remanet diſpoſitio iuris ſᷣm quẽ res hʒ exitũ ſuũ.iõ lex nõ cu

rat aliqd pᷣſumẽ.ſʒ qñ agit ex diſpõne legis.ſi lex ĩ iſto dubio
nil pᷣſumẽt caſus remanẽt ideciſus.qð eẽ nõ dʒ.tñ pↄ hãc diſti

ctionẽ facit multũ.l.ĩter ſocerũ.in pn.S.de pac.do. Sed rñ/

deo ibi nã Sboꝝ platoꝝ reqrebat ſfilios ſupuiuẽ. vñ illud qð
ibi e q̃ſ poꝛe ĩpubẽ moꝛtuo dʒ itelligi ſic ut dicamꝰfᷣm ꝓpꝛi
am ſigniſnicationẽ ſtipulatio nõ cõmitit.ʒ ſi ad ĩterpᷣtationẽ
ueniem debem dice ſpuberẽ pus deſũctũ. ⁊ ſic terpꝛetatio le

gis ↄgruit cũ Wai ſigniſcatiõe uocabuli.uel dic ꝙ ibi ſtiba
i

latio ptinebat idẽ qð lus cõe.¶ Altimo di in v.ſʒ ⁊ circa le/
gẽ fal. ꝙ ſi fuiſmul cũ dño deceſſerint nõ cõputani in bonis
eius tꝑe mo:i. Coõtra h videt ſigniſcatio uocabuli q;ꝛ tꝑe moꝛ
tis ſerui erãt defũcti.qꝛ ſimul cũ dño deceſſerũt. Rſideo aliud
eſt dicẽ tpe quo moꝛit uel ꝗ decedit.⁊ tũc ſigniñcat tp̃s vite.
cũ tñ ẽ in actu moꝛiẽdi.ut.l.ſi.de ↄdi.inſti.ar.l.q duos.S.j.de
manu.teſ. Aliud ẽ dicẽ t̃s moꝛi.⁊ tũc ſigniſcat poſtq; moꝛ
tuus ẽ perfecte.ita dicit tex.h ibi moꝛtis elus tpᷣs ⁊c.⁊ glo.eſt
in. l.peculiũ.S.ſi.S.de le.ij. . . d
Prganati ui legat cognatis videt᷑ le
N= C0 natis. are his qui ſũt cognati tꝑe
teſti uel tpe moꝛt.h.d. ¶Quero exẽpla hui.l.in p

ma parte de eo ꝗ fuit cognat tpe teſti ⁊ poſtea deſijt. Ro.po

nit exẽplũ de eo q deſijt ꝑx depoꝛtationẽ.⁊ ꝙ dicit maneat.ſ.
tpe moꝛꝭ qe reſtitut fuit.¶Ad hũc itellectũ op. C. de hẽ. in/

ſti.l.. Glo.dicit ꝙ ibi nõ fuit reſtitutꝰ. ¶ Itẽ op.iſti. de capi.

di. F. q autẽ. So. gl. ꝙ h ꝑdit ciuitatẽ ibi etiã libertatẽ.lʒ
poſtea fuerit maumiſſus.hec ſo.pbat᷑ in.l.ĩterdicit.j.de ↄdi.
⁊ de. Contra iſta ſo. videt᷑ caſus in.l.ex fcõ.S.ſi.S.de vul.⁊
pu.ubi ſact ſeruꝰ poſtea manumiſſus admittit᷑. So.qñq; ꝗ⸗
efficit ſeruus pene.⁊ tũc reſtitut' ad legatũ nõ admittitut p.
qñq; efficii ſeruus hoĩs.⁊ tũc reſtitut ad hẽditatẽ ⁊ legatum
admittit ut ibi. Rõ ẽ qꝛ fuus pene efficũ oĩno ĩcapax.ut.j.ti.
ij.l. ꝗ in metallũ.qʒ iſlle qui efficit ſuus hoĩs nõ effici capax qꝛ
dño nõ ſibi acquirit.ut.l.ſi pꝛfa.S.de here.inſti.¶ Cõtra hoc
op.ð.de adi.le.l.ſ ſuus.in ſi.ubi ꝑ manumiſſionẽ efficit᷑ no/
uus homo. Rñ.qñ Fuus accipit ut res legata eundẽ bʒ effe/
ctũ reductio in ſeruituteʒ facta ab hoĩe q; ſi efficiaĩ fuus pe/
ne.qꝛ utrũq; legatũ extinguit.ſ̊ qũ accipit᷑ ut pſona legatarij
tũc ſec ẽ. ⁊ lʒ hec lec.in ſe ſit va.iñ quãtũ ad hac.l.nõ pcedit ꝑ
tex.qui dicit hic facili ⁊c̃.nõ eni eſt ↄgruũ ꝙ facilius admit⸗

tatur qui vno tẽpoꝛe ẽ cognat ꝙᷓ; in utroq;. ¶ Venio ad ſe/

cũdaã lec.⁊ legit in glo.duob modis ut pʒ in ea. Iſta lec.in pᷣ
ma parte.l.ↄtinet ueritatẽ.q; illa demõſtratio fratris titij ſuſ
nicit ꝙ adſit tẽpoꝛe teſti.ſimile in.l.mela.in pn.de ali.⁊ ci.leg.

