ne meti ad aliud ꝙ ꝗs agit poſſeſſoꝛio petit ſe mittiĩ poſſeſſio
nẽ ⁊ poſit ĩ ea petit ſe tueri ut hac gl.⁊.j.ne vis ſi.ei...j.S.ſiqʒ
miſſu.⁊ ſic hẽtis vnã lec.¶ Cõtra hãc lec.op.qꝛ nõ ẽ uerũ ꝙ;
ex pmo decreto efficiat᷑ poſſeſſoꝛ niñ ĩterponat᷑ ſcᷣm.¹ut.l.ſi ſi
nita. S. iul.j.de dã.ifec.⁊.l.iij.ĩ f.de acq.poſ. So.ibi qũ poſ-
ſeſſio dat alicui ꝓpt᷑ aduerſarij ↄtumatiã.⁊ iõ expectat᷑ pmuʒ
⁊ ſcðᷣʒ decretũ anteq; poſſeſſoꝛ efficiai.ſed h nõ dat᷑ poſſeſſio
ꝓpter ↄtumatiã aduerſarij ſʒ ꝓpt᷑ fauoꝛẽ petentis.⁊ iõ nõ ex
bectat pmũ ⁊ ſcðʒ decretũ.¶¶Itẽ op.de eo qð dẽ de uẽtre in
poſſeſſionẽ miſſo ꝗ nõ poſſideti.ʒ.j.f.q.ex ca.ĩ poſ.ea. So.
aliud ĩ ſilio ꝗ mittit ex carbo.alið ĩ uẽtre.⁊ ẽ rõ qꝛ tex.ĩ carb.

edicto dic dat᷑ poſſeſſio.ut.S. e.l.j.q tex.iĩ mã de uẽtre ĩ poſſe

ſionẽ mittẽdo.dic mittit ĩ poſſeſſionẽ q vba ſignãt ſolũ deten⸗/
tationẽ. Et põt eẽ alia rõ.q; poſſeſſio qᷓ dat uẽtri ẽ minoꝛi tpe
duratura. Itẽ qꝛ dat ppter partũ nõ ipᷣi partui.iõ nõ tm eifa
uet᷑.ſʒ pma nõ mihi placet lʒ ſit ptãtiua. Itẽ pcedo dz hĩ ſtðo
rñſo miſſũ in poſſeſſionẽ ex carbo.nitit᷑ pᷣtoꝛ ĩ poſſeſſiõe tueri
⁊c. C Op.qꝛ ſiue ↄueniat᷑ ſiue petat hẽat locũ carbo.nt.S.e.
l. S. parui. Gl. dic dic ut ibi dicit ꝙ agebat poſſeſſoꝛio nõ peti
toꝛio. Hec ſo.nõ placet.qꝛ tex.ibi dic ſimpłr ſiue agat ſiue cõ
neniaĩ nec diẽ quõ.⁊ idẽ.ð.e.l.j.ĩ pn. Vñ mibi viqei dicẽdũ
ſic.Añq; pupillus agit anteqᷓ; ſibi ſit mota qõ ſtat' ⁊ anteqᷓ;
ſit petita carbo.poſſeſſio ⁊ ĩ iſto indicio opponũ ſibi qõ ſtatu⸗
tũc pupillus omiſſa pᷣma actiõe põt petẽ carbo.bonoꝛũpoſ.
ex hoc edicto ⁊ nõ refert ſiue agebat ſiue ↄuẽiebal.⁊ ſiue age

bat petitoꝛio ſiue poſſeſſoꝛio ut.ll. ꝛijs.Añq; poſt petitaz †
habitã poſſeſſionẽ totalr agit.⁊ ſic poſt mota qõnẽ pupulus
Vult agẽ.tẽ hʒ locũ diſtictio hui.S. ¶ Itẽ op.j.e.l.pe.ubi eti
am miſſus videt᷑ ꝙ poſſit agẽ. Hicit gl.ſol. ut ibi.bꝛeuiter ueri
tas ẽ iſta H pupillus agebat õᷣ pncipalẽ aduerſariũ ꝗ ſe dice/
bat hẽdẽ.⁊ iõ adhibet᷑ diſtictio q dꝛ .ſj in.l. ꝛia agebat ↄtra
alios debitoꝛes hẽditarios iõ diſtigui ut ibi dꝛ. Hec ſo.tagit
ibi ⁊.l.j.C.de iudi.⁊ ibi doc.tagũt.¶ Itẽ op.dẽ h ꝙ põt op/
põi iſta exceptio ne pᷣiudiciũ ſiat petitiõi hẽditat mouẽde.Cõ
tra.C. de peti. hẽ.l.ſ. Dicũt qdã hãc ꝑ illã coꝛigi nõ ẽnera.
Sʒ dic ꝙ lex ðꝛia loquit᷑i hẽde ſeu poſſeſſoꝛe ↄuẽto.h loquit
agẽte ⁊ ẽ bona ſo.qua tʒ gl.i.l.ĩbonenidei.S.de peti.heredi.
el aliter ibi loquit qũ erat ↄtentio ĩter eũ ꝗ ſe hẽdẽ dicebat
⁊ alios legatarios uel creditoꝛes.ſʒ h erat otẽtio ĩter eos ꝗ ſe
hẽdes ad iuicẽ dicebãt ⁊ ẽ bona ⁊ ꝓbat᷑.⁊ i.l.nõ diſtiguemus
S. ſigs. S. de arbi.dixi plene.j.de excepꝑ.l.ſi poſt litẽ. ¶ Item
op.C. de oꝛdi.iudi.l.j.So.ut ibi.¶ Qũo q ẽ dꝛia utrũ agat
ut bonoꝛũpoſſeſſoꝛ carbo.an ĩtẽtet directas actiões quõ co/
gnoſcã. Nicit gl.qñ aget ut bonoꝛũpoſ.carbo.aget iſto mõ.

qꝛ ſic ĩ alijs bonoꝛũpoſ.decreta bonoꝛũpoſ.ei cõpetit bonoꝛũ

poſſeſſoꝛia hẽditaꝶ petitio.in.l.j.⁊.ij.de bonoꝛũpoſ.hẽ.pe.
⁊ hũiſtis de bonoꝛũpoſ.lʒ.iij.S. bonoꝝ.ita ĩpubes decreta bo
noꝛũpoſ.carbo.uolebat agere ut hẽs.⁊ hoc ꝓbat ſolũ q; erat
de mẽte carbo.poſ.⁊ uolebat ꝙ illa cognitio ſũmaria q indu
cebat pᷣſuptionẽ ſufficiẽtẽ ad carbo.poſ.S.e.l.S.cauſe.ſuffice
ret ĩ hac bo.pol.hẽ.peti.qð nõ põt ut h.Sʒ ſi vlt agẽ directa
ut diſcutiat᷑ utrũ ſit ĩter liboj uł nõ hoc põt.⁊ ita hẽtiꝰ itellectũ
hui.S. ¶Quüũo qꝗd ſi mouet᷑ cõtrouerſia de ipſi deſũcti ſta/
tu nõ ipſiꝰ ſilij an ðʒ differri ꝑ carbo. Nidet᷑ ꝙ ſic. ut. S.e.l. j.
S. ſzʒ ⁊ ſi rę. In ↄꝛiũ videt᷑.C. de peti.hẽ.l.ſi liberi. So.ibippt᷑
qõnẽ ſtat defũcti uertit᷑ ĩ dubiũ ſtatnlij.ut qꝛ defũct dicatur
buus ut ſic ſili nõ põt eẽ liber. ⁊ tũc differt.ut.S.e.l.j.S.ſʒ ⁊ ſi
rẽ.Sʒ ſi ꝓpt᷑ qõnẽ ſtatus ipſiꝰnlij.ut qꝛ ſuit ĩſtitut hẽs ab ex
neo.⁊ tũc nõ differt.ut.l.ſiliberi.alij legũt hũc.S.alio mõ di/
cẽtes ꝙ ĩ pn.fuit miſſus ĩ poſſeſſionẽ ſolo vbo quẽ pᷣtoꝛ ſtudet
ↄſtitue ꝑpoſſeſſoꝛẽ re ipᷣa.ita dicũt ipſi ut ceſſẽt ↄꝛia pᷣdicta.Et
pot eẽ ĩ ſe ſatis bona ut exponamꝰmiſſũ.i.mitti iuſſũ.qꝛ ex ſo
oiuſſu nõ ↄſtituit ꝗs poſſeſſoꝛ.ut.l.nõ ẽ de pig.act.⁊.l.cũ hẽ
des. de acꝗ.poſ. ¶Szʒ tũc qro q̃ actiõe petat᷑ ꝙ ꝗs ↄſtituat

