3 eruq ꝑ aditionem habilita
Icui pur Ead nrablts hẽditatẽ põt cogẽ

heredẽ adire.ſecus ſi ꝑ aditionẽ nõ habilitaret.h.d.

cum ſe.S.ex pꝛedictis apparet rõ eoꝛũ que hic dicuntur.

C. ſe Ji Heres cogitur arere cõ/ .—
(Si ſub cõditione.e Kſtntae ſine eiꝰ

dãno ⁊ adire.ᷣ ſecus ſi cõditio eẽt caſualis.h.d.⁊ diſtingue ut
dixi in.l.recuſare.S.ſi.cũ.l.ſe.S.e.

Si ſideicõmiſſũ relinqtur ſub noĩe ge/
3 Aliſta. ne⸗ ⁊ ſub noĩe appellatiuo pecunie

in reſtitutionẽ ueniunt fruct iudicio teſtatoꝛis perce
pti. ſecus ſi ſub noĩe ſimplici.dʒ tñ fideicõmiſſũ ex eis ſupple⸗
ri ſi fuerit diminutũ.h.d.cũ.l.ſe.⁊ ẽ ſolẽnis lex nec alibi reperi
tur. ¶ Oppo. ad.l. baliſta de.l. ſe. Nera ſo.ẽ bic teſtatoꝛ
n üij

Add ſenatuſcõſul. tre.

grauauit ꝑ noĩa geminata q;tũcũq; ĩ.l.ſe. ſcribit ꝑ vbũ qta.
vñ ꝓpt geminationẽ vᷣboꝛũ pᷣſumit᷑ mẽs teſtõꝛis ꝙ uoluit oĩa
reſtitui. ¶ p.j.e.l.hẽdes mei.x. S. de le.iij.l. his vbis. Sol.
h uſus ẽ noĩe pecunie cũ geminato noĩe quãtũcunq;.ibiuero
dixit ꝙ qcꝗd ad te ꝑuenerit. Sʒ dice tu.nõne qcqd ẽ dictio
geminata ſicut q;tucũq;. Nñ.ibi qcqd fuit pꝛolatũ ſimplicit
iõ reſoluit gcqd.i.illud qð.iõ non eſt dictio geminata.h nero
fuit dictio ;ᷓtacũq; pecunia. ſi nõ neutralit dixiſſet q;tũcũq;
ad te ꝑuenit fruct nõ uenirẽt.qꝛ reſoluet᷑ in illud quãtũ qð ad
te ꝑuenit.⁊ hoc notat iuriſcõſultꝰpᷣ dũ dic. Rñ.ex his uerb ᷓ

ꝓponis.ſ.pecũia. Nõ eni h̊ facẽt dictio gemiata ſine hac di/

ctiõe pecũia.nec dictio pecũia ſine dictiõe q;tacũq;.¶ Qũo
quigd ſi dixit q;tecũq; res. Rñ.idẽ.nam rei appellatio magis
nali⸗ ẽ q; pecunie.ut.l.rei appellatiõe.de vbo.ſig.⁊.l.j.in ni
icer. pe. ¶ Querit gl. qd de uſuris. Et dicit idẽ qð ĩ fructib
tu dic ut dicã in.l.poſtulante.S.j.j.e.¶ Op.ad.l.ſeribit.S.l.
ꝓxi.So.ut ibi.¶ Op.j.e.l.deducta.S.q poſt. ubi fruct pce
pti nõ ſupplẽt id qð ẽ diminutũ.So.ibi loquit ĩ diminutione
q̃ cõtingit ppter nſuras.iõ ſupplet᷑ ꝙ fruct cum diſtinctiõe lu
crat᷑ t tbi ſicut uſuras cũ diſtinctiõe lucrat᷑.ut ibi pʒ.C Op.
S.e.l.ĩ fideicõmiſſariã.⁊.l.mulier.S.ſi hẽs.ubi fruct ultra qͥr
tã lucrat᷑. So.illud uerũ qñ patrimoniũ nõ ẽ diminutuʒ.ſi vo
eſt diminutũ tũc eniʒ ex fructibus ſupplet᷑. ut h qð tene menti
q; ſingulare c. facit.l.poſtulante.i fi.j.e.fallit in liberis pꝛimi
gradus.ut.l.iubemus.C. eo. Habes ergo ꝙ fruct pceptos
iudicio teſtõꝛis hẽs lucrat᷑ ſi tñ diminuit hẽditatẽ ex detractio
ne qrte ülud ſupplet᷑ ex fructibꝰ. ut.l. in ſideicõmiſſariaʒ. S. e.
fallit ĩ liberis pmi gradus.ut.l.iubem.C.e.Itẽ ſi diminuit᷑ ſ
deicõmiſſuʒ ppter dotẽ ſupplet᷑ ex fructibꝰetiã in liberis pmi
gradus.ut.l.mlier.S.cũ ꝓponeret᷑.S.e. Itẽ ſi bẽditas minuit
ꝓpt᷑ legata ſupplet᷑ ex fructibus.ut.l.ita tñ.S.ex aſſe.S.e.qð
dic ut ibi. Itẽ ſi hẽditas minuit᷑ ex caſibfoꝛtuit.ex fructibus
ſupplet᷑ ut h.lallit ĩ liberis pmi gradu ut h.q oĩa diligentnõ.
Am ni Succũbit actoꝛ ſi nõ ꝓbat id qð ẽ
m dqul⸗ cauſa ſue ĩtẽtiõis.h.d.¶ QOp.
j. de bo.poſ.Fʒ tab.l.q ex liberis.in pn.⁊.S.ad.l.fal.
l. pzů filiꝗ. S. fi.⁊.l.q duos.in pn.S.de re.du.Gl.dat plłres ſo.
dic ꝙ ibi logꝗt᷑ĩ ſpᷣſtitutiõe directa.h̊ vo ĩ ſideicõmiſſaria.tõ q;
ĩ directa heditate ubi ꝗs dʒ ĩuenire hẽditatezʒ pᷣmi.iõ videtur
uterq; ſubſtitut qd nõ ẽ ĩ fideicõmiſſaria. ut ꝑ gl.declarat.in
d. l.ꝗduos.So.gl.alit᷑ ꝙ h ẽ fauoꝛe mris q è ĩ medio.⁊ hanc
tʒ Di.ĩ.d.l.q duoꝰ.⁊ ex hᷣ ſeᷓret᷑ ꝙ ſi mat᷑ nõ eẽt ĩ medio am/
bobvideret᷑ ſubſtitutꝰ.qð videt᷑ colligi ex ſigniſcatione vᷣbo⸗/
rũ.qꝛ dixit ei q nouiſſim deceſſerit.ſʒ qlibʒ deceſſit nouiſſimꝰ
poſtq; alius poſt eũ nõ decedit.ut.l.ex duobꝰ.S.de vul.⁊ pu.
ſz certe lʒ ꝗlibet decedat nouiſſimus nõ videt᷑ ſᷣſtitut utriq;
qꝛ iſta dictio qlibet qũ ponit᷑ diſtributiue reqrit vbum tm̃.⁊ ſi
plures ſimul ↄcurrũt diſpoſitio vitiatur.ut.l.ſi fuerit.S.de re.
du. vñ pꝛecedẽs ſo.uerioꝛ vid cbtii ſempꝑ in hoc Drhitani⸗ H
W. ₰ CLuratoꝛ furioſi põt agnoſcẽ
) Um heres.tanata poſſeſſionẽ ſᷣm tabu.
x⁊ beditatẽ reſtituẽ.h.d.¶ MNõ vnũ ex caſibus ĩ ꝗbꝰ
neceſſaria eſt bonoꝛum poſſeſſio ſᷣm tab.ita dicit Aa.ðe are.
H ⁊ Me. ⁊ Ci.i.l.certũ.C.vñ legi.¶Querit gl.an iſta bono
rũñ poſſeſſio tribuat ius.Et ponit opi.de ꝗ in.l.j.de bo.poſ.in
fa.⁊ fu.dela.tñ ꝗcqd ſit qñ furioſu iſtitut nõ ẽ rogat de reſti
tuendo ⁊ agnoſcit bonoꝛũ poſſeſſionẽ ſiue dicamꝰ ꝙ tribuat
ius ſiue nõ decedẽs nõ trãſmittit ad hẽqẽ. ut.l.fl.S.tali.⁊.l.ſe.
de cura.ſuri.⁊ tñ trãſmittit ĩ ſideicõmiſſ. üme bii
g8 YE Wer trebellianũ nõ
Am her editas. tenet᷑ hẽs ĩ obligatio/
nibus ꝑ eũ pctis.iõ dʒ ei ꝑ fideicõmiſſariũ de ĩdẽnita
te cauerlch. d. ¶Op. ꝙ inſtãtie iudicij traſeunt ĩ fideicõmiſſa
riũ ⁊ hẽs tut ẽ ꝑ treb.ut.l.j.in pn.S.e.So.ibi loqtur de iſtaã/
tia cepta ꝑ defunctũ qᷓ eſt hẽditaria.iõ trãſit ꝑ trebelliannʒ.⁊
hẽs ẽ tut ope exceptiois.hᷣ ẽ iſtantia cepta p hẽdẽ q̃ nõ ẽ here
ditaria.⁊ ſic nõ trãſit ĩ ſideicõmiſſariũ.⁊ ſic eſt neceſſe hẽdi ca
uere de ĩdẽnitate.Ex qͥ dixi ſemel ĩ q̃ſtiõe de facto cũ qdã ceſ
ſiſſet oĩa iura ⁊ actiões q̃ habebat ut hẽs ꝙ ĩ ceſſionariũ non
trãſibat ĩſtãtia cepta de nouo ꝑ heredem. ¶ Op. S. e.l.j. S. .
So. pʒ exceptionẽ ð creditoꝛes hereditarios.nõ ð eos cuʒ q
bus ipſe pxit qꝛ nõ dicunt᷑ hẽditarij.iõ eſt neceſſe ꝙ ei cauetur
ut hic.fac.l.ſi heres pecuniã.ĩ.e.⁊.j.de fideiuſ.l.hes a debito
re in pn. ¶ Op.ꝙ ad ſideicõmiſſariũ nõ trãſeat dãnũ ex cõ/
pꝛomiſſo.ut.l.ſi dictũ.S.cũ ꝓmiſero.S.de eui.So.aliud ĩ em
ptoe ⁊ uẽditoꝛe.rõ qꝛ ibi uenit leuis culpa.aliud in hẽde ⁊ ſi/
deicõmiſſario.ubi non tenet᷑ niſi de lata tm. ut.l.mulier.S.ſed
mi.S.e.ex h̊ apparet ꝙ cõpꝛomittẽ nõ ẽ lata culpa.q;ꝛ tune

