ſit dꝛ H. Doſtq; enĩ hereditas adita uel bo.poſ.agnita deſi/
nit eſſe bereditas ⁊ ↄfundit᷑ cũ patrimonio adeũtis.ut.l.ſʒ ⁊ ſi
plures. S. ſi filio.S. de vul.⁊ pu.⁊ ubicũqʒ poſt aditionem ap
pellat hereditas eſt ĩpꝛopꝛia locutio.vnde in ti.de peti.here.
dũ dicimus petere hereditatẽ intellige.i.declarari nos eſſe he
redes.ut.llicet nunq; de peti.here.⁊ ſic tria ſũt.ſ.hereditas ⁊
ius acquirendi eã.qd ſit per aditionẽ uel bo.poſ. Itẽ ius petẽ
di qð ſit ꝑ petitionẽ heredita. ¶ Querit gl.ego agnoulbo.
bo vnde liberi. alius vult agnoſcere bo.poſ.vnde agnatip/
ando ſe agnatũ ⁊/ ꝓbàdo me nõ ſiliũ.an audit. Dicit glo.ꝙ
ꝙ ſic. iſta glo. videt᷑.l.j.in fi.cũ.l.ſe.S.de libe.agno.ubi ſi ſe/
mel eſt iudicatũ utrũ ſit liber uel nõ decetero non põt moueri
qſtio.Dicit glo.uerũ eſt ſi lis nõ eẽt mota ↄtra pncipalẽ credi
toꝛẽ cuius pncipali itereſt.als ſi nõ eẽt lata ſnia ð en cui pnci
paliter intereſt.tũc ꝑpetuo pᷣiudicaret.ut ibi. Ael dic ꝙ hic lo
quit qũ ꝓbationes fuerũt facte ſũmarie ⁊ ſic nõ pꝛeiudicãt in
alio iudicio. ut.l.ſigs a liberis.ᷣS.ſi uel parẽs.S.de lib.agno.⁊
l. a diuo.S.ſi ſuper rebus.j.de re iudi.¶ Quero an aligꝗs ſit
uocãdus qñ peti bo.poſ. Nidebit.j.e.l.S.ſi cauſa cognita.

¶ Inuito. gl mo vider g ic na bono poſtl

ſoꝛes habent᷑ vice heredũ.ut.S.e.l.ij.ſʒ hẽdes
cogunĩ inuiti.ut.S.ſui.iſti.de here.qua.⁊ diſ. Nicit glo.ſallit
ibiin. S. ſui. Itẽ fallit ialrecuſcre.J.dcot. l. q; potat.
S.ad treb. ¶ Op.j.pxi.S.v.ſi nemo. So.bo.poſ.decretalis
nõ deferi inuito.ſed bo.poſ.edictalis buᷣ defert inuito ut hic.
Jo. fuit in alia opi.ꝙ bo.poſ.edictalis ⁊ decretalis ſit vna ⁊
eadẽ.ſicut ergo vna põt repudiariita ⁊ alia. Pꝛima opi.ꝙ
H.S.hẽat locu in edictali bo.poſ.cõlter tenet᷑.⁊ ſic opi.vo.dẽ
uera quã repꝛobat Ci. in.l.ſi certa.in pᷣn. in.iiij.q.C. vñn legi.
Aueroutrũ per fuũ uel ſiliũ bonoxꝝ poſſeſſio poſſit acqri
iĩuito. Videt᷑ ꝙ ſic.ut.l.ᷣuus uetãte.de v.ob.⁊.l.inuito.de ac
qui.re.do.Glo.tʒ ↄꝛiũ in hereditatib uel hono.poſſeſſionibꝰ

SDe bo. poſ.

in quibꝰ eſt dubiũ an ſũt locupletes uel nõ.ſʒ ĩ dꝛijs loqut de
acquiſitione aliarũ rerũ quã acquiſitionẽ certũ eſt pꝛodeſſe.

mmniegip ¶ Quero q dꝛia ſit inter ſo/
mumcpt bus. cietatẽ collegiũ ⁊ coꝛpꝰ. BGl.

diẽ bñ ut ĩ ea hẽs. ⁊ hẽs etiã in. l..j. de col. illi. T. l. j. pn. S. qð
cuiuſq; vni.no.¶ Quero ꝗs ẽ iſte al q põt agẽ nole vniuer
ſitat. Hic ut ĩ gl.⁊ bñ. ¶ Quero qᷓ ſũt iſte bo.poſſeſſiões que

ſit deferri iſtis ciuitatibꝰ⁊ ſilibꝰ.Diẽ gl.ex teſtõ ⁊c.vide gl.
9

q icipit ut ſindic.ibi ⁊ dic ⁊ municipio ⁊c. Sed aduerte iſta
gl. dicit ꝙ ciuitates nõ pñt hůe bono.poſ.niſi ex teſtõ.q;ꝛ qua
do bona ſũt uacãtia debent ſiſco nõ ciuitati.ut.l.j.⁊ ibi nõ.C.

de bo.ua.⁊ hoc puto uerum in ciuitatibꝰq pꝛincipẽ recogno
9

ſcũt. ſʒ ſi ciuitas pncipẽ nõ recognoſcit.tũc ipſa ẽ camera ſui⸗
ipſius.ut.l.apð hoſtes.j.de cap.⁊ poſtli.re.⁊ ſic tibi bona ua
cãtia qᷓrent᷑.⁊ ita de facto Fuat. Itẽ ꝙ glo.dicit ꝙ ciuitates ⁊
municipia nõ pñt hꝛe niſi ex teſtõ ẽ uerũ niſ hẽat libertũ cuiuj
hẽeditas ab iteſtato eis põt q̃ri.ut.l.iteſtato.S.ſi municipes.j.
de ſuis ⁊ le. ⁊.l.j.j.de lib.mu.(¶Quũio q ẽ dꝛia ĩter poſſeſſionẽ
agnitã ⁊ illã qᷓ cõpetit ex pᷣtoꝛis edicto.Hic gl.ꝙ iſta agnita
ẽ decretal ſʒ ila edictal.ut.l.j.S.decretal.j.de ſuc.edic.ʒ ꝗ
da dicũt ꝙ edictal ⁊ decretal ſũt vna ⁊ eadẽ. Hoc.tenẽt ꝙ ſit
duplex. vna edictalis ex q̃ cõpetit ius petẽdi decretalẽ. Alia
decretal ex ꝗᷓ habet᷑ bono.poſſeſſoꝛia hẽdita petitiõe.ut ha
betis in. l. ij. S.de bo.poſ.hẽ.pe.⁊ nõ.C. e.l.j.circa pn.ſʒ ſi eẽt
vna ⁊ eadẽ ſeqret ꝙ ſtati ꝗs poſſet agẽ bo.poſ.hẽditat petit
one.tñ ſine effectu q; obſtaret exceptio qð ſalſũ ẽ.q; añ ipſam
agnitã nullũ ius cõpetit 'm Ja.de are.ut refert Ci.in.l.fi.i.q.
iiij. C.vñ le.⁊ hoc ꝓut exponimpᷣtoꝛis edicto.ſ.moꝛtui. Iteʒ
po ſſum iĩtelligere ꝙ hic ponat᷑ allus caſus. dictũ ẽ ꝙ pꝛo ulis
vniuerſitatib pſona legitima põt petẽ bono.pol.ſʒ ſi pſona le
gitima nõ petit.tunc iudex dʒ dare ex officio ſuo ⁊ ſupplebit
defectũ iſtius adminiſtratoꝛis ſicut ſupplet deſectũ tutoꝛis in
perſona minoꝛis.ut.l.bonoꝛũ in ſi.C.e.⁊.l.ſi infati in fi.C.de
lure delibe. quod tene menti.

¶ Gari. P icitur hic a Zꝛio ſenſu ꝙ ſi flliuſfa. ĩteſtatus de⸗/

cedit nõ bʒ locũ bo. poſ.hoc eſt conectũ q; filiuſ⸗
fa.hʒ hodie heredẽ ta de iure codicis. ut.l.qdð ſcitis. C. de bo.
que li.q; de iure auẽ.per auc.de here.que ab inte.S.j.

