uoco ĩ dubiũ an ꝓ legat minut debeat pᷣſtari ſatiſdatio.Qui
dã dicunt ꝙ nõ.vitas ẽ ꝙ iſte.S.loqꝗtur in legaj minuꝭ cauſa
alimẽtoꝛũ ⁊ iſtud oẽs tenent. ¶ QAQuero que dicantur legata
mMinuta.Dicũt ꝗdã ula q̃ſt uſq; ad.x.aureos.ſʒ iſte.S.no dic

3

*

Ac ſenatuſcõſul. trebel.

B. Alij dicũt uſq; ad duo. ut.l.ſi oleum.ĩ fi. cũ.l.ſe. S. de dolo

Alij dicũt alit.ut ĩ auc.niſi.C. de ſẽ.ex peri.re. Ja.de are.diẽ
ſuꝑ iſta gl.ꝙ ĩ illa auc.niſi ſtãdũ ẽ cõſuetudini.i alijs ſtat᷑ arbi/
trio iudicãti cũ nõ repiat᷑ det᷑minatũ.ut.l.j.ĩ fi.S.de iure deli.
⁊.j.ex ꝗ.cau.iĩ poſ.ea.l.in uẽditiõe.⁊.l.certo generi cõia pᷣdi.
Que ẽ rõ q̃re nõ pᷣſtat ĩ alimenj. Dic utĩ gl.Querit gl. H

dẽ ꝙ nõ dʒ ſatiſdare ſʒ an cauẽ. dic̃ ꝙ ſic. ut.l.ij. S. ſʒ ſi dubitel

S.de iudi.hẽs tex.i.lĩ reb de uſufr.ea.re.q uſu. ↄſu.hẽs i.l.ſi
liũ ut le.no.ca.⁊ qð nõ.ꝑ Hi.j.iudi.ſol.ſuꝑ rubꝛica.¶ Qũo
qñ intponit᷑ iſta cautio an cũ pena ulł ſine pena.et gl.dic̃ foꝛte

ſpᷣ pena cũ nõ ſit difficile.⁊ tene mẽti iſtã gl.Cõtrariũ vĩ ſetire
gl. i. l. ij. fi. C. ꝗ ſatiſda.cog. ⁊.l.ſfi.j.de p̃to.ſti. Poſſum ſal/

nare iſtã gl.ꝙ h loqtur eo caſu qͥ remittit ſibi ſatidatio fideiuſ

ſoꝛũ.ile gl.loquunt᷑ qñ fideiuſſoꝛes tenent᷑ dare.Habes aliam
gl. de hoc i.l.ij.in ſi. S. de ali.iu.mu.ca. fac.ubiẽ gl.ꝙ ſub pe/
na teneĩ ꝓmittẽ.gl.ſignat õ.⁊ nõ ſoluit vide eaʒ que incipit in

ſi. So.h ſple fauoꝛe alimentoꝛum.

diderat. de euici.ubi dẽ ꝙ ſi aligs

euiĩcit ſibimet nõ cõmitti ſtipulatio. h dẽ 5ꝛiũ. ⁊ gl.aſſignat

ↄtrario ⁊ ẽ ↄtra.⁊ vide gl.que ĩcipit ipemet.So.qꝙ ipiloquit:

in ſtiplatiõe duple ꝗᷓ ẽ penaſis ⁊ odioſa.iõ non cõmittitur niſ

nere euincat.hᷣ cõmittit q; cõtinet ſimplumtimm.
*gl. ⁊ dic ut dixi in.l.ſi ſic.j.de uer. ob.

Ec aut ſatiſdatio. ſtateeſtat ar

—

ab vno nõ dʒ pꝛeſtari cautio. ⁊ detminat ꝑ iſtũ tex.

ge aut ſut mine illuſoꝛie aut nõ. x ſtat arbitrio iudicij.gl. eſt. C.

qð me.cau.l.metũ.per GOuil.de cu.l.illicitas..ne potẽtioꝛes
Z.de offi. pꝛe.

(CO. de. l. q cum hede. .
i duo er teſtõ. ¶Dbdel gam ecl i.

ꝙ ibi erat ↄtẽtio int ĩſtitutũ ⁊ ſpſtitutũ.h inter duos iſtitutos
⁊c.vide gl.q ĩcipit.i.ſe eẽ ⁊c.uſq; ibi.l.eni ⁊c.x iſta ſo.nõ vide
tur eẽ va.nec iſta cautio dʒ hẽe locũ.qꝛ oli iudicia ſiebãt ꝓpt᷑

petitionẽ hẽditaſ.ergo legatũ nõ poterat peti ⁊ ſic cautio nõ

dʒ intponi. Pꝛeuit credo ꝙ iſtud dʒ declarari ꝑ.l.ſi teſtm cũ
glo. de peti. here. Ael ſoluat legatũ hẽs uł opponat exceptio

nẽ ⁊c.ut ibi.Et ſic ẽ intellectus uerus ⁊ abſolutus.Cõtra dic

ꝙ optie pñt peti legata ut h.ſi vult heres exceptionẽ opponẽ
põt uit ibi.ſi vult ſoluere ⁊ petere cautionem pot ut h.hodie tñ
iſtud coꝛigitur per.l.fi.C. de peti.here.

Aſta cautio dʒ pꝛeſtari qñ recipientis
eCE tiO. ereſt b.d. In tex. ibi tradidit.⁊ cer

E nõrone que ſequitur. 2 artſ
— sY 14 egatarius dʒ cauere hẽdi ⁊ ſi
v Ideamus. nnſtni legatario.ul ſidei
õmiſſariꝰ hẽdi cauſa euitãdi circuitus.h.d. In tex.
ibi ſufficiet h. Rñdet ibi eẽ.i.legatariũ hẽdi cauẽ debẽ ac ſi nõ

eẽt fideicõmiſſari grauat?. ¶ Aenio ad v.ſʒ ⁊ legatario.ut iĩ

telligat iſtũ uer. hẽtis recoꝛdari de eo qð habuiſtis in.l.pena/
les in fi. S.ti.j.ibi deal e. Ceuit gl ſol⸗ bene.
— faril Eig nõ põt ſatiſda/
Am non facile. A nrſt ſatiſdatio
h. d. COp. ? videt ꝙ paupꝑtas ſit cauſa dande ſatiſ-
datiõis.ut.l.de ehtlbne.. ſinaut.C.de epi.audi. Gl.nõ
ſoluit. Rñ.qñq; ppt᷑ pauꝑtatẽ remittit ſatiſdatio.qñqʒ exi/
git ⁊ exigit timoꝛe future pauꝑta.⁊ ſi eẽt certũ legatariũſẽ
per eẽ diuitẽ nõ pꝛeſtaret᷑ ut.S.e.l.uiſi.S.itẽ ſciẽdũ.ſʒ eo caſu qͥ
nõ põt pꝛeſtare an ſit repellẽdus.⁊ tũc aut tractat de admini
ſtratiõe rei aliene ⁊ repelli: ppt᷑ pauꝑtateʒ.ut in.l.de creatiõi/
bus. aut de adminiſtratione ppꝛij debiti tractat ⁊ tũc non re/
pellit ut H. ¶ Op. ꝙ pauptas nõ ꝓſit ut.l.pediu de incẽ. rui.

