teſtõꝛ dicit q; dubito ne ſr tu hoc ſecerit lego tibi cẽtu. Reſpõ
deo tũc dictio qꝛ ponit᷑ cõditionaliter qꝛ ponit ſub dubio.ſecꝰ
ſi ſub certo qꝛ tuc cauſaliter. Item adijci᷑ cauſa ꝑ pᷣpoſitiones
nut qñ mediãte ppoſitione adijcit alicui vbo aliꝗd cauſatiue.ut
l.cũ alimẽta.S.j.S.de ali.⁊ ci.le. Itẽ cauſa adijcit᷑ per siũctio/⸗
nẽ ſubitellectã.ut.l.codicill.S.in rebꝰ.⁊.l.cũ qdã uxoꝛi.S.de
le.ij. ʒ gl.ibi dicat ꝙ eſt demõſtratio ſj nõ ẽ uerũ.qꝛ hoc qð di
co noĩe dotis reſpicit actũ vbi poti ꝙ rẽ legatã ad dieʒ.ut.&.
de le.iij.l. cñ ꝗs.S. pe.⁊ tũc ponit cauſaliter qꝛ nõ ponit᷑ dubi/
tatiue. Item eſt ſciẽdũ ꝙ qũq; adijci cauſa ꝑ noĩa diſtributi
ua.pone exẽplũ.S. de le.ij...luti.in pn.l.ſiqd dedi.aut dona/
ui illud lego.iſta eſt qda cauſa poſita cõditionaliter. hʒ enĩ in

ſe vbũ ſi. Idẽ in oib diſtributiuis.ut dixi.S.circa ↄꝛia.⁊ hoc

eſt qð gl.hᷣ dicit ꝙ qñ in cauſa nõ expmii pſona falſa cauſa vi
tiat. illud aũt eſt San qñ diſtribntine nek qtur ut lego ex G
gnatis meis ei ꝗ maioꝛ eſt natu.ut..de re.du.l.ſi fuerit.uel le
go liber quos manumiſi ⁊ ſilia. ¶ Tertio mõ de effectu cau⸗
ſe q cauſa repit falſa.qꝛ qũ reꝑit cauſa vᷣa ualet diſpõ ⁊ de ea
nõ dubitat. Mꝛeuit ſi cauſa ẽ aPoſi ↄditionaliter falſa cau
ſa vitiat diſpõnẽ ut hᷣ ⁊ iſti.e.S.lõge.Si ẽ cauſa appoſita cau⸗
ſaliter tũc nõ vitiat diſpõnẽ ut h niſi aliter relicturꝰ nõ erat. ut
l.cũ tale.S.ſalſã.j.e.Alibi lex videt᷑ dicẽ ꝙ ꝓbato erroꝛe deſũ
cti ſalſa cauſa vitiat diſpõnẽ.ut.C. de fal.cau.adiec.le.l.j.⁊ ſic
iſte leges vident᷑ ↄꝛie.qm aliud eſt ꝓbare erroꝛẽ qð ſit de facili
aliud eſt pbare teſtõꝛẽ aliter legaturũ nõ fuiſſe.poſſet enim eẽ
Farauk 2 tñ ſi ſciuiſſet legatur ſuiſſet ut.C. de le.l.cũ aliena
o.q̃dã ẽ cauſa q̃ legato coheret.ut q cauſa nõ erat obliga/
toꝛia tũc nõ dẽ coherẽ legato.ᷓ eſt nunq; d cauſa ꝓxima ⁊ ſi
nalis.qꝛ cauſa ꝓxima ⁊ ſinalis eſt mera liberalitas.legatũ eni

z donatio.ut.l.legatũ..de le.ij.⁊ in donatiõe cauſa ꝓxima ?
liberalitas.ut.l.j.j.de dona.ergo illa ĩſerta ẽ remota nõ cohe/
rẽs legato.⁊ dẽ ipulſiua ⁊illa ſi eſt falſa nõ vitiat legatũ niſi ꝓ
bet ꝙ teſtõꝛ aliter relicturꝰnõ ſuiſſet. ut.d.S.ſalſã.qʒ tũc vitiat
ope exceptionis.Quedã ẽ cauſa ꝓxima ⁊ obligatoꝛia cohe/
rẽs legato ſi cauſa eẽt uera.ut qꝛ dico qꝛ cẽtũ mihi mutuaſtile
go tibi cẽtũ lʒ nõ ſit liberalitatis cauſa ipſa.ſed id qð expmit ẽ
obligatoꝛiũ ⁊ iõ cohẽt legato ipſũ dubiũ.⁊ tũc vitiat᷑ dipõ.ſuſ
ſicit ꝙ ꝓbet teſtõꝛẽ emiſſe.ut.d.l.j.C. de fal. cau.adiec.le.illa
eni erit cauſa finalis ⁊ ꝓxima legãdi ⁊ nulla alia.⁊ hᷣ eſt uerꝰ
ĩtellectᷣ huiꝰ mãe a gl.⁊ doc.ĩtactꝰ.¶ Quarto qᷓro qñ dz
ꝓbare ꝙ teſtõꝛ als relicturꝰ non ſuiſſet quõ hoc ꝓbabit᷑. Rñ

deo ſi teſtõꝛ hoc expᷣſſiſſet coꝛã teſtibꝰ nuliũ eẽt dubiũ. Si aũt

hoc nõ exp̃ſſit tũc eſt h vidẽdũ.nã ſi illa cauſa reſpiceret cõſan
guinitatẽ uel affinitatẽ ſi cauſa repit falſa.tũc pᷣſumii teſtõꝛem
atls legaturũ nõ fuiſſe.ut.l.ſi pꝛ.⁊.l.nec apud.C. de hẽ.iſti.di/
xi.S.ꝓxime in mã demõſtratiõis.⁊ ex hoc ſegtur ꝙ falſa cau
ſa circa filiationẽ adiecta exhẽdationi.ut qꝛ fil me nõ eſt na
tus uel nõ eſt ſil.iõ exhẽdo eũ.ſacit exhẽdationẽ nullã ipᷣo iu

re. ut. l. poſthum. §. f. S. de li.? po. falſa cauſa alia adiecta
exhẽdationi nõ vitiat teſtm niſi intentata qrela.ut nõ.in auc.

ex cauſa.⁊ dixi.S. de te.l.j. Si vᷣo nulla cauſa exhẽdationis ẽ
falſa ⁊ tũc uadit gl.uariado.dixiin.d.l.j.de teſta.⁊ nõ.ĩ auc.

ex cauſa. C. de li.pte. Si vo cauſa nõ reſpicit cõſãguinitatem

ul affinitatẽ.tũc recurrẽdũ ẽ ad niecturas.pone exẽplũ ĩ caſu
hui.S.qꝛ fr tuꝰ cẽtũ ex archa ſupſerit.iõ centũ tibi lego lʒiſta
cauſa ſit ſalſa ⁊ teſtõꝛ errauerit.tñ põt eẽ ꝙ teſtõꝛ relicturꝰ fuiſ
ſet. Quid enim ſi q;titas eſt modica ⁊ pꝛimoniũ magnũ.Ta/
lis iliꝰ cui eſt relictũ erat poſit in dignitate uel multu deſũcto
Fuiuerat ualebit legatũ. Sʒ ecõuerſo ſi q;titas ẽ magna ⁊ pꝛi
moniũ paruũ numer liberoꝝ eſt magn. Certe pᷣſumẽdũ eſt ſi

