toꝛe in rẽ ſuã.ſileʒ gl.hẽs in.l.apud iuł.S.utrũ.sS.e.⁊.:.reſtitu
ta in glo.ſuꝑ uerbo tua uolũtate.⁊.l.q;uis in ſi.S.eo.rõ appa
ret in tex.iĩ.d.S.ex aſſe.qꝛ nõ ſit reſtitutio ʒ ꝙ teſtõꝛ diſponit

nel Fʒ vᷣba ſenatuſcõſulti ꝗ loquunt᷑ q reſtiiutio ſit ſdeicõmiſ/
ſario. ¶ Op. 5. de acꝗ· hę.l. paulus. Olo.ſo.⁊ bñ. ¶Oppo.
ꝑ liberã perſonã non q̃rũ nobis actio.ut.C.ꝑ qs ꝑſo.no.ac.

4

bo. Aenrdeeeri 4 ädeicömiſſarij allj
Bi ſinü ui ad petitionem fideicõmiſſarij alij
0 O1 naule. ſinglas reſtituit hereditatẽ reſtituẽ

it

—— — — T — —,⏑

—

ti
ol
. bd.
en
tede
ſſ⸗

ig

ere⸗
de
ſeni
onq̃
cho
tul
tpe
der

eg
tand

n
t
4

l.j.x.l.poſſeſſio.S.⁊ ſi poſſeſſio de Zea po er go ꝓcutatoꝛire/
ſtitui nõ põt.qꝛ ꝑ eũ dño nõ q̃ri᷑. So.hic ſpale ut ipſo dño di/
recto q̃rat.hoc eſt nõ põt pᷣ qi ꝓcuratoꝛi ⁊ de pſona ꝓcurato
ris acqri dño ſeu trãſire ĩ dñʒ.vide glo.⁊ nõ diligẽter. C Mõ
ergo ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ ſtipulat᷑ ꝓ me uſufructũ non qrit ſibi necꝑ
eũ cedit mihi.qꝛ iujuſufruct cedi nõ põt.ſʒ dño qrit directo.⁊
idẽ ĩ oĩbꝰ q̃ ꝓcuratoꝛi acqri nõ poſſut.qð itellige jʒ ꝙ dixi.ð.

IActiões que non fuerũt in bonis tꝑe
H St damnü. en defiltt Etre.nõ traſeũt.h.d.de
hoc dicã in.l.ñ hẽs pecumiã.j.e.qdð tene mẽti.

Exceptio coherẽs ꝑſone hẽdinõ tra
1 US. t geiebnnſlanih b.d.

(En ubi Fideicõmiſſari cõuenit ubi hʒ domiciliũ.u
II NHW eubi eſt maioꝛ? pars hẽditatis. H.dd.

Ito Qui cogit hẽdẽ adire cogit
J poſtulate. Kälrartas pati. Itẽ
aditionẽ factã a ſuo ul exneo ꝗs incidit ĩ iterdictuʒ
fraudatoꝛiũ.h.d. In gl.ſuꝑ vbo uẽdis.i n.dic ⁊ hoc cũ ſilius
adiuit. caſu loꝗt iſte v.qꝛ ⁊c.uſq; ad fi. Nõ ꝙ ſic exneo
ita ſilio ſuo lʒ nõ iĩmiſcẽ cauſa fraudãdoꝝ creditoꝝ. ¶ Nõ ꝙ;
q cogit hẽditatẽ adire cogiĩ actionẽ pati.¶ Op.S.e.l.poſtu/
late.in pn. So.utrũq; remediũ põt hᷣe locum ⁊ iſtud ⁊ ilud.
MQůo d ſit iſt ĩterdictũ fraudatoꝛiũ. Glo.dicit ꝙ de hoc
ſit mẽtio hic ⁊ i.l.ſi pupillo.j.de ſo.de hoc etiã ſit mẽtio ꝑ Jo.
in arboꝛe.fecit enĩ huic ĩterdicto cellulã ꝑ ſe.facit etiã mẽtionẽ
glo.in.l.j.C.ſi de uẽ.pig.aga.dic ꝙ illð ĩterdictũ de quo ſit mẽ
tio ẽ idẽ qð edictũ de his ꝗ in frau.cre.loquit enĩ qũ debitoꝛes
fraudãt creditoꝛes circa res ſuas q̃ſitas uel q̃rẽdas.ſʒ illud in
terdictũ fraudatoꝛiũ de quo ſit mẽtio in.l.ſi pupilli.ẽ ĩterdictũ
per ſe.loquit᷑ enĩ quãdo debitoꝛes cõmittunt fraudẽ circa res
alienas ut ibi dixi. Nonpoty hek reſt tui ſelec
a Mon põt ꝑ hedẽ reſtitui fideicòo
Siu donatiois. lan plus qᷓ; poſſit a defũcto
cape.h.d. Rõ dubitadi erat qꝛ fideicõmiſſariꝰ videt᷑ hẽe ab hẽ
de ns⸗ a cio. x ſic yidebatur totũ poſſe capere quod remo
— 4 ideicõmiſſũ ulłe ualʒ hẽditate exi
— Iheres. ſn⸗ nõ ſoluẽdo.ſec ĩ ſideicõmiſſo
ſingulari. h. d. Mõ tex. ibi hẽdis vice fũgi. ꝙ ſidei/
cõmiſſariꝰhẽtur loco hẽdis.ſfac.S.e.l.poſtulãte.S.fi.⁊.l.ſi fil
ð.qð cũ eo: Scias tñ ꝙ etiã qñ bona nõ ſt ſoluẽdo heres ho/
die ſi nõ facẽt ĩuentariũ coget᷑ cõplẽ legata ꝑ auẽ.qdð cũ teſtõꝛ
C.ad.l.fal.qdð ĩtellige ut dixii.l.ĩ rõne.S.qð vłgo.S.ad.l.fal.
. tot az Quiiĩ reſtituẽdo q̃rtã nõ detrahit non pᷣſu
— LGA miül erraſſe niſi pbet. h.d. C Op. C. ad.l.
fal.l.erroꝛ. So.hec dʒ iĩtelligi Fʒ illã.ſ.ꝙ repetit ꝓbato erroꝛe
facti. ¶ Op.ꝙ erroꝛ pᷣſumat.ut.S.de ꝓba.l.cũ de ĩdebito.S.
j.⁊ ibi nõ.⁊.C. de iur.⁊ fac.igno.l.ſ poſt diuiſionẽ.Gl.hic ni⸗/
hil dic. DNico ꝙ erroꝛ facti ꝗ hic reqrit non põt cadẽ niſi pſup
Pene aliqᷓ ſcia ſeu aliqᷓ credulitas.ut q; credebat hẽditatẽ nõ
oluẽdo.iõ nõ putabat eẽ locũ deductiõi qᷓrte.⁊ ſic cũ ad iſtaʒ
ignoꝛatiã deductiõis q̃rte reqrat poſitio alicuifacti illud non
pᷣſumit᷑ niſi pbet.ita loquit hic.ſʒ ↄꝛiũ loquit qñ ex ſola ſimplici

Ignoꝛtia iducebat᷑ erroꝛ que ioeati pſumit.
2 zroPie Es reſtitutus nõ cauet de eui
E Eeun ictide. eß ſibi cauet a fideicõmiſſa
rio.h.ð.dicut dicã.j.e.l.heres ꝑcepto.
—— J heres In eo ꝗ hʒ directas nõ trãſeũt uti⸗
1 ſes. h. ð.ꝗd ergo ĩpoꝛtat reſtitutio
ſacta hẽdi. Rñ.q; obſtaculu exceptiõis cõpetentis o
hẽdẽ ꝑ tre.tollit. Itẽ utilis q erat apud fideicõmiſſariũ extin/
guit.ita tenẽt doc.C.ex ꝗ.cau.ma...ñi.facit qð nõ.ꝑ DNi. ĩſti.
de ach.S. rurſus.Ex pᷣdici hẽs ꝙ utilij actio ⁊ directa nõ põt
cõpetẽ vni ⁊ eidẽ.ſʒ õ.j.de ſo.l.ſi duo.⁊ qð nõ.sõ.de ꝓcu.l.nõ
ſolũ i pn.ubi diſtinguit᷑ an ꝓcuratoꝛ in rẽ ſuã ĩtẽtet utilẽ uel di
rectã.So.utilij ⁊ directa nõ pñt cõpetẽ eidẽ ꝑ ſe ⁊ ſuo noĩe ut
hic.rõ qꝛ utilis dat ex eꝗtate.ut.l.j.de aci.⁊ ob.⁊ ibi nõ.q eq
tas ceſſat in eo ꝗ hʒ directas.ſʒ bñ põt ꝗs hꝛe utiles ſuo noĩe.
Directas noĩe alieno Pineotfaro⸗ ro ab hea
Di ꝛo damno dato ab hẽde añ reſtitutio/
Si heres. · tenet᷑ actiõe ex teſtõ poſt reſtitutionem
actione legis aquil.h.d.

