bat eligere dicẽj ad eũ eẽ ius eligẽdi deuolutũ per ↄſtitutionẽ
dixi ꝙ ille potat eligẽ non ep̃us.nã de iure cõi ꝗ hʒ ius eligen
dqi circa perſonas poteſt eligere.⁊ ſi ſuit in moꝛa poteſt eã pur
gare donec petatur legatũ ut hic: Et intelligo peti ꝑ lisj cõtel.

Pe legaj ſcðo.

nt.l. ampli. j. rẽ ra. ha. de iure ergo cõi ille cui fuit cõmiſſa ele/
ctio nõ excludit. Itẽ nec ex foꝛma ↄſtitutiõis excludit.qꝛ con
ſtitutio dicit ꝙ executoꝛes debeãt exeqꝗ ifra annũ.ſʒ iſte nõ eſt
executoꝛ ut oñdã ergo ⁊c̃.qð ꝓbo itereũ q declarat ⁊ ĩter exe
cutoꝛeʒ longa ẽ dꝛia qð pʒ.q iudex dã ille q declarat ⁊ ſniat.
Executoꝛ vo dẽ ille q hʒ nudũ miniſteriũ facti. ut.l.executoꝛẽ
C. de exec. rei indi. Iſte ergo nõ dẽ executoꝛ.nõ eni ipᷣe hʒ ſol
uere de ſacto. Officiũ ergo exequẽdi traſſerat᷑ ad ep̃m ꝑ ↄſti/
tutionẽ illã nõ ius eligẽdi. ¶ Aenio ad v. videt eni.qᷓro qð ſit
illud modicũ. Glo.dicit ꝙ ẽ arbitrio iudicis.q; nõ põt expꝛi/
mi. nt. l.. S. itẽ ſiita. j. ad.l.fal. Heinde ſubdit gl. hoc aũt con
tin git cũ ẽ in moꝛa eligẽdi uel eligit idignũ qð nõ.ſicut.S.dixi
qñ eligit ĩdignũ ſine aliquo ĩteruallo iure eligẽdi puat᷑. ¶ Ve⸗/
nio ad v.nin foꝛte.hic dicit ꝙ infra illð modicũ tp̃s qð dat ad
eligẽdũ tale legatũ ẽ ↄditiõale. iſti.e.S.ſicui.⁊.C. coia de le.
l. f..ĩ pn. ?. S. ſ ⁊ ſigs. So.illð loquit᷑ qñ electio conſiſtit circa
res.hic q circa ꝑſonas qð nõ. =èð
tamẽ Pꝛo huũ.l. declaratione qᷓro de.q.
*quã ponit glo.ꝗ ĩcipit ex ſuꝑſtitibus
an vn petẽs afferat alijs legatarijs ius. Nidet᷑ ꝙ ſic.
ut. I.ex duob de duo. reis. ⁊.l.ſi titio aut ſeio.S.e. In ↄꝛiuz vi
det᷑iſte tex. q; oẽs uocant᷑ ſimul nõ gꝗlibet ĩſolidũ. Dlo.hic nõ
bñ declarat. Niſtigue ſic qñq; relinqtur plurib alternatiue.
ita at plures rei credẽdi.⁊ tũc ille ꝗ pmo petit appꝛopꝛiat
ſibi legatũ in. d.l.ſi titio.⁊ ibi nõ.S.e.Qñq; relinqui: incerto
de cert data alicui electiõe.⁊ tũc poſt moꝛà eligentis debeĩ oĩ
b nõ ĩſolidũ ſʒ eq̃lit᷑ut hic ⁊.l.cũ pꝛ.S.rogo.j.e.⁊.l.ſigs titio
§. fi. S. e. tũc ſi vnus petat alij negligãt.ile qᷓ petit appꝛopat ſi⸗
bilegatũ. Si vo vn petit ⁊ alij nõ negligũt.tẽ petẽs alij lega
tarijs nõ pᷣindicat.ſʒ ſoli hẽdi ut ĩpediat eũ de cetero purgare
moꝛ ut hic.ita tʒ glo.j.e.l.vnũ ex familia..ſi duos in gl.ſuꝑ
vbo petẽt.⁊ hoc tʒ Me.⁊ Hi.ex hoc pʒ ꝙ ꝑ moꝛã hẽdũ non
dicũ facta executio ut in oẽs trãſeat dñiũ.n ſi hoc eẽt negligẽ
do petere nõ p̃iudicaret eis.⁊ q; vn petẽdo pᷣiudicat alijs ne/
gligẽtibiõ fuit facta iſta lex ſi tñ.q̃ ponit pꝛacticã que ẽ talis
vn ex legatarijs uenit ad petẽdũ ⁊ petit totũ cũ nõ poſſit totũ
etere niſi alijs negligẽtibus quomõ hoc ꝓbat᷑. Rñdet iuriſcõ
ſultꝰcauſa cognita hoc ſtatuẽdũ ẽ faciẽdo diſcuſſionẽ de hoc
ſtatuẽdo tpᷣs ifra qð ueniat ⁊ exploꝛando an ſint petituri .8
nõ młtũ.ſicuti enĩ fit diſcuſſio bonoꝛũ ut videat an aliꝗs ſit ſol
uẽdo ita dʒ ſieri diſcuſſio ꝑſonaruʒ an aliqꝗs reꝑiat. facit.l. ait
ptoꝛ..ſi.S.ex q.cau.ma.Etex hoc cũ de iure cõi dicat᷑.ꝙ tẽ
Pars dʒ citari ad domũ qñ nõ reperil in ꝑſona.ut.l.j.S.j.S.de
i. ag. eſt cõſili ꝙ nũcius dicat in relatione ꝙ eũ ꝑquiſiuit dili
gent. ⁊ qꝛ eũ iuenire nõ botut iõ citauit ad domũ n ki⸗
D eres nõ põt retinẽ uſuſfructũ in
i cuius. re legatnahlen ſibi debitum. h. d.
coꝛdat.].e. l. cũ lins . dñs. ⁊ ibi plene videbid.
Tillud: Legatũ altnatiue ſub diuerſis ↄditio
r enib relictũ ẽ vnũ reſpectu vnius ſolu/
tiõis.h.d. Op.S.e.l.ſiqs ſeruũ.s.ſiquis ita.Sol.
ut ibi dixi ⁊ in.l.ſi ex toto. .ſi.de le.j. Prudegiuz pional
5 ꝛiuilegiuʒ pſonale
Am P atronus. n trãſit ncl Regeb.
L Iſtã mãm Di.tractat in.c.puilegiũ pſonale ex de
reg.iur.li.vj.dixii.l.q; ꝑpſonale.s.ſo.ma.¶ Altio Ni.ĩducit
iſtã.l.ad.q.utrũ ſubſtitutio pupillaris euaneſcit iſtituto moꝛi
ente in vita teſtõꝛis.De q̃ dixi in.l.lex coꝛnelia de vul.⁊ ꝑpu.⁊
facit ad.q.quã dicã in.Ala:F.Reo. Hõ
. Legata caduca remanẽt apð hẽdẽ cũ

c ◻1 HMNonere ſuo qo nõ. COQp. ꝙ hoc itrodu/
ectũ ſit ſolũ ꝑ Juſtinianũ. ut.l.j. S. in pmo. C. de cadu.
tol. dicit glo. Juſtinian hic ĩuenit ⁊ nullus alius ĩperatoꝛ.tu

dic ꝙ legata caduca uel q̃ſ redibt ad hẽdẽ cũ onere ſuo etiã
fm iſta tpa nt hic. fac.l.ſi duob.S.j.⁊.l.ciuitatib.S.luti.ẽ.
ti. j.ſed poſtea facta fuit lex papia. de ſit mẽtio ĩ.l.j.S.cũ igi/
tur. C. de cadu. tol. que ſtatuit legata illa deuolui ad ſiſcuʒ qðᷣ
poſtea Juſtinian reuocauit in. d.S.cũ igii. ¶ Op. de.l.titia
de annu. lega. So. ut ibi. qꝛ ibi legatũ ĩcipit ualere in perſona

