moꝛiẽdi nõ ĩplei ſʒ eo ꝑfecte moꝛtuo.ut in.d.glo.⁊ ita ĩtelligo
hũc tex.ꝑ dictà.l.milej..ꝓ parte.j.ti.j.tñ qꝛ tacita ↄditio in/
erat nõ ĩpedit trãſmiſſionẽ. ¶ Op.ↄditio adiecta in iſtõne vi
det᷑ repetita in legato.ut.l.ſ.ĩſi.de doli excep.⁊ de ↄdi.⁊ de.
l. auie.ergo h legatũ nõ ſuit purincatũ ꝑ moꝛtẽ ſi mat᷑ teſtõꝛis
viuebat.So.ibi fuit relictũ legatũ a pᷣ gradu ĩſtr̃oꝝ.h̊ ab alio
gadu qð nõ. ¶ Op.de.l.ſi nemo.5. de teſta. tu. So. H lega/

tũ nõ pẽdet ex ĩſtõne.iĩmo ex deſectu iſtõnis pẽdet ex ſpſtitu/

HBelegat pᷣmo.

tiõe. ¶ Op.j.ti.j.l.ſi pecuni.S.j.Glo.nõ ſoluit.So.ꝙ h no
erat relictu legaiũ poſt moꝛtẽ alicuius.ſʒ iſtitutio fuit collata

(☛ moꝛtẽ.qdð nõ videtur repetitũ in legato ut ſupꝛa dixi.

4 ſ. Heres reſtituit ſideicõmiſſum deducto
Si ſocero.e⸗ ſibi debek. h. d.

—

Eg atum. QAQuilegat qð ali ſibi debʒ videł᷑

legare actiones.h.d.

. muöte Mꝛatio iperſecta per/
in teſtamẽto.t erberlöpta uo⸗
luntate defũcti.hoc dicit. Laaalarii pfft cõueniie
. egatarij pñt cõu
E plmn ibus. ceeb nr hẽdita/

ria poꝛtione.uel eũ heredẽ qui factu eſt executoꝛ iſo

lidũ.h.d.NDuo habes.pᷣ ꝙ executoꝛ põt ↄueniria legatarijs

qð dicã.j.ti.j.l.ſiquis titio. Scðo Eabes P eſecula cogũ ca

Deanner lung . ſrui pluſc;. per. ſ. .
Siquis ſeruum.i ut in gloſa.

— Seru g ſugit oſt teſtm añ moꝛ
Iſernus. S dz ꝓpleqꝗ Telib legatang b. b

enſe ſint legatarij.tñ onu ⁊ ſolicitudo eſt hẽdis.

. lʒi
eIEm gl. i 5 e. Anco ergo utrũ legatarius dʒ dare

equũ hẽdi ut uadat ⁊ ꝑquirat ꝓ fuo.Rñ.hoc eſt faciẽdũ ſm
pſonã ⁊ q̃litatẽ hẽdis.ut.sõ.man.l.idẽq;.S.labeo.⁊ ibi nõ.
S1 BHue cauſe lucratiue
— B vq̃ habuerũt oꝛiginẽ in
pſonis diuerſoꝛũ pñt in eadẽ re cõcurrere.h.d. ¶ Op.iſti. e.
§. ſires. So. gl. ꝙ hoc uerũ niſi in rẽ meã ſit uerſũ uel ratũ ha
er. Mud dictũ eſt nerũ qũ fuo meo ſoluit.ut dici in fi.pu/
lus. F. Dz qñ qꝗs donat fuo meo tũc ĩdiſtĩcte poſſũ petẽ mihi
legaiũ.ut h inuit in pn.S.in eo qð dicit maxime.ꝓbat hoc ꝑ
rõnẽ.qꝛ iſte ſũt due cauſe lucratiue q̃ hñt oꝛiginẽ in ꝑſonis di⸗
uerſoꝛu.merito pñt concurrere.ut.l.ꝗd ergo. .j.S.e.x.l.ſi is
de ac. ⁊ ob.fac.S.e.l.plane.S.j.⁊ qð ibinõ.⁊ hoc tʒ NPe.i.l.
qð pupillo. C. de neg.geſ. ¶ Op.⁊ videt ꝙ fuo poſſit ſolui.
ut.l. qd fuus.S.depo.⁊. S.de pac.l.ſi vnus.in pn. Sol.ulud
qð debet᷑ dño ex facto ſui põt ſeruo ſolui.ut in ↄꝛijs.⁊.l.ſi ſer/
nus.j.de ſo.ſed qdð mihi debetur non põt ſolui ᷣuo.⁊ ſi ſolua:᷑
nõ cõtinget liberatio niſi dñs ratũ habeat uel in rẽ ſuã uertat᷑
nt h dicit tex.⁊ gl. ¶ Op.ꝙ ſtati dũ datur ſuo acꝗraĩ dño.
ut. l. acꝗrit.j.de acꝗ.re.do. So.dicit Ni.ĩtellige ꝙ ꝑuenit ad
utilitatẽ dñi uere ⁊ realiter. nõ intelliges de illa acqꝗſitiõe que
a lure fit.qð nota bene.

J n legato generali legatarij eſt ele/
Cum homo. an legato ſe gbz ections actis

nis hʒ electionẽ rei. qð dic ut dixii.llegato gnãliter. s, eo.

juſi õt legari vni ex duob ꝗ pus cõ
0 Huiuſmodi. õe Sleuent .d. C Op. ꝙ in⸗/

certitudo vitiet legatũ.ut.l.ſi domus.S.j.S.eo.x.l.cũ poſt.S.
ener. de iure do. ſed h ẽ ĩcertũ.qꝛ alternatiua ĩducit incertitu
inẽ. ut.l.ptoꝛ.S.qð ait.j.de iniur. So.iſta incertitudo uenit
certiſcanda ex ſuturo euẽtu.⁊ ſic nõ ob.ad ideʒ.l.ſi fuerit de
re.du.⁊x inſti.de le.S.incert.¶ Mp.de.l.ſeruus cõis ita.de ſti
pu.ſer. Sol.ibi ĩſtipulationibꝗᷓ nõ pñt eẽ ĩpediẽti.legata vᷣo

pñ̃t pendere anteqꝙ; dies eoꝛũ cedat.ut.l.fi.coĩa pꝛedio.
Due cauſe lucratiue nõ pñt concurrere cir

tichu. aid⸗ niſi ex altera aliquid abſit ex ipſa re
nel eius occaſione.h.d.de hoc vidiſtis in.l.non quocũq;.õ.e.
dicã.in.l.meuius.S.duobus.j.ti.j.que nõ bene.

