dat in agris potius dẽ dari a vicinis q ab alijs. Itẽ furta pꝛe
ſumunt᷑ potius ſieri a vicinis q; ab alijs. ar. S. loca. l. domin?
votus ſien⸗ g u

De ſun. inſtru. inſtru.lega.

doxꝛeoꝛi. x.l.. C. e. x.l.na ſalutẽ. F. i. . de ol. ple. vi.
72 lle ille inſtĩo non continetur ſupellex. hoc
Ille⸗

1–Nos hẽm expeditos in tex. tres modos legã
(Ainea. di. Amoiegolud cainſtio. Scholego in
ſtrumẽtũ fũdi ſeu ville. Iſtis duobꝰmodis nõ uenit inſtrm pa
triſta. ut.l.qſitũ per totã.l.uſq; ad. S. ſ ſi ſidũ.⁊ hac.lein pꝛin.
Tertio mõ lego fũdũ inſtructũ uel domũ iſtructã. ⁊ hoc caſu
nenit inſtrjm pꝛiſſa. ut.l.q̃ſtũ.S.ſqʒ ſi fũdũ nſq; ad fi.l. Quarto
mõ lego villa ⁊ inſtrjm. ⁊ tũc an ueniat inſtrjm pꝛiſſa.nõ hẽmꝰ
expᷣſſu.ſ̊ dixi in.l.ſicui ſũdus.ꝙ cõtinet᷑.ar.S.ſʒ ſi fũdũ in.l.q̃
ſitũ. S. e. Sʒ hoc videt᷑õ caſũ hui.S.⁊ hoc videt᷑ tenẽ gl.in.l.
ij. C. de v. ſig. ⁊ idẽ videt ſẽtire.j.e.l.ſeie.S.gaio.v.at ſi habita
tionis.in gl.q icipit.i.domũ.cõiũcta gl.q icipit ꝗ.ſ.nõ ſũt iſtra
dom' ſʒ pſone. Sʒ mihi videi ꝙ debeam ſic dicẽ. ſigdẽ teſta
toꝛlegat fũdũ ⁊ inſtr̃m ſuũ.⁊ tũc ꝓpter adiectionẽ dictiõis ei
nel ſun videt᷑ reſtrigi ad inſtim fudi ut h. Sʒ ſi dico lego fũdũ

⁊ inſt̃m nõ adiecto ei uel ſuũ.puto ꝙ uenit ꝑ eqparationem
q; tantũ ĩpoꝛtat fũdũ inſtructũ qtũ fudũ ⁊ inſtrim.ut.l.ſi is cui

Z.e.⁊ ita intelligo.

ceſſaria ad ſuũ miniſteriũ cõtineni.h.d.iĩtellige qũ ex/

4 MPictoꝛis uel habitatoꝛis. piſtoꝛis
C ctoꝛs. uel delanionis inſtro legato oĩa ne/

ccet per iĩſtitoꝛẽ. ſec' ſi exercet data pecunia. ut.j.l.pxi..j.

vidiſtis.S.ę.l.ſi ita in pn.

2“ Aniε b & inſto de⸗
Am delanionis. la miorts nõ cotinẽ

tur carnes. Cõtra ĩmo debẽt ↄtineri ſicnt merces.ut
. e.l. ſi ita. cũ carnes ſint merces delanionis. So.ibiplus di/
xit qꝛ dixi exercẽdoꝝ.h̊ vo tm dixit inſtim delanionis.Itẽ vi
de gl.q̃ icipit.i.macellarij.ibi duʒ dicit a coꝛijs beſtiarum ⁊c̃.
AQAuero utrũ beſtia poſtqᷓ; ẽ moꝛtua poſſit dici beſtia.quod
erit utile ꝓpter ſtatutũ qdð dicit ꝓ q̃libet beſtia groſſa tãtũ ſol/
uat᷑ ꝓ gabella. Aidet᷑ ꝙ beſtia moꝛtua non ſit beſtia. ut.l.j.S.
beſtias.S.de poſt.⁊.l.eſt q̃. Gñ facit.j.de cadaue.pu.l.pe.ulł
fi. In ↄtrariũ facit hec gl.nõ dico plus nũc. .
nam Möõ tex. ibi ac deiceps in ĩſinitũ ⁊cc. Nideij
mam.

ↄtinent inſtr̃o.⁊ hocẽ qð dixiin.l.uxoꝛi.j.de au.⁊ ar.le.q; pa
rata dicunt cauſa uxoꝛis ꝗ reſpiciũt cauſã ꝓximã uel mediatã
nõ multũ remotã ut H. ¶ Item nõ tex.ibi optimum ergo ⁊c̃.
¶Mõ ex iſto tex.ꝙ coĩs uſus loquẽdi nõ ẽ ppꝛia ſignincatio

ut h.Et hoc ſacit ad ſtatuta q̃ ſut in hoc uolumine ĩtelligätur
Fm ꝓpꝛiã ſigniſcationẽ ꝙ nõ debeamꝰ recurrẽ ad cõem uſuꝝ,ʒ
loquẽdi.ut h ⁊.l.labeo.j.de ſupel.le.⁊ ibi dicã latꝰ. ¶ Op. j.
e.S.idẽ cõſultꝰ. So.̊ nõ erat parata ad pᷣdiũ ruſticũ.als ſe
ut ibi. ¶ Pꝛ h in qᷓ pᷣſptione.q̃ro qꝗd ẽ hoc dictũ. Nicit gltei.
ↄſuetudine ex q̃ colligit᷑uolũtas.¶ Nõ ergo ꝙ teſtis videtur

; ꝓbet. ſi dicit ſic dico ꝙ teſtõꝛ ꝓferẽdo talia vba ſic uoluit.in

terrogat de cauſa dicit q; ſic eſt coĩs cõſuetudo intelligẽdi.de

hoc dicã latius in.l. labeo.j. de ſupel.le.

Enumeratio quoꝛũdã ĩdiuiduoꝛũ
(Cui fundum. legato generis eximit ſpẽʒ ſub qᷓ
indiuidua enumerata cõpꝛehedunt᷑.h.d.ſm oẽs.cõcoꝛ.l.hẽs
meꝰ. S. j. S. de le.iij. .l.j.v.itẽ ſi duo.j.de aur.⁊ ar.leg.Contra
hoc videĩ. S. e.l. qſitũ. ve So utibi. kek inffico fmalooi
11111 n dubio ea vident᷑ eẽ in füdo q̃ maioꝛi
¶ Sabinus. ue anmibiſteb.d. Motex ibiaſcg
maioꝛis partis anni ⁊c. C Mõ iſtũ.S.dicit ſtatutũ hui ciuita
tis.qcũq; habitauerit per tot annos ſit ciuis.ꝙ videt᷑ habita⸗/
re qui maioꝛe parte anni ibi habitat ⁊ cauſa manẽdi ibi habi/
tat.ita videtis h.qð tene menti.

bipꝑ qg

Fm opi.quã teneo. Bar. ¶ Op. de.l. qſitũ. S. pe. ð.e. Dic gl.

