ſol. notabiliter. ¶ Sed tuc op. quõ põt actione ex teſtõ. quia
manumittẽdo ĩter viuos vider peculiuʒ cõcedere. ut.l.j. C. de
pe.ei ꝗqli. Rñdeo duob modij.pᷣ h iõ pt agi actiõe ex teſtõ
otinet plu qᷓ; actio ĩter viuo.ut.l.iij.S.ſi rẽ.S.de le.ij. Al
dic ꝙ id qð dicit manumittẽdo iter viuos peculiũ videi cõce
dere. uerũ ẽ niſi alit de peculio diſpoſuerit ſʒ h alit᷑ diſpoſuit in
teſtõ. vnde manumittendo nõ videt peculiũ cõcedere.
ilin Inutilis diſpoſitio circa ſpetiẽ ſa cta inter viuop/
2 der ogat generi.h.d.Cõtrariũ eẽt ſi in vltia vo
lutate diſpoſitio ſpetiei eẽt inutilis. ut.l.fi.S.f.de au.⁊ ar.le. ?
nõ. in. l. ij. F. n. . de le. j. ? dixi i. l. qſitũ. S. pe. x ſi. S. ti.j. ¶ Vl
timo iſte tex. ſacit ad.q.utrũ ſiliuſſamil.poſſit debitoꝛes pꝛiis
liberare.⁊ ſic eo facto pꝛefami.pᷣiudicat ſibi. Et videi ꝙ ſic.ut
hix.l.i cũ optio.. de op.le.x.l. iij. S.idẽ qri᷑ ut ait ſabinu.Sõ.

c. In Zↄꝛiũ facit. l.j. S. qd ait p̃toꝛ uolũtate.j.quoꝝ lega.⁊.l.cuũ

ita. S. fi. S. de le.ij. x no.gl.in.l.nec nos.C. de capti. Ita dicit
Di. de iſta qõne videt᷑ caſus in.l.⁊ ſuũ.S.ſed ⁊ ſiqs.⁊.S.ſeq̃n/
ti.ð.de pac. Oꝛeuiter puto ſiqgẽ ſil hʒ aliqu ſpetiẽ de pꝛe/
ſenti ↄtra debitoꝛes pꝛnos.qꝛ ſibi ſũt obligai ſub cõditione.
tũc põt ſacẽ liberationẽ q̃ eo facto pꝛeſa.ſibi piudicat.ut.l.⁊
ſuũ.S.ſed ⁊ ſiqs.S.de pac.⁊.l.ij.S.qð ſi in pꝛis in ſi.s.ſo.ma.
Si uero nulla ſpem bʒ niſi ſuccedẽditũc iſta ſpes nõ attẽdit.
⁊ ab iſta ſpe nõ põt liberare qꝛ nõ attẽdit talis ſpes.ut.l.poſt
emãcipationẽ deli.le.ad idẽ.l.j.S.qð ait p̃toꝛ uolũtate.j.quo
rũ le.ᷓpõt ſe obligare.ut ſi hes erit ꝙ nõ petet lʒ hoc faciẽdo
ſoꝛte eẽt indignꝰ heditate pꝛis.ð ut.l.fi. C. de pac.x.l.qdã in ſi.
⁊.l.ſe.j.de do.C.j.de his q.ut indignis.l.ij.in ſi. bde.
J9 ſticho. Iſtam.l. declara ut dicit glo. x.

mi ¶ Op. de.l. cũ qõ. C. de le. So.
O mus. Kibi oqtur qñ legauiteãdẽ rem
pluries ſub eadẽ appellatiõẽ h ſub diuerſis. qꝛ pᷣ ſub
noie peculij.ſcdo ſub noĩe vicarij ſpetialit ⁊ iſta ẽ bona ſo.pꝛo
q̃ facit qð nõ.j.de ſti.ſer.l.ij. Dices tu.nõne cũ legat vicariuʒ
iſtud ẽᷓ nomẽ peculij. Rñdeo illud nõ ẽ pꝛopꝛie peculiũ ſ q̃dã

— —

demöſtratio q reſpicit ſeruũ. Alij alit dicũt ⁊ legũt hãc.i. alio

mõ de q̃ lec nõ curo qꝛ nõ cõtinet utilitatẽ.

Dminus ſticho. Pumno lus geſſt

libertus decedit ⁊ inſtituit patronum pꝛo dimidia. tertio dece
dit patronus ⁊ libertatẽ dedit fuo ſub cõditiõe ſi rõnes reddi
genit de his que geſſit in bonis liberti.q̃rto deceſſit ſeruusred
d itis ronib ⁊ reliqs ſoluj ⁊ ad libertatẽ pꝛoductis. Queſtio
c an heres pꝛoni teneat cedere actionẽ hẽdib agẽtib otra de
ditores pꝛo quibus ſoluit.Et dicit ꝙ tenet᷑.ita ponit caſũ Di.
⁊ bene nö.

Teſtamento codicillis. ois dztvo

lio ſi talis erat dñi conſuetudo.h.d. ¶ Op. ꝙ talis ſcriptura
ſeu conſuetudo nõ dʒ inſpici.ut.l.cũ certũ.S. de vi.tri. ⁊ oleo
lega. So. ut ibi. ¶ Itẽ op.de.l.peculiũ.S.ſicut.S.eo.So. 5

ꝓpter conſuetudinẽ. 2 82 —
Cornig Serui;q teſtatoꝛ iubet nõ debẽ ſcrutari ⁊ ſ
Serui 4

ene inquiſitione eẽ eis nõ videt᷑ legare peculii
nec reliqua.h.d.¶ Nõ mirabilem tex.ad ſtatutum quod di/
cit qꝛ talis officialis nõ debeat ſindicari nec ſuper eum inquiri

„

quia nerum eſt niſi pꝛo reliquis ex eo quod remanſiſſet penes
eũ de bonis cõis.ut hᷣ qdð tene menti.facit.l.ſi ſeruus uetit.S.

dele.j.l. ſigs rõnes. .de li. le. t. l. aurelius. 5. j3.e. ti. T.l. quidaʒ

decedens.S.de admini.tu.

. Ii QAuod 5 ꝛo fllio ſtipulat in pꝛoſecti
De fili. 1o pecu dubio ei cõcedere videt᷑

. bona lex ⁊ mẽti tenẽda. Ad hoc ſacit.l.qð ſru
ctuarius de acqrẽ.re.do.vbidñs dãdo fᷣuo videĩ in dubio ſi/
bi cõcedere in peculiũ.⁊ hocẽ uerũ qñ pꝛ ipſe ſtipulat pꝛo ſilio
tũc enĩ cũ nulla traditio uel aliqd qð pꝛo traditione ſit interue
nerit videt᷑ in peculiũ ꝓfectitiũ cõcedere.facit.l.j.C.de caſtrẽ.
pecu. Sed ſi pater faceret ſili ſtipulari.an tũc videreĩ potiuj
donatio q; peculiũ pfectitiũ. Dic ut dixi in.l.ſi pater in pꝛin.