ſa oꝛtio cohẽdũ deficiẽj accreſcit
0 Qui alicuius. onere illi noĩati adiũcto.h.d.
. e ex ſi· ꝙ ius accreſcẽdi ĩductũ ẽ per.l.xij.tabu.
¶ Op. poꝛtio cohẽdu accreſcit cũ onere.ut.l.titio.S. iul.j.e.⁊
de his qᷣ in teſta. delẽ.l. ij. Gl. dicit ꝙ bic loqui in ꝓnõſcripto.
ↄꝛia loquũtur in caduco uel qᷓſ. Sʒ certe etiã ꝓnõſcriptũ ĩhẽ
ditate accreſcit cũ arlid ita defũct. C. de cadu. tol. ⁊
v.ii.j.ſi duob. . j. Añ alij ſoluũt ꝙ accreſcit cũ onẽ.q; adiũ⸗

ctio ẽ facta noĩb appellatiuis ut in Sꝛijs.ſecꝰſi noĩbꝰ ꝓpꝛijs ut

hic ⁊ iſta ẽ uera.Cõtra hoc tñ facit. S.ti.j.l.ſi duobꝰ.S.j.⁊.l.ci.
nitatib. S. luti. e.ti. So. ibi legauit noĩati ab oib hẽdib ic
noĩauit ſolũ eũ cui poꝛtio deſicit.iſta ẽ uera opi.lʒ 1 vaerlee.
boc dixiĩ.d.l.ſi duobꝰ.S.j.dicã in.l.q ↄditio de ↄdi.⁊ de.

44 Aidam in teſtamento. Cegã

d viã reficiẽdãualet.h.d.¶ Op. de.l.cũ poſt.S. ge⸗
ner. ð. de iure do. Dicit glo. ſpale ẽ hic in refectiõe vie. Sile iĩ
alimeni fauoꝛe alimẽtoꝝ. ut.l.ſicui de ãnu.le. Itẽ fauoꝛe doiʒ
ut. d. F. gener. iſta eſt uera ſolo lʒ Ci.alit᷑ dicat in.l.j. C.de do⸗
tis ꝓ:nilli.quã opi.repꝛobaui in.l.j.S.ſo.ma.
Iquis Si deſicit ſideicõmiſſum legatio nõ re
— Hmanet apud nudũ miniſtrũ.hoc dicit.
¶¶ Op.de.l.ſiqs eũ de ↄdi.⁊ de.q directo ẽ õ iſtaʒ.l.

So. glo. ꝙ hic relinqbat ut miniſtro ibiut legatario.⁊ ſũma/

ui tibi ſʒ iſtã ſolutionẽ hãc.l.quã ſo.tenẽt doc.tñ nõ videt va.
qꝛ hec vᷣba diſpoſitiua ſuerũt collata in ipſũ tanq; in legatariũ
ergo nõ ẽ miniſter nudus.ut.l.ſiqs titio.S.e.⁊.l.ſulpiti de do
na.ĩter vi.⁊ ux.vñ DHi.hic dicit ꝙ hic fuit rogat ut manumit
teret ⁊ ĩcõtinenti ĩ ↄꝛio ut manumitteret ex iteruallo.⁊ hãctʒ
Ci..l..S. in pmo in pma ⁊ ſca.q.C. de cadu.tol.qʒ adpucre

manet dubiũ.nã lʒ icontinenti debeat manumittere remanet

apð eũ iuſpzonatꝰ. vñ nõ ẽ nudus miſter ⁊ ſicremanet adhuc

rõ.l.ſigs eũ de ↄdi.⁊ de.nõ dico h̊ dicã.i.l.codicill.j.eo.

5 . Legata ſimplicia de⸗
) M nia nommna. ben ab dacn heredi/

tate. h. d. ¶ Op. de.l. j.ĩ fi. de ↄdi.⁊ de So. ibiĩerat
cõditio tacite.¶ Op. de.l.ſi tibi b. ci fuꝰ. j. ti. j. .l.quod
ſeruus.j.e. So. ab adita hereditate debent᷑ fructus ꝑcepti he
reditate iacẽte debẽt reſtitui legatariſss.

Eundus Pẽdẽte ↄditiõe legati põt res legata cum

HOefructibus reuocari a legatario. h. d.

Appellatione rerũ que ſũt in loco continen
(Cum ita. uguh dun nn Zolol
EE Mõ videi eẽ in loco qð dolo legata
EC Am ita.n illic illatũ eſt.h.d. ¶ Mõ iſta.l. õ

dñas quibus teſtõꝛ legat oĩa que bʒ in camera.nam

illata per eas ignoꝛãte teſtatoꝛe nõ ceduũt legato.

1 ariMoꝛte grauati nõ extigui
Un t TiO. mur fideicomiſſũ b. d. B

Mpeties. aes nõ tenet᷑ ad ſpẽʒ legatã niſi ꝓbetur

eã hꝛe uel dolo deſijſſe poſſidere.hoc dicit.
CNãõ ꝙ cõuẽt dicit rẽ nõ repiri bʒ fũdat ĩtẽtionẽ ſuã niſ
pꝛobet᷑ ↄꝛiũ. ¶ Op..locati.l.ſiqs domũ.S.iperatoꝛ. ⁊.S.de
edẽ.l.iqꝗs ex argẽtarijs. S. phibet. So. in illis ↄſtabat aliqñ
rẽ fuiſieẽ apð ↄuẽtũ.vñ ſi ipſe dicit rẽ pemptã dʒ ꝓbare.pic vo
nõ ↄſtabat aliqñ fuiſſe apð heredẽ. Mꝛobata qaũt amiſſiõe ꝗy
debeat pbare an amittẽs caſũ uel agẽs dolũ uel culpa illius ꝗ
amiſit. Oixi in. d.l.ſigs ex argẽtarijs.S.ꝓhibet de eden.

L JotAnii AZid relictũ familie pᷣ uocant᷑
¶ In fideicõmiſſo. ir poſt eos ꝗ Ptorimio⸗

res ſe ĩ gradu.h.d. ¶ p.hic dẽ ꝙ noĩatiuocant᷑ ⁊ ĩ pn.dicit
ꝙ fuit relictũ famulie ⁊ ſic nõ ſuerũt noĩati. Dicit glo. ꝙ relin⸗

