idiſticte dẽ nullũ legatũ.Gl.dic ĩtelligo illã ſᷣm iſtã. Mihi vꝛ
Fla e; itelligi nbl ⁊ ſoluo ſic.hᷣ onus ẽ nullũ mixta ↄſi/
eratiõe teſtõꝛis ⁊ ſi
iõ nõ ẽ nullũ ipo iure.qꝛ de eꝗtate dʒ dari ipi ſᷣ uo.ut.l.pe.C.

de necel.ſer.hẽdi.ĩſti.⁊ qdð nõ.i.l.ſi titio ⁊ ei.sS.e.⁊.l.plane.SO.

ſi niũcti.S.ti.j.ſiẽ ergo onus nõ ẽ oĩno nullũ ita nec legatũ.ſʒ
adhibet᷑ q̃da media via q̃ ponit.i.ꝙ ſit nullũ qͥ ad petitiõem

nõ ꝗ ad retẽtionẽ.ſʒ i.l.ſiqs qs.erat on totalłr iutile ⁊ ꝑ conſe

quẽs legatũ.¶ Op.de.il. A eü.j.de 2di.⁊ de.Gl. dic ĩtelli⸗
go ula m iſtã.ſ.ꝙ ibi ſit ualidũ qͥ ad retẽtionẽ nõ qᷣ ad actiõeʒ
Iſta vẽ ʒ iſtũ tex.ubi dic ⁊ ſi a legato nõ repellat᷑ ⁊c̃.⁊ ſic ĩnu
lt ꝙ nec exceptiõe repellit ⁊ ſic ualet etiã qͥ ad actiõeʒ. dic er/⸗

go ꝙ ibi onꝰ fuit iniũctũ poſt aliqð tpᷣs.⁊ iõ uoluit teſtõꝛ ꝙ ali

qð cõmodũ remaneret penes legatariũ.vñ lʒ fideicõmiſſũ ſit
nullũ legatũ tñ ẽ ualidũ qꝛ uoluit teſtõꝛ apð eũ cõmodũ rema
nere.ſʒ ſta ſo. v j.d.l.ſiqs qs.S.e.ubi penes legatariũ nolu

it teſtòꝛ remanẽ cõmodũ lurepꝛonat.So.illð tale comoduʒ
nõ attẽdit᷑.ut.l.nemo ẽ pᷣdo.S.locupletioꝛ.j.de reg.iur.⁊ qð

nõ ĩ.l.plane el.ij.S.ſi.S.ti.j.¶Mp.de.l.pꝛ tuſculanus.j.ti.j.
So.h̊ onꝰ ab ipᷣo initio deſic ibi ex poſtſacto.de ĩtellectu iſta
rũ.ll.nõ gl.C.de cadu.tollẽ.S.iĩ nouiſſimo ĩ fi.magne gl.⁊ etiã
i.S.j.¶ MOp. ĩpoſſibilitas remouet᷑ de legato ſegari rema
net ualidũ.ut.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.ſiq fuo.S.ti.j.⁊ de cõ.⁊ de.il.

obtinuit.⁊ I ibi loquat᷑ de ĩpoſſibilitate adiecta ĩ modũ cõdi-/
cac legaiñ nõ vitiat multo magis nõ dʒ vitiare ipoſſibili/

tas adiecta ꝑ moqũ mõi ul ſideicõmiſſi.qꝛ minſuſpẽdit.vnde
Pe. dic qñq; onꝰ iniũctũ legatario ẽ nullũ rõne ipoſſibilitatʒ

de nã q; ẽ turpe ul de iure ul õ bonos moꝛes.⁊ tũc tal ĩpoſſibi
litas reijcit ut ĩ ↄꝛijs.ſʒ h onꝰ adiectũ nõ ẽ nullũ rõne turpitu⸗

dinis.uł q; ↄ bonoj moꝛes.ſʒ q; lex ſibi nõ aſſiſtit.ſilia vpa po
nit Hi.ĩ.l.qdã cũ ſiliũ de v.ob.⁊ iſta ſo.recitat᷑ ꝑ Ci.de cadu.

tol.S.ĩ nouiſſimo.als ẽ i.S. ꝓ ſcðᷣo ĩ ulti.q.Ego dixi latiꝰ i.l.

j.S.de cõdi.ĩſti. At iſta ma liqat.ſ.qũ onꝰ ĩpoſitum ẽ nulluʒ
ntrũ annullet legatũ.Gl.diſtiguit h. Tu dic latiꝰ. aut on ĩpo

ſitũ legatario ẽ ab initio nullu.aut ãnullat ex poſtſacto. ꝛi

mo caſu aut teſtõꝛ uoluit ad legatariũ aliqð cõmodũ ptinere
puta intuſuriũ medij tꝑis.⁊ tũc lʒ ãnullet᷑ onꝰnõ nullal lega
tũ.ut.l.ſiqs eũ.j.de ↄdi.⁊ de.Aut uoluit ad eũ cõmodũ ꝑtine
re.⁊ tũc aut on ãnullat᷑ rõne ipoſſibilitaſ᷑ de nã ulł de iure.ut

2turpe.⁊ nõ annullat᷑ legatũ.qꝛ ipoſſibilitas dʒ remoueri.ut

l. obtinuit.de odi.⁊ de.⁊.C.de iſti.⁊ ſſti.l.rephẽdẽda. ⁊.l.j.
5.de ↄdi.ĩſti.⁊.S.ti.j.l.ab oĩbꝰ.S.j.ſʒ ſi odus ĩpoſſibilis nõ

ↄtinẽt turpe ſʒ reſpiceret aliquẽ actũ piũ.tẽ debet ĩ illũ tranſ/

mutari.ut.l.legatu.j.de uſufr.le.Si vo onẽ nullũ.qꝛ lex ſibi

nõ aſſiſtit tũc aut onꝰ ẽ iplẽdũ de ipo legato aut extriſecus de
alio. NPꝛimo caſu aut on ẽ nullũ mixta ↄſideratiõe legãt ?
ſideicòmiſſarij.⁊ hʒ locũ iſta.l.qꝛ legatũ ẽ nullũ ꝗͥ ad petitiõeʒ

nõ qͥ ad retẽtionẽ. Si vo onꝰẽ nullu alia rõne.tẽ legatũ ẽ nul/
lũ ĩ totũ.ut.l.ſiqs ꝗs.S.e.Si vo on dʒ ĩpleri aliũde.tẽ lʒ onꝰ
ſit ĩpoſſibile legatũ nõ vitiat᷑ nt.l.cũ ſiliꝰ.S.nõ iure.S.e.⁊.C. e.
l.ab admiſtratiõe. Scðo caſu pncipali q; on anullat ex poſt
fcõ teſtõꝛis aut alio accidẽti. pmo caſu anullat᷑ etiã legatũ.ut
l.fllio.S.mri.j.de adimẽ.le.ſcdᷣo caſu nõ qnullat legatũ iʒ an/

unllet on. vt. l. pꝛ. . tuſculan.j. ti..x.l.ſigs titio. S. e. fallit ſi

illiæ Si onus iniũctũ legatario ẽ luti
Oaicillis.⸗ mixta oſideratiõe teſtatoꝛis ⁊

eicõmiſſarij. qꝛ fuo ꝓpꝛio relinqbat.?

De legaß ſcðo.

eſt elect' vt miſter. ut. d. l. ſiqs titio. ð.e.¶QAuero gꝗd ecõtra
pone ꝙ legatũ eſt nullũ.an ex hᷣ erit nullũ onus legato adie-/
ctum. Blo. diſtinguit ⁊ bene.Ex pᷣdictis apparet ꝙ Ro.nõ
perfecte intellexit iſtã materiã ut in glo.

