ꝓbare aliquo certo tẽpoꝛe uel menſibu ſic fuiſſe.ut.l.pᷣcia re⸗
rum in ſi. S.ad.l.fal.tunc enĩ pſumi? ꝙ modo ſi eſſet niſi ꝓbe
tur contrariuʒ.ut.l.j.S.de cura.ſurio.

De bonoꝝ poſſeſ.cõtra tabulas. Rubꝛica.

Querit gl.q̃re ponit pus hec rubꝛica de ta.ſʒ in. C. poni
tur pus rubꝛica de Fm ta. ꝙᷓ de tabu.dic ut in glo. .
nNcõtra tabulas. oi.
nit mẽtẽ edicti pᷣtoꝛis de ↄ tab. Scðo ex/
prornit edictũ.ſcda ibi hec autem clauſula.
Op.dẽ h̊ ꝙ in bonoꝝ poſſeſſiõe uocã
tur liberi nãales ⁊ adoptiui. Sʒ ↄ.j.eo.l.
dnn putauit. §. in adoptionẽ. ubi nõ uocã
tur adoptiui.Gl.ſol.⁊ bñ.ut ibi di.⁊ hoc ſm iſta iura.ſed ho
die õ.q uocant᷑ ad ta.bono.poſ.liberi pꝛis nãlis.ſʒ nõ pꝛis
adoptiui ᷣm diſtinctionem.l.cuʒ in adoptiuis.C. de adopt.
Scdo op. iſtitnti uocant᷑ ad õ ta.ut.l.iij.S.ſiqs ex libis.
j.e.So.ibi fuit cõmiſſũ edictũ ꝑ aliũpᷣteritũ. ¶ Itẽ op.C. de
inſti. ⁊ ſub.l.ſ pz. Sol.h fuit inſtitut pure uel ſub ↄditiõe po
teſtatiua ſʒ ibi ſecus. ¶ Itẽ op.de.l.nõ putauit.S.nõ q̃uis.j.
e.So.ibi loquit᷑ de nõ rite exhẽdato ſʒ hic ſuit rite exhedatꝰ.

CItẽ op.dicit h eo iure eoq; oꝛdine ⁊c̃.Cõtra imo iſti nocã

tur de iure pᷣtoꝛio.⁊ ſic aliter qᷓ; de iure eiuili.Gl.ſol.⁊ bñ.dicẽ
enĩ ꝙ ĩtelligit eo iure.i.ea inſtatia uel equitate.ita dicit gl.qͥ in
cpit imo nõ. ¶Itẽ op.dicit᷑ eoq; oꝛdine ⁊c̃.Cõtra.j.e.l.iij.
§.j. So. ut ibi dicemꝰ. ¶ Quero utrũ nãlis tm admittat᷑ ad
)ta. Glo.ij.hᷣ nõbiliter dicit q; nõ.qð tene mẽti.iõ intellige h
de ſilio nãli ⁊ legitimo.nã nãlis tĩ Iʒ qñq; admittat᷑ m uolũ/
tatẽ tñ uolũtatẽ nunq; admittit ⁊ hoc teſtm̃ paternuʒ.ſed
ↄtra teſtm̃ maternũ bene admittit.ut inſti.de ſucceſſi.cog.S.
quod vulgo.CQuero quid ecõtra in patre an habeat ↄtra
tabu.ſilij nãlis tm. NPoc.ut Aʒo dicũt ꝙ eo mõ quo ſilius nã
lis ſuccedit patri naturali.eo mõ pꝛ ſuccedit ſilio naturali.ita

nõ. Aʒo in ſüma de nalt⸗l: n nng de ſuis zleg.
EP ic incipit exponere edi

nati rũpãt ipſo iure. ut.l.poſthumoꝛũ de iniuſ.tel.x.l.poſthu/
mi de li.⁊ poſtbu. So.pñt uemre ꝑõ.ſimiliter lʒ de iure ciuili

53 EK acit partẽ üle qui ſ eratur admit
i ertribus. .ar bat le auiſß

De bo. pol. 3 ta.

poflũt dicere nullũ teſti.⁊ rõ eſt ut nõ. C. e.l.ij.

„

W Op.ad v.ſʒ ⁊ adoptiui. Cõtra. S.e. l.in pᷣn.
4 Et Ul. Sσoſt emacipationẽ nõ hʒ ta. qꝛ deſit eſſe

ex liis ut h.ſec ſi nõ eẽt emãcipat ut ibi.Sed qd ſinõ eſſet
adoptiuus. Rñdeo foꝛte tũc Bdntck uri Prſ .
1 L ilius nõ capax ſicut moꝛ/
Muod habebat.l nõ obſtht ſequẽtibus ĩ
radu. h. d. nõ. S. Mõ tex. ibi depoꝛtaᷣ ⁊c. ¶ Op. ⁊ videt ꝙ
ille ꝗ nõẽ capax noceat ſequẽtibꝰ.ut. S.e.l.ſi ex tribꝰ. So.ibi
loquit in eo ꝗ lʒ nõ ſit capax tñ ſperat eẽ ꝓpter ſpeʒ poſtlimi/
nij.hᷣ uero loquit de eo ĩ quo nulla ſpes ẽ. ¶ Sʒð hoc op.nõ
ne hic põt eẽ ſpes ꝙ in ĩtegrũ reſtituat᷑ ꝑ pncipẽ.ergo dʒ no⸗
cere.ſ iſta ſpes qͥ habet de iure ſpali nõ debet attẽdi.ut.l.iiij.
poſt pn.j.de fideicõ.lib.⁊ ibi nõ tex.ſʒ ſpes eius qð deeſt de
iure cõiſic. ANel dic reſtitutio ſit a ſolo pncipe uel ſenatu.ut.l.
j. S. de qua.S. de poſtu.iõ tanq; multũ difficile ſeu qſi ĩpoſſibi
ie nõ dʒ attẽdi.ut.l.apud iul.S.ſi.5õ.de le.j.⁊ ibi nõ. Vel ter/
tio reſtitutio in ĩtegrũ nõ trahit᷑ retro.poſtliminiũ vo tetrotra
hit᷑.iõ vnũ attendit᷑.aliud nõ.ut nõ.in.l.gallus..⁊ qd ſitm̃ĩ
ſi. gl. de libe. poſthu. ¶ Op. dẽ h ꝙ iſi habent᷑ tanq; moꝛ/
tui. Cõtra imo moꝛs ciuilis nõ eqparat᷑ nãli.ut.l.ex ea parte.
S. inſulã de v. ob. x. l.cũ pꝛ. S. heditatẽ. S. de le.ij. So.ut in qᷓ
ſibet earũ nõ.⁊ per Di.in.l.ſi cũ doteʒ.S.ſo.ma.⁊ ꝑ Ci.C.de
epi.⁊ cle.l.deo nobis.⁊ qð plene dixi.S.de li.⁊ poſthu.l.gal-
lus. 5. v qd ſitm. ¶ Ex gl.pꝛo declaratiõe pono duo ſtatuta
qᷓↄſueuerũt eẽ cõiter ꝑ italiã.vnũ ẽ ꝙ ſilia ſemia nõ ſuccedat
extãtibus ſilijs maſculis ex eodẽ pꝛe.aliud ſtatutũ eſt ꝙ ſoꝛoꝛ
nõ ſuccedat fratri extãtibꝰ alijs fratrib ex eodẽ pꝛe.¶ Aue
ro ꝗd ſi extat aliqs frat uel ſil us q oĩno ẽ nõ capax an ſpedi⸗
at ipſã ſiliã ue ſoꝛoꝛẽ ſuccedẽ. Nic videt᷑tex.ꝙ nõ et.j.de bo.
li.l. ſi necẽ.S.ſi depoꝛtatꝰ.cũ ſilibꝰ.⁊ hoc puto uerũ lʒ in ↄꝛiũ
faciat.C.de nã.li.auc.licet.ſʒ ſoluã ĩfra ꝓxima.q.⁊ ꝑ hoc iaʒ
de facto ↄſult rñdi ꝙ ſi ſuꝑeſt ſilius ꝗ ſit de oꝛdine fratrũmi/
noꝝ ſiliã ſuccedẽ nõ iĩpedit.qꝛ talis ſili nullo mõ ẽ capax hẽ
ditatis.ut in.c.exiui.de v.ſig.in ce.¶Quero ſcðo.pone
talis filius uel frat nõ ẽ oĩno nõ capax ſʒ tñ in ꝓpoſito ĩpedu
ſuccedere ex ꝑſona alteriꝰ.vbi gra decedit vnus relicto fre ex
pꝛe tĩ c relicta mr̃e ⁊ ſoꝛoꝛe ex utroq; parẽte.hoc caſu ille ſr
ex pẽe tm nõ põt ſuccedẽ q; pᷣſert ei mr.utĩ auẽ.deſũcto.dubi
tat᷑ an ſoꝛoꝛ ex ntroq; parẽte cũ mre poſſit ſuccedẽ. Nidet᷑ 5
nõ ꝓpt ſtatutũ qð dicit extãtibꝰ fribus nõ ſuccedat ſoꝛoꝛ.ſed
tũc extat.g⁊c̃. NPꝛo hoc videt᷑ tex.C.de nã.li.auẽ.qʒ. In/
rüũ videt᷑ ꝙ fr debeat ſuccedere ĩilla dimidia in qᷓ dʒ ſuccedere
ſoꝛoꝛ. cũ ex ei ꝑſona ſoꝛoꝛ excludat.ut.l.eqſſimũ.j.ad tertul.
⁊. l.ij. S.obijcit.e.ti. Ecõtra videt᷑ ꝙ ipſa ſoꝛoꝛ ſuccedat fre ex
cluſo ꝓpt᷑ matrẽ. ut.l.ij.S.ſi ſit ↄſãguinea.j.ad tertul. Quid
dicemꝰ.h̊ ẽ dubiũ ⁊ anteq; ueniã ad determinationẽ ꝓ ſolo/