fro0 gd ſi bona ſide nõ bogniat Die un g ene⸗ 1.
di 5414. . a eſt bona lex ⁊ glo.legit
nus pius. . mõ.ego legaʒ alio 6

erit ſine tot pꝛijs ⁊ lec.pono ꝑ.l.pecunie..de ali.le.ubi dʒ re

manẽ penes iſtũ miſtruũ.x iõ nõ dʒ cauẽ ⁊ ſʒ h loquit ĩlegata
rio nõ in nudo miniſtro ⁊ gl.legit alit᷑ t.h.d.Merus execu

toꝛ nõ teneĩ heredi cauẽ.h.d.¶ Op. de.l.iij.S.debebit.S.de·

ali. le. Gl.rñdet ibi loꝗtur ĩ executoꝛe dato ab hẽdeuł a iudi/
ce.h in teſtãrio.ſʒ certe etiã executoꝛ teſtãriꝰ nõ tenet᷑ cauere.
ut. l.nulli. C. de epi.⁊ cle.tene mẽti iſtð. ¶ Cõtra iſtð op.de.l.
liᷣto.S.largiin fi.S.de an.le.lle ẽ tex.ꝗ bñ declarat iſtã le
gẽ. So.mer executoꝛ nõ tenet᷑ cauẽ niſi teſtm factum ceperit
eẽ nõ ſoluẽdo.uti ↄꝛio.¶ Op. de.l.ſi a plibus ĩ pn. õ.de le.j.

nau. Oic plene i.l.ſiqs ad declinadã.C. de epi.⁊ cle.¶Que

⁊.l.qdã.S.pe.e.ti.ubi iſti executoꝛes debẽt ſatiſdare.NHi.i.d.
l.ſi a plibu.ſoluit ꝙ ibi logꝗtur ĩ executoꝛe ꝗ a defũcto ſeſit cõ

modũ iõ teneĩ cauẽ.h a defũcto cõmodũ no ſenſit. ¶ Et ꝓ de
claratiõe mãe plene diſtigue ꝙ triplex ẽ cautio.q̃d ẽ cautio

celſſãtiũ partes reddi. qᷓdã de oſeruãdo indẽnem. q̃daʒ ẽ cau

tio de iĩplẽdo onẽ iniũcto. ¶ Circa pmã cautionẽ dic aut ẽ le
gatari ⁊ nõ tenet ſatiſdare.ut.l.pecunie in pn.õ.de adi.le.⁊x
hpfᷣm pmã lec.quã poſui.Aut ẽ miniſter nõ tñ nudus ⁊ cogũ
cauẽ ut.d.l.pecunie.ij.rñſo.nõ tñ ſatiſdare cuʒ ei ſides ſit ele/
cta a teſtõꝛe.ut.l.firmio.S.jiqũ.di.le.ce.Aut ẽ executoꝛ merꝰ
⁊ nõ cogit᷑ cauere nec ſatiſdare.ut h. ¶ Circa ſcdam ⁊ tertiaʒ
cautionẽ dic aut eſt legatariu ⁊ cogũ ſatiſdare.ut.l.ſi tibi.Sẽ.

de le. ij. t. l. qb diebus.S.ſi.de ↄdi.⁊ de.Aut ẽ miniſter ⁊ tũc

ſinõ ẽ nudus cogit cauẽ nõ ſatiſdare.ut.ð.de le.j.l.ſia plibus
⁊.d.l.firmio.S.j. MNec ob.S.de le.j.l.qdã.S.pe.q; ibiloqui/

tur de ſatiſdatiõe ꝗᷓ pꝛeſtat ex ulo titulo ut le.no.caue.non de
eęa ꝗᷓ pꝛeſtat᷑ ut xrcutg: Prdſcta va niſi ſit effectꝰ min ſol/
uẽdo ut.j. ꝓxie dicã. Si vo

ẽ nudus miſter tũc aut poſt fem
teſtm ẽ effectꝰ min idone ⁊ ſatiſdat.als nõ ſatiſdat nec cauet
ſʒ põt ei ſimplr ſolui.ut.l..libᷣto.S.largi de an.le. Pꝛedcã vᷣa
de executoꝛe teſtamẽtario.de legitio ⁊ datiuo dic ut.S.dixi.
Itẽ ſi dubitas q̃lit᷑ cognoſcat᷑ legatariꝰ ab executoꝛe.⁊ execu
toꝛ merus a nõ ero. Aide qð dixiĩ.l.pecunie de ali.le.⁊ ple
ni in.l.ſiꝗs titio.S.de.le.ij.¶ Itẽ nõ ꝙ eo caſu q executoꝛ dʒ

cauẽ uel ſatiſdare ſi hẽj ſibi ſoluit nõ exacta cautioe ul ſatiſda/

tiõe adhuc tenet᷑legatari.ut.d.l.ſrmio.S.j.¶ Quero an iſti
executoꝛes habeãt aliquã actionẽ. Itẽ an poꝛtio deſiciẽs ⁊c.
Diẽ gl.i.d.l.ſiqs titio.S.de le.ij.⁊ ibi dicã.¶ Quero ꝗd ſi ẽ
dubiũ an bñ diſtribuat uł nõ. ⁊ gl.dic ꝙ ſtat᷑ iuamẽto.⁊ fac
qð nõ.i.l. ſancimꝰ.S.ĩ cõputatioe.C. de iu.deli.dñs Ci.i.l.id
qð paupꝑibꝰi.viij.q.detminauit hᷣm e.⁊ dic ꝙ iſtð dz ĩtelli⸗
i uerũ in legatis minutʒ.ſʒ ĩ his que bñ pñt ꝓbari ꝑ teſtes ut
ſt magna facta.tũc ꝑ teſtes debent ꝓbari.
Cautio uſufructuſinito rẽ reſtitui dʒ ĩ
vterponi ei ad quem pertinet ꝓpꝛietas
on heredi tmmodo.h.d.

Ad ſenatuſcõſultum trebell. Rubꝛaca.

HMec rubꝛica nõ eget ↄtinuatione qꝛ tex.ↄtinuat. Sʒ op.
cũ in nigro etiã dicat de ſenatuſcõſulto pegaſiano debuit ad/
di in rubꝛica de ſenatuſconſulto pegaſiano. Reſpondet glo.
ꝙ oĩa remedia pegaſiani ſũt attributa tre.⁊ que ſũt ꝓpꝛia re⸗
media utriuſq; vide ĩſtitu.de ſideicõmilſ.hẽdi.per totum.

– Iieite Hec lex pmo ↄtinuat titu
Xplicito. ponit tpᷣs ↄfectiõis

T bẽdi parat᷑ exceptio.¶ Op.ꝙ alia ſũt re⸗

media tre.ſ.de coacſ.hẽdis ⁊ de detractiõe quarte ut.j.e.l.
poterat.⁊.j.c.l.S.ſi hẽs.cũ.S.ſe.So.fateoꝛ ꝙ remedia tre.ſũt

ꝗnqʒ ut nõ in...ĩ teſtõ. C.ad.l.fal. Pꝛimũ ꝙ hẽs cogaĩ adire
T reſtituẽ ut.j.e.l.q; poterat.Secũduũ ut ſca reſtõne trãſeant
actiões in fideicõmiſſariũ ut h. Tertiũ ꝙ hẽdi det᷑ exceptio ſi

conueniatur ut H. Quartũ ꝙ contra eum detur exceptio ſi

agit ut h.Quintũ ẽ de detractiõe qrteut.j.e.l.S.ſihẽs.⁊.S.ſe
quẽtibꝰ.Et de his remedijs aliq̃ ſũt attributa trebelliano q̃ fu

erũt inuẽta per pegaſianũ ſenatuſcõſultũ.ut ĩſti.de ſideicõmiſ.

here.pꝑ totũ. Itẽ ↄtra dẽ h ꝙ iudicia ideſt ĩſtãtie trãſeũt ĩ fidei/
cõmiſ.Cõtra.j.e.l.cũ hẽditaꝭ. Rñ.ibi ĩiſtãtia cepta cũ defücto
q̃ trãſit ĩ fideicõmil.ut h.q; erat ius hẽditariũ. Sed iſtãtia ce/
pta cũ hẽde nõ trãſit in ſideicõmiſſariũ ut ibi.qꝛ nõ ẽ hẽdita/

ria.¶ Itẽ ʒ qñ pater reſtituit filio non reſtituit ut heres.ergo

tre.nõ hʒ locũ ut.l.cũ filio.S.de le.j.ↄꝛiũ dẽ ĩ v.ſʒ idẽ.Rñ.quã
doqʒ pat inſtituit᷑ ⁊ rogat᷑ reſtituẽ ſilio.tũc hʒ locũ treb. quo
ad oĩa remedia ut hic.qñqʒ; ipe filius inſtitui ⁊ pat᷑ rogat᷑ eire
Ntuere.tũc etiã hʒ locũ tre.ad oĩa remedia pᷣterq; quo ad de

ductionem quarte.ut h̊ ⁊.S.ſi filio.j.e.⁊.õ.de le.j.l.cum filio.

