eẽt rõ dꝛie iter filiũ ⁊ exneu.iſta qᷓ dꝛ ĩ tex.ſ.qꝛ ex pſona pꝛis vi
res accipit.Sʒ rõ dãie eẽt accidẽtia facti.qꝛ fili deceſſit exne
us nõ qð ẽõ mẽtẽ hui.l.Alij ergont Ja.de are.ĩtelligũt hãc
partẽ alio mõ penit exneo. Pꝛo cui cuidẽtia debeſ ſcire q
Äle ꝗ rogat ẽ reſtituere qcqd ad eũ ꝑuenit nõ tenet᷑ reſtituere
fruct.ut.l.qꝗd his uerbis.j.de le.iij.⁊ hoc ſiẽ rogat reſtituere
exneo. ſʒ ſi filio ſuo tũc ĩ reſtitutiõe ueniũt fructus.ut.l.ĩ fidei
cõ.S.cũ pollidi.S.de uſurij.⁊ hoc ꝓpt᷑ uotũ parẽtũ qð ẽnt ſi
lijs ſemꝑ acqrãt.ut.l.ſcripto vñ liberi.⁊.l.nihil.S.j.de bo.lidᷣ.
Hoc pᷣmiſſo ſic pone caſũ ſipẽ ẽ rogat poſt moꝛtẽ ſu reſtitue
re ſilio ſuo qð ad ſe patrẽ puenit ex hẽditate uel legato flio re
licꝭ ⁊ ſic fruct iteriʒ pꝑcepti ueniebãt ſi fil moꝛiũ viuo pꝛe oĩno
id patrẽ retẽturũ.i.cõpẽdiũ fruct.ſubaudi quia ſi ſilius viue/
ret nõ retineret.⁊ ad hunc ſubauditũ caſũ de vita filij uenit.
rõ que ſeqꝗtur ꝙ ſideicõmiſſũ vires recipit ex ꝑſona pꝛis lʒ eiꝰ
uotum eſt querere ſilijs.ita intelligit ipſe.certe licet iſte intelle/
ctus ſit in ſe verius quãtum ad.l.eſt omnino extrane cuʒ hic

de fructib nulla ſiat mẽtio. Pꝛeterea cuʒ.l. iſta tota loquat᷑
de ſilio ⁊ fuo ſm lec.quã.S.tenui.Iſta lec.non ↄgrueret niſi
iĩ filio cũ nõ ſfit uotũ dñi qᷓrere fuo ſicut pꝛis q̃rere ſilio.iõ ego
lego hãc.l.alio mõ dare ⁊ apte. ꝛo cui euidẽtia debet ſci⸗
re ꝙ qñ pᷣ teſtatoꝛ reliqt aliqd alicui ⁊ poſtea iubet tertiã ꝑſo/
nã accipe ⁊ poſt tpᷣs legatario dare ꝙ legatũ dẽ eẽ purũ ⁊ le/
gatari ante tps decedẽs trãſmitteret ad hẽdẽ. ⁊ ille tertius ꝗ
iuſſus ẽ accipe t dare legatario videt᷑ elect'ut nudus miſter.
ut. l. a filia. S. alũno ad trebel. ⁊.l. iberto.S. largi.j.de annu.
le. cũ ſimilib. Itẽ poſito ꝙ ad heredẽ nõ traãſmitteret legatari
us nõ remaneret apud illũ nudũ miſtrũ.ut.l.ſiqs titio.j.ti.j.
Hoc pᷣmiſſo caſus ẽ clarus.qꝛ ſi fuit relictũ ſilio poſtea ſuit iuſ
ſus pꝛ ipſi filio reſtituere poſt moꝛtẽ ipſi pꝛis ſi fli moꝛit inte/
riʒ. qrii an apud pꝛreʒ debeat remanẽ. Videbat ꝙ nõ qſi pat
ſit nudus miſter.tñ iuriſcõſult detminat hic Zꝛiũ.qꝛ pẽ nõ eſt
nudus miſter ſʒ ex ꝑſona ei capit vires legatũ.ſecſi aliqs eẽt
iuſſus dare exneo.q ipſi exneo eẽt relictũ ut ex pᷣdict᷑ pʒ.hũc
caſũ credo uerũ. ¶ D.. iſte v. videt deſtruere oĩa pcedẽtia
inuit enĩ ꝙ nõ videbat᷑ relictũ poſt moꝛtẽ pũs niſi expꝛimat᷑ cu
ius ðꝛiũ videt᷑ dictũ.S.So.S.dixi ꝙ videt᷑ fideicõmiſſũ dilatũ
in tpᷣs exñtie ſui iuris qð põt eẽ moꝛte uel emacipatiõe.hᷣ loq/
tur qñ expᷣſſe fuit collatũ poſt moꝛtẽ ⁊ ſicĩ vnũ caſu tm.Expe
diuide ↄꝛijs. Veniam ad.q.q̃ro pmo qꝛ regula ẽ ꝙ lij nul
la põt eẽ ĩter patrẽ ⁊ filiũ qͥ iure aget ſlius cuiẽ fideicõmiſſum
relictũ patrẽ. Rñdeo aut ẽ inſtitut pꝛ aut Rlvoine caſu
aut pꝛ nõ vult adire ⁊ nõ põt cogi ꝑ ſiliũ niſi poſtq; erit ſui in

Delegas pÿ̃.

ris ſm gl.i.l. cogi.S.ſi p? ad trebel.lʒ Ja.de areę.alit᷑ dicat qʒ

dic ut ibi.aut pꝛ adiuit ſʒ nõ vult reſtituere ⁊ tunc aut fuit reli
ctũ fideicõ.ſtati ⁊ nõ ualet.ut nõ.j.e.l.a ſilio.⁊.S.dixi.aut fuit
dilatũ ĩ tps exñtie ſui iuris ⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙ põt hẽre actionem
ex teſtõ. Si uero ſilius ipſe fuit ĩſtitut ut ĩ caſu nf̃e.l.tunc aut
pꝛ nõ vult iubere ſiliũ adire.⁊ tũc nõ pᷣiudicat ſilio qn fact ſui
luris poſſit adire.ut.l.is q hẽs.S.ſi.de acꝗ.hẽ.Hõodie ſtatim
põt ſili adire p.l.f. C. de bo.ꝗ lib.ſi So fili iuſſu pꝛis adiuit ⁊
ſic pꝛi qſita ẽ hẽditas tũc ſideicõmiſſũ ſit dilatũ ĩ tps exñtie ſui
iuris.ut dixi.S.nõ ẽ dubiũ ꝙ fact ſui iurij agit actiõe ex teſtõ
⁊ hoc fm iſta iura.¶ Sʒ qᷣro nũquid hec.l.obtinet ſʒ iura ho
dierna.pone ꝗdã ĩſtituit filiũ ⁊ rogauit pꝛeʒ de reſtituẽdo ſilio

cũ.ſʒ ĩteriremedia trebellianica ẽ trãſlatio actionũ.nt.C. ad.lʒ.

