Dicit. ¶ Op. in ſill de. l. ſ ſüdusn ſideicõmiſſũ. S. fi. cũ glo. .
de le.j.So.ibi potuit relinq̃re uel ibi ex uolũtate h ex neceſſi
tate.¶Ad hoc op.ꝙ ſaltẽ reſpectu vni nõ erat coact.So.
ex ꝑſona debitoꝛis ſufficit ꝙ debeat᷑ lʒ nõ reſpectu meiut hᷣin
ſi. Ael aliter ꝗlibet ex ſilijs dẽ creditoꝛ ut nulla facta electiõe
ut. l. vnũ ex ſmia. Hl delei.

— —

c 6⸗ egatũ annuũ pᷣcedente dubio
Am titio. i⸗ inq;tũ debeẽ. h.d. Op.
S. e.:. in lege falcidia nõ habet᷑. So.dicũt ꝗdã ꝙ dʒ eẽ electio
legatarij an iterim hẽat totũ pᷣſtita cautiõe.ſʒ iſta nõẽ bona ⁊
g me ⁊ tex.l. ꝛie. Itẽ iſta inuit ꝙ cautio fauoꝛe legatarij in/
terponat᷑ qð ẽ falſũ.ut.l.j.S.j.j.ti.j.. Ael aliter ⁊ eſt diuinare.
Alij ꝙ ibide legato oditioali h de annuo.⁊ itakuera inz
ad ulam

= ——

=ͤ g

2

ad illam. l. Nerũtñ ĩ hoc legato ↄditionali fuerũt opi.lter glo
ſatoꝛes antiqs.ut.l.ꝓpterea.S.e.ſʒ ille opi.ſũt trufe qꝛ ĩ cõdi/
tionali loquit ibi. Que ſit rõ ĩter ↄditionale ⁊ ãnuũ cogitabi/
tis. Alij ſoluũt ꝙ ibi qñ cũ eo.h̊ qñ cũ ceteris legatarijs ſit cõ/
putatio.ſʒ iſta nõ ẽ va ꝑ dictã.l.ſi ppterea.⁊ fac.l.j.S.iterdũ.
5. e. ¶ Op. de.l.lex fal.ſiiterueniat. S. e. Rñ.qꝙ ibi loquit qñ
ſit cõputatio rõnis ĩter hẽdẽ ⁊ ipſũ legatariũ cuiẽ annuũ reli
ctũ h̊ q cũ ceteris ⁊ iſta ẽ va.⁊ ibi glo.tʒ ⁊ Di.? Ol.⁊ Rai.
Op. de.l.iij.in f.S.e.ubi fit cõputatio alio mõo. So.ibi qũ
relinquit᷑ ciuitati aliq annnũ qð eſtimat᷑ ꝑpetuũ ac ſi relinq
ret᷑ eccleſie uel monaſterio.hᷣ loquit q puato relinquũ qꝛ ẽ in

certũ quato tpe viuat. ¶ Op. de.l. penalis. S. nua. S. .

h nõ ſoluit.ſʒ ĩ.l.lex falcidia ſ iterueniat.videt ſoluẽ ĩ gl.ꝙ lo

quit h qñ ꝓpter ceteros ſit cõputatio uł q cũ eo cuiẽ relictũ.
Szʒ qtu ad illu. S. ãnua. iſta ſo nõ eſt bona. ⁊ vide. S. annua.

nã hic loquit quando legatũ eſt icertũ qꝛ ꝓ pᷣ anno purũ ꝓ ſe
quẽti Oditiõale.ĩ.S.ãnua.ẽ icertũ q;tũ duret ⁊ trãſit ad hedẽ.

ut.l.ſi cũ ſfinitiõe.j.q di.le.ce.⁊ iõ dʒ fieri eſtiatio ut de lega

to in diẽ m.l.ĩlege fal.nõ habet᷑.S.e.¶ Op.de.l.hẽditatuʒ
j.e. Olo.ſol.i.l.lex fal.ſi iterueniat.dicit ibi quo ad ipſuʒ lega

tariũ h q ad ceteros. Iſta ſo.nõ ẽ va ⁊ q ſllã gl.i.l. heditatuʒ.

So. gl.alr hic.ꝙ ibi ut ſciat ꝑ qͥt ãnos ſiat eſtiatio hic ut ſcia/
tur q;tũ ualeat.Et iſtã ſo.ſeqbat dñs Rai.⁊ dñs Ol.iſta ſo.
nõ placet mihi qꝛ tex.dicit ĩ icerto poſito q;diu victur ſit ⁊c.
Sʒ Fm iſtã ſo. ponerem p certo qð eẽt õ tex. Hat gl.alia ſo.

ꝙibi ĩ legato uſufruct nel alimẽtoꝝ.hic ĩ alio ãnuo. Iſtã ſo.

teneo.ꝓbo ꝑ rõnẽ.lex nr̃a dicit ꝙ dʒ eſtimari q;tũ uenire ĩ le⸗
gatũ põt. Iſte modus nõ cadit ĩ legato alimẽtoꝝ ⁊ in legato
uſufruct'nõ põt ĩ aliũ uẽdẽdo traſſerri. ut.l.uſufruct de iure
do. Nec ius alimẽtoꝝ põt uẽdi cũ cohereat ꝑſone ⁊ alia ſunt
alimẽta in pſona vni⁊ alia ĩ ꝑpſona alteri.⁊ ſic ĩtelligo iſtam
ſo. Ex his ergo ꝗd colligis. Dic qñq; loquimur de legato ſbᷣ
aↄditiõe. ⁊ dic ut.S.e.l.ĩ lege fal.nõ habet᷑.x.l.j.S.ĩterdu.⁊.j.e.
l. — legato.Et repꝛobata diſtictiõe Hu.q̃ ſit.s.
e.l.ſi ꝑpetua.Si vo loꝗmur ĩ ſegat᷑ ãnuis.⁊ tũc aut relinquũ
ciuitati uel alti publico loco.⁊ dic ut.l.iij.in fi.S.e.Aut relin/
quit᷑ ſingulari pſone.⁊ tũc aut legatũ ãnuũ limitatũ ẽ certo tẽ
poꝛe ⁊ ſit eſtiatio ſicut ðe alio legato ĩ diẽ.ut.S.e.l.penales.S.
anua.⁊.l.in lege fal.nõ habet᷑.oiũcta.l.ſi cũ pnitiõe.j.qñũ di.
le.ce.ſi vo ãnuũ legatũ ẽ ſimpłr.⁊ tunc aut ſit cõputatio ꝗͥ ad
alios legatarios ⁊ ſtam huic legi.ant q ad ipſũ legatariũ.x re
currim ad. ˖. lex fal. ſiiterueniat. S. e. .l.j. S. cũ ĩ anos. S. e. cũ

ſiibꝰ.Et hec faciũt ad.q.ſactũ ẽ ſtatutũ ꝙ de q̃libet re q̃ ſue/

rit alicui relicta ſoluat᷑ gabella. ↄtingit ꝙ alicui fuit relictu ali/
qð anuũ. Nic ꝙ ꝓ pmo ãno tm dʒ ſolui gabella nõ ꝓ alijs an

nis.ſʒ ꝓ eis ſoluet in futurũ ꝓut dies ceſſerit.ut.dð.l.lex.fal.ſiĩ

terueniat.qꝛ B nõ fuit cõputatio reſpectu alioꝝ.ſʒ tm reſpectu
ipſius legatari.ſʒ ſi eẽt relictũ in diẽ.tũc dic ut dixi in.l.in lege
fal.nõ habet.S.eo. ¶ Quero q̃ eſt rõ q ſit cõputatio ipſius
reſpectu nel reſpectu alioꝝ.Et rõ ẽ q; qñ ſit computatio circa
totũ dʒ pᷣſtari cautio ſolida qꝛ de alijs pᷣſtatiõibus poterit fal.
retineri.ſi ab alijs legatarijs ꝗqbus nil ultra debet᷑ tũc ſit eſtia/
tio. Si vo loqmur de legato uſufructꝰ.dic ut.j.e.l.hẽditatũ.

