cauſa in .Rũq traſfert eſt puilegiata ut h.ita dꝛ. S.de ĩſtitoꝛia.lł.
illus. S. ↄditio.qð an ſit uerũ ad pᷣſens nõ firmo.

E nirinihuag Municipes pñt iurare ꝑ
N Anicipibus. untahen dnetlpin
. CMõ ꝙ ppls põt iurare per ali. ¶ QOp. de. l. ̃
ↄdi.iſti.⁊.l.hec ſcriptura.S.e.Solu.ibiloqtur

(GSerui. Vauoꝛlibertat fanorinuptiarum fer,. h. d.

₰Mõ hãac. l. ſolẽnis ⁊ nõ
Onditiones. iĩdiget ſũmario.glo.hᷣ nihil
. dicũt. ¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ tacita ↄditio ĩpediat trãſmiſ⸗
ſionẽ.ut.j.e.l.aliqũ. So.tacita cõditio põt eẽ duobꝰ modis.
vno mõ q nenerit ex teſtm nel ex rei legate nã uel ex legis diſ/
poſitione.nã uoluit lex ualere legatũ alit᷑ niſi adeat hẽditas.⁊
talis cõditio nõ ĩpedit ut h.q̃daã ſũt cõditiones tacite q ueniũt
ex ipſo teſtõ.qꝛ teſtõꝛ ſic uoluit ⁊ tũc ĩpedit traſmiſſio.ut.l.ali⸗/
qñ.⁊ B. d.tex.in.l.qð pure.j.qñ di.le.ce.⁊ Aʒo ĩſũma.C.quã

o di. le. ce.Ex his dico ꝙ pditio qᷓ iducit᷑ ex tacita repetitiõe

in legato ĩpedit trãſmiſſionẽ.ut.S.e.l.duos. Idẽ dico in cõdi

tionè qᷓ iducit ꝑ eũ.qꝛ hec cõditio pncipaliter denotat tps. ſe/

cũdario cõditionẽ.⁊ tũc ipedit traſmiſſonẽ.ut.l.hẽs meꝰ.S.e.
⁊.·l.ſicui.S.j.S.de le.j. Itẽ cõditio qᷓ apponiĩ ꝑ relatiuũ ꝗs uel
q eſt tacita ⁊ illa ĩpedit traſmiſſionẽ.niii eẽt talis cõditio qᷓ eẽt
apta ſuſpẽdere poſt moꝛtẽ teſtõꝛis.nã oĩs cõditio q uenit ex te
iſſionẽ ipedit. ⁊ ita loqꝗtur h tex. ¶ Itẽ op. ⁊ vi⸗
det᷑ ꝙ cõditio q̃ uenit ex teſtõ nõ impedit traſmiſſionem.ut.l.
aliqñ.j.e.⁊.l.iij.S.de le.j.So.ibi erat tacita ⁊ illa in dubio vi/
det᷑ uenire extriſecꝰ.⁊ iõ dico in dubio.qꝛ ſi teſtõ: uellet iĩpedi/

re trãſmiſſionẽ poſſet.ut ẽ caſus ĩ.l.Oditiõibꝰ.S.j.SO.e.¶ Op.

⁊ videt ꝙ cõditiones extriſece ĩpediãt trãſmiſſionẽ. ut.l.miles
S. ꝓ parte.cũ gl.. dele.ij. So.debes limitare h dictũ cõditio
tacita q̃ uenit ex teſtm̃ nõ ĩpedit tràſmiſſionẽ niſi ueniat in ptã
te legatarij.tũc eni ipedit.ut.d.l.miles.S.ꝓ parte.⁊ nõ.in.l.fi⸗

lio. S. de le.j. tetigi in.l.ꝗ filiabus.S.ſi.⁊.l.ſe.eo.ti.

— Iti E. Allegas oꝛia nõ auchi. b. d. ¶ Op. vide
C ½.⅛ tur ciſta ueniat tm ut nupta. na pmũ lega
Atũ petet ut nupta ↄditiõe habita ꝓ nulla. Itẽ ſcðʒ pe
tit adhuẽ ut nupta ⁊ ſic nõ ẽ ſibi ↄꝛia. Rñdeo ꝑ.l.mulieri ⁊ ti/
tio.S.e.ubi dicit ꝙ mulier admittiĩ ꝑinde ac ſi cõditio eẽt iple/
ta ⁊ ſic hʒ ut nupta in dubio.⁊ ſcðʒ petit ut nupta ⁊ iõẽ ſibiõ
ria. C Op.de.l:põpo.S.ſʒ nec ĩpuberis.j.de ĩoffi.teſ. Solu.
ibi excipiẽdo.h̊ agẽdo.uel ibi diuerſos.hᷣð eũdẽ.de ꝗ dic ꝑ
Pi.in.c.nullus pluribꝰ. de re.iur.li.vj.⁊ ꝑ Ci.i.l.j.C.de ſẽtẽ.

Op. gl. de.l. q uas. S. uetare.j. de ſfurh. So. ibilo/
quit in phibẽte petẽ ⁊ ibi erat pſona in quã cadbat nolũtas
⁊ uolũtas.uos videtis ꝙ h cõditio ſi uoluerit nõ viſicat᷑ ꝑ euẽ/

e Debee ſeuerimam. Wraece gt a

tũ ſi nõ potuerit.imo deñicit cõditio oĩno ut videtis hb. Hoc vi

†*

det᷑ id qð dixi uobis ꝙ vulgaris ſubſtitutio fcà ĩ vnũ caſuʒ ſi
uoluerit poꝛigit in aliu ſi nõ potuerit.ut plene dixi in.l.ul.C.
de iſti. ⁊ ſubſti. t i.l. gallus. S. ⁊ qd ſi tm.S.de li.⁊ poſthu.⁊ vi
diſtis nõ.in.l.ex fcõ.S.de hẽ.iſti.⁊ ibi dixi me dicturũ H. Rai.
in tractatu ſubſtitutionũ dicit ꝙ illa.l. ulti. loqtur in iſtitutiõe
⁊ ſubſtitutione.hᷣ̊ loqtur in legatis ſicut in hẽditatibꝰ.ut.l.titi
us ⁊ ſeius.cũ duabꝰ.ll.ſeq̃n.S.de hẽ.ĩſti.DPic ergo ꝙ h̊ fuit fa
cta ſubſtitutio in pena ſi nollet nubẽ.ſed ubi oĩno nõẽ dedu/
ctũ nõ eſt pena.ut.l.aliud eſt fraus.j.de vb.ſig.iſta ergo muli
er que nõ potuit eẽ ſi uellet nõ dʒ puarilegato.

(Stan deicõ miſſo. Mõ videt᷑ ſine liberis dece

dẽ qĩcertũ filiũ relingꝗt.h.dð

¶ Conditionum. AYerba uſq; ad tpe pñſt ſtarein

ſtitutiõis cõpẽdioſe.¶

n Arer II ho ꝓpꝛia ſigniñcatiõe.⁊ poſt tẽpus
traſire ad ĩpꝛopa.h.d.⁊ ẽ nõ.caſus ⁊ facit multũ ad mãʒ ſub/
p.gl.multũ foꝛtit᷑ de.l.vbis ciuilibꝰ
T.l.ĩ vulgari.S.de vul.x pu. ubi vba directa nunq; obliquani
Gl.nõ ſol. Rai.dic̃ ꝙ h̊ iõ.qꝛ ĩteruenerat noua cõfirmatio iu

dicis.q cõſirmatio ĩ ſubſtitutiõe ĩteruenire nõ põt.Sʒ ꝗd ad

factũ.Ego nõ recoꝛdoꝛ qd dixi in.l.pcibꝰ.C. de ipubh.nũc di

co ſic ꝙ iſta.l.m coꝛticẽ vboꝝ ſacit multũ ↄ.Sʒ bñ reſpicien

dao nil facit. Dico ergo diſpõ de qᷓ h loqꝗtur hʒ cauſã otinuam
⁊ ſucceſſiuã partẽ tꝑis.oĩ enĩ parte tpis gerit tutelã vñ merito

de neceſſitate debem itelligẽ teſtoꝛẽ ſic itellexiſſe. Sʒ ſubſtitu
tio cõpẽdioſa nõ hʒ cauſã otinuã ⁊ ſucceſſiuã qꝛ nõ põt moꝛi

tota illo tpe.ſ in vno pũcto tm̃.⁊ iõ teſtõꝛ vnifoꝛmiter intelle/⸗
xit ⁊ i ſi fueruũt ſemel directa nunqꝙ; obliquant. ¶ Itẽ op. gl.
Ddea. . . S. ma. So. illa cõcoꝛdat nõ diſcoꝛdat.

