Sʒ q deſerunt plura legata uel vnũ dicẽdũ eſt hic. Ergo di
cas ꝙ aut legat vna res aut plures.pmo caſu aut legat ſimul
aut per partẽ.ſi ſimul aut legat᷑ vni ⁊ durat vnius.⁊ partẽ nõ
põt tm̃ agnoſcere. ut hac.l.nemineʒ. aut deuenit ad plures. ⁊
tũc ſecꝰ. ut.l.legatarius in pn.S.ti.j.x.j.eo.l.⁊ ꝓculo.Að in/
telligo niſi onus adiectũ alið ĩiduceret. ar. huiꝰ.l. Sʒ ſi relin
tur per partes tũc põt vna pars agnoſci alia repudiari.ar.l.
j. S. ubi aũt. C. de cadu.tol.ſcdo caſu aut plures res legant᷑ ſpᷣ
noie uli ſeu collectiuo ⁊ nõ põt tm̃ vna agnoſci.ut in.l.grege.
j.eo.Aut leganĩ copulatiue.⁊ tũc tm̃ pòt vna agnoſciniſi al
tera habeat onus.ut hac.l.ſi duobꝰ.Si vo legant᷑ plures alt᷑/
natiue.dic ut.l.ſi ex toto ti mnöcahitpamt, gꝛidiam
.Y ui nõ capit partẽ.qꝛ idignꝰ
titio qui. crpante P.d. Won⸗ caſu ;
fuit legatũ titio ⁊ cuidà alij qui nõ poterat capere.qꝛ

poꝛtio ĩdigni applicat ſiſco ut in depoꝛtato.ut.j.ti.j.l.ſi depoꝛ

tati.Fm vnã opii. ut ibi dice. Ael pone exẽplũ in uxoꝛe quele
gauit viro qui eã duxit tra ĩterdicta legũ.ut.l.ſi..tl.j.xl.ij.
I.de his qui.ut ĩdig.¶ Op. C. de cadu.tol.S.in pᷣmo.⁊.S.ſe⸗
cũdo.⁊ de õ tabu.l.poſt moꝛtẽ.S.liberi.ubi poꝛtio deſñciẽ ac
creſcit ↄiũcto.So.dicit glo.ſpetiale eſt hic.⁊.l.plane.S.ſi cõ/
iũctĩ.x.l.huiuſmodi.S.ſi titio.x.l.ſi duobus.in pᷣn.õ.ti.j. Tu
dic ꝙ ↄꝛiũ loquiũ qñ ĩ perſona collegatarijlegatũ deſicit oĩno
ſʒ hbic legatũ nalebat ⁊ auſereba᷑ ab eo nainß ab idigno ⁊ ue/
niebat ad fiſcũ.alie leges in qbꝰ dicit gl. ꝙ tallit itelligunt ut i
eis dixi plene in.l.huiuſmodi.S.ſi titio.S.ti.j. ¶ Op.de ↄdi.⁊

demõ.l.mulieri.So.glo.tu dic ꝙ ibi iõ.qꝛ legatarius uenie/

bat de iure ſpetiali.vñ ſibi nõ põt accreſcẽ ut ibi dica.¶ Op.
ad id qʒdð dixi de.l.f..ſeio.j.eo. Solu.ut ibi patet.¶ Op. de
l. pap.S.qm aũt qrta.S.de ĩoffi.teſ. So.ibilʒ nõ admittebat
ſperabal aqmitti.⁊ ſic cõcoꝛdat cũ eo qð dixi. ¶ Op.de.l.ꝗ
qrtã.S.ſi. So.nõ eſt cõtra ut ibi patet.

a& f DODp. de. l. cñ ßu . S. ti. j.
— Iuis ſernũ. he⸗ ſugerat tꝑe teſta

L menti.hic poſt. ¶ Scðdo op.de.l.cuʒ res.S.j.⁊.ij.Sẽ.
ti. j. So. ĩtellige ꝙ hic auſugit culpa hẽdis.¶ Op. ad. l. agl.
l.ĩde neratius.S.ij. So.ibi aufugit poſt moꝛtẽ ⁊ aditã hẽdita
tẽ.vñ cuzʒ legatarius ſit dñs põt ſibi ꝑ actionẽ.l.aquil.conſuli.
¶ Quero de quo heres dʒ cauere qñ aufugit viuo teſtatoꝛe.
BGlo. dicit ꝙ de reſtituẽdo nõ de ꝓſequẽdo. Sʒ ↄꝛiũ dicit gl.
in. d.l.cũ ſeruus.ſ.ꝙ ipſe heres dʒ ꝓſequi ⁊ iſta uera.ꝓbatur
hic in textu dũ dicit de reducendo eo.⁊.l.ſi ſeru.in pn.S.ti.j.
materiã iſtã dixi in.d.l.cũ ſeruus.ð.ti.j.

(Sii Legatũ alternatiue cẽſei plura quo ad rerũ no

HHνminationé. vnũ quo ad p̃ſtationẽ. h. d. ¶ Op.
J. e. l. ſi llud.ij.rñſo. Da ſolni ibi dẽ vnũ quo ad vnã ſol.
ſũt tñ plura quo ad noĩationẽ ut hic.⁊ ſic cõcoꝛdat cũ fi.huũ.
S. Iſtud repedt glo. p.l.cuʒ illud qñ di.le.ce.⁊ ſoluit. Sol/
ue ꝙ aut loquimur in legato alternatiue in quo utrũqʒ eſt ab
initio in obligatiõe ⁊ loquitur.l. ꝛia.q; vnũ legatũ eſt.aut lo/
quimur in legato alternatiuo quoꝛũ vnũ ponit in defectũ alte/
rius.⁊ ſic nõ cõcurrunt in idẽ tp̃s.⁊ tũc ſũt plura legata ut hic
Iſtud dictũ glo.eſt õ.d.l.ſillud.ij.rñſo.j.eo.iõ tene pmã ſolu
ſionẽ quã tenet glo.in.l.ſi ex toto.S.ſfi.S.ti.j.⁊ Di.ibi ⁊ eodeʒ
mõ itellige.l.cũ illud.j.quãdo di.le.ce.

6S i qui 8. Silegat᷑ certũ coꝛpꝰillð debet᷑ qð ex ulo coꝛ/

.— opoꝛe reperit. h. d. ¶ Op. ꝙ debeal tota qᷓ;ti
ta ⁊ falſa demõſtratio nõ vitiet.ut.l.ſi ſic.S.j.S.ti.j.So.ibile

gata fuit ;titas. hic Ps ᷓ 4 repert in rerũ nã.ſiłe.S.ti.ij.l.
Op. de. l.