— 5 Augmẽtũ facultatũ hẽditarij de
Cc Am quo. pitois ſicũq; eſt

tũ qĩũcũq; ↄtigẽs ꝓdeſt legatan Op. 5.e.l. in rõneĩ pn.
Hꝛeuit dʒ iſpici tᷣs moꝛt circa augmẽtũ ⁊ diminutioneʒ rei

hẽditarie.h̊ circa bona debitoꝛi heditarij.Cõtra in.d.l.in rõ

ne ĩ pn.ubi loquit ĩ debitoꝛib hẽditarijs.ubi dicit debitoꝛuʒ
ſacta poꝛa noia.Rñ.i augmẽto ĩſpicim augmẽtũ qũcũq; cõ
tingẽs ut hic. ſʒ ĩ diminutiõe ĩſpici tps moꝛi ut ibi. Sʒ vnde
hoc qð gl.dic. Et aduerte qũq; eſtimat᷑ res.⁊ tũc ſemp ĩſpicii
tpᷣs moꝛi.ut.l.ĩ rõne ĩ pn.ſʒ q nõ res eſtiat᷑ ſʒ ẽ dubi euẽtus
⁊ tũc iſto caſu pẽdẽte dubio eſtiat᷑ q;tũ ualet dubiũ dubio ſmi
to eſtiat q;tũ ẽ.ut..l.pxi.Añ debitoꝛ ẽ ſoluẽdo eſtimal ipᷣa
res.⁊ iõ qcqd poſtea ↄtingit nõ curat᷑.ut.d.l.ĩ rõne.in pᷣn.ſʒ
ſñi debitoꝛ nõ ẽ ſoluẽdo ꝗd eſtimat᷑.Certe dubi euẽtꝰ.ut.l.nẽ
eni. S. fi. S. e. T videbiti l.l. qrebatĩ.j.e.mõ cũ eſtiat᷑ dubi euẽ
tus ſi iſte euẽtus ↄtigat anteq; ponat᷑ rõ.l.fal.eſtimet᷑. ¶ Sʒ
op.j.e.l.qᷓrebat.⁊.SD.e.l.j.S.ſi debitoꝛi.ubi nõ dʒ curari an ſit
ſoluẽdo.So.ibiloquit q hẽs ẽ debitoꝛ uel ſlle cuiẽ liberatio
legata q; q ad ſe ſemꝑ ẽ diues ⁊ ſoluendo. ¶ Op. de.l.eo tʒe
S.. S. de pecu. So. itelligo is, n Ga⸗ lbetiſt
. i reliqſſet.nã in quolibet iſto
38 gin bonis. caſuide cmoac medij tꝑis
detrahit ſal. Di.⁊ de hoc dixiin.l.ſed ⁊ ſi nõ ſeruus.S.ſi. ⁊.l.
ſequenti.S. eo. M

itbi ribi ego dixi.

qñcũq; ↄtingẽs ꝓdeſt le
Autarijs in falcidia detrahẽda.h.d.vides ꝙ augmẽ/

Ad legẽ fal.

¶ Stichũ. Me ẽbbon S. t.h. d. Si legatu dfiino ſit

opefalcabile de legato fui detrahit falcidia p
utroqʒ.⁊ idẽ ecotra.h.d. ꝓ hac.I.ſacit.l.plane.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi non
ſernus. S. e. ¶ Op. S. c.l. pupillus.S.ſi.m vnã lec. Di. ſol.

3 0 ius Iſte ẽ bonus caſus ⁊.h.d. Quarta ĩ hẽde
— epius. tore viuo collata facit ceſſare falcidisʒ. h.
d. ¶ Op. de. l. ſiqñ. F. j. C. de inof.teſ. So. ut ibi. ¶ Secũdo
op. de.l. is aũt. ⁊.l.qdð aũt.j.e.C.S.eo.l.pater ſiliã in pn.So.
hic loquit qñ teſtõꝛ hac mẽte dedit ut in falcidia iputaret᷑ als
ſecus. ¶ Qäuero ꝗd in dubio. Credo ꝙ videt᷑ dediſſe ut ĩ fal
cidi ĩputet.caſus eſt hic ibi qꝛ minus videĩ cc.tãgã de hocĩ
ll.in quartã.j.e.⁊ nõ que dixi.

C) Am dotẽ MNõ dʒ iſpici pſona pmi legata

vrijſʒ pſona fideicõ.in quẽ lega/

tũ dz ulno reſidẽ. h. d. In tex.ibi ĩterpoſiti.i.legatarij pmi de

eſtituẽdo grauati ibi capiẽtis.ſ.ſideicõmiſſarij.

. Egis falcidie. erldel g bein⸗

tnm.nt.l. c notiſſimi. xc. l. oẽs. C. de pſcrip. xxx. an. So. bñſi

ciu.l.fal.qñq; põt intẽtari excipiẽdo ⁊ tũc ꝑpetuo põtut hic.
7 ar.l.pure.j.de doli excep.Añqʒ; põt intetari fal.per actio/
nẽ ueil per ĩterdictũ.ut.l.linea margaritarũ.õ.e.⁊ t ſnit tẽpo
ſe in ↄꝛio compꝛehenſo. M
Eneficio. Aui agit ut legatũ itercidat buaĩ
—E kelefal. Ide ĩ eo ꝗ tacita ĩ ſe ſidẽ aſſũ/
pfit de pᷣſtado nõ capaci.h.d.¶ Qũo circa.l.nr̃am quõ hoc
egit. Et gl.ponit delẽdo uel caãcellãdo teſtm. uel alr.ſ.ſubtra/
hẽdo rẽ hẽditariã. ut.j.e.l.hẽditatũ.¶ Qũo an puet᷑ falcidia
in illa re tm.Et glo.i.S.ſãcimꝰ i coꝛpoꝛe.e.videt᷑ dicẽ ꝙ nõ to

ta falcidia puabit᷑ m iſta tꝑa.nt.l.paulus.S.eo.⁊.l.ſ.S.illo.

C. de iure deli.⁊.l.reſcriptũ.S.de his ꝗ.ut idig.⁊.j.e.l.hedita

tũ.hodie tota puabif. ut.d.S.ſãcimiĩ coꝛpoꝛe.auẽ.e.ti.Iʒ qui/

dã dicãt ð nt dixiin.l.paulus.S.e. Allegabã iſtã.l.ad.q.piſij
dũ ibi legebã qꝛ ibi erat qdã nobiles imunes a collectis.⁊ ꝙ
nõ debẽt hẽre aliqð bñnciũ ĩ ciuitate ⁊ ſi acceptarẽt tũc puen:᷑
imunitate.erat aliud ſtatutũ ꝙ aduocat?ꝗ ad ↄdẽnationem
erat poſit dʒ hẽe.xij.deñ.ꝓ libꝛa.mõ qda aduocatus de illis
nobilib acceptanit ill officiũ an pꝛiuet illa imunitate.Et di
cebaʒ ꝙ ſic.qꝛ iſtud qð detrabit.ſ.xij.deñ.pꝛo libꝛa eſt beneñ
cium.ut hic dũ dicit falcidiã benenciunqʒ detrahit.⁊ hoc per
iſtã. l. facit. c. j.x. col. que fuit cauſa amit. benefi. .l.beneſciũ.

ato Legata relicta imt aberinon
Em pater. ahnunn ſan vupilantten

ſtinto. hoc dicit.

RK Að hẽes plu ſoluit legatarijs ĩ
¶ Legato petito *penaà Aunani nõ naet Ps.

