de alijs aũt ꝓteſtationib fact debitoꝛibus ne ſoluãt an poſſit
iĩpedire ſolutionẽ.dic ut dixi in mã ꝓteſtationis in.l.nõ ſoluʒ
S.ſi.de ope.no.nun.circa denũciationẽ phibitoꝛiaʒ.
n Ilier In ↄditiõib ꝗ effectũ relicti reſpiciunt
mwnõ refert qd ex eꝗpollẽtib nat. h. d. de
bocplene dulligueĩ.l. gallus. . ? ad ſitm deli. ? poſthu.
Mon eſt Seruꝰpõt cogẽ hẽdem a qͥ fideicõmiſſaria
PEH IE E lLopeqitas ⁊ libertas eſt ei relicta. h. d. ¶ Mõ
ꝙ aliqd in eſſe cõſiſtẽ ul ſpari de ꝓximo eẽ paria ſunt. Yac.l.
nõ tin de genn caubaie tu. ⁊ cu.da. ab his.

S & Fructus ꝑcepti negligẽtia nõ petẽtis nõ
i Heres. 5nranin Hrts ſe ſi iuchcid teſtõꝛis.
h. d. circa hoc dixi plene. S. e. l. in fideicõmiſſis. qð no.
j eni Her es tenet᷑ ſideicõmiſſario vli de dolo ⁊ lata
Enbacuſpa tm. h. d. ¶ Op. ꝙ teneaĩ de leui. ut. .
dele..l. ſi ſeruus legatus. S. cũ gd So. glo. ꝙ hic fuit coact.

tex.expᷣſſus.xxxj.di.c.iĩ cena.

Iſta eſt trufa. Dic ꝙ h loqtut ĩ ſdeicõmiſſario vniuerſali.ibi

in legatario ſingulari.rationẽ ibi dixi.

(Cu pꝛoponeret. un põt res q̃ reſtitutiõi ſub

cẽt in cauſã dot alienare ni

ſi ex fructibus tãtuʒ ꝑcepit qð dot ſufficiat.h.d.¶ Op.ſru/
ctꝰnõ cõputant᷑i q̃rtã etiã in liberis pᷣmi gradus.ut.C. e.l.iu/
bemus.⁊ nõ.in.l.nideicõmiſſaria.S.e.So.fateoꝛ ꝙ nõ cõpu/
tant᷑ in qrtã.ſʒ bñ GChurztur in aliã cauſã ꝑ quà licet minuẽ ſi
deicõmiſſũ ut h. ¶Op.dos eſt debita fſilie.ergo fructus non
cõputant᷑ in dotẽ niſi dicat᷑ a teſtõꝛe.ut.l.ſi debitoꝛ.S.ad.l.fal.
So. Ja.de are.ꝙ dos nõẽ debita iure obligatiõis ſʒ magis
officio iudicij ex eqtate.q egtas ceſſat qñ mulier hʒ aliũde vñ
ſe alat.ſicut dicimi alimẽtis i.l.ſiꝗs a liberis.S.ſʒ ſi filiũ.s.de
li. ag. vides ergo ꝙ Ja.de are.tʒ ꝙ dos nõ debet ſilie iure ob
ligatiõis ⁊ bñ.lʒ dicat glo.de ac.⁊ ob.l.obligamur.S.j.quã
ibi repᷣhendi.⁊ Guil.de cu.i.l.cũ is.S.j.de cõdi.inde.Aduer
tẽdũ tñ ẽ qꝛ vba Ja.de are.h̊ vident᷑inuẽ ꝙ marit detrahat
ꝗrtã ⁊ etia dotẽ qð nõ ẽ uerũ.ut auẽ.req̃.C. cõia de le.ubi dẽ
ꝙ ita demũ pñt res ꝗᷓ ſubiacẽt reſtitutiõi alienariĩ cauſaʒ doſ
qñ legitima poꝛtio ad dotẽ nõ ſufficit.nõ ergo dʒ hꝛe utrũq;
itegru.Et iõ h.S.ĩ fi.ꝗ loqꝗtur de fructib cõputadijĩ dotẽ nõ
coꝛigit.hoc tʒ Ja.de bel.i auẽ.de reſti.⁊ ea q pa.S.quãobꝛẽ
i.ij.q. C Sʒ qͥro młier ꝑcepit multos fruct ex hẽditate ſ̊ eoj
cõſũpſit.utrũ illi fruct ↄſũpti cõputẽtur ĩ dotẽ. Rñ.tex.dic h
pinde ac ſiqd ſuꝑfuiſſet rogata eẽt reſtituẽ.Ex hoc ↄcludo ꝙ
fructꝰnõ malicioſe cõſumpſit.ſed large his uſa ſit nõ iputatur
ſibi.ut.l.titius rogatus.j.eo.Alia circa hãc mãm dicã in.l.a

ctũ d ãſeat ad ſca uota. q; caſte ⁊ honeſte vi
uere eſtut hichimulier s puhigtic cogunt ⁊c. Pꝛo boc eſt
nde dicere dz donec caſte ⁊
honeſte vixerit ⁊ vitã vidualẽ ſuauerit. Dꝛedicta va niſi de
uoluntate teſtõ:is edetauſilge aliud abparcter⸗
⸗ It rebellianũ ita demũ locum
t tre elliano pʒ ſigs eſt rogat ut hẽs.h.d.
¶ Op. S.qad.l.fal.l.penales.S.ſi.vbi legatariu detrahit ſal.
So.ibi detrahit ex pᷣſũpta uoluntate teſtõꝛis.qꝛ ſibi ẽ detra/
ctũ.nõ.S.e.l.j.S.deniq;.¶ Querit glo.ab aliq hẽde ẽ legata
pars bonoꝛũ.an poſſit cogi adire ⁊ reſtituẽ. Et gl.diſputat.
dic ut dixiin.l. levle ſeruum. F. f. S. de le. ij. C Quert
d ſi ab herede ẽ legata pars hẽditat ſub hoc noĩe hẽdita.
an poſſit cogi adire ⁊ reſtituẽ. Et dicit ꝙ poſſit cogi.qꝛ trãſi/
ture ſunt actiones.ut.l.ſiqs ſeruũ.S.fi.cũ.l.ſe.h tʒ Ja.de ra.
T QCi.in.l.filiũ quẽ habẽtẽ.i v.de q̃rta trebellianica.C. fa.her.

ABti oꝛtiones appoſite in inſtituti
q Aotiens. E vident᷑ repetite in ſideicõmiſ
ſo niſi ex onere appoſito uel ex expᷣſſõe ꝓpꝛioꝛuʒ no
minuʒ aliud iducat.h.d.¶ Op.C. de ipu.⁊ ali.ſub.l.ſ.So.
ut gl. C Op.j. de du. re.l.ſiue a cert.Sol.illa dʒ intelligi fᷣm

iſtà ut ibi no.¶ Qũo ꝗd ſi nomẽ ꝓpꝛiũ ⁊ appellatiuũ ſit expᷣſ

ſũ.Dic utĩ gl.⁊ circa hoc dic ut dixii.l.turpia.S.ſi.S.de le.j.

