de fructibqᷓrõ h ceſſat. MPꝛeterea ibi min grauat᷑ a teſtatoꝛe
iõ onereł a lege ĩ fructibus.̊ ĩ plus grauat᷑.iõ ĩ fructibus exo/
nerat᷑. ¶ Op. de.I. baliſta, S. e. So. ut ibi dixi.
¶Cu ita Fideicõmiſſ relictũ a duobus cũ expſſiõe noĩs
x eEX⅜d collectiui debet etiã ſiĩ ꝑſona ultimi tin cõditio

Aliã. Neres dʒ mittiĩ poſſeſſionẽ lʒ ſit de reſtit⸗
. dendo grauat ⁊ alienatiões facte ꝑ fideicõ/

erdictũ ki bonoꝝ ul ex cõſtitui. Juſtiniani.C. de edic di.

extiterit ſi ꝑſona nõ ſupeſt q ñdeicõmiſſariũ ex pᷣſpta uolũta/
te deſuncti excludat.hoc dicit. Nõ qð dixii ſumario.Scðo
nõ ꝙ ſcdᷣo moꝛiẽs videt᷑ rogatus de reſtituẽdo id qð iure fidei
cõ.hũit a pᷣ ut pʒ ex zmne Eibl quã hae uoluit ⁊c. ¶ Ad hoc
op.S.ad.l.fal.l.titia. So.hᷣ pᷣ religt ſideicõmiſſũ.ſcðo graua/
uit. ibi ecõuerſo. Atẽ h uſus ẽ vbis gnalibꝰ. dixit enĩ oẽʒz hẽdi
tatẽ meã ⁊c̃.ſac qð dixii.l.marcellus.S.qdã.S.e.⁊ qð dicã.j.
e.l.ſceuola.¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ pᷣmus moꝛiẽs traſiniſerit ius ſi
deicõmiſſi ad ſuos ſilios.ut.l.j.C. de his q añ aper.ta.So.di
cit glo.ibiĩ iſtitutiõe pura.hᷣ ĩ ſubſtitutiõe conditiõali cuiꝰius
ad hẽdes etiã ſuos nõ trãſmittit.caſus ẽ B. ¶ Op.⁊ itro mãz
⁊ videt᷑ ꝙ regrat᷑ ꝙ ↄditio exiſtat ĩ pſona utriuſq;. ut.C.de im
ꝓu.⁊ all.ſub.l.pe.So.dicit glo.ibi ĩ ſubſtõne pupulari h in ſi
deicõmiſſaria.Hãc tʒ Di.; ⁊ i.l.pꝛ filiã.S.ſi.S.ad.l.ſal.Glo.
tãgit etiã eã i.l. ꝛia.rõ huiſo.ẽ qꝛ ĩ ſideicõmiſſaria videt᷑ teſta
toꝛ cuiuſlibet ſidẽ ꝑ ſe elegiſſe.q rõ ceſſat ĩ directa. Iſta rõ nõ
plʒ. Mꝛo cui euidẽtia ſclas ꝙ vna pluralita tũc reſoluit ĩ plua
res ſingularitates qñ reſpiciũt diuerſos effectꝰ.ut.l.falſa.S.ſi.
S.de ↄdi.⁊ de.⁊ ibidixi.ſʒ qũ ẽ fideicõmiſſaria ſubſtõ nõ reſol
uit ĩ plures ſingularitates ⁊ ueriſñcat᷑ in pſona cuiuſlibet.q re
ſpicit diuerſos effectꝰqm cuiuſlibet ſidẽ videt elegiſſe im Hi.
ut dixi.ſʒ iſta eadẽ rõ ẽ ĩ ſubſtõne pupulari facta plibꝰpupillis
eã enim cuilibet pupillariter ſuccedi in ſua hẽditate. ⁊ ſic re
picit diuerſos effectꝰc diuerſas hẽditatej.⁊ ſic q;tũ ad caſũ.l.
pe.iſta nõẽ bona ſo.ſʒ q;tũ ſubſtõnẽ vulgarẽ põt eẽ bona ſo.
ut.j.dicã.vñ glo.i.l. ꝛia ſoluit aliter videlʒ 4. lbi iĩ liberis h nõ
AQuod nõ piʒ qꝛ ⁊ liberis loquit. Añ ſoluit glo.tertio mõ
h ⁊ bñ.nã ibi oditio extitit ĩ ꝑſona pmi moꝛientis.vñ remane
bat ali fili teſtõꝛis q ex pᷣſũpta uolũtate defucti excludit exne
nʒ ſpᷣſtitutũ.ut.l.cũ acutiſſimi.C.de ſideicõmiſſis.⁊.l.cũ auus
ʒ.de odi.⁊ de.ſ̊ hic extitit ↄditio ĩ ꝑſona ultimi moꝛientis.vñ
nõ ſupeſt ali ꝰq ex pᷣſipta uolũtate defũcti ſubſtitutũ excludat
merito ſubſtitut admittit᷑. Iſta ſo.ꝓbat᷑ ad lr̃aʒ i.l.ſiis qꝗ ducẽ
ta.S.itẽ ſi pꝛ.S.de re.du.⁊ repio Hi.ĩ ↄſilijs ſic tenuiſſe ⁊ ĩ ↄſi
lio qð icipit teſtõꝛ poſt multa legata ⁊ alia ſic dixit.Et aduer⸗/
te 4 reqri ꝙ nõ ſupſit ꝑſona q ex uolũtate defũcti ſubſtitutũ
excludat.na ſi eẽt eiuſdẽ gradus cuius eſt ſubſtitutus admitte
ret᷑ ſubſtitutus ut hic patet.ſupererat enim nepos ex pmo ſi/
lio defũcto ⁊ neptis que erat ſpᷣſtituta ⁊ ſic erat eiuſdẽ gradus
⁊ tamẽ nepi admittit.et per hoc dico in terminis huius.S.in
locis ubi ſunt ſtatuta ꝙ ſilie ⁊ neptis femine non ſuccedant ex
tantibus maſculis ꝙ talis neptis non admitteretur. ꝗa ſupe/
reſt nepos ex filio maſculo qui ex pᷣſumpta uoluntate defun/
cti ſᷣn ſtatuta ciuitati neptem excludit per ea que dicta ſunt.
¶ Op. C. de ĩpu.⁊ ali.ſub.l.q;uij.ubi regꝗrit ꝙ ↄditio exiſtat
in perſona utriuſq; ſᷣm 1 ibi glo. intelligit.⁊ ita ſentit in.l.hoc
articulo de here.inſti.⁊.l.falſa.S.ſi.de di.⁊ de.So.ibiloqui
tur in ſubſtitutione vulgari hic in ſideicõmiſſaria.⁊ poteſt eſſe
rõ.q;ꝛ vulgaris ſubſtitutio reſpicit vnũ effectũ.ſ.uolũtatij teſta
toꝛis.ideo facta cõiter plibuꝰ non reſoluit᷑ in płres ſingularita
tes.hic in fideicommiſſaria que reſpicit diuerſos effect ut ibi
dixi.uel uerius dic ꝙ rõ eſt qꝛ ſubſtitutio vulgaris locũ hʒ añ
aditã hereditateʒ. ⁊ ſic eo tꝑe quo eſt locus iuri accreſcẽdi iter
heredes.vñ niſi cõditio exiſtat in gion⸗ utriuſq; ſᷣm ꝙ uerba
ſonãt nõ uocat᷑ ſubſtitutus.vident᷑ eni plłes ſimul piuncti vnũ
coꝛpus.ut.C. de cadu.tol.S.is ita.v.hoc ita tã uarie.cũ natu/⸗
ra vboꝛum ⁊ ꝓpꝛia ſigniſicatio reqrat ꝙ in ꝑſona utriuſq; exi
ſtat oditio ſubſtitutiõis ab hac nõ recedit. Eſt enim alius cui
põt queri per ius accreſcẽdi ex pᷣſũpta uolũtate defuncti. Sʒ
ſubſtitutio pupillaris ⁊ etiꝗ fideicoõmiſſaria hʒ locũ poſt aditã
hereditatẽ ⁊ poſt emolumẽtũ ꝗſitũ ⁊ ſic ceſſat ius accreſcendi.
ut. l. j.in fi.de uſufru.accre.⁊ iõ ſi in vnius perſona exiſtat con

