. fFiori⸗ ſoluẽs dʒ cõditionẽ ĩcertilʒ nõ ↄditionẽ ĩqebiti.gl.tñ
l.l.ꝗ exceptiõeʒ.S.ſi pars.de ↄdi.ĩde.dicit t meliꝰ q oↄditio ĩ

debiti oꝛt᷑ ex negotio geſto.ſʒ qñ in rẽ tuã ĩpẽdo ⁊ ea ſibi reſti

— — ⸗.

tuo q;q; ignoꝛant ĩter te ⁊ me nullũ negotiũ gerit q habeba⸗
dñiũ pᷣ.ſec hic ⁊ in.d.S.ſiqs inter heredẽ ⁊ legatariũ gerit.qꝛ
ab herede trãſit dñiũ ĩ legatariũ.merito oꝛit conditio incerti.
boc Pharner. i eneiſpccitix nil iin are. detia r lemmſk
18. Cotinuatur ad p̃cedẽtia ⁊ legi
. imp tus.uob mocio ß in ſumptibus fa
. ctis alegatarijs ꝙ heres non deducit.⁊ hoc ponit in
a glo.x in ſcda in n.ſcdo mõ legitur in ſumptib factis ab
le. ? hoc ponii in pn. ſcde glo. COp. ad pmũ ꝙ nõ pñt
dici expẽſe neceſſarie facte reſpectu legatarij.q; non erat dñs
tũc.ad hox ſoluẽdũ ratcknieſene glo. ſkatnd
IIꝗq Dictio cũ ⁊ dictio ⁊ appoſita in
ancilla. ſonas ſeruox le⸗ ntoltce
pᷣncipaliter. h.ð.cũ.l.ſe. Iſtas.ll.declara.ut i.S.ſiqs
anciullas.iſti.eo.facit.l.ſicui in . tnaltent⸗
egatũ qð in alteri uoluntatẽ
Aptatoꝛie. c⸗ nõ alet ved. ¶Op. de
l. ãdeicõmiſſaria.ĩ.de nideicõmiſſa liber. So.ſpale in
Btate. q dicut ibi. ¶DOp. de le. ..ti. j. So. ꝙ, ibi fuit colla⸗/
tũ ĩ arbitriũ alteri.qd ĩtelligit boni viri.h ĩ liberã uolũtatẽ al⸗
teri. Di.ĩducit ad.q.ſi teſt reliqt centũ diſtribuẽda int᷑ pau
eres a uolũtatẽ fideicõmiſſarioꝛũ an ualeat. Aideĩ ꝑ itaʒ
ꝙ nõ. Cõtrariũ dermiat.qꝛ h nõ ſpa legati ſʒ electio ꝑſona⸗

tcõmittit ĩ alteri uolũtatẽ qð ieri põt ut.l.utruʒ. 5.j.j.de re.

Du. x.l.vnũ ex familia. . de le.ij. .l.cũ pꝛ.S. hẽditatẽ. x. S. a ſi
lia. Et põt eligẽ qs nolet etiã ĩdignos.ut.j.ti.j.l.cũ qdã.ita di
cit Di. Idẽ Ci.i.l.captatoꝛia. C. de teſt. mi.⁊ ꝓ h videi caſu
l.l.ſdeicomiſſaria libtas ĩ . de fideicõ.li. Hoc ẽ uerũ ſi relictũ
etiã nõ eẽt ad pias cauſas.nã relicta ad pias cauſas ualẽt etiã
ſi ſint captatoꝛia. ut ĩ.c. cũ tibi ex de teſta.⁊ ibiꝑ glo. Inno.
. Aita. Pictio pʒet hʒ excludẽ eos ad qs reiert.
tth. d. COp. ex gl. ſi nulli iueniunt iĩ patri
monio debebunt᷑.x.ex piimomiũ.ðut.l.huiuſmodi.S.

cui hõ. .e. ⁊ no. .e. l· legato gnalit. So. dicit Ja. de are. fa⸗

teoꝛ Sꝛiũ.iõ dic ꝙ teſtõꝛ dixit.x.ex his q ſit ĩ pꝛimonio relinqꝗ
als pcedẽt dium. ¶ Op. de bemp ci cpꝛeſgenſt. Bo
ut ĩ gl. CQũo pone ꝙ titio nil erat relictũ. an p iſtavba teſta
toꝛ videat᷑ legare.Et diẽ gl. ꝙ nõ.ar.l.titie.ĩ pn.j.ti.j. Di.diẽ
ꝙ ula nil facit.qꝛ ibi erãt vba enũciatiua futuri euẽt q nõ in⸗/
ducũt diſpoſitionẽ ſʒ ↄditionẽ.h̊ erãt vba enunciatiua de pte
rito.ſʒ adducipõt.j.de ↄdi.⁊ de.l.cũ tale..fi.ita dicit Di.ſa
cit de hẽ.iſti.l.ex facto etiã agitatũ. In Zꝛiũ facit qð nõ. .l. ſi
mihi ⁊ tibi. . f. S.e.ſy illã gl. ibi rephẽdit ut ibi dixi.¶ Vltio
nõ de vᷣbo do.qʒð platũ ĩ pma pſona facit legatũ directũ.q̃ſi ꝑ
ipſũ teſtõꝛẽ det.ſec ſi apponeret ĩ ttia ꝑpſona.ut.l.fũdi trebatia
ni.de uſufru.le.¶ Mõ etiã ꝙ hoc relatiuũ quãti qð ẽ relatiuũ
Slat poniĩ /ꝓ relatiuo numeri.⁊ ſic dʒ exponi quati.i.quot
m Ja. de are. ⁊ de iſtis dictiõibus exceptiuis dixi in.l.ſi eum
§. qui õ . ſirg al
xp̃ſſo eoꝝ q̃ tacite iſũt p alii modũ
(Illi ſi volet. Selioea⸗ operal b.d. d p.r vi
dei nõ ualẽ ut. C. de Zhẽ. emp.l.ĩ ueden. Diẽ gl. Hiõ.qꝛ taci⸗
te ĩerat.tu dic ibiĩ vᷣctib de cui nã ẽ q hĩcide oꝛiat obligatio.
vñ ſi cõfert in uoluntate alterius vitiat h in ultimis noluntati/
bus.¶Mp. ꝙ nõ ſit cõditionale. ut.l. ij. 5. e. Dicit glo. ibi cõ
ditio ſuit tacite appoſita ĩ pſona hedis. legatari. Nihil ẽ di⸗
cLere. dic ergo ꝙ h expmit ꝑ aliũ modũ qᷓ; tacite ĩeſt. na legatũ
acgrit mihi eti ignoꝛanti.ut.l.cũ pꝛ.S.ſurdo.j.ti.j.ſed h exp
mitur Cditio ſi nelit expſſe ⁊ ſic alit q; inſit. ita nõ.i.l. ſis ita
3. de Sd Nt1 ikde G⸗ de. tene ment. 1
CWα☚1 i dom legata particulati reſiciat le/
Si domus. Si⸗ nõ extiguit.ſec ſi ĩ totũ deſtruat
⁊T— a teſtõꝛe reſiciat.h.d.¶ ¶Op..ẽ.liefuum filij.S.ſi aree. So.
Eii Ecaſus ecõuerſo. ¶ Op. de.l.ſi fundus.S.ſi res de pig.
o. gl.ibi agi de dãno vitãdo.h de lucro captãdo. Iſta nõ
F va p.l.dom..e.dic ergo ibi diſpõ ẽ ꝑfecta.ita ꝙ altiẽ ius
qjſitũ. q igctib ſit ĩcõtinẽtiĩ legat poſt moꝛtẽ teſtõꝛis.⁊ tũc
ſi dom legata deſtruaĩ ⁊ reſiciat.tẽ adhuc durat ius alti q̃ſtũ
ut. d. l. domꝰ. ⁊.d.S.ſi res.ſʒ H nõ erat ius iam q̃ſitũ.qꝛ adhuc
viuebat teſtõꝛ. ¶ brnalil grege ĩ ſ. . e. So. gl. ibi fuit cõ⸗
buſta ⁊ nõ refecta ⁊ ſic nihil fuit ibi ſactum a teſtatoꝛe.ſed hic
fuit deſtructa ⁊ reſecta a teſtatoꝛe. per qð videtur mutari uo/
lũtas. Pices tu quare nõ eodem modo videt mutari uolun/
tas qñ aree legate teſtõꝛ domũ iponit ut.l.Sᷣuuʒ ſilij.S. aree. ð.
e. Rñ.qñ lega: area ⁊ iponitur dom debebit legatario ſiẽ q
libet augmetũ rei legate. ut. l. q i rerũ. 5. ſigs poſt. S. e. T.l. ſi

