bi delatã.ſʒ de hẽditate pmi decedẽtis ignoꝛauit ⁊ ſic deceſſit
qꝗro an ius deliberãdi trãmiſerit ad ſuũ hẽdẽ. Dico ꝙ ſic.naʒ
ex eo ꝙ pᷣmus hẽs deceſſit ſciẽs illud ius deliberãdi ẽ effectuʒ
hẽditariũ.qð apparet qꝛ ad hẽdes trãſmittii.ut.l.itẽ vidẽduʒ
in fi.de peti.hẽ.ergo ſi ẽ hẽditariũ eodẽ mõ quo traſmittũ he/
ditas traſmittit illud ius.de hoc eſt caſus.S.qð metus cau.l.
videamꝰ. Mꝛerea annus ꝗ dat᷑ ad deliberãdũ ẽ utilis ab ini
tio. qꝛ a e ſcie ĩcipit currere.poſtea ẽ ↄtinuus.ut.l.cũ antiꝗ
oꝛibus.Ex hoc apparet ꝙ lʒ deueniat ad ignoꝛãtem adhuc

durat ius deliberadi ⁊ ſic merito trãſibit ad quẽcũq; trãſibit

hẽditas.¶ Cõtra h multũ ob.j.ad.l.fal.l.pᷣcia reru.ubi ante
aditã hẽditatẽ nõ dicit eẽ aligd in bonis niis de illa hẽditate
So.duobꝰmõis.ul dicamꝰꝙ illa.l.loq̃tur ante.l.cũ antigoꝛi
bus.ſm qð tpᷣs tramiſſio iuris deliberadi nõ erat cognita.uł
glit dico ꝙ dicit᷑ nõ eẽ in bonis nĩis ante aditã hẽditatẽ.uerũ
ẽ taliter ꝙ eſtiatiõem recipiat.Rõ q; adhuc poſſũ hẽditateʒ
nõ acqrẽ.tñũ alio reſpectu dicit eẽ ĩ bonis nr̃is.qꝛ ad hẽdẽ traſ
mittit. ¶Quero dixi ꝙ oʒ ꝙ ſciat. ꝗd oʒ ipᷣm ſcire. Bꝛeuiter
ſiqdẽ hẽditas ẽ delata ab ĩteſtato ſufficit ꝙ ſciat aliquẽ eẽ de/
fũctũ.⁊ hoc ꝓbare dʒ ꝙ ſciat ſe eẽ pximioꝛẽ ↄſanguineũ.⁊ foꝛ
te ſi eẽnt moꝛtui ĩ eadẽ ciuitate pᷣſumeret᷑ ſcire rõne cõſangui/
nitatis.ut.j.vñ cog.l.octaui.⁊.C. de in ĩteg.reſti.l.de tutela.
ex hoc cõcluditur ꝙ ſciuerit hẽditatẽ ſibi eẽ delatã.nã nemo
iiij

„

pᷣſumit᷑ ius ignoꝛare.ut.C. de legi.l.lege .ↄſulo tũ ut de h̊ faci
at articulũ. Si vo hẽditas defert ex teſtõ ẽ neceſſe ꝙ ſciat de
fũctũ eẽ teſtõꝛẽ ⁊ ſe hẽdẽ iſtitutũ.Ei enĩ ꝗ ignoꝛat vires teſta/
mẽti non põt dici eẽ delata.ut.l.ſed ⁊ ſi de ſua.de acꝗ.here.
¶ Quero an iſte hẽs ad quẽ trãſit ius deliberãdi poſſit hanc
hẽditatẽ repudiare. Aidet ꝙ nõ ut.j.de bo.li.l.liᷣtus ⁊ dele.
j.l.ſi ſundũ ſub ↄditiõe.S.ſi titiꝰ.⁊ ibi nõ. In ↄꝛiũ videt ⁊ iſta
eſt ueritas ꝙ repudiare poſſit.ut.l.ſiqs filiũ.S.j.de acꝗ.here.
ꝓ hoc.l.cũ antiqoꝛib.q; põt repudiare ſaltẽ tacite patiendo
labi tps anni.ergo eadẽ rõne expᷣſſe. NMõ ob. ꝛia.q; loquun
tur de legat᷑ q̃ nõ pñt repudiari ad ineõmodũ alienũ ut ibi.ſʒ
ad icõmodũ hẽdis nõ pñt repudiari.ut.S.de le.j.l.ſi mihi ⁊ ti
bi hn.¶ Quero aliꝗs ad ples hẽde trãmiſit ius deliberadi
⁊ adeũdi hẽditatẽ ſibi delatã.an ſi vn repudiat alti accreſcat.
Et videt᷑ ꝙ nõ.ut.lł.legatari in pn.S.de le.j.cõiũcta.l.⁊/ ꝓcu/⸗
lo. S.de le.ij.⁊ dixiĩi.l.re cõiũcti.S.de le.iij.ontrariũ puto ꝑ
l.ſi fuꝰcõiꝭ ab extero.⁊ qð ibinõ.de acꝗ.hẽ.qꝛ aliud in hẽd⸗
tate aliud in legato. ¶ AQuero pone ꝙ vnus hẽdũ ex virtute
iuris deliberãdi adiuit ĩfra anũ aliꝰ nõ.ſʒ hẽditatẽ iſtiu pꝛoxi
mi adiuit ul adire ult.qꝛ ad ipam adeũdã tpᷣs nõ currit.utruʒ
lle ꝗ adiuit hẽat totã illã heditatẽ virtute iuris deliberandi.
NQd videt᷑ ꝑ ti.C.qñ nõ pe.partes.⁊ ꝑ.d.l.ſi fuus cõis ab ex
tero.ſʒ dico ſic aut ille adiuit virtute illius iuris deliberãdi to/
tã hẽditatẽ. ⁊ tũc ꝓderit cohẽdib adeũtibus hereditatẽ pnci
palẽ.aut adiuit ſolũ ꝓ parte ſua ⁊ tũc ſecꝰ.ſʒ ei accreſcet.ar.l.
cogi. S. itẽ metianꝰ.j.ad tre.ubi coactio ſcã ab vno ſuꝑ toto
ꝓdeſt alijs. Hõ ob.ti.qũ nõ pe.par.q;ꝛ ilud uerum qñ ꝗs ex
cludit tꝑe ab heditate. q; defert pncipalit᷑ ubi vnius agnitio
alijs nõ ꝓdeſt. ſ vna heditas defert pncipalit᷑ alia in ↄntiam
Vñ ſi durat tpᷣs adeũdi pncipale factũ vni ex cohẽdibus pꝛo⸗
derit alti.nt.d.S.itẽ metianus.¶Vltio dicit hĩ fi.ꝙ ſpᷣſtitutꝰ