4 Trãſlatio fideicõmiſſi ĩ dubio ĩtelli
QEdama ſi p ideicõmiſſi reſtitutio ſcã nõ
Vfuerit.h.d. Pꝛimo ponit᷑ thema ⁊ q̃ſtio. Scoo vna
rſ̃ſio.Tertio ula rñſio ĩ dubiũ reuocat᷑. Quarto ũlla rnſio ĩ to
tũ coꝛꝛigit᷑ ⁊ nona ponit᷑.ſcdᷣa ibi rñdet.tertia ibiſʒ mea.qrta
ibi marcellus.¶Mꝛo declaratiõe q̃ro qñ cedit dies fideicõ/
miſſi vlis. Gl.rñdet h̊ ꝙ a die adite heditat᷑.ut hĩ gl.ſuꝑ vbo
adeat.⁊ gl.ſe. Idẽ tʒ gl.S.de re.cato.l.iij.?ẽ Di.S.de adi.le.
L.iij.S.j. Ja.de are. ꝙ a die moꝛs ſici legaſj ⁊ ſideicõmiſſis
ſingularib que examinauiiĩ.l.cuʒ ſilio.S.de le.j.¶ Op.ð. de
adi. le.l.iij. S.. ubi in dubio ad ĩpediẽdũ traſlationẽ ſuffic diẽ
ndeicõ.ceſſiſſe.Gl.h̊ ſuper vbo pᷣma qᷣq; die.ponit duas lec.
Sʒ Fm ſcðam dicẽ videt᷑ ꝙ h intelligat ᷣm illa.ſ.ſ pus deceſ/
ſerit qᷓ; dies fideicõmiſſi eæſſerit. tũc ad finẽ huiꝰ.S.ſ.in v.mar
cellus.rñde dũ dicit ſiue iã puer hoc accepit ſubaudi ve ułiu/

ris ſictione.ita ꝙ actionẽ habebat ꝓ eo petẽdo.cuʒ ergo die

cedẽte ſideicõmiſſi actionẽ habeat ergo ⁊c̃.⁊ ita ſẽtit DPi.Ja.
de are.⁊ Oldra.õ qꝛ h diſpoſitio ẽ directe ʒ tex.dicunt ergo
ꝙ lex ↄꝛia dʒ ĩtelligi ĩ puero minoꝛe cui a die cedẽte legati ſit
moꝛa re ipſa.ut.l.ĩ minoꝝ ĩ q.cau.iĩite.reſti.nõ ẽ ne.hic loquii
ĩ maioꝛe ⁊ hãc teneo.¶ Op.i.d.l.ijj..j.ultimo rñſo.ubi ad
ĩpediẽdũ trãſlationẽ ſufficit ꝙ dies ceſſerit.Sol.ibiloquit in
legato ſingulari de cuiꝰnã ẽ ut traſeat recta via in legatariuʒ.
iõ ſufficit dieʒ legati ceſſiſſe.ᷣ in ſideicõmiſſo vli de cni nã eſt
ut reſtituat ꝑ hẽdẽ.⁊ iõ vba intelligunt᷑ in dubio.ſi pꝛius quid

ei acciderit qᷓ reſtituat᷑. ⁊ circa hec plene diſtingue ut d r

ſilia in pn.j.eo.¶ Altio Oldra. allegat hũc tex. ꝙ ſi teſtatoꝛ
siasaneakännkarakctnans honeſte vixcrit. ꝙ reli

uerit glo.

in
Neni
d
hr⸗
leſt
Son
1ig.
gs
eri
8,de
eob
i

4

in. l.ðꝛia. ¶ Op.ꝙ ſideicõmiſſario decedẽte añ reſtitution

traãſmittat ad hedes ſuos.ut.l. cogi.S. idẽ metianꝰ. S. e.nõ.i.l.

apud iul.S.ſfi. S. eo. So. añ fideicõmiſſũ fuit trãſlatũ in aliiũ

ſub üla cõditiõe ſi decedẽt anteqᷓ; reſtituat.ibi ſecꝰ.
(Siſ Valet ſideicõmiſſuʒ ꝑ qð dñs rogat᷑ reſti
etuẽ fuo inſtituto.h.d. ¶ Op. S. de le.j.l.
cũ ſilio. So.gl.ꝙ trebel.hʒ locũ 4 ad oia remedia pᷣterq; quo
ad deductionẽ qrte.q;ꝛ nõ ẽ hẽs.ſʒ dñs ẽ rogat.ut.d.l.cuʒ fu/
lio. Mõ ꝙ ſic ſili remanet hẽs noĩe lʒ hẽditas q̃rat pꝛi.ita ſer/
uus ſᷣm hac ꝗl. qua tenui i.l.cũ ſilio.lʒ gda õᷣ ut ibi dixi.

Sigq Z. Seruo ſbiacet reſtitutioi cum vniuerſitate po

teſt libertas teſtamento relinqui ſideicõmiſſario
eſtimatio ei debebit. h.d. Pꝛimo nõ.ꝙ uo ꝗ ſhiacet reſtitu
tiõi põt darilibᷣtas.Scðo nõ.ꝙ ille ꝗ dat libᷣtatẽ tali ſuo ſiue
ignoꝛãs tenei ad eſtimationẽ. Lertio nõ.ꝙ hẽditas delata ta
li ᷣuo uenit ĩ fideicõmiſſũ.¶ Ad pᷣmũ op.j.q ⁊ a q.l.hẽs.Gl.
ſoluit pluribꝰ modis.qꝗᷓ ſo.nõ ſũt neceſſarie ad.l.illaʒ. ſʒ illa ſo/
laẽ va.ꝙ ibi erat ſeruꝰ hẽdis ꝗ erat relict ideo põt dari eilib/
tas ſʒ eſtimatio ei debet ⁊ ſic cõcoꝛdat. C Scdo op.ad idẽ.j.
1 ag.l. generalit.S.fi. Ol. dic ſolue ut mõ dixi ĩ alio ↄꝛio.q;
biint viuos.y H in teſtõ. Qð quatũ ad ullã legẽ nõ nalet.q; ibi
diẽ nullã libᷣtatẽ ⁊c.⁊ ſic nec iter viuos nec in teſtõ. Sol.ergo
diẽ gl. in.l.Fuum ſub cõditiõe.j.de nanumiſ.videlʒ ꝙ ibi fuus
alliter fuerat legat.h ſbᷣ vniuerſitate.qdð tʒ Ja. de are.i.d.l.
uũ. Op. ꝙ buic fuo non poſſit dariliᷣtas. ut.l.fi. F. ſ qꝛ.
C.cõia de le.So.glo.ꝙ ibipure ułi diẽ certũ erat relici. W
cõditione.⁊ h̊ va.¶ Sʒ ʒ hoc op.de eadẽ.l.fi.S.ſʒ qꝛ.i.ſi.ubi
ꝓhibel alienatio rerũ q̃ ſiacẽt reſtitutiõi ſub ↄditiõe.So.ibi
nõ diẽ de manumiſſione ſʒ de cetis alienatiõibꝰ. Alij dicũt ꝙ
hic.S.hodie coꝛigit.⁊ hãc tʒ gl.in.d.l.pᷣuuʒ.j.de manumil.te.
Mogerniut Ja. de ra.⁊ Ci. tenẽt ꝙ hic. S. non ſit coꝛectus
Nec ob..ſinaũt ſub aigde ibi ꝓhibet᷑ alienatio inter vi/
uoð rei que ſpiacet reſtitutiõi.hᷣ logꝗt᷑ de manumiſſiõe ꝗᷓ ſtiĩ ulti
ma uolũtate.Et ſic ẽ duplex fauoꝛ lipᷣtat ⁊ ultie nolũtat.hoc
etiã ponit gl.hĩ ſolutione q̃dã pcedẽtiũ ↄꝛioꝝ.diſtingue ergo
ſic.an fᷣuꝰ ꝗ ſubiacet reſtitutiõi poſſit manumitti.aut erat ſer/
nu hẽditat ⁊põt manumitti.ſʒ debet᷑ eſtimatio.ut.õ.ꝗ ⁊ ag.
l. hẽs ꝓpꝛin.⁊...ſiqs inqlinoj.S.j.S.de le.j.Si vo fuerat teſta
toꝛis.⁊ tũc aut relict erat ſpalit᷑ ⁊ nõ põt manumitti.ut.l.ſi ſer
uũ de manumil.x.l.gnãlit᷑ iſ.ꝗ ⁊ a q.Si vo erat relict ſbᷣ vni
uerſitate. tũc aut pure uel in diẽ certu ⁊ nõ põt manumitti.ut
l.ſ. SF. ſ qe. C. coõia de le. Aut ſub cõditiõe.⁊ tũc aut manumit
tii i ultima uolũtate ⁊ põt.ſʒ eſtimatio debebit᷑ ut h. Aut ĩter
viuos ⁊ nõ põt manumitti ſicut certe nec res alienari.ut.d.l.
i.S. ſinautẽ ſub oditiõe.C. cõia de le. Illis tñ caſib ĩ qbalie
res pñt alienari.utꝑnta uſq; ad legitimã ſm ea q habuiſtis in
l.marcellus.S.rej.S.e. Al ſi alienatio fieret ab ignoꝛaãte.ut.l.
h. S.fi.S.de le.ij.t etiã ualẽt manumiſſio mitomagi.¶ Op.
S. de le.ij.l.. So.ibiloquit ĩignoꝛãte qͥ caſu nil eet ſpale in li/
bertate. ¶ Op.de ac.⁊ ob.l.is ꝗ ſeruũ.So.ibiĩ fuo gꝗ ſubia
cet reſtitutiõi ex ctu.h ĩ eo ꝗ ſubiacet reſtitutiõi ex uliima uo
lũtate.ut nõ.ꝑ gl.i.d.l.Fᷣuũ.de manumiſ.¶ Venio ad ſcðʒ di
ctũ.hic dẽ ꝙ tenet᷑ ad eſtimationẽ ſiue ſciẽs ſiue ignoꝛãs.ð de
cõdi.inde.l..ĩſũma.S.pe.So.gl.ꝙ ſpale ẽ h in hede cuinõ ꝑ/
mittit ignoꝛare cõtẽta in teſtõ.qð nõ. Similẽ gl.habetʒ.. de
li.le.l.hes. Tetigi in.l. ceta. S. ſi.. de le.j.examinaui plene in
l.ꝗ rome.S.duo ſres.j.de vbo.ob. Nã iſtð ẽ ueruʒ ĩ hij q̃ ex
teſtõ depẽdẽt.in alijs ſecus.ut in.l.ꝗ ĩ alteri.j.de re.iur. Itẽ ĩ
bis qꝗᷓ ex teſtõ depẽdent non eſt uerũ ſimplicit.ut dixiin. d. S.
duo kratneo. C pc ſi ignoꝛauerit non excuſet.ut.j.de do.
cau.moꝛ.l.ſi is 4. BGl.ſoluit ⁊ bñ. ¶ Op.õ.de ĩterro.ac.l.de
etate.S. ex cauſa. So.ut glo. ¶ Op.iĩſti.de actuS. ſiqs agẽj.
So. uuit in glo.de q ꝑ Di.in.c.nõ dʒ aliqs.de re.iu.li.vj.

