tiuas.li.x.ubi dicit ꝙ lʒ dos reuertat᷑ ad mulierẽ ex cauſa do

natiõi tñ nõ dẽ hꝛe effectũ lucratiuũ. Rñ.ꝙ nõ hʒ effectũ cau
ſe lucratiue q;tũ ad illã deſcriptionẽ ſeu pᷣſtationẽ q̃tuoꝛ ſiliq̃

rũ de q̃ loquit᷑ ille ti.als ſecus ut pʒ ꝑ pᷣdicta iura.⁊ iſtud ẽ utu

le ſcire ppt pẽes ꝗ dotãt ſilias ſpurias.nã videt᷑ ꝙ ueniẽte ab
Iteſtato poſſint reuocare ab ipᷣa muliẽ.qñ dos ẽ reuerſa ad eã.
cũ dos qͥ ad eã ſit donatio.⁊ ei dõari nõ põt.ut.l:.j.C.de nali.
li.⁊ de iceſ.nup.auẽc᷑.ex cõplexu.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑ ergo ⁊c̃.
Sʒ iſtud foꝛte non ꝓcedẽt de iure canonico qͥ iure ſpurij ſunt
alẽdi. ut e de eo ꝗ dux.in matri. quꝗ pol.ꝑ adul.c. cum hẽet.
ergo eadẽ rõne ſut dotãde.fſac qdð nõ. Ci. de admi.tu.l.nõ oĩ.
¶ NQuarto qͥro utrũ ꝗs poſſit exceptiõi q pcedit ex illa regla

renũciare.Et videt᷑ ꝙ ſic ꝑ.l.ſiqs ĩ ſcbeca de pac.cũ ſi⸗

milib. Itẽ videt᷑ tex.j.ti.j.l.nutu.S.j.ubi videt᷑ ꝙ uolũtas te.

ſtatoꝛis tollat hac exceptionẽ.⁊ ꝓ h̊ facit glo.S.de trãſac.l.de

his. Cõtrariũ dico.nã ſi bñ aduertam tex.iiti.e.S.ſi res. iſfta

exceptio nõ ẽ itroducta in fauoꝛẽ rei ſʒ ppt᷑ iuris rigoꝛẽ q ẽut
qð meũ ẽ ampli nõ põt fieri meũ.ut ꝓbat᷑i.l.qtiẽs.j.de ſol.er⸗
go nõ põt renũciari.ut.l.tetſi ad mace.⁊.S.ti.j.l.nemo põt

cũ ſimilibꝰ. Mꝛetea i.d.S.ſi res.dẽ duaj cauſas lucratiua cõ

currẽ nõ poſſe.ergo ⁊ẽ.ſʒ vbũ põt cũ aduerbio negatiuo ĩpoꝛ
tat neceſſitatẽ. ut.j.de furt.l.nõ põt.⁊ nõ.ꝑ Jo.an.ex de re.
iu. li. vj. Sʒ ſi poſſet huic regle renũciari eet in uolũtate qdð eẽ
dz de neceſſitate. Mꝛetea p hoc iduco caſũ. S. ti.j.l.qd ergo.

S.ſigs duos. ubi expſſe teſtõꝛ uoluit ꝙ utq; hẽduʒ teneret ad

ſclitari.a

ſolidã rẽ.⁊ ſic uoluit ꝙ fegła nõ hẽetlocũ.⁊ tñ nõ obſtate ſua
uolũtate hʒ locũ regla ut diſtiguam utrũ ad ſegatarii p pue/
niat eſtimatio aut res ut ibi pʒ.facit.j.de oꝑ.li.l:cerdonem.h̊
etiã videt᷑ tenẽ gl.S.ti.j.l.huiuſmodi.S.j. NMõ ob.l.nutu.S.j.
q; ibi teſtõꝛ alijs vbis uſus ẽ g. det eſtimatio.ſecſi ſimpliciter
ꝓhibuiſſet reglaʒ hie locũ. Nõ ob.gl.l.de his.q;ꝛ utruʒ ſit va
ſut opi.¶ Vltio. .iſte cũ ſua mã ĩducit᷑ ad mitas utiles ⁊ qti
dianao Di.ĩducit hũc tex.ꝗ dicit actionẽ extictã nõ reſu
q.ſi dñs poſt triẽniũ recipit pẽſionẽ ab emphitheo/
ta. utruʒ ius emphitheote reſtauret.de qͥ dicut h ꝑ eũ ⁊ hẽsĩ
l. ij. C.de iure emphi.ꝑ gl.⁊ pleniſſime ꝑ Ci.ibidẽ ĩ quarta.q.
¶Scðo ĩduci ꝑ Me. ↄſuetudo ẽ ĩ ecclia piſana ꝙ ſi vn ex
canonici moꝛiat᷑ canõicilucrent fruct pmi ãni.demũ accidit
de vna pᷣbenda ꝙ nacauit bis eodẽ ãno.utrũ debeãt hůe fru
ctꝰduoꝛũ annoꝝ.Et dicit NPe.ꝙ ultra mõtes ĩ quadã ecclia
ubi fuit hec pſuetudo fuit detminatũ ꝙ fruct vni anni tm de
berẽt hꝛe.ne due cauſe lucratiue eiuſdẽ fruct vcurrant.⁊ h tʒ
An.ʒaphi.⁊ qdã alij.¶Tertio ego ĩduco in ar.ad alias.q.
vno ſtatuto cauet᷑ ꝙ ſiq poꝛtauerit bladũ ex comitatũ ꝙ per
dat aial ſuꝑ ꝗ poꝛtaret ⁊ condẽnet᷑ i.x.alio ſtatuto cauet᷑ ꝙ in

oib malenicijs cõmiſſis de nocte pene duplicẽtur.mõ pone ꝗ

dã ſuꝑ mulo extraxit frumẽtũ de nocte utruʒ teneat᷑ ad duos
mulos. Certe nõ.ne due cauſe lucratiue cõcurrãt.nec diſtin/
go utrũ pᷣ̊ ſoluat rẽ uel eſtimationẽ cũ h̊ ſit debitũ ab eadẽ ꝑ
ona.ut.l.puiuſmodi.S.j.S.de le.j.⁊.S.dixi.ꝓ hoc do caſũ.j.
e.l.luti.S.ipuberẽ.ubi pʒ ꝙ ſtatutũ de penis duplicãdis hʒ
locũ in penis exñtib ĩ q;titate nõ in ſp̃e ul coꝛpoꝛe. Sʒ pone
ꝙ duo hoies diuerſo tpꝑe extraxerũt ſuꝑ eodẽ mulo.utruʒ qli⸗

bet debebit ꝑdẽ vnũ mulũ. Et certe ex pꝛedict pʒ ſoło.q? aut

pmſoluit eſtimationẽ. ⁊ ſcᷣus tener ad mulũ.aut pm ſoluit
mulũ ⁊ ali liberat᷑ p regulã de duab cauſi lucratiuis. Sʒ ad
iſta duo dicta videt᷑ obſtare caſu.l.qcũq;. C.de ſer.fu.ubi du

plicat᷑ ſpẽs.ſʒ riñdeo ꝙ ibi lex h̊ expᷣſſe ſtatuit als ſecus.¶ Se

cũdo videt᷑ obſtare.nã certe ſũt cauſe lucratiue qᷓ ponunt᷑.C.
de ĩpo. lu. deſcrip.l.j.S.lucratiuas.li.x.int᷑ qs nõ ẽ illð qð ac/
quiratur ex cauſa pene.ergo ⁊c.So.dico ꝙ illud quod que
ri ex cauſa pene habet᷑ titulo lucratiuo.ut.C.de mo.mul.l.
mulctarũ.ibi cõpẽdia pbat᷑ ex rõne.l.ĩ ſũma.⁊.l.qð placuit.j.
de iure ſil.⁊.C. penis fiſcalib creditoꝛes pᷣferri.l.j.li.x.⁊ ẽ tex.
T auc.de nup.S.ſi vo alta.ubi illud qð ꝑdit ule q dedit cauſaʒ
diuoꝛtio dẽ alteri lucrũ.ꝓ hoc.C. de ſacroſã.ec.l.iubemꝰ.S.
ſane. ⁊ hoc pʒ ad ſeſũ.qꝛ p hoc ſiſco nil abeſt. Nõ ob S. lucra
tiuas.qꝛ illud ẽ uerũ q;tu ad illã pᷣſtationẽ qᷓtuoꝛ ſiliquarum.
¶ Tertio dẽ obſtare qꝛ regula hʒ locũ in eo ꝗẽ debitoꝛ ſpẽi.?
ſic ſpẽs ẽ ĩ oblone ut hᷣ ⁊.l.oẽs de ac.⁊ ob.cũ ſi.ſj ille q poꝛtat
3 deuetitũ amittit ſtati.ut.l.cõmiſſa.j.de pu.⁊ ſtatiʒ hʒ ſiſcus
dñiũ.ergo delinquẽs nõ dẽ debitoꝛ cũ nõ ſit obligat.ut inſti.
de ac.S.j.ergo ĩ iſto caſu regła nõ hʒ locũ. Rñ.ꝙ nõ publica

