dit diſpoſitionẽ. aut ſeqtur. ut nõ. de ac. ⁊ obli.l.obligationũ
fere.S. ↄditio.ſʒ illud ẽ falſũ.qꝛ qcqd pᷣcedit ĩ oꝛdie locutiois.
tñ ĩ oꝛdie ĩtellectꝰ ſemꝑ pᷣcedit diſpoſitio.⁊ ſeqtur illa exceptio
Pp niſi. Pic ergo aut loqmur ĩ ultimis uolũtatib ⁊ totã diſpo
ſitionẽ facit oditionalẽ. nt.j.e.l.ꝗb diebꝰ.S.qdã titio. ⁊.l.fi/⸗
deicõmiſſa..q;qᷓ;.ẽ.de le.iij.aut loqmur in ctibꝰ.⁊ tũc aut
diſpoſitio ſuit cta ꝑ vba futuri tꝑis.⁊ tũcidẽ.aut ꝑvba pñtij
uel pᷣteriti tꝑis.⁊ tũc dictio niſi facit reſolutionẽ ↄditionalẽ.lʒ
diſpoſitio ſit pura.ut nõ.de ĩ diẽ adiec.lʒ.ij.ʒʒ gl.de ↄhẽ emp.lj.
iij. alit ſonet.⁊ nõ bñ. ¶ Quarto qᷓro de dictiõe alioqn. Iſta
dictio mirabił ẽ ⁊ nõ ſolũ facit rõnẽ cõditionalẽ.ſʒ i ſeipſa oꝛa
tionẽ otinet.⁊ ĩducit ↄditionẽ pꝛiã pᷣcedẽti diſpoſitiõi.exponi
tur eni alioqn.i.ſi nõ ſuerit pᷣdicta.ut.l.ſi finita.S.ex hoc edi⸗
cto.j.de dã.iĩfec.⁊ ibi nõ.⁊.S.de dolo.l.elegãter.S.pe.⁊.j.de
fideicõ.li.l.ſicui legata.⁊.S.de le.ij.l.lutiꝰ.S.lutiꝰ.⁊.S.de le.j.
l.ſi ſeruus legat.S.ſi bpuus.⁊.S.de ĩpen.iĩreb do. fac.l.oĩno.
hoc idẽ pnũciauit papa ut refert Spe. de citatiõe.S.j.v.ſʒ po
ne papa.vñ iuriſcõſultꝰ q laboꝛauit in ↄceptiõe penal ſtipula
tiõis.de vᷣbo.ob.l.cũ qd.⁊.l.cõtinuus..pe.vno vbo potuiſ/

ſet ſe expedire.ſiue pᷣcedit diſpoſitio affirmatiua ſiue negatiua

põt ſubijcẽ ſtipulationẽ penalẽ hͥ mõ.alioꝗn tãtũ dabis.x h ẽ
uerũ ꝓpꝛie ſumẽdo lʒ qñq; ĩ alia ſignificatioe reperiat.ut.l.dã
ni. .pe.de dã.ĩfec.⁊.l.fluminũ.s.idẽ fuus.e.ti.ſji pma iſta
cõiũctio cũ alia cõiũctiõe cõiũgit. ſic ſuã nãʒ imitat᷑ĩ ſcda in
vna ⁊ eadẽ oꝛone ponit.⁊ ſic nõ põt ĩducẽ cõditionẽ cum tũc
ſemp reꝗrũtur due oꝛones diſpoſitio ⁊ ↄditio.¶ Quiĩto qro

de dictiõe als.q qñq; facit ↄditionẽ ſicut dictio alioqn.ut.l.di

uoꝛtio circa pn. de neg.ge.⁊ tũc reſoluit ĩ ſi nõ.ut nõ.in..l.di
uoꝛtio.de iureiu.l.als.qñq; alias ſigniñcatiões hʒ.nã qũq; ẽ
aduerbiũ loci.⁊ ponit pꝛo loco alio.ut.l.adeo.S.ſi toto.j.
de acq.re.do.qñq; ẽ aduerbiũ tꝑis.⁊ ponit᷑ als.i.aliqñ vlł alio

tꝑe.ut.i.diẽ ꝓferre.de arbi.⁊ de ↄdi.ſine cauſa.l.iijj.qũq; ẽ ad

uerbiũ q̃litat.⁊ ponit als.i.alit.vł alio mõ.ut.S.de pec.l.de/
niq;.S.utrum.⁊ de aqᷓ qti.x eſti.l.j.S.illud.qñq; ponit᷑ als.i.
alio caſu.ut.l.qꝗ ĩ teſtõ.S.mulier.de teſta.⁊ ̊ ex nã oꝛonis in

q̃ h dictio ponit poſſʒ q facilit᷑ cõpꝛehẽdẽ. ¶ Sexto qro de
dictiõe ſiue.Et dico ꝙ ꝓpa nã hui dictiõis ẽ ut ſit diſiũctina

qᷓ vba diſiũgit.ſẽſũ tñ coiũgit.ut alexãder ſiue paris.ut.C.de

. ,„ —

Ilitẽ dã.tu.l.ad ꝓtegẽdã.⁊ ibi nõ.tñ qñ hec dictio cadit inter

duas oꝛones ſuturi tꝑis reſpectu vni diſpoſitiõis.tũc ↄditio

nẽ ſeu oditiões ĩducit diſiũctiue.ut.j.q di.le.ce.l.huius.⁊ de

vbo.ob.l.ſi ita ꝗs ſtipulet. ¶ Quero ꝗd de cõiũctiõe copula

tiua. Rñdeo qñq; cõditionẽ iducit ſi denõt oꝛdinẽ.ut vnũ de

neceſſitate pᷣcedat aliud ſeq̃tur.ut.l.mulier.S.pe.de ↄdi.iſti.j.

