nt. lI. huiuſmodi.S.j.S.ti.j.So. ibi hẽs expᷣſſe legauit illud qð
defũct leganerat.ſʒ hic ſignincatio legatri fact ꝑ hẽdem põt
aliud ĩpoꝛtare q; qð deſfũct legauerat.ſ.aliã partẽ q̃ ſigninca/
tio accipi ne legatũ ſit inutile. ¶ Op.de.l.ꝗ bis de v.ob. Gl.
dicit expone ut ibi. tu dic ꝙ alia res eſt ĩ ſcðo legato q; pmo.
¶ Op. ꝙ naleat legatũ factũ creditoꝛilʒ nõ ↄtineat plus.ut
l. ſi creditoꝛi.S.id qð.S.ti.j. So.fateoꝛ ꝙ ibi nõ ↄtinet plus al
tero de q̃tuoꝛ modis q ponunt᷑ ĩſti.de ac.S.pluj.ſʒ ↄtinet pluj
gnto mõ.qð declara ut ibi dixi. ¶ Vltimout iſta mã liqat h̊
Hi. ponit vnã diſtinctionẽ. Lu diſtingue alr.aut ꝗs legat in
qtitate ant ſpe.ſi qᷓtitatẽ diſtigue.aut legatũ ↄtinet aliqð cõ
modũ ant nõ.ut.l.ſi creditoꝛi.S.ti.j.ſi ſpẽʒ ⁊ tũc aut debet᷑ mi/
hi ex õctu.⁊ nalet ꝑ ulũ modũ ꝗ ponit᷑ in.i.iij.S.ſi rẽ.j.ti.j.aut
srit mihi debita ab eo q legabat ex alio teſtõ.tũc ant legat illᷣ
idẽ qð debebat᷑ ⁊ nõ ualet. ut.l.huiuſmodi.s.j.S.ti.j.aut legat
ali uere uł p̃ſuptiue.⁊ nalet legatũ ut hic.qꝛ videt᷑ legare allaʒ
partẽ. ¶ Quero qd ſihẽs nõ reigie totũ fũdũ ſʒ partẽ ſun/
di ſub eadẽ oditiõe an ualeat. Rñdeo aut dixit partẽ ſunplici
ter ⁊ ĩtelligi de alia parte ut naleat legatũ. aut expſſit partẽ ſi
bi debitã ex teſtõ manl X 5 ialer ut ꝓbat hic Fn Frunor;
e.S. ↄſueuit reputari difficiij.ꝓ cuius
uob S. aidetis Pmitto regula ẽ ꝙ due cauſe lu
cratine nõ pñt ĩ eadem re ↄcurrẽ.ut iſti.e.S.ſi res. ⁊.j.de ac.⁊
ob.l. oẽs.⁊ de ſo.l.quotiẽs.cum ſi. Scðo Fnitto genl in/
re aſſumit alto de trib mõis.pᷣ gen accipit p his q ↄſſtũt põ/
AQẽ numero ul mẽſura q̃ ĩ gñe ſuo recipiũt fũctionẽ. ut.S.ſi cer.
pe. l.ij. in pn. t. S. j. T de H genere nõ tractat hic ĩ tex. ̊ ego tã/
gã.j. pſeqndo mãʒ. Scdo mõ accipit ꝓ q;titate qᷓdã. puta ſi
mihi debetr᷑ tertia uł qrta nł dimidia alicui rei ꝓ ĩdiuiſo dẽ mi/
hi deberi gen.nt.S.ſi pars hẽ. pe.l.j.S.pe.⁊ nõ.j.ad tre.:.de//
ducta. S. nũmis. in fi.magne glo.⁊ nõ.j.e.l.vnũ ex familia.S.
ſide falcidia. Tertio mõ dẽ genꝰ qð apud dialecticos dẽ ſpẽs
ut hõ. vñ gꝗ dz hoĩeʒ ſimplicir eſt debitoꝛ generis.ut.S.ti.i.l.le
gato gnãlit.⁊ qʒð ibi nõ.cũ ſilibꝰ.⁊ de debito generis iſtis mo
dis accipiẽdo tractat iſte.S. His pᷣmiſſis omiſſa diuiſiõe Di.
⁊ alioꝛũ. iſte.S.diuidit ĩ tres partes pncipales.pma loquiũ de
legato generis.i.qtitadᷣ facto ſimpłr non adiecta certa demõ
ſtratiõe.ut qꝛ legata ẽ pars ſũdi ꝗqᷓ meuijẽ.ſcðo loꝗt᷑ de legato
gñis.i.qtitat facto ſimplr nõ adiecta certa demõſtratiõe.ttio
logt de legato generis alti puta hois ĩ genẽ.ſcða ibi ſʒ ſi pars
tertia ibi nõ idẽ.⁊ q̃tibet pars ſpᷣdiuidit᷑i alias partickas quas
pſequoꝛ ponẽdo caſũ ĩ terminis.¶ Venio ad caſũ ſumariũ ⁊
h.d. Due cauſe lucratiue ĩ eiuſdẽ pſona ⁊ ĩ eadẽ Fe ᷓ ve poſſz
ad oculũ demõſtrari nõ pñt ↄcurrẽ eodẽ tpe qᷣ ad effectũ ſoli⸗
de exactiõis.h.d.⁊ ceſſat q̃ſ oĩa ↄia.¶ Venio ad caſũ in ter
minis.⁊ pone ꝑ partes.pᷣmitte tñ ꝙ ĩ pma ⁊ ſecunda parte iſti
ODuo teſtatoꝛes legauerũt rẽ alienã ſciẽter ⁊ erat piũcta ꝑſona
adeo ꝙ legatũ ualet. ut. C. de le.l. cũ alienã. ⁊ no. S. ti.j.l non
qᷣcũq; ĩ pn.Nic ergo ꝙ pᷣma pars ſbdiuidit᷑ in duas.qꝛ p po/
nit vni qõnis detminationẽ.ſcdo ponit defminationẽ alteri
qõnis deſcẽdẽtis ex pᷣma.ſcda ibi neq; poſtea.Caſus pʒ ꝑ ſe.
⁊ rõ pmi deiẽ ne due cauſe lucratiue ↄcurrãt ĩ eadẽ re. ¶ Ad
ſcdaʒ partẽ pncipalẽ uenio ⁊ illa ſpᷣdiuidit in tres.pmo ponit
vnũ dictũ diuerſu a pᷣĩiure ⁊ ſcõ.ſcdo ponit᷑ detminatio vniujʒ
qõnis depẽdẽtij ex dicto.ttio ponit rõ utriuſq; dicti.ſecunda
ibi atq; etiã. tertia ibi neqʒ enĩ.pma ⁊ ſcda pars ẽ clara.in ttia
ibi neq; eni.qᷓẽ magis difficilis pars.S.pone caſu.Hictuʒ eſt
d.ꝙ qñ pars ẽ legata ſimpliciter ꝙ vna ſolutio nõ tollit alterã
actionẽ ſz eadẽ pars potit iterũ ſolui. Queẽ rõ ꝙ pñt hic con
currẽ plure cauſe lucratiue. Rñdet᷑ ꝙ regula.ꝙ due cauſe lu
cratiue nõ ꝑñt ĩ eadẽ re ↄcurrẽ hʒ locũ ĩ eadem re q̃ poſſit ad
oculũ demõſtrari.ergo regula nõ extẽdit ad caſũ qñn ↄcurrũt i
eadẽ re q̃ nõ poſſit demõſtrari ad oculũ. pbat iſta lr̃a neq; eni