⁊ doc.ꝙ h̊ fuit adiecta enumeratio ſpẽrũ cauſalimitationis.⁊

hoc eſt certũ. Sʒ ꝗs reuelauit gl.h. Quare dieo ꝙ h erat du,/ .
biũ.ſq̊ qꝛ enumeratio ſpẽrũ uenit ad determinationẽ vbi ꝑx q

gen ſignificat᷑.nõ enĩ ad vbũ lego ſʒ ad ybuʒ poſſedi referi.pᷣ

ideo cauſa limitationis non determinationis videtur ſacta.x·

hec eſt ueritas.

ce m viti& Legatũ iſtfi ule iõ recipr
4J manci A. augmẽtu ſgaamortemie

ſtatoꝛis. Itẽ enumeratio ſperũ in dubio ſit cauſa au/

geẽdilegatu.h.d. ¶ Mõ tex. ibi ſz augẽdi ⁊c. vide glo.q icipit

ergo ꝙ ea q de ꝓximo reſpiciũt aliqð ĩſtrm

= ꝙ go dical bubulcus qe ẽ lle
Se bubulco: qui eun bobue laboꝛat. 4

1ita. Si enumeratio ſpẽrũ ue⸗
uidam cum ita. nit ad determinationẽ vᷣ/
enꝰ ſigniſicat᷑ videt᷑ facta cauſa determinatiõis.h.d.

teſtõꝛ. ſm caſũ gl.videt᷑ ꝙ ſi teſtõꝛ dicit.lego mancipia que ibi
erãt ꝙ iſtud vbũ nõ ſignificat futurũ ſicut alia vba optatiui ⁊
ſubiũctiui modi.⁊ ſic eſt õ.ar.l.cũ certꝰ.S.de vi.triti.⁊ ole.le.⁊
j. de au. ⁊ ar. le.l.cũ qdã.S.pe.j.e.ubiẽ vbũ erat.⁊ trahitur ad
futurũ. Rñ. debes ĩtelligẽ ꝙ h dixit q ibi erat.ſ.teſti facti tꝑe.
qꝛ dicit hic tex.als traheret ad futurũ.ut.ll.S.allegat᷑.¶ Op
po.dẽ h̊ ꝙ adiectio mãcipioꝝ videt facta cauſa augẽdi.Con/⸗

.&. pri s cui idi. So⸗ enumerat mãcipia ſimpliciter.

⁊ ſic ſpẽi.ibi vo noĩati ⁊ ſingularit᷑.⁊ ſic q̃dã idiuidua.Rõneʒ

vidiſtis.S.e.l.q̃ſitũ.S.pe. Itẽ videt᷑ ꝙ iſta.l.Fm lec.gl.ſit cõtra

opi.meã.q; enumer atio ſpẽrũ reſpicit vbũ ꝑ qð genſigniſicat
ergo dz ĩtelligi. ut. ð.l.pxi.S.qdã.Rñdeo imo reſpicit ꝓbũ ſi⸗
gniſicatiuũ act legãdi ᷣm lec.gl.q dixit ſic lego fudũ cũ ĩſtto

⁊ cũ macipijs.⁊ ſic de neceſſitate regit a vbo legauit ꝓpter p.

poſitionẽ cũ.cuiꝰ nã ẽ ut actũ vbi ſignificet non aũt ueniat a
determinationẽ noĩs.Cõtra hoc qð dico videt qꝛ eti ſi detra
hiũ dictio cũ.ut lego fũdũ cũ inſtr̃o ⁊ mãcipijs videt ꝙ ſit ideʒ
ꝙ cauſa augmẽtationis ſit ſacta adiectio macipioꝝ.ut.S.e.l.
cũ delanionis.S.cui fũdũ.ſi reſpicis ſolonẽ qua dedi in.l.q̃ſitũ
S. pe.S.e.Ego dixi qũq; enumeratio ſpẽrũ uenit ad determĩa
tionẽ vᷣbi ſeu participij ꝑ qð genſigniſcat.nã enumeratio ſpẽ
rũ nõ põt uenire ad determinationẽ vniꝰnoĩs ſeu vbi uel par/
ticipij.ita loqtur. S.qdã. S.l.pꝓxi.⁊.j.l.ꝓxi.in pn. Cõtra hanc
ſo.facit.l.ſed ⁊ ſi adijciat.S.ꝓ ſo.Ego ſolui ꝙ ibiiõ.q ſic ſieri
ſolet. Et ulã ohi ten9 nõ ab edt i⸗ aliã ſo. ut diri.
1ρα D 5 ꝙ ſupellex cedit legato. COp. de. l.
daulus. en⸗ Pn . e. Sl.ol pfunid moch. te/
ne menti ulti.ſo.que eſt uera. Z
Eie Quñ enumeratio ſpẽrũ uenit ad determina/⸗
tionẽ participij ꝑ qð gen ſignificat videt᷑ fa

— cta cauſa limitationis ⁊ determinationis.h.d.ulł alit᷑.

Per enumerationẽ ſpẽrũ ſactã in codicillis reſtringi legatũ
generis factũ in HS nihil ggiud 5 “
5 orPf egato fũdi ĩſtructi nõ cedit fuus
⸗ erto ſuo. ioltt data mercede.h.d.
BGaio Virt copulatiue q̃litatẽ pᷣcedẽtis legati repetitĩ
(OaN *ſequẽti.h.d.⁊ ẽ nõ.caſus ⁊ mẽti tenẽdus.¶ Op
po.⁊ videt ꝙ qlitas adiecta in vno legato nõ ĩtelligit repetita
in legato alteri rei niſi ibi ſit dictio ampli uel alia repetitiua.
ut.l. in repetẽdis.⁊ ibi nõ.S.de le.iij.Oo.h̊ logtur qñ due res
copulant᷑ in eadẽ oꝛone.⁊ tũc q̃litas adiecta vni videt in alia
repetita.ſec' in diuerſis oꝛonibꝰ. ut.d.l.in repetẽdis.⁊ ꝓbatiĩ
l. qui fũdũ.S.de ↄhẽ.emp. Sʒõ iſtã ſo.ſoꝛtiter facit.S.de le.ij.
l.fi. . ſeio. ubi etiã in eadẽ oꝛone copula nõ ĩducit repetitionẽ

oditionis. So.ibi qũ copula cadit ĩter pſonas.h̊ vo ĩter res

legatas. Mꝛeterea ibi ex repetitiõe pᷣdicebat diminutio lega/
ti b augebat.⁊ de hoc qñ dicta in vna pſona in alia videantur
repetita. dic ut dixiin.l.mulieri ⁊ titio.j.de cõ.⁊ de.⁊.l.publi
⁊.Dl.iuli paulus.e.ti.¶Mꝛo euidẽtia ⁊ maioꝛi dedlaratiõe an
copulatiuã ĩducat᷑ repetitio dicas ſic.qũq; copula inter res
cadit q̃ ponunt᷑ in vna oꝛone.qũq; ĩter plures oꝛones.pᷣ caſu

aut q̃litas qͥ pſone rei adijci᷑ põt ↄgruẽ alterirei.⁊ in ſequẽti ĩ

telligit repetita ſiue tẽdat ad augmnẽtũ legati.ut hoc.S.ſiue ad
diminutionẽ. ut.l. f. S. cui dulcia de vi.tri.⁊ol. le.Et aduerte.
qꝛ iſta q̃litas qͥ H ĩtelligit repetita nõ ẽ eadẽ numero cũ ea ꝗ eſt

in p̃cedẽtire.nã aliud ẽ inſir̃m fũdi.aliud ẽ inſtm dom.ſed ẽ

idẽ in genẽ.qꝛ qdlibet ẽ inſttʒ. Sʒ ſi eẽt aliqᷓ qllitas q vnifoꝛmi
ter reſpicẽ poſſet utrãq; rẽ multomagis ĩtelligeret repetita.ex

emplũ in ↄditiõe dic.lego titio fũdũ ſi nauis ex aſia uenerit ?