¶ Op. ⁊ videĩ ꝙ ĩ actiõe ex teſtõ nò iureti litẽ. ut. l. alias. S.

õ P hic fuit iuratũ ſuꝑ actiõe in rẽ q̃ ẽ arbi
traria ⁊ iſta ẽ va. e ut ĩ glo.⁊ nõ ẽ va.qꝛ v.plane.nõ loꝗ
tur de iuramẽto in litẽ ſʒ de iuramẽto ueritatis qð ẽ affectioõis
¶Op. S. e.l.j. S.itẽ ſi ita. So. ibi nõ ẽ rõ va qꝛ illud fit ꝓpter
mnmoꝛa hẽdis nõ ẽ uerũ qð ẽ ꝗ iſtã.l.dic ut ibi dixi.

—

uit legatarijs nõ nocet. h. d. ⁊ eſt notabilis. —
M.l.fal. hoc eſſe ſeruãduz.

Iſa ẽ bona.l. de qᷓ feci magnũ feſtũ ĩ mã de duobu⸗

reis. x. h. d. In duob reis ſocijs debitũ utriqʒ ꝓ parte videt᷑

actiue ⁊ paſſiue.⁊ ĩ nõ ſocijs eius videt᷑ debituũ q debitũ occu
pauerit.h.d.p iſtã.l.tollunt᷑ vꝛietates.l.ſi vnus.in pn.de pac.
T. ·l.rẽ.S.ſi duo.j.de noua.qꝛ ſi ſũt duo rei ſocij factũ vni nõ
nocet alteri.qꝛ ꝑinde ẽ ac ſi ſinguli ſtipulati eſſet. ⁊ iõ factum

vni nõ nocet alij.ſʒ ſi nõ ſũt ſocij.tũc vni factũ põt alijs noce

re.q; vnus põt totũ occupare ut h. Itẽ aliud i.l.j.C.de duo.
re.ubi dẽ ꝙ ſi vnus ex duob reis exigit ſolidũ dʒ alteri redde
re als põt alter partẽ ſuã ab executoꝛe petẽ.eſt ne iſtud ueruzʒ
Certe pꝑ iſtꝗ.l.dʒ diſtigui ꝙ ſi ſũt ſocij uel ex cauſa oneroſa ſũt

duo rei.ſʒ ſi nõ ſũt ſocij ⁊ ex cauſa liberali.tũc totũ ẽ eius ꝗ oc

eupat ut hic.Et p iſtã.l.determinabi᷑ illud qð dixi de ceſſiõe
an ſi vnus ſoluit lſſolidũ an teneat.ſ.creditoꝛ cedere actionẽ g
aliũ.ẽ ne uerũ ꝙ dʒ cedẽ qñ ſunt ſocij uel duo rei ex cauſa one
roſa.ſec ſ ex cauſa lucratiua ꝓmiſerũt.qꝛ tũc ꝓ ſe ſolũ ꝙ ei in
ſolidum ſoluit ei cedi nõ debet actio ut hic.

Roeria ropi; Iſta clara lex ? deberet to/
N Recia reru:ia rtiaureis litenis t ho⸗

Zienus fundus. heres Phier ſa

44

*

Aldlegẽ fal.

dieit. RRes debet eſtimari cõi eſtimatione non ex affectione.
Itẽ qui habet ius adeundi hẽditatẽ nõ dẽ locupletio.hoc di
cit ⁊ iſta eſt bonaler. . 35 h Sr “
NAIEUAII& Iſteé nõo. §. ?. h. d. Ex loco ⁊ tꝑe reruʒ
WMom ulla. e uariant?᷑ ⁊ cariſtia qᷓ modico ibe
erit nõ iſpicit.h.d. Lu vis ꝓbare ualoꝛẽ rei.q̃li pbabis. Ai/
de gl.⁊ gl.melioꝛ ẽ in.l.ij. C. dereſcin. uẽ.iſta glo.nõ bñ te de
clarat.tñ ex illa gl. ſüpta occaſione debeꝶ ſcire ꝙ qñq; tracta
tur de eſtimatiõe vni fundi ⁊ rei imobilis.⁊ tũc dʒ fieri poſi/
tio ex tali fudo cõiter tot fruct recolligunt. Itẽ ꝙ in dicta Z/
ta fũdus tati reddit tatiualoꝛis eſt. Iſtud pbat᷑ in.l.ſi ſundus
p ſideicõ.in pn.S.de le.j.⁊.l.pe.S.de re.eoꝝꝑ. Notes etiã fa⸗

8.2 578,
5lz bo. ,. s cere articulũ magis gnàlẽ ꝙ talis füdus cõi eſtimatiõe tantũ
7 -. S y. , ualet X tat coiter nedacke tractat de eſtimanda re ex q̃
m &= .1 fruct'non peipiu nt. ut de aliq̃ ſpe.ut de libꝛo nel cypho.⁊ de
iſtis nõ ẽ dubiũ ꝙ dʒ ſieri poſitio ⁊ eſtimatio hoc mõ ꝙ tantũ
ualet q;tũ uẽdi põt ⁊ tatũ uẽdi potuiſſet in taliloco dicto tꝑe.
⁊: hoc dico ꝑ iſtũ tex.q; ex tꝑe ⁊ loco pcia rerũ uariant. De/⸗
bes ergo limitare dictũ tnũ in taliloco ⁊ tali tpe ꝑ iſtã.l.⁊ per
l.ſi kuus.S.de cõ.fur.Hoc ẽ uerũ ꝙ res tãtũ ualet q;tũ nendi
, põt hoi ſcienti qlitatẽ rei.ut.l.moꝛtis cauſa capim.in fi.j.de
v&αερ. dona. cau. moꝛ. facit.I. ſi qs. C. de reſcin. uẽ. Etiõ tu aduoca
te alti pariꝭ q ſiũt poſitioes ꝙ tal res ualet tãtũ.facias poſi/
tiões de qlitatibꝰ latẽtibꝰ iĩ ipᷣa re.ut qꝛ ẽſteril uel emphitheo/
tica.q; ſi ſciret minus emeret.uel debes te reſerre ad tpᷣs.⁊ ſic
dices tali die ualuit tãtũ ⁊ añ ⁊ poſt ꝑ multos annos.qꝛ ſi tm̃
poneres tali die tũc eẽt paruũ tpᷣs cui eſtimatio nõ attendit᷑.
¶ Quero qliter ꝓpbat᷑ eſtimatio frumenti pᷣteriti. Et gl.in.l.
ij. C. de reſcin. uẽ.dicit ꝙ ẽ darũ q;tũ potat nẽdi illo tpe ⁊ añ
⁊ poſt nõ reſtrigas te ad modicũ tpᷣs.ſ.ad vnũ diẽ.ſed dic an/
te ⁊ poſt. C ꝛocedo ⁊ qro de loco in foꝛo publico nõ põt
uẽdi niſi duabus libꝛis coꝛbis ĩ domibꝰ ꝓpꝛijs ꝗlibet põt uen
v = Fn.n l: ſ. buy . * ere ctuͦ vlt. tu facia poſitionẽ ꝙ in ciuitate ꝑuſij potat tãtũ
fn. uẽdi ⁊ ↄſtat qtũ domi ⁊ qᷓtum in foꝛo publico.ut.C. de ero.
mi. an.l.vij.diebus.⁊.l.ſpẽbus.de coharta.li.xij.Et ideo do
. tibi cõſilium ꝙ in ſpẽbus facias mẽtionem ꝙ tantũ uendi po
terat in ſoꝛo Prlico. . “ . . .
SMin to&π Qö ſalci. diminuũ ðʒ legata/
in teſtõ. Pkaniſ teſtõꝛ hoc moluisoc
dicit. ⁊ ſic.l.ſeius ⁊ augeri.q dicit ꝙ nõ põt ꝓhiberi falci.eſt
uerũ ſi expᷣſſe ꝓhibet.ſec ſi ꝑmittit.⁊ illð qð detrahiũ nõ rema
net penes hẽdẽ ex uolũtate teſtõꝛis. ¶ Op. S. eo.l. q de bo
nis in pn.⁊.S.j.Gl.ſol.pmo ⁊ nõ bñ.⁊ ſile nõ.i.l.ex aſſe.S.e.
⁊ ibi repꝛobaui uobis ſo.gl.Scdo ſoluit gl.⁊ bñ ⁊ illã tene.⁊
illud qð glo.dicit in ſi.⁊ itellige ꝙ oneraret alios pꝛo ↄotributi
— Tne facta nõ nlcl rangel ciral
1AU oteſt eẽ rõ q; in fũdo cadit affe
— 2 J füdus.Matlq; ſibqno. Feve le.j. ſed
in nũmis nõ cadit affectio.ut.l.nũmis.S.de in li.iur. DPicit H
3 iſte patit᷑ falcidiã.ð de.l.nẽſenius in pn.S.e.Rñ.ꝙ h dicit
ſi hẽdi dediſſet põt ĩtelligi aliter.ſ.hẽdi nõ ei a quo legatus eſt
fundus.uel aliter dico ꝙ patit fal. ipſo iure. ſed tuetur ſe exce

