luntas ſeu teſtm̃ qð ẽ teſt atio mẽtis ẽ nomẽ genenis ⁊ iõ dicẽ
do caſſãs ⁊ irritã oẽ aliud teſtm ⁊c.nõ ſufficet niſi qũ; vnũ tm
pceſſit ut dixi ſupꝛa.⁊ hoc tʒ gl.? Pi.Sʒ ego dico ꝙ dicen/
do etiã ſi eſſẽt vba derogatoꝛia videt᷑ expmi ſpaliter ꝙ teſtã q
dã hñt vba derogatoꝛia qdã nõ.⁊ iõ ſufficit ꝙ ſpaliter fiat no
na reuocatio ⁊ ſb noie ſpẽi ut h dũ dic ſpãlit. Mꝛet᷑ea ꝓbo ꝑ

tex.ſiliꝰ iter cetos nõ dʒ exhẽdari ſʒ noĩatiʒ.⁊ itelligiᷣ noĩati

2—

nõ dicẽdo exhẽdo libos nomẽ gñis qꝛ cõpꝛehẽdit nepo

tes ⁊ ultioꝛes ſʒ dʒ fieri exhẽdatio noĩe ſpẽi ut exhẽdo ſilios

uel ſub noie ſingulari ut titiũ ⁊ dẽ ſieri noĩatiʒ.ut.l.titiꝰ in pn.

S.de lib.⁊ poſthu.⁊ ita dicit in ppoſito qꝛ ſuſſiceret ꝙ reuoca
tio fieret ſub noĩe ſpẽi ⁊ at mẽtio teſti ⁊ qlitat teſti. ¶ Qũo
gd ſi vba derogatoꝛia ſũt ita ↄcepta ꝑ hec vba ꝙ ſi alid teſta
mẽtũ fecero nolo ualẽ niſi ſit obyuata talis ſolẽnitas ⁊ ſi in eo
ſuerũt poſita vba reuocatiua iſtius clauſule nolo reuocatio/
nẽ ualẽ ꝗd iuris. Puto idẽ qꝛ qcũq; mõ ſint facta uerba de
rogatoꝛia ſi poꝛis uolũta faciũt mẽtionẽ ⁊ etiã q̃litatis teſtiĩ

tñ nõ eſt neceſſe ꝙ uerba ſingularit᷑ expmat.ſufficit eniĩ ad re

uocationem ꝙ ſit reuocata ulla clauſula derogatoꝛia ut hic.
CAQuero an ſit aliqð remediũ ꝙ pmũ teſtm nõ poſſit reuo/
cari.Quidã ꝙ ſic dicẽdo ſic volo hoc teſtm ualẽ ⁊ cnnget
me mutare ⁊ aliud teſtm̃ facẽ nolo ualẽ qꝛ illud erit ſunulatũ

ſictũ ⁊ ꝑ metũ factũ õ uolũtatẽ meã ne ĩcurrã idignationẽ cõ
ſanguineoꝝ ⁊ ſic pteſtoꝛ ꝙ ꝑ ulud nõ ĩtẽdo alicui aliqd dare

tũc ſcdᷣm nihil ualet etiã ſi expᷣſſe poꝛis peniteat teſti ſj pᷣmuʒ
qꝛ plus ualet tc̃.ut.C.plus ualere 5 agit ꝑ totũ. Itẽ ipſa p
teſtatio declarat aium nõ eẽ nec uolũtatẽ ĩ ſcðo ut.l.ſiq ĩ alie
na..ſi.S.de acꝗ.hẽ.facit.l.in ↄcubinatu.S.de ↄcu. Hoc nõ
placet.nã ꝑ pmũ teſtm nõ pbatr᷑ ſcᷣm ſimulatũ nec factũ ↄtra
nolũtatẽ.nã ſufficit pᷣmã uolũtatẽ reuocatoꝛiã eẽ reuocatam

ut dixiſupꝑꝛa.nã ſicut tũc uolebã pmũ teſtm ualẽ ⁊ ſcõᷣm eẽ ſi

ctũ ita mõ pᷣme nolũtatis penitet ? nolo ſcdm ualere. Itez ꝑ
pmũ teſtm non ꝓbat met nec dolus ut.l.metũ.C.qdð metus
cau.C. de trãſac.l.ſi maioꝛ.⁊ de dolo.l.dolũ.nec etia inducit
aliqꝗd ueriſile ſufficiẽs ad arguẽdũ dolũ uel metũ.ut. C. de trã
ſac.l.ĩiterpoſitas. Remanet ergo ſolũ nuda uolũtas ꝓhibito
ria qᷓ põt reuocari ut dictũ eſt. ꝛeterea ſi teſtm ẽ factũ pñti/
bus vicinis ⁊ ↄſãguineis pᷣſumit ceſſare metP⁊ dolus ut.l.trã
ſactionẽ.C.de traſac.Alij dicũt ꝙ fiat ſic.ſ.ꝙ ĩ pmo teſtõ di/
cat ſi ↄtingat me facẽ aliud teſtm tũc oia ꝗ ſcripta ſunt in iſto
in illo ĩtelligant᷑ repetita.ar.l.poſthumꝰ.S.ſi.S.de iniul.teſta.
ſ hoc nõ placet q; ſicut pᷣcedẽtes codicilli pñũt reuocari ita x

iſta uolũtas. Añ puto ꝙ hoc caſu ſufſicẽt gnãlis caſſatio ois
pᷣcedẽtis uolũtat. Añ alij dicũt ꝙ ſtãdo ĩ ſnib ultie nolũta᷑

nullũ eſt dare remediũ. Memo eni põt ſibi legẽ iponẽ a q̃re/

cedere nõ põt ut hic niſi traſeat ĩ ſomã ↄctut dicit Di.in.c.
ꝙỹ ſemel. de reg. iur.li.vj.⁊ ita Ci.?⁊ An.de piſis ⁊ q̃ſi oẽs. Pi

cat ergo ſic teſtõ: uolo hãc eẽ meã ultimã uolũtatẽ quã ꝓmit
to nõ reuocare.Sʒ ſi ↄtingat me reuocare uel aliud teſtm fa

. . — „— .

cere exnũc dono ⁊ do oĩa bona mea tibi hẽdiĩſtituto uel tibi
notario recipiẽti ꝓ hẽde iſtituto ⁊ ꝓ legatarijs eo mõ ⁊ ea fſoꝛ
ma quã ego teſtõꝛ ſupꝛa dixi.Et ꝙ ultima uolũtas poſſit trã

ſire ad ↄctũ nõ.p glo.in.l.hẽdes palã.l fi.S.de teſta.NHoc nõ

eſt uerũ ⁊ ↄſulerẽ ↄꝛiũ ſalua reuerẽtia Pi. Nã ↄct ĩter xiuos
facti ſub ↄditiõe ĩpoſſibili de iure uel ſub oditioe turpi ſũt niui
liipſo iure ut.l.ipoſſidilis.⁊.l.gnalit.de v.ob.ſʒ iſta donatio
eſt facta ſub ↄditiõe turpi ⁊ ↄ bonos moꝛes qꝛ apponi: ſi ↄti

at me mutare teſtm ⁊ ſic aufert liberã teſti factionẽ ⁊ nõ ua/
etut. l. ſtipulatio hoc mõ de y. ob. ⁊ ſic reperi Di. cõſuluiſſe
antecq; ſcriberet in.c.qð ſemel placuit extra de regu.iur.li.vj.
CAQAño a4 ſi fieret ꝑ. modũ uẽditiõis dicẽs uolo iſtud teſtm
oĩbꝰ p̃uale ⁊ uolo nõ reuocare ⁊ exnũc uẽdo ⁊ trado /ꝓ tãto
pꝛecio qð pfiteoꝛ me hũiſſe. Aidet᷑ ꝙ ualeat.hᷣ eni nõ videoꝛ