¶Itẽ op.ꝙ deductio q̃rte nõ ſit de remedijs tre.⁊ inſti.e.S.
reſtituta.So.fateoꝛ ↄꝛium.ſed attribuitur ei.Fuit enim inuẽ

tũ ꝓ pegaſianũ. ¶ AVltimo nõ duo ex iſto tex.pꝛimo ꝙ ille

in quem tranſeant utiles.⁊ ſic in quẽ tranſit effectus ſine no/
mine appellatur uſufructuarius largo modo.ut ibiius uſufru
ctuſqʒ; tranſferre tamẽ nõ eſt uſufructuarius de quo loquitur

titulus de uſufructu. Secundo nõ ꝙ ſit tranſlatio inſtan/

tie de vno ad alium que tranſlatio fit multis modis 'm Jac.
de are. Tranſfertur enim qñqʒ legis auctoꝛitate. ut hic ⁊.l.ſi

huius ſenatuſconſulti.tertio ponit vba.ſcðᷣa
ibi fach.ẽ.tertia ibi cu vba.⁊.h.d. FlC re/
ſtõne trãſeũt actiões ⁊ iura ĩ fideicõmiſſariã

ſ
lid
ll⸗
t

Add ſenatuſcõſul. treb.

opari de opi.li. x.j. de ſideiuſ.l.ſic hoĩem. ⁊.S.de iudi.l.ex

vctibꝰ.⁊.l.ſi ſuus de ↄdi.ĩde.dixi.S.ſo.ma.l.ſi conſtãte in fi.

Qñq; trãſtertur facto hoĩs.tũc vnꝰ modus ponit.S. de pcu.
l.in cauſe.S.ſi ex parte.ſ.ꝙ fiat ceſſio ĩſtãtie.Alius modu po
nit i.l.mutari.cũ.l.ſe.ĩ glo.e.ti.q;ꝛ oiĩa de nouo fiũt ⁊ repetunt᷑
Quũq; traſtert ꝑ lit. ↄt. ut.S. de iudi.l.̊ ⁊ ſi ſuſceperit.xiauẽ.
de litig. S. ſi vo apð iudicẽ initiuʒ. QAñq; ꝑ ſatiſdationẽ. nt.l.
titi' de ꝓcur. dixi i. d.l.ſi cũ hoĩeʒ de fideiuſ.⁊ examinaui mul
ta circa hoc in.l.ſi ante accep.iudi.ſol. Alia in hoc pn.nõ ſũt
dicẽda quoniã iuriſcõſultus.j.ponit. ”ðü
NPer h ſenatuſcõſultũ puiſũ ẽ hẽdi.⁊ etiã
Ublata Wecömiſſar eEl: eis
— nideicõmiſſario.h. d. ¶ Op. ꝙ ſenatuſcõ.
etiã hʒ locũ q ſine aliquo timoꝛe nõ vult adire. ut.j.e.l.qꝛ po
terat. Rñ.ſateoꝛ cũ circa adeũdã hẽditatẽ uel non ſit ꝓ rone
uolũtas. Sʒ qᷣ cõius accidit ꝙ ꝗs nolit adire ppter metũ liti
um ⁊ aliarũ ibꝛigationũ.iõ ad hoc ſe retulit ſenatuſcõſultus.
¶Itẽ hoc op.ad ſcðᷣm rñſũ ꝙ hẽs poſſit agere ut.j.e.l.ita

tñ.S. q ex tre. So.ante factã reſtõnẽ põt agere ut ibinõ põt

nt hic. ꝗð ĩtelligo niſi ꝓ quarta q remanet apud eũ.ut.j.e.l. S.
fi. ¶ Altio nõ diligent᷑ vba ſenatus q dicũt actionẽ nõ dari
hẽdi qdð ĩpoꝛtat hoc ẽ hẽdẽ exceptiõe repelli.ſle in.l.ij.S.. adᷣ
uellei. .l.j.in pn.ad mace.ibi ne actio petitiõe detur. itelligii
ꝙ exceptiõe repellat᷑.idẽ ſi uerba referant᷑ ad ꝑſonã.ſ.ꝙ in ta⸗
lẽ nõ det᷑ actio.itelligit᷑ ope excepꝑtiõis.⁊ idẽ ſi referant᷑ ad ipaʒx
rẽ uel ad ip̃ᷣm negotiũ de quo agit.ut ſi diceret ꝙ eo noie nõ ſit
actio petitiõe.ut.d.l.j.ad macedo. et.l.ij. ad uellei.qdð ꝓcedit
in ciuilibus.in criminalibus uero vidẽtur ipoꝛtare dicta vba
ꝙ ipᷣo iure nõ ſit ius agendi.ut.l.j.SF.qð ait de aleas.ita ſentit
Ja.de are.ĩ quadã diſputatiõe.¶ Mõ etiã ꝙ qñ
actiões cõpetẽtes vni dent᷑ alij.ĩtelligit de utiſibꝰ nõ de direcij
ut pʒ hic dũ dicit ꝙ actiões dent᷑ fideicõmiſſario. intelligitur
de utilibus. Et pꝛedicta ſũt utilia ad ſtatuta que ſepe dicunt
actiõem nõ dari nõ audiri ⁊ ſilia ꝙ ſit opus exceptioe in ciui
libus.in criminalibus ſecus. Itẽ facit ſtatutũ eſt hic ꝙ ꝑ libe/
rã ꝑſonam nobis qratur actio.quero an qᷓrat directa uel utilł.
Et videt᷑ ꝙ utilis ut hic ⁊ õ poſſet di
ſtingui ꝙ aut ſtatutũ diſponit ꝙ actio vni pᷣ queſita ꝑ ipᷣm al⸗

teri qᷓratur ĩtelligit᷑ de utili ut h.qꝛ directa nõ põt ab oſſibnj ſe

parari.Aut ſtatutũ diſponit ꝙ actio ab initio qraĩ ꝑ alium.⁊
tũc de directa intelligit.ut inſti.ꝑ quas ꝑſo.no.acꝗ.per totuʒ
⁊ de v.ob.il.ſtipulatio iſta.S.alteir. DZ

Wec autẽ. Bi incipit exponere uerbum hereduʒ

oſitũ ĩ ſenatuſcõſulto.¶ Op. ab iteſta
to nõ poterãt relinq legata ut inſti. de ſideicõ.hẽdi.S.pᷣterea.
So. hloqtur in fideicòmiſſo qð ĩ hoc differt a legato ᷣm iſta
tẽpoꝛa. Hodie ſec dic gl.qð examina ut dixii.l.j.S.dele.j.