admittit q̃ſi utriq; ſpſtitutꝰ.qd ſi mr ẽ ĩ medio.Quidã dicunt

mrem repellẽda . qꝛ utriq; ſuccedit ex pupillariexpᷣſſa qð nõ
Z nerũ.q iſto caſu biitun⸗ nilło mõ admittet.qꝛ iſt diltribu/
tiuũ ðʒ ueriſñcar i ĩ vno tm ut.j.l.ꝓxi.⁊ matre ſbᷣſiſtente in me
dio ceſſat rõ pᷣſũpte uolũta defũcti.¶Itẽ h̊ dꝛ ꝙ in hẽditate
ſcði reperũ llas un qliter nẽdicabit iſtas hereditates.an
Dicet ſe heredẽ ex teſtõ uł abteſtato.gl.dicit ꝙ utrãq; uẽdica
bit ex teſtõ. qd Rieutnslz Se R bert 8.
AS Si vno caſu decedit pꝛ ⁊ filiu.pẽeʒ pᷣ de
(Kü 1 bello. ceſſiſſe Blumik .o. C enan 14.
cũ pube cũ.l.ſe.So.iĩtellige hĩ ſilio pube.ſec ſi eẽt ipubes.ut
i 3io.¶ Op.j. ad tre.l.ex ſcõ.S.ſiꝗs aũt.ubi pᷣſumit ſiliũ puj
deceſſiſſe.So.gl.ꝙ ſpale ẽ ibi fauoꝛe teſti ↄſeruãdi ut pᷣuuma
tur ſiliũ deceſſiſſe pus.hᷣ vo pᷣſumii fauoꝛe matris ꝙ pꝛ puj de
ceſſerit. pmũ qdð gl.diẽ ꝙ ibiẽ ſpãle fauoꝛe teſti oſeruãdi ẽ ſal
ſu. ut. .e. l. de parit᷑ cũ.l.ſe. ⁊ ſe. Itẽ iſt qð gl. dic fauoꝛe mrij
nõ ẽ uerũ.pᷣſumeret᷑ eni pꝛeʒ deceſſiſſe puj ut.j.e.l.fi.⁊.j.e.l.cũ
ĩpube. Ad. l. Ria aefſten pꝛ ⁊ fili ſimul perierint vt hic dã
extat Oditio fideicõm
intelligit de liberis poſt eũ ſupuiuetib vt ibi pʒ in pn. S.oſtat
aũt nõ ſuꝑuixiſſe ſi iml deceſſerũt ergo ⁊c. 5ẽ.l.ꝓxi.ſed ſi po/
neres ꝙ nõ appareret eos ſimul deceſſiſſe.⁊ ignoꝛaret ꝗs puj
⁊ ꝗs poſterius deceſſiſſet.tũc ille ꝗ dic aliquẽ deceſſuſe ſine li
beris hʒ ĩtẽtionẽ ſuã fũdatã de iure cõi.lʒ eni hũerit filiꝰ ante

Dere. du.

ique eſt ſi pꝛ deceſſerit ſine liberis.qð

nõ tñ pſumi: he tpe moꝛt.ut.i.ppadonẽ..ꝗ abſolutus de ex

cu.tu.⁊ iſte ẽ caſus ĩ.d.S.ſigs aut. Idẽ dicerẽ in.S.noſtro.ſi

nõ ↄſtaret pꝛem ⁊ ſiliũ deceſſiſſe vno caſu uł vno bello ułlvna

ruina.qꝛ tũc eẽt fũdata ĩtẽtio ei ꝗ diceret pꝛeʒ deceſſiſſe ſine li
beris ꝑ iura pᷣdicta.fauoꝛ enĩ matris nil opat.ſi enĩ fauoꝛ ma
tris aliqd oꝑari deberet multo magi⸗ oꝑaret᷑ fauoꝛ fratris
ẽ alt᷑ ſilius teſtõis.qð tñ ẽ falſũ.ut.l.ſʒ ⁊ ĩ llo.j.e.¶ Op.j. .
pꝓxi.So.ibi ſpale ꝓpter reuerẽtiã pꝛoniut ibi videbit.Iaec
i..iducit an hereditas pais nõ adita traſmittat.qdð tãgaʒ aliqli

ter. j. e.l. cũ ipubere. ¶ Altio mãm de parit decedẽtibus exa
minaboi.l.qð de pariter.j.e. Itẽ iſta.l.inducitur ad.q.ꝙ be⸗/

reditas patris nõ adita tranſmittat. tangã aliqualiter.i.e.l.ſi
cum pubere.S. ſi cum flio.

C fi li & COp. S. S. pximo. Sol. ſpale ſanoꝛe
Bi cũ filio. d uero ꝗd ſiiſta ebſs ne agi

tal cũ panono ſz c hẽde patroni ulł retẽta gl. pᷣcedentj. . dð
ibi fit ſauoꝛe matris.qd ſi nõ agat cũ matre led cũ hẽdibꝰ ma

tris an habeai illa benigna ĩterpᷣtatio. ANidet ꝙ nõ qꝛ eſt be

neſñiciũ perſonale. ergo ⁊c.ut.l.qꝛ perſonale. .ſo.ma. NMꝛete
rea tex.loꝗtur qñ mater uel patronus agit. .

—

Pi ¶ Mõ hũc caſ ad. ſtatut diẽ gy
(Si ritus. liere derordete u afünomo ſine li

beris vir lucrei certã partẽ dotis.Certe ſi ſimul decedunt dici

tnr mulieſ in mrimonio deceſſiſſe. caſus ẽ h. ¶ Op.j.eo.l. ꝙ
de parit᷑. So. ibi fuit ſtipulata mat ſi ſuꝑuixiſſet.h ſi in mfimo
nio deceſſiſſet. ¶ Op.j.de adul.l.nec in ea. So.Ni.ꝙ ibide
notat᷑ accidentia facti noõ iuris miniſteriũ.

(Si lutins.Si ſilius pubes cũ pꝛe moꝛũ pᷣſumiĩ pi

uiuere.ĩpubes nõ.ſʒ pꝛ ei.h.d.

vn g i Incertitudo pſone legatarij pꝛoce
fuerit. ex euẽtu alos in quẽ legatũ cõ
ffert. uł ex platiõe deſũcti vitiat legatũ.ademptio aũt
nõ vitiat. h. d. ⁊ ponunt᷑ .vj. caſuj ꝑ oꝛdinẽ. ¶ Mõ de ſigniñ
catiõe huiꝰ ꝓnois ꝗ qñ diſtributiue ponũ q;ꝛ viñcat᷑i vno tm̃
ut h. ſec' ſi diceret gias ut dixii. l. H articulo de hẽ. iſti.fac ad
q.de duobꝰ itrãtib caſtrũ ſimul quã ponit Hi.i.l:q fliabus
3.de le.j.? Ja. de are.ĩ ↄſtis.ff. ¶ Op. S. de le.ij.I.ſiqs fuuʒ.
5§.ſi lter. So. gl. optie. ¶ Op. ⁊ videt ꝙ ntriq; debeat ꝓpter
eqlẽ charitatẽ q ẽ ĩ utroq;.ut.l.ſi ſuus pliũ.S.ſi.S.de le.j.x.l.
cũ alimẽtis ĩ pn.S.de ali.⁊ ee Soga Hẽ ſpale ꝓpter icer
titudinẽ qð declara.qꝛ h̊ erat ĩcertitudo ꝑſonarũ ibi rerũ.dixi
S.e.l.ꝗda.nõ.i.c.ĩ obſcuris de re.iu.li.vj.ꝑ Ni.¶ Op.de te/
ſta. tu.l.duo ſũt titij.⁊.l.in tpᷣs.S.j.de hẽ.iſti.⁊.l.ſi duo ut le.
no.ca.So.nõ ualet niſi ꝓbet᷑ dẽ q teſtõꝛ ſenſerit utĩ ↄꝛio. Itẽ
videt᷑ ꝙ in iſto dubio lex debeat pᷣſumẽ vnũ poꝛẽ alio.ſic fa/
cit.S.l.ꝓxi.So.gl.illi gnalitati derogat᷑ qñ lex alit᷑ diſponit.
h in libertate q̃ faciliꝰ dat᷑.iõ difficiliꝰ reuocat.hec ſo.nõ plʒ.
q hec.l.loqꝗtur etiã ĩ alijs caſibus qᷓ i liᷣtate.iõ alij ſoluunt ꝙ
H loꝗtur qñẽ ĩcertitudo circa ꝑſonas ꝗbus relinqtur.ʒ.l. p/
xi.S.e.loꝗtur qñ eſt incertitudo circa factũ ꝑſone a qua relin
quit.vide glo.q ĩcipit.j.e.l.ſiqs ĩ f.ibi ꝙ nõ põt ſtare.dic ĩmo
põt ſtare ⁊ ẽ va.nã qñ ẽ ĩicertitudo circa ꝑſonas ꝗbus reliqui
tur vitiał᷑ legatũ ut h ⁊.l.ſiꝗs de plibus.j.e:ſed ſi pſone ꝗbus
relinꝗtur ſũt certe.ſed dubitat᷑ de aliquo caſu ↄtingente ꝑſo
na relinqueni fit ĩterpᷣtatio.ut.s.l.ꝓxi. Itẽ dicit᷑ hic adẽptio/
nẽ ualere. . S.e.l.iij.S.ſi duobus.Ol.timoꝛe huiↄꝛij diſtiĩguit
nõ. vide eam ⁊ ſigna.