ſi ſeru. F. q qnqʒ. ¶ qdaʒ.in hn.ð.ti.j. So.ibi fuit
adiect loc vñ ſolueret poſt ꝑfectũ legatũ iõ nõ videt appoſite
cauſa taxatiõis ſʒ magis deſignatioi ⁊ cõſilij vñ ſolueret.ſile

.l.paulo.5.ſi.j.tl.j.hic vo ĩ ipſo legato ſuit ĩcertũ vñ ſolueret᷑.
(Si inter duos Siteſtatoꝛ ſeſit de certo legata

— vrio nec apparet de quo põt hẽj
eligere quẽ vnlt.h.d. ¶ Op.q hẽs nõ teneat᷑ alicui ſoluere ꝓ
pter ĩcertitudinẽ. ut.l.ſi fuerit.j.de re.du. So.expone hic dʒ
i.põt. ¶ Contra hoc op.de.l.iij.S.ſi duob.de adi.le.So.ut
ibi. ¶ Op. ꝙ legatn ualeat ⁊ hẽs cogat eligẽ. ut.l.apð iut:.S.
ſeio.ð.ti.j.So.ᷣibi erat ĩcertitudo circa res.ᷣ circa ꝑpſonas.rõ
nẽ ponit Hi.i.c.iĩ obſcuris.de re.iu.li.vj. ¶ Sʒ op.ſi ĩcertitu/
do circa ꝑpſonas fac non ualere legatũ fruſtra ẽ poſita iſta lex.
Quij eniʒ dubitat ꝙ hẽs põt ſoluẽ ⁊ donare de ſuo ꝗd vult.
Rñ̃.legatũ ẽ nullũ ĩ vitate.deſic enĩ pbatio nõ ius.ut.l.duoſt
titij. de teſta. tu. x.l.cũ ex plibꝰ.j. de ma.teſta.⁊ iõ ſi hẽs ſoluit
legatari poſſidebit ti.pſegato nõ ꝓ donato.⁊ iſtð legatũ ve/
niret in ↄtributionẽ iponẽdã rõne legis falcidie ſic ceta lega/
ta. ⁊ iõ poſit ẽ.S.iſte. ¶ Sʒ qro h dꝛ ſi ãbo ueniãt.ꝗd ſi non

He legatis ſcyo.

uenit niſi vnus.ᷣalter nil dicit uel expᷣſſe renũciat. Rñdeo ie
ꝙ hẽs nõ cogejĩ ſoluere.qm agẽs nõ oſtẽdit teſtõꝛẽ ſeſiſſe de ſe
⁊T ſic nõ fũdat ſuà intentionẽ.ut.d.l.duo.⁊.l.ſi plures.j.de uſu
fru.le.x.l.ſi fuerit de re.du.⁊.l.cũ ex pluribus.de ma.teſ.uerũ

tñ heres ad repellẽdũ agẽtẽ debebit facere ſidẽ in iudicio quõ

alius titius reperit hñs eaſdẽ demõſtratiões. ut ex hoc colliga
tur ĩcertitudo.ut.l.ita fidei.in pn.j.de iu.ſiſ.Et hoc dixiin.q.
de facto.ꝗdãa reliquerat cẽtuʒ darutie in parochia ſãcte marie
qdã noiĩe clarutia de dicta R petebat dicta centũ, hẽs
dicebat ꝙ nõ debebat ſibi ſoluere.qꝛ poterat eẽ alia clarutia ĩ
dicta parochia.certe nõ ſufficeret dicere ꝙ poterateẽ alia cla/
rutia. ut Sðõ Kaeree uue fil. ſubſtütnt ſib
Nor iin petẽdo legatarius ⁊ ſubſtitut ſibi con
Cert m. currebaãt in dutn ẽpmus legatari p̃feren/
dus.h. d. ¶ũ Op. legatario p᷑ agnoſcẽte ſſtitut repellit oĩno.
ut. l. poſt aditã. C. de ge alijs ſubſti. So.glo.itelligit ſubſti
tutũ pic per ſideicõmiſſũ qᷓre tenebat᷑ ei reſtituere legatarius.
¶Op. tũcqꝛ fideicõmiſſariuj nõ hʒ actionẽ ð̊ heredẽ niſi ſibi
cedat᷑.ut.l.iperatoꝛ in pn.j.eo.⁊.l.ſilegatarius.j.ti.j. Hui ti⸗
moꝛe Ja. de ra. itelligit hic in ſubſtituto directo ⁊ ꝙ erat ĩter
eos cõtentio.qꝛ ꝗlibet dicebat ſe pncipalẽ legatariũ. Sʒ hoc
eſt cõtra mẽtẽ littere. Lñ ſuſtinendo hãc lec. dic ꝙ ſubſtitut
dicebat legatariũ pmũ repudiaſſe.⁊ eſt bona lec.⁊ lectruã gl.
etiã puto bonãa. Ad cõtrariũ rñde ꝙ nõ habet actionẽ cõira
heredẽ niſi cedat᷑.i.directã.ſ̊ utilẽ ſic.cũ enĩ habeat actionem
cõtra legatariũ hʒ obligat illã actionẽ quã legatariꝰ hʒ con/
tra heredẽ ⁊ ſic hʒ utilẽ. ut.l.nomen.S.j.que res pig.ob.poſ.
põt eni ĩtereſſe ſideicõmiſſarij ꝙ ſibi ſoluat pus Sfegar⸗Bo⸗
foꝛte q; legatarius ſtatim eſſet ↄſũpturus ſi accepiſſet. ¶ Op.
ꝙ pᷣferat᷑ ideicõmiſſari.ut.l.is cui.S.fi.j.ut in poſ.lega.So.
hic loquit᷑ qũ nulla culpa põt legatario ĩputari.als ſec ut ibi.
QOp. S.ti..l.ſis plurib.in pn. So. dicit Di. ꝙ loquit quã
do cõcurrit legatarius pmus ⁊ ſideicõmiſſari cui dʒ reſtitui.
In cõtrario cõcurrebat merus executoꝛ ⁊ ille cui dʒ reſtitui.
quo caſu ille cui dʒ reſtitui indiſtincte pᷣfert. ¶ Altimo nõ ex
hoc.S. ⁊ pcedẽti ꝙ tertius uenit ad ĩpediẽdã iudicis exactio/
nẽ eius qð tu legatari petis a me tanq; ab herede.ſacit.S.ſo.

ma. I.titia.⁊ quod ibi nõ. ⁊ ibi dico. ⁊- Lita tamẽ.. quotiẽs.j.

ag trebel. T ibi dicam.

(Sicni certam. Silegalpars hereditatig tellgi

S=Sðͤ tur cũ honoꝛib ⁊ oneribꝰ.ſi parꝭ
bonoꝛũ ĩtelligit deductis oneribꝰ h.d. C Op. ad iſtũ.ꝑ S. de. l.
ſe. So. Ro. vtellexit ꝙ hic loquat᷑ ſʒ tẽpoꝛa antiquiſſima. uel
ꝙ gs legauit certã partẽ hereditatis.hoc eſt rẽ 8 facit partẽ
hereditatis.lex vo ſequẽs loquit᷑ in duob caſib ſpalib. quod
nihil eſt dicere.nã eſt ↄtra legẽ nõ amplius.S.cũ bonoꝛũ.S.ti.
i. c. l.generali.S.ſi.j.de uſufru.le.Hic ergo m Azʒo. ꝙ hic le⸗
gauit certã partẽ hereditati.merito onera diuidunt᷑.qꝛ nomẽ
hereditatis hoc ĩpoꝛtat.in.l.ſequẽti legauit partẽ bonoꝛũ que
ĩtelligunt᷑ deducto ere alieno.ut.l.ſubſignatũ.S. bona.x.l.bo
noꝛum.de vbo.ſigni.iſta eſt uera. ¶Sed ad iſtud opqj. ad tre
bel.l. cogi in pn.ubi ſi relinquunt᷑ bona ĩtelligit cũ oneribus ⁊
cũ honoꝛibꝰ.So.dicit Ni.aut bona reliquunt iure legati ⁊ lo
quit iſta lex. Aut iure ſdeicõmiſſi ⁊ loquit.l.ↄtraria. lta tenet
Di. in.l.pnceps bona.j.de vbo.ſig. Et glo.videt᷑idẽ tenereĩ
l. Gſignatũ. S. bona. de v. ſig. Certe ſi iſta opinio eẽt uera con

tradiceret illi regule quaʒ dediin. l.j.. ti. .ſ. ꝙ legata ulia T ſi

geicõmiſſa ulia ſint exequata.qdð dixi me exa:ninaturuʒ hic.
de Ja.de ra. Me. ⁊ Ci. qui boc referti.l.ij. C. cõia de le.

