faciet in ſuturũ.⁊ ſic uerbũ recitauerit intellige in futurum.ut
dixi in.l.h̊ articulo. Altimo nõ hãc.l.ad id qð dicet.j.e.l.ſi.
ſequit.l.que in teſtõ.in qua nihil eſt.

A . Quod relinquit penitus ĩ
in metallu.ae non ceriu fiſco.

— Ite glibet eſt capax legati alimentoꝝ.b. d. ¶ Op.

id qð aufert ab indigno applicat᷑ſſco.ut.j.ti.j.ꝑ totũ.x.l.pa
pinianus.S.meminiſſe. de inoffi.teſ. So.aliud eſt quẽ eẽ inca
pacẽ.aliud quẽ eẽ indignũ.ut ꝓbat᷑ hic.Et per hoc cõſului ꝙ
ſi fratres mmoꝛes inſtituant᷑ heredes hereditas eſt pꝛonõſcri
pta ⁊ remanet apud heredes ab inteſtato.qꝛ.c.exiui.de v.ſi
gni.in cle.dicit ꝙ totaliter ſint omnis hereditatis incapaces.
¶Op. inſti. de le.S.ecõtrario.Glo.ſol.⁊ nõ bene.Tu dic ꝙ
ibi caſus ſuꝑueniẽs tẽdit ad eũdeʒ effectũ cũ ipſo lega to.hic
ad aliũ effectũ.de quo per Ni.in.c.actũ legitime.de re.iur.li.
vj.ut dixiin.l.pluribus.S.ſi placet.de v.ob.¶ Vltio nõ hac
l. ſcitis enĩ ꝙ dãnatus ad moꝛtẽ ſit ſeruus pene.ut.l.qdð ad ſta
tũ.C.l.qui ultimo.de pe.C.l.eius qui.S.pe.de teſta.⁊ ſic oia le
gata ſibi facta irritant.⁊ ſũt pꝛonõſcripta ut hic.qd tene men
ti. Idem ſi aliquis ẽ dnatus ad ꝑpetuũ carcerẽ.nã qcꝗd eſ
ſet ei relictũ eẽt pꝛonõſcriptũ niſi cauſa alimentoꝝ.ut hic ⁊.l.
ſeruos ad cuſtodiã.de ali.x ci.le.

AARA& COp. C. de cadu. tol. §. 1̊. ubi
GC. Dod qs. moͤſenpta remanent ſine ere⸗

So. ᷣm Di.⁊ oẽs hoc nerũ qñ culpa legatarij ẽ ꝓnõſcriptũ.
ibi vᷣo ẽ ꝓnõſcriptũ ꝓpt᷑ defectũ ſubſtatie ꝑſone.q; ꝑſona nõ
ſuberat.dico ꝙ ille.S.ſtat ĩ terminis ſuis.na hʒ locũ qñ eſt ꝓ
nõſcriptũ qꝛ perſona legatarij deſiciebat ut ioi.ſecus ſi ex alia
cauſa.ut qꝛ ſibi aſcripſit in teſtõ ut hic.uel quia pma uolũtas
fuit captatoꝛia.nã ex his caſibus remanet cũ onere.ut h̊ ⁊.S.
c.l.j.in ſi. Heinde aduerte ſcitis ꝙ legata ad pias cauſas
ualent cũ duobus teſtibus.ut in.c.relatũ.extra de teſta.ſed
quãtuʒ ad alia ſtatur iuri noſtro.quia requiruntur.vij.uel.v.
modo teſtatoꝛ legauit vni coꝛam duobus teſtibus ⁊ euʒ gra
uauit de reſtituendo eccleſie uel pauperibus.certe iſtud lega
tum eſt pꝛonoſcriptũ.ſed remanet apud heredẽ cũ onere ſuo.
caſus eſt hie qui eſt optima limitatio ad.l.j.S.in pꝛimo.C.de
cadu.tol. Item illud qdð aufertur in penã alicuius nunqᷓ trã
ſit cũ onere.ut.l.recuſare.S.ſi uacantiũ.ad trebel.

Ne his quibus ut indignis. KRubꝛica.

—

gratitudinis cauſa cõmittit.

Juus QAui poſt moꝛtẽ defunctii·

no
uſo
u⸗
ſio
elt
⸗
ſo.
e
ige
gre
g
do
e
Nn
0
e
n
8,
e.
no⸗
ct.
i

mè
lde

= ☛Mf S.

pdit legatũ.h.ð.¶¶ Op.q; nõ aufera᷑ ab eo tanq; idigno.ſʒ
debeat remanẽ penes hẽdẽ.ut.S.de adi.le.l.iij. So.ibi quan
do cauſa ĩgratitudinis cõmittit viuo teſtõꝛe.vñ deſũct videt᷑
eũ reuocare.h̊ poſt moꝛtẽ fuit ĩigrat.vñ applicat᷑ fiſco. ¶ Itẽ
op.ex eodẽ facto ꝗs nõ dʒ ↄſequi penã ⁊ pᷣmiũ.Sol.utĩgl.
⁊ ultima ſo.eſt uera.de quo ꝑ MHi.in.l.de certo de ſuſpec.tu.⁊
4; ob gram. de re.iur.li.vj.Ex hac.l. ſingulariter nõ ꝙ il/
lud qð nõ meret᷑ penã dꝛ offenſa ut hic. ſufficit eni ꝙ iuſte ad
iracũdiã eũ ꝓuoces.utputa qꝛ hoc facẽ põt licite lʒ nõ hone/
ſte ut hic vides.⁊ ſic.l.in teſtò de manu.teſtõ.q dicit ꝙ offeẽſa
eſt qeqd meret᷑ penã dicit uerũ.tñ nõ excludit ꝙ offenſa non
poſſit eẽlʒ ꝗs penã nõ mereat᷑.dixiin.l.licitatio.S. qð illicite
de publi. ¶ Alterinõ ꝙ moꝛtu põt offẽdi adeo qð ꝗs puat
relicto.⁊ ꝑ hoc potes dicẽ uerã eẽ glo.l.ſoꝛoꝛẽ.i.ſi.C. e.qꝙ ille
q ↄcubuit cũ uxoꝛe defũcti poſt moꝛtẽ eiꝰidignus ẽ legato.⁊
ſic applicat᷑ ſſco.rõ qꝛ ſi viuo defũcto hoc feciſſet ipſũ ad ira/
cũdiã ꝓuocaſſet.ergo idẽ poſt moꝛtẽ. ¶ Quero qd in igno/
rante cõmiſit aliqs culpa ↄ ignoꝛatẽ ⁊ ſi ille ſciuiſſet eſſet ↄcta
inimicitia qd iuris.an reuocet᷑ legatũ.Certe ſi hoc ẽ ĩ moꝛtuo
multo foꝛtius hoc ẽ in ignoꝛãte.ſ̊ tũc nõ auſert tanqꝙᷓ; ab ĩdi/
gno.ſʒ videt᷑ reuocatũ legatũ tanq; ſi teſtõꝛ ſciuiſſet.gl.ẽ in.lł.
ſideicõmiſſũ.C. de nideicõ.rõ ẽ qꝛ legatũ ibi nõ erat adhuc le/
gatario q̃ſitũ nec teſtm erat moꝛte ↄnrmatũ hic ſecꝰ.⁊ hec nõ.
ad limitationẽ eoꝝ qꝗᷓ dixii.l.iij.in fi. de adi.le. Iteʒ nõ ꝓpter
teſtes ꝙ ad hoc ut dicamus aliquẽ teſtẽ eẽ inimicũ alteri ſuffi
Qt offenſã eius factã iter eos lʒ alter ignoꝛet.
A AVfertur Qui ↄ tabulas petijt idign eſt oĩ
e ocõmodo ex eodẽ teſtõ. Itẽ qui Z
mãdatũ pncipũ nel ſenatuſcõſultũ uxoꝛẽ duxit ĩdign ẽ oĩ cõ/
modo ex ei teſtõ.ſecus in uxoꝛe ducta.h.d.¶ Auero qð re
mediũ poſſet eẽ ut ſili pᷣterit hẽat hẽditatẽ fris ĩpuberis.Rñ
deo ut repudiet ex ſubſtõne ⁊ adeat ab ĩteſtato. ut.l.iulianꝰ.
de acg.hẽ. ⁊. S.de le.ij.l.cũ pꝛ.S.titio.¶Qũo qd ſi dña ſcie/
bat nuptias nõ ualẽ. Rñ.tũc nõ poterit caꝑe.ut.l.uxoꝛi ma/⸗
„) ritũ.S.de uſufruc.le.⁊.l.pᷣfectus.de ritu nup.
p

