dicit ſtãdũ eẽ dicto alicui hoc ẽ uoluntati alicui de eo qð ſibi
deponẽti videbit tũc in iſto caſu eſt teſtis iſte ſʒy magis ꝗqdam
arbitratoꝛ ideo nõ dʒ iurare.ar.auc̃.decernimus.C. de arbi/
tris.⁊.l.nõ ex oĩbus.S.de arbi.hoc eſt uerũ quãdo aliꝗs ẽ aſ/
ſũptus a teſtatoꝛe uel a parte ſimpliciter.ſed ſi aſſumeret᷑ a iu/
dice dicẽte uade ibi ⁊ referas mihi quid tibi videt᷑ de tali re ut
medici cũ aſſumunt᷑ ad vidẽdũ tale vulnus tũc debet iurarent
l. cõparationes.C. de fide inſtrumẽtoꝝ.lʒ cõtrariũ nõ.in.l.iu/
riſiurãdi.C. de teſti.⁊.l.j.poſt pn.S.de uẽ.inſpi.Cõtra pᷣdicta
facit.l.hac edictali.S.is illud.C. de ſecũdis nuptüs.ubi videt᷑
dici ꝙ qñ a partib aſſumit debeat iurare.So.iĩtellige ꝙ aſſu
mit᷑ a partibus de mãdato iudicis uel aſſumit᷑ a partibus hoc
agẽtibus ut iuret als ſecus ut hic. ¶ Itẽ quero quado aliqs
cuius dicto ſtat declarat dictũ ſuũ an partes debeãt eẽ pꝛeſen
tes. HNic videt᷑ tex.ꝙ nõ. Aidete qñ e cuius dicto ſtat dʒ ſo⸗
lũ ferre teſtimoniũ de uolũtate deſuncti tũc iſtius uolũtate de
darata nõ reqrit pñtia partis ut hic. Nec b. ꝙ pars dz eſſe
pus teſtis iurat ut.l.ſiq.C. de teſti.q; ilud uerũ oñ perſo/
na teſtis nõ ẽ appꝛobata qꝛ de ſacto ↄtra ꝑſonaʒ teſtis poſſet

in
ni
50

bio
bi⸗
ge
er
bi
d.
tur
n
ic

—

opponere. ſed hic ꝑſona teſtis eſt appꝛobata vnde nõ poteſt
opponere nec cõtra dictuʒ nec ↄtra iuramẽtũ.nã nõ poſſet ei
pñtia trahere in ↄꝛiã ſnĩiam.nil enĩ de ꝓpꝛio ſeſu iudicat ſʒ ſolũ
uolũtatẽ teſtõꝛis deelararcfic; ſtat eiꝰ declarationi ⁊ dẽ pꝛo/
pꝛio ſeſu iudicat ⁊ tũc reꝗri

ꝙ ſinolit. .ſigs ita.S.de edi.edic.iõ q; ei pntia poſſet trahe⸗
re in ↄꝛiã ſmĩaʒ.ut.S.de arbi.l.ſicuti.Et per hochẽs deciſionẽ
ad multa an qũ nũci reſert debeat eẽ pars pñs.Certe nõ cuʒ

ſolũ reſerat qd factũ fuit ⁊ ei pſona appꝛobata eſt.Ad idẽ iꝝ
dex cõmittit alicui ut uadat ⁊ mẽſuret illũ agrum ⁊ referat.dʒ

ne eẽ pars pñs. Rñdeo in cõmiſſione dʒ eẽ pñs qꝛ poſſet op/
ponere cõtra ꝑſonã qꝛ eẽt ſuſpecta ⁊ dʒ dari terminꝰ ut unca
tali die ⁊ tali hoꝛa ad agrũ ut.l.iij.ſni.regũ. ⁊.l.gnãlit.S.pe.
C. de re.cre.ſʒ relationi nõ dʒ eẽ pñs.ſacit qdð dẽ ꝙ diſpoſitiõi
pars nõ dʒ eẽ pñs ſj iuramẽto ſic.ut.C. de teſti.l.ſiqũ.¶ ue
ro an teſtis poſſit deponẽ dictũ ſuũ in ſcriptis. Puto ꝙ ſic ſi
tñ iudex uellet eũ vidẽ ⁊ audire loq bñ poſſet hoc facẽ q; vide
bit qua trepidatione diceret ut.l.de minoꝛe.S.toꝛmenta.j.de
qõnl.ſʒ ſi dictũ ſuũ uellet redigẽ in ſcriptis poſſet ut h.facit.l.
diſcret. C. qui teſta.ſa.pñt. ¶ Vltimo iſta.l.facit ad.q.de eo
qð quotidie ſit ut ꝓmitto titio reſtituẽ dãna ⁊ expẽſas q̃ fient
in tali lite de ꝗb ſtet ei ſimplici dicto nunqd ualet. Me.ꝙ nõ
ut reſert Ci. C. de pac.l.ſiqs in cõſcribẽdo.Ni.qꝙ ſic ut.l.fi..

—

de pᷣto. ſtipu dic ut ibidem. .
Wicet pl aceat. Die ut. l. ſi res. S. de legatis pꝛi

Vi dotem. Mõneriſleteſiö uellegra

ʒaare heredẽ duplici p̃ſtatione
Xoꝛi CNõ ex pn. ꝙ ſi pmitto tibireddere ꝗc-

qd mchi dediſti ꝙ uenit id qð dediſti ob
E Namaſiz obligat ad reddẽdũ.ſed ſecꝰ ſi nõ ſum

obligat ad reddẽdũ.ut ſi dediſti ex cauſa emptionis uel alia.

¶¶ De optione legata. Rubꝛica.
Auus. HPec.l. legit in glo.duob mocdis
r cqlbet lec. eſt nõ. qð dicut in gl.
¶ Op.ꝙ vn tm poſſit eligi ut oib legib huiꝰ
ti. Rñdeo loꝗtur qñ relinqtur optio fui in ſin/
lari.hic vo loꝗtur qñ legat᷑ optio in plurali.

H

⁊ ſic nõ ſi tedo⸗ iubet ſua bona diſtribui inter paupes eligẽ

dos p talẽ ꝙ ille nõ põt vnũ eligẽ ⁊ dare ei oĩa.ar.õ.de annu.

le.l.ij.ar.hui.l.Scðo modo legit᷑ ut in glo.

. 10 In hac.l.ponit qliter reli uitur
Ootiens. tio uel electio. Itẽ ꝗs elcnirach W
Eeligat᷑ qd ſi electio nõ ualet ⁊ q̃liter debeat electio ſie/

ri⁊ hoc uſq; ad.l.mãcipioꝝ. hoc ſit p ſũmario. ¶ Ad pma
duo dicta qᷓro utrũ hodie in genẽ legato ſit legatarij electio.
In hoc ſuerũt opi.ĩter gl.q recitant hic ⁊.l.hẽs..ſi ĩcerto.5S.
fami.herciſ.⁊.S.de lega.j.l.legato gnaliter. dic ut ibi qꝛ vitas
eſt ꝙ e ectio eſt legatarij ſi teſtõꝛ de certo nõ ſeſt. edo q́⸗
ro utrũ legatari poſſit eligẽ optimũ. Rñdet Rog. ꝙ ſic qũ ex
pꝛeſſe eſt relicta optio.ſecꝰ ſi fuꝰ eſt relictꝰ gnãliter ⁊ ſic optio
eſt relicta tacite ut.l.legato gnãliter.S.de le.j.⁊ hoc tʒ .j. ꝗ

i Coõtrariũ tʒ glo.hᷣ ⁊ bñ ꝑ hãc.l.q eqparat iſta lega
ta. ſ.

