. x.coꝛbes frumẽti T.x.libꝛas.Scitis ꝙ frumẽtũ nõ dʒ ſoluiĩ ſoꝛmit᷑ q; erat legata relicta poſt moꝛtẽ alicuius uel relicta ſpᷣ
initio anni ſz eo tꝑe qrecolligit ut.l.firmio. S. pi.⁊ ibi nõ.j.qũ ↄditiõe ⁊ iſta uerba fuerũt adiecta legato pure relicto uel ecõ
di. le. ce. v ſic videt illa decẽ debeãt ſolui odẽ tpe ꝓpter cõ nerſo tũc talia legata diffoꝛmia nõ vident᷑ adempta ut.i.pau⸗
iunctionẽ quã hñt ſimul ⁊ ꝙ iſta debeãt ſolui eodẽ tꝑe ⁊ vni/ lo calimacho. S.j.j.e.qð nõ pꝛo teſtis que dicunt t plus petẽ

foꝛmiter ĩtelligi facit.l.iã hoc iure.S.de vul.⁊ pu.l.heditatẽ.⁊

l. q;uis. C. de ipu. ⁊ ali. ſubſti. x.l.in teſtõ. C. de teſ.mili. Poſ

ſumus etiã dicẽ ꝙ hic ſit alia rõ q; a pꝛe nõ põt relinq pure ſi-
lio exiſtẽti in ptate iõ videat᷑ dilatũ in tps quo erit ſuĩ iuris ut
ädeicõmiſſa..ſ ſilio.j.e.
ita Verba gnãlit plata referunt᷑ ad oẽs ⁊ ad
0 voẽ tpᷣs.h.d. Facit iſta.l.ad ſigniſicationẽ

huiꝰuerbi pueniat᷑ q; itelligit etiã qñ directo puenit. dicã in.l.
P 8

centurio.de vul.⁊ pu.⁊.l.ideicõmiſſa.S.hec vba.j.eo.
tibi Auũo utrũ iſte egatariꝰ heẽbit qnq̃gi
ta ul cẽtũ. QAuidã ꝙ qnqgĩta tm alij ꝙ;
Etũ ĩtegra. Gl. tua videt᷑ reducẽ ad ↄcoꝛdiã ⁊ ſic.aut

fuit legatũ diſiũctiʒ vbis ſʒ piũcti re ⁊ tũc ſolida centũ hẽbit ⁊

hoc vult dicẽ tex.ibinõ minuet᷑ cẽ. ſi eẽt oiũcti etiã vbis tẽ
ſolũ ginta hẽbit. Niẽ ne uerũ iſta gl. Aidete ne ponere/
mus hoc
ta iure ſuo ⁊ alia qnq̃gita iure accreſcẽdi.ut ſi dixit lego tibi ⁊
illi q uenerit ad fun cetũ p eq̃tib poꝛtiõib t tũc nõ ẽ dubiuʒ
ut dixi. ꝓbafi.l.j. S.ita. C. de ca. tol. ⁊ dicã ĩ.l.re iũcti.j.eo.
ſy ſi eẽt relictũ legatũ ↄiũcti re ⁊ bis tũc legatũ nõ minuit ⁊ tẽ
hẽret ĩtegra cẽtũ ꝑ ius nõ decreſcẽdi nt h ⁊.l.triplici.de v. ſi.
dicã ĩ.d.l.re piũcti.j.e.⁊ ſic qlibet hẽret totũ iure ſuo ſʒ faciũt
ſibi partes per ↄcurſũ ſi cõcurrerẽt. ſi uero legatũ eẽt relictuʒ
diſiunctim vbis giũctim renõ dubiũ ut diẽ S⸗,
A Dupꝑ pncipio hui.l. Di.
. Aaeicönnſla. ekincnia ⁊ aqͥ Bᷣq
bus vbis ⁊ q̃lit᷑ ⁊ qͥᷣ tpe debeat᷑ ⁊ qũ ↄtigat ⁊ qũ debeaĩ lega/

tũ ⁊ qñ eſtiatio ⁊ qtiẽs debeat᷑ ⁊ cui deĩ ſdeicõmiſſi petitio ⁊

egatũ eẽ ↄiũctiʒ vbis ita ꝙ nõ re tũc hẽret qnq̃gi

nõ poſſit. ⁊ ad declarationẽ huius clauſule facit qð dixi.j.de

op.le.l.ut iuriſiurandi.S.ſi liberi.

(Si ſic Wiopi uit qdruplicẽ ↄceptioneʒ.pᷣ legauit te/

. toꝛ niſi hẽs uoluerit. In ſcða legauit cuʒ hẽs
uoluerit. In ttia legauit ſihẽs uoluerit. In q̃rta legauit nõ ꝑ

uerbũ uoluerit ſed ꝑ uerbũ eſtimauerit uel putauerit uel per

aliud qð ĩpoꝛtet arbitriũ boni viri. Oe pᷣma uſq; ad v.h autẽ
legatũ.de ſcða uſq; ad chc. de ttia ⁊ q̃rta ↄceptiõe a uer.
o

q;ꝗqᷓ;ᷓ. uſq; ad. S. hec uerba. Hota tex. ibi nõ enĩ plenum ⁊c̃.

¶Ad pmã partẽ op.qꝙ iſtud legatũ nõ ſit ↄditionale ſʒ purũ

adẽptũ ſub ↄditione ut.:.ij.de in diẽ adie.AQAuidã fatent ↄꝛiũ

Ziõ hic tex.dicit q̃ſ pditionale. uel aliter aliud ĩ legat aliud
gctib ut nõ.in.d.l.ij. ꝓbat.in.l.qbus diebꝰ.S.qdaã titio.j.

de ndi. ⁊ de.⁊ ibi dixi.⁊ hoc facit ad.q.nõ.p gl.in.l. obligati
onũ fere.S. ↄdit.j.de acᷣ.⁊ ob.ibi fac dꝛiam inter vba ſi lece

ris dic ut ibi. Item dẽ h ſemel ſufficit uelle. Cõtra in.l.ſigs ſti
pulatus de v. ob. So.illa ↄcoꝛdat qꝛ eſt uerbũ ſubiunctiui

futuri tꝑis.uel hin ultimis uolũtatib ibi in ↄᷣctibus. Rõnem

habuiſtis in.l.apud auſidiũ.j.de opt.le.C.l.ſtatuliberũ. .ſi.
S.ti.j.¶ Venio ad ſcdaʒ partẽ op.iĩter ſi ⁊ nõẽ dꝛia ut.l.q/

miſit de ↄdi.⁊ demon.⁊.l.qdcũq; in f.. de v.ob. So. ut plene

dixi in. l. centeſimis de v. ob. Itẽ dicit hic 8 decedẽdo videĩ᷑
uelle. ↄtra in.d.l.centeſimis in fi. Due ſũt ſo.vna ꝙ aliud ĩ le/

gatis ut hic aliud ĩ Zctibꝰut ibi ⁊ placet mihi multũ ut dicam

infra. Alij dicũt ꝙ hic deceſſit anteq; daret ſʒ expᷣſſit ꝙ uole
bat dare uel de eius uolũtate.alio mõ ↄſtabat ⁊ ſi ↄcoꝛdat cũ
illa. Hanc videt᷑ tenere e.ſed pꝛecedens opinio videt᷑ ueri

O. ⁊ videtur caſus.j.e.l.uxoꝛẽ.S.penul.¶Qaäuero videtis hie

De legat tertio.

