luit ꝑ adulteriũ.qð canoniſte ĩtelligũt q polluit eã data ſide
ꝙ ſi vir deceſſerit eã ĩ nxoꝛẽ deducet.ut.c.ſi.de eo q du.ĩ ma.
quã po.ꝑ adult᷑.¶ Op.dẽ h̊ dãnat de adultio duxit uxoꝛẽ.
Cõtra ſi fuit dãnatus ergo decapitatꝰ.ut.l.q;uij.C.de adul.
So.gl.ꝙ illa pẽa nõ hʒ oẽ p iſta iura.ſile hẽ ĩ. l. ij.SF. milej.
8. ex ꝗ.cau.ĩfa.irro.⁊.lI.q cũ vno.S.adultiũ.j.de re mi. Alia
gl. qẽ foꝛte melioꝛ dicit ut illð qð dicit tex.in.l.q;uij.ꝙ dʒ gla
dio puniriẽ uerũ gladio mãli uel ciuili ʒ gradũ ꝑſonarũ. ita
nõ.in.l.ſigs vidua.j.de qõ.uel dic ꝙ h ex cauſa fuit minoꝛ pe
na ĩpoſita.ut.l.ꝗd ergo.S.pena grauioꝛ de his qui no.infa.
¶ Itẽ op.ꝙ nõ applicat᷑ fiſco ſed cer pſonis.ut.l.ꝗ ↄ.de in
ceſ.nup.So.puto ꝙ hec lex hodie coꝛigat᷑ qꝛ aufert ut ab ⸗
digno nec ſiſco applicat᷑.ſʒ pſonis q̃ enumerant᷑ i.l.qui ↄtra.
¶ QAuero in iſto caſu quando agitur de bonis auferendis
mulieri que ad eam peruenerunt a viro. utrum ad ꝓbationeʒ
adulterij ſufficiat pꝛobatio condẽnationis facte de viro. Et
videt᷑ ꝙ nõ.ut.j.de adul.l.denunciaſſe. In ↄꝛiũ facit hec lex.
credo ꝙ quãtũ ad cauſa bonoꝝ ſit uerũ qð h dꝛ. Itẽ quantũ
ad diſſolutionẽ mr̃imonij idẽ videt᷑ ᷣm hec iura.ſʒ hodie ſᷣm
moderna tꝑa fm q̃ mrimonij diſſolutio nullo mõ ſieri põt.ut
nõ.in.l.rerũ amotarũ.S.re.amo.foꝛte nõ ſufficeret ſicut ĩ cau
ſa adulterij. ut nõ.in.d.l.denũciaſſe.S.fi.

Alieré. Auod reliquit᷑ a milite ei quã ſtupꝛo

cognouit a fiſco uẽdicat.h.d.¶ Op.

j.de dona.l.affectiõis.So.aliud ĩ puato ut ibi.aliud in mili⸗
te nt hic.ita nõ.in.l.ij. C.de dona.iter vi.⁊ uxo. ⁊.l.miles.S.
j.ð.ſo.ma.¶ Quero qd in ſacerdote uel clerico relinquente
ↄcubine.Hico idẽ qð in milite armate militie.dic ut nð.in ſi/

–— mili.j]. de re iudi.l.miles. L
Eredi. Aui impugnat acceſſoꝛiũ non pꝛiuat᷑
NEi leeo

quod ſequitur a pncipali.ſed eo ſolo
quo conſequitur in gereſſoe li⸗ ul
ui dicit pupillum fuiſſe
Am tabulis. bond videt᷑ ſcdas ta/
bulas ipugnare.⁊ iõ ei qð ĩ illis reliquit᷑ auferet᷑ ut ab idigno
h. d. Auidã hñt hic dicta ſnĩa in ablatiuo.⁊ tũc ſtat ppꝛie.ſʒ
ſi hẽs dictã ſnĩam ĩ accuſatiuo.tũc ſubaudi aliud ſcðʒ.qꝛ ſᷣm
ſniaʒ ſm ſe datã nõ hẽret ex teſtõ. ¶ Op.ꝙ iſte nõ ſit ĩidignꝰ
qꝛ iudiciũ nõ ĩpugnauit.ut.l.poſt legatũ.S.amittẽ.S.e.⁊.j.l.
pe.So.dicit h ꝑſonã pupilli cuiuꝰ teſtm̃ ẽ pupillaris ſubſtitu
tio talẽ cui pꝛ nõ potuit facere teſtm ⁊ ſic pupillarẽ ſubſtitutio

nẽ impugnat. ſicut ſi aliquis dixiſſet teſtatoꝛeʒ eſſe ſuũ ſeruuʒ

ut.l. inimicitie.Sð.eo.

(Muoniã. Inimiciteiter legatũ t teſtõꝛẽ puenientes

WHHHRabſq; legatarij culpa eũ legato nõ puant.
h. d. Et ad euidẽtiã ſcias ꝙ cũ illa ↄcubina quã ꝗs hʒ nõ dici
tur ꝗs ſtupꝛũ cõmiſiſſe. Itẽ ꝙ liberta dʒ pꝛono in cõcubina/
tu oſentire.als videt᷑ delinq̃re. Nõ hũc caſũ ad limitationem
l. ii. S.f. S.de adi.le.ut qð ibi dẽ ꝙ ꝓpt inimicitias reuocat le
gatũ eſt uerũ ſi inimicitie teruenerũt culpa legatarij.ſecus ſi ſt

neculpautie quog tenemeut ti5.
Op. de.l. j. . ſi heres ſi tab. te.
Cum bh eredis.ll exta.So.ut.l.cãcellauerat
de his que in teſtõ delentſſr.
redé Qui nõ uẽdicat moꝛtẽ defũcti ĩdignꝰ
—EEeEShẽditate. ⁊ actiões ↄſuſe non reſtau⸗
rant᷑ niſ ignoꝛãtia fuerit deceptꝰ.h.d. Mota diſtincciõeʒ quã
fac̃ h̊ tex.utrũ actio reſtituat᷑ uł nõ.⁊ q reſtituit reſtituũ dire⸗
cta ut.l.deferre.S.fi.j.de iure fi. ¶ Op.ille q ignoꝛat nõ tenet᷑
accuſare.ut.l.ſi iõ.C.e.So.ibiignoꝛauit nec potat certiſũcari
hita diligẽti idagatiõe, vo ignoꝛauit ignoꝛatia facti ſupina
qð facit ad.q.Sindic tenet᷑ denũciare malefactoꝛẽ ſub certa

pena.qd ſi nõ denũciauit qꝛ ignoꝛauit.Certe ſi ignoꝛauit tali
ter ꝙ nõ potuit certiſñcari tũc nõ tenet᷑.als ſecꝰ ut h. C Que/
ro qd ſi iſte de quo hic loqui fuit decept ignoꝛãtia iuris.gl.
dicit ſecꝰ. ut.l.ſj ſilege.S.ſeire.S.de peti.hẽ.quã ſigna.tu dic
1 iõ qꝛ ignoꝛãtia iuris quo ad fructus nõ ↄſtituit quẽ in ma/
la fide. ut. l. ſi fur. S.i.J.de uſucap.⁊ ibi dixi.⁊ huic habes gl.

Zↄꝛiã in.l.ij.ſiqs eſt ignoꝛãs.⁊.l.j.C.eo.

