na ſides nõ videt᷑ ueriari.ut.l.j.C. ſi pigno.uẽ.aga.iõ poterũt
reuocare iüllã uẽditionẽ. Sʒ dubitat᷑ de mõ reuocãdi.nã in.l.
pe.C.ſi pigno.uẽ.aga.videt᷑ uelle pᷣ hẽs dʒ agere õ executo
rẽ ⁊ eo exiſtẽte nõ ſoluẽdo ueniat ↄ emptoꝛẽ.ſic ⁊ alibi in.l.q
fũdũ.S.ꝓcuratoꝛ.j.ꝓ emp.videt᷑ uelle tex.ꝙ ĩdiſticte dñs poſ
ſit agere ↄ emptoꝛẽ.⁊ hãc partẽ teneo.qꝛ alienatio facta non
fuit iuridice. Nõ ob.l.j.C.ſi pig.uẽ.aga.q;ꝛ ibi creditoꝛ uẽde/

bat iure ſuo ⁊ ad ſui utilitatẽ.iõ eius gr̃a colluſio nõ tm̃ attẽdi

tur ad annullãdã uẽditionẽ.ſ ĩ caſu nro ⁊ in.S.ꝓcur.execu
toꝛ uẽdit ad utilitatẽ alteri ⁊ noie alteriꝰ.iõ indiſtincte annul
lat uẽditio ſᷣm diſtinctionẽ.S.ꝓcur.¶ Quero an heres ſit re
quirẽdus qũ executoꝛ uẽdit.pᷣ qũ eligit rẽ quã vult uendẽ. ſe/
cũdo qñ limitat pᷣciũ pꝛo qͥ vult rem uendere.an iſtis duobus
caſibu heres dʒ requiri. Aidet᷑ ꝙ nõ.q; per regulã cũ iſti exe
cutoꝛes poſſint ſacere inuitis hẽdib.ergo ipſis ignoꝛãtibus.

R„,*

nt. l.ij.j.de ſideicõmiſ.li.⁊.l.qui põt.de regu.iur. Pꝛeterea

qñ aliqs facit ꝓcuratoꝛẽ ad uẽdendũ nõ reqrit ꝙ pcuratoꝛ te

neat dñʒ reqrere qñ uẽdit.q̊ dñs põt ꝓhibere ſi vult. ut.l. mã
dati.S.mã.⁊.l.ſi tibi mãdauero e.ti. In ↄꝛiũ videt᷑ caſus in.l.

iüiij. C. de diſtra. pigno. ⁊ in. l. legatũ. S. de uſufru. le. ⁊.l.j. F. qð

dẽ. j. ſicui pluſq;. per.l.fal.⁊.l. hac edictali.S.oĩbꝰ.C. de ſecũ.
nup. Vnde credo ſic dicendũ ſi iſti executoꝛes eẽnt aſſumpti
tanq; boni viri.tũc ſine dubio eẽt reqrẽdus heres.ut.l.ſiquis
arbitratu.de uer.ob.⁊.l.theopõpus.S.de dote pᷣle. Sʒ ſi hʒ

liberã ptãtẽ ut pꝛoponitur.puto idẽ ꝙ heres debeat reqri ꝑ

l. creditoꝛ. C. de diſtrac.pigno.⁊ ꝑ.l.j.S.qð dicit.j.ſicui pluſq;
P.l.fal. Itẽ ꝑ rõnẽ.nã eoꝝ pᷣſentia poſſet trahere executoꝛes
ad ali rẽ uendẽdã nel ad uẽdẽdã eã alio pᷣcio.ergo debẽt re/
quiri.ut.l.ſj ſi in trej.⁊.l.ſicuti.S.de arbi. Mꝛetea iſta liᷣa po
teſtas ĩpoꝛtat ut bona ſides adſit. Sʒ ille ꝗ facit clã qð ẽ facẽ
nõ reqſito eo ꝗ põt õdicẽ videt᷑ facẽ clã ⁊ mala ſide.ut.l.clam
poſſidẽ ĩ pn.j.de acq.poſ.x.l.phibẽ.S.clã.j.qd vi aut claʒ.⁊
ſic videt᷑ mala ſide facẽ ⁊ ſic nõ ualet.Ad ↄꝛiũ rñdeo ſic ⁊ di/
cas qdã ſũt executoꝛes ꝗ hñt ptãtẽ uẽdẽdi a lege ⁊ iſti debẽt
regrere partẽ.ut.l.a diuo.S.in nẽditiõe.j.de re iudi.⁊ nõ.per
Qli.i.l.ab executoꝛe.C.quo.ap.nõ reci.Quidã ſũt hñtes po
teſtatẽ ab hoĩe.⁊ tũc aut iſta poteſtas fuit uolũtaria.ut ptãs

uẽdẽdi quã dñs dat pcuratoꝛi q̃ ſemꝑ ẽ nolũtaria.cũ dñs poſ

ſit eã reuocare q uoluerit.tũc dñs nõ eſt reqrẽduj imo debet
ipſe phibere ſi vult. ut.l. ſi tibi mãdauero. 5. mã. cũ ſilibꝰ. Si
vo ab initio fuit uolũtaria.poſtea incipit eẽ nõ uolũtaria ſʒ ne
ceſſaria ut ptãs quã debitoꝛ dat creditoꝛi alienandi.⁊ tũc ſiq/
dẽ illa ptãs fuit limitata. ut qꝛ dixit do tibi ptãtẽ uendẽdi a ta
li die in antea pꝛo tanto pꝛecio.⁊ tũc nõ requirit citatio dñivł
admonitio. ita põt intelligi.l.ñ. S. fi. C. de iure do.impe.Sed
ſi nõ eẽt ſic limitata tunc dñs dʒ citari.ut.l.creditoꝛ.⁊ ibi nõ.
C.de diſtrac.pig. Nũc ad pꝛopoſitũ mandatũ datũ executo
ri fuit uoluntariũ reſpectu teſtatoꝛis.neceſſariũ reſpectu here/

dis nec eſt limitatũ.ideo heres debet requiri.ut.d.l.creditoꝛ.

niſi teſtatoꝛ aliter diſpoſuiſſet. ¶Quero heres reꝗſitus vult
ĩpedire iſtã venditionẽ.qd hʒ facere utuenditionem ĩpediat.
Nñdeo ſiqdẽ vult ĩpedire totaliter ne ſiat.tũc nõ põt alio mõ
niſi offerendo pecuniã neceſſariã pꝛo ſoluẽdis legatis.ut.l.ſi.
G. üj. C. de iure do. ĩpe. Itẽ põt dicẽ offero me paratũ uende/
re ⁊ de pᷣcio ſatiſſacere legatarijs ⁊ alijs pꝛo ꝗbus executoꝛej
uẽdere uolũt infra terminum cõpetẽtẽ ⁊ de hoc dare ſideiuſſo
res.quo facto heres in uendendo pꝛefert᷑.ut.C. de litig.ĩ auẽ.
ad hec.⁊.C. de pigno.auc.hoc ſi debitoꝛ.Sed ſi non vultim
pedire uenditionẽ totaliter. ſed illius rei tm̃.tũc dʒ oſtendẽ ꝙ

alia res ẽ que magis expedit uendiuel magis cõmode uendi
põt ut ſic eos in mala ſide cõſtituat. Itẽ ſi xecutoꝛes uolunt

uẽdere modico pꝛecio oſtẽdat heres ꝙ alius vult emere maio
ripcio. ut ſic ſi aliter faciãt ↄſtituat eos ĩ mala fide.C Quero
utrum iſti executoꝛes poſſint tranſterre poſſeſſionem. Huto

— —

—

ſic.ut.l.ſiqs phibuerit.õ.de publi.ꝓ h facit ꝙ teſtatoꝛ ↄceſ
ſit eis licẽtiã alienadi.ſʒ alienatio ⁊ dñij trãſlatio nõ põt ſieri ſi
ne traditiõe.igi videt pꝑmittẽ. ¶ Deide q̃ro qꝛ ſequit᷑in vbis
cũ bãnimẽto ⁊ ſine ꝗd impoꝛtent iſta vba.Rñ.in executoꝛibꝰ
ultimarũ uolũtatũ nõ habemus expᷣſſũ.ſʒ poſſumus dicẽ ꝙ te
neat᷑ facere baãnimẽtum ſicut executoꝛes ſnĩe.ut.l.oꝛdo.C. de
execu. rei iu. t.l. edicto.S. ſi aduerſus ſiſ. x.l.ij. . l. f. C. de fide
inſtru. ⁊ iure haſte fil.li.x.⁊ hoc ẽ uerũ qñ nõ hñt liberã ptãtẽ.
H qũñ hñt liberã ptatẽ tũc foꝛte idẽ ꝙ deberẽt facẽ banimẽta ſi
cut tutoꝛe quos oſtat habẽ liberã.ut nõ.i.l.mandato gnãli.