ex toto in pn. Sʒ qñ legat dom tota q̃ poſtea deſtrui area q̃

remanet nõ debet᷑ tanq; res legata ſʒ tanq; pars rei legate.ut
nõ.ꝑ glo.in.l.ſcire debemus de v.ob.dixi ſᷣm Ja.de are.i.d.
l.uũ ſilij. S. aree. ſi ergo teſtõꝛ iterũ poſtea domuʒ ĩponit. illa
area nõ põt peti tanq; pars rei legate.qꝛ tũc cedit alti. domui.
nec tanq; pncipalit legata trahit ad ſe totũ.q;ꝛ nunq; fuit pn/
cipaliter legata ⁊ legatũ partis nõ recipit icrementũ.ut.l.Fui
electione.S.ñi.S.e.⁊ qð ibinõ.¶ Altimo iducit Di in ar. de
co qui eſt electus pꝛioꝛ a canonicis ⁊ oẽs moꝛtui ſunt ante cõ/

firmationẽ. ⁊ alii noui nolunt. dic ut ibi per eum.

—

T ſi equo Dalet legatũ de re emenda iuſto
epcio.h. d. ¶ Querit cũ rej tantũ
ualeat qtũ uẽdi põt. ut.l.ſi fuꝰ de cõdi.fur.x.l.moꝛij
cauſa de vona.cau.moꝛ. quomõ potuerit dici iuſtũ pciũ reiq
empto non reperit. Rñ.ut tex. ponit ⁊ ſepe accidit qñ quis
vult uẽdẽ ꝓpt᷑ neceſſitatẽ emptoꝛes oñdũt ſe nolle emẽ ut me/
lius emãt. emptoꝛẽ ergo iueniſſet niſi neceſſitas uẽditoꝛis ſub/
eſſet ⁊ ilo modo pᷣciũ extimabit᷑. ANel pone ꝙ erat liber iuris
qꝛ in vna ciuitate nõ emit.qꝛ ibi nõ erat ſtudiũ.als ſi nõ reperi
ret emptoꝛem ꝓpt vitiũ rei nõ ualet.qro ꝗs extimabit iuſtum
pciũ.Rñ.iudex.ar.l.hac edictali de ſecũ.nup.in.S.illud.⁊x.l.

fi. C. de iur. doti. ⁊ de fideicõ.Ii. l. ſi alid. S. ſi.

+ Erun S. Traditio rei legate defert ex cauſa le
eeagitima. h. d. Wer iſtuʒ tex. dicit Di.
ſi ꝓcuratoꝛ alicuius eſt cõdẽnatus ad moꝛtẽ ꝙ ad
petitionẽ dñi dʒ fieri executio donec reddat rõnẽ.ad idẽ.l. ſer
uo legato.S.ſi ſeru'.j.e.⁊ ꝑ Ci.in.l.j.C.de bo.dã.dixi in.l.f.
S.j.de public.ubi videt᷑ caſus.qð nõ.

. H Moĩatiꝑ noĩa ppa nocatur i vi
1 ex plurib es goixi turpi iige⸗
5 Quo ad acqſitionẽ inſpi
poſt moꝛtẽ.⸗ dies legatkcecenh.⸗ ſi

—— ↄcurrat i puncto fauem ei cuilegatũ ẽ.h.d. ¶ Op.

j.ti.j.l.peculiũ.S.ſi titio. So.utĩ gl.h.S.facit ꝙ int moꝛtẽ ⁊
adlitionẽ nõ ẽ mediũ ſuo bẽde exñte.de ꝗͥ gl.uarie ſũt.qð dico
plene ĩ.l. . de di.iſti. Hoc qð h̊ dicitur de puncto inducitĩ ꝑ
Bull.ad.q.i.l.aretuſa.S.de ſta.ho.vn dñs dixit fuo ſuo ua/
de ſupꝛa põtẽ ⁊ ſi obuiaueris libo lib̊ eſto.alidñs dixit alteri
Fuo uade ſupꝛa pontẽ ſi obuiaueris fuo libᷣ eſto. Iſti duo ĩui
cẽ ſe obuiauerũt.q̃ri ꝗs eoꝝ ſit lib. Hec.l.facit qꝛ ĩ iſtis qoni⸗
buj de pũcto debeam iterpᷣtariĩ partẽ fauoꝛabilioꝛẽ. In Sꝛiũ
vigdet caſus ĩ. d.l.aretuſa.q; ibi tti filiꝰ q naſci᷑ fac matrẽ libe
rã ĩ illo puncto ipᷣe nõ ẽ liſ̊ tanq; nat de mr̃e fua. Dic ergo qᷓ
dã oↄcurrũt ĩ puncto ſucceſſiue.poc ẽ ſtati deñciẽte yno ĩcipit
alid ⁊ ĩ iſtis iudicam de vno ꝑ pus de alio ꝑ poſteri.ita loꝗ/
tur.l.aretuſa.ubi pus naſcit puer.⁊ pfecta natiuitate ĩ illo puũ
cto mi ẽ liba q añ erat fua.vñ ve nat ẽ ex fua.ad idẽ.j.de ſoł.
l.ſi ſ̊ ↄditiõe.⁊.l.qtiẽs de noua.ubiĩ puncto gs obligat c li⸗
berat᷑ ubi pcedit obligatio ⁊ ſtati extiguit ⁊ ſuccedit liatio.
Qñq; duo ↄcurrũt ĩ pũctoparit ⁊ nõ ſucceſſiue.⁊ tẽ qñq; ad
nalidationẽ act de q loquit nõ ẽ neceſſe ꝙ vnuʒ pcedat alið.
ſz ſuffic ꝙ vnũ nõ ſequat᷑ poſt alid.⁊ tũc iudicat᷑ parit de utro/
q;. ut h v. ptercq;.⁊.j.de re.du.l.ſiint᷑ virũ. Si vo ẽ neceſſe ꝙ
vnũ pcedat aliud.tũc ſi ila duo ↄcurrũt ſimul tunc ille actꝰ vi
tiat.ut.l.ſi fuerit de re.du.ʒ qñq; ĩ dubio pſumat aliqd eoꝛuʒ
PScelſiſſe.ſ.qdð ẽ fauoꝛabili.ut.d.l.ſi fueriti f.x.l.q duob. .
ij. de re. du. T. d. l. ſi fuerit ĩ fi. ¶ Müc ad ꝓpoſitũ ille cui fuit di
ctũ ſi obuiaueris ſuo nõ ẽliᷣ.qꝛ ĩ actu ĩ q obuiauit ſlle erat ſer
nus. Ille cui fuit dictũ ſi obuiaueris libᷣo nõ erit liber.qꝛ ĩ pun
cto quo obuiauit obuiauit fuo lʒ ſucceſſiue ſtati fact ſitliber.
facit ad.q.quã diſputauit Ja. but.de capitaneo qui ꝓpoſuit
in ↄſilio de rebaniẽdo exbanituʒ cũ etiã ſtatuto caueat ꝙ ſi h
Ppboſuerit deſinat eẽ capitaneus.utrũ ppoſitio videat facta ꝗ
capitaneo.de quo dixii.l.ſiqs id qð.S.j.de iuriſ.om.iu.
St ureę. Hatio libtat directa ſbᷣ oditiõe fac legatũ
pure. videri datũ ſub ↄꝛia ↄditiõe ſʒ ſi det in dieʒ
oino extiturũ legatũ videt᷑ ſimplicit reuocatũ.h.d. ¶ Op. de
l. peculiũ..fi.j.ti.j. Gl. ſol. ⁊ bñ. ¶ Ex gl. op. tacita ↄditio nõ
ĩpedit legatũ q ad trãſmiſſionẽ. ut.l.iij..l.ↄditiões ꝗqᷓ extriſe/
cus de ↄdi.⁊ de. So.iſta oditio tacita uenit ex ipſo teſtõ.cõ/
traria loquunt᷑ in ↄditiõib tacitis qᷓ ueniũt n ecus.
W L eruo ꝓpꝛio legato põt
Eruo legato. nacphe⸗ ies Tecle b
= adita hereditate.h.d. ¶QQuid ſi ab exneo relinquat
fuo legato. Dicit gl. ꝙ ſi dies legati cedit añ aditã heditatem
ei quilegauit fuũ qret fuo.⁊ pꝑ fuũ hẽditati.¶Sʒ q̃ro utrũ
hẽjeo caſu cogat reſtituẽ legatario. l.j.ti.j.l. ; uꝰ. tʒ ꝙ ſic.
idẽ Va.de are.p.l.ſi tibi hõ.S.cũ Fu.j.e.p alias.ll. allegat.
in glo. Me.i.l. ſ. C. de uſu. ⁊ fruc. le. tz Zꝛluʒ t ibi glo. H videt᷑

