cat petitoꝛ ſe paratũ recipẽ alià partẽ nõ vẽ re i moꝛa. ut.d.l.
ſideicõ.iĩ hn.ſecPſi actoꝛ dicat da mihi aliã partẽ q̃ nõ ẽ mihiĩ
ↄtrouerſia utĩ tex.iſto.⁊ ẽ rõ qꝛ ſi pes totũ nõ teneoꝛ tibi offer
re partẽ.q; nõẽ ueriſimile ꝙ eã uelit recipe.ut.l.tutoꝛ.S.lutiꝰ.
S.deuluris.iõ hẽs neceſſe expmẽ ꝙ deĩ᷑ nbi pars.Fac ꝙ ſi ali
s petit plus debito ſupꝑ toto hẽo iuſtã cauſa litigandi niſi di/
Ache paratũ reciꝑe partẽ q̃ nõ ẽ ĩ ↄtronerſia.⁊ ſic ĩ expẽſis li
n

8
5denaboꝛ. Et etiã facit ad multa alia.

CCum poſt moꝛtem cgelani debet eni

qʒ rñdet ſtati.qꝛ debitũ cũ falcidia cõpẽſat.¶ Nõ ꝙ debitũ
põt cũ fructibꝰ cõpẽſari nec pᷣumit fraus. fac.S.ti.j...fili.S.

apð marcellũ.⁊.S.e.l.ĩpatoꝛ.S.j.¶¶ Scðo nõ ꝙ debitũ cõpẽ
ſat᷑ cũ falcidia tñ vi fraus. ¶ Tertio nõ ꝙ ꝗ fraudẽ excludit
nõ dẽ facẽ fraudẽ.ocoꝛdatie ſũt in 9.CB.t vẽ ꝙ gs poſſit
eũ puenit.ut.S.e.l.ĩpatoꝛ.S.j.in fi.S.Glo.

grauarii plłs qᷓ; a ne
nõ ſoluit. Ni.dic ꝙ ibi qtitas legat᷑ ⁊ ĩ ꝓpa ſpe ꝗs grauatur.

ꝗ ad heredẽ loco rei ꝑuenit.h.d.qð nõ.¶¶ Nõ tex. ibiꝓmõ
eſtimationis ⁊c.⁊ hic allegat glo.in queſtione notabili in.l.ſi
ex falſis.in ultima glo.magna.C. de tranſac.
etig. Reſpublica ppter moꝛã tenei ad uſaras. ꝓpter te/
mmeritatẽ ad ipẽſas litᷣ lʒ hẽat regreſſuʒ admiſtra
toꝛẽ.idẽ ĩ pupillo ⁊ tutoꝛib.h.d.¶¶ Nõ ꝙ q hʒ iuſtã cauſã li
tigandi excuſaĩ ab expẽf̃.ſec ſi iniuſta.Et ꝑ ̊ põt rñderiad
qònẽ.Gl. ꝗᷓrit utrũ ſactʒ de calũnia excuſet ab expẽſis. Glo.
ꝙ ſicĩ auẽ.generalr.C. de epi.⁊ cle.⁊ ĩ coꝛpoꝛe de iud.S.opoꝛ

tet. ⁊ ĩ.l.ꝓpandũ.S. ſinaũt alterutra.C. de iudi.ueritas eſt ꝙ

hic aũt grauai ĩ hẽditate q loco q;titatis hx i.d.l.lꝑatoꝛ.S.cũ
gꝗdã. ¶ Op. ꝙ fruct nõ extenuet debitũ.qꝛ ſi dʒ he hedita

tẽ ſeij ita fructꝰeiꝰ.poſtq; dies fideicõmiſi ceſſit.ut.l.ĩ q̃rta.j.

ad tre. So.itellige hic de fructib ꝑceptʒ ex hẽditate meuij te
ſtatoꝛis deductis fructib de heditate ſeij.ita itelligit gl. j. po⸗

nẽdo caſũ.¶ Op.ꝙ etiã fruct hẽditatis meuij nõ cõputent᷑.
2ſut ꝑcepti indicio teſtõꝛis.ut.d.l.ĩ qrta. Solu.hoclõ q; te⸗
tatoꝛ hoc voluit.¶ AZd ſcðᷣam partẽ op.ꝙ teſtõꝛ nõ põt phi/
bere falcidiã iure iſto ut.l.qð de bonis.j.ad.l.fal.So.ſateoꝛ

niſi ꝑ iſtũ modũ iubẽdo debitũ cõpẽſari cũ falcidia lʒ etiã hoc
ſit iniquũ.¶ Cõtra hoc op.qꝛ iſta inigtas tollat.ut.l.debitoꝛ

ad.l.falci. So. ſateoꝛ ſi bes adit hẽditatẽ ⁊ nõ ꝓuidit ſibi eo

ſactr᷑̃ʒ calũnie excuſat a calũnia nõ a temeritate ſue ignauie.vt
l..i pn. S. ſi mu. uẽ.no.⁊.l.ij. S.j.s.de iureiu.⁊ ibi ꝑ Guil.⁊.j.
ad turpil.l.j.S. j. Sed expẽſe li ueniũt ꝓpter temeritatẽ etiã
ſi ceſſet calũnia uel dolus ut h ⁊.l.eũ quẽ temẽ.S.de iudi.ergo
iuramẽtũ nõ excuſat ab expẽf.¶ Quero tutoꝛ male litigauit
ꝗs ↄdẽnabit᷑ ĩ expẽf.an tutoꝛꝓpo noĩe an pupulus an tutoꝛ

tutoꝛio noĩe: Tex.dic ꝙ ↄdẽnabit᷑ pupillus uel reſp.x⁊ĩ eis ſi

et executio lʒ hẽat regreſſuʒ ↄ admiſtratoꝛẽ. In ↄꝛiũ ẽ tex.ꝙ
tutoꝛ debeat ↄdẽnarli.l.nõ ẽ ãbigẽdũ.C.de admi.tu.Credo
ꝙ utrũq; põt fieri uel hic uel aliud ꝑ iſtas.ll. Puto tñ 4
caſu q dixi executiõeʒ fieri ↄ pupillu vl rẽpublicã ꝙ libet ce
dẽdo actionẽ.ut.l.pe.õ.de admi.tu.ſac ad pᷣdcã.l.ſi dolo.ẽ.
ſiqs omiſ.cau.te.⁊ ibi dixi.¶ Quero qd de pcuratoꝛe calũ/
nioſe ul temer arie litigãte utrũ ipᷣe ↄdẽnet᷑ an pncipalis dñs ĩ
expẽſis.Nixil.l.j.S.X ꝓcu.s.ſiqs ius di.nõ obtẽ.Spe.tãgit
iſpe.de execu.ſen.S.ſeꝗt.uer.ſi ꝓcuratoꝛ.

eO
Cer.

Pꝛedia.

=

Belegat.ſcðo.

S ꝛedia Altimde familia pᷣdiũ alienari phibitei pe
CEAntioez ad exneũ hẽdẽ trãſmittit. .d. ¶Op.
S.e.l.peto.S. fre. So. duobꝰmõis.pᷣ ꝙ h̊ nulls ali de familia
remãſerat.ſile.S.l.ꝓxi.S.lid.i fi.ul dic ꝙ exne ſucceſſit huic ſi
lio ab ĩteſtato ut filimri ꝗ põt dici exne qꝛ ĩ ptãte nõ cẽ. ut.l.j.

