tiõe ſeu mercãtia ſoluat᷑ gabella nõ debẽt ſolui de legat᷑.ut.d.
l. legat. in pn.⁊ ibi dixi.qʒ glo.hic aliter innnat. NPices tu ſile/
gatũ nõ eſt cõmerciũ qᷓre pꝛohibet᷑ legari.Rñdeo qꝛ rõ ꝓhibi
tiõis ẽ ne urbs defoꝛme?᷑ ruinij.ut.l.negotiãdi.C.de edi.pua.
qꝗq̃rõ in legato locũ hʒ. ¶ Altimo nõ hoc ar.ꝙ ſi ſtatutuʒ ꝓhi
bet frumẽtũ exhi de comitatu nõ ĩtelligit de eo qð ꝗs exhit ſui
Nuſus cauſa ut hic ⁊.S.S.itẽ qi põt. Itẽ qð hic dicit ꝙ nõ põt
poꝛtari in aliã ciuitatẽ ĩtellige ꝙ hoc põt ꝓhibere illa ciuitas
vñ exhit᷑ nõ ciuitas media ꝑ cuius territoꝛiũ trãſit ⁊ poꝛtat.ut
l.ſiqs poſt hec.de edi.pua.qdð ſacit ad.q.de eo ꝗ emit frumen
tũ in vna ciuitate poꝛtãs ad aliã trãſeũdo ꝑ territoꝛiũ alterius
cinitatis qð dic ut ibi per doe⸗. ſirl hzoeh nh
oc ſenatuſcõſultũ hʒ locũ ubiq;.
EP oc ſenatuſ.x debito publico dom nõ dz X
ſtrui. h. d. Mõ ergo ꝙ nõ dz deſtrui domnõ ſoluẽtium colle⸗
ctas uel ↄdẽnatioes. Itẽ nõ ꝙ non poſſũt accipi tegule de te/
cto uel oſtia ut uẽdtur ꝓ deto trtoden, hic a F.ler 4
. ꝛohibitio ſenat extendit᷑ ad oẽ
Hoc ſenatus. edificiũ ut ei iniũcta nõ detrahant
ſec in his q̃ nõ ſũt affixa.h.d.¶ Ner hũc tex.dicũt qdam ꝙ
appellatiõe dom cõtinet᷑ poꝛticus.⁊ ſi ſtatutuʒ dicit de domo
itelligit de poꝛticu.ſ̊ poti facit in ↄꝛiũ q; tex.dicit extẽdit.q
terpꝛetatio extẽſiua nõ hʒ locũ in ſtatut lʒ melius ꝓbat᷑in.l.q
edes.de ĩcẽ.rui.⁊ nau.ubi tex.dicit ꝙ poꝛtic cõtinet. Sʒ cer/
te ibi dẽ ꝙ ↄtinetur appellatiõe ediũ.Edes aũt dicunt᷑ ab edo
edis.qð idẽ ẽ qð ediñco ſeu cõpono.vñ edes ideʒ eſt qð edii/
ciũ.merito poꝛticus cõtinet qꝛ ediſñciũ eſt.ſq̊ cũ dico domũ nõ
cõtinet᷑ quodlibet ediſiciũ niſihẽat ſolũ ⁊ ſuperſiciẽ.hoc ẽ pa⸗/
rietes ⁊ tectũ.ut.l.ſolũ.cũ glo.de rei nẽ.ſʒ poꝛticꝰ nõ hʒ parie/
tey vndiqʒ.igit᷑ nõ ẽ realiter dom.ateoꝛ tñ ꝙ ẽ dom.hocẽ
accedit domui.⁊ dom ẽ caſus genitiui.multa enĩ ſũt ex domũ
q̃ ſũt domus iſto mõ ſumẽdo.ut.S.de ðᷣhẽ.emp.il.ſi aq̃ ductus
hoc.j.de dã.ĩſec.l.qdð cõclaue.⁊.S.cõi diui.l.arboꝛ.S.de ue
ibulo. Dico ergo ꝙ factũ in poꝛticu nõ dꝛ eẽ ſactũ in vomo
ut. l. j. S. in flumine. ſ. de flumi. Sʒ bñ dẽ factũ ad domũ.ar.l.

qdaʒ hiberus.⁊ qð ibi nõ.de ſer.ur.pᷣdi.⁊ qð nõ. Ja.de are.

in.l. itẽ labeonẽ. S. ↄuitiũ de iniur. ⁊ ibi dixi. ¶ Sʒ qro an il⸗
lud qð fit ab aliquo exiſtẽte in oſtio dicai factũ in domo. Ni⸗
xiin.l.j.de cloacis.in qð ibidẽ de tuho. ſrechib'
Ze SP zres ſit edib deſti⸗
0 Sed et ſi parauerit. nõ phibeĩr legari

ſz legatũ extinguit ſi poſtea ꝑ teſtatoꝛẽ iniũgit.ſecꝰ ſi ꝑ heredẽ
Mp.j.ti. i.l. ſideicõmiſſa.S. ſi rẽ. Gl. nõ ſoluit. dic ꝙ hic reʒ
iniũcta dẽ deſijſſe extare.q; ꝑ ſe non cẽſet.ut.l.ꝗ vniuerſas.de
acꝗ.poſ.¶QOp. ad illud qð dẽ de hẽde de.lł in ſima.S.pe.de
di. ĩide. Glo. nõ ſoluit hic ſz ſoluit in ↄꝛio. Tu dic ꝙ nã cõdi/
lõis iĩdebiti eſt ut ꝗs teneatur inq;tuʒ fact ẽ locupletioꝛ.ut.l.
nã nã. ⁊.l.ſi nõ ſoꝛtẽ. S. libert.de ↄdi.ĩde.Si vo ignoꝛãs ma/
numiſit ibi in nullo ẽ locupletioꝛ ⁊ ſic nõ tenet᷑ in aliquo.hᷣ vo
loquimur in actiõe ex teſtõ q̃ ẽ alteri nãe. Pꝛeterea ſi iniũxit
domui ſue ſatis effect ẽ locupletioꝛ. Sʒ )ᷣ ubicũqʒ res ẽ pem/
pta ſine culpa debitoꝛis debitoꝛ lipat᷑. ut.l.ſi ex legati cauſa.
de v. ob. . l.nõ ampli.S.j.S.eo. Glo. in. d.l. in ſũma. S. fi. diẽ
ullud ſtatuit ↄ hẽdẽ q cõmodũ ſẽtit ex pſona defũcti. ſubaudi
⁊ res facto hẽdis perijt. Jõ nõ ob.d.l.ampliuj.S.j.Tu decla
ta ut dixi in.l.ſi ſeruuʒ..ij.de vb.ob.¶ Op. dẽ hic ſiue ſciuit
ſiue ignoꝛauit. Cõtra hẽs ſemꝑ Fumu ſcire ſcripta in teſtõ.ut
l.cũ hẽs de lib.le. So.hoc erat ſcriptũ ĩ codicill.⁊ ſic hẽs põt
ignoꝛare.ut.l.nõ ẽ ferẽduo de trãſac. Vel dic ꝙ erat hẽs ſuuj
ꝗ etià põt ignoꝛare.ut.l.eius ꝗ in ꝓuincia.in fi. ſi cer.pe. Ael
dic ꝙ ignoꝛabat ſupine. De pᷣſũptiõe aũt ſcie heredis dixi in
l.ꝗrome.S.dno fres.de v.ob. ¶ Op.de.l.nutu.S.ſi.de le.iij.
So.ut in glo. ¶ Op.ꝙ res deſtinata poni in ediſicio ꝑinde