4 lane. Si de natiuitaſᷣ oꝛdine nõ apparet pujnat pᷣ

umit᷑ ille ex qͥ mr libertates conſeqtur.h. d. nõ
tex.ibiĩ ambiguis ⁊c. ¶ Quero q ẽ rõ pᷣſũptiõis. NHicũt qui
dã maſculus ? foꝛtioꝛ iõ pᷣſumit pus Naſetket haͤc rõnẽ ſeq̃ret
pone libertatẽ relictà ſi pus peperit ſeminã.⁊ eẽt dubiũ ꝙ pꝛi
us eẽt nat maſculus qð ẽ ↄ iſtũ tex.qĩ dubio ꝓ libertate iudi
cat.q̃re dic ꝙ ille pus natus pᷣſumit ꝑ quẽ magis libertati ſa/
uetur ſiue maſculus ſiue femia.ſ̊ poſſumus dicẽ co caſu q mu
lier pus nata pᷣſumit᷑ eẽt iõ nõ q; citius eã expulerit.ſʒ qꝛ hic
fauoꝛ libertatis.ſʒ ĩ alijs caſibus ĩ gbus nõ ẽ fauoꝛ libᷣiatis tẽ
pꝛeſumerẽ pus natũ maſculũ.⁊ ſic ſepe de ſcõ accidit.

3 5 iẽ dictio ⁊ ita dictio cũ ĩ
J 1 Ouceta. gabio dẽ cadẽ iter diuerſa
h. d. C Op. ꝙ exq ambiguũ ſeqᷓmur id qð minmũ

c.nt. l. ſi ita ſcriptũ. S. de le.j. So.illud uerũ niſi ali ſit ex ppa

ſigniſicatiõe uocabuli ut h̊ ẽ.Ex hoc repꝛobat᷑ ar.illoꝛũ ꝗ di
cunt tria ⁊ duo ſũt qnq;.qꝛ uerũ ẽ.ſ.tria ⁊ duo ſeparata. ſed
tria ⁊ duo qᷓ ſut in tribus nõ faciũt quinq;.
S Si ſᷣn noĩat põt accipiut res tibilegata ⁊ utꝑ
ſona legatarij ĩ dubio accipiũ ut res legata.h.ð.

1

¶Cu ita. iuide.pᷣ icipit ſtipulatio a pcedẽti ↄditiõe diſ
eiũctiue ⁊ negatiue cõcepta.ſcdo ĩcipit ſtipulatio

a pᷣcedẽti diſpoſitiõe affirmatiue ⁊ xohilatine cõcepta.ĩ tertia
parte icipit a pꝛecedẽti cõditiõe coplatiue ⁊ negatiue ↄcepta
ſcda ibi deniq; ttia ibi ul ut ꝓpus.¶ Op.⁊ videi ꝙ ad h ut
ſtipłatio nõ cõmittar᷑ alterũ neri ſufficiat ut.j.e.l.S.ſiqs. So.
Fʒ Ro.⁊ bñ h̊ loquit᷑ qũ pᷣcedit diſpõ copulatiue ↄcepta.ul qũ
nila diſpõ pᷣcedit.ſʒ ĩcipit a pcedẽti ↄditiõe diſiũctiue uł nega
tiue ↄcepta.qꝛ utrũq; reqrii ſieri ne ſtipłatio cõmittat᷑.ſʒ ſi ĩci
pit a pᷣcedẽti diſpõne ↄcepta diſiũctiue tũc ſufficeret vnũ ſieri
ut ĩ Zio.vide gl.j.ibi ʒ Ro.dic ut.j.e.l.S.ſiꝗs aũt.ſʒ h ergo
limitat᷑ penal ſtipłatio ʒ mam pᷣcedẽtis ↄuẽtiõis.¶ Sʒ ʒ iſte
5. videt᷑ ſibi dicere.nã utrũq; reꝗrit ſieriſi oditio copulatiue
ↄcipit᷑ utĩ ſi.⁊ utrũq; fieri dʒ ſi incipit a cõditiõe diſinctiue cõ
cepta ut ĩ pn. hnius.S.ergo ſeꝗtur ꝙ ĩ diſiũctiua reqrit᷑ ↄſẽſus
duoꝛũ ſicut ĩ copulatiua.gl.ſentit h ↄiũ.⁊ ipᷣm fatet.iõ expo
nit h aut ꝓ ⁊.certe hoc nõ ẽ uerũ ĩmo utrũqʒ ex ꝓpꝛia ſigniñ⸗
catiõe reſultat.ſi eni copulatiue cõcipit nõ eſt dubiũ ꝙ utrũqʒ
regrit feri ut hĩf.S. Idẽ ſi cõcipit alternatiue ⁊ negatiue ut

ſtiplłatio nõ cõmittat᷑.als ſemꝑ erit uerũ hoc aut ill factũ nõ

eẽ ex ꝓpꝛia ſigniſcatiõeut ꝓbat᷑ in.l.ſi ita quis ſtipulatus fue
rit. x.j.de v. ob. fac.l.ſquis ita ſtipulet.e.ti. ¶ Itẽ op. ꝙ iſte
facit ad ti.⁊ ſic ob.in pᷣma cõſtitutiõe.C.S.quibus.Gl.
foluit ꝙ hic tractatur ut in ea habes. ””
Vtrum.

di
Ne
ne

4/
4

N
in

O

13
0
e

* Iſte. §. ↄfueuit reputari multũ difficilis ? p cer/
Eitl Hetoéë. ?7 hẽtis h duas gl. magnas. vna ẽ gl. noua
que ponit caſuz lʒ non bene dedaret. alia eſt antiqua ⁊ ponit
caſum magis ſuccicte.⁊ neuter tñ eſt bene clarus.¶ Antec;
ueniã ad pmã pᷣmitto pmo ꝓ euidẽtia ꝙ ꝓpoſitionũ q̃dã ẽ ca
thegoꝛica. qᷓdã hypothetica. cathegoꝛica ẽ q̃ ſʒ ⁊ pᷣdicatũ hʒ
pncipale parte ſui ut per ſcumnit vppothaclica eſt hʒ duaʒ
cathegoꝛicas pncipales partes ſui.⁊ hec ſit ꝑ ſiulłꝑ aut uel ſi/
milia. ut nõ.j.de acq.re.do.l.q̃ſtũ ĩ ultia gl. Itẽ iſta hypothe

tica qñq; fit ꝑ ⁊ qñqʒ ꝑ aut ᷣm dialecticos.⁊ de q̃libet tractat

hic. S. Itẽ pmitto ꝙ ad ueritatẽ diſtũctiue ſuſſicit alterã partẽ

eæẽ uera.ſz ad vitatẽ copulatiue reqrit utrãq; partẽ eẽ ueram.

Itẽ pᷣmitto ꝙ oꝛõnũ alia ulis in q ſubijci᷑ terminus cõis det/
miatus ſigno uli. ut oĩs hõ currit. nulls hõ currit. ⁊ hõ ditmi
nus cõis.Alia particlaris.ut qñ fminꝰ cõis detminat ſigno

partickari. ut qdã hõ currit ⁊ ꝗda hõ nõ currit. Alia ĩdeſini/

ta ut . i oꝛone termin cõis poniũ ſine ſigno.Alia ſingularij
ut qñ ſbijcit termin diſcret ut petrus currit. Itẽ q; alternati
na reqrit alterũ nõ eqparat᷑ uli.ſj copulatiua eqparat uli. 6
reꝗrit utrũqʒ. Itẽ pᷣmitto ꝙ oꝛonũ qdã ſũt ↄꝛie directe nt ulij
affirmatiua ⁊ ulis negatiua. Alie ſubcõtrarie. ut particlaris
affirmatiua ⁊ particlaris negatiua. Alie pdictoꝛie. Alie ſbal