differẽtiã ĩter iſta uerba ſi uoluerit ⁊ cũ uoluerit uel niſi uolue
rit. dixii.l.j.5. de le. ij. ſcripſi i. d.l. cẽteſimis ĩ ſ. CAgd tertiaʒ
partẽ uenio ⁊ de iſtis uerbis ⁊ ſilib dixii.il.ſi ſicĩ pn.. ti.ij.
¶ Ultimo nõ ꝙ qñ uerbũ plenũ ⁊ vbũ liberũ adijcit cũ vbo
arbitriũ ꝙ iſta vba reſoluunt᷑ in liberã uolũtatẽ regulis iuris
nõ ſubmiſſam ut h̊ nõ eni plenũ ⁊c.dixi de hoc in.l.alio.j.de
ali. ? ciba. le. ⁊ ibi qſiui de vbo licẽtiã ⁊ ſimilib. Semꝑ auteʒ
intelligas ꝙ qñ cõmittit in liberã uolũtatẽ ꝙ itelligit ꝙꝙ abſit
dolus malus ut.l.creditoꝝ. S. lutius. S. m. ⁊ nõ.ꝑ Buil. in. l.
pe.de arbi. ¶QQuero qñ cõmittit ĩ arbitriũ heredis uel boni
viri utrũ ſit neceſſe ꝙ heres arbitret᷑ uel eo nõ arbitrãte an le/
gatum ualeat. Lex. eſt in. l.j. . tl.. J
Hec uerba: erbi uenire ĩducit ſideicõmiſſuʒ.
2E d. ⁊ h ſine dubio bñ adijct᷑ rei ſingu
lari uel põt trahi ad directã ĩſtitutionẽ ut.l.ſi ita.S.e.⁊ ſic eſt
uerbũ cõe dicã in.l.centurio. ¶ Mota ꝙ uerbũ põt trabit ad
neceſſitatẽ ut hic.nõ eni ucriſicat in ſola potẽtia ut ſufficiat ꝙ
poſſit puenire ſed requirit᷑ actꝰ ut ꝑueniat ut hic ⁊.l.iij..ſiꝗs
accepit.j.de ſta.li.dixi in.l.j.S.de iniuſ.teſ.
(Sif lic. A pꝛe põt relinq ſilio ſiuerba ſapiãt quoqᷣ
ta Em ut fideicõmiſſũ in tp̃s exñtie ſui iuris vi
deat᷑ dilatũ.h.d. Op.⁊ videt ꝙ a pꝛe nõ poſſet ſilio relin
ut iſti. de le. S. an fuo. So.nõ põt relinq a pꝛe filio pure ſed
ſut vba q̃ ſapiãt ꝙ extẽdat᷑ ad ip̃ᷣs ſui iuris ualet ut h.⁊ ita dʒ ĩ
telligi.l.ubi pure.j.ad tre.dixi in.l.cũ filio.S.de le.j. ¶ Nota
ꝙ uerbũ hꝛe ⁊ ptinere trahit ad ſideicõmiſſũ ut hic.q uerbuʒ
ꝑtinẽ trahat᷑ ad directã hẽs in.l:.licet.C.de pac.⁊ ſic eſt vbuʒ
cõe. De uerbo hẽe dicã in.l.cẽturio de vul.⁊ pu.ſubſti.
Mõ refert ꝗd ex eꝗpollẽtibſfiat. h. d. C Hõ ⁊?
(Sicui. Noert ddtre .fiat. b. d. C. Hõ ?
Nop.dẽ h ꝙ tatũ ĩpoꝛtat factũ ciuilit᷑ qtũ fcm nã
lit. Cõtra ĩ.l.ſi. C.de his ꝗ ue.eta.ĩpe.Gl.nõ ſoluit.ſʒ NDi.⁊
Re ſoiua ꝙ hic ſũt act repñtãtes eũdẽ effectũ ibi ſecꝰ. Sʒ
iſtud bꝛocardũ expediui in. . gallus. 5. ⁊ qd ſit tatũ. s. de lib.
⁊ poſth. ¶ Op.dẽ h ꝙ legatũ debet᷑ cũ pꝛ deceſſerit. Cõtra ĩ
mo ſtati cũ effect ẽ ſui iuris ut.l.mulier ĩ pn.j.ad tre..l.ſi ita
qñ di.le.ce.⁊.l.iij. C.de iſti.⁊ ſubſti. Pꝛima glo.ſignat ↄꝛiũ ⁊
nõ ſoluit ſʒ ſoluit gl.ꝗẽ ſuꝑ vbo admittent᷑.ꝙ añ ⁊ poſt moꝛ/
tẽ pꝛis admittet᷑ tñ poſt moꝛtẽ pꝛis admittet᷑ ſine dubio lʒ ante
moꝛtẽ pꝛis poſſit eẽ dubiũ. Ja.de are.ſoluit alit᷑ ⁊ dic ipe ſate
oꝛ ꝙ ſtatĩ admittit ad petitionẽ legati ꝑ utilẽ actionẽ ex teſtõ
ex pſũpta uolũtate defũcti nõ aũt ꝑ directã niſi poſt moꝛtem.
Rõ qꝛ donec pꝛ viuit nõ ẽ ꝑfecte livᷣat pPemãcipationẽ qꝛ ad
huc dʒ ei reuerẽtiã ꝑ ti.j.de obſeqis.x.C. de ĩgra.li.l.j. e.
dic ꝙ iſta lex ſtat ꝓpe ⁊ oẽs alie leges ↄꝛie detminant᷑ ꝑx iſtã.⁊
ale dicithlege ↄꝛias que dicũt ꝙ ſtatĩ dat petitio.
1ré iuidii duas partes.pᷣ loquii ĩ alienatiõe rei le
Eeogate. Scðo ĩ actiõe debitilegati.ſcdᷣa ibi ergo ⁊
ſi nomẽ ⁊ccẽ̃. Nota tex.ꝙ offerẽte ⁊c. ¶ Op.qꝙ ĩmo legatari
us dʒ ꝓbare teſtõꝛẽ nõ mutaſſe uolũtatẽ ut.l.rẽ legatã.⁊.l.cũ
Fuꝰde ali.le. So.ibi allenauit ex uoluntate hic ex neceſſitate.
Dic ut ibi dixi. qd ſi obligauit.⁊ dic ut ibi. ¶ Qũo q̃ ſit dꝛia
iter alienationẽ rei coꝛpoꝛalis ⁊ noĩs exactionẽ.Rũñ.ĩ aliena/
tiõe rei coꝛpoꝛalis diſtiguit᷑ an alienauerit ſpõte an ex neceſſi
tate ut ſupꝛa dixi.ſʒ ĩ exactiõe noĩs nõ adhibet᷑ ſlla diſtinetio
alienauerit ex uolũtate uel neceſſitate ſz ſemꝑ ĩcũbit legatario
ꝓbatio ꝙ teſtõꝛ uoluerit durare ĩ eadẽ uolũtate.⁊ h vult dicẽ
tex. ꝙ ſba legati extiguit. Sʒ qlit pbaĩ ꝙ teſtõꝛ uoluerit ſta/
re ĩ eadẽ volũtate.Rñ. ꝓbabit aliqb iditijs ut q;ꝛ in depoſit

hũit pecuniã quã exigit ulł aliq̃ vba ꝓtulit ꝑ q̃ h pᷣumi ut hic

dicit ibi ꝓ depoſii cc.⁊ ex hoc pᷣſumit᷑ ai ꝑſeuerantia.
NHic eſt bonus.S.ad multa ut ſi aliqs

(Si 8 licite. ediſicauit eccleſiam illicite ita ꝙ dʒ de

ſtrui ꝙ poſſit eã legare er n nõe ret⸗
Si ber e eſt nõ.S. QAuãdo aũt repetere poſ-
Si heres . um ab eo cui ſum rogatus mutuare. vi⸗
de glo.in.l.ſi penũ.j.de uer.ob.⁊ ibi dixi.

