dʒ itelligi lla pecunia b ſiiii ſeu ipſi ſlio debita miſſa. ar. l.
nenſeni. S. de neg. geſ. Mꝛet᷑ea pꝛ ẽ legitimꝰ admiſtratoꝛ ad

uẽtitioꝝ. ⁊ iõ pᷣſumi? ĩ dubio facẽ admiſtratoꝛio noĩe.ut.l. cuʒ
poſt. F.j.5. de admini. tu.x.l.ſi poſt moꝛtem. S. qñ ex fac. tu.
⁊ ibi nõ. Mec ob.l.fi.C.de doᷣ.ꝓmilſ.qꝛ illud i dote ⁊ dona.

ꝓpt᷑ nup.qð onꝰ ꝑtinebat ad patrẽ.⁊ ad hoc potat cogi.ut.l.
libᷣos.S. de ritu nup.q̊ᷓ ad iſtas expẽſa⸗ pat᷑ cogi nõ potat.
iõ ĩ dubio pᷣſumo de bonis ſilij.ad hoc fac qdð nõ.in.d.l.fi.C.
de do. ꝓmiſ.⁊ videt᷑ caſus expᷣſſus.S.de peti.hẽ.l.fi.qð tene
mẽti.¶ Alteri'qro.pone ꝙ pꝛ pꝛo ſilio accipiẽte uxoꝛẽ fecit

expẽſas ĩ nuptijs ⁊ ueſtimẽtis ⁊ oꝛnamentis ⁊ ſimilib. moꝛit
px alter frat vult ꝙ p ſe fiãt de cõi ſiles expẽſe.ulłꝙ illi pãniuł

illa oꝛnamẽta ueniãt ĩ collationẽ qd iuris. Dico circa pmum

de expẽſis nuptiarũ ꝙ alter fr dʒ facẽ de ſuo ꝓpꝛio nõ de cõi

niſi a pꝛe ali dictũ ſuerit in teſtõ.ut.l.iij.S.ſi.j.de mu.⁊ ho.⁊.
ibi gl.tãgit hãc.q.Circa ſcdʒ de ueſtibꝰ ⁊ alijs oꝛnamẽtis dic
aut loqmur de ueſtibꝰ vilib⁊ alijs illi dñe neceſſarijs ad uſuʒ
quotidianũ ⁊ ille nõ ſũt oferẽde ⁊ ſũt ppꝛie illi mulieris.⁊ ab
initio ĩ ill tenuit donatio ĩter ſoceruʒ ⁊ nurũ.ut.l.ex annuo in

pn. S. de do. ĩter vi.⁊ ux.⁊. S.ad.l:.fal.l.ſi uſufruc.S.ſ.cuʒ ſua

gl. v. l. peculiũ naſcit. S. de pecu. Siloqmur de ueſtib ⁊ alijs
oꝛnamẽtis pᷣcioſis ⁊ feſtiuis.tũc talia qlia ſũt ueniãt ĩ diuiſio/
nẽ.nã remaſerũt ſoceri.ut.l.moꝛꝶ ſue cauſa.S.ſi.S.de dona.i
ter vi.⁊ uxo.ut.S.de pecu.l.id ueſtimẽtũ.ubi videt᷑ pbari iſta
diſtĩctio.nec ꝑõt dici moꝛte ſoceri dicta donatio ſit ofirma
ta nõ fuerũt dicte res donate ſʒ ad uſu tradite.ut..l.moꝛ
tis ſue cauſa ĩ ſ/C iõ puto ꝙ lʒ ex uiu cõiloquẽdiꝗ ẽ qũ mari
tus diſpõſat uxoꝛẽ ⁊ mittit zonã cum burſa.⁊ dẽ tal donauit
nxoꝛi ſue ʒonã ſʒ tñ dico ꝙ nõ ꝓpꝛie donat ſ̊ magis ad uſum

dat ut honeſti ad eũ accedat. ut.d.l.moꝛs ſue cauſa in fi. In·

ꝓpoſita tñ.q.lʒ ſocet noluerit donare tñ moꝛte nõ poſſet ꝰfir
mari ↄſtãte mrimonio.ut.l.cum h̊ ſtatus. S oꝛo.⁊.S.ſe.S.de
do. ĩter vi.⁊ ux.ſac ad pᷣdicta.l.pe.S.j.S.ſo.ma.⁊ qð ibi dixi.
Pã h̊ ꝙ qñ dat pẽ caula dignita.qro qd ſi pꝛ dat ſilio ſuo ex
cep dict cauſis.utrũ h ueniat ĩ collonẽ.Dic qũq; pẽ dat ſilij
ob cauſã aliquã ad quã pꝛẽ teneba᷑ ⁊ poterat cogi.ut ꝓpter

dotẽ ⁊ donationẽ ꝓpter nuptias. ⁊ iſtud ſine dubio ↄfert. ut

Iti pri c ꝑtots. x. C.clſllex.lilla.x mltillello tio c cu⸗
b i

Pecolla. bonog.

pater ex q̃dã neceſſitate dat videt᷑ uelle ꝙ oferat. Itex qꝛ filio
põt qri hocĩ vita pꝛis.ut.l.põpo.philadelphus.S.ſami.her.
⁊ ꝓ hoc ↄfert.QAñq; pꝛ dat ſilio ex cauſa militie de qᷓ dictũ ẽ
ð.⁊ iſtud ſilr uenit ĩ collonẽ ſʒ eñ modũ quẽ hũiſtis.Rõ q; pꝛẽ

videt᷑ ad hoc teneri ex qᷓda neceſſitate nãe acꝗrere dignitatẽ ſi

lio. ut ĩ auẽ. ↄſti.q de dignitatibꝰ.ſʒ melioꝛ rõẽ qꝛ hoc põt q̃ri
filio ĩ vita pꝛis.⁊ iõ ſeuda ⁊ emphitheoſis ĩ gb nullü eẽt pſo⸗/
ne exercitui.ul qꝗᷓ filio ĩ vita pꝛis nõ qᷓrẽtur nõò uenirẽt ĩ collonẽ
Fʒ ea qᷓ.S.dixi.Ter tio dat qũq; pꝛẽ nlio ꝓpt᷑ merita filij pcedẽ
tia circa pꝛeʒ.tũc gl.ſũt ꝛie.qda ẽ. C.e.l.ſi donat᷑.q videt᷑ dice
re ꝙ talis donatio tũc nõ ualeat ⁊ iudicet᷑ de ea ſiẽ de alia ſim
plici donatiõe.qᷓdã ẽ.C.de ĩof.teſ.auc.vñ ſi parẽs.ꝗᷓ dic ꝙ ſta
tiʒ ualet ⁊ illa va.cũ eniĩ dat pꝛ ſilio ꝓpt merita ppt ꝗ tãtũ qui
libet exne Huũiſſet tũc videt qrere filiu ex pſona ſeu opa ſua ⁊ ẽ
aduẽtitiũ nõ ꝓſectitiũ.qdð hodie ſilio põt qri.⁊ hoc nõ.i dicta
auc.vñ ſi parẽs.⁊ hoc tʒ Guil.⁊ Ja.bu.tñ nõ puto ꝙ ſuffici/
at diciĩ iſtro pð donauit ſilio ꝓpt᷑ pᷣcedẽtia merita.niſi hoc p/
baret.ar. l. ꝙ ſi foꝛte.j.de caſtrẽ. pecu. x.l.is qĩ ptate. S. pe.S.
ti.j.ſac qdð nõ.i.d.l.ſ donat. Añq; dat pꝛ occaſiõe ↄdẽnatio
nis ſacte pꝛo ſilio.de hoc dic ut dixii.l.ſtichus.S. de pecu.le.
Añq; dat pꝛ ſilio ut hẽat ĩ peculiũ pſectitiũ ⁊ tunc ſine dubio
dʒ cõſerri.q; remanet pais.ut.l.certũ. C. fa.her. Añq; dat pẽ
hilio ſimpli ſine aliqᷓ cauſa aio donãdi.⁊ hoc ↄſtat. Iſto caſu
an ſimplex donatio ueniat cõſerẽda ul nõ.ſũt opinioes in gl.
ĩ auc.ex teſtõ.C.e.ti.quã.q.Hi.diſputanit.⁊ ei diſputationẽ
refert Ci.ĩ auc.ex teſto.cui relatiõe ſu ↄtẽtꝰ.Finalr de iure dt
co tenẽdũ ſic eẽ. aut pꝛ donat ſilio emãcipato.⁊ tũc tal dona/
tio uenit ĩ collonẽ.ut.l.ut liberis ĩ ſi.C.e.rõ qꝛĩ vita pꝛis dona
tio ualet ⁊ ꝗqſita fuit filio ⁊ ſic uenit ĩ collationeʒ.nec dicat ali
quis ꝙ id qð ꝑꝛ dat ſilio ĩ pᷣmiũ emacipatiõis ſᷣm cõeʒ uſũ lo/
quẽdidicat ob cauſã datio.iĩmo ẽ donatio ſine cauſa.quia ma
gis mil pꝛi q eũ liberauit a pꝛia ptãte debebat dare qᷓ; pz ilio.
ſi vo donat ſlio ĩ ptãte donatio ab initio nõ ualet.ut.l.pe.C.
de dona. ĩter vi.⁊.ux.⁊.C. de ĩoffi.do.lij.⁊ tũc dicit ſiqdẽ tal
donatio confirmat᷑ ĩ vita pꝛis qꝛ pĩ emãcipat ſiliũ.idẽ q; uenit
collatiõeʒ eadẽ rõe ꝗᷓ.S.ar.ꝓ hoc.C. de col.l.ſi emc pati.⁊

