hẽdẽ ſolũ ĩ liberãdo.ſſi debitũ nõ apparet denicit ſbᷣa rei lega

te.iõ nõ ualet legatũ. In t᷑tio caſu ſiqs legat alicui qð dʒ ttiun/

videt᷑ legare actionẽ qᷓſi nõ ẽ defcit ſa reilegate als nil videi
legaſſe ut euident tex.diẽ. Idẽ ꝓbat᷑i.l.legaui.de nlen tex.
Tgl.¶ Op. relatiuũ iũctũ vbo pñtis tꝑis uł pᷣteriti nõ ſac cõ/
ditionẽ. ut.l.ſtichꝰ.S.e.h dicit ðↄꝛiũ.qð videbai tenẽ Ol.in ſũ⸗
mario qð trufa ẽ.ueritas ẽ ꝙ nunqꝙᷓ; de pñti ul pᷣterito ẽ cõdi/
tio ppe.ut.l.ſiita ſtipulat ſuero hac de v.ob.⁊ tex.ꝗ h̊ appel

lat ↄditionẽ.x.l.cũ ad pñs.ð.ſi cer.pe.iĩpꝛope loquunt᷑ ut b ſẽ

—

De legat 5.

tit gl. nõbilit. Logtur ergo h̊ de demõſtratiõe cui defect ex⸗
tiguit ſbᷣam rei legate.⁊ Bñs legatũ ſic defect ↄditiõis.iõ

appellat ea ↄditiõeʒ. ¶ Op. ꝙ falſa cauſa nõ vitiat legatũ ut
l. cũ tale.S.falſa.de ↄdi.⁊ de.So.h̊ erat talis cauſa ſeu demõ
ſtratio q̃ faciebat deſicẽ ſᷣam legati.ad idẽ.l.ſi Fuꝰ.S.q ꝗnq;
j. e. Di. ĩducit hũc.S.iĩ ar.qdã come ↄceſſit cuidã eccliegcꝗd
iuris hẽbat ĩ tali loco.Certe nil oꝑat᷑ niſ de iure ↄcedent ap/
pareat ut h ⁊.l.legaui.de li.le. Incertitudo eni ĩpediat acqſi
tionẽ poſſeſſiõi ⁊ ꝑ ↄnñs uſucapiõis.vt.l.ijj.S.iĩcertã.⁊.l.locꝰ.

⁊.l.ſiqs fũdũ.de acq.poſ.⁊ de uſuca.l.ſi fur..ĩcerta.cfᷣm Di.

facit qð nõ.in Spe.de inſtru.edi.S.nũc aũt.uer.ij.

(Si gs ita. In altnatiua obligatiõe ſi legat qð debef

cogit᷑ hẽs ad cedẽdũ.ſi legat᷑ vna de rebꝰ
cogit᷑ ad agẽdũ.ſilegat᷑ utraq; res diuerſis cogit hẽs utriq; ſa
tiſfacẽ ĩſolidũ.h.d. ꝛimo erat electio creditoꝛij ⁊ legauit qð
debet. In ſcðo erat electio debitoꝛis ⁊ legauit vnaʒ tm ex re/
bꝰ. In t᷑tio erat electio creditoꝛi ⁊ legauit utrãq; rẽ diuerſij.
ſcða ibi pꝛo ĩde.t᷑tia ibi ꝙ ſigs. Nõ ex pncipio ꝙ ptãs eligẽ
di trãſit ĩ ceſſionariũ.Cõtra de.l:.ſi ita ſtiplatꝰ.iĩ pn.⁊.l.f..ĩ pn.
de v. ob. gl. nec h nec ibi bñ ſoluit.Dic ptãs eligẽdi nõ trãſit ĩ

ceſſionariũ viuo creditoꝛe.ſʒ eo moꝛtuo trãſit ad hẽdẽ ꝗ p̃ᷣu,/

mit᷑ uolũtatẽ defũcti ſcire.ut.l.ſiq a ſilio.S.ſiqꝰ płes.ðS.e.⁊ ſic

poſtq; trãſiuit ad hẽdẽ cepit illa ptãs eẽ ceſſibil.iõ trãſitĩ cen

ſionariũ ut h.ar.l.pꝛ.S.qndecim.j.ti.ij. Pꝛo q̃ ſo.fac qdð nõ.
in.l.j. C. qp ſua iuriſ.⁊ ꝑ Guil.in.l.j.j.de of.eiꝰ cui mã.ẽ iuriſ.
vʒ merũ ſperiũ poſtq; ſemel ẽ delegatũ põt ſubdelegari. ꝛe
terea legatari ĩ re legata dicit hẽs.ut.l.ad tpᷣs.de uſuca.iõ ſiẽ
ĩ hẽdẽ trãſit ita ĩ legatariũ.¶ Op.ad ſcdᷣaz partẽ de.l.cũ alie
nã. C.e. x.l.apud iul.S.fi.S.e. So.h legauit reſpectu iuri qð
hẽbat ppe rẽ ulĩ re.ſac.l.Fuũ ſilij.in pn.S.e.⁊ nõ iſtud ꝙ lʒ nõ
hẽrẽ ius in re ſi tñ putabã me hꝛe actionẽ ꝑſonalẽ ꝓ re videoꝛ

legare reſpectu illi iuris. ¶ Op.ꝙ agat᷑ ex actiõe ex teſtõ. ut

l.j. C. cõia dele. So. fateoꝛ ꝙ ↄcurrit cũ ↄditiõe ĩcerti.¶ Op
po.ad t᷑tiã partẽ de pᷣcedẽti rñſo. So.h̊ hẽbat electionẽ hẽs.i

ßcedẽti debitoꝛ. Op. de. l.ſi titt. . ti. . So. iſta ĩtelligik rm

illã.¶ QAũo vides ꝙ hẽs cogit᷑ agẽ qð ẽ nouũ dicere ago enĩ

ut agas.ſile ĩ.l.cũ ples.S.meſſẽ.S.loca.⁊.S.ad.l.rho.de iga.

l.ij.S. pe.⁊ de ac.emp.l.iul.S.pe.⁊ neqd ĩ lo.pu.l.ij.S.ideʒ la
d ergo utrũ ĩ iſtis caſibille a. uenit liberet ce
dẽdo actionẽ. Gl.ꝙ ſic ĩ.d.S.idẽ labeo. Sʒ foꝛte in caſu huiꝰ
S.ſi exigẽdo.reqreret᷑ magna expẽſa ad hẽdẽ ſpectet laboꝛ ⁊
ſũptus iᷣm diſtictionẽ qua habuiſtis i.l.cũ ſuus.S.e.¶Vlti/
mo p.il.iſtã cõſului in.q.uos ſcitᷣ ſᷣm cõem opi.q; actio iudica
tur mobilis uel imobilis ſᷣm nãm rei qꝗᷓ in ea ↄtinet᷑.ut nõ.per

Di. S. de auc.tu.l.põt.⁊ ꝑ glo.C.ſi aduer.trãſac.l.j.⁊ in au.

de nõ ali. S.j.pbat᷑.C. de pᷣdi.mi.l.ſi ad rẽ ſoluẽdã. Itẽ ſci᷑ ꝙ

minoꝛ nõ põt alienare imobilia ſine decreto.mõ qdaʒ minoꝛ:
hẽbat actionẽ ad fũdũ uel ad cẽtũ alternatiue ceſſit actionem
ſuã.dixi ꝙ erat ĩ ptãte debitoꝛis ſi enĩ ſoluet fũdũ nõ ualet ceſ

ſio.ſed ſi ſolum centũ ceſſio ualet.caſus eſt hic.

gamiſſ? Qirca iſtam. l. diſtin guit
Ideicõmiſſuʒ. ꝭo are. ſic. aut Sa⸗
Atari pꝑcepit ⁊ agnouit legatũ ⁊ tenet᷑ pWſtare ut h ⁊.l.

