vbis que eſt in ↄiũctis re tm.q; ꝗlibet hʒ iure ſuo per ius etiaʒ
nõ decreſcẽdi fm Ja. de are. Ego teneo opi.glo.ꝙ lʒ ĩter ↄiũ
ctos re ⁊ vbis ſit locꝰ iuri nõ decreſcẽdi tñ pꝛo parte per cõiũ/
ctionẽ vᷣbalẽ on iniũctũ vni videt᷑ alteri repetituʒ.ut.i.ſeia.S.
aio. S. de fü. iſtruc. Quero utrũ onꝰ iniũctũ per modũ cõ
itionis in pſona iſtitutoꝝ traſeat ad ſubſtitutos. Nidet h ca
ſus ĩ.ij.rñſo ꝙ nõ.ibi ad eũ dũtaxat gradũ ⁊c.⁊ videt᷑ exßſiuz
8.de hẽ.iſti.in.l.ſi ſub cõditione. In ↄꝛiũ videt caſus in.l.j.in
S. ꝓ ſcdo. C. de cadu.tol. ⁊ ꝓ hoc.l.licet. .de le.j.Quid dice
mus. Gl.tãgit in.d.S.ꝓ ſcðo.⁊ dicit vnũ mirabile vbũ ꝙ odi
tiones caſuales nõ trãſeũt ad ſubſtitutos ſed ↄditiones ptati/
ue ſic. ut. d. S. ꝓ ſcᷣo.⁊ ita tʒ ibi Ci.hoc videt᷑ cõtra.l.iſta ꝓut
go. ponit caſũ in ↄditiõe ſi det decẽ ⁊ tñ nõ traſit ad ſubſtitutũ
q in legatis on in modũ ↄditionis iniũctũ trãſit ad ſubſtitu/
tũ. ut.ð. S. ꝓ ſcdo.⁊ eiꝰ Paſpt diſtinguam ſicut illa glo. ſed in
hereditate nõ trãſit ad ſubſtitutũ niſi expᷣſſe a teſtõꝛe ſit repeti
ta ut eſt caſus h.⁊ eſt caſus in.l.ſi ſub cõditione.S.de hẽ.inſti.
⁊ ibi glo.⁊ Di.in.c.nõ ↄgruit.de re.iur.li.vj. Nõ ob.i lʒ.s.
b. . dele. . ꝛ illud eſt uerũ in legatis. ſec' in caſuali onere. ⁊ eſt rõ
Piü=n.. Ut nõ. in. d. l. ſi ſub cõditione. tñ in legats diſtinguit an on ſit
S p noiati iniũctũ uel nõ videbitis.j.ti. .l.j. S. ſi ſub ↄditione. ut di
xiin pallegata.l.licet. HZ Sil ai
2. SS) 1 ilocus loci in te/
3½ Kum ita teſtamento. Silene oint

*

—
₰ℳ

—

Litur ſubintelligi locus ubi teſtatoꝛ domicilium habuit.hoc diẽ

IPrecchie nec declarat de qua intelligi de ecdlia cuius eſt parro⸗
½ chianus. per hãc.l.nõ. . Ci. C. de ſacroſa. eccl.l.j.in. v. q.⁊ in

22 2—— . — — c . —
Spe. de inſtru. edic. F. nñc vo. v. qd ſiteſtõꝛ vult feri ptatem
E. (. i ⁊Tc.fſac.C. de epi.⁊ cle.il.nulli.⁊.l.ſi sD ad declinãda.⁊ i auc.de
221 pe Eccle. ti. 5. ſi in noĩe. nõ. ꝑ Cl. C. de ſacroſan. eccle.1.j. CQQue-
s S&. we ro quidam peruſinus accuſauit aliquẽ in curia iſtius ciuitatis
.·7 vixit maleſicium eſſe factum in villa ſancti martini nec adie
— .. „ cit comitatus peruſij.Contra accuſationem obijcitur cũ mul
14* te ſüt ville que nominant ville ſãcti martini ꝑ diuerſas partes
— . 9.· Der I ſae »r S —
P. --Ly fr. 1,= õ 3— Bar. — „ —4 P-rr „ pL ðð
n.- n en F , e , reh . ⸗ B. ,
r⸗ . . . 1L Per ſrrfet ; I r „ 21— — . . NTE * Z A 7e 1.- yiE.
m. /1 7 „ — — 7 vyI-— P T ,
H-ier —— ——-5. J / —2 4 F.r —B.. . .

WDG

Deↄdi.⁊ demõ.

mũdi.etgo videt obſtare.ut.l.ita ſidei.j.de iure ſiſci. In ↄꝛiuʒ
videt᷑ caſus h.qꝛ videi ꝙ dʒ telligi.ſ.de villa ſci martini comi/
tat ciuitatis ꝑuſij.Cõtrariũ puto q; in accuſatione nõ ſubiĩtel
ligiũ ciuitas qdð apparet.qꝛ lex iubet expᷣſſe apponi.ut.l.libel/
loꝝ.·j. de accu.nec ob. hec.l.qꝛ loꝗtur in ultimis uolũtatib in
gb ſit benignioꝛ iterpᷣtatio ſm uolũtatẽ defũcti.

Dies ĩpedimẽti nõ cõputat᷑ in ᷑mino
(. NAibus. . Op. qñ ꝗs ĩpedit ꝑ tertiũ ↄdi
WVtio deſicitlʒ hẽat actionẽ ʒ illu ĩpediẽtẽ.ut.l.ĩde nera
tius. F. j.S. ad.l.agl.x nõ.S.e.l.ĩ teſtõ. So.gl.ꝙ h nõ totalit᷑
ipediuit ſed dilationẽ dedit. Sʒ ↄtra videt:.S.ſi tabu.te.nulle
ex.l.ij.in fi.⁊ de eo per quẽ factũ eſt per totũ.vñ puto ꝙ hic de
beat itelligi qũ impediẽs nõ erat ſoluẽdo als daret actio ↄtra
eũ.ut.l.ñ.S.de eo per quẽ factũ eſt.¶ Altimo nõ ꝙ ei qui al/
legat ſe impeditũ põt apponi ſi cõtra ĩpedimẽtũ potuit recla/
mare ⁊ nõ Ter utibl pecpeet ſtaret 1 .
ppellatione expẽſarũ rei pᷣciũ nõ ↄtine
CQAuidam. tur. h. d. Et dicit Di.ꝙ nõ eſt alibi.⁊ no/
tabilis caſus eſt. ¶ Op.S.de peti.here.lłſi a dño in fi. Glo.di
cit hoc eẽ Spte pᷣſũptã uolũtatẽ deſũcti certe illa lex nõ facit
cõtra. ¶ Op. S. de le.ij.l. lutiꝰ. S. que marito. Glo.ſoluit nec
eſt ↄtra ſi bñ aduerta. ¶ Op.S.ſo.ma.l.fruct.ſed hᷣ dʒ ĩtelli
gide expẽſis factis ad ꝑpetuã rei utilitatẽ nõ gr̃a ſructuum.
AVltimo Pi. dicit no.ar. ꝙ ſi teſtõꝛ legat ſilio expẽſas ſcãs
in ſtudio nõ videt᷑ legare pᷣciũ libꝛoꝝ ut . Pe. dicit Zꝛiũ.als
nihil oparet᷑ legatũ.q; alie expẽſe de iure cõi non pñt repeti.ut
fa.her.l.que pꝛ.Ego dico aliud eſt dicẽ lego expẽſas ſtudij.
aliud lego expẽſas libꝛoꝛũ.nã expẽſa ſtudij eſt qeꝗd occaſiõe
ſtudij eſt ipẽſum uel in libꝛis uel in quocũq; alio.a ſili ſicut dici
mus expẽſa ſuneris.ut.l.funeris ĩpẽſa.x.il.ac ſiqs.s.ſuneris.
de religi.ſed qũ dico expẽſas libꝛoꝝ poſſet ꝓcedẽ dictũ Ni.ꝙ
nõ ĩtelligat de pᷣcio libꝛoꝝ.ſed de alijs expẽſis ſactis poſt eos
emptos ut h.qm pᷣci rei nõ eſt ĩpẽſa rei eiuſdẽ.ſed pᷣciũ vnius
rei põt eẽ ĩpẽſa alterius rei.ut ſi emerẽ ligna uel ferrũ cauſa ſul
ciẽdi ſeu ſabꝛicãdi domũ.iſtud eſt expẽſa domꝰ. ſed nõ eſt ex/
pẽſa vni ligni uel ferri.ita logtur h.pdicta ſũt uera ſi poſt em
ptionẽ libꝛoꝝ in eis fecit expẽſas faciẽdo eos miniare coꝛigẽ
T ſilia.ſʒ ſi nullã ſeciſſet tũc deberet ĩtelligi expẽſa libꝛoꝝ.i.pᷣci
um libꝛoꝝ cũ nulla alia ſit.ut ar.j.e.l.S.dñs.qð nõ.