fal.l.ĩ teſtõ.⁊ ibi nõ.ergo tc.⁊ huic cõcoꝛdat alia glo.ad tre/
bel.l. qdã.S.ſeruo.Alia gl.hic ſuꝑ uerbo nõ poſſet.dicitꝛiũ.
cũ enĩ ipſe filius ſit hẽs pat᷑ nõ traſtert in eũ actiões.ꝓ hoc vi/
deĩ caſus.j.ad trebel.l.ſi hẽs ĩſtitutus in pn.Credo pmas gl.
eẽ ueras ꝑ tex.l.j.S.ſi filio.ver.idẽ ẽ.j.ad trebel.vbi eſt caſus.
nã in tota illa.l.exponit᷑ illa pars ſenatuſconſulti qᷓ̃ tractat de
trãſſerẽdis actiõibus.⁊ iõ ponit᷑ hic caſus ꝙ filio ĩſtituto a pa
tre rogato ipſi filio reſtituere hʒ locũ illa pars ſenatuſcõſulti.
Ad.l.ſi hẽs ĩ pn.rñdeo ꝙ ibiĩ herede apud quẽ erãt actiões
directe q̃ ſibi ſufficiũt.̊ loqtur ĩ filio apud quẽ non erãt neq;
directe neqʒ utiles cũ totũ eẽt q̃ſitũ patri ᷣm iſta tẽpoꝛa meri/
to pat ei reſtituẽdo ĩ eũ trãſſert uties.¶ Quero pone ꝙ ali⸗
cuiẽ relictũ fideicõmiſſũ vniuerſale pure decedit fideicõmiſſa
rius ante reſtitutionẽ ſibi factã.q̃rit an trãſmittat illud ad hẽ/
dẽ ſuũ.Gl.hic ſuꝑ verbo retenturũ.dicit ꝙ nõ trãſmittit ꝑ.ll.
qᷓ̃s allegat. Inducit ſile de hereditate nõ adita q̃ nõ trãſmittũ
idẽ videt᷑ dicẽ gl.in.l.a teſtatoꝛe de cõdi.⁊ demon.⁊ fuit opi.
Aʒo.ĩ ſima.C. ad trebel.circa finẽ ſecũde columne.doc.oẽs
Di.⁊ alij dicũt õ.q;ꝛ hẽmus tex.expᷣſſos i.l.poſtulãte ĩ pn.ad
trebel. ⁊.l. cogi.S.idẽ metianus.e.ti.⁊.d.l.a teſtatoꝛe.⁊.C. de
ſideicõmiſ.l.iij. Ad ↄ.ſ.ad.l.apud iuł.S.utrum.⁊.S.antiſtia.
die ut ibi nõ.qꝛ ibi deceſſit fideicõmiſſarius ſine herede.Ad
hãc.l.rñde ꝙ hic erat relictũ fideicõmiſſum ſub cõditiõe.Ad
ſie de hereditate Pi.nõ rñdet h.ſʒ in.l.a teſtatoꝛe de condi.⁊
demõ.etiã Di. dicit ꝙ aliud ĩ herede ꝗ ante aditã hereditatẽ
nullũ hʒ ius merito nõ trãſmittit ſʒ id qð hʒ.ſ.ius deliberandi
trãſmittit hodie ſᷣm foꝛmã.l.cũ antiqoꝛibus.C. de iure deli.ſʒ
fideicõmiſſarius vlis hʒ actionẽ ex teſtõ quã trãſmittere põt.
facit qð dixi.S.de acqꝗ.here.in.l.is põt.¶ Auero ꝗd ſi ſidei
cõmiſſarius vlis decedit poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis ante adita here
ditatẽ an traſmittat ad heredes. Quedã gl.tʒ ꝙ nõ per.l.qui
dã ita in pn.ad trebel.⁊ ibi nõ.in gl.parua ſuꝑ uerbo adeat᷑.
alia gl. idẽ in. l.iij. dere.cato.dicũt emi ꝙ dies ſideicõmiſſi vlis
nõ cedit niſi ab adita hereditate.idẽ tʒ Di.j.de adi.le.l.iij.S.

Li. ⁊ Ja.de are. tenet ðꝛiũ ꝙ cedit dies quo ad trãſmiſſioneʒ

uel exneo. Aidẽdũ ẽ de virib ſideicõmiſſi. DPices tu ĩ hẽdita-

te pfecticia hʒ locũ hodie ſine dubio.q; nihil ẽ hodie ĩmutatũ
qð nõ placet.iĩmo dic ꝙ pᷣma pars hui.l.put dicẽ ꝙ a pꝛe po
teſt relinqui filio ĩſtituto. ꝓcedit ſine dubio ⁊ ollʒ t hodie ĩ pfe
cticia. ſcdᷣa pars ut dicat caꝑe a ꝑſona filij q; relinqtur exneo
a ꝑſona pꝛis qñ relinqtur ipſi filio.etiã ſm iſta tpa nõ habeat
locũ ĩ hẽditate ꝓfecticia hocẽ in ea q̃ erat relicta filio cõtẽpla
tione patris tũc enĩ ſemꝑ videtñ capi a ꝑpſona pꝛis q; eiꝰ reſpe
etu ẽ relictũ.ar.S.de hẽ.iſti.l.qdam cũ filiuʒ.⁊.ẽ.de ſtip.ſer.l.
pe.Ceſſant eni ille rõnesq̃s dixi.ſ.ꝙ pꝛ habuerit a ſilio vł do
mina ſuo ĩmo hñt a ſe lʒ ꝑx mediã pſonã ſilij vlł ſerui. Si vo
loqtur de hẽditate aduẽticia hoc ẽ de relicta cõtẽplatione ſñilij
vłſerui uel ſimplicit qdð idẽ ẽut.l.aditio.S.de acꝗ.hẽ.⁊ de uſu
fru. le.l.ſi ſerui.⁊.l.ſe.tũc pncipiũ huius.l.nõ videt᷑ habere lo/
cũ qꝛ pꝛi qrit ſolus nſufructus ⁊ ſi filio reſtitueret illud idẽ ſibi
q̃ret. ⁊ hoc videt᷑ dixiſſe Rog.ĩ tertia gl.hic poſita. Tu dicas
ꝓiſeruo ſine dubio nil ẽ imutatũ. In ſilio uero tenendo opi.
uã ego teneo ꝙ ſideicõmiſſũ videt᷑ delatũ ĩ ts moꝛꝶ uel exi/
etie ſui iuris.hoc nõ videt pcedẽ qꝛ ilo tꝑe uſufructus ꝗ q̃rit
pꝛireuertũ ad ꝓpꝛietatẽ ipſo iure abſq; alia reſtitutiõe fiẽda
p patrẽ. Sʒ potes dicẽ ꝙ pat᷑ hẽbit uſuſructuʒ dũ viuit ⁊ illis
fructib utet ⁊ cõmodo fructuũ. In tp̃ᷣs aũt exiſtẽtie ſui iuris
reſtituet fructus qͥs pcepit medio tꝑe.ꝓ hoc hec.l.ĩ fi. ſᷣm lec.
Ja. de are.remanebit ergo apud patrẽſolũ cõmoditas uten
diulis fructib ex illo cõmodo medio tꝑe.ſimile ĩ.l.ſi ↄuenerit
3. de pac.do. ¶Scða pars hui.l.in qua diſtingui utrũ reli/
quat ſilio uel exneo ut pᷣmo caſu debeat᷑ ex pſona pꝛis.ſcðo
ex ꝑſona filij.hodie ſi relinqtur a pꝛe filio nihil ẽ imutatũ quã
tũ ad hoc.Sʒ ſi relingtur exneo ẽ imutatũ qꝛ oliʒ debebatur
a pꝛe ut a debitoꝛe ex ꝑpſona ſilij ut h. hodie uero debet᷑ a pꝛe

