cũuẽto.Sʒ ſi dilatio nunq; a reo fuiſſet petita.tũc nõ eſſet aꝑ
ta via actoꝛi ad aliqd ꝓbadũ ĩfra dilationẽ uel ad illã dilatio
nẽ petẽdã. Ita etiã itelligo h ꝙ aperiat᷑ edictũ.ita demũ ſi pᷣte
ritus ĩcepit petere. CItẽ facit ad qõnẽ.utrũ marit miles te
neaĩ uxoꝛẽ ſuã uocarẽ dñam.Certe cũ uxoꝛ hẽat iſtud bññci
um a viro.certe nõ pot uti hoc bññcio ↄtra virũlʒ 5 alios ſic.
ut.l.amiciſſimos in fi.S.de excu.tu.⁊ per ea que ſupꝛa dixi.
¶ Quero pꝛacticã huius.l. Rñ.ſi nos intelligimus eẽ cõmiſ
ſũ edictũ per aliũ eoipſo ꝙ pꝛeterit eſt.tũc ſi ille bñncio alteri
us vult uti dʒ petere otra tab. bñſicio alteri pꝛeteriti. Sʒ ſiĩ/
telligimus cõmiſſũ edictũ.ita demũ ſi pꝛeterit ĩcipiat petere.
tũc pꝛactica duplex põt eẽ.uel ꝙ iſti alij iterũ petant de nouo
ↄtra ta.bñſicio Pecrelit qiã apuit edictũ.Et hoc ſatis ĩnuit h̊
tex.ꝗ loqui ꝙ ſequat᷑ bonoꝛũ poſſeſſio iã intẽtata a pꝛeterito
tanq; eoꝝ interſit. h̊ ad finẽ pducit.ut.l.defũcto.j.de pub.iu/
di.⁊ habemus caſũ ex de elec.d. oſtitutus in cemẽ.⁊ hoc ẽ ue
rũ ᷣm iſta tpa ſʒ hodie ſecus.qꝛ ſola agnitio ſufficit.⁊ perinde
eſt ac ſi eẽt deccxeta.

Jin adoptionez. aouaniodo

ptionẽ diſtingue.ᷣ aut ẽ datus in adoptionẽ pĩ cõtra
cuiteſtm vult ꝗs uemire. aut eſt dat in adoptionẽ fili q vult
uenire ʒ teſtm. pmo caſu adoptio nil nocet uenientib põta.
ut. S. e. l. iij. S. ſi p;. Scðo caſu diſtingue.aut gꝗs fuit datus in
adoptionẽ ĩ vita ei cui teſtm̃ vult uenire.aut poſt moꝛteʒ.
Pꝛimo caſu aut fuit dat alicui ꝗ erat ex his ꝗ ſuntĩ eadẽ fa/
milia ⁊ nõ nocet adoptio.ut.l.ij.S.ſiqs ſilio.S.e.Aut fuit da
tus ĩ adoptionẽ exneo.⁊ tũc adoptio durauit uſq; ad moꝛteʒ
pꝛis nãlis.aut fuit finita añ.Si fuit finita nõ nocet adoptio.
ut. l. ſi emãcipatꝰ. S.ſi.S.eo.Si vo durauit.tũc aut fuit iſtitu/
tut aut pᷣterit.Si ĩſtitutꝰ.tũc põt hie ↄtra ta.alio cõmittẽte
edictũ.ut.l.nõ putauit.S.ſiĩ adoptiõe.⁊.S.ſe.S.e.qdð itellige
ſi fuit iſtitut pure aut ſub cõditiõe ꝗᷓ extiti.ſec'ſi deficit cõdi⸗/
tio.ulł nõ ĩter fuerit ĩſtitutꝰ.ut h. Itẽ pᷣdicta uera ſi fuerit dat
ĩ adoptionẽ fili nãlis.ſec'ĩ adoptiuo.ut.d.l.nõ putauit.s.in
adoptionẽ

— — — — —— — — —— —

— —— —— —

adoptionẽ.in ſi. Si uero fuit pᷣtetitꝰ.tũc nõ dat᷑ ei ð ta.bono.
pol.nãlis. ut. S. e.l.ſi emãcipat.S.ñ.⁊.l.utrũ.⁊ iſti.de hẽ.que
ab ite. S. eadẽ. Scðᷣo caſu qñ ſe dedit in adoptionẽ poſt moꝛ/
tẽ.aut poſt petitã õᷣ ta.bo.po.⁊ nõ nocet ſibi adoptio.ut.j.vñ
li.l.n. Aut ante ⁊ tũc ſiqdẽ erat pᷣteritus ſibi nocet. ut.l.iij.S.
ſi emãcipatus.S.e. Si uero erat inſtitutus ſibi nõ nocet ado/
ptio.ut.S.l.ꝓxima.in pn.pᷣdicta uera q vult uenire ad õta.
patris uel aui nãlis.Si uero uelit uenire ad õ tab. patris uel
aui adoptiui.dic ut dFeli 5. S. aloeſt .
DINCOp. j. l. pꝛoxi. S. fi. als eſt. l. cum emã/
Eremplo. aa krggl vnus ex nepotibus
. it adoptatus loco ñilij. hic Ecue ſi eſolenöpagis.
9 In tex. ibi fr.ſ.qſoli nõ pꝛuis.
. J ex duob“. ic hẽs de mã oiũctionis le
gal de q dico plene ĩ. l. re niũcti. circa ſi. c ſic hẽs h nlüctio
egalł fit duob modis.pᷣ ꝙ ples uocant᷑ ad idẽ ex eadẽ diſpõ/
ne diuerſa tñ rõne. Scdo ꝙ uocent᷑ ad idẽ ex eadẽ diſpõne ⁊
eadẽ rõne.Añ ergo deſc̃ vna poꝛtio hʒ ius accreſcẽdi potẽ/
tiusille q uocat᷑ ex eadẽ diſpõne ⁊ ex eadẽ rõne q; ille ꝗ uocat
ex eadẽ diſpõne diuerſa tñ rõne.ut h. Mã nepote iuicẽ uocã
tur cũ frib pꝛis ex eadẽ diſpõne.ſynepotes iuicẽ uocant yna
rõne. ⁊ fres alia au nehotre ſin⸗ e g ſend ns i⸗ H
er ſcom teſtm̃ ĩ qͥ fli ẽ pᷣterit ſi ĩ eo
St PalUS. riptiuenietes ab iteſtato rüpil pmũ. b.
d. mltũ ſingula.⁊ nõbilis caſus.nec ipʒ ſcio alibi. ¶ Quũuo añ
oĩa ꝗẽrõ ꝙ ſili admittit᷑ ad õ ta.ſi ĩ ſcdo ſũt iſtituti uenientes
ab ĩteſtato. ſz excludit qũ ĩ ſcdo nõ ſũt iſtituti ueniẽtes ab ĩite.
ſtato. Rñ. rò ẽ qꝛ añ i co ſũt ĩſtituti ueniẽtes ab ĩteſtato lʒ ſit
iperfectũ rõne ſolẽnitat omiſſe tñ ẽ ualidũ de iure ciuili ob ꝗð

P ſcðʒ tollit pmũ.ut.l.hac ↄſultiſſima.S.pe.C. de teſ.⁊.l.ij.O.
de iniuſ. teſ. Sʒ qñ ſũt ſcripti alij tẽ ꝑ ſcʒ nõ tollit᷑ pmũ.ut.l.

