tim. b. ð.cũ.l.ſe. Cex.ibi ꝑuenire ad petitionẽ reiut nõ.ꝑ Ci.
C. coĩa de le.l.ſi.in pn.¶ Op.j.l.pxi.So.ibi ueniebant ſe/
parati.hic ueniebãt ſimł. ¶ Op.S.de uſufru.l.qtiẽs.ubi dici
tur ꝙ legatũ extiguat᷑ ſi nõ ↄcoꝛdãt.Glo.nõ ſol.pᷣ ſʒ in.l.fi.in
bn. C. cola de le. diẽ ꝗ ibi al caſus ẽ.tu dic qñ plłes hñtes idẽ
ius diſcoꝛdãt ſiqdẽ aliq iure põt ꝑpẽdi ꝙ aliqpᷣferaĩ ille pᷣfer
tur. ut.C. de dona.l.ſãcimꝰ.S.ne aũt.⁊.d.l.qtiẽs.pᷣ rñſo.ſi vo
nõ põt ꝑpẽdi ⁊ tũc aut diſcoꝛdãt ĩ pᷣiudiciũ ttij.⁊ tũc cogant᷑
ↄcoꝛdare ꝑ iudicẽ ad petitionẽ Parß que ledit᷑ ut h.aut diſcoꝛ
dãt ĩ pᷣiudiciũ ipſoꝝ.⁊ tũc aut alt᷑ vult ꝙ ſoꝛte diuidat᷑ᷣ.⁊ dĩdit
ſoꝛte. ut.l.f. in pn. C. cõ.de le.Si vo neut hoc vult diſpõ effe
ctũ nõ ↄſeꝗt.ui.d.l.qᷣtiẽs.ſcðo rñũſo ꝑ doc.i.d.l.ñi.C.cõ.de le.
c

tibi Si res mea pignoꝛata mihi leget ab ex
L tranco tenet᷑ hes mihi ſoluẽdo pignuj li
Perare. h. d. C Op. res mea nõ põt mihi legari. ut.l.
vopꝛias. C. e. So.hᷓ erat meaſʒ alij obligata.¶ Op.ꝙ bẽs
nõ teneat᷑ ſoluẽ alij debitũ.ut.l.j.j.de libe.le.Gl.dicit ꝙ ibile/
gauit creditoꝛ ꝗ habẽt rẽ obligatã hᷣ aliꝰ.hoc tʒ Di.⁊ ẽ ueruʒ
rõ q aliqs hʒ rẽ obligatà.ẽ ueriſimile ꝙ nõ libaret eã niſi ſo/
lutiõe.iõ teſtõꝛ videt᷑ grauare hẽdẽ ut ſoluat ut h.Sʒ qñ ipſe
met hʒ rẽ obligatã videt᷑ grauare hẽdẽ in hẽditate ſua inquã
tũ min põt.ut ſufficiat libare pignꝰremanẽte actiõe ꝑſonali.
Pꝛo declarãda iſta lege dic qũq; teſtõ: legat reʒ ſuã obli/
gatã.⁊ tũc dicut.l.ſi res.⁊.l.ſi fuus titij. .e.Qñq; teſtõꝛ le/
gat rẽ meã obligatã alti.⁊ tũc aut ẽ ex̃ne ꝗ legat ⁊ videt᷑ gra⸗
nare hẽdẽ ut luat. ut hic ĩ eo ꝙ tex.dicit luat᷑ qdð fit ĩ eſtimatio
ne, debiti pncipalł.ut.C. de luitio.pig.ꝑ totũ.Añq; legat ipe
teſtõꝛ ꝗ hʒ rẽ obligatã.⁊ tũc ſufficit ꝙ hẽs debẽt remanẽ ꝑſo
nali obligatiõe ut.l.j.de libe.le.qdð ĩtelligo niſi res eẽt obliga/⸗
ta p taãto ꝙ ueriſimilłr eq dimittebãt.tunc eni videi reliquẽ q̃ſ
ppꝛiã.ut.l.q hẽbat.in pn.j.ti.ij.Et pᷣdicta oĩa itelligo qñ te/
ſtatoꝛ ſciebat rẽ alienã eẽ. ſi eni putaret ſuã nõ ualẽt legatũ ni
ſi factũ eẽt ↄiũcte ꝑſone.ut.l.cũ alienã.C.e.qñ legat ꝗs rẽ alie
nã ⁊ obligatã nõ legatarij.⁊ tũc ſine dubio hẽs tenetluẽ qꝛ te
net᷑ de euictiõe.ut.l.ſi domus.S.de euictiõe.⁊ qð ibi nõ.ẽ.e.⁊
d. l. cũ alienã. ¶ Op. de. l. fuũ. S. eũ ꝗ cyrographũ.S. e. So.
alið ĩ legato cyrographi.alið ĩlegato pignoꝛis.⁊ vna rõ red
ditur. S. de pac.l.iij.dic rõnẽ.q; legãdo pignꝰ qð ẽ acceſſoꝛiũ
nõ ſeqtur remiſſio debiti qð eſt pncipale.ut.l.ex pupillari..
de vul. ⁊ pu. Sʒ nunqd hoc eſt uerũ ſiue teſtatoꝛ ſciuerit ſiue
ignoꝛanerit rẽ pignoꝛatã. ⁊ dico ſiqdẽ ſciuit nõ ẽ oubiũ. Idẽ
ſi credẽt alienà.milto magis q; hẽsitenet de euictiõe.ſʒ eo ca/

ſu qͥ credidit rẽ alienã tñ ignoꝛabat pignoꝛatãeẽ.tũc credo ꝙ;

legatũ nõ valʒ qꝛ debem reſpicẽ qd teſtõꝛ cogitauit. ut.l. qlo
co.S.de hẽ.iĩſti.⁊.l.ĩ ↄditiõibꝰ.in pn.de ↄdi.⁊ de.⁊.l.ſuo ma
numiſſo. S. de ↄdi.ĩde. Op. .ti.j.l. meui. S. pe. So. ibi ple
nelʒ gl. nõ ſoluat.¶ AVltio nõ ꝙ in caſu hui.l.in libello di
recio petet heredẽ odẽnariꝙ pi
e

net᷑ iſoliduʒ ĩmo ſemel tm dʒ legatari ab oib habẽ.ſcðo ꝙ ſi
grauet vnũ in certa ſpetie ille teneat᷑in totũ.ĩnuit enĩ h̊ ꝙ ſi co
dicilli nõ eẽnt ille ſinglarit grauat ĩſolidũ tenebat. Tertio di
cit A olutiõe extimatiõis facta ab vno alijliberani ipſo iure.
¶Ad qolibet op.⁊ ad pmũ op.de.l.qd ergo.S.j.S.e. Sol.
gl. ibi a plib ſpalit.h̊ ab vno ſpalit᷑ ab alijj gnãlit. Iſta ſo.nõ

Hʒ rõnẽ ĩ ſe.iõ dic ꝙ ibi fuit ſpalit᷑ xpᷣſſũ ꝙ glibʒ tenerel ĩſoli⸗
dũ hic ſecus.vñ in dubio ad eum ſemel tm pꝑtinẽ uoluit.ut H

meu Seeh .t il⸗ l. tz iſtã ſolu. C Op. i. ti. j.l. meuiꝰ.
circa pn. So.gl.remittẽdo ſe ad ibi nö. E1d ſcðm op.⁊ vi⸗
det᷑ ꝙ grauatĩ ſpe gnalit᷑ nõ teneat᷑ ad totũ ſʒ ꝓ hẽditaria poꝛ
tiõe.vt.S.e.l.fũdũ.S.ſi libertꝰ.So.ſᷣm Ja.de are.ibi ĩ actiõe
reali h in ꝑſonali.põt eni ꝓ re aliena ꝗs actiõe ꝑſonaliteneri.
ul dic ᷣm eũdẽ.qꝛ ibi teſtõꝛ grauauit qſdã ſ̊ noibꝰ appellati/

nis. ꝓpꝛijs.tu dic ꝙ ibi fuit grauatꝰ vnꝰin ſpe hẽditaria.hic
vo in re ppa ipſi hẽdis.vñ tenet ĩſolidũ.ita diẽ Hi.h̊R ⁊ Guil.

in. l. auus de pac.⁊ gl.inuit i.d.l.meui.S.eũ.j.ti.j. Sʒ h vi
det᷑.j.e.S.ſi fudus.io dic ꝙ vna ſpeo legat ſemel tm ab oĩbus
e

hẽdibꝰ.⁊ loꝗtur.S.ſi füdus.aut legat᷑ ſemel tm ab vno hẽde.