⁊ẽ. Mã plures ĩ vno fũdo cõi pĩdiuiſo nõ obtinẽt dñiũ certe

par qᷓ poſſit ad oculũ demõſtrari ſqʒ ſolũ iuris itellectu. qð eſt
nerũ nõ facta diuiſiõe coꝛpoꝛis.n añ diuiſionẽ nõ põt demõ/
ſtrari ĩ fũdo aliq̃ pars qu poſſet dicẽ hec ẽ mea ꝙ ea etiã non
ſit ſocij.ſʒ poſt diuiſionẽ potes dicere bec ẽ mea hectua.⁊ hoc
vult dicẽ tex.iſte ſʒ Jo.⁊ Aʒo.q ad eũdẽ finẽ tẽdũt.⁊ illð qð
o. hic dicit ꝙ qdã ſbᷣaudiũt eni.ꝗdã nõ.nec leuat nec ponit
Pe.CAcd tertiã parteʒ accedo ibi nõ eidẽ. Et iſta ſpdi

uidit ĩ tres particulas.pᷣ ponit dictũ diuerſũ a ſcedẽtiĩ hole in
genere.ſcðo iullud extẽdi ad ſtipulationẽ.tertio aſſignat᷑rõ di
cti.ſcda ibi eadẽ.tertia ibi hoĩs. ¶ Et aduerte ne erres in iſto
v. hoĩs cauſã.poni rõ dicti nõ rõ ðiuerſita⸗ iter hũc caſũ ⁊ p/
cedẽtẽ.illã nõ ponit iuriſcõſult qꝛ eſt maniteſta.nã illud debi
tũ generis nõ põt ad oculũ demõſtrari.hic vo hõ ſolutꝰ bñ po
teſt ad oculũ demõſtrari.⁊ iõ nõ põt ſolui ne ↄcurrat due cau
ſe lucratiue. ⁊ iſta eſt rõ diuerſitat.ſʒ in hoc v.ponit᷑ illa rõ q̃re
nõ põt ſolui q̃ ſumi ex alia regula qᷓ dicit ꝙ ea q apponuntur
ad obligationeʒ ſi ĩ his nõ ↄſiſtit obligatio nec ſoluiio.ut.j.de
ſo.l.ꝗ.x.S.ſtichũ ĩ pn.de v.ob.l.ſiduo rei.Ad ꝓpoſitũ ĩ lega
to Kener oẽs fui ↄtinent᷑ q;tũ ad ſolutionẽ.⁊ ille ꝗ ſolueretur
videret᷑ ab initio ſuiſſe ĩ obligatiõe.ſed pone tpe legan hẽo qᷣl-
dã ſeruos.ĩ his nõ põt oſiſtẽ obligatio ab initio.qꝛ qð eſt meũ
nõ põt ſieri ampli meũ.ut.C. e.l.ꝓpꝛias ⁊c. ⁊.S.ti.j.l.cetera.
S.j.ergo nec ſolutio eadẽ rõne ĩ fuis ꝗ poſtea ceperũt eẽ mei.
nã ceperũt nõ eẽ i obligatiõe. ⁊ ſic nec ĩ ſolutiõe lʒ deſinàt eẽ.
⁊T hoc vult dicẽ iſte v.cu ſit in obligatiõe ⁊ infra pleni declara
bo.Expedita lra collige nõbilia ꝑ teipſũ.¶ Venio ad oppo
ſitiones ĩ ꝗb tenebo hũc oꝛdinẽ.q p opponã oꝛdinate ad q;
libet particul declarãdo tex.⁊ glo.poſtea opponã de aliꝗbꝰ
modis ad declarationẽ mãe q̃lit᷑ pñt ↄcurrẽ due cauſe lucrati
ue. ¶ Mꝛimo op.ad pmũ h̊ fuit legata pars ꝓiĩdiuiſo ⁊ ſic ge

nm. ut.S.dixi.ſʒ qñ gen debet᷑ a duob ex duab cauſis lucrati

uis ſolutiõe facta ab vno nõ liberat᷑ ali ſed facit ꝙ illa ſpẽs ge
neris q̃ eſt ab vno ſoluta nõ poſſit ab alio ſoluint.j.eo.v.non
idẽ.hic aũt dicit ꝙ ↄtigit liberatio. So.qñ gen debet᷑ repoſi/
tũ ſub certa demõſtratiõe.tũc ꝑinde ẽ ac ſi deberet᷑ ſpẽs.ut.S.
ti. j.l. talis.S.itẽ ſi leget.⁊.l.ſj ſi certos.facit.S.ſi cer.pe.l.certũ
ſʒ hic fuit appoſita certa demõſtratio.qꝛ dixit pars ſũdi q̃ me/
uij ẽ.iõ ẽ ꝑinde ac ſi deberet᷑ certa ſpẽs.iõ ↄtingit liberatio ne
due cauſe lucratiue Ocurrãt.¶¶ Scðo op.regla de duab cau
ſis lucratiuis nõ hʒ locũ ĩ rebꝰ q̃ nõ pñt ad oculũ demõſtrari.
ut.j.v.neq; enĩ.ſʒ h pars meuij nõ pòt ad oculũ demõſtrari.er
go ex vᷣtute dictẽ regule nõ ↄtigit liberatio. So.Hi.ſatet ↄꝛiũ
eẽ difficile.ſʒ dicit ꝙ alit᷑ nõ põt dici niſ ꝙ hoc hic operet᷑ cer/
ta demõſtratio fcã de ꝑſona titij i legandout ſit ꝑinde ac ſiad
oculũ poſſit demõſtrari.ſʒ ibi fuit legata ſimpir ſine demõſtra
tiõe.¶ Tertio ʒ iſtã iſo. 2ſi hoc eẽt ꝙ certa demõſtratio
ſaceret reʒ hii pinde ac ſi poſſet ad oculũ demõſtrari.iõ ſeqret᷑
ꝙ ĩ ſequẽti parte eadẽ parꝭ q̃ eſt ſoluta ſolui nõ poſſet.qð eſtʒ
v.atq; etiã.ꝓbo ↄſequẽtiã ĩ ſequẽti parte lʒ res ĩ legando non
fuerit demõſtrata certa demõſtratiõe. tñ in ſoluẽdo ſuit certa
demõſtratio qꝛ ſoluit partẽ qͥ fuit meuij.ergoĩ ſolutiõe põt di/
ci ad oculũ demõſtrari ꝓpt᷑ certã demõſtrationẽ.ſʒ res ꝗ in ſo
lutione põt ad oculũ demõſtrari iterũ nõ põt ſolui.ut.j.v.non
idẽ.ergo ↄcludũ ꝙ certa demõſtratio nõ facit rẽ eẽ ꝑinde ac ſi
poſſet ad oculũ demõſtraritũc cũ releuat.tñ dico Ni.bñ dice
re.nã debes ſcire ꝙ demõſtratio dʒ ↄſiderari.tũc cuʒ releuat

als nõ.vides enĩ ꝙ qñ ĩlegando deſignat᷑ certa ſpẽs de demõ

ſtratiõe nõ curat᷑.qꝛ ſiue va ſiue falſa ualʒ legatũ. Sʒ ſi nõ expᷣ
mit certa ſpẽs nec res tẽ curaĩ demõſtrari ut ꝑ eã ualidet᷑ ⁊ cer
tiſicet legatũ qð als eẽt iutile ppt᷑ ĩcertitudinẽ.⁊ tẽ falſa demõ/
ſtratio vitiat.ut.j.de ↄdi.⁊ de.l.demõſtratio.⁊ ibi nõ.i.j.⁊.iij.
lo. ⁊. j. de le. iij. l.nup.ita ĩ ꝓpoſito in pᷣ caſu qñ res ſuit demõ
ata ĩ legãdo dʒ ↄſiderari demõſtratio etiã ĩ ſoluẽdo qꝛ expe
dit. nã ſi nõ ſolueret᷑ pars ꝗᷓ meuij ẽ nõ ſolueret᷑ id qð debet᷑. ſʒ
hic fuit legata pars ꝗ meuij ẽ hoc nõ ↄſiderat᷑ qꝛ non expedit.
nã q̃cũq; pars ſoluat᷑ ſe Dluik qð debet. Rñ.ergo bꝛeuit᷑ ad ↄꝛiũ
ibi nõ curat᷑ demõſtratio qꝛ nõ expedit.⁊ iõ nõ videtur res ad
oculũ demõſtrata.hic curat᷑ demõſtratio qꝛ expedit⁊ videtur
res ad oculũ demõſtrata. ¶ Quarto iſtud op.⁊ videtꝙ ex

dlibet teſtõ ↄſeq̃r ſolidã rẽ. ut. S. ti.j.l.plane.S. ſi duobꝰ. So.

