gue.aut actus trallationis in aliũ depoꝛtatiõe q illi puato de/
bebat᷑ ⁊ actus puationis ẽ vnus ⁊ idẽ.aut actus puatiõis pᷣce

dit. Dꝛimo caſu me ĩpedit ille puatus ſicut ſi puat nõ eſſet.

7
2

nt. l. . S. f.. de aſſigna. l. Scdo caſu debes ſcire ꝙ ille actus

puationis aſſumit effectũ demuʒ hereditate adita.ut.l.filium
G. ſz cũ exheredato. S. de ↄ tab. Jõ diſtingue aut ego habebã
ius ſuccedẽdi ĩſolidũ ab ipſo initio ſʒ ille puatus faciebat mihi
partẽ ꝑ ↄcurſũ.⁊ tũc puatus mihi nõ obſtat.ut h in v.⁊ ſipa/
truus.aut ab initio nõ hẽbã ius ſuccedẽdiuel iſolidũ nõ hẽbã
⁊ tũc uolo uenire ex aliq iure qð hʒ oꝛiginẽ a tꝑe moꝛij uel aã

aditã hereditatẽ ut ꝑ bonoꝛũ poſ. ꝗ tab.q datiberis.ul dicen

do nullũ ⁊ nõ poſſũ ut h in.S.ſi pz.⁊.l.ſiqs exheredato in pn.

S.de iniuſ.teſ.ↄiũcta.l.illud in pn.S.de ð ta.aut uolo uenire ꝑ

aliqð ius qð hʒ oꝛiginẽ tm poſt aditã bereditatẽut ꝑ ↄᷣ ta.qᷓ
teritio dat᷑ uel ꝑ qrelã ⁊ poſſũ.ut in.S.ſʒ nr̃a.ĩſti.de ſuccel.ʒi.cõ
iũcta.l.illud in pn.S.de ↄ tab.⁊ ꝓbatin.l.ſiqs ſiliũ.S.de ĩoffi.
te. . ð. de ta.l.iij.S.ſi emãcipatus.in ſi.S.⁊ h uerũ ſiue actꝰ
buationis ſeeatuere ſiue ficte.ðut ĩſti.de ſucce.li.S. ſʒ nr̃a.v.
teſtm. ⁊.l.ſi patronus teſtõ in pn.j.de bo.li.ita debetis intelli
gere iſtam difficilẽ mãm.

toꝛum hic ingenuoꝛum.

(Si pater. Facit iſte.Sad id qð dixiuobis in.l.cuz

ẽmãcipatus.S.ſi.S.de cõtra ta.

¶Illu . Vide gl. qᷓ incipit quo ad hoc ibi.ſʒ ar. cõtra di/

. cit. dic ut ibi per Di.in.l.ſi ꝓpꝛietarius.j.de dã
no inſec.

Anter ſpſum. Eutotndlidtan aous
Siauis er nepotibus. kai et⸗

ris acceſcẽdi ex cõiũctione legali.ſacit.l.ſi duobus in pᷣn.S.
de zᷣ ta. t hec qliter ꝓcedãt ⁊ qua rõne dixi plene in.l.re ↄiun
cti.S.de le.iij.in mã iũctionis legalis.tetigi in.d.l.ſi duobus

in pu. ð. de cõtrata.

„

Vige glo.que incipit.j.e.S.ibi in fi. Sol.
ut dicta.l.tutela.qꝛ ibi in hereditate liber

— — — ————————

—⸗/ÿ

Ze carbo.edꝛ.

Emancip atus Juriſcõſultus uſq; huc expedi

2 EPEXXeuit pmd partẽ edicti.ſ.de ↄiũgẽ
dis.h incipit dicẽ de ſcda.ſ.de collatiõe bonoꝝ ꝗᷓ ĩduci ꝑ hũc
titulũ ⁊ durat uſq; ad n. legis.vides ergo ꝙ ſili ↄfert tm ne/⸗

potibus ex eo retẽtis.ſʒ qᷓtũ ↄferat ſeqtur in.S.nũc videamꝰ

⁊ ẽ ſatis nõ.caſus ⁊ ibi debere cõferre.cõiũge v.eueniet.j.e.⁊
poſtea redeas ad v.nã ⁊ ſi alius.⁊ in hoc v.nõ tex.ibi hoc eni

nõ de bonis. Maʒ tu habes dꝛias iter ex ⁊ ꝓpter.ut.l.j.C. ſi

ſeruus.et.l. eo tꝑe de pecul.x.l.j.S.ſi ex incẽdio de incen.rui.
nau.cũ ſimilibus.⁊.l.nõ dubiũ.C.de legi.ſʒ h habe de dictio
ne de meli qᷓ; alibi.⁊ habes ꝙ dictio de denotat cauſaʒ pxi⸗
mam.ſʒ dictio ꝓpter denotat cauſam remotam.

Si filius. Vos habetis hodie ita difficilẽ lectioneʒ

=S ſicut habuiſtis hoc ãno.⁊ h.S.uſq; ad ſi.
diuidit in tres partes ut pʒ ex l̃a. ¶ Op.videtis h ꝙ iſtis ne
potibus quoꝛũ vnus ẽ emãcipatus oↄſert.Cõtra emacipatus
emãcipato nõ ofert.ut.l.j.in ſi. ⁊.l.pᷣtoꝛ.S.quotiẽs.S.de col/
latio.bo.So.dicit gl.huic nepoti emãcipato nõ cõfert ex p/
ſona ſua ſʒ ex ꝑſona patris ſui in cuiꝰlocũ ſuccedit ꝗ pater
moꝛtuus erat in ptãte. ¶Contra hãc ſo.op. de tex.ibi q;uis
minus.q; ſi pẽ ſupuiueret nihil eẽnt nepotes habituri.ſqʒ h̊ di
cit minus. So.expone min dic gl.ideſt nihil. ut.l..illud de tri
bui.⁊ q̃ſi oẽs hãc ſo. tenẽt. Sʒ mihi nõ placet.q; qʒð dicit
nepos in loco patris ſuccedit.expone.i.in gradũ ſuũ nõ ĩtelli
gas ꝙ ex pſona patris ſiat ei collatio ſed ex ꝑſona ſua.quia
ius collatiois nõ queſitũ nõ traſit ad hẽdẽ. ut.l.j.S. ibideʒ.ẽ.
de colla. bo. dixi in.l.j.S. de collati. do.S.ſi fic.Quare gl.alio
mõ ſol.q; h loquit de ꝓfectitijs qᷓ etiã emancipatis conſerunt
hoc nõ eſt uerũ.qꝛ nõ reperimus ꝙ emancipat emancipato
conſerat pꝛofectitia fm hec iura. ſed hodie ſic. ut.l.ut libij. C.
de codi.dixi.S.de collati.dot.inter ſlinʒ. So.glo.tertio mõ
7 dicit hũc nepoteʒ eſſe emãcipatum a patre ſuo non ab ano
Hec ſo.nõ placet.qꝛ quocunq; modo nepos nõ ſit in aui po
teſtate ſufficit.qꝛ ceſſat rõ collatiõis.pꝛo hoc.l.ſi emãcipatus
in pn.S.de cõtrata. Quid dicemꝰ. Hꝛeniter dico ꝙ huic ne/
poti emãcipato cõfert ppter fratrẽ ſuum in ptãte retẽtũ.quia
ambo vnaʒ perſonam repñtant. ut.l.ſi nepotes.C. de collati.
bo.vnde ſufficit ꝙ vnus ſit in ptate.ſecus ſi diuerſas pſonas
repñtarẽt.qꝛ eẽnt nepotes ex diuerſis fratribus.ut.l.j.S.ſi ſit
nepos. S. de colla. do. ⁊ foꝛmat᷑ hoec ↄꝛinzʒ. C. de colla.l.ſi enã
cipati in pꝛima glo. ⁊ male ſoluitur. ¶ Iteʒ op. ꝙ iſte. S. nihil
faciat ad titulũ. Glo.reſpõdet ꝙ facit ad ti.q tractat de col/
latione facienda ut vidiſtis.S.e.l.in pn.⁊ exinde occaſione
ſumpta generalius tractat.

