tremi ultimi.itelliges eodẽ mõ i dictiõe a uel ab ꝗqẽ ſignincati

S

De legatß tertio.

na pmi extremi a qut ponar icluſiue uel excluſiue fm pcedẽtẽ
diſtinctionẽ.ita ĩtelligit in.l.a caligato.C.de nup.⁊.l.ratio.
ſ. de ach. emph⸗

Ro Erroꝛ regiõis nõ nocet ſi de coꝛpoꝛe cõ
¶Zibertus. ced⸗ot no uerbis. S.fi.S.de hẽ. ĩ

ſti. C Quero q́liter ↄſtabat ꝙ de iſto ſundo ſenſerit teſtatoꝛ.
Itẽ qd reſcriptis.ſi papa noĩauit titiũ de ꝑuſio cũ eẽt de aſſi
ſio. hec oĩa dixi pleniſſime in.l.demõſtratio.in pn.j.de cõdi.
T de.tetigi in.l.ſiqs in fundi nocabulo.S.de le.j.

Moglicilli. cgat alabaluei ldei legata oia neei

ſaria ad balneũ.h. d. ¶QAuero utrũ expẽ/
ſe refectiõis ꝑtineãt ad hẽdẽ. Rñdeo aut põt imputari culpa
heredi cur nõ refecit ⁊ pertinet ad heredẽ. als ſecus.ut.l.ſũdi
trebatiani in fi.j.de uſufruc.le.⁊ ibi de hoc.

Als icipit apud ſceuolaʒ. ⁊ hoc
Laudius. ĩtẽdit Buplo teſtõ ꝑ q̃relã nõ pᷣ

ſtani legata.nec ſi ab ĩteſtato ſuerãt repetita.h.d.ↄcoꝛ.l.titia
S. de iof.teſ. Aduerte ⁊ als dixi Ja.de are.videt dicẽ ꝙ ho/
die iſta lex ſoꝛte eſt coꝛecta qꝛ hodie nõ irritat teſtm per q̃re
lã tanqᷓ; furioſi ſed tanq; cauſa nõ ſit uera. ita tʒ Ja. ⁊ Ci. re/
fert in auẽ.ex cauſa.dixi 5.decolellis⸗ .
C. Aoα Si nö tz legatum
6 Am 98 decedẽs. onus eic,
miſſi adiectũ.h.d.nullũ dubiũ ẽ ꝙ legatũ ⁊ ſideicõmiſſũ non
ualet. ʒy dubiñ ẽ qꝛ illa ẽ ꝓſeſſa fuare uolũtatẽ de fũcti.qᷓre er/
go ex ſua ꝓfeſſiõe nõ tenet᷑. Rñ.qꝛ cõditio ſub ꝗᷓ pfeſſa fuit nõ
fuit Fuata.¶Quũo ꝗd ſi illa cõditio buata ſuiſſet an iſta mat
tenet. Rñ.ſi qrim an mi teneat᷑ ex teſtõ. Rñ.nõ.q; nõ potuit
grauari cñ no eẽt honoꝛata.⁊ hoc diẽ tex.h. Sʒ bñ credo ꝙ
teneret᷑ ex ꝓfeſſiõe quã fecit coꝛã iudice qᷓ hʒ vim ſtipłonis.ut
l. cũ oñdimꝰ. S. ſi. de fideiuſ. tu. Idẽ puto ſi alibi q;ᷓ in iudicio
mr eẽt ofeſſa talit ⁊ tali mõ ꝗ actiõi pareret. Alt᷑ loꝗt h qñ
ille ꝗnõ ẽ honoꝛat ẽ grauat appꝛobauit poſt moꝛtẽ teſtan
tij. qd ſi teſtõ: legauit rẽ meã me expᷣſſe ↄſetiẽte. Videt ꝙ ego
teneoꝛ ex teſtõ.ut.l.gai de pig.aci.qꝛ ibi nõ piudicat ſibi qa
ſubſeripſit ut teſtis ĩ teſtõ.ſec ergo ſi alit᷑ ſubſcripſulet nt ↄſen
tiẽs.ꝓ hoc.S.de teſta.tu.l.ex ſnia.⁊.l.uxoꝛi.S.j.j.de fal.⁊.l.
nõ putauit.S.ſiqs ſua manu.j.de õ ta.iſte.ll.lʒ multũ faciunt
tñ nõ aſtringũt.nã.l.gaius.dicit ꝙ ↄ ↄſẽtiẽtẽ ſi agat hypothe
caria ĩducit᷑ exceptio.ʒ.q.nr̃a loqt ut ↄ ↄſetientẽ poſſit iduci
actoꝛ. ⁊ idẽ alie.ll.q nõ faciũt qꝛ ibi grauabat ullũ ĩ eo ꝗq pote/
rat illũ initũ grauare.ut dãdo eũ tutoꝛẽ uł exhẽdãdo.⁊ ↄſen/
ſus opat᷑ ut remoneat᷑ ab accnſatiõe uel qrela.facit ꝓ iſta par
te.l. ſc. S. vẽditiõis.S.ꝗ.mo.pig.uel hypo. ſol.Certe nec illa
l.fac qꝛ ibi mihi piudicat ↄſenſus.ut exceptiõe repellat ſen ut
pignꝰ videat᷑ liatũ.qð põt fieri nudo pacto.ſj ꝙ õ me tał cõ
ſenſus ve pᷣiudicet ut poſſit agi me actiõe ꝑſonali adbucnõ
Ephatũ.qd dicem.Mꝛeuit᷑ nõ puto ꝙ actiõe ex teſtõ tal gra
uat poſſit ↄueniri qꝛ cũ nõ ſit honoꝛatus nõ ualet ut h.⁊.l.la
beo. C. de ſideicõ.C. C. cõia de le.l.j.cũ ſilibꝰ. Itẽ ab ullo lega
tario cni iuſſus ẽ dare nõ video ꝙ aliq actiõe poſſit oↄſentiẽs
ↄueniri.q; cũ eo nil ẽ geſtũ lʒ ſit geſtũ cũ teſtõꝛe.nõ ẽ ergo ma
ex qᷓ oꝛiat actio uel oblo.ut.l.qᷣcũqʒ de act.⁊ ob. Sʒ qd erit
gut0 ꝙ ſiↄſentio teſtatoꝛi legãti rẽ meã talis ↄſeſus madatũ iĩ
ucit. ut. l..c. ij. S. man. cũ als teſtõ pcipue relicturus nõ fuiſ
ſet niſi conſenſi ſet. iõ puto ꝙ hẽs teſtõꝛis teneat ad legatũ. ut
l.ſ duob. 5. j.. de le.j. q hebit actionẽ mãdati ↄ ↄſentiẽtem

“ quã potit cedẽ legatario.ut.l.qdã cũ ſiliũ.ẽ.de here.inſti.

NPꝛomiſſio fcã otemplatiõe certi emolu
Aui teſtõ. R ipo caſſo 5 tʒ. h. d. Op. ꝙ iuito
teſtõꝛe poſt moꝛtẽ e debeat᷑ ex ꝓmiſſiõe.ut.l.f.in pn.de ſo.
So.ibi fuit facta ꝓmiſſio ĩter viuos nõ ↄtẽplatione alicuius
legati uel ultime uolũta.ſecPſi ↄtẽplatiõe legati qꝛ tũclimitat᷑
ſm nãm legati.ut.l.j.S. ſi ſub cõditione.ut le.no.ca. ¶ Op.