⁊ dic ut dixiin.d.l.fundũ.S.ſi libertus.aut legat pluries a di/

uerſis hẽdibꝰ. ⁊ tũc aut ſuit dictũ ꝙ ꝗlibet ĩſolidũ teneret᷑ aut

nõ ut pʒ ex pᷣdicſ.¶Ad t᷑tiũ op.⁊ videt᷑ ꝙ lʒ vnus ſoluat re⸗

ther ignve luatnutenie gonord.
E teſte. Aui ſecut eſt eſtimationẽ toti a grauato
— * EEEEvſingularit nil dʒ ↄſeꝗ a grauato ultra. h. d.
Tria ĩnnit iſte.S.pᷣ ꝙ ſi religꝗt a plurib hedib ſeparati nõ te⸗/

NHe legaß pᷣ.

6 — 1 füdus. Actiõe pſonali ex teſtõ põt ↄuenirihẽs

gate accedũt. h. d. C Mõ tex. ibi ułhẽdis.ad id qd.j. dicaʒ.

¶ Op. ꝙ legatarij dicunt᷑ dñi a tꝑe moꝛs. ut.l.a titio.de ſur.

⁊.l.q̊ ſi dãnũ.S.j.S.de pecu.So.dic̃ gl.illud ʒ ſictionẽ iſtud

Fm vitatẽ. Dic clari ut ex hoc tex. colligit.ſiqdẽ legatari re/
pudiat nunqꝙ; videi fuiſſe ſuũ ut dicit h ⁊ in. ð.l.ſuuʒ ſilij.S.j.

5S.e. ubi vo legatari acceptat a tpe moꝛt dicit fuiſſe ſuũ fm fi⸗
ctionẽ.ut.l.a titio.j.de furſ.⁊.d.l.ſʒ ſi danuʒ.S.j.A tꝑe adite

hẽdita fuit ſuus ve ut h.tñ reuocabilit᷑.qꝛ poterat repudiare
a tpe acceptatiõis ve ut h̊ ⁊ nõ.in.l.ſiquis ita.õ.de Odi.iſti.⁊

hoc uerũ ĩ re legata pure.nã ſiẽ relicta ſub ↄditiõe.ſiqdẽ ↄdi
tio extitit añ aditã hẽditatẽ ⁊ poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis eſt idẽ qð
ʒ.ſʒ poſt moꝛtẽ teſtõꝛis ⁊ poſt aditã hẽditatẽ tũc ẽ legatarij a
tpẽ exñtis ↄditiõis nec ſingit retro ſua a tpe moꝛtis.ut.l.j.S.
Fui.S.ad ſyll.⁊.j.e.l.legatũ. .ſi.⁊ h ſentit gl.hic ſuꝑ vboĩ ſu/
ſpẽſo. ¶ Op.j.e.l.qᷓſtũ.S.pe.So.ea q ſeru qrit an moꝛtẽ te⸗
õꝛis ſine dubio nõ ꝑtinẽt ad legatariũ ut ĩ ↄꝛio. Sʒĩ his q̃
q̃rit poſt moꝛtẽ dic aut ſuit legata res aliena ⁊ nõ debet᷑ lega⸗
tario niſi a tꝑe moꝛj. Idẽ ĩ fructib ex re aliena legata ꝑcepj.
ut. l. herẽnius. S. de uſuris. t. C. de uſu. ⁊ fru.le.l.j.c.ij. ſʒ ſi te/
ſtatoꝛ legauit rẽ pꝛopꝛiã tũc q̃ſita poſt aditã hereditatẽ ſũt le/
gatarij uere ita ꝙ ea põt uendicare ut hic. Sʒ q̃ſita ante adi⸗
tã hereditatẽ ſunt heredis ſed ea dʒ reſtituere legatario.⁊ pꝛo
iUlis nõ cõpeteret uendicatio lʒ pꝛo hi nõ cõpetat actio.ꝗdã
cõtra ut dixi in.l.ſeruo legato.in pꝛin.S.e.

— 1 HEHHIH1niſi ꝑ bẽditaria poꝛtiõe etiã ſi ſſolidũ reʒ
oſſidebat.h.d. ¶ DOp. S.e.l.S. j. So. ut ibi dixi. ¶ Op. rei
egate trãſit dñiũ ĩ legatariũ.ut.S.ꝓxi.S.ergo ſi poſſidet põt
ↄueniri inſolidũ.ut.l.ij.in.fi.de pᷣto.ſtipu.So.ſi trãſiret dñiũ
ↄꝛiũ eẽt uerũ.ſʒ h̊ legata fuit res hẽdis nõ teſtant.iõ nõ trãſit
dñiũ h.ſʒ agẽdũ eſt actiõe ꝑſonali q̃ nõ põt dari niſip hẽdita/
rijs poꝛtiõibut hic.ergo h ẽ caſus ſi legat᷑ res hẽdis nõ traſit
dñiũ in legatariũ.ut dixiĩ.l.ſi hẽdis ſuꝰ.S.e.¶ Op.ꝙ teneat᷑
ſolus ille cuiu eſt res.ut.l.fdeicõmiſſaria.S.ij.j.de fideicõ.li.
So. ibi teſtõ:ꝛ putabat rẽ eẽ hẽditariã vñ noluit cobẽdes gra
uare ut redimat.h ſciebat eẽ vni'ex heredibꝰ. ¶ Op. ꝙ etiaʒz
actiõe perſonali poſſit poſſidẽs inſolidum conueniri.ut.l.iij.
S. heres. S. cõmo. So. patet ex his que ibi dixi ⁊ in.l.iiij.S.ca
td.in.iij.oppo.de uerbo.ob. .
Aa et. Dicit idem qð.l.ſi domus in fi.Sv.e.ideo dic ut

4

ibi.
–— Suus uel emãcipatus ſi ſe ab
JIlio Pater. met pᷣlegatũ ĩ totũ ↄſequit᷑ ni⸗
A ſiteſtoõꝛ aliud uoluerit uel plegataloco hereditat po/

☛ ad.l.q̃ᷓſitũ. In.l.na nec in tex.ibi pᷣtoꝛ eni.diẽ

poſſit vẽdicari p partib alioꝝ. ut.d.l.meui.S.eũ.j.ti.j. So.il
le.S.legit duob modis.pᷣ put ĩtelligit᷑ in re q̃ erat vni ex hẽdi

bus. expone ibi tex.ab oĩb ꝗᷣrere.i.a nullis querẽ ſjm Ni.⁊
ↄcoꝛdat cũ iſta. Sʒ put ibi ĩtelligit p re hẽditaria apparet ſo.
qꝛ ibi fuit legata res vni ex hẽdibꝰ.vñ ꝓ parte alioꝛũ nõ põt
trãſire dñiũ ĩ legatariũ.vñ ſolutiõe facta de eſtimatiõe alij li/

berant᷑ut h.ſʒ ibi fuit legata res hẽditaria.vñ ſi vnPſoluit eſti

mationẽ nõ ĩpedit qn ꝓ partib alioꝝ trãſeat dñiũ. ⁊ ſiclegata
rius poterit vẽdicare.ille ergo ꝗ ſoluit poꝛtinus eſtimationeʒ

repetet partẽ ũloꝝ tanq; idebitũ ut ibi videbit.¶Quero an

hẽs ſpalit obligat ſi ſoluit habeat regreſſũ ↄ alioꝰ hẽdej.Nñ.
in caſu huius.S.qñ repiunt alij ſpaliter grauati tũc hʒ regreſ
ſum ↄtra eos.ſʒ qñ alijnõ ſunt grauati.tũc ſecus ĩmo plus.qꝛ
qñ eẽt res hẽditaria eo caſu qͥ teneret ĩiſolidũ ſolus debẽt par/

tẽ redimere a cobaeci urlech ne4 ples de ſaſticg l.
X eilegate ve dñium tranſit ab adita
Cuʒ ſernus. ciſhu ſi eodẽ mõ debent qrei le

int ſuũ ⁊ emancipatũ pꝛopter beneſiciũ abſtinẽdi.