I& Siliti ſentüt hẽdi pzoni alienãti rẽ eis reli
nſula. tã pᷣſumit᷑ aio donãdi niſi alið appareat.h.d:

Op.j.de ꝗnu.le.l.lito ĩ pn. ſo.ibi libᷣti nõ ↄſẽſerũt aliena/
tiõi ᷣ ſc. ¶Op. ꝙ oſeſus nõ p̃iudicet ut.l.ſi fũdũ ꝑ fideicom
miſſũ.ut..ti.j.ĩ pn.mlte ſo.dant᷑ qs ibi examiaui. dic ut ibi.
tñ qͥ ad nũc dic ꝙ h loꝗt ĩlibᷣtis ꝗ ↄſẽtiũt pꝛono uł hẽdi pꝛoni
T qb faciliꝰ pᷣſumit animꝰ donãdi ꝓpt᷑ pᷣcedẽs meritũ.ut.l.ſi
vo nõ remũerãdi.S.papᷣ.S.mã.i.l.ia erãtexnei qð dic ut ibi

õ ma. .1.. icu
nſtituto.hibi nẽdere ul obligare nõ vꝛ phi

bitus locare.h.d.uel dic. Qui obligat
nomẽ ↄductoꝛis dom alienari ꝓhibite nõ vr alienare domũ
ul obligare.h. d. NMõ qð dixiĩſumario. Hõ ꝙ iſta vba mu/
tua mihᷣi cẽtũ ſuꝑ hᷣ libꝛo h ĩpoꝛtãt ut iſte libᷣ ſit li obligat pi
gnoꝛi iſtis cẽtũ ut h ĩ tex.¶ Querit gl.qd ſilocauit iſtã do
mũ ad cẽtũ ãnos.Et dicẽ ꝙ vx alienari.Pi.⁊ oẽs ꝑ locatio

nẽ ĩ lõgũ uł lõgiſſimũ tpᷣs conſtituit᷑ ius ĩ re.ut.ð.ſi ager uecti/

gal.ul emphi.peta.l.j.⁊.l.ij.⁊.j.de ſuꝑſi.l.j.S.qð ait.⁊ ſic ẽ ali
enatio. Iſtã ergo.i:.referas ad locationẽ ad modicũ tempus.
CAueriũ ꝗd ſi uẽdit fructꝰdomꝰꝓ cẽtũ ãnis.Rñ.aut uẽdi
dit fruct ↄſtituẽdo emẽtiius uſufruct in re ⁊ eẽt alienatio.ut
l.ſ. C. de re. alie. nõ alie. Aut nõ ↄſtituendo ſed obligando ſe
actiõe ꝑſonali ad dãdos fructP⁊ nõ eẽt alienatio.ut.l.fi.S.de
ↄtrahẽ.emp.fac.l..liᷣto ĩ pn.j.de an.le.Aualr aũt h ppẽdat
utrũ oſtituerit uſufructũ uł nõ nõ.i.l.ſi ita. S. de uſufr. ſac̃.l. fũ
di trebatiani de uſuſr. le. ¶ QAuero qd ſi iſte fili obligauit ułr
oĩa bona ſua an videat᷑ feciſſe ↄ uolũtatẽ ſeu ꝓhibitioeʒ teſta/⸗
toꝛis. Rñ.i obligatiõe iſta gnãali nõ uenit iſta domꝰquã viſimi
liter nõ eẽt ſpalit᷑ obligatur ppt᷑ penã adiectã a teſtõꝛe.ut.l.
obligatione gnali.S.de pig. ¶ QAuero hᷣ teſtatoꝛ dixit ꝙ ſi
uolebat uẽdere uẽderet l s ul fenerari ſuꝑ ea facẽt cũ fra/
tre ſuo.ꝗd ſi fr nõ vult emẽ uł mutuare cũ iſte pecunia ĩdigeat
Certe poteſt alteri uẽdere facta reꝗſitiõe ⁊ expectatiõe ſʒ foꝛ
mã.l.q rome.S.coheres.j.de uer.ob.⁊ ibi dixi. .
Pꝛohibitꝰ alienare ĩ pſonas certas phibet᷑ ĩ

A atre. ab iĩteſtato legitĩo iure trãſſerre.h.d. coꝛ

dat.ſ. de v. ob. l. ſiita gs. 5. ea lege. ⁊ ibi dixi. ¶ Op. S.e.l. cũ
pꝛ.S.cũ int.⁊ qð nõ.i.l.peto.S.fre.S.e.So.ibi fuit phibitꝰgs
alienare ſimplr. ĩ certas ꝑſonas.vñ dʒ curare ne etiã ab ĩte
ſtato ad illas ꝑſonas ꝑueniat.¶Quero aliꝗs occidit filium
fris ul ſoꝛoꝛis.utrũ ꝓhibeat᷑ ſuccedẽ ab ĩteſtato. HNic v caſus
ꝙ nõ.ſʒ poteſt rũderi ꝙ iſte fr ꝗ ſuccedit ab ĩteſtato nõ erat il/
le ꝗ ſiliũ occidit cũ ĩ tex.ponant᷑ ples fres fuiſſe.uł põt dicẽ ꝙ
ſucceſſit ſʒ ab illo aufertur tanq; ab ĩdigno.ut.l.cũ ratio.j.de
bo.dã. dic ut ibi dixi.

¶ Lutiꝰ. Hec vba ꝙ ualeat oĩ mõqͥ meli de iure pht ĩtelli

hRogunt etiã ab iteſtato. h. d. C Op. de. l. nemo põt
ʒ.ti.j.So.ↄcedo ꝙ nõ põt ſacẽ teſtõ: ꝙ.ll.nõ hñt locũ ĩ ſuo
teſtõ.ſʒ h iſta uolũtas q;tũcũq; ĩpedit facta er at tal ꝙ ſufficie
bat ad codicilloj.iõ ualet ut codicilli.¶ Op.ꝙ nõ põt ualẽ iu
re codicilloꝝ.qm h heres iſtituit.ut.l.nõ codicillũ.C. de teſta.
So. h ſuerũt dcã q̃dã vba q idẽ ipoꝛtat ac ſi dixiſſẽt ſi nõ ua/
let iure teſti ualeat iure codicilloꝛũ.⁊ circa iſtKã mãm Di. foꝛ/
nmat vnã.q.quã dixi ĩ.l.j.S.de iure codicll.
CE Eſtato 2 AYolütas teſtõꝛis tacita a ↄꝛio ſẽſu
= ũpta ꝑ tacitã uolũtatẽ reuocat.h.d.
QOop. ſcdᷣaʒ uolũtatẽ ſimplicẽ nõ recedit᷑ a pma derogato
ria.qꝛ opʒ ꝙ de ea ſiat mẽtio ſpalis.ut.l.ſiqs ĩ pn.j.ti.j.⁊.l.ſi
mihi ⁊ tibi.S.ĩ legat.ð.ti.j.ubi uolũtas derogatoꝛia faẽ ceſſa
re uolũtatẽ ſequẽtẽ. Huiꝰtimoꝛe dic gl.ꝙ h̊ duplex ẽ la.vna
ẽ recepiſti.ʒ iſtã nõ ob.qꝛ ẽ derogatoꝛia ad uolũtatẽ futurã.
Alia ẽ recepiſſʒ.⁊ tẽ ſolue duobP mõis. MDꝛĩo ꝙ illa vba refe
runt᷑ tm ad teſtm ⁊ teſtõꝛ expᷣſſit.Scðo ꝙ referant᷑ ad futura
Fʒ ꝙ ſüt vba derogatoꝛia tacite ſũpto argumẽto a ðꝛio ſenſu.
iõ ꝑ ſimplicẽ uolũtatẽ ↄꝛia reuocat᷑ i.l.ſiqs ĩ pn.fuerũt vᷣba de
rogatoꝛia expᷣſſe. h fac.S.ti.ij.l.oſiciunt᷑.S.ſi.ſo.ibi intuene
rũt duo.ſ.pᷣma ꝓhibitio tacita ⁊ ultia codicilli fci ppt᷑ q receſſũ
ẽa codicilłłimedio facs.h intuenit vnũ tm.ſ.pma ꝓhibitio ta
cita.dixiĩ.d.l.ſiꝗs ĩ pn.¶ Qũo dẽ hſi de ſide eple oſtabit.qᷓ
ro ꝑ qᷣt teſtes dʒ ↄſtare.Rñ.ꝑ ꝗnq;.ut.C. de codicill.l.f.ĩſi.

i ie Aerba gnäalia debent ad tp̃s
¶ Qui indiniſam. reien o. daiſte Fs nalcke

nõbilis. ¶ Op. ꝙ iſta vba debeãt referri ad oẽs res qreperi
untur tpe moꝛt.ut.l.peculium ĩ pn. S. e. ⁊. S. ti.j.l.grege. F. ſi
grege. Glo.⁊ Di.dicũt ꝙ h oꝑatur vbũ pñiſj tꝑis.qꝛ d c0
ut.