ſo. videt .i.j.C.eo.ubi etiã q fiſcus aufert ab ĩdigno habet
rõ fructuũ. So.ilud uerũ de rigoꝛe gnãalit.qʒ de eqtate aliud
ſtatuit᷑ in hoc caſu tm qñ ꝓpter ſideicõmiſſuʒ tacitũ aufert᷑ ut

hB.ſec ſi auferet᷑ ꝓpt᷑ aliã cauſã ut ĩ ꝛio.facit.l.cũ qdã.S.taci

to.j.de uſuris.¶ Cõtra hac ſo.videt᷑j.ꝓxi.S.ubiidẽ iuris vi

det᷑ tacito ſideicõmiſſo qð in alijs. So.q;tũ ad uſuras diſfert

tacitũ fideicõmiſſũ ab alijs.ʒʒ ĩ mult cũ alijs ↄcoꝛdat.¶ Que
ro ꝑcepiſti fructꝰ ex Pal meo.an teneris ad fructus uel ad
eſtimationẽ. Hic vide

ach.l. j. T. gl. in.l.diuoꝛtio.S.ob donatiõe.ſo.ma.⁊ ibi dixi.⁊

ibiꝑ Ja.de are.h etiã ꝓbãt oẽs leges ꝗᷓ dicũt ꝙ debent uſure
fructuũ.⁊ ſic deuenit᷑ ad eſtimationẽ.hoc ẽ uerũ qñũ fructꝰ de/

bent in ſpetie ut qꝛ ex fũdo ꝑcepiſti fructus:ſecus ſi debes fru
etus in genere ut qꝛ ꝓmiſiti decẽ coꝛbes frumẽti per ſtipula
tionẽ.qꝛ tũc nõ deuenit᷑ ad eſtimationẽ niſi ꝓpter moꝛã ſʒ ma
teriaʒ.l.vinũ.S.ſi cer.pe.

(Bonis. 2 quo vniuerſa bona auferuntur apud eum

—— onera eris alieni non remanent.tñ iura cõfu/
ſa nõ reſtaurantur.h.d. S

Pꝛo parte. bonis qᷓ auferunt᷑ex cauſa taciti ſi

deicommiſſi pꝛelegata non ueniunt.
⁊ pꝛelegata intelligunt᷑ pꝛout teſtatoꝛ reliquit.non pꝛout de
iuris ſubtilitate debet.h.d.nõ.¶ Op.j.ad tre.l.ſideicõmiſſa
ria.S.fi. Certe nõ põt dari alia ſo. niſi ꝙ ſit ſpãle qñ aufert᷑
hẽditas ut ab ĩdigno.cũ enĩ ſit penale.iõ reſtringẽdũ.ſed ibi

qñ aufert᷑ ab eo ad quẽ uadit ex uolũtate defũctiut ad ſidei/

cõmiſſariũ. ¶ Cõtra hãc ſo.facit h tex.ꝗ dicit ꝙ rõ iuris nõ
ĩducit diuiſionẽ qẽ rõ cõis.⁊ qͥ ad fideicõmiſſariũ ⁊ oẽm a qͥ
aufert hereditas.q̃re dic ꝙ iſta uolũtas teſtõꝛis videt᷑ eẽ ſolũ
ñ grauat de reſtituẽdo nõ capaci.ſecus ſi grauat de reſtituẽ
do capaci ut in ↄꝛio.rõ q; teſtõꝛ libẽter uoluiſſet facere here/
dem nõ capacẽ.⁊ q; nõ poterat fecerat heredẽ hũc pꝛo illo ⁊
ad eius utilitatẽ.vñ pinde habet᷑ ac ſi in nulla parte eũ inſtitu
iſſet ⁊ legatũ ſolũ reliquiſſet. OW
J qui ¶ Op. de.l. ꝗ ab hoſtibꝰ. S. ſo.ma. ubi
Mbenõ applicat᷑ fũco ſz uadit ad hẽdes mu/
.ibi vir occidit uxoꝛẽ.iõ dotẽ nõ fuit vnq; lucratꝰ.

ſed h uxoꝛ fuit iterfecta ab alio vñ vir dotẽ lucrat᷑ quà poſtea

Pdit qꝛ moꝛtẽ nõ vindicauit. ita dieit ibi Ja.de are.qð tene
menti ad ſtatuta q̃ dicũt ꝙ muliere decedẽte in matrimonio
ſine liberis vir lucrat certà partẽ dotis ut eã ꝑdat ſiuxoꝛẽ oe
gcidat uel eius moe non winalei. ſn .
t , Qui ex neceſſitate officij teſtmi ac/
¶Atoꝛes. u ab eo qð ꝓpo noie meruit nõ
repellif. Itẽ qũ plura iura ↄcurrũt ĩ ꝑlona vni. ꝑinde acſi
Pourrat ĩꝑſona diuerſoꝝ.itẽ pupillus ex facto tutoꝛis pdit.
Ʒ reſtituit.h.dð. Mõ tex. ibi diſticta ſũt iura.⁊ vide ultramõ.
in. l. j. C. de ſa.ſã. ec. ¶ Op. dẽ h tutoꝛẽ ꝗ pupilli noĩe cc. Cõ
tra tutoꝛej nõ pñt accuſare pupilli noĩe ſ ſuo tm. So.expo⸗/
nit gl.ꝙ pupilli noĩe.i.ad pupuliutilitatẽ ſuo tñ noĩe euct
etz

. AQui tacitã fidẽ accõmodauit de
RR Am ul.reſtituẽdo ſideicommiſſũ tenet ad
fruct.⁊ poſtli ↄte.ad uſuras iſtoꝝ fructuũ de rigoꝛe.ſec' de
benignitate.h.d.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ uſure iſtoꝝ fructuũ perce
ptoꝝ añ lii. teſ.ueniãt.ut.S.de peti.hẽ.l.heres furioſi.S.ſfi.
So.ibi loꝗt᷑ in petitiõe hẽditat alia qᷓ; iſta qᷓ cõpetit fiſco.hec

tex. ꝙ de iure cõi ꝗs teneat᷑ tm ad pᷣci
um lʒ de benignitate aliud ſtatuat᷑ĩ fideicõmiſſo tacito.qð in
tellige ĩ fructib cõſũptis ut hic.qꝛ fruct pᷣſumunt᷑ ↄſumptiex
curſu tpis.⁊ ita ad eſtimationẽ deuenit.ita nõ.Ci.C.de pig.

== — — O. ◻. —.2 — —,, —ͥ-ʒ—

—

ſe

t
igt

g
kan

le,
nek
i
nn

di
ne⸗

dic

tac
yl

de
d

in
jer

☛, —— —

De his qui. ut indig.

Igeʒ tenet gl. in. l. tia. x i.l. polla. C.e. hec lec nõ placet.quia
imo tutoꝛ tutoꝛo noĩe accuſare põt.ut h̊ ⁊.d.l.polla. Mõ ob.
l.ijiꝗ accu.nõ poſ.qꝛ uerũ ẽ ꝙ nõ põt ſe ſubſcribere noĩe pu
pilli ſ noĩe ſuo.tñ bñn põt accuſare noie pupuli.ſimile.C. de iu
reiu.l.ſ.ubi ali accuſat alius iſcribit.⁊ hãc opi.tenet Ri.mat.
Dẽ h ꝙ accuſat noie alieno ⁊ nõ puat᷑ legato. .S.eo.l.poſt
legatũ. S. ſũt ꝗ putat.⁊.l.fi.in pn.S.de inoffi.teſ. So.ibi uo/
lũtarie accuſauit.qꝛ officiũ erat uolũtariuʒ.hic de neceſſitate.
qꝛ officiũ erat neceſſariũ. ¶ Cõtra hoc op.ð.de inofft. teſt. l.ſ.
lius in pn. ubi logtur in patre quẽ cõſtat non teneri accuſare
cũ nõ teneat ꝑi? ronẽ reddere.ut.C. de bo.qli.l.cum opoꝛtet.
So. eodẽ mõ.qꝛ lʒ uolũtarie accuſet.tñ ẽ officiũ neceſſarium
magis q; uolũtari. ¶ Sed h̊ op.S.eo.⁊.l.poſt legatũ. S. ſũt
putãt.ubi neceſſitas officij nõ excuſat niſi ad h̊ cogat. So.
aliud in accuſatoꝛe ĩ cui' ptate nõ ẽ qᷓſnia ferat.aliud in iudi/

ceĩ cui ptãte ẽ quã ſniaʒ ferat. ¶Ex pᷣdici diſtigue ſic.qñq;