(Sed ſi ſint Sone caſum ſic. qdaʒ habebat vnuzʒ
Lefiliũ emãcipatũ ex alio filio pꝛemoꝛtuo

duos nepotes emãcipatos ex vno iſtoꝛũ ꝓnepotum in ptãte
iſte filius emãcipatus cõſert bona ſua ꝓpter hunc ꝓnepotem
qui erat in poteſtate.modo q̃ritur utru iſti nepotes emãcipa
ti de illis bonis collatᷣ debeãt aliquid habere. Rñdet iuriſcõ
ſultus oẽs iſti nepotes ⁊ pnepotes repñtant locũ vnius.tñ de
bonis q̃ ipᷣij remanẽt ex collatiõe dimidiã habebit ali nepop
cũ ſilio ſuo in ptãte retẽto qui ẽ ꝓnepos quo ad auum. h.ð.
Iſte eſt difficilis.S. In tex.ibi partem de bonis colla a filio
emancipato viuente. ¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ ſolus pnepos in ptã⸗
te retẽtus debeat habere bona collata.naʒ emãcipato nõ ſit
collatio. NPicit gl.ſol.ut.S.ꝓx.S.Tu dic hic oẽs iſtinepotes
⁊ ꝓnepotes hñtur loco vnius.⁊ iõ iſtis emacipatis ppter ꝑſo
nam ꝓnepoj ꝗẽ in ptãte ſit collatio.ut. .pxi.S.dixi.

W Gl.hponit caſũ ĩ v.cõti
0 Sed? ſi ſit nepos. ner ñ alia ſüt clara.

L J7 Hil Iſta ẽ nõ.l.⁊ h dicit.Clauſula adiecta ĩ.l.
( I. kuinterp̃tata videt᷑ repetita i.l.iterp̃tante. h.
. d. Et h̊ nõ. ad multa.facit ad hi anc.de ſilijj añ doh.
inſtru. nad ꝑ totam ũllã cõfſtitutionẽ.⁊ de hac mã qlit dictuʒ
in vno capiteè videt᷑ ĩ alio repetitũ.dixi plene alio annoĩ.l.pꝛe
toꝛ. S.ij.j..vi.bo.rap. Item nõ hec vba que hic dicũtur cum
eadẽ ↄditiõe ĩtelligunt᷑i eiſdẽ onerib ut pᷣſtet legata ſilius ſic
pꝛ.Et hᷣ facit ad multa ſi d talis receperit rẽ illa ↄditiõe q̃ ba
bebat talis.nã ĩtelligit eiſdẽ paci roencri⸗ nõ. .
I6 Iſta lex ẽ magne di⸗
Vi duos filios. cultan ĩ caſu ⁊ par
ne utllitati. t pmo ponit thema ⁊ due.q/ex themate
ſedo ponit rũſio ad hmã qſtioneʒ.tertio rñſio ad ſcam.ſcdðᷣa
ibi rñdet ſi flliũ. tertia ibi qm ſi pꝛ.¶ Op.j.e.l.ultia. So.ut
ibi.¶ Quero q̃ fuit noua clauſula a iu.inducta.Rñdeo hoc
edictũ.nã foꝛte pꝛetoꝛ ꝗ hoc itroduxit fuit uocatus iul. Nel
foꝛte iulianus iuriſcõſultus ĩtroduxit hoc magis q; pᷣtoꝛ. Ał

4

poſſumus dicere ꝙ noua clauſula fuit litroducta a iuliano nõ
lertoer quãdo ñilus iungitur cũ patre exheredato. ut hẽs ĩ
i ut pponis.S..S.de inoſficio.teſta. ß
–Anepo Juriſconſultus exponit vba poſi
5 5* P0S. ta. 5. . l.. ue dicũt ſuo noĩe.
õ ꝙ hocedictũ habet

Pguis filium.ci epotibus nãlibꝰ

ecus in legitimis tm. ut in adoptiuis ut hic.⁊ habui

poſt emacipa. nenomha

q̃ſtionem cui nõ reſpondet.ſecundo ponit aliã cui rñ
tto aliã cui reſpõdet. Sʒ ad q̃ſtionẽ nõ ſoluta rñdet gl.
antepenultima. ſecũda pars incipit ibi ꝓponamus. tertia
ibi ⁊ cui. Aduertatis q; eſt ualde difficilis in hoc pn. collige
caſũ in tex.ibi finge enim. ¶ Quero dici hic ꝙ nepoti eſt ſer
nanda poꝛtio ex cõſtitutione.quero qᷓ ſit iſta conſtitutio diui
pij. Dic eſt ila de qua ſit mẽtio.S.e.l.qui duos.ſed fuit conſti
tutio antonij niſi dicamus ꝙ fuit idẽ diuus pius ⁊ antonius
Alij dicunt ꝙ cõſeruatur per hoc edictũ.ſed hoc eſt falſum.
qꝛ per hoc edictum nullo modo admittit᷑ nepos.quinõ eſt in
poteſtate. Sed ueritas eſt ꝙ hic dicit ex cõſtitutione diui pij.
debet intelligi.i. x edicto de legatis pꝛeſtandis.⁊ ex cõſtitu/
tiõe diui pij. que ẽ facta ad illud edictũ. c declarauit illud edli
ctum pertinere ad hereditates. ut.l.ſliũ. S. ſx T ſi poꝛtio. S. de