gr auari metu pene ne faciã teſtm̃ q; ſi in nditiõis euẽtũ ꝑfici᷑

uẽditio ergo alteri eſt res ⁊ meñ ẽ pciũ. Dꝛeuit puto nõ ualẽ

—

ſiue enĩ ego hẽrẽ plus de pᷣcio qᷓ res ualeret ſpe lucri iuitarer

—

ad mutãdũ teſtm ut hẽrẽ illud pciũ ſiue hẽrẽ minP nõ reuoca

re metu pene ſiue hẽrẽ tãtũdẽ ⁊ hẽrẽ maioꝛẽ affectionẽ ad rezʒ
qᷓ; ad pᷣci nel ecõtra. Et ſic ſemꝑ ĩuitarer ad mutandũ teſtm
uł nõ ſpe pᷣmij q̃ ditiões a iure repꝛobant᷑ ut.l.ille aũt ĩ fi. de

hẽ. iſti.⁊ ibi nõ. An aũt poſſit repeti pᷣciũ qð ẽ ↄfeſſus hũiſſe
teſtõꝛ nõ eſt meũ tractare nũc.tñ dico ꝙ apud me illa ↄfeſſio

pᷣcij fraude uel fraudis ſuſpitiõe nõ caret.Qũo ꝗd ſi teſta

toꝛ dicit ſe nõ mutare teſtm ⁊ iurat nõ uenire ↄtra an põt po/
ſtea facere aliud teſtm. Spe.tãgit in ti.de ĩſtru.edi.S.cõpen

dioſe..qꝗd ſiꝗſ iurauit.⁊ gloſatoꝛ decretoꝝ ponit. xlij.q.lj. .

De legatis tertio.

ultima uolũtas.⁊ multi doc.iuris canonici diſputauerũt eã.

Vltimo Jo.an.diſputauit eã quã ponit ĩ mercurialib in.c.
qð ſemel.de re.iur.li.vj.⁊ determinauit ꝙ ultimũ teſtm̃ ualet

nõ obſtate iuramẽtotñ g ſacit ſcõm teſtm̃ ẽ piurus pbaĩ Hee.
ſ.ex de ſpõ.du.Et ad argumẽta ↄꝛia rñdeo iurametũ eſt kuã
qũ ut in.c.cũ ↄtingat ex de iureiu.c.quis de pac.li.vj.nã q̃

dã ſüt ꝗᷓ depẽdẽt ex mera uolũtate iurãtis nec hʒ neceſſe pprt

hoc adire ptoꝛẽ tũc nõ obſtãte iuramẽto potit ð uenire ſʒ erit
piurus.ſʒ ſinõ depẽdet ex mera uolũtate iurãtis ſʒ hʒ neceſſe
adire pᷣtoꝛem tũc pᷣtoꝛ nõ dʒ eẽ auctoꝛ ꝑiurij iõ ueniẽtẽ ↄ iura
mẽtũ nõ audiet pᷣtoꝛ.ita loquit.d.c.cũ ptingat.⁊.c.q;uis de
pac.li.vj.⁊ ita loquit᷑ auẽ.ſacr̃a. Lex eni tibi ſuũ nõ tuũ dene
gat auxiliũ.ut.l.ij.⁊ ibi nõ.C.ſi aduer.uẽ. Sʒ ego dico ꝙ nõ
erit ꝑiurus qꝛ iuramẽtũ qð ẽ ĩterpoſitũ ſuꝑ eo qð eſt ↄð bonos
moꝛe qꝛ aufert liberã teſti factionẽ ut.l.ſiiplo hoc mõ.j.de v.
ob. ergo ⁊c.⁊ hoc tʒ Ci.⁊ Me.in.l.j.C.de ſacroſã.ec.⁊ An.
de piſis hic. CQũo utrũ iuramẽtũ hẽat ſaltẽ vim vboꝝ dero
Zara⸗lor ut ſcᷣm teſtm nõ ualeat niſ pmũ ſpalit᷑ tollat. Ai⸗
et mihi ꝙ Jo. an. determinet ꝙ ſic in.q.pᷣdicta ⁊ hoc puto
uerũ.nã iuramẽtũ ĩterpoſitũ in teſtõ hẽret vim ut ĩpoꝛtet ꝑin/
de ac ſi diceret ualeat oĩ iure quo ualẽ põt.ut.l.cũ pꝛ.S.filius
mjĩ eʒ. S.de le.ij.iõ puto ꝙ hẽat viʒ vboꝝ derogatoꝛioꝝ ⁊ reꝗ
rat ſpalis reuocatio ꝑ illu.S.¶ ¶uero qd in ſtatut in vno p
cedut uerba derogatoꝛia ⁊ aliud ſimplicit loquit an ualeat.
tex.ẽ ⁊ gl.in.l.humanũ.C. de legi.dixi plene in.l.oẽs populi
ð. de iuſti. x iur. Quero qꝗd in ↄctibꝰ. Dic per Ci. in.l. pa/
cta nouiſſima.C.de pac.⁊ per eũdẽ Ci.in.q.quã diſputauit
que incipit pceſſit pna uolũtas ſequẽtib derogãs ⁊c.
iles Mota iudex põt refuare factionẽ teſti dã/
ed onato qð Eg regulà iuris cõis qꝛ ſi nõ refuaret
dãnat ad moꝛtẽ nõ poſſet teſtari ut.l.ei q.s.de teſ.⁊ de hoc
q̃lit᷑ militi poſſit reruari ſactio teſti nõ.i.l.⁊ militibꝰ.C. de teſ.
mili.ꝑ gl.⁊ ꝑ Ci.⁊ Di.ĩducit iſta lex ĩ argumẽtũ cũ alijs legi
bus alk.i Slc iuger poſſit reßuare factionẽ ĩſtri nõꝛio ↄdẽna
to de falſo ut h. In Zꝛiñ videt᷑ i.l.nõ põt.j.de ſur. Sʒ dic aut
iudex fac cauſa cognita ⁊ põt. aut ſine cauſe cognitione ⁊ nõ
põt ut.l.diu.j.de iniur. ⁊.l.qd ergo. F.pe⸗ grauioꝛ. S.de hij
Qno.ifa.ita tʒ Di.⁊ Ci.refertĩ.l.⁊ militibꝰ..de teſta.muij.

X im erfecto. Not textũ ibi decet
editoꝛi. TQAuerit glo.ſ eſt creditoꝛ quõ

WeNIO0Rl cadtt bſtindebitn. Dicti glo.
intellige de creditoꝛe putatiuo uel de creditoꝛe ↄtra
quem debitoꝛ eſt tutus exeetlione Duonahii. t dr
VIle aſit. Zides ergo ꝙ diſiũctiua ponit pꝛo
Me auũt. es qꝛ dixit ille aut ille ⁊ põt ab

—– utroq; petẽ. qz male diẽ gl.⁊ rephẽdit᷑ ꝑ doc.qꝛ h nõ
poni aut ꝓ et ſz ſtat ꝓpe Thẽdes tenent tanq; duo rei ut.l.

ſi ex toto.S.j.S.de le.j.⁊ nõ.i.l.ſiue a cert.j.de du.re.⁊ ẽ tex.

Iauc.ſiqñ.C. de ↄſti.pe.⁊ qð dẽ ĩ.l.pe.C.de v.ſi.ꝙ diſiũctius

1 2

ꝓↄiũcta poniũ ẽ uerũ qñ cadit ĩter ꝑſona grauataꝭ ⁊ ſt tanq;
duo rei debẽdi ⁊ ꝗlibet ĩſolidũ tenet ſʒ Di.⁊ oẽs ⁊ bene.