teſtõꝛ ſciuiſſet relicturꝰ nõ fuiſſet.ar.l.nilie.S.de le.iij.l.uxoꝛem

de dona.iter vi.⁊ uxo.⁊.C. de le.l.cũ alienã cũ ſi.⁊ hoc appa
ret ex.l.ultima de hẽ. iſti.⁊ ſic nõ ualet legatũ. Rõ q; ibi in hẽ
ditate ꝗᷓ eſt magna falſa cauſa ꝓbato erroꝛe vitiat. q; pᷣumii
ꝙ teſtõꝛ relicturꝰ nõ fuiſſet.nã ibiloꝗtur in cauſa nõ coherẽte
legato. In legatj vo qꝗ ſũt modica falſa cauſa nõ vitiat lʒ erroꝛ
ꝓbet. vñ ſi legata eẽnt ita magna ꝙ exhaurirẽt q̃ſi tota hẽdi⸗
tatẽ putarẽ idẽ iuris eẽ.q; tũc falſa cauſa vitiaret.q;ꝛ pſumẽdũ
ẽꝙ ſi ſciuiſſet teſtõꝛ nõ legaſſet. ¶ Quito pone ꝙ teſtõꝛ ĩ mo/
dũ cauſe aliq̃ expᷣſſit q ipſe poterat diſponẽ.an iſta vba enun/
ciatiua in modũ cauſe ꝓlata ĩducãt diſpõnẽ. Rñdeo lʒ als re
gula ſit ꝙ vba enũciatiua emiſſa ꝓpter aliud nõ iducat diſpõ
nẽ.tñ in caſu nr̃o ĩducũt exceptionẽ doli.tex.⁊ gl.eſt.S.de rei
uẽ.l.emptoꝛ.S.fi.aliꝰ tex.nõ.ẽ in.l.ſ.S.j.de doli excep.⁊ ibi
gl. ⁊ tãgit gl. in. l.ſi ſocer. S. luti.S.ſo.ma.in glo.magna.⁊ qd
lbi dixi.⁊ dixi in.l.ex hac ſciptura de dona.¶ Sexto quero
gqd in ↄctibꝰ. an falſa cauſa vitiet ᷣctũ. Pꝛeuiter dic aut nõẽ
ꝓxima ⁊ coherẽs qꝛ nõ erat obligatoꝛia ⁊ tũc nõ vitiat ſicuti
ultimis uolũtatibꝰ.ut.l.dam.S.de cõdi.ĩde.ſᷣm vnũ ĩtellectũ
NAñq; cauſa ẽ coherẽs ꝓxima ⁊ finalis ⁊ obligatoꝛia. ut qñ
p̃cedit cauſa.⁊ tũc lʒ falla cauſa nõ vitiet ipſo iure tñ panit re/
petitionẽ cũ diſtinctione.aut ſciẽter aut ignoꝛaãter. ut ſupꝛa di⸗
xi. ⁊ nõ.in.d.l.damꝰ.⁊ in toto ti.de cõdi.ĩde.¶ Septimo qᷓ/
ro qꝗd in ſnijs.an falſa cauſa vitiet ſnĩiam. Gl.tagit.S.de acqꝗ.
hẽ. l.ſiis ad quẽ. dic ut ibi dixi.¶ Octauo qᷓro qd de cauſa le
gis. nã intatũ cohẽt legi ut eo ceſſate ceſſet lex.ut.l. adigere.S.
Guis.j. de iurepa. ⁊ gl. ꝗᷓ ẽ..e.l.cũ tale. S. ſalſa. dicit alið rõne
legis.aliud in rone legati/ppt᷑ quã gl.cõit᷑ dꝛ.aliud eſt cauſa le
gati. aliud ẽ cauſa legis.ſʒ certe hoc nõ dicit.ſy dicit aliud ĩrõ

nelegis ⁊c.⁊ loga dꝛia ẽ ter cauſã ꝓut h ſumii ⁊ rénẽ.q; cau
ſa eſt de pterito ⁊ rõ de futuro.dico ergo idẽ in cauſa legati ⁊

cauſa legis ponẽdo cauſã ꝓ aliquo pᷣterito uel iſtãti quo ꝗs ĩ/
palli ue faciat. Mone enĩ ꝙ falſũ fuerit ꝙ illa catrn in.⸗
quietaret pᷣtoꝛẽ.· de qua.s.de poſtu.in.l.j.S.ſextũ.uel pone
falſũ fuit qð legit᷑ de illa gregoꝛia.ĩ auc.de nõ alie.ſcdᷣo nubẽ.
in pn. certe nihilominlex ualeret.nã tales cauſe ſemꝑ ſũt ĩpul
ſiue. ⁊ ea ceſſate nõ ceſſat lex. ut nõ.in.d.S.ſextũ. Idẽ etiã di/
co in ſtatut ⁊ ſic idẽ qð ĩ legaſ.ſj rõlegis nõ ẽ de pᷣteritoſʒ de

—

futuro ut tũc vigeat legis obuatia cũ viget rõ.ut dicit.d. gl. ⁊

8.ſo.ma.l.cũ mulier.dẽ dico de rõne legati.nã nbi bʒ locuʒ
rõ habet locũ legatũ.⁊ ubi ceſſat rõ ceſſat legatum.ut.i.cũ ps
ter. S. ðulciſſimis.S.de leg.ij.facit.S.de calũ.l.hec actio.⁊ qð

ibi nõ. ¶ Mono q̃ro qd in reſcriptis. Dic idẽ qð in legatis.

aut als cõceſſurſuiſſet poſito ꝙ ſciuiſſet falſã cauſa aut nõ.ut
C.ſi ↄtra ius uel uti.pu.l.pᷣſcriptiõe.⁊ ex dereſcrip.c.ſuꝑ lñis

¶ Hecimo ⁊ ultimo q̃ro an cauſa in dubio pᷣumai finalis un

ipulſiua. NDic ut dixi in.l.ij.in f.j.de dona.⁊ doc.tractãt cõi᷑

.

— JJJJrrrrr———— — —

—.öã—bð

64

N

BB— — — – — 2, — – —

— — — — — ☚⏑ —SA — —–— — —

—

— = Re 22 — —

—

—

— —2 —

— —— — — ——— — — —.

—

H 3

in. l. generalitef. C. de nõ nu. pe. . .
cui. Cautio mutiana pſſtat his quop itereſt
Ehh b. b. Op. S. e.l. mutiane in fi. ubi nõ
auet᷑ niſi hẽat cohẽdẽ. naʒ ſᷣm hoc videt᷑ . dʒ caueri
ueniẽtibꝰ ab ĩteſtato.So.ibi nõ cauet᷑.qꝛ iplet᷑ cõditiõ adeun
do.nt ibi dẽ als ſecꝰut h.¶ Op.S.de cõdi.iſti.l.iiij.in fi.So.
dicũt ꝗdã ꝙ h̊ nõ pᷣſtat ueniẽtib ab ĩteſtato.qð nõ plʒ.q; hic
tex.loqtur gnãliter. Itẽ hẽm tex.in auc̃.de nup.S.pᷣfate aũt

HBeↄdi.⁊ demõ.

poſita.C. dẽ nup.auc.cui relictũ.ubi cauet ueniẽtib ab ĩteſta
to.dic ergo ꝙ ubi nõ erãt ueniẽtes ab ĩteſtato.uel dic ꝙ ibi ſu

it cõditio ſi nõ alienauerit que de facili ſpni ſi nõ apparet ꝑſo

na cui ↄtẽplatione ſit facta ꝓhibitio.ut.l.ſiliꝰ.S. diui.S.de le.

j.x. S. de le.iij.l.pꝛ..iulianus agrippa.

ſtatoꝛis uolũtatẽ que dñat᷑ in teſtamẽtis.h.d.