ſ.xlegatũ optionis ⁊ legatũ ſerui generaliter ⁊ allegat.l. fi. in
.j. C. cõmunia de le. 15
ara ici No ꝙ dʒz eligi de rebus hereditari
gta Egitur. is. Itẽ opʒ ꝙ ſit de eo genẽ de quo

——

data eſt electio ⁊ ſi electio nõ ualet põt iterũ eligẽ ⁊ hoc ſi fecit

ignoꝛãter.ſec ſi ſciẽter. ¶ Op. de.l. titia. S. j.j. de au. T ar. le.
ubi etiã res hẽditarie nõ pñt eligi. So.iſlud uerũ qñ in hẽdita

te de ilo genẽ nõ repit.hic vo loqtur q ſub ſlo genẽ in hẽdi ,⸗

E

tate reꝑit᷑ ⁊ ſufficeret reꝑire vnũ uel duo de illo genẽ ut. ſ. e.l. ſi
tibi.S.j.x.l.ſi optio.¶ Scdo ꝓ declaratione.l.dẽ hic ſi nõ ua
luit electio põt iterũ eligẽ ſi ignoꝛãter eligit ſec ſi ſcienter.⁊ ſic
loqtur q electio nõ ualuit rõneęrei electe. ¶ Quero qd ſi ele

ctio nõ ualuit rone electionis nõ cõgrue facte. Rñdeo ideʒ q;

electio nõ cõſumit᷑ ut.j.e.l.ſ tibi.S.vni.ſm lec.gl.¶ Anero
ad in electione pſonarũ iuſſit teſtõꝛ bona diſtribuiĩter paupe
res eligẽdos per ſuos ſideicõmiſſarios ⁊ ſideicõmiſſarij eligãt
aupes ĩcapaces an eſt cõſũpta electio. Rñdeo aut elegerũt
eter aut ignoꝛãter ut hic dẽ. ꝓ hoc ex de elec.c. cũ in cũctis.
⁊z in auẽ.de ſã.epiſ.S.ſiqs aũt cõtra pᷣſatam.colla.ix.in pma
charta.¶ Poſſtet qri q eſt peceatũ in electionis foꝛma ut di
xi.ð.pxi.l.qtiẽs.ntrũ debeat diſtingui ſciẽter uel ignoꝛanter
male elegeri. Aidet ꝙ ſicut in. c. qꝛ ꝓppter ex de ele. Sʒ Zꝛiũ

crederẽ q; qñ eſt peccatũ in foꝛma electionis pinde eſt ac ſiele

cio nõ eẽt facta it in. l ꝗd tñ.õ.de arbi. Nẽò ob.c.q; ꝓpter⸗

cat ⁊ pñitia partis ut.l.ſiqs arbitratu.
j.de v. ob. ⁊ ibi dixi ꝑleniſſime ⁊.l.multa.j.de cõdi.⁊ de.⁊.l.

Bee optio. ega.

„

q; hʒ locũ in ſua mã nõ in iſta.¶ Vltimo doc.ĩducũt ad qõ/
nẽ ↄceſſa eſt ꝗbuſdã ptãs eligẽdi mõ illi elegerũt ⁊ non ualuit
electio an poterũt iterũ eligẽ. Hi.⁊ Ja.de are ponũt iſtaʒ.q.
in.l.Fui electione.S.de le.j.⁊ Ci.C. de ↄhẽ.emp.lʒ.ſi.in.vij.q.
Bull.ponit in.l.qui per ſalutẽ.S.de iureiu.⁊ in hac.q.placet
opi. De.qui cõcoꝛ.cũ Ja.de are.in.d.l.ſerui electione.ut di⸗
ſtinguamꝰ aut electio tenet ⁊ tũc ſut fucti officio ſuo ⁊ iterũ nõ
poterũt eligẽ ut.l.iudex de re iu.aut electio nõ tʒ ⁊ tũc aut hñt

electionẽ iure ſuo ⁊ iterũ poterũt eligẽ ut hic. aut hñt electionẽ

iure alieno ⁊ tũc aut fuit pctm in foꝛma electiõis ⁊ iterũ pote⸗/
rũt eligẽ ꝑinde ac ſi nõ elegiſſet. ut.l.qd tñ.S.de arbi.aut ſuit
pctm̃ alit ⁊ tũc lʒ electio nõ ualeat iterũ eligẽ nõ pñt ut.l.pᷣſes
7.l.ſi ut ꝓponis.C.quõ ⁊ qũ iudex. ubi iudex delegatii fert
ſnĩaʒ nulla nõ potit iteꝝ iudicare. Pꝛedicta vba debẽt ĩitelli⸗
gi ĩ eo ꝗ hũit electionẽ iure ſuo ⁊ electio nõ ualuit ſine ſui cłpa
qꝛ ignoꝛãter elegit nõ capacẽ ut dixi. Itẽ pᷣdicta uera ſũt ſi eſt
data ptãs eligẽdi ptãtẽ ſecPſi dixit ꝓuidẽdi qꝛ tüc videt᷑ nõ ꝓ
uiſũ donec ptatẽ hẽamꝰ.⁊ ita dixit Inno.ex de offi.dele.c.in
lris.¶ ¶ Sʒ iuxta pᷣdicta q̃ro dixi aut hẽbat electionẽ ſuo iure
aut alieno.qᷓro ꝗd eſt hoc dictũ. Nic iſta vba debẽt itelligi ſic
ſuo iure qñ ius eligẽdi in eoꝝ ꝑſona reſideat.iure alieno qñ fa
ciũt ex vigoꝛe iuriidi.alteri tanq; miniſtri uel alteriꝰ tanq; de
legati. Ael ut ueri loq̃r alij eligut ꝑ eos ut.l.j.S.q mãdatum
8.de offi.eiꝰ cui mãdata eſt iuriſditio. ¶ Quero qᷓliter cogno
ſcet an ꝗqs habuit ius eligẽdi iure ſuo an ſit miniſter alteriuis.
Rũdeo aduertẽda ſũt vba ſtatuti uel reſoꝛmationis dãtis po
teſtatẽ. qũq; ſũt vba expᷣſſa q dicũt cõcedimꝰ talibꝰ ius eligẽ/
di nec ulteri limitãt ⁊ tuc traſieri in eũ ius eligẽdi ⁊ hʒ iure ꝓ
pꝛio.ſʒ ſi dicũt eligim illũ quẽ noĩauerit talis tũc uli ſunt nudi
miniſtri. ut.l.utrũ.S.j.j.de re.du.⁊ ponit Inno.ex de elec.c.
ne ꝓ defectu in.ij. gl. Itẽ debetis aduertere yba.ſiqdeʒ reſoꝛ
matio diceret ⁊ illud qð fecerit ualeat ⁊ teneat auctoꝛitate p/
ſentis cõcilij ⁊ tũc apparet ꝙ illi nõ hñt auctoꝛitatẽ a ſe qʒ con
ciliũ facit ꝑ eos ut in pemioĩſti.circa mediũ ibi auctoꝛitate no
ſtra eges cõponerẽt pꝛo hoc magis expꝛeſſu ex de cle.egro.
c.j.li.vj.⁊ de ſupplẽ. negli.pla.c.j.in cle. Si vo eſſent v̈ba du/⸗
bia ⁊ ambigua utputa dicit ꝙ tales eligat ptatẽ. hic eſt aduer
tẽdũ ſiqdẽ cõmittit᷑ ũlis pſonis vn act tm.utputa electio pñi/
tis ptãtis in dubio debet itelligi ꝙ ſacit auctoꝛitate coĩs ſed
ipſi ſũt tanq; miniſtri.ſʒ ſ cõmitteret vniuerſali.utputa ꝙ po
res ſemꝑ poſſint eligẽ ptãtẽ tũc in dubio videt᷑ eis concedi ius
eligẽdi iure ꝓpꝛio.rõ q; iuriſditio ꝓpꝛia ⁊ oꝛdinaria nõ cõſue
uit cõcedi in vna re particulari ſy in qᷓda uli adminiſſtratione.
ut ꝓbat᷑ in.l.f. C.ubi ⁊ apud quẽ. ⁊ de offi.pᷣfec.ur.l.j.in pn.
⁊.l.j.C.ne ſilꝰ pꝛo pa.⁊ in pma cõſtitutione ffoꝝ.S.pe.ubi fa
cit doctoꝛes iudices in ſcholarib ⁊ ĩtelligunt iudices oꝛdina/
rij qꝛ vniuerſaliter eis ↄcedit.ſec ſi particulariter ut dixi ⁊ per
hoc videt᷑ caſus in.c.cũ aliqbꝰ de reſcrip.in.vj.Et pᷣdicta ſunt
multũ nõbilia nõ ſolũ ad ea que dicta ſũt ſʒ etiã ad alia. pone
boꝛes hñtes arbitriũ ſecerũt vnũ ſtatutũ an ſequẽtes poſſint il
ð reuocare. Rñdeo ſiqdẽ poꝛes fecerũt ex eoꝝ officio tanqᷓ;
poꝛes qʒꝛ erat eis cõceſſu tũc ſequẽtes poꝛes pñt reuocare.ſi ue
ro fecerũt ex auctoꝛitate adunatie ⁊ ſic nõ fecerũt tanq; pꝛio/
res imo adunatia dẽ feciſſe magis ꝑ poꝛes ⁊ tũc ſequẽtes non
pñt reuocare ſine auctoꝛitate adunatie.¶ Vltimo vide glo.
que ĩcipit que nõ tenuit ipſo iure ibi.ar.j.de re.du.Glo.rñdet
ibi tenuit ſnia ipſo iure alo eẽt idẽ qð hic ut.l.ſiut ꝓponis.C.
quõ ⁊ qñ iudex. Ni.nõ.tex. ibi ſi an.qꝛ eſt notädus.
NN bi Ante exhibitionem rerum electio nõ
Eybhi. t niſi legatarius fuerit ſciens.hoc
Ndicit. Nõ ꝙ oẽs debẽt exhiberi als eligẽti non pꝛeiu
icat. ¶C Querit glo.qua actione põt cõueniri heres ut exhi/

