aũt. S. de pac.hoc etiã tʒ Guil.de cu.i.l.põpo.S.de neg.gej.
Anteq; ueniam ad alia deſtruam oia iſta füdamẽta. Et
pmo ad.l..poſtqᷓ. rñdeo ꝙ ibiloꝗt in renũciatiõe q ſt in iudi/
cio ubi eſt iudex ꝗ repñtat ꝑſonã pari. Pꝛetea in mult par/
tibꝰ renũciatio facta in iudicio ualet que als nõ ualeret.ut.l.j.
⁊ ibi nõ.de curatoꝛe boni dã. Pꝛeterea ibi loquit in iure rea
li.dicit em poſtꝙ;ᷓ liti de pᷣdio mote.ſed iuri reali põt renũciari
etiã parte abſẽte.q;ꝛ põt ꝗs habere fũdũ ſuũ ꝓ derelicto.nt.j.
pꝛo derelic.p totũ.⁊ ſic.l.pᷣdicta nõ ob.⁊ glo.iſta nõ bñ dicit
cũ dʒ ĩtelligi Fʒ.l.quã allegat.Nõ ob.auc.de teſtibꝰ.S.⁊ lʒ.⁊
qð nõ.in.l.j.de oſeſſis.qꝛ qdð dicit ualet coꝛam vicmno leege
parte pñte.nã illi tex.ſolũ uoluũt ↄcludere ꝙ nõ ſit neceſſaria
pñtia iudicis.ſʒ partis pᷣſentiã nõ excludũt qð patet in.S.⁊ lzʒ
dũ dicit ꝙ teſtes debẽt eſſe rogati.⁊ ſic partes erãt pñtes que
teſtes rogabãt. Hõ ob.l.labeo.qꝛ uerũ eſt ꝙ iu rat abſẽtes ꝑ
nũciũ uel epiſtolã ut ibi patet. Nõ ob.dictũ Inno.q; ibiloꝗ
tur in renũciatiõe iuris realis. Itẽ illud qð dicit᷑ aliud in exce⸗
ptione doli.quia nitit equitate nil ad ꝓpoſitũ.quia omnis ex/
ceptio nitit equitate.ut.l.j.in pnci.de uaca.mu.⁊.l.qui equita
te de doli excep. Mõ ob.dictũ Gull.qꝛ male dicit ⁊ ꝑmalas

è

De libe. lega.

ll.ſe fũdat.⁊ ſic iſta opi.in iure pſonali nullũ fũdamẽtũ hʒ. An
pꝛiũ ꝙ nõ cõpetat doli exceptio eſt glo.in.l.idẽ ſi duobus..
de pac. Itẽ hoc tenet glo.in.l.pompo.de neg.ge.in glo.ma⸗
gna.⁊ in his duob locis firmat hoc pꝛo quo videi tex. in.l.ſi
tibi. S. ſi pact.S. de pac. Pꝛeterea queda ſunt perſone ſpetia
liter enumerate ex quarũ pacto nobis querũ doli exceptio.ut
l. reſcriptũ.S.ñ.S.de pac.uſq; ad ſi.l.⁊ heredi.ergo apparet
ꝙ in quolibet extraneo hoc nõ eſſet.pꝛo hoc etiã eſt tex.in.l.
⁊ heredi.S.nos autẽ.uer.ceterũ.S.de pac. licet gl.ibi dicat ꝙ;
loquatur in filio.⁊ glo.dicit expꝛeſſe in.ea.l.S.idẽ iul. in glo.
an idẽ in extraneo.quod etiã pꝛobo per rationẽ incõuincibilẽ
ſi iſta opi.eſſet uera Taceret ꝙ; ſi teſtatoꝛ in teſtamẽto cõſitere
tur ſibi eſſe ſolutũ nunq; iſta cõſeſſio haberet viʒ ſideicommiſ⸗
ſi quod cõſequẽs eſt falſũ.ut.l.j.C.de fal.ca.adiec.le.⁊c.ꝓbo
cõſequẽtiã. ſta cõſeſſio ſm hanc glo.parit exceptionẽ doli.
ſ liberatio relicta ei qui eſt tutus exceptione nihil ualet.ut.j.
e.l.ſi ceditoꝛ.Cũ ergo lex dicat ꝙ talis cofeſſio a teſtatoꝛe ſa
cta inducat fideicõmiſſu.ergo nõ oꝛitur exceptio doli. Puta

rẽ tamẽ vnũ ꝙ ſi adhibito aliquo dicerẽ ſacio pactũ de nõ pe-

tẽdo tibi recipiẽti p illo.ul ↄſiteoꝛ mihi ſolutũ eẽ tibi recipiẽti
illo.tũc daret᷑ exceptio doli.ut.l.reſcriptũ.S.ſi.S.de pac.q̃ vlt
ꝙ eo caſu quo pacto adhibito ad obligatiõeʒ ꝗs tenet cedere
eo caſu pacto adhibito ad liberationẽ competat exceptio do/
li.uel utilis pacti ſine ceſſiõe.ut dicta.l.reſcriptũ.S.ſi.ſed ſi ali/
quis reciperet pꝛomiſſionẽ pꝛo me tenet᷑ cedere.ut.l.pe.de ne.
geſt. ⁊.l.huiuſmodiin hnci.S.de le.j.ergo ⁊c̃.Aut ergo intelli
gamꝰhac glo.in renũciatiõe iuris realis.aut qñ ſit pactũ.ut lo
co ultimo dixi.als iſta glo.male diceret.
Si heres Auãuis hẽs dãnct᷑ nõ petere a geſtoꝛe.
. etñ ꝓpt ea que doloſe geſta erãt agere põt
¶MNõ ꝙ ſi teſtatoꝛ iubet heredi ne agat ltelligitur pᷣterq; de
Dolo. dica in. l. aurelio.S.j.j.eo. „ ——
4 Et ei. Dicit hic ꝙ poſſũ relinquere liberationẽ ei cui cõ/
—Cbvmodaui. ¶Sed quero an poſſit conueniri ut rem