In tertio ðꝛio dicũt ſicut exequata ſũt legata particularia par

ticularib ſideicõmiſſis.ᷣita ulia vniuerſalib ſideicõmiſſis.Ad
l. cogi.rñdeo ꝙ ibi oĩa bona relinquunt᷑ hic parj bonoꝝ ⁊ ita
ptraſeũt ſba⸗ Eago opi.iſtoꝛũ teneo.p eis do caſũ in.l.quotiẽs
S. ſ. de uſufru. ubi ſi legant oĩa bona ĩtelligiũ.i.oĩs ſubſtantia
qð eſt ideʒ ꝙ hereditas. ut.j.ad trebel.l. cogi.in pn. ⁊ ꝓbat.j.
de uſuſru.le.l.uxoꝛi.ubi legato uſufru. bonoꝛũ uenit calẽdari
uʒ qð ↄtinet debita ⁊ credita.ſecus ſi certe partis bonoꝛũ lege
tur uſufructus.ut.l.generaliter..fi.de uſufru.leg. Rõ qñ te⸗/
ſtatoꝛ legat oĩa bona.ſi intelligeret deducto ere alieno.ex hoc
ſequeret ꝙ legatarius haberet totũ cõmodũ ⁊ apud heredes
Temanerẽt oĩa ĩcõmoda.qð ẽ incõueniẽs.ut.l.ſi nõ fuerit.S.j.
S. ꝓ ſocio.Et iõ ĩtelligit uliter ut trãſeãt debita ⁊ credita. 5
qñ pars bonoꝛũ reliquiũ ceſſat pdictum ĩcõueniẽs.⁊ iõ d hoc
caſu legar particulare.ſiue ergo oĩa bona relinquũtur iure le
gati uel ſdeicõmiſſi legatari uel ſideicõmiſſarius habebit bñ/
niciũ trebelliani.ut in eo actiões debeãt traãſire.ut.l.mulier.S.
Hi. ad trebel.⁊ quod ibi nõ.Idẽ ſi pars hereditatis uel tota he
reditas ut hic. ⁊ nõ.in.d....Siſipars bonoꝝ relinquũ non

Mð ita legatum. Zeante uebebaibe

habebit bñfciũ trebel.cũ ĩ eũ nõ trãſeãt actiones.ut hac.l.cũ
gũt. Sed cõtra hoc facit ad trebel.l.cogi.S. generalit᷑.in glo.
ſup vbo vniuerſitatis. que dicit tota uel pꝛo parte.ſed illud in/
telligi quado uti uerbo hereditatis.ſecus ſiuerbo bonoꝛũ ut

hic. ¶Szʒ quero qd ſi teſtatoꝛ iſtituit me heredẽ in certa par

te hereditatij.⁊ rogauit me reſtituere ilã partẽ utens uocabu
lo bonoꝛũ.Rñdeo ſideicõmiſſu dicet ule.q; totũ qdð mihirelin
quit ſuʒ rogat reſtituere.⁊ ſic hʒ locũ ratio pcedẽs.idẽ ſi roga
tus ſũ reſtituere medietatẽ vni medietatẽ alteri.ita ꝙ apð me
nihil remanet.iõ dicet᷑ fideicõmiſſũ vniuerſale per eandẽ ratio
nẽ. ʒʒ pma facie videbat᷑ relicta pars bonoꝛũ. Sʒ qro aligs te
ſtatoꝛ religt partẽ bonoꝛũ ⁊ ĩ his eũ heredẽ ĩſtituit.an deducẽ
tur debita ⁊ credita. Nidet᷑ ꝙ nõ qꝛ religt iure hereditario.cõ
trariũ eſt uerũ.nã partẽ bonoꝛũ reliquit. ergo ⁊c.⁊x illud qð ſe/
quit᷑ ⁊ in his eũ heredẽ iſtituo ſtelligt lein his que cõtinẽt lega
tũ certe parᷣ bonoꝝ ⁊ ſic hẽs ĩſtituterit in re certa.nã natura
illius dictionis in his ⁊ ſimiliũ eſt ut faciat relationẽ pᷣcedẽtiuzʒ
cũ omnibꝰ ſuis ſralltar us. ut. l. a filio. S. teſtatoꝛ. ⁊. S. ſeq̃n.
Tibi dicã.j.de ali.⁊ ciba.lega.¶ Quero qñ legaĩ pars bono
rũ es alienũ dʒ deduci ut hic.⁊ ſolutio debet ſieri Im foꝛmam
l.nõ amplius.S.fi. S.ti.j.qd dicẽdũ de legatis an deducantur
NRñqdeo aunt fuit legata ſpeties hereditarla vni ⁊ pars bonoꝛũ
alteri.tũc illa ſpẽs deducit nõ per iſta.l.ſʒ per regüla ne eſt ꝙ
generi ꝑ ſpetiẽ derogatur.ut.l.uxoꝛẽ.S.codicill.⁊ A.ſe

eruis ur/

Vanis. in ſi.j.ti.j. Secus ſi vni leget ſpẽs alteri uſufruct certe

partis bonoꝝ. ut.l.ſepꝛonio.in pn.j.de uſufru.le.qdð dic ut ibi
Si vo legat q;titas.ᷣtũc aut eſt tale legatũ ex quo nõ detrabit
falcidia ⁊ illud deduci ut hic dũ dicit de pᷣado ſeruoꝛuʒ.Et ad
uerte ꝙ gl. dicit de ſeruis quos pᷣcepit redimi ⁊ manumittiut
oſtẽdat nõ ſuiſſe depoſitũ de ſpetie hereditaria. ſʒ de q;titate.
Zd⸗ ergo in legatis ad pias cauſas de ꝗbus nõ detrahuũ falci
ia. ut in auẽ. ſimiliter. C. ad.l. fal. Si vo ſũt legata de quibus

falcidia detrahit ⁊ iſta iſto mõ nõ detrahunt qdð patet q uenit

ad cõtributionem legis falcidie.na eſtimabit᷑ quatũ ualet illa

pars bonoꝝ nõ deduc legatis ⁊ eſtimabunt᷑ legata alia ⁊ ſic

cõtribuent ⁊ videbit an ſit locus ſalcidie.ut.l.qui quadringẽ⸗
ta.⁊.l.marcellus.in pn.j.ad trebel. Pꝛedicta uera niſi de mẽ

te teſtõꝛis aliud apparet.ut ſi peſt multa legata facta dixiſſet

alioꝝ nero bonoꝛũ meoꝛũ partẽ dimidi lego tali.nã per hoc
ꝙ dicit alioꝛũ videt uelle pus legata detrahi.ut videbi in. d.
I. qui dringẽta. v.A. marcellis.“
NVm fundus. hod we legne ckedi
ad legatariuʒ ꝑtinet. h. d.
Op.ꝙ pñs tps dʒ iſpici.ut.l.ſi ita.de au.⁊ ar.leg.
So.ibixõtingit augmẽtũ in alij rebus ſeparati. hic in eadez
re.qʒð dic ut.l.Fui electiõe.S.ſi.⁊.l.ſi ex toto ĩ pn.S.ti.j.qdð nõ.