Ri tön Megligẽtia hẽdis nocet fideicom
Bi tẽpoꝛalis.i S. eo.l. facta
§S.pe. So. ibi fuit heres negligẽs in acꝗrendo hereditatẽ. hic
circa acquiſitionẽ ſingularẽ. —.

4 Heres nò obſtate tpe ad deliberãdũ
Mnes. & ſtati adir ſFedeflecturelbas

tiõis apparebit an poſſit deducẽ q̃rtd.h.d.¶ ¶Nõ ꝙ poſt tps
datũ ad delibandũ iſta vba puto mihi expedire ⁊ ſilia.iĩducũt
aditionẽ.ad idẽ. S.e.l.ſ ſi alio.S.j.ſecꝰſi tpᷣs ad deliberãdũ nõ
J pceſſiſſet ut dixi plene ĩ.l.gerit.S.de acqui.hPere.
— I— res Si hẽdi reſtituẽti fũdus retenteuicatur
. R actio ei de euictiõe dat.h.d. ¶ Op.S.de
e.ij. l. cũ pꝛz.S.euich.Hicit gl.ꝙ hic hẽtur loco q̃rte q̃
Sonerola ſaltẽ ꝓ parte.ibi q ẽ ſimplex legatũ.¶ Mõ hãc ſo.
ꝙ ülð qð dꝛ i.S.euict.nõ hʒ locũ qñ ꝑceptiões hñt onꝰ.qð ſʒ
loꝛte ſit uerũ ĩ ſe tñ qtũ ad ꝓpoſitũ nõ ꝓcedit. So.q; qũ hẽs
ꝓcipit certã rẽ ĩ vna parte ſẽtit onꝰ.ut.l.j.S.ſi hẽs.⁊ nõ.i.l.j.S.
hi. S.e.vñ alij dicũt ꝙ hic loquiĩ in fideicõmiſſario ꝗ ſẽtit cõmo
dũ ab hẽde.ibiĩ herede ꝗ còmodũ nõ hʒ a legatario.tu dic ꝙ
hic loquit᷑ in hẽde cui q̃rta ẽ delata ex diſpõne legis nõ deſun/
cti.vñ euicto fũdo ꝗ loco q̃rte dabat᷑ ſibiſuccurrit. ↄꝛiũ loquit
in eo ꝗ hʒ exceptionẽ tm̃ ex diſpõne defũcti. ¶ Op.de.l.cum
aliena. C. de lega. So. ut in glo.

Actiões q̃ cõpetũt hẽdi ex ſua ꝓui
J heres. ſiõe nõ traſferunt᷑ facta reſone per
treb. ſʒ noua ceſſiõe opꝰẽ.h.d. ¶ Op.S.de peti.hẽ.
ltẽ neniũt ĩ pn.⁊.S.i. So.dicit glo.itelligo hac ſʒ illã ut diſti
guat᷑ an fenerauerit noĩe ꝓpꝛio an hẽditario. Hoc nõ placet.
iſte eni actiões nõ tràſeũt.qꝛ non fuerũt in hẽditate tꝑe moꝛꝶʒ.
etiã ſi noĩe hẽditario ↄxiſſet ut pʒ hicĩ ſcðo rñſo.⁊.S.e.l.q ita
§S.ſi dãnũ. Mõ ob.l. ꝛia.qꝛ alit᷑ aſſumit hẽditas hic ałr ĩ ſi.de
eti. hẽ. ndã ibi ĩſpicit qlis ẽ hẽditas tꝑe qᷣ reſtituit iõ a fructibꝰ
pẽditas auget᷑. ſʒ hic iſpicit᷑ hẽditas qlis ẽ tpe moꝛd.nt.d.S.ſi
dãnũ.iõ a fructibꝰhẽditas nõ auget᷑.ut.S.e.l.ĩ ſideicõmiſſa.uł
dic ꝙ uerũ ẽ ĩidiſticte ꝙ actiões nõ trãſeũt ꝑ tre.ſʒ an ſint cedẽ
de ſideicõmiſſario uł nõ dʒ adhiberi dicta diſticiio. an pxerit
nomie ꝓpꝛio an hẽditario.⁊ ſic loquũ iſta glo.¶ Op.j. de ſi/
deiuſ.l.hes. Gl.dat mltas ſo.tene pᷣmã ꝙ actiões trãſeũt reſti/
tutiõe ſcã nõ ipᷣo iure ut hic.¶ Op.de ↄſti.pe.l.ſi poſt.Soł.
gl. optie.ſ.ꝙ ibi trãſeũt ſcã ceſſiõe.¶ Op.de pac.l.ſi tibi.S.cũ
poꝛ.Gl. H ⁊ ibi Ponu mltas ſo. illa va ꝙ ibi loqt ĩ poſſeſſoꝛe
nullũ ius hẽat ĩ hẽditate.hicĩ eo ꝗ uer erat hẽs ⁊ hʒ ius lʒ alti
reſtituẽ teneret᷑ ut ibi dixi.¶Qũo utrũ ſcã ceſſiõe ð pncipalẽ
videat᷑ ſcã ceſſio ðᷣ ſideiuſſoꝛeʒ ⁊ pignoꝛa ipᷣo iure.Tex.hic vi⸗
det᷑ ꝙ nõ.ad idẽ.j.de ſideiuſ.l.hes a debitoꝛe.ĩ pn.⁊.S.de hẽ.
uł act.uẽ.l.emptoꝛi. In ↄꝛiũ.C. de ac.⁊ ob.il.ſiĩ ſolutũ.⁊.l.ſe.
de hẽ.uẽ.l.emptoꝛi.qð tʒ Aʒo ĩ ſũma.C.de here.uen.circa ſi.
NRũ. regłarit cã ceſſiõe ðᷣ pncipalẽ trãſeũt actiões ) fideiuſſo/
res ⁊ pignoꝛa ut dich.ll.fallit hic ⁊.l.hẽs.j.de ſideiuſ.rõ qꝛ hic
logꝗt de trãſlatiõe actionũ q̃ ſit ꝑ treb.ſʒ per tre.nõ extẽdit᷑ ad
actiões etiã acceſſoꝛias poſt moꝛtẽ deſũcti q̃ſtas. ſilr fallit i.l.
emptoꝛi.de Ged ibi hẽs uẽdidit hẽditatẽ ĩ q̃ nõ ↄtinentur
cctiões ꝓuiſiõe hẽdis q̃ſite. ¶ Qũo an ceſſiõe fcãõ vnum ex
duob reis videat᷑ facta ↄ aliũ.DNic ut.l.ꝗ duos..de le.ij.
„3 Di filiũ Qui iubet aliquẽ non facere teſta⸗
mentũ videt᷑rogare de hereditate re
A ſtituẽda hẽdibꝰ ueniẽtib ab ĩteſtato.h.d.tene menti
iſtũ caſũ qꝛ pulcher et⸗ allianndcebt h ito.
auoꝛe filij ann cept hẽtur ꝓ cõpleto.
Sabinus. 5uahn ddͤik del non P d
Sol. fallit hic fauoꝛe ſilij qð dic pleneut dixi.õ.de le.j.l.ſicui.
¶OOp. q ſili grauatĩ᷑ reſtituẽ poſt moꝛteʒ ĩtelligit ſi deceſſerit
ſine liberis.ut.S.de ↄdi.⁊ de.l.cũ auus.⁊.l.cuʒ acutiſſimi.C.
de ſideicõmiſ.ſʒ hic iſte ſiliꝰ deceſſerat cũ liberis ergo nõ dʒ re
ſtitui ſideicõmiſſũ grauatuʒ. Rñdeo qñ fili ꝰgrauat᷑ reſtituere
poſt moꝛtẽ intelligit ſi deceſſerit ſine liberis ut in ↄꝛio.ſecꝰ ſi ali
grauat᷑ de reſtituẽdo cũ ſili deceſſerit tũc enĩ nõ ĩeſt ſũla cõ
itio ut hic.qð tene mẽti.dixiin.l.cũ auꝰ. ¶ Altimo nõ quõ
arguit de vbis legis ad vba teſtatoꝛis.ſile in.l.ſi fuerit ita.j.de