—

tur ſtati ſ ectar ſua M debes ſcire ꝙ lex qñq; expꝛimit
ipo iure ↄſiſcet᷑.tũc hʒ locũ.l.cõmiſſa qũq; nõ expmit ⁊ tũc

aut utit pbo pᷣterititꝑi.puta ſit puatꝰ.⁊ tũc etiã ĩtelligit᷑ ipᷣo iu
re.aut utit᷑ vbo futuri tpis ut puet᷑ ul amittat.⁊ tẽ aut ẽ ibiuer
bũ mox ulſtati.⁊ idẽ qð ipᷣo iure als expectaĩ ſnia pbarc⸗
de ſacroſã.ec.l.iubemꝰ.S.economĩ gl.ſuꝑ vbo puet.⁊ĩ auẽ.
de ĩceſ.nup.S.j.ĩ gl.qʒ nunqd.coll.ij.Cũ ergo hᷣ ſtatutũ nõ ex
pmat nec utat᷑ bo pꝛeteriti tꝑis nõ ↄſiſcat᷑ ipo iure. ꝛetea
poſito ꝙ ſi eẽt ſcdᷣus poꝛtãs ſuꝑ eodẽ aiali.nõ teneret᷑ ad alið
aial p illã regulã. qꝛ res mea nõ põt fieri ampl mea. ¶ Ter/
tio ex pᷣmiſſis ĩſurgit alia.q.ſtatuto cauet᷑ ꝙ ↄſitẽti diminuaĩ
q̃rta pars pene.mõ pmus ⁊ ſcus ſũt ↄfeſſi.⁊ pim ſoluit fiſco
tres partes aĩalis nunqd ſcðus tenebitur ad ĩtegras tre par
tes. Aidet᷑ ꝙ ſic. nã ꝗlibʒ tenet᷑ ad rreo indiuiſo nõ deſigna
tas certa demõſtratioe qᷓ nõ pñt ad oculũ demõſtrari.ergo re
gula nõ hʒ locũ ut h̊. So.dico ꝙ ſcdᷣus nõ tenet᷑ niſi ad aliaʒ
qrtã partẽ quã ſiſc nõ hʒ. Nã debes ſcire ꝙ iſte.S. hʒ locum
ſ illa pars ꝓ ĩdiuiſo qᷓ debet᷑ a duob bis reꝑũ i eadẽ re. Ma
qlibʒ dẽ dimidia.q; vna res hʒ duas dimidias .ſʒ vnũ aĩal di⸗
uiſũ ĩ q̃tuoꝛ partes nõ hʒ bis tres partes.oñdo p ſile.ſi eadem
res ẽ mihi legata ĩ teſtõ diuerſoꝝ.ſiĩ qlibet ĩminet faleidia.an
qlibʒ hẽdũ tenet᷑ ad tres partej.Certe nõ.ſʒ ſolũ ad illa partẽ
q ad legatariũ nõ ꝑuenit. Iſtð videt iuriſcõſult uelle ĩ ſil ſi bñ
ltueamur.S.ti.j.l.nõ qcũq;.S.fũdũ ĩ fi.S.ubi ſi fudꝰ ẽ mihi do
nat ułlegat ⁊ partẽ emi.par mihi donata ułlegata ẽ p ĩdiui
ſo.vñ ʒʒ pars quã hẽo ex cauſa lucratiua nõ poſſit ad oculum
demrari tũ nõ petã totũ fũdũ.nã tot nõ põt bis reꝑiri ſʒ peta
id ſolũ qd mihi abeſt.ſ.id qdð hẽo ex cauſa oneroſa.ad qð fac

dq8 dixi. S.i qrta op.ſcde part hui. S. nlla g hꝰ. S. ſbᷣtilitatej

tanq; iutiles aſpnaj.videt eni hãc maãm utilẽ ⁊ dtidianã. Et

„—„ * &α F Prar, ser ſr- J.,

—

ergo ſm ↄſiliũ pauli efſicacit᷑ aduertẽdũ.ut.j.de libe.le.il.lega/
tũ in pn. Deo gras amen. NHic.S. fuit repetit p me Bar.de
ſaxoſerrato minimũ int᷑ legũ doctoꝛes nũc ĩfoꝛcilatũ legẽtẽ ĩ al
ma cuuitate piſarũ ſõᷣ anno dñi. M. ccc.lj.de mẽſe Junij ⁊c̃.
G n fũdo Si res legata tradit᷑ non pfecte actio ex te
I NRE 1ε öäſto adhbuc durat lad ip̃aʒ. . 8. nõ iſtuʒ mo
dũ eſtimandi ſeu examinãdiiſtaʒ rẽ dotalẽ.ſile. ð. fa. her.l.me
mius.S. fi. C Hõ ꝙ ſoluta re adhuc durat actio ex teſtõ. dixi
in. l.hniuſmodi.S.ſi edes.S.ti.j. ¶ Op.qꝙ det᷑ actio in factuʒ.
ut. l. ſi hẽs. S. e. So. ut in glo.

Mũu ꝗq. Dio gna is ns erogat ſyalißcegetic cadi

eint᷑ grauatos. h. ð. difficil. S. ẽ. ¶ Op. Z. ti..l. ſi ti
bi hõ. S.j. ꝓpt᷑ qð h.S.legit pncipalit᷑ duobꝰ mõis.pᷣ ꝙ h fuit
legata ſpẽ) hẽditaria.⁊ io ille hẽs pmuꝗ ſolus fuit grauatus
nõ tenet᷑ niſi ꝓ parte ſua.ut.l.ſi fuduʒ ſbᷣ ↄditiõe.S.ſi libertus
S.ti.j.⁊ nõ h̊i pma Po. Ai ergo ꝗ poſtea fuerũt grauatiiĩ co
dicilli; gnalit᷑ tenent ꝓ poꝛtiõib ſuij.Et iõ bñ dic iex.ab oibꝰ
nõ q̃rẽ.i.a gbuſdã ſic ⁊ a gbuſdã nõ.qꝛ ille ꝗ ſoluit in ttia ia ẽ
livᷣat pparte ſua.ꝓ partib vo alioꝝ ꝗqrit dtũ.ſʒ.l.ↄꝛia loqui
tur qñ erat legata res nõ hẽditaria.⁊ iõ pmꝰ grauat tenebat
iſolidũ.vñ ſoluẽdo totã eſtimationẽ liberat ſe ⁊ alios.⁊ ſic ab
alijs nil qrit. x iſtã tenuit Hi.⁊ Ja.de are.⁊ hãc ꝓſeꝗt hᷣ gl.j.
Tq gl.iij.in pn.uſq; ibi.ſʒ videi ꝙ necꝓ partib cc.ibi ĩcipit pꝛo
ſegꝗ aliã lec.ꝙ h̊ fuit legata res etid nõ hẽditaria.⁊ ſic pᷣin hẽs
nõ tenebat᷑ ſſolidũ.¶ Sʒ tüc op.de.l.ſitibi hõ.S.j.S.de le.j.
ubi alij non tenent. Timoꝛe hui iſta lec. uariat duob modis.
Vno mõ ſʒ Hi.ut loquat᷑ ante traditionẽ factã.⁊ dico ꝙ cõ
coꝛdat cũ ↄꝛio ut exponam h̊ ab oibꝰnõ qrẽ.i.a nullo q̃rẽ.qꝛ
negatio poſtpoſita fac gholle ſuo ↄꝛio. ut.l.legitimos.s.de
legi. tu. v iſta ẽ va in ſe. Ocdo mõ legit hĩ gl.ut dicam fateoꝛ
ꝙ ceterihẽdes nõ tenebant᷑ ſoluẽ nec potat ab his uendicari
ut in ↄꝛio.ſʒ h ppõte ſoluerũt.vñ ꝓ partib alioꝝ trãſit dñium