ptione doli ut dicta.l.nẽſenius.S.e.

ARtigα Iſte nõ. caſus iduco ad.q. uos ſci
4 1 Aoti S.as ꝙ de iure cõi donatio endit
ultra qngẽtos aureos nil ualet ſine iſinuatiõe.ſed uſq; ad ꝗn
gẽtos aureos ualet.ut.l.ſãcim.C. de dona.mõ tu donas mi
hi ultra ꝗqngẽtos aureos.ſʒ detracta gabella nõ reſtat qangen
ti aurei.qro an ualeat donatio ſine inſinuatione. Hic ẽ ar. ꝙ
ſic q; debet detrahi ⁊ videri illud quod remanet.

*” Aſta eſt ſingularis lex ⁊? nõ hʒ
1 Ereditatũ. parẽ. ¶ Op. pmo deſeißa
Mad ſeipſã de pn. ad. S. e. So. aliud ĩ alimẽtis ⁊ aliud
in uſuf.⁊ rõnẽ diuerſitat᷑ ponit glo. ¶ Op.ulti de eo qð hũi
ſtis i.l.cũ titio.S.e.So.dicũt ꝗdã ibiloquit᷑ in cõputationeſ
enda qᷣ ad cetos legatarios h ꝗ ad ipſu legatariũ cui ſut alimẽ
ta relicta uel uſufructꝰ.⁊ hãc tʒ gl.i.l.lex fal.S.ſi iterueniat.õ.
e. Gl. H tʒ ↄꝛiũ ⁊ vide gl.q icipit ſi qrat q;tũ ⁊c.idẽ tʒ h alia gl.
ſupꝑ vbo vulpi. ait. ⁊ ĩcipit male.⁊ ibi ⁊ ̃m hoc ſibi ⁊ alijs ⁊c.
xiſtã puto uerà. Ad.l.cũ titio.rſideo ꝙ h ĩ legato alimẽtoꝛuʒ
ibi in uſuf. q coheret ꝑſone. ⁊ iõ nõ põt ſieriilla eſtiatio q ibi
rei⸗ lʒ cõmoditas poſſit uẽdi. Recurrat ergo ad diſtinctio
nẽ huius.l.¶ Op.de.l:.in lege fal.nõ habet᷑.S.e.So.glo.ibi
in legato ſimplici ⁊ b. ¶ Op.ð.e.l.iij.in f. So. ibi in legato
annuo facto reipublice.hᷣ iĩ legato uſufruct.⁊ qñ requiri uſu
fructcerte rei nõ põt deueniri ad rẽ de ꝗᷓ ibi loquit᷑.iò deuenũ
ad eſtimationẽ. ¶ Op.de.l.nã ⁊ ſi parẽtibꝰ.õ.de inof.teſta.
So. ibi plus viuit ſenex q; iuuenis.⁊ euenit ꝓpter oꝛdinẽ na

riter ſubſtitutus grauatus põt ſal.retinere licet alius ſubſtitu

ture turbatũ. ¶ Op.de.l.an uſufruct.S. de uſuſ. ubi cẽtũ an
nis durat. Rñ.fateoꝛ ꝙ cẽtũ annis durat niſi patiat aratruʒ.
ſʒ ifra.xxx.põt pati capit diminutionẽ ut fuit tpe Henricii-
eratoꝛis ꝗq dãnauit oẽs ciuitates tuſcie ita ꝙ uſufructũ ami/
erunt licet executio nõ poſſit ſieri.quia ſunt capite minute.
Idẽ videm i terris eccleſie.q; ſepe ⁊ ſepius puant᷑ a marchio
ne ⁊ duce. C Op. C. de dona.l.ſigs argẽtũ. So. gl. tu dic ali
ter aliud ĩ donat.ut ibi.alið ĩ legato ut h.⁊ rõ nõ põt reddini
ſi qꝛ ſic placuit.ut.l.nõ oĩuʒ.S.delegi. Hi h a pma etate uſq;
ad ãnos.xx.qro qᷣt ſut etates.Et gl.hui.l.videt ponẽ pleniꝰ
ꝓ Ci.in.l.ſi ĩfati.C. de iure deli. ¶C QAũo ꝗd ſi plus uel minus
vixerit qᷓ; dicat hec lex. ⁊ ſic ſi vixerit plus dabũ ei plus.ſed ſi
min tũc reddet. Aide gl.q̃ icipit ꝙ tatũ ibi ꝗd ſi optime di/

cit.Ex hac.l.apparet ꝙ ſi fiat cõputatio ſᷣm hanc.l.nihilomi

nus uterq; dʒ cautiões pᷣſtare ꝙ ſi legatarij hñt plus hehibuj
reddẽt.ſi min hẽdes ſupplebũt.ar.in.l.in quatitate.S.magis

Auero an ĩteriʒ ſoluent iſta alimẽta ꝓ toto tꝑe.Et gl. diẽ

nõ ⁊ vide gl.q icipit ⁊ male ibi an ꝓ oibus.⁊ iſta gl.ẽ notã
a. ⁊ alibi gl.videt᷑ dicẽ ↄꝛiũ deducto iteruſurio medij tꝑis.ut
l.ſig argẽtu. C. de dona. Sʒ fateoꝛ ꝙ ſi uterqʒ vult põt.ſed ſi
nodit ↄcoꝛdes cuius erit electio. DNic ut dixi in ſili in.l. ſi ↄſta
te. S. qtiẽs.S.ſo.ma. Innuit aliud iſta gl.⁊ gl.j.in caſus poſiti
one ꝙ alimẽta debẽt pᷣſtariĩ ſingulis ãnis. ANidete iſt ꝙ diẽ
ꝑ ſingulos ãnos nõ ĩtelligas vna pᷣſtatiõe.ſʒ debes itelligẽ Fʒ
diſtinctionẽ quã dedii.l.pe.S.deli.agno.⁊ nõ iſtã.l.qliter ſit
eſtimatio uſutruetus uel ſi uendii 53 glui gabella⸗ D.
Xi Aſte ẽ nõ.caſus.¶ Op.⁊
(Sigs heredibus. datn legatario nõ pᷣiu/
Qicet. ut.l.cũ alienâ. C. dele. So.h̊ legatari agebat rei uendi
catiõe iõ negauit eà eẽ ppꝛia uel repellẽ eã a rei uẽ.⁊ vide glo.
q̃ ĩcipit hẽdẽ ⁊c.Et ſic nõ gl.ꝙ rei ꝓpꝛie hẽdis nõ trãſit dñiũ
⁊ bene dicit. NPotes tu tñ circa iſtã.l.aliũ intellectũ magi no
tabilẽ dare.⁊ ideo ↄtendebat heres ut oſtẽderet patrimoniũ

eſſe ſuum. ⁊ ſic ut detraheret fal.pꝛiuat ergo illa re ut dixiin.l.
praulus. ⁊.l.beneſicio.S.e.