beat. Micit glo. actione ad exhibẽdũ uel actione ex teſtamen

4 eſt bona lex ⁊ mẽti tenẽda. C.

to ut.j.e.l.ſi tibi.S.ſi.¶ QQuero quot requirant᷑ ut electio ua/
leat. Nic ut nõ.in.l.ſerui electione.s.de le.j.¶ Auero utruʒ
heres debeat eẽ pꝛeſens uel ſaltẽ monitus.cogitabitis.¶¶ Vl
timo iſta lex facit in ar.ad.q.dicit in.l.de his.S.de trãſac.⁊x.l.
Ij. S.j.S.quẽadmo.teſ.aꝑi.ꝙ de his controuerſijs que ex teſta
mẽto dependẽt nõ põt trãſigi niſi inſpectis ⁊ cognitis uerbis
teſtamẽti.quero ꝗd ſi nõ inſpexit adhuc tamẽ bene ſciebat qð
in teſtamẽto cõtinebat᷑. Hic videt᷑ tex.ꝙ ſufficiat ut hic in iFK.
ibi cum ſciret.ad hoc facit.l.ſcire de legi.ubi ſcire eſt tenere viʒ
⁊ mẽtem non uerba tenere.dixi in.l.quirome.S.duo fratres.

ſ. de uer. ob. tene menti.

zni Legatario optionis ter/
Ancipioꝛum. mrael dig am ſtatud⸗ L

quo elapſo eligere nõ põt ſires nõ eſt itegra. h. d.
rm — hãc.l.⁊ crca

He optio. lega.

eam pmo op. C. ut nemi. age.l.j. So. illud qdð ibi dẽ fallit ex
cauſa que ponit bic in tex. QAuero quo iure petat᷑ a pꝛetoꝛe
nt iſtud decernat. Rñdeo iudicis officiũ imploꝛat᷑ qꝛ vba diri
gunt ad iudicẽ. ergo iudicis officiũ ĩploꝛat.ut.l.ꝙ ſiminoꝛ.S.
fi. S. de mino.dicã in.l.iij.j.de ali.le.Auero utrũ iſtud offi
ciũ ĩploꝛei datolibello oꝛdinario. Puto ꝙ nõ imo ſit ſumma
rie ⁊ de plano q; cũ ſtatuit᷑ termin actoꝛi ad eligẽdũ tʒ DPi.qꝙ;
ſfiat ſine cauſe cognitiõe.ita tʒ i.l.titia.j.de accuſa. ⁊ in.c.ĩdul
tũ e de re.iur.li.vj.lʒ qdã moderni aliter dicãt ut refert Ci.in
l. ſ ita. C.ꝗq accu. nõ poſ. Sʒ ꝓpoſita opinio Di.plus placet.
H qꝛ textꝰ ſimplicit᷑ loqtur nec dicit de cauſe cognitiõe

cðo qʒ eſt cauſa maniſeſta qꝛ hẽs durãte electione nõ pote

rit de ſamilia diſponẽ iõ nõ ĩdiget ꝓbatione ut.l.j.cũ ſilibꝰ de
exercito. ¶ Scðo ꝗᷓ̃ro pone ꝙ in decreto ſuit appoſita cauſa
ne uẽditio ĩpediat᷑ poſt tᷣs.mõ hẽs nõ uẽdit poſt tpᷣs ſʒ pigne
rauit.an ꝓpter hoc electio ſit ↄſũpta. Hic videt᷑ tex.qꝙ ſic.Cõ
trariũ videt᷑ dicẽdũ ut.õ.de reb⸗ eoꝝ.l.ſi pupillus.S.ſi pꝛetoꝛ.
Rñdeo ad hũc tex.qꝛ hic in decreto nõ ſuit cauſa limitata ut
hoc ſieret ꝓpter uẽditionẽ tm ſʒ ſimplicit᷑ fuit datũ ⁊ illa vba ĩ
pn. nõ ſũt decreti ſʒ ẽ qdã rõ iuriſcõſulti.¶¶ Vltimo iſta.l.fac
ad.q.iudex ſtatuit parti terminũ ad ꝓducendũ teſtes an põt
Pad terminũ ꝓducẽ. Et Ja.de are.dicit aut parti aduerſe ni⸗
dil depijt q; p aduerſa hʒ ꝓbatiões inſtra ⁊ teſtes elapſo ter
mio ſicut eo pẽdẽte ⁊ admittit᷑ als nõ ut h̊ ⁊ refert Ci.i.l.ſi ea
in fi. C. q accu.nõ polſ.⁊ ibi tãgit ꝑ gl.⁊.l.iudices.C. de iudi.⁊
Pi.in.c.ĩqultũ ex de re.iur.li.vj. Sʒ nos hẽm tex.in ſimi/
iex de excep.c.paſtoꝛalis.ubi nõ põt ꝓducẽ niſi iuret ad ſe
de nouo pueniſſe. ⁊ facit.c.cũ dilect ex de ſide iſtru. Pꝛet᷑ea
diſinctio Ja. nõ ꝓbatur hic qꝛ qcꝗd aduerſa pars ĩcipit ſacẽ
⁊ alidq mõ de bonis ſuis diſponẽ nõ admittit iſte ad eligẽdum
poſt terminũ.ita in iudicio quocũq; mõ pars aduerſa icipit li
tẽ agẽ nõ audiet᷑ iſte poſt terminũ niſi iuret iſte ad ſe de nouo
pueniſſe ut ſupꝛa dixi. ¶ Altimo nõ ꝙ iſte termin data iu⸗
dice in dubio ĩtelligũ pemptoꝛilʒ nõ ſit dictũ ut hic. Ael ue/
rũ eoipſo ꝙ iudex in termino ponit cõminationẽ ut q; dic als
poſt terminũ te nõ audiem hʒ vim pemptoꝛij ut hic ⁊.l.ad pe
remptoꝛiũ cũ.l.ſe. pcipue in.l.nõnunq;. S.de iudi.dixi plene ĩ
l. ſi finita. S. inl. j. de dã.ĩſec. ¶ Quero ad cui petitioneʒ põt

exerceri iſtud officiũ iudicis. Rñdeo ad petitionẽ hẽdis ut h.