Dde. l.ſtatius.de iure ſiſci. So. ibi eſt ſpale in odio hẽdis ſuſci

pientis in ſe tacitũ ſideicõmiſſunm.
ſe eiam Verba ditecta ĩ codicillis plata trahunt᷑ ad
— *fideicõmiſſũ.h.d. Idẽĩ.l.ſceuola.j.ad treb.⁊
nõ.i.l.vbis.S.de vul.⁊ pu. Sʒ Ja.de are.dicit ꝙ h non fue
rũt vᷣba directa ſʒ obliq̃ qꝛ dixit uolo.ſʒ dixi als ꝙ vbũ volo
nõ ẽ directũ nec obliquũ niſi rm nãʒ ei cui adijcit.qꝛ ſi adijce
ret᷑ vbo directo eẽt uerbũ directũ.ſi vo obliqͥ eẽt obliquũ.vidi
ſtis ĩ.l.apð auſidiũ de opti.le. C Itẽ op.ꝗbuſdã modis ĩ gl.
¶ Vltimo nõ.ſo.gl.q ĩcipit patronũ.facit ad.q.de quodam
abbate qui vendicabat quẽdã in hominẽ monaſterij.⁊ inter
alia dice arc ille nocabat eum dñm.certe ſibi hoc nõ ꝓdeſt
q; debet intelligi dominus quo ad honoꝛem ut hac gl.quod

nota.
Pater

— — — -

,,,— —. — — — —. —.

com. tanqᷓ; debitoꝛi.h.d.

(Pater Donatario oblato poteſt imponi onus ſidei/
Muptu ra Qui ſtipulat᷑ dotem ſibi reddi mandato

mulieris in dubio pꝛeſumitur ut miniſter
adhibitus.h.d.¶ Op.glo.de.l.j.C.de iure do. Dic ut ibi di
xi in.l.que dotis.S.ſo.ma.

(LCoeo icilli Coõfeſſio debiti ſacta ĩ teſtõ ſi teſtatoꝛ iura

t uel iuraſſe ſe dicit ꝓbationẽ ĩducit. h. d.
Op.ſi teſtm̃ facit mẽtionẽ de aliq ĩſtro nõ ꝓbat niñ alid oñ
darut ĩ auc.ſiqs ĩ ali.docu.C.de edẽ.Rñ.uerũ ẽ ꝙ nõ ꝓbat
ʒ aliũ ſʒo ipſũ teſtõꝛẽ ul ei hẽdẽ bñ ꝓbat.(¶ Op. de.l. rõneſ
C. de ꝓba.So.ibi nõ faciũt ſidẽ rõnes ᷣ aliũ ſʒ ð ſcribẽtẽ ſic.
CQOp.j.pxi.S.So.ut ibi videbit.¶ Op.ꝙ iſta vba nõ fa
ciãt ꝓbationẽ ſj iducãt petitionẽ fideicõmiſſi. ut.j.e.l.luti.S.
ſẽpꝛonie.C.j.de au.⁊ ar.le.l.q uxoꝛi.x.S.de le.j.l.ſi creditoꝛi.
⁊T. S.ti.j.l.lutiꝰ.S.ꝗſqs.¶ ¶ Videte dicũt ꝗdã ꝙ h̊ dicit credẽ/
da eſt uerũ ut tñ nõ iducat cauſã depoſiti.ſʒ ui ĩiducat᷑ ſdeicõ/
miſſi petitio.⁊ ſic ↄcoꝛdat cũ legibus ↄꝛijs.Alij dicũt ⁊ h̊ vide
tur verioꝛ opi.hᷣ iõ ĩducit pbatio q; teſtõꝛ iurauit ⁊ h jm vnã
iterpᷣtationẽ quã ſacit Ro. uel dixit ſe iuraſſe ſm aliã ĩterpta
tionẽ quã cõit hẽm in tex.qð ẽ nõ.ad qð fac.C. de ꝓba.auẽc̃.
qð obtinet.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit. Hec ſaciũt ad.q.no teſtatoꝛ
ↄfitet ſe hũiſſe de bonis tãtũ ul de uſuristãtũ.poſtea oualeſcit
an põt ad illud ↄueniri. Pe.ſoꝛmat iſtaʒ.q.⁊ Ci.refert in.l.

gn aliter. C. de nõ nu. pe. ⁊ ibi videt᷑ tenẽ ꝙ ex hoc poſſit ↄue/

niri.⁊ ð eũ ĩducat᷑ ꝓbatio.nã ĩ ultimis uolũtatibꝰ põt ohi. ut
l. hẽdes palã.S.fi.⁊ ibi nõ.S.de teſta. Itẽ i ↄctib nõ ẽ loc pe
nitẽtie. C. de act.⁊ ob.l.ſicut.⁊.S.cõ.l.in cõmodato.. ſicut.
Iſta ergo ofeſſio hʒ viʒ ↄfeſſiõis facte ĩter viuos nec poterit
fenocan i⸗ ob. ꝙ ultia uolũta ẽ ambulatoꝛia uſq; ad moꝛ
tẽ.q; illð ẽ uerũ ĩ ultimis uolũtatib diſpoſitiuis ⁊ q̃ſtãt mereĩ
ultie uolũtat ſinibꝰ.ſ̊ iſta ↄfeſſio hʒ viʒ ↄfeſſiõis emiſſe ĩter vi
uos. Ja.de bel.ĩ coꝛpoꝛe de iureiur.a moꝛiẽte pᷣſti.determina
nit Zeiũ.⁊ de hoc videt᷑ caſus h ⁊c ibi.nã oↄſeſſio nõ ĩducit pba
tionẽ niſ iurata ut H. Pꝛeterea teſtõꝛ ſin hoc poſſet puare ſi
liũ legitĩa ofitẽdo alij ſe debẽ qð ſufficẽt.⁊ ſic apꝑiret᷑ via maliti
is. arirs ſi hoc eẽt uerũ oẽs.ll.que dicũt ꝙ ex tali ↄfeſſio
ne ĩducat᷑ fideicõmiſſũ male dicerẽt.q; tũc demũ poſſet ĩduci
ſideicõmiſſũ qñ de debito nõ oſtat.ſʒ ſʒ hoc ↄſtaret de debi/
to g nõ dʒ iduci ſideicõmiſſũ qð tñ ẽ falſn.ut.l.ſi creditoꝛi.
5.de le.j.x.l.lutiꝰ.S.j.j.e.⁊.l.luti.S.ꝗſqs.S.ti.j.x.l.aureliu⸗.
de liðᷣ.le. ꝓ hoc faẽ ex de ſuc.ab ĩte.c.fi. Mꝛedicta vᷣa ni
i fuiſſet ofeſſus nõꝛio recipiẽti ⁊ ſtipulãti ꝓ alio uł ↄfiteretur
Farti pñti.tũc enĩ hʒ viʒ cofeſſiõis ĩter viuos ⁊ piudicat.⁊ ſᷣm
oc bñ loqui/ Pe. ⁊ Ci. ſec ſi fieret parte abñte. ut. l. certuʒ.
S. ſig abſete. . de ofel. x.l.fi.s.de ĩterro.actj. Pꝛedicta vᷣa ni
ſi in his ofeſſiõib ꝗ depẽdẽt ex mera uolũtate ↄfiten.ut adi/
tio hẽdita᷑ᷣ uel declaratio aĩ qm pᷣceſſit act ambignus.ut.l.ſi
auia. C. de iure.deli.⁊.l.uxoꝛi.S.ſi.S.e.⁊ ibi dixi.¶ Sʒ ʒ pꝛe
dicta op.cũ liber rõnũ ĩ q teſtõꝛ aliqd ↄfſitei ipſuʒ pbet ut.l.

rõnes.C. de ꝓba.q̃re nõ ꝓbat ↄfeſſio iſta facta ĩ ultia nolũta

te.Qnidã dicũt ꝙ iõ pbat ↄ ipſũ.ſʒ nõ ſic nuda a par pᷣſen/
tia. ut.l.nuda.j.de dona. Nel dic alið ẽ ĩ rõne llle act ha
bet᷑ tm ad ꝓbationẽ. Aliud ẽ ĩ teſtõ qdð ſit ad diſpõnẽ pncipa

liter. iõ teſtõꝛ videt᷑ illa vba dixiſſe magis ut diſponat ⁊ leget

qᷓ; ut pbationẽ ĩducat. Fallit ſi iteruenit iuramẽtũ ut dixi.Et
eſt rõ qñ iuramẽtũ apponit ꝑinde ẽ ac ſi diceret uolo iſta vba
hie effectũ oĩ mõ ꝗᷣ pnt.ut.l.cũ pꝛ.S.ſiliꝰ.S.ti.j.⁊ rõ ꝓpter reli
gionẽ ꝗ ĩ iuramẽto.¶Et circa iſtã.l.qᷓro utrũ ĩ illis caſibus
in ꝗbꝰiſta ofeſſio nõ iqucit pbationẽ ſʒ ſideicõmiſſi petitionẽ.
iſte tali ſideicõmiſſarialijs ſferat cũ teſtõꝛ ei legauit ut credi
toꝛi.De hoc hũiſtij tex.ꝙ nõ.ut.l.quxoꝛi.de au.⁊ ar.le.lʒ in