gt hoc mõ relinquo ſamilie mee. ſ. Pe. ⁊ Jo. hec nõ eſt bona

poſitio.qꝛ tunc ſolus Pe. ⁊ Jo. admitterent᷑ ⁊ alij nõ.ut.lfi.
C. de v. ſig. Rõ qꝛ qñ pcedit Eener ſeculf enumeratio ſpẽrũ ꝑ
modũ taxationis tũc Fen geiirungi ad illas ſpẽs tm.ut.l.lega
ta ſupellectili.de ſupel. le. dico ergo ꝙ ibi fuit dictũ lego fami⸗
lie Me. ⁊ Jo.? ſic nõ fuerũt noĩati cauſa taxatiõis.dictio enĩ
et hʒ augere nõ reſtringere.ut.l.ea tñ.j.ti.ꝓxi.tñ uocabuntur
noĩati pmo q̃ſi plus dilecti qð pᷣumit ex eo ꝙ teſtõꝛ eos ſingu
larit᷑ noĩauit.ſicut in euãgelio dicite diſcipulis ſuis ⁊ petro.⁊
C. de ſerni,. ⁊ aqua ĩ rubꝛica. facit.:.de iniurijs.l.itẽ ap labeo
nẽ. S. hoc edictuũ. Quero dẽ hic poſt noĩatos admittuntur
alij ꝗ ſũt codẽ noĩe. quõ hic ĩtelligat. Quidã dicũt ꝙ debẽt eẽ
de eo oꝛdie ⁊ de eo gradu quo erãt noĩatilʒ alij eẽnt ꝓximio/
res.qð glo.repꝛobat ĩmo poſt noĩatos uocant᷑ ꝓximioꝛes.ut
. ñ. C. de v. ſig. . l. peto.5. fre. j. e.⁊ de ſuc. edic.l.jS. qbc h
tex. dĩ ex noie nõ ex oꝛdie. ¶ Quero utrũ cognatiueniat ad
illð legatũ. Gl. ꝙ ſic ſpalit᷑ hodie.qꝛ exeq̃tiſũt cognati ⁊ agna
ti. C Mõ ex glo. ꝙ appellatiõe familie ↄtineni cognati. ſz cer
te 'm iſta tpa tex. in 2:lũ eſt in.l. pnũciatio.?.l. appellatiõe ſa
millie de v. ſig. ubi ↄtient ſolũ g agnati ſũt. An vo hodie ↄtine
ant᷑ cognati. Peln.C.de d.i vide tenẽ iſtã gl.ſtarẽ ĩ hoc
cõi uſui loquẽdi. Appellatio enĩ familie diuerſimode accipiĩᷣ
ut dixiin. .j. in pn. e. ad ſyll. In iſtis nfis partib appellatiõe
famie nõ ↄtineni cognati. Nec ob. ꝙ ſũt exeq̃ti agnas. ui
uerũ e

!

—

Utia. Auieſtꝗ hibit ut te

uerũ ẽ q ad ſucceſſionẽ ab iteſtato. Op. gi.de.l1.ſi cognaßz.
de re.du. Nicit glo.ibi uocabantur oẽs hic oꝛdine ſucceſſiuo
qð Di.repꝛobat per.l.peto.i.fre.j.e. Vñ dicit ipſe ꝙ iſta de
bet itelligi Fʒ illã nt ĩtelligat᷑ tẽpoꝛe moꝛſ.ſ.⁊ teſtamẽti. Pe.
dicit alit in.d.l.ſ.C.de v.ſig.dixi mroelg eanes⸗ .
S- . Non tenet ꝗ ad legatũ ex ꝑſona
Gatoꝛu. die ne oin do bo⸗ dicit.
Auerit utrũ hypothecaria poſſint ↄueniri cohere
des p partib alioꝝ. Certe qð hicdẽ in ꝑſonali idẽ in hypothe
cearia.ut.l.j.in ſi.C. cõia de le.Et facit.l.iſta ð ↄſuetudinẽ ciui
ta per qu ſi vn ruſticönõ ẽ ſoluẽdo exigit ex alio.ꝓ hoc.C.
ut nul.ex vica.ꝓ alie.delic.exiga.li.xj.l.j.⁊ ibi dixi.

—2.

Mui plu es. Qauſula gnãlis reſtringit ad ſpeci/

„* EDeſiata tm̃ ſi plura fuerũt.h.d. Cõtra
iſtã.l.videt᷑ tex.j.e.l.meuius.S.eũ.So.ut ibi.¶ Op.j.l.pxi.
5S. pe. So.ibi fuit caſus econtra.qꝛ p reliqtĩ genere poſtea ab
Vno in ſpe. Glo.aſſignat ar. de.i:.ſi cũ fudus de v.ſig. Dicit
Di.ꝙ hic pcedẽtia. declart ⁊ limitãt ſequẽtia. ibi ſequẽtia de
cdarat ⁊ limitãt pᷣcedẽtia ⁊ ſic nõ ẽ j. Itẽ h̊ nõ dẽ ꝙ oẽs dãna
uerit ĩ codicill.ſʒ ꝙ ſcripſerit codicillos ad oẽs. Hi.nõ.iſtã.l.

— Verba enüciatiua de futuro
C Itia autem. iert ꝓpter aliud uel enũcia
tiua de p̃terito ſine exp̃ſſione rei diſpoſitionẽ nõ ĩdu/
cñt. . d. ¶Op. i pn. dixit tex. ꝙ, dixit teſtatoꝛ ſe legaturũ. po
ſtea dicit tex. ꝙ dicit ſe legaſſe. So. expone legaſſe.i.legaturũ
eſſe. Ael dic ⁊ melius ꝙ luriſcõſult arguit dicta vᷣ̈ba enun/
ciatiua de futuro diſpõnẽ nõ iducũt.qꝛ etiã ſi eẽnt vba enũcia
tiua de pꝛeterito ſine expꝛeſſiõe rei diſpoſitionem nõ ĩducunt.
Op.j.ti.j.l.paphilo in pn. So.ibi fuerũt vba enunciatiug
emiſſa pncipalit ꝓpr ſe. hic pe alið. ¶ Op.qꝙ icertitudo nõ
vitiet legatũ. ut.l.qdã.S. e. Glo.ſoluit ꝙ ibi ſpale. ¶ Op. de
lI.ex hac ſcriptura de dona. So.ut ibi dixi.

(Zuti us. Verba teſtoꝛis ex ppꝛiã ſigniñcationẽ vboxꝝ

itelligunt᷑ nt legatũ nõ reddat᷑ iutile.hoc dicit.
¶ Quero q̃lit iſta vpᷣa debẽt ĩtelligi.Gl. dicit hñt gnq; ex/
oſitiões. duas malas ⁊ tres bonas.due male repꝛobani hic
tex. Pꝛima expoſitio eſt a ſeipſo.i.qtũ põt iure hẽditario.
iſta eſt mala hic.qꝛ fideicõmiſſu redderet iutile ut tex. diẽ. Sʒ
ubi nõ vitiaret iſta eẽt bona ut.j.dicã. Scda expoſitio eſt a ſe
ipſo.i.ut pᷣciũ ſoluat.iſta repꝛobat᷑ in i.. Alie expoſitiões ſũt
one a ſeipᷣo.i.nõ per mediã ꝑſonã ſilij uel fui. Ael a ſeipſo.i.

de manu alteri ſʒ ꝑ ſe directo qð nõ. Mer iſtũ.S.dixi ꝙ ſub

ſtitutio cõpẽdioſa facta ꝑ vᷣba cõia ĩfra tꝑa pubᷣtatis dʒ itelli⸗
Kpircr ex pᷣſũpta uolũtate defũcti q noani vba uüla ꝙ ſbᷣ
itutus poſſit bona accipe ſua ꝓpꝛia aucte ſeu uoluntate.hoc
enĩ ona directo nõ ꝑ ſideicõmiſſũ de manu alteri.vide gl.
Et ſic tãtũ ĩpoꝛtabit a ſe.i.iure hẽditario nec tũc vitiat inſtitu/
tionẽ ſʒ facit eã ualidioꝛẽ. Tertia expoſitio ẽ ut accipiat a ſe.i.
ſua aucte igrediat᷑ poſſeſſionẽ.¶ Nõ ergo ꝙ teſtatoꝛ põt da⸗
re libertatẽ in teſtõ igrediẽdi poſſeſſiõeʒ ſua auẽte ficut dicimꝰ
in õctibꝰ.ut.l.ceditoꝛes.C. de pig. ¶ Altimo ĩqucit iſte.S.
nalet libellus ſi dico peto talẽ villa.ſecꝰ ſi dicerẽ peto qð pdiſt,
des in tali villa ut in.c.cũ ad ſedẽ ex de reſti.ſpo.⁊ ibiꝑ Inn.
ſac̃.j.de oꝑ.no.nũ.l.de pupillo.sS.qui nũciat.⁊ ibi per Ja. de
are.⁊ ibi dixi ſac qð nõ.gl.i.l.rei npbella tiõe.la ſcða de v. ſig.
Aca u ur e ii ol Faicrt W ſd⸗
d. S.de pig.l.ſideiuſſoꝛ.S.pꝛ.⁊.l.ſi fũ/
n; perſdeksmiſtn br 5 n, oluit glo. aut ſuit pñs tali
actui quẽ poterat ĩpediredicẽdo.aut nõ.⁊ idẽ nõ.in.l.gaiu

3. de pig. ac. ꝑ.l.ſepe de re iudi. q dico in. d.l.ſi fundũ ꝑ fidei

cõmiſſu.⁊ examinabo in.l.q dotis.S.ſo.ma.