domũ. Certe illa oditio vna ⁊ eadẽ numero põt utrũq; legatũ
reſpicẽ.ar. ꝓ hoc.S. de le.iijj.x.l.in repetẽdis.⁊ ggibi dixi. nã
idẽ ẽ in dictione et.⁊ in dictione itẽ.ut ĩfra dicã.Si vo illa q̃li⸗/
tas ſequẽti rei nõ ↄgruat.exẽplũ lego titio fũdũ ĩſtructũ ⁊ cẽtũ
Certe nõ poſſum repetẽ iſtructos.ut.ð.de le.ij.l.cũ pꝛ.S.cuʒ
impꝑſecta.facit qð dicã.j.qũ ponit iter pſonas.Scdo caſu qñ
ponit᷑ ĩiter diuerſas oꝛones.tũc nõ iducit repetitio ex vᷣtute ſer
monis. ut. d.l.ꝗ fũdũ.de pᷣhẽ.emp.ſʒ ex pᷣſũpta uoluntate diſ

ponẽtis ĩqucent qñ als ſequẽs diſpõ ẽ iutilis.ut.j.de cõ.?⁊ de.
l.iuli paulus.⁊.l.cũ ᷣuꝰ.⁊.l.iulbi noſter.q̃.ll.pbãt utrũq; put

dicit ↄditionẽ adiectã libertatiĩtelligi in legato ſibi copulati
ue annexo ne peat legatũ.⁊ ſic als nõ ĩtelligeret᷑.ſ hoc ueruʒ
qũñ p dictionẽ et adijceret᷑ oꝛo ꝑſecta.nã ſi eẽt imꝑſecta tũc ſi
plet᷑ ex pᷣcedẽti cũ q̃litatibꝰ ſuis ꝓut dixi de dictione itẽ in.d.l.
in repetẽdis.⁊ in.l.j.in pn.de publi. Rõ pdictoꝝ ẽ.q; q co/
pula cadit ĩter oꝛones ꝑ ſe pncipalit copulatas nõ hʒ vim eo/⸗
pule ſʒ magis dictionis otinuatiue.ut dicã.j.de re.du.l.ſiis ꝗ
ducẽta. S. utrũ.Añq; copula cadit ĩter ꝑſonas.⁊ tũc ſi dicte
ꝑſone ſũt poſiteĩ eadẽ oꝛone ẽ aduertẽduũ.autꝑ diction⸗ a q
ſimilia

2. .

——. — — —

—

bi
it
1
d

e,

N,
er.
ſ;
a
gi
1
io

N/

Ef.

So —*

—— —, —

⁊ ſimilia ſit dicta copla.aut ꝑ dictionẽ cũ.Scðo caſu ĩtelligit
repetita de vtute ſᷣmonis ⁊ rigoꝛe iuris. Fallit ſauoꝛe libertaiʒ
T illud de eꝗtate.ut.l:iuli paulus.⁊.l.cũ ſᷣuꝰ.de ↄdi.⁊ de.⁊ de
ſtatuli.l.ſi fuo.Rõ qꝛ dictio cũ copulat acceſſoꝛie.vñ ſi dico ti
tio ſi nauis ex aſia uenerit cũ ſeio lego cẽtũ.videoꝛ legare ſeio
cũ ea cõditiõe q̃ titio q ẽ pncipalis in oꝛone. Pꝛimo caſu qñ
fit ꝑ et q; ⁊ ſilia tũc ſiqdẽ cõditio ſeu q̃litas adiecta pᷣ põt vni/
foꝛmit᷑ cadẽ.in ſcðo ĩtelligi repetita.ar.huiꝰ.S.Exẽplũ titio ſi
nauis ex aſia uenerit ⁊ ſeio lego fũdũ.itelligo legatũ ſeio ſpᷣ ea
dẽ cõditione.ar.huiꝰ.S. ⁊. S. de le.iij.l.in repetẽdis. Si vo nõ
põt vniſoꝛmiter cadẽ nõ ĩtelligii repetita.ut.S.de leg.ij.l.ᷣfi.S.

ſeio.nã ibi ſei hẽdẽ iſtituerat.vñ illa oditio ſi hẽs nò eritẽ ĩ ei

pſona /ꝓpꝛia ptãtiua.⁊ in ꝑſona uxoꝛis q nõ fuit hẽs inſtituta

dicta ↄditio nõ cadit.Et ſi dicẽs ĩmo.lʒ eni cõditio ſi hẽs ipſa

uxoꝛ nõ erit nõ cadit in eã qꝛ nõ fuit iſtituta.tñ ĩtelligũ ſub ↄdi
tone legatũ ſi ſeͦ hẽs nõ erit. Rñdeo tũc nõ cadẽt vnifoꝛmit.
q in ſeio ẽ ptaãtiua ↄditio.in uxoꝛe eẽt caſualis. Sed ſi ↄditio
apponeret᷑ poſt utrãq; ꝑſonã noĩatã itelligeret in ꝑſona utri
uſq;. ut.l.mulieri de co.⁊ de.⁊ ibi nõ. Sinaũt dicte ꝑſone no⸗
minarent ĩ diuerſis oꝛonib dico idẽ qð ſupꝛa.Sʒ qro qd ſi
cũ dictione et poneret᷑ dictio etiã.exẽplũ.lego titio fũdũ ſbᷣ cõ/
Aitione ⁊ etiam lego ei domũ.an per dictionẽ etiam magis in/
ducatur repetitio. cogitabitis.
¶Pꝛect g. Debita in nouationẽ deducta legato inſtru⸗
P2Er mẽtinõ cedũt. h. d. ¶ Op. de. l. cu flli. §. be
res me .5. de le. ij. So. dicũt gdla ꝙ ibi nouatio pcedit legatũ
h ſecuta ẽ.uel ibi fuit legatũ ſpaliter. gnaliter. t iſta plus plʒ
¶Sʒptra hoc op.de.i.nepoti.õ.e.So.ibi loꝗtur de noua/

—

tione q ſit ꝑ ſniam qͥ nõ nouat obligationẽ. vo de nouatiõe

qnue fit per ſtipulationẽ. ⁊ Pigt⸗ die uihi⸗ dixi tene men. .
G deme ſit lij uxoꝛ ſerui noiati legati nõ
dem queſit. cedunt.h. d.

—

¶ Pamphile. no videt᷑ abſes a fundo ꝗ alibi cauſa

diſcipline eſt miſſus.h.d.de hoc.ð.de

aneh Weunnn ar. ut ibi HMZ SS
5Paſcua deputata ad uſũ füdi ⁊ cum eo
ranne. noĩe nũcupata legato fudi cedunt.h.
d. tene mẽti. Mõ ꝙ nõ obſtãte ꝙ ſit aliq̃ ſeparatio bñ uenit
qd vno noĩe nũcupat. ſacit ad doc l.dge H balneaseenx.g.
ſequẽtib.S.de le.ij.Et hoc facit ad.q.qñ legat᷑ podere.ut ĩtel

ligat᷑ podere ꝗcꝗd vno noĩe nũcupat.lʒ ſimul nõ ſtet.dixiin.l
ſiita. de aur. T ar. le. T.l.j.. de re. du.

AU õ
¶ QDuodae jiri z qd in dubio.Certe in dubio
— u0 adiücit. videt᷑ legatus fũdus inſtructꝰ. ut
l. pᷣdia.S.ita legatum.j.t. eo.

SS m fundus. De iſta maã utrũ qũ legat᷑

E n faͤdus ſine inſtro an cedat
inſtrm. habuiſtis. S. e.l. ij. . dotes.