ne dictarũ legũ dicas.qũ ule q ẽ remotioꝛ me excludit eũ ꝗex

cludit me.dic ꝙ ille remotioꝛ ſuccedit in locũ ei quẽ excludit.
⁊Tq tũc ipᷣe ſuccedit ⁊ ego excludoꝛ.ut.l.eqſſimũ.⁊.l.ij..obijci
tur.j.ad tertulł.nã ibi auus excludit pꝛeʒ t ſuccedit in locũ pa
tris.i.filij q ad euʒ. merito excludit mr̃em ſicut ip̃e pꝛ. Qñq;
nõ ſuccedit in locũ eiꝰ.⁊ tũc aut ille quẽ ille remotioꝛ excludit
exdudit me.iõ qꝛ hʒ potẽti ius in ſucceſſiõe.⁊ tẽ ego nõ exciu
doꝛ ſʒ poto ad ſucceſſionẽ uocari iure meo ꝑinde ac ſi ille ex/
cluſus nõ eẽt ĩ rerũ nã. ut.l.ij.S. ſi ſit ↄſanguinea.j.ad tertuł.
Aut nõ excludit me iõ.ſ̊ qꝛ deſiciat ↄditio q̃ uocabar ad ſuc
ceſſionẽ.⁊ tẽ nõ poto admitti.ut ĩ aucẽ.ʒ.C.de nã.li.ibi eni ex
dudit᷑ nãalis ſili ppt᷑ ↄiugẽ.nõ iõ e hẽat potẽtiius i ſuc/
ceſſiõe. ſʒ iõ q; lex uocari noluit na ſub ea ↄditiõe.ſi piũx nõ
eẽt.iõ nõ attẽdit᷑ ntrũ illa ↄiũx ſuccedat uł nõ ut ibi. Nũc ad
ꝓpoſitũ vidẽdũ ẽ ergo qͥ iure fr excludat ſoꝛoꝛẽ uetate ſtatu/
to ſuccedẽ. Bꝛeuit᷑ ſti ablatiui abſoluunt᷑i ↄditionẽ.ut.l.a te
ſtatoꝛe. S. de ↄdi. ⁊ de.⁊ de uſuris.l.euict.tñ in caſu ꝓpoſito
puto ꝙ faciãt diſpõnẽ ⁊ ed inducãt ut frater ſuccedat ⁊ ſoꝛo/
tip̃ferat.qꝛ eius fauoꝛe ẽ hoc ſtatutũ.ut.l.ſeruo legato..ſi te
ſtatoꝛ. S. de le.j.?.l.ſideicõmiſſi.S. intdũ. . de le. iij. ⁊ ſac.l. ſj
deicõ.S.cũ eẽt.e.t.⁊ ſic excludit ſoꝛoꝛ a fre tanq; hñte potẽti
ius.iõ fre excluſo a mr̃e ſoꝛoꝛ admittit. ut.l.ij.F.ſi ſit ↄſangui⸗
nea.·j. ad tertuł.⁊x ſimilẽ tex. hẽmus inſti. ad tertul. ¶ Tertio
q̃ro.pone ꝙ ſiliꝰ nõ ſuccedit.q; excluſus ẽ ex diſpõne deſun
cti.qꝛ exhẽdatus a pre uel a fre pteritus turpi ꝑſona nõ inſti/
tuta. utrũ impediat ſiliã ⁊ ſoꝛoꝛẽ. Mꝛeuiter dico tex. eſt. j. de
piun.cũ emãci.li.eius.:.j.S.ſi p.⁊ ibi hoc dicã.¶Quarto q̃
rit.quid ſi iſte ſilius uel frater non ſuccedit excdluſus pacto.qꝛ
habuit aliquid ⁊ pꝛomiſit cum iuramento non uenire contra

(Si du

De bo. pol. ð ta.

hereditatẽ paterna,. uel excluſus teſtõ.qꝛ ſſtitutus in certa qᷓᷓ
titate. Rñdeo ex eo ꝙ fili ppt᷑ hoc aligꝗd hũit.⁊ ꝓinde ſacit
parteʒ alijs ⁊ alios excludit ac ſi totaliter ſuccederet.ut.l.j.S.
aduerſus.j.ſigꝗd in frau.pa.qð eſt uerũ q; facit partẽ in cõpu/
tatiõe legitie.⁊ alios ĩpedit ſuccedẽ tanq;ᷓ exiſtẽs Fʒ foꝛma ſta
tutoꝝ pᷣdictoꝝ.tñ pᷣterit ip̃e nõ rũperet teſtm̃.qꝛ nõ dʒ iſtitui.

ut hoe,S. ¶ Quinto qro ſi ſili uel frat᷑ nõ ſuccedit. q; nõ vult
utrũ ĩpediat filiã uel ſoꝛoꝛẽ. Aidet᷑ ꝙ ſic ꝑ tex.cũ gl.S.de leg·

j.l. äliuſfa.S. cũ qs. In ↄꝛiũ videt᷑.j.ad tertul.l.ij..ſed ſi ſint.
Rñ.ſi nõ vult ſuccedẽ nõ obſtat ſoꝛoꝛi. Mõ ob.qð nõ.in.S.
cũ gꝗs.q ibi filij nõ ĩpediebt alios.q; hñt potẽtius ius in ſue
ceſſione.ſʒ qꝛ ↄditionẽ alteri ſaciebat deſicẽ.ſʒ in.q.nta ſiliuj

filie ⁊ fr ſoꝛoꝛi obſtat. qꝛ hñt ius potẽti in ſucceſſiõe.iõ ⁊c̃.ut

ſupꝛa dixi.¶ Sexto qro.qd ſi ẽ talis ꝑſona ꝗᷓ excludũ ſʒ nõ

ꝑpetuo.vᷣbi gra dicit ſtatuiũ ꝙ ſilia femina nõ ſuccedat quo/

nſq; ſuꝑuixerit maſculus.⁊ ſic nõ ꝑpetuo ſilius ſiliã excludit
ſʒ donec viuit.q̃ro qꝗd iuris habebit filia. Dicã foꝛte.j.ad ter
tnł.l.fi.⁊ ibi dicã.⁊ vide circa pᷣdicta ea qᷓ dicã.·j. ad tertul..
abne mẽti. ¶ Altimo iſte. S. facit ð glo. q eſt. C. de hẽ¶ĩ
i.l. j. vbi nõ. ꝙ depoꝛtati capiũt. ſz fiſco applicat. h videt᷑ eſſe

tex. in Sꝛiũ. ⁊ in.l.ſi necẽ.S.ſi depoꝛtat de bo.li.Quidam rñ

dent ꝙ hic loquit de ſucceſſione ab iĩteſtato ſeu ð teſtm̃.ſecus
in ſucceſſione ex teſtõ uel ʒ uolũtatẽ.Cõtrariũ eſt uerũ ꝙ de
poꝛtatus oĩno ſit nõ capax. ut.j.e.l.iij.S. liberi cũ glo. ⁊ ẽ gl.
ſorle⸗Fegert n cõtrariuʒ facit foꝛtiter.l.ſi depoꝛtati.ẽ.
de le.iij. ſed ibi dicam.