¶ Atitas patrimonii. la?ns
ſui iterrogat de vna.q.iã ſũt duo ani.q̃dam res ſuit uẽdita ⁊
ginta =

0.

emptoꝛi ſuerũt date vices ut ſigs acceꝑit ꝓ qnqginta
x.a cõi an iſtud debeat detrahi ⁊ tãtũ minus dẽ pᷣciũ q;tũ id

qð hʒ emptoꝛ.Et bꝛeuiter ꝗcqd ſolui᷑ cauſa emptionis uel ꝓ

xenete uel alij tãtũ minus ualet patrimoniũ.
uꝗ˖ QOp.ſ. ti.j.S. fi. Oꝛeuit᷑

— Ehe ant icit gl. fateoꝛ teneri ad ſoli

da legata nõ deducta falcidia nõ tñ ultra vires tenei ſi adiuit
4 icipit eẽ debitoꝛ gñis.⁊ iõ tenet᷑.ut.l.ĩ rõnę.⁊.l.ij.S.eo.ho/⸗
ie nõ credo uerũ ut ibi dixi in.l.in rõne.¶

vo ex re legata. ut.l.paulus.⁊.il.qð de boms.S. fruct.S.eo.

Magna dubitatio. pro Siitan

nõ pꝑ eſtimationẽ. ut.l.in lege fal. nõ habei. S. e. So. ibi lega
to oditionali ubi ꝑ cautionẽ tm ſit explicatio.ᷣ qñ eſt debituʒ
uel creditũ ↄditionale tunc põt utroq; mõ fieri.ut.j. ꝓxi.S.vi

debitis.qᷓ ſit r neſcio placuit ſic facere. ¶ Nenio ad v. cuius

generis ⁊c. Oppo.de.l.eius ſui.o.e. Rñ.⁊ dico ꝙ põt expli

cari utroq; mò ⁊ ꝑ eſtimationẽ ut ibi.uel per cautionẽ ut hic.

⁊ eſt rõ ꝛ relictũ libertatis habet᷑ loco eris alieni.ut.l.ſʒ ſinõ
fuus. C.l.eris alieni.S.e.ergo utroq; mõ explicatio fieri põt.
ut. S. S. ꝓxi.ſʒ ſi in legato ſimplici ſemꝑ ſit explicatio ꝑ cautio
nem. ut. S. l. Pxi. x. l. in lege fal.nõ habet. ⁊.l.in ſingulis.

. eſua parte. ⁊ iſtã glo.nõ teneo ĩdi
ſtincte, dicam in. l. in quarta. .⸗oeoßl»P».
Aogd ſi alterutro ⁊.eaian
hic explicabo.j.e.l. qui ſundus. . ſi. .
Jis qui quadringenta.

tus grauatus nõ ſit. h. d. Legata Idiullug defal
rodâ le egata idiuidua defalcantur
Muecdã legata. ⸗ parte eſtimationis.h.d.
OOp. di h ꝙ ex ↄſumatione accepit ſoꝛmã oꝑis.õ.j.de oꝑ.
no.nũ.l.ſtipulatio.S.opus.So.hic dʒ fieri opus ex diſpõne
teſtantis. ſecus ſi exctu. Pꝛeuiter hic loquit de oꝑe foꝛmiut
teatrũ ſtudiũ. ibi loqui de ope ĩfoꝛmi nõ dicit de dlibet ope
⁊ iõ de imperſecto põt itelligi.¶ Op.de.l.⁊ ſinõ ſũt.S.quid
ergo.

de. l. q qnq̃/
ginta. j.e. So. ibi ĩ fructu ꝗ ꝑcipi ex re uel q;titate legata.hic

autem. Oide glo.que eſt ſup uerbo Pis

ergo.S. de au.⁊ ar.le. So.ut in glo.ut.l.v. S. opere.j.de uer.
C Auero an hẽs dʒ pmo ſoluẽ poſtea eſtimationẽ petẽ,
Slo. dicit ꝙ ſic. doc. dicũt . qꝛ põt opponẽ exceptionẽ doli
ſed ſi eẽtuerũ qdð dicit glo.conſequit iure actionis.

Ed 7 uſi nfruct. Dos legata

Tene mẽti glo. qᷓ incipit iõ nd us feci in pe 5.5.
⸗ma. qs dʒ habere ueſtes emptas mulieri nel ipſa uel herej.
Et certè pꝛecioſas hẽs qꝛ nõ tenuit ab initio donatio.ſʒ viles

debet habere mulier qꝛ tenuit donatio ut glo.

Aor Debitoꝛ ſibüpſi in totuʒ dʒ
G Nerebatur.? ſoluẽdo ac allos tan

Vti eſtimat?᷑ qtũ põt exigi ⁊ qᷓtũ reſiduũ põt nẽdi.h.
d. Diuidit in qnq; partes.Et aduerte qꝛ pᷣmo ponit thema ⁊
qõnẽ uſq; ibi dicebã. Ibii ſcða ĩ q̃ põit q̃dã euidẽtialia ad ſo
lutionẽ.q.nſq; ibi qᷓrit. Ibi ttia in q̃ ponit vnã aliã.q.qñ no
mẽ tm fuit legatũ uſqʒ ibi ſʒ cũ debitoꝛ. Ibi q̃rta in q̃ põit alia
qõ qñ liberatio tm ſuit legata debitoꝛi uſq; ibi cũ igi᷑. Ibi ꝗn
ta ⁊ ultima in q̃ redit ad ſolutionẽ pme.q. ꝓpoſite uſqʒ ad ñ.
In tex.ibi cũ nomẽ.qdð ſolũ alij eſt relictũ nõ aũt liberatio eſt
relicta ut differat a caſu pᷣcedẽti ⁊ ſequenti Di. Ibip rata ut
q̃rtã hẽat hẽs.reſiduũ legatarius. Nõ ꝙ debitoꝛ ſibiipſi ſem
per eſt diues ⁊ ſoluẽdo.¶¶ Scðo nõ ꝙ tãtũ dẽ eẽ in bonis al
terius q;tũ a debitoꝛe exigi põt.hoc ĩtellige deductis expen/
ſis q ferẽt in exigẽdo.ut.l.q;titas.S.e.C.h.d.gl.in.l.ꝑ diuer/
ſas. C.man.in gl.magna.¶ Op. de.l.ſic ꝓrata.S.ſfi.S. de re/
lig. So. hic agit de aliq liberãdo ibide aliq exigẽdo.¶ Op.
ex glo.dẽ hic ꝙ acceptilatio ẽ ĩpẽdẽti.ð.l.uſufructũ.j.de ſtipᷣ.
ſer. ⁊.l.cõis ſeruus.e.ti.So.ibiloqui de acceptilatiõe q̃ ſit
ter viuos.ſʒ de acceptilatione q̃ñt cauſa moꝛt iõ põt eẽ ĩpẽ

dẽti.ut.l.ſ.S.cõia pdi.¶ Pẽ hic i v.ſʒ cũ debitoꝛi ibi ſi ei ſoli

uero qᷓre dicat ſi ei ſoli. Et gl. ꝗᷓẽ h dicit iõ dicit ſoli.qꝛ ſecus
tutriq; ⁊c.⁊ iſta gl.credo ꝙ nõ hũerit uerũ ĩtellectũ.ſʒ credo
p dicat ſoli ſibi. qꝛ ſec ſi ſbi liberatio ⁊ alteri qᷓdringẽta eſſẽt
legata.ut ſupꝛaĩ pn.l.⁊ in ſi huiꝰ.l.¶ Sʒ ꝓ declaratiõe glo.
q̃ᷓro qꝗ ſi ſũt duo rei debẽdiĩſolidũ ⁊ utriqʒ ẽ liberatio relicta
vnus ẽ ſoluedo ali nõ q̃tenus qſqʒ videt liberari. Et iſta gl.
ſentit pꝛo parte uterq; videt᷑ capere liberationẽ qð puto nerũ
Vltimo gl.j.huius.l.uoluit iſtd.l.diuidere ⁊ nõ perfecit.⁊·

vide eã que incipit duos caſus ibi ſoli debitoꝛi.ĩmo /pſequitur

tres caſus ut ibi dixi uobis in diuiſione.