(B. aius ſeius. Aerba enũciatiua nõ iducũt diſpo

ſitionẽ ultra vboꝛũ ſignificationem
h.d. ¶Op.j. de adi. x de.l. c tale. . falſã. Glo. dicit g hic v/
ba enũciatiua fuerũt plata non expᷣſſa certa re uel qtitate.iõ

ri.j.de au.⁊ ar.le.Hoc nõ placet.qꝛ h nõ ſolũ fuerũt vba enũ/
ciatiua ſed diſpoſitiua.dixit enĩ inquietari nolo. Pꝛeterea lʒ
nõ expmere certã q;titatẽ uel rẽ diſpoſitionẽ vitiet quo ad ob
ligãdũ.nõ tñ quo ad liberãdũ ut.l. emptoꝛ. S. lutiꝰ. S. de pac.
T.l.? vno.S.j.de accepſ. AVñ Pi.dic ꝙ hec ſũt vba enũciati⸗/
ua egarlue ꝓlata que diſpoſitionẽ nõ iducũt qð nõ.ſi eẽt ue/
ru.Tñ hoc videtõ caſũ.l.rõnes.⁊ auẽ.qdð obtinet.C. de pba.
vñ Ja. de are. dicit ut Ci. refert in.l.vba.C. de tel. dic ꝙ bic ſt
vᷣba enũciatiua abnegatiua dñij qᷓ diſpoſitioneʒ nõ ĩducũt.ſʒ
in. l.rõnes.⁊ auc.qd obtinet.ſut vba enũciatiua negatiua alte
rius obligatiõis.certe vba enũciatiua qtũ ad iducendũ exce⸗/
ptionẽ videni eodeʒ mõ ſufficere in actiõe reali ſicut ĩ ꝑſonali.

—

C

Mri in mita Sipelegat ſilie qᷓ iuita dotẽ exegerit
¶ QNui innita. filia bz ↄtẽta alterutro niſi plus ſitĩ

nõ ĩducũt diſpoſitione.ut.s.e.l.in pn.Eodẽ mõ ſol.in.l.uxo⸗/⸗

Belegaß ſcdo.

ut.l. emptoꝛ in ſi. de rei uẽ. NPꝛeterea eodem mõ dẽ liberatio
ab actiõe reali ſicut ꝑſonali.ut.d.l.⁊ vno.de acceptil.So.er/
go ut ſoluit hic in alia glo.ſuꝑ vbo penes.ꝙ hec vba enũciati
ua ul diſpoſitiua nõ iducũt diſpoſitiõeʒ ultra ſigniſicatũ uoca/
buli.ſʒ ſigniſicatio huius vbi penes uxoꝛẽ mea nulla pecuniã
eſſe ⁊c.nõ includit trãſlatam poſſeſſionẽ uxoꝛis per virũ.ðut.j.
de v.ſig. l. penes.ita etia ſoluit glo.in.l.j.C.de fal.ca.adiec.le.
AQuero qd ſi uxoꝛ aliq̃s res viro amouerit ⁊ vir fuerit uſuʒ
his vbis an videat᷑ relinquere liberationẽ. Glo.ꝙ ſic ubi teſta
toꝛ ſciuerit niſi per hẽdẽ ꝓbet᷑ ↄꝛiũ.ſʒ certe ſi teſtõꝛ iurauit hẽs
nõ põt Ponegeent in auẽ.qð obtinet.C. de ꝓba. .
Si ea inõ ſtat per legatariũ videtur ipleta conditio
= Eehoc dicit. H

dote. b. d. Mõ tex. ibi cum nõ ſit ueriſimile vc. Op.ꝙ ma

ritꝰ ſit liberatꝰ per ſolonem ſactã pꝛi.ut.l.dotẽ.S.ſo.ma.So.

hic mulier hẽbit cauſã ↄdicẽdi.¶¶ Op.dẽ h utiq;nõ ignoꝛãs
ↄtra qꝛ ĩmo iqẽ ſiignoꝛas.ut.l.ij.in fi.S.ſo.ma. Sol.ſubaudi
maxime. ¶ Op. dicit ꝙ dʒ eẽ cõtẽta alterutro. Cõtra ĩmo

dʒ hẽre utrũq;...j.S.ſciẽdũ de reiux.ac.So.pꝛ hic expꝛeſſe le

gauit noĩe dotis. Ael dic aliud in pꝛe.aliud in viro legate.ut
õ. in.l. ſi cũ dotẽ. S.ſi pꝛ. S.ſo.ma.¶¶ Querit glo.an ſili poſ/
ſt repudiare legatũ ⁊ agere ꝓ dote. Dicit ꝙ ſic ⁊ bñ.

4 ius Diſpoſitio ſpalis derogat gnali. Itẽ vba ge/
4

neralia obſcura declarant᷑ ꝑ pᷣcẽdẽtia clara.

Lut

h. d. C Op. ꝙ ꝓpt gnãlẽ clauſulã oẽs teneant ad legata non

ſolũ titius.ut. S.ti.j.l.ſi tibi hõ.S.j.⁊.j.eo.l.meuius.S.euʒ qui.
So. ic pceſſit gnalis ⁊ ſecuta ẽ ſpalis ibi ecõtra.¶ Ad pdi
cta op.glo.cõtra ſcðʒ dictũ hui.S.de.l.ſi ſtipulat.j.de ſol.⁊
nõ ſo. Dicit Di.ꝙ ibi ſũt vba quoꝛũ ſigniſicatio põt aliqd cer
tũ inducẽ hᷣͥ nõ.qꝛ ſimplr dixit onera.ſicut eni ĩcertitudo red/
dit legatũ iutile. ut.i.cũ poſt. S. gener. S.de iure do.ita reddit
iutile onus.ar.l.cũ pꝛ.S.ſi.j.e.ʒ Di.

Litia. ſgerb⸗ diſpoſitiua ad quẽcũq; directa fideicõmiſ

titionẽ iducũt. Itẽ ꝗ uoluit res ad aliquẽ per
tinẽ ad tps poſt illð videt᷑ uelle ad ſuũ heredẽ redire.h.d. Nõ
qð dixi ĩ ſumario ⁊ videbið in.l.vnũ ex familia in ſi.x.l.peto.
in pn.j.e.¶ Quero utrũ marit ĩteri hẽat ꝓpꝛietateʒ.qꝛ dixit
ad vite uſufructũ.Glo.ex iſto tex.arguit pꝛo ⁊ ↄtra. Verita⸗
eſt ꝙ ĩteri hʒ pꝛopꝛietatẽ. Aliud eni eſt relinq̃re uſufructum.