j.de dona.l.dona.S.ſi pꝛ.cõiũcta.l.ut liᷣis.i fi. C.e.ti.Si o

Oſirmat: donatio moꝛte pꝛis tũc aſſumit vires legatoꝛũ.ut.l.in
donad.C. ad.l.fal.⁊ ĩcipit q̃ri filio poſt moꝛtẽ.iõ nõ uenit ĩ col
latioeʒ. ut.l.a pꝛe.x.l.es demũ.C.e.x.j.e.l. S.ſi ab ipo. Fallit ĩ
bec. Benmö emergeret ĩeqlitas.ut.l.pe.S.ſi.C.e.ti.
Sco fallit ſi pꝛ hoc expᷣſſe dixiſſeti donãdo.ar.l.ſiq.⁊.l.ge
neralit᷑. C. de iĩof.teſ. Itẽ fallit ſi pẽ dediſſet ut hẽret ĩ peculium
ꝓfectitiũ nt dixi.S.⁊ iſta ẽ dermiatioq ẽ de mẽte Ni.quam te
ne. Sʒ Fenc⸗ fac.C.de col.l.illud.S.ſi.ĩ eo ꝙ dicẽ donata a
mr̃e ſimp
ↄſtat ꝙ donatio facta a mre ſtati ualet.ergo id qð.S.dictuʒ ẽ
de filio emãcipato nõ videt᷑ bñ dictũ. Rñdeo aliud ĩ filio emã
cipato.aliud i eo ꝗ nunq; fuit nec eẽ Potuiel ptate.rõ ẽ qꝛ de
iure antiq nõ reꝑiebat᷑ ꝙ tales ſucceſſoꝛes deberẽt cõcurrere.

vñ ſatiſſecit lex ſi eos grauauit ↄferre data ob cauſã ⁊ donat.

ſumplicẽ i eaſu.ſ.ne emergat ineq̃litas.ſʒ ſli emãcipat de iu/
re antiq ↄſerebat oĩa.iõ idiſticte grauat᷑ iĩ ſimplici donatiõe.nt
d.l. ut liberis.⁊ ſic dʒ detmiari dicta diſtictio quã.S.e.dixi.lzʒ
aũt dixeri donationẽ ſimplicẽ factã emãcipato debere cõferri
nõ tñ cõputat ĩ qrtã niſi ſit dictũ. ut.l.ſiqn.S. ⁊ gnaliter. pꝛo
hoc.d.l.illud.S.hec auctoꝛitas.e.ti.Añq; pꝛ dat filio ſimptr
nec apparet utrũ aĩo donãdi ulł ut ſit peculiũ ꝓfectitiũ uł ꝓpt
merita eiꝰ.tũc qrit qd ĩ dubio.Et h̊ ẽ aduertẽdum.aut pᷣ e
runt merita ſilij ⁊ ꝓpter merita videt᷑ datũ.ut.l.ſi donat.C. e.
aut nõ pᷣceſſerũt ut h. DPic aut pꝛ noie filij emit ⁊ ſibi tradidit.
tũc pᷣumit aius donãdi.ut.l.ſllie.C. fami.her.⁊.l.ij. C.ſiqs al
teri ul ſibi.⁊ dixi.S.i.q.de libꝛis.Aut tradidit tm̃ nõ aũt emit
noiĩe ſilij.⁊ ĩ dubio videi tradidiſſe ut hẽat ĩ peculiũ pfectitiuʒ.
ut. l. f.S. de pecu.le.x.l.qdð fructuar.j.de acq.re.do.niſi eẽnt
aliqᷓ ĩditia ex gbapparet ↄꝛiũ.ut qꝛ dedit filio eũtii caſtra.ut
l. j. C. de caſtrẽ. pecu.li.xij. Añq; emit noĩe ſilij tm nõ tñ tradi
dit.tũc videt emiſſe ut hẽat i peculio pfectitio.ut.l.f.S. de pe.
le.qñq; pꝛ nõ emit ꝓ ſilio nec tradidit ſibi ſʒ fec ſiliũ reciꝑe ali
quã ꝓmiſſionẽ.tũc an videat᷑ ſeri aio donãdi dixi anno ĩ.l.ſi
pĩ i pn.j.de dona.¶ Venio ad v.ſʒ ſi adpuc.DDẽ h ꝙ id qð
debet ꝑ patrẽ nõ ẽ onꝰ illifilij t ſʒ cõe.qͥro ꝑĩ icepit expẽdẽ
pꝛo ſilio i ſtudio.utrũ pꝛe moꝛtuo hebeat ſtudium ꝑfici de cõi
inuit fribꝰ. Videt᷑ ꝙ ſic.q; ⁊ munera cepta debẽt ꝑnñci de cõi

lʒ nõ pñt noua ichoari.ut.l.filia.S.idẽ ſcribit.fam.her.⁊ i hoc

v.ſ ſi adhuc.⁊ nõ.ꝑ gl.i.l.⁊ q oꝛginẽ.S.ſi.j.de mu.⁊ ho.x.j.

ad muni.l.lutiꝰ. S.idẽ rũdet.⁊ ibi poc videltenẽ DNi.ꝓ hoc fa
cit q; heredes madatarij tuto.⁊ ſocij tenet expedire negotia⸗

rnõ uenire ĩ collonẽ niſi qũ emergeret ĩeq̃litas.⁊ tñ

cepta.nt.l.hẽs ſocij.S.ꝓ ſoc.⁊ de hẽdi.tuto.l.j.⁊.l.futti.S.fl. .
S.de his ꝗ no.ĩfa.Cõtrariũ credo ſalua reuerẽtia dñi Hi.naʒ
factũ pꝛis initiatũ erga ſiliũ eaten obligat hẽdes qᷓtenꝰ pater .
erat obligat de neceſſitate.ut.j.de mu.⁊ ho.l.⁊ ſi flliũ. iũcta .
l.ponoꝛes.S.is q.j.de decu.hoc mõ decurionatẽ initium ad
alias dignitates. ut.d.S.is q.tñ ſi pꝛ oſentit decurionatui ſuc
ceſſiue nõ teneret᷑ de alis onerib poſt moꝛtẽ. ut.l:.ſi flliũ palle, .
gata. ⁊.l.luti.S.idẽ rñdet ad muni.ita ꝓpoſito lzʒ pꝛ ↄſentiat .
ſilio ĩ initio ſtudij.tñ qꝛ p? nõ tenebat᷑ de neceſſitate ꝓſeꝗ nõ te 4 .
nebunt᷑ hẽdes. MPꝛoptea hoc ꝓbat expᷣſſe.d.l.filia.S.idẽ ſcri L
bit. nã eaten coheres tenet qᷓ̃ten pꝛ erat obligatꝰ.⁊ ſic erat es G