Itẽ ad petitionẽ alteri legatarij ut.l.ſi tibi.j.e. Itẽ ad petitio
nem emptoꝛis hereditatis uel alterius cuius intereſt ut.j.eo.i.
ſi optio.S.ſñ.
tibi. C AQuero utrũ elapſo termino poſſit le⸗
łbe gatari eligẽ.Certe nõ q; ſtati alij fui ter
= mino elapſo ſut effecti legatarij ⁊ ſic res nõ eſt itegra
⁊ appellatione ceteroꝝ oẽs neit ut. .e. l. cñ rao.
r ¶NMõ ꝙꝙ qñ in heditate nõ re/
(S lexr quatuoz. periunt᷑ niſi tot quot debẽt eligi
legatũ habetu purũ.ſile.j.e.l.ſi optio.Et hoc ĩducit Jac.de
re ad⸗ geei extrahunt᷑ bꝛiſali de ſacculo in fine ſacculi reꝑit᷑
vna tm̃ cedula ſcripta. Itẽ repi vnꝰ tm capax in concilio ad
eligẽdũ qꝛ alij capaces ſuas cedulas habuerũt. Certe ad eum
ſpectabit electio pure nec erit neceſſe ꝙ de ſacculo extrahatur
cum vnus tantũ conſiliarius capax reperiatur per hãc.l.⁊.l.
ſi operis.j.e.tene menti. . .
¶ Anius. CHõ tex.ibi q;ꝛ nõ videoꝛ. dẽ hic ſi nõ mutaſ
ElInu v/ſet uolũtatẽ qᷓro ex qua cauſa põt mutare.Gl.
aſſignat plures cauſas qs vide ⁊ gl.ſigna ⁊ nõ.in.l.Fui electio
ne. S. de le.j.Itẽ ẽ alia.ſ.ſi electio feret ſub cõditione ut.l.actꝰ
legitimi.j.de re.iur. Et ex iſta gl.nõ ꝙ qñ electio peccauit in
ſoꝛma põt mutare uolũtatẽ.dixi.S.e.l.ij. F. j. Ja. de are. ⁊ Ol
dra.ĩtelligũt ꝙ hic põt mutare uolũtatẽ q; cũ electio erit ↄceſ⸗
ſa duob debuerũt eligẽ vnũ ⁊ eligẽdo ſeparatim nõ ualet ſed
per electionẽ factã poſtea ab altero cõfirmat. ut.l.p fundũ. ẽ.
de ſerui. ru. p. ⁊ ar.j.e.l.vuo gnaliter.⁊ ꝑ hoc hẽs ſi eſt cõmil/
ſũ duob ſideicõmiſſarijs ꝙ eligãt paupes debẽt ſimul eligere
als pmꝰ põt mutare uolũtatẽ donec fu eligat ⁊ ꝓ hoc.j.e.l.ſ
uo gnãliter. ¶ Altimo vide gl. que ĩcipit ut.l.ij.S. fi. cc. So.
ut ibi ⁊.i.de re.iu.l.in negotijs.uel hic nõ recitat᷑ de nouo con

ſenſu adhibẽdo ſʒ de ueteri cõſeruãdo fm Old.⁊ de hoc dixi

uobis. . e.l. ſcyphi.
Vm ita. Queſitum. ual uen⸗
Apõt eligẽ ſeruũ pure uel ſub cõditioue manumiſſũ niſi
cõditio deſecerit. h.d. ¶ Op. de. l. ſi dño. S. de lega. . T. . e.l.
ſihẽs. So.aliud ẽ uus alterins eẽ legatũ ut in ↄꝛijs. aliud li⸗
bertatẽ ſeruo legata ut hic.rõ eſt fauoꝛ libertatis.plenius dixi
in.l.ſi dño. S.de le.j. W .

—

. Aides hic q; añ hereditatẽ non bo
) . dtione. teſt feri optio.⁊ plura alia reqruni

miſſionẽ ſi vult.ſi nollet tunc ipſi manumiſſo licet pe/
tere. h. d. Op. ex gl. dẽ hic ꝙ fuo manumiſſo eligit dñs.cõ
tra ĩmo iſta electio adheret fuo ita ꝙ; nõ traſit ad dñʒ. ut.j.de
v. ob.l. ſiſtipulat ſueri ill. So.illud nerũ ſuo exñte fuo.ſecꝰ
eo manumiſſo ut hic rõnẽ ibi dixi.CItẽ op.iſti.de hẽ.iĩſti.S.
alienꝰ. So. ibi in hẽditate in qua tps aditiois ĩſpicit. hic vo in
legato optionis in quo ĩſpicit tpᷣs quo dies legati cedit.¶ Itẽ
op.foꝛtiter aut tu dicis legatũ optionis eẽ purũ ⁊ tũc ĩdiſticte
q̃rit dño a ꝙ nullo mõ ſuo qꝛ in ꝑpſona dñi cedit dies legati.
aut dicis eẽ cõditionaliter ⁊ tũc ĩdiſtincte qri fuo ita ꝙ nõ do
mino.nt.l.que legata.j.de eeiur⸗ ⁊T.l.ſ poſt.S.ſi.j.qñ di.le.
ce. Nicit gl.legatũ optiõis uel in genẽ eſt cõditionale quo ad
optionem.ſʒ purũ quo ad fuũ ut.j.qui ⁊ a q.l.ij. Iſta gl.erra/
uit qꝛ uoluit dicẽ totũ ecõtra qꝛ legatũ optioõis q;tũ ad ius eli/
gẽdi eſt purũ iõ cedit a die moꝛtis. Ʒ qtũ ad rẽ iſtã eſt cõditio/
nale ut.i.ij.qui ⁊ a ꝗ.⁊ io qꝛ nõ eſt oĩno purũ nec oĩno ↄditio/
nale eligit᷑ media via ut electio cõpetat dño ſi vult.als cõpetat
eruo manumiſſo.ita dicit gl.? Di.⁊ bene.

—— us electionis relictũ fuo
pamphilo. bee eiꝰ dño poſt manu
ere.

De legato facto ſᷣuo alij legato ad
— . J beres.atcdi optionis nil Pticet . d.