aliud relinquere fũdũ ad uſufructũ ſic h. quo caſu legat dñiuʒ

de quo ꝑ Ci.in.l.ſi mulier. C.de iure do.⁊ ibi glo.tangit.⁊ gl.
in.l.donatiões.S.ſpẽs de do.dixi plenius in.l.libertos quojʒ
5§.j5.j.de ali.x ciba.le.¶QQuero quid ſi tẽpoꝛe quo vir decedit
hes inſtitut deceſſerit utrũ ſideicõmiſſũ debeathẽdi heredis.
Certe in pᷣ caſu qñ dixit erũt tua ⁊ ſilioꝝ tuoꝛũ.tũc debetñlijj
ſed in alio caſu qñ teſtõꝛ reliꝗt viro q;diu vixerit ⁊ nihil ultra
dixit videtuelle ꝙ reuertat ad hẽdẽ ſuũ nõ hito reſpectu ad ꝑ
ſonã ſʒ magis ad ius hẽditariũ.ut.l.ſiita.j.de ſta.li.⁊ iõ debe
bit̃ hẽdi hẽdis.fac.l.ĩ ãnalibꝰ.C.e.¶Querit Di.gd ſi teſtõꝛ
dixit reliquo uxoꝛẽ meã dñaʒ ⁊ uſufructuariã qd ipoꝛtãat iſta
uerba. Aidet᷑ ꝙ nõ ualeat.q; continẽt repugnatiaʒ.qꝛ nõ po
teſt eẽ ꝗs dñs ⁊ uſufructuari.ut.l.uti frui.S.ſi uſuf.pe.Di.di
cit ꝙ de iure mulier poteſt eligere uel ꝓpꝛietateʒ plenã uel uſu
fructũ tantũ.⁊ ſic dictio ut ponat᷑ pꝛo uel.ut.l.ſi titio füduʒ de
uſuf. le. ⁊ ideʒ tenet Ja. de are.in.l.ſi cũ exhibuiſſent.S.qð au
tẽ.j.de publi.⁊ nõ.per Ci.in.l.j.C.ſi ſcðo nup.mul.⁊ ibi glo.
dicit. ꝙ de cõſuetudine obtẽta in curia Bul. hʒ ſoluʒ alimẽta
liberis exñtibꝰ. ſecus ſi exneis inſtitutis.⁊ curia Bulgarij eſt
cõtrata q̃daʒ in ciuitate Bono.ubi ſtetit Bul.⁊ ad fugiẽda⸗
cõtẽtiones tꝑe ipᷣius· Bul.fuerũt ibi reducta q̃dã in ſcriptis q
fuerũt bono.obtẽta ⁊ de cõſuetudine appꝛobata.iter que hoc
ſuit ſcriptũ.que cõſuetudines ſeruant per oẽs partes italie in
gbus fuit h qð q̃liter debet itelligi patet ĩfra. ¶Quero quid
ſi dixerit teſtoꝛ relinquo dñaʒ ⁊ maſſariã ul dñaʒ ⁊ dñatriceʒ.
ꝗᷓro ꝗd impꝛotẽt iſta ꝓba. Rñdeo nõ ĩpoꝛtãt dñiuzʒ ſʒ quãdã
peminẽtià in domo ſic̃ erat pᷣeminẽs an moꝛtẽ viri dñi.ut.l.j.
rerũ a mota. ⁊.l.j.S.ſi vir. S.ad ſyll.⁊.l.ſi cũ exhibuiſſet.S.j.j.

de publica. ⁊ ibi Ja. de are. ⁊.l. ꝓnũciatio. S.j.j.de v. ſig.⁊ h

tʒ Spe.iti.ꝗ fi.ſintle.S.j.v.ꝗd ſi vir. ¶ Sʒ qro qꝗd ſi dixit re
linq uxoꝛẽ dnaʒ ⁊ uſufructuaãria ſilijs iſtitut. Micit glo. ꝙ dʒ
hꝛe alimẽta tm.ſed in exneis dicit ſecꝰ.Ad qð intelligẽdũ ſciẽ
dũ ẽ ꝙ hoc vbũ dñaʒ in hac diſpõne poſitũ nõ ĩpoꝛtat ꝙ vide
atur relictũ dñiuʒ bonoꝝ ſed pᷣeminẽtia quedã ut dictuʒ eſt.⁊
p colligit ex cõi uſu loquendi.q; hoĩes uxoꝛes appellat dñas
domus.ut.l.titia.S.qui marco.als eſt in.l.ꝗ marcoĩ pn.j.de
anu.lega ⁊ lex etia appellat eas dñaſ.ut.l.j.õ.rerũ amotarũ.
De en d

De legaß ſco

2Z.l.. S. ſt vir. ð.ad ſylł.hoc etia patet.qꝛ teſtõꝛ aliũ hẽdẽ iſtitu/
it. vñ nõ eſt ueriſimile ꝙ uoluerit uxoꝛẽ hůe dñiũ rerũ ⁊ ſllũ fece
rit hẽdẽ iuanũ. Sile in.l.iij.S. ſz ſi ita de annu.le.ubi dicẽdo
trina die ĩtelligit.i. trib anmis ta ex uſu loquẽdi qᷓ; ex interpꝛe
tatiõe que cõſueuit ſieri in ſermone cõpoſito.ſ.annua bina tri
na die q;ᷓ ex ſuo q; nõ ẽ viſile teſtatoꝛẽ ita modicà dilationẽ ad
ieciſſe. ⁊ iſta detminatio ẽ cõis ⁊ bona ſiue ſint iſtituti filij ſiue
exnei. ¶ Scðdo aduerte.qꝛ in hac diſpoſitiõe ponit vbũ ⁊ uſu
fructuariã. ⁊ iſtud fauoꝛe filioꝛũ ẽ iterptãdũ.qð ad ſola alimẽ/
ta poꝛꝛigit m cõſuetudinẽ. ut nõ.in.d.l.j.C.ſi ſecũ.nup.muli.
Dʒ dic in exneo ꝙ de iure dz hꝛe uſufructum oĩunz bonoꝛũ de
ducta fal. ut.l.uxoꝛi mee de uſuf. le.x. S. de uſuf.l.oiuʒ. Eodẽ
mõ puto dicta vba debẽ ĩtelligi ſi ſimplr ꝓferant᷑.ut relinquo
uxoꝛẽ meã dñaʒ uel relinquo eã uſuſructuariã oĩuʒ bonoꝛu.ſ.
ſi relinq̃t uſufructuariã alicuifũdi tũc ceſſat dicta ↄſuetudo ⁊
dz bꝛe uſufructũ ita ſetit. Odof.¶ Quero pone ꝙ teſtõꝛ iſti⸗
tuit exneũ ⁊ filiũ ⁊ uxoꝛẽ relinꝗt dñazʒ ⁊ uſufructuariaʒ. Nixi
ꝙ ;tũ ad filiũ iſta vyba ĩpoꝛtat alimẽta tm.ſʒ ꝓ parte exneihʒ
uſufructũ ſue partij.cũ eni fauoꝛe filioꝝ ſit itrroductũ ꝙ tm̃ ha
beat alimẽta nõ extẽdet᷑ ad exneũ.p hoc.:.ſi ita ſcriptũ in pn.
j. de manu.teſ.⁊.l.hac cõſultiſſima.S.ex ĩperfecto.C. de teſ. ⁊
l.n. Oſami. her. ¶ Quero pone ꝙ nliẽ iſtitut x exne ſibiſbᷣ
ſtitut c uxoꝛẽ religꝗt dñaʒ ⁊ uſufructuariaʒ ⁊ hẽditas deuenit
ad ſubſtitutũ vulgarẽ.ꝗd debeat hie mulier. Rñdeo ſiloqui⸗/
mur in ſubſtitutioe vulgari dʒ mulier hze uſuf. cũ a ſubſtituto
cepit he vil es. ut.l.q fudũ.S.ꝗ ſiliũ ad.l.fal.⁊ĩ pſona ſpᷣſtitu/⸗
tigeſt exne ceſſat interpᷣtatio oſuetudinis. ⁊ etiã videt᷑ caſus
S..l. cuʒ Pion .T.l.⁊ ſi ꝰ.S.de vul.⁊ pu.Sʒ in ſubſtituto pu/
pullarit ad quẽ hẽditas puenit qd dʒ hẽe iſta uxoꝛ põt dubita
ri. Et videt ꝙ debeat hꝛẽe alimẽta.q; filifuit hẽs pꝛis.⁊ ſiciaʒ
legatũ ex pſona ſilij cepit vim hxe ergo ſpſtitut nõ põt teneriĩ
plus qᷓ; ſlꝰ.ut.l.q füdũ.S.q ſiliũ.j.ad.l.fal.ego dixi ꝙ debes
liſpicẽ vba relicti. Si enĩ dicis relinquo uxoꝛeʒ dñaʒ ⁊ uſufru/
ctuariã ⁊ ſic ẽ vnũ legatũ ⁊ nõ uariat.tũc pᷣcedẽs rõ ꝓcedit.ſʒ
ſi dicis relinquo dñaʒ ⁊ uſufructuariã donec caſte vixerit.tũc
ex eo ꝙ dicit donec videt᷑ eẽ legatũ annuũ.ut.j.de annu.le..
legatũ.⁊/ p pᷣ anno ẽ purũ ꝓ ſequẽtibꝰoditiõale.⁊ p pſequens
icipit deheri a pſona ſubſtituti ut.lfũdũ.S.ſ pr.S.tl.j.⁊ ſic c
ſubſtitut ſit exne uxoꝛ dʒ hie uſufructũ totũ.⁊ ita ↄſului in cõ
ſilio icipiente. Me.matioli de puſio ⁊c̃.⁊ plures ſpᷣſcripſerũt.
NMeꝛeterea cũ ſit annuuʒ legatũ in pn. cuiuſlibet anni dʒ ĩſpici
ↄditio ꝑſonarũ.ut.l. cũ in annos.j.de aãnu.le.Cõſuetudo loq/
tur qũ ꝗs reliqt uxoꝛẽ dñam ⁊ uſufructuariã. Sʒ qd ſi religt
mreʒ nouercã ⁊ ſimiles dñaʒ ⁊ uſuſructuariã.cogita. Itẽ pſue
tudo loquit qñ ſũt iſtituti filij ⁊ deſcẽdẽtes.¶Quero qd ſi ſut
iſtituti aſcẽdetes uel collaterales ⁊ ffes. Aidet᷑ ꝙ nõ.ar.l.iij.
vi p̃ſtã. cogita in hie dupb⸗ ns habe hic alia.
—= a vident᷑ ad alicu'uſu parata q̃ ad
1 Eatis. t nõ q̃ ad cõeʒ uſũ alio ſũt pa/
rata. h. ð. De hociĩ. l. hoclegatũ. j.ti.j.x.l. qnt'de au.
? ar. le. Hi. ꝑ iſta.l. repꝛobat gl.ꝗqᷓẽ.S.de ꝓcu.l.pomp.S.ſʒ ⁊
is.qᷓ dicit ꝙ ſi iudex ꝓnũciauit rẽ meã eẽ nõ ualet ſnia.q; ĩcer/
ta niſi expmat totã cũ poſſit eẽ ꝓ parte mea.ſʒ hoc nõ ẽ uerũ.
q; cũ dʒ mea ĩtelligit mea in totũ ut hic ⁊.l.legatũ.j.ti.j.ita dic
DHi. Idẽ dẽ in glo.l.ſi rem in pn. C. de rei uẽ. ⁊ illa eſt bona.⁊
Pe.idẽ tenet in.l.ſiqs cũ totũ de exec.rei iudi.⁊ ibi dixi.p qͥ
viget tex..l.de pupillo.S.q nũciat de no.opꝑ.nũ.