(Sit P. gter. Zos videtis ꝙ ſi pẽ ⁊ filius ſint depoꝛta

tic reſtituti pferi nli.⁊ eodẽ mõ ſiſint dã
nati in metallũ. Op.ſi pꝛẽ ⁊ filius ſint depoꝛtati.ergo teſtm̃
eſt nullũ.x ſic ↄ ta.nõ põt cõpetẽ.ut.j.e.l.qdð pulgo⸗ uius ti
moꝛe g.ponit duobꝰ modis caſũ.nõ curo.Dici hic ꝙ dãna

₰

tus in metallũ ⁊ reſtitut admittit. ¶ Cõtra hoc op.de eo qð

hüiiſti in.l.ĩtercidit in n.S. de ↄdi.x de. ubi videt᷑ tex.in ↄꝛiuʒ.

Digdete in hẽditatib ⁊ alijs lucris ueniẽtib ex teſtõ ⁊ m de
fũcti uolũtatẽ ẽ aduertẽdũ q̃lit᷑ ile ꝗ uocat᷑ ad hẽditatẽ uł ad
aliud lucrũ fiat fuus.nã ſi fiat fuus hoĩs.tic ꝓpter hoc nullo
tpe irritat᷑ teſtm.iõ ſi ad libertatẽ reuertũ admittit.ut.l.ex ſcõ
Ft se vul.⁊ pu. ↄiũcta.l.ſi pꝛ. S.de hẽ.inſti. Si vo ef

ſiciat᷑ Fuus pene. tũc reſtitutꝰ nõ admittit᷑ ad illud lucrũ cum

ali' hõ eẽ vider.ut.d.l.ĩtercidit.Ad lucrũ vo ex diſpõne legis

pᷣter uel ↄ uolũtatẽ diſponeni.tũc iſti ſemꝑ uocant iure agna

tionis uel cognatiõis uel altius ꝓximita.⁊ iõ ſi efficiat fuus
⁊ poſtea reuertit ad libertatẽ.ẽ aduertendũ utrũ ex cauſa pex
quã reſtituant᷑ iura pximitatis ut in ĩtegrũ reſtitutio.⁊ tũc ad
ucceſſionẽ admitti? ut hic. Rõ qꝛ iura ꝓximitaſ recuꝑauit.ſʒ

ſi reuertat᷑ ad libertatẽ ex anſa quã iura/ pximitaᷣ nõ recu/
u

perat.ut ꝑ manumiſſionẽ uel ĩdulgẽtiã tũc nõ ſuccedit.qa iu/
reꝓximitaſ᷑ nõ recuꝑat. Hoc pbat᷑ inſti.de capi.di.S.qdð aũt
⁊.j.vñ cog.l.is q.⁊.j.ad tertul.l.nlia.S.filius.⁊.l.iij.S.j.j.eo.
ubi tex. facit iſtã diſtictionẽ.⁊ hoc uoluit dicẽ gl.hic in.l.ideʒ

eſt cẽ. ¶CCõtra pᷣdicta op.tu dicis ꝙ manumiſſiõe nõ recupe

rantur iura cognationis.Cõtra inſti.de ſerui.cog.per to.Di
cit glo.ꝙ per manumiſſionẽ poſſunt iura cognationis de no⸗/
uo queri.non autẽ antiqua recuperari.vide gl.que incipit uel
ponit que eſt in.l.idem. C.& 4
o. qᷓrit ꝗd de na ex
n On tantum. ia ie ꝙ nõ admit/
.qꝛ pꝛetitio habet᷑ ꝓ exhẽdatiõe.⁊ iõ nõ dat ꝑ cõ
.l. ilud. S. ad teſtamẽta. C. de ſuis ⁊ le.l. ſi.
Si aligꝗs ex liberis adoptet᷑ durante ado
L optione ſuccedit ꝓut adoptat eſt. ea finita
ſuccedit put naliter ẽ.h.d.cũ duobus.S.ſe.¶In tex.ibi a ſe.
ep.dẽ hic ꝙ ſilius ſuccedit ſolus nepote excluſo.Cõtra ſilius
⁊ nepos ex alio ſilio admittunt equalit ad ſucceſſionẽ. ut ĩſti.
de hẽ. q̃ ab ĩte.S.cũ ſilijs.⁊ in auc.nt fra.ſi.S.j.⁊ ſi ſicẽ de iure

tra ta. ut. j. e

ciuili ergo idẽ in bo.polſ. ta.ut.S.e.l.j.⁊.ij. Rñ.huius timo/

re legitur iſte.S.duob modis.pᷣut ꝙ dicit meliꝰẽ aũt ccẽ.coꝛ
riga l luerſatiuã autẽ. ut ſic idiſtincte filius nepoti p̃fe⸗
rat᷑.Ald ðꝛia rñdet ſic.ꝙ ibi loquit᷑ de liberis ꝗ ſũt in ptate qui
ueniũt ad ta.hic uero loquit de his ꝗ in ptate nõ ſut ſm iſtã
glo. cẽt vnũ mirabile nalde ꝙ in ſucceſſione de iure pᷣtoꝛio ne
pos ex fratre moꝛtuo nõ ↄcurrat cũ patruo.ſʒ dic nepos cuʒ
pĩuo ↄcurrat.caſus ᷑.j.ſita.te.nulle exta.l.j..ſiqs.⁊.j.de cõ
iung. cñ emã.li.eius.l.j.S.ſi pꝛ.⁊.S.libe.⁊.S.ſigs ex nepoti⸗
bus. Hec ob.iſte.S.qꝛ diſtictio huius.S.nõ coꝛigit ſʒ firma
remanet. ut ulla diciio aduerſatiua aũt exponaĩ p certe. ⁊ hoc
tz glo. inſti. de e gee ab inteſta. F. cũ ſilius. rl ge f.
ſi ta.te. nulle exta.hoc tenet Hi.in.l.gallus.S.⁊ gd ſi tm. S.

de libe. ⁊ poſthu. ita debetis intelligere.

282

nõ obſtãte ꝙ ſili fuerit iuſte exhẽdat uel iuſte potuerit exhẽ
dari.h.d. Iſte.S.diuidit᷑ in q̃tuoꝛ partes.pᷣ ponit vnũ dictuʒ.
ſcdo rñdet tacite obiectiõi.tertio ponit aliud dictũ.q̃rto aſſi
nat rõnẽ. ſcdᷣa ibi nõ eni. tertia ibi nã etſi.qᷓrta ibi nec eniʒ.
n v.nõ enĩ gl.ponit duobPꝰmodis caſũ.ſed ponas caſũ ſᷣm
mũ modũ.qꝛ eſt magis nõ. Nota tex.ibi nec eni minus ⁊c.
QOp. dẽ hic ꝙ ſilius põt exhẽdari qꝛ uxoꝛẽ ignominioſam
duxit. Cõtra.qꝛ iſta nõ eſt de cauſis ĩgratitudinis poſit ĩ coꝛ.
ut cũ de ap.cog.S.cauſas.So.ↄcedo ꝙ hodie nõ eſt legitia
cauſa. ¶ Itẽ op.ꝙ ſilius ex delicto pais poſſit grauari.ut.l.