de ſtatuli.l.ſ peculiũ.iĩ pn.⁊.S.is cui.Idẽ puto de piũctione
alt᷑natiua qñ ẽ ſignincatiua oꝛdis.ut.l.cuʒ pꝛ.S.pe.S.de le.ij.

ex ꝗbꝰↄcludo ꝙ oĩs ↄiũctio q̃ diſpoſitionẽ ſuſpẽdit i aliquẽ ſu

turũ euẽtũ iducit ↄditionẽ.ut ex pᷣdici pʒ.hoc dico q; iſte con
iũctiões ſepe ponunt᷑ ipꝛope ⁊ vna pꝛo alia.ut.j.e.l.eas cau/⸗
ſas.⁊ ibi nõ.¶ Scðo pncipalit᷑ q̃ro de nã aduerbioꝝ.⁊ pᷣ de
aquerbijs tꝑis.de illiẽ aduerbijs loquoꝛ q̃ futurũ tpᷣs reſpiciũt
als nõ eẽt ↄditio.ut pluries dixi.¶ Et q̃ro de dictiõe qad do
nec qᷓ;diu.ꝗd ſigniſcãt.ut ecce lego vł ꝓmitto tibi centũ qad
fueris ĩ ſtudio ⁊ q;diu fueris ĩ ſtudio vl donec fueris in ſtudio

qð idẽ ẽ.iõ iura ꝓmiſcue allegabo.Et videt᷑ ꝙ iſta vba faciät

ↄditionẽ.ut.j.e.l.pꝛ.S.fi.⁊.S.de an.lʒe.l.legatuʒ.⁊ de ali.le.l.
gaio.S.iĩperatoꝛ.S. de fui.l.iiij.ĩ pn.Ecõtra ꝙ nõ faciat ↄditi
onẽ ſʒ modũ.nõ.C. de le.l.j.⁊ ĩ.d.l.iij.de fui.p glo. AZllibi vi/
det᷑ ꝙ iſta aduerbia ſolũ tpᷣj ſeu dilationẽ quãda iducãt.ut.S.
de excu. tu.l.pe.i pn.⁊ młta alia iura diuerſimode loquũtur iĩ
hac mã.iõ ad oẽʒ declarationẽ dic.qñq; iſte dictiões apponũ
tur ad ichoationẽ alicui bñſicij.⁊ tẽ faciũt ↄditionẽ. ut.j.e.l.
z. S. fi.de an.le.l.legatuʒ de ali.le.l.gaio.S.iĩperatoꝛ.⁊.C.de

eg.l.j.ĩ oĩb illis legibꝰ iducii legatũ annuũ mẽſtruũ vł diur ,·

nũ ut in alimẽtis.⁊ iõ ad ichoationẽ cuiuſlibet legati apponũ
Hh ſentit Ci.C.de ĩdi.vidu.l.ſ.Aliqñ iſte dictiões apponunt᷑
kwi1j