poſſeſſoꝛ. Dicit gl. actiõe ĩ factũ q deſcẽdit ex qlibet ẽdicto ſfj

toꝛis.ut.l.pe.S.cũ pᷣtoꝛ.j.ne vis fi.ei. Item videt᷑ mirũ cũ bo/
noꝛũpoſſeſſio petat᷑ officio iudicis.ut.l.iij.S.ſi cauſa.S.de bo.
poſ.Dicũt qdã ꝙ iſta qõ gl.reſerat᷑ ſolũ ad caſũ ſupꝛa ꝓxi.
qñ ꝗs ſolũ ẽ mitti iuſſus tũc petit᷑ actiõe in ſactũ ut iſte iuſſus
executiõi mãdet᷑. Sʒ lʒ hoc poſſet ſieri tñ tutiꝰ ẽ ꝙ ſiat miſſio
manu militari.ut.l.ſiquis miſſus.j.ne vis fi.ei. Quare dic ꝙ
illa qõ reſerat᷑ ad totũ.S.⁊ totũ ti.⁊ bñ dicit ꝙ cogat᷑ acnõe in
factuũ. Mõ ob.qꝛ nõ.in.l.iij.S.ſi cauſa.qꝛ illud ĩ bonoꝛũ pol
ſeſſionib q tribuũt ius ꝑ qᷓs nullũ aduerſario ſit piudiciũ.nec
reqrit ꝙ citatio ſiat ut ibi dixi.ſʒ h loquit ĩ poſſeſſiõe q ẽ facti
⁊ hʒ certuʒ aduerſariũ ⁊ reqri cognitio ꝓut dixi.S.e.l.S. in
cauſe.⁊.S.ſi due.iõ actiõe ĩ factũ nò iudicis officio explicat᷑.
QQRño qñ̃ hec actio ĩ factũ intẽtat᷑ qd ueniat in ea. Mlc gl.
ꝙ coꝛpoꝛalia tm.alt.il.ij.quoꝝ bo.uł meliFetiã icoꝛpoꝛalia ue
niũt qũ q; ſi agi ↄ aliquẽ debitoꝛẽ ut hũiſtis ſupꝛa pxi.S.⁊ ſic
iſta poſſeſſio bʒ aliqd ere qᷓ; iterdictũ quoꝝ Ronon. ,
B * Et ꝑ hoc opoꝛtebit petẽ filiũ bo.poſ.oꝛ/
Hec auteé. nri⸗ J. j. e. l. ſiñ übes. d d. te glo.
coꝝigebat ſi uellet ĩtẽtare actionẽ.als lec.⁊ iõ dicit gl.opoꝛ⸗
tebit i futurũ ſi uellet ĩtẽtare actionẽ.ſʒ nũcĩ carbo.nò opʒ.⁊
idẽ nõ. C.e.l.j.in fi.ult.gl.⁊ ẽ ſatis bona ut dicã.j.e.l.ſi inpu
bes.i ſi.⁊ tãgã.j.l. ꝓxi. Ba dic ꝙ iſte tex. vult dicẽ ſi pupil/
lus nõ poſſidet hẽditatẽ pꝛnà ad hocut pueniat ad bonoꝛũ/
poſſeſſionẽ carbo.hʒ pᷣ intẽtare bonoꝛũpoſ.oꝛdinariã. ut ſic
aduerſarij moueãt qonẽ ſtat.ut ſic mota qõne ſtatꝰ ꝑueniat
ad bonoꝛũpoſſel. carbo. ad quã nõ põt ꝑueniri niſi p mouea
tun qõ ſtatꝰ. ut.j.pxi.S.dixi.S.e.l.S.ſi due.⁊ ita põt ltelligi h.
n Beo Di h ex pᷣma parte edicti.qro q eſt pᷣma
i E epars edlicti. Picũt ꝗda õ tab.que pᷣcedit
FFImtab. Hon ẽ uerũ qre dic pmã partẽ eaic⸗ uocat
donoꝛũpoſſeſſionẽ oꝛdinariã.ſequẽtẽ uocat carbo.q̃ẽ exoꝛ/
dinaria. ¶ Op. S.e. l. ij. S. miſſũ. vbi actionẽ nõ põt itẽtare.
Dicit gl. etiã intẽtabit actionẽ i ſactum ⁊ ſic aget poſſeſſoꝛio
tim. ANel dic utet᷑ oibꝰ actionib q; erit pubes ⁊ liqbit eũ here
dẽ eẽ. Tu dic ꝙ iuſſus ex carbo.actiõe ʒ̊ pncipalẽ aduerſari
uʒ nõ põt ĩtẽtare niſi m diſtictionẽ quã vidiſtis ĩ.S.miſſũ.ſʒ
3 alios debitoꝛes põt ĩtẽtare ſm diſtictiouẽ quã dicã.j.eo.l.
pe. C Op. S.e.l..pe.ubi dicit᷑ ꝙ ut poſſit actionẽ intentare
opoꝛtet

—

—

Ppter libero legitimos ⁊ nales.⁊ iõ cũ lo

opoꝛtet petere bonoꝝ poſſeſſionẽ oꝛdinariã.ſʒ hic non poſſet
petẽ oꝛdinariã.qꝛ eſt excluſus ab ea.ut hic dẽ.igit᷑ actionẽ ĩtẽ/⸗
tare nunq; potit. Poſſum dicẽ ꝙ lʒ ſit excluſus a poſſeſſiõe
oꝛdinaria tenebat ius adeũdi de iure ciuili iõ actionẽ ĩtẽtabat
T hoc pꝑʒ ex glo.q dicit ꝙ liqᷣbit eũ hẽdẽ nõ dicit bonoꝝ poſſeſ
ſionẽ. Ael dicam ꝙ agnoſcet bonoꝝ poſ.nõ omiſſã ꝑ reſtitu
tionẽ ĩ ĩtegrũ.ut.l.j.C.ſi ut ſe ab hẽ.uel bo.poſ. Vel poſſumꝰ
dicẽ ꝙ i. d. S. pe.debeam legẽ aliter qᷓ; gl.ibi dicat q̃ñ illa lec.
ſit ð iſtũ tex. ⁊ legam alio mõ ut ibi dioiir.
Ed ſi i8 ic ĩcipit exponere tertiũ caput edi
e Fe getl de Prucanione⸗ . ..
5 Iſte. §. facit i ar. ad. q. uo hẽtis ĩ.l.pᷣgnãt.
n guté. de penis. ⁊. S.de ſta.ho.l.iĩperatoꝛ.ꝙ ſup/
plicium mris differt ꝓpt᷑ partuʒ.¶ Quero ꝗd de mr̃e lactate
puerũ cũ alia nutrix no reꝑit᷑.Certe eadẽ ẽ rõ ꝙ donec non re
perit arpplic̃ differat per hũc tex.⁊ ſic dicunt doc.⁊ ma
e Oldra. MM

2 nig CQuoꝗᷓrõ ꝙ ĩ boni mfnis nõ
E bonis.. locũ edictum carb. Rñ.q; hoc

edictũ ẽ ĩtroductũ ad ſilitudineʒ edicti deß tab. ut. l.
¶S.j.S.e.ſj ĩ teſtij feminarũ ↄ ta.non hʒ locũ.ut.l.il.S.ad te
ſtamẽta. S.deↄ ta.ergo nec carb. Itẽ dꝛ ꝙ differt qõ ſtat. H
an differaĩ ꝑ hoc edictũ. Dic glo.ꝙ nõ ſʒ ex oſtõne uel iterp⸗
tatione iuriſcõſultoꝝ.ut hic ⁊.S.e.l.iij.S.q;uis.Et iõ iſto caſu
iſta dilatio poſſet ꝓdeſſe in bonis mrnis ⁊ hẽret vĩ carbo.ut ſi
poſſidet ſili⁊ ali agẽt ) eũ dicẽs eũ nõ ſiliũ tũc qõ differt᷑ ⁊ ite
riʒ xemanet ĩ poſſeſſõe ſicut in carbo.ut.l.iij.S.miſſum.S.eo.
¶ Itẽ q̃ro dʒ hic ſi ſit qõ ſimul de bonis pꝛnis ⁊ imr̃nis ⁊ ſrniꝭ
q̃ro utrũ hẽat locũ mikto ex hoc edicto.Et videt᷑ ꝙ ſic.ar.j.e.
l.ſi ſpubes.S.ſi pupillus. ↄꝛiũ tenet glo.ꝙ miſſio nõ hʒ locũ ni
ſi in pꝛnij:x ad.l.ↄꝛiã rũde ut in glo.qð nõo.