ͦ αν Zides ꝙ bonoꝛũ poſ. nõ agnita non
Acquirei EC.traſnittĩ. Itẽ tã ꝑ aliũ q; ꝑ memetipſũ

õt peti.DP h ꝙ bo.poſ.nõ agnita nõ traſmittit. .j.deõ ta.
.ill8. §. ſiqs. v. S. qð maxie. Ol. ſol. ⁊bñi. ſile in. l. ſcript. . de
car.edic. ⁊.l.uẽtre.⁊ qdð ibi nõ.S.de acqꝗ.hẽ. ¶ Op.de.l.pã/
toni.S. de acꝗ.hẽ. Sol. gl. ?⁊ bñ. ¶ Iteʒ op.de ſuc.edi.l. j. S.
qb. Gl.rñdet optime. Hẽ h in pma parte ꝙ bo.poſ.põt qᷣri
per aliũ. in.l.paulus.de acꝗ.hẽ.So.aliud in hẽditate.alið
in bono. poſ.⁊ ẽ rõ diuerſitat.q;ꝛ bo.poſ.nitit eqꝗtate pꝛetoꝛia.
ut. l.ſi cũ p?ono.S.bonoꝛũ.j.e.⁊ iſti.e.S.qͥs aüt.⁊ iõ qꝛ eqtas
nãlis H̊ magis ↄſiderat᷑ admittit᷑ ratihabitio ex poſtfacto.ſed
hẽdita᷑ aditio ẽ de iure ciuili magis rigoꝛoſo.iõ nõ ſufficit ra
tihabitio ex poſtſacto. Iſta rõ ↄcludit ad ilud qre in hẽdita
te dʒ pcedere iuſſus.ſʒ in bo.poſ.ſufficit ratihabitio.ut nõ.in
l.j. E. e.ti.G̊ qᷓre ꝑ ꝓcuratoꝛẽ nõ qrat᷑ heditas ſed bo.poſ.ſic.
Rñdet gl.h̊ ⁊ in pall.l.paulus.⁊.S.ad tre.l.ꝗ ita.S.j.qꝛ adi/
tio hẽditatis fit ſolo aĩio.ſʒ bo.pol.nõ ↄſtitui ſolo aio ſʒ regrit
factuʒ. Hoc.rephẽdũt hoc.q;ꝛ nõ ẽ uerũ cũ ſtati oſtituto ꝓcu
ratoꝛe ad adeũdũ nõ videoꝛ adire.ſʒ cũ ꝓcuratoꝛ adibit vide/
oꝛ adire.⁊ iõ ẽ rõ q illa actio ẽ magis ſolẽnis.⁊ hoc pʒ qꝛ in ꝓ
curatoꝛe ceſaris eſt ſpetiale.ut.l.j.S.de offi.ꝓcura.ceſaris. er/

go in olijs eſt ius cõe in ↄꝛiũ.ut nõ.per doc.C.c.l.j.¶Quero

vtrũ requiratur ſpetiale madatũ. uida ꝙ nõ. ⁊ hoc rep̃hẽ/
dit gl.Alij ꝙ ſic.pma uera.ut.j.e.l.Fuus.vbi ſine madato q̃ri
tur.ergo multo magis cũ madato generali.

. Mp. de. l. ij. . dies. c. S.ĩ bonoꝛũ.j. qs
¶Sicauſa. es d

— 4 bo. poſ.ſer. So. bono.poſ.ꝗ tribuit
ius dat᷑ iudice ſedẽte ꝓ tribunali ⁊ cauſa cognita. ſʒ alie dant᷑

de plano ⁊ ſũmarie.¶Itẽ op.⁊ videt ꝙ nõ ſit neceſſariũ iudi

ci decretũ.ut.C. e.l.fi.t iſti.e.S.ſi.⁊.C. de cu.ſu.l.fi.S.ij. So.
lateoꝛ ꝙ hodie nõ ẽ neceſſariũ iudicis decretũ ſed ſufficit ſola
agnitio coꝛã iudice.⁊ iõ bo.poſ. q oli appellabat᷑ decretal dʒ
hodie uocari iudicialis. ut nõ. S. e.l.S. a municipibꝰ. ⁊. C. e. l.
ſ.? ꝑ Aʒo.ĩ ſũma bui ti.¶ Op. gl.iſti. deli.S. mult. So.
ibi in manumiſſiõe aliud in iſto decreto.¶ Quero ꝑ quẽ iudi
cẽ pñt dari iſte bono.poſ. Mꝛeuit iſte bo. poſ. q̃ ius tribuunt
⁊ c auſa cognita decernunt᷑ ſũt mixti imꝑij.⁊ iõ ꝑ iudicẽ dele/
gatũ uel ꝑ aliũ nõ habẽtẽ mixtũ iperiũ hoc nõ poſſet ocedi.ut
l. cognitio.S. ut bonoꝛũ.S.de offi.eius cni ma.eſt iuril.⁊.l.nec
cq. 5. j.ð. de of. ꝓcõſul. ⁊ le.Agnitio ꝗᷓ ſit hodie põt ſeri co

rã qͥlibet magratu. ut iſti.e.S.ſi.⁊.C.e.l.ſi. ¶ Scdo qᷓro utrũ
in poſtulatiõe bo.poſ.requirat᷑ libellus.Glo.in.l.ij.S. dies.j.
ꝗs oꝛ.i bo.pol.ſer.dicit ꝙ in hij qᷓ cauſa cognita tribuunt req
rii libellus in alijs ſecꝰ.ſz hodie ſufficit ꝙ pars agnoſcat ſine
libello.qꝛ nil petit a iudice uel a parte.¶ Tertio quero utruʒ
pars debeat citari m iſta iura. uel hodie ſʒ tpa hodierna ᷣm
q̃ ſit agnitio ſola. Aidet ꝙ ſic.qꝛ dieꝭ bo.polſ.ſunt utiles.ut.l.
ij. S. dies.j.qs oꝛ.in bo.poſ.ſer.ſʒ vtiles dies dicunt᷑ qñ eſt co
pia iudici ⁊ aduerſarij.ut.l.j.de diuer.⁊ tẽp.pᷣſcrip.⁊ ſic dʒ eſ
ſe aduerſari?. Sʒ rñdeo ꝙ uerũ ẽ in caſu in ꝗ aduerſari dʒ re
quiri. als ſufficit copia.iudicis.ita nõ. ⁊.l.ij.in pn.q oꝛ.i bo.
poſ.ſer. MDꝛetea dẽ h cauſa cognita.ergo dʒ itelligi parte pñ
te uel citata.ut.l.in cauſe.S.cauſa cognita.S.de mino.ſ̊ illud
ẽuerũ in his q̃ parãt magnũ pᷣiudicin aduerſario.ſed iſta bo.
poſ.nõ tribnit aduerſario p̃iudiciũ in ꝓpꝛietate nec in poſſeſſi
one.q; qñcũq; ueniẽs legitim gdictoꝛ pfert᷑ ſi pbabit ſe potio
rẽ.ut nõ.S.e.l.v.bonoꝛũ.ſʒ gl.dicit ð qꝛ fu põt petere bono.
poſ.ut.j.e.l.Fᷣuꝰ.ergo ſit parte nõ citata qꝛ fuus nõ põt eẽ ĩ iu
dicio. ꝛetea bo. poſ.dat hẽditate nõ adita.ut.l.uludi pn.
j.de ta.ergo nemo eſt ꝗ citari poſſit. Pʒ ergo ꝙ pars non
Dz citari. Icẽ tʒ Ya. de are.⁊ Ci. C.e.l. ulti.⁊ etiaʒ videt mihi
ꝙ ĩ.l.j.tãgit Rof.ĩti.de bo.poſ.in ſi.⁊ ĩ ti.de bo.poſ. ta.det᷑
minat ↄꝛiũ ꝙ pars debeat citari.⁊ h ꝑ iſtũ tex.ꝗ dic cauſa co
gmnita. Pꝛetea gl. in. l. ij. . dies. tzʒ ꝙ dz dari libellus. ſi eni ad
uerſari nõ eẽt ad qd det᷑ libellus nõ video.Ad id qð dicit ꝙ

fuꝰnõ põt eẽ in iudicio.⁊ tñ põt petẽ.⁊ ſic nõĩ foꝛma iudicij.