—

ut a legitimo admiſtratoꝛe.ſic dicim q relinqtur a tutoꝛe pu
pilli ſtituti.ut.l.peto.S.mẽ.j.ti.j.C.de ſideicõmiſſis.l.etit.⁊
C. de re.credi.l.cũ etiã.x.l.ciuibꝰ.jdere.du.uel dicam par
tim debet᷑ a pꝛe ut admiſtratoꝛe reſpectu/ ppꝛietaſ.partiʒ ut a
debitoꝛe reſpectu uſufructꝰ.¶ QAuero qd in filio arrogato.
Rñqdeo idẽ ꝙ ĩ nali ⁊ legitĩo.ut ĩſti.de acqſis ꝑ arroga.S.j.l.ſi
ſub ↄditiõe de libe.⁊ poſthu.⁊ ibi nõ.¶ Quero utrũ reſtitu/
tione facta a pꝛe ĩ caſu hui.l.trãſeãt actiões ĩ filiuʒ ex trebel.
Circa hoc ſũt gl.ꝛie.vna ẽ h̊ ſuꝑ uerbo nõ omiſſa.q̃ dicit q;
cia alia remedia trebellianica excepta deductiõe q̃rte hñt lo⸗

a tꝑe moꝛ teſtatoꝛis ſicut in legaſ ⁊ fſideicõmiſſis particulari
bus.pꝛo hoc in.d.l.iij.S.j.uer.idẽ dicendũ de adi.le.ubiquo
ad diei ceſſionẽ egparai vłlis particulari.facit.l.in perſonam.
C. de fideicõmiſ.Et hãc partẽ puto uerã ꝑ.l.cogi.S.idẽ me/
tianus ad tre.qꝛ videt ꝑmittere ꝙ heres ſideicõmiſſarij cogat
heredẽ inſtitutu adire.ergo ſideicõmiſſarius decedẽj ante adi
tã hereditatẽ traſmittit. ʒibi poſſet aliter intelligi. ⁊ hoc põt
itelligi ex oꝛdi
deicòmiſſis ⁊ ti.ad trebel.⁊ ſic de vlib ⁊ particularibꝰ.poſtea
Tti.de cadu. tol.S.cũ igit.⁊.S.in nouiſſimo.dicit ĩdiſtincte di

em legatoꝛũ ⁊ fideicõmiſſoꝝ relictoꝝ pure cedere a moꝛte te/

l.ſi ex toto.S.e.⁊.l.ſiqs cũ totũ de excep.reiiudi.a

ſtatoꝛi.ĩtellige hoc ĩ ſideicõmiſſi? vlibus ⁊ particularibus.ſic
ergoĩ.ff.pmo ponit de legat.poſtea ad tre.⁊ ſic de ſideicom
miſſis vlibus.poſtea ponit ti.qñ di.le.ce.ĩtelligo fideicõmiſſo
rũ particulariũ ⁊ vniuerſaliũ de qbus pᷣmiſerat.Ad.l.quidã
ita.rñde ꝙ nõ dicit illud.uel dic ꝙ cedat ab adita hereqitate
quo ad petitionẽ ⁊ ita loquit gl.ibi poſita.ſʒ quo ad trãſmiſſi
onẽ a tpe moꝛt᷑ nt dixi.vel dicas ꝙ illud ẽ uerũ quo ad ipediẽ
dã trãſiniſſionẽ fideicõmiſſi factã a teſtatoꝛe.als ſecꝰ. ¶ QAue
ro poſito ꝙ ſit uerũ ꝙ nõ traſinittat fideicõmiſſũ ante aditam

hereditatẽ an ſaltẽ trãſmittat ius deliberãdi ſicut fit per here/

dẽ. Gl.h̊ᷣ dicit ꝙ ſic.nõ ⁊ vide eã.idẽ dicit Aʒo ĩ ſũma.C.ad
trebel.qð põt tolerari q; fideicõmiſſarius vlis hʒ ius delibe/
rãdi.ut nõ.S.de iure delibe.l.j.Nico etiã ꝙ ſi fideicõmiſſariꝰ
decederet poſt petitionẽ facta lʒ ante reſtitutionẽ factã vł an
te aditã hereditatẽ trãſmitteret.ut.l.non iuſtã.C.ad trebel.
¶ NQuero an heres rogat cogatur adire ⁊ reſtituere. Glo.
hic remittit ad nõ.in.l.eã qua.C. de ſideicõ.dic ut ibi ⁊.l.ille
a quo.S.ſi de teſtõ in ſi.j.ad trebel.Pi.inducit hãc.l.in ar.ad
q.vos videꝶ hic in fi.ad duo ſingularia dari adiectiuũ plura
lis numeri.cõcoꝛ.ſunt ĩ gl.Modo pone dixit dñs naſallo cõ
cedo tibi vineas ⁊ fũdũ fructib plenũ.an per hoc videat᷑ con
ceſſiſſe vindemiã. Aidet᷑ ꝙ nõ.qꝛ nõ adiecit adiectiuũ płlale
nt hic cũ ſimilibꝰ.⁊ qꝛ ĩ dubio videt᷑ referri ad pꝛoximum.⁊ ſic
ad fundũ tm.ut.l.ſi idẽ cũ eodẽ in fi.de iur.om iudi.Econtra
ꝙ vindemia videt᷑ còceſſa qꝛ ẽ pars fũdi.ut.l.fruct pendẽtes
de rei vẽ.ſi ergo totũ cceſſit ⁊ q̃ibet ei pars videt eſcar.
hoc facit
l. iulian. .ſi ex fruciibꝰ de ac. emp.⁊...ſeie ex parte.S.gaio
de fů. iſtruc. õm Hi.iſtud credo verũ.pᷣ qꝛ illud adiectiuũ ple
nũ lʒ ſingularis numeri.tñ refert᷑ ad oĩa pᷣcedẽtia.ut.l.heres

me.S. vxoꝛi..de le.iij. Itẽ gꝗa poſito ꝙ nihi eẽt dictũ fructꝰ

erubꝛicarũ.na in.C.pᷣmiſit pᷣmo de lega ⁊ fi/

ll
ſe⸗
ii.
i⸗
.
.
de

4
.

tũ diſiũcti nel glibet admitt

videni cõceſſi.ut.l.fi.j.de iure ſiſ.x.d.l.iulianꝰ. ..ſi fructꝰ.
J mihi. Añ pluriũ iura deueniũt ad vnũ põt
eille facere qð poterãt illi plures.h. d.
Et legit duobP modis m gl.uel ꝙ plurib eadẽ res

ſuit legata ↄiũctiʒ uerbi ⁊ diſiũcti re.uel ecõuerſo diſiũctiʒ re

⁊ ↄictiʒ uerbis.¶ Op.ius accreſcẽdi nõ habet locũ poſt le
gatũ acqſitũ nt.l.j.ĩ ſ.de uſufruc.accreſ.ſed hic erat q̃ſtũ.qa
dicit die legati cedẽte. HNuitimoꝛe dicit gl. ꝙ dies ceſſerat ꝗᷣ
ad rraßniſtzon⸗ tãtũ pꝛo q̃ fecit.l.ſiqs ita.⁊ qð ibi nõ.de ↄdi.
iſti. ¶ Op.ſcdðo qꝛ videt᷑ ꝙ nil releuet ſiue habeã iure meo ſi
ue iure accreſcẽdi ⁊ ſic fruſtra fuit facta hec.l.ar.l.ſtipulatio
iſta. S. diu.j. ut le.no. ca. So. gl. imo relenat ꝓpt onera ipo
ſita cõiũcto q̃ nõ erat ĩpoſita mihi. Iſtud dictũ nõ releuat niſi
Fʒ illã lec.q diſiũctiʒ uerbis erit relictũ.vñ tu adde ꝙ aliud in
tereſt qũ ↄiũcti.lʒ eniĩ tũc accreſcat cũ onẽ ipoſito ꝑ teſtõꝛẽ tñ

itereſt ꝓpt᷑ aliud.nã ſm iſta tꝑa hẽs nõ tenei ad legata ultra

vires hẽditaria.nec hodie tenet᷑ ad debita uel legata ultra vi
res facto inuẽtario.ſi ergo repudio ex ꝑſona mea ⁊ agnoſco
ex pſona illi q me facit hẽdẽ erit pꝛimonuũ ipſi tato mai.ſire

pudio ex ꝑſona illi c agnoſco ex ꝑſona mea erit hẽditas ei/

tãto minoꝛ ⁊ ſic multũ ĩtereſt. ¶ Op. ð hoc ⁊ videt ꝙ hẽs nõ
poſſit repudiare legatũ ad ĩcõmodũ alienũ ut.l.liberto octua
ginta de bo. li. x.l. ſi füdũ ſub cocki d. titi. .e. quod ibi
nõ. Rſideo qſq; hẽs repudiat legatũ ſactũ de fudo ad icõmo
dũ alienũ nec cedit ad ĩcõmodũ ſuũ ⁊ hoc nõ põt ut.d.l.liber
to octuagĩta. aut repudiat ad icõmodũ alienũ ⁊ ad cõmoduʒ
ſuũ.⁊ tũc aut ille al in cui icõmodũ repudiat illud hiĩtur erat
ex diſpõne defũcti ex cui ꝑſõa repudiat ⁊ nõ põt repudiare
ut nõ.i.d.S.ſi titi.aut alio mõ cedit in ſuũ icõmodũ ad cõmo
dũ tñ repudiãtis ⁊ põt repudiare.ita loqui hic ⁊ qð.sS.dixi.

