parte e in quẽ dʒ impleri cõditio trãſit in heredẽ nõ ex parte
eius a quo dʒ impleri.h.d.iſtũ paſſũ examinabo.j.e.l.cui ſun
dus.quod nõ. 7 Leaatd 6 51
atu põt cõferri in alterius
Onnunq;. lgen dach nõ explicatam
hH. d. gl.ſignat multa ↄꝛia ⁊ nõ ſoluit. ¶ Op. de le. ij.
l.ſenatꝰ S. pe.⁊.l.fdeicõmiſ.S.ſi fidei.s.de le.iij. So.gl. fate
oꝛ ꝙ nõ põt cõſerri in uolũtatẽ enei ſed hẽdis ⁊ legatarij ſic.
ſed inquatũ dicit de hẽde male dicit. ut. S. de le.j.l.ſenat. ⁊.l.
in fideicõmiſſaria. de fideicõmiſ.li. ¶ Op. S. de le.ij.l.j. Sol.
ibi nõ fuit collatũ in uolũtatẽ ſed in arbitriũ. ¶ Op. expꝛeſſio
Sr ue tacite inſũt nil oꝑat.ut.l.iij.S.de le.
j.

j. ⁊. S. e. l. ſi in diez

o. ꝗdã ꝙ ulla eſt regula que qñq; fallit ut tex. dicit in.l.

ſi in diẽ.S.e. Ja.de ra.dicit ꝙ h nõ ieſt tacite per eũ modũ per
quẽ ineſt qñ expmit.nã ſi relinquo ſi titius aſcẽderet capitoliũ
poterit eẽ ꝙ hʒ neceſſe aſcẽdere ⁊ ſic nõ eſt in ei libera uolũta
te. C Quero ꝗd ecõuerſo utrũ expᷣſſa ꝓſint que nõ expᷣſſa nõ
pſint Iʒ tacite iſint. Dicit So⸗g regulariter expᷣſſio nil operat
fallit qũq;.pᷣ in caſu. S. de uſuf.l.uet .ſed certe ibi id qð expmi
tur tacite nõ ſubintelligebat. Scðo dicit glo.fallit in pupillari
ſubſtitutione tacita que nõ admittũ cõtra mr̃em.ſecP ſi expma
tur. ſed certe Ne.tʒ ꝙ qñ mĩ ẽ in medio tacita ſubſtitutio nõ
ſubintelligit.ſed ego teneo ↄꝛiũ in.l.cẽturio.S.de vul.⁊ pu.di/
co ergo ꝙ regula que dicit expſſio eoꝝ que tacite inſũt nil ope
rat᷑ intelligit de his que tacite inſũt de neceſſitate.ſec ſi ex uolũ
tate.ut.l. falis ſcriptura.S. de le.j.dixi in. d.l.iij. ſed tacita pu⸗
pillaris intelligit ex uolutate p̃ſũpta.iõ circa ea nõ hʒ locuʒz re
gula. Itẽ dicit glo.fallit in caſib ubi exigit ſpale madatnʒ. ut
l.põp.de ꝓcu. Itẽ in nouatione.ut.l.f.de noua.ſʒ certeĩ illis
nil inerat tacite ideo expꝛeſſio operat᷑. Aa
Adẽpto onẽ in vi ↄdi
quis ſerunm. tionis appoſito eoln

tũ nõ videt᷑ adẽptũ.h.d. In tex.ibi qſi purũ factu

mrs. dic in dubio pſumit. ¶ Op. de adi. leg.l. alune. S. ſeia.

So. glo.q adimit onꝰ in vi modi adiectũ videt᷑ adẽptũ lega/
tũ ut i. ſec in vi cõditionis ut h. Rõ dta onus adijcit᷑ in vi
modi videt legatũ relictũ ꝓpter illũ modũ.ſecꝰ qñ in vi cõditio

nis. Declaro roõnẽ glo. modus eſt remuneratio qdaã m gl. ᷓ.

eo.ſuꝑ rubꝛica.vñ legatũ relinqtur ꝓpter on implẽdũ ⁊ obli
gat᷑ ꝗs ad implẽdũ modũ.ut.l.qbus.S.ſi.s.e.⁊ ſi nõ canet᷑ te⸗
nei ex teſtõ.ut.l.ſ.C. de his que ſub mõ.ſed in caſib ubi binc

inde oꝛitur obligatio de iure eſt ꝙ obligatiõe ſublata ex vna

parte tollat altera. ut.l.ſ. de accep. ⁊.l. cum emptoꝛ. de reſcin.
uẽ.merito ſublato mõ cũ tollaĩ obligatio qua debebat teneri
legatarius tollat obligatio qua alij debebat teneri legatario.
ſed in cõditione hoc nõ eſt. Mõ eni eſt in obligatione ꝙ dʒ da
ri cauſa cõditionis implẽde.⁊ hac.q.ponit Ci. C.e.l.ſt plures
in ulti.q.ſacit ad.q.que mihi de facto occurrit.teſtõꝛ duos ſili
os iſtituit ⁊ eos grauauit ꝙ ſigs deceſſerit ſine liberis deueni/
at in ſuꝑuiuẽtẽ.DHemũ fecit codicillos per hec yba. Conditio

nem qua appoſui in teſtõ ſilijs meis.ſ.ꝙ ſi . eoꝝ deceſſerit ſi⸗

ne liberis ⁊c. adimo ⁊ reuoco.q̃ri utrũ ſideicõmiſſũ eẽt ſubla/
tũ. Et videt᷑ ꝙ nõ qꝛ ſolũ cõditionẽ ademit ergo fideicõmiſſuʒ

remanetut dixi.Cotrariũ dixi q; in nro uſu loquẽdi ↄditio ap

pellat᷑ totũ ſideicõmiſſũ cõditionale.vñ illa vba adimo ↄditio
nẽ intelligit in totũ ſideicõmiſſũ cõditionale. Iſto mõ loquẽdi
utit imꝑatoꝛ in.l.j.C. de pac. DHeberet tñ fieri ꝓbatio de iſto
cõi uſu loquẽdi.ſed in qone pᷣmiſſa ꝓpter aliud pncipaliter cõ

ſului.nꝗ duo fres erãt eq̃liter iſtituti ⁊ iuicẽ rogati de reſttuẽ

do ſub cõditione ſi intelligeret adẽpta cõditio tm ſideicommiſ
ſum remanet purũ.⁊ ſic hincinde tãtum vnus debet dare quã
tũ recipe.ergo ſideicõmiſſũ eſſet nullũ.ut.S.de le.j.l.ab oĩbus
5§. ſi titio. ultimo reſponſo. MVM
uis Culpa relata ad legata ꝗbus dies nõ
tν⅜¹deſt appoſita nõ refert ad legatũ in tp̃s
certe etatis collatum.h.d.de quo plene in.l.talis ſcri
tura. S. de le.j.