ↄꝛiũ faciat.j.de his ꝗ.ut idig.l.eũ q tacitũ.S.pe.ſed rñdeõ ut

ibi dixi. ¶ Altimo nõ ex iſto.S.duo.pᷣmuʒ ꝙ hẽs dʒ Fnare
iuramẽtũ defũcti.ut h ⁊ ĩ coꝛpoꝛe de iureiu.a mo.pᷣſti. Nõiĩ
telligas ꝙ ꝑ iuramẽtũ defũcti hẽs ſit ꝑiurꝰ.ſʒ dʒ id fuare ꝗa
ꝓbationẽ ĩducit.ſʒ q̃liter keelligat dica als. ¶ Scðdo nõ ꝙ cũ
dico virũ itelligo de adulto ut h cũ ſua gl.alibi videt ꝙ vir di
cat marit alicui mulieris. ut.l.j.⁊ ibi gl.C. de dignita.li.xij.
AQuero ergo ſi iſta appellatio vir apponit ĩ ſtatuto uel di/
ctis teſtiũ uel alia diſpõne q̃liter accipit. Rñ.qñq; iſta appel/
latio vir ponit ſimplr ſine aliqua determinatione. tũc ĩtelligo
vir.i.adultus ut hic.Qſñq; apponit iſta appellatio vir cũ de
terminatione q; dico vir alicuius mulieris tũc intelligitur de
marito.ut.d.l.j.C. de dignita.li.xij.
itia Siteſtõꝛ Ofitel ſe debẽ nõ capaci nõ oꝑat᷑ talł cõ/
r biß efeſſio. h.d. Nõ ꝙ ofeſſio in ultima nolutate facta
ad fauoꝛẽ nõ capacis ĩtelligii actaĩ fraudẽ ut h.⁊x gl.dicit ꝙ

ria betis in.
Buobus.“ bert ins gunt⸗ pellatõe libtoꝝ
D.

Eůudu. Alienatiop

De legas tertio.

hocĩdubio ſemꝑ pᷣmmi:.ad idẽ fac.l.q teſtm̃..de ꝓba.x in
telligo etiã ſi talis ofeſſio erat iuramento firmata. als ſine du
bio nõ ĩducit ꝓbationẽ ut poſſit exigi cauſa mercedis.ut dixi
ſupꝛa ꝓxi.S.als aũt ĩcapacitas iſtiꝰnil oꝑat᷑ ⁊ lex dʒ eẽ de ca
ſu dubio.ut.l.qð labeo ad carboñ.Et hoc ẽ ntile ad multas
teſtõ? hʒ uxoꝛẽ ſuã ſcdᷣam cui plus vult relinꝗre q poſſit ſʒ
Tuerkl,or edictali.C.de ſecũ.nup. ↄfſitet ſe huiſſe ab uxoꝛe
mille. ⁊ ſic iurauit. Certe nihil ualet.qꝛ ofeſſio iurata facta ad
utilitatẽ nõ capacis nõ ualet ⁊ ſic vidi de ſacto.ꝓbat̃ h eo mõ
q ſupꝛa ĩtellexi. Itẽ facit alið.teſtõꝛ ↄſitet in teſtõ ſe hũiſſe ab
uxoꝛe ſua mille.⁊ ſic iurauit.poſtea viuẽs vult illã ↄſeſſioneʒ
reuocare. Nos habuiſtis ſubꝛaprl ↄfeſſio facta ꝑ iura
mentũ inducit pbationẽ.⁊ ſic nõ poſſit reuocari qꝛ tranſit in
ↄctũ ĩter viuos.ſʒ An⸗ dico pꝛiũ qꝛ uxoꝛ nõ ẽ capax do/
nationis ĩter viuos ↄſtãte matrimonio ⁊ ſic vir viuens ſemg
poſſet reuocare.⁊ iõ ↄfeſſio videt᷑ facta in fraudẽ.ſʒ ſi marit
eẽt moꝛtuus tũc cũ donatio poſſit ꝑ moꝛtẽ conſirmari heres
nõ poſſet reuocare ⁊ haberet locũ pcedẽs.S.Ex his apparet
ꝙ pꝛecedens.S.⁊ iſte nõ contradicunt.

P his Verba gnãlia ꝓpter adiectionẽ ſpaliũ factã
Ex bis. dictionẽ ſiue nõ Tämnngunt ped nel aliter.

Dictio ſiue nõ iducit reſtrictionẽ.ſile de dictiõe ſeu habuiſtis
in.l.ſigꝗs ita de au.⁊ ar.le.⁊ ibiiſtã.l.nõ allego.

Iuolũtariã. h. d. ¶Qñno qᷓrei pma parte nõ dic ſi nõ erat
alið qd potat pignoꝛariſicut di ĩ ſca. Rñ. ꝛ i caſu. l. hẽs
nihil qdãmõ noui fac.ſʒ vnũ creditoꝛẽ loco alti ponit.⁊ vnã

P Pꝛohibitio aliẽatiõis ad allẽa
) C Ater filiũ. ⸗ necefſariã nõ ſe extẽdit ſʒ
n
li

rẽ ꝓ alia obligat.ĩ ſcðᷣa parte.l.fac aliqd noui qꝛ trãſſert ĩ ali

uʒ dñiũ rei qð ꝑ defũctũ factũ nõ erat.¶ Circa ſcdᷣam parteʒ
l.qᷓro an hodie iſta.l.hẽat locũ ĩ hẽde nõ faciẽte inẽtariũ.Cer
te ſalua melioꝛi delidatione puto ꝙ nõ.qꝛ cũ teneat᷑ ad legata
⁊ ſideicõmiſ.⁊ debita ĩtegra.ut ſne dixii.l.ĩ rõne.S.qð vul
go.j.ad.l.fal.non põt dicẽ ꝙ noẽ aliud in hẽditate qð ſolui
poſſit cum de ſuo ſoluere teneat.de hac alienatione neceſſa/

38. Vben Ban ul vbeleneli⸗
*

I Op.⁊ videt ꝙ libert libᷣti ↄtines
tur.ut.l.cũ pꝛ.S.cũ ĩter.S.ti.j.So.ibi filio livti.ᷣ ĩlibᷣto livᷣti.
Item õↄ.l.in alimẽta.S. fi.j.de ali.⁊ ci.le.Dicit glo.ibi pʒ ſo.
q; ibi nõ ↄtinet᷑libᷣt libᷣti appellatiõe libᷣtoꝝ lʒ admittat᷑ ad le
gatũ ex uſu teſtõꝛis.¶ Op.de.l.cũ pꝛ.S.fideicõ.s.ti.j.So.

— —=

toꝛis h ſecꝰ. ANel dic ꝙ ibi ſcdᷣs fuit manumiſſus uolũtate pꝛi
mi teſtõꝛis h ſecus ut ꝓbat᷑ in.l.ij.j.de ali.⁊ ci.le.⁊ ibi dixi.