ꝙ ſi ꝓbat recta eẽ ſimilitudinẽ ĩter filiũ emãcipatuʒ ⁊ in ptãte
pãis exñtẽ. ¶ Op. de.l.miles.S. ꝓ parte.j.ti.j. So. gl. ibipꝛi⸗
uat᷑ hereditate moꝛiẽdo hic repudiãdo.⁊ aſſignat ronẽ quaʒ

vide.qꝛ pᷣ caſu ↄditio pᷣlegati nõ extitit eo viuo.ſed ſcðo caſu

ſic. ⁊ hec ẽ va ſo.qʒ gl.ponit aliaſo.ſed iſtã tene.¶ Sʒꝰ hoc
op.ſi ĩeſt tacita ↄditio ſi repudiauerit.ergo nõ ĩpedit traſniſ⸗
ſionẽ. ut.l.ↄditiões qᷓ extriſec de ↄdi.x de. Sol.h eſt ↄditio
tacita depẽdẽs ex uolũtate legatarij. als ſecus dicã in.l.ꝛia.
¶ Op. de doli excep.l.ſ.S.f. So. ibilegatũ hẽbat in ſe aliaʒ
ↄditionẽ qᷓᷓ iſt ſi hẽs nõ erit. ꝙ ↄditio appoſita ĩiſtitutiõe vi
debat᷑ repetita in legato. ¶ Op. de.l. ſi pꝛoni.S.qd g' ad tre.
So. Di. q ibi fuit fili ſolu iſtitutꝰ.vñ repudiãdo ĩpugnat de
ſũcti udiciũ.hᷣ hẽbat cobẽdẽ vñ repudiado defũcti uolũtatẽ
nõ ĩpugnat ut hac.l.filio ĩ fi..l.qᷓſitũ.de acꝗ.hẽ. ⁊.l.ita tñ.S.
q ſuſpectã:ad tre.Ex hi diſtigue.aut hẽs cui ẽ aliqd pᷣlegatũ
ẽ excluſus moꝛte ⁊ nõ ↄſequit plegatũ p parte ſua.ut.l.miles
G. p parte.ſ.ti.j.aut ẽ excluſus ↄditiõij defectu ⁊ idẽ.ut.l.ᷣſi.in
fi. de doli ex. als.j.ti.j. Aut ẽ excluſus repudiatiõe.⁊ tũc aut

ſtat de uolũtate teſtõꝛis tacita uł expſſa ⁊ ſtamus ei.ut.d.l.

aut dubitat. ⁊ tẽ aut ſuit ſipe lad au cũ alio 8 Rera
I EAETN Op.qꝛ ĩ muls exñtia ſui hẽdið etiã
Am nec. oche dod opꝑat.ut.l.apud hoſtes
de ſuis ⁊ le.x.l.ſfilius.⁊.l.iulł.S.de acq.hẽ. So.iſta eq/

paratio ſui ⁊ emãcipati pcedit qũ ſuo.hᷣ ẽ utile ut exiſtẽtia ſui
edis nil opet. ſecus ſi eẽt dãnoſũ utĩ Sꝛijs. ꝓbatłi.l.ſiſlli qui

pꝛi.S.de vul.⁊ pn.⁊ ibi dixi.¶ Qnerit Di.an inter moꝛtẽ

aditionẽ ſit mediũ ĩ hẽde ſuo. He ꝗ ſũt gl. uarie. dixiin.l.ſ. de
ↄdi.ĩſti. Itẽ qrit an ſu x neceſſariĩ dubio pᷣmat imiſcẽ. dic
ut dicã ĩ.l.ſi fllꝰ.⁊.l.cũ bonij.de acq.here. NMõ eqparationẽ
¶ Op. .e.. fllo. x. l. q ſliab ĩ.
NVid ergo.cm ii ſut pleð gl. pma ⁊
(ca ꝗd dicat neſcit. enultia ⁊ finalis ponit vitatẽ

näaã hic

ſ

nã hic ĩ v.plane.repudiãdo excludit᷑ plegat.qꝛ diuidẽdo oia
bona uel maioꝛẽ partẽ int᷑ filios apparet uolũtas defũcti qꝛ il
la plegata ſuccedũt in locũ poꝛtiõis hẽditarie ſibi date ĩ teſtõ
vñ ſic diuiſione ſacta ꝑ teſtõꝛẽ nihil hiturus eẽt ſi repudiaret
hẽditatẽ.ita mõ.aſſumũt enĩ ſibi nãʒ hẽditat᷑ pᷣlegata ĩ cuius
locũ ſuccedũt.ut.l.iĩperatoꝛ.S.ñi.x.l.ſe.j.ti.j.⁊ de 2di.⁊ de.l.ñ
lie. S. j. ⁊ de do.inter virũ ⁊ ux.l.ſi donate.S.ſponſus.Fᷣm Di.
qð multũ nõ.naʒ per hoc puto ꝙ eo caſu quo als pᷣlegata nõ
ueniũt in fideicõmiſſo qꝛ teſtatoꝛ poꝛtionẽ noĩauit.tñ iſto ca/
ſu quo oĩa bona uel maioꝛẽ partẽ inter ſilios diuiſit ueniũt in
ſideicõmiſſum ſicut poꝛtio hereditatis.caſus eſt hic videbitis
in.l.marcellus.S.quidaʒ.j.ad trebel.qð nota.
DNeſi .A filio ĩſtituto põt legari pꝛi ul alii
. vcuicũq; ĩ eadẽ ptãte ↄſtituto.h.d.
Hec lex legũ duob modis.pᷣ ꝙ ſili ſuit ĩſtitut a pa/

tre ſuo.ſcdᷣo ꝙ fuit iſtitut ab er̃neo ut in pma gl. Op. ꝙ a

pꝛe nõ põt ſegar filio.ut ĩſti.e.S.an fuo. Scom pmã lec.oʒ
te dicẽ ꝙ iſta lex loqtur fm iura noua ᷣm q aduẽtitia nõ que/
runt ꝑ filiũ pꝛi.⁊ hoc tãgii in ſi. gl.fi.fm hoc nõ. ꝙ ea q̃ nepos
hʒ ab auo dicunt᷑ aduentitia reſpectu pꝛis ut h̊ ⁊ nõ.in.l.a fi/
lio.S.e.facit.l.qui in aliena.S.int᷑dũ.S.de acꝗ.hẽ.⁊ hoc lʒ.in
ſe ſit uerũ tñ nõ ogruit huic.l.q̃ oꝗtur ĩ filio ⁊ Fuo.ĩ fuo nihil

eſt imutatũ vñ nõ põt dici ꝙ loquat ſᷣm iura noua.Teneamꝰ
ergo ſcdᷣaʒ lec.ꝙ ſiliꝰ h fuit iſtitut ab exneo. Ad ↄꝛiũ rñdeo.

qʒ ibi ꝓhibet᷑ legari a pĩe ſilio ꝗ ẽ in ipſi ptãte. legat᷑ a pꝛe ſi
lio qẽ ĩ ptãte aui nõ pꝛij a q legat᷑.⁊ eodẽ mõ ſilegat᷑ fuo pꝛij.
qð valet ac ſilegaret ipi pꝛi.ut h dic.tex.Rõnẽ vidiſtis in.l.a
ſilio.S.e. Iſta eſt uera.Gl.dat alias ſo.q̃ ſũt diuinare. ¶Ex
hac.l.nõ ꝙ illud qð nepos cõſequit᷑ ab auo materno nõ dicũ
ꝓfectitiũ quo ad piem in cuius ptatẽ reincidit.ſacit.l.auo.de
iure do. ⁊ de col. bo.l.dedit dotẽ.qð tene mẽti.