Horiy Statulibero non põt hẽs le
nliter g niſi ſub Archee liberta

tis. uel ſ moꝛiẽte herede ſeruus ſuturus ſit liber. h.d.

¶¶Moppo.in auc.ut liberti decetero.S.ſiquis.Solu.dicit gl.

fallit ibi ⁊ in alijs caſib ubi ꝗs ſeruo ꝓpꝛio legat. Dic ꝙ quis

boterue ꝓpꝛio legare quãdo legatũ eſt tante efficacie ꝙ etiã
lbertatẽ tribuat. ut in. d.S.ſiqs. Itẽ pñt legari alimenta. ut.l.
ſeruus. de ali.⁊ ciba.le.S.ti.j.l.Fuo alieno.S.j. Iteʒz põt legari
ſeruo cõmuni.ut.l.plautius.j.ad.l.fal. Itẽ ſerno ꝓpꝛio lega/

4

to. ut...ſeruo legato.in pn.⁊.l.ſi a pluribus..fi. S. tl.j.

Stichu Wer miſſu ad tẽpus poſt tẽpus videt᷑ ꝓhi/

ũ eẽ.⁊ poſt electionẽ ſola res electa videt᷑
eſſe in legato ⁊ uariare no licet.hoc dicit. Nõ ꝙ ei qui põt
aliqꝗd facere ſi ad faciẽdũ ſtatuat tẽpus ⁊ infra tẽpus nõ facit
poſt tẽpus vider eſſe ꝓhibitus.ſiue ſtatuat tempus a teſtatoꝛe
ut hic ſiue a iudice.ut.l.mãcipioꝛuʒ.j.de op.le.⁊.l.ſi ea.C.qui
accu.nõ poſ.⁊.l.. titia.j.de accu.facit.l.ĩperatoꝛej.S.de poſtu.
ubi econtra ꝓhibitũ ad tẽpus poſt tempus videtur permiſſũ.
Nota ꝙ poſt moꝛã heredis in eligẽdo trãſtert electio in le/
gatariũ. Icẽ ſi electio rei traſtert in tertiũ. ut.C. cõia de le.l.ſi.
§. H⁊ ſiquis.¶ MNota v nõ licet uariare poſt electionẽ factaʒ
cõtra.j.de vbo.obli.l.ſiquiſita ſtipulatus ſit ſtichũ aut paphi
lũ. Gl. ſo. hic. dixi in.l. huiuſmodi. . ſtichũ. . ti. .

J nia WMecunia legata etiaʒ ſi in bo/
—☚ pecunia. nõ eſſe reperit ex heredita/

te ſoluẽda eſt. hoc dicit. Iſta.l.non pꝛocederet hodie
ede faciẽte inuentariũ.nã ule tenet ſatiſfacere de rebus he/
reditarijs ſi eas non poteſt uendere.ut.l.cimus.S. ⁊ ſi pꝛefa/
tam. C. de lure deli. Et hoc in quantitatibus in ſpetiebus ſec
ut. l. cũ ita .S. ſpeties. j. eo.

.

De legat ſcdo.

EC Quando facto heredis debitoꝛ
0) Ni duos. cutur imputal beredi do⸗ diẽ
Nota ex iſta. l.ꝙ qui cedit actionẽ contra vnum ex

coꝛ:es alius liberatur a cedente ut hic ⁊.l.ſi ſic. F. fi. cũ. l. ſe. .
ti.j.multo magis per ceſſionẽ debet intelligi liberatus ille con

tra quẽ facta eſt ceſſio. Et hoc uerũ quãdo ceſſio nõ ſit ad cõ/

modũ cedẽtis ſʒ ceſſionarij. ut.l.facta.S.ſi.j.ad trebel.⁊ ibi ti/

bi dixi.p iſtã.l.dicebã ĩ qõne de ſacto.teſtõꝛ reliqt alicui actio

nẽ quã habebat ↄ titiũ quã hẽs legatario ceſſit. legatario agẽ
ti opponebat hetati ex ꝑſona hẽdis.qð ſieri põt.Fʒ ꝙ det᷑
⁹ 1

minat Hi. in. c

gs in iud. de re. iu. li. vj. ⁊ gl. in. l. ſiqs rẽ. S. de

ꝓcu.nã legatari Pabebit regreſſũ hẽdẽ. ꝛ facto elgnõ ſol

uit qdð dʒ debitoꝛ liberat ut .facit.l.ꝗ ſolidũ.S.ſi.j.e.

(Si 18 qui. idẽ legat duob inſolidũ vni debet rej

alij eſtimatio. h. d. Op. j. tl. j.l. uxoꝛem

S. j. Glo. dicit ſo. ut ibi. Di. tenet ula. ibi p le auit totũ. ſco
partẽ. iõ videt adimere a pᷣ qd legauit ſco.ut.l.cũ queſtio. C.
de lega. Pe. tenet aliã ꝙꝙ ibi fuit legata ſpẽs h qᷓtitas. qð nõ
plʒ. q; legãdo qð titi' dʒz nõ videt legata q;titas ſʒ actio. ⁊ ſic
ſpẽs. ut. l. ſi ſic. . j.s. ti. .T iõ ubi teſtatoꝛ dixiſſet expiſe iſolidũ
facerẽt ſibi partes ꝑ cõcurſũ.ðut.l.ſi a pluribꝰ. S.ti.j.

r

ti.j.⁊ auc.ſiqñ.C.de ↄſti.pecu.¶

idem ſeruus. taeono Ee

Mma ul ſaui ſlij. F. ſi ik. S. ti⸗ .

i& Vtriuſq; rei legate altnatiue non põt
quiS. ars pſtari.ſʒ vna ſolida dʒ ſolui. En.
titi Dno rei credẽdiꝑ dictionẽ altnatiua.
itio. poſſũt ↄſtitui.c ille erit potioꝛ ꝗ pus
tẽ cõteſtabit.h.d. ¶ MHõ ꝙ duo rei cedẽdi ↄnciuni
ꝑ dictionẽ altnatiuaʒ.ſilie in reis debẽdi.ut.l.ſi ex toto. S.j.S.
Op. C. de vb. ſig. l. c gdaʒ

nel alenatiua poſita iter honoꝛatos reſoluit in ↄiũctã.So.ele

ctio data hẽdi tollit Sꝛinʒ. dixi in. d.l.ſi ex toto.S.j. ¶ Op. de

l.ꝗ pecuniã. de ſta.li. Olo.non ſoluit.Hi.h dicit ꝙ hic he daã

nat ẽ dare altnatiue.ibi ſimplr. ⁊ iõ cuilibet ꝓ parte.¶ Que

rit glo.ꝗd ſi vn exigit totũ.an cogatr᷑reſtituẽ a teri. Glo. ꝙ ſic

p act. nego. geſ. ut.l.j. C. de duo. reis. q llla loquit in reis debẽ
dqiſz in reis credẽdi glo.eſt hic ⁊ in.l.fr a fre..de di. inde. in

glo. pma magna. Alibi dicit glo. ꝙ ita demũ tenel alteri con
reo ſi erãt ſocij. ut.l. ꝗ hoieʒ. S.j.de ſolu. Veritas eſt ut diſtin

guam an erãt ſocij oluʒ bonoꝝ uel ſli obligatiois ⁊ debẽt cõ

municari actiõe ꝓ ſocio.ut.d.l.ꝗ hoĩeʒ.S.j. T qd ibi nõ. aut nõ

erãt ſocij. ⁊ tũc aut debitũ erat ↄctũ de pecunia cõi.x tũc alter

ab altero põt repetẽ.t iſto caſu põt dicẽ ueruʒ iſta glo. ⁊ in. l.
frater a fre. ⁊ ſic nõ ẽ iſta glo. reierẽda ad textũ.ſi vo erant cre

ditoꝛes ex cauſa lucratiua. qꝛ aio donãdi ſuit eis ꝓmiſſũ uelle

gatũ. ut in caſu hui.l. tũc alteri alter non dz cõicare.ut.l.in le

ge falcidia. hoc obſeruandum.j. ad.l.fal.dixi in materia duo

ut ibi dicã. ¶ Op. ꝙꝓ iſtug fideicõmiſſũ debebat᷑ hẽdi ſideicõo⸗/⸗

rum reoꝛum.