Cõditio appoſita in q̃cũq; parte teſtamẽ
Qnidam. reddit oditionale legatuʒ. h.d. ¶ Op.
ex gl.ꝙ ſit dꝛia.utrũ cõditio apponat in ipſa diſpõne nel poſt

ut.l.imꝑatoꝛes.de manu.te.So.ibi in modo nõ in ↄditione.

¶OOp. q dies le.ce.l.ex his. So.dicũt ꝗdã hᷣ ꝑ ſi.ibi per cũ

Tu dic q poſt legatũ pure relictũ adijcit ei tps certe etatis uł
alteri euẽt in tps certũ ⁊ tũc facit diẽ.ut.l.ex his.ſi vo adijcii

tpᷣs ĩcertũ.tũc facit ↄditionẽ ut h.⁊ notat gl.j.ad treb.l.ſeius.
¶Op.ad iſtud ꝙ etiã in ↄditione uel die tccerta ſit dꝛia.an ap

ponat᷑ in ipſa diſpõne uel poſt.ut.l.obligationũ fere.S.ↄditio
de ac.⁊ ob. Glo.dicit ibi in ↄctibꝰ.h̊ in ultimis uolũtatibus ?

bñ.nã in ↄctibus ſi in ipſa diſpõne apponit᷑ ſacit ↄctũ ↄditiõa
lẽ.ſi ex poſtfacto apponit facit ipſũ purũ reſoluẽdũ ſub ↄditio
ne.ut.l. ij. de in diẽ adiec.⁊ ibi gl.que melius declarat ſo.quaʒ
nõ.⁊ collige diſtinctionẽ per te.¶ Altimo nõ.ꝙ dictio niſi fa
cit ↄditionẽ.dixi.S.e.l.j.qð nõ.

¶CG Sominus ſe eruo. Appellatione debiti ↄtinet

nãle tm.ſi aliud reꝑiri non

—

õt.h.d. ¶Quero teſtõ: religt in teſtõ oĩbꝰ debẽ ſatiſſieri ꝗ/
us aliqd debebat.utrũ ex hoc illi ꝗbꝰ debebat quoꝝ debito

cerat pᷣcriptũ poſſẽt petere. Et hic videt᷑ caſus ꝙ ptineat᷑ debi
tũ nale. In ↄꝛiũ eſt tex.in.l.ſi is.S.ſi.de . Se glase eſt relin

quere ſpãliter cẽtũ que debeo.⁊ loꝗtur hic. aliud relinq̃re ſim/
pliciter ꝗcꝗd debeo qtitate nõ expᷣſſa.quo caſu nil releuat ni
ſi debitũ ꝓbet.ut.l.legaui.in ſi.de libe.lega.

Falſa demoſtratio rei certe lega
¶ Qui dotalem. e nõ vitiat.h. d. 5

. Legatũ ſub mõ nõ põt effectualiter pe
ermilt S. tini ſtita chulont, de mõ Renclech.

d. ¶ Op.ſ.e.l.titio.j.rñſo.So.ibi modus ĩponit᷑ in fauoꝛẽ le
gatarij. c iõ videl magis ĩpulſiuꝰ modus q; finalis. ¶ Secun
do op.de.l.dedi in pn.de cõdi.ob cauſã. Dicit glo.aliud in ʒ
ctibꝰ ut ibi.aliud in ultimis uolũtatib ut h.de hoc dicemus in
fra. ¶C Quero pᷣ qd eſt modus.Glo.dicit. Moqdus eſt de fu⸗
turo.⁊ q̃ſi cuiuſda remunerationis a legatario petita exhoꝛta
tio.quo nõ ĩpleto ita pᷣnat᷑ relicto ſicut deſiciẽte cõditione ab
initio nõ capi.hec diffinitio nõ plʒ.qꝛ ſᷣm hoc etiã ſideicõmiſ-

ſũ relictũ a legatario eẽt modus qꝛ eſt exhoꝛtatio fauoꝛe cuiuſ/

dã remunerationis. Itẽ eo nõ ĩpleto relicto puat᷑ ſicut deſiciẽ

te cõditione ab initio nõ capit. ut in auẽ. de hẽ. ⁊ fal. S. his oĩ/
bus.cũ onꝰ relictũ in vi modi.⁊ relictum in vi ideicõmiſſi ſint
ſpẽs diuerſe.ut nõ.C. de his que ſub mõ.l.ij. Dic ergo ſic mo/
us eſt moderatio qᷓdã diſpõni adiecta eũ qui honoꝛat᷑ aggra
uãs in tp̃s diſpõnis ꝑſecte.qdð dico moderatio q̃dã diſpoſitio
ni adiecta.dico ad dꝛiam demõſtratiõis que pncipaliter adhi
bet᷑ ad declarãdã ⁊ limitãdã rem legatã uel ꝑſona ut dixiin.l.
demõſtratio.modus enĩ moderat᷑ ipſũ actũ diſpõnis. Iteʒ ad
dꝛiam legati t fideicõmiſſi.qꝛ illud nõ moderat᷑ pncipaliter ip
ſã diſpõnẽ.ſed eſt q̃dã diſpoſitio per ſe.Eũ qui honoꝛat᷑ aggra
uãs.poc dico ad dꝛiaʒ modi largo mõ ſũpti.nã tũc q̃litas diſ
poſitioni adiecta dĩ modus.ut.l.obligationum.S.modus.j.
de ac. ⁊ obli.C.l.iij.S.modus.de ſeruitu. Picit enim modus