¶ In filii Hic pꝛoſeꝗtur expoſitionẽ eiuſdẽ uerbi hẽdũ
euſq; ad. S. ſt hẽs. ¶ Op. j. e.l. F. deniq;. Do. i
teſtõ militis hʒ locuʒ tre.quo ad oĩa remedia. ut h̊ pꝛeterqᷓ qͥ

ad detractionẽ quarte ut ibi. Itẽ cõtra lĩ auc.de here.⁊ fal.S.

pe.So.dic Di.hodie fal.facto inuẽtario hʒ locũ etiã in teſiõ
militis.⁊ idẽ in tre.⁊ ſic iura antiqua ĩ h hodie coꝛigunt᷑. Idẽ
tʒ Frdciſcus accur.⁊ Ci.in.l.ĩteſtõ.C.ad.l.fal.¶Querit gl.
an ſiliuſia. poſſit ſacere teſtamẽtũ in aduẽtitijs.quoꝛũ uſuſru/
ctus pꝛi nõ qri. Et determinat ꝙ nõ ⁊ bñ. caſus ẽ i.lpe.C.ꝗ
teſta.ſa.poſ.dixiĩ.l.ꝗ in ptãte.S.de teſta.facit qð nõ.i auc.ut
li.ma.⁊ auie.in pn.⁊ hͥ nõ.¶Quero utrũ pater poſſit eman
cipare filiũ quo ad vnũ actũ tm.ſ.quo ad factionẽ teſti in cete
ris remaneat in ptãte.Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ lex h facit.nã ĩ caſtrẽ
ſi uł q̃ſ habeĩ loco pꝛiſſa.ut.l.ij.S.ad mace.in ceteris nõ.In
cõtrariũ facit.S.de adop.l.q̃ſtũ.cogitabis.

FRAEin 0de pſegtur. Mo cplex t ſtatuta⸗ ne
Wonoꝛum. Sas ſean heredibus hũt locũ i bone

rũ poſſeſſoꝛe de iure pᷣtoꝛio.qð apparʒ ex hac.l.relata ad ner
ba ſenatuſcõſulti.ꝓbatur hoc etiã.nam certũ ẽ ꝙ uerba cõdi
tionũ intelligun ſtricte ad lr̃am tñ ſi dictũ ẽ ſi heres nõ erit de
ſicit iſta conditio in eo ꝗ ẽ bonoꝛũ poſſeſſoꝛ de iure pꝛetoꝛio.
ut de condi.⁊ de.l. in A. ,ſi patrannsz..
(Ge illo. Fideicõmiſſarius reſtituẽdo ſcðo ſideicõmiſ-
itſario trãſſert actionẽ.h.d. Nõ ꝙ ꝓuiſio legis

loquẽs de hẽde bʒ locũ in ſideicõmiſſario ut colligit ex hoc.S.

relato ad vba ſenatuſcõſulti. Scoo nõ ꝙ ille ꝗ hʒ uties actio
nes cedẽdo eas traſtert. de hoc dicã.j.e.l.ex aſſe. ¶ Op. ꝙ re
ſtituẽdo nõ trqſeũt actiões.ſed traſeũt ipo iure.ut.l.pe..C.eo.
Gl. dicit ꝙ ꝗdã dicũt ꝙ tbiloqtur qñ ſecũdus fideicõmiſſariꝰ
fuit in moꝛa h̊ qñ reſtituit añ moꝛã.qð nõ placet gl.qꝛ ᷣm boc
nõ eẽt dĩia ĩter pmũ hẽdẽ ⁊ ſideicõmiſſarios rogatos de reſti
luẽdo. Moderni tenẽt iſt ⁊ bñ ⁊ ẽ dꝛia ĩter hẽdẽ ⁊ ſideicom

lex dicit

miſſariũ.qꝛ hẽdes ad hoc nt traſeãt actiõe.ipᷣo iure ẽ neceſſa
ria abſentia ⁊ moꝛa.in fideicommiſſario ſufficit moꝛa ſola Fm
Pe. Et alia datur ſolutio ſʒ Jo.quia ibi loquitur in rogato
reſtituere pure h loqtur in rogato in diem ul ſub conditione.
ſed hoc lʒ poſſit eſſe uerum in ſe tamẽ eſt diuinare.Collige er/
go ex pꝛedich an in fideicommiſſario rogato de reſtituendo
ſit neceſſaria reſtitutio.an vo actiões trãſcũt ipo iure. Aut q
ris ante diẽ reſtitutiõis uel poſt. aut q nulla dies ẽ appoſita.
bmo caſu nõ trãſeũt ſine reſtitutiõe.ut h 'm Jo. Secudo ca
u aut fuit in moꝛa reſtituendi ⁊ traſeut ipo iure. als eſt opus
reſtitutione ut h m aliam lec.

,„ n fideicõmiſſariũ parᷣ cui ẽ
Segd 7 quoties reſtitutio iſolidũ traſeunt

actiões q ipᷣo iure traſibũt in aliũ ſideicõmiſſariũ exñte cõditio
ne. h. d. ¶ Op. ꝙ ſit opus reſtitutiõe ut.S. ꝓxi.S. So. ibi lo/
qtur in ſideicõmiſſario rogato reſtituere.hᷣ aũt nõ erat roga/
tus vnus alti reſtituẽ ſʒ eràt cõñdeicõmiſſarij. Itẽ ) ꝙ etiã h
caſu ſit neceſſaria reſtõ.ut.j.e.l.cogi.S.idẽ mettan⸗ orjci
E reſtõ facti ꝑ qu traſſert poſſeſſio rerũ ⁊ illa eſt neceſſaria.ut
ibi.qdã ẽ reſtõ iuris ꝑ qua trãſferũtur actiões.⁊ ille tñ trãſeũt
ipᷣo iure ut bic. C Itẽ ↄ ꝙ iſte ſideicõmiſſari ↄditionalis nõ
põt cogi adire ⁊ reſtituẽ.ut.j.e.l.a q ĩ pn.Sol.ibiloqtur qñ
erat tm vnꝰ fideicõmiſſariꝰ ↄditionalis.h̊ erat vn p parte pu
re ꝓpter quã cogit hẽs totũ adire.¶ Queroutruʒ ſint alij ca
ſus ĩ ꝗbus ſiat trãſlatiões actionũ ipo iure. Rñ.ſic ut.l.pe.C.
e.⁊ ibi nõ. ¶ Quero an iſto caſu ueniat detrahẽda qrta.Gl.
diſtiguit multũ pfecte ⁊ vide eã ⁊ ſigna.¶ Quero gꝗd in dire
ctis hẽditatibꝰ.ſiẽ vn iſtitutus p parte pure p parte ſpᷣ ↄditio
ne.an iſtitut' pure iterim hẽat totu.Gl.tãgit h̊ ⁊ in.l.ij.ſi pars

Rin giane igumcam 5 Be le el acmin
Biue rogat᷑ hẽs ſiue pz uel dñs uel admini
Bi filio 8 ni admini⸗

*ſtratoꝛ hedis locus ẽ ſenatuſcõſulto.h. d.

AEzif 1 HLic ẽ nõbilis. S. Mupillus nõ põt
Fuit queſitũ.Hice hẽditatem tutoꝛi eo auctoꝛe

adultus põt cimatoꝛi.q;ꝛ ei auctoꝛitas nõ eſt neceſſaria.h.d.
¶OQOp. ex ꝗl. ad pma partẽ ⁊ videt ꝙ tutoꝛ poſſit ſibii reſti
tuere.ut.l.ñſtulas.S.j.de ↄᷣhẽ.empt.So.qᷓdã ẽ reſtõ ſacti.⁊