Filiam Res ↄtẽplatiõe pluriũ ꝓhibita alienari ad eũ

ex plurib ptinet ꝗ ſuꝑeſt tꝑe alienatiõis.h.d.
Nota ꝓꝙ iſtud ſideicõmiſſũ ẽ ↄditionale.ueto uenire ſeu uen
di.⁊ uolo ꝑtinẽ ad tales qꝛ ĩtelligit Pirgſ uẽdet᷑.iõ inſpicit
gꝗ ſupeſt tpe uẽditiõis. Scðo nõ vides hic ꝙ ſi ſßeedir diſpoſi
tio ꝓhibitiua.⁊ alia ſimpliciter ſequit intelligit ſequẽs diſpoſi/
tio ſub cõditione ſi cõtra Pionione factũ fuerit qð nõ.
1 ibita ad tpᷣs videt᷑ eſſe ꝑmiſſa poſt
kbxerp̃s. h. d. ¶. Op. de. l. peto. S. fre. S. ti.j. So. ibi
ꝓhibitio alienatiõis fuit facta ſimpłr h ĩ vita. C Contra hoc
op.⁊ videt᷑ꝙ ʒ vba phibitiõis vident᷑ collata ĩ vita.tñ rõ pꝛo
hibitiõis videt᷑ gnãlis oẽ tpᷣs cõpꝛehẽdẽs.Piẽ enĩ de nomĩe
ur̃o nõ exeat.ſʒ dictũ limitat᷑ ʒ rõnẽ.ut.l.cũ pꝛ.S.dulciſſimij
S.ti.j. Aduerte hẽo iſto ↄꝛiuʒ ꝓ difficili ⁊ dico ꝙ iſta vba ita
enĩ ſiat ⁊c.nõ ſuerũt ꝓlata p modũ rõnis ſʒ fuerũt vba enun
ciatiua cuiuſdã futuri euẽt quẽ teſtõꝛ ſpabat uenire ꝓpt ſuã
diſpõnẽ ꝗᷓ ꝓpa nullo mõ diſpõnẽ ĩducũt.ut hᷣ t.l.iuł.S.ex hiꝰ
I.e.q ſi eſſẽt iſta vba plata ꝑ modũ rõnis qꝛ dixit.iõ feci.ga
uolo hoc.tũc dicerẽ ꝙ iſta rõ qꝛ gnãlioꝛ eſt qᷓ; dictũ declarat
dictũ. ut.S.dulciſſimis.⁊.l.hec actio.de calũ.⁊ qdð ibi nõ.

lius Nudũ pceptũ uel ꝓhibitio
Ju us agrippa. ienaubnis ine cae alie/

nationẽ nõ ipedit.h.d. Idẽ. S.ti.ij.l.liꝰ.S.diui.⁊ ẽrõ qꝛ pᷣce
ptũ de nõ alienãdo factũ in ſauoꝛẽ ipſius hẽdis ipemet ſuo ſa
noꝛi põt renũciare fauoꝛi altius nõ.ut.ð.S.diui.⁊ ꝑ totũ iſtũ
5§. Ex hoc dicit Mar.ſyll.ꝙ nudũ pceptũ iudicis nõ ligat.

ð refert Ci.i.l.qtiẽs.C. de ſideicõ.⁊ hoc ĩtellige uerũ ſiẽ nn/

qʒ eſt factũ ĩ fauoꝛẽ pꝛis tm.ſʒ ſi eẽt factũ ĩ fauoꝛẽ alterius
nel ꝗquo mõ altius itereſſet tũc et ſec'.q; tunc nõ eẽt nudũ.
¶Op. de. l.peto.S.fre.S.ti.j.Quida dicũt ſateoꝛ ꝙ tranſit
ad hẽdẽ exneũ.ſʒ agit ad itereſſe.ſʒ trufa eſt.qre dic ꝙ h̊ fuit
nudũ pᷣceptũ ibi nõ. De mã alienatiõis ꝓhibite Ni.ponit hᷣ
vnã pulchꝛã diſtictionẽ.Ci.tractat in.l.ea lege.C. de cõ. ob
.ſ. ij.

ut ibi Pʒ q; uterq; fuit ibi manumiſſus ex uolũtate pmi teſta/

cauſam. ⁊.l.ſi. C. de re.alie.ego tractaui ꝓfunde in.l.ſiliuſta.
S. diui. S. ti. ij.

redemit.h.dð. Nõ pᷣ ꝙ iſtud vbũ alij ĩtelligũ de alijs ex piun/
ctos.nã ad ↄiũctos in eodẽ legato nõ refert ⁊ iuicẽ videt per
miſſa alienatio qð nõ.⁊ hoc facit ad.q.ples recepunt fũdũ in
emphitheoſim an poſſint ĩuicẽ alienare. Hic ⁊ i.l.uolũtas.C.
de ſideicõ.videt᷑ tex.ꝙ ſic. In ↄꝛiũ videt i.l.cũ hi.S.ſi vni.de
trãſac.⁊ ibi hoc tetigit Guil. Quid dicemꝰ nõ iſto nec ſoluo
nũc. Mõ ſcðo ꝙ poſtqꝙ; poꝛtio ẽ alienata h ſemel legitime.de
cetero põt alienari ĩ aliũ.fſac ad.q.ſi merũ ĩperiũ ẽ delegatũ a
pncipe. an deceto põt alienari.de ᷣ nõ.ĩgl.⁊ ꝑ doc.i.l.j.C.
9 ꝓ ſua iuriſdi.⁊ ꝑ Guil.i.l.j.S.de offi.ei cui mã.ẽ iuriſdi.ꝗ
allegat hũc tex. ¶ Op. de. l. peto. 5. fre. S. ti. j. c. I. vnũ ex fa/
milia ꝑ totũ.So.h̊phibuit alienare partẽ vñ merito põt alie

nare partẽ redẽptã.vbi vo phibitio alienatiõis fuit facta ſim/

pliciter. Iſta lex fac ad.q. Tres fr̃es fuerũt iſtituti ⁊ inuicem
grauati de reſtituẽdo deceſſit vnꝰc iure fideicõmiſſi bona eiꝰ
Puereßt ad alios duos.demũ deceſſit ſcs.q̃ri᷑ an qð ſcdᷣus
ſiit a pᷣ iure fideicõmiſſi ueniat ĩ ſideicõmiſſũ qdð debet᷑ ab ip/⸗
ſo ſcðo illi tertio. Hic tex.fac̃ ꝙ ſic.ſʒ certe h diẽ partẽ ſuã.vi
diſtis aliquãtulũ in.l.liᷣto.S.ſiliũ.j.ti.j.⁊.l.titi.j.e.⁊ dicã in
rcellus.S.qdã.⁊ plenius.l.ſceuola.j.ad trebel.

nIanna Fideicõmiſſũ qð tenuit a pnci i
Tuſcu anus. de⸗ ex poſti⸗ cto remanet 453

legatariũ.h.d. ¶Et op.utĩ gl.⁊ mãʒ bul ec. examinaui.S.
ti.j.l. coqicillis in pn. ¶Quero an relicta ad pias cauſas. ut
pauꝑibuel ꝓ aĩa efficiant᷑ caduca ita ꝙ remaneãt apud gra

uatũ. NHic videt᷑ ꝙ ſic. In ↄꝛiũ facit q; debeãt ↄuerti in alias

cauſas pias.ut.l.legatũ.j.de uſufru.le.⁊ ex deteſta.c.nos
dẽ.⁊ ibi videt᷑ gl.nõ. Rñ.qñq; teſtõ: pncipalit᷑ reſpexit cauſa
qð ẽ qñ nulli certe ꝑſone religꝗt ſʒ religꝗt in aliquẽ pium uſũ.⁊
tũc talia legata nunqᷓ; efficiunt caduca ſʒ in aliũ uſũ reuertun

tur ſi ille ĩplẽ nõ põt ut.d.l.legatũ.⁊.c.nos quidẽ.⁊ idẽ ſi reli

quit certe ꝑſone ꝓ aĩa relictur alij ſi ille nõ eẽt.⁊ tũc illa ꝑſona
defũcta dabit alijs paupib pꝑ dictas.ll. Qñqʒ religt viʒ ꝑſo
ne uel collegio magis ↄtẽplatiõe pſone qᷓ; cauſe ⁊ tunc effi
caducũ ⁊ remanet penes grauatũ ut h.aut dubitat᷑ an reſpe/
xit magis cauſã q; pſonã.⁊ tũc ſi cauſa nõ ẽ expᷣſſa videt ma⸗/
gis ↄtẽplatione ꝑſone ut h.ſʒ ſi eſt cauſa expᷣſia ⁊ ꝑſona tũciĩ
dubio magis puto hoc caſu reſpexiſſe cauſã ſauoꝛe religiõis
ut. l. ſunt perſone in fi. de religi.
6 MWM ater Nõ ſolũ ex vbis ſed ex mẽte teſtõꝛis ſideicõ/
e E *miſſu ĩducit. h. d. uel alit. Mο aibitio aliena

tionis facta ↄtẽplatiõe hẽdũ nel ſucceſſoꝝ ipſius alienationẽ

nõ ĩpedlt.b.d.(¶Op.ꝙ tale fideicõmiſſũ ualet cũ ſit pꝛohibi
tio ptẽplatiõe alterius.ut.S.ti.ij.l.filꝰ.S.diui.⁊.S.e.l.q̃ſi per
totũ. Nicit gl.⁊ Di.nõ ẽ fideicõmiſſũ ſʒ xba ſed ᷣm mẽtẽ ſic.