ſtea mutauit ꝓpoſitũ ⁊ vult recedẽ ⁊ uẽdit ſrumẽtũ. qᷓritur an
puniat᷑. Et dicit ipſe ꝙ nõ.q;ꝛ pmũ ꝓpoſitũ fuit licitũ ⁊ bonuʒ
hãc.l. facit.l.j. Ki q̃rit offuius.de exerc.⁊ ibiipſe hic ponit
oc aũt ĩtelligo ſi de pᷣ ꝓpoſito cõſtet als pᷣſumit ab initio tale
fuliſſe ꝓpoſitum ſicut poſtea fecit. ut.l. ʒ ⁊ iulianꝰ. S. pinde.S.
ad mace. Et pᷣdicta va qñ pmũ ꝓpoſitũ ẽ licitũ nõ obligatoꝛi/
uʒ. Si vo pmũ ꝓpoſitũ erat obligatoꝛiũ.aut erat obligatoꝛiũ
ſui nel alteri q ſibi mãdauerat ⁊ iſpicii pmũ ꝓpoſitũ.ut.d.S.
vñ q̃rit offllius.Aut erat obligatoꝛiũ alter⸗ ꝗ nõ mãdauerat
⁊ nõ ſufficit ꝓpoſitũ pmũ niſi ſit ſecut euẽt.ut.l.iij.de ĩ rẽ uer
ſo. S. ſi ſic. ¶ Op.⁊ videt ꝙ deſtinatiorei habeat/p ſacto.ut
i.ſiqd eoꝝ. S. itereſt. de le.iij.t.l.⁊ ſi nõ ſũt.S.qd ergo.de au.⁊
ar. leg. PHe. dicit hic tractat de legato reſtringẽdo.iõ deſtina
tio nil operaĩ.ðibi de legato ampliãdo. Sʒ hec ſo. tollit ꝑ.l.li
gni. . ſ lign.j.ti.ij. Auare dic ꝙ hic legat res ipſa vñ deſti⸗
natio nil operat᷑. Sʒ in ↄꝛis res ipſa deſtinata expiſſe nõ legat
Sed dubitat᷑ an legato alteri rei accedit ppe deſtinationem.
Dic ergo utrum deſtinatio aliqd opet̃aut legat ipſa res ⁊ nil
opatut hic.aut dubitat᷑ utrũ cedat legato alteri rei.⁊ tũc aut
fuerũt legate res deſtinate ⁊ nõ ẽ dubiũ.ð ut.l.ſigd eoꝝ.S.ĩter/
uẽtũ.j.ti.ij.aut nõ ẽ facta mẽtio de eis.⁊ tũc aut crat res deſti/
nata in antiquũ eẽ ⁊ tũc deſtinatio habet p facto. ut.l.ſũdi. in
ſi.⁊.l. & anaria de act.emp. ⁊.l.argumẽto.S.pe.j.de au.⁊ ar.
le. aut erat deſtinata in nouũ eẽ.⁊ tũc aut nõ erat ceptũ opus
fieri ⁊ deſtinatio nil oꝑat.ut.l.ligni.S.ſi lignũ.⁊.l.lana.j.ti.ij.
aut erat opus ualde remotũ ab illo in quo res erat deſtinata.
aut erat ppinquũ.pᷣ caſu deſtinatio nil operat᷑.ut.l.libꝛoꝛũ.S.
ſz neq; cepti.j.ti.ij.⁊.l.ueſtimẽta.de au.⁊ ar. le.ſcõo caſu opꝰ
ceptũ habet ꝓ ꝑfecto ⁊ deſtinatio oꝑat.ut.l.⁊ ſinõ ſũt.S.qd
ergo. de au. ⁊ ar. le.x.l.libꝛoꝛũ.S.ſʒ pſcripti.j.ti.ij.

N= . arua
☛ Enatus: Marcellus. Ratus
la ruſtica põt deſtrui. ⁊ ꝑ ↄſequẽs legari.h. d.
. atum Seipſã ſũmat.Circa hũc..diſtingue ut
5 Zegatum. in glo.aut ponit᷑ in uolũtate heredis.aut
legatarij.aut exnei.ſi hedis.aut in nolũtate libera.aut arbitri
uʒ boni viri. ſi legatarij idiſtincte ualet ut hic.ſi exnei.autĩ uo

luntate expᷣſſa.aut in uelata. Piceſingulario caſtial
(M icẽ ſingularis caſus in
= Un ab hoſtibus. põt legari liber hõ in
quo nõ eſt cõmerciũ.⁊ hoc ſit lnca ainari . noͤhy locij
— NRegula catonia. nõ hʒ locũ
☛☚ Eruum fi lii. legat̃ in qb ĩpedimẽtũ ceſ
ſat ex cauſa q retrotrahit.b.dð. ¶ Op. de.l.cũ alienã

C.e. x. S. e.l. apud iulianũ. 5. ↄſtat. So. glo. teſtatoꝛ videt hic

₰

legare ius qdð pzʒ in re de hoc miroꝛ. nã pẽ nullũ alid ius hʒ niſi
p̃occupãdi iuris peculij ſiſlius pᷣdecedat. ut. l.ij.ff. de caſtrẽ.
pecu. Quod aũt ulud cogitauerit ẽ g uotũ parẽtũ ⁊ nalẽ oꝛdi
ſiẽ. nt. l. ſcripto vñ liberi. ⁊.l.nã ⁊ ſi parẽtib de ĩoffi.teſta. Di⸗
co ergo h̊ ponẽdũ eẽ caſũ alto de trib modis.pᷣ ꝙ pꝛ in vita ſi
lij credebat ſe hẽre ius in illo ſeruo ſicut in reb ꝓfecticijs ⁊ ſic
errabat in iure. Nel ſcðᷣo ꝙ pꝛ credebat filiũ eẽ moꝛtuũ tꝑe te
ſtamẽti cũ in vitate nõ eẽt ſʒ poſtea deceſſit.⁊ iõ ſi pĩ tũc deceſ
ſiſſet legatũ erat ĩutile. Sʒ ſiñli poſtea pᷣmoꝛit legatũ ofirmat᷑
Mec ob. regula cato.ppt ſictionẽ ut dicit tex.⁊ dixiin ſüma/
rio. Al tertio poſſet poni ꝙ pẽ credebat rẽ eẽ ſuã ex alia cau/
ſa cũ non eẽt. ⁊ idẽ iuris ẽ qð.õ.¶ Sʒ qro qd ſi ſili feciſſet te
ſtamẽtũ ⁊ pꝛi reliqſſet. Rñde tũc legatũ non ualeret.q; pꝛ ca/
pit ut heres ex teſtõ ſilij qꝛ retro non trahit. ⁊ hoc ſetit glo. hic
⁊ tex.videtur uelle.Ex quo nõ ꝙ ius ſuꝑueniẽs teſtatoꝛi non
ꝓdeſt legatario. Cõtra.S.e.l. qdð in reruzʒ. S. j. So. ibi ĩlegato
uſufructin quo nõ hʒ locũ regula cato.qꝛ cedit ab adita bere
ditate. Mer p̃dicta dełminat Ja.de are.talẽ.q.Si ego lega/
ui tibi rẽ quã habebaʒ in emphiteoſim ſi poſtea ꝑuenit ad me
plenũ dñiũ certe nõ debet tibilegatario niſi eẽt ius ſupnennes
ale ꝙ

— — – — — — — — — ꝝ——. —

—.