reſtituat iſte cõmodatarius.Et Guil.de cu. foꝛmat hanc.q.in
l.ſi vnus.S.illud.S.de pac.⁊ dicit aut dicit libero te ab actiõe
depoſiti uel cõmodati.⁊ tunc poteſt conueniri pꝛo re reſtituẽ/
da actione in rẽ.qꝛ ſolũ ab illa actione fuit liberatus.aut dicit
ꝓmitto te nõ conueniri depoſiti uel ex cauſa depoſiti.⁊ tũc qꝛ
magis generalit᷑ loquit᷑ nõ poterit conueniri actoõe in rẽ.ideo
quia habet ex cauſa depoſiti.Sumile in iuramẽto.quia ſi eſt i
rẽ poꝛigi ad omnes actiones. ſecus ſi iuret ſuper vna actiõe
ut.l.ſi duobus.S.j. ⁊. S. ſiquis iurauerit.S.de iureiur. ⁊.l.j.S.
ð aut. S. de aleato. Mꝛeuiter teneo cõtrariũ.quia quaãdo reli
quitur liberatio illis perſonis que hac lege ponunt videt᷑ reli/
cta liberatio doli ⁊ culpe ⁊ omnis pᷣſtationis ad quaʒ tenebat᷑
vigoꝛe illius cõtractus.nõ autẽ videt᷑ remiſſa actio in rẽ.qꝛ illa
actione conuenit᷑ut quilibet extraneus nõ ut depoſitarius.ut
nneſen fiml . re iudi.⁊.l.reo.in ſi.S.ad exhi.pꝛo hoc
eſt tex.in.l.ſi in lege.S.fi.S.loca.⁊.l.ſi ei cui.j.eo.⁊ glo.in.l.au
relius.S.meuia.j.eo.nõ autẽ videt᷑ relicta ipſa res niſi expꝛeſſe
ſit dictũ. hoc itelligo uerũ quãdo depoſitũ eſt factũ ĩ certa ſpe/
tie.ſed ſi eſſet factũ in pecunia numerata tũc eſſet idẽ qð in libe
ratiõe relicta cuilibet debitoꝛi qð vidiſtis.S.in pluribꝰ.ll.⁊ di
ca.j.e.l.aurelio.S.gaius.
uis Intellige hãc.l. quãdo relinqui? libera
*tio a geſtione iã facta.⁊ qñ aliquis reli/
quit liberationẽ olim tutoꝛi ſuo.ſed quado relinquit li
atione ꝓ geſtione ſutura.nunquid videt᷑ remiſſus dolus uł
redaditio reliquoꝛũ.dicã in am ſo. F.e.
— »i voc qð intereſt mea potius
debitoꝛ. ſoluerech ſolutü ekrr di⸗
— cit legatũ nalere.h.d. Iſtã.l.ĩtelligo q ſideiuſſoꝛ nõ
proterat petere ut liberet᷑ ꝗꝛ nõ erat de caſibus poñitis in.l.luti
us.5 manda t.Cema 1 ſoper ea. als ſi iure ſuo poſſet petere
legatũ nõ ualeret.qꝛ ſna⸗ no intereſt. Gdedarigron
Ati Liberatio ab onere reddẽdarũ rõnuʒ
Atius. reliq̃ nõ poꝛꝛigit mi expmat.h.d.
In tex. ibi ſubſcriptioneʒ.ꝑ qð videtur poꝛis tẽpoꝛiʒ
liberationẽ reliqſſe. de hac mã girs⸗dee auretio⸗ beratz
— 6 on ualet legatũ liberationis
3 cr. editoꝛ. relictũ qui 5 poteſt ex ceptio/
ne tueri. hoc dicit. ¶ Oppo. ꝙ legatuʒ liberationis
Pariat etiã actionẽ ut quis liberet᷑ per acceptilationẽ. ut.l.iiij.
S.j.S.eo.ergo videt᷑ iſtud legatũ ualere.quia cõtinet emolumẽ
tũ.So.legatũ liberationis ſit pncipaliter ad exceptionẽ.vñ ſi
iſtud nõ ualet qꝛ i hebat eã no ualebit in alis remedijs de ꝗ/
hus ibi dixi. ’r

„₰

AY qui⸗ In dubio relictũ libatiõis intelligitur
— — UIB.in rẽ. ut ſic ꝑſonã hẽdis comp̃hẽdat. b.
Aei. Silegatur liberatio oductoil oẽ id videt re
emiſſu ad qð p̃ſtãduʒ actiõe ꝑſonali tenet.h.
d. C Mõ ꝙ ſi teſtoꝛ relinqt libationẽ ſimpli videt᷑ re
miſiſſe debita. Itẽ videt᷑ remiſſa tota locatio.x ſicid ad qdð te⸗/
net᷑ rõne doliuel culpe ułreliqrũ.qd qliter intelligat dicaʒ.j.e.
l. aurelio.S.j. ¶ Itẽ nõ ꝙ nõ videt relicta ipſa res. ſʒ ut heres
teneat᷑ pati uti frui. æ det gratuitã habitationẽ ut h C.j.e.l. caſ
ſius. dic ut dixi in.l.nõ ſolũ in ſi.S.eo.

— 1 MHõ caſũ hui.l.legatuʒ liberatiõis
Am ita. xingail ſolutioe. P. d. ¶Op. dẽ H
Awlegatũ liberatiõis ↄtineat reliq. cõtra.S.eo.l.nõ ſo
lũ. S. pe. T.j.l. ꝓxima.S.j. So.ibi ĩcõtinẽti videbit. .
4/ Arelio Legatũ libatiõis eſt ꝑſonale ⁊ ad hẽ
X E ELbO2εgeοςο n6 traſit. b. d. hanc. I. declara ut
. i 5g1.10 inz Seieratto⸗ ko loſtoalb
☚1ε Iſte. §. hy mäaz ꝓfudiſſimꝗ a nis gloſatoꝛib
¶ GBaius. cc ma⸗ examinatã.ſi teſtatoꝛ r curatoꝛe⸗
nõ videt᷑ relicta livᷣatio doli ul relidrũ.h.d.¶¶ MNõ ꝙ adultuj
lʒ hẽat curatoꝛẽ põt facẽ teſtm.de ꝑ glo.in.l.j.S.fuit q̃ſituʒ.
j. ad tre.⁊ nõ ꝙ legatũ liatiõis nõ poꝛigit᷑ ad dolũ uel ad re/
liqᷓ. CAodo ueniam ad glo. x ui eã ĩtelligat debet ſcire. ꝙ
in hac glo. ponunt᷑ due glo.antiq.ſicut Accur.eas reperijt.⁊
iõ ſi repetit biᷣ idẽ ułloqtur pluries in eodẽ caſu nõ miremini.
Scda pars glo. incipit ibi.iteʒ nõ ꝙ libᷣatio. ¶ Op. ꝙ vide
ant᷑ oĩa remiſſa ut.j.e.l.aureli.S.titi. So.ibi ſpale ĩ pꝛe.Itẽ
cõtra.S. de pac.l.ſi vnꝰ.S.illud.x inſti.de le.S.ſigs debitoꝛi.
ubi nullo mõ põt ↄueniri etiã de dolo.QAuare glo.diſtinguit
tres caſus.Añq; ꝗs eſt debitoꝛ pecunie tm. qñq; ꝗs eſt debi
toꝛ doli ⁊ culpe.qñq; ꝗs eſt debitoꝛ doli tm. Mꝛimo caſu loꝗ
tur. S. ſigs debitoꝛi. Scoo loqtur hic. Tertio loꝗtur. S. illu

Delibe. lega.

Nide glo.q incipit ĩmo videt᷑ remiſſũ.ibi ſʒ hic refert ⁊c. IRtẽ

vide glo. ibi itẽ nõ. c refert ſe ad pᷣdictos caſus.ſ.ad pmũ x ad
ſcoᷣm. ¶ Nꝛo declarada igit hac mã hẽm vidẽ qd ĩpoꝛtet le
gatũ libatiõis.pᷣ qñ relinqtur debitoꝛi ꝗ tenet ad pecuniã uel
ad rẽ in genẽ foꝛſa ul in ſpetie.ita ꝙ nõ eſt habẽda rõ doli uel
culpe.⁊ ꝓpter hoc teneat ad aliquã qᷓtitatẽ. Sco qũ relingꝗ
tur ei qui tenet᷑ ex aliq ↄtractu in quo uenit dolus ⁊ culpa ⁊ in
telligas de actiõe ſpetiali. Tertio qũ relind eiꝗ tenetex cõtra
ctu in quo uenit dolu tm. ⁊ actiõe ſpali. Quarto qñ relingt ei
ꝗ tenet actiõe uli ſeu generali.Quinto qñ relinqt ei ꝗ tenetur
pluribꝰ actiõibus particularibꝰ. Sexto qñ relinqtur eiꝗ tene