+☛ =

— B— —— — — —— —.—

Be legatis tertio

ſũt. Pe. vo dic qdda ẽ legatũ ule qð relingꝗꝛ ſpᷣ aliq noĩe ap/
pellatiuo de ſui nã collectiuo.ut peculium grex ⁊ ſimilia.⁊
tũc iſta recipiũt augmẽtũ ⁊ diminutionẽ ⁊ inſpicii tpᷣs moꝛtis
nõ teſti ut.ð.l.peculiũ.S.e.⁊.l.grege.S.ti.j.qddã ẽ legatũ ge/
nerale ꝓpt᷑ aliqð ſignũ qð ibi apponit᷑ ut lego oẽs res ⁊ ſilla.
⁊ʒ tũc reſert᷑ ad tpᷣs teſti ut h nõ aũt ĩſpicit tps moꝛd.ſallitĩ.l.ſi.
65 res pig.ob.poſ.ꝓpt᷑ modicũ pᷣiudiciũ qð ẽ ibiĩ pignoꝛe.
qðdd ẽ legatũ particulare de qͥ dic ut.l.ſi ex toto in pn.S.ti.j.
qðdã ẽ legatũ ĩdeſinite relictũ ⁊ dic ut.l.ſiita.j.de au.⁊ ar.le.
⁊ ex hoc gl.q̃ ĩcipit.i.res płes.nõ bñ dic ꝓut dicit hẽditas.ꝗa
cũ hẽditas ſit nomẽ collectiuũ de ſui nã reciꝑet augmẽtũ ⁊ di
minutionẽ ſicut peculiũ ut vidiſtis.S.e.l.peculiũ.⁊ nõ.hᷣ ⁊᷑ de
hoc ꝑ doc.C. de fui.l.nõ modũ.⁊.d.l.fi.q res pi.ob.poſ.Ad
pᷣdicta facit qð nõ.in.l.j.in pn.S.de edẽ.ubi gl.diſtiguit ꝙ q̃
dã ẽ actio ulis q̃dã gnãlis qdã particularis.¶ Quero utruʒ
eſtiatiõi facte ꝑ teſtõꝛẽ in caſu iſto debeat ſtari.Gl.videt᷑ uelle
4. nõ niſi teſtatoꝛ iuraſſet ſʒ nõ bñ declarat.⁊ iõ eã vide ⁊ ad/
e ad eã q ĩcipit als obligatiõe ibi.ſʒ in caſu huius.S.videt᷑ſe
cus. Dic.ſ.ꝙ nõ ſtet eſtimationi teſtatoꝛis qꝛ teſtatoꝛ nõ iura
nit ⁊ B colligit ex iſto tex.facit.S.e.l.cũ pꝛ.S.p⁊ ꝗ ſilio. Aolu
it ergo pꝛ h dari res pᷣcio iuſto.Effecttñ pᷣdictoꝝ ẽ ꝙ tm̃ res
que erat tpe moꝛtis debeãt daripᷣcio iuſto nõ res que poſtea
obuenerũt.Licet gl.alit᷑ videat ſentire ĩ ila gl.que ĩcipit q̃ſi di
cat. Itẽ res q erãt tpe moꝛtis dant iuſta eſtimatione non illa
quã teſtatoꝛ taxauit.¶ Quero ꝗdã teſtes dicũt rẽ ualere cẽ/
tuʒ.alij dicũt rẽ ualere cẽtũ Qnqusgentn utrũ iſti teſtes ſint Z/
rij. Iſta gl. facit ꝙ ſic. quaſi itelligat᷑ dũ dico ualet centũ.ſ.tm̃
in ↄꝛium facit.l.cũ furti.S.de in litẽ iurã.

. — .

*bi ↄiũcti nõ videt᷑ repetita.h.d.¶ ¶Op.j.de ↄdi.

¶ Seio Coditio appoſita in ꝑſonã vni in ꝑſonã alteriſi

⁊ de.l.mulieri ⁊ titio. So.diẽ gl.ibi teſtõꝛ uoluit repetẽ h̊ nõ
vitas ẽ ꝙ ibiↄditio apponit᷑ poſt utrũq; legatariũ noĩatũ iõ
ad utrũq; refert.̊ poſt vnũ noiatũ tm iõ ad illud tm̃ refer:.de
hoc dixiin.l.mulieri de cõdi.⁊ de.⁊ in.l.iul.S.ti.j.¶ Quero
hic poꝛtio dat᷑ marcelle ꝗd de alia poꝛtiõe. Rñdeo illã hẽbit
iure accreſcẽdi ut.l.planẽ.S.ſi duobus.ð.ti.j. .
utius Dalet ſideicõmiſſũ iniunctũ de bonis cõicã
RrsO s Ld f .ad tre.l.lutius in bn.
ui ratione ↄiunctionis nõ admittitur
¶ Quatuoꝛ. ipſe admitti tanq; alius ꝓhibet᷑.h.d.
dic ut nõ.per Ci.in.l.j.C. de dolo.

—— 2 o

la põt grauari ĩ dotẽ qten dos ẽ ultra legitimã
4 ilie. lia voͤtgr q̃ten dos ẽ ultra leg

lſm Hi. ⁊ Mar. ſyll. C Op. ꝙ mulier nõ poſ/

ſit grauariĩ dote ut.l.mulier.S.cũ ꝓponeret.x.l.a ſilio in pn.
j. ad tre.⁊.j.ad.l.ſal.l.pẽ filia. So.in ſideicõmiſſo uli nõ uenit
dos ut i Zꝛijj.ſz ſpaͤliter põt ſilia grauariut h qð itellige qᷓtenꝰ

dos eẽt ultra legitimã qꝛ in legitia nullũ ↄſiſtit grauamẽ ut.l.

qm ĩ poꝛibꝰ. C. de ĩoſ.te.ita tʒ Di.⁊ Mar.ſyl.t.q.quã diſpu
tauit.⁊ Ci.C. de rei ux.ac.S.videamꝰ. Itẽ hitellige qũ actio
de dote nõ erat q̃ſita ſilie.ſi eni q̃ſita eẽt nõ poſſet grauari niſi

ei ultra relinꝗret ⁊ legatũ agnoſceret᷑ ut.l.litia.S.q ĩ vita.S.e.