4

(Si emancipatus. Hict vonus roõ 5 e

Ne Sadl. ma.Quidã hoc cõcedũt ꝙ nepos ꝓpter de

lctu pais poſſit exhẽdari.⁊ hͥ loꝗt qñ nepos fuit exhẽedatꝰ.ſʒ
Sꝛiũ eſt ueritas.ar.l.diuo marco.C.de qſti.⁊ qdð ibi nõ.fac.l.
paulus.j.de bo.li.x.l.diui frẽs de iurepatro.¶Itẽ op. de ſe
ipſo ad ſeipſũ.q;ꝛ in pn.dẽ ꝙ uenit ꝑõ ta.iſte nepos.in ſi.d ꝙ
F inoffi. teſ. Rñdeo duobꝰ modis. Ano mõ qð dicit in
.vde inofficioß.itelligas.i.de ↄᷣ ta.Similẽ expoſitioneʒ facit
glo. in. l. p? fliũ. S. de inof.teſta.Alio mõ dic ꝙ pncipiũ loqui
tur qñ nepos ſuit pᷣterit.ſinis qñ fuit exhẽdatꝰ. Ael aliter ⁊
ſoꝛte melius dic ꝙ tot.S.loquũ qũ nepos ſuit pᷣterit.ſʒĩ pn.
fuit pᷣterit poſt moꝛtẽ pꝛis.⁊ ſic debebat inſtitui qꝛ nemo euʒ
edebat.ſʒ ſinis loquit᷑ q fuit pterit viuo pꝛe.⁊ ſic nõ debe/
at inſtitui iõ nõ hʒ põ ta.ſʒ qrelã.ut.l.px ſiliũ.S.de inofft.teſ.
intelligẽdo ibi ꝓut in tex.iacet t examinaui plene in.:.in ſuis
S. de libe. ⁊ poſthu. ¶ Altimo finis huius.S.allegat᷑ per Di.
utrũ ſucceſſoꝛiũ edictũ hẽat locũ in q̃rela inoffi.teſ. ⁊ hic videt
ex ſic in fi. DPe iſta.q.habet in.l.ſi is in pn.S.de inoffi.te.
TZ.i.ſiꝗs filiũ.⁊ ibi ꝑ Ci.⁊ etiã ex de re.iur.c.nõ debet. li.vj.
Di.tangit ꝑ glo.S.deli.⁊ poſthu.l.ſiqs poſthumꝰ.S.j.Ego
dixiibi ⁊ in.l.in ſuis. Mota tex.ibi nõ eni per reſciſſionẽ ⁊c̃.
Facit enl ad multas.q.dicit ſtatutũ ꝙ ſcholares tractent᷑ ut
ciues in oĩbus.ſed ꝗd ſi ſcholaris als habebat aliqdð pꝛiuilegi
um ultra ciues.an perdat illud puilegiũ. Certe nõ.qꝛ ulud ſta
tutũ ẽ inductũ ad reſciſſionẽ obſtaculi qð eẽ poſſet ne ille eſſet
ciuis. Item põt ad multa facere.tene menti.

— 5 lcut ſi 5
¶MRi emancipatus. a re heuu ſiile an

—

ceſſiõis.ita ſi efficiat᷑ nõ capax añ petitã bonoꝛũ poſſeſſioneʒ.
h. d. C Op.j. vñ li.l.f. So. .ibi dedit ſe ad arrogãdũ poſt peti
tã bo.poſ.hic ante.CItẽ op.j.e.l.poſt moꝛtẽ. So.ibi fuit in
ſtitutus ⁊ ꝑ aliũ fuit comiſſũ edictũ.hic fuit pᷣterit.⁊ aſſignat
glo. duas rõnes.⁊ q̃libet põt eẽ bona.ẽ h̊ ꝙ dedecoꝛi ſit
vos habetis gl. in.l.ſi arrogatus.S.matrimonij.j.de ma.vin⸗
di. ubi gl. dicit X eo caſu nõ ſine dedecoꝛe dẽ qñ nõ iure dꝛ.ſʒ
credo ꝙ cũ dedecoꝛe dẽ qñ dĩ ignobilis ⁊ vilis uel alia vulga
ris ut hic ⁊.l.j.C.de nã.li.qʒ auẽ.ibi poſita videat uelle id qð
vult illa glo. tene mẽti. ¶ Itẽ o orad trebel.l. ij. F. ꝓin
de. ⁊.l.tutelas.S.de apidi oc .
Diquis. Datus in adoptionẽ alicui de familia nõ re
*pellit᷑ a ↄtra tabu.ſi ei alius nõ p̃cedebat.h.
d. ¶ Cõtra hoc op.j.e.l.ſi emãcipatus.S.ſi.ubi durante ado

aone quis nõ uenit ad ↄtra tabu.patris naãlis. Verũ eſt ꝙ

cloquit quado eſt datus in adoptionẽ alicui qui eſt in fami
lia.ſecus ſi extraneo. Et de iſto ſilio dato in adoptionẽ diſtin

guemus plene. ſ. e.l.in adoptionẽ.

4 ater. Hic habem lʒ mutetł familia facto pꝛis
¶Sipate T. nlomn ſil b⸗ ʒ ta. ſecujſi ꝑ 4aboez

ſius ſilij mutet᷑ familia. ut.S.ꝓxi.S.ſi emãcipatꝰ. Dꝛ hic ꝙ
iſte filius hʒ õ ta. teſtm̃ pꝛis ꝗ ẽ in ſamilia arrogatoꝛis.Con
tra ſi iſte pat᷑ deceſſit in familia arrogatoꝛis.ergo nõ ualuit te
ſtamẽtũ.ut.S.de adop.l.ſi pr.ſi nõ ualuit teſtm.ergo nõ dat
5ta. So.h logꝗt᷑ q iſte pẽ q dedit ſe ad arrogãdũ poſt moꝛtẽ
pꝛis arrogatoꝛis deceſſit.vñ lʒ poſt moꝛteʒ pꝛis arrogatoꝛis
deceſſerit dẽ ĩ familia arrogatoꝛis decedere.ut.j.e.l.utrũ.licet

Aʒo videatl alit tenẽ.j.e.l.ñ ex duob. S.fi.ſj male dicit.
N˙ iberi Fi. Picitur bic libert qui inſtitui nõ pñt. q̃ro ꝗ ſũt

iſti. Dicit glo. depoꝛtati.ut.l.j. C. de here. iſti.
⁊ heretici ⁊ alij qui in glo.numerant᷑x ſic habes ꝙ depoꝛtat
nõ põt inſtitui ↄtra.nõ.in.l.j.S.de hẽ.inſti.ubi dꝛ q põt inſti
tui. ʒ ſiſc poſtea hẽditatẽ illa hʒ. Sʒ iſta gl.ẽ uerioꝛ.dixi.S.e.

inn Ren dẽ h ꝙ ĩſpicũ tpᷣs moꝛt.Cõtra imo tria tꝑa.
„ke 1

fuũ.S.iĩ exneis.S.de hẽ.iſti.de hẽ.q̃li.⁊ dif.S. exneis.
So. dicit gl.hᷣ loquit᷑ ĩ filio ſuoĩ quo tp̃s moꝛtis ⁊ aditiõis eſt
vnũ ⁊ idẽ. Aei mèli ibi loquit i fllijs iſtitut.i filijs pᷣteritis ꝗ
an debuerũt iſtitui añ tpᷣs moꝛtis inſpicii.ita dicit go.⁊ bene.

—

9 ———— — — — — —

= — — —

— – —

—. — — – ☛ — – 2 — 2

1† —

–☛ — — —

—, —

— —,WW — — —

— — —.— — — —— —

= ———— — — ——

— — SrfeseSee —

—

Be bo. pol. ta.