ĩputaret hẽdi nec ei caueret᷑ de idẽnitate. Sʒ ʒ h̊ op.eoipſo ꝙ

gs cõpꝛomittit decipit.ut.l.ſi mioꝛ.xxv.an. ſiliuſta.S.j.de mi
no.ergo eſt lata culpa.tñ ſolu.huius ẽ ut pʒ ex his qᷓ ibi dixi.

Mõ bene iſtos caſus ꝙ reſtitutio
( Eſtituta. re uel vbi. Itẽ fit tracedo uł pa

tiendo. CQuerit glo. utrũ poſſit peti reſtitutio vni
rei. Nic ꝙ ſic ⁊ bñ.¶ Scðᷣo qꝗrit utrũ facta reſtitutionei vna
re videat᷑ facta in oĩibꝰrebꝰ.Et tʒ ꝙ ſic ⁊ bñ. Cõtra hoc videt᷑

L.iij. in pn. ⁊ qð ibi nõ.de acq.poſ.So.q̃dã ẽ traſlatio iuri q̃

ſit ꝑ hedẽ in fideicõmiſſariũ.⁊ tũc facta reſtitutiõe in vna re vi
det᷑ in oĩbꝰeẽ facta ut h.qᷓd ẽ trãſlatio poſſeſſiõis.⁊ tũc facta
reſtitutiõe ĩ vna nõ videt᷑ facta in alijs.niſi appꝛehendat ut in
Sꝛio ut.l. cuʒ heredes de acꝗ.poſ.ita dicit Ni.i.c.j.in.v.q de
re.iu.li.vj.¶ AQuero dẽ h̊ ꝙ poteſt reſtitui alij.utrũ h ſit uerũ
ſimpliciter. Rñdeo ĩtellige de ꝓcuratoꝛe ſimplici nõ in rẽ ſuã.
ut.l.mulier.S.qui ex aſſe.de iu.do.dicã in.l.q̃ſta.in pᷣn.j.e.
Et ex hoc dicũt doc.nf̃i ꝙ ſimplici ꝓcuratoꝛi põt cedi actio

ſicut fideicõmiſſuʒ reſtitui.ut hac.l.cũ ſimilibus.¶ Qũüo dẽ H

hac mente.an iſta mens in dubio pꝛeſumat᷑. Rñ.ſic in eo qui
ſciebat ſe teneri. ut.C. de acꝗ.poſ.l.ij.⁊c qð ibinõ.

Pupillus Op. C. q admitti. ad bo. poſ-l. bono

rũ.So.dicas idẽ hic qð ibi.qꝛ iudex po
s ¹ „.
teſt ſupplere deſectuʒ tutoꝛis. ¶ Op. de. e. l.bonoꝝ. Gl. dicit

tria ſut. hẽditas.⁊ iſtã pot ꝗrere ſolus tutoꝛ. tẽ ẽ bonoꝝ poſ
ſeſſio. ⁊ in iſta qdã dicũt idẽ qð ĩ hẽditate. alij ſecuꝰ. dic ut dixi
in.· l.impuberibꝰ.de tu. ⁊ cu. da ab his.⁊.l. tutoꝛ.j.de bo.poſ.

Tertiũ ẽ trebellianica reſtitutio.de qᷓ dic ut hac.l.¶ Vltimo
nõ ꝙ tutoꝛ nõ põt cedere actionẽ pupilli.qð dic ut.l.nouare.
de noua.¶ M ex hac.l.nõ eni.ꝙ vbũ ſuccedat trahit ad ſi⸗
deicõmiſſu. nã reſtitutio ſucceſſio ẽ.ſacit tex.i.c.rainutiꝰ.⁊.c.

.

rainaldus. ex de teſta.dixi plene ĩ.l.centurio.de vul.⁊ pu.

1 Etiã actiões p̃toꝛie tranſferuntur
Danuis. er trebellianũ per heredes ⁊ per
vos qun alue ereci ccectuntel D- ſ
I 5 Mõ curatur qualis ſit perſona pꝛo
N tereſt. ndtoe ad negotia.h. d.

