Diſputat in.l.lij. S.ſi loci.j.de ali.le.tñ qcꝗd üla gl.dicat credo

ꝙ dz pᷣſtari ut.l.binas.S.de F.ur.pᷣdi.ubi dẽ ꝙ nõ põt hẽs lu/

mina obſcurare in totũ rei cui ppꝛietas eſt legata. Eadeʒ rõ⸗
ne dz iter pᷣſtare qꝛ min male poſſet habitare luminib offuſca

tis edib q; uti ſine itinere ⁊ cetera.ut.l.j.S.ſi uſufru.pe. ⁊ ita
dz ĩtelligi.d.l.binas.que eſt clauis huius mãe. Pꝛedicta ſũt
nuera qñ ꝓpꝛietas legat.ſecus ſi iter viuos cõſtituat᷑ qꝛ hec ᷣui⸗
tus que hʒ cauſa momẽtaneã nõ dʒ cõſtitui niſi exſſe hngaĩ

ut.l. in nẽdẽdo. S. de ohẽ. emp. Yallit in via ad ſepulchꝛũ de qᷓ

dic ut.l.qui ſepulchꝛũ.S.de reli.⁊ ſũp.ſu.

21 fundum. t ualeat legatũ vieregritur

ut legatarius tpe moꝛtis teſtõ

— ris repiat dñs pᷣdij dñantis in totũ uere uel ficte als le

gatũ extinguit.h.d.tota iſta.l.⁊ ẽ multũ nõ.Et diuidii in q̃tu
oꝛ partes pncipales.pᷣ loqꝗtur q teſtõꝛ legauit fũdũ duob ⁊
via vni ⁊ uterq; legatũ agnonit.ſcdo qñ vni tm̃ leganit an
i

pure ⁊ viã ſub cõditione.tertio qñ vni legauit fũdũ ſub con

tione ⁊ viã pure.qrto qũ ex duobus dñisvni via legauit pure
alij ſub cõditione.ſcdᷣa ibi ⁊ ſi pus.tertia ibi q;ꝗꝙ;. rta in.l.nt
rñſum. Rõnẽ iſtius.l.ponit tex.in pn.qm ſeruitus pꝛo parte
acqꝗri nõ põt.¶ Op.ex gl.dici hic ꝙ vnilegat᷑ füdus pure ⁊

visa ſub cõditione nel ecõuerſo.ĩmo videt ꝙ ſemꝑ cõditio adie

cta in fũdo videat᷑ repetita in via tanq; in eius acceſſoꝛio ut.i.

ſpiciai tẽpus moꝛtis teſtõꝛis utrũ ꝗo ſit dñs inſolidũ ut ibi de⸗/

ceſſiſſet ⁊c.Cõtra imo dʒ ĩſpici tpᷣs adite hereditatis.ut.C. de
cadu.tol.S.in nouiſſimo. So.ꝗcqd gl.ibi dicat ⁊ in.l.ij.j.qñ

di. le. ce. que gl.male dicũt.vitas eſt ꝙ in ſeruitutibꝰ realibꝰ ce

dit dies a tꝑe moꝛtis.caſus eſt hic. MNon ob.S.in nouiſſimo.
qꝛ loqꝗtur in ſuitute ꝑſonali.⁊ ita videt᷑ uelle gl.h̊ ⁊ bñ. ¶ Iteʒ
op.qꝙ in ſeruitutibꝰ realib iſpiciat tps adite hereditatis ut.l.
i. S.coĩa pᷣdi.x.l.ſi partẽ.S.ſi.S.quẽadmo.ſer.amit. Iſtudʒ
riũ glo.nõ ſoluit.ſʒ tu ſolue ſic.dicũt qda ille.ll.habuerũt reſpe
ctũ ad petitionẽ᷑.hic vo reſpicit ceſſionẽ diei qtũ ad traſmiſſio
nẽ. Iſta ſo.nõ ualet aliqd q; iſpicit᷑ tᷣs moꝛtis an legatũ ualet
uel nõ.ſʒ in. ll.ꝛijs tpᷣs adite hereditatis iſpicit ⁊ ſic remanet
ʒꝛiũ cũ de ualoꝛe legati loqtur utraq;.l.nõ de petitiõe. QAua/⸗
re dic ibi erat defect ex parte legdtis q nõ erat dñs niſi ꝓ par
te fũdi cni puit legat.iõ nõ ẽ defectꝰ ex parte legãtis uel ꝓmit
tẽtis viã.qꝛ nõ eſt dñs niſi ꝓ parte nõ ipedit ↄhi obligatio per
ſonalis ad viã lʒ ius reale nõ poſſet ↄſtitui.ut.l.per ſudũ.S.de

ſer. ru. p̃di.⁊ iõ q ẽ deſect ex parte legãtis nõ iſpici᷑ ts moꝛ

tis q; ſlo tꝑe ſubeſt habilitas ad ↄhẽdũ obligationẽ ꝑſonaleʒ
⁊Tillo tũc ius reale nõ dʒ ↄſtitui.ut.l.ſi tibi hõ.S.cũ ſeruꝰ.õ.de
le. j.⁊.j.e.l.ſ. Inſpicit ergo tpᷣs adite hẽditaſ cũ illo tpe cedat
dies q;tũ ad iuris realis ↄſtitutionẽ ut ſui oſtituta dicat᷑.ſed
qñ ẽ deſect ex parte legatarij uel er q ſtipulat᷑ viaʒ ĩpedi phi
obligatio ꝑſonalis ⁊ realis.ut.l.ſi ſub vna.S.fi.j.de v.ob.⁊.l.
ſtiplones nõ diuidunt.⁊ iõ cũ talis defect ipediat oblonẽ ꝑſo
nalẽ ⁊ realẽ merito tpᷣs moꝛtis iſpicit᷑ ut h. Certe q̃ dicta ſũt in
hac.l.hñt locũ q vba legati referunt ad ꝑſonã legatarij. Sʒ
ſi vba legati referant᷑ ad rẽ nõ facta mẽtione pſonẽ tũc ualet ⁊
ambob dñis q̃reret᷑.ar.l.ꝓxi.⁊.S.ti.j.l.gaius.facit ad pᷣdicta
qð dixiin.l.j.j.de reg.ca.¶ Vltimo in hac.l.habuimꝰcaſum
q.gl.i.l.ñ płribꝰ.S.de le.ij.videlicet qũ füdus relinquit᷑ duobꝰ
⁊ cuilibet totꝰ.utrũ ab initio ſit qlibet dñs in totũ uel ꝓ parte.
Hic eſt tex.qꝙ ab initio eſt glibet dñs pꝛo parte.ex quo appa
ret ꝙ legatũ hic nõ ualet. ¶ Vltimo nõ caſũ ꝙ dies ſeruitus
realis cedit a tꝑe moꝛtis.

7 Nic eſt bon caſus ⁊ ex
is qui duas. hẽs ꝙ ſi ego uendo
. tibi domũ q̃ ab alia diſtiguũ pariete cõi tm medieta/

ctẽ parietis videt᷑ nẽdere. ¶ Qũuo an paries coĩs iter duas do

mos ſit coĩs ꝓ ĩdiuiſo uel ꝓ diuiſo. Nic tex.videt nelle p ĩdiui
ſo. Lu aũt dic latiſſime ut diricnter quoaidn ne da. ife.
6 o hic ꝙ reqrunt᷑ duo ut
Lſi maxime. egai ſan do ualeat ga
reqrit᷑ ꝙ dñs ſit capax. Itẽ ꝗ; tale qð leget ꝙ eo fcõ
libero poſſit legari nt h.⁊ plene habuiſtis.S.de le.ij.l.debitoꝛ
. §. ſeruo.ubi iuriſcõſultus hãc materiã examinauit.

b5) Ex qlitate rei legate ⁊ ꝑſone legatarij pᷣ/
ſE Ater. ſumii legatũ ſuituſ magis factũ cõtẽpla/
tiõe pſone qᷓ; rei.h.d.⁊ ẽ mã hui.l.multum pulchꝛa ⁊ ſhᷣtilis.

¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ legatari debeat hẽre viã ꝑ aliũ füdũ teſtõ/
ris.nt.l.dãnas.S.j.S.ti.j.⁊ dixi plene.S.e.l.j.⁊ ſic ad quẽlibʒ
ſucceſſoꝛẽ traſit. DNicit gl.h loqtur qũ dom hẽbat iter ꝑ aliuzʒ
locũ.ibi qũ ꝑ aliũ locũ iter nõ poſſet hẽre.¶ Cõtra hoc op.ꝙ;
qñ via ſin gulariter relinqtur ſit fuit realis.nec debem diſtin
guẽ ſit iter ꝑ aliũ locũ uel nõ.ut.s.e.l.ſi fũdũ.⁊.j.l.pꝓxi.So.ſa
teoꝛ ꝙ in dubio videt᷑ relinq ſuit realis ꝓut vba ſonãat.ut.l.ſi

fũdũ.S. e. Fallit ſi ex q̃litate Dignelegarani Tex q̃litate rei ali

ud pᷣſumat᷑ ut h.h̊ enĩ elinqᷓbat᷑ via ſilie ſue ⁊ px domos hẽdita
rias ⁊ ſic nõ erat ihoneſtũ ꝙ ſilia ĩcederet ꝑx domos pꝛis.ſʒ ꝙ
ene iret ꝑx domos hẽdis ⁊ vidẽ ei ſecreta nõ eẽt ↄueniẽs.ut
l.ij. C.qũ ⁊ q.qr.pars de.⁊ ſic videt hoc magis relinqꝗre cõtẽ/
platiõe pſone q; ↄſtituẽ ius reale.¶ Qũño utrũ cõceſſio in du

bio videat facta in rẽ uel in ꝑ onã. Rñdeo qñq; talis cõceſſio

ↄtinet bñfciũ pncipis.⁊ tũcin dubio dʒ ĩtelligi ↄceſſio realis
qm bñficia pncipũ ⁊c.ut.l.ſ.S.de cõſti.pn.de hoc in Spec.
de inſtr. edic.S.nũc aũt.v.ſi aũt dubiũ.qñq; cõceſſio ↄtinet p
uilegiũ.hoc ẽ aliqd ius ſcriptũ ⁊ iſto caſu ſiqdẽ dat᷑ ciuitati

nel alicui vniuerſitati ĩ dubio videt᷑ cõceſſio realis.ut.l.fſfoꝛma.

cc;. de cẽſib?.qñq; dai pſone certe ſinglari. ⁊ iſto caſu gt:.
5 ẽin. S. q;qᷓ;.videt᷑ dicẽ ꝙ in dubio videat᷑ realis cõceſſio niſi

alið appareat. Dñs Ol.rep̃hẽdit ibi illã gl. tu dic de hoc ple

ne ut dixi in.l.pſonale.S.ſo.ma.qñq; talis ↄceſſio non ↄtinet

bñ̃ſficiũ uel puilegiũ pncipis ſʒ ẽ iſia ↄceſſio puatiuel alicui in

ferioꝛis.⁊ tũc qñq; cõcedit mera facultas facti.ut ſi dico cõce/
do tibi ſacultatẽ eũdi uel ꝙ poſſis ire ⁊ ſilia vba que reſerũtur

ad factũ magis ꝙ; ad ius.⁊ tunc ↄceſſio pᷣumii pſonalis ut.l.

iul. S. ſiqs alicui.S.de le.j.facit iſti.de ſtip.ſer.S.ſʒ cũ facij

Si vo conceſſio reſert ad ius tũc aut fit ideterminate reſpectu

fũdi dñantis ⁊ pꝛeſumũ conceſſio ꝑſonalis.ut.l.pe.ð.de ſer.

ru. pꝛe. aut determinate ⁊ tũc in dubio ſſumit ↄceſſio realis ut

c. cũ ueniſſẽt e de ↄſti.x.S.de ſer. ru.pꝛe.l.añpe.⁊ per totũ.⁊
ʒ̊.e.l.ſi fudũ. niſi ex qlitate pſone ⁊ relicti aliud pᷣſumat᷑. Hicẽ
caſus in hac.l.⁊ per hoc ſi inꝑatoꝛ cedit iuriſditionẽ ĩ quodã
caſtro ⁊ dubitat᷑ utrũ cõceſſio ſit facta comiti illi caſtri uel ſit
facta territoꝛio. Ego in dubio pᷣſumo eẽ factã cõceſſionẽ terri
toꝛio niſi ex uerbis cõceſſionis aliud appareat ut ſupꝛa dixi.
Auero utrũ iſta facultas eũdi ſit ſeruit realis uel ꝑſonalis
HBe boc plene dixi.j.de ali.⁊ ci.le.l.mela. .ſi. V
¶ .tnDe dote pꝛelegata. Rubꝛica.
CAQuero ꝗd impoꝛtat dictio de⸗ Dic u in glo. da
—— otis legatũ cotinet id qð
Am dos. cto de dote oꝛiginalit oti
neret ⁊ exceptio que ex pacto oꝛiret tollit etiam
dilationẽ legalẽ. exceptionẽ vo ꝑemptoꝛiã que
Nalege ĩduci᷑ tale legatũ nõ ꝑimit.h.d.x nil aliᷣ
Nãõ tex.ibi nã ꝙ admiſſum eſt ⁊c. ¶ Op.ſm gl.x videt ꝙ pᷣ
legatũ dotis cõtineat plus qᷓ actio de doteut hac. l.. ueru eſt
So. cõtinet plus.i.in tꝑe ſʒ nõ in q;titate.¶ Op.iſti.de legi.
G. ſ ſiuxoꝛi. So. ibilegauit certa titatẽ pꝛo dote. hic vo do
fẽ ſimplicit᷑ legauit FKnate nõ expᷣſia.¶ Itẽ op.⁊ videt ꝙ ta/
le pactũ ꝙ vir lucra