ra Krri Pictio ampli qñ facit cõpara
Si ita ſcriptus. Dui act'ad actũ non inducit

repetitionẽ. ſed ſi rei ad rẽ.tũc repetitionẽ ĩducit.ſi repeti᷑ ꝗd
repetat.h.d.cũ..ſe. ¶ Op.ſj.ti.ij.l.ſi tibi pure.x.S.e.l.lega/
ta inutiliter. in pn. So.dictio hoc tollit ꝛiũ.ut dicit glo.⁊ bñ
diẽ. HPeclaro vbũ ampli poſitũ ſimplicit᷑ cũ ſit aduerbiũ refer
tur ad ipſũ vbũ.⁊ hoc iĩpoꝛtat ampli lego tibi cẽtũ.hoc ẽ am/
Fiurod actu legadi.ſicut ſi dicerẽ ego cucurni ampli' curro.
5 qñ apponii dictio hoc.tũc cõparatiuũ ampli facit cõparati
onẽ rei ad rẽ.⁊ hoc ĩpoꝛtat legaui titio fũdũ.hoc ampliuj ſeio
x.hoc ẽ ampli illo ſudo lego ſeio.x. Idẽ ſi dicerẽ eo ampliuj.
ut. l. lecta. S. ſi cer. pe. Idẽ ſi dicerẽ ampli ꝙ cẽtũ q tibi legaui
lego titio.x.ita loqtur.l.ꝗ ita de do.plle.vñ ibi apparet ꝙ ſac
cõparationẽ rei ad rẽ. ʒ glo.ᷣ in ſi.ad dictã.l.qita.det aliam
ſo.quã ples doc.tenẽt.ſʒ trufa ẽ 4 nõ hʒ rõnẽ in ſe. ⁊ ſo. pce/
dẽs eſt euidẽtiſſima ⁊ clara.q;ꝛ eodẽ mõ põt pᷣiudicare teſtatoꝛ
legatario ſicut hẽdi. ¶ Op.de ſe.v.nã ⁊ uſitatũ.So.ibi nihil
dicit utrũ iducat᷑ repetitio ul nõ.dic ergo utex pᷣdiciᷣ apparet.
Op. ad pᷣdicta de.S.ſi eni.qui qrũ. So.ibi nihi repetit.qꝛ
c ij

non luenit qd repetat.¶ Qũo ꝗ ſi teſtatoꝛ nõ eſt uſus uerbo
ampliꝰ.ſqʒ vbo plus. Rñi.idẽ ipoꝛtat.tex.eſt.j.ſicui pluſq;ᷓ per
llalelſi pn. Iſtud facit ad.q.ſtatutũ eſt h.ꝙ ſi ptàs ↄdẽna/
uit aliquè pluſq; debeat teneat ei reſtituẽ tꝑe ſindicat.cõtin/
git ꝙ quẽdã danauit indebite in tota ſũma.an ex illo ſtatuto
poſſit ↄdẽnari. Et videt᷑ ꝙ nõ qꝛ ſtatutũ loquit qñ in aliq ↄdẽ
nauit debite. Cõtrariũ ẽ uerũ qꝛ tũc facit cõparationẽ qñ repe
ritur aliqd ad qð cõparaĩ ut h ⁊ tex.i.l.j.S.hec uerba.j.ſicui
pluſq; P.l.ſal.ꝓ hoc facit id qð dicimus in dictione minuj.nã
etiã q nihil ẽ dicit mige ntI.lad de mibutdele⸗
ſor Ntile legatũ ꝑ inutile liberta donatio
4 SDileruus.n⸗ nõ villat dd. C. Mõ ꝙ libertas da
ta directo ſuo alieno non ualet.nec trahit ad fideicõmiſſum.
¶ Cõtra hoc op.de.l.cogi.S.ſi pꝛ.uer.ſjᷓ ſi fuo.j.ad trebeł.
So.hoc qð dicit᷑ h̊ q; pcedit regularit.fallit ĩ caſibnõ.ibi.⁊ ĩ
l.ᷣuo.C. de manu. teſta. ¶ Ppvnie quoj.Sol.ut ibi.
¶¶ Op. de.l.iij. S. f. de fu.iſtru. Gl.ſo.ut h ꝑ eã.tu dic ut dixi
S.e.l.Fuũ ſilij.S.ſi idẽ fuus.¶ Op.iſti.ꝗ.mo.te.iĩſir.S.j.⁊ iſti.
qjui. mo. tol. ob. S. p̃terea. Gl. nõ ſoluit. dic ꝙ ibi nõ erat oĩno
inutile ut ibi pʒ.⁊ ꝑ Di.in.c.utile ꝑ inutile.de re.iur.li.vj.

Defect demõſtratiõis ꝑ quẽ deficit
ni win vſubſtatia legati legatũ Rmnir⸗ſ d.u
ſie. DPemonſtratio falſa adiecta rei q nõ reperit vitiat legatuʒ
b.d. ¶ Op. S. de ac. emp.l.ſiꝗs euʒ. Dicit glo.ibi affirmauit

certa dolia eẽ.qð nõ placet q; h affirmauit certã q;titateʒ eẽ.
So.go alio modo ꝙ ibiin Zctib H in legat. Iſtaẽ va rõ.
qꝛiĩtereſt ↄheni nõ decipiĩ quãtitate eoꝛũ ꝗᷓ ꝓferunt. ¶Op.
de. l. hẽdes.S.ſi.ð. fami.her. Hicit glo. ſo.ut ibi.qꝗꝛ ibi fuit reli
cta ut q;titas. ut ſpẽs. ¶ Itẽ op. de.l.fi. in pn.j.de vino tri.
⁊ ole.le.So.ut ibi.Ad hui mãae dedarationẽ aduertẽda
ſũt vba teſtatoꝛis.aut in pᷣ religꝗt q;titatẽ poſtea ꝑ relatiuũ qs
uel q deſignat vñ debeat ſolui.x videf relictũ ut q;titas.ut.l.
qdaʒ. in pn. S. eo. ibi dixi. Idẽ ſi reliꝗt ſũmã ⁊ adijcit locuʒ
ubiðẽ ꝑ hoc nomẽ qti relatiuũ qtitat.iſtud ꝓbat tex.cũ gl.in
l. H uenditio.S. pe.S. de ↄhen. emp.¶ Op. de.l.ſi ita ſtipula/
tus ſuero hãc ſuma de vbo.ob. So.ut ibi. ¶ Vltimo Ja. de
are.inducit hũc finẽ in ar.vir legauit uxoꝛi ſue frumentuʒ qð
hʒ in domo.⁊ ſuꝑuiuẽs illud conſũpſit ⁊ aliud repoſuit.an il⸗
lud aliud qð reperit tempoꝛe moꝛtis debeat. Ja.de are.dicit
ar. ꝙ ſic ut h in v. ꝙ ſi moꝛtis. do. Ol. allegat de libe. le. l. f. fa
cit.l.lutius in pn.j.ti.j.⁊.j.de cõdi.⁊ de.l.ſlie.ꝓ hoc ſacit gi.
8.ſo. ma.l.fructus.ubi fructus ultimi anniſuccedũt in locum
fructuũ pmi.facit qdð dixiin.l.ſiita.de auro ⁊ ar.le.

ſreα¾ Poſt mozam heredis res legata eſt in
(Bi ſeruns. ericulo eius.h.dð. 8.

mniIn legatis ⁊x fideicõmiſſis dolus ⁊ cul/
¶Cum Ule pa uenit ad ſimilitudinẽ ↄctuuʒ bone ſi
dei. h. d. hoc dixiĩ.l. cũ res.5.j Fe.Gl.ai Ra a-die nricg.
8 ite ʒ uerba legati refera
QAun margaritam. debitoꝛe vacteo cõpe⸗/
tit hẽdẽ cui ĩ dubio videt᷑ onꝰ ĩpoſitũ.h. d. ¶ Hobene caſũ
5S.nõ aut iurãdũ. ¶Op. de. l. ſipecunia. 5.j,.. eo. So. a debi
toꝛe põt relinꝗ fideicõmiſſũ.ſi h agnoſcit ut ibi.als hes tenet᷑
cedere actionẽ ut h. ¶Op. de. l. eà quã. C. de ſideicõ. Gl. nõ
ſol.dic ꝙ ibi hereditas nõ ſuit adita per heredẽ.uel alic ut ibi
fm diuerſas leura da i
ATig&π Dnus de mutuando alicui iniunctum na
Auidius. bd. q̃ autẽ deberet reddi.dic ut dixi
in.l.ſi penam.j.de uer.ob.
. erba debẽt intelli⸗
quando quis. ut aligd operent.
h. 9. Facit. S. de nſur. . ſi ita ſtipulat'.æ ad municip.
L.j.in fi. C Op. de. 1. ſtipulatio iſta. S. en q. de v. ob. gl. nõ ſol.
Di. dicit ꝙ hin ultima uoluntate in q̃ fit ſterpᷣtatio fauoꝛabi/
lioꝛ.qdð ſat placet.nã vᷣba q ibi pſerũtur ſi ꝓferrent᷑ in ultima
nolũtate. üle q admittũ ad partẽ haberet totũ ꝑ ius accreſcen
di. qd ius nõ habet locũ in octibꝰ. ¶ Op. de.l. q ſic. de v. ob.