De legaß pᷣ

S. fi. . ti. j. Sol. ibi ſpetiale. uel dic qñ dño non poſſum legare

mere ppt᷑ cõditionẽ dñi pcedit iſta regula.ſed qñ nõ poſſumꝰ
legare mixta cõſideratioe ei c rei legate nõ pꝛocedit iſta regu
la ut in ↄꝛijs.ſed certe nec pmo caſu /ꝓcedit regula ĩdiſticte qð
dic ut.l.ſi ſeruus ei de acq.here.

. W Sequẽs volütao ſeruakniſt pcedens ſit
In le gtis. derogatoꝛia. b.d. (Querit gl. qui ſi

Op. dẽ h ꝙ ſiqs petit ex vna cauſa no põt petẽ ex alia. CcG

tra q; due cauſe lucratiue hñt oꝛiginẽ in pſonis diuerſoꝛũ licet
ad vnũ deueniat ex utraq; cauſa potit ille ſolidũ cõſequiut.l.

ſi ſeruꝰlegat. S.j.j.e.⁊.l.ſiis ꝗ de ac.⁊ ob.⁊ doc tenẽti.l. qui

pupille. C. de ne. ge. So. illud uerũ qñ ulle due cauſe diuerſoꝝ
hẽbãt effectũ ſolide exactiõis ĩ quẽlibet ſ hicnõ erat iſtud.nã
ſi ambo viuerẽt uel facerẽt ſbipalles per cõcurſu ſi eẽt lega⸗
ad partẽ ſuã qñ fuit legatũ cõ
inctũ dixiin. l. meui. S. duob.j.ti.j. ¶ Op. de.l.nõ ẽ nouũ
de ac. emp. So.ĩ eodẽ libello dʒ peti ut ibi.iñ poſſet petẽ ył iu
re meo uel hẽditario.¶ Querit gl.utrũ poſſiʒ petẽ partẽ in/

re meo partẽ iure hereditario. Quidã uariauerũt.tu dicas in

diſticte ꝙ ſic. pbat᷑ i...reos ĩ pn. de duo.re. Nec ob.d.l.nõẽ
nouũ.q; ſateoꝛ ꝙ debeat petiĩ vno libello ſʒ tic petã uel totũ

iure meo uel totũ iure hẽditario uel partem iure meo partẽ in/

re hẽditario.Quero qd ſipeto ſimplicit rẽ tota ex vna cau
ſa. Rñdeo tacite ex alia repudiare videoꝛ ut h ĩnuit tex. facit
l.n. C. de codicillis. ¶ Altio Hi.inducit hoc pn.ad.q.vtruʒ

ceſſionarius poſſit cogi eligẽ an agat directa uel utii.Et vide

tur hic tenere ꝙ nõ. ðꝛiũ videt tenere in.l.ſi duo de ſol.dic ut
ibi dixi plene.⁊ ideo hic non dico.

¶ Biqs ſeruos.nteſtſe difficultas pſtatiöis ſub

ducit ⁊ legatũ firmũ remanet.h.d
Et nõ.5.⁊ ſigna tex.ibi ⁊ anguſtias.¶ Op.qꝙ ulla ĩpoſſibili/

tas vitiet legatũ.iſti.de le.S.ñi.x. C.de his ꝗᷓ pe.no.l.j.So.ibi

fuit legatũ ab initio ĩpoſſibile hͥ nõ.nã teſtõꝛ potuit tatũ viuẽ
ꝙ ſerui potuerũt duci rome. Iſtã tʒ gl.i.d.l.j.⁊ Di.ĩ.c.nemo
for de re. iur. li. j. Sʒ hoc videt õ negli catonianã q vult
egatũ qð nõ ualeret ſi tũc moꝛiret᷑ teſtatoꝛ nec poſt cõfirmet᷑.
l. iõ trãſit ad aliã ſo.ſ.ꝙ hoc remouet᷑ qð ẽ ĩpoſſibile.ſ. feſti/
natio.⁊ hãc tʒ MPe.⁊ .debis q̃ pe.no.l:.j.⁊ ẽ uera ut.j.
dicã. Tertiã ſo.dat gl.iſti. de le. S. fi. videlicet ꝙ teſtatoꝛ dixit
ꝙ heres ſe cõſtitueret ſoluturũ ĩſra triduũ.q̃ ſo.nõ cõgruit lie
nã dicit ꝙ danauit heredẽ ad dadũ nõ ut cõſtitueret ſe ſolutu
rũ.iõ tene pᷣcedẽtẽ ſo. ¶Sʒ ad hãc op.⁊ aſſũmo bn. gl. qꝛ vi⸗
det᷑ʒᷓ tex.iſti.de v.ob.S.loca.⁊.l.ij..ſigs ita de eo qdð cer.lo.
So. ibiſĩter viuos hic ĩ ultia noltate.hãc tʒ gl.j.de ver.ob.l.
fi. S. ſi iter.⁊ de re.iur.l.ĩteſtis.q̃ ſol.ẽ uera ſicĩtelligẽdo videlʒ
aliud ſit ĩ vctib bonefidei anguſtie tẽpoꝝ ſubducũtur ſicut
Llegat vrl nſalt Sbe-Slocar- eodẽ mõ ĩ ultimis nolũtati
bus q̃ hñt ĩſtar boneſi

ſoluit. Dicas ꝙ ibi anguſtie tẽpoꝝ nocẽt.i.nõ ꝓſut ut re con
ſtituati moꝛa ut ibi nõ. ¶. Altio videj ĩ hoc. .q ipoſſibilitaꝰ
fuit adiecta grauato nõ tñ vitiat diſpoſitio qð eſt õ cõe dictuʒ
gl. noſtroꝝ. dixi glene rlelde cõdi.iĩſti.
erudicitur eẽ capax ſi capax ẽ᷑ dñs.h.d.
2 ula. EDpveltmart⸗ de ſel

ſtar boneſdeiut. I.ĩmioꝝ. C. ĩ q. ca. i te. reſti. nõ ẽ
ne.⁊ hoc tenẽt doc.i.l.j..¶ Op.gl.de.l.itẽ illa de cõſti.pe.nõ

re. ut.l. ij. de exceptio. Si impfecta reqrit exceptio iuris ut..d.