iĩperatoꝛ.j.ti.j.aut agnouit ⁊ nõ pcepit.⁊ tenet᷑ cedere actiõej
d.l.imperatoꝛ.j.ti.j.x.l.ſi legatari.j.ti.ij.aut nõ agnouit nco
Pcepit. ⁊ nõ tenet᷑ ſed remanet apud heredẽ cuʒ onere ſuo. ut
i ab eo.j. de uſufru.le.ita dicit ipſe.adde ſi hẽs hʒ rẽ tenetur

eam dare.ſi eſſet apud legatarium dʒ heres cedere actionem.
elſſrun⸗ Fii HH hi inmns
— ſʒ. Qui reliqt.x.nõ videt᷑ relinque
J 8 teſtõ. x. h. D. nõ iſtã.l. CQAQuũo ꝗd ſi
bis noĩauit.x.an ĩtelligant᷑ eadeʒ.x.an diuerſa. Dic
aut fuit vna oꝛo. ut titio.x.⁊ ſeio.x.lego.⁊ tũcĩtelligunt eadẽ

x. ut.l.eũ q ĩ pn. x.l. ſtiplatio iſta. S. en q.de v.ob. Si vo fue⸗
rũt diuerſe oꝛones.it titio lego.x.⁊ ſeio lego.x.tũc ĩtellige de

diuerſis.x.ppt diuerſitatẽ oꝛonũ ⁊ pſonarũ ut.l.plane..ſed

ſi nõ coꝛpꝰ.S.e.dixi ĩ.l.xe ↄiũcti.j.de le.iij.¶ Queroutrũ int᷑

xx.⁊ dena ſit differentia. Dic ut.l.ubi ſideiuſſoꝛ de ſolu.

A lianun Rab falcidiã fit legato

Nun diminulio pꝛo rata. h.ð. “
J fundum: Per legatũ hẽdis nõ auferi

edñium legatario defũcti.p. ð.

—

J Debitoꝛ põt grauari one-
JIpecuniam.? ſideicömiſt b.d.

αο α&αμ Vnu ex dñis põt legatũ factũ ſer
i ſeruo cõi. cõi rendiafe⸗b.den ſter iſtos
duos ſit locus iuri accreſcẽdi. Nic ut.l.pꝛoculo.j.ti...j.

——

giöh
gtünt
den
p,
cgſi⸗

De.

ebei
reb?
igſ
it
Ne,
ſſ.
ſe
ſſti
Pſu⸗
ſ
ſe
,
ni.

ͤſe
ale
1
no⸗
cot
ne

—. „ ⸗ 92A△¾ „ . „
4 Exiſẽte ↄditiõe ſbᷣſtõnij facte legatatio
SStichum. atũ traſit i ſpſtitutũ. h. d. ¶ Op. ⁊ vi/
det᷑ꝙ ſuccedat ↄſtõ ⁊ faciat eũ liberuʒ.ut.lij. C.ſi mã.ita fue.
alie. Glo. ponit plłej ſo. dic ſm MPe. q;tũ ad ꝓpoſitũ ꝙ hic nõ
ſuccedit ↄſtõ.iõ qꝛ teſtatoꝛ diſpoſuit ꝗd futurũ eẽt de fuo poſt
tẽpus. ¶ Sed ↄtra hoc op.qꝛ teſtatoꝛ nõ põt ſacere ꝙ ↄſtitu
tio nõ habeat locſ utel ans BSe⸗ Raſpon⸗ ut ibi n67
Qui excipit ediſiciũ vdet᷑ exciꝑe ſolũ
Qui undũ. 4 aſct dubio ⁊ pꝑ rẽ legata dʒ he
redi ↄſtitui ius eũdi ſic ibat teſtõꝛ.h.d. ¶ Op.q teſtõꝛ ſenſit
de ſupfcie nõ ꝑõt deberi iter ⁊ actꝰcũ res ſua nemini fuiat.ut
l. j. ð. cõi. pdi. So. diẽ gl.tũc non eẽt ppe fuit.ut.l.olympico
de ſer. ur. pꝛe. ¶ Op. ꝓut teſtõꝛ ſeſit de ſolo. nã ſuit ipo iure
nõ ẽ ↄoſtituta. ut.l.ſuũ ſilij ĩ fi.S.e.Gl.ſatet ↄꝛiũ ⁊ tex.expone
ut ĩ gl. Mãm hui.S.dixi plene ĩ.l.j.j.de ſer.le. Gl.ĩduc ĩ ar.
eo g legauit arboꝛẽ ꝙ videat᷑ ſolũ legare cui coheret ⁊ viã.
ocẽ uerũ qũ legauit nucẽ hoc ẽ arboꝛẽ rõne fructuũ.ſecſi
legauit rõne mãe.qꝛ uolũtas teſtõꝛij nõ poꝛꝛigiẽ ad fũdũ.ut.l.
ligni.j.ti.ij. Itẽ ĩducit᷑ ad qõnẽ de eo ꝗ excepit arboꝛẽ ut fuit
iciſa ⁊ poſtea pullulauit.de q̃ i.l.obligationũ ſere.S.placet.j.
de ac.⁊ obli.⁊ ibi glo.⁊ de dam.infe.l.vamni.ðs.ſi is qui vici/
nas.⁊ ibi dixi plenius.

Si libertus. Anus ex heredibus in ſpetie here/

?ditaria grauatus pꝛo poꝛtiõe ſua tã/
tum grauatus videtur in re. eſtimatio teſtatoꝛi nihil operaf.
b.d. ¶ Oppo. de. l. ab omnibus in pꝛin.j. e. Sol. ibi fuit gra
uatiĩ ſpetie nõ hẽditaria qͥ caſu videt grauat iĩſolidũ. in ſpᷣe
hẽditaria q caſu tenet᷑ p poꝛtione tm ut h niſi eẽt aliqð indiui/
duũ legatũ ut libtas.ut.:.cũ q̃ſi.S.ſi ples.j.de fideicõ.li. Sʒ ſi
grauat᷑ in ſpe nõ hẽditaria ſʒ ipſi hẽedi uł altiꝰ.⁊ tũc ſilr tenet
ſſolidũ.ut.j.e.l.ſi tibi hõ.S.j.ſm ꝙ ibi HNi.itelligitlʒ gdẽ ut
ibi dicã.⁊ hoc ponit Guil.i.l.auus.õ.de pac. Ni.ĩqucit ſinẽ
huiꝰ.S.ad qõnẽ.teſtatoꝛ ueniẽs ad moꝛtẽ religt uxoꝛi certas

res q̃s extimauit.cc.ꝙ ſi ualẽt plus hẽs nõ põt detrahẽ.ſi ua

lẽt min nõ põt uxoꝛ petẽ ꝙ ſibi ſuppleat᷑ꝑ iſtã.l.x.l.cũ pꝛ.S.
pat qui filio.j.ti.j.qꝛ iſta eſtimatio nil operatur ̃ᷣm DNi.

. Liberatio habet᷑ pꝛo ſolutiõe etiã
Citio ndu. cõditionẽ ienanen⸗ 4

— . 37 . . .
hoc vide.l.iulianus.j.de condi.⁊ demon.⁊ qð ibi dixi.

(Si titiu 8 Dñiũ qð erat apud defũctũ trãſit ĩlegata
8 Se 2*

riũ etiã ſi defunctus ignoꝛabat ⁊ poſſeſſio
apud eñ nõ erat.h.d.¶MNõ bonũ caſũ ⁊ bñ. Nic dicit᷑ ſi hẽs
norepudiauit.inuit ergo ꝙ poſſit hẽjrepudiare. de.l.ſi par
tẽ.S.ſi fundus.quẽadmodũ ſer.amit.So.gl.pᷣ ⁊ nõ bñ.qꝛ añ
aditã hẽditatẽ nullũ ius hʒ repudiãdi.dic ergo gl.ꝙ h nõ di
cit᷑ repudiatio nõ teneat ⁊ ẽ uerũ ꝙ repudiare nõ põt. caſu
Ei.l.libᷣto octuagĩta.j.de bo.li.dixi ĩ.l.ſi mihi ⁊ tibiĩ pn.õ.e.