ſentire.idẽ.l.herẽnius.S.de uſur. NPuto iſtà glo.uerà ut ĩteri

acqrat heredi.ſed hẽs teneat᷑ reſtituẽ.⁊ ſic ipſo iure nõ q̃ritur
legatario ꝑ dictã.l.ꝙ ſeru.j.ti.j.expᷣſſius in.l.huic ſcripture.
ʒ.ad.l.aql.x.S.e.l.apud iulianuʒ.S.j.v.ſi ſeruuj.ubi dicit ꝗc
gd per ſeruũ fuerit acqſitũ heres dʒ pꝛeſtare.
(Si ſernuũ Alienatio rei ſub oditione legate vires le
=12 IEI Hegati nõ ꝑimit. p. d. ¶ Op. j. q ta q.l. ge⸗
neralit.S.j.So.gl.ꝙ alienare põt ĩterĩ nõ manumittẽ.rõ ẽ q;
datio libtat ẽ irreuocabilis. ¶ Op.de auẽ.res ꝗq.C. cõia de
le.diẽ glo.ꝙ hodie etiã ĩteri nõ ualet alienatio. Idem nõ.C.
cõia de le.l.ñ.S.ſinguteʒ auaritia.⁊.j.de odi.⁊ de.l.ꝗ füdũ.⁊
ad trebel.l.marcel.S.res.⁊.l.plerũq; circa ſi.j.de re.iur. ↄꝛiuʒ
nõ.in.l.cũ pꝛ.S.liberꝭ.j.ti.j.⁊ auẽ.de reſti.⁊ ea q̃ pa.in pn.in
vbo alienari. ⁊ iſtã ulti.tʒ e.⁊ Ci.ĩ.d.auc.res q.⁊ Hl.h tã
git. Mõ ob. auẽ.res qᷓ.q ibi nil inouat in modum ꝓhibitiõis
alienatiõis ſʒ a ꝓhibitiõe.l.antiq̃ excipit duos caſus.⁊ ꝑ hoc
põt ſolui.q.ᷣm Me.aliqs ꝓmiſit nõ alienare ſub pena ⁊ alie/
nat rẽ q̃ ſubiacet reſtõni an incidat in penã.⁊ ſᷣm iſtã glo.non
incidit in penã qꝛ alienatio nõ ualet. facit.C.ſi man.ita fuerit
alie.l. equidem.ſed ſm alias glo.⁊ doc.incidit ĩ penaʒ.qꝛ alie
natio ualet qð notandũ ſ irereſt F adl
. e agit ex legato cui ĩtereſt lʒ ad eũ
Bi teſtatoꝛ. no dingnet bod. ¶¶ Gl. op. tribꝰ
modis ut in gl. Mer iſtã.l.? ſiles dixi pluries ĩ ſtatutis ꝙ ex
eis oꝛiat᷑ actio ill qrũ inteſt lʒ ad eoꝰ no dirigant vba diſpoſi
tiua.ut ecce dicẽ ſtatutũ ꝙ ſilia femĩa nõ ſuccedit extãtib ma
ſcułlʒ hoc ſtatuto expᷣſſe nõ diſponat᷑ ꝙ maſcli ſuccedãt.tñ q;
eoꝛũ fauoꝛe ſit.ipſi agent ex ipſo ſtatuto tanq; pꝛo eis eſſet fa/
ctũ. ut hic ⁊.l. ſideicòmiſ.S. cũ et. z. ireran.. d nd.
4 Pi Speties legata dʒ dari talis qualis e
(Si füdus. falud it xpecſſtum.b.d. 4

Seruu 8. De iſto.. dic ut.l.ſeruus vni.S.eo.