ſac.l. pz filiu.j.ad.l.fal. COp.ꝙ iſtð grauamẽ fr ſtipulet
dotẽ nõ poꝛꝛigit ad tpᷣimr̃imonij ſcdði ut.l.cũ pꝛ.S.pꝛ certã.Sẽ.

e. So.h ↄtigit ꝓpt᷑ moꝛã filie q nunq; uoluit reuocare ſtipko

nẽ ut h̊ ĩ tex.uel alit᷑ h̊ pĩ uoluit ſtipulari dotẽ ea dẽcedente in
mr̃imonio ſine liberis ꝓpt᷑ qð videt᷑uelle ꝙ frater hẽat doteʒ
qñcũq; ſine liberis deceſſit ſʒ ĩ ↄꝛijs uoluit fratrẽ ſtipulari do/
tẽ fimplicit.⁊ iõ nõ eſt ueriſimile uoluiſſe mrimonio ſoluto ⁊ ſi
lia viuẽte fratrẽ ad dotẽ admitti ne als ſilia idotata remane⸗
at. Itẽ ſufficit ꝙ ſilia ſemel paruiſſet uoluntati deſũcti ut ibi.
Plurib poſt eoꝝ moꝛtẽ ſimul roga/

Filiũ filiã. vno moꝛtno alijs ſuꝑſtitibꝰ ſtatim

cõpetit ſideicõmiſſi petitio.h.d. Iſtã mãm examino ĩ.l.here/
des mei.S.cũ ita.j.ad tre.ſacit.l.lutius.S.gaio.e.ti.
aritus. Juſta heredum ignoꝛãtia alienationem
WEEWrei ꝑ ſideicõmiſſũ relicte inbigee reſti⸗
tutioni ↄfirmat.b.d. ¶ Op. res q̃ ſubiacẽt reſtitutiõi nõ pñt
alienari.C. cõia de le.l.fi.S. ſinaũt auaritie.⁊ auẽ.res qͥ. So.
nõ põt alienari nt ibi.niſi fat ignoꝛãti ⁊ ab ignoꝛate iuſte ut hᷣ
nõ.p gl.in.l.ꝗdã ita.S.ſigs ſiliũ in pn.magne glo.j.ad treb.
⁊ per doc.in.d.l.ſi.S.ſinautẽ au aritie.C. cõia dele.
¶Be legat is ⁊ ſideicõmiſſis.iij. Rubꝛica.

CAQuerit glo.q̃re hũc tractatũ de legat᷑ diuiſit in tres libꝛos

Dic ut in gl.⁊ bñ dic.ſed Ja.de are.dicit ſic in pᷣ tractauit de
legatis iniũctis hẽdi.in ſedo de iniunctis legatario.hic de in⸗
iunctis utriq; ⁊ de ſigniſicatiõe uerboꝝ que etiã ſatis placet.
alij dicunt ꝙ hic fuit factũ ꝓpt plixitatẽ mãe.qð gl.repꝛobat
qe cũ ſint libꝛi diſtincti debẽt habere diſtinctas materias.

ſone qð dic ut ibidixi. ¶ Itẽ op. de. l. ꝙ ſi dubitet de acg. bH.

JYincertus. Dubi⸗ de ſtatu ſuo per

Xerroꝛẽ factiuł iuris non
põt teſtari. h. d. ¶ Op. de. l. ex militari. . j. .
e teſ.mili.⁊.l.ariſto..de codicil.Rñ.qdð h̊ di
H Cceit fallit in milite ⁊ ueterano ut ĩ ↄꝛijs.¶ Op.
ʒ.de acꝗ.hẽ.l.ſʒ ⁊ ſi de ſua.S.cũ aũt.So.ibiĩ aditiõe hẽdita
tis h in teſtõ ↄdẽdo ubi reqriĩ maioꝛ certitudo de ↄditione ꝑ

So.ibi nulla pars dubij hẽbat ipedire factionẽ teſti h ſic.qd
dic ut nõ. S. de teſta.l.q a latronibus.⁊.l.de ſtatu. et ibi dixi.
¶Vltimo iſtud pncipiũ facit ad.q. aliꝗs ẽ ĩcertus an ſit iu ½
dex uel eẽ poſſit.an ualeat ſnia lata per eu. Dixi in.l.ſʒ ⁊ ſi de
ſua de acqui.here.⁊ in.l.multũ.j.de cõdi.X¶ de.

(Gi ilius. Picẽ difcil. . x. . d. Siteſtm̃ ab initio

ELeficit ꝓpter defectũ teſtan᷑ ex noua nolũ
tate nõ oualeſcit ĩpedimẽto ceſſante.ſecus in codicillis.h.d.
¶ Op. dẽ h ꝙ teſtm iualidũ nõ ↄfirmat᷑.Cõtra ĩ.l.ꝗ ex libis
F. teſtõ de ſecu. tab. ⁊ iſtt.q.mo.te.iſr.S.nõ tm. So.hic teſta
inẽtũ ab initio fuit nullũ.ſʒ ibi ab initio fuit aliqð ⁊ ĩ medio tẽ
poꝛij deſic.⁊ ultio põt reaſſumere vires de iure pᷣtoꝛio qm res
de facili ad ſuã nãʒ redit.¶Ad hãc ſo.op.ꝙ teſtm̃ nullũ ab
initio qñq; ↄnrmat᷑ ut.l.ñlio.s.de iniu.teſ.Hui timoꝛe dic ꝙ
qñq; teſtm deſicit ex ꝑſona teſtãtis.qñũqʒ denc rõne ſolẽnitaiʒ
qñq; deſic rõne hẽdis ſcripti.pᷣ caſu ſiqdẽ deſic rõne teſtant
q; ẽ iteſtabil poſtea nõ recõualeſcit ut h. Si vo nõ ẽ ĩteſtabũʒꝭ
ſʒ qa onerat creditoꝛibP nõ põt iſtituẽ fuos uel uſurari ẽ ⁊ ſic
nõ põt teſtari niſi pᷣſtita cautiõe.tẽ ceſſãte ĩpedimẽto uolũtate
teſtaniᷣ põt ↄfirmari ut.S.de hẽ.iſti.l.eiꝗ ſoluẽdo.ut dixii.l.
filio de iniuſ.te. ubi de uſurario dixi. Scdo caſu dic q̃d ẽ ſo/
lẽnitas ꝗ reſpicit fauoꝛẽ publicũ ut ꝙ ſint ibi.vij.teſtes rogati
⁊ ſilia.tũc ſi denc̃ teſtm̃ ab initio nõ põt poſtea ↄfirmari. Ita
nõ.i.l.nõ dubiũ.C.de teſta. Si uero ſolẽnitas reſpicit fauo/
reʒ certe ꝑſone ut ꝙ filius nõ pᷣtereat᷑ ſed ſit inſtitut uel exhẽ
datus tũc põt ↄſirmari ut.l.ſlio.S.de iniuſ.teſ.⁊.l.ſi ipubes.
in fi.j.de car.edic.⁊ id qð dixiĩ ſerachernt caſu ſi ſolẽnitas deñ
cit q̃ reſpicit ſauoꝛẽ publicũ.fallit qũqʒ; in alimeni q cõfirmã/
tur cũ ſolutiõe ꝑ curſũ triẽnij.ut.l.j.C.de ſideicõmiſ. Itẽ fallit
i.l.in teſtõ.j.de ſideicõmil.li. Certio caſu nõ põt ↄfirmari ꝗa
in ſona hẽdis tria tpa ĩſpiciunt᷑ ut.l.ſi alienũ.S.iĩ exneis.S.
de hẽ. inſti. iſti.de hẽ.qᷓ.⁊ dif.S.in exneis. allit ſi iſtitutus
eẽt cõditiõalit᷑ ut.l.in tpᷣs.sð.de hẽ.inſti. Itẽ h̊ dicit ſi non ua
let teſtm nõ debent legata. Cõtra de.l. ea quã. C. de ſideicõ.
Dicit gl.fallit in caſib ut ibi nõ.Picit h̊ ſi durauerit uolũta
poſt manumiſſionẽ qd in dubio.Rñ.non pᷣſumi durare niſi
appareat aliqð inditiũ ex ꝗ pᷣumatut.l.ꝗ ex libis.S.teſtõ.j.
de ſe. tab. ⁊.S.nõ tm.inſti.ꝗ.mo.te.ĩſir.⁊ ita dicit gl.⁊ Hi.⁊
oẽs doc. Hoc qð hic dẽ videt ↄtra tex.x gl.õ.de adop.l.ſi ar
rogatoꝛ.in pn.pme glo.ubi ĩpubes ẽ adoptatus ⁊ poſtea fa
ctus ſui iuris recõualeſcit teſtm ſuũ.i.ſubſtitutio pupillaris ⁊
tñ ipubes nõ põt appꝛobare.qd dicemꝰ. Me.⁊ Mar. ſyl. ⁊
Ja.bu. in.l.ð.tenẽt ꝙ h̊ qð dicit h̊ ꝙ dʒ apparẽ noue uolũta
tis inditiũ uerũ ẽ ĩ eo ꝗ uolũtatẽ hẽe põt.ſecꝰ ſi uolũtatẽ habe/
re nõ põt ut ibi.QAuid eni ſi ſuiiuris efficeret᷑ tꝑe qͥ eẽt furio/
ſus.Qerte ſʒ pᷣdicta videt ꝙ pᷣſumat᷑ durare ĩ eadẽ uoluntate
nt ↄfirmarent legata⸗ An ↄꝛiũ facit iſte tex.ꝗ dicit q̃ſi nũc da/
tũ ſʒ nũc nõ poſſet facẽ teſtm.ergo ⁊c.dic ſi teſtm ab initio fu/
it aliqð ⁊ poſtea ſuit ruptum ⁊ tũc loquunt᷑ doc.qꝛ ↄfrmatio
trahit ad tps teſti qͥ erat habilis ad teſtãdũ. dixi in.l.qui exli
his.S.teſtõ pᷣallato. Sʒ ſi ab initio fuit ualidũ tũc regri ꝙ ſit
habilis tpe qᷓ decedit ⁊ ad ũllud tp̃ᷣs trahit cõſfirmatio ut hic.
Auũo qt teſtes reqrant᷑ ad pbãdũ ĩditiũ noue uoluntatis.
Hl.i.d.l.q ex livis..teſtõ.dicit qnqʒ. ⁊ idẽ gl.i.l.j.C. de co
dicilł.Cõtrariũ nõ.in.l.hẽdes cd ſi notã. ð.de teſta.
dic ut ibi dixi ⁊ ibiꝑ Di.in.d.S.teſtõ.Sʒ ſi regrunt gnq; te
ſtes certe tunc videtur codicillari.qd eniʒ mirũ ſi ſit coſirmna/
tum ⁊ eadẽ rõne ſi diceret ꝙ ſeptẽ teſtes cõfrmarẽt teſtm ſeu
eſſet de nono teſtm̃ facere.ut.l.hac cõſultiſſima.C. de teſta/
mẽtis.quid eni impedit ⁊ ſic in hac lege nõ videt᷑ differentia ĩ
ter teſtm ⁊ codicillũ ſed eſt differẽtia in facto qꝛ ad conſirma/
tionẽ codicilli requirit ſolẽnitas teſtiũ.ſed ad cõſirmationem
teſtamenti nõ.Aduerte ſi ponerem iſtã nouã uolũtatẽ eẽ to/
taliter declaratã qꝛ totã pmã uoluntatẽ legeret coꝛà teſtibu⸗
tũc eẽt teſtm de nouo facere ſi eſſent teſtes ſufficientes ⁊ eſſet