le. pſtan. CHoc pꝛemiſſo qᷓro ĩ pꝛimo caſu ꝗᷓ poꝛtio cõſerua/⸗

bu huic nepoti. In gl.ſũt ples ſo.pma ẽ ꝙ pſeruet viril. Hec
tertia. q; ſut duo ſilij.ut..virilis.i pn. S. de lega.pᷣſtan. Hec
opi.nõ eſt Sa.qꝛ m hoc habebit iſte filꝰ ꝗq nõ ẽ ĩ familia plus
qᷓᷓ ſi eẽt in familia.tñi qdã uolẽtes ſuſtinere cõcedũt otrariũ.⁊
dicũt ꝙ eſt rõ qꝛ habet iure ſuo nõ ꝑ ↄtra ta.Alij hoc timẽtes
dicũt ꝙ cõſeruat᷑ tantũ quãtuzʒ haberet ex hoc edicto ſcilicet
quarta. alij idem ꝙ ↄſeruatur tantũ quãtuʒ haberet ſi eſſet in
poteſtate. Sed pꝛima ẽ nera ꝙ tertia debet ↄſeruari per.l.ꝗ
duos.in ſi. S.e. niſi dicerẽ illam coꝛectã.quod nõ eſt dicendũ
⁊ hoc tenet Di. ¶ Venio ad ſecundã partẽ qñ duo erant ne
potes quoꝛũ vnus erat in poteſtate alter nõ quãtum conſer⸗
uabit utrũ virilis. hoc eſt quarta uel ſextũtia ideſt octaua. Di
cit glo.ſextũtia. ⁊ hoc eſt uerũ. Sed tũc extra gl.dubitatur.⁊x
ſũt uerba DNi.quare.S.ꝓximo oſeruatur virilis.hic uero nõ.
Rñdet Mi. virilis debet intelligi ꝙ iſte accepte perſone non
habẽt aliqꝗ ultra qᷓ; habeat vnus qui uenit per contra tabu.
nt. l. virilis. F. j. . de le. ſtã. ſed ĩ pᷣmo caſu huius legis ſi ſibi
cõſeruat᷑ virił nõ habet plus q; haberet ille qui uenit per con
tra tabu. Sed hic cõſeruaret ei quarta t haberet plus qᷓ ali⸗
is ex his qui uocant᷑ ad cõtra ta. ideo nõ ſeruat qrta.ſed cõ
eruat ei id qdð haberet ſiĩ poteſtate maãſiſſet.⁊ ꝙ haberet lu⸗
ſi ↄſeruaret qrta q; haberet ſi eẽt in poteſtate pbatur. Filius
emancpatus cũ nepote in ptãte retẽto habẽt dimidiã quam
patiunt᷑ innicẽ.⁊ ſic ꝗlibet quartã.Si ergo iſte filius qui non
eẽt in poteſtate haberet quartã iſta quarta dʒ detrahi tã a pa
truo q; a filio ⁊ nepote in poteſtateretẽto.ut.j.ĩ fi.⁊ ſic nepoj
non exiſtens in poteſtate haberet quartam ĩtegram.⁊ nepos
exiſten in poteſtate haberet quartam diminutaʒ.⁊ ſic nepoʒ
nõ retẽtus in poteſtate haberet plus qᷓ; aliquis ex his qui ue/
niũt per cõtra ta.quod eſſe nõ dʒ.ideo cõſeruat᷑ ei poʒtio quã
haberet ſi in ptãte mãſiſſet ita dicit i.pᷣdicta puto va ſi po/
namus in hac lege nepotem retẽtũ eſſe pᷣteritum. uel ſi pona
mus eſſe eum iſtitutũ. ⁊ uellet uenire ꝑ edictũ de cõiũg.omiſſo
bñſicio ti.de le.pᷣſtan.Sed ſi iſte nepos in poteſtate retentus
eẽt inſtitutus ⁊ uellet nenire ꝑ edictũ de lega.pꝛeſtã.ut ſibi poꝛ
tio conſeruet᷑.· tunc ſibi ⁊ alteri nepoti conſeruaretur tertia.⁊
fic quilibet haberet duas vncias.ita debetis intelligere hanc
materiam. MPoteſt enim eligere iſte nepos in poteſtate reten
tus beneſicium illius edicti de coniung. ⁊ uenire per contra
tabu.uel eligẽ beneſicium de lega.pᷣſtan.ut.l.ſlium.S.omni/⸗
bus. 8. de lega. pꝛeſtan.

¶ Me carboſi. edicto. NRubꝛica.

¶Bictum eſt. S. de bonoꝛũ poſſeſſio.contra ta.⁊ de multis
edictis factis circa ulud.ſed qꝛ edictũ carbonianũ eſt factum
circa edictũ de ↄtra ta.ideo ſeqt iſta rubꝛica. ¶ Querit glo.
quare dicatur carbo.edictũ. Dicit glo. q; a carbo.editum.
ut in glo. habes ⁊ benr. .
J cui. Jariſconſt ultus pꝛimo ponit edi
cti nãm.ſecundo icipit edictũ ex
ponere. ſcda ibi nõ tim̃ maſculi ⁊c. Habetij

H tria que pꝛincipaliter ponit edictum circa iüllud pꝛincipiũ.
ſũt aliqᷓ gl.ꝗᷓ recitat vba iuriſcõſulti poſita.j.e.p totuũ ti.¶ Sʒ
pmo quero ntrũ iſte cui ſit ↄtrouerſia ſit iſtitut ul exhedatꝰ.
Mic ut.j.e.l. S. põp. Item dẽ hic ptrouerſia. an ĩtelligit agen

do. Nic gl. ꝙ nõ.ſy tm excipiẽdo.tu dic idẽ ẽ agẽdo ſiue exci

piẽdo.j.c.l.uj.S.parui.qð dic ut ibi.⁊ pleni dicam.j.exl.iij.S.
miſſũ. ⁊ h ↄtrouerſia ſic ſi ſit iter liberos.an hec ſufficit.Rñ
deo ſic.ſʒ debet eẽ ↄtrouerſia etiã de bons.ut.j.e.l.iij.S.q;uij
Item dð de cauſa cognita qualiter itelligit. Dic ut.j.e.l.iij.S.
cauſe. Pẽ h ꝙ aduerſari mittit᷑ ĩ pol.ſ pupillu nõ ſatiſdat.q
ro an ſit aliqs caſus qͥ aduerſariꝰ mittaĩ᷑ ſi ibi pupillus cauet
Nñã.ſic ſi aduerſari ẽ ĩ pari gradu cũ pupillo.ut.l.ſʒ ⁊ ſiis.j.
e. Iſtam mãm de ſatiſdatiõe declara i.d.l.de bonis.S.ſi pu/

pillo.j.e. ⁊. l. ſed ⁊ ſi is.
„ εCOp. ꝙ iſte v. ſibi Zdicat.ꝗa
Er genexaliten p̃ dicit ꝙ dat femis H eciers⸗
poſtea dic ꝙ uli ꝗ nõ hñt õ ta.repelluni. ſed in teſtis tm femi/
narũ nõ hʒ locũ ta. ut.l.illᷣ. S. ad teſtamẽta. S. de ↄ ta. So
intellige de ſeminis deſcẽdẽtib ex virili ſexu. ¶ Itẽ op.ꝙ iſti
tuti ⁊ uẽiẽtes ab ĩteſtato ueniũt ꝑ carbo.⁊ nõ habẽt ð lab.ut
f.e.l. S. pompo. C.l.ſi impubes.Sʒ hoc ſoluit glo.⁊ bene.
GBias. Hic declarat ilud ꝙ dicit cõtrouerſia ſiat.ſ.a qᷣ
BIAS. it. Hã. S. i. generaliter. declarauit il ybuʒ
ſicui ſit ↄtrouerſia. Mõ tex.ibi cum ⁊ ſi teſtõꝛ ⁊c.ex qͥ hẽs ꝙ

lIʒ pꝛ dicat aliquẽ nõ eẽ ſuũ ſiliũ nõ nocet ſilio ut h.ſicut nec di

ctũ matris.ut.il.ſi nes dephe⸗ nnd v rlibo
GS 3. Dic. §. reſpicit illud ybuʒ inter libos po
0 95 fiqs. ſitũ. S.e.l.j.in pꝛin. Mõ tex.ibi nam uel
magis. Itẽ nõ tex. ibi ſ ⁊ ſi defũctuj ⁊c.Ex qᷣ hẽs ꝙ ſi deſun
ctus dicat᷑ eẽ fu hʒ locũ carbo.⁊ videt᷑ mihi ꝙ õ iſtũ tex. ſit
i.l. liber. C. de peti. pẽ. de quo dic ut dicã.j.e.l.iij.S.miſſũ.