Si res. Si dubitat᷑ an res legata exiſtat heres dzʒ ca/
— euere de pꝛoſequendo ⁊ reſtituendo ſi eã iuene
rit. h. d. T hoc declara. ut nbn õ
Si resꝓ q̃ uel ĩ qͥ ius hẽo puenit
Iſeruns ad me ſub ſpe reſtituẽdi PRzp
retẽtionẽ ↄſeruare ius meũ.h.d.¶ Op.qꝙ ius meũ.i.actio fur
ti ſit ipſo iure ſalua. ut.l.legatari.S.j.S.e.⁊.l.ꝗ titio.j.de fur.
So. gl. hic fuit legatũ ſub ditiõe ulłi diẽ. ¶ Op.ex gl. de. l.
cũ alienã. C.e.⁊.S.c.l.ſi res obligata. So. intellige ꝙ hic te/
ſtatoꝛ ignoꝛauit nec ĩteruenit aliqd de his qᷓ ponuntin.:.ſi rej
obligata.S.e.ꝑ q colligit ꝙ teſtatoꝛ noluerit ꝙ ad hẽdẽ perti
neret iſtud onus.ſʒ ſi teſtõꝛ ſciuiſſet ul iterueniſſet aliqd de hiʒ
q̃ iducũt pᷣſũptionẽ ꝙꝙ hẽs debẽt luẽ reʒ legatã.tũc onus eſſet
hẽdis ut ibi.ita ſẽtit gl.i.l.qd ergo.S.ſihẽs.ĩ vna ſolutiõe.ð.
e.ti. Sʒ ð hoc op.teſtõꝛ põt legare ius ſuũ ⁊ ius hẽdis ſicut
ſuũ.nec adhibet᷑ diſtictio utrũ ſciuerit uel nõ.ut.l.vnũ ex fami
lia. S. ſi r.j.ti.j. So.aut hẽs hʒ ius ĩ re iure dñij ĩ totũ ulĩ par
tẽ.uł ius illð qd ẽ pars dñij.ut uſufructus ⁊ loquitur ptrariũ.
ſecus ſi habet alið ius pignoꝛis uel ſeruitutis.⁊ ſimile ut hic.
ita ſoluit tex.j.ti.j.l.cum ſilius.S. dñs. Fallit fauoꝛe libertaj.
ut.j. de manu. te.l. ſi uctuarieg. jiccktüreiahe ſine
egatũ ĩcertũ rei nes fa⸗
dDomus. cto hoĩs ualet ſi inpebnono re⸗
iat. als ſec. b. d. ¶ Pb eidelg electio ſit legata
ti.ut.l.legato gnãlit᷑.ð.e.So.hui timoꝛe oꝛte dicit glo. ꝙ Hh
teſtõꝛ ſẽſit de certa re lʒ nõ apparet de iſta gl. eẽt uera fru
ſtra deſtigueret ĩter füũdũ ⁊ domũ ĩ.d.l.legato gnãlit.S.e.⁊ in
l. cũñ poſt. . gener. ð. de iure do. cũ etiã legatũ fudi factuʒ ſim/
plicit ſi teſtõꝛ ſeſit de certo ualeret. ut.d.l.legato gnãlit᷑.S.j.di
cẽdũ ẽ ergo ꝙ h teſtõꝛ nõ ſẽſit de certo.⁊ ita ĩtelligit.d.glo.⁊
Di.i.c.ĩ obſcuriꝭ de re.iur.li.vj. Nõ ob. ꝛiũ qð dicit ꝙ dʒ eẽ
electio legatarij.qꝛ illud uerũ in reb ꝗᷓ hñt certos fines a nã.
ut bos uel equ ⁊ ſiles in ꝗb legatari eligẽdo nõ põt multuzʒ
grauare hẽdẽ.q; ĩ eſtimatiõe modicũ diſtat bos a boue cũ de
mediocri tractat᷑.ut.d.l.legato gnãlit᷑.uel hõ ab hoĩe.ut.d.l.
ſi. F. . C. coĩa de le. z h loqꝗtur in reb q hñt ſines ſcõ hoĩs.ꝗꝛ
dom oſtituit pariete ĩteriecto.ut.l. ꝗð in rerũ. . ſiqs poſt. s.
e.Et ĩter domũ ⁊ domũ põt eẽ maxia dꝛia.vñ ſi legatari poſ
ſet eligẽ. poſſet grauare multũ hẽdẽ. Idẽ ſi legat ſcyphꝰꝗ bʒ
ſoꝛmà facto hoĩs.ut electio ſit hẽdis.ut.d.l.legato Gnad.n.
nimis grauet hẽs.hãc rõnẽ ponit gl.in ſili in.l.hẽdes.S.ſi in
certo.S.fami.her. ¶ Op.S. de iur. do.l.cũ poſt.S.gener. Gl.
dicit aliud in kaato fũdi aliud in legato domus.rõ qꝛ fũdus
bhʒ ſines ſola di inctiõe pꝛiſſami. domus facto hoĩs iterueniẽ
te. ⁊ hãc opi.tenẽt oẽs.? Di.in. d.c.ĩ obſcuris de re.iur.li.vj.
BGlo.i.d.l. e poſt. S. gener. tãgit opi.quoꝛũdã ꝗ dicebat idẽ

De legaß pᷣ

1*

eẽ in fũdo qð in domo.quã ſequebat᷑ Ja.de are.⁊ Ne.Ego
ſuſtineo glo. qð examino in.l.ita ſtipulat in pn.de uer.ob.

αμM Relegata euicta nõ p̃ſtita cautio
(De euictione.n agit ex teſtõ.ſʒ anteq; euincaĩi

officio iudicis cautio poſtulat.h.d. NMꝛimo foꝛmat vnã.q.ſe
cũdo pᷣmittit vnã regulã.tertio ex illa regula iſert ad ſolutio⸗
nẽ qõnij.ſcða ibi ⁊ regularit᷑.ttia ibi ceterum. In pᷣma parte
caſus eſt darus.⁊ in ſcda etiã. In tertia ponit ſic caſum.ex re
a pcedẽti q; eſt ꝙ re euicta põt agi ex teſtõ ĩfert iuriſcõſult
c. ergo ſire euicta põt agi anteq;ᷓ euincat᷑ põt cautio peti offi
cio iudicis deſeruiẽte actiõt ex teſtõ ꝑ qu res legata ĩ iudicio
petit.ſʒ ſi res legata fuerit ſoluta ex iudiciũ an cautio poſſit pe
ti nõ dicit aliqd. Pꝛima pars nõ hʒ ↄꝛia neq; dubiuũ. ¶Ald
expeditionẽ ſce qᷓro ad cui detminationẽ ueniant illa vᷣba
ſine iudicio. Nicit gl.ad detminationẽ illiꝰ vbi de p̃ſtita. nõ il⸗
li vbi euĩcũ ⁊ bñ.qꝛ ſi euinceret ſine iudicio de euictiõe agi nõ
põt.ut.l.nõ tñ.⁊.l.ſi. dictũ. F. j.. de euic. c. l. utiq;. S.de rei uẽ
di. ⁊ de neg. geſ.l.at ꝗ nã in fi. ¶Circa ttia partẽ qᷓro ſires ẽ
ſtita ex iudiciũ.an poſſit peti cautio.Q· tex.nõ dicit gl.diẽ
ꝙ nõ qꝛ nõ ẽ actio cui fuiat.ẽ eni ſolutiõe ſublata. vide glo.ij.
ar. p hoc. C. depoſiti. l.iij. ¶ Cõtra hãc.ſo. videiĩ tex. in. l. iul.
S. j. de v. ob. Pe. dic ꝙ ibi fuit ſolutum adiectio.h pncipali.
Terte hec poſſet eſſe ſuga ꝙᷓtũ ad ill.l.tñ hoc ẽ . .etia de ſo
lut.q̃re Di.dicit.gl.iſtã nõ uerũ dicc.imo etia re pſtita poſſet
peti cautio. ut. d.l. iul. F. .?. d. l. eti de ſo. Hõ ob. tex. H. qelʒ
dicat ꝙ re euicta poſſet agi ex teſtõ. ⁊ ꝙ ſi petil in iudicio põt
cautio ⁊ nõ negat ꝗn re ſoluta ex iudiciũ põt cautio peti.

ipſa res ppt᷑ cautionẽ hñdaã. ut.d...iul..j.x.l.etiam. Nec

ob. l. iij. C. depoſiti. qꝛ ibi vult agẽ ꝓpt acceſſionẽ.h/ppt᷑ cau

tionẽ q reſpicit totũ iuj reilegate.iõ re ſoluta adhuc agi? actio
ne pma ppt᷑ cautionẽ. ¶ QAuo ⁊ ĩtro ttiã gl. utrũ cauttõe p̃ſti
ta remãet actio ex teſtõ. Rñ.ſic niſi fuerit ĩterpoſita aĩo nouã
di.ut.l:.iij.S.ſi ex ↄuẽtione.j.de re iudi. ¶ Quo utruz hẽs te
net᷑ de euictiõe reilegate. Gl. H diſtiguit.examinemus qdlibz
mẽbꝛũ. Pꝛimũ mẽbꝛũ ẽ qñ legaĩ res ĩ genẽ.q caſu debet eui-
ctio magis ex qlitate qᷓ; titulo.ſiue obligationis ſpe. Ro. ſilia
vba ponit in. l. ↄcubinaͤ. §. ſi hẽs. j. ti. ij. vult dicẽ q Heſt ex