ſi filiꝰ. S. deli.⁊ poſ.x ſic remanet ualidũ pmũ teſtmĩ ꝗ nii eſt
exhẽdat. ergo nõ hʒ Ʒ ta. ut. S. e.l.nõ putauit.ĩ pn. ¶ Op. il
la diſtictio utrũ ĩ poſterioꝛiteſtõ ſũt iſcripti ueniẽtes ab ĩteſta
to nel nõ fuit introducta a iuſtiniano.ut.l.hac oſultiſſima.S.
pe.C. de teſta.ergo nõ ẽ viſite ꝙ ad illa .l. iuriſcõſult huit reſpe
ctũ. So.G fuit additũ a cõpoſitoꝛib noui iuris. Vel dic ꝙ de
iure ãtiq erat hoc Iʒ ꝑ iuſtinianũ ſuit renouatũ ⁊ declaratũ.⁊
ꝙ ſit de iure ãtiq ꝓbat.ut.l.ij.S.de iniuſ.te.¶ Scdo op.⁊ vi
det᷑ ꝙ. l.hac oſultũſima.S.pe.nõ hʒ locũ qñ ſequẽs ẽ ĩper fectũ
rõnẽ pᷣteritiõis.ut.l.fifiliꝰ qĩ po.⁊ ibi hoc ꝑ gl.maniteſte nõ.
5. de li.⁊ poſthu. So.ibi fuit pᷣterit nili ſuꝰĩ ptãte ꝗ dic teſtin
ipo iure nullũ.hᷣ q fuit pᷣterit emancipatꝰ. Hec ſo.nõ placet
ñ fuerũt pteriti emacipati nõ hʒ locũ iſta diſtictio.utrũ in
cdo fuerũt iſtituti ueniẽtes ab ĩteſtato uel nõ ⁊ ſcðʒ tollit pꝛi/
mũ.q; ex ipo ſco põt adiri hereditas de iure ciuili.⁊ ſic debe
m itelligẽ i fllio ꝗ ẽ ĩ ptate. Quare dic ꝙ ibiloquit qn fuerũt
iſtituti nõ ueniẽtes ab iteſtato.Et nõ ob.gl.ibi poſita.qꝛ ma/
le dic ⁊ ↄ iſtũ tex.Ex hoc nõ alid ꝙ teſtm̃ qͥ ſilꝰẽ pᷣteritꝰn in
eo ſũt iſtituti ueniẽtes ab ĩteſtato ualet interĩ de iure ciuili do/
nec ſili dicat nullũ ꝑ iſtũ tex. Si eni nõ eẽt poſſibile ex eo adi
ri hẽdita⸗ de iure ciuili pmũ teſtm̃ ꝑ iſto ſcʒ nõ rũpereĩ.ut.d.

l.ſi fili q ĩ ptãte.⁊ nõ.iĩ.l.cũ ĩ ſco de iniuſ.teſ.⁊.l.ſiquis eũ de

vul.⁊ pu. Hices tu iſtud videt᷑ ð caſũ.l.filio pᷣterito.nã ibi fue
rũt ĩſtituti alij fres ⁊ ſic ꝓximioꝛes ueniẽtes ab inteſtato.⁊ tñ
ibi teſtm̃ ualet de iure cuuli ſi tenerem ꝙ h̊ fuit additũ a com
poſitoꝛibꝰ noui iuris hẽo rñſionẽ clarã ꝙ ibi reppert⸗ iura an/
tiqᷓ. Si vo ĩtelligim ꝙ hoc erat de iure atiq/ ꝓ ſolone cogita.
¶VAlci op.dẽ hᷣ ꝙ ↄ ta.⁊c. j ſcðʒ teſtm̃ ĩperfectũ nõ ẽ teſtm̃
H̊ q̃dã uolũta.ut.l.hac oↄſultiſſima.S.pe.C. de tel.⁊ ſic nõ dai
ʒta. So.qñ teſtm deſicit rõne omiſſe ſolẽnitat nõ põt dici ꝓ
pꝛie teſtm̃.ſʒ q adſũt ſolẽnitates lʒ ſcã ſit pteritio tẽ ẽ ꝓpꝛie te
ſtamẽtũ.tñ ẽ ultia uolũtaꝰ ↄ quã dat᷑ ta.¶Quũo qlit itelligi
tur ſi ĩ ſcðᷣo ſũt ĩſtituti ueniẽtes ab ĩteſtato. Rñ.itelligit de ue/
niẽtib ab ĩteſtato ꝗ tenẽt pmũ locũ ĩ ſucceſſiõe ut dic tex.uoʒ
hẽtis ĩ. l. hae ſultclüma 4.r ſperfecto.⁊ auc.hoc iter lidᷣos.
teſtm ĩper fectũ hʒ locũ int᷑ filios.Sed an intelligit de ĩper/⸗
cto onefaeionis.r hic videt᷑ glo.ſentire ꝙ ſic.Cõtrariuʒ
tenere gl. S. de teſta. l. ſi is qui.de ꝗᷣ dic ut ibi dixi.

vid
Nz emãcipatus. Qui duos.

COp. ⁊ videi ꝙ nepos dat ĩ adoptionẽ iſtitut hẽatʒ ta. ut
I.nõ putauit.S.i adoptionẽ. S.e. Rñ.ibi loꝗt qũ dat in ado/
ptionẽ pᷣmũ gradũ tenebat ⁊ nemo eũ Peccebat. aüt pꝛ euʒ

pᷣcedebat.ita nõ.S.e.l.nõ putauit.S.ut aũt. ¶ Itẽ op.qꝙ iſte

nepos debeat piũgi pꝛi ꝑ edictũ de piũgẽ. ut.ſ.e.l.ſi pꝛ. So.
ibi loquit de nepote ĩ ptate retẽto.hᷣ de dato in adoptionem.
Ite op.ꝙ ſufficiat ſemel edictũ omiſſũ eẽ ut ſic pᷣteriti bñfi/

De bo. pol. ta.

cio nepos inſtitutus hẽat ð ta.ut.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.ſi.S.e.⁊.l.
non putauit.S.in adoptionẽ. Rñ.ↄtraria loquunt᷑ qũ aperiũ
via alijs qui ſũt in eodẽ gradu ⁊ habẽt equale lus.ſecus ſi eoj
als pcedat.uel ſi ſũt ſequẽtes in gradu uel oꝛdine.

6 S Pater Nota ex iſto tex.huiꝰ.S.ſicut ſilius e
BI DPater.: âatns ꝑ edictũ de piungẽdis ↄiungitur
nepotib in Hi te retentis.ita filius in adoptionẽ datus ueni⸗
(ESP. ta. alio cõmittẽte edictũ piungit᷑ cũ filijs ut hic.
. &O Mö tex. i fi. nõ mi⸗
Si P agter ex duobus. a abere ; ⁊cc.
¶Ald hũc.S.ĩ fi.op.qꝙ nepotes nõ ſuccedãt cũ ſilijs ĩ ta.ut
S.e.l. ij. S. j. So. dicũt gqdã hᷣ de rigoꝛe ibi de eqtate. Sʒ certe
h logꝗt᷑ de eꝗtate ut h̊ d dic equs. Ael dic h de eqtate ibi de
rigoꝛe. Sʒ dic ꝙ ẽ uerũ fm diſtinctionẽ hui.S.⁊ hoc uerum
niſi als iſte nepos ſit adoptatꝰĩ locũ pꝛis alteri nepo.¶Al
timo Ja.de are.⁊ Ol.inducũt hũc.S.ad.q.dic ſtatutũ ꝙ oẽj
ueniẽtes ad hitãdũ i iſta ciuitate hẽant aliqð puilegiũ.mõ q
rit an ciues oꝛdinarij nõ hitãtes ⁊ ueniẽtes ad hitadũ gaude/
deãt illo puillegio. Et videt᷑ ꝙ ſic ut h.nã eodẽ iure utit nepos
adoptat ꝗ ꝗlibet eẽneꝰ.Sʒ puto qiũ.q; iſtis ꝗ pñt cogi ad
munera nõ põt ↄcedi ĩmunitas.ut.l.ij.j.ðe iu.imu. Vos ha/
bej h̊ duas gl.vnã ſuꝑ vbo emãcipauerit.aliã ſuꝑ vbo ſuo.⁊
inuũ iſte gl.iũcte cũ tex.ꝙ filius emãcipatꝰiũgit᷑ in vnã poꝛti
onẽ cũ ſilio ſuo emãcipato. Iſte gl.ſũt falſe ſm i.q;ꝛ qñ ſiliuj
7 nepos ſũt emacipati nõ ↄiungunt᷑ ſimul ſʒ fili pcedit nepo/
tẽ. ut hũiſtis. S. e. l.j. c.l. ſ emaãcipat.i p n. S. e.ti.