ad ſuſpẽſionẽ alicuiuj bñſicij ſeu diſpoſitiõis p̃ambule ut illa
talis diſpoſitio differat in euẽtũ alicuiꝰ caſus.⁊ tũc aut ſuſpẽ/
dit᷑ in euẽtũ certo tꝑe limitatũ ⁊ ſacit diẽ.ut.l.ſcimꝰ.S.donec.
C.de iure deli.aut ſuſpẽdit in aliquẽ euẽtũ icertũ ⁊ ſacit cõdi/
tionẽ.ut.S.de cõdi.ĩde.l.ſufficit.q lex eſt ſaj nõ.ad hoc.qñq;
iſte dictiões apponũtur ad limitationẽ bñſicij iam cõceſſi ſeu
diſpoſitiõis pᷣambule.ſ.ut id duret in euẽtu ſeu ĩ effectu alicu/
ius caſus.⁊ dico ꝙ ĩduci ↄditio q̃dã extictiua diſpoſitionis
pcedẽtis niſi ĩ caſu ꝗ.j.dicetur.ut...iiij.in pn.S.de Fni.ubi eſt
expᷣſſe tex.¶Acduertẽdũ ẽ tñ ꝙ iſte ↄditioes extictiue q̃ per
has dictiões ſigniñcãtur qũq; extiguũt ipſo iure.qũq; ope ex
ceptiõis.nã aut apponit a lege.⁊ tũc ei euẽt' extiguit ipo iure
ut. S.de condi.fur.l.ſine.S.q;diu.⁊ de noxa.l.ĩ delicij.S.ſi de
tracta.rõ qꝛ.l.hʒ hoc facẽ.Aut apponũ ab hoĩe.⁊ tũc aut cir
ca obligatiões mere ꝑſonales.aut circa realia iura.pᷣ caſu nõ
extiguit ipſo iure ſiue ꝛ ↄctib ſiue in ultimis uoluntatib. ut.j.
de v. ob. l.q eũ g. S. gita. ⁊ ibi expᷣſſe de dictione donec.⁊.S.de
le.j.l.nemo pot.⁊ ibi rõ pʒ.aut circa iura realia.⁊ tũc aut cir/
ca ius dñij. aut circa alias pᷣuitutej.pᷣ caſu puto eẽ dꝛiaʒ.aut lo
quimur ĩ vltimis uolũtatib ⁊ extiguit ipſo iure.ut.C. de le.l.
ſi.ʒ pmã ſo.ibi poſitã q̃ẽ va. Rõ q; teſtatoꝛ põt rei trãſferre
dñiũ ipſo iure.aut logqmur ĩctib.⁊ tũcnõ extiguit ipo iure.
rõ q; ꝑ ↄctũ nõ põt h reglarit᷑ fieri.ut nõ.de di.ob cau.l.ea
lege.⁊.l.ſ.C. de re.ali.nõ alie.cũ ſi.Scðo caſu q circa alias
fuitutes.tũc aut circa fuitutes ꝑſonales ut uſuructꝰ.⁊ extin/
guit ipſo iure.ut.C. de uſuf.l.ambiguitatem.⁊ ibi expᷣſſe de di
ctiõe donec. Rõ qꝛ uſufruct põt nmiritꝑe.ut.l.ũiij.de uſuſ.aut
circa alias ſuitutes reales ⁊ nõ extiguit ipſo iure. ut.l.iiij.Sẽ.
de bui.ubi exp̃ſſe ponũ de dictiõe q;diu.ro q;ꝛ ſᷣuitutes reales
nõ pñt cõſtitui ad tp̃s ut ibi.Hlʒ ſint de ma.d.l.iiij.⁊.l.nemo
põt.ðS.de le.j.tñ h̊ uoluit dicẽ qtũ ꝑtinet ad ĩtellectũ harũ di⸗/
ctionũ. Sed pᷣdicta iſtat᷑ de.l.pe.de excu.tu.⁊ de ſuſpe.tu.
l.iij. S. ꝙ ſigs. vbi iſte dictiones nõ iducũt ↄditionẽ extictiuã
nec extiguũt ipſo iure lʒ hoc poſſit ſieri.qꝛ tutoꝛ nõ pᷣt dari ad
tp̃s.ut.d.l.pe.ſʒ magis ĩducit diẽ.So.dñi iſte.ll.ĩ hac mã tur
bauerũt aiuʒ meũ.ſinali dico ꝙ qñ ꝑ has dictiões tpales diſ
poſitio ↄfert ĩ aliquẽ euẽtũ limitatũ certo tpe tũc ſaciũt diẽ.ſj
qñ tꝑe ĩcerto.tũc faciũt Oditionẽ.ut.S.ꝓxi.dixi.⁊ dixi etiã.S.
cũ tractaui de dictiõe cũ.Mõ ad ꝓpontũ ĩ illis.ll.diſpoſitio ẽ
circa tutelã limitata certo tꝑe qm ſini pubertate. ꝗllud er
go qð adijcũ ꝑ dictionẽ qad ẽ limitatũ certo tꝑe.ſ.qad rei pu
blice cauſa nõ abierit illud tp̃s qͥ nõ abierit reipublice cauſa
adijcit circa tutelã qͥ ſinit ꝑ tps certũ.ſ.pubertad.merito facit
diẽ ſeu dilationẽ nõ ↄditionẽ extictiua.⁊ ſic apparet ꝙ glo.q̃
dicñt ꝙ dicta aduerbia faciũt modũ nõ bñ dicunt.ut.:.ut viʒ.
vbi nõ.de nã iſtarũ ↄditionum.q; lʒ qũq; extiguat ipſo iure.

qñqʒ; ope exceptiõis.qñũq; diſferat ut.S.dictũ ẽ.tñ üle dictiõe ⸗

hẽrẽt q;dã virtutẽ repetitiuã ut diſpoſitio ſuũ reaſſumat effe/

ctũ ĩpedimẽto ceſſãte.ut.d.l.pe.⁊.d.l.iij.S.ꝙ ſiqs barane

l.l.i cũ ĩ ãnos ĩ pn.ꝗ.mo.uſuf.amit.qð ẽ nondũ.Quid de di
ctiõe dũ. Rñdeo idẽ qð ĩ pdicſ.ut.l.q ↄcubinã.S.uxoꝛi.õ.de
le.iij. facit qð nõ.i.d.l.iij.de ſerui.⁊.j.e.l.ſiquis ita legauerit.
NQuid de dictiõe quſq;.Credo idẽ qð ĩ dici dictiõibꝰ.qꝛeadẽ
ẽrõ qm idẽ ſigniñcãt.ut de manu.teſ.l.ĩperatoꝛes.⁊.d.l.ſi cũ
Iannoſiĩpn. Idẽ etiã de dictiõe uſq;. ¶ Aũo de dictiõe qñq;
NRñdeo idẽ.ut.j.e.l.cũ vir.¶ Quero de dictiõe qñ. Rñdeo
ut.j.q di.le.ce.l.ſi pupille.Et aduerte ꝙ oĩa pꝛedicta aduer/
bia tꝑis de ꝗbꝰ.S.dixi regrũt duo vᷣba.ſ.vbũ diſpoſitionis ⁊
vbũ ↄditiõis. Idẽ go iinib aduerbijs tpis. Idẽ credo ꝙ
ybicũq; dixi dicta aduerbia facẽ ↄditionẽ.qꝛ ĩtelligo ſcdario
pncipali ts ut dixi.õ.de dictiõe cum.⁊ vide qð de aduerbio
oſtq; dicã.j.e.l.gb diebꝰ.S.ſi. ¶ Alteri qᷓro de aduerbio
ociut de dictiõe vbi. DLico ꝙ qñq; ipꝛope ponũ ⁊ faẽ ↄditio
nẽ. ut.l.ſi ita ſcriptũ.S.ſ.s.de le.ij.¶ Qũo de aduerbij q;ti
ta ut de dictiõe q̃tenꝰ.Pico ꝙ ſac aliqũ ↄditionẽ.ut.l.ſtichũ
ꝗ me erit.S.de le.j.lʒ qũq; alit᷑ ponar᷑.ut.i.j.j.de oꝑ.no.nun.
Vltiq̃ro ꝗd de aduerbijj negãdint de dictiõe ne. Rñdeo
de hac ẽ dubũ an faciat ↄditionẽ vł modũ.⁊ iõ de ea dicemꝰ
j. e.ĩ. l. qb dieb. S.ñi.vbi dicem de mõ ⁊ ibi dicem de ꝗbuſdã
alijs dictiõibꝰ. ut de dictiõib uti dũmõ ⁊ ſilibꝰ. Subijcio tñ h
reglłaʒ ꝙ oẽ aduerbiũ qð diſpoſitionẽ ſuſpẽdit ĩ aliquẽ futurũ
euẽtũ fac ↄditionẽ. ¶ Tertio pncipalłr qro de pᷣpoſitiõibꝰan
p eas ĩducat᷑ ↄditio.Et dico ꝙ ↄditio ĩduci qñq; ꝑ pᷣpoſitio⸗
nes defuiẽtes accuſatiuo caſui.ut ꝑ acl. . e.l. lvir. ñiq; iſta
eadẽ pᷣpoſitio reꝑiat ĩducẽ modũ.ut.j.e.l.ꝗb diebꝰ.S.fi.⁊ ibi
de hoc dicã. INẽ ꝑ pᷣpoſitionẽ defuiẽtẽ ablatiuo caſui.utĩ pꝛe
poſitiõe cũ ſi volutas defũcti appareat.ut.:.ſiita fuerit.S.j.j.
de manu. teſtõ. Itẽ ꝑ pꝛepoſitionẽ deſeruiẽtẽ utriq; caſui.ut .