. Abpinian 8. ns delictũ no egreditp/

ſonã eius õ quã cõmittit᷑. qdð ĩtelligo uerũ ĩ inimicitijs qhunt᷑

faciẽdo iniuriã in ꝑſonã. ut.l.lege coꝛnel.de iniur.⁊.l.iij.in fi.

de adi.le.
J P Bꝛimo ponit an uüle ꝗ ↄſecu
*„ M ſt legatũ. no pa poſſit teſtm in fri/

aere. Scdo an ille ꝗ uoluit teſtm ifringẽ poſſit legatũ ↄſequi

uel retinere. Tertio iuriſcõſultus ponit modũ dicendi nullũ.
Quarto ponit qd habeat facere iudex ĩ cognoſcẽdo ⁊ ꝓnũ
ciãdo.ſcda ibi ille aũt.tertia ibi de eo vo.quarta ibi ꝓhibẽde.
Qirca pmã partẽ videam poſitionẽ caſuũ qñ ẽ teſtm falſũ

uel nõ ſolẽne nõ poſſum appꝛobare ipſũ.iõ accipiẽdo iegatũ

nõ ꝓhibeoꝛ dicẽ falſũ uel nullũ.ſʒ teſtm qdð ẽ iofficioſũ fil põt
legatũ ipſũ accipiẽdo cõſirmare.qꝛ in ſui fauoꝛẽ eſt itroductũ.
Xx hoc ſequit᷑ ꝙ ille ꝗ accipit legatũ ex cauſa p̃teritiõis de ſe
facte nõ poſſet dicere nulluʒ quia accipiendo legatum conſir
mare videtur.ut nõ.in.l.ſilio.de iniuſto teſtamento. ¶ Que
rit glo.utrum iſtud pncipiuʒ debeat intelligi ſiue ſcienter ſiue
ignoꝛãter ꝗs acceꝑit legatũ.⁊ videt᷑ ꝙ dʒ ĩtelligi qũ ignoꝛan/
ter. Mec ob.l.licet.C.de fal.⁊.j.de fal.l.ſ ignoꝛã⸗. In ↄꝛiũ vi
det᷑ rõ.q; ſi ſic itelligeret᷑ nõ eẽt falſũ ex vna parte ⁊ lofficioſuʒ
ex alia.qꝛ idẽ eẽt in ĩofficioſo.ut.l.mr᷑.de ĩof.teſ.j.Gl.in.l.li⸗
cet.tʒ ꝙ debeam diſtiguẽ ſciẽtẽ ab ignoꝛate.Ci.ibi nõ exami⸗
nat.Ego dicerẽ ſic ſi aligs uellet ↄtẽdẽ teſtm̃ falſũ excipiẽdo
ꝙ ipᷣe hẽditatẽ poſſideat põt etiã ſi ſcient᷑ accepit le gatũ quia

teſtm nõ oſirmauit nec ↄſirmare potuit.ut dictũ ẽ.ſʒ ſi uellet

—

ↄtẽdẽ teſtm̃ nullũ uel falſ agẽdo tũc nõ poſſet ſi ſciẽter acce/
pit.qꝛ accipiẽdo legatũ ſciẽter ex teſtõ videi repudiare hẽdita
tẽ ab inteſtato.vt.l.dodiꝰ.S.de acꝗ.here.ergo teſtm nõ ↄfir/
mauit qꝛ nõ potnit.ſed hẽditatẽ repudiauit.Et ſi dicis tũc nõ
eſt dꝛia inter falſũ ⁊ inofficioſũ. Rñ. differẽtia eſt in hoc ꝙ in
pmis caſib hui.l.ſi ipe errauit in facto uel iure nõ pᷣiudicat ſi
bi. ſʒ in. ij. rñſo.ſ:.inofficioſo ſi acceptaret legatũ ꝑ erroꝛẽ iuris
pᷣiudicat ſibi.ut.l.ſi pꝛonꝰ.j.ſiqd ĩ frau.pa. Sʒ illi.l.põt rñde
ri qꝛ ibi ĩ pꝛono cui nõ ẽ ita debita hẽditas liberti ſicut pꝛis ſi/
lio.ut ꝓba i.l.ſ pꝛonus ex parte.j.de bo.li.⁊.l.eũ q.C.de in⸗
ofſi. teſ. x.l.etiã de bo.li.ſʒ ſi erraret ĩ facto ibi nõ pᷣiudicaret.
ut.S.de ĩoffi.teſ.l.mr̃.⁊ nõ.in.l.ꝗ ſideicõmiſſũ.ð.de le.ij.⁊ qð
dicã in.d.l.claudius. ¶ Auero vide h ꝙ ille qui accepit le/
gatũ põt dicẽ teſtm falſũ. Itẽ nõ iure factũ.pone ꝙ aliqs pꝛo
quxit inſtrm in iudicio.an poſſit dicere illud inſtrm nõ nalẽ.
Nic videi tex.ꝙ ſic.nã ex teſtõ ↄſecut ẽ legatũ ⁊ ſic teſtin p/

De his g. ut idig.