Ciuitatibꝰꝗq nõ ſunt hoſtej iperi
Mnbus. azrndacsnuſis reling 5 gerg

aror ſuos ſindicos.h.d. Innuii ꝙ q̃dam ciuita
tes nõ ſũt ſub iperio.Cõtra ad.l.rho.de iac.l.depᷣcatio.So.
itelligo ſub ĩperio oẽs ſunt de iure de facto non.ſunt tñ q̃daʒ
q̃ etiã ſub ĩperio de iure nõ ſunt.ut cinitates donate ecclie.tʒ
enĩ ecclia ꝙ talis donatio ualuit.¶ Qũo q̃liter cõſtituat ſin/

dicatus a ciuitate Glo.notabilit dicit uel ſiat ꝑ adunãtiã ge/

neralẽ toti populi uel ꝑ cõciliũ ſeu oꝛdinẽ ꝑ quẽ regit ciuitas.
Del foꝛte ẽ aliqs ꝗ eſt ſindicus ex lege uel ex conſuetudine.
ſi ẽ .nã vnex iudicib capitanei eoipſo ꝙ ẽ iudex illi tribu
nalis ẽ ſindicꝰciuitat.vide gl.⁊ nõ.dixii.l.ij. C. de decur.li.x.

a tamẽ. Si ſeruuz. veit
adſtã hẽditatẽ ab hẽde coacto nõ ueniũt in reſtitutio

Ad ſenatuſcõſul.treb.

nẽ. ſecin q̃ſitis hẽditate iacẽte.h.d.¶ Nõ ꝙ fruct ceptine
gligẽtia nõ petẽtis nõ reſtituunt᷑ etiã ab hẽde coacto.¶ Itez
nõ ꝙ q̃ſita iacẽte hẽditate ueniũt ĩ reſtitutiõeʒ. ¶ Op.ſj.ꝓxi.
8. o. nt ibi videbi.nã ſideicõmiſſari q coegit adue ĩputet
ſibi ſi nõ coegit reſtituẽ. ¶ Op. S. e.l. qda. S. fi. ubi heditas ꝗᷓ
ſita fuo uenit in reſtitutiõeʒ. Gl.dic ꝙ h̊ hẽditas ſuit q̃ſita he
redi.ibi nõ.Hec ſo.nõ placet.iĩnuit eni ꝙ plus teneat hẽs qui
nõ hʒ. ꝙᷓ llle ꝗq hʒ. vñ ade are. diẽ ꝙ h tꝑe q hẽs fuit coactꝰ
adirè nõ ceſſerat dies hẽdita relicte uo.ſ̊ ceſſit poſtea tꝑe qᷓ
ſideicõmiſſarius erat negligẽs. Sʒ in.l.ðꝛia ẽ ꝗd iputet hedi.
qꝛ fõ ipſi ſideicõmiſſari pꝛiuat hẽditate relicta kuo.¶ Op.
fructus ꝗ nõ ꝑcipiunt᷑ iudicio teſtatoꝛis nõ ueniũt ĩ reſtitutio
nẽ nec ĩputant᷑ in quartã.ut.l.mulier.S.ſi hẽs.S.e.h̊ dꝛ ↄꝛiu
in fructibus ꝑcept iacẽte hẽditate.So.dic ꝙ i hoc v.ſqʒ ſigd.
ponit᷑ caſus omiſſus ꝑ glo.in.l.ſideicõmiſſa.S.e.nã iſti fructꝰ
nõ ſunt ꝑcepti iudicio teſtatoꝛis nec negligẽtia non petentis
nec moꝛa nõ reſtituẽtis.tñ ueniũt in reſtitutionẽ cũ diſtinctio/
ne.aut adiuit coacte ⁊ reſtituit ut h.als nõ reſtitueret.ut.d.l.

mulier. S.ſi hẽs.⁊ tractat᷑ per doc.C.e.l.iubemuj.
Mui ſuſpectas Qui adit coact cõmodum ex
K.ehẽditate conſeꝗ nõ debet. h. d.