Ilitate obligatiois.q; in genẽ.Et regula ẽ ꝙ ubi ꝗs tenet᷑i ge

nere tenet᷑ rẽ facẽ accipiẽtis ⁊ ꝑ ↄñs de euictione.iõ emptoꝛ
tenet᷑ ad pciũ ĩ genẽ dʒ facẽ pᷣciũ accipiẽtis.uẽditoꝛ q tenet ac
ſpẽʒ nõ.ut.l.ex empto ĩ pn. de ac.emp.⁊iõ puto ſiquis uẽdẽt
frumẽtũ ĩ genẽ facẽ dz accipient.⁊ qð Ro.dicit ꝙ hoc nõ ꝓ/
cedẽt ex titulo ſiue ex ſpe obligatiõis. vult dicẽ titulus legatiẽ
titulus lucratiucui na ẽ ut ꝗs nõ teneaĩ᷑ de euictiõe niſipmit
tat. ut.l. ariſto. in fi. de dona. ⁊ nõ.i.l.ij. C. de euic. ⁊ tex.i.l.ad
res donatas de edi. edic. Pꝛedicta va q res legat ĩ genẽ ſim
plicit. ſecꝰ ſilegaret icert' de cert.ut lego vnũ ex fuis mei.qe
tũc eqparat legato ſpẽi.ut.l.in rõne.S.diligent.⁊.S.ſe.j.ad..i.
fal. x.j. de ſolu.l.ꝗ.x. S. ſtichum ĩ fi. S. ⁊ pdicta va qñ res legaĩ
generalit.i.vna res indetminata de genc. ſecus ſi legaret vle.
ut lego peculiũ uel hẽditateʒ.tũc ſiggẽ euĩceret eẽt danũ lega
tarij.ut. C. de euic.l.j. Scom mẽbꝝ ẽ qñ legat᷑ ſpẽs certa q eſt
ipſiteſtõꝛi. tũc dicit gl. fruſtra qjrit de euictie niſi foꝛte eẽt pi
gnoꝛata.ut.l. pdia. C. de ſideicõ.⁊ iſti. e. F. ſi rẽ. vult dicẽ qñ te
ſtatoꝛ legat rẽ ppꝛiã nõ põt euici niſi ꝑ iniuriã ludicis ꝗᷓ iniu/
ria nõ dʒ nocẽ hẽdi.ut.:.ſi ꝑ ipꝛudẽtiã de euic.ĩtellige niſ hẽs
dederit cauſa donatiõis iniuſte.q; noluit exhibẽ iſtra legata/
rio. ut. C. de fideicõ.I.iſtra. ar.l.qd ergo.S.ſi hẽs.S.e. Et hoc
zuerũ q̃ aliqs euiceret rẽ ĩ totũ iure directi dñij.q ſi rẽ ĩ totuʒ
nõ euĩceret. aduerte. aut euĩcit rõne alicui iuris qð hẽbati
re ⁊ hẽs nõ tenet᷑.qꝛ teſtõꝛ nõ videt᷑ legare niſi iuj qð hẽbat ut

hac.l.ĩ fi. ſi llud ius p qð euĩci᷑ lʒ nõ eẽt ius dñij auferret rẽ

legatarioĩ totũ ꝑ hypothecariã.tũc diſtigue ut habeł i.l.ſ rej
ʒ:e.⁊ iſtud nerũ niſi teſtatoꝛ expſſe aliud dixit.ut.l.ſuo lega/
to. 5. ſi fudus. S. e. Lertiũ mẽbꝛũ ẽ q legat᷑ res aliena alicuia
ſciẽte. tũc dicit gl. tenet de euictioõe.ut.l.cũ alienã. C. e.q ĩtelli
ge qñ ſciuit alienã ſimplicit. ſecſi reſpectu alicui iunis.q; tũc
videt᷑ legare ius qð hʒ ut hac.l.in ſi.⁊.l.Fui electiõe ĩ fi.s.eo.
Quartũ membꝛũ eſt q legat rẽ alienã errans uel ignoꝛans.
utrũ ſit aliena. Hoc caſu dicit glo.ſi legat exneo nõ debet. ſi
legat cõiuncte perſone debetur niſi erroꝛ pcedẽtis cauſe nulle
uel ſinite aliud inducat. Quid vult dicere erroꝛ cauſe finite.
pone exẽplũ.ꝑS.e.l.qʒᷣ ĩ rerũ..j.. C.e.ti.l.ſiuxoꝛ.⁊.j.de uſu/
fruc. le.l. ſticho in fi. ubi legabat teſtõꝛ ius qd moꝛte finiebaf.
Quid vult dicere erroꝛ cauſe nulle. Ja. de are. dicit ꝙ teſtõꝛ
putabat rẽ eẽ ſuam ex viemptionis facte a pupillo qᷓ emptio
nulla qͥ caſu nõ ualet legatũ etiã ſi fiat viũcte ꝑſone qð nõ.qꝛ
ex hoc hẽs ꝙ.l.cñ alienã. C.e.hʒ locũ q teſtatoꝛ ſimplicit pu
tabat rẽ eẽ ſuã nõ reſpectu alicuius cauſe.ſecus ſi putabat ſuã

te

R ——— — — — — —rr—rr

—

Delegatis

ex certa cauſa ut h. facit.l.Puum ſilij.in pn.S.eo.⁊ qð ibinõ.
Sʒ õ pᷣdicta facit.l.cũ pꝛ.S.euict.j.ti.j.Gl.in.l.cum alienaʒ.
C.e.dicit ibi ſpetiale ne oꝛiat᷑ iuidia ĩter fratres. Vltramõ.di
cũt ꝙ illud eſt ſpᷣale in hẽdibꝰnõ curo ſi ſint fres ue nõ.qdð an
ſit uerũ ⁊ q̃ ſit rõ ibi videbit. ¶ Qũo ad hoc ut poſſit agẽ de
euictiõe utrũ ſit neceſſe ꝙ denũciet᷑ hẽdi ⁊ qũ. Dic ut.l.ꝗ ↄcu
binã.S.ſi hẽs.j.ti.ij.¶Qũo ag de euictiõe ꝗqd petũ. Re
ſpõdeo peter̃illa res legata q̃ſi nunqꝙ; ſoluta ut h̊ ⁊.d.l.ꝗ ↄcu
binãꝗ.S.ſiqs hẽs.ſecus qñũ agit᷑ ex empto de euic.qꝛ tũc agitur
ad ĩtereſſe ex empto.l.uẽditoꝛ hoĩs.S.de euic.qꝛ res ẽ euicta.
nã actio pma q̃ tenebat.ſ.ad tradẽduʒ ẽ ſublata traditiõe.ut
l.ab emptiõe de pac.⁊ gue Heraindia Ei aquer.uendi.
1 z õfitẽti fit pᷣceptũ ⁊ ter
n pecunia legatd. cho dat na luedi ⸗
ex cauſa ꝑmittitut ſoluat xtimatio ꝓ ſpᷣe ſine cauſa non.h.d.
CNõ p pꝛacticà qᷓ ponit in.l.ſi debitoꝛi.5õ.de iudi.ꝙ ↄſitẽti
ſit pceptũ de ſoluẽdo ĩfra tps modicũ qð tps hodie ↄſuetudo
iterpᷣtat᷑ uſq; ad.x.dies ⁊ ibi nõ.¶ Nõ ſcðo ꝙ ꝑ cõfeſſioneʒ
nõ fit ↄteſtatio lit.qð eſt uerũ qñ ꝗs ↄſitet᷑ nõ aio lit.cõ.ſʒ aĩo
fugiẽdi iudiciũ.nã ſiqs dato libello cõſteret᷑ ad iſtũ ſinẽ ut dã
naret᷑ ex ipſo libello.tũc inducit᷑ conteſtatio ut nõ.in.l.j.C.de
li.conte.facit.l.ſireus.s.de pꝛocur.