alienũ. hoc etiã ꝓbat iſte v. i.q.nr̃a pꝛ nõ poterat cogi zchp/
ſecutionẽ ſtud j.ergo ⁊c.ð ut ſic ſit eiuſdẽ ↄditiõis hẽs cui erat

defũct. ut.l.hẽdẽ..de re.iu. Pꝛetea aut dicis fres teneri rõ
ne obligatiõis trãſſuſe ĩ eos.⁊ hoc ẽ falſũ ut dixi. Aut vigoꝛe .
donatiõis ofirmate ꝗᷣ hʒ viʒ relicti. Hoc nõ põt dici.q; ꝓ futu 1
ro tꝑe nõ ẽ facta traditio uł aliqd qð ꝓ traditiõe hẽat.⁊ ſic nõ h
põt ↄfirmari moꝛte.ut.l.papᷣ.s.de dona.iĩter vi.⁊ ux.⁊ quod
nõ.i.l.qð de ſuo.C. de dos cau.nõ nu. ateoꝛ tñ ꝙ ſi aliquod
debitũ occaſiõe ſtudij eẽt ↄctũ dũ tñ eẽt honeſte ⁊ licite factũ. ⸗
ꝙ fres tenẽtur ſoluẽ de cõi tanq; es alienũ ꝑ iura.S.allegata. 1
7.l. ̊ ⁊ iul.S.pe.S.ad mace.ita ĩtellige mãz noſtra pulchꝛam 1
2 ſubtilem. bz oll 1.
ROSIE e N ð ꝗs hʒ poſt moꝛtẽ pa
MQui ab hoſtibu Jerris ue hueollariof ie
ſi retro habitũ fingi.h.d.Tex.ibi nõ fuiſſet.qꝛ ſingi retro ha d

bulſſe tpe moꝛtis pais ſi captꝰnõ fuiſſet.

emanei AQð gꝗs hʒ tꝑe moꝛt᷑ pꝛis ue
4 Si emancpato. ni cSlanie. ſeci o ꝗð ꝗ/

de
Y tl
rit᷑ poſt moꝛtẽ pꝛis.h.d.cũ.S.ſe.¶ Op.S.de con.⁊ de.l.hẽs
meus.ubi ſic dic cũ moꝛiet.itelligit cũ ĩ actu moꝛẽdi.Gl.q in
cipit alioꝗn.rñdet h̊ ⁊ optime.Ex hac ſo.apparet ꝙ gl.que ĩ
on. bul. S. ſ ab ipſo. ꝗᷓ dicit loꝗ iſtũ. S. ĩ emacipato ⁊ ĩ ſuo nõ
ñ dic.qꝛ loqꝗtur ĩ ſuo.qꝛ ſi intelligerem i emacipato tũc ila v⸗
ba cũ moꝛiet᷑ itelligerent᷑.i.cũ ẽ ĩ actu moꝛiẽdi.qꝛ iſta ẽ pꝛopa ſi
gniſcatio nec ꝑ hoc redderet legatum inutile.ut.S.pꝛoxi.S.x
ibi nõ.i fl.S.ſi emãcipato.

1i 5 trãſinittũtur ad bedẽ nõ cõ
Si ipubere. Quenõtraſmittutun ad edenõ c

Evferũtur. h. d. Siꝗs ueliet tractare ma
teriã de qrta q̃ debet᷑ arrogato reuoluet totã maʒ.l.ſi arroga/
toꝛ. S. de adop.ſʒ nõ curo.¶ Op.dẽ h̊ ꝙ nõ dʒ cauẽ de cofe⸗/
rẽdo. .S.ut le.no.ca.l.hec ſtiplo.⁊.C.ad tre.auc.õ rogat᷑.
NRñqdeo ibi erat ſpes ꝙ hẽditas deberet ex vigoꝛe ſideicòmiiſ/
ſi pᷣceden᷑ lʒ ↄditional.⁊ ſic ibi uolũtas defucti pceſſit.ſʒ hᷣ ex
uolũtate defũcti inducit᷑ a lege.iõ ꝓpꝛie ſpes non dẽ.iõ cautio
ceſſat.ſac ad hoc.l.poſt emacipationem.ð.de li.le.⁊ qdð ibi di
xi.¶Itẽ op.j.l.ꝓx.S.id quoq;.ubiũteriʒ nõ debet᷑. Diẽ glo.
aliud ĩ legato.aliud i iſta qrta.nã iſta qrta debetut es alienũ.
¶MQuero ſi pꝛ religt aliqd buic ſilio an iputet ĩ q̃rtã. Nidet᷑
ꝙ nõ.ut.l.creditoꝛẽ.S de le.ij.Gl.determiat ↄꝛiũ.qꝛ ita demũ
ꝗrta debet ſi nõ ẽ eirelictũ tãtũ ꝙ ſufficiat ad q̃rtã.ut i.l.ſi ar/
rogatoꝛ.¶ Vltio ſac iſte.S.ad.q ſiliẽ ↄdẽnat ꝓ malencio.
an pꝛ dʒ ſoluẽ ↄdẽnationẽ de legitima ꝗ debet᷑ ſilio ĩ bonis pi
tris. Hic videt᷑ tex.ꝙ nõ.qꝛ ĩ vita pꝛis nõ dʒ legitima ſepara/ 0
ri. nec ẽ ei ſpes viuo pꝛe ut h. An aũt fili hʒ aliqð ius ĩ bonis
pꝛis viuo pꝛe.Nicut dic Hi.s.de lib.agno.l.pe.iĩ ſi.⁊ ibi di/
xi. Itẽ de illa.q.utrũ pꝛ de legitia debeat ſolue ↄdẽnationem
ponit Spe.i ti.de ex.ſẽ.S.ſeqꝗtur.v.ꝗd ſi nlius.⁊ ibi determi/
nat ꝙ non.

(Bi is AQð q̃rit poſt moꝛtẽ ſi retro qᷓſtũ fingi uenitĩ

*collonẽ.h.d.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ caſtreſe peculi
uʒ nõ ueniat ĩ colłonẽ.ut.S.e.l.S.nec caſtrẽſe.So.moꝛte filij
deſit eẽ caſtrẽſe. ut...n.C.de inoſ.teſta.iõ uenit in collationẽ.
¶ Querit gl.quare hic fecit mẽtionẽ de ſpſtituto.Et non rñ-
det.ſʒ dic ꝙ facti accidẽtiã nõ iuris miniſteriũ denotauit.

( oꝛtiones. ontra. 5. .l. . F. ſ ex dodrate. So.

Eont ibi plene diri
Ae rinat Bl. ß ponit caſũ duo
A emãacipati bemn6ih. Prionot cõö
eptoĩ vita aui. Scðo mõ ĩ ↄceꝑto poſt moꝛtẽ aui.⁊
iſtã ſcdaʒ tʒ gl.⁊ bñ.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ nepos iſte nõ ſuccedat
auo. ut.l.j.S.ſiqs ꝓximioꝛ.j.vñ cogna.Oo.dicũt ꝗdã hᷣ fuit
ↄceptĩ vita aui.nõ ẽ va q; tũc poſſz uenire ex pſona ſua nec
hʒ neceſſe uenire ex ꝑſona pꝛis.Dic ergo ꝙ hᷣ biracept poſt
moꝛtẽ aui.Ad ↄꝛiũ rñdeo ꝙ uenit ex ꝑſona pꝛis nõ ſua.q eſt
de caſib ĩ ꝗbꝰbo.poſ.nõ agnita traſiittit.ut nõ.S.ti.j.l.ſj ⁊
ſi deceſſerit.⁊ ꝑ hoc dicũt doc.ꝙ lʒ nepos ↄcept poſt moꝛt
aui nõ ueniat ad ſucceſſionẽ aui ex ꝑſona ſua.iñ q;ꝛ ex egtare
tl. .