j. de dona. Ja. de are. dicit ꝙ ſi pater aſſignat nilijs ſuis pecu
liũ nec dicii iure inſtitutionis ꝙ teſtamẽtũ ualet. Sed quid ſi

reliquit iure falcidie filio.Certe ualet ac ſi diceret iure iſtitutio
nis.gl.ẽ in.l.ſ patronus.S.j.j.de donas.
(¶(¶ Depenu legata. Rubꝛica.
—R XOzZi dilegatũ penale incipit a pꝛeceden/
Laoti diſpoſitione ipſũ legatũ eſt in p̃ſta/
tione non in petitione quo ad executionis effe
ctũ ⁊ moꝛa põt purgariuſq; ad lit cõteſta.uel
diẽ a teſtatoꝛe ſtatutũ ſiue legatũ ſit vnũ ſiue in

annos ſingu

nmnos ſingulds. h. d. Diuiditur. pmo ponit thema ⁊. q. Se/
cũdo rñdet qñ legatũ ẽ vnũ.Lertio quado legatũ ⁊ pen ſũt

in annos ſingulos.Quarto qñ legatũ ẽ in annos ſingulos pe
nus ẽ vna.ſcda ibi ſiquidẽ.tertia ibi ꝙ ſiin annos.q̃rta ibiꝗd
ergo uſq; ad f. ¶ Auero q legat᷑ penꝰ⁊ ſi nõ fuerit datũ ali

uid nole pene an ſint plura legata uel vnũ.Gl.dic h ⁊ vitas

c. aut incipit a pcedẽti cõditione ⁊ ẽ vnũ legatũ.h̊ ẽ caſus i.l.ſi

ne p̃ſinitione.j.q di.le.ce.⁊ ita debet ĩtelligi...j.S.itẽ ſi ita in
fſi. S.j.ad.I.falcidiã. ¶ DHicit h ꝙ ſola pecunia ẽ in obligatiõe.
q̃ro utrũ penꝰ ante moꝛã ſit in obligatione ciuili ⁊ nali.Gl.q

penũ in fi.j.q di.le.ce.⁊.l.ita ſtipulat.j.de v.ob. Siuero in

cipit a pꝛecedẽti diſpoſitione duo ſunt legata. ut.d.l.ſi penũ ĩ

pn.ſed q; vna p̃ſtatio ſufficit qũq; videt vnũ legatũ.ut.l.cũ ſi/

ſic in.l.ſi penũ.j.qñ di.le.ce.lʒ aliter qdã dicãt.j.ad.l.fal.l.j.S

ſitẽ ſi ita ⁊ male. ¶ Quero utruʒ ipſa pen poſſit peti. Lex.h

videt dicẽ ꝙ nõ. ⁊ habes gl.in.l.j.S.itẽ ſi ita. j.ad.l.fal. tãgit in
l.ſi duo ſocietatẽ.S.pꝛo ſo. ¶ Cõtrariũ.j.de actio.⁊ ob.in.l.

obligationũ fere.S. f. So. aut 35 vult petẽ penũ quo ad effe

ctũ.ut ipſ inuito hẽde cõſequa

pmü legatũ nouet?᷑ per penalẽ ſtipulationẽ ⁊ in illa trãſtunda

tur ut h ⁊.d.l.ſi penũ.⁊.l.j.S.itẽ ſi ita.j.ad.l.fal.patet qꝛ non

õt neri cõdẽnatio.⁊ ita dʒ itelligi h.ſed quatũ ad effectũ in/
ucẽde moꝛe uel nouationis põt peti.ut.l.obligationũ ſere in

fi. j. de acti. ⁊ ob. ⁊ quod ibi nõ. ⁊ ita diẽ Oldra. ⁊ ita ſcripſi

in.l. ita ſtipulat in ſi.j.de uer.ob. ¶ Itẽ dꝛ h ꝙ gqs põt ſolue
re penũ donec lis cõteſtet.qᷓro utrũ poſt litẽ cõteſtata ꝗs offe
rendo penũ liberet᷑a pena pecuniaria. Reſpõdeo aut lis ẽ cõ
teſtata ſuꝑ pecunia.⁊ tũc poſt li.ↄte.amplius nõ admittitur
purgatio moꝛe ut h.ibi cũ eo lis de pecunia cõſtet᷑.ita dʒ ĩtelli
gi. l. ſi inſulaʒ.j.de v. ob. ⁊.l.ſi ita ꝗs.S.ſeia de vbo.obli.⁊ qð
ibi notatur. Sʒ ſi lis nõ eẽt cõteſtata ſuꝑ pecunia tũc admitte
ret᷑ purgatio moꝛe etiã poſt li conteſtationẽ.qꝛ reus qñcũq;
offerẽdo id qð petii liberat.ut ĩſti.de perpe.⁊ tẽp.act.in fi.⁊
l. interdũ.j.de vbo.ob.qʒ gl.aliter ibi dicat.⁊ nõ bene.ſj ĩ hoc
ẽ dꝛia.qꝛ lite cõteſtata ſup pecunia nõ ſufficeret ſola oblatio.
ut. l. ſed ⁊ ſi alia die.S. de cõſti.pe. Sʒ reqret᷑ oblatio ⁊ ↄſigna
tio qᷓ haberet viʒ ſolutionis.ut iſti.de ꝑpe.⁊ temp.act.S.ſ.⁊
de hoc dixiin. l. ſi inſulã. j. de vbo. ob. ¶ Quero dã h ꝙ põt
purgari moꝛa donec lis ↄteſtet niſi aliud tp̃ᷣs ⁊c.q̃ro exẽpluʒ
qñ ẽ ſtatutũ tpᷣs ex mente teſtatoꝛis diẽ gl.qũ iuſſit aliqd dari
de fructib futuri anni. Iſta glo.videt expᷣſie ð opi.oĩuʒ doc.
dicẽtiũ ꝙ euẽtus oditionis quẽ ĩ moꝛa nõ cõſtituit.ita tenent

Ddoc. in.l.in minoꝛũ.C. in ꝗ.cau.in inte.re.nõ ẽ ne.⁊ Guil.de

cu.in.l.qdð te.ð.ſi cer.pe.dixi in.l.quotiẽs in diẽ.j.de vᷣbo.ob.
⁊.l.ita ſtipulat.e.ti.ſed cõſtat ꝙ qñ legatur fruct futuri an/
ni obligatio ẽ cõditionalis.ᷣut.l.j.in fi.j.de cõdi.⁊ demõ.male
ergo dicit iſta gl. DHꝛeuiter uel dicam ꝙ iſta gl.nõ poſuit bo⸗
nũ exẽplũ ſʒ ẽ ponẽdũ ꝑ.l.nec ſel.S.ſi in habitatione.j.qũ di.
le.ce.uel ſuſtinẽdo gl.dicẽ̃ ꝙ h fructus ſuturi nõ fuerunt adie/
cti obligationi ſʒ executioni.⁊ ſic natiuita obligatiõis nõ diſ
ſert. ut.l.qda teſtõ.S.de le.j.⁊.l.luti de ali.⁊ ci.le.dixi plene ĩ
l.ĩter ſtipulãtẽ.S.ſacrꝗ.j.de vᷣbo.ob.⁊ tũc iſta gl.ſine ſcrupu/
lo ꝓcedat.¶ Itẽ dꝛ h ꝙ poſt lit ↄteſtationem purget᷑ moꝛa.
ꝗro utrũ ante euentũ diei expᷣſſe uel tacite uel antelitᷣ ↄte.poſ/
ſit purgari moꝛa. Aidet ꝙ nõ q; eſt adiecta pena ergo ⁊cut

Depe legs.