C. Nia reſtitnta. io gai iure patro

êsõäs

aruʒ. Rñdeo
idẽ. ar. . de ope. li.l. ſi operarũ. qð notat᷑ per doc.i.:.
monumẽtoꝝ. C. de lega. ¶ Altio vide gl.⁊ ſigna.qᷓ ponit ca
ſus ĩ ꝗbremanet aliqd penes barede dlmmtwne etg
uod iure accreſcẽdi acꝗri
Ap. tractat. ad fideicõmiſſarium Pi⸗
net. h.d.ad.q.quã fecit tex.utruʒ ſit opus noua reſti
utione. Rñdet glo. ꝙ nõ ⁊ bene. ¶ Op. de uſufruc. accreſ.
l.ſterdũ.So.aliud ĩ uſuſructn.aliud in ꝓpꝛietate.qꝛ uſufructꝰ
accreſcit pſone.ꝓpꝛietas rebꝰ.⁊ h qꝛ illud qð uenit iure accre
ſcendi reſtituat᷑. dixi in.l.marcellus.S.gꝗdã.S.e.¶ ¶ Vltio iſte
tex.fac̃ ꝙ cõpulſio ⁊ reſtitutio ſiat iure actionis.ibi alia actio
⁊c.⁊ ita allegat glo.i.l.nõ ẽ cogendus.j.e.ueritas ẽ ꝙ fit offi/
cio iudicis.ut dixi in.l.ſilegatus.in pn.S.e.⁊ hoc nomẽ actio
nis large hondur, us ortionie ho⸗de uerbo. ſig.
— 5 Adid ad qð poterat compelli
Ap O ſt lãte. cinct poͤt cõpelli hẽs deltcti
lʒ bis legis nõ exbpmat᷑.h.d. ¶ Op.S.e.l.apud.S.
utrũ. So.ibi deceſſit ſine hẽde.hic cũ hẽde.⁊ ſic cõcoꝛdat cũ
ultimo rñſo huiꝰpn. ¶ Querit gl.an in hẽde trãſeũt actiões
ipſo iure. Dic ut in ea. ¶ Altimo facit iſte tex. dicit ſtatutum

ꝙ debitoꝛ ðʒz carcerari ꝓ debito.qd de hẽde debitoꝛis. Rñ/
deo ut hic ꝙ idem.lʒ in ſtatuto nulla fiat mentio heredis.

(Seg in huiuſmodt. ceide acunier

in reſtitutionem.h.ð. Mꝛĩo ponit duas.q.⁊ opi.q̃ren᷑.ſcðo
ponit vnã rñſioneʒ p. ali ñ.tertio determiat.q̃rto rñdet vni
rõni q ĩ ↄiũ poſſet fieri.ſcða ibi rũdi.tertia ibi ſʒ q;ꝛ.q̃rta ibi ſʒ
cũ hereditarios.¶ Nõ ꝙ acceſſiões q̃ſite ex ꝓuiſiõe defũcti
ueniũt in reſtitutiõeʒ etiã i liberis pꝛimi gradus.qdð nõ.loquũ
enĩ hic de filia. ¶ Scðdo nõ q' liberi pᷣmi gradus nõ tenent᷑ re
ſtituẽ ſideicõmiſſũ ex fructibꝰut h.ibi ſʒ qꝛ nõ ut hẽs ⁊c̃.dixiĩ
l.ita.S. ex aſſe.S.e.¶ Tertio nõ ꝙ fructus ꝗ percipiunt᷑ mo/
ra nõ reſtituentis ueniũt in fideicõmiſſum etiã in liberis pꝛimi
gradus ut h. ¶ Quarto nõ ꝙ fideicõmiſſarius loco heredis
habet. ut. S.qð cũ eo.lʒ.ſi filius.⁊ inſti.qð cus eo.S.j.⁊ de ſidei
cõmiſ.here.S.reſtituta.¶ Vltimo nõ differentia quã fecit iu
riſcõſultus inter fructus qui percipiunt᷑ ex ꝓuiſione defuncti.
⁊ eos qui percipiũtur opera ⁊ diligentia heredis.

A DNui quartazʒ retinere non vult cõ⸗/
W◻ Di totꝗ.an facit ſi adit coacte qᷓ; ſi ſpõte

adiret.

Ad ſenatuſcõſul, tre b.

adiret. C Op. etiã qñ adit ſpõte trãſterunt᷑ actiones ꝑ trebel.
nt. l.j. S.j.S.e. Rñ.poſſet eſſe ꝙ poſt actionẽ añ reſtitutionẽ ſi
deicõmiſſari decedẽt ſine hẽde.als nollet ſibi reſtitui.⁊ ſic adi
ens remanẽt iĩplicitꝰ oneribꝰ hẽditarijs qð nõ ẽ ſi adit coacte.
ut. S. l. pxi. t. l. apð iuł.S. utrũ.⁊.S.antiſtia. S. e.qdð nõ.
Eius Tepus certe etat ex pᷣſũpta uolũtate de/
1 functi ꝓpter charitatẽ pſone facit diẽ nõ
coõditionẽ. Itẽ ſideicõmiſſario añ reſtitutionẽ poſtq;

dies ceſſit moꝛtuo ſideicõmiſſũ ad hẽdẽ traſit. h.d. ¶ Op. S.

de le. j.l. ſicui.S.j.in pn. So.dicũt qdam hic reliquit pure.po
ſtea diẽ pᷣſtatiòi pꝛotulit.hoc eſt contra hũc tex.in vna eniʒ ⁊
eadẽ oꝛone rogauit de reſtituendo in tẽpus certe etatis. NHic
ergo ꝙ iſtud ex pᷣſumpta uolũtate deſuncti ppter charitatem
pſone cui debebat ſieri reſtitutio qꝛ filio ſuo.dixi plene in.d.l.

ſicui. Sed poſito ꝙ pma ſo. eſſet uera ad ipſam op.de condi.

⁊ de.l.quibus diebus.S.j. So.ibi ſuit dies incerta.hic certa.
¶Querit glo.utrũ hẽs iſti fideicõmiſſarij petet ſtatim. an ex
pectabit tpᷣs quo ille ꝑueniſſet ad illã etatem. Glo.ꝙ expecta
bit. Me. aliter ut refert Ci.in.l.ex his.C.qñ di.le.ce.ꝓ quo fa
cit.j.e.l.filia.⁊ qð ibi dicã. G I
heredt Solutũ occaſione debiti natura/
e t reſtuuit ae eöraggeteed
n rebus ſubtractis ꝑ fideicõmiſſum
Aulus. Perdiencſeconmnki getttlone bd es
coꝛdat.C. ðe lega.l.non dubium.ſic ⁊ econuerſo ĩ re/
dus ſubtractis heres pdit beneſiciũ qrte. ut. S. ad.l.fal.l.bññ

cio.¶ Op.j.quoꝝ le.l.j.S. redigunt Dien inglo.
8 ui als nõ cogitur
E Am hereditas. ſuſcipe indiciũ cogit
ſc q actiões ſunt tpe ꝑiture.h.d. ¶ Op. ꝙ hẽs in/
diſtincte añ reſtitutionẽ poſſit cõueniri.ut.l.j.S.ꝗq ex trebellia/
no.S.e.Sol. vna lec.ẽ ꝙ hic ĩtelligi añ reſtitutionẽ.⁊ tũc dʒĩ
telligi altero de duobꝰmodis.ſ.ꝙ heres coact adiuit.tũc eniʒ
babʒ exceptionẽ añ reſtitutionẽ.ut.l.poſtulãte.in pn.S.e.niſi