facẽ codicillos de nouo ⁊ hoc caſu nõ loquit᷑ h. Sed ſi appa/

ret inditiũ nolũtatis nõ declarate dicẽs ego feci teſtm̃ q̃ uer/
ba nõ ſũt diſpoſitiua noue uoluntatis ſed inducũt ĩditium qð
durat in pᷣma uolũtate quo caſu codilli cõfſirmant᷑ ſed non
ↄſirmat teſtm ⁊ ĩ eo relicta.rõ qꝛ ĩ teſtõ debet expmi nomen

= Ve legat tertio. —

hẽdis Fʒ.l.iubem de teſ.G̊ aũt nõ expmũu nec diẽvba diſpoſiti
ua. Si eni vba diſpoſitiua ꝓferret pꝛius teſtm ↄfirmaret ꝑ.l.
Bol zum §.f. demincteſe ſebaine ena mlet.
„EW epoꝛtat a pᷣſide põt teſtari anteqᷓ; eius
Hi ꝗbus. p pᷣncipẽ rmel ſec depoꝛtato a p̃/
ſfecto p̃toꝛio uel eo ꝗ ei vice cognoſcit. h.d. ¶ Op.j. de inter
di.⁊ rele.l.relegatoꝝ in pn.So.aliud in relegat ut ibi.aliud ĩ

— ρ Ab eo cui moꝛt᷑ caula donat᷑ nel
Amuolier. itn põt fideicõmiſſũ relinqui
12 h. d. ¶ Querit gl. d h ſi donauit cauſa moꝛtis.ꝗd ſi
donauit iter viuos. Pic gl. aut donauit iter viuos ita ꝙ ſtati
ualuit donatio ⁊ tũc nõ põt grauari iure ſideicõmiſſi ul vi pa
cti.aut nõ ualuit ſtati ut iter vi.⁊ ux.tẽ qdã dicũt ꝙ põt gra/
uari ſʒ egoõ ita diẽ gl. Certe iſta gl.rephẽdit ꝑ NPi.q; ẽõ caſũ
depoꝛtatis ut h. ¶ Op.dẽ h ꝙ pᷣſes ꝓuincie nõ põt depoꝛta l. ſe. S. ti. j.? p Me.i.l.ĩ dona.C. ad.l.fal. CQäuero mõ qd ſi
re. Cõtra qꝛ põt aĩaduertẽ ĩ coꝛpus ut.l.illicitas.S.ꝗ vniuer/ dos ad uxoꝛeʒ ul maritũ rediuit cauſa mo:tis. Pic ut in glo.
ſoos de of.pᷣſi. ergo ꝑ ↄñs põt depoꝛtare cũ poſſit aiaduertere (S 1 rẽ Lʒ legatũ certe rei pure debite ualeat nõ tñ po
g9 maius. Dlic gl.dic ut ibi ⁊ bñ.⁊ ꝑ NPi.i.c.cui licet de re. I E tterit legatarius onere fideicõmiſſi grauari. h. d.
iuiuir. li. vj. dicã i.l. relegatoꝝ. S.j.de ĩterdic.⁊ reł. Nic innuit ꝙ Op.qñ qꝗs legat creditoꝛi qð dʒ reciꝑe pure nõ ualet lega
Agerit vicẽ alti põt de poꝛtare. Cõtra de.l.j.de offi. eius cui tũ ut.l.creditoꝛiĩ ſi.cũ.l.ſe.S.de le.j.So.ibii debitoꝛe q;titatʒ
ma. ẽ iur. ⁊ i auẽ.de colł.S.ꝓhibemꝰ.So.qñq; ꝗs gerit viceʒ ſeu gñis h̊ certe ſpẽi ubi hʒ cõmodũ traſlatiõis dñij.lʒ gl. alit
alrtius ex mãdato eiuſdẽ tanq; delegat ei uel vicari ei⁊ tũc nõ. iſti. de legat.S. ex ↄꝛio.dixi i.l.ſi creditoꝛi.¶Op.⁊ videt᷑
nõ trãſeũt ea ꝗᷓ ſũt meri ⁊ mixti iperij ut.ll.ꝛijs. Qñq; pars ꝙ iſte nõ hẽat cõmodũ i expẽſis victvictoꝛi dʒ odẽnariin
gerit vicẽ alt' ex mãdato iperatoꝛis uel vniuerſitaſj.ut q; e expẽſis ut.l.pperãdũ.S.ſinaũt.C. de iudi. So.dic gl.põt eẽ
ieſtas ẽ moꝛtu cõe ꝓuidit ꝙ ille gerat eiꝰ vices ⁊ tũc oĩa qᷓ hẽ ꝙ hẽs hẽret iuſtã cauſa litigãdi.ſʒ tũc nõ hũit iuſtã cauſa liti

