Hc70a_fol_2
author: Bartolus, de Saxoferrato

N12511941463 021

UIIHIIIIAIIIIIaI —

U8 Tübingen

ner
G
enis
tdlee
at
ptis⸗
lds

non
m e
49
eſ.

000
nitur
iing
di

rSS”

S

Pelegat z.

legatis pꝛimo. Rubꝛica.

Er omnia exequata.
Dicit tex.ſideicõmiſſis..ſingularibus 7
pecuniarijs ſeu particularib.NHi.uel dic
iñcdeicõmiſſis in ꝗbus circuitus erat inuti
lis im Ne. tu dic legata ſingularia ſunt exe/
quata fideicommiſſis ſingularibus ⁊ vniuer/
„ ſalia vniuerſalibus per oĩa non autem particu
aria vniuerſalibꝰ. ¶ Op. ꝙ nõ per oĩa ſint exequata. immo

differũt in quatuoꝛ. Solue ⁊ vide glo. ¶ Pꝛeterea ſi hec le⸗

ctura eẽt uera Juſtinianus Fuiuiſſet nobis de uẽto in.l.ij. C.
coĩa de le. ubi exequat legata ⁊ ſideicõmiſſa.ppter que dicit
Ja.de are.ꝙ per hãc.l.vires legatoꝝ ſũt attribute fideicõmi⸗
ſis nõ ecõtra niſi hodie per Juſtinianũ in.d.l.ij. C.coĩa de le.
T⁊z inſti.e.S.nr̃a aũt.hec nõ placet qꝛ ↄtra hũc tex.magis enim
ſonat ꝙ vires ſideicõmiſſoꝝ ſint attribute legatis.¶ ꝛo cu
ius declaratione ſciẽdũ eſt ꝙ qñq; plura adequant᷑ ſeu exeq̃n
tur ad inuicẽ ⁊ tunc hoc impoꝛtat ꝙ illud qð vna res bʒ plus
ꝙᷓ; altera attribuatur alteri ⁊ econuerſo.ut.l.ij. C. cõmunia de
le. ⁊ dicto. S. nr̃a autem.x. S.ſiqs omiſ.cau.teſta.l.q; aũt.v.ſ
uero nõ inciderit.x.C. de ſuis ⁊ le.auc.in ſucceſſione.⁊ quod

ibi nõ.in glo.⁊ in auẽ.de here.ab inte.S.ſi vo neq; fratres.

—

qð ibi nõ. qñqʒ vna res adequat᷑ ad aliã.⁊ tũc illi rei ad quam
ſit adeq̃tio nihil adijcit. ſz rei adequate attribui qcqd ẽ plus
iuris in ea ad quã fit adequatio.exẽplũ pnceps adequat ſibi
auguſtã hoc ẽ puilegia ſua dat augnſte.ut.l.pnceps.S. de le/
gi. Itẽ oditio mulierũ eꝗparat᷑ maſculis.ut.l.maximũ.C. de

liðᷣ.pꝛe.hoc eſt iura maſculoꝝ hũt locũ in feminis. Nũc ad ꝓ

poſitũ cũ hic legata adequanĩ fideicõmiſſis nõ põt intelligi ꝙ
iura legatoꝝ ſideicõmiſſis dent᷑ ſy magis ecõtra ſonat.vñ hec
expoſitio nõ eſt bona.Et faciũt pᷣdicta ad.q. In ciuitate qua

dã fuit factũ ſtatutũ ꝙ exequata ſit cõditio nobiliũ ⁊ pplariũ
ꝗqd ipoꝛtẽt iſta vba.erte ĩſpiciẽda ſũt uerba.aut adequãtur
ad iĩnicẽ aut adequat᷑ vn alteri ut ex pᷣdictis pʒ.vñ ego dico

ꝙ eſt ĩtelligẽdũ ꝙ qcqd plus cõmodi hñt nobiles trapitur ad
pplares ⁊ ecõtra.⁊ pꝛo hoc do tex.l.ij.C. coĩa de le.⁊x.S.ſed
nõ uſq;.ĩſti.e.ti.?⁊᷑ auẽ.in ſucceſſione.C.de ſuis ⁊ legi.⁊ in auẽ.
de ſucceſ. ab ĩte.S.ſi vo neq;.⁊ in qualibet earũ nõ.⁊ hoc ſi ſta
tutũ pariter diſponit ſuꝑ utroqʒ ut poſui in.q.Si vo nõ diſpo
neret pariter ſʒ diceret uolum ꝙ nobiles eqparent᷑ pplaribꝰ
tũc ex pſona nobiliũ nihil hẽrẽt pplares ſʒ nobiles tm ex ꝑſo
na ppłariũ.er.l.pnceps.S.de leg.⁊.C. delib.pte.l.maximũ.
Mũc reintro glo.que ſoluit ſic.qꝛ circa hoc cõſiderãda ſũt

tria iura. IJus antiquũ ſᷣm qð erãt dicte differẽtie. Media iu/

ris pꝛudentia de qua loqtur hic que eſt hodie appꝛobata per
Juſtinianũ.ut..l:.ij. C. cola de le.⁊.d.S.nr̃a aũt.Nec ſoł.ſa⸗

pit vitatẽ.tu tñ clariꝰdicas ꝙ quatuoꝛ ſũt iura. Pꝛimũ eſt ius

antiqſſmmũ m qð illud uerbũ legare eſt gnãliſſimũ ⁊ cõpꝛehẽ
debat legata iſtitutiones ⁊ ſideicõ.tutele dationes ⁊ oĩa reli/
cta.ut.l.uerbis legis.ff.de ner.ſi. Scdm ſuit ius antiquuʒ ſᷣm

qð ſigniſũcatio hui uerbi eſt coartata ⁊ reſtricta. ut.ð.l.vᷣbis

legis.in fi.? ꝓpꝛie legata ĩtelligunt᷑ que reliquunt᷑ ab hẽdeĩ te
ſtamẽto.⁊ fm illud ius ſũt ille quatuoꝛ dꝛie que ponunt᷑ in gl.
Tertiũ ius ſuit ffoꝝ.ſm qð exequata ſũt legata ſideicõmiſſis
ut hic. Itẽ fideicõmiſſa legat.hoc aũt nõ hẽm bñ expᷣſſũ per
regulã.ſʒ ex multis legib ffoꝝ colligii maxime.j.de le.iij.l.ſi
res.ubi pꝛo ſideicõmiſſo dat᷑ actio ſeus Projegato. Eſ jjrtuz
ius ubi hoc eſt expᷣſſũ ⁊ declaratũ.ſ. üt Wegratn Nce⸗