P i ραDicit Jac. de are. ſacit iſta. l.
Cum in nerbis. ſ. q.nõ hʒ dubiũ ꝙ iudex

nõ dʒz cõmittere cõſilio ſapienſ. ad ideʒ facit.l. pedicuł. 5. la⸗

o. de au. t ar. le. ⁊ videt expᷣſſũ in auc.de rce ⸗

., Dꝛ bic p̃ſtare dʒ oẽ dãnũ. Cõtra in
—— A— . qui. terlig 5eci e uẽditoꝛẽ.S.de act.
emp.So.tenet᷑ ad oẽ dãnũ qð ↄtingit circa rẽ ſed ad dãnũ
extrinſecũ ⁊ qʒ nõ ↄtingit circa rẽ ſed ↄtingit extra rẽ tũc ſe/
cus ⁊ ita itelligit iſta gl.que ĩcipit ⁊ qꝛ.ᷣm Di.⁊ bñ.
5p)

CLegatũ ſilie in teſtõ non reuocat ꝑer le
Aulo. ag factũ patri in codiclllis.h..d.
õoponius. Elerba gnãalia pᷣterita nõ futura cõ/

teſtõꝛ iubet aliquẽ eẽ ↄtẽtũ aliqua re certa pꝛo his qꝗ in teſtõ re
linq̃rat intelligit᷑ de relictis pure nõ ſub ↄditiõe.hoc dicit iſte

nõbilis.S. ¶ Op.de.l.ꝗ rome.S.duo fres.de v.ob.ubi vide

tur Sueft ſideicõmiſſũ futurũ.Dicũt qdã ibi rigoꝛ h̊ equi/
tas. Ael alit H fuerũt vyba pꝛis ĩter ſilios cuius uotu eſt ut ſilij

hẽant hẽditatẽ.ſʒ ibi fuerũt vba ſtiplłonis ĩter ſres ⁊ ita videt᷑

gl. ſetire. Ael meliibi fuit male iudicatũ ⁊ debuit iudicari ut
hdã ⁊ hãc opi.teneo p vᷣa ⁊ tenui ſemꝑ. ¶ Altimo facit iſte
G. ad iſtã clauſulã uolo talẽ tali re eẽ ↄtẽtũ ⁊ ꝙ plus petẽ nõ
poſſit.de quo dixi.S.e.l.ſideicõmiſſa. S.ſiqs ita ſcripſerit.
(Juli Sidebitũ demõſtrat vñ ſoluat ſeu ut ex eo ſ⸗
U 1 US. ſolutio nõ videt᷑ grauat debitoꝛ R hẽs. h.
d. Op.õ. ti.j.l.antepe.. ciuibus. So.ut ibi. ¶ Alterius

pꝛehẽdũt.h.d.ſᷣm NHi. uel aliter. Si

Be legatʒ tertio.

op. ⁊ videtur eſſe grauatus debitoꝛ qꝛ debitoꝛ poteſt grauari

ut. l. ſ Fuus. S. pe. S. ti. ij. x.l. ſi pecuniã.ſed h̊ dẽ ↄꝛiũ ergo ⁊c̃.

So. ᷓ ꝑ iudicẽ alij coactſuit ſoluere uel nõ agnouit relictũ.

Tu dic ꝙ põt grauari debitoꝛ uerũ eſt ſi teſtatoꝛ uoluit.ſed hᷣ
apparet ꝙ teſtatoꝛ noluit grauare qꝛ vba legati nõ fuerũt di/
recta ad legatariũ.ſʒ yba executiua legati tm. vñ debitoꝛ ad

ſolutionẽ fuit adhibit. Itẽ facit iſta lex utrũ ciuitas poſſit co
gere debitoꝛes alicuius exulis ſoluere ⁊ ſi ſoluũt utrũ liberen/

tur.dę quo plene in.l.creditoꝛ.de ſolu.per PRii.
NJ fidei De hoc utrũ fideicõmiſſũ relictũ a nõ
Wꝑ becapace ualet. hẽs glo.in.l. eã quã. C.

ode ſideicõ. ⁊ videbitis in.l.cogi..hi 9. ad trebel.
.

Ai Duo adiectiua pꝛola/
. NDi concubu 92 ta reſpectu vni gene

——.,.

ris ueriſicãt diſpoſitionẽ in altero lʒ utriuſq; ueritas nõ ↄcur

rat. h. d. Tex.ibi cauſa parata ⁊c̃.⁊ ſcdᷣo ad uſuʒ tradita.ſᷣm

Ja.de are.vides hic ꝙ nõ eſt dꝛia iter uxoꝛẽ ⁊ ↄcubinã ut h
⁊ videbitis in.l.itẽ legato.S.parui.j.e. Scðo vide hic ꝙ lʒ
duo adiectiua ꝓferant reſpectu vnius ſubſtãtiui copulatiue
nõ requirit᷑ de neceſſitate ↄcurſus utriuſq; ut hic.dicit enĩ em
pta parata ⁊ ſuffic eẽ parata lʒ nõ empta qð nõ.q; videl mirã

dũ. Sʒ poſſim dicẽ ꝙ hic nõ eſt oꝛo niũcta ſʒ ẽ magis oꝛo ſo
luta nec copulatiua nec diſiũctiua. Iſta ſo.nõ ẽ bona qʒ ſi eſt

reſoluta dʒ reſolui in ↄiũctiuã uel diſiũctiuã.ut.l.ſepe de v. ſi.
⁊.l.alienatiõi.S.ſi.e.ti.ſi ergo h reſolueret᷑ ĩ diſiũctiu male di
ceremqꝛ tũc dʒ vnũ eligẽ tm.Si vo reſoluit in copulatiuã tẽ
requirit᷑ ↄeurſus utriuſq; ut.l.ſi hẽdi plłes de con.iſti. So.id

qdʒð dẽ qñ duo adiectiua copulant᷑ reſpectu vnius ſubſtatiui re

grit᷑ ↄcurſus utriuſq; ẽ uerũ ſi copulant reſpectu vni ſubſtati/
ui certi ⁊ limitati.ſecꝰ ſi reſpectu vni generi.NPic enĩ h̊ ueſtẽ.
ita declaraui in.l.ſi is ꝗ ducẽta.S.utrũ.j.de re.du.qð nõ.
Cũ ita. In dubio aſſ umim qð eſt min?. h. d. tu hẽs hic
HHHνε „;no. vnũ ꝙ vbũ hẽat adiectũ poꝛtioni hẽditat

trahu ad ſideicõmil.nõ ad iſtitutionẽ. Secudo nõ ꝙ vᷣbũ hẽ

at ĩtelligit hoc ẽ manu hẽdis accipiat ⁊ ab hẽde dãte ut h. qꝛ

dicit pᷣ hẽat ⁊ poſtea dicit cũ hẽs dare dãnat eẽt cẽ. Scoʒ
in dubio uerba executiua legati vident᷑ ad hẽdẽ referri.Con

tra hoc videt᷑ tex.cũ glo.in.l.lutius.ðS.ti.j.⁊ ibi ſolui.

Verbũ pueniſſe ſeu ꝑuenerit ĩtelligit cũ effectu
¶ LCu ita. 5C Mõ ex iſto.S.qꝙ actoꝛi edit reus ad intẽ

4—4⸗lA. In legato generis ab herede debet eui /
(Si heres. Ne⸗ gqex cauſa lucratiua eſt hiturus
regreſſũ de euictiõe dʒ añ iudiciũ acceptũ denũciationẽ facẽ.

tionẽ iuuandã.Cõtra hoc.C. de edẽ.l.qꝗ accuſare.⁊.l.ñ.So.
ad iĩtẽtionẽ fudãdã nõ edit hoc ẽ ad ꝓbadũ id qð ẽ füdamen
tũ intẽtiõis ut in ↄꝛio ut pʒ i.d.lłf.dũ dicit oꝛiginẽ ⁊c.ſʒ ad in
uãda ĩtẽtionẽ iã fũdatã bñ edit ut h.Aliud exẽplũ.j.e.l.pſidi

is. 5. titio.Fʒy Guil. de cu. Mec põt dicẽ ꝙ hic loquit ĩ rõnib
qꝛ h nõ ſut facte mãdãte actoꝛe ergo ẽ eadẽ rõ q̃ in inſtris.ſac

j.ad.l.fal.l.pe.S.ſi.⁊ quod ibi dixi quod nõ.