Buobus. Cõditio dãdi plurib adiecta diuidii ter

tos b. d puä ſelui Aunduor .
Szzig õditio deſignat nudũ miniſteriuz ſa
Enius. cti ⁊ dʒ ĩpleri in foꝛma ſpeciſica.h ie⸗
= iſta cõditio ſi in mari ꝓiecerit nõ dʒ fuari.
ut. S. de cõdi.iſti.l. ꝗdã. So.ibi ſpale fauoꝛe humane religio/
nis.ſec' in pecunia ut B. ¶ Oppo.j.de ſolu.l.ſi fuus.x.Hl.
dicit ibi fauoꝛe furioſi ⁊ pupilli ne perdat. Zu dic ꝙ iuſſus

cauſa cõditionis dare debet facere accipiẽtis ſi põt ut in ↄtra

rio.ſec ſi nõ põt ut h.¶ Op..de cõdi.inſti.l.cCõditiões.ubi
cõditio deriſoꝛia reijcit. So.ſi cõditio deriſoꝛia continet turpi
tudinẽ.illa nõ dʒ fuariut ibi. Sʒ ſiẽ deriſoꝛia hocẽ nõ eſt uti
le ⁊ tũc loqtur hic.¶ Op.S.de le.j.l.Fuo alieno.S.ſi. Sol.ut
ibi.qꝛ ibi in modũ diſpõmis h ↄditionis.¶ Op.j.de do.cau.
moꝛ.l.ĩ oĩbꝰ.So.qꝙ hic in fi.dicit capit.i.accipit nõ cũ effectu

„*

ita intelligit gl. in. d.l.in oĩbus.⁊.l.qdð cõditionis in pn.de do

„

na.cau.moꝛ.⁊ ideo ſiſcus ab iſto indigno auſeer.·
Ni fundus HPãdi conditio adiecta vni
*nõ ſcinduũ.ſecus ſi plib adij
cial. h.d. Pꝛimo laan qũñ cõditio adijcit vni ⁊ du/
rat vn. Scðo qñ pluribꝰ.Lertio qñ vni ⁊ deuenit aapue⸗
ſeda ibi diſſimilis. tertia ibi in eo. pma pars ẽ clara. ¶ Mõ di⸗
ligẽter ꝙ cõditio appoſita plurib diuidi ex pmo teſtõ.q̃ſ di
cat nõ per legẽ.Et nõ ꝙ łʒ vna ſũma adijciat plurib uel ꝓpt᷑
enumerationẽ ꝑſonarũ videt᷑ eẽ diuiſa ab ipſo teſtõ nõ tñ ex vᷣ/
bis teſtamẽti ſicut dicim in.l.noĩs ⁊ rei.S.vbũ ex legibꝰ.j.de

S.ſig. ⁊ hoc dico ne obſtet his que dixi in.l.re cõiũcti.S.de le.

iij. ¶ Scðo nõ ex tertia parte ꝙ cõditio nõ diuidir iter here/
des. Rõ qꝛ ex ipſo teſtõ nõ diuidit per.l.xij.tab.ſimiliter non

dDiuidi? ut infra dicã. ¶ Op. ad ſcdam partẽ ⁊ nigek Pachtti

adiecta pluribꝰ nõ poſſit ſcindi. ut.C.e.l.ſi plures.⁊.l.ſi ita ſu
it.de manu.te.So.ibi loqtur in cõditione indiuidua que cõſi
ſtit in dãdo. ¶ Itẽ op.ad ſi.ex gl.de.l.eadẽ.S.cato.j.de uer.
ob. ubi cõditio que cõſiſtit in facto diuidit inter hẽdes.So.h̊
logꝗtur in cõditione que ↄſiſtit in dado.ibi in ea que ↄſiſtitĩ fa
cto diuiduo ⁊ diuidũ inter hẽdes. Nec dicas ibi factũ cõſiſtit
in obligatione nõ in cõditione.qꝛ factũ qð ↄſiſtit in obligatio
ne reſpectu ſtipulationis penalis eſt in cõditione.Ex his diſti
gue an cõditio ptatiua poſſit diuidi ⁊ per partes ipleri.aut eſt
cõditio indiuidua ⁊ nõ ſcindit.aut diuidua ⁊ tũc aut eſt iplen
ga ab vno aut a plurib.ſi ab vno nõ ſcindit ut h niſi q deſijt
pꝛo ſolido poſſe impleri.ut.j.e.l.pe.in pn.⁊ niſi qũ legatũ ſcin
ditinter hedes.ut.l.plauti.S.e.ti.Si vo a pluribus aut oĩbꝰ
iniũgit ab initio ut hic in ſcdᷣo rñſo.aut peruenit ad plures ex
poſtſacto ⁊ tũc aut cõſiſtit in dãdo ⁊ tũc aut deuenit ad płres
ex diſpõne teſtõꝛis ⁊ ſcindit᷑.ut.S.eo.l.qui hẽs.S.ſi duoꝝ.aut
ex accidẽti ⁊ nõ ſcindit ut h.aut cõſiſtitin faciẽdo tũc ſcindit.

ut in. d. S. cato. ⁊ nõ.hocꝑ doc.in.l.pe. C. e.⁊ ibi vide.¶ Op
po. d h ꝙ ex pſona hẽdis nõ ſcindit᷑ ius iplẽde cõditionis.cõ

tra. 5. de le.j.l.legatan.dicit glo.ibi.Lu dic ꝙ nõ fallit qꝛ il⸗
la que ſũt in obligatione diuidunt᷑ iter heredes per.l.xij.tab.

ſũt iura hereditaria. ut.S.ſi cer. pe.l.j.⁊ fami.her.l.ea que.ſed

id qð eſt in cõditione nõ eſt in obligatione nec eſt pẽditarium
ideo nõ ſcindit per.l.⁊ hic eſt caſus qð tene mẽti. Sʒ.l.ſilega/
tarius.loqꝗtur in eo qð eſt in obligaiiõe.iõ diuidit᷑ ut ex pdici
patet.Cõtra heres tenet 4 parte hereditaria ⁊ non in plus tñ
niſi totã ſoluat non liberat a pena.ut.l.v.in ſi.j.de v.ob.⁊.l.in
executione.e.ti. Rñdeo qtu ad pncipalẽ obligationẽ il de
bitũ diuidit per.l.xij.tab. Sed q;tũ ad penalẽ ſtipulationẽ eſt
in cõditione. ¶ Op.hic dicil ꝙ trãſmittit ad heredes legata/
rij hui cauſa conditionis implẽde.Contra moꝛtuo legataſto

Pe cõdi.⁊ demon.

pẽdente conditione legatũ extinguit. ut.ſ.e.l. intercidit. ⁊. S.

c.l. ſub diuerſis.⁊.l.j.S.ſinaũt.C. de cad.tol.So. Ja. de are.
dicit ꝙ ex ꝑpſona vni videl traſmitti ad plures ſibi cõiũctos in
re cõſũctionis nel ad alios ſubſtitutos iure ſubſtitutiõis.⁊ hoc
innit tex.ibi ⁊ oẽs xc.nã in pſona hẽdũ nõ videi ꝙ poſſit ꝓce
dere niſi ſit relictũ ſibi ⁊ ſuis hẽdibꝰ.ego dico ꝙ qñ legatũ reli/
un ex diſpõne teſtõꝛis tacita uel expᷣſſa deuenit ad plures ⁊

cindit. nt. S. e.l. qui hẽdi.S.ſi duoꝝ.Si ergo h̊ ſubſtituit ⁊ re/

liqt ſibi ſuiſq; hẽdib nõ eſt ꝗd ipediat ꝗn ſcindat᷑. Pe.dicit

—

ego itelligo qñ heres in cui pſona debẽbat ĩpleri cõditio eſt
moꝛa recipiẽdi.nã tũc trãſit legatũ ad heredes nõ impleta cõ/
ditione tũ dʒ adhuc impleri.ita ĩtelligit Pe. C. e.l.penl.in.iij.
ſeu.iiij.q. Rai.trãſibat ſicco pede.ſed iſtud videt male dictuʒ.
pſupponit iſta ſo.ꝙ hẽdes debẽt implere cõditionẽ.qð nõ vi-
det᷑ uerũ.q; ſi ſemel obtuli tibi ⁊ noluiſtireciꝑe ampli nõ tene
oꝛ tibi dare cũ per te ſtet.nt.l.ulti.C. e. Nec dicat ꝗs ibi ẽ ſpa/
le ſauoꝛe libertatis.q;ꝛ ibidẽ Ne.tʒ ↄꝛiũ.i.cõtra gl. Pꝛeterea