ſ quãtũ ad ſcoaʒ partẽ legis nõ dalerochuacecn itelligit totã

legẽ in cognat nalib ⁊ tex.dicit de adoptionibꝰ. Pꝛeterea
in cognatiõe nãli ſi uelles itelligere ſcdᷣam partẽ ⁊ nõ ↄdicẽt.
tex.nõ põt ſtare.nã legare fratri titij idẽ ẽ q;ð legare certe per
ſone ⁊ noĩate ꝑſone.ut.l.nemo.de hẽ.inſti.⁊.l.⁊ ſi peꝑceriti
pn. de li.?⁊ poſthu.ſicut ergo ſi ꝑſona legatarij tẽpoꝛe moꝛiʒ
decederet legatũ euaneſceretᷣ ita in ꝓpoſito niſi dicam ꝙ le
gatũ fuit fratrittitij qui nullũ fratrẽ hẽbat tẽpoꝛe teſti.tũc enĩ
intelligit de eo qui ſibi naſcitur eſt. ar.l.ei quoq;. S.de pecuł.
lega. ? tũc ↄtineret uerũ iſta lec. ¶ Venio ad terti lec.ðut ĩtel
ligam totã.l.in cognatiõe ciuili.q; in pma parte erat cogna
tus ſed deſijt eẽ per emãcipationẽ.in ſcða ĩcipit eẽ ꝑ adoptio
nẽ.⁊ hec lex hʒ multa ↄꝛia lʒ glo.dicat ꝙ ei nil obſtat.¶Ad
hac lec.op.ꝙ nõ ſufficiat quẽ eẽ capacẽ tpe moꝛtis ſi tꝑe teſti
nõ ẽ.ut.ð.ti.ij.l.j. Sol.glo.ꝙ ibi legatũ erat iutile ex ꝑſona
relinquẽtis uel rei legate.h̊ ex ꝑſona legatarij. ¶ Cõtra hoc
op.inſti. de le.S.an fuo.Sol.glo.q legatũ erat ibi iutile mi
xta oſideratione legani ⁊ legatarij.hec lex nil facit ad mate
riã regule cato.q hic legatũ ab initio nõ fuit inutile.iĩmo ſẽ/
per utile.licet q̃da ꝑſona ab initio nõ admittat᷑ que poſtea in
cipit admittiita dicit Ol.¶ Op.inſti. de here. qli. ⁊ dif. S. j.
⁊. S. de here.inſti...ſi alienũ..j.So.glo.dicitut ibi.ueritas ẽ
qꝛ ula ↄcoꝛdat.Contra hac.l.facit.l.cũ ita.S.ſi.S.de lega.ij.
ueritas eſt ꝙ ibi dicit ꝙ dʒ inſpici qui eſt in familia tpe moꝛiʒ
ſubandi ⁊ teſti.⁊ ſic ↄcoꝛdat cuʒ iſta.⁊ ita ſubaudit Di.⁊ bñ.
¶ Op. pꝛout hec.l.intelligi in cognato ciuili videĩ nõ pꝛoce
dere.nã cognatus ciuilis nõ dʒ intelligi in uerbis platis a te-
ſtatoꝛe.ut.:.ſi ita quis.in ſi.S.de le.ij.x.l.ſi ſideicõnuſſũ.de cõ
di.⁊ de. So.quidã ꝙ h debet intelligi ꝙ in legato fuit facta
mẽtio de cognato ciuili.als ſecus.ut dictis.ll.ſſtud ẽ ̊ hãc.l.
que dicit ſimpłi legatũ eẽ cognatis relictũ.quare dico ſic.ſi ali
quis efficit cognat poſtea facto teſtatoꝛis.ut qꝛ ipſe aliquẽ ar
rogat in filium nel nepotẽ.x tunc ꝓcedit lex iſta. Siuero ali
gs effici cognatus tertij cognati.tũc nõ admitteret.ut.l.con
traria.ile in ipſius ptãte ſit aliũ facere admitti ad legatuʒ.qð
nõ. ¶ Op. ſoꝛtiſſime ⁊ videt ꝙ in his ybis indeſinite platis
tpᷣs teſti iſpicit᷑ nõ moꝛtis.ergo ⁊c.poſſumus dicere ꝙ ↄꝛiũ lo
uit in reb relictis.ſed hec lex loquit in ꝑſonis ꝗb relinquit.
ec ſo.nõ placet per ea que nõ.in. d.l.ſi ita.⁊.i.placet.de li.
⁊ po.ubi dicit ꝙ ibiẽ ſpale fauoꝛe teſti ꝙ alius poſthum ad
mittat᷑ q; ille qui erat pᷣſens tꝑe teſti.qre dico ſic ꝙ hic fuit reli
Cctũ vniuerſitati qꝛ cognatis. ⁊ ſic iſpicimus tps moꝛtis ſicut ĩ
legato vniuerſali.ut.l.grege.ð.de le.ij.⁊.l.peculiũ.ꝓ hoc hec
l.in fi. ubi idẽ ẽ relinqᷓre cognatis ⁊ cognationi. Hec ſo.non
placet.nã cognatio nõ eſt vniuerſitas que vnã perſonã repꝛe
ſentat ꝓut dicimus in alijs vniuerſitatibus.ut.l. moꝛtuo.de
ſideiuſio.⁊ iõ nõ põt eis ut vniuerſis relictuʒ ſed eis ut parti
cularib.qð apparet ex eo qdð incõtinẽti dicã.qꝛ nõ oẽs ad le
gatũ admittant᷑.dico ergo ꝙ regula poſita in.l.ſi ita.fallit hic
ratione cõiunctionis.ut ſic ſufficiat illis tpe teſti uel moꝛtis eẽ
cognatũ.qð intelligo uerũ ſi teſtõ: hoc ſciuit.ſecus ſi ignoꝛa⸗
uit. ut.l. ſiquis ita..ſiquis ignoꝛaret. de teſta.tu. ¶ uero
hic dicũ ꝙ legauit cognatis de ꝗbus cognas intelligi. Rñ.
in dubio ĩtelligi de cognatis teikolo⸗ u .cũ acutiſſimi. C. de
hdeicom.⁊.l.peto.S.fratre.S.de le.ij.¶ uero quo oꝛdnie
admittunt᷑ h cognati. Rñdeo pus noĩati ⁊ his deficiẽtibus ꝗ
pꝛoximioꝛes ſũt in gradu.ut.d.l.peto.S.fratre.x.d.l. cũ ita.
S.de lega.ij. ita intelligit DHi. dũ dicit ꝙ h lex debet intelligi
Fm illas. ¶ Quero quid ſi ſit legatũ cognatis cuiuſdã tertij.
NRñ.puto ↄꝛiũ eius qð hic dẽ.pmo qꝛ nõ debemus itelligere
niſi de cognap ꝗ erãt tꝑe teſti.niſi alij cognati eſſẽt ſine facto
teſtõꝛis ꝑ regula qẽ in.l.ſi ita de au. ⁊ ar.leg.cũ eni h nõ loqi
niſi de legato facto cognat teſtõꝛis nõ debem trahi ad alias
Zñtias otra alias leges.pꝑ.l.qð uero.S.de legi.¶ Auero qd
ſi relinquit familie nel cognationi cuiuſdã tertij qui iã erat de
ſunctus tpe teſti. an ualeat legatũ. Et videt᷑ ꝙ no.qꝛ non põt
dici familia titij ꝗ iã erat defũct.ut.l.qui uxoꝛi.als ẽi.l.ij.S.

de au. x ar. le.Cotrariũ dico ꝙ ualet ⁊ videt᷑ relictũ oĩb deſcẽ
dentib ex cognatiõe titij.ut.l.pnunciatio.S.familie.de uer.

ℳ

ſig. t ita ſe habet cõis uſus loqutdtn idẽ eſt dicere relinquo

familie tał uel domui talis.ut.i.j.S.ad ſylł.⁊ ibiꝑ Ja.de are.
T hoc caſu foꝛte nõ admittent᷑ oẽs qui ſũt ꝓximioꝛes illi titio.
ſed omnes equaliter.quia ceſſat ratio coniunctionis perſone
deſuncti. M

DBe his q̃ pe.telin.⁊ Nere.cato.

EA ollegio licito legari põt
Vm ſenatus.Nαhnto de tali

collegio licite relinquit hoc dicit. ¶ Oppo. ꝙ ſi nõ

poteſt re

repꝛobatũ nõ rõne ſecte.ſed iõ qꝛ nõ appꝛobatũ. ſi en rõne ſe
cte eẽt repꝛobatũ.ut collegiũ heticoꝝ.tuc ſinguliꝭ de collegio
nõ põt relinqꝗ.ut.l. ia.¶ Quũo ꝗd ſireliquat᷑ collegio iudeo
rũ.Certũ ẽ ꝙ; nõ ualet.ut.l.j.C.de iude.ſʒ dubiũ ẽ an ſit repꝛo
batũ rõne ſecte. Gl.ꝙ nõ i.d.l.j. Ol. tex.ẽ ꝙ nõ ẽ repꝛoba/
tũ rõne ſecte.⁊ ſic põt legari cuilibet iudeo.ut.l.ſpadonẽ.S.iã
aũt iudei.de excu. tu. ¶ Sʒ qro ꝗd ſi reliquii iudeis de peru
ſio utrũ videt᷑ ut collegio relinqui uel ut ſingulis. Nidet᷑ ꝙ ut
collegio. ut. S.l. Pxi.ĩ f. dixii. l. ciuib. dꝛiũ puto ; illa ĩterpta

tio relinqre ciuib idẽ ẽ ꝙ reliquẽ ciuitati ẽ uerũ qñ ex ea ni re
ſultat ) legẽ ⁊ ex eo legatũ nõ efficit iutile.ſʒ qũ reſultat alincd