a moderãdo.ut.j.de dona.cau.moꝛ.l.qð conditionis.S.j.⁊

ibi nõ.ſic etiam accipit.j.ti.j.l.j.S.j.hic uero accipitur modus
ſtricte pꝛo onere appoſito in vi modi eius in quẽ diſpoſitio cõ/
fertur. In tempus diſpoſitionis pfecte.hoc dico ad dꝛiam cõ
ditionis que dʒ ĩpleri anteq;ᷓ diſpoſitio ſoꝛtiat᷑ effectũ.ut.j.l.ꝓ
xi.⁊ ſequẽti.S.ſi.at modus dʒ ĩpleri poſt ut hic.⁊.l.demõſtra
tio.S.fi.S.e.¶Quero ſcdo per que vᷣba inducatmodus.Gl.
dicit per ut.ut nõ.C. de his que ſub mo.l.j.⁊ inſti.de le.s.lon/
ge. c. S. de cõtrahẽ.emp.l.cũ ab eo.⁊ ibi nõ.Sed cõtra.q; cõ
qitio ĩduci per ut.ut.j.e.l.a teſtatoꝛe.⁊ nõ.in.d.l.cum ab eo.
Sed potes dicere ꝙ illud nõ operat᷑ dictio ut ſʒ natura abla
tiuoꝝ abſolutoꝝ ut ibi patet ⁊ dixi.S.e.l.j.⁊ ego puto uerum.
Mam dictio ut qñq; inſinitat oꝛonẽ ⁊ facit eꝭ depẽdẽtem eſſe
ad actũ vᷣbi pcedẽtis.⁊ tũc nõ ſacit modũ ſed perficit oꝛonem
⁊ ponitur ut pꝛo ꝙ. ut ecce exemplũ rogo te ut reſtituas here⸗
ditatẽ. ⁊ ita fuit in.l.a teſtatoꝛe.ablatiui ergo abſolutiibipoſi
ti faciũt ↄditionẽ.ſimile in.l.ſticho.in pn.j.de ſtatuli.Auan/

doq; dictio ut aliqꝗd adiũgit ad diſpoſitionẽ ꝑfectam.⁊ tũc fa
cit modũ.uel ſi vij ſuſtinere gl.ꝙ hoc operet᷑ dictio ut.dic quã

doq; per dictionẽ ut adijcii diſpoſitioni aliqd qʒð eſt explican
dũ per honoꝛatũ tũc facit moduʒ.ita loquunt᷑ oẽs.ll.que tra/
ctãt de mõ.qñũq; per dictionẽ ut adijcit aliqd qð eſt explicãdũ

per grauatũ uel per aliũ uel pẽdet ex virib foꝛtune.tunc facit

cõditionẽ. ita loqtur.l.a teſtõꝛe.põt eẽ ratio.qꝛ pmo caſu no/
luit teſtatoꝛ minus grauare.ſcðo plus ut dixiin ſimili.S.e.l.in
teſtamẽto.ad qð facit qð dicaz ſtatim de dictione ad.pꝛo hoc
optime de dona.cau.moꝛ.l.ſenatus.S.j.in fi.S.ubi aliter acci

pitur dictio ut qñ reſpicit actuʒ honoꝛati.alit᷑ qñ reſpicit alios

actus. Et ſi queris que eſt rõ differẽtie inter ſi ⁊ ut. Reſpõdeo
hec eſt ex ipſarũ natura.ut.j.e.l.has cauſas.in fi.⁊ hoc cũ hec
dictio adijcit aliqd futuritꝑis.als nõ faceret modũ ꝓut hic ſu
mit ſed eſſet quedã modificatio.ut.S.de fũ.inſtruc.l.ſeie in hn
ci.t.S. j. Quid de dictione ita. Rñdeo idẽ. ut.j.de ma.teſ.l.li

bertas.S.j.Quid de dictione uti. Rñdeo idẽ.ut.l.ſi tibi.j.de

lega.iij. Quid de dictione dũmodo.Rñdeo idẽ.ut.l.cum ab
eo.de cõtrahẽ.emp.Quid ſi teſtatoꝛ dicat lego tibi cẽtũ ea cõ
ditione ut aliqd facias. Certe hoc nõ obſtãte erit modus.ut.l
meuia.de ma.teſ.⁊ de dona.l.ij.in ſi.⁊ illa uerba ea cõditione
nõ accipiunt᷑ ppꝛie cũ coĩter teſtatoꝛes ignoꝛẽt ꝗd ſit.⁊ ideo ſi

gnificatio alioꝝ uerboꝝ magis inſpicit. Auid ſi teſtatoꝛ expſjſ

fe uoluit ante impleri illud qð per iſtas dictiones expꝛeſſuʒ eſt
q; emolumẽtũ cõſequat᷑. Rñdeo ſiue expꝛeſſe ſiue tacite h ap⸗
pareat ſacit ↄditionẽ cuius natura eſt ut pus exiſtat.j.de ſidei
cõ.li.l.thais ancilla.S.ſtichus.⁊ ſtatim dicã de dictione ad.ſa
cit qð dixi.S.lł.j.de cõiunctione copulatiua.Quid de dictio⸗
ne poſtq;. Oidet ꝙ faciat modum.ita dicit glo.in.l.ſiflius.
j. de dona.⁊ ita intelligit illa.l.Cõtrarium puto uerum cuʒ de
natura modi ſit ut poſt emolumẽtuʒ q̃ſitũ impleat᷑ ut hic in ſi.
⁊. S.e.l.demõſtratio.in fi.⁊ illa dictio poſtq; hoc expmit ꝙ ei

fect diſpoſitionis ſequat.pꝛo hoc ꝙ faciat cõditionẽ eſt caſus

in.l.ĩter illa.j.de uer.ſig.⁊.S.de le.ij.l.ſiita..fi.Fm gl.que ex

ponit ibi ubi.i.poſtq;ᷓ. Quid de dictione que eſt aduerbium

ut de aduerbio ne.Glo.⁊ Di.in.l.qui abſenti.S.j.j.de acqui.
poſ.dicũt ꝙ facit modum per.l.cum pꝛ.S.titio.S.de le.ij.⁊ ibi
etiã glo. dicit. In Zꝛiũ videt caſus.j.e.l.cũ tale.S.titius.Sol.
fateoꝛ de dictione ne.que exponit.i.ut nõ.ut.d.l.cuʒ pꝛ.⁊ ibi
nõ.S.titio.tñ ut dixi dictio ut facit ditionẽ qñ illud qdð adijci
uenit iplẽdũ ante emolumẽtũ qſitũ ſeu cõſecutuʒ.ita in dictiõe
ne.Cautio cõſueuit peti anteq; emolumẽtũ cõſequat᷑.pꝛohibi

tio ergo ne petat᷑ reſpicit illud tẽpus iõ facit cõditionẽ ałs fa⸗

ceret modũ ut ille tex.nõ.dicit qdð eſt nõ.ppter id qð ſupꝛa di⸗
xi de alijs dictionibus.¶ Nũc q̃ro de pᷣpoſitionibus qd de
pᷣpoſitione ad. NHic videt᷑ tex.ꝙ faciat modũ.ſʒ.j.e.l.ſi vir.fa/
cit ↄditionẽ.dic ꝙ aut ꝑ hãc dictionẽ adijcit᷑ aliqd explican/
dũ per honoꝛatũ ⁊ facit modũ ut hic.aut aliqd explicadũ per

dl

us
N
us

nn
cſ⸗
i
n

ct

— — — ⏑ ⏑ — —

—

De condi.⁊ demõ.

alium uel pendet ex viribus foꝛtune ⁊ facit cöditionẽ ut in cõ
tario.⁊ hoc etiã nõ. ꝓpter id qð dixi.õ.de dictiõe ut. Auid
de dictione pꝛo.Credo idem ꝙ ſaciat modũ cũ per talẽ pᷣpoſi
tionem adijcit᷑ aliqd futuruʒ.ut.l.antepe.S.j.S.de lega.ij.ad
idẽ facit.C.de dona.l.ſigqs ꝓ redẽptione.Quid de dictiõe in
NRũdeo idẽ qʒð dixi de dictione adut ꝓbat.s.e.l.ſolem cõiũ/
cta.l.pe.in pn.j.de ope.li.hoc aũt ĩtellige ut ſtati dica.Quid
ſi per noĩa.ut ecce reliquo cẽtũ ꝓ redẽptione captiuoꝝ.uel reli
quo cẽtũ noiĩe dotis puellarũ.an faciat cõditionẽ uel modum
Videt᷑ ꝙ faciat cõditionẽ.ut.l.ſtipula.de iure do.⁊.j.e.l.titio