Ata z In tex. ibi explicãdũ erit. hoc ẽ uerũ ex
¶ Ita demu. an edicto.ſʒ ex ↄſtitutiõe qõ differt.ut

liij. F. ᷓuis. S.e.ti.ul hoc expediebat pupillo.

₰
—

5. pxi.⁊.
ARrs iiti Nõ tex.ibi hec eni poſſeſſo ꝓ ſatiſ
(Mui pupilio edatiõe cedit.hẽs hic ꝙ miſſio ĩ poſ/

ſeſſonẽ hʒ viʒ cautiõis.ſile in.l.ſi finita.S.eleganter.⁊. .ſe.j.
de dam. inſec.

(1 on ſo lũ. MHõ tex.ibi in ſtudio ⁊ẽ. Nõ ꝙ ille ꝗ dʒ

— habere alimẽta dʒ hẽre etiã expẽſas ĩ ſtu
dio.ſile.S.nbi pu.edu.de.l.ꝗ ſiliũ.ꝛiũ habuiſtij.S.de ali.⁊ ci.
le.l.legaſ.Ego rñdi ibi alid cũ debent᷑ ex diſpoſitiõe teſtõꝛis.
alið cuz ex diſpõne legis. Dices tu ꝙ hic. S. lacitõ id qð dixi
S.de colla. bo.l.j.S.nec caſtrẽſe. dixi ꝙ pẽ nõ tenet ĩpẽdere in
ſtudio ſilij. Sʒ rñ.tex.ibi dfclarar. hic loquit i ſtudijs neceſ
ſarijs ſine ꝗb hõ ſʒ oſuetudinẽ ⁊ ↄditionẽ ſue ꝑſone viuẽ non
Re n addiſcat grãmaticq t ſilia.⁊ tũc dẽ ipenſa neceſſaria ut
ic. ſ ſec in ſtudis in qbꝰhoĩes dicũtur muitare ⁊ ſine ꝗbꝗ⸗
põt boneſte viuẽ ſʒ ↄditionem ſue ꝑſone ꝗ caſu dic ut ibi dixi.

t& Eſt hic bon caſus ⁊ ponit
¶Poſt pubertatẽ. nna eacties d benbc-

de petitoꝛe ſit reꝰ ſi vult ſatiſdare etiaã poſt pubᷣtatẽ.qʒ qꝗd ſi neu

ter vult ſatiſdare. Dic̃ glo.rñdeo ex his ꝗᷓ nõ. S.e.l.ſi is qtiens

⁊. S. cũ aũt.ubi di ꝙ poſſeſſo debebit dari cuidã curatoꝛi bo/
noꝛũ ⁊ apud illũ ſeq̃ſtrabii.ad qð fac.l.poſtq;.S.ipatoꝛ.ut in
poſ.le.ſj poſſeſſiõe data curatoꝛi bonoꝝ ꝗs ſuſtinebit partem
actoꝛis. Rñ.ille ꝗ ab initio ſuſtinebat anteq; daret᷑ carb. poſ/

.ꝑͤar.l.ſi oleũ ĩ pn. S.de dolo.⁊x· dir i.l. itereẽ. j. de por.
NAimpnr Circa pncipiũ dẽ ſilłe carbo.
Jimpubes. as hogre ieſte ab

Knõ rñdet. Tu dic carbo. edictũ bnctbalj videt᷑ iductũ
luit de filijs adopti⸗
nis nõ videt᷑ ppꝛie hoc edictũ hẽat locũ.Hoc nõ placet.qa
cũ hoc edictũ ſit iductũ ad ſilitudinẽ bonoꝝ poſſeſſiõij ta.ut
5. c. l. j. S. j. T ill ĩ adoptiuis hʒ locũ.ergo ⁊ iſtð habebit locũ.
Sʒ qre hic diẽ ſile.Rñ.qꝛ hoc olĩ ꝓponebat᷑ cũ q̃dã ſolẽnita/

te q̃ hodie ceſſat ⁊ ſic hʒ locũ carbo.ad ſilitudinẽ antique ſolẽ/
nita cũ q̃ carbo. ꝓponebat᷑.ut habuiſtis nõ.õ.e.l.iõq;.⁊.ẽ.
de uẽ.ĩſpici.l.edictũ. Item dẽ hic loc erit carbo.edicto.Con/
tra imo nõ hẽbit locũ carbo.qꝛ ↄſtat eũ ſiliu.ut.j.l.ꝓxi.So.iĩ⸗

tellige hic de carbo.utili.nõ de directo ut ibi.

ECum nero. Querit gl.qd eſt hoc qd diẽ de iure

ſti ⁊ nõ rñdet. Sʒ dico ꝙ in qrela iof

ſicioſi teſti nõ ſit q an ſit li Iy an ualeat teſtm uel nõ. ⁊ ſc an

excludat᷑ a bonis.Eſt ergo qõ de bonis tm ⁊ non de ſtatu.iõ

nõ dʒ differri T ita loquit h. S. MPone ꝙ ſili agẽs qᷓrela nega/

tur filius.qd erit ſiẽdu.Rñ.nõ poterit ieri miſſio in poſſeſſio⸗
nẽ ex carbo.ſʒ ex ↄſtitutione qͥ qõ ſtat differet᷑.⁊ ſi iſte obtine

Si pupillu⸗ . Viqdes hic qñ ſt ↄtẽtio de bonis l

De carbo.edi.

bit qrela poſito ꝙ ſit fili hẽbit neceſſe petẽ hẽditatẽ ab ĩteſta
to.⁊ tũc opponet᷑ ſibi q ſtatꝰ⁊ hẽbit locũ carbo. ſic dʒ ĩtelligi

Siifn⸗ loſſciolo v: de ſortella. R Badet
Crvi n Cötra. S. e. l.j.ĩ fi. Rñ. H̊ agebat᷑ ↄ mrem
i mater. mii vo mreʒ ⁊ ſiliũ ut ibi dixi.¶¶ Itẽ

— — 1 6 2 „
op.S.e.l.iij.o.debet᷑ ponẽ hic mreʒ eẽ maioꝛẽ.xxv.annis.
ſec ſi ſit mioꝛ ut ĩ ↄꝛio.qꝛẽ viſimili maioꝛẽ diligẽti cauſã deſen
dẽ qᷓ; ſi eẽt minoꝛ. Iteʒ ſec' ſi mr̃ eẽt grauida ut dixi tibi plene
S.e.l.j.in ſ.?⁊ vide glo.q icipit imo nunq; tc.⁊ ipſã ſigna.

¶ QDuotiẽs. ¶ d pmũ dictũ op.ꝙ pdicat ſibiipſi.q

diẽ cũ ĩterponit ꝙ carbo.ꝑinde ẽ ac ſi nõ
eẽt ↄtrouerſia ſtatꝰ. Sʒ tũc õ q; ſi nõ eẽt ↄtrouerſia non hʒ lo/
cũ carbo. Glo.ſoluit.¶ Itẽ op.qꝙ ſufficiat qñ vnꝰ p parte de/
fẽdat.ut.l.ſigs putãs.S.dani.S.cõi diui.Dicit glo.hoc iõ.qꝛ
pſona defũcti iſpicit cũ qᷓ ẽ ↄtrouerſia.ut.l.apud iul.ex q.cau.
in poſ.xa.ibi q̃ſi cũ eo ↄctũ ⁊c̃.⁊.l.fi.⁊.l.ne in plures.de exerci
to.⁊.l.ſi cuʒ vno.S.ðe nox.⁊.l.ſi ex noxali.S.de peti.hẽ.Hec
ſo.nihil ad ꝓpoſitũ qꝛ ĩ aci.diuiduis ſufficit quẽlibet hẽdẽ de/
fẽdẽ ꝓ parte ſua.ut.l.iã tñ.S.pe.ſ.iudi.ſol.ad hoc facit.l.ij.S.
ſfi.j.de pᷣto.ſti. Itẽ facit.l.hẽdes.S.an ea.fam.her.ſʒ leges alle
gote in glo. loquunt in alijs caſibꝰ. Quare dic ꝙ in caſu nro
rõ eſt.q; miſſi in poſſeſſionẽ defẽdũt tanq; curatoꝛes bonoꝛuʒ
ut. Z. e. l. z ſi Ae videbi.j.e.l.pe. ⁊ ulti. Sʒ ſic curatoꝛes
bonoꝝ debẽt iſolidũ defẽdere.ut.l.ulti.j.de cura.bo.dã.⁊ ita