3 legẽ uel ſegatũ efficereł iutile.⁊ tũc nõ dʒ ſieri.ut.S.e.l.quo/
tiens. CQuo ꝗꝗ ſi reliquii collegio fruſtatoꝝ. an illud colle/
giũ ſit repꝛobatu. Rñ.oẽ collegiu qð ſit ad piñ actũ ẽ appꝛo/
atũ a lege.ut.l.j.circa pn.⁊ ibi nõ.s.qð cuiuſq; vni.⁊ ut pu/
to iſte friutates debẽt Oueniri coꝛa iudice ſeculari qũ frnitates
ſeculariũ ſũt.ſʒ ſi eſſẽt frnitates ſeclariũ ⁊ clericoꝝ.tũc deberẽt
ↄueniri coꝛã iudice eccliaſtico.⁊ idẽ dico ĩ vniuerſitate ſchola
riũ qrũ rectoꝛ eẽ nõ põt niſi elericꝰſit. ¶ QQauid ſi reliquit᷑ arti
mercatoꝝ uel cãcellarioꝝ.tũc ẽ aliud qꝛ talia collegia exceptẽ
gbuſdã ſut repꝛobata. ut.l.j.S.qdð cuiuſq; vni.no.vñ eis non
põt legari.ſʒ ſi talia collegia eſſẽt appꝛobata ꝑ pncipẽ uła ſu
perioꝛe uel a ciuitatib q ſuperioꝛẽ nõ recognoſcũt.tũc potit
eis legari. ut. l. hoſtes.j.de capti.⁊ boſlererer
W ¶AQAuũo gs hẽbit hẽditatẽ
. Em pubere. Q gab ꝙ ſucceſſo⸗
res ſilij ⁊ P ↄñs hẽant hẽditatẽ. als iſta.l.fruſtra poſita eſſet.
¶ Sʒ tüc op.quõ iſte filius trãſmittit hẽditatẽ mris nõ aditã
ad exneos.icit Mar.ſylł.ꝙ h ẽ rõ qꝛ nlli ſuit ĩpedit adire
hẽditatẽ.ar.l.ſiqs i Graul. elegster a ſyll. ⁊ Ci.refert in.l.
apud hoſtes.C. de ſu.⁊ le.ego ĩtelligo hoc uerũ ꝙ ad hẽdes
filij traſinittit mris heditas ſi ſũt hẽdes ſui p.l.j.C. de his qui
añ ap.tab.als nõ trãſinitteret᷑ niſi ꝑ bñnñciũ reſtõnis ĩ itegrũ.
ut dixiin.l.ꝗ duos.ĩ pn.S.e.pꝑ.l.paãtonius.S.de acq.hẽ.Nõ
ob.l. ſiquis ĩ graui.S.elegãter.qꝛibi fuit ipeditus ipedimẽto
iuris.hic inpedimẽto facti.dixi lenore daacgiil re
in toeſ BDeboc dicut nõ. ꝑ Di.i. c.
CE Z n teſtõ. n nn -di feiur ol
WemR. Hac. l. allego ad. q. de eo
4 S em heredi. reliꝗt ut Sbli, ſatiſtiat
BV gdſut ſipti ĩ cedula quã dedi guardiano fratrũ mio
rũ.an ualeat. Ja.det᷑minat ꝙ nõ. Ego determĩo Sꝛiũ ſi appa
ret ꝙ illa cedula ſit illa quã teſtõꝛ guardiano dimiſẽrit ex com
paratiõe lr̃arũ uel alio mõ.ut dixi in.l.ſi ita ſcripſero de ↄdi.⁊
de. Itẽ nõ hãc.l.na vidi teſtm ĩ q teſtõꝛ ſic dixit.lego titio milł
le qᷓ det illi ꝑſone quã declaraui ſibi ⁊ hẽdi meo.decedit teſtõꝛ
ↄt etio ẽ iter hẽdẽ ⁊ legatariũ.qꝛ hẽs dic de vno.legatari diẽ
de alio. ꝗd iuris. Hico ꝙ dʒ ĩſpici qð ẽ ueriſili rõne affectiõi)
teſtõꝛis.als fideicõmiſſu eẽt iutile rõne ĩcertitudini.ut.:.ſi ſue
rit. in pn. S. e.iõ remanet penes legatarih ſt Altio nõ ꝙ ſire
linq tibi centũ ⁊ dico uolo ꝙ dent ei quẽ dixi tibi.ꝙ in dubio
nõ videt᷑ ſactũ illud relictũ in fraudeʒ.vt hic.⁊ nõ.in.l.lutius.
Fiſi. S. de le.j.⁊. l.nõ intelligit circa fi. de iure fiſci.

* .— „ 5
Am queritur. ieutn l. uetenb.
jig Beclara ut nõ. Di.in.c. in obſcuris.
Uis. curts

☛ de re iur l vr. .
A1 N An ꝓpꝛiũ nomẽ uel demõſtra⸗
Di hẽbat. n iſpicere debeam ex q̃litate
notitiẽ diſponẽtis ĩſpicit.h.d.DPixiꝑ hãc.l.ꝙ ſi dux ducatuj
ſac ĩquiſitionẽ ↄ titiũ ptãtẽ aſſiſij cũ ĩ ueritate uocet ſepꝛonius
ꝙ magis ĩſpicim hac dignitatẽ q; nomẽ ꝓpꝛiũ.qꝛ nomẽ ꝓp/
um nõ habet᷑ mẽti vt h.⁊ ſic magis accipit᷑ demõſtratio q; no
mẽ ꝓpꝛiũ.dixi i.l.demõſtratio.de ↄdi.⁊ de. Sco nõ ꝙ hẽ
vnus de caſib in quo doctrina que ſumit ex.l.ſi fuus còmu/
nis ita. de ſtipu.ſer.nõ hbʒ locũ ut h.x dixi in.d.:.ſiſeruus.
Iures. Aauſula in f.poſita nõ referk ſolũ ad
—I ED7„ pxima ſʒ ad oia cedẽtia continuata
ſcriptura plata.p.d. ¶Qũo ꝗrõ huũ.l. ꝙ clauſu
la ĩ fi. poſita ad oĩa pᷣcedẽtia refert. Rñ.pᷣ ꝓpt᷑ dictionẽ repeti

tiuã hoc ampli.ut.il.aureli.S.teſtõ.ð.de li.le.¶ Scda ro eſt

qꝛ clauſula ultio poſita fuit ꝑ ſe pncipalit poſita. vñ ad oĩa pᷣ/
cedẽtia refert.ut.l.ii.. S.ſili.S.de li.⁊ poſth.⁊.l.talł ſcriptura.

linqui collegio non poteſt relinqui ſingulari perſone
nut. l. iiij. de here. inſti. So. hic debet itelligi qua do collegiũ ẽ

5.de le.j.⁊.l.j.de li.pte.ſi eni la clauſula nõ eẽt ꝑ ſe pncipalr

poſita ſʒ ad aliã diſpõnẽ q̃li cãdã. utputa ſi ↄditionalis mo

dus ĩfert legato ultio loco appoſito.tũc ad aliud nõ referi ni
ſi ad illud ultimũ.ut.l.filii.⁊ ibi nõ.qñ di.leg.ce.¶ Quũo q̃re
dixit iuriſcõſult iũcta ſcriptura. PDicit gl.ſecꝰ ſi ex iterualio

ut. l. lecta. S. dicebã. S. ſi cer. pe. vide gl.ꝗ icipit nũc re niũgit.
ibi ⁊ fac vim.⁊ dic hoc nõ ẽ uerũ qꝛ nõẽ ĩteruallũ ĩ eodẽ teſtõ

nõ diuertẽdo ad alios act.nã teſtm dʒ ſieri vno cõtextu. ut
l. hẽdes in fi. S. de teſta.ſed ueritas ẽ ut itelligamꝰ ↄiũcta ſcri⸗
ptura.i.cõtinuato ſmone.ſecꝰ ſi ĩ medio plura dixiſſetq; tũc

ad oia pcedẽtia nõ refert.ut nõ.gl.in ſili.iſti. de re.di.S. itẽ la
puli. An autẽ clauſula in pcedẽtib legib appoſita intelligai
repetita in ſequẽtibus.dixiin.l.pᷣtoꝛ.ĩ pꝛin.vi bo.rap.

¶ De his qᷓ pene cauſa relinquunt. Rubꝛica.