— A— Coõtra hoc videt̃caſus.ð. de le. ijl. lu
4 Ando. c&aρhene dele iiu

A telligẽdo ut ibi dicit dicat male ⁊ ↄtra caſu huũ.S.⁊
ſic cõcoꝛdat illũ.S. cũ iſto. uel foꝛte aliter ut ibi dicemus.
Fundo ¶ Vp. gl. de.l.j.⁊.ij.j.ti.j.ubi moꝛtuo fuo ex
RN/tinguit legatũ peculij. So. dicit gl. H nõ ſuit le
gatũ peculiũ cũ fuo pncipaliter.vñ nõ eſt acceſſio fui ſed ĩſtri.
Ex hoc apparet ſo.ad.l.q̃ſtũ.S.papinianꝰ.ubi legato inſtri
nõ cedũt noĩa debitoꝝ nec pecdlig, Sz rñdeo intelligo ꝙ hic
erat aliqd in peculio qð erat inſtr̃m.⁊ hoc apparet ex ſolone
pᷣcedẽtis ðꝛij.qꝛ hᷣ cedit peculiũ tanq; inſtr̃m.nõ aũt cedit ſuo
als legato inſtri nõ uenirẽt noĩa debitoꝝ.ut ibi.

Am queritur. Pic de hocut.S.e.l.ta/

berne.

—

—— —
. Hic.S.hʒ duplicẽ lr̃am. ⁊ ſᷣm diuerſitatẽ
Qnidam. lr̃e diuerſiñcant᷑ lec. Et jm pmã.h.d.Foꝛ
nace iſtructa legata nõ cedũt foꝛnaciarij q maioꝛi parte anni
alibi oꝑant. h. ð.⁊ Fm iſtã debeſ᷑ hẽre fligrimos. Ael alit᷑ ̃m
aliã lr̃am. Qui legat inſtim fũdi ubiẽ foꝛnax nõ videĩ legare
ſoꝛnacẽ. Itẽ a quò remouei gen ⁊ qlibet ei ſpẽs.h.d.⁊ ꝓba
tur in.l.in ſuis.j.de ſuis ⁊ legi. Ael aliter. A quo remouet pn

ſXWindi Atudinſtm q eſtin ſõdo ſpicit. non
R ndi. nduo ſaſtinaepotnt v

cipale ⁊ eius acceſſoꝛiũ.h.d.

Olia. Vicdiſtis. S.e.l. cum ſundus.
las Ergo mole ſut iſtrʒ. Cõtra..e.l.cũ delanio
te kA7n?s. §. aſina. So. tellige qñ iſte mole erãt pa

nſtructis. As alibi cauſa cuſtodie eſt repoſituʒ

De pecn. lega.

rate ad uſũ pᷣdijruſtici.ſecus ſi ad uſũ quotidianũ.ut mole in ꝗ
bus ſit ſalſa.q;ꝛ tuc magis putarẽ ꝙ cõtinent᷑ appellatione ſu/
pellectilis qꝙ; appellatione inſtti.
Redia nſtro fũdi maritimi nõ cedũt fui pi
Kanen Han ſeurten . S
AQui pegrinat᷑ ad tp̃s cedit iſtro ſũdi. Iteʒ iru/
A. Affini. ctꝰ nõ expᷣſſi nõ cedũt.h.d.¶¶MNõ tex.in v.q̃ſi/
tũ.ibi cũ q̃dã ⁊c.⁊ ibi relicꝭ pſeruabis ⁊c.Pẽ h̊ ꝙ uolũtas de

fũcti uat.ſʒ qd in dubio. Nicit glo.ꝙ nõ vident᷑ ſrnct tegati

niſi manifeſte ꝓbet᷑. Aduerte ad vnũ nos hẽm in.l.domiciliũ
⁊.l.fi.S.pe.j.de ali.le.ꝙ domiciliũ traſtert re ⁊ vbo.. Mõ q̃
rit q̃lit᷑ domiciliũ traſfert re. Rñqeo h̊ hẽtis tex.ꝙ qñ ꝗs rece/
dit relicta familia ⁊ rebꝰnõ videt᷑ habẽ aium domiciliu traſte/
rẽdi.ſecus ſi recederet cũ rebꝰ ⁊ familia.ut h in v.q̃ſitũ.ꝓ hoc
facit.S.qui.mo.uſufr.amit.l.ſi mulieri.⁊ hoc tʒ Inno.⁊ nõ al
legat iſtu.S.in.c.ex trãſmiſſa ex de reun.
¶ Liberto BGnãlilegato eoꝝ q in fudo erãt cedũt oĩa
niſi aliud de mẽte teſtatoꝛis appareat.h.d.
Vos hẽtis h̊ gl. Ro.magna factã ꝑ elegãtia vba.¶ Op.dẽ
h ꝙ vinũ uẽditũ cedit.Coõtra in.l.rẽ legatam.j.de adi.le.Rñ

—

qd vult dicẽ tex.ut ſupꝛa rñſũ.Rñdeo refert᷑ ad oĩa ſupꝛadcã
niſi aliud ꝓbet᷑. In ↄꝛiũ ꝓbat᷑ ex his q̃ nõ.hᷣ in gl.quãa vide.qꝗ ĩ
cipit q ſane liq̃t.⁊ expone anguſtiaq;.i.tenoꝛ vboꝝ ſtricte ſu⸗
pr.ut pʒ in iſto.S. Itẽ ei q́litas.utputa qꝛ legatariꝰ nõ eſt ca/
pax huius rei in re pũti.i.in pñti.S.nõ habetis alia.

deo h̊ pbat᷑ꝛia uolũtas eoſi qꝙ; uolũtarie uẽdi.¶ QAuero
i

6Legare fudũ ſicut ẽ uel ſicut erit eqpa/
¶ Ita legatũ. ? ſegato fũdiiſtructi.h.d.¶¶ Quero
qd ſit ager. Nic ut in gl.q icipit.i.iſtra.Ex qua hẽs ꝙ legato

ſudo foſſata cedũt dʒ mẽſurari cũ fudo.ſecꝰ in via.¶ Sʒ qro
an colonꝰq ſimplicit᷑ ↄduxit fũdũ debeat ſacẽ foſſata ⁊ ea pur
gare. Nide qð dixiin.l.ĩpẽſis.ð.de ĩpẽ.in re.do.fac.x ibi di/
xi.ſiqdẽ ſũt foſſata ad ꝑpetuã rei memoꝛiã non teneret facẽ.ſi
FSo ſut tm ad utilitatẽ pntis anniĩ ꝗq ↄduxit ⁊ illa tenet facere.

L Quid vult dicẽ tex.in ſi.ibi qð vᷣbis cõpꝛe
Eundos. a al sl

WwWtinda. Inlegato fuͦdiiſtructi iſpicit tẽpus
Atins. moꝛtis.h.d. ¶ Op. de.l.ſi ita.j.de

u. ⁊ ar. le. So.hic loꝗtur in legato uli.ibi in ideſini/

to uel ſingulari.facit ad hãc.l.S.e.l.mancipia.

HS Di.in.c.moꝛa.de re.iur.li.vj. Itẽ q̃ differũt ſᷣm plus

2min nõ differũt genẽ ſy ſpe. h. d. ⁊ ? lex multũ philoſophica

¶QOp. de. l. cũ delanionis.S.j.⁊.l.qᷓſitũ.S.ſqʒ ſi fudus.S.e.ubi
dicit ẽ inſtrm hoĩs. Micit gl.ſpãle in hoĩe.uel ibiloꝗtur de in/
ſtrumẽto inſtri.h̊ de inſtro pᷣncipali.nõ plʒ.q̃re dic ibi accipiũ
tur hoĩes tanqᷓ; res diuerſe ⁊ ſeparate.⁊ iõ nõ vident᷑ eẽ ſᷣ ge

nere uel ſpe.q; tanqꝙᷓ res nõ tanq; hoĩes aſſumuni.¶ Itẽ op.
nõne teſtm diſponit de teſtõ.ut.l.poſthum.in ſi.de iniuſ.teſt.
Itẽ nõne ſnĩa diſponit de ſnĩa cõſrmando eã.ut.l.eos.C. de

ap. ⁊ ſic diſponẽs ⁊ diſpoſitũ ſub eodẽ genẽ compatiunt᷑. Rñ
deo hic loqꝗtur ꝗñ diſponẽs ⁊ diſpoſitũ durat.ibi qñ vnũ alte/
rat᷑.qꝛ deſinit eſſe teſtm uel ſententia.
¶De peculio legato. Nubꝛica.