non ꝓparte ei q pᷣ ſoluit eſtiatioeʒ imo ꝗ eſtimatiõeʒ totã ſol

uit. ꝓ partib alioꝛũ repetet tanq; idebitũ. ¶Sʒ op. ꝗy etia P
parte eius ꝗ ſoluit eſtimationẽ trãſeat dñiuʒ ſi ponimeũ ↄſen
ſiſſe traditionẽ. Erroꝛ enĩ nõ iĩpedit dñij traſlationẽ ut in toto
tiulo de ↄdi.ide. Fatet gl.ꝙ trãſit.ſʒ reuocabiliter vide eam.
Op. ꝙ videat᷑ ſepi legare qñ legat ĩ teſtõ ⁊ codicillis.ut.i.
anq̃ginta. S.de pba.So.ibi q;titas legabat.hᷣ ſpẽs.¶ Op.
ꝓꝙ ſolũ Rn fingt nt⸗ granat teneat᷑ nõ ob.clauſula gnali poſi
ta ĩ codicill.ut.S.e.l.legatoꝝ.S.plłes.So.gl.ibi ſpalit᷑ fuerũt
rogati płes.vñ clauſula gnalis põt viſcari in eis.hᷣ ſpalit᷑ fuit
rogatvnꝰ.vñ clauſula gnalis nõ põt adaptari vni ſoli.q̃ ſo.ẽ
bona lʒ etiã alio mõ poſſit ſolui.ſ.qꝛ ibiĩ codicillis nõ fuerũt
grauati oẽs lʒ oẽs ſuerit ſcripti.tñ iſta q̃ ponit ẽ notabilioꝛ.
¶ QOp. x videt᷑ ꝙ ille ſolus teneat᷑ q ſpalit ẽ grauat.ut.l.titia

* . r Ur. S?
5F. luti. S. eo. C ꝛo cui veclaratiõe aduerte q diſpõ gene / .
ralis ⁊ ſpalis ꝓcedit circa pſonas grauatas ſic dic.aut pcedit/

generalis ⁊ ſeqꝗtur ſpalis.⁊ ꝑ llla recedit a gnali ⁊ ſolus ſpalit᷑
grauat tenet.vt.d.S.lutiꝰ.aut pᷣcedit ſpãlis ⁊ ſequit gnalis.⁊
tũc aut legat᷑ qtitas aut ſpẽs. Si qtitas vni ꝑ alia non dero
gabit ſʒ ſepiꝰ debet.ut.l.ſ pluribꝰ.S.j.S.e.⁊.S.ti.j.l.ſᷣuo.S.
ſiꝗs a p.v H nõ.aut legal᷑ ſpẽs.⁊ tũc aut ſpẽs hẽditaria.⁊ ſpã/
liꝑ gnalẽ nõ derogat᷑ qꝛ cũ pᷣm tenebat ꝓ poꝛtiõe hẽditaria
mn p clauſulã gnaſẽ alij tenebunt p poꝛtiõib ſuis ut h ſʒ pmꝗ
lec. aut legat ſpẽs nõ heditaria. ⁊ tũc gnãli puiſiõi ꝑ ſpalẽ de/
rogat nõ ut min debeat.q; tota res debet ſ̊ alio mõ.nã pmꝰ
ſpalit᷑ grauat nõ tenebit niſi p parte ſua heditaria.cũ ubi nõ

Ect elauſula gnãlis teneret ĩſolidũ ut h m ſcdaʒ lec. x. d.l.ſi ti
bi hõ. §. 6.S. ti.j. Fallit ſi vba gnalia poſſẽt reſtrigi ad ſpalia.
ut ſi ples eẽnt ſpalit᷑ grauati.nt.l.legatoꝝ. S.j.S, e.⁊ H no.iĩ gl.

udo Hẽs tenet᷑ ſi fũdus tradit diminut ĩ iure uſuſru/
.Dectus uel pignoꝛat uel ab alio poſſeſſus.ſecſi alti
Fuiat. Itẽ nõ ualet legatũ rei mee ꝓpt᷑ fuitutẽ alij debitã. h.d.
Prloqui⸗ qñ mihilegat᷑ res aliẽa ĩ qua denc ius.Scðo qñ
mihi legat᷑ res mea in qua ius aliqdð deñc.ſeda ibi ſinaũt. Itẽ
pmo ſᷣdiuidit in q̃tuoꝛ. Pꝛĩo qñ deſiẽ ius uſufructꝰ. Scoo
rñũdet cuidã obiectiõi. Tertio loqꝗt qñ res eſt pignoꝛata uł ab
alio poſſeſſa. QAuarto loꝗt qñ deſc ius alteri uitut.ſecũda
ibi uſufructus eni. tertia ibi fudo enĩ.quarta ibi nõ iõ.¶ Ve⸗
nio ad caſũ ĩ fmis quẽ pone ſic. HNes tradidit mihi fudũ lega-
tum tñ in eo ali hẽbat uſufructũ.q̃ri qualit᷑ mihi legatario cõ
tra hẽdẽ cõſulat.Rñ.ꝙ ille uſufruct qui deñcit petẽdus ẽ ab
herede actione ex teſtõ.h.d. In tex.ibi fundo legato.ſubau/
di ⁊ tradito ab hẽde. Sequit᷑ nibilominus petẽdus eſt.ſ.uſu⸗
fructus.nec eni põt referri ad fundũ ſalua ratione recti ſᷣmo/
nis.¶ Venio ad ſcdᷣaʒ partẽ ĩ qua ſic fſoꝛma caſũ. Hictuʒ eſt
Puſufruct ꝗ deñcit eſt petẽdu.huic videt᷑ obſtare qñ in re le

—

S S vS F rh err.

Delegaß ſcdo.

Fro ſolue⸗ deſiẽ aliqð ius tũc adhuc ipſa tes legata petit nõ il
ð qð deſic.ut.l.huiuſmõi.S.edes.ð.ti.j.x.S.e.l.S.i fudo.Ad
hoc rñdet iuriſcõſultꝰ.fateoꝛ ꝙ ↄſiſtitlegatũ ĩ iurerei nõ ĩ par.
te qta.tñ uſufruct'ẽ tale ius qdð ↄtinet emolumentũ rei.⁊x iõ dẽ
pars dñij.qꝛ ex uſufructu ⁊ ꝓpꝛietate ↄſtituii pleniũ dñiũ. ꝛia
ergo loquunt᷑ qũ deſicit aliqð ius ſᷣuitus uel alið qð rei emolu/
mẽtũ ul uſufructũ nõ ↄtineat.h.d.¶ Venio ad tertiã partẽ ⁊
foꝛmo ſic caſu.Quid ſi hẽj tradidit mihi fũdũ pignoꝛatũ uł fũ
dũ ab alio poſſeſſũ ⁊ ſic poſſeſſionẽ nõ uacuã.an legatari ob
hoc poſſit agẽ. Rñ.iuriſcõſultꝰ⁊ dicit ꝙ ſic.Et aduerte diligẽ
ter ꝙ iuriſcõſult nõ dic ꝙ agat᷑ ut luaf. ul ꝙ poſſeſſio uacuet᷑.
ſz diẽ ꝙ agit ob hoc.hoc ẽ actiõe ex teſtõ ad ipſã rẽ ut hoc cõ/
ſeq̃tur. ¶ Aenio ad q̃rtã partẽ q incipit nõ idẽ ⁊c.dic ſic.po
ne ꝙ hẽs tradidit mihi fũdũ legatũ ꝗ debebat ſuitutẽ alti fun
do an ꝓpt hoc poterit ↄueniri a legatario. Rñdet ꝙ nõ.h.d.
¶ Venio ad ſcõsʒ karte pncipaleʒ. pone teſtõꝛ legauit mihi
fũdũ meũ ꝗ ſuiebat fũdo ſuo an legatũ ualeat ⁊ videat᷑ mihi ꝑ
hoc relinqre liberatiõeʒ ab illa ſeruitute. Rſñidet ꝙ non.h.d.
¶ Ad pmã partẽ op.⁊ viqetł᷑ ꝙ lʒ uſufruct ſit alienꝰ nõ poſſit
ↄueniri hẽs.qꝛ teſtõꝛ videtlegare ius qd in re hẽbat.ut.l.ſi do
min. S. fi. S.tl.. PHoui' timoꝛe iſta.l.legit᷑ duob mõis.ᷣ qñ te/
ſtatoꝛ legauit fudũ ſuũ.ſcdo qñ legat alienũ.⁊ hoc tãgit᷑ in gl.
parua q icipit.ſ.teſtõꝛis. Si itelligis in füdo alieno.hoc ẽ non
teſtõꝛis neq; hẽdis.itelligas ĩ caſibꝰin ꝗb ualet legatũ rei alie
neut.S.ti.j.l.apud iulł.S.ſi.⁊.l.cũ alienã.C.e.vñ c hẽs tenea
tur facẽ fũdũ plene legatarij ⁊ teneat᷑ de euictiõe ut.l.ſi domuj