grα☚☛&1 1& Siſſtitut'adit heditatez
Jex dnobus. Silni pteriti cõmittẽtis

, edlictũ nõ põt ꝑ eũ qᷓta. peti uel ei poꝛtio augeri ſz legatuʒ oĩ

bus dz p̃ſtari. b.d.uſq; ad.S.ſiliꝰ. Ibi poſ.bonoꝝ õ tab. bñſi
cio emãcipati p̃teriti. ¶ Op.dẽ h ꝙ emãcipat ĩſtitutꝰ de iu/
re ciuili ⁊cc.ð.nõ.i.l.illð ĩ fi.S.e.So.gl.dicit ibi male ⁊ ↄ iſtuʒ
tex.ut ibi dixi. Itẽ dꝛ h̊ ꝙ q adiuit heditatẽ nõ põt adire ꝑꝰ
ta. S.e.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.ſiĩ adoptionẽ. So.ibi adiuit iuſſu al
teri ad alt᷑iutilitatẽ. h ſua ſpõte ⁊ ad ſuã utilitatẽ. ¶ Itẽ op.
de.l.nõ putanit.S.ſi.S.e.ubi oĩs reducit᷑ ad uleʒ. Sõ.ibinõ
adinit.ſecPſi adiuit qꝛ tũc eius poꝛtio põt diminui nõ augeri.
AQuerit gl.quot ĩcõmoda ↄſeqt ille q adiuit. DPic ut ĩglo.
¶ AQũo utrũ ĩdiſticte ille ꝗ hʒ hẽditatẽ nõ poſſit petẽ tab.
So. aut gs efficit hẽ ipo iure ⁊ nõ ꝑdit ut h ĩ fi. aut efficit hẽj
facto ſuo.⁊ tũc aut adit iuſſu alt᷑iꝰ ⁊ ad altius utilitatẽ ⁊ non
Pdit õᷣ tab.ut.lł.ſi poſt moꝛtẽ.S.ſi in adoptionẽ.S.s. Aut adi
uit ſpõte ⁊ ter ſuã utilitatẽ.⁊ tũc ꝑdit õᷣ ta.ut h̊ ⁊ ſupꝛa dixi.
(S . filius ¶Qüůo dẽ h ꝙᷓ; iſte emacipat hʒ ta. ro
atrũ hoc ſit uerũ ſiue añ moꝛtẽ pꝛis nalis
ſiue poſt ſit emãcipat.Et dic gl.ꝙ ſic.allegat eãdẽ.l.ſi emãci
patus.S.ſi. Hec gl.ẽ falſa ⁊ tex.l.ſi emãcipatus.S.ſfi.quam
glo.allegat.nã emacipat poſt moꝛtẽ nõ hʒ o ta. ut ibi. Nec
curo utrũ pater adoptinnd viuat uel nõ. ke. S. c. l. urr.
ſi Eil Iſte ergo nepos hʒõ tab.pꝛis ⁊ aui
¶ Itẽ ſi filius. ut H. videat. Dẽ B moetuo ado
ptiuo.q̃ro ꝗd ſi viuẽt.Aʒo dic idẽ.vide gl.q icipit idẽ ⁊ ſi vi⸗
uẽtẽ ⁊cẽ.poſſes tu dicẽ ↄ foꝛte.Aʒo dic idẽ ſi viuẽte dũ tñ exi/
uerit de ptãte pꝛis adoptiui. Vñ ut h nõ poſſit dicẽ dicendũ
idẽ ſi ſit ĩ ptãte pẽis adoptiui. Sʒ iſte gl.ſũt falſe.na ſi pꝛ ado/
ptiuꝰ viueret ⁊ iſte eẽt ĩ ptãte nõ poſſet facẽ teſtm iſtð.ut.l.ꝗqi
ptãte.S.de teſ.⁊ ſi teſtm̃ ẽ nullũ nõ dat᷑ ta.ut.j S vulgo.
NQuare alr diẽ gl.⁊ bñ.S.e.l.iij.S.ſi pꝛ.illã tene.¶ Vltius q
ro circa hãc.l.dẽ h̊ ꝙ hʒ õta.pais ⁊ aui nalis.qro utrũ hoc ſit
uerũ idiſticte.ſi pĩ pus deceſſerit. Ideʒ ſi deceſſerit pus auus
⁊ poſtea pꝛ eius.ſʒ tẽ ueniret iſte fili p ſucceſſoꝛiũ edictũ.ut.l.
ſi is qui.de iof.teſ. Ault ergo gl.ꝙ ſi moꝛit pus pꝛ tũc nepo⸗ʒ
hʒ ᷣ ta. iure ſuo ⁊ directo. Sʒ ſi pus moꝛit᷑ auꝰ tũc uenit ad
ſucceſſionẽ aui ꝑ ſucceſſoꝛiũ edictũ.q̃ſi pꝛ eũ pᷣcedat. Iſta gl.
nõ ẽ va. nã cũ filiꝰ ẽi adoptiua familia nepotẽ emãcipatũ nul
lo mõ pᷣcedit.ut.S.e.l.utrũ. ⁊.S.S.pꝓxi.lo.tñ videt tenẽ ibi

illud qð h ⁊ male.qꝛ dicit ibi ꝙ dʒ ſtelligi de nepote inſtituto
hẽde.als eẽt abſonũ.Sʒ illa gl.rephẽdit ꝑ Ni.dicit eni ibi?
bñ.nã nõ ẽ abſonũ ſi ponamꝰ pꝛʒez in adoptiua ſamilia ꝙ ne

pos ex eo emãcipatadmittat᷑ ad ſucceſſionẽ ut h dicit tex.⁊
ꝓbai..e.l.utrũ.⁊.l.ſi emãcipat.S.ſi.S.e.ita debeꝶ itelligẽ.
ex.ibi fi nõ õ ta.iſta ſũt uer

— T
= ba exceptiõis.¶ Dd vuol⸗
4 is videt ꝙ ule ꝗ opponit exceptionẽ doli nõ ap
pꝛobet teſtm. q; nihaex teſtõ Oſegt.ᷣ ſed aliud iõ teſtm appꝛo

bat. ar.j.de bo.li.l.ſi vo nõ hũit.v.ceterũ. So. ĩtelligo ꝙ bic
oppoſuit exceptionẽ doli vigoꝛe libertaꝶ ſibi ĩ teſtõ relicte. ſe.
cus ſi opponeret exceptionẽ ex pacto cõpetẽtẽ uel uenienteʒ
pD

—,

He lega, ßſtã . ta.bo.poſ.pe.

extriſecus nò ex teſtõò. ¶ Itẽ op. ꝙ quis nõ poſſit opponere
exceptionẽ doli aduerſus hẽdes pꝛis. ut.l.apð.S. litũ.j.de
do. exceph. So.hᷣ op.exceptio õ dolũ ipi nlij.nõ ſupꝛa dolũ
cõmiſſũ ab ipo pꝛe.q; tẽ nõ poſſet.¶ Tertio op.dẽ hꝙõta.
põt oppõiiĩ modũ exceptiõis ⁊ ita dic gl.Cõtra ĩi.l.ĩ exceptio
ne.ĩ f.j.de excep.ubi nõ põt oppõi exceptio reſtõnis atec; i⸗
petret᷑. Ja. de are.videt᷑ ĩtelligẽ H ꝙ iſtð ẽ uerũ dũ tñ poſſidẽs
petat ỹ ta. ⁊ poſtea excipit᷑ put dẽ i.l.ĩ exceptiõe.i ſi.⁊ nõ.i.l.
nã ⁊ poſtea.S.q; ſi mioꝛ.S.de iu.iur. Nidete dem̃ gl.⁊ dictuʒ
Ja.de are.circa ipſũ ſat᷑ ſit uerũ.aduerte tũ qꝛ exceptio deiq̃ B
loꝗt᷑ põt oppõi alto de trib mõi.vno mõ q; oppõat᷑ exceptio
pᷣiudiciał no potes agẽ ne nat piudiciũ petit.hẽditat mouen
de ipetrata bo.poſ. ta.⁊ ita põt oppõi qteq; ipetret᷑ bo.poſ.
ʒ ta.ut h ⁊.l.ij.j.de excep.rei iu.⁊.l.ſi poſt litẽ.j.de excepꝑ.⁊.l.
ſiqs libᷣtatẽ de Beti. he. qd tñ hodie ẽ uerũ ſʒ detmiationẽ.l.ſfi.
de peti. hẽ. Scðo põt oppõihoc mõ nõ pote agẽ õ me.qꝛ
mihi cõpetit õ ta.⁊ tẽ põt oppõi duobꝰmõis. Mꝛio ꝙ in ipᷣ̃a
exceptiõe ĩpetret õ ta.dicẽs ſic non potes agẽ ðↄ me q; cõpetit
mihiõ ta.qs peto mihi decerni.⁊ tũc iſta exceptio hʒ vim ex/
ceptiõis ⁊ petitiõis ⁊ repellit agẽtẽ.ut hᷣ ⁊.l.papi.S.ſi nllꝰ.Sẽ.
de iof. teſ.⁊ idẽ putarẽ ĩ reſtõne ĩ itegrũ ſi ĩ ipſa exceptiõe ĩpe/
traret᷑.Alio mõ põt oppõi nõ petẽdo ipſa decernii ipᷣa exce/
ptiõe.⁊ tũc nõ põt oppõi niſi pus itẽtet ta.ita logꝗt.il.in exce
ptiõe.in fi.j.de excepꝑ.⁊.l.na ⁊ poſtea.S.ſi minoꝛ.S.de iureiu.
7. l. necnõ. S. exẽpto. S. ex q.ca. ma. ita debetis itelligere.