. ſe Sirẽ legatã legatariꝰ hẽe non põt abſ.
(Si eruo.ſi delicto p̃ſta anattnteltcw l;

h. d. Nota tex. ibi ex bis apparet ⁊cẽ. ¶ Op. ꝙ hec militiag

poſſit relinꝗ ſuo ⁊ ei ſacto libero poſſit relinqui ergo ⁊c.ut.l.
debitoꝛ. S. Fuo.ð.ti.j.E
oẽ id nec ſemꝑ ut ibi nõ.⁊ gl.h.ð.⁊ iſta limitatio ꝓcedit potiſ
ſime in his ꝗᷓ in ſe aliqd facti hñt ut uit aliq uel militia de q̃
loquit hic.Aut hʒ exercitiũ ꝑſone ita ꝙ directe in dñm traãſi⸗
re nõ põt qð dic ut.i.debitoꝛ.S.ſeruo. Dici hic eſtimatio de
bet. Coõtra in.l.apud iul.S.ſi.S.ti.ij.So.ibi qũ legatũ nõ ua/

let rõne perſone legatarij abſq; ſui delicto qð dic ut ibi plene
erebe quo relinquii fratribus minoꝛibue

nõ.⁊ iſta faciũt ut

ti. j. So. illa regula recipit limitationẽ qꝛ nõ

qui nõ poſſunt aliquid habere in ꝓpꝛio uel in cõmuni teneat
ad eius eſtimationẽ qð dixi in libꝛo minoꝛicarum qð no.

2 Dictio rurſus uerincat᷑ ĩ duab vicibꝰ
SGigs DecE. m h. d. Dicit h iſta uox rurſus pꝛo

una vice tm̃ viſicat᷑ nõ ſepiꝰ. ĩ.l.ſic.S.ꝗ.mo.uſu.amit.Dicit
gl. ibi diẽ qtiẽs.h̊ᷣ rurſus. Videt iſtã ſolonẽ nõ.tñ q;tũ ad ꝓ/
poſitũ credo ꝙ nõ ſit vᷣa ppt᷑ rõnẽ poſita ĩ tex.ibi nõ enĩ ẽ one
rãdus ⁊c.qꝛ ĩ caſu ꝓpoſito ſi teſtõꝛ dixiſſet qͥtiẽs.uel iterũ hẽ/
rẽt eãdẽ ſigniſicationẽ quã hʒ dictio rurſus ne hẽs in iñnituʒ
grauet᷑. Itẽ ſi dictio rurſus poneret᷑ ĩ alia mã ĩtelligeret᷑ qtiẽs
opꝰfuerit ut.l.ueluti ĩ fi..de edẽ. Dic ergo ſic i.l.ſc.qtiẽs ad
mittebat᷑ ad hẽdẽ reuertebat tanq; ad dñzʒ iõ nõ grauat pᷣſta
tiõe noue rei.iõ ĩtelligit qtiẽ.i.ĩ ĩiñnitũ lʒ poſſit dici ſemꝑ nouꝰ
uſufructqꝛ ẽ noui tꝑis tñ dico eũdẽ uſuſructũ eẽ ꝗ eẽt ſi nõ eſ/
ſet extictꝰ.ſic h loquit᷑ qñ grauat᷑ ĩ pᷣſtatiõe noue reiꝙ ſemꝑ no
uã titatẽ diſtictã a pma pᷣ̃ſtaret.iõ ſi illa quatitas quã lega
tari pdidit ꝑueniſſet ad hẽdẽ ⁊ plies pueniſſet plies pᷣſtaret
hẽs ut.d.l.ſicut.qꝛ in pᷣſtatiõe noue rei nõ grauat᷑.Eodẽ mõ
rñdeo ad.l.ueluti.i fi.qꝛ ibi nõ grauat hẽs lʒ iterũ ⁊ iterũ edat
q apð eũ remanet ſemꝑ tantũdẽ,ſ.oꝛiginalẽ iõ ĩ ĩñnitũ ĩtelligi
tur.G aũt grauat᷑ iõ nõ dʒ ĩ iinitũ grauari.Eodẽ mõ rñde ad
I. ſi ita a at'i f.j. de fideiuſ.ibi eni nõ grauat ſideiuſſoꝛ ſi ſe⸗
piibi obligat qꝛ ſepi mutuat ⁊ iõ nõ grauat ⁊ iſtð ẽ ex pᷣſum-
pta mẽte ᷣhẽtiũ ut hͥ nõ enĩ oneradus ⁊c̃.Als aũt ex ꝓpꝛia ſi
gniſñicatiõe uocabuli puto bñ dictũ ꝙ ſit dꝛia ĩter dictionẽ q̃
tiẽs ⁊ qtiẽſcũq; ex vna Ne- dictionẽ rurſus ⁊ dictionẽ ite
rũ ex alia parte ut dic gl. Altio fac iſte.S.ĩ ar.ad.q.ſi ſtatuto
huiciuitatᷣ caueat᷑ ꝙ pene ĩ platea dupiernt. A⸗ duplicent
ſi fiat malenciũ de nocte. Itẽ duplicent ſi fiat ĩ feſto ſci hercu/
lani. Itẽ duplicent᷑ ſi at a nobili.Cõtingit ꝙ vnus nobil cõ
miſit maleſiciũ ĩ platea de nocte ⁊ ĩ feſto ſcĩ herculani anex oĩ
bus illis cauſis debeat pena duplicari. Ego vidi det᷑minatũ
ꝙ nõ debeat duplicari niſi ſemel tm ꝑ rõnẽ qꝛ ex eodẽ delicto
nõ dʒ ꝗs plib legib neri re p.l.ſenat.de accu.ſi ergo punũ
vna E nõ dʒ alia puniri.iſta detminatio placet ſʒ rõ diſpli
cet. Aidete iſte.ll.q iducũt q̃litates iſtas nõ ſunt noue leges.
Itẽ nõ ĩducũt nouã actionẽ ſj qliſcãt antiquã ſic dicimi.l.
aut facta de pe.⁊ ſic iſta rõ nõ ẽ bona.Sʒ detminatio placet
duplicatio nõ dʒ fieri niſi bis tm ita ꝙ qdruplũ nõ trãſcen
at ut inſti. de acſ. S. oẽs. ubi nulla pena põt trãſcẽdẽ qᷓdru-
plũ ⁊ ſic uſq; ad q̃druplũ augebal pena.⁊ ſic ſi diceret ſtatu/
tuʒ ꝙ pena qdruplicaret᷑ tũc ſemel im qᷓdruplicaret᷑.pꝛo hoc
iſta lex ne ĩ initũ ſit oneratꝰ. Dices tu nõne hoc ẽ.l. aut fa
cta de pe.ubi oẽs iſte q̃litates ↄſiderant᷑. So. ſi iſte qlitates
uenirẽt oſiderande per noĩa multiplicatiua.ſ.dupli tripli ⁊c.
tẽ hñt locũ pᷣdicta.Sʒ ſi ↄſiderant alio mõ.ut ſi dꝛ in ſtatuto
ꝙ iudex arbitriũ hʒ ↄſidera qlitatib delicti tũc oẽs qlitates
ↄſiderant᷑ ut ibi.⁊ circa pᷣdicta vide qð dixii.l.ſãctio leguʒ de
ani Dſn. lagnat Ʒꝛia de innitate vitãda.qð dic ut
qui bona. S. . T.l. ſi finita in pn. de dã.infec. ⁊ ibi dixi.
Fideicõmiſſũ relictũ aĩo cõpẽſãdi petitio⸗

¶Itẽ ſiqs. nõ ĩduc.h.d. Facit ad ſtatuta. ſcã ẽ re⸗

ſoꝛmatio ꝙ q ſoluit pſtãtias poſſit xcõputare ĩ ↄdẽnatione
an potuerũt petẽ pᷣdictas pᷣſtatias. ANidet᷑ nõ q; ſtatutũ di

cit ꝙ poſſit cõpẽſare pſtãtias vĩ ergo ꝓhibᷣi ne poſſint peti.
ESleruc Vſq; ad.S.ſiĩ ope.diuidit᷑ tres partes.pᷣ
loquit᷑ qñ teſtõꝛ noĩat vnũ cui vult ꝓuidere

⁊ plurium ĩtereſt. Scðo q; vult ꝓuidẽ plibc plures noĩat.
ertio qñ vult puidẽ vni ⁊ noiat aliũ. ſcda ibiſic euenit. ttia
ibi ĩterdũ. ¶ Nõ hãc.l.ſcitis ꝙ vnus ex reis credẽdi p̃occu/
pat ſibi debitũ ꝑ lit.ↄte.an hoc ẽ uerũ ſi nõ ſint ſocij. Gl. in. l.
ex duobꝰ. S.ij.ſ.de duo.re.videĩ dicẽ nõ.ſʒ h dicit ſiue ſint
ſocij uel nõ ut hic. Scðo hẽtis gl.i. l.ij. ſo. ma. ꝙ re credẽdi
nõ tenet᷑ cauẽ coꝛeũñ ratũ hituru ut. d.i.iij.qᷓ teneĩ cauẽ de de
fẽdẽdo ſoluẽtẽ aduerſus coꝛꝛeũ ſi a coꝛeo ſoluẽs ↄuẽiat ut h.