cõmiſſa legaſ.⁊ legata fideicõ.per iuſtinianũ.ut.d.l.j.C.coĩa

de le. ⁊ iſti.de le.S.nt̃a aũt.alie due ſol.ponunt᷑ in gl.que nihũ
ſũt iõ nõ recito eas.¶ Op.ſcðo ꝙ adhuc hodie ſit dꝛia ĩter le
gata ⁊ fideicõmiſſa.ut pʒ in libertate directa ⁊ ſideicõmiſſa.ut
patet in libertate directa ⁊ ſideicõmiſſaria ⁊ in hẽditate.Et ſi
milit᷑ ſo.glo.ꝙ illa dꝛia eſt hodie quo ad nomẽ nõ quo ad effe
ctũ.vide glo. Iſtã ſo.tʒ glo.iſti.e.S.ſʒ nõ uſq;.⁊.C.coĩa de le.
l.ij. in gl. ſup vbo in rẽ. dũ dicit ꝙ eſt coꝝecta.l.gnãlit᷑ de ſidei
cõ.lid̊.S.fi.⁊.l.cũ vo.S.apparet.e.ti. Iſtud repꝛehẽdunt oẽs
Di. Ja.de are.⁊ ultramõ.⁊ Ci.refert in.d.l.ij.nã etiã ſᷣm tpa
iuſtiniani eſt dꝛia in effectu iuris ĩter libertatẽ directã ⁊ fideicõ
miſſariã.ut.l.fi. C.de manu.te.⁊.l.pe.C. de ſideicõ.li.⁊.l.pe.
C.q ma.nõ poſ.Itẽ ĩter fideicõmiſſariã hẽditatẽ ⁊ legata ho
die eſt dẽia.ut.l.pe.C.ad treb. Iſtud ultimũ videĩ tenẽ glo.h̊ᷣ
ut ĩfra dicã.iõ doc.moderni ut ceſſet hoc addiderũt ad iſt.l.
qð dixi legẽdo lr̃am.ſ.exeq̃ta ſũt legata ſideicõmiſſis.i.ſingu
laribꝰ ⁊ pecuniarijs ſʒ Hi. JG dicit ſingularib ut tollat ↄꝛinʒ
de ſideicõmiſſo vninerſali. Jõ aũt dic pecuniarijs ut tollat ↄꝛi
um de ſideicõmiſſaria liᷣtate.hocnõ plʒut ĩſra dica. NPe.vo
hic dixit ſideicõmiſſis.ſ.in qbus circuitus erat ĩutilis ut tollat
ↄꝛiũ de ſideicõmiſſaria libertate in qua circuit eſt utilis ppter
iuſpꝛonat.⁊ de ſideicõmiſſaria libertate in qua circuit eſt uti
lis ꝓpf retẽtionẽ q̃rte.Hoc nõ plʒ.qꝛ ſi egatar de manu hẽ
dis cape deberet poſſet eẽ utilitas hẽdis ꝓpter multa. Pꝛi/
mo ꝓpter retẽtionẽ ſeruitutis uel alteri iuris.ut.l.pap̃ᷣ.de ſer/
ui.⁊.l.ſi Fuus titij..e. Itẽ qꝛ ſoꝛte poſſet ſoluẽ alteri ad euadẽ
dũ penã ad quã ſoꝛte tenebat᷑.ut.l.imꝑatoꝛ.S.j.j.ti.j.vñ ego ĩ
diſticte dico tria.ſ.ꝙ legata particularia ſũt exequata fideicõ
miſſis particularibꝰ ⁊ ecõtra p oĩa.Scðo ꝙ ſideicõmiſſa vni

uerſalia ⁊ legata vniuerſalia ſũt exeq̃ta ĩ obꝰ⁊ ꝑpoĩa. Tertio

ꝙ ſideicõmiſ.vniuerſalia nõ ſũt exeq̃ta legaſ᷑ ſinglaribꝰ ⁊ ecõ
uerſo. Pꝛĩa regla pbat h̊ ⁊ ĩ.d.l.ij.⁊ ĩ.d.S.nr̃a aũt. Nõ ob.

qð dẽ de ſideicõmiſiqria libertate.qꝛ ꝓ bui declaratiõe debe
mꝰ ſcire ꝙ nos hẽm tria.Quedaã ⁊ uere ⁊ realiter.ut dſium

rerũ nr̃aru.⁊ in iſtis põt teſtatoꝛ diſponẽ qðᷣ vult.ſiue per lega
ta ſiue per fideicõmiſſa.⁊ trãſit recta via ⁊ actiões ſũt eedẽ ⁊ ſi
milia.Quedã nõ hẽm uere ſʒ cauſatiue qꝛ imediate a nobis

poſſumꝰ ꝓducẽ ut dñs.lʒ nõ hẽat uſuſructũ uel ſᷣuitutẽ in ſun
do ſuo tñ põt eũ imediate cõſtituẽ cui vult.⁊ in iſtis idẽ qꝛ põt
teſtatoꝛ trãſierre in aliũ ⁊ tranſterre ĩmediateſſiue per legatum
ſiue per ſideicõmiſſũ.ut.l.ſi partẽ.S.j.quẽad.ſer.amit.⁊ nõ.in
l.coꝛuptionẽ.C.de nſuſru. QAuedã ſũt que nõ hẽmus ve nec

cauſatiue ita ꝙ ĩmediate nõ poſſumꝰ ꝓducẽ niſi per media. ut
ſi uellẽ tibi darerẽ alienã nõ poſſũ niſi redimã ab illo ul ule cõ
ſentiat ⁊ in iſtis ſiue directo ſiue per ſideicõmiſſũ teſtatoꝛ reli/

quat nunq; trãſſert᷑ directo ſed per manuʒ hẽdis.ut ſilegaret

nel per ſideicõmiſſũ relinꝗret rẽ hẽdis ſᷣm uerã opi.uel rẽ alte/
rius redimẽdã.ut.l.ſi hẽdis ſeruꝰ.⁊.l.ſiqs inqlinos.S.j.j.e.⁊

l.nõ dubiũ.j.de le.iij.Et iõ dicit.l.ꝙ ſeruo alieno nõ põt dari
libertas directo.ut.l.ſeruo.C.de ma.te.⁊.l.ij.S.j.S.ti.j. NRõö
q;ꝛ nõ erat apud teſtatoꝛẽ illa ſacultas dãdi libertatẽ nec nere
nec cauſatiue.de cauſa ĩmediata loquoꝛ. Nũc ad ꝓpoſitũ qũ

teſtatoꝛ relinqt ſideicõmiſſariã libertatẽ puidet duobꝰ.ſ.ſeruo

cui relinꝗt libertatẽ. Itẽ manumittẽti cui relinqt iuſpʒonatus

ut. l.plane.el.ij.⁊.l.ſeruo.S.ſi.j.e.Sʒ illud iuſpꝛonat nõ erat

apud teſtatoꝛẽ uere nec cauſatiue cauſa ĩmediata ut ꝓbabo.

ergo merito per manũ hẽdis debebit capiilla libertas ſicut in
ualibet re alia relicta que nõ eẽt apð teſtatoꝛẽ ut dictũ ẽ. NPe
claro.nã lʒ teſtatoꝛ poſſet manumittẽ ſeruũ ⁊ hẽre iuſpꝛẽonat
tñ illud ius nõ eſt traſiniſſibile ad alios exneos hẽdes ut nõ.in