§. exneũ.C. de rei uxo.act.x tc etiã ſi alij ſuꝑeẽnt ille exne ad

aeku.5. pri Fcum inter. fadſd rönii digal
ESS ui vocant᷑ ad fideicõmiſſũ pᷣdio ali
Sicreditoꝛ. a non reuocãt ab eo ene cre
ditoꝛe teſtõꝛis.h.d. ¶ Quero vtrũ ↄ hẽdẽ ꝗ nõ ſoluit debitũ
poſſet hi regreſſus. QAuidãa ĩ tex.hñt ð emptoꝛẽ.qdã hñt ʒ
hẽdẽ.⁊ ſᷣm hac vẽ caſus ꝙ ↄ hẽdẽ niſi poſſit dici.Gl. tñ dic h
eẽ uerũ niſi hẽdi poſſit ĩputari cur nõ ſoluit.quã gl.nõ p eo ꝙ
dixi ĩ.l.ñ res obligata.S.ti.j.NPi.tñ ſupplet h ꝙ hẽdi filij ſolũ
ĩputet᷑ ĩ illis trib caſibꝰ q ponũtur in.d.l.ſi res obligata. ego
aũt itelligo iſtã gl. ꝙ ĩ oĩ caſu qͥ füdus erat obligatꝰ ꝓ debito
defũcti poſſit ĩputari hẽdi cur nõ ſoluit qꝛ fcõ ſuo puat legata
riũ re.ar. S.e.l.ꝗq duos.⁊ ꝑ tex.i.l.apud iul..hẽs.S.ti.j.dixi
.l.ſi res. S.de le.j.⁊ hoc tenet gl.pᷣ nõ violãdo ipam qð nõ.

Ve fideicõmiſſũ. Aup inoin⸗

re ſibi debita non cadit a debito.h. d. ¶ Op. de. l. ſi

pꝛonus de his q̃ in frau.pa. Glo.ſoluit h vno mõ.Si. aliter
qð dixi in.l.elodi.õ.de acq.here.
Sgatũ. Eñiuz traſit in legatariũ recta via ſiẽ
ĩ bẽde adeũte. h. d. uel aliter. Qd opa
ur aditio qᷣ ad hẽdẽ ilud oꝑat agnitio legati ad le
tariũ.h.d. ¶ Op.ꝙ iſta nõ ſit bona eqparatio.ut.l.cũ pẽ
ſurdo..e. So.fateoꝛ ꝙ nõ ẽ ꝑ oia bona.nã hẽditas nõ q
rit regulr ſine aditiõe.legatũvo q̃ri ignoꝛãti tũ cõmutabilr qꝛ
ſi vult repudiare v nunq; qſitũ.⁊ h reſpectu eꝗparauit h iuriſ
cõſultꝰ.qꝛ ſic põt repudiari hẽditas ita legatũ ⁊ ita põt agno

ſci hẽditas ſic legatu.ſʒ ſi nõ agnoſcaĩ uł repudiet tũc differüt

Op.ꝙ dñiuʒ nõ traſeat recta via.ut.l.legatũ eni. S.fi.S.ti.
j.x.l.papinia. de ſui.So.ut in q̃libet earũ nõ. C Op. uti gl.
7 ſo.⁊ bene ut in ea. 2 4 ſeipi
J egata relicta a ſcripi a ueniẽ
qs teſtõ. ab iteſtato nõ debẽtur. h. d.
QOp. S.de iniuſ.te.l.poſthumꝰ. So.ibi teſtm̃ fuit

nruptũ ⁊ poſt oſirmatũ iure p̃toꝛio. C Op. C. de li. pte. auc.
ex cauſa. So.glo. ꝙ hodie iſta lex coꝛigatur rupto teſtõ ex

cauſa pᷣteritiõis uł exhẽdatiõis ut legata ualeãt.tenet gl.ſim/
pliciter ſiue teſtm̃ ſit ruptũ pᷣteritiõe poſthumi ſiue iã nati ſiue
ſilij emãcipati ꝙ legata debeaãtur.qd ĩtellige ut dixiin.l.po/

ſthum'. S. de iniuſ.te. x.l.filio pᷣterito.

w 5 Quñ ſupuenit cauſa tẽdene
8 Ebitoꝛ * Jeid⸗ effectũ lʒ ea exñte

diſpõ ab initio nõ ualuiſſet diſpõ nõ ure⸗
mo ponit dictũ. Scdo circa illud determĩat duo dubia.
tio dictũ ꝓbat ꝑ ſile de dote plegata.Quarto ꝓbat dictũ ꝑ re
ductiõem ad ĩcõueniẽs.ſcða ibi nec tollit.tertia ibi ſic ⁊ ĩ dote

ꝗrta ibi alioqꝗn.iſl Op.ꝙ nõ ſit ĩlegatũ miſi ſolũ iteruſuriũ me

dij tꝑis.ut.l.j.S.ſiqs creditoꝛi.j.ad.l.fal.So.qᷓ;tũ ad hoc ut
poſſit defalcari ꝓcẽdit ↄꝛiũ.qᷓtũ ad h̊ ut poſſit peti ꝓcedit lex
iſta ⁊ ita ſentit gl.q icipit.i.nſura.¶¶¶ Op.ad v.ꝙ ſi viuo.iſti.e.
S. ecõtrario. So.dic gl.h ẽ ĩutile.i.ine utilitate pecuniaria tñ

nalet ut poſſit peti acuõe ex teſtõ t iſta ẽ va. Al dicꝙ uludẽ

ius nouu iſtò uet. Diẽ gl.ẽ õ.l.uerbis.j.ad.l.fal.tene ergohß

mã.¶ Op. res vitiat ſi deuenit ad eũ caſũ a q nõ potuit ĩcho
ari. ut. l. pluribꝰ. S. ⁊ ſi plʒ.j. de v. ob. So. regula illa nõ pꝛa

cedit caſus ſupueniẽs tẽdit ad eũdẽ effectũ cũ diſpõ.ita lo

dixiĩ.l.ia ꝑ Hi. in.c.act legitimi de reg.iur.li.vj.

tur
* * Di ples ſũt ſpᷣſtituti glibet te⸗
Si pmo ſco. t legata relicta D ĩſtituß

ĩqͥrum locũ ſuccedũt.h.d. In tex.dũ dic hẽdib iſtitutis.dic
⁊ ſi hẽs nõ eẽt pmus ſuit ſoſtitutq̃rtus.⁊ ſi hẽs nõ eẽt ſeðs ſu
it ſᷣſtitutᷣ qntus.Di. dicit tex.ſGitituti.ſ.qrtus ⁊ qntus.Di
cit tex.ab utroq;.hᷣ rñdet.⁊ ibi ſſtituto.ſ.qrto ⁊ qnto.

ali Seruo ei ꝗẽ capax põt reling
4 Her no alieno. eidẽ fuoles benreinc 5

ſet. ʒ nõ eo.mõ.h.d. Nꝛio ponit vnũ dictũ. Scðo rñdet cui
dã obiectiõi. Tertio ponit vnã reglam iuliani.QAuarto õ re/
gulã foꝛmat duo argumẽta ↄꝛia ⁊ ſoluit.Quito ex pᷣdici po
nit vnã ilationẽ. Sexto ↄcludit ad pmũ caſũ.ſcða ibi cũ enĩ
dertia ibi ⁊ iõ.q̃rta ibi ealũnioſa.quinta ibi ex ullo.ſexta ibi ita
nõ mirũ. In pma parte caſus ẽ facil. In ſcda parte ſic ſoꝛma
caſũ. Cötra pᷣdicta faciũt oẽs leges qᷓ dicũt ilegato ſcõ fuo in

ſpicũ capacitas ⁊ ĩicapacitas di.Ad hᷣrñdet iuriſcõſult ꝙ ẽ

i
er
*

uerũ ĩ genẽ ⁊ opoꝛtet vdñʒ eè capacẽ nec regrũ ĩ ſpe ꝙ; res lega
ta ſᷣuo poſſit legari dño qꝛ ex ꝑſona fui 2ſiſtit legatũ adeo
ipe libᷣ factꝰ capet p ſe.h.d.Certia pars ẽ clara ꝙ iſtð demũ
põt relinꝗ ſᷣuo qð ei poſſit reliꝗ factlibᷣ.h.d. Aenio ad qrtã
partẽ.ſ.ad v.calũnioſa.ĩ qᷓ foꝛma caſu.Cõtra regula iul.vxẽ
ſi reliquunt᷑ ſuo.x.ãnua.odiu ſuiat ualet legatũ ⁊ tñ libᷣ fact
cape nõ poſſet.Ad h̊ rñdet iuriſcõſult ꝙ iſta obiectio ẽ calũ
nioſa ⁊ ↄtinet fallaciã accidẽt.qꝛ ſit mutatio de ꝗd ĩ q̃le.naʒ
iul.dixit ꝙ id demũ põt ſᷣuo reliꝗ qð ſcõ libo caꝑe poſſit.nõ
aũt dixit ꝙ taliter põt relinꝗ fuo qliter libero ⁊ ecõuerſo.Ad
qð tẽdit rõ fcã ĩ ↄꝛiũ.x.eni relicta poſſet caꝑe li̊ niſi fuiſſʒ ad
iecta illa q̃litas ĩ legato.uel poſſemꝰ alit᷑ dicẽ ⁊ ſic m glo.foꝛ
mãdo obiectionẽ ut.S.x rñſio fiat ſic. Ocqm iul.loꝗt q reliqt
aliqdð legatũ qð põt cedẽ ad vtilitatẽ Fui.ſʒ iſtð nõ ẽ huiuſmõi