— — —

d ,. — — 1☛n

h.
ti
b
i
no
fo
t⸗
n

ei
,
60
0/
n
l
it

tale ꝙ ius hmũ ad ſe traheret illud.ut.l.ſi tibi.S.nſufr.quẽad.
caue.facit.l.ſi tibi.ff.q.mo.uſufr.amit.ita dic ipſe.hoc viceg
l.ſi ex toto.in pn.S.e.augmẽtũ enĩ cõtingẽs in re legata nõ ſo
lũ circa ius ſ̊ etiã circa ſubᷣam rei ꝓdeſt legatario ut ibi patet.
ſz dico ſic. ſi teſtatoꝛ dixit fũdũ meu.uel alio mõ expᷣſſit ſe lega/
re ius qð hẽbat ius ſuꝑueniẽs nõ auget legatũ.ut.l.Ffui electio
ne..fi.⁊ qð ibi nõ.S.eo.ita ĩtelligo. Ja.de are.ſʒ ſi legauit ſũ/
dũ ſimpliciter nõ adijciẽdo meũ neq; reſtringẽdo ſe ad ius qð
habebat.⁊ ſic nõ limitate tũc oẽ augmẽtũ in iure uel ſubſtãtia
rei cederet legatario.ut.d.l.ſi ex toto.⁊.l.qdð in rerum. .ſiqs
poſt. S.eo. Et hoc uerũ qñ legatũ ab initio tenet.ſec ſi ab ini/
tio nõ tenet.qꝛ tũc non cõſirmat᷑ ipediẽte regula catoniana ni
ſi ſupueniẽte cauſa que retrotrahit. ut hic.

Siquis rem. Aui rẽ ſibi legatã ignoꝛãs legat ſi/

= ue acceptet ſiue repudiet ualet lega
tũ factũ a ſe.h.d.Quidã habẽt hic vnã additionẽ ꝑ quã Bi.
qrit an hẽs cogat᷑ ad rẽ redimẽdã eo caſu quo teſtatoꝛ legatũ
repudiauit.Et dicit ꝙ nõ.q;ꝛ repudiãdo videt᷑ legatũ ademiſ/
ſe ſicut qn donat.ut.l.rẽ legatã oe adi.le. Vel ueri ibi loquit
ꝙ ilð ius qð hʒ videat᷑ legare qñ illð ſe hẽre ſciebat.ut.l.ſi do/
mus in fi.j.e.cũ ſilibꝰ.Sʒ qñ nullũ ius ſe hẽre credebat.ſi po/
ſtea ſuꝑuenit ⁊ repudiat videtremãſiſſe in eadẽ uoluntate ita
loqui hic.¶ Querit Pi.utrũ confeſſio cedẽtis noceat ceſſio
nario.Qð plene examio in.l.ſacta.S.ſi hẽs ad trebel.¶¶ VIl⸗/
timo nõ tex.qui dicit retro ipſius fuiſſe.videt᷑ ꝙ a tẽpoꝛe moꝛij
res eſt legatarij ſicte a tꝑe adite hẽditatis uere. ut.l:.ſi tibi ho/
mo. S. cu leruus. j. eo.

0S1 pocula. Si ſiat mutatio de mã in ſoꝛmã uel ecõ

22 uerſo legatũ nõ mutat ſi teſtatoꝛ uolun
tatẽ nõ mutauit.h.d. ¶ Op.j.ti.ij.l.lana.⁊ de au.⁊ ar.le.l.ſe
ia in fi. So.ibi teſtatoꝛ mutauit hic hẽ.hec eſt vna ſo.glo.hic
nã tenet in.l.ſi cõuenerit.S.fi.de pigno.ac.qð videt mihiõ
tũ tex. ad ꝗd eni dubitaret hic de mutatiõe uolũtatis teſtõꝛi
nõ video.NDic ergo ꝙ hic teſtatoꝛ fecit mutationẽ de materia
in foꝛmã.uel ecõuerſo. Sʒ dic aut ↄſtat ꝙ mutauit uolũtateʒ
⁊ tũc nõ debet᷑.ð aut ↄſtat ꝙ nõ mutauit gari debet ut hic.
aut dubitat.⁊ tũc diſtingue ut tex.in.l.q̃ſitũ.S.illud foꝛtaſſe.j.
ti. ij. ſ..aut foꝛma eſt reducibiliᷣ ad materiã aut nõut ibi. Jõ h̊
in poculis ⁊ maſſa non pꝛeſumetur mutatio uoluntatis in du/
bio.in lana ſecus.

Si aree. Qð edificat in area legata debet legatario
0 Di arec. bd. & Op. de. l. choꝛ. S. areã. j. ti. i. So.

dicit glo.ibi uolũtatẽ mutauit teſtatoꝛ qð eſt diuinare. Ja.de
are.dicit ꝙ hic edincauit teſtatoꝛ cuius res erat.ibi ediãcauit
exneus cui rẽ teſtatoꝛ legauerat.iõ hẽs non tenebat᷑ ad areã.
q; nõ poterat ſeparari a domo.ſʒ tenet᷑ ad eius eſtimationem
ita loquit ibi.ar. S.e.l.cetera.S.ſiduobꝰ.⁊ iõ domo deſtructa
oterit peti area.q; legatũ nunqꝙᷓ; ſuit extinctũ ita loquit hic.⁊
oc teneo. ¶ Quero qd ecõtra qñ legat᷑ domus qͥ reduci ad
areã. Glo.hic dicit ꝙ legatũ extinguu. Illud ẽ .l. ſi grege. S.
e.Et iõ dic qũq; legai area in q̃ poſtea ediũcai. x tũc aut ediſñ
cat᷑ a teſtatoꝛe aut ab exneo cui erat res ut dixiſupꝛa.qñũqʒ; le
gat᷑ dom q poſtea ad areã reducit.⁊ tüc aut in ea iterũ ediñci
uʒ nõ reponit ⁊ debet᷑ area.ut.l.ſi grege.sõ.e.aut ĩ ea iterũ edi⸗
nicat᷑ ⁊ legatũ extinguit.ut.l.ſi ita.S.ſi domus.j.e.qdð intellige
ut ibi dicam.

Eum qui cyrographuʒ. Shiẽtac

guere de ↄctib' ad ultimas uoluntates.h.d.¶ Op.j.ti.j.l.ga
ius.So.ibinõ legauit cyrographũ ſpaliter. Dicit glo.adde
ꝙ fecit legatũ gnale in s nõ contineret cyrographuʒ.ſecꝰſi
vniuerſitatẽ iuris reliqſſet ueluti calẽdariũ.ut.l.ꝗ filiuʒ.in pn.
.ti.ij Diſtingue ergo tres caſus ut nõ.ꝑ Ci.C. loca.l.certi in
ris.in. vj.als in. v.q.¶ Vltio Di. ponit hic diſtictionẽ. utruʒ
ſit licitũ arguẽ de ↄctib ad ultimas uolũtates bonã ⁊ ꝑfectaʒ
quã ponit Guil. de ybo ad vbũ in.l.pactũ.S.de pac.
—EEHen pimit. . d. COp. ꝙ ſi fraudant᷑ credi
toꝛes nõ ualet legatũ nec libertas.So.ut in glo. ¶ Op.de.l.
iij. S. n.de fũ.ĩſtruc.lega. So. gl.ᷣtu dic ꝙ ibĩ fuit ĩ vita manu/
miſſus ꝑ qð legatũ videi reuocare. hic in ultima uolũtate in q̃
ineſt ↄditio ut nõ tollat pmũ ſoʒ ſi ſecũdũ ſit iualidũ.ut.l.ſi
iure.j.ti.ij. ¶ Op.ex glo.de.l.plane.in pn.S.e.ubilegatũ in/
ualidũ reuocat õ fauoꝛ eſt ꝙ ſiue pcedat re
lictũ libertatis ſiue ſequat᷑ ſi ẽ ualiduʒ ſemꝑ pᷣualet altilegato.
ut. l. ſi idẽ ſit ſeru. j.ti.j. Sʒ qñ legatũ libertatis eſt lualechi ſip
cedit nõ yitiat legatũ ut hic.ſʒ ſeqtur etiã ſi libertas ſit iualida
reuocat pᷣmũ.ar.d.l

0 i idem Eegatũ libertatis iualidũ ipſi ſerui legatũ

ꝓlane.in pn.⁊ glo.tenet hoc.j.ti.j.l.gte

Belegat pmo.