iſllud qdð eſt in ↄctn eſt in obligatione.vñ ſtati facta obligatiõe

herede exiſtẽte in moꝛa legatũ eſt puriſicatũ. Dñi ego reſpõ

geo qꝛ r Cde ſo. l. q; qs.in ſcdᷣa glo.dicit ꝙ. l.ulti.C.e.eſt c⸗

ſus ſpãlis ꝙ facta obligatione liberat. Sed puto uerius dietũ
MPe.qꝛ.l.ultima.C. e.loqtur in relicto libertatis directe meri/

to ille ſernus liber ſact ab hẽde nihii petit ⁊ heres nihil põt pe

tere ab eo cũ ꝓ eo qð erat in cõditione nõ cõpetat actio. Sed

in legato alteriꝰ rei uel libertatis ſideicõmiſſarie ſi offero lʒ ha
beat᷑ cõditio ꝓ ſpleta ⁊ lʒ dñiũ ſit apud me.tũ res eſt apud hẽ/
des.vñ ſi peto illã rẽ per retẽtionẽ cõſegtur hẽs nt impleati cõ/
ditio. ⁊ ita dʒ ĩtelligi . Fateoꝛ ergo ꝙ heres nõ poterit petẽ ſi
bi reſtitnẽ donec iſti impleãt cõditionẽ.ſic põt ĩtelligi duobus
modis.pᷣ qñ trãſit ad plures cõiũctos.alio mõ qñ ad ptres hẽ
des qð eſt qñ eſt in moꝛa recipiẽdi.vñ utrũ ius implẽdi ↄditio
nẽ traſeat ad hẽdẽ debẽtis implere. dico ſic in ultimis nolũtati
bus. aut ſülle in cuius ꝑſona dʒ ſpleri ſuit in moꝛa ⁊ traſiret hie.

aut nõ ⁊ n trãſit. ⁊ hoc niſi cõditio habeat pᷣcedẽteʒ diſpõnẽ
ut dicã incõtinẽti in ↄctibꝰ.¶ Quero nutrũ in ↄditionib ius ĩ

plẽdi cõditionẽ trãſeat in hẽdes.Et ſuꝑ h Darſer cõſului. die

plene ut dixi in.l.ſi.x.cũ petiero.de v.ob.

dixiin ũ petiero. de v. Fants zaße
dic aut cõditio habuit pᷣcedẽtẽ diſpõnẽ in pſo

na eiuſdẽ ⁊ tran

ſit ad hẽdẽ. ut.l.diẽ ꝓferre. . j:. ðe arbi. x.l.qui rome.S. falſẽ
j. de v. ob. aut in pſonis dinerſore tũc eſt ꝑinde ac ſinõ habe
0

—

ret pᷣcedẽtẽ diſpõnẽ.ut.l.ſideiuſſoꝛ obligari.S.fi.j.de fideiuſ.lʒ

aliter ibi dicat. Si vo nõ hʒ pcedẽtem diſpõnẽ nõ traſit.ut

.. e. l. a teſtõꝛe. ita Pe. ⁊ Ci.poſt eũ in.l.iij.in pe.q.C.e. Guil.
in.l. ſi neceſſarias. . de uẽdẽdo.S. de pig. act.x allegat.l.üj.in
Hn. . de coll. bo. x.l.qui rome.S. augeri.j.de v. ob. Ego poſt
cos allego ꝓ caſu.l.ſi decẽ cũ petiero.in ſi.j.de v.ob.⁊ ibi dixi
⁊ h uera niſi ille ꝗ futur ẽ obligari ex ĩplemẽto cõditionis ali/
qd ꝓpter h̊ ꝑcepit.⁊ eſt caſus in.l.ij. C.de pac.ĩter emp.⁊ uẽ.
Ag. que dicit ꝙ ſuꝑpuacuũ eſt de herede dictũ.⁊ gl.in.l.ſi pꝛe
dio.in pn.S.de in diẽ adiec. L

A egatario moꝛtuo uel libertate
tercidit. g cõditione pẽdẽte legatuʒ
extinguit.ſecꝰ ſi ſola ciuitate puet᷑.h.d.¶ Op.media

3 ſti Seruiuſſus pſtare opas põt per ſe
elitu. opꝑari niſi ab Peae Lneclal tii enim

nat in metallũ reſtituat videt nou/hõ merito nõ cõſeqtur le/
Pi,ide ſol.l. ſires.S.ared. ⁊.l.ſi fuus.de adi.le.⁊ per h vi
et ꝙ ſi egatari ſuerit moꝛtu ⁊ muraculoſe ſuerit reſuſcitatus

nõ cõſequat᷑ legatũ. ¶ Op.ꝙ depoꝛtatꝰ habeat᷑ ꝓ moꝛtuo
cd. JS.depoꝛtat.j. de bo. li. ? de Ztab.l. j. . ſigs filiũ
BGl.ſoluit ⁊ nil eſt dicẽ. Dic jm Pi.⁊ Ja.de are.ꝙ in his quo

nt.l. ſi ne

rũ dies cedit ipſo manẽte in depoꝛtatione habei ꝓ moꝛtuo ut
in ↄꝛio.ſecus in his quoꝝ dies cederet ipſo reſtituto ita loqꝗtur
bic.¶ Quero ꝗd ſi ſuerit ſact monachus uel cõuerſus. Rñ/

deo tũc remanet capax.iõ legatũ nõ extinguiſ.ut.l.deo nobis

C.de epi. T cle.

ir ny Relictũ in tps liberoꝝ ĩtelligi
Juir uxoꝛi. de pcreidis pot teſtm it
aliud teſtõ expꝛeſſerit.h.d.

—2

1r e- Sũm aui cũ pcedẽti.¶ Nõ qã
Te C modo. Rabitereicſt acti aten

—

tpa nõ nocẽt. ut.l.q̊ t ſi in cõditione.S.ſolem.s.de hẽdiĩſti.
So. hec lex gl.ill regulã q;ᷣ caſus cõtingẽs medio tꝑenõ no/
cet niſi ſit talis per quẽ uere adimat uel tollat libertas.vñ ſi dãẽõ

i I an farte. Eie iuriſcõſult ponit diſtinctionẽ
3 atis clarã. ¶ Nõ ꝙ idẽ eſt cõditio
doãdi ↄditioĩ fcõ exiſtẽs qꝛ facẽ largo mõ copꝛehẽdit dare.