terne. ⁊ de his duabus ultis nil ad pñs. Item pᷣmitto ꝙ qdã

bñt ir̃am affirmatiuã.qdã negatiua. Deide diuide in qtuoꝛ

partes.pᷣ ponit᷑ ↄceptio duarũ ſtipulationũ.⁊ de dꝛia int eas
dubitat. ſca ibi ꝙ q;uis.ĩ q poni q̃dã ↄfirmatio ſeu euidens
ſolonis rõĩ q pcedit ꝑ modũ expõnis.ttia ibi aduertẽdũ in qᷓ
ponit ſolonẽ.⁊ ponit dꝛiaʒ iter pdcãs.qrta ibi ꝑinde ſiqs.ĩ q̃
Di.⁊ Rai.dicũt ꝙ oñdit ideſinitꝭ eqpollẽ uli.ſʒ male dicunt
q; ibiẽ oꝛo particłaris.q; ibi poni ſignũ particlare ꝗd.h ẽ ali
qd.ergo no ẽ idefinita.dic ergo ꝙ ibi oñdit hãc oꝛonẽ qd nõ
feci ⁊ ſilia.qũqʒ aſſumit ulłi qnqʒ i ꝓpa ſigniñcatiõe particlari
ter ſm diuerſas mãs.ut.j. ꝓxie oñdã ĩ ſumario.Si pcedit ſti/
pulatio negatie ⁊ coplatie ocepta penal ſtiplłatio diliũctie ſbie
cta neutrũ fieri exigit. ſi vo p̃cedit ↄuẽtio affirmatie ⁊ copula
tĩe ↄcepta penal ſtiplatio ſibi ſhiecta reꝗrit utrũq; ſieri ut pe
nał ſtipłatio nõ cõmittat.h.d.Caſũ ĩ termis poneꝑ te ⁊ expo
ne lr̃am nt h̊ hẽs ꝑ gl.⁊ doc.ut pʒ ex.S.dicẽdis ⁊ collige nõbi
lia. ¶Ad pmã ſtiplationẽ oceptã alternatie pᷣ op.de.i.cũ qd

I. de v. ob. x. l.otinu.S.pe.e.ti. So.nõ fem uocat ſcm.⁊ ſic iu

ſte ſhijcit negatia ut h̊ hẽs ĩ q̃rto ↄꝛio.⁊ita ſetit glo.hᷣ patua.
Alij dicũt ꝙ H deſic nõ ut ſit penal affirmatia alternatia 'm
gl. magnã hĩ fi. ſui.hec ẽ mala lec.⁊ S.S.aĩaduertẽdũ.Alij di
cũt ꝙ Pceſſit ſtipłatio affirmatia ſʒ ẽ falſũ ⁊ ꝗ v. aladuertẽdũ.

ibi ut nemini fiat cẽ.dic ergo ut in pma.¶ Scðdo op.dẽ hp

neutrũ dʒ fieri imo ꝙ dẽat utrũqʒ neri.ut.l.ſi hedi płes.S.de
ↄdi.ĩſti.ſo.illð uerũ i affirmatia ut tãgit hĩ.viij. ꝛio.ſi vo cõci/
piat᷑ copłatie ⁊ negatie dʒ ſieri neutr ut hĩ v.aladuertẽdum.
¶ Lertio op.ꝙ ſufficiat alterũ tm ſieri.ut.S.l.ꝓxi.S.cum ita
So. ne ſtiplatio penal cõmittai ſufficit alterũ fieri ut ibi.⁊ hᷣ
tãgit iĩ p vꝛio ʒ nõ clare. ¶ Quarto op. ꝙ ſufliciat alteruʒ ex
nã alternatie ut nõ:j.l. pxi.S.ſiqs aũt. So.h pceſſit coplatia
coiũctio qᷓlimitat penalẽ. ibi pceſſit alternatia ĩ dubio qñ nul
la pᷣceſſit hʒ locũ qð nõ.ð i.ꝓxi.S.cũ ita.⁊ ẽ h exẽ̃plũ alterna
tiue ⁊ negatie.⁊ tagit ĩ ſco ↄꝛio.¶ Quinto op.de.lł.qnt ĩſi.
de au. ⁊ ar. le. So. ibi diſiũctiua ponit iter gen ⁊ ſpẽm.uł alr
ut diẽ Ci. i.l. qdã. C. de v. ſig. ibi i alternatia. 1.q ſemꝑ habet.
S ne als ars ſit ĩcerta.⁊ ſic hẽret ꝓ coplatiua.hoc e
falſũ.q;ꝛ ʒ hoc.j.de ſica.l.j.⁊ de parrici.l.j.reqreret ꝙ oĩa illa

fecerĩ ut tenerer illa.l.qd ridiculũ ẽ cũ alterũ ſufficiat. Nic er·

go ꝙ qñqʒ lex ſtatuit pła alternatiue circa idẽ fcm.x tũc poni
tur p ↄiũcta ne als ignoꝛem q ſtatutũ ẽ.x niſi vni parti diſ
iũctiue alia pars repugnat.qꝛ tũc illa pars ẽ va q̃ nõ hʒ repu/
nãtiã. ut.j.de fideiuſ.l.ubicũqʒ.⁊.j.de ↄta.l.ſqj ⁊ ſi deceſſerit
ki. fac. C. de cõdi.ob cauſã.l.tal.⁊ qð ibi no.⁊ hoc q;tum ad
ipᷣm ius.ſʒ q;tũ ad executionẽ fcĩ hʒ viʒ alternatiĩe.q;ꝛ vna exe
cutio ſuffiẽ ut.j.de effrac.⁊ expi.l.j.S.expilatoꝛes.⁊.C. de ſer.
ſug.l. ſi fugitiui.x.l.qcũqʒ.niñ alia.l.repugnet q; tũc q ad exe
cutionẽ poneret᷑ ꝓ ↄlũcta ut.C. de epi.⁊ cle.auc.ſʒ nouo iure
⁊ qð ibi 15 Zdq; lex ſtatuit vnũ circa pla fcã alternatĩe no
minata. ⁊ tũc qᷓ ad ꝗd ſtat ppe.qꝛ etiã ĩ vno ſcõ viñcat᷑ vna diſ
põ.ſʒ qͥ ad qꝗd bʒ viʒ coplłatie.qꝛ etiã qñ utraqʒ ↄcurrit hʒ lo/
cũ diſpõ.ita loqꝛ.d.l.ꝗnt.⁊.l.j.de ſica.⁊.l.j.de parri.cum ſi.
Sexto op.de.l.ſiqs ita de au.x ar.le.ubi diſiũctiua ponii
pꝓꝛↄiũctiua.So.dicũt qdaã ibiĩ dictiõe ſeu q̃ ẽ diſiũctĩa ſepara
ta ſeu duplex. ut dic Ci.i.d.l.cũ qdã. Itẽ dicit de dictiõe uel
qð ẽ falſã imo ſalſiſſimũ.ut.l.plane.S.pe.S.de le.j.x.C. de ſer.

fu. l. quicũqʒ.qꝛ bʒ illã ſigniſcationẽ quã hʒ dictio aut.ᷣ colli

De rE. dus.

⁊. C. de ĩ litẽ dã.tu.l.ad/ꝓtegẽdũ.ubi nõ idẽ in dictione ſeu.qᷓ

gi ex. d. l. cu gdã i pn. Itẽ videt᷑ ſalſũ qð dicit de dictiõe ſeu.

nãvidetidẽ qd aut ut.j.ad tre.l.j.S.ſblata. ⁊ iſti.q da.tu. poſ.
S. ad certũ tpj.ſo.potej ſuſtinẽ q; qdã ẽ diſiũctiua ꝗᷓ ta ſeſu q;
ba diſiũgit. ut aut dies ẽ aut nox. Idẽ i dictiõe ul.Queda ẽ

diſiũctia ꝗᷓ vba diſiũgit. ſeſũi tñ ↄiũgit ut alexander ſiue paris.