duxit. ⁊ tñ põt dicẽ nullũ uel falſũ.qʒ põt rñderi ꝙ hic ſuit ↄſe/
cutus ex iudiciũ ſine aliq ꝓductiõe.qᷓre dic.Qñq; uolo dicẽ
inſtrm nullũ ꝓpter defectu mei ↄſenſus.ut erat uenditio facta
ab aliq meo ꝓcuratoꝛe ꝓcuratoꝛio noĩe mei ⁊ ego non habui
ratũ ⁊ nõ poſſũ dicẽ nullũ.qꝛ ꝓducẽdo inſtim apbaobau. ut
l.iij.S. falſus rẽ ra.ha.⁊ qdð dixi in.l.ᷣſilio pᷣterito.ſi uero uolo
dicẽ nullũ ex alia cauſa cuius appꝛobatio nõ ſtet ĩ ptãte mea.
tũc poſſũ.caſus ẽ hic quãtũ ad exceptioneʒ ſine dubio. Item
qudatũ ad actionẽ.qꝛ als actiões cõpetẽtes alicui ita non põt
ꝗs de facili repudiare ſicut hẽdis.ut.l.ꝗs ergo.S.de pecu.⁊
l.iij.S. ꝓ ſo.⁊.l.ſiqs vi.S.dꝛia.de acqui.poſ.nec ꝓductio illa
facta in iudicio põt hꝛe vim pacti de nõ petẽdo.qm ſit ad di/
minuẽdũ ius aduerſe partis nõ ad augẽdũ.ergo ⁊c.ut.l.lega
ta ĩutiliter.de adi.le.⁊.l.legata.ð.dele.j. ¶ Sʒ ʒ pᷣdicta ob.
C. de teſti.l.ſiqs teſtibꝰ. Rñ.aliud i teſte cui pſone appꝛoba/
tio põt ſtare ĩ ptate mea me.aliud in ĩſtris.ut ſupꝛa vidiſtis.
hee ʒ hoc op.qꝛ ſi ego ꝓduco iſtr᷑ʒ videoꝛ oĩa ꝗ ſũt in ĩſtt̃o
ↄfiteri.ut.l.j.S.edẽ.S.de edẽ.ergo lʒ ĩſtrʒ ĩ ſe ſit iualidũ tñ ðↄ me
ſber rõne ↄfeſſiõis. Rñ.ille q pduc iſtiʒ nõ ↄfitet᷑ oĩa ſimplr.
ed eatenꝰqten iſtr̃ʒ ꝓbat.hoc ꝓbat᷑ hac.l.qꝛ l ↄfiteat᷑ teſtm
eẽ. tũ ẽ uerũ q̃ten ꝓbat.qꝛ poſtea poſſũ ipſũ falſu dicẽ.ſʒ ſi po
nẽmↄfeſſionẽ eẽ factã nõ reſpectu inſtri ſʒ ſimplr.tũc lx iſtim
apparet poſtea nullũ.nõ tñ ꝓpter hoc a ↄfeſſione recedit.ðita
tʒ Inno.in.c.cũ uenerabilis.ex de excep. Iſtð ultimũ dictũ
puto uerũ ſiqꝗs diceret inſtrm nullũ ſimpłr.ſ̊ ſigs allegat erro
rẽ ⁊ ad pbationẽ erroꝛis ĩduceret inſtr̃i nullitatẽ tũc ſufficeret
⁊ videt᷑ erronea ↄfeſſio.ut.l.cũ poſt.de iu.⁊ fac.ig.¶ Quero
ſi ꝓduxi inſtr̃m an poſſum poſtea dicere falſu. Tex.ẽ h ꝙ ſic
ſz dixi ſi pduxi ignoꝛãter poſſũ poſtea dicẽ falſũ ut h.ſec ſi ſci
enter.rõ ẽ qꝛ tũc poſſũ de falſo accuſari.ut.l.ſigs falſũ.C. de
fal.x.l.ſi uteris.C. de fide inſtru.⁊ eiuſdẽ rei noĩe cuius poſſũ
accuſari de falſo aliũ accuſare nõ poſſũ.iux regulã poſitã i.l.
ꝗpud antiqs. C. de fur. C Veniamꝰ ad ſcdaʒ partẽ.op. ad
v. ille.⁊ videt᷑ ꝙ ſupfluat ꝑ pᷣcedẽtia. So.gl.ꝙ h tractat eadẽ
mãʒ quã ſupꝛa.ſj ĩ hoc differt.q; ſupꝛa accepit legatũ poſtea
tractat de virib teſti. ecõtra.ponit ⁊ aliã dẽiaʒ ut in glo.pʒ
ſz pma dꝛia nõ ẽ va.qꝛ h loquit etiã qñ pᷣ acceptauit legatuʒ.
⁊ poſtea tractat de virib teſti.qᷓre collige dꝛiaʒ ex diuiſione
quã dedi in tex.¶ Op.qꝙ ille ꝗ nõ obtinuit repellat᷑ a legato
t. Ce. ala. Dol. aga ꝙ h̊ ſu ccubuit ibi deſtitit.hec nõ ẽ ue
ra qꝗᷣ fm hoc nõ eẽt dꝛia ĩter eũ q dicit nõ iure factũ ⁊ qui dicit
falſu.quã differentia tex. vult facere.dic ergo ꝙ ↄꝛiũ loquit᷑ in
eo Aui dicit falſũ ⁊ inofficioſũ.hic vo in eo qui dicit nõ ſolẽne.
¶ Szʒ q̃ro de rõne diuerſitatis quã ponit Di. in.c.ex eo.de
re.iu.li.vj. Lu dic ꝙ rõ ille qui dicit teſtm nõ iure ſactũ
nõ impugnat iudiciũ uel uolũtatẽ defuncti nec eã negat.ille
nero qui dicit falſũ uel inofſicioſũ directo negat.ipſã ronẽ po/
nunt doc.in.l.polla.C.eo.⁊ tex.j.ꝓxi.S.⁊ facit.j.eo.l.penul.
¶Itẽ hediol hic nec obtinuit.innuit ergo ſi obtinuiſſet di/
cẽdo nullũ poſſet petere legatũ.cõtra.C. de fideicõ.l.fi.GOlo.
ſoluit duobꝰ modis iulla uera. ꝗa illud ibi eſt in odiũ mẽtiẽtis.
ul dic ꝙ ibiĩ eo qui ſolẽniter teſtart uoluit ut ibi pʒ.¶ Itẽop.
S.de peti.hẽ.l.lutius.ubi ille qui dicit falſũ põt petere heredi/
tatẽ. So.ibi nõ petit hereditatẽ ex eodẽ teſtõ.quia oẽ cõmo/
dum ex illo teſtõ ꝑdere dʒ.ſed petit ab inteſtato.⁊ ſic alio iure
qʒð ex teſtõ nõ depẽdet qð põt.ut.j.e.l.ſi. ¶ Itẽ op.õ.de leg.
ij.l. lutius.S. ſempꝛonia.So.ibi nõ dixit teſtm falſũ.ſed tm di
xit ↄtra ꝑſonas heredũ. ¶Extra glo.quero.dicit hic ꝙ ille ꝗ
dicit teſtamẽtũ nullũ ⁊ nõ obtinet nõ repellit a legato. ¶ Sʒ
ueroamucanſa nulltati pẽdente poſſũ petere legatũ. Rñ/
deo nõ.quia per petitionẽ legati fieret p̃iudiciũ cauſe nullita/

tis.ergo ⁊c.ut de peti.here.l.ſiquis.⁊.l.diſtinguemꝰ.S.ſigs.

g. de arbi.dixi in.l.ſirem.de excep.reiiudi.¶ Sed queroſi
dixi nullũ uel iĩpugnaui ĩſtrumẽtũ ꝓductũ an poſſũ ex eo ſun

dare intentionẽ meã. Dic qñq; quis ĩpugnat inſtrumẽtuʒ ex

cauſa que cõtinet manifeſtu erroꝛeʒ iuris ⁊ hoc nullo mõ ſibi
hiudicat.ut.l.oꝛnamẽtoꝝ.de au. ⁊ ar.le.Qñq; impugnat ex
cauſa que iuris erroꝛẽ nõ ↄtinet.⁊ h̊ aduerte ſiquidẽ ĩpugnat

ex cauſa que ſtat in uolũtate ipſius ut inſtrumento facto a p/

curatoꝛe qdð ipſe dicit nõ habere effectũ qꝛ ipſe nõ appꝛobat.

hoc eaſu nõ põt ſe fundare poſtea ex illo inſtrumẽto ad actio

nem ſed ad exceptioneʒ ſic.ut.l.diſpẽſatoꝛem.in ſi.j.de ſolu.

Niñq; ꝗs impugnat inſtrʒ ex cauſa que ad eius uolũtate nõ

depẽdet. ut q; dicit inſtr̃m ſactũ dolo uel metu uel ficticiũ ⁊ ſi/
milia.hoc caſu ſiquideʒ ipſe deſtitit ab ipſa ĩpugnatione ſine

dubio poterit ex eo fundare intentionem ſua. ut.l. alia. C. eo.
⁊.il.papinianus.S.meminiſſe.de inoffi.teſta.ſiuero non deſti
tit ſed illas exceptiones oppoſuit nec eis renunciauit. tunc

.
2
—

bus
n pn. ſolũ enĩ poſitionẽ tuã negaui.no aũt ipugnauip/
batiões tuas.ſi eni pbatiões tuas ipugnaſſẽ hẽrent locũ q ſu

Dt his g. ut idig.