h. d. iſte ẽ bon caſus tenẽdu mẽti.¶ Op.⁊ videt ꝙ legata
rius nõ hẽat regreſſũ otra hẽdẽ de euictiõe.ut.l.ſi a ſubſtitu/
to. S.j. S. ti.ij. So. aut eſt hõ legat in ſpe ⁊ nõ debet᷑ euictio

ut ibi. Aut in gũe ⁊ debet᷑ut hic ⁊ ibi nõ.⁊ pleni in.l.ſidomꝰ

S. de euictiõe. S. ti. ij. ⁊ dicit Ro. hoc magi ex q̃litate obloni⸗
q; in gñe q; ex ti.pcedit.ita dicit Ro. Aiduerte iſta ẽ va rõ q̃
re emptoꝛ tenet᷑ facẽ pᷣciũ uẽditoꝛis q; eidẽ tenet᷑ in gũñe ſʒ uen

ditoꝛ nõ tenet᷑ facẽ rẽ emꝑtoꝛis ut.l.ex empto.in pn.S.ðe ac.

emp. Mõ eſt qꝛ tenet᷑ in ſpe iõ ſi aligs emit aliqd in gñe tũc uẽ
ditoꝛ tenet᷑ facere rẽ accipiẽtis qꝛ hoc eſt ex qlitate obligatio/
nis magis q; titulo ut hic ⁊ nõ.in.d.l.ſi dom.S.de euictiõe.
ỹ.ti. ij. Itẽ ſcias ꝙ in actiõe ex empto de euictiõe ↄcludit in li
bello ſic qꝛ dico te emiſſe rẽ ⁊ eẽ euictã ppter qð tm tua ĩtereſt
⁊c̃. Sʒ in hoc titulo ubi ꝗs tenei ad dandũ dʒ dici alit.nã di
ces ſic tu teneris ad dãdũ talẽ rẽ ⁊ eſt euicta ⁊ ſic nunq dedi
ſti cũ rẽ meã ꝑfecte nõ feceris ⁊ ſic nõ agit noua actiõe de eui
ctiõe.ſʒ agit actiõe neic nõ pꝑfecte feciſti rẽ meã nunq; fui
ſti libatꝰ.dixi plene in.l.iul. S.j.de v.ob.⁊ eſt tex.in. d.l. dor
mus.S.de euictiõe. ¶ Op.de.l.cũ pꝛ.S.euict.S.ti.j. So.ut
ibi. ¶ Itẽ op.ꝙ denũciatio ſufficiat fieri qñcũq; añ ſnĩiam ut
l. ſi rẽ.S. fi.S.de euic. Sʒ hic dẽ añ iudiciũ.Gl.exponit iudici
um. i:ſnĩam.uel dicit glo.dic ut ibi.Quare dic aut ille qui eſt
habiturus regreſſũ de euictiõe hʒ titulũ lucratiuũ ⁊ dʒ denun
ciare añ litẽ ↄteſ.aut hʒ titulũ oneroſũ ⁊ põt qũcũ; añ ſnĩiam

denüciare duʒ tamẽ defenſiões ſint ſalue.ita ponit DNi.hic ⁊

J uralitas geminat dnas ſingulari⸗
B 1 tichuS. teg. b. d. Ocoꝛ.l. alla. in f. de cõdi.⁊

—

de. C Op. de. l. tale. F. ſigs de bere. inſti. So. ut ibi.

Quero de rõne hui tex. Aos
Cui uatuoꝛ. bet ſcire ꝙ hoc nomẽ paria põt

accipi adiectiue ⁊ ſubſtãtiue. Adiectiue declinaĩ ſic h̊ ⁊ hec

⁊ hoc par in plurali hi ⁊ he pares ⁊ hec paria ⁊ accipit.i.eq̃

lia ſic ponit. C. de ſer.fu.l.quecũq;. Subſtatiue accipii h par
⁊ in plurali hec paria ⁊ ſigniñcat vnũ totũ cõpoſitũ ex duobꝰ
qð uocat᷑ par ui dicam vnũ par decretaliũ ⁊ ſilia. Ad ꝓpoſi
tũ ſi dicis lego pocula olearia paria duo. Iſtud paria iã non
põt accipi ſubſtãtiue qꝛ iã duo ſubſtãtiua uenirẽt ad determi
nationẽ eiuſdẽ uerbi ſine copula iõ adiectiue ĩtelligit ut ĩtelli/
gamus paria.i.equalia. Sed cũ dico poculoꝝ paria duo dʒ
intelligi de neceſſitate ſpᷣſtantiue ⁊ ſic ſigniſicat q̃tuoꝛ.i.duo

Ganidatos vuobo⸗ eſ gon hoſtum
Zeres dãnat ſinere aliquẽ uti frui re
un oꝛtos. czancta tenet᷑ pᷣſtare mercedẽ reipubli

ce.ↄtra ĩmo legatariu ut.l.hactenus.⁊.l.ſi pẽdẽtes.s.ſiquis

cdoacã. ð. de uſufruc. Olo. ſoluit duobus modis. pmout di⸗/

camus ⁊c.ut in ea hẽtis.tu dic ut dicã.j.e.l.his uerbis.

A ste Conditio appoſita libertati vide
¶ Cü teſtamẽto. noponi⸗ egato. h. d. COp.
— — „ — „ „% 2 92 P
glo. de. l. qſitũ. S. j. S. ti. j. So. ut in glo.
B Nui fundũu Hic eſt nõbilis.S.⁊ bonus.Legato
U. fudinõ cedit pars quã defũctus alij

actione perſonali dare debeat.h. d.
AA xoOꝛi. Ex iſto. S. feci pluries magnũ fũdamẽtũ ad ſu

L ſtinẽdũ opinionẽ glo.ↄtra dictũ Ni.⁊ Ne.⁊
hoc dicit. Legatũ qad ꝗs cũ filio moꝛaret᷑ debet ſemꝑ ſiꝑ ſili
um ſtat.ſʒ ſi per caſũ debet̃ pꝛo eo annuo tm̃ quo moꝛariince

.

R nõ pꝛo futuris.h.d. In tex. ibi tpe.iũge h v.ſinaũt.⁊ po/

ea redeas ad v. trebatianꝰ.¶ Quũo ſi lego alicui ſi cuʒ ſilio
meo moꝛaret᷑ an dʒ ĩtelligi in eadẽ terra uel in eadẽ domo an

nõ.Nic videt᷑ itelligi ꝙ ſufficiat ſi moꝛet in eadẽ terra ⁊ dẽ c
eo moꝛari ut hic ibiſi ambo capue ⁊c̃. In ↄꝛiũ videt᷑ tex.j.de

ↄodi.⁊ de.l.ſigs ita legauerit.ubi videt᷑uelle ꝙ iſta vba ĩpoꝛ/

tent. i. ꝙ ſimul educent. Hec glo.hoc videt ſẽtire ⁊ nitit rñdẽ
ad hũc tex. Nicit enĩ ꝙ ſi moꝛent capue debet᷑ legatuʒ matri
;uis vna inſimul nõ habitaſſẽt qꝛ ſtetit per ſiliũ.ałs ſecus qꝛ

tũc nõ debet᷑. Hoc nõ placet qꝛ pᷣmũ loquit᷑ qᷓ ꝑ niliũ nõ ſtat

3 caſũ.ſʒ qñ ſtat ꝑ niliũ dẽ in n.SF. Quid ergo dicem. Rñ/
deo debemus inſpicẽ uerba teſtatoꝛis. Aut enĩ dixit ſimplici
ter quoad cũ ſilio meo moꝛabit᷑ uel erit ⁊ tũc ĩtelligit ꝙ cuʒ eo

