nq; ĩſolidũ.ar.C.ſi plu.vna ſẽ..j.ubi idẽ dꝛ in ſnia.i.dicit
ic 1 de ſnia dẽ eẽ uerũ ſi talit eẽt ſoꝛmata petitio ꝙ ꝗlibet fu/
it iſolidũ ↄdẽnatꝰ.als ſi ſimpir qlibet tenet᷑ ꝓ virili.ut.d.l.j.C.

ſi plu. vna ſẽ.⁊.l.paulus de re iudi.qdð eſt uerũ ſi talit᷑ fſoꝛmata

eẽt petitio cũ ſnia debeat petitiõi ↄfoꝛmari.ut.l.ſi füdus.S.cõ
muni di. ita dicit Di. Dicit ergo ipſe ꝙ libellus poteſt ſoꝛma/
ri ᷣ plure petẽdo quẽlibet ↄdenari iſolidũ.qð ẽ uerũ ſiĩ libel/
lo iſerat.peto ↄdẽnari ĩſolidũ ita ꝙ vna ſolutio ſufficiat ut nõ.
glo.in.l.ſi mãdato titij.S. paulus rñdet.S.mã. ⁊ in auc.habi
ta.C. de duobꝰreis.⁊ vide.l.creditoꝛ.S.duobꝰ.S.mã.⁊ ĩ coꝛ⸗
poꝛe vñ ſumit.facit.l.in executiõe.S.ſſolidũ.j.de v.ob.ſʒ ſi illa
vba nõ ponerent᷑...ita ꝙ vna ſolutio ſufficiat tc libelluꝰ dʒ reij
ci. ut.l.j.C. de fideiuſ.tu.dixi ĩi.l.ij.de duo.re.¶ Quero ſcðo
q̃ eſt dꝛia ĩter oĩs ⁊ qlibet. Glo.dicit ꝙ oĩs eſt collectiuũ ⁊ at/
tribuit rẽ oĩb ſimul.ꝗlibet eſt diſtributiuũ ⁊ attribuit rẽ cuili
bet iſolidũ qð nõ. ꝓbat᷑ in.l.nõ diſtinguemꝰ.S.cum in plures
S.de arbi.⁊ de nã iſtoꝝ diſtributiuoꝝ dixii.l.hoc articulo de
here.ĩſti. ¶ Quero utrũ hoc ſit uerũ ꝙ ideſinita eqpollet uli.
Di. h ponit de re.iur.li.vj.ĩ rubꝛica. De.de hoc fac magnã
diſtinctionẽ ⁊ multa poſuit ⁊ q̃dã nõ bñ. ¶ Etiõ pꝛo eoꝝ de/
claratiõe pᷣ q̃ro utrũ idefinita eꝗpollet uli fʒ pꝛopꝛia ſignifica
tionẽ an ʒ iterpᷣtationẽ.Nicit e.ʒ ĩterpᷣtationẽ.na ꝓpꝛie
loquẽdo aliud eſt dicẽ oĩs hõ currit.qꝛ falſiſicat᷑ vno nõ currẽ
te.aliud ẽ dicẽ hõ currit.ut ꝓbat᷑ de re.du.l.ſi is q ducenta.S.
utrũ.⁊ bñ dicit.caſus eſt.S.de ſerui.ur.pdi.l.ſi ſeruit.ibi ⁊ hu
manius ⁊c.ubi declarat᷑ ꝙ ideſinita eqpollet uli ex humanita
te ⁊ iterpᷣtatiõe nõ ex Aa ſignincatioe uocabuli.¶ Quero
ide glo.ſj tu dic ut dixi.s.l.ꝓxi.nõ.iil.l.
j.in glo.magna de re.iur.⁊ ibi dixi.¶ Tertio pᷣmitto ꝙ cũ q/
rit᷑ an ĩdeſinita eꝗpollet uli dʒ itelligi de ĩideſnita ꝓlata ab ho

mine. nã ꝓlata a lege ſine dubio eqpollet uli.qꝛ etiã oꝛo ſingu

laris ⁊ lex ſcripta ad ſingularẽ ꝑſonã ulr ĩtelligi᷑ ut ĩ pma con

ſtituj. C. ut.l. iura nõ ſingulas. S. de le. T ĩtelligit uſj hoc mõ.
ut oĩs ille in cui ꝑſona emergit illð ſuꝑ quo lex diſponit lege

cõpꝛehẽdat᷑.vñ oẽ legej q̃ dicũt de uẽditoꝛe hñt locũ ĩ oĩ hoie

qẽ uẽditoꝛ.⁊ q̃ dicũt de homicida hñt locũ in oĩ hoĩe ꝗ eſt ho
micida ⁊ ſic de ſi. Reſtat ergo dubiũ qñ ꝓfert᷑ ab hoĩe.quo ca
ſu dic aut ꝓfert in mã qieſt neceſſario ⁊ eqpollet uli.ut cuʒ di⸗/
co hõ eſt aĩal eꝗpollet uli oĩs hõ ⁊c.uel cũ dico obligatio ẽ in/

ris viculũ.actiõ ẽ ius tc.eꝗpollet uli oĩs oblo ⁊c̃.uel oĩs actio

⁊c.quia cuilibet de neceſſitate congruit diffinitio. Zut pꝛofer

tur in materia contingente.⁊ tũc aut pꝛoſertur negatiue ⁊ tũc
equipollet vniuerſali.ut.l.ſi is qui ducẽta.S.utrũ de re.du. ibi

qð nõ feci.i.nihil eoꝝ feci.⁊ de v.ob.l:.ij.ĩſi.⁊.l.in illa ſtip.ubi
ſi ꝓmitto ꝑ hẽdẽ meũ nõ ſieri ĩtelligit.i.ꝑ nullũ ſieri lʒ ſm ꝓpꝛi
aʒ ⁊ logicalẽ ſigniſicatiõeʒ alið eẽt. Si uero ponit affirmatiue
⁊ tũc aut huic termino còi ĩdeſinite pꝛolato adijcit aligd qð ei

põt ↄtĩgẽter ĩeſſe ex aliq euẽtu pᷣter uolũtatẽ diſponẽtis.⁊ tũc
eꝗqpollet uli.uel nõ eꝗpollet ſʒ ꝙ caſus ↄtigẽtie dederit. AUer
bi gra ſi dico hõ currit ex uolũtate mea nõ depẽdet an oĩs hõ

currit uel nõ.ſi ergo ↄtingat ꝙ cũ hõ currat iſta idefinita equ
pollet uli.qꝛ pᷣdicat᷑ de oĩbꝰ.Si otingat ꝙ qdã hõ currit ⁊ ꝗ⸗

dã nõ currit tẽ nõ eqpollet.qꝛ nõ pᷣdicat᷑ de oibꝰ. No exẽpla

legalia.ſi dico fui mei textoꝛes ſequit ne ꝙ oẽs fui mei ſũt tex/

res.erte non.ſʒ ſi contingit ꝙ oẽs ſint textoꝛes iſta eqpollet
uli als nõ.ut.l.ſeruis urbanis.S.ti.j. Si vo ↄtigẽtia depẽdet

ex uolũtate ꝓferens.ut hẽs me dãnas eſto.dare ſiuolo ꝙ in/

telligatur de omnibus intelligitur de omnibꝰ als nõ. Aelle/
go lanaʒ. Si uolo ĩtelligẽ ꝙ ſit legata oĩs lana legata erit als
nõ. In dubio lie tellig al. Hicuii Di.⁊ bñ. Aut ẽ eadẽ rõ oĩ
uʒ ↄtẽtoꝝ ſbᷣ ĩdeſinita.aut nõ.ut ipſe dicit de reg.iur.li.vj.ſuꝑ

rubꝛica. Me. dicit lati aut ꝓfert iſta ĩdefinita circa res aut cir

ca ꝑſonas. Si circa res.aut p vba pluralia.aut ꝑ vba ſingu/
laria.Si ſingularia nõ eqpollet uli.ut ſi lego fũqũ coꝛnel.nõ
videoꝛ legare oẽʒ fũdũ coꝛ.ut.l.apud iul.S.ſeio.S.ti.j.Sʒ cet