ex uᷣlo inſtro ſe fũdare nõ poſſet qꝛ eẽt ſibi Zꝛie ut. l . C de fur.
vſi oſiliũ ẽ ꝙ añ cauſe expeditionẽ illis exceptiõibꝰ⁊ ĩpugna/
tiõibꝰ renũciet ſi vult ex eo ſe iuuare.Ad vnũ tñ aduerte ꝙ lʒ
ex illo ſe fundare nõ poſſit.tñ iudex iuuabit qũqʒ eũ ex officio
ſuo ex illo inſtro. vñ ſi ile q ꝓduxit inſtrm hʒ ſua ĩtẽtionẽ ſun
datã ex alijs ꝓbatiõibꝰ.tũc iudex nõ inuabit eũ ex illo inſtr̃o
qð nixus ẽ ĩpugnare.hᷣ ẽ tex.⁊ i.c.cũ oliʒ.ex de teſti.⁊ ibi per
Inno.ſʒ ſi pars q illud inſttʒ pducit fũdaret ĩtẽtionẽ ſu illiuj
inſtri vigoꝛe ⁊ ſnĩaʒ obtineret.tũc iudex ex vigoꝛe ullius inſtii
iuuabit partẽ ĩpugnãatẽ eaten qᷓtenꝰ apparet iudici partẽ vi⸗
ctricẽ nõ ſouere iuſtitiã.põt enĩ iudex hoc facẽ lʒ pars hoc nõ
poſſit allegare.ut.l.ubi pactũ.C. de traãſac.⁊ ibinõ.ſᷣm ueraʒ
fſec.Aʒo.qð etiã tʒ Inno.i.d.c.cũ oliʒ.¶Nꝛocedo ulfiuꝰ ⁊

⁊ videam de falſo.aliqs dixit ĩſtrʒ falſũ.utrũ poſſit poſtea di

cẽ uerũ ⁊ ex eo fũdare ĩtẽtionẽ ſuã. Certe ĩ eodẽ iudicio ſi de/

ſtitit põt. ut.l.alia. C.e.⁊.d.l.papinianꝰ.S.meminiſſe.alias ſe

cus ut h̊ pʒ.ſʒ ĩ alio iudicio ẽ aduertẽdũ.ſiqdẽ ſuꝑ falſo fuit/p

— „ —2 1712

nũciatũ ĩcidẽter uel pncipalit puta q; pncipalis qõnõ pote/
rat termiari niſi tacite pnũciaret᷑ ſupꝑ falſo.⁊ hoc caſu ĩ alio iu/
dicio pars nõ poterit ſe fũdare ex illo ĩſtro ſiue obtinuit qꝛ eſt

falſũ.ſiue ſuccubuit q; ĩdignꝰ.ſʒ ſi ſuꝑ illa falſitate nihi ẽ pnũ
ciatũ.q;ꝛ pncipalis qp poterat terminari illa omiſſa.tũcĩ alio
iudicio ex illo ĩſtr̃o poterit ſe fundare.ut nõ. Inno.i.c.mulie/
res. ex de iureiu.⁊ doc.in.c.cũ uenerabil.ex de excep. Certe
ultimũ dictũ puto uerũ qꝛ cũ nõ ſit pnũciatũ põt deſiſtẽ.ut ſu/
pꝛa dixi.ſ̊ pmũ dictũ eius qð ſi eſt ꝓnũciatũ nõ poſſit nõ pla
cet. nã iſtud tm reꝑim in ĩſtris ptinẽtib ad ultias uolũtates
ꝙ ille q dicit falſũ nec obtinuit idignẽ.vñ nõ puat᷑ ꝓpter hoc

debito.ĩmo debitũ remanet ⁊ applicat᷑ ſiſco. cũ ergo in alijs
P G

ĩſtfis hoc nõ reꝑis ꝗ fũt ĩter viuos ergo fiſco nõ applicat᷑.nõ
enĩ eſt de cauſis qᷓ ponunt᷑ in.l.j.de iure ſiſ.⁊ hoc titulo.cũ er/
go nõ applicet᷑ fico ⁊ nõ deperit parti puto ꝙ in alio iudicio
poterit agẽ lʒ ſuccubuerit in illo.ar.l.aurelius.S.fi. S. de libe.
le. CQſäuero qꝗd ſi nõ ipugnauit teſtm ſed negauit id ſunpir
eẽ factũ uł octũ eẽ celebꝛatũ.utrũ poſſit poſtea ex illo ſe fũda/
re. Et videt᷑ nõ.q; ĩpugnauit iudiciũ defũcti.cũ dixit teſtm
nõ eẽ factũ ⁊cc. eadẽ rõne qᷓ ſi diẽ falſũ.ↄꝛiũ credo ꝑ.l.ſiqs inſi
ciat in pn.S. depo. Mec ob.ſi dicis ꝙ iudiciũ defuctiĩpugna
uit Oꝛ ille leges loquunt᷑ qũ ipugnauit aliqð iudiciũ qð limita
te ꝓducebat᷑ ſec ſi ſimplr dicit teſtm nõ eẽ factũ.ut.d.l.ſiqs ĩ⸗

ficiatꝰ.¶ Quñũo aduerſari fecit vnã poſitionẽ quã ego nega/

ui ⁊ ſic ĩpugnaui eã. utrũ ex illa poſitiõe ego ⁊ ipſe poſſumus

nos fũdare. Spe.i ti.de poſitiõibꝰ.S.viij.v.j.dicit ꝙ nõ ⁊ bñ

rõne ↄꝛietaſ.qꝛ ſi nego eò nõ poſſũ dicẽ ueraʒ ut ibi ipᷣe dicit.
Quid ergo ſit faciẽdũ.Certe erit faciẽdũ ꝙ ule qui negauit ſi
vl ex illa poſitiõe ſe füdare reuocet negatioõeʒ ſua ⁊ dicat ſe er
raſſe ⁊ aſſertiõi illiſe uelle credẽ. qð ſibi ſufficiet. qm̃ aduerſa
parꝰ ↄfitet illũ erraſſe ⁊ uerũ nõ dixiſſe.⁊ aſſertiõi aduerſe par

tis ꝗs credẽ põt. ut.l.j.S.ſi.als ẽ.l.ij.ð.qũ ac.de pecu.ẽ an.⁊

l.j. . ceterũ.ĩ gl. ſuꝑ vbo illuſerit.S.de uẽ.iſpici.uel ecõuerſo il
le ꝗq poſuit reuocet poſitionẽ ſuã dicẽs ſe erraſſe credẽs aſſer/
tioni aduerſarij eadẽ rõne. ¶ Sʒ circa pᷣdicta iſurgũt duo du
bia. pone ꝙ ego ꝗ meã negationẽ uel poſitionẽ reuocaui uo/

lo iterũ iſt reuocationẽ reuocare an poſſũ.Dico ꝙ nõ ꝑ.l.ſi
gs iuſiurãdũ. C. de re.cre. Itẽ pone ꝙ reuocaſti poſitionẽ tu

am aſſẽtiẽs mee poſitiõi qð potuiſti.ut ſupꝛa dixi.an ego po/
tero reuocare meã poſitionẽ poſitã poſt tuã reuocationẽ.Hi
co ꝙ ſic tã allegãdo erroꝛẽ quẽ als debeo ꝓbare qᷓ; ex rñſiõe
aduerſarij.qꝛ illa rũſio reuocata fuit.ðʒ ergo ꝓbari erroꝛ ſicut

qñ qs reuocat ↄſeſſionẽ ſuã.ut dixii.l.nõ fatet.j.de ↄfeſ.fᷣm

mãm. l. erroꝛ. C. de iur. ⁊ fac.ig. ⁊c. qro ego negaui poſitionẽ
tuãꝗ quã poſtea tuꝓbaſtiꝑ teſtes uel iſtra.an ex illis ꝓpbationi
oſſũ reuocare pbationẽ meã. NPuto ꝙ ſic ꝑ.d.l.ſiqs ĩn

ciat

pꝛa dixi. ¶ Aenio ad ttiã partẽ.dẽ hᷣ ꝙ teſtm dẽ nullũ peten

do hẽditatẽ nõ pncipalit᷑ dicẽdo nullũ.qro utrũ poſſũ petere
pncipalit ĩteriʒ teſtm ꝓnũciari nullũ. Oicã ĩ.l.q ſub ↄditiõe.ĩ

fi.de ↄdi.iſti. ¶ Venio ad qrtã partẽ.qᷓro q̃tit᷑ debẽt intelligi
iſta vba ex pſona ⁊c̃. Ol.ponit młtũ clare.dic utĩ ea. Lñ iſte

tex. poteſt alit ĩtelligi ⁊ ſoꝛte meliꝰ.dictũ ẽ ſupꝛa ꝙ ille g accu/
ſauit teſtm de falſo ⁊ ſuccubuit puat᷑ oĩ cõmodo ex teſtõ.an.
hoc ſit ſimpłr uerũ.Ad qdð rñdet iuriſcõſultꝰ ꝓhibẽdiſũt.ſ. as⸗
cõmodo teſti orert falſũ ex pſona ⁊c.ↄſtituẽdũ ẽ. ⁊ hec
ꝑ totã.l:.iſtã.⁊ id qð dic ex ꝑſona.hoc ẽ an de
beat᷑ ſibi noĩe ſuo uel alter.ut.j.e.l.ſipꝛ.id qð dic ex ↄditiõe