iſtã põt ſacere tutoꝛ de re ſibi debita.ut ibi ⁊.j.de ſideiuſſoꝛi⸗

bus.l.tutoꝛ ĩ fi. Queda ẽ trãſlatio ſeu reſtitutio iuris ⁊ illã nõ
põt ſacẽ ut h.¶Ad ſcᷣm dictũ op.C itro gl.⁊ videt᷑ ꝙ ſilis ſit
adult pupillo. ut.l.ſi curatoẽ. C. de in inte.reſ.mi. Gl. ꝓſo.
huius ↄꝛij dicit multa vba ⁊ iõ diuido glo. Naʒ pᷣmo foꝛmat
ptrariũ.ſecũdo ponit vnã ſo.ad ipᷣm ⁊ multa ſilia ↄferẽtia ad
ſolonẽ uſq; ibi.Et in caſu huius legis rõ eſt ibi ponit aliã ſo.
⁊Z vnã oppoſitionẽ adipᷣaʒ ⁊ ei reſpõſionẽ uſq; ibi ułl ſᷣm Jo.
ibi tertia ſo.uſq; ibi ſed nũquid.ibi glo.foꝛmat vnã noua que⸗/
ſtionẽ.¶ Nenio ad pꝛimam. Pꝛima ſo.eſt ꝙ contrariuʒ lo/
quit᷑quãdo agitur de eis obligadis.tũc ſunt ſimiles pupuli ⁊
adulti qui curatoꝛẽ habent.ſecꝰ cũ tractat᷑ de eis liberandis.
ita dicit glo.quã nõ.Ad iſtaʒ ſo.adducit gl.ſimile de.l.nõ q̃/
ſi. F. hec aũt.j.rem pupilli ſal.fo. Item de pꝛeſcriptione.xxx.
annoꝛũ que nõ currat pupillo ſed adulto ſic. Item. C. de fal.
mo.l.j.ĩ fi. Sed aduertẽdũ ꝙ iſta ſunt ſimilia ad hoc ut diffe
rat pupdllus ab aulto nõ tñ ſaciũt ad ꝓpoſitum.qꝛ ibinõ di⸗
ſtinguitur de adulto habẽte curatoꝛẽ uel nõ ad qdð uadit ↄꝛiũ
Peeterea ibilogtur in hi qͥ ipᷣa lex diſponit circa bona adulł
toꝛum uel pupilloꝛũ ſine eoꝛũ facto.ſed h in materia noſtra lo
quitur de his que agenda ſunt ab ipſo pupilllo uel adulto an
ualeant.vñ dicta ſilia modicũ faciũt Appoſitn. An glo. ad
ucit aliud ſile.ſ.ꝙ pupillus nõ faciat pecuniã ſui creditoꝛis

ut.j.de ſo.l.ꝙ ſi foꝛte.S.fi.qð non reperit in adulto quod nõö.

ita dicit glo. Ex hoc vᷣicto nõ ꝙ pecunia eſt de his rebꝰ ee
fuando ſeruari nõ pñt quod pʒ q; pot alienari. ? pꝛobat. C.
de admi.tu.in auc.nouiſſime poſita ſuper rubꝛica.⁊ in coꝛpo
re vñ ſumũ. Et ſi dicis ðꝛiũ pʒ ad oculuʒ.q; pecunia põt fua
ri ſeruando. Rñ.nõ pot ſeruari nt afferat utilitatẽ ſᷣm eũ uſuʒ
ad quem eſt deſtinata. Scoo aduertas ꝙ hoc ſile modicum
facit ad ꝓpoſitũ.nam loqtur de adulto curatoꝛẽ habente.als
remanet dicta regula.l.ſi curatoꝛẽ.Adducit glo.aliud ſimiue.
nõ põt teſtari pupillus ſed adultus ſic.S.de teſ.l.qua etate.⁊
iſti. ꝗb/nõ ẽ pmii.fa. te. S. pꝛeterea. x. l. aureli. S. gaius. de li.

le.iſto ẽ uerũ in ſe etiã ĩ adulto curatoꝛem habente.⁊ rõ ẽ ʒ qſ

ã. qꝛ ultima uolũtas conferi poſt moꝛtẽ ⁊ ſic illo tẽpoꝛe erat
ſinita cura. Iſta rõ nõ ẽ uera.qꝛ lex reſiſtit initio.ut.l.ſ minoꝛ
de ſeruis expoꝛ.ergo eſt rõ.q;ꝛ quãtũ ad teſtm nõ videt habe/⸗
re curatoꝛẽ cũ hoc nõ ꝑtineat ad admiſtrationẽ bonoꝛũ ergo
⁊ c.ut.l.in copulandis.C.de nupt.Pat glo.aliud ſile qꝛ adul
tus poteſt accuſare curatoꝛem ſuſpectum. ſed pupillus non.

Add ſenatuſcõſul.trebel.

Iſtud exẽplũ ẽ etiã bonũ tũ loqtur ĩ his q̃ gerunt: curatoꝛe in
nito ⁊t ad finiẽdã curã. Mõt dari alið exeplũ.ð.de ĩ lit:.iur.l.
videamꝰ. S. j.x. j.de re iudi.l.acta.S.ð pupillũ.x.j.de cõteſ.l.
certũ.S.i pupillo.⁊ ĩſti.de cura.S.itẽ ĩuiti.j.de ma.teſ.l.lutiuj
ĩ pn. fac̃.j.de ſo.l.ſi Fuus.x.⁊ ibi dixi. Sʒ etia iſta nõ ſũt ſilia.
ergo h̊ fauoꝛ liberatiõis.¶ Scða ſo.pn.ẽ qꝛ adult qtũ ad
hãc rẽ nõ videt᷑ hẽe curatoꝛẽ cũ vni auctoꝛitas ĩ hac re neceſ/
ſaria nõ ſit vñ reſtituit ſicut curatoꝛẽ nõ habens. Mõ iſtã ſol.
multũ ꝑ quã declarat᷑.l.ſ curatoꝛẽ. C. de ĩ integ.reſti.ꝙ pupil
lus eqparatur adulto hũti curatoꝛẽ.qð ẽ uerũ in his ad q offi
ciũ curatoꝛis extẽdit. ¶ Sʒ hoc op.qꝛ ſʒ h ſemper poterit
adultꝰ cũ curatoꝛe ſuo ↄhere.Rñ.qꝙ hoc ẽ uerũ ĩ his que fiũt
ſiue gerunt᷑ cũ curatoꝛe ex neceſſitate.ſecꝰſi ex uolũtate qð eti
am nõ.x iſte ſũt uere ſo. ¶ Tertia pncipalis ſo.ẽ fm hoc ꝙ h̊
loquit ĩ adulto coacto adire ⁊ ſic c ad eũ nullũ cõmodũ perti
nere dʒ reſtituere põt ſine curatoꝛis auctoꝛitate.alo ſecꝰ. ꝗſta
ſo. ẽ va in ſe tñ ẽ diuinare. Reaſſume ergo cũ qrit᷑ an adult cu
ratoꝛẽ hñs eqparet pupulo. Diſtigue aut qris ĩ his q diſponũ
tur ꝑ legẽ circa bona eoꝛũ.aut ĩ his q agunt᷑ꝑ ipos.aut ĩ his
q̃ agunt᷑ cũ ipᷣis.pmo caſu nõ eqparant᷑ ſʒ mite dꝛie ſut.utĩp
ſcriptiõe.xxx.annoꝝ.in.l.j.ĩ fi.de fal.mo.⁊ alijs ſimilibꝰ.Se
cũdo caſu qñ q̃rit᷑ de his que agũtur ab ipᷣis aut cõdẽdo ulti
mã uolũtatem ⁊ nõ ſũt ſiles qꝛ adultꝰ põt teſtari pupillus nõ
aut inter viuos.⁊ tũc aut ea agũt ul agere uolũt cũ ipᷣis tutoꝛi
bus ul curatoꝛibꝰ.aut cũ exneis. Hꝛimo caſu aut hoc agunt
ut dictos admiĩſtratoꝛes habeãt.aut poſtq; eos habẽt. PDꝛi⸗
mo caſu nõ ſut ſiles ut ĩſti.de cur.S.itẽ inuiti. Scoo caſu aut
loꝗmur in actiõe ex qᷓ ad eos nõ ꝑtinet cõmodũ ul ĩcõmodũ
7 nõ ſũt ſiles.qꝛ adult põt aliud agere cuʒ curatoꝛe pupũlus
nõ ut h̊ ſm tertiã ſo. Aut ad eos pot ꝑtinere cõmodũ uel ĩcõ
modũ.tũc aut loqmur de eis liberãdis ⁊ nõ ſũt ſiles ut h fʒ hj
mã ſolutionẽ. Aut de eis obligãdis.⁊ tũc aut ad ea ꝗᷓ gerunt᷑
ſe extẽdit officiũ curatoꝛis ⁊ ſũt ſiles.ut.l.ſi curatoꝛẽ.C.de in