Pꝛo ponit regulã.ſcdo illã ꝑ exẽpla declarat.ſcda ibi ⁊ iõ.
¶ Nõ ex eo nõ dʒz gs cõmodũ cõſeq qð niſſus ẽ ipugna
re.ut h ⁊ ex de re.iu.c.ex eo qdð.li.vj.qð dʒ intelligiut eatenꝰ
nõ cõſequat᷑ pᷣmiũ q̃tenP nõ potuit cõſeq ipugnatione ſua exi
ſtente va.facit.S.de his ꝗ.ut ĩdi.l.pᷣlegatũ ĩ pn.⁊ qd ibi dixi.
¶NMãõ diligent ꝙ ulud qð ꝗs hʒ ex ſubſtitutiõe pupulari nõ
uenit ĩ ſideicõmiſio niſi coact' adiuerit.qð qlit᷑ debeat ĩtelligi
ĩ. dicã incõtinẽti.¶ Op.dẽ hic ſihʒ coheredeʒ põt retinẽ pu/
pullarẽ. de.l.ſʒ ⁊ ſi plures.S.j.õ.de vul.⁊ pu. Gl.dic ĩtelligo
ꝙ habeat cohẽdẽ a ig pupillũ ⁊ ſic poſſumus hic ponere ĩ
pupillo exheredato. Vel dic quatũ ad mam huius.S.nõ cu/
ro babeat cohẽdẽ filiũ ul exneu.ſʒ ꝛiũ loꝗtur quo ad ſepara
tionẽ bonoꝛũ.de q plene nõ.iĩ.l.qdaʒ eulogio.C. de iure deli.
dixi plene in.l.fi.S.de acꝗ.hẽ.¶ Op.S. .ꝓxi.So.ut h in p
ma gl. qꝛ cõmodũ põt ꝗadit coacte ex negligẽtia non
etẽtis. ¶ Aũo utrũ illud qð ꝗs capit ex ſubſtitutiõe pupil/
lari ueniat in fideicõmiſ. Nic videtur caſus ꝙ nõ niſi adiuerit
coacte. In ↄꝛiũ videt᷑ dicẽdũ ſic in pᷣlegat.ut.l.ꝗ fũduʒ.S.qui
ſilios.S.ad.l.fal. So.qñq; ꝗs rogauit de reſtituendo pure ⁊
ſubſtituit ſub cõditiõe.q;ꝛ oĩs ſubſtitutio pupillaris ẽ coditio.
tũc ſʒʒ oꝛdinẽ ĩtellect pmo grauauit qꝛ incõtinẽti.ſcdᷣo ꝓuidit
ſubſtituẽdo.q; in cõditiõis euẽtuzʒ.ideo nõ uenit in fidelcõmiſ
ſo niſi adiuiſſet coacte ut h. nec attẽdo oꝛdinẽ ſcripture.cũ de
oꝛdine ĩtellectus apparet.ut.l.cũ pꝛ.S.ſideicõmiſſu.S.de le.ij.
Si vo pᷣ ꝓuidit ſubſtituẽdo.deinde grauauit ſʒ oꝛdinẽ intel/
lectus tm uł fᷣm oꝛdinẽ ſcripture ⁊ ĩtellectus tẽ ueniret in ſidei
cõmiſſũ.ut.l.qꝗ fũduʒ.S.ꝗ ſilios.⁊ ar.j.eo.l.ſcenola. in ſi.⁊ qð
ibi dicã. ¶QÆo ꝗd ſiiſte nolit adire hẽditatẽ pupillarẽ de qᷓ
reſtituẽdo nõ ſuit grauat.an poſſit cogi. Dico ꝙ ſic in caſi⸗
bus in ꝗbus neceſſe haberet adire ſi ſpote adijſſet ꝓut nõ.in
d. l. qda eulogio.⁊.dixi in.d.l.fi.S.de acqui.here.

ixi in. v-l . 3, e
BSi P gter. Erinvtia ſui hẽdis operat᷑ cõſirmationẽ

ſideicõmiſſi ut ꝑ reſtitutionẽ traſeãt actio
nes.h.d. ¶ Op. S.e.l.recuſare.S.memiſſe. So.ſi fideicõmiiſ/
fari vult ꝙ ſuus hẽs cogat ſe imiſcẽ coget᷑ uti ↄꝛio.ſi nõ cura/
uit nõ ẽ neceſſe ut h. Dices tu ſi nõ expedit quare cogi. DPic
glo.⁊ bene ꝓpter ſacilioꝛes ꝓbatiões.¶Itẽ op.nõne reſtitu
endo videt᷑ſe imiſcẽ. Glo.ſo.⁊ bñ. ¶ Ex glo.op.exñitia ſui hẽ
dis iion obligat ſiliũ.ut.l.j.C.ſi ut ſe ab hẽ.abſti.⁊.l.nam nec
emãcipat.de le.j.⁊.S.de acꝗ.hẽ.l.neceſſarijs. So.exiſtentia
ſui beredis nõ obligat filium. fallit in ſideicoõmiſſo uli. Ratio
qꝛ etiã exne ad hoc põt cogi etiaʒ ſi repudiauit. Añ cuʒ per

bfiſiciũ abſtinẽdi eqparet᷑ exneo.ut.d.l.naʒ nec emãcipatus.

nõ grauatur ſili ſed remanet obligat. ʒ hoc ergo exiſtentia
ſui hẽdis nõ cõſirmaretlegata ⁊ nideicõmiſſa particularia.q;
illi nõ poſſũt cogẽ heredẽ. ut. S.e.l.naʒ qð.S.nõ oĩs.tetigi ad
ſyll. l.j.S. ſiqs pꝛ.ꝓbaĩ.j.ut ĩ poſ.le.l.j.in.ſi.fallit ſauoꝛe liber/
taßj.ut.l.cũ qſi.S.iʒ ſigs.de ſideicõmii.li.dixi plene in.l.ſi fili/
us ꝗ pꝛi. de vul.⁊ pu. ¶ Op.ſʒ h actiões q erat iutiles penej
ſiliũ efficient utiles ſideicõmiſſario..l.traditio de acq.re.do.
So. iſtud iõ qꝛ cauſa ꝓpt᷑ quã erat iutiles penes ſiliũ ceſſat in
perſona fideicõmiſſarij.ſimile in.l.ñ.in pꝛin.C.de iure do.et
l. cũ his de ſideicommiſ.

ꝛoptideicõmiſſũ relictũ in ſcdis tab.co
(AR agtre „A adire ex pᷣmijdemũ moꝛtuo pupullo.

Itẽ cõſirmã ſcðis tab. oẽs Fentadee retithe tid Letp

mum habes in. l. ij. S. interdum. de vul.⁊ pu. ſcoʒ mnl an

Aã tenatuſcöſil. treb.

iub.5S. idẽ iuł.S. eo. ¶Op. H d e rogat ſub ↄditiõe non põt
cogi adire.Cõtra ĩ.l.apud iul.S.antiſtia.S.e. Olo.dic fateoꝛ
hecrõ nõ ẽ bona.tu dic ſi aligs ẽ iſtitut pure rogat ſpᷣ cõ/

kroe põt ĩterĩ cogi adire ⁊ reſtituẽ utĩ ↄꝛio.ſʒ h ẽ ĩſtitutꝰ ſub

oditiõe.fuit enĩ rogatꝰĩ ſcõis tab. ẽ ĩ ſubſtitutiõe pupillari.x⁊
oĩs ſubſtitutio ẽ ↄditiõalis ĩſtitutio merito ĩterĩ non põt cogi
adire. ut.l. ſi alio.S.e.ita dicit Ja. de are.⁊ bene.¶¶ Aũo h
cogi adire pꝛnã ⁊ pupillarẽ reſtituẽ.ſʒ an pꝛnã cogat᷑ reſtituẽ
de qua nõ fuit rogatꝰ. Ridet᷑ ꝙ ſicut.l.apud iul.S.j.S.eo.in/
telligẽdo ꝙ ibiſuccedii ex tacita vulgari ⁊ ſic ſuccedit pꝛi ⁊ tũ
reſtituit.ſed ibi logtur in pupillo ĩſtituto cuin poꝛtio repudia
ta uenit in reſtitutionẽ.qꝛ etiã ſi adijſſet in reſtitutionẽ ueniret.
h loquitur in pupillo exheredato.puto ꝙ etiã iüllã cogat᷑ reſti/
tuere.ar.S.e.l.S.ꝗ ſuſpecta.ubi pupillareʒ cogit reſtituere de
q̃ nõ erat rogat.ita hic rne Heng n E regeln.
ti iſili petit tab. hẽs iſtitutus nõ põt
Quotiens. cõpelli adire ⁊ reſtituẽ.h.dð.¶ Sbg
de le. p.ᷣl.j. So.itellige h niſi eẽt ſideicõmiſſuʒ relictũ alteri de
oiunctis ꝑſonis.¶ Mp.ſi dubitat᷑ de virib teſti nõ ipedit qn
hẽs cogar.ut. S.e.l. F. j. c. l. ille a quo. F. ſ teſtõ. S. ę. Sol. hes
ipſe inſtitutꝰ nõ põt opponẽ de viribꝰ teſtamẽti nullo alio op
ponẽte h.ſqʒ h cõparebat ſil ꝗ opponebat ita ſoluit gl. Ex qͥ
nõ ꝙ terti'ueniẽs opponit exceptionẽ quã ↄuẽt nõ põt op/