Tſ conditionibus. catues de

Cõditio que tacite ĩeſt ſi expꝛi/
¶ Hec ſcriptura. mat᷑ legatu cõditionale nõ ſe

niſi teſtõꝛ aliter uoluerit. Itẽ ↄditio de pñti nõ ſuſpendit.h.d.
¶Nõ ꝙ põt teſtõꝛ ſacẽ ꝙ ↄditio que tacite ĩeſt nõ ſuſpendat
legatũ.dixi. S.de le.j.l.iijj.¶¶ Op.q dies le.ce.l.ſi titio. Sol.
aa dicũt ꝙ H fuit ſolus vn hẽs tu dic idẽ ſi ſuerint plures tñ
ab yno ſuit noĩati relictũ.ut dixiin.l.iij.s.de le.j.¶ Op.ꝙ cõ
ditio de pãti ſuſpẽdat.ut..de le.j.l.ſi ſic.S.j.So.dicit glo.qꝙ
nõ eſt cõditio ppꝛie nec ſuſpẽdit ex vi cõditionis.ſed qꝛ deſicit
ſubſtãtia rei relicte ut ibi plene dixi.uel dic ꝙ nõ ſuſpẽdit qͥ ad
trãſmniſſionẽ. ¶QQuerit glo.ꝗd ſi poſt teſtamẽtũ cepit deberi.
Dic ut in ea.

Cõditio ſi hẽs nõ erit deſicit eo/
(Si patronus. iure pᷣtoꝛio amiſſo per bonoꝝ

0
poſſ Ront b.d.n. Facktac ilitutoadmiſoper bono
rũ poſſeſſionẽ Fm ta.nõ ſit locꝰ ſubſtitutioni vulgari que ſit ꝑ
hec vᷣba ſi heres nõ erit.dixi.S.de vul.⁊ pu.l.j.¶Op.vbum
bheres ꝓlatũ in cõditione dʒ ĩtelligi de herede vo non de here/
de in effectu.ut.j.e.l.qui hẽdi in pn.Sol.appellatiõe heredis
ↄtinet᷑ etiam bonoꝝ poſſeſſoꝛut h ⁊.j.ad tre.il.j.S.bonoꝝ.⁊.j.
de v. ſig. l. hereditatis. Mõ ob.l.qui heredi.qꝛ dñs nõ ẽ hẽs.
dixiin. 1. cñ ſlio. 5. delel6.
ia pꝛimo Coõditio ſi aliqs hẽs nõ erit deſic ilo
i exiſtete hẽde p parte. h.d. ¶ Op. ꝗ
legatũ debeal 1 hec vba ſi hẽs nõ erit debẽt ĩtelligi q̃ten hẽs
nõ erit.ut.S.de le.j.l.ſtichũ. So.gꝗdã dicũt ꝙ ibi dixit g meus

erit. H dixit ſi.ſqʒ hoc eſt ↄtra.l.ij.S.de cõdi.iſti.q̃re dic ꝙ ibilo

qquit qñ cõditio reſpicit ipſã rẽ legatã ⁊ eſt de ipſa re legata.ſe/

cus ſi ↄditio reſpicit alia rẽ ⁊ eſt de illa re uel pſona ut hic.quo
caſu cõditio nõ ſcindit ſi ẽ caſualis.ut.j.e.l.qui duobꝰ. Note/
ſtatiua vo qñq; ſcindit᷑ nt dicã foꝛte in.l.plautius.j.e.uel ſoꝛte
in.l.que conditio.j.e.qð nõ. Cödlitͤ .
õditio turpis ha
NOn dubitamus. c&αahele
.d. de hoc plene in.l.j.C.l.que ↄditio.S.de cõdi.iĩſti.
A ltum. Ad boc ut poſſit adiriheditas req-
.1 IIrv rit᷑ ↄditio adiecta in ĩſtitutione exi
. at t eã extitiſſe hẽs ſciat. In cõditionibꝰ iuris ſuffi⸗
cit ſolũmõ ꝙ exiſtãt. h. d.⁊ eſt nõ.l. ¶ Op.ad pmũ dictũ.5S.e
l.ij. So.ad purincãdã inſtitutionẽ in cõditionibcaſualibꝰnõ
reqrit ſcia hẽdis ut ibi.ſed ad adeũdam hẽditatẽ reqrit ſciẽtia
cõditionis iĩplete ut h. ¶ Op.õ. de acgꝗ.hẽ.l.ſigs exneus.S.
ſi. Gl.ſol.ibi multis modis.Hi.dicit ꝙ ibi putabat ſe inſtituiũ
pure cũ eẽt iſtitut ſub oↄditione ⁊ cõditio extiterit ⁊ ſic cõditio
erat puriſicata.hᷣ ſciebat ĩſtitutũ ſub cõditione ⁊ ignoꝛabat eã
extitiſſe dic ut ibi. ¶Ad ſcdᷣm dictũ op.de acq.hẽ.l.qui i alie
na.S.j. So.ignoꝛtia iuris ſui nõ ipedit aditionẽ q nõ impe
dit cõſẽſum ut h.uolebat enĩ in oẽm euẽtũ eẽ hẽs.ſed ſi ignoꝛã
tia ĩpediret cõſẽſum. puto qꝛ uolebat facẽ hẽdẽ pꝛem ⁊ ipᷣeuo
lebat eẽ hẽs ſi ſui iuris erit tũc ĩpediret aditionẽ ut ibi. ¶ Op.
de acꝗ.hẽ.l.is qui putat.So.eodẽ mõ.ibi ignoꝛãtia iuris ſui
iĩpedit cõſẽſuʒ ut ibi dixi.¶ Op.de acqꝗ.hẽ.l..hẽs ĩſtitutin ſi.
ibi ignoꝛãtia iuris ꝑſone ĩpedit aditionẽ. So.qũq; per igno/
rãtiã iuris ꝑpſone ignoꝛat᷑ ualoꝛ teſtamẽti ex quo pncipalit᷑ de/
feri ius aditionis hẽgitat.ut ſiqs ignoꝛat an teſtõꝛ fuerit liber
unel ſuus ſiliuſta.uel ſui iuris.⁊ tũc ſipedit ius adeũdi hẽditateʒ
nt in io.Añq; ꝓpter ignoꝛãtiã iuris ꝑſone non ignoꝛat᷑ua
loꝛ teſtamẽti ut in exẽplis hic poſiſ.nà ſiue hẽs ĩſtitutꝰ ſit ſiliuſ
fa. uel ſui iuris liber uel ſuus teſtm ualet.vñ circa pncipale ius
adeũdi nõ dubitat᷑.qꝛ certũ eſt ꝙ ſilio cõpetit.ſed dubitaĩ de ꝗ
buſdã adminiculis.ſ.an cũ iuſſu uel ſine iuſſu poſſit adire ⁊ /
pter hoc nõ ĩpedit᷑ ut h.⁊ hoc dicit tex.in.l.ſed ⁊ ſi de ſua.S.j.