te iſta nõ eſt ĩidennita ſʒ ſingularis.qꝛ res fuit noĩata noie pꝛo

pꝛio iõ hic poninõ debuit.Zlut ꝑ vba pluralia mea.⁊ tũc aut
E eadẽ rõ oluʒ ↄtẽtoꝝ ſub ĩdefinita ⁊ eqpollet uli.aut nõ ⁊ tũc
ſecus.ut.l.oblone gnãli de pig.C.l.j.C.q res pi.ob.poſ. Iſta

diſtinctio ĩter vba pluralia ⁊ ſingularia nõ plʒ.qꝛ ſi lego ueſtẽ

ſi lego lanã uel argẽtũ uł ſilia adhuc ĩdeſinita eqpoliet uli. ut
l.ſicui lana.j.de le.iij.⁊.l.ij.S.de li.⁊ poſthu. J0 alit᷑ eſt dicen/

dũ qũq; oꝛo ĩdefnita qᷓ ponit᷑ eſt ita ĩcerta ꝙ vitiat᷑ diſpoſitio.

ut nõ.in.l.legato gnalit᷑.S.ti.j.tũc ĩ pñti ineſtigatiõe nõ cadit.

Qñq; diſpoſitio remanet ualida.⁊ tũc diſtingue qñ cadit ĩter
res ut dicit Hi.de reg.iur.li.vj.ſuꝑ rubꝛica.Si vo cadit inter
ꝑſonas ⁊ tũc aut in caſu odioſo ⁊ nõ eqpollet uli.ut.S.de li.⁊

auoꝛabili ⁊ eqpollet uli.ut.S. de teſ. tu.l.ſiqs ita.S.j. ⁊.l.q ſi/
liabꝰ.in pn.S.ti.j. Hic eni eſt ſauoꝛ hẽdis ꝙ oẽs ſimul tenean
tur q; tenebunt᷑ i minꝰ. ¶ Sʒ ſi qris qñ ĩdeñnita eqꝗpollet uli
an eqpollet uli collectiue an uli diſtributiue.dic aut id qð im/
poꝛtat ꝑ oꝛonẽ ideſinita attribuit cuilibet iſolidũ ⁊ equipollet
oꝛoni uli diſtributiue.ar. S. ti.j.l.ꝗ iliabꝰ.S.j. aut cuilbet pꝛo
parte ut in dictiõe hẽs ⁊ tũc eqpollet ul collectiue ut hic.qð ẽ
uerũ ſi onus adiectũ põt iter eos diuidi.ſec ſi adijceret᷑ res in/
diuiſibilis.ut.l.ij.in fi.de v.ob.⁊.l.eadẽ.S.cato.e.ti.Niindu
cit hoc pn.cũ gl.in ar.ad qõnẽ ſi ↄcedo duob frib fũdũ ĩ fen
dũ ut pᷣſtẽt q̃rteriũ bouis ⁊ qtuoꝛ oꝑas ſingulis annis.aut dẽ
ut p̃ᷣſtet oẽs aut glibet aut dubiũ eſt.⁊ in dubio teneni oẽs tm̃
ad vnũ q̃rteriũ ⁊ qtuoꝛ oꝑas ſᷣm eũ qð tene mẽtti.
(S it g Si vnia diuerſis hẽdibcq̃tita relinquat in du
Mvpio ab utroqʒ debebit᷑ tota.h. d. ¶ Op. S. ꝓxi.
So.ibi dãnauit ĩdeſinite ꝗ ĩideſnita eqpollet uli.h̊ ſinguiari/
ter. C Op.qñ dãnat ſingularit gꝗlibet tenet ĩſolidũ.ſʒ vno ſol
nẽte alius liberat.ut.l.ille aut ille.j.ti.j. Sʒ dic aut danat ulit᷑
aut ĩdeſinite aut ſingularit. ꝛimo caſu tenet᷑ pꝛo hẽditarijs
poꝛtiõibꝰ.ut.l.turpia. .fi.S.ti..S.e.l.legatari ĩ pn.ſcoo caſu
idẽ.ut.S.ꝓxi.qð dic ut ibi.tertio caſu aut dãnat᷑ iĩ eadẽ oꝛone
boꝝ aut in diuerſis.p̊ caſu aut copulatiue ⁊ ulr tenen:.ut.l.
ſi hẽdes molarl S ii .Alut diſiũctiue ⁊ tũc ĩſolidũ.ſʒ vn ſoluẽ/
do alios liberat.ut.l.ille aut ille.j.ti.j.⁊.S.ti.j.l.ſi ex toto.S.j.
So in diuerſis oꝛonibꝰ tũc qlibet tenet᷑ ĩſolidũ ⁊ vni ſolutio

poſthu i t deur innoſmt li Eiten queritur. ant in caſu

nõ liberat alios.ut hic ⁊.S.ti.j.l.vᷣuo alieno.S.ſiq a pᷣ.ꝰʒ Hi.

¶¶ Op. qñ eidẽ legat᷑ ſepi qtitas nõ duplicat legatũ.ut.l.pla
ne. S.j.5S.ti.j. Solu.dicit glo.ibi ſuit legata bis qtitas vni ab
vno hic a diuerſis.i¶ Sʒ ad hoc op.j.ti.j.l.lutius..ĩpuberẽ
So.glo.pᷣdicta qñ qtitas legat. ꝛiũ q ſpẽs.Et iõꝓ declarã
da iſia ma Hi. diſtinguit pleniſſime ſic.q vnilegat᷑ ſepi.aut
legat᷑ qtitas.aut ſpẽs.ſi q;titas.aut a pluribꝰ hẽdibu aut ab

vno.ſi a plurib tũc a quolibʒ debet᷑.ut hoc.S.C.õ.ti.j.l.ſeruo

alieno. 5. ſigs a p̊. q itellige ʒ diſtictionẽ pᷣſſã. Si ab vno
⁊ tũc aut in eadẽ ſcriptura aut in diuerſis.ſi in eadeʒ in dubio

ſemel debek. qꝛ nõ ẽ viſile teſtõꝛẽ uoluiſſe duplicare niſi legata/

ri pbet pꝛiũ.ut.S.ti.j.l.plane.⁊ de adi.le.l.cũ cẽtũ.ſi in diuer/
ſis ſcripturi.⁊ tũc aut eiuſdẽ uolũta.ut qꝛ vnũ teſtm ſcriptuʒ
eſt in duab chard.aut diuerſarũ uolũtatũ ut ĩ teſtõ ⁊ codicill.
ꝛimo caſu vna debet᷑ qᷓtita.⁊ ſi ſut diuerſe debet minoꝛ.ut
I. e.l.ẽpꝛoni.ſi diuerſarũ tũc aut ſe nõ cõpatiunt.ut qꝛ vna de
rogat alti.tũc ſemel tm debet᷑ ut hicĩ fi.⁊.S.ti.j.l.ſi mibi ⁊ tibi