S.·j.S.ti.j. ꝓcedit iſte..ſine ſcrupulo. Mec obſtat ↄꝛiũ.qꝛ hic

nullũ ius hẽbat in re.ſʒlegauit rẽ alienã. Itẽ põt ĩtelligi in fũ/
do alieno.i.nõ teſtõꝛis ſʒ hẽdis.⁊ tũc pcedit ſine ſcrupulo.
hẽs dʒ dare ꝑfecte.ut.j.l.ꝓxi.S.ſi rẽ. Tertio põt intelligiĩ fũ
do teſtõꝛis ⁊ uſufruct erat alien.ſ.hẽdis.tüc etiã pcedit ſine
ſcrupulo.ut..e.l.is cuiꝰ.⁊.j.eo.l.cũ filiꝰ.S.dñs.Auarto mõ
põt intelligi ꝙ fũdus erat defũcti ⁊ uſuſructꝰ alttius nõ hẽdis.
tũc obſtat ↄꝛiũ qꝛ teſtatoꝛ videt᷑ legare ſolũ ius qð hʒ.ſʒ qdam
rñdẽt ꝙ fallit hic in uſufructu qð cõtinet emolumẽtũ rei ne als
legatũ ſit inutile.Certe nõ eſt iutile legatũ ppꝛietat.vñ iſta lec.
nõ ꝓcederet niſi poneres teſtatoꝛẽ dixiſſe expᷣſſe ꝙ fũdus ĩte/
ger pᷣſtarei. p.ꝙ nõ debeat peti uſufruct ſʒ ipe füdus.

ut.l.huiuſmõi. S. edes.S.ti.j.Ad hoc rñdet iuriſcõſultꝰhĩ tex.

ut dixi ponẽdo caſu ĩ ſecũda parte.qð tñ declarabo meli.j.ꝑ
ne VAenio ad v. ſũdo.op.ꝙ hẽs nõ teneat᷑luẽ fũdũ ꝑ.:.
ires obligata.S.ti.j. So.hoc põt ĩtelligi pᷣ ĩ fũdo alieno.⁊ tẽ
ꝓcedit ſine ſcrupulo.qꝛ tũc hẽs tenet᷑ pfecte facẽ legatarij.⁊ te
neĩ de euictiõe. Itẽ pot ĩtelligiĩ füdo hẽdis.⁊ ſilj pcedit clare
eadẽ rõne.ſʒ ſi itelligam ĩ fũdo teſtõꝛis obligato exneo.tẽ iſta

i.dʒ ĩtelligi ᷣm diſtictionẽ.d.l.ſi res obligata.S.ti.j.ut loquat᷑

HBiillis caſibꝰi ꝗbꝰluitio ſpectat ad hẽdẽ. Sʒ ſi ppnam ꝙ ſun
du teſtõꝛi erat obligat hẽdi tẽ dʒ ĩtelligi ſʒ ea q dixii.l.ſ fuꝰ
titij. S. ti.j. ¶e Op.h dẽ hbes dʒ tradẽ uacu poſſeſſiõeʒ ut gl.
inuit h̊ dũ allegat.l.ij.S.de acj.emp. Sʒ ð immo nõ tenet᷑ tra
dẽ uacuã. ut.l.ſi domꝰ.S.ſi.S.ti.j. Rñdeo ſiqdẽ teſtõꝛ legauit
rẽ alienà ſcient.tũc iſte.S.ꝓcedit ſine dubio.q hes tenetur ſa/
cere rẽperſecte legatarij. Sʒ ſi poneres ꝙ teſtatoꝛ legaret reʒ
pꝛopꝛi quã aliꝰ pPoſſideret. tüc videret legare ius qð habet in
re.ut.d.l.ſi domꝰ.S.ſi.⁊ tũc hẽs liberat cedẽdo actionẽ ſiquaʒ
habet. ut. l. apð iuł.S.ſi titiꝰ.S.ti.j.fallit in caſu ſi pꝛo recuperã
da poſſeſſione eſſet neceſſarius magnus ſumptus tunc perti⸗
neret ad heredẽ. ſicut dicimus in ſeruo legato qui erat in ſuga
ex lſongiquo.ut.l.cũ ſeruus.õ.ti.j.per rationẽ poſitã in.l.ſi rej
obligata.S.ti.j. ¶ Venio ad v.nõ ige Op c ꝓpter ceteras
ſeruitutes hẽs teneat.ut.l.ſeruo legato.S.ſi filiꝰ.S.ti.j. So. ibi
legauit fundũ uti optim maximuſq; ẽ. hic ſimplr. ⁊ iſte paſſuj
declaratur.j.e.l.cũ ſilius.S.dñs.¶ Venio ad ſcdᷣaʒ partẽ pᷣn
abet in re. ut. l. ſi tibi hò. in pn. S.ti.j. Sol.
glo.ꝙ iſtud refertur ſoluʒ ad fuitutes ⁊ ad ius uſufruct'ꝗ mo

cipaleʒ. Op. ꝙ ſpbe iſtas cauſas ualet legatũ rei mee.qꝛ videt᷑
legare ius quod

riente legatario redibat ad ꝓpꝛietatẽ abſq; legato. ſed ſi eſſet

talis uſufructus ꝙ nõ rediret tũc ualeret legatum. ut.d.l.ſi do
mus:S.ſi. S.ti.j. ¶Ad idem oppo.de.l.apud iul.S. ſi titius.
S.ti.j.Huius timoꝛe glo.hic diſtinguit plene ⁊ clare.vide eaʒ
T ſigna. ¶ Quero nEenna arte huius.S.qualiter foꝛmetur
libellus.⁊ ad quid concludit. Glo.diẽ ꝙ in p caſu petit uſufru

ctus.i ſcdᷣo ⁊ tertio petet᷑ füdus.ut pꝑ hoc aduerſar adhuc co

Fatun luẽ uel poſſeſſionẽ uacuã tradere.vide gl.ꝗ ĩcipit.ſ.uſu/
Hruct'. v iſtð ẽ uerũ. ⁊ hoc dic apꝑte tex.ut dixi ponẽdo caſũ.ꝰ
rium tenet gl. i.l. eũ ꝗ ita.S.pe.j.de v.ob.ubi dẽ ꝙ fũdu petet᷑
ut hẽat uſufructũ.⁊ ꝓ ülavidet᷑ caſus i.l.ſi ita ſtipulatꝰ. S. titiꝰ
de v. ob. ubi dicit ꝙ fũdo ſoluto ſine uſufru.in nullo contingit