zis titi Qñſideicõmiſſũ deficit lega/
quis titio. remanet penes legatarium
rniſi ſit nnduj miniſter. h. ð. ¶ Op. de.l. flio. Smater
de adi le. Gl.hic dicit ꝙ ibi mr̃ erat nuda miniſtra.Gl. eſt ʒ

tex. illi?. S. Dic hic ꝙ ibi ſideicõmiſſũ deñcit ex uolũtate defũ

cti expſſa. ⁊ iõ tũc deficit legatũ.hic vo defſicit ex caſu.ſ.moꝛte
fideicõmiſſarij.¶ ¶ Op.j.e.l.codicllis.in pn. Glo.ſoluit.iu dic

miſſarij. q; trãſmittit ad hẽdẽ poſt diẽ legati cedẽtẽ. ut.l.j.S. in

nouiſſimo.C. de cadu.tol.So.iĩtelligas hic fideicõmiſſarium
moꝛtuũ viuo teſtatoꝛe ſʒ Hi. uel pẽdẽte cõditiõe uel ſine hẽde
Fm e. ¶ Quero ꝗs dicat᷑ nudus miniſter. Olo.hic dic ille
q nullũ ſetit cõmodũ.ad hoc allegat Ja. de are.:.ſulpitiꝰ.als
ĩcipit ſi mulier.j.de dona.ĩter vi.⁊ uxo.q multũ fac. Lu tñ di
cas clari ſic. qñq; ĩ aliquẽ cõſerunt᷑ vba diſpoſitiua. ut in hoc
exẽplo lego titio.x.ꝗqᷓnolo reſtituẽ ſeto.tunc ẽ legatari ut hic.
Itẽ ſi diſpoſitio ĩ eũ ↄſeri tacite.ut q; uoluit eũ reſtituẽ poſt ali
qð tp̃s. ⁊ ſic uoluit eũ ſẽtire aliqd comodũ ex legato ⁊ enittũc
legatari.ut.d.l.ſulpiti.ſacit.l.ſiqs eũ.j.de cõdi.?⁊ demõ. Si
vo in eũ nõ cõferun:᷑ vba diſpoſitiua tacite uel expᷣſſe ſʒ ſolũ ei
cõmittiĩ executio facti.tũc ſiqdẽ dʒ hẽre cõmodũ ex diſpoſitio
ne defũcti nõ ex dicto legato ſʒ allũde.ut ſi vnũ ex hẽdib fac
executoꝛẽ. uel executoꝛi aliqd ſegau retinẽdũ ꝓ ſe. tũc dẽ exe
cutoꝛ ſ nõ mer qꝛ põt ↄueniri a legatarijj.ut.l.ſ ex pliib.5.
ti.. T dʒ ſatiſdare.ut.l. qdã. S. pe. ð.ti.j.qd nõ facit mer execu
toꝛ. ut.l.diu.j.ſicui pluſq;ᷓ p.l.ſal.⁊ ibi dixide hac ſatiſfactiõe
Zlq iſtũ tñ executoꝛẽ nõ merũ legata ⁊ ſideicõmiſſa denciẽtia

nõ redeũt. ut.l. pecunie. de alimẽ.⁊ cba.le. Si vo ĩ eũ nõ oſer D

tur diſpoſitio tacite uel expſſe.nec cõmodũ aliqd ſẽtit ex uolũ

ta qð nõ. ¶ AQueroĩ caſib

ldaã. . eo m.

tate defũcti.tcẽ merus et nudus executoꝛ. de q loquit iſta.l.
⁊ ſacit.l. diuꝰ.⁊ alie leges de ꝗbdicã. ¶Quero an executo
merus uel nõ hẽat actionẽ ↄ hẽdẽ ad petẽdũ legata quoꝝ exe
cutio ẽ ſibi cõmiſſa.Glo.dicit regula ẽ ꝙ nõ.ut.l.lutius.S.j.j.
ad trebel. fallit in caſib. ſ. ſ Velingtur ad pia cauſas.ul alimẽ

vin ꝗb diẽ ꝙ hʒ actionẽ quã actio

nẽ hẽat executoꝛ. Rñdeo nõ hʒ nouã actionẽ ſʒ exercitiũ illa/

rũ actionũ qᷓ cõpetũt legatarijs ꝗb'dʒ ſolui. ut. l.nulli.x.l.ſiq
ad declinãdã. C. de epi. t cle.ita tenet ibi Pe. ¶ Aduerte tñ

dich iſti executoꝛes ſuſtinẽt vicẽ hẽduʒ.ut ſi teſtõ iuſſit bona

ſua dari paupib ⁊ facit aliquẽ executoꝛẽ ſuuʒ. nt.d.l.ſigs ad
declinãdã.⁊ i.c.cũ tibi ex de teſta.⁊ ibi p Inno.⁊ in.c.cũ ioã

nes. ⁊ ibi ꝑ Jo.an.eo.ti.⁊ ꝑ Rof.iĩ libel.iti.de acſ.ex teſtõ.⁊

ꝑ Spe.iĩ ti. de ĩſtru.edi.S.nũc aliq̃.Circa qð vide.q.quaʒ diſ

putaui q ĩcipit ſiliũ ĩſtitui.¶ Nõ etiã illã glo.q inuit ꝙ omne
relinquit᷑ ꝓ aĩa videt relictũ ad pias cauſas. ¶Queroĩ ca
1

in gbe dicit glo. ꝙ nõ hʒ actioneʒ q̃liter executoꝛi ↄſulat.

Rñdeo offõ iudicis.ut.l.ꝗntꝰ.j.de annu.le.¶ Qũo utrũ exe

cutoꝛ poſſit ↄueniri a legatarijs. Glo.ꝙ nõ in.l.firmio.S.ñ.j.
qñ di.le.ce.dic ut ibi dixi.¶ Quero an executoꝛ poſſi cogi
acceptare officiũ executiõis. Dixi in.l.j.S.e. alia circa execu⸗
toꝛes ponit Ci.in.l.id ꝗqð pauꝑibꝰ. C. de epiſco.⁊ cle. Quali
ter aũt executoꝛes poſſint uẽdẽ bona hẽditaria de hoc fecire/
petitionẽ in.l. alio hẽde.j. de alimen. ⁊ ciba.le.