aut pᷣ er rẽ ve ⁊ hʒ locũ regla de duab cauſis lucratiuis qꝛ
ↄtĩgit libᷣatio ex alia ut hic.aut pᷣ ſeqr ſicte qꝛ p ↄſeqr eſtima
tionẽ.⁊ tũc regła nõ hʒ locũ ut ibi notat᷑.⁊/ ꝓbat᷑ iſti.eo.S.ſi rej
iõ dixii ſ mario vᷣe ⁊cc.¶ Quito op.õ hoc ⁊ videt᷑ ſ p cõſeqᷣr
eſtimationẽ ꝙ ex alia cauſa ↄtĩgat lihatio.nt.l.huinſinõi.S.ſi
ſẽpꝛoni.S.ti.j.So.ut ibi.qꝛ q̃ dixi hñt locũ ĩ teſtõ vni nl duo

rũ q hẽbani loco vni. rõ qꝛ nõ pᷣſumit᷑ teſtõꝛẽ uoluiſſe legatũ

duplicare ut ibinõ. ſec ĩ teſtis pluriũ penit diuerſoꝛum. Nec
ob. huic ſoloni.l.qð ergo.S.j.S.ti.j.ꝛ ibi teſtõ: reliꝗt diuerſis

hẽdibꝰ. ⁊ expſſit ꝙ qlibet feneret᷑ ad ſolidã rẽ. vñ hʒ locũ regu

la ꝑinde ac ſi eẽt relictũ ĩ teſtis diuerſoꝝ.hẽs ergo clarã iſtam
articuld.¶ Sexto op.ad v.nec peſt moꝛtẽ.⁊ videtꝙ actio
emel exticta reſuſcitet.ut.S.ſi ex nox.cauſa aga.lij.ĩ fi. Sol.
dicit glo.j.de ſo.l.q res.S.areã.ꝙ hec ẽ regfa.ceta ſunt ſpãlia
ubiiuſta cauſa ĩteruenit.ſʒ fʒ Dl.i.l.ðꝛia ſuit iuſta cauſa quia

res nõ videt᷑ ꝑfecte fuiſſe ei exqᷣ põt ꝑ reſtõnẽ ĩ ĩtegrũ aduoca
ri. Alij dicunt ꝙ regula iſta nunq; fallit.qꝛ actio ſemel exticta
nõ reuiuiſcit eadẽ numero.ſʒ alia util datiua nõ natiua. Iſtoꝝ
opi.recitat Ci.C.ſi aduer trãſac.l.ij.in pn. Cõtra.iſta opi.nõ

ẽ va ꝑ.l.ſi cũ ꝗsĩ ſi.j.de furt.ubi dẽ ꝙ eadẽ reuiuiſcit.An.ʒa⸗

phi.dicit ꝙ põt dici ꝙ ill ẽ ꝓpt᷑ ſictionẽ poſt iminij.vñ diſtin
guit aut reuiuiſcit ex cauſa q hʒ tractũ retro aut nõ. Iſtð non
plʒ ꝑp.l.deferre.S.ſi.j.de iu.fiſ.ubi videt᷑ reſtitui eadem directa
etiã ex cauſa ꝗᷓ hʒ tractũ retro ꝑ fictioneʒ. Ci.in. d.l.ij. C. ſi ad/

ner. trãſac.dic̃ ꝙ reuiuiſcit eadeʒ.ſʒ hoc ẽ miraculoſe ſic hõ nõ

reuiuiſcit ʒ cõeʒ curſũ nãe ſʒ miracłoſe ut ĩ laʒaro. Iſtð dictũ
oĩno diſplicet ſpaãlit᷑ ĩ mã illa.C. ſi aduer.trãſac. Na ſupponit
ꝙ actio q reſtituit᷑ ei ꝗ trãſegit cũ minoꝛe petita reſtitutione a

mioꝛe ſit eadẽ cũ pma.hoc ẽ multũ iniquũ. Nã cũ actio q̃ datẽ

ipſi reſtituto ſit utilis reſciſſoꝛia annalis.ut.C.ex ꝗq.cau.ma.
l.ab.hoſtibus.⁊.j.de ac.⁊ ob.l.in honoꝛarijs.v.ſʒ cũ reſciſſa.
⁊ iſti.de ac.S.rurſus. Iſta q dat᷑ ei aduerſus quẽ ipetrat᷑ ſiẽ ea
dẽ cuʒ pma erit directa ⁊ ꝑpetua.ergo hẽret plus q; minoꝛõ
l.ſi iudex circũuẽto.ff.de mi. MPꝛeterea ẽ ̊ caſuũ.l.naʒ actio qᷓ
reſtituet᷑ ei aduerſu quẽ minoꝛ petit reſtõnẽ ẽ utili.ut.S.de tu
telis ⁊c ra.diſ.l.altius.⁊ de euic.l.ſi cũ uẽditoꝛ.S.ſiij.ergo non

ẽ eadẽ cũ pma.qd dicemꝰ.Nico glo.in.S.areã.optime picXc.
q; regla ẽ ꝙ nõ reuiuiſcit ut h.ceta ſũt ſpalia ex cauſa. Atru,
aut ex caſibꝰĩ ꝗbreuiuiſcit ſit eadẽ cũ pma uł alia ſic diſtigue

Aut ẽ expᷣſſũ ĩ iure utrũ ſit eadẽ ul alia.tẽ ſto illi diſpõni. Aut

nõ.⁊ tũc aut reſuſcitat eã pᷣtoꝛ moꝛtu ul viuꝰ.⁊ tũc ẽ utilis.ut

d.l. ij. ſi ex nox.ca.aga.⁊ ĩ toto ti.de mio.⁊ ex ꝗ.cau.ma.⁊ de
capi.di.Cũ ſi. Aut reſuſcitat eã Oſtitutio alia ciuilis.⁊ tunc erit
eadẽ cũ pma.ut.d.l:.ſi cũ ꝗs.S.ſi.de fur.⁊ de iure ſil.l.deſerre.
S. fi.ſic itelligo.l.q;uis.ff.ad uelle.pᷣdicta va qñ eẽt actio ĩ totũ
exticta.ſec ſi eẽt eliſa ꝑ exceptionẽ qꝛ tũc etiã pᷣtoꝛ remouẽdo
obſtaculũ exceptiõis faceret pᷣma actionẽ durare.ut nõ.in.d.
l.ij.ſi aduer.traſac.¶Accedamad ſcdaʒ partẽ pncipaleʒ.⁊

ad eã pᷣ op.dẽ hic ꝙ pars fũdi fuit legata ſimplr. Sʒ iſtð lega

tũ nõ videt᷑ nalẽ qũ lego fũdũ ſimpłi nõ adiecta certa demon/
ſtratiõe.ut hẽtur.S.de iure do.l.cũ poſt.S.gener.⁊ nõ.ðS.ti.j.

i.l.legato gnãlit. So.dico ꝙ fũdus fuit demonſtrat certa de

mõſtratiõe.qꝛ dixit lego partẽ fũdi ſẽpꝛonij uł fũdi ꝗ eſt iter ta
les ſines ⁊ no fuit deſignata cui pars legat.qꝛ tũc heret locuʒ
Pn.⁊ iõ hic dẽ ꝙ pars ſuit legata ſimpłr.nõ aut fũdus fuit no
miat ſimpłr.⁊ hoc ſetit glo. parua q ĩcipit puta ⁊c ſuꝑ vbo le
gat᷑. ¶ Scðdo ad idẽ op.legatũ qtitatis nõ ualet q;titate non
adiecta. ut.d.l.cũ poſt. S. gener. ⁊.j.de v. ob.l.ita ſtiplatꝰ.nõ.
S.e.l.qdã teſtõ.ſʒ hic q pars fuit legata ſimplr lʒ ſit adiecta

certa demõſtratio fũdi.no tñ ẽ adiecta certa demõſtratio qte.