livᷣatio. Hi.tʒ iſt gl.i.d.l.enʒ ꝗ ita.S.pe.repꝛobata illa. Ad
S.titi. rñidet ꝙ lʒ nõ ↄtigat libatio ĩ alid tũ illud qð defic tm
55 Reti E l.l. ſi nõ ſoꝛtẽ. S.ſi.x.de ↄdi.ĩde. Sʒ Di.⁊ glo.vi
det᷑ tex.hᷣ qꝛ diẽ ꝙ uſuſfructꝰnõ ↄſiſtit ĩ parte.ſ.qta.nõ eni ↄſi
ſtit ĩ parte ttia uel qrta.nõ eniʒ uſufruct põt dici ftia uel q̃rta
pars ſũdi.ſj Oſiſtit ĩ parte itegrali qꝛ ex ppꝛietate nuda ⁊ uſu/
fructu ↄſtituit᷑ plenũ dñiuʒ.ut.l.recte dicimꝰ.j.de v.ſi.⁊ qð ibi
nõ.meliq; alibi. Itẽ ↄ eos videt᷑ ꝙ uſufruct nõ ẽ in oblone.
ut.l.? ꝑ iuſiurãdu.S.ilð.j.de accep.ergo nꝭẽ ĩ petitiõe. Rñ.
⁊ dico ꝙ imo ẽ ĩ oblone.ut.l.ſia reo.j.de fidèiuſſo.A d.§. lll
rñde ut ibi dixi.teneo ergo X.5 poſitã.?⁊ Di.p caſũ hui.S.⁊
Otex.i.d.l.eũ ꝗ ita.S.pe.⁊ ibi dixi.¶QAũo aliꝗs tradit rẽ q̃
dʒ alti uitutẽ.utrũ videat᷑ tradẽ poſſeſſionẽ nacuã. Hic ẽ ca/
ſus ꝙ ſic.nã p dicit ꝙ hẽs tene᷑ tradẽ poſſeſſioneʒ uacuã.po
ſtea dicit ꝙ nõ tenet hẽs ſi tradit rẽ fuã.ꝓ hoc videt᷑ tex.õ.de
euic.l.q ad huitutẽ.oiũcta.l.ij.ĩ pn.sõ.de ac. emp.¶ Sed q̃ro
pone ꝙ in ĩſtro ẽ ꝓmiſſũ tradẽ poſſeſſionẽ liberã ⁊ uacuam ſi
tradit fuientẽ. Yateoꝛ ꝙ videĩ tradẽ nacuã ut dixi. Sʒ an vi
deai tradẽ liberã. Puto ꝙ nõ qꝛ ꝑ fuitutẽ aufert aliq de iu

re rei.ita ꝙ libẽ ⁊ habẽ ⁊ poſſidẽ non licet.ut.l.ſtipulatio iſta.

S. .j.de vbo.ob. Pꝛetea ʒᷣ eñ q ſibi aſſerit ſuitutẽ deberi daĩ

iterdictuʒ uti poſſidet.ut.l.ſi duo.S.ſi vicinꝰ.S.uti poſ.Si er/

go pparet hoc turbat poſſeſſionẽ ⁊ ſic nõ ẽ liba.etiã hoc
videt expᷣſſũ i.l.vi faci f.j.de vi ⁊ vi ar. Sʒ hoc ſac qð h̊ d
in ulti.gl.ſ.ꝙ ius fuitu ẽ ex rẽ.ergo ꝑ hoc poſſeſſio rei nõ dĩ
minꝰ libᷣa.ſy rñſio patebitex ſequẽti.q.¶ Qũo ergo utrũ ius
Fuitut dicat᷑ eẽ ĩ fundo.Glo.hᷣ dicit ꝙ nõ. In ↄꝛiu videt᷑.j.de
dã.ĩfec.l.eoꝝ.facit.õ.de nox.l.ĩ noxalibꝰ.⁊ hoc dicit Ja.de
gre. Lu dic ꝙ fuit'i fundo dñante ẽ ius ei cui debet᷑ iſta fuitꝰ

⁊ ĩ eo ex hoc aligꝗd plus ponii.ut.l.q in aliena.i fi.de ne.ge.ſʒ

ĩ fundo fuiẽte no ẽ aliqð ins poſitũ ſʒ puatiuũ.qꝛ p hoc illi fu/
do ⁊ iuri eius detrahit.ut.l.ſtipulatio iſta.S.j.de v.ob.⁊ ꝓba
tur in.l.arboꝛ. .fi.S. cõi di.Et iõ ſi lego tibi fũdũ tuũ fuieteʒ
nõ videoꝛ legare libationẽ fuitut.q;ꝛ ĩ eo nulluʒ iuj hẽo qð po
nat aliqd ĩ me.ſʒ in illð ẽ i fido meo dñante quẽ tibi nõ lego.

A municipibꝰ? Miuicipib põt uſufruct refua/

1 . tri.qꝛ põt extingui.h.d.¶ Qũo

bmodis poſſũ amittẽ uſuſructũ.ic ⁊ rũdeas ut hẽs ĩ gl.

Mü cx familia. Ziuidi in parte?ſex

— IAlibet pars allegat p?'o
S§. ⁊ ꝑ partes legaʒ. ſcda ibi ſi de falcidia.ttia ibi ʒ ſi
Vno.qrta ibi ſi duos.ꝗnta ibi ſʒ ſi ſunduʒ.ſexta ibi rogo.Et

E mã de eo ꝗ ẽ rogat reſtituẽ vni ex ceri.⁊ uſq; ad.S.ſi rẽ.pꝛo

ſequii vnã mãz multũ ſolẽnit᷑ ⁊ iſtud pncipiũ hoc intẽdit. Juſ
ſus reſtituẽ vni ex certis cuʒ moꝛiet ſufficit ꝙ eligat ⁊ uſq; ad
moꝛtẽ põt nartare P.D. Mud pncipiuʒ ponit tres.q.⁊ ſolu.
ipſarũ ⁊ rõnẽ ſolutionũ.ſcda ibi ⁊ ei.ttia ibi utruʒ ergo.¶ Et
ad euidẽtia toti legij gl.pᷣmittit ꝙ qꝗdã teſtõꝛ q uocat ẽ ſẽpꝛo
nius fecit hẽdẽ titiu.?⁊ eũ rogauit de reſtituẽdo fũdũ herodia/
nũ vni ex familia cuʒ moꝛiet.iſta vba colligunt.j.e.l.S.rogo.
uel poſſumus dicẽ ꝙ teſtõꝛ dixit ꝙ vniex ſuncha ſundũ relin
quat.ut colligit.j.e.l.S.ſʒ ſi fuqũ.ex eo enĩ qð dẽ relinqt ĩtelli⸗