ponẽ.fac.il.idẽq;.S.gnãlit.S.ma.⁊ ſo.ma.l.titia.⁊ qð ibi dixi

7.j.rẽ ratã ha.l. ꝓcur.ad exhibẽdũ.S.j. ¶ Sed ꝰ hͥ oppo.co
gnitio de coactioòe hẽdis ẽ ſũmaria.ut.i:.ille a quo.S.j.S.e.ſed
hec.q.ꝙ filius ẽ pᷣteritꝰPãc cognitionẽ nõ ĩpedit.uit.il.ij. C.de
edic.di.hadri.tol. Rñdeo dicas ꝙ ſilius dicebat hodie ↄſtat
odie agat.ut nõ.i.l.ia.facit.l.ſi is a quo ĩ pn.ut in polſ.le.
Vel dic ꝙ h filius iaʒ acceperat bonoꝛũ poſ. tab.⁊ ſic non
erat notoꝛiũ teſtm̃ iã nõ eẽ reſciſſũ.⁊ h ĩnuit tex.h̊ dũ dic acce/
pit ĩ pterito.lʒ gl.ulti.ĩ fi.hui.S.h̊ non patitſʒ dicit ꝙ adhuc
pẽdebat lis ſuꝑ bonoꝛũ poſ. tab. poſſumergo dicẽ ꝙ h̊ nõ
lĩtẽdebat᷑ officiũ iudicis quo hẽs cõpellit᷑ adire ⁊ reſtituere.ſed
agebat᷑ actiõe ex teſtõ ut reſtituat.⁊ hoc ĩnuit tex.ibi ad reſti
tuẽdã hẽditatẽ ⁊ẽ̃.⁊ ĩ fi.ad reſtit.ꝗd ⁊c̃.de coactione uero ut

adeat nullã ſacit mẽtionẽ. Sʒ tũc op.illud iudiciuʒ quo petit

irritari teſtm ꝑ ᷣ tab. nõ deberet ĩpedire fideicõmiſſariũ agen
tẽ ſi eẽt Parar ſtare cantian⸗ Fm foꝛmã.l.fi. C. de pec brigs
ꝗdã fatent᷑.⁊ ſic eſſet coꝛectꝰ iſte.S.ꝑ illã.l.ñ. Vl dic ꝙ ibilo

quit᷑ qũ agũ petitiõe hẽditat᷑ qð ẽ iudiciũ vlłe.h̊ vo agebat᷑ acti

one ex teſtõ. Muto etiã ꝙ ſi agẽt fideicõmiſſaria hẽdita pe
titiõe filius ſupueniens ĩpediret executionẽ qñ bona nõ poſſi
debant ꝑ ↄuẽtũ.⁊ ita poſſet ĩtelligi h.⁊ de hoc ꝑ Inno.de te/
ſti. C. ueniẽs.de re iudi.c.cũ ſuꝑ.⁊ ſcᷣa glo.dixii.l.a diuo.S.ſi
ſuꝑ.de re iudi.⁊ de peti.hẽ.l.pe.x.de rei uen.l.is a qͥ. ¶ Aue
rit gl.ꝗd iuris hodie irritato teſtõ ex cauſa pᷣteritionis uel ex/
hẽdatiõis ubi nõ irritat᷑ niſi iſtitutio an hẽs poſſit cogi adire.
Anteq; ad.q.rñdeã nõ glo.q̃ inuit ꝙ rupto teſtõ cõſeruat᷑ ſi/
deicõmiſſũ vłe ꝑ auẽ.ex cauſa. DPic enĩ ꝙ ſola ĩſtitutio vitiat᷑.

h videt tenẽ NHi.Mar.ſyl.tʒ ↄꝛiũ ꝑ rõnẽ ſaſj debilẽ.naʒ ſidei

cõmiſſari vlis ⁊ hẽs eqparant᷑.S.qð cũ eo.i.ſi filiꝰ.ſʒ ĩſtitutio
hẽdis vitiat ergo ⁊c̃. Ja.de are.⁊ Ol.ſequẽdo eũ tenet ↄꝛiũ.
⁊ adducũt hũc tex.na ꝑ auc.ex cauſa.vitiata ĩſtitutiõe cetera
firma pmanẽt.Sʒ ſideicõmiſſũ vle ↄtiet᷑ appellatiõe ceteroꝝ
ut h.gꝰ ⁊c.ꝑ hoc videt᷑ tex.i.l.ſi Fuuʒ.S.j.s.ſiqs omilſ.cau.te.

T ibidixi.gl.hoc idẽ ſetit.C. de ſideicõ.l.eã quaʒ. Nũc redeo

ad.q.an hẽs cogat᷑ adire. Mar.ꝙ nõ.gl.ꝙ ſic filio differẽte
agẽ. declara.ſi ẽ pᷣterit fili ſu uł emãcipat non inſerta cauſa
teſtm ẽ ipſo iure nullũ.ut dixii.l.flio pᷣterito.de iniuſ.teſta.iõ
nõ põt cogi adire. Idẽ ſi eſſent exhẽdati ex non legitima cau
ſa. ⁊ lʒ ↄſeruet teſtin ſeu fideicõmiſſuʒ ꝑ auẽ.ex cau.nõ tñ peti
tur actione ex teſtõ ſʒ cõditiõe exilla.l.m PBi.cuius ↄꝛiuʒ te/
nui in.d.l.ñlio.ſ.ꝙ petat᷑ actiõe ex teſtõ.non tñ coget hẽs adi
re.qꝛ nõ debet᷑ ab eo ſʒ a ueniẽtib ab iteſtato. Si vo ſiliꝰeſſet
exheredat inſerta cauſa legitima.tũc pcederet dictũ gl.ꝙ in⸗/
terim donec ſilius taceret poſſet cogi adire.ſecus ſi ageret.

¶ Marcellus. &. Ponit hic caſum.dicut in ea quã
Mri zeI Remedia trebel. habẽt
uier trebelliano. vne ſie⸗ reſtitutiõeʒ.
ſecꝰ anteq; reſtituat᷑ hẽditas.h.ð. ¶Qũo an hoc ſit uerũ ſiue
cõueniaĩ hẽs ꝓ lega ſine debitis.Dic ut nõ.per glo.in.l.j.S.
fi. S. e.l.marcellus.in pein Abinirt. begitate ſram
7 Qñ teſtõꝛ rogat de hẽditate ſua
0 re lianũ. in habzʒ trebellianũ. ſec; ſi de
hẽditate alteri lʒ ſi ſpte adiret cogeret᷑reſtituẽ.h.d.¶Qũo
an cogat᷑ adire ⁊ reſtituẽ hẽditatẽ titianã.Glo.dic ꝙ ſi ꝑceꝑit

tot fruct ex hẽditate teſtõꝛis fogani᷑ ꝙ equaleàt titiane ꝙ co
itur reſtituẽ. ut. S. de le.ij. l. cũ pꝛ?. S. titio. Oic etiã glo. ꝙ ſi te
6ꝛ uoluit totã hẽditatẽ reſtitui tota reſtituet᷑ nulla rta reten
ta pꝑ.l.ſi debitoꝛ.S.ad.l.fal.qʒ certe illud qð in.l.ſi debitoꝛ.dici
tur ueruʒ ẽ qñ teſtatoꝛ tenebat᷑ heredi qꝛ tũc debitũ cõpẽſat᷑ cũ
falcidia ſed iſte caſus nõ eſt hic.qꝛ nõ erat debitũ a deſuncto.
⁊ ſic hec gl.videt᷑ contra.l.pꝛ ſilia.in pꝛin.S.ad.:.fal.ᷣm Ja.
de are. Vltimo glo. aſſignat ar. contra. S. ad.l.fal.l.qdð de
bonis.S.cũ fideicõmiſſuʒ.Dic ꝙ concoꝛdat ſᷣm ſcdaʒ caſus
poſitionẽ.ſ.pᷣſuppoſito ꝙ pᷣcedens glo.ſituera.

ideicõmiſſario7 bedes
Si ex trebelliano. actio p reb Kcebite 1

tentj.h.d.¶ Qũo qᷣ iure retinebit hẽs hec pᷣdia. DPic ut ĩ g.
¶ Auũo an debitũ nãle hẽs teneal ſe exigẽ. DNic ut in glo.
¶ Auũo id qð debet deſuncto ab hede qua actiõe ab eo repe

titur. Glo.ponit plures opi.quelibet põt eẽ uera.
CRDP arcellus Inter heredeʒ ⁊ fideicõmiſſariũ par
AI EEIYD ”ti competit fa. herc. iudiciũ. hoc dicẽ.