Pe colla. bonoy.

ti. C. de his ꝗ ap.tab. hẽditas pais nõ agnita traſinittir tũc ne
pos ſu ccedit ex ꝑſona pꝛis ſui moꝛtui.ita dicit Ci. C. vñ lib.l.
e pꝛis. T.l.ſiqs ſiliũ. C. de inoffi.teſ.⁊ Di.in.l.gallus.S.de
b. T poſthu. in diſtinctione magna.

Ellnd. Dicit Bi.per iſtũ.S.ego doceo illũ ꝗ uenitꝑ ʒ

Reaiſhen dicebat cõmittẽ magnã fraudẽ.i.pꝛomittat
alicui ſuo amico magnã ꝙ;titatẽ pecunie.⁊ iõ cũ pus deducat᷑
es alienũ fraudabit in collatione.tñ hoc eſt otra ↄſciẽtiam.

(Ber Alis. Hic nihil habetis.

— —

4 Nic pñt eẽ due rõnes.vna qꝛ ſi ſtiplo c
d quoqs. icpite fuiſſet ĩterpoſita dũ eẽt in ptã

te iſte filꝰ emãcipat q̃reret pꝛi iſpecto initio nõ tpe exiſtentis
ↄditiõis.ſec' ĩ legato.ut.l.ſi fliꝰ.j.de vb.ob.⁊.l.q legata.j.de
re.iur.⁊ ẽ rõ diuerſitat᷑ ut ponit gl.in.l.f uxoꝛ.C.de cõ.inſer.
SDʒ ego aſſigno alia rõnẽ q; in ↄctibꝰ exñtia oditiõis retrotra
hil. ſec in legatis ut plene dico in.l.ſi flius.j. de v. ob.

Querit gl.ad ꝗd cognoſcã utrũ
Emãcipatus;. actio deke⸗ Nanetg uel ad rei ꝑſe/

cutionẽ. NPicnt ĩ gl.⁊ optime.⁊ meli qᷓ; dicat Hi.in.l.ij. S.j.j.
vi bo.rap.⁊ CQi.in.l.j.C.qñ ciui.ac.cri.pᷣiu.dixi in.d.l.ij.S.j.j.
vibo.rap.¶Querit gl.qd in pplarib actionibꝰ. Gl.dic idẽ
qꝛ ẽ eadẽ rõ qꝛ vident᷑ tibi dari advĩdictã.ul dic̃ gl.ſec qꝛ actio
iniuriarũ dat᷑ exñti in ptãte.ſ certe ⁊ actio ppłaris dat etiã ſi⸗
lio in ptãte ſicut actio iniuriarũ.nt.l.in factũ.j.de ac.⁊ ob.vñ
dico idẽ in actione ppłari qð in actiõe iniuriarũ. ¶ Auerop
declaratione hui tex. Rñdeo qꝛ actio iniuriarũ ad hẽdẽ non
traãſmittitut.:.ſi eũ.S.q iniuriarũ.S.ſiqs cau.ſec in actiõe fur
ti. ergo cũ ad hẽdẽ nõ trãſmittit᷑ ceſſat collatio.ut.S.l.pꝓxi.Et
eodẽ mõ dic in pplari.Sʒ vnũ ẽ qꝛ actio iniuriarũ ad heredeʒ
traſmittit᷑ poſt lit.ote.ut.d.S.ꝗ iniuriarũ. Itẽ actio ppłaris ⁊
poſt lit.ↄte.eſt in bonis nr̃is ⁊ trãſmittit ad heredẽ ⁊ uenit cõ
ferẽda.ut.l.ſicui.j.de v.ſig.

(Si tres. Op. S.e.l..5. ſi ex dodrãte. Solu. ut ibi

plene dixi.

w—B ——=

ersmanripate Ziß ꝙ cofert dimidiã
Gi ex emancipato. bonox ſuoꝝ. Cõtra im

mo totũ qð hʒ.ut.S.l.ꝓxi.S.pe.Nicũt qdã ꝙ hᷣ ↄfert totũ.⁊
dic ꝙ h iinzit pter duas hẽditates.⁊ oemcn rſideo ad.l.
j. in fi. S. e. vide gl.qĩcipit ſic ergo.⁊ ſic ↄfert ⁊ ſic qnq̃ginta de
be retinet ſibi.xxv.⁊ ſic virilẽ. Itẽ ibi ⁊ ſic facti. So.cõferat

qnq̃ ginta ſoꝛma pᷣdicta. Itẽ ibi ut min det qꝛ q̃rtã.ut qnqua
nta etiã accipiat q; dimidiaam.
(S MNõ ꝙ qñ alicui aufert heredi

dDuo agnati. .2Eplanoe alicui- videt uli

—

hẽditas cõferri cui ↄtẽplatione aufert.quem tex.adde ad.q.
qua feci de ſtatuto qð dicit ꝙ ſilia femina nõ ſuccedat extanti
bus agnatis.q; cũ cõtẽplatione agnatoꝝ filia repellat videt il
lis agnatis hereditas a ſtatuto deſerri ut h.qð tene mẽti.de q̃ᷓ
qdixi plene in.l.ij.S.fi.j.ad terrlt.
Ketoꝛ Mõ ꝙ ius iĩplẽdi cõditionẽ nõ tranſit
E egg hedẽ in diſpõne legis ut h.qð tene
mẽti. Idẽ videt᷑ in ↄctibꝰ. utt pleniſſime dixiin.l.ſi.x.
ũ petiero.j.de v.ob.in ultimis uolũtatibꝰ nõ ẽ dubiũ.ut.l.j.
5§. ſinaũt. C. de ca. tol. x. S. de cõ.⁊ de.q̃ſi ꝑ totũ.¶ Op.gl.de
I.ſñi ſoꝛoꝛ.C. e. Dicit gl.duplex hʒ remediu.vnum ꝙ ſi poſſidet

remaneat apud eũ ſi nõ poſſidet ↄſulat᷑ ei officio iudicis ⁊ bũᷣÿ

dicit lʒ de hoc ſint opi.in.l.ſi ſoꝛoꝛ.qð dic ut ibi ꝑ gl.⁊ Ci.vide
gl. q icipit in uacuã.dic ut ibi ⁊.d.S.ſi vo. So.ut ibi in gl. Itẽ
ibi.S.hʒ.dic ut ibi per Hi.uel dic ꝙ ex neutra parte intelligit
ↄditio.ibi ex utraq;.¶ Vltimo nõ de ſigniñcatione hui vbi
remanẽ.q; põt hẽre ſigniſcationẽ directã ut ſi poſſidet rema/
neat. Item ſignificationẽ obliquã.ut ſi non poſſidet petat ſibi
reſtitui.ut h̊ hẽs.⁊ cõcoꝛ.C.de dona.añ nup.i.fi.curioſius di⸗
cam in materia cõpendioſe.

KArNe

e 2*W oc qliter emàcipati ĩter ſe ⁊ ſui inter
Muotiẽs. Peboc qᷣ

* ſe hodie ↄferãt.dicã.j.de col.do.l.pʒꝛ filiũ

NenI. Dã b ꝙ eſt tut ipſo iure.ð imo
Emancipatus. ſtiplo nalet ʒ orbexce tio. ut. l

ꝗ ſine de ↄdi.ſine cau. DNicũt gꝗda ꝙ ẽ tut ipſo iure.iſexcepſ.
q iure ciuili tuet.⁊ ẽ bona ſo.p hoc apparet rñſũ qẽ rõ ꝙ pꝛo/
miſſio ipſo iure non nualet ſʒ dñiũ ipſo iure traſit. dicũt qdã qꝛ
ſtiplo eſt de iure ciuili dñiu de iure gẽtiũ.ſʒ dic ꝙ eodẽ mõ ua
let ſtipulatio quo dñiũ traſit.ſʒ ð agẽtẽ ex ſtip.dat exceptio ⁊
cõtra retinẽtem dñium dat᷑ cõditio.