* Ed ſi hec cnidam. a ſaie

manet dedlucto eo W ſolnerit eauſa cõditionis implende.
h. d. ¶ Oppo. S. e. ꝓplauti. S. itẽ ſcidit. So. itellige ilu. S. ʒ
iſtu. facit ad.q.dicit ſtatutũ de pcio rei uendite ſoluaiĩ gabella
ſex deñ. ꝓ libꝛa.cõtigit ꝙ aliꝗs rẽ uẽdit ꝓ cẽtũ.ſed in ꝓxeneiꝶʒ
⁊in faciẽdis ſubaſtationib expẽdit.xx.hᷣ eſt tex.ꝙ ſoluʒ pꝛo
lxxx.dʒ ſolui gabella.nã pᷣciũ dʒ intelligi nõ qtũ emptoꝛ dat.
ſz tũ apud uẽditoꝛẽ remanet ut dicit tex.ſoꝛte deberet ſic di⸗
ci.aut ſtatutũ dicit ꝙ dʒ ſolui gabella ꝓ pᷣcio qð uẽditoꝛ rece/
piſſet. ⁊ uerũ eſt qð dixi ſupꝛa.q; uerũ eſt nõ recipit niſi qtũ
apud eũ remanet ut h. Aut dicit ꝙ ſoluat gabella ꝓpᷣcio quo
uẽdidiſſet.⁊ tũc pꝛo toto pcio ſoluat qꝛ ueru eſt pꝛo tato uedi⸗
diſſe. ar.j.ti.j.l.in qᷓrta.S.fi.⁊ qð nõ.in.l.ꝗ fũdu.e.ti.aut dicit
ꝙ ſoluaĩ gabella ꝓ pcio rei ſimpliciter ⁊ no adijcit ꝙ recepiſſet

nel quõ uẽdidiſſet.⁊ tũc pciũ intelligit deducto oĩ eo qð expẽ-

dit᷑ cauſa expediẽde uẽditionis.ut.C. de iure deli.l.ſcim. . ſʒ
ſi in cẽputatione. ⁊..ti.j.l.q;titas.ꝓ hoc ſacit gnalitas hui.i
ue dicit ſemꝑ cõputationẽ in pſonã uẽditoꝛis ĩtroducẽda re/
ſectu ei qð remanet apud uẽditoꝛẽ cauſa cõditionis ĩplẽde.
tñ in caſib in ꝗb minuit onus in vi cõditionis nõ minuii per
falcidiã uel aliaã q̃rtã heredi debitã. Et diſtingue aut on fuitĩ
triſecũ aut extrinſecũ.⁊ iſtos duos caſus ꝓſeqre ut in gl.Aut
ſuit onus ĩpoſitũ alternatiue intrinſecũ ⁊ extrinſecuʒ.⁊ dic ut
ſupꝛa de le.j.l.i mihi ſtich. ¶ Qüo gd ſi onab initio ẽ plus
qᷓ; ſlud qdð per teſtõꝛẽ relinꝗtur nulla diminutione facta. Nic
nt in.l.imꝑatoꝛ.S.ſi cẽtũ.S.de le.ij.ita dicit glo.⁊ bñ.an aut
ex his cauſis ſcindii cõditio.dicà in ꝓſecutione ti.

—

nt ir CLoͤditio que inducit viduitatẽ in oẽ tsre⸗
Cum vir ſpectu oid pſone ⁊ oĩs loci ſpnit.ſec' ſiidu/

cit viduitatẽ reſpectu certe ꝑſone uel certi loci uel tpꝑis.h.d. cũ
duab ſo. In tex. ibi ſi a liberis ne nupſerit.i.nubẽdo nõ dec
ſerit. Itẽ ibi in ſi. iniigeret.dic.ſ.pꝑpetuo.ſʒ ad tps bñ inducit.
¶ Op. C. de indic.vi.auc.cui relictũ. So.hodie coꝛigil in vi
dua cui põt relinꝗ ſub cõditione ſi nõ nupſerit. ſec ſi nõ eet vi
dua.nã iſta remanẽt incoꝛꝛecta.

EAAm ita Sümauiin pcedẽti. C Nõ qð vni
3 — . — —,* ..
N Tezee oibꝰalijs remo
uet.

⁊ iſtud hñt inducẽ dictiones excluſiue.ut tm̃ ſolũ

⁊ dũta xat.dixi in.l.j.S.ſiqs ius di.nõ obtẽ.¶ Qũo gs dicat᷑

idignꝰ nuptijs alicuiꝰ.Lex.j.de manu.vin.l.inrimonij c gi.
videt dicẽ ꝙ üle cũ H nõ põt hi mr̃imoniũ videt idignP mñi
monio.vitas eſt ꝙ ille cui nõ põt ꝗs ſine dedecoꝛe nube ſʒ mo
res ciuitatis cõſiderata q̃litate nataliũ dẽ idign mr̃imonio.ut
ſ. de Ztab. l.iij. F. ſ emacipat filius.

—

erto loco videt᷑ iterdicẽ actũ ſmpliciter ſi act iũlle cõ/

2

—

ſi.hui.i.legẽ utilẽ reipublice ad coadiuuãda iterpᷣtationẽ.
Moꝛte grauati nõ extingui legatuʒ

I 1 SGatO. dtnons .ch. d. Del aliter. in legatis
ↄditionalis obligatiõis paſſiue ad hẽdẽ traſmit

lk. h. d. C cadu. tol.l.vnica. 5. ſinaüt alie
ditione.So.legatario decedẽte nõ traſit ad hedẽ ⁊ ſic actue.

p. C. de cadu. tol.l.vnica. . ſinaũt aliqd ſub cõ

ſecus decegente grauato ut hic.

— Lʒlibertas repñtet cõditio fideicõmiſſ
— Eres. cbectar g,d. p. C. de bis qui a
Anö do.ma.l.ſi.ubi qui in vno eſt negligens in alijs vi

det᷑ negligẽs.ita h qui in vno fuit liberalis puemiẽdo in alio dʒ
ęæẽ liberalis. So.ut dicit gl.in.l.iij.in pn.als.l.iij.S.de ali.iue
di.mu. cquſa ſac.⁊ ibi dixi.¶Ad idẽ op.j.e.l.ouos. Sol. ut
ibi. ¶ Ex gl.op.ꝙ dʒ repñtari legatũ.ut.l.ꝗ filiũ.S.ſigs funʒ

de hẽ.ĩſti. So. poſſes dicẽ ꝙ h libertas fuit repñtata ab hede

ibia teſtõꝛe.qð nõ plʒ per.l.ſi ṽuus coĩs.de he.iſti.qre dic ꝙ
Blogtur q ↄditio adiecta libertati fuit expᷣſſe repetita in lega

to. ut pʒ in pn.l.ſuit eni rogat reſtituẽ in euẽtũ cõditionis.ſʒ
lex vꝛia loqtur q; cõditio adiecta libertati tacite poꝛigi ad le

—

gatũ.⁊ ſic vides magnũ
mat᷑.dixi in.l.cõtraria.

— Sideſicit cõditio /p qua
E Am ſub hac. ſuit ĩterpoſita cautio mu/
d. C Mõ ꝙ cautio mutiana reqꝗnit ſatiſdationẽ ⁊ ſic cũ fideiuſ
ſoꝛe. dixi. S.e.l. mutiane. ¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ dʒ caueri ſco lega

effectũ an ↄditio inſit tacite an expꝛi/

ſult iuſſus dare ſcdᷣo legatario.ar.l.iij. S. ſigs ita S. de adi. le.
qð nõ plʒ. qre tex. p ſimpliciter dicit eẽ legatũ in ſcdm legata/
rũ quo caſu in vubio videi eẽ grauat ipſe legatari .ut de nſu

ſru.e.l. codicil.logtur qñ ĩ pmilegatarij ꝑſona legatũ nn

mode alibi exerceri nõ põt qð ẽ utile ad multa. ¶ Scdðo nõi

lana legatũ debet᷑ ei in quẽ in eũ caſũ fuit traſlatũ.h.

tario cui ĩtereſt nõ hẽdi.ut.l.ſi is cui.s.e.Sol.ꝗd ꝙ h̊hẽs

De condi.⁊ demõ.