de acq.here. Ethec ſunt utilia ad.q.aliqs in Sitate eſt index.
ſed ignoꝛat ſe iudicẽ.an ualet ei ſnia. Rũñdeo ſi ignoꝛat ill ex
quo ſibi pncipaliter iuriſditio cõpetit nõ ualet qdð facit.ar.l. q
ro.õ.de eo qui pꝛo tuto.qð tʒ Guil.in.l.obſeruare.S.de of. ꝓp
cõ.x le.ſed ſi ſcit ilud ꝓpter qdð pncipaliter eſt iudex ignoꝛat
tñ aliqð adminiculi. utputa iuriſditionẽ eiꝰ pꝛogatã eẽ ꝑ par
tes.tũc nõ vitiat᷑ qd agit.ut.l.ij.S.j.S.de iudi. Idẽ in ſimilibꝰ.
ſi tutoꝛ ignoꝛat ſe tutoꝛẽ nõ ualet qð facit.ut.ð.l.q̃ro.ſed ſi ſcit
ſe tutoꝛẽ. ꝓutabat aũt ſe adminiſtrare nõ poſſe cuʒ de iure poſ
ſet tũc nõ eanela agit.ar.hui.l.in fi..l.ſed ⁊ ſi de ſua.S.
j.de acq.here. ẽ facit pone ꝙ iudex ꝓnüciauit cõtra aliquẽ
tanqᷓ; ↄtra cõtumacẽ cũ ipſi cõtumatia nõ eẽt iudici notalʒ ĩ
vitate eẽt cõtumax nõ ualebit pceſſus.q; illud pncipale ppter

qðᷣ ꝓnüũciat ⁊ ꝙ ius ꝓnũciãdi hẽbat ignoꝛabat.ita tʒ Inn. ex

de offi. dele. e. cũ cõtingat in gl. ſuꝑ vbo iuſte. dico ꝙ eſt caſus
in.l.hoc aũt.S.j.j.ex ꝗ.cau.in poſ.eat.⁊ iõ cautela eſt ꝙ in ſen
tentijs que ꝓſerunt᷑ cõtra cõtumaces ĩſerat᷑ in ſmia viſis citatio
nib de eo factis ⁊ ei cõtumatia ut pʒ ex actis ⁊c.ſed ſi index
ſciebat cõtumatiã credebat aũt diẽ feriatã cũ nõ eſſet talis er
roꝛ nõ vitiaret ꝓceſſũ.nõ eniĩ errat ſuꝑ pᷣncipaliſʒ ſuꝑ quodaʒ
adminiculo.ar.eoꝝ que dicta ſũt.Sʒ ↄtra Pp̃dicta facit.c. pꝛu
dẽtiã. ex de offi.dele.ubi ſi cõmittit᷑ cauſa pſurib ꝙ ſiqs eoꝛũ
ĩtereſſe nõ poſſit ꝙ ali ſaciat oẽs hñt iuriſditionẽ inſolidũ. tñ
vnꝰ nõ poſſet ꝓcedẽ niſi ſibi cõſtet de ĩpedimẽto alter.Sol.
ibi loqtur in cõditione appoſita ab hoĩe nõ a iure.iõ indiſticte
debet ſciri ut in pn. huius.l.

AAti Fideicõmiſſũ relictũ in defectum
4 5 Ao tiens. attioni⸗ que a iure remittit᷑ non

debek. h. d. Dp. C. de indi. vidui. auẽ. cui relictuʒ.
So.hec cõditio hodie a iure nõ remitti in vidua ſed in vgine
nil eſt imutatũ.¶ Op.S.de le.iij.l.nõ dubiũ.So.ibi fuit reli/
ctũ ſimpliciter.hᷣ in deſectũ cõditionis que a iure remitti:.

Ai Cõditio nõ põt ſcindi ſi ꝓ
W Di duobus. a põt impleri.hoc MD

¶ Op. S. ſigs cau.l.ſi ſeruus.S. ſi pluriũ. So. ibi ſcin
di? qꝛ nõ põt habere effectũ ꝓ ſolido.ut plene dicã.j.e.l.plauti
us.nel foꝛte in.l.que cõditio.j.eo.

Are ciuili. Siper grauatũ ĩpedit᷑ iplemen

ENNνε* coôditionis p impleta habet᷑.
ltimis uolũtatib q;ᷓ in ↄctibus.h. d. ¶ Op.j.

e.l.qui heredi.S.ſi. So.ibi nõ impediebat᷑ per grauatũ.ſʒ als

cõditio nõ impleat.¶ Op. C. de cõdi.inſer.l.legatũ. So.ibi

conditio deſicit per caſũ.pic per factuʒ grauati.de quo plene

—

diſtinguã.j.e.l.in teſtamẽtota.
Am uir. Siiter virũ ⁊ uxoꝛẽ ſit mẽtio de li⸗
DVeeris. itelligi de natis ex eis.h. diẽ
¶Nõ ad id qð dixi in.l.poſt dotẽ.õ.ſo.ma.ſ.ꝙ cõe
ſuetudo que dicit dotẽ remanẽ apud virũ ſi mulier deceſſerit ĩ
mir̃imonio cũ liberis.intelligit de liberis ex eis natis.ut h ⁊.l.
ſiinter. S.de pac.dota.

ED Cõditio alternatiua dã il⸗
1 Ec ſcriptura. la q põt duob modis im

Mpleni. ⁊ ſiin ↄditione ẽ aliqd turpe ſllud reijci ⁊ aliud

E iplẽdũ.h.d.DPi.fſoꝛmat h̊ vnã qonẽ.dedi bouẽ ut capuã ua

das ⁊ hoiem occidas neutrũ feciſti.an poſſit repeti qd eſt da/
tũ.Quã.q.foꝛmat gl.in.l.ijj.s.de cõdi.ob tur.cauſa.

Cum eadem. us accreſcẽdi traſmittit ad hẽdes

8 7

——

—–

Si deſẽ exẽ̃plar deſẽ̃ exẽplãdũ.h.
i ſ⸗ Ateſtõ. s Saiiſimaio. Mõ
— acn diſpõ teſtõꝛis ex aliq cauſa cõmutat᷑ in aliũ mo/
dũ ꝙ in illa diſpone cõmutata nõ itelligit repetita pena q̃ in ᷣ
ma erat adiecta.facit.S.e.l.mulcta. Facit ad qõneʒ ſi ille qui
nocaĩ petr martini ſuit citat ſub hoc noĩe petr ioãnis ꝙ ex
hoc nè incidit in penã cõtumatie.qdð dic ut dixi.S.e.l.demõ/
ſtratio ĩ pn.Op.ꝙ nõ poſſit relinꝗ noĩe pene.ut.l.j.de his
qᷓ pe.no. So. gl.tu dicut dixi in.l.mulcta.8.e.¶ Op. de cõ/
ſti. pec.l.j.S.en. So.h̊ ſupplet᷑ officio iudicis lʒ obligatio deſi
ciat. ¶ Quero an in dubio ex iſtis vbis pᷣſumat᷑ teſtõꝛẽ ſeſiſſe
de illo monumẽto qð reꝑit᷑ nõ obſtãte uariatione demonſtra/
tionũ. Nic ut dixi.S.e.l.demonſtratio. H
XNJ li Conditio de nubẽdo arbitrio alteri reijci
LC e igeo non nocet ſiille qui dʒ añ arbitrarimo
riat.h.d. ¶ Op. . e.l. in teſtamẽto. So. hocideo.ꝗa
ditio reijcit. ut.l. cũ tale.S. meuie.j.e.ᷣm Hi.
itig. Vna ſpeties loco alterius ſuccedit ex noluntate
defſuncti.h. d. Concoꝛ.S.de dona.inter vi.⁊ uxo.

l. ſ donate.S.ſi ſponſus.¶ Oppo.õ.de adi.le.ił.cum ſeruus.

De ↄdi.⁊ demõ.