diuerſitas. ut. l. ſi ita

De cõdi.⁊ demõ.

ſ di. le. ce. Et bꝛeuit h ẽ regla qñ ſit ꝑ ppoſitionẽ diſpoſitio

ppoſitionẽ in. ut.j.e.l.ſolemꝰ.⁊.l.nec ſemel.S.ſi ĩ hitatione.j.
ſuſpẽdit ĩ aliquẽ ĩcertũ futurũ euẽtũ.tũc iĩducit ↄditio.iſta ĩtel

liget᷑ meliꝰ cuʒ tractabit᷑ de mã modi.j.e.l.ꝗbus diebus.S.ſi.

¶ Quarto pᷣncipali q̃ro de noĩe.utrũ ex vi nomis ĩducat᷑ cõ
ditio. Rñdeo ĩter dhoſtione ⁊ cõditionẽ de neceſſitate dʒ eẽ
ipulat. de v. ob.⁊ ꝑ oẽs.ll.huius ti.mõ
noĩa q ſũt de ſubſtãtia diſpõnis ut nomẽ ꝑſone diſponentis ⁊

ꝑſone in quã ↄferĩ diſpoſitio ⁊ rei de qᷓ ſit diſpoſitio.iſta noĩa

ut ſũt ſigniſicatiua alicuiſube exñt nõ ĩducũt ↄditionẽ.als

ſeq̃ret ꝙ idẽ eẽt ↄditio ⁊ diſpoſitio qᷓ ſit repugnatia.ſʒ ſi ſũt ſi/

gniſicatiua alicui qᷓitat ſubſtatie nõ exñtis.ſj q depẽdent ex
futuro euẽtu.tũc ĩducũt ↄditionẽ.ut lego partũ aretuſe fructꝰ
fũdi ⁊ ſilia.ſᷣ eni nomẽpartnõ ſigniñcat ſupaʒ ſʒ quãdã q̃lita
tẽ qᷓ ineſſe ſperat᷑ rei future.q̃ſi dic lego illũ hoĩeʒ ꝗ erit partꝰ

gretuſe. vl quẽ aretuſa pareret. ⁊ ſic de ſilib. ut hac.l.ĩ fi.x.l..

terdũ.de v.ob. ulł ſi dices ꝙ illa noĩa eẽnt ſigniſicatiua ſube ſu
ture idẽ ẽ qʒ tacitã ↄditionẽ ↄtinẽt ſi naſcet.ſi ineſſe pduceret᷑.
Itẽ qñ ĩ diſpoſitiõe apponũtur q̃dã q nõ ſũt de ſuba diſpoſiti
onis ſʒ apponũtur tanq; cauſa de futuro.ut ꝓmitto cẽtũ noĩe
dotis. iſtud nomẽ dotis ẽ cauſa pẽdẽs de futuro ⁊ facit cõditi
onẽ tacitã ſi mrimoniũ ſeq̃tur.ut.S.de iure do.l.ſiſtipulationẽ

cũ ſi. Idẽ ĩ legato dotis noĩe.ut dicã.j.e.l.titio cẽtũ..titio.lʒ

gl. P dicat ðꝛiñ.idẽ ĩ donatiõe cauſa moꝛtis.nã h dictuʒ cauſa
moꝛtis fac̃ ↄditionẽ.ut.S.ſi cer.pe.l.nã oĩs.⁊ de do.cau.moꝛ.

