on ob. l. eũ qui ita. S.qui ita.qꝛ debemus intelligere ꝙ fuit
expꝛeſſũ in ſtipulatiõc aliquod annuũ uel mẽſtruũ ut ibi no.
als ſecus ut ibi dixi. —

materiã pleniſſime examinaui in.l.inter ſtipulantẽ. S. ſacram
I. de uer. ob. v Ci. ponit in.l.ſiqs argẽtũ.C. de dona. Tetigi
I. de ali. ⁊ ci. le.l.lutius.

IIi& Petitio legati diuiſi ꝑ tempoꝛa
c dicillis. ner ation⸗ gratia tranſmitti

Atur ad heredẽ. ⁊ adiectio tẽpoꝛis in dubio non refert

ad tempus etatis.h.d.¶ Op.annuũ legatum finitur moꝛte

legatarij ut.S.e.l.in ſanguos Sorbl loquitur de legato an /
uero de legato relicto cũ pꝛefinitiõe

nuo relicto ſimpliciter. 1
certi tẽpoꝛis.vnde non ſunt plura legata ſeq vnũ diuiſuʒ per
tempoꝛa. ¶ Scðdo op.legatũ annuũ in dubio videi intelligi
in cauſa alimentoꝛũ ut.l.ſicui annuũ.S.e.ergo moꝛte ſinitur.
ut. l. ſi cum pꝛeñnitione in pꝛin.j.quado dirce läcio⸗,
fi. e. ti. t. l.iij.j.de cõ.⁊ de.⁊.l.cũ hi.S.modũ.S.de trãſac.Gl.
ſol. optime illud eſt uerũ qñ relinquit᷑ panperi.ſʒ hic relinqbat
a paupꝑe diuiti. quo caſu nõ pᷣſumit᷑ in cauſa alimẽtoꝛũ.ut nõ.
in.l.cũ hi. S.ſi in annos.S.de tranſac.

*

Sticho MNudo miniſtro recuſante legatũ recipere le⸗-

νtarius pöt petere ante diẽ. h. d. T eſt bonꝰ
caſus. ¶ Op.⁊ videtur ꝙ nõ cõpetit cũ effectu ante diẽ.ut.j.
de cõdi.⁊ de.l.j. So.hᷣ dies fuit appoſita fauoꝛe legatarij.in
contrarijs ſecus. ¶ Op. de.l.firmio.S.ſfi.j.quando di.le.ce.
So. intellige ꝙ hic debebat tenere ĩ depoſito ita ꝙ inde nul

lum cõmodũ ſentiret.¶ Vltimo op.quo ad pꝛopoſitũ lʒ iſta

ſempꝛonia repudiet ⁊ hereditatẽ nõ adijt poteſt retinere pecu
niã tanq; miniſter.quoniã ille ꝗ nõ eſt heres poteſt eſſe mini/

„☚

ſter. ut.l. alimenta in pn. . de ali. ⁊ ci.le. cũ ſi. So.quãdocũq

heres inſtitutus efficitur miniſter vł executoꝛ teſtamenti. ſi re
udiat hereditatẽ nõ põt retinere officiũ executiõis.caſus eſt
ic T. ..de deics.1.uctus⸗ uoctene mẽti. .
4 Legato incepto per moꝛtẽ
tia herede.cSeriho li⸗ ſibi in⸗
Aiunctũ extinguitur quo ad oẽs. h. d.⁊ cõcoꝛdat.j.de
ali. ⁊ ci. le.l.ſtichus. S.j. ¶ Op.imo vigerur clegatt deficiẽs
remaneat apud heredẽ cũ ſuo onere.ut.C.de cadu.tol.S.pꝛo
ſcðᷣo..S.in nouiſſimo.x.j.ti.j.⁊.l.ſi ab eo. So.h̊ legatũ cepit
in perſonã legatarij ⁊ finitũ eſt 'm legati naturã ⁊ uolũtatem
defuncti.ſed in cõtrarijs nunꝙ; legatũ cepit uere ⁊ eſt ſinitum
circa cogitationẽ ⁊ uoluntatẽ eſmctt. maralt he ſel
5 Legato generali per ſpetia/
Cimarco. e derggal qñ 1 ſimplicit
non ob eãdẽ cauſam.h.d.tex.ibi neqd hij deſijt. per
hec uerba videt᷑ legari quod pᷣſtabat in vita.ar.j.ti.j.l.ſẽpꝛo/
nio.S.fi. ¶ Op.j.de adi.le.l.alimẽta.S.baſilice.⁊.l.ſtichu in
Sn. So. illud apparet eẽ ex expꝛeſſa uoluntate deſũcti.ita di
cit gl. ſed ueritatẽ nõ continet.q; ibi uoluntas deſũcti nõ erat
expꝛeſſa. Quare dic ſm DHi. ꝙ ibirelinquebat ob eãdẽ cau/
ſan unge enaiti etiẽ derogat. hic uero relinquebat ſim

(Aini Quod deficit in fructu vnius anni ſupplet᷑ ex ſru
— II. ibus ſequẽtiũ annoꝛũ in annuo legato. h. d. häc

Jel m Pe Ploquiturin legato reiterabili.ibiloq/

tur in legato alimentoꝛũ qdð nõ ẽ reiterabile ⁊ ſatis in idẽ reci
dit cũ dicto Di.⁊ placet dicta ſo.pꝛo qua ẽ.l.dñs.S.ſfi.de vſu
fru. ¶ Op. de.l. doli clauſula. x.l.ſtipulatiões cõmodiſſimũ.
j. de uer. obli. ubi clauſula generali ad ſpeciñcata nõ refertur
So. dicit Me.in.l.doli clauſula.⁊ Ci.refert in.l.cuʒ queſtio

in fi. C. de lega.qꝛ ibiloqtur qñ pᷣceſſit diſpoſitio general ⁊ ſeg
tur ſpetialis.ſecus ecõtra.ſi pꝛecedit diſpoſitio ſpetialis ⁊ ſeq/
tur generalis.⁊ ꝑ hoc ſoluit.q.illã.Si teſtatoꝛ legat cappam
fratribus ⁊ pꝛioꝛi bibliã.Cõtra hoc videtur tex.j.de pec.le.l.

ſeruo. Dicã de hoc ĩ.l.qſitũ.S.pe.de fun.ĩſtruc.

* titie Siteſtatoꝛ religt ad pondus qð p̃ſtat
utio titi numerũ ad põdus tñ ualet legatuzʒ
h. d. Rõ dubitadi colligit ex ſũmario ut.S.vidiſtis.facit ad

hoc.l.que extrinſec in ſi.j.de uer.ob.

—☛

ctũ fauoꝛe nilioꝛũ. pic uero nõ fuit factũ ꝓpter matris utilita
tẽ ⁊ hec uera. C Op.quãdo cõditio mixta deſicit.deſicit reli

ctũ.ut.l.j. C. de inſti.⁊ ſubſti.x.l.in teſtõ.j.de con.⁊ de. So.
hoc ſpetiale fauoꝛe alimentoꝝ.ita dicit gl.⁊ bene.ꝗcqd dicat

Pe. ⁊ dic ut dixiin.l.illis libertis.j.de cõ.⁊ de.