Fba exponun

ſan ſit pꝛfa.uel ſlius.ut.j.e.l.S.filius. Itẽ an fecerit ĩuit uel

uolẽs. ut. .e.l. F. ſt q putat. ?. S.aduocatũ. Itẽ qdð dicit etati

ſubaudi ſit maioꝛ uel nõ. Itẽ qð diẽ cauſa cognita.ſubaud
an tale lucrũ depẽdeat ex teſtõ qð ipugnare uoluit uel nõ.ut
j.e. l.. pncipali uſqʒ ad fi. ⁊ ſic iſta vba gloſant h ꝑ iuriſcõſul
tũ pauluʒ ꝑ totã hac.l.uſq; ad ſi. ⁊ ita ſentit gl.hic in ſi.

Ami ere Qui ſe excuſat a tutela teſtamẽtaria idi⸗
Antte nusoĩ cõmodo teſtamẽtario.ſecſi ex

cuſat a datiua.⁊ q agnouit legatũ ĩ teſtõ a tutela ſe excuſare
nõ põt.h.d. Mõ tex.ibi nihil enĩ ⁊c.ↄcoꝛdat .l. ex his.õ.de
excu.tu. ¶ Sʒ q̃ro an ille q ſe excuſat a teſtamẽtaria tutela re
ellat᷑ a ſubſtõne pupillari.Caſus nõ.i.l. acutiſſimos.in
pn. S. de excu. tu. ¶Op. de. l. ab a
So.ibiĩ milite.rõ ẽ qꝛ tutoꝛ eẽ nõ pot.¶Itẽ op.de.l.ſillꝰ.S.
nõ videt᷑.S.de le.ij.o.ibiꝑ tutoꝛẽ nõ ſtetit.⁊ ſic ad legatum
admittit. ¶ Itẽ op.j.de iurepa.l.iiij.So.qꝙ ibi ſpale ĩ ulo cõê/

modo.Tu dic meli ut ibinõ. ¶ Beinde dẽ hic ꝙ nõ ptinet
ad ſiſcũ ⁊ẽ.Cõtra id qð auſert᷑ ab ĩdigno ſiſco applicat.ut.l.

papinian. S. meminiſſe. de ĩof.teſ. Gl. ſol. ꝙ hſit ſpaͤle. ſH hoc
nõ ẽ uerũ.ſʒ ẽ regula ꝙ ubicũq; cauſa q̃re ꝗs ẽ idign reſpicit
utilitatẽ certe pſone id qð aufert᷑ ab ĩdigno applicat illi.caſus
eſt Hᷣ c. C.e.l.pe. ¶ Circa hoc qᷓro p̊utrũ hoc ſic hodie coꝝe-
ctũ ꝑ auẽ. minoꝛis debitoꝛ.nã ſi teſtõꝛ religt tutoꝛi ipſe eſt cre
ditoꝛ pupilli. ⁊ ſic videt ꝙ nõ poſſit eẽ tutoꝛ. Certe ſʒ opi.quã
ibi teneo qñ teſtõꝛ ſcit eũ quẽ dat tutoꝛẽ eẽ creditoꝛẽ.tũc nõ re
pellit.q; teſtõꝛ eũ appꝛobauit.hoc mõ ĩtelligo opi.iloꝝ ꝗ di/
cũt ꝙ uůla auc.nõ hʒ locũ ĩ tutela teſtamẽtaria aut ignoꝛauit
ipſũ eẽ creditoꝛẽ. ⁊ tũc nõ videt᷑ appꝛobare ↄditionẽ eius quã
ignoꝛauit. ut.l.ĩ ↄfrmado. x. l. utilitatẽ. de Ofir. tu. v ita intelli
gSo opi.illoꝝ ꝗ dicũt ĩ tutela teſtamẽtania illa auc.hie locũ.mõ
ad ꝓpoſitũ cũ teſtõꝛ ſciuerit ſllũ futurũ eẽ creditoꝛẽ dico ꝙ nõ
reꝑi.⁊ ita de facto ↄſului.⁊ ita etiã cõſuluit DPi. Mõ deinde
h ar. ad executoꝛes ultimarũ uolũtatũ.ut ſi acceperint legatũ
eis relictũ nõ pñt renũciare officio executiõis. Itẽ ſirenũciat
repellit a legato ut h. Itẽ ſi repelli lud legatũ nõ applicat᷑ſi
ſco uel legatario in quoꝝ fauoꝛẽ illud offiaũ ſibi fuit iniũctũ.

ut hic ⁊.l.ij. C. de le. Altimo nõ hic ꝙ aut ĩpugnauit iudi

ciũ defũcti aut nõ.ut dixi ſupꝛa in pn.huius legis.

S ĩpater. Qut in accuſatione falſi ſuccũbit ꝑdit oẽ

cõmodũ qð ſibi debet᷑ ex teſtõ ex perſona
ſua uel alteri.ſecꝰĩ eo qð alteri debet᷑ etiã ſiĩ eius ſit poſitum

poteſtate. h. d. ¶ Oppo. . e. l. . q accuſauit. So. ut ibi dicã.

Op. S. ſigs ali. te. Phi. l..S. j. So. glo. dic ut ibidicã. Tu
dic ꝙ aliud hic.aliud ibi.Rõqꝛ ibi fu uel ſilius nõ habebat

uolũtatẽ defuncti cũ teſtõꝛ in eadẽ uoluntate deceſſerit lʒ pat

uel dñs nixus ſit impugnare.

(Si filinſfamilias. CQ7οunαosruen

cto facto ſibi ; ꝓrelicto facto filio. Hl.ꝙ ſic ⁊ bñ ſʒ iſta tpa

Fʒ q̃ iliꝰ oĩa qᷓrebat.ſecus in his ꝗᷓ patri nõ acquirent.de quo

per doc.in.l:.iij.S.ſi filius.S.qdð qſq; iuris. ¶ Vltimo nõ hic

caſũ q; in publicis iudicijs filius põt acculare ĩuito pꝛe.Ocoꝛ.

tex.l.lter liberos.S.ſilius de adul. gl.l.nõ ſolũ.. neceſſita⸗

—

te de bo.qꝗᷓ li.de quo dixi plene in.d.S.ſilius.