Auero de rõne Nur e nõ q̃rit fundus duobꝰ. Rñdeo
ex illa rone que eſt dicta in.l.pcedẽti colligt eẽ hic qꝛ legatuʒ
optionis eſt purũ iõ meuio ĩcotinẽti eſt q̃ſitũ ius eligediſed ex
vigoꝛe illiꝰ iuris eligẽdi nõ põt ĩcipe habẽ dñiũ ſʒ quo ad fuũ

eſt ↄditionale ⁊ nõ ĩcipit habẽ dñiũ niſi cũ optauit nec retro

trahii ut.l.. S. j.. ad ſyl. ⁊ iõ cũ tpe quo ceſſit dies legati ſacti
fuo nõ repiat᷑ dñs uere uel ſcte iõ ſibi qᷓi non potuit.¶ Op.
de.l. cũ ita.S.j.S.e.Gl.ſoluit pluribꝰ.ſʒ uera ſo.eſt ila ꝙ hoc ẽ
ſpale fauoꝛe libertatis.¶Itẽ op.⁊ videt᷑ ꝙ generi per ſpetieʒ
deroget᷑ ut.l.iuxta.S.feliciſſimo.ð.de le.iij.So.hoc legatum
optionis nõ eſt legatũ generis.ſ.totius.qʒ eſt legatũ vni idiui/
dui generis.⁊ ſic illa regula generi per ſpẽm ⁊c.nõ hʒ locũ.di⸗
xi plene in.i.ſi dño.S.de le.j.¶ Op.gl.de.l.per fuuʒ de acꝗ.
re.do. So.ut plene dixiin.l.pinde. ve nige er. ſubal
J & ſorui Lex iſta eſt ſatis ſubtilis
optio ſerui. 7 diuidi iu duas partes.
pma loqtur in iſtituto hẽde uolũtario.ſcðᷣa in ĩſtituto
hede neceſſario. ſcða ibi ꝙ ſi neceſſarius. Itẽ pma ſubdiuidi
tur in dnas.pmo ponit dictũ.ſcdo rñdet tacite obiectioni. ſe-/
cũda ibi nec aduerſat᷑. ¶ Nõ ꝙ qñ familia redit in vnũ legatũ
optionis dẽ puru.⁊ ſimile.S.e.l.ſitibi. S..⁊ facit ad id qð ibi
dixi. ¶ Scdo nõ qñ nõ eſt dare mediũ ſter moꝛtẽ ⁊ aditioneʒ
tunc regula cato.hʒ locũ qꝛ hʒ locũ in legatis quoꝝ dies cedit
ab adita hẽditate ut dixi in.l.j.de re.cato.¶ QOp. de.l.j.l.ſer⸗
uus. So. ibi teſtõꝛ legauit ſuo altilegato.¶ Op. hoc de.l.
Fuo.j.e. So.ibiremaſerũt plures in familia vñ ille ſeruus pu/
re legat nõ videbat᷑.hic vo on ſolus remàſit ĩ ſamilia.¶ Itẽ
op.qꝙ iuriſcõſult nõ rñdeat ad regul cato.qꝛ poſt moꝛtẽ nõ
põt ↄſfirmari ĩpediẽte regula cato.ut.l.j.j.de re.ca.qð hic iunil
cõſultꝰ negat.So.ibi loqtur in legatis quoꝝ dies cedit a die
moꝛ teſtõꝛis.hic vᷣo loꝗtur in legat quoꝝ dies cedit a die adi
te hẽditatis nt.S.in nouiſſimo.C. de cadu.tol.quo caſu regu/
la nõ hʒ locũ ſᷣm Rog.¶ Cõtra hoc op.de tex.l.nre.qꝛ ſiiſt
legatũ cedit ab adita hẽditate ergo male dicit ſinis ꝙ illud le
gatũ per regulã cato.iĩſrmat.So.ibiloqtur qñ ĩter moꝛteʒ ⁊
aditionẽ nò ẽ mediũ quo caſu regula hʒ locũ in legatis quoꝛñ
dies cedit ab adita hẽditate.iõ q; dies moꝛtis ⁊ aditionis hẽ/
ditat᷑ idẽ ẽ. ¶ Itẽ op.qꝙ regula cato.non hẽbat locũ hic q; le/
atũ optionis eſt ↄditionale.ut.l.iij.j.qui ⁊ a q.⁊.l.ſi pãphilo

S. c.⁊.l.hoĩem.j.e.ſʒ ad legata ↄditionalia non pꝑtinet regula

cato.ut.l.j.j.de re.ca.⁊.l.cetera.S.ij.õ.de le.j.So.hic loqnit

in ↄditione tacita que nõ ĩpedit trãſmiſſionẽ ⁊ diẽ legati cedẽ.

—

ſʒ ↄꝛia loquunt᷑ in ↄditione e a ut nõ.in.l.j.j.de regu.cato.

r,V ides ergo ꝙ officium iudicis
(Pomp onius. quo url maͦcipioꝛum na

ſit ad emptoꝛem.

— 4 Feacit qð habuiſtis plene
◻☛ Icum optio. Gce obnitiehlene

31S Dp. S. e.l. ſ optio. So. B re
9 Eruo ſiue. maſerũt plures ln beitate. idi
yvnrn tm.⁊ ĩtelligatis plures in.l.nf̃a ultra tres.cũ enizʒ
relicta fuit optio ſeruoꝝ in plurali numero ſiuſq; ad tres tm̃
enbin oecltattpoſttt dici ꝙ eẽnt legatipure.ar.ð.?.l.j.⁊
l. ni tibi. S. j.

que

n,

,.
oci
tq;
um
i⸗

De yi.tri.⁊ ole. lega.

de habuiſtis.S.e.l.ſi tibi.S.vniꝰ.⁊.l.Fui electiõe.ð.de lega.j.

Auerit gl. qũ cedit dies optiõis. Dicit gl. oliz ab adita hẽ
ditate ut hic.hodie vo a die moꝛtis.ut ĩſti.de le..optionis.uł
dic ꝙ ibi loõbat᷑ de iure antiquo ante tꝑa ffoꝝ.

XT6 SFacit. l. ceterũ.j. de vb. ſi. ⁊ fa⸗
ZAm optio clit qð dixi.S.e.l.ſi tibi optio in

mine COp repudiatio pãphiliuale/

EDm EEè at ita ꝙ pãphilus eliginõ poſſit.ut
rDdõꝗ.de pac.l.ſi vnꝰ.S.ſi gnalit. Quidã dicunt ꝙ h erat