actiõe eſſet tpe piture ut hic. Ael ĩtellige in hẽde ꝗ adiuit ſpõ

2 — „

te t parat eſt icõtinẽti reſtituẽ.tc enĩ hʒ exceptionẽ niſi actio/
nes eẽnt tpe pꝑiture ut hic.⁊ ſᷣm hoc tex.ꝗ dicit cũ hẽditas ex
trebel.ſenatuſcõſulto reſtituit.i.ẽ ĩ actu reſtituẽdi de ꝓxio.Se
cũdo mõ põt itelligi poſt reſtitutionẽ factã.⁊ tunc ob.dꝛiũ.q;ꝛ
hẽs non põt ↄueniri.ſʒ dʒ lim itariniſi actiões eẽnt tꝑe piture
ut H.Ex ꝗbꝰtribꝰlec.collige diſtinctiõeʒ bꝛeuẽ ⁊ notabilẽ per
te. Et ex iſta ultima nõ.diligent᷑ ꝙ facta reſtitutione ð eũ ꝗ te/
ner᷑ directa ꝑpetuat᷑ actio ð eũ qui tenet utili. Nã h facta ð he
redẽ ↄteſtatioe ppetuat᷑ actio ↄ ſideicõmiſſariũ.fſac.C.de duo
byre.l. fi.⁊ de ſo.l.cũ ꝗs.S.ſiqs ꝓ eo.⁊ qꝗð ibi dixi.¶ Op. qꝙ
nõ ſit neceſſariũ iſtud remedium cũ poſſit ꝑpetuari actio ꝑ re
media.l. ut pfecti. C. de anna.exce. Rñ.fateoꝛ.niſi ponas ſi/
deicõmiſſariũ eẽ ſine domicilio.Hicit glo.nõ ꝙ remedia.l.ut
fectiꝰ.nõ hñt locũ in hẽde nõ habẽte domiciliũ.¶ Op.j. de
Bercofet; ta.l.eqſſimũ.So.nt ĩ glo. ¶ Quero an hẽs cogat
iudiciũ ſuſcipe uſq; ad ↄteſ.tm̃.an uſq; ad ſniaʒ.an uſq; ad ſa/
tiſtactiõeʒ. In gl.ſũt opi.tu dic ꝙ h̊ ↄueni hẽs ex neceſſitate
neres pereat. Ant ergo actoꝛiẽ cõſultũ ꝑ liᷣ oteſ.⁊ tũc ſufficit
cõteſtatio.aut nõ ẽ cõſultũ qꝛ foꝛte ẽ actio ꝗᷓ cõteſtatiõe nõ per
petuatfut actio de dolo.⁊ tc opoꝛtet ꝙ ſuſcipiat uſq; ad ſniaʒ
nt. l. ſy ⁊ ſi reſtituat᷑.S.ſi dies.⁊ qð ibi nõ.S.de iudi.Si vo ꝑ ſẽ
tẽtiã nõ cõſulit᷑ actoꝛi ut qꝛ res erat ꝑitura.pone eni ꝙ debeat
mihi dare ſuũ cui erat relicta hẽditas.⁊ eſt periculũ ne moꝛiat
añ ↄditionẽ.tũc coget᷑ ſuſcipe uſq; ad ſatiſfactionẽ. ar.l.apud
S. antiſtia. ⁊.l. ille a quo.S.j.⁊ qð nõ.i.d.S.ſi dies.⁊ ſʒ hoc nõ
põt pati hẽ dãnũ.q;ꝛ nõ cogit ad ſatiſtactionẽ niñ rerũ q̃ ſũt in
bẽditate ĩ quib periculuʒ iminet.ꝓ ꝗbꝰ poſtea a fideicõmiſſa

rio Ser. Pidiſpas id ömiſſt
I . diſſpãs ſideicõmiſſũ co/
i DPei gtoꝛ. Arglio erfi ptate retituere

iã añ ↄditiõis euẽtũ.h.dð.¶ Op.qꝙ etiã qũ nõ diſſi/
pat cogat᷑ pꝛ ſilio ĩ ptãte reſtituẽ.ut.S.e.l.cogi.s.ſi pat᷑. Sol.
ibi etiã diſſipabat nolẽdo adire hẽditatẽ.ut ibi dixi.ʒ glo.ali/
ter ibi ſentiat. ¶ Op. in auc. de nup.S.x ita.C. de bo. ma.l.j.
So.glo.ꝙ h̊ loquit᷑ qũ pater ẽ ĩ dolo.ibi qũ ẽĩ culpa. Lu dic
ꝙ ſiue pꝛ ſit ĩ dolo ſiue ĩ culpa idẽ . pbat᷑.C.ðe ſen.paſ.l.fi.fa
cit qð nõ.p glo.S.ſo.ma.l.ij..qdð ſi ĩ patris.iĩ gl.q icipit moꝛ/
te uel emãcipatiõe.ubi eqparat patrẽ effici paupereʒ ⁊ moꝛi.
Nõ ob.ꝛiũ.qꝛ ibi loquũ qñ pꝛ diſſipat tali mõ ꝙ ſilio põt eẽ
cõſultũ.ut uẽdẽdo ĩmobilia qᷓ ſlins poterit uẽdicare.ſec ſi diſ⸗
ſipat talit᷑ ꝙ filio nõ poſſit eẽ cõſultũ.qð tene mẽti.q;ꝛ quotidia
nũ.¶ p. S.æe.l.ubi pure. So.h̊ pꝛ diſſipat.ibi nõ.¶ Que⸗/
ro an hec.l.hodie ſit coꝛecta.cũ ĩter pꝛem ⁊ filiũ ualeãt hodie

(S

cautiões ĩ aduẽtitijs.ut.l.iubemꝰ. C.e.dixi plene ĩ.l.ſiqs p eo.
S.j.j.de fideicõmiſ. Et videt᷑ ꝙ ſic.na iõ qꝛ cautiões nõ pote/
rãt hẽe locũ deuẽtũ eſt ad iſtud remediũ. ut h dic tex. Duto
ꝙ non ſit coꝛꝛecta per.d.l.ſ.C.de ſen.paſ. Nec ob.ꝙ pñt int
poni cautiões.qꝛ nõ dʒ ſilius ſe cõmittẽ fragilitati cautionuʒ.
ut. l. cogi. S.ſi pꝛ.uer.idẽ qᷓrit.S.e.fac iſta.l.ad.q.an ſiliꝰ poſſit
teſtari in his in quibus pꝛi nõ q̃ri uſufructꝰ.Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ
in his equiparat᷑ ſilio militi.ſʒ hec intelligas quantũ ad agen/
dũ ⁊ defendẽdũ.nõ quo ad teſtandũ. ut.C.qui te.fa.poſ.l.ſi.
nõ.S.eo.l.j.S.in ſilij.c.l.qui in poteſtate.C.de teſta.¶¶ Vltio
dicit Ja. de are.ꝙ leges que dicũt ꝙ alimẽta que debẽt mode
rari ᷣm facultatẽ pꝛimonij.ut.S.ubipu.edu.de.l.ius alimen/⸗
toꝛũ.debẽt ĩtelligi reſpectu ualoꝛis.ut hac.l.in ſi.et dicta.l.fi.?⁊
d. l.ius alimẽtoꝛũ.in pn. Zeductiol .
S 5. * NHeductio legatoꝛuʒ ĩtel/
c ZAm hei edes. giur deleggeo iualidis
AItsẽ dos pꝛelegata deducit ut debitũ. nec impeditur
trebellianice quarte deductio.h.d.¶ Op.qꝙ debitũ compen
ſet cum quarta.ut.S. ad.l.fal.l.ſi debitoꝛ.So.ibi teſtatoꝛ hoc
pꝛeſſe dixit. hic non.