N lio Si pꝛecedit diſpoſitio ullicita ⁊ repꝛo
. bata relictũ noĩe pene a qcũq; nõ ua
let. h. ð. Prelieel⸗ noĩe pene a qcũq; ua
let. ut. C. e.l. j. T iſti. de le. S. f. So. gl. ⁊. l. mul
ta.de ↄdi.⁊ de.⁊.l.ſiqs hẽs.de vul.⁊ pu.ꝙ iſte
ge hodie ſũt coꝛꝛecte. Di.i.l.multa.hoc repᷣhẽdit qꝛ etiã de
iure antiq pofat relinꝗ noĩe pene.ut.l.j. S.itẽ ſi ita.ad.l.fal.⁊
l.ſi penũ.qñ di.le.ce.⁊.S.de pe.le.l.ſi penũ. Nõ ob.h.l.q logꝗ
tur qñ p̃cedit aliq̃ temeraria uł ullicita diſpõ. qð tʒ Ci. C. e.l. .

¶ Qũo q̃ſſt iſte diſpõnes ꝓbꝛoſe. Rñ.qñũcũq; ĩ diſpõne ue/

nit aligd qdð ſit repꝛobatũ moꝛib iure ciuili uel ptoꝛio.ut.l.j.?
l. filius.de ↄdi.ĩſti. Idẽ puto ꝙ ſi dꝛ in teſtõ lego ſilie mee cen

tũ.⁊ uolo ꝙ nõ poſſit ſe maritare ſine ↄſẽſu tali.alias cadata

dicto legato. certe iſtud nõ ualet. ut.l. cũ tale. . ſi arbitrio.j.
de ↄdi.⁊ de.Idẽ puto qñ aliqd relinquit ſilio ĩſra legitimã.⁊
adijcitur ꝙ ſi plus petat cadat a dicto legato. Certe iſta adie
ctio nõ ualeret.qꝛ grauamẽ nõ põt poni in legitima.ut.l.qm

C.de ĩof.teſ.¶ Vltimo nõ hãc.l.õ ſtatuta ciuitatũ q dicũt.

clerici aliqd faciãt.⁊ ſi nõ faciunt eoꝝ ↄſanguinei teneant a

tantã penã. Certe iſta adiectio pene non ualet ut B. ⁊ de iſto
grauamine qð iponit᷑ cõſanguineis dixi in.l.de pupillo.S.ſi

quis ipſi pᷣtoꝛi.de ope.no.nũ.in.ix.q.

“ CAũo ps reliquit flie ſue ſi nupſerit
( Enam. le rſiigreſte fuerit monaſteriũ.hẽ

at ducẽta tm̃ nõ ultra.an iſtð videat᷑ detractũ de illa
;titate maioꝛi noĩe pene.an ſit cauſa.Et vꝛ ꝙ ſit cauſa qa ex
cauſa videt᷑ dixiſſe.qꝛ ſi monaſteriũ ĩgredirei potit ĩgredi cuʒ
minoꝛi pecunia qᷓ; ſi nuberet. ſʒ certe ſiue ſit cauſa ſiue pena le
gatũ nalet. q iſta pena ſiue cauſa reijcit.utĩ auẽ.de ſan.epi.S.
ſʒ h de pñti.Rõ ẽ q; talis cauſa ĩpediret vitã ptẽplatiu.naʒ
fioꝛe ducta ne ꝑderet illud legatũ citi nuberet q; monaſteriũ
igrederet᷑.qð lex reſpuit. ꝗs ergo erit modus ut teſtõ: poſſit
ſic grauare. Rũdeo ꝙ dʒ dicẽ ſic.relinqᷣ ſilie mee centũ ⁊ eiꝗ
cã duxerit in uxoꝛẽ relinq qnqginta. poc mõ ualet illud reli-
ctũ.x monaſteriũ nõ poſſet cape.q; nõ ẽ relictũ uxoꝛi ſ ei qui
ducet in uxoꝛẽ.hoc pbat᷑ in.l.titio.S.j.de ↄdi.⁊ de.Còſulo tñ
ꝙ addat vnũ.ſ.id qð marito reliquii debeat eẽ pᷣeſpue dotis.
als ipe ſibi hẽret. ¶ Qũo an teſtoõꝛ poſſit iducẽ uſuras ĩ teſtõ
ut ſi hẽs meus nõ ſoluit irra menſẽ uolo ꝙ ſoluat tm noĩe uſu
rarũ. NRñ.nõ.ſicut enĩ de iure ciuili uſure ſũt ꝓhibite ultra cer
tã quãtitatẽ.ita hodie de iure canonico ſũt ꝓhibite ĩ totũ.pꝛo
hocẽ tex.i.l.ij.S.fi.de an.le. Ex hoc ↄcludo aliud qũ pena
adijcit᷑ dationi q;titatis ultra legitimũ modũ uſurarũ de iure
ciuili nõ ualet. ut.l. iulianus.S.ibidẽ de acs.empj.⁊.l.cũ alle
gas de uſuris.cõiuncta.l.iij.in ſi. de an. le. .

De regula catoniana. Rubꝛica.
4 Tegata ura teſti tem/
Atoniang. 6à lre ſi teſtatoꝛ

R
tüc decederet nõ 2ſirmant ipedimẽto ceſſante
ſecus in legatis ↄditionalib uel in diẽ ĩcertaʒ.
Xbh. d. Cꝛimo ponit regulã cato. Scdo eã de⸗
darat.ſcdabi ꝗᷓ diffinitio. In tex.ibi nõ ualere. dic etiam ſi
cauſa ĩpedimenti inueniat᷑ amota.Di. NPici hic ꝙ regula ca
toniana diffinitur. ⁊ infra dicitur ꝗᷓ diffinitio ⁊c. Cõtra ĩmo
nõ ẽ diffinitio.q; diffinitio dʒ ponẽ ſubſtãtiã alicuius rei.ut.l.
oĩs diffinitio.de re.iur. So. Ni. hic ponit diffinitio ipꝛopᷣe.
HBꝛeuiter dic ꝙ nõ ẽ diffinitio. ut.l.ia. ¶ Op. ꝙ iſta regla
ſit ſuꝑflua ꝑ.l.qdð ab initio.j.de re.iur.So.ll. ꝛie loquunt in
his ꝗ;ſtatiʒ debet valẽ ⁊ nullã ſuſpenſionẽ habẽt. ut ↄct⁊c alij

actĩter viuoj.ſz legata habẽt aliqu ſuſpẽſionẽ. ↄfirmant eni

no
fni
ihe
o
etö

.

.

44
0).

4
de

r —‿ ☛ 2=. =—

BZDee reg. canaaz.

moꝛte.ut...j.C. de ſa.ſan.ec.iõ videbat ꝙ deberet inſpictpᷣe
moꝛi ⁊ nõ teſti.⁊ ppt᷑ hoc fuit iducta reg.cato.¶ Op.h̊ dẽ ĩ
v. itẽ ſi tibi.ꝙ ſi ẽ fudus legat tibi dño ſi poſtea alienas ualet
legatũ.Lõtra iſti. de le.S.ſi rẽ. HNui tioꝛe h.l.legit duobꝰmo
dis.vno mõ ſʒ Rog.ut illa vba ſi alienaueris legant᷑ cũ ſeq̃n/
tibx ſint vba.l.Ad ↄꝛiũ rñdet ꝙ ibi alienauerit moꝛtuo teſta
toꝛe.h̊ eo viuo.h̊ ſo.videt õ.l.cera.S.j.S.de le.j.qre Jo.legit
alio mõ.ꝙ illa vba ſi cũ viuo teſtõꝛe tc.legant᷑ cũ pᷣcedẽtib c
ſic ſint vba teſtõꝛis non lecis.¶ Venio ad.l..ſʒ ſi ſic.op.ꝙ ſi
poſt moꝛtẽ nubit hẽat legatũ.ut.l.ſi ita de ↄdi.⁊ de.So.itelli
ge ꝙ teſtõꝛ dixit ſi nupta erit.ſ.me viuo⸗Ex oibus his hẽs ex