Enterdũ. Diciĩhic ꝙ ſinon petij cötra tab. ſed vñ

IERHberi tc. ¶ Glo. op. ? ſol. tene pmam ſo/
lu. datam inne. tele

berti ⁊ pꝛis ſimul ⁊ ſemel qõ ſtatus
differt. ⁊ ẽ rõ.qꝛ vna otẽtio ſequũ ad aliã. ut.ðS.l.ꝓxi.in pnci.
ueſitũ Hic ẽ nõbil. S. ⁊ difficilis. ⁊ de ipſo feci ma/
E lEhognü ſeſtu. Ad pmũ caſũ op.ſi non fuit ſi/
livergo nõ debuit dari carbonia.ut.S.e.l.iij.S.cauſe. So. hic
ſuit modica pᷣſũptio p eo ita ꝙ fuit data carbo.lʒ ĩ vitate nõ ſu
it fili.ſʒ tũc quõ hẽbit fʒ ta.cũ ĩterĩ hẽat᷑ ꝓ ſilio ꝓpt illã modi/
cã pᷣſũptionẽ.⁊ habet᷑p filio ac ſi nulla ↄtrouerſia fuerit.ut.S.
e.l.quotiẽs.⁊ qõ ſtat difſert᷑. Rñ.ʒ iura hodierna ſʒ ſuffic
ſola agnitio eẽt expeditũ.q;ꝛ ĩ carboñ.non q̃rit an ſit ali.ut.l.
ul. C.ꝗ admit.ad bo.poſ.ʒ tꝑa.ff.ẽ dicẽdũ idẽ ꝙ qũ fuit data
Fm ta.nõ fuit q̃ſtũ an ille ſili eẽt pᷣterit uel nõ.q; nõ ſuerat da
ta ĩ foꝛma indleur ⸗Sencgre.r ibi nõ.de bo. poſ. ⁊ ſic hẽ/
bit iſtũ effectũ.qꝛ iſte q habuit bo.poſ.Fʒ tab.aget bo.poſ.hẽ
di.pe.poſt tpᷣs pubertatis ex vigoꝛe illꝰ bonoꝝ poſſeſſionis
habite ifra tpᷣs pupillaris etat quã bonoꝛũ poſſeſſionẽ hodie
ↄſtat habuiſſe effectũ cũ ↄſtat illũ pupulũ ĩ vitate ſiliũ nõ fuiſſe
¶ Venio ad ſcʒ caſũ ſi l nõ petit õ ta.tũc dat᷑ ſm ta.¶ Cõ
tra hoc op.ſifilnõ petijt ð ta.ergo poſſeſſio carboñ.nõ ꝓde/
rit qꝛ actionẽ ĩtẽtare nõ potit niſi oꝛdinariã bonoꝛũ poſ.agno
ſcat.ut.l.iij.S.pe.⁊ fi. ð.e.Sʒ cũ impoſſibile ſit ꝙ oꝛdinariam
agnoſcat.qꝛ excluſus ab ea ergo ⁊c̃.cũ ↄſtet illũ ſiliũ q ẽ exclu
ſus a ta.nõ poſſe hẽre bonoꝝ poſſeſſionẽ.poſito ꝙ qs eũ fili
uʒ ofiteat.ergo carbo.nõ debebit dari.ut.j.e.l.cũ ſine.⁊.S. de
ioff. teſ.l.q de ĩofſicioſo. So.dic ut dixi.S.e.i.l.iõ.nã lʒ ſili ſit
excluſus a ʒ tab.tñ põt ad eas reuerti ꝑ reſtitutionẽ in ĩtegrũ.
ita ſẽtit glo.hic in tertio caſu.nã ſi denceret oĩs ſpes deſiceret.
carbo.¶ Aenio ad tertiũ caſũ ĩ quo hẽs ꝙ fuit pᷣterit ſili ſuꝰ

iõ cũ dicẽdo nullũ poſſet uenire ꝑ vñ liberi ⁊ ſtetit anno ꝙ nõ

petijt vñ liberi.ex hoc ſcript hẽs põt petẽ fm ta.qꝛ ille pᷣteritꝰ

tacẽdo ꝑ annuʒ videt᷑ appꝛobare teſtm.ut.l.filio pᷣterito.S.de
iniuſ.teſ. ⁊ ipſe pupillus põt petẽ carbo.ſi ẽ ifra ãnũ a tꝑe quo
ẽ ſibi mota qõ ſtatꝰ.ut.S.e.l.iij.ĩ f.¶¶Mõ hic caſũ expᷣſſũ õ ul
tramõtanos ꝗ dicũt ad hoc ut teſtm recõualeſcat de iure pᷣto
rio reqrit᷑ appꝛobatio ſilij. Ego dico ꝙ taciturnitas ꝑx annum

videt᷑ teſtm ↄfirmare ut pofſit peti ſm tab. ut h qð tene mẽti.x⁊

hoc nõ.qꝛ hʒ locũ etiã ĩ peti.hẽ.qð ẽ ↄ dicta ultiamõ.i.l.ij.C.
de poſthu. hẽ. iſti. dixi i.l.flio pᷣterito.S. de iniuſ.teſ. Hoc pꝛe/
miſſo ſi fili eẽt excluſus ſequii ꝙ ſiqs ↄſitet eũ filiũ cũ ad ſucceſ

ſionẽ uenire nõ poſſet ſibinõ dʒ dari car.ut.j.e.l.cũ ſine. Rñ.
põt uenire ad ſucceſſionẽ ꝑ reſtõnẽ ĩ itegrũ.Et hoc diẽ gl.pu.

illus poſſet reſtitui.ex ꝗᷓ ſeꝗt ſucceſſio a maioꝛ ut ꝙ non poſ-

ſet reſtitui tacendo videt᷑ teſtm appꝛobare talit᷑ ꝙ poſt nõ poſ

ſet dicẽ nullũ qð tene mẽti. Pone ꝙ ex teſtõ qð ẽ nulluʒ, non
poſſit adiri hẽditas nec bonoꝛũ poſ.ſʒ ta.peti.ut.j.ti.j.l.hi de
mũ. .S.de bo.poſ.l.nõ ẽ.S.ubicũqʒ.So.hic filiꝰnõ dixit nul
lũ ſec ſi dixiſſet. Item dẽ hic ꝙ hʒ locũ carbo.bo.poſ.Fʒ ta.
carb.dat᷑ ad ſilitudinẽ bonoꝝ poſ. ta.ut.l.j.S.j.S.e.ſed õ ta.
⁊ Fʒ ta.nõ ↄcurrũt.j.ti.jʒ.l.ij.S.expectãdi.Glo.ſo.tu dic clari

Ne bono.poſ.Fm ta.

earbo.poſ. idueta ad ſilitudinẽ bonoꝝ pol. ta.hoc ẽ ut illi
competat carbo.ꝗb cõpeteret ta.ſi eẽnt pteriti.ſʒ bñ pñt re
periri caſus ĩ gbꝰ cõpeteret carbo.poſ.nõ tñ cõpeteret ta.⁊
Itg hic. Itẽ ẽ dꝛia ĩter carbo.⁊ q ta.q; vna tribuit ius alia nõ.
Eceſſit Mõ hic qñ ↄſtat aliqueʒ eẽ iter livbᷣos.
R EIH opubitat tñ de aliqᷓ qlitate.ſ.an ſit ĩ ptã/
te uł nõ tũc hʒ locũ carbo. er ſnia nõ ex Ebi⸗
e N TAr Oz hic uẽtri nõ dat bonoꝛũ
E AUm mulier. tοα carbo.q.S. de uẽ. in
poſ. mit.Lj.in pn. So.expone ex carbo.i.ex edicto de uẽ.in
poſ.mit.¶ Itẽ dẽ in v.nec aũt.ꝙ m nõ aufert pupillo ius oꝛ/
dinariũ. imo etiã nec exoꝛdinariũ aufert.ut.S.e.l.j.S.ſi.⁊.l.
iij. ini. S. de iure do. So.ↄcedo ꝙ pupillo nõ aufer: nec oꝛdi/
nariũ nec exoꝛdiariũ.ſʒ nõ pᷣiudicat mir̃i q petit ſe mittiĩ poſ/
ſeſſonẽ noĩe uentris lʒ ʒ.nõ.S.de uẽ.in pol.mit.:.j.S.ſicui.dic