Interdũ. Not tex.ibi plerũqʒ ⁊c̃. Mota.Ja.de

1 e. mirabilẽ pſũptionẽ ꝙ in dubio videĩ
nelle ꝓuidẽ ei cuius plus itereſt. Item nõ h ꝙ dicit pꝛo titio
q; tãtũ eſt dicẽ facio ꝓ titio qtũ noĩe titij. ¶ Op.j.de cõ.?
de.l. titio. S. titio.per quã.l.videt᷑ ꝙ etiã publican hẽat actio
nẽ ut.l.ᷣuo legato.S.ſi teſtatoꝛ.sS.de le.j.So.̊ publicaninõ
ĩtererat qꝛ erat nudus executoꝛ iõ ſibi nõ videt᷑ uelle pſpicere
ſecus ſi ſua ĩtereſſet reliqͥ mõ qꝛ tũc haberet actionẽ ut in.l./
ria.⁊ per iſtã.l.⁊ ſimiles dico in ſtatutis ⁊ legibus ꝙ ex eis de
tur actio his in quoꝝ fauoꝛẽ ſũt facta.facit.l.ſtatuas.j.de ac/

edo⸗ ne⸗dga C Haduer henle D
Si RRore In idiuiduis ꝗlibet hẽdũ teneĩ ĩſo/
. in opere.dum bv. C Mo pꝛacticã bonaʒ

ledk

hv

.,
4
lt

— — —

Belegatis tertio.

q hic videt uelle ꝙ debeat pᷣcegere moꝛa oĩum hẽdũ ⁊ tẽ qli

bet poterat iſolidu ↄueniri.¶ Op.ꝙ glibet ↄueniat ꝓ parte
ut. l.moꝛtuo.S. fi. S.ti.j.⁊.l.legatoꝝ. Rñdeo. ibi reliqt centũ
q darent ciuitati ꝓ oꝑe.vñ nullũ factũ hereduʒ uerſabat᷑.ſʒ h
fuit relictũ in oꝑe ciuitatis extruẽdo ꝑ hẽdes vñ hẽdes erant
obligati ad factũ ⁊ ſſtructionẽ nõ ad dationẽ ſimplicit.tẽ enĩ
ſi ad ſimplicẽ dationẽ tenẽnt᷑ eẽt ſec' ut ibi dixiʒ Ja.de are.

Mõ ad duo.pᷣ ſʒ Di.ꝙ ĩ dubio videt electa ĩdu

Sigs. n⸗ pſone ita dẽ ꝑ iſtũ. S.i.l.ſtipło.S.ſiue aũt.j.

7

ne ⁊ ingenij ⁊ etat.facit ad id qð di

de oꝑ.no.nũ.¶ ¶Scðo nõ ꝙ obligat ad factũ ĩ ultia uolũta/

te pciſe tenet ad id ut h.ita ĩtelligit Ja. de are. ⁊ ita ego iĩtelli⸗

go ĩ.l.ſtipulationes nõ diuidunt.j.de v.ob.⁊ ibi pono rõnẽ.

gatũ nõ ualet ꝓpter incertitudinẽ ut.l. cũ poſt. S. ge
ner de iur. do. So. hoc eſt fauoꝛe alimẽtoꝝ ut.l.ſicui annuu.
j.ti.. facit. . ti..l. qdã. Itẽ tene mẽti ꝙ hᷣ dicit ſʒ qlitatẽ ꝑſo/
xiI. ſ. ad carbo. l. de bonis.
§. nõ ſolũ. ubi dicit ꝙ ꝗs dʒ alteri tradere inſtra uel inſtruere
aliũ qð intellige ᷣm quglitatẽ ꝑpſone ut hic. H
ſic ¶Op. S.tl.ij.l. ſi buus legat.S. ſi ta. Di
ecit hoc ꝓnomẽ H̊ tollit ↄꝛiũ qð declara ut
ibi plenius dixi ⁊.j.e.l.ſi tibi ge. Lan .
PF 1 MDp. de. l. quotiẽs. ⁊.
On dubmum. . tale.j.de ↄdi.⁊ demon.
BGBlo. ſoluit trib modis.pᷣ̊ ꝙ habuit reſpectũ ad iura
noua fʒ q iſta cõditio põt adijci.ſ.ſi nõ nupſerit ⁊ põt graua/
riſi nupſerit. Mõ placet qꝛ nõ eſt ueriſiłe ꝙ iſta.l.cogitauerit
de.l. noua. Quare gl. dicit ꝙ h dictio ꝗn põt accipi.i.ꝙ non

Legatũ ĩcertũ relictũ in his q̃ alimẽ
B ichus. ta reſpiciũt ualet.h.d.¶ Op. ꝙ le/

Tſic ↄcoꝛdat cũ Sꝛijs. Iſta ſo.nõ placet qꝛ ↄtra mẽtẽ huius.l.

Scvo mõ accipit ꝗn pꝛo ꝙ ⁊ ſic affirmatiue.⁊ tũc ad ium
rũdeo ꝙ hᷣ teſtoꝛ expꝛeſſit ſiue nupſerit ſiue nõ reſtituat lega⸗
tũ ſed diuinare ẽ. Ael meliꝰ h ſimpliciter reliqt fideicõmiſſũ.
nõ ĩ penã ſi nupſerit.de iſta dictiõe ꝗn ꝙ põt accipinegatiue
T affirmatiue hẽs in.l.ubi.S.j.S.de tu.⁊ cu.da.ab his.

„. 6 paria ſũt nolle uẽdẽ ⁊ nõ iuſto
¶ Sed et ſicu 1. 5io uẽdẽ. ¶Quũo gd ſi eſt du