Pꝛei enti. Si livᷣtat diej ⁊ legati cedit ſimul uel libet

. 1 taß licrale⸗ legatuz. ſec ſi pus cedit dies
legati. h. d. ⁊ nõ ꝑ ſubtilẽ. S. ¶ Op.j.ti.ij.l.q ↄcubinã.S.qui
teſtõ. So. H reliqt libertatẽ ſub ↄditiõe legatã pure h expmẽ
do.als ſi ſimplicit legaret oditio adiecta libertati videt᷑ repeti
ta in legato.ut.l. ia.¶ Op.de.lʒ.cũ fuuj.s.de ↄdi.iſti.do.
eodẽ mõ.¶ QAũo pone ꝙ ſſtitut ẽ hẽs neceſſari tñ fuus moꝛ
tuo teſtõꝛe ĩcõtinẽti ĩpleuit ↄditionẽ an ↄſequat᷑ legatũ.Gl.di
cit ꝙ ſic. idẽ ſi fuerit ipleta ↄditio teſtõꝛe viuo.ſʒ Si.repꝛehẽ⸗/
dit utrũq;. Pꝛimũ qꝛ ĩter moꝛtẽ ⁊ aditionẽ nõ ẽ mediũ.dicit
e⸗Dedaſe neceſſariĩ pũcto qͥ moꝛit effici᷑ hẽs a lege.ut.l.
poſt moꝛtẽ in pn. S.e.ſi ergo ſuus ĩpleat 2ditionẽ poſt moꝛ/
tẽ illud de neceſſitate ſit ĩ aliꝗ tpe ⁊ ſic poſtq; ibi ẽ hẽs.qũ eniʒ
factũ hoĩs reliquit᷑ reqrit aliqð ĩterualluʒ tpis.ut.l.fſoꝛamẽ..
de ſer. ur. pᷣdi.ergo anteceſſit dies legari q;ᷓ libertatis.ſecus ſi
ĩpleuit teſtõꝛe viuo. Di.repᷣhẽdit q; cõditiões ptatiue de ꝗbꝰ
H loqtur nõ pñt ĩpleri vino teſtatoꝛe.ut.l.ij.de cõdi.⁊ de. Sʒ
intelligẽdo de cõditionib cauſalibus glo.dicit uerũ. ¶C¶ Nõ
glo. que dicit ꝙ inter moꝛtẽ ⁊ aditionẽ nõ eſt mediũ.

¶ Suo us. iſeruo legato viuo teſtatoꝛe obuenitli-
HUODUs.

— rtas relictũ ei eidẽ debebitur. h. d.

X aditã hẽditatẽ.h.d.cũ.S.ſe. ¶ Op.de.l.ſi tibi hõ.S.cũ ſu

ſorer Ea que acqꝗrunt᷑ ꝑ fuũ viuo teſtõꝛe nõ
Si ſernus. Eaau⸗ leg aro Kcl q̃ſisj poſt moꝛtez

ʒ.e.So.ut ibi.¶ Op.h̊ appellat hẽditatẽ viueni ʒ.l.iõ.de

hẽ.uel ac.uendi.⁊ ↄ.l.j.j..p hẽde.So.glo.expone hẽditati.i.
bonis q ſpe ſũt futura hereditas. YFac ad.q.dixit ꝗdã dono
tibi hẽditatẽ meã.an ualeat iſta donatio. Quidã ꝙ nõ.qꝛ te/
ſtatoꝛ errauit in noĩe appellatiuo.ergo ⁊c̃.ut.l.ſiꝗs in fũdi uo
cabulo.S.e. Ja.de are.⁊ Me.dicũt ↄꝛiũ qꝛ tũc erroꝛ in noĩe
appellatiuo vitiat qñ ĩter nomẽ expᷣſſum ⁊ uerũ eſt multa dif/
ſoꝛmitas.ſecus ſi eſſet multa cõfoꝛmitas.ut.l.libꝛoꝛum..qð
tñ.j.ti.ij.p hoc ĩduco ſpaliter iſtum.S.cũ glo. Pe.ponit iſtã
q.in bꝛocardis ſuis in.d.l.j.õ.de here.uel ac.uen.

¶Cum homo.Si legatur homo alienus fructꝰ⁊ e

. n Seſſiones ueniũt a tẽpoꝛe lit. cõte. h.
d. dic ut. l.ſi tibi homo.S.cum ſeruns.õ.eo.
fũdũ.Aui ↄſẽtit alienatiõi rei a teſtõꝛe pu/

Done relict' mihi füdus ſub oditiõe hes añ aditionẽ roga/
uit me ꝙ ↄſentirẽ uẽditiõi ego ſeci.an poſſũ petẽ pᷣciũ. Rñde
ꝓᷓ ſic. Puo hẽs.pᷣ ꝙ ſülle ꝗ cõſenſit alienatiõi piudicat ſibiĩ re
nõ in pᷣcio.ſcðᷣo qñ aliꝗs tenet᷑ ad pciũ ⁊ ſic ad qtitatẽ reſpe⸗
ctu rei ſoluẽdo rẽ liberat᷑. ¶ Ad pᷣmuʒ op.j.ti.j.l.codicill.S.j.
So. dic ꝙ h ↄſenſit ſaluo iure.ita dicit gl.x h tʒ DNi.⁊ tenẽdo
hãc ĩtelligo ꝙ dixit ſaluo iure ſuo.ſ.in pcio.alo nõ pᷣiudicaret

EVr ere ſibi relicte põt adhuc petẽ pᷣciuʒ lʒ
hẽs ſoluẽdo rẽ liberare ſe poſſit. h.d.⁊ nõ.l.difficiltẽ.

Belegab pmo.

ſibi etiã in ppꝛietate. Me. dicit ꝙ ſebat uẽditio ꝓpt es alie
nũ hẽditariũ ⁊ ſic ex neceſſitate.ibi ſecus. ꝛecedens ſo.ſibi
nõ placet.qꝛ ↄtinet diuinationẽ.Certe nec iſta ſolu. Pe.plʒ.
qꝛ ſi ſit ex neceſſitate eſt maioꝛ cauſa pᷣumẽdi donationẽ.ut.:.
cũ qd.S.ſi cer. pe.⁊ ibi nõ.vñ ego dico ſic in.l. ꝛia.nõ erat le/
gata res ſʒ aliqs redditex re.vñ oſentiẽdo alenatiõirei non
põt ibi intellig remitti aliud q; ius ꝑcipiẽdi alũ redditũ. Ael
alit ibi ille ꝗ ↄſenſit erat libert defũcti.iõ facilius ꝑ ↄſenſũ pᷣſu
mit᷑ donatio. ut.l.ſi vo.S.iqẽ papᷣ.õ.manda.h̊ vo erat qdam
exneus ⁊ ſſta ſat plʒ.¶ ¶ Op.j.e.l.nihil.S.j.⁊.j.ti.j.l.cũ pꝛ.S.
libert. So. gl. eodẽ mõ qͥ pmũ ↄꝛiũ.Lu dic ꝙ ibires erat per
uentura ad me in penã hedis alienãtis g̊ uolutatẽ deſuncti.ſi
ego cõſenſi alienatiõi feci ꝙ hẽs nõ deliꝗt.ergo ĩpediui id ꝗð
erat cauſa ꝑueniẽdi ad me.hᷣ vo erat res mihi legata ſimplr.
¶QOp. ex gl. de. l.mat.C. de rei uẽdi.Sol. Ja.de are.ꝙ ibi
uẽdidit rẽ meã a me poſſeſſã.h̊ uendidit rẽ meaʒ a ſe poſſeſſã.
Hec ſo.eſtõ.l.ꝗ fuũ.S.ſi cer.pe. Vñ dicit ꝙ ibi hẽbat ratũ ĩ
ſpᷣſidiũ ſᷣm gl.uł alit᷑ ⁊ meliꝰ.ibi ꝗs uendidit rẽ me ut ſuaʒ.hᷣ
uẽdidit rẽ meã tanq; meã.vñ videt᷑ gerẽ negotiuʒ meũ ⁊ ego
ↄſentiẽdo videoꝛ uel mãdare uel ratũ hẽre ⁊ ſic hẽo ad pᷣciuʒ
actionẽ mãdati uel negotioꝝ geſtoꝛũ. Iſta ſoł. ꝓbatur i.l.ab
vno.C. de nego.geſ.⁊ fami.her.l.in familie.Qð aũt h̊ uendi
derit tanq; meã apparet.qꝛ meilegatarij ↄſẽſuʒ legredat. E