Nõ h̊ ꝙ ex cauſa ſoluit᷑ aliud
Mui confitetur. nc Scðo nõ ꝙ habet
rõ affectiõis.qdð intelligo nõ ut p hᷣ res plus extimet᷑ qꝛ eſſetꝰ
l. pcia rerũ.j.ad.l.fal.ſed ad aliũ ſinẽ.ut.l.cũ ſuuj.Sõ.mã.Ter
tio nõ ꝙ ↄ cõſitẽtẽ officiũ iudicis ẽ qũq; facẽ ſolui aliud/ꝓ alio
ſicut ð eũ quẽ GKingtn ſ.de coel inlianns⸗
☚ iꝗ hʒ dñiuʒ directũ põt legari ab eo
Si fuͤdus. Mlisidubio videt᷑ ꝗs legare ius 8
bhʒ in re.h.d.¶Mõ ꝙ q bʒ fundũ uectigalẽ põt legare dño.
qð itelligo etiã ſi illud ius ðʒ finiri moꝛte legatis.ut.l.qdð in re

ruũ.S.jj. S. e. ⁊. l. ſticho de uſufru.le.¶Qũo utrũ füdus emphi

theoticuꝰ poſſit legari ⁊ donari. Hic videt ꝙ ſic.ad idẽ.l.iĩ cõ
nẽtionibꝰ.j.de v.ſig.⁊ ibi ꝑ Ja.de are.nõ.glo.in.l.ſi.C.de iu
re emphi. ꝛiũ nõ.i.l.j.C.de fũ.pꝛi.li.xj.⁊ hoc puto uerũ ĩ alio
emphitheota qᷓ; reipublice per.l.fi.C.de iure emphi.ubi non
ſolũ uẽditio ſʒ ois alienatio ꝓhibet᷑.⁊ hoc ibitʒ Pe. Mõ ob.

iſta.l.? ſimiles qꝛ loquunt᷑ ĩemphitheota reipublice.Rõ qꝛ tẽ

ad quẽcũq; uadit res eoipo ꝙ eſt poſſeſſoꝛ tenetur ad uetigal
ut. l. fi. C. ſine cen. uel re.⁊.l.ĩperatoꝛ de pub.vñ nõ itereſt rei
publice. ſed in alio emphitheota ſecus cũ nou poſſeſſoꝛ nõ te
neret᷑ ad pẽſionẽ cũ ipᷣe nil ꝓmiſit.⁊ iõ nõ põt alienare ſine ↄſẽ
ſu dñi. In emphitheota ecclie puto ꝙ nõ ſit dubiũ.q; nec uẽ/
dendo nec donãdo nec aliqᷣ mõ põt alienare. ut. l.j.x. ij. C. ne
rei do.uel tẽplo.Et ꝑ dictã rõnẽ dicebã qñũ plłes qui cõduxe/
rit in ſimul emphitheoſim ĩuicẽ alienãt.foꝛte nõ eẽt ꝓhibitũ.
qꝛ quilibet eſt obligatus ad penſionẽ ecdeſie.dixiin.l.ſi mihi
⁊ titio de uerbo.obliga. Eraptio
. Exceptio rei qᷓ nõ
quis legauerit.vchnhhi ucpe
tat. h. d. Mõ ſimile de exceptione obſcura. dixiin.l.
etextoꝛes.S.e. ¶ Op. de.l. certo generi in pn. S. de ſer. ru.
pᷣdi.Sol.ſolũ cõtinet᷑ appellatiõe vinee ſi ibi ſũt vite ut ibi.ſe
cus ſi nõ ſũt ut h. Ja.de are.q̃rit ſi uẽdidi tibi fũdũ excepto iu
re coloni ꝗ hẽat medietatẽ fructuũ.ſi nullus reperit colonꝰan
ipſi uẽditoꝛi debeat᷑ medietas.Et dic ꝙ iſta exceptio nil oꝑat
nt h ⁊.ð.uſufruc.l.ſi ſub ↄditiõe.⁊ cõ.pᷣdi.l.ſiqs duas..ſi in
uẽditiõe de ᷣhẽ.emp.l.ñ.de ac.emp.l.ſiĩ mercedẽ ĩ ſi.de euic.
l.mĩoꝛ.ĩ fi.qð ĩtellige niſi int partes ↄſtabat nullũ eẽ colonuʒ
niſi ipſũ uẽditoꝛẽ tũc videt᷑ itelligi debẽ ꝙ ipᷣe uẽditoꝛ hẽat ius
coloni.ut.d.l.ſigs duas.S.ſiĩ uẽditiõe cõia pᷣdi.qdð nõ.
heres Quiiuſſus eſtſacẽ ut habeaʒ tene/
₰ 12E Eotur mihi dare. h. d. COp. de. l. illa
. ſtipulatio.S.eũ de v.ob. Glo.dicit h ſpale in ultimis

uolũtatib. meliu ſoluit in.l.illa.S. eũ.allegata in gl. qꝛ aut ali
ꝗs grauat᷑nt det ⁊ dʒ dare.ut.l.ubi aũti ſi.de v.ob.aut gra/
uat᷑ ad faciẽdũ aligꝗd ⁊ ſimilit᷑ dʒ dare ut h.qñq; ꝗs grauat ad
curãdũ ut ꝗs hẽat ⁊ tũc ſufficit ꝙ det rerũ locuplete.ut.l. ꝛia
⁊.l.fi.ſi cer.pe.plus ergo ĩpoꝛtat q obligat᷑ curare.iõ in ĩſtru/
mẽtis apponit᷑ hodie utrũq;.ſ.ꝙ ꝓmiſit ſe facturũ ⁊ curaturũ.
⁊iſta ſunt cõia tã in ↄctib qᷓ; in ultimis uolũtatibus.
Nicis. Hici põt legari ſic ciuitatibas.h.d.¶ QAũño q̃
A C1S.: iia iter ciuitatẽ ⁊ vicũ.Gl.hᷣ dic ꝙ ciuitas ho
noꝛat᷑ ꝗbuſd dignitatib ꝗbnõ honoꝛaĩ vic. In uſu vo cõ
muni dignitas epalis que ſit in loco facit ciuitatem.⁊ ita vide

tur ſentire YFederi.iperatoꝛ in ↄſtõne illa de pace oſtatie. In/

no.de hoc tractat in.c.q̃ in eccharũ ex de cõſti. Nicꝰ vo ⁊ vi

nec plus nec min ĩpediat peti a ſſtituto pupillarit niſi ſic ſe
e.

la dicunt᷑ q̃iſtas dignitates nõ hñt ⁊ ẽ nomẽ generis.ut.l.qui
ex vico.j.ad municipa.Caſtrũ vo diſtiguit᷑ a villa.q;ꝛ villa nõ

ẽ muris ul uallis circũdata.nt hac gl.⁊ pꝑ gl.i.l.ex hoc iure gẽ
tiũ.de iuſti.⁊ iu.⁊ p Jo.an.i.c.ſi ciuitas de ſen.excõ.li.vj.n

ducit iſte v.ꝙ par ciuitat᷑ poſſit facẽ ſindicũ qdð dixiĩ.l.ſiqs a

ſilio in fi.S.eo.Sed ꝗd dices de vno burgo. Certe videt᷑ vni
uerſitas appꝛobata. ut. C. de füdo rei pua.l. penultima. li.xj.
, J cet Relicta ab ĩſtituto vident᷑ repetita a ſubſti
tuto vulgarit᷑ niſi aliud ꝑ ↄiecturas appa
h. d. Mõ ꝙ oĩs lex q iecturat᷑ uolũtatẽ alti dʒ
itelligi niſi aliud de uolũtate diſponẽtis appareat euidenter.
Scdo nõ ꝙ euident᷑ apparere dicitur illud qdð apparet legiti
mis piecturis lʒ nõ fuerit expᷣſſum ut h̊ ſʒ Ja.de are.ubi eui/

dẽtẽ uolũtatẽ appellat q̃ per ↄiecturas pbat.facit p hoc tex.ĩ

l.ſiꝗs locuplex de ma.teſ. Tertio nõ ꝙ multa dicuntur tria.
ut pʒ h dũ dixit ex multis.⁊ ponit tria tm. ſile.S.ad ſyl.l.j.S.
hoc reſcriptũ.inſti.de libtinis.S.muli.¶ Op.S.de teſta.mi.
l.qᷓrebat.S.ſn.So.gl.ibiqꝙ ibi nõ fuit ſubſtitutꝰ.ſed ſco loco
inſtitut ut pʒ ibiin tex.¶ Op.j.ti.ij.ſi plures ĩ f. So.ibi fuit