1— r5 Dides ergo hᷣ ꝙ ſi pꝛẽ
₰ emacip atus. ſuſpectP nõ dat bo.poſ.
tra ta. p filio. ⁊ ſic inuit ꝙ ſi p? nõ eẽt ſuſpect dareĩ
ſibi ↄtra ta.Ex hoc hẽs h tex. ð gl.q i.l.ſacimꝰ.S.repletio/

nẽ. C. de ĩof.te. ubi tʒz gl.ꝙ ſi fideicomiſſũ ule relinquit nlio.ẽ

inde ac ſi eẽt inſtitutꝰ. Iſtud ẽ ̊ hũc tex.q ſi eẽt iſtitutꝰ non
ẽret ta.ut. S.e.l.j.in pn.⁊x ſic ſideicõmiſſaria reſtitutio non
haberet ĩſtituẽ ut h.⁊ expſſiin.l.ita tñ.S.q rogat.S.ad tre.
J pat er Diſtingue circa hãc.l.ut dixi.ð.e.
CE à el. ſi in adoptionem.

E C Mp. de. 1. etii. S. de inof.
Ab ↄditiõe.·die ntibi ⁊ plene di
xi i.l.poſt legatũ.S.ſi.S.de his q. gi ub lde cle te.
S o. hic ponit caſu ⁊ bene
Aod uulgo. vide ⁊c nota.

Iſta lex ẽ ita difficil ſic aliq̃ q ẽ in ĩſoꝛciato

ECt diuidit lex pncipalit ĩ qtuoꝛ partes.pᷣ põit the/

XTAun. tñ difficſtas ẽ ĩ tex.nõ ĩ apparatu necĩ ma

2

ma ⁊.qꝗ.q̃lit᷑ ſuccedat᷑ q; emãcipat ẽ pterit ſu exhedat ⁊ ex/
neꝰ ĩſtitut. Scdo det᷑mĩatio ponit pᷣdicte qõnis.Lertio põi
tur alia qõ utrũ eo caſu ſiat cho. Quarto põit vnã.q.qbꝰ⁊x
a ꝗ eo caſu legata p̃ſtent.ſcda ibi dixi.ttia ĩ.S.videam.ꝗrta
legar tñ. Scdᷣa pars ſpdiuidi i partes tres.pᷣ ponit qlit᷑
ſuccedat᷑ ipecto rigoꝛe iuris ciuil ⁊ iſpecto rigoꝛe iuris pᷣtoꝛij.
ſcdo q̃lit ſuccedat᷑ de eꝗtate qñ hẽditas nõ ẽ adita. tertio ꝗit
ſuccedat᷑ de eqtate qn bẽditas ẽ adita.ſcda ibi ſed cũ exhẽda
tio.ttis ibi ſʒ quẽadmodũ.Et iſta ſcda pars bꝛeuit᷑ hoc ĩtẽdit

Si ſuẽ necal engclhat terte exne iſtitut:ſiue adeat

hẽditas ſine nõ. uterq; dimidiã aduocabit. ʒ vnꝰ.ſ.emãcipa/
tus p ta.⁊ alt᷑ ab ĩteſtato.h.d. Mõ tex.ibiſʒ cuʒ exhẽdatio

⁊Cẽ.nõ ꝙ exhẽdatio nihil ualet nõ ſecuta aditione.ut hᷓ ⁊.l.ſi

pꝛonꝰ.S. ex teſtõ.j.de bo.li.Scðo nõ ex hac.l.ꝙ ta.datur
etiã hẽditate nõ adita.hũiſtis.S.e.l.illud. Tertio nõ ꝙ q̃rela
põt itẽtari ʒ aliũ q ð ſcriptũ hẽdẽ ut h ĩ ultio rñſo.¶ Op. dẽ
hĩ pn. ꝙ heditate adita fili exhẽdat excludit᷑. hĩ fi.dẽ Zꝛiuʒ
ergo male.So.excludit᷑i totũ.ſ.a ta.ut h in pn.ſj nõ exclu
dit᷑ a qᷓrela ut Hĩ fi. ¶ Scðo op.dẽ h̊ ꝙ hʒ locũ bo.poſ.õ tab.
etig ab ĩteſtato.q; ſu ab iteſtato ⁊ emacipat ꝑʒ ta.Cõtra.j.
ſi ta.te.nulle exta.l.j.ubi ab ĩteſtato nõ hʒ locũ donec hʒ locũ
5ta. So. ta. ⁊ ab iteſtato ſimul nõ hñt locũ uerũ ẽ qũ pẽdet
utrũ ſʒ ta.poſſit Peroſ gi certũ ẽ ꝙ Fʒ ta.nõ põt peti tc ꝓce.
dẽt fa.⁊ ab ĩteſtato ut h.fac̃ qdð dixi.S.e.l.illud. ¶ Tertio

op.dẽ h̊ ꝙ ſolus filiꝰR hẽbit ta. .j.l.ꝓxi.ubi nõ hʒ niſi dimi-

diã. Pic gl.ꝙ h̊ͥ pncipiũ coꝛigit ſtati.Gl.hũit bonũ ĩtellectũ.
ſʒ põt dici ꝙ nõ coꝛꝛigit᷑.qꝛ uerũ eſt ꝙ fil ſolus hẽbit bo.poſ.
nõ tñ hẽbit ſolu totã hẽditatẽ ut dic ifra. Itẽ dẽ hͥ ꝙ repudia
tio pdeſt fuo ut ſit hẽs ĩſolidũ.ð imo ꝓ parte.ut.j.S.videamꝰ
X h.e.S. So.i effectu nõ ẽ hẽs niſiꝓ parte ut ĩ Sꝛio.ſʒ ipo iure
ciuili ẽ hẽs ĩ totũ.¶Atẽ op.h̊ dẽ ꝙ teſtm ẽ nullũ ꝓpt᷑ heditatẽ

nõ aditã ⁊ petit õ ta. Sʒ .S.de iniul.teſ.l.nã etſi.v.rũpẽdo.