qꝛ ſolũ ocernit utilitatẽ dñi.ergo nõ ẽ iul.¶ In tex. ibi na h

legatũ. dic.ſ.de qͥ locut eſt iulianꝰ.Segt᷑ ex pſona fui acci⸗
piet. Nic hoc ẽ ex ꝑſona Fui acꝗraĩ dño ⁊ ſilib ſieret acꝗrere
tur ipi Fuo.ſʒ legatũ de q obijcirſolũ ꝑſonã dñi reſpicit.⁊ iſta
lec.tãgit ĩ gl.ſuꝑ vᷣbo accipit ĩ ſi.C In v.alioqn. ponit᷑ ſcda
obiectio ð lulł.ſ.dðe ſuo quinõ põt efſici liber.ergo dño acꝗre⸗/
re nõ põt.qꝛ ſibi fuo nõ põt relinꝗ.q; lib caꝑe nõ põt ſᷣm re/
lã iul.dic iuriſcõſultꝰ ſi calũnioſeè itelligeremꝰ dictũ iuł.repᷣ
Reereme.l. dicẽtes ꝙ talẽ fuũ rar dño ſpᷣaudi.ſʒ ĩtelligẽ
do recte ille.ll.bñ dicũt.Ad ↄꝛiũ rñde.qꝛ obiectio negat Gi⸗
gẽtiã quã iul.ponit.Nixit enĩ ꝙulð põt fuo relinꝗ qð lib ca
pere poſſet ſi ↄtigat ꝙ lib fiat.iſta obiectio ponit caſu iq non
põt ↄtingẽ ꝙ ſit liᷣ ⁊ ſicnõ ſac aliquid ð iul. Seqꝗt ⁊ iõ iſta ⁊
alie partes ſũt clare. ¶ Op. ad pn.j. de regula catoñ.l.j. So.
ut ibi.nõ enĩ hʒ locũ regula catoniana qñ legatũ nõ ualẽt ab
initio ppt᷑ ꝑſonã legatarij. ¶ Op.ad regula iuliani.j.ti.j.l. f⸗
deicõmiſſa.S.ſi fuo.ubi nõ põt legari fuo illð qð poſſet caꝑe
fact liber. Gl.dic ꝙ regula iuliani nõ ẽ uera ĩ oĩ re ⁊ ĩ oĩ tꝑe
Tu dicas regulã eẽ uera ĩ oĩ re ⁊t in oĩ tpe qð apparet qꝛ dim̃
niẽdo dixit ⁊ ponẽdo regulã.ſʒ itellige eã ꝙ legatũ factũ fuo
naleat ut ſibi acꝗrat᷑ ſi ↄtigat eũ ſieri liberũ.⁊ ſi ̊ nõ ↄtingẽt
tũc nõ ualeret ſi dño acqri nõ poſſit uel ip̃i fuo.ſʒ ĩ.l. ꝛia non
ptingit ſuũ fuiſſe liberũ.iõ legatũ nõ ualet ſi ↄtigiſſet ualeret.
¶ Vp. de.l. ſi mihi ⁊ tibi.S. regła.S.ti.j.So.ut ibi.¶ Vltio
gl. allegat bonꝗ.l. ꝓ regla iul.ſ.l.⁊ ſi maxie.j.de Puitu.le.
DItinn 8 Cõditio adiecta fideicõmiſſo ĩtelligi
AlIIUS. aurrepetita ĩ ſſtitutiõe fcã circa idẽ
adẽ ꝑſona.h.d. ¶ Op.dẽ hᷣ̊ ꝙ fideicõmiſſũ non
vꝛ repetitũ a ſſſtituto.Cõtra de.l.lʒ.S.ti.j.So.h̊ iõ qꝛ eadẽ ẽ
pſona ſpſtituta ⁊ eidẽ ſideicõmiſſũ ẽ relictũ.vt.d.l:.lʒi ſi. Iteʒ
qꝛ eẽt repugnãtia ꝙ vna ⁊ eadẽ ꝑſona eẽt inſtituta ⁊ ſibimet
deberet fideicommiſſũ.⁊ iõ eligit alterum.vt.l.recuſare.S. ti
tius.j.ad trebel. Silis a
.α 1 ilibᷣtas ꝑ ſideicommiſ/
Iquis lerno. ſu debita felercſe⸗ nihilomi
Inus ip̃a ⁊ naelconiſ —– vebebien.
4 ͤ Si debitoꝛ legat creditoꝛi in du/
Reditoꝛc. nõ itelligi aĩo cõpẽſandi.h.
d.iſta materia dechats cũ dors⸗lße ſoni
La nlegato generali nõ ↄtinent nola debi
E) Aius. Salet eret no hegnl ſlij.5. eũ g
cyrographũ. Plc gl.ſol. ut ibi. Dic ꝙ ibi legauit c-
rographũ ſpalit.hᷣ generalit᷑ legauit oĩa q̃i domo ſũtĩ qlega-
to nõ uenit cyrographũ.ſec ſi vniuerſalr legaret mẽſã uel ca
lẽd ariũ ut.l.cũ pꝛ.S.mẽſe.S.e.⁊.l.cũ ſiliũ.j.ti.j.⁊ p Ci.C.lo/
Cca.l. certi iuris i.iiij.q.quod nöõ.
itius Diuiſio gratia uberioꝛis culture diuerſos ſun
RNN.gos en facit. h. d. Znöhrl
— n legato qᷓtitatj nõ hʒ locũ regla de dua
Itia. n cSuſisſnaraninlo t dzn S lec.ſ.Fʒ
lã ꝙ fuit legata teſſera frumẽtaria. hẽ frumẽtũ qð
ẽ ad mẽſurã vni teſſere.Huic lecture ↄcoꝛdat.j.de ſol.l.ſiqs
duos.S.j. Scðo mõ legit q h fuit legatũ uas cũ q mẽſurat nõ
;titas q mẽſurat᷑ ⁊ Fm iſt.h.d.Qui iubet rẽ alteri cõparari
nõ vĩ rẽ ſʒ eſtiatiõeʒ.⁊ iõ re habita ex cauſa lucratia actio nãõ
extignit.h.d. Huiclec.magis applaudetlr̃a. Mõ tñ ex iſta
diuerſitate ꝙ ſi teſtatoꝛlegat minà frumẽti itelligit de frumẽ/
to nõ de ipᷣo uaſe.Sʒ ſilegaret coꝛbã uł minã frumẽtariã.tẽ
põt eẽ dubiũ ut colligit ex lecturis h poſit.Credo tñ ꝙ tẽ ma
gis de uaſe ĩtelligereĩ m lec.illã.¶ Op.ſi iuſſit cõparari teſſe
rã factũ ẽ ĩ obligatiõe nõ qᷓtitas.ut.ʒ.ſideicõmiſſa. S.ſi.j.ti.j.
S. J lega ſpẽs.⁊ tũc ipᷣa ẽĩ obligatiõe ⁊ petitiõe.ut.S.
ti.j.l. i dom. S.cũ alicui.qd ĩtellige ut dixi.s.e.l.luti ⁊ ei.⁊
ã. ti.j.l.plane.S.qdð ſi rẽ.qũq; legat pᷣciũ rei ⁊ tũc eſtiatio tm ẽ
e ii

BDe legaß ſcðo.