qꝛ nõ ẽ dictũ utrũ de dimidia ttia uł qrta.⁊ ſic videt᷑ ꝙ legatũ

nõ ualeat. So.ↄꝛiũ loqui: ĩ legato q;titat᷑ hicĩ legato qtitatſj.
⁊Tĩ dubio appellatiõe part᷑ ĩtelligi᷑ de dimidia.ut.j.de v.ſig.l.

nomẽ filiarũ.S.j.⁊ hoc dicit glo.Et põt eẽ rõ qꝛĩ qtitate ipſuʒ

totũ ẽ certũ qð nõ contingit ĩ qtitate ſimplłr legata.¶ Tertio

op.ad v.atq; etiã.hic dẽ hãc eãdẽ partẽ ⁊c. Sʒ ð iſtð pnomẽ
hic hec hoc ẽ demõſtratiuũ ad oculũ.ut.l.nemo dubitatĩ pn.
5.de hẽ.iſti.ſacit.l.certuʒ. S.ſi cer.pe.ſ̊ pars ꝓĩdiuiſo nõ põt
ad oculũ demõſtrari. ergo male dic hac eãdẽq; ⁊c. QAuidã fa
ten?᷑ Seiũ.q; male loquii luriſcõſultꝰ.nõ eni debuit ponẽ diſtin
ctionẽ hãc.⁊ hoc ſetit glo.ĩ pn.Tu dic ꝙ bñ loqui: iuriſcõſul/
1ꝰ q; pnomen hic hec hoc ẽ demõſtratiuum ꝓ re qẽ de pñti.⁊

hoc bñ fateoꝛ.tñ põt demonſtrare rẽ coꝛpoꝛalẽ q̃ ẽ ĩ ↄſpectuæ

certã rẽ icoꝛpoꝛalez q̃ de pñti ĩtellectu concipit.vñ dic lex hec

actio ⁊c̃.S.de edẽ.:.n.⁊ de calũ.l.hec actio.cũ muille ſi.x tñ cõ/
ſtat actiões eẽ iuiſibiles ⁊ itellectuales. Itẽ dicit fuitutes ruſti

coꝛũ pᷣdioꝝ ſũt hec ⁊c.ut.S.de Fui.ru.pdi.l.j.tñ ſũt incoꝛpoꝛa/

les ⁊ luiſibiles.ut ĩſti.de re.coꝛ.⁊ ĩcoꝛ.tñ iõ ponit᷑ ibi ſignũ de.

mõſtratiuũ.qꝛ tũc de pñti ↄcipiebat iĩ ĩtellectu.ita ĩ ꝓpoſito cũ
de illa parte ſoluta eẽt Fmo ⁊ tũc ĩĩtellectu ↄcipe᷑ merito poſu
it hac dictionẽ hãc demõſtratiuaʒ de pñti.¶ QAuarto op.ad
v.neq; enĩ.hic dẽ ꝙ nõ hʒ locũ regla qꝛ res nõ põt ad oculum
demoõſtrari. Sʒ .S.ti.j.l.nõ qᷣcũq;.S.fũdũ.ubi ſi uſuſructus
puenit ad me ex cauſa lucratiua nõ poſſu poſtea eũ petẽ.tñ cõ
ſtat ꝙ uſuſruct ẽ ius ĩcoꝛpoꝛale qð nõ põt ad oculũ demõſtra

ri. ut iſti.de re.coꝛ.⁊ incoꝛ.S.j.So.q ab initio aliqd certa de

mõſtratiõe deſignatũ ẽ ĩ obloneſiue id poſſit ad oculũ demon
ſtrari ſiue nõ ſemꝑ hʒ locũ reglaut ĩ pn.nr̃i.S. Sʒ qñ aliquid
pncipalit debet᷑ tũc hʒ locũ illa diſtictio utrũ poſſit ad oculuʒ

demõſtrari uł nõ ut hic.mõ rñdeo ꝙ i.S.fũdũ.debeat᷑ fiduj.?

ſic ꝓpꝛietas ⁊ uſufruct cauſalis illi fũdi q nõ ẽ niſi vni ſoliuj

⁊ ſic certa demõſtratiõe demõſtratꝰ. vñ ſi uſufruct ille ad me
puenit ex cauſa lucratiua extingui oblo pꝛopt᷑regula. Sʒ ſi

tũc diſtictio utrũ poſſit demõſtrari ad oculũ ul nõ bñ hʒ

poneres caſũ ꝙ duo teſtõꝛes ſimpłr legaſſẽt mibi uſufrnctum
vni fudi ꝗ ualeat cẽtũ.⁊ vn hẽs ↄſtituit mihi uſuſructũ in fũ/
do ſeiano ꝗ deſijt eẽ me, alt hes potit in eodẽ fundo ſoluẽ mi
hi uſufructu.q;ꝛ uſufruct nõ põt ad oculũ demõſtrari.⁊ ab ini

tio nõ fuit cert ĩ obłone.⁊ ſic regla nõ ĩpedit. In caſu ergo in

q̃ vna ſolo oſueuit tollẽ aliã obłonẽ ex cauſa lucratiua ꝓpt re
gulã q ẽ q res certa ab initio ẽ ĩ oblłone illa diſtictio utru res
ad oculũ poſſit demõſtrari ul nõ.nõ hʒ locũ.ſʒ in caſuĩ q uona
ſolo ipedit eãdẽ rẽ ex alia cauſa ſolui.qð ẽ qñũ debitũ ẽ in Se⸗ J
ocũ
⁊ iſtðᷣ multũ declarat iſtã mãm. ¶ Aenio ad ttiã partẽ pnci⸗
palẽ. Et ad eã p op.dẽ hic non idẽ xc.imo videt᷑ idẽ qð.S.nã
ſic ibi vna ſolło nõ tollit aliã oblonẽ ſic h. So.dic gl.⁊ bñ.idẽ
ẽꝙ. S.qᷓtũ ad effectuz tollẽde oblłonis q; nec h nec ibi ſimpł
itcligit ſ⸗ diuerſũ ẽ q ad effectũ ĩpediẽde ſolonis ĩ eadẽre.a
ibi ſimplr nõ ĩpedit.hic ſic.⁊ ẽ rõ.qꝛ hoc põt ad oculũ demr̃a/
ri. Sʒ ʒ iſtã ſolonẽ ĩſtat de.l.ſiqs duos. .j.de ſo.ubi eadẽ pe
cunia q̃ põt demr̃ari ad oculũ põt ſolui. So.qũ debet qtitas
ułild qd i ſuo genẽ recipit fũctionẽ.tũc regla de duab cauſis
lucratiuis nõ hʒ locũ ut ibi.⁊ ꝓbat᷑.j.e.l.titia ſeioĩ pn.⁊ iõ tex.
iſti. e. S. ſi rej.dic ĩ eadẽ ſpe ⁊c.x ibi.hoc nõ.ĩ glo.⁊ dixii ſůma
rio. Scðdᷣo op.ad v.eãdẽ qq;.x videt ꝙ ſi hõ deſijt eẽ meus
ꝙ ille idẽ iterũ ſolui potit.ut.j.de ſol. l. q.x.S.ſtichũ. Iſtð Zꝛiũ

⁊? foꝛte. glo.hic ⁊ ibi dat duas ſo.vna ẽ ꝗqẽ iñ.glo.ꝙ hᷣ de rigo

re ibi de eqꝗtate.Alia ẽ ſolo ꝙ hic debeat hõ ĩ genẽ ex duabuj
cauſis lucratiuis.ſi hõ ẽ ſolutꝰ ex vna cauſa lʒ deſinat eẽ meuj
nõ põt ſolui ex alia ne due cauſe lucratiue cõcurrãt cũ ſit res qᷓ
põt ad oculũ demrari.ſʒ ibi debebat᷑ mihihõ ĩ genere ex vna
cauſa tm ⁊ ſoꝛte nõ lucratiua.iõ ſi vnꝰꝗ erat me ſtiplonis tꝑe
deſinat eẽ me potit mihi ſolui.qꝛ hic nõ hʒ locũ regla de dua/
bẽcauſis lucratiuis. Iſtam ſo.tʒ Hi.⁊ De. ⁊ An. de piſis.
Iſta ſo.ẽ expᷣſſe ↄ iſtu.S.i fi.ſui ubi hẽs expᷣſſe ꝙ ĩ his fuis qu
ab initio ſuerũt legatarij Iʒ poſtea deſinat eẽ ſui nõ ↄſiſtit ſolo
etiã ex vna cauſa.⁊ eqparat iſtos duos caſu eẽ ſuos ab initio