tur vna actiõe particulari pncipalit᷑ in qᷓ ueniunt qdã acceſſo⸗

rie. ¶ Redeo igit ad pmũ.⁊ quero qñ liberatio relinquit ei ꝗ
tenet ad pecunià uel ad rẽ in qua nõ habet rõ doli ⁊ culpe.ut
p hoc ad plus teneatur quid impoꝛtet iſta liberatio. Rñdeo ĩ
poꝛtat actiõeʒ ut liberet᷑ t exceptionẽ. x alia que dixiĩ.l.iij.S.
nũc de effectu.S.e.⁊ hoc ſi debitũ erat uere.ſec ſi debitũ non
erat in effectu. S.e.l.ſi creditoꝛ. ⁊.j.e.l.ſi petitur.⁊ de hac loqꝗ/
tur inſti. de le.S.ſiqs debitoꝛi.quid aũt impoꝛtet liberatio fa/
cta iter viuos.dixi in dicto.S.nuc de effectu. ¶ Scdo q̃ro qñ
relinquitur liberatio ei qui tenet᷑ ex ↄctu in quo uenit dolus ⁊
culpa leuis et leuiſſima ułleuis tm ⁊ ĩ actiõe ſpali.in hoc caſu
videniĩ relicta oĩa ad q ie tenet rõne doli uel culpe.vłrelidrũ
ad rẽ tñ teſtõꝛis reſtituẽdã tenet᷑ ut.S.e.l.ei cui fũdũ.cũ.:.ſe.di
xi. S. e.l.nõ ſolũ.S.ſi.HNoc intelligo uerũ.niſi dolus eẽt cõmiſ
ſus ↄtẽplatiõe iuli liᷣatiõij.qꝛ foꝛte dixit uolo aliqd ſubtrahẽ.
2 hẽo libertatẽ. ar.l.tres frej.S.de pac. Idẽ dicerẽ eadẽ rõne
in liatiõe facta int viuos ſimplłr. ¶ Tertio qᷓro qñ libatio re
lingtur ei q tenet᷑ ex cõtractu ubi uenit dolus tm ut in depoſi
to. Et p̊ videam qd impoꝛtet talis liberatio facta iter viuos.
Tex. in. l.ſi vn.S. illud debae dlcie doluð videt eẽ remiſſu⸗
Blo. aſſignat rõnẽ. q; nõ põt videri aliud eẽ remiſſu.Et ſi dice
res ĩmo põt videri remiſſa lata culpa quenit in depoſiti actiõe
ut.l.j. . vepo. c.I. q; neruaꝗ. Rñdeo lata culpa dolo cõpara⸗
tur ⁊ uenit in ↄñtiaʒ.ut d de vno itelligat dictũ de alio cũ
pẽat᷑ loco eiuſdẽ. ¶ Sed tũc qᷓro ꝗd ĩpoꝛtat talis liberatio in
ultimis uolũtatib. Glo. in dicto.S.illud dic ꝙ nõ videt remiſ
ſus dolus ⁊ fũdat ſe ꝑ hũc tex.rõnẽ diuerſitat inter Sct' T ul/
timas uolũtates aſſignat ſi tex.in ſili in...j. C. de pe.eius ꝗ li.
mer. quã opi.firmat gl.in.l. ſub pᷣtextu. C. de trãſac. dũ remit/
tit ad lä Puto Zꝛiũ ꝙ videat᷑ remiſſus dolus ⁊ in ultima
nolũtate. p hoc tex.in ſili. S. e.ti.l. ei cui.⁊ dixi.S.ꝓxima.q.ꝓ
hoc qꝛ nõ põt oꝑarilegatũ in alio ſicut dixi in Ictib ergo ⁊c.
ut. l. ſiqñ. S. de le.j. c iſtud puto uerũ. CQAQuarto qro qñ relin
quit liberatio in ultima uolũtate uel ĩter viuos ei ꝗ tenel actio/

ne nli uł gnãli t hec ẽ nra materia.⁊ videam pmo ĩter viuo⸗
Pone ꝙ aliꝗs liberat tutoꝛẽ uel negoti.geſto.gnãlit᷑ ꝗd un
poꝛtat hec liberatio.an videat᷑ remiſſus dolus. Hlo. in 1ecio
ne. C. de trdſac.in gl.ſi.in fi.tʒ ꝙ ſic.ar.dicti.S.illud. Ad hac
l.rñdeo ꝙ aliud in libera.ĩter viuos.aliud i ultima uolutate.
hoc tʒ MDe. C. de tràſac.l.ſub pᷣtextu.in ni.hoc etiã tʒ Guil.in
l.põponi.S. de negger Eir opi.iſtoꝛũ videt᷑ tex.in.l.lutiꝰ
5.e. In eo qð ibi dicit ꝙ teſtatoꝛ viuen ſubſcripſit rõnes ⁊ tñ
vigoꝛe ulius ſubſcriptiois nõ hʒ liberationẽ a reliꝗs niſi ſpalit
ſit expᷣſſũ. Picerẽ ſic in ↄctibꝰliberatiõe facta ĩter viuos ſiqdẽ
dolus fuit adihibit ex quo illi q cõmiſit aliqd adeſt. ut qꝛ ſub
traxit uel reliqua retinet.tũc nõ uenit ĩ gnãli remiſſione.ut.õ.
e.v l. lutius. x. l. tres fres. S. de pac. Si vo fuit dolus adpibituj
Sil uipi adeſt ei ꝗ dolũ cõmiſit.tũc videt dolus remiſſus.ita
ltelligo glo.i.l.actiõe.C.de trãſac.⁊ q dcã ſt.s̊.ꝑ dictoj doc.
Piꝛedcã va niſi ꝑ expſſa ſit fcã mẽtio doli ⁊ reliqrũ.tũc ĩ dolo
pᷣterito ⁊ reliqs pᷣterit ſufficeret.ut.S.ę.lʒ.luti.⁊.d.l.actiõe.⁊
iita mã ẽ qñ fit libatio gratuita. In traſactione vᷣo hẽmus ali⸗
aʒ mãzʒ ut pʒ i.l.age.C. de trãſac.⁊.l.ſi de certa.e.ti.⁊.S.de iu
di.l.ðe rebꝰ. ⁊. C. de iudi.l.licet.tñ in ↄctibiter viuos eſt q̃dã
glo. in. l.põponi.de neg.geſt.que in dolo videt᷑ ſic diſtingue⸗
re. Aut remittẽs ſciebat doluʒ ⁊ videt᷑ remittẽ als nõ. Sʒ ſlla
Ro deber intelligi in eo qui gratiſicat ⁊ appꝛobat negotia ge
qꝛ etiã ad ꝓbationem tendit nõ pncipalit ad liberationeʒ
⁊ ideo in illo actu illa diſtinctio põt pcede.ſʒ qñ ꝗs ſimplr libe
rat ꝓcedũt ea que dixi.S.¶ Quero qñ fit liberatio in ultima
uoluntate qd impoꝛtet hoc legatũ. Et certe ſi fit patri ſine du/
bio iſtud legatũ ipoꝛtat liberationẽ a toto.ut.j.eo.l.aurelius.
S. titius. Si uero fit extraneo. tunc aduerte diligent᷑ ⁊ credo
ꝙ nuc ĩtelliges.qñq; teſtatoꝛ ipſe diſponit ⁊ ipſe liberat ⁊ libe/
rationẽ relinqt nõ aũt grauat heredẽ ſuũ ꝙ liberet. tunc nõ vi
det᷑ remiſſus dolus neq; reliqua.hic eſt caſus in.S.noſtro cuʒ
omnibus ſimilibꝰ. Idẽ ſi grauat hẽdẽ ſuũ nõ agere nõ autem
grauat ut liberet.ut.l.nõ ſolũ.S.pe.S.e. Sʒ ſi teſtatoꝛ grauat