i obligatiõe.ut.l.fũdũ coꝛnel.j.de noua. ⁊.l.ſi alij. in fi.S.de

uſuf.qñq; legat factũ.ſ.ꝙ teſtatoꝛ iubet rẽ cõparari.⁊ tũc ipᷣm
factũ ẽ ĩ obligatiõe ut.l.deicõmiſſa.S.ſi rẽ.j.ti.j. Sʒ eſtiatio
ſuccedit ĩ obligatiõe ĩ duob caſib ĩtelligo ĩ iſto fcõ qũ iube t
res cõparari. Mꝛimo poſt moꝛtẽ hẽdis.ut.l.pꝛon ĩ pn.j.ti.
j.Scdo qñ illud factũ deſijt poſſe iĩpleri.qꝛ illa res q̃ dʒ emi ẽ
effecta legatarij ut h. ¶ Qauero teſtatoꝛ iubet emi de cui' pe
cunia ĩtelligi᷑. Rñdeo ĩ dubio de pecunia hẽdis.ut h.⁊.l.his
yVbis. S. .j. ti.j. x. l. ſtich. e. ti. x. l. ⁊ ſi ſuſcepit. S.j.S. de iudi.
COA ſuras Finita cauſa puilegij fini᷑ puilegium ⁊ ad
vmoꝛa ſuffic vna iterpellatio.h.d. ¶ . .
uilegia debẽt eẽ ꝑpetua.ut.l.falſo.C. de diuer.reſcript. Sol.
ut nõ.ꝑ HMi.iĩ.c.decet ex de regu.iur.li.vj. Induci ꝑ Jac.de
are.ad.q.dic ſtatutũ ꝙ uxoꝛes rebelliũ nõ poſſũt ſtare ĩ ciui/
tate an ſi remãſerit vidua poſſit reuerti. Hic vẽ ꝙ ſic.qꝛ finita
cauſa odij vĩ finiri odiũ.fac.S.de poſtulãdo.l.cui eoꝝ.S.affi⸗
nitates. ¶ Altio nõ ꝙ ſuffic ꝙ ſemel gs ĩiterpellet. ut hic ⁊.l.
moꝛa.ĩ pn. S. de uſur. ⁊ ibi gl.ſuꝑ uerbo iſtãtia.⁊.j.qð vi aut
cla.l.ꝓhibẽ.S.illð.⁊ qð ibinõ.allit.S.de pig.ac.l.ſi ↄuene/
rit. ꝑ h̊ apparet ꝙ ĩ ꝓteſtatiõe ſeu ĩterpellatiòe nõ teneat qs
dicẽ ⁊ pemptoꝛie.cũ qlibet iterpellatio ſit ꝑemptoꝛia ſic̃ dici/
mus ĩ dilatiõibꝰ qᷓ dant᷑ ad ꝓbadũ.ut.l.ĩ pecuniarijs.S.de fe/
rijs. Itẽ ꝑ h̊ dixi ſtatutũ ẽ h ꝙ ĩſtãtia pereat.v.mẽſib niſi per
actoꝛẽ nõ ſteterit. actoꝛ interpellauit ſemel iudicẽ ꝙ ꝓferret ſẽ
tẽtiam.c rte ſatis eſt ut perpetuo videat᷑ ſtare ꝑ iudicẽ ut hic.
nec habet actoꝛ neceſſe ſingula die interpellare iudicẽ ut hic.
facit. l. male agitur. C. de rcran T .
„& SeEi ideicõmiſſũ relictum ab vno ex
( eia libertis hẽdibꝰ ꝗq ultimꝰ deceſſerit facit vi
deri hẽdes ĩuicẽ ſõſtitutos.h.d.⁊ ſingularis caſus ẽ.¶ Op.
de.l. uel ſingulis. S.de vul.⁊ pu.dicit gl.ꝙ hoc nõ ẽ ex vigoꝛe
illoꝛũ uerboꝝ ꝗ ultim deceſſerit.ſʒ qꝛ pcepit fũdũ nõ alienari
Di.dicit ꝙ iſta ſubſtitutio ĩtelligit ex vigoꝛe illoꝝ uerboꝛũ
ultimꝰ deceſſerit.⁊ ſᷣm iſtã ſnĩiam ꝓbat᷑ ĩ tex.ibi ĩ ſcda tñ adiec
⁊c̃.Et ad ↄꝛium rñ.DHi..l.uł ſingulis.loqꝗt᷑ ĩ ſſtõne directa
ĩqᷓ nõ ſpᷣſtituit᷑ ꝗs niſiĩ heditate ultimi decedẽtis.hic loꝗtiſᷣ
ſtitutiõe fideicomiſſaria ĩ q̃ ultio degroke Faugl W . do.
* £ Donatio ĩofficioſa collata
¶ mperatoꝛ gute. ĩ filiũ uel nepotẽ ꝑ aliũ uſq;
ad legitimã reuocat.h.d.⁊ iſte.S.⁊ ſequẽs tractãt de mã ĩoffi
cioſe donatiõis ⁊ nõ alibi pncipalit᷑ ĩ toto libꝛo pãdectarum.
¶ Op. ꝙ nõ reuocet᷑ i dimidia ſʒ uſq; ad legitimã. ut.C. deĩ
offi. dona.l.ſi totas. ⁊.l.ſi liqat.e.ti. Huiꝰ timoꝛe ſut opi. Pꝛi
ma Aʒo.q dic ꝙ reuocat᷑uſq; ad legitimã per dictas.ll.⁊.C.
de ĩoffi. teſ. auc.vñ ſi parẽs.⁊ h̊ exponit dimidiã.ſ.legitie ut h
ĩgl. Iſta opi.nõ ẽ uera.nã plus iuris hʒ ĩ bonis ſiliꝰ q; pionꝰ
ut. l.ſiqs legatũ.S.fi.j.de falſ.⁊ ibi nõ. Sʒ pꝛonꝰ reuocatĩ to
tũ.ut.l.ſi libtꝰ.S.pe.j.de iurepꝛo.ergo ⁊c.ᷣm Ne.Et iõ NHu
go diſtiguit aut donatio fuit ĩofficioſa re ⁊ cõſilio ⁊ reuocat᷑ ĩ
totũ ut h. Aut fuit ĩofficioſa re tm ⁊ reuocat᷑ uſq; ad legitimã
ut. d. l. ſi totas. ⁊ auẽ. vñ ſi parẽs. Iſta diſtictio nõ vẽ uera.qꝛ
etiã qñ ẽ iofficioſa re tm reuocat᷑ totũ.ut.l.ſi vnq. C. de reuo.
do. Vñ Di.diſtiguit aut donat᷑ añ neceſſitatẽ filioꝝ reuocare
uolẽtiũ aut poſt. Si añ ⁊ tũc donat᷑ alicui ex libis aut exneis.
Pꝛimo caſu reuocat᷑ uſq; ad legitimã.ut.l.ſi totas.Scðo ca

ſu reuocat᷑i totũ.ut.d.l.ſi vnq;. C.de reuoca.dona. Si uero

donat᷑ poſt natiuitatẽ ſilioꝝ reuocare uolẽtiũ.⁊ tẽ Di.tenet di
ſtictionẽ Hug.aut ẽ ĩofficioſa re ⁊ ↄſilio.aut re tm. Iſta diſti
ctio i. nõ plʒ. nã reuocatio qᷓ ſit ꝑ.l.ſi vnq;. C. de reuo. do.
diſtat mltũ ab illa q ſit ꝑ titulũ de ĩoſ.do.⁊ ꝑ reſcriptũ pncipis
de q h̊ loqꝗt᷑.nã illa q ſit ex.l.ſi vnqᷓ.fit ex uolũtate donãtis
ignoꝛãs ſe hzʒe liberos donauit.ꝑ qð tacite videbat ĩ uolũtate
ſua ꝙ ſi lihi ſibi naſcerent poſſet reuocare ⁊ h̊ ẽ ſaltẽ ex iuris
diſpone. Sʒ reuocatio q̃ fit ꝑ ti. de ĩoffi.dona.ſit ↄ uoluntatẽ
defũcti ꝗ uoluit filijs pᷣiudicare q;tũ potuit nec illa ſit niſi ppo
ſita q̃rela. Itẽ ĩ ſcdo mẽbꝛo qñ Hug.dic̃ aut donatio ẽ ioffi⸗
cioſa re ⁊ ↄſilio ⁊ reuocat᷑i totũ ẽ ð caſũ.l.ſi liqat.C. de ĩoffici.
donas.ubiẽ ĩofficioſa re ⁊ oſilio ⁊ nõ reuocat᷑ niſi uſq; ad de/
bitũ bonoꝝ ſbᷣſidiũ. Diſtigue ergo ſic.aut q̃ris de reuocatiõe
q̃ fit ex pſũpta uolũtate donatis ꝓpter liberos ſupueniẽtes.
aut de reuocatiõe qᷓ ſit ex titulo de ioffi.donatiõibus.pᷣ caſu
gaut collata fuit donatio ĩ liᷣtũ uel exneũ ⁊ reuocat ĩ totũ. ut
l.ſi vnq;. C. de reuoca.do. Si ueroĩ filiũ reuocat uſq; ad de/
bitũ bonoꝝ ſpᷣſidiũ.ut.l.ſi totas.C.de ĩoffi.do.lſʒ glo.ibi non
vſq;quaq; bñ itelligat. Scðo caſu aut donatio fuit collata in
vnũu ex lihis ⁊ reuocat᷑ uſq; ad debitũ bonoꝝ ſpᷣſidiũ etiã ſi fu
it iofficioſa re ⁊ ↄſilio.ut.l.ſiliqat.C.de ĩoffi.do.Aut fuit col
lata ĩ exneũ ⁊ tũc illi ſilio ꝗ vult reuocare fuit aliꝗd relictũ ?