Alij dicũt ꝙ uerũ ẽ ꝙ ſideicõmiſſũ nõ ẽ ter ipſos hẽdes ſʒ eſt
fſideicõmiſſu ĩter eoꝝ ſucceſſoꝛes quoꝝ cauſa alienatio fuit p

hibita.ego puto ꝙ nullo mõ ſit fideicõmiſſũ.nã iſta uerba ꝙ
ſucceſſoꝛib oſeruet.itelligunt᷑ de ſucceſſoꝛe vniuerſali.ut.l.ſci

endũ.S.pe.S.de edi.edic.⁊.l.ſciẽdũ in.ſi.de v.ſig. Tota ergo

iſta ꝓhibitio videt facta ĩ fauoꝛẽ hẽdũ ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝝ.vnde
iſti hẽdes alienado pñt ſuos hẽdes grauare ſicut ſeipos. ut.l.
vnũ ex familia.S.ſi reʒ.S.ti.j.iõ alienatio nõ ipedit imo plus
ꝙ fideicõmiſſũ nõ videt relictũ ut ſtatiʒ dicã.(¶Mp.S.e.l.in
n. Sorhi teſtõꝛ iuſſit pᷣdia reſeruari ſilijs ⁊ ſic certis ꝑſonis
heredibꝰ quos hẽdes iſte hẽs ſibi eligẽ poterat quos uole/
bat. ⁊ ſic ĩcertis perſonis iuſſit reſeruari.

AE Verba ĩſtõnis trabunt᷑ ad fideicõmiſſus
0 Erx barte. d ẽnõ.S.⁊ alibi foꝛte ita non reper

¶QOp. ꝙ imo nõ ex cauſa ſideicõ.de manu alti.ſʒ tanq;ᷓ in
ſtitut' ex re certa dʒ hꝛe ulũ füdũ. ꝛeuit᷑ puto ꝙ vba ĩſtoniʒ

ex re certa faciũt quẽ hẽdẽ ĩſtitutũ qñ vba inſtõnis ſũt relata
ad eũ.ut.l.j..ſi ex fido.⁊.l.ex facto.S.de hẽ.inſti.ſʒ ſi nõ ſůt
relata ad eũ ſʒ ad aliũ.tẽ nõ ĩducũt ĩſtõnẽ ſ̊ fideicõmiſſũ ut h

qð nõ ꝓpter teſtã ĩ qb hodie nilij debẽt aliqd hʒe iure iſtõnij
nã ſi bñt eo mõ q dixi ſupꝛa dicunt hꝛe ĩſtõnis iure.

Op.⁊ videt᷑ ꝙ iſta vᷣba enũciatiua no ĩducũt diſpõnẽ cuʒ
ſint enũciatiua futuri euẽt.ut.S.l.ꝓxi.S.ſũqũ. ⁊.j.e.l.iulia.
S.ex his. So.ibi fuerũt vᷣba enũciatiua cmuſſa ppter alid.h/p
pter ſe.uł ibi vba enüciatiua fuerũt directa ad honoꝛatũ.hic
ad grauatũ.ꝓ h.l.gnali i pn.j.de vſufr.le.⁊ de iſtis vbis enũ

ciatiuis videbit plene ut dixii.l.ex hac ſcriptura.j.de dona.

41 Qui ꝓhibeĩ᷑ alienare partẽ ſuã non
Muindecim. et ꝓhibitus alienare parteʒ quã

. NDerba enüciatiua ad grauatũ
ENmphilo oirecta diſpõnẽ incuecnkeho de

De legat tertio.