A tis ut h qð tene mẽti.¶ Quero circa hãc
l.utrũ qð h d1õ dʒ ↄferri ſit uerũ ſiue mrimoniũ ſit ſolutũ ſe⸗

—

Jliũ MNõ ꝙ dos ꝓfectitia nõ dẽ eẽ in bonis pa

ne extat. Rñdeo mfimonie cõſtituto loqtur.l.iſta ĩdubitter
ſz mrimonio ſoluto ⁊ dote ad ipſũ ſiliũ reuerſa dʒ dos con fer/⸗
ri ſᷣm diſtinctionẽ quà dicã.j.e.l.dedit.ſʒ ſi ẽ uerũ q̃re nõ cõ/
fert᷑ iſta dos ꝑ cautionẽ ut caueat de ↄſerẽdo dotẽ ſicut ↄfert
alia debita cõditionalia.ut.S.e.l.ij.S.id quoq;. Rñdeo q; ex
pectare illã cõditionẽ ꝙ ſilia pdecedat pꝛiẽ triſte.ut.l.cũ tale.
in pn. ⁊. S. j. S. de cõ. ⁊ de. ⁊ io talis cõditio nõ iterponit. Fac̃
ad iſtã.l.iter ſtipulatẽ.S. ſacram.j.de v.ob.⁊ qð habuiſtis.S.
— quis Sinepos ĩ ptãte retẽt ueniat ad ſuc/
ceſſionẽ Pais emãcipati.auꝰ ꝓ eo cogit᷑
cõferre niſi eũ bona ſide emãcipet.h.d.⁊ ẽ iſte.S.ali/
uãtulũ ſubtilis pᷣcipue in caſus poſitiõe.¶ Dẽ h̊ ꝙ filia non
põt ↄueniri qꝛ ſuccedit auo ab ĩteſtato cũ ſre.qro ꝗqd ad ꝓpo
ſitũ nõne fre nõ emãcipato neptis cũ fre ſuccedebat equaliter
Rñ.añ emãcipationẽ ſuccedebat eq̃liter de iure ptoꝛie.ſ̊ de
iure ciuili ſuis ĩ totũ ſuccederet. ꝛetea iſto caſu iſta filia na/⸗
ta poſt emacipatiõeʒ dʒ oſerre oĩa bona ſua.nũc vo poſt emã
cipationẽ illi nepotis nõ cõſert qꝛ emacipati iter ſe nõ ↄferũt
ut.l.j. in fi. T.l.pᷣtoꝛ.S.quotiẽs.S.e.⁊ in hoc ꝓdeſt emãcipatio
fris iſti nepoti.¶ Nẽ h ꝙ iſta rõ nõ ẽ in adoptiuo.⁊ tñ ẽ idem
ius nöne hoc ẽ ̊.l.illud.ad.l.aql.⁊.l.a titio.de v.ob.ubi d ꝙ
ubi ẽ eadẽ rõ ⁊t idẽ ius. Rũdeo nõ ẽ eadẽ ſʒ maioꝛ.qꝛ filio ado
ptiuo emacipato nullo mõ ſuccedit p? adoptiuꝰ.vide gl.ꝗᷓ ĩci
pit imo maioꝛ ẽ. Itẽ vide gl.q icipit nõ ꝙ nin. So.pʒ.S.ꝓx.
gl. Aidete nõ credo iſta gl.ꝗᷓ ĩcipit imo maioꝛ poſſe adapta/
ri ad tex.q; Fʒ hac gl.eẽt dicẽdũ ꝙ iſte filꝰ adoptiu eẽt filiꝰſi
lijemãcipati de cuiꝰſucceſſiõe minime qrit᷑.ſʒ ſi hoc eẽt tẽ poſt
emacipationẽ iura nalia remanerẽt ⁊ iſte nepos ſuccedẽt eqlit᷑
cũ ſilia nata poſt emãcipationẽ.ut.l.iij.S.ij.⁊.iij.S.de õ tab.⁊
hec ẽ va ĩtelligẽdo ꝓpꝛie tex.ut iacet i pꝛe adoptiuo.ſ̊ uolẽdo
ſuſtinẽ gl.q ſii maioꝛ rõ hẽrem dicẽ ꝙ adoptauit penit exne
uʒ i locũ nepot ex ſilio emãcipato.ſʒ nõ credo ꝙ iſte tex.hãet
iſtũ reſpectũ ſʒ hũit ad filiũ adoptiuũ ſimplr ut huiſi.S. e.l. j. S.
id qq;. Ad id qð dic ubi ẽ eadẽ rõ ⁊c. Rñ.ꝙ eſt alia rõ nõ hu

1cõꝛia ſʒ diuerſa ꝑ quã dʒ eẽ eice lurij ut huilh. . e.l.. S. ic ;
Jit 5ͤ Si au dat dotẽ p nepote ex ſi/
(82 Edit Doté. lio ĩ ius qð hʒ au ĩ dote ſucce/

Adit ille fili ſiue iſtitut ſiue exhedat.h.d.¶ Hõ caſũ
quẽ tene mẽti q; ⁊ certe ſic ſiue ſit iſtitut ſine echẽdat ut ſeq/
tur. Mõ tex.ibi gbpe offm aui.ex hac.l.nõ pᷣ¶ qð dixi in ſũma

rio. Scðo nõ ꝙ au cogii dotare neptẽ ut h.ibiiõ auꝰ ꝓpr fili

uʒʒ tc. Et nõ ꝙ diẽ dare ⁊ ↄcoꝛ.S̊.deĩ rẽ v.l.⁊ iõ.S.ſi. ʒ gl. di⸗

cat male.C. de do.e.l.ul.¶ Hẽ h ꝙ dos reuertit᷑ ad pꝛeʒ non
ad auũ.Contra.C. de rei ux.ac.S.videamꝰ.So.̊ deceſſit ne
pꝶ poſt moꝛtẽ aui.ſecꝰ ſi eo viuẽte ut ĩ ↄꝛio.¶Itẽ op.S.de iu.
do.l.auꝰ. In gl.ſũt due ſo.vna ibi de rigoꝛe.ᷣ de eqtate.⁊ h
videt᷑ ꝓbare tex.h̊ dũ dic occurrit egtas. Alij dieũt ꝙ qñ do/
tauit neptẽ ꝓpt᷑ ſiliũ ⁊ ſic ↄtẽplatiõe nilij.ibi vo otẽplatione ne
ptis. Iſta ſo.ĩ ſe ſatj ẽ bona.tñ q;tũ ad hac.l.nõ ẽ bona.q;ꝛ hec
l.loqtur ĩ caſu dubij.iõ diſtiguit tres caſus.qñq; pꝛ dat doteʒ
ꝓ nepte ↄtẽplatiõe ſilij ⁊ tunc a filio videt᷑ pꝛofecta.iõ reuertit
ad eũ.ut.l.ꝓlectitia.S.de iure doſ.⁊ de vul.⁊ pu.ſbᷣ.l.ſj ſi plu
res.S.ĩ arrogato.aut dedit ↄtẽplatiõe nept ⁊ loqtur.l.au de
iure dot.aut ẽ dubiũ cui ↄtẽplatiõe dedit ⁊ pᷣumit ↄtẽplatiõe
ſilij.ut h⁊.l.ꝗntꝰ.S.fi.de an.le.Fʒ Ja.de ar. ¶ Itẽ dẽ h ꝙ auꝰ
cogit dotare neptẽ.Cõtra.S.de ne.ge.l.nẽſeniꝰ. So.ibiloqt᷑
T auia.idẽ ĩ auo mr̃no.Sic eni mr ita nec auia uel au mĩn co
git᷑ dotare.ut.l.a filia.⁊ ibi nõ.S.ad tre.⁊ iõ gl.i.l.ñ.C.de do.
ꝓmilſ.male loqtur. HD h nõ cogit᷑ ↄferre.qd ſi mrimoniũ ẽ ſo
lutũ tpe moꝛi aui.utrũ iſta dos debeat ↄferri filio a qrepetũ.
Gl. diſtiguit ⁊ bñ. ¶ Sʒ qro ſi auꝰnõ vult dotare qlitercõpel
let. Rñdeo iudicis officio.caſus ẽ i.l.ꝗ liᷣos de ritu nups.ad
cuiꝰ iudicis officiũ ꝑtinebit taxare dotẽ q;ta dos debeat dari
Ut. l. ꝓfectitia.S.j.S.de iure do.An aũt fr teneat᷑ dotare ſoꝛoꝛẽ
BGl. ẽ i. L. cũ płres.S.de admi.tu.fac.l.ſiliũ.S.ubi pu.edu.⁊ gl.

in.l.nõ oĩ. C. de admi. tu. ⁊ ibi ꝑ doc. tetigi.S. ſo.ma.l.j.

nepotes „COp,tii5. ſit nepos .