G&. Roditio ꝗᷓ põt ipleri in vita legatarij expe/
2 OCTrUS. tat nec ẽlocꝰmutiane cautiõi.h.d.¶ Op

po.ꝙ expectare illã ↄditionẽ ſit triſte. ut.l.cũ tale.in pn.S.e.

So.ꝙ nõ ẽ aliq mulieri triſte. Hec rõ nõ videt᷑ bona qꝛimo

triſtant᷑ bone mulieres. ut.l..ĩ fi. pmi rñſi. C. de iure do. Rai.

dicebat ꝙ muliẽs male gaudẽt bone triſtanĩ.ſʒ regula eſt ꝙ
oẽs mulies ſũt male.ut in aucẽ.ut ma.debi.aut credi.S.qꝛ voꝛ

ergo ĩſpicit qð cõiter accidit. Iſta rõ nõ ẽbona.q; muliẽs dili

ita. S.e.l.mutiane.⁊ dixi.S. eo.

guũt virũ eti ultra filios. Quare dico põt eẽ talis ↄditiõis

vir t uxoꝛ ꝙ expectare moꝛtẽ viri nõ eẽt triſte.ut ſi virẽ ſenex
uxoꝛ iuuenis.ut dixi in.l.mutiane.S.eo.¶ Vltimo nõ ꝙ ↄdᷣ
tio affirmatiua reſoluit in tacitã negatiu ut h.cui cõcoꝛ.l.cũ

Timiſſa Dictio iu facit cõditionẽ b. d.
Eie eicomiſſ. gliwedciie
lu. Fut in glo.

ſc NA1 In ſideicõmiſſo uli relicto afi
C Sm auus. poſt montẽ ſabitelligi ſide⸗
celſerit ſi

lijs. h. d. mſtũ admirat᷑ imꝑatoꝛ de h̊ caſu i.l.cũ
acutiſſimi. C. de ſideicõ.⁊ h qũñ rogat poſt moꝛtẽ.ſec ſ in vita.
qð dic ut ibi.⁊ etiã põt eẽ rõ q; ſic teſtõꝛ pᷣtulit ſubſtitutũ ſilio
eadẽ rõne nepoti.¶Qũo ꝗꝗ ſi talis ſubſtitutio fit a mre uła
decedẽte ꝑ lineã mr̃nã. Rũñdeo idẽ ⁊ eadẽ ẽ rõ.q; hʒ locũ ĩ fili
is nalibꝰ. ut.l.gnãlit᷑.S.cũ aũt.S.de iſti.⁊ ſub.⁊ no.ibi idẽ er/
go ſi fiat nlio nepoti emãcipato.ſec'ſi exneo.ut nõ.i.d.l.cum
acutiſſimi.¶ Aũo qd ſi deſcẽdẽs rogat aſcẽdẽtẽ. Rñdeo pu
to ꝙ nõ ſit idẽ qꝛ nõẽ rõ eadẽ.⁊ h.l.⁊ ſiles loquunt᷑ ſolũ de de
ſcẽdẽtibꝰ rogat.ſecĩ aſcẽdẽtib uł exneis.⁊ ita videt᷑ tenẽ gl. .
agd tre.l. ex Hõ rogatꝰ.¶ Quũo aligꝗs rogat ẽ reſtituẽ
ſi deceſſerit ſine libis ul cũ libis decedẽtibꝰifra.xx.annos.ani
telligat ꝙ dci libi decedãt ſine filiis. NPuto ꝙ ſic ꝑ hãc.l.⁊.l.
cũ acutũſimi. C. de fideicõ.etiã ſi dci lidi ſũt ↄcepti ⁊ nati poſt

moꝛtẽ teſtõꝛis.ar.j.de bo.q li.l.paulus.S.paulus.¶ Quũo di
cit teſtõꝛ rogo ſiliũ ꝙ reſtituat ſi deceſſerit ſine filijs maſclis an

ſubitelligat ul femis. Videt q ſic ꝑ hãc.l.⁊ ſiles.Cõtrariũ pu
to ꝙ ex eo ꝙ uoluit maſculos excludẽ ſpᷣſtitutũ videt᷑ uoluiſſe
ꝙ femine nõ excluderẽt.ar.S.e.l.cũ ita.puto tñ filias debẽ cõ

petẽter dotari ab ipo filio ꝑ auc.res qᷓ. C. cõia de le.⁊ qð dixi

ſ. ad tre.l.a ſilia. uel ſi ipſe li nõ fac dotabit᷑ a iudice.ar. de iu.
doðd.l. ꝓfectitia.circa pn. ¶ Quũo qd ſi dixit ſiſii me deceſſe
rit ſine filijs maſculis.⁊ ſi hũerit ſeminas reſtituat tm.ↄtigit ꝙ;

deceſſit cũ filijs maſculis ⁊ feminis. an debeat᷑ legatũ.Et vide
tur ꝙ ſic. ut. S.de li.⁊ poſt.l.ſi ita. Cõtrariũ dico qꝛ illud de eꝗ

tate fauoꝛe teſti ⁊ iſtitutionis ↄſeruãde.de rigoꝛe ſec ut ibi dẽ

in h ergo ſideicõmiſſo qꝗð eſt onꝰh nõ erat.q̊ videt defecta cõ/

⸗dQitio.ut.ð.e.l.in cõditionibus.S.ſ.

ita leg arij H caſi eqteci magnũ ſe
Jitalegatũ. Mocede Hiure. de v.
ob. ¶Querit gl. utrũ hẽs illititij ĩcõtinẽti petat legatũ ul de
heat expectare. Rñdeo diẽ ꝙ dʒ expectare diẽ. Bul. ð gl. tʒ

tſ
do⸗

Lin

.

Addlegẽ ſal.

opi. Rog. qꝛ fuit dies appoſita diſpõni.⁊ iõ qũ appõit diſpõ/
ni nõ curo qñ ueniat ↄditio qꝛ ſemꝑ expectaĩ dies.ſ̊ qũ appo
nit᷑ dies oditiõi ut ſi nauis ex aſia uenerit ifra.x.annos tũc hʒ
locũ diſtictio fſcã ꝑ me ĩ.l.h iure.⁊.l.i illa.j.de v.ob. tetigiin.l.
uij. S. e.l. cũ tale. S. meuie. S. e. quã diſtictionẽ didici ex hac.l.
Am Nõ nocet medio tꝑe quẽ ex iuxta cau
Im ꝗq:aai exiſtẽtiã Oditiõis pdẽ ciuitatẽ.h.
. vidiſtii.l.itercidit. S. eo. x.l. ſi in cõdit.S.ſolemꝰ
5. de hẽ iſti. ¶ Op. de hẽ. iſti..ſi alienũ. S.i exneis.x inſti.de
hẽ.q̃.⁊ diffe.S.iĩ exneis.Diẽ gl.aliud ĩ hẽditate aliud ĩ legas

dicã de hĩ.d.l.ſi alienũ.S.i exneis.¶ QAuero q̃re dẽ ante ap

tas tabulas. Pic glge Fʒ hec iura cedebat dies ab aptura ta
bularũ.h ẽ falſũ qꝛ cedebat a die moꝛs oli ſiẽ hodie.ut.l.ſi poſt
diẽ. S.j. q di.le.ce.⁊.l.j.S.j.C.de cadu.tol.loꝗtur de.l.papᷣ.qᷓ
fuit poſt tpa.ff. añ tꝑa codicis.dixi de hi.l.ſi duobꝰ.S.de le.j.
Anen gl. qd ſi legatũ ẽ purũ ⁊ fuit ſactũ ĩ diẽ certũ nõ ca

asa PütenisliteſiurlSilion1 delcd.

nõẽ uerũ ut no.i.l.ſ cognat.õ.de reb dubip.⁊. S.de re.ca.
l.ij. T ibi plene dicã.tãgit Di.i.l.moꝛi.j.de dona.cau.moꝛt.