quis accuſat noie ⁊ cõmodo alieno ⁊ ad cõmoduʒ ſuũ. ꝛni

mo caſu aut uolũtarie ſuſcepit officiũ ⁊ uolũtarie accuſat ⁊ pꝛi
uatrelicto. ut.l.poſt legatu.S.ſũt ꝗ putaãt. ⁊.l.fi.in pn. de ĩoſ.
te. Aut neceſſario aſſumit officiũ t neceſſario accuſat.⁊ tunc
relicto non pꝛiuat. ut hᷣ ⁊.l.poſt legatum.S.aduocatum.S.
eo.Aut neceſſario aſſumit omciũ t uoluntarie accuſat ⁊ tũc
idẽ qꝛ relicto nõ puat.ut.S.de inoffi.tel.l.ſili in pn.ſec in eo
quolũtarie fert ſniaʒ vl uolũtarie fert teſtimomiu.lʒ de neceſſi
tate aſſupſerit officiũ iudicaãdi uel teſtiſñcãdi.ut.S.e.l.poſt.S.
his vo. ⁊.S.ꝗdã.Scdo caſu qñ accuſat noĩe alieno ad ſuũ iñ
cõmodũ.ut in accuſante hereditario noiĩe.⁊ tunc aut accuſat
ſponte ⁊ pꝛiuat᷑ relicto.ut.l.f.in pn.S.de inof.teſ.tᷣm neram
lec.quã tenui in.l.poſt legatũ.S.ꝗ accuſauit.S.e.Si vo de ne
ceſſitate accuſat ut q; accuſationẽ inſtituta pꝛoſequit.tũc reli/
cto nõ pꝛiuaf.ut.l.nli.S.j.õ.de inof.teſ. tẽ dẽ h ꝙ qñ diuer
ſo iure ⁊c.Cõtra.S.de pac.l.ſi plures.So.qñq; habei reſpe/
ctus ad ſubſtatiã ꝑſone.⁊ tũc vna ꝑſona non pot haberiloco
pluriũ.ut in ↄꝛio.qñq; habei reſpect ad officia.⁊ tüc officia
ſüt inter ſe cõpaſſibilia vn põt ſuſtinere ꝑſonã pluriũ ut hᷣ ⁊.l.

iij.ð.de adop.⁊ ibiꝑ Guil. Si uero ſũt officia repugnantia

tũc ſec.ut.l.qſqs.S.de poſtu. x.l.ſi.de offi.pto.⁊.lłille a quo
Zreveeru trebel. Itẽ di H ꝙ legata ꝑ pupillũ ꝑdent᷑ ni
ꝑ reſtitutionẽ. de.l.polla.C.e.Hlo.ſo.pluribus modis.tu
dic ꝙ pupillus hʒ duplicẽ viã uel petẽdi reſtitutionẽ in ĩtegrũ
ut H ⁊.l.poſt legatũ.S.etati.S.e.uel agẽdiꝰ tutoꝛẽ.ut.l.Sꝛia.

⁊ hẽ uera ſo.Alia ſo ẽ ꝙ pupillus puat legato.uerũ ẽ ſi pðt

reuerti tutoꝛẽ.ut.l. lia.ſecPſi nõ põt.ut h ⁊.l.poſt legatu.S.
etati.S.eo.⁊ ꝙ nõ põt reuerti tutoꝛẽ contingit trib modis.
vłq; tutoꝛ nõ ẽ ſoluẽdo.uel qꝛ facto coact' a mre uel libert.vł
q; ꝓbationes erãt deperdite ine culpa tutoꝛis.ita logꝗtur tota

gl. in. l. polla. ſz h ſo. non placet.q; etiã q tutoꝛ põt cõueniri

pupulus dʒ hẽre duplex remediũ.ut.l.etiã.⁊.l.etiã. C.ſi tu.vx.·

cura.iĩterue. Itẽ dẽ hic ꝙ pupillus puat niſi a pncipe ⁊c. qõun

mo põt petere reſtitutionẽ ſuo iure.ut..e.l.poſt..etati. So.
ꝙ tex. dicit cõſeruata ſũt.nõ ĩtelliga ꝙ in qlbet pupillo ſit ne
ceſſariũ vnũ reſcriptũ.ſʒ intelligas ꝙ ſut cõſeruata ꝑ reſcriptũ
de quo dꝛ in. S. etati. Itẽ dẽ h in ſi. ꝙ tutoꝛ ẽ qſi pꝛonus pupil
li.⁊ ſic inuit ꝙ pꝛon pupuli nõ ꝑderet ius ſuu. Contra.s.de
inof.te.l.ñ.in pn.x.l.poſt legatum.S.ſũt ꝗ putãt.So.dic pa
tronꝰ.ſ.neceſſarius.⁊ ſic nõ obſtat ↄꝛia.ut.il.poſt.S.aduoca/

tum. S. eo. Solaröo 5
ola rõ cõiũctiõis nõ inducit pᷣſũ/
gener. aons fraudis.hoc pᷣ.ſcdᷣo ut locuj
ſit ſiſco opoꝛtet ĩ ꝑſonam ĩcapacis diem cedere.h.d.
QOp.qꝙ rõtalis affectionis iducit pſũptioneʒ fraudis.ut.l.
B N bo.li. So.rõ cõſãguinitat᷑ ſola nõ ſufficit ad hoc pban
ut h.ſʒ mixta cũ alij) rõnib ſufficit ut ĩ ↄꝛio.utdixii.l.poſt
gctũ. ¶ Op. dr h̃ ſi viuo teſtatoꝛe ⁊c. imo nõ videt ꝙ regꝗra
tur ꝙ dies cedit ĩ ꝑpſonã incapacis.ſicut dicim in hẽditate ubi
nõ reqni aditio hẽdis.ut.l.eã quaã.C. de fideicõ. So.i hẽdita
te nõ regꝗrit aditio ſʒ ſuffic ꝙ ꝑ hẽdẽ lʒidignũ adire poſſit.ita
h ſufficit q; dies legati cedat.ita ꝙ potuerit acꝗri legatario.

Hoc pᷣmiſſo.qꝛ de tacito fideicõmiſſo ut plurimũ ponii exem

ĩ ſpurio. ut nõ. in.l.j.j.de iure fiſ.⁊.l.c tacitũ.S. de ꝓba. ⁊
cũ ꝗdã. ꝭ. tacitũ.S.de uſuris.iõ videam pᷣ q ſũt ſpurij.⁊ de
hoc ẽ gl.iuris canonici q ponit ſignincationẽ ipſius in.c.niſ
cũ pdẽ.ex de renũ.⁊ ibi ꝑ Inno.ſ̊ tñ nõ ob.qdð ibi nõ.dic .
imã nrᷣa accipim ſpuriũ oẽʒ natũ ex coitu nõ appꝛobato a le/
ge.ſeu ꝙ a lege nomẽ nõ ſumit.ut nat ex coitu adulterino vł
meretricali uel ex cõcubina cũ plures hẽret vl ex aliq̃ quã nõ
hẽret ex ĩidubitato affectu.ut nõ.ꝑ Hi.ĩrubꝛica.j.de concu.
Itẽ de nato ex ſacerdote.nt.l.vulgo.õ.de ſta. ho.⁊ ĩ anẽ.g.

mo.na.effi.ſui circa fi.⁊ ibi gl.etiã ſi ex cõcubina ſacerdoſ na

tus ſit. cũ eis nõ liceat cõcubinà hẽre.C. de epi.⁊ cle.l.euʒ qui

pꝛobabilẽ.⁊ ex de coha.cle.⁊ mulierũ ꝑ totu.⁊ hoc tenuit Ri
car. ma.in qᷓdam ſua diſputatione. ¶ Quero an iſtis ſpurijs
poſſit relinꝗ a pꝛe. Tex.ẽ ꝙ nõ.in.S.pe.iĩ auẽ.ꝗ.mo.na.eſſi.
ſui.⁊ auẽ.lʒ ĩ f.C.de nali.li.⁊ auẽ. ex cõplexu.C. de ĩceſ.nup.