S. titio.⁊ ibi dicã ⁊ dixi.S.e.l.j.Ecõuerſo ꝙ faciat moduʒ.ut

C. de epi. ⁊ cle.l.nulli.in pn.dico aut relinqtur noie dot pau/
perũ puellarũ uel in redẽptionẽ captiuoꝝ in genẽ. ⁊ tũc qꝛ ſẽ
per paupes ſũt ⁊ ſemꝑ captiui ſũt.⁊ nõ dẽ hoc pẽdere ex futu/
ro euẽtu ĩcerto.ſolũ eni eſt erogatio faciẽda iõ ſacit modũ.ita
itelligo.l.nulli.aut relinquunt᷑ noĩe dotis certe ꝑſone.aut in re
dẽptionẽ captiuitatis certe ꝑſone que ſoꝛte nõdqũ capta eſt.⁊

tunc qꝛ pẽdet ex viribus foꝛtune an illa maritet᷑ ud ile capiaĩ
T redimat.⁊ tũc facit ↄditionẽ.⁊ ita intelligo ↄꝛiũ.⁊ cũ hac de
terminatione debẽt ĩtelligi multa que ſupꝛa dixi. ¶ Secundo
pncipaliter qᷓro de effectu modi.⁊ pᷣ qro an iĩpediat trãſmiſſio
nẽ legatario defũcto añ modũ iĩpletũ uel añ cautionẽ pᷣſtitam.
Et h̊ videt᷑ caſus ꝙ ipediat.qꝛ modus reſoluit in hãc ↄditionẽ

ſi ſatiſdederit.⁊ videt caſus.j.e.l.titio.S.añ nuptias.ſʒ opi.iloo
rũ qui dicũt q illud eſt legatũ eſt falſa.mõ in Sꝛiuʒ eſt caſus ⁊
gl. j. e. l. a teſtoꝛe.j.qñ i.le.ce.l.poſt diẽ.S.eiuſdẽ.⁊ hec eſt vi/

tas niſi modus eſſet talis qui nõ poſſit ſpleri ꝑ hẽdẽ qꝛ tũc hẽs

excluderet᷑.qꝛ modũ nõ iplet ſicut defũct uoluit. Nõ ob.hec
l.q; ſicut fcis ↄditio que tacite ĩeſt ex legis diſpõne nõ impedit
traſmiſſionẽ.ut.j.e.l.cõditiones que extrinſecꝰ. ⁊.Sõ.de le.j.l.
iij. Iſta eſt huiuſmodi ergo ⁊c̃. Ex hoc etiã hẽs tenẽ menti
iſti duo modi legãdi per oĩa hñt eũdẽ effectũ.ut lego tibilut ali

quid facias uel ſi ſatiſdederis de hoc faciẽdo.hẽs me det tibi

cẽtũ.utrũq; dẽ legatũ ſub mõ.caſus eſt hic ⁊ in.l.huiuſmodi.ĩ
pn. S.de le.jlʒ gl.ibi ⁊ doc.nõ ĩtellexerint.ſed per hanc.l.de
clarat᷑ ut vides. ¶ Quero utrũ ſit nerũ idiſtincte ꝙ de implen
do debeat caueri. Bꝛeuiter dic aut modus reſpicit ſolũ fauo/
rẽ legatarij ⁊ nõ dʒ caueri.ut.j.e.l.titio.in hn. Aut reſpicit fa
noꝛẽ hẽdis uel alteriꝰ.⁊ tũc aut modus adijcit libertatis lega/
to.⁊ tũc nõ dʒ caueri ſʒ officio iudicis dʒ fuus liber ſact iplẽ
modũ.ut.l.meuia. ⁊.l.libertas.S.ij.j.de manu.te.Aut loqui
mur de alijs relictis.⁊ tũc aut modus fuit additut legatariœ,

⁊ tenet᷑ cauẽ ut h̊ ⁊.l.ſi tibi.S.de le.iij.cũ ſinibꝰ.Aut fuit additꝰ

modus ut miniſtro ⁊ nõ dʒ cauẽ.ut.l.diuus.j.ſicui pluſqᷓ; ꝑ.l.
fal. ¶Itẽ qro qd in õctibꝰ.Glo.tʒ h ꝙ nõ dʒ ſatiſdre.⁊ alle
gat. l.dedi.S.de cõdi.ob cau.ſed certe ibi dẽ poſtq; ille qui dʒ
iplere modũ ꝑcepit illud qð dʒ nõ põt peti ab eo cautio ut im
pleat᷑ſed nos q̃rim utrũ anteq; ipſe ꝑcipiat repellat᷑ exceptio
ne niſi caueat ⁊ cauẽdo hẽat actionẽ ſine obſtaculo exceptio/
nis.⁊ dico ꝙ; ſi uere ↄct eſt celebꝛat ſub mõ eſt idẽ qð in ulti/
mis uolũtanibꝰ. caſus eſt in.l.inſulã.in fi. S.loca.poſito hoc ꝙ
nulla lex diceret.tñ hoc dicat urgẽs rõ.nã eni modli eſt ut iple

atur poſt emolumẽtũ ſecutũ ut h ⁊ ſupꝛa dictũ eſt. niſi eni pus
cõſequat᷑ nõ poſſet modus ipleri. Pone ꝓmitto tibi cẽtuʒ nt

fũdũ emas titio.ut.l.j.in fi.S.de dona.uel emtito tibi cẽtũ nt

domũ reſicias.certe de neceſſitate ages pus ad cẽtũ pᷣſtita cau

tione de mõ ĩplẽdo.ar.huiꝰ... ⁊ dicte.l.inſulã.in fi.S.oca.ſac̃
S.mã.l.ſi vo nõ remuneraãdi.S.ſi.⁊.l.ſe.que optime ꝓbat.⁊ pᷣ

icta itellige etiã in ↄctib ſtricti iuris. Item id qð ſupꝛa dixiſi

uere Zct eſt celebꝛat ſub mõ.iõ dixi qꝛ ſi eẽt al ↄctꝰ ultro ci⸗

troq; obligatoꝛi. ut locatio emptio ⁊ ſilia. tũc deberet ꝗs iple

re ↄctũ ex pſona ſua.als repelleret exceptiõe.ut.l.iul.S.offer/
ri. S. de ac. emp.nec ſufficeret p̃ſtare cautionẽ de implẽdo.fal-

lit qũq; ut tagit per gl.in.l.ij. C. loca.⁊ ibi pleni p doc.¶ AIl

teri qro an debeat pꝛeſtari illa cautio q;ᷓ iſta. Rñdeo ſic de re
cũ fructib reſtituẽda ſi modus nõ fuerit ĩplet. ut.C. de ĩdi.vi
dui.auc.cui relictũ.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumit.illa tñ eſt cautio ſim/

plex regulariter ut ibi. iſta vo eſt ſatiſdatio ut hic pʒ.¶ Que⸗/

ro ntrũ añ p̃ſtitã cautionẽ ſit nata actio ꝓ legato petẽdo.NDi⸗
co ꝙ ſic ſed repellit doli exceptione.ut.l.ſi is cui.x.l.cũ ĩ teſtõ.
j. de fideicõ.li. ¶ QAnero qd ſilegatariꝰ nõ iplet modum ⁊ lo⸗
quoꝛ de mõ poſſibili ab initio. Rñdeo aut nõ iplet modum qꝛ
nõ põt ⁊ retinet legatũ.ut.l.ſi fidũ per ſideicomiſſu.S.j.S.de

le.j. nõ. etiã. S. e. l. in teſtõ. ⁊. C. de iſti. x ſoſti.l. j. Fallit 'ʒ quoſ

qã.ᷣj.e.l.titio.S.añ nuptias.ſqʒ ibi eſt tacita cõditio.ut ibi dixi.
Aut nõ ĩplet qe nõ vult.x hec tria remedia ſũt ꝓdita.pmũ †
legatari puat legato ⁊ hẽs recipit.ut.C. de his que ſub mõ.i.
i· T. ð. de cõdi.ob cau.l.ſi hẽs.s.de an.le.l.liberto.S.luti. Et