5.de pcu.⁊ tñ tutoꝛes in uẽditiõe rerũ pupilli deberẽt iſta bã/

—

nimẽta facẽ fieri. ut.l.ſi ſine.S.j.S.de mino.iõiſta vᷣba cũ ban
nimẽtis ⁊ ſine apponunt. ut ea nõ habeat neceſſe facẽ. ¶ Ge

gtur in vbis vſq; ad ſatiſtactionẽ oĩuʒ pᷣmiſſoꝝ. QAuero utrũ
talis executoꝛ poſſit rẽ uẽdẽ nõ pñti pecunia.ſʒ habita ſide de
pcio. Videt᷑ ꝙ nõ in relictis ad pias cauſas maxime per.l. ſi
pꝓcur. ⁊ qð ibi nõ.j.de iure fiſ.⁊ ad ſimilitudinẽ executiõis ſen
tẽtie.ut.l.a diuo pio.S.emptoꝛ.j.de re iudi.⁊ hoc puto ueruʒ
ſi nõ hñt liberã. Sʒ ſi ponam eos habẽ liberaʒ in hoc credo
ꝓꝙ poſſintuẽdẽ dũ tñ habeãt ſidẽ de pᷣcio ⁊ bona ſide faciant.
ar.l.ꝗ rome.S.calimachꝰ.j. de vbo.ob. ¶Qaũo qd ſiin iſtro
dicit ſic. tales executoꝛes talẽ rẽ uẽdiderũt ꝓ tãto pᷣcio qð pᷣciũ
2ↄfeſſi fuerunt ſe habuiſſe.nõ aũt dici ꝙ receꝑint.an ſufficiat.
Puto ꝙ nõ q ꝑ h iplet᷑ cauſa.q̃re ẽ mãdata uẽditio.eis eni
mãdat᷑ ꝑ ſatiſtactionẽ oĩum pᷣmiſſoꝛũ.Sʒ ſi cõſiteni ſe uẽdidiſ
ſe ⁊ habuiſſe nõ videt facta uẽditio ſatiſtactiõe legatoꝛũ niſi
. Eoſten apparet facta ſatiſfactio legatoꝛũ.hoc ultimũ ꝓbat᷑ in
ſz Tiulianus.S. ꝓinde.S.ad macedo.pmũ ꝙ cõſitẽdo ſe ha/
buiſſe nõ ſufficit ꝓbat᷑ in.l.ſi ex cautiõe.⁊ ibino.C.de nõ nu.
pe.⁊.j.ſiquid in frau.pꝛo.l.j.S.ꝙ ſi in liteʒ.⁊.S.ꝙ ſi mutuaui.
Qũo qd ſi dicit in iſtro quã pecuniã recepit ĩ mei pñtia no
tarij.qʒ nõ apparet ꝙ legatarijs ſit ſoluta an ſufficiat emptoꝛi
bus. Rñdeo ſic q; cũ ob iſtã cauſa habuerũt mãdatũ executo
res a teſtatoꝛe ſufficit ꝙ emptoꝛes ob iſtã cauſam ſoluerint.lʒ
executoꝛes in iſtã cauſã nõ cõuertant. ut.l.j. S. nõ auteʒ. S. de
exercito. ¶ Quo an,/pmiſſio de euictiõe quꝗ faciunt executo

res obliget hẽdes. Puto ꝙ ſic ſi faciũt ꝓmiſſionẽ jm ↄſuetu/

dinẽ ciultatis. ut.l.ſi pignus.S.ñ. S. de pig.ac.x.l. iutł..ſi pꝛo
cur. S. de acſ.emp.⁊. C. cre.euic.pig.non de.per totũ qð no.
Ttex.dicit ꝙ qñ aliqs uẽdit ex officio ſibi iniuncto nunqᷓ; te/
netur de euic.l.ſi pignoꝛa.⁊.l.ſi heres.S.fam.her.¶¶ Vltimo
q̃ro an executoꝛ teſti poſſit cõueniri a legatarijs. Gl. tenet ꝙ;
nõ in.l.ſrmio.S.j.j.qñ di.le.ce.

R Peꝛelegatũ cũ onẽ alimentoꝝ
Am unus. traſit ad hẽdes heredis lʒ ſint
plres.h.d.pᷣ ponit dictũ.ſcðo foꝛmat vnã obiectiõeʒ
⁊ ad eã tñdet.ſcda ibi ſi tñ. ¶ Op. dices tu iſte tex.lʒ ex pᷣſũ⸗
ptione ꝓcedit nõ tñ ſeqtur ex neceſſitate.qd eni ſi hẽdes here⸗
dis ſint diſcoꝛdes.haberet ne tũc locũ iſta lex. Rñ.ſic ⁊ recur/
retur ad remediũ.l.iij.S.e.¶ QAuerit Hi.utrũ hẽs feudatari
us debeat iurare oib hẽdibus dñi uel vni tm Et dicit ꝙ oĩbꝰ
ar. huiꝰ.l. qð tãgit gl.in.l.is cui.S. de uſufru.⁊ Ja.de are.in
l. de pupillo.S.ſi pluriũ.j.de no.oper.nũ.⁊ gl.dicit in.c.ſi plu
res ſi de feu.fu. cõtrouer.x. coll. Mõ glo.ꝗd cõtineaĩ appel⸗
latiõe domꝰ.habuim in.l.j.S.hoc aũt.S.ad ſylł.

¶ Nerbis ſideicõmiſſi.lmera debent eriẽ

*p eo tꝑe qᷣ fuit retar
data libtas abſq; moe healard. CMo – Erpoliali
AIlimentfia, Bir bonus dʒ arbitrari alimẽta p ꝗli/
Alimentis. tate relicte dotis qᷓ alimẽta tieſenar ere
ſcẽte etate.h.d. Idẽ dicit tex.in viro ⁊ uxoꝛe in.l.ſi cũ dotem
5S.ſinautẽ in ſeuiſſimo.S.ſo.ma.qð ĩtelligo qñ vires dotis ſuf/
Acerẽt. alit᷑ frat tenet alere ſoꝛoꝛẽ.ut.l.qui ſiliũ.S. ubi pu.edu.
de. ⁊ vir uxoꝛẽ.ut nõ.p Hi.in.d.S.ſinautẽ. ¶ Op.⁊ videtur
ꝓꝙ imo arbitrio boni viri km quãtitatẽ hẽditatis debent ſolui
alimẽta.ut.l. alimẽta.j.e. Dic ut in glo.⁊ tene opi. Hu.qꝛ ma
glis eſt uera. Itẽ facit iſta lex ꝙ legatũ pꝛo dotenõ ſit purum
ed ↄditionale ſoluẽdũ tẽpoꝛe matrimonij.qð an ſit uerũ dicã
uncltitio.. ante. . de condi. ⁊ demoni.

nat in metallũ poſt reſtõnẽ p̃ᷣteriti tẽ
ret etn alimenta petere põt. h. d.
— p. ⁊ videt ꝙ poſt reſtitutionẽ petit alimẽta p̃te/
ritꝗ. ut.l. in inſula. C. de ſen. paſ. Aeritas eſt h loquit᷑ ĩ lega

to alimẽtoꝛũ qð p danationè in metallũ nõ perit.qꝛ etiã dãna

to põt relinq.ut.l.in metallũ.j.de hi.
op.de.l.ſi in metallũ.j.de iure.fiſ. S

pꝓnõſcrip. C Item
o. B ſpetiale in alimentis.