tcarbo. Secundo nõ dꝛiam iter iaʒ natũ
⁊ poſthumũ.rõ dꝛie ẽ ut in gl.dẽ ⁊ bene declarat᷑.ut.l.ij. C.de
edic.diui.hadri.tol.¶QQuero qꝗd ſi etiã an ille ſit fili iſtitut
dubitat. ut qꝛ aduerſariꝰ negat te eẽ illũ quem teſtatoꝛ iſtituit
tanq; ſiliũ an habeat locũ carbo. Rñdeo ſicq eadem eſt rõ qᷓ
eſt in Holhumo ut t ii⸗ ng begaktanchno ſ,
J a ides h ꝙ ſi aligs exhẽdat᷑ tanq; nõ ſi⸗/
. dem Nit. as erhechatin 1. nalet. Sʒ ĩi. l. ij. ĩ pn.
S. de li.⁊ poſ.Dic̃ gl.exhẽdatio nõualet.ſ.ſipbet ſe ſili iteriʒ
tñ ualet. Certe ſatis põt ſuſtineri ⁊ ſufficit ꝙ ꝓbet ſe filiũ ſemi/
plene.ut.j.e.l.iij. S. canſe.¶ ꝓbato dat᷑ carbo.polſ.ut h̊ q;tuʒ
ab alio ualet heqatto t.li pn. ⁊ ibi cͤde r pol
Ai& Filins Bic icipit iuricoſult 'oeclarare illa
(Biquis filiu. &à Vicfit ꝙ otrouerſia bifferri dʒ
Ltẽpus pubᷣtatis q itereſt. Nic iuriſcoſultus rũdet.vides in
l.nra ꝙ ſiqdẽ ſit ↄtẽtio de bonis tiñ nõ hʒ locũ carbo.ſecus ſi
de bõiᷣ ⁊ ſtatu.q tẽ ſic.¶ Qũo ſi teſtõꝛ ũſtituit ſiliu nõ ut filiũ
an teſtamẽtũ ualet. Rñ.ſic qꝛ ualet exhẽdatio ſic ſe mito ma
gis iſtituti. ut.l.iiij.ĩ pn. S.de li.⁊ poſ.¶Hoc Pmiſ, o aguerte
ad iſtũ.S.quõiſte ſilius dicebat ſe hẽdẽ ab ĩteſtato ſi ĩſtitutio
ualet. SFoꝛte h erat.qꝛ erat ĩſtitut' ex minima. Vnde ᷣm iura

antiq̃ nõ poterat agere ad ſupplemẽtũ ſ̊ poterat rũpere teſta

mẽtũ.ut.l.cũ qrij.⁊.l.oĩno.C. de ĩoffi.teſ. Ael dic ꝙ dicebat
teſtamẽtũ nullũ nõ iñ dicebat bñ. ¶ Itẽ op.qñ iſti cohẽdes
negãt eũ ſiliũ videt ꝙ nõ habeat locũ carbo.qꝛ ſit Otrouerſia
de ſtatu tm nõ de bonij.qꝛ bona ſũt ſibi relicta tanq; exneo ⁊
ceſſat carbo.ut.j.e.l.iij.S.q;uis. Rñdeo ĩmo faciebãt cõtro/
uerſiã de ſtatu ⁊ de bonis dicentes nõ eẽ filiuʒ ⁊ ſibi relictum
tanqᷓ; filio.merito ſi nõ ẽ fili iſtitutio nõ ualet.ut.l.ſi pat.⁊.l.
nec apud. C. de hẽ.ĩſti. Ał foꝛte tenebãt eũ ſiliũ ⁊ dicebat re/
lictũ ſibi fem eẽ ꝑditũ ex eo ꝙ teſtm dixit nullũ.tñ illa allega⸗/
tio nõ ẽ bona ut glo.dicit ⁊ ꝓbat᷑.S.de his ꝗ.ut indig.l.poſt
legatũ.in pn. Itẽ dicit hic ꝙ ſi heres ↄtẽdit teſtm ualere non
hʒ locũ carbo.ſʒ certe q̃tenꝰ otẽdit ualẽ nõ negat eũ filiũ nec
Eↄtẽtio de bonis qꝛ ſi dicit teſtm nalẽ etiã ꝑ ons dicit ſe uelle
dare relictũ illi ſlio. Rñ.lʒ ↄtẽdãt teſtm ualere.tñ dicũt reli/
ctũ illi filio nõ ualẽ dicẽti teſtm nullũ.uł alit ẽ ↄtẽtio de bonis
nõ de eo qð filio ẽ relictũ ſʒ de eo qð ultra petit dicendo teſtm̃
nullũ.nõ tñ qõ differt.qꝛ ẽ qõ de bonis tm nõ de ſtatu.

C mmakor Iſte. §. hz qtuo? partes nõ. ſi ſtatꝰ pu il
Si mater. Me E ĩ dubio differi qõ ſtate ſe⸗

darguit᷑ mater tũc ſec' ut h. ¶ Op. de pmo rñſo ad ſcðʒ. In
pmo qſtio differt.ĩ ſcdᷣo nõ.Gl.ſoluit ĩ pᷣmo dicto ꝙ fiebat q̃
ſtio matri ⁊ puero ſimul.ſcðo matri tm. hoc videt᷑ tenere Ja.
de are.⁊ Di. Al alit ĩ pmo rũſo ſiebat qſtio puero tm̃ ⁊ non
mii.ĩ ſco rũſo mr̃i tĩ ⁊ nõ puero. Iſta ẽ ſcdalec.gl.⁊ h videt

0 Somp. ex h.S.ꝙ ei ꝗq hʒ bonoꝛũ poſ.Ffʒ ta.non

—

BDe catbo.edi.