.— füdũ. Allienatio rei legate ſub cõditiõe uel
* hſpoſitio Fuitus irritat᷑ ↄditiõe adueni/
Qente. h. d. ¶ Qnerit gl. utrum iteriʒ ualeat alienatio
2 ſeruitutis ipoſitio. Dicit gl. olim ſic hodie nõ. vide gl. fuper
ibi. coll.iiij. S. j.⁊ dic ↄꝛiũ ibi nõ. Alias gl. ꝛias di/

Eii euo legalo svele ei mhle

tario nõ iplet᷑ pſtita cautione
b. d. CQäüo an debem expectare moꝛtẽ titij. Blo.

mutigꝗ

diẽ ꝙ ſic. Sʒ qre nõ ſic ĩ phibitiõe itelligit de pmnis nupſ.ſic ĩ

—

pmiſſione. Ol. rñdet multũ bñ. ⁊ iõ nõ. gl. ⁊ tene eã mẽti.

ecEEs= iaunas dε Expſſio eon ꝗᷓ tacite ĩſut nil ope
L XN Li uado. ? is adit tacita ex teſtõ ꝓ/

ueniẽs ĩpedit trãſmiſſionẽ.h.d.¶ Op.x videt᷑ꝙ ex/
pꝛeſſio eoꝝ q̃ tacite ĩſũt aliqd oper᷑.ut...ſi ita.S.illi ſi nollet..
de le. j. x.l. ſiita. S. eo. So. gl. ꝙ cõditio illa nõ ẽ tacita imo ſta
tim ibi acqrit ſibi etiã ⁊ ignoꝛati lʒ poſſit poſtea repudiare.de
q repudiatione dicurig seG. èM
Abertis. Pictio h ampli nõ ſol eſt repetiti
E Keng legati. z etia ↄditiõis pꝛeambu/

.hoc dicit. ”MD .
„RNata„ Ad bedẽ ius iplẽdi ↄditionẽ nõ
Eetrãſit ut ſideicomiſſuʒ ꝑſiciat.h.
d. ⁊ nõ.l. C Nõ ꝙ ablatiui abſoluti faciũt cõditionem ut h
ibi accep cẽ.ita nõ.gl.ĩ.l.cũ ab eo.S.de ↄhẽ.emp.lʒ gl.aliter
dicat. dic ut ſtati dica. C Scdo no qð dixiĩ ſũmario. ¶Ter
tio nõ.h̊ a ↄꝛio ſenſu ꝙ modus q;ꝙqᷓ; de futuro nõ ĩpedit trani
miſſionẽ.videbi tex.in.l.poſt diẽ.S.his qdem.j.qñ di.le.ce.

¶QOp. ⁊ videt᷑ ꝙ ĩ dubio pᷣumiũ modus nõ cõditio.ut.l.cum

ab eo. S. de hẽ.emp.Gl.rũdet ꝙ ibi nõ dic ꝙ in dubio non
pᷣſumat ſz diẽ ꝙ dʒ iſpici qð ẽ actũ.¶ Sʒ op.ꝑ dictionẽ ut in
ducit᷑ modus.p ſi cõditio.ſʒ h nõ ẽ ſic. ergo videt obſtare.l.ea⸗
S.eo.dic gl.ex pone ut pꝛo ſi.ſʒ certe tũc eẽt mala grãmatica.
AQuare gl.cũ ab eo.dic ꝙ aliqñ inducit᷑ cõditio ꝑ ut ſicutẽ h.

Tu dic ꝙ h iducũ ↄditio ex virtute ablatiuoꝛũ poſitoꝝ abſo/
lute.dic ut dixii.l.qb diebꝰ. S.ſi.S.e.Mõ uenio ex gl.⁊ h̊ di

miſi dicẽ. S.ðe.l.j.⁊ ſũt młtũ dubia.¶ Op.na iſta vba acceps
nũmij iducũt fideicõmiſſũ purũ.nt.l.ſideicõmiſſa.S.cũ eẽt.g.
de le. iij. ⁊ B idubitter ẽ uerũ iter hẽdes.ut nõ.i.l.ĩrõne.S.tã
etfſi.j.ti.ꝓxi.⁊ ͥ erãt cohẽdes.Quid dicemꝰ.dico ꝙ iſti abla

tiui abſoluti faciũt ↄditionẽ qñ nõ pñt iducẽ ſideicõmiſſu ulłex
naã pſone cui adijcit q; nõ põt grauari ul ex nã rei.ar.ei quod
nõ.i.l.ĩ rne.S.taetſiX.ti.].⁊ ita dʒ itelligi qdð dixi.S.eo.lʒ.j.ſed

qñ referũtur ad ꝑſonã ⁊ ad rẽĩ q põt cadẽ ſideicõmiſſũ ĩducũt

AKgdeicõmiſſũ quatũ ad ſe ut h. ⁊ ẽ caſus i.:.ſdeicõmiſſa.S.cuʒ
eẽt. S.de le.iij.x.l.ſiuus.S.q margarita.S.de le.j. Sed q ad

aliud hẽant vĩ cõditiõis ut h ⁊ uolo dicẽ ſic. Titie hẽs mi.ac/
q cẽtũ a titio reſtituas hẽditatẽ titie cohẽdi.illa cẽtũ ſunt in

ge ac ſi dicẽt titia det cẽtũ.⁊ ſi cẽtũ dederit hẽditatẽ accipiat.hᷣ
ẽ caſus nõ.⁊ iõ nõ poterit hẽre hẽditatẽ niſi illa cẽtũ det. Di/
ces tu ꝙ illa ſo. ẽ ð ea q̃ dicta ſũt.S.e.l.eui fũdus.qñ ↄditio hʒ
diſpoſitionẽ pᷣcedẽtẽ ius adiplẽdi cõditionẽ traſit ad hẽdẽ.ut
l.dlẽ. S. j.S. de arbi.⁊ dixii.l.cui fũdus.⁊ doc.i.l.pe.C. e.ti. ſʒ
h bʒ pᷣcedẽtẽ diſpõnẽ.ergo ⁊c̃.So.illud ẽ uerũ q hʒ pcedẽ/
tẽ diſpoſitionẽ ꝗ ad hoc ut danũ euitet ut ibi.nõ ut lucrũ ↄſeq̃

tur ut h. ¶ Iẽ op. de.l.ſi p̃dio ĩ pn. S. de in diẽ adiec.?⁊᷑ foꝛtin
co ↄꝛiũ ꝑ id qdð dixii.l.cui füdus.Qñ ille ꝗ dʒ obligari ex im

plemẽto conditiõis aliqd accipit ius ĩplẽdi cditionẽ tranſit

eicõmiſſo qͥ ad illã titiã ⁊ ſeĩ ↄditiõe q ad hẽditatẽ ut ſit ꝑin

ad hẽdẽ. utẽ caſus i.l ij. C. de pac.iter emp.⁊ uẽ. Sʒ h aliqd
accepit.ergo ius ĩplẽdi ↄditionẽ dʒ trãſire ad hẽdẽ. So.illud

cẽ uerũ ĩ ↄctibꝰ.in ultimis uolũtatibꝰ nõ pcedit ut nõ.ibi. Ael

dic ꝙ ille q iplet ↄditionẽ ↄſeꝗtur aliqd ex cauſa oneroſa. nt
ibi.ſec'ſi ex cauſa lucratiua ut h.¶ Op.ad ultimũ nõbile qð
dixi ꝙ modus qqᷓ; de futuro nõ ĩpedit traſmiſſionẽ ut h a cõ
trario ſẽſu.nã ĩmo videt᷑ ꝙ hẽditas nõ poſſit reſtitui niſi ei cui
teſtatoꝛ iuſſerit reſtitui.ut.l.młier.S.ex aſſe.de iu.do. Rñdeo
nõ põt reſtitui alij ſʒ ẽĩ rẽ ſuã ꝓcu.ut ibi.ſʒ hẽdi ꝗ repñtat pſo
nã defũcti ut B. ¶Sʒ op. hẽditas nõ adita nõ traſmittit ut.l.
j. S.ĩ nouiſſimo. C. de cadu.tol. eadẽ rone nec ſideicõmiſſũ dʒ
traſire cuʒ ſideicõmiſſari quodamõ ſit hẽ. ut.l.ſi filiꝰ.S. j.qð
cũ eo.⁊.j.ad treb.l.poſtulate.S.j.Gl.fatet᷑ ↄꝛiũ.⁊ h nõ dʒ ex/
poni ſic.qꝛ ſi ſic exponeret᷑ eẽt male poſitũ.⁊ ita tenet gl.i.l.cũ