biũ ĩter emẽtẽ ⁊ nẽdẽtẽ qð ſit iuſtũ pᷣciũ. Rñdeo iudex adhi/
betur ut.l.alino.S.ſiquis ex lege de ſideicõmiſ.li. Sʒ quid ſi
dñs nõ vult uẽdere.Certe tunc iudex coget eũ uẽdere ut.d.l.
alũno. qð nõ. 1 l ſütateſol l
egatũ relictũ ĩ uolũtate ſolẽni ꝑ uolũ
iure. g min ſolẽnẽ nõ ĩtelligũ aeltoroud⸗
catũ.h.d. Aix.i.nullo modo ᷣm NHi.¶ Op.vʒʒ Di.
ꝙ ſideicõmiſſũ relictũ ĩ p teſtõ nõ debeat lʒ ſequẽs uolũtas ſit
iualida ut.l.⁊ ſi trãſfera.j.de adi.le.⁊.l.fideicomiſſũ.C. de fi⸗
deicõ.⁊.l.plane.iĩ pn.S.de le.j.Rñdeo.ll. ꝛie loquunt᷑ qñ le/
Panu expᷣſſe adimit.vñ lʒ adimat ĩ uolũtate iutili nõ tñ debet ſʒ
qñ tacite adimit ↄdẽdo alia nolũtatẽ.tũc ita demũ videt᷑ uel
le reuocare ſi ſequẽs uolũtas ualuerit. Cõtra h̊ dictũ videt᷑ gl.
hq̃ icipit qð ſemꝑ pᷣſumit.ꝗ dicit ꝙ in dubio ſemp videt uelle
reuocare niſi ↄꝛiu ſit liqdũ.ſʒ debes ĩtelligẽ qñũ ſcom teſtm eſt
ualidũ als eẽt ↄ iſtũ tex.⁊ hoc tʒ Qi.i.l.noꝛmã.ĩ fi. C.de teſ.⁊
iſta ẽ ueritas. ¶ Op. de.l. iij. S. i. T. l. ij.j. de adi. leg. ubi taci
te reuocãt legata ex uolũtate minus ſolẽni. So.ibi pᷣumit uo
lũtas adimẽdiex alio q; ex nono teſtõ.ſ.ex inimicitijs.ĩ teſtõ
eni põt ĩeſſe illa ↄditio ꝙ ita demũ ĩtelligat᷑ reuocatũ pmũ te/
ſtamẽtũ ſi ſcm ualet q ↄditio ceſſat in inimicitijs.¶NMꝛo de
claratiõe mae pñtis qᷓro poſito ꝙ pᷣmũ teſtm̃ fuerit ualiduʒ ⁊
ſcpᷣm fuit iualidũ ex cauſa pᷣteritiõis uel exhẽdatiõis vñ lega
ta remanẽt ſirma ex ſcdo teſtõ ꝑ auc.ex cauſa.utrũ relicta ĩ pᷣ
ſint nulla. Rñde ⁊ dic pmũ teſim remanẽ ualidũ qͥ ad inſtitu
tionẽ hẽdũ ⁊ ſic qͥ ad hec iura antiq̃ nõ coꝛigunt ut.lʒ.ſi filius
ꝗptãte de li.⁊ poſthu.⁊ iſti.de exhẽ.li.ĩ pn.ſʒ ꝗq ad legata pᷣ
mũ teſtm tolli᷑ ꝑ ſcom.caſus ẽ q̃ſ de hoc ĩ.l.fi.õ.de hẽ.iſti.⁊
fm hoc erit dare caſũ ꝙ ꝗs decedit qdãmõ cũ duobꝰteſtis qꝛ
pmũ ualet q ad iſtonẽ heredũ. Itẽ petunt legata ex ſcdo teſtõ
tanq; ex teſtõ ⁊ actiõe ex teſtõ q; ĩ coꝛpoꝛe dic tanq; nõ reſciſ
ſuʒ teneat teſtm. ¶ Qũo pceſſit pmũ teſtm ſolẽne demũ teſta
toꝛ adhibit.vij. teſtib dixit nolo pmũ teſtmualẽ an ex hoc pᷣ
mũ teſtm̃ ſit ſublatũ. Tex.ꝙ nõ ĩſti.q.mo.te.iſir. .pe.Ego
dicerẽ ſic ſalua neritate.tu debes ſcire ꝙ ſicut legata ⁊ cetera
alia qᷓ i teſtõ ſeribunt reqrunt ↄſirmationẽ ꝑ hẽditatis aditio
nẽ. ita adẽptio ſiqᷓ ſit reqrit ꝙ ↄſirmet Perecttate adita ⁊ iõ dẽ
hẽditas a ſeipſo adimi aõ põt qꝛ nõ ẽ cuius aditiõe adem/
ptio ↄfirmet ut.l.q ⁊ ſ ſub oditiõt.de hẽ.iſti. Mõ ad ꝓpoſi⸗/
tũ ſi teſtõꝛ coꝛã ſeptẽ teſtib dixiſſet ſic uolo pmũ teſtm nõ ualẽ
q uolo decedẽ ĩteſtat tẽ videt reſtituẽ uenlẽtes ab ĩteſtato ⁊

p aditionẽ ueniẽtiũ ab ĩteſtato adẽptio ↄfrmabit ut.l.ſiquis
ſta.S. de hẽ.iſti.⁊ ſic ademptio ualet. Sed ſi ſunplicit᷑ dixiſſet

uolo teſtm nõ ualẽ nõ eẽt reuocatũ niſi curſu.x.annoꝝ ut.l. ſã
cimꝰ. C. de teſta.⁊ ĩſti.q.mo.te.ifir.S.pe.Facit ad pᷣdicta q8
videbitis ĩ.l.ſi certarũ..ſi eodẽ.de teſ.mi.⁊ qð ibi dicet᷑.C¶õ⸗/
tra hoc fac.l.cãcellauerat.S.de his ꝗ ĩ teſta.delẽ. t.l.pxi.eo.
ti. Gl. ſoluit ibi puenit ad actũ facti.ſ.cacellãdo.ſʒ.q.nr̃a loq/
tur qñ ſtetit ſolũ i vbis ita nõ.d.l.cacellauerat.x.d.l.noꝛma.
C. de teſt. ⁊.d.S.pe.Cõtra hoc młtũ foꝛtit᷑ facit.l.nihil itereſt.

ſj. de adi. le. Sl. dic ꝙ id qð dicit tex. nil itereſt iducat᷑ an adi⸗
Mat.i.ſolẽnit᷑.ſʒ iſta adẽptio nõ ẽ ſolẽnis ut dixi.¶ Qüũo dicit

teſtõꝛ ĩ ſco teſtõ ĩualido caſſãs ⁊ irritãs oẽm aliaã uolũtatẽ ⁊
teſtm̃ qdð feci uolẽs iſtud teſtm oĩb pᷣnalẽ.qro an vigoꝛe oĩu
hoꝝ uerboꝝ pmũ teſtm ſit caſſũ lʒ ſcoʒ ſit nullũ. Rñdeo caſſa
tio ⁊ cãcellatio reſtrigit᷑ Fʒ cauſã caſſatiõis uel cacellationis
ut. l. caãcellauerat. S. de his qͥ tel.delẽ. ⁊.l.q ex libis.S.teſtõ.
j.de bo.poſ.ᷣm tab. M5 ad ꝓpoſitũ iſta caſſatio uel cãcella
tio videt facta reſpectu ſcuteſti qꝛ vult iſtud vltimũ pᷣualere
⁊Z iõ ſi iſta ultĩa uolũtas nõ valeret nõ ualerent iſta uerba caſ
ſas ⁊c.⁊ nil oparent.hoc ꝓbat᷑ in.d.S.teſtõ.⁊ ĩ.d.l.cãcellaue
rat.ubi ↄtẽplatiõe eoꝝ ꝗ ſũt ſcriptiĩ pᷣ teſtõ ſuit facta cãcella/
tio ſcᷣi teſti.iõ nulli alij ꝓdeſt ⁊ ita erat ĩ caſu nro.⁊ idẽ ſi in ſe⸗

cuũdo teſtõ iualido eſſẽt appoſita yba. Si nõ ualet iure teſti ua

leat iure codicilloꝝ. qᷓsba opani ut debeant᷑ legata a ueniẽti
bus ab iteſtato ⁊ iõ ſcõm teſtm ↄfirmat ꝑ aditionẽ ueniẽtium

ab iteſtato tẽ pmũ ẽ iualidũ q; ula clauſula caſſãs ⁊ irritãs cõ

ſirmat᷑ ꝑ aditionẽ ueniẽtiũ ab iteſtato. Mꝛedicta ſũt va qñ p̃/
ceſſit uolũtas ſolẽnis nõ hñs clauſulã derogatoꝛiã.tũc eni ꝗd
opꝑent᷑iſta ba caſſas ⁊ irritãs dicq i.l.ſiqs ĩ pn. teſti.j..o.
Atibi. Mõ põt petilegatu niſi cauea᷑ de mõĩ
plẽdo. h. ð. Mp. ꝙ legat ari 'nõ debe

at cauẽ ut.l.lito. S. largi. .ti. j. So. ibi fuit elect'ut
nudu miniſter ⁊c executoꝛ. de executoꝛe aũt ⁊ nudo miniſtro