⁊ nõ põt.qꝛ cũ poſt litẽ cõte.

l. magna. C. de vhen. ? cõmit ſtip. Cõtrariũ dieo ꝙ admittũ

—

pur gatio qñ ẽ adiecta pena tm. ſec ſi eẽt adiecta dies ⁊ pena

ut ibi. Fallit in iudicijs ſm maãm.i.⁊ ſi poſt tres. Secũdu hoc
habetʒ hic qũ pncipis diſpoſitio ẽ nouata ꝑ penalẽ admittitur
purgatio moꝛe ante litis cõte.caſus ẽ hic.⁊ nõ ꝙ ſi ſit adiecta
pena ⁊ dies expꝛeſſa uel tacita non amig hur gti ut hic.

uero utrũ ſit diffe⸗

¶Muod ſi in annos. Cnd ãdo pena uel

penus debei ſingulis annis vl qñ ſemeltm. Blo. videt dicere

ꝓnõ in gl. qͥ incipit. ſed certe ⁊c. poſita in pcedenti uer. Illud

nõ videt᷑ uerũ.nã qũ ẽ vnicũ tm legatũ admitti purgatio uſq;
ad lit᷑ cõteſtationẽ.ſed qñ ẽ in ſingulos annos cũ habeat dieʒ

nõ videt᷑ ꝙ admittat᷑ purgatio pꝓpter diẽ. ut qꝗdã habẽt h ad/
ditionẽ Hi.ſed nõ credo Hi. dixiſſe.q; puto ꝙ admittaĩ pur
gatio ante litᷣ cõte.nã qð dẽ qñ dies apponit᷑ euẽtus diei oſti⸗

tuit quẽ in moꝛa intellige de die appoſita cauſa differẽde ſolu

tionis. ſecus ſi cauſa multiplicãde obligationis. ut in legato iĩ
ſingulos annos. nã nõ ẽ cõgruũ q; eodẽ tꝑe oꝛiaĩ actio ⁊ mo
ra cõſtituat.ut.l.quod dicim.j.de ſolu.⁊ iõ admittit purga/

tio nſq; ad lit cõte. ut h. niſi poneres appoſit eẽ ali dlẽ cau/
ſa differende ſolutionis. ut ſi dico in annos ſingulos ĩ paſcha
te. q; poſt euẽtũ diei appoſiti cauſa differẽde ſolutionis nõ ad

mittit purgatio. ¶ Venio ad quartã partẽ ⁊ quero utrũ quã
do ſũt plures pꝛeſtationes ſtatim cũ eſt ceſſatũ in vna cõmit/

tatur ſtipulatio penalis in oĩb. Hꝛeuit dic qñq; diſponẽtes
ut teſtatoꝛ uel alij ↄhẽtes apponũt diſpoſitionẽ per noĩs colle
ctiua.utputa ſi oĩs pecunia data nõ erit tũc cẽtũ dabis nomi
ne pene.uel ſi ſua quaq; die pecunia ſoluta nõ erit tãtũ dabis
que dictio ẽ nomẽ collectiuũ.ut.l.hoc articulo de here iſti. tũc
nõ cõmittit ſtipulatio niſi elapſo toto tpe.ut.l.ſi neceſſariaꝭ S.
ſi annua in pn.S.S.de pig.act. QAuãdoq; apponũ diſpoſitio
ſtipulationis penalis ꝑ uerba diſtributiua ut ſic.ſi aliqua pe/

cunia nõ fuerit ſoluta termino ſuo tãtũ dabis noie pene. tunc
ſtatim cũ eſt ceſſatũ in vna cõmittit ſtipulatio ꝓpenalis in totũ

ut dicto. . ſi annua in fi. Quãdoq; ẽ dubiũ q uti uerbið ſim
plicibus.ut ſi ſolutũ nõ ſuerit tãtũ dabis noĩe pene.⁊ tunc vi/

dei mẽs diſponẽtis ut ſtatim cõmittatur ſtipulatio penalis in
totũ.h ẽ caſus nõ. ⁊ mẽti tenẽdus.hic ẽ quartus caſus indubi

tabilis qñ pena particulariter adijcit cuilibet particulariſolu/
tioni de quo ſequit. S. ꝙ ſiin annos.S. ꝓxi.⁊.l.lecta.S.ſi cer.

pe. ¶ Altimo nõ. ꝙ ex h repꝛobaĩ᷑ opi. Ni.⁊ Frã.accur.⁊

Buil.in.l. pdia. S. de act. emp. ubi dicit ꝙ pctu bonefidei nõ
nouat᷑ ꝑ ſequẽtẽ ſtipulationẽ penalẽ. ſecus in pctibꝰ ſtricti in⸗/
ris. hoc non videt᷑ uerũ ut hic ⁊.l.j.S.itẽ ſi ita.j.ad.l.ſal.⁊.l.ſi
penã.j.qñ di.le.ce.nã ſcitis ꝙ legata habent naturã ↄctuum

bonefidei.ut.l.in minoꝛũ.C. in qui.ca.in inte.re.nõ ẽ neceſſa⸗

ria. ⁊.l. ſeia in fi. S. de do. cauſa moꝛ.⁊ tamẽ videtis ꝙ ꝑ ſequẽ
tẽ ſtipulationẽ nouantur.qð plene examinaui in.l.ita ſtipula
tus in ultimis Sꝛijs.j.de uer.ob.dic ut ibi dixi.¶ Quero ſta/
tutũ dicit ꝙ ſi aliquis extrax erit ſanguinẽ in platea amputeĩi᷑
ſibi manus niſi ſoluerit cẽtũ.uſq; ad quatũ tẽpus poterit ſolue
re iſta centũ. Pic ut.l.itẽ ueniũt.S.j.S.de peti.here.ubi inuit
ꝙuſq; ad ſententim. ⸗
Di enum Eſculenta ⁊ poculẽta ad uſuʒ
gq. Mpe. opʒiſfami.⁊ amicoꝛũ ipſius in/
gAQAeſinite legato penoꝝ cõtinẽtur.ſpale vo legatuʒ ad
ipſiꝰ uſu reſtringi.⁊ ſi anida pen leget nulla uaſa cõpꝛehẽdit.
liꝗda vo vilia tmn uaſa cõpꝛehẽdit.⁊ ſi legatũ penoꝛuũ extiguii
1gati uaſoꝝ. h. d. ¶C Mõ tex.ibi eſculẽta utrũ ea qᷓ ⁊c. Fa/
ctũ ẽ ſtatutũ tꝑe guerre ꝙ nõ pñt exhi ſagittamẽta de ciuitate
utrũ baliſte poſſint exhi. Aidet ꝙ ſic.qꝛ nõ ſũt ſagittamenta.
Szʒ vꝛiũ eſt ueritas q; pariter diſponit᷑ de ſagittamẽtis ⁊ iſtru
mento cũ quo ſagittamentuʒ emittit.tex.eſt h.⁊ vide qð per
iſtũ tex.in hac materia dixi in.l.ita ſtipulatus in.xij.coł.j.de
uerbo. obli.

. „
Am qð liquide. Itẽ ſigꝗs.
¶ NMãõ tex. ibiuaſa autẽ capit ſecum ubi penoꝛis le/
gatum uenalia nõ cõpꝛehẽdit.⁊ ſi pꝛomiſcue utebat᷑tunc ad
uſum annuũ uenalia cõtinet.de hoc an ea ꝗᷓ ſũt cauſa venden
di veniãt. habuiſtis in.l.codicillis. S. uxoꝛi.S. de uſuſruc.le.⁊
l.pᷣdia. ð. de fun.iſtru.⁊.l.pediculis.S.itẽ cũ q̃reret.j.de auro
⁊ ar.le.⁊ iõ ſi aliqs vult legare apothecã ſua cũ oibus paãnis.
dicat lego apothecã cũ panis ſiue ſint uenales ſiue non.⁊ ita
de facto cõſuluiſſe recoꝛdoꝛ.

(Si ita. Vrbis ſeu ciuitatis appellatio muris finik. No
= i

etema ⁊ peruſium ⁊ ſimilia continentibus ediſcijj
⁊ hec adiectio urhana magis q̃litatẽ q; locum ſigniſcat.h.d.