clectio hèdis.vñ legatariꝰhẽdi pᷣiudicare nõ põt.Alij dicunt
ꝙ ab initio ẽ electio hẽdis.ſcðo legatarij.ſʒ hec electio nõ erat
trãſlata in legatariũ. Iſte opi.repꝛobant᷑ qꝛ ſine dubio eſt ele/
ctio legatarij.ut.l.ij.S.e.⁊ plene nõ.in.l.legato gnãliter.S.de
le.j.qᷓre dic ꝙ. l.ꝛia. loꝗtur in pacto.ſʒ hec.l.loqtur in repu/
diatione.q̃ repudiatio nil opat᷑ in pãphilo ꝗ erat ſub cõditiõe
in legato ſi eligeret. ut.l.ſi pãphilo.S.e.⁊.l.ijj.q ⁊ a q.iõ repu/
diari nõ põt.ut.l.ſiita.S.j.S.de le.ij.iõ ĩter pactũ ⁊ repudiatio
nẽ ẽ dꝛia.q;ꝛ repudiatio ſit ↄſẽſu vni ſʒ pactũ cõſẽſu duoꝝ.ita
nõ.h.⁊.l.j.S.de pac.¶ Cõtra iſtã ſo.op.q immo repudiatio
nalet.lʒ enĩ paãphilus debeat᷑ ſub cõditione tñ ẽ ↄditio ptãtiua
ſiuoluit legatari.ſʒ iſta cõditio repudiationẽ nõ ĩpedit.ut.l.
ſi.S.de di.ĩſti.⁊.l.vba.j.e.⁊ nõ.in.l.is ꝗ hẽs.poſt pn.de ac/
qui.hẽ.So.ſuſtinẽdo ꝓ mõ dico ſic ꝙ iſta cõditio in mera no
lũtate nõ cõſiſtit.qꝛ debuerũt ſibi pus oẽs Fui exhiberi.ut.S.
e.l.ſcyphi.⁊ ſic ĩtelligo ꝙ hic fuit facta repudiatio añ exhibi⸗
tionẽ.ſi enĩ poſt exhibitionẽ repudiaret pãphilũ tũc videretur
eligẽ pãphilũ ⁊ ipſũ repudiare.ar.pᷣdictoꝝ iuriũ.⁊ ar.l.illð de
acꝗ.hẽ.ſalua melioꝛi deliberatione ſic ĩtelligo. ¶ Vlterius ꝓ
cedo pᷣdicta q̃ dixi ꝙ repudiatio iuris futuri nõ põt fieri niſi ꝑ
pactũ nõ ꝑ repudiationẽ ſũt nera ex iudiciũ.ſec in iudicio.l.j
j.de cur.bo.dã.uel niſi repudiet᷑ pñte parte ita hẽat vim pa
cti. ut nõ.in.d.l.j.j.de cur.bo.da.dica in.l.anti lde acg. hẽ.
¶ Op.cõtra hac.l.j.de adi.le.l.q hoĩem.So.ibi adẽptio ſu
it facta per quã videt᷑ paphilus adimi.hᷣ vo fuit repudiatio le
atarij. C Op. jj. de accep.l.⁊ per iuſiurãdũ.S.ſi hoĩem. Rñ/
eo ibi loqtur in acceptilatione ꝗᷓ hʒ vim ſolonis.iõ totã obli
gationẽ ꝑimit. ⁊ ſic hẽs qᷓ̃tuoꝛ caſus. Nꝛimo qũñ ꝗs repudiat
vnũ.tũc in nullo pᷣiudicat ut h.Scðs ẽ acceptilatio ⁊ iſta ĩ to
tũ pᷣiudicat ut.d.l.⁊ ꝑ iuſiurãdũ.S.ſi hoĩem. Terti eſt pactũ.
Quart teſtõꝛis adẽptio ⁊ tũc illi piudicat in eo hoĩe de quo ẽ
ſacta adẽptio ul pactũ.ut h̊ nõ.⁊.l.q hoĩem.j.de adi.le. ꝛe
dicta q̃ dixiĩtelligunt᷑ qñ repudiaret᷑ paphilus tm.ſ̊ ſi repudi
atur legatũ optionis ſimpliciter ſine dubio ualet.rõ qꝛ ius eli/
gẽdi ẽ pure legatũ.ut.l.ſipãphilo.S.e.⁊ iõ põt iure repudiari
ſʒ pãphilus eſt in cõditione.iõ repudiari nõ põt.hoc ſetit Di.
⁊ etiã Gull.in.l.ſi vnꝰ.S.ſi Ge eralucr⸗d Hae⸗ digen
— . acultas eligẽdi que
Alud aut illud. dn aliculiare no
M traſmitti ad hẽdes. h. d. C Op. ꝙ legatũ optiõis Fʒ
hec tpa ad hẽdẽ nõ trãſeat.ut ĩſti.e.S.optimũ.Hiẽ gl. ꝙ hoc
fuit additũ a cõpoſitoꝛib nouiiuris. Scdo mõ ſoluit ui in gl.
Ne dic ꝙ pmo logꝗtur ſm iura antiq̃ añ iura ffoꝝ.⁊ ſic idem
erit ſm ius ffoꝝ qð ẽ hodie.Itẽ videt᷑ ꝙ iſtð ius eligẽdi ad be
redẽ nõ trãſeat qꝛ a pſona nõ recedit.ut.l.ſiqs arbitratu de v.
ob. DNicũt doc.aut ius eligẽdi cõpetit iure ſuo ⁊ tũc trãſit ut h
aut cõpetit iure alieno ⁊ nõ trãſit ut in ↄꝛijs.hec ſũt vba Me.
recitata ꝑ Guil.in.l.ſ.C.de phẽ.emp.certe hec diſtinctio nõ
ꝓcedit in iure eligẽdi ſeu arbitrãdi qʒ cõpetit alicui qd iuris ẽ
qꝛ tũc nõ recedit a ꝑſona.uel ſi recedit itur ad iudicẽ etiã ſi iure
ſuo ⁊ ꝓſe arbitrat᷑.ut.l.hecuẽditio de ↄhẽ.emp.⁊.l.cũ ſtipu/
latꝰ ſim.j.de v.ob.ſʒ in facultate eligẽdi q̃ factiẽ ꝓcedit diſtin
ctio.qꝛ ſi iure ſuo cõpetittrãſit ad hẽdes ut h̊ cũ ſilibꝰ.als ſecꝰ
ut. C. coĩa de le.l. ſi. S. H ⁊ ſiqs.dixi.j.de v.ob.l.ſi ſtipłat ſue
rim. ¶ Sʒ q̃ro ꝗd vult dicẽ aut hʒ electionẽ iure ſuo aut alie/
no. Rñdeo lure ſuo hʒ ꝗs electionẽ q ꝗs eligit ad ſui cõmo/
dũ.ut h.Rõ qꝛ ſicuti obligatio ipſa mniſtad hẽdẽ.eadẽ ratio/
ne facultas eligẽdi que eſt ei acceſſoꝛia. Sʒ q ꝗs ad electiõeʒ
ad utilitatẽ alteri nõ dẽ hẽre iure ſuo. Añ ſi e, reliqt cẽtuz
paupib eligẽdis per ſuos hẽdes illis hẽqib nõ eligẽtibꝰnon
trãſmitti ad hẽdes ſuos.ſʒ paupes ſimpliciter uentent.uut.l.ſi
quis titio.S.fi.S.de le.ij.⁊.l.cũ qdã.e.ti.C.coĩa de le.l.fi..ſʒ
T ſigs.ꝓbat etiã in.l.vnũ ex familia. .rogo..de le.ij.ita deẽ/
betis intelligere.

R Pud aufidium Anñ electio trahit ſe/

* cũ executionẽ nõ ad

mittil uariatio. h. d.iſta.l.nõ.ibi qm̃ res. Iſta ratio ẽ ſubnillis

ſz nõ eſt gnãlis. Quid eni ſi de reb alienis eſſet legata optio.