—

bat ille cui vicẽ gerit ĩ eũ trãſeũt ut h.⁊ ita loquit titulus de oſ
ficio e q vicẽ alteriiudi. gerit.Et per hoc alio ãno ĩ ciuitate
ſita erat dubiũ deceſſit h qdã capitane ⁊ cõe puidit ꝙ ei ſili/
us debẽt cõplẽ eius offm. dubitat᷑ qꝛ h ẽ ſtatutũ ꝙ capitaneꝰ
nõ poſſit cognoſcẽ de maleſicio cõmiſſo añ tpᷣs ſiniti officij ſui
Ptres mẽſes.q̃rebat᷑ an illi tres mẽſes cõputarent᷑ a die q iſte
ꝗ vicẽ illi moꝛtui gerit cepit gerẽ.uel a tꝑe qᷣ ĩcepit ille cui vi/
cẽ gerit cõputarent ut ſic uel nüc de nouo ĩcipiat ⁊ ſit offm̃ ꝑ
ſe uel ſit vnũ officiũ vna cũ officio ei cuiꝰvicẽ gerit. Et dixi qᷣ
vicẽ illi gerit eẽ vnũ officiũ cũ pꝛno. ⁊ ſic tpᷣs triũ mẽſiũ ĩcipit
currẽ a tpe ei cuius vicẽ gerit ut hic. Sʒ cũ fũt ĩſpiciẽda vᷣba
ſtatuti utrũ de nouo dent officiũ illius uel ꝓꝛogẽt officiũ pᷣmi
ut dicitur in ſimili in.l.ſi vnus.S.pactus de ꝑac.dixi in.l.iiij.
circa pꝛincipiũ de dam. infec.

¶ Sciendum.enc g decara ut in glo.

ud Relictũ noĩati ab eo qẽ ipᷣ gradu nõ debe ab
eo τſcS̈oο ſi ad eũ heditas ptiet. h. d. COp.
de. l ſiqs cũ nullũ ſcõo rũſo.S.de codicilł. Glo.rñdet ⁊ bene.
¶ Op.de.l.ſi titio.S.in legatis.ð.ti.j. So.ut ibi ⁊ plene diſti

xi in.l.cũ pater.S.cũ eſtimaret.ð.ti.j.
EX ſilio Mõ ualet ſideicõmiſſũ qð relinquii a
Rkᷣeepterito. h. d. Glo. legit iſta. l. plib mõiʒ
pᷣ ĩ mre q̃ pᷣterijt filiũ ⁊ exneũ iſtituit dẽ ꝙ legata nõ debentur.
¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ relicta debeant a dlibet veniẽte ab inteſta/
to ut.S.l.ꝓxi.S.ſciendũ.⁊.l.ſigs cũ nullũ.S.de codi.ergo a pᷣ
terito filio legata pñt deberi.So.tenẽdo ꝙ ſili ſuit a mre pᷣte
ritꝰ p̃teritio habet p exhẽdatiõe ⁊ ſic ꝑ qrelã teſtmreſcindit᷑.q
caſu legata repetita ab ĩteſtato nõ debent᷑ ut.l.titia.S.de ĩof.
te. Iſta lec.nõvidet᷑ bona q; tex.dic lʒ ſu hẽs erit ⁊ tñ vir nõ
hʒ hẽdẽ ergo ⁊c.¶ꝛetea ĩnuit ꝙ ſideicõmiſſũ relictũ a p/
terito ałs ualet qñ teſtm̃ ꝑ q̃relã nõ rũpere qð ẽ falſũ ut infra
dicã.vñ gl.legit i filio emãcipato pᷣterito a pꝛe q nõ põt gra/
uariĩ lega ⁊ ſideicõ.ut.l.pe.C.de ſideicõ.⁊ iõ nõ debent le/
gata ab iteſtato repetita. Iſta lec.nõ ẽ va.q; h dicit ſuꝰ hẽs.
Pꝛetea emãcipat pᷣterit hẽret neceſſe uenire ꝑp tab.⁊ p̃
ſtare legata libis ⁊ parẽtibꝰ.nõ aũt ab ĩteſtato ſimplicit᷑ ſucce
deret.qre gl.dicit . pꝛ iſtituit nepotẽ ⁊ filiũ pᷣterijt ⁊ legata a
nepotibreliqt iſta legata nõ ualẽt q; nõ ualet teſtm. Iſta lec.
nõ ẽ va qꝛ nepos nõ ẽ ſuꝰquẽ ꝑꝛ pcedit.Niẽ glitelligo ſuꝰnõ
ꝙ denotet ſuitatẽ ſʒ ſufficit ꝙ ſit hẽeü. ſz iſta nõ ẽ va qʒ ſi lega
ta eſſẽt ab iĩteſtato repetita deberent᷑. q̃re gl.dicit ꝙ pꝛ ſiliũ in
ptãte p̃terijt ⁊ exneũ iſtituit ⁊ a pᷣterito legata religꝗt ſi pᷣteritꝰ
tanq; ſu dic nullũ nõ debent᷑ legata.ſʒ qlit᷑ rũdet᷑ ad ↄꝛiũ.Rñ
deo legata debent a qᷣlibet ſncceſſoꝛe ſi ſut relicta ab ĩteſtato.
Hicut qdã ſideicõmiſſũ nõ põt relinꝗ.ſ.ut ualeat ex teſtõ ſed
ab iteſtato põt. Alij dicũt ⁊ bñ legata debent ſi ſũt relicta ab
eo quẽ grauare põt ut ĩ io. Sʒ ſi religt ab eo ꝗ nõ põt gra
uari ut a ſilio pᷣterito ⁊ tũc nõ debent a uenientib ab iteſtato
ut h. Ex hoc qrit DPi. an auẽ.ex cauſa.hẽat locũ ĩ lega reli/
cti a p̃terito ut debeant᷑.Et dic ꝙ nõ.q; dnrerenuſcloqui
qñ legata ſũt relicta ſimplr qͥ caſu fuant ꝑ ilã auc.Rõ qꝛ hẽj
potuit grauari.ſʒ qñ ſũt relicta a filio pᷣterito ꝗ grauari nõ po
teſt tũc ẽ ꝓnõſcriptũ ⁊ nõ debent ut h. ¶ Altimo ſcias ꝙ qui
dã doc.ſ.Rai.de foꝛ.uoluit dicẽ ꝗ; illa clauſula ſi nõ ualet in
re teſti ⁊c̃.nõ ꝑtineat qñ teſtm nõ ualet rõne pᷣteritionis.de qͥ
nõ.ĩ auẽ.ex cauſa.⁊ dicit eẽ caſũ h ſʒ nil facit qꝛ nisloui
legata noĩatiʒ ſũt relicta a filio pᷣterito qͥ caſu nõ nalẽt.iʒ ſi ſut
relicta ſimplicit᷑ tũc bñ ualebũt ⁊ iã debent᷑ a filio pᷣteruo qui
ſuccedit ab ĩteſtato ut hic dicit tex.⁊ glo.

gãdi. Itẽ qũ petii res actiõe ex ſtipulatu tũc dʒ iudex eodeʒ
die iudicare ſuꝑ expẽſis ut.l.paulus de re iudi.⁊.l.t᷑minato.
C.de fruc.⁊ lii.expẽ.C.l.iii.C.depo.ſʒ ꝑ actionẽ ex teſtõ poſ

ſüt peti expẽſe qñcũq;.ita nõ.hᷣ ĩ auc̃.de iudi.S.opoꝛtet.⁊ de

rei uẽ.l.nõ ſolũ :ſ.? Spe.iĩti.de expẽ.x doc.i.l.ſacimꝰ.C. de
iudi.⁊ h ẽ utile ꝓpt ſtatutũ qð dic vict victoꝛiↄdẽnetĩ expẽ/

ſis.qdð itellige ↄditiõe ex illa.l.ut hẽat plus qᷓ ſit de iure cõi ⁊

hẽat cõmodũ qð gl.dicit. ¶ Vltimo dicit De. ꝙ legatũ nõ
ualet ĩ cõmodo ſũptuũ ut poſſint peti actiõe ex teſtõ.allegat
l.petitoꝛ de li̊.le.Glo.dicit uerũ.nã qñ legatũ nõ haberet ali
ud cõmodũ qᷓ; cõmodũ ſũptuũ nõ ualeret.ſecu ſi haberet ali
ud cõmodũ tũc etiã ualebit ĩ cõmodo ſũptuũ ut ibi dĩ. Mõ
hic ualet pꝛopter repꝛeſentationẽ dñij.iõ ualebit in ſũptibu ⁊

oterunt peti actione ex venan ou 0⸗ iatur s benke
( ſi h 6 caſũ ſi cõcedo tibi habẽ
Sech ſi habenti. ꝛietatẽ uſufructuũ cauſa