Eodẽ mõ ſolue contrarium de.lij. C.de bo. ꝛeſcrip. ¶ Itez

oppo.S.e.l.ij.So.ut ibi.¶ Oppo. glo. de. cum allegatur.

De ali.⁊ cl. lega.

C. de re mili. So.ſpetiale eſt in alimentis.pꝛo h.j.e.l.ſeruos.
⁊c ibi aliqua dicam. Sis lunstiorelietis ohli
DSi pᷣdia pꝛo alimẽtis relictis obligan
VAtius. kpob 5

Detur ex hoc legatũ alimẽtoꝛũ nõ auger

M miuel minuu. b. d. ¶ Op. modus adiect'legato habet᷑
pↄditiõe.ut.l.j.C.de his q̃ ſub mõ.vñ ſicut ↄditiois adiectio
minuit legatũ.ita ⁊ adiectio modi.So.gl.hoc uerum niſimo
dus ſit adiectin fauoꝛẽ legatarij. ꝓbat᷑ in.l.titio in pn.j.de cõ
di.⁊ de. Sʒ ponamus ꝙ teſtõꝛ nibil dicat de bypotheca.ſed
dixit ꝙ uolebat alimẽta ꝑcipi ex illo fundo.an fudus ſit obli⸗
gat..Auidã ꝙ nõ.Aʒo dicit h ↄꝛiũ ⁊ in.l.gaius.S.de an.le.
qð hodie ẽ determinatũ cũ oĩa bona hẽditaria ſint obligata
ꝓle.ut.l.j.C. cõia de lega.¶Quũo pone ꝙ teſtõꝛ nil dixit de
obligatiõe.⁊ nõ ꝑcipiunt᷑ tot fructquot ſufficiũt ad alimenta
an debeant ſuppleri uel expectari fructPſequentis anni. Hoc
tãgit Qi. inlac argẽtũ.C.de dona.dixi in.l.ĩter ſtipulãteʒ.
5§. ſacrã.j.de vbo.ob.⁊ eſt multũ longa mã.So.dicit nunc ꝙ
debẽt dariitegra alimẽta.qꝛ locus nõ gra taxatiõis ſuit adie/
ctus ſʒ gra demõſtratiõis q; poſt ꝑfectuũ legatũ fuit dictuʒ ex
tali pdio ut eſt tex.in.l.qda in pn.S.de le.j.Et ꝑ hoc ſoluit᷑ cõ
trariũ qð foꝛmat gl.de.l.cũ certꝰ.S.de vi.tri.⁊ oleo leg.qꝛ ibi
fuit adiect cert locus gra taxatiõis. gra demõſtrationis ⁊
poſt pfectũ legatũ.¶Itẽ iſta lex allegatad.q.utrũ bona viri
ſint obligata uxoꝛi p alimẽtis. Quã foꝛmat Spe.in ti.de do
na. inter vi.⁊ uxo.S.foꝛma.v.ſed nũquid.⁊ ibi dic ꝙ ſunt ob
ligata.nã cũ alimẽta debeant᷑ ex bonis mariti.⁊ bona ſut ob/
ligata ꝓ eis ut h ⁊.S.e.l.ij.ergo ⁊c.⁊ Ci.⁊ Ja.de are.dicunt
ck l.l.rẽ in pñti.S. exactio.C. de reiux.ac.QAuidã doctoꝛ I6
bardus diſputauit ↄꝛiũ tali rõne.qꝛ certi ſunt caſus in ꝗbꝰ bo
na ſunt obligata.ut in ti.q.in ca.pi.uel hypo.ta.ↄ.Sʒ iſte ca
ſus nõ eſt de illis ergo te elcnente ad...iſtã ⁊.l.ij.S.e. Rñ.q;
h loquit᷑ qũ bona ſut deſignata ut alimẽta pᷣſtent᷑.ſʒ vir nõ hʒ
bona deſignata ad hoc ⁊ lʒ bona ſint obligata p dote.ſecuj ẽ
in alimentis.qð videt᷑ uerũ tñ ſi ſundus eẽt dat ꝓp ineſtimato.
⁊ ſi eẽt res deſtinata ꝓ onerib miimonij.puto ꝙ ülabona eſ⸗
ſent cgara cũ fuerint data pꝛo onerib mr̃imoni.
Nio Legatũ in dubio ĩtelligit traſlatũ in aliũ cũ
g oonere ſuo. h. d. ↄcoꝛdat.l.legatũ.j.de adi.
lleg. (Op. de. l. i tibi j. de adi. leg. So. ibi legatũ ſu
it traſlatũ in eundẽ.h ĩ aliũ. Mer iſtã.l.dixi in.q.de ſfacto pẽ
habuit ſil quẽ pmo ſtudere fecit ſibilibꝛos emit. ⁊ in teſtõ
uoluit ꝙ ſilius libꝛos cõferret.cõtingit ꝙ pꝛẽ ſuꝑuixit ⁊ fili de
ceſſit.pꝛ dedit poſtea alij ſilio illos libꝛos q ꝑfecit ſtudiũ ſunʒ.
deinde pꝛ deceſſit cũ eodẽ teſtõ.querebati an fili deberet ofer
re.Nixi ꝙ ſic.qꝛ iſti libꝛi vident᷑ tranſlati cũ ſuo onere.ut h ⁊

l. legatum. . de adi.le.qdð nõ. J

2 2 Legatũ alimẽtoꝛũ factuʒ alicui quo
Imperatoꝛ. cũ aliquo moꝛaret᷑ durat etiã moꝛ