AQAuero qð iudiciũ erit iſtud. Rñdeo utile ut in glo.
¶Qnui rogatus Heres cogit adire lʒ ſideicõmiſ/
Ue LHeſario poſſit alio remedio eẽ cõſul
tũ.h.d. Aides ꝙ ſilius dẽ pᷣteritus łʒ relicta ſit ſbi hẽditas p
ſideicõmiſſum põt petẽ ↄ tab.⁊ ſic videt caſus ð glo.que ẽ.C.
de inoffi. te. l. ſcimus.S.cum aũt.q dicit ꝙ etiã hodie ſi ſilio pᷣ⸗
terito relinquatur ſideicõmiſſũ vlłe nõ irritat᷑ teſtm.ſecus eniʒ
eſt iure ĩſtitutionis cũ fideicõmiſſarius vlis habeatut hẽs.qð

Dictũ videt ↄ hanc.l.ut dixi in.S.quotiẽs.S.ea.l.
&D Patronus põt cogi adire ⁊ fe/
1 patronus. pe añ penitẽtiaʒ. h.d. C Op.

hic inuit ꝙ pꝛon inſtitutꝰ põt grauariĩ debita poꝛtiõe. tra.
S. de le. ij. l. e pꝛonꝰ. So. h erat fideicõmiſſũ relictũ cõiuncj
ꝓſonis ꝗᷓ oli poterãt grauari.ut.l.iijj.ð.de cõdi.⁊ de.lʒ hodie
coꝛiigatur ut ibi nõ.¶ Op.ꝙ nõ poſſit penitẽ ut.S.c.l.nam
. Fec cõpulſus.So.h̊ loquitur ante coactioneʒ ſed poſt
nõ põt penitere.ut in ↄtrario.¶ Op.C. de repu.here.l.ſicut
So. h dicit ſuſpectã.non 1 repudiauit. trgaßl
SS er coactioneʒ ꝑdit ꝗs pᷣlegata
Si pꝛeceptis. I eſſent ſibi relieke ſu ZAlcne.
ſi heres nõ erit. h.d. ¶Op. ea q; qs habiturus eẽt ſi bẽs non
eẽt nõ ꝑdit per coactionẽ.ut.S.e.l.S.qui ſuſpectaʒ.ſʒ plegata
haberet etiax ſi repudiaret.ut.l.ꝗ ſiliabus in ſi.S.de le.j.ergo
⁊c.So.intelligas h de liegaris ᷓQ perderet repudiãdo ut hic

nõ.in. d.l.qui ſiliab.⁊.i.ſlio.cũ.l.ſe.S.dele.j.

o&α Wν Bes grauat ultra vires hẽdita⸗
¶ Heres ex aſſe. rias illud qð deeſt ſupplet ex fru

ctib iudicio teſtõꝛis ꝑceptis ⁊ ex eo qð ultra quartã eſt ⁊ reſi/
duũ ſibi retinet.ꝙ ſi fruct nõ ſufficiũt oibus ꝓ rata ſit diminu

tio.h.d. Mꝛimo ponit thema.ſcdo.iiij.q.ex themate.tertio

rñſiones.ſcda ibi qᷓro.tertia ibi rũdi.⁊ gl.hᷣ ponit caſum opti
me.⁊ oĩb trib q̃ſtionib ꝑfecte rñdet.ſj illi inquãtũ agat ↄ le
gatarios nõ ẽ rñſuʒ. ¶ Quũo ergo inquatũ agat. Rñdet ſecũ
qa gl.magna in pn.⁊ bñ dic ut in ea.¶ Op.⁊ videt ꝙ cõpu/
tatio glo.nõ ſit bona.q;ꝛ fm hoc ea qᷓ ꝑcipiunt᷑ ex fructibꝰ nõ
ꝓſunt legatarijs.qdð videts.l.ꝗ quadringẽta.S.f. S.ad.l.fſal.
ꝓpter Ja. de are.dicit ꝙ no ẽ bona iſta computatio. Tu
dic ꝙ gl. optime cõputat.nã debes ſcire ꝙ qñ legata reliquã/
tur ultra vires hẽditarias ſit duplex detractio.vna quaãtu mi
nus ẽ in pꝛimonio qᷓ; ſit legatũ.alia ſit ꝑ.l.fal. ut.l.ĩ q;ᷓtitat.S.
h.x.l.ſi poſt miſſionẽ. S. ad.l.fal.nũc fructꝰ ꝑcepti medio tpe
faciunt videri minus relictũ ꝑ ſideicõmiſſuʒ.⁊ ſic ꝓdeſt legata
rio ut nõ ſiat illa detractio quaſi ſuerit relictũ ultra virej patri
monij.¶ Op. ⁊ videt᷑ e iſta eabarat nõ dz fieri hoc modo
ſed illud videaĩ eẽ in ſdeicõmiſio qð ſuperat deductis lega.
ut. l. ꝗ quadrigẽta.S. ę. So. dic ꝙ h̊ ſuerunt legata noĩati ab
hẽde relicta.⁊ iõ ſit cõputatio ſᷣm ꝙ dẽ h ⁊ in.l.marcellus.in
ꝛin. S.e. ¶ Op. h dẽ ꝙ petitur a legatarijs ut det᷑ ſideicõmiſ
ario. ſideicõmiſſari a legatarijs non defalcat. ut. S. e.l.j. S⸗
deniq;.⁊.l.lex falci.S.nunq;ᷓ.S.ad.l.fal.Soł.hic legata non
erat relicta a ſdeicõmiſſario ſʒ ab herede.¶ Op.dẽ h ꝙ fru⸗
ctus ſibi cõputat in quartã ⁊ reſtituit qð ẽ ultra.Cõtra.S.e.l.
I fideicõmiſſa.So.dicit gl.iſtud iõ qꝛ minnit hẽs fideicõmil⸗
ſum. Nices tu in quo diminuit. Reſpondeo ſoluendo relicta
⁊Z iõ ſupplet ex fructibus.rõ qꝛ qñ teſtatoꝛ grauat aliqueʒ ul/
tra vires hẽditarias vult ꝙ ſuppleat᷑ ex fructibꝰ. ut.l.ſiliuſfa.
S. marcellus.S.de le.j.⁊.S.e.l.S.trebellianuʒ.v.ꝙ ſi meuius.
Op.ex glo.dẽ h ꝙ partẽ ſibi retinet de rebus ⁊ dimidiaʒ
ſupplet ex fructibus. Contra quia quartam debet ſibi ex fru
ctibu retinere ⁊ dimidiaminrebus jeſtitmere. ut. .,multen d
iheres

—— — — – — — ☛ = = ☛ ☛ w— ––à ——-—

hn
di.
Al

6)

bp⸗

ſe,
N.
re.
nn
Ne

— ‚ —

— —

Add ſenatuſcõſul. treb.