0S 1 heres. egitima eius g põt eligẽ vnũ ex cerb ſa⸗

—I LEI EBeat oẽ&s ad legatũ admitti.p.d. Mõ nonũ
caſũ. Op. de.l.ſigs ſeruum. 5. ſiſter duos. S. e. Glo. nõ ſol.
Di.dicit ꝙ ibi teſtõꝛ ſẽtit de certo.qꝛ eũ noĩauit noĩe pꝓpꝛio.hᷣ
vo reliqt ĩcerto de certis.ſacit qð no.S.ti.j.l.ſigs a ſilio..ſiꝗ⸗
Ruree Db. glibet ĩſolidũ admittat.nt. .l.ꝓxi. Glo.nõ
ſoluit. clare dic ꝙ ibi teſtõꝛ legauit duob alternatiue. vni de

cætis queʒ hẽs elegerit.vñ eo nõ eligẽte oẽs ſimul admittunt ⁊

nocant᷑.¶ Op. ꝙ ille pferat᷑ q pᷣ petijt. ut.l.cũ qdaʒ.j.e. So.

nt ibi dicã. ¶AQuero ifra q;tũ tps hes eligere debeat ne dica
tur negligens. Rñdeo cũ pmũ põt ⁊ ſi fuit negligens poterit
purgare moꝛã uſq; ad lit cõte.factã ab vno.ut dicta.l.cũ qui

. Panen mea eẽ ., pex
I Per petitionẽ uel ſolutionẽ vni
is cui. lenatiue legat ius eligẽdi ↄſu
mitur etiã ſi eã ſolã ꝗs legatã putauit.h.d. ¶ Extra
op.de.l.pe. C. de ↄdi.ĩde. Quidã dicũt ꝙ ula coꝛꝛigit iſtã.
Hoc.ibi dicũt ꝙ ibiloquit qñ utraq; res fuit ſoluta ⁊ debebã
tur alternatiue. ſed hic qñ altera tm. ¶Ad hoc op. ⁊ videt ꝙ
etiã iſto caſu poſſit repeti res ſoluta.nt.l.cũ is.S.ſ..de ↄdi.ide.
BGl. ſoluit duobꝰ modis q̃s ſo.repꝛobat in ↄꝛio ⁊ bñ.dic ergo
ꝙ ibiloquif ĩ obligatiõe gñis nõ alternatiua.⁊ tex.expone ut
ibinõ. ¶ Op. Fm Di. erras nõ trãſſert dñiũ. ut.l. cũ ĩ coꝛpus
de acq.re. do. x.l.dedi. S. ſubtilius.S.de ↄdi.ob cauſã. Di.di
cit hic eſt erroꝛ in cauſa que nõ impedit trãſlationẽ dñij. ut ĩto
to titulo de ↄdi.ĩde. Sed cõtra qꝛ imo hic errauit in dominio
Si eni puto ſtichũ tuũ tibi legatũ credo tuũ ⁊ ſictradout tu/
uʒ. vñ nõ trãſfer: dñiũ.ut.d.l.cũ ĩ coꝛpus. x. d. S. ſubtil. Di.
nõ ſoluit dic ꝙ tũc erroꝛ in dñio ĩpedit trãſlationẽ dominij cũ
dominiũ trãſiert ex uolũtate tradent. Sʒ hic dominiũ trãſfer
tur ex legis diſpõne eoipſo ꝙ elegit iſtũ dari. C Op. ſi cer. pe.
l.ſi ego. ubi erroꝛ in cauſa ĩpedit traſlationẽ dominij. Di.non
ſol. dic eodẽ mõ. qꝛ hic non traſtert ex uolũtate tradẽtis ſʒ ex
diſpõne legis. Sed ↄtra foꝛtiter facit. quia in legato alternati
no nõ trãſſeri dominiũ niſi a tẽpoꝛe electiõis. ut.l.ſtatuliberũ
S. ſtichũ. S. e. yH hic nõ fuit electio. Erroꝛ eni uel ignoꝛantia cir
ca res que debẽt eligi ĩpedit electionẽ.ut nõ.in.lꝝ.ſerui electio/
ne. S.ti:j. Reſpõdeo illud uerũ quãdo reliquit optio rerũ ſim/
plicit. hic qñ plures res relinquunt᷑ alternatiue. quo caſu queli
et ab initio eſt in obligatione.ideo erroꝛ electionẽ non impe

Eredem. Rõt mihi legari res mea ſub ↄdi/

dit quod eſt nõ. ¶ Altimo nõ ꝙ bic iõ nõ poteſt fierircuoca

tio erroꝛis.quia in pmo caſu facta eſt executio a lege.ſtati eniĩ
cũ legatarius petit trãſlatũ eſt dominiũ in eũ.l.apud auſidiuʒ
de op. le. In ſecundo caſu facta eſt executio ab homine quia
ſoluit. ⁊ per iſtã.l. Di.in.l.ſi ſeruũ.S.ſequit᷑j.de uer.obli.dicit
poſt facta executionẽ ſiue a iure ſiue ab homine nõ eſt loc?
urgationi moꝛe. pꝛo hoc allego.l. qui ob rẽ. ð.de cõdi.ĩde:⁊
dixi plene in.l.ſi inſulã.in rvener w E.
2 In legato pꝛopꝛietatis coniun
„ Zpꝛoculo. Si hohinducit ius ac,
eſcendi. hoc dicit. ¶Oppo denſalfu. accre.l
dicũt hic de rigoꝛe ibi de equitate. Lu dic hm gl. bi

*⁶ —

—
=☛

— —— — — — — ⏑ — —

——-— —

NBw — ☛ — – – ——— sS — — —

, — — — — — —

He legatis ſcdo.

in uſufructu qui ſacilius accreſcit. hic in pꝛopꝛietate. Sed cõ
tra ubi nulla eſt coniunctio etiã in uſufructu non eſt locus in/
ri accreſcendi.ut.l.j.de uſufruc.accre.So.hic nulla eſt coniũ

ctio hominis.ſed eſt ↄtũctio legalis qñ ex ꝑſona vnius deueni
tur ad plures.ut.l.ij.S.j.de uſufruc.accreſ.que cõiunctio ſuffi
lbi in hereditate. hic in legato. rõ nõ. in.l.?:ia. ¶ Op. de. l. ſi
duob. j. eo. So. ut ibi.¶ Op. de.l.filius.S.j.j.de fal. So. ut
⁊ ſic eſt cõiũctio uerbalis. Fal ſra .
Te alſa demonſtratio q;̃ti/
C Am uidam. tatis expꝛeſſa legatũ non
ann atario actio denegat niſi ꝑ euʒ de te⸗
ſtatoꝛij mẽte doceat᷑.idẽ de parte ſoluta.h.d.¶ Op.
¶ Scdo op.ꝙ eoipſo ꝙ teſtatoꝛ uẽdidit militiã ſit fudata in/
tẽtio heredis ꝙ legatũ ſit reuocatũ.ut.l.ſideicõmiſſa.S.ſi rem
¶ Tertio op.dicit hᷣ in f.pcij ſupeſſe exactionẽ.Contra imo
nõ põt peti pᷣciũ.ſʒ res ut iſti.e.S.ꝙ ſi rem. Nicit glo.ilã fate
Ego teneo etiã ꝙ qñ res ẽ legata ſimplicit põt peti eſtimatio
dixi in. l.plane.S.qð ſi rẽ emiſẽ.õ.ti.j.¶Quero quõ poterit
tit ⁊ aliã pecunid legatario ſoluerit tũc videt duplicare legatũ
ſec ſi ild idẽ teſtatoꝛ pᷣciuʒ exegit ⁊ ipſũ in ſuos uſus cõnertit
vide.Cõtra hoc videt᷑.S.ti.j.l.huiuſmodi.S.pꝛ.ubi oĩj ſolutio
in dubio videt facta ut exponeret᷑legatũ. Rñdeo ibiloquũ ꝙ
iu ſpẽi.vñ niſi ſolua? ꝙ;titas ide redacta nõ videt ſatiſſactum
Sio⸗ iſta multũ noõ ꝓ his ꝗ faciũt relicta ad pias cauſas.q