ut ibi. .
ÜREmf Pẽ hic ꝙ e xhẽdatꝰ nõ hʒ car.ꝗa
E Am ſine. ſi aligs ter eũ filiũ nõ amie
ANret. ʒ.S. e.l.ſi pubes.i ſi.ubi ↄſtat quẽ eẽ excluſũ ab il
lo iure.⁊ ſic ſi aliqs ↄſiterei eũ niliũ non admitteret᷑ ⁊ tñ hʒ car/
bo. So. ibi põt admitti ꝑ reſtõnẽ i itegrũ.⁊ ſic de iure pᷣtoꝛio.
nã ꝑ carbo.pᷣtoꝛ ſibi ſubuenit.ſʒ hic nõ põt admitti niſi ꝑ q̃re/⸗
lã.⁊ ſic de iure ciuili.vñ pᷣtoꝛ nõ ſhᷣuenit ſibi niſi pu ĩtẽta qrela
¶VAltimo hic nõ.ꝙ ĩtereſt mea ꝓnũciari me freʒ ppt᷑ hẽdita
tẽ ffis.⁊ ſic nõ ad id qð dixi de actiõib iudicialibꝰ.q; poſſum
me petẽ ꝓnũciari freʒ.ut dixi..de uẽ.ĩ poſ.mit.l.ubicũq;.S.j.
– Criptus Mõ caſũ in quo hereditas nõ adi/
— 1 Veta trãſinittit.qð dic plene in.l.uent᷑.
de acqui.here.

Itia.i plene de materia huũ.l.. eo.l.j. in ſ
WNW Quũo gd in poſſeſſonib uacan
☛☚ Neritur. ocbebeukalmn in
poſſea ti

eſſionẽ ſi parat eſt ſatiſdare ut ſic poſſeſſoꝛijs par
tibus fũgeret.ut.S.e.l.de bonis.S.ſ. .
VEd ſicuti ¶ Op.ꝓꝙ miſſus ex carb.nõ poſ⸗
be ſit res uẽdicare.ut.S. c.l.iij.F. miſ/
ſuũ.Micit glo.ꝙ ibi agebat ð pncipalẽ aduerſariũ hic
gʒ alios debitoꝛes ⁊ ẽ bona ⁊ ipſã appꝛobat doc.i.l.acſ.i q̃rta
op.C. de oꝛ.iudi. Ael dic dicit glo.hic ſatiſdedit.iõ agit ð par
ticulares poſſeſſoꝛes tanqᷓ; curatoꝛ dat boni ⁊ ẽ uera.⁊ iſtaʒx
opi.tʒ SDi.C.e.l.j. De hoc an miſſus ex carb.poſſit agẽ hẽtiꝭ
l.l.j.ĩ pn.S.e.x.l.iij.S.miſſũ.⁊.l.iõq;.⁊.C.de oꝛ.iudi.l.j.in.vj.
q. ⁊. C. e. l.j. S. de ĩof.teſ.l.ꝗ de iofficioſo. Et iõ ꝓ declaratiõe
oĩuʒ iſtoꝝ reaſſume.aut q; incepit agẽ anteqꝙ; ſibi ſtat qõ mo
ueret᷑.⁊ tũc poſtq; qõ ſtat icipit ſibi moueri põt omiſſa qõne
carbo.bono.poſ.petẽ.⁊ qdð differat᷑ qõ ſtat ĩ t pubertaj nõ
diſtictio hpus agebat petitoꝛio ul poſſeſſoꝛio.ut.S.e.l.j.ĩ pn.lʒ
alit᷑ ibi dicat.ita dʒ ĩtelligi.l.iij. S.parui.S.e.⁊ ita põt ĩtelligi
S.e.l.iij. S. pe.ʒ lec.quã dedi ibi. Aut vult agẽ poſt petitã bo
noꝝ poſ.⁊ tũc aut agit ð pncipalẽ aduerſariũ gire5 alios par/
ticulares debitoꝛes ul poſſeſſoꝛes.pᷣ caſu agit poſſeſſoꝛio ⁊ po
tur el niſt esvautel ,sle Aut agit peti
toꝛio ⁊ tunc ſiqdẽ

ẽ vult agẽ tanq; carbo.poſſeſſoꝛ.ut illa ſuma
ria ꝓbatio ꝗᷓ fuit habita ĩ carbo.ſibi ꝓſit ĩ hoc iudicio ⁊ nõ po
teſt. ut. d. l.ij. SF. miſſũ. Si vo vult age directa petitiõe hẽditaij
⁊ ꝓbare ſe filiũ tunc põt.ut.d.S.miſſũ.Si vo vult agẽ õ alios
debitoꝛes ſeu particulares ſucceſſoꝛes.⁊ tũc aut nõ ſatiſdedit
⁊ nõ põt ut hic a ↄꝛio ſeſu.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi is.S.j.S.e.aut ſatiſdedit.⁊
tũc aut vult agẽ tanq; hẽs ⁊ nò põt ne niat pᷣiudiciũ petitiõi hẽ
ditatis.ut.d.S.miſſũ.⁊.l.ſigs libertatẽ.s.de peti.hẽ. Aut vlt
agere tanqᷓ; curatoꝛ dat bonis ex vigoꝛe ſatiſdatiõis ⁊ poteſt
ut hic Fʒ vnã lec.ut.d.l.ſʒ .is.S.j.⁊.ij.⁊.iij. S.ÄBe.
¶ De bonoꝛũ poſſeſſione ᷣm tabu. Rubꝛiea.
Dicñ eſt de bonoꝝ poſ. ð ta.uerũ qꝛ eſt alia bonoꝝ poſſeſ
io qᷓ uocat m ta.q nõ hʒ locuʒ donec põt ĩtẽtariõ ta.ut.j.e.l.
iij.ĩ pn.x.S.j.iõ pmiſit titulũ de bo.poſ.õ ta.¶ Querit glo.q̃
re ĩ codice pᷣ poſuit de bonoꝝ poſſeſſiõe ſʒ ta.⁊ hic poſtpoſu/
it. Dic ut hic in glo.
— Abulas. ¶ Quũo utrũ ſit dʒia gb' vbij
Eeqs utat. Blo. ꝙ nõ ⁊ bñ. nt.l.
hac conſultiſſima in fi. ⁊.l.qm.C. de teſta. Iteʒ
dẽ hie ꝙ nò referti q̃ mã hec fiat. ¶ Qũo ꝗd ñ
. ibaĩ i tabula de ere. Rñ.ſufficit ⁊ etiã ſiĩ lapi
de ſcribat᷑. ¶ Quero ꝗd ſi terra ſcribat.Rſi.ſ ſigillari poteſt
ſufficit. ¶ Ex hac.l.ex glo.nõ ꝙ ĩ iſtrʒ publicũ põ t publicari
lchartis de papyrout hic duʒ dicit chartis.q; charte dicuni
de papyro.ut.S.de le.iij.l.libꝛoꝝ.⁊ ex de ↄſirmatio.utili ul in

ti. ccũ dilectꝰ.⁊ l. Spe.de ĩſtru.edi.S.poſtremo..itẽ qẽ ſcri
ptũ.¶ Scdo nõ ꝙ ſi ĩ tabulis de ligno ſcribant᷑ iſtra publica
eãdẽ fidẽ poꝛtãt ſicut ſi ĩ chartis ſcriberent᷑ ut hic dũ dicit ſiue
lignee ſint. ꝓ hoc.S.cõmoda.l.ĩ cõmodato.S.ſi pupꝑillares.⁊
hoc ibi tãgit᷑ ꝑ Guil.de cu. ¶ Vltimo ex qõnibglo.q dicũt
ꝙ pñt ſcribi ĩ terra uł lapidibꝰ.ſacitĩ ar.ad qõnẽ ꝙ ſcripturis
antigꝗs faci ĩ lapidib debeat credi.⁊ hoc ẽ uerũ ſi fuit ſcriptũ
de partiũ uolũtate.ꝓ hoc ẽ tex.⁊ glo.C. de ————
toꝝ ĩ f.ꝓ hoc qdð nõ.ĩ Spe.de ꝓba.S.nũc vidẽdũ.v.ix.
üt. C Op. de.l.qd dicit.S.de teſta.mi.ubi ſoluj