Bl. nõ ſoluit. Di. dicit ꝙ ibilegatů oſiſtebat in fe certa ⁊ de pᷣ
ſenti.ideo ili alienatione extinguit.⁊ redẽptione nõ integra
tur. hic cõſiſtebat in re certa inſpecto pñti tpe.ſed dirigebatur
ſuba legati in diẽ moꝛtis. Iſtud nõ videt᷑ ſoluẽ ↄꝛiũ.nam aga/
thea que fuit legata tꝑe moꝛtis nõ reꝑit teſtõꝛis.ergo legatuʒ

dʒ extingui.ut. S. de le.j.l.ſtichũ qui me erit.⁊ ſicut per aliena

tionẽ extinguiti legatũ factũ pure.ita factũ ſub iſta cõditione.

ui me erat imo citi. q; ibi nõ diſtingui uolũtarie uel neceſſa

rie alienet. ut.l.ſcribit. de au. ⁊ ar. le. vñ dic ut Di. dicit in ſo. al
teri' Sij.de quo ĩfra dicã.ſ.ꝙ vᷣba teſtõꝛis h poſita pñt ĩtelligi

duob modis.pᷣ ꝙ teſtõꝛ habuit reſpectũ ad certas ⁊ determi/
natas ꝑſonas Fuoꝝ. ⁊ ſic hoc cõſtaret per alienationẽ ſeruoꝛũ

extingueret legatũ nec reitegraret per redẽptionẽ ut in ↄtrari

is. Scdᷣo mõ põt ĩtelligi ꝙ nõ habuit reſpectũ ad certas ꝑſo/
nas.ſed ꝙ illa ancilla que uocabat᷑ agathea.⁊ ille fuus quiuo

cabat᷑ phylar ni ſui erũt cũ . ſien
ſit magis de illo qᷓ; de iſto. ed ſolũ reſpexit ad nomẽ. Sʒ ĩ du/
bio qliter debeat ĩtelligi determinat hec lex.nã ex eo ꝙ illire/
dẽpte ĩponit nomẽ agathea nõ videt᷑ ſe retuliſſe ad certas ꝑſo
nas ſed magis ad eos quos ilud nomẽ habẽ ↄtigerit.¶ Op
po.per impoſitionẽ iſti noĩs nõ pot iducilegatũ cũ his que ſi
unt poſt teſtm̃ oia debẽt ex ĩtegro fieri ut.l.hedes.S.ſigs poſt
de teſta. Bl. nõ ſoluit dic per ĩpoſitionẽ iſti noĩs de nouo nõ
diſpoſuit. ſed declarat᷑ teſtõꝛẽ ab initio ſic ſeñſſe. ut ſupꝛa dixi.
que declaratio põt fieri cũ minoꝛi ſolẽnitate.ut.l.hẽdes.S.ſj ſi
notã. S.de teſta. C Op. S. de pig.l.fideiuſſoꝛ.S.lutiꝰ. Glo.nõ
ſoluit. dicit Di.ꝙ ibi fuerũt obligata mãc pia certa.iõ obliga
tio nõ extẽdi᷑ ad redẽpta poſtea.h̊ aũt nõ legabant certa de
ſti. Ex iſtis vbis apparet Hi.iĩtellexiſſe eo modo quo ſupꝛa
olui pmũ ↄꝛiũ. ¶ Op.S.de le.j.l.ſtichuũ. So.ut ibi pʒ ex pᷣdi/
ctis. hec yba aliter Nalignnfhic. alſeer Mi. . ſeus
2 1 õditio ptãtiua facilis dʒ ĩ
Ec conditio. pleri cũ põt.h. d. ¶ Pp.
iſta cõditio ĩpleri põt qũñcũq; uſq; ad ultimũ vite ſpiri
tũ. ut de bẽ.ĩſti.l.ſuus quoq;. t.l.fi de 2di.iſti. Oo. Pe. ut re
fert Ci. C. de cõdi.inſer.l.pe.in.v.q.? Guil.de cu.in.l.dedi.in
pn. de cõdi.ob cauſã.dicut ꝙ ↄꝛia loquunt in cõditionib po/
teſtatiuis que ↄſiſtũt in dãdo.hic in his que cõſiſtũt in faciedo
que ſo.eſt cõtra.l.j.S.itẽ ſi ita.j.ti.j.ubi etiã ſi cõſiſtit in dando
dʒ ſtatim ipleri.vñ dicas ꝙ aliud in hereditate ut in Sꝛijs.alið
ſi apponũ in legatis ut h.ita dicit gl.in.l.ſiqʒ iſtituat de hẽ.in
ſti. ⁊ hoc alibi tʒ Me.ſ.in.l.j.de condi.iſti. Rõ qꝛ in heredita
te vᷣtit magis ꝑiculũ q; in legato.¶ Cõtra hoc videt᷑.j.ti.j.l.j.
S. itẽ ſi ita.ubi in hẽde idẽ dẽ qð hic in legatario.So.qñq; cõ/
ditio apponi hẽdi ⁊ hẽditati qꝛ niſi e ipleat ꝑdit hẽditateʒ.⁊
tũc loqtur qð dixi.qñq; apponit᷑ hẽdi nõ hẽditati.ſʒ reſpectu
alteri grauaminis.q; niſi ipleuerit cogit aliud legatũ dare.tũc
idẽ in legato.ut.l.itẽ ſi ita.¶ Op.ꝙ ſufficiat cautio mutiana.
nt. S.e.l.mutiane.So.ibi in cõditionib que cõſitũt in nõ fa/
ciẽdo. ¶ Op. de v.ob.l.ita ſtipulat. So.ibi in ↄctib in ꝗbꝰ
põt cõditio qñcũq; ipleri.hᷣ in ultimis uolũtatib in ꝗbdiſtin
guit ut ex pᷣdict hque diligẽter nõ. ¶ Quero ſi nõ impleuit
cũ potuit.an poſſit moꝛa purgari. Rñdeo nõ quo ad actionẽ
cõſequẽdã. ut.l.thais.S.itra.e fideicõ.li.qʒ quo ad exceptio/
nẽ ſic. ut. l.j.S. itẽ ſi ita.j.ti.j.⁊.l.j.S.de penu le.

7 ſep aratim Coiunctis re hortio accre

ſcit ne e⸗ 5.5.
t Mta eſt bona lex. ?. h.
M teſtamento. .ααtαα,
caſu deñicit relictũ. ſec ſi per aliũ in cuiꝰ pſona còſer?
ſit ipedita..d.Oꝛ tractabo mam de effectu cõditionis. Gl.
tãgit. S. e. l. ei Ar vide cũ illa gl.l.j. C. de inſti. ⁊ ſub. ¶ Op.
de cõdi.ĩſti.l.ſed ⁊ ſi ſub cõditione.S.quotiẽs.Sol.ut in glo.
ꝙ ibi in cõditione ptãtiua que cõſiſtit in ptate honoꝛati.hic in
mixta que cõſiſtit in ptãte honoꝛati ⁊ alierius.⁊ vide gl.que ĩ
cipit ĩmo videt᷑ ibi. Itẽ ad idẽ uſq; ibi niſi.eſt ne uera iſta.Cer
te qꝛ manumittẽ fuũ depẽdet ex ptãte mea ⁊ ſerui mei videtur
ꝙ ſic.ſj nõ eſt uerũ.q; ipſe no põt niſi eẽt ciuis roman. qꝛ eſt
mera ptãtiua.ut.l.fi.S.cũ qda.als incipit ſi vo qdã.C.de ma/
nu. te. ¶ Ad iſtud op.de.l.ide nerati. S. pinde. S. ad.l. aql.
So.ut in glo.ibiĩpedioꝛ per tertiũ iõ ille tertius mihi tenetur.
Sʒ op.de.l. ſi titius. S.e. So.ibi ĩpedit᷑ per tertiũ tc. Gl.in
l.j.de ĩſti.⁊ ſubſti. facit iſtud ↄꝛiũ ⁊ nõ ſoluit.dic ꝙ in.l.ſi titius
ipedit per tertiũ iuſte ⁊ ↄ eũ actionẽ nõ hẽo ſʒ peto legatuʒ.x
l.ide neratiꝰ.loqtur qñ iniuſte ĩpedioꝛ per tertiũ.iõ hẽo actio/
nẽ ↄtra tertiũ ⁊ nõ cõſequoꝛ legatũ.⁊ lõ in cõditione ptatiua
diſtigue ut hac gl.adiecto mẽbꝛo de.l.ſi titi ſtatuas.S.e.vide
gl.ibeſed ipedid c ſicſec ſiiuſte.ut. 5. e.l. ſititi. Op. t aſſix

cus qui ſui erũt cũ moꝛieni debeant᷑.⁊ ſic nõ ſẽ

gat
—

mo oppoſitionẽ que eſt in pᷣn.gl.ꝙ in ↄditione mixta cõſequi

tur legatũ.ut.i.ſi annua.S.de annu.le.x.l.gaius.in pn.de ali.