*. Circa hereditatẽ admittit ua/
Omnunc;. riatio uſq; ad annũ.h.d. ⁊ eſt
Pbona.l. In tex.ibi difſicilius.qſi dicat ſi nõ petat bo/
noꝛũ poſ.infra annum nõ admittit᷑ poſt. ¶ Op.dicit h ꝙ ad/
mitti nariatio.cõtra.C.de modo mul.l.ſi.⁊.j.de bo.ili.l.nam

abſurdũ. Nicit gl.hᷣ ſpale.q hic tractat᷑ de hereditate parẽtũ.
Tu dic per Ni.ex de re.iur.c.mutare cõſiliũ.li.vj.⁊ per eũdẽ

3. de admi. tu. lI.de rebus. ¶ Itẽ op. de. l. j. F. ſi per ↄtumatiaʒ

S.e?.ubi perpetuo admittit ad cauendum. Solu.ibi agnouit

bonoꝝ poſ.poſtea ꝑ cõtumatia ceſſat cauẽ.hᷣ vo añ agnitam
bonoꝝ poſ.recuſauit cauẽ. ¶ AQũuo an bñficiu.l.ult. C. de re/
pu.hẽ.habeat locũ in ſilio emacipato.Gl.ꝗ ẽ ibi videt᷑ dicẽ
ſic ꝑ hũc tex.Auidã ultramõ.dicũt ꝛiũ ꝙ h repudiauit he/
ditatẽ ſʒ recuſauit cauẽ. Ita dicit Ja. de are.dic ut dixi in.l.ſi
quis ſu.S.de lure deli.¶Itẽ qro an bũſiciu.l.ul.C.de repu.
hẽ.hẽat locũ in hẽditate auita.Ego cõſului ꝙ hẽat locũ. ꝛi
mo hẽmpᷣ duas gl. Ana ẽ gl.pma hui.l.in ſi. Alia ẽ gl.ij. p
hoc videt᷑ tex.in.l.iuſta ſĩterpᷣtatione in ſi.⁊.l.appellatione pa
rẽtis.j.de v.ſig.expᷣſſi in.l.ſiqs ſuꝰ.S.de iure deli.ubi tex.loq
tur gnaliter de quolibet ſuo. Lene iſta bñ mẽti. ——
fi liu 6 Iſta ẽ ſingularis.l.?⁊ bona. Videſ
N ergo ꝙ in his ꝗ ſuccedũt diuerſo iu
re bʒ locũ collo. Cõtra.S. de ta.l.filium. S. ⁊ hoc ſic
pↄſequẽs.So.iĩſpecto rigoꝛe vboꝝ nõ hʒ locũ collło ĩ ſuccedẽti
bus dinerſo iure.ſed iſpecto ſẽſu iterpᷣtato ſm egꝗtatẽ ſceuole ẽ
loeꝰ collatiõi qũ ꝑ ueniẽtẽ ꝑ ʒ ta.minuit᷑ poꝛtic iſtituti.¶ Op
po.j.ti.j.l.nec ipſa.ubi iter ſuccedẽtes diuerſo iure nõ fit collo
So. Hlʒ diuerſo iure ſuccedãt potuerũt tñ eodeʒ iure ſuccedẽ
ſi uoluiſſẽt.vñ habent ꝑinde ac ſi eodẽ iure ſucceſſiſſẽt.ibi ſecꝰ.
ut ibinõ. Pꝛeterea h loqtur an ꝑ z ta.totũ teſtm irritatur.ibi
vo qñ teſtm tm ꝓ parte irritat ut ibi videbitis.
Aulus. Staebona. . E Op. hẽtis B ad/
Eibmmo neniẽte cõditiõe debiti qð poſſidebas
ex vna cauſa ĩcipis poſſidẽ ex alia cauſa.Sile in.l.fũ
o. S. ad. l. fal. ?.l. ſi ſub cõditione de ſolu. ⁊ gl. ẽ. j. de acq.poſ.
l.iij. S. ex plurimis. ¶ Op. ꝙ debitũ q;tucũq; cõditio exiſtat
poſt moꝛtẽ cõſerat.ut.l.ij.S.⁊ id quoq;. Ol.ſol.pᷣ duobus mo
dis.⁊ ambe ſũt diuinationes.qre dic lex ↄꝛia loꝗtur qñ debet
ſub q da cõditione ſimplici qᷓ põt exiſtẽ poſt moꝛtẽ pꝛis ⁊ in vi
ta.ſʒ h loqtur qñ debet᷑ ſub cõditione que extat tm poſt moꝛtẽ
hoc expꝛeſſo.⁊ ſic pꝛi nõ potuit qri.ut.l.f.j.de ſtip.ſer.⁊ ideo
ceſſat collatio. W 3
NVDe collatione dotis. Rubꝛica.
Hictũ eſt ſupꝛa de collatione in genere.nunc dicit᷑ de colla
tione dotis in ſpetie.

tat᷑ ta. ſj iter ſuccedẽtes de iure ciuili qð in ali/
is caſibꝰ nõ eſt. Scdo nõ ꝙ collatio dotis ẽ in⸗
troducta ab impatoꝛe. alia eſt itroducta ex edi/
cto pᷣtoꝛis.Lertio nõ ꝙ bonoꝝ collo ſit ꝑ officiũ iudicis.ibipᷣ
toꝛ.⁊ ĩ ſi.ibip arbitriũ fami.her.hoc etia nõ.j.e.l.ſi.⁊.C. e.l.ſi
ſoꝛoꝛ.dica.j.e.l.pꝛ filii.¶Quero qꝗᷓ ſuit rõ cõſtituẽdi aligd cir
ca dotẽ ſpaliter. Rñdeo ꝙ pᷣtoꝛ uocabat ad ſucceſſionẽ eman
cipatos pꝑ ↄ ta.nel ab ĩteſtato grauauit eos onẽ collonis.ſed ſi
lios in ptãte retẽtos non grauauit eos onere collationis.q; ni
hil poterãt hẽre iure iſto niſi caſtrẽſe uel qſi qð in collone non
uenit. Mõ ↄſiderauit impatoꝛ ꝙ; etiã nili in ptate retẽt de iu

re iſto põt habẽ ꝓpꝛiũ.ſ.otẽ.ut.S.fami.her.l.pompom phi

ladelphus.ideo inter fres ne emergat ineqlitas introducit col
lationem dotis. ReS.ponl W ſus aſ 4
G ſit Iſte. S. ponit qnq; caſus uſq; ꝗ
C 1 it nep 93. §. cñ dos. ? ponit ipſos tatũ eenie
ꝙ ipoſſibile eẽt bꝛeuiꝰponi ⁊ ẽ ſpᷣtilis..vide gl.q ĩcipit agit.x
uſq; ibi ſ videt.ponit caſu.ibi icipit ſignare ↄꝛia.¶ Op.qꝙ ſo
lis patruis ⁊ patruoꝝ ſilijs cõferat. ut. S. ti..l. ſi nepotes. h au
tẽ dẽ y cõferũt iter ſe tm.⁊ ſic ẽ pmũ ſcõm ⁊ qntũ rñſu.Hicit
gl. ſpale ẽ in dote.cũ eni loco ſui pꝛis ẽ ꝗ nõ cõſerret fribꝰ.ut.S
ti. .l.ſfiliu.ergo nec ipſa cõfert. Iſta ſo.poſſet pcedere in dote
nõ in alijs bonis neptis.ſʒ h dicit cõſerri dotẽ ⁊ alia bona ſua
ergo male.q q;tũ ad alia bona iſta rõ nõ cõcludit. Pꝛeterea
ſi uerũ ẽ ꝙ i iſti nepotes nõ cõſert patruis.q; pẽ eoꝝ non te