S. in legat̃.⁊.l.ſi ita ſit ſcriptũ.aut ſe cõpatiunt᷑ ⁊ tũc aut ẽ reli

ctũ ſimplr ⁊ debet᷑ utrũqʒ.ut.l.qnqginta de ꝓba.qut ob cau
ſa. ⁊ tũc ꝑ ſcᷣm videt a p receſſu.ut.l.libert.la.ij.in pn. de ali.
le. Scðo caſu pncipali qũ legat᷑ ſpẽs.tũc aut in eadẽ nolũtate
aut in diuerſi.ſi in eadẽ.aut ab vno hẽde ⁊ ſemel tm debet.ut

l. plane. S. ſi eadẽ. S. ti.j.ſi a plurib.tũc aut ſimpir. aut a quoli
bet iſolidũ.ſi ſimplr ſemel debet᷑.ut.l.ſi tibi hõ.S.j.S.de le.j. ?
l. lutiꝰ. S. ĩpuberẽ᷑.j.e.ſi a quolibet iſolidũ dic ideẽm ſuari qd in

teſtis diuerſoꝝ. ut.l.qd ergo.S.ſiqs duos.S.ti.j.ſi vo legat᷑in

diuerſij uolütatib tũc aut eiſclẽ aut diuerſoꝛ. ſ eiſdẽ.tũc aut
ab vno hẽde aut a pluribꝰ.⁊ idẽ ꝑ oĩa qð.S.qñ legat᷑ in aande,ʒ
uolũtate ꝑ eaſdẽ.il.facit.j.e.l.meui.S.eũ. Si vo erãt diuerſe

nolũtates diuerſoꝝ.tũc aut loco vni hẽbant᷑.ut q; legat defũ

ct'x ei beres ⁊ tũc idẽ qð ſi leget in teſtõ vni.ut.l.huiuſinodi

G. ſi ſpꝛoni. S.ti.j.qð videt᷑ uerũ ſi uolũtatẽ afſerat ut cõmo/

dũ dilatiõis.ſec ſi nullã qꝛ tũcidẽ qð in teſtis exneoꝝ.ut.l.me
nius in pn.j.e.qð dic ut ibi. Si vo diuerſoꝛũ pꝛoꝛſus.tũc aut

pᷣ ↄſequũ rẽ ex teſtõ vni c tollit petitio ex teſtõ alterius.ſʒ ſi p
us ↄſequit eſtimationẽ ex teſtõ vni põt oſeq rẽ ex teſtõ altiu

ut ĩſti. de le a. §. ires. c. 5. tl.. S. plane. cũ ibi nõ.ita dʒ ĩtelligi

dD.l. plane. S. ſi duo;. ⁊. l. ſi ſeru 9

examinabo.

Jita ſit ſcriptü. alali cipit ſe⸗

emininuz no ecõtra. h.
d. COp. de. l. j. . ſz ſilcertũ de uẽ. in poſ.mit. Sol.

bi tractal de odio.iõ maſculinũ nõ ↄcipit ſemininũ. C Op.
de.l. ſicut in pn. ⁊.S.ſi.j.de oꝑ.li.So.ibi apparet rõ dinerſita
tis. Iſtã mãʒ Ci. ponit in.l.qcũq;. C. de ſer. fug.ego dicami

S rSditi nte euẽtũ diei uel ↄditio-
ſub cõditione. eegari nõ põt repudia

–

ri.h. d.CMõ deeo ge dich delegatoin diẽ certu ꝙ añ diem
nos nõ ꝑtinet. ¶Ad qð op. de.l. cũ dies qñ di. le. ce. ⁊.l.
G.cũ igil. x. .is aũt de cadu.tol. So.añ diẽ certũ cedit dieg

ad nos nõ ꝑtinet.¶⸗

*

— — legat .S. j. S. tl. j. T. j. e0. l. me/
uius.S. duobus. Sed hũc paſſum in. d.S.duobus. plenius

Pe lega. ſedo.

legati quo ad traãſmiſſionẽ. Itẽ quo ad actionẽ ꝑſonalẽlʒ ob/

ſtet exceptio.ut.l.j. qũ di.uſuf.le.ce.⁊.l.nemo põt..ti.j.non

aũñt q;tũ ad dñiũ qꝛ nõ trãſit niſi adueniente die. Glo.allegat
l. añpe.S. fi. Lex. eſt.j. de uſuf.le.l.ſẽpꝛonius attalus.vñ af di
eʒ ad nos uere nõ ꝑtinet merito repudiare nõ poſſum?ꝰ. No/
ta ergo ꝙ illud ꝓ quo poſſum hẽe actionẽ q tñ põt eẽ iefficax
ope exceptiõis nõ põt repudiari ſicut illð ꝓqͥ ſolꝗ ſpeʒ hẽmꝰ
de futuro. Alij timẽtes hoc ↄꝛiuʒ dicũt ꝙ hic fuit certa dies ᷓ
ad noĩationẽ nõ og euẽtũ ut dies moꝛt.ita dicebat Rof.
ſzõ mentẽ huius lre eſt.tene ergo iſtam. ¶ Op.C. de pac.Di:.j.
Sol. aliud in repudiatiõe ut hic.aliud in pacto ut ibi.de hoc
S.de acꝗ.here.l.ij qui.⁊.l.is põt.⁊.l.qui ſuꝑſtiti.⁊.j.de eura.

Di pater Cõditio nuptiarũ tdlligii de ſuturij nupti

5is niſi teſtatoꝛ ignoꝛauerit pꝛeſentes.h.d.
CNõ ꝙ ꝑ aduerbiũ niſi iducit ↄditio.dixi.j.de ↄdi.⁊ de.l.j.
¶ Op. ꝙ ꝓpt ↄctas nuptias de facto nõ ĩplet᷑ conditio.ut.l.
hec ↄditio de odi.⁊ de.ſʒ nuptie facte a ſilia pꝛe ignoꝛate ſunt
nulle. ut.l. paulus de ſtatu ho.ergo nõ eſt ipleta ↄditio.Sol.
Dicit glo.ĩtelligas ꝙ hic ſilia erat emãcipata.

. Verba pfitis tpis nõ
— ita ſcripſiſſet. Porlrgunt ac debli
diẽ uel ↄditiõalia niſi alið expmat.h.d.¶ Mõ ꝙ de/

Bitũ ĩ diẽ nõ dẽ debitũ de pñti.rõ qꝛ iſta vba dare facẽ ĩtelligũ/⸗

tur.ſ.cũ effectu.ſʒ nõ dẽ debitoꝛ ꝗ non põt exigi obſtãte exce
ptiõe.ut.l. debitoꝛ de v.ſig. ¶ Querit glo.ꝗd ſi dies ueniſſet
tꝑe moꝛi q nõ uenit tꝑe teſti. Rñdeo ꝙ nõ debebii.ut.l.ſiita
de au.⁊ ar.le.¶ Ad hoc op.j.e.l.ſiq ita.So.ibippꝑt᷑ vbũ po
teſt qð eſt extẽſiuũ.¶ ¶ Op.ſ.e.l.cũ nllꝰ.S.hẽs. So.ut in glo.
Iſta.l.ĩducit Hi.ad.q.de clauſula q̃ apponi in teſtõ ſi no ua
let iure teſti ualeat iure codicilloꝝ.nãa ſi ualet inſpecto pñti tpe
lʒ aſte⸗ irritet clauſula illa locũ nõ hʒ niſi dicat ſi nõ ualet ulł
ualebit.dixi plene in.l.j.S.de iure el be
Snwgoanin iin duab ſcripturis pn/
mo ꝛonius cipalibus eiuſdẽ teſtĩ appa
rẽt diuerſe q;t tates legate minoꝛ debet᷑.h.d.¶ Op.
de ꝓba.l.ꝗqnq̃ginta. So.ibi erãt diuerſe ſcripture diuerſaruʒ
uolũtatũ.hic vni uolũtat tm dicit glo. ¶ Op. hoc ꝙ dz ſta
ri oꝛiginali.ut.l.ſiqs ex argẽtarijs..pe.⁊ ſi.S.de edẽ. So.h̊
utraq; ſcriptura erat parit᷑ pncipalis non magis vna eſt oꝛigi
nalis ꝙ alia.⁊ hoc idẽ tex.ibi cauſa exẽplari.vñ ex utraq; po
terat ſumi exẽplũ.Exẽplar enĩ dz ſcriptura pncipalis.exẽplũ
ſcriptura exẽplata.de ſi.inſtr.l.ij.. C. de edẽ.auc.ſiq in aliqͥ
⁊. l. cellus. S. de ꝓba. ⁊ iõ ſi ſpaceren due ſcripture.ſ.inſttrᷣm
publicũ ⁊ ꝓtocollũ notarij ſtarẽ poti ꝓtocollo.qꝛ iſta potiꝰẽ
oꝛiginalis ſcriptura.ut ꝓbat᷑ in. dð.l.ſigs ex argentarijs.S.pe.
⁊ ĩ auẽ.de tab.per totũ.⁊ ita h ſiↄſtaret vnã ſcriptura pᷣ facta
⁊ aliq ĩde exẽplatã pme ſtarẽ.ſʒ ſi nõ appareret obtineret hec
lex. Sʒ ʒ qñ ꝓſerunt᷑ due ſcripture ↄꝛie neutri ſtat.ut.C.de ſi.
iſtru.l.ſcripture. So.itellige ꝙ hic ꝓlerebant᷑ a diuerſis vna
ab hẽde alia a legatario.ſec ſi ab eodẽ ut in ↄꝛio. ¶ Op.glo.