— titi 4 elictũ ſacerdoti uel miniſtris eccleſie ipſi ec/

R*cleſie videt᷑ eẽ relictũ.h.d. Nicitur hic ꝙ legan

do ſacerdoti videt᷑ legare eccleſie an ſit ueruʒ indiſtincte. DPic

ut dixi.j.de re.du.l.ciuibꝰ.¶ Quero quid ſi aliꝗs reliqt fuo
uel filio alieno.an videt᷑ relictũ cõtẽplatione patris uel domi⸗
ni. Hic videt᷑ ꝙ ſic.qdð dic ut dixiĩ.l.lio.j.de dona.cau.moꝛ.
⁊T hoc nõ.in.l..C.de uſufru.¶ Quero cũ decretaliᷣ dicat ꝙ
fratres minoꝛes hereditati totaliter ſint incapaces ⁊ ipſi faci
unt inſtitui guardianũ ſeu cuſtodẽ eccleſie uel altare an uale/
at. Nicit h ꝙ miniſteriũ ẽ deſignatũ tẽplo ſʒ tẽplũ iſtoꝝ non ẽ

capax.ergo ⁊c̃. In ↄꝛiũ q; iſta ĩterpᷣtatio ꝙ videat᷑ relictũ tem

plo ẽ iõ q; ẽ fauoꝛabilis.ſ̊ ſi ex iſta ĩterpꝛetatiõe diſpoſitio ſie
ret nulla nõ eſt flenda.iĩmo videt᷑ relictũ ipſi nõ tẽplo.ut.l.quo
tiens.j.de re.du.de hoc dixi in pᷣmo libꝛo minoꝛicarũ.¶
timo iſte tex. videt᷑ eẽ Z ea qᷓ dixi in.l.legatũ.S.e.ubi videt᷑ ꝙ
nõ debeat ĩtelligi annuũ niñ in certis caſibꝰ.ſʒ rñde ꝙ h̊ dʒ in

telligi annuũ.qꝛ ẽ caſus fauoꝛabilis.q;ꝛ ad pias cauſas. Item

d hic perpetuo an debeatitelligi in ſecula ſeculoꝛum uel uſq;
ad centũ annos.Gl.videt᷑ uelle ꝙ perpetuo.⁊ poſtea allegat
ll. que faciunt ꝙ uſq; ad centũ annos duret ſicut in uſufructu.
dicã.j.e.l.pe.pleni ui anſnhuet terig⸗Seſtormm⸗
— Alienatio hereditatis nõ ex
5 berto ſuo.ieloa pꝛeſtãdum ex

A⸗ ditu certe rei.h.d.
liberto: Legatarius onere extrinſeco grauatus

?nõ defalcat ð̊ legatariũ lʒ ſibi ſuerit defal

catũ.h.d. ¶ Op.ergo ⁊ videt᷑ ꝙ legatari detrahat ſalcidiazx
ʒ ſideicõmiſſariũ ut.l.penales in fi.j.ad.l.fal. So. hic legata/
riꝰ fuit grauat dare aliqd extrinſecũ.q;ꝛ füdus cũ fuit legatus

fuit grauat in. x. ſz in vꝛijs fuit grauat onere itrinſeco. q; de

bet dare partẽ ei qð ſibi fuit relictũ.de quo plene dic per glo.

j. de cõdi.⁊ de.l.plautiꝰ.⁊.l.facta..titius.j.ad tre. ⁊ in. l. cʒ

er AAYA xuoluntate deſfuncti
. ilium cx dodrate. cnoᷓ iure fideicom/
miſſi ꝑcipitur ex uolũtate defũcti in ſideicõmiſſũ deducitur ⁊
fruct pcepti iudicio teſtatoꝛis.h.d.⁊ ẽ notabil caſus. Nota
wꝓillud qdð ꝗs hʒ iure fideicõmiſſi uenit in reſtitutionẽ trebel.
Dedo nõ q illud qð ꝗs ſibi deducit iure falcidie cõputat᷑ in
farta ſibi debet reſtitui. Lertio nõ ꝙ fruct pcepti iudicio te
atoꝛis ueniũt in reſtitutionẽ qñ dilatio fuit appoſita fauoꝛe
fideicõmiſſarij. ¶ Op.⁊ videt ꝙ fideicõmiſſũ vniuerſale non
neniat in reſtitutionẽ. ut.S.ti.j.l.ſi titius. So.ibi pᷣ rogauit ⁊
poſtea ſideicõmiſſũ reliqt.h̊ͥ econuerſo.ut nõ.in.l.marcellus.
S. qdã ·j. ad tre.⁊.l.cũ viru. C. de fideicõ. ¶ Scðo op. h fuit
rogat reſtituere poꝛtionẽ hẽdita.ergo id qð hʒ a iure ſidei/
cõmiſſi nõ uenit in ſideicõmiſſũ.ut.l.marcellus.S. qdam.j.ad
tre. NPoſſem dicẽ ꝙ ibiloꝗtur in pᷣlega particularib qᷓ non

veniũt ĩ fideicõmiſſi reſtitutionẽ. ut.j.ad trebel.l.poſtulate.

vo logqtur ĩ ſideicõmiſſo vniuerſali qð hʒ viʒ hẽditaſ..ut.l.ſi ſi
li.S.qdð cũ eo.⁊ iõ uenit ĩ reſtitutionẽ. Hec ſo.ẽ ð caſũ.d.l.ſi ti
ti in fi.S.ti.jiubi appellatiõe hẽdita᷑ nõ cõtinet ſideicõmiſſũ
vle. dic ꝙ h ẽ iſtud ꝓpt pſũpt uolũtatẽ defũctiꝗ rogabat no
uer cã de reſtituẽdo milio ſuo.vñ vᷣbũ hẽdita ſimplicit platũ in
talee tota hẽditate.⁊ ſic de eo qð uxoꝛ cepitiure ſideicõ/
lcũ als totã hereditatem nõ hẽret.Als aũt aphenztiolte
editatis

. Si conditio deſiciat per moꝛtẽ eius in
a Nnua. t erſonã confertur non extinguii
N — be
Wlegatũ.h.d. ¶ Op.S.e.l. ſeio. So.ibilegatũ fuit fa-

—

0.

— — — —

bẽditatis nõ ↄtinet᷑ tale fideicõmiſſũ.ut.ðS.ti.j.l.ſi titius in ſi.
Intellige ergo.l.noſtrã tm h̊ caſu qñ exne rogatuos reſtituẽ
partẽ hẽditai filio qᷓ caſu itelligo partẽ hereditatis id qð capi
tur iure ſideicõmiſſi.ſʒ ſi eẽnt duo ſilij inuicẽ rogati tũc app
latiõe hẽditat᷑ nõ cõtinet᷑ ſdeicõmiſſũ q; ẽ par fauoꝛ utriuſq;
ut. S.ti.j.l.ſutitiꝰ.Sʒ ẽ recurrẽdũ ad diſtinctionẽ.l.cũ virũ.C.
de ſideicõ.x.l.marcellus.S.qdã.j.ad trebel.ubi plene dicam
¶ Quero rogat ẽ ſiliꝰ ꝙ ſi deceſſerit ſine liberis medietateʒ
hẽditat reſtituat ſilie ſue.aliã medietatẽ pauꝑib.iſta ſilia egit
ad ſupplemẽtũ.utrũ id qdð aduocauit agẽdo ad ſupplementũ
ↄtra uolũtatẽ deſũcti cõputet᷑ ĩ eã partẽ q ſibi dʒ reſtitui. Di/
co ꝙ caſus ẽ h ꝙ ſic ⁊ ẽualde notadũ. Nec ob.ſi dicis ꝙ loꝗ
tur in falcidia.qꝛ ↄ uolũtatẽ defũcti aduocat.ſec putarẽ ſi fm
uoluntatẽ deſuncti aduocaret. qꝛ ceſſat rõ hui.l.
¶ Lutins Silegatari'nõ ĩplet modũ a teſtatoꝛe adie/
ctũ legatũ ſibi ſolutũ reuocat.h.d.¶ p.⁊
videt᷑ ꝙ lʒ nõ fiãt certamiĩa in ciuitate ꝙ pecunia debeat ↄuer
ti in alios uſus ciuitatij ut.l.j.⁊.l.iiij...de admi.re.ad ciui.ꝑti.
⁊.·j.ti.j.l.legatũ.Ro.⁊ Hu.fatẽtur ↄꝛiũ.Hec gl.dicit ⁊ ẽ opi.
Aʒo.qꝙ ille.ll.loquũtur q;ũ teſtatoꝛ ſimpliciter dixit.ſʒ h teſta/
toꝛ ꝓuidit expꝛeſſe ꝙ ſi hoc nõ ſieret ad ſuos hẽdes reuertere
tur qð tene mẽti.Ex q̃ ſolutiõe habes ꝙ oẽs.ll.q̃ dicũt ꝙ pe/
cunia ad vnũ uſũ relicta poſſit cõuerti in aliũ uſũ ex auctoꝛita
te ſuꝑioꝛis ſũt uere niſi teſtatoꝛ ꝓuideat ꝙ debeat fieri ⁊ il⸗
lo nõ facto ꝑueniat ad hẽdes qꝛ tũc nõ põt ſieri trãſmutatioĩ
aliũ uſũ.¶ Altio inducit᷑ iſta.l.in ar.ad.q.ſi ciuitas exegit de
bitoꝛes alicuiꝰexpulſi de ciuitate an ſint liberati. HNic videtur
tex.ꝙ ſic qð dic ut nõ.ꝑ Di.in.l.creditoꝛ in pn.j.de ſol.⁊ ibi