Klio. S. de le. j. Ita tenet Aʒo ĩ ſũma.C. de ſideicõ.circa ſineʒ

ſcòde colũne. Cõtrariũ ẽ vitas ⁊ ita tenẽt oẽs doc.ut pʒ in.l.co

gi. S.idẽ metianꝰ. ⁊.l.poſtulãte.⁊.l.puilegia ad tre.⁊.l.apud

iul.S. antiſtia. eo.ti.? ibi nõ.⁊ ꝓbat᷑ ꝑ hac.l.⁊ ẽ caſus in.l.iij.⁊

l.ſi in ꝑſond. C. de fideicõ. ⁊.l.ſi imperatoꝛ.ad oꝛſcia.⁊ Hi.⁊

alij moderni h̊ tenẽt in.l.Cũ ſilio.S.de le.j.Ad rõnẽ quã dicit

ſicut hẽditas nõ trãſmittũ añ aditionẽ. ſic nec fideicõmiſſum.

Di. rñdet ꝙ hẽditas añ aditionẽ nõ trãſmitti᷑ qꝛ hẽs nullum

ius hʒ. Sʒ ſi decedat ifra ãnũ ꝗ dat᷑ ad delibandũ ifra illũ an
nũü trãſmittit.ut.l.cũ antigoꝛib.C. de iu.deli.Sʒ fideicõmiſ⸗/
ſarius hʒ actionẽ ex teſtõ.⁊ iõ illa actio traſmitti ut dicit Di.
B. ⁊ ego ſcribo in.l.cũ nilio.S.de le....æ.).

Pew innitig DOp. videi ꝙ hẽdes inuiti nõ
muitis poſſũt reuocare cũ teneàtur actio

Nne in factũ.ut.l.iij.S.fi.S. de condi.ob cau.So.de ri/

Soꝛe polſunt de equitate repellũtur m gl.

NVi ſub conditione. antia n.
l.cuʒ fuus. ⁊.l. ſicui.S.e. Hic dẽ ꝙ dz ꝓbare ꝙ muhil
ſubtra xit qlit pꝛobei. Rñdeo pbat eoipſo ꝙ nõ ꝓbat ↄaiũ. ut

l.ſupꝑ fuis.C.q militare nõ poi.li.xij.¶ Quero qlit᷑ potit pꝛo
bare ꝙ iſtud qd ſcripſit ẽ uerũ. Dic qda ſut ꝑſone q nõ tenent
⁊ earũ ſtat᷑ iuramẽto.ut.l.ſiqs pꝛo redẽptiõe.C.de do.⁊ nõ.ĩ
l.j.j.ſicui pluꝭ qᷓ; ꝑ.l.ſal. Sʒ ĩ caſu legij nr̃e dico ꝙ ꝓbat᷑ eoipᷣo

ꝙ ꝓbat ꝙ bon vir tm̃ expẽdiſſet ĩ h.hẽ caſus i...ñ.C.de ali.
pu.pꝛe.⁊ tũc credo ꝙ nõ ſufficeret dicẽ expẽditãtum ĩ illa do/

mo ⁊ tantũ expendiſſet bonus vir. ut pꝛobat᷑ in.l.j.C. de ero.

mili. an.li.xij.qdð tene mẽti q; notable.
t Ales Coditio ĩdiuidua plurib appoſita nõ po
XEBateſt niſi ab oib ipleri. diuidua vo ex cau/
ſa diuidit tã ex parte iplẽtiũ q;ᷓ ex parte eoꝝ i qrũ ꝑſonis dʒi ⸗/

pleri. h. d. uſq; ad. S. pꝛiſc?. ¶ Op. dz ꝙ ↄditio idiuidua nõ

põt ĩpleri ꝑ vnũ.õ. C.e.l.pe.So.ſfateoꝛ ꝙ põt ĩpleri ꝑ vnũ ut
pſit ſibi tm ut ibi.nõ aũt ut ꝓſit oibus niſ contraria ſit uolun/
tas defuncti.ita pbatur ibi.⁊ in eo quod dicit gl.ꝙ ꝓdeſt oibꝰ
male dicit.⁊ de hac materia qliter ſcindat ius iplendi.dixi.S.
e.l. cui füus.

¶Pꝛiſſcus reſpondet.el er ozroͤnen

bit. h. d. C Mõ hãc.l.x facit ad mãm. liteʒ illa. ð. de ↄſti pe.
ſacit etiã ad totũ ti.C. ubi de cri.agi.opoꝛtet.

11 EFlii. 18 dz quis poſſe adminiſtra⸗
AUm filius. res ſuas ante viceſimũꝗntũ
Aannũ.h. d.⁊ eſt notabilister.
Ad legem falcidiam. NRubꝛica.

HZ ¶ Dictũ F.S.de legat.uerũ q; de legatis detrabü falcidia. igi

tur ſeꝗtur videre de lege falcidia.

Er falcidia lata é. Biudlun
Pꝛio ponit᷑ oꝛdo ꝗlex falcidia fuit ĩtroducta.
kH RRuſq; ibi q̃ p capite. ibi poniũ mẽs ⁊ vba pmi ca
pitis.uſq; ibi ſecudo.ibi ponit mens ⁊ vᷣha ſcdi capit uſq; ad
Eria⸗ Quero q̃re iſta lex appellat.l.fal.Gl.dicit ꝙ appel
at᷑ a falcidio ↄſule ſicut publiciana.Sʒ iſte ſalcidiꝰnon dʒ
oſſe tollẽ legẽ.xij.tab.ipſo iure ſic nec ptoꝛ põt ius ciuile tol
ere. ut. . quos aut. iſti. de bo. poſ. ? pbat᷑ i.l.ſll.S. ſy quẽad
modũ.j.de bo.poſ.õ tabu.⁊.l.ex duobꝰ.S.de vul.⁊ pu.So.
fateoꝛ ꝙ pᷣtoꝛ ipſo iure nõ põt tollẽ ius ciuile.ſʒ ꝑ exceptionẽ
ſic. ſed iſte falcidius fuit cõſul ꝗ põt ipſo iure ius ciuile tollere.
Allij dicũt ꝙ iſte falcidius fuit tribun. Ita habet ĩ decreto.ij.
di. c.qdã. Alij dicũt ꝙ. l.fal.dẽ a ſalce.q ſic falx reſecat gra⸗
nũ ita lex falcidia reſecat legatũ. Quidãa dãnat iſtã opi.qꝛ in
mo capite iſti.l.nõ reſecãtur legata ⁊ tũ lex falcidia appel/

. —

latur. Oʒ rũdeo lʒ nõ reſecet tamen animuʒ reſecadi habuit.