relictũ ab iſtituto noĩati. H̊ noĩe appellatiuo nõ noĩati.⁊ ſicẽ

aliud ar.ꝙ noluerit a ſubſtituto repetere.ſile ĩ.l.j. S. id qð ex

ſtitutiõe.j.ad.l.fal.⁊ qð ibi nõ. ¶ Op.j.ti.ij.l.j.ĩ fi. So.ibi

eſt alius caſus.ſ.ſi qrat an relicta ab vno ſuccedẽte ab inteſta

to debeant in ſequẽti gradu ꝗ ſuccedit. De ꝗ in.l. ci pa. . cñ

eſtimaret.j.ti.j.¶ Op.de.l.ſub cõditiõe de hẽ.iſti. So.p de
claratiõe hui ⁊ alioꝝ dic ꝙ ſi q̃ris an relicta ab ĩſtituto videã

tur repetita a ſubſtituto.aut ſũt relicta ꝑ modũ ↄditiõis.aut ꝑ

modũ diſpoſitiõiꝭ.ſ. legati ul ſideicõmiſſi.pᷣ caſu nõ ẽnr̃a ma.
ſʒ dic ut. d. l. ſᷣ ↄditiõe.⁊ dicemi.l.q ↄditio de ↄdi.⁊ de.Se

cũdo caſu aut loꝗri de ſᷣſtituto vulgarit᷑.aut de ſpᷣſtituto pu

pillarit. Mꝛimo caſu aut fuerũt relicta noĩatĩ noĩe ꝓpo ⁊ nõ
vident repetita.ut.d.l.ſi ples.S.ſi.j.titu.ij.⁊.l.j.S.iĩ ſpᷣſtõne.j.
ad.l.fal.Aut fuerũt relicta ſub noĩe appellatiuo.⁊ tũc aut in
ſtitut a q relinqbat nõ erat in rerũ nã illo tꝑe.⁊ dicut.l.qdazx
referũt in pn.S.ti.j. Aut erat ĩ rerũ nã.⁊ tũc ĩ dubio vident re
2 tita niſi alið ꝑ piecturas appareat nt h. Cõiecturas videꝶʒ
Scdo caſu.ſ.de ſpᷣſtituto pupillarit.dic aut ſuccedit ex ta⸗/

cita vlgari ⁊ vident᷑ repetita. ut.l.q fũdũ.S.ꝗ ſiliũ.j.ad.l.fal.
Alut ſuccedit ex iſtitut
tur repetita a ſpᷣſtituto tacite ſiue ſint pura ſiue cõditiõalia.ſʒ

—

ſſa pupillari ⁊ nunqꝙᷓ; relicta ab iſtituto vidẽ

ea dz pᷣſtare ſbſtitut tanq; qlibʒ hẽs ĩpuberis.ut.l.j.S.int᷑dũ
j. ad.l.fal.⁊.l.in rõne.S.qð vulgo.eo.ti.⁊.d.l.ꝗ fũdũ.S.filiũ.
ſz ſi eẽnt repetita expᷣſſe ꝑ teſtõꝛẽ tũc ſi dies legati ceſſit ĩ vita
ipuberi repetitio nil releuat ut.j.e.l.ſi fidũ ſbᷣ ditiõe.S.ſipꝛẽ.
niſi ĩ eo qdð plus eẽt relictũ.ut.l.ꝗd ergo ĩ pn.S.e. Sʒ ſi dieʒ le
gati nõ ceſſit tũc debet a ſpſtituto.ut.d.S.ſi pꝛ. Mec ob.gio.
lbi poſita q̃ inuit ꝙ ĩ pupillari ſpſtituto ſit tacita repetitio ut
ibi videtis. Ex pᷣdicꝭ dico ꝙ iſta tria exẽpla ꝗᷓ h ponunt in ꝗ
bus nõ videi facta repetitio nullo mõ ↄgruũt ſpᷣſtituto pupu/
lari.Examinem qðlibet. Mꝛimũ ẽ ſi . legatario alið ẽ reli

ctũ a ſſtituto.certe ſi ſſtitut ſuccedẽt ex pupillari legatariꝰ

haet utrũq; ſi pmilegati dies ceſſit. qꝛ cuʒ ſᷣſtitut dẽat tanq;
heres ipuberis habet qdãmõ ut es alienũ.ðut.d.l.in rõne.S.
qdð vulgo.ad.l.fal.⁊ ꝓbat i.l.qd ergo in pn.S.e.⁊ ſic.d.S.qð
vulgo.itelligo fiue a ſſtituto pupillarit ſit relictũ diuerſi ſiue
eidẽ.nec detmiat᷑ ꝑ iſtã.l.Scom exẽplũ ẽ qñ certa cauſa fuit
reliquẽdi ab inſtituto que ceſſat a ſᷣſtituto.Exẽplũ ponebat
ODl. ſi relinꝗt ab iſtituto ut legatari adminiſtrabat bona iſti
tuti.qᷓ rõ ceſſat ĩ ſſtituto qui foꝛte ẽ diligẽs. Certe iſta cauſa
diret peti a qlibʒ hẽde exneo ſᷣm mãm..il.ſeioĩ pn.j.de anu.
Tertiũ exẽplũ ẽ qñ fideicõmiſſari ẽ ſᷣſtitut p parte.qð exẽ/
plũ Di. iĩducit ad.q.ſi teſtõꝛ ĩſtituit filiũ pupilluʒ ⁊ uxoꝛi lega
uit uſufructũ. ⁊ ſi fili deceſſit in pupillari etate ſſtituit mrem
⁊ exneũ.ꝙ ſi mat ſuccedit ex ſubſtõne ꝙ nõ debeat hẽre uſu/
ſructũ ut h ⁊.j.ti.j.l.latinus.ita dicit Pi. Qðd ĩtelligo ſi mat
ſuccedit ſilio ex tacita vulgari.ſecus ſi ex pupillari.tuc eni cuʒ
ex ꝑſona ſilij habuiſſet initiũ tanq; debitũ illud ante partẽ de
duceret. nt. d. S. quod vulgo.⁊. C. de bonis auc, iudi.poſ.l.j.
¶ Circa mãm hui.l.qro utrũ ↄditio adiecta iſtitutiõi videaĩ᷑
repetita legato ſacto idẽ. Dic ut.l.cũ vnus de condi.iſti.⁊ de
ↄdi.⁊ de.l:aui.⁊.j.e.l.ab oĩbus..cũ qdaʒ de doli excep.l.
n. S.fi. ¶ Quero utrũ cõditio appoſita in pſona vni videat᷑
appoſita in pſona ei q̃ẽ ſibi cõiũctP.⁊ eodez mõ an appoſita
in vna re ĩtelligant repetita ĩ alia re ſibi ↄiũcta ꝑ copulatiuã.
⁊: ſic de virtute repetitiõis q̃ iducit᷑ ꝑx copulatiuam dic ut.j.de
ↄdi.⁊ de.l.iulius Lauluj de fun. iſtru.l.ſeio.S.gaio.⁊ ibi dixi.
AQuero utruʒ legata in vno teſtamẽto videant᷑ repetita in