NSARXRERARAIISE Verbũ uolo ſeu uellẽ iducit diſpõnẽ
0 20 boſitũ. a teſtõꝛe ꝓfert. h. d. videt hᷣ r
uolo ſeu uellẽ ĩducit diſpõnẽ.ↄꝛiũ nõ.iĩ.l.Fui electiõe.S.de leg.
j.⁊ qð nõ.in.l.ĩ ement᷑.C.de ↄhẽ.emp.So.i ultimis uolũtati
bus ⁊ alijs actibꝰ habẽtib depẽdẽtiã de futuro vbũ uolo in-
ducit diſpõnẽ.ſecꝰĩ his qᷓ ĩcõtinẽti debẽt ꝑfici.tũc enĩ nõ ĩdu/
cũt diſpõnẽ.ut.l.ſui electiõe.⁊ nõ.in.d.l.ĩ ement.C.de phẽ.
emp.niſi vbũ nolo hẽat talẽ determinationẽ ex qua poſſet col
ligi uolũtatẽ illã ꝑfectã.ut.l.apud auſidiũ de op.le.⁊ dixiin
d.l.ſerui electione.⁊ ĩ repetitione plene dixi quã feci in.l.cun/
ctos populos. C. de ſũ.tri. ⁊ ſide catho. —
ugqS. Reuocato legato videt᷑ reuocatũ onus legato
appoſitũ.h.d.uos hẽtis caſũ expꝛeſſũ ĩ.l.alteri
j. de adi. le. Ex hoc tex.colligebat Ro.vnũ nobile ꝙ ſi teſtõꝛ
vni ex hẽdib pᷣlegat ⁊ eũ grauat ultra ualoꝛẽ plegati factiſibi
ꝙ; grauamẽ nõ ualet ĩ eo qꝗð ẽ ultra pᷣlegatũ.iſtð dcm nõ ẽue/
rũ q; põt grauari tanqᷓ; hẽs ĩ eo qð hʒ iure hẽditario.ꝓbat᷑ in
l.nẽſenius.j.ad.l.fal. Mec ob.hec.l.qꝛ h̊ fuit grauat gra p̃al
legati.⁊ hoc ↄſtat.ut.l.alteri de adi.le.uel dubitat ⁊ ĩ dubio
umit᷑ gra plegati grauatu.ita põt ĩtelligi hec.l.qð intelligo
ſi onus adiectum pᷣlegato equalebat.ſecus ſi excedebat.tunc
enĩ nõ ĩtelligi grauatus gra pᷣlegati ſʒ oĩ mõ quo melius põt.
ut. l. lutius.S. ſempꝛonie.j.e.⁊.l.Rliuſſa.S.apud marcellum.
S.ti.ij.ita intelligitur hec lex. 5 at Sſn,
Pri Sδ Bꝛauat“ p̃ſta⸗
Oſt emãcipationẽ.· aaan Pite
tenet᷑ ad illð iſolidũ.lʒ tã ipe q; ali cũ eo ſuccedat de
ũcto alio iure ꝙ; defũct crederet.ſed in eadeʒ poꝛtione.h.d.
¶Op.⁊ videt᷑ ꝙ ꝑ emãcipationẽ nõ tollat ius legitimũ.utĩ⸗/
ſti de legi.ag.ſuc.S.ſi.⁊.l.lege.de legi.hẽ.So.illð de iure no
uo ſec de iure antiqͥ ut h. Itẽ dẽ h ꝙ legatũ ĩſolidũ pᷣſtat᷑ nec
dicit a ꝗᷓ. qᷓo ꝗs p̃ſtabit.Et videt᷑ ꝙ patrutm̃.qꝛ ipe fuit gra
uat ut h innuit᷑ in pn. In ↄꝛiũ ꝙ patruꝰ nõ teneat᷑ niſi ad di
midiã tm̃ ut.l.cũ pꝛ.S.cũ eſtimaret.S.ii.j.⁊.l.is q.S.de codi/
allis. Quidãa dicũt h̊ de rigoꝛe ibi de eqtate. ANeritas ẽ ꝙ h
auũculus ſucceſſit in tãtã poꝛtionẽ in quãtã teſtõꝛ uoluit ⁊ co
gitauit.ſ.dimidiã lʒ alio iure ſucceſſerat.ſucceſſit enĩ de iure
toꝛio ꝑ bonoꝝ poſſeſſionẽ.de iure ſuo cũ teſtatoꝛ ſibi reſtituẽ
credebat iure fideicõmiſſi.ſʒ ibi in totũ ſucceſſit pᷣter ſpeʒ ⁊ uo
luntatẽ defuncti.vnde legata minuunt.de hoc plene ꝑ DHi.in
l. cũ pꝛ. S.cũ eſtimaret.S.ti.j.⁊ ibi vobis plene dixgi.
0(0S cia Juſſus aliquod coꝛpus hereditarium retin ere p
Meparte ſua retentionem. pꝛo parte cohereduʒ etiã
petitionem hahehbe⸗ . b .
iuerba legati ſunt ambigua cauſa
Xoꝛem. ci⸗ eſt inſvictencha -.
5 Nõ ẽ ueriſile teſtõꝛẽ uoluiſſe grauare here
ZIr elege duplici ſtatiõe. h.d. ¶ QAuerit gl. cuʒ
in dubio pᷣſumat᷑ onerat.qd erit de iſtis legatis.Rñ.inquan
tũ legauit.ſcdðo ĩ tãtũ videt a pmo adimẽ.ut.l.cũ qõ.C. de le.
Cõtra de eo qdð hẽtis.S.de le.j...ſipluribꝰ. So.ibi apparet
teſtatoꝛẽ uoluiſſe ꝙ cuilibet deberet᷑ iſolidũ. ¶ Itẽ op. S.ti.j.
l.qui duos.S.j.⁊.l.plane.S.j.S.ti.ij.So.ibi loquit in qtitati
bus que poſſunt bis legari.hic non ſed in ſpetiebus.
Co illis. MNõ eſt ueriſile teſtõꝛeʒ uoluiſſe durã ſe/
: parationẽ iniũgẽ.h.d. uel alit. Legato
gnãli ꝑ min gnãle derogat.h.d. ¶ Qũo q ẽrõ q̃re ad pꝛeʒ
nãlẽ ptinet magis q; ad uxoꝛẽ. Gl.ponit tres rõnes.pma ne
ſiat dura ſeparatio. ut.l.poſſeſſionũ.C. cõia utri. iudi.⁊.j.e.l.
S.ↄcubine.Scðo qꝛ legatũ uxoꝛis ẽ magis ale q; legatuʒ
libertoꝛũ.⁊ ideo generi per ſpẽm derogat᷑. Tertia ẽ qꝛ uxoꝛi
nõ religꝗt noiatiʒ ſʒ gnãliter.ſʒ pcedẽtes rõnes plus placent.
¶ Feliciſſimo BGeneriꝑ ſpẽʒ derogatur.h.d.de hoc
—☛ plene in.l.q̃ſtũ.S.pe.de ſun.inſtruc.
¶Teſtõ Verba pñtis tpis reſtringunt᷑ ad tpᷣs teſti.h.d.
elil e vide gl.ꝗᷓ icipit imo moꝛi.ibi ſo. ut ibi.nã ibi ꝓpt᷑
ſactũ defũcti augent᷑ uel minuent relictũ ĩſpicit᷑ tᷣs moꝛt ſᷣm
Di. Item ibiin..l.ſilie.S.fi.ſed ibi contingit pꝛopter muta/
tionẽ? noui nominis impoſitionẽ.⁊ q; ſunt uerba futuritem
poꝛis. Di. Itẽ ib-benul 5 ibi in accceſſoꝛijs.Di. Iſtã maʒ
plene⸗ examino in.l. dearr ar e. .
Wea 1NÆ Mꝛopter durã ſeparationẽ vitadã uer
0 Cocu Dine. bem filij poꝛigit nepotes.h.d.mãm
iſtã utrũ appellatione ſilioꝛum ↄtineant᷑ nepotes.dicã in.l.ꝙ
ſi nepotes.S.de teſta.tu.

rorat Appellatione patrie etiã ſuburbia cõ
Cesauerat le gn calendaria ⁊ pecuinia
ad calẽdariũ deſtinata nõ cedũt legato eoꝝ que ſuot in loco.
Hoc diclt.

bio⸗
o

d.

.

— —2—

ſicut calẽdariũ nõ uenit ĩ legato ita nec pecunia
ad calẽdariũ. ut.l.nomẽ. S.j.S.e.⁊ hec eſt va ſo. Hic foꝛmat

hoc dicit. Nos ſcitis ꝙ cinitas muro ſinit ut floꝛẽtia ⁊ ſiles.
peruſiũ ↄtinet ſuburbia ⁊ ptinẽtia edincia.nt.l.nã ſi qð liqui

. de.S.pe.de pe.le.⁊.l.ij.j.de v.ſi. ¶ Mõ q̃ro ſi utrũq; dico ut

lego ea q hẽo in ciuitate ꝑuſij. HNic videt᷑ caſus ꝙ ↄtineant᷑ q̃

in ſuburbijs hẽo. Dicit eni hic ĩ patria.⁊ idẽ ẽ dicẽ patria ⁊ ci

uitas nt.C. ſi curia. relic. ciuis.l.j.li.xij.⁊ de diuerſis pᷣdijs ur.

x ru.l.fi.li.xj.ita dicit Ol. Ego aũt examinaui in.l.ij.j.de v.
lig. Et dico ꝙ abem diſtincnt ꝙ; pᷣcedat utrũ dixerit in ꝑu
1

ſina ciuitate uel ĩ ciuitate ꝑuſina ⁊ ibi gl.tãgit. Dã h ſupꝛa rũ
ſũ eẽ qᷓro quõ ẽ rñũ. Rñ.ſupꝛa rñdit ꝙ ſicut calẽdariũ nõ de/
ei.ita pecunia ad tp̃s repoſita.ſec ſi ꝑx petuo.ut.l.ſi choꝛꝰ.S.
j.⁊.l.fũdũ.j.e.l.uxoꝛi.S.ſi ita.S.de au.⁊ ar.le. Ja.de are.nõ

placet iſta eqparatio.diẽ̃ enĩ ꝙ ſi noĩa debitoꝝ eſſẽt ſcripta ĩ

muro ita ꝙ non poſſint ſeparari. Certe fm hũc.S.cedent le
gato qð ẽ mentẽ iuriſcõſulti.vñ dicamꝰ ſic ſupꝛa rũſũ eſt ut
et parata

vna qõ quã foꝛmat Ci.C. de cõpẽ.l.ſi. Ruſticus uẽdit poſſeſ

ſiones ſuas.an videat᷑ uẽdẽ pecuniã ⁊ alia mobilia. DPe pecu
nia videt ꝙ nõ neniatut h. nec noĩa debitoꝝ. Tñ dẽ ꝙ ultra
mMõtes fuit determinatũ ↄꝛiũ qꝛ res mobiles poſſident᷑ ſicutĩ/

mobiles. ita ꝙ dat᷑ ĩterdictũ utrobi.⁊ nõ.Ci.uti poſſide.l.j.
⁊.j.de acꝗ.poſ.l.j.in pn.tñ NPe. ⁊ oẽs doc.dicũt ꝙ debemꝰ
inſpicere cõſuetudinẽ loquẽdi.que eſt ut ĩtelligamus de ĩmo/
bilibus tm̃.que cõſuetudo loquẽdi pᷣualet.ut.l.cũ delaniõis.