plene dixi

Miniſter elect ad diſtribuẽduʒ ſatiſdare
Largius. dʒ niſi pauꝑ ſiat teſtatoꝛe ignoꝛãte.h.
d. ⁊ ẽ ſingularis caſus. Mõ tex.in ſi.ibi niſi viuente teſtatoꝛe.
Pꝛimo nõ ꝙ executoꝛ teſtamẽtarius nõ dʒ ſatiſdare.qð
dic plene.ut.l.diuꝰ.j.ſicui pluſq; per.l.fal.¶ Secũdo nõ di/
ſtinctionẽ q ſit hic.q diſtinctio facit ad.q.de pcuratoꝛe ꝗ poſt
mãdatũ ẽ effectꝰ pauꝑ ꝙ eoipſo eſt reuocatꝰ ut nõ.ꝑ RBi.j.de
ſol.l.ſ’ cũ coꝛneliꝰ in ſi.¶ AQuerit gl. h loqtur qñ viuẽte teſta/
toꝛe ẽ effectꝰnõ ſoluendo.ſed quid ſi poſt moꝛtẽ.Nicit gl.idẽ
7 multo magis.

„ inita cauſa dilationis dʒ ceſſare
Hater duos. Finita cauſa di Dl,uel alirer. Diſ

poſitio collata ĩ tps q tutela finit pubertate ſoꝛtit effectũ etiã
ſi tutela ſiniat moꝛte.h.d.⁊ ẽ ſubtil caſus.¶ Op.ex gl.dẽ h ꝙ
videt q̃ſ cũ tutoꝛe locutꝰ. Cõtra in dubio nõ pꝛeſumit ꝑſona
extriniecꝰ.ut.l.ſi ita ſtipulat.S.griſogonꝰ.j.de v.ob. Iteʒ in
dubio id qð agit videt agi noĩe ꝓpꝛio.ut.l.⁊ magis.j.de ſol.ſʒ
H dẽ ↄꝛiũ ergo male.dicit eni ꝙ in dubio q̃ſi cũ tutoꝛe v agi.
Pꝛedicta ſũt uera niſi ex q̃litate rei ſuꝑ q̃ it diſpoſitio ſeu ex
diſpoſitionis q̃litate aliud ꝑpẽdat.hoc ꝓbat᷑ in.l.poſt moꝛtẽ.
S.qñ ex fac.tu.⁊ de admi.iu.l.cũ poſt.s.j.ita in ꝓpoſito teſta
toꝛ loq̃bat᷑ ſuꝑ reb pupilli ⁊ diſpoſñitionẽ ſuã retulit tm ĩfra tẽ
poꝛa pupillaris etat ⁊ loqᷓbat᷑ c ſucceſſoꝛe ſeu fratre gerat tu
toꝛ ſiduciari.nã ex his patet ꝙ cũ q̃n tutoꝛe eſt locut. Nicii
h ꝙ ptinꝰ dʒ reſtitui.Cotra imo dʒ expectari tantũ tp̃s ꝙ ad
pubertatem ꝑueniat.ut.l.ex his.C.q di.le.ce.⁊ qdð nõ.j.ad
tre.l. ſe ſaturninꝰ. So.dñi ↄꝛia loquũtur qñ tpᷣs eẽt adiectũ
fa grauati.hᷣ vo tpᷣs erat adiectũ gra honoꝛati.hoc ẽ in ius

ratris minoꝛis.hec ſol.nõ ẽ uera.qꝛ eti hic gra fratris maio

ris.q; ĩteriʒ debebat ꝑciꝑe fruct.iõ dʒ expectari tp̃s pubtaiʒ
⁊ ꝓ hoc videt᷑ tex.in.l.ſrmio.S.j.j.q di.le.ce.So.h teſtatoꝛ
videi ſe retuliſſe ad tps ꝗᷣ tutela ſiniet.iõ nõ refert ſiniaĩ moꝛte
nel tpis curſu. ſile i. l.mulier.j. ad tre. x.l.iij.in pn. C. de iſti.⁊
ſubſti. Ael alit lõga dꝛia ẽ an pᷣ legatũ relinqᷓtur alicui ⁊ po/

ſtea ali aſſumat᷑ executoꝛ.tũc eni uere executoꝛ ẽ.lʒ aliqð com

modũ eiuſdẽ remuneratiõis ſentire debeat.iõ ad hẽdẽ nõ trã
ſit. caſus ẽ h x.l.a filia.S.fi.j.ad tre.Si vo legatũ cõfert in ali⸗
quẽ pncipalr ⁊ ẽ rogai de reſtituẽdo alteri in tẽpus certe eta
tis cui illud idẽ pᷣ nõ legauerat.tũc loqtur.l.ex his.j.q di.le.
ce.⁊ qd nõ.i...ſeius ſaturninꝰ.x.d.l.firmio.S.j.j.q di.le.ce.⁊
iſta ſo.ẽ magis general ꝙ; pcedẽs. ¶ Op.dẽ hᷣꝙ frater ma⸗
ioꝛ interiʒ lucrat᷑ fruct.Cotra de.l.ſiita. S. pegaſus.S.de le.
ij. x. l.ĩ fideicõmiſſo.. npollidi S. veuſr. So hor iõ. quia
teſtatoꝛ expᷣſſe uoluit ipſu lucrari redditꝰ.¶ Querit gl.quid
ſi frat iſte nõ eẽt tutoꝛ.an iſta.l.pẽret locũ. Rog.per elegãtia
ba dicit ꝙ ſic.qʒ puto uerũ.⁊ hoc mõ.:.iſta pot itelligi ⁊ qd
dicit in tex.q̃ſi cũ tutoꝛe.expone.i.q̃ tutoꝛe ſeu defenſoꝛe.nõ
ꝙ eẽt tutoꝛ.⁊ hoc innuitlĩ̃a qſ h poſita qᷓẽ nõ ipꝛopꝛietatis.
Altio nõ iſtũ tex.Fm intellectũ ꝙ ſinita cauſa dilatiõis ſini

bis Fuitutes in pᷣdio alieno.ut.l.uti frui.in ſi.S.