s Coc igec 23. ſedeß ſael .
Befect cauſe de futuro fac legatuʒ
ρ R* iſtolã. lec ſanſe⸗ glo. hic ponit caſuʒ.

alſa cauſa nõ vitiat legatũ. ut de ↄdi. ⁊ de.I. cũ tale. .
falſã. So.hic fideicõmiſſũ erat magnũ.iõ pᷣumit ꝙ nõ reliqſ-
ſet ſi falſa cauſa ſciuiſſet m qſdã. tu dic ꝙ ibi loqtur in cauſa
de pᷣterito.hic in cauſa de futuro q̃ nõeſt ꝓpꝛie cauſa ſʒ magi
rõ q adeo adheret legato.ꝙ ſiẽ falſa ꝑimit legatũ.ut.S.de le.
ij.l. cũ pz. S. dulciſſimis.poſſet etiã dici ꝙ cũ iſta ſit cauſa de fu
turo dicat᷑ nditio.ſac.Sõ.delega.j.l.ſtichũ ꝗ me erit.x.S.dele.
iij.l.imper. ¶ Quero in quãtũ tenet coꝛneliꝰ.Glo.ꝙ ad duaj
vncias.ſʒ Ja.dde are.diẽ ꝙ cũ poꝛtio ſẽpꝛonij reſtituti ad ipſũ
reſtitutũ ꝑſecte ꝑtineat ⁊ etiã medietas poꝛtiõis mr̃is coꝛneli
us dʒ releuariĩ tribꝰ vncijs.ut.l.cũ pꝛ.S.cũ eſtimaret.S.dele.
,j:hoc innuit hic tex.dũ dicit ꝓrata. B

—

Ad ſenatuſcõ.trebel·.

Mior In dubio qſi gs rogat᷑ reſtituẽ ei a qͥ accepit
Mulier. ttelligeli e ncete ſuã. b.d. ¶ Op. S.
e.l.ubi pure. Sol.ille cul debebat fieri reſtitutio erat inptate
alteri.iõ ſubitelligi tp̃s ſui iuris hic erat ſui iuris. ¶ Op.ſi di
es nõ apponi ſideicommiſſũ eſt purũ.ut.S. de condi.⁊ de.l.j.
So. hic ſubitelligit ts moꝛ qꝛ als oĩno ſideicõmiſſũ eẽt ĩuti
le ſi ilð qdð a te recipio ĩcõtinẽti tibi deberem reddẽ. ut.l.q ſic
Lde ſo. ſʒ ſi alið tp̃s eẽt limitatũ illi ſtaret.ut.S.e.:.ſi hẽs iſtitu⸗
H.x ad.l. fal.l.ſi a me. x ſic ĩtellexi.l.cũ aleo S. de kjut ibi dixi
I ubſtitutio di⸗
Ceuola reſp ondit. t facta in co/
Aicilllis trabii ad fideicõmiſſũ etiã ſi ſut fratres in me/
1o. . d. ¶ Op. vba directa nõ trahbunĩ ad ſideicõmiſſu. ut.1.
cẽturio.⁊.l.vbis.S.de vul.⁊ pu.Solł.ibi qñ ab initio pñt iure

directo ualẽ.ſʒ ſi nõ pñt uł rõne uolũtat qꝛ in codicillis.uel rõ

ne ꝑſone cui nõ põt directo ſpᷣſtitui tũc trabuni ad ſideicõmiſ/⸗
ſu. ut hic ⁊ nõ.ĩ.d.l.vbis ciuilibꝰ. Ja.de are.dicit ꝙ nunqᷓ di
recta trahũtur ad fideicõmiſſa ut in ↄꝛijs. Mõ ob.i.heclex.qꝛ
ſuit hic vbũ ſubſtituo qð eſt cõe iõ trahit ad ſdeicõmuſũ:.ut.l.
cũ ꝗs.S.ſeia.S.de le.iij. Puto glo uerũ dicẽ.⁊ hic eſt tex.ex/
pꝛeſſe ꝓ ea.ponit enĩ ꝙ ſubſtitutio de rigoꝛe iuris nõ ualẽt.qꝛ
directa. ſz ex benignitate trahil ad fideicõmuſſu.ſʒ ſm eũ eſſet
de rigoꝛe. ꝓ hoc.S.eo.l.ex facto ĩ pn.⁊.l.ſilius..ut ꝗs..de
le.j.? ꝑ Ci.i.l.pcibꝰ.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.⁊ ibi tãgit hãc opi.Ja.
de are. ¶ Op.qñ mt eſt in medio tacita ſubſtitutio q uenit ex
iterpᷣtatiõe nõ admittit õ ei.ut.d.l.pᷣcib.⁊.l.f. C. de iſti.⁊ ſb/

ſti. codẽ mõ nõ trahit᷑ ↄ fratrẽ ſilij defũcti ut tʒ Guil.in.d.l.pᷣci

by.⁊ ego dixiin.l.ij.S.de vul.⁊ pu.ſʒ hic frater erat in medio

ergo ⁊c. So.qñ ſubſtitutio facta a teſtatoꝛe ualet in vnũ caſũ

nõ poꝛꝛigit ad aliũ ex legis ĩterptatiõe fauoꝛe mĩis uel fratria
ut in Zꝛijs. ſʒ qñ ſubſtitutio eẽt als oino nulla tũc admittit᷑ iter/
pꝛetatio ⁊ ualet eo mõ quo ualẽ põt etiã ſi mr uel rrat fuiti me

dio.⁊ ex hoc ledani ut hic. ¶ Quũo ꝙ;to tꝑe ualet illud fidei/

cõmiſſũ. DNi.notabilit᷑ dicit ꝙ uſq; ad tpa pubertaᷣ durat po
ſtea euaneſcit.ut.l.ſi fũqũ ꝑ ſdeicõmiſſu..ñ.cũ.l.ſe.S.de leg.
ij. T ibi dixi.⁊ ꝑ hoc doc.dicũt ꝙ tacita vulgaris qᷓ ↄtinei in ex
pꝛeſſa pupillari nõ ualet ultra tpa pubertat. ut.l.ꝗ hẽbat. de
vul.⁊ pu.de hoc ꝑ doc.i.d.l.pᷣcibꝰ. dixi in.l.j.de vulga.⁊ pu/