ſed h̊ deſiciẽte cõditione apparet ꝙ legatů nunq extitit. ut in
auẽ̃.cui relictũ. C. de indic.vidui.tol.vñ h̊ in dubio videt᷑ reli
ctũ ab hẽde. ¶ Op. j. e.l. titio ſudus. So. fateoꝛ ꝙ, hẽs libera
tur cedẽdo actionẽ ſi vult. ¶ Altimo Di. ⁊ Ja. de are. foꝛ⸗
mãt vnã.q.duo ſut electi ptàtes vnꝰ pᷣ ali ſcdo.pmaccepta/
uit nõ tñ nenit qꝛ ſoꝛte moꝛtu ẽ.utrũ ſtati pᷣmo acceptãte eua/
nuerit electio ſcði. Hec.l.eſt ar. ꝙ nõ.facit.l.ᷣſi titio fũdus.j.e.
Di. tʒ ↄꝛiũ.ar.l.poſt aditã.C. de ĩpu.⁊ ali.ſbᷣſti.⁊.C. de le.l.ſi

legata. c. S. de adi. le.l.iij. S. ſiqs titio. Mõ ob.h.l. x.j.e.l.titio

fũdus.q; hec cõditio nõ extitit in ꝑſona pᷣmi nec deñicit in ꝑſo
na ſcdi. qd pʒ ꝓpter effectũ cautionis mutiane.facit.s.de tu/⸗
tel.l. tutoꝛib.ita dicit DHi. Sed Ja.dejare.diſtinguit. aut fuit
facta electio ſcði ſub cõditione ſi pmꝰ nõ acceptauerit ⁊ eo ac
ceptãte deñicit electio ſcdi. aut fuit facta electio ſci ſi pm non
nenerit ⁊ pmo acceptãte nõ deficit electio ſcdᷣi ⁊ in dubio vide
tur facta ſub cõditione ſi nõ uenerit.ut h̊ ⁊.l.titio.j.e.⁊.l.tuto
ribꝰ. de tuteł. Mõ ob.l.poſt aditã.cũ ſilibꝰ.q; ibi per accepta/
tionẽ plenũ ius qrit acceptãti.qð notadũ eſt in iſtis officijs ut
plene dixi in.l.ex eo.S.de teſ.mi.de hoc per Ci.in.l.poſt adi⸗
tã. C. de impu.⁊ ali.ſubſtt.
ita Nerbũ qð repꝑii in ſuturo ⁊ in pᷣterito in
EHvuſtimis uolũtatib intelligit in ſuturo. hoc
dicit.de hoc dixi.S.e.l.ſolemus.

. Coõditio ſi uoluerit le
ita expꝛ um. gatari facit ↄditiõa
Ale legatũ.h.d.de hoc dixi in.l.ſi ita legatuʒ.S.illi ſi uo
de le. j. . ..e.l.aliquando.

.

Cõditio tacita ex teſtõ ꝓueniẽs ĩpedit di
Aos.·è legati cedere quo ad Acuiſcn dicit.
Op. S.e.l. bẽs ſtatuliberũ. Ol. nõ ſoluit. So. pate
bit ex ſolone ſequẽtis ↄꝛij. ¶ Op. cõditio tacita nõ ĩpedit diẽ
cedẽ quo ad acqſitionẽ.ut.l.poſt diẽ.S.ſi.q di.le.ce.de re.iu.
l.q̃ legata. So.h̊ dies nõ cedit niſi a tꝑe emãcipationis. Nec
ob. ꝙ eſt cõditio tacita qꝛ ꝓuenit ex ipſo teſtõ nõ extrinſecus.
ut. .e. l. cõditiones que extrinſecꝰ. ⁊ ibi dixi.⁊ per hoc appa/
ret reſpõſũ ad pᷣcedẽs ↄꝛiũ.q; hic extitit cõditio legati per ma/
numiſſionẽ.ſed in.l.heres ſtatuliberũ.nõ extitit per emãcipa/
tionem m Di.

Mogus reſpiciẽs utilita/
tio centum. tẽ legatarij intelligit ipulſi

nus.ſi utilitatẽ tertij dẽ eẽ finalis.h.ð.⁊ ẽ mirabilis lex ſicut vi/
diſtis hoc anno. Jbi emat ſibi ⁊ ꝓſe.x cõcoꝛ.cũ hac.l.l.ij.ĩſi.
j. de ena C It nõ ꝙ ulud qð teſtõꝛ iubet ĩtereſt hẽdis ut im
pleat᷑ ⁊ expediaĩ.nt h dẽ ⁊ tetigi in.l.huiuſmodi.in pn.S.de le
ga.j.⁊ in.l.ꝗbus diebꝰ.S.ſi.S.eo.¶¶Op.⁊ videt ꝙ ule cui eſt
relictũ ſub mõ debeat cauẽ de mõ iplẽdo.ut.S.e.l.ꝗbꝰdiebus
S. fi. T.l. ſi tibi.̊.de le.iij. Rñdeo illud uerũ niſi ſuũ cõmodum
reſpiciat.¶Itẽ op.ꝙ nõ dʒ cauẽ cũ dictũ pᷣceptũ ſit nudũ.ut
ſitipſſa.,dinl⸗Se e.j. Timoꝛe hui ꝛij iſte tex.itelligit duo
bus modis.pᷣ ꝙ emat᷑ illi alino ⁊ ꝙ nõ alienet per iſtũ empto
rẽ.nõ aũt alunus caneat de nõ alienãdo.ſed hũc intellectũ nõ
vult gl.paruula. Mã hicitellect eẽt ſupuacuꝰ q; eoipſo ꝙ di⸗
cit ꝙ emat᷑ alũno dʒ itelligi ꝙ ſiat ſuũ.ut.l.huiuſmodi.in pn.q̃
re intelligo ꝙ alünus caueat.Zd pꝛiũ rũdeo ꝙ dʒ cauẽ ꝙ te/
ſtatoꝛ uoluit ꝙ nõ alienaret ꝓpter affectionẽ quã teſtõꝛ hʒ ad
eũ. ita dicit gl. Sʒ lʒ teſtõꝛ habuerit affectionẽ q; ꝓpter h ꝓhi
bet᷑ alienare.illud itelligo ſic ꝙ dicit nudũ pᷣceptũ de nõ alienã
do nõ ualet eſt uerũ ubi legatũ trãſit ad legatariũ ipſo iure.⁊
ita loꝗtur.l:.ñliuſta.S.j.S.de le.j.⁊x.i.pꝛ.S.iul.agrippa.S.dele.
uj.ſed ubi nõ traſiret ipſo iure ſed dʒ pᷣſtari de manu hẽdis.tũc
legatari nõ dʒ habẽ niſi caueat de nõ alienãdo ut h. Et vide/
tur caſus in.l.iiij.S.fi.de cõdi.inſti.