Rñ. qñ u petit in foꝛma iudicij.qꝛ in mult caſibꝰ fu põt eei
iudicio ut ĩ momẽtanea poſſeſſione ⁊ alijs caſibꝰ nõ.in.l.vix
certis.S. de iudi.ita rũdet Rof.Ad id qð dẽ de hẽditate non
adita põt dari bo.poſ.ꝗs ergo citabit᷑. DHicit Rof.ꝙ heres ĩ/
ſtitut? bʒ ius ſuccedechi p Hoc.l.j.S.pe.S.de uẽ.inſpi.⁊.l.in
ↄcedẽdo de aq̃ plu.ar. ꝓ hoc facit qꝛ in ↄſectiõe iuẽtarij citat
pars.ut.l.ſcimus.S. ſinautẽ dubius.C. de iure deli.ergo ⁊c.
ad idem facit. C. ſi ut ſe ab heredi.abſti.auc.ſi oẽs. Quid di/
cemus. Mꝛo mõ nõ recederẽ a gl.nr̃a qꝛ tex.ẽ in ſine.j.eo.l.
Fnus.ubi nemine petẽte põt dari bo.poſ.ergo nõ in foꝛma iu
dicij.tñ cõcedo ꝙ ſi appareret legitim dictoꝛ tũc deberet da
rilibellus ⁊ deberet ꝓcedẽ negotiũ ſolenit᷑.ita ĩtelligo gl. l. ij.

S. dies. ar. l. f. C. de edi.di.hadri.tol. Non ob.qð dicit cauſa

cognita.qꝛ ĩtelligo q ad iudicis ĩfoꝛmationẽ utrũ ſit fili ul ali
us talis q debeat admitti uel nõ. Sʒ hodie certũ ẽ ꝙ nõ req/
riũ̃ partis citatio ſine dubio.ut inſti.e.S.ſi.⁊.C.e.l.f.nã cũ eo
cõtradicẽte poſſit agnoſcẽ.ergo nõ eſt citãdus. Sed an hec
agnitio ſufficiat in bo.poſ. ta.ut teſtin rũpai.Et qdã dicũt
Gꝙ triplex ẽ act.ſ.agnitio.⁊ hec fit coꝛã iudice ſᷣm ſoꝛmã.d.l.
fi. C. e. Alius act e q teſtm reſcindit᷑.⁊ iſtud ſit dato libello ſi
cut in qrela. ut. C. de col.l.ut libis.⁊.S.de inof.teſ.l.ſilio.tñ h
nõ exigunt᷑ pbatiões ita plene ppt ſequẽs iudiciũ qð ſpatur.
Terti acteſt in qͥ agit bo.poſ.pẽdi. petitiõe.uel intericto qͥ
rũ bonoꝛũ.ut.C.qrũ bonoꝛũ.l.j. Mihi autẽ videl ꝙ ex ſola
agnitiõe facta coꝛã iudice ſi ſibi ius cõpetebat teſtm rüpat its
tʒ expſſe gl. C. de cur.fu.l˖.ſi.S.j.ubi videi tex.tñ hoc uẽit exa
minandũ poſtea in ĩterdicto qrũ bonoꝛũ ſumartie.ut.C. qruʒ
bonoꝛũ.l.j.⁊ ibi nõ.uel in petitiõe heredita᷑ plene.⁊ hoc vide
tur uelle gl.i.l.ſi Fuꝰ.j.de bo.poſ.Fᷣm ta.⁊ ꝓbat᷑ i.l.ſliũ.S.ſiqs
de le. p̃ſta. ⁊ qdð ibi dixi. Qũo ꝗd ĩ bo.poſ.ꝗᷓ dat ex edicto
diui hadri.tol. utrũ ſit citãda pars. Rñ.ꝙ ſic. pars qᷓ poſſet le
dipꝑ.l.nã ita diuꝰ.de adops.⁊.l. poc autẽ.S.j.j.q.ex ca.ĩ poſ.
ea.⁊.l.vnoquoq; de re iudi.cũ ſili. Mõ ob.qð hic nõ.qꝛ iſta
bono.poſ.de q ibi loquit᷑ nõ parit pᷣiudiciũ in ꝓpꝛietate neq;
in poſſeſſione. In poſſeſſiõe nõ.qꝛ ꝑ hoc rerũ poſſeſſio nõ adi
piſcii.ut.S.e.l.j. In ppꝛietate nõ.qꝛ uenit iterũ ad examinan

dũ in bonoꝛũ poſ.hẽditat᷑ pe.utru ſit ſilius uel cognatus.ita
nõ. S. e.l.v. bonoꝛũ.⁊ hoc videt᷑ ſentire Ci.C.de edi.di.hadri.

tol.l. ul. Sʒ qliter citabunt᷑ aduerſarij. Rñ. ſi ẽ cert' aduer
ſarius noĩatim dʒ citari. ut.l.j.S. pe.S.de uẽ.inſpi.als ſuffice/
ret ꝙ ſieret gnale pꝛoclama. ut in auc. ſi oẽs.C. ſi ut ſe ab hẽ.
abſti. ⁊. l. ſi eo tꝑe. C. de luit.pig.

—

¶ In bo noꝛũ. &n bonoꝛũ poſſeſſionibꝰ locũ Pʒ ius

D accreſcẽdi. Itẽ poꝛtio deſiciẽs accre/
ſcit ei ꝗ ſuã agnouit ſine noua agnitiõe ſi eodem iure ſuccede
bãt. ſec' ſi diuerſo. h. d. uſqʒ ad.l.pꝛono.S.bonoꝛũ.Tex.ibi
nõ ẽ ius accreſcẽdi ſine noua petitione ſeu agnitiõe.ut ſequi
nõ. tex. cũ ceti ⁊c.qꝛ ẽ no.de mã.huius.S.hẽs.C. qñ non pe.
par.p· Me.de bel. ¶ Op.pᷣ ex gl.ĩter iũctos oiũctione lega
li nõ ẽ locꝰiuri accreſcẽdi.ut.l.pculo.S.de le.ij. So.uerũ eſt ĩ
particularibiĩ ppꝛietate ut ibi.ſʒ ĩ ulib ſucceſſoꝛibẽ locꝰ iuri
accreſcẽdiut h.ſiue ſuccedat ex teſtõ.ut.l.vᷣu cõis ab extero.

S —2—— —0

=S — —- — — ——— 0% —

— —, S

— — —

=) n — —

——— —

4
.
ſl
5

— – — —.—

— —

(Motis.

⁊ibibona gl.õ.de acꝗ.hẽ.ſiue ſuccedat᷑ teſtm̃.ut ꝑg ta. ut
l.ſ duob pn.j.de ð ta.ſiue ab ĩteſtato.ut hᷣ t.C.qũ nõ pe. x
totũ.ſiue ſuccedat de iure ciuili.ut.j.de ſu.⁊ le.l.ſi ex pluribꝰ.

eka L diante pꝛon põt to/
tũ petẽ.qᷓro qͥᷣ iure petit. MPer õ ta.nõ.qꝛ nõ cõpetit