An ait ipſe poſſit tales ſpurios ſpᷣſtituere filijs legitinis.Pic

ut.l. ſiis ꝗ.ð.de vul.⁊ pu. dixi in.l.qð cõditioij.S.de do.cau.
moꝛ.¶ Quero an ſuccedat mii tal ſpuriꝰ. Rñdeo qñ qs eſt
nat ex coitu nõ dãnato.hoc ẽ alege nõ puto.ut ex coitu me/
retricali uel ex alio.ut ex cõcubinatu cũ hꝛet plures.uel ex cõ
cubina quam non habuit ex ĩidubitato affectu.ꝗ coit nõ pu/

nit᷑ a lege.⁊ iſtis caſib talis ſpuri ſuccedit mri niſi ſit uluſtris.

ut.l.hac parte.⁊.l.ſpuri.j.vñ cog.⁊.C.ad oꝛñi.l.ſiq̃ illuſtris.
P P

Siuero eẽt natus ex daãnato coitu ex quo mr dʒ puniri tunc
nõ ſuccederet.ut in auẽ.q.mo.na.ef.le.S.pe.ita tʒ gl.in.l.ſiqᷓ

illuſtris. C. ad oꝛfi. ⁊ inſti. ad oꝛſi.S. legitie. ¶ Quero ꝗd eco/
tra.an parẽtes ſuccedat iſtis ſpurijs. Oꝛeuit Zlʒo. C. de legt.

hẽ.circa ſinẽ ĩ ſima dic eodẽ mõ q iſti ſilij ſuccedut paretibꝰs

eodẽ mõ parẽtes iſtis filijs. ¶ Quero utrũ ſit aligs modus ꝑ
quẽ pꝛ poſſit relinqre ſilio ſuo ſpurio.Ni.ponit vnũ modum

in.l.ita fidei ĩ ſi.de iu.ſiſ.⁊ dicit ꝙ ĩſtituat quẽda exneũ ⁊ gra

uet eũ ꝙ tatũ det ſilio de ſuo ꝓpꝛio.ut ibi dꝛ in textu.certe hec

cautela ẽ tex.l.qdð cõditionis de do.cau.moꝛ.Ad.l.ita ſicdei
rñdeo ut ibi dixi.⁊.d.l.qð oditiõis.aliũ modũ dedit in.l.ſi is
duos.de li.le.quẽ modũ ibi repꝛobaui.ꝗda dat alii modũ

ut relinquat exneo ⁊ roget eũ ut reſtituat uli ꝑſone quã ipſe

teſtatoꝛ dixit hẽdi uel legatario ꝑ.l.q heredi.S.de re.du.iſte
modus nõ ẽ tutus.qꝛ ſi ille talis reſtitueret ſpurio ex poſtſacto

apparet tacit ſidẽ eẽ adhibitã. ar.l. ſed ⁊ iul.S. ꝑinde ad ma
cedo.Quis erit ergo modus. Rñdeo duplex.vnus darus

lucidus.nã de iure canonio tał ñliꝰoʒ ali a pꝛe.ut ex de eo qui
dux.in ma.quãa pol.ꝑ adul.c.cũ hꝛet.dixiin.l.ſiqs a liberis.

S. j.de li.agno. Vñ modus ẽ ꝙ relinq̃t ſibi tatũ ꝙ ſufſiciat ad

alimẽta.hoc mõ.relinꝗᷓ ſilio ſpurio meo ĩ vita ſua fſuidum ꝑꝛo

alimẽtis.⁊ poſt moꝛtẽ ſit ſuoꝝ ſilioꝛũ ꝗbus põt reling.ut.i.n.

C.de na.li. IJdẽ dico in dote eodẽ fauoꝛe ⁊ eadẽ rõne.qꝛ ſpu⸗/

ne gꝗs põt legare dotẽ ⁊ alimẽta.ar.l.j.S.ſo.ma.⁊.i.cuʒ ꝑoſt.

gnã quãatitatẽ.als foꝛte pᷣumei raus.ut.l.j.C. de na.ii.Ailiꝰ
modus ẽ ⁊ iſte Otinetĩ ſe aliqd fraudis.ſi teſtatoꝛ rogat heẽdẽ

exp̃ſſe ut reſtituat cui uelit ex hoc.qꝛ nõ ẽ tacitũ ndeicomiſſuʒ

imo palã relictũ.ut.l.nõ inteiligil.S.ſiqs de iu.ni.ſʒ tn hoc ca
ſu nõ põt hẽs ſpuriũ eligẽ.q; tuc videret caꝑe a teſtatoꝛe.ut.l.
vnũ ex familia ĩ pn.õ.de le.ij.iõ ẽ ↄſiliũ ꝙ hes eligat ternũ.⁊

poſtea ille fti eligat ſpuriũ. alig tñ fraudis hẽei ſe.¶ Æτ

ro ⁊ reuoco in dubiũ.ponam ꝙ aliꝗs reliqt ſilio ſpurio pala
an dʒ eẽ fiſci.an dʒ remanẽ apud hẽdes ſcriptos vi apud qs.

Et videt ꝙ ꝑtineat ad fiſcũ.ut ĩ oib legib loquẽtib de tacito

ſideicõmiſſo.ut.l.ſi ꝗqlibet.⁊.l.ĩ fraudem.S.e.⁊.j.de iu.ſil.l.j.

In hꝛiũ videi ꝙ ceri ꝑſonis noĩatut.l.j.C.de na.li.⁊.l.ſigs

lceſti. C. de ĩceſ.nup. ⁊ ita tʒ Aʒoĩ ſũma de na.li.circa pn.⁊

gl. in. l. hẽditas.C. eo.ti.in pn.Ego reꝑio ꝙ Ri.mal.detmi/

nauit ↄꝛiũ.q; dʒ remanẽ apud hẽdẽ ſcriptũ.uel apud venien/
tes ab inteſtato.qð ſic ꝓbauit.aut dices iſtos nilios totalit in/
capaces.⁊ habeo ꝓpoſitũ.ut.l.ſi in metallũ.S.ti.j.Aut dices
eos idignos.⁊ tũc qꝛ ſũt indigni ſine culpa ſui.qꝛ alieno vitio
laboꝛat.ſilr nõ applicai ſſco ſ remanet apud hẽdes ſcriptoj
nel ueniẽtes ab ĩteſt. ita nõ.i.l.auſeri circa pn.de iure ſiſ. Dꝛe
terea de hoc ẽ tex.i.l.nõ ĩtelligit.S.ſigs palã.j.de iure ni.ubi
qñ relinqtur palã hẽs nullã pena patit.iʒ ſi cert ꝑſonis debe/
ret hẽj pateret penã.ergo ⁊c.⁊ nõ.i.l.lutꝰ.S.j.S.de le.j.⁊ hoc
puto nerũ. Mo ob.l.j.C. de na.li.x.l.ſiqs ĩceſ.C.de ĩceſ.nup.
qꝛ loquũtur ĩ ſpurijs nat ex ulo coitu ſic ipꝛobato. als rema/
nẽt iura cõia ꝙ remanet apud hẽdes ſcriptos vl veniẽtes ab
iteſtato.⁊ ita reꝑi ↄſultũ ꝑ dñʒ Ol. MNõ.ob leges ꝗ loquũtur
de tacito fideicomiſſo.qꝛ ĩ eo auferũtur bona ipſi hedi ꝗ accõ
modauit tacitã ſidẽ ppt ei delictũ cõmiſſũ ĩ accõmodado ſi/
dẽ.ꝗ aũt palã rogat᷑ nulli delictũ cõmiſit.fac.l.ĩ fraudẽ i ſi.ẽ.
eo.¶ Quero qd dʒ facẽ ſᷣm cõſciẽtiã ille 5 tacite rogat de
Sco. Pv to ſalua rõne theologoꝝ legalit loquẽdo ꝙ dʒ da
re ſiſco rʒ oſciẽtiã.nec põt dare ſpurio vl retinẽ.qð patet qꝛ te
nẽdo dicũtur male ſidei poſſeſſoꝛes.ut.l.eũ ꝗ.S.t.ſimalefidei

c̃.⁊ oẽ qʒ nõẽ ex fide ẽ peccatũ.ut.c.qm oẽ.ex de pᷣſcri.exnea
aũt pſona indubitãter põt relinqre ſpurio.ut nõ.i aucẽ.ꝗ.mo.