Idẽ eni fuit ſic noĩat.⁊ de hoc hẽs expᷣſſa regulã ĩ donatello
eãdẽ hʒ pham ſignifñcatiõem m pᷣſcianũ.⁊ ſic ponit de mu.⁊
ho.l.fl.S.hec munera.⁊.j.de hi.ꝗ.ut ĩdig.l.ij.vñ cũ lego mu
lieri oꝛnamẽta.ſeu q ei cauſa parauiẽ ↄiucta ꝗ ad vba ⁊ utrũ

qᷓ; debet᷑. Nec ob.S. Pᷣlata.nec.S.ad certũ tps.q;ꝛ ibi ponit᷑ i

ꝛope.qꝛ nã oꝛatiõis h nõ patit. Sʒ h videt.l.ſi ſta ꝗs ſtipu

let. . de v. ob. dic ergo ſic ꝙ ꝓppa ſignificatio iſti dictiõi ſeu ul

ſiue ẽ pᷣma.⁊ fauoꝛ legatoꝝ h̊ oꝑat᷑.als cũ iſtis ↄiũctiõib eq̃li
ter abutimur iõ ſit ĩ vna qdð ĩ alia. C Septiĩo op.de.lʒ.ſepe.v.

at cũ dicim de v.ſi.ſo.dic Rai. ibi cadit int᷑ gen t ſpẽm.⁊ iõ

ponit᷑ ꝓ piũcta.ſʒ h videt᷑ ↄ caſu.lij.S.e.Fm ſcdõᷣam diſpõnẽ ca

ſus ⁊ ibi gl.niſi ſuſtinẽdo dicas ꝙ ibi cadit ĩter totũ ⁊ partẽ qᷓ

titatiuã. ſec' ſi ĩter genꝰ ⁊ ſpẽm ⁊ ſit r diuerſitat.qꝛ nuda uo/
lũtate fũdus oſtituit᷑. ¶ Octauo op.de.s itẽ ſi BSo⸗
ut ibi. ⁊ qð nõo.pꝑ Ci.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.generałr.qꝛ ibi uolun

tas teſtõꝛij viñcat viſili ĩ qlibʒ parte diſiuctie. ¶ Altio op.de
l.cũ ꝗdã. C. de v.ſi. So.ibi iter ꝑſonas diſiũcta ponit ꝓ ↄiun
cta hiter res ſeu diſpõnej. At erc liqat iſta ma diſtigue.aut

q̃ris de diſiũctia legis aut hoi
diſpõne acceſſoꝛia.ut ĩ penali ſtipłatiõe acceſſoꝛia.⁊ illa limi/
tat᷑ ̃m pᷣcedẽtẽ ſtipłatioem ut h ⁊ 5: Pxi Eiut diſpõne pnci
pali.⁊ tũc aut qᷓris de ea ꝗ̃ ſeſũ ↄiũgit lʒ vba diſiungat. ut ſeu
⁊q fiue.x dic ut.l.ſiqs ita. S.de au.⁊ ar.le.Aut de ea q ſenſũ diſ
iũgit.⁊ iſto caſu aut cadit ĩter gen ⁊ ſpẽʒ.⁊ dic ut.S.e.l.j.aut

inter alia ⁊ tũc aut uolũtas diſponent nõ põt vincari viſilr in

q́libet parte altnatiue ⁊ ponit p ↄiũcta ut hac.l.v.itẽ ſi pꝛ.aut
põt vᷣincari ⁊ tũc aut cadit ĩter res aut ĩter pſonas. ut pleni p
ſequit᷑.Ci.in.d.l.cũ qdã.qĩ alijs mẽbꝛis diẽ plene pꝛeterq; ĩ

5p̃ᷣdici ĩ ꝗab dicas ut ex pᷣdici apparet. ¶ Aeniam ad ſcdaʒ

ſtipulationẽ coplatie ⁊ affirmatie ↄceptã. ⁊ videt ꝙ ſufficit al
cdᷣo op.x videt᷑ ꝙ pena nõ cõmittat ni
ſppart p.l. ſi Fu. S. ſi pliuz. S. ſiqs cau. ꝛo ſo. iſti ij ſũt
multe opi.i gl.nã gl.i.l.ꝛia.dicit ꝙ etiã ẽ ſpale ĩ iudicijs ꝙ cõ
mittii iſolidu.ſʒ ꝓ parte obſtat exceptio.ĩ ↄctibus vo ſemꝑ cõ
mitti p parte.uti.d. S. cato. Iſta ſo.gl.ẽ g.S.ſi ita.S.ꝓxie.⁊
ʒ iſtũ.S. utrũ.Alij ut Mar. dicunt ꝙ ibi de equitate h de ri⸗
goꝛe h̊ falſũ.q;ꝛ Fm hᷣ iſta.l.coꝛꝛigit.vñ gl.dicit ſpale ĩ iudicijtñ
alia ſpalitate q; ea qᷓ ibi nõ. na i ↄctibus cõmittit inſolidũ ſine
obſtaculo exceptiõis.ĩ iudicijs vo cõmittit inſolidum.ſed ob
ſtat exceptio p parte ut.l.ↄtraria.Sed e.dicit aliter.ſ.ꝙ
ibi fuerũt ples ſtipulatiões qꝛ fuit copulatie ↄcepta.ut.l.ſcire
debemus de uer. ob. x iõ ſi pareret in parte ⁊ ſicĩ vna ſtipula
tiõe ĩ alia obſtaret exceptio.⁊ ſic idẽ in ↄctibꝰ ⁊ iudicijs. Iſtð
dictũ Me ẽ dictũ iſtiꝰ.S.⁊.S.cũ ita.S.l.ꝓxi.ubi cauſa ẽ etiã
copulatiue cõcepta.dic ergo gl.uerũ dicẽ ⁊ ſpale ĩ iudicijs.⁊
HhB tʒ Hi.ĩ his ꝗᷓ ꝑtinẽt ad oꝛdinatiõem iudicioꝛũ. ſec in his qᷓ
kacna deciſionẽ.ut.j.dðe uer.ob.l.ꝗnta.S.ſi.⁊ plene dixi in
l.iiij. S.cato.e.ti.in.x.op.¶ Tertio op.⁊ videt ꝙ ad ueritatẽ
copulatiue reqratur utrũq;. Sʒ ↄtra qꝛ ſufficit vnũ ut.S.de
uſuf. le.l.ſi titio ſundus.So.ibi cadit ĩter ĩcõpaſſibilia.⁊ ideo
reſoluii ĩ diſiũctiuã.fac qð nõ.C. de codicill.l.f.¶¶ Quarto
op.⁊ videĩ ꝙ inter ea q ſe compatiunt᷑ ſi cadat ſufficiat vnum
tm. vt.S.de le.iij.l.ea tñ.vbiſi lego ẽpta ⁊ parata hẽbit legata
ri ẽpta tm̃. Sol.ibi cadit int᷑ duo adiectia neutraliter poſita
nõ reſpcũ alicui ſſtãtiui.illð vo qð alibi dicit ꝙ ad vitatẽ
coptatie reꝗrit᷑ utrũq; ẽ uerũ qũ coplant᷑ reſpectu eiuſdẽ.vñ
ſi copulet duerſas oꝛonej.vbi gra ſi dico lego empta ⁊ parata
ꝑinde ẽ ac ſi dicerẽ lego ẽpta ⁊ lego parata.vñ lo ↄcurſu pati/
ant᷑ ſe tñ nõ reqꝗrunt᷑ de neceſſitate vt ſtatiʒ dicam.¶ At ergo
de coplatia liqat ſic diſtigue.aut coplatia poni int ↄꝛia ⁊ in
icõpaſſibilia. aut ĩter ea qᷓ HHõ ſtidẽ. aut ĩter diuerſa.ᷣ
caſu reſoluit ĩ diſiũctiuã.vt.d.l.ſi titio fũdũ.⁊x.l.vlt.⁊ qð ibi nõ.
C.de codicill.ſcdo caſu aut illa duo ſic ſut idẽ ut vnum neceſſa
rio ĩſit alti.⁊ tẽ abijcit᷑ copula ⁊ vnũ reſoluit᷑ ĩ adiectiuũ alteriꝰ
vt.l.j.S.de pac.ibi placit ⁊ ↄſenſus ⁊c.⁊ ibi nõ.glo.aut uero
iõ ſũt vnũ qꝛ vnũ gen alið ſpẽs ↄtẽta ſub genere.uł vnũ ſpẽs
alið illius ſpẽi ĩdiuiduũ.⁊ tũc qñq; genuj reſtrĩgit ꝑ ſpẽʒ qñ
nõ.qð dic ut ꝑ Di.i.c.generi ꝑ ſpẽm de re.iur.li.vj.⁊ ꝑ gl.ĩ.l.
q̃ſitũ.S.pe.de fũ.iſtru.le.Tertio caſu.ſ.qũ cadit int᷑ diuerſa.
T tũc aut ſũt duo ſpſtãtiua.aut duo adiectiua.aut due oꝛone⸗
pmo caſu puta lego titio ⁊ ſempꝛonio ſtat pꝛope ⁊ nelut ples
i iüj