Certe nõ trahit ſecũ executionẽ.⁊ tñ idẽ erit ibi.iõ dic q; tunc
rõ erit fauoꝛ ultime uolũtatis ne ſit in peẽdẽti.ut nõ.in.l.huiuſ/
modi.s.ſtichũ.S.de le.j.⁊ ibi dixi.⁊.l.ſi ita ſtipulatꝰ.j.de uer.
ob. ⁊ ibi nõ.⁊ ibi dixi.¶ Op.õ hanc.l.diciĩ hic ſi is dixiſſet q
uellet videt ꝙ vbũ uolo nõ facit electionẽ.ut nõ.in.l.ſerui ele/
ctione.s.de le.j.Rñdeo vᷣbũ uolo vis vult nihil ĩpoꝛtat niſi rõ
ne adiũcti vbi.ſi enĩ dico uolo eligẽ certe nõ eligo tũc.ſjʒ ſi dico
uolo rẽ iſtã tũc eligo.dixi pleniſſime in repetitiõe.l.cũctos po
pulos.C. de ſũ.tri.⁊ fide ca.⁊ in.d.lʒ.ſerui electione.S.de leg.j.
J lium Fruct pẽdẽte cõditione ex re legata ꝑ
1 Lh kIIEA eptilegatario nõ debent᷑ nec nudo mi
ANnſſtro. h. d. Quida in ſi.l. hũt lram cur nõ ad matreʒ
⁊ ſic inuit ꝙ mr̃ hẽbat fruct inſolidũ qð nõ plʒ.qꝛ cũ ſit heres
iĩſtituta pꝛo parte nõ video ꝙ mr̃ habebat fruct iſolidũ cuʒ in
alia parte in qua nõ eſt inſtituta ſit ut nuda miniſtra. Alij hñt
cur ad mr̃em. ⁊ iſta ẽ bona.q̃ſi dicat ꝓ ea parte ꝓ qua eſt hẽs
hẽbat fruct ꝓ alia nõ.ſʒ hʒ cohẽs.¶ Op.de.i.ſi ita relictum
S. pe. S.de le.ij.⁊ in.l.in ſideicõmiſſis.S.cũ pollidiꝰ.S.de uſu⸗/
ris. Rñcdeo hec dilatio fuit adiecta tm fauoꝛe ſilij. ¶ Vltimo
nõ iſtꝗ.l.ꝓ legatis que filiabus fiũt ut nubãt.qꝛ nõ pñt petere
fructus medio tpe Percepto⸗ odelnom 5 .
. ¶ Op. glo.ðe.l.nomẽ.S.j.S.de le.
Aritus. Pl Ar ba ſoutbi . lien⸗
„ op. de.l.ſi ita.de au.⁊ ar.le.So.hᷣ teſtõꝛ eſt uſus vbo
futuri tpis.nec appoſuit aliqd per qð tpᷣs ſigniſceĩ pñs.dixit
enĩ lãces q̃s elegerit.nõ dixit laces meas.ſʒ certe ſoꝛte pꝛiũ eſt
Ze.l.nomẽ.S.j.S.de le.ij.ſʒ ibi videbitis.tene menti.
¶ ¶De vino tritico ⁊ oleo legato. Rubꝛica.
6* Continuatio rubꝛice per ſe patet.

C Ino.¶Vy o. de.l. ij. in Pn. .. eo. So. ut

ibi.¶ Scdo op.⁊ videt᷑ ꝙ uſus teſtõ
c

ris nõ inſpiciat᷑.ut.l.cũ certũ.j.e.So.ut ibiſta/
mvicen. . Aſpeind bocdi
. j Beneriꝑ ſpẽm derogat. hoc dicit.
Am alii. Dp.Belnd 8. ende pecu.
So. ibi alia vba reſtrictiua fuerut qᷓ; hic. De mate
ria huius pncipij videbiti umn 5.Pejeli. derbi
5 h̊ ꝙ põt agere ex teſtõ ⁊ ad ex
Bicentum. bidi. Dneto gs ſit effect actiõis
ex teſtõ ⁊ actionis ad exhibẽdũ.Dic ꝙ eſt effectꝰ actionis ex
teſtõ ꝓut ꝗs pᷣciſe cogat᷑ ad patiẽdũ deuaſtari.ut.l.ſideicõmiſ
ſa. S. fi. S. de le.iij. Sʒ effect actionis ad exhibẽdũ ẽ.qꝛ eſt ar/⸗
bitraria ut ferant᷑ due ſnie.vna ſuꝑ exhibitione.alia ſuꝑ ĩtereſ
le ſi nõ exhibet. ut. l.i cũ exceptione.ð.qð me.ca.⁊.l.in actio/
nibus.S.de in litem iuran.qð nõ.in.S.in arbitrarijs.inſti.de
actionibus. .1 Soibil
1 ¶ Op. S. e.l.j. So. ibiloe
Icni ninum. tur qn vinũ erat in Paunst⸗
– defũcti.qʒ h nõ erat ſ emebat.ij nõ põt colligi ex uo
tate defũcti ꝙ ülud det.Ex pᷣdictis nõ ꝙ qñ relinqtur vinũ
dari de eo qð eſt in pꝛimonio.als dʒ emiut h.ſimile in.l.titia.
F. .. de au. ? ar. le. Vinol 5 ad ra
11111* ino legato nõ cedũt naſa magna nec
(Si ummum. arna in ꝗbvinũ poꝛtat del ead lo⸗
cũ.ſʒ uaſa parn⸗ in ꝗbvinũ cõſeruat᷑ ⁊ cũ vino uẽdunt᷑ cedũt
h. ð.Et ad euidẽtiã ſcias ꝙ q̃dã uaſa ſũt apta ad vina conſer/
nãda. ut uegetes magne.qꝗᷓda ſũt apta ad poꝛtãdũ nõ ad con
ſeruãdũ ⁊ cu vino nẽduni.⁊ ſic ſit in poꝛtub maris.¶ Op.j.
e.l.vinũ.So.itellige iſtã fm illã.q; ĩtellige de uaſis q̃ cõſueue
rũt uẽdi cũ vino ex Zuetudinercgionie⸗ .
W uãtitate legata ſunplici
( Am certum. electio eſt Sdi⸗ q̃le ſol⸗
Auat. nec cõſuetudo teſtõꝛis ĩſpicii.h.d.iſta.l.de cuius
materia dicã latius ⁊ melius qᷓ; ſit dictũ per aliquẽ.duo habe
tis hic.ᷣ ꝙ cõſuetudo teſtõꝛis nõ ĩſpicit.ſcõo ꝙ eſt in arbitrio
heredis qd ſoluat. ¶ Op.ad pmũ ⁊ videt᷑ ꝙ cõſuetudo teſtõ
ris ĩſpiciat.ut.l.minim is.S.de le.iij.⁊.l.ſi kuus pluriuʒ.S.ſi.S.
de le.j. So.ibi in minimis ppter magna eoꝝ uarietatẽ que eſt
in foꝛma materia.⁊ in põdere inſpicimꝰ cõſuetudinẽ deſuncti
⁊regionis ut ibi.ſecꝰ in alijs quãtitatibꝰ legatis ut hic in glo.
⁊ bñ. ¶ Itẽ op.de.l.cũ alimẽta.j.de ali.⁊ ci.le.ubi inſpiciũ cõ/
ſuetudo patriſia.quid dicemus. Hic in glo.dat᷑ vna ſo.cõſue
tudo utẽdi nõ inſpicit ut hic.ſed cõſuetudo loquendli ſic ut ibi.
hec ſo.eſt cõtra dictã.l.cũ alimẽta.⁊ cõtra.l.ex uſu.j.e. Qua
re Pi.dicit in.l.cũ alimẽta.erat incerta quãtitas.hic vo erat ĩ
certa qualitas.¶Qotra iſtam ſo. op.j.e.l.ex uſu. So.Ni.ibi
erat incertũ genus reilegate ⁊ etiã qlitas.hic vo qualitas tm.
Iſta dicta nul ũ ſapoꝛẽ hñt. ¶ Aduertaſj qñq; teſtõꝛlegãdo

De ſun. inſtru.⁊ inſtru.lega.