=– – — — — —er — —

E

—

Se ſupel. lega.

de hoc dixi in.l.ij.j.de vbo.ſig.? ibi pleniſſime dixi ꝑ hũc..
ẽ factũ.c.ſi ciuitas ex de ſen.excõ.li.vj.ubi dicit᷑ ꝙ ſi interdi/
cta ſit ciuitas utrũ ſint interdicta ſuburbia. DPicaj ut ibi.⁊ di
xi pleniſſme in.d.l.ij.j.de vᷣbo.ſig. Aide gl.q incipit idẽ er/
go dico ⁊ ſilegaui.iſta gl.videt᷑ ↄtra iſtũ tex.qꝛ ſilego ea que
ſũt rome ſigniſñicai locus ut ea tm q ſũt rome ueniat.ſj ſi lego
penũ urbanã videoꝛ ſigniñcare q̃litatẽ.ut oĩs q̃ vbicũq; ẽ ue/
niat.ſi tñ ſit urbico uſui deſtinata.ut h ⁊.j.ti.j.l.antepe.

¶ Sicni. Ite ẽ ualde notabilis v ſin laris.S.hẽs ergo

L pꝙ relatiuũ ꝗs ⁊ ꝗrefert ad gen ⁊ ad ſpetiem
exceptã.vel potes dicere hic dubio relatiuũ referi magij
ad gen legatũ q; ad ſpetiẽ exceptã.ut reſerat᷑ ad penũ magiʒ
qꝙᷓ; ad vinũ. ¶ Op.relatiuũ dʒ reſtrigere id tm ad qð refertur
ut. l. a filio.S.fi.j.de ali.⁊ ci.le.ſʒ hic ad vnũ ſolũ referi.ideo i
lud tm̃ reſtringit. Sʒ ↄtra imo ad penũ non põt referri ſalua
rõne recti ſmonis.qꝛ pen eſt generis feminini.⁊ relatiuũ eſt
generis neutri. ¶ Cõtra de.l.plauti.j.de au.⁊ ar.le.So.di/

ctio pen eſt oĩs generis. ut. S.l.ꝓxi.S.nomẽ. ⁊ ideo debetis
habere in tex.oẽ penũ ut ſit generis neutri.ſj ſihabeſ᷑ oẽm pe

nũ dicat᷑ ꝙ dictio penũ aſſumat᷑ diuerſis modis.vno mõ ꝙ ſit
generis maſculini ⁊ referat ad dictionẽ oẽʒ.alio mõ ꝙ ſit ge⸗/
neris neutri et reſerat ad relatiuũ qð.¶ Quero que eſt rõ
iſtud relatiuũ qð rome erit referat magis ad penũ q; ad vinu.

Dicit gl.q;ꝛ in dubio debem iſpicere qð ẽ minus ut.l.ĩ obſcu

ris.j.dẽ re.iur.Cõtra iſtã rõnẽ facit.l.in teſtamẽtis.j.de regu.
iur. Gl.nõ rñdet.alij doc.dicũt rõ ẽ iſta ꝙ qñ excipit vinũ qð

rome erit.iſtud vinũ qð rome ẽ.ẽ quoddã indiuiduũ reſpectu

penus.⁊ qñ ſeqꝗtur enumeratio indiuiduoꝛũ reſtringit ſigniſi/
cationẽ generis.ut.l.cũ delanionis.S.cui fũdũ.S.ti.j.ſʒ nihil
ẽ dicere.qꝛ enumeratio indiuiduoꝛũ reſtringit ſigniſcationeʒ
ſpetiei nõ noĩate cõtẽte ſub genere nõ aũt reſtringit genꝰ. als

plene dixi in.l.queſitũ.S.pe.S.ti.j.iõ legatũ vini nõ uenit qũ

reſtringit legatũ penꝰ. videtis hic põt eẽ iſta rõ qꝛ in eadẽ oꝛa
tione ponit aliqd diſpoſitiue ⁊ aliquid exceptiue.diſpoſitiue
oẽʒ penũ.exceptiue pꝛeter vinũ.vnde in dubio relatiuũ dʒ re
ferri ad id qð poni diſpoſitiue non ad id qð ponit exceptiue
ita loquitur hic. Cõtra hoc facit.l.ñ.S.titia.j.de libe.le.ubi in

dubio uerba debent intelligi eẽ poſita demõſtratiue nõ diſpo

ſitiue.dubito circa hoc. —H

ricamerã ſuaʒ.q̃ro qd contineat iſtolegato. Pꝛeui⸗
ter nõ puto ꝙ ĩtelligat᷑ camera.i.locꝰ.ſ̊ intelligo.i.res ad ca/
merã paratas.vñ ubicũq; ſint res ſi tñ ad camerã ſint parate
ueniũt in legato.ar.huiusll. J
¶ De ſupellectili legata. Rubꝛica.

— Secũdũ cõeʒ uſuʒ in vulga/
— † Ap ellex. oe ſupeilectilẽ nõ ncſa,

mus ſʒ appellam maſſaricias in vulgari.uel ſu

acit iſta. l. ad id qð qᷣti-
M E num meam. ſ. fit. legat teſtatol a
—

9

appellatione ſupellectilis cõtineãtur maſſaricie. videbitis
I.l.pꝛoxima.

ſariciarũ nõ cõpꝛehendũtur. Itẽ de reb aptis ad re/

i pn.habet ꝙ culcitra cõtinet appellatioe ſupellectilis.Cõ/
trariũ habuiſtis.j.de au.⁊ ar.legato.l.argẽto.S.j.culcitra po

teſt eẽ de his rebꝰ de ꝗbus põt dubitari an ſit ueſtis ut ibi. x
an ſupellex ut hic.ſʒ cõis uſus loquẽdi nõ hʒ ſe ut cõtineatnrr

appellatione ſupellectilis ut hic.

— 4

nõ dʒ inſpici mã. Secundo dicit ꝙ

¶ Segd de his. ¶ DOp. deſeipſo ag ſeipſ hů dicitc 4

cõgruũ nõ ẽ in ſupellectili. Sʒ diſtiguam tꝑa ut hic dꝛ. Itey
dẽ hic ꝙ erroꝛ iperatoꝛis facit ius.Cõtra ius nõ põt ꝑ erroꝛẽ

cõſtitui.ut.l.qð nõ rõne.S.de legi. So.Ci.variat in ſo.in.l.j.
C.q̃ ſit lõga cõſue.in q̃rto ↄꝛio.⁊ in.l.cõſuetudini eo.ti.?Fina
liter Ja.de are.⁊ idẽ ſegtur Oldra.dicit multũ bene iudicio
meo.Auãdoq; pnceps uel alius q hʒ ius condẽdilegeʒ er/
rat in ipſa legis cõſtitutiõe qꝛ in ueritate nõ intẽdit legẽ cõſti/
tuere.̊ utit tanqᷓ ſit iã cõſtitutũ.tũc nõ ſacit iuj talis erroꝛ.q;
deficit cõſenſus.nt.l.qdð nõ rõne.ſᷣm vnã lec.ð.de legi.Auã
doq; nõ errat in cõſtitutione legis ſʒ in modo cõdẽdi ſeu con
ſtituẽdilegẽ. c hic dic.aut errat in cauſa de pᷣterito qꝛ dicit im
peratoꝛ ꝙ ſic fuit iã cõſtitutũ.ſed erat per deſuetudinẽ ſublatũ

pellectilia in litterali.nã iſta noĩa pñt ex uſu mu
.⸗ tari. ut.j.e.l.labeo.iõ qᷓ̃cũq; reperis cõtineri ap
pellatione ſupellectiliũ continẽtur appellatione maſſariciaru.
vñ ſi aliqlegat maſſaricia nõ cõtinẽtur aſinꝰ⁊ equut h. Itẽ