i p declaratiõe hui.l.bꝛeuit dic.ꝙ qñ qꝗs ↄſenſit alienationi
aAlicui rei aut illa res erat ſua aut erat ſibi debita aut ſibi obli · veP⸗
gata. Mꝛimo caſu aut ille qui nẽdidit rẽ eandẽ mihi donaue Se

rat ⁊ videoꝛ oſentire alo donãdi.ut.l.ſi vo.S.idẽ ꝑapᷣ.s.mã.
aut nõ donauerat ipſe ſʒ auctoꝛ ſuus donauerat ułlegauerat
qꝛ legatũ ẽ donatio ⁊ ſic donauit pᷣdeceſſoꝛ.⁊ tũc aut ilłe q cõ
ſentit erat libert ipſi legatis ⁊ 9ſẽtiẽdo videt᷑ remittẽ.ut.l.co
dicill. S. .j.ti. j. aut nõ erat libertꝰ.⁊ tũc pᷣiudicat ſibiĩ re nõ in
pcio ut h. Scðo caſu qñ res nõ erat ↄſetiẽtij.ſʒ erat debita ul
ſpe uel ve. ⁊ tũc aut ꝗs ↄſentiẽdo alienatiõt ĩpedit exiſtẽti il-
lius ↄditiõis ꝓpt᷑ qua debebat ad ſe ꝑuẽire ⁊ pᷣiudicat ſibi.ut
l.nihil. F.j3.j. e. T.l. cũ pꝛ. S.libert.j.e.ti.j.Aut hoc nõ ĩpedit.
q; ex alio euentu debebat ad eũ deuenire ⁊ ſibitunc nõ p̃iudi
cat ſiue ſciẽs ſiue ignoꝛãs fuerit ut nõ.pꝑ gl.i.l.ſi a ſſtituto.in
Pn. , e. ?⁊ P Di. in. l. ꝗq rome. S. duo fratres de v. ob. ⁊ dic ut
idixiin.xij.q.Tertio caſu qñ ꝗs ↄſentit alienationi rei ſibi
obligate.dic ut.ã.de remiſ.pig.ꝑ to.⁊ dixi anno in.l..ſicut.S.
fi.S.q.mo.pig.uel hypo.ſol.¶ Op.S.de pig.ac.l.gaiuj.⁊.j.
ti. .l. titia. S. lutia. So.ibi nõ ↄſẽtit alienatiõi ſʒ fuit pñs ut te
ſtis qð plene dico ĩ.l.q̃ doſ.ſo.ma.¶Qũo ꝓ declaratiõe pꝛe
dictoꝝ qlit iſte petet pciũ ⁊ qᷓ actiõe.Rñ.aut ille cui uendenti
ↄſẽtio alien auit illã rẽ ut meã ⁊ repetã actiõe mãdati ſi tũc in
teruenit ↄſenſus cũ uẽdebat᷑.ſi poſt actione negotio.geſto.ut
l.ab vno.C.de negotio geſtol ma k. C. de rei uẽ. uel ſi res eẽt
cõis aliqͥ iudicio diuiſoꝛio.ut dicta.l.ſamilie.s.ſami.her. Si
vo uẽdidit rẽ meꝗ ut ſuã ſiqdẽ res eẽt pempta ułpᷣſcripta hẽõo
actionẽ nego.geſ.ratũ hñdo in ſubſidiu.ut.C.de rei uẽ.l.mr᷑.
Poſſet etiã mihi oſuli ratũ hñdo eti ſi res extet ut dixi.in.l.
eu fuũ.S.ſi cer.pe.¶Quũo qd ſi ↄſẽtio alicui donãtirẽ meã.
NRñ.ut.l.codicilł.ĩ pn.j.ti.j.nã nci poſſũ petẽ.ar.l.ij. C.ſi ad
uer. dona. ⁊.l.ſi fuus cõis.S. de dona.inter vi.⁊ ux. ¶C Qũo
qd ſi cõſẽtio alicui legãti rẽ med.Nic eſt dubi caſus.nã ſi cõ/
ſentio tibi poſſidẽtinõ eſt dubiũ ꝙ datur exceptio.ut.l.gaius
5. de pig. ac. x.l. ſicut. S. ? generalit.S. qui.mo.pig.uel hypo.
ſol. ſʒ Ten legatario det᷑ ↄ ↄſetiẽtẽ videt ↄ.l.cũ qs decedẽs
j.ti. ij. Sʒ hẽs deſuncti tenet iſolidũ ⁊ hʒ actioneʒ madati uel
de dolo ð ↄſentiẽtẽ.qꝛ foꝛte als nõ eẽt legaturus.ar.l.qda cũ
filiũ..de hẽdi.iſti.dicut dicta.l.cũ gꝗs decedẽs.j.ti.ij.⁊ i.l.co
dicill.in pn.j.ti.j.¶uero qd ſi ↄſentio tibi ꝙ uendas rem
meã nõ ꝙ tradas.qua actiõe agatõ me.Rñdeo actione mã
dati ſi pceſſit mãdatũ als de dolo.ut.l.ſi mihi.Sõ.de dolo.
1 titio. modus ꝑ caſũ deſiciat debet lega⸗

otum. h. d. ¶ Op. C. de iſti. ſubſti. l. .
So. ibi in ↄditiõe mixta qᷓ ſi deficit ꝑ caſũ ſac relictũ

deſicẽ. h vo in mõ.De hoc ibi per gl.⁊.j.de ↄdi.⁊ de.l:.ĩ teſtõ.
¶ QOp.de.l.titio.v.ſ cũ ante nuptias de ↄdi.⁊ de. So.dixit
Di.ibi modus erat cauſa ſinalis relicti.hic vo ĩpulſiua.qð nõ
placet.nã qñcũq; modus reſpicit cõmoduʒ alteri ꝓut h erat
dicit cauſa ſinalis.ut.l.titio in pn.j.de ↄdi.⁊ de.dic ergo ꝙ iĩ
d. v. ſ cũ añ nuptias fuit ↄditio.⁊ tex.expone ut ibi dixi.

(Si⸗ cuti Pÿt relingꝗ ſideicõmiſſũ a ſuccedẽtibus ab in

. eteſtato pupillo.qð expirat pubertate adueniẽ
te. h. ð. uſq; ad.S.qui rogat.in.l.plane.⁊ eſt caſus ualde ſin/
gularis. ¶ Op.ꝙ pz nõ poſſit grauare ſiliũ ꝑ ſideicõmiſſuʒ.
nt. l. ex tribꝰ. C. de mnoffi. teſ. So. nõ põt grauare acͤi bonis
e ⸗

O8—– ——

Helegah

ipſi ſilij.ut. l. cohẽdi. S. cũ ſilie. S. de vul.⁊ pup.ſʒ ſuccedentes
ab iteſtato ipſi filio pòt grauare ut h. ita dicit Hi.in.l. j. S. de
vul. ⁊ pu. ⁊ Ci. in. d.l.ex tribꝰ.rõ q; cũ pꝛ poſſit filio ſubſtituẽ
exneũ nõ ſpſtituẽdo videt᷑ dare ueniẽtib ab ĩteſtato.ut.l.ofi/
ciunt. in pn. S. de iure codicil.ita dic gl.iſta ẽ bona.iſt vo

86
diẽ gl. ꝙ pꝛ põt codicillari ſilio.ĩtellige eo mõ g. S. ſ. auädo —

uenlẽtes ab ĩteſtato nõ ipſu ſiliũ ppo.Et nõ hñ ꝙ glo.diẽ ꝙ
etiã pzẽ ſi teſtm ſibi nõ facit.h pcedit. Et iſta faciũt ad.q.quã
dixi in.l.j.S.ti.j.⁊ ſiles.utrũ ula clauſula ſi non ualet iure teſti

ualeat ⁊c. utrũ poꝝigat᷑ ad pupillarẽ ſoſtitutioneʒ qð nõ bñ.