T effici ſuos ex poſtſacto. Quid dicemꝰ. Nico doc. bñ dicere

Mãõ ob.hic ſinis.qꝛ hic loꝗt de rigoꝛe.l.q.x.S.ſtichũ.de eꝗ/
tate ut ĩ alia ſo.gl.Cõcludo ergo aut hõ debet᷑ in genẽ ex duas
bcauſis lucratiui.⁊ tũc ſi hõ mihi ſoluit᷑ ex vna cauſa lucrati
ua lʒ deſinat eẽ me non potit mihi ſolui ex alia nec de egtate
ut hic.aut debet᷑ mihihõ ĩ genẽ ex vna cauſa tm.⁊ ille q meus
erat tꝑe ſtipulatiõis deſinat eẽ meus nõ potit mihi ſolui de ri⸗
goꝛe ut hic. ſed de eqtate ſic ut in.S.ſtichum.⁊ ita credo glo.⁊
doc. ĩtellexiſſe. als dicerẽt male. Aſſigno rõnẽ in caſu iſtiꝰ.S.
due ſut regule ĩpediẽtes ſolonẽ.ſ.regula de duab cauſis luca
tiuis.⁊ regula q; ĩ eo hoĩe in quo nõ oſiſtit obligatio.ergo nec
ſolutio ut dixi.S.ponẽdo caſu.iõ tex.nõ ĩtroducit ſpalia duo
3 duas regulas.iõ etiã de eqꝗtate in eo nõ ↄſiſtit ſolutio.ar.C.
de doß. ꝓmiſ.l.j.⁊ qð ibi nõ.⁊.S.de iure do.l.cũ poſt.S.gener
ſz in. S. ſtichũ. vna regula tm ĩpedit ſolutionẽ.ſ.qꝛ in eo nõ poſ
ſit ↄſiſtere obligatio. iõ de so nõ põt ſolui ut hic.ſʒ de equi
tate ibi iſtã regulã diſpẽſat. ¶ Tertio op.videt᷑ ꝙ etia õ illã
vnã regulã nõ admittat᷑ diſpẽſatio illa nt de eqꝗtate poſſit ſolui
ut. d. . ſtichũ in pn. ⁊ de v. ob. l. ſi duo.ij.rñſo. So.qᷓdã gl.qẽ
ſ. de v. ob. in. l. ſtichũ in pn. videt᷑ dicẽ ꝙ ĩ dich legib admittat᷑

ſolutio de eꝗtate ſi ile qui erat ſtipulatoꝛ tpe ꝓmiſſionis deſi

nat eẽ ſuꝰ.ſylla glo.cõit᷑ ibi repꝛobat ⁊ ſpalit᷑ ꝑx dñʒ Rai.nam
eſt Z dictũ. . ſtichũ. ubi eſt dꝛia iter alternatiuã oblonẽ ⁊ obli
gationẽ generis.ſ dicta ſo.pᷣſupponit idẽ eſſe in utroq;. ergo
Xc. So. ergo ibi loquit in oblone altnatiua.ut ſi ꝓmittis mihi
ſtichũ aut paphilũ cũ pãphilus eẽt me ↄſtat ꝙ uterq; ab ipſiʒ

Zhẽtib adijciebat᷑ ad oblonẽ.ſʒ in pãphilo non ↄſiſtit obliga-

tio nec ſolutio nec lex diſpẽſat ʒ factũ iſtoꝝ ↄhẽtiũ.ſʒ qd. S.di/

xiloquit᷑ in oblone generis in Zhẽtibꝰ nil apponit ad oblon

ſʒ ſolutiõe poſtea facta de ſticho lex ſingit ulu ſtichũ ab initio
fuiſſe in obłone ut ſtatĩ dicã.ppt᷑ quã ſictionẽ obſtat illa regu/
la ꝙ ſi in eo nõↄſiſtit oblo nec ſolutio.ʒ iſtã ſuã fictionẽ lex de
facili diſpẽſat.ut.l.celſus.S.de arbitris.¶Quarto op.⁊ vide
tur ꝙ hoĩe legato in genere nil videat᷑ legatũ.ut.S.ti.j.l.cũ in/
certꝰ.hic aũt dĩ ꝙ ſingulos ↄtinet hoĩes ergo ⁊c. So.diẽ gl.
in pn.ꝙ ſingulos continet hoĩes ꝗͥ ad ſolutionẽ ut h. Nulluj
aũt eſt in oblone.ut in.l.ia.⁊ nõ.S.de ↄdi.ĩde.l.cũ his. .ſi.
Aliã opi.ponit glo.in.l.ſi vnꝰ.S.ſʒ ſi gnaliter.5.de pac. Iſta
opi.nõ videt᷑ va q; ſi nilẽ ĩ oblone nil poſſit peti. Pꝛetea vide
tur tex.j.de excep.l.⁊ ꝑ iuſiurandũ.S.ſi is ꝗ hoieʒ.ubidĩ ꝙ
acceptilatiõe pimit tota obligatio.ergo aliqꝗd erat in oblone.
vñ qda ſuſtinẽtes pᷣmũ dictũ dicũt ꝙ nullus hõ ſpalis eſt ĩ ob⸗
ligatiõe.ut.l.cũ ĩcert.ſʒ ẽ ĩ oblone ipſũ genus qd ↄtinet ſingu
los qᷣ ad ſol. ut hic.iſta ẽ falſa rñſio. Ma uos debet ſcire ꝙ

—— *
—

———–—–— — = 22

—

— — — — —.. —

— —. —

⁊ ſic ex cauſa lucratiua
diti extititutraq; cauſa debet᷑.⁊ ſi ſoluitur reipublice efficit ſua

put eſt gen ẽ qdã idea.ſeu qda imaginatio q̃ nõ eſt in noſtro
cõmercio nec põt ſubijci dñio nr̃o.ergo nõ cadit ĩ oblłone.ut
iſti. de ĩuti.ſtip.iĩ pn.vñ alijut Ya.de are.dixerũt ꝙ nullus ẽ ĩ
oblone pure.ut.l.cũ ĩcertꝰ.ſʒ ſub ↄdinõe ſi ſolua? ut ĩ eo q ſol/
ueret exiſtat ↄditio ĩ ceteris deſiciat.⁊ ꝓ hoc videt tex.j.q Ta
qui.l.iij. Hoc nõ ẽ uerũ.qꝛ ᷣn hoclegatari decedẽs nõ tranſ
mittẽt q; ẽõ.l.heredes.S.ſi ĩcerto.S.fami.her. Itẽ nõ poſſet
agẽ pẽdẽte ↄditiõe ſolonis.ut.l.cedẽ diẽ de v.ſ.qdð ẽ ↄ..pꝛe
terea.iſti.de ac.⁊ illa.l.ij.q ⁊ a q.loꝗt in fi.ſui ſoluʒ de legato
optiõis.qdð Fm iſta tpa erat ↄditionale lʒ hodie aliud. ut inſti.
de le. S. optiõis.⁊ lʒ illa.l.iij.ĩ pᷣn. faciat mẽtionẽ optiõis de le
gato generis.tñ ſinis dʒ reſtrigi ut.S.dixi. Vel rñde aliter ut
ſtati dicã.Quid dicemꝰ. Hic ꝙ glo.h ĩ i.ponit vitateʒ.ſ.ꝙ
nullus ẽ ĩ oblone certꝰ dermiat.ſʒ determinãdus ꝑ ſolonẽ

adeo ꝙ ille ꝗ erat ſolut ſingit ab initio fuiſſe ĩ oblone.⁊ h ẽ ca
ſus.l.cũ ĩcert.ſi bñ aduertat.dẽ h tñ h ſingulos ↄtineri.q;ꝛ ſin

guli pñt ſolui.⁊ ſic dʒ ĩtelligi.l.ſi En ⸗C. ſi gnalit.S.de pac.⁊
lta tenẽt Pe. ⁊ An.de piſis ⁊ oẽs q̃ſi. Itẽ ppt iſta icertitudi/
nẽ qẽ ante ſolonẽ põt dici ꝙ l. d.l. ij. q a ꝗ. dẽ iſtud legatuʒ
ↄditiõale qqãmõ. Hõ de vbo qdãm qð not ĩpꝛopetatẽ. ut
I.de acq.poſ.l.ſi me ĩ uacuã.⁊ ibi nõ.⁊ ſic etiã dʒ itelligi glo.q̃
F.j.de optio.le.l.ſi pãphilo.⁊.l.ſi hoĩeʒ.videlʒ ꝙ legatũ hoĩs
ĩ genẽ ſit Oditiõale.iſ.iĩpꝛope als eẽnt falſe gl.p rõne pᷣdictas.