ĩte.reſti.aut officiũ curatoꝛis ad h̊ ſe nõ extẽdit.⁊ tũc aut h ge

rũt neceſſario ⁊ nõ ſũt ſiles.q; adult põt pupillus nõ.aut uo
lũtarie ⁊ ſũt ſilłes qꝛ neut᷑ põt.ut hͥ m ſcdam ſołl. Si vo loqui
mur in his que cũ exneis agunt᷑.⁊ tũc ſiqdeʒ officiũ curatoꝛij
ad h̊ ſe extẽdit ⁊ ſũt ſimiles ut.d.l.ſi curatoꝛem. Si vo ſe ad h
nõ extẽdit tũc nõ ſũt ſimiles.qꝛ habet᷑ ꝑinde ac ſi nõ hꝛet cura
toꝛẽ ut hic ſin ſcdam ſo.⁊ eſt caſus ex de iudicijs.c.ſi.li.vi.⁊
j.de ma.vin.l.ij.que ĩcipit ſi minoꝛ.facit qdð nõ.i.l.ait pꝛetoꝛĩ
pn. S. de mino. Tertio caſu pncipali quado qrũ de his qᷓ agũ
tur cũ ipi.ſpupillo ⁊ adulto.aut agunt᷑ cũ ipᷣis uolũtarie ⁊ di
ſtigue eo mò ꝗ.S.p eaſdẽ leges.aut neceſſario.⁊ tũc nõ ſunt ſi
miles. ut.l.acta.S. pupillũ de re iudi.⁊.l.ſi minoꝛ de bo.auc.
iudi.poſ.¶ Querit gl.an adult poſſit adire hereditateʒ ſine
ↄſẽſu curatoꝛis. Dic plene ut.l.ipuberibꝰ.⁊.l.pupillus..de
acq.here.¶Quero ſi adult fac teſtm an poſũit reſtitutio pe/
ti in ĩteg.ſi dicat incõſulte ſactũ.Rñ.nõ.qꝛ edictũ de mioꝛe lo
quit᷑ de his q̃ geſta ſũt cũ minoꝛe.ſʒ vba geſſerũt ⁊ ↄtraxerunt
nõ ꝑtinẽt ad ius teſtãdi.ut.l.vba geſſerũt de v.ſig.x ita itelli/
git Ja. de are.fac̃ qð nõ.i.l.ait ptoꝛ ĩ pn.de mĩoꝛi.¶Quero
h dẽ de pupillo ⁊ adulto.qd de furioſo ⁊ ꝓdigo cui eqparan
tur. Rñ.pupillo.tex.ẽ nõbil.in.l.ſulciniꝰ.S.adeo.j.ꝗ.ex cau.
ĩpoſ.ea.¶ Quero an minoꝛ poſſit cedere actionẽ. DHi.tãgit
h ⁊ videi diſtinguẽdũ ut hoc.S.tractatur enĩ de tranſlatione
actionis.tangit Di.S.de auc.tu.l.põt.⁊ ibi dixi ⁊ ĩ Spe.de
ceſ.actio.S.j.v.ſed nunquid minoꝛ.

— —

0 Sin autem. Tollegiũ põt reſtituẽ hẽditatẽ ex treb.

Koni de collegio. h. d. ¶ Hõ ꝙ collegia
pñt facẽ ↄctu ꝑ decretũ ipᷣiu collegij.nec ẽ neceſſaria ſuperio
ris auctoꝛtas de quo ꝑ glo.⁊ Guil.S.qð cuiuſq; vniuerſi.l.
nulli.¶ Scðo nõ ꝙ qñ ↄhit cũ aliquo collegio pñte nõ eſt ne
ceſſe ꝙ collegiũ faciat ſindicũ ad ſic vhẽdũ.ſj ipᷣm collegiũ po
teſt pncipalr ↄtrahere ut hic.¶ Tertio nõ ꝙ vnus de doſe⸗
gio põt ↄhere cũ collegio qð tene menti.
¶Di heres Hucuſq; tractauit iuriſcõſultus de vno
1 I. E! EH:remedio tre. ſ. traſferẽdarũ actionũ. B tra/
ctat de ſedo.ſ.de detractiõe quarte. Res q remanẽt apud hẽ
dẽ eſtimãtur cũ qualitatib ſuis nec cautio ĩterponitur. h.d.
¶ MNõ ꝙ actio pſonał nõ pſeꝗtur fũduʒ.⁊ iõ ſi habes aliquẽ
obligatũ ⁊ bona eius tibi nõ eẽnt obligata tacite ulł expᷣſſe ʒ
eũ ad quẽ bona trãſirẽt nihil poſſes dicẽ. ¶ Scðo nõ ꝙ res
dʒ eſtimari cũ q̃litatib ſuis ut h ⁊.l.moꝛt.ĩfi.j.de dona.cau.
moꝛ. vſi. l. ſ. ſun de ↄdi.fur.q̃ diẽ res tãtũ ualet q;tũ nẽdipo
teſt ĩtelligũ.ſ.homini ſciẽti ↄditiões ⁊ q̃litates rei.ut dictis le/
gibus. Etiõ ſis cautu qñ tractat᷑ de eſtimãda aliq re. qꝛ foꝛte
dical uẽditoꝛ decept ultra dimidia iuſti pᷣcij ꝙ oſideres ꝑſo⸗

nã uẽditoꝛis ſi erat iĩplicit debitis uł ſi dedit ſideiuſſoꝛẽ uł nõ
ut ex hoc poſſis cõdludẽ ꝙ tał res exñũs hominis ſic ipliciti de

bitis nõ repijſſet emptoꝛẽ tãte q;titatis. Idẽ ĩ ſilibus q̃litati-

bus rerũ q bñt augere ⁊ diminuere pᷣciũ. ¶ Op. C. in q.can.
pi. ta. cõtra.l.ij. Do.ibiloquii in hypothecaria hic ĩ ꝑſonali.
⁊ ſic ceſſat ↄꝛin. Glo.ſoꝛmat vnã q̃ſtionẽ an hoc caſu teneal
creditoꝛibus. ide eã ⁊ tene pmam rñſionem.

(Si is qui quadringenta. Peegte

ſtituit retẽta certa qtitate ſub noĩe quote tenet᷑ legatarijs ĩ eo
qð/hʒ ultra q̃rtã ſi a ideicõmiſſario exigi legata nõ pñ̃t. h.d.
¶ p. ꝙ iſte tex. ſibii ↄdicat. Rñdeo pmo dicit dadã ſibi
petitionẽ de rigoꝛe.poſtea de eꝗ tate mitigat ut ſolũ ĩducẽtis
det᷑ petitio. ¶ Op. inſti. eo.S.ſigqs vna.So.qñ heres retinet
certã q;titatẽ nõ tenet᷑ legatarijs ſi a ſideicõmũſario põt exigi
als tenet i eo qð bʒultra quartam ut h.de ꝗ diſtingue.j.e.l.ſ.
¶ Quero utrũ ſideicõmiſſariteneat iſolidũ hodie ſi nõ fecit
iuentariũ.dixii.lrõne.S.qð vulgo.S.ad.l.fal.