cit in uſufructu non in Sbierac⸗ ut hic. ¶ Oppo.ꝙ etiam in
i ſe
ibi. nã ibi eſt caſus ecõuerſus.qꝛ ibi loqui de duobſeruis dñi
tiat. hoc dicit.
Pwvlegatũ nõ debeat᷑ de fructib medio tꝑe ꝑceptis.ut.l.cũ pat
j.ti.j. So. dicit gl.nõ. ibi loquit᷑ qñ legauit rẽ ſimplicit.hic qũ
oꝛ ſi res erat ſimplr legata ⁊ eẽt ex neceſſitate alienata res ipᷣa
ꝓbare legatari ꝙ teſtatoꝛ habuit animũ duplicãdilegatum.
⁊ aliã pecuniã legatario ſoluerit.tũc videt repudiare legatum
legat qᷓtitas in genere.tunc ſolutio q;titatis cuiuſlibet pſumit᷑
le⸗ iſta mi
ſoluunt in vita ſua.Di.qrit hic de.q.pꝛ legauit ſilie.cc.pꝛo es

ꝓpꝛietate ſufficit. ut.l.ſi ſeruꝰ cõis ab extero de acꝗ.hẽ. So.
tius. Tega to fcõ⁊ a teſtõꝛe poſtea ſoluto le
S.filla.j.e. So. hoc iõ.q; dixit cũ commodis ſuis ut glo. dicit
legauit rẽ nel eſtimationẽ.vide glo.q ĩcipit.ſ.pcij.quaʒ nota.
peteret.ſʒ qꝛ hic fuit dictuʒ ſiue eſtimationẽ iõ petit eſtimatio.
Blo.hic dicit ſi teſtatoꝛ pꝛeciũ exegit ⁊ ipſũ in ſuos uſus ↄuer⸗/
ſecus ſ illð idẽ pᷣciũ ſoluiſſet.ut hic in glo.q̃ icipit pᷣumi.quaʒ
facta ob ullã cauſã legati.hᷣ vo fuit legata ſpẽs ul q;titas reſpe

maritaãda.poſtea eã maritauit ⁊ dedit ei.c.noĩe dot.utrũ filia

poſſit petẽ reſiduũ. Hic in fi. videtur tex.ꝙ ſic. Cõtrariũ dicit
Di. na Ricloqu qñ legatũ fuit ſimplex.ſʒ in.q.ꝓpoſita lega/
tũ fuit ob cauſã.ſ.ob eaʒ maritãdam.que cauſa cũ ſit finita q;
eſt maritata. ergo ẽ finiiũ legatum.nt.l..libert.in pn.el.ij.j. de
ali. ⁊ ciba. lega.⁊ qð nõ.in.l.qnq̃ginta.S.de pꝛoba.non dicit
plus Hi. Sʒ ꝙ ſilla poſſit petẽ reſiduũ facit optime.j.e.l.titia
S. q ĩuita.ſʒ põt rñderi.qꝛ ibi pꝛ p dotauit poſtea legauit.⁊ iõ
cũ ꝑ dotationẽ ſit ius q̃ſitũ nõ põt pꝛ ſilie ius diminnere legã
do.N hic p legauit qð põt poſtea dotando minuẽ. Sʒ Oid.
dicit ꝙ ſilla põt petẽ reſiduũ.q; q legatũ eſt factũ taxata cer⸗
ta qᷓtitate nunq; minuit p adiectionẽ cauſe.ut.lł.œeditoꝛ.S.ſi
iter. S.man. x.l.lutiꝰ. de ali.⁊ ciba.le.⁊ ita hic cũ ſit legata q;/
titas certa nõ debet ꝓpt᷑ hoc minui q; adiecit ꝓea maritãda.
Nõ ob.l.libert.q; ibi ĩ ſcdo legato ↄtinet᷑ plus qᷓ in p.⁊ hoc
puto bñ dictü . teſtatoꝛ dixit p ea maritada.q;ꝛ ea maritata
ẽ finita cauſa.
tẽ nõẽ dubiũ.q;ꝛ ea maritata cauſa legati nõ ẽ finita.cũ ↄſtãte

mfünonta lt dos augeri.ut.l.pe.⁊ auẽ.qj iaʒ.C.de dona.

añ nup. Mãʒ vo qñ pꝛ ſiliã dotat ⁊ eã dotẽ ei legat dixii.d.
l. huiuſmõi.S. cũ pr. S.ti.j.qð nõ.dixi ano ĩ.l.flie dotẽ. C.e.ti.
— tio In altnatiuis in dubio electio eſt legata
orij. h. d. In tex. ibi fundus tãtuʒ. ⁊ ſic uel

— totũ dʒ agnoſcere. uel totũ repudiare. nt. l. neminem
5.eo.Nõ ꝙ in alt᷑natiuis electio eſt legatarij.⁊ ſic ereditoꝛis.

Op. de.l. plerũq;. in f.. de iure do. So. dicũt qdã ey ibiĩ
hic in ultimis uolũtatibus.ſʒ hoc nõ videt᷑ ꝓcedere.ut

tib
Tplanc l bma. 5. pe. .ti. . Añ glo. diſtinguit aut vpa execu
tiua referunt᷑ ad legatũ ⁊ ſine dubio electio ẽ legatarij aut re

ſerunt᷑ ad hẽdẽ ⁊ ẽ electio hẽdis.aut ſũt vᷣba dubia.⁊ ĩ dubio
electio ẽ legatarij ut hic. Ideʒ tenet Di.in.c.in altnatiuis.ex
de re.iur.li.vj.? Ci.in.l.cũ qdã.C. de v.ſig.qdð nõ.ſec in ↄcti⸗
bus.ita dicit glo.in.l. ꝛia.hoc qð dicit ſec ĩtellige.i.ĩ caſu dia
bij.in quo in ↄctib alt᷑natiuis electio ẽ debẽtis.ſ̊ in duob ca⸗/
ſib pmis idẽ diſtinguũ in ↄctib⁊ ultimis uoluntatibus.ſ.ad
queʒ vyba executiua referunt.ut ꝓbat in.l.ſi ſic ſtipulat fuero

ʒƷ ſi teſtatoꝛ dixit lego ꝓ dote ſilie ſeu noĩe doß

de v. ob.⁊.l.ſiqs ſtipulatꝰ.e.ti.Et ex pᷣdici colligi põt ſo.glo/
ſarũ que vident᷑ iuicẽ ſibidicere.nã.C. de ſer. fu.l.ſi fugitiui.
glo.dic̃ ꝙ in penis alternatiuis eſt electio iudicis. in.l.qcũq;
eo.ti.dicit ꝙ eſt electio rei. Ibi tñ iſtas ↄtrarietates nõ ſoluit.
Sec qlibet glo.uerũ dicit.nã in pma glo.vba executiua refe
runt᷑ ad iudicẽ.ĩ ſcdᷣa gl.referunt ad partẽ.de quo dixi plene
in.l.j.S.j.j.de effracto. “ .
AIn ꝛio ponunt᷑ q̃tuoꝛ dicta
Em quidaʒ. Haa ſcðo.repᷣhenſio ſce/
ole circa ultimũ dictũ. tertio rep̃hẽſio vulpiani circa
idẽ. qᷓrto limitatio circa pᷣdicta.ſecũda ibi ſceuola.tertia ibi vi