l.ſ nõ ſoꝛtẽ.S.libertus.de cõdi.inde.⁊ ideo illud ins qd uoluit

habẽ eum qui rogat eſt manmmnittere nullo modo erat apud
a ü

teſtatoꝛ?᷑. Idẽ dico in Rlio ſi rogat eẽt manumittẽ.ſlud eniʒ ?
iuſpatronatus qs hʒ a ſe. aliud qð ꝗs habet a pꝛe.ut.:.ſi ſi
lius. S. erit de fideicõ.li.Scõa regula eſt ꝙ eqparant᷑ vniuer/
ſalia vniuerſalibꝰ quã examinabo.j.e.ti.j.l.ſiqs ſeruũ.S.fi.cũ
I. ſe. Tertia regula eſt ꝙ vniuerſalia nõ eqparent particulari
bꝰ ⁊ ecõtra.illud ꝓbat᷑ hic per glo.in ſi.que ponit vnã dꝛiam
nã ab vniuerſali ſideicõmiſſario cogi hẽs adire nõ a particu/
lari. ut.l.ſiqs omiſſa.S.ſi.S.ſiqs omiſ.ca.te.cũ ſimilib.⁊ hic ĩ
glo. uera dꝛia.Rõ q; fideicõmiſſariꝰ vniuerſalis iõ cogit.qꝛ ſi
bi vniuerſalit reſtituit particularis nõ cogit.qꝛ ſibi nõ dʒ vni/
nerſaliter reſtitui ⁊ eẽt iniquũ ꝙ hẽs ppter eũ eẽt obligat hẽ/
ditati qð lex nõ vult.ut.l.a
j. ad trebel.Addit Di.alia dꝛiaʒ.qꝛ ſingulare trãſit recta via
in legatariũ.nt.l.a titio de fur. vniuerſale nõ niſi facta reſtitu/
tione.nt.l.reſtituta.j.ad treb. ſoꝛte in hoc nõ eſt dꝛia.nam in
vniuerſali nõ trãſit dñiũ rerũ.qꝛ res nõ ſũt relicte pncipalit ſʒ
per ↄñtiã. Idẽ in particulari.q; in reb relictis per ↄñtiã non
trãſit dñiũ.ut colligit in.l.ſeruũ ſilij in ſi.j.e.⁊ ibi dicam. Item
actiones nõ trãſeũt que cõpetũt ipſi hẽdi. Idẽ in ſideicoõmiſſo
ſingulari.nõ eni traãſit actio hmi legatarij ad ſcm niſi cedat.
nt.l.imꝑatoꝛ in pᷣn.j.ti.j. Itẽ addit Hi.ꝙ lʒ nõ ualeat ſingu⸗
lare cũ hẽditas nõ eſt ſoluẽdo vniuerſale ualet ſicut in teſtõ hẽ
dis.ut.l.ſi hẽs ab eo.j.ad treb.⁊ iſtud ẽnerũ. Rõ q; per illud
nõ fit deterioꝛ ↄditio gechtar ⁊ eodẽ mõ pono ꝙ ſi eẽt poſſi⸗
bile fieri aliqd legatũ particulare ꝑ qð ↄditio creditoꝝ nõ ſie/
ret deterioꝛ ꝙ ualeret etia hẽditate exñte nõ ſoluẽdo qð appa
ret maxime hodie ſi hẽs nõ ſac ĩuẽtariũ nã tenet᷑ ad itegra de/
bita ⁊ legata. Itẽ dicit Pi. differre in alio fm quoſdã.ut noõ.
.ſ. e. l. ſilio. ſʒ aliter ibi dices.iſta ſũt vba Di.⁊ ibi dicemꝰ
Alia glo. ponit aliã dẽiam.q; ſideicõmiſſũ vniuerſale nõ trÜſ-
mittit᷑ ad ſuos fideicõmiſſario decedẽte Prcete cõditione ut.l.
j. de his ꝗ añ aꝑ.tab.in glo.ſecꝰ in ſingulari relicto ut nõ.in.l.
is cui.de ac.⁊ obli.ſʒ illa glo.eſt falſa.ut.l.j.S.ſinaũt.C.de ca/⸗
du.tol.⁊ Ci.eã repꝛobat in.l.j.C.coĩa de le.Addo ad dꝛiam
nã ſʒ glo.ſingulare cedit a tpe moꝛtis.vniuerſale ab adita hẽ

ditate.nt.l.qdã ita ad treb.q dic ut ibi. ⁊ in.l.cũ ſilio.j.e. Itẽ?

particulare põt reſtitui ꝓcuratoꝛi in rẽ ſuã.ſecꝰ in vniuerſali.
nt. l. ſi mulier. S. ex aſſe. de iur. do. Itẽ ſi frib minoꝛib relinqᷓ
tur ſideicõmiſſũ vniuerſale nõ ualet qꝛ nõ ſũt capaces hẽdita/
tũ.ut in.c.exiui de paradiſo.de v.ſig.S.qꝛ igit.als eſt.S.cupiẽ
tes in clemẽ.ſec ſi relinquat᷑ particulare ſideicõmiſſũ ut plene
dixi in libꝛo minoꝛicarũ.¶ Quero video ꝙ particularia par
ticularib ſũt exeq̃ta.q̃ro in qbꝰ. Rñdeo in ꝑſonis reliquẽtiuʒ
qꝛ q põt relinqre legatũ ⁊ ſi kchmilſn deez in pſonis eoꝝꝑ ꝗ/
bus relinꝗtur.q;ꝛ en põt relinq vnũ ⁊ ali
ppñt relinq vno mõ ⁊ alio. Itẽ in mõ relinquẽdi.qꝛ per que v/
giinauun legt ⁊ fideicõmiſſa.ut.l.j.⁊.l.ij. C.coĩa de le.
Bñ gfa dicit go. frniʒãt hodie legata ⁊ ſideicõmiſſa.¶ Cir
ca iſtud ultimũ q̃da examinemꝰ.ↄſtat ꝙ ꝓ lega ⁊ ſideicõmiſ
ſis cõpetũt tres actiões.ſ.pſonalis ex teſtõ in rẽ ⁊ hypotheca
ria. ut. C. coĩa de le.l:.j.¶ QAuero ꝓ ꝗbꝰ legatis cõpetat actio
ſonalis. Rñdeo q̃dã ſũt legata ⁊ ſideicõmiſſa que alteri uti
itatẽ cõtinẽt ⁊ de iure coĩ ualẽt.⁊ ꝓ iſtis cõpetit actio ex teſtõ
ſiue in teſtõ ſiue in codiallis reliquat᷑.ut.C.coĩa de le.lł.j.⁊.eo.

ti.l. ij. ? ibi nõ.⁊.l.ſi.in vbo agnationis.C. de codicil.Quedaã

ſũt legata ꝗᷓ alteri utilitatẽ nõ ↄtinẽt ſʒ ſolũ ad ſeruãdũ hono

rẽ v auẽtẽ teſtõꝛis ꝑtinẽt.⁊ ad iſta nulla actio cõpetit ſʒ officiũ

indicis. ut.l.qnt de annu.le. QAuedaã ſũt legata qᷓ alteri utili-
tatẽ cõtinẽt tñ nõ ualeret de iure coĩ.ut qñ cõditio que nõ eſti

pleta habet᷑ ꝓ ĩpleta.⁊ dic ut dicã.j.de cõdi.⁊ de.l.in teſtõ in

nl. q. Tertio dixi ꝙ cõpetit actio in rẽ. crca qð dic aut ẽ lega
tũ vniuerſale. aut ſingulare. aut gnãle.Si vniuerſale ant ẽ vni
nerſale iõ qꝛ legat pars hẽditat᷑ defũcti ⁊ tũc eꝗparat᷑ ſideicõ/
miſſo uli.x iõ nõ cõpetit uẽdicatio niſi facta reſtõne ut dictũ ẽ
⁊ ꝓbat.j.ti.j.l.ſiqs ſuũ.S.ſi.? nõ.j.ad treb.l.mulier.S.ſi.aut
eſt als ule.nt qꝛ legat᷑ peculiũ grex ⁊ ſilia ⁊ cõpetit uẽdicatio.
nt. l. ſ peculiũ.in pn.de pecu.lega. Scdo caſu.ſ.qũ gnãle.aut
eſt legatũ oium bonoꝝ ⁊ hʒ vi fideicõmiſſi ulis.ut.:.qtiẽs..
ſi. de nſufruc. aiũcta.l.cogi.in pn.ad treb. ⁊ dicã.j.ti.j.l.ſiqs
Ffuũ.S. fi. cñ.l. ſe.⁊ iõ nõ cõpetit uẽdicatio niſi ſcã reſtõne. aut
ẽ gnãle pari bonoꝝ ⁊ dic ut.l.nõ amplũ.S.ſfi.j.e.Tertio ca⸗
ſu qñ eſt legatũ ſingulare.aut ↄſiſtit in q;titate.aut in genere.
ant in ſpe certa. Pꝛimo caſu ↄſtat ꝙ nõ competit uẽdicatio.
Scdo caſu idem ꝙ nõ cõpetit uẽdicatio niſi facta electiõe.l.
apud auſidiũ. de opti. lega.l.iij.S.ſciẽdũ.el pᷣ.ad exhibẽdum.
ertio caſu ant eſt legatũ alternatiue.aut ſimplicit.pmo caſu
nõ cõpetit uẽdicatio niſi electione facta. ut.d.i.apud auſidiũ.
j.e.l.huiuſmodi..ſtichũ.x.j.ti...l.ſtatu liberũ.S.ſtichũ. Se⸗

iul. S. antiſtia. ⁊.l.nã qð.S.fi.

ud. Itẽ in reb' qꝛ qᷓ

R—

Pe. x. d.l. t is. S.j.de dona.cau.moꝛ.per glo.