Titio centum. Mꝛimonia debẽt eẽ libera a pe/

— 1na dãni nõ a pena amiſſionis lu/
cri.h. d. COp. 5. e.l. ci ita. So. itellige potat meuiã uxo/
rẽ honeſte ducẽ.¶ In gl. que incipit 5 tibi de pᷣcio ibi merito.
So.ibilucrũ ꝑcipiebat᷑ ex publico qð nõ dʒ auſerre puatus.
H ꝑcipiebat a puato teſtõꝛe.merito põt auſerre ei uoluntate.
Et hec lex facit in ar.ad.q.teſtõꝛ reliqt monaſterio monialiũ
cẽtũ ſi ilã in ſoꝛoꝛẽ reciperẽt. Moniales uolebat cẽtũ ſed nole
bãt in ſoꝛoꝛẽ accipe.Et videt h ꝙ nõ poſſint habẽ.Auidam
magnꝰ doctoꝛ cõſuluit ↄꝛiũ q; iuitare moniales ad lucrũ ut re
cipiãt illã in ſoꝛoꝛẽ eſt ſimonia. ut in. c. nõ ſatis.ex de ſimo.⁊ iõ
Ee legatũ ⁊ reijcit illa cõditio tanq; turpis. Nõ ob.hᷣ lex.
qꝛlʒ mrimoniũ ſit res ſpũalis tñ ſit ſub ſpelucri.qdð nõ reperit
in alijs ſpũalibꝰ.ſed iſtud nõ eſt uerũ qñ ↄditio de ſe eſt turpis
ut. S. e. l.obtinuit.⁊ de cõdi.iſti.l.j.⁊.l.cõditionũ.ſed qñ cõdi/
tio eſt de ſe honeſta ut eſt aliquam reciꝑe in monialẽ.ſed ꝙ ad

hoc ĩuitet ſpe lucri eſt turpe ⁊ ihoneſtũ.tũc iſtitutio ſeu legatũ
qð ad hoc ĩuitaret eſt nullũ.caſus eſt.S.de hẽ.inſti.l ille autẽ.
⁊q ibi nõ.in gl.ſic in ſili legatũ nõ ualet.qdð dic ut dixiin.d.l.
ille aũt. ſed cautela eſt quã ponit gl.in. c.nõ ſatis.S. allegato.
ꝙ teſtõꝛ dicat ſi tales moniales receperint taleʒ in ſoꝛoꝛem eis
relinquo cẽtum in alimẽtis.⁊ tunc nõ vident᷑ inuitari ad lucrũ
nec eſt ſimonia.

¶ Litio centum relicta. cocuioul modus

fringik nõ ſerual pterq; in libertis. h. d. . Op. C. de op. lib. l.
pe.in fi. Gl. ſol. in trib' modis. pma ſo.eſt diuinatio.ſcda ẽ vᷣa

tertia eſt falſa. NPer ſcm exẽplũ poſitũ in hoc.S. Di.dicit ꝙ;

hic.S. facit ꝓ eo qui locauit oꝑas ſuas in ꝑpetuu. Itẽ/ eo ꝗ
ꝓmiſit ſtare certo tꝑe in ciuitate aliq. Itẽ ꝙ nõ ualeãt ſtatuta
de hoĩe carcerãdo ꝓ debito. Hi.nõ dicit plus.ſʒ pma.q.tãgi
tur per gl. in.l.ij.de uſuſru.le.⁊.l.ambiguitatẽ.C.de uſuſruc.

⁊ tractaui in.l.ſtiplones nõ diuidunt᷑.de v.ob.in ſcdða.q.ſʒ vi

det᷑ ꝙ nõ per hãc.l.q̊ nõ video qre nõ ualeat ſi recſpiat coõmo⸗/
dũ alicuiꝰ.ut pʒ in toto ti.locati.Ad id qð dẽ ꝙ infringit liber

tas.rñdeo ꝙ ſoluẽdo ĩtereſſe liberat. In tertia.q.reꝑio Hi.al

legãdo ſatis extẽſe dixiſſe.⁊ ego dico ꝙ ſtatutũ ualet ſi ẽ factũ
a ciuitate qᷓ hẽat merũ uel mixtũ impiu.Et ꝓbo de iure cõi po
teſt qs pꝛo debito carcerari.ut.l.j.C.q bo.ce.poſ.ergo põt ꝑ
ſtatuta que ſũt de iure ciuili.Ad ar. Dl.rũdeo.na dicit ipſe dᷣ

lud qð nõ põt fieri per pactũ nõ põt ſieri per legẽ. ut nõ. C. de
decre. decu. ſup rubꝛica. t. l. nõ ĩpoſſibile. de pac.ſʒ per pactũ

nõ põt ĩfrigi libertas alicui. ut.i.nec ſi uolẽs.⁊c.l.interrogati.
C. de li.ca.ergo nec ꝑer legẽ. Rñdeo dico q; hoc.ſ.ꝙ nõ põt
ſieri per pactũ nec põt per ſtatutũ nõ eſt ueru niſi in his que ſt
ↄtra bonos moꝛes.als ſecꝰ.ut nõ.in.l.nec ex p̃toꝛio.⁊.l.neq;
pign. S. puatoꝝ. de re. iur. Scdᷣa rõ eſt iſta. hoĩem carcerari
eſt cõtra bonos moꝛes ⁊ cõtra ius.ut.l.ſuccurrit.⁊.l.ſe.S.ex
ꝗ.cau.ma.C.l.q in carcerẽ.qʒ me.ca.⁊.l.j.⁊.l.ij.de lib.ho.ex

Hhi. x. l. ob es. C. de ac. ⁊ ob. Sʒ rñdeo aliquẽ carcerari a pua/

to eſt ↄtra bonos moꝛes. ſed auctoꝛitate publica non eſt con
tra bonos moꝛes.ut.l.j.C.qui bo.ce.poſ.Tertia ratio ẽ nõẽ
dubiũ ꝙ ſtatutũ hʒ auctoꝛitateʒ ab oĩbus.ſ nullus hõ eſt do
minus mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ. ut.l. liber hõ. S. ad.l. aq.ergo hoĩes hoc
facẽ nõ pñt. Sʒ dic ꝙ pplłs hʒ iuriſditionẽ in quelibet hoĩem
lIʒ puat ſimpir nõ. Itẽ qrta erat rõ oips teſtõꝛis eſt lex. ut
in auẽ.de nup.S.diſponat.ſʒ per teſtõꝛẽ nõ ꝑõt ſieri ergo ⁊c.
NRñdeo per teſtõꝛẽ nõ põt fieri in eo in quo nõ hʒ ius.ſj in per
ſonis in q̊s hʒ ius põt ut h.ergo ⁊ ppls põt in ſuos ſubditos ĩ
alios nõ ut h.⁊ ſic hũc.S.retoꝛqo cõtra Hi.qui allegat ipſũ p
ſe. C Altimo nõ ꝙ nõ põt alicui cõſtitui domiciliũ ut in certo

loco bitet. ⁊ hoc uerũ niſi ſit icomodũ alicui. ſicut ſi dico relin

—

AA Pi DHiuidit in ſex partes.pᷣ ponit᷑ cui
Titio generO. cetitpetitio ſcdo hond uel

quo uxoꝛi mee qᷣad ſteterit cuʒ filijs ſuis.ſic h hoſſet legari do⸗
nec hĩtauerit in tali loco cũ tali.nã ĩ fauoꝛẽ illiꝰ videi hoc dem̃
ut.l.q cõcubinaʒ. S. uxoꝛi.S.de le.iij. Ael dic ut ibi plene nõ.

poſſit feri ſolo. tertio ꝗd ſimrimoniũ nõ hit.qrto an qñ ſolui
tur cõſtãte mrimonio debeat aliq̃ cautio recipi.ꝗnto ꝗd ſi añ
mr̃imoniũ dos ſoluat᷑.ſexto ꝗd ſi maritꝰa cauſa ceciderit.ſcða
ibi ſi poſt. ttia ibi añ nup. qrta ibi ſabin.qnta ibi ſʒ cuʒ añ nu
ppᷣ.ſexta ibi qd ſi marit.⁊ hẽo hũc tex.ſat ꝓ difficli.¶ Op.
⁊ videt ꝙ ſola mulier poſſit petẽ.ut.l.vuo legato.sS.ſi teſtoꝛ.S.