ct'ẽ ↄſuma

agit tm ad ſupplemẽtũ legitie ut.l.oĩmodo.C. de inoffi. teſ.⁊
nõ. i. l.j. T i.l. t. C. de ĩoffi.ðo. Aut ſibi nõ fuit aliqꝗd relictũ ⁊
tiũc aut donatio fuit ĩofficioſa re ⁊ ſilio ⁊ reuocat᷑i totũ.ut.l.
ſiliᷣ. S. pe. de iure pꝛzo. Aut fuit ĩofficioſa re tm ⁊ reuocat᷑ uſq;

ad debitũ bonoꝝ ibᷣſidiũ.ita dʒ ĩtelligi.l.j.ij.⁊.iiij.⁊.l.cũ dona
tionibꝰ.C. de ĩoffi.do.¶ Querit gl.an iſta donatio reuocet
ipo iure uel qᷓrela ꝓpoſita. Et remittit ad notata ĩ.l.ſi totas.
C. de ĩoffi.do.Tu dic ꝙ reuocatio q̃ fit ex pᷣſũpta uoluntate
donãtis ꝑ.l.ſi vnq;.fit ipᷣo iure adeo ꝙ res põt uẽdicari ⁊ poſ
ſeſſio ↄdici.ut ibi nõ. Sʒ reuocatio ꝗᷓ ſit ꝑ titulũ de ĩoffi.do.
nõ fit niſi ꝓpoſita q̃rela.ut.d.l.j.⁊ qð ibi nõ.C. de ĩoffi.dona.
Querit gl.ꝗd ſi diuerſis tꝑibꝰ donaui ⁊ ultia tm ẽ ĩofficio
ſa an oẽs reuocãtur. Dic ntĩ gl.h̊ ⁊ i.d.l.j.C.de ĩoffi.do.⁊ ibi
ꝑ doc.⁊ alia circa mãʒ ĩofficioſe do.dicut ibi ꝑ glo.⁊ docto.

AUlitra eã tñ ⁊ ea q tãguntur ꝑ eos q̃ro qꝗd ſi h ſili cupoꝛtio

ẽ extenuata ꝑ donationẽ fuit hẽs iſtitut ⁊ hẽditatẽ agnouit
an poſſit agẽ ex titulo de ĩoffi.do. Rñdeo agẽ põt ad ſupple

mẽtũ. ut no.i.d.l.j.C.de ĩoffi.do.ꝓ h.C.ſiqd ĩ frau.pꝛo.l.j.⁊

ij. ubi hẽs Iʒ ſit hes põt reuocare ĩ fraudẽ alienata.ꝓ hoc.C.
de rei uẽ. l. cũ a mr̃e.⁊.l.ſcimꝰ.S.iĩ cõputatiõeĩ gl.magna.C.
de iure deli.¶ Quero mr̃ ⁊ pꝛ q donauit ĩofficioſe iurauit nõ

uenire an fil põt agẽ qela. Rñdeo qñ ↄct iſirmaf rone al
teri nunq; iuramento ↄhẽtiũ ofirmat᷑ qꝛ eẽt in alteri diſpen/

diñ. ut ex de pac.c.quis.⁊ de iureiu.c. ʒ.li.vj.qʒ h donatio ĩ
officioſa ĩſrmat᷑ fauoꝛe filioꝝ.ergo ⁊c.¶ Quero dixi ꝙ do⸗/

natio fcã vni ex liberis nõ reuocatĩ niſi uſq; ad legitim. ut.d.
l.ſi totas.qd ſi donatio ẽ fcã vni monaſterio an ꝓpt᷑ libos ſu/

pueniẽtes reuocet᷑ ĩ totũ uł uſq; ad legitimã. Necretũ dicit
nõ hʒ neceſſe rñdẽ niſi legitiaʒx.ſʒ ſi vłt põt reddẽ totũ.ut.xvij.
q.iiij.c.ult.⁊ illud alłat gl.C. de epi.⁊ cle.l.ſiqs ad declinãdaʒ
¶AQuero utrũ.i.ſi vnq;.C.de reuo.do.poſſit renũciari.utpu
ta dono bona mea ⁊ uolo ꝙ ꝓpt᷑ ſuꝑueniẽtes libos nõ poſſit
reuocari. Rñ.põt q;tũ ad illã reuocationẽ ꝗᷓ dʒ fieriipᷣo iure

P.d.l.ſi vnq;. ſʒ nõ q;tũ ad reuocationẽ ſiẽdã ꝑ ti.de ĩoffi.do.

qꝛ fit donatio ĩ fraudẽ ſilioꝝ.pmũ ꝓbo.reuocatio q̃ fit ꝑ.lʒ.ſi
vnqᷓ;.fit ex pᷣſũpta uolũtate donãtis ꝓpf liberos.⁊.c.S.allega
tũ dic de muliere q̃ ſlios nõ hẽbat nec hʒe ſperabat.vñ ſi expᷣſ
ſe uoluit ꝙ ĩ caſu exiſtẽtiũ filioꝝ non poſſit reuocari ille leges
nõ hñt locñũ. Quero qd ſiĩ dubio ꝗs donauit ſimplr po/

ſtea hũit libos.an ille q donauit hẽat neceſſe ꝓbare ꝙ nõ co/

gitabat ſe hꝛe filios.an aliꝰ cui donauit hẽat neceſſe ꝓbare ꝙ

unoluit iſt donationẽ ualẽ etiã exñtib libᷣis. Iſtð ultimũ di

bari qꝛ maſculũ ⁊ feminã nã ꝓduxit ut liberos ꝓcrearet.ut

maximũ. C. de libe.pᷣte. ⁊.l.j.ſo.ma. Dixit cũ de facto hẽeʒ ꝙꝙg

tres ſũt caſus.qñq; ꝗs cogitat expᷣſſe ſe habiturũ filios ⁊ non
Hʒ locũ.d.l.ſi vnq;.fac.l.tale pactũ ĩ fi.S.de pac.qñq; ꝗs do/
nat nec cogitat de hᷣ utrũ ſit habitur ſilios uel nõ.tũcſi lidi ſu
pueniãt hʒ locũ.l.ſi vnq;.⁊ dictũ.c.ultimũ.S.allegatũ.qdð dic̃
nec putabat ſe hʒe filios.ſʒ ille q nõ cogitat ſic uel nõ putat ſe