ſi beres. ⁊?. S. ſe. v.l.iſideicommiſla. S. eo. Jaco. deafe.? Ol.
ſequẽdo eũ dicũt ꝙ ẽ in poteſtate hẽdis ſuppleat dimidietatẽ
de fructib uel retineat quartã de fructibꝰ.⁊ H pbat per hãc.
l. ſed h videt᷑ ö.l.qdð de bonis.S.fructibꝰ.S.ad.l.fal.⁊.l.pau/⸗
lus.ij.rñiſo.e.ti.et hoc ĩnuit.d.l.in fideicõmiſſaria.nec iſte tex.
ſac in cõtrariũ.nã in.q.bñ ponebat ꝙ hes nolebat ſibi retinẽ
q̃rtã in rebꝰ ⁊ dimidiaʒ ſupplere ex fructibꝰ. ſʒ hoc in rñſione
nõ poni.dic eni totũ reſtituẽdũ.nec declarat an ĩ fructibꝰ.an
in ipſis rebꝰ. Sʒ putarẽ hoc dirimẽdũ arbitrio indicis. ut. S.
de le.j.l.nõ amplius.S.ſi.cũ.l.ſe.ꝓ qͥᷣ facit ꝙ ĩter fideicõmiſſa
rinʒ ⁊ heredẽ cõpetit iudiciũ fa.her.ut.S.e.l.marcellus.vñ ex
officio iudicis diuident videbit in qꝗ dʒ dari dimidia ⁊ in quo
quarta retineri ¶ Op. h legata ſuerũt relicta pure fideicõmiſ
ſi ſõ cõditione tamẽ cõtribuũtur q ad detractionẽ fal. qꝛ to
ta quarta debʒ detrahi ex ſideicõmiſſario.ut.l.pe. S.j.S. ad.l.
fal. So.qũq; totũ ſideicõmiſſũ ẽ cõditionale ⁊ legata pura ⁊c
logꝗtur.l. ia.Qſñq; fideicõmiſſum ẽ purũ ⁊ legata pura. uel
utrũq; cõditionale.⁊ tũc it cõtributio omniũ.ut.l.q q̃dringẽ
ta.⁊.l.marcellus.S.e. QAñq; ſideicõmiſſu ẽ ꝓ parte purũ pꝛo
parte conditionale ⁊ legata pura.⁊ tũc ſilr ſit contributio.ut
bac.l.dixi in.l.marcellus.in pꝛin. S.eo.

¶Qui ſernog. ice duplex lr̃a.Fʒ pᷣmã deſic ſuoʒ

in tex. ʒ iſtã gl.pone caſũ vide eã ⁊
bꝛeuiter. h. d. Si fuo relinquit libertas ⁊ hẽditas pᷣciũ fuoꝛũ
detrahil. h. d. hec lec.nõ ẽ bona.q; q ſeruo relinqtur liberta⸗
⁊ aliud pecuniariũ relictuʒ.tũc de rdirto pecuniario detrabiĩ
ſal. etiam de pcio ſeruoꝛuʒ. ut.l.plane.S.ad.l.fal.eſt ergo alia
lra ĩ qua eſt ſuoj.⁊ ʒ iſtã ponit caſus in gl.ſco mõ vide eazʒ.
Heclec.ꝓbaĩ ꝑ Hi.q; qñ ꝗs rogat᷑ manumittẽ ſeruũ ſuũ nõ
põt cogi adire ꝑ eũ.ut.l.cogi.S.ſi Fuo.S.e.x nõ.j.e.glo.dic er
retẽta hac ſcdᷣa poſitiõe ꝙ ꝗs fuit rogat manumittẽ fuos
os ⁊ eis reſtituẽ hereditatẽ deducto pᷣcio fuoꝛuʒ. vnde hoc
fuit expᷣſſũ.⁊ pone ꝙ heres adiuit ſpõte nel aliter ꝓpter pᷣciuʒ
ſeruoꝝ ſi hereditas nõ eſſet ſoluẽdo ꝗs pateret᷑ danũ.ſʒ qñ hẽ
ditas ẽ ſoluẽdo dãnum patinõ dʒ ut h. CQuerit glo.utrum
hẽs ĩſtitut rogat de reſtituẽdo ſuo poſſit cogi adire.Gl.diſti
guit qð examiabo lati.j.e.l.nõ ẽ cogẽd.x.l.ſi res aliena.ĩſi.
X aſſe. Si vnus ex ſideicõmiſſarijs hẽdẽ cogit
HIEeadire ⁊ reſtituẽ totũ fruct iudicio teſta
toꝛis ꝑceptos ſuo ⁊ fideicõmiſſario nõ reſtituit.ſecus
in eo qð ſure accreſcẽdilucrat᷑. Itẽ ab eo quartã nõ detrahit.

b.d.¶ AQuũño ꝗᷓẽ rõ diuerſitatis ĩter pmũ caſũ ⁊ ſcõm. Rñ.pꝛi

mus loqtur ĩ fructib ꝗ indicio teſtõꝛis ꝑcipiuni.⁊ iudicio te/
ſtatoꝛis lucrat hẽs ⁊ ſic erit lucũ ꝑſone.Scds caſus logꝗtur ĩ
iure accreſcẽdi. magis accreſcit rei q; ꝑſone.ut de acq.hẽ.
l.ſ totuʒ de uſuſru.l.ſi titius. Lerti caſus loquit qñ falcidia q̃

gʒ uoluntatẽ defũcti detrahit.iõ ſideicõmiſſari a ſideicõmiſſo

nõ deducit cũ uoluntas teſtõꝛis nõ fuerit ⁊ ptãs iuris non h
locũ niſi in hẽde.¶ Venio ad glo.op.S.e.l.j.S.inde neratiꝰ.
So.ñvt in gl.⁊ bñ.(¶ Qũo utrũ de legatis particularibꝰ reli/
ctis ab hẽde ſideicõmiſſari detrahit fal.Hic ut in glo.⁊ dixiĩ
S.ĩde neratius.¶Qũo utrũ a fideicõmiſſario ĩ fideicõmiſſa/

riũ trãſeat actio ipſo iure.dic ut in glo. C Qũo fſideicõmiſſa/

rius pmus ſideicõmiſſario ſco reſtituit.an apud fideicõmil-
ſariũ pmũ remanet ius fideicõmiſſarie hẽditatis.Gl.ꝙ non.
Hug.ʒ inter alia ꝗ gl.dicit ẽ ꝙ eũ ꝗ eſt hẽs de iure ciuili ſena
tuſcõſultũ nõ põt facẽ deſinẽ eẽ hẽdẽ.qð nõ ẽ uerũ.q;ꝛ ſenatiſ
cõſultũ ẽ de iure ciuili.iõ põt facẽ eũ deſinẽ eẽ hẽdẽ q ẽ de iure
ciuili.ſʒ in hoc tractatu iõ nõ fecit qꝛ noluit.uoluit enĩ ꝙ ſoluʒ
utiles tranſferrent. opi.tñ gl.uera c. ut.:.j.S.de illo.S.e.⁊.C.
e.l.pe.ꝓ hoc illud qð dẽ ꝙ ſi pmus ceſſionari cedit ſcðo apð
eũ nil remanet.ut.l.emptoꝛ.C. de hẽ.nł ac.uẽ.ꝑ Buil.ĩ Spe.
de ceſſi. act.⁊ ĩ ſimili dicit gl.ꝙ ſi pus emphitheota facit aliuʒ
emphitheotã ꝙ apud eum nihil remanet. ut.l.ñ. C. de iu. em⸗
phi.facit qð no.in.l.j.ĩ gl.ñ.C. ut in poſ.lega.⁊ h ẽ utile ſcire.
nam id quod dicitur in.l.iij.C.de noua.ſ.ꝙ illi cui ceſſit actio
nem poteſt ſolui eſt uerum quando apud eum qui ceſſit rema
nent directe.q̊ quando apud eum qui ceſſit nihil remanet qð
eſt qñ ſolũ utiles habebat.tũc ei nõ poterit ſolui.qꝛ nihil apð
eũ remanet.¶ Auero bnoꝝ poſſeſſoꝛ de iure pᷣtoꝛio hẽdita/
tẽ reſtituit ex trebelliano.an apud eũ remanet ius hẽditarinzʒ.
Blo. ꝙ ſr⸗ eo huius declaratiõe debes ſcire ꝙ ĩ hẽditate ẽ
vnũ ius vle hẽditariũ.⁊ hoc eſt apud bonoꝝ poſſeſſoꝛẽ utile.
Sunt etiã iura particularia. ut actiões hẽditarie qᷓ cõpetunt
aduerſus debitoꝛes hẽditarios.⁊ iſta cõpetũt bonoꝛũ poſſeſ/
ſoꝛi directa.ut nõ.in.l.ij.S.de bo.poſ.hedi.pe.Cũ ergo dire/
cte ſint penes bonoꝛũ poſſeſſoꝛẽ reſtituẽdo utiles trãſterrẽt ⁊
apud eũ remanẽt directe.c in hoc bñ diceret gl. Sʒ glo. q̃rit