dert eni.qᷓrta ibi niſi foꝛte.⁊ hoc dic. Si electio pſone cõmittũi

liberã uolũtatẽ heredis põt eligẽ idignũ.ſecꝰſi in arbitriũ.⁊ ſi
eligẽ differat᷑ oẽs uocant ⁊ ad hẽdes trãſmittunt. niſi ipſi ĩ pe
tẽdo negligẽtes fuerit.h.d.Et pᷣ dicto in quo ponitur thema
nõ ꝙ ualet relictũ lʒ electio pſonarũ cõmittat᷑ in uolũtate alti
us. Mõ eni ſpᷣa relicti cõmittit q;ꝛ tũc eẽt legatũ captatoꝛiũ.ut
l. captatoꝛie.S.ti.j.ſecꝰſi cõmittat electio pſonarũ.qð ualet ut
Hic ⁊.l.utrũ.S.cũ qdã.j.de re.du.Ex ſcdo dicto.l.ubi ponit
pmũ dictũ marcelli.nõ qñ cõmittit in liberã uoluntateʒ alti
us põt eligere ſcignd.8 itellige dũ tñ malu dolus abſit ut
l. creditoꝛ.S.lutius.S.mã. Et iſtud ĩiducit Di.ad.q.ſi ẽ cõmiſ
ſa electio pauperũ pꝛioꝛi fratrũ pᷣdicatoꝛũ.an poſſit eligẽ fres
ſuos. Et dicit ꝙ ſic.qũ cõmittit ꝑ vbuʒ uolet.ſec ſi cõmittat ei
P vbũ qð ipoꝛtat arbitriũ boni viri.qꝛ tunc dʒ eligẽ ut bonus
Vir.ſ.illos paupꝑes ꝗ ponunt in.l.ſigs ad declinadã. ⁊.l.nulli
C. de epiſ.⁊ cle.Et hoc ultimũ nõ placet.nã qñ cõmittũ ꝑ uer
ba q̃ ſapiũt arbitriũ boni viri.ſufficit ꝙ nõ eligat ĩdignuʒ nec
repꝛobat᷑ electio ſi poterat eligere dignioꝛẽ ut ſtati dicã. Con
uent ergo fratrũ nõ ẽ idign.ergo ualet electio. Aenio ad ſe
cũdũ dictũ marcelli ex quo nõ ꝙ ille ꝗ eligit ĩdignũ ſtati pua
tur electione ſeu iure eligendi nec expectat᷑ alia moꝛa.qð pʒ qꝛ
Dicit tex, cũ glo.ꝙ cũ ĩdignũ eligit ſtatiʒ oẽs alij nocant᷑ qð vi
de. et nõ.in glo.ſuꝑ vbo offẽderit.d in electionibꝰ q̃ ft ab
iſtis religioſis.ẽ det᷑minatũ ꝑ decretales.an aũt hoc ꝓcederet
in electiõib laicoꝝ ꝗ eligunt ſibi ptãtes uel rectoꝛes.uel alios
officialej.nõ dico mõ dicã alibi. ¶ Scðo nõ ꝙ qlibʒ ẽ dignꝰ
qnõ ꝓbat᷑ ĩdignꝰ.ut in tex.dicit eos ꝗ nõ offẽderũt petẽ poſ/
ſe. facit.j.de manumii.teſt.l.ᷣuos.¶¶Querit glo.qd ſi ſũt ali/
quiplus digni q alij. Rñdet glo.nõ ẽ vis.ut.l.cũ pꝛ.S.rogo

„
.

j.e.Ex hoc nõ diligent ꝙ lʒ comittat᷑ electio in aliquẽ kancl i
bonũ virũ nõ repꝛobat᷑ ei electio lʒ potuerit melioꝛẽ eligẽ.ſuſ/
ſiẽ enĩ ꝙ idignũ nõ eligat.Ex hoc pharet ꝙ male dixit Hi.
in.q.quã recitaui.S.in pcedẽti v. ¶ Nenio ad v.idẽ ait. Nõ
h ꝙ ſtati cũ negligit eligere ius petendi traſſert᷑ ad oẽs qð de/
clarat᷑ in v.videt᷑ enĩ.⁊. S.e.l.ſiqs titio in i. Scdo nõ ꝙ iſtud
videt pᷣſeti die datũ.¶Ad hoc op.j.e.l.in fi.cũ glo.ibi poſita
nbi dicit ꝙꝙ antecq; eligat dẽ legatũ ↄditiõale. So.illud ẽ uerũ
ifra illud modicũ tps qð dat hedi ad eligẽdũ ĩfra qð ẽ ↄditiõa
le. hic vo poſtꝙ; hes fuit in moꝛa. ⁊ iſtð modicũ tpᷣs pᷣterijt ab
iſta hoꝛa videt᷑ pñti die datum declarabo ĩ ↄꝛio. Venio ad
v.plane.in quo nõ eſt neceſſe ꝙ dicã aligd.qꝛ iuriſcõſult ipſe
examiĩat illð repᷣhẽdẽdo Tlimitsdo. d enio ad v.ſceuola.⁊
op.ſi defũcti petẽ noluerũt.nõ trãſmittit ad hẽde.ut.l.j.C.de
his qui añ ap.ta. HNuitimoꝛe dicit glo.noluerũt.nõ tñ expᷣſſe
repudiauerũt. ſ ſimpliciter nihil dixerũt als obſtaret ↄꝛium.
¶ Quero qd vult dicẽ tex.ibi utiq; ſi vno petẽte ⁊c. Glo.diẽ
ꝙ nõꝛe debem ex iſto tex. oꝛdineʒ ꝙ pᷣ oʒ ꝙ heres ſit in moꝛa
eligẽdi ꝑſonã.x extũc trãſtert ius petendi in legatarios.tñ he/
res põt purgare moꝛã quouſq; petat᷑ ab vno petitiõe facta p/
nat᷑ heres iuris purgãdi moꝛa ⁊ hoc vult dicẽ ille tex.Fʒ. glo.
¶ Cotra iſtðᷣ op.ius eligẽdi durat anno.ut.l.fi.S.̊⁊ ſiꝗj.C.
cõia de le. So.q electio ↄſiſtit circa res pcedit ꝛiũ.ſ qñ oſi/
ſtit circa pſonas tũc dʒ eligere ſtatim. ut hac.l.qð eſt no.dixi
in. l.j.S.e. Ratio põt eẽ qꝛ eſt ꝑiculũ ſi differat eligere qm mo/
riẽdo ad heredẽ nõ trãſinitteret. ut hac.l.in f. ¶ Item op.ad
idẽ ſi heres eſt ĩ moꝛa lex facit executionẽ ĩcõtinẽti.qꝛ oĩb cõ⸗
petit petitio.etgo hẽs nõ põt purgare moꝛã. ut.l:.ſi is cui.s.e.
Rñdeo lex nõ fac executionẽ ꝙ trãſeat dñiũ rei legate ĩ iſtos
libertos ſʒ ſolũ actio pſonalł ad petẽduʒ ut.j.dicã.Etꝑ pꝛedi
cta dixi iaʒ in.q.de facto. Conſtitutione epi cauet ꝙ executo/
res ultimarum uolũtatũ debeant exequiitra annũ.als execu
tio ad epᷣm trãſterat.mõ teſtatoꝛ relinqt mille illis pauperibus
qs talis elegerit.ille nõ elegit ifra annũ.ſʒ poſt gie fue uole