. .

ditio eſt locus ſideicõmiſſo. Nõ enim eſt alius cui poſſit accre
ſcere ex pᷣſũpta uolũtate deſũcti. Itẽ ẽ locus ſubſtitutioni pu
pillari niſi ſit que ex pꝛeſumpta uolũtate deſuncti ſubſtitutum
excludat ut dixi.Et hoc eẽ ueruʒ patebit ex ſolutione ſequen
tis cõtrarij. ¶ Op. de uſufr. le.l.codicillis ĩ pn.ubi etiã ĩ ſidei
cõmiſſaria requirit᷑ q in ꝑſona utriuſq; exiſtat cõditio. Sol.
ibi loquitur in uſufructu ⁊ habitatiõe in quib etiã poſt emolu
mentũ queſitũ eſt locus iuri accreſcẽdi.l.j.ĩ f.de nſu. act.meri
todonec aliquis ſupeſt non extat cõditio ſideicõmiſſi.Eſt eni
cui poſſit accreſcere.idẽ dicereʒ quocũq; caſu h̊ cõtingeret ut
ius accreſcẽdi remaneret foꝛte ex pꝛeſũpta uoluntate defuncti
uel alio quouis modo. ¶ At liq̃at mã dic cuʒ querit an reꝗra
tur ꝙ cõditio ſubſtõnis exiſtat in ꝑſona utriuſq; uel non. aut
ſubſtõ eſt facta plurib ſeparati.aut ſiml.pᷣ caſu ĩ cuiuſcũq; ꝑ/
ſona extitit cõditio locus eſt ſubſtõni.ut de iniuſt.teſt.l.pe.ad
I.lal. l. pat nliaʒ. S.ſfi.ᷣm bonam lec.ſcdo caſu qñ ſit plibus ſil.

Ad ſenatuſcõſul. treb.

aut fit ſimplr uel ꝑ copłaʒ.aut cuʒ adiectiõe noĩs collectiui.
caſu aut logꝗt᷑ in ſubſtõne vulgari.aut in pupdũᷣlari.aut in ſidei/
cõmiſſaria. aut in cõpẽdioſa.ſi in vulgari reqꝗrit ꝙ in utriuſq;
ꝑſona exiſtat cõditio.ut.C. ðe impu.⁊ Rli⸗o, cui⸗ ⁊T ita in
telligit ibi gl.⁊ nõ.in.l.hoc articulo.de hẽ. inſti.l.ſalſa.ĩ fi.de
coõdi.⁊ de.rõ ſupꝛa patet. Si vo loꝗt in pupulari tũc dico idẽ
ꝙ in ſideicõmiſſaria. qꝛ reſpicit diueſos effect.x q; ↄfer:ĩtẽ/
Fus in qͥ nõ eſt locus iuri accreſcẽdi ut dixi.ð.ſi vᷣo logꝗmur in
deicõmiſſaria. dico ꝙ regula in cuiuſcũq; ꝑſona extiterit cõ
ditio locus eſt ſſtõni.ut.lñ.lutius.S.gaio.j.e.⁊.S.ðe le.ij.l.ſi.
S. filiã. Fallit ſi pſumat᷑ teſtatoꝛẽ aliud uoluiſſe ex eo ꝙ nã reli
cti ul uolũtate defũcti ĩter eos ꝗbꝰ eſt facta ſubſtõ eſt locus iu/
ri accreſcẽdi.ut in uſufructu ⁊ habitatiõe.ut.S.de uſuſfru.le.l.
codicillij ĩ pn.⁊ ibi dixi. Itẽ fallit ſi ſupeſt aliq̃ ꝑſona q ex pᷣũ
ta uolũtate defũcti excludat ſideicõmiſſariu ul ſpᷣſtitutũ.ut
.ſi is g. S. itẽ ſi pater. de re.du.⁊. C. de ſideicõmiſ.l.cũ acutiſſi
mi. ⁊ de iſti.⁊ ſpſti.l.gnalit.⁊ hic ẽ caſus ĩ.d.l.pe.C.de impu.
⁊j ali.ſub.⁊ nõ.hᷣ in fi.glo.qð ĩtellige ut.s.dixi.Si vᷣo loqmur
in ſpſtitutiõe cõpẽdioſa qͥ cõtinet vulgarẽ ⁊ ſideicõmiſſariã ⁊
etiã pupillareʒ.qñq; ſᷣm ea nõ.in.l.pᷣcibꝰ.p gl.⁊ doc.⁊ ego
dixi in. l.cẽturio.tũc ſi ſuccedit ex vulgari dic ut dictũ ẽ in vul/
gari. Et ſi ſuccedi ex pupillariul fideicõmiſſaria dic ut dictũ
c.S.iĩ pupillari ⁊ fideicõmiſſaria.Si uero ſubſtitutio ſuit facta
cũ adiectione noĩs collectiui.qꝛ dixit teſtatoꝛ ſi ambo uel oẽs
uel ſi utriuſq; utriq; ⁊c̃.⁊ tũc aut q̃ris ʒ ꝓpꝛiã ſigniſcationẽ
uocabuli ⁊ ſic ſõſtitut excludit niſñ ĩ ꝑſona oĩuʒ ↄditio extite
rit.ut h.S.iĩ pn.aut ſʒ ĩterpᷣtationeʒ Eedeſuer mẽte colligit.
tũc aut ſuꝑeſt aligs de liberis ꝗ ſſtitutos ex pᷣſũpta uolutate
deſũcti excludat ⁊ ſᷣſtitut ex ndruel Pe pn. de ĩpu.⁊ ali.
ſb. Si vo nulls ſuꝑeſt ꝗ eũ excdludat.ſʒ illi ꝗq ſuꝑſũt ſe i eodẽ uł

ari gradu cũ eo tũc ſubſtitut admittif.caſus ẽ hi.S.iſto.
eicõmiſſũ relictũ plib uł vni ex eis ĩtelligitur
cto * ⁶ — . — — G .
pmis deſicientibus ⁊ iter ꝑpſonas ĩter q̃s eſt affe/

ctio oꝛdinata oꝛdo ſcripture ĩſpici.h.d.p̊ᷣ ꝓbat᷑ hic ⁊.l.ſi ſũdũ
ſbᷣ ↄditiõe.S.his vbis.s.de le.j. Et hoc ſacit ad.q.dic ſtatutũ
ꝙ poꝛe pñt aliqd facẽ oẽs uł.vij.ex eis.nã videt.ꝙ. vij.ex eij
pñt demũ alijs deſiciẽtib ut hᷣ ⁊.d.S.his vbis. In ↄꝛiũ videt
caſus ĩ.c.cũ plłes.de of.dele.li.vj. Nic g qñ aliqd cõmittit pli
bꝰ.qñq; apponi᷑ clauſula ꝙ ſi aliq noluerit ul nõ potuerit ex/
pediat ꝑ alios.tũc nõ põt ꝑ alios ueniri ad actũ niſi pᷣ ↄſtet de
alioꝝ ĩpotẽtia uł uolũtate.ut ex de of.dele.c.pꝛudẽtiã.QAñq;
apponit᷑ dauſula ꝙ poſſit expediriꝑ oẽs ulłꝑ aliquẽ ex eij nec
adijcit ſi noluerit ul nõ potuerit.tũc aut talis diſpõ reſpicit cõ/
modũ eoꝝ ad qs refert ⁊ ſbᷣintelligit ſi alij nolnerit ulł ſi nõ po/
tuerĩt. ut.d. S. his vbis.aut nõ reſpicit cõmodũ eoꝝ ſʒ graua/
mẽut ĩ plib iudicib delegaᷣ ⁊ plibarbitris.⁊ tũc pñt alij etiã

nõ regꝗũtis bmis poccupare.ut.c.cũ ples de of.dele.li.vj. Et

ꝑ hoc i.q.ꝓpoſita ocludo aut illð qð cõmittii poꝛib ul.vij.ex
eis reſpicit eoꝝ cõmodũ ⁊ dʒ ĩtelligi alijs nolẽtib uł nõ nolẽ/
tib adeſſe.aut nõ reſpicit eoꝝ cõmodũ.⁊ tunc pñt etiã.vij.ex
dis alijs irreqſit. de ſco.ſ.de oꝛdie ſcripture vidiſti in.l.cũ pẽ
§. pe. S. de le.ij. .