. D telligi ꝙ inſpicit᷑ tempus adite hereditatis.ſi plus tũe
nit in peculio ut ibinõ. J

. -Qoncoꝛdat cũ.l.ſi per ĩpꝛudenti
. Eperitur.cdar & de euic. ⁊T. C. ſi ut
ſe ab here.l. . c. . eo.l.penales.in pn. x.l.heredita/

Fun. .de bouc lucl poſ. en inſolͤich .
i filius ẽ hẽs inſoliduʒ
S J dos ſocero vtotã dotem uxoꝛis ſue ut

es alienũ deducit.ſi pꝛo parte ẽ hẽs pꝛo parte deducit.hoc di

cit. In tex.ibi coheres eius pꝛo ſua parte deducit.querit glo.
ntrũ eo caſu qſilius ꝑcipie dotẽ totà a cohẽde an ſit cohẽs ip/
ſo iure libat. Et gl.videt᷑ dicẽ ꝙ ſic. Di.dicit ꝙ videt᷑libᷣatus

.

pſo iure a ſilio nõ ab uxoꝛe.iõ eſt loc cautioni.ut.l.ſi ilia.S.

hoc AWhllus 5.a- ber r.Si-s-e do. reles. 5hro
WZ Itia teſtõ. Iſta ẽ ſingularis lex ⁊ nõ hʒ pa

erẽ nec ↄcoꝛdãtiã.⁊.h.d. Mꝛele/

ta nõ ueniũt in ſideicõ.qũ ꝗs pmo rogat ſcdo p̃le/
gat. Itẽ q̃rtã detrahit de nolũtate defũcti q̃rtà hẽditaj ſibi
cõpntat als totã hẽditariã partẽ.h.d.¶ Op.⁊ videĩ ꝙ pꝛele
gatũ ueniat in ſideicõmiſſo.ut.l.marcelluj.S.qdã.j.ti.ij.So.
glo.ᷣ facit mẽtionẽ hẽditatis.iõ pᷣlegata nõ ueniũt ĩ ſideicom
miſſo. ⁊ iſta ſo.ẽ va in ſe.ſʒ ad hãc.l.nõ ẽ neceſſaria.qꝛ .ibi p p⸗
legauit poſtea rogauit de reſtituẽdo uel ecõtra. ¶ Alterius

op.de.l.in ſideicmiſſaria.S.fi.j.ti.ij. So.dicit gl.ſatis reſti -

tuit eo ꝙ ſibi in q̃rtã cõputat.ſic ſoluit glo. Sʒ nihil ẽ dic ꝙ H
qñ pmo rogauit ⁊ poſtea plegauit ibi ecõtra. ¶ Op. C. deſi/
eicõ. l. cũ virũ. So.ibi ꝑ vba gnãlia h̊ ſimplr.⁊ diſtigue ple/
ne ut ꝑ doc.in.d.l.cũ virũ.dicà in.l.marcellus.S.cũ qdã.ubi
glo. diſtinguit. P h ꝙ cõputat in q̃rtã duodecimã partem.
Cõtra.j.e.l.in q̃rtã pᷣ rñſo.So.glo.iſtud eſt uerũ qñ detrahi/
tur fal.uel trebellianica pᷣter ul ↄ uolũtatẽ deſũcti qð eſt eoip/
ſo ꝙ nõ pcipit detrahi ut hic in fi.ſed h loquit qñ ſᷣm uolũtatẽ
deirahit. ⁊ rõ ẽ qꝛ debemus fauere.ut.l.in teſtis.j.de reg.iur.
iſta eſt rõ ſigniſicatio vboꝝ q dixit retẽta q̃rta.ſ.hẽdita.er⸗
go quartã hereditarie poꝛtionis dʒ ſibi cõputare. ¶ Op.de

Aereciitoꝛi filii. Sea wlen d.

Aclegẽ fal.

lüij. .ð de le. j. So. ut ibi dixi.

de : Qupeijnoie capiknoͤ videfle
(a DAi fundu. atũ ſʒ iure hẽditario capi.h

dicit ſtud pn. ¶DOp. de. l. in q̃rtã in. fi.j. e. So. gl.
eſt hic ⁊ dat duas ſo. Ana aliud ẽ qñ capit ut pᷣciũ alið ẽ cau
ſa Oditiõis iplẽde.ut.l.ſidignũ.S.e.⁊.l.ſi fũdus.C.l.ĩrõne. :
uẽdẽ. ⁊c.S. taetſi.⁊ iſta ẽ va. Dat gl.alia ſo.ꝙ cõputat᷑i falcidi
am ei a quo capit.⁊ vide gl.qicipit imo totã cc̃. ibi uel eia qͥ
22. Seg in dato cauſa ↄditionis implẽde lʒ poſſet ꝓcedẽ qdð
examinabo in.l.in quartã.j.e.tñ id qdð pꝛecij noĩe dat in q̃rt
cõpntatur quo ad oẽs ut dictis.ll.

P1; ſte eſt bonus.“ cx. h. ð. Con
Bi tu er parte. itio cuiu) ne uel defectus

legata ⁊ libertates nõ vitiat eoꝝ petitionẽ nõ differt. Itẽ oẽs
partes vni.l.falcidie rõne ↄtribuunt.h.d.ſʒ NHi.¶ Auero
a ꝗ petent᷑ interi iſta legata. Et gl. rñdet ualde ſingulariter. ?
dicit ꝙ ſi fuit ſpẽs hẽditaria legata ꝓullo fũdo cõpetit rei uen
dicatio ⁊ ſic ipſã ĩſolidũ poſſũ ĩtẽtare nõ expᷣſſa parte.⁊ vide
gl. ꝗ ĩicipit de libertatib planũ ẽ ⁊c.⁊ ſic duo dicit ꝙ reiuẽdi⸗
catione agat nõ expſſa parte.x ſic nõ qñ ĩcertitudo cauſat ex
parte aduerſarij admittũᷣ libellus ĩcert.ut nõ.in.l.j.S.qt aũt
I.qrũ le.⁊ qð nõ.in.l.qð in hẽdẽ..eligẽ.ð.de tributoꝛia.ſʒ in
ꝓpoſito qñ agit rei uẽdicatiõe hoc nõẽ neceſſe qꝛ rei uendica
tio dat᷑ ð poſſidẽtẽ ꝓ parte quã poſſidet.ut.l.ij.in ñi.j.de pᷣto.
ſtipu.ſed in actiõe ex teſtõ nõ qð dicit glo.¶ Alteri dꝛ H in
glo.ꝙ agit actiõe ex teſtõ put tʒ ibi.⁊ idẽ ſi agat actione
pſonali ex teſtõ ⁊c.eſt ne uerũ iſtud. Nide: ꝙ nõ.qꝛ actio per
ſonalis cõpetit ꝑſone hẽdis in vna poꝛtiõe nõ ꝓut qſq; poſſi