— nõ detrahat falcidia non tñ tenet gꝗe ad
6Benichezna ultra vires hẽditarias. Itẽ icsn

ſari nõ detrahit quartã niſi liberalitatẽ hẽs ĩ e exercuerit.h.
d. ¶ Op.ꝙ poſſit qs teneri ad legata ultra vires hẽditarias
ut. C. ad.l.fal.auc.ſʒ cũ teſtõꝛ. Rñ.uerũ ẽ hodie ꝓpter delictũ
hẽdis omittent face iuẽtariũ.ut ibi.¶ Sʒ op.hᷣ dꝛ in tex.cõ/

iũcta gl.ꝙ teſtõꝛ nõ põt ꝓhibẽ treb. deductionẽ.Cõtra ĩ dcã

auẽ.ſʒ cñ teſtõ:. So.dicũt qdã ulud ĩ falci.ſec ĩ treb. Tu die
ꝙ etiã treb.põt hodie phiberi.ut dicam in.l.marcellus.j.eo.
C Db⸗ fideicõmiſſari poſſit detrahẽ quartã.ut.l.penales
S. fi. S. ad.l.falci. Huiꝰ gra gl.h diſtiguit ⁊ nõ ꝑfecte. Di.etiã
ſupplet ĩ aliquo ⁊ ſilr nò ꝑfecte.⁊ iõ diſtigue latiꝰ.aut loqueriꝭ
de hẽde ⁊ iſte regularit᷑ detrahit quartã. F allit ĩ caſibꝰnotis ĩ
l. in teſtõ. C.ad.lʒ.ſal.aut loqueris de ſideicõmiſſario.⁊ tũt aut
queris ntrũ detrapat a legatarijs ſinglaribus aut a ſcdo ſidei
cõmiſſario ſuo. Pꝛio caſu aut legata ſũt relicta a ſe ⁊ nunq;
detrahit.uit.l.lex fal.S.nunq;.S.ad.I.fal.aut de legatis relicij
ab herede uel ſimplr.⁊ tunc aut heres detraxit ſibi ⁊ ulterius
nõ detrahet ut h.nec tñ tenet᷑ ideicõmiſſarius ultra q; habe/
at ut h̊ pʒ.aut heres nõ detraxit.⁊ tũc aut hoc ideo quia non
potuit.aut qꝛ noluit.aut qꝛ de hoc nõ cogitauit ſed ꝑ erroꝛeʒ
totũ reſtituit. Pꝛimo caſu quãdo nõ potuit facto ſuo.q;ꝛ coa
ctus adiuit ⁊ ſideicõmiſſarius detrahit. ut.j.e.l.marcellus.S.
ꝙ ſi ſuſpecta. Aut nõ potuit ꝓpter naturã relictoꝛũ.ut q; erat

teſtm miliᷣ uel relictũ ad pias cauſas.⁊ tunc fideicõmiſſarus

nõ detr ahit ſicut nec heres ut hoc.S.in pn.ſuccedit enĩ in lo/
cum hẽdis ut.j.l.ꝓxi.Secũdo caſu quãdo nõ detrahit quia
nõ vult.⁊ tũc aut nõ vult uolẽs facẽ gratia ſideicõmiſſario tm̃
⁊ ſideicõmiſſarius detrahit ut h.aut uolẽs facere gratia ſidei/
cõmiſſario ⁊ legatarijs ⁊ tũc nõ detrahit ut colligitur ex hoc
S. dũ dicit niſi liberalitateʒ ⁊c. Aut dubitat᷑ ⁊ i dubio dicit gl.
videtur uelle facẽ gratiã pmo ſideicõmiſſario cui reſtituit. qð
placet qñ ſciẽter reſtituit.q; donare videt.ut.l.cui p erroꝛẽ.de
re.iur.⁊.l.j.s.de ↄdi.ĩde.Sinaũt ꝑ erroꝛẽ.tũc ſecꝰ.ut dicã in
ſequẽti mẽbꝛo.Tertio caſu qñ de hoc nõ cogitanit heres ſed
er erroꝛẽ reſtituit totũ.tunc fideicõmiſſarius nõ detrahit ut
oc.S.in quo excipit vn caſus tm.ſ.q in eũ liberalitas exer
cet. Secũdo caſu qñ querit utrũ detrahit᷑ a ſecũdo ſideicõmiſ/
ſario vniuerſali.⁊ tũc aut heres reſtituit coacte ⁊ nõ detrahit.
ut. I. ſi pꝛoni.. ij.j.eo. ⁊ in hoc differt Fuus fideicõmiſſari a le
gatarijs ſingularibꝰ. Si vo adit ſpõte.tuncidem ꝑ oĩa ut.S.
diſtinctũ eſt in legatarijs ſingularibus.TLertio caſu qñũ queriũi
utrũ detrahat a ſuo ndeicõmiſſario ⁊ nõ detrahit. ut.l. ex aſſe
ĩſi.j.e.Ne tertio uero.ſ.de legatario regula ẽ ꝙ nunqᷓ; detra
hit fal.niſi ei detrahat᷑.ut.l.lex ſal.S nunq;.x.l.penales.S.ſi.
S. ad.l.fal.nõ. C. cõia de le.l.j. Putarem aũt perinde eſſe ac
ſi ſibi detractũ eſſet qñ heres uoluiſſet in eũ liberalitatẽ exerce
re ⁊ nõ detraxiſſet.videtur enĩ heres detraxiſſe ⁊ ſibi donaſſe

ar. huius.S. vide h glo.⁊ ſigna. .—
Sed ſi quadringenta. Here apo dud

hereditatꝭ ſub noie qte cõuenit᷑ ad legata in eo qð habet ultra

Badem iul. ie⸗ ;—⸗
. 1 dem inſ. Si hẽs reſtituit hẽditatẽ detracta Srie⸗

te q̃ ad q̃rtã tm ſufficit legatari nõ tenef.

pd. Op. C. e.l. i. ubi dicẽ hẽdẽ ꝗ hʒ qᷓrta teneri prata. Gl.
Dicit ibi refertur ad creditoꝛes tm̃ nõ ad legatarios.ut ibinõ.

Item ibi retinuit ſub nomine quote.h̊ ſub noĩe quantitatis.
Et iõ glo.in hac materia.an hẽs qui reſtituit teneat legatarijʒ
pꝛo eo qð remanet penes eũ diſtiguit ſatis perſecte.vide eam

lnö
lide
un⸗
n.

en!
ſe
K.

ſl

ſt

4

— — — — — —

rius nõ hʒ totũ ⁊ ſideicõmiſſariꝰ bʒ.lxx imo videt
totũ auferat᷑ a fideicõmiſſario.ut.S.e.l.ĩ fi.⁊.S.ſi ij q q̃drigẽta

Ad ſenatuſcõlul. trebel.