terũ fieri i5 vrl g⸗ aũt. So.ibi pᷣceſſit ſtiplłatio alterna

tiua h̊ coplłlatiua.¶

is. ſi hoĩs.⁊ tũc aut illa ẽ poſita ĩ/⸗

/
7

ad vnã diſon reducũtur ⁊ patiun: eadẽ.ut.:.huiuſmõi.S.ſi
titio. ů. de le.j.⁊.l.ſi duobus.e.ti.⁊ oĩibus.ll.tractãtibꝰ de mã
cõiũctoꝛũ. Scdo caſu aut illa adiectiua copulant᷑ reſpectu ali
cuins ſubſtãtiui ⁊ tũc ſtãt ꝓpꝛie ⁊ re qrũt utrũq; utĩ h exẽplo
titi ẽ albꝰ? magn.⁊ lego fuos texioꝛes ⁊ vnas.tuc reqrũ
cõcurſus utriuſq;.ut.l.ſᷣuuis urbanis.in ſi.de le.iij.⁊.l.titie tex
toꝛes.S. de le.j. Aut illa adiectiua copulantur neutraliter ⁊

vno reſpectu alicuiꝰ ſubſtãtie.ut lego empta ⁊ parata ⁊ tun

ꝑinde ẽ ac ſi copulatiua cadẽt ĩter diuerſas oꝛone qſi legaret

empta ⁊ legaret parata per.d.l.ea tñ. Tertio caſu.ſ.qñ copu

lat oꝛones. ⁊ tũc aut reſpectiue ꝑ modũ accidẽtis.⁊ tũc ſtat ꝓ
Hie reai cõcurſus utriuſq;.ut.l.ſi heredi plłes.S.de cõdi.

ſti. . l.ſi ita ꝗs ꝓmiſerit.x.de vb.ob.⁊ h.ſi vo due oones co

pulãtur pꝑ ſe pncipalr nõ reſpectiue ad vnã ſpẽm tũc ocurſus
nõ ẽ neceſſarius ſʒ ĩ quolibet pcedit diſpõ.ut.l.j.S.deĩſa.⁊.ẽ.
de teſti. l. lege iul.⁊ de ſica.l.j.cũ ſimilibus.⁊ h colligii ex dicij

dñi Ja. bu. in.q.de mercatoꝛib ⁊ artiñcibꝰ art lane qð tene
menti. ¶ Venio ad particularẽ ⁊ ad v.q;uis.Et pmo op.ꝙꝓ

/

lra ſibi ꝛiat.So.ut h in qnto ↄꝛio.¶ Scðo op.ꝙ rõ ſit ↄtra .

ria dicto. So.ut ĩ.vj.otrario.¶Tertio op.qꝙ duo ↄꝛia non

pñt ſimł eẽ pa. ut.l.hᷣ vba.de vb.ſig.⁊ ibi pʒ in tex.¶ Nenio

ad vlem. ⁊ pmo videt᷑ ꝙ copulatiua ⁊ vlis nõ ↄueniant.ut.l.
ſcire debem de v. ob. ſo. ut h ĩ ultio ↄꝛio.¶ Scdo op.ꝙ vbiʒ
nõ compꝛehẽdat. ut.S.de le.j.⁊.l.fi.S.j. So.ulis dꝛ duplex
vnomõ ſbᷣ noĩe collectiuo płraↄtinet.ut peculium hereditas
grex.⁊ iſta ↄtinet oĩa cũ tꝑe ut.l.grege.⁊.l.ſi grege.õ.de le.ij.
⁊.l.peculiũ.e.ti.cũ ſi.Itẽ aſſumit ule cui appoit ſignũ.ut h..

ex ꝗ doc.nr̃i notãt gnãle ut pʒĩ gl.⁊.S.de edẽ.l.j.circa pnci.

Iſtð viſicat ex his ꝗ ſũt tpe diſponis.nõ aũt cõpꝛehẽdit ea q̃

poſtea accidũt. ut.ð.l.fi.S.j.qd plene ꝓſeq̃re ꝑ Ci.C.que res

ig. ob. poſ.l.j.C.l.nõ modꝰ.C. de ſer.⁊ aq. ¶ Tertio op.de
e. j. C. de ſac.ſã.ecc.⁊ de mu.⁊ ho.l.ut gradati.S.⁊ ſi lege.ſo.
mã nr̃a loqtur ĩ diſpõne.l.i q̃ oꝛo gnãlis reſtrigitur ad habili
tatẽ.tñ ⁊ iſtud nõ ẽ idiſticte ueru. Vt liqat iſta mã potes dicẽ
vno vbo ꝙ ĩ gnali nõ ueniũt ea q̃ ꝗs ⁊c̃.ut hẽs ꝑ Di.i.c.gnã
li.de re.iur.li.vj.uł plenius.aut oꝛo ꝓfert᷑ ab hoie ⁊ dicut nõ.
ꝑ QCi.i.d.l.fi.aut a lege.⁊ tũc dic.aut illa ulłis reſtringũ per ali
am legẽ ⁊ hʒ locũ.l.j.de eo qdð cer.lo.aut nõ.⁊ tũc aut ſignuʒ
ule ĩducit᷑ vbo pᷣteriti tꝑis.aut bo futuri tꝑis.ut hẽs per Ja.
de are.?⁊ Old.j. de no.opꝑ.nũ.l.j.S.nũciatio.¶ Venio ad v.

ꝓinde ſiꝗs.⁊ op.h̊ d ꝙ qd nõ ſeci eꝗpollet ad nil feci. Con /

tra negatio poſtpoſita ſac eꝗpollẽ ſuo ↄtrario.S.de legi.tu.
l. legitios. S. an ergo.⁊.l.obligari.de auc.tu.ſʒ ꝗd ⁊ nihil ſũt
ↄtradictoꝛia.q̃re male.So.ſateoꝛ ꝙ negatio poſtpoſita facit
eꝗqpollere ſuo Sꝛio.ſʒ oꝛo particlaris non hʒ ↄtrariã.vñ qdã

ſic ⁊ qdã nõ.nõ ſũt directo cõtraria ut.S.dixi.cũ ergonõ ha
beat cõtrariã negatio poſtpoſita ſigno particulari nõ hʒ eq/

pollẽtiã.⁊ ſic reperies ĩ tractatib logice.¶ Sʒ op. ꝙ h̊ v. vi⸗
det᷑ cõtra p̃cedẽtia dicta ĩ ſca ↄceptiõe ſtipulatiois ut ꝓmiſi
penã 694 factũ nõ erit.nã ibi nõ eqpollet ad nihil qð pʒ.qꝛ
ſi ẽ aligd obſuatũ ⁊ aliqd nõ.cõmittit pena.⁊ tñ nõ ẽ uerũ ni/
hil eẽ obſeruatũ. Sol.dico ꝙ ex mẽte ꝓferẽtiũ aliter ⁊ aliter
accipit᷑.nã ibi beeqlta ũctio copulatiua.nã ſiqd eoꝝ factum
nõ erit ſtat ꝓpꝛie.qꝛ ſi aliq d particulati ſit factũ cõmitti᷑ pena

ĩB v.ꝗs aliũ iterroget ut certincat.⁊ ꝗs iterrogãs ex rñſione

nõ eẽt certus. ¶ Op.ultio ad iſtũ.S.⁊ videt᷑ ꝙ inter iſtas du/
as cõceptiões ſtipulationũ nõ ſit dꝛia. So.ut h per gl.Hi.⁊
Rai. ¶ Altio ĩducit in ar.de eo ꝗ rñdet poſitiõibus.qð hic
ponit Pe.⁊ Rai.in.l.ſi vnus.S.li cum dicerẽ.õ.de pac.⁊.j.
de excep.rei iudi.l.ſiquis cũ totu.in pn.tene opi.
batur in hoc uer.ſi bene aduertiſti.