AAnoIι.aſI Tex. biſüt g recte. C Moõqg
Apellectili.ce. dema Appellanſs mak HM

ponẽdũ ſũt arma uel libꝛi tene mẽti q; ſũt qtidiana. Itẽ in hac

ideo ſtatuim tc.⁊ tũc etroꝛ ſacit ius.tñ talimõ nõẽ trahendũ
ad cõſequẽs.ut.l.qð uero.S.de legi.Fm aliã lec.ita poſſumus
intelligere hũc tex.ꝙ iperatoꝛ ſtatuit argẽtũ eẽ in lipelleetiſ
credẽs ſic.als ẽ ſtatutũ cũ nõ eẽt.ſi uero errat in cauſa de pꝛe/
ſenti ſiqdẽ eẽt erroꝛ talis ꝗ faceret legis eqtatẽ ceſſare ceſſaret
lex. qꝛ ceſſaret cauſa finalis. Si uero erroꝛ talis cauſe nõ face
ret eqtatẽ legis ceſſare tũc ualet lex ⁊ erroꝛ ius facit.hoc ꝓba
tur in.l.qui in aliena.S.ubi.⁊.l.is qui putat.5S.de acq.bere.?
iſta ẽ materia pꝛopꝛie an erroꝛ cõis facit ius. Itẽ ẽ alia mã an
erroꝛ cõis habeat᷑ pꝛo ueritate.de qua tractatur in.l.barbari
S.de offt.pto.x.l.ſi arbiter. C. de ſen.ſ̊ videt ꝙ erroꝛ vni'non
ſacit ius ſʒ erroꝛ cõis ſic. ut legib ↄꝛijs. So.ic ẽ erroꝛ pnci
pis quẽ oẽs debẽt ſequi. Sʒ quõ pnceps errat.ut.l.oĩuʒ. C.
de teſta. Rñdeo nõ ẽ ueriſimile ꝙ erret ſed errare põt. Vide
gl. ꝗᷓ incipit utebãtur ⁊c.ibi de iuriſdi.om.iu.l.ſi ꝑ erroꝛẽ.ſeld
ibiẽ erroꝛ pꝛiuati. Itẽ ibi.l.oꝛnamẽtoꝛũ.So. dic ut ibi q; ibi
etiã eſt erroꝛ pꝛiuati.nõ bene.

—

Rſupellex.ut.l.labeo.S.j.j.e.
Bo.id quod hic dicit iſtrumẽti ⁊ẽ.itellige.iſ.patriſta.

rõ domus uel fundi. ut. S. e.l..

Abeo Inſtrumẽta domeſtica ad uſũ paiſta. de
DBDButata ſupellectilis legatũ cõpꝛehendit
ꝛia ſignincatiõe uocabuli ⁊ ea qᷓ pñt ex diuerſis

generib cötineri ex uſu teſtãtis cõplectũtur legato.ſʒ in his

cõſtat aliã ſpetiẽ cõtinere teſtãtis uſus nõ inſpicit.h.d.Diui
e hãc.l.ponit enĩ pmo qd ſit ſupellex fm labeonẽ. Scdðo ꝗd
ſit ſupellex ſm tuberonẽ. Tertio ponit dictũ ſeruij in his que
pñt diuerſis generib cõtineri.Quarto ponit dictũ tuberonij
odicẽtis ſeruio in vno mẽbꝛo ſui dicti. Quinto ponit dictum
iuriſcõſulti auctoꝛis huius.l.in quo tubero repꝛehendit.⁊ di/
cto ſeruij ſtatur.ſcðᷣa ibi tubero.tertia ibi ſʒ de his.quarta ibi
idẽ tubero.ꝗnta ibiſʒ ⁊ ſi magno.¶ In tex.ibiq̃re ſpetiẽ ⁊c.
ad quẽ uſũ deputate ſint im Hi.¶ Nõ tex.ibi nõ eni ex uſu
ꝙ cõis uſus loquẽdi dat ſignifcationẽ rei.¶ Mõ etia ibi cete
rũ eſtimãdus ẽ dixiſſe qd nõ etiã mẽte cogitauerit.DNic ſʒ per
uſuʒ patriſta.etiã in rebq̃s cõſtat alteri generis eẽ cuiꝰ men
tẽ habem.ergo de uerbis nõ ẽ curãdũ m tuberonẽ.¶ Op.
dẽ h ꝙ argẽtu eſcariũ ẽ alter generis q; ſupellectilis.Cõtra.
j.l.ꝓxi. So.uere eſcariũ nõ ẽ alterius generis.imo de his de
bus dubitat.⁊ hoc uoluit iuriſcõſultᷣdũ ponit exẽplũ de ar
Eto eſcario. ¶ Itẽ Aed⸗ h ꝙ de cõiuſu nõ ex opinionibus
inguloꝛũ dʒ inſpici.Cõtra opi.cuiuſq; inſpicit.ut.l.legato.j.
e.⁊.l.gaius.S.argẽto.j.de au.⁊ ar.le. HNuius timoꝛe gl.ma⸗
gna loquitur h multũ bene ⁊ q̃ſi nõ ĩdiget additiõe aliq. vide
ipſã q̃ ĩcipit.ſ.ꝓpꝛie ⁊c̃.⁊ ibi aliter.dic nt ibi ⁊ bene.⁊ ibi nõ.
¶ Quero qẽ ro dꝛie qñ vult minuere ſtat᷑ uolũtati defuncti.
ſecus qñ vult augere. Rñdeo ꝙ diminutio legati ſit nuda no
lũtate defũctietiã tacita.ut.l.qrta.j.de adi.le.Sed dari nu
da uolũtate nõ poſſet.q;ꝛ qñ incognita uerba expꝛimit rema,/
net nuda uolũtas.ut.d.l:.iiij. So.ut.S.e.gl.¶Itẽ ibi.l.ſiqs
in pn. So. ut. S. q; ibi ſigniſcatio uerbi aliquo modo pote,
rat extendi ad id de quo ſenſit. C Quero ꝗſũt illa de quibus
põt dubitari an ſunt alterius generis uel nõ. Vnũ exemplũ
ponit h de argento eſcario.aliud eſt in culcitra.ut.S.c.l.ũij.in
pꝛin. cõiũcta.l.argento.S.j.j.de au.⁊ ar.legato. Itẽ in trape
tis. ut.S.e.l.de trapeᷣ cõiuncta.l.argẽto.S.j.j.de au.⁊ ar.le.
¶ Dicit h nõ enim ex opinionibus ⁊c.qro utrũ cõis uſus ſit
ꝓpꝛia ſignificatio uel iĩpꝛopꝛia. Reſpondeo cõis uſus poteſt
eẽ idẽ cũ pꝛopꝛia ſignincatione ⁊ ni repugnat.⁊ põt eẽ ꝙ ali⸗
ud ẽ pꝛopꝛia ſigniſicatio ⁊ aliud cõis uſus loquẽdi.⁊ tũc non
erit ꝓpꝛia ſed figurata.ut.l.cũ delanionis.S.aſinã.S.de ſun.
inſtruc. ⁊. h.d.gl.h qᷓ incipit.ſ.pꝛopꝛio ⁊c.Ex hoc ꝙ dicit ſi/
gurata cõcludit ꝙ nõ ẽ pꝛopꝛia.na ſigura ⁊ imago nõ ẽ pꝛo
pꝛie id qð figurat᷑.ut.l.ij.j.de iure annul.aur.⁊.l.imaginaria.
j. de re.iuris. MPꝛeterea populus nõ poſſet facere ꝙ uere alte
retur pꝛopꝛia ſigniñcatio rei.ut.:.ij.S.de uſuſruc.eatũ rerum
quſu conſu.vnde cõcludo ꝙ cõis uſus loquẽdinõ ẽ pꝛopꝛia
ſignificatio ſed figurata.⁊ iſta ſunt uerba Ja. bu. mn quadam
ſua diſputatione. et hoc eſt vtile ad ſtatuta que dicunt ꝙ de⸗
beant intelligi. Fm pꝛopꝛiã ſigniſcationẽ.als ſi tale ſtatutũ nõ
repi ſtarem cõiuſui loquẽdi ⁊ recedereiĩ a ppꝛia ſignincatiõe
nt. l. lbꝛoꝝ. S. qð tñ caſſius.S.de le.iij. Et pꝛo hui declaratio
ne habem videre tria.pꝛimo cõeʒ uſũ loquendi.ſcdᷣo cõeʒ uſũ
utendi.tertio cõem uſum intelligendi.⁊ videntur idem pꝛima
facie. ⁊ ſunt multum diuerſa. ui.j.patebit. ¶ Quero ergo
dum dico cõeʒ uſũ loquendi ſeu utendi ſeu intelligẽdiquanti
tꝑis uſus reqritur. Gl.h multũ nõ.videt dicẽ ꝙ requiru uſus