ſacit tiñ mẽtionẽ de ſuba nõ de q̃litate.⁊ tũc ſi dubiũ emanat

circa ſubam pᷣſumet᷑ ex uſu defũcti utẽdi ⁊ loquẽdi.nã non fa⸗/

cio dꝛiam iĩter uſũ loquẽdi ⁊ utẽdi.ut.l.j.S.e.legauit enĩ vinuʒ
⁊ dubitat᷑ qd ſit vinũ.⁊ videt ꝙ acetũ ſit vinũ ⁊ ſic de ſubſtãtia
⁊ iõ recurrit᷑ ad nſũ deſũcti.Si vᷣo dubitat᷑nõ de ſpᷣſtatia quaʒ

Dolia q;tũcũq; magna. Mõ ob.hec.l.qꝛ còſuetudoloquendt

tũc repugnabit.iõ cõſulet᷑ ꝙ de hoc facias poſitiones.ꝙ ſic ſe
hʒ cõmunis uſus loquẽdi.An aũt qñ legat᷑ vinum ſimpliciter
nõ dicẽdo aliqꝗd de uaſis.an cõtineant᷑ uaſa.Pic ut.l.ſicui..
fi.ö. eo.

noĩauit ſʒ de aliq̃ qlitate.⁊ tũc q̃dã eſt qlitas intrinſeca rei.ut
bonitas dulcedo aſpitas ⁊ ſilia.⁊ in iſtis nõ inſpicimus deſũ/
cti cõſuetudinẽ.q; ab ipſa rei nã ineſt nõ ex deſũcti cõſuetudi 7

WWi nin Iſta eſt bona.l.in ſui pn.dẽ H
)Diuinumn.⸗ legauit vinũ oẽ in inanlind
7„

⁊ uenit vinũ eſt in amphoꝛis.Cõtra de.l.ſi Fuꝰ.S.

ne. caſus eſt hic.q̃dã eſt q̃litas extrinſeca que a rei nã nõ ineſt
ntputa q̃litas alimẽtoꝝ.⁊ in iſta inſpicimus cõſuetudinẽ defũ
cti.ut.l.cũ alimẽta.j.de ali.x ci.le.⁊.l.ſi dñs ſtichuzʒ.S.pe.j.de
pec.le.⁊.l.ſicui annuũ.in pn.S.de an.le.Et pᷣdicta uera qũ te
ſtatoꝛ nullã q̃litatẽ expᷣſſit.ſʒ ſi teſtõꝛ expᷣſſiſſet q̃litatẽ.tũc ſiqð
dubiũ emanat circa illã qlitatẽ expꝛeſſa recurrimus ad uſum
teſtõꝛis.ut.l.ſiqs vinũ.S.ſi.⁊.l.ſe.⁊ hoc vult dicẽ iuriſcõſultꝰ
hic dũ dicit nõ adiecta qlitate.qꝛ tũc eẽt ſeeno. Wone ꝙ teſta
toꝛ relinqꝗt cẽtũ libꝛas olei dulcis intelligũ de oleo qð appella
tione dulcis teſtõꝛ hʒ.⁊ ſi legauit cẽtũ libꝛas olei . cõburen/
dũ.intelligit᷑ de oleo qð teſtatoꝛ hʒ ad cõburẽdũ.ut.l.ſiqs vi/
nũ.5.ſi.⁊.l.ſe.j.e.¶ Vltimo ad fi.op.S.de le.j.l.legato gnãli
ter. ubi dẽ dari mediocre.So.gl.dicũt qdã hoc nerũ dum tñ
det mediocre. Hec ſo.eſt ↄtra caſũ.l.fideiuſſoꝛem. S.mã. ⁊.l.
minimis.S.de le.iij.iõ gl.remittit ad nõ.in.l.legato.s.de le.j.
⁊ĩſti.de lega.S.ſi gnaliter. Sʒ hic loqtur qñ in tali genẽ lega/

to nullũ eſt repire ita viliſſimũ ꝙ nõ ſit alicui utilitatis.ſʒ ſi eẽt

legatũ tale gen in quo repiret aliqd qð nõ eẽt alicui utilitaſj.
ut in hoĩe nel aĩalib.tũc ðʒ dari mediocre.ita ĩtelligit DNi.i.c.
in obſcuris.ex de re.iur.li.vj.⁊ eſt gi.nõ.⁊ mẽti tenẽda in.l:.le
gato. in pn. magne gꝗl..de le.j.¶Itẽ op.qꝙ nõ ſit electio he/
redis ſʒ legatarij.ut.S.ti.j.l.i. Rñdeo ea gl. dicat dic m
Di.h̊ logꝗtur in q;titatib legatis.ibi in alijs generibꝰ. ut ipſe
notat in..l.legato generaliter.⁊ õ ſch
Ar tũ eſt dicẽ qð natũ eſſet.
CE ZDm certus. qᷓtũ dicẽ qð natũ erit.h.d.
Agsð tene mẽti. ¶ Op. de.l.ex eo.j.e.So.ibi erat reli/
ctũ annuu.hic nõ.de mã hui.l.plene dixi in.l.ĩter ſtipulãtem
G. ſacrã. de v. ob. Ci. in. l. ſiqs aigel Cede Pone⸗
Z. Vigdes h ſi teſtõꝛ legat vinũ
Vm uvinum. ſumpliciter , nalet. Cötra

de. l. cñ poſt. S. gener. ff. de iure do.ubilegatũ ĩdeter/

minatũ nõ ualet. So.ut dicã.j.l.ꝓxi.

ad oĩa.¶ Op.ꝙ nõ ualeat legatũ ita factũ.ut.j.de vᷣ

Aidam heredem. dten

bo.ob.l.triticũ.So.aliud in ſtipłone cõcepta hoc mõ.aliud

in legato. ¶ Cõtra iſtã ſo.op.de.l.cũ poſt.S.gener.de iu.do.

So.h̊ loqtur q; legat᷑ aliqd ꝑtinẽs ad alimẽta.vñ ſauoꝛe ali⸗/
mẽtoꝝ ĩterpᷣtamur oĩa viderilegata.ut ſic ĩidefinita eqꝗpolleat
vli.ſecꝰ in his que ad alimẽta pncipaliter nõ ptinẽt.ut ibi fac

l.ſicui annuũ.⁊ qð ibi dixi.S.de annu.le.¶ Vltimo nõ h̊B co⸗

ſũ ꝙ ſi teſtõꝛ legat frumẽtũ uxoꝛiĩtelligi de eo qð eſt tempoꝛe
moꝛtis cũ frumẽtũ ſit renouabile.q; cõſumit ⁊ coꝛuptionẽ re/
cipit.ut.l.q̃ſtũ.circa pᷣn.de fũ.inſtruc.dixi pleni.j.de auro ⁊

ar. le. l. ſi ita. ⁊ ibi hãc.l.nõ allegaui.¶ Quero utrũ legumina

ↄtineant᷑ appellatione frumenti.Lex.videt᷑ ꝙ nõ.in.l..iij.S.ſi
ue aũt.j.de penu le.⁊.l.frugẽ.de v.ſig. ößeainh
—E. Mõ h caſũ in q; hẽs
amnatus ſit. nõ põt vinũ legatuʒ
. effũdere per coꝛbes. ¶ Op. S̊. de ꝑi. ⁊ cõmo. rei uen.
l.j. F. j. So. aliud in reb uẽditis.aliud in reb legatis.rõ quia
qñ uẽdo tibi vinũ videoꝛ cõuenire ut poꝛtes.que cõuẽtio nõ ẽ
in legatario.quã gl.tene mẽti. Nidete lʒ iſta cõuẽtio nõ ſit cũ
legatario ut poꝛtet.Certe nec etiã ut hẽs poꝛtet legatario.vn/⸗
de remanet in diſpõne iuris cois nrlecgrart bi poꝛtet. ut h.
is liquoꝛ ex vinea ꝓ/

de.niſi cõſuetudo ntẽtiũ aliter ſe habeat.h.d.cũ.l.ex

QRdae uinum. cedẽs eſt vinũ.ſec ſi alũ

u. 7. l. nõ aliter. „ . .