¶Expediti de obpoſirtab direcio reſpiciũt.S.ꝓ declara

tiõe nre mãe op.ad regulã q dicit duas cauſas lucratiuas nõ
poſſe cõcurrẽ in q̃ fidat ẽ nr. S. Et op.pᷣ ꝙ male ſit foꝛmata
iſta regula.nã cauſa dẽ ↄctuel q̃ſi. Itẽ obło q inde deſcẽdit.
Itẽ actio q̃ ex oblone deſcẽdit ⁊ caulat᷑.ut.j.de excep.rei iu/

di.l.an eandẽ.S.actiões.⁊ ibi nõ.qcũq; mõ h̊ accipis canſa,

male dicit.nã cũ hec.l.⁊ ſiles dicãt vno debitoꝛe ſoluẽte alt᷑
livᷣat.ergo uterq; tenebat.⁊ ſic pceſſerat ↄct ⁊ oblo.Ex cau/
ſa ergo ↄcurrũt due cauſe lucratiue.So.fateoꝛ ðꝛiũ.nã ↄctuʒ
oblo ⁊ actio ex cauſa lucratiua ocurrũt.nõ tñ ꝗ ad effectũ ſo

lide exactiõis ex q̃libet cauſa.nã ſolone facta ex vna tollitur

alia.⁊ iſto reſpectu dẽ duas cauſas lucratiuas nõ poſſe ↄcur
rere.⁊ hoc dixiin ſũmario.¶ Scðo op.⁊ videt᷑ ꝙ poſſint cõ/
currẽ ꝗᷓ ad effectũ ſolide exactiõij.ut.j.de vbo.ob.l.exiſtimo.
v.aut ſi ualet ⁊c.ubi ſi res ẽ mihi debita ſub ↄditiõe ex cau⸗
ſa lucratiua.⁊ pẽdẽte ↄditiõe mihi ſoluat᷑ ſolida ex alia cauſa
lucratiua ſi deſinit eẽ mea.⁊ poſtea ↄditio pᷣme oblłonij extite
rit.iterũ petã eaʒ ut ſolida mihi ſoluat.⁊ ſic ↄcurrũt due cauſe

lucratiue qͥ ad efſectũ ſolide exactiõis. So.eodeʒ tpe nõ pñt
ↄcurrẽ ut h.diuerſo ſic ut ibi.nã ibi cũ fuit ſoluta ex vna oblo

ne lucratiua alia nõ erat nata.ſʒ pẽdebat ↄditio ⁊ deſinit eſſe

mea anteq; exiſtẽt oditio ⁊ ſic nõ fuit dare ꝙ eodẽ tꝑe cõcur ·

rerẽt.ita etiã eẽt in hac.l.ſi res debita ex teſtõ vnius mihi ſol⸗
uat᷑ viuo alio teſtõꝛe ⁊ deſinit eẽ mea eo viuo iterũ poto dictã

rẽ petẽ ex alio teſtõ.ut h dicit gl.huius..lʒ ponat ſub dubio
foꝛte.ſʒ nõ debuit dubitare q; due cauſe ↄcurrũt diuerſis tem

poꝛibꝰ ſᷣm Di.⁊ ẽ caſus i.d.l.exiſtimo.lʒ ipſi nõ allegarẽt eaʒ

ad h. ¶ Tertio q id op. ? videĩ ꝙ bec ſolo ẽ 5 oẽm ronẽ. nã vi
det᷑ debẽ dici totũ ꝛiũ cũ eadẽ re poſſit eẽ mea ex plurib cau

ſis ocurrẽtib eodẽ tpe.nõ aũt ex plib cauſis nõ cõcurrẽtibꝰ.
ut.l.ĩ numeratiõibꝰ.j.de ſo.⁊ nõ.j.de acꝗ.poſ.l.iij.S.ex pluri
mis.So.ſateoꝛ ꝙ vna res põt eẽ mea ex duabꝰcauſis lucrati
uis ↄcurrẽtib eodẽ tꝑe ꝑ iura pᷣdicta. Nec ꝑ hocĩtrigit᷑ regu

la q̃ hʒ locũ qᷣ ad effectũ ſolide exactiõis ex utraq; cauſa. 3

oppoſitio ↄcludit qñ eadeʒ res ſemel ſoluta efficit mea ex dua

bus cauſis qd nõ ẽ regulã nr̃am.nec dicas ꝙ iſtud nõ repi
ex duab cauſis lucratiuij.q; do tibi caſũ.j.ad.l.fal.l.vᷣbis. ſe
cũdo rñſo.ubi debebat 3 aliqd in diẽ reipu.ex pollicitatiõe.
egauit illud idẽ reipu.Certe ſi diej de

ex utraq; cauſa.nec ĩfrigit᷑ regula.q;ꝛ vna ẽ ſolutio ⁊ hñt locũ
nõ.i.S.ex plurimis.ubi Di.videt htenẽ. ¶ Quarto op.⁊ vi

det ꝙ eodẽ tꝑe q ad effectũ ſolide exactiõis ocurrãt due cau.
ſe lucratiue. ut.j. de ac. ⁊ ob.l.ſi is ꝗ ſtichũ. o. dicit gl. ibi ꝙ

ibi debei ex duabcauſi qᷓrũ vna ẽ lucratiua ut legati.alia nõ
lucratiua ut ſtipulatiõis.hoc ẽ diuinare. Mꝛetea debituʒ ex
ſtipulatiõe ſimplicit itelligit ex cauſa lucratiua.ar.l.ſi ſtipula/
tuj.S. de uſu. ⁊ de oꝑ.li.lccãpanꝰ.vñ Ne.tʒ ultimã ſolutionẽ

poſit ĩ.l. ꝛia.ſ.ꝙ regula hʒ locũ qñ due cauſe lucratiue ↄcur

rũt in eadẽ ꝑſona ab initio.ſ i.l.dꝛia ab initio habuit oꝛiginẽ
ĩ diuerſis ꝑſonijlʒ ex poſtfacto deueniat ad vna. Hac ſolonẽ

credo uerã ⁊ ꝓbaĩ ꝑ tex.l. ie. ⁊.S.ti.j...ſiFuꝰ legat.S.j.⁊c ii6

iĩperatoꝛ iſti.e.S.ſi rej.dicit ĩ eundẽ hoĩeʒ ⁊c.x iõ dixiĩ caſu ſũ
mario in eiuſdẽ ꝑſona ⁊c. Hanc opi.tʒ An. de piſis als An.

zaphil. x Ci.hoc dicit. C.de neg.ge.l. ꝗ pupille. Sʒ diſtat ſo:

õ

De lega. ſcoo

tit qꝛ hec ſo. videt ᷣ caſuʒ.l.ſ mihi ⁊ tibiin pn. ů.ti.j. So. fm
Pe.ibi ab initio habuit oꝛginẽ ex ꝑſonis duoꝛũ.nõ tñ q ad

effectũ ſolide exactiõis.nã ipediebãt ſe ↄcurſu.vñ ſi ex poſtſa

cto deueniat ad vnũ nõ uariat᷑nã duarũ oblonũ.ſʒ.l.ſiis.⁊.l.
ſi fu legatꝰ.S.j.loqt᷑ q ab initio qibet ꝑſona potat petẽ ſoli
dũ.(¶AQRuĩto op.dẽ hĩ.l.ꝙ lʒ aliqd dederit cauſa ↄditiõij im
lẽdeꝓ legato ꝙ nihilomin dẽ lucratiua cauſa.ut.j .ad. l. fal.
ad neteran, j..4 füdulegat.⁊ nõ.ꝑ Ja.de are.ã.ſiqs
omiſ.cau.te.l.ʒ. Sʒ alia.l.dicit ꝙ ſi res ſit mea ex cauſa lega
ti ⁊ dedi aliqd cauſa ↄditiõis ĩplende ꝙ ex alio teſtõ poſſũ eã
etẽ. ut. S. tl. j.l. plane.S. ꝙ ſi rẽ ultio rñſo ergo dẽ ꝙ due cauſe
ucratiue ĩ eadẽ ꝑſõa eodẽ tꝑe ↄcurrũt q adeffectu ſolide exa
ctionis. So.dico ꝙ cũ aliqd dat᷑ a legatario ꝓ legato titulus

di lucratiu ſimplicit.ſʒ ʒ qd dẽ oneroſus.ut nõ.i.d.l.ad uete

rani. S.j.. ti.j.j.nõ ampli?i pn.eo ergo reſpectu q oneroſuj
vna ſoło nõ tollit aliã oblonẽ. ⁊ ſic due cauſe Ocurrũt.ita loꝗt
S. ꝙ ſirẽ. ¶ Sexto op.ad pᷣdicta.S.ti.j.l.nõ qcũq; ĩ pn.⁊.S.
j. So. ibi res ꝗᷓ puenit ex vna cauſa lucratiua nõ puẽit pfecte
⁊ irreuocabilit᷑.nã erat diſceſſura ↄditiõe adueniẽte.Sed de
vno dubitat᷑ utrũ iteri pẽdẽte oditiõe poſſit agi an expectetur

—

ↄditiõis euẽt.⁊ ſic deſinat haberi ex pma ſolone.Gl.parua HZ

l. d.l.nõ qcũq;. ponit utrãq; opi.⁊ ſe nõ firmat. Di.tʒ ꝙ aga
tur exñte Oditiõe.ut pbat᷑ in v.nã ⁊ ſi ſtipu.eadẽ.l.idẽ tʒ De.
tñ gl. tʒ Sꝛiũ.j.de v.ob.l.iter ſtipulãtẽ.S.ſi rẽ. Cu dic fm Ja.
de are. Aut vult ꝗs agẽ ex alia cauſa ut ↄſequat᷑ totã rẽ ⁊ dʒ
expectari ↄditiõis euẽt.ut.d.l.exiſtimo.⁊ ita loquit᷑ opi.Di.
Aut vult agẽ ut ↄſequat᷑ eſtimationẽ dubij euẽtꝰ.⁊ tũc potit
agẽ ſtati.⁊ ſic ꝓcedit alia opi.ar.de hoc.S.fa.her.l.iteʒ labeo
S. ſi. cũ.l.ſe. ¶ At igit totã iſtã mãm colligas ſub q̃da diſticti
one ſcias ꝙ vna regula ẽ due cauſe lueratiue pñt ↄcurrẽ.ut
d.l. nõ ſolu. S. de ac. emp. Itẽ alia reglła ẽ ꝙ due cauſe quarũ
vna ẽ lucratiua alia onerola.etiã pñt ↄcurrẽ.ut.l.ex ꝓmiſſiõe
j.de ach. ⁊ ob. ⁊. S.ti.j.l.plane.S.ſi rẽ. ⁊ h eſt alia regla de ꝗbꝰ
nil ad pñs.Tertia regla ẽ ꝙ due cauſe lucratiue nõ pñt ſimni
ↄcurrẽ.⁊ de hoc ẽ dicẽdũ. Iſta e regla ſm diuerſos ᷑mĩos
opat᷑ diuerſu effectũ.nã qũ debet᷑ genꝰ oꝑat᷑ effectuʒ ipediẽde
ſolłlonis ĩ eadẽ re ut hac.l.v.nõ iõ.Sʒ qũ debet᷑ ſpẽs oꝑat᷑ effe
ctũ tollẽde oblłonis.nã ĩ ſolone facta ex vna cauia tollit᷑ obli⸗
gatio ex alia.ut hĩ pn.⁊.j.de ac.⁊ ob.l.oẽs.⁊ inſti.e.S.ſi res.

Aut ergo q̃ris qñ regla locũ hʒ q;tũ ad pᷣmũ effectũ ipedien —

de ſolonis ⁊ qñ debet᷑ genꝰ ⁊ dic. Aut debet᷑ tale gen qdð ĩ ſuo
genẽ recipit fũctionẽ.q; ĩ his ↄſiſtẽt mutuũ.ut.S.ſi cer.pe.l.ij.
⁊ tũc regla nõ hʒ locũ.ut.j.de ſol.l.ſigs duos.S.j.⁊.j.e.l.titio
ſeio ĩ pn.⁊ q; no.iſti.e.S.ſi rej.Aut ẽ tale genꝰqdð nõ recipitfũ
ctionẽ.⁊ tũc aut res ſoluta põt ad oculũ demr̃ari ⁊ hʒ locũ re⸗
gla ut h.v.nõ idẽ. Aut nõ põt ad oculũ demr̃ari.⁊ tẽ bʒ locũ
regła. ut h v.q ſi pars.⁊ v.neq; eni. Nec diſtiguo utrũ fuerit
adiecta certa demr̃atio uł nõ.q; tẽ habet᷑ut ꝓmiſſoꝛ ſpẽi ut.&.
dixi. ⁊ hẽbit locũ diſtictio quà facia i ꝓxio caſu.Si vo q̃ride
ſcðo effectu oblonis tollede.qũ debet᷑ ſpẽs.tunc aut ille cauſe
ↄcurrũt diuerſo tꝑe ⁊ nõ hʒ locũ regula.ut.j.de uer.ob.l.exi⸗
ſtimo.ut nõ.in hoc.S.circa pᷣn. Aut eodẽ tpꝑe.tũc aut ex vna
cauſa ſit ſolutio eiuſdẽ rei ficte.puta qꝛ ſoluit pꝛeciũ.⁊ tũc aut
ille due cauſe lucratiue deſcẽdebàt ex teſtõ vnius uel duoꝛũ 9
habebanĩ loco vm.aut ex teſtõ pꝛſus dinerſong una ca⸗
ſu hʒ locũ regula.ut.S.ti.j.l.huiuſmodi.S.j.⁊ h ſi relinꝗtur ab
eodẽ ſi a diuerſis KErue uincga. f. Fe. Scðdo caſu qñ ex
teſtõ pꝛoꝛlus diuerſoꝛũ.⁊ tũc nõ hʒ locũ regula.ut inſti.c. S. ſi
res.⁊.S.ti.j.l.plane.S.ſi duos.aut ſoluit eadẽ ſpẽs uere.⁊ tũc
aut ab initio habuit oꝛiginẽ in perſonã diuerſoꝛuʒ aut vnius.
Pꝛimo caſu aut ambo uocabãtur ad ſolidà exactionẽ ⁊ nõ
hʒ locũ regula.ut.j.de ac.⁊ ob.l..ſi is qui.⁊.sS.ti.j.l.Fuꝰ legatꝰ
S.j. aut ſibi ſaciebãt partẽ.⁊ hʒ locũ regula. ut.S.ti.j.l.ſi mihi
⁊ tibi in pn. Scðo caſu q habuerũt oꝛiginẽ in pſonã vnius.
⁊ tũc aui vna ſllarũ cauſarũ ſᷣm ꝗd ẽ oneroſa.⁊ ꝓcedit curſus
alteri. ut. S.ti.j.l.plane.S. ꝙ ſi r.ij.rñſo.aut oĩno ẽ lucratiua
⁊ tũc aut eſt res ex vna cauſa ſoluta reuocabiliter ⁊ nõ pꝛoce/
dit regula qꝛ poterit agi ex alia uel ſtati uel expectato euẽtu.
ut. l.nõ qcũq;. 5. .in Pn. S. S. ti. j. c. S. dixi. aut eſt ſoluta irre/
uocabilit᷑ ⁊ ꝓcedit regula.q; ſemꝑ liberatio fit ex aliq̃ cauſa
nõ diſticto utrũ poſſit ad oculũ demõſtrariul nõ.ut h in pn.⁊
S.ti.j.l.nõ qcũq;.S.fudu.⁊ iſti.e.S.ſires.cũ ſilibꝰ.¶ Expedi
tus de ↄꝛijs ueniã ad aliqs.q.Et pᷣ qro utrũ cauſa lucratiua ⁊
qſi lcratiua ↄcurrãt.NVeclaro qꝛ debe ſcire ꝙ nõ ſolũ ẽ cau
ſa lucratiua ⁊ oneroſa de qb dictũ ẽ.õ.ſed etia q uocat᷑ q̃ſi lu
cratiua.ut ẽ cauſa noxali ⁊ alie ſilej.ut.j.de doli excep.l.apð
celſu. S. ſigs aũt. v. ceterũ.⁊ qð ibi nõ. Itẽ cauſa dani infecti q
eꝗparai noxali.ut.j.ded.ilec.l.ptoꝛ.S.hoc edictũ ⁊ nõ. prr