So.ibi ſequẽs ſtipulatio aliqd opatur.ſ.nouationẽ qᷓ hʒ mul

tos effectus. ¶ Quero utrũ illa ↄſirmatio qᷓſt expſſe habeat
vim legati uel ſideicõmiſſi.an vo eqparelł donatiõi int virũ ⁊
ux. ꝗᷓ moꝛte tacite ↄfirmat. Int hec eni ẽ dꝛia magna ut nõ.ĩ

l.res. C. de dona.ĩter virũ Tuxo. Rñdeo de hoc eſt tex. in. 1.
ex vbis. C. de dona.iĩter vi.uxo.tñ gl.illud iuoluit.iõ dic aut

teſtatoꝛ dicit lego uel fideicõmitto ⁊ ualet ut legatũ ⁊ ſideicõ/

miſſũ ut h. ⁊ videt᷑ recedere a donatiõe.ut.l.ill de acq.here.
aut dicit cöõſirmo uel uxoꝛ mea habeat uel ſimilia vba dubia.
⁊ tũc in eo qdð fuiſſet tacite ↄfirmatũ ꝑ moꝛtẽ ualet ut donatio

DBelegaß p.

tũ ꝑ moꝛtẽ.utſi excedebat legitimã ſũmà.tũc ualẽt utſideicõ
miſſu.ð ut.l.donationes in fi. C. de do.inter vi.⁊ ux.que ꝓbat
utrũq; mẽbꝛũ.¶¶ Vltimo nõ v.alioquĩ.in ar.ad ea q tota die
fiunt.iudex dicit cõſirmo hoc ſi ualet de iure ul admitto ĩquã
tũ de iure debeo ꝙ aliqd nõ releuet ut h.de hoc dixi aliqutu
lũ in.l.iudex.j.de re iudi. .

Meres Kareltae ſoluẽdi aliud ꝓ alio trãſit ad ſingu/

nõ ut legatũ. ut. d.l. ex vbis. In eo vo qð nõ eẽt tacite ↄfirmę

rẽ ſucceſſoꝛẽ.h.d.¶ Op.h̊ inuit tex.ꝙ ſun/
dus petebatut ibi fũdi ꝑſecutiõeʒ ⁊c.⁊ ibi ſi fundus nõ p̃ſtet.
Ʒ in obligatiõe alt᷑natiua libellus dʒ eẽ alternatiu ⁊ ſnĩa alter
natiua. ut.j. de v. ob.l.ubi aũt.S.q illud.⁊ inſti.de actio.S.
rare.So.itellige h̊ qũ fundus ſuit relict ⁊ ſi füdũ nollet dare
debẽt dare cẽtů. ita exponit Di. Ja.de are.⁊ e.⁊ ſic ſolus
fundus erat in legato pecunia erat in ſolutiõe.Ex hoc ſequũ
ꝙ gl. j. hui. S. ꝗ intelligit hͥ legatũ eſſe alt᷑natiuũ nõ bñ loquiũ
nec tex. ꝓcederet. ¶ Op.Fm hoc ſi fundus tm erat in legato
põt hẽs partẽ fũdi ſoluẽ.ut.j.de ſo.l.ſi ſtipulatus.ſʒ h dicitur

ꝛiũ. Rñ.illud uerũ qñ ſpẽs ẽ in obligatiõe ſimplicit ⁊ in ſolu/

tione nihil aliud. ſecus ſi eẽt ſpẽs in obligatiõe qᷓtitas in ſolu/

tione uel ecõtra.ut h ⁊.l.antepe.S.ſi ex nox.ca.aga.⁊ hoc ꝑ

rõnẽ ne ꝑueniat᷑ ad illud ĩcõueniẽs.ꝙ pars ſoluat iĩ re.par in
extimatiõe õ.l.executiõe.S. ꝓ parte.j.de v.ob.⁊.õ.de condi.
ide.l.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.ſi.x.¶ Op.in legato alternatiuo nõ traſit
dñiuʒ niſi a tꝑe electiõis.ut.l.huiuſmodi.S.ſtichũ.⁊ ibinõ..
e.⁊.l.apud aunidiũ.j.de op.le.ergo h nõ õt fũdus uẽdicari
anteq;ᷓ p eũ ꝗ dʒ eligẽ eligat. Rñ. ut dixi hᷣ nõ fuit legatũ alter
natiue.ſʒ fuit legat fundus lʒ pecunia eẽt in ſolutiõe.ſi nollet
ſundũ ſoluẽ. qð nõ.trãſit eni dñiuʒ rei legate ſimplicit lʒ aliud
ſit in ſolutiõe.nec põt dici ꝙ h nõ agat᷑ rei uẽdicatiõe ſ hypo
thecaria.nã tũc nõ extimaret᷑ fũdus ut in ſi.l.dicit.ſq liberaret
ꝗs ſoluẽdo id qð petit.ut.l.paulus.in ſi.S.qꝗ.mo.pig.ulhypo
the.ſol. ¶ QAũo pꝛacticã huiuſlegis. Rñdẽt ꝗdaʒ ꝙ debent
ſerri due mnĩe.vna de pᷣſtando ſundo.alia ſi fudus nõ pᷣſtet de
pᷣſtandis cẽtũ.qdð gl.nõ tʒ ⁊ bñ.q; illud hʒ locũ in arbitrarijj.
ſed in actiõib bone ſideinõ ferunt᷑ due ſmie. ut nõ. dicit gl. i. l.
j. in pma gl.S. de ac. em. Sʒ actio ex teſtõ lʒ ſit ſtricti iuris hʒ
ſſtar bone ſidei.nt.l.in minoꝛũ.C. in ꝗ.caulſin ĩte.reſti.nõ eſt
ne. ⁊ nõ.j.l. ꝓxia.⁊ iõ dic̃ gl.ꝙ añ ſniazʒ ĩterrogabit q uelit da
re. ſi rñderit de füdo.cõdẽnabii in fũdo.als ĩ q;titate.vide gl.
⁊ nõ. Simile nõ. in gl. i. d. l.j.ĩ pn. S. de ac.emp.facit qð nõ.
in. l. ij. SF. itẽ ſi in facto.j.de vbo. ob. Sʒ hoc op.qñ vnũ ẽ

in obligatiõe aliud in ſolutiõe ꝑ li᷑ cõte.pimit facultas ſoluen
di. ut.l.ſi ita ſtipulatfuero.x.i melle.j.de ſolu. Rñ.illud uerũ

eſt qũ vnũ eſt in obligatione aliud in ſolutiõe ex diſpoſitione

hẽtis. ſecus ſi ex diſpoſitiõe legis.tũc enĩ pᷣcludit᷑ via ſoluẽdi

donec agaĩ iudicati.ut.l.itẽ ueniũt.S.ideʒ recte.de peti.here.
ſed h̊ eſt vnũ in obligatiõe.aliud in ſolutiõe ex uolũtate teſta/
toꝛis.qᷓ lex ẽ ut in auc. de nup.S.diſponat.j.ad.l.fal.l.j.ĩ Ta
¶ Sʒ ʒ hoc op.qꝛ etiã qñ ex diſpoſitie teſtatoꝛis vnũ eſt in
obligatiõe aliud ĩ ſolutiõe ꝑ lit cõte.pᷣcludit via ſoluẽdi.vt.l.
i.S. teʒ ſi ita.j.ad.l.ſal.⁊.l.j.de pe.le.⁊ qñ di. leg. ce. l. ĩ penũ.
fi.ilud uerũ qñ vnũ relinquit pncipalit aliud adijcit in ſolu
tiõe penalit. vo nõ in penâ. qi fauoꝛẽ hẽdis fuit iductũ ut ſi
fũdũ nollet ſoluẽ poſſet ſoluẽ cẽtũ. QAñ aũt cognoſcat umũ ſit
i penã ul nõ.dicut.j.de his qᷓ pene noĩe.l.fi. Vltio pꝛacti/

cò q̃b ponil ĩ gl. nõ ad ea ꝗᷓ dixii.lyeũ ꝗ certarũ ĩ f.j.de v. ob.