l.ſi moꝛtis.qñq; tñ cũ iſta appoſita ſũt ꝑ modũ cauſe future ſa

ciũt modũ.de q dabim doctrinã i.l.qbdiebꝰ.ĩ fi..e.qe ergo
qñq; noĩa ſuſpedũt diſpoſitionẽ in aliquẽ futurũ euẽtũ.iõ di/

cuũtur facẽ ↄditionẽ. ¶ Quiĩto pncipalr q̃ro de ꝓnoĩe anↄdi

tionẽ ĩducat.Circa qð ſciẽdũ ẽ ꝙ q̃dã ſũt ꝓnoia qreqrũt vnũ

vbũ tm.q̃dã ſũt qᷓ de ſui nã regrũt duo.de pᷣmis dicõ ꝙ qdazʒ

ſũt ſignincatiua ſube. ut ego tu ⁊ ille qlibʒ uterq; ⁊ ſilia.⁊ iſta

ditionẽ nõ faciũt ꝑ ſe de ſui nã niſi ex na ↄiũctiõis yl aduer⸗/
d vł alteri partis oꝛonis.ut.S.dixi de noĩe.q; eadẽ ẽrõ.qdã
ſignincant qlitatẽ.ut meũ tuũ ⁊ ſuũ.⁊ iſta ſiqdẽ adijciant ᷣbo
futuri tꝑis faciũt ↄditionẽ vł demõſtrationem.ut.l.nuꝑ.ð.de
le.üj. de alijs vo ꝓnoĩbꝰq̃ reqrũt duo vᷣba dico ꝙ qdã ſunt di/
ſtributiua.q̃dã relatiua.diſtributiua ſi adijciãtur vbo ſuturitẽ
Torie ſemꝑ faciũt ↄditionẽ.hpbat pᷣi diſtributiuo ſiqs.s.de
e.j.l. q filiab. §. . ?. S. de pig. ac.l. ſi neceſſarias. . ſ annua i
fi. S. cũ ſi. Itẽ ĩ diſtributiuo qſqꝗs cũ ſuis obliꝗs.ut.S.de vul.⁊
pu.l.q liberis.S.hᷣ vba.⁊.S.de le.j...iij.S.ſ.⁊.C.de ĩpu.⁊ ali
is ſpſti.l.ſi.cñ ſi.lʒ ſit ar. .j.e.l.ĩ ditiõe..j.dic ut ibi. Itẽ ĩ di
ſtributiuo qcũq;. ut.j.de iu.ſiſ.l.edicto circa pn. Itẽ de diſtri
butiuo ut. nt. S. de Odi.ĩſti.l.uter.⁊ idẽ ĩ oib ſlib q̃ duo vba
reꝗrũt de ſui nã.ſʒ ſi adijcerẽtur vbo pᷣteriti tꝑis vł pñtis eſſet

Dejmoöſtratio. ut. ].x. l. demõſtratio. ⁊ ibi dẽ. ¶ De relatiuis vi⸗

deam.⁊ p de relatiuo ſubſtãtie ⁊ de relatiuo ꝗs vłꝗ.qð ẽre/
latiuũ ſubſtãtie.ut no.C. de ſen.qᷓ pꝛo eo qð ĩtereſt.l.j.i añpe/
nul. gl. x iſti. de inutil.ſtipuł. S. alti. de h dico ꝙ qñq; poni: di
ſtributiue nõ relatiue.qd ẽ q refert ad aliquã gnaãlitatẽ.vl ad
tminũ cõeʒ ⁊ tũc ſac ditionẽ ſicut alia diſtributiua.⁊ ꝓbatur

de re. du. l. ſi fuerit. qñq; ponũ relatiue.qð ẽ q refert ad rẽ cer

tã uel limitatã. ⁊ tũc ſiqdẽ iſgit vybo pñtis vlł p̃teriti tꝑij nunq;
facit ↄditionẽ ſʒ demõſtrationẽ lʒ qqã iura videant᷑ ↄꝛiũ dicẽ.
qð examiabim. j.e.l.demõſtratio.iĩ pn.qũq; iũgit vbo futuri

tpis.⁊ tũc facit cõditionẽ ut.l:.ſtichũ ꝗ meerit.S.de le.j.⁊.Sẽ.
de le. iij. l. nuꝑ ĩ fi. Sʒ ð B videt᷑ ſoꝛtit.S.de hẽ.iſti.l.ij.vbi dicit

teſtatoꝛ ex partib qs aſcripſero.x tñ Parrib noerpe Ehẽs
Ad hoc rũdeo ⁊ bñ notãdũ ẽ.ꝙ iſtud relatiuũ iũctũ vbo ſutu
ri tpis ĩducit cõditionẽ ad ſuũ añcedẽs.ut dictis.ll.pʒ. HNoc

ÿDmiſſo qñq; iſtud relatiuũ refert ad aliqð ſubſtãtiale ipſius diſ

poſitiõis. utputa ad rẽ legatã.⁊ tũc totã diſpoſitionẽ facit cõ

ditionalẽ. ut.l.ſtichũ.⁊.l.nuꝑ pᷣalle.qũq; reſert᷑ ad aliqð acci/

dẽtale ipſi cõditiõis.tũc ipſu accñs ſacit cõditiõale.⁊ ſic deſi/
ciẽte cõditiõe remanebit diſpoſitio iuris ſine illo accñti.ut h ⁊
i. d. l. i.. na ibi dicit. iſtituo te ex partib qᷓs aſcripſero.añs illi

relatiui qᷓs ẽ illa dictio partib.pars aũt iſtitutiois nõ ẽ de ſub
ſtãtia. q ẽ qddã accñe.x iõ cõditiõe deſiciẽte deficitillð accñs
⁊ remanet ſine partib iſtitutis.⁊ hoc vult ſetire gl.S.de le.j.l.