P
moꝛtis poſſũ te grauare ſdeicmio ĩ eo ꝙ ĩteriʒ a me viuo ꝑ
cipij.ſecus ſi pignlibero.h.d.¶ Op.qꝙ a legatario poſſit re
linqui legatũ ut.S.l.j.S.ſciẽdũ.So.illud qñ legatũ ntinet cõ/
modum pecuniarium.ſed remiſſio pignoꝛis no continet com
moduʒ pecuniarium.ut.l.ſi pignus de his ꝗᷓ in frau.credito.
¶ Op. de.l.poſtq;. S.de pac.Glo.nõ ſoluit.ſʒ dic ꝙ concoꝛ
dat qꝛ nec h̊ nec ibi liberãdo pignus videt debitũ remittẽ.ut
l. j. S. iul. j. de li.le.rõ cũ nõ ↄtineat cõmodũ pecuniariuʒ non

.ci lo.S. de⸗ le. j. dic ueibi nil
o†+ Süe põt dari ſeu reling ſideicõmi
fuerit. a tore pupũlli ĩſtituti ut.l.peto.
S.ti.j.ſile ſi monaſteriũ ĩſtituit hẽs põt ſideicõmiſſũ
relinꝗ ab abbate.idẽ in qualibet vniuerſitate.
— Ed et ſi ſic Hẽs hẽdis põt onẽ ſideicõmiſ
4 —=— Ek lt Ieſ grauari ſb noie appellatiuo
nõ ſub noĩe ꝓpꝛio.h.d.⁊ ẽ magral caſus. Mõ tex.ibi ꝗnq;
⁊c̃. C Op. C. de le.l.antepe.ubi ab hẽde legatarij nõ potre/
linꝗ.So.ibi ſpale dic ut ibi.¶Op.de pᷣn.iſto ad v.ſic autẽ.
Rñ.pn.loquit᷑ qñ hẽs hẽdis grauat᷑ſub noĩe appellatiuo ⁊
ſic ſimplicit.ſed v.ſic aũt.loqui qũ grauat᷑ noie ꝓpo. Rñ.qꝛ
qñ aliqs grauat᷑ ſub noĩe appellatiuo tũc certũ ẽ ꝙ hẽbit he⸗
dẽ ille pm hẽs cuiꝰ hẽs ẽ grauat uel aliquẽ loco hẽdũ.ſʒ qñ

. põt ab eo ſideicõmiſſũ relinqui. .
* atre De mã hui.. hẽs ĩ.l.ſi alienꝰ Fuꝰ.S.

hẽs hẽdis grauaĩ noĩe ꝓpꝛio tunc noĩat Pʒ ex foꝛtuna nõ ex

uolũtate teſtãtis ſeu iudicio defũcti iõ nõ põt grauari.Et hẽ

utile. dicit teſtõꝛ filiũ meũ hẽdẽ ĩſtituo.⁊ ſi deceſſerit ſine ſilijs

uel filij eius ſine ſiliss bona mea deueniat in talẽ. ↄtingit ꝙ te/⸗

ſtatoꝛ deceſſit cũ ſilijs. ſz filij eius ſine filijs an ualet fideicõmiſ

ſũ. Hic videt᷑ caſus in v.ſic aũt.q; nõ.nã ſi teſtatoꝛ dic ſi filiꝰ
meus deceſſerit ſine filijs ꝑ hᷣ mihil videi relinquẽ filijs ut.l. lu
tius.S.de hẽ.iſti.⁊ ibi nõ.⁊ ſic iſti ilij ſi hñt hẽditatẽ hñt a foꝛ

tuna nõ iudicio deſũcti ⁊ ſic videt᷑ ꝙ nõ pñt grauariut h.⁊ ita

magni qdã doc.ſuluerunt. Aduerte vba iſtius ſideicõmiſſi
pfit eẽ ita ↄcepta ꝙ ſolus ſilius hẽs ĩſtitut eſt grauat ſub du
iu cõditione alternatiua ſi deceſſerit ſine ſilijs uel ſilij ſine ſi
ijs ⁊ ſolus ipſe ẽ grauat ⁊ ſilij ſũt poſiti ſolũ in ↄditiõe.vnde
ualet ſideicõmiſſũ cũ hẽs ĩſtitutus grauet lʒ conditio ſit exti
tura poſt moꝛtẽ hẽdis q; nil ad ꝓpoſitũ.ut.llegato ſub ↄdi
tione de condi.⁊ demõ. Sʒ ſi uerba fideicõmiſſi eſſent ſic ꝓ/

lata ꝙ ſilij eſſẽt grauati tũc eſt dubiũ ⁊ foꝛte nõ ualeret ſidei⸗/
cõmiſſũ qꝛ nihil eſt eis datũ niſi foꝛte dicerem ꝙ grauãdo eoʒ

per ſideicõmiſſũ ex h ĩducat᷑ pꝛ ſit rogat de reſtituẽdo eiuj
ſilijs. ut. l.deniqʒ. . interdum. j. de penu le. x.l. pꝛoculus. de