⁊ ci.le. So.glo.ꝙ eſt ſpetiale in alimẽtis ⁊ ſic glo.ſoluit in.l.j.
C. de inſti.⁊ ſubſti.⁊ de hoc nõ.C. de lega.l.j.? Di.in.c.impu
tari.ex de re.iuris.li.vj.nõ tenet iſtam ſo.ſed dicit ꝙ debet di⸗
ſtingui.aut apponũ in perſona honoꝛati aut grauati.ſʒ dictũ
Di.non examino hic.ſed examinabo in.l.illis.j.e.Sʒ ad cõ/
traria reſpondeo.qꝛ ibiloqtur in ↄditione ſucceſſiua ⁊ que ha
bet tractum ſucceſſiuũ.hic in momẽtanea cauſa.de qua ꝗd iu
ris ſit dicã.j.e.l.illis.⁊ doc.tangũt in.l.j.C.de lega.¶ Op.de
l.ſi fundũ per fideicõmiſſum.S.de le.j.Glo.in.l.j.de inſti.⁊ ſ/
ſti. ſol. ꝙ ibi in modo.hic in cõditione ⁊ eſt bona ſo. ¶ Sʒ cõ

tra hoc op.ꝙ in modo ſit idẽ qð in cõditione.ut.l.titio centuʒ

S.ante nupti.j.e. Bꝛeuiter quicꝗd dicat NHi.rñũdeo ꝙ ibi nõ
eſt modus.ſed cõditio nup.ut ibi dicã ⁊ qdð ibi nõ.in cõditio/
ne in glo.ibi niſi in caſibus dum allegat.l.titio.S.ante.⁊ ibi di
cam. ¶ Op. de. l. cũ ita dat libertis.j.e. So.glo.qꝙ ibi ſpetia⸗/
le fauoꝛe libertatis ⁊ bñ.⁊.l.cum ita.ſi bene reſpicias loquitur
in cõditione ſi decem dederis titio.ſed iſta cõditio nõ videtur
ꝙ ſit mixta ſed mere poteſtatiua.⁊ illa lex nõ debuit cadẽ ſub
hoc membꝛo.ut.l.ſuus quoq; in pn.Sõ.de here.inſti.⁊ Ne.⁊
Ci.hoc dicunt in.l.j.C.de his que ſub modo. ⁊.l.pe.circa ſi.
C.de cõdi.inſti.⁊ ſic videt᷑ ꝙ ſit mere poteſtatiua.⁊ hoc dicaʒ
in.l.j. C.de his que ſub modo.⁊.l.pe.C.de condi.inſti. ANide
te dñi iſtud nõ eſt uerũ.q eſt cõtra.l.cum ita.j.e.nã ſi eẽt mere
poteſtatiua deſficiẽs per caſum nõ deſiceret legatũ qð eſt ſalſũ
ut ibi niſi fauoꝛe libertatis.¶Ad.l.ſuus quoq;.circa ſi.reſpõ
deo ꝙ excludit caſualẽ cõditionẽ nõ mixta.ergo nõ eſt condi
tio mixta.videt diſtinguere tria vba pꝛo declaratione glo.aut
loqueris in modo aut in cõditione. ⁊ tũc aut in ſucceſſiua.⁊ di
cam.j.e.l.illis.aut habet tractů momẽtaneũ. ⁊ tũc aut deſicit
facto eius in cuius ꝑſona dʒ cõferri. aut caſu ut ex pᷣdictis ap/
paret.⁊ ſi caſu aut in libertate.aut in alijs ut ex pᷣdictis patet.
¶Sed còtia iſtud op.de.l.ſi pater. C.de inſti.⁊ ſubſti.⁊.l.j.
S. ineſt aũt.S.e.ubi dicit ꝙ euẽtus expectet᷑ indiſtincte. Sol.
ibi in mera caſuali.hic in mixta.ſed qdð hic dici de mixta põtĩ
telligi duobus modis.vno modo de ea que pẽdet ex uolũtate
mea ⁊ alterius ut hic.Alio modo dico mixta hoc eſt ex pote/

ſtate mea ⁊ viribus ſoꝛtune.ideo eſt idẽ qð in caſuali.⁊ ita ſen
tit hic glo. Rationẽ dꝛie inter cõditionẽ poteſtatiuã caſualem

⁊ mixtã.Cli.tãgit in gl.dicte.l.ſi pater. C. de inſti.⁊ ſubſti.Ol
dra. aſſignat ibidem ſic.qñ eſt còditio caſualis teſtatoꝛ uoluit
multuũ grauare legatariũ ⁊ ideo expectat dubius euẽtus.nec
curat᷑ qliter deficiat niſi denciat per grauatum. ut.l.j.S. e.⁊.l.
iure ciuili.e.ti.⁊.l.in executione.S.ſi.j.de uer.ob. Sed ubiuo
luit modicũ legatarium grauare ⁊ ponit᷑ in ptaãtiua. Ratio qꝛ
ſatis eſt ſi per te nõ ſtet.ſed in cõditione mixta uoluit grauare
plus q; in poteſtatiua minus q; in caſuali.⁊ ideo eligi media
via ut diſtinguat.an deſiciat ex caſu uei facto alterius in cuius

pſona cõſert.dñi habetis tex. diſtinguẽtes aut per tertium im

pedioꝛ hoc directo agentẽ ut impediat exiſtẽtiã conditionis.
T habet᷑ pꝛo impleta.ut.l.ij.⁊.l.dedi.S.de cõdi.ob can. Aut
impedioꝛ per tertiũ hoc nõ agẽtem directo.ſed per quadã cõ/
ſequẽtiam.⁊ tũc cõditio nõ habet᷑ pꝛo impleta. ut.l.iij.S.ſiqs
ſeruuʒ.j.de ſtatulibe.⁊.l.nõ omne.e.ti.Aut dubitat᷑ quo iure
impediat ⁊ in dubio videt p̃ſtari impedimẽtũ directo ut nõ im
pleat᷑ cõditio.ut.l.iij.S.j.⁊ de ſtatuli.qꝛ tex.oẽs caſus iſtos vi⸗/
det᷑ ꝓbare.¶ Vlterius quero de ſolẽni dubio in iſtis caſibus
in ꝗbus cõditio habet᷑ pꝛo impleta aget᷑ ne ex teſtamẽto uel q̃ᷓ
liter. Oꝛ guarda hic glo.in.l.ij. C. de inſti.⁊ ſubſti.videt᷑ dice/
re ꝙ agit᷑ extraoꝛdinario iure.ſed rñſio uera eſt illa de qua di/
cit tex.in his caſibus in ꝗbus cõditio habet᷑ pꝛo impleta de iu
re cõi agit ex teſtamento.⁊ in illis caſibus in ꝗbus habetĩ᷑ iure
ſeu fauoꝛe ſpali pꝛo impleta. ut in libertate nõ aget ex teſtõ.ſʒ
iure oꝛdinario.i.actione in factũ uel cõditione ex lege.ut.l.ſ
peculiũ.S.cũ ſeruũ.⁊..is cui.j.de ſta.li.¶Qucro qꝗd uolue
rit dicẽ tex.in.d.l.ij. C.de inſti.⁊ ſub.qũ dicit exoꝛdinario iu/
re. Meſcio ꝗd uoluerit imꝑatoꝛ. dic.i.iudicis officio.qꝛ ẽ ma

is ex interpᷣtatione qᷓ; ex ꝓpꝛia ſigniñcatione.⁊ videt᷑ tex.in

l.pe.in pn.⁊.S.j.j.eo.