Exxtincto pᷣncipali
Eruo le to ertigulearkaſtonntg
hoc pᷣ.⁊ dictio cũ piũgit acceſſoꝛie in his quoꝝ
nã ẽ ut vna res alteri accedat. in alijs cõiungit
pncipaliter. h.d.cũ trib ſequẽtibꝰ.¶ Nõ tex.ĩ
l.nãq; ⁊c. DPẽ h ꝙ extincto fuo extinguit legatũ peculij.Con
tra.j.e.l.tũc ĩutile cũ.l.ſe. So.ibi fuus ẽ extinct poſt moꝛteʒ
dñi. ⁊ ſic poſtq; legati dies ceſſit. aũt eo viuo.¶ Itẽ op.S.ti
tu..l.ſfũdus.S.ſi. So.ibi peculiũ nõ erat acceſſio fui ſʒ inſtri.
qð inſtr̃m nõ eſt extinctũ.¶ Itẽ op.ꝙ extincto pncipali non
extĩguat᷑ acceſſoꝛiũ.ut.l.ĩtelligẽ.C.de luit.pig.So.ibi pleniſ/
ſime tractauit Me.iſtã mãm.dicut ibi.⁊ canoniſte in.c.inter
dilectos de fi. iſtr. C Itẽ op.de.l. ꝗd tñ in pn.S.ꝗ.mo.uſuſr.
amit. ubi dẽ ꝙ extincto pncipali nò extinguit acceſſoꝛiũ.DPic
glo. hoc uerũ qũ pncipale ẽ pcioſi acceſſoꝛio.ſecꝰ ſi ecõtra ut

ibiẽ. Iſta ſo. ẽ multũ nõ.ſi ect uera.ſed mihi videt ꝙ ſit ð tex.
l.⁊ ſi nõ ſint.S.ꝑueniamꝰ.quẽ gl.allegat.ubi nõ ĩſpicit pcioſi
tas q ẽ certũ q; ſit acceſſoꝛiũ.iõ eſt aliter rndẽdũ ad.l.qꝗd tñ.
Sʒ anteqᷓ; rñdeã qro.pone ꝙ teſtõꝛ legauit fuũ ⁊ peculiũ.an

extincto fuo legatũ peculij extinguat᷑. Pe.ꝙ nõ.ſ.ſicui.õ.ti.

j. ⁊ Ci. refert in.l.ĩtelligẽ. C. de lutio.pig. Rõ qꝛ tũc peculium
eſt legatũ pncipaliter nõ acceſſoꝛie. Per hoc rñde ad.l.quid
tñ. ꝙ ibi nõ fuit legat fũdus acceſſoꝛie ꝑ cõiũctionẽ cum. ſed

g iit

7 & PZiſponẽs ⁊ diſpoſitũ nõ cõpatiunt
naue. e ſub eodẽ gene,d. Etdientne .

hnahalte cipiũt. ? iõ extincto legato ville nõ extiguit legatũ

di. ¶Op. ad. I. ? ſi ancilla. de teſta. S.l. ꝓxi. So. ibi dietio

cũ cadit ĩter res quarũ vna alteri cõſueuit accedẽ.iõ cõiungit
acceſſoꝛie. P vo cadit iter pſonas qrũ vna nõ accedit alteri.ut
l. iuſtiſſime.S.de edi.edic.iõ ↄiũgit pncipalit.⁊ ſic legato vni
rei extincto nõ extinguit alterius.¶ Quero qñ teſtõꝛ legauit
Fuũ cũ peculio ⁊ in peculio erat vicari.an alienato ſuo extin/
uaĩ legatũ vicarij. Jo. ꝙ ſic ut hic nõ. in.l.j. Sʒ iſta gl. videi
FleiiiPai⸗ tituli. Oʒ ſuſtinẽdo Yo.dic ꝙ ibi legauit vicarios
noĩatim m gl. Jo.loqꝗtur qñ nõ fuerũt noĩati vicarij ſʒ erant

cũ peculio.de hoc utrũ extincto pncipali extinguat acceſſoꝛiũ

dixi.S.ti.j.l.ſicui.

☛ 3381 Vides hic ꝙ ſiin vniuerſi⸗
* J peculium. caespecuick ut nõ. in. l. q

dz. S. de ipẽ. in re. do. ſac.tñ ſingule res debẽt uẽdica
mnm ut hic hẽs. Cõtra imo ſufficit agi uniuerſaliter.ſicut qñ peti

tur hereditas vniuerſaliter petit.ut nõ.in.l.j.S.de edẽ.in pma

magna. So. ſi petui actione ꝑſonali põt ulłr peti. ut in ↄꝛijs
ĩpetit rei uẽdicatione ſingule res debẽt peti ut hic.hoc decla

raui.S. ſo.ma.ſuꝑ rubꝛica.

¶ Di uero ſic. ¶ Op. e l ſticho. Sol hic loatur.

— 1 Ee de coꝛpoꝛib ꝗᷓ debẽt remanẽ ĩ peculio
ſecꝰ ſi alia coꝛpoꝛa eẽnt legata.¶Itẽ op.j.e.l.ſi dñs fuo.So

lu.ibiloqtur qũ legatari ſoluit hedi.¶ Itẽ op. dẽ hic ꝙ ſin
gula coꝛpoꝛa minuunt.Cõtra imo in vnare dʒ ſieri ſolo.ut.l.
nõ ampli in fi. S. de le.j. T. C. qñ ⁊ g.q̃r. pars debet.l.ij. Sol.
ipſo iure ſit ꝓrata diminutio ꝓ quolibet coꝛpoꝛe.ſ̊ ſi puenire

tur ad diuiſionẽ qᷓ eſt facti.ut qlibet pꝛo diuiſo poſſideret de/

bẽt aſſignari in vna re uel pluribꝰ.ita ꝙ pꝛimoniũ per particu

larẽ aſſignationẽ nõ deuaſtaret.ut.ll.ↄꝛijs.⁊ inſti.de offi.iudi.
G. cõmode.ita eſt in.l.ſalcidia.na lʒ falcidia diminuat᷑ oĩa le/
gata ipſo iure.ut.l.plautiꝰ.⁊.l.linea.j.ad.l.fal.⁊ ibi gl.⁊ dixi
pleniſſime.j. ad.lI. fal.l.ĩ q̃rta. S.et ſi fuerit. ¶ Mõ tex. ibi nec

eni põt creſcere uẽdicatio ⁊c. ¶ Op.qꝙ per hãc adiectionem

vitiet legatũ.ut.l.per fuũ.S.j.S.de uſu ⁊ ha. NRñdeo ibiilla ad
iectio erat ad diminuẽdũ.iõ legatũ vitiat.h̊ vo ad augẽdũ iõ
nõ vitiat. Itẽ dẽ h ꝙ ex iſtis vᷣbis nõ põt hẽre actionẽ ſ exce/
ptionẽ. Cõtra ex iſtis ablatiuis abſolutis deducto ere alieno
⁊ẽ̃.videt᷑ ꝙ cũ actio petitionis ſideicõmiſſi reſpicit pꝑſonã quã.
teſtõꝛ põt grauare.ut.l.ſdeicõmiſſa.S.cũ eẽt.S.de le.iij.⁊ nõ.
in.l.in rõne.S.tãetſi.j.ad.l.fal.ſʒ h heredẽ reſpiciũt.ergo vide
tur ꝙ hẽs poſſit ꝰↄueniri ſcðʒ teſtm̃ h̊ d ↄꝛiũ.Hui ↄꝛij timoꝛe
ſoꝛte dicit Ro. ꝙ tex. logtur de rigoꝛe.ſ de egtate ſecꝰ. DNoc.
coĩter tenẽt ↄꝛiũ qꝛ ̊ nõ hʒ locũ actio ſʒ exceptio. Pꝛeuit᷑ pu/

to utriuſq; opi.eẽ ueram. Mꝛo cuius euidentia debes ſcire
qñq; liberatio legat᷑ exneo.⁊ tũc nõ refert utrum teſtõꝛ ipſũ li
beret uel iubeat hẽdẽ liberare.ut.l.iij.S.nũc de effectu de libe.