4 Aod ſideicõmiſſis.nddera

tpᷣs pubertat᷑ vidẽtur ueniẽtes ab ĩteſtato hẽe ex diſ
poſitiõe deſuncti qui aliũ potat ſpſtituẽ.poſtea vident hĩe ex
caſu ⁊ ſic non pñt ꝑ fideicõmiſſũ grauari.ut.l. ſi ſic.S.fi.j.ti.
ij. ⁊ diẽ Di. ꝙ iſta.l.nõ ẽ alibi.⁊ dic etiã ꝑ iſt.l.q ſideicõmiſ
ſũ de qͥ logf.l.ſceuola.j.ad trebe.nõ ualʒ poſt pubᷣtatẽ nt ibi.

mus in.l.q fũdũ.S.qui filios.j.ad.l.fal.

* ane Hoc examinãt doc.C.e.l.cũ qdã.dice/

facit.j.e.l.antepe.⁊ qð ibi dicemus. .

rio ſi eſt ſoluendo. als ↄtra emptoꝛẽ habet regreſſus.h. d. con
coꝛ. l.ultima. S. eo per quẽ fac. erit.

1 BGꝛauatus dare vnaã de rebus
— lc ſtichus. anann⸗ relictis tenet ad ulã

etiam ſi aliam elegerit.h.d.

2 CLuieſt puiſũ nõ pecnniariter
4 Luite O. gauarnd Potd d.C Ms

qui nõ habẽt cõmodũ pecuniarũ nõ pñt grauari onere fidei/
cõmiſſi. cõcoꝛ.j.ti.ij. l.ij. S.ſi rẽ. Moſſet etiã poni exẽplũ in.l.
ſi ceeditoꝛi..j.s.e.C Mõ libertatẽ nõ dicit locupletioꝛ.
ut.l.nemo.j.de re.iu.qdð itellige ut nõ.i.l.nalis.S.ſi.S.de pꝛe/
ſcri. v. dicã in.l.ſi vo.S.de viro.S.ſo.ma. Nõ ꝙ nõ pñt per
fideicõmiſſũ ĩponi ope fuo manumiſſo etiã ſi teſtatoꝛ uoluit.
ſimile in.l.cerdonẽ. de op.li.fallit in filio teſtatoꝛis ut in glo.
Aidã te 6 Deſignatio vñ legatũ ſoluar
q vpoſt legatuz relictũ appoſita
Nipſu ↄditionale nõ facit. h. d. ¶ Op. .e. l. ſikuus. 5.
Aer Scil ſic. S.j. So. H pmo religꝗt legatum pure.po
ea deſignauit vñ ſoluat. ibii ipſa ſpa legati appoſuit deſigna
tionẽ rei.vñ ſi nõ reperũ deſicit ſᷣa legati.aliud eniĩ eſt dicẽ le/
go tibi. x. ꝗᷓ in archa hẽo ul qᷓ titi dʒ mihi. ⁊ tũc loquunt᷑ ↄꝛia.
Aliud ẽ dicẽ lego tibi.x.qᷓ ſoluanĩ de his q titi mihidʒ.ul de
eo qð hẽo ĩ archa.ut hᷣ ⁊.j.ti.ij.l.paulo.S.j.⁊ ꝑ Ci.de iſta mã
in.l.ſigs argentũ. C. de dona. ego dixi plene in.l.inter ſtipu/
lantẽ. S. ſacrã.de uer. ob.facit.S.de ↄhen.empꝑ.l.ſi debitoꝛ.S.
ueriſimile.⁊ de annu.le.l.annua. facit.l.ſicui.S.eo.

Mnaoti- Hona uadũt ad ſiſcũ cũ onere legato
Muotiens. bid an regraturch Peaadibertl he

reditatẽ. dixi in.l. ſe’quẽs gradus. S. ad ſylł. ¶ Op. na heredi
tate nõ adita nõ debẽtur legata. ut.l.nemo..de te.tu.Nicit
Harde are.ĩtellige ꝙ fuit hẽditas adita.ſʒ ꝓpter delictũ heẽdis
fuerũt facta bona uacãtia. ut.l.ſi ßuus plurii.S.ij.ð. eo.
til i. Auf tenet᷑ ad pᷣciũ rei re perẽpta liberatur.hᷣ.
+ kbOdo.

Del ſic. Qui tenet ad qᷓtitatẽ reſpectu ſpẽi

perempta ſpe liberat.h.d. ¶ Op. de. l. incendiũ. C. ſi cer. pe.
So. ibi tenet᷑ ad qᷓtitatẽ ſimplicit.h reſpectu certe ſpẽi.vñ ſpe
perẽpta liberat. iſte caſus nõ eſt alibi. Di. dic habuiſtis idẽ

ʒnõ expſſe. S. e.l.titie textoꝛej.S.ſi.⁊ nõ.de noxa.l.ſiqs ad li

bertatẽ in pn.⁊ loca.l.in naue.⁊.C.de iure emphi l.j.dixi.S.
to.l.eum res.uer.ſed ſiſtichus.

Si ſcriptu Executoꝛ nõ dʒ añ pecuniã petẽ q;
—1E H»gitio legati extiterit. b.d. Hõ iſtũ

caſũ ꝓ executoꝛib ꝗ hñt actionẽ.ut.l.nlłi.C. de epi.x cle. Se
cũdo nõ ꝙ executoꝛ petit ſibi caueri.dicã. j.e.l.ſia pluribns.

(Mrur in.l. ſiqs titio.j.ti.j.⁊.l.diuus ſicui pluſq; ꝑ.l.fal.

. zIi Ille cui dat᷑ aliqd cauſa cõdi
Eum ſtatuliber. ddt pononereſdets
miſſi grauari. h.d. Mò iſtum caſum facit. S. de do. ca.moꝛ. l.
ð ſtatuliber. ¶ Op. de.l.ſigs ſub cõditiõe.ſiqs omiſ.ca. teſ.
Solue ut ibi. qdð eſt notabile multum.

A ideicõmiſſũ iniũctũ
mihi ſtichus. Fic⸗ legata pꝛeſtat ut

accipit. ſi de alia pſtat in itegruʒ.h. d. ¶ Op.j. ad.l.

— enals S Blvier Pibiſun el rd Gnia biper d
.An.