tuo eo cũ quo dʒ moꝛari. Itẽ eo viuo ex iuſta cauſa põt ab eo
diſcedẽ. h. d. cõcoꝛ. l. j. C. de. le. vides ergo in pn. ꝙ poſt moꝛ/
tẽ debẽtur alimẽta. Cõtra de.l:.ſeio.in pn.s.de an.le. So.ibi
legatũ relictũ fuit ſauoꝛe ei cũ quo dʒ moꝛari h nõ.¶ Ntẽ op.
qñ cõditio mixta q pendet ex uoluntate legatarij ⁊ alteri de/
ficit ꝓpt caſuʒ deñcit legatũ.ut.l.legatũ. C. de co. inſer. ⁊.l.in
teſtõ.j].de cõdi.⁊ de. So.dicũt ꝗda ꝙ dictio quoad nõ facit
cõditionẽ.ut noõ.in.l.j.C.de lega.h̊ no eſt uerũ ut dixiin.l.j.j.
de ↄdi.⁊ de.iõ gl.alibi dicit ꝙ eſt ſpale fauoꝛe alimẽtoꝛuʒ.ut
nõ.in.l.j.C.de iſti.⁊ ſub.⁊.l.in teſto.j.de ↄdi.⁊ de.qᷓ gl.dicũt
vVitatẽ.lʒ Di.alit᷑ dicat in.c.ĩputari de re.iur.li.vj.⁊ MDe.in.l.
I. C.de lega.quoꝛuʒ opi.repꝛobo in.l.illis libertis.j.de odi.⁊
de. ⁊ ibi dicã. Nõ ultimo v.huił.S.qꝙ ille q dʒ moꝛari cũ aliq
ſi nõ põt ex iuſta cauſa nõ ꝑdit legatu.⁊ dic nt.l.meuia ĩ fi.S.
de an. leg. vñ ſi teſtõ relinquit alimenta uxoꝛiin domo ipſius
teſtõꝛis.ſi nõ põtibi cõmode moꝛari.q; eſt iuuenis.⁊ aliꝗ ſũt
ibi q vſimilit᷑ luxuriareni cũ ea põt habẽ ⁊ petẽ alimẽta ⁊ rece
dere de domo.pꝛo hoc.l.pe.S.ubi pupillus educari debeat.
¶ Qũo qd ipoꝛtat dicere donec ſtabit in domo cuʒ hẽdibꝰ.
NRñdeo ipoꝛtat fauoꝛẽ hẽdis.qꝛ ibi ſtãdo dicii minus grauis
alimẽtatio. Scdo continet aliud cõmodũ.qꝛ iſte q dʒ ſtare ᷑
domo dʒ pſtare aliq fuitia ſm qlitatẽ pſone.naʒ ſi eſt famula
dʒ pᷣſtare uitia fm qꝗlitatẽ ſue pſone no tñ iure fuitu. DPices
tu imo oĩa dʒ facẽ.ut.l.ſicut pꝛonus.j.de op.li. Rũ.illud eſt
uerũ qñ mulier pcepit alimẽta nõ iure legati.ſʒ q; eſt uxoꝛ que
hʒ alimẽta ex eo ꝙ opat in domo.hic aut hʒ iure legati. .·
Ela Adiectiuũ ſignincatiuũ etat adiectũ ꝑſone
legatarij nõ reſtringit legatũ. Itẽ alimenta

Wrelicta ſumpliciter debent in vita. Itẽ alimẽtoꝛũ fauo

re pubertas in maſculis intelligitur uſq; ad decimiidetatmimn
J5

4 2XAE )
, *. 6

VDe ali.⁊ ci. lega.

annů.in feminis uſq; quartũdecimũ annuʒ.h.d. ¶. Mõ tex.
ibi aut ſi nõ apparet ⁊c. Iteʒ nõ ꝙ puer ⁊ puella intelligitur
donec durat pubertas.¶ Op.ad pn.ex gl.⁊ Viace adiecti
uũ ſigniſicatiuũ ꝑſone reſtringit etiã ut poꝛigat ad alias ꝑſo/
nas q; q ſint eiuſdẽ etatis.ut.l.nõ alit.S.ſi.S.de le.iij.So.hᷣ il
lud adiectiuũ adijcit certe ꝑſone.qꝛ dicit titie puelle.vñ cauſa
demõſtrationis magis qᷓ reſtrictiõis videt appoſitum. ſʒ ibi
ponit adiectiuũ ſimplicit ⁊ ideſinite tm. vñ dʒ reſerri ad illas
pſonas ꝗbcõuenit illa etas.¶ Itẽ dicit h ꝙ alimẽta debent
Tvita tm.Cõtra.S.e.l.iijj. So.ibi fuit legat fundus ad alimẽ/
ta ⁊ ſic ꝓpetas.h̊ vo ſimplicit᷑ alimẽta. ⁊ ſic cũ vita finiũt.ſimi⸗
le in. l. cũ hi.S. Oſtat.S.de tràſac.C.j.ad.l.fal.l.hereditatum.
¶ Lertio op.dicit᷑ h ꝙ pubertas durat in alimentis uſq; ad
xiij.annũ als õ.Cõtra iſtud op.de.l.ſi arrogata.S.nõ tãtum

S. de adop. So.ibi eodẽ mõ quo h accipit ut ibi nõ.¶ Alti -

mo q ponit vnũ ſpale fauoꝛe alimẽtoꝝ.qro de alijs qð ſpetia
lia hʒ. Rñ.hʒ fauoꝛẽ.pmo qꝛ ex minus utili uolũtate debent
cũ triẽnij pᷣſtatiõe.ut.l.j.C.de ſideicõ. Itẽ 4 põt relinꝗ nõ ca
pacibꝰ. ut.S.ł.l.is cui.⁊.l.fuos.j.e.Itẽ ꝑ clauſulã gnalẽ que
minuit legata legatũ alimentoꝝ minuit ut.j.e.l.libertis.S.po
ſthumus. Itẽ ꝙ relictũ noĩatim ĩtelligit repetitũ a ſubſtituto.
ut. S. e. l. iij. S. luti. Itẽ hʒ huilegiũ in mõ exigẽdi qꝛ emptoꝛ
hpʒ aetionẽ.ut.S.e.l.alio. Itẽ bꝛeuioꝛes dant᷑ dilatiões.nt.l.ij.
de re iudi. Itẽ nõ admitti᷑ appellatio.ut.l.ñ.j.de ap.re.Iteʒ
qñq; nõ admittit cõpẽſatio.ut.l.iiij.de cõpẽſa. Item hʒ puile
giu in mõ duradi.na pubertas ĩtelligi longioꝛitꝑe ut h. Iteʒ
nõ põt pacto pᷣhentiũ ſine auctoꝛitate iudicis remitti.ut.l.cuʒ
hi.ꝑ totã.l.S.de traſac. Iteʒ põt agi pꝛo his tpꝑe feriato.ut.l.
ijj. de ſerijs. pñt ⁊ alia ſpalia reperiri qð laboꝛioſuʒ eẽt poti qᷓ;
ſubtile. ut dicit glo.in ſimſi uele.. w. ng

Ro aliméta Bliud dicit quẽ ſolitũ e& facere
Sed ſi alimẽta. ultima Pie fac. h. d. habes

wdictio ſolit vficaĩ in vna vice.aliud ergo ẽ dicẽ. ita ſolitũ fie
ri.alid ita ſacẽ ↄſueuit.qꝛ ↄſuetudo reqrit binuʒ actu.C¶Nõ
ꝙ vᷣbũ pñtis ul pᷣteriti tꝑis poꝝigit᷑ ad tp̃s pñs. CCõtra qð
op. ⁊ videt᷑ ꝙ poꝛigat᷑ ad futuru ꝑ.l.ſi ita.j.ti.j.l.aureliꝰ.S.in
teſtamẽto.j.de li.le.Gl.ſol.h ⁊ dicit ꝙ h̊ uariatio teſtõꝛij tin
git circa idẽ qð relinꝗtur. in ↄꝛijs cõtingit circa diuerſa.vide
glo. q icipit ſic. C. ne de ſta. defun. ⁊c.ibi ſol.ꝰm Ro. ¶ Iteʒ
op.de.l.nomẽ.S.ſilio.S.de le.iij.So.utibi videbitis.
¶QMuid am. Aui relinꝗt aquã videt᷑relinquere pᷣciuʒ
SenEREYaque ⁊? tale legatũ nõ ↄtinet Fuitutẽ ſzʒ de
bitũ ꝑſonale.h.dð.pᷣmo ponit dictu.ſcdo obiectionẽ.tertio re/⸗
ſponſionẽ.ſcda ibi nec videri.t᷑tia ibi nec enim. ¶ Mõ tex.ibi
dicebã ⁊c. ⁊ feci ipſũ notari.S.e.l.j.⁊ ibi reliquerit ut ſit qðdã
debitũ ꝑſonale nõ aũt ſuitꝰ.⁊ ſic rñdet᷑ obiectioni ſupꝛa facte.
¶ Op.ꝙ nõ debeat᷑ eſtimatio ſʒ ipſa ſpẽs.ut.l.cũ hi.S.ſi non
minꝰ.S.de traſac.⁊.l.j.⁊.l.nulli.C.de ero.mi.ãno.li.xij.So.
ut dixi. S.l.j..CAQũo qñ reliquit alicui ius aque ducẽde q bʒ
vicinũ pᷣdiũ.⁊ reliquit ut nõ ſiniat᷑ cũ ꝑſona nõẽ dubiũ ꝙ trã
ſit cum pᷣdio.ſʒ ſi reliquit hñti pᷣdiũ vicinũ ut finiat᷑ cũ ꝑſona ẽ
dubiũ an ſit fuit pſonalis.Aʒo ⁊ Jo.dicũt ꝙ ẽ ſuit realij q̃
tñ ꝑ exceptionẽ finit cũ ꝑſona pempta ꝑſona.ita nõ.h ⁊.l.ut
pomũ.S.de Fui.⁊.l.pecoꝛij.S.de ſer.ru.pdi.⁊.l.q bina⸗.s.de
uſufru. ꝓbat᷑ ĩ. l.iij. S.de ſerui. Sʒ poſito ꝙ relingtur eiq nõ
hʒ vicinũ pᷣdiũ an eſt ſeruitꝰ 8
coͤfeſſoꝛiã rra gurcii; poſſeſſoꝛẽ. Si nõ ẽ fuit poſſu agẽ tmᷣ
ↄtra ũüllũ ꝗ ↄceſſit nõ ↄtra aliũ. Rog.h ⁊.l.ut pomũ.S.de ſui.