an ⁊ qñ debeat cauẽ videbitis ĩ.l.diu ſicui pluſq; ꝑ.l.fal.qð
nõ. de legatario an ⁊ qñ debeat cauẽ de mo ĩplẽdidixi plene
in. l. b' diebꝰ. S. termilius deↄdi. ⁊ de. .
ATres Hõ tex.ibiſed actionẽ de pcio ⁊c.ex qͥ
thẽs ꝓ qñ nõ põt pᷣſtari res ad pᷣciũ cõpe
actio lʒ ᷣdicat gl.iſti.de le.S.ſi res aliena.dixi plene ĩ.l.pla
ne. F. ſi rẽ. S. de le.j.⁊ ẽ gl.i.l. fũdo. ad.i.faKal.
n Atu. C Op. ad pᷣn. ⁊ videt᷑ nutu nõ poſſit re
Riinq ut.i.diſcret.C.qui teſta.fa.poſ. So.
ſſta eſt ueritas.qñq; aliqs ẽ mut' oĩno.qñq; aliqs nõ eſt oino
mut tñ ꝓpt aliqð accides ppt᷑ moꝛbũ foꝛte nõ põt loq. Mꝛi
mo caſii diſtingue ut.l.diſcreſ.qꝛ aut mut'a nã fuit aut uon
ut ibi. Scðdo caſu põt relinꝗ nutu ut hic. Qũño qliter ĩtelli⸗
giĩ nutu. Rñdeo qñ ad iterrogata ↄſentit uel facit aliq̃ ſigna
P q̃ uolũtas ei ꝓpẽdit᷑ut.l.iuito.S.ſi pupillo.j.ad tre.vᷣm Ja.
De are.iõ notari ʒ ſic ſcribẽ cũ talis ꝓpter accidẽs loqui nõ
poſſit interrogat aſſenſit humeris ⁊ annuit capite ut gl.dic.
Pꝛedicta intelligo de eo qui nõ põt loqui nõ tñ ꝑdidit ĩtelle
ctũ als nõ iubemn. C de teſta. I metud⸗ b
romiſſi. Ego quero in. l. meui. S. duobus
Vic eicõmiſſũ. .an teſtõꝛ poſſit Sbeobe 3

e.q ij

regulã ꝙ due cauſe lucratiue nõ pñt ↄcurrẽ circa eãdẽ rẽ ĩ eũ

dẽ. Hic videt᷑ tex.ꝙ ſic niſi defũctꝰ ⁊c.tñ iſta.l.non facit qꝛ H
uoluit teſtõ: ꝙ aliud p̃ſtarei.ſ.eſtimatio płs aũt nõ poſſet di⸗
ſpẽſare ʒ illã regulã ut.l.huiuſmodi.S.ſi ſepꝛonius.S.de leg.
j.dixi plene in.d.S.duobus.

¶ Columnis. Ex boc. 5. habes officiales qui faci⸗

u’üuruuulunt excoopiri domuz ꝓpter pignoꝛa
male faciunt ut hic ⁊.l.cetera.S.de le.j.

Igs in pꝛincipio teſtamẽti.

Diuidit᷑ ĩ tres partes.pmo ponit dictũ.ſcdᷣo rõ deĩ.

Fertio limitatio. ſcda ibi nemo eni. ttia ibiita H hoc dic. Si b

ma uolũtas ẽ derogatoꝛia ultie p:ma ualet niſi pᷣma ꝑ ultimã
ſpaliter reuocet.p.dð.¶ MHõ tex. ibi nemo enĩ ⁊c.¶ Mõ ex
iſta ..pᷣ ꝙ ſlle cni bis legat᷑ bis dʒ he. ¶ Secũdo nõ Fuolu⸗
taj pᷣma derogatoꝛia dʒ reuocari ſpaliter ꝑ ſcdam. ¶ Tertio
nõ ibinemo põt ⁊c̃. ¶ Op.ex glo.⁊ videt ꝙ ille cui bis lega
tur ſemel tim̃ hẽe dʒ etiã ſi nõ ſint uerba derogatoꝛia ut.l.pla/
ne. 5. j. . de le. j.x.l. cũ centũ.j.de adi.le. So.itellige hic q le
gant᷑ eideʒ res diuerſe. Vel qñ legat᷑ eadẽ q;titas a diuerſis
heredib. ut.S.ti.j.l.ſi plurib.S.j.⁊.S.ti.ij.l.ſeruo alieno.S.
ſiquis. Vel poteſt dici ꝙ legatur eadem qᷓtitas in diuerſis
uoluntatib ut.l. quinquaginta.S. de pꝛoba. Ael poteſt dici
hic loquit qũ vnũ legatũ ↄtinet plus alio qᷓ̃titate uel cauſa

De legaß tertio.

hm ea que dixi in. l. cũ centũ.de adi.le.in olbus iſtis caſib ille
cui eſſet bis relictũ bis caperet niſi eſſet lauſula derogatoꝛia
tunc enĩ capit ſemel tm̃ ut hic.⁊.l.ſi ita.S.ti.ij. Contraria nõ
ob. q loquunt᷑ alijs caſib. ¶ Op.ſʒ gl. de. l. ſi mihi ⁊ tibi.
fi. S. ti.ij. So. iſta dʒ ĩtelligi ſʒ illã qꝛ potioꝛ habet᷑ ultia uolũ⸗
tas uerũ ẽ ſi pe expᷣſſe poꝛis uolũtatᷣ peniteat als ſec' ut ibi.
Op. ꝙ no ſit neceſſe ꝙ expᷣſſe peniteat eũ poꝛis uolũtatis
ut.l. f.ĩ Pn. S. ti. j. Dicit gl. dic ut ibi ⁊ ibi ſoluit qm ibi eſt qdã
clauſula derogatoꝛia tacite ſũpta a ꝛio ſenſu ⁊ tũc nõ ẽ neceſ
ſe ꝙ illa clauſula expᷣſſe tollat ſʒ ſufficit tacite tolli.Sicut eniʒ
ĩqucit᷑ tacite ita tacite tollit.h fuit expᷣſſa clauſula iõ expᷣſſe dʒ
tolli. Di.tʒ iſtã ⁊ cõit oẽs moderni doc. Contra iſtã ſo.videĩ
3. de iure codi. l.ↄfciunt. S. fi. So. ibi ĩteruenerũt duo.ſ.pma
uolũtas derogatoꝛia tacite. Itẽ codicilli poſterioꝛes ꝑ qᷓ̃ duo
ſimul ↄiũcta videt codicilli medio tꝑe facti nõ ualẽt qſi in/
teriʒ ſuerũt ĩpẽdẽti. Idẽ dicerẽ ĩ caſu.ð.l.fi.v.ti.j.qꝛ ſi feciſſet
epłaʒ nõ obſignatã ⁊ ultio aliã obſignatã ꝙ ꝑ ultimã ↄiũcta
nuolũtate pma ſcda nõ ſignata nõ ualeret. ar. d. l. ↄficiunĩ. F.
fi. Al ad ſo.d.l.fi.in hn.dic ſʒ NMe.ibi dauſula derogatoꝛia
nõ erat tacite uel exp̃ſſe qꝛ ibi fuerũt vᷣba adiecta ad augmen
tũ ut ĩducãt fideicõmiſſũ iõ nõ iducũt diminutionẽ ⁊ etia iſta
ſatis placet. ¶ Op.de.l.diui.S.licet.s.de codi.Nic glo.j.ꝙ