7

è

‚
.

gl. dicit hoc eẽ uerũ.ðS.in diſtinctione modi.ſed hoc ſallit in le/
ato libertatis qð eſt irreuocabile.ᷣut.l.impꝑatoꝛ.j.de ma.teſt.
dẽ puto ſi aliꝗs liberat᷑ aliq̃ actione que nõ poſſet renaſci.ut
8. de pac.l.ſi vn. ¶ Scuᷣm remediũ eſt ut hẽs agat ex ſtiplo/
ne ut modus ipleat᷑ ut h ⁊.l.ſicui.S.de le.iij.nõ eni interponeĩ᷑
hec cautio niſi ex ea poſſet agi.ut.l.hec ſtiplo.S.diuꝰ.ut lega.
no.ca.ſed certe iſtud ꝓcedit ſine dubio qñ hẽdis ĩtereſt.ſʒ po
namꝰꝙ modus cõtinet aliqꝗd explicandũ in pſona tertij.quõ
cõpetet hẽdi actio ex ſtipłlone cũ ſua nõ interſit. ut.l.ſtiplo.S.
alteri. j. de v. ob. Rñdeo dicit glo.in.l.huiuſmodi.in pn.S.de

le.j. ꝙ tũc hẽs dʒ ſtipulari noĩe alteriꝰ ⁊ alij cedere. Lu dic

ſtipulet᷑ noĩe ſuo.qꝛ ſemꝑ ſua ĩtereſt ꝙ uolũtas defũcti ſeruet᷑.
ut. .e.l.titio.j.rñſo.ubi eſt ca ue.¶ Tertiũ remediũ eſt ut ille ĩ
cuiꝰcõmodũ dʒ ĩpleri modus agat actione ex teſtõ. ut. C. de
his que ſub mõ.l.ij. Oʒ aduerte qꝛ ut ibi dicit gl.iſlud uerũ ni
ſi in libertate. qð ĩtellige in dãda libertate ut ibi nõ. Lu dic ꝙ

Iʒ de iure antiq nõ daret᷑ actio.tñ iudicis officio cõpelli porat

ad modũ iplẽ dũ.ut.l.libertatis.S.j.⁊.l.meuia.de manu.teſt.
ar. S. de an. le. l. qntꝰ. ⁊ hec nera in ultimis nolũtatibꝰ. In Zcti
bus dic aut eſt ↄctPbone ſidei ⁊ nõ hʒ locũ cõditio ob cauſam
aut ſtricti iurie ⁊c.ut nõ.S.de oↄdi.ob cauſã.l.ij.⁊ ibi per doc.
¶ AQuero de mõ ĩpoſſibili.Glo.tãgit. C.de cadu.tol.S.ꝓ ſe/
cũdo.in ſi.gl.magne.⁊ ibi per Ci.in ultima.ql tetigi uobis.s.
e.l. ſigs eũ.dixi plene.ð.de le.ij.l.codicillis.in pn.ubiglo.hoc
tangit ſatis plene. J

ie ptãtis. ⁊ in id tẽpus ↄfert pꝛi videtur
legatum. h. d.

NN J li O. Sirelinqtur ſlio ſab cõmemoꝛatione pa

di on per modũ cõditiõis iniũctü.ſecſi per falcidia
inuat. Itẽ ſec in onẽ in vi modi adiecto.h.d. NDiuiditur in
tres paries.pᷣ ponũ de onẽ adiecto in vi cõditionis.ſcðoĩ onẽ
adiecto in vi modi. ſcdᷣa ibi nerati. Itẽ pma ſubdiuidit ĩ tres.
p ponit q; legatũ ſcidit per õ tab.ſcdo per falcidiã. tertio quã
do alio mõ.ſcða ibi diuerſũ.tertia ibiitẽ ſcidit.⁊ iſta eſt lex dit⸗/

. Als incipit claudius.Si legatuʒ
G Lautius. cindit e ʒ tabu.uel alia lec ſcin

ñclis. Tex. ibi utat᷑ ⁊ relictum tibi remaneat minus onere.
Op. ⁊ videt᷑ ꝙ lʒ pꝛon aduocet per ↄtab.tñ hẽs tenet᷑ ad

legata. ut.l.j. C. de bo.poſ.per ᷣ tab. So.glo.ſatet ↄꝛiũ ꝙ pa
tron p̃ᷣſtat ↄiũctis ꝑſonis.Hi.dicit ꝙ hẽs teneat᷑ cõiũctis p/
ſonis ꝓ ea parte quã aduocat.ut.S.e.l.ſi is.ſʒ hodie nec ipſe
nec patron pſtat per. S. ſi vo teſtm.iſti.de ſuc.li.¶ Op.de vᷣ.
diuerſũ.ad pn. ⁊ aq v..itẽ ſcindit. So.aliud qñ ſcindit per fal/
cidiã.aliud qũſcindit alio mõ. ⁊ aſſignat glo.rõnẽ. v incipit. S

de dãdo.ſʒ nõ video qliter poſſet ſuſtineri iſta rõ.qꝛ bñ ẽ uerũ

totũ dẽ legatum lʒ detrahat᷑ falcidia.tñ qð detrahuũ dẽ ĩdebi
tu. ut.l. linea. . ad. l. fal. z.l. ſ p'on. S.j.j. de dona. q̃re dic rõ/
nẽ ut colligii ex diſtinctione quã infra ponaʒ. ¶ Op. de v. di
uerſũ.ad v.neratiꝰ.So.ibi in v.neratiꝰ.eſt in vi cõditionis h̊
eſt in vi modi. ⁊ eſt rõ.q; qð datin vi modi dẽ qdã remunera/
tio ei qð recipi.ut nõ.S.e.in rubꝛica.⁊.j.e.ſigs fuũ.⁊ iõ ſicut
ſires uẽdita minuit ⁊ pᷣaũ minuit᷑.⁊x ita ſi minuct᷑ relictũ minuit
on in vi modi iniũctũ. ¶ Op. de.l. liberto. §. j.. de an. lega.
Timoꝛe hui ↄꝛij gl.diſtinguit multũ clare.ita nõ.j.ad treb.l.
facta. . titi.ſed Mi.ibi ⁊. j.de do.cau.moꝛ.l.ei qui nõ ampliꝰ
dicit ſi relictũ eſt inutile ab initio ex q̃cũq; cauſa ſiue relictum
erat in vi modi ſiue in vi cõditionis diminuto relicto minuitur
on.ut. S. de le.j.l.ab oĩbus.S.titio.⁊.j.l.pxi.S.ſi pars. Si ue