heredẽ ut liberet uel ut quid ſimile faciat.tũc videtur remiſſus
dolus ⁊ obligatio reliquoꝛũ ⁊ oĩa ſicut in ↄtractibus.ut S.di/
xi. Hic eſt tex.in.l.ſiqs rationes.in fi.S.eo.⁊.S.l.ꝓxima.Ra

tio hoꝛũ videt eẽ.qꝛ vnuʒ legatũ dẽ pleni alto ut dẽ in glo.S.l.
ꝓxi. Ael dic rõnẽ clari in teſtõ qñ teſtõꝛ relingt nõ viqent re/
miſſa reliqua.q;ꝛ moꝛt᷑ cogitatiõe turbat non eſt ueriſile ꝙ de

hoc cogitet. Sʒ qñ teſtõꝛ grauat hẽdeʒ ut libet videt grauare

ut liberet ĩter viuos. ſz liberatio ĩter viuos ullud iĩpoꝛtat. vnde
virtꝰilloꝛũ hoc hʒ. Et ſi diceres heres tenet ad liberãdũ etiam
quãdo teſtatoꝛ reliquit liberationẽ ſimpkr.ut.l.iij.S.nũc de ef

fectu.S.e.eſt uerũ.qꝛ lex hoc vult non qð teſtatoꝛ dixerit ⁊ ſic

nõ apparet de uolũtate ei.ita ĩtelligo hanc materiã. Contra
G

facit.l.aurelius.S.filias.j.e.ſed ibi dicã.Sed qd ſi relinquit li

beratio alicui pꝛo adminiſtratiõe futura.an heant locũ pꝛedi⸗
cta. DHico ꝙ ꝓ adminiſtratiõe futura nunq; põt viden remil⸗
ſus dolus etia ſi teſtatoꝛ uel ↄhẽtes expᷣſſerit ꝙ non teneat de
dolo. ut.l.ſi vnꝰ.S.illud.S.de pac.C.l.qdã deceden.de admi
tu. ⁊ ibi glo.⁊ iõ.l.ſiqs rõnes.S.e.debet ĩtelligi qũ relinquit li
beratio ꝓ adminiſtratiõe iã facta.⁊ ita ĩtelligit Mi. illã.l.in.l.
qdã decedenj.qð eſt ualde nonduʒ. ¶ Auinto qro pncipali
ter q; relinquit liberatio ſimplr ei qui tenei pluribus actioibꝰ
particularibꝰ. Olo. in.I. emptoꝛ. 5. lutius. . de pac. videt itel.
ligere ꝙ gnãlis liberatio ad oĩa poꝛigat᷑ niſ appareat teſtõꝛẽ
ſenſiſſe de certo. Guil. ibi dicit ꝙ de certo tm videt᷑ intellexiſſe

ſi de aliquo ſpalit᷑ mentio fuit habita ⁊ ſic claſula gnãlis reſtri

gat ad illud expſũ p quo dict. F. lutius. ⁊. j. e.l. aurelius.S. ſti
cho.qð ſi eẽt uerũ eẽt ualde nõndũ.q; qtidie ſic dicim facio ti

bi inſtrm getatiõis de cẽtuʒ ⁊ poſtea dico ⁊ gnaliter cc.ut illa
clauſula gnalit᷑ reſerat tm ad ſpeciſcata. hoc videt g caſum.l.

plrib de accep. C J0o ꝓ declaratiõe hui paſſus debes aduer
P

tẽ qꝛ qũq; clauſula gnali põt referri ad ſpeciñcata ſalua rõne
recti ſermõis.⁊ tũc ad ula tm reſtrigit. ut.l.ſi ex plurtꝰ.de ſo
lu. ⁊.l.ſi de certa. C.ſi ð ius.⁊ in.l.ij.in ſi. C.de peti.hẽ. Si vo
nõ põt referri ad ſpeciſicata ſalua rõne recti fmonis.tũc refer
tur ad oẽs cauſas q̊s remittẽs ſciebat.ut.l.pluribꝰ.s.de acce/
ptil. ⁊ cũ hac diſtinctiõe dʒ ĩtelligi.l.emptoꝛ.S. lutius.⁊ gi.ibi
poſita. S. de pac. Ad cauſas aũt qᷓs ignoꝛabat non põt refer/
ri. qꝛ nõ põt videri de eis cogitatũ.ut.l.cũ aquiliana.S.de tra⸗

ſac. Itẽ quia remittere eſt donare. ut.l. contra iuril.in fi.S. de

pac.lſed ignoꝛãs nõ donat.ut.C. de trãſac.l.nec ignoꝛã⸗.ergo
⁊c̃. Pꝛedicta uera niſi apparet remittẽtem uoluiſſe remittere
etiaʒ qui ignoꝛabat.ut.l.cum aquiliana de tranſac.ut quia di
xit uolo ꝙ oĩs cauſa que eſſe poſſit ſit remiſſa ut ibi dicit. qua
do aũt eſſet facta liberatio generalis nõ facta expſſiõe alicui

—— —— — — —.—

—

Ze lbe. lega.

cauſe.tunc ſine dubio refert᷑ ad oĩa de ꝗbꝰ ẽ cogitatũ.ut.l.plu
rib de acceptila. Sꝛedicta uera in liberatiõe que ſit ex mera
uolütate. Sʒ gꝗd ſi dẽ in ĩſtro pᷣdicta iõ fecit qꝛ fuit ↄfeſſus ſibi
plene ſatiſfactũ de oĩbꝰ.aduerte qꝛ iſta vba pfiteoꝛ mihi plena
rie ſatiſtactũ ſi apponant᷑ in ultimis uolũtatib nil operani niſi
Pꝓbei. ut. l.j. C. de fal. cauſa adie.lega. ⁊.l.aureliꝰ.S.ñi.j.e. Idẽ
puto ꝙ ſi apponat᷑ in iſtro in q ↄtinet᷑ liberatio ꝑ acceptuatio
nẽ. Rõ eſt qꝛ cũ de nã acceptilatiõis ſit ut cũ ꝗs ↄſiteat᷑ ſibi ſo/
lutum illud quod ſibi ſoluʒ non eſt. illa uerba videntur appo
ſita magis ad ſolenniʒandum acceptilationem q; ꝙ hoc ſit ue
rum. ut.l.iiij. SF. nunc de effectu. S.e. ⁊.l.moꝛtis cauſa capimꝰ
5S. fi. S. de dona. cauſa moꝛtis. Sed ſi non continetur in inſtro
acceptilatio.ſed ſimplex Auietatio videtur magis dubiũ.nam
ille ꝗ dicit ſibi de oĩbꝰ ſatiſfactuʒ oĩa ſcire videt᷑. vñ dubitatiue
dico ꝙ refert ad oĩa niſi ꝓbet ſe ignoꝛaſſe.qð ꝓbare ẽ diffici
le. qꝛ pſũptio eſt ʒ 6. ecexio q̃ro qũ eſt vna cauſa particula
ris in q̃ tñ ſunt alique cauſe acceſſoꝛie ꝗd iuris.tunc rñdeo ab
oĩb videt᷑ liberat lʒ de acceſſoꝛijs nihil ſit dictũ.ut.l.ſi tibi. C.
de iudi. Poſſem etiã qd ſi vna cauſa eſt tm̃ ⁊ facio tibi
liberationẽ gnãleʒ ⁊ aſſero mihi ſolutã partẽ.ut ſi debes mihi
cæẽtũ ⁊ facio refutationẽ ꝓ ꝗnq̃ginta mihi ſolutis.de hoc ẽ ca
ſus. C. de trãſac.l.ſiqdẽ. ⁊ iõ hodie hñtur ſoꝛme liberatiõis ita
gnãles ꝙ oĩa cõpꝛehẽdũt. .
— id qu LTegatuʒ liberatiõis uel nomi·
nis extiguit ſolutiõe uel alia li/
dber atj. viuo teſtatoꝛe ↄtingẽte.ſec'ſi eo moꝛtuo facto
hyẽdis ↄtigat.h.d.l.hẽs declaratã. S. e.l.nõ ſoluʒ. S.ſ.