Si pater Pf.Repetitio fcã a ſpᷣſtituto ĩpuberis h
— paterfa. ſi legata nõ ceperũt deberi ab

ſtituto. h. d. Pꝛimo legauit hic alcui füduũ.poſtea a ſſtituto
J Pani reliqt eidẽ fũdũ qð nihil opatut in p caſu. ¶ Op.j.ad
fal.l.j. S. intdũ. ubi etia relicta ſub oditioe a pupillo debent᷑
a ſpſtituto ex pꝑſona pupuli nõ ex ꝑſona ſubſtituti. Rñ.ibi nõ
ſfuit fcã repetitio ꝑ teſtõꝛẽ expſſa.vñ nõ itelligi tacita lʒ ſecꝰſit
in ſpᷣſtituto vulgari ut dixii.l.licet.Sẽ.e. HNic vo fuit facta repe
titio expᷣſſe.⁊ hoc qð dicit hĩ gl.ſuꝑ vbo legata de tacita repe

titiõe intelligam hoc ẽ ut ſſtitut teneat᷑ tanq; hẽs pupilli nõ

ꝙ videaf repetitũ ab eo.¶ Vñ op.ſic dicit gl.exp̃ſſa.i.ex ſe/
cũdis tabul.ſʒ ex tacita.i.ut hẽj pupilli.uel dic ꝙ etiã hʒ locũ
tacita repetitio q ſuccedit᷑ ex tacita vulgari.ut.l.ꝗ fũduũ.S.ꝗ
filiũ.j.ad.ʒ.fal. ¶ Op. de.l.ſeruo.S.ſi ab ĩpubere.j.e. So.ut
in gl. uł dic ꝙ ↄcoꝛdet cũ iſto.S.m Di.¶ Op.de ↄdi.⁊ de.
l.nã ad ea. So.utĩ gl.uł dic jm Hi.q.l.ↄꝛia loquit q ab ea
dẽ ꝑſona ⁊ eodẽ gradu reliquit hᷣ a diuerſis ⁊ diuerſo gradu.

L & HBec vba uobdᷣ ul alti ueſtrũ itelligunt᷑
(B is nerbis. oẽs non ſupſũt.h.d. Effect eſt ꝙ ſi

vnꝰ ſuꝑuiuit hẽbit totũ ex diſpoſitiõe defũcti nõ ex iure accre
ſcẽdi.? ſic nõ ſuſtinẽt onera collegatarij.x vide gl.q̃ diẽ ex oꝛ
die lr̃e hoc colligit.ſacit ad qõnẽ. Napa cõmiitit qõnẽ plibꝰ
Foes nł alt ex his debeat expedire.ulł ꝑ reſoꝛmationẽ ↄce
dii poꝛib nel vni ex his ꝙ itelligit ſi oẽs heri nõ poterat. ⁊ ſic
debeat pᷣcedere õ ſi.ð. de arbi. x.l.nõ di
ſtinguemus. S. cũ in plures.e.ti. hoc ẽ ↄ caſũ ex de of. dele.

c. cũ in ples õ er
WS 6 . efectus cõditionis libertaꝶʒ ua/
CKül at liber. aiſeuu⸗ ſerui. h. d. cñ. . ſe.

4 / Si res ex cauſa lucrati-
C MW. n quocucq; ua nobis debita ad nos

Delegah p.

peruenerit ſub ſpe recedẽdi.alia actio ex cauſa lucratiua cõ/
petẽs nõ perimitnr.h.d. ¶ Op. de.l.cũ alienã.C. de le. So.
ut in gl. ¶ Quero utrũ poſſit agẽ ꝓ re legata ĩcõtinẽti an ha/
beã expectare ↄditiõis euẽtũ. Gl.ponit h duas opi.vnaʒ
agã ſtati.aliã ꝙ agã re mihi ablata. Di.tʒ ultimã ꝑ tex.hui
l. ibi exiſtẽte oditiõòe agẽ poto ⁊c. Nõ ob.l.cũ ꝗs.S.q hoĩeʒ.
de ſolu. qꝛ ibi le ꝗ ſoluit erat debitoꝛ ĩ genẽ. ita dic Hi. Ideʒ
tʒ Pe. per.l.nerati.S.de ↄdi.ĩde.ſʒ gl.in.l.int᷑ ſtipulãtẽ.S.ſi
rẽ.j.de vbo.ob.det᷑minat ꝙ ſtatiĩ poſſit agi. Ja. de are. diſtin/
guit aut uolo ſtatĩ agẽ ad eſtimationẽ illidubij euẽt ⁊ poſſũ.
ar. 3.fa. her.l. idẽ labeo ĩ fi. t.l. ſe. v. l.j.S. hẽs.j.ad tre.Aut uo
lo agẽ ad totale ĩtereſſe ⁊ nõ poſſũ niſi exñte ditiõe ut h.qð
placet.ita loquit iſte tex.ubiin pᷣ caſu inuit ꝙ ſtati poſſũ agẽ.
in ſcdo dicit exiſtente conditione.

(Si ex bonis. Regula catoniana ceſſat quando

4

. *impedimentum ſubeſt uere non ta/
men iurio ſictione.h.d.¶ Quero ſucepi rem minoꝛis quam
poſtea reſtitui.aliquis legat mihi illam rem quã uſucepi.utrũ
ualeat legatũ. Reſpõdeo ꝙ ſic. ¶ Op.de.l.mea res.j.de cõ
di.⁊ de.⁊.j.de re.cato.l.j.x.l.cetera.S.j.S.e.So.lʒ eſſet uere
mea tñ tũc fingebat᷑ nõ mea.nõ enĩ uſucepiſſe videt᷑ is a quo
auferri põt.ut.l.nemo.ð.de reſti.in ĩte.ſac.l.bᷣuũ ſilijĩ pn.S.e.
ũ IαAQuatenu;ex te ad me ex cauſa lucratiua per
enenit. eaten actio ex alia cauſa lucratiua peri

mit. h. d. C Nõ ꝙ qñ uſufruct reuertit᷑ ad ꝓpꝛietatẽ dicit dñ

pꝛopꝛietati acꝗrere ex cauſa lucratiua.mããm iſtã de duabus
cauſis lucratiuis videbit in.l.meui'.S. duob.j.ti.j. .
ulianus Qno titulo peruenit ad me ancilla eodẽ
titulo dicitur partus puenire.h.d.

Wr 1 Si duob ſeparati Z ſingulos ex duobꝰ
¶Cui gar U. reis actio leget cuilibet ſſolidũ ſatiſſacere

cõpellet lʒ ex actiõe vni facta ꝑ teſtõꝛẽ utriuſq; legatũ ꝑimat᷑
b. d.rõnẽ hui. S. habuiſtis ꝑ gl.i.l.ſiſic. F. f. ö. e. ¶ Op. .ti.
j.l.ſi tit . So. ꝙ hic hẽs hẽbat electionẽ ↄueniendi quẽ uole/
bat.ibi erat electio debitoꝛis.ut nõ.S.e.in.l.qð ſigs.ſᷣm Di.
⁊Thoc ꝓut ↄꝛiũ uadit ad Fma partẽ.S.ſed ꝓut op.ad ſi.dic
ibi in ſolutiõe debitoꝛis.hĩ libatiõe facta ꝑ teſtõꝛẽ.ꝑ quã pᷣſu/

mit mutatio uolũtat. Ja. de are.inducit hũc.S.ad qonẽ.ꝙ ſi

ceſſio facta eſt vni non põt fieri alti ut hic ⁊.j.ti.j.l.qui duos
Dic qñq; ſuꝑ actione ſit talis ↄct ex qͥ ↄfert᷑ utili ut in caſibꝰ
nõ.in.l.j.C.de ac.⁊ ob.C.e.l.ex legato noĩs.⁊ tũc nõ põt ſie/
ri ceſſio alti ut utilis traãſterat.ita loqtur hᷣ ⁊.d.l.q duos. Sʒ
in directa que remanet apud cedentẽ que nõ põt trãſſerri per
ceſſionẽ poſſet aliqꝗs oſtituipcura.in rem ſuã ⁊ hẽet effectũ.qꝛ
põt ei ſolui pᷣterq; ĩ caſibꝰnotiji.l.iij.C.de noua.utił aũt ſemel
trãſlata ĩ vnũ ĩ aliũ ampli trãſſerri non põt.ut nõ i.l.emptoꝛ.
de hẽ. ul ac.uẽ.ꝓbati.l.j.S.de illo..l.ex aſſe.j.ad tre.Si vo
nõ eẽt traſlata utił ex p ↄciu poſſet alteri cedi ſicut res nẽdita
anteq;ᷓ tradat᷑ põt alteri nendi ⁊ traſſerri dñiũ.qdð eni operaĩ᷑
traditio ĩ reb coꝛpoꝛalib illud oꝑat᷑ ceſſio in actionib utnõ.
in.l.fi. C.qñ ſiſ.uel pꝛiua.