. r In iure qſito oſt accuſationẽ
Mni accuſauit. dz geclsn bd⸗ COp. ?

videt᷑ ꝙ etiã ſi alis agit ex ꝑſona alteri dicat᷑iqignꝰ. ut.S.e.

l. S. p?. So. ibi ius ex ꝑſona alteri ĩcepat cõpetẽ iꝑe accuſa/

tiõis ppoſite hic poſtea.Ex q̃ ſo.nõ ꝙ illi ꝗ agit iure hẽdita/
rio nõ põt opponi exceptio rei iudicate dñij uel ſilis ex ꝑpſona
ſua. de hoc ẽ gl. in. l. modeſtin.j.de excep.qð ẽ nõ. ¶ Qũo
ꝗqd ecõtra aliqs ſuccedit ei q accepit legatũ uel hẽditatẽ defũ
cti poſtea vlt dicẽ teſtm falſũ.qᷓrii an poſſit.dico ꝙ ſic.aut ſuc
ceſñit ex titulo oneroſo.qꝛ emit ⁊ tũc repellit᷑. caſus ẽ i.l.pe.S.
j.de inof, teſ. ʒ vn lec.ibi poſitã.aut ſucceſſit titulo lucratiuo

T tũc aut ſucceſſit in illã rẽ quã teſtõꝛ reliq̃rat pncipaliter.⁊ tẽ
repellit ab accuſado.ut.d.i.pe.S.j.put ibi loquiĩ de legato.
ut. l. ſi filius patroni.j.de bo.li.ſi vo nõ ſucceſſit in illã rẽ pnci

paliter ſz px quãdã oñtiã tũc ab accuſãdo nõ repellit. ut.d.l.

pe.5S. j. ꝓut ibi loquit ĩ hẽditate.hec diſtinctio ꝓbat.j.e.l.q ti

tij. ¶ Vltimo eẽt qᷓrẽdũ qd ecõtra.hic loquit᷑ qñ ſucceſſit in le

gato.quid ſi ſucceſſit in iure dicendi nullũ uel falſũ uel iofficio

ſum. Hicaã in.l.tutoꝛi.j.e.

¶Etati. ¶Plo op C eo polla. dat multas ſo. dic ut

icam.j.e.l.tutoꝛem.

(Mis uero. De dicẽ teſtioniũ cogige iuit Iʒ fal

gqbuſda caſibꝰ. ut.l.lege iulia.x.l.ĩ⸗

nitus. S. de teſti. ſed ille qui aliqd ↄ teſtm facit inuit nõ dicit in

dignus. ut. c.l. S. aduocatũ. ergo ⁊c. So. glo. ꝙ h loquii in

eo ꝗ dicit teſtimoniũ ſpõte. ð̊ hoc videi tex.in auẽ.de teſti.S.i

miniſtratiõe. C. de lega.

— —.— — ——

—
— — ——— —

lure

c/
het
.

ſis
H
e

dre
uut
gi
cl
no
pn
nde
ni
at
U

ti.
udi

— — — SalN—– — —

ees 71 Otduiſx ei eſt delatuʒ.
0

uero ignoti.ibi feſtinàtes ⁊c.x ibi tʒ Ja.de bel.ꝙ teſtes de/
bẽt eẽ citati nõ ſua ſpõte teſtiñcari.ꝓ hoc qꝛ ꝗ ſe ingerit videt᷑
ſuſpect.ut.S.de ꝓcu.l.q oĩa. Hui tioꝛe dic Ja.de bel.ꝙ ſẽ⸗
per teſtes debẽt eẽ citati.als eoꝝ teſtimoniũ nõ ualet.tñ huic
gl. nõ rñdet.ſʒ ad.l.lege iuł.q̃ diẽ ꝙ admittunt᷑ ſpõte.i.nõ co
acti pignoꝛibꝰ uł milcta.citati tñ debẽt eẽ.ꝓ hoc optime facit
tex. ex de teſti.co.c.j.ubi ꝓpe appellat coactionẽ aggrauati
onẽ q̃ ſit poſt pmã citationẽ.ſʒ mihi videt ꝙ dictũ Ja.ſit ð di
ctã.l.lege iulia ubi dic lege iulia cauet᷑ ne inuit denũciet.⁊ ſic
nõ debẽt citari.⁊ hoc etia videt᷑ uelle.l. ĩuiti.e.ti.⁊ ſic reſpicit
citationẽ ybalẽ. Pꝛetea ſi iſta opi. Ja. eẽt va ſeq̃ret᷑ abſurdũ
ſ. ꝙ gs deliquere deberet.q enĩ ĩ pma citatiõe ẽ ↄtumax deli/
quit.ut.l.oẽ delictũ.de re mi.⁊ ſic ſeq̃ret ꝙ ꝗs debẽt pati ſe in
ↄtumatia poni qð ẽ delictũ.dic ergo ſic.qñũq; ꝗs ſe ĩgerit ſpõ
te ad teſtincãdũ nõ citat a iudice nec ꝓduct a parte. ⁊ iſto ca
ſu ei teſtioniũ nõ ualet.ar.l.q oĩa.S.de pcu.qũq; ꝗs a iudice
nõ citat ſʒ a parte reqſitꝰ ꝓducit.⁊ tũc ualet teſtioniũ ei'tñ a
uolẽte dẽ teſtioniũ platũ ſpõte.⁊ de hoc h gl.loquii.⁊ gl.l.qui
cũ maioꝛ.S.ſi falſũ accuſauit.de bo.lib.⁊.d.l.lege iulia.qũ q;
8 depõit citatPa iudice.⁊ tũc etiã ualet teſtioniũ eiꝰ.ut.l.ſiqñ
de teſti. facit. l. cũ ab initio quẽadmo.teſta. ape.tñ ſi tal te/
ſtis potat recuſare ne cogeret᷑ dicet᷑ teſtioniũ ſpote platũ. ⁊ ſic
ualet.⁊ hoc mõ põt ĩtelligi.d.l.lege iulia.CQũo lʒ iſta ſunt
va ĩſe an ſint neceſſaria quãtũ ad hũc tex. Rñ.iſte tex.loquit᷑
ſimpir nõ diſtiguẽdo ſpote uel coacte.vñ ipᷣm ſimplr itelligo.
MNõ ob.S.aduocatũ.quẽ gl.allegat.nã lʒ ꝗqs cogat᷑ ferre teſti
moniũ ſic uel alr.⁊ iõ tulit malũ teſtioniũ merito dẽ idign qa
lIʒ coacte dixerit nõ tñ fuit coact ad ſic dicẽdũ.ſileĩ pᷣſide iudi
cãte.j.e.l.v.qdã.(¶¶Qũo utrũ ꝗ fert teſtioniũ ĩ caula capita/
li ſit me inimicꝰ.NDicit gl.ꝙ ſic ĩ.c.cũ.p.mãconella.⁊ i.c.me
minimꝰ.ex de accu.als de teſti. Iſte.S.facit.dicit ſtatutũ ꝙ ꝗ
cunq; pᷣſtiterit auxiliũ exbãnito puniat᷑i cẽtũ.mõ aligꝗs pᷣſti/
tit teſtioniũ ꝓ exbanito.qrit an puniat᷑ pena ſtatuti. Hic tex.

facit ꝙ ſic.tñ diſtinguẽdũ videt᷑ ut ĩ glo.hic dicit.qꝛ ẽ uerũ ſi p

ſtitit teſtimoniũ ſpõte.ſecus ſi coacte.ſacit ad.S.iſtũ.j.de bo.
li.l.qui cũ maioꝛ.S.is demũ.v.ſʒ ⁊ ſi nõ accuſauit.

Oßüt e 5 Gp. de. l. q cũ maioꝛ. S. ſi pioni
Süt ꝗ putãt. ccb l S3 itpontie geoi⸗

pꝛono q̃ nõ ita de facili ꝑdit ſicut illð legatũ cũ ſit mere lucrũ.
ar.l. f. de codicill. ¶Cotra hãc ſo.op.de.l:.ſi.in pn.õ.deĩ/
of. teſ. So. gl. ꝙ iõ ibi qꝛ qᷓrela ẽ magis odioſa q; bonoꝝ poſ
ſeſſio tab. Mõ hũc. S. 4 ſtatuta q dicũt ſiqs pᷣſtiterit auxili

um uel fauoꝛẽ exbãnito.ꝙ eẽ aduocatũ eius eſt pᷣſtare ei auxi

lium ⁊ fauoꝛẽ.⁊ iõ ſis cautus ne ſis ꝓ eo nec ꝓ eo ſideiubeas.
niſi mãdato iudicis.ałs ĩ penã icideres.ar.huius.l.