AAIig. Erros calculi in reddẽda rõne ⁊ reli-
WN Z gulS. auoy⸗ reſtitutione nõ facit cõditioneʒ

deſicere. h. d. ¶ Mõ diligẽter pꝛo officialibus qui de
bent reſtituere reliqua inra certũ tẽpus ſub certa pena. ⁊ ſire

ſtituãt ⁊ in cõputatione ſuit erratũ ⁊ aligd apud eos remane/
Wbeh non incidant.

Alla. pe hoc dic. ð. eo.l. demonſtratio falſa.

„·

Augmẽłtũ dignitatis nõ extinguit legatũ.h.d.
Sicnl. Au⸗ aer qui ꝓmiſit dare ſcachũ mattũ
cũ pedite ⁊ poſtea dedit cũ pedite facta regina.de qua dixi in
l.le Bii. SRexocgelo, oe ieid lesſingul
ma pluralitas geminat plures ſingularita
Siquis. bi Op. S.de pig.ac.l.ſi neceſſarias
5S.ſi annua. So.ibi fuit appoſitũ ꝓnomẽ ꝗſq; qð eſt collecti/
uũ ſicut collectiuũ oẽs.ut.l.hoc articulo.de hẽ.iſti.¶ Op.de
ipu.⁊ alijs ſub.l.cũ qdã.So.ibi eſt dictio utriq; q̃ ſiliter ẽ col/
lectiua.lʒ gl.aliter ſoluat in.l.hoc articulo.¶ Gp.de impu. ⁊
ali.ſub. l. ;uis. Gl.in.l.hoc articulo.ſoluit. Tu dic meli.quã
doq; vna pluralitas reſpicit plures ⁊ diuerſos effect'. tũc re/
ſoluit in ſuas ſingularitates ut h.qñũqʒ reſpicit vnuʒ cõem effe/
ctũ tũc nõ reſoluii.ut.l. ꝛia.ibi eni lurib erar ſubſtitutũ vul/
gariter.⁊ ſic reſpectu vnius hereditatis.⁊ ſic nõ reſoluit in ſin/
gularitates.ita tenebat Ja.bu. Demöſ in
emõſtratio fit per expᷣſſio
n O minatim. nẽ q̃litatũ rei chonſnale⸗
tẽ ſalſa demõſtratio nõ vitiat.h.d.pᷣ dicit ꝙ demõ/
ſtratio per noĩa ꝓpꝛia fit. ⁊ hoc eſt cõe.ſcdᷣo ꝙ ſit per demon/
ſtrationẽ coꝛpoꝛis.ut talis cec talis claudus ⁊ ſilia.tertio per
demõſtrationẽ officij uel artiñcij ⁊ hoc eſt clarũ.q̃rto per de/
mõſtrationẽ neceſſitudinis uel affinitatis.nõ ergo eſt neceſſe
ꝙ nomẽ pꝛis alicniꝰ apponat᷑ per noĩationẽt᷑ Zrrbi fris uel af/
ſinis.⁊ ſic ſufficit ꝙ dicat᷑ talis uxoꝛ talis.¶ Vltimo nõ diligẽ
ter ꝙ lʒ demõſtratio ſit ſalſa ſi ↄſtat de quo ſeſit teſtõꝛ.tñ noĩa
tim dẽ relictũ.⁊ ſic plus eſt demõſtrationẽ falſaʒ apponere qᷓ;
nullã apponẽ. ⁊ ſic videt caſus ꝓ opi.Di.quã tenuit in ſuo cõ
ſilio ꝙ liʒ ĩdictio omiſſa vitiet inſtrʒ.tñ appoſita lʒ coꝛupte nõ
vitiat. Cõſtat enĩ ꝙ notari ſẽſit de ĩdictione que currebat illo
anno quẽ aſcripſit lʒ in denoĩatione ĩdictionis erraret.vñ pꝛo
noĩata habet᷑ ut h.de quo dixi plene in ſi.l.libꝛariꝰ.de reg.iur.
lʒ Jo.an.aliter dicat ſuꝑ data in ſi.libꝛi ſexti.
Ablius Cõditio caſualis põt qũq; ĩpleri.h.
*p. ¶ Mõ ergo tria.ſ.electionẽ acce

—
.

ptationẽ ⁊ geſtionẽ officij. ¶Quero ergo a quo tꝑe
as dicat hẽre dignitatẽ. Hec lex facit ꝙ a tꝑe acceptationis.
ut ibi munus edidit ⁊c̃.ut in gl.qð dic plene ut dixiin.l.ex eo
de teſtamento militis. .
¶ Titia. R eſt viſimile ꝙ teſtõꝛ plus diligat ſubſtitutum
qᷓ; p loco poſitũ.⁊ nõ põt pᷣus ↄueniri hẽs q; deſũ
ctus poterat.h..ſed nõ eſt viſimile ⁊c. Facit ad.q.qua dixi ĩ
l. gallus.S. ⁊ qd ſi tm.S.de li.⁊ poſthu.
& L deſiciat on legato iniũctũ nõ deſi
quis. nolütatidefücti
cit.h.d.¶ Nõ ꝙ uolũtati defũcti non
paret᷑ qũ eſt ↄtra.l.¶ Op.ꝙ a legato repellaĩ.ut.l.ſ
quis quos.S.de le.ij. Plures ſo.dant h̊ ⁊ in ↄꝛio.vitas ẽ que
hin ſi.ponit᷑.na ibi fuit nudus miniſter h̊ legatariꝰ.qð appa/
ret.qꝛ teſtõꝛ uoluit eũ ſẽtire cõmodũ.ut tex.dicit in f. COp.
de.l. j. F. codicill. in pn. So. ut ibi plene dixi.
„ ita Ex teſtõ debet᷑ qð ibi expᷣſſe relingtur uł
per relationẽ ad aliud.h.d.¶ Nõ hãc. l.
— ⁊ facit ad.q.teſtõꝛ dixit uolo ꝙ hẽs me det illud qð
ſcriptũ eſt in cedula quã reliq apud guardianũ fratrũ minoꝛũ
ardian oñdit cedulã an ualet. Et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ id qð in te
amẽto nũcupatiuo relingꝗtur dʒ a teſtib exaudiri. ut.l.here/
des palã.in pn. S. de teſta. ſed h nõ fuit exauditũ a teſtibus er
go e Prlere iſta uolũtas eſt captatoꝛia ⁊ cõſer in uolũta
tẽ guardiani.vñ ſcribit qcqd uellet.ut.l.captatoꝛias.S.de le.j.
Weterea iſta cedula nõ eſt ſolẽnis cũ nõ ſit legitimũ teſtm̃.⁊
ſic nõ ualet.nut.l.ultima. C. de fideicõ.⁊ ita determinauit Jac.
de bel. Ego dico hoc eẽ uerũ qñ nõ aPparer cedulã eẽ teſtõꝛis
ex legitima lr̃arũ cõparatione uel alijs legitimis ĩditijs.als pu
to ꝙ ualeat ut h.ibi qtũ ei ⁊c.⁊ ꝓ hoc.l.quẽ hẽdi in pn.S.de
re. du. ⁊.l. his vbis.in pn.S.de le.iij.ſacit ad pᷣdicta.l.theopõ
pus.õ.de do.pᷣle.⁊.l.qõnẽ.C.de fideicõ.ſm ill lec.ſᷣm quam
teſtõꝛ poſuit in ſide hẽdis ⁊ nõ ſcripſit.⁊ ꝓ h.l.hoc articulo.S.