ademi tibilegatũ pure poſtea ſub cõditiõe an poſterioꝛ adem
ptio aliqd opat.Dic gl.ꝙ videoꝛ dare ſub ↄꝛia Oditiõe.nã ꝗq

diẽ diuoꝛtiũ pſupponit ſuiſſe mrimoniũ.ut ĩ auẽ.ꝗ.mo.na.ef᷑

ſi. ſui.. ꝗ aũt addo.S.de diuoꝛ.l.iulian.ſic Ipormntadept.ne
ceſſario pᷣſupponit legatum pᷣcedẽ ⁊ ſic ꝑtraſibat Hi. Aa.de
are.tʒ ↄꝛiũ ⁊ hui opi.ſũ ſecut qꝛ adẽptio fit ad diminutionẽ.
ergo nõ oꝑat augmẽtũ ſeu ĩiductionẽ legati.ut.l.legata inutili
ter.j.e.⁊.l.ex facto de hẽ.iſti.⁊.l.cũ tale.S.falſa de ↄdi.⁊ de/
mon. ⁊ nõ.i.l.ſi ita legatũ ĩ pn.j.e.Mãʒ iſta utrũ ad poſitio/
nẽ puatiõis ſequat᷑ poſitio hitᷣ examiĩaui plene ĩ.l.decem. de
uer.ob. ¶ Altio gl. qrit ſi teſtatoꝛ ĩ pᷣ teſtõ dixit ꝙ nõ liceret
ſibi penitere utrũ ualeat ſm ꝙ poſtea fec. DNicit gl. ꝙ ſic ſi po
rij uolũtat expᷣſſe peniteat.vide gl. Ja.de are.iĩtelligit ꝙ a pꝛi
ma videat᷑ recedẽ ꝑ ſecũda etiã ſi de pma expᷣſſe nõ peniteat.
⁊ nõ puto iſtã gl.uerũ dicẽ ĩ termis hic poſit ĩ gl.dicit enim ꝙ

ſivi nõ liceret penitere.hoc nõ põt facẽ teſtatoꝛ.nõ eni põt ſibi

auferre libera teſti ſactionẽ qꝛ ẽ ↄ bonos moꝛes ut ſtiplo hoc
mõ de uer. ob.⁊ iſta uerba nõ cõtinẽt ꝓteſtationẽ ꝑ quã in ſe
quẽti videat uolũtas deficẽ ſed ſolũ tẽdũt ad auferẽdu ſibi po
teſtatẽ penitẽdi qdð nõ licet.declarabo plene ĩ.l.ſiqs ĩ pn.teſti
j. de le.ij. Aluo Di.ĩducit ad.q.iĩperatoꝛ cõceſſit qbuſdã
comitib ꝙ poſſint creare tabelliones ⁊ eis ↄcedẽ ptatẽ facien

—

di ĩſtra int᷑ oẽs ꝑſonas cuiuſlibet loci nõ obſtãte aliq̃ ↄſtituti/

one vłſtatuto.poſt cõceſſionẽ factũ ẽ ſtatutũ ĩ aliq̃ ciuitate

iſtr̃a facta a nullo tabellione ualeãt niſi hẽat licẽtia a cõi.du/
biũ ẽ. an ſtatutũ Goneni⸗ pᷣiudicet tabellioni hñti puilegiuʒ
ab illis comitibꝰ. Et videt᷑ ꝙ ſic qꝛ cõceſſio bPncipis tollit eſfe/
ctũ ſtatutoꝛũ pᷣſentiũ nõ futuroꝝ.ar.l.ſi ſtipulat.S.ũcũ ſtipula
mur. ⁊.l.ſi a colono de v.ob.⁊.l.ruptilia.⁊x.l.in lege.S.de cõ
trahẽ.emp.⁊.l.ſi ita de au.⁊ ar.le.Econtra ꝙ no.qꝛ oẽs eſ

ſect cuiuſcũq; ſtatutiĩ ↄꝛiũ obuiãtis ſũt ſublati.ar.l.placetde

libe.⁊ poſthu. Pꝛetea tollere potuit effectũ hui ſtatuti futu

ri. ar. hui.S. ⁊.j.de le.iij.l.ſiqꝰ ĩ pnci.teſti.dico finalit᷑ ĩ du
bio ſuſtuliſſe videt᷑ etiã ea q̃in futurum poterat obſtare.ar.l.ſi
Euiri. deſerul ur hdl., Ncl Di.ad litterã.
y nlegato generis is vid
Am icertus. at gpoſtea legitime eſt
ſolut. h.d. ¶ Mõ ꝙ ſtichus nõ fuit legat ſʒ facta ſolutiõe de
eo fingũ legat fuiſſe ⁊ ſic ĩ obligatiõe generis ĩterim nihil ẽᷣin
obligatiõe ſʒ id videbit eẽ qd ſoluet. ¶ Op.j.ti.j.l.meui.S.
duob. So. obligatio generis oẽs ↄtinet ut glibet poſſit ſol⸗
Nui nõ ꝙ dicat eẽ in obligatiõe ut ibi plene dixi.

Jira ſit ſcriptũ. aiaaf tafge

—

legatũ pimit ipo iure ⁊ qdð minimũ eſt debet.h.d.¶ Mõ tex.
ibi ⁊ ait ⁊ẽ.x ſoꝛte rõ dubitadi fuit ĩ iſta.l.qꝛ dicta vba cui bis
legauero debeãt ĩtelligi de legato facto de eadẽ re uel de eadẽ

ſuma'qð hic remouet. Itẽ an ſit uerum ſi legat hoc mõ titio le

go fũdũ ⁊ cẽtũ.ſiue dicat titio lego fũdũ ⁊.j.dicã.itẽ titio lego

cẽtũ qdð hic remouet. ¶ Itẽ nõ ꝙ nõ refert utrũ ꝓteſtatio vłli

mitatio aliqᷓ ponaĩ ĩ pncipio vłiſñne ctfacti ſi ipo ↄctu po
nũ hoc ẽ anteq; ↄctſit ſolut a partibꝰ. ut.l.õctꝰ.C. de ſide in

ſtru. fac.l.ij.C.de edilis.ac.¶ Op.qꝙ ipſo iure nõ ꝑimat᷑ut.l.

i.F. ſy hoc ita.⁊.S.ſʒ ↄſulto de his ꝗ ꝛte.delẽ. So.l.iſtud ue/
rũ qñ ĩ eodẽ teſtõ ſit adẽptio.ſi in alia uolũtate diſtingue aut

ꝑſecta ẽ qꝛ ẽ aliud teſtm̃.⁊ idẽ ut.l.ſi iure.j.ti.ij. aut ĩperfecta

ut ĩ codicilł t tũc ope exceptiõis nt in ↄꝛijs.Certe codicilli di
cũtur ꝑfecta ⁊ ſolẽnij uolũtas qtũ ad adẽptionẽ legatoꝝ ut
iſti.de adẽ.le.in pn.x.C.de ſideicõ.l.data.⁊.lſideicõmiſſũ ⁊
ibinõ.vñ ipſo iure pimẽtur. DNe alia ergo uolũtate min perſe

cta loꝗtur.d.l.j.S.ſed hoc ita.C.S.ſʒ pſulto ut ibi patet.ĩ hoc
tñ ẽ dꝛa.qꝛ qñ adẽptio ſit ĩ ipo teſtõ nõ ẽ neceſſaria exceptio

facti neq; iuris.q;ipſi teſtõ ineſt adẽptio nec põt iudici nõ liq̃

re.Sʒ ſi adẽptio ſit ĩ alia volũtate pfecta vl iperfecta.ſiẽ per⸗

ſecta reqrit ſaltẽ exceptio facti vł ĩtẽtiõis q;ꝛ põt iudici nõ liq

5F. ſ hoc ita. ⁊. S. ſed cõſulto. Idẽ ſi tacite adimai ut.l.iij..ſi.
de adi. le. Scðo dẽ h ꝙ pᷣſtat᷑ exiguũ.¶ Op.gl.de.l.ſi fuerit

de re. du. So. utĩ gl. ibi ẽ ambiguita pſonꝗꝝ brerũ.¶ Op.

de.l.ꝗ lãcẽ.j.de au.⁊ ꝗr.le.So.ut ibi.¶ Op. de.il.ſi titia..