ſtichũ g me erit. Ex h cõcludo ad alið de quo poſſes qrere.
vtrũ relatiua accñtis ut q̃litatis qtitati vł quotitativł nume
ri.ut q̃lis quãt quot ⁊ qðcũq; faciãt cõditionẽ ſi iſgãtur vbo
ſuiuri tꝑis.Et dico ꝙ faciãt cõditionalẽ illã qlitatẽ nõ totalẽ
diſpoſitionẽ. ar. d.l.ij.⁊ videt caſus de hẽ.iſti.i.clemẽs..fi. qʒ

vni itellectũ gl. CSʒ qro iux dicta an iſta cõditio qᷓ ĩduci᷑
iſta relariua dicat᷑ cõditio tacita vł expᷣſſa. Et gl.que i.d.l.

ſtichũ. dicit ꝙ ẽ cõditio tacita.idẽ ſetit hĩ f.tex.⁊ glo.ſi bene
inſpiciat.

1

i,

— ☚ —

*

De condi.⁊ demõ.

inſpiciat. Cõtra h̊ videt᷑ tex.q; ſiue còditio apponat᷑ ꝑ ſi.ſiueꝑ

relatiuũ iũctũ vᷣbo futuri tꝑis nihil ĩtereſt. ut.d.l.ij.de hẽ.iſti.⁊
5ỹ. de le. iij.l.nuꝑ ĩ fi.c ibi tex.videt᷑. Auid dicẽdũ.dico ꝙ ẽ cõ
ditio tacita ꝑ tex.x gl.hui.l.ĩf.rõ hui ẽ.qꝛ nã cõditiõis vult
ut ipſã diſpoſitionẽ reſpiciat ⁊ ipſa ſuſpẽdat. ut.j.e.l.legata.⁊
l. cũ ad p̃ſes.cũ.l.ſe. . S.ſi cer.pe.l.cede diẽ.ſʒ iſtud non refert
ſe ad dipoſitionẽ vł actũ vbi diſponẽt pncipalr. ſʒ ſoluʒ refert
ſe ad ſuũ añcedẽs als accñs ſecudario ꝑ illud añcedẽs uel ac/
cidẽs ſic q̃iñcatũ poꝛꝛigũ ad actũ vbi diſponẽtis.⁊ iõ dẽ fieri
cõqitio tacita.qꝛ hoc cotigit ex nã reiĩ diſpoſiõe appoſite ſic
qtia cate ꝑ relatiuũ.ᷣſic dẽ tacita qũ legãtur fruct fũdi vł partꝰ
ancille.⁊ iõ dẽ tacita q; ſecũdario hoc facit.ſic dicim de dictio
ne cũ.x alijs aduerbijs tꝑis.ut.S. dixi.⁊ hoc ẽ mitũ utile ꝓpt
illas dꝛias qs. S. poſui inter ſi ⁊ cũ. Mõ obſtãt iura iſta. qꝛ ue/
rũ ẽ ꝙ nil ĩtereſt.nõ tñ ꝑ oĩa nil.at ĩ mitis ſilib hẽm.ut in.l.ſa
crilegij. S. ſiqs.j.ad.l.iuliam pecu. Ex his ergo ↄclude ꝙ cõ/
ditio dẽ tacita qtuoꝛ modis.p qñ nil expmit.nec id qð ſuſpen
dij. nec euẽt in quẽ ſuſpẽdit᷑ ut in illis cõditiõibꝰ q tacite ſub/
itelligũtur a lege. ut. 5. de le.j.l.ij.vl q ex vi noĩs inſũt ut.S. di
ſcdo qñ act ſuſpẽdẽs expmu.ſj no expmit euẽt in queʒ ſuſ
pẽdit᷑. ut in cõditiõe q iducit ꝑ dictionẽ als ⁊ alioqn.ut.S.di/
xi.nã cõditio ẽ q ſuſpẽdit ⁊ ula expmit.⁊ ipſe cõtiunet in ſe taci
te euẽtũ ĩ quẽ ſuſpẽdit.tertio qũ utrũq; expmit᷑ ſʒ pᷣncipaliter

donat tp̃s.ſecũdario cõditionẽ.qrto ſilr qn utrũq; expmitur

ſz nõ poꝛꝛigit pncipalr ad actũ vpiut iĩ cõditiõe q ĩducii ꝑ ꝗs
uel g. ut. S. dixi.Ex his habes ꝙ ↄditio q iducit ꝑ cõiũciiões
ẽ ↄditio expᷣſſa.qꝛ actũ vbi reſpicit. Itẽ q iduci ꝑ aduerbia
ut ſit aduerbiũ tꝑis.q; etiã aduerbiũ tꝑis reſpicit actum vbi ⁊
ipſi ſuſpẽdit.idẽ dico de ea qĩduci᷑ ꝑ ppoſitiões.q; etiã ppoſi
ſitio circa actũ vbi diſponit t eũ ſuſpẽdit in aliquẽ euẽtũ.idem
dico de his cõditiõib q iducũtur ꝑ noĩia diſtreputiua.q; ſem/
per diſtribuũt circa actũ vbi ⁊ ipſu ſuſpẽdut.⁊ hoc ẽ uerũ cuʒ
ſit act als euẽt ĩ quẽ ſuſpẽdaĩ expm.⁊ de effectu iſtarũ con
ditionũ ꝗᷓ tacite ĩtelligũtur dicem .j.e.l.cõditiões ꝗᷓ extriſecꝰ.
¶ Sexto pncipali qro de vbo.an cõditionẽ iducat. Mꝛeuit
dico ꝙ nõ.nꝗ aut dicis ꝙ vbũ iducat cõditionem reſpectu ſui