So.quãtũ ad õ ta.ſufficit tabulas eẽ ex qb poſſit adiri hẽdi/
tas tꝑe moꝛt.ut.S.e.l.pxi.vñ lʒ poſtea irritet᷑ nõ curat. Sed

dices tu q̃ẽ rõ ꝙ ta.nõ reqrit aditionẽ.ſed qrela ſic. Rñ.ur

— 1
— — ——

dixi ĩ. l.illðᷣ.S.e.qꝛ j ta.petit᷑ ad ſilitudinẽ dicẽdi nullũ qʒd põt
fieri añ aditã hẽditatẽ. Dẽ h ꝙ q̃rela hʒ locũ poſt petitã bo.
poſ.ta. Cõtra id qð ẽ ruptũ nõ põt ulteri rupi ut dictuʒ eſt.
NRñ.lʒ ſit ruptũ ꝑ ↄ ta.de iure pᷣtoꝛio.nõ tñ ẽ ruptũ de iure ciui
li.iõ põt rũpi ꝑ qͥrelã ut hĩ fi. ¶ Itẽ oꝑ.ꝙ q̃rela dʒ dari ſoluʒ
ʒ hẽdẽ ſcriptũ.ut.l.j.x.l.circa.S.de ĩof.teſ.ſʒ h̊ dat᷑õ pᷣterituʒ.
ergo tẽ. Sol.̊ pᷣterit ſuccedit ĩ locũ hẽdis ſcripti ꝗ tota hẽdi
tatẽ ab eo aduocauit.ut. S.e.l.emãcipatiĩ pn.iõ põt õ eũ dari
q̃rela ſiẽ poſſet dari ð fideicõmiſſariũ uleʒ.utA.j.C. de ĩoſ.teſ.

A Iſta ẽ tertia pars pncipalis ⁊ ſubdi/
Aideamus. a ponit᷑ qõ.ſcdðo ponunt᷑ due rõ

nes ad oſtẽdẽdũ ꝙ collatio nõ hẽat locũ.tertio determĩat c
lationẽ locũ nõ hꝛe p aliã rõnẽ nouã.ſcdᷣa ibi emãcipatP naq;.
tertia ibi ⁊ uerioꝛ.⁊ bꝛeuiter.h.d. Inter eos ꝗ diuerſo iure ſuc
cedũt nõ hʒ locũ collatio. Itẽ qũ emãcipatꝰ nõ facit iniuriaʒ
ſuo nõ hʒ locũ collatio.h.d. In v.x hoc ſic ↄñs.ibi illi.ſ.caſui
qui ſequit. Nõ ex hoc.S.duo.pᷣ ꝙ iter eos ꝗ diuerſo iure ſuc

cedũt nõ hʒ locũ collatio. Scðo nõ ꝙ qñ emãcipat nõ facit

iniuriã ſuo nõ hʒ locũ collatio. C Op.ad pmũ nõbile ꝙ col⸗
latio hʒ locũ.ut.l.filius.j.de colla.bo.Glo.ſoluit pluribꝰ mo/
dis.ueritas ẽ ꝙ ibi filius ſuus erat ĩſtitutꝰ ⁊ adiuit de iure ciui
li.⁊ ſic emãcipatus ueniẽs ꝑ ʒ ta.ſibi fecit iniuriã.q; ſibi aliud
abſtulit teſtõꝛis uolũtatẽ.Licet ergo Fʒ vba Feni nõ hẽat
locũ collatio.tñ ſᷣm eqtatẽ ſceuole poſitã in.l.ſi filius.hʒ locũ
ſʒ hic nullã faciebat iniuriã filio exhẽdato.¶ Itẽ op.C.eo.l.

ſi emãcipati.So.ibi nullũ ſuit factũ teſtm̃ hic ſic.vñ dʒ diſtin

gui an ꝑ emãcipatũ alteri fiat iniuria.uel non.

ata. Pecẽttia ꝑ?. Legata ꝓ dimidia ſtat emaci
¶Xeg . ta. pat⸗ cõiunct ꝑſonis ſuij nullo raend i.

(Sigs Iſte. . legifi gl. muliᷣ modis.pma ⁊ ſcva lec.re

Aepꝛobantigl. ⁊ bñ. q̃re ultimã lec. tene. Tex. ibii
ſi.exhẽdat nõ eẽt ſʒ iſtitutqꝛ ſcriptis nõ adeũtib ſuccedẽs ꝑ
ↄtra ta. p̃ᷣſtat legata liberis ⁊ paretibꝰ. ANel dic ꝙ iſtitut' ſuc
cedẽs ex teſtõ legata pᷣſtat bietn Die Jaere.
1 Fi lir In hac. l. iuriſcõſultus ponit
is qui filiũ. a⸗

— ODe legas pᷣſtandis tahraz honon Paſe eſ. Re.
EY ti ꝛio cõmẽdat edictũ ⁊
— Ic titulus. mẽtẽ edicti.ſcðo illð
iĩcipit exponẽ.ſcdᷣa ibi ⁊ gnãliter uſq; ad fi.⁊
pulchꝛa lex. Circa legẽ nrazſoeat glo. nra ali
q̃s.q.¶ Op.j.e.l.ij.S.ſ. So.id qdð h dẽ ꝙ le⸗
gata pᷣſtant ĩtellige.ſ.ałs utilia ſec ſi ſũt ĩutilia. ¶ Itẽop.S.
de le.iij. l. j. So. legata relicta a pᷣterito nullo mõ pᷣſtantur ut
ibi. ſz legata relicta ab iſtituto pᷣſtant ꝗbuſdã ꝑſonis ex vigo/
re huiꝰ ti. DPi h ꝙ legata pᷣſtant.qro q actiõe.Nicũt ꝗdã iudi
cis officio. Alij actiòe ex teſtõ utili ex vigoꝛe iſtius edicti. uel
actiõe in factũ tene quã uis. DPꝭ do noĩc.q̃ro ad qd refera
tur. Dicit gl.ad uxoꝛẽ ⁊ ad virũ. Nides ergo ꝙ detemĩatio
appoſita in fi. refert ad ꝓxia.ſ.ad uxoꝛẽ ⁊ ad virũ nõ ad liboʒ
⁊ parẽtes.Simile in.l.heredes mei.S.j.S.ad treb.

QOp. de.l.ꝗſitũ.S.de teſ. So.ibi
Generaliter. odiũ Hiauo:. Ite op. ⁊ videt ꝙ

iſinitas nõ debeat tolerari. ut.l.f. C. de ſacroſa.eccle. Sol. ut
nõ. Ci. C. de ſẽ.ꝓ eo qð ĩtereſt circa ꝛia.⁊ ꝑ Hi.i.l.ſi finita
ʒ. de dã. ifec. ⁊ ibi plene dixi. Dẽ h ꝙ parẽtes ⁊ liberi uocani᷑
uſq; ĩ iſnitũ. ĩmo parẽtes uſq; ad tritauũ.⁊ libiuſq; ad tri
nepotẽ. ut.l.iuriſcõſultꝰ. S. parẽtes.j.de gradi.ꝗd dicemus.
Poſſum dicẽ ſic.qũ tractat de fauoꝛe dʒ accipit innitũ ut h.
⁊z ſic ex q̃dã larga ⁊ ipꝛopa ſigniſcatiõe. Sʒ ſi nõ tractarem⸗
de fauoꝛe accipiem ſtricte ⁊ ꝓpe.ut dã ĩ.d.S.parẽtes. Itẽ dẽ
H̊ ꝙ nõ diſtinguit᷑ deſcẽdant a maſculo uel femina.ↄtra in.l.il
lu Ga teſtamẽta. S.ti.j. So. ꝑ ediciũ de ↄtra ta.diſtinguũ
teſtm mulieris a teſtõ viroꝝ.ſecus in edicto de leg. Pſtã. ſat
n tex.ibi excepte nõ
ſi moꝛtis. ce in qs ẽ collata do/
natio cauſa moꝛb. Nõ hic ꝙ rupto teſtõ rũpi dona
tlo cauſa moꝛt qð tene meti. 9 itelligo ſ donatio cauſa moꝛ
tis ex teſtõ depẽderet.als ſec p ea q̃ hũiſtis nõ.i.l.poſt le.ĩ ſi.
S.de his qui.ut indig.⁊.S.de inof.teſta.l.etiam.⁊ facit.C.de

NNA col.l.j.⁊ qð ibinõ.
¶Hoc aut ſolũ.cens. ⁊ nõ tex. ibi nec eniʒ

„—

rimꝰ zc. ¶ Op.ad hũc.S.de.S.itẽ ſiqs.j.pxi.vide gl.iij.in
.1 S ut ibi pʒ e5 co g bis, ſi hes. dicit
Di.illð reglłare iſtud caſuale.ubi ĩſpicit᷑ cui dʒ acqri non cein
relinqjĩ.ᷣſo. glo. vno mõ h.alio mõ ĩi.S.itẽ ſiqs.⁊ illa va. Qug
re dic ꝙ nõ debemiſpicẽ cui acqrit ex diſpõne legali ut hic.
ſʒ debem iſpicere cui qrii ex diſpõne teſtõꝛis ut ibi.qð 65.14
mu

– — ————MD —,.,—-—

——rrſe———èẽ

Pelega. ſti 5ta. bo poſ pe.

multa. Diẽ ſtatutu ſiqs Ʒxit cũ exbanito puniat᷑ in cktuʒ. ego

vxicũ fuo ul nlio exbaniti ita qri exbanito.certe nõ puni
oꝛ q iſpicit cũ qho nõ cui qᷓũ ex diſpõne legis. Sʒ ſiↄherẽ

ino aaret peuratono noiĩe ei ul hoc ageret̃iter nos.
nt exbãnito qrerei tũc punirer. q; videoꝛ cũ exbanito õhẽ. ⁊ i-
ſpicit cui q at ex diſpõne hoĩs.ut dixi qð tene mẽti. ¶ Item

:d h in v.ſʒ ſi guctũ. ꝙ poꝛtio deñcẽs nõ accreſcit ↄiicto.