ſequẽs uolũtas emanãs ſimplicit ualet ipſo iure ſed tollit ope

exceptiõis ut H. Iſta nõ placet qꝛ in.l.ꝛia inuit ſequẽtẽ uolũ
tatẽ hzie plenũ effectũ. Alia ſo.ẽ ꝙ aut iſta vba ponunt᷑ ĩ eodẽ
teſtõ qͥ legat ⁊ ẽ neceſſaria ſpãlis reuocatio ut h. Aut ponunt᷑
T alio teſtõ ⁊ tũc nõ ẽ neceſſaria ſpalis reuocatio ita dicũt qdã
Iſta ſo. ẽ 5 iſtũ tex. q; h dicit ĩ eodẽ teſtõ ul codicill. vñ ſiue le
ſet ĩ teſtõ ĩ qͥ fuerũt uerba derogatoꝛia ſiue ĩ codicillis poſtea
acꝭ requirit ſpalitat᷑ reuocatio qre alij dicũt dẽia eſt utrũ iſta
clauſula derogatoꝛia ponat᷑ anteq;ᷓ leget uel poſtea. Iſta ſo.
repꝛobat᷑ ꝑ gl.⁊ bñ.q; i.l.ꝛia fuerũt appoſita vᷣba derogato
ria ad finẽ ſic h.qre gl.ĩ.l.ñ:-ia.dicit ꝙ ualet poſterioꝛ uolũtaj
ut ibi uerũ ẽ ſi ſpalit pma reuocetut h.⁊ hac tʒ Di.ꝗdam ut
Ol. ⁊ An.de piſis ꝗ repetijt iſtã.l.ſoluit alit ⁊ hoc videt᷑ ſẽti
re Ja. de are. ut dicam ꝙ ĩ.l. ꝛia fuerũt vba derogatoꝛia ſo/
lẽnitat q ſolẽnitas ẽ iuris publici iõ reuocat ꝑ ſinplicẽ laʒ
uolũtatẽ qꝛ de facili resredit ad ſuã nãʒ ut.l.ſi vnꝰ.S.pactus
S. de pae. Poi vo ſuerũt vᷣba derogatoꝛia circa legatũ ſeu uo
lũtatẽ legãdi qꝛ teſtõꝛ põt tollẽ ſicut vult cũ a ſua uolũtate de
pẽdet iõ reqrũ ſpalis reuocatio ut h. Aidete ſi teſtõꝛ ibi dixiſ
ſet ſic uolo ꝙ ĩ codicill meis reqratiſta ſolẽnitas ꝙ ego me ſb
ſcribã ⁊ mea manu ſignẽ nec dixiſſet plus tũc ſo.eoꝝ cõtinet
ueritatẽ. eſſẽt eni vba derogatoꝛia ſolẽnitat tm̃ nõ uolũtati⸗j ⁊
p aliã uolũtatẽ ſimpir emanãtẽ ſine alia ſolẽnitate tollerent᷑.
Hoc hẽsi ſili i.l.humanũ cũ gl.C. de legi.ſʒ ĩ caſu.S.licet te
ſtatoꝛ pceſſit ultra.dixit enĩ no alit᷑ codicilliualeãt niſ fuerint
mea manu ſubſcripti ⁊ ſic fuerũt derogatoꝛia uolũta ſic hic
qꝛ uoluit alit᷑ ualẽ.⁊ qʒ ibi dẽde ſolẽnitate ponit ↄditionaliter
ſz diſpoſitiue poni tm de uolũtate vñ iſti male dicũt.Quare
dic ut dicit Slr Di. ꝙ illa lex itelligat᷑ ſʒ iſtã ⁊ hoc tenuit Ci.
diſputãdo b̊ me audiẽte. ¶ Op.de.l.ubiita.j.de dona.cau.
moꝛ. Rñdeo ibi traſiuit in ſpẽʒ ↄct iter viuos iõ nõ lʒ penitẽ
ut. l. ſic. C. de ac. ⁊ ob.⁊.S.cõmo.l.iĩ comodato.S. ſicut.̊ vo
ſtetit ĩ ſinib ultime uoluntas.¶ Op..de uſu ⁊ ha.l.plenuʒ
S. eqtij.x.l.ſicut.C. de teſ.mili.ubi teſtõꝛ ſciẽs hʒe ſe filiũ vidẽt᷑
eũ exhẽdare. Aidet᷑ eni loꝗ ʒ ↄditionẽ ei de q loquit᷑i.d.S.
egꝗtij. So.ibi nulla pᷣceſſit xpꝛeſſa clauſula derogatoꝛia h ſe
cus. ¶ Expedit ↄꝛijs uenio ad qõne ⁊ gl. h qrit lex iſta loqt
qñ pᷣceſſeruũt vba derogatoꝛia legati.ꝗd ſi pceſſerũt vba dero
gatoꝛia teſti utputa dixit ſi aliqð teſtm fecero nolo ualẽ. ułdi
xit nolo ualẽ alið teſtm niſi ſit tibi aſcripta tal oꝛo ułtale ꝗd.
Piẽ gl. ꝙ ſcᷣm teſtm nõ ualet niſi expᷣſſe peniteat poꝛis teſtĩ
Iſta. q.põit Di.i.c.qð ſemel placuit de re.iu.li.vj.⁊ qdã hñt
ic T ibi arguit pꝛo ⁊ ꝗq omitto cauſa bꝛeuita ipſe determi/
nauit ⁊ derminat gl. ʒ Ja. de are. determĩat ) ⁊ dicit ꝙ ſcoʒ
teſtm ſimplicit emanas ualet ipſo iure ⁊ pmũ tollet᷑.qꝛ nemoõ
põt ſibi auſerre liberã teſti factionẽ.l.ſtiplo hoc mõ de v.ob.
ſʒ ꝑ iſta aufert᷑ libera teſti factio ergo nõ ualet.ꝓ hoc.l.diui.
§. licet. S. de codicl. Mõ ob.iſta. l. c.l.ſi mihi ⁊ tibi. . in lega
iis. S. de le.j.qꝛ Hͥ fuerũt uerba derogatoꝛia act teſtãdi.vnde
clari diſtinguẽdo dicit ꝙ qñq; uerba ſũt derogatoꝛia actus
teſtãdi.qñq; ſũt uerba derogatoꝛia cuiuſdã ſolẽnitat teſtamẽ
ti.qũq; uolũtatis. Pꝛimo caſu nõ ualet qꝛ nõ põt ſe facẽinte
ſtabilẽ ⁊ eẽt ↄ̊ bonos moꝛes ut.d.l.ſtipulatio. Scðo caſu nõ
ualet qꝛ nõ põt mutare ſolẽnitatẽ ꝗᷓ eſt iuris publiciut.d.S.li
cet.Tertio caſu ualet ſi expᷣſſe de pᷣma peniteat qꝛ expᷣſſa re/
uocatio reꝗritur ut.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.ſi.ð.de le.j.⁊ h ita dicit

Ja.de are.⁊ An.de pi.ſequẽdo euᷣ.Ci.in.l.ſancimꝰ.C. de te
ſta. recitãdo hãc opi.dicit ꝙ hec opinio ſaltẽ ĩ cathedra eſſet
pulchꝛa opi. Poſtea Ci.me audiète hoc diſputãdo determi
nauit ↄꝛiũ dicẽs ſic. Non eẽt uerũ ꝙ ꝑ hoc ipſe efficit᷑ ĩteſtabi
lis imo põt ſacẽ aliud teſti qñũcũq; vult ſʒ opʒ ꝙ nos ſimus
certi ꝙ ipſe uelit.Cũ enĩ iſta vba hẽant vum cuiuſdã ꝓteſtatio
nis pambule talis ꝓteſtatio declarat in ſequẽti teſtõ deeſſe. ut
l. at ſiqs.S.pleriq;.S.de religi.⁊.l.ꝗ in aliena ĩ fi.s.de acqui.
hẽ. Sequẽs ergo teſtm̃ nõ ẽ teſtm qꝛ lex pᷣſumit ĩ eo uolũtatẽ
deeſſe niſi i ã reuocationẽ faciat de pmo. Vſñ nõ eſt uerũ
ſit ĩteſtabil.idẽ tenebat NRai.de foꝛ.⁊ ego idẽ puto.declara
o tñ latiꝰ. Et aduerte ſi teſtõꝛ dixiſſet tm nolo me poſſe facẽ
aliud teſtm̃ ⁊ nolo me poſſe mutare tale teſtm ulł nolo me poſ
ſe penitẽ ⁊ nõ dixiſſet ultra tũc fateoꝛ uerũ dictũ Ja.de are.⁊
ſeqtiũ qꝛ teſtõꝛ ſolũ diſpoſuit circa ipſã poſſibilitatẽ teſtãdi ⁊
nõ circa uolũtatẽ qᷓ debeat ĩ futurũ deeſſe ⁊ h nõ põt facẽ ꝗa
nõ põt ſibi auferre liberã teſti factionẽ ut.l.ſtiplo hoc mõ de
v. ob. ⁊ iõ gl.i.l. i mihi ⁊ tibi.S.i legat.S.de le.j.male loquit ⁊
bñ eßbe ił ꝑ Ja. de are.ſʒ ſi dixillet ſi fecero alidð teſtm̃ nolo
nalẽ.hoc nõ diſpõit circa poſſibilitatẽ teſtãdi ſʒ diſponit circa
uolũtatẽ quã dicit deeſſe in futuro iõ regrũ ꝙ expᷣſſe reuocet
ut appareat uolũtatẽ deeſſe ĩ ſequẽti teſtõ quã lex pᷣſumit deeſ
ſe ꝓpt vba pᷣambula derogatoꝛia. ¶ Nꝛo declaratione nfe
mae ex gl.⁊ doc.q̃ro h fit mẽtio de dupliciuolũtateĩ vna fue
rũt vba derogatoꝛia ⁊ poſtea ẽ ſecuta alia uolũtas.q̃ro de p/
ma uolũtate ꝗd ſi iſta uerba derogatoꝛia ſũt appoſita ĩ uolũ/
tate min ſolẽni. Rñdeo nerba derogatoꝛia hñt vim cuiuſdã
adẽptionis ut hic nõ.ĩ gl.magna.⁊ lõ ad hoc ut adimat hẽdi
tas dʒ fieriĩ uolũtate ſolẽni qꝛ i codicillis dari uel minui hẽdi