4 2 Debitũ ab hẽde ꝑ aditionẽ ↄſuſum
R Educta ein Eicne ex rnb⸗ Benofen⸗
S yß Exigere a ã nõ fac hẽdẽ te
¶ Cü hereditas. de s alioꝝ. h. d.
(Qni poſt Obuẽtiões poſt moꝛtẽ ex iudicio teſtõꝛis

a pueniẽtes ſi ꝑ hẽdes exacte nõ ſuerint ue
niũt in fideicõ.als ſecꝰ.h.d.⁊ hic. . eſt gl.l.poſtulãte. ð. e. ubi

nõ. per glo. .. .
Aeceptis. Sb dout caſũ op.datũ cauſa conditiõis
HHeſplẽde nõ iputat ĩ qrtã. ut.l.id aũt.⁊.l.qdᷣ
adt Had. 1. S hic dicit accept centũ ⁊ ſic cũ ſint ablatiui
abſoluti reſoluunt᷑ ĩ ↄditionẽ.ut.l.a teſtõꝛe.de ↄdi.⁊ de. So.
dico ꝙ ĩputat᷑i q̃rtà tre.ut hic nõ i fal. ut ibi.Rõnẽ dixiĩ... in
qrta. S.ad.l.fal.⁊ hoc ꝓut ĩtelligit᷑ accept nũmis a fideicõmiſ
lario. ut glo.ponit aſ⸗ oſſen er dicẽ ꝙ teſtoꝛ dixit ſim/
plicit᷑ accep nũmis ꝙ ĩtelligit de hẽditate.⁊ ſic ↄꝛiũ nõ obſtat
nt.l.cũ pꝛĩ pn.S.de le.ij. Xʒ P Vini ſequit ĩ lra tanq; ſi ex
honi cc.expoſitiue ponit nõ ſilitudinarie.⁊ hic ĩnuit tex.j.in
S.ꝗppe. ¶Scdo op.ad t᷑tiũ dictũ.dã hic ꝙ ſolũ p parte here
utak qᷓrta. Cõtra. S. ad.l.ſal.l.nenſeni.ubi qcqd a
cohẽde ꝑcipit hutze fal. Sol. ʒ Ja. de are.dʒ ĩtelligiꝙ H
erat rogat de reſtituẽdo alti q; cohẽdi ſuo a q recepit uel a qͥ
deducũ als cõputarei ĩ q̃rtã.utĩ ↄꝛio.Lʒ gl goned caſũ ĩnu
at hic ꝙ ſit rogat de reſtituẽdo cohẽdi.¶ Op.ad ſi. ꝙ ſit cõ
pſatio ſpẽi ad qᷓtitatẽ ↄʒ.l.ſi ↄuenerit de pig.ac. Glo.magna
lſ.dicit cõpẽſat gen cũ gñe.vlt dicẽ hẽs rogat de reſtituẽdo

hẽditatẽ rogerde feſtituẽdo partẽ ſuã.⁊ ſic ꝗtã. hẽs cui reſti/
tuit᷑ vult deducẽ fal.ſuã ſic ⁊ qtã.Cũ ergoutrũq; debitũ cõſ
ſtat ĩ qta ſit cõpenſatio.ut.l.j.S.pe.ſi pars hẽdi.pe.x h ꝓcedit
ſi ꝓponis hẽdẽ rogatũ de reſtituẽdo cohẽdi.ſʒ ponẽdo ut diẽ
Ja.de are.ꝙ ſit rogat de reſtituẽdo alti tũculdð nõ ꝓcederet.

ſy deberet ĩ v. cũ aũt.caſus poni alit᷑ qᷓ; ponalꝑ glo.ſicut dictũ

c. S.q; hẽs retinet pᷣdiũ cõputaĩ ſibi ĩ ãrta ſolũ qð iure hẽdita

rio capit.⁊ p̃dicta ſũt va qñ pᷣdiũ ẽ minoꝛis ualoꝛis qᷓ; ſit q̃rta
renzeri Pa, qri qd ũ pdiũ qð retinet eſt maioꝛis ualoꝛis
poꝛtio hẽditaj q retneri dʒ. Rñdet iuriſcõſult idẽ qdð ĩ ſuꝑ
uo p̃dioꝝ hocẽ ĩ eo qð nõ capit iure hẽditario ĩteruenit fal.
hẽ detrahet a fideicõmiſſario qtũ ad fal. eſt ar itez enĩ
pecuniã cõpẽſari placuit.hoc ẽ qñ pecunia deducit illa tota ĩ
ſal. cõputat᷑ut.S.dictũ ẽ.ita ĩtelligit Ja.de are.Ex hoc ergo
.5 pᷣ ꝙ pecunia tota ex poꝛtiõe vni/ põt itelligi eẽ deducta
cdo ꝙ ĩ coꝛpoꝛe ſecꝰ.tertio ꝙ lʒ illð qð iure hẽditario non ha
bet᷑ ĩ trebellianicã cõputet᷑tñ qñ aligd hẽtur duplici iure par/
tiĩ iure hẽditario parti a cohẽde nõ cõputat᷑ ĩ tre.niſi id qd ha/
bet᷑ iure bẽditario. rõ ponit in.l.in q̃rta. S. ad.l. fal.

0

. artus ancillarũ ⁊ fetus pecoꝛis
Hereditate.u ? ſoci moꝛtuox nſtn i

ctu ułin redditu.h.d.

—

q Fruct ꝑcepti iudicio teſtõꝛis ĩputatur in
Ante E. Zri ſechini⸗ ꝗ ꝑcipipotuiſſent a dligẽ

tiſſimo patreſa.h. ð. Rosde 'eſtirn .
Ro ogat reſtituẽ qð ſup/
(M ex hereditate. erit ex hẽditate nd tenet
ad fructus nec ad luẽdas res bona ſide pignoꝛatas. h.d. de
ateria iſta plene dic ut.l. titius rogat.S.e.ti.

Ebitoꝛ Aditio q ſit coacte nalẽ obłonem nõ
L pimit. INẽ dñiũ rei pignoꝛate qð ꝑpue

„.
nit ad creditoꝛẽ irreuocabilit nõ ꝑimit hypothecaria
h. d. ¶ Op.dãẽ hic ꝙ ſublata ẽ pncipalis ⁊ remanet hypothe
caria. Cõtra.j.de re.iur.l.cũ pncipalis.Huitimoꝛe ſunt tres
ſo.vna ꝙ non ẽ ſublata nãlis cui accedit hypothecaria.alij di
cũt ꝙ ĩ totũ ẽ ſublata nãlis ⁊ ciuili.ad ↄꝛiũ dicit ꝙ tũc tollitur
acceſſoꝛia ſublata pᷣncipali qũ pncipalis tollit de eqtate.ſecuj
ſi ꝑ rigoꝛẽ ſic hᷣ q; tolliĩ ꝑ ↄfuſionẽ.ul foꝛte qꝛ pncipalis debi/
toꝛ ſine hẽde deceſſit.ut.l.ſi ſine.Sð.de admi.tu.⁊.l.ſtichuʒ aut
pãphiluʒ.j.de ſo.⁊ hãc ſo.ponũt doc.C.de luitio.pig.l.ĩtelli/
gere. alij dicũt Paiudi ⁊ nalis tollit ſʒ ſuſcitat᷑ ciuilis ſeu hypo
s. hoc declarabo ſtati. ¶Op. C. de uſuris. l. eoj

thecaria utilis. a
So.ibiẽ eadẽ eꝗtas ĩ tollẽda acceſſoꝛia q ẽ ĩ tollẽda pncipali
Auũo an aditiõe tollat᷑ nalis oblo. Et videt᷑ ꝗy ſic. ut hic ibi
ſublata cc̃. ⁊ de li.le.l.ſi id qd. In ↄꝛiũ videt᷑ tex. ibi ppter pi

„ *
—

gnꝰnãlis obligatio durat. Rñ.qũq; ꝗs adit ſponte.⁊ tũc prr
aditiõeʒ tollit᷑ oĩs obło.ut.lł.ſi id qð de li.le.⁊.l.in oibus de ſo.