pula. dic ut ibi. Aenio ad uer.ꝙ ſi iuicẽ. ¶ Quero de ei itelle

etu.Hlo.ponit ꝙ plures ſubſtituti pupillo fuerũt iuicẽ ſubſti⸗

tuti ꝗᷓ ſubſtitutio videt᷑ facta in eo qð ſubſtituti ꝑcipient iure i

deicõmiſſi ⁊ vno ſubſtitutoꝝ moꝛtuo alij debet᷑ totu.uel potes

ponẽ ꝙ duo ffes de gbdixerat fuerãt iuicẽ ſſtituti.⁊ ultimo

decedẽs fuit rogatreſtituẽ alteri.nã non ſolũ in eo ꝗð habuit
iure ĩſtitutiõis ſʒ etiã in eo qð habuit iure ſideicõmiſſi a pᷣ dece
dẽte videĩ grauat de reſtituendo. ⁊ ꝓ hoc videt᷑ caſus ill.q.
quã fecit in.l.marcellus.S.qdã.ð.e. 8 gs eſt ſimul eodeʒ tpe
honoꝛat ? grauat.⁊ illud qð iure ſideicõmiſſi ꝑcipit᷑ů ueniatĩ
ſideicõmiſſũ.pꝓ hoc.S.e.l.hẽdes mei.S.cũ ita.lʒ ibi fuerint uer

ba ſpalia. facit.l.luti.S.tres hẽdes.j.e.lʒ ibi fuerint ba gnã
lia.ꝓ hoc.l.ſi titi.S.de le.iij.ſũpto argumento a ↄꝛio ſeſu.hoc
ꝓbat᷑ rõne.certũ eſt ꝙ oꝛdo ĩtellect attẽdit magis q; oꝛdo ſcri
ture. ut.l.cñ pz. S. ſidei. S. de le.ij.⁊.l.nõ eni.de ſolu.⁊ ibi per

i.vñ pone ĩiſtituit ꝗs tres filios ⁊ rogauit vut ſigs eoꝝ deceſ/

ſerit ſine liberis deneniat de vno in aliũ certo oꝛdine ſcripture

attẽto.ſimul ⁊ eiſdẽ vbis ꝗlibet eſt grauatus ⁊ honoꝛatꝰ.nã ĩ

cæo ꝙ alij grauani de reſtituendo ſibi eſt honoꝛat.in eo ꝙ ipſe

*

grauat de reſtiuẽdo alijs eſt grauat.tñ in oꝛdine ĩtellect pus
honoꝛat ⁊ ſibi relingꝗtur q; grauet.nã teſtõꝛ ĩtellexit hoc oꝛdie
ut p̊ moꝛiẽs reſtituat duob ſupuiuentib.ſcdᷣo moꝛiẽs reſtitu/
at.tertio ſuꝑuiuæti.⁊ ſic iſte ſcos fuit p honoꝛat.ſcdᷣo grauatꝰ
in oꝛdine ĩtellectꝰ.merito qð accepit iure ſideicõmiſſi a pᷣ uenit
in fideicõmiſſũ qð ipſe dʒ ſcðo. pᷣdicta facit.l.pẽ.S.ꝗndecim

. de le.ij.ſy ibi ſuit noĩatim grauat de parte ſua.iõ qð hʒ in

alijs in ſdeicomſũ non uenitt. .
— Er e dibus Cõditio de educãdiliberis nõ
E d reqrit libero moꝛt tpe ſupfoꝛe
h. d. ¶ Op. S. e.l. x facto.S. ſiqs. So. conditio ſi de

celſſerit ſine liberi itelligit ꝙ reqrit ꝙ tꝑe mosBcderiſanring
krit. vñ

ut in ðꝛio.qꝛ illa vha ſine liberis detminant vbũ dec
tpᷣs moꝛtᷣ inſpicit᷑.ſs qũ dico ſi liberos educauerit. ulł ſi liberos
habuerit. tũc ſufficit ꝙ eos habuerit in vita lʒ nõ tpe moꝛtis.
2 quocũq; tpe hec cõditio ueriñcat᷑.ut hic ⁊.l.f.C.de ĩdi.vi/
ni. ⁊. l. cũ vir. ⁊. l.ſolemus. de cõ. ⁊ de.

4 Titins Verba ſi deceſſerit ſine liberis debẽt ĩtelligi de
Iehis quos rogat hẽe põt.h. d. ¶ Op. S. e. I. ex
ſacto. S.ſiqs rogat.⁊.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.gnãlit.Gl. dat tres
ſo. ⁊ q;iibet magis ſingularẽ. pmo ↄꝛia loquunt in maſculo.Rᷣ

in femĩa cui nãlis ſoboles ſuccedit niſi mi ſit ůluſtris. Hoc vi -

det᷑ mihi ꝙ nõ ſit cõgruũ uolũtati teſtatoꝛiꝰ que pncſpali ĩſpi
ciᷣ ut.d.S.ſiqs.nã in feminis magis eſt Poerlai hze filios nã⸗

les q; in maſculis ſm moꝛes nros.Lñ glo.facit ad.q.ſtatutuzʒ

eſt hic ꝙ filij nales ſuccedãt ab ĩteſta.Certe tales nales faciẽt
deficere ↄditionẽ fideicõmiſſi.qꝛ ſũt tales ꝙ tanq; legitimiſuc

cedũt ut hic ſᷣm hac glo.Scðo ſo.glo.ꝙ hociõ.q; igeckte

ſtatoꝛ talẽ ſiliã tal i iunctiõe copulauit.hec ſatis eſt bona.u
dic ꝙ hoc iõ.qꝛ hic furioſa nõ poterat hʒe maritũ.vñ de neceſ
ſitate illa vba itelligunt ſi deceſſerit ſine liberis naturalibꝰ.hec

eſt bona ⁊ nõ. Facit ad. q;pẽ iſtituit ſiliſ in ſacris oꝛdinib co,

ſtitutũ ⁊ adiecit ſi deceſſerit ſine liberis bona deueniãt in taleʒ
q̃ri de ĩtellectu iſtoꝝ vboꝝ. Hꝛeuiter itelligant᷑ ſi deceſſerit ſu

neliberis.ſ.ſpurijs cuʒ legitimos hꝛe nõ poſſit ut hic. Rñdeo

ꝙ debẽt ĩtelligi de ſilijs legitimis tiñ quos hꝛe põt.ſ.de ecclia
ut in auc.de ſa.epi.S.ſʒ hoc pñti.Sʒ ꝗd ſi adiecerit ſi deceſſe/
rit ſine liberis ex ſuo coꝛpoꝛe deſcẽdẽtibꝰ. Rñdeo ꝙ iſto ſidei/

cõmiſſũ eſt nullũ.ſicut enĩ ſideicõmiſſũ relictũ a muliere ſi non

nupſerit eſt nullũ.qꝛ ꝑ hoc videĩ ei iducere viduitatẽ ꝙ nõ nu/
bat ⁊ ſinubat ĩponit penaʒ ſideicõmiſſi iõ nõ ualet.ut.l.qtiẽs
S.de condi.⁊ de.ita hᷣ videt᷑ filiuʒ in ſacris oꝛdinib cõſtitutũ ĩ
uitare ut foꝛnicet.⁊ ſi nmõ ſac grauat eũ fideicõmiſſo.merito ſi/

deicõmiſſũ eſt nullũ. NMõ ob.hec.l.qꝛ hic loquit ĩ ſilia furioſa

in qᷓ peccatũ nõ cadebat cũ nõ hret itellectũ.
SS tius. Mae allqul graua de bonis ĩuicem

ãdis. h. d. ¶ Quero ꝓ qua parte

Mec ob.ſ. e.S.ſliã.ut ibi videbis.facit ad.q.teſtatoꝛ rogauit

ſilios ſuoꝰ ut diuiderẽt equalit.ꝗd ipoꝛtẽt hec vba.Dixiin.l.