na. effi. ſui.in fi. pbat᷑ i...ſtis q.de vul.⁊ pu. ¶ Auero utrum
hẽs teneat huic poſitiõi rñdere.an fuerit rogat tacite de reſti/
mẽdo vłnõ. Noc habui cõſulẽ de lacto.dubiũ facit. iura

SF. gener. de iu. do. T ita de facto dixi.⁊ hoc niſi excedat ma/

X

De 2dl.⁊ demo.

canonica dicũt ꝙ qꝗs nõ dʒ ſe ꝓdere.⁊ iura nr̃a dicũt ꝙ iſtij in
terrogationib ꝑ qs aliqs detegit nõ dʒ rũderi.ut.l.q iuraſſe
G. ſi p?. de iureiu. ⁊.l.ſi a te. ö. de excep.rei iudi. In ↄꝛiuʒ dixi
ꝙ teneat᷑ rñdẽ.ᷣ ꝑ iura ciuilia ubi ꝗs tenet ꝑ iuramẽtũ rñdere
an reliq̃rit vł nõ. ut.l.marcellus.S.j.S.re.amo. ⁊ ibi de hij di
xi. x.l. lex coꝛnelia.S. hac lege.de iniuri.⁊ de iureiu.l:.iij.S.j.⁊
ibi nõ.⁊ de h hẽm i caſu nr̃e qõnis.j.de iu.fil.l.nõ ĩtelligit.S.
tacitã. ⁊ ibi gl.parua q̃ diẽ ꝙ ꝑ ↄfeſſionẽ tc.vnꝰergo modus
ꝓbãdi ĩ crimĩe ſideicõmiſſi ẽ ꝑ ↄſeſſionẽ.ille ſat inuit debẽ ſie/
ri de hoc iterrogationẽ 4 ꝑ iuramẽtũ cogat᷑ ꝗ rñdẽ.an poſſi
deat vl dolo deſijt poſſidẽ. ut.l.qtiẽs.S.ptoꝛ.S.de noxa.⁊ de
rei uẽ. l.ꝗ petitoꝛio.iĩ pn. ad h̊ fac gl. S. de offi. aſſe.l.j.ſuꝑ vbo
poſtulationib. ubi aliqs iterrogaĩ de ſua turpitudine. Nec
ob. qdð canoniſte dicũt ꝙ ꝗs nõ dʒ ſe ꝓdẽ.q; etiã ſᷣm eos ĩ cri
minib igeci tretẽtionẽ bñſicij tenet ꝗs rñdẽ.ita tʒ Spe.in
ti. depoſi. S. vij.v.xiij. Jo.an.ex de elec.c.dudũ.el.ij.?⁊ de
accuſa.c.inqſitiõis.ſʒ ppoſito tale crimẽ ĩpedit retẽtionẽ be/
neſicij.qꝛ tal hẽs ẽ ĩdign retinẽ hẽditatẽ ⁊ poſſidet mala ſide
T tenei de fructib ut.C.e.l.j.⁊.l.eũ q tacitũ.s.e. Ergo mani/
feſte cõcludũ ꝙ põt cogirñdẽ. Mõ ob.l.ꝗ iuraſſe.S.ſi pr.⁊.l.
ſia te.S.de excep.rei iudi.qꝛ ibi iõ q ꝑ alas ĩterrogatiõej exa
minareĩ qð pus deciſu ẽ ꝑ ſniaʒ vłiuramẽtũ.qð iudex patinõ
dʒ. ut. l. ſi duo pzoni.S.idẽ iuł.i fi.S.de iureiurã.⁊ quãtum ad
mãʒ de ſpurijs iſta ſufficiãt. Aerũ q; ĩ iſto titulo ⁊ alijs locis
ſit mẽtio q aliqd aufert᷑ alicui an debeat᷑ ſiſco.vł ꝗbus.Glo.
vult ſũmare in.l.hẽdes.C. e. ⁊ ibi ꝑ Ci.⁊ ĩ vitate ĩperſectiſſime
loꝗtur.iõ ꝓ declarãda iſta mã ſũt q̃tuoꝛ vidẽda ꝑ oꝛdinẽ.pꝛi⸗
mo qñ defectꝰ obuenit ex ꝑſona defũcti.ſcdo qñ venit ĩ perſo
na illiöcui aliqd reliquit.tertio qñ teſtm deficit ſine deſũcti uo
lũtate.q̃rto qũ deficit ꝓpt᷑ uolũtatẽ defũcti expᷣſſe mutatam.
Pꝛimo caſu dic aut teſtatoꝛ cũ nullo poſſet teſtari ⁊ veniunt
neniẽtes ab ĩte. ut.l.j.S.plane.j.de ſuis ⁊ le.niſiꝓpt᷑ ſuũ deli/
ctũ bona eẽnt publicata.ut.l.ei..j.S.de teſt.qð m hodie eſt
mutatũ ꝑ auc. bona dãnatoꝝ.qð dicut dixiibi.aut põt cum
ꝗbuſda teſtari.cũ ꝗbuſdã nõ.qꝛ nõ cũ ſilijs ſpurijs uel ĩceſtuo
ſis. Et dic aut eis reliqt palã.⁊ regla ẽ ꝙ uenit ad ulos ad qͥs
neniret ab ĩteſtato ⁊ ſic relictũ nõ eẽt. ut.l.nõ ĩtelligit in pn.de
iure fiſ. x.l.lutiꝰ.S.teſtõ.S.de le.j.fallit.C.de nli ſ.C de in/
ceſ. nup.l.ſiqs ĩceſtis. ⁊ ibi defert cers pſonis eis ceſſãtib locꝰ
& ſiſco ut ibipʒ.⁊ hoc qñ ſine delicto hedis.als ſi delictũ hẽdiꝭ
eẽt iĩ aliq dicã.j. Secũdus caſus pncipalẽ qñ deficit ꝑ defectũ
illi'cui relinꝗtur. t iſte eſt magis difficil caſus q;ᷓ aliqs.qᷣ caſu
dic ꝙ circa ſttũ caſũ hẽs cõſiderare qᷓtuoꝛ tꝑa uel qnq;.nam
qñq; cauſa q̃re aliꝗs repellit a relicto cõtigit ante teſtm.qñq;
ĩipſo tꝑe qñ teſtm ſit.qũq; poſt teſtm ante moꝛtẽ.qñ; in ipſo
actu moꝛt.qñq; poſt moꝛtẽ.Si iſta otigũt ante teſtm̃ dic quã
doq; iſta cauſa totalr ſtatũ ꝑſone annihilat.ut qꝛ efficit fu pe
ne.⁊ iſte dẽ oĩno icapax ⁊ remanet apud hẽdẽ ab iteſtato.ut
ỹ.ti.j.l.ſi ĩ metallũ.qũq; ſtat ei nõ annihilat᷑ ſʒ minuit. ut quia
ꝓdit ciuitatẽ.ut.l.cognitionũ ĩ fi.j.de oꝛdi.cog.tũc an tatł ſit in
capax vł idign ſũt opi.iter doc.in.l.j.C. de here.iſti.⁊ ↄſueui
tenẽ ꝙ ſit oĩno nõ capax.ut.l.j.S.pe.i.de õ ta.⁊.l.ſi neceſſe.
ſi depoꝛtat.j.de bo.li.qñq; ſtat ei nõ minuit᷑.ſʒ ꝓpt᷑ aliã can
ſaʒ ius eũ caꝑe nõ ꝑmittit.c iſto caſu aut hoc cõtingit ſine ſui
culpa ⁊ nõ applicał ſiſco.ut.d.l.auſert ĩ pn.⁊ ibi n.j.de iure
ſiſ. ⁊ dixi. S. de ſilio ſpurio. aut hoc cõtigit ſui culpa.⁊ tũc ẽ idi
gnx applicat fiſco regłarit᷑.ut.S.e.l.claudius. ⁊.:.ſe.fallit.C.
de ſecũ. nup.l.j.ubi applicat cert ꝑſonis ut ibid. Scðʒ tp̃s ẽ
qñ cauſa q̃re nõ põt capꝑe cõtigit ipſo actu teſtadi.⁊ B ↄtigit
duobmodis.aut cauſa ẽ iõ qꝛ ſe aſcribit ĩ teſtõ ⁊ hẽtur ꝓ non
ſcripto cũ lex pᷣſumat illã uolũtatẽ nõ eẽ uerã ut.S.ti.j.l.j.⁊. C.
de his q ſe aſcri.p totũ.uel cõtĩgit qꝛ cogit teſtatoꝛẽ ad teſtan
dũ uel nõ.⁊ h caſu cui applicet dic ut.l.j.S.j.S.ſiqs ali.te.pꝛo