Itẽ qꝛ pꝛincipałr ad h induciẽut reſecaret iõ ab eo nomine
tur. argu.l.queritur hermafroditum. õ.de ſta.ho. h plus pla
cet qᷓ; pma.q;ꝛ video ꝙ trebell.appellat falcidia.ut.l.pater ſi/
liũ ĩ pn.j.e.C.l.titia.vbi appellat᷑ lex falcidia trebellianica.ut
l. iubemꝰ. C. ad trebel.⁊ ſic dico ꝙ largo ſupto uocabulo ꝗc/
ꝗd reſecat põt dici falci.qð facit pꝛo ſtatus qᷓ ſũt in alib par
iibꝰ. dic ſtatutũ ꝙ ſilia ſemina ſit otẽta dote pꝛo falcidia debi
ta ĩ bonis pꝛis.diẽ ſilia ego uolo legitim me qꝛ nõ ẽ fal.Sʒ
gqda doc.hene determinat ꝙ ꝓpt᷑ cõeʒ uſũ loquẽdi intelligaĩi
falcidia.i.legitima.iõ de legituma ĩtelligat᷑.ar.l.cũ delanionis
Saan e fũ.itru. Pꝛetea vba debẽt ĩtelligi Fʒ q̃litatẽ ꝑ/
ſone ad quã referãtur. ut.l.plenũ.S. eqtij de uſu ⁊ ha. ⁊.l.ſiꝗ⸗
exhẽdato.S. irritũ. S. de iniuſ. te i h ego do gl.in.l. ſi pa⸗
tronꝰ.j.de do.⁊ Aʒo videt᷑ ponẽ ĩ ſuma ĩ auẽ.de here.⁊ fal.v.
qᷓ p capite.¶ Op.⁊ videi ꝙ bʒ facultatem legãdi a lege.xij.
tab.ut.j.de v.ſig.l.obuenire.⁊ iſti.e.iĩ pn.Gl.ſo.dedit.i.datã
affirmauit.hʒ ergo ꝗs ptãtẽ ↄdẽdi teſtm ex.l.xij.tab. ut ex.l.
fal.¶ Alteriꝰop.⁊ videt᷑ ꝙ ꝗlibet ciuis non põt h̊ facẽ.ut.l.ſi
ꝗqramꝰ. C. de teſ.ſo. ut ĩ gl. ¶ Op. iſti. de le. 5. legari. Sol. ut ĩ

gl.¶ Quero ſi ſtatutũ diſponit illud qð plus erat diſpoſitum

de iure cõi.an ſit ſtatutũ an lex.hoc ẽ utile ſcire ppt᷑ młta q pñt
occurrere. Jo.an.in.c.j.ex de cõſti.li.vj.tʒ q; Tumum ſit ius
cõe.⁊ ꝙ ſit uerũ ꝓbatur ꝑ.l.ius ciuile.S.de iuſti.⁊ iure.⁊ p.l.ſi
creditoꝛi.S.de le.j.q̃re ius gẽtiũ alterat᷑ cũ aliqd adijci᷑ uł de
trahii.ita ⁊ ius ciuile niſi aliqd addat᷑ ul detrabat᷑ ꝑ ius muni/
cipale remanet iuj ciuile.⁊ pꝛo h iſta lex ſʒʒ expoſitionẽ gl. In
pꝛiũ qꝛ ſi teſtõꝛ diſponit ſʒ ius cõe ut qꝛ ueniẽtes ab ĩteſtato in
ſtituit ualet ut ultia uolũtas.ut.l. ij. S. de iniuſ.te. x. l.gallus.ꝑ
totã.l.S.de libe.⁊ poſt. Pꝛetea nil ꝓhibet deduci ſtatutũ ciui
tatis.iſtud qdð ẽ de iure coi.ſicut nõ ꝓhibel deduci ĩ ſtipulatio⸗/
nẽ ul in aliã cõuẽtionẽ.ut ĩ.l.ij.circa pn.j.de noua.⁊.l.ſtipula
tio.S.ſfacta.j.de v.ob.p iſtas ultimas rõnes ꝓbo ꝙ ſtatutum
ſit municipale a ſili.⁊ addat nouã foꝛmã agẽdiut ↄditione
ex

ex ſtatuto agat ꝗ pꝛi terat elure folage⸗ ꝓ h iſta. I. -'m
iſtã expoſitionẽ quà fecit. Itẽ ſuꝑ eodẽ hʒ

ex 1 ocũ ius ciuile ⁊ pᷣ⸗
toꝛiü.ut ĩ bo. poſ.Fm tab.⁊ gl.dni Jo.an.puto uer in caſu in
quo loꝗtur ꝓut ad ſuperioꝛa refert. ¶ Altio vide h̊ dictionẽ

uſq; de cuius ſigniſcatu ponit Ja. de are.h ⁊ Ci.etiam in.l.a

calli⸗ 1o..denuir goele . ſenmd.
Se J DHitæg COp. ĩ auẽ. de trien. ? ſemiſ.
Secudo cab ite. oſ pn. ⁊.C. de ĩoffi.te.ĩ auc̃.

nouiſſima. So. h loqtur ĩ qrta debita iure inſtitutiõis ut glo.
¶Scðo op.ꝙ nõ liceat caꝑe.ut.l.nõ dubiũ.C. de le. So.in
tellige hac 'ᷣm illã ꝙ debeat cape de uolũtate hẽdis ſcriptinel
rẽ uacãtẽ.ut.l.pe.j.de le.uł qꝛ teſtatoꝛ ꝓmiſit.ut.l.titia cũ teſtõ
GS. .S. de le.ij.als ſi ex iſtos caſus caꝑet pderet legatuʒ. ut.d.l.
nõ dubiũ.¶ Quero an iſtud qð reſecat᷑ ꝑ falcidiã ſit nalit᷑ de

bitũ. Et gl.tenet ꝙ ſic.ut.l.cũ ꝗs.C.de iur.⁊ fa.ig.⁊.l.cui per

erroꝛẽ.j.de re.iur.⁊.l.j.S.de cõ.ĩde.doc.ultramo.tenẽt ↄꝛiũ ꝑ

ſſtd.l.qm nõ ꝑmittit diſponẽ niſi uſq; ad dodratẽ. ⁊ qñ res re

ſiſtit obligationi nãlis obligatio ĩpedit᷑.ut.l.ſi nõ ſoꝛtẽ i pn.S.
de cõdi.lde.ſʒ h reſiſtit.ergo ⁊c. MPꝛetea iſtud ꝓbat᷑i.l.linea
margaritarũ.j.eo.⁊ Ci.tagit in.l.cũ ꝗs.ſʒ ſemꝑ repꝛobaui.⁊
dico ꝙ nõ ẽ dubiũ nãle ut tex. C.e.l.j.ubi dicit ſi hes dat ſcien
ter ultra tũc nõ videt᷑ donare.ergo aliq iure ẽ debitũ als dona
tio ẽ.dixi uobis ĩ.l.pꝛonꝰ.S.j.j.de do.Ald rõnẽ ultramon.dic
G.l. fal. nõ reſiſtit obligationi ſʒ aſſiſtit.qꝛ dic ita tũ pꝛo quar/
ta ⁊c. Sʒ ʒ iſtã ſo.ſac iſti.e.S.j.ubi dicẽ text ꝙ lex.fal.ꝓhibet
i.nõ ꝑmittit.ſicut dicimin.l.ſtipulatio.S.alt᷑i.j.de v.ob. Ad
l. linea. rñdeo ꝙ dñiũ reſcinditſʒ nõ obligationẽ nalẽ qꝛ rema
net nalis obligatio put erat pꝛimo.

ex fal.? d teſtm ꝑ ſictionẽ legis coꝛnelie cõſrmatuʒ

tinet lex fal. p. d. ¶ Op. ⁊ videĩ ꝙ oẽs legeʒ
teſtamẽtarie nõ pñt hẽre locũ.ut.l.ſigs exhẽdato.S.irritũ.S.
de iniuſte. ⁊. l. ij. de v. ſig. So. ut iĩ Jar llle reſpiciũt vitatẽ ⁊ h
lex reſpicit fictioneʒ.iſta pbãtur ꝑ.l.ſiqs exheredato.S.qᷣtiẽs
S.de iniu.te.⁊ h̊ nõ. Mar.ad h̊ qð tota die ſit ĩ ciuitate iſta ſu
it ſtatutũ factũ ꝙ ſtatutuʒ qð loqtur de iũct hẽat locũ ĩ oĩbꝰ
⁊ ꝑ oĩa ĩ exneis itelligi ĩ caſibꝰĩꝗb põt hẽre locũ.qꝛ ſi eẽt in
ſtatuto pᷣ ꝙ ĩ cõſãguineis pꝛopꝛijs cõpꝛomittat᷑ non põt hẽre
locũ ĩ exneis.⁊ pꝛo h.l.ſta.¶ Op.qdð ẽ fʒ ſictionẽ dʒ ſtricte
accipi ⁊ nõ recipit extẽſionẽ.ut.l.mulieri ⁊ titio.S. ti.j.facit.l.
urãni.⁊ qdð ibi dixi.j.de ſideiuſſo.hᷣ dꝛ ↄꝛiũ. So.non recipit
extẽſionẽ.ſ.actiue.hᷣ ẽ ut ipſa fictio extẽdat᷑ ad alia ut in ↄꝛijs.