bat qõ pupillo ⁊ faciẽdo qõnẽ pupillo ꝑ quadã ↄſequẽtis ſit
matri.⁊ hoc vult dicere tex.in pn. mater redarguit q;uis in
pncipio.ĩ ſcdᷣo rñũſo mater pncipalr accuſatur ita dicit Noff.
Videte iſta opi.nõ videt᷑ eẽ va.ꝗa anteq; mater accuſet᷑ ⁊ cõ
uincat᷑ nõ põt iſta queſtio moueri puero.ut.j.l.ꝓxi.nõ ergo
pꝓcedit dictũ Rof.qð pꝑ quãdã ↄſequẽtiã ſiat qõ matri. Su/
ſtinẽdo Roff.dic ꝙ iſta exceptio ꝙ pꝛius debeat fieri queſtio
matri non opponebat᷑ ⁊ ſic iudicium ꝓcedebat.ut.l.j.⁊ quod
ibi nõ.C. de appella.⁊.l.ij.C.cõi diui.⁊ quod ibi nõ.⁊.l.ſi di⸗
ctum.S.ſi mancipiũ.S.de euic.ita poteſt ſuſtineri Rof.tñ di⸗
uinatio eſt. Sed tenẽdo aliã opi.qua tenet Hi.⁊ Ja.de are.
remanet dubiũ quomodo poterat ſimul ⁊ ſemel ſieri queſtio
matri ⁊ puero cuʒ accuſatio matris ſit queſtio criminalis.ſ.l.
coꝛnelie de falſis. ut.l.j. C.de falſis.⁊ queſtio pupilli ſit ciuilis
⁊ ſic debẽt diuerſos iudices babe, uta ſolemas, grlatſtheme,
toꝛ.S.de iudicijs. Poſſumus dicere q; cõtra matrẽ agebat᷑
de falſo ciuilit᷑ ⁊ petebãt pꝛonũciari partũ eẽ ſuppoſitũ ciuili/
ter ſi ad hoc regrebat᷑ pupillus ⁊ eius adminiſtra toꝛes.vñ ſi/
mul ⁊ ſemel iſtud iudiciũ agitabat merito dʒ differri ut h.ſʒ ĩ
ſecũdo rñſo mater criminalit᷑ accuſabaĩ.ideo ſtatꝰpupilli nõ
tãgebatur.⁊ hoc innuit tex.hic.nã in pn.tex.dicit mater re/
dargnit.nec dicit quomõ ciuiliter ul criminaliter —
criminaliter. ſed in ſecũdo rñſo dicit rea poſtulat᷑ ⁊ ſic accuſa
bat᷑.ideo q̃ſtio nõ dʒ differri.õ qꝛ qõ dʒ differri quãdo mater
ſola poſtulat᷑ rea.ut.j.e.l.iij.S.ibidẽ. So.h̊ loqtur qñ mater
erat maioꝛ.xxv.annij.ſecP ſi minoꝛ.ar.d. S.ibidẽ.⁊ qd nõ.j.e.
l. ſimpubes. 5. ſi mater. Reaſſume ergo ſic oĩa pdicta qñq;
ſit qſtio puꝑillo tm.qñq; matri tm.quadoq; utriq;. ꝛimo
caſu differ cauſa ſtatus ut hic in pn.ſᷣm vnã lec.⁊ per totum
ti. iſtum. Secũdo caſu nõ differt ⁊c hoc.S.in uer.cuʒ uero.niſi
ſit minoꝛ uel grauida.ut.j.dicetur. Tertio caſu q ſit queſtio
ntriqʒ qualiter ꝓcedat ut.S.dixi.Aduerte aut mater ẽ minoꝛ
⁊ differt q̃ſtio reſpectu utriuſq; ut.j.e.l.iij.S.ibidẽ.⁊ qð nõ.j.
e.l.ſi impubes.S.ſi mater.aut mater erat maioꝛ ⁊ tũc reſpectu
filij differt.ſed reſpectu matris differrinõ debet.ar.iſtius.S.in
uer. cum uero.ita videt᷑ etiã intelligere Qi.i.l.i.S.ad.l.coꝛneł.
de fal. in ſecũda op.lʒ nõ ita plene dicat. ¶ Op.etiã quando
mater ſola arguit per accuſationẽ videĩ ꝙ debeat differri que
ſtio ſtatus.ut.l.ſi uẽtris.S.de uen.in poſ.mit.So.dicunt qui
dã ꝙ ülla debet intelligi m pᷣcedẽtem diſtinctionẽ ꝙ ibi accu
ſabat᷑ mater de adulterio ad impediẽdũ partũ.hᷣ ſol.nõ pꝛoce
dit.qꝛ ſi accuſatio ẽ crimĩalis no põt ſimul ⁊ ſemel dirigi ↄtra
matrẽ ⁊ partũ.qꝛ diuerſa ſũt iudicia ⁊ debent a diuerſis iudi
cibus agitari. Auare dic ꝙ ibi accuſabal mater ſola.ſiebat
tamẽ pᷣiudiciũ partui futuro.ſed hic fiebat pꝛeiudiciũ partui
iam nato.⁊ eſt rõ.ſicut enĩ cum mater eſt minoꝛ q̃ſtio differt.
ut dixi.S.ita etiã quãdo eſt grauida debet differri quoniã nõ
poteſt ita ſufficiẽter defendere. Item eſt ratio qꝛ magis faue/
mus partui naſcituro q; iam nato.nt.l.j.S.ſi ea.S.de nen i
poſ.mit.hoc videt᷑ tenere Rof.ſuꝑ iſto ti.¶ Item dicit hic in
fi. ꝙ ſẽtẽtia lata cõtra matrẽ pᷣiudicat partui.contra.C. ad.l.
coꝛ.de fal.l.j.So.intelligit glo.ꝙ iſte uer.reſerat ad pmũ ca
ſum quãdo agebatur cõtra matrẽ ⁊ pupillũ ſimul ⁊ ſic ſenten
tia fuit lata cotra pupillũ.ita dicit gl.⁊ bene.Alij dicũt ꝙ etiã
qñ ſnia eſt lata cõtra matrẽ piudicat ſilio quo ad ꝓbationẽ.ut
l.j.S.ſicui.S.de uẽ.inſpi.⁊ qdð nõ.in.l.edictũ.eo.ti.videtelʒ fa
etum matris pᷣiudicat pupulo uel filio quo ad onus ꝓbatiõis
ẽuerum factũ matris nõ obfuantis ea que dicũtur in iſllo ti.
de uen.inſpi.nõ aũt factũ matris ſuccũbentis in cauſa ut hic
⁊T hoc puto uerũ. Ael aliter factũ matris nõ nocet ſilio in cau
ſa pncipali.ut.l.j.C. de falſis.als ſic ſed nõ placet quare tene
pmã ſo.quã dedi.tãgit etiã hoc per Ci.C.e.l.j.in ſcda.q.Et
faciũt pᷣdicta ad.q.quã diſputaui an ſnia lata cõtra filiũpma
leficio ſufficiat ut ſiat executio cõtra pꝛem.dic ut in diſputatio
ne mea.⁊ plene ſcripſi in.l.cũ ſilius.j.de uerbo.ob.

Donec viuit aliquis ex par
Icet mul r. icipibus grümmto nõ Pckek

agi ciuiliter de crimie cõtra tertiũ.h.d.¶ Nõ.l.⁊ ſic

tenẽ Rof. libellij ſui ſup h ti. Intelligit enĩ pꝛimũ ee .

habes ꝙ nõ ẽ in poteſtate mea uelim agere ciuiliter. cõtra.C.
qñ ciui.acti.cri.piu.l.j.So.dic̃ Ja.de are.⁊ bñ ⁊ multũ nõ.
⁊ 3 crimĩoſũ ego uolo agere poſſũ eligẽ an ueli agẽ ciuilit ue:
criminaliter. ut.l.j. C. q acti.ciui.cri.piudi.ita dicit ipᷣe.adde
niſi in caſu homicidij.q; per ciullẽ actionem in vna cauſa nõ
debet pꝛeiudicari coꝛnelie de ſica.imiĩalis. ut.l.pᷣtoꝛ edixit.
S.j.j.de iniur.ſᷣm lec. Ja.de are.Si uero uolo agere crimina
liter cõtra tertiũ nõ poſſũ agẽ ciuilit ð tertiũ.ut h ⁊.l.j.C.ubi
cauſe ſiſcales. ⁊ refert Ci.latius in.i.ultia.C. de ſide inſtroꝛũ.
W¶Arbonianuz.

—

SSo ☛n .=

O -— — S— — — — —

— — —— -—

— —.

SN ——

— —— — —. —

De carbo. cdr

In Fᷣmtab.i.in bo.poſ.
Arbonianuz. me⸗ dẽ h ꝙ pantdmm
uittituto lʒ hẽat fntab bõ⸗ etiã hꝛe locũ hoc edictũ.ſʒ
qd ſiiã natꝰẽ iſtitutꝰ.Nic gl.idẽ ſi hec duo negent᷑.ſʒ gl.j.pꝛo
xi. .fac dꝛiaʒ ĩter poſthumũ ⁊ i natũ.⁊ idẽ videt᷑ facẽ tex.õ.
e.l.j.S. põpo.qd dicemus.dico ꝙ idẽ ĩ poſthumo.ꝛ nego eũ
cẽ iſtitutũ.q; nego iſtũ eẽ illũ quẽ teſtatoꝛ iſtituit ut ſiliũ nõ ob
ſtãte.S.põpo.qꝛ ibi denotat facti accidẽtiã.qꝛ raro ptingit il
la cõtẽtio ꝙ teſtõꝛ errauit i coꝛpoꝛe.ſʒ ſi hoc ↄtingeret uerũ di
ceret noſtra glo. Pẽ h ĩ ſideicõmiſſo ⁊ legato hʒ locũ carbo.qᷓ
liter itelligat. Dic gl.duobus modis tene pmã qᷓ ẽ uera.

Muänis ¶Op. dꝛ H ꝙ ſcripto hẽdi nõ dat᷑ carbo.

IR95. S. pxi. Dic gl. B in iã nato. ibi in poſthu
mo.uł etiã ĩ iã nato eẽt idẽ qñ eẽt ↄtẽtio de ſuba ꝑſone. nt ibi
dixi.⁊ hoc dʒ intelligi qñ de ſtatu ꝑſone nõ eſt ↄtẽtio.⁊ iõ qꝛ
hʒ poſſeſſionẽ oꝛdinariã nõ recurrit᷑ ad iſtaʒ ut.l.quis.C. de
edic.diui hadri.tol.x.l.j.⁊.l.ij.quoꝛũ le.¶Itẽ op.j.e.l.de bo
nis. 5. ita demũ. So. ut ibi. ¶ Quero qñ mouet q̃ſtio ſtatꝰtin
an differat qſtio bonoꝛũ.Rñ.nõ qꝛ qũ mouet᷑ qtio ſtatus tm̃
nõ bonoꝛũ ad qꝗd differt᷑ cũ nõ ſint inuicẽ piudiciales.