Hhabiturũ filios cũ hũit aiuʒ idifferẽtẽ nec ad aliquã partiũ co/

gitauit. ꝓ h.j.de fur.l.falſus.S.ſi iactũ.¶ Quero.l:.ſi vnq;

logtur de eo ꝗ donauit oĩa bona uel partẽ bonoꝝ. qd ſi do/

nauit vnã rẽ.an hẽat locũ.d.l.ſi vnq;. Rñ.ſic.nã.l.ſi vnq;.lo

gr᷑i oib bonis nel parte bonoꝝ.ſz pars bonoꝝ ẽ idẽ ꝗð cer

ta res.qꝛ nõ ↄtinet debita ulł credita. ut.l.nõ ampli.S.fi.S.ti.
j.maxie ĩ Zctib iter viuos.ut.l.mulier ĩ pn.sS.de iure do.⁊ h
qñ donatio ẽ ſcã exneo.ſecꝰ ſi vni filio uel loco pio.q; nõ reuo
caret᷑ niſi excederet debitum bonoꝝ ſpᷣſidium ꝑ ea q dixi.Sẽ.
¶ Quero pone filij ſũt nati.⁊ ſic donatio ẽ reuocata ipᷣo iure
demũ ĩcõtinẽti ſũt moꝛtui.an iſta donatio recõſfirmet᷑. Iſtum
paſſũ reꝑio tactũ ꝑ Mar.de fano.⁊ vð ꝙ confirmet.ut.l.po/
ſthum de iniuſ.te. ⁊.l.femiĩe ĩ fi. C. de ſcdis nup.ꝓ hoc oẽs le
ges qᷓ diet ceſſate cauſa ceſſat effectꝰ. In ↄꝛiũ ꝙ nõ ↄfirmet᷑.
e ſic actio ſemel exticta nõ reſuſcitat.ita donatio ſemel extin

cta nõ recõualidat᷑.ut.l.meui.S.duobꝰ.S. e.⁊.l.q res..are/

am.ſ.de ſo.ꝓ h̊ v caſus.j.ad trebel.l.hẽdibꝰ.ĩ pn.de oꝑ. lib/
toꝛũ.l.ꝗ libertinꝰ.S.amiſſi.x.l.iiij.ñ C.qũñ dies lega.cedat.Nõ
ob. l.poſthum.q; ibi ↄfrrmat᷑ teſtm de eqꝗtate pᷣtoꝛia ꝗᷓ egtas
H nõ reꝑit᷑ ſcripta. Nec ob.regla ceſſate cauſa ⁊c.qꝛ illa loqt
qñ cauſa ceſſat añ effectũ ↄſumatũ.ſecꝰ ſi effectꝰ ẽ ↄſũmat.ut
l. f. j. vñ vi.ſ filio nato ipᷣo iure ẽ reuocata donatio.⁊ ſic effe/
4 t.ꝓ hoc tex.i.d.l.ſi vnqᷓ;.ubi dic mãſurũ q̃ſ dicat
nõ receſſurũ dñiuz eti filis moꝛientibꝰ. Non ob.l.femĩe. qꝛ
lex ibi ultra pcedit. ¶ Quero młier donauit ſimpir ⁊ iurauit
ſe nõ reuocatur illã donatiõeʒ.nati ſũt filij poſtea an iuramẽ
tũ reuocationẽ fiẽdã impediet ꝑ.d.l.ſi vnq;. In hoc puncto
dñs Recu.de ſcõ miniato.⁊ YFrã.de pi.⁊ ego pſuluimꝰꝙ per

tale iuramẽtũ nõ ĩpedit reuocatio.nã illa reuocatio.l.ſi vnq;.

fit ex

ſe
1
11.
0
n
ce
l.
dte
dol
do.
e.
cio
bi
to,
o
Dult
ple
1.
(.
“

al
J
ol
..
ſ⸗

ſit ex pᷣſũpta uolũtate qᷓẽut ſi de libis cogitaſſet nõ donaſſet.
ſʒ iſta eadẽ ↄditio ĩeſt ĩ iuramẽto.ergo nò iĩpedit reuocatiõem
ĩſilii.l.ñ. C. de nõ nu.pe.l.fi.S.ꝗ ſatiſdare cog.⁊.j.ad munici.
l.f.ĩ pn. ⁊.l.fi.ꝗ ⁊⁊ a qbꝰ.⁊ illð ꝙ doc.dicũt qñ ꝗs iurat nõ pe
tituru reduci arbitramẽtũ ad arbitriũ boni viri. qꝛ intelligitur
iuſte arbitratus ſuerit ut.l.ſi libertus iurauerit de oꝑ.li.⁊ in.c.
gyntmellts exn⸗ de turriar ieol ſ IR
111 s cui donat᷑ inofficioſe põt onẽ fideicõmiſſi
¶ Lutius. rauari. Itẽ qᷓrela põt ĩ o replicatiõis ꝓ
poni.h. d. C Mo ꝙ ulud qð ꝑmitti ↄ uolũtatẽ defũcti multo
magis dʒ ꝑmitti ſm uolũtatẽ. ¶ Op.ꝙ iſta donatio nõ reuo
cat᷑ niſi ppoſita qrela.ut.S.ꝓxi.S.⁊. C. de ĩoffi.do.ꝑ totũ. er/
g o nõ põt ꝑ modũ replicatiõis ꝓponi.ut.l.exceptiois ĩ i.j.de
excep.So.põt diciiſtð uerũ.niſi teſtõꝛ reuocauerit. Sed tẽ
op.qꝛ nõ põt uenire ↄ factũ ſuũ.ut.l.poſt moꝛtẽ.õ.de adop.⁊
l.poſt ꝑfectã. C. de do.q̃ ſb mõ. Rñ.illð uerũ qñ donatio nalʒ
oino.ʒ h poterat alid modo reuocari. Fateoꝛ tñ ꝙ ſola reuõ
catio defũcti nõ ſufficet ut ĩ ↄꝛio.ſʒ uolũtas defũcti mixta cuʒ
uolũtate legis bñ ĩduẽ reuocationẽ ut h.uł dic ꝙ ĩ ip̃a reuoca
tiõe pponet᷑ q̃rela.ſile ĩ q̃rela ĩofficioſi reſti ut paß . ſi fili?.
3. de ĩoffi. te. Idẽ ĩ petitiõe reſtitutiõis ĩ itegrũ.ut.l.niã ⁊ po/
ſtea.S.ſi mĩoꝛ.S.de iureiu.ut ibi dixi.fac.l.ſi pterit.j.de ta.
C ibi dicã.Ex his apparet ſoluta qõ an iſta reuocatio pꝛis ir/
ritet dona.qꝗ tangit hicĩ gl.q ĩcipit uenit ⁊c̃.nã ſola reuoca/
tio nõ ſuffic.ſʒ illa mrtae Erite ↄceſſa il lege ut e
2 Pi n legato vniuerſitat᷑ cedit qð ex ea
1 Atius. 5ans ſi ĩ eã poſtea recFai . d.
p. S.ti. j.l. ſi ita.S. f.ubi domo deſtructa poſtea
Oteſtatoꝛẽ refecta nõ debet᷑. So. ibiloꝗt ĩ legato ſingulari h
Tlegato uli. ¶ Altio nõ tex.in pn. ad vba ſmie q dicũt nõ de
beriid qð teſtõꝛ ĩuſus ſuos ↄuertiſſet qꝛ intelligunt᷑ ita ꝙ con
uerſũ duraret tꝑe moꝛtis qð põt facere ad multa.
M te peto MNudus miſter nullũ cõmodũ ſentire dʒ
h. d. Op. ꝙ illð qð nõ ẽ expẽſũ cedat
cõmodo lutij nõ Pedd ngt echlot F. int.S.mãda.Diẽ gl.
ꝙ nõ fuit nudus miſter.i ↄꝛio ſecꝰ q;ꝛ potat ſuſtinẽ cõmodũ ⁊
icõmodũ.hec nõ vx va.qꝛ H vba diſpoſitiua fuerũt ĩ ipᷣm titiũ
collata ⁊ ſic nõ ẽ nudus miſter.ut.l.ſiqs titio.S.eo.⁊ ibi dixi.
⁊.l.ſulpiti de dona.int᷑ vi.⁊ uxo. Pic ergo ꝙ h rõẽ q; actp
pt᷑ quẽ legabat᷑ pecũia nõ hʒ expẽſã limitatã.põt enĩ plus uel
min extẽdi ᷣm uolũtatẽ faciẽſ.qꝛ poſſet ſepelire defũctũ cuʒ
vna cãdela ⁊ etiã põt hꝛe płes cereos. Siigit min expẽdaĩ
vẽ ꝑ eũ ſtetiſſe ⁊ reſiduũ nõ lucrat᷑ĩ ↄꝛio act q iniũgebat᷑ habe