Jres alieng. Bẽs nõ cogit reſtituere qdᷣ

rgd eũ puenit nõ ut ad here/
qẽ. h.d.il Op.qꝙ iſtð legatũ rei aliene ualet ut ſaltẽ poſſit pe/
ti eſtima tio.ut.l.cũ aliena.C.de le.So. illud uerũ qñ res alie/
na legat᷑ a nõ dño.ſʒ hlʒ ab initio fuerit relicta a nõ dño.tñ q;
dũs ſucceſſit legatario debetur.qꝛ deuenit ad cũ caſũ a qiciꝑe
nõ põt.h ẽ S.l.plane.S.ſi duobꝰ.ultio rũſo.S.de le.j.ubi ſuffic
ĩ pſona pmi legatarij ualuiſſe legatũ. Ad hac.l.rũdeo ꝙ non
dʒ reſtitui res.ſʒ actio pſonalis qᷓ cõpetebat ꝓlegato ð hẽdeʒ

pꝛimi teſtatoꝛis bñ trãſit.nec eſt qad repugnet.

runs. Si ab vno debetur heredita ab alio liber

Seruns.asnon eſt locus coactiõi.ſecus ſi ab eodeʒ

utrunq; debeatur ſiue ab initio ſiue ex poſtfacto ꝑ accidẽs.h.

d. ¶ Op. ꝙ non ſit neceſſe ꝙ manumittat. cum ſtatim cum re
linquitur hereditas ſit liber. C. de neceſ.Fᷣuis here iſti.l.ꝗdã.S.

j. Sol. .ibi qñ hereditas relinquitur directo h ꝑ fideicõmiſſari/
um. ¶ Op. ꝙ etiam ſeruo remanente in Fuitute põt relinꝗ.ut
d. L.quidã.S.illo. Sol.poteſt relinqui nõ ut hẽs cogat᷑ ei dare
ſed hoꝛtabitur. ¶ Op. ꝙ nus nullo caſu poſſit cogere hẽdẽ.

ut. S. e. l. cogi. S. ſi eruo. So. ibiloquitur in ſuo hẽdis hĩ fuo

hereditario. ꝛo huius declaratione doc.in.l.iij. C. de fidei/

com.ponunt vnaʒ diſtinctionẽ multuʒ imperfectã. Tu diſtin
gue ſic utrũ ſeruus poſſit cogere heredeʒ adire.ic aut relin/
quitur hereditas ⁊ liᷣtas ſuo heredis aut fuo teſtõ:is aut fuo
extranei. ꝛimo caſu non põt cogi adire.ut.l.cogi.S.ſi fuo.
S.e. Secundo caſu aut ab vno ⁊ eodeʒ debet᷑ hẽditas ⁊ liber
tas.aut ab vno hẽditas.ab alio libertaꝭ.pmo caſu aut utrũq;

debetur pure.⁊ poteſt cogi adire ut h. ſiue ab initio debeatur

ab vno ſiue ex poſtſacto per accidens ut hic patet. Si uero
vnum pure aliud ſub conditione.tunc aut libertas pure.here
ditas ſub conditiõe.⁊ poteſt cogi adire.ut.S.eo.l.ſicui.ĩ pᷣn.
aut econuerſo hereditas pure.libertas ſub conditione.⁊ non
poteſt cogi.ut.d.l.ſicui.S.e.S.j.Si uero a diuerſis.ut ſi debet
ab vno libertas ab alio hereditas:tũc aut debetur libertas ab
vno herede.ab alio hereditas ⁊ non eſt locus coactiõi ut hac
l.in pn. Si uero libertas debetur ab vno legatario. heredita⸗

ab herede.tũc aut plures erant heredes inſtituti.⁊ nõ eſt locꝰ

coactioni.ut.j.e.l.nõ eſt cogendus.aut erat inſtitutus tantuʒ
⁊ eſt locus coactioni.ut.S.e.l.apud.S.antiſtia.⁊ nõ.per glo.
S.eẽ.l.cogi.S.ſi ſeruo. Si uero a pluribus debet libertas ⁊ ab
vno ex his hereditas.tũc eſt locus coactioni.q; illo vno adeũ/
te libertas cõpetit.ut.l.heres teſtõ.de manu.teſ.⁊ hoc vult di
cere tex.hic ibi cũ dicit ab oĩbus ⁊c̃.nec eſt neceſſaria glo.que
exponit ab oĩbus.i.aliquo oĩnʒ.Tertio caſu qñ relinquit᷑ ſer/⸗
no alieno.an quis cogat᷑ reſtituere.Glo.in.l.ita tñ.S.ſi.S.e.vi
det᷑ tenere ꝙ ſit locus coactioni.iſte leges vident᷑ innuere ptra
⁊ nõ.in hac.l.ſi res.in ultima glo.ibi dũ dicit hic loquit᷑ in ſer/

uo hereditario nõ heredis uel exnei. DPic ergo aut dñs para/

ty eſt nẽdere ita ꝙ per aditioneʒ ſeruus habilitari põt ab here
de ad recipiẽdã reſtitutionẽ ⁊ eſt locus coactiõi.aut nõ eſt pa

ratꝰ.⁊ nõ eſt locus coactiõi.ar.l.debere.C. de fideicõ.li.⁊.l.ſi

cui pure in pꝛin.⁊. S.j.S.e.An aũt poſſit heres cogi reſtituere

BDico ꝙ in oĩbus caſibus in ꝗb põt cogi adire põt cogi reſti/

tuere per eaſdẽ.ll. In caſibus uero in ꝗbus nõ põt cogiadire
ſi adeat ſponte ⁊ per aditionẽ ſeruus ↄſequit᷑ libertatẽ põt co⸗/
gi reſtituẽ ut.S.e.l.cogi.S.ſi ſeruo. Adẽ ſi qquomõ Fuo liber/⸗
tas obuenerit ut n 11. nõ eſt cogẽdus.iĩ gl.ſuper vbo pẽdeat
I.e. ¶ Op. ꝙ ſit diia quo iure ꝗs fit debitoꝛ utruʒ ex perſona

Prata.h. d.
tatẽ. Lertio uůlud cõmẽdat ⁊ aliã auctoꝛitatẽ adducit. Auar

Ad ſenatuſcõſul. tre.

ſua uel alterius. ut.j.eo.l.pꝛoni.S.qui ſideicõmiſſi.⁊ de ſo.l.?
magis.⁊ de iol.teſ.l.nihil.S.ſ.Pic ꝙ ibi ex diuerſitate pſona
rũ ul iuriũ induci diuerſita rõnũ ⁊ ꝑ ↄñj diuerſi effectłꝰ.h ſecꝰ

NPeres remaneret implicitus. Cõtra. S. e. l. poſtulatei
bn. Sol. ibi in libero h in fuo.ſʒ hoc videt᷑õ.l.apud.S.utrũ.
2.· F. antiſtia. 5. e. So. iblin buo ꝗ cogebat exu utate defucti
HB nõ.¶ Op.hic dẽ ꝙ ſilegatari decedit viuo teſtatoꝛe legatũ
remanet apud hẽdeʒ cũ onere ſuo.Cõtra. C. de cadu. tol.S.iĩ

p. So.ꝗdã ꝙ hic ſpãle fauoꝛe liberta.⁊ in hoc multũ ſe iuol

nit glo. pe. ⁊ ultima huiꝰ.l.dic ꝙ in ꝓnõſcripto eſt uerũ ꝙ eſt
ſba e in libertate ut hic.q̊ in caduco uel q̃ſi remanet cũ onere
uo tã de iure antiq qᷓ; de nouo.ut.S. de le.ij.l. celſus in fi. ⁊. C.
de cadu.tol.S.in pᷣ.C.S.ꝓ ſecũdo.¶ Quero quo iure ꝗs co/
gif adire ⁊ reſtituere. Olo.dicit officio iudicis.qð declaraui in

2. .

l.ſi legatis in pn.S.eo.Alij dicũt ꝙ iure actiõis ꝑ.l.papinia/

nus.S.e.ſed ibi reſpondi.

tfifina& Rogat' reſtituẽ qo ex hẽditate ſup
titius. end põt bona fide diminuẽ. Item