De ali. cci. le.

lõgitpis ibi dũ dicit. ⁊ ſic uſitata ⁊c.quſus fit p cmſu lõgitẽ/
poꝛis.ut.l.de ꝗbus.S.de legi.⁊.l.cõſuetudinij.C.q ſit lõ.con
ſue. Circa cõez uſũ loquẽdi pone exẽplũ.Teſtatoꝛ habẽs mil/
tos equos legauit alicui palafrenos ſuos.dubitat᷑ qꝗd intelli/
gat᷑ appellatione palafrenoꝝ ſuoꝝ. Certe dʒ declarari excõi
uſu loquẽdi. Ad declarãdũ aũt cõeʒ uſũ loqndi foꝛmabiꝭ arti
culũ ꝙ a.x.annis citra ⁊ ꝑ ipſũ tpᷣs cõis uſus loquendi fuit in
hac ciuitate vñ ẽ teſtatoꝛ vł vbi teſtatoꝛ ↄuerſabat᷑ ꝙ equꝰtal
ↄditiõis appellaret palafrenꝰ.ꝙ aũt dixi a.x.annis citra ⁊ ꝑ
ipſuʒ tps dixi ꝓpt᷑ ea ꝗ.S.dixi.q; ad h̊ ut cõis uſus cõſtituat
reqrũ uſus lõgi tꝑis qð dixi vñ teſtatoꝛ eſt uel ubi cõuerſabat᷑
ꝓbat᷑ in.l.nũmis.S.de le.iij.⁊.l.ſi ſeruus pluriũ.S.fi.S.de le.j.
Dʒ gd dicet teſtis ſuꝑ h̊ articulo. Rñdeo dicet cõtẽta in arti/
culo uera eẽ. Interrogat quõ ſcit.NPicet qꝛ ꝑ dictũ tpᷣs in di
cto loco audiuit equũ talis cõditionis ab oĩbus tractãtib de
hoc palafrenũ vocari.qᷓre dico audiuit. Rñdeo qꝛ rõ teſtis dʒ
cõcludẽ id qdð ꝑ ſenſuʒ coꝛpoꝛeũ cõpꝛehẽdii.ut.l.q teſtõ.S.ſi.
S.de teſta. ⁊ de his qᷓ in teſta. delẽ.l.j.in pn.⁊ iõ ſi teſtis ĩterro

gatus quõ ſcit.rñderet ⁊ diceret.qꝛ ſi cõit᷑ d.nec qpponeret ſe

audiuiſſe nihil cõcludẽt.qꝛ nõ teſtiñcat᷑ aliqd qð ſuo ſenſu ꝑci
peret.ſacit qd nõ. Inno.in.c.cũ cauſaʒ.ex de teſtibꝰ.¶ Sed
q̃ro qd ſi teſtis iterrogatꝰquõ ſcit. Rñdet qʒ ſic cõiter audiuit
dicere ⁊ nõ repetit dicto tꝑe uel in dicta ciuitate.ꝓbat ne. Vi
det᷑ non.lʒ eni pᷣmo dixerit articulũ uerũ eẽ.tñ ĩ rõne tẽpus
⁊ loc nõ videtur repetitus.ar.l.ꝗ fũdũ.S.de phẽ.emp. Cre/
derẽ ↄꝛiũ ſalua melioꝛi deliberatione.q; ſi rõnẽ dicti itelligimꝰ
de alio loco uel tꝑe qᷓ in dicto dixerit reperiĩ ꝙ dixerit diuer/
ſa ⁊ uaria Pioe ? tẽpus diuerſitatẽ ĩducit.⁊ iõ dʒ puniri pe/
na falſi.ut.l.eos.j.de fal.⁊.l.qui falſã.C. de falſis.iõ ne ĩcidat
falſtatẽ debemꝰ rõnẽ ſupplere inquãtũ poſſumꝰ. ut in.c.cuʒ
tu.ex de teſti.⁊ in pma ciſtentione, C. Fin qbus. ¶ Scðo

q̃ro de cõi uſu utẽdi quati tꝑis dʒ eẽ.S.dictũ ẽ.⁊ pone exẽplũ

i.l. qð ſi nolit.S.ꝗa aſſidua.S.de edili.edic.⁊.l.excepto.C.lo
ca.⁊ ibi ponũtur plura exẽpla.⁊.C. de agri.⁊ cenſi.l.dñs pꝛe

dioꝝ.li.xj.⁊.l.ſi pꝛiꝰ.S.j.j.de aq̃ plu.ar. Articulus foꝛmabit

ſic. ꝙ a.x.annis citra.⁊ per ipſuʒ tpᷣs cõis uſus fuit in ciuitate
iſta ꝙ ille q emeret panũ de lino haberet ad mẽſuram bꝛachij

maioꝛis.qualit deponet teſtis. Rñdeo dicet cõtenta in articu

lo uera eẽ.interrogat quõ ſcit.dicet q; ſic vidit nti ementes ⁊
uẽdẽte in dicta ciuitate a.x.annis citra.⁊ per ipʒʒ tpᷣs.hic poſ
ſent foꝛmari.q.ſupꝛadicte qᷓs omitto dic ut.sꝭ.¶ Sʒ q̃ro ſi in
terrogat᷑ quot ꝑſonas vidit uti.qᷓro de quot debeat deponere
NRñdeo ſtat᷑ in arbitrio iudicis.nã ſiquidẽ eſt factũ quotidia/
nũ reꝗrit ꝙ talis uſus ſit factus a multis ꝑſonis.ſin uero non
eſt factũ ita quotidianũ nõ reqrit᷑ factuʒ a multis pſonis.ut.l.
cũ qda.S.qdð dꝛ.S.de acq.here.cũ gl.q incipit multoꝛum opi
nio.⁊ ibidixi.Et aduertẽ q; opoꝛtet ꝙ dictũ teſtis concludat
ꝙ a pma die q̃ vidit cucunerunt iſti.x.anni.x etiã ſi poneret
in articulo eẽt cõſulte factũ.ut dicimin materia q̃ ſit loga con