Sʒ extẽdit paſſiue.h̊ ẽ ut alie leges teſtamẽtarie ad ipſa extẽ/

dãtur. H tetigi in.l.ij.S. de le.j.⁊ ponoĩ.l.oẽs populi.circa ma
teriã ĩterpᷣtatiõis. None filiuſta.põt facere teſtm ꝑ foꝛmã ſta

luti.habebũt ne locũ ĩ eo leges q loquũtur de teſtõ. Certe ſic.

Adlege fal.

Ad eos qui omiſſa. acarzlocn tleg.

debẽtur ĩ his qrũ diej cedit ab adita hẽditate ⁊ ĩ his q ex poſt
ſacto an debent apparet.h.d. ¶ Op.ꝙ nõ ualʒ legatũ ſactũ
ei ꝗ ẽ apud hoſtes qꝛ nõ ẽ capax.vñ videlĩ obſtare qð habui/
ſtis in.S.iĩ exneis.ðiſti.de here.q̃li.⁊ diſ. So.oſirmaĩ ꝑ ſictio/
nẽ poſtliminij ut vidiſtis ĩ.l.nulla.S.j.s.de he.inſti.

IAL miiEee, Dp. de. §. ſinaut hẽs. in auẽ.
¶Ad muonicipu. ecc * ſumit᷑ auc.ſi mulier.

*

C.eo.Glo.ſol. ꝙ h loqꝗtur qñ relinꝗtur deo.ibi ad pias cau/
ſas. Iſtã ſo.repꝛobat gl.ꝑ.l.ſigs ad declinãdam.S.pe.C. de
epi.⁊ cle.Alij dicũt ꝙ ẽ dꝛia an relinq̃tur deo uł eccleſe.Sed
iſta nõ ẽ va.qꝛ qñ reliqui deo videt relictũ eccleſie.ut Sſiae
ĩnoĩe.ĩ auc.de eccle.ti.Alij dicũt ⁊ tenẽt ꝙ iſta coꝛigit ꝑ illaʒ
Tiſtã tenet gl. H. Alij ut Ol. dicũt ꝙ ille. . ſinaũt. loqtur ĩ hẽ/
dib ꝗ ſuerũt ĩ moꝛa ſoluẽdi.x vidi mitoj doc.h dicẽtes.⁊ glo.
recitat i.l.ſiqs ad declinandã. C.de epi.⁊ de.⁊ docto.ut Ja.
bu.dicũt iſta eẽ uerã de iure.ſʒ q; Ci.dixit ↄꝛiũ ĩ auc.ſilr.ideo
ego nõ audeo dicẽ ↄꝛiũ.Sʒ mihi videt᷑ ꝙ ĩ coꝛpoꝛe non dica
ꝙ ſit in moꝛa.ſʒ ꝙ ꝑ ſalcidiã recuſabat ſoluere.⁊ ſi eẽt in moꝛa
aliq mõ punii ut ꝓbai ex eo qð ſeꝗturĩ illo.S. ⁊ ex.S.ꝗ eũ pꝛe
cedit.ego credo ꝙ iſta lex ſit coꝛecta ⁊ ita cõit᷑ teneł. ¶ Que
ro ꝗd de q̃rta debita iure nature.Et dicut ĩ gl.⁊ ſile in.d.l.ſi⸗
quis ad declinãdã.¶ Quero utrũ trebellianica ceſſet ĩ relicꝭ⸗
ad pias cauſas.dicꝗ in.l.marcellus.S.qð aũt.j.ad trebel.

Sſoiñ ODia legata ꝗᷓ debẽt de ſᷣſtantia teſtatoꝛis
(MH6 ſoli.“

ſiciſci ꝑtinẽt ad.l.fal.h.d.

—

AIt; H ira Silegatü ſoluat anteq; aliud trãſfũdatur
Utẽé ſi ita. falcdia locũ hʒ.ſec ſi poſtea. tem qð

moꝛi cauſa dat᷑ ad euitãdũ alteri legati pꝛeſtationẽ ad.l.fal.

2

nõ pꝑtinet.h.d. Diuidit᷑ ĩ duas partes.pᷣ loꝗt qñ legatũ ĩcipit

a pcedẽti diſpoſtiõe.ſcoo qñ incipit a pcedẽti cõditiõe.ſcða
ibi. Idẽq; erit.¶ Moõ vnũ hic videt᷑ uelle ꝙ ex moꝛi cauſa ca

pione nõ detrahaĩ fal.¶ꝛimo op. ꝙ relictũ nõ ualet.quia
videt᷑ ꝙ ſit relictũ noie pene ut.l.j.de his q pe.no.So.fm tꝑa

—

antiꝗſſima nõ ualet. ſʒ Fm tpa ffoꝛũ ſic. ut h nliheede diſpoſi

tio obpꝛobꝛioſa.ut no.S.ti.j.l.mlcta.ꝑ Hi.¶ Op.dꝛipᷣ caſu
penũ eẽ in legato.Cõtra ĩ.l.j.S.de penu le.So.ibia conditi⸗
one.h a diſpoſitiõe nõ ẽ uerũ qꝛ ibi a diſpoſitione. Piẽ gl.nõ
E3 diẽ nõ põt peti ergo nõẽ in legato.ſʒ ſtati dicã.¶ Op.
ꝓu
3 penũ.j.qñ di.le.ce.So.gl.⁊ fatet ↄꝛiũ ⁊ ſic gl.videt᷑ dicere ꝙ
tex.nõ bñ dicat. Sʒ certe iuriſcõſult bñ dicit.⁊ dico ꝙ dʒ in

telligi ꝙ põt ſoluẽ uſq; ad interpellationẽ.ut.l.ſipenũ.Sʒ in

cerpellari nõ dʒ ĩcõtinẽti ſʒ aliq ſpatio pᷣmiſſo.ut.i.qð dicimꝰ
j. de ſolu. Itẽ uſq;ʒ ad lit ↄteſ.ſi alia ĩterpellatio non pᷣcederet.
CVenio ad alia gl.x⁊ glanuit ꝙ duo ſũt legata.Cõtra de.l.
cũ pᷣfinitiõe.j.qũ di.le.ce. So.duo ſut legata uere ſʒ in effectu
vnũ ẽ.⁊ iſta ẽ ueritas.¶ Vltimo op.de.i.ſi penuʒ.j.q di.le.
ce.Gl.ſo.ꝙ lʒ h nunq; potuit peti tñ fuit in obligatioe ciuili
Tz nali.Alijſũt in alia opinione ꝙ nunqꝙ; fuit ĩ obligatiõe. Sʒ
E5. d. l. ſipenũ.⁊ vide iſtã gl. tʒ ergo gl.ꝙ qñ incipit a pcedẽii
diſpoſitiõe nunq; ẽ ĩ petitioe ſʒ in obligatiõe ciuili ⁊ nali.⁊ iſts
videt pbari ꝑ.d.iſi penũ.qñ di.le.ce.Cõtra iſtã ſo.ẽ glo.in.l.
obligationũ fere.i fl.j.de ac.⁊ ob.ꝙ ĩteriʒ ẽ ĩ petitiõe.Alia gl.
ẽĩ.l.ſi duo.S.ꝓ ſocio.Hi.⁊ Ja.de are.i.l.ita ſtipulat.j.de v.
ob. vidẽtur iſtaj gl.tenere.do. Ol. in. d.l.ita ſtipulatꝰ.reducit
iſtas gl.ad ↄcoꝛ.⁊ dic qñq; uolo petẽ q ad effectũ cõſecutiõij
⁊ tũc nõ põt fieri ut oſeq̃tur.⁊ rõ ẽ q; lite conteſtata ſuꝑ penu
ſtatiʒ nouaĩ pma obligatio ⁊ ĩcipit deberi quãtitas.nõ ergo ĩ
ſnia poterit amodo deduci qð deſinit eẽ in obligatiõe.ita logꝗ