Ndubio expẽſa ab utroq; pꝛimonio intelligit eẽ facta
aimo ponit vnũ. Scðo illud ꝓbat ꝑ auctoꝛi-

to dicit cautiõeʒ pᷣſtãdaʒ.ſcõa ibi diuus aũt.tertia ibi ꝙ mihi
quarta ibi/ppt huiuſmodi.¶ Op.C. eo.auc. ꝗ rogatos.So.
fateoꝛ ꝙ hoc eſt hodie ĩmutatũ.nã ſideicõmiſſo ſic relicto tene
tur rogat refuare fideicõmiſſario quartã. Et tres partes po/
teſt diminuere ul alienare.¶Quero utrũ hoc caſu ueniãt fru
ctus in reſtitutiõeʒ.Gl.diſtinguit aut fuit rogat reſtituere qð
ſuꝑeſt ex hẽditate.⁊ fructꝰnõ ueniũt in reſtõnẽ.ut.l.deducta.
S. pę.j.e.ſec? ſi fuerit dictũ ꝗcqd ſuꝑeſt ex bonis.ut.l.ĩ fideicõ
miſp.S.nõnunq; de uſuris. Rõ qꝛ qñ dẽ ꝗcqd ſupeſt ex hẽdi⸗
tate fruct poſtea ꝑcepti nõ ſũt hedita.ut.l.t ſideicõmiſſaria.
v. Itiens. S.e.ſʒ qñ dixi qð ſuꝑeſt ex bonis.ſecꝰ q; fruct ex bo
nij ſat.nõ eni deſinũt eẽ bona ꝑ aditionẽ ſʒ deſinũt eẽ hẽditaj.
Quero ꝗd ſi aliqua alienauit ⁊ aliqua emit. Rũñ.ut.l.impa
toꝛ. S.ſi.cuzʒ.l.ſe. S.de le.ij.⁊ ibi dixi. pᷣdicta tamẽ facit.l.hẽ/
des mei in pᷣn.ſʒ dic ut ibi dixi.¶ Venio ad v.diuꝰ.op.S.de
ne. geſ.l.neſenius.ubi hibet eligi hec media via. So. hic ex
utraq; parte erat par rõ.ibi ex vna parte erat rõ q̃ ppondera

hat.iõ illi pꝛimonio magis attribuit.Et ꝑ hoc dic ꝙ ſi boc poſ

ſit apparere ꝙ expẽſa eẽt facta magis cotẽplatiõe vniꝰ pꝛimo

nij ꝙ; altius uli attribuer᷑.ar.l.hĩc qri.S.pe.de peculł.fſacit qʒ

15 Bbocni j. circa fi. C. de bo. ma. ¶Aenio ad v.qð mihi
Op. ꝙ nõ ſit credẽdũ exẽplis.ut.C. e.l.nemo. Sol. h erat
exẽplũ pncipi qð lʒ ibi altius.¶ Venio adultimã partẽ op.
C.e.auc.õ rogatos.Sol.ſateoꝛ ꝙ hodie aliter ſatiſdat᷑ qᷓ oli.
¶Anero circa iſtã.l.utrũ trebellianũ ſenatuſcõſultũ hẽat lo/
cũ ĩ ſideicõmiſſo relicto ꝑ iſta vba ꝗcꝗd ex hẽditate ſuꝑſuerit
⁊c̃.Tex.videt᷑ ꝙ nõ.S.e.l.cogi.S.⁊ gnalit᷑.cũ ſe.Hocdie videt
ꝙ deberet hꝛe locũ treb.ꝑ auc.õ rogatos.cuᷣ hodie de neceſſi/
tate dʒ reſeruari qrta.uł dic ꝙ etiã de iure ãtiqͥ hʒ locũ trebel.
Alið eni ẽ dicẽ rogo reſtituas qcqꝗd ſupfuerit tpe moꝛi.qð in
telligit ſiqꝗd ſuꝑſuerit non deꝑditũ uł alienatũ. Alið ẽ dicẽ ꝗc
qd ſupfuerit deduciᷣ onerib hẽditarijs.tũc videt᷑ rogatꝰ de re
ſtituẽda certa re ⁊ trebellianice locus nõ cẽ.ut.d.S.⁊ gnãliter.
¶Vltio nõ.ꝙ ꝑ iſtas cautiões pᷣtoꝛias debet᷑ plus ſʒ cauti.
4 P agtroni Quod ad hẽdẽ hẽdis nõ trãſit
Jr *** nKrnõ trſtert in fideicõmiſſariuʒ ꝑ
4Kre. b. d. Mõ quod dixi in ſummario.Scðo nõ ꝙ in
his ꝗᷓ nõ trãſferunt᷑ ꝑ reſtitutionẽ hẽs nõ ſubmouet᷑ exceptiõe
¶ QOp.ꝙ opere trãſeãt ad exneũ hẽdẽ.ut.l.a duobꝰ.j.de opꝑ.
li.So.iĩtelligas hic de operis obſeꝗalibuel de incer q̃ ad ex
neũ nõ traſeũt ſᷣm diſtinctionẽ poſitã in.l.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.libertaſ
de ↄdi.ĩde.⁊ ex iſta glo.iuncta cum tex.hẽs qꝙ ea que nõ tran
ſeũt ad hẽdẽ exneũ nec trãſeũt in ſideicõmiſſariũ.ꝓ hoc.S.de
vul. ⁊ pu.l.ꝗ liberis.S.hec vba.q hãc glo.facit.q; ſideicõmiſ/
ſar ponit ĩ locũ pmi hẽdis.ut.S.e.l.quadringenta.⁊.l.poſtu
lante.S.ſi.q rñde ꝙ ponit in locũ hẽdis pmi.ſecũdario tñ non
bpneipalit᷑ ſicut hẽs heredis teſtatoꝛis eſt hẽs. ¶ Altimo Bi.
iĩducit ad.q.utrũ feuda ⁊ poſſeſſiões emphitheote ueniãt in re
ſtitutioneʒ fideicõmiſſi.Et hoc tota die de facto occurrit.⁊ in
feudo dicit Hi.ſimpłr ꝙ nõ uenit in reſtitutionẽ qꝛ nõ habet᷑
iure hẽditario ſʒ magis bñſicio dñiut.x.collł.an agna.uel fili.
repu.here.c.j.¶ Cõtra hoc videt᷑ glo.in.l.itẽ vidẽduʒ.S.fi.ẽ.
de peti.hẽ.ad quam nõ rñdet Hi. dicit ꝙ nõ debet ĩtelligi qñ
feuda petebant᷑ ab eo poſſeſſoꝛe ꝗq nõ hẽbat iuj detinẽdi.meri
to ueniũt in petitiõe heditat ſicut alia in ꝗb defũct iuj nõ ha

S V 2 Hic ĩnuit ꝙ ſifuus
OD eſt cogédus. Wfireſtons derealt

bebat. ut. l.nõ tm de peti. here ſecus ſi peteretur hereditas a ſf

lio uel ab alio qui in feudũ ſuccederet ut hic. In poſſeſſionib?ꝰ

uero emphitheoticarijs videt᷑ ꝙ non ueniat in reſtitutionẽ.ut
C.de ſun.patri.l.ius emphitheoticariuʒ. li.xj. Contrariũ cre
dit Hi.in.l.heredes.C.de omni agro deſerto. Itẽ quia poteſt
legari particulariter. ut.l.apud iul.S.ſiheres.⁊.l.ſidomu⸗.S.
fi. S. de le.j.⁊.j.de cẽſi.l.cũ poſſeſſoꝛ in pn.⁊ de v. ſig.l.in con/
uentionalibꝰ.iſtud dictũ Hi.intelligo uerum in rebus emphi
theoticis reipublice.ut in poſſeſſionibus tributarijs que traſe
unt ad omnes heredes ⁊ pñt legari.ut dici.ll.ſed in rebus em
phitheoticis eccleſie uel puati ul pncipis ſec ẽ. Mõ eniʒ traſe
unt ad ex̃neos hẽdes ut hẽdes.ſed ex bñſñcio domini cõcedẽ
tis trãſit ad liberos merito non uenit in reſtõnẽ ſicut nec ĩ oꝑe
legatoꝝ. ut hic ⁊.j.de opꝑ.li.l.ut iureiurã.S.ſi liberi.⁊ ibi dixi.
ꝛobatur in dicta.l.ius emphitheoticariũ.C. de fun.pa.li.xj.
angit Spe. in ti. de loca. S. nunc aliqua.dixi plene in dicto
S. ſi libertis.