Siganig er ls Aos habuiſtis expedita uſe
Si is er libe. e⸗ illa uerba doſtee .R
les cẽ.poſita. ð.e.l.j.nũc ĩcipit exponere vba ſiue hẽdis ĩſtitu
ti ⁊c. ¶ Op.x videt᷑ ꝙ in caſu nri.S.nõ hẽat locũ id qdð h̊ dẽ.
aut eni fuit ĩſtitut ñllius ſub ↄditiõe caſuali ⁊ ſtatim teſtm eſt
nullu.ut.l.ſuꝰ.S.de hẽ.iſti.aut ſub oditiõe ptãtiua q põt iple/
ri ultĩo vite ſpiritu ⁊ iputet ſibi ſi eã nõ ĩpleuit.ut.d.l.ſuuj.S.
pe.⁊ ſi. So.hui tioꝛe dicũt qdã ꝙ pn.S.loꝗt ĩ ſuo.ſinis ĩ emã
cipato. Vl dic tot.S.loꝗtł ĩ emacipato.ꝗ nõ dic nullũ teſtm̃

.— a ↄditiõe caſuali.qdð ꝓcedit en foꝛmaã ur. ſe.
H Pi ¶ Op. ꝓ ĩſtitut' non
i ſub ea oditione.O iluut non

So.ibi in ĩſtituto pure.h ĩ iſtituto ſub ↄditõe in q diſtinguit
ut h. ¶ Itẽ op. ⁊ videt᷑ pendẽte ↄditione nõ poſſit petibo.
poſ.ſm ta.ſicut nõ põt adiri de iure ciuili.ut.l.is ꝗ.de acq.he
re.qm nõ põt peti bo.poſ.niſi eo caſu q põt adiri hẽditas de
iure ciuili.ut.SD.e.l.nõ ẽ.S.n.So.ibi loqui de alio ipedimẽto
ↄditiõis ⁊ bñ dicit. ¶ Altio vide gl.q icipit idẽ ſiẽ ĩ ptãte.ibi
ar. de cura.bo.dã.l.j. Sʒ dic alio caſu loqui pʒ DPi. ¶ Itẽ
vide gl.q icipit ꝗd ſi iſti.ĩ fi.ibi ſol.ut ibi.ſʒ ibi nihil dẽ de hac
l. Vñ dic ꝙ petitio bo.poſ.Fm ta.fuit utilis.ut.j.de bo.poſ
ſeſ. m ta.l.ij. S. ſi ſub ↄditiõe.⁊ iõ in aliũ põt ↄueniriut h.ibi
aũt pᷣma ↄditio fuit iutilis.vñ nõ ↄuertit ĩ alia utilem. ita dice
bat Al. ¶ Itẽ vide gl.q icipit ſic.⁊.j.de ſm ta.ibi.ſj nunqd
⁊c̃. Rñ.ſic ut plene no.iĩ.d.l.ij.S.ſi ſub ↄditione.¶ Altio hec
lex facit ad.q.ego ſu miſſus in poſſeſſionẽ ex aliq̃ cauſa.⁊ pe⸗
tũ poſſeſſio reuocari.⁊ ego peto mihi ex alia cauſa cõfirmari
ꝙ hec poſſũ facẽ.ut h.uer.ſi foꝛte.⁊.d.l.ij.S.ſi ſub ↄditione.j.
de bo.poſ.Fm ta.⁊ hoc ſi pma ĩmiſſio fuit utilis.ſec ſi fuit ĩuti
lis.ut pʒ ex ſolone pᷣcedẽtis ↄꝛij. Itẽ fac ad qõnẽ quã diſpu⸗
tan h.ſi aliqs ẽ detẽt ĩ carcerib ex aliq̃ cauſa iniuſta an poſ-
ſit ibi ↄſfirmari ⁊ recõmẽdari ex aliq̃ cauſa iuſta ateq; exhaĩ ĩ
de ex illa cauſa iniuſta. De h̊ diſputaui vnã.q.h q icipit lapꝰ.

I ODp. de. l. papi. 5. ſi ↄde. 6. de ĩoſ. teſ.
i Alnck.a q̃rela nõ dat᷑ niſi adita hẽditate.So
liu. aliud in qrela.aliud ĩ Z tab. Et rõ põt eẽ duplex.

qꝛ ↄ ta.dat᷑ eo mõ ꝗᷣ iure ciuili uocaret᷑ ad dicẽdũ nullũ.⁊ ideo

pᷣtoꝛ remouet obſtaculũ emãcipatiõis.habuiſti.S.l.ꝓxi.S.ſi
emãcipatꝰ.ibi nõ enĩ ꝑ reſciſſionẽ ⁊c̃.qʒ teſtm icontinẽti poſt
moꝛtẽ annullat᷑.x iõ õ tab.ĩcõtinẽti põt ꝓponi.c hoc ẽ qð dici
tur ꝙ ĩ ta.qᷓrat᷑ de iure pꝛis ⁊ filij im nõ de virib teſti.ut.l.fi⸗
1o e ĩof.teſ.ᷣ aũt põt diſcuti an ſit pẽ ⁊ ille filius nemine
exiſtẽte hẽde.ſʒ ĩ q̃rela agit᷑ de virib teſti.ut.d.l.ſilio.iõ regꝗri
tur ꝙ hẽditas ſit adita ut ſit ꝑſona qᷓ deſẽdat teſtm. Dices tu
hoc nõ videt᷑ uerũ.qꝛ h dꝛ ꝙ a ta.dat teſtin.⁊ ſic agit᷑ de viri
bus teſti in ð tab. ʒ expone õ teſtm̃.i.ſufficit eẽ ipſu teſtm łʒ
nõ ſit aduerſari.ꝓ hoc facit qð nõ.S.ti.iij.l.j.S.cauſa cogni⸗/
ta.ubi iſta bonoꝛũ poſſeſſio dat etiã non citato aduerſario.iõ
nõ reqꝗrit᷑ ꝙ hẽditas ſit adita.ſj ſec in q̃rela ĩofficioſi teſti.qa
illa reqrit aduerſariũ ↄ quẽ deĩ q; dat᷑i ſoꝛma iudicij. ¶ Iteẽm
op.de.l.qð vulgo.j.e.ubi ſi teſtm ẽ nullũ nõ dat ta. So.ibi
loquit᷑ qũ teſtm ẽ nullũ ex alia cauſa q; ob omiſſã ↄditionẽ.iõ

nõ dat᷑ poſ.bo. ta. ¶ Itẽ op.iĩſtituti expectat pᷣteritos.ut.l.