¶ Cum mihi ſtichus. Sivna exrebus alter⸗

natiue debitis ex cauſa
lucratiua efficiatur mea aliam petere potero.h.d. ¶ Quero
utrum heres poſſet mihi ſoluere eſtimationeʒ eius qui factus
eſt meuſ. Rñdeo.ſic ſi eiuj erat electio.i.hẽdis.ut.l.ſtichuʒ in
pꝛin. ⁊ ibi nõ.j.de ſolu. L
gas- . — — —— — . ⁶
tius.n re que nõ põt ad oculũ demõſtrari

4 Itius. utege lucratiue pñt cõcurrere.h.d.
cuerũ Bauie partẽ ſimplir nõ facta aliq̃ demõ⸗

Latiõe. als ecus emaing vuob. Jtr
Ainſmadi. Legatũ ſpᷣ cõditiõe ſi cauerit de
NWiuſi Oi. cdado ul faciẽdo aſſimilat le/
ato cin in viz modiuł ſideicõmiſſi onus ĩponit.h.d. ¶ Op.
m hoc legatari grauat᷑ de cauẽdo anteq; hẽat aliqd a teſta/
toꝛe.⁊ ſic ꝗ nõ honoꝛat grauat᷑ 9̊.l.labeo.C. de ſideicõ.meliꝰ
ad ꝓpoſitu in.l.ſideicõmiſſũ.S e. So.gl.ꝙ hic pus põt petẽ
Ccætũ q; caueat.ut.l.pe.ad.l.fal.⁊.l.pe.⁊.l.mulier.S.j.de ↄdi.
ſſti.nõ bñ.inuit iſta . qn oditio eſt ĩplẽda ex re legata puj⸗
põt peti legatũ qᷓ ĩpleat oditio.⁊ ſicẽ nouus ĩtellect ad.l.pe.
C. ad.l.ſal.doc.i.d.l.pe.dicũt ꝙ imo illð pus ſoluet ⁊ ſic iple
bit ↄditio.ſʒ poſtea plujẽ datũ repetẽ potit.ſic dicũt cano
niſte de eo ꝗ iurquit ſe nõ repetiturũ uſuras iux. c. debitoꝛes.
de iureiu. ⁊ nõ.Ci.ĩ.d.l.pe. Iſtð qð gl.dic nõ placet doc.qꝛſẽ
per ditio dʒ p ipleri.ut.l.ꝗq hẽdii fi.de ↄdi.⁊ de.⁊.l.ij. C. de

is q ſõ mo. Itẽ mihi nõ placet qð doc.dicũt ĩ.d.l.pe.ꝙ pᷣus
ſoluat totũ.niã cũ.l.ſal.reſecet ipᷣo iure.ut.l.linea.⁊.l.plautiꝰ.

ad.l.lal.ſuffic ꝙ ſoluai ctũ pmittit lex fal. Remaet g adhuc.

cõtrari factũ p. Sl.ſol. ꝙ nõ grauat ſi no vlt. ſi ſpo-te vult

cauẽ põt. Tu dic meli ꝙ iſtud legatũ nõ dicit relictũ ſub ↄdi
tiõe ſʒ ſub mõ. Nã cũ ꝗs nõ admittit ad petẽdũ niſi pᷣſtet cau
tionẽ de ĩplẽdo modũ vt.l.ſitibilegatũ.j.ti.ij.ſi teſtatoꝛ h exp
mit ꝙ caueat expmit qð a iure tacite ĩerat ⁊ ꝑ eũ moduʒ quo
inerat.iõ nõ eſt relictũ ↄditiõale.hᷣ dicit tex.in.l.qb dieb. S.
fmiliꝰ.de ↄdi.⁊ de.⁊ h eſt qð dicit᷑ quadmodu qð alicuile
gat᷑ ut ex cauſa fideicõ.ᷣxreſtituat᷑ ⁊c. ¶ Op.x videt᷑ ꝙ iſta ſti⸗
płatio nõ naleat qꝛ ꝓmitti hẽdi de dãdo alti.ſʒ alti ſtipulari
⁊ẽ.ut.l.ſtiplłatio iſta.S.alti.de v.ob.Hu.dic̃ ꝙ illi alti caue/
bit qð ẽ õ tex.hui.l.ul dic dicit gl.ꝙ hẽdi dʒ caueri ita ꝙ ua
leat.ſ.ſibi ſtipulãti ꝓ illo cuiꝰinteſt. ⁊ iſta ſat ẽ bona.uł dic ᷣm

Ja. de are.nõ eſt curãdũ an ualeat uł nõ.qꝛ ↄditio dʒ iplerilʒ

effectũ nõ hẽat.ut.l.meui.de ↄdi.⁊ de.qð nõ placet.q;ꝛ nõẽ
oditio ut dixi. S. Dic ergo ꝙ ſaß eſt ſi hẽdi caueat ſimplr cuiꝰ
ltereſt ut uolũta⸗ defũcti ipleat᷑ lʒ ↄſerat᷑ ĩ aliũ.ut.l.titio cẽtũ de
odi. de. ⁊ iõ ſemp.ll.dicũt ꝙ cautio de iplẽdo modum pᷣſtaĩ
ẽdi.ut dicit.l.ſi tibi cũ ſi.j.ti.ij.dixi plene in.d.l.ꝗb diebꝰ.S.
tmili.de oↄdi.⁊ de.¶ Querit gl.qd ſi iſte legatari pᷣ nõ vult
agnoſcẽ legatũ. Rñ.ꝙ nõ cogi ſ remanet apð hẽdẽ cũ onẽ
ſuo. ut. l. ſi ab eo. de uſufru.lega. dixi.in.l.fideicõmiſſũ.S.eo.

2 I11Wει Due cauſe lucratiue ex perſona
(Si ſẽpꝛonius. uecul ue loco vni iudicã/

tur ac ſi exteſtõ vnꝰ ꝓcederẽt.h.d. ¶ Op. de.l.plane.v.ſʒ ſi
duoꝝ. S. e. So.ibi fuerũt teſtã duoꝝ penit diuerſoꝝ.h̊ duoꝝ

hñtur loco vni.ſ.deſũcti ⁊ bẽdij.¶ Op. de.l. qd ergo. F. j.