dotẽ ppter liberos ðʒ ualere ut.l.i.S.de
pac.do. ⁊.l.ĩter ſocerũ.p totã.. So. ille. l. itelligunt hm iſtam
q; hñt locũ ſi pdeceſſit mulier. ſec ſi vir ut h. ⁊ io dʒ ſcire ꝙ cõ/
ſuetudo ẽ poſita in.l.dos a patre. ꝙ dos retineat ꝓpter libe/
ros dʒ itelligi qñ p̃cedit mulier. Sʒ ſi pcederet vir nulla reten
tio ppter ſilios fieret qð examinaui plene in.l.poſt dotẽ.S. ſo.
ma.¶ Quarto op.⁊ videt᷑ ꝙ iſtud pactũ qð dẽ de dinooc
ſit iniquũ uel ſupuacuũ.nã iniquũ eſt ſimiimoniũ ſolueret cul⸗
pa viri.ſuꝑuacuũ ẽ ſi ſoluereĩ culpa mulieris qm ipſo iure dʒ ꝑ
dere dotẽ ut.l.ij. C. de rep. Gl.ſatet ↄꝛiũ ⁊ dicit ꝙ iſtud pactũ
hʒ locũ q ſit diuoꝛtiũ caſu uel ex culpa coĩ. ¶ Quinto op.qꝙ
hodie pactũ de lucrãdo dotẽ in caſu diuoꝛtij nõ hẽat locũ cuʒ
diuoꝛtiũ nõ poſſit fieri de iure canonico ut nõ.in.l.rerũ..re/
rũ amo. ⁊.l.diuoꝛtio.ð. de neg.geſ.glo.ſatei ↄꝛiũ. Dicit hic in
v.ĩpẽſe. exceptio pemptoꝛia q a lege iducit᷑ nõ tollii per legatũ
dotis. Cõtra q; imo legatũ dot tollit exceptionẽ copẽſatiõis
q̃ eſt ꝑemptoꝛia ut.j.e.l.dote.So.⁊ aduerte q̃dã ẽ exceptio ꝑ
emptoꝛia que anteq; in indiciũ deducat dotẽ minuit ipſo iure
⁊ iſta nõ tollii per legatũ dotis.ita loqꝗtur hic in v.ĩpẽſe.q̃daʒ
ẽ exceptio ꝑemptoꝛia que dotẽ nõ minuit ipſo iure lʒ actionẽ
poſſit elidere. ⁊ iſta tollit per dotis legatũ ut hac.l.S.j.⁊.l.do/
tẽ. j.e.rõ apparet exp̃ſſa ex ipſa vboꝝ ſignifcatiõe qʒ ſi teſtõꝛ
legat dotẽ ſi dos eſt i minuta ſolũ id qð remanet eſt dos. ſed
q exceptio nõ minnit dotẽ ipſo iure tũc totum eſt dos ⁊ exce
ptio per legatũ tollii ⁊ boc vult dicẽ iuriſcõſultus. ¶ Vltimo
op.⁊ videt q; etiã iſta exceptio ĩpẽſarũ neceſſariarũ tollat᷑. ut
j. e. l.ij. in pn.⁊.l.meuio.S.j.j.de le.ij. Rñdeo hic logtur quã/
go dos legaĩ ſimplicit q; tic nõ põt deberi niſi qten erat dos
ſz in ↄꝛijs fuit nõ legata dos ſimpliciter ſʒ gcqꝗd occaſione do
tis ꝑuenit.vñ inſpicit id qð occaſiõe dotis ꝑuenit nõ id quod
erat in pñti videbitis.j.e... dotẽ. x.l.ij.in pn.

in Pn e Dotis legatuzʒ extinguit ſi poſtea
Adeo autem. dos mulient redte ſoln les do

tales ĩtereãt uel ſi ab initio dos pꝑfecte cõſtituta nõ ſuit ſieu cũ
legal coꝛpꝰ qð in rerũ nã eſt.h.d.¶ Op.ꝙ dos nõ poſſit ſol⸗
ui cõſtãte mrimonio.ut.l.j.C. ſi cõſtãꝗ.ma.dos ſol.So.iĩtellige
ꝙ hic fuit ſoluta in caſibꝰ p̃miſſis in.l.mutꝰ.S.manẽte.ð.de iu
re do. ⁊.l.quis..ſo.ma.¶ Itẽ op. lʒ extinguat᷑ dos nõ ex
tinguit legatũ ut. S. de le.ij.l. c ſiliũ. S. hẽs. Ol. nõ ſoluit qua/
re Pi. dicit ꝙ ibi debitũ nõ erat extinctũ ſʒ erat in alia ſpetieʒ
obligationis traſlatũ.hic vo erat omnino extinctũ.idẽ nõ.ibi
DHicit hic ꝙ ille qui legat cẽtũ que in archa hʒ nel apð ſe depo
ſita hʒ ſi nõ repiunt᷑ nõ ualet.Cõtra hoc videt᷑ caſus in.l.ſinõ
deſignata. C. de fal. ca. adiec. v... cũ tale. S. falſa. . de cõ. ⁊ de.
In glo. ſũt due ſo. vna eſt ꝙ ibilegauit cert ſpẽm quãatitatis
dotis in genẽ. utputa cẽtũ que in dotẽ habui.p vo ſe retulit ad
certũ coꝛpꝰ ut decẽ q̃ in archa hẽo.iõ ſinõ repit legatũ vitiat
ut.l. ſi fuus. S. ꝗq qnq;. ð. de le.j.x eſt uera ſo. Alij ut· Rog. di⸗
cũt ꝙ id qð dẽ in fi.eſt uerũ ſi ꝓbei teſtatoꝛẽ erraſſe.ſec ſi ſcien
ter. h.d.ut ꝓbat᷑ in.ll. ꝛijs. VHideamus an iſta ſo.ſit uera.Et

videt᷑ dicẽ Ro.qꝙ eoipſo ꝙ ꝓbat᷑ erroꝛ falſa cauſa vitiat lega⸗

tũ.Cõtra ĩmo dʒ ꝓbare teſtõꝛẽ aliter legaturuʒ nõ fuiſſe. ut.l.
cũ tale.S.falſã.j.de cõ.⁊ de.So.qñ cauſa legadinõ ẽ obliga⸗/
toꝛia tũc illa cauſa nõ dicii coherẽ legato nec legatũ vitiat᷑ niſi
bane teſtõꝛẽ aliter legaturũ nõ ſuiſſe.ut.S.ſalſã.qũq; cauſa
l

egãdi erat obligatoꝛia tũc talis cauſa legadi dicii iherere le/
gato ⁊ vitiał legatũ eoipſo ꝙ erroꝛ/ꝓbal.ita logtur dictũ Re

De dote pꝛele.

e.chic T. l... C. de fal. cauſa adiec.le.Scðo videt᷑ Rog.ma
e dixerit in alio.dicit enim ꝙ qñ lego cẽtũ queĩ archa habeo
in dubio videoꝛ magis deſignare certà qtitatẽ nõ coꝛpcertũ
Cõtra hoc videt᷑.l.ſ ſeruus.S.qui quinq;.S.de le.j. S; ſi bñ
reſpicias vba Rog.nõ retulit ſe ad iegatũ cẽtũ que ĩ archa ha
beo.ſed ad legatũ cẽtũ que apud me depoſita hẽout ex vᷣbis
eius euidẽter apparet ⁊ ꝓbat. ¶ Quero qñ teſtatoꝛ dicit le/
So cẽtum que apud me depoſita ſũt utrũ in dubio videat᷑ ſere
erre ad qᷓtitatẽ uel ad coꝛpus. Rog.dicit ad ꝙ;ᷓtitatẽ. Ja. de
are. dicit ad coꝛpꝰ.qꝛ de na depoſiti eſt ut certũ coꝛpꝰ tradat.
ut. l. lutius. S. depoſi.iõ ad coꝛp ſe reſerat. Old. dicit h in du
bio videt ſe referre ad qᷓtitatẽ niſi deſignet loc ubi ſũt ut.d.l.
lutius. F. qſqs.el ſcðo.s.de le.ij.qð ſatis placet mihi.