Ed cñ patrono.Lau diaß⸗

nmnſi ad certã partẽ.ꝑ ſm ta.nõ.qꝛ nõ ẽ ſcipt.Gl.rñdet tribꝰ

modis. pᷣ ꝙ petit ꝑ vñ legitimi.ut.l.ij.in ſi.⁊.l.iij.vñ legi.⁊ in
ſti. de lib. ſuc. F. multis.hec ſo.nõ ẽ uera.qꝛ ð ta. eſt ex teſtõ.⁊
bo.poſ.ex teſtõ ⁊ ab ĩteſtato nõ pñt ↄcurrẽ.ut.l.j.S.j.j.ſi tab.
te.nul.ex.ſʒ ↄcurrerẽt bo.poſ.ex teſtõ.⁊ vñ legiti ab lteſta
to ergo ⁊c̃. So.uerũ ẽ ꝙ ab initio nõ pñt ↄcurrẽ ſʒ ex poſtfa
cto ſic.ar.l.certo.S.de inof.te. ATel meli dico ꝙ daĩ bo.poſ.
vñ legitimi in totũ ab ĩteſtato.x illa bo.poſ. ta. ↄuertet᷑ in vñ
legitimi.hec ꝓbat᷑ in.l.ſilibᷣt pterit.in pn.j.de bo.li.x.l.fi.S.
ſi ſub ↄditiõe.j.de bo.poſ.ſm ta.⁊ hoc puto ueri. Alij dicũt
pꝛonus ĩtẽtabat bo.poſ.Fm ta.qꝛĩ locũ repudiani ſucceſ/
t. hoc nõ placet.qꝛ nõ ſuccedit ĩ locũ repudiãtis ut ueniat iu
re illius ſ iure ſuo.ut nõ. S.e.l.iij.S. acqrẽ.ĩ ſołone ↄꝛij.l.j.F.
gb. j. de ſuc.edi. Alij dicũt ueniãt ꝑ vñ legitimi bo.poſ.nõ
placet.qꝛ cũ hʒ oꝛdinariã.ſ.vñ legitimi nõ dʒ uenire ꝑ exoꝛd.
ut. lI.in ꝓuinciali de oꝑ. no.nũ.x ſic tene pma ꝙ ueniat ꝑ vñ le
gitimi ĩ totũ. Iſta opinione retẽta videt ꝙ iſta lex nõ ꝓcedat
aut enĩ dicis ꝙ iſtitut nunq; adiuit.⁊ tũc pꝛono nunq;ᷓ cõpe
tit ta. ut.:.illud.j.de ta.⁊.l.etiã. S.ut p.j.de bo.lid.ſʒ tex.
dicit ↄꝛiũ.aut dicis ꝙ hẽs adiuit.⁊ tũc nõ potuit repudiare.ſʒ
tex.dic ↄꝛi qᷓre male. Nuitioꝛe gl.dic ꝙ bẽs adiuit ſʒ abſti/
nuit ꝑ reſtõnẽ in ĩtegrũ ⁊ põt eẽ bona ſo.Et ex ipſa nõ ꝙ licet
poſt emolumẽtũ qſitũ nõ ſit locP iuri accreſcẽdiĩter hẽdes ⁊ le
gatarios niſi in uſufructu.ut.l.j.circa fi.de uſufru.ac.hoc ẽ ue
ruʒ niſi aligs petat reſtõnẽ ut abſtineret ut h.expᷣſſius in.l.ex
vctu cũ ſua 81.de re iudi.Alij dicũt ꝙ h̊ fuit ĩſtuutꝰnlius lib/
ti ꝗ nunqᷓ; ſe imiſcuit.tñ exñtia ſui hẽdis oꝑat᷑ ut cõpetatõ ta.
ut. l.⁊ ſi ex modica.S.ſi filius.j.de bo.li.Ex qᷓ nõ ꝙ ius accre
ſcẽdi nõ ipedit᷑ ꝑ exiſtẽtiã ſui hẽdis.Tertij dicũt ꝙ vn ex hẽ
dibus adiuit ꝗ poſtea renũciauit bññcio alterius abſtinentis
ſe. ut. l. c heredi.S. de acqui.here.c iſta etiã põt eẽ bona.

Gonoꝛ QOp. ꝙ iſta.l.nõ ſit neceſſaria hñtibꝰ ius

vu4legatũ.q; eoipſo ꝙ petũt bo.poſ.videnĩ ge
rerep herede.ut.il.impuberẽ.C. de iure deli.ut in glo.hᷣ ⁊ ibi.
CAQũo dẽ h̊ ꝙ legũ tuẽdarũ ⁊cẽ.Olo.ponit plura exẽpla.ſʒ
nos ponemꝰ.j. ut ex le.ſe.ue.ↄſul.bo.pol.det᷑.ubi eſt rubꝛica.
Iſte.S. facit ĩ ar. ꝙ ſi in iſtt̃o Otinet pmiſit da/⸗
ere cẽtũ floꝛenos ꝙ nõ dʒ mãdari executiõi.ut
hic.ad hoc optie.C. de teſ.auc.q; ſine.⁊.l:.ij.S.pe.C.de ue.iu.
enu. ⁊ ĩ pma ↄſtõne.ff.in fi. ¶In pꝛiũ eſt caſus.S. de hẽ. ĩſti.
l. qtiẽs.S. ſj ⁊t ſiqs ꝓeoꝝ. So.q̃dã ſũt ſigna ĩcõſueta.⁊ ex ilł
nõ dat᷑ bo.poſ.ut hic.Quedã ſũt ſigna uſitata.ut ꝓ cẽtũ vnũ
c.ex tũc ſufficit ut in Sio. Fallit in.ð.auc.qdð ſine.C.de teſta.
ubi iperatoꝛ neFult ſbal ꝓ notas. hopol
2 uus põt petere bo.poſ.q̃ro
Egruus. aä dirat de Rpolelata dño uel

. Fuo. Picit gl. de utraq; ut ĩ ea pʒ. ¶ QAuero utrũ alij

qꝙ; dño poſſit dari poſſeſſio bonoꝛũ.Gl.ꝙ ſic ⁊ bñ.ſi enĩ abſẽ
ti ⁊ nõ petenti põt dari multo magis poteſt dari puo petenti.
Quero q̃liter dʒ eẽ cert. Nicit gl.ut iudex nõ ut puatus.

ar. l. illicitas. S. vitas. S. de offi. p̃to.⁊ iõ eſt de cautela ꝙ hoc

Ponatn aci.ꝙ iudex ſciẽs ipſũ ſiliũ ſic decernit. ꝓ hoc tex.ĩ
hoc aũt.j.de bo.auc.iu.poſ.Nẽ h̊ ꝙ bono.poſ.põt dari ab

ſeti ⁊ nõ petẽti.an qᷓrat icotinẽti. Aidet᷑ ꝙ no niſi ſequat᷑ rati/

habitio. ut. S. e.l. ij. . acqrere. In Zeiũ ꝙ incõtinẽti ſi iudex
uoluit.j.e.l.pe.ſʒ ibiloꝗtur in minoꝛe.ut ibi dicam.

Impubes ¶ Auerit glo.quid de adulto. Dicut

Eein glo.

S ies. Iſte. 5. bʒ duas lec.vna ꝙ hẽas h ſic. alia ꝙ bẽ

as ſcit. C Ad lec.ꝓut ẽ ſcit pᷣ de eo qð dic de pꝛe
op. ꝙ ſcla pãis nõ nocet filio.ut.j.ti.ij.l.j..j.⁊.j.ꝗs oꝛ.in bo.
poſ.ſer.l.certa. ⁊.l.cũ filio. So.glo.duob modis.vno mõ ꝙ;
cedit dies ad cõmodũ ſilij ut poſſit adire nõ qᷓtũ ad ĩicommo
du. Hoc qð dicit de tutoꝛe dubitat. Dicunt eni quidã ꝙ ſcia
tutoꝛij nocet pupulo. Rõ eſt qꝛ ↄ patrẽ nõ põt heriregreſſus
ſʒ tutoꝛẽ ſic.Hãc rõnẽ tãgit gl.in.l.ſi infati.S.ſi vᷣo.C.de iu/
re deli.ſʒ doc.idẽ tenẽt in tutoꝛe qð in pꝛe ut cedat qͥ ad cõmo
dũ nõ ꝗ ad icõmodũ.ita Ni.tʒ h ⁊ Ci. C.e.l. bonoꝝ. in. ijſq.
qð maxime iuuaĩ hodie ꝑ.l.ul.in ſi. C. in q.ca.in ĩte. reſti nõ
eſt ne. ⁊ etiã in.l.j.e.ti.¶ Quero hᷣ dẽ ꝙ er pꝛis noͤnocet
ſilio.ſ̊ qro utrũ ſcia pꝛis nocebat ipſi pꝛi. Aidete ſi nos queri
mus ym iſta tꝑa ſʒ que ꝗcꝗd qrebat ſlius qrebat pꝛi puto ꝙ