Egatu Aliã diffinitionẽ habuiſtis in.l.legatũ
1 Lein ultima charta. .ti. j. ¶ Op. ꝙ lega⸗
ti non ſit donatio. q; diuerſus eſt ti. de donaß.a ti.de
legad.ergo nõ idẽ.ut.l.ſi idẽ. C. de codicill. PNicit glo.triplex
eſt donatio.pᷣ iſta qᷓ d legatũ ut hic. Iteʒ donatio ĩter viuos.
Itẽ donatio cauſa moꝛ.Etẽ q̃rta donatio q̃ dẽ remuneratio.
ut. l. aqliꝰ. de dona. ⁊.l.ſi vo nõ remunerãdi.S.mã. Itẽ ẽ alia
donatio nõ ſimplex ſʒ ob cauſã.ut donatio ꝓpt᷑ nuptias que
hodie uocat᷑ ſpoſalitia largitas de quo in ti.de do.ꝓpt᷑ nup.⁊
in coꝛpoꝛe ut ſpõ.lar. ¶ Auero in quo differt iſta donatio q
eſt legatũ ab alia. Rũdeo q; in iſta donatiõe nõ ↄhit obliga/⸗
tio aliqua ĩter dontẽ ⁊ legatariũ niſi ĩcipiat a traditiõe.ut.S.
e.l. luti. ⁊.l.j. C. de iure do. CMõ iſtud qð dicit glo.niſi icipi
at a traditiõe qð nõ videt᷑ uerũ q; nõ obligat.ſʒ diſſoluit ſpẽm
obligatiõis future. Ael dic dicit R i. ſuſtinẽdo glo. qñ gs ſol⸗
nit legatũ in vita tũc talis ſolutio trãſit in ſpẽm donatiõis ĩter
viuos ⁊ eſt tuc effectꝰ.q; teſtõꝛ nõ potit ãpli reuocare ⁊ ĩ hoc
dicit᷑ obligat. ſco qꝛ ex hoc nõ deducei falcidia.ut.l.ubide
do. cau.moꝛ. Itẽ qꝛ tenebit᷑ de dolo ſi ĩterceſſerit.ut.l.ariſto.j.
de dona. c hoc ultimũ videt᷑ ſetire iſta gl. cuz allegat.·. lutius
8̊.qe.que loquũ de legato ſoluto in vita.poſtea iũgit.l.j.C. de

iure do.q dicit ꝙ qñ donatio ĩcipit a traditiõe tenet de dolo.⁊
hoc diẽ DPi.⁊ ego puto uerũ ſi aligs ſoluit id qð legauerit ſim
plicit᷑ nõ expmẽdo ſe ſoluere ex cauſa legati.tũc ꝓmittẽdo nõ
obligaret᷑ ꝗn poſſit reuocare.ut.l.cũ ꝗs.S.j.j.ti.j.nec etiã tra⸗
dẽdo.qꝛ nõ trãſit in ſpẽʒ donatiõis ĩter viuos ſʒ remanet lega
tũ. ut. l. ij. j. de libe. le. ⁊ ibi tex. ⁊ ſic poſſet reuocare. ¶ Que/
ro utrũ interim dñiũ ſit ipſi legatarij.⁊ quo titulo. Rñdeo ꝙ
ſit titulo ꝓ ſuo.ut.l.ſiqs ſub ↄditiõe.j.de ſolu.⁊.l.dotʒ fructuß;

S.fi. S. de iure doti.

. 15 1 3 Atile inutie nõ vitiat
C Di teſtamẽto. mã dic ut. S.

Vti. j.l. ſeruũ filij. S. ſi idẽ ſeruus.

— 1 L Zin aut heres debet reſti⸗
C Aogd ſeruus. tuere legatario vidiſtis in

Waree Quod ediſicatur in area legata cedit

E legato.hoc dicit. vide.S.ti.j.l. ſi ita le/
gatum. SF. i.

2 Sirelinquit duob Fuis ita hʒ
Jdnobus. de ius creſegl ſicut ſi duo
bus liberis. h. d. C Op. de. l. ? ꝓpculo. S. eo. Sol. ibi

legauit vni ſeruo duoꝛũ dñoꝝ ⁊ ſic nulla eſt ↄiunctio hoĩs.hic

legauit duob ſeruis vnius uel diuerſofin.
Euio Poꝛtio deficiẽs accreſcit coniũcto vbij
¶H IOm ↄiũcto re tm ꝓrata. h. D. ʒ uerã lec.

