſtinẽt vicẽ hẽdũ ⁊ a ſeipſis accipe debẽt bona ſideicom
miſſarij ⁊ dare pauꝑibus nõ aũt acciꝑe de manu alterius.di/
cam latius in.l.cẽturio.de vul.⁊ pu. ro .⸗
N Akßisae Pꝛopetas reuertẽda
1 Jlios heredes. lortuo legatario ad
Abẽdẽ tanqᷓ; ipſi relicta ſit declarat.h.d.¶ Mõ qñ le⸗/
o fũdũ ſimpliciter nec expmo quo ad ꝓpꝛietatẽ uel uſufructũ
videt legata ꝓpꝛietas. Idẽ dixi anno ſi ꝓmittis ſundũ ſim
pliciter.ita dixi in.l.ſi fũdũ tradi.j.de v.ob. ¶ Scðo nõ ꝙ qñ
dico uolo ꝙ ꝓpꝛietas reuertat ad hẽdes in dubio ĩtelligi᷑ poſt

moꝛtẽ legatarij.vide lo ur incipit poſt moꝛtẽ.ſi enĩ intellige

ret᷑ incõtinẽtinullũ cõmodum haberet. L

Amm it Legatũ annuũ ꝓpꝛia manu percipi
Amita. dzadſſtarnſaſtetuoſi vba ↄgruũt

cotẽ.in.S.ꝗ maximos.j.de publica.Et aduerte ſi aligs emit
fructus qd videt᷑ emẽ.ſi enĩ emit ipſũ coꝛpus fructuũ fru/
ctibus nõ natis nõ ualet emptio.ut.l.nec emptio.S.de vᷣhen.
emp. Aut emit ius ipoꝝ fructuũ ⁊ tũc ſtatim ualet emptio ip/
ſo iure.⁊ iõ ẽ recurrẽdũ ad diſtictionẽ anndir;el ſundua.
ecẽ multũ magfa/⸗
en Altum intereſt. e⸗ habz vnas ec,
Enna dicit multũ ĩtereſt. alia nihil ĩtereſt. ⁊ qlibʒ iſtarũ
lec. diuidit ĩ duas qᷓs vide in gl.⁊ ſca lec.gl.ẽ nõ. Itẽ ultima
lec.ẽ nalde ſingularis ⁊ neſcio alibi.Sumẽdo iſtas lec.debes
colligẽ tria v̈ba.Qñq; legat᷑ uſufructus rerũ certarũ ⁊ tunc ſi
ne dubio onus eris alieni nõ reſpicit legatariũ qꝛ nõ ſeqtur fũ
dũ.ut.l.j.S.ſi hẽs ad treb. ⁊ hac.l.in ſ. Qñq; legat uſufructꝰ
quote partis bonoꝝ. ⁊ tũc aduerte aut ſub appellatiõe hẽdita
tis ⁊ ille tenet ad pſtãda onera ꝓ rata ut h ſʒ vnã lec.⁊.l.ſiqs
fuũ.S.fi.cũ.l.ſe. S.de le.ij. LCñ utpputo cũ uſufructꝰ finiet illud
ð eſt ſolutum de hereditate deducet᷑ put dicimus in boneſi

ei poſſeſſoꝛe hereditatis in.l.ꝙ ſi poſ.cũ ſimilibus.S.de peti.

here.aut legat᷑ ſub noĩe bonoꝝ ⁊ tũc onus eris alieni non ſeq/
tur legatariũ ut hic ⁊.S.e.ti.l.generali.S.ſi.q; bona intelligu/
tur ere alieno deducto.aut relinqtur ſub appellatione rerum.
⁊ tũc idem qʒð dixi.ſ.quãdo ſub appellatiõe bonoꝝ.hẽ caſus
ſingularis ⁊ hãc.l.allego nõ.in.l.nõ amplius.S.ſi.S.de le.ij.
¶ Quero qd ſi legat tertia bonoꝝ mobiliũ ⁊ imobiliuʒ. Rñ/
deo videt legat uſufructus tertie partis certarũ rerũ qꝛ iura ⁊

I. T Ii De hoc plene in.l.titie tex/
N. AIi cum illo.e es de le.j.

—

b. d. De hoc dixi plene.S.e.l.fũdi.⁊ pleniſſime in.l.

a

18
fe

„ —.—

— — ——

. - ——

tur ꝓpꝛietas.ſed ſi relinq̃rent᷑ oĩa bona u

cCũ ſeruo.q.de cõdi.iĩſti.⁊.l.f.S.fi.j.de v.ob.Ego itelligo ꝙ h
fuit exp̃ſſu q; relinqᷓbat᷑ via pure.ſj ſi ſimpliciter relinqbat wia
ſateoꝛ Saiũ ꝙ cõditio videt᷑ repetita. ¶ Scðᷣo op.⁊ videĩ ꝙ in