bat limitatas expẽſas. Di.ĩduẽ iſtũ.S.ad.q.teſtõꝛ religt ali,

cui.x.ꝓ eũdo ĩ paſſagio terre ſãcte.ille ſtatĩ petit legatũ.hẽs
nõ ult dare ſʒ ult expectare tps qñ fiet trãſit general.q̃rit᷑ ꝗd
iuris. AUr̃᷑ ꝙ ĩcõtinẽti dʒ hẽe pᷣſtita cautiõe de ĩplendo modu.
qꝛ dictio ꝓ fac modũ.ut h̊ fac.l.ſiqs ꝓ redẽptioe.C.de dona.
ꝓ h̊ fac̃.l.ſi tibi.j.ti.j.⁊ de cõ.⁊ de.l.qbꝰdiebꝰ.S.ſi. In ↄꝛiũ ꝙ;
dʒ expectari qñ ſiet traſit general ex pᷣſũpta uolutate defũcti
fac ĩ arg.l.nec ſel.S.ſi ĩ hĩtatiõe.j.q di.le.ce.⁊ ĩ reſidet Ni.
de hac dictiõe pꝛo an faciat modũ dixii.l.ꝗbus diebus in ſi.
de condi. ⁊ de. rSi .
Cũ iniũgunt᷑ onera pᷣterita ⁊ futu/
Que martito.⸗ itelligit de pᷣterit pendẽtibꝰ non
dũ fini.h.d.¶¶ Nõ qð dixi ĩ ſimario qð ẽ nobileꝓ determi⸗
natiõe quã pono ĩ.l.oẽs ppli de iuſti.⁊ iu.ut ſi dicat ſſtatuto
ꝙ hẽat locũ ĩ pᷣterit ⁊ ſuturis ꝙ ꝑ h̊ nõ trahit᷑ ad pᷣterita finita
ut h. Et ĩtelligo finita.ſ.p ſnĩam uel trãſactionẽ. ut.l.cauſas.
C.de trãſac.ubi vẽ caſus ⁊ vẽ tex.in.l.ij.in fi.C.de uete.iure
enunc. Idẽ ſi eẽt ſolutiõe ſinita uel acceptilatiõe.ut.l.cũ q̃re/
bat.j.iudi.ſol. ¶ Nõ ꝙ creditoꝛes dimiſſi de fructibꝰ nõ ue
niũt ĩ cõputatiõe cũ legat hẽditas dixi ut.l.filꝰ.S.lutiꝰ:õ.eo.
Op.j.ðe cõdi.⁊ de.l.qꝗb diebus.S.j.So.hic fuerũt dimiſ

ſi creditoꝛes de fructib ibi aliũde ut ibinõ.

——

d. ¶ Quero cũ iſte paphilus admittat᷑ ad partẽ q;tũ hẽbit.
Gl.dic pᷣ hẽbit ſuã dimidiã ⁊ dimidiã alteriꝰ dimidie. Illa enĩ
uã ille hẽs defũcti hiturꝰ erat iure hẽditario accreſcit hẽdi.
u dicas ꝙ cohẽs defũct nõ erat hĩtur illã partẽ qᷓ ſibi iu/
re hẽditario ueniebat ſʒ accreuiſſet collegatario.ut.l.legatum
§. hẽdis. S. de le. .z. l. plane. 5. ſi duob'. e. ti. In caſu vo hui⸗
pãphilus.hĩtur ẽ totã medietatẽ iure ſuo alteri medietaiꝶʒ
medietatẽ hẽbit iure accreſcẽdi q̃ ſibi accreuiſſet etiã ſi collega
tari idẽq; hẽs vixiſſet.ſ.ꝓut eũ tãgebat iure hẽditario.aliaʒ
dimidi illi medietat quã ille hẽs hĩturus erat iure pᷣlegati
bẽbit iure accreſcẽdi.iõ qꝛ hẽs deceſſit añ diẽ legati cedẽtẽ ⁊

A« MWniſza Legatari' p quẽ nõ ſtat qͥ min ipleat mo
MAniſqs. . etiã ſi ſicky cauſã admittit ad legatũ.h.

De legat.ſcðo.

ſic llle hẽbit totũ. Ellij dicũt ꝙ cohẽs ſupuiuẽs q̃ſi piũct re ⁊
vbij hẽat totã dimidiã lutij deſucti qð Ni.repꝛobat.qꝛ iſte pã
philuj erat re ⁊ vbis piũct ꝑ wietee hrurr vlia⸗depe Brtt
(S . ui fcm̃ hẽdi ĩpugnatnõ teſtm nõ
Sempzoma.⸗ Tisn egalo bd. d. Op.j. de his
gbe ut ĩdi.l.poſt legatũ.S.j.So.ibiipugnauit teſtm vñ ẽ indi
gn legato qð depẽdet ex teſtõ.̊ vo ĩpugnat ſem hẽdis a qᷣ le
gatũ nõ depẽdet ſm gl.⁊ bñ.¶ Quero ꝗᷓ actiõe ⁊ inq;tũ ↄue
niri põt ille ꝗ ĩpedit teſtõꝛẽ iſtituẽ iſt in pᷣgradu. Glo.dic de
actiòe de dolo ułiſcm ad itereſſe.hodie ↄditiõe ex.l.ad duplũ
ut ĩ auẽ.ut nulli iudi.S.h̊ ꝑuenit. Itẽ h ĩtellige qũ ꝗs hoc fec
malitioſe.ſecꝰ ſi blãdo ſmone teſtõꝛẽ ĩduxerit ad h̊ faciẽduʒ.
nt.l. fi. S.ſiqꝗs ali.te.ꝓhi.⁊ ibi dixi de hoc.Et fac̃.S.iſte ad.q.

—

nõ. . gl.j.ad municip̃.l.titio.⁊ ꝑ gl.⁊ doc.C. arbi.tu.l.ꝗcqd.
XRe. Aoliti ab hede plus debito nõ cedit adĩ

eſtatoꝛ. Solunl alioꝛũ legatoꝛũ.h.d.Fſʒ pᷣmã lec. ul
aliter. Solutio aliqrũ legatoꝛũ fſcã añ diẽ nõ pᷣiudicat hẽdi ut
alia legata añ diẽ ſoluẽ teneat.h.d.¶ Ad ſcõᷣm caſum op.de
auc.ſʒ cũ teſtõꝛ.C.ad.l.fal.ubi ſiſoluit vni plus debito nõ de
trahẽdo falcidiã dʒ ſolui alteri.Gl.dic ibi ſoluit plus re h̊ tꝑe.
Lu dic qð ibi ſoluit erat ĩdebitũ iure ciuili ꝑ falcidiã.ſʒ nalit
erat debitũ ᷣm defũcti uolũtatem.ut.l.j.C.ad.l.fal. Vñ ſol/⸗
uẽdo vni v oĩa ĩtegre ſoluẽ uelle ⁊ defũctiuolũtatẽ agnoſcẽ.
B vo iuitpiuate ʒ deſũcti uolũtatẽ. ¶ Op.de.l.j.C. de ſi
deicõmilſ.Solu.ibi ſpale fauoꝛe alimẽtoꝛũ.

¶ Lutius. lures cõiũcti admittunt᷑ ad viriles poꝛtio

vnes ſi res ꝓhibet᷑ alienari e familiam. h.d.
Op. õ.de vul.⁊ pu.l.ſi pr. x.l.ſiqs titio.S.de uſufru.accre.
T.l.ĩterdũ.S.de hẽ.iſti.⁊.C.de ipu.⁊ ali.ſpſti.l.ñ. So.dicũt
dã ꝙ liᷣti admittunt᷑ in viriles.i.medietatis ſue.⁊ ſic inter oẽs
hẽbãt dimidiã ⁊ ſeia aliã dimidiã qð ẽ ↄ hũc tex. Uñ Ja. de
are. dic ꝙ H ẽ ppt illa vba qs q̃ſq; teſtõ manumiſſi.ꝑ q v idẽ
ꝗac ſi oẽs ĩ teſtõ noĩaſſet.⁊ h reſert Ci.in.l.fi.C.de ĩpu.⁊ ali.ſbᷣ
ſti.ĩ q̃rta oppoſitiõe. Iſta ſo.ẽ p.l. ſi P S. de vul.⁊ pu.⁊ õ.l.ſi
ue a ceteris eũ gl.j.de duo.re.vñ gl.ſoluit h̊ alit᷑ qꝛ hoc iõ.ꝗa
netuit alienari ex familiã ꝑ qð pᷣſumit uoluiſſe cuiq; dari viri
lẽ cũ magis uoluẽit puidẽ familie q ſeie qᷓ erat exnea.⁊ iſtã te/
net Di. ¶ Op.qꝙ iſta ſeia pᷣferat oibꝰalijs tãq; noĩata.ut.l.cũ
ita.S.fi.S.e. So.̊ ſeia nõ erat de familia als pᷣferret ut ĩ ↄꝛio.