S iqs J guit. Enugtur ad pᷣcedẽtia.vñ pone caſuʒ

e ? DNidi plures cõceptiões ſtipulationum

de quibus dubitat.¶ Quero aliquis ſtipulatur plura ⁊ vult
vnũ fieri.qualit᷑ debet concipi ſtipulatio ut ſit clara. Rñde ut

in tex. ⁊ manbuiua Fevice7 Prine.
„ i ſubſtitutio directa fit alijs diſiũ
¶ Itez ſi p Ater. ue diſicta accipit pꝛo piũcta.h.
d. ¶ Op.ꝙ iſta diſiũctiua ueriſicet᷑ aliq nõ exiſtente hẽde.ut

S.S.utrũ.⁊.l.ſi hedi plures.de cõdi.iſti. So.gl.ſpale h ꝓpter
uotũ parẽtũ.qꝛ nõ ẽ ueriſile ꝙ uoluerit exneũ hẽdẽ habere ali

e. que p/

quo de filijj exñte.ut.l.cũ acutiſſimi.C.de ſideicõ.⁊.l.lutiꝰ.de

hẽ. iſti. ʒ gl. dicat ueritatẽ.tñ ĩ caſu hui.l.ᷣ nõ ẽ neceſſariũ.qꝛ
h lʒ exnei eẽnt eodẽ mõ iſtituti eẽt idẽ ius.qð pbo.s.e.S.cum
ita.⁊.S.utrũ.ubi dẽ ꝙ qñ pᷣcedit diſpoſitio alt᷑natiua ⁊ ſequit
ſtipulatio penal ſub ↄditiòe alt᷑natiua vno exiſtente ſtipłatio
penalis nõ cõmittit lʒ aliud deſiciat.Rõ qꝛ talis ſtipulatio li/
mitat᷑ ſm mãm pᷣcedent ſtipulatiõis.ita in ꝓpoſito ſi pcedit iĩ

ſtitutio alt᷑natia ⁊ ſeꝗtur ſubſtitutio ſᷣ ↄditiõe alt᷑natiua iſta
ſubſtitutio deſñicit alto exiſtẽte hẽde.qꝛ ex ipᷣa ĩſtitutiõe appa
ret teſtõꝛẽ uoluiſſe vnũ ſolũ hie totã hẽditatẽ.⁊ ſic ſubſtitutio
dʒ limitari m iſtitutionẽ ſiẽ penal ſtiplłatio limitat᷑ ſm pᷣcedẽ
tẽ ſtipulationẽ.ſʒ gl.dicẽt uerũ ꝙ eẽt ſpale fauoꝛe filioꝛũ qñ ſi⸗
lij eẽnt ĩſtituti ſumpłr nõ alternatiue per iura allegata in glo.

Poõt gs legare ei gẽ teſtis ĩ teſtõ ⁊ in
Iquis. Irtudo Senit certincãda legatum

nõ vitiat.¶ Op.qꝙ teſtib legari nõ poſſit.ut.l.j.⁊.l.

ſenat.de his ꝗ ĩ teſtõ ſe aſcri. So. ibi de eo qui ſcribit teſtm̃ hᷣ

de eo qui ſubſcribit ſe ut teſtis.Et ẽ rõ.qꝛ nõ teſtiñcaĩ ꝑpꝛicipa
liter in cauſa ſua.ut.l.qdã.s.de teſta. Et per h iducit Ni.ꝙ
coꝛꝛeus põt teſtiñcari ꝓ coꝛꝛeo.⁊ fideiuſſoꝛ pꝛo ſideiuſſoꝛe qꝛ

pncipaliter ĩ cauſa ſua nõ teſtiñcãtur de qͥ ꝑx Ci.i.l.dictãtibuj

C. de teſta.⁊ ꝑ Hi.in.l.ᷣ ſicui ita legati.ẽ.de le.j.⁊ ĩ Spe.de,te
ſte. S.j. in v.ꝗd ĩ ſideiuſſoꝛe.¶ Op.q legatü non ualet tanqᷓ;
factũ incerte ꝑſone.nt iſti.de le.S.icer.So.ille.S.coꝛꝛigitur

ſe. ſufficit enĩ ꝙ icertitudo certiñcãda veniat ex aliq euentu

uturo ut dilelamda. diäteſt gi
WMWoA& Legatario repudiãte fingi res nunqᷓ;
Neda. fuiſſe legatarij ſed ſemꝑ heredis.h.d.
N¶Op. glo. ꝙ ſit certũ. nã interim eſt legatarij res ut
l.cũ pater.S.ſurdo.S.de le.ij.So.glo.ꝙ ẽ uerũ.ſj hoc dẽ re/
ſpeciu ſuturi euẽtus.qꝛ põt ↄtigere ꝙ ſingeret᷑ nunq; fuiſſe le
gatarij.⁊ de hac facio feſtũ i ma fictionũ.nam ſuꝑ re que non
ẽ nõ poteſt ſingi.ut.l.huic ſcripture.ad.l.aq.ſʒ h ſingitur ſuxꝑ
re que nõ ẽ.ergo ⁊c.ut h̊ in ſi.pʒ.Sed rñdeo ſic ſuꝑ eo qð nõ
eſt nõ poteſt fingi aliquid retro eẽ ul fuiſſe.ut.l.traria.ſʒ ali
quid retro nõ eẽ bñ pot fingi.⁊ ita loquit h.nã h res in uerita
te fuit legatarij.vñ ſi legatarius agnoſcit nulla ẽ ſictio.ſʒ ſi re/
pudiat ſingii retro nunq; e fuiſſe.⁊ ſic per ↄſequẽs fingit re
tro fuiſſe hedis ut latius poſui in mã fictiõis.de iſtis duobus
dubijs huius.l.poſuit iuriſcõſultus i.l.qui res.j.de ſo.

¶Vog de pariter. fammae

Wciuos nel ex ultia uolũtate vnus de pariter moꝛienti

bus nunq; ſuꝑuixiſſe pᷣſumit.h.d.cũ.l.ſe.⁊ ſe.¶ Op.ad pn.
q; videtur ſtipulationẽ de dote eẽ cõmiſſam cum uxoꝛ deceſſe
rit matrimonio cõſtante.ut.S.e.l.qui duos.S.ſi marit.So.
h ĩ ſtipulatiõe fuit appoſitũ plus.ſ.ſi mater ſuperuixit.q nõ ſu
peruixit. C Op.qꝙ ſpes cõditionalis ſtipulationis traſmittaĩ
ad heredẽ. ut inſti.de vbo.ob. S. ex conditionali. So.ſi ſtipu
latio eſt cõmiſſa uel eius ſpes pendet ſine dubio trãſmittitur
ad heredes ut in cõtrario.⁊.l.j.ut actio ab here.⁊ cõtra here.
ſed ſi per moꝛtẽ ſtipulatoꝛis deſicit conditio ſtipulatiõis.per
cõſequens deſict ſpes.⁊ per cõſequens nõ eſt quid tranſmit-
tatur. CDp. 5.e, ui duos.S.cumi bello.⁊.S.ſe.⁊.j.e.l.cũ
puhᷣe.⁊.l.ſe.glo.nõ ſignat illud cõtrariũ. Huius timoꝛe Hi.