Ha. Expſſio ↄditionis per eũ modũ
AEc verbꝗx quẽ ex neceſſitate tacite ineſt
. — 6

4
—–G

tacite ĩſũt nihil opat ⁊ in idẽ recidit cũ dicto gl. ¶ Op. dictio

cũdo caſu qñ legal ſimplicit.aut legat᷑ expᷣſſe ⁊ cõpetit uẽdica
Piucckh⸗C wf de ſe lnb cgch fuẽ. . e. qð eſt ueruʒ
ſi ſegat res teſtõꝛis.aut legat᷑ res aliena ⁊ nõ cõpetit ut.l.cum
alienã. C.e.⁊.l.non dubiũ.j.ti.ij. aut legat᷑ res hẽdis.⁊ dicut
habet in.l.ſi hẽdis fuꝰ.j.e.qñq; legat᷑ res ut uẽdat.⁊ dicut.lʒ.
uxoꝛẽ.S.agriplagã.j.ti.ij.ſi vo legat᷑ res tacite ⁊ tũc nõ tranſit
dñiũ ⁊ ſic nõ cõpeteret nẽdicatio.ut.l.ſeruũ ſilij.S.ſi.j.e.quod
dic nt ibi.ſed ꝗd ſi legat expᷣſſe res pꝛo qua teſtõꝛ hʒ publicia
nã.dic ut.l.cũ ſponſus.S.j.õ.de publi.⁊ ibi nõ.Quarto dixi
ꝙꝙ pꝛo legatis cõpetit actio hypothecaria. circa qdð dic aut eſt
tale legatũ pꝛo quo nõ cõpetit uẽdicatio ſʒ actio ꝑſonalis.⁊
tũc non eſt dubiũ ꝙ cõpetit hypothecaria.ut.l.j.in fi.C.coĩa
de le.etiã de iure antiquo.ut.l.creditoꝛibꝰ.de ſepa.lʒ aliter in/
nuat gl.in.l.is cui.S.poſtq;.ut in poſ.le.⁊ ibi dicã.ſi vo nõ cõ
petit actio in rẽ tũc alias res deſuncti cõpetit hypothecaria
in illa re legata nõ q; res ſua nõ põt eẽ ſibi obligata. ut.l.neq;
ignus.j.ðe re.iur.⁊ ita intelligit glo.iſti.e.S.nr̃a aũt.uel poſ-
um dicẽ ꝙ cõpetat hypothecaria cũ ſit legatari dñs de iu⸗
re ſpãli.ergo ⁊c.ut.l.in bello.S.ſiqs ſuũ de capſ..ſi vo nõ cõ/
petit actio ꝑſonalio uel in rẽ ſʒ ſolu officiũ iudicis.⁊ tũc puto
ꝙ eadẽ rõne qua hẽs cõpelliᷣ eadẽ poſſint cõpelli res.ut.l.hẽ
ditas.de pe.hẽ.⁊ ſacit optime tex.j.de pollici.l.de pollicitatio
nib in ſi. ⁊ ſic hʒ ſaltẽ locũ utilis hypothecaria.¶ QAQũo quõ
põt cõcurrere actio ꝑſonalis ſeu hypothecaria in reʒ. Dic ut
nõ.in. S.nr̃a aũt.⁊ per Ci.C. coĩa dele.l....
iendum Dixi ſupꝛa ꝙ legata fideicõmiſ

tad ius nõ ad ptatẽ facti.ut.l. ↄciunt.S.j.e. ti. pxi. ⁊ q ſut
iſti. dicut in glo. ¶ Op.j.de do.cau.moꝛ.lł.tã is. Rñdet glo.

aliud in dona. cauſa moꝛ que nõ eſt legatũ nec fideicõmiſſuʒ

dic donatio cauſa moꝛtis eſt ultima uolũtas.ut.l.f. C.de do.
ca.moꝛ.C.l.f.C.de ↄdi.tñ ſapit etiã nãʒ ↄctuũ iter viuos.qð
apparet qᷣ ſit a pñte pñti.ut.l.illud cũ.l.ſe.j.de do.cau.moꝛ.⁊
nõ.in. l. ij. in Pn. . de do. p̃le.Et iõ põt fieri a filio uolẽte patre
qꝛ nõ eſt actꝰ qui in pura nolũtate cõſiſtat.facit qʒð dixiin.l.ꝗ
in aliena in pᷣn.õ.de acꝗ.hẽ.uerũtñ Jac.dera.dixit ꝙ hodie

filiuſta. põt cod cillari qð repꝛobãt doc.in.l.ſeniũ.C. de teſt.?

dixi in. d.l.tã is. ¶ Op.de l.j.S.j.S.ti.ij. Sol.fateoꝛ q qñq;
codicilli facili ↄfirmant᷑ ſicut in eis facilioꝛ ſolẽnitas reqri.tñ
ſemp reqrũ ꝙ hẽant ius teſtãdi tpe moꝛt. ⁊ vide circa hoc qð
nõ. Hi.in.c.nõ firmaĩ de re.iur.li.vj.¶ Op.ex gl.de auẽ.ſiq̃
mulier. C. de ſacroſã.ec. ubi monacha nõ hʒ ius teſtãdi tñ co

dicillat. So.ſᷣm diuerſas opi.ibi poſitas qdã dicũt ꝙ ula diui

ſio ẽ teſtm.⁊ ſic nõ ob.uel dic ꝙ ibi ẽ caſus ſpalis.¶ Itẽ op.

de.l. ſi arrogat.S.de adop.So.hec regula hʒ locũ ut ille ꝗ o
3

teſt teſtari ſibi põt fideicomiſſũ relinq̃re ab hẽde ſuo ſʒ non bʒ

locũ ut ule aut põt teſtari alij ut ab alio fideicõmiſſũ relinq̃t ſj
ab hẽdib ill qũq; ſicut.l.ſi ſũdũ per fideicõmiſſũ.S.fi.cnx.l.
ſe.j. e. C Qũo ſtatutũ phibet minoꝛc.xxv.annis teſtari utrũ

poterit codicilari. Dico ; nõ.qʒ eni ſtatutũ nõ debeat exten

di tñ lex antiq̃ ſe extẽdit ad ſtatutũ. Iſta enĩlex dic ꝙ quinõ
pʒ ius teſtãdi nõ hʒ ius codicillãdi ſʒ per ſtatutũ nõ hʒ ius te/
ſtãdi ergo ⁊ẽ̃.ꝓ hoc.l.j.S.ij.ad.l.fal.⁊.l.jʒ.S.j.de mu.⁊ ho.⁊
qð nõ.per gl.in.l.qð vo.õ.de legi. Sʒ qd ſi ſtatutũ diceret ꝙ
in teſtõ ſufficiãt qnq; teſtes. uel dicit ꝙ in teſtõ ruſtici ſufficiat

nq; teſtes. utrũ ⁊ per oñs in codicillis ſufficerẽt tres.Credo

nõ.qꝛ per nullã legẽ repꝑim hãc regulã ꝙ ſemp in codicillis
iſtai teſtes paucioꝛes ꝙᷓ in teſtõ.ad qð facit.l.ũlud cũ

ibi nõ.C. de ſacroſa.ec.⁊.l.in ↄctibus circa pn.C.de non nu.

nil opal. h. d. CQAño que eſt rõ daie. Dicit gl. qꝛidẽ
eẽt etiã ↄditiòe nõ appoſita.dicit Di.rõ eſt qꝛ expᷣſſio eoꝝ q̃

ſi facit ↄditionẽ ut.l.ſiqs titio qñ di.le.ce.⁊ de adi.ĩde.l.quip

miſit cũ ſi. So.qñ per dictionẽ ſi addit aliqd qð de neceſſitate
reqrit tũc poniĩ ſi ꝓ q; ita hic.ſecꝰ ſi adijceret aliqd qð habẽt

ſe ad eẽ ⁊ nõ eẽ.vide glo.⁊ hoc apparet ex regula grãmatice.