poſita vba regle q dicũt ꝙ ſi teſti tpe deceſſiſſet iutile fieret.q?·

itelligunt᷑ de his ꝗ ſic reriquunt᷑.⁊ tuc ĩutilia eſſẽt ſi teſtõꝛ deceſ
ſiſſet. als ſec. ut ĩlegat ↄditiõalibꝰ ⁊ ĩ diẽ ĩcertũ.¶His pᷣmiſ
ſis uenio ad qõnẽ.pᷣ q̃ro an regla cato.ſit regula iuris. Nicit
Di. de re.iu.li.vj.ſuꝑ rubꝛica ꝙ ſic.qꝛ ius de nouo ĩducit.nã

añ iſtã.l.nõ erat ĩiductũ. Mõ ob.l.j.de re.iur.q̃ diẽ ꝙ regula

nõ fac ius.q; uerũ c q regla ſit ſuꝑ eo qð c iã ↄſtitutu. als ſe/
cus ut h. Jo.an.tʒ ↄꝛiũ ibidẽ ꝙ regla cato.nõ ſit reglła iuris.
ill rõnẽ qꝛ fac ius de nouo.Cõtra Jo.an.ẽ tex.expᷣſſus in
cũ legato uo.j.qũ di.le.ce.ꝗq appellat regulã cato.regulaʒ
iuris. Noſſum dicẽ ꝙ glibet bñ dixit.ſi eniĩ appellas regula
iuris traſũptine.hoc ẽ regulã factà de eo qd ẽ ius.tũc uerũ di
cit Jo.an. Alio mõ põt itelligi regla iuris ĩtraſũptiue.hoc ẽ
regla q̃ẽ ins.⁊ tẽ uerũ diẽ Di.⁊ hoc mõ dʒ ĩtelligi.l.cũ lega/⸗
to fuo.ſile de genitiuo ꝗ ponit᷑ traſũptiue ⁊ ĩtrãſuptiue.ut.l.

j.C. de ↄdi.ob cau.⁊.l.j.C.de ↄdi.ĩide.¶ Qũo a qͥ fuit indu

cta hec regla. Rñ.a catone. ſic publiciana a publicio:⁊ falci
dia a falcidio. ut.l.j.j. ad.l.fal. ¶ Quũoiĩ ꝗb legat hẽat locũ
hec regula.Gl.magna tota facta ẽ ſuꝑ hoc. Jõ q̃ro pᷣ an hẽ/
at locũ ĩ legatᷣ Oditiõalibꝰ.Et videt ꝙ nõ ut h. In ↄꝛiũ videt
S.de op.le.l.optio.ij.rñſo.So.aut ↄditio ẽ expᷣſſa ⁊ nõ hʒ lo/
cũ reglła ut h.aut tacita.⁊ tũc hʒ locũ lex ↄꝛia.Rõ ẽ qꝛ ↄditio
tacita nõ ſuſpẽdit legati ceſſonẽ. ut.l.q extriſecꝰ.de ↄdi.⁊ de.
H ſi ponẽs ꝙ eẽt tal ↄditio tacita q legati ceſſionẽ ĩpediret.ut
ꝓbati.l.ſilegatũ pure.s.de adi.le.eẽt idẽ qð ĩ expiſa ↄditiõe
eãdem rõnẽ. Cõtra hoc ob.ſoꝛtit᷑.l.pe.j.e.ſʒ ibi dicã.⁊ qð
dixi de odis.⁊ de die ĩcerta qð idẽ ẽ.ut.l.dies ĩcertꝰ.de ↄdi.⁊K

de. CQuo utrü regula cato.hẽat locũ ĩ legat᷑ puris uel reli/

ctis in diẽ certũ. Rñ.ſiqdẽ ſunt talia legata qᷣrũ dies cedit ab
adita hẽditate nõ a tpe moꝛtis regula cato.nõ hʒ locũ.ut.j.e.
l. iij.x.l.cũ legato.j.qũ di.le.ce.⁊.SD.de le.j.l.qð i rerũ.S.j.⁊x.l.
ſi optio.i pn.S.de op.le.Que autẽ ſũt ſlla legata quoꝝ dies
cedit ab adita hẽditate nõ.in.l.vnica.S.ĩ nouiſſimo.C.de ca
du.tol. ¶ Juxta h̊ quero quid ſi eſt certum ꝙ dies moꝛtis ⁊
aditiõis ſit vnus ⁊ idẽ.vtputa qꝛ inſtitutus ſit heẽs neceſſariꝰ.
NRñ.regula cato.tũc habet locũ.ut eſt caſus in.l.ſicui optio.
ij.rñſo.S.de op.lega.Rõ apparet.qꝛ tũc eſt datũ ſic ut ſtatim
ualeat ſi ſtatim decederet.¶MQnuero utrũ hẽat locũ ĩ legat qꝗᷣ
rũ dies decederet a tpe moꝛtis. Tex.videi h̊ ꝙ ſic. ꝛiũ videt᷑
P.l.ſi depoꝛtati.iĩ pᷣn.S.de le.iij.⁊.l.iteruenit.j.de le.pᷣſtã.⁊.il.
ſi cognatis.S.de reb du.C.j.de iure ſil.l.iij.S.quando auteʒ.
Pꝛo ſo. huius ↄᷣꝛij gl.facit tres caſus.ut ĩ ea hẽtis.Ni. facit

ſex caſus. Mꝛio qñ legatũ deſicit rõne ꝑſone leganſ.tunc hʒ

locũ regula.ut i.l.iij.S. j.ð.de le.iij. Scdo qñ deñcit rõne rei
legate.ut ĩ re ſacra uel tigno edib iniũcto.⁊ tũc hʒ locũ regu/

la. ut.l.ceta.S.j.S.de le.j.Tertio qñ deſicit mixta ↄſideratiõe

rei ⁊ ꝑſone legatarij.ut ſi lego tibi rẽ tuã.⁊ tũc hʒ locũ regula
ut.l. ceta..quẽadmodũ.⁊ iſti.de le.S.ſi rẽ. JCõ dixi mixta cõ

ſideratiõe.qꝛ res ꝑ ſe erat legabilis ⁊ legatari erat capax ſim

plicit loquẽdo.ſʒ res illa ſibi legari non põt.Quarto q lega
tũ deſic mixta ↄſideratiõe legani ⁊ legatarij ut qꝛ teſtõꝛ legat
Fuo ſuo ꝓpꝛio.x tũc hʒ locũ regula.ut.l.Fuꝰ.C.de le. Quito
qñ legatũ ẽ iutile mixta oſideratiõe legatarij ⁊ ei a qͥ reliquũ.
ut qñ legat᷑ fuo hẽdij ab hẽde.⁊ tẽ hʒ locũ regla.ntiſti.de le.⸗
S.an fuo.Sexto qñ legatũ ẽ iutile rõne ꝑſõe legatarij.qꝛnõ
eſt capax.tc iſta regla nõ hʒ locũ.⁊ ſic loquunt᷑ iura ĩ Hꝛiũ alle
gata. ⁊ hec ſũt yba DHi. Examinemqdlibet mẽbꝛũ ꝑ ſe. Pꝛi
mũ ẽ qn legatũ ẽ iutile rõne ꝑſone legani.tũc hʒ locũ regula.
iſtud nõ ẽ uerũ ſimpł ſʒ ẽ uerũ ĩ eo ꝗ erat ĩteſtabilis ſimpłr lo
quẽdo. ſec iĩ eo ꝗ potat ſe habilitare ad teſtm. ut ĩ uſurariopu
blico.nã uſurari public põt ſe habilitare ad teſtm pᷣſtãdo cau
tionẽ de reddẽdis uſuris.⁊ iõ legatũ factũ ꝑ eũ ab initio iutile
conſirmaretur pꝛeſtita cautione. ut nõ. Jo.an.in.c.qqᷓ;. de
uſu. li. vj. licet ipſee poſtea timens notat contrarium in.c.j.er
de ſepl.ĩ ce.tñ qð pᷣ nõt ẽ ueri ut plene dixii.l.ſllio pᷣterito.de
iniuſto teſ. kʒ n .ſz foꝛte regla cato.ĩ uſurario alia rõne
nõ hiet locũ.qꝛ.c.q;ᷓ qᷓ.ẽ noua lex.⁊ regla cato.ad nouas le/