tur h ⁊.l.j.S.de pe.le.QAñq; peto qͥ ad effectũ inducende no

uationis ſeu traſactiõis ⁊ tũc iſtud bñ poſſũ facere.⁊ ſic loquit

gl. ↄia.⁊ pꝛo h iſte tex.⁊ h appꝛoboiĩ.d.l.ita ſtipulatꝰ.¶ Sʒ
ʒ iſtud op.foꝛtiter.lex dicit ꝙ ſilego penũ ⁊ ſi penũ nõ dede⸗/

rit hẽs cẽtũ dato ꝙ pꝛimũ legatũ videt᷑ adẽptũ ſub ↄtraria cõ
ditiõe.ut.l.aliq.S.ti.j.p ↄſequẽs videt᷑ datũ ſub ↄditiõe ꝛia.
ut. l. ſi penũ de pe.le.⁊ pẽdẽte ↄditiõe datũ nõ ẽ ĩ petitiõe necĩ
obligatiõe.ut.l.cedẽ diẽ.j.de v.ſi.Quid dicemꝰ.ꝗdã hñt ĩ ad
ditione Hi. ⁊ videi dicẽ ꝙ iõ h q; talł ↄditio poſt moꝛtẽ legata
rij legatũ nõ ſuſpẽdit qꝛ legatario moꝛiẽte certũ ẽ ꝙ eipen nõ
ſoluet. Sʒ certe lʒ h ſit uerũ tñ ſeqtur ꝑ hoc ꝙ nõ ĩpedit tranſ
miſſio.nõ aũt ſeqtur ꝙ det᷑ petitio.ut dixi.S.ti.j.l.hes meꝰ.dic
ergo ꝙ tex.dic legatum ẽ quod tranſtulerit.Ad contrarium
reſpõdeo ꝙ videt᷑ ſub conditione ademptum.ſ.tunc cũ extite
rit cõditio.⁊ videtur uelle tex.in.l. contraria.ibi eo caſu quo
centũ ⁊c̃.⁊ ſic ẽ aliud iſto caſu quando in penã hẽdis nõ ſoluẽ
tis fit tranſmiſſio quo caſu pᷣmu legatũ no deſinit eſſe purum

q; ad iterpellationẽ poſſit ſoluẽ. Itẽ uſq; ad lit oteſ.ut.l.

— — , — — —

N –—

S= - SD.

S=

,
.
,

4

6
0
1

— — f

— — G —

—e

⁊ lic põt peni.hᷣ ſecꝰ ſi legatũ ex alia cauſa ſub conditione acdi
mat ſen trãſſerat᷑. ¶ Quero vtrum de moꝛt cauſa capione de
trahat᷑ falcidia. Nidet᷑ ꝙ nõ ut h ⁊.j.e.l.accept.Cõtrariũ vi
det᷑.C.e.l.pe.Et h determiĩauit gl.Ad iſtã.l.rñdet ꝙ h ẽ ꝓpt
moꝛã hẽdis.Ad.l.accep.rñdet gl.ꝙ hec ibi q̃ hẽs accepit nõ
dat. Tãgil lati in.l.q pcio.S.dẽ do.cau.moꝛi.⁊ iſti.e. S.j.⁊
Ci.ĩ.l.gꝗ moꝛt.C.e.NDe reaſſumẽdo oiĩa dicta gl.dicit ſic.qñq;
hẽs accipit moꝛ:j cauſa ⁊ nõ cõputat᷑ i falci.ut.l.accep. ⁊.l.in
ꝗ̃rta.j.e.Añq; bẽs dat ⁊ tũc ant hẽs dat ð deſũcti uolũtateʒ
nel pter ⁊ nõ detrahit᷑ ſal.ut.l.ꝗ pᷣcio.de do.cau.moꝛ.Qñq;
dat ſʒʒ uolũtatẽ defũcti.⁊ tũc aut fuit in moꝛa ⁊ nõ detrahitur

ſal.aut ĩ moꝛa nõ fuit ⁊ detrahit᷑. Sʒ iſta vᷣba vidẽtur ↄtra v.

ſalcidiã. ⁊ ſic nõ ẽ uera diſtictio Ri.

idẽq; crit. Gl.uoluit ad ↄꝛiũ rñdẽ idẽq;.ſ.ſi tñ moꝛa iã facta ſit
Szʒ certe vide᷑ ꝙ tractat iuriſcõſultꝰ. Idẽq;.ſ.ad detrahẽdũ
ꝛetea falcidia reſecat
legatũ ipſo iure.ut.l.plautiꝰ.⁊.l.linea margaritarũ.j.eo.ſʒ tũc

pẽs nõ põt eẽ ĩ moꝛa.qꝛ nulla ẽ petitio.ut.l.ſi pupillus.j.de v.

ob. Pꝛetea ꝙ moꝛa nõ pꝛiuet falcidiã ẽ expᷣſſũ in.l.cũ pat᷑.S.

j.j.eo. Quid dicem'. Ja.de are.i. d.l.ꝗ p̃cio.dicit qñq; moꝛiʒ

cauſa ⁊ tũc nunqꝙᷓ; detrahit ſalci.ut hic. Añq; dat᷑ ob aliã cau
ſaʒ.⁊ tũc bñ detrahit᷑ ſal. ut.l.pe.C. eo.⁊ iſta ẽ uera ⁊ eã tenea
tis quã Ol.tenebat.⁊ h dixii.d.l.q p̃cio.¶ Quero q̃lit dici
tur iputari. Rñdeo dẽ ĩputari qñ falcidia detrahit.nõ iputari
itelligit q falcidia nõ detrahit᷑.⁊ iſtud colligi ex duabus gl.
vna ẽ ſuꝑ nerbo ĩputari.alia ſuꝑ vᷣbo nec in falci.

Siuſufructus legatus ſit. Sials

ſit legatũ de ipſo detrahit fal. nõ de eſtimatiõe ipſius.ſʒ ĩ ĩdiui

duo utrũq; eſtimat᷑ ut ſciat᷑ an falcidia locũ hẽat.h.d.¶C Mõ

pᷣ ꝙ uſuſfruct'ẽ diuiduus ⁊ alie fuitutes indiuidue.Itẽ nõ
de indiuiduis de ipſa re detrahit falcidia. de indiuiduis de eſti
matione detrahit᷑ falcidia. Itẽ nõ ꝙ oĩa eſtimãtur ut ſciat᷑ an

falci. debeat detrabi. ¶ Ep. de.l. ſtipulationes nõ diuidutur

j.de vbo.ob. So.oẽs fuitutes ſũt idiuidue excepto uſuſructu

nt h.⁊ rõ ẽ q; uſufructtãtã utilitatẽ affert ĩ parte reſpectu par

ns quãtã ĩ toto reſpectu totiꝰ.iĩ alijs puitutib nõ ẽ ſic.ut ꝓbaĩ
in. l.in executione.S. ſecũda ſpẽs.j.de v.ob. ¶ Op.de uſu ⁊

dabi. l. uſus Bareu o gnKne digerkl opis.ſʒ indi

nidua habẽtur ut oꝑe.(¶ Op.õ.de ope.fuoꝛũ.l.pe.So.ut ĩ
gl. ⁊ b. ¶ Op. de ope. li.l ſi añ. So. ut ĩ gl. C Op. de. l.ĩ ſti/
pulatiõib.S.oꝑarũ.j.de v.ob. So.ntĩ gl. ¶C DP? h̊ ꝙ nuſuir.
dz eſtimari.qᷓro q̃lit᷑ et eſtimatio.Et diẽ gl.ꝙ ex q̃litate rerũ