Aui ſoluit fuũ malũ actiõe de do/
Her. tenet᷑ ad dãnuʒ. ⁊ actiõe pma te
net᷑ ad rẽlegata h. d. ¶ Op. S. de pig. ac.l. ſi kuus pi

oꝛ. Soluit gl. pmo ꝙ hic dat de dolo. i.ex teſtõ noĩe doli.

hãc tʒ Di.⁊ e. ⁊ coiter oẽs. Scðo ſol.gl.ꝙ agi de dolo.
qʒ actio ex teſtõ ẽ ſtricti iuris in ↄꝛio erat bone ſidei.in hoc ꝙ
dicit ꝙ Hᷣ actio ẽ ſtricti iuris dicit uerũ ut habetl in.l.in actioni
bus in fi. x. l. ſe. de iureiu. Lñ qꝛ bʒ inſtar bone ſidei nõ recur
rit ad actionẽ de dolo.ut.l.huluſmodi.S. edes.S.e.ꝓpter qdð
doc. recedũt ab iſta ſolutiõe.puto ꝙ quelibet ſo.põt ſuſtineri
aut enĩ uolo agẽ ad dãnũ tm̃ ⁊ ago actiõe de dolo.ut h in pn.
l. aut uolo agẽ ad rẽ cũ non ſit liberat tradẽdo malam.⁊ ago
actione ex teſtõut hi v.ſʒ qm. Mec obſtat.l.ſi kuus pignoꝛi.
de pig.act.qꝛ ibi fuit ↄctũ ſuper illo pignoꝛe.iõ uenit actio ex
eoꝛctu. H fuit legat Puu gnalit. Af iſte ꝗ eſt tradit cũ ſit ma
luſ. nõ videt᷑legat.ut.i.legato gnãalit..e.vñ de eo qð factũ ẽ
ab eo nõ agit ex teſtõ. C Itẽ op. q; h dicit ꝗ bẽs liberat tra/
dendo /ꝓ noxa.. qꝛĩmo tenet᷑ ad ĩtegrũ dãnũ.ut hĩ pn.⁊.s.
de noxa.l.ij. Rñ. dimittitur ꝓ noxa legatario uolẽti. CAd
hoc op.gl.qꝛ idẽ eẽtĩ qlibʒ alia re.q; aliud p alio põt ſolui cre
ditoꝛe uolẽte. So.gl. ꝙ ẽ uerũ.nõ iñ ꝙ liberatio cõtigat ipſo
iure. ut.l.f. S. de vbo.ob. Hoc nõ eſt uerũ.q; imo liber atio
. ipſo iure

—. — —,. ——. — —--—

— — — —

Delega pᷣmo.

ipſo iure cõtingit ſi ſoluitur aliud ꝓ alio creditoꝛe uolẽte.ut.l.
ſolutionẽ.j.de ſolu.ſccus ſi ſoluat᷑ adiecto.ut.l.fi.S.ſi.de vᷣbo.
ob. Mec ob.l.ſi kuus pignoꝛi.qꝛ aliud in ↄctu. So.gl.⁊ alio
mõ qʒ h̊ in fi. coꝝigit᷑ qð.S.dixerat. Hoc repᷣhendit Di.p.l.ſi
fuus.S.cũ qd.õ.e.tʒ ergo pmã ſo.ſ.ꝙ dimittat pnoxa lega/
tario uolẽti.⁊ ad h/ꝓcedit hoc oꝛdine.qꝛlegatarius petet dã/
nũ actiõe de dolo.ut hac.l.in pn. Itẽ petet rẽ actione ex teſtõ
tunc dicit heres.redde mihi ßuũ quẽ tibi dedi.qð põt dicere.
ut. l. ſi cũ aurum.j. de ſolu. ⁊.l.elegãter. S. qui repꝛobos.S.de

pig.ac.tunc põt picere legatarius nõ reddo tibi reʒ niſi pꝛius

emẽdes dãnũ uel ſeruũ pꝛo noxa dimhtas⸗
B H4 Onus pꝛo parte recuſa/
Tiam ſi 918. facit legalariuz ꝑdẽ to
Ntũ.h.d. ¶ Op.pena nõ dʒ egredi delictũ.ð ut.l.reſcri/
ptũ.j.dẽ his ꝗ.ut indig.So.h̊ pᷣſumũ relictũ totũ cõtẽplatiõe
par a qua ſe excuſauit ſm Ni.uel ſm Me. hoc iõ qꝛ legata/
rio nõ ꝑmittit ſcindẽ legatũ.ut.l.legatarius in pn. .e.

Zauis inquilinos. Silegaturrej

cuiꝰ nõ ẽ com/

merciũ ſeparatĩ ab la debet extimati .b. d. Cp.

de. l. apud iulianũ.S.fi. S. e. Diẽ glo. ibi reinõ erat cõmerciuʒ

alicui. ſic. Glo. h repꝛehẽdit.qꝛ etiã hic nulli eſt cõmercium.
Pe. x Di. dicũt aliter. ut dixi in.l. ↄꝛia. Lu dic ꝙ hẽ oĩbus
Autal iſtoꝝ fuoꝝ nõ tñ ſe rali tea ulin dixi ene⸗
6 ui alienat rẽ legatã tenetur le/
Cum ſeruum. atario ad cxtimatlonem bdic,.
¶ QOp. de.l.ſeruũ manumij. So. ibi ſeru legatuj erat teſtato
ris.h heredis.x ſic habes caſũ ꝙ rei heredis legate nõ tranſit
dñiũ.dixiin.l.ſi heredis ſuus.S.e.¶ Op.de.i.ĩſũma.S.j.de
õdi.inde.So.ut dixiin.l.cetera..ſi.S.eo.
¶ Di ita. Pictio cum coniungit.h.d. quod nota bene.x

eotene menti.
QGiani Legatũ ⁊ iuramẽtum
Siquis ſcripſerit. egt moꝛes nõ t d.

ꝑ hoc dico ꝙ ſigs iurat ſe nõ reuocaturũ teſtamẽtũ. ꝙ tale iu
ramẽtũ nõ ualet.nã auferre ſibi liberã teſtamẽti factioneʒ ẽõꝗ
bonos moꝛes.ut.l.ſtipulatio hoc mõ ↄcepta.j.de vᷣbo.ob.iõ
talis obligatio per iuramẽtũ nõ obligat. ut h̊ ⁊ in. c.nõ eſt ob/
ligatoꝛiũ dere.iu.li.vj.Et ꝑ Oñs ſi facit aliud teſtamẽtũ nõ eſt
ꝑiurus.lʒ aliter videat᷑ tenere Jo.an.in quadaʒ diſputatione

quã ponit in.c.qdð ſemel. de re.iur.li.vj.ĩ mercurialibuj.

— 9. Mp. de. l1. vuus. C. e. Gl. dicit ſpaͤle
ĩ relicto alimẽtoꝛũ qᷓ petunt officio iudicis. Per hoc

Rer Alimenta pñt relinqui ſeruo pꝛopo.h.
Ero. inauta virreine pꝛopo.

dico ꝙ qñ fratrib mĩoꝛibaliquid ad alimẽta reliquit.hẽdes

ſũt cogẽdi ex officio iudicis ut dent.nõut ipſi poſſint petere.