ro minuit ex poſtfacto tũc tʒ diſtinctionẽ hic poſitã.qdð nõ plzʒ

q; ſiponis ꝙ legatũ minuebat᷑ ab initio per falcidiã eẽt cõtra
hãc.l.v.itẽ ſcindit. Et diſtingno late. aut onus eſt ipoſitũ in vi

cõditionis ant in vi modi. pmo caſu aut heres ſuit obligatus
ab initio ad legatũ integru.ſed ex poſtſacto liberat᷑ a parte ut
ꝓpter õ tabu.uel ꝓpter uſucapi.rei legate ⁊ minuit᷑ onus lega

cario iniũctũ.ut hic in pn.⁊.j.l.ꝓxi.S.ſi pars. Ratio qꝛ ſicut

ipſe exonerat ita dʒ pati aliũ exonerariut hic dicit tex. Idem

rge iuris eſſet ſi quacũq; alia rõne ex poſtfacto heres exone
ret᷑. Si uero ab initio heres nõ ſuit obligatus ad totũ legatuʒ
⁊ tunc aut hoc cõtingit in ꝑſonam legatarij cui nõ poterat to
tum relinqui ⁊ onus iniũctum minuũ ut hic in uer.itẽ ſcindit᷑.

j.de dona.cau.moꝛ.l.ei qui nõ amplius.Ratio qꝛ cum heres

ꝓpter legatariũ exoneret᷑ debet pati ⁊ ipſũ in onere exonera/

ri.qut hoc cõtingit ppter bñfcium ipſius heredis quem teſta

toꝛ nõ pot grauare.⁊ tũc lʒ minuat legatum nõ minui onus

cauſa cõditionis iniunctũ ut hic patet in ſalcidia in v.diuerſũ.
Ratio qꝛ puilegiũ qð hʒ heres nõ debet reuerti in eius leſio/

nem.nec alius põt uti cotra eũ puilegio ſuo eo inuito.ut.õ.de
en ergo ſi minuit cocditio per treb.uel ꝓpier

Ze cõdi.⁊ demõ.

debitũ iuris nae uel ppter aliã q̃rtã debita hẽdi eadẽ rõne per
hũc v.diuerſu.lʒ gl.in.l.ei qui nõ amplius.aliter dicat in falci⸗/
dia ⁊ male ⁊ ibirephẽdi ꝑ Oi.aut minuũ legatũ facto teſtõ/
ris.ut qꝛ alienat ul ademit ⁊ minui᷑ onꝰ.ut.j.l.ꝓxi.S.ſi pars.
¶¶AQuero qd ſi teſtõꝛ ſub cõditione ſi decẽ darẽ legauit mihi
fudũ quẽ habebã cõem cũ alio.⁊ ſic nõ debet᷑ mihi niſi medie/
tas.ut.l.ſerui electione.sS.de le.j.Rñdeo nõ minuit᷑ onꝰqꝛ nõ
videt᷑ ꝙ teſtõꝛ ab initio plus reliqſſet ⁊ ſic nõ põt dici relictum
minutu. ¶ Quero ꝗd ſi legatũ minuat ꝓpter deſectũ pꝛimo/
nij teſtõꝛis. Rñdeo per.l.falcidiã iniũciu.ut.l.in qtitate.S.j.
⁊ illis minui᷑ onus.Scðo caſu qñ on iponit in vimodi.dico

ꝙ in oib in ꝗbus dixi minui on iĩpoſitu in vi ↄditionis ⁊ onꝰ

minuit᷑ ipoſitũ in vi modiꝑ eãdẽ.l.q; eſt eadeʒ rõ imo maioꝛ.

ut ſupꝛa pʒ.⁊ ſic loꝗtur.l.ab oĩbꝰ.S.ſi titio.S.de le.j.qꝛ ibi fuit

relict fudus vni ex hẽdib' ⁊ grauat decẽ dare certe ſundus
legatꝰ ꝓ parte q̃ legatari eſt hẽs nõ ualet.⁊ ſi ex ꝑſona lega/

tarij h̊ uenit merito minui onus iniũctũ in vi modi ſeu per mo

qu legati uel ſdeicõmiſſi.qð idẽ eſt. ut.l...C.de his q̃ ſub mõ.
Sʒ ulis caſib in ꝗbꝰ iniũctũ onus in vi ↄditionis nõ minuit.
puta per ſalcidiã uel aliã qᷓrt dʒ adipleri diſtinctio. Aut onꝰ

ſuit ĩtrinſecũ aut extrinſecu ⁊ iſtos caſus ꝓſeq̃re ut in gl.Alut
ſfuit onꝰ appoſitũ alternatiue intrinſecũ ⁊ xxtrinſecũ.⁊ dic ut
8.de le.j.l.ſi mihi ſtichꝰ.¶ QAuero ꝗd ſi ab initio onꝰeſt plus

q; illud qdð per teſtõꝛẽ relinqꝗtur legatario nulla ſacta diminu/
tione relicti. Dic ut.l.imꝑatoꝛ.de le.ij.ita dicit glo.⁊ bñ.Zin
aũt ſcindit cõditio alijs caſib dicet᷑ in ꝓſecutione ti.¶ Quero
ad in ↄctu ſires eſt diminuta.an pᷣciũ minuu.Caſus eſt hic in
pn. ꝓut hẽs reuẽderet.⁊ expᷣſſius ĩ.l.ſue rei.cũ.l.ſe.S.de phẽ.
emp. Itẽ hic logtur cũ diminutio ſiet pꝛo parte certa.q̃ro ꝗd
ſi diminui? pꝛo parte ĩcerta.utputa minuct uſufruct fudi /p q̃

parte minuii onꝰ ⁊ quo iure.Cex.eſt ꝙ officio iudicis.ut.d.l.

ſe rei cũ.l.ſe.S.de ↄhẽ.emp.¶ Quero q̃ actione ageretur in

pn.l.Dic ꝙ cõditione ſine cauſa uel actione ex uẽdito ſiinter

nenit uẽditio ut glo.dicit. Quiümſus ſtdake
5 ↄri⸗ Qui iuſſus eſt dare ſeruo cau
J Di heredi. ſa cõditionis ĩplẽde ſub noĩeꝓ

pꝛio uel ſub noĩe hẽdis dãdo dño nõ iplet cõditioneʒ

Itẽ iuſſus dare dño nõ implet cõditioneʒ ſi dat ſuo.h.d.MNMo
ꝗᷓ facti ſut nõ trãſeũt ad dñm. ¶ Sed q̃ro ꝗd ad ꝓpoſitu. Re

ſpõdeo id qð eſt in cõditione nõ eſt in obligatione.ut.l.ſiquis
omilſ.cau.te.iõ ſᷣuo nõ cõpetit aliqð ius merito per eũ nõ acꝗ
rit᷑ aligd dño.ſed ipſi Fuo dat ex mera uolũtate dãtis ⁊ ſic dici
tur facti merito ad dñm nõ traſit.ſʒ poſtq; ꝑuenũ ad datonẽ
T ſic ad dñij trãſlationẽ illa acꝗſitio dñij erit iuris.merito dño

acꝗreret᷑.ut.j.de acq.re.do.l.acqriũ.¶ Op.ꝙ h ſuꝑfluatꝰ.
ſz cu hẽdi. Sʒ rñdeo itellige ꝙ in pncipio iuſſit dare fuo expᷣſ