⁊c.ut ĩ gl.Simulẽ gl.hẽs ĩ.l.vnũ.s.de uſufru. Sʒ ſi h ẽ ꝙ eſti

matio dʒ fieri Hᷣ mõ erit dare ꝙ ſi pꝓpꝛietas ualet qᷓrtã ꝙ tunc

nõ detrahit falcidia. Et gl. dic fateoꝛ Zꝛiũ.⁊ ẽ tex.in.l.oĩuʒ. S.

de uſufru.accreſ.¶AVlteri Di. ĩtelligit iſtã gl. qñ ſolus uſufr.
ẽ relict ⁊ nulla alia res.Sʒ ſi poneremꝰ uſuſructũ ⁊ alia lega
ta eẽ relicta tũc eẽ põt ꝙ; detrahẽtur fal.lʒ ualet ppꝛietas q̃rtã
¶ Sʒ op.ꝙ id qd ẽ ſine utũitate nõ cõputat᷑ in qrtã.ut.j.e.l.ĩ
ꝗrta. So. nt gl. q; illud qð ẽ ſine utilitate nel ſpe illud ĩ quartã
nõ cõputaĩ.ut.l.ĩ qᷓrta.j.e.ſj h ẽ certũ ꝙ extinguũ uſuſructꝰlʒ
de ſe nõ ſit. ¶ Bã h̊ ꝙ debẽt oĩa legata eſtiari.q̃ro ꝗd ad ꝓpo

ſitũ poſito ꝙ ſciat᷑ qᷓtũ c ĩ legat quo potit ſciri q ſũti hẽditate

H q̃ ſit in legato. Mõ ergo ſeꝗtur ſi tãtum ẽ ⁊ nõ plus.
ic ꝙ de h ẽ gl. l.l. c de lege. S.de ꝓba.Et iſta lex põt indu
c an ex legato ope cõſtituat᷑ ius ĩre.Et h tex.videtur ꝙ non.
Vtrũ opa ſit idẽ qð ius.Gl.tangit in.l.ij.S.de uſufru.le.⁊ de
op.Fᷣuo.l.ij.vide? ↄdicẽ ꝙ ſit ingien inaiide luguJega⸗
, p ½ Si debitoꝛ legat creditoꝛi repᷣ
igs creditoꝛi. né Smoe defalcal b.

WQ Herxes errã repetit a legatario
— 1 legatarius. q; hʒ Fᷣm.l.ſalci.qro que
actio ẽ iſta.Et dic̃ gl.ꝙ ẽ cõditio ĩdebiti.⁊ iſtud ẽ ueru qñ he/

res tradidit ut ſuã.ſ.herediꝭ.ſecſi ut ſuã.ſ.legatarij qꝛ tũc non

trãſtulit dñiũ.ut...iij..ſubtilius.S.de cõ.ob cau. tẽ tũc per
rei nẽ.poſſũ petẽ.hoc mõ ĩtelłligit Ja.de are ¶ Op.C.de iu.
⁊ fac.ignoꝛa.l.cuʒ teſtm.⁊.s.de iurii.om.iudi.l.ſiꝑ erroꝛem.
So.ntĩ gl.⁊ bñ tene mẽti.

. nterci oin o. Qf alia legata debeãtur ex ſb/

vſtitutione cõditionis euẽtu lega/

ta pᷣma p̃ſtatur cautione recepta.h.d. Wona
HBtitnuti ona q̊
Za uod ex ſub ne. Mona

eniũt ex ſubſtitutione vuigari contribuunt᷑ cũ hẽde ex in
itutione. Idẽ in legatis niſi ſint nominatim relicta. ¶ Op⸗
5S.de le.j.l.qʒʒ. So.h̊ dixit tantũ uel equiualẽs.ideo ab alio nõ
debentur. ⁊ vide glo.que incipit ut ipſe. Sed intelligo ꝙ ſtati
quando euʒ nominauit ab eo tãtũ videtur relinqre. ut.l.ſi pli

0

Id quod Op. ⁊ videtur ꝙ iſtud quod heredi de

Ad legẽ fal.

res. S. de le. iij.

Si coheredis mei. Shoꝛno grauera ac⸗

accreſcẽdi nõ ẽ loc contributioni.h.d.¶ Op. de.l.ſi alteru/⸗
tro.j.eo.So.itellige ̊ tex.Fᷣm ulũ ꝗ ſuppleat᷑ ex iſta diſtictiõe
ſʒ agi⸗ H.j.eo.l.ꝙ ſi alterutro.⁊ ibi dicã.¶ Op.C.-dele.l.
j. So.id qð facit pnceps hʒ viʒ legis.ſʒ ali.ſ.iuſtinian reſcri⸗
pſit )ᷣ eũ qꝛ iſti iuriſcõſulti mãdato iuſtimani fecerũt.ut.l.ij.F.
merito. C. de ueteri iu.enucl.

MRir 5 Morsz Si poꝛtio accedit poꝛti/
Si coheredẽ meu.ni boſtch legata epe,
runt deberi ab utroq; cohẽde non ẽ loc' contributioni.h.d.
Op. de eo qð vidiſtis nõ.S.S.pꝛoxi.⁊.S.id quod ex ſubſti
tutione.So.h̊ ceperũt a coherede deberi.⁊ iõ nõ fit cõputa/
tio.ĩ.S.ꝓxi.nõ ceperũt deberi.Sati cogitaui ſi poſſem iſtoj
caſus aptare ad aliã materiã ⁊ nõ potui.Sʒ foꝛmo vnã.q.Ci
uitas puſina vniuit duas vulas ſimul ⁊ vna erat multũ graua
ta debitis.alia erat multũ pinguis.q̃ro an creditoꝛes pñt ueni
re cõtra bona oĩuʒ. Mõ dices ꝙ iſta vnio põt fieri trib mo/
dis. Ano mõ pone noĩa ꝙ vna uocet᷑.a.⁊ alia.b.⁊ tũc põt in
telligi ꝙ. a.viat᷑ cũ.b.⁊.b.cũ.a.uel utraq; ſimł.⁊ ẽ dꝛia ĩ hoc
⁊ iſti modi ꝓbãtur ĩ coꝛpoꝛe ut iudi.ſine duorj ſuffra.S. illud. ⁊
§. H auũt.⁊ plene.C.de metropol.l.j.li.xj.⁊ pleni ex ne ſe. ua.
c.j. Moſſes tu dicẽ.caſus ẽ h cũ accedat grauata nõ grauate
int in.S.ſi cohẽdis.Aliꝰdicet ꝙ nõ hʒ locũ cõtributio qꝛ iã in/
cepit deberi.ut in.S.ſi coperedeʒ.Sed nullus bñ dicit qꝛ illa
iura habẽt locũ in legaᷣ ⁊ ultimis uoluntatibꝰ.qꝛ in alijs ſem
per ſit ↄtributio ommiũ ſi ad pauperẽ uadat diuitie vndecũq;
ut.l.ꝗqᷓ dot.S.ſo.ma.C.l.ſi.S.ſinautem dubius.C. de iure deli.
Sed ad ꝓpoſitũ qñ vnit grauata non grauate.qꝛ iſta vnio ſit
a ſupioꝛi de neceſſitate crederẽ ꝙ nõ grauata poſſet ĩpetrare
ſeparationẽ. ut.l.j.ĩ f.j.de ſepara.ĩ alijs oĩib credo ꝙ villa lo/
cuplex nõ teneat᷑ ad debita antiqᷓ.q; villa repñtat vicẽ pſone.
ut.l.moꝛtuo.j.de fideiul.⁊.l.ꝓponebat᷑.õ.de iudicijj.⁊ ſic ẽ ac
ſi vnꝰhõ uemiret ad iſtã ciuitatẽ.q;ꝛ ad debita antiqua nõ tene
ret.ut.l.pꝛouidẽdũ.C.de decu.⁊.l.j.C.ut nuilus ex vicarijs
Pio alienis vicarioꝛũ debitis moleſtet.li.xj.⁊ hoc tenet Hi.in
l. incola. j. ad municipa.

Si ĩ anno 8. Piccmus plene de iſta mã in.l. titio

.j. eo.