dicit ꝙ ẽ uie l tenet h irari Poiut Etreſat. de

uſufru.ſup rubꝛica tenet opi. Ro.per hãc.l.Ego teneo gl. ꝙ
nõ ſit ſeruit ⁊ ꝙ nõ poſſit agi niſi ↄtra ↄcedẽtem nõ cõtra ter
tiũ. Mꝛo hoc tex.in.l.gaius.S.de annu.leg.x in.l.ſfi.S.fi.Sẽ.
de Zhen. emp.⁊ hoc uoluit dicere iuriſcõſultus ibi dũ dic hoc

—

eniʒ ⁊c.q̃n dicat nõ eſt ſeruit ſʒ qdᷣdã ius debitũ perſone.

EVili Mulier pot eſſe executrix i teſtamẽto ⁊
Filio ⸗ illud officiũ acceptare ſi achnouul le
Agatũ a defũcto ſibi relictũ. Itẽ hoc officiũ ſi hʒ onus
purſale annexũ traſit ad hẽdes.h.ð.¶ Nõ ꝙ mulier execu⸗
trix põt eẽ in teſtõ.idẽ eſt in.l.ſlio.S.mr.j.de adi.le.idẽ tenet
Spe.in ti. de inſtrumẽ. edi.S.nũc vo x.ſʒ qd in mulie.dixi in
l. femine.j.de re.iur.¶ Quero marit ſecit uxoꝛẽ executriceʒ
ſui teſti. illa poſtea traſiuit ad ſcdᷣa nota. qᷓrit an officiũ execu⸗

tionis finiaĩ. Aidet ꝙ ſic ſicut tutela.ut.l.tutela plerũq;.̊. de

tute.Cõtrariũ puto uerũ ꝑ.l.cũ pꝛ.S.hereditatẽ.S.de le.ij.cõ
iuncta.l. ſi arrogati. S. de tute. ubi tutela finii depoꝛtatione.ſe
cus ĩ officio executiõis uel electiõis ut.d.S.hẽditatẽ.¶ Aue
ro an religioſus poſſit executoꝛ teſti. De quo ẽ caſus ĩ.c.fi.
eẽ de teſta. li.vj. ubi dicũ ꝙ ſic cũ ſupioꝛis licentia.qð ĩtellige

uel nõ utilitas c. qꝛ ſi ẽ fuit habeo

Ralijs religioſis qᷓ; in fratrib minoꝛibꝰ.nã uli nõ pũt eẽ execu

toꝛes.ut ĩ.c.exiui de ꝑaradiſo ex de vbo.ſig.in clemẽ.¶ Itẽ

nõ ꝙ gs cogit᷑ aſſumẽ officiũ executiõis poſtq; agnouit lega
tũ ſibi relictuʒ.ſimile in arbitrio.ut.l.iij.S.de arbi.¶ Quero
utrũ officiũ executiõis trãſeat ad hẽdes.Di.tãgit i.l.ꝓxima
in pn. Mihi videt᷑ ꝙ melius cadat hic ⁊ videt᷑ ꝙ ad hedẽ trã
ſeat.ꝓ quo videt᷑tex.h ⁊ j.l.ꝓxi.in pn.ſʒ illa nipoil facit.qꝛ illa
erat legataria nõ executrix. Itẽ ꝓ hoc.S.e.l.cũ vnu.in pn.ſʒ
llla nõ facit.qꝛ ibi erat legatari nõ executoꝛ.ſʒ ſolũ Pec. .ſas
An Zↄꝛiũ videt᷑ tex.cũ gl.l.añpe.S.de tute.Di.dicit ꝙ nõ tran
it ad hẽdes niſi iure cuiuſda obligatiõis ita loquitur h. qð tʒ
Ja.de are.⁊ Spe.in ti.de ĩſtru.edi.S.nunc aliqͥ.v.ſed ꝗd in
mMuliere. ⁊ v.ſe. ? Ja.de bel.in auẽ.de ec.ti.S.ſiqs aũt.ſʒ gl.in
d. c. f. de teſta. li.vj.dicit ad hẽdes nõ traſit niſi ſit dictũ ſiẽ di
cimus in arbitrio.ut.l.j.S.diẽ.S.de arbi.⁊ in mãdato qð moꝛ
te finit ⁊ ſimilibꝰ.⁊ ſic ĩtelligo ⁊ bñ dicũt doc.q;ꝛ qð Di.dic ꝙ
trãſit ad hẽdes iure cuiuſda obligatiõis eſt uerũ qũ obligatio
qua tenebat᷑ defunctꝰ cõtinebat onus burſale nõ aũt ꝑſonale
⁊ ita loquit᷑ h.ſʒ ſi eẽt onus ꝑſonale tm̃ nõ trãſiret.ut..l.ante
pe.S.de tute.ꝓ hoc ẽ tex.i.l.is cui.S.de cur.ſur. ¶Qũo an
iſt officiũ traſeat ad ſucceſſoꝛẽ pᷣlati. Qð tãgit Spe.i.d.S.
nũc aliqua.in.d.v.quid in muliere.⁊ ſe.⁊ dicit aut fuit expꝛeſ
ſum ꝓpꝛiũ nomen.aut appellatiuũ.qð dic ut ibi per eum.que
tñ diſtinctio videt᷑ ↄdicere his que cõſueui dicere in.l.qui libe
rij.S.hec vba.S.de vulga.⁊ pupil.⁊ ibi dixi.

C Teſtatoꝛ. Relatiuũ gs uel qui limitat ſuñ antecedẽs

enõ ſolũ in quatitate ſʒ etiã ĩ tempoꝛe.h.d.
¶Mõ tex. ibi in urbanũ.i.ꝓpter negotia dñi urbana.nõ tñ
ad hocut alerẽt ſe ſuis operibꝰ. ut.j.e.l.teſtamẽettto.
¶ Litia. Ralatiuñ gs uel ꝗlimitat ſuũ antecedẽs ad qð re
u eᷣfert nõ alia.h.dð. ¶ Op.dicit ꝙ relatiuũ qð ſequi
tur nõ reſtringit pcedẽtia. Cõtra de.l.nã qð.S.ſi.s.de pe.le.
T⁊.l.ꝗ̃ſitũ.S.j.S.de.le.iij.⁊x.l.hẽs..uxoꝛi.e.ti. So.relatiuũ re
ſtringit ancedẽs ad qð refert᷑ nõ alia.⁊ ſic nõ obſtat ↄꝛiu.Cõ⸗/
tra hoc videt᷑ ꝙ reſtringat aliud.ut.l.hẽs.S.uxoꝛ.⁊.l.naʒ qð
ſi.S de penu le. So. vitas ẽ ꝙ nõ reſtringit aliud ut h.q in
egib ↄꝛijs totũ erat ſuũ añcedẽs. Et ſi dicatur quõ relictũ nu
meri ſingularis ⁊ generis neutri referi ad id qð è numeri plu/
ralis ⁊ generis feminini.uł quõ referat᷑ ad ꝑlura. Dicã.j.ti.j
l.plauti.ubi iuriſcõſultꝰ tãgi hec.¶ Op.c videt ꝙ relatiuũ
8 ul qui nõ reſtrigat ſy augeat.ut.l.ea tñ adiectio.S.de le.iij.
So.ibiponitur cũ copula h̊ ſine copula ⁊ ſic non ob.C HNõ
tex.ibi ſicut rationibꝰ ⁊c.ad qdð dica.j.l.ꝓxima.S.j.