—

de ipſo iure vniuerſali. Querit eni an temaneat bẽs.tũc ẽ du
biũ.qꝛ ſi hẽs eſt tũc ẽ hes utilit.⁊ ſideicõmiſſarius ẽ hes utilit᷑.
ergo duo ſut heredes iſolidũ.Eodẽ mõ poſſumus dicẽ ꝙ nõ
eodẽ modo.ſj vnus ẽ hẽs utilit᷑ de iure ptoꝛio. ali utilit ex ſe/
natuſcõſulto.uel aliter dico ꝙ bonoꝛuʒ poſſeſſoꝛ qũq; hʒ ius
hẽditariũ directũ.qũq; utile tm. exẽplũ qñ aliqs ẽ hẽs de iure
ciuili ut ſilius uel allꝰ. ?⁊ ptoꝛ ill ia exiſtẽtẽ hedẽ excludit.ut ꝑ
ʒ tab.uel ꝑ beneſiciũ reſtitutiõis in ĩtegrũ uel alio pᷣtoꝛis reme
dio.tũc qꝛ pmus remanet hẽs.iſte bonoꝝ poſſeſſoꝛ erit tm uti
lit. Sʒ qñ pᷣtoꝛ uocat aliquẽ ad ſucceſſionẽ necẽ aligs hẽs de
iure ciuili.ut quos uocat p vñ cognatiuel vñ legitimi uel per
bonoꝛũ poſ.Fſm tab.⁊ ſimulia.tũc puto ꝙ hʒ ius hẽditariũ di/
recch. Weobo nãali poſſeſſio qñ ciuilij nõ ẽ apud aliquẽ ſtati
efficii ciuilis. ut.l.cla. S. fi. v.l.ſe. de acq.poſ.ita iura ntilia qñ
directa nõſunt penes aliquẽ efficiũtur directa.ut.l.puberem
C. de iu.deli.pꝛo hoc.lillud iĩ pn.cũ ſua glo.de bo.poſ. tab.
Peetea iura dicũt ꝙ bonoꝛũ poſ.habet iura ac ſi eſſet heres
iz hẽs habẽt illa directa. ergo ⁊c.inſti.de bo.poſ.S.qͥs autẽ.
”ä bo. poſ.l. iij.
Nν Si cõſirmatũ nõ põt conſir/
4 398 52 102 ⁰0. mari agit ex cõſirmante non
ex cõſirmato. h. d. ¶ Op. C. de hẽ. iſti. l. qtiẽs. So.
ibi erãt alij vlr inſtituti.¶ Ad hoc op.in auc.ut cũ de appel.
cogno.S.illud.ubi etiã qñ ẽ aliꝗs inſtitut vlr hẽs ĩſtitutu ex
re certa habet᷑ loco hẽdis.Dicit glo.nõ illud uerũ quantũ ad
excludẽdã ꝗrelã.ð dic aliter itelligunt in. d.l.quotiẽs.C. de hẽ.
inſti.¶ Qũo qua actioe petãtur relicta ĩ pmo teſtõ. Gl.dicit
ex teſtõ ſco nõ ex pmo.qꝛ nemo põt decedẽ duobꝰ cõditis
teſtis.vides ergo qꝛ pᷣmũ teſtm nõ põt conſirmariut teſtm.iõ
nõ agit᷑ ex ↄfrmato ſ̊ ex ↄſrmate.Simile ĩ ſnia cõfſirmata ꝑ
iudicẽ ap.nõ enĩ ſup eodẽ pñt eẽ due ſnie ualide.ut.C.qũ pꝛo
uo.nõ ? ne.l.j.iõ agit ex cõſrmãte nõ ex cõſirmato. Ne hoc
dixi in.l.legitima.S.de pac.intellige ꝓut nõ.i.l.ñ.j.de re iudi.
Auerit glo. dꝛ in fi.ſi nõ aliqd ſpaliter ⁊c.qd vult dicere.
Hic ut in gl.ex qᷓ nõ.ꝙ oſirmatio gnalis nõ poꝛꝛigit ad illud
eſt ſpaliter caſſatu. Doſſes etiã exponẽ hũc tex. ut dicas
1nõ aliꝗd ſpaliter ⁊c.h eſt niſi teſtõꝛ dixit ꝙ inſtituit eũ ex re
certa ita ꝙ plus petere nõ poſſet tũc eni teſtm nõ ualeret.ut
dixi plenein.l.quotiẽs.S.ſi duo de pere tmal vie ut ſbr
Etiã tꝑe legationis cõgit᷑ quis
Ilegatus. niben ltatẽ ⁊ keſktncre⸗b⸗ M
d. CQũo quo iure ꝗs cogit adire ⁊ reſtituere. Diẽ
glo.ꝙ officio iudicis.vide e ⁊ nõ in eo ꝙ dicit ꝙ cogit adire
ofſicio iudicis nõ eſt dubiũ. Simile nõ.in.l.nõ eſt cogẽdus.i
fi.ſ.e. ⁊.l.ij.de ſideicõ.here.pe.ſʒ illud qð gl.ſubaudit ꝙ reſti/
tuẽ cogat᷑ officio iudicis hʒ dubiũ.nã alibi dicit glo.ꝙ reſtitu
tio fit actiõe ex teſtõ.ut.l.reſtituta.S.j.j.e.⁊.l.ex ea ſcriptura
C.e.⁊ ꝑ Di.tangit᷑ ĩ.l.qꝛ poterat.S.e.Lu dic qñq; quis adit
ſponte.tunc actione ex teſtõ cogit᷑ reſtituẽ directa uel utili.ita
loquunt᷑ dicte glo.QAñq; quis dicit hereditatẽ ſuſpectã ⁊ tũc
totum iudicis officio expeditur.ſ.ut cogat᷑ adire ⁊ reſtituẽ.ut
dicit tex.in.l.q;ꝛ poterat.S.e.expꝛeſſius inſti.e.S.qꝛ autẽ.hoc
etiam tz Ei.in.d.l.ex ea ſcriptura.C. e.

C! Figeicõmiſſũ vle ẽ ſi aliqroget reſti
(Si 8 bon *tuẽ bona vliter ul ideſinite.hoc dic.

¶Qp.ꝙ relictũ bonoꝛũ nõ ſit vle.S.de le.j.l.nõ ampli.S.ſi.
. Soc plene dixi in.l.ſigs fuũ.S.fi.S.de le.ij.¶ QOp.
ꝙ; meoꝝ appellatiõe nõ ↄtineant᷑ niſi ea quoꝝ ꝗs hʒ dniuʒ.ut
lI.quintꝰ.S.j.de aur.⁊ ar.le.So.ut ibi plene dixi.

filic Non ualet reſtitutio facta niſi conſentiente
Bi filio. ratum habente eo in cuius poteſtate ẽ is

cui facta eſt reſtitutio.h.d.

MHultum. anngh⸗ Mreuer carre e