alio teſtõ poſtea facto. Dic ut.l.cũ tacitũ de pba.⁊.j.de iunre

ſiſ.l.ſtati. ¶ QAuero de repetitiõe q iducit ꝑ hãc dictionẽ am

pli. Dic ut ſcripſi in.l.ſi tibi pure.j.ti. ij. CAuo de repetitide

iſti dictiõis itẽ. Dixi i.l.ĩ repetẽdis.j.ti.ij. ¶ Quero ꝗd ĩ cõ/

tractibꝰ.pᷣ utrũ ea q̃ dicunt᷑ ĩ pfatiõib videant᷑ repetita ĩ ſequẽ

tibꝰ. De qᷣ in.l.tttia.S.idẽ rñdit.j.de v.ob.⁊ ibi dixi.⁊.l.itẽ q;
ʒ.de pac. ¶ Quero utrũ regla hui.l.hẽat locũ ĩ ↄctibꝰvʒ.ut
dicta in vno ↄctu videant᷑ repetita ĩ eo ꝗ loco ei ſpᷣſtituii.hpoc
enĩ põt ſieri duobꝰ modis.pᷣ ut vn ↄct ſpᷣſtituat loco altiuz
nouationẽ ⁊ tũc dicut dixiĩ.l.aliã.j.de noua.⁊ tãgit᷑ in.l.j.C.
etiã ob cyrograph̊.pec.Scðo mõ ſit ſpᷣſtituẽdo ppeut ſi ↄce
dit tibiĩ emphitheoſiʒ ⁊ poſt moꝛtẽ tuã filijs tuis.de ꝗͥ vide in
l.px cũ ſilio ĩ fi.ð.de pac.do.¶ Quero utrũ dies ⁊ ↄditio ap
poſita in pncipali videt᷑ appoſita ĩ acceſſoꝛio ſeu repetita ĩ ad
lecto. Tex.ẽ ꝙ ſicĩ.l.fi.S.ſ.de v.ob. ¶ Quero utrũ dicta in

pncipali videant᷑repetita in fideiuſſoꝛe. NPic ut.l.ſiut ꝓponi

j.de ſideiuſ.¶Quero utrũ ꝑſona ul q̃litas aliqᷓ adiecta ĩ vno
capitlo ſtipłatiõis ĩtelligit᷑repetita ĩ ſequẽtibꝰ. Nic ut.l.ſi ita
ſtiplatꝰ.S.griſogonꝰ.j.dðe vbo.ob.⁊ ibi dixi mita de hac mã.
¶Quero utrũ dies appoſita ĩ ↄditiõe videat᷑ repetita ĩ ſpſti/
tutiõe.HPicut.l.ĩ illa.⁊.l.hoc iure.de v.ob. ¶ Aũo qd ĩlegi/
buj ſeu ſtatuſ.utrũ dicta ĩ vno caplo ĩtelligant᷑ repetita ĩ alio.
Dic aut ẽ vna cla gnalis ꝑ ſe ⁊ dic ut dixi ĩ.l.tal ſcriptura in
fi. S.e.aut ẽ qdã qlita acceſſoꝛia vni capitło.⁊ iſlla an itelligat
repetita in alio dic ut dixi in.l.pꝛetoꝛ.j.vibo.rap. ¶ Quero

qd de reſcript.Et dic ut.l.ſi iudex.S.de iudi.⁊ ex de reſcrip.

c.cauſai q̃.⁊ etiã ꝑ glo.ibi.⁊ per Inno.circa qð vide remiſſio/

. .

nes ad ſpe.quas õ in fi. S. eo.
J ſic leg atũ Aalet legatũ ſi in arbitrium
Rhẽdis tanqᷓ; boni viri cõmit/

tit. h.d. ¶ MNõ ꝙ vᷣba hic poſita ĩpoꝛtãt arbitriũ bo
ni viri nõ liberã uolũtatẽ.¶ Op.de.l.ſenatus..legatũ.S.e.
So.ibi fuit legatũ in liberã uolutatẽ.¶ Quero ꝗd de vbo vi
er alportevarbirrii boni viri.ut.l.ſdeicõmiſſa.de ſidei/

cõ.li.¶ Quid de vbo placebit.Rñ.idẽ ut.l.thais.S.ſoꝛoꝛeʒ
de ſideicõ.li.⁊.l.lutiꝰ.la pma.iũcta.l.fdeicõ.e.ti.¶ Quid ſi
dico iudicio tuo ulł iudicio tał.Tex.videt᷑ ꝙ ĩpoꝛtat libaʒ uo/
lũtatẽ ĩ.d.l.thais.S.lutiꝰ.¶ Qũo qꝗd in ↄctibꝰ.Rñ.ſba ↄctꝰ
nõ põt ↄferriĩ arbitriũ alti vhẽtiuʒ etiã ꝑ vba ĩpoꝛtãtia arbi
triuʒ boni viri.ut.l.qdð ſepe.S.j.de ↄhẽ.emp. F allit iĩ dote.ut
l. cñ poſt. S. gener.S.de iure do.⁊.l.j.C.de do.ꝓmiſ.accidẽta
lia ↄct bñ pñt ↄferri ĩ arbitriũ alt᷑iꝰↄhẽtiũ.ut.l.hec uẽditio de
hẽ.emp. Iſta aũt vba q ſapiũt arbitriũ boni viri ſi hꝛent det
miĩationẽ ex alia dictiõe pñt ipoꝛtare liberã uoluntatẽ.ut ſi di

cat hẽat liberũ arbitriũ uł plenũ arbitriũ.ut ĩ.l.ſideicõmiſſa.

S. qᷓ;.j.ti.ij. ¶ QAuero qñ vꝛ cõmiſſũ ilibaʒ uolũtatẽ qd põt

ille facẽ. Rñ.põt arbitrari quõ vult etiã iniuſte.ut.l.cũ qda,z—

ſ. ti.j.dũ tũ dolus malus abſit.ut.l.creditoꝛ.S.lutius.s.man.

C mihbi. egat eſt iutile ſi reliqual in ttia ulł ĩ ſceda

— pſona Fne uaneltas expmat ſiue nõ. ſʒ in
bma ualet quãtitate expſſa.als iutile ↄſtituit.h.d.ᷣm Di. ul
alit. Relatiuũ iũctũ ſcðe ul ttie ꝑſone quãtitate expᷣſſa uel nõ
ↄditionẽ ĩducit.ſj iũctũ pᷣme qtitate expᷣſſa demõſtrationẽ.ſi

nõ ſit expᷣſſa ĩduẽ ↄditioneʒ.h.d.ſm Ml.tu dic defect' debiti

demõſtrati quãtitate nõ expᷣſſa fac deñcẽ ſᷣam legati. Idẽ ſi
q;titas expmat᷑ ⁊ ipᷣi debitoꝛi uel ttio reliquat᷑ſec ſi ꝑ debito⸗
rẽ creditoꝛi.h.d.Si lego tibi.x.qᷓ debeo.lʒ nõ appareat te
neat᷑ teſtõꝛ ad illa.x.tñ legatũ ualet.hᷣ dicit ſcdᷣa pars hui.S.
Sʒ in p caſu iõ nõ ualet qꝛ nõ apparet qtitas.ſʒ h apparet.

In tex.ibilego.ſ.eidem titio ut differat a caſu pꝛecedẽti ⁊ ſe.

¶ Quero qꝗrõ dꝛie int hos caſus.DPiẽ gl.iĩ vno caſu loquit
teſtõꝛ per vba pme pſone.iĩ alio per vba ſcdðe ⁊ ttie. IJdẽ NHi.⁊

Ol. ut pʒ ex ſũmario eoꝛũ qð nõ placet.q etiã ĩ p caſu poſſet

log teſtõꝛ ꝑ vᷣba ttie pſone. None ꝙ iße teſtõꝛ uocat᷑ titius.⁊
dicẽt ſic. ẽtũ q dʒ titi ſeio legat oſtat ꝙ ualẽt legatuʒ. dic er/
oin pn. S. q q;titas nõ expmit rõ ẽ enidẽs ut tex. dicit. In
cvo qñ debitoꝛ legat creditoꝛi q;titate expſſa grauat hẽdẽ in
cqtitate. v ſic ſba reilegate repit.⁊ tũc falſa demõſtratio nõ vi
tiat. In ſcdo caſu legat creditoꝛ debitoꝛi cẽtũ qᷓ dʒ tũc grauat