od mibi gidrthi erre

É́ NVidet᷑ ͥ hanc.l.lex ſi ita
K(DB Rocuratoꝛeʒ. Eide qð dixi. S. e. l. au
91*⁸ relio.S.gaius. Itẽ eſt õ.l.ſiqs rõnes in ni.S.e.So.h̊
pPmo ñuetuit rõnes exigere.poſtea dixit ea q̃ nomino.⁊ ſic gra
namẽ deliberãdo ꝓcuratoꝛes fuit limitat eo noĩe.hoc eſt ea/
tenus qᷓtenꝰvires pcedẽtis legati excedũt.ſec ſi ſimplicit᷑ iuſſiſ⸗
ſet hẽdẽ liberari.ut.ll.cõtrarijs 8 fuat bin H
W ilegal libᷣatio debitoꝛi hẽ/
K—c Zm heir EG.egs rchriod ad debitũ tpe aꝑ⸗
rũ tabularuũ.p.d. ¶ Op. S. e.l.ſi id q. So. Hic qñ
legat liberatio debitoꝛi hẽdis.ibi qñ teſtatoꝛis.rõ eſt.qꝛ qñ le/
gat᷑ debitoꝛi teſtatoꝛiꝰ nõ põt ſoluihẽdi niſi dicat ſe heredẽ.ſʒ
qñ legat᷑ debitoꝛi hẽdis pot ſibi ſolui ut heredi.⁊ iõ diſtingua

tis ut hic videſ.¶ Quero quid ſi ſoluit añ apertas tabulas ?
ſic añ hẽditatẽ aditã ⁊ heres hoc ſciebat. Glo.dicit ꝙ tunere

peteret.q; tũc dolo ꝓximuʒ eſt. ſʒ iõ hic dicit ꝓpt᷑ aptas tabu⸗
las.qꝛ tunc pᷣſumit᷑ ſcire q̃ in teſtõ ↄtinent᷑.qdð nõ bñ. Itẽ videt᷑

ꝙ hec lex nõ ꝓcedat nec hẽat᷑ diſtinctio ſciẽtie uel ignoꝛãtie.

ut ĩſti. de le.S.ſi vo.⁊. S̊.de le.j.l.cetere.S.ñ. So.glo.q ill ue
rũ poſt aditã heditatẽ.hic uero añ adita hẽditateʒ. ⁊ ſic nõ ꝙ
poſt aditã hẽditatẽ hẽs pᷣſumit᷑ ſcire q̃ in teſtõ ↄtinent᷑. cõcoꝛ.

glo.l. qdã.S.ſiqs ſiliũ.in glo.magna.qʒð dictuʒ limita.qꝛ hoc

uerũ in hẽdibꝰ uolũtarijs q nõ pñt eẽ hẽdes niñ vires teſti co/
goſcãt.ut.l.j.S.ſʒ ⁊ ſi de ſua.de acq.hẽ.ſec in hẽdib neceſſa
rijs q ignoꝛare pᷣſumunt.ut.l.ei q ĩ ꝓuinciã in ſi.ſi certũ pe.fac̃
de acq.re.do.l.qſtũ.⁊.l.ſi fuin teſtõ.j.de ſtipn.ſer. Itẽ ſec in

his qꝗ ſ relicta ĩ codicillis.q; illa põt hẽs ꝓbabilit ignoꝛare.p/
bat᷑ i.l.iij.⁊.l.nõ eſt ferẽdũ.S.de trãſac.plene dixi ĩ.d.l.cetere.

— Eg aui Defect/ debiti demrati ĩpedit ſbſtatiã
1 legati relicti a creditoꝛe debitoꝛi.ſj nõ
ipedit ſpᷣam legati relicti a debitoꝛe creditoꝛi ſi certa
qᷓ;titas expmaĩ.h.d.pᷣ ponunt᷑ due.q.ſcdo ponit᷑ rñſio ad pꝛi⸗
mã.ttio ad ſcaʒ.ſcdða ibi tenẽdi.ttia ibi aũt. DNẽ h ſiue hẽs
uetet exigẽ. ſiue iubeat libare nihil inteſt. Cõtra. ð.e.l.ſiqs rõ⸗
nes ↄiũcto pn.cũ fi. So.h̊ loqtur qñ relinꝗt᷑ certa qtitas pe/
cunie.ᷣſec q relingꝗt᷑ livbᷣatio gnaãlis.q; tũc eſt dꝛia.ut dicã in.l.
aureli.S. gaius.j.e.¶ Quero dꝛiã iter pmũ caſũ ⁊ ſcdʒ.Rñ
deo ĩ pᷣ caſu qñ relinquunt᷑ tibi cẽtũ qᷓ debej.ſi nõ debes deſicit
ſba relicti.qm liberatio eſt relicta q̃ nõ põt pᷣſtari debito nõ ſſᷣ
ſiſtẽte. ergo ⁊c. Sʒ ſcdo caſu q; dico relinquo tibi cẽtũ q̃ tibi
debeo relinquit᷑ certa qᷓtitas.⁊ iõlʒ nihil debeã debet᷑ legatũ.
nec falſa demõſtratio ipſuʒ vitiat.hec dꝛia ponit in.l.ſiſic.. j.
ʒ.de lega.j.¶ Quero lego titio cẽtũ qᷓ mibi debes.⁊ nihil de⸗/
bes.an ualet legatũ.Rñdeo had deficit ſba relicti.nã videoꝛ
legare nomẽ nõ ipſã q;titatẽ.ſ iſtud nomẽ ſeu actio repit.er⸗/
9o ⁊c.ut ꝓbał in.l.ſi ſic..j.s.de le.j.¶ Altimo nõ poneq ĩ

teſtõ dẽ uolo ꝙ ſatiſſat oibꝰꝗ aliqd a me recipꝑe debẽt.mõ vnꝰ

uenit cũ inſtro debiti. ti illud inſtrm porat elidi ꝑ exceptionẽ.
qʒ fote traſcurſũ erat decẽuũ ſm foꝛmã ſtatuti hui ciuitatio.