NQñq; adit coacte.⁊ tũc tollit ciuilis ⁊ nalis remanet.caſus ẽ
hic. Rõ qꝛ talis aditio nõ hʒ cõſẽſũ uerũ ſʒ coactũ.ſacit.S.de
cõdi.ĩde.l.iuł.in pn.Ad id qð h dẽ in pn.ſublata nãli ⁊c.xñ/
deo arguẽdo dic nõ det᷑minãdo. ¶ Auũo utrũ ꝑ ſucceſſiõeʒ
extinguat᷑ hypothecaria actio.Glo.h̊ videt᷑ uelle ꝙ tollat ciui
lis ⁊ remanet nãlis.ut h ĩ glo. magna circa mediũ.ſᷣm iſtã gl.
ĩ hypothecaria ẽ oblo ciuil ⁊ nãlij.idẽ tʒ i.l.ſi tibi..de pigno
re.S.de pac.DPoc.dicũt ʒ.nã oblo pig.eſt in rẽ.ut.C. de pig.
l.pignoꝛi.ſʒ iura realia nõ diſtinguunt᷑ ĩ ciullẽ ⁊ nãlẽ oblłonẽ.iĩ
mo nõ pᷣſupponũt oblonẽ.ut iſti.de act.S.j.⁊ hoc tʒ Ja.bu.
Suſtinẽdo glo.poſſum dicẽ ꝙ nalis oblło dĩ hoc ẽ de iure gẽ
tiũ. ut.l.ſtichũ.S.nãlis.j.de ſo.ſicẽ ergo pſona põt eẽ obligata
de iure gẽtiũ ⁊ ſic nãlit. Itẽ de iure ciuili.⁊ ſic ciuilit.ita pignꝰ
põt eẽ obligatũ de eꝗtate deiure gẽtiũ.⁊ dicet᷑ nalið oblło de iu
re gẽtiũ. Itẽ de iure ciuili.⁊ dicet pign ciuilit obligatũ.tñ qᷓ;/

tũ ẽ pꝓpoſito puto ꝙ nãlis ĩtegra manet ⁊ ciuil q ĩducit acio

nem nedũ retẽtionẽ ut diẽ tex. ⁊ ſic nõ remanet ſola nãlis.qꝛ
illa actionẽ nõ ꝓducẽt.¶ Op.qñ dñiũ rei ꝑuenit ad credito
reʒ oblo extinguit᷑.ut.l.nec pignus.de re.iu.⁊.l.ex ſextãte.S.
latinꝰ.de ex.rei iudi. So.qñ dñiũ ꝑuenit ad creditoꝛẽ irreuo/
cabil it᷑ tũc hypothecaria pfecte ⁊ irreuocabilit᷑ extiguitutĩ)
rio.ſed qũ venit irreuocabiliter dominiũ tũc hypothecaria ex
tinguit.ut ꝓbat᷑ in tex.in.d.S.latinus.⁊ doc.tagunt in.l.j.C.
de his qui in poꝛ.credi.lo.ſuc.⁊.C.ſi antiquioꝛ credi.l.i. Pꝛe
dicta uera in eo qui adit coacte. ille vo ꝗ adit ſpõte dʒ ſibi de/
ducere qð ei debebat᷑ a defuncto anteqᷓ reſtituat.ut.j.de ſo.l.
ſtichũ aut pãphilũ.S.j.cũ glo.in vᷣbo detinet. ⁊.l.irritũ.⁊.l.in
iponẽda.C. ad.l.fal.⁊.j.pxi.S. L

C que.ſcedetib⸗ ex linea minap deſcẽdẽtes actio

rit. Itẽ qð ꝗ bʒ ex erronea ſnia ĩ reſtõnẽ
non uenit. h. d. ¶ Op. S.ſo.ma.l.gaius. So.ſpale ibi fauoꝛe

ee = ⏑. ☛ͤ =. S — -S. =

—☛ —

— — — ☚ ☛rn5 r

B

Agd ſenatuſcõſul. tre.

mr̃imonij.de hoc ꝑ doc.i.l.ij. C. de ↄhẽ.⁊ cõmit.ſtip.dixi ple/

ne ĩ.l. qð dꝛ.j.de v.ob. ¶ Vltio no ꝙ illð qð ꝑuenit ad hedẽ

nõ ut ad hẽdẽ nõ uenit ĩ ſideicõmiſſũ.facit qð dixi ĩ.l.ſi pꝛoni
in pn. S. e. ReA Ciideirsniſ
. itutiõe fcã fideicõmiſſi inua
Atronus. lidi actiõej nõ traſeũt ex tre.h.d.
¶ Op. C. ad.l.ſal. l.erroꝛ. So.glo.ꝙ hec hm illa oʒ
2o cui declaratiõe qᷓro an ſideicõmiſſũ relictũ pꝛo/

elligi.

no ſit nãlit᷑ debitũ. Rñdeo nullo iure debitũ ẽ ultra legitimam

poꝛtionẽ.⁊ iõ quocũq; erroꝛe ſolutũ reperi.ut.l.patronus.j.
de dona.⁊ ſic nõ hʒ hic locũ diſtinctio.l.erroꝛ.C.ad.l.fal.Ali
ud eni eſt in fal.aliud in debita pꝛono.ut ꝓbat tex.in.l.patro
iue qᷣta ſit ĩ ſideicõmiſſo ſiue in ſo
ulus. elod

(P) Aulus, eloce gee ⸗ ee declaratione
legis ſciẽdũ ẽ ꝙ rogat de reſtituẽdo tatã pecuniã q;

ta ẽ eſtimatio talis rei põt ſoluẽ pecuniã q ĩ oblone uel etiam
ipſa rẽ. ut.l.ſi vo. S. . S. ſo.ma. ⁊. S. de le.j.l.ſi füdũ ꝑ ſideicom
miſſu ĩ pn. Recte ergo dicit iuriſcõſult ꝙ teſtõꝛ ſẽſit nõ ſolũ de

qᷓtitate ſ etiã de vncia.qꝛ põt hẽs vnciã ſoluẽ lʒ nõ poſſ it co

gi.merito ẽ locus tre.hic ẽ uerus itellectus ꝗcꝗd glo.dicit.
Fili D Bos data ſiue ꝓmiſſa ꝑ pꝛeʒ ſilieĩ ſideicõ
. emiſſũ nõ cadit. p. d. ¶ Quero hic loquũ
gqñ pꝛ dotauit filiã ꝗd ſi ipſamet ſilia ſe dotauit. Glo.
Ent. Z. e. l. mlier. S. cũ ꝓponeret. C Quero ꝗd ſimr dotauit
ſliã ſud. Rñ. glo.nõ ẽ idẽ qꝛ nõ eſt ofſiciũ mr̃is dotare ſiliã qð
ſigna. ⁊ hãc opi.tʒ Me.iĩ auẽ.rej qͥ. C. cõia de le. Ylli vo ma⸗
ſculus poſſet dotare filiã ſuã de reb ꝗ̃ iaceẽt reſtoni ſi alið nõ

bꝛet qm officiũ ei eſt dotare.ut dicta auc.res q̃. ¶ Quero.q.