ſtamẽto. Sed huic videt᷑ ↄdicere tex.q dicit ſi idẽ ſeru legatꝰ
⁊ li̊ eẽ iuſſus. ⁊ ſic ĩnuit ꝙ ſuerit ſecuta libtas. Sʒ dic ꝙ hec
ſũt vᷣba iuriſcõſulti nõ denotãtia oꝛdinẽ teſtõꝛiᷣ.⁊ hoc mõ poſ
ſumus dicere foꝛte meliꝰ q; ſupꝛa.Ad dictà.l.uij.in fi.de fun.iĩ
ſtruc.lega.ſ.ꝙ ibi ſecutaeſt manumiſſio.hic vo pᷣceſſit.

CB Legato ſtatulibero expe/
Si ſtatuliberum. Ged ipſü ſoluere t

ns cᷓ eſtimationem. . d.

Si duos. Qul legatuſufructũ in fuůdo videi legare

OO aliu ſi aliũde nõ hʒ. h. d. ¶ Pꝛo de/
claratiõe littere q̃ro quo redimet hẽs. Gl.itelligit redimæ.i.re
tinere.uel ↄdicere etiã nullo dato.Cõtra ſi legatari ad hoc te
net.ergo eũ põt ꝑ uſufructuariũ agi.ut.l.j.S.j.ſi uſuiruc.pe.
Roge. fatet actiõe reali ut ibi nõ ꝑſonaliut hic.qð glo. repᷣhẽ
dit cũ hic nõ fuerit ſeruitus cõſtituta.iõ nõ põt agi actiõe reali
¶ Cõtra ꝑ ultimã uoluntatẽ ↄſtituit᷑ ſeruit ipſo iure.ut.l.j.de
ſerui. le. c.l.ſi partem.S.j.Sẽ.quẽad.ſer.amit. So.dicit Ja.de

are. illud uerũ ſi ſeruitſuerit legata exp̃ſſe.ſecꝰ ſi tacite ut hic.

qð nõ multũ.qꝛ qñ res legat᷑ tacite nõ traſit dñiũ ipſo iure.do
tex.cuʒ glo.in.l.emptoꝛ.S.ancilla de rei uẽ.dixi in diſtincnõe
quã ſupꝛa poſui in.l.j. ¶ Quero in ꝓpꝛietate legata an videa
tur legata via.Gl.tangit in.l.iij.S.loci de adi.le.dixi plene in
l.j.de ſerui.lega.

Qð cõtingit medio tẽ/
— Ja ſubſtituto. poꝛe nõ virdet legatũ. h.

d. ¶(Quero qd ſi emiſſet ſcient. Glo.dicit idẽ ⁊ ſau

dit maxime. Tu examina hoc per Di. in. l. qui rome. . duo

fratres.⁊ ibi dixi.j.de v.obli.

(E eres In legato generis heres de euictiõe tenet ſecꝰ

vin legato ſpẽi. Idẽ in ſtipulatiõe rẽ tradi.h.d.
Nõ diſtictionẽ hup.S.de quo plene in.l.ſ dom.S.de eui⸗
ctiõe.j.e.ti.¶Ad.l.que de legato.op.ubi dare ꝓmitti non li
berat᷑ ꝗs niſi accipiẽtis faciat.ut.l.ubi aũt in ſi.de v.ob.Sol.
glo.parua.expone dare.i.tradere.⁊ ceſſat ↄꝛiũ glo.j.q̃ diſtin/
guit utrũ iſta ſit alternatiua legis uel teſtõꝛis nil ad ꝓpoſitum
HNõ ergo qñ ꝓmittit dare ĩditincte dʒ fieri accipiẽtis.⁊ idem
dico ſi teſtatoꝛ expᷣſſe grauaret heredẽ ꝙ daret.Añq; ꝓmitti
tur tradere.⁊ tũc ant ꝓmittit de aliqua re in genere ⁊ dʒ tradi
talit ꝙ euelli nõ poſſit. ut hac.l.aut ꝓmitti de certa re in ſpetie
⁊ tũc ſi ꝓmittit᷑ ex titulo lucratiuo ſufficit quocũq; mõ tradat᷑
ut hac.l.ꝗᷓ de legato.ſi titulo oneroſo dʒ ita tradi ꝙ euelli non
poſſit.ut.l.iij.in pn.de aciſ.emp.⁊.l.rõ.in pn.eo.iii.
— Am res Hec eſt magiſtralis lex.Ex q̃ col/
I EBe igitur diſtinctio quã glo.ponit in
Al. qdð legat᷑ de iudi.x.l.ij. C.ubi ſdeicõ.pe.de.⁊ ponit
tot caſus ꝙ nõ recipit cõgruã ſũmationẽ.Sʒ diuidit im Hi.
pᷣ ponit᷑ in quo loco debeat ſolui res legata.ſcdᷣo ꝗd iuris ſi ſit
res legata nõ appareat.tertio qlit culpa heredis eſtimet᷑ circa
rẽ legatã.ſcða ibi itaqʒ.tertia ibi Sulp. Mam lubdiuidit᷑ in
duas.qꝛ p loquit de ſpe.ſcdo de eo qð ↄſiſtit pondere nume/
ro uel mẽſura ſcda ibi ſʒ ſi petat. ¶ Op.ſpᷣe legata nõ ueniũt
uſure.ut.l.in ſideicõmiſſi.S.ſi auro.⁊.l.cuʒ ꝗdãa in fi.de uſur.
So. hic erat legata pecunia in ſpe.ſile ĩ.l.ij.iij.⁊.iij.C.depo.
¶ Op. de. l. cũ ſeruus. S. e. So.qñ res multũ eſt a longinquo
pᷣſumit ꝙ teſtatoꝛ uoluerit ꝙ ſũptibꝰ hẽdis ꝑquirat ⁊ reducat
ut ibi dixi.iõ ĩtellige hic ꝙ res nõ erat multũ a longinquo.Et
ad iſtã giſiſitudinẽ adde glo.q̃ ponit alia vᷣiſilia q̃ẽ ſuꝑ vbo vi
ſilia. Aer.itaqʒ.hec ſcdðᷣa pars ſubdiuidit in duas.pᷣ ſoquitur
qñ legata ẽ ſpẽs.ſcdo in legato alternatiuo.ſcda ibi ſʒ ſiſtichꝰ
¶ Op. S.de rei uẽ.l.ſi a boneſidei.⁊.l.ſi vo.⁊.l.ſi culpa.Glo.
nõ ſoluit.Certe cõcoꝛdãt.qꝛ hic ⁊ ibi tenent᷑ de reſtituendo ca
nere lʒ nõ de pꝛoſequẽdo. ¶ Op.ad hoc.S.depoſi.l.qᷣ ſi ſine.
Dic qñq; qꝗs tenet᷑ ad rẽ actiõe pſonali deſcẽdẽte ex ↄctu uel
celebꝛato gr̃a utriuſqʒ uel gra debitoꝛis cõuẽti.⁊ tũc indi/

cte dʒ cauẽ de reſtituedo ut hic ⁊.l.ſi filio.S.ſiqs.S.ſo.ma.
Si vo ẽ celebꝛat gra creditoꝛis tũc nõ tenet᷑ cauẽ.ut.lʒ.ſi ſine.
ʒ.depo. Fallit ĩ ꝓcuratoꝛe ꝗ adeo grauał ꝙ teneĩ de culpa le
uiſſima.iõ grauat᷑ etiã ĩ cauẽdo.ut.l.ſi ꝓcuratoꝛ in fi.S.mã.⁊
l.ſi pecunia.S.ſi is de ↄdi.ob cau.Si vo ꝗs puenit actiõe rea
li tũc ĩdiſtincte dʒ cauere.ut.l.a boneſñidei.⁊.l.ſi vo de rei uen.
ſi vo ↄuenit᷑ actiõe ꝑſonali ĩ rẽ ſcripta ideʒ. ut.l.celſus.S.ſi.ad
exhi.Et ꝑ hoc dico ꝙ ſi ille qſi ↄct ꝗ celebꝛat aditiõe hẽditaſj
magis diceret᷑ celebꝛari gfa legatarij qᷓ; hẽdis.tũc hẽs nõ tene
tur cauere ad iſtar depoſitarij ſi ↄueniret᷑ actiõe pſonali.ut.l.
ſi ſine.S.depo.qñ aũt dicat᷑ celebꝛari gr̃a hẽdis ul legatarij di

cã ſtati ĩ . culpa. ¶ DOp. ꝙ ſeru debeat peti nõ eſtimatio. ut

l. cũ ſeru. S.e.So.hic dic eſtimationẽ acand tñ negat ꝗn
ſeru ſit in obligatione ⁊ ꝙ poſſit peti. Ael dic ꝙ eſt i ectiõe
Ej