an iſte admitte? ad petitionẽ. Et dico ; nõ.ꝑ hũc tex. ibinul/
ia utilitatẽ ⁊c. Pꝛeterea qñ teſtatoꝛ dicit ſatiſiat oĩbcredito
ribꝗ aliꝗd a me reciꝑe debẽt.dʒ itelligi ciullitt ⁊ nalit ſine ex-
ceptionis obſtacnlo.ut.l.ſi is cui.S.fi.j.de ſolu. In ↄꝛiuʒ facit
l.ꝗbdiebꝰ. S. dñ.j. de ↄdi.⁊ de. ubiitelliguũ de nalib tm debi
to.ſʒ rñde ꝙ ſic. ibi de neceſſitate dʒ itelligi ex qlitate ꝑſone le
AVto. Alegatario põt relinq liberatio hẽdibꝰ
4 X Atoꝛ. agnito legato pelkexcchtio niſi be
— — coeratiguner .. JMUv eſß
— Aliqñ dẽ ꝗs legatarius ppt ſpe
C Idgeamus tiẽ lʒ nSrhe reoe diẽ iſta lex.
E relius: Effect liberatiõis relicte pupillis
N ei1nõ extẽdit᷑ ad tutoꝛẽ.hoc dic. Ael
lc. EffectPliᷣatiõis nõ poꝛꝛigit ad creditũ ab herede
Scen oedick. N D gt
ꝭLegatüu liberatiõis ad debitũ tpe teſti reſtrin
Teſto. Lege poſt Zctũ extẽdit.h.d. 1

itius. aſus hulus. 5. a caſu in pcedenti. · in aliquo

owicretor⸗ ſis i 4 B
eneralis liatio pai relicta cõtinet
Titius teſtõ. Benralis reliquoꝛũ.ſecus in exneo
h. d. declara ut dixi in. l. aurelio. S. gaius. S. e. l
MD euia. In gnaliliberatione non vident remiſſa ea 4
epſi uendicari. h. d. ¶ Mõ glo. q eſt hic ad ie
dixi in. l. nõ ſolũ. S. fi. S. e. T iõ iuriſcõſultus in.l.⁊ vno.S.j.
j.de acceptil.qũ dat ſoꝛmã generalis liberationis inter cetera
facit mentioneʒ de actione in rem qð nõ.glo.¶ Oppo.de.l.
ſub pᷣtextu. So.patet ex pdictis. “ð”èẽGꝗ
¶ Leſtõ. Verba reſtrictiua adiecta legato in codicilis fa
cto reſtringũt legatũ factũ in teſtõ cũ ipſo legato
codicilloꝑ tacite repetitũ. h. d. Glo.ſignat ↄꝛiũ.j.de re.du.l.ꝗᷓ
tiens. So. hic nullũ erat bũ ambiguũ.cũ enĩ pmũ legatuʒz ſit
repetitũ tacite ꝑ vbũ hoc amplius vba reſtrictiua reſtringunt
boelegatũ ⁊ pmũ tacite repetitũ ut hic.
eRatũ. Eegat liberationis extẽdit ad debitũ acceſ
EEHvſoꝛin poſt teſtm ↄctum. h. d. ¶ Mõ ꝙ teſta/
toꝛremittẽdo ſoꝛtẽ videt remittẽ uſuras poſt teſtm cõtractas.
cõcoꝛdat.l.nõ ſolũ.in pn.S.e.x.l.n. S. fi.j.«.⸗oo.
4 cho. Yegatũ reſtringit p ronẽ. Itẽ per rũſionem
rEI.E qpp aret q̃lit᷑ ꝗs ĩterrogationẽ itellexit. h. d.
cõcoꝛdat.l.cũ pidedeleiſianis F. dele N. rc cpkaz. n pn. ad
tre. Itẽ nõ qdð dixi ꝙ ex rñſione apparet q̃liter ꝗs ĩterogatio
nẽ ĩtellexerit.pᷣ facit ad diſpõnẽ qꝛ ſ eſt dubia intelligit ex rñſio
ne qliter reus intelligit. Itẽ facit ꝙ ex cõcluſione libelli appa/
ret qlit᷑ pcedẽtia ĩtelligani.⁊ ſic ſiin ↄcluſiõe peto aliquẽ cõdẽ/
nari de furto ⁊ in narratione dixi ꝙ amouit.debet intelligi ſci
licet doloſe ex eo ꝙ petij eũ furti condẽnari.de quo per Ci.in
l.nec exemplis. C. de fal.

E TI Cui relinquit liberatio ad tps põt petere ut inte
6 entu. rim berech ſileẽtiũ ĩponat. lke⸗ a p ſũ cũ intel⸗
lectu glo. Cõtra hanc.l.videt᷑ caſus in.l.nõ ſolũ.ꝭ.põt.õ.eo.
So.A nõ põt petere ut liberet᷑ ut in ↄꝛio.ſed põt petere ut
intra illud tẽp Peredi ſilentiũ ĩponat᷑ ne nõ petat ut hic. coꝛ⸗/
dat tex.⁊ glo.in.l.ſi ↄtẽdat.j.de ndeiuſ.¶Itẽ op.de.l.iij.F.
riũ.ð.de Otra.iudi.tu.So. ꝛia actio nõ cõpetit ut ibi.ſʒ offici
nʒ iudicis cõpetere põt ut hic. ¶ Quero q̃ fuit rõ dubitandi.
lo.ponit.ſj dic ꝙ nõ eſt bona dubitatio.ut.l.ſiſeruus.S.g
mar garitã.⁊.l.pecuniã.S.de le.j.ubi a debitoꝛe poteſt ſideicõ
nnnnrum. H anlnhoctat chüteſtate
Ià& πι. Legatü ne rõnes exigant᷑ impoꝛtat q;tũ teſtato
Eilias. uiſepbabit g.0 Amero gd in dubio ſi
nõ ꝓbat qd teſtatoꝛ ſeſit. Dic ut in glilo.
i qui. ualet legatũ factũ creditoꝛi ad eiu utilita
EEr berc, ſz ad utilitatẽ vetiweblonnalg pos di
dem aneſiit ſ ot vni ſcri
dem queſiit ſi tutoꝛ. ae beo parte ſta⸗
epꝛo parte non pꝛobando contrariuʒ. hoc dicit. ¶ Oppo.
videtur ꝙ non poſſim vnam ſcripturam pꝛo parte appꝛoba/
re ⁊ pꝛo parte impꝛobare.ut.l.in cauſe.j.de pꝛocur. Glo.nõ
ſol. q;tum ad ꝓpoſitũ dic ꝙ circa eãdẽ reʒ repꝛobat uariatio
ut ibi. ĩ diuerſis ⁊ ſeparaᷣ admittit.ita loqt h.ita ſol. Pi. Nec
ſo.nõẽ va.qꝛ hͥ erat vnũ debitũ ⁊ vna admiſtratio ſic i.l. ꝛia.
ol. ergo ꝙ ibi uariatio ẽ alti nociua. hic ᷣo nemini nocebat
qm ↄꝛiũ ꝓbare dʒ ⁊ ſic vttati ſtabil.de qͥᷓ nõ. Di.in.l.de rebus
ʒ.rerũ amotarũ.¶ QAQuero ꝓducto vno inſtro utrũ ꝗs poſſit
pꝛo parte ei ſtare ⁊ ꝓ parte nõ.Tex.videti.l.publia.S.depo
fl. ? Ni.ĩ.l. j. C.de oſe * .l. ij. C. de do. añ nup „T ON aut eFnuz

negotiũ aut plura nihil concludẽdo.Quare diclatius aut ea
dem ſcriptura cont net plura capitula ſeparata ⁊ poſſum pꝛo
parte appꝛobare ⁊ ꝓ parte nõ.ut.l.publia.in fi.õ.depoſi.aut
cõtinet vnũ capitulũ tm ſeu plura ↄnexa.⁊ hic aduerie.q; aut
ille ꝗ vnũ capitulũ repꝛobat hʒ ʒ ſe nupriane iuri aut hʒ p ſe
aut ius nõ pᷣſumit nec ꝓ nec õð.pᷣ caſu nõ admittũ tal repꝛoba/
tio.vñ ſi tu ↄſitearij te occidiſſe hoĩeʒ p tui defẽſiõe poſſũ ſtare
ↄfeſſiõiĩquatũ dicis te occidiſſe.ſʒ nõ cogoꝛ ſtare ĩquatũ dicis
ad tui defẽſionẽ qꝛ ius pᷣſumit ʒ te.ut ĩ.l.j.C. de ſicar. ⁊.l.ſi nõ
cõuitij.C. de iniur. Scðo ⁊ tertio caſu.aut ille ꝗ particulã re/⸗
pꝛobat vult hoc ꝓbare ⁊ admittit.hic ẽ caſus ĩ.S.nro.aut nõ
vult ꝓbare ⁊ non admittit. ut.l.etiã.S.j.Sõ.de mino. Iſta mã
hʒ locũ qñ appꝛobatio uel repꝛobatio mea nihil diſponit niſi
circa declarationẽ eiꝰqð eſt.qꝛ ↄſiteoꝛ uerũ eẽ ꝓ parte.ꝓp par/
te non.Sʒ qñ mea appꝛobatio uel repꝛobatio aliqd diſppone
ret.ut q; ratihabitiõe negotiũ efſicerel⸗ meuz. uel ſi agnoſcereʒ
legatũ ꝓ parte ꝓ parte nõ.uel ſi peterẽ reſtitutionẽ p parte p
parte nõ.nõ ẽ nra mã hic.ſʒ in.l.etiã.S.j.S.de mino.⁊ Mi.i.i.