hi. Rõ hui põt eẽ qꝛ cũ coacta ſit uolũtas hẽs ĩſtitutus hane

nolũtatẽ deſũcti hʒ ut ſdignemarito ab eo põt auferri ⁊ appli
cari ſiſco.ut.l.i fraudẽ. x.l.ſe.⁊ B.ſi fñ iſte cui debebat reſtituẽ
tpe moꝛs ſuꝑuixeritut h dẽ. Tertiũ ts ẽ poſt factũ teſtm qñ
cauſa ſupuenit poſt factũ teſtm añ moꝛtẽ.q caſu dic aut ſupue
nit. cauſa in illo cömiſſo teſtatoꝛ? ⁊ tũcidẽ qd.ð. dixi qñ cau
ſa añ teſtm ſberat ut.d.lʒ.ſiĩ metallũ.Zlut aliò cõmiſſo ʒ teſta/

toꝛẽ. ⁊ tũc aut h ſuit cõmiſſũ ð eũ de facto abſqʒ aliq iuris colo

re ⁊ legatũ vr tacite reuocatũ nec applicat ſiſco. ut.l.iij.S. ſi.

5.de adi. le. ⁊.l.ſi inimicitie.S.e.aut adhibito aliꝗᷓ iuris coloꝛe

⁊ tũc aut h ſaciẽs nõ ꝓſeqᷓbat᷑ cõmodũ ꝓpꝛie rei familiaris.ſʒ
magis vidictã ⁊ legatũ videi᷑ reuocatũ.ut.l.q filiꝰ.S. ſeia. S. de
adi.le. aut ꝓſeqbat᷑ cõmodũ rei familiaris.⁊ tũcẽ idignꝰ ⁊ ap
licat fiſco.ut. S. e.l.ſi inimicitie ĩ fi.⁊ ſi legatarij culpa depꝛe
edat. ut.I. cñ tabuł. 5. .S. e. T pdicta va reglarit.ſallit in auc.

Tipſiexiſtetia alia diſpoſitio ſuſpẽqit. Euẽt

ſi captiui. C. de epi. ? cle.ubi nõ applicqꝗt ſico ſ eccleſe. Ite

fallit in auẽ. libi ⁊ furioſi.C. de epi.au.Quartũ tpᷣs ẽ qũ cauſa
ſupuenit ipſo tꝑe moꝛs.⁊ hͥ aduerte.aut tal cauſa fuit ex cau/
ſa ſue negligẽtie. aut ex dolo.utputa qꝛ teſtatoꝛrẽ interemit.
pᷣ caſu ẽ idignus.ut.S.e.l.indignũ.ſcdᷣo caſu ſiqdẽ ipſe capie⸗/
bat ex legis diſpoſitioe ab ĩteſtato ſilit ẽ idign ⁊ applicatur ſi
ſco.ut.S.e.l.ſi mnimicitie in ſi.⁊ h ſi legatarij culpa dephẽditur
ut. l. rõ ĩ fi.j.de bo.dã. Si vo capiebat ex diſpoſitiõe hoĩs
tũc nõ capit ſz remanet apud eos a ꝗbẽ relict.ut.l.ſ ab ho
ſtibꝰ. 5. .S. ſo. ma. AVltimũ tpᷣj quãdo tal cauſa ſupuenit poſt
moꝛtẽ. ⁊ iſto caſu ſemꝑ tał cauſa facit quẽ indignũ ⁊ oino nõ
capacẽ.⁊ ſac.l.locũ iĩ pn. ⁊.l.hẽdi.x.l.ei.S.e.ſallit qñ tal cau/
ſa reſpiciebat cõmoditatẽ certe ꝑſone.ut.S.e.l.poſt legatũ.S.
amittẽ. ⁊. C. de le. l. pe. tũc enĩ illi pſone applicat᷑ nõ alij pꝛout
lex diſpoſuerit.ut dict.ll.hoc mõ põt ĩtelligi.l.hoc ampli de
fideicò. Ne tertio caſu ⁊ q̃rto non dico nüc.
N¶ De conditionibus ⁊ demõſtrationibY*. NRubꝛica.
¶ Quid ſit conditio dicã in.l.j.qd ſit demonſtratio dicã.j.e.
l.demõſtratio.S.j.ꝗd ſit modus dicã in.l.ꝗbus diebꝰ.S.h.j.
eo. De nã ↄditiõis caſual uel mixte dicã.j.e.l.in teſtamento.
De nã ↄditiõis ĩpoſſibilis dicã.j.de pdi.iſti.l.j. Re nã demõ
ſtrationis cauſe ⁊ modi dicã ĩ dict.ll.
Egatis que reliquũtur.
G Pꝛimo ponit vnã diuiſionẽ trimẽbꝛẽ cuʒ vna
exceptione uſq; ibi cũ dies.ibi ponit vnũ dictũ
. a ſcdði mẽbꝛi uſq; ibi dies aũt.ibi ponit vnũ
q̃rtũ mẽb:ũ ſm gl. vl dic ibi declarat ſcõm mẽbꝛũ debẽ ĩtelligi
pe die certa an.ſʒ icerta qñ.uſq; ibi ẽ aũt.ibi pomi declaratio
exceptionis.¶ Op.de.l.ubi. S.fi.cũ ſi.tene mẽti ſcoaʒ ſo. ut ĩ
ꝗlibet earuʒ nõ.¶ Sðo op.dẽ.l.ſiita.S.pegaſus.¶¶ Tertio
op. de.l.ſtipla io iſta..ĩter cetera cũ ſili. So.gl.aliud ĩ die in
certa. Cõtra h facit. C. de fideicõ.l.poſt moꝛtẽ.dic ut ibi ⁊ dẽ
j. ad trebel.l. ſᷓ ſi añ. ¶ Quarto op.j.e.l.hẽs me.ĩ pn.ſ h in
telligi m ulã.ut ibiĩ pᷣma gl.nõ.⁊ illa q expediunt oicẽ circa
Diẽ certã vlł ĩcertã dicem i.l.ꝛia.gl.h tagit.¶ Expediamali
qua vtilia circa ↄditionẽ.pᷣ qᷓro qd ſit cõqitio. Rñdeo ↄditio
C q̃dã legati ſuſpẽſio cui de ſuturo deſect uel cõnrmatio depẽ
det ſʒ gl. õ.ĩ rubꝛica.⁊ Aʒo ĩ ſuma de pdi.ĩſer.qð nõ placet ĩ
eo ꝙ diẽ legatũ Eſpeln etiã alie diſpoſitiõe ſuſpẽdunt ꝑ cõ
ditionẽ. ut ↄct ⁊ ſnie ⁊ ſilia. Itẽ ꝙ dic ſuſpẽſio nõ ẽ uerũ.naʒ
ſuſpẽſio ẽ effect pẽdẽtis ↄditiõis ⁊ non ẽ cõditio.ut.S.ſi cer.