(Mmoa ecurſus anni irritat tab. Solu.ſpãle ibiĩ mili/

te. ¶ Itẽ op.C. de teſta.l.ſãcimꝰ.ubi curſus decẽnij mutat te/
ſtamẽtũ. So.ibi fuit curſus decẽnij cũ reuocatiõe facta lʒ mi/
nſolẽnit ſʒ h nulla fuit reuocatio.¶Querit glo.ꝗd ſi ꝓducũ
tur duo teſtã eodẽ die ↄfecta nec apparet qð pus ⁊ qdð poſteri
us.qᷓrit cui debeat ſtari. Glo.nõ.hic plene.⁊. C. de edic.diui.
hadri.tol.l.ſ.? Roſ.ponit q̃ſiidẽ ſuꝑ hocti.ĩ fi. Sʒ doc.vidẽ
tur dicẽ ſic.Siꝗdẽ ula duo teſtamẽta ſuerũt facta ſᷣ vna ſigi
latiõe ẽ vnũ teſtmi ⁊ ambo ueniũt ex teſtõ.ut.j.e.l.S.ſigs ĩ duo
bᷣ.⁊ de ta.exhi.l.locũ.S.j.Oi añt ſũt diuerſe ſigillatiões nõ tñ

apparet qᷓ pus ⁊ q poſteri.tũc Aʒo ⁊ Hu.dicũt ꝙ nullus eo

rũ ſit hẽs qð Hi.tʒ.qꝛ ẽ dubiũ de virib teſti ergo nõ põt adiri
hereditas.ut.l.̊ ⁊ ſi de ſua.õ.de acꝗ.hẽ.hoc plʒ.ſʒ recepit du
as ererelarigee Taino Fʒ Ja.bal.ut ſit uerũ qũ neut᷑ poſ/
ſidet.ſed ſi alt᷑ poſſidẽt ũle obtineret ⁊ actoꝛ ſuccũberet. Nam
actoꝛ dʒ ꝓbare teſtm ſuũ eẽ factũ poſter quo nõ ꝓbãte ſuccũ
bit. ꝓ hoc.l.eũ actũ.⁊ ibinõ.S.de neg.ge. ⁊.l.ſimr̃em. C.
de ꝓba.⁊.l.nõ ſolũ.S.ſʒ ut ꝓbari.j.de oꝑ.no.nũ.Scda limi/
tatio ꝙ pᷣdicta ſũt uera qñ iſtituti ſũt paris ↄditiõis qꝛ nullus
erat de ueniẽtib ab ĩteſtato. tũc debem p̃ſumẽ i dubio Pue/
niẽtib ab iteſtato.ar.S.de ↄ ta.l.ſi duobꝰ.S.ſi pus.⁊.l.hac cõ
ſultiſſima. 5. ſiqs. C. de teſta.⁊ ꝓ hoc.l.ult.iſj. C.de codi.pꝛo
hoc facit urgẽs rõ.q; ſi neutrum illoꝝ teſtõꝛũ ualeret ueniẽtes
ab iteſtato uenirẽt. vñ ſi uolũt uenire ex teſtõ ſʒ defũctiuolun
tatẽ tutiẽ eos admitti ꝓ ↄſeruãda defũcti uolutate. Tertia li
mitatio eſt qꝛ pᷣdicta ſũt uera ĩ pagano ꝗ nõ põt decedẽ ꝓ par
te teſtat ⁊ ꝓ parte ĩteſtat cũ duob teſtis.ut.l.ſi certarũ.⁊.l.q̃
rebat.S.de te.mi.ſec ſi eẽt miles q;ꝛ poſſet decedere cũ plurib
teſtis. ¶ Itẽ faciũt ad.q.ſi duo teſtes deponũt ꝙ titi occidit
ſeiũ alij dicunt ꝙ ſẽpꝛoni occidit ſeiũ. Ex pᷣdicſᷣ põt ſolui ꝙ ſi
diuerſiſicãt ĩ tpe.qꝛ duo dicũt ꝙ titiꝰ occidit de menſe apꝛiis.
alij ꝙ ſẽpꝛoni occidit de mẽſe mai.tũc iſti ſũt Sꝛij.ut.l.j.ʒ vnã
lec.C.ꝗ accu.nõ polſ.⁊ ſic uel neutri ſtabit᷑.uel eligẽtur dignio
res ʒ.l.ob carmẽ.S.ſfi.S.de teſti.ſi vo nõ diuerſiñcãt ĩ tꝑe ſe
ſimplicit᷑ duo dicũt ꝙ titi occidit ſeiũ.alij duo dicũt ꝙ ſepꝛoni
us occidit ſeiũ.tũc cũ poſſibile ſuerit ꝙ ambo ſimul occid
ſeiũ ambo punienĩ ꝑ ea que.S.dixi.

Bufficit. R&* H ſuffiẽ ta.extare iz nõ ꝓferant᷑.¶ Aue

—e EEtb roquõ iudex dabit bonoꝝ poſſeſſionẽ ſi nõ
ꝓferunt᷑ tabule.qꝛ nõ ſũt apð hẽdẽ uel deſierũt extare. Rũ. ſi
loqmur ſʒ iura hodierna ʒʒ q̃ ſufficit ſola agnitio nõ ẽ dubiũ
ut hic S admit.ad bonoꝝ poſ.ſʒ ʒ iura iſta non
ẽ dubiũ. Sʒ dic eodẽ mõ q iſte bonoꝝ poſ.nõ dant᷑ in foꝛma
iudicij.ut.l.iij. S. acqrẽ.de bo.poſ. ⁊ ſic iudex ſũmatĩ cognito
negotio dabit bonoꝝ poſ.¶Sʒ qᷓro ꝗd ꝓdeſt iſta bonoꝛum
poſ.cũ ſi agã bo.poi.hẽdi.petj.nõ pot᷑it pbare ſe ĩſtitutũ. Di/
eit glo. C. . ti.l.ij. ꝙ ſufficit pbare ipſũ ĩſtitutũ ex teſtõ ⁊ ſeptẽ
teſtes ĩterueniſſe p duos teſtes.ita dicũt qdã.Sitñ ẽ dubium
de uolũtate x ſolẽnitate.qꝛ ẽ dubiũ an teſtõꝛ me iſtituit. Itẽ an
iſtituit me ſolẽnit.tũc uolutas dʒ ꝓbari ⁊ ſolẽnitas ꝑ ſeptẽ te/
ſtes.ut pbat᷑i.l.ul.C.de ſideicõmiſ.ſi aũt ẽ certũ de uolũtate
ſʒz dubiũ de ſolẽnitate. ut qꝛ aduerſariꝰhẽs oſitet᷑ ꝙ taliꝰ me hẽ
dẽ ſcripſit.ſʒ dicit nõ ſolẽnit᷑.tũc ſiqdẽ cõfeſſio hẽdis ſuit certo
tꝑe limitata.ut qꝛ dicat ↄſiteoꝛ ꝙ talis te ĩſtituit tali tꝑe die ac
loco tũc ſufficit ꝓbari ſolẽnitas ꝑ duos teſtes.ita põt intelligi
glo. C. e.l.ij.ñSi vo ↄſeſſio hẽdis nõ ſuit limitata tꝑe ⁊ loco.ut
qꝛ dicit ↄſiteoꝛ ꝙ fuiſti hẽs ſeript ſʒ nõ ſolẽnit.tũc non ſufficit
ꝙ ꝓbes de ſolẽnitate niſi ꝑ ſeptẽ teſtes.nã ſipbas ꝑ duos trej⸗
uel qtuoꝛ teſtes ſolẽnitatẽ iterceſſiſſe nõ ſuffiẽ.qꝛ ↄĩeſſio hẽdis
nõ extẽdit᷑ ad tpᷣs quo ſolẽnitas ĩterceſſit. ¶ Vlteri iſte.S.fa/
cit ad.q.qũ appellatio dʒ ĩterponiĩ ſcript.⁊ ſi ẽ ĩ ſcript ĩterpo
ſita ⁊ ẽ ꝑdita eerte ꝑ teſtes pbari potit.ut h̊ ⁊.l.teſtiũ.in ſi.C.
de teſti. INtẽ dẽ H ſufficit tabulas extare lʒ non ꝓferant.ſac qñ
iudex ꝓnũciat dicta teſtiũ habẽda ꝓ aꝑtis lʒ nõ legat nec par
tib apiat.ſufficit.⁊ hoc puto uerum ſi partes alit᷑ ſciat dicta te
ſtiũ.ut i auẽ.at ꝗ ſemel.C.de ꝓba.⁊ ĩ ſũma illiti.p Aʒo.