. Siquis a pꝛimo. Ab alio ꝗ ſpᷣſtitut ẽ vulga/

Etriter intelligunt repetita reli

cta ab inſtitutij a ſubſtituto pupillarit᷑ nõ debent᷑ ex repetitio
ne que a pupillo deberi ceperũt.h. d. Hũc. S. declaraui in.l.

lʒ. S.e.⁊ dic ut in glo.

Si ab impubere. Non cenſetrepetita condi

tio q̃ repetita vitiaret.h.d.

. Inepte uoluntates defunctoꝛũ non ſunt
Sneptas. eruande.h. d. qð nõ. .

Fili pubes a pꝛe libertꝰ a patrono qui/
A lius. ibet a ſiſco ſuccedẽte põt 45 inleſtalo ſi

Aageicõmiſſũ reliquere.h.d.in pꝛin. legis cũ..ſe.

(A ud marcellũ. ncuatũ ꝗs honoꝛat᷑ in tan

aggrauat. h.d.diuide ſm

lec.clarã. NDꝛimo ponii thema ⁊.q. Scðo rñſio qũ certũ eſt
utrũq; legatũ foꝛe dilatũ in tẽpus.Certio qñ certũ eſt ſideicõ
miſſũ fũdi eẽ dilatũ ĩ tẽpus ⁊ pecuniariũ nõ.Auarto qñ ẽ du
biũ utrũ pecuniariũ ſit dilatũ uł nõ. Auito redit ad ttiũ.⁊ cir
ca illud determinat vnũ dubiũ.ſcda ibi ⁊ marcellus.ttia ibi ſʒ

ſi titij.qrta ibiſʒ vix.ꝗqnta ibi certe. Scðʒ gl.legii alio mõ.qꝛ
pᷣ poni thema ⁊ qõ.ſcdo rñſio q certũ erat utrũq; fideicom
miſſum foꝛe dilatuʒ. tertio quando dubium erat an ſideicom
miſſũ pecuniariũ eẽt dilatũ.qᷓrto ponitur repꝛehenſio iuriſcon
ſulti circa tertiũ dictũ.ſcdᷣa ibi ⁊ ait.ᷣtertia ibi ſʒ ſi titij ⁊c.qᷓrta

ibiſʒ vix.ſʒ hoc eſt uarietas ſolũ in v.ſi titij.nã ʒ gl.loquitur
in caſu dubij ⁊ rephendi ꝑ iuriſcõſultu.Fm qdð ego legiloqui

tur in caſu certi ⁊ nõ repꝛehenditur. mam iſtam plene videbi/

tis in.l.imperatoꝛ. S.ij.j.ti.j.

Siquid alicui. Legatũ reicuius ẽ cõmercũ in

cõi lʒ nõ ſit legatarij ualet ⁊ eſti

matio debet. h. d. ¶ Op.i.ti.ij.l.ãdeicõmuſũ.S.ſi kuo. Sol.

ĩtelligas ĩ teſtõꝛe ſaẽte ut h.ſecus ĩ ignoꝛate ut ibi.¶ Itẽ op.

j.ti.ꝓxi.l.moꝛtuo.S.labeo.So.itelligas ꝙ nõ erat phibitus
ꝓpt delictũ.ſʒ alia rõne.¶ Quero exẽpluʒ de q̃litate relicti.
l.exẽplũ ponit.tu dic meli exẽplũ eẽ i.l.ſigs inꝗlinos.S.e.
⁊.l.cetera.S.ſi duobꝰ.S.e.¶QAũo exẽplũ dẽ cauſa ꝓbabili.
BGl. nõ ponit. Ja.de are.ponit exẽplũ in.l.j.C.nõ licẽ metro/
comie habitatoꝛibꝰ.li.xj.ᷣm hoc ẽ caſus h.ꝙ ſilegat fundus
alicui nõ alliberato.ꝗ ſm foꝛmã ſtatuti nõ põt acqrẽ ꝙ ei de/
bet᷑ extimatio.¶ Mõ tex.q dicit q̃ten ſolet cõparari.⁊ ſic te
ſtis nõ reddẽt ſufficiẽtẽ cauſã ſi dicit rẽ tãtũ ualẽ.qꝛ ipſe tantũ
daret ſʒ q; tantũ ſolet uẽdi cõiter. de hoci.l.pcia reru.if.j.ad
l.fal.ad qð facit.S.e.l.ſi füũdũ ꝑ fideicõmiſſũ i pn.ubiex q̃lita/
te reddituuʒ ſit extimatio fundi.⁊.C. de reſcin.uen.l.ij.C.l.ſi
Fuus.S.de cõdi.ſur.⁊ de de cau nox ⸗montis wguſ in .
Horogd Berba directa trahũtur ad ſi/
t gs beredẽ. cchaſnnd iure directo nõ
põt ualere.h.d.q eſt rõ ꝙ ꝗs nõ põt rogari.ut quẽ directo he
redẽ faciat. Rñdeo qꝛ auferret liberã teſti factionẽ.ut nõ ĩ.l.
ex facto.in pn.j.ad treb.qð eſt ↄ bonos moꝛes.

5 Mon põt gꝗs grauariut ſi
WBecũdu vulgarẽ. liũ ſuũ emanciparet.h.d.

¶ QOp. de.l.ſicui.j.de cõdi.⁊ demon.Mic ꝙ iure actionis ex
teſtõ nõ põt quis cogi emancipare ut h.ſʒ ſi pater agnouit re
lictũ factuʒ ſibi põt cogi iudicis ofſicio.ut in.l. ia.⁊᷑ nõ.in.l.
cogi.S.ſi pater.j.ad tre.qð nõ ⁊ nõ.ex hoc tex.ꝙ patria po
teſtas eſt res ineſtimabiliss

dies. Mon poſſunt legari ede deſtruẽde.h.d.de hoc

8. lene l. l. cetera. S. j.S. eo.

☛
—
—¶—

S Ami Legatũ fᷣuo acqrũ ei ſi liꝰ
Si ſideicomiſſus. zat t ranode⸗ cen⸗
4139 ideicõmiſſũ vniuerſale cõdi/
Biu' ſenerus. ceeon põt ante cõditioneʒ