inef

De legatis tertio

id uſufr. c qð nõ. in. l. alia. .de ali. ? ci.le. in f.. glo.mag. Relinq; 3 des ⁊ iquãtũ ⁊ ad ꝗd.x.h.d.p totã.l..iſtã Fʒ Di. ¶ Nota er
. i ſub dubio declarabo in mã endloſe. Sed quid in dubio go nõ eẽ curãdũ ꝗb vbi utat᷑ teſtõꝛ.⁊ idẽ ſi vba ſʒ alicui ciui
ſn a quo videtur relictum legatũ. Hic ut.l.codicilł. de uſufr.le. tatj moꝛẽ aliqd ĩpoꝛtãat illa attẽdẽda ſũt ut illo vpo teſtõꝛ uſus
tati ¶Quero utrũ ſit differẽtia an pᷣcedat heredis inſtitutio uel videat᷑ ut.S.de ↄhẽ.emp.l.imꝑatoꝛes.⁊.l.mcui cũ ſi.ſ.e.
ſideicõmiſſũ. Rog.ꝙ ſic.Aʒo ⁊ Hug.ꝙ nõ ⁊ bñ ut in gl.ha Muotiẽs Hic ẽ caſus nõbil cũ ſua gl. Fac ad hoh
4 bes ⁊ in.l.pꝛecedenti quod nõ. CD gvidekcydz inſbiei ddret⸗ 1 beri l.l.ſi is oe kei luid. 5. deie
—4 . ¶Op. c videl ꝙ dʒ inſpici mi.ꝑ hoc apparet ſi ĩ liꝛo nõꝛij reꝑit cedula teſti ſi nõ repitur
Nii —der oꝛtati. oditio fm tꝑa teſti. ut. l.j.j. ſcriptũ ĩ cedula ꝙ teſtm fuit legatũ coꝛã teſtib ꝙ ex illo teſtõ
go, de re. ca. Rñdeo ibi loquit qñ relictũ ab initio dencit nil debeĩ nec põt publicariut h. Sʒ vnũ dico ꝙ lʒiſto teſtm
bo Alia rõne q réne pſone legatarij. Pꝛetea h legatũ nõ erat ĩ nõ ualeat ut debeat᷑ ex eo hẽditas tñ pbat uolũtatẽ teſtant ⁊
d. utile lʒ alij acqreret᷑ ⁊ ĩ acqſitiõe iſpicik tps dies legati cedit ſufficẽt ad mita ut.l.ĩ teſtõ.j.de fideicõ.li.⁊ foꝛte ſufficẽt iter li
ega ut. l. qlegata de re. iur. Ite videt ꝙ fu nõ ſit depoꝛtati ſʒ ſiſci beros lʒ gl. teneat Zꝛiũ ĩ.l.ſt is. ð.de teſta.ſj ibi dicã tñ ad mul
iu ut.I. depoꝛtatoꝝ. C. de penis. Gl. ſoluit ⁊ bñ. Hoc pᷣmiſſo ſci ta fufficeret ut.d.l.in teſtõ.⁊ de re.eoꝝ.l.fi.qð nuo.
tis ꝙ gl. l. . . C. de hẽ. iſti. dicit ꝙ ſi depoꝛtathẽs iſtituat nſcꝰ 0S iCꝗa. Verbum cõmendo ſideicõmiſſum nõ inducit
4 ſecee it ⁊ enlgekah eo tac bidiGn ge. zcg I de — telekeonen Paberis hic . a .
nin e.S. legari. . S. de acq.hẽ.l.ſiqꝗs mihi bona.S. ſiquis plane. AWI Ablatiui abſoluti nõ ſolũ ↄditionẽ ſʒ etiã diſ
te⸗ Abidiẽ ꝙ ẽ oĩno nõ capax ⁊ ſic ẽ loc ueniẽtib ab iteſtato. üůeſſet. e⸗ iducũt qñ referunt᷑ ad eos qs teſtatoꝛ
l⸗ pꝓ hoc e tex. in.l..F. pe. ſ. de Stab. c.l.inecẽ. . ſi depoꝛtatuj. põt grauare.h.d.¶ Op.ꝙ iſta vba nõ ĩducũt ſideicõmilſuʒ
e de bo. li. ego tenebã ⁊ doc.ꝙ depoꝛtat ſit oiĩno nõ capax.ſʒ ut.l. in rõne. S. tãetſi.j. ad.l.fal. x.l. facta.S. reſcripto.j.ad tre.
to. ad hãc.l.rñde hᷣ nõ ſuit relictũ depoꝛtato y ſeruo depoꝛtati. So.glo. H fideicõmiſſũ quãtita ualet ſi vult ſideicõmiſſariꝰ.
do Cotra iſtam ſo. videt tex.exp̃ſſe l.l.nõ min de hẽ. iſtl. S. ti.j. VDel meli H vba fuerũt relata ad pſonã qua teſtõ: pot᷑ aggra
de l.ſi mihi ⁊ titio.S. regula.x.l.ſ debitoꝛ.S.uo.ubi qtũ ad ca uare iõ ſideicõmiſſu ĩducit als ſec ut ihi ⁊ no. i. d.l. trõne. S. taã
de pacitatẽ uel ĩcapacitatẽ iſpici perſona vñinõ perſona ſerui. etſi..ad.l. fal. ¶ Op. ꝙ ablatiui abſoluti nõ iducãt diſponẽ
e⸗ Quid dicem. Rñdeo ſic lʒ ðꝛlũ ſit difficile ⁊ dico ꝙ iſpiciat᷑ ſʒ ↄditionẽ ut.l.a teſtõꝛe.j.de ↄdi.⁊ de.So.ĩducũt diſpõneʒ
t pſona dñi q;tũ ad capacitatẽ uerũ ẽ de eo dño q retinet ciuita quo ad ſe ſz ↄditionẽ q ad alid ut ibi dixi ⁊ dicut ibi. ¶ Op.
n t᷑ᷣẽ.ſi eni ciuitatẽ ꝑdit ut depoꝛtat habeł p moꝛtuo iõ ei pſona glo. de.l. f. F. j.S. ti. j. Rñdet gl. ibi fuit taxata certa quatitas
G nõ iſpicit ⁊ ex ꝑſona fui ↄſiſtit legatũ ⁊ acqrit ſſco ut h.ſec' ſi ut pᷣciũ aio limitãdi fideicõmiſſũ. Simile in.l.ſi füdã ſub ↄdi
alt depoꝛtato legareĩ directo q; oĩno nõ ualet.iĩ fuo enĩ nõ capa tlõe.S.ſi libertas.S. de le.j.hic uero fuit taxata quãtitas utn/
ti ce ſine dubio aliqᷓ capacitas ẽ plus qᷓ; ĩ ipſo nõ capace ut pʒ aeicomiſſũ eſſet in reſiduo. Mßo
63 ex his qͥ dixi ĩ.l.ſi fuus ei.õ.de aeg Pehh dinbe . 3 1s A. Auera q̃ẽ 5 dupbich Püht oci
ſe 1* LOp. de. I. iperatoꝛ. 8. Eſſfftta uerba nõ vident apta ad fideicomiſſũ
e. . legatarius. ti. . So. H agnouit lega/ q; neminẽ videt᷑ grauare teſtõꝛ tñ iuriſcõſult detmiĩat ꝙ ſit ſi⸗
be iũ petẽdo ibi nõ. ¶ Op. nõ poſſit petẽ ut.l. ſiquis eicõmiſſi. ¶ Op. gl. ð. de of. pſi.l. ſepe. So. hic ſunt uerba
titio. 3. ti. J. So. ibi erat nudus miniſter h erat legatari.⁊ de diſpoſitiua ibiuero ſut uerba ptãtiua ꝗᷓ ꝓferebant᷑ iĩ fauoꝛẽ eiꝰ
hoc pn.dic ut ibi dixi.S.ti.ij.l.ddeicõmiſſũ. Os h ſi nõ culpa ciũ q ꝗs loquebat nec ꝑ hoc ĩtendit ꝓferẽs aliũ grauare ſed hᷣ
garani 7 ſic ĩnuit 4 le⸗ keer gar de letueds tene hoc ĩtẽdit grauare heredeʒ. ¶ QAuero ſi teſar Viri titio
;, de culpa. Cõtra. S. tl.ij.l.ſi Fu. S. cũ qd. Gl. ſubaudit maxie eſto otentillo fũdo.iſta vba ĩducũt ſideicõmiſſũ fũdi.ſqʒ an re
. Vel itelligo h ꝙ ad legatariũ ptinebat aliqð cõmodũ ⁊ ſic le pellat a petitione eoꝝ que ſũt relictaiin teſto. Certe nõ niſi ſit
, gatũ erat factũ gra ſua ⁊ fideicõmiſſarij iõ tenet᷑ de culpa. ita dictũ ꝓ oĩbꝗᷓ tibi relicta ſũt eſto ↄtentillo fũdo. ut.l.peto in
dicit gl. ⁊ bñ.7m hoc dʒ exponilis pit.i.cauſa qꝛ hẽs fuit ab/ Pn. ⁊. S. j.S.de le.ij. ꝓ hoc facit.l.trſlatio.j.de adi.le. ¶ Sʒ
ſolut . Sʒ alij ut Di.exponũt lis pit.i.iſtatia liſ.tũc eni lʒ iſtã qd ſi teſtõꝛ dixit ſis ↄtẽt tali re tm uel dũtaxat.uel ſi dixit
ia ꝑierit tũ adhuc remanet ius qð poterit cedi nõ curo. plus petẽ nõ poſſit utrũ alia relicta in teſtõ poſſit petẽ uel vide
t Añ duo mahi vnã det᷑minationẽ ĩtelli/ Vn d e per iſta uerba. Put or ſic Oerduc oĩa
¶(Tun tvna d E ite ant᷑ ola adempta per iſta uerba. Puto foꝛe ꝙ oĩa
. Sumitagn eã vniſoꝛmiter reciꝑe.h.d. Rõ huius relicta in eodẽ teſtõ vnifoꝛmiter videant᷑ adẽpta. utputa ſi illð
S.ẽ q; debẽt vniſoꝛmiter intelligi ut dixiĩ ſumario ⁊ hocfm legatũ fuit factũ pure o'a alia legata facta pure viden:᷑ adem
NPe. Et hoc ſacit ad. q.vir reliqtuxoꝛioĩ ano ex tali fundo Pta ut.l.titia. . cũ titio.j.de adi.le.ſed ſi eſſẽt legata facta dif