(Mnida et Pfidez. Eio al anaid t,

dicãdi.j.de mu.⁊ ho.vñ nõ dʒ repelli ut ĩdign. ar.j.ꝓxi.S.

Huitioꝛe dicũt qdã ꝙ h̊ iſti male putauerũt.Hec ſo.non eſt
va.qꝛ iuriſcõſultꝰnõ poſuiſſet h iſta vba.q̃re gl.dic ꝙ hᷣͥ nõ dẽ
coactꝰ qꝛ ſpõte ſuſcepit officiũ qdð nõ placet.q;ꝛ ⁊ aduocat ſu⸗
ſcepit officiũ ſpõte.ut.j.pxi.S.q̃re tu dic ꝙ lʒ cogat᷑ iudicare
nõ tñ cogit ſic iudicare.vñ cũ apparet ꝑ ſnĩam appellatiõi ꝙ;
male iudicauerit cẽſet idignꝰ.ita loqui hic. ¶Coõtra hoc op.
q; ſnĩa ĩ cauſa appellatiõis qñq; pmã ſniam ĩ penis reſoꝛmat
ut.j .de ap.l.j. So.̊ denotat facti ↄtigẽtiã qð tñ regularit nõ
pᷣſumitur ita loquit h.⁊ pᷣdicta ĩtelligo q ex eiſdẽ actis pma
ſnĩa eſt retractata.ſecus ſi ex nouis ꝓbatiõibus. ar.l.eos.C.
de appel.tunc enĩ nõ erit quid ei ĩputari poſſit.
zuocati Nõ ꝙ qui facit ex neceſſitate nõ repel
EBEEEEELMiturut indignus. nam aduocatus ſiſci
de neceſſitate facit ⁊ de neceſſitate ſic facit.cogitur enĩ ſuſciꝑe

Hyi Qui pᷣncipale teſtin accuſat
Qui p unci ale. alta oĩ cõmodo qð ſibi
debet ex eo uel ex eius acceſſoꝛio.ſecus ſi ex alia uolũtate ꝑ ſe
pᷣncipalit ſubſiſtẽte.ſʒ ꝗ accuſauit acceſſoꝛiũ nõ repellit ab eo
B ſbidebei er hncidall d. C n gl. ibi dũ diẽ g titij. So.
ibi neutrũ ẽ acceſſoꝛiũ alterius ſed utruũq; pncipale.uel ibi in.
pugnat acceſſoꝛiũ.⁊ ſic nõ ob.in glo.dic ꝙ ibĩ nõ dixit teſti⸗
moniũ lʒ ꝓfeſſus ſit ſe uelle dicere. ”M
(Ei Ui. Rõ bui. S E. qꝛ tutela ẽ on. vñ ſuũ delictũ no
n t anouer ipſũ ab onẽ ſʒ a lucro ut h̊ videbitis.
Op.j.de ʒ tab.l.ſub aditiõe..ſi.x.l.ĩ uitutẽ.s.ſʒ ⁊ ſiqs.
de bo.li. So.gl.ꝙ alidð ĩ ᷣ tab.ut ĩ io.aliud ĩ q̃rela uel accu/
ſatiõe ſalſi.ut h.ſʒ qͥẽ rõ gl.nõ põit.q̃re tu dic ꝙ rõ ẽ.nã in ac/
cuſatiõe falſi uel qᷓrelaĩofſicioſi diſputat ſolũ de virib teſti.⁊
iõ nõ repellił niſi ab eo qð debeĩ ex teſtõ uel uolũtate depẽdẽ

te ab eo. qm pena delictũ egredinõ dz. ut..l. px. l z tab. di
putat᷑ de iure pꝛis ⁊ ſilij ⁊ pꝛoni ⁊ libti.ut.l.ſllio.S.j.S.de ĩof.

teſ.⁊ nõ.i.l.ex duobꝰ.S.ſi.de vul.⁊ pu.merito dʒ repelli ab oi

cõmodo qð hẽret a pꝛe ul a lito. Gl.ſol.alit i.l.etia.de ĩof.te
ſta.ꝙ h loquiũ i donatiõe cauſa moꝛtis nõ ↄfirmata teſtõ.ſed
lex ðꝛia loquit᷑ ĩ donatiõe teſtõ ↄſrmata.¶ Cõtrã hãc ſo.op.

ꝙ ↄnirmatio nõ releuet aligd cũ donatio cauſa moꝛs ꝑ ſe ſub
ſiſtat.ſic qñ debitoꝛ legat creditoꝛi qð ſibi pure dʒ.ut.l.credi⸗/

toꝛi.s.de le.j. So.ↄſirmare id qð ẽ per ſe ualidũ nihil releuat
qñ ĩ ptãte ↄnrmãatis nõ eſt illi actus anullatio.ut ĩ exẽplo ꝓ/

Poſio de debitoꝛe legãte creditoꝛi.qꝛ nõ ẽ ĩ ptate debitoꝛis i/

ud debitũ ãnullare.ſʒ qñ ptaãte ↄfirmãtis ẽ illũ actũ nõ anul
lare.tũc releuat ↄfirmatio ut debeat ex ↄfirmãate nõ ex cõſir/
mato.ut.l.j.⁊.l.ſiq.S.de le.j.iõ ſi donatio fuerit ↄfirmata in
cipit debẽ ex teſtõ.merito ꝗ teſtm ipugnat ab ea repellitur.⁊
hec ẽ va ſo.quã etiã tʒ Ja.bu.i.d.l.etiã.Alij dicũt ꝙ hic logꝗ
tur ĩ dõatiõe cauſa moꝛiᷣ quã ꝓmiſit nõ reuocare.de q̃ loquit

l. ubi aũt.de dona.cau.moꝛ.hec ſo.lʒ in ſe ſit va tñ nõ placet.

qꝛ illa donatio dẽ iter viuos nõ cauſa moꝛſ.ut.l.ubi.¶ Op.
. de iure fiſ. l. edicto.S.nihil.ubi nihil ĩtereſt ex q̃ cauſa qs nõ
capiat.So.illa detminaĩ ꝑ iſtã.⁊ ꝑ.S.eos.ĩ eadẽ.l.qꝛ nihil ĩ/

Ntij Mena nõ dʒ egredi delictũ. hoc
N E ſcri oolc. ſile betio bode oficiẽdo in
uentariũ aligꝗd omittit ut ꝑdat bñficiũ falcidie ſolũ ĩ eo quod
omittit.ut.l.ſcimꝰ.S.illo.E.de iure deli.tñ iſta lex videt hodie

tereſt dũmõ ut ĩidignus no repellat ut hic.

coꝛecta ꝑ tex.i auc.de hẽ.⁊ falci.S.ſcimꝰ. ubidi ſi vnaʒ rem
omittit ponẽ doloſe ĩ ĩuẽtario puat᷑ bñſicio legis falci.iĩ totũ.⁊
glit etia bñſiciũ iuẽtarij.qdð tʒ ibi Ja. de bel.⁊ idẽ tʒ Di.ſᷣm