S. e. So. ibi fuit relictuʒ a diuerſis hẽdib penitꝰ ha duobus
rũ vn ſuccedit in loco altiꝰ.¶ Auero ꝗd ſilegatari a quo
res relicta eſt legat eã. ANidetur ꝙ non hẽat locũ iſte.S.qꝛ ip̃e

nõ repñtat pſonã defũcti ſicut hẽs. ꝛiũ puto.qꝛ q ad rẽlega ,/

tã loco hẽdis eſt.ut.l.ad tpᷣs.j.de uſuca. ¶ QAuero qd ſi ille
qui mihi dʒ rẽ ex ſtiplatiõe ex cauſa lucratiua mihi legat eã.
Rñdeo idẽ qꝛ utraq; cauſa lucratiua ab eadẽ ꝑſona ꝓcedit.
facit. ſ. ti. ij. l. ij. F. ſi rem. qd nõ.
lcui. ebito generis re obligata pempta liberetur
=EUleh. d. C Op. ꝙ in legato generis ſit electio lega
tarij nõ hẽdis.ut.l.legato gnãlit.S.e.So.gl.ꝙ h ſui nõ erat
in pꝛimonio.qð tʒ Di.⁊ oẽs.rõnẽ ponit gl.in.l.ſi hẽdẽ.ð.fa.
her.S.ſi icerto.Ziliã dedi in.l.legato.⁊ illũ paſſũ ꝙ qñ ᷣuinõ
ſũt in pꝛimonio electio eſt hẽdis ꝓbat iſte.S.meliꝰ q; alibi.

Actio ex teſtõ durat ad rẽ ſires
¶Egdes quibus. tradita non pfecte.h. d. NMõ

qð dixi ĩ ſimario.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ edes traſeũt cuʒ iure funi

tuj.ut.l.a titio.j.de ſur. So.ĩtellige ꝙ h fuerũt legate ſub cõ
ditiõe ita ꝙ alidᷓ tpe fuerũt hẽdis. dicit glo. ¶. Op. ꝙ agatur
de dolo. ut. l. elegant. S. nõ ſolũ de dolo.Hui timoꝛe NDi.po
nit uũlã totã diſtictionẽ glo.in.S.nõ ſolũ.pᷣallegato.qð docto.
examinãt in.l.exhibitiõis.ad exhibẽ.ego pono plene in.l.in
lianus.S.i.j.de v.ob.q;tũ ad ꝓpoſitum dic ꝙ ↄꝛiũ loqtur qñ
res erat debita ex ↄctu ſtricti iuris.hic debet᷑ ex teſtõ qð hʒ in
ſtar boneſidei.ut.l.in minoꝛũ.C.ex qui.cau.in ĩte.reſti.nõ eſt
ne. ↄtra de.l.ſi hẽs gnãlit᷑ ſeruũ.j.e.So.ibi dʒ exponi de do/
lo.i.ex teſtõ noĩe doli.facit plene qð videbið in.l.meui.S.fũ/
do.j.ti.j.Et nõ ex iſta.l.ꝙ habeo rẽ ⁊ ipſã tñ peto.qꝛ eſt ple⸗/
ne tradita. qð plene dic ut dicta.l.iulianus.S.j.ðe v.ob.

rẽ ⁊ pciũ nõ ſoluẽ. ꝙ ſi ſoluerit põt repetẽ medijs cõpetentibꝰ
hic expꝛeſſis.h.d. Mꝛimo loqtur q res nõ erat tradita nec
pciũ ſolutũ.ſcᷣo qñ pᷣciũ erat ſolutũ ⁊ res non tradita.ttio qñ
pciũ erat ſolutũ ⁊ res tradita ſm Di.ſcdᷣa ibi ꝙ ſi pcio.tertia
ibi ꝙ ſi iundicio. ¶ Op. qui emit Fuũ ſibi legatũ emit rẽ ſuã er/
go nulla eſt emptio.ut.l.ſue rei.de ↄᷣhen.emp.⁊ ſic ex empto
nõ põt agi.So.dic ꝙ erat legata ſub ↄditione ułin diẽ.⁊ ſic
erat res teſtatoꝛis ᷣm vnã lec.uel dic ꝙ erat legata res hẽdis
⁊ ſic nõ trãſit dñium in legatariũ ut dixi in.l.ſihẽdi fu..e.?⁊
iſtã tʒ gl. H in pma gl. ¶ Aguerte ꝙ in hoc pncipio eſt uarie/
tas.q; qdã ĩtelligũt ꝙ hic legatari emit ab hẽde.qdã ꝙ emit
ab exneo nt dica in glo.magna.¶ Quero ſuper pma parte
ãqlit ſoꝛmat᷑ iudiciũ ntt abſolutio ſeq̃tur a pcio.Nic ut in glo.
ſuꝑ vbo ex uẽdito.ſcdᷣa pars eſt clara. ¶ Ad tertiã partẽ op.
ꝙ dʒ agi ex empto nõ ex teſtõ.nt.l.cuii res de ac.emp.⁊.l.fun
do.ſ.ad.l.ſal. Hui'timoꝛe iſte.S. legit duob modis.pᷣ ꝙ lega
tariꝰ egerat ex empto ⁊ ꝑegerat.q; ↄſecut fuitrẽ.ſco mõ ꝙ;
egerat ⁊ nõ pegerat. Iſte lec.tãgunt᷑ in glo.parua ſuper vᷣbo
actũ. ⁊ in gl.magna. Itẽ pma lec.nariat᷑ trib mõis.pᷣ ꝙ ðꝛia
loquunt᷑ qñ qꝗs emit ab hẽde.h̊ vo emit legatarius ab exneo.
Huic ʒdicit lr̃a in pncipio que dicit ab herede emit.ſʒ pũcta

He legaß ß.

oſt dictionẽ hẽde ⁊ ceſſabit Zꝛiũ. Itẽ huic ob. ꝙ ĩfi. dicit ꝙ
Poe actoꝛis nõ facit.qð tm̃ hẽdi ↄuenit. Rñ.ut in glo.tenẽ/
do iſtã lec. Itẽ huic lec.ob.S.in v.ꝙ ſi in pcio.ſi eni non emiſ
ſet ab hẽde nõ poſſet eũ ↄuenire ac ſi eẽt euictꝰ. Hui tioꝛe gl.
in.l.fũdo.j.ad.l.fal.ĩtelligit ꝙ in pma ⁊ ſtia parte h̊ ab exneo
emit ĩ medio emit ab hẽde.certe lʒi ſe ſit uerũ ꝙ qñ ab exẽneo
emo hẽdẽ ↄuẽiã ex teſtõ ut.l.plane.S.qð ſi rẽ.S.e.Lñ iſta ua
riatio hic nõ placet. q; tot iſte.S.videt᷑ loq vno caſu. uariat er
go iſta lec.alio mõ.ſ.ꝙ ĩ toto.S.emit ab hede.⁊ ꝙ h dicit agit
ex teſtõ.expone.i.ex empto occaſiõe teſti.ð etiã uerũ eſt ĩſe.
⁊ hoc tʒ Ja.dera.Lñ nõ eſt de mẽte huilre qᷓ ſacit dꝛiaʒ int

actionem ex empto ⁊ actionẽ ex teſtõ.vñ iſta lec.in fi.glo.ibi

uł dic pleni.uariat᷑ tertio mõ.ſ.ꝙ agat᷑ ex teſtõ ⁊ petit legata
ri ilð qð hʒ.q; nõ videt᷑ hꝛe ex cauſa legati niſi rehẽat pᷣciuʒ.
⁊ qð in tex.dicit hoĩeʒ actoꝛis fecit.expone.i.ſactũ ex cauſa
emptiõis ex cauſa legati ſibi dimiſit.⁊ iſta eſt va. Declaro ſi