De lega. ſcdo

PHi.e.ti.l.ſi finita.S.ſi ples. Mone ergo debes mihi fnũ alie⸗
nũ ex cauſa lucratiua.Fᷣu ẽ effect meus ex cauſa noxali.utrũ
ſis libat. Aidet᷑ ꝙ ſic.naʒ ſi ex cauſa lucratiua ad me ꝑueniſ
ſet eẽs libᷣatꝰ.ſʒ cauſa lucratiua ⁊ q̃ſi lucratiua eqparant᷑ ut di
ctis.ll.ergo p hoc videt᷑ caſus.S.de noxa.l.ſi alienus de ſur.l.
qð dẽ.õ videi.na qñ cauſa ſᷣm qd ẽ oneroſa nõ hʒ locũ regle
ut. S. ti. .l. plane. S. ſi reʒ.⁊.sS.ðixi.ſʒ iſta cauſa dꝛ cauſa q̃ſi lu
cratiua q; ʒ qd ẽ oneroſa.ergo ⁊c. Mꝛetea euidẽtiꝰ hͥ appa
ret ĩ alio exẽplo ſirẽ dignã magno pᷣcio emã modico.dꝛ qſi lu
cratiua ut nõ.i.d.v.ceterũ. Sʒ tũc nõ ẽ dubiũ ꝙ ĩquãtũ dedi
pciũ durat actio ex alia cauſa.ut.d.l.plane..ꝙ ſi rẽ.ergo ⁊c.
Credo ꝙ iſta ſcda pars ſit uera.nam ꝗ hoĩeʒ ex noxali cauſa
accepit min accepiſſe videt qᷓ; q hoĩeʒ hʒ noxijs ſolutũ.ᷣ vi⸗
det᷑ caſus.j.de donꝗ.cau.moꝛ.l.moꝛij cauſa capim.5.ſi.⁊ de
ſo. l. q.x.S.hoĩeʒ.Et iõ ꝗ illũ ſtichuʒ debebit nõ liabit eo re/
ſpectu.q; minꝰhʒ creditoꝛ ꝑ h iura ꝓ hac parte allegata.Sʒ
ſi poneres talẽ caſũ ꝙ ꝗs libᷣaret᷑ ſoluẽdo ſuũ obligatũ noxijs
uel domũ ruinoſã.tũc nõ eẽt dubiũ 4. ↄtigẽt libatio. Ad ↄꝛia
rñdeo.nã eqparatio ꝓcedit ꝓut ẽ eadẽ rõ ꝗ hic ceſſat. Ad.l.ſi
alienꝰ. ⁊.l.qð dẽ. ⁊ qd ibi nõ.rñ.qꝛ ibi nõ cõtingit libatio ꝓpt᷑

regulã de duab cauſis lucratiuis ſʒ ꝓpt᷑ alia cauſã qᷓ ponit in

d. l. qð dẽ. ¶ Aũo ſcðo pone ꝙ illud qð mihi debes ex cauſa
lucratiua aliꝰ erat mihi obligat nalit᷑ tatũ mihi dat.utrum
ſis libatꝰ. Rñ.ſine argumẽtis.aut ille erat obligat ex nali ob
ligatiõe q̃ bñfaciẽtibꝰ bñfacẽ debem. de qꝗᷓ logtur.S.de peti.
hẽ.l.q̊ ſilege.S. ſuluit.⁊ tũc ſolo ẽ donatio.⁊ lõ eris libatus.
ut n. O. Ftluit boe pʒ ĩ legato qð ſit ex pᷣcedẽtib meri.
ut. S. pꝓ ſoc.l.nec adiecit.tñ dẽ cauſa lucratiua.ut h ⁊.S.ſi res.
l.apud celſũ.S.ſiꝗs aũt.lʒ qdã dixerũt legatũ nõ eẽ cauſa lu/
cratiua qrũ opi.refert.gl.j.de ac.⁊ ob.l.ſii ꝗ.⁊ male qꝛ ð pᷣdi
cta iura. Si vo erat obligatus nãlit᷑ ut pupillus cni mutuata
erat pecunia ul abſolut a vo debito ꝑ ſnĩaʒ.tũc talis ſolo non
dicerer donatio.ut.l.hoc iure.S.fi.j.de do.⁊ iõ nõ eẽs libatꝰ.
¶ Tertio q̃ro ego ſũ obligat mulieri ad funduʒ ſibi dãdũ ex
cauſa lucratiua.tũc dictꝰſudus ẽ dicte mulieri a vo dño datĩ
dotẽ. demũ mr̃imoniũ ẽ ſolutũ.⁊ fũdus reuertit ad młlierẽ.q̃rit᷑
utrũ ego ſũ libᷣat. Nidet ꝙ nõ.qꝛ fudus reuertit᷑ ad muliereʒ
ex cauſa dotis q̃ reſpectu mariti dẽ oneroſa ut ſ.de ac.⁊ ob.l.

ex ꝓmiſſiõe.ergo tc.ꝓ hoc videt̃ tex. ⁊ gl.j.e.l.cũ pꝛ.S.pater
ſilie. ¶ Cõtrariu credo eẽ uerũ.uos debet ſcire ꝙ ſi aligs dat

dotẽ ꝓ muliẽ.iſta cauſa do reſpectu mariti d oneroſa.qꝛ reci
pit ꝓpt᷑ onera mrimonij ſuppoꝛtãda.Sʒ qñ uadit ad mulierẽ
uadit ex cauſa lucratiua.q;ꝛ qͥ ad eã ẽ donatio.de hoc ẽ tex.j.
de his que ĩ frau.cre.l.f.S.ſi a ſocero.v.ac ſi neut᷑.⁊ nõ.S.ſo.
ma.l.meuia.S.ſi.in ultia glo. Sihbʒ ex cauſa lucratiua.ergo
ego ero liberat.Ad ↄꝛia rũdeo 8 dico ꝙ ẽ oneroſa qͥ ad ma
ritũ tm.Ad.S.pʒꝛ filie.Rñ.qꝙ rõ ibi poſitaĩ gl.nõ ẽ bona per
pdicta iura.ſʒ rõ ẽ ibi qꝛ illa mãcipia nõ erãt ↄſtãte mr̃imõio
mulieris lʒ eẽt ſpes reuertẽdi ad eã.cũ ergo non hꝛet ve ceſſat
regula de duabcauſis lucratiuis.ſʒ ſi ↄtingẽt ꝙ mancipia re
uerterent᷑ ad ſfiliã ſoluto mrimonio anteq; hẽs pꝛis ſoluẽt eſti⸗
mationẽ mãcipioꝛũ crederẽ ipſũ hẽdẽ libatũ p ea qͥ dcã ſunt.
Sʒ dices ꝙ pᷣdicta ſũt ð caſu.C.de ĩpo.u.deſcrip.l.j.S.lucra