—

. Delegat p.

legatarij ꝙ petat. ut. l. ll. F. .de do. cau.moꝛ.¶ Op.ꝙ ſtati
nò poſſit ↄueniri ad eſtimationẽ. ut.l.ſi ↄſtãte. S.ſi uxoꝛ.ſolu.
ma. So. dic ꝙ ubi hẽs ẽ in dolo ſtati poſſit ↄdẽnari ad eſtia/
tionẽ ut hic.ſi ĩ culpa puto ꝙ ſibi poſtulati debeat darimodi
cũ tpᷣs ad inueniẽdã rẽ ⁊ reſtituẽdã ut ibi.ſic põt itelligi.j.e.l.
. itẽ ſi res. ¶ Venio ad v.ſʒ ſi ſtich.ꝗ loqui de alternatiua.
QOp. de. l. ſtichũ aut pãphilũ.in pn.de ſo. So.itellige iſtaz
Fʒ illã. ¶ Op.S.de nox.l.ſi ad libertatẽ.ubi vno ꝑempto libe
rat᷑ debitoꝛ in totũ. So gl ⁊ male.hic ĩ altł᷑natiua utruq; erat
ĩobligatiõe.ibi alt tm.ſ.uꝰ.In hoc male.q; imo pecunia eſt
ĩ obligatiõe ĩ cauſa noxali.Fᷣu iĩ ſolutiõe.ut.l.miles.S.decẽ de
re iudi.ſʒ dic ꝙ ibi qᷓtitas erat in obligatione reſpectu ſpetiei
vmñ ſpetiẽ pempta liberat᷑.ſile in.l.titie.in fi.ð.e.⁊.l.qdã..ſine
j.e. x. C. de iure emphi.l.j.c.l. in naue.S. loca. ¶ Venio ad v.
ſi res. Mõ ꝙ paria ſũt rẽ nõ extare ⁊ rẽ nõ reperiri.

AAWWTINNA Ri teſtm videtĩ factũ pncipalit cauſa hedis te/
B ¶Culpa. cSdceunina culpa.h.d.¶ Op.j.e.l.ſi ſeruꝰ
legat.S.cũ qd.So.itelligas ꝙ hic nõ tenet de leuiſſima cul/
pa ſʒ glo. Hugo o.vñ dic qñ ille qſ ↄct ꝗ celebꝛat᷑ aditiõe hẽ
ditat p quã olligai hes legatarijs ⁊ fideicõmiſſarijs ſit gra le
gatarij uel fideicõmiſſarijtm.qð ẽ qũ maioꝛ pars uadit ad le/
atariũ uel fideicõ. tũc hes no tenet niſ de dolo ⁊ lata culpa
„mulier. 5. ſi bes ad tre. qñq; eſt celebꝛat get gia hẽdij.utqñ
apud hẽdẽ maioꝛ pars remanet.⁊ tunc tenei etia de leuiſſima
ut hic. Qñq; celebꝛat᷑ gra utriuſqʒ qꝛ modicũ plu uadit ad le
gatarios q; ad hẽdẽ uei ecõtra.⁊ tũc tenet de leui tm.hanc di
inctionez facit tex. in. l. ſ ſeru legat. S. cũ qd.j. e. Dices tu
nõne ſempꝑ ſuit gra hẽdis cũ apð eu remanet certa poꝛtio. Rñ
deo pnci lie Gei ſecſſe tenaro⸗ in Hu eox b pius re
linqt.ill iſpicit qð pncipalr agebat.ut.l.ſiq ĩ pn.S.ſi cer.pe.
(Até ſi facln 8 Poſt moꝛã ꝑiculu ĩteritꝰ ptinet ad
J B hedeʒ. b. d. Bl. Hitrat ila. q. utrũ
debeat adhiberi diſtinctio an res eẽt eo mõ ꝑitura pene acto
rẽ ułnõ.qdð dixi plene ĩ.l.nemo rẽ de v.ob.⁊.l.qdð te.ſi cer.pe.

beredis ſeruus. cſrr ſaagla

ci erit. xiiij. annoꝛũ. aliud qrtodecimo annout ibi. qd nõpla
cet Me.ſʒ dicit eẽ ſpale fauoꝛe libertatis.Ego puto glo.bene
dicere. Mꝛo cui declaratiõe diſtingue. aut tp̃s etat apponi

ꝑ genitiuũ ut cũ erit.xiiij. annoꝛuʒ ⁊ reqri ꝙ ultimꝰ annus ſit
cõplet ut hic.hoc enĩ ĩpoꝛtat ſigniſicatio vboꝛũ ut hic.Aut ꝑ

ablatiuũ ut habeat in. xiiij. anno.⁊ tũc ſufficit ꝙ ſit icept ulti/

mann.ut. d.l.ſi ita. x.l.j.S. qbꝰ.j.de ſucce.edic.n in q̃cũq;
parte anni fit in.xiuij. anno fit.vñ ſigniſcatio ꝓboꝛũ hoc iĩpoꝛ/
tat.¶Aduerte tñ ꝙ ſi vba executiua referunt᷑ad legatarium

dz hẽre ifra annũ q vult. ar. d.l.ſi ita. Si referunt ad heẽdẽ ul
debitoꝛẽ tũc dʒ dare ĩfra annũ qñ vult ⁊ ſic põt in fine anni da
re.ut.l.ꝗ hoc anno de v.ob.ſi vo tpᷣs etat᷑ apponit ꝑ accuſati/

—

uũ tũc annꝰultim dʒ eẽ cõplet ut hic ⁊.l.nõ putabaʒ de cõ.⁊
de. c. l. eeius ſaturnin ad tre.ita ſẽtit glo. Sʒ hic ẽ dubium qñ
termin apponiẽ?᷑ ꝑ dictionẽ ad cũ accuſatiuo.videt᷑ eni ſuffice/

re ꝙ ꝗs appꝛopinquet ad tminũ uł eũ tangat. ut.l.ſi vicẽ.S.ſi

— „

ad ianuã.qð vi aut clã.x.l.qdã hiber de ſerui.ur.pdi.⁊ dixiiĩ

L. ceta. . hoc ſenat.S.e.⁊ iõ dic ꝙ hoc nõ ẽ ex nã accuſatiui.
ßeex nà vbi ꝑuenerit uel ꝑueniſſet qð rẽ ꝑfect ſigniñcat.ut.l.
urbana. la pma. S. fi. de v.ſig. ⁊.l.ꝗ ꝓcuratoꝛ.in pn.S.de pꝛo

cu. Idẽ ſi diceret ſi uenerit ad. xiiij.annũ.q; ẽ futurũ ſbiũctiui
qð rẽ ꝑfectã ſigniſicat nõ ceptã. ut.l.j.i fi. ↄiũcto pn. eiuſdem

3.qð ꝗſqʒ iuris. Sʒ ſi diceret legatari hẽat in anno.x.etatis

. —

uel in annũ decimũ idẽ ĩpoꝛtaret. Pꝛedicta fallũt in.l.ꝗ fliuʒ
5§S.pe. ad tre. rõ ibi pʒ in tex. ⁊ i.l.ad rẽpublicã.j.de mu.⁊ ho.