emergẽtẽ de facto.pone ſili grauat de reſtituẽdo nõ dotauit
iliã ſua viuẽs.ſʒ ĩ teſtõ ei dotẽ religꝗt an h relictũ minuat ſidei⸗

cõmiſſũ. Rñ.ſi relictũ ẽ factũ ↄgrue ſʒ ꝙ ↄuenit q̃litati ꝑſone

mimutt ſideicõmiſſu ſicut ſi eã viuens dotaſſet.ꝓbo ꝑ.l.mulier
S. pe.S. e. ubi dicit tex. ꝑinde ac ſi fuiſſet rogat reſtituẽ qð ſuꝑ
luiſſet de hẽditate.⁊ ſic nunq; videi fuiſſe in fideicomiſſo ulud
qð ſuit neceſſarium ꝓ dote ſilie.ꝓ quo facit q; pẽ ad hoc tenet
ſaltẽ officio iudicis ergo habet᷑ eris alieni loco.creditoꝛ enĩ dẽ
etiã ꝗ officio iudicis exigẽ põt. ut.l.creditoꝛes de v.ſig. ergo
ſideicomiſſũ minuit ut hic ibi eris alieni ⁊c. Pꝛeterea ſi res q̃
ſhiacẽt reſtõni pñt alienariĩ cauſã dot iter viuoj.mlłto magis
in ultimis uolũtatib q̃ẽ fauoꝛabilioꝛ alienatio.ut nõ.i.l.qdã
ita.S.ſiqꝗs ſiliũ.S.e.Hec.l.facit ad.q.an mulier poſſit graua/
riĩ dote ꝑ ſideicõmiſſũ.quaʒ ponit Ci.C.de rei uxo.act.S.vi

deam.dixi.S. de le.ij.l.fi.S.filie.dicà ĩ.l.luti.S.marit.j.ẽ.ti.

n. Si dilatio apponit gra fideicõmiſſarij ceſſate
Alũnũ.Sid dilationis ceſtst dilatio. h.d. ¶ Op. C.

qñ di.leg.ce.l.ex his.So.ibi nõ ceſſabit cauſa dilatiõis q; tẽ/

pus ſuit appoſitũ ſauoꝛe grauatibic fauoꝛe e cui debebat fie
ri reſtõ. ¶ Cõtra hoc op.de glo.q ẽ in.l.ſei ſaturninus.S.eo.

So. Me.iĩ.l.ex his vbis.repᷣhẽdit illã gl. ꝓ q̃ repᷣhẽſiõe vide/

tur caſus hic.ſi uelles ſuſtinere poſſes dicere ꝙ hic erat nudus
miniſter. ſ ibi erat hẽs ꝗ ſetiebat cõmodũ.ar.l.publius.de cõ
di. ⁊ de.j.ti.j.l.ſrmio.S.cũ ab hẽdibus.⁊ qdð ibi dicã.¶ Alti

mo facit hic.S.ad.q.iudex ſtatuit fminũ ad cõparẽdum hinc

ad tres dies cõparuiſti ĩcõtinẽti utrũ iudex ĩfra illos tres diej
poſſit ꝓcedẽ ad ulterioꝛa. Aidet᷑ ꝙ nõ qꝛ durat dilatio pma.
nt. l.ſiue pars.C. de dila.ĩ ↄꝛiũ.qꝛ finita ẽ cauſa dilatiõis q da/
bat ad ueniẽdũ ſtati.ergo cũ uenit finita ẽ dilatio ut hic ⁊.ẽ.
+– g el ge beglai⸗ boen nc.
Per reſtitutionẽ ybalẽ traãſeũt omnia iu
R Acta. decomillamidb.v.
(Siis qui. Si ſideicõmiſſuʒ deducaĩ in ſtipulatiõe ⁊
. qui reſtituat trãſeũt actiões ꝑ treb. ſecus ſi lit
eſtimatio ſit ſolũ.h. d.

Bi heres Sniĩa uł renũciatio poſt reſtitutionẽ pꝛo⸗/

*ecedẽs ſideicõmiſſario nõ pᷣiudicat.hoc di
cit.¶ Op.ꝙ bẽs poſt reſtõnẽ nõ potuit ↄdẽnari.ut.l.hoc au
S Sil-Sa iriglo⸗ QOp. S.e.l.ſi pꝛoni.S.fi. So.ibi
reſtitutio ſuit facta poſt litẽ ↄteſtatã cũ hẽde.¶ Oppo.C.de
enic.l.j.de here.uẽ.l.emptoꝛ. So.ſactũ emptoꝛis pot ꝓdeſſe
ei ꝗ hʒ iura ab eo.ut.l.filia fribꝰ.S.e.nõ nocè ut hic.ſũtexꝑedi
te glo.¶ Ex glo.op. foꝛtit ⁊ videt ꝙ heclex ſit ð caſuʒ.l.S.de
traſac.So.ibi ille cũ quo trãſegit ignoꝛabat uẽditionẽ factaʒ
hic ĩtelligidʒ q ſciebat litigatoꝛ ⁊ iſtud ẽ nõ.¶ Op.ad id qð
dixi. tu dicis ꝙ hic loquit᷑ q ſciebat. qꝛ nõ ſufficit ſcia ſʒ reꝗ
rũ ꝙ alto de tribu modis ſciat que ponunt᷑ i.l.ij. C.de noua.
olls vier ꝙ ibiloquitiĩ alia ceſſiõe ſeu delegatiõe.hic in re
ltutiõe ꝗᷓ fit p tre.iſta nõ ẽ uera ꝑ dictã.l.fi.S.de tranſac. ubi