ns delwatte Bo utd ancetegang 12ðð
Acinius ructꝰ partꝰ ꝑcepti ↄditiõe pẽdẽ

te ad legatariũ nõ ptinẽt. h. d. rõ hu

xr ſũmario ⁊ glo.ponit.¶ Qaäũo ꝗd ſi mari⸗

8

tus legauit macipia pure. Rñdit glo. certe tũc hñt mancipia

T eſtimat. Itẽ part editos poſt aditã hẽditatẽ qdð nõ multuʒ.
Nõ ſi vir legat uxoꝛi ſimpłi rẽ qua eſtimatã accepit in do/
tẽ uxoꝛ hẽbit rẽ actiõe ex teſtõ ⁊ actione de dote hẽbit eſtima/
tionẽ. Coõtra hoc videt᷑ caſus.j.de do.pᷣle.l.ij.S.fi.dic ut ibi di
xi. C Op./ꝗj. de pec.le.l.. Glo.nõ ſoluit. dic ꝙ in exercendo
aſuras noluerit augere legatum. ꝗa ſilij noĩe ſenus exercuit.
¶ QOp.j.e.l.cũ pꝛ.S.pꝛ filie. Dic ut ibi.

(Bonox. Luratoꝛ ꝗ bonoꝝ poſſeſſionẽ ꝓ demẽte ac/

α ²ccäpit & agnouit tenet᷑ ad legata cautiõe rece
pta. h. d. ¶ Op.de cur. ſur.l.f. S. tali. Rñdeo uere interi non
eſt qᷓſita niſi ad ſanã mẽtẽ ꝑuenerit ⁊ cõpꝛobauerit ſ habet᷑ ꝓ
qſita.iõ legata ſoluunt᷑ exacta cautiõe qð ĩtellige de ſucceſſiõe
exnei.nã hẽdi pꝛis ĩ cui ptãte erat q̃ri᷑ uere.ut.l.fi.S.j.de cur.
lur. Fʒ vnũ ⁊ uer itellectũ.
ODꝛtuo Qð ſupꝑeſt mihi ex re debita añ moꝛã
W—.W’HWopempta non debet. h. d. Op. ꝙ ex
re mea ſuꝑeſt meũ eſt. ut.l.ſolũ.S.j.de rei uen.So.itelligas ꝙ
hic res legata nõ erat effecta legatarij.qꝛ legata ſub ↄditione
uł non erat legatarij effecta.⁊ eodẽ mõ iẽ go. donio legata
⁊ poſtea deſtructa.¶ Nõ p diſtiguẽdũ aut mihi debei actio/
ne ꝑpſonali.aut qꝛ ẽ mea ⁊ ſic eã petẽ poſſũ actiõe reali. Reris

caſu re ꝑempta nõ debet mihi aliqd. qð itellige qñ ꝑit i q
pncpali

pncipalieratin fe. ut ſpuᷣs vitalis uel ala ſeſitiua in boue.ſecꝰ
ñn pncipalis pars remaneret. ut domo deſtructa ares ſupeſt.

qꝛ illa debet.nt.l.grege.õ.ti.j. Iſta rõ ꝓbat᷑ in.l.peculiũ.j.eo.

yñ id qð glo.hic dicit de domo deſtructa nõ dicit bñ.ubi uero
rẽ poſſũ petere tanq; meàò qð ſuꝑeſt meũ eſt ſiue cõpᷣetit actio
realis.ut.d.l.ſoluʒ..j.ſiue pſonalis.ut.l.ſi ſeruus.S.boue de
cõdi.ſur.⁊ ibi dehac dixip ne be “ 8
egatũ cui eſtimatio debet᷑ ita ad hẽdẽ tra
Si titio. lernn res egeen debel. h. d.
es cui cõmerciũ legatari ꝓpt᷑ ei delictum
XLabeo. e nõ debeĩ nec ei ſtunade ſecen legatari
ns hʒ ei cõmerciũ hẽs nõ.h.dð. Hũc.S.hũiſtis examinatũ in
l. apð eSr R bud Pde gerbo ob. J
oꝛtio hẽdita deficiẽs accreſcit cũ
Si teſtatoꝛ onẽ prata.h.d.¶ Op. .e.l. celſuj. §.
ſ.So.ibi noĩati fuit on vni iniũctũ. ¶ Op. ꝙ op ſieri dʒ a qͥ
wziſeligne ideicnaFd eSo n A veriitbſch.
. edibu) legatarijs ⁊ do
Theredibus. Bedhun cauſa motis põt
bſtitui.h.d. ¶ Op. ꝙ etiã ſine ꝓmiſſiõe põt ſbſtitui
donatario cauſa moꝛ.ut.j.ti.j.l.j.S.ſciẽdũ.⁊.l.iijj.v.ſi. Sol.ſi
ego nolo ſubſtituere tali ſubſtitutus donatari cauſa moꝛ/
tis opoꝛtet ꝙ ſiat ꝑ ꝓmiſſionem ut dicit tex.ſʒ ſi uolo ſubſtitu
ere ut ſtaret in pᷣ noĩe ſdeicõmiſſi poſſu eti ſine ꝓmiſione uti
Zꝛijj.hoc examiaui in.l.j.de do.cau.moꝛ.ubi Di.ponit ⁊ Ci.
de dona.cau.moꝛ.l.j.

detig euẽt ſolutiõis declarabit an lega
it naleat. h. d. ¶C Op. ꝙ hẽs utrũq; debeat. ut. l. ſiſic
.fi. i.l. ſe. . ti. j. t. l. ꝗ duos. S. e. So. ibi erat electio teſtõꝛis
debitoꝛij.vñ nil põt iputari bedi ĩ eligẽdo ibi ſec. ¶ Op.j.

li.j.l. ideicõmiſſa.S.ſi reʒ. So.h̊ ſpõte ſoluit ibi inuituʒ exegit

teſtatoꝛ. uel hic fuit nomẽ legatũ.ibi .ipſa res.

Am ita Relictũ q;titat piuctũ vbo futuritẽ
*

Ltertpoρoazbúëεê0ςε dubio oditionem nõ fac. hoc

dicit.¶ DOp.xrelatiuũ iũctũ vbo ſuturi tꝑis acit coditionẽ. ut

l. ſtichuʒ. S.ti.j. So. hic ĩ relatiuo qᷓtitat ibi i relatiuo ſbe.pꝛo

boc.l.ij.S. de hẽ.iſti.l.clemẽs ĩ f. Roõnẽ dixii.d.l.ſtichu.ſacit

ad hoc.s.de ↄhẽ.emp.l.hec uenditio.Sy.be.
it a⸗ Uis. Derbu põt eſt extẽſiuuʒ.⁊ iõ lʒ

ctiòe põt. dixii.l.gallus.i pn. delibẽ.⁊ poſthu. ⁊ de iniuſ.teſ.
l.j.iĩ pn. ¶ Quero uſq; ad qᷓtũ tp̃s extẽdatur ſigniñcatio hu

ins vbi pòt. Rñdet Pi. uſq; ad tp̃s moꝛt.ut.l.ſi.de op.le.Et

hoc iduceba in ar. ad. q.ſi dicat in teſtõ ſi nõ ualet iure teſti us
leat oĩ iure quo ualere põt.de ꝗ dixiĩ.l.ſtita de au. ⁊ ar.ie.