Meuia. Nudiexecutoꝛes teſtamẽtoꝛũ de his que nõ
MeA RH&XM£ ſüt ad pias cauſas otra hedes actionẽ nõ ha
bẽt. h. . ¶ Op. C. de epi.⁊ de.l.nulla.⁊.l.ſiqs.x.l.alio.s. de
ali. le. Do.ibi ſpale eſt in relictis ad pias caulas. dixi plene in
l. ſigs titio.S.de le.ij.¶ Op.de an.le.l.ꝗntus in fi. Rñdeo lʒ

cũ pꝛ. S.dulciſſimis.S.de le.ij.

iſti meri executoꝛes nõ habeant actionẽ ut hic pñt tñ ofſiciuʒ

iudicis imploꝛare ut ibi.

reęs 56 edes. Poꝛtio in qua eſt iſtitutus fu

per nideicõmiſſũ manumiſſus ei

õäü — 22= H .— 3„ — Ww.
debel iure directo nõ ꝑ ſideicomiſſũ. Iteʒ qð iure ſideicõmiſi

Pcipitur uenit in fideicõmiſſo ꝑ generalia uerba relicto.h. d.

C DpSel cnglGn fuo.So.hic adit ſpõte.alłs coginon
et ut in ↄꝛio. ¶ Quero dẽ hic ſimouerit cõtrouerſiaʒ3.
quõ inteltigat᷑ cõtrouerſia moueri. Glo.dicit de iure ul de ſcõ
in iudicio uel ex qð nõ.ſacit.S.de peti.hẽ.l.diuus.in pn.⁊.C.

potui

de trãſac.l.ſiqs maioꝛ. In cõtrariũ.j.rẽ ra.ha.l.amplius non

peti. ⁊ ibi dixi plene. ¶ Quero qd ſi aligs relingt monacho

ut abbas einõ faciat qõnẽ.ſʒ ſi faciat deueniat in talẽ.Dic gl.
ꝙ eoip̃o ꝙ abbas moleſtat eſt locꝰ fideicõmiſſo. Innuit gl.ꝙ
idẽ ſit dicere nõ ſacẽ qõnẽ ⁊ nõ facere cõtrouerſia qð nõ.ſacit
qð nõ.in.l.qui ſidei.C. de traſac. In ↄtrariũ facit.C.ſni.reg.
l.ij. T.iij.?⁊ qð ibi nõ.ſ.ꝙ vbũ q̃ſtio reqrit.lit oteſ. Dic ut dixi
in.d.l.amplius rẽ ra.ha. Itẽ dicit glõ.ꝙ abbate moleſtate lo
cus eſt ideicõmiſſo lʒ ꝗdã cõtra. certe q dicũt aũ vident di/-
cẽ melius.nã illa cõditio ut abbas nõ faciat qõnẽ videt᷑ turpiꝭ
eſt enĩ cõtra regulã monachoꝝ ꝗᷓ vult ꝙ monachnil habeat.
ut e de ſta.mo.c.cũ ad monaſteriũ.iõ nõ ualet tale grauamẽ
appoſitũ abbas.ſʒ ſi eẽt tale relictũ qd ualeret in monachout
ſi relinqret ꝓ alimẽtis q̃ pñt relinꝗ etiã fuo ut.S.de le.j.l.ſᷣuo
alieno. ⁊ de his qᷓ ꝓnõſcripto.l.ijj.⁊.l.legatũ.de capi.di.tunc
foꝛte poederet dictuʒ glo. Lõtra pᷣdicta videĩ facẽ quod dixii
l.ſi alienũ.in pn.de here.inſti.ſed nõ ob.ſi bene inſpiciatur.

DEe oꝛtio deſciẽs accreſcit ꝓ poꝛtionibꝰ here,
¶Pater. ouhetct ſubſtitutio. h. d.
(Meuia Fideicõmiſſũ relictũ fratrib ſub noſe appella

tiuo ꝓ hẽditaria poꝛtiõe debet.h.d. ¶ Nõ

*

qð dixi in ſũmario.ex quo pʒ ꝙ ſiue relinq̃tur ſub nomibꝰap

pellatiuis ſigniñcãtib heditatè ut hẽdib tuis.ſiue ſub alijs ſi/
gnificantibus fraternitatẽ uł aliqd aliud ſemꝑ debet᷑ p poꝛtio
nib hẽditarij qdð ẽ ſingulare ut hic.dixi in.l. turpia.S.ſi.S.de
le.j.¶ Vltimo dicit glo.nõ appellatiõe fratris cõtineri ſoꝛo/

rtẽ. qʒd facit ad.q.qua dicã in.l.ñ.j.eo.
Eiti. a. Si fũdus pignoꝛat dolo ułlata culpa hẽdis alie

Aenat᷑ ſideicõmiſſario heres tenet.h.ð.

(BGaie . Diduo poſt moꝛtẽ eoꝛũ reſtituere cogantur vno

m vmoꝛtuo ſtatim ꝓ parte cõpetit ſideicõmiſſi petitio
h. d. eſt nõ. caſuj. Icẽ. . de le. ij.l.t. 5. fl. ¶Op. . de uſu
fruc.le.l..codicilis.in hn. So.ut ibi dixiin.l.heredes mei.S.
j. ð. e.

erãt Gia. Rñdeo equaliter. ut.l.fi.S. luti. S. de le.ij.

— — — — ———————

lofi
neſ⸗

Ad ſenatuſcõſuil.trebel.

j. Fe: Gnauci ad.q duo obtulerũt ſe monaſterio ut monaſte
riũ habeat bona poſt moꝛtẽ eoꝑ.vn deceſſit an ſtati dʒ habẽ
bona illi uł debeat expectari moꝛs alteriꝰ. De h ꝑ Di. ⁊ per
Ci.ĩ.l.pe.C.de ĩpu.⁊ ali.ſſti.¶Quo duo ſũt emphitheote
vnus deceſſit an bona reuertant᷑ ad dũm an ad aliũ. Di.tãgit
p ⁊ in.l.codicill.in pᷣn.de uſufru.le.Ci.in.l.vnica.C.qñ non
pe.par.⁊ dixi plene in.l:.ſi mihi ⁊ titie.de uer.ob.
13 Verba enũciatiua cõmemoꝛatiua alicui modip̃ᷣ/

dent reſtrigunt᷑ ad uluʒ. Itẽ in fideicõmiſſo uli

relicto ꝑ mulierẽ ueniũt res dotales.h.d. ¶ Op. ꝙ bona de/
bẽt cõlcari.ut.ð.e.l.iĩ pn. Gl.dic ꝙ nõ fuit h expſſu ꝙ cõicarẽ
tur. ſʒ h videt tex.ibi vniuerſã ſbᷣam eis cõicaſſe.Rñ. h fue/
rũt vba enũciatiua nõ diſpoſitiua.ſʒ ð h qꝛ etiã vᷣba enũciati/
ua ĩducũt diſpoſitionẽ.ut.l.ex hac ſcriptura.j.de dona.ſo.h̃
fuerũt vba enunciatiua ꝓpter aliud emiſſa.ſ.in moduʒ cauſe
ibi diſpoſitiua.Cõtra h̊ op.qꝛ uerba enũciatiua ĩ modũ cauſe
plata iducũt diſpoſitionẽ. ut.l.pe.de col.bono.i.l.ſoceruʒ.S.
lutius.ſo.ma.So.Hh̊ uerba fuerũt relata ad certũ modũ.qua⸗/
ſi dicat cõicauit eis bona.i.cõiter religt jm modũ certũ ſupꝛa
ſcriptũ.ita ad illũ modũ reſtringunt᷑ita dicebat Old.C Al⸗
timo nõ ꝙ lʒ nõ ueniat in ſideicõmiſſo qñ mulier ipᷣa grauat᷑
tñ qñ ip̃a grauat alium dos ipſius mulieris uenit ſicut ceters
bona.facit qð dicã.j.e.l.S.marituj.