neret᷑ cõferre in eui pais locũ ſuccedũt nepotes ſeqret ꝙ ubiſo
la neptis ẽ nõ tenebat᷑ cõferre patruo.ſicut nec pꝛ ei tenetur.
Hoc aũt eſt otra iſtũ tex.tertio rñſo q̃re male. Vñ pma ſo.nõ

videt᷑ uera.⁊ leges que dicũt ꝙ nepotes ſuccedũt in locũ ſuoꝝ
parẽtũ.itelligatis in locũ ſuoꝝ.hoc ẽ in gradũ ſuoꝝ parẽtũ ut
pinde ſuccedãt in locũ parẽtũ ſuoꝝ ut tatũ hẽant oẽs nepotes
tũ pẽ hẽbat.ut.S.e.l.ſi nepotes.⁊.C.de ſuis ⁊ legi.auc. ceſ/
ſate. ⁊ auẽ. poſt fres.⁊ in auc.de hẽ.ab ite.S. h aũt puilegium
tñ in vitate iſti nepotes ex pſona ſua ſuccedũt nõ ex ꝑſong pa
tris eoꝝ cui nõ ſuit delata heditas ⁊ nepotes cõferũt ex ꝑſona
ſua. Vñ gl.dicit ꝙ ſi ambo erãt emãcipati h nepos erat in po
teſtate retẽtus cui ſoli ſit iniuria.qð declara. q; ſi neꝑt iſta nõ
ſuccedẽt ille nepos ſuccederet ⁊ hꝛet dimidiã.ꝑ iſtam ergo ne
tẽ nulla iniuria fit patruo.ar.ad hoc.l.j.S.j.⁊.S.pꝛ.sti.j.⁊·

is ꝗ in ptate.ſcoo rñſo.S.de le.j.Et eodẽ mo dico in ultimo

2 11 Huo dictin pucipio ouino⸗
Zauis. ꝙ collatio dotis ſit etiã ſi nõ pe

rũſo ubi ſũt due neptes ex eodẽ pꝛe.q; q̃libet põt dicẽ pꝛuo ſi
nõ ſuccederẽ tu iſta dimidiã nõ hẽes.ſʒ ſoꝛoꝛ mea iõ naat e⸗
latio. Sʒ qñ ẽ ſola neptis uel plures ex diuerſis patribꝰc 7
iſta rõ.q; ꝓpter hoc fit patruo iniuria ideo ſit collatio. Sʒ
te iſta rõ videt᷑ eẽ in pluribus nepotibus emãcipatis.q;ꝛ vnus
põt dicere ſi nõ ſuccederẽ alius hẽret totũ.ergo non facio tibi
iniuriã q̃re dicẽdũ videt᷑ ꝙ ultimũ rñſũ huius.S.intelligamus
qñ erãt due neptes.q̃rũ vna nõ poterat cogi ad collationem.
q; nõ erat dotata.vñ ex ei ꝑſona in totũ denegat᷑ collatio.q
ſi ipſa ſuccederet in nullo fieret collatio.ſqʒ ſi ambe eẽnt dotate
tũc cõferrẽt patruo ſicut plures emãcipati.q; gꝗlibet eſt talis
cõditionis ꝙ cogit cõferre. AUñ nullus ꝓpter aliũ excuſat.ſa
cit ad pᷣdicta.j.de cõiũgẽ.cũ emꝗ.li.l.j.S.fi.⁊ qdð ibi dixiin ſo/
lutione Zꝛij. Itẽ ʒ eſt. C. de colla.l.illa.ubi neptis cõſert pꝛuo
PHicũt qda ibi nept᷑ nõ hẽbat frem uel ſoꝛoꝛẽ.Alij ⁊ meliꝰ di/
cũt ibi loꝗtur in collone dotis mr̃is ipſiꝰ.qᷓre tenet᷑ cõſerre in il
lis pſonis qbus mi tenebat᷑ cõferre.ſed hic loqꝗtur in collatiõe
dotis date ipſi nepti. Hac ſo.tenẽt doc. Ni.⁊ Ci.ibiʒ gl.ibi
aliter dicat. ¶ Aleumo qro a quo iſta neptis erat dotata.Hi

cit gl.a pꝛe uel ab alio nõ curo.ita dicit gl.⁊ bñ ſiponimꝰ pa/
trẽ uel patruũ cui fit collo eẽ in ptãte.ql ei fit collo dotis pꝛoſe
ctitie ⁊ aduẽtitie.ut.j.e.l.S.ſi ſub cõditione.⁊.C. e.l.ſflie dotẽ.

Sʒ ſi ponis patrẽ ⁊ patruũ emacipatũ. tũc opʒ ponẽ ꝙ dos
fuit pfecta a pze uel ab auo de cui ſucceſſione agi uel nõ ſiet

collo.ut.l.ſilie dotẽ.S.fi.tñ hodie opʒ ꝙ ſit ꝓfectitia als ſecus

ut. C. e.l. f. ¶ Quero qd de ꝓnepote. Rñdeo idẽ qꝗð ĩ nepo/
te eadẽ rõne.⁊ facit metionẽ tex.C.e.l.liberis.⁊ iõ circa colla
tionẽ iſtoꝝ nepotũ cũ patruis dic.aut qris an patrui cogãtur
cõſerre nepotib.⁊ certũ eſt ꝙ ſic ut hᷣ ⁊.l.illã.C.e.aut qris an
nepotes cogant᷑ ↄferre patruis.⁊ dic aut ẽ vn nepos ul płres

ex diuerſis frib ⁊ cogunt᷑ ↄferre ut h.aut ſũt plres nepotes ex

eodẽ fre.⁊ tũc aut qrit de dote uel donatione data eoꝝ pꝛi uel
mii defũcte ⁊ illa cogunt᷑ cõferre.ut.d.lʒ.illã.aut de dote ul do
natione data ipſis nepotibꝰ.⁊ tũc aut oẽs nepotes ſunt talis
ↄditionis ꝙ poſſẽt cogi ad collationẽ.⁊ tũc ipſi tanq; vn eẽt

coõſerre cogunt᷑ patruis. ut.l.ſi nepotes.S.ti.j.aut vn erat ta/

lis cõditionis ꝗ; in ei pſona nõ caderet onꝰ faciẽdi collonem
⁊ tũc ꝓpter eñ nõ cõfert patruis ſʒ cõſerũt ſibi inuicẽ ut hic.⁊
qð dixi de patruis idẽ in auũculis amitis ⁊ mir̃teris.ut.l.illaʒ.
C. de colla. Item pᷣdicta uera qñ nepotes ipſi ſuccedũt auo.
ſecꝰ ſi ſucceſſiſſẽt pmo pꝛi eoꝝ qꝛ tũc fieret collatio 'm ꝙ pꝛ eo
rũ feciſſet.ut.l.ſi maritꝰ.C.e. Item pᷣdicta ueraiin dote ꝓfecta
de bonis ei de cuius hẽditate agit.ut.l.ut liberis.C.e.⁊ ideo
cũ nepotes ſuccedãt auo nõ debet cõferre dotẽ habitã ab eo/
rũ patre.lʒ gl.dubitet in.d.l.illã.