CS. aſinam.j. de fundo inſttu
e Ex legato reuocato uel cui renũciatũ ẽ nil petũ

EeltO. m DHi. ¶ Qũo q̃ eſt rõ ꝙ nõ teneat᷑: Dic
qꝙ ẽ triplex ut in gl. Qũo qñ aliqs dat dotẽ ꝓ muliere.⁊x ſti
pulat᷑ eã alternatiue ſibi aut mulieri iſta actio q̃liter cõpetat.

NRñ.ꝙ ſiqdẽ ẽ exne ille q dat dotẽ uel aſcẽdẽs ꝑ lineã ſmnat᷑nã

dico ꝙ actio ĩtegra mulieri q̃rat ut.l.gaius.S.ſo.ma.Si vo ẽ
pẽ q dat dotẽ.tũc puto ꝙ debeãt ĩtelligi iſta vba oꝛdinatiʒ ſi
cut a iure ponit᷑ ut cõpetat ſibi in vita ſua.⁊ mulieri poſt moꝛ
tẽ pꝛis cõpetat.uel ſi alit᷑ fiat ſui iuris.hic eniĩ ẽ oꝛdo iurij.ut.l.
ij. S. ꝙ ſi ĩ p?ij.S.ſo.ma.⁊.l.j.S.videamꝰ.C. de reiuxo.act.ſʒ
quem oꝛdinẽ debeãt pᷣdicta vba ĩtelligi.ut.l.cũ pꝛ.S.pe.d. ti.
idẽ putarẽ ſi pat᷑ ſtipularet᷑ copulatiue ſibi ⁊ ſilie.ut.l.gal/
lus.S.j.S.de libe.⁊ poſthu.¶ Vltimo iſta vba ↄſentientibꝰ
ſratribꝰ ⁊c. faciũt ad.q.nõ.per Qi.in.l.j.C.de bo.ma.
eres Onus de aliꝗ adoptãdo ⁊ ſideicõmiſſũ in de
D'fectũ adoptiõis iniũctũ nõ tʒ.h.d. ⁊ ẽ ſingula

ris caſus. C Op. videt᷑ ꝙ tale ſideicõmiſſũ de aliqꝗᷓ adoptã

do uel emãcipãdo teneat.ut.l.ſicui.de ↄdi.⁊ de. DPicũt qdazʒ
ꝙ nõ ualet grauamẽ ut ꝑ hoc ille qdʒ adoptariſinõ adopte
tur hʒ petitiõeʒ ſideicõ.valet tñĩ ſe iſtð grauamẽ q̃ ſo.ẽ menti

teunẽda. ⁊ ſʒ hac ſo.h ẽ caſus nõbilis.q.Teſtatoꝛ legat uxoꝛi

ſue victũ ⁊ ueſtimẽta ĩ domo ⁊ iuſſit teſtõꝛ ſi hẽs moleſtauerit
eã ꝑdat dictã hẽditatẽ.nec dicit ad quẽ deueniat.an dʒ deue
nire ad uxoꝛẽ ſi fuerit moleſtata ab hẽde viri.Et videi ꝙ ſic.
qꝛ gr̃a uxoꝛis iceiud ur. poſt legatũ. S. amittere. S. de
his q.ut ĩdig.⁊ hũiſtis in.l.ij. F.duo fres.de col.bo. In ↄꝛiuʒ
eſt caſus ĩ hoc.S.qꝛ dʒ ꝑuenire ad cohẽdes uel ſpᷣſtitutos nõ
ad uxoꝛẽ.⁊ Hoen Ja.de bel.ĩ auẽ.de nup.S.nũc yo.Rñ.ad
iac ibi aligs ſuit puata lege ha teſtõ:e. Rõnẽ collige ex
tex.iſto.tñ lʒ iſta ſo.ſit nõbilis gl.nõ ſtat ĩ ipſa ſo.ſʒ dicit ꝙ h̊

nullo mõ ualet grauamẽ de aliqᷓ adoptãdo uel fideicõmiſſuʒ

iniũctũ ĩ defectũ illi grauaminis.rõ q; ẽ ð bonos moꝛes.Ad
l. ſicui..de oↄdi.⁊ de.rñ.qꝛ ibiloquit᷑ in emancipato.hᷣ in ado
ptiuo.Cõtra hc ſo.facit.Sõ.de ↄdi.iſti.l.ſiqs teſtõ.So.ſᷣau
di ibi maxie ut ibi dicẽ gl. Itẽ fac ̊ hãc ſo.:..ſiliuſta.S.Fm vul/
garẽ.S.de le.j.dic ut ibi.⁊᷑ ſʒ hoc fac ad alid.q.relinqᷣ tali mo
naſterio cẽtũ ⁊ nao ꝙ recipiat talẽ in monachũ ⁊ ſi nõ recipi
at Raat legatũ. Et certe videt᷑ ꝙ grauamẽ de recipiẽdo non
ualet ſiẽ de adoptãdo ut h.ꝓ hoc q; ↄtinet ſpẽʒ ſimonie.dixi
i.l. j.T.ij. C. de his q̃ pe.no.dicã ĩ.l.ille aut ille.S.de hẽ.inſti.

L Vnd ex his cui hẽs iuſſus ẽ uen/
¶ Agriplagam. parato emere cõpetit uẽdica/

tio partis.h.d.Fm itellectũ Di. ¶ Quero ꝗd hʒ facẽ legata

rius ꝗ vult petẽ fũdũ. Rñ.dʒ offerre pcũ ⁊ emptio habet ꝓ

ꝑfecta.ut.l.labeo ſcribit ſi mihi.Sõ.de gõhẽ.emp.¶ Quero an

oblato pᷣcio hẽat vindicationẽ fũdi q dʒ ſibi uendi.uel an ha
beat neceſſe ĩtẽtare actionẽ ꝑſonalẽ ex teſtõ. Dic̃ Di.ꝙ ha/
bet reiuẽdicationẽ.ut h dũ dicit partẽ dimidiã ei agri q lega
tus ẽ petẽ.⁊ petitio ẽ ĩ rẽ.actio in ꝑſonã gra ꝓſequẽdi rẽ.ut.l.
actio.j.de aci.⁊ ob. Itẽ ꝓ hoc qꝛ dicit legat. ⁊ ſic ſle fũdus
dẽ legatꝰ. Alij dicũt Rtũ 4 ille qẽ danat ad uẽdẽdũ ẽ dãna
tus ad factũ.at.l.ↄſiliũ in f.de cur. fur. vñ nõ traſferi dñiuz lzʒ

emptio hẽat ꝓpfecta. Mꝛeterea ltberat actiõe ex tenõ. er,
go alit tenet᷑.ut.l.ſi ſideiuſſoꝛ in fi. S.ti.ij.⁊ hac partẽ videt᷑ te/⸗

nere QCi.i. l. j.in. viij.q.C. cõia de le.Ego ſũ cũ Ri.⁊ eius opi.

emp.

mipiplaret hũc tex.ꝗ dicit petẽ.ergo ait rei uẽdicatione
cũ petitio dicaii rẽ ut ſupꝛa dixi.Scðo ꝑ rõnẽ ille eſt iuſſus
uẽdẽ nõ tenet᷑ ad nudũ factũ.ita nõ.p gl.magn ĩi.l.certi ↄdi
tio.S.ſi cer.pe.ĩmo tenet᷑ ad tradẽdũ ⁊ dñiũ traſferẽdũ ſi dñs
ẽ.ut.l.ĩ ↄuẽtiõalibiĩ fi.j.de v.ob.⁊.l.ex emptoĩ pn.S.de act᷑.
ũc ad ꝓpoſitũ ꝑfecta emptiõe tenebat᷑ tranſterre dñ̃i

um. ergo ex teſto tenet trãſferre dñiuʒ cũ per ſimplicem uẽdi
tionẽ nõ ſit ſublata actio ex teſtõ. ut.l.ſi hes de act.emp.qð
tfP̃ ſtellige ut dixi in.l.ſi fideiuſſoꝛ in fi.S.de le.j.Cõtra hoc fa/

cit qꝛ fudus nõ ẽ ſimplicit legat nec dñũ fũdi ⁊ in legato ta/

cito nõ trãſfert᷑ dñiũ.ita tʒ Ja.de are.i.l.Fuũ ſilij.S.fi.S.de le.

j. Oiũcta.l.j.de fui.le.Rñ.ĩmo expᷣſſe videt legatũ.qꝛ nã vbo
rũ hoc ĩpoꝛtat.ar.eiꝰ qð nõ.ꝑ Ni.de v.ob.l.ſciẽdũ.⁊.lł.fi.S.

qð cũ eo. ¶ Cirea hoc qᷓro dꝭ h̊ ꝙ põt partẽ uẽdicare.quid
Rvult totũ uẽdicare. Rñdet glo.ꝙ poteſt ꝑ ius accreſcendi.