tas nõ põt nt.l.ij. C. de codicil.⁊ opʒ ꝙ adimat᷑ ĩ tali uolũtate

ex qua poſſet adiri hẽditas ut dixii.l.ſi iure.ð.e.Sʒ in adem

ptiõe legati nõ reqrit tãta ſolẽnitas ut.l.ſi ita.S.de leg.j.⁊ ibi

nõ.x.l.ſideicõmiſ. C.e.ti.x.l.hẽdes palaʒ.S.j.õ.de teſta. T.l.
datũ. C. de le.⁊ vide Aʒo.iĩſũma ĩſti.de teſta.oꝛ.S.illud etiã.

CAQuero qd ſiiſta vba derogatoꝛia ↄtineant᷑ in teſtõ rupto
ey cauſa pᷣteritiõis uel exhẽdationis an oſeruent᷑ talia uerba

derogatoꝛia ꝑ auẽ.ex cauſa. Putarẽ ꝙ inquãtũ iſta vba cõ
tinẽt adẽptionẽ hẽditatis ⁊ ſic reſpicerẽt inſtõnẽ tũc nihbil ua/
lent.ſʒ in;ᷓtũ reſpiciũt legata ⁊ ſideicõmiſſa tũc ualẽt ꝑ dictaʒ

auc᷑.ex cauſa. ¶ Venio ad ſcdᷣm teſtm̃ dixi ꝙ ẽ neceſſe ꝙ per

ſcðm teſtm ſpãliter peniteat de pᷣ.qd ſi teſtõ:ĩ ſcdᷣo dixit ſic ⁊
hãc meã ultimã uolũtatẽ eẽ uolo ⁊ oĩib pᷣualẽ caſſas ⁊ vrritãs
teſtm factũ manu cuiuſdã noꝛij talis uel alteri cuiuſcũqʒ an
ſufficiat.queſtio eſt an in eo ſufſiciat ꝙ ſiat mentio de teſtame
to ſimpliciter in quo ſũt uerba derogatoꝛia.an eſt neceſſe
ſiat metio de uerbis derogatoꝛijs. Ol. hic videtur uelle ꝗ ſut
ſiciat ꝙ ſiat mentio tm̃ de pᷣmo teſtamẽto nec dicit aligd de
uerbij derogatoꝛijs. ⁊ vba Hi. h videni ſonare.j.e.qd ſemel.
ex de re.iur.li.vj.Alibi gl.dicit ꝙ nõ ſufficit mẽtionẽ ſieri de
uerbis teſti ſʒ dʒ fieri mẽtio qlitatis teſti ut dicat nõ oſtãte ta
li teſtõ ⁊ uerbis derogatoꝛijs ĩ eo ĩſertis.ita nõ.i.l.ſi mihi ⁊ ti

bi. S. in lega.S.ti.ij. Quid dicem?*. Pꝛeuit ſi bñ põderatis

tex. hᷣ poſitũ ĩ fi.pncipij videt regrere duo. Pꝛi:no ꝙ ſpaliter
peniteat poꝛis uolũtatis.ſco ꝙ ↄꝛiũ aſſerat eius qð pᷣ dixe⸗
rat ut h.ibi ſʒ h italocũ ⁊c. Dico ergo ꝙ debem iĩſpicẽ uerba
derogatoꝛia q̃liter ſint ocepta.ſi eni ſũt ↄcepta ſᷣm eũ moduʒ
9 pmo ĩ gl.ponitut ſi aliud teſtm̃ fecero nolo ualẽ tũc reuocã
do pmũ teſtm noĩatiz ⁊ dicẽdo h ultimũ uolo ualẽ videt ſatiſ
factũ huic.l.qꝛ ſpaliter pᷣmi teſti facit mẽtionẽ ⁊ dixit ultimuʒ
ſe uelle ualẽ ⁊ ſic aſſeruit ↄꝛiũ ei qð pus dixerat. Sed ſi poni
mus vba derogatoꝛta eẽ ↄcepta ſᷣm alios modos poſitos in
gl.qꝛ dixit ſiqð alið teſtm̃ ſecero nolo ualẽ niſi ſit talis ſolẽni⸗

tas tũc opʒ ꝙ dicat caſſãs ⁊ irritãs aliud teſtm ⁊ uerba dero

gatoꝛia ibi poſita als nõ videt᷑ aſſerere ↄꝛiũ ei qð p dixit.⁊ ſic
ſtelligo gl. in. d. S. in legatis. ¶ Sʒ q̃ro ſi eẽt ponẽ caſũ ĩ quo
ſufficeret reuocatio gnãliter facta dicẽs caſſas oẽ aliud teſta/
mẽtũ meũ in q ſut uerba derogatoꝛia ⁊ h uoluit pᷣualẽ. Rñ/
deo ſic ſi vnũ tm̃ ſceſſit teſtm̃ ĩ quo ſũt uerba derogatoꝛia ut

l.ij. S. de li.⁊ poſthu. ¶ Quero qd ſi teſtõꝛ dixit ſic caſſans ⁊

irritãs oẽ illud teſtamentũ qð ſeciſſet. ⁊ ſi in eo eſſẽt vba dero
gatoꝛia ſub qᷓcũqʒ ↄceptione uerboꝝ an ſufficit. HNic videt ꝙ
nõ qꝛ tex. reqrit ꝙ ſpalit reuocet. ⁊ ilud dẽ ſpaliter ſeri qð
eſt a gnãlitate exẽptũ ut.l.itẽ apud Lbeone , hedictũ.j. de
iniur. ⁊.l.j.F. ſi dixerit aliqs.j.de publica. ⁊.l.fuis urbanis ĩ
ſi..e. Sx iſtud nõ eſt exẽptũ a gnalitate ergo nõ eſt factũ ſpe
tialiter. Ego dico ſic ꝓut dixiin materia ſubſtitutiõis vulga/
ris.in.l.j.in fi.s.de vulga.⁊ pu.aliqd põt expmi tribus mo/
dis.qũq; gnãliter qñq; ſingulariter quãdoqʒ particulariter

dete

en
ſabi
mnus
eto
ſeu
dci.
tati
neni
lan
ſact
epof
rer
ir
de
tr
olo
rc
cet
des
enie
h
dep/
6
ci
hii
tete
bbi
l.

o
be

1/
1

— —☛ —— — S=. — 2

ſicuti eſt dare genus ⁊ ſpẽs in diniduuʒ.Alliquis ergo poteſt
noĩari ſub noĩe generis ſpẽi ⁊ ĩidiuidui.Dic ergo ꝙ ultia uo/