EPBuberi Ho ꝙ decretũ ſurreptitiũ nõ ualet. ut.l.cuʒ

E9 0. 5. ſubuẽtũ.j. de nideicõ. li.v. l. magis pu⸗
to. S. pe.S.de re.eoꝛũ.

Cauſe NHic ĩcipit exponẽ illa vba cauſa cognita q; bis

Eeiĩ edicto poſita fuerũt.¶¶ Op.dẽ h dʒ agnoſci ſũ

mati. 3. C. e. l. j. So. illa Fʒ iſta dʒ ĩtelligi ꝙ cognoſcet ſũmati.

¶Itẽ dẽ h ꝙ ſumatĩ cognoſcil. ĩ. lLiudices.. de iudi. So.
ſpale ẽ hut plene nõ.i.l.(j.S.ibidẽ.S.ad exhi.¶Itẽ op.dẽ H
ꝙ põt opponi puero petẽti carbo.tu nõ es ſilꝰ.Cõtra ĩ poſ

ſeſſoꝛijs nõ hʒ locũ regula dolo facis ꝙ pet..ut.l.ſiqs ad ſe fũ

dũ. C. ad.l. iul. de vi. T plene nõ.i.l.j.S.j.j.de vi ⁊ vl ar. So.
—— nõ hʒ locũ regula illa.ſʒ ĩ poſſeſſoꝛijs adipiſcende
ʒ locũ de 4 plene ĩ.l.dolo.j.de doli excep.⁊ plene dixiiin.l.ſ
ſoci.S.lutiꝰ.S.ſo.ma. ¶ Item dẽ h̊ ꝙ cum nõ ẽ dubiũ de mã
dato admittit cautio de rato.qro q̃liter ĩtelligi᷑ dubiũ de man
dato. Hicũt qdã qñ ille ꝗ dic ſe pcuratoꝛẽ hʒ aligd modicum
ſaltẽ qð faciatꝓ eo qdð mihi multũ placet.⁊ gl. ẽ iuris canoni⸗
ciqᷓ dic ꝙ ſiapð aliquẽ reperiunt᷑ iſtra cauſe ẽ pᷣſũptio ꝙ ſit p
curatoꝛ.utnõ.i.c.j.de ꝓcura.⁊ dixii.l.vulgo.S.de admi.tu.⁊
de hoc nõ.pꝑ doc.C.de ꝓcura.l.j.x.l.nõ ſolũ.S.qui alieno.S.
de ꝓcura.Itẽ nõ hic ꝙ in cauſis ſũmarijs ſufficit iſta ꝓba/⸗
tio ſemiplena ita ꝙ ĩducat pᷣſũptionẽ. ⁊ hoc ĩtellige ĩ cauſs ſũ
marijs ꝗbus piudiciũ modicũ parat.tũc enĩ ſufficit ſimaria
cognitio ꝗᷓ pᷣſũptiõem ĩplicat.Si enĩ parat᷑ magnũ piudiciuʒ
tũc reqriũ plena cognitio.ſʒ dĩ ſũmaria q; dant bꝛeuioꝛes dila

tiões.⁊ ſic nõ ad ꝓbationẽ dẽ ſimaria.ſ qꝛ dant᷑ dilatiõej bꝛe
uioꝛes.ita nõ. Pi.ĩ.l.j.S.j.j.de pᷣto.ſti.x ita dʒ ĩtelligi.c.illo. ?

c. ſepe ptigit. de v.ſig. ĩ cle. fac õ qð dicet ibi

3 õ tex.ibi finge eẽ teſtej ⁊c̃.
Bue auté cauſe. q̃ᷓro pꝛacticã hui mãe

Rñ.ad h̊ ut bñfñciũ huius edicti cõpetat opʒ ꝙ pus ↄtrouer
ſia ſtatꝰ fiat.ut.j.e.l.S.ſi.pꝛactica ergo erit iſta ſi poſſidet pu/⸗
pillus.tẽ ſi aliꝰ agit ð eũ dicẽj eũ nõ eẽ fili.⁊ ipᷣm eẽ pximioꝛẽ
ↄſãguineũ tũc pupillus excipiẽdo peteret ſe tuẽdũ ĩ poſſeſſiõe

⁊ qſtionẽ differri.ut.j.e.l.S.miſſũ.⁊.l.j.C.e.ti.ʒ vnã lec. Si

vo nõ poſſidet.tẽ pᷣ ipᷣe dʒ petẽ agẽdo petitoꝛioulł poſſeſſoꝛio
ſm ea qꝗ dicã ĩ.S.miſſũ.Et ſi aduerſarius dicet eũ nõ eẽ ſiliuʒ
omiſſo pᷣ indicio dabit de nouo libellũ ⁊ petit carbo.⁊ qõneʒ
ſtatus differriĩ tp̃s pubertat.⁊ erit foꝛma libelli iſta. Cũ ego
ſũ ſilius talis ⁊ mihiiferat᷑ qõ ſtatus ⁊ bonoꝛũ peto me poniĩ
poſſeſſiõeʒ ex carbo.edicto ⁊ qõnẽ ſtat differri in tpᷣs puber/

tatis.ita foemat Ro. Ael vt puto erat meli vt nõ petal p̃ciſe
vt qõſtatu differati tᷣs pubtaſ.ſʒ ꝙ pᷣtoꝛ cognoſcat utpnũ

ciet differẽdã ul non ꝓut utili eẽ pupillo iudici nõ videbit.ᷣ
aũt ꝓbaĩ᷑ ꝑ eaq.j. dica. ¶ Op. dẽ Hꝙ due ſr cauſe cognitiõis
vna ſũmaria.alia plenaria. imo ens videt᷑ plenaria ut.l.ubi
cũqʒ. S.j.de uẽ.in poſ.mit. So.ibiẽ plenaria.nõ iõ q; fitim
miſſio ſʒ iõ qꝛuenit examinãdũ an qõ ſtatſit differẽda ulnõ ĩ
tp̃s pubᷣtaj.vñ hᷣ tex.illũ declarat.(¶Quero quõ mat᷑ admit
tii ad teſtiſicãdũ p pupillo ʒ.l.parẽtes.C. de teſtibꝰ. So. ſpã
le ẽ ĩ cauſa ſtat ⁊ ĩ cauſis ptinẽtibꝰad cauſã ſtat.ut.l.ſi arbi

ter. F. f. . de pba. Itẽ dꝛ hꝙ tutoꝛej cc.Cõtra ĩ.l.f..de teſ.
ubi tutoꝛe q agũt cauſã nõ pñt eẽ teſteꝭ ĩ eadẽ cauſa.So.poſ

ſumus dicẽ ꝙ logtur de alijs tutoꝛibus ᷓ; gagãt cauſã ſtatꝰ.
ul dic ſpãle ẽi cauſa ſtat' ⁊ ĩ cauſis ꝑtinẽtib ad cauſã ſtatꝰ.ſʒ
pma opi ꝓlus placet. ¶Itẽ qro quõ iudex dʒ h inueſtigare
a tutoꝛibꝰ c a matre nõne h ẽ ð pupullũ.ſi enĩ foꝛmat᷑ libellus
gt diẽ Ro.ꝙ petat᷑ qõ ſtat difſerri quõ admitteret ð ꝑupillũ