——

ponit gl. ſ̊ qꝛ gl. hic clare nõ dicit iõ ſupple e ibi.

ſz ſi diſũcti. dic duo pmi. i. meui x ſeõ. y titi erat tm re oiũct
¶ Op. iter eos iter quos nulla eſt cõiunctio nõ eſt loc iuri ac
creſcẽdi.ut.l.⁊ ꝓculo.S.e.x.l.j.de uſuf.accreſ.F̊ hic nõ erãt cõ
lũcti.q; lex dicit ſeparati ⁊c. Rñdeo ſeparati quo ad rẽ ſz con

— * .

iũcti erãt quo ad vba in pmis duob ut dixi.na titi erat re cõ/
iũctus cũ totus fũdus ei fuerit aſſignatꝰ. ¶ Sʒ op. ꝙ etiã titi
ſit cõiũctus re ⁊ vbis.qꝛ tota res fuit ſibi aſſignata vbis ꝓpter
copulatiuã ⁊. que cadit ĩter eos Fʒ poſit.gl. Hui'timoꝛe Di.
dicit ꝙ dictio et poſita in gl.nõ fuit ↄiũctio teſttis.qʒ glo.qð
apparet. q; tex. nõ ponit. Ego dicõ ꝙ copula ꝗ cadit iter di-
nerſas o?ꝛones nunq; iducit ↄiũctionẽ vbalẽ/ut.l.ſi cum in an
nos.S.j.qui.mo.uſuf.amit.⁊. C.de cadu.tol.S.ubi aũt.ubi di
ciũ ꝙ vnitas ſermonis ĩducit cõiũctionẽ vbalẽ. Aut ergo plu
res ponunt᷑ vna oꝛone ⁊ ſüt vbis ↄiũcti.qꝛ vnus ſermo.aut in
diuerſis o'onib ⁊ nõ ſũt 2iũcti vbis.q; ſut diuerſi moniꝭ⁊ h
optime ꝓbat iſte tex. Et iõ ut glo. pcedat oʒ ſubaudiri vnum
vbü ibi du dicit ⁊ titio eñdẽ fũdũ.ſ.lego ut tex. ponit ⁊ iſta vᷣa
Allij legũt ſcoo mõ ut in gl.ibi alij dicũt ⁊c.iſta non eſt uera.
q; ſiponeres pmis duob relictq eẽ eadẽ dimidiã eẽnt ↄiuncti
re ⁊ vbis.re q; aſſignat eadẽ dimidia.vbis q; in eadem oꝛone
ponunt ergo pᷣferunt tertio qui cõiũctus eſt re tm. Mꝛeterea
nõ põt dic ꝙ tertius ſit cõiũctus vbis cuʒ in diuerſa oꝛone ſit
poſitus ut tex.dicit. Alia lec.eſt ꝙ oẽs ſũt Oiũctire tm̃. ide
glo. ibitu dic Tẽ. Fm hoc oʒ exponere dimidiã.ſ.eandẽ. Sed
Zhoc videt᷑ tex.q dicit partes in plurali.ſʒ tenẽdo hoc glo.ex

. —

ponit partes.i.pars.tenẽdo pᷣma lec.quam tenui.tex. ꝓcedit
clare. Sʒ iſta tertia nõplacet q; ponerem pmos duos cõiun
ctos re ⁊ de neceſſitate hẽm eos ponẽ ↄiũctos uerbis cũ ſint
poſiti in eadẽ oꝛone.tene ergo bmã. ¶ Quero cũ cullibet ac/
creſcat.q̃rop q̃ parte accreſcat.Gl.dicit ſʒ duas ultimas lec.
titio accreſcit ꝓ duab partib alij in tertiã. Sʒ tenẽdo pmam
quã tenui cuilibet accreſcit in virilẽ.ar.l.cuʒ qõ.C.e.Di.dicit
imo etiã ſʒ pmã accreſcit titio in duas partes cũ pmi duo uer
bis giũcti hẽant᷑loco vntꝰ ⁊ ſic admittant᷑ ſolũ ad vnã dimidi-
aʒ totius.ut.l.ſiqs titio.S.de uſuf.accreſ.5.ti j. l. plane.ij.rñſo
Et. l. cũ qõ.nil facit.qꝛ ibi in pma parte loquũ qñ p legat totũ
ſcdo dimidiã. In ſcðᷣo loquiũ qñ ſepi vni altilegat ſemel ean/

Aẽ rẽ. ⁊ ſic aptẽ pʒ ꝙ ad caſũ nr̃z nõ ptinet. ita dicit Ni.qð eſt

.

nerũ ut pʒ ex tex. ꝗ dicit ꝓ poꝛtione legati accreſcẽ. hẽs ergo
noꝛe ex iſta.l. ꝙ poſiti in vna oꝛone ſũt ↄiũcti vbis.ſʒ poſiti in
diuerſis oꝛonib nõ ſut cõiũcti vbis ſiue ibi ponat᷑ copula ſiue
nõ. Scðo nõ ꝙ piũctus re unct eſkie parit norantu
m⸗ imarit uł aliꝰlegat mulieri do
AAR me herede. tẽ. aut dicit qcqad Lote dedero ⁊
nõ deducunt᷑ĩpenſe. aut dicit dotẽ ſimpir ⁊ ipẽſe deducunt.
h. d. ¶ Op. de. l. dotẽ. j. de do. ple. Glo. dicit ꝙ ülla ꝑ iſtaz di
ſtinguit. ⁊ ſic iſte. S. gloſat totũ ti.de dote plegata.Et aduerte
ꝙ glo.nõ curat an ſuit vir uł exne ꝗ legauit.ſed curat demõ
legãdi.qꝛ aut dixit qcqꝗd ꝑuenit.aut lego dotẽ. Ita tʒ Di. ꝓ
hoc fac. S.de iureiu.l.eũ q.S.ſi mulier. Ol.C. de ſal. cau. adie
cta. in. l. i. diſtinguit utrũ leget exne an vir. qð tex. hic pꝛima
facie ĩnuit. cõit tenet gl. hic poſita ⁊ Fʒ eã ſũmaui. M Pira
icit in

WBB—– —, — — — — — —

lo. dicit fateoꝛ ꝙ hic nedũ eſt ut

dicit in.d.l.ij. C. de fal. cau.adie.le.ſ.ꝙ aut ꝗs legat ꝑ vbũ pᷣte
niti tꝑis.ſ.gcqd ꝑuenit ⁊ tũc ĩpẽſe nõ deducutur. Aut ꝑ vbuʒ
pfñtis tꝑis.⁊ tũc ſecꝰ. hoc ipſe ꝓbat ꝑ . hi poſitã ſuꝑ vbo ꝗc
ꝗd. ⁊ ita puto ⁊ vide euʒ in.d.l.ij. ¶ vbů pue

. vich .l. ij. iRbacr
niſſe ſiue ꝓferat᷑ in ↄctibꝰſiue ĩ ultimis uolũtatib itelligit.ſ.cuʒ
effectu. ut.l.ij. S. pueniſſe. S. de heredi.ul ac.uẽ.x.l.ꝗ ↄcubinã

cũ ita.j.ti.j..j.ad tre.l.cogi.S.j.ergo hic dʒ ĩtelligi qcꝗd
Scniei effectu deductz ipẽſis. oʒ ergo dici ꝙ iſte. Lecctchenr
qᷓ;dã ſpalitatẽ fauoꝛe doj.⁊ iõ cũ ius cõe loquat᷑ ⁊ ꝓpꝛiaʒ
uerboꝝ ſigniñcationẽ nõ dʒ extẽdi ultra caſũ ſuũ.ut.l.ius ſin/
gulare. ⁊. l.qð vo.ð.de legi.nõ ergo hẽbit hic locũ niũ exneo
ſic legãte.hoc tñ ſub dubio dimitto.¶ Quero an in iſtis vbiʒ

geꝗd ad te ꝑuenit ↄtineant᷑ fructꝰ. Muto ꝙ nõ.ut.l.heredis

mei in bagztechel eg e,lluriis. E poͤt dlid
AA ipartẽ tm̃ capit ꝓpt᷑ ſe põt ſolidũ
E Am ei. ei be aliũ. h.d. De hoc.j.ad tre.l.
cogi. 5. hi ꝗ ſolidũ.⁊.l.eã quã.C. de ſideicõ.
ita. Ilta.l. bʒ diuerſas lecturas m ueraʒ. h.
e e„. Indefinita eqpollet uli. ſecus in ozone

S particulari q̃ ſiẽ dubia interpᷣtat ĩ minoꝛẽ partẽ.h.d.