— TrATY1 Legata relicta ab hede debẽtur
Zumenta. Sede hedis. Itẽ appellatiöeli

bertoꝛũ hẽdis libert liberti ↄtinet queʒ teſtõꝛ tracta/

batut ſuũ.p.d.ſacit iſtud pn.ad id ᷣm Di.ꝙ officiũ executo

ris traſeat ad hẽdeʒ.ſʒ h erat legatari.ut.S.l.ꝓxi.dixi. Iteʒ
dicit h ꝙ libert liberti admitti? ad ſideicomiſſuʒ.ð.q; fſideicõ
miſſuũ fuit relictũ libert manumiſſis ab eo in teſtõ ulł codicillij.

GBiibi nõ fuit manumiſſus. So.admittit᷑ idiſtincte ad ideico/
miſſuz futuroꝛũ relictũ libertis. Hõ ꝙ qñ dubitat᷑ de uolũta⸗/
te deſuncti põt ex ſua ſcriptura ꝓbari.ut h dũ dicit ſuis libertꝭ

⁊c̃. ⁊ in.l.nenſenius.S.de neg.geſ.⁊.5.l.ꝓxi.in ſi.ibi rõnibuj
⁊c.⁊ glo.eſt in.l.qui concubinaʒ. S. ij. ð. de le. iij. Mõ ꝙ illud
qð dicit ꝙ appellatioe filioꝛũ nõ cõtinet nepos c uerũ niſi eẽt
nepos quẽ teſtatoꝛ cõſueuerat nominare ⁊ tractare ut ſiliũ ſic
dicimus hᷣ in liberto liberti. Z

—

H aH Hine Iunle ato nõ reiterabii diſpoſitio genera/
(B ſilice. nSaclertur ad ea de gbſpaliter ẽ ꝓuiſũ.

h. d.¶ Op. de.l. titia. S. ꝗ marco. S. de an. le. ubi admittit ad
utrũq;. So. Me.ibi loquii in legato reiterabili.hloquit inle
gato alimẽtoꝛũ qð n eſt reiterabile.ſta.q.ponit Ci.in.l.cũ
qſtio.C. de lega.ubi ſoluit hm Di.ꝙ ibi loquit᷑ qũ legatũ reſpi
cit diuerſas cauſas.hᷣ q vna ⁊ eandẽ.uthᷣ ⁊ i.c.generi.ex de

re.iu.li.vj. ¶ Itẽ op.j.e.l.libertis.ubi per generalẽ clauſulaʒ

receditur a ſpali. So.ut ibi dici.

1 ¾ HS A ellatione libertoꝛu ſuo
Qui ſocietatem.ceinioeobor ea Parte

qjuã ꝗs habebit in eis.h.d. ↄcoꝛdat.l.ſiqs ſuos.S.de le iij.

— αν Seruis ppꝛij põt relinꝗ legatũ ĩ cau
Eruos. alimẽtoꝛũ itẽ põt relinꝗ templo qð
nÿeſt ſʒ eẽ ſeperat.h.d. ¶ Mõ ꝙ bui lʒ als ſint inca/

paoces. tñ in cauſa alimẽtoꝛũ admittũtur. allegat᷑ ſimile in.l.is

cui.S. e. ¶ Itẽ p iſtã.l.dicimus ꝙ lʒ als fratrib minoꝛib nõ
oſſit relinq tñ in cauſa alimẽtoꝛũ ⁊ ꝓ neceſſarijs ſuis põt re⸗

ſinq ut h. ⁊ itelligo de fan ingularch ⸗ conuẽtui põt re

linq.ut in.c.exiui de paradiſo in cle.de v.ſig.idẽ dico ĩ qlibet
religioſo

— — — —

——

— — — —- — — = = = ——0

— —-

ſ

— – —. —

— —— —

— — — — —.

WMM 18 er dauſulã gnãlẽ ap
1Ae rti quos. R in nlnudtrmar⸗

=W
gctate 1

Be ali. ⁊ ci.lega.

religioſo.qꝛ ipſemet poterit iudicie officiũ iploꝛare ꝑ iſtã.l.cũ
ſimilibꝰ.¶ ¶ Itẽ alij religioſi qᷓ fratres minoꝛej pñt ↄſtituẽ pꝛo
curatoꝛẽ ⁊ tñ nõ pũt agẽ ꝓ ſe.ut.l.ſᷣuũ quoq; ĩ pn.S.de ꝓcu.
T.l.diuꝰ.⁊ ibi nõ.õ.qꝗ pe.tu.⁊ in.c.ex parte.ex de reſti.ſpo.ſʒ

ſoꝛte religioſus cui relinquunt᷑ alimẽta nõ põt ipſe petẽ ſʒ mo/

naſteriũ.ut.l.ſilio.j.de cõ.⁊ de.ſʒ ſi eẽt religioſus nõ aſtrictus
alicui monaſterio ſ obligat religioni in genẽ uel tẽplo nõdũ
cõſtructo tũc ipſemet põt petẽ ꝑ ſtaʒ.l.⁊ ſimiles.¶ Qũo an
poſſit relinꝗ tẽplo nõdũ oſtructo.⁊ h videt ꝙ ſic.¶ In vꝛiuʒ

videt᷑ caſus in.c.abbate ex de re iudi.li.vj.vbi tẽplo qð nõ ẽ
nõ põt donari.ſa legatũ ẽ donatio.ergo ⁊c. Itẽ videt᷑ tex.i.c.
ſi. ex de oech. o⸗ dioc doͤelegan tẽplo nõdũ ↄſtructo.ut
l. ſi

B ⁊.l.Puos.ſj.de li.ca.ꝓ h.l.ſi fuitꝰ.S.futuro.S.de fui.ur.pᷣdi.
Ad ↄꝛia rñdeo ꝙ nõ põt donari.cõcedo qꝛ donatio ẽ ↄct ꝗ
gct reqꝗrit ꝑſonà uera uel ſictã cũ qua ↄᷣhat᷑.vñ ſi feret dona/⸗
tio alij ꝗ pmittet reſtituẽ tẽplo edincãdo nil repugnat.ſʒ h lo/
quit in legato qdð reꝗrit ꝑſonã cũ q̃ ꝗs loquat. Non ob.c.ad
audiẽtiã ex de ec.edi.qꝛ fateoꝛ ꝙ nõ põt ↄcedi puilegiũ ecclie
que nõ eſt.ut ſtati ſit bñſiciũ.ſʒ bene põt cõcedi ut incipiat ha
bere vire cũ incipiat eẽ capłin.⁊ ita videt᷑ dicẽ ibi gl. p hoc di
co ꝙ ecclia ↄſtruẽda põt inſtitui hẽs.ſicut poſthumꝰ alienꝰ.
ut.l. gallus. . ille caſus.S.de li.⁊ poſthhun.