ʒ.l. iul.S. de teſta. Dic ꝙ loꝛte petet aduerſari qõnẽ differri
Itp̃s pubertat nõ tutoꝛ ul mat.hoc nõ põt eẽ uerũ.qꝛ q cau/
ſã ſtat ĩfert nõ põt petẽ ut differat.ſʒ ille cui inſert᷑.ut.j.e.l..
qd dicemꝰ. Rñ. putarẽ libellũ nõ eẽ foꝛmãdũ ut tutoꝛ petati
libello pciſe cauſa ſtat differri ſʒ petet cognoſci an dʒ differri
cauſa ſtat ⁊ petet pnũciari qð ẽ util pupulo ut.S.dixi.ꝓ hᷣ
facit tex.ĩ f. v.diuus.ibi tutoꝛes eoꝝ iudicio reꝑiri uoluit ⁊ ſic
nõ petũt dare dilatiõeʒ.ſʒ de hoc cognoſci. Vel ſi vis dicẽ ꝙ
petat differri pciſe dic ꝙ iudex nõ debebat dare niſi ingſitiõe
ſcã put B. S. d. Mõ ob.tex.q dic tutoꝛes exꝑiri uoluit.q; ibi
loqtur de alijs tutoꝛibꝰ. de his ꝗ cauſa agũt.ſʒ pcedẽs opi.
ꝓxi. dcã plus placet.ĩ tex.ibi iſinuare ⁊c. Et ſicnõ pirẽt ꝓba
tiões utĩ auẽ. de teſti.S.⁊ hoc mõ iubemꝰ. poſita.C. de teſti.

auc.ſi vo aligs. Diẽ gl. ꝙ iſte rõnes ꝓba.nõ ſint hodie ſuffi

ciẽtes. Aidete ſi pupillus poſſidet.iſta gl. dicit vitatẽ.q; reo
ad ꝓbandas ſuas rõnes dat᷑ bñſciũ ut poſſit ꝓducẽ ⁊ petere
examiĩari ⁊ publicari ad et᷑nã rei memoꝛi ut palle.iur.⁊ hac
gl. . l. vl. C. de ndru. Si Fo petit ⁊ nõ poſſidet ⁊ ſic ſuſtinet
artẽ actoꝛis. tẽ nõ hʒ beneſiciũ ut poſſet petẽ examiari ⁊ pu
licari.ſʒ põt petẽ examĩari tm̃ nõ publicari cũ timet de mo⸗
te teſtiũ ul eoꝝ abſetia diuturna.uti.c.qm freqᷓnt᷑ ex ut liſ.nõ
conte.⁊ h̊ ſi poteſt incõtinenti agere.ſecus ſi nõ poteſt agere
incontinenti ut qꝛ habet iuð agendi oditionale.tũc poteſt pe
tẽ examiari ⁊ publicari ad eternꝗ rei memoꝛiã. ut.l.iul.⁊ ibi
plene ſolet dici. S. ad.l. aql. ¶ Alteri qro quõ põt diciꝙ p
pt᷑ tꝑis ĩteruallũ nõ habeat eadẽ ſidẽ. Dic gl. ꝙ ntigit duob?
mõis.vno mõ qꝛ efficiũtur ĩfamej de iure ul de cõ.x ſic nõ ha
bet᷑ tãta ſides.qꝛ ĩpici tpᷣs redditi teſtimonij.ut.l.iij.S.de te/
ſti. ¶Circa hãc.q.qᷓro utrũ ĩfamis de fcõ repellat᷑ a ferẽdo te
ſtimonio. Et videt᷑ tex. ꝙ ſic ĩ.l. caſſiuj.S.de ſena.Sʒ gl.ᷣ nõ
diẽ ꝙ repellat.ſ minoꝛ ſides adhibet᷑.⁊ uerũ dic iſta gl.q; mi
nus credit᷑ ⁊ tũc ĩ ſſidium credit ei.⁊ tũc cũ toꝛmẽtij.utĩ auc.
de teſti. S. ſi ignoti. x. S. de teſti. l. ſerui. .l.ob carmẽiſfi. NMõ
ob.l. caſſius.q; ĩfames de fcõ repellunt.¶ Sʒ qroq tꝑe dʒ in
ſpici ſides ⁊ ↄditio teſtis an tꝑe qͥ negotiũ gerit ul tpe qreddi
tur teſtimoniũ. DNic ꝙ tꝑe teſtimoniũ reddit ut hĩ tex. ⁊ gl.
In hꝛiũ videt tex.S.de teſta.l.ad teſtiũ.S.j.⁊.l.j.C. de teſta.⁊
ibi nõ.gl. uolẽs ſoluẽ iſtud ↄꝛiu.ĩ legib ↄꝛijs videt dicẽ ꝙ ĩtelli
gat de teſtib' gi indicio nõ hñt neceſſe aſſiſtẽ.q; ſũt aſcriptiĩ
iſtro publico. uł als nõ ẽ neceſſe ꝙ de nouo deponat.ita nõ.i
l. j. C. de teſta. ʒ hoc ſit ſatis ꝓbabile.tñ dic qñq; teſtis mutat
ↄditiõem ſui culpa.ut q; ꝓpt delictũ effici iſamis.⁊ tũc hʒ lo
cũ hec gl.ꝙ ĩſpici tp redditi teſtimonij.qũq; mutat ↄditionẽ
abſq; ſui culpa. ut q; credebat ſe liberũ tꝑe teſti poſtea dete/
git᷑ uus ⁊ tũc ĩſpicit᷑ ↄditio teſtis tꝑe q negotiũ gerit.ita loꝗ/
tur.l.j. C. de teſtis. ita tz Aʒo.ĩ ſũma de teſ.oꝛ.circa fi.qð tene
mẽti. Sʒ gd ſiteſtis tꝑe teſti erat bone ↄditiõi.tꝑe redditi te
ſtimonij erat ĩfamis qð tps iſpicit. Dixi i.l.dãni.S. ſe abin“ꝰ. j.
de dã. ĩſec. Scdaʒ ſolonẽ dat ꝙ põt h̊ ↄtingẽ.i.ꝙ teſtinõ
adhibeat᷑ tãta fides ppt᷑ tpis ꝓlixitatẽ.qꝛ nõ ita credit teſtide
fcõ lõginꝗ ſiẽ ppinq.ꝓ iſta opi.fac ĩ auc.hec oſti.ĩnouat ↄſti.
col.vuj. Fac ꝙ nõ ĩ.l.cẽſu.j.de ꝓba.⁊ h vi tenẽ ſpe.ĩ ti.depo
ſiti. S. vj. v. ſ̊ nunqd.qð ĩtelligi ut nõ.ꝑ gl.de v. ſig. l.notionẽ
S. iſtroꝛũ. Et pdca faciũt ꝙ qñ ẽ negotiũ qdð de facili põt tra
di obliuioni iuſta cauſa ẽ ꝙ teſtes examinent ad etna rei me
moꝛiã ne obliuiſcant.ᷣ tãgit gl.bñ ĩ.c.qm frequẽter ex ut lit
nõ ↄte.¶ Quero qliter ꝓnũciabit iudex ſuꝑ iſto edicto cũ ſil
⁊ ſel petat carbo.poſ.x ut qð differat᷑ ĩ tpᷣs pubertat ul diffe/
rẽda cognoſcat᷑. ⁊ vna ẽ ſũmaria ⁊ alia plenaria.quõ vna ſnĩa