4 Paria ſũt ab initio ꝑ partes re
Mue habebat. Pa uł relictũ ſim partes

modiſicare.h.d.¶Mõ qð dixii ſũmario ⁊ c ſeictane caſus
facit ad id qð tota die faciũt aſſeſſoꝛes in ſẽtẽtijs ſuis ↄdẽnato
rijs.dicũt eni q aliquẽ ex plibus delicꝭ ↄdẽnãt.talem ↄdẽna
mus in tatũ.⁊ pmo Pond totã qᷓtitatẽ.deinde ſubiũgũt ꝓta
lidelicto tatũ.⁊t ꝓ tali tãtũ.nã ꝑinde ẽ ac ſi ab initio eẽnt płes
ſẽtẽtie ut h.x.l.edile.S.ſi.cũ gl.ibi poſita de edi.edic.¶ue
ro in.l.re ↄiuncti.utrũ ꝑ 2iũctionẽ aduerſatiuã ut aut voſed.
iducatiunctio.Hic videt᷑ tex. ꝙ nõ.ↄtrariũ determino ſuffiẽ
eni ꝙ płes piungãtur ĩ vna oꝛone.nec curo cũ q̃li viunctione
ułſine piunctiõe ut ibi dixi.Ad hũc tex.rũdeo qꝛ fuerũt poſi/
te partes ſeparate.iõ nõ ſũt ↄiuncti re. Itẽ fuerunt poſite ĩ di
uerſis oꝛatiõibus.ideo nõ ſunt ↄiũcti uerbis.

(-E eres 5 ideicõmiſſarius detrahit quatenu ſibi detra

EIEDec. eſt. h. d. de q dic plene in.l.facta. S.ſi titius
S.e.⁊.S.ad.l.falci.l.penales.S.ſi.de condi.⁊ de.l.plautius.x⁊
lbi plenius.

prIr Sidllatio adijciat in fauoꝛẽ fideicõmiſſarij
0 ere Ul. uctus interĩ ꝑcepti ueniũt in reſtõnem.h.

d. C Mõ ulũ modũ loquẽdi ex redditu paupta cc.ex pau
tate enĩ cũ ſit mera puatio nõ colligunt᷑ fructꝰ. ſʒ cõis ĩtelleci
F ex pauꝑtate h̊ eſt ex tali modico ſeu modicitate. ¶ Op. C.
cõla de ſe. o q;.So.gl.ꝙ h̊ nõ reliꝗt quo ad ꝓpꝛietateʒ
ſ quo ad uſũ.h̊ non ẽ uerũ.q; ſigs relinqret ſuoj ad uſũ videt᷑
relinq̃re ꝓpꝛietatẽ.ut.l.donatiões.S.ſpẽ).j.de dona.⁊.l.ſpẽj.
S.de au.⁊.ar.le.DPicẽduʒ eſt ergo ꝙ h̊ alienatio non ualuc
COp.ꝙ fructꝰnõ ueniat in reſtitutionẽ.ut.S.e.l.in ſideicõ/
miſſario.qdã dicũt ꝙ teſtatoꝛ hic dixit qcqꝗd ⁊c.qð eſt cõtra
l.hẽdes.in pn.S.e.dic ergo ꝙ hoc iõ.qꝛ dilatio fuit appoſita
ſauoꝛe ſideicõmiſſarij.facit.S.de uſuris.l.in fideicommiſſi.S.
cũ pollidiꝰ.x.l.ſi ita.S.j.S.de le.ij. ¶ Op.S.de ali.le.l.lutius.
So.c(odẽ mõ.qꝛ h̊ fuit dilatio appoſita fauoꝛe ſideicõmiſſarij.

= ꝛohibita alienari nõ ueniũt in ſidei⸗
¶Pluribus. Hio uli.h.d. C Op.qꝙ pᷣlegata ueni

ant in fideicõmiſſo relicto ꝑ hec vᷣba ulia.ut.l.cũ iure.C. de ſĩ
deicõmiſſis. So.h fallit. q; teſtatoꝛ phibuit illas ꝑceptiones
alienari ſauoꝛe liberoꝝ.qð apparet ex eo ꝙ dixit ꝙ ꝗ vita ſu⸗/
ꝑaſſet ſolidos füdos haberet.vñ illas ꝑceptiões ſpãlit alij re/
liꝗſſe.vñ in ſideicõmiſſo uli nõ uenit.¶ Op.exceptio conſir⸗
mat reglam ĩ caſibus nõ exceptuatis.ut.s.de iureiurã.l.fi.in
fi. I̊ h teſtõꝛ excepit es alienũ.ſ.xx.legata.ergo totũ aliud vi⸗/
detur uoluiſſe reſtitui.So.dicebat Ol.fateoꝛ ꝙ exceptio cõ/
ſirmat regula nõ fe ampliat n D at ad alie ad quos
pmo nõ poꝛꝛigebat.ſac.S.de uſufru.le.l.generali.S.uxoꝛi.
¶ Maritus. Dos ſlegata non cadit in ſideicõmiſſo
E. eniſi ſpaliter ſit dictũ ⁊ quarta ad dotẽ ſuf
ſiciat.h.d. ¶ Mõ ꝙ hec uerba ꝙ legata reſtituant:.non poꝝi
gunt᷑ ad debita pᷣlegata.niſi ꝓbet teſtatoꝛẽ ſic ſenſiſſe.facit.ẽ.
e.l. deducta.qd itellige ſi apparet eẽ debitũ ꝑ alias ꝓbatiões
ex teſtm.als eẽt idẽ qð de alijs legatis lʒ ut debitũ pꝛelegaret
ut.l. ꝗquxoꝛiĩ pn. de aur. ⁊ ar.le. ¶Op. ad fi. qꝛ ſm hoc teſta
toꝛ pot phibere ſal.õ.l.ꝙ de bonis.S.j.S.ad.l.fal.ſo.hᷣ mõ ꝙ;
qᷓrta cõputet᷑ĩ debitũ poterat oli phiberi ⁊ erat oli caſu ſpaliʒ
hocdie ẽ de iure cõi ut auẽ.ſʒ cũ teſtatoꝛ.¶Quero pꝛ ſubſtitu

it filie ſi deceſſerit ſine liberis.an in Bſideicòmiſſo ueniat dos.
Di. tangit ĩ.l.a ſilia in pn. S.e.⁊ ibi dixi me dicturũ h.Tetigi
etiã ĩ.l.fi.S.ſilie.S.de le.ij.Ci.ponit i.l.j.S.videamꝰ.C. de rei
ux. ac. ⁊ ibi recitat diſtinctioneʒ Mar.ſyl.ꝗ dicit aut q̃rij an
dos ueniat in ſubſtitutiõe vulgari.⁊ dico ꝙ ſic.q; ẽ in ptate ſi
lie adire hẽditatẽ uł nõ.ut.l.ia dubitari de here.inſti.ſʒ h ꝓce
deret qñ pꝛ in teſtõ ſiliã dotauit.ſed ſi eãũ dotauit inter viuos.
tũc capit dotẽ iure ſuo nõ hereditario.ut,l.px ſiliã. S.ad.l.fal.
Si vo qris an dos ueniat ĩ ſubſtitutiõe ſideicõmiſſa.⁊ tẽ aut
ulr ſpᷣſtituit ⁊ nõ uenit dos in fideicõmiſſ.niſi appareat teſta/
toꝛẽ aliud ſenſiſſe.ut.l.a ſilia.S.eo.⁊.C. cõia de le.auc.res q̃.⁊
S.ad.l.ſal.l.pꝛ filiã.ĩ pn.Si vo pꝛ eã expꝛeſſe rogauit de reſti
tuẽda dote.tũc aut ſilia hʒ als tãtũ de bonis pꝛis qð ſufficit
ad legitimã ⁊ põt grauariin dote.ut.l.fi.S.ſiltũ.S.de le.ij.aut
nõ hʒ ttũ ꝙ ſufficiat ad legitimã ⁊ grauari nõ põt.ut.l:qmĩ
Fe Tc.l.qm nonella. C. de ĩof.te.ita dicũt ipi ꝓ q̃ diſtictiõe
8 caſũ ĩ pñti. S.⁊ h qñ ſideicõmiſſũ relinꝗtur ꝑ pꝛem a ſilia
ſecus ſi relinꝗtur ꝑ ſiliã ab alio ſibi hẽde ĩſtũuto.qꝛ tũc doj ue
nit in ſideicõmiſſu ſicut cetera bona ſilie.ut.S.e.l.S.ſiliã.