AE Non habet ius cogẽdi heredem qui
(Imp eratoꝛ. pabet lbertatin diem. hoc dicit. dic

plene in.l.nõ eſt cogẽdus.S.eo. S ſanen
WM 1 A ideicõmiſſari Iʒ cogat
m fideicõmiſſa. hẽdẽ a ſecundo ſideicõmiſ

ſario qrtã nõ detrahit. Itẽ ſideicõmiſſarius pmus nõ põt co/
gere ſine ſecũdo niſi apud eũ qrta ſit remãſura. Itẽ heres co/
act nullũ cõmodũ ſentit qð habiturus nõ eẽt ſi nõ adijſſet.h.
d. ⁊ eſt difficilis.S.diuide q; tres qõnes pꝛoſequit per oꝛdinẽ.
ſecũda ibi Fm que.tertia ibi ſʒ nec ulud. Iteʒ pᷣma ſubdinidit᷑.
qꝛ pmo ponit dictũ.ſecũdo rñũdet vni obiectiõi in cõtrariũ.ter
tio rũdet alij obiectiõi.ſecũda ibi nec ad rẽ. tertia ibi ⁊ nõ eſt ꝗ
riũ.⁊ dictũ pmũ eſt tale qñ ſideicõmiſſari pᷣmus reſtituit.ſecũ
do hʒ locũ tre.quo ad oĩa p̃terqᷓ; quo ad qrte deductionemlʒ
hẽdẽ pmũ adire coegerit. Pꝛima obiectio eſt talis videtur ꝙ
ſideicõmiſſarius ſecũdus hẽeat fideicõmiſſũ bñſicio pᷣmi ꝗ coe
git hẽdẽ adire.na ſi nõ coegiſſet ſideicõmiſſariũ ſecũdũ no ua/
leret. Ad qð rñdet᷑ ꝙ hoc non hʒ locũ pᷣmi bñſcio.nã poſito
ꝙ; pᷣmus deſideraſſet hẽditatẽ adire ꝑ ſe tũ hereditatis aditio
eſt tante efficacie ꝙ cõſirmat oĩa relicta in teſtamẽto.ut.l.naʒ
qð.S.qui cõpulſus.S.e.vñ ſideicõmiſſarius ſeruꝰ magis hoc
ↄſequit᷑ ex virtute aditiõis que cõſirmat oĩa q; ex facto pꝛimi
fideicõmiſſarij. Lertiũ dictũ hoc eſt ſecunda obiectio eſt talis
ſideicõmiſſarius quando heres coactus ſibi reſtituit detrahit
ꝗrtã a legatarijs.ut.S. eo.l.j.S.inde neratius.ergo ⁊ hic videt᷑
poſſe detrahere.Ad quod rñdetur ꝙ illud loquit in legatis ⁊
deicõmiſſis ſingularibus ab herede relictis.vnde ex perſona
heredis detrahit.hic uero nõ detrahit a fideicõmiſſario ſecun/

do cui erat relictũ a fideicõmiſſario pꝛimo.¶ Aenio ad ſecun

dã partẽ pꝛincipalẽ ⁊ hec ſubdiuidit᷑ in tres.pꝛimo ponit vnũ
dictũ.ſecũdo illud declarat.tertio circa illud ponit tres qõnej
per oꝛdineʒ.ſecunda ibi utiq; ſi confeſtim.tertia ibi nec ad rẽ.
¶ Mota ꝙ fideicõmiſſarius pꝛimus nõ poteſt cogere heredẽ
adire ſine ſecundo ſi apud eũ nõ ſit remanſura quarta heredi-
tatis. ¶ Secũdo nõ ꝙ relictũ libertatis ⁊ pecuniariũ nõ ſuffi
cit ad cogẽdũ heredẽ.¶ Tertio nõ ꝙ ſideicommiſſarius ſer/
uus poteſt cogere heredẽ pꝛimo repudiante.pꝛobatur.S.eo.
l. cogi.S.ſi ego. ¶ AVltimo nõ ꝙ ſiue quota ſit remãſura iudi⸗

cio teſtatoꝛis ſiue pꝛeter iudicium teſtatoꝛis.ſ.ex alio acciden,

ti ut pꝛopter coactionem heredis habet ius agendi.ut hic in
v. ergo ſequitur.

4 Subdiuidit᷑i ftes.
Seg nec illud. Sabaiuidiin auc barter aa

dicti. tio foꝛmat vnã.q.circa pᷣdicta.q̃rto foꝛmat aliaʒ. ꝗnto
ponit vnũ gnãle.ſcða ibi cur eni.ttia ibi ꝙ foꝛti. q̃rta ibi nec
ignoꝛo.ꝗnta ibi adeo.¶ Op. dẽ hic ĩ v. ſʒ foꝛtius. ꝙ hẽs fuit

coact pẽdẽte cõditiõe.Cõtra.S.e.l.̊j ſi alio ĩ fi. So.dicit gl.

ꝙ bic fuit turpis cõditio qð repꝛobat᷑.uł dic ꝙ fuit coact adi
re de ſacto.hec va eſt in ſe tñ diuinare cẽ. Dic ergo ꝙ h erat cõ
ditio ptãtiua.⁊ ſm hoc habes vnũ caſũ in q hẽs penitẽdo põt
recuperare bñſiciũ quarte.Et ſic fallit reglła.l.na qð.S.q com

pulſus.S.e.⁊ ſm oẽs pᷣdictas ſo.loqtur in hẽde ĩſtituto ſub cõo⸗

ditiõe.legit᷑ alio mõ ꝙ loq̃tur in hẽde inſtituto pure ⁊ rogato
ſub cõditiõe.⁊ in hoc videt᷑ glo.reſidere.Ex qͥ nõ aliud ꝙ pẽ/
dẽte cõditiõe ſideicõ.põt hẽs coact penitere ⁊ recuperare bñ
ficiũ qrte ⁊ alia ſibi debita ex teſtõ. In eo vo ꝙ inſtitutẽ pu⸗
re ⁊ rogat pure an poſſit penitere. Dic ut.S.e.l.nã qð.S.ꝗ cõ
pulſus. ⁊.l.ita tñ.S.ſi patronꝰ.¶¶Zld fi.op.qꝛ plegata capiũ/
tur etiã hẽditate nõ adita. S. de le.j.l.q ſiliabꝰ. So.intellige in
caſibus in quibus nõ caperent hereditate nõ adita.ut ibinõ.

— —

—— —. ——+I ————,, „ ᷑— , E r¶„u 1

W

Ad ſenatuſcõſul.treb.