De bo. pol.

pais ſeia ſibi noceat nõ filio.ut.l.is q hẽs.S.ſi.cũ ſua gi.õ.de
acꝗ.hẽ. Si vo qᷓrimP m noua iura ĩtroducta ꝑ.l.ſ.C. de bo.
qꝗli.tũc pꝛ nõ põt cgre ſibi ꝑleno iure niſi ſilio repudiante.⁊
10 añ repudiationẽ filij tᷣs nõ curret pꝛi.ut.C.e.l.ult.¶ Sed
ꝗro utrũ ſcia filij noceat ipſi nlio. Rñ.ſi logmur ſʒ iſta tpa ſʒ
q̊ filius nõ potat agnoſcere ſine pꝛe bo.poſ.tũc ſcia nilij nõ no
cet ſibi niſi ſicut noceret pꝛi ſ pꝛi nõ nocet niſi m diſtictioneʒ
poſitã in.l.ſi.in pn.j.ꝗs oꝛ.in bo.poſ.ſer.Si vo logꝗmur ſʒ iu
ra hodierna m q̃ filius põt petere etiã pᷣdicẽte pꝛe.ut.l.vl.C.
de bo.ꝗli.tũc ſcia filij nocet ſibi ⁊ pꝛi.ut nõ.C. e.l.j.⁊.j.quis
oꝛ.in bo.poſ.ſer.l.ul.lʒ Ja.de bel.dicat ↄꝛiũ.dicit enĩ ꝙ ſicut
expᷣſſa repudiatio ſilij nõ nocet patri.ut.l.fi. C. de bo.ꝗli.ita
nec tacita. Poc.dicũt ↄꝛiũ i.l.j.C.e.ꝑ hac rõnẽ.Si eni ʒ an
tiqᷓ tpa Fʒ q̃ ſlius minus iuris hẽbat.q;ꝛ oĩa qᷓrebat pꝛi ſciẽtia
ſilij patri nocebat. multo magis hodie ubi plus iuris hʒ. Mõ
ob.ꝙ ꝑ repudiationẽ nõ pᷣiudicat pꝛi.qꝛ ſec ẽ in repudiatiõe
expᷣſſa.aliud in tacita q̃ ſt ex tꝑe. Sile in.l.ſiinter me ⁊ te.S.
de ſer. ur. pꝛe. Iſta faciunt ad.q.utrũ ſcia pꝛis ⁊ tutoꝛis ꝓdeſt
ad cõmodũ pupilli ut dixi.ergo idẽ erit hic.dixiin.l.ꝗ duos.
ſ. de re.du. Mꝛedicta uera in repudiatiõe tacita ex tranſcur/
ſu tpis.ſjʒ in expᷣſſa dicemus.j.l.pxima.

4 ¶ QOp. egl.i.l.ſi ad pupillũ.S.de auc.tu.
Dtoꝛ. Due ſo. i Gen⸗ e ſolus tutoꝛ non
ppõt. ſed ↄoſẽtiẽte pupillo ſic.ar.l.potuit.C. de iure de
li.meliusi.l.j.S.ſi tutoꝛ de ſuc.edi.ex. Alia ſo.ẽ Aʒo.⁊ ẽnõ.
ꝙ ſolus tutoꝛ nõ põt ut h.ſʒ tñ põt ↄſẽtiẽtib amicis ⁊ iudice.
Quid dicemꝰ. Iſta opi.Aʒo.põt eẽ va recte intelligendo qe
iſta repudiatio videt᷑ q̃dã alienatio iſtius iuris qſiti pupillo.i.

ſicut in alienatiõe rerũ reqrũ iudicis auctoꝛitas ⁊ tutoꝛis.ita ĩt

hac repudiatiõe reqri iudicis auetoꝛitas ⁊ tutoꝛis.ut.l.ma⸗
gis puto.S.fũdũ.S.de re.eo.Et ſi dicis ꝙ ibiloquit i füdo le⸗/
gato ꝗ trãſit recta via in pupillũ.Rñ.ꝙ lʒ bo.poſ.nõ trſeat
ipᷣo iure.ut.S.e.l.j.⁊ ibi de hoc.tũ iſtð ius iudicat᷑ mobile ueli
mobile ʒ id cui adijcit.ut.l.j.C.ij. C.ſi aduer.trãſ.⁊.l.ſi ad re⸗
ſoluendũ.C. de pᷣdi.mi.⁊ nõ.ꝑ Hi.i.l.põt quis.S.de auc.tu.
AQð aũt diẽ Aʒo ꝙ reꝗrat amicoꝛũ reqſitio ĩtelligiũ fʒ.l.ma
gij puto.S.ne paſſiʒ.S.de re.eo.⁊ qꝛ anteq; ſiat aditio ułrepu
diatio ĩterrogabunt᷑ oſãguinei ⁊ amici.an h̊ͥ expediat pupillo
uel nõ. ut ibi dẽ. ¶ Op. dꝛ h ꝙ mutor Hoͤrpel⸗ nõ repudiare.
ʒ ille ꝗ põt acꝗrẽ põt repudiare.ut.l.q põt.j.de re.iur.⁊.l.is
põt..de acꝗ.hẽ. So.diẽ gl. illa regla fallit in his adminiſtra
toꝛibus.q; nõ vident᷑ tutoꝛes cũ pupillũ ſpoliãt.Gl. iſta dicit
bñ.ſʒ dic clari.qꝛ qd dẽ in.l.qꝗ põt.ẽ uerũ i eo qui ſuo noĩe po
teſt acqrere.qꝛ ille põt repudiare niſi etas ſit ipedimẽto.ſʒ ile
qui hʒ acqrere noie alioꝝ nõ põt repudiare ut h.de hoc vide
qð nõ.C. e.ti.l.bonoꝝ i ſcda op.¶ QAũño utrũ expᷣſſa repudi
atio filij noceat pꝛi uel repudiatio pẽis noceat filio. Habetis
tex.i.l.is qui.S.f.S.de acq.hẽ.ubi dig nõ nocet. ⁊ h ſʒ hec
iura.ſʒ hodie plus.qꝛ vni repudiatio alij ꝓficit.qꝛ ſivn repu
diat ali hʒ.ut.l.ſi. C. de bo.qͥli.¶Quũo utrũ repudiatio vñi
noceat ſeruo uel ecõuerſo.Tex.ꝙ ſic i.l.legatũ in pma char/
ta.S.de le.j.p hoc etiã.j.de ſuc.edic.l.j.S.ꝑ ſeruũ.Ex hoc eti
am cõcludet᷑ ꝙ hereditatẽ delatã monacho poterit abbas re
pudiare nõ aũt monachus equiparãdo monachum ſeruo.ut
nõ.in.l.cñ heredes.S.ſi.j.de acqui.poſ.
noꝛũ Hiuidit i tres partes.pᷣ ponit
CHopictũ ĩ gñe.ſcðo ponit exẽpluʒ

ltin bo.poſ.ex teſtõ.tertio in bonoꝝ pol.ab iteſtato.ſe
cũda ihi añi.tertia ibi ſatis eni. Nõ tex.ibi copiã ⁊c. ¶ Op.
⁊ videt᷑ ꝙ ſſta diſpoſitio potuerit uel nõ potuerit ↄſulẽ ꝑitioꝛej
nõ debeat ſieri. ut. l.regula. S. iure. S. de iur. ⁊ ſac. ig. Mlc gl.
ꝙ hec diſtictio ſit qũ tractam de lucro.als ſec ut iĩ ↄꝛio. Idẽ
dicit Hi.i.c.iuris ignoꝛãtia.de re.iur.li.vj.⁊ etiã nõ.in ꝛio.
Piꝛ hᷣ copiãq; eoꝛũ.ꝗqᷓro ꝗs dʒ pbare an ego aduerſariũ hũiſ/