ôtra. C. de cadu. tol. S. ĩ p. t. S. ꝓ ſco.⁊.l.re coniũcti.S.de
le.iij. So.poꝛtio deſiciẽs nõ accreſcit ei ꝗ de iure ſpali ad lega

tũ admittit ut h.C.l.mulieri ⁊ titio.S.de ↄdi.⁊ de.⁊ ibi dixii’n

l, re coniũcti.

E ata utilia ꝑdãtur rõne pteri
Ati.iõ ipſe cautionẽ p̃ſtat.ſecP ſi ppt᷑ aliũ timoꝛeʒ ſuiſſet
omiſla aditio.ut.j.e.l.ſed ⁊ ſi p dote.S.ſi.⁊ ibinõ.¶ Ex hac
Inõ ꝙ diſpẽſatio facta circa vnũ deſectũ nõ poꝛꝛigit ad aliuz.
Scdo nõ hũe tex.ad.q.quã vidi.index ſuꝑ alienatiõe rei
minoꝛis ĩterponit decretũ dicẽs pᷣdicte alienationi meã aucto
ritatẽ ⁊ decretũ ĩterpono ſi ⁊ q̃ten de iure pceſſit.opponebaĩ
alienatio nõ ualebat qꝛ añ decretũ alienatio nõ ualebat.q;
ne iudicis auctoꝛitate ⁊ iudex interpoſuit auctoꝛitatẽ ſi ⁊ q̃te
nus de iure ꝓceſſit. ſed dixi alit ꝙ d ꝓba ſi ⁊ q̃ten de iure p/
ceſſit debẽt itelligi.ſ.als pᷣter decretũ uł edictuʒ decreti.quare
iudex deſectũ decreti ĩtẽdit ſupplere.⁊ hoc ꝓbatur in hoctex.
tene menti.

17 Petita bonoꝛũ poſ. ta. relicta a pupillo
Aliü. eeun except ꝑſonis.relicta a ſubſtituto

A debẽtur oib ſalua roõne ſalcidie.h. d. ¶ Op. duobuj
modis rupto teſtõ de iure ciuili nõ ualet ſubſtitutio pupillarij
nt.l.papinianꝰ.S. ſʒ ⁊ ipuberis.S. de inof.teſ.ſʒ rupto teſtõ de
inre ciuili nõ ualet ſpſtitutio pupillaris ut ibi.ſec ſi ta.ut h ⁊
Lex duobꝰ.S.ſi. S. de vul.⁊ pu. ¶ Itẽ op.dẽ h ꝙ ſubſtitutus
ßlarlegate oĩb. Ʒut. l. ſ. F. f. S. de le. ij. So gl. ꝙ hitelligai
m ulã legẽ poſita h ĩ gl.q̃ icipit ſic ecõuerſo. Sʒ iſta opi.ẽ fal
ſa m Ja.de ꝗre.⁊ ſequẽs opi.poſita ĩ gl.ẽ viſſima.Alia ſo.eſt
ibi de legas relictij a pupillo.ᷣ de relicij a ſubſtituto ⁊ iſta ẽ
„. ut diẽ Ja.de are.rõ ẽ qꝛ gradus ſubſtitutiõis non fuit ipu
gnat.Et pꝛo declaratiõe ꝗa. de are.diſtiguit aut ĩpubes iſti/

mut adiuit aut nenit per ʒ ta.bñſicio pᷣteriti. Pꝛimo caſu pe

ſtat oib. ut.l.ſi ex duob in pn.ð.ti.j.Aut nenit ꝑ ta.⁊ tunc
aut ꝑõ ta.eiuj poꝛtio ẽ minuta aut nõ ẽ aucta.Si eſt minuta
tũc legata relicta ab eo debẽtur cert ꝑſonis tm.legata vo reli
cta a ſubſtituto debẽtur oĩbut h dẽ in tex.hita rõne diminuti
onis facta. qꝛ legata diminuta pᷣſtabãtur ſic ẽ poꝛtio diminu
ta. ut.l.ſllin.S. legata. S.ti.j.x.l.ñ.S.de vul.⁊ pu. C.l. fi.in fi.ẽ.
de le.iij. Itẽ ſi ei poꝛtio nõ ẽ aucta nec minuta ꝑ hãc.l.Si vo
ei poꝛtio ẽ aucta ⁊ tũc aut qris de relicſ a puplillo aut de reli⸗
ctis a ſubſtituto. ꝛio caſu relicta a pupillo uſq; ad eã quãti
tatẽ quã hʒ ex uolutate defũcti debẽtur oĩbꝰ.ĩ eo uero quod
nltra accepit ꝑ ʒ ta. debẽtur tĩ cõiũctis ꝑſonis.ut.:.ſi.in pn.
g.de le.iij.cdᷣo caſu relicta a ſubſtituto debẽtur oĩb indiſticte
nt hi ſ. Rõ qꝛ gradus ſubſtitutionis nõ ẽ ipugnãdus.ut.j.e.

l. ſʒ ⁊T ſi ovoc⸗F.nͤan⸗ Ger
(.W ri ic videt᷑ caſus uł q̃ſi caſuj vni diffici
Omnibus lis.q.quã foꝛmat gl.in.l.maximũ viti/
um añ ſi. C. de li.p.nã auc.ex cau.dic ꝙ q;tũ ad hedis inſti/
iutionẽ teſtm ẽ ruptũ ⁊c̃.nã qrit gl.ᷣ utrũ legata relicta ſilio

Hterito.ꝗ teſtm rüpit debeãtur ꝑ auẽ.ex cau.⁊ ſũt opi.int glo

ſatoꝛes. Mar.ſyl. diſputauit hac.q.⁊ detminauit ꝙ nõ debe
antur iſta legata ꝑ has rõnes. Ille ꝗ teſtm ipugnat nõ eſt di/
S ex eo aliqd coſeq.ut.S.de inof.teſ.l.papi.S. meminiſſe. ⁊
.qſitũ. de acq.hẽ. cu iſt erati ptãte ſua nõ ĩpꝛobare teſtim̃ ſʒ
potat ppꝛoare. ut.. alio pᷣterito.S.de iniui.teſ.ergo ⁊c̃. Itẽ
ponit alias rõnes q̃s recitat Ci.iĩ auc.ex cau.C. deli.p.⁊ ibi
Ci.tʒ ꝙ debent᷑ ex vigoꝛe illi auẽ.ex cau. Mec ob.ꝙ teſtm̃ ĩ/
pugnat.qꝛ nõ petũt legata actiõe ex teſtõ.ſʒ ↄditiõe ex lege.ſʒ
ꝙ petaiĩ ditiõe ex.l..ẽ caſũ in coꝛpoꝛe vñ ſumit illa auẽ. dicit
eni tanq; nõ ſit reſciſſu obtineat teſtm.⁊ ſic peti actione ex te
ſtamẽto tanqꝙᷓ; nõ ſit reſciſſũ. Itẽ pꝛo hoc fac qð nõ.S.e.l..j.in

pn. ubi reſciſſo teſtõ ꝑ ʒ ta.p̃ſtãtur legata actiõe ex teſtõ utili.