ego hẽo rẽ ex cauſa emptiõis q mihi legata eſt ego poſſũ ↄſti

tuẽ ĩ aĩo meo me rẽ hꝛe ex cauſa legati ⁊ agẽ ↄtra te ex empto
q̃ſi mihi ipᷣi euiceri.ita loquit.l.ſũdo.j.ad.l.fal.⁊.l.cui res.de
ac. emp. Itẽ poſſũ ſicut ipſã rẽ hẽo ex cauſa emptionis uelle
me hꝛe ex cauſa emptiõis nec mutare tituluʒ in meipᷣo ⁊ tunc
ago ex teſtõ qm̃ nõ videoꝛ hꝛe rẽ mihilegata cũ nõ hẽo ex illo
ti. ita loqtur iſte finis. ¶ Scda lec.pncipał in iſto v.eſt. ꝙ le⸗
gatari egerat ex empto ⁊ nõ pegerat.qꝛ nõ erat lata ſnĩa nec
fcã ſolutio.poſta cognoſcẽs rẽ ſibi legatã ꝓponit actioneʒ ex
teſtõ lʒ de iure nõ potuerit. dicit gl.tñ nõ debebit abſolui niſi
pᷣciũ reſtituat ⁊ hoĩex actoꝛij fecerit.iſta lec.ponit ĩ gl.magna
lbi ſiue etiã pꝛie.⁊ tãgit in ſcedẽti gl.vide eã.HNoc qð gl.diẽ
ꝙ de iure nõ potuerit agi rephẽdit Hi.ut colligit per eũ in.c.
nullus plibꝰ.de re.iu.li.vj.vñ dic ꝙ q ſũt due actiões cõpetẽ
tes ad eandẽ rẽ q̃ nõ fũt ↄꝛie nec electione tollunt᷑.⁊ abſoluts
ria lata in vna parit exceptionẽ rei iudicate ĩ alia admittit cu

mulatio.⁊ allegat iſtũ.S. ⁊ ſic ĩnuit ⁊ bñ.ꝙ de iure poſſit p-o

poni utraq; actio.nã ex actiõe facta ex vna nõ ↄtingit libera
tio ex alia ut hac.l.patet.⁊ ad pꝛedicta allegat Ci.hũc.. in
l. edita. C. de eden. circa ſinem ſui.

(Kup ater. Si pz pᷣ dotat ꝓmittẽdo poſtea legat. vi/

ni ſeruũ teſtamento. utre legete

habere utrũq;. nec videt᷑ relictũ aĩo cõpẽſandi.ut.l.creditoꝛ

S.de iure do. Rñ.qũ agũt ſeparati.loꝗtur ibi qñ ſimul ↄcur/
rũt hʒ locũ iſte.S.ut gl.¶ Op.de reiux.ac.l.j..ſciẽdũ.So.
aliud in pꝛe q legat filie.aliud in viro ꝗ legat uxoꝛi.⁊ dicit gl.
ꝙ h iõ q; pꝛ ad dotãdã filiq tenet᷑ ex legali diſpoſitiõe ⁊ ſic ex
neceſſitate.vñ id qdð relinqt videt᷑ reliquẽ aĩo cõpẽſãdi.ſʒ ma/
rittene?t᷑ uxoꝛi ad dotẽ ex ꝓpꝛio ↄctu liberalit cõ.de qᷣ in ti.j.

l. creditoꝛẽ. ⁊.l.ſi eũ dotẽ.S.ſi pꝛ ſo.ma.¶ Op.ex glo.de.l.ſi

pat p ſilia.j.de colla.do. Hic tex.ſo.dũ dicit eadẽ cẽtũ.ſʒ glo.
dicit ꝙ hic in dubio pᷣſumii.vñ ↄꝛiũ remanet.Nic ergo ꝙ hic
pꝛ legauit qtitatẽ ⁊ qtitatẽ pmiſerat.ibi aliud legauit q; pꝛo
miat.puta ꝓmiat ſpetiẽ ⁊ legauit q;titatẽ uł ecõuerſo.⁊ ita
iſtã. l. intelligo. dic ergo qñ p? pmo dotat pmittẽdo.ſcdðo alle

gat ⁊ expmit ſe p dote legare ⁊ nõ tenet hẽs niſi ad altutrũ.ut

H⁊.l.titia.S.ꝗ in vita.j.ti.j.aut nõ expᷣſſit.⁊ tunc aut legauit
gliud q; pmiſit ⁊ dʒ he utrunq;.ut.l.ſi pẽ p filio.de colla.do.
aut legauit illud idẽ uł tãtũdẽ. ⁊ in dubio videt᷑ legare aĩo cõ/
pẽſãdi ⁊ dʒ eẽ ↄtẽta altutro.nt hac glo.⁊.l.ſi cũ rez. pr
ſo.ma. ¶ Quero qꝗd ſi pz p dotat tradendo ⁊ poſtea legat.
DHe hoc videt᷑ caſus.ĩ.ti.j.l.cũ pꝛ.S.pater filie. Doc.ut Ja.⁊
Old.dicũt qñq; poſtea legat ipſũ coꝛpꝰhẽditariũ als dotale
qð erat traditũ.qñq; legat dotẽ ſimplr.pᷣ caſu nalet legatũ ⁊
filie debet eſtimatio qꝛ ei videfrelicta res aliena. ut.d.S. pat᷑
ſilie. ſco caſu ualet legatũ nõ ꝙ aliqd ultra filia ↄſequat.ſed
h opat᷑.q; dos tanq; legata nõ uenit ĩ collationẽ.ita ĩtelligũt
l. titia.S.ꝗq in vita.j.ti.j.⁊ ar.l.filiã.la.ij.⁊ ar.l.a pꝛe.C. de col.
Si vo legaret aliud a dote ⁊ coꝛpoꝛe rei dotalł.tũc ualet lega
tũ ⁊ id nõ ↄferret.dotẽ vo cõferret.ut.l.ſllie.C.de col.⁊.j.de
col.do.p totũ.Ne ĩtellectu tñ.d.S.pꝛ filie.dicà ibidẽ.¶ Que
ro qd ecõtra ſi pᷣ legat poſtea dotat. Rñ.ſi pᷣlegauit noĩe doſj
⁊ poſtea dotat.videt᷑ de pᷣlegato dotata.ut.l.lutiel.j.j.ti.j.⁊
C.e.l.flia. Si vo pᷣlegauit ſimplłr.ſcðo dotat.tunc debẽt hꝛe
utrũq;.ar.l.ꝗqnq̃ginta.S.de pba.⁊ qð nõ.i.l.plane.s.j.S.eo.
AQAuero in caſu huiꝰ.S.qd ſi pꝛ nõ legauit ſilie ſʒ ipigenero
cui pmiſerat. Rñ.aut legat noĩe dotis ⁊ nõ ualet.qꝛ legat crxe
ditoꝛi ſuo niſi ↄtineat aliqd cõmodũ. ut.l.creditoꝛi.x.l.ſequẽ.
ʒ.e.Si uero nõ legat noie dotis ſed ſimpliciter.tũc gener dʒ

*

j. ti. j. . l.j.S.ſciendũ.de rei uxo.actio.

Si ita. oditio de inſtſis reddlẽdia cõtinet in ſe etiã li⸗

Meperationẽ p̃ſtari.qð ſolũ ſufficit ſi iſtra trcah ns

det᷑ ꝓ dote legare.h.ð. ¶ Op.-de.l.cũ pꝛ

— — —.— — — — — — — — — —

—

— „——

t
ene,
en
eg.
nen
mneo
aua
gle
git

t.