det. ut.l. ſi tibi hõ. S. ſi fũdũ. S. de le.j. So. Di.pic loquit᷑ quã⸗

do fuit legata ſpẽs hẽditaria ꝓ qᷓ põt cõpetẽ actio ex teſtõ ⁊
rei uẽdicatio.⁊ iõ ꝓpter cõcomitãtiã qua hʒ cũ rei uẽdicatiõe
dat poſſidẽtẽ ꝓnt ꝗſq; poſſidet.⁊ pbat Hi.⁊ ar.l.ſi plures.
ſ. de vi ⁊ vi ar.⁊.l.iij..ſi heres.õ.cõmo.C.l.ſi duo.S.depoſi.
Dñs Ci.in.l.ꝓ hẽditarijs.C. de here.ac.alit dicit qð plene
examinaui in repetitione quã feci de.S.cato.⁊ ibi plene nõ.æ
tñ iſtud dictũ Di.h hẽbat hoc pᷣſuppoſito qð dicit Di.qð te
neo ibi nõ ẽ neceſſe ꝙ in actione ꝑpſonali pona petitio icer/
ta. petis eũ ↄdẽnari ꝓ parte qu poſſidet.¶ Qũo gd ſi q;
titas fuit legata.Gl.dicit ꝙ ↄuenũ ꝓ ea parte ꝓ q̃ eſt hẽs nõĩ
plus exñte ↄditione ⁊c.ut in glo.⁊ vide eã ibi ſi aũt eſt q;titaꝰ
⁊ẽ.⁊ gl.dicit qꝗlibet ꝓ ea parte q eſt hẽs iſtitutus oditionalit
ꝓ ea ẽ hẽs.⁊ hẽs caſu in.i.liber hõ.S.ſi ita ſcriptũ.s.de hẽ.in
ſti. ⁊ glo.qᷓ aliter dicit qᷓ dʒ ĩtelligi m iſt glo.⁊ fᷣm iſtã gi.
qñ ꝙᷓtitas eſt relicta ab vno petã medietatẽ.i.ab eo ꝗ eſt ſub
ↄditiõe ĩſtitut ab alio q̃rtã. ¶ Sʒ ꝗro q̃liter mihi de reſiduo
ſuccurreret᷑. Rñ.ꝙ ab eo q erit dat curatoꝛ illi poꝛtioni iacẽ/
ti uel ab eo ꝗ eſt ſub ↄditione inſtitut ſi agnouit bonoꝛũpoſ.
Fm tab.ut.l.ſiqs inſtituat᷑ in pn.S.de here.inſti.

än

(Mni filiũ. Si cohẽs partẽ coheredis hẽat ex ſubſti⸗

. netutione vulgari locus ẽ ↄtributioni. ſed ſi
ex pupullari ſi poꝛtio grauata accreſcit nõ grauate nõ ẽ locus
tributioni. als ſecus. h. d. uſq; ad. . q filios. ¶ Op. ad J.
ſi nero pus.ubi dẽ q; ſubſtitut pupillariter ⁊c. .l.in rõne.S.
qſitũ.S.e. So. Di.ibi ꝙ h̊ teſtõꝛ ab iſto coherede ſubſtituio
nulla legata religꝗt.iõ nõ curatur de ↄtributione.¶Op.⁊ vi
detur indiſtincte debere ſieri cõtributionẽ.ut.j.e.l.S.ſ. So.
ut ibi videbitis nõ.

¶ Qui filios. Si exhẽdatus ſuccedit fratri ex ſubſti

Etntione. ⁊ ſic ex uolũtate expꝛeſſe ualẽt
legata ab exhẽdati ſubſtituto.ſʒ ſi ſuccedit ex ptate legis nõ
ualet.h.d. Diuiditur in tres parteſ.pmo ponit vnã qonem ⁊
eius determinationẽ uſq; ibi nec huic ↄꝛiũ.ibi rñdet vni obie/⸗
ctioni qᷓ poſſet fieri in ↄiũ uſq; ibi dicet aliqs.ibi foꝛmat vnã
aliã queſtionẽ ⁊ eius reſpõſionẽ ⁊ rñſionis rationẽ uſqʒ ad ſi.
Nõ qũ põt a ſubſtituto exhẽdatilegari uel nõ.¶ Op.⁊ inci
pio ab ultima glo.ab exhẽdato cui eſt legatũ relietũ põt lega
K ar l peredt gech ſilie in fi. S. S. de vul. ⁊ pu.ſi põt ab ipſo ex
hẽdato ergo eadẽ rõne a ſubſtituto eius ut hoc.S.in fi. Piẽ
glo. certe hoc fallit.qꝛ hʒ minus iuris in ſubſtituto q; ĩ inſtitu
to.ut hic ⁊.l.cũ qdã.C.de lega.⁊ gl.q incipit imo nõ tatũ ⁊c.
vide h̊ ꝙ ab exneo cui legaui poſſu legare a ſubſtituto nõ.Et
dñs Ci. in.l.cũ qdã.dicit ꝙ ſm Me.nõ põt reddi certa rõ.ſʒ
rõnẽ puto iſtã a legatario põt legari.ut.l.j.C. cõia de lega.⁊
l. ab eo. C. de ſideicõmiſ.ſj exhẽdatus ẽ legatariꝰ merito põt
ab eo legari.ſ ſubſtitut exhẽdati nõ ẽ legatari defũcti ſ he
res exhedati. NDices tu iſta rõ nõ ↄcludit qꝛ ab hẽde heredis
uel ab hẽde legatarij poſſũ legare.ut.l.ſi fuerit.S.ſi.S.de leg.
iij.x eſt in pcedẽti glo.iſta oppoſitio. So.illa regula fallit hie
m iij

Ad legẽ fal.

uel uerius hic lega ur ab hefede legatarij nolatim qð fterinõ
põt ut hic.ſecus ſi vniuerſaliter ab herede legatarij legaretur
non nominatim quod nõ. HM S 5. rzvna .
P Iſte no. §. ⁊ Fʒ vn opi.
Cohe es pupillo.?e poꝛtio minus
uata accreſcit poꝛtioni magis grauate ex ſubſtitutiõe pupula
ri locus ẽ ↄtributioni.ſicut ſi accederet ex vulgari.hoc dicit.
Op. qñ poꝛtio grauata accreſcit alteri poꝛtioni nõ ẽ locu⸗ʒ
otributioni.ut.l.ꝙ ſi alterutro.⁊.l.j.S.ſi coheredis.S.eo.Rñ
det Aʒo.ꝙ illa opi.q ibi ponit ẽ va ⁊ ẽ ueriſſima illa diſtictio
⁊ ibi accreſcit ꝑx modũ iuris accreſcẽdi hoc ẽ iure ſubſtitutio/
nis pupillaris.Sʒ tũc inſtat.S.e.l.S.qui ſiliũ. Rñ.ꝙ iſte ẽ ue
ru itellectꝰ.ibi loquit᷑ qñ vna poꝛtio erat grauata ⁊ alia nõ.ᷣ
loquit qũ utraq; erat grauata vna minus alia uero plus.tũe