Pi.repꝛobat ꝑ.l.marit.S.liᷣto.j.ad.l.fal.dic ergo ꝙ hᷣ ſuit
rogat eſtituẽ totũ qð accepit. bi vo partẽ.x de hoc diſtigus

Aenditoꝛ ſerni heredis de reſti/
(Qui 1r0 atusS. uẽdo rogati tenet ſideicõmiſſa/

pleni. ut. l. plauti.]. de di.⁊ de ſectn eui el gehe.
1. AIs in q eſt ius poſtliminij põt legari
Er uus Sond dic ut. l.id qð.S.e.qð nos .
21. duo Cui optio eſt legata põt optare fuum
Wſpdalit᷑ alteri legatũ. h. d. cõcoꝛ.j.de op.
e.l.ſihẽs. ʒ gl.ſignet ꝓↄꝛia.¶ Op. de.l.fuo de pe/
cu.le.⁊ ðe oĩib legib ꝗᷓ dicũt.ꝙ generi ꝑ ſpetiẽ derogat.ut.l.
uxoꝛ. S. codicillł.⁊.l.ᷣu urbanus.. fi.j.ti.ij. So. gl. ꝙ erat
niſi duo in pꝛimonio.vñ de neceſſitate teſtatoꝛ ſenſit de his.ꝙ
ille ꝗ ſpaliter erat legat poſſet optari. Iſta lʒ ſit va in ſe tñ di⸗
uinationẽ ſapit. Alij ꝙ h loꝗtur de rigoꝛe de egtate ſec.nec
bocplacet qt hoc ẽ dicẽ ꝙ hec.l.nõ bñ dic.vñ Ja.de are. Di.
⁊ oẽs dicũt ꝙ ↄꝛia loquunt᷑ q vni legat᷑ genus altiſpẽs.hᷣ vo
legat᷑ vni ſpẽs certa alij ſpẽs ex genere ĩcerta.ſ.quã optauerit
vñ glibet eſt legatari ſpẽi. iſta eſt va. ¶ Op.de.l.cũ ita.S.j.j.
de op. le. Rñ.ibi ſpale fauoꝛe libtat.⁊ ꝑ hoc apparet ꝙ ſi pa⸗
pa cõceſſit alicui pbendã de ꝓxio uacatur ĩ tali dioceſi quã
duxerat acceptãdã poſtea alii cõceſſit ſpalit in vna ecclia uli
dioceſis ꝙ ule ſcs nõ p̃fert quaſi generib ſpẽm deroget. imo
pferi pmus.qꝛ cuilibet videt᷑ facta cõceſſio in ſpe.hᷣ declaraui
plene ĩ.l.qᷓſtũ.S.j.j.de fu.iſtru.⁊ iſtr. le.Querit gl.qd ſi teſtõꝛ
me iſtituit ⁊ fuo optionẽ legauit.an ualeat.Glo.ꝙ ſic. Di.
q legatũ optiõis hʒ in ſe ↄditionẽ tacitã nõ expᷣſſa.⁊ iõ regu/
la catoñ.hʒ locũ ĩ ea.ut.l.ſi optio.j.de op.le.¶ MNõ hic caſũ
qũ res legat᷑ duob cõiuncti re.vni pure alti ſub conditiõe.
e cui pure relinqtur interĩ habebit partẽ tm̃.dixi plene in.l.
plane.S. ſi coniunctim. S. eo. —RN
mihi Diſpoſitio hẽdis non tollit diſpoſiti
) nia beonẽ defuncti. h. ð. ¶ HNõ ꝙ dicit ex
teſtõ deſũcti nõ aũt dicit ex teſtõ hẽdis. ut nõ.in.l.iij.

Bex plurimis.j. de acꝗ.poſ.lʒ Di.ibi alit᷑ dicat ⁊ male ut ibi

dixi. Op.q legat in teſtis diuerſoꝛũ debet᷑ ex utroq; teſta
mẽto.nt.l.plane.S.ſi ſic.S.e.dixi plene ĩ.l.huiuſmõi.S.j.S.e.
— ſerno Qui repudiat ex perſona ſerui põt
L A ngſcar er ſun d.
2 Qui decedit apud hoſtes videt᷑ moꝛtuus
Si ei qui. cnguutai Areuc tu videk in er iul
Ein guitate h d. . Dp nõ poſſit poſtliminio ↄfrmariun
padizt reglła catoñ.ut.l.j.j.de re.cato.l.cetera.S.j.s.e.Sol.
hoc eſt pꝛopter fictionem poſtliminij.facit.S.e.l.ſeruuʒ ſilij.in
pꝛin.que omnia nõ multum. „ ⸗—
PS minoꝛ. egatũ pure relictũ ſeruo nõ iuſte

anumiſſo nõ ualet nec confirmat᷑

— ſi poſtea manumittat.b. d. C Op. cũ tpe moꝛt repe/

riat᷑ ſui iuris videt᷑ ſibi deberi legatum.ut.S.c.l.qſituʒ.S.ᷣuo.
So.ibi relinꝗtur ſuo legato.hᷣ relinqtur ſᷣuo ſimplici᷑. Nec
ob. ꝙ erat manumiſſus.q;ꝛ manumiſſio nõ ualebat.¶ Qũo
q̃ eſt ro. ꝙ nõ ↄfirmat legatũ. Dicit gl. qꝛ teſtatoꝛ videt ei reli
qſſe ſi ex hac manimniſſioe ad libertateʒ ꝑuenerit.ut.l.ſuo.ẽ.
de cõdi.ĩdebiti. Sʒ Hi. dicit ⁊ Ja. de are.ꝙ rõ eſt ppt᷑ regu/
lã catoñ.q ipedit ↄfirmari.dictũ gl.plus placet.na qñ legatũ
deficit mixta ↄſideratiõe legãtis T legatarij ut i ppoſuo regu/
la catoñ.hʒ locũ ſi teſtõꝛ tũc iĩpedimẽtũ poterat ꝓuidẽ ⁊ da⸗
re libertatẽ Fuo.ut iſti.eo.S.an ſᷣuo.ſʒ qũ teſtõ: ꝓuidẽ nõ ꝑoſ-
ſet regula catoñ.locũ nõ habẽt. ut.l. nõ ĩtelligit.S. qñ aũt.j.de
iure ſi.dixi. in.l.j.j.de regu. catoñ. Sʒ h ꝑ teſtantẽ non pore
rat puideri.qꝛ erat minoꝛ.xx.aãnis.ergo ⁊c.igi nota oĩa iſta.
hulc tacitis. ucirſſaude nicee ,O fidẽ aſſu

i I Letamere qñ nõ publice ſed ſecrete de
treſtituendo ꝓmittit.h.d. ¶ Scias ꝓ hui declaratio
ne. ꝙ qũ relinꝗtur nõ capaci palà nõ applicat ſiſco.ut.l.non

ſteligu. Elas palã.j. de iure fil.nõ.in.:.luti. S.j.j. eo. ſ qñ re
linquit᷑ clã.tũc aufert ei tanq; ab ĩdigno ⁊ applicat ſiſco.vñ ſi
pꝛomitterẽ teſtatoꝛi de reſtituendo per publicũ inſtrumẽtuʒ
nõ applicaret᷑ tũc iſco.ſʒ qũ pꝛomitto ſimplicit᷑ ⁊ facio ſcriptu
rã puatã manu mea. ⁊ tũc dicit fieri clã.ita loqtur h.hoc aũt
qualiter pꝛobei dixi in.l.nõ intelligit. S. tacita.j.de iure ſiſ.

Siteſtatoꝛ vnũ ex bẽdibꝰ
Bomnibus. gα ab onere. ceteri ad
Nonus itegrũ tenebunĩ.h.d.¶ Nõ hũc caſuʒ.facit ꝙ

ſi ſtatutfi dicit ꝙ comitatẽſes teneant ſoluẽ ſalariũ poteſtati.

oſtea eximit᷑ aliq̃ vula.qꝙ ceteri teneant᷑ ad ſalariũ itegrũ.ut
Fm Ja.de are. ¶ Op. de.l. ſi füdũ. S. libertuj. S. e. Do. H in
legatõ qᷓ̃titatj.ibi in legato ſpẽi.¶ Op.de.l.ſipupillus.sS.de
admi.tu. glo.nõ ſoluit. Di. dicit ꝙ ibi pupulus nõ poterat li
berare vnũ ex tutoꝛib in p̃iudiciuʒ alioꝝ.ſʒ teſtõ: poterat.
Op. de.l. cñ ab vno.j ii.j. So. illa ↄcoꝛdat.lʒ ſignet ꝓ cõ/
traria. ¶Quũo gd in zctib an liberato vnocetenſteneantur
nrolidũ.