zine
dbi
otn
in
ur
foſi
K.
bto
de
le
mne
llo
le,
nee
x

in

pãt. h. d. ¶ Op. de.l.ab oĩbꝰ. 5. in teſtamẽto.j. e. So. ut ibi.
¶ Op. de.l. labeo. S. de pac. So. Di.ꝑ redditionẽ iſtri libe
rat᷑ ꝗs ope exceptiõis.iõ nõ ſufficit niſi liberet᷑ ꝑ acceptilatio/
nẽ iit h. Iſte.S.facit ad qõnẽ. Statutũ eſt in cuitate ꝙ debi
toꝛ nõ cogat᷑ ſoluẽ niſi creditoꝛ reddat ĩſtrm cãcellatuʒ.Certe
ſucreditoꝛ nõ hʒ qꝛ amiſit ſufficit ꝙ debitoꝛẽ liberet ut h.ꝓba
bit enĩ amiſſionẽ ꝑ ſacramẽtũ.ut.l.fi.C.de ſide iſtru.Fʒ Di.⁊
Ja. de are.hic.An aũt de iure cõi creditoꝛ teneat᷑ reddẽ debi
toꝛi iſtrm. Hic ut.l.diſſolute.de cõdi.ſine cauſa.C.C.l.plures
C.de ſide ĩſtru.⁊ dixi in.l.fullo ⁊ ſarcinatoꝛ.⁊.l.ꝗ tabulas.j.
de fur. Altio aduerte ad pncipiũ.S.ꝗa loquit᷑ qñ qꝗs iuſſit
iſtm reddiꝓ delibatiõe.ſi ergo alia fuit cauſa ceſſaret diſpoſi
tio hui.S.exẽplũ cũ ꝑueniremad pacta ĩuicẽ ⁊ tu dicẽj ꝙ pꝛ
meꝰ ꝓmiᷣat tibi.x.ex cauſa mutui.ego pmiſi tibi illa.x.ſi mihi
iſtim oñdẽs. ſi poſtea dicis te nõ hẽe ⁊ nelle me libare nõ ſuffi
cit.qꝛ ĩſtr̃m uolebã nõ ſolũ ad liberãdũ ſʒ etiã ad ſciẽdũ ſiuerũ
eſſet. uel ergo inſtẽm exhibeat uel aliter de debito faciat ſidẽ.
i titio. QAuinõ admitti: ad part iure actiois ſacit
—⸗hnRt- HtHMWv q partẽ ſi hʒ ius retẽtiõis etiã iure ſuo.h.d.
¶In tex.ibi admittar. Dic.ſ.iure legati.Glo.iſtã mãm tra⸗
dit ponẽdo caſus ſingulares in ꝗbꝰꝗs nõ admittit ad parteʒ
⁊ nõ facit partẽ.⁊ ecõtra q facit partẽ.ſcda ibi itẽ legat mihi
⁊ nõ capaci.Ex his tñ nõ habes rõnẽ legij Ni.in.l.plane. .
ſi ↄiñcti.S.eo.hoc tradit ꝑ q̃tuoꝛ regulas.q̃ regule nec rõnẽ
hñt ĩ ſe nec ve ſũt ut ſtatĩ dicq.Ego ponã duas regulas. Pꝛi
ma qui nõ admittit ad partẽ nec admitti ſpat᷑ aliq iure acuõis
retẽtiõis uel alteri eqtaſ ꝑ ſe uel per aliũ iſte nõ facit partẽ.ita
loquunt᷑ caſus poſiti in pma parte glo. Scða regula eſt.ille
aliꝗ ex pᷣdiciꝭ modis ad legatũ admittii facit partẽ.ita loqui
ſcða pars glo. Rõ eſt in euidẽti.q ex eo ꝙ aliq mõ admittii
aufert tibi partẽ cũ eadẽ res pluriũ eẽ nõ poſſit.ut.l.ſi ut certo
§. ſi duob uehiculu.ꝭ.cõmo. ¶ Declarem ergo caſus ĩ qui

bus ꝗs admittit quoqͥ mõ ita ꝙ partẽ facit.¶ Nꝛimu qñle

gatũ ualet in pſona collegatarij oĩ iure ⁊ ipᷣe petit.⁊ tũc nõ eſt
dubiũ ꝙ partẽ fac̃.ut.l.ĩpluribꝰ.S.e.j.ti.ij.l.re iũcti.¶ Se
cũdus qñ nõ admittit᷑ ſi ſppat ut in poſthumo.ut.l.duob ĩ pn.
5S.e.¶ Terti⁊ nũciĩtro gꝗlo.qñ legat᷑ mihi ⁊ nõ capacitũc fa/
cit mihi partẽ.ut.j.ti.j.l.ſ titio.la pma.ita dicit gl. Intelligo
de nõ capaci cui res aufert᷑ tanq; ab ĩdigno.merito facit par/
tẽ.qꝛ lʒ nõ admittat᷑ ipſe admitti ali.ſ.ſiſcus.ſicut eni facerej
mihi partẽ ſi mecũ comederes ita ſi aliũ ponis loco tui in mẽ/
ſa. C Quart caſus qñũ legat᷑ mihi ⁊ tibi res tua ut hic.rõ q; ꝑ
legatũ reũ aliene in me nõ traſiert᷑ dñium ipſo iure.ſʒ hẽs dʒ re
dimẽ ⁊ mihi dare uel dare eſtimationẽ.iure ergo retẽtiõis ↄſu
lit᷑ ſibi.hic eſt caſus hic. ¶ Sʒ õ hoc op.S.e.l.plane.S.ſi duo
buð.qñ legat᷑ mihi heredi.videt᷑ enĩ q hẽs poſſit ſibi ↄſulẽ iureę
retẽtiõis ibi ſicut hic. Rñ.illũ.S.intelligo qñ eſt legatũ coꝛpꝰ
hẽditariũ ↄiũcti re ułre ⁊ vbis.ſi enĩ legaret res heredis mihi
⁊ hẽdi.tũc hẽs faceret mihi partẽ.qꝛlegat᷑ mihi ⁊ dño ut hic.
Si vo legaret᷑ res aliena mihi ⁊ hẽdi tũc idẽ puto eadẽ rõne.
qꝛ cũ dñiũ nõ trãſeat in legatariũ hẽs põt ſibi ↄſulere ꝑ viã re/
tẽtiõis ꝑ hũc.S.⁊ qd.j.dicã.Si vo legat q;tita ul aliud in ge
nere ita ꝙ de manu hẽdis dʒ dari legatario.tũc idẽ ꝑ eandeʒ
rõnẽ ut hic.ſʒ q legat᷑ coꝛp hereditariũ mihi heredi herej ad
illud nõ admittit iure hereditario.qꝛ teſtatoꝛ ſpalit᷑ legauit.⁊
ſic illud ab vniuerſitate exemitnec põt uenire ut legatarius
ꝛ ſibi nõ põt legari a ſeipſo ⁊ dñiũ recta via traſit ĩ legatariũ.
vñ nõ põt retinere pᷣtextu alicuiiuriꝰ qð habuerit ul hꝛe ſꝑet᷑.
merito nõ facit partẽ.ut.d.S.ſi duob. ⁊.l.legatũ. F. j.j. e. ⁊ iõ
eſt oſiliũ legatario iſto caſu ꝙ agat ð heredẽ rei uẽ.nõ actiõe
ꝑſonali.ut.l.legatũ.S.j.j.e.Ex hoc apparet itellect.l.ſiqs ti
tio.õ.de uſufru.accre.ubi ſiqs legat titio ⁊ heredib ſuis uſu/
fructũ titi habebit dimidiã ⁊ heredes partẽ faciũt.iĩtelligo enĩ
illã lr̃as ut iacet de heredibſuis.ſ.teſtatoꝛis ꝗ ideo faciut par
tẽ.qꝛ apud eos remanet ius dñij.⁊ ſic ius uſufruct cauſal.me
rito per retẽtionẽ pñt oↄſulere ſibilʒ glo.ibi alit᷑ ĩtelligat. Item
dixiꝙ. d. 5. itelligit ꝙ reliquat᷑ piuncti re uel re ⁊ vbis ⁊ ſic iu
re ſuo leganrincſtcts admittit᷑ ⁊ heres ſecũ nõ ↄcurrit.ſi aũt
eẽt relictũ diſiuncti re iunctĩ vbis tm q; teſtatoꝛ diuiſit ⁊ tũc
legatari nõ admittit niſ ad partẽ ſuã ut.d.l.plane.i.ſ.s.eo.
⁊. j.ti.j.l.i.S.lutũ.⁊.j.ad trebel.l.lutiꝰin pn.¶ Quint caſus
eſt qũ legat᷑ mihi ⁊ uo teſtatoꝛis tũc Fuuj facit partẽ.ut.l.pla
ne lſ ↄiũcti.S.e.rõ eſtq; de eꝗtate ipſi kuo debet.ut.d.s.ſi
ↄiũcti in glo. ¶ Sext caſus eſt qũ lega᷑ mihi ⁊ fuo meo.ut.j.
ti. .l. ſi mihi pure.rõ eſt eadẽ. ¶ Septimus caſus eſt g ponũ
in tex. ⁊ in Kaln duo pꝛoni.in pᷣn.S.de iureiurã.ubi aliquis
admittit ipſo iure ſz nõ ope exceptiõis.tñ qꝛ aliqͥ iure admit
partẽ facit.ubicũq; aũt nullo iure admittũ nõ facit parteʒ ut