ipſi.c hoc ẽ ipoſſibile qꝛ diſpoſitio ⁊ cõditio eẽt idẽ. aut reſpe

ctu alteri vbi poſiti in alia dupoſitiõe ⁊ videt᷑ etiam ipoſſibiule.
nã vnũ vbũ nõ cõiũgi vbo alteri nec diſponit in illo niſi medi
ante aliqᷓ cõiũctiõe aduerbio uel aliquo alio diſtributiuo vł re
latiuo qd hẽret hoc ĩducere.⁊ ſic nõ iduceret᷑ ex nã ſuiſʒ ex nã
alteri ut dictũ ẽ. als faceremꝰ malã grãmatica. 3.l. plautiꝰ de
au.x ar.le.pᷣdicta fallũt ĩ ybo ĩnnitiui modi qð põt coiũgi al/
teri vbo ſine cõiũctiõe.⁊ tũc ſicut nomẽ poſſet iducẽ cõiũctio/
nẽ.ut vᷣbi gra.pꝛomitto te dotare.ar.l.ſi pupillus de iure do.
¶ Septimo pueial⸗ vidẽdũ ẽ de participio.an inducat ↄdi
tionẽ. Circa qð ẽ ſciẽdũ ꝙ qñq; participia ponũtur abſolute.
⁊ tũc ẽ mirabile.q; lʒ fuerit pᷣteriti tꝑis tñ ĩiducit cõditionẽ.rõ
futurũ tps ſigniñcat cũ qdã pᷣteritiõe ut dicamus in futuro
ubictiui.hoc pbatur.j.e.l. ꝗ teſtatoꝛe.x.j.ti.j.l.acceph.S.de
euic.l.ꝗ libertat.S.Fᷣuuj de uſur.l.euic.de ſta.li.l.ſtichus i pn.
⁊. F.j.c iſtã cõditionẽ reputo expſſa.qꝛ actus vbi diſponẽtis
has cõditiões directo ſuſpẽdit ⁊ euẽtus in quẽ ſuſpedit exp
mitur. qñq; participia nõ ponũtur abſolute ſed regutur ſicut
alij caſus.⁊ tũc participia pñtis vl p̃teriti tꝑis nõ faciũt cõdi/
tionẽ q; nõ ſũt de ſuturo.participia vo futuri tꝑis poſiet dubi
tari.an faciãt cõditionẽ ut ĩ h exẽplo lego tibi ſtichũ futuruʒ

meñ cũ moꝛiar. Et videt᷑ ꝙ nõ facit cõditionẽ. ut.l.ſigs vina ĩ

pn.S.de peri.⁊ cõmo.rei uẽ.Cõtrariũ credo ꝙ faciat cõditio
nẽ tacitã.ſicut cũ dicoſtichũ q me erit cum moꝛiar.ut.d.l.ſti⸗
chũ ꝗ me erit.na ẽ eadẽ rõ.q talia participia magis adijciũt
qu ãdã qualitatẽ ſuturã rei legate q; actui vbi ut.S.dixi.MNõ
ob.l.ſiqs vina.q; illud participiũ deguſtãda fuit adiectũ exe/
cutioni nõ diſpoſitioi. Itẽ hũit limitationem certi tꝑis.merito
nõ facit diſpoſt onẽ ↄditionalẽ. facit.l.ex his.C. q diej le.ce.
dixi.S.circa dictionẽ cũ.fac qð dixi.S.circa aduerbiuʒ tꝑis.
Octauo qro pncipalit de geruũdijs. Rñdeo de hoc dixi.
de acqꝗ.hẽ.l.ſi tu ex parte.ſcias tñ ꝙ ſᷣm gramaticos gerũdiũ
nõ differt ab ĩinitiuo.niſi qꝛ bʒ caſu.⁊ iõ dic aut gerũdiũ poni
tur ĩ cõſtructiõe mediãte aliq̃ ppoſitiõe.⁊ tũc dic ut.s.dixi in
vj.q.pncipali.qũq; ſine ppoſitiõe.⁊ tũc dic ut.sS.dixi in. vj. q.
de vbo iſinitiuo.qð noĩalłr ponit.Declaraui latiĩ.d.l.ſi tu ex
parte.iõ nõ curaui perfectã dare doctrinã.ſʒ ſi utrũq; repetu
ex iã dictis põt ſumi qd iuris ſit. ¶ Nono qro de ſupino.Cir
ca qdð ſciẽdũ ẽ ut dixide gerũdio.nã ſupinũ nõ differt ab infi/
nitiuo niſi qꝛ hʒ caſũ.iõ aduertẽdũ ẽ.q; ſupinũ nõ hʒ niſi duoʒ
caſus.ſ.ablatiuũ ⁊ accuſatiuũ.rõ ẽ q; nã ſupini eſt deſignare
ſeu reſpicẽ ſolũ terminũ alicui act' termin ẽ duplex.ſ.termi

nus a q.⁊ ꝑ hoc habemablatiuũ. ut. . de mino.l.iij.S. mino
rem.vbi h ſupinũ natũ intelligit a momẽto natiuitat.uel ẽ ter/
min ad quẽ.⁊ ꝑ hoc habem accuſatiuum.uut.l.q..fi. ut le.
no.ca. iſtud qð hʒ ſe ꝑ modũ termini nõ ſuſpẽdit diſpoſitio/
nẽ.ſʒ magis tminat.iõ puto ꝙ ꝑ ſupinũ nõ ĩducat᷑ cõditio niſi
rõne alteri vbi cui adiũgit.⁊ hec dicta ſufficiãt.