De uſuſfru. legs.

tur dilatio. .Facit ad id qð dixi in.l.a filia.S.ñi.j.ad tre.⁊ in.l.
ſiꝗs ita.S.de acꝗ.here. S MGU
2I; ufficit anni initiũ eẽ ceptum.
D Ilie mee. hoc dicit. Habes ſimile. S. e.l.a

2 Legatũ relictũ in diẽ rei/
im quidam.c Pu⸗ intelligit᷑ eẽ annu
m ⁊ ppetuũ.h.ð.⁊ ẽ mirabił.l.¶ QAuero deq̃ die
itelligat᷑. Gl.itelligit de die natali.i.natiuitaſ.vl de die natali
i.die moꝛꝭ.q; tũc naſcuntur ad gliaʒ.Sʒ Fᷣm hoc qꝗᷓro de tali
qõne qda iuſſit ꝙ die moꝛtis ſue debeat ſieri vna ſeptima ban
dita.debebit ne ſieri quolibet anno. Hic videt᷑ caſus ꝙ ſic ĩtel
ligẽdo de die moꝛiſ. De.tñ dicit Zꝛiũ.qꝛ ĩtelligit hãc.l.qũ eſt
dies reiterabilis ppꝛie.ſʒ in qõne ꝓpoſita nõ ẽ ꝓpꝛie dies reite
rabił.qꝛ dies moꝛt ꝓpꝛie ẽ vna tm ⁊ illa dies q ẽ reuoluto an/
no nõ ẽ illa ꝓpꝛie.ſʒ ẽ tota quota ſuit dies moꝛb.⁊ in dubio de
bemſtare ppꝛie ſignificatiõi.ut.l.nõ alit.S.de le.iij.⁊c B puto
uerũ.¶ Itẽ qro teſtatoꝛ reliꝗt fratrib minoꝛib in feſto ſãcti
frãciſei vnã pietãtiã. Nidet᷑ ꝙ oĩ anno debeat fieri iſta pietan
tia p iſtũ tex.lʒ nõ dicat᷑ qlibet anno.⁊ Gui.de ſuʒa.tenebat
iſtud. Ego vo ſalua ueritate ĩtelligerẽ ꝙ deberet pᷣſtari tm̃ ſe⸗/
mel. caſus ẽ in.l.eũ ꝗ calẽ.j.de vbo.ob.⁊.l.boue.S.hoc ſᷣmo/
ne.j.de v. ſig. facit. S.de le.ij.l.cũ pater.S.pẽ circa fi.F. Ad.l.
iſtã rñdeo ꝙ iperatoꝛ iſtã interpᷣtationẽ fecit ex qlitate ꝑſone
relinquẽtis ⁊ ei cui relinqbat.iuſſit enĩ dari decurionibꝰ ⁊ ſic
ex q̃litate pꝑſone pᷣumit ꝙ noluerit dari ſemel tm̃.ar.l.ſʒ ⁊ ſi ſu
ſcepit.S.j.S.de iudi.ſʒ in qõne ppoſita qñ relingꝗtur fratribus
minoꝛibꝰ uel alijs religioſis pcipue mẽdicãtibꝰ.certe pꝛo ſatiſ
datiõe habebũt vnã pietãtiã ⁊ ita intelligem hic.ſi decurioni
bus eẽt relicta magna quãtitas.qꝛ ſemel tm debetur qꝛ ceſſat
illudviſimile exquo ĩperatoꝛ reſcripſit. ita intalig hãac.l.
. ãtũ ẽ dicẽ ꝑ q̃drienniũ q;tum
Am erat. ingulis arngocade rõne tan
tũ ẽ dicẽ ꝑ annũ quãtũ ſingulis annis.h.d.⁊ ẽ mira/
bilis.l. Dẽ ꝙ perꝑetuã pẽſitationẽ.q̃ro utrũ ſiniat cẽtũ an/
nis ſicut uſuſfruct. QAuida dicũt ꝙ ſic.Alij ꝙ nõ.ut in gl.pa
tet.Quid ſit notũ ſeu notoꝛiũ dica.j.ti.j.l.ſi uſufructus.
BDeuſufructu legato. NRubꝛica.

¶ Mictũ eſt. S. ti. ꝓximo.l.in ſingulos.ꝙ legatum uſufructꝰ

eſt ſimile legato annuo.iõ poſt pᷣcedẽtẽ titulum ponitur iſte ti
tulus.Querit glo.in quo differt iſte titulus a ti.de uſufructu.
Ruñde ut in glo. patet.
Ec uſus VAſufruct ſeruitutis real nõ
— R HOvpõt legari ut pꝛopꝛie p̃ſtet. ſz
pᷣſtabit᷑ pꝛout põt.h.d.⁊ diuidi in tres partes.
Pꝛimo ponit vnũ dictum. Scdo rñdet tacite
obiectioni.Tertio ponit᷑ qdã ꝓuiſio circa pᷣdi
a. ſcda ibi nec erit. tertia ibi ſʒ ĩcerti.⁊ gl.nr̃a
⁊ doc.qui ſcribunt hᷣ legũt.l.noſtrã in eo ꝗ hʒ buitutẽ realem
in fudo alterius ⁊ legat uſufructũ illius ſuitutis. Nõ tex.ibi
8 ſeruit ⁊c. Itẽ nõ.tex.ibi q; id neq; in bonis.¶ Op.⁊ vi⸗
etꝙ Fuit uitu poſſit oſtitui.ut.s.de ſer.ru. pdi.l.iij.⁊.l.p
quẽ locũ.S.cõia pᷣdi.l.ꝗ ꝑ certã.So.ille ꝗ hʒ ſuitutẽ nõ pot
ↄſtituẽ uſufructũ uel aliã vᷣuitutẽ.ſʒ ꝗ hʒ fuduũ fuiẽtẽ põt cõce
dere fuitutẽ tibi.nõ tñ ꝙ illa fuit ſit uitꝰ Fuitui ſʒ ẽ alia kuitꝰ
habita a füdo nõ ab illa Fuitute. ¶ Op. dẽ H ꝙ fuitꝰ nõẽ ex
bonis nec ex bona.Cõtra imo ſemꝑ ẽ ex bona-Rdehklur no
i uſufruc. pe.
So.expone nõ ẽ ex bona nia hoc ẽ ꝙ ipſa fuit ſit ꝓꝑꝛietas
aliena. ʒ in re aliena füdet᷑ tñ nõ ẽ ppꝛietas alteriꝰ.¶ Op. ꝙ
ſit in bonis.qꝛ id eſt in bonis cui habem actionẽ ⁊ exceptio/
nẽ.ut.l.rem in bonis.j.de acq.re.do.Hicit gl.nõ dẽ eẽ in bo
nis duplici de cauſa.pᷣ qꝛ non põt alienariꝑ ſe ſine fundo nec
poſſet alienari ei qno hẽret fũdu.ut iſti.de uitu.S.iõ aũt. ⁊.l.
ſi in aliena.S.j.j.de uſuca. Itẽ alia rõne nõ dẽ eẽ in bonis.ꝗa
ſicut manica ꝗ accedit ueſti dẽ nõ eẽ.qꝛ effecta ẽ acceſſio alteri
us.ita fuit nõ dã eẽ in bonis.q; dĩ eẽ acceſſio alter. accedit
eni pᷣdio.ut.l.eũ ꝗ.j.de uſuca.⁊.l.reruʒ mixtura.e.ti.tñ largo
mõ ſumẽdo put ſumit in.lerẽ in bonis.bñ dẽ eẽ in bonis.NVi
citur h ꝙ ᷣuitus fuitutis eẽ nõ põt.mõ q̃ro quõ ꝓbetur iſtud.
Dicit gl. ꝙ ꝓbat argumẽtãdo a toto.ſic qꝛ fuit P ſe intellecta
ĩ abſtracto nil ẽ nec hʒ aliquẽ fructũ ut.l.videam .8. de uſur.
Itẽ ↄſiderãdo eã ꝓui ẽ in cõcreto.hoc ẽ in loco fuiẽtinõ põt
cõſtitui fuitꝰ.qꝛ locus ſeruiẽs nõ ẽ in dñio ei ꝗ cõſtituit ſuitu
tẽ. ita dicit gl. ¶ Querit Hi.ꝗd vult dicẽ AS dicit argumẽ
tãdo a toto. Dicit Pi. argumẽtat᷑ a toto.ſ.integrali. NPe.ʒ.
imo dʒ dicẽ argumẽtãdo a toto uli.ꝓbo hͥ argumẽtat᷑ negati
ne. ſz c arguil a toto itegrali nõ ſegtur argunetum negatiue
a