Ve lega.ſcdo

vno electo ceteri excludunt᷑.h.dð. Nꝛimo ſol.vnã.q.⁊ ponit
duas rõnes ſolonis.ſcvo ſoluit aliã ⁊ annectit rõnẽ.ſcða ibi
itaq;.¶ Nõ ꝙ elect videt᷑ noĩat ĩ p teſtõ qð ẽ nõbile ad mul
ta. Adunantia gnãlis elegit illũ quẽ poꝛes noĩauerũt. Certe
electꝰ videt ab adunãtia ſpalit᷑ noĩat.ut h ibi ac ſi noĩatĩ ⁊c.
⁊.l.itẽ eoꝝ.S.ſi decuriões.S.qð cniuſq; vni.¶ Et NHi.iĩducit
ad.q.ſcire debet ꝙ ep̃i debẽt hꝛe q̃rtã de relictis ad pias cau
ſas.niſi ſint relicta ad certos detminatos uſus.ut ad faciẽdã
eccliaʒ uel ſilia.ut ex de teſ.c.fi. Pone mõ ꝙ teſtõꝛ religt cen
tũ diſtribuenda ad pias cauſas put executoꝛ elegerit ⁊ execu
toꝛ eligat ſabꝛic ecclie. certe eps ꝑinde nõ hẽbitqrtã ac ſit᷑ pᷣ
teſtõ eẽt illa cauſa a teſtõꝛe expᷣſſa.ut hᷣ ⁊.l.aſſe toto.õ.de hẽ.
iſti. ⁊.l.iſtitutio tał.de cõdi.inſti.⁊.l.ſanctio legũ.j.de penis.
Op. ꝙ hẽs nõ hʒ neceſſe eligẽ. ut.j.e.l.S. rogo.ſol. ut dixi
S.in pn.l.¶ ¶QOp. hinuit ꝙ iſta electio facit legatũ oditiõale.
3 de iſti. de le. S. optionis. So.ibi in optione rerũ.hᷣĩ electiõe
ꝑſonarũ.dixii.l.cũ qdã.S.ti.j.¶ Op.de qlibet legato detra
hit᷑ falcidia.ut.l.j.j.ad.l.fal.ergo ⁊ de iſto. Rñ.qtũ ad pᷣmũ
teſtõꝛẽ iſte elect capit ut legatarꝰ⁊ iõ ut ex iullo detrahet᷑ falci
dia q;tũ ad ſcᷣm capit ut creditoꝛ.ut.S.ꝓxi.⁊.C. de bo.auc.
iu.poſ.l.i.iõ ex illo non detrahi falcidia.¶ Vltio ex hoc.S.
nõ duo.pᷣ ꝙ tał electio põt ſieri ĩ ultima uolũtate ut colligi h̊ᷣ
Tĩ ſe.S.⁊ ſic pʒ ꝙ nõ requirit pñtia ꝑſone electi.ut.j.e.l.cũ pꝛ.
§S. donatiões.dixi.S.e.l.j.in.q.quã diſputaui que incipit.ſiliũ
inſtituit. ¶ Scðo nõ ꝙ nõ hʒ neceſſe eligẽ dignioꝛẽ uel pꝛoxi
mioꝛẽ ut in v.itaq;.ſic ille cui cõmittit electio pauperuʒ nõ bʒ
neceſſe e igẽ pauperioꝛẽ.dixi in.l.cũ quidã.Sꝭeeo.
5ſ vno ivnex certis ſſtituat ⁊ ſundus exneo
1 legat᷑ ab eo uendicabit deducta poꝛtiõe
hẽdis.h.d.hic iuriſcõ.det᷑minat duo dubia circa eandẽ mãm
⁊ ſic hʒ duas partes.ſcdᷣa ibi uerũ.¶ Op.h̊ dẽ ꝙ iſtituendo
hẽdẽ nõ videt eligẽ. ð. .e.l.S.ſʒ ſi fundũ.⁊.j.pꝓxi.S.ſo.ut dicã
in.d.S.ſʒ ſi fundu.¶ Op.h̊ dẽ ꝙ ſit cõpẽſatio. ð qꝛ cõpẽſatio
ẽ debiti ⁊ cediti ĩuicẽ ↄtributio.qð h̊ nõ eſt.⁊ ſic ob.l.j.S.de
cõpẽſat.Glo.fatet ꝙ hᷣ̊ nõ ẽ ꝓpꝛie cõpẽſatio iz retentio. Ael
dic ꝙ cõpẽſatio dẽ facta a teſtõꝛe q iſtituẽdo vnũ hẽdeʒ videi
uoluiſſe cõpenſare cũ eo illã partẽ iundi quã poſſet pete a le/
Sarario phr qð opponet᷑ ſibi doli exceptio ſi ipſe agit.⁊ etiaz
i legatarij ↄuẽiant᷑ ab alijs cohẽdib ex ꝑſona ipſi opponẽt
doli exceptionẽ ᷣm glo.ut.S.de pac.l.ſi tibi.S.paciũ.⁊.j.e.l.
ſi rem. ¶ Mõ ꝙ ſicut teſtatoꝛ põt legare reʒ heredis.ut.d.
ſirẽ. ita põt legare rẽ a ſe debitã ipſi heredi.ut pʒ h.

. .

(Si Duos Di ples ex cert iſtituant ⁊ pars fundiex/
HBeee

git cũ moꝛiet.q;ꝛ vbũ relinquẽdi trahit ad ultimã uolũtatẽ.ut

l. vbũ relinquẽdi de v.ſi.⁊.l.j.ĩ fi.S.de tab.exhi.(¶ Nõ ꝙ ſi te
ſtatoꝛ iuſſit bona diſtribui inter paupes ⁊ executoꝛes ſuos ꝙ;
paupes electi nulla hññt actionẽ ex electiõe ſʒ ex teſtõ pꝛimo.
Mõ ſcðo ꝙ legatarij ex pᷣ teſtõ q;tũ ad hẽdẽ habent ut cre
ditoꝛes.ut.l.j.C. de ho.au.iu.poſ.¶ Tertio nota ꝙ talis ele/
ctio põt mutari.¶ Op.ad pmũ ꝙ hẽs nõ hʒ necchſ eligẽ. ut
j.e.l.rogo. Rñ.nõ hʒ neceſſe pciſe ſ eo nõ eligente oẽs de fa/
milia admitunt.ſʒ ſi vult vnum pᷣſerre hʒ neceſſe eligere ut h.
¶Op. di h hẽdẽ debẽ eligẽ cũ moꝛiet.Cõtra imo ſtatiʒ cum
põt.ut.l. cũ ge e So.
ibi ſimplicit. Ael h fuit dictũ relinquas.qdð ĩtelligit ꝑ ultima
uoluntatẽ ut.S.dixi.¶ Op. dã h ꝙ fruſtra legat. . . e. l. . ſ
ſi ſundũ.So.põt legare ut habeat vi electiõis ut ĩ ↄꝛio nõ viʒ
legati ut h. ¶ MNõ ergo diligẽter ꝙ iſti qbus cõmittit electio
pauperũ ⁊ diſtributio ſuffic ꝙ dicat tales eligo.nec ẽ neceſſe

fuit dictũ cuʒ moꝛieris reſtituas.

ꝙ dicãt ↄcedo.tñ ſi dixerĩt non vitiat᷑. Ex hoc apparet ꝙ ex

inſtrumẽto electionis nõ dʒ ſolui gabella.cũ ex eo nulluʒ ius
queratur pauperi electo ſed ex teſtõ pᷣ. ¶ Op.ꝙ poſtq; ele/
ſi nõ poſſit mutare uolũtatẽ ut.S.e.l.ſtatuliberu.S.ſtichũ.⁊
huiuſmodi. S. ſtichũ. S. ti. j. So. Hiõ qꝛ elegit ante tpᷣs.ſecuj
ſi eẽt iuſſus reſtituẽ ſimpliciter.qꝛ tũc ſtati electo quereret ius.
nec uariari poſſet ut in ↄꝛijs.ita knctr bene.
ε falriA ꝛoſequit eandẽ mãʒ. ⁊.h.d.
Si de falcidia. ofed- capit ex teſtõ eligent
ſed eius q iuſſit reſtitui.⁊ fᷣm iũllud

falcidie rõ non minuitur et

Deneo relinquat illa uẽdicabit᷑ excepta parte
q̃ſſtitutis cõpetẽt.h.d.¶ Nõ ꝙ ule ꝗẽ iuſſus reſtituẽ vna rẽ
vni ex certis põt ex ulis cert᷑ plłes eligẽ.qdð ẽ mirãdũ.cũñ teſtõ:
dixerit vni reſtitui.ut pʒ ex gl.qẽ in pn.l.⁊ ex tex.ꝗ dicit vnũ
ex familia ⁊c.ꝓbai.j.pxi.S.¶ Scdo nõ ꝙ põt diuidẽ rẽ.⁊ ſi
in partẽ aliqua eligat ⁊ in partẽ negligat ualet electio.qð pʒ.
qꝛ hẽdes vident᷑ electi p parte ⁊ ꝓ parte legata exneo videtur
neglectũ.⁊ ſic pʒ ꝙ iſti qꝗ debẽt diſtribuẽ bona iter pauperes
pñt facere diſtributionẽ particularẽ. c ſi in parte faciũt iĩ pac-
te negligũt nalet. ¶ Nõ ꝙ iſtituẽdo quẽ hedẽ videi ꝗs eligẽ.
⁊q ãBic facit ꝙ ſigs eſt iuſſus poſt moꝛtẽ ſuaꝗʒ bona ſua diſtribuę
inter pauperes illũ quẽ iſtituit videat eligẽ in pauperẽ.qdᷣ
putarẽ uerũ ſi hoſpitale qdᷣda uel pauperẽ iſtituet.ſec ſi alin,
foꝛte ſiliũ uel ſilem hoĩeʒ inrec tuc nõ eligẽt ex his q teſta
toꝛ uoluit.¶ Querit glo.q̃lit᷑ ad partẽ relictã exneo illi de fa/
milia admittant᷑. Ol.dicit ꝙ pᷣ admittant qui ſuntĩ ꝓximioꝛi
gradu.ut.l.peto.S.fratre.j.e.⁊ ex illis pᷣfert q petẽdo pᷣoccau
at ſi alij negligẽt. ut dixiin.l.cũ qdã.S.e.¶¶ Altio gl.op.de
ſoluto. in auc. de nup. ⁊ nõ ſoluit. Dic ſo.iſtud ẽ regulare.il