Etiõ credo opi.Mar. ſyl. eẽ vioꝛẽ. ⁊ dico eẽ caſũ h.nã oĩbus
oſeruãtur legata.ſ.q nõ ueniũt ta.ita ĩ. d. auẽ. ex can. legata

ſirma pmanẽt.ſ.his ꝗ teſtm nõ ipugnãt.ꝓ hoc.S.ſiqs omiſ.

etel.⸗ nõ ſolũ.S.j.qs leges teneas.quia ipſas no allegat

Dar. ſyl.
Siquis bonoꝛũ.Sl.pop. z. de con.ſti.l.młiet

— AIͦ SS..·j. ubi ſuffiẽ teſtm̃ eẽ de fcõ⸗
Dic ꝙ ibi ſiebat Fʒ uolũtatẽ teſtõꝛij.hᷣ ecõtra. Itẽ ſiſuffiẽ ad

Am ppter. bibonorũ poſxiõcũ Ple⸗

¶Cũu antẽ. Pap ſipluj ſit relictũ ꝙ; ſit virit dar actio

°

cõmodũ nõ aũt ad icõmodũ.¶Itẽ op. hãc legẽ ⁊ videt᷑
bo.poſ. ta.petita ab vno eti de his ꝗq nõ deberẽt admitti de
beat ꝓdeſſe oĩbꝰ.ut.l.poſthumo.S.ſiꝗs ex his.S.de inoſ.teſ.
Poõt dici ꝙ h̊ petijt ↄta.nõ tñ pduxit ad fi. Alł meli aliud in
ta.ubi petitio cã ab vno ꝗ no debẽt admitti nõ ꝓdeſt oĩbꝰ.
R alis ĩ qrela.rõ q; bonoꝛũ poſ.O ta.nõ petit᷑ nec tribuit cũ illa
ſolẽnitate ꝗᷓ peti? qrela. HNac ſo.ponit gl.i.l.ſi Fuꝰ.j.de bo.poſ.
ſᷣm ta.¶ Qũo dic ſtatutũ ꝙ ſiqs ceſſerit actionẽ alicui nobi⸗/
li cadat a iure ſuo.ponam ꝙ aliꝗs ceſſit q cedẽ nõ potat uel
ceſſio fuit inutil cadet ne a iure ſuo.Hicẽ tex. ꝙ non qð tene
mẽti.ſac̃.S.ti.j.l.nõ putauit.S.nõ quis.⁊.j.de v.ob.l.ↄtinuꝰ.

antepenul.quod tene mẽti. W
. legata. tra .e.ñ. So. utibi incõtinenti di
¶ Dʒ ſi poꝛtio. Hicẽ nõbil caſus. ¶ Mõ tex. ibi

— cũ hẽditates ⁊c.vide ergo ꝙ vba
q̃ loquũtur de legaſ ⁊ ſideicõmiſp trahunt᷑ ad hẽditatẽ.ut h ?
hẽm tex.iĩ.l.j.de v.ſig.qð ẽ utile ad mlta.¶ Itẽ nõ ex hoc.S.
hẽditas defert plenioꝛe honoꝛe.nã auẽ.ut cũ de ap.cog.S.
alið.noluit ꝙ ſiliꝰreſtituẽt ⁊ hẽet iure hẽditario.ita dic gl. Itæ
dicũt doc.nõ ſolũ ẽ honoꝛſʒ cõmodũ.qꝛ alijs inſtitut vlr non
adeũtibꝰ accreſcit ſibi.ut.l.j.S.ſi ex fũdo.S.de hẽ. iſti. Jõ iure
iſtitutiõis dʒ he.Sʒ pone ſcriptũ ẽ relinqò filio meo cẽtũ iure
iſtitutiõis an ualeat. Hicebat ꝗdã aduocat ꝙ nõ.qꝛ nihil eſt
dicẽ iure iſtitutiõis niſ dicat ĩ his eũ heredẽ ĩſtituo. Sʒ trufa
ẽqꝛ tãtũ ẽ dicẽ iure iſtitutiõis q;tũ heredẽ iſtituo.ut hac gl.⁊
tex.ĩ coꝛpoꝛe auẽ.ut cum de ap.cog.S.aliud. Itẽ ſi dico iſti
tuo ſufficit lʒ nõ dico herede.ut.l.j.añ fi.S.de hẽ.iſti.¶ Que
ro dicit teſtõꝛ relinq filie mee cẽtũ pꝛo ſua parte.⁊ falcidia.an
videt᷑ eẽ relictũ iure ĩſtitutiõis nõ dico nũc cogitabij.

Ad en.. hoc.S.ad eum.dicã.·j.l.pꝛoxima.

—

Es aut cui poꝛtio.iu⸗ hui. S. Zdiẽ de uer

L oad vbũ.S.e.l.ſi legata
ubi poꝛtio liberoꝝ nõ auget᷑ ꝑ hoc ꝙ exneis nõ pᷣſtãtur. Ad
hoc dꝛiũ gl.dat ples ſo. Ana ſo.ẽ ut dicamꝰ nõ ꝓdeſt iure ac
creſcẽdi ut ibi.ſ̊ iure nõ decre.ſic ut h.Alij dicũt ꝙ ibi erant
liũcti h diſiũcti.ſ̊ iſtã repꝛobat gl.p.l.iij.S.ſʒ ſi coniũcti.S.e.
Alij ꝙ ibi fit qõ ſj nõ ſolui᷑. ¶ Altia ſo.ẽ ꝙ h legatũ erat ĩdi
uiduũ ibi Dauctun, Teneas aliã ex duabꝰ.ulł ꝙ hᷣ erãt legata/
rij re niũcti.⁊ iõ ꝑ ius nõ decreſcẽdi Eaden ꝙ exneis non dat.
Al tene ꝙ h ſit legatũ ĩdiuiduũ. Al ex gl.dic ꝙ ibipᷣſtantur
legata ab eo ꝗ uenit ꝑ ↄ ta.⁊ ſicõ uolũtatẽ deſucti.⁊ ſic dʒ mi
nus grauari. Sʒ h pᷣſtatur ab eo cui fuat᷑ poꝛtio ex uoluntate
defũcti.⁊ iõ ĩ plus põt grauari.ibi ſecꝰ.¶ Ex pᷣdictᷣ noõ ꝙ ille
ꝗ bʒ legatũ de iure ſpali hʒ ius nõ decreſcẽdilʒ nõ hẽat ius ac
creſcẽdi.dixi plene ĩ.l.re cõiũcti.S.de le.iij. ¶ Iteʒ op.S.e.l.ſi
ex duob. S. ſʒ ⁊ illð.Pic gl.pᷣterit ⁊ ĩſtitut erãt emãcipati.
Pp iſtitut erat ĩ ptaãte nihil nalʒ.qꝛ idẽ ẽ ibiĩ lnicncg Eĩ ptate
qd ẽ ĩ emãcipato.ut.d.l.ſiex duobꝰ.S.qð ſi is.Sed dic ꝙ ibi
hẽditatẽ adiuit h nõ.ſʒ bñſcio ſtoꝛis ẽ ei poꝛtio pſeruata.

cũ.l.ſe. Aolo ꝙ cogitet utruʒ auc.ex cauſa. ⁊ etiam
tex.ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑ poſſit limitari.ut qð dic ceta firma re/
manẽt. limitet hoc mõ dũ tñ legatarij ul ſdeicõmiſſarij nõ ha
beant plus qꝙᷓ; hẽs pᷣterit ul exhẽdat.ut.S.e.l.nliũ.S.ad eu,ʒ
a teſtm rüpit ꝑ hãc legẽ. MNa õ ta.eoure eoq; oꝛdie dat quo
teſtm̃ rũpit de iure ciuili.ut.S.ti.j.l.j.poſt pn.⁊.l.ſi in adoptio
nẽ. S. f.utrũ hoc ſit uerũ cogitabitiss
¶NJriiẽ. Siqus er lbe. e⸗
gnopo it cõſeruari utrũq;. ut.j.e.l.bonoꝛũ poſ.iſi. Gl.dat
Płrej ſo.vna ꝙ h loꝗtur ĩ his ꝗpñt petẽõ ta.ibinõ.hᷣnõẽ va⸗
ꝗre q ꝓpt h̊ eẽnt detioꝛis ↄditiois.Alij ꝙ h̊ adiuit hẽditateʒ
ibino. Hec nõ ẽ va qꝛ nec ꝓpt hᷣ eẽnt detioꝛis oditiõis..Aua
re gl. dic ꝙ üla lex dʒ ĩtelligi Fʒ iſtã.ut nõ debeat hẽre legata

TI; Hi ꝗbꝰlegatũ ul poꝛtio hẽditat con
=W virilẽ nõ admittuni. .d.