j.S.expectãdi.j.de ſm ta.male ergo dicit rer. hẽditate adi⸗
ta poſſit dari ð ta.cuʒ illinõ potuerũt adire.So.ut gl.¶ S
ʒ hac ſo.op.j.e.l.ĩ fi.Gl.nõ ſol.ſj dic ꝙ ibi erat duplex ĩpedi
mẽtũ qꝛ expectabat᷑ ta.⁊ ĩpedimẽtũ erat de iure ciuili.hᷣ vnũ
tm̃. ¶Quũo ꝗᷓẽ rõ diuerſitat in pꝛono ꝙ bono.poſ.q ei dat
reqrit aditionẽ hẽdita.ſʒ ea q dat᷑ filio nõ. Rñ.bonoꝛũ poſ/
ſeſſio q̃ᷓ dat pꝛono nõ irritat teſtm ĩ totũ ſʒ aufert partẽ ut ĩ.l.
ſz cũ pꝛono.ð.ti.iij.⁊t i.l.j.j.de bo.lib.merito cũ auferat partẽ
dʒdari eũ a q auſert.ſec ĩ ea q̃ dat᷑ filio.q;ꝛ rũpit teſtmĩ totũ.
iõ ſuffic dari ʒ teſtm. ¶ Querit gl.utrũ bonoꝝ poſſeſſio ð ta.
reducat rẽ ad cauſ ĩteſtatiuł nõ.gl.diſtiguit.aut fuit ꝓpoſita
añ aditã hẽditatẽ.⁊ reducat ad cauſa ĩteſtati.aut poſt ⁊ tẽ nõ
ideʒ nõ. C. de colł.l.pe. Mar. ſylla.ut refert Ci.C. de coll.l.
ſilie dotẽ. dicit aliter ⁊ bene.ꝙ qñ bonoꝛũ poſſeſſio ↄtra ta.ꝓ
ponit᷑ ante aditã hẽditatẽ nõ reducit rẽ ad cauſã ĩteſtati.quia
adhuc here põt adire.ſ̊ ſi timoꝛe bonoꝛũ poſſeſſioniꝰp tabu
las nõ adit reducii ad cauſ ĩteſtati.qꝛ ꝙ nõ adit eſt ꝓpter bo
noꝛũ poſſeſſionẽ ꝓpoſitã.⁊ hoc credo uoluiſſe dicere glo.Ex
hoc pn. hẽs q̃liter dʒ ſieri agnitio in bonoꝝ poſſeſſio.Otra ta.
Dici enĩ dʒ ꝙ talis fecit teſtm in quo me pᷣterijt ⁊ aliũ fecit he
redẽ ꝑ ꝙ teſtõꝛ erat meus pater. ⁊ ego ſũ filius ſuus legitimꝰ.
quare pꝛopono bonoꝛũ poſſeſſionẽ contra teſtm.ut hic ⁊.l.fĩ
lio. S.de ĩoſ.teſ.⁊ ſic hodie ꝑ ſolã talẽ agnitionẽ erit ruptũ te/
ſtamentũ.ut nõ.in.l.ſi.S.ij.C.de cura.urio.ſʒ olim expecta/⸗
hatur decretũ.ut dixi in.l.iij.S.ſi cauſa.õ.de bo.po0lſ.

Sigqnis filiũ CAQuerit gl.utrũ in ð ta.hèat locũ
ſucceſſoꝛiũ edictũ. Gl.dic̃ ⁊ bñ ꝙ ſic

ut. l. ſi is g. S. de iol. teſta. facit. S. e.l.ij. S. ſi emacipatus.

Dicitur hic qꝛ ⁊ ſuo ⁊c̃. Iſta
Ad teſtamenta. noõ laenn a r⸗Aſ

emancipato datur bonoꝝ poſſeſſio tab.ut..eę.l.j.S.⁊ ſui.⁊
per totũ iſtũ ti.⁊ patet ꝙ emancipatus nõ eſt ſuus. Dicit gl.
nõ habẽt ideſt habere nõ poſſũt.uel nõ habebant talem qui
hẽbat cõtra ta.trufa eſt.Quare gl.dicit rõ eſt.qꝛ pᷣteritio mi/
na habet᷑ pꝛo exheredatione.ſed exheredato nõ dat᷑ ↄtra ta.
ut. S. e. l. in pn. ergo tc. Sed tex.hᷣ idem vult.na pᷣtoꝛ vult re
mouere obſtaculum emancipationis ut illi qui de iure ciuili

poſſũt dicere nnllũ.ſi nõ ſut emancipati.illi ſi ſunt emancipati

ueniant per contra ta. ut.S. e.l.iij.S.ſi emancipatus.Sed fe/
mina nõ poteſt habere ſiliũ ſuũ qui dicat nullu.ergo beneſici⸗
um pꝛetoꝛis ad teſtamẽta feminarũ nõ poꝛꝛigitur.

———

tra tabu.⁊ eo caſu decedẽs ante eam petitam trãſmittit.h.d.
QOp.pendẽte conditione an ualeat inſtitutio dʒ dari ſʒ ta
bu.nõ ↄtra tabu.S.l.pꝛoxi. S.pe.⁊.l.ij.S.ſi ſub ↄditiõe.j.de
Fſm tabu.Sed h̊ donec eſt dubiũ an naſcat᷑ poſthumus pen/
det an ualeat inſtitutio.ergo ⁊c. So.pᷣdicta loquunt᷑ in ↄditi/
one que nõ pᷣſumit᷑ deſñcere.ſed h pꝛeſumim poſthumũ potiꝰ
naſciturũ qᷓ; nõ.tene menti.¶ Itẽ op.⁊ videt᷑ ꝙ donec alij ex
pectant᷑ nõ poſſit dari ↄtra tabu.ut.l.ſi filius..cũ de ſideiuſ.
J.de bo.li.So.ibiq; non expectant᷑ pꝛioꝛes in gradu.h̊ uero
nõ expectant᷑ hi qui ſũt pares in gradu. ¶ Itẽ op.ad.l.ſe.de
lL.iij.S.acꝗrere.S.de bo.poſ.ubi bonoꝛũ Foſtſno non agnita
nõ trãſmittitur. So.fallit hic q quis differt petere poſſeſſio⸗/
nẽ bonoꝛũ ppter poſthumũ. Itẽ fallit in alijs caſibus hic no/
tatis per glo.ſigna eam ⁊ examina.ut.l.uẽtri.de acqui.here.
¶Querit glo.que ẽ rõ ꝙ ſilius poſt emãcipationẽ nõ poteſt
adire. Rõ eſt qꝛ naſcẽte poſthumo teſtm eſt nullũ ⁊ ſic dubita
tur de viribus teſti.⁊ ſic nõ põt adire.⁊ h eſt uera.Alia eſt rõ
data per gl.qꝛ aditio eſt de iure ciuiliſm qð ius emaãcipatus
nõ eſt cognitus. Iſta rõ nõ eſt uera qꝛ in ſucceſſione ab iteſta
to eſt incognitus de iure ciuili.ſj in ſucceſſione ex teſtõ eman
cipat eſt cognit ſicut qlibet ex̃neus.ut.j.e.ti.l.ſi ex duob in
pn. ¶ Dʒ hic.ſʒ ſi is deceſſerit dabit᷑ fn tabu.uel ð tabu.mõ
q̃ro iſtius alternatiue qᷓ pars eſt uera. Rñdeo ultima pars ẽ
uera.ut.S.ꝓxi.lʒ alij dixerunt õ.qð intellige ſi is deceſſerit.⁊
heres eius uelit uenire pẽdẽte dubio an alius naſcat᷑.tũc eniʒ
uenit per qᷓ ta.ſed ſi iã eſſet certũ eẽ natũ tũc idẽ.Siuero eſſet
certũ ipſũ nõ debere naſci.tũc ꝑ ſᷣm ta.ueniret ⁊ hoc vult alt/
natiua huius.l. Nõ enĩ poſſet dari ↄtra tabu.cũ ſit certuʒ de
viribus teſti. Sʒ quare hoc caſu nõ occurrit ſm ta.cũ bono/
ruʒ poſſeſſione cõtra ta.que ſperat᷑ cũ ſit eiuſdẽ gradus. Nic
ut dixi in enng gde Fm tabu.Et ſic no ſᷣm gl. ꝙ in
alternatiua legis ut tollat᷑ ietas alterius legis ſufficit vnam
partẽ eẽ uerã ut hic. Simile in.l.ubicunq;.j.de ſideiuſſo. NPi
Xi in.l.ſi is qui.S.utrũ.S.de re.du. Afenl .
uc expoſuit
n O n Putauer t. Pbgta, Sbi que
— icũt liberos ſiue naturales ⁊c.⁊ illa uerba poſita in
l.j.que dicũt.ſi neq; inſtituti ⁊c.hic incipit exponere ſequen⸗
tia uerba ibi poſita.ſ.neq; exheredati ſint.