ſe copla. aut ipe aduerſari ſe nõ hũiſſe copiã. Aidete nos hẽ

mus tex. dicẽtẽ ꝙ in ciutatibꝰ ⁊ locis inſignibus ut ſi ẽ caſtrũ
nobile ẽ pᷣſũptio ꝙ ibi ſit copia ꝑitoꝛũ.ut ẽ tex. in. c.ſtatutuʒ.
ex de reſcrip.li.vj.¶ Sʒ tũc qͥro ꝗs dical locus ingnis. Rñ.
tex. dicit ubicũq; ẽ cõmunãtia uł caſtrũ qð hẽat foꝛuʒ iudicio
rũ ⁊ hẽat merũ ⁊ mixtũ impiũ dicit lociſignis.ut.l.ſiOua.S.
decet aũt. S. de excu. tu. ⁊ ꝑ hoc dʒ itelligi q; als dixi uobis.
putat alicui cur nõ miſit pcuratoꝛẽ.qũq; dixi ꝙ dʒitelligi ſi in
ueniebat pcuratoꝛẽ ſufficiẽtẽ. ut.l. idẽq; in ſi.S.ꝓ ſo. Ntrum
autẽ debeat reperiri ⁊ an pᷣſumai ſufficiẽs ex qualitate loci p/
ſumit᷑ uel non diſtinguendo.ut ſupꝛa dixi tene menti. ¶ AVl⸗
timo hec lex facit ad id qdð dixi uobis in.l.qui duos.õ.de re.
du.ꝙ eoipſo ꝙ quis ſcit ꝓximioꝛẽ conſanguineũ ⁊ illuʒ deſũ

ccũ de cuius ſucceſſiõe tractat᷑ pſumũ ſcire ſibieẽ hereditatem

Sila. te. ex. ⁊ De bo.pol.ſu. infã. xẽ.

delatã. Itẽ faẽ q; ꝗ ↄſuluit pitioꝛẽ ⁊ ei oſilio facit dʒ ei credẽ.
nõ dicas dðʒ ꝙ ipoꝛtet neceſſitat qꝛ altiꝰ ↄſiliã ꝗs nõ teneĩ ſe⸗
qui.ut.l.titiũ t meuiũ ĩ pn. de admi.tu.ſ dic dʒ credẽ ſic.ut ſt
credit habeat iuſtã cauſã credẽdi. c iõ ſi errauit hʒ iuſtã cauſã
erroꝛis. ut ẽ tex.hᷣ qð tene mẽti.⁊ hocĩ ꝑſoniꝭ q̃ nõ debẽt ſcire
per ſe. pꝛo hoc tex. B T.l.regula. S. ſed iure.S. de iur. ⁊ fac. ig.
nã ſi vnus aſſeſſoꝛ petit oſiliũ ab alio certe credẽdo ↄſilio illi

nõ hʒ iuſtã cauſã ignoꝛãtie.q; per ſe debet ſcire.⁊ ideo imperi

tia ſibi imputat.ut in.c.impꝑitia de re.iur.li.vj.

nekainkleenadEe

mittat᷑ cũſiſcas ultimo ueniat. ut. C. de cadu. tol.l.j.

So.nt in glo. ¶ Sʒ qro qre magis dicis de iſtis qᷓ de alijs.
Rñ.qꝛ iſte pſone videbant᷑ admitti iure qᷣdã ſpali ⁊ iõ faciliuj
videbant᷑ excludi.ut.l.ei milit.S.militia.S.de teſ.mili.¶ Vl
timo gl.q̃rit utrũ ĩter fiſcũ ⁊ rẽpublicã ſit dꝛia.Et dicit ꝙ nõ.
⁊ de hac.q.ponũt doc.i.l.reſpublica.C.ex ꝗ.cau.ma.⁊ tan/
git in rubꝛica. C. de iure fil.li. x.⁊ ĩ auc.de hẽ. ⁊ ſal.in pn. Sʒ
melius qᷓ; per aliũ von er Gi.Cce de ncl. .
ð p. de. l. j. §. T ſui. de Z ta. ⁊. l. j̊ cũ pa
Abicuqʒ. olie ..l.x bñ r eodẽ mõ vo. iſti.
e.ti.in pn.uel clar.q; qñ alige Phibel de iure ciuili in odiuʒ
ipſius tũc nõ admittit.ut hic. Oʒ ⁊ ſi ꝓhibet ptoꝛ ꝓpt aliq
delictũ tũc põt admitti de iure p̃toꝛio.ita nõ.Pi.in.c.cuʒ ꝗd

Qρ◻= vVia dere.Ax len. detis 5. Möer! .
ic eſt tex. pcedẽtis.. Mõ ex hac.
Dicto. ue ſit cauſa capitalis.ſimile in.l.ſi vo.

G. qui pꝛo rei. S. qui ſatiſda.cog. ⁊.l.ij.de ꝑxubli.
Am qadã ui diẽ teſtm falſũ videt᷑ bono.
gol mune ſi de teſti virib cert
Nerat. h. d. nõ:l. Op. e gl. dẽ h ꝙ loꝛte cert accuſa
tus.Cõtra qñ teſtm dẽ falſũ facto Aieno nõ poſſũ eẽ certꝰ. ut
l. cñ falſũ.S. de acq.bẽ. So.opʒ te ĩtelligere ſic ꝙ ꝓlerebaĩ te
ſtamẽtũ factũ certa die. ego ſu cert ꝙ iſto teſtm ẽ falſũ.qꝛ to
ta illa die fui rome cũ teſtõꝛe. Iſta ẽ rſio Accur.i ſili i.l.pãto
nius. §. rei. S. de acq.hẽ. ¶ Scdo op.ex gl.de.l.quẽadmodũ

5ỹ.de iĩof.teſ.ubi agedo de ĩoffi.nõ videl agnoſcẽ hẽditateʒ. ?

de.l. antiſti. ⁊ qð ibi ꝑ Di. S. de acꝗ.herè. So.aduerte qũ ẽ
certũ q aĩo ꝗs ꝓponit ꝗrelã uil actionẽ falſi ul nullitat.tũc ſta
mꝰcerto.ut i.ll.ijs. Di vo ẽ dubiũ t ꝗd tenẽdũ dicĩ qᷓrela ĩ
officioſi ꝙ i dubio lleippone aĩo nõ adeũdi.ut.d.l.antiſti/
us.⁊. d.l.quẽadmodũ.⁊ hoc puto uerũ.rõ qꝛ tũc cũ qrelã ꝓ/
pono ſi uellẽ tũc adire nõ poſſẽ ab ĩteſtato.q; tũcteſtm durat
ut.l. q;diu de acq.hẽ. ⁊.l.anteq;. C. cõia de ſuc.iõ nõ ꝓpono
ut adeã ſz ut parẽ mihi viã adeudi.ꝓ hoc qʒ; no.i.l.S.j.ſi parẽ
di.S. de cõ.ob ca.⁊.l.iã dubitari de hẽ.ĩſti.q qñ ꝓpono q̃re
lã falſi tuc ſi ſũ cert de virib teſti qð ẽ falſũ iĩcõtineti poſſẽ adi
re ſi uellẽ. ut.l.cũ falſũ.S.de acq.hẽ.⁊ icõtinẽti poſſẽ ꝓponere
bono.poſ.ut h.iõ ꝓponẽdo videoꝛ agnoſcc̃.ut hᷣ ar.l.iã du/
bitari. ⁊ ibi nõ.de hẽ.inſti. Si vo nõ ſũ cert de virib teſti.tũc

idẽ qð ĩ qrela iofſicioſi.qꝛ nõ videoꝛ ꝓponẽ aĩo adeũdi. ar. ..