dele. j. . l. fideicõmiſſa. S. iterdũ. S. de le.iij. So. de ſtricto iu/

re ſola mulier petit ut ibi.ſ de eqtate nterq;. Atriq; eni pficit
ut h. ¶Ad v.ſʒ cũ añ nup.op.nã legatũ dotis nõ eſt purũ im

mno cõditionale. ut.l. ſtiplones. ⁊. l. ꝓmittẽdo.de iu.do.⁊.l.in

reb. e.ti. . l.itẽ qꝛ de pac. Gl.dicit aliud in legato.aliud in ſti

neo ꝓmittẽte ſeu legãte ut hic.

pulatione. Ael aliud in muliẽ Punurcie ut in ðꝛio. aliud in ex/
zhec ſo. eſt Otra caſũ.l. ꝓmittẽ
do.in pn. ⁊.l.ſi ego.in pn.de iure doſj.⁊.l.ſi exneꝰ.s.de ↄdi.
ob cau. ⁊ ſic remanet pma ſo.qꝛ aliud in legato aliud in ſtipu/
latione. Sʒ ꝓbo ꝙ legatũ ſit conditionale.ut hac.l.q; aut di
ces ꝙ relictũ ſit ſub mõ ⁊ ſic legatuʒ purũ ſitlʒ ſub mõ ⁊ videt᷑
dicẽ hic v.ſʒ cũ añ nup.⁊ eſt ſalſũ.q; quocũq; mõ deſicit mo/
dus etiã per caſũ facit legatariũ admitti.ut.l.ſi fndũ per fidei/
cõ. §. . S. de le. . t. l. pz. S. tuſculan. S. de le. iij. hic dicit re

manet penes hẽdẽ altero deſiciẽte añ nup.ergo eſt cõditio fm

ꝙ nõ. S.e.l in teſtõ.ſʒ ſi dicis ꝙ eſt cõditio dicis tex.qꝛ dicit

ꝙ eſt purũ. Di. dicit ꝙ ẽ uerũ ꝙ eſt purũ ſʒ relictũ ptẽplatiõe
certe cauſe finalis.⁊ eciet cauſa deficit relictũ.ut.l.alũne
. ſeia liberta ab hẽdibꝰ. . de adi. le. ita diẽ Di. poc ẽ falſu. q⸗
in.l.ſi fũdũ ꝑ ſideicõmiſſũ.S.j.S.de le.j.ubi dicit ꝙ reſpiciebat
cõmodũ alteri ⁊ ſic ẽ cauſa finalis.ut.S.ea.l.in pn.⁊ tamẽ ibi

.

l ij

Be cõdi.? demon.

admittillegatari. Ne. dicit eẽ idẽ in mõ qð in cõditione.ſed
ipſe dicit ð.l.ſi fũdũ pᷣallegata. ⁊.l.pr.S.tuſculanꝰ.S.de le.iij.
SDicit Rai.qꝙ hloꝗtur in mõ ꝗ cohẽt legato de neceſſitate ut
mr̃imonij.ſed in ↄio nõ cohẽbat de neceſſitate.hoc eſt falſum
ꝙ; ̊ nõ cohẽt de neceſſitate ipſi legato ſʒ ipſi mõ ſic.nã ſateoꝛ
ꝙ dos cõcludat mrimoniũ de neceſſitate.ſed ſi legata ſũt cẽtũ
mrimoniũ nõ cohẽt legato ſed ipſi mõ.Quare credo ꝙ iſtud
legatũ ſit cõditionale.⁊ pᷣ pbo per oẽs.ll.que dicũt ꝙ ſtipuło
dotis eſt cõditionalis.ar.de ↄctibꝰ ad ultimas uolũtates.S.eę.
l.in re.ſcðo ꝓbo ꝑ hũc tex.qui cõcludit de neceſſitate.dic enĩ
añ nup.titio uel muliere defuctis legatũ apud hẽdeʒ remanet
Ccc.qꝛ ſi ẽẽt modus nõ remaneret apud hẽdes.Tertio ꝓbo ꝑ
caſu auc.niſi rogati. C. ad tre.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumit.de ſã.epi.
5S. ſz h in pñti.ubi eſt tex. expᷣſſus.lʒ gl.ibi aliter ſẽtiat ⁊ male.
Eifl ict ꝙ eſt modus qñ relingtur cauſa dotis nõ cõditio.
Hʒ illa gl.ibi rephẽdit ꝑ Ja.de beſl.⁊ de neceſſitate male dic.nã
tex. dicit donũ ſeu relictũ.ſʒ in donatione cũ ſit ↄctꝰ nõ ẽ dubi
um ꝗy eſt cõditio.ergo ⁊ in legato ut utrũq; pariter determiet
ut.l.iã hoc iure.S.dẽ vul.⁊ pu.⁊ ꝙ h ſit ↄditionale videt tenẽ
glo. S.e.l.in teſtõ.Et ad hũc v.ſʒ cũ añ nup.rñdeo ꝙ ꝑmutat
caſu ⁊ dʒ exponi ſʒ cũ ꝓ qñ h.ſ.qũ añ nup.qꝛ purũ legatũ c.pe
ti põt * eſt qũ expſſe ꝑ ↄiecturas teſtõꝛ uoluit.⁊ ad h dicẽdũ
cogit iſte ti.ex eo ꝙ dicit de pecunia reddẽda mulieri.ſed ſi ca
ſus nõ mutaret dare hẽdiſi mrimoniũ nõ ↄᷣheret᷑ moꝛte mu/
lieris ul alio mõ ipſi mulieri reddet.ut ĩ v.ſʒ cũ añ nup.⁊ ſihe
ret᷑ nõ eẽt neceſſaria cautio.ut in v.ſabinꝰ.⁊ ex h ĩſurgit effectꝰ
ſi eſt cõditionale nõ trãſmittit ad hẽdes uec ĩteri põt peti.⁊
pdicta va q relinqtur ꝓ dote reſpectu mrimonij ↄhendi cuʒ
certa ꝑſona.ita loqtur h. ¶ Sʒ qro ꝗd ſi ſimplicit reliꝗt ꝓ do
te an ſit purũ.Auidã diſputãdo tenuerũt ꝙ ſic. q; iſta cauſa
reſpicit ſauoꝛẽ ipſi legatarij ergo ⁊c.ut.S.e.l.in pn. ꝛetea
nõ repit ꝙ dictio ꝓ faciat cõditionẽ. Pꝛetea ego video ꝙ lʒ
ſit cauſa fauoꝛabilis ⁊ pia legatũ eſt purũ qñ reſpicit cõmodũ
legatarij.ut ſi leget᷑ fũdus ad alimẽta.ut.S.de ali.⁊ ci.leg.l.iiij
Dʒ ↄꝛiũ puto.ſ.ꝙ ſit relictũ ↄditionale.pᷣ ꝑ caſu.l.a titio.de v
bo.ob. ⁊.l.ſi ego.in pn.S.de iure do.lʒ glo.ibi videai dicẽ.q;

als ibi donatur nõ erat.Sʒ iſtud ẽ diuinare. Pꝛetea in du,

bio pᷣſumii als uelle donare niſi mulier H ꝓbet.ut.l.ſi exneus.

de cõdi.ob cau. Pꝛerea ꝙ ſit ↄditionale ꝓbat᷑ in anc.de ſan.