¶ Quero an dies uitim ultimi anni debeat eſſe cõplet. Ai⸗
dea in.l.q̃ etate.S.de teſta.facit ad pᷣdicta qð nõ.i.l.iij.S.mi/

noꝛẽ. S.de mino. ¶ Op. ad ſcdʒ de.:.iij.de annu.le. So.itel⸗

ligit hoc ſm illã. ¶ Op.⁊ videt ꝙ debeat᷑ in pn.cuiuſlibet ter

mini. ut. l.j. qñ di. le. ce. So. glo. ibi eſt legatũ annũ ſimpliciter
hic ſecꝰ. Declaro hoc ab initio fuit legatũ vnũ ſʒ ſolutio diuiſa

ꝑ hanc adiectionẽ annua bina trina die. ⁊ ſic illud tpᷣs adijcit

cauſa differẽde ſolutiõis ⁊ fauoꝛe hẽdis merito in fine anni dʒ

ſolui ⁊ ꝓ hẽde ĩterpᷣtet᷑ ut hic.⁊.l.lecta ſi cer.pe.qũq; ſut ꝑplura

legata annua.⁊ tũc t̃s ẽ adiectũ fauoꝛe legatarij cauſa multi
plicãde obligatiõis.iõ in pn. cuiuſlibet annidʒ ſolui.ut.d.l.j.

— — —

—

— — — —— —

ni hẽdis circa rẽ legatã.b.dð. ¶Op. legatari ʒ actio
nxæfurti cũ recta via trãſeat ad eũ dñiũ.ut.l.a titio de furtis.⁊
A. legatũ ita.j.ti.j.ergo nõ hʒ actionẽ in factũ.q; cũ alia nõ con

qñ di. le. ce. T. e.ti. l. nec ſemel. Fallit ſi eſt relictũ annuuʒz roõne
certe neceſſitatis.q; tũc dʒ ſolui tꝑe neceſſitatis iminẽtis. Itẽ
fallit qñ pſtatio ẽ fẽda de certo redditu. tũc dʒ ſolui qñ reddi⸗

1 currit.ut.l.quotiẽs de p̃ſcrip. vb. Hui timoꝛe ẽ facta tota gl.

NRog. dixit ꝙ vniuerſitate iſpecta fu ẽ hẽdis.als cõditio ſur⸗/
rogat᷑ aut ipſa re ꝑ ſe iſpecta nõ bẽdis ſ legatarij fit.ſateoꝛ qꝛ
vniuerſitas rerũ põt eẽ vni⁊ in allares ſingularis nõ ẽ ey. ut
l.ij. v.iij. de rei uẽdi.⁊.l.eũ q edes.x.l.reruʒ mixtura de uſuca.
tñ hic ↄſiderat᷑ res ſingularit᷑ nõ/ꝓut ẽ in vniuerſitate.⁊ ſic nil
ad rpon:. So ceo glo. ut hic dicas in factũ.i.actio furtip
pter factũ nõ ut ſit nomẽ actiõis.ut in.ij.⁊.iij.ſolutiõe quã te/
net Pi. ⁊ oẽs cõit. Ael dic ̃m Ja.de are.legatari põt ĩtẽta/
re actionẽ pſonalẽ ſi vult. ⁊ realẽ ſi vult: ut ĩſti.e.S.nra aũt. Si
ergo uellet eligere ꝑſonalẽ ⁊ nõ realẽ tũc ageret in factũ ut hic
ſʒ ſi eligeret realẽ ꝓ fuo ꝓcedit hec ſolutio ꝙ ꝓ furto aget᷑ fur
ti. ʒo ſoluit alit᷑ ꝙ hic res legata erat heredis nõ teſtatoꝛis.

Mõ fm hãc ſo.ꝙ ſi legat᷑ res hẽdis nõ traſit dñiũ recta via in

legatariũ. Cõtrariũ noõ..l. ij. C. cõia de le.ſʒ cũ hac glo.ↄcoꝛ.
alia gl. in. l. papinian. . de ſerui. x in.l.titi. la.j.de act. emp.
⁊.l. hereditatũ.S.ſi.ad.l.fal.⁊ iſte gl.ſũt uere. ꝓbat in.l.ſi tibi
hõ.S. ſi fundus.j.e.que q̃lit ĩiducat bi videbi.⁊ iſti.e.S.ſi res
legata. v.ſi vo hẽdis.⁊.j.e.l.ſis inqlinos..cũ ſeruũ.⁊.j.q ⁊
7 ꝗb.l.hẽs ꝓpꝛiu.⁊.l.ſeruũ.S.de illo.j.de v.ob.in glo.Eſt er
gSo iſta uera ſo. i ſe. ᷓtũ ad.l.tinet aliquã diuinatiõeʒ. So.
ergo alio mõ ꝙ hic hereditas nõ erat adita.qð nõ plʒ ꝑp.l.a ti
tio de furtis. ⁊.l.huic ſcripture adliagt. Ex pᷣdictis ergo di⸗
ſtingue. aut legat᷑ res hẽdis aut res teſtatoꝛis.⁊ hoc caſu aut
legatari eligit ꝓre actionẽ pſonalẽ.⁊ ꝓ furto habebit actionẽ
i ſactũ.aut realẽ ⁊ ꝓ furto hẽbit actionẽ furti.ut ex pᷣdictis pʒ.
i vnus Heres delinquẽs tenet᷑ nõ coheredes.hoc
21X dic.¶Nõ qñ obligatio hʒ oꝛiginẽ ex ꝑſo⸗
na heredis vn nõ tenet ex facto alteri.ſile in.l.f.ad ſyl. ſec ſñ
er ꝑſona defſũcti. ut.l.i. in fi. x.l. eadẽ. . cato.j.de v.obli.

As Ioen Silegatü ofert in tps cer
cn le etur te etat ultimus ann⸗ dz

rit niñ ppt᷑ ſciaʒ teſtõꝛis aliud iducat. h. v. no. multuz. ¶ õ
ꝙ qñ adijcũ tpᷣs certe etatis dʒ eẽ cõpletultim ann?c nõ ſuf/
ſicit ꝙ ſit icept.¶ Scðᷣo nõ ꝙ qñ debet᷑ aligꝗd ãnua bina tri⸗
na die. ⁊ ſic ꝑ plures terminos dʒ ſoluiĩ fine cuiuſlibet termi⸗/
ni. ¶ ertio nõ ꝙ tpᷣj pᷣſtatiõij icipit currẽ a e teſti. ¶Op.
glo. ad bmũ de.l.ſiſta fuerit de manu.teſta. So.alið ẽ dicere

cõplet ut debeat.⁊ exinde dies pᷣſtatiõi adiectus cux

na hẽdis nõ ut hẽdis ſʒ ut ſilij.iõ teſti tps iſpici.¶ Circa hoc
ꝗro ego uẽdo vnũ libꝛũ ⁊ facio termin de pᷣcio vniꝰanni.qñi

t pcipit᷑.ut.l.nec ſemel.S.ſi in habitatiõe.j.qũ di.le.ce.⁊.l.ſir⸗

mio.S. ſi pꝛ cũ glo.eo.ti.plene dixii.l.g hoc anno de uer.ob.