(Jse cui in tempus. uiles filij ↄditionẽ nõi⸗

IIN I Peplent. H. d. uel alit. Ad im
plemẽtũ Oditiõi nõ ſufficit ciuilit᷑ factũ.h.d. ¶ Op.glo.de.l.

mfr. C. de iſti.⁊ ſubſti. Sol. ut dixi in.l.gallus.S. ⁊ qd ſi tm. S.

de libe.⁊ poſthu. Hi.inducit iſtã.l. ad qõnẽ teſtõꝛ ſubſtituit ſi
lio ſi decelſerit ſine liberis ex ſe deſcẽdẽtib.demũ fili rogatus
Sredli monaſteriũ.qrit utrũ deficiat illa oditio q̃ſ üla ba ex

debeãat illud oꝑari q; eo caſu quo nõ fuiſſet appoſita. Di.di

at eẽ idẽ q expᷣſio eoꝝ qͥ tacite iſunt nil opat᷑.iʒ iſta ↄditio de
e hẽbat eudẽ itellectũ.qꝛ appellatio ſilioꝛuũ ſimpli facta intelli
gi ur de ex ſe natis. ut hic ⁊ de cõdi.⁊ de.l.ſideicomiſa.hanc
q. nõ aluor hic.ſ̊ examinabo eã in quodã cõſilio iſti teno⸗
ris videlʒ. Parmẽſis ꝗdã filiũ iſtituit c iuſſit ꝙ ſi decederet ſi
ne ſilijs ex ſuo coꝛpoꝛe nad deueniat in ioãnẽ. demũ dict nli iĩ
ſtitut igre ſus eſt monaſteri ⁊ ibi deceſſit.q̃rit utrũ dicta bo/
na ꝑueniãt in dictũ ioãnẽ an ad dictũ monaſteriu. In illa. q.
lʒ fuerũt uarie opi.doc.⁊ diuernmode ſcripta ⁊ detininata re
periat.Ego tñ hultimũ arbitroꝛ foꝛe viſſimuʒ ꝗ bona pᷣdicta

debeãt ad dictũ monaſteriũ ꝑtine.⁊ ſubſtitutiõ: pᷣdicte locus

nõ ſit. Pꝛimo eni hoc tʒ Ol.ff. de le. ij. l. ſi ita gs. S. fi. p talezʒ
rõnẽ appellatio ſilioꝝ ſimpłi facta ĩtelligit oe e ad⸗
l. n ita qs. S. ſ.·de Odi. ⁊ de.l.ñdeicomi ſa. ſ expſſio eoꝝ qᷓ taci
te iſũt nihil oꝑat.ut.l.iij.de le.j.de ndeiuſ.lnõ recte. Ergo per
inde eſt hñduʒ ac ſi nõ fuiſſet expſũ ex ſe natis.hoc aũt no ex
pꝛeſſo nõ eſt dubiũ ad monaſteriũ ꝑtinere. ut in auc. de ſanc.
hug.g hoc pñti.⁊. C. ad tre.auẽ.riſi rogati. Scdo htʒ Ri.
mat.p talẽ ronẽ uld ſideicõmiſſũ ſiue hec oditio repꝛobai ⁊ ꝓ
nõ adiecto hẽtur.nõ iõ q;ꝛ monaſteriũ heat loco flij.ſʒ q; Eipe
dimẽto vite ↄtẽplatiue.nã ꝗs timens ne bona ſua cogat reſti/
Mẽ. ſi deceſſerit ſine ſllijj ipeleret ad mrimoniũ ohẽduũ x reme

titius. Silegal vna ex reb alt᷑natiue debi

— ſit pñtis tꝑis poꝛigii ad ſutura
h. d. C Op. S. eo. l. ſi ta ſcripſiſet. So. ?ẽ ꝓpt nam
ybi põt qð c extẽſiuũ.Alſſignat glo.etiã alias rones de di

Delega. ſcdo.

nere? a noto religiõis ⁊ caſtitat.iõ ĩperatoꝛ hoc granamẽ ha/
buit ꝓ nõ adiecto.hoc eſt qð dicit tex.in.d.S.ſʒ hoc pñti.vn/
de dicit tales ↄditiões iualidas ⁊ ꝓ nõſcripi eẽ. ſʒ iſta ↄditio
ſic expᷣſſa eſt multo plus ↄꝛia vite cõtẽplatiue ⁊ caſtitati ⁊ reli/
6i c&. ita refert ? t Ci.in. d. auẽ. niſi rogati. Lertio ego p:o
o illud qð relinquit᷑ cauſa dos de neceſſitate ĩtelligitur ꝓ mñi
monio carnali.ut.ff. de iur. do.l.iij.⁊.C. de do.ante nup.l.ſ.
Pꝛo ĩtroitu vo monaſterij nõ põt dari dos ut ex de ſimo.c.
nõ ſaſ.⁊ tñ ila oditio ſeu cauſa remittii aliquo igrediente mo/
naſteriũ lʒ nõ poſſet dici ꝙ ciuilit ĩpleat.ut.d. .ſʒ hoc pñti.er
o ⁊ in caſu ꝓpoſito lʒ noõ poſſit dici ipleta oditio ciuilit ꝙ ſi/
j dicani ex ſe nati ñ monaſterio debẽt dicta bona remanere
Idẽ dʒ ⁊ põt dici de eo qð relinquit᷑ cauſa donatiõis ppt᷑ nu/
ptias.ut.d.S.ſ̊ hoc pñti. . QAuarto inter monaſteriũ ⁊ mona/
chũ nõ dã oᷣhi imrimoniũ ſpũale cũ ſolus abbas dẽ ſponſus ut
plene nõ.de elec.qꝛ ꝓpt.p Her.⁊ Inno.ſʒ ſi ſideicõmiſſu reli
quat᷑ ſᷣ oditiõe ſi nuptias nõ ↄxerit.⁊ ille grauat monaſteriũ
igrediat᷑ nõ tenet᷑ ad ſdeicõmiſſũ rn 6, . hoc pñti. apparet
ergo ꝙ hec nõ eſt rõ qꝛ videbat᷑ deſeciſſe ↄditio ſideicõmiſſi.ſʒ
iõ qꝛ talis cõditio t tale grauamẽ ꝓ nõ adiecto ⁊ ꝓ nõſcripto
hẽtur qꝛ vite ↄtẽplatiue ↄꝛiaret᷑.ſʒ in caſu ꝓpoſito eſt huiuimo
di ergo tẽ. Quinto ego video ꝙ ſi alqd relinquit mulieri ⁊ ip
ſa grauat᷑ ſideicõmiſſo ſi nupſerit ꝙ tale ſideicoõmiſſũ nõ pᷣſta/
ret᷑nõ tenet᷑ etiã ſi nupſerit.ut.l.quotiẽs.de ↄdi.⁊ de.⁊ ẽrõ qꝛ
Pꝓ hoc nuptie ĩpedirent qꝛ timoꝛe illiꝰ grauaminis nõ nuberet
ut. l. hẽs meus.S.fſi. de ↄdi.⁊ de.multomagis nõ ualet iſtud ſi
deicõmiſſũ qdð eſt ĩipeditiuũ vite ↄtẽplatiue ꝗ longe melioꝛ ẽ
ctiua.ut in auẽ.de mona.in pn.⁊ ibi nõ.coll.j.