reſtitui ſideicõmiſſario in ptãte oſtituto etiã ſi ſũt plures ſidei-
cõmiſſarij. Itẽ ante diẽ ꝗqs nõ cogit᷑ reſtituẽ ſʒ cauere.als pa/
tit᷑ miſſionẽ.⁊ miſſio pꝛis uel dñi põt ꝓdeſſe ſᷣuo uel ſilio.h.d.
multũ nõbilit᷑ ⁊ naſralta. Renn loquit in fideicõmiſſo
cõditiõali. Scðo in ſideicõmiſſo in diẽ.ſcda ibi ideʒ pnceps.
NPꝛincipiũ.S.gl.ĩtelligit in cõditiõe emꝗncipatiõis ul in alia
2ditiõe exnea.⁊ qlibet põt eẽ bona.¶ Op.de.l.poſt moꝛtẽ.
C.de ſideicõmiſ.Glo.rñdet ꝙ h̊ dilatio erat in fauoꝛẽ ſilioꝛũ.
ibi in fauoꝛẽ hẽdis.ut ibi in.iij.gl.quã vide.Si habetꝶʒ in iſta
gl. pẽ vult dicẽ patruꝰ.ſʒ ſi hoc eẽt uerũ e non pñ̃t iſti filij re
nũciare fauoꝛi ſuo cũ tex.hic dicat ex uolũtate eoꝝ non poſſe
reſtitui. .l.nihil.S.oĩbꝰ.j.e.⁊ j.l.ſiqʒ ĩ cõſcribẽdo.C.de pac.
Vngde gl.ſoluit alit.ꝙ hᷣ erat ples fideicõmiſſarij.ibi vnus.ſʒ
certe adhuc õ oẽs vident᷑ poſſe renũciare iu
ri ſeu fauoꝛi ſuo.Quare glo.ſoluit tertio mõ dicẽs dic ꝙ ibiſi
deicõmiſſũ erat relictũ in diẽ oĩno extitura.⁊ ſic nõ erat cõdiꝛ
tionale.hic ſic. Idẽ tenet.j.ad trebel.l.ſʒ ſi alio.ſʒ hec nõ ẽ ue
ra.q;ꝛ ibi in.l.poſt moꝛtẽ.erat fideicõmiſſũ cõditionale.qꝛ po/
terat fſideicõmiſſari decedẽ anteqᷓ; decedẽt ille ꝗ arogan
de reſtituẽdo.ut ibi pʒ in qᷓdã parua gl. Nic ergo ꝙ ĩtellectꝰ
d. l. poſt moꝛtẽ.ponit᷑ in.l.ſʒ ⁊ ſi an.j.ad tre. In tex.nam ante
diẽ uel cõditionẽ bñ põt ſieri reſtitutio.ut.d.l.poſt moꝛtẽ.nõ
tfi ꝙ actiões trãſſerant᷑ ꝑ trebellianũ.qꝛ nõ ſit reſtitutio ʒ uo
luntatẽ defũcti.ut.d.l.ſj ⁊ ſi añ in tex.ſed adueniẽte die uł cõ/
ditiõe trãſferent actiõe ꝑ trebel.ut ibi.qꝛ reſtõ facta ẽ ei cui te
ſtatoꝛ uoluit.ſʒ in.S.nro ſi reſtõ fiat añ.tũc nõ trãſeũt actiões
nec traſibũt adueniẽte die uel cõditiõe qꝛ nõ eſt facta reſtõ ei
cui teſtõꝛ uoluit.nã videt᷑ reſtitui pꝛi cui qrũ ꝑ ſilios.uł reſtitui
tur ei q foꝛte nõ erit tꝑe exñtis cõditiõis ĩ reruʒ nã.h/pbat᷑ĩ.l.
mulier.S.ex aſſe.S.de iure do.ubi nõ põt ſieri reſtitutio Ptre.
ꝓcuratoꝛiĩ rẽ ſuã.⁊ iſta ꝓcedũt clare ſiĩtelligis ſilijs debẽ reſti
tui ſᷣ ↄditiõe emacipatiõis.ſʒ ſi itelligis ſᷣ alia ↄditiõe.tunc
utrũ actiões trãſeãt ꝑ trebellianũ adueniẽte ↄduiõe pẽdẽt ex
B.an ipᷣi ſint ſui iuris.⁊ oẽs illi gbefacta ẽ reſtõ viuãt. Sʒ op.
lʒ actiões nõ traſeãt ꝑ trebel. none trãſeũt ex virtute donatio
nis.ut.l.illã.⁊.l.in donationẽ.C.de dona.Rũñ.bñ trãſirẽt nõ
tñ iſte reſtituẽs hẽret bñficiũ trebel.ut eẽt tut exceptiõe õ cre
gitoꝛes ſicutiuẽdẽs hẽditatẽ. ut.S. de hẽdi.ul ac. uendi.l.ijj.
tẽ lle cui fca ẽ reſtõ nõ hʒ ita ꝑſecte ex donatiõe ſic extrebel
lano ut. l. iij. C. de dona. ↄiucta. l. fcã. S. ij. j. ad treb. ibi dicã
¶ Iteʒ op. de. lI. ? hẽdi. S. pe. S. de pac. ubi fil põt paciſci de
nõ petẽdo illud qð ẽ ſibi relictũ ſbᷣ ↄditiõe. Rũñ.fateoꝛ ſʒ H nõ
ꝑactũ de nõ petẽdo ſ̊ ẽ uoluntas ꝙ ſibiſoluat᷑ ꝑ qua ſolonẽ
hẽs nõ liberat᷑.qꝛ nõ fit ut dʒ ut h d. ¶ Ad ſi.op.de.l.acqri
tur in pn. de acq.re.do. ⁊ iſti.ꝑ qᷓs pſo.nobᷣ ac.pꝑ totũ.ubipꝑ ſi
liũ uel fuũ qrit pꝛiuel dño nõ ecõtra. So.hẽ caſus ſpalis ĩ q
ſicut ei põt qilegatũ ſi tꝑe qᷓ cedit dies legatierat ſul iuris ita
c iij

Helegat p

põt ꝑ patrẽuel dſim qri eis.qꝛ iſta ſtipulatio ul miſſio de qua
loqtur hᷣ limitat 'm nam legati.q; etiã fuus iſto caſu poſſet ſe
ipo ſibipſi ſtipulari.ſac.l.j.ij.⁊.iij.j.ut le.no. caue.¶ Vltio
pẽ qdã glo.ſuꝑ vbo deceſſerit.q inuit ꝙ fideicõmiſſario moꝛ
tuo poſtq; dies fideicõmiſſi ceſſit añ reſtõnẽ ꝙ non traſmittiĩ
ad hẽdẽ.ſimile nõ.in.l.cũ ſilio in pn.S.eo.ſed ibi repᷣhendi.

enter. Quo ad cõditiõis defe/
Cu quis r. ogatus. a ſufficit extare liberos
lʒ nõ ſint hẽdes.h.d.¶ Op.⁊ videt ꝙ ꝗ nõ ſũt hẽdes hñtur
pꝓ moꝛtuis.ut.l.j.S.ſi pꝛ.j.de cõiũ.cuʒ eman.liber. So.qñq;

decedit ꝗs cũ liberi exñtib hẽdibꝰ.⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙ oditio de

ficit. ut.l.j. C. de cõdi. iſer. Añq; decedit ꝗs cũ liberis ĩſtitus
⁊T ſic pñt eẽ hẽdes ſi uolũt.⁊ tũcidẽ.q;ꝛ cõditio deſicit etiã foꝛte
ſi nõ adeãt hẽditatẽ. ut hic. Qñq; ꝗs decedit cũ liberis ꝗnõ
pñt hedes eẽ ſi uolũt.q;ꝛ exheredati.tũc nõ ſacit deſicẽ oditio
nẽ. ut. d.l. j. S. ſi pꝛ.j.de cõiugẽ.cũ emã.liber.ita ſentit glo. hic
quã nõ.qꝛ ſlioꝝ cauſa videt᷑ appoſita oditio.ut gl.dic. ¶ Cõ
trariũ tʒ gl.i.l.ex fcõ.S.ſñi.j.ad trebel.⁊ iſtð tʒ Ja.de are.pꝑ.ll.
hic allegatas in pn.gl. Idẽ tʒ Me. ⁊ Ci.ĩ dicta.l.j.C.de cõ.
lſer. Aſſignat ronẽ.qꝛĩ ↄditiõib iſpicimꝰ merũ factũ.ut.l.ꝗ
heredi.in pn. ⁊.l.meui de cõ. ⁊ de.⁊ ad.l.j.S.ſi pꝛ.de cõiugẽ.
cũ emã.lib.rñdet ꝙ habet exhẽdat ꝓ moꝛtuo quãtũ ad ſuuʒ
cõmodũ.nõ aũt ꝗ ad cõmodũ alteri. Oʒ certe i.d.S.ſi pꝛ.ha
bet᷑ ꝓ moꝛtuo ad cõmodũ alteri.ſ.nepotũ ꝗ admittunt᷑ in to
tũ cũ als non admitterent᷑ niſi pꝛo parte. Rñ.gl.hic ſilij facie
bãt deficẽ fideicõmiſſũ ſic defect cuiuſlibet Oditiõis adiecte.
iõ nõ attẽdit᷑ ſint hẽdes uel nõ ut dictũ ẽ.ibinilli excludebat ne