Ai Mãõ tex. ibinã ꝗcꝗd demõſtrat
(Siquis Uxo. nõ totũ tex. de S feci magnuʒ

feſtũ in.l.demõſtratio in pᷣn.j.de cõdi.⁊ demo. None aliꝗs
dicit lego dño bartolo petri de ſaxoferrato legũ doctoꝛi.mõ ẽ
uerũ ꝙ ſum de ſaxoſerrato ⁊ legũ doctoꝛ nõ iñ ſum bartolus
petri. certe ſi due demõſtrationes ſũt uere illa falſa demõſtra/
tia nõ vitiat ut hic pleniſſime dixiin dicta.l.demõſtratio.S.j.
de cõdi. ⁊ venstchement Tpomnit mhito eaſoid
–—-,1 ½ Iſta.l.ponit multos caſus.ideo ea
Iſocer. ðiuido uobis.pmo loqtur qũ reſt⸗
B legat dotẽ nuruiuſq; ad.S.pꝑ pꝛiũ.ſcðo qñ legat dotẽ

vrO uſq; ad. S. id qᷓrit. tertio qñ legat dotẽ exneo uſq; ad.S.iu

lianꝰ.q̃rto ponit caſus cões ad oĩa pᷣcedẽtia dicta uſq; ad ſinẽ
l. Et qibet particula diuidii in alias ꝑarticulas iõ gra bꝛeuita
tis omitto. Mõ tex.ibi quippe ⁊c.añ omnia expediam glo.
Op. de.l. moꝛtis ſue cauſa in pn.S. de dona.inter vi.⁊ ux.
Bio.ſoluit aliud in legato ut hic.aliud in donatiõe cauſa moꝛ
tis ut ibi. Rationẽ no.aſſignat glo.qꝛ donatio cauſa moꝛiᷣ ac
cedit cõtractui.ſed legatũ eſt mere ultima uolũtas ideo ibi nõ
nalet inter vi.⁊ uxo. Aide glo. que incipit ⁊ ideo contra ma/
ritũ.ex hoc reddit rõ quare ſiliuſta.põt donare cauſa moꝛtis ⁊
nõ teſtari.ut plene nõ.in.l.tã is.S.j.j.de donaj.cauſa moꝛtis.
Itẽ op. glo. de.l. ⁊ ſi nurus..de le. pᷣſtã. So. gl. Mõ ob.
ut patet ex ſequẽtibꝰ.S.illius.l. ¶ Querit glo.ꝗd ſi nlius nõ
hʒ coheredes ⁊ hereditas pais nõ eſt adita. Actionẽ ꝑſonalẽ
cOſtat ꝙ nõ põt intẽtare qꝛ nõ hʒ cõtra quẽ intentet.ſ an po/
terit intẽtare actionẽ hypothecariam uel qualiter ſibi ſubueni
etur. NDicit gl.ſibi ſubueniet᷑ ex equitate.l.ſiis.S.j.de iure do.
quã gl.ſigna. Aidete regula ꝗᷓ poniti.l.ſ is.S.j.ẽ ꝙ ibi debe
at eẽ dos ubi onera mr̃imonij ſuſtinent.ſed regula illa nõ vide
tur ſubuenire mulieri ſʒ magis qui ſuſtinet onera mrimonij.x
ita debet intelligi hic glo.ſubueniet᷑ ei.ſ.marito referẽdoſe ad
regulã. ita dicit Jꝗa. de are.An aũt uxoꝛ poſſit agere ex vigo
re.l.ſi cõſtante.S.ſo.ma.Hic ut ibi plene examinaui in mate/
ria de repetẽtibus dotẽ ⁊ ibiin.viij.q.ſcdᷣe partis pncipalis al
legaui haãc glo. Pꝛo declaratione induco in ar.hãc.l.q pᷣmo
hic videt caſus ꝙ ꝗs nõ põt pati ſe cõueniri actione que non
cõpetebat ut hic in pn.na video teſtatoꝛ nõ põt grauare here
dem ut ipſe cõueniat actione que nõ eſt. In cõtr ariũ videt ca-
ſus in. l. iulia. S.quãtũ vo.S.ad exhi.So.quedã eſt actio que
ſemel fuit nata lʒ ſit exticta ⁊ iſta actiõe bñ põt pati ꝗs ſe coue
niri ⁊ ꝓcedit iudiciũ lʒ appareat actio extincta. ita loqꝗtur.S.
Sᷓtũ vo. Si vo actio nunꝙ; ſuit nata.tũc qs nõ põt patiſe cõ/
ueniri.⁊ ſi appareat nõ eẽ natã iudiciũ nõ ꝓceditut hic in pn.
niſi actio pẽdente iudicio debeat oꝛiri.ut.i.ſi titius.j.de v.ob.
⁊ ibilatius dixi. Scdo ſcitis ꝙ qdaʒ glo.dicũt ꝙ actio de do
te oꝛitur conſtãte matrimonio.Alij dicũt tm ſoluto matrimo/⸗
nio.ut nõ.in.i.iure gentium.S.utputa poſt diuoꝛtium. s.de
pac.⁊ nõ.j.e.l.pater. Hic tamẽ eſt caſus ꝙ non oꝛiũ conſtan/
ie mr̃imonio. ibi quippe nupta eſt. dixi plene in.l.ſ cõſtante.
§F. j.. ſo. ma. C Quero ꝗd in dubio. Rñdeo in dubio uerba
ieſtatoꝛis ſunt inſpiciẽda.aut legauit doteʒ ſimpliciter ⁊ videt᷑
legare ius actionis de dote ut.j.l.ꝓxima in ſi. aut leganit ꝗc
puenit ex dote ⁊ videt legare q;titatem ut.l.meuio.S. auie
S. de le.ij. ⁊. j.l. ꝓxi.in pn.¶ Quero dicit hic ꝙ mulier dz ca⸗
uere qꝗd ſi cautio iſta fuiſſet omiſſa. Rñdeo põt mulier ↄueni/
ri actione incertiut caueat uel ſepetet qð datũ eſt. ut.l. ꝙ ſi nul
la. ð. de le.j.⁊.l.qui exceptionẽ..ſi pars.s.de cõdi.ide.tene
menti que ſupꝛa dixi.

(Ver contrarium. aaalileel

berto ⁊ dotẽ legatam marito. Rñdeo actio de dote pcedit ex
cõtractu ⁊ ideo lʒ hẽdes ſoceri deſierint habere obligatio ex
ↄtractu remanet.ſ obligatio de peculio hʒ inſtar realis actio

nis ut.l.qſitũ in pn. S.de pecu. Si ergo deſijt habere peculiũ

SE &

le⸗
re
de
.

l.

deſinit teneri illa actione de peculio ſicut in pupillo ꝗ ſine ſui
culpa deſijt rẽ poſſidere.ut.l.ſi a boneñdei.S.de rei uẽdi.Pi
cũ hic ꝙ cõuenit ſeruus nõ hẽs.Cõtra ĩmo heres. ut.l.ij. .
an ſeruus ex ſuo facto.Tres ſo.ſũt in glo. Ana eſt ꝙ libertꝰ
ↄuenii.ſ.in effectu.ſʒ hẽs pncipaliter. Iſta ſo.repꝛobat᷑ in ſi.
gl. qe m hoc nõ eẽt daia ĩter peculiũ ⁊ dotẽ. Soluit glo. ſcdo
mõ ⁊ nil ualet. Altimo ſoluit ⁊ bñ nt in ea pʒ.⁊ rõnẽ hui ſol.
gl. ponit in.l. ia.q; qñ libertas directo dat heredi culpa non
potuit ĩputari q; nullo tꝑe potuit retinẽ peculiũ.ſq̊ qñ ꝑ ſidei/
cõmiſſũ põt ĩputari culpa q; nõ debuit manumittẽ nec peculi
nʒ dare donec creditoꝛibus ſatiſſeret. ¶ Altimo dẽ hic ꝙ lʒ
dos ſit ſoluta viro adhuc actio de dote ſupeſt.iſtud dictuʒ de

bes ĩtelligẽ ꝙ matrimoniũ fuit poſtea ſolutũ ĩter uxoꝛẽ ⁊ virã

eius.als non peteret ut in pn. puius.l.uel ſ ponis conſtante
matrimonio debes exponere actio de dote.i.ſpes actiõis de
dote als non pꝛocederet.