B Nãõ dʒ de habilitate pſone
O n opoꝛtet. urzn ſeparati ab i li⸗
te. h. d. ¶. Quero quot edebeai ee capax ut le,
atũ poſſit ↄſequi. Glo.dicit trib tpibꝰ.qʒð eſt uerũ in hẽdita⸗
tib.in legat vo qñ eſt habilitas in ꝑſona quaʒ teſtatoꝛ tollere
nõ ſufficit ꝙ reꝑiat᷑ capax tꝑe moꝛt.ut.l.nõ itelligu.S.qũ aũt
de iure fiſci.⁊ de dona.cau.moꝛ.l.in moꝛt.ita dic Di.⁊ bene
¶EEx glo.op.ꝙ de habilitate ꝑſone poſſit per ſe ſeparatiʒ ab
oĩ alia cauſa q̃ri.ut.l.de etate.S.de mino.⁊ de ferijs.l.ij.ibiut
etates ꝓbeni.⁊.l.cũ te minoẽ.C.de ꝓba.So.ibi qrit᷑ de eta⸗/
te ne eſt talis qᷓlitas que reddit ꝑſonã ihabilẽ ad iudiciũ exit᷑
cẽdũ.vñ bñ põt de hoc q̃ri añ oẽ iudiciũ.hoc eſt talis Ane
tägit merita cauſe.lʒ eni eẽt nõ capax nõ/pꝓpt᷑ hoc erat ihabi
ad iudiciũ exercẽdũ.ſʒ deſicit iuſtitia ſns⸗ ſab vng heaͤe
2 Silegatũ ab vno hẽde re/
Am ab vno. ie⸗ cõpẽſidi cum debi
o deſiciat ille hẽs illi debiti onus ſuſtinet. ⁊ debitum
iſolidũ ſuſtinet in totu cõputat in ponẽda roõne falcidie.
d. ⁊ ẽ ſingularis.l.iſta quã no.⁊ nõ diligent᷑ qð i ſumario di
xi. ¶¶ Mõ h̊ caſũ ꝙ actio ꝑſonalis hẽditaria dat ↄ vnũ ex hẽ
dib iſolidũ etiã ad q;ᷓtitatẽ qdð eſt ſingulare.¶ Op.S.ti.j.l.ſer
no legato.S.ſi teſtatoꝛ.⁊ j.ti.j.l.nomẽ.S.vni.⁊ fa.her.l.filia.?⁊
C. de pac.l.pacto ſucceſſoꝛũ.So.glo.tribꝰ modis.pᷣ ꝙ ſpale
ſit fauoꝛe doſj ne mulier hẽat neceſſe agere cũ plurib pſonis.⁊
iſta eſt nera quã tʒ Hi. ⁊ Ci.in.l. ꝓ heditarijs.C. de hẽdi.ac.
Seda ſo. eſt ꝙ in eũ dat actio nõ directo ſʒ ꝑ obliquũ q;ꝛ oẽs
hẽdes puenirent᷑ actiõe de dote.iſte oueniret ab alijs actione

ex teſtõò. Cõtra hoc facit tex. ꝗ dicit eos teneri ex teſtõ.ſz rnde

i.actione ex teſtõ noĩe doſj.Hãc tʒ Guil.in.l.auus.S.de pac.
qʒ eſt ð hũctex.in fi.q nõ põt gloſari cũ dotẽ tota ſoluat ut e⸗
alienũ nõ ut legatũ.tene ergo pmã. Tertia ſo. redit in idẽ cuʒ
iſta ⁊ eodẽ moꝛbo laboꝛat.¶ Op. ad fi. S. de hẽ. inſti.l.ex ſa/
cto.t ad.l.fal.l.nẽſeniꝰ. So.reſpectu mulieris eſt es alienũ ⁊

iõ quo ad ceteros legatarios ut es alienũ hẽtur in cõputatio/

ne falcidie quo ad cohẽdes nrlegatſhetur. d
alet legatũ rei uendẽde
cui fundus * ꝓiuſta Kunatione b. d.
titio. Pabuiſtis. ẽ.t.j.l. ſimihi x tibiin pn.
doic nt ibi nõ. In tex.ibi placere videoꝛ
hoc ad itellectũ mẽti nõ ad ſẽſũ coꝛpoꝛis retert.⁊ ſᷣm
Ja.de are.ſimile in oibꝰ.ll.q ĩcipit videam .ut.l.videamus.
ʒ.de in litẽ iurã. ⁊.l.itẽ apud labeoneʒ.S.ſi ſeruo de iureiur.?⁊
l. videam de uſuris ⁊ ſimiles. ʒy Ja. de are. facit ꝙ iſtud dice⸗
re videoꝛ poſſit referri ad oẽʒ ſeſũ ꝑ quẽ repᷣſentat᷑ aliqd itelle⸗/
ctuiſᷣm Ja.de are.⁊ doc.facit.l.teſtiuʒ.S.de teſti.ſacit.l.ij..

idẽ labeo de aqua plu. ar.

—

0&ςR . Heredita repñtat pſonã defũcti
Steo herede.3 Roded en velumd⸗

l. de ſti. ſer. So. alið de nſuſructu ꝗ reqrũ factu ꝑpſone utent.
aliud in bẽditate ſeu ꝓpꝛietate ut ibipʒ. ¶ Do e hedue⸗

Delega. ſco

de acg.te.do.So.aliud ĩ hẽditate relicta Ffuo qᷓ;i legato q ĩ

ea qᷓrẽda regꝗrit dñi iuſſus.ſʒ hẽditas iacẽs nõ põt iubẽ.ut.l.

itas. x.l.ĩ mult de acq.re.do.¶ Op.j.e.l.debitoꝛ.S.ᷣno
So. Fut ibi. ¶ Op. de. l.nouatio de noua. ubi fu repñtat ꝑ-
ſons hẽdis. So.iacẽte hẽditate ꝑſonã defũcti repñtat.nt h⁊
l.moꝛtuo de ſideiuſ.⁊ ea adita retroſingit repñtaſſe ꝑſonã he/
dis. ut.l.hẽs qũq; de acꝗ.hẽ. ⁊.l.ſ ex reb ĩ n.de ſtipu.fuo.⁊
l. ois hẽditas.⁊.l.oĩa ve.j.de re.iur.q fictio nõ hʒ locũ niſi ꝓ
ta parte ꝓ q̃ ꝗs põt ſuccedẽ ut h pʒ.¶ Op. ſiiſtituit ille q
parte ẽ capax ſequii ꝙ ꝗs decedit ꝓ parte teſtatus ⁊ ꝓ par/
te iteſtatus ↄ ea que habeni in.l.ius nrjm de re.iur.dic ut nõ.iĩ
d. l. ius nim. ⁊. C. de ſecun.nup.l.j.qð nõ bene.
6