potes a medietate.qꝛ cõcurrebat cũ eis.ipᷣo ergo excluſo 1 ex
icta

hẽdationẽ nõ põt cocurrere.iõ nepotes habẽt totum.pᷣ
oĩa ſũt va qñ ſili poterat ſuccedẽ. q excludit uoluntate ſua uł
uoluntate teſtõꝛis.ſ ibi excludit᷑ a lege ex alia cauſa.ut qꝛ de/
poꝛtat.tũc nõ facẽt ↄditionẽ deſñicẽ.ut.l.ex facto.S.ex ſacto
j. ad tre. ⁊ de õ ta.l.j.in.fi.⁊᷑ de bo.liberto.l.ſi neceʒ..depoꝛ
tatꝰ.⁊ p hoc dico ꝙ ſi aligs decedit cũ ſilio ꝗ eſt de oꝛdine mi
noꝛũ qui nõ põt habẽ nec in ꝓpꝛio nec ĩ cõi.ꝙ dicit decedere

ſine en one in quarto libꝛo minoꝛicarũ.

—

¶ Biui ꝛohibitio alienatiõis facta ſine cauſa nõ reſpe/
Młᷣllhecu certe ꝑſone non ualet. als ualeret niſi in piudi
ciũ creditoꝛũ.h.d.uſq; ad.S.cum pꝛ. Dꝛimo ponit dictũ qñ
ꝓhibitio eſt facta ſine cauſa ⁊ abſq; reſpectu certe ꝑſone. Se
cũdo qñ eſt facta reſpectu certe ꝑſone.Tertio illud ſcdʒ dictũ
limitat.ſcoa ibi.ꝙ ſi liberis.tertia ibi ſʒ hoc neq;.¶ Op.ꝙ B
ſit mala grãmatica.nã accuſatiu eos poſit ĩ pncipio caret re
gimiĩe.S.l.plauti'de auro ⁊ ar.le. So.gl.⁊ fatet oppoſitũ.uł
dic alit ut in gl. C Op. x intro pm glo.magnaʒ. nã ſemp re
periũ ꝑſona cuiꝰ cõtẽplatiõe ſit facta phibitio.ſ.pſona hẽdis.
ut.l. peto.ij.rñſo.j.ti.j.Hui timoꝛe hic.S.legit in pma glo.tri
bus modis. Mꝛimo ꝙ hec ꝓhibitio fuit facta heredi ꝗ ſolus
erat. AVñ nõ eſt ali cui iterſit.ar.l.mutiane.iĩ n.de ↄdi.⁊ de.ſʒ
tũc obſtat q;ꝛ videt᷑ dictũ ↄtẽplatiõe ueniẽtiũ ab ĩteſtato.ut.j.
de ↄdi.⁊ de.l.is cui ſub cõditiõe.So.ut ibi. ſcdðo ⁊ tertio mõ
legit ꝙ iſta phibitio fuit ſcã hẽdi ꝗ habebat cohẽdeʒ.uel fuit
facta legatario.tũc ob. ꝛiũ de.d.l.peto in pn.Sol.pᷣ loqui ĩ
phibitiõe alienatiõis qᷓ ↄtinet fauoꝛẽ ꝑſone ꝓhibite cui fauo/
ri alienãdo põt renũciare.ibi diſpoſitio cõtinebat grauamen.
⁊z ſic videt᷑ factũ gratia coheredum.¶ Mõ ergo ꝙ tuc ẽ uerũ
qꝙ; ſimplex phibitio alienatiõis nõ ualet qũ continet fauoꝛẽ ꝑ
ſone phibiteſolũ qdð.j.declarabo ꝑ pla ptraria.¶ Op.ex gl.
C.de uſuca.ꝓ emp.l.ij.ubi nõ fuit reſpectu certe ꝑſone facta
pꝛohibitio ⁊ tñ ualet. So.glo.qꝙ ibi fuit facta ꝓhibitio cum
cauſa.hᷣ ſine cauſa.Que ſo.nõ ẽuera.nã ibi cauſa reſpicitſa⸗
uoꝛẽ ꝑſone phibite.vñ eſt idẽ iuris ſicut qñ ſine cauſa.ut.j.de
cõdi:⁊ de.l.titio cẽtũ in pn. Nic ergo ꝙ iſta ſimplex phibitio
nõ ualz ut phibit ĩpediat alienare cũ erit ꝑfecte etat.ſʒ bñ ĩpe
ditur alienare ꝓ ſe uel tutoꝛes uel curatoꝛes ſuos qñ non ẽ eta
tis legitime.tũc eni illi fauoꝛi inacho renũciari non põt ut in
dꝛio.¶ Op.j.de adimẽ.le.l.iij.S.ſiqs ita Solł.hic loꝗtur qũ
ꝓhibitio reſpicit fauoꝛẽ ꝓhibiti tm.ibi cõtinet etiã fauoꝛẽ alte
rius.ſ.heredis ꝗ lederet᷑ alienatiõe facta.ut ibi dicit tex.iõ nõ
põt alienare ĩ danũ alterꝰ. ¶ Et pꝑ hoc nõ.ꝙ ſemꝑ cũ ꝓhibi⸗
tio facta legatario cõtinet cõmodũ alteri ꝙ legatarij.ſ.hẽdis
uel familie.qᷓ lederet pꝑ alienationẽ in eoꝛũ ſauoꝛeʒ videt facta
phibitio lʒ nõ ſit expᷣſſum.hoc ſentit glo.C. de ſideicõ.l.quo⸗
tiẽj.ꝓut loquit᷑ de cauſa tacita.⁊ Ci.ibi clari in exẽplo qð po
nit de turri. ¶ Op.j. de ſideicõ. li.l. gnalit. S.ſi petità. Sol. H
loquit qñ eſt phibita alienari res inanimata.ibi qñ fuit phibi
tus alienari ſeruus. ⁊ ſic pſona animata. cui itereſt ne alienet
in nouũ dñm peſtilẽtioꝛe. vñ ſi g fieret fuus erit liber. ¶ Mõ

ðõ

ergo ꝙ qñ res q̃ phibet alienari ẽ talis ꝙ in ea cadit affectio.
⁊ ĩtereẽ rõne ſeu fauoꝛe ipſiᷣ rei phibite videt facta ꝓhibitio.
vñ ſi teſtatoꝛ ꝓhiberet alienari uaſallos lʒ ſimplicit ⁊ ſine cau
ſa phibitio nalet.ꝑ dictã.l.ẽ enĩ fauoꝛ uaſalloꝛuʒ.¶ Op.j.de
cõdi.⁊ de.il.titio cẽtũ in pn.dicit gl.ꝙ ibi apparet ſo. Sʒ cer/
te ibi nullã video ſolutionẽ.vñ dicũt quidã ibi ꝓhibitio fuit fa