Pelegahß

dictũ eſt. Exẽpla ponunt᷑ in pma parte gl.ꝗᷓ eſt multũ dara.
⁊ hoc uerũ.qꝛ talis nõ facit mihi partẽ.ſʒ põt eẽ ꝙ ego repel⸗/
loꝛ a parte ꝓpt aliã cauſã.qdð dic ut.l.re Oiũcti.j.ti.ij.in t᷑tia q̃
ſtiõe pncipali. Ex pᷣdicijᷣ apparet ꝙ diſtictio Hi.nihil ualet
dicit enĩ aut legatũ eſt iutile in pſona legatarij rõne rei.q eſt
ei ꝓpꝛia ⁊ facit partẽ ut h.⁊ iſte caſus uerus eſt in ſe ſʒ nõ eſt
vlis.Quid enũ ſi ego relinꝗ fuo militia liberi cũ ignoꝛarẽ euʒ
ſeruũ.Certe legatuʒ eſt ĩutile ꝓpt᷑ pſonã legatarij ⁊ rei legate
mixti.ut nõ.in.l.ſʒ ⁊ ſi.cũ gl.⁊.l.ſideicõmiſſa.S.ſi Fuo.j.ti.ij.
⁊ tñ nemo dixerit ꝙ partẽ facit cũ tale legatũ ſit iutile ⁊ ꝓnon
ſcriptũ ergo accreſcit piuncto.ut.C. de cadu.tol.S.in pᷣ.ſcdo
dicit ipſe qñ legatũ eſt inutile ꝓpt᷑ defectũ ꝑſone legatarij tm̃.
tũc aut ꝓpt᷑ delictũ ⁊ ſac partẽ.ut.l.ſi titio ⁊ ei.j.ti.j.Et ponet
exẽplũ in oĩib caſib ꝗ nõ.iſti.de lega.S.legari in gl.hoc ẽ fal/
ſuũ.nã in dicto.S.legari in gl.noĩant᷑ pſone q ſut oino nõ capa
ces ſʒ ꝑ eas nõ acqrit᷑ ſiſco.ſʒ put nõ ſcripto ⁊/ ꝓ nõ ſcripta ac
creſcũt ↄiũcto.ut.d.S.in pᷣ.ſʒ dicta.lʒ.ſi titio ⁊ ei qui.loqtur qñ
aufert᷑ ei ut ab ĩdigno ut.S.dixi.⁊ ibi dicã. Itẽ dicit ipſe ſi le⸗
gatũ eſt ĩutile ppt᷑ deſectũ legatarij.ut qꝛ credebat᷑ viuẽ cũ eẽt
moꝛtu uel nõ nat.⁊ in hoc dicit uerũ ꝙ nõ facit partẽ ꝑ.ll.in
gl. alle. Adeʒ ſi poſt teſtin moꝛiat᷑ uel repudiat.ut in.S.ꝓ ſcðo
C. de cadu.tol.¶ Tertiũ caſũ ponit ipᷣe qũ legat hẽdi a ſeipᷣo.
tũc qꝛ legatũ eſt ĩutile mixta ↄſideratiõe legatarij ⁊ ei a ꝗᷓ reli
quit᷑nõ fac̃ partẽ.hoc itellige ut dixi.s.¶ QQuart caſus ẽ ᷣm
eũ qñ legatu ẽ ĩutile mixta ↄſideratiõe legant ⁊ ei cui reliquit
nt ſi relquit fuo ꝓpo ⁊ tũc nõ fac̃ partẽ.ut.d.l.plane. .ſi iũ
cti.iſta regula nõ ẽ va niſiĩ caſu ill.S.ſi ↄiũcti.qꝛ ſeru de eqꝗ/
tate admittit. Sʒ pone ꝙ relingt tibi ⁊ ſilio ſuo ſpurio.Certe
qꝛ ſpuri ĩ illa eqtate admittit᷑.⁊ hoc mixta rõne legãtis ⁊ lega
tarij q;ꝛ põt ſpurio legari a qcũq; alio pterq; a pꝛe ⁊ pꝛ põt le/

2*

gare cuicũq; alij q; ſpurio.ut in auẽ.qui.mo.na.effi.ſui.S.pe.

⁊ ibi nõ.⁊ Aʒo in ſũma.C. de naturali.li.Certe iſte ſpuri non
ſacit partẽ.qꝛ legatũ ẽ ꝓnõſcriptũ.ut.l.lutius.S.j.j.e.⁊ ibi di
cam. ¶ Vltimo glo.ſignat quedaʒ ↄꝛia que examino in.l.re
cõiuncti.j.de leliij.in ulti.queſtiõe.

4 Ei qui hʒ electionẽ ex ulti/
. Btichum qutem. ma noluntate non lʒ. h. d.

¶ Op. de.l.ſigs ſtipulatꝰ.de uer.ob. Ol.ponit s ſo. tene
illã aliud in ſtipulationib aliud in legat.rõ q; in legat fcã ele
ctiõe ſtatĩ ius facit executionẽ qꝛ traãſit dñiũ in legatariũ.ut.l.
apud auſidiũ.j.de opti.leg.iſta rõ eſt bona qñ legaĩ res teſta
toꝛis.ſʒ ſi legat᷑ res aliena dic rõnẽ.qꝛ ultime uolũtates nõ de/
bẽt eẽ ipendẽti.ut.l.fi.in fi.S.cõia pᷣdi.Glo.ſignat ↄꝛia ⁊ non
ſol. ibi in.l.iij.S.pe.de ſe.vio.So.qꝙ ibi nõ erat alij ius q̃ſituʒ
efficaciter qꝛ penituerat. Di.uel iſtud fauoꝛe ultime uolũtatʒ.
Sequit᷑ in glo.S.depoſi.l.pe.Solue pꝛout nõ.C.de ac.⁊ob.
l.ſicut. Di. ⁊ ibi melius Ci. Sequitur in glo.l.eum qui certa
rum ⁊c̃.So.pꝛout reſponſum ſuit ad pꝛimũ ↄtrariũ.

. Qui eſt in ſuga videt᷑ eẽ in loco a ꝗͥ receſ
0 £ egatu ſit. h. d. Facit ad qõnẽ. utrũ rep̃ſalie ↄceſ

ſe ciues ciuitaſ̃ poſſint exerceriõ exbanitos ciues illi ciuita
tis.Et hic videt ꝙ ſic.qꝛ ſi ſũt in ſuga vident eẽ in loco vñ au/

õ meo repᷣſaliarũ in.vij.q.pn.
Di titio .n ivna ex reb alt᷑natiue legatʒ a teſtoꝛe do⸗/

. at. alia in legato remanet. .d. Mõ ex pn.
5F. ſi teſtõꝛ dat illug qdð heres dando liberaret nõ cõtingit libe
ratio fm NRi. ¶ Op. Mi.j.ti..l.luti. ſo. ibi teſtatoꝛ dedit to/
tũ qð legauit hic vnam partem.

¶ Quibus ita Cõiũctio vbalis nõ ĩducit ius accre

B ſcẽdi in reb pꝛoꝛſus diuerſis.h.d.⁊
pluries vidi de facto. Teſtatoꝛ iſtituit ſilias ſuas in cẽtũ /ꝓ q̃li
bet. Certe iter eaj nõ eſt locu iuri accreſcẽdi.q; ſeparata quã
titas aſſignat᷑ cuilibet.ut.l.j.in pn.S.de uſufru.ac.⁊.l.ij.ĩ pn.

Be, in.l. re cõiuncti. j. ti. ij.

iρ&i. les ſimul ueniẽtes ad legatũ ↄcoꝛdare
11s cul. auni q̊ actiõe agãt.ſecꝰſi gemc ſepara/