N MNõ hie ꝙ exẽplo non pot
(Di U uobus. boſ Er Kar

ꝙ poſſeſſio

Be bono. poſ. m ta.

ꝙ poſſeſſio ex edicto diui hadri.nõ debeat ei dari qui ꝓducit
exẽplũ lʒ bonoꝝ poſ. ex illo ti.differat mltũ ab iſta.nã illa nõ
põt dari niſi ꝓducat teſtm nõ vitiatũ ⁊c̃.ut.l.edicto.ſʒ iſta da/⸗
tur etiã ſi tabule nõ ꝓducant.ut.S.S.ſufficit. Itẽ facit ad.q.ſi
vnꝰx idẽ notari exẽpliñcat teſtm ſuũ dicẽs hoc ẽ exemplũ cu
iuſdã teſti facti manu mei notarij. Et illo exẽplo nõ dabit bo/
noꝛũ poſ.nec poſſeſſio ex edicto diui hadri.ut hic dẽ ĩ teſtõꝛe ꝗ
exẽplauit ſuũ tetm. Piedieta va niſi exẽplet ex ꝓtocollo no
tarij moꝛtui.qꝛ tũc habet᷑ ꝓ ĩſtro publico ⁊ auctẽtico.utĩ.c.cũ
p. tabellio. ex de ſi.iſtru.nõ bñ tex.ibi ſi vo id ꝗð exẽplůꝗů.

Z i Juriſcõſultꝰ ꝓcedit hoc oꝛdie.ᷣ dicit a gby de⸗
Eri it. ẽt eẽ facte tab.ut bonoꝝ poſ. dari poſſit.ſcðo

dicit quõ.ttio qñ.qᷓrto dicit p q̃ parte dʒ dari bono.poſ.ſupꝛa
vo dixit ex ꝗbꝰtab.dat᷑ bonoꝝ poſ.⁊ ita trãſit. iĩmo ſufficit ſi
hẽat teſti factionẽ tꝑe teſti facti.ut. S.e.l.S.ſiqs aũt. Glo.dicit
multũ bñ.vide eã q ĩcipit nõ duobꝰ⁊c̃.⁊ ipſa ſigna ibi nõ ſicĩ
duobpmis.imo idẽ ut ꝓbat. S.j.ꝓxi.alle.

A 1lin Hic ĩcipit tractare q̃les debẽt eẽ tabule ut bo

oenop poſ. det. Et ad euidẽtiã ſciaj ꝙ tabule ex
ꝗbepetit᷑ bonoꝝ poſ.debent eẽ ſignate ſignis.vij.teſtiũ.ut.l.j.
C.e.ti.¶ Op.qꝙ nõ pñt dari m tab.qꝛ dat᷑ tm ex tabulis ĩ ꝗ/
bus ſüt. vij. ſigna. ut. ..e. l. charte. ⁊. C.e.lʒ hoc linũ ſit inciſum
tñ remanẽt.vij.ſigila.q;ꝛ nõ fuit ĩciſũ linũ in quo ſũt ſeptẽ ſigil

la appẽſa ſʒ alið linũ. Al ſi illud linũ ſuerit inciſũ.dic ꝙ nõ eſt

totalr inciſũ.qð nõ ꝓpter reſcripta antiq.ſ̊ ꝗs inueſtigabit h
an fuerit inciſũ linũ a teſtõꝛe ul ab alio. Rñdeo ſʒ iura hodier
na ſᷣm q̃ ſufficit ſola agnitio ſine iudicis facto nõ eſt dubiuʒ.ſ
Fm iura antiq̃ m q reqrebaĩ decretũ iudicis.tũc nõ curo qlit
iudex interpoſuit decretuʒ.ſʒ in bo.poſ.hẽ. petis.examinabũ
plene a quo fuerit linũ ĩciſuũ. ar.l.de pupillo.S.totiẽs.j.de no.

ope. nun.
(Stroſe. NMNõ bic bonũ tex.ad tab. ſeu ad puilegia qᷓ
qñq; coꝛoſã hñt choꝛdula ĩ qᷓ eſt appẽſu ſigil

lũ.qꝛ ſuffic q remanet tãtũ de choꝛdula qð ſuſtineat ſigillü. ſe/
cſi totalr choꝛdula ẽ coꝛoſa. Ponam ꝙ teſtm ẽ coꝝoſũ ĩ ali

qua parte ſubali an debeat credi. Dicit glo.ꝙ nõ.ſec ſi nõ ſit

coꝛꝛoſũ ĩ parte ſuhali. q; tũc ſic.ut.l.ſi vnꝰ.C. de teſta.l.pe.S.
Hi. e. ti. ita dicit glo. Aduerte ſi teſtm cõtinet raſurã ĩ loco ſuſpe
cto nõ dʒ ei credi.⁊ hoc ẽ uerũ niſi ꝑ aliquã partẽ teſti põt cõ/
pꝛehẽdi ꝙ ĩ illa parte raſa cõtineret᷑.ut ĩ.c.cũ oli ex de cẽſi.⁊ ꝑ
hoc apparet ſi nõꝛi dicẽt caãcellationẽ ⁊ ſupꝛaſcriptioneʒ ego
feci ſibi credat. ut.l.j.S. de his ꝗqᷓi teſ.delẽ. ⁊ de hac.q.bẽt pꝑ gl.
⁊ Ci. C. de edi.diui Hachri lns. ileg⸗ pncipali circa ſi.
i Miani HMic inriſcõſultu ĩcipit tractare
Q niſſimü. a tpe debz peti bo.poſ.Fʒ ta.
COp. ? videt ꝙ poſſit adiri hẽditas anteq; petat ʒ
ta.qð apparet:qꝛ poſt aditã heditatẽ dat᷑ ta.ut.l.illð ĩ pnci.
5. de ↄ ta. So:alið ĩ aditione de iure ciuili ut ibi.aliudi ʒ ta.
bo.poſ.ut hic. Item videt᷑ ꝙ ĩſtituti nõ expectẽt pᷣteritos.ut
l.illð. S. j.S. de ↄ ta. Rñ.uerũ ẽ ꝙ ibi nõ expectãt pᷣteritos.ſed
nõ ueniũt ꝑ bo.pol.7ʒ tab.ſj ð ta. ¶ Item op.ꝙ Fʒ ta.⁊ õ ta.
pñt ↄcurrẽ.ut.l.ſi duo.S. de le.pᷣſta. y vnã lec. glo.Quid re
pꝛehẽdũt ibi illã gl. ego ſuſtinui eã ibi dicẽdo ꝙ tũc nõ daĩ ſʒ
ta. donec ſperat ta.q ĩſtitut nõ ẽ ĩ pari gradu cuʒ ueniẽtibꝰ
põᷓ ta. als ſec ut ibi. Sʒ dices tu nõne hoc ẽ õ caſu i.l.illo. F.
fi. S. de ỹ ta. ubi iſtitut ? pᷣterit erãt ĩ eodẽ gradu ⁊ tñ hʒ locũ
Fm ta.donec ĩtẽtat ↄ tabu. Sol.uos hẽtis.j.pxi.S.qꝙ ĩſtitutꝰ
ſh ↄditiõe põt petẽ ſʒ ta.ille ergo q ẽ iſtitutlʒ ali poſſet petẽ
ʒta.pẽdet iſtitutiõi ſue ↄditio.qꝛ potit eẽ ꝙ ille nõ petetõ ta.
ſteri. ergo ſi ẽ eiuſdẽ gradus nil repugnat eu admitti. Mõ ob.
mud. n de Ʒta.q; ibi loqꝗt ĩ q̃dã ↄditiõe qᷓ viſilit᷑ expectari
nõ dʒ.ſ. ut poſthumnõ naſcar als ſecꝰ. Pꝛeterea rõ põt eſſe
iſta. q; ſi eſt eiuſdẽ gradus alio petẽte ð ta.ſʒ ta. uerteł ĩõ ta/
bu. ⁊ iõ nõ expectat. ut.j. pxi.S.als ſec'ut.S.¶ Querit glo.
utrũ ĩteri poſſet peti vñ liberi.vonec pẽdet an ille petetõ ta.⁊
ali'Fʒ ta. Glo. arguit ꝓ ⁊ 3 ⁊ ſinali dicit ꝙ ſic. Sʒ qro diẽ ne