Ad euidẽtiã pᷣmitte ꝙ oꝛo ulis dẽ illa cui ꝓponit᷑ ſignũ ule

dis uel nullus ⁊ ſi. Ovo particularis eſt cui ꝓponit ſignũ par

ticulare.ut qdã aliꝗs uel vnus ⁊ ſi. Oꝛzo ĩdeñnita eſt qñ poni
tur terminus cõis ſine aliqͥ ſigno.ut hõ hers ſili ⁊ ſi. Oꝛo ſin/
gularis eſt qũ ponit in oꝛone nomẽ ꝓpꝛiũ nõ termin cõis.ut
niti ſeius. His pᷣmiſſis hic ſᷣm uerã lec.dʒ eẽ lr̃a qᷓtũ hẽs.⁊ ſic
iĩdeſinita ſine aliquo ſigno, ¶ Quidã hñt in lr̃a in pn.qtũ qn
tus.t ſic iſta vba q;tü qnt hẽs meus hʒ ĩpoꝛtãt q;tu oẽs here
des meihũñt.⁊ ẽ rõ ſʒ ꝙ dicũt q; qlibet pot dici ꝗqntꝰ. Iſta nõ
eſt bona lec.qꝛ qntꝰ nõ põt dici niñ ille q ꝗnto loco nolat ẽ in
cipiẽdo a pᷣ.ut.l.quotiẽs.S.de uſufr.⁊.l.cu vo.S.gnãlit᷑ de ſi
deicõ.li.Et ſi diceres ꝗlibet põt dici qnt m ꝙ numerare ĩci⸗
piet.⁊ ego dico ꝗlibet põt dici vn ᷣm ꝙ eũ deſignauit.eadem
rõne hec dictio qntRnõ ẽ ſigniñcatiua niſi yni de pluribꝰ.vñ
iſta lra nõ plʒ. Alij bñt qtũ ꝗs.⁊ tunc ẽ ſeſus ꝙ ſi anigs reliqt
q;tũ ꝗqs hẽs meus hʒ hoc ĩtelligi q;tũ oẽs hẽdes mei hñt.⁊ ſi
opponis ꝙ dictio ꝗs ẽ ſignũ particulare. Rñdeo uerũ eſt.ſed
ẽ particulare ĩdeſinitũ qð põt cuilibet ↄgruẽ ergo ad oẽs re/
lert ita dicit glo.ſʒ nõ plʒ ꝛ etiã vnꝰ eſt ſignũ particulare ĩdeſi
nitũ.põt eni reſerri ad quẽlibet quẽ deſignas. Pꝛetcrea iſtð
ꝓnomẽ ꝗs uel q poſitũ in ſingulari nõ dʒ referri nin ad vnuʒ

tm. ut.l.ſi ita fuerit.j.de re.du. Nera ergo lr̃a ẽ q;tũ hẽs.⁊ ſic

ſine aliqͥ ſigno.de hac mã dicã.j.l.ꝓxi.

„ -— 2

N Relictũ ĩ diẽ debet᷑ ſine fructib medij tpiꝭ
(Pesaſus. ſi gra hẽdis fuit appoſit.ſec ſi gra a

tarij. h.d. ¶ Op. de. l. iſideicõmiſſaria. j. ad tre. So. illa dz i/
telligi ʒ diſtictionẽ hui.l.⁊ qð nõ.S.de uſur.l.ĩ fideicõmiſſi.
S.cũ pollidi.⁊ de annu.le.l.cu qs. als ĩcipit iabolenus.

Siita. In alternatiua ſumarũ uel tẽpoꝝ iſpicit alo qo

minus eſt in oblone.h. d. In tex. ibi eẽt ptãs.i.
ſi diceremetiã.x.⁊.xx.foꝛe legata hẽdis eẽt electio ut poſſet
eligere minimũ.tñ in vitate.x.ſolũ ſũt legata.ut.S.dixilʒ glo.
alit dicat.ſacit ad iſt legẽ.l.ſi ita ſtipulatꝰ.x.uel.v.⁊.l.ĩter ſti
pulatẽ.S.ij.de v.ob.¶ ¶ Op.in alternatiua utrũq; eſt in oblo
ne. ut. l. illud aut ill de ↄſti.pecu.⁊.l.ſi duo rei de v.ob. So.
ĩ oblone ſʒ etiã hẽs põt
eligẽ ſolũ min?. ⁊ qꝛ pſũptio ẽ minꝰeliget. iõ dẽ legata mioꝛ
qᷓtitas.Alibi dicit glo.⁊ meliꝰdicit ꝙ ſolũ minoꝛ qᷓtitas eſt in
oblone in.l.ĩter ſtipulãtẽ.S.ij.de v.ob.⁊ ita ꝓbat᷑ hic in tex.⁊
in legibꝰ.S.alle.Ad ↄꝛiũ rñdeo in alt᷑natiuis utrũq; ẽ in oblo
ne uerũ eſt qũ ponititer res ĩter qᷓs cadit affectio. Sʒ qũ poni
tur ĩter ſũmas nõ cadit affectio iõ min tm̃ eſt in oblone adeo
ꝙ ſi hẽs uellet ſoluẽ.xx.illa.x.nõ ſolueret ex cauſa legati ſʒ ex

cauſa donatiõis.⁊ hoc tenent doc.in.l.cũ gꝗdã.C.de v.ſig.iõ

ego dico ꝙ ſi in ritallb cacſeret affectio ꝓpt adiectionẽ ꝑſo
ne cui dʒ ſolui uł lociubi dʒ ſolui ꝙ tũc eti ĩ q;titatibꝰ utrũqʒ
eſt in obłone.ut.j.de ſol.l.ꝗ res.S.q mihi rome.⁊ de noua.il.ſi
5. in qlibʒ earũ dixi. ¶ Op. dẽ. l. plane.d. pe. S.ti.j. So. ibi
dabat᷑ electio creditoꝛi.iõ utrunq; eſt in oblone.q; foꝛte eliget
minꝰ. nec eſt pſũptio ſemꝑ ꝙ gꝗs eligat plus ut tota die videti
Sed qñ dat᷑ electio debitoꝛilex hʒ ꝓ certo ꝙ ſoluet minꝰ.hoc

tenẽt doc.in. d.l.cũ qdã.¶ Op.ꝙ electio dʒ eſſe legatarij.ut

l.lutio.S.eo. So.hic vba enũciatiua fuerũt directa ad bẽdem
ibi ad legatariũ uel erat dubiũ.

Indefinita e ollet uli hoe
— pluribus. adingganolerulel g

¶pollet uli. .uli diſtributiue nõ uli collectiue. nõ eni ꝗ/
libet hẽs tenet.ſʒ oẽs tenenĩ ut hic. ¶ Nꝛimoꝗro ꝗd ſiteſto⸗

gcdẽ oꝛo ĩdeſinita.

BDe lega. ſevo.

dixiſlet lher hẽs meus det qnq;. NHicit gl. ꝙ glibet tenet ad