Ci.ĩ auẽ.ſʒ cũ teſtõꝛ. C.ad.l.fal.i.x.q.videt tenẽ op.dicẽs ꝙ
ſolũ ĩ ila re puat᷑ ſal.qð mihi nõ placet.qꝛ ꝑ auẽ. pena omittẽ
tis facẽ iuẽtariũ uł malign anj circa ipſã ẽ aucta ut teneat᷑ le/
atarijs iſolidũ. qð de iure antiq nõ erat. Itẽ ẽ aucta ꝙ omiſ
ſio vni rei puet eu ĩ toto ut ibi dꝛ. Itẽ putõ ꝙ hec lex ſit coꝛꝛe/
cta ĩ alio.qꝛ h illud qð aufert hẽdiꝑ ſubtractionẽ rerũ appli/
cat᷑ ſiſco.hodie videt ꝙ applicet᷑ legatarijs.nã tex.diẽ q lega
tarijs dʒ plene dare etiã de ſuo.ut ĩ auc.ſʒ cũ teſtõꝛ.⁊ ĩ coꝛ po/
re vñ ſumit.¶ Vltio nõ ex iſta.l.nã cũ ꝗdã fideicõmiſſarius
vłis petẽt ſideicõmiſſũ fecit poſitionẽ ꝙ talis res erat ĩ bonis
defũcti.ille hito termino ad deliberãdũ rñdit ꝙ non credit.⁊
oſte⸗ fuit ꝓbatũ.Certe ĩ illis legatũ nõ potit detrahẽ trebel
ianicã ut h ⁊.l.paulus.⁊.l.bñſicio.ad.l.fal.⁊ ad treb.l.pau
lus.ubi dẽ ꝙ ẽ ĩdignus falcidia ꝗ aliqd egit ut ſideicõmiſium
periret.ſ ille ꝗ cõſulte negat aligd eẽ in bonis facit ut fideicõ
miſſũ ĩtercidat.ergo ⁊c. PDꝛetea dẽ in coꝛpoꝛe de hẽ.⁊ fal.ꝙ
ꝗcunq; malignat᷑ circa falcidiã eſt idignus falcidia.ergo ⁊c.
Idẽ puto in eo qui ſcienter negat ſideicõmiſſũ eſſe relictũ.ꝗa
eirca ſideicõmiſſũ dicitur malignari.

JJ inimicitie. Rꝛopt inimicitias legatuʒ

videt᷑ tacite reuocatũ.⁊ qui

xauſã ſtat mouet legato ẽ idignus ⁊ ſiſco applicabit.hoc di/

cit. Mõ hãc gl.qꝛ ꝓpt iſtas cauſas reuocaret᷑ feudũ.ut.x.col
la.q̃lit feu. amit.i pn. CQQũo q ẽ rõ hui.l.ꝙ ĩpᷣ ⁊ ſcdo caſu
legatũ reuocatũ nõ applicat᷑ ſſco ſʒ remanet apð hẽedẽ.ut.l.
ij. SF. fi. de adi.le.ſʒ in tertio caſu applicat ſiſco. Rñ.rõ eẽ põt
qꝛ ĩ pmis caſibꝰlegatarius facit aliqd illicitũ nõ ꝑmittẽte iu/
re.vñ videt᷑ mutata uolũtas defũcti.ſʒ ĩ ultimo caiu iuridice fe
cit petẽdo teſtõꝛẽ in ſuitutẽ reuocari.vñ nõ ita de facili pᷣumi
tur mutatio uolũtatis.¶ Tamẽ hoc op.de.l.filio.S.ſeia.S.
de adi.le.ubi accuſabat de falſo.⁊ ſic iuridice faciebat.⁊ tñ vi
detur mutata uolũtas. So. ibi iuridice accuſabat. tñ ſuã pꝛo
pꝛiã utilitatẽ uel ĩtereſſe nõ pᷣtendebat.hic vo p̃ tendebat inte
pꝛopꝛiũ ⁊ cõmodũ Pamdiano 4
fra a h ſiue cyrographũ dede
– fraudes. r Lötra e, iure fiſ.l.nõ
itelligi. S.ſiquis palã.nã ille qui fac iſttʒ publicũ facit palã.⁊
ſicĩ pena nõ ĩcidit. Hui tioꝛe gl. in.l.aufert.S.tacita.eo.ti.in
telligit de cautiõe uel cyrographo.ſ.puato.⁊ ſic puto h̊ debe
re intelligi. Idẽ dicerẽ ſi feret inſttʒ publicũ adhibit teſtib⁊
notario ĩ quoꝝ ſide poſuit ꝙ hoc ſecretũ tenerẽt.tũc enĩ ſatis
eſt tacitũ ſideicõmiſſũ ⁊ habet locũ qð hicdicitur.
(Sig⸗ 8 Rogatus reſtituere capaci lʒ tꝑe moꝛtis ſit ĩca
A = egatũ retinet niñ tꝑe moꝛtis ſit boc expᷣſſe
actů.h.d.¶Mp.de.l.iij.dic ut in glo.

Am qda. , teſtm̃ ſcðᷣm nõ nalet. iñ aſcri⸗

— btis in pꝛimo aufertur hereditas tanq; ab indignis
nõ aũt pᷣlegata niſi aliud teſtõꝛẽ ſenſiſſe appareat.hoc dicit.

He his q ut laig.

¶ Dicit h ꝙ teſtm̃ ſcᷣʒ nõ ualet.ↄtra imo ualet ⁊ ĩſtitutiĩ ſe
cũdo ſũt hẽdes lʒidigni ut.lex facto.S.iul.de vul.⁊ pu.So.
gl. qꝛ nõ ualet quatũ ad cõmodũ iſtituti.ſed ipᷣo iure bñ ualet
nt ĩ ↄio. ¶ Cõtra hoc op.qꝛ ſi hoc eẽt uerũ.ergo pmũ teſtm̃

rũpit᷑ q ẽ ̊ hũc tex.Sol.gl.ꝙ rũpit.⁊ qð tex.dic ꝙ nõ rũpi

tur ẽ uerũ.ſ.ĩ effectu. hoc etiã tʒ Ja.de are.hec lec.lʒĩſe ſit va
nõ tñ quãtũ ad hãc legẽ.nã ſi hoc eẽt uerũ hẽdita auferetab
idigni ĩſtitu ĩ ſcðo teſtõ nõ ĩ pᷣ.ſʒ lex loquit de pmis hẽdibꝰ.
ergo ⁊c̃.qre tu legas hac.l.ut lec.iacet qꝛi ſcdᷣo teſtõ ſuerũt oĩ
no nõ capaces.ſʒ dices ergo pmũ teſtm̃ manẽt totalit ĩ iuribꝰ

ſuis.ut ĩſti.q.mo.le.ĩfir.S.poſterioꝛe.⁊.S.de iniuſ.teſta.l.j.x
ij. So. ĩtelligo dictũ iuriſcõſulti hie ſʒ legẽ quã ipſe allegat qꝛ

h uerũ qñ teſtõꝛ fecit ſcðʒ teſtm̃ iualidũ qꝛ ſuos hẽdes reputa

—2

uit ĩdignos.ſufſiẽ enĩ ꝙ reputent᷑ idigni etiã ĩ nõ ſolẽni uolũ/

tate. ut.l. hẽditas.C. e.ſec ſiĩ ſco teſtõ hẽdes ſimplłr ĩſtituiſ/

ſet. ⁊ ꝙ hec lec.ſit va pbal ex.l.quã iuriſcõſult allegat ibi dü
dic ĩ eo cui pſona ⁊c.nã ĩ eo cui noie cacellat ſit hec diſtictio
an cãcellauit qꝛ hẽdes reputat ĩidignos uł nõ.ut.S.de his qĩ

teſ.delẽ.l.cãcellauerat.¶ VAltio vide gl.ibi dũ dic̃.C.e.de rei

uxo.ac.in pn.ubi dẽ ꝙ ſit idẽ effectus uolũtatis facte nõ ſo/
lẽnit᷑ ⁊ facte cũ ſolẽnitate.ſʒ illud ſpale fauoꝛe dot᷑.ut.l.j.S.ſo.
ma. Itẽ ibi dũ dic gl.S.ſed ſi parit᷑.dic ut ibi. Itẽ ibiꝑ ſcðam
emptionẽ inualidã recedit a pma.So. ibi ſecũda uẽditio nõ
erat oĩno Maddida:ai iſ no taebgieeren.
Ji& Mopõt qs iuſte ducẽ ĩ uxoꝛẽ
Laudius. eãdẽ gus Pollunt p adulteriũ.⁊
a tali uxòꝛe tanq; ab idigno auſert qð eia viro relinquit᷑.h.d.
Mõ ꝙ mr̃imoniũ nõ ualet qñ ducit ꝗs in uxoꝛcʒ eã quã pol/