èM

Heuſuſru. lega

fm logicos ergo ⁊ẽ.exẽplũ ſi dico nõẽ dom nõ ſequeretur er
go nõ eſt paries lIzʒ ſeq̃tur affirmatiue.qꝛ ſi dico dom eſt bene
Tacur ergo paries ẽ. Sʒ argumẽtũ a toto vniuerſali ſequitur
nẽgatiuèe Iʒ nõ affirmatiue.exẽplũ ſi dico nõ ẽ animal.ſeqtur
ergo nõ eſt hõ.ſʒ affirmatiue nõ ſeqtur.animal ẽ.ergo hõ eſt.
Digete dñi nõ ẽ uerũ qð h̊ dicit He.qꝙ argumẽtatur a toto
vli.qꝛ nullũ ẽ totũ vle.ĩmo ponimꝰ quada fuitutẽ indiuiduã
quã ſiꝗs hbʒ nõ põt legare eiuſdẽ uitutis ſuitutẽ.ſicloqmur ĩ
particulari accipiẽdo ſuitutẽ ꝓut ẽ in abſtracto uel ꝓut eſt in
cõcreto.Quare dic ꝙ gl. vult dicẽ argumẽtatur a toto.i.a to
to nel ab oĩbus partib ſufficiẽter enumeratis ⁊ ſic a ſufficiẽti
diuiſione ⁊ H ẽ ueritas. Sum expediti de lec.gl.⁊ doc. Iſta

lec.ſalua reuerẽtia gl.⁊ doc.nõ ꝓcedit in.li.iſta.nã ſi nos legi

mus iſtã.l.ꝙ ille legat ſeruitutẽ cui puit debet᷑.tũc remedium
poſitũ ꝑ iuriſcõſultũ in fi.l.erit falſũ.qꝛ ille q hʒ ſeruitutẽ non
põt ſeruitutẽ alij cõcedẽ aliqͥ mõ.caſus eſt in...ex vico de ſer.
ru. pꝛedi.niſi hoc facẽt ꝑmittẽte dño fũdi uiẽtis.ut.l.cũ eẽnt
in fi. T ibi nõ. gl. S.de ſer.ru. pᷣdi. Vñ lec.iſta nõ videt᷑ pcedẽ
niſi ſuſtinẽdo gl.dicam⁊ ſoꝛte non male.ꝙ iſtud qð dẽ ꝙ he

res dʒ dare facultatẽ agẽdi uel ſeruitutẽ cõſtituere.ſaciat hoc

redimẽdo hoc a dño fũdi ſeruiẽtis.als iſta lec.nõ põt ſuſtine
ri.Sʒ certe etiã iſtud dictũ nõ ẽ tutũ.nã cũ legauerit nſufru/

ctũ reſpectu illius iuris qð habebat ſi de illo iure nõ põt dari

hẽs nõ cogit redimere.ut.l.qð ĩ rerũ.S.j.S.de le.j.⁊.:.ſinxoꝛ.
C.de lega.iõ iſta lec.nõ placet. Legam ergo alio mõ.ut tota
iſta.l. loq̃tur in dño alicui fundi qꝛ legat uſufructũ iure eũdi
ſuũ ꝓpꝛiũ fundũ.dicit iuriſcõſultus ꝙ nõ põt ſieri.qꝛ ſeruitꝰ
Fuitutis ⁊c.⁊ hoc dicit in pma parte.in ſcdᷣa parte pone caſũ
ſic.Cõtra cũ fuitutes ſint in bonis ergo ⁊c̃. Rñdet iuriſcõſul
tus ꝙ iſta ſeruitus nõ eſt in bonis necex bonaimo nõẽ in re
rũ na.q;ꝛ q hʒ fũdũ ppꝛiũ nullã ibi fuitutẽ hʒ.Tertia pars eſt
clara ⁊ ſine ſcrupulo ꝓcedit ⁊ de neceſſitate ſic debet itelligi.
¶Et pꝛo declaratiõe.l.op.ꝙ etiã ille cui debet fuit poſſit eã
legare.q; põt eã pignoꝛi dare.ut.l.ſi annue.S.de pigno.Gl.
pma illius.l.ponit duas lec.p̊ põt pignoꝛi dari via a dño uel
ab eo cui debet via in eo ꝙ dicit a dño bñ dicit. ſ in eo ꝙ diẽ
nel ab eo cui debet᷑ via male dicit.⁊ hoc tenebat Ci.me audi
ente. His pᷣmiſſis qᷓro qᷓẽ rõ ꝙ ſeruit fuitu᷑ eẽ non põt.Rñ/
deo ſm caſũ quẽ poſui fuit fuitutis nõ põt eẽ qꝛ fuitus non
eſt firmata. Item Fm caſũ gl.nõ põt eẽ ᷣuit ſeruitutis ⁊ ẽ ue/
rũ p.l.cũ eẽnt in deſru i. ⁊ tũc ſũt due rõnes.vna ẽ
r

ſruc. ubi dẽ ꝙ petit uſufruct:. So. expone uſufruct.i.eſtima
tio ei ut ibi no. ¶ Itẽ op.ꝙ uſufruct poſſit peti q; poſſũ pete
re fructũ ut cõſequar itereſſe.ut nõ.in.l.j.in pꝛin.S.de act.em

pti. t. l. ij. S. itẽ ſi in ſacto.j.de uer. ob. Ego dico in.l. ſtipulati

ones nõ diuidũtur. cũ tracto qualiter petatur intereſſe.q ex
ipſa ſacti narratiõe nõ eſt notoꝛiũ factũ nõ poſſe ſieri de cete
ro.tũc pcedit illud qð dẽ. ꝙꝙ poſſũ petere factũ ut cõſequar in/

tereſſe. ut ſi ei ꝗ mihi debebat ſcribere libꝛũ eſt amputata ma/

nus. ſi enĩ peto ſcribi libꝛũ ex ſerie libelli nõ apparet ꝙ ſit am
putata manus.ſʒ q ex üla narratione ẽ notoꝛiũ nõ poſſe fie/
ri poſtea ut h.q; dico ꝙ tali biẽnio debebat dare uſufructum
de neceſſitate petet intereſſe ut h. Et ſi dicis iſta lex nõ facit
ad mãz illã.nã ille q tenet ad uſuſfructũ tenet ad dãqũ.ut.l.iij.
S. dare. . de uſufru. ergo hic logtur in obligatioõib dãdi non
faciẽdi.So.hic loquit in uſufructu ĩ quo anteq gꝗs det ſeu cõ
ſtituat tenet ad dagih eo cõſtituto tenet ad ꝑatiẽdũ ut plene
dixi in. l. ij. S. j. . de uer. ob. Sʒ in ultimis uolũtatibꝰ adita he

regditate ẽ cõſtitutus uſufructus.ſola ergo remanet obligatio

ad patiẽtiã ut nõ. C. de uſuſruc.l.coꝛuptionẽ.ergo ⁊c.¶ Vl
timo nõ ſi aliqs ẽ elect poteſtas pꝛo.vj. mẽſib incipiendis a
pꝓximis calẽdis.⁊ ſic ꝑ cõe ſtet quomin ille exerceat officium

fex mẽſib nõ põt petere ꝙ exerceat officiũ ſex mẽſib. nã põt

petẽ ĩtereſſe ut h.qꝛ aliud ẽ officiũ iſtoꝛũ ſex mẽſiũ aliud alioꝝ.
dixi anno.in.l.ſi ita ſtipulat eſſem abs te.j.de uer. obli.