cta cõtẽplatiõe alũni minus ĩduſtrioſi.⁊ ſic reſpectu certe ꝑſo

ne. hic ſimplicit. Hoc nõ ualet.q; tũc admitteret ad reuocan
dũ ipſe alũnus ut hẽs ut ibi dixi. NHico igit ſic.qũq; res lega/
ta trãſit directo in legatariũ.⁊ tũc ſimpꝑlex ꝓhibitio non ualet
ut h.Añq; nõ trãſit directo.ſ de manu heredis q hʒ neceſſe
emere ⁊ illi tradere.tũc qꝛ heres tradit ſub illa conditiõe non
põt alienari.ſicut ſi tale pactũ de nõ alienando apponeret in
cõtractibꝰ.ut.l.ea lege.C.de cõdi.ob cauſaʒ. ¶ Oppo.j.de
manu.te.l.ſtichu .So.dico ꝙ oẽs leges de hac ma loquẽtej
determinãtur ꝑ illã. Ma qñ teſtatoꝛ uetuit alienari ↄtẽplatio
ne certe ꝑſone.aut eſt uſus futuro ſubiunctiui.dicẽdo ⁊ ſi alie
naueris deueniat in talẽ.⁊ nõ ĩpeditur alienatio.tũc enĩ cum
ꝑfecta eſt alienatio.xre in aliũ tranſlata uocat᷑ per teſtatoꝛem
perſona cuius cõtemplatiõe eſt phibita alienatio.qdð ſieri nõ
põt.ſed ſi uteret vbo indicatiui modi.ut ſi alienabis deueniat

in talẽ.tunc alienatio ĩpeditur.ita loquit hic.⁊ glo.ita ĩtelligit

dũ glo. magna dicit.ita dixiſſet teſtõꝛ ne alienet hoc.j.dicaʒ.
Certe ad.l.ſtichus.põt dicere ꝙ ibi nõ ſuit ꝓhibita hᷣ fuit ta/
cite.q; tacita ꝓhibitio alienationẽ nõ ĩpedit.ut.l.cum pꝛ.S.li
bertis. ⁊ ibi nõ.j.de le.ij.vñ ſi teſtõ: phiberet rem alienare ex/
pꝛeſſe.⁊ ſi alienauerit deueniat ad titiũ.videt᷑ ꝙ dicta ꝓhibitio

ipedit alienationẽ. Q. S. dixi nõ ꝓhiberi alienationẽ inteili-
ge. . dñij traãſlationeʒ.ſed ipſi fideicõmiſſario cuius cõtempla

tione eſt facta phibitio debeĩ eſtimatio.ut.d.l.ea lege.cũ gl.
de cõdi.ob cauſam. Cõtra pꝛedicta facit.j.ti.j.l.codicilł.S.in
ſtituto.⁊. j.ti.ij.l.pꝛ.S.qndecim. Sʒ nõ obſtat ſi bene ĩſpiciã/
tur. C Op.ſ.ti.j.l.codicill.S.matre.So.ibi fuit certa ꝑſona
cuius cõtẽplatione ſuit facta phibitio. Vel aliter ibi phibitio
fuit facta odio certe ꝑſone.h̊ ſanoꝛe.vñ oñ ſit in odiũ admitti
tur ad reuocandũ heres defuncti ad quẽ in dubio videt᷑ rela/
ta uoluntas.ut.l.cũ ita legatum.de cõdi.⁊ de.⁊ ita intelligit.
Bull.in.l.cũ hi.S.ſi vni de trãſa.⁊ Ci.C.de ſideicõ.l.qᷣtiens.
in additiõe quã fecit ex dict Guil. ¶ Nenio ad ultima parti
culã.pꝛo cui intellectu q̃ro cuiꝰbona uendebant᷑ ⁊ per cuius
creditoꝛes. In glo.eſt triplex opinio. Pꝛimo ꝙ uendebanl
bona teſtatoꝛis per creditoꝛes hẽdis.qð repꝛobat ⁊ bñ. Alij
ecõtra ꝙ uendebant᷑ bona hẽdis ꝑ creditoꝛes teſtatoꝛis.hãc
qdã daànãt dicẽtes ꝙ iſto iure nõ tenebat hẽs ultra vires he/

reditatis.qd eſt falſu.ut glo.dicit in.l.fi.S.j.C. de iure deli.ex
ꝛeſſius de iure iſto.S.ſo.ma.l.q dotis. ANeritas ẽ ꝙ iſta ſcda

ec. nõ ẽ bona.qꝛ phibitio alienationis ſi refert ad bona here
dis nil ipoꝛtat.ut.j.qui ⁊ a gnnbes ppiig rlſde ingqlinos
E. j. S. e. . l. ſi hẽdis ſuuſ. Dic ergo ꝙ b
qũ.ſ.q̃ nũc ſunt heredũ.⁊ q̃quõdaà fuerũt teſtõꝛis ⁊ uẽdebani

p creditoꝛes teſtatoꝛis.hec eſt tertia lec.⁊ uera poſita in glo.

¶ Sʒ op. ꝙ etiã alienatio facta per ceditoꝛes reuocat᷑ poſt
moꝛtẽ hẽdo.ut.ſ.ti.j.l.peto.S.pᷣdiũ.So.ibi fuit facta uẽditio
p creditoꝛes hẽdis. ⁊ ſic ualet donec viuit heres.h p credito/
res teſtatoꝛis ſʒ lec.quã tenui.iõ ꝑpetuo ualet.ſʒ ſi tenẽs ꝙ ꝑ
creditoꝛes hẽdis ſm lec.j.S. poſita quã repꝛobaui.tũc ꝓcedẽt
ſcda ſo.poſita h in gl.ſ.ꝙ hec ĩtelligat᷑ ʒ ulã.ꝓ hoc.j.de ſidei
cõ.li.l. cã ſideicõmiſſũ.in fi.⁊ qdð ibi nõ.p gl.¶ Sumexpedi
ti de oĩb gl. Circa mãʒ qro utrũ ꝓhibitiõe facta reſpectu cer/

te pſone ſit aliqð remediũ.q; poſſit ſieri alienatio duo dantur
remedia. Mꝛimũ q; hẽs uel legatari patiat᷑ ſundũ uendicari
⁊ ſe ſuccũbere.ut.l.iij.Sitẽ q̃ri de reb eoꝝ.nõ pꝛeiudicaret ſẽ
tentia talis. Sed certe ſi illa colluſio detegeret᷑ nõ nocet ei cu/

ius cõtẽplatione facta eſt ꝓhibitio.ut.l.buus pluniü.ꝑS.j.. e.
Itẽ ſoꝛſan nõ pᷣiudicaret talis ſnia niſ ille ſuiſſet citat. ut.l. ·

cõcedẽdode aqua plu. ar. facit de re iudi.l. ſepe. Datur aliud

remediũ.i.q pᷣmo faciat vnã alienationẽ in ꝑſonã ꝑmiſſã.po
ſtea poterit alienare ſimplicit᷑. ut.j.ti. i.l.pẽ. S. quindecim.ſed

alio caſu loqtur ut ibipʒ. Mꝛeterea ſi diceret ꝙ pma aliena/
tio eẽt ſcã ficte nõ p̃iudicaret. ut.l.nuda de ↄhẽ.emp.⁊.l.em
ptoꝛ de aqua plu. ar. ¶ Quero utrũ h fudus reſpectu ꝑſone
nel canſe alienari phibit poſſit alienari ppt dotẽ uel donatio
nẽ ppt᷑ nuptias. Ja.de are.ꝙ ſic.ar.l.mulier.S.cuʒ ꝓponere

tur. T.l. a filia ĩ pn. ad trebel. ⁊ auẽ. res que. C. cõia de le. ⁊ in
coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑.¶ Quero an per ſtatutũ ciuitat poſſit fieri

—

pꝓhibitio alienationi. pone ſtatutũ eſt hͥ ꝙ nõ ualet alienatio

A ſieret in non ſubiectum. hanc.q.dñs Ol. diſputauit ⁊ re/

uxit eã ad duo dubia. Mꝛimo utruʒ hec pꝛohibitio ualeat
P„* zpech reſpeci

— ——— —— ð

———,, —-— —— — — — ——

uẽdebant᷑ bona here

PBe legat

reſpectu nõ ſbiectoꝝ laicoꝝ ut ſoꝛẽſũ. Et detminauit ꝙ ualet