in.l.hi qui.j.de do.cau.moꝛ.⁊ idẽ Old.dicit ꝙ de pluribus

ſimul moꝛiẽtibus nunq; pᷣumitur alter alteri ſuperuiuere uel
eecere niſi etatis ĩbecillitas aut parẽtum charitas aut pꝛna
lis reuerẽtia aut donatiõis fauoꝛ aliud ĩducat.ut ꝓbatur h ⁊
S.l.ꝓxi.⁊.l.ſi inter.⁊.l.qui duos.per totã.l.Sʒ mihi videl ꝙ-
Di.⁊ Ol.nõ bñ dicũt.pmo in eꝓp dicunt niſi etatis ĩbecilli⸗
tas.qꝛ ẽ cõtra caſũ hui.l.ſed in ilo ubi nõ pᷣſumit᷑ pupillus pᷣ
us deceſſiſſe. Itẽ id qð dicũt aut parẽtũ charitas nõ eſt uerũ.
ꝛad hoc parẽtũ charitas nil facit.ut dixi in.S.cum in bello.
qð dicũt aut paternalis reuerẽtia.in hoc bñ dicũt itelligẽ
out.j.dicã.ꝓbatur in.l.qui duos.S.ſicum ſilio.S.eo. Item
qð dicũt aut donatiõis ſauoꝛ.per.l.ſi inter.S.eo.nõ eſt ueruʒ
qꝛ i.l.ſiſter.⁊.l.cum h̊ ſtatꝰ.S.ſi ambo de dona.iter vi.⁊ uxo.

nõ pᷣſumit aliquẽ ſuꝑuixiſſe.ſʒ ſufficit ꝙ ſiml deceſſerint ut ibi

pʒ.vñ dicit Ja.de are.qñ plures ſimul moꝛiũtur aut lucrum
ſeu diſpoſitio dʒ reſolui alto ſuꝑuiuẽte ⁊ tũc nõ reſolueret᷑.qꝛ
uerũ ẽ neminẽ ſuperuixiſſe.ut.l.ſi iter. S.e.x.l.hi qui.de dona.
cau.moꝛ. ⁊.l.cũ h ſtatꝰ.S.ſi ambo.Aut lucrũ ſeu diſpoſitio dʒ

cõmitti aliq ſuperuiuẽte.⁊ tũc cõmittit.qꝛ uerũ eſt neminẽ ſu/

peruixiſſe.ut.d.l.qui duos.S.ſi maritus. Aut debet cõmitti
aliquo ſuperuiuẽte ⁊ nõ cõmittitur. qꝛ nullus ſuperuixit.hic ẽ
caſus h.⁊ hoc ſi q̃ritur de lucro ipoꝛũ inuicẽ moꝛiẽtiũ.Sed ſi
qꝗᷓ̃ritur de lucro tertij debet diſtingui eodẽ modo.aut debet cõ
mitti liu ſuperuiuẽte ⁊ nõ cõmittit.caſus eſt ̊. aut debet
cõmitti aliquo nõ ſuperuiuẽte.⁊ tũc cõmittit.qꝛ nullus ſuper/
uiuit.ut.d.l.qui duos.S.ſi maritus. Itẽ aut deceſſerunt ſimul
pubes c impubes.x tunc pᷣumeret impubes pꝛius deceſſiſſe.
ut. l. cum pube. cñ. l. ſe.j. eo. ⁊.l. qui duos.S.fi. S.e. S.ſfi. aut am
bo puberes.⁊ tũc ꝓcedit pᷣdicta diſtinctio.hec ſunt uerba do/
mini Jaco.de are. clarius recitata q; ponat. Iſta uerba ut
diſtinguamus

— —=S — — — — — — — —

—

.. —— — — — . —

ſumit ali

diſtinguamus deceſſerint ſimul pubes ⁊ ipubes. an ſimł piu

res puberes repꝛobant᷑ꝑ.l.ſ̊ ⁊ ĩ illo.S.eo.ubi deceſſit pupil/
lus ⁊ ſibi ſubſtitutꝰ pubes nec pᷣſumit pupillũ pus deceſſiſſe
niſi dicas ſuſtinẽdo Ja.ꝙ h̊ etiã ſubſtitut erat impubes.qð
diuinare ẽ ⁊ mẽtẽ huiꝰ.l.q nõ dicit. nec alia.l.colligit ad
boc dicẽdũ.NDico ergo ſic.iſtð dubiũ cũ plurib moꝛiẽtibns.
qñq; emanat aliq agete ex diſpõne hois iter viuos uel ultia

uolutate. ? tũc nunq; alter alteri ſuꝑuixiſſe pſumit. nec adhi/

bet illa diſtictio deceſſerit ipubes cũ pubhe.ut hac.l.ſed nec in

galio fauoꝛ mris aligd oꝑat.ut hac.l.qð de parit᷑.ſed recurra⸗

mus ad ꝓpꝛiã ſignincationẽ. an diſpoſitio hoĩs uel legis circa

illud reqrit aliquẽ ſuꝑuiuẽ uel nõ ſuꝑuiuẽ ſm pᷣcedẽtẽ diſtin⸗

ctionẽ Ya. de are. nõ ob. buic mẽbꝛo. S. e.l.ꝗ duos. ĩ pn. qꝛĩ

l.illa nõ pᷣſumit aliquẽ ſuꝑuixiſſe.ſʒ Fm ppꝛia ſigniñcationẽ ꝗ

libet deceſſit ultimꝰ. Mõ ob.S.eo.l.ꝗ duos.S.ſi.ubi agit ex
teſtõ. ⁊ tñ pᷣſumit᷑ aliquẽ ſupuiuere q; ibi diſpoſitio teſti ↄtine
bat illud idẽ qð diſpoſitio.l.qdð apparet ex tex.cũ dicit cũ ſi/
lio pube quẽ ſolo teſtõ ⁊c.nã iſtituit illũ ꝗ ab iteſtato erat ſuc
ceſſurus ⁊ nõ aliũ.merito ẽidẽ dicẽdũ qd d qñ agit ex diſpo

ſitiõe legis.ſ ĩ hac.l.ſʒ ⁊ in illo.poſito ꝙ ſuccedẽt ab ĩteſtato

ſimplr.tñ nõ ſuccedẽt ut neceſſarius hes. ⁊ ſic teſtm alit diſpo
nit q; ius.vñ illa pᷣſũptio h̊ locũ nõ hʒ.Si vo aliq agẽte ex diſ
Poutie legis occurrit dubietas de parit᷑ moniẽtib ruͤclerp
mit aliquẽ ſuꝑuiuẽ cũ diſtictiõe aut pubes cũ ipuhe.⁊ pꝛeſu
mit ipubes pus deceſſiſſe.ut.l.ſi mulier.j.e.⁊.l.q duos.S. ſi-
aut pubes cũ pubᷣe.⁊ tũc aut ꝑſona pꝛoni ẽ ĩ mẽdio.⁊ ille pꝛe

ſumii deceſſiſſe ꝗ magis ſpectat ad fauoꝛẽ pꝛoni. ut.l.q duoʒ
S.ſi cũ ſilio. Aut ꝑſõa pꝛoni nõ ẽ ĩ medio ⁊ tẽ aut ĩter ſimł de

cedẽtes ẽ uotũ traſinittẽde bẽdita ut qꝛ aſcẽdẽs ſimul cuʒ de
ſcẽdẽte decedit.⁊ pſumi aſcẽdẽo pᷣus moꝛtu.ut.l.q duos..
ſi. S.e.⁊.l.cũ puhᷣe.j.e.aut tale uotũ nõ ẽ ⁊ tũc ille ſuccũbit cui
icũbit on ꝓbãdi aliquẽ ſupuixiſſe.ut.l.ex facto.S. ſigs autẽ

j. ad tre.ĩtelligẽdo put dixi.S.e.l.q duos.S.cũ ĩ bello.t ꝓbat

in pn. huiꝰ.l. Aut alt ex frib pdeceſſit ⁊ nõ p̃ſumit᷑ ſuꝑuixii/
ſe quatũ ad ſucceſſionẽ ab iteſtato ⁊ tñ ſuccũbit ille cui icũbit
on ꝓbãdi aliquẽ ſuꝑuixiſſe.ita loqt.l.ꝗ duos ĩ fi.S.e.⁊ ĩ his
legib ſauoꝛ miis uel teſti nullo mõ attẽdit.ut dixiĩ. S.cũ ĩ bel
lo. x. S.ſi. Rõẽ᷑.q; q qs agit ex diſpõne hoĩs ſi nõ hʒ effectũ