ſo ꝓpꝛio noĩe. In v.ſed cũ hedi.expᷣſſo noĩe hẽdis tm.¶ Op
po.ꝙ debeat dari dño cũ ad eũ trãſeat ius ⁊ nomen hẽdis.ut
S. de acꝗ.hẽ.l.plʒ. Gl.vult ſoluẽ ⁊ nihil declarat.dic ꝙ ſeruꝰ
remanet hẽs noie lʒ totũ ius remaneat apud dñm.ut plene de

clarauii.l.cũ ſilio.S.de le.j.ꝙ eẽ hẽs noĩe ualet ad duo.ſ.quo

ad hoc ut in eũ ipleat cõditiont h̊ ⁊.j.ꝓxi.S. Itẽ ut ab eo non
detrahat᷑ qᷓrta treb.ut.d.l.cũ ſilio.⁊ ibi dixi.¶Quero que eſt
rõ dꝛie inter ſtatuliberos ⁊ alios. Rñdeo rõnem ponit tex.de
ſta.li.l.ſeruus ſi heredi.qꝛ ſtatuliber magis dat iure dñij q iu⸗

re hereditario.⁊ ideo in quẽcũq; traſit dominiũ in illũ implei

conditio. Cad
õditio de dãdo hẽdi in ipſi
WCum bereditas. pſonã iĩplet᷑ nõ in ſcheno,⸗
miſſarij.⁊ datũ cauſa cõditionis ĩplẽde nõ uenit in reſtõne.h.
d. Nictũ eſt ſupꝛa de ↄditione qꝗ dʒ ipleri in eo qui ẽ hẽs noĩe.
nõ in eo qui eſt hẽs effectu.⁊ idẽ tractat hᷣ ſʒ differt ibi.qꝛ fuus
Ehẽs nole tm̃ t apud eũ nõ remanẽt directe nec utiles.hᷣloqꝗ/
tur de hẽde reſtituẽte ꝗ eſt hẽs noĩe ⁊ apud eu remanẽt dire/
cte. ¶ Op.datũ cauſa oditionis ĩplẽde cõputat᷑ in qrtã treb.
ut. l. in qrta. ſ.ti.j. So. ſateoꝛ ſʒ reſiduũ iĩ reſtõne nõ uenit ut
¶¶Op. de cõdi.ĩqe.l.is cui.difficile eſt ↄiũ.Glo.ſoluũt pluri
b' modlis. dic . ibi fuit iuſſus dare cauſa oditionis ĩplẽde pꝛo
legato fũdi qð legatũ euanuerat h ꝓ alio legato qð legatũ na
lidũ remanebat.vñ datũ cauſa cõditionis ĩplẽde nõ põt diciĩ
debitũ.⁊ eodẽ mõ.d.l.non obſtat.¶ Ad fi.hui.l.op.de do.
cau.moꝛ.l.qdð ſtatuliber. So.ibi ſuit datũ a ſtatulibero de pe/
culio ſuo ⁊ ſic qdð dabaĩ pecunia hẽditaria erat.merito uenit ĩ
reſtõne.hic dabat᷑ ab exneo de pecunia nõ hẽditaria. ¶ Que
ro qd de eo a quo auferi hẽditas tanq; ab ĩdigno.an in ei ꝑ/
ſona dʒ ipleri ↄditio. Qðᷣ videt᷑ qꝛ bẽs remanet. nt.l.ex facto
5§. iul. de vul. pu. ergo ⁊c̃.ut ibi pʒ. ⁊ h. S.v. ſ cũ ſuſpecta.ſa/
Cit de vul.⁊ pu.l.ſ is qui.x.l.in ſubſtitutioe.¶ Quero gd de

-Nðõ

eo qui nẽdidit hẽditatẽ an in eũ debeat ĩpleri cõditio.certũ eſt
ſic qꝛ hẽs ẽ. Sʒ an illud qð ſibi dat debeat reſtituẽ emptoꝛi
ic. S. facit ꝙ nõ. In ↄꝛiũ.S.de hẽ.uẽ.l.uẽditoꝛ.ubi qcqd ꝑ
uenit ad eũ tanq; ad heredẽ dʒ reſtituẽ.ſed hic dat᷑ ſibiut hẽdi
⁊c. ¶ Quero ꝗd de minoꝛe reſtituto in integruʒ qui remanet
heres noiĩe.ut.l.ſed ⁊ ſi ſine.S.ſʒ qð pampᷣ.de mino.dubito.

SS Ex plralitate dñoꝝ ſcidũ ↄditio.h.
Si duoꝛum. . hoc dicã plene.j.e.l.cui fudus.
Si p ar 8. Diminuto legato ꝑ uſucap.diminuit᷑ ↄdi

ne nertal tt prima.
r uſſus dare hẽdibſi tꝑe quo dat repit
(Plautius. ſe hẽdẽ.deducit partẽ äc rataſci ſ
nõ ſit hẽs ſʒ eẽ ſpat᷑.qꝛ tũc nihil deducit ſicut legatarius.h.d.
CMNõ ꝙ nõ ſeꝗtur effectũ diſpoſitio ante imꝑleta cõditionẽ.
¶ UVltimo pncipiũ huius.S.põt induci ad qõnes q̃s dixi in
l.ab oĩbus..ſi nuio ·deſe ntenofid
I are ⁊ remittẽ nõ ẽ idem ꝓpꝛie
E lianus. hb. d. Mõ diligenter Paneſte fa/
. tit ad multa. C Sʒ qro pone ꝙ heres nõ vult recipe
liberationẽ ꝓ ĩplemẽto oditionis.nec vult ſoluẽ.ꝗd hʒ ſacẽ le
gatariꝰ. Rñdeo duo. ꝛimo ꝙ ꝓteſtet heẽdi ꝙ ſibi ſoluat ut
poſſit iplẽ ↄditionẽ.qð ſi nõ ſacit ꝑ hẽdem videt ſtare.ut.j.de
ſta. li.l.iij.F.j. Aliud remediũ eſt ꝙ cõpẽſet id qð ſibi debetur
cũ eo qð dʒ dare cauſa cõditionis iplẽde lʒ nõ ſit ꝓpꝛie cõpẽſa
tio.qꝛ nõ eſt debitũ hincinde.qð eni cauſa ↄditiois iplẽde da/
ri dʒ nõ dẽ debitũ.ut.l.ſiqs ſub ↄditione.ſiqs omil.cau.teſt.⁊
hãc doctrinã cõpẽſãdo ponit tex.in.l.ſi peculiũ.de ſta.ibᷣ.Et
aduertẽdũ eſt ꝙ dicit tex. ditionẽ hẽri ꝓ ĩpleta qſ ꝑ bẽdeʒ
ſteterit. ex hoc arguit ꝙ ſi aliqd dʒ ſolui pupulo cauſa cõditio
nis ĩplẽde uel cõi ⁊ per tutoꝛẽ uel ꝓ adminiſtratoꝛes reipu.nõ
ſoluat illud qdð uli debẽti ↄditionẽ debet᷑ cõditio ꝓ ipleta
nõ põt hẽri.nõ eni uere eſt ipleta ut tex.ꝓbat h. Itẽ nõ poteſt
hẽri ꝓ ipleta ex facto tutoꝛis uel adminiſtratoꝛis in pupulli uł
reipu.pᷣiudiciũ ut de re.iur.l.neq; ĩterdicto.⁊.S.qũ ex fac.tu.
per to.ſed ipſe tutoꝛ uel adminiſtratoꝛ tenebat ſicut tertius im
pediẽs iniuſte.ut.l.ĩde nerati.S.j.adl.agl.⁊ dixi in.l.in teſtõ
S.e. Itẽ facit hec.l.ad.q.ꝙ ſi in eodẽ laudo vna pars eſt ↄdẽ