—

mſolidũ. Glo.ĩnnit ꝙ ſic dũ ipſa allegat ꝓ cõcoꝛdãtia.l.pe.ſ.

de duo.reij.C.l.ſi ſtipulatꝰ.S.ſi.de fideiui.ſʒ ibi logtur qñ oẽs
tenebant᷑ iſolidũ.merito ſi vnus eximit remanẽt ceteri obliga
ti iſolidũ.ſed ſi oẽs tenẽtur in viriles nõ poſſet liberare vnũ in
piudiciũ alioꝛũ.ut.l.ſi vnus.S.ante oĩa.5S.de pac.⁊.l.pacto
ſucceſſoꝑ.C. de pac.⁊ hoc poſt diſpoſitionẽ factã.ſ ſi in iſtru
mẽto otinerei oẽs uos pmittit cẽtũ excepto titio.fateoꝛ ꝙ tũc
ad itegra cẽtũ ceteri tenent᷑ ꝓ hac.l. ¶ Altimo nõ hanc.l.ꝙ

exceptio ſiue fiat icõtinẽti ſiue ex ĩteruallo ẽ idẽ dũmõ fiat añ
gctũ ꝑfectũ.ut hac.l.ↄiũcta.l.anñpe.j.de duo.reis. Itẽ nõ qð

dixide diſtributiuo gꝗs ĩ.l.ſiqs fundi.x.l.ſi filiab.S.j.ö.eo.

En teſtamento eFeserarlo moꝛtuo ante ↄditi⸗

r nis exiſtẽtiã poſſibilis legatũ
extinguit.ſec ĩ ↄditiõe ĩpoſſibili.h.d.¶ Op.de.l.huiuſmodi
5F. ſi ta. S. eo. So. gl.⁊ Di. tʒ eã declarãdo ſic.ſi tabule nõ ex
tat nec debitũ.tũc ẽ ĩpoſſibilij ↄditio.ar.de dote p̃le.l.ꝗ dotẽ.

ſi tabule extat ⁊ debitũ.oditio eſt poſſbilis ⁊ dʒ ipleriut h.ſi

tabule nõ eragt extat debitũ.ᷣtũc ↄditio ẽ poſſibilis quo ad
libationeʒ ⁊ ex illa parte dʒ ipleri.ut.d.l.huiuſmodi..ſi ita.
nõ aũt dʒ ĩpleri qͥ ad reqditionẽ tabularũ.qꝛ fieri non põt.ita

dʒ intelligi iſta mã.¶¶ Op.cõditio ĩpoſſibilis tũc non reijcit᷑.

qñ teſtatoꝛ ſciebat eò ĩpoſſibilẽ.ſecus ſi teſtatoꝛ credebat eam
poſſibilẽ ut.l.ſuo manumiſſo.s.de cõdi.inde.ſed hic teſtatoꝛ
credebat poſſibilẽ cõditionẽ reddẽdarũ tabularũ.ergo debet

haberi ꝓ nõ adiecta. Rñdeo teſtatoꝛ hic nẽ credebat ea poſ⸗

ſibilẽ uel nõ poſſibilẽ. nõ enĩ erat cert' utrũ tabule extarẽt uel
nõ ſed in vio putabat eam oĩno poſſibilẽ qð nõ.

¶ Di titio ita. Dlo. . ſup vbo hecli meo. diuidit 5.

tre partes.⁊ ipſũ.S. ſũmat. Pone er
go caſũ in terminis ſic. Teſtatoꝛ iſtituit qnq; hẽdes iter qs in
ſtituit titiũ ⁊ dixit qſqs mihi hẽs erit det titio.x. Certe oẽs da
bũt.x. detracta parte titij ⁊ ſic dʒ hʒe.viij.p.d.pᷣ. ¶ Op.õ.e.
l.plane.S.ſi duobꝰ. Glo.dicit aliud ĩ ſpẽb ut ibi.aliud in qti
tatib ut h.qdð nõ placet.nã eadẽ ſpẽs hẽditaria eſſet mihi reli
cta ab oĩbꝰ.nã totũ habereʒ a cohẽdib excepta parte media
quã hẽo iure meo.ut.d.S.ſi duobꝰ.⁊.l.qui ſiliabꝰ.S.ſi.Sõ.eo.
Peꝛetea ibi vnilegal a cohẽde h̊ vni ab oibꝰhoc expᷣſſo.⁊ ſic
4 caſu dʒ habẽ totũ.ſʒ ſco caſu dʒ he deducta parte ſua.ut
deducta.S. acceptis nũmis.j.ad trebel..l.cũ pꝛ.j.ti.j. Iteʒ
iſte. S. facitad.q.Fm Di. dicit ſtatutum ꝙ ſi ruſtici nõ ceperit
malefactoꝛẽ ipſi teneant᷑ dãnũ reſtituẽ. certe ille q paſſus ẽ dã
nũ dʒ ↄtribuẽ vna cũ alijs ⁊ ſoluẽ barte ſuã. Itẽ ſi ciuitas ĩpo
nit collectã ꝓ ſoluẽdo debito ciui ſuo ꝙ etia ille ciui ↄtribuet.
Itẽ facit dicit ſtatuũ ꝙ cõdẽnatiõe facta de ↄſiliarijs q nõ ue
niũt ad cõſiliũ diuidat᷑ int eos pena.certe ule ꝗ eſt ↄdẽnat ha
bebit partẽ. Itẽ facit dicit ↄſtitutio ꝙ canonic non admittat᷑
ad pᷣbẽdã niſi det fruct pmi anni canonicis.certe qui dat ad
mittit ad partẽ per iſtũ.S. Itẽ cõmiſſa fuit electio pluribꝰ.an
poſſit eligere vnũ ex ſe.qð dic ut nõ.in.l.plane.S.qð cuiuſq;

vniuer.Ad pᷣdictas.q.ſac qð nõ. Ja.de are.i.l.amiciſſimos.

5. lutius. . de ex. tu. facit q; nõ.p Guil.in ſpe. de cẽſi. S. nüc
vicẽdũ.v.ſed quid ſi dãnũ. Itẽ nõ ſi.hpuius.S.qꝙ qñ duo ſunt
inſtituti equalit in teſtõ ⁊ eſt adiecta clauſula ꝙ ualeat iure co

dicilloꝛũ ꝙ ipſi iuicẽ aligd nõ poſſint petẽ.qꝛ tm̃ debẽt vnus

dare quãtũ reciꝑe qdð dicã inelge ſeruũ.j.de cõdi.⁊ de.

(E um ani Cõditio adiecta ĩ ĩſtitutiõe nõ vi

et repetita ĩ legato eidẽ ab alio
gradu relicto.h.d. Ael dic ꝙ cõditio tacita uel expᷣſſa q̃ taci⸗
te ĩerat traãſmiſſionẽ nõ iĩpedit.h.d.¶¶ Op.legatario moꝛtuo
ante exiſtẽtiã cõditiõis legatũ nõ trãſmittit.ut iĩ.S.ne autẽ.C.
de ca. toll. c. S.e.l.j.S.j.So.h̊ erat cõditio tacita.nã non põt

legatũ deberi a ſubſtituto niſi ſit hẽs.⁊ ſi eſt expſſa nõ releuat

qꝛ eſt expſſio eius qð tacite ĩeſt. ut.l.iij.s.e. ¶ Op.de.l.cuʒ ſi
lio cũ gl.ſua.õ.e.So.ↄditio ſi hẽs nõ erit.ibi depẽdet ex no
luntate hẽdis qꝛ erat iſtitutꝰ pure.iõ facit cõditiõale legatuʒ.
h nõ depẽdet ex uolũtate hẽdis.qꝛ erat ĩſtitut ſub ↄditiõe.ſ.
qñ mat decedit. Sʒ ʒ qꝛ tex.in fi.videt dicere ꝙ iſta ↄditio ſ
hẽs nõ erit moꝛiẽdo ĩpleat. Idẽ in.l.fi.j.qũ di.le.ce.ergo trãſ⸗
miſſionẽ nõ ĩpedit.cuius ðꝛiũ dici᷑ in glo.in.d.l.fi. So.ut di/
cã in.l.miles.s.ꝓ parte.j.ti.j.nã credo ꝙ iſta cõditio in actu