educet᷑ut.l.ſiqs ita.de ↄdi.⁊ de. Aut dicis qͥad cũ ſſlio meo

moꝛet᷑ uel erit capue ⁊ ſic expmit locũ ⁊ tũc ſufficit ſi ſtãt in ea

dẽ ciuitate lʒ ſimul nõ habitẽt ut loquit᷑ hic. ¶ Dꝛ hic quãto/

libet tpe q̃ro qtũ tps dʒ eẽ iſtud.Quidã dicũt arbitrio boni
viri.uel alit᷑ ſufficit ſi minima parte anni hĩtauerunt ſimul ca/
pue cũ eni ſit legatũ annuũ in initio cedit ut.l.a nobis.j.ti.j.⁊
l. in ſingulos. Dices tu nõ eſt uerũ ꝙ hic ſit annuũ legatũ ſʒ
dic ꝙ gl. ſubaudit.ſed certe nõ eſt neceſſe ꝙ ſubaudiat᷑ qꝛ iſta
vba qad uel donec erit cũ ſilio ſaciũt annuũ legatũ.ut.l.lega/
tũ.j.ti.j. ¶ Vlteri pcedo debeꝶ ſcire ꝙ per iſtũ.S.ego teneo
opi.glo.nr̃arũ repꝛobata opi.Di.⁊ Pens dicũůt go. ꝙ eſt
ſpãle fauoꝛe alimẽtoꝝ ꝙ ↄditio mixta pẽdẽs ex facto meo ⁊
alterius deſiciẽs per caſũ nõ extiguit legatũ.ita nõ.in.l.in te/
ſtamẽto.j.de ↄdi.⁊ de.⁊.l.illis libertis.e.ti.⁊.l.j.C.de inſti.⁊
ſubſti. Di. dicit aliter ex de re.iur.c.iĩputari.li.vj. MPe.aliter
in. l.. C. de leg.⁊ ibi per Ci.Ego dico ꝙ glo.dicit uerũ ⁊ ipſi
dicũt ↄtra caſũ huius.S.qꝛ hic in pnci.mulier fuit ĩpedita ha
bitare cuʒ filio caſu iõ dʒ hĩe pꝛo illo pe quo hitauit tm̃ non
plus. Szʒ ſi per ſiliũ ſtaret tũc eſt aliu
eſt ſecus ut in legib ſupꝛa allegats.ut dixi in.l.illis libertis.de
ↄdi.⁊ de. ¶ Op.⁊ videt ꝙ paulus male dicat ⁊ trebati bñ

qꝛ ſtare in certo loco eſt ſpes fuitutis qð repꝛobat ſempꝑ niſiĩ

liberto rlaltie gitlto de ↄdi.⁊ de. Rſideo ꝙ aliꝗs obli⸗
get ad demõſtrãdũ in certo loco eſt ſpes ſeruitutis ut ibi. Sʒ
ꝙ hoc ueniat in ↄditione ꝙ habeat tantũ ſi in tali loco moꝛe
tur tunc nõ eſt pꝛohibitum ut hic.

e

¶OSi edes. Auinon põt emere qʒ teſtatoꝛ iuſſt tenet

ad eſtimationẽ.h.d.¶ Op.⁊ videt ꝙ quã
do potuit emere ⁊ nõ emit ꝙ tenet etiã ad itereſſe ut.l.cũ pat᷑

G. fi. T. l. ſeq. j. ad.l. fal. So. glo.dicit hic dʒ intelligi qũ potuit

emere pᷣcio iniuſto ſecus ſi pcio iuſto emere potuiſſet ut.l.con
traria.x.l.is qui.C.de in li.iur. ANide glo.q incipit emere pꝛe
cio.iĩnuit iſta gl.ꝙ in actiõe ex teſtõ iuret᷑ in litẽ qð eſt falſuʒ

ut. l. in actiõib. S. f. x. l. ſe. . de in li.iurã. Mõ ob.l.cũ pat᷑.i

fi. ad.l.fal.qꝛ ibi agebat᷑ actione in rẽ que eſt arbitraria ⁊ĩ ea

in litẽ iural ⁊ ita dicebat hic Ja. de are. ſupꝑ bac glo. Sʒ certe
glo. pᷣdicta

ut in fl. S. ſy in alimentʒ

— 55F — =-=---- —G—

f ——M

glo. pᷣdicta nõ habuit feſpectũ ad iuramẽtũ in litẽ.ſed vult di
cere ꝙ hẽs poſt moꝛã cõdẽnatur ad ĩtereſſe ꝓbatũ per aliuʒ
modu ꝙᷓ per iuramentũ in litẽ qð eſt uerũ.ut.l. is qui fideicõ
miſſũ.S.e.l.patronus.in pn.j.eo.quod nõ.
Cui. Rone aditus iudicat de cenaculo cui ce
₰Euᷣn ʒᷣ qat. h. ð. mãm huius legis dicas ut.l. qð
rnue ſpede mſecrt. D ſubſt
I¾. Pꝛelegata nõ ueniũt in ſubſtitutiõe
Stilid. aar ho⸗de mã legis dicatis ut.l.
miles. S§. pꝛo parte. S. ti.j. ?.l. qui filiabus. S. fi. T.l. ſe.

„

Sitii C. l.ſllio.e.ti.?᷑ per doc.in.l.cũ virũ.C. de ſideicõ.dixiĩ
l. marcellus. 5§. qda. . ad tre. ? nõ ẽ alibi jm .
2 Xoꝛi Domus ꝓ parte lezat rõne ĩcertitudini)

*dpebel tota. D. ð. 'm DHi. uel alit. Ibi dẽ ꝗqs
moꝛari ubi cũ familia ſua moꝛat.h.d. ¶ Quũo utrũ cedat pe
nus legato ⁊ granaria ubi ponunt᷑ res nec ibi ꝗs moꝛat᷑.Et
dieit gl. ꝙ nõ cedũt. Ya. de are. rephẽdit iſtꝗ gl.⁊ diẽ ꝙ penꝰ
⁊ loca ubi tales res ↄſueuerũt reponi cedũt legato niñ ſit locꝰ
multũ ſeparat uel ↄſueuit locari.nã tm̃ ea q̃ ↄꝓſueuerũt locari
videni exẽpta ut h.ꝓ hoc facj.e.l.pᷣdijs.. pe.x.l.f. ¶ Que
ro ꝗd ſi nulla particula dom ẽ qua ↄſueuerit locari ſed tota
hitabat᷑. Dicit gl.ꝙ tota dom debebit qꝛ appellatiõe partis
totũ otinet. p h facit.l.ĩ virili.j.de v.ſi.ʒʒ glo. ipſa nõ allegat.
02 Ea q poſt teſtm ſũt donata nõ otinent etia ĩ le
e begato. H. d. 'm Di. uel alr. Verbũ pᷣteritũ licet
als poꝛꝛigit᷑ ad futurũ nõ tñ poꝛꝛigi ad ea qᷓ a iure cõi exoꝛbi/
tant. h.d.⁊ iſte videt᷑ magis de ĩtellectu glo.nr̃e.¶ Op. de. l.
cũ pꝛ.S.fidei.S.ti.j. So.ut ibi.¶ Scðo op.S.ti.ij.l.talis ſcri
ptura.S.fi. cũ.l.ſe.ubi talia vba tꝑis pᷣteriti poꝛigunt᷑ ad fu/
tura. Dicit gl.ibi poꝛꝛigunt᷑ ad futura legata q̃ poterãt fieri
de iure cõi ſʒ nõ poꝛꝛigunt ad ſuturas donatiões qꝗᷓ nõ pñt fie
ri ĩter virũ ⁊ uxoꝛẽ ⁊ ſic exoꝛbitãt a iure cõi. ¶ Op.j.de ali.
T ci.le.l.mela.S.j.Nicit gl.h̊ loqui ĩ pᷣterito ibi nõ.Tu dic ut
ibi dixi. vide gl.ꝗᷓ ĩcipit a gbibi ſidei. So. ut ibi. Itẽ ibiĩ. .
lʒ.dic ĩmo icipit diuꝰ.⁊ nõ ẽↄtra ſi in gl.hẽtis ↄtra.
¶Cu ſeins Si dubiü erat q mete ꝗs faceret aliqꝗd ĩter
rvviuos põt declarari ex vbis ĩ ultima uolũ/
tate platis. h. ð.⁊ ẽ nouP caſus.Hi ꝙ ĩ dubio pᷣſumi donatio
ex iſtis vbis.Cõtra.C. de dona.l.ſi donatio. So.dicit gl.iõ
donatio pᷣſumit᷑ q; vir erat diues ⁊ nobilis ⁊ quãtitas nõ ma/
gna ut.l.utrũ.S.de dona.ĩter vi.⁊ uxo.Alij d icũt ꝙ pᷣſumũ
donatio ſimplicit᷑ ut.l.ſi filij tui. C. de do.ĩter vir. ⁊ uxo.ſ ibi
p gl.repꝛobat q̃re tu dic ꝙ ex vbis ꝓla ex teſtõ põt declara
ri id qð depẽdet ex mera uolũtate teſtõꝛis lʒ ptineat ad õctuʒ
nel q̃ſi.ut.l.ſi auia. C.de iure deli.mõ ad ꝓpoſñitũ ſiqdẽ nullus
actus teſtõꝛis pᷣceſſit iter virũ ⁊ uxoꝛẽ ei uel aliã ꝑſonã tũc lʒ
teſtõꝛ in teſtõ dicat ſe donaſſe illa vba nõ ĩducũt donationeʒ
ſ ſideicõmiſſũ.ut.l.ſi donatio.C.de dona.rõ q; ad ꝑficiẽdaʒ
donationẽ reqrebat alið qᷓ; uolũta defũcti.ſed ſi pceſſit aligs
actꝰut traditio uel ſolutio ꝓ alio ⁊ dubitat᷑ an fecit aĩo donã/
diuel nõ ex vbis teſti hͥ pſumunt᷑.Ex eo eni qð dixit ↄceſſit pᷣ
ſumit ꝙ fecit aio donãdiut h.Ex iſto tex.⁊ gl.nõ ꝙ vbũ ↄce
do idẽ eſt dicẽ ꝙ dono.ſi nõ apparet alia cauſa ex qua conce
dat.vide glo.que ĩcipit.i.ut ſit donatio.⁊ de hoc in.l.pe.ĩ pn.