ges nõ ptinet. ut.j.e.l.f. debem ergo ponẽ alið exẽplũ de in/
re ciuili.ꝗs nõ põt ſibi facẽ duos fuos neceſſarios heredes ſi
nõ ẽ ſoluẽdo.certe iſte nõ ẽ ĩteſtabilis ſimpir gꝗa ſatiſtaciendo
creditoꝛib efficũ teſtabilł.⁊ iõ hui teſtm põt ↄnrmari.ut.l.ꝗ
ſoluẽdo nõ erit.de hẽ.iſti.⁊ iſte ẽ uer itellect Pui.l.¶ Venio
ad ſcðʒ mẽbꝛũ qð ẽ qñ legatũ deſicit rõne rei.tc hʒ locũ regła
cato. ¶ Op. de. l. fun.ĩ pn. S. de le. j. ubi ceſſãte cauſa impedi
menti legatũ recõualeſcit. So.gl.ꝙ ibi ĩ initio legatũ ualebat
ꝓpt ius qð hẽbat pꝛ ſi ſili deceſſiſſet.iſtud nõ ẽ uerũ.q; iſtud
ius qdð pꝛ hʒ ut poſſit ſuccedẽ nullo mõ attẽdit.ut.lł poſt emꝗ
cipationẽ. de li.le.ẽ ergo dicẽdũ ꝙ ibi ceſſauit cauſa ĩpedimẽ
ti ex cauſa q̃ retrotrahit.vñ fingit ab initio nõ fuiſſe.idẽ ꝓbaĩ᷑
in.l.ᷣu ab hoſtibꝰ.⁊.l.nõ qcũq;.S.ſi ex bonis.sõ.de lega.j.
CItẽ ʒ dictũ Hi.⁊ gl.op.de.l.ẽ receptũ.iĩ fi.SD.cõi.pᷣdi.So.
ibiualuit legatũ ab initio q;tũ ad pſonalẽ obłonẽ nõ qtũ ad
ↄpſtituẽdũ ius ĩ re.ut nõ.i.l.per fũdũ.de ſer.ru.pᷣdi.¶ Aenio
ad ttiũ mẽbꝛũ qñ legatũ deſicit mixta oſideratiõe rei ⁊ ꝑſone
legatarij.Et iſto caſu dico ꝙ hʒ locũ regula. ut.l.cetera.S.j.
8.de leg.j.h̊ videt õ̊.l.debitoꝛ.S.ſi.S.de le.ij.Sol.qdð ibi deñ
ciebat rõne legatarij nõ rei.qꝛ legabat᷑ fuo res dñi.iõ iſtð mẽ
bꝛũ dʒ ſic itelligi.illud qð dẽ ꝙ regula cato.hʒ locũ ĩ ttio mẽ/
bꝛoẽ uerũ.qñ teſtõꝛ tale ĩpedimẽtũ potuit ꝓuidẽ.utputa le
gãdo eſtiationẽ rei uel ali rẽ eq̃lẽ.ſʒ ĩ caſu dicti.S.Fuo.nõ po
tuit ꝓuidẽ.qm ſi ſic legaſſet fuiſſet dño q̃ſitũ.⁊ ipᷣe uolebat ſer
uo q̃ri.rõnẽ hui diſtictiõis ĩfra videbit.¶ Venio ad q̃rtum
mẽbꝛũ qñ legatũ deſicit mixta oſideratiõe legant ⁊ legatarij
hʒ locũ regla. Pꝛo declaratiõe pone ꝙ teſtoꝛ legat ſilio ſuo
ſpurio tꝑe teſtĩ nõ ualet ſi tꝑe moꝛiᷣ reꝑit᷑ capax.qꝛ legitimatꝰ
ualebit ne legatũ.ʒ Di.nõ.q; deſiciebat legatũ mixta ↄſide/
ratiõe legani ⁊ legatarij.hoc aũt videt tex.i.l.iijj.S.qũ autẽ
De iure ſil.⁊ iõ ĩtelligaꝰ illð mẽbꝛũ ſic.ſigdẽ teſtõꝛ potuit ꝓuidẽ
ʒ tale ĩpedimẽtũ ut manumittẽdo fuũ.tc hʒ locũ regla.qꝛ eſt
qd ſibi iputet᷑.qʒ ſi nõ potuit ꝓuidẽ.qꝛ nõ ẽ ĩ ſua ptate legitia/
re.tnõ hʒ locũ regła.hec diſtictio ꝓbat ad tex.in.l.q;ꝛ rõ.de
feel rdera iſt mẽbꝛũ dictũ videt᷑ caſus ĩ.l.ſi minoꝛ.S.
jj.ubi mioꝛ nõ poterat ꝓuidẽ dãdo libᷣtatẽ.⁊ tñ ibi hʒ locũ re
gula. So. ʒ ĩtellectũ gl. ibi oſitũ nõ obſtat.ſʒ ſm ĩtellectum
HMi.obſtat.ſʒ poſſum dicẽ ſuſtinẽdo ipſũ ꝙ illud ẽ uerũ qñ te
ſtatoꝛ nõ põt ꝓuidẽ ppter itellect ĩibecillitatẽ.tũc eni eadẽ rõ
ne ĩfrigit legatũ q̃ litas.ſec ſi alia rõne. Itẽ pᷣdicta fac.l.cõ
ſiciunt᷑.S.ſi ei fuo.S.de codicil.Sol.ille.S.nõbilis determiat
hoc mẽbꝛũ ⁊ alia hul regle.l. qe legatũ ab initio ĩualidũ nõ cõ
firmat.itellige niſi defect purget᷑ ꝑ ultimã uolũtatẽ teſtõꝛis ut
ibi. ⁊ rõ nõ.ibiĩ gl. ¶ Venio ad ꝗntũ mẽbꝛũ qũ legatũ deſic
mixta oſideratioõe legatarij ⁊ eius a qᷣ reliqui.ↄʒ locũ regła.
Hic Di.puto ꝙ uerũ dicat ĩ hoc ꝑ rõnẽ pᷣdictã.qꝛ teſtõ: po/
tuit ꝓuidẽe circa iſtð ĩpedimẽtũ dãdo libᷣtatẽ fuo hẽdi qð po/
teſt. ſi eẽt caſujĩ ꝗteſtõ: nõ poſſet puidẽ t eẽt idẽ qð iupꝛa.
¶Venio ad ſextũ mẽbꝛũ qñ legatũ deſc ex ꝑſona legatarij
nõ hʒ locũ regula.Et ẽ rõ qꝛ teſtõꝛ circa illud iĩpedimẽetũ ꝓui
dere nõ poterat.ita loquunt᷑ oẽs.ll.allate ĩ gl.excepta.l.ſi co
gna.ꝗᷓ nõ fac ad reglaʒ ut ibi dixi.¶QQüo an regla hẽat lo
cũ ĩ hẽditate.Dic ut dicã.j.e.l.iij.⁊ ibi dicã etiã an hẽat locũ
ã ſidecõmiſſis ułibꝰ.¶Itẽ q̃ro an hẽat locũ ĩ donatiõe cauſa
moi. Dicut i.l.ĩ moꝛi.j.de dona.cau.moꝛ.¶ Qũo q̃ eſt rõ
ꝙi legaj oditiõalib nõ hʒ locũ regła cato.Di.dici.c.nõ ſir
mat. de re.iur.li.vj.ꝙ iteri nullũ ẽ legatũ.dic ꝙ rõẽ.qꝛlegata
cõditionalia teſtõꝛ nõ ſic dedit ut ſtati ualerẽt ſi moꝛiret.lecꝰ ĩ