22

egꝗparat hẽditatẽ uẽdità qͥ ẽ ceſſio reſtõni trebellianice. Glo.
uariãt ĩ.l.fi.S.de trſac.⁊ i.d.l.iij. vna dicit ꝙ ſufficit ſimplex
ſcia.alia dicit ꝙ non ſufficit.ut.l.nomẽ.C.q res pig.ob.poſ.
alia gl.uariat ĩ ſeipſa.ut.l.ſi cũ emptoꝛe.S.de pac. Ja.de are.
dicit ⁊ meliꝙq; aliꝗs aliꝰi hoc ꝙ qñq; ſit ceſſio ad cõmodũ ce/
dẽtis ⁊ ei ꝑiculo.⁊ ꝗcqd exigi i ei utilitatẽ vtit ⁊ iſto caſu nõ
ſufficit ſimplex ſcia ſed reqri ꝙ ſciat alto de trib modis.C. de
noua.l.iij.ita põt ĩtelligi glo.i.l.nomẽ.C.q res pig.ob.poſ.ſʒ
ſi ſit ad cõmodũ ceſſionarij ⁊ ei piculo ſufficit ſunplex ſcia. ut
ð.de tranſac.l.fi.⁊᷑ caſus ẽ hic. Dꝛedicta potes tibiipſi ꝑ mo/
dũ diſtictiõis ſumẽ. ¶ QAQuero poſt factã ceſſionẽ cedẽj agitõ
debitoꝛeʒ.an debitoꝛ põt opponẽ iſtꝗ exceptionem nõ potes
me ↄuenire.qꝛ alti ius ceſſiſti.⁊ ſic ali hʒ utilẽ q̃ tũc directe pꝛe
fert. Ja.dde are.dic eo mõ ꝗͥ dixi.S.ðaut ceſſio eſt fcã ad cõmo
dũ ceſſionarij ⁊ ei piculo.hoc caſu potej opponẽ exceptionẽ
ĩcõtinẽti ꝙ aliꝰq hʒ utilẽ põt pᷣferri directe.ita ĩtelligit.l.ĩ cau⸗
ſe ĩ f.x.l.ſi ꝓcu.meꝰ. x.l. ꝓcuratoꝛe ĩ rẽ dato de pcura.Si vo
piculo cedẽtis ⁊ nõ põt opponẽ niſi altuʒ de trib iteruenit po
ſitj. C. de noua.l.iij.p.d.ſʒ Ja.de are.i.l.j.S.j.circa pn.S.eo.
ubiẽ caſus. Sʒ Ol.ſibi hoc appꝛopꝛiauit.Et ʒʒ pᷣdicta dʒ in
telligi.l.ſi cõuenerit.iĩ pn.de pig.acſ.⁊.l.ſi pꝛ.S.j.de iure doꝶ.
Auero utrũ pactuʒ ⁊ traſactio cedeni noceat ceſſionario.
Bl. mouet ĩ.l.ſi cũ emptoꝛe.S.de pac.Lu ſolue diſtiguẽdo cir
ca hãc.q.put colligit ex his q̃ dixi de ſcia ⁊ ceſſiõe.¶ QQuero
utrũ ofeſſio cedeni noceat ceſſionario.HNãc.q.tãgit Hi.in.l.
Fuũ.S.j.S.de le.j.⁊ ibi tetigi.⁊ hic etiã Di.foꝛmat.Et videt ꝙ
debeat nocẽ. ut.d.l.Fuũ.S.j.⁊.l.ſi actoꝛ.õ.de ꝓcu.ubi põt di/
ce ꝙ ueniat pncipalis ⁊ ſic nõ noceret ↄfeſſio pncipalis.illa.l.
ſi actoꝛ.nil releuaret. In ↄꝛiũ videt.l.ſi partẽ.S.j.S.quẽadmo
quʒ ſer.amit. Ja.de are.ut refert Ci.i.l.ſ.C. ðe ꝓcur. refert ſe
ad diſtictionẽ pᷣdictã.aut eni ceſſio ſit cedẽtið ꝑiculo.ut.l.ſi mã
dato.ĩ ſi.S.ma.⁊ tẽ ↄfeſſio nocet.ut.S.de ꝓcur.l.ſi actoꝛ.ſi vᷣo
ſfit ad cõmodũ ceſſioarij tũc nõ p̃iudicat.ut.d.l.ſi partẽ.⁊ hic.
T hoc adita diſtictiõe ſcie ⁊ ignoꝛãtie litigantj. ¶ Qũo pone
ũlle ꝗ ceſſit hʒ ſolũ utilẽ.vñ apð eũ nil remãſit an pᷣiudicet ceſ
ſionario ĩ illis caſib i ꝗb pᷣiudicaret ſi hꝛet directas.Et videt᷑
ĩ nullo piudicet.ut.j.l.ꝓxi.i pn. iũcto eo qð dixi in.l.ex aſ
e.. e. qd dicem. dico ꝙ piudicat ceſſionario.ſic fem ꝓcura/
toꝛis reuocati piudicat dño ſi ad notitiã nõ ꝑuenit.ut.S.de ꝓ
cu.l.ſi ꝓcur.x.l.j.C.de ſatiſdado. Nꝛedcaã it va pᷣterq; ĩ illis
caſibꝰiĩ ꝗb dixi ꝙ ſimplex ſcia nõ ſufficiebat.ſʒ reqrit alto de
trib modis poſit.C. de noua.l.iij.q D faciebat dñs facie
bat vtute directe.qꝗ erat apð eũ.h nullũ ius remaſerat.⁊ iõ ſcit
ꝙ ſoluit ei ꝗ nullũ ius hʒ iccirco ſuffic ſimplex ſcia.¶ Quero
utrũ ſolutio fcã cedẽti noceat ceſſionario.Rñ.qũ apð ceden/
tẽ remanet directa. ideʒ qdð dixi.S.in tranſactione ſnĩia pacto
⁊ ſimilibꝰ.ut.l.fi.de trãſac.ſed qutdo apud cedẽtẽ nulle rema
nent.tũc aut accepit bona ſide animo gerẽdi negotiuʒ ceſſio/
narij ⁊ liberetur ſoluens ignoꝛas als non.ſʒ hẽet cõditioneʒ ĩ
debiti quã cedẽdo liberaretur.ita dʒ intelligi.j.l.pꝛoxi.C.l.is
qui hominẽ.S.ſi titium.j.dðe ſolu.⁊.l.cũ uis. F. .j. e. ti.

HAiρν. ꝛo eo ꝗd idebite reſtituit reſpectu dte nõ
(Si UIGS. iſeüt actioes. ſec ſi reſpectu rei certe.h.d.

◻ 1* Qð pẽdẽte dilatiõe ꝑ hẽdita/
1 deres ante. riuʒ ßuũ negelet relofi⸗ nõ ue
nit ſicut nec alij fuetugindlci tlca pcepti.h. d.
icet fideicõmiſiarius pecuniã quã dʒ
eſcripto. di tardius ſoluat ad uſuras non te/

netur qꝛ nec fructus recuperat.h.d. Löa .
ſiBe õditiõi ptãtiue hone
Gi ſul conditione. facili ⁊ trãſitoꝛie hẽj

*

cogitur parere.inhoneſta difficilis ulł ꝑpetua ei remitti. h.d.
pᷣ loquitur ĩ iſtituto ſub cõditiõe ptãtiua honeſta ⁊ facili.ſcdðo
in ĩſtituto ſub conditione turpi inhoneſta ⁊ difficili.ſcða ibi ſi
uero turpᷣ. Itẽ ſcdᷣa ſubdiuidit.qꝛ pᷣponit qd iuris ſit de rigo/
re.ſcõo ponit quid iuris ſit de egtate pꝛetoꝛia.ſecunda ibi ſi in
danda. Itẽ ſcda ſubdiuiditur.q; p loqtur ĩ cõditiõe q̃ hʒ diffi
cultatẽ qꝛ pꝛimoniũ diuidit ĩ dãdo.ſcðo ĩ cõditiõe turpi.ttio ĩ
cõditiõe que hʒ difncultatẽ qꝛ eſt ꝑpetua nõ traſitoꝛia.ſecũda
ibi ꝙ ſi cõditio.tertia ibi ſi vo noĩs.ex q̃ diuiſione apparet dla
rius iſte. S. In tex.ibi viſuʒ eſt dic.ſ.iniquum de rigoꝛe per ra/
tiõeʒ que ſeqt.¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ iſte.S.ſibi dicat. na pᷣ dic
cõditio turpiſibi no remittit.in.S.ꝙ ſi cõditio.dꝛ ↄꝛiũ.So.pᷣ
loꝗtur de rigoꝛe.ſcðo de equitate ptoꝛia.¶ Sʒ ð hoc op. ꝗa
etia de rigoꝛe iuris ciuilis conditio impoſſibilis remittit.ut.S.
de cõditiõibus inſtõnũ.l.j.So.ꝗdam itelligũt oẽs.ill.q dicũt
conditioneʒ impoſſibilẽ remitti.ſ.de iure pꝛetoꝛio.⁊ ſic nunqᷓ;
ex tali teſtõ poterit adiri hereditas.ſʒ erit neceſſe deueniri ad

2 —

—

Ad ſenatuſcõſul.trebel.