ſuetudo.Sed qd ſi teſtis dicit ſe ͥ vidiſſe a mille perſonis.ſec

de noĩbus nõ rẽcoꝛdat᷑. Rñdeo ſufficit.ut.lteſtiuʒ.S.de teſti.
¶¶ Tertio qro de cõi uſu intelligẽdi.de quo pone exẽpluʒ ꝑ.l.
in uſu.j.de uer.ſig.ubi plurale ponii pꝛo ſingulari. Iteʒ pone
exẽpluʒ in vulgari ſermone.ſi el ſigliolo mio ſe moꝛeſſe bona

—

mea deueniant in talẽ. hec uerba ſm cõeʒ uſum intelligendi in
telligunt.i.ſi fllius me deceſſerit ſine liberis.Articulus dʒ fſoꝛ
mari ꝙ a.x.annis citra.⁊ ꝑ ipſum tpᷣs cõis uſus intelligendi
ſuit ꝙ talia uerba ſi el ſigliolo mio ſe moꝛeſſe.intelligantur.i.ſi
ſine liberis deceſſerit. Sʒ qd dicet teſtis. Rñdeo dicet contẽ
ta in articulo eſſe uera.⁊ interrogatus quõ ſcit. dicet qꝛ per di
ctũ totũ tpᷣs in dicta ciuitate audiuit ab oibus hoĩibꝰ loquen/

tib de hoc ꝙ iſta uerba ſic ĩtelligebatur.ex hoc ꝙ dicti hoĩes

dicebat ſic ſe intelligere ſtatiz ſeqtur ꝙ ſic itelligebat q nemo
dicit qdð mẽte nõ agitauit ut h.⁊ ſic de intellectu teſtificantur
ex ſenſu coꝛpoꝛeo.Ex iſtis tribus qñq; pꝛobatur deſuncti vo

luntas.ut.l.cũ delanionis.S.aſinã.S.de ſun.inſtru. Itẽ cum
lex dicat ꝙ opinio omniũ ſic eſt ꝙ debet pbari.ut.lſi arbiter
ỹ.de pꝛoba.quõ ꝓbatur. Rñdeo pꝛobãdo aliqd ex ſupꝛadi⸗
ctis pꝛobat᷑ cõis opinio.

. 2 Hec.l.tractat aliquãtulũ
c AUm quidam. ma.. qſtti. §. pe. 5. de

Aſun. inſtruc.⁊ bene ſoꝛte ↄꝛiũ ⁊ bꝛeuiter hoc intendit.

Argentũ eſcariũ ⁊ potoꝛiũ in appellatione ſupellectilis nõ cõ
tinentur niſi ex uſu pꝛiſfa.illud gce bv.d. Cotra hãc.l.
op.qñ fũdus ⁊ inſtrumẽtũ legai m opi.quam tenui uobis ce/
dit inſtrumẽtũ fũdi ⁊ patriſfa.⁊ ſic oẽz argentũ eſcariũ ⁊ poto
riũ.ut.õ.de fun.inſtru.l.qᷓſitũ.S.ſed ſi füdus.Nicit gl.ꝙ h cõ

tinet inſtrumentũ patriſſa.ſʒ qꝛ adiecit ⁊ ſupellectili.videt uel

,
.

le ꝙ non cõtineat᷑ aliud qðd ſit in ſupellectili.iſtud nõ videt be
ne dictũ.ðq;ꝛ cũ enumeratio ſpetierũ adijcũ nomini non uerbo
uel participio ſigniſicatiuo tꝑis.⁊ iõ reſtringit genꝰ.ut.l.ſi mã
cipia.ᷓ. de ſun.iſtru. autẽ adijcit nomini.vnde nõ reſtringit
gen?. Sʒ credo ꝙ gl. bene dicat.⁊ rñdeo ad Sꝛiũ q; h legauit
domũ cũ oĩ iure ſuo.i.domũ cũ oĩ iſtrumento ſuo.ſ.domꝰ.vxn/
de in genere pꝛecedẽti inſtrumẽta pꝛaiſta.nõ cõtinebant ſed ſo
lũ inſtrumẽta domus. Itẽ in ſpetie.i.in ſupellectili non conti
netur iſtud argentũ eſcariũ ⁊ potoꝛiũ merito nõ debet.ar.ad
hoc. S.de fu.inſtruc.l.ville.S.j.uel dic tenẽdo glo.q̃ eſt.C.de
uer.ſig.l.j.q dicit legãdo fũdũ ⁊ inſtrumẽtũ non continet᷑ niſi
iſtrumẽtũ fudi.ſub genere pᷣcedẽti nõ cõtinet᷑ merito nõ debe/
tur. ¶ Quero teſtatoꝛ legauit vxoꝛi oẽ aurũ ⁊ argẽtũ qð ipſe
habet. utrũ debeatur pecunia.Tex.ẽ in.l.cũ auruʒ in pn. de
au. ar. le. cõcoꝛ.l.quintus. .j.e.ti. ””ÿ”Mẽ
Egata De his pleniſſime dixi uobis in.l.q̃ſ/
ByeWtt. §. penul. S. de ſun. inſtru. Que⸗

I utrũ ſcripture auctoꝛũ pꝛobant. Dic q̃da ſũt ſcri/

pture ⁊ auẽte appꝛobate ab imperatoꝛe uel ſummo põtiſice.
Tiſtis ẽ credẽdũ ut auctenticis.ut.l.j.S.ſi cer.pe.⁊.l.leges.C.
de legi. Quedã ſũt q̃ nec ĩpꝛobate ſunt nec repꝛobate.⁊ tunc
ſubdiſtingue.aut pꝛocedũt enũciatiue ⁊ ſtatur eis ſi reperitur
ꝙ antiqui ſteterũt ut pbat᷑ in.l.celſus emolumẽta.S.de pba.⁊
c.cũ cauſam.ex de ꝓba.qdã ſũt qᷓ ꝓcedũt determinãdo ⁊ de/
cidẽdo.⁊ tũc vidẽdũ qd ſtudia teneant.⁊ tunc eis credit.ut.l.
ſeptimo.S.de ſta.ho.qdã ſunt q̃ nõ appꝛobantur a ſtudijs ni
ſi inquãtũ ratione pꝛobentur.ut ſunt dicta magiſtralia.ut.l.j.
Supelle⸗ iceſtbonus caſus. Cſa
ic eſt bonus caſus. C Nota
Bupel ectili. quando res eſt pignoꝛata Peotch
to pꝛecio ꝙ; debitoꝛ nõ vult eã habere pꝛeſumit᷑ creditoꝛis.ut
l.antepe.in pꝛin.S.de le.iij.Et ꝑ hoc dicim pꝛohibitus ẽ ali/
quis alienare quibuſdà pſonis ſi nõ alienat ſed pignoꝛat pꝛo
tãta pecunia.ꝙ nõ eſt ueriſimile ipſum luiturũ videtur aliena
re.de hoc ẽ in uſibus feudoꝛũ in.c.j.S.ut libellario.quẽadmo.
feudum amit. Ze boci. .
E ÿEDe hocĩ.l.urbana fa/
Aemadmodũ., de uer. ſig. ⁊.S. de
il Euurhenig dolſtruc lij5
— Z Didiſtis. S. de fundo iſtruc.l.ij.S. do⸗
N Ando. c; ꝙ ſi debet publicari domꝰ
MY tamẽ debẽt publicari maſſaricie.

—

De ali.x ci.legatis. NRubꝛica.