Ald tertiũ dictũ op.⁊ videt᷑ ꝙ a die moꝛt᷑.ut.l.ꝗ duos.S.j.

de ma. teſ. x alibi dẽ a die adite hẽditatis. ut.l.ſi in diẽ ĩ pn.de
cõ.⁊ de. ⁊.l.iij.S.ſiqs hẽdi de ſta.li.ubi cedit a die adite hẽdi/

tatʒ.etiã ſi ſit dictũ ꝙ cederet a tꝑe moꝛtis. Dic ergo qñq; dieʒ
apponit᷑ diſpõni.qũq; apponit conditiõi.pᷣ caſu ĩtelligi᷑ a die
moꝛtis.ut.l.ꝗ duos.S.j.de ma.te. Fallit ſi ꝑ teſtõꝛẽ alio ſit ex/
pꝛeſſũ ut hic.nã hic teſtõꝛ videt uoluiſſe ꝙ a die ſinite etat cur

rat tp̃s annua bina trina die. Scdo caſu ſiqdẽ ↄditio ẽ iplen

da ĩ pſonã hẽdis ĩcipit a die adite hẽditatis.ut.l.iij.S.ſiqs hẽ/
di de ſta.li.ſi vo nõ ẽ iplẽda in ꝑſonã hẽdis tũca tꝑe teſti ꝑõtĩ

pleri in vita uel poſt moꝛtẽ fm diſtictionẽ.l.ij.de cõ. ⁊ de. Dʒ

Ʒʒ hoc facit.l.thais.S.hẽdis de fideicõ.li.ſʒ M ipleri in ꝑpſo/
k. ¶LCirca hoc

cipit currere illud tps an tꝑe celebꝛati ↄct uel libꝛi traditi uel

qqſ ſi fuit facta ſbᷣ ↄditiõe an currat a tꝑe celebꝛatict ui cõdi/

tiõis exiſtẽtis.Dic ꝙ ĩcipit currere a tꝑe ꝑfectict ultima ꝑ/

ſectiõe etiaʒ traditiois. ut.l.tali ſtipulatiõe.in pn.de iu. do.qð

F mitũ no.ſʒ õ hoc ſac.l.j.S.biduũ.q ap.ſit.ſʒ vide ꝑ teipſuʒ.

R AS LTps certe etat honoꝛati faẽ
WH oc aut legatũ. cne ſeeſ tpe ſimplici. h.
o. CQuero

q̃re vnũ tp̃s magis hẽat ↄditionẽ q; aliud. So.
dies ſimplicit ſine aliquo euẽtu ẽ dies.q; certũ ẽ euẽturũ.ſʒ cũ
aliquo euẽtu facit ↄditionẽ qꝛ ẽ dubiũ de illo euẽtu.⁊ ita ẽ hic
facit.l.iiij. in fi.S.de ↄdi.iſti. ¶Op.⁊ videt᷑ ꝙ tps certe etatis
nõ faciat ↄditionẽ ſed diẽ.ut.l.ex his qñ di.le.ce.Dicit gl.ſol
ue ut ibi. Lu dic ibi ts certe etat poſt legatũ ꝑfectũ adijci pᷣ
ſtatiõi. hic vo adijci ſpᷣe legati.¶ Sʒ op.qꝛ cũ pᷣſtat õi appo
nit fac ↄditionẽ.l.qbꝰdieb.S.qdã titio de cõ.⁊ de.So.ſihᷣ⸗

„

ſtatiõi adijcit tps ĩcertũ ſac oditionẽ ut ibi.ſec' ſi certuʒ tps.⁊
hac ſo. firmat glo.i.l. ſe ſaturnin ad tre. ⁊ ĩ.l.cũ teſtoꝛ.C. de

ma. teſt. ¶ Op. de.l. ſiita ſcriptũ.el.iij.de ma.teſt. So. ibi eſt

ſpetiale fauoꝛe libertatis. ut ibi dicit tex. ¶ Itẽ op. de.l. ſei ſa

turninus ad tre.So.ibi facit diẽ ex pᷣſũpta uolũtate defuncti

que colligit ex trib.q; fil qꝛ minoꝛ ⁊ qe pĩna hẽditas ẽ ſibi de

bita. ſʒ ſi qð iſtoꝝ dencẽt no ſufficeret.hoc dico ut eũ adapteʒ
ad iſtũ tex.ibi ꝙ ſi teſtm ⁊c̃.ubiloquit ĩ ſilio.⁊ fachoaltiz⸗

lii
i,

1
ui

ts
;

l,
l,
r
4

—*½

r csd —- =— —

¶ Itẽ op. de.il. libert.S.ab hẽdib de ali.⁊ ci.le. Ja.de are.
dicit ꝙ ibi cõſtabat ꝙ ibi uoluit facẽ diẽ. ſʒ certe ibi loquit qñ
ẽ dublũ.q̃re ego dico ꝙ hic loquit qũ tpᷣs adijci᷑ ꝑſone hono/
rati.ibi qũ adijcit tps certe etaij ꝑſone grauati.⁊ ẽ rõ.qꝛ.l.diẽ
2 teſtõꝛ pſumit magis diigere pmũ hẽdẽ qᷓ; ſcðʒ.ut.l.publiꝰ
j. de cõ.⁊ de. Noc pᷣmiſſo qñ tpᷣs etaſᷣ grauato apponit᷑ uo/

——

luit teſtatoꝛ ꝙ hẽ grauat cũ erit in illa etate p̃ſtet. ergo multo
magio uoluit ꝙ hes illi hẽdis p̃ſtaret cũ ipſu nõ tãtum dilige
bat.ſ qũ apponũ tpᷣe etaſᷣ honoꝛati.tũc cñ teſtõꝛ diligat ma/
F bmc; ecũduʒ hẽdẽ lʒ uelit dare pᷣ.tñ nõ vult dare ſcdᷣo.
Sʒ hoc videt᷑ caſũ.l.ſiita.de ma.te.ſʒ ibi fuit pboſteumn
tpᷣs etatis certe ꝑſone ⁊ ius ſpãle ĩ libtate ponit.ſʒ ſec ĩ alio le
Satagge enre cgi tẽ me facit.l.ſi ſeru lib.de ſta.li. Rñ

eo ibi fuit t̃s appoſitũ ꝑ ſi ⁊ ſic oditio nõ fauoꝛe libertatio.

Itẽ ʒ me vide: caſus i.ʒ.ideicõmiſſaria libᷣtas.s.etiã de fidei/
cõ.li.So.ibi fuit appoſitũ tpᷣs certe etat ꝑſone grauati ꝑ hãc
dictiõeʒ poſt qᷓ facit ↄditionẽ magis q; dictio cuʒ.ut.l.ĩter illa
de y. ſig. vñ ẽ idẽ qð in dictiõe ſi q facit ↄditionẽ regłarit.Fal
lit fauoꝛe ſbertel unb⸗Senn. Sʒ0 pdicta facit.l.thais..
libertatis.j.de fideicõ.li.So.ibi ↄtinet ius cõe nil ſpale fauo/
relibertat.Et id qð ibi dicit humanioꝛe ĩterpᷣtatiõe ⁊c. Intel
lige de ülla humanitate ꝗᷓ dʒ fieriĩ qlibet ultima uolũtatẽ. ut.l.
Iteſtis de re.iur.nõ aligd ſtbi ſpaͤl ſauoꝛe libertaj. Item
facit me.l. ſigs a filio in pn. S.e.Fm ĩtellectũ glo.ſʒ rñdeo ſub
ſtitut nõ pᷣſtabat.i.iccõtinẽti.ſ. adueniẽte tpe.xiii. annoꝝ ſicĩ
l. ex his. C. qñ di.le.ce.⁊ tex.in.d.l.ſigs a ſilio.hoc innuit.q̃re
dicas tria yba.qñq; tpᷣs poſt legatuʒ pfectũ adijcũ pᷣſtatiõi.x⁊
tũc aut adijcit tps certũ aut incertũ.ſi vo tpᷣs certe etasſᷣ adijcũ
ſube legati.⁊ dubitat an teſtõꝛ uoluit facere diẽ ul ↄditionem
dic aut adijcit tps certe etatis honoꝛatiuel grauati aut tertij.
Pꝛimo caſu facit oditioneʒ ut hic. Secundo caſu aut appo/

mi dies ꝑ cũ. ⁊ facitt idẽ. ut... litis. S. ab hedib de ali.⁊ ciba.

le. ⁊ non ob. l. thaij. 5. libtatẽ de ndeicõ. li. qꝛ dico ꝙ ibi ponũ
ius cõe.Alut ꝑ ſi uel ꝑ poſt. ⁊ facit ↄditionẽ. Fallit ſauoꝛe libᷣ/
taſj·ut. l ſi fu lih. de ſta.li.x.l.ſdeicõmiſſania. . etiã de fdei/
cõ.li. Tertio caſu facit ↄditionẽ niſi libertat᷑ fauoꝛe.ut.l.ſi ita
j.de manu. te. Fallit ſi apparet expᷣſſe ul tacite aliqbus cõie/
cturis teſtatoꝛẽ uoluiſſe facere diẽ.ut.l.ſeius ſaturnin ad tre.