de rebꝰ. S.rerũ amo.⁊ i.c.mutare ↄſiliũ de re.iu.li.vj.¶ Que

ro q̃lit ĩtelligat vnũ capitulũ uel diuerſa.⁊ q̃lit᷑ itelligant diuer
ſa capitula ↄnexa ul nõ. Rñ.ĩtelligo vnũ capitulũ.hoc ẽ vnũ
ſactũ cũ qlitatibſuis ſeu plura cõnexa.Exẽplũ dico ꝙ ꝓmiſi
tibi decẽ ſõ ↄditiõe.hoc ẽ vnũ capitulũ.hocẽ vna ↄfeſſio ſit q
liñcata. Itẽ ſi ꝓmitto tibi cẽtũ pacto ĩcõtinẽti appoſito ꝙ ua/
das ꝓ me romꝗ.iſta ſũt plura capitula cõnexa. Sʒ diuerſa ca
pitula ſuũt plura diuerſij tpib facta. ut pbat glo.in.l.ſigdẽ. C.
de excepti. Itẽ ſi icõtinẽti ſũt plura fcã quoꝝ vnũ nõ uenit ad

alti detminationẽ.ſʒ qdlibet ẽ ꝑ ſe. tũc ſut diuerſa capitula.ut

l. etiã. S. j.ð.de mino.⁊.l.ſcire debemꝰ.j.de v.ob.

¶ Muidam. Si debitũ legat creditoꝛi nõ ualetlegatuʒ

⁊ ĩ diuerſis iſtãtijs admittii nariatio.h.d.
Aateriã hui.S. ponit Ci.in.l.i.C. de fur. ¶ Op. C. de codi
cill.l.fi. So.ibi erat ſibi ꝛius.⁊ illa ↄꝛietas ex eadẽ ſcriptura

pẽdebat.hic vo ex diuerſis ſcripturis ⁊ ex diuerſis diſpoſitio

nibꝰ. Sʒ ꝗd ſi teſtatoꝛ iuraret in teſtõ ſe ab uxoꝛe tãtũ recepiſ

ſe mutuo. Nidet᷑ ꝙ ꝓbet debituʒ. ut.l.cũ ꝗs.S.codicillł..de
le.iij. Sʒ iſtud eẽt uerũ als idiſtincte pᷣterq; in uxoꝛe de q̃ hic

loquit᷑.nã in uxoꝛe nõ ſtat iuramẽto viri debito.ſi ꝓ hoc uxoꝛ

hʒ aliqd plus q; aligꝗs ex filijs pmi matrimonij.ᷣut.l.hac edi⸗/

ctali.de ſecun.nup.
1 Inter duos reo ꝗbeſt relicta liberatio eſt
— 18. ſociuri accreſcẽdi. Itẽ ſoci non capax ca
pit ꝑ ſociũ capacẽ.h.d.nõbilit᷑. ¶ Op.obligationes
oꝝ reoꝝ ſũt ſeparate ⁊ diuerſe.ut.l.eadẽ in fij.de duobus
reis. ⁊.l.ſi reꝰ.j.de ſideiuſ.ergo ꝑ ↄñs ſũt diuerſe lihatiões.ut
l. de pupillo. S. ſigs. j. de no. op. nu. Dʒ qũñ plurib legant res
penit diuerſe ĩter eos nõ ẽ loc' iuri accreſcẽdi.ut.l.huiuſmõi.
§. pe. S. de le.j.⁊. l.j.de nſuf.accre. So.hic nõ ſũt res penitus
diuerle.qꝛ obłones duoꝝ reoꝛuʒ aliquo reſpectu dicunt᷑ vna
ut. l.iij.ĩ .j.de duo.reis. Atem dã hic ꝙ dʒ cedi actio. Cõtra
ꝙ nõ dʒ cedi qſi nõ ſit loc iuri accreſcẽdi.ut.l.ſi titio ⁊ ei.s.de
le.ij. Glo. ſol. ⁊ nõ bñ. Tu dic ꝙ hᷣ loqꝗt᷑ qñ coneus oĩno eratiĩ
capax.ſʒ lex ↄꝛia loꝗtur qñ capiebat.ſʒ ei auferebat᷑ tanq;ᷓ ab
ĩdigno ⁊ dʒ Prien fiſco.merito tũc nõ eſt locꝰ iuri accreſcẽ
di cũ ſiſc' ad illa poꝛtionẽ uocet᷑. ¶ Quero an ceſſio ſiat ĩſoli⸗
dũ. Glo.hᷣ dic ꝙ nõ.ut nõ.in.l.modeſtinꝰ. dic ut ibi ⁊ tãget᷑iĩ
l.ĩ lege fal. H obſeruãdũ.j.ad.l.fal. C Itẽ h dẽ in ſi.ſi ſolũ copa
cẽ ⁊c.qᷓro qd ecõuerſo ſi ſoli nõ capaci eſt relicta liatio. Rñ
deo tũc nõ ualebit in pſona eius nec altius.ut.l.ſi ſpõſus.S.j.
de dona.ĩter vi.⁊ ux. Si ergo liberatio vitiat in ꝑſona eiꝰ cui
pncipalit᷑ relinqtur nõ ualet in ꝑſona alicui.ſecꝰ ſi vitiat in ꝑ
ſona eius ꝗ acceſſoꝛie liberat᷑.ut.d.l.ſi ſpõſus.S.j.¶ Quero
qd ſi liberatio nõ vitiat ab initio ſʒ ex poſtfacto.ut ꝑ in ĩtegrũ

reſtitutionẽ uel alio mõ ſili.utrũ vitiet᷑ tũc liberatio quã ↄſeca
tyeſt coneP p qᷓ;dã ↄñtiã. Rñdeo ſic.ut.l.fi.ĩ pn.q̃ in frau.cxe.