L.ultra virilẽ ut .

a Asorit COp. libertates nõ cõpetãt rupto
Si adierit. ¶Ep. pap̃. S. ſi x cauſa. S. de inof.

—

—

teſ. So.ibi rũpi ꝑ q̃relã.h ꝑʒ ta.⁊ ſic remanet teſtm ualiduʒ
de iure ciuili. ¶ Itẽ op.de.l.nullus.j.de re.iu. So.iĩ pᷣiudiciũ
alti'nõ põt ꝗs uti iure ſuo ut h.ſʒ ſi nõ p̃iudicat alij tic põt vti
iure ſuo. ¶ Altio nõ iſtu.S.ad mãʒ ꝓteſtatiõis ut dic gl. de qᷓ
dicut dixii ãno.l.de pupillo.S.ſiq; ipſi ptoꝛi.j.de no.oꝑ.nũ.
E
3. e. l. viril. 5. ſigs. Ol. ſo. tene mẽti iĩ v. nõ ſo
lũ.ꝙ üla yba cẽtũ reliquo pꝛo dote.itelligũtur ſiue Miqterur

DBe lega.pſtã. ta.bo.pol.pe.

dos ſuc alidd aliud peo ote uthic vicitene meaitii.
Ed et ſi ꝓ dote. Si nurul.

NMAuerit gl. qñ dos nõ põt peti nõ ualet legatũ. ſʒ an

galebit cũ potit peti.Hic gl. ꝙ ſic ut.l. ſb oditiõe.j.de ſo. Sʒ

nõne iſtud videt ↄͥ reglaʒ cato. q ipedit legata inutilia ↄfrma
ri.ut.l.j.S.de re.cato. Poſſum dicẽ ꝙ legatũ ꝓ dote ẽ oditi
onale.ergo regu.cato.nõ hʒ locum.ut.l.j.s.de re.cato. Iſta
ſo.nõ videt᷑ va.qꝛ iſta ẽ ↄditio tacita qᷓ nõ ipedit ꝗn ſit locuꝭre
gule cato.ut.l.ſi optio de opſ.le.⁊ no.in.l.j.S.de re.cato.q̃re
ſolue ꝙ h̊ erat legatũ nullũ.qꝛ mrimonium ↄſtabat aduerſus
ga deſectũ teſtõꝛ nõ potuit puidẽ.iõ regu.cato.nõ hʒ locum
Eqñ legatũ ẽ nullũ ex ꝑſona ei cui relinquit.ut plene hũiſtis
nõ.i.l.j.S.de re.cato.Scðo ritgl ga ſi ↄſtãte mr̃imonio da
tur actio. DPic gl.ꝙ qñ marit ẽ exhẽdat ut.l.ſi ↄſtante.s.j.S.
ſo. ma.Sʒ videte lIʒ vir ſit exhẽdat tñ actio mulieri nõ dat.ut
l. ij.ſpn.S.de do.ple.ſʒ marito bñ dat᷑ util actio fami.her.vñ
expoſitio gl.nõ ẽ bona.q̃re dic ꝙ det᷑ eo caſu qᷣ ſocer ul hẽdes
gũt ad inopiã qͥ caſu dat actio mlieri ↄſtãte mr̃imonio.ut.l.
ſi ↄſtãte.S.j.S.ſo.ma.⁊ ibi ita ĩtellexi hũc.SO.
¶ Mõ oia. Iſte ẽ difficil.S.⁊ ponit mitos caſus.ea lega
EIvðVAeta debent ex hoc edicto que ſũt relicta ab eo
gradu ʒ quẽ petita ẽ bonoꝛũ poſ.ſi ppt᷑ timoꝛẽ bonoꝛũ poſ.õ
ta. nulla efficiant᷑.ſʒ ſi als de iure cõi debebũtur etiã legata ab
alio capite.h. d.uſq; ad.l.nõnunq;. ⁊ diuidit᷑i duas partes.pᷣ
onit duo dicta ĩ genẽ obſcure.ſcðo illaʒ declarat ꝑ młtos ca
us uſq; ad.l.nõnunqᷓ;. Scða ibi.ut ecce pᷣſtãda ſũt.exẽplũ h
pʒ ĩ vltio rñſo hui legis.Sʒ exẽpla pᷣceden dicti patẽt ĩ oĩbꝰ
ijs rñſis. x.l. ſeqᷓn. uſq; ad.l.nõnunqᷓ;. in v. iul. Tex.ibi data
ſt.q; ↄ gradũ iſtitutoꝝ potuit petiõ ta.⁊ ſi repudiauerit vidẽ/

tur re udiaſſe tioꝛe teriti. ergo ⁊c.ð ut.S.e.l.lij.ĩ ſi. cũ.l. ſ. ARtẽ
ibi a ſequẽti nõ relicta a p gradu.qꝛ iſtituti omiſerũt ꝓpt᷑ moꝛ
teriti ſeu bonoꝛum poſ.õ ta. In v.ꝙ ſi poſt moꝛ

tẽ nõ timoꝛe pᷣ

te ibi relicta ſũt.q̃re nõ ſũt excluſi a timoꝛe pᷣteriti ſ̊ moꝛte pꝛe

uẽti. In.l.at ubi tex ibi data ſũt.q;ꝛ timoꝛe pᷣteriti videntur re
pudiaſſe.x ſi adiuiſſẽt ſubſtitut excluderer᷑.ut.lpoſt aditã.C.
de ipu.⁊ ali.ſpſti.⁊ iõ legata relicta ab eo nõ debẽtur cũ de in
re cõi non deberẽtur õ ta. In.l.ſiue ibi nõ omiſerĩt.ſʒ deceſſe/
rint hẽditate nõ adita petita iã õᷣ ta.ꝑ ſiliũ ſᷣm Ja.de are. Itẽ
ibi hereditatẽ. nã cũ timoꝛe pᷣteriti iſtitutꝰ omiſiſſet ule ꝗ petijt
ʒta.ſuccedit ĩ locũ ei.ut.S.ti.j.l.cũ emãcipati pn.iõ habet᷑
ꝑinde ac ſiĩſtitut nõ adiuiſſet q;tũ ad legata.CNQũo 4 ſit rõ
Siuer ſitaſ iter iſtos caſus. Rñdeo collige rõnes ex additioni
bus q̃s dedi circa tex. ¶ Op.ad v.ꝙ ſi neq;.dẽ h ꝙ ſi nullus
ſuꝑeſt ſuccedit ab ĩteſtato.Lõtra ſufficit ta.extare tpe moꝛtis
ut poſſit peti bonoꝛũ poſ. ta.ut.S.ti.j.l.qð vulgo.So.uerũ
ẽ ſihẽditas põt adiri.ſʒ h nõ potuit adiri.qꝛ nec ĩſtitut nec ſb/
ſtitut' ſuperat. ¶ Sʒ lʒ nullus ex iſtitutis ſuꝑeſt tñ traſmit⸗

tit᷑ ad hẽdẽ ſuũ.ut.lʒ.ilud ĩ fi.S.ti.j.maxĩe hodie ius deliberan

di.ut.l.cũ antiqoꝛibꝰ.C. de iu.deli.NDiẽ gl.itelligo hᷣ qũ ſupꝑeſt
aliqs ex iſtitut ien ſbᷣſtitu nec ad hẽdes trãſit ius adeũdi.Si
enĩ ius adeũdi trãſiret ꝑinde ẽ ac ſi ſpelle ut. j. de re iudi.l.ĩ
his.S. nõ debes.ita dic gl.quã nõ.ad.q.teſtõꝛ ſubſtituit hẽdi