pe.l. pecuniã. t. l.taq;. ⁊ pʒ ꝑ oẽs.l.huiti.q pſu actũ q xꝑen

det ex futuro euẽtu uocãt oↄditionẽ. Itẽ ĩ eo qd dic cuius ⁊c.
aut eniĩ ĩtelligas cui.ſ.ↄditiõis.⁊ tũc male ſeqtur deſect ſen
firmatio pẽdet ex futuro euẽtu.nõ eni ipᷣa pditio ↄfirmat. ſʒ
dico gnaͤlis ſiue
coòſiſtat ĩ ſacto ſiue ĩ iure.ut.j.e.l.młtũ. Itẽ ſiue affirmatiue ſi/

ne negatiue nt. j.e.l.ĩ facto. YFutur dico ad dꝛiaʒ ↄditionũ de

teriio vl pñti qᷓ nõ ſũt ꝓpe 2ditiões.ᷣut.l.iſtitutio tal in ſi. de
adi.iſti.⁊.j.e.l.eas ĩ pn.x.l.ſi ita ſtipulat ſuero hac ſũmã de
v. ob. ⁊.S.ſi cer.pe.l.itaq;.⁊ ibi nõ.ubicũq; eni lex reꝑit᷑ cõdi

tionẽ appellare q ẽ de pᷣterito ipꝛopꝛie loqtur lex. ut nõ.S. de

le. j.l.ſi ſic. S. .i gl. ſup vbo demõſtratio. ? nõ.j.e.l.ĩ oditiõtbꝰ
Fizißpd hẽ. iſti. l.i.ĩ gl. ſup vbo ĩeſſe. In quẽ diſpoſitio ſu/
ſpẽdit. dico ad dꝛiaʒ diei certe.ꝗᷓ diſpoſitionẽ nõ ſuſpẽdit ut

B. ⁊.j. de v. ob. l. cedẽ diẽ. 8 dic ut dicã ĩ.l. hẽs me. Itemad
dẽiaʒ ↄditiõis neceſſarie qᷓ nõẽ ↄditio.nt.l.ĩ illa.S.ſi.j.de vb.

ob. T de noua.ſ.ſi pupillus.S. ſub oditiõe.itẽ ad dẽiaʒ ↄditiõij
ĩpoſſibil q̃ nõ ſuſpẽdit.iõ nõ ẽ ↄditio.ut.j.e.l.iij.dicã plene in
D.l.j.de ↄdi.iſti.¶ Nidẽdũ ẽ ergo ꝑ q̃ vba ſtroducat᷑ ↄditio.
⁊j ſic videam tã de niũctiõib qᷓ; de ppoſitiõib aduerbijs ⁊ ce

teris partibꝰoꝛonis.¶ Pꝛimo ergo qꝗro de nã hui dictiõis

ſi. utru ĩiducat ſemꝑ ↄditionẽ. Gl. videt dicẽ ꝙ ſic. fallit qñq; ĩ
l.muto.S.j.S.de tutetł.et qdð ibi nõ.Lu diclati qñq; h dictio

ſireſpicit vbũ pñftis vl p̃teriti tpis.tũc nõ fac oditionẽ. ut..l.
fſiita ſtipulat ſuero hãc ſũmã.j.de vᷣbo.ob.et.õ.dixi.et dicazx

ſ.e.l.demõſtratio.S.j.⁊ oĩa iura ꝗᷓ ↄditiões ĩ pteritũ appellat
ↄditiões loquũtur ipꝛope. Aliqñ reſpicit vbũ ſuturi tꝑis.⁊ h
aduerte.qũq; ille ſutur euẽt ẽ cert oĩ certitudie.qũq; ẽ certꝰ

an. ſʒ icert qñ.ut moꝛs.aliqñ ẽ oĩno ĩcertꝰ.ut ſũt coit᷑ oẽs ↄdi/

tiones. NPꝛimo caſu nõ facit ↄditionẽ.ut.S.dixi.Scðo caſu

ſut gl.ðꝛle.nã qda dicũt ꝙ h adiectio ſi moꝛiar nõ facit ↄditio

nẽ.ut nõ.i.d.l.ſ pupillus..ſub ↄditiõe de noua.in pn.gl.⁊

Ci. tʒ ibi. t. C. de hẽ.ĩſti.l.neñ.Cõtrariũ tʒz gl.in.l.ĩ oibꝰ.j.
de re. iu. Di.in. d. S. ſub ↄditiõe.⁊ iſta ẽ vitas.caſus c.j.e.l.
ꝗbdieb. S. qdã titio.⁊ de vbo.obli.l.quodcũq;..j. Tertio
cxaſu regla ẽ ꝙ dicho ſi facit ↄditionẽ.ut h̊ ⁊ nõ.C.de his que

ub

— — —— — — — — — — —

—

—— —

+ —SðG

= — —

=

— — —

— — — =— —g =

— —☛ —

De condi.⁊ demõ.

ſub mõ.l.j.⁊ q di.le.ce.⁊.l.ſi titio.⁊ q̃i ĩ oib legibq tractãt
de cõdit.hoc aũt ſallit ĩ caſibꝰ ꝗ patebũt ex rũſionib ad ĩfe/
rioꝛa ꝛia. Inſtat᷑ ergo ð pᷣdicta de.l.muto.S.j.de tuteł. fallit
qñq; niſi ꝑ dictionẽ ſi apponat cõditio tacite inerat.q; tunc
nõ facit ↄditionẽ.hoc falſũ qꝛ ĩ tacita ↄditiõe ẽ cõditio ⁊ ſuſpẽ
dit.ut h.⁊ nõ.de pac.l.itẽ q;.dic ergo ꝙ ibi nõ facit ↄditionẽ
q̃ tutoꝛis dationẽ ſuſpẽdat.ſj̊ bñ fac oditionẽ qᷓ ſuſpẽdit admi
niſtrationẽ. ⁊ tal expᷣſſio facta a iudice ĩtelligit facta ſm ꝙ ta/
cite inerat. als tutoꝛis datio vitiaret ut ibipʒ. facit ad p̃dicta
qð nõ.ꝑ Inno.ex de pᷣſu.c.fi.ĩ pn.mag.gꝗl.⁊ ꝑ Jo.an.de otł/
ſi. dele.c.j.ĩ cle. Itẽ iſtabit õ pᷣdicta.qꝛ dictio ſiĩterdũ ponitur
pꝛo q;uis.ut.l.fi.C. de li.⁊ eoꝝ li.de aq̃ plu.ar.l.j.S.apud fuũ
⁊Z ibinõ.⁊ de vᷣbo.ob.l:.ĩter ſtipulãtẽ.s.ſacrã.Rñndeo ibi aſſu
mit ipꝛope ne reſultet pꝛanꝰiĩtellectꝰ.nã nã ↄditiõis ẽ ut ex ea
reſultet ualidũ.ar.a Sↄꝛio ſeſu.ut.l.j.S.huirei.s.de offi.ei cui
mã.ẽ iuriſdi.⁊ nõ.ꝑ doc.C. de epi.⁊ cle.l.ouẽticulã.ſʒ ĩ caſibꝰ
dictarũ legũ ↄai ſeſus ẽ pꝛauus.iõ ponit ſi pꝛo quis.⁊ ſic po/
nit ĩplicatiue ſiẽ̃ etiã.vlł aduerſatiue ad id qð pma ſacie vide/
bat ſoꝛe eẽ.hoc expᷣſſe pbat᷑.C.e.l.ij.c ibi tex.⁊ gl. Itẽ iſtat qꝛ
reꝑit ĩterdũ ſi pꝛo qꝛ.ut.l.videami pn.de ĩ liteʒ iur.⁊ de a
mi. tu.l.titiũ ⁊ meuiũ.S.a mre de dã.iſec.l.his.⁊.l.a qͥ füdus.
e.ti.So.nã ↄditiõis ẽ ut ſigniñcet rẽ dubiã q̃ hẽbat ſe ad eẽ ⁊
nõ eẽ.ut dictũ ẽ.iõ q adijcit dictio ſi alicui oꝛoni q̃ ẽ certa uel
pꝛo certa dʒ poni.tũc accipit᷑ ſi pꝛo qꝛ.ut ſit rõ potius q; cõdi
tio.ut.d.ll.⁊ nõ.S.de le.j.l.ij.⁊ hoc etiã tãget i.l.demõſtratio
.j.j.eo. Itẽ ĩſtat.qꝛ dictio ſi vnita cũ copula et accipitur pꝛo
q;uis.vñ iĩ plurib partib iuris inuenit etſi pꝛo quis.ut.l.j..
nũciatio.de oꝑ.no.nũ.de aq̃ plu.ar.l.ĩ diẽ.cũ inniij ſi.Rñdeo
ſcire debes ꝙ iſte cõiũctiones reꝗrũt duas oꝛones cathegoꝛi
cas ſiue vnã hypotheticã qð ẽ idẽ dicẽ.ut nõ.i.l.qſitũ de acꝗ.
re.do. Noc pᷣmiſſo ſcias ꝙ qñq; h̊ dictio et dictio ſi ponuntur
reſpectu earũdẽ diſpoſitionũ.⁊ tũc iũctiua etſi ẽ vna pars et
ponit etſi.i.q;ᷓuis.ut ĩ ↄꝛijs.Añq; ponũtur reſpectu diuerſa/⸗
rũ oꝛonũ.⁊ tũc dictio ſi ſtat ppꝛie ⁊ ſacit ↄditioneʒ.⁊ dictio et
copulat ⁊ etiã ſtat ppꝛie.ut.l.j.S.de vul.⁊ pu.⁊ iſti.de vul.ſb/
ſti.ĩ pᷣn.iſte.ll.tibi declarãt hoc ſi diligẽter iſpexeris. Item cir
ca pᷣdicta dubitat᷑ q dictio ſi fac cõditionẽ an faciat cõditio/
nẽ exp̃ſſã. Certe ſic.ut.d.l.ſi titio.q;ũ di.le.ce.¶ Scðo q̃ro de
dictiõe cũ.an faciat ↄditionẽ.Circa qð ſciẽdũ ẽ ꝙ h dictio cũ
qñq; ẽ pᷣpoſitio ⁊ tũc hʒ viʒ cople ntll cũ illo.de uſuſru.le.
T⁊.S.de le.j.l.titie.S.nihil.⁊ tũc cõditionẽ nõ fac niſi añ appa
reat uolũtas diſponeni.ut.l.ſi fuẽit.S.fi.de ma.teſ.⁊ ibi bonꝰ
tex.⁊.S.de le.j.l.ſi ancilla.⁊ ĩſti.de le.S.ſʒ ſigs ancillas.qñq;
dictio cũ ẽ cõiũctio qð ẽ ſemꝑ cũ apponuũ ybo pᷣteriti tꝑis uel
pñtis.⁊ tũc nõ fac ↄditionẽ.qꝛ ↄditio nõ ẽ de pterito.iʒ ponũ
cauſatiue cũ pꝛo qꝛ.vł aduerſatiue pꝛo q;uis.ut dicem.j.e.l.
ſi demõſtratio.S.j.qũq; dictio cũ repit aduerbiũ.ſ.cũ pꝛo qñ.
qð ẽ qñ apponũ vbo futuri tꝑis.tũc lex videt᷑ ponẽ regulã ꝙ