⁊.l.ſi pꝛo vno.S.ad uellei.pᷣdicta uera miſi liᷣatio eẽt facta do

lo creditoꝛis.ut.l.ſi titi.j.de ſideiuſ. ¶ Vltimo Ni.p hanc.l.

dat vnũ ↄſiliũ.ꝗqdã hʒ filiũ ſpuriũ cui nil relinquere põt utruʒ
ſit aliqd remediũ ut poſſit ei relinqᷓre bona ſua. Dic ipſe ꝙ ſic
p hãc.l.videlʒ ꝙ faciat ſpuriũ ↄhẽ ſocietatẽ cũ aliquo.deinde
iſtituat ſociũ hẽdẽ. ⁊ trãſibit medietas bonoꝝ ad filiũ ꝑ hanc
l.in fi. qð niſi apparet de fraude ꝑ aliq̃s piecturas puto ueruʒ
de gbdixii.l.poſtq; ↄctũ.j.de ðona.tunc eni filio aufert per
l.j. C. de natura.li. Sinsnmalet .
— Mri Si noͤ nalet pncipale nec acceſſoꝛum
p Etitoꝛ. ind alit᷑. Si legatũ nõ nalet ꝓpt᷑
rẽ pncipalẽ nõ ualet ꝓpt ſuptliſ.h.d.Et facit ad.q.
lo. in. l.j. C. de euic. an ſi emptoꝛ vicit in cauſa euictiõis poſſit

repetere ſũptlit᷑ a uẽditoꝛe.Et.l.iſta facit ꝙ nõ. Cõtrariũ de
terminaui im. I.uẽditoꝛes.j.de v.ob.p.l.ſiplus uł minꝰ.S.mo⸗/
ta.S. de euic.Ad hac.l.rñdeo hic nò ualet legatũ ꝓpt᷑ reũ pᷣn/

cipalẽ. ergo nec ꝓpt᷑ ſũptlit᷑ ꝗ ueniũt iure acceſſiõis.ſʒ i.q. ꝓ

poſita nõ ſolũ teneĩ uẽditoꝛ de euictione re euicta.ſʒ etiã teneĩ᷑
deſẽdẽ ꝑ.d.l.ſi plus.qð tene meiii.ꝰ
editoꝛ Legatũ libatiõis nõ extẽdii ad de
E EUIIOE: bitu poſt teſim teſtõꝛi ſolutũ. ſz ad
debitũ pᷣ ſolutũ extẽdit ſi ꝑ vbũ pᷣteriti tpis legatũ ſuit
⁊ teſtõ:ꝛ hoc ignoꝛauit.h.d.¶¶ No iſtud pncipiũ ad limitatio/
nẽ.l.ſi ſic.S.j.S.de le.iij.⁊.l.legaui.S.e.na ſi teſtõꝛ ſciebat eũ te
neri videt᷑ ei relinqre liberationẽ ſi ſciebat ipſũ non teneri.⁊ le
auit ꝑ vba p̃teriti tpis videt᷑ relinq̃re ipſã pecuniã ut hic.
Enter Legatũ liberatiõis nõ facit queʒ deſineri teneri
ktE »d reddẽdos libꝛos rõnũ.ſec ĩ his q̃ i rẽ dñi uer
ſa ſũt. C Mõ ꝙ g gerit negotia altiu tenet᷑ reddere libꝛoꝑ ra
nẽ ut hic.⁊.l.cũ ſeruus.j.de cõdi.⁊ demõ.

¶Citi 4 In gnãlilegato liberatiõis nõ uenit id qð põt uẽ/

H qicari. Itẽ ĩ dubio relatio ſit ad id qꝗdð pncipaliter
in oꝛone ponit.h.ð. Op.de uſuf.acre.l.j.ubi dictio cuʒ.⁊
dictio ⁊ appoſita ĩter ꝑſonas equiparat᷑.So.hic nõ cadit co/
pula ĩter duos in actu legandi ſʒ in actu demoſtratiõis rei uel
adminiſtrationis a qᷓ liberat᷑. ¶ Itẽ op.ꝙ iſta cdauſula referat
ad oĩa.ut.l.alimẽta de ali.⁊ ci.le.So.reſertur ad oia q fuerũt
pncipalit᷑ in oꝛone poſita ut ibi.ſʒ hic nõ fuit pncipalr in oꝛo/
ne poſitũ.ſʒ cauſa demõſtratiõis ut.ð.dixi.

—
.

4 Saio Legatũ liberatiõis poꝛigit ad debitũ acceſſoꝛie
2

opoſt teſtĩ ↄctũ. ⁊ etiã ad nouũ debitũ qð pmilo⸗/
co ſuccedit.h.d.¶¶ Op.qꝙ legatũ liberatiõis extinguii ꝑ ſolu⸗
tionẽ.ut.l.qð mihi.⁊.l.no ſolũ. S.liberatio.sS.e.ſʒ h nõ durat

debitũ.ſʒ eſt extinctũ ꝑ nouationẽ.So.aliud in ſolutiõe uera

ut ibi.⁊ aliud in ſicta ut hic.
De adimendis legatis. NRubꝛica.

Atitulo de le.j.fuit dictũ de legaſ.ſj qꝛ legata aliqñ adimũ
tur ĩ totũ.aliqñ ĩ aliũ traſferunt᷑.io ponit iſtã rubꝛicã.⁊ de mã
totius tituli vide Aʒo.in ſũma ĩ eaahatatstechug⸗ .
SE ẽptio part ſbſtãtialis nõ
Di actu. Alehe d. C Op. ꝙ act poſ-
ſit eẽ ſine itinẽ.q ſũt ſpẽs ſeparate ⁊ differentes
ut. l. j. F. iter. . S. act?. S. de Fui.ur.pꝛe.So.ut ĩ
. glo.C. Quero qd ſinõ adimat iter. q act ſine
itinere pncipalr leget. Nidet᷑ ꝙ legatũ ualʒ.ut.l.j.S.j.. ſi uſu
fru.pe. In Sↄꝛiũ videt᷑ tex.in.l.ꝑ ſeruũ.S.j.⁊.ij.S.de uſu ⁊ ha.⁊

hec eſt uenitas ꝙ non ualet.Ad.l.j.S.j.S.ſi uſuf.pe.rũdeo q;

ibi reliqt uſufructũ ſine itinere.qꝛ iter nõ eſt pars uſuſruc.ſed
eſt q̃da q̃litas ſʒ iter ad actuʒ ẽ pars ſpᷣalis ſumẽdo ſic hic lex

ſumit. ſicut uſus ad uſufructũ ẽ pars ſbᷣalis.ſine quo uſuſructꝰ

eẽ nõ põt.¶ Itẽ op.j.l.ꝓxi.So.iut ihi dicã.

.

A hb. d. C Op. S.l. pxi. ubi vna pars tm nõ põt adimi.

6 . i pꝛecedit oꝛo negatiua dictio ßter
1 XAVndo epori illud de quo pus erat diſpoſitũ.

So. hic ſunt tales partes qᷓrũ vna remota remanet alia cũ cõ
moditate.ſʒ ibiſũt tales qᷓru vna remota alia ſine cõmoditate
remanet.iõ in caſu.l.pᷣcedẽtis ſi diceret actũ adimo pᷣter ſter.
Iſta adẽptio ualeret q; iter ꝑ ſe põt cõmoditatẽ afferre.Sed

pone ꝙ nõ pſceſſit legatũ fũdi.ſj teſtõꝛ dixit ſic.fũdũ pᷣter uſu/
fruc.neq; do neq; lego.an ex hoc videat᷑legare uſufru. Hec
l. videiĩ facere ꝙ ſic.ſʒ non facit.q; hic pᷣceſſit legatũ fũdi.⁊ ſic
diſpoſitio.pꝛo hoc facit.l.actiões.C. de trãſac.q; dictio exce⸗/
ptiua ponit q oꝛo negatiua pᷣcedit.⁊ nõ.ꝑ Dikucchorern
de re.iur. li.vj.ſacit.l.j.in fi.S.de pig.ac. ſacit.l.ſeia.S.uxoꝛe.
g. de an. le. Glo.eſt. S.de le.j.l.ſi ita legatũ.qð no.
–Aagquis In cõditiõibus que pñt ſemel tãtũ exi
uis. gre. oh qð põt ſe habere ad plura tẽ