De cõditione caſuali dicà plene in.l.j.de condi.⁊ de. COp.
de. l. ſi titio in fi. qᷓ di. le. ce. So. hic in ſca parte.l.loqtur qñ

vner at ĩſtitut ⁊ ſic tacite ĩerat de neceſſitate ꝙ ipſe adiret ibi

Zſirmari aditione alioꝝ.¶ O litionib
di.⁊ de. So.dicũt qdã ꝙ ibi pmerat ppꝛiũ nomẽ ⁊ vnus tm̃

qñ plures.qꝛ neceſſitate nõ erat ꝙ vnꝰ adiret.qꝛ teſtm potat
dde.l. in cõditionibꝰ. S.j.de cõ

erat hẽs.tu dic ꝙ ibi plures fuerũt ĩſtituti ſʒ ab vno tm ſuit le/

gatũ relictũ ſub ↄditiõe ſi hẽs erit.⁊ iõnõ eſt legatũ ↄditiõale

q; dicta

EiIſà eqparant in pſonis reliquẽtiũ
qð Per bac. . pbat.C 695 ꝙ dicit ius hʒ ut ſic ſe reſfe

2 —, LCEC-C-4———+

— —.——.— —.

gri
neg
De
Ni⸗
c⸗
Dlto

t

y dicta cõditio tacite ĩeſt ad hoc ut debeat put teſtõꝛ uoluit.

ſ. ab eo a quo reliꝗt.ſile in.d.l.ſi titio in fi.qtũ ad partẽ eiꝰ hẽ
dis de cui
ſʒ qtũ ad partes alioꝝ. Mõ ob.ſi dicas ꝙ põt deberi ab alio
illo nõ adeũte.qꝛ hoc nõ erit ſᷣm ꝙ teſtõꝛ uoluit ſed ex.l.diſpo
ſitione que facit poꝛtionẽ deñciẽtẽ accreſcẽ cũ onere ſuo.⁊ ex
hoc ſeqtur ꝙ ceſſat obiectio que ſieri poſſet ad hãc.l.de titulo
ſiqs omiſſa cauſa teſti.lʒ enĩ legata poſſint debẽ ex illo titulo
hẽditate etiã repudiata ex teſtõò.tñ tũc nõ deberet ſjm ꝙ teſtoõꝛ
noluit ſʒ ex illiꝰ edicti diſpoſitione.ſecꝰ dicerẽ ſi in teſtõ eẽt illa
clauſula ſi nõ ualet iure teſtamẽti ualeat iure codicilloꝝ tñ tũc
hec vba appoſita qſꝗs mihi hẽs erit faciũt legatũ cõditionale
q ĩeſt tacite.pñt eni deberi illa legata ab ĩteſtato ex uolũtate

teſtõꝛis expᷣſſa in teſtõ. ¶ Op.õ.de libe.⁊ poſt.l.iij.S.ſi filius

ubi ſi exhedatio ſiat per hec vba ꝗſqs mihi hẽs erit tẽ.nõ ua
let lʒ oditio tacite ĩtelligi:.ut.l.ſliũ.S.cũ exhẽdatio.j.de otra
ta.Di. dixit hic duo vᷣba per que ſe vult expedire de oĩbgeijs
expᷣſſio eoꝝ que tacite ĩſũt nibil oꝑat᷑ut hic.ubicũq; repias ðꝛi
um eſt caſus ſpalis.ut.l.ſi in diẽ.S.ſeruo.de ↄdi.⁊ de.ſj̊ ꝑ hoc
nõ rñdet᷑ ad ↄꝛiũ.tu dic ſm. Ne.qꝙ ibi ex-pmũ per aliũ modũ
ꝙᷓ; per eũ qui tacite ineſt. Peclaro exhẽdatio hʒ añ aditã here
ditatẽ vnũ effectũ.qꝛ hẽs ĩſtitutꝰ nõ ĩpedit᷑ adire ꝓpter filiũ ex
heredatũ ⁊ poſt aditã hẽditatẽ cõſeqtur alios effect de qbus
logtur.d.l.filiũ.S.ſʒ cuʒ exhẽdatio deõ ta. Sʒ qñ teſtõꝛ dicit
qs mihi hẽs erit ſiliũ meũ exhẽdo.apparet ꝙ añ adita bere
itatẽ filiꝰ nõ eſt exheredat ſed repit᷑ p̃ᷣteritꝰ ⁊ ſic aditionẽ im

Nane alh ergo mõ teſtõꝛ expſſit q; ieſſet tacite. ita logtur. SF.
i filꝰ. C Op. de. l. ſi ita. S. illi ſi uolet. j. e. Rñdeo ibi nõ inerat

tacite.nã legatari poterat habẽ legatũ etiã ſi nõ uelit.utputa
ſi ignoꝛet.ut.l.cũ pꝛ.S.ſurdo.j.ti.j. Iſta ergo cõditio lego tibi
ſi uelles nõ ĩerat tacite merito aliqd opat.¶ Quero utrum te
ſtatoꝛ poſſit facẽ ꝙ talis cõditio que tacite ineſt ſit ↄditio ⁊ ſu
ſpẽdat. Rñdeo ꝙ ſic.caſus eſt in.l.in ↄditionibꝰ.S.j.j.de cõ/
ui.⁊ de. Et aduerte q; gl.hic exponit ſi ꝓ qꝛ ut dixi. S.tñ tex.
videt᷑ ibi exponere ſi pꝛo qũ.⁊ quelibet expoſitio põt tolerari.
¶Op.ꝙ tacita cõditio ſuſpẽdat ſicut pura.ut.l.iteʒ qꝛ.S.de
pac.Dic ut ibi.⁊ hec ſufficit circa expſſionẽ cõditionis que ĩ
eſt tacite. ¶¶ QAuero utrũ expᷣſſio eoꝝ que tacite ĩſũt per modũ
diſpõnis aliqd opet᷑. Tex.videt᷑ ꝙ nõ in.l.ſi arrogatoꝛ.S.de
adop.⁊ ibi e.tãgit meli iſtã mãm q; tagit᷑ alibi. Sed ad
hoc op.j.e.l.talis ſcriptura.So.ibi expmit illud qð tacite in/
eſt ex uolũtate.ſʒ in.l.ſi arrogatoꝛ.tacite inerat ex neceſſtate.
¶ QOp. de.l. fl. de iſti. ⁊ ſubſti. cõiũcta.l.p̃cibꝰ. C. de ĩpu.⁊ ali.