—

ſ Auz Eigẽs nõ põt electũ grauare ut ali
ſi füduʒ reſtituat niſi ei tãtũdẽ relinq̃t.⁊ tune
etiã poterit ab exneo nẽdicari ſi dñs ſuerit ne exeat de famulis
h. d. NMꝛimo ſoluit vnã queſtionẽ ⁊ ponit limitationem. Se/
cundo ſoluit aliam ⁊ ponit illationẽ ex ea.ſcda ibi ꝙ ſi talia.
NHãõ ula uerba cui uoles aut quib noles.q intelligo ꝙ fuit
diſiũctiua legis non teſtantis.q.d.ſi teſtõꝛ dixerit relinqs cui
uoles ſiue quib noles,. x ſic ſi dixit quib uoles põt vnũ eligẽ.
ð eſt nõdu.ꝓbat..e.l.cũ qdã. facit qð dixi.S.pxi.S.qꝛ ſii
ſingulari dixit cui uoles ⁊ põt płes eligẽ.ergo eadem rone ſi
dixit qb uoles põt vnũ eligere. In ↄꝛiũ facit.j.de annu.le.l.
iij. F. ; ſi ita.¶ Op.h̊ dẽ ꝙ lʒ ꝗs elect ſit rogat de reſtituen
do alteri ẽ fatiſiactũ uolũtati defũcti.ð de.S.led ſi vno.S.e.l.
Hlo.ma.ſoluit plurib modis. Iſta ẽ ꝙ h ſpaliter elegit vnuʒ
ſibi funduʒ pꝛelegando.ideo ſundus uadit ad eum ad aliqð

lud ſpale ut nõ.õ.de acꝗ.hẽ.l.ſiqs mihi bona.S.iuſſum.
SS 5

——

6— — —

—.

— — — — —.— —

.6—— T T h —

lʒ ſit rogat de reſtituẽdo.ſʒ ſupꝛa quẽdaʒ vlr hẽdeʒ iſtituit ⁊
fũdũ alteri directo legauit.vñ fũdus nullo momẽto fuit hẽdiʒ
⁊Tq ſic in eo nõ põt videri electꝰ. ¶ Op.ꝙ gꝗs poſſit grauari ul
tra q; ſibi relinquat᷑.ut.j.e.l.ĩperatoꝛ.S.j.So.ut ibi.¶ Qũo
executoꝛ cui cõmiſſa ẽ electio ⁊ diſtributio bonoꝝ int᷑ pauꝑej
eligit aliquẽ ĩ pauperẽ ĩ vno fũdo hꝰpacto ꝙ poſt moꝛtẽ reſti
tuet cuid alti.ul ꝙ daret certã q̃titatẽ alteri poſt moꝛteʒ.an
iſtud onus ualeat. Hic videt᷑ c ꝙ nõ.⁊ ẽ uerũ ſi poneremꝰ
illũ aliũ cui dʒ reſtitui nõ eẽ de numero pauperũ.ſicuti h vide
bat dare ei ꝗ erat exneꝰ ⁊ nõ ei qui erat de familia.ſʒ ſi eẽt de
numero pauperũ puto ꝙ ualet.ſic eniĩ põt diuidẽ rẽ int hẽdej
ut. S. F. Pxi.ita põt diuidi int pauperes.ut.l.miles.ita.S.⁊ q
dixim. S. de te.mili.¶ Vẽio ad v.ꝙ ſi talia. Op.ꝙ hẽs he/
dis livᷣet dado fũdũ cuʒ onẽ ſuo.ut.S.ti.j.l.a ſpſtituto..hẽs.
So. h̊ teſtõꝛꝗ legauit ſciebat ↄditionẽ fũdi. Sʒ ð hoc op.

ſi teſtõꝛ hẽbat aliqdð ius ĩ re lʒ ſit tale ꝙ moꝛte debẽt extigui il/

lud iuj.tñ videt᷑ legatũ.ut.l.ſtichũ de uſuſru.le.x.l.ꝙ ĩ rerũ.S.

j.S. ti.j.⁊.l.uxoꝛ.C. de lega.Solł.Di.videt᷑ dicẽ ꝙ h̊ ↄſtat 2
ali

teſtõꝛ ſciuit ⁊ cogitauit fùdũ debẽ reſtitui vni ex familia qð
quãtulũ repugnat littere.qꝛ videt loꝗ in dubio dũ dicit onera
tũ ĩtelligi.⁊ ſic videt᷑ loq in caſu dubij.põt ergo dicẽ ꝙ h fami
lia uẽdicat pꝓpt᷑ ſactuʒ hẽdis ꝗ dat exneo.utlʒ hẽs hoc faciat
iuſſu teſtõꝛis nõ excuſat qn teneatur. ut.l.ꝗ duos.S.e.x.l.nõ
quocũq;.S.ꝗ gaiũ.ð.ti.j.¶Op.qꝙ uli de familia ſtati prit pe

tere nõ expectata moꝛte hẽdis. ut.l.cũ pꝛ. S.libert.j.e.Sol.
Di. iõ 7 heres dedit ex neceſſitate ſibi ĩpoſita a defũcto. pba

tur.j.e.l.peto.S.pꝛediũ.⁊ ibi dicã. —r
(Rogo Juſſus cũ moꝛiet᷑ eligẽ põt donec viuit eligẽ.⁊
1 vante nullus admittũ.ſʒ eo non eligẽte oẽ.h.d.
¶ Op. ꝙ nõ eſt uerũ ꝙ ſit datũ vni. ut pʒ ex pn. S. Sol. nõ ẽ
datuʒ yni certo.ſʒ vni eligẽdo.iõ ſi nullus eligit oẽs uocant᷑.
Aũo q̃lit᷑ oẽs uocãtur. Rñ.ut.S.e.l.S.ſi duos.¶QQũuũo

iuſſus ẽ aligs bona diſtribuẽ int᷑ pauꝑej decedit anteq; diſtri

buat.utrũ oẽs pauperes admittant᷑. Rñ.iſta lex loquitur qñ
ꝗs iuſſus erat reſtituẽ vni ex certis.⁊ iõ ſi aliꝗs eſſet iuſſus di
lbuere iter pauperes vnius hoſpitalis ul vnius vicinie tũc
oẽs illi admittent.ſi vo inter pauperes ſimplicit᷑.tunc epᷣs ſuc
cedit.ut.l.nulli.C. de epi.⁊ cle.⁊ in auc.de eccle.ti.S.ſinautẽ.

re. Si teſtõꝛ legat rẽ hẽdis ut ſua ualet legatũ.h.d.

— 1 1 EAuũo qd ſi teſtõꝛ legat rẽ qua hʒ cõeʒ cũ here
de. Rñ.tota debet.ut.j.e.l.cũ nll.S.dñs.¶ Quid ſi legat rẽ
quã dʒ hẽdi. Rñdeo idẽ q;ꝛ tota debetur.ut.S.e.l.S.ſʒ ſi vno.

¶ AQuid ſilegat rẽ quã dʒ hẽdi p parte⁊ ꝓ parte exneo. Rñ.

ꝓ parte hẽdis tm debeĩi legatario.ut.d.S. ſſi vno.⁊. S. ſi du⸗/
os. ¶ Altimo gl.ſignat ↄꝛiũ de.l.ſi domꝰ.S.j.So.ut ibi nõ.