j.de vona.
n In legato nominis continet᷑ debituʒ
Dmen. Zalegtononn 5
Filio. Verba futuri tꝑis ꝓpt᷑ fraudẽ hẽdis trahunt᷑ ad

vtps teſti. h. ð. Ded ↄ.j. de op.le.l.fi.ubi videt᷑ ꝙ
hanfrelig de futuris. Rñ.dicit gl.iſtð fuit h ꝓpt᷑ trãſcurſum
.

pi.c qe ↄ ↄſuetudinẽ pꝛij fili noia apliauit. Itẽ ↄ.j. de ali.?
ci.leg.l.mela.S.j.So.eodẽ mõ.Alij uolẽtes h̊ ↄꝛiũ euadẽ ex

ponut illos tex.alio mõ.¶ Quũo qd ſi hoc fecit alius q; filiuj

⁊T ſine ſilij fraude ampliauerit noĩa an poſſit eligẽ. Nidet᷑ ꝙ
ſic ut h a ↄꝛio ſenſu.⁊.l.cũ ita..j.S.ti.j.Cõtrariũ puto ꝙ qui
cunq; hoc fecerit ſine uolũtate teſtõꝛis nõ ꝓderit ſilio nt.l.pe
nul.in fi.de au.⁊ ar.le.ſʒ dices tu qlit pbabit uolũtas teſtato/
ris. Rñ.inqᷓtũ ꝗs facit ſʒ oſuetudinẽ teſtõꝛis videt᷑ facẽ ʒ eiꝰ
nolũtatẽ.x ſi fac ↄ ei ↄſuetudinẽ videt᷑ facẽ ↄtra ei uolũtateʒ
ut.l. ul vniuerſoꝝ. S. de pig. ac. x.l. f. S. qð cũ eo. C Mõ tex.
cũ glo.nos hẽtis in.l.oẽs.ꝭ.lutius.j.de his q̃i frau.cre.q eo

—

qꝙ; oĩa bona donant᷑ uel uẽdunt᷑ Baemirur factuʒ in fraudem.
d ſi nõ oĩa bona Ʒq̃ſi totũ pꝛimoniuʒ donauit
nt talẽ rẽ ⁊ talẽ. Hic ẽ ar.ꝙ pꝛeſumit fraus ac ſi tibi oia bona
donaſſet. ⁊ hoc videt᷑ ſentire gl.q icipit ex hoc oĩs ſubſtãtia.
¶ Ani ex. Zegatan hẽditat nõ tenet ad onera niſi in/
qtu res fuerint oneri ꝑ teſtõꝛẽ deſtinate.h.d.
COp.ꝙ legatari' hẽditat teneat ſubire onera.ut.l.cũ fitus

Quid ſi nõ oĩa bona donauit

BDelegaß tertio,

F. . S. ti.j. . l. ſtatuliberũ. F. f. ⁊.l. fe. eo. ti. DPicit Ja. de are.
⁊ oẽs ꝙ hic teſtõꝛ deſignauit vñ onera ſoluant᷑.ex quo videt
nelle ꝙ ultra illud nõ teneat᷑ ipſe ſed hẽdes.iõ ipſe legatarius
ad onera hereditatis nõ tenetur.

e Verba ad decdlarationẽ appoſita nõ
¶ Pater filio. ert diminutionẽ luguck Ho dicit.

— O

¶Auero de quo erat dubiũ. Rñ.dubiũ erat q;ꝛ fecit mẽtio/
nẽ de mutuo.vñ cũ vnã cauſã expᷣſſiſſet ad ilam videbarĩ᷑ ſe re
ſtringẽ.ſʒ ðꝛiũ eſt qꝛ h expᷣſſit cauſa declaratiõis nõ reſtrictio
ms. pꝛo hoc i.l.q̃ſitũ.S.pe.j.de fũ.ĩſtru.⁊ qð ibi dixi.

9 Siheres ẽ iuſſus rẽ alti comparare
Atron?. poſt moꝛã põt ad eſtiationẽ ↄueniri

d. ¶ Op. ꝙ nõ petat eſtiatio ſʒ ipa res ut.l.ſi domꝰ.S. cũ
alicui. S. de le.j.DHic gl.hoc iõ qꝛ teſtõꝛ uoluit pᷣſtari tribũ cer⸗/
te ꝑſone qa pempta nõ põt deberi.Quidã tenẽt iſtã ſo. dicẽ
tes ꝙ ꝑſona liberti pꝑempta nõ põt hẽdi pᷣſtari cũ eadẽ cõmo
ditate ⁊ erit alia tribus ſicut dicim ĩ uſufru.ut.l.ſi uſufructuʒ
mihi in biẽniũ.j.de uſufru.le. Sʒ certe h fuit legata ppꝛietas
nõ nſufructꝰ? eadẽ ꝓpetas põt hẽdi pᷣſtari ⁊ cũ ea cõmodita
te 4 põt pᷣſtari defũcto. q̃re dic ꝙ hᷣ̊ nõ fuit tribꝰ legata ſʒ fuit
iuſſus emere tribũ ⁊ ſic tenet᷑ ad factũ ⁊ poſt moꝛã tenet᷑ ad in
tereſſe ſeu eſtimationẽ.quod dic plene ut.. de le.ij.l.titio.S.
ſeia.⁊ ibi dixi.