ſubſti. ubi expſſio pupillaris ſubſtitutionis que tacite ĩeſt ali/

quid opꝑat᷑.qm exbᷣſſa mr̃em excludit tacita nõ. Rñdeo tacita
pupillaris ĩeſt ex uolũtate deſũcti pſũpta.ut.l.iaʒ hoc iure de
vul.⁊ pup.⁊ iõ ꝓpter exp̃ſſũ ceſſat tacitũ q; iã tacite nõ ineſt

de neceſſitate ⁊ ſic aliqd oꝑat᷑.ſec ſi ieſſet tacite ex neceſſitate

ut hac.l.¶Itẽ op.j.ad.l.fal.l.titia. e.laboꝛat multum in
ſo.hui ↄꝛij.tu dic ꝙ.l.titia nihil facit ad ꝓpoſituʒ.qꝛ ſicut an

teq; expᷣmeret᷑ poterat detrahi fal. ita ⁊ poſt expſſionẽ.ſ̊ no/

lũtas expᷣſſa hoc oꝑat᷑ut ilud qð nõ erat uolũtas mõ ſit uolũ
tas ⁊ ſic añ ꝑmiſſionẽ falcidie ĩerat tacite ꝰtra uolũtatẽ nũc ex
pꝛimit᷑ per aliũ modũ.ſ.ꝙ detrahat᷑ fm uolũtatẽ defuncti ⁊ iõ
aliqd opat᷑. C Op.j.ſi pẽ. ap.moꝛs ĩterue.l.j. Rñde ut ibi.di
co publicatio bonoꝝ uenit ad ſniam capitalẽ acceſſoꝛie.⁊ iõ
ſi acceſſoꝛie expmat᷑ in ſiia nihil opat᷑.iʒ ſi in ſnia expᷣmeretur
pncipaliter tũc aliqd oꝑat qꝛ expmit aliter q; tacite iſit ita loq
tur ibi.cõdẽnauit enim capitaliter ⁊ publicauit bona ꝑ dictio
nẽ ⁊ que hʒ pᷣncipaliter ⁊ per ſe vnire.ſec ſi dixiſſet cum qꝛ di
ctio cũ hʒ acceſſoꝛie vnire ut.l.j.in ſi.cũ.l.ſe.de pecu.le.Et hec
mã põt ĩduci ad duas.q. Pꝛimo certũ ẽ ꝙ ſi dies expmit ab
arbitro expᷣſſe nõ põt purgari moꝛa.ſecꝰ ſi nõ expmat᷑ ſʒ a le/
ge ĩtelligat ut. l. ſi cũ dies. F. f. cũ. l. ſe. x. l. celſus de arbi. Mõ
pone ꝙ arbiter cõdenãdo expᷣſſit diem que tacite ĩerat a lege
utrũ poſt diẽ poterit purgari moꝛa.Quidã ꝙ ſic per.l.cũ tale
S. meuie de cõdi.⁊ de.ubi expᷣſſio tpis moꝛtis nil opat᷑ qꝛ taci
te ieſt. ⁊ hoc videt tenẽ glo.in.l.iij..ſiqs cõdẽnatꝰ de re iudi.
Pe.ʒ qꝛᷣ arbiter qñ expᷣſſit ille qui nõ paruit offẽdit legẽ t ei
miniſtrũ.ſicut qũ expᷣſſiſſet aliud tps qᷓ; qd tacite ierat.Et hoc
plʒ qꝛ tpᷣs q̃tuoꝛ mẽſiũ ĩeſt tacite nõ tanq;ᷓ pᷣſumat᷑ iudicẽ ſic uo
luiſſe ſʒ ex ĩdulgẽtia legis.ut.l.ſi cũ mult de cõpẽſa. ⁊ iõ ſi
arbiter expmit declarat uolũtatẽ ſuã nõ expmit per eũ modũ
tacite ĩerat ut.l.titia ad.l.fal.?⁊ mõ declaraui ſupꝛa.¶ MPꝛe
terea tale tps ĩerat tacite nõ de neceſſitate ſʒ de uolũtate q; at
biter poterat aliũ diẽ ſtatuẽ.ſiue eni eq̃ ſiue iniq̃ ⁊c̃.ut.l.diẽ.S.
ſtari de arbi.ergo ei expᷣſſio aliqd opat᷑ut.l.talis ſcriptura.j.
e.⁊.S.dixi. No ob.S.meuie.qꝛ tpᷣs ſlud ĩerat tacite in ↄditio

ꝑſona apponit᷑ cõditio in legato nõ eſt cõditionale

cus. ar. d.l. ſi arrogatoꝛ.

ne fepꝛobata. Et eodẽ mõ repꝛobatſi rnal ed in. q.nfa ex
.1

pꝛeſſe ⁊ tacite erat licitũ. Mõ ob.glo.S.ſiqs pdẽnat.qꝛloqui
tur in iudice ꝗ hʒ neceſſe illud tp̃s ſtatuẽ ſʒ arbit᷑ hoc facit uo/

lũtarie vñ ibi leſt ex neceſſitate. Scðo facit ad aliã.q.illa dẽ iu

ſta hẽditas q̃ obuenit ab ĩte.ut.l.iij.S.de illo ꝓ ſoc.pone ergo

wꝙfacta eſt ſocietas ſiqᷓ iuſta hẽditas obuenerit ſit coĩs.ↄtigit
ꝙ üle cui ſuccedeba ab ĩite.me iſtituit an talis hẽditas coĩcabi

tur.ꝗqdã ꝙ ſic in legitima qᷓ debebatr᷑ ex neceſſitate in alia vo ſe
.tra imo q; tota coĩcabit qꝛ ta⸗
cite tota debebaĩ ex pᷣſũpta uolũtate deſfũcti ut.l.oſiciunt᷑i pn
ci.S.ti.j.ergo ſi expmi nil opat᷑ qꝛ iter tacitũ ⁊ expᷣſſũ nõ ẽ diſ

ſerẽtia ut.l. cũ qd ſi cer. pe.qð puto uerũ ut patebit ex diſtictio
ne qu ſtati dabo. ANt de iſta mã liꝗat dic bꝛeuiter ꝙ qñ exp/

mit ulud qð tacite ĩeſt aut per modũ cõditionis aut per modũ
diſpõnis. Pꝛimo caſu aut expmit᷑ per eũ modũ per quẽ taci⸗
te ĩeſt ⁊ nil oꝑatut hac.l.cũ ſilibꝰ.Nico aũt tacite ĩeſſe qñ diſ-

poſcio nõ põt ſoꝛtiri effectũ aliter q; ex diſpõne illa etiã ſi aliũ

de poſſet ſoꝛtiri effectũ nõ tñ ex diſpõne teſtõꝛis uel alter dil⸗
ponẽtis ut ſupꝛa ꝓbatũ ẽ.ſi vo expmũ per aliũ modũ tũc ope
rat᷑ ut.j.e.l.ſi ita legat.S.illi ſi uolet.⁊.l.iij.S.ſiliꝰ.de li.⁊ poſt.
Scdo caſu qũ ieſt tacite per modũ diſpõnis. aut ĩeſt tacite ex
neceſſitate ↄtra uolũtatẽ expmẽtis.aut pᷣter uolũtatẽ. aut fm
uolũtatẽ lʒ tacitã.pmo caſu ſi expmat᷑ nil opat᷑ in pᷣiudiciũ ei ĩ
cui fauoꝛẽ tacite ierat ut.l.ſi arrogatoꝛ de adop.ſʒ in eiꝰ ſauo

rẽ ſic ut.l.titia ad.l.ſal.ſic põt ĩtelligi...iij.S.ſiqs cõdẽnat de
re iud. Scdo caſu qñ ĩeſt tacite pᷣter uolũtatẽ tũc opat᷑ ut amo

doillud tacitũ ceſſet ut.l.talis ſcriptura.j.e.⁊ qð dixi.S.in.q.
arxbitri. Tertio caſu talis expſſio ni oꝑat ut.l.cũ qd ſi cer.pe.
⁊.l.que dubitationis de reg.iur.⁊ qð dixi.õ.in.q.de heredita
te legitima.pᷣdicta uera niſi expmat᷑ per aliũ modũ q; tacite in
ſit ut ſupꝛa pꝛobatũ eſt.