quẽadmodũ.de ĩof.teſt. ⁊.l.antiſti pall.In iure vo dicendi

nullũ dico idẽ qdð in cauſa falſi.qꝛ ſiqdẽ cauſa nullitat reddit

me certũ.tunc ſtatiʒ poſſũ adire.nec ẽ neceſſe ꝙ peta anullari
a iudice.q; ius anullat.ut.l.qᷓ ſub zdiie ſ.. de ↄdi.inſti.
⁊ iõ cũ ꝓpono nullitatẽ videoꝛ adire.ut.l.ſuꝰ.S.de acꝗ.hẽ. ſi
vo ſ ĩcert de nullitate.tũc idẽ qð ĩ q ela ĩofficioſi.ut dixi in q
rela falſi. q ſũ ĩcert de virib teſti ⁊ ſic nõ poſſẽ adire.ut.l.ſʒ ⁊
ſi de ſua.ðe acq.hẽ. ¶ Op. ad allegata ĩ gl.ꝙ ꝓuidẽdoſ vno
nõ videoꝛ ꝓuidẽ ĩ alio.ut.l:.ſi fuꝰ.j.vi bo.rapꝑ.S.e.ut nõ.s.de
ali. iu. mu. ca. fac.l. itẽ i pn. dixii.l. ſi fu?. ¶ Sʒ op.ꝙ iputet h
cur ſur oẽs nõ ꝓpoſuit.ſic dicim in tutoꝛe cuiiĩputat ſt ex
cuſatiões nõ ꝓpoſuit ſiml.ut.l.ſcire.S.ꝗq nũc.S.de excu.tu.⁊
iſti. de excu.tu.S.ꝗ aũt.So.utĩ gl.⁊ idẽ puto hodie cũ ꝓpo/
nẽdo excuſationẽ ſufficiat ut videat᷑ agnoſcere.ut hac.l.h lo/
quit qñ ſuerũt ppoſite ifra tpᷣs ifra qð pñt ꝓponi.¶ Quero
quid ſi fuerũt ꝓpoſite poſt. Hic ſũt due gl.q vident ſibi Hie.

⁊ ẽ pma gl.⁊ ultia.qᷓ Ntas ẽ pma gl.logꝗt᷑ qñ de virib teſti

erat icert .iõ

rib teſti.iõ ſiĩfra tꝑa nõ ꝓpoſuit ſibiiĩputat ⁊ tpᷣs currit.

Miõ tex.ibi niſi is ꝗq ⁊cc. C Op.
Aulus: u acqꝗrat᷑ dſñiuʒ nlio.ut.l.diẽ ſ SR
BEliox. 5. depoſi. ergo ⁊ bono. poſ. Olo. ſo. nõ placet
q̃re dic ꝙ dñiũ acqrat ſlio. uerũ ẽ ratihabitiõe ſecutatc ita hic

— 2 —9

eſſet. C Itẽ op. ad i. inuit ipuberi qrit icõtinentiſi udex

vult. Cõtra. S. e.l.ii.S. acqrere. So. credo hoc uerũ in ĩpube

in cuius perſona põt iudex officiũ tutoꝛis aſſumere. ut.l. bo/
noꝝ. C.e.ti ſed in ipubere maioꝛe nõ cedo ꝙ queratur ſiue

tp̃s nõ currit.ſj ſcda gl.logꝗt qñ erat cert de vi

7

taripabiſione ntl conraca crarengo ttnrat
. a & In tex. ibi cepit. ſ. poſt ratihabitio/
C. Aotiẽs. . C Op. de. l. ſigs alicui. S. de ac/
gaui. hẽ. So. B hũit ratũ anteq; ĩ furoꝛẽ icidẽt.⁊ boc
qð dicit ratũ habuiſſe ĩtelligo de iure.qꝛ ualet ratihabitio.
¶ Si tabule teſti extabũt. Rubꝛca.
Circa rubꝛicã gl.ꝗ̃rit tres qõnes.pᷣ in qͥ differt iſte titulus
a titulo ſi ta.te.nulle exta. Scðo que ſint cõia ⁊ in ꝗbus ſe
nit bo.poſ.Fm ta.⁊ õ ta.Tertio que ſũt illa in quibus differt
bonoꝝ Poſ.ta. bono.poſ.m ta.dicut in glo.
— Ered i Mõ ꝙ nõ põt dici ꝓpe ſcriptum
Wdämw = CEbe qð ſeſu pcipit. ſz oculis dʒ videri.
„ S l. l.. rca pn.S. de his qᷓ i te.delẽ.qd facit
ad dictũ teſtis ꝗq reddit rõnẽ ꝑ credit.qꝛ nõ ua

eett. ʒ debẽt dicẽ qꝛ vidit ul audiuit. uł ꝑ aliquẽ

ſenſũ co Pon facit. l. ꝗ in teſtõ in ſi. S. de teſta.⁊ p Inno.in
c.cũ cauſa ex de teſti. Scoo nõ ꝙ ſufficit iſtm nõ eẽ cãcella/
tũ nec vitiatũ tꝑe q pducit ĩ iudicio.⁊ iõ lʒ poſtea reꝑiat vitia
tũ nõ vitiet ut h.⁊ io ſi reꝑiret᷑ in libꝛo nõꝛij talis ꝓduxit iſtim
nõ cãcellatũ nec vitiatũ ſi poſtea reꝑiat᷑ cãcellatũ nõ nocet.qꝛ
ſutficit fidẽ iponi chartule in initio. ut. C. de fi. inſtru.l. ulti. q
tene mẽti. ¶ Op.ꝙ ſi deletũ eſt teſtm nõ det᷑ bo.poſ.ut.l.ne⸗

ceſſariũ. C. de teſta.ubi nõ ꝙ ſufficit teſtm extare tꝑe moꝛtis

So. h ĩcõſulto fuit deletũ.ibi vᷣo oſulto.ut plene nõ. in.l.j.de
his qꝗᷓ in te.delẽ. ¶ Itẽ op. de.l. j.S. ſilegi. ⁊. S.j..de his qᷓ
tel. delẽ. So. H q;tũ ad bo.polſ.Fm ta. ſᷓ q;tũ ad legata uel ad
bereditatẽ nõ ꝓcederet hec.l. qꝛ lʒ teſtm ſit incõſulte deletuʒ
eSare debent᷑ ⁊ adiri põt hereditas de iure ciuili.nõ.in.l.j.S.
ſeq ↄſulto.S. de his que in teſ.delen. ¶ Altimo vide glo.qꝗᷓ in
cipit.i. ex pſũptione. ibi ar. ↄtra de co.l.ſi. So. iſta ↄcoꝛdat.
Item ibi.l. erroꝛe.ſed ibi fuit nomẽ hẽdis ſcriptũ hᷣ fuit omiſ/
ſum heres eſto.uel ibi q;tũ ad aditionẽ de iure ciuili.hic ᷓtuʒ
ad bo.poſ.Fm ta.ut ſupꝛa dixi.ſed pᷣma plus placet.
CBe bonoꝛũ poſſeſſione furioſo infanti muto ſurdo ceco
competenti. Rubꝛica.
¶ Vixit de bonoꝛũ poſ.in genere.ſʒ qꝛ eſt tractaturus de bo
noꝝ poſ.in ſpetie que dat᷑v. ꝑſonis hic enumeratis.de pmis
duabus dicitur in.l.j.de alijs dicitur in.l.ñi.

mat vnã aliã. q.⁊ eã detminat. ſcdᷣa ibi neq; ſi
— curatoꝛ.ttia ibiꝗd ergo ſi curatoꝛ.Rõ pmi di/
a ẽ. ꝙ furioſo nõ cedit tpᷣ.niſ q; nõ but agno
cere. Itẽ ſubſtituto nõ currat donec excludat ſub litut?. Et
ad hãc rõnẽ opponit hᷣ iuriſcõſult ĩ ſcda parte.l. ¶ Op. ⁊ vi
det᷑ ꝙ curatoꝛ furioſi nõ poſſit agnoſcere bo.poſ.ut.j.de ſuc.
ectch... furioſi. Nicit gl. ꝙ 34 cõmodũ ſurioſi põt ut hẽat
fructꝰ.nõ tñ qͥ ad icõmodũ.Itẽ op.ꝙ quadiu ẽ locus iſtitu
tioni ſubſtitut nõ admittat.ut.l.q;diu.ð.de acꝗ.hẽ. So.il
uerũ niſi iſtitut differret adire nec ↄ eũ põt ſubueniri ⁊ ſubſti
tutus admittit ſicut ĩſtitut ſub oↄditione.ut.l.ij.S. ſub acditiõe
I. de bo. poſ. m ta.⁊.l.ſiqs ĩſtituat᷑ de hẽ.inſti. quod ibinõ.
Picit hic ꝙ ſubſtitut cauet. Cõtra ĩ.l.f.F. cũ ſatiſdaſj. C. de
cu.fur. So. ibi de ſatiſdatiõe p̃ſtãda a curatoꝛe quã ꝓhihet. h
de pſtãda a ſubſtituto qu dʒ pᷣſtare ut hic.⁊ ar.l.nõ adijcit.
5. de adop. ¶Quero iſta bo. pol.ꝗᷓ dat infãti an ſit iuris uel
facti. Tex.ẽ ꝙ ẽ iuris in.l.ſi inſati.C. de iure deli.q; ei qri᷑ bo
no.poſ.que eſt iuris.⁊ ad heredes ſuos traſmittit. ¶ Quero