le.x.l.nihilominꝰ.e.ti.Sʒ qñ relinqtur liberatio ſuo eſt dꝛẽia.

q aut dñs liberat nuda uolũtate.⁊ ſeru ſtati eſt liberatꝰa de

bito ut h in v.ſi dñs ⁊c.ſʒ in libero hoĩe nõ eẽt ſic.qꝛ lʒ teſtatoꝛ
remitteret debitũ nõ eẽt liberat incõtinẽti ſed põt agẽ ut libe

ret᷑. ut.d.S.nũc de effectu.⁊.l.nihilominꝰ.Sʒ qñ teſtõ: nõ re·
mittit ipſi fuo ſed iubet hẽdẽ remittẽ.tũc ſuus nõ ẽ liberat in

cõtinẽti.ſʒ põt agẽ ut liberet᷑. Mũc ad ꝓpoſitũ qñ teſtõꝛ dicit
iſta vba peculio nõ deducto videt̃ grauatꝰ hẽs ut liberet.ideo
Fuus põt agẽ ↄ hẽdẽ actione ꝑſonali ut eũ liberet.ita loquitur
opi. Ro.Sʒ ſi nellet peculiũ ſtati uẽdicare nõ põt ĩcõtinenti.
q; nõ eſt ĩcõtinẽti liberat a debito.⁊ ita loqꝗtur tex.̊ enim nõ
põt creſcẽ uẽdicatio peculij.x ſicloqtur h de rei nẽdicatione.
ſed bñ põt agẽ actione ꝑſonaliut liberei ut dixi. Aide glo.q̃ĩ

cipit coꝛpoꝝ in fi. S. uolutate. So.ut ibiq; nõ hẽbat uolũtatẽ
defücti nec hẽdis. h ſic. C Itẽ op.ad ſi.S.de.l.peculiũ ſuo.ſ.
e.ti. So.ibi legauit res ſingulares.h̊ vo peculiũ ſub noĩe uli.

Et hoc inducit glo.ad qõnẽ. Aide gl.que incipit nõ expecta
ta ibi.⁊ ſm hoc facit ad qõnem ⁊ nõ ipſa ⁊ adde ꝙ aliter dicit
glo.in auc.ingreſſi.⁊ ibi vide Ci.in pe..

¶ LNicario. Suob modis legit in glo. clare.

——,, „ß—

Wi té—S Biget ergoqꝙ id qꝗð dñs dʒ ſe .
¶ Sicut autem ns rgoq id qð dñs dʒ ſeruo

— Inõ põt peti niſi dñs expſſe dixerit
Rõẽ qñ legat peculiũ videt᷑ legari qcꝗd eſt in peculio ⁊ actio
nes peculiares ↄ debitoꝛes.qʒʒ dñm nõ erit actio.iõ non pot
peti niſi ↄ debitoꝛẽ peculiarẽ. Itẽ actione ex teſtõ nõ põt peti
qꝛ dñs expᷣſſit aliquã q;titatẽ quã tanq; debita legaret ſʒ com
eſari põt.q; ins cõpẽſãdi bñ ẽ qſitũ ad id qʒ dʒ in peculio.
oc uoluit dicẽ Ro.qtũ ad cõpẽſationẽ ſufficii dñm nolle.

An a quando dominus. isdd?

C.

declara ut in glo.⁊ bene.

lio ſuo ſe debẽ ſeu dñs fuo.nõ ꝓpter hoc efficiũ debitoꝛ.cõcoꝛ

dat.l.nõ ſolũ.S.f.S. de pecul.le.ꝓ hoc facit qð dicit nuda rõ
non conſtituit debitoꝛẽ. ut.l.nuda ratio.j.de dona.⁊ ibi dixi.

tene ment. Fonn
()Eniqz. Qm ſtichum. gu⸗

. ꝙ dñs ) ſᷣuũ ſuũ nõ hẽbit actionẽ. ⁊ ſic videt ꝙ non
poſſit repetẽ id qð fuus debebat.⁊ ea qᷓ vidiſtis.S.e.l.ſipecu/
liũ.S.ſicut autem. Rñdeo ſeruus hic nõ aget cõtra ſeruũ cum
actio deficiat. ſed heres ipſo deſiciẽte dabit cuilibet peculium

ſuũ.ita dicit glo.⁊ bñ que glo.incipit ⁊ ſic apud heredẽ rema⸗/

nere. Iſta glo. eſt poſita in ſequenti.S.⁊ hoc ſi heres vult.als
ſeruus non poſſet agere contra heredem pꝛo eo qð ſeruus de

bebat. ſicut non poſſet pꝛo eo quod dñs deberet ut vidiſtis in

S. ſicut autem.

Interdum . Que inducunt᷑ ad diminutionẽ operã

SNitEe OIur augmẽtũ qñ als diſpoſitio nõ poſ/
ſet habere effectum. h. ð. Cõcoꝛdat.l.ꝓculus in pn.S.de uſu/
fruc.Cõtra hoc videt᷑ tex.expᷣſſus in.i.cũ tale.S.falſã.j.de cõ/
di.⁊ de.Ego rñdi ibiſic.q; illa diſpoſitio põt habere effectum
per ſe. grauauit eni ibi heredẽ ꝙ daret.iõ lłʒ titio nil ſit legatuʒ

tñ heres dare põt.h̊ vo nõ hʒ effectum illa diſpoſitio niſi pecu

liũ ſit legatũ.grauauit enim ſeruum ꝙ daret cẽtum ex peculio
quem grauare nõ põt niſi peculiũ legauerit.q; nil hʒ ſeruus.
Iſta ratio nõ videtur cõcludere.qꝛ lʒ dñs nõ legetpenlion

ſeruo tñ nõ põt eum grauare eo modo quo hic dicii legãdo ei

libertatẽ.ſi heredi uel alij cẽtũ dederit ⁊ põt ei ꝓmiſſũ de pecu
lio dare.nec tñ lex dicit ꝙ videat᷑ ei legatum peculium.ut.l.iij

S. fi. S. de cõdi.ob ca. ⁊.l.iij.S.⁊ parui.j.de ſta.lib.Sol.ex eo

qᷓ teſtõꝛ hic dixit ꝙ cẽtũ daret herediuel alij vult ꝙ libere poſ

ſit dare de peculio.⁊ ſic ſibi videt legare qꝛ als dare nõ poſſet

inuito herede.ut.d.l.ij.S.fi.S.de cõdi.ob cau. Sequẽtem.S.

S quod ſe eruo; Hic eſt bonus caſus

*⁊ menti tenendus.