Inſtãtia cepta cum herede facta reſtitu
(Kogatus. tiõe durat ↄtra ipſũ ⁊ heredẽ eius.h.d.
¶¶ Dp. S.e. l. j. S. j. So. iſtãtia iudicij cepta cũ deſuncto trãſit
ĩ ſideicõmiſſariũ ut ibi.ſecꝰ ĩ ea q̃ cepta fuit cũ herede ⁊ ſic nõ
fuit hẽditaria ut h.x.S.e.l.hereditas.Ad h̊ op.S.fa.her.l.
ĩ indicio.Gl.nõ ſoluit.dic ibi loqꝗtur ĩ iudicio reali qð tranſit
ad ſucceſſoꝛẽ ſingularẽ in quẽ facta ẽ alienatio neceſſaria.hic

oĩ iudicio ꝑſonali.⁊ plene dixii.l.ſi cũ hoĩem de fideiuſ.
ere es de nouo repte nõ reſtitute debẽt reſtitui.
vniſi pma reſtitutio ꝑ modũ trãſactiõis fuit cele

bꝛata.h.d. ¶ Op.S. de trãſac.l.q cũ tutoꝛib.S.ꝗ ꝑ falcidiã
So. itellige qñ heres nõ fuit in dolo ibi ſic. ¶ Op.de tran/
ſac.l.ij.S.j.ubi reꝑtis codicillis vitiat᷑ trãſactio. So.dic gl.⁊
bñ h̊ fuerũt repta alia inſtra ibi codicilli.Rõ pʒ ĩ.l.de his.de
trãſac.⁊.l.j.S.j.quẽadmodũ te.aꝑ.¶ Sʒ ) h̊ op.qꝛ h ẽ dece
ptꝰ ultra dimidia iuſti pcijut pʒ ex tex.iõ dʒ reſcindi ꝑ.l.j.C.
de reiuẽ.⁊.l.ſiꝗs cũ aliter.⁊ de uer.ob.Hi.in.l.ſiq cũ aliter.
diẽ ꝙ ĩ ↄctu tranſactiõis nõ hñt locũ dicte.ll.ꝑ hũc.S.gl.h̊ ⁊

NPe.ſeqtur eã.C. de rei uẽ.l.ij.dicit ꝙ ad cognoſcẽdũ utrum

in trãſactiõe ꝗs ſit decept' ultra dimidiã iuſti pꝛecij nõ debet
eſtimari id qdð ĩ vitate debet᷑.ſʒ id qd ualebat ille dubius litis
aent qr placet. er h̊ nõ pꝛacticã qũ petiũ arbitramẽtũ re
duci ad arbitrium boni viri quod arbitramentum eſt tranſa/

ctio.ut ĩ auẽ.ut diffe.iudi.S.j.⁊ ibi nõ.ꝙ tũc nõ ſufficit ppare

ꝙ re uera mihi multũ plus debebat᷑ qᷓ arbitratoꝛ ↄdẽnauit.ſʒ
ꝙ dubi euentus illius litis multo plus ualebat q; arbitratoꝛ
ↄdẽnauerit ut dixii.l.ſi ſocietatẽ. buorn a ) ſocio. .,
Etiã poſt reſtitutiõem põt
Pup illus. ſnius ſideicõmiſſuʒ
dimittere ppter partẽ heredis q̃ ieipit de nouo uaca/
tẽ.h.d. In tex.ibi a toto diſcedit.dic ut iſto caſu quo a toto di
ſcedit aut oĩno ⁊c̃.ut ſegtur ĩ tex.ibi nõ pñt.dic qꝛ nõ expedit
Fm Ja.de are. In tex.ibi ſuſciꝑe.dic ⁊ tũc nõ fuabii ſuꝑfluũ
pupillo.nt.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.ſceuola.S.de minoꝛibꝰ. Ibiplus.
dic ꝙ; debeat᷑ creditoꝛib ſcã uẽditiõe ꝑ eos qð ẽ qñ ſideicom
miſſariꝰ nõ vult. q̃ſi dicat ĩ his duobꝰ hʒ electionẽ ſᷣm Ja.de
are. ⁊c. ¶ Op.hᷣ dẽ ꝙ ſuit hẽs ⁊ poſtea abſtinet.S. C. de re/
pu.hẽ.l.ſic.ſo.huiꝰ timoꝛe Ro. poſuit caſũ vno mõ ſed trufa
ẽ. ſz dic ꝙ abſtinet ꝑ reſtõnẽ.¶ Op.ꝙ ſideicõmiſſari nõ põt
repudiare ꝑ reſtitutionẽ.ut.l.poſtulãte ĩ pn.j.e.So.h ꝓpter
partẽ de uono adueniẽtẽ.ſimile ẽ i.l.cũ hereditas.de acq.hẽ.
Ex gl.op.q poꝛtio defſicit ꝑ reſtitutiõem nõ dʒ abſtineria
toto rõne partis.ut.l.ſi minoꝛ.S.de acq.hẽ.So.ibiĩ cohere/
de ꝗ hʒ iure ſuo.hᷣ i fideicõmiſſario ad quẽ ꝑtinet ex aditiõe ſi
lij heditas.¶ Op.ſi minoꝛ fuit abſtẽt'ulteri aligd habẽ non
dz de illa hẽditate.ut.l.j.C.ſi ut ſe ab hẽ.abſti. So. ĩtelligas
h ꝙ ſuꝑfluũ reſuai pupillo ꝑ reſtõnem de nouo ĩpetrada. ut
l. T ſi ſine. S. reſtitutꝰ.de mino.¶ Sʒ op.qꝛ poſtq; bona ſunt
uẽdita nõ põt reſtitui minoꝛ.ut.l.qdð ſi minoꝛ.S.ſceuoł.de mi
noꝛi.So.illð uerũ qñũ bona eẽnt uẽdita ꝑ ſubſtitutũ.ſecꝰ qũ
creditoꝛes ut h Fᷣin Ja e are.⁊ ita apoſtillaui tex.qꝗᷓ opi.vide
tur ↄtra gl.paruã ſuꝑ vbo uẽdẽda.qͥ dic.ſ.a fideicõmiſſario.
Tiõ Guil.de cu.i.d.S.ſceuol.diſtiguit qũ bona ſũt uẽdita per
ſubſtitutũ. aut h fuit ſine magna iduſtria ſerg ale cõis hõ
h feciſſet t reſtituet pupillus ad ſuꝑfluũ ut h.Aut ſubſtitutus
euaſit a creditoꝛibꝰ cũ magna ĩduſtria.qꝛ nõ ſic feciſſet qlibet
tũc pupillus nõ reſtituet᷑.ut.S.ſceuoł.¶Ex pᷣdictij ergo colli
ge qñ pupillus ſe abſtinet ⁊ bona uadũt ad ſideicõmiſſarium
aut in totũ agnoſcit.aut in totũ repudiat.pᷣmo caſu aut nihil
0

Añ di. lega. ce.