de bo. poſ. que dat furioſo an ſit iuris uł facti.Et h gl. videt di
cere ꝙ ſit ſacti.ut ꝓſit ſolum ꝙ ꝑcipiat fruct nõ ꝙ uere heres

efficiat ꝑ bo.poſ.Contrariũ nõ. in. l. f. S. ſy ſiqdẽ. ⁊. S. tali. C.
de cu. furio. ⁊ illã teneo. Lñ ſiue dicamus facti ſiue iuris ſem-
per idem iuris.qꝛ donecẽ ĩ ſuroꝛe ẽ bonoꝝ poſſeſſoꝛ. ſʒ ſi in fu

roꝛe decedit ſingit bo. poſ. non fuiſſe. ⁊ ad hedẽ nõ tranſmit
tit. ut.l. fi. S. ſinaut in furoꝛe. C. de cu. furio. Sed hoc fallit in

caſu. ut ſi eſt rogat furioſus de reſtituẽdo. qꝛ tic ẽ iure poſſeſ
ſoꝛ.⁊ queriĩ bo.poſſ.qẽ iuris.⁊ actionẽ trãſtert.ut.l.in nideicõ
miſſi. ⁊.l.cũ heres iſtituta.S. ad tre. ¶ Quero de vna.q.q̃re
ꝑ tutoꝛẽ qit bono.poſ.inſanti irreuocabilr.ſurioſo non.Ci.
ln.l.ſi ifãti. C. de iure deli.dic ꝙ ẽ rõ.qꝛ põt reſtitui ĩfãs. Sed
hec rõ non placet. quia ⁊ furioſus põt reſtitui ſicut iſãs.ut.l.

marcellus.j. de ſideiuſ.⁊ ibi nõ. Eqparant᷑ enĩ infãs ⁊ funrio

ſus. ut nõ.i.l.ij. C. de cu. fu. ſaltem ex gnãali clauſula. ſi mihi
iuſta cauſa eẽ videbit. facit.l.fulciniꝰ.S.adeoĩ fi.ꝗ.ex cau.in

poſ. ea. q̃re dic ꝙ rõ eſt. qꝛ tutoꝛ hʒ plus iuris in ꝑſona inſãtia

ꝙᷓᷓ hẽat curatoꝛ in perſonã ſurioſi.quia tutela eſt ius in capite
libero ⁊c.ſed curatoꝛ ancipaliter dat rebus.ðut.l.in copulan/
gis. C. de nup. Et ſi dicis cur curatoꝛ auctoꝛatur adulto ⁊ ei

tedictũ. ſcdo rñ

Pei Piꝛimo poni
X Arioſo. tacite obiectioni.tertio foꝛ

— —. — —-—

—ℳ

querit. ut.l.cũ qdã.C. de admi.tu. Rñ.auctoꝛat᷑ eiuolẽti af
nõ.ut.l.cũ in vna.j.de appella.

Atus Hone hahem ꝙ pſone debẽt regi )ſi
io tutoꝝ nel curatoꝛũ ut in rubꝛica. õ.
de cu. furi. ⁊ in. l. ie. ti. v. S. ̊ ⁊t mẽtecaptis. inſti. de
cura.quõ ergʒo iſte pſone q hic enumerant᷑ pñt agnoſcẽ bono
rũ poſſeſſionẽ ſine ↄſilio curatoꝝ. Nos hẽmꝰ tex.ꝗ declarat

boc optie.S.ad tre.l.Fuo.S.ſi pupillo.nã ſiiſte ꝑſone nõ ĩtelli
gũt id qð agit.tũc aſſimilant᷑ furioſo.⁊ nihil pñt agẽ ſine cura

toꝛe. Si vo itelligũt id agit᷑ tũc pñt talia facẽ ſine curatoꝛe.

ut ibi dicit ila nõ.l. ¶ Sʒ qro q̃liter pbat᷑ quẽ eẽ ſurdũ mutũ
uel cecũ.rõ dubitadi ẽ.qꝛ iſta vba furioſus uel demẽs ſunt ne
gatiua ⁊ puatiua.⁊ negatiua non põt ꝓbari.ut.l.actoꝛ.C.de
ꝓba. Nidete ĩ furioſo colligit ex ſmonib ſuis an ſit furioſus
ut. l. qdꝗ in ſuo.S. de ↄdi. inſti.x.l.is q.S.de tuto.⁊ cu.da.ab
his. Idẽ in ꝓdigo.na pdig iudicat᷑ ex actibꝰ.ut.d.l..is ꝗ in ſi.
S.de tu. ⁊ cu.da.ab his.⁊.l.j.de cur.furio.Eodẽ mõ m muto

qex actib ꝗs iudicat᷑ mutus.nã dicit teſtis ꝙ talis nõ loqba
tur vba articulata ſz nutu ⁊ actib. q; ſignis petebat qð uole
bat. ar. pᷣdictarũ legũ. Idẽ dico in ſurdo qꝛ dicit teſtis.ꝙ tał

nõ ĩtelligebat ad nocẽ.⁊ nil auditu ꝑcipiebat.ſʒ ꝑ puncta uei
aliqᷓ ſigna. Idẽ etiã dico de ceco qꝛ cecitas pbabit ꝑ viſũ.
08

dicit teſtis ꝙ talis hẽbat oculos a capite euulſos uel clau

⁊ ſihia. C Dʒ qd ſi bʒ ocłos claros quõ ꝓbabii TFnon videt.
NRñ̃.⁊ dico ꝙ ꝓbabiĩ ex actib qꝛ dicit teſtis vidi ꝙ ibat ꝑ lo
ca ardua.ut ꝑ murũ ⁊ ſilia.uel ibat cũ duce ſemꝑ.Et ſiciſte pᷣ
uaricatiões ex actib colligunt᷑.ut ſupꝛa dixi.Sed lʒ fuerit ue
rũ hoc ꝙ ſemel fuerit ſurdus nel furioſus ⁊ ſimil. an ſufficiat.
Qerte nõ.nã nõ ſequit ꝙ ſi heri fuerit ſurdus mutus uel cecuj
uel ſilia. ꝙ hodie ſit. nã põt eẽ ppter aliqð accidẽs heri fuit ce
cus uel mutꝰ uel ſurdus ⁊t hodie nõ ẽ. Nidete.l.qdã.S.de cõ
di.iſti.videt᷑ dicẽ ꝙ ſufficit ſemel qnẽ fuiſſe furioſũ uel ſurdũ uł
mutũ ut iudiœt᷑ ĩ poſterũ furioſus uel ſiſis. In ðꝛiũ facit rõ pᷣ⸗
cedẽs qꝛ potuit hoc ↄtingẽ ppter aliqð accidẽs.ut.l. nutu in
Pn. S.de le.ij.Et hoc puto nerũ. MNõ ob.pᷣalle.l.ꝗdã.qꝛ ſuffi/
ciebat pbare ſuroꝛeʒ tpe teſti.qꝛ illo tpe fnerũt vba illaꝓlata.
nimirũ ſi ibi ſufficit ⁊ merito ſic iudicat.ſʒ in qõne ꝓpoſita nõ
ſufficit ꝓbare quẽ fuiſſe mutũ ſurdũ uel cecũ uel furioſũ.gꝗa dʒ