ſit ↄtributio ſicut q poꝛtio non grauata accedit grauate.⁊ vi

ge iſtã gl.qᷓ icipit nõ adeo ut fuus ⁊c̃.uſq; ibi uel Im Hu.⁊c̃.
Hug.recedit a lec.dñi Aʒo.⁊ legit iſtã.l.nobilit ſi uera eẽt ⁊
dieit itelligo ꝙ H̊ cohẽs ſuccedit pilo ex vulgari tacita ꝗa
deceſſit pupillu añ aditã hẽditatẽ.Ad ↄꝛia dicit ꝙ loquũ qñ

accreſcit ꝑ ius accreſcẽdi uel p npilart vice gl. ibi uel fʒ H⸗u.
u

¶ Sʒ op.ex ſubſtõne vulgari ſuccedi deſũcto nõ pupillo.ut
inſti.de pup.ſubſti.S.j.⁊.C. de iſti.⁊ ſubſti.l.ſ.⁊ h dicit ꝙ pu
piullo exiſtit hẽs ⁊c.⁊ ſic nõ ex ſubſtõne vulgari.Hi.dicit fate
oꝛ q; ex ſubſtõne vulgari expᷣſia ſimplici ſuccedũ ipſi defũcto
ſz ex ſubſtone vulgari tacita qi expᷣſſa pupilari otinei trabii
ad bona ĩpuberis ⁊ ſic ſuccedii pupilo.caſus ẽ h. Et an hoc
ſit uerũ examinaui in mã vulgaris ſubſtõnis.S.de vul.ſubſti.
⁊ q; iſta lec.ſuit viſa ↄ tex.ipſi Hu. dicit ipſe dico ꝙ ſuccedit
ex ſubſtone upüllari ⁊ fit ↄtributio ⁊c.ut glo.ibi.uel dic ꝙ
moꝛtuẽ ⁊ iſta lec.ẽ q̊ tex.iltũ ꝗ tex.loquii de lega relictis ab
ipſo cohẽde in ĩſtõne.Tene ergo pma opi.Aʒo.tanq; uera.
eẽt vidẽ h̊ͥ mãm ↄtributiõis dabo eã iĩſcriptis. Anduco ad. q.
ſtatutũ ẽ ĩ ciuitate ꝑuſij ꝙ qcũq; ẽ alibꝛat a qngent libꝛis ſu/
pꝛa teneat᷑ cõi mutuare qnq; floꝛenos.iſurgit dubiũ.ꝗdã hʒ

minoꝛẽ libꝛã ſʒ ſuccedit cuidã ſuo pſãguineo nõ eſt ſacta imi/
ſio an teneat᷑ mutuare.quia multum vidim de contributione

in hoc ti.iõ nõ placuit mãm ↄtributiõis ſũmare ꝑ ples.q.⁊ di
ſtictiões. ¶ Et pᷣ qro circa pmũ gradũ tm.pone teſtõ: vnũ ſe
cit hẽdẽ ſolũ utrũ h ſit loc ↄtributiõi.Rñ.ſiue eũ ĩſtituit ſemel
tm̃ ſiue ex diuerſis partib ſiue vna parte pure alia ſub ↄditio
ne. Itẽ ſiue dedit legata eodẽ teſtõ ſiue in teſtõ ⁊ codicillis re/
larit fit otributio legatoꝝ etiã bonoꝝ. ut.l.in rõne.S.q̃ſitũ
in fi. F. S. e. Yallit in.l.ſi poſt miſſionẽ. ⁊.l.ſi miles. ⁊.l.ſ.j.eo.
Itẽ ſallit. S.ſiqs omiſ.cau.te.l.qꝗ aũt.iĩ pn.⁊ in qlibet apparet
rõ. Itẽ fallit.S.e.l.nẽſeni.S.j.⁊ ibi nõ. ¶ Scðo qro ꝗq ſiin
eodẽ gradu ples ſũt iſtituti ⁊ gꝗlibet partẽ ſuã retinet. Rñ.in
ꝗqlibet hẽde ꝑ ſe ſeparatim ponet᷑ rõ.l.fal.ſic ſupꝛa dixiĩ vno.
T⁊. S.e.l.ĩ ſin gulis.⁊ ĩſti.e.S.j. ¶ TLertio qro q ſi poꝛtio vniꝰ
ex cohẽdibdeueniat ad aliũ nõ ex ſubſtone ſʒ als ex leg dii
poſitiõe ul ex ſua ꝓpa. Rñ.aut deuenit ad aliũ ex ſua diſpo⸗
ſitione ppꝛia.aut ex diſpõne cohẽdis. aut ex iure acereſcedi.
qaut ex iure nõ decreſcẽdi.aut iure ptãtis ⁊ dñij. Mꝛuũmo ⁊ ſecũ
do caſu non ſñit contributio bonoꝝ nec relegatoꝛum.ut. S. e. l.
j. S. ſi coberedẽ. Certio caſu qñ ex iure accreſcẽdi aut accreſcit
nõ granata grauate ⁊ fit Dirthntio bonoꝛum ⁊ legatoꝛuʒ.aut
ecõtra ⁊ nõ ſit ↄtributio.ut.S.eo.l.j.S.ſi coheredis.x.l.ꝙ ſi
altutro.aut accreſcit grauata grauate.foꝛte q:ꝛ vtraq; graua
ta erat.⁊ tc accreſcit minꝰ grauata eiq̃ ẽ magis grauata ⁊ ſit
otributio als ſecꝰ.ar.huiꝰ.S.aut utraq; erat eq̃liter grauata
⁊ fruſtra qᷓrit᷑ de ↄtributiõe.qꝛ ſiue fiat ſiue nõ nullus ẽ effectꝰ.
Abicũq; aũt dixi ↄtributionẽ legatoꝝ ſfieri ĩtellige qũ poꝛtio
deſñciẽs accreſcat cũ onẽ als fieret ↄtributio bonoꝝ nõ lega⸗/
toꝝ ſm ea q̃ dixi uobis ĩ.l.q ↄditio.s.ti.j. Quarto caſu qũ ꝑ
ius nõ decreſcẽdi.tũc fit ↄtributio bonoꝝ.ut.ð.nõ legatoꝛuʒ
qꝛ nõ debẽtur cũ nõ trãſeãt.ut.C.de cadu.tol.S.ſinaũt a deſ

cien.ð.ti..l.qᷓ ſeparatiʒ. Quinto caſu qñ iure ptãtis uel dñij

diſtingue eodẽ mõ qͥ ſupꝛa.aut accreſcit nõ grauata grauate
aut ecõtra.ut.S.e.l.pupillus.S.j.⁊.l.maritũ in pn.¶ Auar⸗/
to q̃ro qd qñ teſtõ: fecit duos gradus.ſ.iſtitutũ ⁊ ſubſtitutu
vulgarit᷑ ad quẽ ueniũt bona ex ſubſtõne vulgari.Et dic ꝙ ſi
erat ſubſtitut in ptãte inſtituti.⁊ tũc ſi inſtitutꝰomiſit uolũta⸗
rie ut deueniret ad ſubſtitutũ nõ ẽ locus ↄtributiõi als ſecꝰ ut
colligi.S.ſiqs omiſ.ca.teſ.l.iuł.⁊.S.e.l.nẽſenius.S.j.Si uero
eẽt vnus tm̃ eneus ſubſtitut.⁊ tunc ſine dubio ſit ↄtributio
qꝛab vni pſona ĩcipit.nt.S.e.l.S.qui ſiliũ.ſi vo cohẽs fuit ſub
ſtitut cohedi tẽ dic ut.S.e.l.j.S.id qð ex ſpſtõne.x.S.e.l.S.ꝗ
ſiliũ. Mꝛedicta uera ſine ſit vulgaris expᷣſſa ſiue tacita ut hoc
SFm vnã lec. Si vo vni ſint ſubſtituti plłes tuncĩ ſingulis po

net r5.l. fal ut. .e. l in ſingulis. ? afgu. S. e.l. in rõne. F. ſi fllie
Auito qꝗro qd ſi aliꝗs ſpᷣſtituit pupillarit ſilio exhẽdato.
Rñ.aut ſᷣſtituit filio illũ quẽ ſibi iſtituerat.aut exneũ.pᷣ caſu

aut reliꝗt ĩ iſtõne legata ab ĩſtituto ⁊ ſpᷣſtituto ⁊ ſit vtributio