¶ Sẽpꝛonio. Pictio uſq; q poni ad detminandũ

ep̃dia diſcõtinua ponit icluſiue.h.d.ul
alit᷑ dictio uſqʒ ex piecturata uolütate defücti ponit᷑ ĩcluſiue
etiã ſi adijciat termio qð de neceſſitate ẽ ſeparatũ a termino.
h. d. ſz pcedẽs ſũmariũ plus placet. Hota ꝙ dictio uſqʒ po/
nit icluſiue. Sile. S. ti.j.l.ſiliꝰ.S.ſi.lʒ qdã S.S.de dolo.i.ideſt
uſqʒ.⁊ qꝗð me.cau.l.ſi cũ exceptiõe.S.q̃tenꝰ.⁊.l.ſ.de exerci.
⁊.l.a caligato.C. de nup.⁊ auc.q;ᷓuis de ꝓcur.⁊ de do.cau.
nõ nu.in auẽ.ibi poſita que ĩcipit qð locuũ.⁊.S.illud quoqʒ.
ĩ auẽ.de appel.⁊ itra q tpa. ¶ Cõtra hoc tñ op.ꝙ iſta dictio
uſq; ponat᷑ excluſiue.ut.l.ſlliꝰ.S.j.S.ti.ij.So. ihi ſi alt᷑ accipe
tur reſultaret pꝛau itellect 3 legẽ.h ſecꝰ ⁊ hoc ꝓbat᷑ etiã i.l.
j. S.j. q ꝑ aliũ cau. ap.ubi iſta diſtictio ꝓbat᷑. ¶ Op. de.l.fi.
13..ir flumiĩe.j.de flumi.ubi dictio lapoei excluſiue.ſi
enĩ flumẽ durat uſq; ad ripa nõ cõpꝛehẽdiripa.Sol.duobꝰ
modis.pᷣ ꝙ h̊ ex pᷣſupta uolũtate defũcti qꝛ erat ſub cura eiuſ
dẽ villici.ut.j.e.l.pᷣdijs.S.titio.⁊.S.ſe.⁊.l.ſeie.S.tyrãne.j.de
fũ.ĩſtruc. Iſtã ſo.videt᷑ tenẽ Guil.de cu.in.l.meminiſſe.S.de
of.ꝓcõ.⁊ le.ubi tractat iſtã mãʒ. uł alr ⁊ meli pᷣ loquit qñ dꝛ
ctio uſq; ponit᷑ ad determinaãdu loca diſcõtinua.Erãat enipᷣ/
dia diuerſa ⁊ diſcõtinua ut h apparet ĩ tex.tũc pᷣdiũ illud qð
ponit᷑ ĩ termino icdudat᷑ ſub illa vniuerſitate termiata.rõnẽ vi
debisᷣ ĩfra. Sʒ ĩ.l. ꝛia ponit᷑ dictio uſqʒ ad determinãda reʒ
ptinuã ⁊ locũ otinuũ ⁊ ponit᷑ excluſiue.rõnẽ videbit ĩcõtinẽ/
ti. At ergo liqat iſta ma debeꝶ ſcire ꝙ iſta mã ẽ gl.in.l.ideſt
nſqʒ.ð.de dolo.⁊ dicit ꝙ aut tractamꝰ de odio ⁊ poni exclu
ſiue.aut de fauoꝛe ⁊ ponit᷑ icluſiue.⁊ hoc videt᷑ tenẽ Ci.in.l.a
caligato.C.de nup. Iſta ſol.nõ videt᷑ vᷣa ꝑ.l.ſaccnlarij.S.ſũt
ꝗqà.j.de exoꝛ.crimi.ubitractat᷑ de penis ꝗᷓ ſut odioſe ⁊ iñ di
ctio uſq; ponit᷑ icluſiue.Silłe i.l.ſi cũ exceptione.S.q̃tenꝰ qð
me.cau. Sʒ iſtis poteſtis rũdẽ qꝛ ibi fuit certũ de mẽte.l.ſʒ tã
tũ dico ꝙ iſta diſtinctio nõẽ bona ꝑ vnã decre.quã hẽm di/
cẽtẽ .c.qcũqʒ.ex de hẽti.li.vj.q hẽtici ⁊ eoꝝ ſilij uſq; ĩ ſcdaʒ
gnãtionẽ ſütßuati oĩ officio publico nec dicebat plus iſta de
cre.iõ ibi hoc nõ ẽ certũ.vñ facta ẽ ſcðᷣa decre.declarãs illam
⁊ dlcit ꝙ ĩtelligat᷑ de ſcda gnãtiõe ut poꝛigat᷑ ad nepotes.ut
c.ſtatutu.e.ti.łi.vj.⁊ tñ tractam de odio irrõnabili.Quid di
cemꝰ.Guil.tractat i.l.meminiſſe.⁊ multa dicit nõ tñ hẽtis in
tellectũ. Sʒ aduerte ſcire debe ꝙ dictio uſq; qũq; nõ poni
reſpectiue ⁊ tũc ĩcludit᷑ de neceſſitate.ut.l.na fui.j.de lega.pᷣ
ſtã. c.l.j.ĩ f.j.ſi ta.te.nul.ex. iũcta.l.cũ ĩ adoptiuis.S.ſo nec

articulu. C. de adop.qd hᷣ ſit dictũ nõ ponit᷑ reſpectiue ui ĩ ex

emplis illarũ legũ declarat᷑.Et qũq; dictio nſq; ponit᷑ reſpecti
ne ab vno termio uſqʒ ad aliũ terminũ.⁊ h ↄtingit q̃tuoꝛ mo

—

dis. qñq; poni ſup loco. ñig ſu tpe.qñq; ſuꝑ nũero.qiqʒ

ſuꝑ gradu.de qllibet videam. Si apponit ſuꝑ loco qũq; po
nit᷑ ad detminadũ vnũ locũ otinuũ.qñq ad deminadũ plła
loca diſcõtinua. Mꝛio caſu aut p iſtã dictionẽ uſqʒ apponit᷑

terminillud qdð põt cõpꝛehẽdi ⁊ eẽ vnũ cũ terminato.quaãẽ

oqʒ apponit ut terminid qð de neceſſitate ẽ ſeparatũ ab ip
ſo terminato.pᷣ caſu ut ſi lego fũdũ uſqʒ ad ulã arboꝛẽ uł a
ad illũ lapidẽ.põt eni eẽ ꝙ lapis ⁊ arboꝛuel fouea ẽ de fũdo
ut. S. cõi. diui.l.arboꝛ. ⁊.l.ꝓ regiõe.j.de acꝗ.re.do.⁊ ĩ iſto ca
ſu in dubio ponit᷑ incluſiue.ar.ad hoc.l.j.S.j.de offi.pſfec.ur.
ibi uſqʒ ad cẽteſimũ lapidẽ.⁊ cõtinet᷑ lapis cẽteſim.ar.iũlius

912

—
2 „
B D

legis. ? at. huius. 5. ut ſtati incã. Fallit ſi ex cotiectutis alid
apparet.exẽplũ ĩ ↄctib ultro citroqʒ obligatoꝛijs.ut uẽdidi ti
bi fũdũ uſq; ad domũ.põt dom eẽ de fũdo.Certe ex quãtita
te pcij pſumimutrũ dom iĩcdludat᷑ uel nõ ut Di.dic h ẽ tex.cũ
gl. i. l. e ĩ ſtiplonib.j. de re. iur. Itẽ qñqʒ apparet ↄꝛia mẽs
ↄhẽtiũ ex qlitate rei uendite.ut ſi dicerẽ uendo uſq; ad ſepul⸗
chꝛũ.nã lʒ ſepulchꝛũ põt eẽ de ſũdo tñ q; ſepulchꝛũ nõ põt uẽ
di nõ ↄtinet᷑ qꝛ reſultaret pꝛauus itellectꝰ. ut.l. filiuſfa.S.j.Sẽ.
de le. j. ⁊ iſtis caſibꝰ ponitexcluſiue.ſco caſu qñ apponiĩ ut
termin illud qð de neceſſitate ẽ alið a termiato.ut uendo tibi
fuũdũ ſẽpꝛonianũ uſqʒ ad titianũ.nã de neceſſitate fũdus titia
nus nõ ↄtiet i ſẽpꝛoniano tẽ ponit᷑ excluſiue.ut.l.j.S.ĩ flumie