CAi anſ MNõ in hoc.S.uos ſcitis ꝙ in
(Si conſeruum. actione.l.aqꝗł.fit cõdẽnatio in

Trãſpoſitio nerbop legatum non
(N Didam. vitiat. h.d. Nõ tex.ibi nec gcq;ᷓ

duplũ 5 negãtẽ. illud eſt uerũ in ↄdẽnatione que fit ꝑ iudicem
iʒ qñ ipſa lex cõdẽnat videt᷑ fieri ↄdẽnatio ð ↄñtẽtẽ.uel uerius

ʒnõ negãtẽ. ⁊ ſic in ſimplũ ut h ⁊.l.ſʒ ſi danũ.S.ſʒẽ qõnis.õj.

de pecul.⁊ hoc tene mẽti ꝓpter ſtatuta qᷓ imponũt penã ipſo

iure qꝛ nunq; auget pena negãtẽ.q; ↄdẽnatio videtur ſieri
tanq cõtra nõnegtẽ.⁊ ideo pena in negatione nunqᷓ; auget

peculium In terra ña eſt ſtatutũ ꝙ

debitũ ⁊ creditũ teneat.eſt ne aliqð remediuʒ ne em/
ptoꝛ teneat᷑ ad debita. Certe ſic ꝙ emat oẽs res ſingulariter.
caſus eſt hie nõ.⁊ mẽti tenendus.
. Moõne hoc eſt ↄtra regulam cato

uodʒ. nianã. Rñdeo hic loqtur de lega

o facto ſeruo. quo caſu cedit ab adita hereditate. q
caſu regula catoniana nõ hʒ locũ.ſecus putarẽ ſi eſſet legatuʒ
factũ extraneo.

. Fese ſta. l. eſt glo. legis.j. S. o.
AVnc inutile. t Aorlea eo.

Igð ibi nõ. intelligas.l. iſtã qñ fuit legat ſeruus cũ pe/
culio. u uel fuus? c
latiue.ut.l.cũ dñs.S.j.j.e.⁊.S.e.l.j.dixi in.l.aliter atq;.S.eo.
AQuero q legat᷑ ſeruus ueſtit in quo differat a legato ſer/
ui cũ peculio. DPicit glo.q; poſt moꝛtẽ dñi moꝛtuo ſeruo ueſtis
nõ põt peti lʒ poſſit peti peculiũ. Itẽ ueſtes habent loco rerũ

coherẽtiũ.nõ dico acceſſoꝛiarũ.ſicut claues uł clauſtra dom2

Ego nõ video ꝙ iſta lex poſſit aliter intelligi ſuſtinẽdo iſtam
glo.qᷓ; iſto mõ.ſcllicet ꝙ ueſtimẽta nõ poſſint peti actione ꝑſo
nali. qꝛ nõ vident᷑ legata ueſtimẽta qꝛ accedũt fuo tanqᷓ; pars
ei.ſʒ rei uẽdicatione bñ pñt peti ut coꝛiuʒ ⁊ coꝛnua.ut.l.moꝛ/

tuo.S.ᷣde le.ij.⁊ in hoc differt legatũ ſerui ueſtiti ⁊ legatũ ſerui

cũ peculio.Et ſic nõ qñ legat᷑ fuus ĩtelligit legat ueſtitꝰtanq;ᷓ
neſtis ſit coherẽs ipſi ſeruo.Et ſᷣm hoc facit ad.q.an ille q ta/
git ueſtimẽta dicat᷑ offẽdere in ꝑſona.Et dixiin.l.j.S.in hociĩ
terdicto.ff.de no.ope.nũ.⁊ eſt tex.in.l.j.de his qui deie.uel ef
ſu. ¶ Itẽ nõ ꝙ participiũ ueſtitus cõiũgit acceſſoꝛie in his re

bus que cõſueuerũt accedere.dixi.S.ti.j.l.ſicui.facit ad.l.iſtã

5.depo.l..j.F. que depoſit.

Ntc. ¶ Op.õ.de uſuſruc.l.quotiẽs.pmo rũſo.Solu.

ibilogꝗtur in uolũtate dubia ubiinſpicit᷑ oꝛdo.hic in uolũtate

certa

— — —— — — — — —8—

EH I eęmerit oĩa bona alicuius ad

ſee ſuiſſet legatũ peculiũ tm.uel fuus ⁊ peculiũ copu-

R

0
rö

n

6
de

ni
,

B Pe peeu. legs.

certa. ¶ Item op. dele. ij 5. igs. . de vulga. ? pupil. So. ne

ibi. ¶ Quero dicit aduocatin libello. peto talẽ ad ſatiſtaciẽ
dũ cõpelli ⁊ cogi ⁊ ad pᷣdicta cõdẽnari.¶ Op.ꝙ libellus nõ

nalet. qꝛ pꝛius petit executionẽ q ſniaʒ. Contra.l.j. C. de ex.

re.iudi.x.l.ſi cũ nulla de re iudi.tñ iſte tex. pꝛobat ꝙ ualet ibi
dũ dicit rñdi in coniũctis.⁊ pꝛo hoc.õ.de here.inſti.l.talẽ. S.j.
t. l. ij.S. ſed ⁊ ſiqs.ð. de vulga.⁊ pupll.
— Eruo Beneriꝑ ſpetiẽ in aliã traſlatã deroga
= etur. h. d. ¶. Mota tex. ibi neq; referre.

- ¶ Op. ꝙ ancilla q erat in peculio debeat cõicari vl
eẽ nentriꝰ.ut.l.titie textoꝛes in pn.S.de le.j.x.l.ſeruus urba⸗/

nus. 5. f. S. de le. iij. Dicit gl. H generi ꝑ ſpetiẽ derogat qſi le⸗
gatũ peculij ſit ſpeties. ſ legatũ ancillarũ ſit genꝰ.ſed in ↄꝛijs
utrũq; erat gen. At iſta ſolutio pcedat opoꝛtet te ponere ꝙ

in peculio erat tm̃ vna ancilla ⁊ nihil aliud. ⁊ ſic peculiũ erat

ſpeties quo ad legatũ oĩum ancillaru.ſʒ ſi in peculio eẽnt plu
ra alia.tuc legatũ peculij eẽt vnũ gen ꝑſe.⁊ legatũ ancillarũ
eẽt aliud gen. Sʒ itelligẽdo ꝙ, utrucq; eẽt gen. dic ad ðꝛiaj
ll. ꝙ H dicit ancilas ſuas.vñ no viderlegare illas ꝗqᷓ ſuti pecu

lio. ut.l.ßuos.S.fi.S.de le.iij.⁊ ſic vbũ ſuas tollit ꝛiuũ.¶ Op.

de. l. qſitũ. S. fi. . de fu.inſtruc.ubi videt ꝙ ancilla debeatur
ei cui ẽ legatũ peculiũ. Rñdeo uerbũ ſuas poſitũ in tex. tollit
ↄꝛiũ.q; in peculio videt eẽ vicarius ꝗ nõ dicit eẽ ſuus.ut.d.l.
fuos..j.¶¶ Vltimo nõ ꝙ qñ vnilegatur genus alteri ſpeti/
es non diſtinguii qð pꝛecedat.

FSii QAuod dñ̃s ſoluit pꝛo vicario quem
TLichus. cauſa noxali defendit de ipi vi/

carij peculio totũ deducit.⁊ de peculio oꝛdiarij uſq;

ad eſtimationẽ vicarij.qð vo alius pꝛo vicario ſoluit de ipſiꝰ

vicarij peculio tm̃ deducit.de peculio oꝛdinarij nullo modo.

Itẽ nemo ẽ in peculio ſuupſius.h.d.l.młtũ notabil ⁊ ſubtilis.