de hẽ. iſti. x.l.poſthumũ.S.ſi agan. de iniuſ. teſtõ. ad idẽ de · e⸗ 3
ali. T ci. le. l.a filio.S.ſ. ¶Ad ar. ↄꝛiũ ꝙ ea que relinquunt᷑ in 2 / g =h. Per hãc. l. determinat᷑ queſtio ſi teſtatoꝛ dixit relinquo cẽtuʒ

teſtõ cc.rñdeo ꝙ ſufficit ꝙ audiat᷑ a teſtib iĩplicite.ut.ill.S.alle.
Itẽ nõ ob.qð dꝛ ꝙ eſt uolũtas captatoꝛia qm nõ eſt captato
ria qũ refert ad ſcripturã de p̃terito. ut.l.hoc articulo.S.de he
re.inſti. Nõ ob.qdð ig nõ eſt ſolẽnis imo ẽ ſolẽnis.qꝛ gcqd
relingtur in teſtõ refert ad giclaſpiran. r⸗
W ri a. l. ponit duas reglas
e conditio. multũ bꝛeues ⁊ eſt diffici/
. lis. I. C Op. ad ſcdam ubidi hoc ꝙ on iniũctũ plu/
fih de gradu ĩtelligił iniũctũ gradui.Cõtra poꝛtio ꝓnonſcri

— ◻ — — —G
Sz „₰ 712 B. —, „5 t-pir S-A „S ₰
8. 1.ſ.. 2 „r 1. 7 — L. Heze n & ,
Wr rc — — p,. r V Yc -.
Ai , Pnn. ACE— 1. r, .
. = -A. 7 r-Pt 2— 2 .

.

Deↄdi.⁊ demõ.

pta accreſcit ſine onẽ.ut.C. de cadu.tol.S.in bmo. So. dicůt
qdã ibi in ꝓnoſcripto.h̊ in caduco uel q̃ñſ. Còtra iſtã ſo.videt᷑
e.l.S. his ita.ubi dẽ ꝙ quocũq; modo deſignat poꝛtio heredi⸗/
tatis deſiciẽti accreſcit cũ onere.q̃re alijut Aʒo dicũt ibi alið
in herede ut h̊ nõ.in glo.⁊ etia notat gl.in.S.is ita.tñ ſe nõ ſir/
mat.⁊ pꝛo hac opi.Aʒo.ſacit.S.de le.j.l.ciuitatibꝰ.S.j.qjj. DLDi.
ibi rũdet ꝙ ibi ꝓnõſeriptũ accepit ipꝛope ut ibi dixi. Alij rñ/
dẽt alio mõ ut ibi videbitis.vitas ẽ ꝙ ibihẽditat poꝛtio ꝓnõ/
ſcripta accreſcit cũ onẽ.ut eſt caſus in.l.ſi duobꝰ.S.j.S.de le.j.
⁊ ibidixi. Sʒ ↄtra hoc videt᷑ caſus in.l.celſus.S.ſfi.S.de le.ij.
Pe.in. l.j.S.is ita.C. de cad.tol.ſe multũ ĩuoluit ĩ ſo.hui ꝛij
⁊Z nõ bñ ſoluit.vitas ẽ iſta q̃ ponitiĩ gl.ſ.qñq; on ĩponit᷑ gnalit
gradui.⁊ tũc accreſcit cũ onere ut h in pn.qñq; onus iniungũᷣ
ꝗqbuſdã noĩatim de gradu.⁊ tũc qũq; iũgũ noiati oĩb pſonis
eiuſqẽ gradus.⁊ tũc idẽ qꝛ accreſcit cũ onẽ oĩb pſonis eiuſdẽ
gradus ut hoc ſcðo v.⁊.l.ciuitatibꝰ.S.j.⁊.l.ſi duobus..j.S.
de le.j. qñq; iniũgit noĩatĩ vni tm.⁊ tũc accreſcit ſine onere.ut
l. celſus.in ſi. S.de le.ij.ubicũq; aũt dixi accreſcere cũ onere in
telligas qñ ab initio fuit ĩſtitutio ꝓnõſcripta reſpectu ꝑſone a
qua relinꝗtur.ſed ſi ab initio tenuit ĩſtitutio poſtea in codicil/
lis legata ſut relicta iã iſtituto moꝛtuo ⁊ ſic ſũt ꝓnõſcripta re/⸗
ſpectu ꝑſone a qua relinꝗtur tũc accreſcit ſine onere.ut.l.qui
dã referũt.cũ.l.ſe.S.de iure codi.rõ patebit ĩfra.¶ Sʒ q̃ro q̃
eſt rõ dꝛie inter hereditatẽ ⁊ legatũ.Nicit NPe.in.S.is ita.q;
hereditas repñtat ꝑſonã deſũcti. ut.l.hereditas.j.de acq.re.
do. T.l.moꝛtuo de ſideiuſ.⁊.l.nõ minꝰ.S.de here.inſti.⁊ iõ ab
ipſo initio cõſiſtit legatũ cũ onere.vñ cũ ſuo onere acc eſcit. ſʒ
legatũ nõ repñtat ꝑſonã.⁊ iõ nõ accreſcit cũ onere cum ab ini
tio nõ cõſiſtit ſi ꝑſona nõ reꝑiat᷑.⁊ iõ ſi ab initio fuit ꝑſona he/
redis illã videt᷑ reſpexiſſe adeo ꝙ legata poſtea in codiculis re
licta eo moꝛtuo nõ ualẽt ut dixi. ¶ Secd q̃ro que eſt rõ utrum
relinq̃t noĩatim uel nõ. Dicut.l.j.S.ſi ſub cõditione.j.ti.j.⁊.l.
j.in fi. S. de le.iij. Itẽ que eſt rõ utrũ relinq̃tur noĩatiʒ ab oĩbꝰ
de gradu uel ab vno tm. Rõ eſt qꝛ pmo caſu videt relinquere
magis a gradu q; a pſona.nt hac.l.ij.v. ¶ Quero utruʒ hoc
ʒð dictũ eſt ꝙ accreſcit cũ onere ſit uerũ.ſiue erãt cõiũcti vbis
tm uel re tm uel re ⁊ bis.Gl.dicit ꝙ eſt uerũ ſi erãt cõũcti re
⁊ vbis uel vᷣbis tm.ſecꝰſi re tij.ut.C.de cadu.tol.S.ſi vo. Itẽ
vide gl.magnã ibi deſiciẽs.⁊ dic ut h.j.rñſo.Seqtur ſibiimi/
ſerat. ⁊ dic ut hic.ij.rñſo. Seqtur in.d.S.in pᷣ.qd eſt ueri iſto
caſu. ut.l.celſus.in ſi.e.ti.⁊ ſic tʒ glo.ꝙ qñ ſunt iũctire ⁊ uer/
bis uel vᷣbis tm̃ accreſcit poꝛtio deficiẽs cũ onẽ.x ita nõ.in.l.j.
S.ſinaũt a deficiẽte. Ne.tʒ ↄꝛiũ.q; eadẽ rõ eſt in ↄiũctis re ⁊