) Pere teſtamento. ſal. gegeu

hic ꝙ ope cedũt a die petitiõis.ð.j.de op.li.l.ſiquis
hac lege. . iudiciũ. ⁊l:cũ patron in pn. Dicit gl.ibide opis
certis. B de incerſ.¶ Scdo op.ꝙ opꝑe cedũt a die moꝛtis te/
ſtatoꝛis ſicut cetera legata exceptis ꝗbuſdam. ut.C. de cadu.
tol. S. in nouiſſimo. So.ope intereſſe dicũtur cedere quaãtum
ad hocut ſint in obligatiõe a die petitiõis ut h.⁊.l.iterdũ.j.de
uer. ob. in Pn. ſ quãtũ ad trãſmiſſionẽ cedũt a tpe moꝛt. ꝓba
tur in.l.ij. S.e.ubi oꝑe trãſierũt ad heredẽ.ſʒ regula ẽ.ꝙ etiam
legatũ purũ qð traſmmittit ad heredes cedit a die moꝛtis.ut.d.

S..in nouiſſimo. ¶ Altimo iſta.l. ſacit ad.q.qñ ſamulus inſir

mat᷑ an debeat habere ſalariũ. Nidet᷑ ꝙ ſic qſi dño ꝑeant oꝑe
de hoc ? gl. in. l. arboꝛib. S. de lllo. ð. de uſufruc. ueritas ẽ in
Sꝛiũ.ut.l.ſi vno. itẽ cũ qdã.S.loca.⁊ ibi nõ. Non ob.h.l.qꝛ

iſte tractabat de lucro merito ꝓpter infrmitatẽ ꝑdit lucrum.
nõ aũt debet pati dãnũ.i.dare ſalariũ tẽpoꝛe infirmitatis ut

in gl.q; aut ↄſiderameã in abſtracto aut in cõcreto.ut.S.di Dicit. . item cum quidam.
xi.alia rõnẽ aſſignat Ol.uſufruct puitutis eẽ nõ põt qꝛ ſunt uſufructus ¶ Querit gl. utrum ali⸗
ſub diuerſis generib buitutũ ↄꝛijs ĩſpecta tã oꝛigie q; effectu. 9 Ui! hethumiig modis finiatur ꝙ; cur
ꝛigĩe qꝛ fuit real nõ põt ↄſtitui non hñti p̃diu.ut.l.pᷣdij.S. — ſu tis cẽtũ annoꝝ. Gl.ꝙ ſic videlicet non utẽdo vł

coĩa pᷣdi.ſ̊ uſufruct ſic. Itẽ effectu qꝛ pᷣdialis eſt indiuidua ſʒ

l. uſuirt 4 ſiciuitas aratrũ patiat. ut.l. meui. S. fi. S. de le.ij.x.l. ſi uſuſru
ꝑſonał nõ ẽ idiuidua.ut.l..j.S.ſi uſufructꝰ.j.ad.l.fal.ergo iſta

ctus. ¶Querit gl. an idẽ ſit in annuo relicto ciuitati ꝙ in uſu
talia ↄꝛia nõ pñt eẽ circa idẽ.ita dic Ol.⁊ bñ.tñ iſta rõ nõ cõ ſfructu ut finiat᷑ cẽtũ annij. Rog.ꝙ nõ nt nõ.in.l.annuã.⁊.l.
cludit niſi ꝙ uſufruct'ſeruitutis eẽ nõ poſſit. Sʒ nõẽ gnãlis annua in fi. ⁊.l. antepe. S. ti.j. Hu.dicit idẽ qð in uſuſfructu.al
ad id qð dꝛ ſeruit Puitutis eẽ nõ põt.Auare dat aliã ronẽ.qꝛ legat.l.in ſingulos.S.ti.j.ubi ſicut moꝛte ſinit uſufruct. ita ⁊
Fuit ẽ quedã q̃litas nõ aũt ſubſtatia.ut.l.qd aliud.j.de uer. gnnuũ relictũ. Hãc.q.habes ĩ.l.pe.S.ti.j.⁊.l.annua.e.ti.Sʒ
ſig.cũ ergo q̃litas nõ poſſit eẽ ſine ſubiecto.ut.l.j.s.de uſufru. puto opi. Hu. uerã pho inter uſufructũ ⁊ annuũ relictũ ẽ ſimi
de neceſſitate cõcludit ꝙ ſeruit ſeruitutis eẽ nõ põt ſicut non kundo niſi in his ĩ qb expᷣſſa diſſimilitudo apparet. ergo ⁊c̃.
põt eẽ q̃litas q̃litaſ.qꝛ reqrit ſubſtãtiã aliquã in q̃ ſit.de quo Mõ ob.l.annuã. ⁊.l.annua in fi.⁊.l.antepe.⁊.l.pe.ð.ti.j.que
dixi plene in.l.meuius.S.de lega.ij. Dicxũt ppetuo deberi. qꝛ telligo deberi ꝑpetuo.i.uſq; ad cetũ

dic ibi. S
Legatum caducum uel q̃ſiremanet
J ab eO. a hẽdẽ cũ onẽ ſuo.h.d.¶ Op.

— 111 Iſta. l. ponit tres differen gnnos qð ẽ longiſſimũ vite tẽpus. ut.l.fi. C. de ſa.ſan.ec. Sʒ
P Om mis 0 tias inter legatũ oꝑparũ ⁊ an idẽ c vecleſts Rfidet gl. ꝙ ſic. Idẽ nõ.in.l.an uſufructus
mnm.· Alegati uſuſfructꝰ. ¶ Op. gl. iſti. de acqſi. p arro. cir/ 3. de uſufruc. ¶ Altimo gl. op. de. l. hereditatum.j. ad. l. fal.

ca pn. So.ibi loqtur de opis liberti. hᷣ uero de operis ſerui.
¶QOp. hoc.S.de opis ſer.l.v.Gl.rñdet ꝙ ibi d legat uſu
fructus ſubaudi ⁊ plus.¶Querit gl.quot ſunt differẽtie ĩter

legatũ operaruʒ ⁊ uſuſructus. Vos habetis hic tres.als dic C.de cadu.tol.S.in pᷣ. So.ibi in pꝛonõſcripto.hᷣ ĩ caduco vł
nt. l. ij.S.de oper.ſer. ¶ Quero que eſt ratio dictarũ differen/ quaſi. ¶ Op. S. ti.j.l. titia in pn. ⁊ de ali. le. l. ſtichus. S. j. So.
tiaruʒ. Vide vnã rationem in.l.locus.S.pꝛopꝛietarius.S.de be legatũ incepit in pſona legatarij ⁊ ſinitũ ẽ ſm eius diſpoſi/
uſuſructu. tionẽ ⁊ legati nãm.h uero in perſona legatarij nunq; incepit.