bonoꝝ poſſeſſionẽ ſʒ ta.ut hic ego aliter dico.naʒ q̃da ſũt cõ
ditiões turpes q̃ de iure ciuili remittũtur. Quedaʒ reputãtur
urperlaid de iure pᷣtoꝛio ut cõditio iuriſiurãdi.ut ꝓbat᷑.S.de
cõdi.iſti.l.cõditiões in pᷣn.in illis q̃ a iure ciuili remittũtur po
terit adiri hẽditas de iure ciuili.in his qͥ ſolũ a pᷣtoꝛe erit neceſ
ſe peti poſſeſſionẽ bonoꝝ ſm tab.hic ẽ caſus ⁊ ſic eſt vn de ca
ſib in gbus etiã hodie eſt neceſſaria bonoꝝ poſſeſſio ſm tab.
ut ponũt doc.in.l.certũ.C.vñ le.¶¶ Op.qꝙ ↄditio difficilis nõ
remittat᷑.ut.l.cũ heres.j.de ſta.li.difficultas enĩ nõ excuſat.ut
l.cõtinuus.S.illð.de uer.ob.So.cõditio difficilis nõ remitti
tur ad cõmodũ eius cui eſt impoſita ut in Sꝛio.ſʒ ad cõmodũ
fideicõmiſſarij ſic ut hic qð eſt nõ.¶ Op.qꝛ hic remittit᷑ cõdi/
tio etiã facilł.ut cõditio de deferẽdo noĩe honeſto qðſieri non
dʒ.ut hoc.S.in pn. Rñdeo cõditio noĩs ferẽdi dẽ hꝛe difficul
tatẽ ꝓ eo ꝙ eſt ꝓꝑpetua nõ momẽtanea.ut aſcẽdere capitoliũ.
iõ remittit᷑ nõ in fauoꝛẽ eius cui ẽ impoſita.ſʒ in fauoꝛẽ tertij ut
oſſit peti bonoꝛũ poſſeſ.ᷣm tab.nõ adiri hẽditas de iure ciui
kut hic. Rõ iſtarũ ſo.eſt qꝛ in cõditiõibus ptãtiuis ſi aligs in
pedit᷑ ꝑ aliũ ↄditio hẽtur ꝓ ĩpleta.nt.l.iure ciuili.⁊.l.ĩ teſtõ.Sẽ.
de ↄdi.⁊ de.ſʒ h/ ꝓpter factũ heredis cui ↄditio erat ĩpoſita vi
debaĩ ipediriĩplemẽtũ aditiõij ad dãnũ ſideicõmiſſarij.vñ de
eꝗtate pᷣtoꝛis q;tũ ad ſideicõmiſſariũ aditio hẽtur ꝓ ĩpleta nõ
quo ad ipʒ heredẽ.Ex pᷣdictis hẽs diſtiguere aut cõditio ap/
oſita hẽdi ẽ cauſalis.aut pãtiua.ſi cauſalis.dic ut.l.ſʒ ſi alio.
S.e.ſi ptãtiua tũc aut turpis aut hõeſta.ſi turpis remittit.ſi ho
neſta aut facilis aut difficilis.ſi facilis ⁊ tunc aut eſt momenta
nea ⁊ cogit eã ĩplere ut aſcẽdere capitoliũ ut h in pn.ſi ppetua
ut ferre nomen honeſtũ.⁊ illa remittit ſi eã ĩplere nõ vlſtut hoc
S. in fi. ſi vo eſt difficilis aut difficultas cõſiſtit in dãdo.⁊ tunc
ↄtra difficultatẽ ſuccurrit.qꝛ ſideicõmiſſariꝰ cogit dare ut hic.
G. ſi in dãda.ſi in faciẽdo ⁊ illa remittit ad cõmodũ ſideicõmil
ſarij ut hic nõ heredis ut dictũ ẽ. ¶ Quero qd vult dicẽ tex.
in v.qdð ſi cõditio ibi iubẽdus eſt tẽ. Rñdeo dic gl.ꝙ alteruʒ

de duob cogit hẽs facẽ ul ꝓteſtari.ꝙ q;tũ ĩ ſe ẽ vult eẽ hẽs uł

hʒ petẽ bonoꝝ poſſeſſionẽ ʒ ta. Et ſic nõ ex pᷣ ꝙ tãtũ ualet
teſtatio q;ᷓtũ oparet ſi ve ĩterceſſiſſet ille actꝰ 15 ĩterponũt.
de hij ꝗ ꝑ me.iudi.nõ ꝗp.l.ſ.de opꝑ.no.nun.l.de pupillo.s.ſi
gs vn roel dicit Ol. ⁊ ẽ rõ ĩ.l.S.allega.q; cũ ꝑ ꝓteſtantẽ
nõ ſtet lex ſupplet. Atẽ nõ ex hac eadẽ glo.ꝙ ſigs dicat uclo
hẽs eẽ iducit᷑ aditio.ſecſi dicat uolo adire.ar.ei qdð nõ.i.l.ſui
electiõe. S. de le.j.⁊ de acꝗ.hẽ.l.gerit.vider̃ ꝙ aliꝰſit itellectus
hultex.dic ꝙ p̃toꝛ ↄditionẽ remittit ⁊ alterũ de dnob faciat
Prii⸗ue iubeat hẽdẽ petẽ bonoꝝ poſſeſſonẽ ſʒ tab. ex edi
cto gnali ⁊ bẽditatẽ reſtituẽ ex treb. ſilis modus ꝙ lex pmit/
tat iudici facẽ edictũ ſpale hẽtur ĩ.l.ſi finita.S.elegant᷑.de dã.
ifec. ¶ Altio nõ ꝙ nomẽ accurſi ẽ honeſtũ nomen.qꝛ accur

.

rit ⁊ ſuccurrit ↄ tenebꝛas iuris q; gẽtes ↄſueuerũt cc.utĩ glo.

¶ Si cũ ſuſpecta. Sihẽg adiui coact ſideicom

EEENrꝛ miſſari detrahit ſalcidiã de reli
ctis ab hẽde nõ de relici a ſe. h. d. dic plene. S. e.l.j. F. deniq;.

—,„ — 5 2 L.l.).
(Si titius. Auaten defalcat᷑ a p ſideicõmiſſario.ea/

delalcat ipſe a ſuo legatario.h.d.Cir/
ca mãʒ gl.diſtiguit h pleni i.l.plauti de ↄdi.⁊ de.ut ibi dixi.

Jul. Flecom ari pfert ſubſtituto vulgarit.h.d.Fʒ pꝛi
m

ã lec.qẽ magij nõbili. alie lec.ſũt clare. ¶ Op.õ.
e.l.patroni.S.fi.ʒ pma lec.dic ut ibi.

K iiſtitut paſſus ẽ labi tᷣs agnoſeẽde bono
(Siquls. ũ poſſeſſiõis ſideicõmiſſario ſuccurrit ut reſti

tuat᷑ ⁊ agnoſcẽ cogat.h.d.¶¶Mõ caſũ qtidianũ ĩ hac ciuitate
ꝑuſij ubiẽ ſtatutũ ꝙ ſiꝗs nõ ĩſinuauerit teſtm ĩfra tres mẽſes
nõ ualʒ ꝙ hoc ſideicõmiſſario nõ noceat.iĩmo ad ei petitionẽ

tps reſtituei ⁊ coget adire ⁊ reſtituere.
(Sdmonédi Ad petitionẽ vni fui fideicõmiſſarij
*cogit᷑ iſtitut adire ⁊ reſtituere heredi/

tatẽ etiã quiſoluẽdo nõ erat.h.d.
eins: Naturales obligatiões totalit᷑ trãſe⸗
unt ĩ fideicõmiſſariũ.iõ reſpectu hẽdis
Etalit dꝛẽ idebitũ.h.d.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ poſt reſtõnẽ
apð hẽdẽ remaneãt directe.ut.l.j.S.j.S.e.So.glo.qꝙ illud ue
rũ q erat oblo ciuilis ⁊ nãlis.ſec ſi nãlis tm.tunc enĩ nihil re
manet apud hẽdẽ.q; nalis nõ diuidit᷑ in directã ⁊ utilẽ.lʒ ↄꝛiũ
nõ.i.l.ſi alienꝰ.S.de le.ij.ſj hec uerioꝛ qð ẽ nõ.¶ Op.C.iſ ad
uer. ſo.l.ij. .ẽ.de ↄdi.ĩde.l.interdũ.Glo.ĩtrat hic opi.q̃s ple/
ne examina ut dixi in.d.l.ĩterdũ.de ↄdi.ĩde.hẽs cogit parere

re ⁊ reſtituere.h.d.