determiet. Rñ. illð qð h dẽ de ſũmaria cognitiõe qtũ ad ĩſoꝛ

4

matiõem iudicis ꝑ pſũptiõem ſolã ĩ alia dꝛ cognitio plenaria.
q;tũ ad ĩfoꝛmatiòem iudicis ꝑ vitatẽ.ſʒ utraqʒ vno reſpectu
p̃t dici ſũmaria.q ĩ utraqʒ bꝛeueꝭ dabunt᷑ dilatiões.⁊ iõ utra
qʒ dẽ ſũmaria. ut dẽ i.c.ſepe.ex de v.ſig.in cle.⁊ iõ amboiſta
capla poterũt vna ſnia determiariul ſuꝑ vna ꝓnũciabit ⁊ ſu
per alia qᷓ reqrit plenã cognitiõem reuet. ⁊.l.llle a q.. ſi de
teſtõ. S. ad treb. cũ ſint diuerſa capła.ergo ſuꝑ vna põt ꝓnun
ciari ſuꝑ alia reſeruari. ut.l.etiã. S.minoꝛ.S.de mino.qdð dici
ↄſueuit.C.ſi aduer.rẽ iuaurirtenie nl in.
. ¶ DOp. ꝙ mre abſoluta ꝓſit partui.ut.l.
Si mater. Cuh⸗ e. F. qrit. j. de adul. Gl. nõ ſol. ſʒ
dic illð ẽ uerũ qũ de eodẽ fcõ ageret ſili de q mi ẽ abſoluta.
H vo de alio ſcõ agi ð ſilin. Al alit᷑ qð ibidẽ ẽ ſpale iĩ adultio
ppr ſequẽs mr̃imoniũ cui leges multũ fauẽt. al ſecꝰ. Hdc opi.
tenẽt doc.⁊ Ci.refert.C.ad.l.coꝛne.de fal.l.j...ij.q.¶ Que⸗/
rit gl. utrũ mt ꝗᷓ ſe( obtinuit poſſit iterũ accuſari de adultio.di
cit gl. ꝙ ſic nõtñ de facili. ut.l. icui. S.ijſdẽ.j.de accu.qd iĩtelli
ge de eodẽ crimie ⁊ ab eodẽ uel de alio ⁊ ab eo ꝗ in pmo fuit
4

De carbo. edi.

caluniatus. als nihil repugnat ꝙ nõ poſſet accuſari.
Si 18 qui. C .oz BFʒ dinerſas lias vna euine⸗
Eegat alia nõ negat. So. utraq; ſuſtinetur
vna nõ negat. mna plana. Alia enĩ negat.⁊ tc dic negat eũ
l. ſolu.ſz nõ negat eũ.j.filiũ cũ alio. Itẽ h inuit ꝙ bʒ locu car/
oenn qñ teno de bonis paternis. .j.e.l.dẽ bonis.in pn.
Dic ut in glo.
ABic COp. ꝙ iſto qle piudiciũ qð pupillo poſſet
6 bide. C in cauſa ſtat ex ꝑſona rchc debeat dil

rri qõ.ut.S.e.l.j.S.ſi.⁊.j.e.l.titia. So.ꝙ iſte cõſoꝛs erat mi/

noꝛ.xxv.annis.vñ de facili poſſet ledi.ſʒ in ↄꝛijs erat maioꝛ il
le ꝗ hʒ cauſa pꝛeiudicialem ad iſtã.ita nõ.j.e.l.ſi umpubes.S.
ſi mater. ⁊ dixi.S.e.l.j.S.ſi. Dpjel. miſ. S
„ * ¶ Op. j. e. l. S. miſſũ. So. diẽ gl.
(Kar ui refe rt. ziteligi m dlam aſ papade
agit poſſeſſoꝛio nõ petitoꝛio. Tu dic ꝙ h põt itelligi etiaʒ qñ
git hetütorio nritt dica lncsrinentl. . .
1Bl. ponit h caſu. Ad petitionẽ ipuberis ĩfe/
4 — 1 duO.ra ↄtrouerſiã ſtarhhs dz liße pubertatið
differri. ſed ad petitionẽ ipuberis patientis.h.d. Nõ tex.ibi
nec enĩ patit. Mõ de ſignincatiõe huius copule ⁊ que impli⸗
cat. Ha ſi dico ⁊ me oꝛ llcare ns eſt ſi .
o.ponit caſũ nõ.h ꝙ ſiue pnci⸗
Sigs liberis. a ĩcidẽter enis cdemun
da qõ ſtat dʒ differri in tpᷣs pubertatis nõ ſolũ qõ ſtatus ſʒ
ea etiã in qua ĩcidit.ſi ſine hoc ĩcidẽti qõ ſtatꝰ nõ põt termina
ri.¶ Op.j.e.l.S.miſſũ. So.dicit gl.h̊ pupillus ↄueniebatur
ibi agebat tin. Ael aliter ut dicã in.S.miſſũ.¶ Item Z. C. de
ſil ludla .Do ut bloie ſarun M. Fanigun. Rat
orrafot Et ſi ꝓpf debita particularia qõ ſtat
CCuͤ extaret. ipuberi diffeſkin tpᷣs pubatav,.
d. Mõ qð dixii caſu. ¶Qũuᷣo qd oꝑabit h̊ car. edictũ. Dicit
gl. ut ſiat miſſio. ſy qllis miſſio pot fieri.põt ne fieri ĩ noĩa debi
toꝝ.nos poſſumꝰ rudẽ ꝓut rñũdet gl..l. diuo.S. ſſi ſuꝑ rebꝰ.
j. de re iu.⁊.l.j.C.de pᷣto.pi.ſʒ melẽ dicẽ ꝙ h̊ hʒ locũ car.edi
ctũ hoc mõ ꝙ huic pupillo ſatiſdãdi ſoluat ꝓut dicã plene.j.
e.l.pe. Itẽ hʒ locũ qᷓ ad alið ut qõ ſtat differat. Iteʒ nõ ꝙ hᷣ
põt opponi de iure tertij.⁊ hoc io q; ius tertij ẽ totaliter exclu
ſiuũ iuris agent.qð dic ut dixi plene.j.de excep.reiiudi.l.ij.
Qi.dicit in.l.cũ ſeruũ.C. de ſer.ſuig.
1 M ſu. Hic ẽ optim. S. ⁊ bꝛeuiter. .d. Miſſũ ĩ poſ⸗
PAeARn Eoſeſſionẽ ex hoc edicto ptoꝛ tueĩ nõ tñ miſſus ut
carbo.poſſeſſoꝛ põt hẽditatẽ uel res ſinglas uẽdicare niſi ue/
lit de ſiliatiõe plene docere.h.d. Hic ĩnuit ꝙ miſſus ĩ poſſeſſi
onẽ ex carbo.nõ poſſidet niſi iterponat ſcom decretũ ex quo
poſſeſſoꝛ efficiat.Cõtra.S.e.l.j.ĩ.pn.⁊.j.e.l.pe.⁊.S.de ĩof.te.

l. ꝗ de ĩofficioſo. Pic gl.hᷣ dʒ itelligi poſſeſſoꝛẽ ↄſtituẽ hoc eſt
miſſũ ĩ poſſeſſionẽ tueri.nõ ꝙ de nouo det poſſeſſionẽ.⁊ ẽ ſas

bona ⁊ tene mẽti. Ex q hẽs ꝙ ſeuſpera me mittiĩ poſſeſſio⸗
nẽ ſi nõ poſſideo.ita ſi poſſideo poſſũ petẽ mihi poſſeſſionem
ↄfirmari ⁊ ĩ ea tueri.⁊ ꝓhoc ẽ caſus Fʒ uerã lec.C.eo.l.j.⁊ ibi
Li.⁊ Odoſ.⁊ ꝓ hoc qð hũiſtis.S.de ta.l.iij.S.ſi ſub ea.⁊.j.
ti.j.l.ij.S.ſi ſub ↄditiõe.⁊ ꝓ hoc.S.qð me.cau.l.ſi.S.fi. Itẽ te