: Pixiin. d.l.tttiiil.
Jtitio. gbiri poſita inter ĩcõpaſſibilia re/
ſoluit᷑ in diſiũctã.h.d.⁊ ẽ nõ.caſus tene
— bene mẽti.Et ꝑ hãc.l.dicũt doc.ꝙ ſi teſtatoꝛ dicitua
feat iure teſti ⁊ codicilloꝝ üla copula ⁊ reſoluii in diſiunctã ut

— zc AQuerit gl. utrum
FODminis quoqd oerpoſſtlocare
IVoperas ſuas in ppetuũ.Et remittit ad notata in.:.iij.
G. ne tñ. Z. de uſufructu. c.l.antiqtas.C. de uſufru.⁊ ibi ꝑ Ci.

nõ. inſti. de uſufructu. S. ne ſi.
Sufructu Mõ põt ꝗs ab eo caſu inci⸗
II. G. pgre quo debet extingui. h.
d. cõcoꝛdat.l.titia cũ moꝛiei..de ucneen Mall
mihi uſufructus: anon
bus faciẽdi qñ deſijt poſſe fieri petit intereſſe. h.d.iſta
.de qᷓ.l. facio feſtũ.j.de ner.ob.l.ſtipulationes nõ diuiduntur

n. ix.q.nõ. tex. ibi peti ꝗqdem ⁊c. ¶ Op. de. l. qſitũ. . de uſu⸗

dicamus uel iure codicilloꝝ. ut.l. fi. ⁊ ibi nõ. C. de codicillis.ſi

mile ſi teſtatoꝛ dicit ſubſtituo vulgarit᷑ ⁊ pupillariter ⁊ ꝑ ſidei

cõmiſſũ.nã nõ põt eẽ ſimul ⁊ ſemel directa ⁊ ſideicõmiſſaria.
iõ6 erit electio ſubſtituti quã uelit eligere directa uel fideicõmiſ
ſariã. ar. bui.l. ? ẽtex.j. ad treb.l. recuſare. 5. titius. ⁊ ibi dixi.
Itẽ dic iſtrumẽtũ ꝓcuratiõis cõſtituit ꝓcuratoꝛẽ ⁊ ſactoꝛẽ

nũciũ ſpetialẽ nõ põt eẽ nũcius ⁊ ꝓcuratoꝛ ſimul.qꝛ ꝓcuratoꝛ

⁊cipit uerba in ꝑſonã dñi nũci iĩ ꝑſona ſua.x ſic erit pcuratoꝛ

uel nücius

“

nu
e

gli
x
te
in⸗
na,

ſe⸗
In
t
lon
c
ene
he
to
4
Um
pot
.

r

4
pi

l.
mn

— — — — *

uel nuncius ꝓut ſibi placebitut h̊. Item facit ad.q.quando
teſtatoꝛ reliqt uxoꝛẽ dñaʒ ⁊ uſufructuariꝗ ut debeat ĩtelligi ꝙ
hẽat dñium plenũ uel uſufructũ ut hic. Sed de cõſuetudine
aliud in uxoꝛe ſeruat᷑.ut.l.j.⁊ ibi nõ.C.ſi ſcdo nup.mulier.⁊
plene dixiin.l.titia in ſi. S.de le.ij.

Abitationis queſtio. on

A hitatio debeat in pncipio anni. nõne hʒ cauſaʒ cõ

tinuã ⁊ ſucceſſiuã ꝑ totũ annũ.ergo in initio nõ põt dari. ut.l.

itẽ ꝗᷓrf. S. q pleto.S. loca. Huius timoꝛe dicit gl. ꝙ iſta.l. põt
loq qñ ipſa habitatio eſt relicta.alio mõ qũ pecunia pꝛo habi

tatiõe relinꝗtur ſ̃m pmã lec.rñdeo ad ↄꝛiũ ꝙ dehet᷑in initio

qᷓtũ ad hᷣ ut iſpiciat᷑ ſi legatarius ẽ capax.ut.l.in ſingulos.⁊
l.cũ in annos.S.ti.j.nõ aut ut poſſit pᷣſtariĩ initio anni. Sʒ Fʒ
ſcdam lec.ẽ clarũ.tñ videt᷑ ꝙ debeat᷑ qtitas eo tpe quo ſoluii᷑
pẽſio nõ iĩ initio.ut.l.nec ſemel.S.ſiĩ hitatiõe q; di.le.ce.ui
timoꝛe ꝗdã dicũt hãc lec.nõ eẽ uerã.ſ ego dico eã uerã.quia
initiũ cuiuſlibet anniĩſpicit.q ad ceſſionẽ diei nõ aũt qtũ ad
ſolutionẽ ut ĩ ↄꝛio.ſile.j.e.l.ſẽpꝛoniꝰ.¶ Quero ſᷣm pmã lec.
d ſilegatari decedat ifra annũ.an trãſmittat ad hitationeʒ
llianmi ad hẽdes. Aidet᷑ ꝙ ſic qꝛ iã ceſſit dies. Cõtrariũ pu/
to q; hĩtatio moꝛte extinguũ ſicut uſufructꝰ.ut.l.cũ antigtas.
C.de uſufru.ſ uſufructꝰ relictꝰĩ ſingulos annos moꝛte extin
guit.ut.l.ſiĩ cũ annos ĩ pn.⁊ in ſi.õ.ꝗ.mo.uſufruc.amit.ſicut
ergo ſi eẽt hĩtatio relicta pꝛo toto tpe moꝛte extingueret.ita ſi
ſit relicta in ſingulos annos. Mõ ob.qð h̊ dẽ ꝙ cedit dies le/
gati.q;ꝛ ẽ uerũ quãtũ ad hoc ꝙ capacitas ⁊ incapacitas inſpi

citur in initio nõ quo ad trãſmiſſionẽ.

NWEres Nõ põt heres tollere edinciũ poſitũ ĩ re
N —Eecuius ẽ alteriꝰuſuſfruct eo inuito.h.d.

—— Tr1r AQueroq̃ eſt ra
z ouenkae

legatũ nſufruct ⁊ vie. Rñdeo ꝙ legatũ vie dʒ eẽ per
petuũ.nt.i..iiij.S.de ui.iõ nõ recipit intermiſſionẽ.ſecꝰ in uſu/
fructu. ¶ Itẽ op.de.il.ſi Fuus.S.de aq̃ plu.ar. So. ibi facta
fuit cõceſſio ſeparatiʒ.ſj h ſiml ⁊ ſemel ſuit facta cõceſſio alt/

gtun. iõ ibi Itplurto uſiree oemen. W
5 ihẽs non pꝛeſta
*8) os ſeparatim. oug onam

Fm deſunctiuolũtatẽ cuilibet tenetur ad id quod ſu

bi deſicit. h. d.

QOp. S.ti.j.l.legatũ.ubi vba quo
Amnas. conee manie atũ rquclin
So. dicit Di. ibi logtur ĩlegato diuiduo hᷣĩ legato
iĩdiuiduo.ut.ð.e.l.cũ uſufruct.⁊ iõ aliud eẽt in uſufructu.ſi le
go uſufructũ qad viues.nã ĩtelligit relictũ ſinguł annij.ut nõ.
i.d.l.legatũ.⁊ iõ ſirelinqtur uxoꝛi donec honeſte vixẽit videĩ
relictũ qꝗd annuum. ⁊ hoc ĩduxi ad.q.iĩ.l.titia.S.ſi.S.de le.ij.

Aui Duos.Ei cuilegat᷑ fructꝰfudi dẽbet᷑ via ꝑ aliũ

fũdũ teſtatoꝛis etiã alteri legatuʒ.h.d.
tene?᷑ ergo hẽs cõſtituere viã legatario uſufruct ꝑ retẽtionẽ.
Op.õ hãc.l.de.l.Fuũ ſilij.S.fi.S.de le.j.ubi hes cogũ eme
renõ a legatario gratis exigẽ. So.va ẽ ꝙ illã itelligamus Fʒ
iſtã ut dicamꝰredimere.ſ.ꝑ retẽtionẽ uel icerti conditionem.
¶ Quero ſilegat ppꝛietas an dʒ pᷣſtari via. DNe hoc ĩi.l.iij.S.
ſi loci.j.de adi.le.examĩabo.j.ti.j.l.j.ubi ẽ ſua matia.