JNom inli QOp.ꝙ ſolone facta alteri
Idem inlianns. Ch lol marito piminõ

poterat ut.l.ſtichũ. S.ñ.j.de noua. Mꝛeuiter ego dico ꝙ h ſol
uiũ alteri qui ab ipſo marito dotẽ repetere poſſet ſicut ſi credi/
toꝛi mariti ſolueret.uel dic ꝙ hᷣ fuit legata dos marito pꝛo mu
liẽ vñ merito põt mlieri ſolui. C Vlumo nõ ex iſto.S.ꝙ ſi de
bitoꝛ ſoluat creditoꝛi ſui creditoꝛis extinguii liberatio.cõtrari
um nõ.in.l.ſolutionẽ.S.ſolutã.j.de pigno.acſ.pꝛo hocẽ glo.
in. l.ſ cum militi de compẽſa.⁊ in.l.ſi opera de doli excep.⁊ ĩ
ſti.ꝗbus mo.tol.obli.in pn.

dotẽ. ubi eſt tex. in Zꝛiũ. Sol.

ſalcidia nõ detrahit᷑ reſpectu ſinalis effect ſed ab initio ſic. vñ
illa fʒ iſtã dʒ ĩtelligi. ¶ Quero dã hic cõmoda repñtationis ĩ
hoc legato ſic obuen.q̃ro qꝗd ſi nõ ſit dictũ an ſi dos ipimu/
lieri plegareĩ deſalcaret cõmodũ repñtationis. Quida dicũt
ꝙ nõ ut.l. ſi uſufruct. S. .j. ad.l. fal.⁊. d.l.cũ dotẽ. Cõtrarinzʒ
determinat gl. ⁊ bñ per. .j.S.ſiqs creditoꝛi.j.ad.l.ſal.exẽplũ
ponit glo. ¶ Altimo iſta.l.eſt bona ad vna qõnẽ que fuit de

ſacto. doctoꝛes fuerũt Oqucti ab iſto coĩ ꝓ certo ſalario abſqq

deductione alicui' gabelle.demũ erat aliud ſtatutũ maſſa/
rij coĩs nullã pecuniã poſſint ſoluẽ niſi detraxerint.vj. denari

os pꝛo libꝛa.qrebat᷑ an a doctoꝛib debeat detrabi. Determi

natũ ſuit ꝙ maſſarij debeãt detrahere.ſʒ doctoꝛes cõtra com

mune in eo qð eis detrahet hñt actionẽ. ⁊ hoc ꝓbaĩ per hbune

tex.lʒ nõ ſuerit allegat. ⁊ per.S.ſʒ ⁊ marito.j.eo.lvñ deuen

tũ fuit.ꝙ illud qð ꝓ gabella deducebat᷑ iterũ ſoluebat᷑ cũ dedu

ctione gabelle donec gabella ad nihilũ deueniebat.

G ulianus querit. tud qð in hoc. S. dẽ ſicut

——

patit falcidiã ĩtelligo qñ ſoluto mrimonio fuit legata qe erat ſi

hi debita. ſecus ſi adhuc debita nõ eẽt ut.j. pxi.S.

Sec et marito. ectidlideeis pri S.

in. S. idem querit.

Mela ſcribit. Piceſt nouus Fr ſibineſcirẽda/

re cõcoꝛdatiã aliquã iõ tene menti
Quero hic utrũ fũdus fuerit dat in dotẽ eſtimat uel ĩeſti/
mat.Auiqã ĩtelligũt de fũdo dato in dotẽ ĩeſtimato.ſʒ hoc
nõ placet gl.qꝛ ſm hoc nullü eẽt legatũ qꝛ fudus ineſtimatus
dʒ reddi incõtinẽtiut in.S. exach.C. de rei ux.ac ⁊ ſic nullum

coõmodũ cõtineret Iʒ aliter glo.in.l diuoꝛtio.S.ĩterdum.S.ſo.

ma. ⁊ ibirepꝛobaui.vñ 3 dicit ꝙ fuit dat eſtimat an ſit uerũ
ifra dicã. ¶ Sʒ retẽta iſta lec.qro que eſt rõ huiꝰ.S. HNicit gl.
ne eirca eadẽ rẽ cõcurrat due cauſe lucratine.x iſta rõ colligũ
ex.ll. allegatis in ſe. gl. l. in. l. meuius in pn. S.de le.ij.⁊.l.pla/
ne. §.j.c. i. ð. de le. j. Sʒ hoc nõ videt᷑ aliqd dem.nã qñ fũdus
datin dotẽ eſtimat nõ eſt in dote fdus ſed pecunia. ut.l.quo
tiẽs. S. de iure do.x.l.iter virũ.C. de iure do. Sʒ qñ vni ⁊ eidẽ
legat᷑ fũdus ⁊ eſtimatio fũdiutrũq; legatũ põt cõcurrere.nt.l.
fũdus.j.de noua.nõ.per Hi.i.c.bona ſides in ſi.ex de re.iur.
li. vj.⁊ ſic mulier hẽret utrũq; qð puto ueriſſimũ.de hoc eſt gl.
nõ.in.l.luciniꝰ locuſta in pn.S.de le.ij. ⁊ ibi dixi me dicturum
hic.quõ ergorũdem ad hãc.l.Rñdeo duob modis.pmo ꝙ
dicamus hũc fũdũ datũ in dotẽ ineſtimatũ.vñ fũdus eratĩ do
te nõ qtitas.⁊ hoc apparet ex tex. qui dicit nõ bis ſʒ ſemel de
beri ſudũ nõ dicit eſtimationẽ fudi. Si tu dicis ſcvm legatum
nõ ualebat cũ nõ hẽret cõmoduʒ. Rñdeo pone tali mõ ꝙ ua

let qꝛ ex pacto fũdus nõ debebat incõtinẽti reſtitui. Secũdo

mõ rñdeo etiã ſuſtinẽdo gl.ꝙ hic ſuit datus eſtimatꝰ.Lertio

eſt dicẽdũ ꝙ pmũ legatũ fuit factũ exp̃ſſe cõtẽplatione dotis

⁊ pꝛo dote ⁊ poſtea dos ſuitlegata ſimpliciter. vñ cũ ob eãdeʒ

Quſã ſit ſem nõ debet niſ ſemel. ut.l.luti. S. puberẽ. ð. de le. RD

ulier cui legata ẽ dos nõ

De dote pꝛele.

ij. x.l. alimẽta. S. baſilice de ali.x ci.le. tene mẽti qꝛ utilia ſunt.

Ibidem mela. ¶Op. ⁊ videt᷑ ꝙ non tenet᷑ ſtare

colono ut.l.nihil. S. fi. S. de le. j. ců

ſimilibꝰ. Dicunt ꝗdam ſpetiale in dote. dic ut plene dixiin. ·
ſi fllio.S.fi.S.ſo.ma.