ſupeſt uẽditis bonis. aut aligd ſupeſt. Si nihil noͤ eſt dubiu

Si aliꝗd tũc aut h ꝓceſſit ex magna iduſtria ſideicõmiſſarij
aut non. Ocdo caſu pncipali qũ repudiauit in totũ.tc eſt ſilr
diſtinguẽdũ.aut nihil ſupeſt aut ſupꝑeſt aliqdut pʒex are.
Atrez VAEẽditio facta cauſa ĩteruertẽdi ſidei
iII EBeczmiſſũ iputat hedi in eo qð ſibi defun
tus debebat. h. d. Op. tali hẽdi rogato ꝑ hec uer

ba licet ↄſumæ. ut. S. e.l.titius rogat?.So.gl.ꝙ; ̊ ↄſũpſit ul/
9 P5 2

tra dodrãtẽ qʒ nõ licet.ut.C. e. auc. ↄtra rogat. Hec ſo.vᷣa ẽ

Fm iura noua.ſᷣm hec iura dic h mala ſide ↄſũpſit cauſa in

teruertẽdi ſideicõmiſſũ.merito cõpẽſat᷑ cũ debito.

IAlius phebus. dnd urd cente

x-ibᷣſtitutiõis niſi ex uolũtate defuncti alið pᷣſumat᷑ ex
nã ſᷣmoni ul alia giectura.h.d.¶ Mõ hũc ſinẽ ad id qð ſepe
occurrit ꝙ de noĩe vni nõ dz niſi pars.¶ Op.qꝛ ꝓut dilexit
eos ĩ ſubſtitutiõe.ita videt᷑ dilexiſſe in ſideicõmiſſo.ut.l.lutius
S. pz puerũ.S.e. Itẽ iſtð fideicõmiſſum ule nõ videt᷑ ↄferri ad
polycratẽ de quo ſpaliter puiderat.ut.l.coheredi.S.cũ pꝛem
5. de vul.⁊ pupil. So.fateoꝛ ↄꝛiũ niſi rõ pmõis ul alia pſũpta
uolũtas alið iduceret ut fuit h.nã vba pluralł numeri.ſ.ei uel
eis de neceſſitate cõpꝛehẽdũt duos fres ſõᷣſtituto ut tex.dic.
¶Juxta hoc qro qſtionẽ mihi occurrẽtem de facto teſtõꝛ in
ſtituit ſilios maſculos hẽdes ules.ᷣſfilid ĩſtituit in certa quãtita
te.demũ ſbᷣiecit ꝙ ſiqs eoꝝ deceſſerit ſine liberis poꝛtio eius

—

deueniret ĩ ſupuiuẽtibꝰ.qrit an vno ex filijs maſcuł moꝛtuo ſi
lia admittat᷑ ad fideicõmiſſũ. Nidet᷑ ꝙ ſicut hic ⁊.S.e.l.lutiuj
S. meuia. ⁊.l. lutiꝰ. S. qſitũ.S.de le.iij.⁊ de pac.l.tres frcs.oti/
net᷑ enĩ appellatiõe filioꝝ niſi alið apparet.Nixi ꝙ ĩ themate
ꝓpoſito alið apparet de mẽte teſtõꝛis.nã cũ maſculos pꝛedi/

lexiſſet in ĩſtitutiõe inſtituẽdo eos ulłr pꝛeſumẽdũ ẽ eos pꝛedi/

lexiſſe in fideicõmiſſo.ut.l.lutiꝰ.S.pẽ.S.e.C. de fideicõmiſſis.

auc.h̊ amplius.⁊ de ĩpu.⁊ alijs ſpᷣſti.l.j.qð ẽ uerum ſi rõ recti
Fmonia hec patit.qꝛ iſtituit tres ul quatuoꝛ filios uel uẽtrẽ ex
q poſſũt naſci plures.nã tũc vno decedẽte ũlð participiũ ſuꝑ/
uiuens põt ueriſicari in maſculis vno decedẽte. ſed ſi ĩſtituiſ⸗
ſet tm̃ duos maſculos.tũc qꝛ vno moꝛiẽte illud ꝑarticipiũ ſuꝑ
niuẽs nõ ueriſicat᷑ in filio remanẽte.tũc de neceſſitate cõpꝛehẽ

det᷑ filia lʒ ex re certa iſtituta ꝑ hãc.l. ¶Sʒ qro ꝗd ſi reperũ

ſcriptũ abbꝛeuiate ut deueniat in ſuꝑuiuenʒ.ita ꝙ põt dicere

in ſupuiuẽteʒ ⁊ ſupuiuẽtes q̃lit itelliget᷑. Rñ.pmo debemꝰ ad

nertere an h̊ poſſet ex pᷣcedentibꝰ uel ſequẽtibus colligi ut ſic
ſit pluralis ułſingularis numeri ſᷣm ꝙ reꝗrit uera grãmatica.
ut. l.plautius. S. de au. ⁊ ar. le. qdð ſi nõ apparet pᷣumo teſtato
rẽ ſic locutum nt eos quos in inſtitutione pꝛedilexit ⁊ inuiceʒ
vniuit pꝛetulerit etiã in fideicõmiſſo.S.de vul.⁊ pupil.l.cohe⸗
redi.S.qui diſcretas. .

AQuando dies legat.cedat. Nubꝛica.

Pure ſit. Vgatũ fuitutz

* pſonalis cedit
ab adita hereditate.h.d.ᷣ loquitur
2 in tribus ᷣuitutibus ⁊c̃. ¶ uero
qd ĩ aliſ uitutibꝰ. Gl. dic idẽ.ſʒi.S.i nouiſſimo.C. de cadu.
tol.expᷣſſ diẽ idẽ ĩ alijs ſuitutibꝰ etia realibus.⁊ ſi ſic ĩtellige
res nõ eẽt uerũ.qꝛ ĩ realib ceſſat rõ qͥ h ponit᷑.dʒ ergo ĩtelligi
idẽ ĩ alijs.ſ.pſonalib*.⁊ hoc dic Ci.in.d.S.in nouiſſimo.llij
nolũt ſuſtinẽ gl.dicẽte ꝙ fuitute reales nõ trãſeũt ad hẽdes
ſ ſequũtur fundũ.⁊ ſic hʒ locũ rõ h̊ poſita.ſʒ certe illo tũc per
ſona nullo mõ videt᷑ iſpiciẽda.ſufficit enĩ ꝙ res ſit tpye moꝛtis
qꝛ relinqtur ſm rõnẽ pᷣdictã.ſʒ neriuẽ ꝑſonã ĩſpici.ut.l.ſed ⁊
ſi maxime de Fui.le.⁊ tranſit ad hẽdes ſicut res cui accedit.iõ

Puto ꝙ cedat tẽpoꝛe moꝛſ. ¶Vltia gl.h̊ diẽ poſt multa uer

a ꝙ dies lega toꝛũ dicit cedere quo ad trãſmiſſioneʒ.de quo
dicã.j.e.l.iij.ccdo quo ad obligationẽ.tertio quo ad petitiõeʒ
quarto quo ad dñij trãſlationem. de quolibet iſtoꝝ eẽt vidẽ/
ũ.dic ut. C. de cadu.tol.S.cũ igigper Li.
„ Coditio tacita ex teſtõ pced
Aod Pure. pedtt diemlegatoꝛum egere
ſecus ſi extrinſecus ueniat.h..d.

e J ri Heredita aditio non
Eredis aditio tdiataſtmeßne
itionẽ qᷓlitercũq; differat.h.d. ¶ Mp. de.l. in ↄditio

nibus.S.de ↄdi.⁊ demõ.So.nõ ĩpedit trãſmiſſionẽ niſi teſta

—☛M

toꝛ aliud uelit. C Scðo op.qꝛ cũ ula ↄditio ĩſit de neceſſitate

Oꝛtuo patre.lge Perte ·

teſtatoꝛ nõ põt ea remittete.ut.l.nemo põt..dele.j.So.adi
tio hẽditat᷑ ieſt de neceſſitate.qꝛ niſi hẽditas adeat᷑ ex teſtõ nil
debeẽ.et quatũcũq; teſtõꝛ hoc uellet.ſj diei ceſſio nõ ĩeſt de ne
ceſſita po:teſiatoxfackqaccce and. 4 ſag
iſ ante aditã.ſed ſi po/
J habitatio. dic ut.l.f. C.de uſuſru.

——