ς¾ Bib tm̃ ipeſe neceſſarie detrahũtur.
Cum dos. agin utilibus. Quidã dicũt idẽ

— bns. aIda dicutidc. qa
utiles qñq; neceſſarie dicunt᷑.ut.l.j.⁊.l.in totu 5,:de ipeſs. 26

traria tñ opi.plus plʒ cũ utiles ĩpẽſe debẽt repeti ⁊ iõ min mu

lieri debet᷑ fiet detractio.ſicut dieim in viro exiſtẽte nõ ſoluen

do. uel meli erit in electione mulieris. ut ſi vult detra hẽ utiles
impẽſas cõputet dotẽ cũ õ plus ualet dos pꝛo
ſi

pter ntiles impẽſas in eo factas.ſed ſi nõ detraheret impẽlas.
tñ debet cõputare tm̃ dotẽ nõ id qð ultra ualet.ar.pꝛo hoc.j.

eo.l.ſilia.qð nõ.

Si ſub conditione.eſue i ive er

nuit ꝙ dos aduẽtitia uenit in collationẽ. ð.C. e.l.ſlie dotem.
So.aut tractamus de collatione ſiẽda emãcipatis.⁊ tunc di
cas ꝙ exneus dedit cõtẽplatione pꝛis ⁊ ſic ẽ ꝓfectitia.aut tra
ctam de collatione ſiẽda ſuis.⁊ tũc ꝓpꝛie ſtat.ſʒ hodie ĩdiſtin
cte aduẽtitia nõ cõſerunĩ.ut.C.e.l.hfi. SJZM

(Fi lam. C. Quero quot modis ſit collatio. Reſpõdeo

21112 flt q̃tuoꝛ modis.ſiqdẽpater pꝓ filia dedit dotẽ
tũc fiat colło re ipſa dotẽ cõferẽdo.ut.l.filie. C. eo.⁊ p multas
ll.x.S.hui ti. Scðo fſit collo taãto min accipiẽdo de bonis pꝛ

nis ètũ ẽ dos. ut. C.e.l.doſ. Tertio ſit cõicãdo actionẽ lIʒ ia

nẽ foꝛte.ut in auc.qdð locũ.C.e.⁊ nõ.hac.l.S.cũ dos. QAuar⸗/

to ſfit collo qñ pz pmiſit nõ dedit.tũc ſit colło liberãs ſiliũ.hic

eſt caſus in hoc v.ſiliã.⁊. C.e.ti.l.ij.⁊ ibi nö.

mani AQuid ſi mfimoniũ ẽ ſolutum.
Emancipatus. uid ſimiin dotẽ. S. ti. j.

.

— ioue. COp. facto teſtõ nõ h
Nadoptione. cicollattong —t.
1-ſed hic fuit heres iſtitutus. ergo collatio ceſſat. Qui⸗
dan diclt iutinſtunna ab extrancon apanre 2Mijdict
ſpetiale in ſilia data in adoptione.Sedueritas eſt ꝙ hic fuit
iſtituta a patre nãli.⁊ alio cõmittẽte edictũ ſucceſſit ꝑ ᷣ tab.⁊

4

ei poꝛtio eſt ancta. p hoc.j.pxi.? qð vidiſtis.S.ti.j.l.cũ ema;
S quoq;. ——— tens. K
— H̊ ꝙ habuit neceſſe pe
3 filia fuerit. Soͤn imo potu

W—☛ adire ex teſtõ.nt.l.ſi ex duobꝰ.S.ſʒ illud.S.de õ ta.

Sol. neceſſe.i. ẽ utile uel hũit neceſſe ſi vult eodẽ iure cũ p̃te/
rito ſuccedẽ. ¶ Itẽ op.ꝙ nõ ſiat collo.ut.l.ſllii.S.⁊ hoc ſit cõ
ſequẽs.. de ta.So.aliud ẽ cũ iſtitut petit ſibi ſieri collatio
nẽ a pᷣterito ꝙ nõ põt ut ibi.aliud cũ pᷣterit ab iſtituto ꝙ põt
Fm iſtiꝰ.l.difſtinctionẽ.ita dicit gl.⁊ põt bñ dicere. Ael ibi qñ
ſuccedũt diuerſo iure.hᷣ qn eodem.

— lia legatoꝝꝑ. C. de legas.⁊ ibi nõ. Sol.ĩtellige ibi fuit

——6 —8 ¶ Op. ꝙ legatũ cõpẽſet in dotẽ. ut
J Ater. aſnbdi d vele .S.ci piti ſi

egatũ ad dotẽ. aũt ſuit legatũ nõ ↄtẽplatiõe doꝶ ⁊ ſic nõ cõ
pẽſat᷑ in dotẽ. ¶ Itẽ op.ſi ẽ p̃ᷣterita opʒ ꝙ ſuccedat ꝑ ta.uel
diceret nullũ.ergo ꝑdit legatũ.l.poſt legatũ.de his ꝗ.ut idig.
l. nliũ.S.oĩbꝰ. S. de le. pᷣſta. So.itellige ꝙ vult eẽ ↄtẽta legato
⁊ dote nec vult ſuccedere.

Apoſ.legitiĩe fuerit petita ꝙ tenet᷑ ↄferre dotẽ fri lʒ ema/
pato. ſ certe h tractat᷑ de collatione fiẽda fri ꝗqẽ in ptãte ⁊ ẽ
hes ſcriptꝰ.⁊ h̊ hẽtis expᷣſſiꝰ in.l.filie dotẽ in fi.C.e.⁊ habuiſt
S.e.l.j.S.ſi ſub cõditione.dicã plene.j.e.l.pꝛ filiũ.

Als Erronea ſucceſſio nõ ĩducit collationẽ.
4 XIlins. h. d. Ex hac.l.ocludit ꝙ ſi hec bonoꝛuʒ

EFilia. ¶ Op collo petit᷑ iudicis officio.ut.S.e.l:.j.in hn.

o nel ex ſtipᷣ.ĩterpoſita de ↄſerẽdo.de qua habuiſtis
d. ti.j.l. j. F. iubet. ⁊.l.ſigs ſiliũ.S.ñ.⁊ ſic per auxiliũ ſtricti iuris
agit iõ ueniũt uſure.ut.l.videamꝰ.S.ſi acſ.s.de uſuris. Aide
te rõ ẽ iſta do zcõferre ꝑcipit fruct ex hẽditate qꝗᷓ ſibi dar.iõ
dotẽ ⁊ ei uſuras dʒ cõferre ſicnt dicimꝰ in ſili in.l.curabit.C.
de ac. emp. ⁊.l.iuł.S.ex uẽdito.S.de ac.emp. Vñ iſte uſure ſt
magis loco ĩtereſſe qᷓ; loco uſurarũ ⁊ eſſent foꝛte hodie ꝑmiſſe
per.c.cõqueſtus.ex de nſuris.

ti.l.ſi emãcipati.⁊ ipi QCi.tractat ita male ꝙ ex dictis
is nihil hboni potes elicẽ. Si teſtm rũpit ꝑ qrelã ꝓ parte non
ceſſat collo.⁊ ſiliter iter eos qui diuerſo iure ſuccedat.hoc dic
Nõ tex.ibi ꝙ libertates ⁊c.vides ergo ꝙ hic nõ ẽ loc colla/
tioni in caſu KoC Op. ⁊ videĩ ꝙ hẽat locũ collatio etiã teſtõ
reſciſſo ꝑ q̃relã.ut.C.e.l.ut libis. Nicit gl.ꝙ ĩ hoc.l.iſta ꝑ illã

—

coꝛigii.uel meli ibiloꝗtur qñ teſtm ꝑ qrela in totũ reſcindit.

—

vñ oẽs ab ĩteſtato eodẽ iure ſuccedũt.hic aũt teſtm̃ ꝓ parte re

— Hic ĩtẽdo tractare mã col
Ater filmm. latiõis quã tractat gl.C.eo.

ſcindit᷑ ⁊ hoc vius.An aũt hodie ſit coꝛectũ ĩfra dicã.¶ Iteʒ

dẽ h iter ſuccedẽtes diuerſo iure nõ hʒ locũ collo. .S.ti.j.
l.ſi filiꝰ.So.lʒ ibi ſuccedũt diuerſo iure tñ poterãt ſuccedẽ eo/