WwWrati eini NRelictũ ad opus illici
Egatũ ciuitati.. dʒz puerti ad opus li
citũ de cõſẽſu partiũ.ſecꝰ ſi ad opus licitũ fuerit reli/

cũ.h. d. cñ.l. ſe. ¶ Op. videt᷑ ꝙ ciuita) debeat hẽre libe nec

debeat ↄuerti in aliũ uſũ.ut.õ.de cõ.iſti.l.j.⁊.l.cõditio.⁊.l.ſi
ſiliꝰ. DPicũt qdã pᷣdicte.ll.loquũtur ĩ ↄditioe ĩpoſſibili.hᷣ ĩ mõ
ĩpoſſibili.ꝗ orhne vitiaret legatũ totalłr.ſʒ fauoꝛe reipublice
ualet ⁊ ĩ aliud opuj ↄuertii.⁊ i h vtit fauoꝛ reipu.⁊ iõ repᷣhen
dut gl.iſtã q̃ dicit ꝙ reſpublica nullo fauoꝛe utii. Aidet id qð
dicũt qũ modus appoſit ab initio ẽ ĩpoſſibil legatũ ẽ ipo iure
nulli.nõ ẽ uerũ ſimplr.ſʒ regꝗrit magnã diſtictionẽ qua ponit
gl.. l. odicil ĩ pn.S.de le.ij.Auid ergo dicemꝰ. Rñndeo ꝙ hᷣ
reſpublica nullo utit puilegio ut dic gl. Nec ob.l.j.⁊.l.oditio
pꝑ ꝗs.ll.videt᷑ q reſpublica hᷣ ſit detioꝛis ↄditiõis q; ali.nam
qñq; teſtatoꝛ adijcit modũ vłↄditionẽ ipoſſibilẽ ob aliquẽ ſ/
nẽ licitũ ⁊ honeſtũ.⁊ tũc ſi nõ põt ĩpleri eo mõ qͥ dixit ↄuertiũ
ĩ aliũ uſũ licitũ ut h dẽ ĩtex.Si vo ad nullũ honeſtũ ſinẽ ↄditi/
onẽ appoſuit nlło mõ dʒ ĩpleri uti.l. ꝛijs.⁊ ſic reſpublica nõ
utit alic puilegio. ita dixii.l.j. S. .. de odi. iſti. Et ꝑ hoc dixi
ꝓꝙ ſi teſtatoꝛ reliꝗt cẽtũ pꝛo miſſis canẽdis q̃ miſſe nõ pñt cãta
ri ꝓpt intdictũ ulud relictũ dʒ puertiĩ aliũ uſũ.ut ẽ caſus h̊ ⁊
idẽ ĩ ſiibꝰ.teſtatoꝛ reliqt vnũ podere ut ibi vnũ monaſterium

N

Beuſuſru. lega.

ↄſtruat᷑.qð tñ de iure ibi ↄſtrui nõ licet.tũc dʒ ↄuerti ĩ aliũ uſũ
piũ ut h. ¶ Queroꝑ qᷣs debeat ſieri cõuerſio iſta ĩ aliũ uſum.
Et videĩ ꝙ ad uolutatẽ coꝝ.ꝗbrelinqtur ⁊ hẽdũ a ꝗb de/
bel ut hĩ eo qdð dic.ꝙ ſiat a pinatibciuitat.hoc ẽ ab eis ꝗ re
gũt ciuitatẽ cui ẽ relictũ adhibit᷑ hẽdibꝰ. In ↄꝛiũ videt ꝙ de⸗
beat ſieri auctoꝛitate pncipis. ut.l.legatu.j.de admini.re.ad
ciui.perti. Rñdeo qũq; relinqtur ciuitati ad uſũ illicitũ ꝗ non
põt celebꝛari.⁊ tũc ipſe part pñt ouertẽ ĩ aliũ uſũ ut h. Auã
doq; erur ad aliquẽ uſũ q põt celebꝛariibi.ſed illa pecu⸗
nia nõ ſufficit ⁊ idẽ ꝙ põt cõuerti ĩ aliũ uſũ ꝑ eoſdẽ. ut.d.l..le
gatũ poſt pnci.Añq; pecunia ẽ ſufficiẽs ad illũ uſu licitũ.tũc
in aliũ cõuertinõ põt ſine auctoꝛitate pᷣncipis.ut.d.l.legatuʒ
in pn.⁊ ex de reli.do.c.j.circa pᷣn.i et eer⸗ va niſi teſtatoꝛ
expᷣſſe dixit ꝙ illo nõ facto rcuertat᷑ ad hẽdẽ.ut.j.l.ꝓxi.⁊.Sõ.
ti.j.l.liberto..lutiꝰ.⁊ ibi nõ.⁊ hoc tene bñ mẽti.q; qtidiana
ſũt.nã qtidie relinqꝗtur frib aliqd pꝛo vno calice uel capella.
Ex pᷣdictis habet an poſſit cõuertẽ in aliũ uſũ ⁊ ſi uſus eẽt illi
cit' an poſſet ↄuerti de cõſenſu partiũ.als regrit licentia ſũmi
põtiñcis.ut.S.dixi.¶ Quero ꝗd ſipartes nõ pñt eẽ ↄcoꝛdes
ĩ hac trãſmutatiõe. Rñdeo iudex erit medi cuiꝰ auctoꝛitate
trãſmutabit.ut.C.de nup.l.j.⁊.l.in cõuẽtiõe.q magis fauebit
uolũtati ei cuirelinqtur.ut.l.legatũ.v.ſi nero plres de admi.
re.ad ciui.perti.⁊ ar.ꝗ ſatiſ.co.l.de dieĩ pᷣn. Itẽ.l.iſtã allego
ꝙ arbitratoꝛ tꝑe arbitramẽti dʒ partes reqrere.dixiĩi.l.ſiqs
arbitratu.j.de v.ob. ¶ Quero an qñ executoꝛes ultimarum
uolũtatũ uẽdũt bona ſua ex diſpoſitione defũcti debeat reqri

. N hẽs. Hec.l. fac ꝙ ſic.dicã in.l.alio de ali.⁊ ci.le.

Nidã pꝛedia rei. acleraminaui

A &Dω Si nõ apparet ꝑſona legata/
Di plures. legatũ ediknullit o dewt,
Vge tex.ibinõ exñte ⁊c̃. ¶ Op. de.l.cuʒ pꝛ.S.fi.S.de
le.ij.⁊.l.ſi teſtm. C.de ĩſti.⁊ ſubſti.Hiẽ gl.ſol.ut ibi.bꝛeuit᷑ ibi
erat certa pſona.lʒ fines erãt ĩcerti.hic vo erat incerta pſona.
¶Op. ð hãc ſo.de.l.ſiqs titio.S.ſi..l.cũ qdã.S.de le.ij.ubi
ẽ ꝑſona ĩcerta ⁊ ualet legatũ. So.ibi teſtatoꝛ nõ ſenſit de aliq̃
certa ꝑſona qð apparet.qꝛ cõmiſit electionẽ hẽdi ſuo.iõ hẽde
nõ eligẽte debet᷑ oibꝰ.qꝛ de oĩbus ſenſit eq̃lit᷑ niſi hẽs pᷣtulerit
aliquẽ. vo ſenſit de certa ꝑſona qð apparet.qꝛ nominationẽ
ſibirefuauit.vñ illa ꝑſona nõ apparet nõ ualet legatuʒ. facit
ð dixi in. l.ꝗdã relegatus.j.de re.du. .
J alii In dubio dʒ ſtari ſcripture etiã ſi aliud