⁊.l.fi.de flumini. Fallitfauoꝛe vie ĩſtruẽde.ut.l.qdã teſtõ.õ.

ti.j. Itẽ fallit ſi de uolutate teſtõꝛis aliud apparet.utputa qa
totũ erat ſub cura eiuſdẽ villici ut Hᷣᷣm Guil.de cu.quod nõ
placet.q; h ẽ alia rõ ut ſtati dicã.Si vo ponit᷑ ad determinan
dũ certa loca diſcõtinua tũc ĩ dubio ponit ccluſiue ut h eſt ca
ſus ĩ. S.nro.rõ q; tũc ponit᷑ ad determinationẽ cuinſdam vni/
nerſitaᷣ ſeu gnalitatis.dixit enĩ lego oĩa pᷣdia mea uſq; ad ta
le pᷣdiũ ſub iſta gnalitate põt cõpꝛehẽdi locꝰ ille qꝗ ponit᷑ ut ter

minlʒ nõ poſſit cõpꝛehẽdi ſub gnãlitate qũ vnũ pᷣdiũ ſingi

legat. Eſt ergo eadẽ rõ h q ẽ cũ dico lego pᷣdiũ uſqʒ ad arbo/
rem cũ arboꝛ poſſit eſſe de pᷣdio ſicut ille locꝰſub hac gnãlita/
te. Añq; dictio uſq; ponit ſuꝑ tꝑe.⁊ tũc aduerte.aut iüllud tẽ/
pus qð apponit ut termin ſub tpe termiato põt ↄtineri.ut/
puta ꝓmitto dare cẽtũ uſqʒ ad calẽdas iunij ⁊ tũc ĩponi idu
ſiue ut. l. eũ gs. Nita. . de v. ob. ⁊.l.ad diẽ. ⁊.l.ꝗ añ calẽdas.
eo.ti. Fallit ſi reſultaret pꝛau ĩtellectꝰ.utputa ſtatuo ᷑minuʒ
ad cõparẽdũ uſqʒ ad diem dominicã illa dies ponit᷑ excluſiue
q; ula dies nõ pot cõparẽ.ita dʒ itelligi.l.ij. C.de tẽp.ap.⁊ ex
de dila. c.ſ.ad qʒ facit qð ſupꝛa dixi.⁊ dʒ poni excluſiue qa
als reſultat pꝛauitellectꝰ. Itẽ ex viſilitudie ut ꝓmitto tibi da
re vna libꝛã carniũ uſq; ad diẽ ueneris ponit excluſiue q; die
ueneris carnes nõ comedunt.ut.l.ſemꝑ.j.de re.iur.⁊ ibinõ.
Añq; tpᷣs appoſitũ ut termin ꝑ dictionẽ uſqʒ de neceſſitate
ſeparatũ ẽ a termĩato.vbi gr̃a do titiũ adiutoꝛẽ tutoꝛiuſqʒ ad
pubertatẽ pupullo ⁊ uolo termiare pupillarẽ etatẽ.⁊ ſic pub/
tas de neceſſitate nõ ĩcludit᷑ qꝛ ẽ de neceſſitate ſeparara a fᷣmi
nato.ſ.a pnupillari etate ⁊ tũc ponii excluſiue.ut.l.qſitũ.S.de
tutelis. Fallit ſi de mẽte teſtãtis ul ↄhẽtiũ alit᷑ apparet qꝛ tũc
iſta vba alit᷑ t ipꝛope aſſumẽnt.ut.l.cũ ſilio.j.eo.⁊.l.pꝛ ſeueri
nã.S.ↄditionũ.j.de Odi.⁊ de.C.l.mela.in pn.ff.de ali.⁊ ci.le
ga. ¶Dꝛedicta va qñ iſta dictio uſqʒ apponit᷑ ad determinan/
dũ tpa ↄtinua. Sʒ ſi 3ronere ad detmiatiõeʒ pluriũ sdo⸗
rũ diſcõtinuoꝝ ꝓut ab iſto feſto natiuitaᷣ uſqʒ ad tale feſtuʒ
qlibet anno tũc idiſticte ponit᷑ icluſiue.ar.iſtiꝰ.S.⁊ ꝑ ea q di
cta ſũt ſupꝛa ꝓxime circa locũ.qꝛ idẽ ẽ iudiciũ de loco ⁊ tꝑe ut
l.vnũ.S.ſi cer.pe.⁊.l.fi.de triti. Añq; apponũ ſuꝑ numero
tũc ponit᷑ icluſiue nec adhibeo diſtictionẽ odij uel fauoꝛis.ut
l. iqeſt uſqʒ. S. de dona. ⁊ ĩ auc.de ap.⁊.j.q̃ tpa.S.illud qqʒ
colł.iiij. Hoc etiã apparet qñ numerus apponit circa tpᷣs ut
uſqʒ; ad.x. nel.xx. dies.ut.C. de do.cau.auc.ibi poſita.quod
enĩ ſupꝛa dixi de tꝑe loquit᷑ qñ tpᷣs ꝑ numerũ det᷑minat ut ſu/
pꝛa pʒ.rõ hiiꝰẽ qꝛ numerPꝗ ponit circa tpᷣs ad determiatio/
nẽ numeri de neceſſitate ĩcludit totũ ĩ ſe iõ ponii icluſiue.exem
plũ pmitto dare tibi.x.ab hodierna die uſqʒ ad.xxx.dies.qꝛ
illud qð apponit ut fminẽ.xxx.iſtud.xxx.cõpꝛehẽdit ĩ ſe to
tũ ex ſigniñcatiõe uocabuli nec ĩ numero põt alit᷑ poni ꝙ totũ
cõpꝛehẽdat.Si enĩ diceret ſic ꝓmitto tibi dare uſqʒ ad diem
xxx.Hice tu dies trigeſima ↄtinet ſolũ diẽ ultima nõ alios pᷣ

cedẽtes. Pico ꝙ eẽt uerũ ſi nõ cadẽt ſub iſto mẽbꝛo q; tũc po

neret᷑ ad limitationẽ ⁊ determiationẽ graduũ ⁊ q;titatũ de qͥ
dicã ĩſfra ꝓxi. Itẽ poſſes dicere vnũ ut iponam pᷣ denario no

mẽ.a.nltio denario nomẽ.b.⁊ dices ſic ab.a.uſq; ad.b. non

ẽ dubiũ ꝙ lr̃a.b.nõotinet oĩa pcedẽtia.vñ videt᷑ ꝙ iſta diſtin
ctio nõ ſufficiat. Rñ.ſi ſllo mõ loq̃remur nõ cadẽt ſbõ hoc mẽ
bꝛo qꝛ nõ ponet᷑ ad detmiationẽ numeri.ſʒ ad det᷑minationẽ

płiũ rerũ ſub vniuerſitate comphẽſarũ.iõ eẽt dicẽdũ ut ſupꝛa

dixi circa locũ. QAuarto ponii dictio uſqʒ ad detminationẽ
graduũ ⁊ hoc põt eſſeul ad determiationẽ graduũ ꝗ diuerſi

ſcant᷑ ꝑ qtitates. ut pm ſcdᷣus. Ael ad determinationẽ gra

duũ ꝗ diuerſincant ꝑ dignitates.uł ꝑ noĩa ſucceſſiua.ut ſiliꝰ
nepos ⁊c.⁊ tũc ſine dubio dictio uſq; ponit iduſiue.ut.l.fi.de
ſenato.⁊.l.a diuo.C. de qõ.⁊.c.ꝗqcũqʒ.⁊.c.ſtatutũ.de hẽticis
li.vj.⁊.l.a caligato.C. de nup.x.l. cũ exceptiõe.S.ꝗntꝰ.&.
qð me.can. Fallit ſi reſultaret pꝛauĩtellect uel ð legẽ ꝑ ea q̃

dicta ſũt. Mꝛedicta q̃ dixi de dictiõe uſqʒ a⸗ ſigniſicanua ex