I rvi Ni Relictũ ſub noĩe dignita/
od pꝛicipi. traſt ad ſucceſot in di
gitate

Rdignitatẽ ꝗs hẽbat ꝑ ſe.ſec ſi per ↄñtiã alteri.h.d.
¶ Op.ſi legatarius decedit anteq; cedat dies legati nõ trãſ
mittit legatu.ut. C. de ca. tol.S. in nouiſſimo.Gl. diẽ ꝗꝙ aliter
cedebat᷑ dies oli alit hodie.qdð nõ ẽ uerũ.ĩmo eodẽ mõ.ut.l.j.
ij x. iij.j.qñ di.le.ce. x.l.j.C.de ca.tol. Colligiĩ qddã ius: me/
diũ.ut.l.papia.⁊ dixiĩ.l. celſus. S. ti. j. Itẽ diẽ gl. ꝙ iſtðẽ ſpã
le i pncipe.Certe ſi pncipi ẽ relictũ ſub noĩe dignitasj nulla eſt
ſpalitas.ut.l.ãnua.S.j.de ãnu.le.ſj ſi ẽ relictũ ſbᷣ noĩe ꝓpotẽ
põt pcedẽ gl. ¶ Et op.j.ti.j.l.ex ĩperfecto.x.l.cũ hẽdes.C.ꝗ
teſ.fa. poſ. l. ſol. ibi ꝗͥ ad ſolẽnitatẽ.h ꝗᷣ ad traãſmiſſionẽ.q̊ ut
dixi etiã q; ad trãſmiſſionẽ iſta lex otinet ius cõe ſi ponimreli
ctũ ſᷣ noie dignita.nt tex. inuit.. Op.j.l. pxi,nã quguſta
bʒ eadẽ puilegia q̃ pnceps hʒ.ut.l.pncep.S.de legi.Pic ꝗl.
fallit H.uel hᷣ fuit ꝓnõſcriptũ.S.l.pxi.ſuit caducũ uel qſi. Lu
dic ꝙ. z.l. pxi.ſuit relictu ei qhẽbat dignitatẽ pncipalr ⁊ ꝑ ſe
L.l. auguſte. fuit relictũ ei ꝗ hebat dignitatẽ ꝑ aliũ.ut.l.fſemiĩe.
3. de ſena. ⁊ h tʒ Me. ⁊ Ci. refert i.l. cũ hẽde). C. ꝗ teſ. fa. poſ.
Rõqꝛ ſoꝛtioꝛ ẽ dignitas quã ꝗs hʒ ꝑ ſe q; illa qᷓ; ꝗs hʒ ꝑ ali/
nʒ. ut.l.j.. ij. . de of. ꝓcon. ⁊ le. ⁊ ſic facit iſta.l.ꝙ ſi relinqui
epo ſub noĩe dignitatis traſit ad ſucceſſoꝛẽ.ſec ſi relinqet᷑ vi
cario qꝛ tuc nõ Kaſrern ſech tem wlegrlum ”
ui agnoſcit partẽ videt agno⸗
cin reS. ſeere totũ legatũ. h.d. qð n.

mi i Mõt quis ex ſua pſona repudiare ⁊
A mihi. dna fui agnoſcere.h. d.iſtã. l. de
tlara ut. l. ſi mihi ⁊ tibi in pn. S. eo.

Alianus comodũ aec uer

8
☚

titio ipoꝛtio nõ grauata accedit graua/
LMete fit otributio ⁊ legata ſolida pᷣſtãtur
2 h. d. Querit gl. qd ecõtra ſi poꝛtio grauata accreſcit
no grauate. Et dicit idẽ. gl. diẽ ẽ uerũ ꝙ ille cui accreſcit
poꝛtio grauata tener̃ ad ſlla legata.nõ tñ ſit cõtributio ut au/
geatur poꝛtio ſua nõ grauata. ut.l.j.S.ſi coheredũ.j.ad.l.ſal.
quod eſt notandum. =

1 1 oꝛtio deficiẽs accreſcit cũ onẽ
ulianus ait. uccedentibus ab inteſtato.h.d.

Op. j.ti. j.l. j. F. fi. ubi uadit ſine onẽ. So.ꝙ h aboy graua
e lii, tex. ibi cũ eẽt ab eo ſid. n ñ relictũ. vñ
alij dicũt g h eraãt ambo ĩ eodẽ gradu. vñ ambo ſuccedũt ex
pᷣſũpta uolũtate deſũcti.ibi erat vn ĩ vno gradu ali ĩ ſequẽti
lũc ſequẽs nõ ſuccedit ex tacita uolũtate defũcti cũ de eo defũ
ctus nõ cogitauit. ¶ Sʒ hoc op.S.de codicill.l.pe.⁊.l.ſiq
cũ nullũ. ubi nõ videt᷑ ſeri dꝛia ſiue ſint ĩ eodẽ gradu ſiue ĩ di/⸗
pari. vñ gl. tz pm ſo. Di. tz ſcam. Nec ob.d.l pe.x.l.ſiqs
cuũ nullũ.qꝛ ibi teſtõꝛ grauauit ſimplir uemiẽtes ab iteſtato hic
noĩati. Itẽ i.d.l. pe.ſuccedebat ꝗs pᷣter ſpeʒ deſũcti q; de eo
nõ cogitauit. h vo cogitauit de eo.ſʒ huic ſo.ob. q; iuriſcõſul/
tus ꝓbat hᷣ ꝑ exẽplũ de ſubſtituto.ſed relicta noĩatiʒ ab ĩſtitu
to debent a ſubſtituto. ut.l.ſi plures.j.ti.j.⁊.l.j.S.ĩ ſubſtõne.
.ad. I. fal. Dicẽduz ẽ ergo ꝙ ambe ſolones mixte ſint uere. ſ.
ꝙ ambo erãt ĩ eodẽ gradu ut ꝓbat lia q dicit cohẽdẽ e. Itẽ
ambos noĩatĩ grauauit vñ accreſcit alteri cũ onere ſuo.ut.l.ſi
duob;. §. j. . l. euitatib. F. lutius. S. ti. . ſecus ſi vnũ tin gra/
nauit noiati q; tũc nõ accreſcit cũ onere ut.l. celſus. S. pe. T fi
5.e. ⁊ ꝓbat᷑ ꝑ exẽplũ de iſtituto ⁊ ſubſtituto ut dixi ſupꝛa.de
boc dicemus in. d.l. cũ pater. Scũ eſtimaret..e.
alienus. Sip fuũ nõ rit hẽditas dño.
₰ lenBes ſibi manumiſſo tenet ad one⸗
ra dño impoſita.h.d. ¶ Op. ꝙ ſeruu teneĩ directo
cu pater uel dñs teneat᷑ stpärectääſ., Blo. ſol.
lnuit ꝙ nãlis oblo diuidat ĩ utiẽ ⁊ directã.q videtʒ.l.ſi eꝰ

anet penes legatariũ ⁊t ad hẽdẽ nõ redit. h. d.
CThãc.ldeclara ſicut.l.ſiqs titio in pn.S.eo.

f. ad tre. Huitimoꝛe gl. loquit dubitatiue dũ dicit utili ut ita

dixeri ⁊c̃.q.d.ĩpꝛope loquoꝛ ꝙ nãlis diuidit in directã ⁊ uti⸗

lem.ↄꝛiũ iſtð declara ut dixi in.d.l.cũ filio de le.ſ.
L heres. Sip bẽderes legata ſine dolo ſu
IEI EHomgaf legatario ꝑ ĩ factũ actionẽ ſuc
currit.h.d. ¶ DOp.S.de odi.ĩde.l.ĩſũma.S.pe.Gl.
dicit hoc iõ qꝛ cõmodũ huũit a defũcto iõ nõ diſtiguit ſciẽs uel

ignoꝛãs de quo dixiin.l.cetera. F. ſ. x.l. ſe. S. ti. . T.l. ſi ſeruũ.

S. de ülo.j.de uerbo. ob.

Ar 1 Uerba enũcia
Am ꝓponebatur. aidacltnbe
tiõeʒ eo? q̃i teſtõ ſũt geſta.h.d.¶ Op.q; nõ ĩducũt ꝓbatio

nẽ. ut.l.aureli.S.ſi.j.de li.le.⁊.l.lutiꝰ..j.j.ti... So.vba enũ

ciatiua ĩ ultis uolũtatib iducũt pbatiõeʒ eoꝝ ꝗᷓ geſta dicunt᷑

milia eo pempto nõ debeĩ qo
pit pars pᷣncipalis.ſ.ſpũs vitalis. ut ibi dixi.ita ĩ q̃driga ſi

ĩteſtõ ut h.⁊ nõ eoꝝ q dicuni geſta ex teſtm. ¶ Op. de.l. ex
fcõ etiã agitatũ.S.de hẽ.iſti.So.ut ibi.¶ Quero dẽ h ꝙ fi9/

deicõmiſſũ põt ꝓbari ex piecturis.qᷓ ſũt iſte ↄiecture.Gl. diẽ

H ꝙ teſtõꝛ pus dixit ſe uelle ſſtituẽ. poſtea dic ꝑ erroꝛẽ ſe omi
ſiſſe hoc ſufficeret. Itẽ ſuffic ad ꝓbãdũ ſʒ enũciatiue ſcripſit
ĩteſtõut hĩ tex. vide gl.x nõ eã. ¶ MNõ ꝙ ſiteſtõꝛ antec; ue⸗/
niret ad teſtm dixit ſe uelle ſpſtituẽ ⁊ poſtea ſubſtituit ꝙ nõ pᷣ
ſumit ꝙ ꝑ erroꝛẽ omiſerit niſi ip̃e poſtea dixerit ſe omiſiſſe in
teſtõ ulłi alia ultia nolũtate dixerit ſe hᷣ feciſſe. Cõtra hᷣ videt᷑