ſeia. eti. ſo. ut ibi. ¶ Op.j.p emp.lł.ẽptoꝛ fũdi.Gl.diẽ ſo.ut

DVelegas p.

iõůi.qꝛ ibinõ apparet ꝙ ſit minimũ.⁊ ita tz Pi. ¶ Op. de. l.
ſcribit. S. idẽ de au. ⁊ ar. le. hoc ↄꝛiũ debuit ponii pcedeẽti gl.
q; nadit ĩ pn. So.q; ademit tacite iõ nõ tollit ipſo iure h ex/
peꝛeſſe. C Op. de.l. idẽq;. J. de cõdi. ⁊ de. So. ut in gl. qꝛ ibi in
libertate in qua accipimꝰquod ẽ utilius.Di.ĩducit hanc.l.in
. ar. ad.q.quã dicã in.l.qui duos.j.e.

. ¶ANi quartã. olũtas teſtõꝛis ꝓbata p̃ua
WHEHEet ſcripture ĩ augmẽto ⁊ dimi
nntiõe legati.h.d. ¶Mõ ꝙ minoꝛ qtitas ineſt maioꝛi ſiue lo
quamur ĩ q;titate ↄtinua ſiue diſcreta ut hic ⁊.l.j..ſi ſtipulã
ti de uer. ob. ¶Circa ſcdʒ qñ uoluit legare plus ⁊ ſcripſit mi/
nus.dẽ h̊ ꝙ ualet legatũ.ſʒ nõ declarat᷑ in quo.iõ q̃ro ĩ qq uale
at. Videt᷑ ꝙ ualeat ĩ minꝰ.⁊ h inuit lr̃a ꝓut habetur ĩ lᷣa ſed ſi
plus ſine ⁊.q̃ſi illa vba ſʒ ſi aduerſent᷑ in facto ⁊ in iure uit pꝛe
naleat magis ſcriptura qᷓ; uolũtas ut.S.l.ꝓxi.in fi. In ↄꝛiuʒ
facit l̃a iſta put habe ſʒ ⁊ ſi plus.q̃ſi aduerſet᷑ in facto ⁊ non
T iure.ut nõ.in.l.ij.S.neqs eũ ꝗ in ius uo.ẽ vi.exi.⁊.l.ſqj ⁊ ſi le/
ge. ð. de pe.hẽ. Et videt᷑ tex. de hẽ.iſti.l.qtiẽs.S.ſʒ ſi nõ in coꝛ
poꝛe.gl.ſoluit ⁊ bñ recte ĩtelligẽdo.nam iſta noĩa ſignificãtia
qtitatẽ ſũt appellatiua. Si ergo appoſuit minus cũ nellet di/
cere plus errauit ĩ noĩe appellatiuo.ergo nõ debet᷑ legatũ in il
lo pluri.ut.l.ſiqs in fũdi.S.e.niſi pbet᷑ teſtatoꝛẽ aliud uoluiſſe
cxpſſe ⁊ clare ut nõ.in.d.lʒ.ſiqs ĩ fundi.⁊.d.l.quotiẽs.S.ſʒ ſi ĩ
coꝛpoꝛe. ſʒ qñ reliqt ⁊ uoluit relinquere minus nõ reꝗri pꝛo
batio in iſta parte.q; in malorl ſima nnin⸗ ſnene I
Sani 17 oĩa collectiua ſeu appellatiua re
Siquis Ung. ata ad plures üction⸗ vbalẽ ĩdu
cũt ⁊ ĩter eos ẽ ius accreſcẽdi.h.dð.¶ QAuero quõ conſtat ꝙ
de poſthuma ſenſerit. Dicit gl.ſi de ea facit mẽtionẽ.ut.l.qui
ſiliab in pn.j.e. Lu dic ꝙ ex eo ꝙ vnã ſiliã viuã habnit ſolã
⁊ legauit filiab in pluralioſtat ꝙ de vna nõ ſeſerit. als hec di
ctio plłalis numeri nõ ueriñcaretur.ar.l.fi.j.ad tre.¶ Auero
q̃ cõiũctio erit ĩter illas ex q̃ iduci᷑ ius accreſcẽdi.Rñdeo niũ
ctio vᷣbal q̃ iducit px hoc nomẽ fliab relatũ ad plures ut pbat᷑
Hbhic ⁊.l.tterdũ de heredi.inſti.
Aui nõ ẽ ſʒ eẽ ſperal fac par/
—4α— Dytẽ. h. d. Op. C. de cad. tol.
l.j.S.ĩ pmo.⁊.S.pꝛo ſcdᷣo.So.hic nõ erat in rerũ nã ſʒ eẽ ſpe
rabat.ibi nullo mõ ſperat᷑.ↄcoꝛ.j.e.l.fi. HNãc ſo.tenẽt oẽs alij
nt Aʒo ⁊ Jo.dicũt ꝙ h̊ loqtur qñ legatũ erat in cauſa cadu/
ci.q caſu m iſta tꝑa applicabi: fiſco qd hodie coꝛigi ꝑ dictũ
titulũ de cad.tol.tʒ gl. Jo.ꝙ m tpa foꝝ caduca applicabã/
tur ſiſco.ꝓ quo facit.S.de peti.hẽ...itẽ ueniũt.S.pdie.Cõiter
tenet᷑ Ziũ.na tpe ffoꝝ caduca applicabatur oiũcto ut.j.e.l.in
fi. T.j.ti.j.l.celſus.S.pe.⁊ fi.tꝑe cuiuſdã guerre fuit facta.l.pa
ia.p quã cautũ fuit ꝙ caduca applicarent᷑ fiſco.⁊ circa iſtaʒ
uit ſactũ ſenatuſcõſultũ de quo ſit mẽtio in.d.S. pdie.ſʒ ceſſã
te guerra fuit ſublata.l.ut ĩ.d.ti.de cad.tol.iĩ pn.⁊.S.ſfi.ſʒ qꝛ il.
lud ſenatuſcõſultũ de petitione hẽditat multa utilia cõtinebat
ad alia iõ ipſũ ⁊ ei ſnereationes i.ff. poſite fuerũt.uel poſſi
mus dicẽ ꝙ in. 5. pꝛidie.
ctus uel ſuccedẽs ab ĩteſt. ideo applicabãtur fiſco.
¶Beres NPẽs tenet᷑ ad totũ on iniunctũ ſibi ⁊ ei ꝗa te
1 EI E 1 ſtatoꝛe grauari nõ potuit. h. d. ¶Op. de. l. cel
ſus. S. pe.⁊ fi.j.ti.j. So.gl.pᷣ ibi repudiantẽ tm damnauit hic
utrũq;.hec ẽ vᷣa.Neclaro qñq; legatũ ẽ ſimplicit᷑ relictũ nõ no
minatiʒ ab aliquo hẽde.tũc poꝛtio deñciens accreſcit cohẽdi
cũ onẽ ſuo ſiue ſit pꝛonõſcripta ſiue caduca ſiue q̃ſi.ut.l.j.S.
his ita de cadu tol.qñqʒ legatũ relinqtur nomĩatiʒ. ⁊ tũc aut
noĩatiʒ ab eo cui accreſcit poꝛtio t ab alio cui poꝛtio ẽ ꝓnon
ſcripta uel caduca ⁊ accreicit cũ onere.hᷣẽ caſus l. S. nr̃o.ꝗ in
pᷣma parte ꝓbat de ynõſcripto. in ſcda de caduco. Si vo no
minati tm ab eo cui poꝛtio deſicit ⁊ tũc iũctꝰnõ dʒ ut. d.l. cel
ſus.S.fi..ti.j Examiabo ĩ.l.q ↄditio.j.de cõdi.⁊ de.ubi glo.
ponit. tãga i. l.ciultatib. 5. luti.j. e. Sco mõ ſo. gl. ꝙ ĩ.. cel
ſus. S. fi. rat vn ſolus iſtitut ⁊ ille omiſit. hãc tʒ de. l. d. S.
his ita de cadu.tol.lʒ non ſaciat mẽtionẽ de hac gl. Sʒ eſt õ
tex. legis ꝛie ĩ f.iõ tene pᷣcedẽtẽ. ¶ Auero ꝓ dedaratiõe lt̃e
in fi. F. Rñdeout ĩ gl.x Di. ſetit. pone caſũ ꝙ tres uel q̃tuoꝛ
iſtituti fuerũt. guo oiũcti a ꝗb noiĩati fuit relictũ legatũ. Cer/
te ſi poꝛtio vni deſicit accreſcit alti tanq; iũcto nõ alijs diſiũ
ctis.⁊ ẽ ponẽdũ ꝙ ſule cuiꝰ poꝛtio deficit nõ hẽbat ſubſtitutu
als ad ipſũ reuerteret᷑ potius qᷓ; ad cõiũctum.
Qui nõ ẽ in ferũ nã nec eẽ ſperat᷑ nõ ſac pa:
iẽ ſed totũ debet cõiũcto re tm uel re ⁊ uerbiꝭ
uel vybis tm. h. d. ⁊ hʒ tres partes. Pꝛimo loqtur ĩ cõiunctis
re tm̃. Scdo ĩ cõiũci re ⁊ vbis.Tertio in cõiũct vbis tm̃.par
tes patẽt. Dicit tex.legatũ.ſʒ iũctũ re tm̃ ut differat a ſequẽ/