. , — —

legad puris ſic.⁊ ſic ẽ rõ qꝛ teſtõꝛ uoluit.iſtã rõnẽ ponit gl.i.l.

in ts.ĩ Pn. ⁊.l.põt qꝗs. de hẽ.iſti. Iſta ergo vba q dicũt ꝙ ſi

ceſtoõꝛ nõò decederet iutile foꝛet. ĩtelligunt᷑ de eo qð ẽ ſic datũ.
ut tũc utile eẽt ut h d in tex.⁊ iõ ſtatutũ qð dic ſiqs nõ ſolue/
rit pẽſionẽ ĩſra mẽſẽ ⁊cẽ.dʒ ĩtelligi qñ eſt facta locatio ut infra
mẽſẽ ſoluat. ¶ Vltimo eẽt qᷓrẽdũ qd ſi teſtm rõne ſolẽnitatis
deſicit.an hẽat locũ regla cato. Pico ꝙ ſic.q; nullo mõ põt
Pannari ut extũc. cũ ſolẽnitas dʒ adhiberi vno cõtextu.ut.l.
heẽdes palã. in ſi. de teſta. ſile dic gl.q legatũ deſicit rõne per
ſone legant qꝛ põt ↄfirmari nõ ut extũc.ſ̊ ut ex noua noluta
te.ſec ſi legatũ eẽt iutile rõne alicui idubieta uel obſcuritatij
qꝛ poſſet ↄfirmari ut extũc.ut.d.l.hẽdes.S.ſʒ ſi notã. ¶ Vl⸗

timo gl. qrit qẽ rõ q legatũ deſicit. Mixta cõſideratione le/
3 Sanes ⁊ legatarij inſpicim id qð nocet nõ id qð ꝓdeſt.⁊ nõ

bene rũdet. Lu dic ꝙ ẽ rõ qꝛ teſtõꝛ potuit ꝓuidere circa tale ĩ
pedimentũ.ut ſupꝛa dixi.mãm uero qñ cõcurrũt due cauſe q̃
rũ vna /ꝓdeſt alia nocet quã debeam inſpicere.dixiin.l.ſi vir.
Ij.pꝛo dona.⁊.l.ſigs ingraul Ses aa ſell.
Atonian g. Supꝛa ꝓxime iuriſconſult ex
AN. SEEeponit uerba regule ſi teſtatoꝛ

—

.

Be his q̃ ꝓnõſcri.ha.⁊ De his g.utĩdig.

decedẽt legatũ qð inutile ſoꝛet cc. Hic auteʒ exponit iſta vba
ad legatũ ⁊c. ¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ in ĩſtoõne hedis hẽat locũ regu
la. ut iſti. de hẽ. qli.⁊ dif.S.ĩ erneis.⁊.l.ſi alienũ.S.j.de hẽ. in/
ſti. So.ꝗdã dicut ꝙ nõ hẽat locũ ĩ hẽditatib ſideicõmiſſari/
is.ſʒ ĩ pure relictis ſic. Alij ꝙ in hẽditate nõ hʒ locũ q ad vba
ſz quo ad mẽtẽ ſieĩ qbuſda caſib hoc Fai1. Prr nh exci/
pit ↄditiõales inſtõnes. ergo ꝑtinet ad puras. Certe hẽmus
Alo.i.l.ꝗ ſoluẽdo.⁊.l.qð ꝗs.de hẽ.inſti.q ſimplłr dicũt ꝙ ĩ hẽ
de nõ hʒ locũ.ſʒ glo.i.l.qdð ab initio.de re.iur.tʒ ꝙ ĩ.l.q ſoluẽ
do.ſit ſpãle ſauoꝛe liᷣtat.vitas ẽ ꝙ in hẽditate nõ hʒ lõcuʒ.⁊
id qð dẽ i.S.in exneis.ꝙ requirunt᷑ tria tꝑa.nõ ẽ ex vigoꝛe re
gu. cato.ſ illarũ oſtõnũ.q; regla cato.tm in lega loquitur.
Pꝛeterea ꝙ in iſtõne nõ hẽat locũ apparet q; ſi teſtm deficit
rõne ꝑſone teſtant ẽ idẽ in ĩſtõne qð in legato nõ tñ ꝑ oĩa. ut
l. j. S. ſi filiꝰ.S. de le.iij.⁊ ſic nõ ex vigoꝛe regule cato.ut.l.ĩ bel/
lo.S. de captiuis.de cap.⁊ poſtli.reuer.ſi vo deſicit inſtitutio
ex pſona ĩſtituti nõ hʒ locũ reglła cato.⁊ tñ iſtitutio vitiat.ut
§.ĩ exneis.⁊ ſic manifeſte ↄcludit ꝙ nõ ex vigoꝛe regule ſʒ ex
vigoꝛe illarũ oſtõnũ.alia vo mẽbꝛa ĩ ꝗbregula cato.hʒ locũ
in legatis in ĩſtõne adaptari nõ pñt ſi bñ iſpicies. ¶ Qũo an
regula cato.hẽat locũ in fideicõmiſſo uli.Gl.ꝙ nõ.ut.l.qdã
ita.j. ad tre.quã vide ⁊ ſigna eo ꝙ ↄſueui dicẽ ↄꝛiũ ꝙ dies ſ⸗
deicõmiſſi vli cedat a tꝑe moꝛtis.ut plene dixiin.l.cũ filio.S.
de le.j. ad fi.⁊ ſm eã opi.tũc hẽret regula cato.locũ. ¶C Op.
— a Puede ac Apere, Eicu in con.
1 ¶ Dp.ꝙ ↄditio q̃ eſt in ĩſtõne nõ ĩpe/
NEacct. Wodicaicee te mort are ſi,
es. S.ſi.qñ di.le.ce. So.debes ĩtelligẽ hãc lec.ſᷣm caſũ.l.auia.
qua gl.allegat qꝛ ibi fuit ꝓ parte iſtitut ſua ↄditiõe ⁊ eideʒ le

atũ. vñ iĩpedit diẽ legati cedẽ talis ↄditio. ⁊ hoc qñ pᷣceſſit in/

titutlo T legatũ ſequit. als ſecus. ut.l.ſliũ.in pn. ibinõ.j. qñ
di. le. ce. ſec ſi ↄditio eẽt adiecta totali inſtõni.tũc eni talis cõ
ditio nõ ĩpediret q̃ regula oato oeſ, Hrer d drrF
2 o.legit hac.l.multis modis.pma ⁊
7 Egula. & lecelanang glo. ea repꝛobet qꝛ
LA nõ eſt ueriſile iuriſcõſultũ de his.ll.cogitaſſe.iſta repᷣ
hẽſio nõ placet.qꝛ uerũ ẽ ꝙ iuriſcõſultꝰ nõ cogitauit de theo⸗/
doſio noĩatiʒ ⁊ ſpãlit.ſʒ cogitauit de oĩ.l.uliter q fieri poſſet.ſi
mile ĩ.l..S. de ↄdi.ex lege.tñ hec ſo.nõ placet alia rõne.nã re
gula catoniana nõ ꝑtinet ad nouas leges.tñ ĩ ti.iſti.de hẽ.q/
li. ⁊ diffe. S. ĩ exneis. ⁊.l.ſi alienũ.S.in exneis.de hẽ.iſti.habẽ
tur leges noue.vñ ille leges pñt ꝑtinẽ ad iſt ⁊ iſta ad illas.ut