Aaquis in fundi uocabulo.

8A noĩs ꝓpꝛij nõ vitiat legatũ.ſec ſi erraret ĩ coꝛ

poꝛe uel in noĩe appellatiuo.h.d.¶ Op.qꝙ erroꝛ noĩs appel/
latiui nõ vitiat ut.l.libꝛoꝝ.S.qð tñ.j.ti.i. Rũdeo tibi pꝛopter
multã ꝓximitatẽ quã hẽbat vnũ appellatiuũ cũ alio nõ nocet
ut ſigs putauerit libꝛos otineri appellatiõe chartarũ. ¶ Op.
j. de ſupel. le.l.labeo.S:nec mirũ.So.noĩa appellatiua ſũt im
mutabilia ab vno hoie ſʒ a coĩ uſu pñt mutari ut ibi nõ.⁊.d.l
libꝛoꝝ.¶ Quero q̃liter ꝓbabit ꝙ errauerit ĩ noĩe ꝓpꝛio.Re
ſpõdeo ut qꝛ ſines poſuit uel aliquã demõſtrationem q dixit
oliuetũ q̃ ↄgruũt alteri fũdo teſtõꝛis qui nõ hẽbat illud nomẽ

vigde glo. Ex qua ſingulariter nõ ꝙ ſi cõſinia cõcoꝛdãt uel qli
tas fũdi cũ re dẽ qua agit ulud magis ĩſpicimꝰ q; uocabulũ lo

ci ſeu fũdi.hoc declaro plene in.l.demõſtratio.j.de ↄdi.⁊ de.
¶ Scðo q̃ro quõ ꝓbabit ꝙ errauerit in coꝛpoꝛe.Rñdeo ſi te
ſtatoꝛ añ factũ teſtm cõſerẽs cũ alieb dixit ꝙ uolebat ⁊ iten/
debat legare ſi poſtea in teſtõ aliud ponit ꝓbat᷑ ꝙ errauit ĩ coꝛ
poꝛe ex pcedẽtibꝰvbis dictis.hoc ſẽtit glo.hic dũ dixit ꝙ intẽ

HD debat ⁊c.ꝓbaĩ̃.S.de hẽ.iſti.l.qtiẽs..j.⁊.S.ij.¶ Quero ſinõ
ualet legatũ rei noĩate ꝓpter erroꝛẽ in coꝛpoꝛe an ualeat lega

tũ ei rei quã legare ĩtẽdebat.Gl.diẽ ꝙ nõ ⁊ bñ. ¶ Qũo utrũ
erroꝛ noĩs ꝓpꝛij vitiet alios act iter viuos uel in ulti.uolũtate
Glo.hic ex ↄcoꝛdãtijs q̃s allegat ponit ꝙ nõ.nõ enĩ vitiat ſti
pulationẽ ut.l.ſi in noĩe de v.ob.nec hẽdis ĩſtitutioneʒ ut.l.ſi⸗/
gs in noĩe. C. de teſt.nec iudiciũ ut.l.põp.ſcribit ſi frumẽtũ.
pe.ð.de rei uẽdi.¶ Quero qd ſi ↄſtet de uolũtate teſtõꝛis ꝙ

in noie appellatiuo errauit. Glo. hic videt᷑ ſibidicẽ. vide eam

ut declares glo.dic.aut ↄſtat teſtõꝛẽ erraſſe in noĩe appellati/
no tacite ꝓpt aliq̃ ĩditia. puta qꝛ añ dixit ſe aliqd uelle legare.
⁊ tũc nihuũominꝰ legatũ vitiat᷑ ut in pn.glo.ita loqtur iſte tex.
rõ qꝛ noĩa appellatiua ſũt ita coĩa ꝙ lex nõ pᷣſumit aliquem er
raſſe in hoc ex aliqbiditijs.ſicuti eni ſtultũ eſt errare in nomi
ne ſuomet ꝓpꝛio.ut.l.fi.C. de hẽ.ĩſti.ita quodãmõ in noĩe ap
pellatiuo.fallit ꝓpter multã cõſoꝛmitatẽ noĩum.ut.d.l.libꝛoꝝ
V. ꝙ tñ. ſ.ti.ij. fallit ſi ex coĩ uſu aliter appellaret᷑ ut.l.labeo.v.
nec mirũ de ſupel.le.ſi vo ↄſtat expᷣſſe teſtõꝛeʒ uoluiſſe noĩare
equũ ꝓ mulo tũc legatũ ualeret.ita loqtur ſcdᷣa pars glo.ideʒ
ſi eẽt res pñs ⁊ eã teſtõꝛ digito demõſtraret ſub alio tñ noĩe ap

pellatiuo ut ſi diceret hũc equũ tibilego cũ eẽt bos.ut.l.q itri/
ſecꝰ.⁊ ibi nõ.de uer.ob. ¶ Quero ꝗd vult dicẽ tex.rerũ uoca

bula ſũt ĩmutabilia hoĩum mutabilia. Rñdeo qdã uocabula
rerũ appellat ea qᷓres hñt eo ꝙ res ex coĩ appellatione gene⸗
ris ſic noĩant. noĩa hoĩuʒ dicunĩ ea qͥ ab hoibꝰ ĩ poſita dicunt
ſingularit᷑ cer᷑ reb nõ generi.hecẽ bona expoſitio.Alijexpo

nũüt uocabula hoĩum hpoc ẽ uocabula qb hoĩes nũcupanł ut
luti titi ⁊ ſilia.qð lʒ ſit uerũ inſe tñ nõ ↄgruit huic.l.qð pʒ 5
4

Belegaß p.

pn. buũ.l. dũ dicit de nolb ppꝛijs appoſitis feb ab holbus.

¶Quero q eſt rõ dꝛie ĩter noia ꝓpꝛia ⁊ appellatiua. Dicut
in glo. ¶ Quero qd ſi erret in nomib adiectiuis.ut appello
quẽ albũ cũ eẽt niger. Olo.dicit idẽ qð in ꝓpꝛijs ⁊ bñ. Cex.

videt᷑ in.l.pe.j.de re.du.alia circa hãc mãm dic ut in.l.demõ

ſtratio de cõdi.⁊ de. iünihutini aleſoch ree
Biquis heredes. ααοQοοραv
it actũ pmi bi ita diſtribuit actũ ſcdi vbi.h.d.¶ Op.de.l.ꝗ
filiab. . .j. e. So. ibi diſtributiuũ act/ pmi vbi attribuit cuii
bet ĩſolidũ.dixit enĩ ſiqᷓ nilia mihi naſcet ⁊ natiuitas cuiuſlibet
F ſolidũ iõ actũ ſcdði vbi attribuit cuilibet iſolidũ.hic ſecus.
Erui electione. In ultimis uolũtatibꝰ

nõ poſſumꝰ in electiõi

H bus nariare.h.d. ¶ Op.j. de op.ie.l.ij. So. ſi electio

nõ ualuit põt eligẽ iterũ ut ibi hic vo ualuit. QAuot aũt reqrã

tur ad hoc nt electio ualeat.Gl.ponit.v.uel.vj.quã vide ⁊ nõ

⁊ declarat᷑ ſic.in electione reqrit pmo cauſa ualida ex 4 alicui
deſerat ius deligẽdi. ⁊ ꝓpter hoc reqrũ pᷣ ꝙ hẽditas ſit adita