iter ſi ⁊ cũ nõ ſit dꝛia.⁊ utrũq; cõditionẽ ĩducat.ut.l.q pmiſit.

de õü H nõ.i gl. tñ qꝛ
mlte.ll.vident᷑ ↄdicẽ.iõ circa hoc poſuerũt diſtictiones.⁊ no.
Guil.i.d.l.q pmiſit. Pe.in.d.l.qᷓcũq;. Tu tñ ut aꝑti itelli/

gas ſcias ꝙ ꝓpꝛia ⁊ pncipal dꝛia ĩter ſi ⁊ c ẽ q; ſi denotat pjn
cipalłr ↄditionẽ ſecũdario tp̃s.qꝛ nulla ↄditio ẽ q̃iſe nõ hẽat

s futurũ ut ia dixi. dictio cũ denõt pncipałr tpᷣj.ẽ enĩ aduer
biũ tꝑij.ſecũdario ↄditionẽ. ꝓbat.j.qñ dies le.ce.l.ſi titio.⁊.j.
e.l. ſiqs legati.iĩ pn. ¶ Ex hoc ĩſurgũt plures alie dꝛie.pma ẽ
qñ iſta vba apponũtur circa ſubſtatia obligatiõis.vlł circa uo
lũtatẽ q expmit ꝑ vbũ futuri ſubiũctiui.nã illa ſtipulatio pꝛo/
mitti) ſi uoluero nõ ualet.ſecꝰſi cũ uoluero.ut.l.cẽteſimi.S.ſi.
j.de vbo.ob. Rõ ſᷣm Pe.q ĩp ẽ aditio expᷣſſa ꝑ ſi.ĩ ſcðo eſt
ttio tacita ꝑ cũ. ⁊ exp̃ſſa nocẽt ⁊c.ut.j.e.l.nõnunq;.lʒ gl.in
d. l. cẽteſimij.mitü laboꝛet. ¶ Scða dꝛia ẽ.qꝛ ſi pmitt mihi vł
legas.x.cũ petiero nõ fac̃ cõditionẽ.ut.l.ſi.x.cũ petiero.j.de
Fbo.ob.C.j.e.l.titia.ſec ſi pmittis vyłlegas.x.ſi petiero.ut nõ.
l. d.l.ſi decẽ cũ petiero. Rõ ſimilit ẽ.q; ꝑ ſiẽ ↄditio expᷣſſa.per
cũ tpᷣs pncipalr.⁊ iõ cũ tal tꝑis expᷣſſio ſapiat exactioneʒ ſiue
executionẽ de pᷣſeti nullã ſuſpẽſionẽ iducit. ut.l.liber hõ.S.de
cem.de v.ob. ¶ Tertia dʒia ẽ.q; dictio ſi ſiue apponitur circa
diſpoſitionẽ ſiue circa executionẽ fac diſpoſitionẽ cõditiona⸗/
lẽ. ut.j.e.l.ꝗb diebꝰ.S.qdã titio.ſʒ dictio cũ facit diſpoſitionẽ
ↄditionalẽ ſi apponit circa diſpoſitionẽ. ſecP ſi circa executio/
nẽ. ut. S. de le.j.l.ſicui.⁊.C.q di.le.ce.l.ex his.ita dicũt doc.
iz certe qð dẽ de dictide ſi ẽ uerũ ĩ ultimis nolũtatibꝰ.nt.d.S.
dã titio.⁊ ibi nõ.ſec ĩ ↄctibꝰ.q; tũc nõ ſac diſpoſitionẽ con⸗
itionalẽ. ſz reſoluẽdã ſub ↄditioe.nt.S.deĩ diẽ adie.l.ij.⁊ ibi
bo. gl. Itẽ qð dẽ de dictiõe cũ ẽ uerũ.ſi ꝑ cũ adijciat circa exe/
cutionẽ tpᷣs certũ ut euẽtu certe etaſ..ſec ſi incertũ.ut nõ.j.ad

trebel.l.ſeius ſaturninꝰ.dixii.d.lʒ.ſicui.remanet ergo dꝛia ĩter

ſi ⁊ ci.tũc cũ ĩultimis uolũtatibꝰ circa executionẽ adijcii quã

docũqʒ futurus euẽtus collatꝰ ĩ tpᷣs certũ.puta certe etaſj vlłſi
mile. roõ tũc ẽ.q; ex eo ꝙ diſpoſitio pceſſit pura.⁊ poſtea adie/
cit ꝑ dictionẽ cũ q̃ pncipalit᷑ ſignincat tpᷣs.pᷣſumit᷑ teſtatoꝛẽ uo
luiſſe adijcẽ cõditionẽ.Ex pᷣdictis colligi ꝑ dictionẽ cũ ĩducit

cõditio tacita nõ expᷣſſa.hoc tãgi.j.e.l. ditiões q̃ extrĩſecus

¶ Tertio q̃ro de hac dictiõe niſ.an faciat ↄditionẽ. Nic ꝙ
qñq; dictio niſi apponit᷑ vbo pᷣteriti uel pꝛeſetis tꝑis.⁊ tũc ẽ di
ctio mere exceptiua.de cuiꝰnã ſolet diciin.l.actiõe.C.de tra/

ſac. pleniſſime .l.ſ. eũ.S. ꝗ iniuriã.S.ſiq cau.ut qñ adijcii ner

bo futuri tꝑis.⁊ tũc ẽ q̃dã gl.q videt᷑ dicere aut dictio niſi pᷣce