actiones nõ ↄtinenĩ cũ ſit tertia ſpẽs ut.l.mouẽtiũ de v.ſig. ut

ibi dixi.¶MQäuero ꝗd ſi alicui legat᷑ uſufruct' oĩum bonoꝝ uł
rerũ nõ dico certe partis.utrũ oneris alieni ſpectet ad uſuſfru
ctuariũ.Credo ꝙ ſic.pmo uos vidiſtis hic ꝙ eadeʒ diſtinctio
adhibet᷑ q legat᷑ uſufruct' quote bonoꝝ i⸗ adhibet qñ lega
oẽs res ſine dubio
eũ ſeqᷓret᷑ onꝰ eris alieni ut.l.nã qdð.S.ſi.cũ.l.ſe.j.ad treb.ergo
⁊ẽ.ꝓ hoc videlł caſus in.l.uxoꝛi mec.S.e.ubi dicit ꝙ uenit uſu
fruct calẽdarij.qdð calẽdariũ cõtinet debita ⁊ credita.l.qui ſili
um de le.iij.⁊ videt᷑ caſus.C.de pac.l.lʒ.¶ Altimo q̃ro quid
de onere legatoꝝ an ſequat᷑ uſuſructũ oĩum bonoꝝ uel quote
partis bonoꝝ. Rñdeo ꝙ nõ.qð apparet qꝛ talis uſufructua/
rius in uſuſructu cõcurrit cũ legatario particulari.ut.S.e.l. ſ/
pꝛonio.dixi in.l.ſiꝗs ſeruũ in fi.ð.de le.ij.
¶¶ De ſeruitute legata. Rubꝛica.
Bictum eſt ſupꝛa de ſeruitute perſonali legata.nunc ſequũ
de ſeruitute reali. Gidom vna ſuſ
— +☛☚11 idomvna ſuſtineat actũ
Ni duas Pſeruitutis hñtis cauſã conti
nuã ⁊ ꝑmanẽtẽ ⁊ alienet᷑ in dubio ſeruit videt᷑
iĩpoſita. h. d.iſta lex. ¶ Op. dicit hic ꝙ ſeruitus
videt᷑ ĩpoſita.cõtra ĩmo dʒ iponi per heredẽ ut

—

S.ti.j.l.dnas. ⁊.l.ſeruũ ſilij.S.ſt. S. de le.j.cũ/ſimilibꝰ. ⁊.l.teſta

trix in pn.S.ſi ſerui.uẽ. So.ibiloqtur in ſeruitute vie uel itine
ris que cauſã cõtinuã nõ hẽbat.iõ nõ videt᷑ ipoſita per teſtato
rem lʒ poſſet agi ut iponat.hic vo loꝗtur de domo ſuſtinente
onus ſeruitutis hñtis cauſã cõtinuã.vñ teſtõꝛ videt ĩponẽ q;
hẽat cauſã pꝑmanẽtẽ.⁊ idẽ crederẽ in uẽditione domꝰ ut videa

tur ĩpoſita ſeruit ut ſuſtineat onera ꝑmanentia que ipſo actu

ſuſtinebat maxime ſi ↄᷣhẽtes hoc ſciebãt ut.l.j.in fi.de ac.em.
⁊.l.qdð cõclaue.j.de dã.inſec. Nõ ob.l.in uẽdẽdo.õ.deõhẽ.
emp.qꝛ loꝗtur in ſeruitute q̃ nõ hẽbat cauſã cõtinuã.¶ Que
ro q legat᷑ ſũdus uel uſufructꝰ fũdi utrũ ſlli füdo debeat᷑ ſerui/
tus vie uel itineris uel alia ſeruit ſicut uẽdens ⁊ legãs utebat᷑.
BGlo. que eſt in.l.iij.S.ſi loci.j.de adi.le.determinat ꝙ ſeruitꝰ
nõ debet᷑ legata ꝓpꝛietate. Tu aũt clarius dic cuʒ q̃ri᷑ an rei
uẽdite uel legate debeat᷑ ſeruit illius actus qui erat apud alie
nãtẽ ex alia re alienãtis.ſic diſtingue.Aut ille erat act ſeruitu
tis habẽtis cauſa ↄtinnã pꝑmanẽtẽ ⁊ ſeruit videt᷑ impoſita. ca
ſus eſt hic. ita ĩtelligo.l.ꝙ cõclaue.j.de ðã.infec ⁊ ſupꝛa dixi.
Aut hẽbat cauſã diſcõtinuã ⁊ nõ pꝑmanẽtẽ ⁊ tũc ſeruitus non
videt᷑ impoſita ſed poterit agi ut imponat᷑ f̃m diſtinctionẽ in
fra ſcriptã ut.ll.infra allegate ꝓbabũt.An aũt poſſit agi ntĩ/

ponai ſic dic. aut fuit legatus nſufruct' aut ꝓpꝛietas.pᷣmo ca

dãͤnas. 5F. fi. S. ti. j. v.l. binas. S.ſi. . de ſer. ur. pdi.x.l.j.S. j.⁊. ij

ſu poõt 3 ut ĩponat illa ſeruit ſi als uſufruct eet inutilis ut.l.
S.ſi uſufruc.pe.aut legat᷑ ppꝛietas.⁊ tũc aut qᷓris utrũ a lega/

tario debeat pᷣſtari ſeruitꝰ heredi ⁊ ſine dubio dʒ pſtari.ut.l.te

ſtatrix in pn.S.ſi ſer. uẽ. ⁊.l.ſi fidũ ſub cõditione.S.qui füduʒ
g. de le.j.⁊.l.fi.S.de ſer.ru.pꝛedi. Si vo q̃ris an ðʒ pſtari ab

herede ipſi legatario ul ab vno legatario alij legatario.tũc gl.