ut glo. dicit. als teſtm̃ no ẽ ualidũ.ſcðo reqrũ ꝙ ꝑſona eligẽs

ſit habilis ⁊ idonea ad eligẽdũ iõ reqrit ꝙ; ſit maioꝛ ⁊ ſui iuris
als in eo nõ cadit ꝑfecta deliberatio ⁊ electio.ut.l.pupillus.S
de acg.hẽ. Tertio reqrii deliberatio.cũ eni electio hic ſit acce
tare vnã rẽ magis ꝙ; aliã hoc nõ poſſes facẽ niſi circa oẽs il/
as res deliberes ⁊ iõ reqrit ꝙ oẽs ille res exhibeant. Auar⸗/
to reqrit᷑ ꝙ eligat vna ex reb iĩ q̃s cadit deliberatio.iõ ſi elige

ret᷑ res q̃ nõẽ teſtõꝛis nõ ualet ut dic gl. Auito reqꝗrit actꝰ ele

ctionis ⁊ iõ glo.dicit opʒ ꝙ dica eligo nõ uolo eligẽ qꝛ illud v

bũ uolo eligẽ ẽ ſuſpẽſiuũ. ut.l.ſi ſtipulat de yb. ob. iõ dicit lex
ꝙ electio nõ põt ſieri ſub cõditione. ut.l.actꝰ de re.iu.rõ qꝛ cõ

ditio ſuſpẽdit actũ ⁊ electio reꝗrit actũ deliberatũ ⁊ licitũ ut ſu/
pꝛa vidiſtis.hoc aũt qð dixide vᷣbo nolo eligẽ ſtatĩ examiabo
p. de v. ob. l. eũ g. 5. f. Glo. nõ ſoluit. So. dic aliud in
ctib ubi poſt electionẽ licet uariare.aliud in nltimis nolũtati

bus ut h.rõ qʒ in ultimis nolũtatib electio trahit ſecũ execu⸗/
tionẽ. nã ſtati cũ elegeris efficieris dñs illiꝰ reiut.l.apud aufi/

diuʒ de op.le.nõ.in.l.huiuſmodi.S.ſtichum.j.e.ut ibi dicam.

¶ Quero utrũ hoc ſit uerũ q dico uolo eligẽ ꝙ nõ ſit electio

Se hoc ĩterrogaui plures magros ⁊ bachalarios in theolo/
gia. Et ʒ iſtã gl. faciebdt talẽ rõnẽ.ſi agẽs ẽ liberũ ⁊ nõ ĩpedi⸗
tũ.⁊ patiẽs ẽ diſpoſitũ ſi vult agẽ imediate agit.hoc in phᷣia ẽ
notũ. ꝓbatin.l.paulus rñdit ꝑ pcuratoꝛẽ dẽ acq.hẽ. c.l.lam
dubitari in ſi.de hẽ.ĩſti.in qbꝰ.ll.ꝓbat ꝙ ſtati ꝙ uolo eẽ hẽs
ſtati ſũ hẽs.ita h̊ cũ uolo eligẽ ſtati ſeqtur electio cũ nullũ ĩpe/
dimẽtũ ſit ⁊ uolũtas ſit libera. So.ut ex dictis eoꝝ potui cõ/

echedere dicebãt ſic.aut tu aſſumis electionẽ ꝓ toto hoc.ſ.de

iberare recte ⁊ rẽ acceptare ⁊ tũc uerũ dicit gl.ſi dico uolo eli

gere illã rẽ nõ ſeqtur ergo eligo.q;ꝛ uolũtas mea nõ ẽ libera ad

oc cũ nõ deliberaueri adbuc ⁊ ula uerba uolo eligẽ hac rẽ in
telligunt.i.pmmemotfert in hãc rẽ nõ tũ deliberate.ſi tu in
telligeres electionẽ ꝓ ultimo actu acceptatiõis ſi pceſſit decla
ratio.tũc gl.nõ diceret uerũ.q ſtatĩ cũ nolo eligẽ eligo cũ nul⸗
lũ ĩpedimẽtũ ſit. ⁊ hoc puto eẽ uerũ qꝛ ſi dat eẽt tibit᷑minꝰ ad
deliberãdũ qd uelles eligẽ ⁊ tu rũderes ꝑ hec uerba nolo elige
re hãc rẽ tũc electionẽ ĩduceret.tex.ẽ in ſili in.l.ſʒ ſi alio.ij.rñſo
j. ad tre.⁊.l.oẽs q.e.ti.dixi hoc als in.il.ſigs ſuꝰ de iure delibᷣ.
idẽ ſi ad ĩterrogationẽ altericuiintereſt rideres uolo eligere
hãc rẽ ĩduceret᷑ electio.rõ q; rñſio ꝗᷓ ſit alteri dʒ ĩtelligi certa ut
ſic ille certᷣ remaneat.ita nõ.in.l.ĩ emẽtis.C. de ↄhẽ.emp.ſʒ ſi
iſta uerba eẽnt ſimplicit᷑ ꝓlata nõ ad ĩterrogationẽ alteri nec
dato termino ad deliberãdũ tũc iſta gl.pcederet ⁊ ĩtelligerei
nt pᷣ mõ dixi.facit ad pdicta qð dixi uobis in.l.gerit de acq.
hẽ.in.q.illa.qd ſi dicã uolo adire. Itẽ hãc gl.facit.l.paphi

act' pẽdete in ſuturũ ut in ultima uolũtate tũcĩducit diſpoſi

tionẽ. ut ſi dico uolo relinq̃re ut.d.S.ꝓpoſitũ.cũ enĩ nã ultime

uolũtatis ſit pẽdẽ uſq; ad moꝛtẽ. ut.l.iiij.de adi.le.⁊.l.ↄſiciun
tur. S. fi. S. ti. j. merito iſta uerba uolo relinq̃re lʒ hẽant quãd
depẽdẽtiã cõueniũt illi actui.qũq; ẽ aligs act' ꝗ dʒ expediriĩ
cõtinẽti ⁊ de illiꝰ nã nõ dʒ pẽdẽ tũc diſtigue ut dixi ſupꝛa.aut
illa uerba fuerũt ꝓlata ad partis ĩterrogationẽ uel als delibe
rate uel ĩideliberate ut dixtſupꝛa.qũq; act depẽdet ex uolũta
te ꝓferẽtis ⁊ alteri ut in ↄctibꝰ.exẽplũ in emptione.ſi dicã uo
lo emẽ tũc aut ꝓfert ab vno tm̃ ⁊ nõ ſufficit.aut ab ambobus

⁊ tũc aut ꝑ uerba pñtis tpꝑis aut futuri.ut nõ.in.d.l.in emẽtis

¶ Vltimo Hi.ĩducit hũc.S.in argumẽtũ ad.q.de eo cuida/

ta eſt electio ſeu poteſtas eligẽdi ptãtẽ ſi eius electio nõ ualet.

an poterit eligere ſcdo.qð habetis plene ex his que dixi in.l.
ij.j.de op.le.

Eep. COp. de. l. in tin. §. vniuerſitatis. S. de re.
di. c. S. coĩ diui.l.ſabinus.⁊.l.ſed ſi hac lege. F. qmanumittit.
S.dein ius uo.Gl.ſoluit iſtud bꝛocardum duob modis.pᷣ qð
cõe ẽ meũ ẽ ubi repit᷑ expᷣſſi.in dubio ſecꝰ.ita nõ.i.lii.de odi.ĩ᷑
ſti. alibi dicit qð cõe ẽ meũ ẽ ſicte nõ uereut nõ.i.d.l.id qð nrʒ
de re.iur. dicit Di.alit᷑ ⁊ i.c.ĩ re coĩ de reg.iur.li.vj.nõ tamẽ

plene. Dic ergo aut ẽ aliqd cõe plurib ut vniuerſis.⁊ qð cöoe

ẽ meũ nõ ẽ ut.i.. tm̃.S.vmiuerſitat᷑ de rerũ diui.x.l.ſj ſi hac.S.
ꝗ manumittit de ĩ ius uo.cũ ſi.ant ẽ cõe plurib ut ſingulis.tc