¶ Altimo q̃ro qð ẽ arbitriũ boni viri utru eſtimabil tãtũ di/

midia reſpectu dimidie q;tũ totũ reſpectu totiꝰ. Rñ.nõ.quia
aliud ẽ eſtiatio dimidie reſpectu totiꝰ qᷓ; reſpectu dimidie. ut
l. ſigs aliã.j.de ſo.l.ſiqs id qð in fi.sõ.deĩ diẽ adiec.⁊ iõ ſi eſſet

8.

hẽes danat' uẽdẽ ꝓ.x. ⁊ legatari uelit emẽ medietatẽ ꝓ qnq;
nõ poſſet q; intereſt hẽdũ inſolidũ uẽdere ꝑ dicta iura.

. Appellatione mãcipioꝝ nõ ↄtinent᷑ poſtea
(Soꝛoꝛi. bbalne n⸗ de.l.cũ pꝛ.S.pꝛ ſilie.

S. ti. .ubi partus Debe Sie Renkds GEN naz
for Rat . ater nãlis dotãdo fili/
Pater naturalis. Rtonbio videt᷑ hꝛe aluʒ

donãdi ſ magis aiuz cõpẽſãdi cũ eo qð ſilie dʒ.h.d. ¶ Op.

ꝙ pꝛ in dubio videat᷑ dotare ſiliã de ſuo ꝓpꝛio pꝛis.ut.l.ſ.C.

de do.ꝓmiſ.So.dicit gl.illud uerũ in pꝛe legitimo ⁊ nali cu/
ius ofſiciũ ẽ dotare ſilia.ſec ĩ pꝛe nali tm ꝗ dotare nõ tenet᷑ ut

B. a ſo.nõ. ¶ Cõtra hoc op.ꝙ iſtð nõ debuerit dici.nã eti
am

B pz nalis a fideicõmiſſo nõ liberat᷑ niſi filia ratũ habeat.
Dicũt gl.ſequẽtes fateoꝛ tñ ꝙ iſta filia ratũ hꝛe cogit cũ ene

gotiũ utiliter geſtũ ſit dotãdo eã. Iſta lex ĩducit ꝑ glo.nram
ad. q.que ponit in.l.fi. C. de do.ꝓmiſ.de exneo ⁊ alio dotãte

mulierè an ĩ dubio videt᷑ dotare de ꝓpꝛio uel de bonis mulie/
ris. Et videt᷑ de bonis mulieris lneſent 8. deneg. ge. T.l.
cũ poſt. S.j.de iure do.⁊ ꝑ hũc.S. Ja.de are.⁊ Ci.referendo
tibi eũ tenẽt ↄꝛiũ ꝙ in dubio videt dotare exne aio donãdi.
ut. l. e is. S.j.S. de ↄdi.ĩde. Mõ ob.l.cũ poſt.S.j.⁊.l.nẽſeniꝰ.
gꝛ iblloa ĩ adminiſtratoꝛe mulieris ꝗĩ dubio videt᷑ feciſſe
aio gerẽdi negotiũ. Sʒ ad iſtũ.S.nõ rñdet᷑.⁊ h̊ videt᷑ caſus in

ZSaiũ.qd dicemꝰ. Iſte paſſus videt᷑ mihi dubi.tñ huic.S.põt

rñderi ꝙ hᷣ pat᷑ dedit dotẽ noĩe ſilie.⁊ ʒ ſtipulatſit dotẽ red/
di ſibi.iñ noĩe ſilie dedit.qð apparet q; dicit de ratihabitione
ſilie.ratũ enĩ he nõ poſſet nõ ſuo noĩe geſtũ.ut.l.ſi pupilli..
ſz ſi.S.de neg. ge. Vel dic ꝙ mulier erat obligata ad dotẽ vñ
pater dãdo dotẽ gerit negotiũ ſilie liberãdo ab üla oblo⸗
ne.ſoluit eni creditoꝛi ſuo.⁊ hoc innuit hic glo.dũ allegat.l.ſi
oꝑa de doli excep.Sʒ opi. Ja.de are.loquit q exne ab ini
tio ꝓmittit dotẽ ꝓ muliẽ nõ obligata. Ael dic aut ille q pmit/
tit dotẽ ẽ debitoꝛ mulieris.⁊ videt pmittẽ aĩo cõpẽſadi nõ do
nãdi ut hic.aut nõ ẽ debitoꝛ ⁊ pᷣſumit᷑ aio donadi.ita loqui
opi: Ja.de are.⁊ ſic qñ ẽ debitoꝛ in dubio videt᷑ magis adhe/
rendũ opi.glo.ꝙ videat᷑ dotare de ꝓpꝛio mulieris ꝑ hũc.S.
⁊ qꝛ ꝓmittẽdo dotẽ ꝓ muliere in illo actu videĩ gerere negoti/
um mulieris. ⁊ iõ de ppꝛio mulieris videt dotare.ut.d.l.nẽſe
nius de neg.geſ.⁊ facit optime.l.fi.de pe.here.qð nõ.

„* eia. Reſtitutio ſideicõmiſſi ſacta ante diẽ alij nõ p̃iu

deicõmiſſo.v. hoc autẽ. S. eo. Item dubitatur quid ſi in ſnia
dixit iudex condẽno aliquẽ ui ſtet ad conſinia uſq; ad uolun

in.l.fi. . de cõtraben.emp. ego examinaui in.l. centeſimis. in
5§. ſ. de v. ob. facit ad pdicta qð nõ.in.l.poſt dotẽ S.ſo.ma⸗

dicat.h.d.ſimile in.l.cũ pater.S.a ſilia.S.ti.ꝓxi/
mo. de hoc habuiſtis plene in.l.ſʒ ſi alio.S.ſi.cũ.l.ſe.j.ad tre
bel. ⁊. l. poſt moꝛtem. C. de faecnt. tmonsnone
Bees ogat reſtituẽ cũ uolet poſt moꝛtẽ roga
ceuo Ans videt᷑.h.dð. uel aliter in vltimis uolun

S. ;qᷓ;. S. e. So. aliud ſi dicit cũ uellet ⁊ aliud ſi dicit ſi uellet
ut ibi pʒ. ¶ Op. ꝙ moꝛiẽdo videat uelle.ut.l. cẽteſimis. S. ſi.
j.de v.ob. Rñ.aliud ĩ ↄctib ut ibi.aliud in ultimis uolũtati/
bᷣut hic.lʒ qdã alit ſeſerint. ut nõ.·in.l.ñdeicõmiſſa.S.ſicĩ ſi

tatẽ meãꝗ ſiniet᷑ ne uolũtas moꝛte iudicis.Ci.foꝛmat iſtã qõnẽ

in.v.lec.⁊ ibi plene examinaui. S

tatibꝰ moꝛẽdo qs uelle videt. h.d. ¶ Op. de.l. ſdeicõmiſſũ

. Pe legaß tertio.

S= eredis. Fideicõmiſſũ pure relictũ põt peti ĩcõtinẽ
Ee EEv„ρα1τ quetat ſatiſdationẽ exigi non videt᷑ ſ
deicõmiſſi diẽ diffenedh dein ſũma. CAd PatſeF,ohe⸗deil,
eplam. S. ſfi.j. ad tre. Sed ibi aliter de uolũtate deſũcti appa/