l.nõ ẽ nouu.x.l.ſᷓ ⁊ poſterioꝛes.S.de legi. ¶ Scðda lec.põt
eẽ va inſenenigedoch it leguin n fuit ſeaa ſ fuit inſtitu
tus in re certa tm.cũ ergoinſtitutio ſilij nãlis ĩ aliquo ualuerit
moꝛtuo legitimo accreſcit ſibi totũ ꝑ ius accreſcẽdi.nõ tñ eſt
hoc ppr᷑ effectũ regule cgroe nipil facẽ põt.¶ Tertio mõ
legit᷑ ut hẽs ĩ glo.⁊ ſic tʒ hic glo.expſſe ꝙ filio iã nato pᷣterito
moꝛtuo in vita patris teſtm̃ ↄfirmet. ꝛiu tʒ glo.i.l.ſi hẽditas.
Sijs de teſta. tu. ⁊.l.pe.S.ſi.de dona.⁊ videt᷑ tex.inſti.de ex/
bẽæ. li. in pn. 5 iſtã gl. Sʒ ꝓiſta gl.fac.l.poſthumꝰ.v.iccirco.
de iniuſto teſtõ.vñ poſſum dicẽ hãc glo.uerã qñ iſtitutꝰ ẽ ne/
pos nel alij neniẽtes ab ĩteſtato.ut.d.l.poſthum.ſed gl. ðꝛie
ſũt ve qñ eẽt ĩſtitut erneuj.⁊ lʒ hec lec.ſit va tñ nihil ad ꝓpo/
ſitũ qꝛ teſim̃ iſtius cõfirmat᷑ de iure pᷣtoꝛio.ut.d.l.poſthumuj.
nõ ex eo ꝙ regni cato.ceſſet. Itẽ ʒ pᷣdicta ſo.ſit va tñ nõ ꝓ/
cedit quãtũ ad.l.ſi hẽditas.S.ꝗ filiũ.q; ibi mMiue nehd.
¶ Quarto mõ legit ut hẽs ĩ glo.q nõ placet qꝛ in ſucceſſione
ab iteſtato ĩſpicit᷑ ꝗẽ pximioꝛ ⁊ q ẽ capax tꝑe moꝛtis.ut inſti.
de here.q̃ ab ĩteſta.defe.S.ita demũ.vñ ſi mr tꝑe moꝛ nõ eſt
capax poſtea nõ admitteret niſi poneres ſiliũ deceſſiſſe teſta/
tũ ⁊ iſtituiſſe exneũ ⁊ exneo deliberãte matrẽ ſuiſſe effectã ca/
pacẽ. ar.l.ſ⁊ qð ibi nõ. de ↄdi.inſti.in gl.q ĩcipit quãdiu ⁊c̃.
Tiſti.de legi.agna.ſuc.S.poſthumꝰ. Mꝛetea hec lec.nõ pla
cet. q; ſenatuſcòſulta nõ appellant noue leges. c regula cato.
Eene adſenatuſeoſolthut cctera Fi,& dek Quinta
legit᷑ ⁊ noue ESre appellant noue uolũtates in ꝗgb pma ↄfir
a ĩ ſe. iñ huic legi ↄgruit qꝛ uerũẽ 3 legata de
ni

mat. iſta lec. ẽ t
bent᷑.ut ex nouo teſtõ pfirmãte nõ ut ex pᷣmo qð fuit ĩutile.⁊
ſic regula cato.h nõ ceſſat ĩmo hʒ locũ.¶Sexto legi ut hẽs
1gl.hec lec.i ſe ẽ uera.qꝛ regula cato.nõ hʒ locũ qñ ſegatũ de
ficit ex pſona legatarij tm. ¶Legit ergo ſeptimo mõut hẽs ĩ
l. ꝗᷓ lec. Iʒ in ſe ſit va.tñ nõ ex eo ꝙ regula cato.ceſſet cũ non
bpʒ locũ ĩ iſtõnib.ut.S.e.l.iij.q̊ poſſum ponẽ caſũ ut dicamꝰ
ꝙ regula cato.nõ ꝑtinet ad nouas leges.hoc ẽ nõ ẽ noua lex
ſed antiq̃. Alio mò ſic ut ius nouũ appellet ius iniquuʒ.nt..
qð ꝗſq; iur.l.j.ut am nsPiine, ad nouas leges.i.ad legej

iniquas. uel alit ĩtelligo hãc.lI. ꝓut iacet ⁊ pono exẽpluʒ ꝑ.’

hac edictali.C.de ſecũ.nup.nã teſtõꝛ nõ põt relinquere uxo/
ri ſue plus ꝙᷓ; vni filio ex mrimonio.pone ergo ꝙ teſtõꝛ reliꝗt
tãtũ uxoꝛi ſue ꝙ nõ porat caꝑe totũ tpꝑe teſti.ſʒ tꝑe moꝛtis ca
pax erat.certe capiet totuʒ.qꝛ regula cato.non ꝑtinet ad no
uas leges.Eodẽ mõ pone ĩ ſtatuto qð dicit ꝙ legatũ factũ fo
renſi nõ ualet.legatariuj erat foꝛenſis tꝑe teſti.poſta effectuj
eſt ciuis. Certe capiet nõ obſtàte regula cato.nec obſtat ſi di
cis vulpianꝰ non cogitauit de his legibꝰ.q; uerũ eſt ſpaliter lʒ
vniuerſaliter bñ cogitauit.appellemꝰ ergo legẽ noua q̃ indu/
cit ĩpedimẽtũ circa legatũ.qꝗᷓ tñ lex ſit facta poſt regulaʒ cato.
CQοRuero ꝗᷓ ſuit rõ huius.l. Foꝛte uoluit dicere ꝙ regula ca
to.fuit facta ꝑ uerba pᷣteriti tpis uel pᷣteriti iĩperfecti.vñ nõ tra
hi ad futura qꝛ dicit ſi deceſſiſſet ĩutile foꝛet.hoc nõ placet ꝗa
lex ſemꝑ loquit.ut.l.j.S.de ↄdi.ex.l.⁊.l.arriani.C. de hẽ.qre

dic ꝙ ĩ regula cato.erãt plura vᷣba ex ꝗb vulpian h̊ collegit

ꝙ regla illa nõ ꝑtieat ad poſterioꝛes leges.als poꝛes ad po
ſterioꝛes trahunt᷑ ⁊ ecõtra.ut.l.nõ ẽ nouũ.⁊.l.ſʒ ⁊ poſterioꝛej
S.de legi.¶Rũo ꝗd ſiignoꝛam q̃ ſint leges facte poſt regu
lã cato.ꝗd ĩ dubio pᷣſumemu.Qerte oẽs ↄſtõnes q̃ lunt in co
dice uel in iſtitu.qᷓ ↄtinẽt aliqd noui iuris appellabunt᷑ noue
leges cũ fuerint facte poſt iſtã.ſʒ i.ll.poſit in ſſto libꝛo dicemꝰ
regu.cate.hẽre locũ niſi aliud appareat.ut.l.ceta.õ.de leg.j.

BDe his q̃ ꝓnõſcriptis habenĩ. NRubꝛica.
Licet inſtitutio ⁊ legatũ ſit pnõ/

Iguis. ſcriptũ facto hẽdi.ſubſtitutio tñ
8 ⁊ ſideicõmiſſũ remanet in ſuo roboꝛe.hoc dicit.
Nãõ tex. ibi na ſenat.ex q hẽs ꝙ ſi lex ĩponit
penã ſtatim annullat ⁊ ĩfringit actũ.⁊ iſtud mẽ
bꝛuʒz omiſit Di. in. c.qᷓ ↄtra ius.de re.iur.li.vj.Iʒ in ↄuũ vide
atur caſus.S.de diuoꝛ.l.ſ.qð examĩiaui in.l.ptoꝛ..j.de oꝑ.
no.nũ.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝓ hec ĩſtitutio q̃ ex parte ⁊c̃.ualeat.ut
l. articulo.de hẽ.inſti.So.ĩtellige recitauerit i tabulis quaj⸗