¶ WMictũ ẽ. ð. de legatis in genere. Itẽ in ſpetie a titulo de an.

le.uſq; huc.Sʒ qꝛ circa legata alimentoꝛũ occurrunt dubia.
ideo ponitur hec rubꝛica. 2 .
ali egato alimentoꝛũ ce/
Jalimenta dit aqua que eſt venalis
h. d. ¶C Querit gl. ubi ſunt regiones ubi aqua

uenungdari ſolet.Nic ut in gl. Quero utruʒ

DdDebeat aqua uel eſtimatio ei. ⁊ idẽ qro in oĩbꝰ
alimẽtis.Et videt ꝙ eſtimatio.ut.l.mela.S.ꝗdã.j.e. In ↄꝛiũ
ꝙ debeakt ſpeties nin ecunl ſpalit ſit legata.ut.l.cuʒ hi.S.ſi
cui.S.de trãſac.⁊ videt᷑ tex. C.de ero.mili.anno.il.j.li.xij.⁊.l.
nulli.eo.ti. Rñdeo uos ſciſ 3 alimẽta debẽt pᷣſtari mẽſtrua.
ut.l. f.S.de libe.agno.⁊.j.e.l.pecunieĩ fi.⁊ ibidicã.¶ Mõ
ad ꝓpoſitũ q̃dà ſũt qͥ ſ pꝛo toto mẽſe pᷣſtarent᷑ coꝛũperent᷑.ut
aqua carnes ⁊ ſilia.⁊ ĩ iſtis debet᷑ eſtimatio nõ ſpeties.ut.d.l.
mela.S.ꝗdã.j.eo.Quedã ſũt q̃ ſi ſoluerẽtur pꝛo toto mẽſe nõ
coꝛꝛũperẽtur.ut frumẽtũ.⁊ tũc nõ debet᷑ eſtimatio ̊ ipſa ſpe/
ties.ut.l.cũ hi.S.ſicui.sõ.de trãſac.ſʒ dʒ ſolui pꝛo toto mẽſe.ut
d. l. nulli. Et ex hoc habej qd ꝑetẽ debeas q petij alimẽta fu
tura.ꝗd aũt qñũ pe pᷣterita dicã ĩ.l.libᷣti.qs.S.j.j.ti.j.¶ Que
ro video ꝙ debet᷑ eſtimatio aque.ꝗd de pᷣcio poꝛtature an ue
niat ĩ legato alimẽtoꝝ.⁊ idẽ de pᷣcio hauſtus. Rñdeo ĩſpiciẽ/
da ẽ ↄditio ꝑſonarũ ꝗblegai.nã ſi legat᷑ nobili ꝑpſone uenit.ſʒ
ſilegat᷑ vni famule qᷓ ipᷣemet põt poꝛtare tũc nõ debet᷑ pciũ poꝛ
tature.ut.l.pe.S.ſi.j.de ↄdi.⁊ demõ.⁊.l.meuia.S.ſi.S.de an/
nu.le.¶ Queroubi debẽtp̃ſtari alimẽta. Iſta qõ põt ĩtelligi
duobmodis.p̊ an debeãtpᷣſtari ĩ loco ubĩeſt hẽs.an vbiẽ le⸗
gatari.De qẽ gl.in.l.cũ hi.S.in cauſa.S.de trãſac.ubi dicit

ꝓ dz pᷣſtariubihẽs hʒ domiciliũ.niſi aliud appareat ex uolũ⸗

tate teſtatoꝛis pꝛo quo.l.ſ etſi ſuſceperit in pn.S.de iudi.⁊.j.
e.l.iij. ⁊.l. titia ſeio.in pn.S.de le.ij.facit.l.cũ res.S.j.S.de le.j.
⁊.l.quod legatũ.cũ ſua glo.de iudi. Scðo põt intelligi an he
res debeat poꝛtare ad domũ legatarij uel legatarius debeat

ire ad domum heredis. Rñdeo qũq; pꝛo alimentis pᷣſtatur
pecunia.vl aliud in quo in poꝛtatiõe nulla ẽ expenſa.⁊ tunc

J

— — —. —,,—

— — — —

heres poꝛtabit ad domũ legatarlj.ut.l.ttẽ illa. ;. de conſti. pe.
Jec ſunt in quoꝛũ poꝛtatione venit ſumptus ut frumẽtuʒ ⁊
iſta dʒ heres dare in domo ſua.⁊ legatarius poſtea poꝛtabit
ut.l. ꝓuincialiũ ĩ fi. de ero.mili.anno. C. li.xij.⁊.l.j.S.pe.ð.de
eri.⁊ cõ.reiuen.ubi emptoꝛ dʒ poꝛtare.t.S.de vi.iri.⁊ oleo
leg.l.ſi dãnatus.⁊ quod ibi dixi.¶ Quero qd de gabella an

dz ſoluere heres. Rñdeo.qdã ſũt gabelle qᷓ iponũtur pꝛo re/
bus q̊s heres hʒ neceſſe pᷣſtare.⁊ tũc hẽs dʒ ſoluere gabellam

ut. l. cñ plures.S.pe.õ.loca.⁊ ibi ẽ tex.q̃dã Fanele ſĩponũtur
perſone nõ contẽplatione rei ⁊ tũc cũ gabella nõ ſit de his qᷓ
ꝑtinẽt ad alimẽta nõ dʒ heres pᷣſtare.ut.j.e.l.legatj.⁊ ibi di/
cam qð nõ.⁊.l.uerbo victus.j.de v.ſiig.
uis Appellatione libertoꝛũ ſuoꝛũ cõtinen
otur ſerui legati ut manumittãtur. Iteʒ
bona trãſeũt ad quẽlibet cũ onere alimẽtoꝛum.h.d.
p. ex gl.dẽ h̊ ꝙ appellatione libertoꝛũ ſuoꝛũ continẽtur
fuilegati.ut manumittaãtur. Cõtra de.l.ſi ita.j.ti.j. So. vba
qᷓ;uis ſint pᷣteriti uel pñtis tpis referũtur ad futura in his qᷓ ex

mera uolũtate teſtãtis depẽdẽt.ut.l. talis ſcriptura. in fi.ð.de
le.j. c ibidixi.Cũ ergo relinquere libertatẽ directo ⁊ ꝑ ſideicõ

miſſũ ſit ĩ ptãte teſtatis.ergo ⁊c. Ael aliter dico ꝙ hoc ꝓno/
men ſuus ueriñcat᷑ in eo qẽ poſtea libertus ſi tpe teſti erat ſer/
nus ꝙ tũc ſeruus erat licet nõ libert.poc pꝛobat in tex.l.talẽ
5F. fi. 3. de here. inſti. ¶Scdo op.⁊ nũc ĩtro glo.x videt ꝙ ſui
poſtea manumiſſi nõ ueniãt.ut.S.de le.iij.l.pẽ.S.duobꝰ. So.
gl. ꝗ incipit iſtiliberti cẽ. hoc uerũ ẽ in his ꝗ ſũt poſtea manu/

miſſi ex uoluntate teſtatoꝛis.als ſecus.nt dẽ h lʒ bona ſint ad

fiſcuʒ deuoluta.tñ debẽtur alimẽta.¶ Op. de. l. n. . de hẽ.
emp.So.gl.ᷣ in ſucceſſoꝛe vniuerſaliibi in ſingulari.ita dicit
gl. uel aliter põt dici. ut nõ.in.l.hactenꝰ.õ.de uſufru.⁊.l.luti

ſ.eo. Sed aduerte qꝛ in alimẽtis ſũt due obligatiões.vna per

ſonalis.x illa nõ trãſt ↄtra ſingulares ſucceſſoꝛes ut.d.l.fi.S.