nata alteri in mille.⁊ alia alteri in qngẽtis ⁊ iuſſi ſut ſoluẽ in di

em ſub pena in cõpꝛomiſſo cõtẽta.Qerte ille q cõdẽnatꝰ ẽ mi⸗
noꝛi ꝙtitate dʒ cõpẽſare ⁊ liberare aduerſariũ uſq; ad cõcur/
rẽtẽ q;titatẽ ⁊ habet᷑ ↄditio ꝓ ipleta ne ĩcidat in penã ut hie.
Sʒ gd dices ſi ↄdẽnat in maton rieare petijt laudũ reduci
ad arbitriũ boni viri.an ĩterim poſſit ſieri executio ↄ ↄdẽnatũ
in minoꝛi qᷓtitate qui nõ petijt reduci. Aidet᷑ ꝙ ſic ſm ea que
notãt doc.in.l.per hãc circa fi. C.de tẽ.ap.ſʒ dubito. Itẽ ſac

hec.l.ad.q.ſi iuraui tibi dare cẽtũ utrũ copẽſãdo qð mihi de/

bes liberer a iuramẽto de quo ex de iureiur.c.ad nram.

—LE6 iom. Dies appoſita ad iplẽdã ↄditio
— Din Diem. nẽ in ꝑſona hẽdis T che 4

— die adite hẽditatis.h.d.¶ Auero ꝗd ſi dixiſſet infra

cẽtũ dies a tꝑe moꝛtis. Rñdeo idẽ q; ĩtelligit.ſ.tpe moꝛs ⁊ adi
te heredita.ut.j,de ſtatuli.l.iij.S.ru ſi hedi.⁊ qð h dẽ niñ ali
ud tps initij ſit appoſitũ.ĩtelligas ita expᷣſſe ꝙ talis ſubauditio
nõ cadat.⁊ ꝑ h pot ſuſtineri gl.C. de iure deli.l.ſcimꝰ. . ⁊ ſi p
fatũ.ubi dicit tex.ꝙ hẽs dʒ facẽ ĩuẽtariũ infra tres dies a tꝑe
moꝛtis. ſupplet gl.⁊ adite hẽditatis.nã ex eo ꝙ on iniũgi he
redi videt᷑ ꝙ illa ſuppletio debet ſieri ab adita hereditate inci/

Se hic ⁊ ſupꝛa dixi.

1Sicõditio exp̃ſſa nihil opat in pncipali nec
Serno. in eo opabit ad qð ꝑ. repenttonsposncht .h.
d. ¶ In tex.ibi eti ſi nõ eẽt.⁊ ſic illa cõditio nil oꝑat᷑.ut.l.iij.
S.de le·j.lʒ caſualiter fallat.⁊ h ſegtur ſepenumero ⁊c̃.ſi ergo
nõ opꝑat᷑ in pncipali.ſ.in libertate igitur nec in eo ad qð tacite
oꝛigit.ſ.in hereditate ułlegato.⁊ hãc mãʒ explicaui in.l.iij.

S. de le.j.⁊ nõ bñ hunc caſum.

„N On putabam. Annuscept nõ hahe

Ulit. 7. ad tre.l.ꝗ ſiliũ. F. ſabinus. de mu. ⁊ ho.l.ad rẽ
publicã.dixi plene in.l..ſicui.in pn.S.de le.j.⁊ ibi videbitis.

Icui libertas. uſioreddererenẽ

teſt petẽ ut ponant calcu

latoꝛes ꝗ iudicabũt de reliqs ⁊ libꝛis rõnũ.h.d. Nõ

bñ facit. C. de uſuf.le.l.ij.nõ ꝙ dicit de reddẽdis libꝛis rõnum
facit. .e.ti. l. c fuus.⁊ de ma.teſ.l.ſi ita fuerit.S.qð.⁊ dixi in
Z in n libertatib leuiſſima ĩ
= b diuerſis. lie nouiſſima ſpectat᷑
cõdkitio.h. d. C Op. ꝙ in ↄditionibus düſfcc Poriz
uffici

rr h v f f ff . —“ðʒ

tur ꝓ cõpleto.h.d.ſal/

ich
btor

E
lno
t
vteſt
liel
tn.
bſn
ſtö

o

Z ſiffcit alterũ impleri nec curat de qua. ut.s. de cõdi.ſſti...ſ bẽ

di plures. Sol. itellige h diſiũctim.i. alternatiue.

EP eredi. Cõditio põt ĩpleri in hẽde hẽdis nõ in hẽde

atarij.. d. m vn lec. pma pars hui. 5.

nõ narial. ſcda in v. ꝙ nõ ſiłter. tres bʒ lec. pma eſt quã poſui
in ſumario ⁊ iſta eſt va in ſe.ut.j.e.l.cũ ita.tñ ſi uus hẽbat pe/

cuniã paratã ad ſoluẽdũ erit liber de iure ſpãli.ut.j. de ſta.li.l.

ſi peculiũ.S.is cui.Scðo mõ legit ut mutet caſũ ſeauoꝛe li
bertatis põt cõditio ĩpleri in hẽde hẽdis.ſec in alio legatario

h. x. Jo. negat hc lec. ecuerã. ſed ꝓ ipſa videi caſus in.l.ſi pe
culiu.sS.ſi hedi.de ſta.li. In Sꝛiũ.j.eo.l.cũ ita in fi.Et iõ diſtin

gue utrũ cõditio poſſit ipleri in ꝑſonã hẽdis illiꝰ in cuius pſo/
naʒ debebat ĩpleri.aut teſtõꝛ iuſſit ipleri ſub noĩe appellatiuo
nt hẽdi. aut ſub noĩe ppꝛio.aut ſub utroq;. Dꝛimo caſu põtiĩ
pleri in ꝑpſona hẽdis.ut hicin pᷣn.⁊.l.cũ ita.j.e. Nec ob.l..ſi pe
culiũ.S.ſi hẽdi.j.de ſta.li.nã teſtõꝛ videt᷑ uelle dare bẽdi hẽdis
eoipſo ꝙ iubet dari ſub noĩe appellatiuo. Scdo caſu qñ ſub
noĩe ꝓpꝛio nõ põt ĩpleri in ꝑſona hẽdis uliꝰ.ut.j.e.l.cum ita.
F allit fauoꝛe libertatis ſi fuus hẽbat pecuniã parataʒ.ut.l.ſi
peculiũ.S.is cui.j.de ſta.li. ertio caſu qñ apponit᷑ nomen
pꝛiũ ⁊ appellatiuũ inſpicit qð pᷣcedit.ut.l.cũ iia.j.e.Et eſt a
nertẽdũ.nã dicta diſtinctio an aliꝗs ſit iuſſus dare ſub noĩe p
pꝛio uel appellatiuo lʒ cadat in hede nõ cadit in legatario.nã
iuſſus dare legatario noĩatim videt᷑ dare iuſſus.ut.ð.c.l.noĩa
tim. ⁊ hoc videt pbare tex.hᷣ in ſi. ¶Sed q̃ro qꝗd ſi conditio
hʒ pᷣcedẽtẽ diſpõnẽ.utrũ ius implẽdi trãſeat ad heredẽ.Ci.in
l. pe.C.e.dicit ꝙ nõ trãſit ĩ pſonã hẽdis.ꝓ quo videtĩ᷑ tex.in.l.
ſi penũ.j.qñ di.le.ce.⁊ ibi dixi.ertio modo legit h..ſic.Ex