11111 fit Fideicõmilarius põt reſtituere ſi/
Cum titiana. Sicgn debitũ 3 deſuncto.
¶ Actiões Actiões ꝗᷓ traſſerũtur ex treb.ſi ſdeicõmiſ
dmiEDvſ declaret᷑ indebitũ cõpetẽ deſinũt niñ etiaʒ
euincẽs ad ill ſideicõmiſſũ teneret.h.d. Legit duobꝰ modis
pᷣncipalit ſm pᷣmã lec.loꝗtur de actiõib hẽditarijs q trãſſerũ/
turt trebel.⁊ hec uariai qtuoꝛ ul qnq; modis.Scðo mõ pn
cipalit᷑ legit ĩ actiõe q̃ cõpetit ad petẽdũ reſtõnẽ.⁊ hec fuit lec.
S.poſita in fi.glo. Mone ergo caſũ pᷣ Fm lec.antidqrũ poſitaʒ ĩ
ne pio Iſta pꝛimã lec.rephẽdit Di.q; fideicõmiſſuũ relictuzʒ
ab iſtituto repetitũ intelligit a ſpſtituto.ut.l.lʒ.S.de le.j.⁊.l.cũ
pi.S.ab inſtituto.S.de le.ij.qʒ poſſet rũderi ꝙ h̊ logtur qñ cer
iũ ẽ teſtatoꝛẽ uoluiſſe repetẽ. Itẽ rephẽdit alia rõne.qꝛ ſideicõ
miſſari pfert ſubſtituto vulgari.nt...ſcã.S.iul.j.e.ubi loqtur
etiã q teſtatoꝛ uolnit repetẽ a ſõſtituto.vñ hec lec.nõẽ bona.
Quare Hu. legit ſcdᷣo mõ qdð dic nt in glo.q̃ dãnat lec.trib

mõis.ad pꝛima rñidet Hu.bñ.ad ſcᷣam nõ rñdet q̃ eſt ꝙ a ſi

lio p̃terito nõ põt relinꝗ ſideicõmiſſũ. ut.:.j.S. de le.j.⁊.l.ij.S.
de le.iij.ſg rñdeo ꝙ nõ põt relingꝗ ab eo noĩati.ſʒ põt relinqui
grãliter etiã a ueniẽtib ab inteſtato ⁊ tũc tenebit etiã pᷣteritꝰ
ut dixi in. d.l. ij. Tertia rõ q̃ ſit ỹ Hn.ẽ talis.qꝛ ſnia nõ fac iuj.
nt. l. j.de ex.rei indi.ſʒ ad iſtã rũdet Hu.notabiliter ſi bñ ĩtelli
gat. aut ſnĩa nullitatis teſti fert ↄ legatariũ ſen fideicõmiſſariũ
agẽtẽ ⁊ nõ piudicat alijs.ut in ↄio.aut fert ↄ hẽdẽ ꝗ ẽ pꝛinci⸗
Bats dictoꝛ ⁊ oibus p̃iudicat. Caſus ẽ h.iſtã tenui in. d.l.ij.
53 hãc lec. eſt qꝛ ſʒ hꝗc nunqꝙ; traſierũt actiões ĩ adeicõmiſſa
riũ. Rñ.ſateoꝛ lʒ viſe ſũt trãſire pꝛima facie.nã qõ de virib te⸗
ſtamẽti reſeruat.ut.S.e.l.ille a q.S.j.Et hoc uoluit h dicẽ tex.
ꝙ videant᷑ trãſire actiões ad tpᷣs.i.quoad doceat᷑ de viribus
teſti. Tñ Jo. huitimoꝛe legit tertio mõntĩ glo.quã lec.gl. re⸗
pꝛehẽdit ⁊ bñ. AUñ HDi. legit qᷓrto mõ.ſ.ĩ fre pterito turpi ꝑſo/
na iſtituta ⁊ illo caſu rupto teſtõ ꝑ q̃relã quã hʒ frater.ut.l.fra
tres.C. de ĩof.te.ſideicomiſſũ erit nullũ niſi ſit repetitũ ab inte⸗
ſtato.⁊ ſic ʒ eũ.l.titia.S.de ĩof.teſ.nõ hʒ locũ ĩ qela ĩtẽtata p
freʒ qð tene mẽti.tu pone aliter caſũ ꝙ fuit ĩſtitut minoꝛ ⁊ nõ
ſuit grauat ſideicõmiſſo ⁊ ibi datfuit ſubſtitut t ab eo ſidei/
cõmiſſũ relictũ minoꝛ repudiauit ſubſtitutꝰ adiuit. ĩcepit mioꝛ
agẽ ⁊ petẽ reſtõnẽ i ĩtegrũ.pẽdẽte iſto iudicio ſpᷣſtitut ñdeicõ/
miſſario ſuo reſtituit ⁊ minoꝛ ĩ reſtõne obtinuit.certe actiones
deſinũt cõpetẽ ſideicõmiſſario niſi minoꝛ euincens ad ſideicõ
miſſũ teneret᷑. ⁊ hic ẽ pᷣma pncipalis lec.Scdo pᷣncipalit legitł᷑
Fʒ NRo.iĩ actiõe ᷓ cõpetit p repetẽda reſtitutiõe.qð glo.nõ pla
cet. Tene ergo uel lec. Hu.uel ultimã.

A miſſariũ ↄfirmant᷑ reſtõne ſecuta.h.d.¶ QAuero qͥ in
te ſilia hẽs ĩſtituta petebat ſe mittiĩ poſſefſionẽ. Glo.dicit ꝙ ſi

badri.tol.l.ſ. Et ex hac videt ꝙ fideicõmiſſariulij nõ ſit legi
tim dictoꝛ ut h pʒ. ꝛiũ huiꝰ no.i.l.fi. C.dðe edic.diui.hadri.

tol. Nic ergo aut ſideicõmiſſari ulis nõ poſſidet ⁊ nõ ẽ legiti,
9)22 B —„. . 2-— — .
m dictoꝛ quo minus hẽs mittat᷑ ĩ poſſeſſionẽ ut h̊. Ant poſ/

ſidet ⁊ tũc ſiqdẽ vitioſe.⁊ idẽ qꝛ nõ ẽ legitimus ↄdictoꝛ.ita etiã
poſſet itelligi H. ꝓut h̃ ſilia agebat ĩterdicto quoꝛũ bonoꝝ õip
ſũ ſdeicõmiſſari. Si vo poſſiqebat ſine vitio.tũc ſiqdẽ eſt pa
ratꝰ.q dicit de fideicõmiſſo ĩcõtinẽti ꝓbare eẽt legitimus odi⸗
ctoꝛ.ita dʒ ĩtelligi qð nõ.i.d.l.f.⁊ glo.h ſẽtit.Si vo nõ eẽt pa
ratus ĩcõtinẽti ꝓbare nõ eẽt legitimꝰ gdictoꝛ nt h ĩ tex.¶Ad
ſcdaʒ partẽ glo.ſignat ↄ.j.quoꝛũ lega.l.j.S.qdð aũt.⁊ nõ.in ru
bꝛiea eo.ii.dic ꝙ ibiuolũtas ſuit accõmodata ĩ tꝑe cõpetẽti ⁊

nõ durauit.hᷣ vo durauit.⁊ de hoe q̃liter ex ratihabitione ſup

ueniẽti ↄfirmet uẽditio ul alienatio pcedens dixi in.l. cũ vir.j.
de uſucapi⸗ Sð

— redes. BGꝛauatus reſtituẽ anlegc puenerit

nõ videt᷑ grauat de fruciibꝰ.hoc diẽ

AE-COp. 5. de uſuris.. Iſdeicõmil. S. nonnunq;. ⁊ qð

nõ.ð.e.l.titi rogatus ĩ pn.So.aliud ẽ quẽ grauari ad reſtitu
tionẽ ꝗcꝗd ſuperit ex bonis.⁊ tũc ueniũt fruct'ut in Sꝛio.alid
ẽ queʒ grauarireſtituẽ gcqd huernir ex hẽditate ꝗᷣ caſu fru/
ctus nõ ueniũt ut h.rõ q; pᷣ calu ↄſũptio rerũ ꝑmittit᷑ bona ſi⸗
de.ut.d.l.titius.⁊ bona fides exigit ut puj ↄſumet᷑ de fructibꝰ
qᷓ de ſpa rerũ.ut.l.imperatoꝛ.ĩ f.S.eo. ⁊c.l.magis puto.S.ne
paſſim.ẽ. de rebus eoꝝ.Et iõ ꝑ illa vba videt teſtõꝛ ſeſiſſe etiã