uerũ iſta glo. Aidete ſi nos ponim eẽ pᷣteritos ſilios ĩ ptãte q

dicũt nullũ teſtm de iure ciuili. tũc gl. dicit uerũ ꝙ ſtati põt pe
ti vñ liberi.⁊/ ꝓbãt oẽs leges allegate ĩ glo.ſʒ ſi nos ponimus
filiũ emãcipatũ eẽ pteritũ. tũc glo.nõ diceret uerũ niſi ponamꝰ
iſtitutũ repudiaſſe qꝛ donec hʒ locũ ſʒ ta.nõ hʒ locũ vñ liberi
⁊ẽ.ut.l.j.S.j.j.ſi ta.te.nul.exta.¶ Scðo qro ad qd ꝓdeſt ue⸗

nire ꝑ vñ liberi cũhabeãt locũ ſʒ ta. Dicit glo.quo ad legata

Digete glo.uerũ dicit ĩ emãcipato hẽde ſcnpto nõ adeũteuł
repudiãte.als nõ hẽret locũ vñ li.¶ Sʒ qꝗd ĩpoſthumo.Niẽ
gl. idẽ ꝙ põt uenire ꝑ ta. ul vñ liberi.⁊ hoc ĩtellige ĩ poſthu/
mo ꝗ eẽt recaſur ĩ ptaãtẽ. Ego dixi ꝙ bonoꝝ poſ. ta. uel vñ
liberi.cõpetẽ pñt eidẽ.q̃ro utrũ ſimul tpᷣe cedat utriq;. Glo.ꝙ

ſic ⁊ b. Itẽ dĩ ꝙ expectãdi ſũt ꝗ pñt uenire ꝑ tab. qᷓro ad ſi

aliqẽ excluſuõ ꝑp ta. ̊ põt petẽ reſtitutione i itegrũ an dʒ ex
pectari. Glo. dicit ꝙ nõ ⁊ allegat.l. qrtã.j. de ſideicõ.li. T.l.ij.
ſi bonoꝝ.j.ad tertul. qð tene mẽti.⁊ idẽ habuiſtis heri.S.ti.
j.l. ſ ipubes. S. fi. Hic dẽ ꝙ debẽt expectari donec petatỹ ta.
ſz qd ſiẽ petita ʒ ta.utrũ aliqs admittat ad ſʒ tabu. Rñ.ſic ſi
cõtra ta.ẽ delata ei ꝗ nõ ẽ ex liberis.ut.l.ſi ĩpubes.S.ſi.S.ti.j.
¶Qũo utrũ q;diu põt peti carb. dʒ expectari ſic qũ datõ ta
bu. Aidet᷑ ꝙ ſic.qꝛ carb. ⁊ ð ta.dant᷑ eodẽ iure.ut.l.j.S.⁊ gnã
lit. 5. ti. j. Sʒ ) dic ĩ caſib qs habuiſtis. S. ti.j.l.ſi ĩpubes.ĩſi.

ERPARditi Dꝛ h̊ ꝙ ſſtituto ſub condi
Bi ſub cõditione.tbonoppoſ igta.

⁊ẽ.Contra pẽdẽte ↄditiõe nõ põt adiri hẽditas.ut.l.ſiqs iſti/
tuat᷑.S. de hẽ.iſti. Do.alidð ĩ aditiõe alið in bonoꝝ poſſeſſione
Fʒ tab.⁊ hic ẽ vn de caſibꝰĩ qb poſſeſſio bonoꝝ ſʒ ta.ẽ necelſ/
ſaria. Itẽ videt᷑ ĩ bo.poſ.Fʒ tab. nõ hʒ locũ qñ ẽ ſiliꝰ pteritꝰ
qꝛ tũc teſtm̃ ẽ nullũ nec põt peti fʒ ta.ut.l.ſuus quoq; i pn.de
bẽ.iſti. d.l.ſi pꝛ. C.de ĩſti.⁊ ſubſti. So.imo põt teſtm eẽ aliqð
ſfilio ↄfrmãte.Sʒ qdã glo.tenet ꝙ hodie ſilio ĩſtituto ſᷣ odi/
tiõe teſtm nõ ẽ nullũ.qꝛ remouet᷑ ↄditio q;tũ ad legitimam.ita
nõ.i. l. iꝰ. S. de hẽ. iſti. x.l.ſi pꝛ. C. de iſti.⁊ ſubſti. Dic ut dixi
l. d.l. ſuꝰ. ¶ Dz h̊ ſub ↄditiõe.q̃ro utrũ ẽ uerũ ſiue ſit iſtitutPſu
us ſiue ekne. Dicit gl. ꝙ ſic.dũmõ exne ſit iſtitut utilt.ut.j.
e.l. hi demum. ⁊ ĩtellige exneo iſtituto ⁊ nullo ſilio pᷣterito uel
erat ſili exhẽdat.als ſi eẽt flli pterit tũc fili poſſet uenire per
ʒ ta.qꝛ tales fuerũt tabu.ex ꝗb adiri potuit hẽditas tꝑe moꝛ
tis qð ſufficit. ut.l.qð vulgo.S. de ta. ⁊.l.ſlliũ.e.ti.⁊ ſic bono
rũ poſ.Fʒ ta.nõ põt peti. ¶ Itẽ dẽ hic ſi defecerit cõditio pᷣtoꝛ
tueĩ ſʒ ta.ac ſi accepiſſet õ ta.ſʒ qꝗd ſi extiterit ↄditio. Pic ꝗl.
remanebit datio firma.ut.j.e.l.S.ſiqs ita.¶ Sʒ tũc qᷓro qd ſi
deſicit ↄditio. Glo.rñdet aut fuit ĩſtitut ſu aut exneꝰ. Mꝛio
caſu oↄfirmat᷑.ſʒ hoc ſcðʒ dictũ nõ ẽ nerũ totalłr ſi eẽt talis ꝗ ue
niret ab ĩteſtato ꝑ vñ agnati uel vñ cognati. Certe Fʒ ta. vñ le/
gitimi uł vñ agnati.ut.j.e.l.ſi ſub oditione.⁊ ſtati dicã latius.
Querit gl. utrum bonoꝝ poſ.q dat᷑ pẽdẽte Oditiõe ſit iuri
aut facti. In hoc ſũt opi.ſʒ gl.dic ꝙ ẽ facti.⁊ idẽ nõ.S.de hẽ.ĩ
ſti. l. ſiqs iſtituat᷑. ſʒ Ja. dẽ are.dicit alit ut refert Ci.in.l.ſi pꝛ.
C.de ĩſti.⁊ ſubſti.ĩ uli.q.⁊ clariꝰi.l.ſflijs mr̃eʒ.de inoffi.te.Et
dicit aut ẽ ĩſtitut exne ſub oditiõe ꝗ nullo mõ erat ab inteſta
to ſucceſſurꝰ. ⁊ tũc iſta bonoꝛũ poſ.q ei dat᷑ẽ facti.⁊ tribuit ſi/
bi hoc ſolũ ut exñte oditiõe nõ habeat neceſſe de nouo petere
Itẽ tribuit alið ʒ Ja.de are.q; miſſus ĩ poſſeſſiõeʒ iſte pote/
rit exercẽ oĩa tanq; curatoꝛ dat bonijita nõ. Pe. als Rof.iĩ
l. ſiqs ĩſtituat. S. de hẽ.iſti. lʒ glo.ibi alit᷑ dicat. Si vo iſte erat
exne talis ꝗ ueniret ab ĩteſtato ⁊ ſuccedẽt ꝑ vñ legitimiuł vñ
cognati ⁊ tũc nõ eſt iuris adueniẽte ↄditiõe bonoꝝ poſ.Fʒ ta.
ↄuertet᷑ ĩ illã q ſibi cõpeteret.ut.j.e.l.ſi ſub cõditiõe.⁊ dẽ iuris.
7 ĩoẽʒ euẽtũ tribuit ius.Aut ẽ ſili ĩſtitut.⁊ tẽ aut fuit ĩſtitutꝰ
2ditiõe ptãtiua aut caſuali aut mixta. Pꝛio caſu ẽ facti ⁊