„ è
Am quis. Supꝛa locutẽ iuriſcõſult de pᷣ

c S legato dotis. hic vo loqtur de ſi
Aeicõmiſio quo grauar mulier cui dos ẽ plegata ſiue
leget doð mulieri ſiue aliud ꝓ ea.Eaten põt onẽ fideicõmiiſſi

rauari q̃tenꝰ relictũ dotis q;titatẽ excedit.h.d.ſᷣm Hi.Nõöõ
98 PB

qð dixii ſũmario.Scðo nõ ꝙ ſideicõmiſſo uli nõ uenit id qð
gs ex iudicio deſũcti nõ ꝑcepit ut h in v.nã ⁊ ſiqs.dẽ h ꝙ fuit
plegata dos.vñ videt legatũ id in quo erat minuta dos ꝓpter
ipẽſas.Cõtra de.l.j.S.e.v.impẽſe ⁊c. So.ibi fuit legata dos

ſimplicit.hic vo fuit legata qtitas.uel fuit dictũ qcqd ad me
puenerit ut.l.meuia.S.a te.de le.ij. Dicit hic ſi ſ̃ hoc animo
⁊c̃.q̃ro ꝗd in dubio an videt᷑ relictũ aio compẽſãdi cũ uxoꝛe.
Caſus eſt ꝙ nõ niſi expmat᷑ in.l.j.S.ſciẽdũ.C. de reiuxo.act.

⁊.l.ceditoꝛẽ.S.de le.ij.facit id qdð dixi in.l.ſi cum dotem.S.ſi
pater.S.ſo.ma.

Mulier. Mõ ſũmat qꝛ ſte.5. cõpꝛehẽdi ſub bced ti

fũmario.⁊ v.ꝑinde.⁊ eſt nõ.⁊ iõ mẽti tenen

us l Doac iſtum ſinẽ de.l. ꝙ his vbis. S. de le.iij. Rñdet
gl. hic eſt ſpale ex piecturata uolũtate defũcti qꝛ reliqt ꝓ debi

to vñ videt᷑ noluiſſe ꝙ ꝗcꝗd hũit ultra debitũ reſtituat cũ fru/

ctib qdð tene mẽti.¶ Op.oↄtra hac.l.ꝙ ꝗs poſſit grauari ul⸗
tra qᷓ eſt ſibi relictũ ut.l.imꝑatoꝛ.S.j.s.de le.ij.o.diſtingue
aut legat᷑ q;titas a legatario q;titatis.aut qᷓtitas a legatario
ſpetiel.aut ſpẽs a legatario q;titatis ul ſpẽs a legatario ſpetiei
ut colligit ex tex.in dicta.l.imꝑatoꝛ.

ampli uel eo ampliꝰ nõ inducatre/
ſi teſtõꝛ dicat lego uxoꝛi centũ pᷣter dotẽ an videt᷑ legata dos.

Certe ſicut.l.ſeio.S.uxoꝛis.S.de annu. le. Sʒ ad ſi dixit le
go cẽtũ ſupꝛa dotẽ an videat dos legata. Nicit Ja.de are.qꝙ

videt᷑ legata dos q; vbũ ſupꝛa ĩdudit dotẽ ſicut ypũ amplius.
glle. S. ſo.ma.l. diuoꝛtio.v.itẽ ſi locatio.⁊.l.ſi vnꝰ.S.pe.S.loc.
⁊ ẽ caſus cũ gl.j.e.ti.l.ſeia.¶ Sʒ qd ſi dixit lego cẽtũ ultra do
tẽ an videat legare dotẽ. Dicit Ja.de are.ꝙ ſic. ut.l.ſi ultra.
C. de ſideiuſ.hoc ponit Ja. de are.hic ⁊.l.qui bona.S.ſiquis

edes.j.de dam.inſec. (. 5 delle l tali
eE . ¶ Op. S. de le. j. l. talis in
c Am vulgari. pn. So.ſpãle eſt in legato
Adotis. x eſt rõ qꝛlegatũ ad dotẽ refert.als legatũ effi/
eret intile. ita dicit glo. ⁊ bene.
ſed ibi ſ. bemitelligẽ qñ l
ſed ibi apparetſo.q;ꝛ debem itelligẽ qñ legauit doteʒ
ſimpliciter.ſec' ſilegauit qcqd ad eũ ꝑueniet etcen dedu/
ceret ĩpẽſas neceſſarias ut ibi dicit in o e Feo ..
S 4 ilegat᷑ aliqd ꝓ dote
Am ſcriptum. adiecta certa qᷓtitate ſi

ue dos fuerit nulla ſiue minoꝛ tʒ legatũ.h.d. ¶ NMõ
tex.in fi.qñ legat᷑ coꝛpꝰqð nõ ẽ in rerũ nã ⁊ pecunia alternati
ue ualet legatũ in pecunia. ¶ Op. -de.l. j. S. adeo. S. e. So. ibi
ſuit relicta dos non adiecta certa quãtitate.hic vo fuit expᷣ̃ſſa

certa quãtitas.

—

te ut.l. .poſt pn. 5. . So. ſateoꝛ igẽ eſt ꝓmittere de defedẽ
do ⁊ ꝓmittere de ĩdẽnitate.iĩmo quiĩdẽnitatẽ ꝓmittit cogit ſu

Ater Iſta.l. videt aliquãtulũ ĩtricata ſʒ in vita
tee nõẽc̃.pᷣ ponit vnũ dictũ vulgarẽ.ſecũdo
circa illud foꝛmat ſeptẽ.q.p oꝛdine.ſcda ibi ſ ſi puſq;
ktia ibi ꝙ ſtratũ.q̃rta ibi ꝙ ſi totã.qnta ibi ꝙ ſi puſq;. ſexta ibi
ſi foꝛte.ſeptima ibi ꝗd ergo.¶ Op.per oꝛdinẽ ad quamlibet
partẽ.⁊ pmno ad pmã partẽ.dẽ hic ꝙ heres dʒ cauere de indẽ
nitate.Cõtra imo dʒ cauere ꝙ heredẽ deſẽdet nõ de indẽnita

ſcipe iudiciũ nt hac.l.in pn.cõiũcto v.ꝙ ſi ratuũ.⁊ cõiũcta.lʒ.ij.

poſt pn. S. e. ⁊ hoc ſetit ꝗa. de are.ſacit ad hoc.l.ij.C. de in li

dã. tu. facit.l.ſiqs hoꝛ in pn. S.de peti.hẽ.⁊ hoc tene menti qa
nõ repies alibiita bñ. ¶Ad ſcdam partẽ op.dicit hic ꝙ muli
er dotẽ recuꝑauit.Cõtra mulier cõſtãte mrimonio nõ põt do
tẽ recuꝑare ut.l..in rẽ.S.oĩs de iure do.Quare Rog.dicit
hG mrimoniũ ẽ ſolutũ ſʒ iſtud ẽ diuinare ↄtra mẽtẽ.l.nr̃e.uel di/

cit Rog. dic ꝙ vir uergebat ad inopiã. Hãc ſo.glo.repꝛobat
in.l.ſi cõſtãte in pn.S.ſo.ma.Lamẽ iſtã ſuſtinui dic ut ibi di

xi. Alij ut Ja. de are.dicũt ꝙ hic mrimoniũ videt᷑ eẽ ſolutum

Am ita. Bp.c ampliniſi dicat hoc

Apetitionẽ. ut.l.ſi Fu. 5. ſi ta ſcriptũ. . de le.j. Due ſũůt
opi.in glł.ultima ẽ uera ⁊ examina ut dixiin ↄio.¶ Qũo qd

Otepꝛelegata.¶Oh delega il

De dote pꝛele.