ona erãt caduca ⁊ nullus erat cõiũ/

ti. Dicit tex.uẽdicabit ꝑ ius nò decreſcẽdi.Bicit tex.uoluiſſʒ
nõ expꝛimẽdo ⁊ ſic cõiũctũ re ⁊ vbis.Nicit tex.poſthumo.⁊
hoc ultio caſu ꝑ iuj accreſcẽdi.¶ Op.S.e.l.ĩ pn. So.hᷣ certũ
erat poſthumũ nõ naſciturũ ibi naſci ſperabat᷑. ¶ Op. de uſu
ſru. accre.l. pe.ſo ibi fuit relictũ a diuerſi.h ab vno. ¶ Op.
S.ti. j.l. ? ꝓculo.So.gl.⁊ nõ bñ.dic ergo ꝙ ibi nõ erat coniũ
cti aliq̃ cõiũctiõe hoĩs ſʒ piũctiõe legaliĩ q̃ nõ hʒ locũ ius ac/
creſcẽdi in legatis.ut.l.ſeruus cõis ab extero.S.de acꝗrẽ.hẽ.
diyxi.j.ti.j.l.re cõiũcti.dic ut ibi.

B A; Ezli Appellatiõe filiarum ↄtinet᷑
9Ti filliabus. poſthuma ſi de ea teſtatoꝛeʒ
aliquo inditio apparet ſẽſiſſe.h.d. ¶ MNõ ꝙ uerbũ ambiguũ

poſitũ ĩ vna parte teſti decdlarat᷑ ꝑ alia teſtatoꝛ dixitĩ eodẽ te/
ſtamẽto.Et puto ꝙ qñ legatario dat᷑ particula teſti dʒ ei dari
illa pars ĩ qᷓ ↄtiner᷑ aliqd ꝑ qð declarei uerbũ ambiguũ poſitũ
ĩlegato.¶Op.de.l.nomẽ ſiliarũ de uer.ſi.Gl.ibi dicit ĩdiſtĩ
cte ꝙ ꝗ legat fuiabꝰ videt᷑ legare poſthume.⁊ ſᷣm hoc dʒ hic
ſubaudirimaxiĩe.qð ẽ ↄ iſtũ tex.Rñdeo ergo ꝙ nomẽ ſiliarũ
poꝛꝛigit ad poſthumã ut ibi ſi apparet aliquo iditio teſtatoꝛẽ
uoluiſſe ut hic ⁊ ſic illa detminat᷑ m iſtaʒ ⁊ ꝓbat᷑ in.l.ſiqs ita.
G. fi. de teſt. tu. ¶ Op. iſti. ꝗ da. tu. poſ. ⁊ fi.⁊.l.ſiqs filiabꝰ.Sẽ.
de teſteen So goluc loqtur ĩ legato qð dat᷑ rõne affectiõis.
ibi ĩ tutela qᷓ̃ dat᷑ rõne ſiliatiõis. Iſtã tenet Di.qꝗ ſic declarat le
gatũ dat᷑ rõne affectiõis q̃ nõ cadit ĩ poſthumam. Declaro le
Satũ dat ꝓpt᷑ pcedẽs meritũ.ut.l.nec adiecit.S.pꝛo ſoc.ſed in

poſthumo nõ cadit meritũ nec demerituʒ.l. ſigs ĩ ſuo.S. legis

C. de ĩoffi.teſta.tutela dat᷑ rõne ſiliatiõis.que ſiliatio cadit in
poſthumã ſicut ĩ iã natã. Hec ſo.nõ placet.nã ſi ĩ poſthumo
cadit filiatio ergo ⁊ affectio.ſela eni filiatio ẽ cauſa affectiõis
nt. l. ſcripto in fi. vñ libe.⁊.l.iſti qdẽ ĩ fi.qdð me.ca.⁊ eoipſo ꝙẽ
ſili d mereri niſi pbet᷑ de demeri: ut.l.oĩno.S.j.C. de inoffi.
teſta.dic ergo ꝙ ſigniñcatio uocabuli extẽdii ad poſthumaʒ.
ut.l.nomẽ ſiliarũ de uer.ſigni.ſi tñ mẽs teſtatoꝛis extendat᷑ut
hic.ſʒ ſi dubital an teſtatoꝛ de ea ſenſerit.dic qñq; certũ eſt te
ſtatoꝛẽ ſenſiſſe de poſthumo ⁊ tunc admittit᷑ ſine dubio.ut.l.
utrũ de re.du.qñq; certũ ẽ teſtatoꝛẽ nõ ſenſiſſe de poſthumo.
ut q;ꝛ putabat uxoꝛẽ ſterilẽ.⁊ nõ admitti poſthumꝰ nec in tu/
tela nec in legatout.l.ſiqs ita. S. pe.de teſta.tu. Añq; ẽ dubi
um ⁊ tũc in tuteł iterpᷣtaĩ ius in dubio ꝙ teſtatoꝛ uoluerit ꝓui
dere poſthumo ut.d.l.ſiq ſiliab.⁊ ĩſti.q da.tuto.poſ.S.pe.
⁊ fi. Sʒ ĩ lega nõ ita de facili hoc ĩterpᷣtat᷑.iõ qꝛ ſi cogitaſſet

ſe plurej filioð habuiſſe nõ feciſſet tot legata ut.l.pe.i fi.S.ti.j.

q̃ rõ ĩ tutela ceſſat.iõ in legat᷑ opoꝛtet apparere aliq̃s cõiectu

ras.pmo ſi de poſthumo fecit mẽtionem in aliq̃ parte teſti ut

hic.ſcdᷣo ſᷣim Ja.de are.ſi exnei eẽnt inſtituti.alle.pꝛo hoc.C.
de inoffi. teſta. l.iij. ⁊ cõia utri.iudi.l.ſi. Itẽ qñ pꝛ hẽbat ma/
gnũ pꝛimoniũ ita ꝙ erat ueriſimile ꝙ ex pꝛimonij qtitate ha
bito reſpectu ad numerũ filioꝛũ teſtatoꝛ tãtũ poſthume reliꝗſ
ſet. ar. l. ſi filie.j.ti.ij. Itẽ q teſtatoꝛ dixit filiab in plurali cuʒ
vnã tm̃ viuã haberet.nã dictio plurałl numeri nõ ueriñcat᷑ niſi
de poſthuma ſenſiſſet.ar.l.f.ad trebel.⁊.S.e.l.q q̃rtã ĩ fi.idẽ
foꝛte ſi quocũq; modo teſtatoꝛ ſciuiſſet uxoꝛẽ pᷣenaãtem ut.l.ſi
cũ nel in utero.C. de teſ.mili.¶ Op.deli.⁊ po.l.ij. So.ut in
glo. ¶ Op. dẽ hic ꝙ legãdo ſiliabus videt legare poſthume.
lta demũ ſi ĩ aliqᷓ parte teſtĩ de poſthuma fecerit mẽtionẽ.als
nõ.Cõtra qꝛ ſi de ea nõ fecerit mẽtionẽ teſtm non ualet quia
terita. nec põt dicẽ ꝙ legata confirmẽtur ꝑ auẽ. ex cauſa.qꝛ
m uerã opi.nõ bʒ locũ in pᷣteritiõe poſthumi. So.põt dicẽ
ꝙ hic factũ fuit teſtm.⁊ adiecta clauſula ſi non ualet iure teſti
⁊c̃.⁊ ſic legata ab inteſtato debẽtur.als dic ꝙ in ſubſtituẽdo
filias videt inſtituere poſthumã ut.l.placet de libe.⁊ poſthu.
⁊.l.iij.de inoffi.teſ.⁊ ſic teſtm̃ ualebit.⁊ vide qð dixi ĩ.l.fũdus