„ 22*

Rop Duplicatio legatoꝝ trabit᷑ ad legata
Smpuberẽ. ↄſiſtũtĩ q;titate nõ ad ea ꝗ ↄſiſtũt in

ſpe. h. d. C O. de.l. plane.S.ſ ſi no coꝛpus.S.ti.j.So.h̊ dos
ↄſiſtebat ĩ ſpe nõ ĩ q;ᷓtitate m gl. Ael alit᷑ h mulier ĩuitat ad
dotẽ ut ad es alienũ.Fm aliã ſo.gl.tu dic aut dos ↄſiſtebat in
ſpᷣe ⁊ ſine dubio nõ dʒ duplicariut h ĩ pma ſo.Aut ↄſiſtebat
Lqtitate ⁊ tẽ aut teſtõꝛ legauit dotẽ aut q;titatẽ certã ꝓ dote.
pmo caſu dos nõ duplicat᷑.qꝛ ẽ quoddaã ius ſic hẽditas ⁊ pe/
culiũ ⁊ ſilia.ut.l.qð dꝛ.S.de ipẽſis.dixi.S.e.l.cũ pꝛ.S.pꝛ ſilie.
Si vo legauit q;titatẽ p dote tẽ duplicaret᷑ ꝑ iſtũ.S. Nec ob.
ꝙ admittit᷑ ut ad es alienũ.qꝛ i toto ↄſiſtit legatũ.ut.l.debitoꝛ
S.eo.in pn. ¶ Vltio nõ ꝓ ſtatut q loquunt᷑ de penis duplicã
dis qdð nõ intelligi᷑ de penis pſiſtẽtib i ſpᷣe ſʒ in qtitate.⁊ ſic
ſi ſtatutũ dic ſiqs ſurat fuerit ĩ feſto ſci herculani amputet᷑ ei
manꝰ.⁊ ſi ſuerit de nocte pena duplicet᷑ ꝙ ei nõ dʒ amputari
alia man ſʒ vna tm. ſecꝰ ſi ĩ qtitatibꝰ penarũ qð dixii.l.me⸗/
uius. S.duobꝰ.ĩ ultia.q.S.e.(¶ Quero qditꝑe.dic ſtatutũ ꝙ
ꝗq hcuſſit aliũ ĩ platea ſtet ad ↄfinia ꝑ duos annos.aliꝗs per
cuſſit ĩ platea de nocte adeo ꝙ pena dʒ duplicari an duplicet᷑
tps.dixi i.l.ĩſenat.S.fi.j.ad turpi.ubi vide.

— —

¶Ciuibꝰ Silegat nomẽ debitoꝛis hẽs liberat᷑ cedendo

Lactiõeʒ. h. d. C Op. gl. de. lI. paulo calimacho.
aerSo ue ĩgl. ¶ Op. de.l. qda teſtõ ĩ pn. S.ti.j. So. H
ſuit legatũ nomẽ ibi poſt legatũ ꝑfectũ fuit adiectũvñ ſolueret᷑

(Filiz ex aſſe. Relictũ deſectu iſtitutoꝝ vẽ relinq a

E Se ueniẽtib ab ĩteſtato. Itẽ vbũ ꝑtinẽ
trahit ad fideicõmiſſũ.h.d.vñ lſ vbo part dimidie. q̃ ex
ponit.i. dimidia pars ⁊ eã nõ.ſi enĩ Ego dimidiã fũdi uel par
tẽ fũdi videoꝛ legare dimidiã.ut.l.nomẽ.S.poꝛtiõis.j.de v.ſi
gni.eadẽ rõne ſilego dimidiã poꝛtiõis videoꝛ legare dimidiã
dimidie fᷣm ꝓpꝛiã uocabuloꝛũ ſigniſicationẽ.qd iſta gl.remo
uet.̊ examina ĩ.l.plures.j.de da.ĩfec.¶¶ Nõ ꝙ vbũ ꝑtineat
ẽ obliquũ. In ↄꝛiũ ꝙ ſit directũ ꝓbat ĩ.l.lʒ.C.de pac.⁊ ex de
teſta.c.rainutiꝰ.⁊ qdð ibi nõ.ꝑ Inno.ſuꝑ vbo ꝑtinere.teneo
ꝙ ſit vbũ cõe.qð dixi in.l.centurio de vul.⁊ pu.

3 1 Coſeſſio debiti fcã a teſtõꝛe nõ pi
Muiſa 8 mihi. a debitũ ſʒ fideicõ:niſſi petitiõeʒ

—

iĩduẽ.h.d. ¶ Op.ꝙ ĩduẽ ꝓbationẽ. ut.l.cũ qs.S. codicilli.j.
ti.j. So.ibi iurauit.⁊ iõ ꝓbationẽ ĩduẽ.als ſec ut hᷣ c.l.lut.ꝰ.
c uuij

S. j. .ti. j. per h̊ͥ repꝛobo opi. Me.quã Ci.refert in.l.generalłr
C. de nõ nu.pe.ſ.ſi teſtõꝛ ĩ teſtõ ↄfitet᷑ debitũ ⁊ poſtea ſuꝑui/
nat ꝙ ꝑ ipᷣ̃am ↄſeſſiõem ʒ ipᷣm ĩducit pbatio debiti jm eũ qð
E5ᷣ iſtũ.S.⁊ õ.l.lutiꝰ.S.j.j.ti.j.⁊ j.l.aurelius.S.fi.j.de libe.le.
Hoc etiã ponit Ja.de bel.ĩ auc.de iureiur.a moꝛiente pᷣſtito
⁊ iſta uera niſi ponerẽ partẽ pñtem tpe cõſeſſiõis uel ĩteruenii
ſe nũciũ uel epiſtolã.tũc enim ĩduceretur pꝛobatio.ut.l.j.C.
de cõfeſ.⁊ ibi nõ.⁊.l.publia n Poevoſ. j beneft,
ti fina& Berba generalia etiã in benefi⸗
Lntius titius. reſtrengaln ut odioſa nõ cõ/

—.—

pꝛehẽdant᷑. h. d. 'ʒ Ja. de are. uel aliter. Offẽdẽtibus nõ pꝛo

antibꝰ ſequẽs meritũ legatũ nõ debet᷑.h.d.ſᷣm Di.

,S◻ ame Si bẽs in ſuo teſtõ reliqt qdð teſtõ: legauerat

REedebet ex pmo teſtõ nõ ex ſcdᷣo. Itẽ appellatio
ne filioꝛũ otinẽtur naãles in fuitute cõcepti.h.d.

. „— —

Aſdeicmiſſarij legatũ efficii iutile q ad donationẽ nõ
qͥ ad retètiõem.h.d.⁊ eſt ſinglis caſus.¶ Op.ꝙ a legatario

poſſit legari fuo teſtõꝛis cũ poſſit etiã hedi.ut.j.ad.l.ſal.l.ſi a
me.So.ibi qñ legat hẽdi poſt tpᷣs ſec ſi icõtinẽti.tũc enĩ non
ualet.q;ꝛ legatũ nullũ hꝛet cõmodũ ut h. Ita dʒ itelligi.d.l.ſia
me.⁊ qð nõ.S.de le.j.l.plane.S.ſi duob ¶ Op. ⁊ vẽ qʒ vitia/
to onere vitiet legatũ etiã ꝗͥ ad retẽtiõeʒ.ut.l.ſiqꝗs qͥs.S.e.ubi