Amiſſa L verba ſideicõmiſſi ſint defectiua tũ
Si omiſſa. dbeſen colligitur. . d. exepluʒ

o. multis modis.tu tene ſcom.

¶ Ites marcus. Qerba enüciatiua futuri euẽt 4d

egrauatũ directa fideicõmiſſuʒ ĩdu
cut.h.d. Supꝛa dixit de vbij defectiuiꝭ.h de vbis enũciatiuij
ſuturi euẽtꝰ.¶ Op.j.de uſufru.le.l.gnãli.So.ibi fuerũt vba
ad honoꝛatũ directa.h̊ᷣ ad grauatũ.videbid ꝑ gl.i.l.peto.j.e.

QQOp.j.e.l.cũ pꝛ.S.mãdo.Sol.ibi fuerũt vba ↄſiliatoꝛia

nõ. ¶ Op. S.e.l.titia cũ teſtõ iĩ pn. So.ibi fuerũt vba enũcia
tiua de futuro emiſſa ꝓpt alið.h pncipalit ꝓpt ſe. ¶ Op. de
l. iul. F. ex his.j.ti.j. So. ut ibi dixii ſolu.ij.l.gnãli.qð nõ.

— sSa Ea qᷓ ꝗs caperet alio
Equẽs queſtio. Addate bonter d

tima uolũtate ĩ ſideicõmiſſũ gnale nõ ueniũt.h.d.⁊ ẽ
caſus multũ ſinglaris.¶ Op.qꝙ ueniat ĩ idecõmiſſũ.ut.l.cũ

virũ.C. de fideicõmiſ. So.aliud ĩ iſtis donaſ.q lʒ moꝛte ↄmſr

ment᷑ nõ ueniũt ĩ fideicõmiſſuʒ ut h.rõ qꝛ nõ capiũtur ex teſtõ
nec ↄſirmant ex aditiõe hẽdita ſʒ ex ſola moꝛte.x iõ eſt ſpẽs
ktia differẽs a donatiõe ĩter viunos ex legato.ut nõ.i.l.res.C.
de do. ĩter vi.⁊ ux.ſʒ.l.cũ virũ.loqtur ĩ lega ⁊ ſideicõmiſſiꝭ q̃
ex teſtõ debeni.utĩ gl.ibi ⁊ ꝑ doc.dixii.l.marcel.S.ꝗdã.j.ad
tre. ¶ Op. h dicit ꝙ res donate ſũt ex cauſã bonoꝝ. Cõtra.
q dñiuʒ nõ exiuit de bonis defũcti.ergo ẽ i bonis.ut.l.reʒ in

bonis.j.de acq.re.do.So.dicũt qꝗdã h loquũ ĩ reb q̃ nõ ſũt

ꝓhibite donari.qð ẽ ꝗ iſt.l.ĩ fl.vñ alij dicũt q ſũt ex cauſam
bonoꝛũ.i.ſũt ſeparate a bonis.⁊ iõ magis pot dicinõ eſſe ex
bonis q; i bonis.ut.j.vi bo.rap.l.iij.S.i hac.iſti.vi bo.rap.S.
ſi.⁊ hoc poſſet tolerari. Alij dicũt ꝙ nõ dicũ eẽ ĩ bonis.qꝛ re

trotrahit᷑ ut gl. dicit.⁊ ſicĩnuit ꝙ ↄſñrmatio donationũ trahũ

retro ⁊ q ad dñiũ.idẽ nõ.in.l.ſ ↄdi.j.de ſolu.vitas ẽ ꝙ non
trahiĩ retro niſ q ad uſuſru.ut.l.donatiões.C. de do.int᷑ vi.⁊
nx.⁊.l.ij. C. de ĩoſ.do.vñ q;tũ ad ↄꝛũ pᷣncipale potes dicẽ ꝙ

BDe lega. ſedo

tales ſũt ex cauſã bonoꝝ.ſ.q capiunt᷑ ex ultia uolũtate.nã ex
p̃cedẽti donatiõe capit ↄfirmata moꝛte nõ aditione ut dixi.
¶ Vltio nõ ꝙ Aʒo in.l.filiũ quẽ hñtẽ.C. ſami.her.poſuit ca
ſũ Ʒ iſtã.l.ut Ni.dicit ⁊ Ci.ibi refert.Scdo nõ ꝙ glo.j.ti.j.l.
uij.ĩ pn.dicit ↄ caſũ hui.l.ĩ f.¶ Qäũo ꝗd ſihas donatiões te
ſtatoꝛ ↄfirmauit expᷣſſe an uxoꝛ capiet ut ex teſtõ.an ut ex do
natiõe moꝛte ↄfirmata.Hixi in.l.ſiqñ in pn.S.ti.j.

£R Eto. erba pipoſſtins ſeu pꝛeceptiua ad gra/

natuʒ ul honoꝛatũ directa fideicõmiſſi peti
tioneʒ inducũt.h.d. Pꝛiĩa gl.huiꝰ.l.ponit diuiſionẽ.vide eã.
CRis ex pᷣma parte ꝙ vba diſpoſitiua lʒ ſint defectiua in eo
ꝙ nõ apparet ꝑſona Kanzal iducũt ſideicõmiſſuũ ⁊ videt gra
uat hẽs. ſile.S.ti.j.l.i fuꝰ.S.ꝗ margaritã. Mõ ſcðo ꝙ ſi vba
ſũt defectiua reſpectu ꝑſone cui dʒ dari intelligi teſtõꝛ ꝓuidẽ
hẽdi ĩſtituto.ſile.j.de ſta.li.l.ſi ita.⁊ meliꝰi.l.labeo.⁊.l.q pecu
niã.e.ti. Tertio nõ ꝙ ſi nõ ẽ hẽs ex teſtõ cui poſſit irellgi
uiſũ ĩtelligi de hẽde ab ſteſtato.Et ex pᷣdict᷑ apparet P iuriſ⸗
cõſultꝰa.l.vnũ ex familia.S.ſi omiſſa.uſq; huc pſecut ẽ eãdẽ
mam.qꝛ pᷣ dixerat de vbis diſpoſitiuis defectiuis qᷓ hñt defe/⸗
ctũ ex parte vbi.ſco diẽ de vbi enũciatiuiꝭ.t᷑tio h dic̃ de uer
bis diſpoſitiuis defectiuis ex parte ꝑſone eiꝰ a qᷓrelingt ulł eiꝰ
cuirelingꝗt.¶ Op.j.de uſufru.le.l.gnãli.ĩ pn. So.dic gl.q̃dã
ſũt vba diſpoſitiua ſen pᷣceptiua ⁊ illa ad quẽcũq; referani diſ
poſitionẽ ĩiducũt ut h.q̃dã ſũt vba nõ diſpoſitiua ſʒ magijenũ
ciatiua futuri euẽt ulł depᷣcatiua.⁊ illa ſi referant᷑ ad grauatũ
iducũt diſpoſitionẽ.ut.l.vnũ.S.fi.S.e.ſi vo referant ad hono
ratũ nõ ĩducũt diſpoſitionẽ.ut.d.l.gnãli.iĩ pᷣn.vide glo.⁊ nõ.
¶ Op.ſj.e.l.cũ pꝛ.S.pꝛ q ſilio.ſo.ut ibi.¶ Op.ꝙ qũ vᷣbanõ
Otinẽt cui uoluerit Puncſeti nõ ualet diſpoſitio.ut.l.Rliuſta.S.
diui.S.ti.j.DPiẽ gl.hᷣ tacite videt᷑ puidiſſe ne videat᷑ decedẽ ꝓ
parte teſtat' ? ꝓ parte ĩteſtat?. Iſta rõ nõ eſt bona.qꝛ cũ ipᷣe
hẽſiſtitut hẽat reſtituẽ nõ põt videri decedẽ ꝓ parte teſtat ⁊

ꝓparte ĩteſtat ſiue reſtituat ſiue nõ. Nic ergo ꝙ i.S.diui.ſue

rũt vba q ↄtinẽt cõmodũ ſeu ꝓuiſionẽ ei ad quẽ dirigatur ⁊
cõſiliũ.ſ.ne alienet.vñ in dubio videt᷑ dictũ gra ei nõ alteri.h