Inſtitutus fulius beneſicio pꝛeteri
(Siquis eum *ti nati uel naſcituri poteſt ꝑetẽ cõ/

ZIIIZς⅓ ¶QAuẽit gl.h̊ dẽ ꝙ a pᷣ gradu fuit exhẽdatꝰ
(Al 3. ſcðo Kent,4 ecõtra.a p fuit pᷣterit a ſcdᷣo

exhẽdat.utrũ poſſit petiõ ta. Aidet᷑ ꝙ ſic.ut.l.ñi poſthumꝰ.
deli. ⁊ poſthu.⁊.l.nã ⁊ ſi.de iniuſ.teſ.ꝓ hoc qꝛ etia dat᷑ hẽdi⸗/
tate nõ adita.ut.S.e.l.illud.⁊ ſichabebit ↄtra ta.nõ q̃relaʒ.q̃
datur qñ oẽ auxiliũ deſicit.ut inſti.de ĩof.teſ.S.cauſa auteʒ.⁊
l.ma ximũ vitiũ.C. de libe.pᷣte.In ðꝛiũ ꝙ nõ de lega.pſtã.l.ſi.
gs ſiliũ.in pn. Glo.rñdet ꝙ ibi loquit q inſtitutus accepit ð
ta.⁊ ſic ta.ualeret iure bo.poſ.m ta Trula ẽ.ſʒ de hoc qui
gẽ eſt caſus..e.l. S. a pᷣ. Sed etiã op.ut ibi dicam.

Tene menti bic ꝗd ſignincat rite
Mon quenis.: recte.ſimile in.l.ij.S.de inof.teſ.

tene menti. Iſte.S.ſacit ad multa.Exbãnitus põt ipune oc/
cidi.debet ĩtelligi de rite ↄdẽnato.qðd dic ut.:.pe.s.de adul.
T.Dl.iiij.S.cõdẽnatũ de re iudi. Itẽ inſtrm publicũ dʒ executis
ni mãdari.uerũ eſt ſi eſt rite factũ ut hic. tẽ facit ſi dicit ſtatu
tũ ſi aliquis ceſſerit actionẽ nobili puniatur in centũ.dʒ intel⸗
ligi de ceſſione rite facta tene menti.

Hic eſt caſus.q.glo.S.e.l..
( P ꝛimo gradu.i. nabutanuz. den s,

q ut cõpetat bonoꝛũ poſſeſſio ↄtra ta.ſufficit ꝙ poſſibile futt

bono:ũ poſſeſſonẽ petiuel hẽditatẽ adiri poſt moꝛtẽ deſũcti.
Cõtra ſi pterit eſt a p ⁊ exhedat a ſcdo nunqᷓ; põt adiria pᷣ
ut. l.iij fi. S. de li.⁊ poſt. So.ibi loꝗti ſilio ſuo pᷣterito ꝗ dicẽ
nullũ ipo iure.h̊ ĩ emacipato. Vel diclʒ nõ poſſit adiri de iu/
re ciuili.tñ põt peti bo.poſ.Fm ta.ñillio appꝛobãte.ut...ſlio de
iniuſ.teſ.¶ Quoõꝰ quẽ dabit bo.poſ. ta.Quida dicũt ↄtra
inſtitutos in ſcõo gradu.uel melius dabii õ ipſũ teſtm.ut nõ.
S.e.l. illð.iõ nõ ẽ neceſſe ꝙ ralzane det gele Nn . .
IMõ.tex.ibi qꝛ ſenat h̊ ⁊c̃.
(Sigs ſua manu. Hota ergo 4. lʒ aliqs ꝓhi/
beat᷑ ſcribere inſtr̃m ꝓ ſe tñ põt ſcribere ʒ ſe.Et iõ ſi aligs ſcri
bit ſe tutoꝛẽ in teſtõ uel ſideicõmiſſariũ q̃ ſũt onꝰ nalet.nec hʒ
excuſationẽ. ut.l.uxoꝛi.S.j.j.de ſalſis. ¶ Querit glo. an iſte
qui ſcripſit ſe exheredari poſſit agere qrela inof.teſ.Glo.dicit
ꝙ nõ ut in ea habes. Sʒ in ↄꝛiũ allegat glo.l.j..de his g. ut
ĩdig. Zd quã.l.rñ.ut ibi nõ.x.l.decreto.S.de ſuſpec.tu.⁊ ibi
per Hi. Itẽ in Sꝛiũ.l.ſiq in fi. C. de inof.teſ.ſed dic ut ibi ple
ne nõ.per Ci.¶Quero utrũ teſtõꝛ ſua manu poſſit ſcribere
teſtm ⁊ publicare ut ualeat.He hoc dica in.l.ſeruus.õ.de te
ſta.ubi glo.tangit.dixi anno in. i.e ſie Krnd . .
Ji rihRatii COp. glo. ? videt ꝙ ex/
Sigs emnacip atüů. reqhiſ in exneo nõ ba
tuerit fieri.ut.l.qdã cũ ſiliũ.j.de v.ob. So.vna eſt ꝙ ↄcedat᷑
ↄꝛiũ ꝙ ab initio nõ ualet.vñ ꝑ arrogatiõeʒ poſtea factã nõ cõ
ſirmat.uel alit᷑.hᷣ loquit᷑ in exneo ꝗ tꝑe exhedatiõis erat frat
poſtea fſuit arrogatus.vnde exheredatio pꝛius facta non no
cet. e hoc an exhẽdatio facta extraneo ualeat ab initio di
cam in.l.pꝛſa.teſtõ.S.de here.inſti.⁊ ibi dixi anno ⁊ habetis
vnã gl.ſatis notabilẽ quõ ĩtelligat᷑ eneus quãtũ ad iſtã exhẽ
dationem.ut.l.j.C.de nnpo aan;deſrie.
IJnszs .dz H ꝙ ita demum hʒỹ
n ado tione. bEinſtitnte Coͤtra i
is quoq;.j.de col.bo.So.diẽ glo.ibi ẽ inſtitut ſicut hic. Sʒ
p.ergo nõò hʒ collatio locũ de qᷓ ibi d. So.dicit glo.ibi deri⸗
goꝛe. ſecꝰ de eꝗtate.uel ibi fuit adoptatꝰ ab auo mino.h̊ ab
alio.ut vidiſtis.S. eo.l.iij.S.ſi filio.declarabo in.S.ðis quoqʒ.
¶ Qũuo utrũ ſili adoptiu hãc bonoꝛũ poſſeſſionẽ qᷓrat patri
adoptiuo. Rñ.aut agnouit ſm ta.q; ĩſtitut⁊c tũc pꝛi adopti/
uo qrit lʒ nõ cũ effectu.ut.j.e.l.ſipoſt moꝛtẽ.S.ſiĩ adopt.iʒ ſi
agnouiſſet ↄ ta. tũc q̃ſiuiſſet pꝛi adoptiuo ĩ effectu ſʒ hec iura
Fʒ ꝗqᷓ ꝗqcꝗd hʒ pꝛi adoptiuo ndiſtie i. S. ſi in adopl.
. Ioneſt auOoMo tex. ibi ptoꝛis enĩ ꝓpoſituʒ
Mmo ne nouu C Sp.gl. de. l. ſ. Veuobus

Hel. iij. §. ſi pater.

QApoſt. Si in adoptionem.

§. ⁊Tilico.j.e. ⁊.l.fi.S.adoptiui.j.ti.j.Gl.ſol.optime.