kreceſſum a ſpãli.h.d. ¶ Oppo.qꝙ admittat ad
utrũq;.ut.l.titia.S.ꝗ marco.S.de an.le.Hic ut dixi.ð.e.l.ali
mẽta.S.baſilice.¶Mp.qꝙ ꝑ gnalẽ clauſulã nõ recedat᷑a ſpe/
tiali.iĩmo ipſũ cõpꝛehẽdat.ut.d.S.baſilice. So. Ja.de are.h̊
iõ q;ꝛ uſus eſt vbo vłi qꝛ dixit oibꝰ.ĩ ↄꝛio fuit uſus vbo ĩdeſini
to.tñ iſta ſo.videt᷑ .l.ſtichꝰ.j.e.vñ Ni.ſoluit ꝙ hec clauſula
gnãlis apponit᷑ in diuerſis uoluntatib ibi in eadem.idẽ dicit
Di.i.c.generi.ex de re.iur.li.vj.⁊ ĩ.l.doli clauſula.j.de v.ob.
¶Itẽ ad hãc ſo.op.de.l..ſtichꝰ.v.itẽ cũ alimenta.j.e. So.ibi
loꝗt᷑ qũ ĩ eadẽ uolũtate appoſuit clauſulã gnalẽ ⁊ ſpalẽ reſpe/
ctu diuerſarũ ꝑſonarũ.hᷣ reſpectu earũdẽ, Et diſtingue qũ ap
ponit᷑ cauſula gnalis ⁊ ſpalis reſpectu eiuſdẽ cauſe.ſiqdeʒ in
diuerſis uolũtatib p ſcdaʒ recedi a pma.ut h.ſi ĩ eadẽ.⁊ tũc
aut ĩ eadẽ clauſula grauat eadẽ pſona. ⁊ tẽ cauſula gnalis nõ
referi ad ſpeciñcata.ut i.d.S.baſilice. Si vo diuerſe ꝑpſone vi
det᷑ receſſu a pᷣma.ut.j.e.l.ſtichꝰ.v.idẽ cũ alimẽta.¶ Itẽ op.
⁊ videtur ꝙ i diuerſis diſpoſitiõibus clauſula gnãli nõ tollat
ſpalem.ut.j.de no.oꝑ.nũ.l.j.S.j. So.aliud ĩ diſpoſitiõible⸗/
galibus aliud in diſpoſitionib hominis.qꝛ eſt euitanda legũ
coꝝectio qð no. A ſol
Bannmiſſz. imẽta debita nõ ſoluta pñt pe/
Manumiſſis. tam pᷣterita q;ᷓ futura.hoc din⸗
¶QOp. dici h ꝙ ſtetittato tpe ꝙ nõ petijt.⁊ poſtea petẽ põt.
Cõtra imo videt᷑ tacite remittẽ.ut.lꝓcula.S.de ꝓba.So.gl.
ibi iducit tacitã remiſſionẽ ſolus tꝑis curſus.ſʒ charitas ⁊ ↄſã
guinitas ⁊ redditio rõnis ſepiꝰfacta quã nõ.⁊ eã allegoĩ.l.
dotis. S.ſo.ma.vide gl.q icipit qꝛ ſteterũt ⁊c. ¶ Itẽ op.dici
hic ꝙ iterpellatio nõ ẽ neceſſaria.Cõtra ĩmo eſt neceſſaria.qꝛ
iſta obligatio nõ hʒ dieʒ. ut.l.ſi ex legati cauſa.j. de uer. ob. ⁊
l.moꝛa in pn. S. de uſuri. So. hic ĩterpellatio nõ ẽ neceſſaria.
tractam de ſoꝛte nõ de uſurij.ut.l.cũ vnꝰ. S.j.S.e.¶Qũo
ĩpetunt alimẽta pterita qd peti dʒ. Rñ. alimenta ipſa uel eſti
matio. Scitis ꝙ ĩ alimẽtis ueniũt qᷓdazʒ q curſu tpis peunt ut
habitatio.x tũc dʒ deueniri ad eſtimationẽ in petitiõe ↄdem/
natiõe uel executiõe.ut.l.ſi uſufruct mihi in biẽniũ.S. de uſu/
fruc.le.q̃dã ſũt qlʒ nõ ꝑeant.tñ nõ expediũt.ut medicine que
neniũt ĩ cauſa alimẽtoꝛũ ut dixi in.l.legatũ.S.e.⁊ tũc dʒ deue
miri ad eſtimationẽ. ut.l.ſi libert artẽ.⁊.l.pꝛonꝰ g· t. j. de op.
li. Quedaã ſũt q hodie habẽ expedit.ut frumentũ vinũ t ſimi/
lia. tũc ipſa des dz petinõ eius eſtimatio.ut.l.nulli.C.de ero.
mili.anno.li.xij.niſ ꝓpt᷑ moꝛã deueniret ad eſtimationẽ iux
mãm. l. vinũ..ſi cer. pe.⁊ hec lex loqtur in alimẽtis debit ex
teſtõ. ¶Auũo ꝗd i alimẽtis debitis iudicis offõ. ut a pꝛe filio
Nñ.ſiqdẽ ſil alimẽtauit ſe ſuis opis uel fuit ſibi donatũ non
pot repete.qꝛ tůc põt repetẽ alimeta a pꝛe ꝗ nõ hʒ vñ ſe alat.
ut.l. ſiqs a liberis.. ſi uel parens. S. de li. agno. Sʒ ſi accipit
mutuo ut ſe alat competit actio mutuãti.ut.l.ñ.S. de ĩ rẽ vſo.
Et hoc in alimẽtis debitis iure ſaguinis.Sʒ ĩ alimẽtis debitj
iure fuitij ⁊ oꝑarũ ut in uxoꝛe ẽ vidẽdũ an uxoꝛ ſtetit ĩ fuitiuʒ
viri uel nõ. ⁊ ſi nõ ſtetit. an ſtetit ꝑ ipſa uel ꝑ virũ Fʒ nõ.ꝑ Di.
in.l.ſ cũ dotẽ. S.ſinautẽ in ſeuiſſimo..ſo.ma. de quo ꝑ Ci.in
l. q in uxo⸗ẽ. C. de neg.ge.¶ Nõ ex iſto.S.ꝙ poſſum petẽ
in vno libello alimẽta pᷣterita ⁊ ſutura.pꝛo hoc.l.j.C. de ſidei/
cõ.⁊.l.nõ quẽadmodũ.S.de iudi. ?JMVMB

–— —puiſuʒ. ⁊ legatoꝛũ

AA ReP „Ai Teẽpus etas grauati adiectuʒ
¶Ab heredib Ug. g nato in osbio cõditionẽ ſa

e
cit.h.dð. ¶ Op.qꝙ tps certe etatis faciat oditioneʒ.ut.l.ſi ita
ſcriptũ.de manu.te.Gl.remittit ad.l.j.C.cõmunia de le.⁊ ibi
ſol. Ja.de are.ꝙ ibi erat certũ ꝙ teſtatoꝛ uolebat facẽ diẽ.di⸗
uinare eſt q̃re dic ꝙ h̊ apponi tẽpus grauato ibi honoꝛato.

rationẽ huius vide ut dixiin.l.ſicui leget.S.de le.j.