⁊ ſigna.mn eo qð glo.dicit ꝙ ante reſtitutionẽ tenet hẽs lega

tarijs.habem gl.ↄiã.j.e.l.marcellus.in gl.que incipit ꝙ ſẽ⸗/
per pꝛeſumit.ſed iſta glo.cõmuniter nck 1 51
— S Igota HEec.l. cõòſueuit repu
X Ai quadrigẽta.ſonbihti ala,
Mte nõẽ ſi oꝛdiate legat᷑.⁊.l.iſta cum pn.ſe.uſq; ad.S.
idẽ põp.tractat eãdẽ materiã. Sʒ ꝓ euidẽtioꝛi itellectu pᷣ de
clarabo tex.hui.l.demũ.l.marcellus.poſtea recitabo appa/
ratũ cõit᷑.⁊ h.l.̊ dic. Legata particularia ĩ cõputatiõe.i.ſal.
tribuunt᷑ cuʒ ſideicommiſſo uli ꝙ eſtimatur q;ᷓtũ ſuꝑeſt in hẽ
ditate deducij legaſ.⁊ ſideicõmiſſari nõ tenet ad legata ĩ pluj
ꝙ; tenet hẽs.h.d. Diuidii ĩ duas partes.pᷣ poniũ thema ⁊.q.
ſcðo detminatio.q.iſpecta.l.xij.tab.antec; eẽt i.l.fal.ttio det
minatio.q.ĩſpecta q̃litate poteſta.l.fal.ſeda ibi dicẽdũ. ttia
ibi itaq;. Mꝛoſeq̃mur ꝑ partes.⁊ ĩ tex.ibi debẽt als ẽ debẽs
⁊ nulla ſit mutatio pſonarũ als deberet.⁊ tẽ ꝓcedit gl.magna
ꝗ dic ꝙ traſit de ſcoa ad ttiã ꝑſonã.¶ Venio ad v. dicẽdũ. H
ſcdᷣa pars ⁊ ſpᷣqiuidit i tres.pᷣ poni detmiatio.q.ſcdo ponũ
q̃dã rõ q reſtò fideicõmiſſi puenit legatoꝝ p̃ſtationẽ. ttio po
nuũ alia rõ qñ legatoꝝ pᷣſtatio pᷣuenit reſtitutiõem ſideicõmiſſi
ſcða ibi q; pꝛeſumũ.tertia ibi nã hes. In tex. ibi dicẽdũ cẽ. iũ⸗
ge hᷣ tota trecẽta te dare debẽ titio qd ẽ irra.⁊ ſic hẽs rnſioneʒ
ad.q.ĩſpecta.l.xij.tab.⁊ de uolũtate teſtõꝛi.ſʒ iſpecta ptate.l.
fal.ſit cõputatio.ut ſegtur Fʒ Ja. de are. ¶ Sequit uer. itaq;.
Iſta tertia pars diuiqit᷑ ĩ duas.pᷣ loqtur qlit ſit cõputatio he/
de adeũte ſpõte. ſcoo qlit᷑ ſt hẽde adeũte coacte.⁊ ſic ſol.q.po
ſitã in pn.l.ij.ibi nõ ergo. In tex.i fi.ſʒ dic tẽ q;tũ ei debet.ut
j. ꝓxi.dictũ ẽ.¶ Nõ ꝙ hẽdita trãſit ĩ ſideicõmiſſarin cũ one
relegatoꝝ. ¶. Scdo nõ ꝙ hẽs videt᷑ ponẽ fideicõmiſſariũ ĩ lo
cũ ſuũ.qdð nõ ꝓ uerbis q ponunt in ↄctib.ponẽs eũ in locum
ſuũ ⁊c̃.q uerba vident ĩpoꝛtare ceſſionẽ actiõis uł oſtitutionẽ
ꝓcuratoꝛis ĩ rẽ ſuã ut hic.circa qð vide qð dixiin.l.i ꝓuiciali
§S. penul. ⁊ ſi. de no.op.nun. ¶ Mõ ultimo ꝙ ſi heres ꝑdit
beneſiciũ quarte ꝑ coactionẽ h pꝛodeſt tm ſi’deicõmiſſario nõ
legatarijj. ut h ⁊.j.l.ꝓxi.dixi.ð.l.pxi.S.deniq;.in diſtinctiõe
Aquam poſui ibi.

cõmiſſari ad legata ĩ q;tũ tenet hẽs ſi ſpõte adijſſet.h.d. NDi/

niqũ i tres partes.pᷣ ponit derminationẽ q hẽs ſpõte adiuit.

ſcðo qũ hẽs coacte adiuit.t᷑tio põit extẽſionẽ ſue determĩatio/
nis.ſcdᷣa ibi ꝙ ſi ſuſpecta.ttia ibi qð aũt.i tex.ibii hac ſpe.dic
q̃ ſeqtur ſʒ lec.quã teneo. In tex.ibi ꝙ ſi ſuſpecta dcã ſit hẽdi
tas. dictũ ẽ.ſ.ꝙ hẽs amittat q̃rtã ⁊ ꝙ taãtũ habeat legatari ſi
adiuit coacte q;tũ ſi ſpõte.Di.¶ Nõ ꝙ ſideicõmiſſu ule eſti
mat᷑ qᷓtũ ualet tota hẽditas. ¶ Scdᷣo nõ ex v. ꝗð aũt. ꝙ ĩ oĩ/
bus teſtis ĩ ꝗb ceſſat fal. trebellianica ceſſat. Venio ad ap/
paratũ recitadũ cõiter ſuꝑ utraq;.l. ¶Nꝛio op.ad.l.ꝗ q̃driĩ
geẽta. S. e. ⁊ videt ꝙ ſit ſibi ↄꝛia.nã pᷣ dẽ tota debẽ reſtitui.i.v.
itaqʒ.dic ꝙ defalcał. Hui timoꝛe ſcã ẽ gl.ſuꝑ vbo itaq;.ꝗ di
cit ꝙ celſus ſeipᷣm coꝛꝛigit qdð nõ plʒ. ar.l.nõ ad ea. de cõdi.⁊

de. Scdo dic gl. ꝙ iſtas duas opi.ponit tanq; dubias ⁊ nul

lã eligit.qdð nõ plʒ.iĩmo certitudiarie loquit ĩ utroq;. Di. dicit
ꝙ Ppmũ dietũ ẽ reſpectu ꝑſone ſideicõmiſſarij ꝗ nõ põt ſalcidi
am deducẽ.ut.S.l.ꝓxi..deniqʒ.ſcᷣʒ iſpecta ꝑſona hẽdis
põt falcidiã deducẽ. Tu meli dic ꝙ pmũ dictum ẽ ĩſpecta.l.
xij.tab.ſcᷣm inſpecta ptte legis fal.⁊ ita apoſtulaui tex.m

Ja. de are. qð tene. ¶ Scdðo op. di i.l. ꝗ qdrigẽta.ꝙ legata

Hui ↄꝛij timoꝛe antigꝗ in gl.magna fatent᷑ ↄꝛiu.ibi uerũ lʒ nõ
ging

dical ĩ l̃a ⁊ẽ.tenent ergo ꝙ a fideicõmiſſario auferentur illa
lxxv.Cõtrariũ ẽ ueritas ut pʒ ex textu h ⁊.j.l.ꝓxi.¶ Ad ↄꝛi
um rũdeo ꝙ loꝗtur qñ teſtõꝛ iuſſit hẽdeʒ reſtituẽ hẽditatẽ de/
ducta certa q;titate.ex eo eni videt uelle hẽdẽ nõ teneri adle/
gata. ut iſti.e.S.ſiqs.iõ a fideicõmiſſario auferei totũ qð hʒ.

MNã ex ꝑſona bẽdis nõ põt deducere.qꝛ hẽs ipſe ſibi retinuit
qrtã. Ex pſona ſua nõ põt. ut. S.l.ꝓxi.S. deniqʒ.ſʒ in. l. iſta.
fuit rogatꝰ hẽs reſtituẽ hẽditatẽ ſimplłr.nec põt dici ꝙ legata
rius petat ab hẽde illa.lxxv.q ſibi ſut minuta.nã cũ minuani

P.l.fal.ſũt ĩdebita ipſi legatario.ut.l.plautiꝰ.⁊.l.linea marga

ritarũ. ⁊.l.j.iĩ pn. S.ad.l.fal. ¶ Op. ⁊ videĩ q marcellus õdi⸗

cat.l.q q̃drigẽta.na.S.eſtimat hẽditas q;tu ualet deductijle
gaßp.in.l.marcellus. eſtimat᷑ q;tũ ualet nõ deduci legat.Hn
lus timoꝛe due ſũt opi.ĩ gl.pma ꝙ lex qꝗ qdrigenta.loqtur qñ
legata ſuerũt relicta ſimplr.i.l.marcellus.ſuerũt legata relieta
noiati ab hẽde.h tãgit ĩ gl.magna.ibi ꝗd aũt ſi expſſiʒ ⁊c.Cõ

r Legata particularia tribunnk
rcellus. ſdeicõmiſſario uli.ꝙ eſtimat
q;tũ ualet tota hẽditas nõ deduci legaj. Itẽ ĩtãtũ tenei idei

lrigeta. lega Te fideicõmi
hʒ. lxxv. Cõtra imo videt ꝙ