And et hen
S 1 neceſſarii.⸗ nereſlar hẽdes cogun pa/

rẽ ↄditiõi ⁊ a

Pne fui uolũtas reqraĩ.h.d

Cũ pꝛetoꝛ.vh;

toꝛ ul ꝙ faciat edictũ ſpale ꝑ qdð traſierat actiõe iĩ fideicõmiſ

(Si anis Hẽs hẽdis decedẽtis añ reſtõneʒ cogit reſti
ig Uls. tac t areee extãt Faab eactio es Pe⸗
atron põt grauare libᷣtos li
1 ronr * berti etiã in debita poꝛtiõe.h.d.

tat reſtitutio ſit fuo ðño uolẽte ul

Hẽdi
Eruo. ũ hñte ulł etiã ipſi dño lʒ ĩ hẽditate de
beat pᷣcedẽ iuſſus ⁊ ſeqꝗ aditio ᷣui ⁊ ĩ bonoꝝ poſſeſſio
qꝗ̃ ẽ rõ ꝙ ĩ hẽditat aditiõe regrit ꝙ
pcedat iuſſus.ĩ bonoꝛũ poſſeſſiõe ⁊ tre.reſtitutiõe ſecꝰ.Rñ.qꝛ
aditio obligat quẽ ſic uotũ.ꝗ modus obligãdi nõ cadit ĩ eũ ꝗ
& ĩ alteri ptãte.ut.l.ſ reʒ..uoto.j.de polli.qrõ ceſſatĩ tre.re/
ſtitutiõe ⁊ bonoꝝ poſſeſſioe ut plene dixii.l.qĩ aliena.ĩ pn.de
acꝗ.hẽ. ¶ Quero qẽ rõ ꝙ ĩ tre.reſtõne nõ reꝗrit ↄſeſus ſerui
hdita aditiõe ⁊ bonoꝝ poſſeſſiõe ſic. Rñ.iura qᷓrẽdi non q̃

runt᷑ uobis ꝑ eos ꝗ ſt ĩ nra ptãte.ſʒ iura qſita ꝓſequẽdi ⁊ actio

nes ſic. ut.l. pcia ag di Sdlfl poſſe adire hẽditatẽ ul
poſſe petẽ bonoꝝ poſſeſſionẽ nõ ẽ ius qſitũ ſʒ ẽ ius qẽdi.⁊ pe
tẽ reſtõnẽ ẽ ius ꝓſequẽdi ius i q̃ſtũ.ẽ enĩ uobis q̃ſita actio ex
teſtõ ad hoc ut plene dixii.l.is põt.de acꝗ.hẽ.

5 HMeres rogat reſtituere ſub oditiõe ſᷓ
(Si te tOzꝛ. remittü uel que per cautionẽ mutiana

iplet᷑ cogit adire ⁊ reſtituere.h.ð. .
„Snie lʒ iniuſte parẽdũ ẽ ꝓpt᷑ ei auẽteʒ.
r„ S.de iu.om.iudli.l.ſi ꝑ erro/
rẽ. So.ibi fuit erroꝛ ĩ iuriſditiõe hic ĩ iure ul ſacto.¶Ad hoc
op.C. q ꝓuo.nõ ẽ ne.l.ij.x.l.ꝗ teſtõ de excu.tu. So.ibi fuit
expᷣſſus erroꝛ ĩ ſnĩa.hic nõ. ¶ Op.ꝙ tex.ſibi ↄdicat.dicit eni
cauſa cognita ⁊ ꝑ erroꝛẽ.So.ut ĩ glo.¶Op.C.qñ ꝓuo.nõ
ẽ ne.l.uenales.So.ibi ſnia fuit data pᷣcio hic ꝑ erroꝛẽ uel pᷣci
bᷣ. ¶ Op..de indi.l.ſi ptoꝛ.S.marcellus. l. dicit fateoꝛ ꝙ
qñ ſnia gratioſe fert põt peti reſtitutio ĩ itegrũ qð nõ. Sʒ ad/

uerte qꝗꝛ boc tũcẽ uerũ qñ falſe pbatiões fuerũt ꝓducte.quo ca
ſu diſtiquit᷑ utrũ ſnia ſuerit lata ĩ pñtẽ uel ĩ abñtẽ.ut.d.S.mar⸗

cellus.ut plene dirlihvin :7. hge obꝛepſerit. de re iudi.ſʒ ſi
nullis falſis ꝓbatiõib ꝓduc uel ſi index ꝑ gram nõ ꝓnũcia/

uerit uł ſi falſis ꝓbatiõib ꝓduci iudex daret ſniazʒ iniquã gra
tioſe.tũc nõ daret᷑ reſtitutio.q;ꝛ potuit appellare ⁊ iudicis erro

rẽ coꝛigẽ. ut.l.j.j.de ap.⁊ ſic nõ põt ignoꝛãtiã pᷣtẽdere.q; illa
nõ eſt iuſta cauſa dãdi reſtõnẽ. Eſt eni lata culpa ut nõ.in.l.li
beroꝛũ.S.notat.de his q no.ĩfa.⁊ reſtitutio non dat niſ ex iu/
ſta cauſa.ut.S.ex qui.cau.ma.l.j.in pn.

7————————ͦð

1 upillo cũ auctoꝛitate tutoꝛis uel ſo
(Si pupillo. li zutel ſi eſt infans poteſt reſtituihe/

reditas.⁊ mutus nihilitelligens infanti equiparatur. hoc dic.

Mota ꝙ; infanti queritur hereditas per tutoꝛẽ. ¶ Mõ etiã

ꝙ mutus nil ĩtelligen equiparat᷑ infati.de quo videbitis.j.de

videtur.hoc dicit. ¶ Oppo.ꝓcuratoꝛi in rẽ ſuã non poteſt re
ſtitui hereditas.ut.S.de iure do.l.ſi mulier.S.ex aſſe.Di.dicit
ſolu. ut. .l. pꝛoxi..j.ſed ibi nil de hoc dicit. Alij dicunt intelli
ge hic pꝛeceſſiſſe reſtitutionẽ uerbalẽ. quod lʒ ſit uerũ in ſe ta/
mẽ nõ eſt de mẽte littere que dicit ꝙ per hãc traditionẽ ĩtellig
tur reſtituta hereditas.Dic ergo ꝙ hic res iſte fuerunt tradi⸗/
te me pᷣſente vnde mihireſtitute viderent᷑.ut de acꝗ.poſ.l.qð
meo.S.ſi uẽditoꝛẽ.uel ueriex eo ꝙ iuſſu meo paruit heres vi/
det᷑ heres ſtati reſtituẽ mihi ſideicomiſſario hẽditatẽ tradẽdo
illas res. nec videt᷑ facta reſtitutio ꝓcuratoꝛi in rẽ ſuã cui tradi
te ſũt res ſingulares.iĩmo directo videt᷑ facta reſtitutio in ſidei
cõmiſſario.ſacit.S.e.l.reſtituta.
At ita Aditio coacta implet cõditioneʒ.hoc
dicit.
— —

Etiam. erzngog aalrae eguond eurerere
=Aede

cui mãdato dubitat᷑ ſi ſpõte adiuit cogit re/
ſtituere. h. d. Fʒ ſcᷣaʒ diuiſionẽ glo. ¶ Op.qui hʒ mãdatum
nõ cauet de rato.ut.l.nõ ſolũ.S.qui alienũ.C.de ꝓcu. Solu.
quidã ꝙ hic eſt caſus ſpalis in quo cauet etiã ſi ↄſtet de mãda
to.ſile in.l.de pupillo.S.qui pcur.de oꝑ.no.nũ.Alij ꝙ hic ca

uet de rato ſi nõ ↄſtet de mãdato.⁊ hoc tenui in.d.S.ꝗq pꝓcura

toꝛio.¶ Op.q; ꝓcur.non poſſit reſtitui.ut.S.de iure doꝶ.l.ſi
mulier.S.ex aſſe. So.hic in pcuratoꝛe ſimplici ibi in pꝛocura