reſpectu ſoceri deſũctint.l.cũ hic ſtat. .ſi ſocer.õ.de dona.i
ter vi.⁊ uxo. Sʒ hoc eſt ↄtra.l.ij.S.idem iul.ð.e.ibi ꝗppe nu

pta eſt. Alij ut Aʒo dicũt ꝙ hec mulier de ſacto dotẽ recupa

uit que ſibi fuit per hẽdes ſoluta q; de iure recuꝑare nõ pote/
rat.hãc ſolutionẽ Aʒo.puto uera ⁊ itelligo ꝙ uxoꝛi fuit ſolu
ta in caſib in qbpotuitat.l.mut.S.manẽte.ð.de iure do.⁊
l. q;uis.S.ſo.ma.Alij ut Jo.dicũt ꝙ actio de dote cõmittitur
mr̃imonio cõſtãte.ut.l.ſi cõſtãte.S.j.S.ſo.ma.Ad illũ.S.glo.
rñdet dupliciter. ⁊ ſic hẽs duas lec.in illo.S.q̃s ibi examinaui
Purũ eſt oĩno cõtra ſtimulũ calcitrare q; actione de dote cõ/
ſtante mr̃imonio nõ aget ut.l.ij.poſt pn.S.e.ibi ꝗppe nupta
⁊cẽ.q̃re tene lec.Aʒo.⁊ lec. NRo.itelligẽdo ꝙ uergat ad iopiã
Iᷓs lec. examinaui plene in.l.ſi cõſtate.S.j.S.ſo.ma.¶Itẽ op
po.ꝙ ſolutio facta mulieri nõ dʒ nocẽ viro ut.l. ſtichũ. S. fi. ]
de noua. ⁊.l. fi. F. f. in pn.S. de v.ob. So.hic nõ ſoluit pꝛſus
alij ꝑſone ſʒ magis videt᷑ ſolutũ creditoꝛi creditoꝛis ut dictũ ſu
it in.l.ij.S. idẽ iulia.q̃rit.S.eo.¶¶ Nenio ad v.ſed ſi lege fal.?
op.ꝙ non debeat detrabi filio q;ꝛ per famil.her.act.hᷣ ſeqtur
ut debitũ. ut. l. ij. F. ſi fllia. S. ſam. her. Rog.dicit ꝙ mrimoniũ
erat ſolutũ.ſolue ueriꝰ. Idẽ ſi cõſtãte mr̃imonio tñ hic agebat
actione ex teſtõ.ut.l.ij.S.idẽ iul.S.e.¶ Op.ad v.ſʒ ſi ratum.
⁊ videt᷑ ꝙ nõ debeat deſẽdere ĩmo ſuffſicit ꝙ pᷣſtet ĩdẽnitatem
ex ſoꝛma ſtipłonis ut.S.e.l.in pn.So.iſte ſtiplones idẽ ĩpoꝛ/
tãt ut dixi.An aũt poſſit pᷣciſe cogi agere ad deſendẽdũ.Nic
ut. l. ſed t he. S. ptoꝛ.S.de ꝓcu.vitas tñ eſt ꝙ lʒ ad defenden/
dũ teneat᷑ ⁊ ad ſuſcipiẽdũ iudiciũ in ſe tñ nõ pᷣciſe cogaĩ dic ut
ibi. ¶ Aenio ad v.ꝙ ſi totũ.dicit hic ꝙ actio iudicati dat᷑ cõ/
tra hẽdẽ in eo qð retinuit iure fal.cõtra imo dat᷑ ĩſolidũ ut.l.ſi
actoꝛ. ⁊.l.ſi ꝓcur.S.de ꝓcur. Nicit glo.⁊ bñ hic reſpicit ſineʒ
q ſ ſolueret inſolidũ hes reuerteret᷑ cõtra maritũ in ea parte q̃
fuit ſibi ſoluta. ¶Querit glo.ꝗd ſi fuit cautũ.Nicit glo.tunc
marit poſſet cõueniri iſolidũ. uel aliter ſi eẽt cautũ ſi fuit pſens
tꝑe ſtiplłonis.ſed hoc nõ plʒ gl.p.l.ſi/ ꝓcura.in ſi.S.de pcura.
3 Di. ibi negat dari actionẽ in dñʒ ex ſtiplone ĩterpoſita ꝑ
ꝓcuratoꝛẽ ſed ex ſtipłone ĩterpoſita per ſeipſũ nõ negat quin
actio det. Alij ut Ja.de ra.rñdẽt ad.q.ꝙ ſi eẽt cautũ aĩo no/
uãdi nõ poſſet poſtea ↄueniriut.l.delegare.j.e noua.¶ Ve
nio ad v.ſʒ ſi pus.hic dicit᷑ ꝙ qñ ipſe uellet agẽ fa.her.l.ſi filia
S. j. Glo. dicit iĩtellige e hic mrimoniũ erat ſolutũ uel ſi cõſta/
ret.ita ꝙ vir ſuſtineret onera mrimonij tũc incõtinẽti dotẽ re/
cuperabit.¶ Quero qꝗd ad ꝓpoſitũ nonne ſoluto mr̃imonio
vir uxoꝛẽ deberet alere ifra annum. ut nõ.in.S.exactio.C. de
rei uxo.ac. Dicũt doc.itellige ꝙ hic erat caſus in quo non de
bebat alere.⁊ iõ ſi aliqð lucrũ erat mec Ps; eẽ hẽdis ſicut
qð lucrat᷑ ex pacto ut.l.j.C. famil.her. Ai
ges hodie ſint coꝝecte qꝛ oẽ lucrũ qð uenit ex dote uel ei oc/
caſione eſt aduẽtitiũ ⁊ dʒ reddi filie nõ aũt dʒ eẽ heredũ pꝛis.

ut. l.j. C. de bo. que li. Sʒ de iure antiquo eẽt diſtinguẽdum.

aut marit ab hẽdibꝰpꝛis petit actione ex teſtõ ⁊ incõtinenti

põt nt hic.aut actione fa. her.⁊ idẽ ſi mfimoniũ ↄſtabat.ut.õö

e.l. ij. S. idẽ qᷓrit. ⁊.l.ſi filia.S.j.S.ſami.her.aut mrimoniũ erat
ſolutũ ⁊ tũc aut vi alimẽtabat uxoꝛẽ ſjn ꝙ nõ.in.S.exactio.
⁊ idẽ ut hic.x.l.ij.S.idẽ iuł.&.e.aut eã nõ alimẽtabat ⁊ tũc nõ
põt ĩcõtinẽti age ut hic in i. ſy hodie ſec' ut dixi. ¶ Venio ad
v. ſi foꝛte.dicit hic ꝙ dʒ ſubueniri hẽdi.q̃ro qua actiõe ↄuenie
tur. Rñdeo cõditione ĩcertiut in gl.¶ Aenio ad v.qd ergo.
dẽ h ꝙ ſi hẽs ſoceri nõ erat ſoluẽdo põt agẽ ↄtra maritũ.qro
q̃ actione.Tex.hᷣ dicit utili actione ⁊ ſatis hoc plʒ mihi.⁊ hʒ
multa remedia. Dꝛimo habẽdo ratũ in ſubſiqiũ ⁊ agẽt actio

ne mãdati uel neg.gel.ei qð nõ. S.e.l.ij.:idẽ iul.qrit. Ittem .
cũ mulier hẽat obligata oĩa bona ſoceri ⁊ ſocer hẽat ↄditionẽ

lĩcerti cõtra hẽdes ſoceri ſlã cõditionẽ ĩcertiutilẽ poſſet ĩtẽta/
re uxoꝛ.ut.l.nomen.C. qres pi.obli.poſ.Tñ poſſe dubitari

qꝛ gl.videt᷑ dubitare an ueniãt noĩa ncalan Po tpeca ut. l. he

dẽ. C. de hẽ.ac.tñ vitas ẽ ꝙ ueniũt.poſſet etiã hẽre actionẽ de
dote ex eꝗtate huius.l.⁊.l.ſi.S.de eo per quẽ factũ erit.
2 Ir uxoꝛi Lʒ mãcipia moꝛiant᷑ eſtimatio eo
I „ certa legata deber. h. d. COp.
ĩmo videt᷑ ꝙ moꝛtuis mãcipijs eſtimatio nõ debeaĩ.
ut. l. qdã. . ſi tibi. S.de le.j. ad idẽ.l.titie.S. fi.e. ti. So. hic loq
tur qñ legat᷑ certa qtitas ꝓ pᷣcio ſerui.ſecPſ fui pᷣciũ legaretur
ꝙtitate nõ expᷣſſa ut ibi.⁊ hoc ſoꝛte noluit dicẽ Roge. dicit
certã. C Itẽ op.⁊ videt᷑ ꝙ teneant hẽdes in q;̃titate nõ expᷣſ⸗
ſa. ut.l.pleriq;.⁊x.l.res.S.de iure do. So.itellige ꝙ deceſſerũt
ſine culpa heredis ſeu mariti.