3. de hẽ. iſti. l. qtiẽs. S.j.⁊ qʒ dixii.l.ſiqs ĩ fũdi uocabło.S. ti.

j. So.ut ſtati dicã.¶ Quero ꝑ qͥt teſtes dʒ hoc pbari.Gl.di
cit h ꝙ ꝑ ſeptẽ ĩ teſtõ.p guc⸗ ĩ codicilł.Cõtra hoc videt᷑.s.de
teſ.l. hedes.S.ſʒ ſ notã. Diſtigue qũq; ꝗs vli pbare diſpõnẽ

teſtõis.qñq; diſpõ teſtõ:is ẽ certa.ſz ulłt qs/ꝓbare erratũ in
aliq q̃litate uł q;titate.pᷣ caſu ſiue qꝗs uelit ꝓbare diſpõnẽ dire

cto ſiue ꝑ piecturas reꝗruniĩ.vij.in teſtõ ⁊.v.i codicill etiã ad
ꝓbãdũ illas ↄiecturas. ut.l.fi. C. de codicill.⁊ ita loꝗt gl.ij.⁊
fi. H ſcdᷣo caſu ſuffic ꝓbatio ꝑ minoꝛẽ numerũ teſtiũ ut.dð.S.ſ,.
ſi notã.⁊ ibi nõ. Itẽ ſuffic teſtõꝛẽ ꝓbare dixiſſe anteq; ad te/

ſtm veniret. ut. d.l.qtiẽs. S.j.⁊ dixii.l.ſiqs in fũdi uocabulo.

. Eculiũ ilegat᷑ vniuerſitas augmẽtũ ⁊ dimi
„) Ehilthenutio ↄtingẽj etia viuo teſtatoꝛe ad le
garin verter l d.iſt —R b⸗ ſſtez
Aricæ Silegakres ex plib coꝛpoꝛib?oſiſtẽj
nadrige.erigai qd ibiẽ pncipale ꝑit . atũ.
b.d. ¶ Op. S.pxi. ubi qcqd ſuꝑeſt ex legato debet᷑. So. di⸗
cũt qdã ꝙ h̊ deceſſit ille equꝰq demr̃abat q̃drigã.ſʒ gl.diẽ ꝙ
nõ curat ꝗs equ de q̃tuoꝛ deceſſerit. Ad ↄꝛium dico ꝙ qeꝗd
ibi remãebat retinebat nomẽ peculij ⁊ familie.h̊ vo vno pem
pto deſinit eẽ nomẽ q̃drige.Cõtra h videt᷑.l.grege.S.ti.j.ubi
ex grege remaneret vn ille debet ſolus tñ nõ ẽ grex ſʒ põt di⸗
cilʒ vnꝰ nõ ſit grex.retinet tũ nomẽ gregis.ut.l.ſic municipiũ
ʒ.qdð cuiuſqʒ vni.no.Hoc nõ placet q;ſ legat dom T rema/
net area debet area lʒ nõ retieat nomẽ dom ut. d. l. grege. S.
ti. j. dicas ergo ꝙ in coꝛpoꝛe qð vno ſpũ ↄſiſtit ut hõ bos ⁊ ſi
upeſt. ut. l.moꝛtuo ĩ pn. S.e.rõ

* .

pit pars pncipał.ſ.ille equq demrabat qdrigã ⁊ eam dirige
at non debek qð remanet. ſec' ſi alius equus deceſſerit.⁊ ita

Alt dicẽ iſte tex.ita ĩ area.nã domo deſtructa ſupeſt area qᷓ eſt

fertl cõditio. .B
te. Còͤtra imo tale legatũ ẽ nullũ.ut.l.poſt moꝛtẽ.S.ſed ſi fuo.

potẽtiſſima pars dom.ut.l.eũ qui edes.j.de uſuc.ſed ſi ꝑiret
area caſmate foꝛte ulł ꝓpter abũdãtiã aque.tũc cemẽta que re
manerẽt foꝛte nõ deberẽt.ut ar.d.l.moꝛtuo.S.e.ar.huius.S.
Titio. Si legatũ reliqtur ab vno ſub ↄditiõe q̃ ex eius
XE— Pona depẽdet᷑ ſi legatũ trãſterat᷑ ad aliũ nõ tranſ
d. ¶ Op. H dẽ ꝙ dies legati cedit adita hẽdita

8.ti.j. So.p nõ ſuit relictũ ſuo ſʒ titio.¶ Sed ð hoc op.q; pᷣ
nalet legatuʒ liᷣtaſj ⁊ legatũ de fuo nõ ualet.d.l.poſt moꝛtẽ.
5 Dr Liht ꝙ h fuit relicta lipᷣtaꝰ ꝑ fideicõmiſſũ.⁊ hoc
iʒ Hi.ſʒ h videt ð tex.hᷣ q; dic libᷣtaj cõpetit.⁊ ibi lib eẽ iuſuj

⁊c.vñi Ja.de are.diẽ ꝙ hᷣ fuit relicta libᷣtas directe.⁊ fatet᷑ cõ

trariũ ꝙ legatũ nõ ualet. ⁊ ponit ꝙ h legatũ fuit factũ ſuo ſᷣ

eadẽ die ⁊ ↄditiõe qᷓ liᷣtas.⁊ pũctat h in pn.poſt dictiõem le

atũ. Si tenes pm expones tex. ubi dicit libertas cõpetit. ſ.
deicõmiſſaria. ⁊ ubi dicit eẽ iuſſus ẽ itellige ꝑ ſideicõmiſſuʒ.

¶ Vtio iduco iſt.l.ꝓ caſu ad.qego tenui ꝙ ꝑ auc.ex cau
ſa. ↄßuat᷑ule ſideicõ.ut.l.ita tñ. S.qtiẽ.j.ad tre.⁊.S.ſiq omiſ.
cau. teſ.l. ſi kalef

gau. tel.l. ſi fuũ. §. j. pone ergo ꝙ teſtõꝛ grauauit heẽdẽ ut reſti
tuat p fideieõmiſſũ poſt moꝛtẽ ſuã. hẽditas uenit ad ueniẽtes
ab iteſtato. Certe nõ tenet᷑ ad fideicõmiſſum niſi illo iſtituto

mõriẽte ut h.ſacit.l.iij...de noua.⁊.l.cũ pr. S.ab iſtituto.j.e.
i⸗ Euius. Oebitoꝛ partis fũdi ſi creditoꝛi ſůb ea

dẽ cõditiõe qᷓ debebat legauit.ĩtelligi
oaliam

Sa SS

—

— — ——. —

—

De legat ſcdo.

aliâ partẽ nõ illam quã debebat legare.h.ð.pᷣ ponit᷑ thema ⁊
qõ.ſcdo determinatio qõnis.tertio rñſio ad vnã obiectionem
q fieret in ↄꝛiũ.qrto rñſio q̃ fieret ad aliã.ſcda ibi nolũtatʒ.ter/
tia ibi ſane.qrta ibi debitoꝛ aũt. ¶ Op.qꝙ ĩ dubio nõ eſt ueri/
ſimile ꝙ teſtõꝛ grauauit hẽdẽ ſuũ duplici pſtatiõe.ut.l.titia.S.
qĩ nita.S.e.⁊ J.e.l.S.eũ. So.ibiĩ eodẽ teſtõ hic in diuerſis ut
tex dicit. ¶ Sʒ op. ꝙ hẽs ⁊ teſtõꝛ ꝓ eodẽ hñtur ꝙtũ ad hec.