Poſthumns. Himinutio legatoꝝ relictoꝛum in

vteſtõ nõ ꝑtiet ad legata nec ad ali
mẽta relicta in codicillis uli tabulis pupularib.h.d. ¶ Op.
iſta claſula referat᷑ ad oĩa relicta.S.ut.l.talis ſcriptura.i ſi.
cũ ſe.S.de le.j.So.hᷣ ſpale fauoꝛe alimẽtoꝛũ.¶ Op.ꝙ refera
tur ad ea q̃ ſunt relicta in codicillis.ut.ltalis in ſi.S.allegata.
So.ibi ſimplicit᷑ dixit q legauit.h dixit q legauit ĩ codicillis.
¶Vltimo nõ ibiidẽ aſit ⁊c.ad.q.dicit ſtatutũ ꝙ dans opeʒ
uel auxiliũ in maleficio cõdẽnet᷑ iquãtũ pncipalis delinquẽs.
mõ pncipalis delinquẽs dʒ cõdẽnari in cẽtũ.ſʒ ppter ofeſſio/
nẽ ſit diminutio t᷑tie partis.mõ q̃rit ĩquantũ dʒ codẽnari dãs
opẽ uel auxiliũ.Et videt᷑ ꝙ in centuʒ.q; in eo rõ ceſſat quare
pncipalis cõdẽnat in minus.⁊ idẽ dico in augmẽto ſi ppt ali/

ꝗd dʒ pena pncipalis duplicari ꝙ nõ duplicabitur in dante

opem uel auxiliũ.q;ꝛ cauſa pꝛopter quã pᷣncipaliter dʒ dupli/
cari ceſſat in dante opẽ uel auxiliũ.ut.l.is cui opẽ.j.de ſurij.

WiRarPi&α M6 ipleto onere de moꝛãdo in certo loco
(Cibaria. Mo ltto⸗ puat.h.d. Rõ dubitãdi ĩ iſto

5S. fuit ꝙ onus moꝛãdi ĩ certo loco videt᷑ cõtinere ſpẽʒ ſᷣuitut.
vVñ in alio q; ĩ liberto nõ ualebit ut.l.titio.S.j.de ↄdi.⁊ demõ.

— Abſens pꝛopter negotia te/
t Eſtamento.thanabo⸗ aliete pci

e.h. d. Moſſumus in iſta.l. dicẽ in tali qõne cano
nicus nò reſidẽs in ecclia nõ põt habẽ fruct.qd ſi eſt abſens
ꝓpter negotia ecclie. Aidet᷑ ẽ pñs ꝑ iſtũ tex.⁊ ex̃ de cle.nõ
reſi.c.ex parte.¶ Sʒ qd ſi eſt abſen nõ ppter negotia ecclie
ſed Pperlon uel pᷣſidis.uel clericus ꝓpter negotia pape.Cer
te videtur idẽ.qꝛ pᷣſens videtur.ut.c.ad audientiã.⁊.c.ouʒ di
lectus.ex de cle.non n P I H
iſpoſitio gnãlis nõ refertur ad ea
chus. .gnlerin eandẽ cauſã ſpalit eſt
pſtatione grauari põt legatarius
ingularis. b. ö. ¶ Op. de. .titia.S.ꝗ marco.S. de an.le.ubi
dz habẽ utrũq;. Di.in.c.generi deè re.iu.li.vj.ſol.ꝙ illud loqꝗ

tur qñ legatũ reſpicit diuerſa cauſas h reſpicit eãdẽ. ita etiam

dixi. ð.e.l.alimẽta.S.baſilice. Sʒ iſta ſo.videt᷑ õ iſtũ tex.qꝛ h
x.aurei ſimpliciter legati fuerũt.iõ/.Ro.ſubaudit h.ſ.ꝓ alumẽ
tis.ſʒ certe idẽ ſi nõ dicat p alimẽtis.qꝛ tacite ĩtelligit qũ legaĩ
pauperi. ut...cũ hi. S. cũ in annos.ð. de tranſac. ⁊ gl. S. e. l. l
dert. S. poſthumus.x ſic habes ꝙ clauſula gnaãlis non reſer
tur ad ea de ꝗb ſpalit eſt puiſũ ⁊ tacite.¶ Qũo in quo cõſi/
ſtit iſta benignitas. Nicit glo.de iure antiquo nõ poterat a le
gatario legari.qð nõ vide bene dicendũ per.l.j.de leg.j.vbi
per oĩa exequata ſunt legata ſideicõmiſſis. Ja.de are.dicit q;
benignitas cõtingit in hoc qꝛ cõtubernali ⁊ libertis de qbus
ſupꝛa dixerat nõ reliquerat libertatẽ expᷣſſe.⁊ tñ cõtinet᷑ ap.
pellatione libertoꝛũ ut in tex.ibi ꝗ deinde ⁊c̃.x ibi.iteʒ cũ ⁊c.
Itẽ ĩ pn.l.eſt vna gl.que incipit ſi legauit eadẽ ſticho. Ol. di⸗
cit ĩmo cõtubernali ⁊ liberis.als idẽ cõtineret ſequẽs legatuʒ
qð pꝛecedẽs ſpetiale qð nõ.
itia. ſinit legatũ.tũc finit onus legato adiectuʒ niſi
behogliud de uolũtate teſtatoꝛis appareat. h.d.

—

NAAEP Legatũ alimẽtoꝛu nõ perit cõditiõe
¶Mater filio. e⸗ er caſum etngenten perſo

Biariis Glo. dicit q bic eſt duplex lutera. x tene ut

nam eius in quem ſpetialiter e
gaio.S.imperatoꝛ.

collata.h.d.dic ut dixi.S.e.l.

—

glo. dicit ⁊ tenet. Sialimẽta ſimplicit
Si alimẽta ſimplicit᷑ re
Am alimenta.Scnnt eenn⸗ arbi⸗
trio boni viri ĩſpectis cõditionibus hᷣ inſertis.h.d.de
vna ex bis circũſtãtijs habuiſtis.S.e.l.cũ vnus.S.ſi.ſ.de cha
ritate.¶ Dicit h ex facultatibꝰ pereditatecluer quõ hoc dz
intelligi an heres debeat nẽdere ꝓpꝛietatẽ ſrfructus nõ ſuffi/
ciũt. Rñdeo nõ dʒ uendi ꝓpꝛietas.ſʒ ſᷣi quantitatẽ fructuuʒ
debẽt alimẽta pꝛeſtari.ut.l.ĩperatoꝛ.j.ad trebel.

Cui relictũ eſt aio cõpẽſandi
WMui fratris ſui. põt petẽ legatũ i here

7

dẽ liberet.quo omiſſo doli exceptione repellitur.h.d.
O atu De ultimo caſu dic ut dixi.ð.e.l.
—= 2 AUS. . gdeʒ eſt alimenta relinquere ⁊
— .— h ij

2

BVe au. 7 af. lega.

grauare heredem aliquem educare. b.d.
¶ (De auro ⁊ argẽto legato. Rubꝛica.

j „νRi Legato ge⸗
Jalii neſtimenta.egto ge⸗
gatr ꝑ legatuʒ generis ſubalterni ul ſpetiei.⁊ ge
nus reſtringit ut nõ cõtineat ſpẽm de qua ſunt
I— alia indiuidua noĩata.h.d.Ocoꝛdat cũ i. huius
legis.l. heres meus.S. j.S. de le.iij. ⁊ ꝓ Hi. in. c. generi de re.
iur. li. vj. per lo reth. Pe de fun. inſtruc. 4
i 1. Qui dʒz pondus argenti in genere li⸗
¶ Cui certum. berat M aimattoneſec⸗ ſi debes
tur certa ſpẽs.h.d.cõcoꝛ.j.e.l.cũ certũ.⁊.l.cũ auruʒ.¶ Op.
de.l.paulus.j.de ſo.HNue ſo.ſunt in glo.vna ꝙ eſt Tal fauo/
re ultime uoluntatis.Alia ſo.eſt ⁊ uera ꝙ hoc eſt uerũ ſi ſolui
tur pecunia ere nõ ↄtaminata.qꝛ ſi debes mihi certũ pondus
argeti ad ligã peruſinã ſi vis ſoluẽ pecuniã argẽteã eluſdeʒ li/
e certe admitteris.ſʒ ſi vis ſoluẽ pecuniã ere cõtaminatã.ut