epiſ.S.ſʒ hᷣ de pñti.ubi ſuit datũ uel relictũ cauſa doꝶ munplici
ter. lʒ gl.ibi aliter ĩtelligit ſʒ nõ bñ ut.S.dixi. Dꝛeterea iſta x/
ba ꝓ dote uel cauſa doꝶ nõ iducũt cauſã legati ꝓut cauſa aſſu
mi in iſta mã. nã cauſa ẽ de pᷣterito.iſta vo eſt de futuro.ut di
xi.S.e.l.demõſtratio.S.qdð aũt. Itẽ nõ ĩducũt modũ.naʒ per
modũ aggrauat ille cui ſub mõ relinqtur. ut dixi.S.e.l.ꝗb die
bus. S. termili. ſed 0 nõ aggrauat᷑ mulier cui relinꝗtur i
mo honoꝛat᷑ q; iuitat ad nup.S.e.l.S.j.⁊ lʒ ibi dicat ꝙ ſit mo/
dus ⁊ ſit grauamẽ illud ẽ iõ q; graual de era Pſen⸗ qð ẽ onꝰ
ſec' ſi de ĩcerta.q; tũc eſt bonoꝛ.qð pʒ qꝛ ↄꝛũ eſt turpe.ut.S.e.

l.cũ ita. Pꝛetea ꝓ hoc videt᷑ caſus..e.l.publiꝰ.in pn.ubi qñ

aliꝗd relinqtur in honoꝛẽ eſt cõditionale lʒ cõmodu ei cui re/
linqtur cõtineat. Mõ ob.auẽ. de ſa.epi.S.ſʒ h de pñti.ubi diei
tur ꝙ talis oditio remittit tanq; grauoſa.qꝛ illud uerũ qñ vult

trãſire ad vitã artioꝛẽ ⁊ ꝓñiteri cõtinẽtiã.ſʒ remanẽ in ſclo ⁊ nu

bere ẽ honoꝛ.ut.j.ad tre.l.mulier.S.cũ ꝓponeret᷑.Cõcludit er
go ꝙ relictũ ꝓ dote uel doſ̃ noĩe ẽ ↄditionale ⁊ reqrit ꝙ mri/
moniũ gᷣhat᷑ cũ dos ſine mrimonio eẽ nõ põt.ut dictũ eſt in p̃/
cedẽtibꝰ. MNõ ob.qð dẽ ꝙ h reſpicit ſauoꝛẽ legatarij tm.qꝛ im
mo ⁊ fauoꝛẽ alteri icerte pſone.ſ.viri futuri ⁊ etiã reipublice.
ut. S. ſo.ma.l.j.Ex pᷣdicꝭ apparet rñſũ ad alia ↄꝛia.pᷣdicta ue/
ra niſi expᷣſſe apparet uel ꝑ ↄꝑcturas ꝙ ille ꝗ reliꝗt ꝓ dote uł
dotis nole uoluit legatũ eẽ purũ ut h in v.ſ cũ añ nup.exẽplũ
qñ ↄſtat ꝙ als datur erat.ut.l.j.S.ſi exneꝰ.de iu.doſj. Yteʒ ſi
põam q; cõis uſus loqndi iĩ ciuitate ſit ꝙ dos itelligat pꝛimo
niũ młieris etiã nõ nupte.dicũt enĩ ꝗdam de pꝛimonio puelle
vidue uel als ↄtinẽtis iſta hʒ bonã dotẽ.uel iſta ẽ dos talis.tẽ
enĩ tale vbũ ꝓlatũ a teſtõꝛe itelligeret᷑ ſm cõem uſũ loquẽdi.ut
l. cũ delanionis.S.aſinã.ðõ.de fũ.iſtru.ſic ecouerſo dẽ dos iſttʒ

fũdi.ut.S.de fũ.iſtru.l.ij. x.j.de ſideiuſ.i.amiſi.S.pe. Itẽ p̃ᷣdcã

va in exneo legãte ꝓ dote uel dotis noĩe. Sʒ ĩ pꝛe ſigc legat

noiĩe dotis ↄtẽplatione certi mrimonij idẽ qꝛ facit cõditionẽ ut

hoc.S. Si vo legat ſimpliciter ꝓ dote ſiqdẽ als ſilie relinqret
legitima.⁊æ tũc idẽ qð in exneo.q;ꝛ eadẽ eſt rõ ꝑ ea q dicta ſunt
ſupꝛa. Sʒ ſi als legitimã nõ relinqret tũc de iure dico legatuʒ
ſactũ ꝓ dote purũ eẽ.nã cõſtat ꝙ pꝛ erat als relictur qꝛ ad h
tenebat᷑ cũ als teſtm̃ nõ ualeret.⁊ ſic ẽ magis q̃dã monitio ut
ſilia ĩde ſe nubat q ſit grauamẽ.ut.l.muto.S.hãc aũt.ð.de tu
tel. facit.d.l.ſ exneꝰ.in pn.de cõduob cau.⁊ iõ puto ꝙ nõ re⸗

maonenfidegrota ne perlai in poꝛib. C. de lof. teſ. ſy ma/⸗
gis ab initio nõ ĩtelligat ex pᷣſũpta uolũtate deſũcti.⁊ ĩtelligũ
H ta in ea q̃titate q̃ eſt uſq; ad legitimã in ea que excedit ne
idẽ legatũ diuerſimode ĩtelligat᷑.ut.l.iã h iure.de vul.⁊ pu.⁊.l
eũ qui edes.de uſuca.⁊ pᷣdicta vᷣa ſᷣm ius cõe.¶ Quero ſtatu
tũ ẽ h in pluribꝰ ciuitatibꝰ italie ꝙ filia dotata a pꝛe nõ ſucce/
dat nec poſſit aliqd dicẽ ᷣ teſtm̃ pꝛis.mõ cuidã filie pupille pꝛ
legauit cẽtũ ꝓ dote ſua.q̃rit an ea poſſit petẽ ſtati an expecta/
to tpe lerio. Rñdeo anteq; ad ſolonẽ hui dubij neniaʒ mł
ta ſũt vidẽda. Pꝛimo qñ dicat᷑ ſilia dotata ſi pꝛ eaʒ maritaſſet
T ei dotẽ dediſſet ſine dubio eẽt dotata.Sʒ qũ pꝛ ei aſſignauit
dotẽ in teſtõ tũc videt᷑ ꝙ non ſit dotata.q; dos ſine mrimonio
eẽ nõ põt.ut.C.de do.añ nup.l.fi. Pꝛeterea ſicut nõ põt dici
nupta añ mr̃imoniũ.ut.j.q di.le.ce.l.qð pupille.ita non põt
dici dotata. In ↄꝛiũ ꝙ iſta dicat᷑ dotata ſi pꝛ ei in teſtõ aſſigna
uit dotẽ.ar.S.de ritu nup.l.nõ ẽ mrimoniũ.⁊.j.de adul.l.qui
pupilla.in pn.⁊ hoc videt᷑ tenẽ gl.S.de admi.tu.l.cũ plures.
S. pe. Mꝛeterea illa vba ſtatuti ſilia dotata a pꝛe ⁊c.itelligun
tur hᷣ eſt ſilia in qua pꝛ actũ dotãdi exercuit qtũ in eo fuit.ut
l. mulier.S.j.S. de cõdi.iſti.⁊.l.ſtich ſi hẽdi.de ſta.li.Sʒ h fe
cit in ꝓpoſito aſſignãdo dotẽ in teſtõ.ergo ⁊c.⁊ ꝑ hoc pʒrñ/
ſio ad ↄꝛia. ¶ Scdo eſt vidẽdũ an dos ſuccedat mn locũ legiti
me ita ꝙ ab ea remoueat᷑ oĩs dilatio. Rñdeo.d. Ric.diſputa.
uit ⁊ Q.reſert. C.de nup.lʒ.ſcimꝰ.⁊ dicit ꝙ legitima ꝑ ſtatutũ
põt minui nõ tñ põt in totũ tolli cũ legitima ſuccedat in locum