Silegatari ſoluẽ creditoꝛi deſũcti he
Si titio. egatari grauat ſoluẽ creditoꝛi deſũ

res ⁊ fideiuſſoꝛ agẽ pñt nõ creditoꝛ.hoc dicit
p.ꝙ legatũ ualet in ꝑſona creditoꝛis.qꝛ eir ĩtereſt plurej
debitoꝛes hẽre.ut.l.iij.ĩ f.de li.le. So.gl.płribꝰmõij.tene tti/
a3 4 hic nõ reliquit contẽplatiõe creditoꝛis.qð pbat᷑ in tex.in
l.ſideicõmiſſa.S.iterdũ.j.ti.ij. ¶ Glo.ultimo tagit vnũ uerbũ
ꝙ legatũ ualet pꝛo hoc intereẽ.ſ.ꝙ hẽo actionẽ boneſidei pꝛo
actione ſtricti iuris qð repꝛobauiin.l.ſi creditoꝛiin f.S.e.q; ẽ
ʒ caſũ in.l.aureli in ſi.de libe.lega.¶ Vltimo Hi.ĩducit hũc
Sa duas.q.an fideiuſſoꝛ poſſit eẽ iudex in cauſa rei pncipa/
is. De ꝗᷓ vide ĩ Spe.dðe iudi.dele.S.ſupꝑeſt.v.ſʒ nungꝗd ſide/
inſſoꝛ. Scðo nungd fideiuſſoꝛ poſſit eẽ teſtis in cauſa iter cre/
ditoꝛẽ ⁊ debitoꝛẽ.De qua vide ĩ Spe.de teſte.S.j.v.quid de
ſideiuſſoꝛe. 2 c .
itiato exp̃ſſo nõ vitiat ta/
fideiuſſoꝛ. citũ eque pncipale.hoc diẽ.
¶ Op. ſi ualet expᷣſſũ nõ ualet tacitũ.ut.l.idẽ.S.fi.S.
de ſerui.ru. pdi.Circa hoc NPe.ſac vnã diſtinctionẽ quã Ci.
recitat ĩ auc.ĩgreſſi. Tu bꝛeui ⁊ clar dic.qũq; ẽ eadẽ rõ viti
andi tacitũ qͥ ẽ vitiãdi exp̃ſſũ.ut ſi expᷣſſũ fuit ſactũ dolo uł me
tu tũc vitiato expᷣſſo vitiat᷑ tacitũ.ut.l.debitũ.C. de remi.pig.

T.l.metũ.S.cũ aũt.⁊.S.ſi.qð me.cauſa.QAñq; nõ ẽ eadẽrõ.⁊

tũc qut aci celebꝛatẽ ſufficiẽs ad diſponendũ ſuꝑ tacito ⁊ ex
pꝛeſſo pncipalr.⁊ vitiato expᷣſſo non vitiat᷑ tacitũ.ut hic ⁊.l.j.
S.j.in ſi.qui.mo.pig.nł hypothe:ſol.NPeclaro hoc legatũ põt
relinꝗ tacite ⁊ nutu.nt.j.ti.ij.l.ſideicõmiſſa.S.iterdũ. ⁊.l.nu/
tu. qð hic fuit factũ. Si vo act celebꝛatꝰnõ eẽt ſufficiẽs ad ĩdu
cẽdũ tacitũ pᷣncipalit.ſʒ illð tacitũ uenit in quãdã ↄſequentiã.
tũc vitiato rb vitiat tacitũ. ut.l.ſi ſpõſus.S.j.de dona.ĩter

—

vi.⁊ uxo.⁊.l.itẽ.S.ſi.de ſer.ru.pᷣdi.

vix ux. §
¶MWMeminiſſe e. DHãnat uẽdere ĩtelligũ iuſto p̃cio.h.

I d. Di. qrit vnã. q.in qᷓ ↄſuluit ſi heres
damnatus ẽ nendere.⁊ emptoꝛ obtulit pꝛecium. heres noluit
accipere. an ſit perfecta uenditio.⁊ an ſit tranſlatum dñium.
Quod Ci.tãgit in.lł.j.C. communia de le.in.ix.q.quod ego
examino in.l.uxoꝛẽ.S.agriplagã.j.ti.ij. Et de p oẽs dicũt x
ſic. ut.l.labeo ſcribit ſi bibliothecã.S.de hẽ.emp.Sʒ de ſcðo
vider ꝙ nõ.nã ẽ dãnat ad factũ.ut.l.cũ ſilio in n.de cur.fu.⁊
ſic nõ ẽ trãſlatũ dñiũ. Sʒ Hi.determinat ð ꝑ.d.S.agriplagã
ubi dicit petẽ põt.ſʒ petẽ ẽ agẽ in rẽ.ergo dñiũ ẽ traſlatum.

do loquẽdi.ut h ʒ Di.

Delegaß pᷣmo.

Et hac dico uerã.q; ille q dãnat ẽ uẽdẽ nõ ẽ ſimplr dãnatus
ad factũ.ſʒ ad dãduũ ſi dñs ẽ.ut.l.ex empto.ĩ pn.sS.de ac.em.
⁊ nõ.in.l.certi ↄditio.in pn.S.ſi cer.pe.⁊.l.in cõuẽtionalibus
j. de v. ob. ergo fuit danat ad dãdũ merito traſtert᷑ dñiũ ĩcõti/
nẽti ſi dñiũ erat apð teſtõꝛẽ. Sʒ ʒ hãc ſo.ſacit qdð dixi in.l.ſer
uũ ſilij.in ᷣn. S.e.ubi nõ trãſit qñ ꝗs eſt tacite grauatꝰ. Sʒrñ
deo ꝙ ibiẽ grauat expᷣſſe cũ uerba hoc ĩpoꝛtẽt.ar.eo.q nõ.ꝑ
Di.⁊ doc.in.l.ſcienqu.j.de v.ob.¶ Quero de.q.quã habui
de facto ſacta uẽditiõe ſi res euincat᷑.utrũ poſſit agi actiõe ex
teſtõ. uel debeat agi actiõe ex empto. Al pone ĩ terminisĩ ꝗ/
bꝰ habui.arbit᷑ ↄdẽnauit partẽ ad locãdũ domũ in qnquẽniũ
parlocauit domũ nõ ſtat locatiõi.utrũ poſſit petipena com/
pꝛomiſſi.an pena pvaßit⸗ in Zctu locatiõis. Dixi ꝙ liberatꝰ
a pena cõpꝛomiſſi faciẽdo locationẽ ⁊ agẽdũ ẽ amodo exõ⸗/
ctu locatiõis.caſus ẽ in.l.ĩ numeratiõibĩ ſi.de ſo.⁊.l.ſeruu ſi
hẽdi de ſta.li.meliꝰin.l.ſtichũ.S.ſi heres.e.ti.⁊ glo.in.l.j.in ſi.

magne glo. C. de pac. Sʒ ð me videt᷑ caſus in.l.fũdi partẽ de