9 inſtru.

anig ita Diſtributiuũ ſigs actũ pꝛimi uerbi at/
. iquis ita. rut plurib inſolidũ ⁊ eos inſolidũ
ad emolumẽtũ nocat.h.d.¶ Op. de.l.ſiquis titio in ſi.j.ti.j.
So.hoc facit charitas liberoꝝ.dicit glo.hoc non ẽ uerũ ꝑ.i.

utrũ de re.du.⁊. l. cũ ĩter. C. de nideicõ. liber. Mec põt dicere
ꝙ ibi ſit ſpetiale ſauoꝛe libertaſ᷑ ppt᷑ dictionẽ maxie qẽibi.qᷓ

denotat idẽ ĩ alijs caſibꝰ.¶ Vñ gl. ſo. ſcõo mõ ⁊ notabiliter
ꝙ hec ſunt uerba diſtributiua qᷓ hoc operan:᷑.vide hanc ſol.?
nõ eã. Hoc ĩtellige qñ diſtributiuũ pꝛimi uerbi attribuit cuili

bet inſolidũ actũ pmi uerbi. ſecus ſi pꝛo parte ut.l.iiij. . fi. ẽ.

e.⁊. l. ab oĩbꝰ.ĩ pn.j.e.niſi res relicta eẽt tal q̃ cullibet iſolidũ
ſui nã ↄgruẽt ut.l.cũ int. C de ſideicõ.lib.De iſtis diſtributi
nis pleniſſime dixii.l. hoc articło. de hẽ.iſti. ¶ Op. de. l. ij .
de li. æ poſthu. Sol.iodiũ exhẽdatiõis ẽ ibi ꝙ reqrit noĩatio
Vltio Di.ĩducit iſtũ.S.ad.q.de duob ingrediẽtib pmo

— - — — — – — —

nei
g
ui
le

Si uni. dut⸗ .ſe. C.

caſtrũ ita ꝙ nõ aRarer qs poꝛ nel poſterio: utrũ qlibet de/
bet hẽre pᷣmiũ iſolidũ. Dẽ quo dixiin.d.l.hoc articulo.⁊ Ja.
de are. tagit in pꝛima cõſtitutione ffoꝝ.S.diſcipuli.

. Op.j.ti.j.l.miles.S.j. So. gl. h
tur ĩ ſuo.ibiĩ exneo.q̃ ſol.ẽ ↄ.l.ſlio.j.e.vñ ſo.alit᷑ hᷣ in ipᷣo
abſtinẽte. ibi ĩ ei hẽde.hec ẽ uera.rõnẽ ibi videbi.⁊ in.l.Rlio
I.e. ¶ Op.j. de doli. exce.l.apud eain of ex vnica. c.l. f. S.
fi. So. ut in qlibet earũ nõ. ¶ Op. de. l. ſi pꝛoni. S. qd ergo.
ad fi. ibi nec pᷣtoꝛio.ad trebel.Glo.nõ ſol.dic jm doc. ibi ſo⸗
lus erat ĩſtitutꝰ.vñ repudiatiõe ei teſtm̃ irritat᷑. Materiã hu
ius.l.dicã plene in.l.ſilio.j.e.vbi gl.ponit.
Eg ata Verbũ hoc ampli inducit repetitio⸗/
BRHnẽ qu legata for ela mugiid cõ/
rmãtur. ſec ĩ adiectiõe qſit ad dilationeʒ ↄcedẽdã

hpẽdi.h. d. na loaultn qñ repetitio ſacta eſt in pᷣmo gra

du. Scðo qñ dilatio ſolutioni ẽ ↄceſſa. Tertio qñ repetitio ẽ
ſacta ĩ ſco gradu. ſcda ibi diuerſu.tertia ibiidẽ ĩ eodẽ. NPꝛi
ma gi.ponii caſu. Rõ hui pncipijẽ.qꝛ nã cõparatiuiẽ relinq̃
re ſoꝛmã poſitiuiĩ extremo.vñ cũ dico lego tibi hoc amplius.

ẽ dicẽ reliquo tibi hoc ampli illo legato.⁊ ſic illud tibi relin/ 1I

quo. ut dixii..ſ tibi pure.j.ti.ij. CQuero quõ pmũ legatuʒ

erat inutile.Gl.dicit pmo pꝛopt᷑ deſectũ ſolẽnitas.bonũ exè⸗

plũ ẽ. C Sʒ op.rupto teſtõ rũpũtur codilli.⁊ ſi non adũ ex
teſtõ nec data in codicil ualẽt.nt.l..ſiqs cũ nullũ ĩ i.⁊.l.ab ĩte
ſtato. S. ti.j.x.l.j.C. de codicl. So. ꝛia loquũtur qñ teſtm na
luit ⁊ ſic codicilli ceperũt pmo depẽdẽ a teſtõ.hᷣ qñ teſtiñ ab
initio fuit nullũ. ita dicit Di. ⁊ bñ. Facit ĩ ar. ꝙ ſi teſtis pᷣmo
ſuit examinat talit᷑ ꝙ dictũ ſuũ nõ ualebat ꝓpt ſolẽnita de⸗
fectũ. ⁊ ĩ ſcda examiatiõe diẽ.dico ꝑ oĩa pui dixi pmo ꝙ tale
dictũ naleat.dico nõ detminãdo.¶ Scdo gl.ponit exẽplum

qñ legatũ pᷣmo erat inutile ppt᷑ inepta vba.Hoc ꝗbuſdà non

placet.qꝛ cũ fit repetitio ĩtelligi facta ꝑx eũdẽ modũ.⁊ ſic vitia
tur in ſcdo ſicut ĩ pmo. ar.l.j.S.j.qᷓſ.ſine ap.reſcin. ⁊ nõ in.l.
i repetẽdis.j.ti.ij. Dic qñq; in uerbis erat qͥdã ĩeptitudo inſe/
parabilis niſide nouo reſoꝛmarei.ut qꝛ ĩ noĩe appellatiuo er/
rauit ⁊ tũc nõ videni cõfirmata. ar. d.l.j.S.j.qᷓ ſen.ſine ap.re/
ſcin. Añq; ſũt q̃dã vba inepta q pñjt ſeparari alegato.ut ſiqs
dixerit ſilio meo maledicto lego cẽtũ.nã tũc illud maledictum
nõ itelligit repetitum.nt.l.fi.de ſideicõ.li.⁊.l.ſeruo alieno.S.ſi
ab ipubere.j.e. ita logtur hex gl. Si uero ĩ pmo teſtõ ponere
mus pmũ legatũ eẽ inutile rone pſone legatarij.qꝛ nõ capax
nel rõne rei.qꝛlegari nõ poſſet tũc ſine dubio nõ cõſirmare
tur.ita dicit gl. Di.dicit ꝙ etiã tũę poſſet cõſirmari pꝑ repetiti/