HMNõ tex.ibi quicꝗd enĩ ⁊c. Iteʒ nõ tex.in fi.vbi videt᷑ ꝙ cer/

te ipſe ⁊c. ¶ Op.ad pn.x videt ꝙ nõ poſſit repeti niſi ea qus

titas qᷓ expediebat ſolui pꝛo illo pãphilo defeſo.ut.l.utiles.s.

de petitiõe hereditatis.ubi dʒ fieri qð ẽutili. Dicit gl. ibi co
nenit ali.Hipemet pꝛo ꝗẽ ſolutũ. AVñ nõ põt dicẽ no eſt utili
ter geſtũ cũ ſit defeſus. hoc colligit ex duab gl. poſitis. vna
ĩcipit ⁊ ſi plus.ᷣalia ĩcipit ipſi oꝛdinario.q̃s gl.ſigna q ſunt ual
de notabiles ⁊ mẽti tenẽde. er hãc.l.dico ꝙ ſi ſuit ↄ dẽ=na

tus aliꝗs ad mille ⁊ ſi nõ ſolueret amputetĩ ſibi pes uel manuj

uel aliud dʒ fieri in ꝑpſona. mõ aliqs amic'ſoluit ↄdẽnationeʒ

aĩo repetẽdi.iſte dicit ꝙ nõ vult reddẽ. qꝛ dicit melierat mihi
pes amputareĩ qᷓ; ꝙ tata pecunia ſolueret.Certe nõ põt di
cere utẽ tex.hᷣ ⁊ gl.notabilis. Itẽ ſi aligs fuit cõdẽnatin cen

tũ.⁊ ſi nõ ſolueret eẽt exbãnit.ſi aliqs ſoluit pꝛo eo nõ põt di/

cere ꝙ nõ expediebat ſoluere.q; poti expediebat eẽ exbãni ⸗
tuʒ. ut h. Jã vides qñ fit tranſmutatio de vno dñio ad aliud
nõ põt dicẽ nõ debuiſti pꝛo me ſoluẽ.ſſic ⁊ ubi fit trãſlatio de
vna ciuitate in aliã.ille pꝛo qͥ ſt ſolutio ne fiat trãſinutatio de
vna ciuitate in aliã nõ põt dicere non potuiſti ſoluẽ pꝛo me.?
hoc nõ. generalit pꝛo oĩ eo qdð tãgit pſonã uel libertatẽ nel vi

tã uel ciuitatẽ ꝙ ille pꝛo qᷓ ſoluit nõ pot dicẽ nõ eẽ utilit geſtuzʒ

ut h. qdð tene mẽti. Ya. de are.iduciti ar. ad.q.de ſilio pꝛo quo

—

pẽ viuẽs ſoluit cõdẽnationẽ.an dʒ cõputari de parte ſua. Et

dic hᷣ ẽ ar. ꝙ ſic.⁊ nõ dic plus.nec alij doc.aliqd dicũt.videt

tñ ꝙ Gull.de cu. ponat hãc õnẽ. S.de ↄdi.ĩde.l.frat᷑ a fre in
Hi.ſy alio caſu loqtur videte. Ad euidẽtiã ſciat qp.l. cũ duob?.

⸗ 71— — .

S. idẽ rñdit.S.pꝛo ſocio.loꝗtur qñ ſili ſoluit poſt moꝛtẽ pẽigs.
ſ nra.q.loqtur qñũ pv viuens ſoluit pꝛo eo. MDꝛo cui declara
tione pmitte tria.qũq; fili cõmiſit maleficiũ viuo pꝛe.⁊ tñ nõ
ẽ cõdẽnat nec ſoluta cõdẽnatio.qũq; viuo pẽe comiſit maleñ

— —

ciũ ⁊ ẽ cõdẽnat.tñ nõ ẽ ſoluta cõdẽnatio.qũq; viuo pꝛe ↄdẽ
natſuit ⁊ odẽnatio ſoluta ꝑ patrẽ. ꝛimo caſu nec fil nec

pꝛ tenet. Scðo caſu ſine dubio ipſe Hn tenen⸗ parte ſua ex
cõputare ut illa talis obligatio ex delicto deſcẽdẽs nõ dʒ ullo

mò pꝛcʒ uel ei pʒimoniũ reſpicẽ cui cõditionẽ nõ põt facẽ de

terioꝛẽ. ut.l.ſifliꝰ.C. de pac.x.l. ð iuril.in fi.cũ.l.ſe.ö. de pac.
actio ex maleſicio nõ dat᷑ de peculio.ut.l.ij..ſi ex cauſa.

ʒ.de pecul.iõ ſi fili hẽbat peculiũ ꝓfecticiũ bona pꝛis nõ po⸗
terũt exigi.q ſi fli hẽbat peculiũ bñ poſſet in peculio fieri exe
cutio.Rõ qꝛ actiones deſcẽdũt ex malefcio dãtur õ patrem
B ʒ.de pecul.facit.l.⁊ ſi ↄdẽnatꝰ
S.dðe noxa. Tertio caſu aut fili hẽbat peculiũ pſecticium aut
aduẽticiũ aut nullũ. Si pfecticiũ de illo videt eẽ ſolutũ.x de i
lo ſit deductio ut h. Si aduẽticiũ.tũcidẽ.qꝛ de ũlo videt facta

de peculio.ut.:.ijj.S.idẽ ſcribit.

ſolutio. ut. l.nẽſeni. S. de nego. geſt. Cũ eni pẽ ſit legitimꝰ ad/

miniſtratoꝛ. ut.l.j. C. de bo. ma. ⁊.l.j. C. de bo. qlib. in dubio

adminiſtratoꝛio noiĩe videt ſoluere.ut.l.poſt moꝛtem. S. qñ ex

ſac. tn. T.l. cñ vnꝰ. 5.j.õ.de admi.tu. Et ſi pꝛedicta peculia nõ
ſufficerent idem ẽ quod dicet᷑ ſtatim qñ nullũ habet peculiuʒ.
HNã qñ nullũ peculiũ hẽbat.tũc dic ꝙ aut pẽ ſoluit ex neceſſ⸗
tate qꝛ ſideiuſſit pꝛo ſilio.vñ ex neceſſitate ſoluet.⁊ tũc cõputa
bit in partẽ ipſius ſilij.ar.S.fami.her.l.pẽdes.S.ſiliꝰ. Natio
qꝛ in neceſſitatibꝰ nemo videt᷑ eẽ libalis.ut.l.rẽ legatã.j.de adi
men. leg. ⁊.l. cũ qõ. S. ſi..ad.l. fal. Aut ſoluit ex voluntate. qa
pꝛo eo nõ ſideiuſſerat.nec ꝑ ſtatutũ ciuitatis cogebat.⁊ tũc vi
det᷑ cauſa pietaᷣ cõcedẽ nec a filio potit repeti.ar.l.j. C. de ne/
go. geſt. c.l.is q.S.de nego.geſt. Et facit ad Ipdicta. l. ſi fil?.
qð ibi notat.C. de nego.gel.Et pᷣdicta va qñ ſili delinqt. ⁊ ſic
ex ſuo delicto opoꝛtuit patrẽ ſoluẽ. Si vo ponam eũ captũ
a latrũculis ⁊ ab hoſtib X pa redimeret eu.tũc videt᷑ facẽ off
Qo pietaſ.nec ex hoc fili tenerer.ut.l.liber capt. C. de capti.
⁊ poſtli.reuer.x ita loq̃tur ꝗcqd dicat Guil.i.d.l.frata frfre.
122 ſeruo . de.l. ij. F. contrarium. õ. de
dvo. ple. So. ibi manumiſit directo.
Hh per ſdeicõmiſſu. x iſta ẽ uera ſſo.
eE mi Facit.õ de pac.l.tres
Em dominus r waure
Itoe CDOp. ꝙ manunuſſione fuoꝝ exti
i imento. ifc peculij.ut.s.e.l.j.Glo.