C
NMNõ h̊ ꝙ iuſſus pꝛis adoptiui excuſat ſiliũ adeo ꝙlʒ
Aꝶnouerit teſtm tñ põt uenire ꝑ ↄ ta. Rõ ut ſibi qᷓrat᷑ poti qᷓ;
patri.ita dicit tex. J6õ dicit Aʒo in ſũma huiti. ꝙ iſta lex ho/
die coꝛꝛigat᷑.qꝛ cũ hodie q̃rat ſibi quo ad ꝓpꝛietatẽ nõ bʒõ ta
bu.nã iſta lex loquũ ſᷣm hec iura m q̃ filius oĩa querebat pꝛi.
⁊ in totũ qrebat.ſ̊ hodie nõ niſi 4
in ſũma hui ti. ¶ Altimo vide gl.q̃ ĩcipit cõmiſſoin fi. So.
ibi nõ debuit petẽ pẽ cũ eẽt illiciti.h debuit cũ eẽt licitiũ.
WMi uo Bñſicio mihi cõpetẽti ſeu ex iure altius
Hi quoch. K uti aliũ illo inuito.h.d.⁊ ẽ nõbil
S. ⁊ mẽti tenẽdus. ¶ Op. ad hãc.l.de.l.nõnunqᷓ.j.ti.j..l.i
g.§. ſi ſolus. Gl. ꝗ h ⁊ qdà alij doc.dicũt ꝙ nõ curãt utrũ
alij petãt uel nõ quatũ ad hoc.q; ipſi pñt petẽ.ſʒ hoc erat ſine
effectu. q; ꝑinde oĩb legata pᷣſtabunt᷑ ac ſi ta.petita nõ eſſẽt
ut. l. Zꝛijs. Aidete ꝙ hoc ſit ſine effectu nõ ẽ uerũ.nã lʒ lega/
ta pᷣſtet oĩb.tñ hẽditatẽ hẽbit put hĩturus erat ab inteſtato
no iſpecta poꝛtiõe in qua iſtitutꝰ nõ erat.ut. S. e.l.nõ putauit
in fi. . j. e.l. fliũ. S. ſz ſi poꝛtio.⁊ iõ dicẽ ꝙ ſit ſine effectu nõ eſt
uerũ.ĩmo ẽ cũ effectu.Ad Sil do ẽiſta ſm Ja.de are.quã
tũ ad hẽditatẽ pꝛnã ꝗᷓ dẽ filijs q̃ſ debita.ut.l.fi.C.de codicil.

admittunt᷑ lʒ pꝛeteriti negligãt.ſʒ quãtũ ad lucrũ legatoꝛum

alijs relictoꝝ ut lucrent᷑ ea.ĩ hoc eis non ꝓdeſt.ut.ll.otrarijs.
¶¶ Coõtra hãc.l.op.de.l.filio pꝛeterito.õ.de iniſeteſla ubiß⸗
terito omittẽte teſtm remanet nalidũ.So.dicũt qdã aliud in
iure dicẽdi nullũ aliud in tab. Iſtud indicio meo ẽ falſuʒ.qꝛ
eo iure eoqʒ oꝛdine datõ ta.qmõ dẽ nullũ.ut.ð.e.l.j.poſt pᷣn/
cipiũ. x.j.l.ꝓxima ĩ fi. QAuid dicem.Et anteq; declarẽ opʒ
videre q̃liter ꝑ pᷣteritũ cõmittit edictũ ĩſtituto.glo.dicit eoipo
ꝙ ſilius ẽ pterit.ẽ qui cõmittit inſtituto edictu ita nõ.. Sʒ
ihhi eſt glo. q dicit tãc dẽ cõmitti edi ctũ ꝑ p̃teritũ qñ ipſe inci⸗

Trũ He intellectu huius legis babuiſtis. ð. eo. J

ad uſufructũ.ita dicit Aʒo

He bono.poſ.cõtra ta.

pit petere ta.nõ tñ ꝓſequit uſq; ad fi.ita nõ. S.e.l.ij.S.ſiq
Priertin glo. ᷓ ſepitd aperet⸗& illa ẽ nõbilis io en
q̃ eſt uerioꝛ.Di.tʒ iſta gl.h̊ poſitã.⁊ Aʒo idẽ in ſũma hui ti.
⁊ Rof.ſimiliter hoc ti.Alia opi.placet mibi multum ꝑ caſuʒ
dicte.l.filio de iniuſ.teſta. Lenẽdo iſtã opi.qẽ in.l.iij.S.ſigs.
extũc apparet rñſuʒ ad.l.filio.q; ibi filius pꝛeterit nunq; ali⸗
qd dixit ſ̊ poti teſtm appꝛobauit.hᷣ uero ĩcepit uenire ꝑ cõ

tra tab. lʒ deſtiterit vñ iã eſt qᷓſitũ ius alteri.ꝓ hoc eti multuʒ

facit.S.ad treb.l.ſi ĩpubes.S.ſi.⁊ qð ibi videbit.Si vo tene/
remꝰ aliã opi.ſ.illã ꝗ ẽ H.tũc ad.l.ſlio.rñdeo ꝙ id qð ibi dicẽ
ꝙ uolũtas teſtõꝛis dʒ tueri ex bono ⁊ equoẽ uerũ quãtuʒ ad
legatũ nõ quãtũ ad hẽdis inſtõnẽ alijs uolẽtibus ditẽ nullũ
bñſicio p̃teriti. Sʒ pᷣcedẽs opi.mihi plus placet.ſᷣm hoc hẽs
idẽ iuris eẽ in iure dicendi nullũ qð eſt in bonoꝛũ poſſeſſione
Ʒ tab.⁊ iure q̃ſi dicẽdi nullũ q̃ſto ex pſona pᷣteriti poſſũ uti eo
ĩuito ſicut h dẽ in ð ta.QAſq; iſta bñſficia co iure eodẽqʒ oꝛdi
ne deferunt᷑ ut dictũ eſt. ¶ Hoc pᷣmiſſo ꝓcedo ⁊ op.dẽ hicꝙ
poſſũ uti iure qð hẽo ex ꝑſona alteri eo iuito.Cõtra in.l.ſi iu
dex circũuẽto.õ.de mino.So.duobꝰmodis.ibi loquũ de iu
re qð qꝗs hʒ iure ſpali.hᷣ de iure cõi jm NHi.¶ Vel dic bñſicio
qð hẽo ab alio poſſũ uti eo ĩuito ↄ alterũ ut h̊ nõ aũt ð eũ a qͥ
hẽo.ut.l. ia.ut.l.amiciſſimos..ſi.S.de excu.tu.⁊.l.j.in fi.
cũ.l.ſe.j.de oꝑ.no.nũ.Fᷣm Ja.de are.¶ Alterius ut liqueat
iſta ma diſtinguo aliquãtulũ aliter ⁊ lati qᷓ; Ja. de are. utruʒ
bñſicio qdðᷣ habeo a te poſſũ uti te inuito.aut hẽo a te ipſo iure
aut aliq; facto tuo. Si ipſo iure aut uolo utiↄtra te ⁊ nõ poſ/
ſuʒ.ut.l.amiciſſimos.in ſi.S.de excu.tu. alios ſic.ut ibipba
tur in.d.l.j.in ſi.cñ.l.ſe.j.de oꝑ.no.nũ. Scðo caſu qũ hẽo ali
quo facto tuo.tũc aut qꝗs certat de lucro captando q; q̃ri lu/
crũ.⁊ h̊ bñficio nõ põt uti eo inuito.ut.l.nõnunqᷓ;.j.ti.j.Aut
certat de vitãdo dano ꝓpꝛie uel quaſi dãno ut de hẽditate pa
terna.⁊ tũc aut iſtud beneſiciũ cõpetebat de iure ſpali.aut de
iure cõi.Si de iure ſpãli eo nõ poſſũ uti te ĩuito.ut.l.ſiiudex
circũuẽto.S.de mino.Si de iure cõi poſſũ uti te inuito.ut hic
⁊.l.j.de ſideiuſſo.⁊.l.excep.j.de except. Per hec poſſũt de
terminari plures.q.ᷣcipue vna.uos ſcitis ꝙ in criminalibus
dant᷑ plures dilatiões tã reo qᷓ; actoꝛi tñ actoꝛiſrra dilationeʒ
datã reo põt uti pbatiõibus ſuis.ut.l.petẽde.C.de tẽpo.ini⸗
te. reſti.qd ſi reus vult renũciare ſue duationi ut actoꝛ nõ poſ/
ſit uti an põt. Hic videt᷑ ꝙ nõ.⁊ Ci.in.l.petẽde.Sʒ ueritas ẽ
ſi dilatio fuit iã data facto rei petent᷑.tũc ſiue reus vult uti illa
dilatiõe ſiue nõ actoꝛ põt eadẽ dilatiõe uti reo inuito ut h.niſi
dilatio fuerit hĩta bñſicio reſtõnis in ĩtegrũ per.l.ſi iudex cir/