„

Xoꝛi mee.¶ Qcroar ſitdubtiq e

põdeo rõ poterat eẽ q; ũlud adie

ctiuũ eſtimata referat᷑ ad oiĩa pcedẽtia qð luriſcõſultꝰ

dete credo ꝙ iſte le

remouit qꝛ per hoc legatum ſundi coꝛneliani efficeret inutile.
AQuero de utilitate huius.l. Rũdeut in glo.
—— ſeie ¶Nõỹ ex hac.l.ſi vni legaĩ fundus ſim
IEIE? pſiciter. alij vo aĩo cõpẽſadi cũ debito ni
hilominus ſaciũt ſibi partes per cõcurſum. ¶ Scðo
nõ ꝙ in eo qð detrahitur per falcidiaʒ nõ faciũt ſibi partes ꝑ
orſcurſun enemene h 3 ſtulah tota doté in dub
WWα Achibit ad poſtulâdũ totà dotẽ in dubio
— Eiga. nõ videt᷑ adhibitꝰ aio donadi. Itẽ adhibi/
dtus aio donãdi ĩtelligi cauſa moꝛtis ſi moꝛtis cauſa ẽ

mẽtio facta.h.d. ¶ Mõ ex hac.l.tria.pᷣ ꝙ dicit. ſ.dotẽ qꝛ per

hoc videĩ legare dotẽ.dixi.S.e.l.q ita.¶ Scdo nõ ꝙ adhibi
tus ad ſtipulãdũ in dubio nõ videt adhibit' cauſa donandi.
¶ Tertio nõ ꝙ adhibit ad ſtipulãdũ aĩo donãdi intelligitur
cauſa moꝛtis ſi fiat mẽtio moꝛtis.iſtos duos paſſus examina
ni in. l.q dotis.ð.ſo.ma.¶ Vltimo ſigna gl.ultimã q̃ eſt hic.

A Di cõditio pꝛo parte eſt poſſi/
DAi dotem. ii ſufficit Repareaties qð
oſſibile ẽ. h.d. ⁊ eſt nõ.caſus ⁊ hũc paſſuʒ examina
ni in.l.j..S.de condi.inſti. 3 I ponitoni
C H copompus.si⸗ caſu ⁊ multi credunt
cire ⁊ eã ignoꝛãt ⁊ bꝛeuiter. h.d. Dicto vniteſtis ſta
tur ex uolũtate ⁊ diſpõne deſũcti cui ſoli diſpõni ſtaret.h.d.
coĩter. ¶Gl.nra colligit duo nõbilia.pᷣ ꝙ ſtat dicto vnius te
ſtis. ⁊ hoc iõ qꝛ teſtõꝛ ſic uoluit.⁊ ſic nõ ob.l.iuriſiurãdi.C.de
teſti. qð an ſit uerũ ifra dicã. ¶Scðᷣo nõ ꝙ vn teſtis ſacit ſe⸗
miplenã ꝓbationẽ. Nec ob.l.marit.j.de qõnib q̃re dic ut
ibi nõ. Doc.ut Oldr.inducũt haãc.l.ad qõnem reꝑit in aci.
teſtis iurat c.an ex hoc pᷣumit᷑ iurametũ ĩterceſſiſe. Aidei
ꝙ ſicut hac.l.cũ ſua gl.Lñ dicit ipſe tutius eſt ꝙ ſiat ſcriptura
per ſeipſũ de iuramẽto teſtis. Examinem an ſit ueruʒz ⁊ dico
ꝙ iſta ſcriptura ꝓbat iuramẽtũ.qñcũq; eni in inſtro ſit mẽtio
de aliquo qð ẽ poſſibile Weclil lo tũc cũ inſtrʒʒ cõficiebatur
inſtr̃m ꝓbat hoc ĩterceſſiſſe.ut nõ.in.l.j.C.de ſide ĩſtru.⁊ iur.
haſte.til.li.x.⁊.l.optimã.C.de ↄhẽ.⁊ cõmit.ſtipu.ſʒ nõ ꝓbat
partis pñtiã. iõ ↄſulo ꝙ facias ſcripturà de iuramẽto ⁊ ꝙ par
te pñte.q̊ ſi ſcriptura diceret teſtis iurat parte pñte tc.ſuſice
ret.¶ QAuero dixit teſtõꝛ ſic uolo ſolui oibus debentibꝰ a me
aliqd recipe ⁊ de hoc ſtet᷑ ſinplici vbo titij fris mei an ualeat
iſtud relictũ.Et hic videt᷑ r. ſic ꝙ naleat. VNidete ĩ hac qõ
ne cõſului ⁊ dixi ſic pus eſt vidẽdũ qd ipoꝛtet ſtet᷑ dicto eius.
Rñdeo hoc ẽ aſſertioni ei ut.l.ſciẽdũ.S.dictũ.S.de edi.edic.
⁊ iõ dico ꝙ iſta uolitas ẽ captatoꝛia qꝛ in ſecretũ alteri uolũ
taſ ofert tota iſta diſpoſitio ⁊ iõ ĩualida.ut.l.captatoꝛie.S.de
le.j.⁊.l.captatoꝛias de hẽ.ĩſti.⁊ iõ eiꝰ dictũ nõ ualet niſi aliq/

bus legitimis pᷣſũptionib hoc pᷣumeret eẽ uerũ ut.l.qð hẽdi.
j. de re. dub. Mõ ob. hec.l.qꝛ loqtur in dote cui fauoꝛe lega/

tũ ualet lʒ ĩcertũ.ut.l.cũ poſt.S.gener.S.de iure do. Pꝛet᷑ea
h cõſtat eũ uerũ dixiſſe legitimis pſũptionmibꝰ.qꝛ teſtõꝛ dixit le
gitimis poꝛtionib gb alia ⁊c. ⁊ ipſe declarauit poſtea ꝙ ipe

hẽret tãtũ q;tũ alia.ꝭFallũt pdicta in relictis ad pias cauſas x

ſtat᷑ nolũtati captatoꝛie ut in.c.cũ tibi ex de teſta. ¶ Quero
cũ teſtõꝛ dixit ꝙ ſtet dicto alicuiꝰ utrũ ille qui dicit debeat iura
re uel nõ. Et hic videt᷑ tex.ꝙ ſic.dixit eni iuratſcripſit.vñ ego
dico ſic. qñq; teſtõꝛ dicit ſtãdũ eẽ dicto alicude eo qð ipſe te/
ſtatoꝛ ſibi dixit ⁊ tũc q; dictũ illius eſt quodãmõ teſtimonium
Gitatis deſũcti magis q; iudiciũ deponẽtis tũc dʒ exponẽ per
iuramẽtũ ut teſtis ut hic ⁊.l.iuriſiurãdi.C. de teſti.qnq; teſtõꝛ