rieni Qoditioões caſuales pñt viuo
O itionũ. oteiplent ſc n fuerint

ptãtiue ⁊ faciles.q;ꝛ tũc debẽt ipleri poſt moꝛtẽ ⁊ ſciẽ
ter non fato.h.d. In tex. ibi viuo teſtatoꝛe.dic ut ſi fuerit ca/

ſual ut oñdẽt exẽpla. Ibi teſtatoꝛis. dic ut ſi fuerit ptãtiua x

facił ut oñdũt exepla.¶ Op. ꝙ ↄditio Ptatlua poſſit ĩpleri vi
uo teſtatoꝛe. ut. .e.l. H ↄditio. x.l. mſtu. So. ibi loqtur de ptã/
tiua difficili.ut de ↄtrabẽdo mrimonio.hᷣ de ptatiua facili.Ex
his diſtigue nõ. ut ĩ gl. qua ſigna.¶ Quero qñ dʒ ipleri poſt
moꝛtẽ utrũ ante aditã heditatẽ uel poſt. Gl. dic q; aut ẽ iplen/
da ĩ pſona hẽdis.⁊ tũc poſt aditã hẽditatẽ.als añ ut dic gl. ⁊
bñ̃.¶ Quero quomõ pbabit ꝙ gꝗs aſcẽderit capitoliũ aio im
plẽdi ↄditionẽ. ⁊ ſicnõ ſrto⸗ Knicheo eoipſo ⁊ ꝓbal ipſũ ſciuiſ-
ſe ↄditionẽ inſertã videt᷑ aſcẽdiſſe cauſa iplẽdi ↄditionẽ ut tex.
Hh expſſe dic. dic eni ꝙ ex hoc videt paruiſſe conditiõti.⁊ ſiclex
ſingit ſen pſumit eo aio feciſſe. ¶ Quero qd ĩ ctibꝰ. Rñdeo
idẽ.nã ſi ẽ oditio caſual ſufficit iĩpletã eẽ anteq; õctꝰ celebꝛaret᷑
lʒ ᷣhẽtes ignoꝛarẽt.ut.j.e.l.hec ↄditio.S.ſi.⁊.liſe.ſi eſt ↄditio
ptatiua ⁊ facil dʒ ĩpleri poſt ctũ pfectũ.itẽ dʒ iĩpleri a ſciente
nõ fato. Ex hoc i.in.J. cũ ſnus.j. de v. ob. dic ꝙ quãtũ ad
obligationẽ acꝗrẽdã nõ ſufficit fieri ſato.ĩmo opoꝛtet ꝓbari
factũ eẽ ꝑ ↄhẽtẽ vł aliũ noĩe ei.ſec q;tũ ad pena euitandã. ut
l. ea qdẽ. C. ſi mãci.ita ſue. alie. qdð plene dic ut dixi ĩ. d.l. cum
fuus.¶Quero ꝗd in diſpoſitiõe legali. Rñdeo idẽ eadẽra⸗
tiõe.⁊ ꝑ hoc ſi ſtatutũ diceret ꝙ ſiꝗs ſolueret.x.eximaĩ de bã
no nõ ſufficeret ei ꝗ ſoluiſſet ante ſtatutũ.

R—WPi Coõditio ĩpoſſibilis ĩ vltis uolũtati⸗/
Btinnit. bus Padetur. 20 nõ appoſita. h. d.
¶ Op. C. ve his qᷓ pe. no.l.j. So. gl. ꝙ h apponit in
pſona honoꝛati.ſec ſi in pſona onerati.ut Pcipio hẽdi ꝙ faci
at ipoſſibile.als det decẽ.ſʒ certe tũc nõ eẽt cõditio ſpoſſibilis
ſz neceſſaria.ſi enĩ facẽ ẽ ĩpoſſibile ergo relictũ ſab ceditione ſi
nõ ſecerit ẽ relictũ ſub ↄditiõe neceſſaria. dic ergo ꝙ ĩ ↄio illð
iõ ẽ.q; hʒ pcedẽtẽ diſpoſitionẽ turpẽ jm e.⁊ alios.lʒ Di.
tenet gl. in. c. nemo põt ex de re.in.⁊ hoc plene explicauiin.l.

j.ð.de cõdi.iſti.¶ Op.j.ad tre.l.facta.S.ſi ſub cõditiõe.So.

gl. c ibi plene dii.
His Sicut ſcindit legati pſtatio.ita conditio
mnis ĩplemẽtũ.h.dð.¶ NDp.gl.iſti.de ſuc⸗
ceſ.li. S. nos aũt. So. utĩ ea.nã cũ heres ſolueret ho/
le totũ deberet heredi ſolui cauſa cõditiõis iĩplẽde. uel dic ꝙ

pꝛĩon nihi pᷣſtat ⁊ ſic heres nõ tenet᷑ niſi pꝛo duab partibus.

merito ſibi nõ dar᷑ cauſa cõditiõis ĩplẽde niſi pꝛo duabus par
tibus.ut.j.e.l.plautius. H
1 ita Si cõditio deficit ante diẽ expectat᷑ dies ꝓpter
dictionẽ tũc q̃ tpis extremitatẽ ſigniñcat.h.ð.
ↄcoꝛdãtie ſũt in gl. tñ allegat duas.ll.q̃ vidẽtur 2ↄꝛie.ut.l.ſi eũ.
S.j.S.ſiqs cau.C.l.ĩ illa de v.ob.q dicũt expectari diẽ cõditio
ne ipleta etiã ſine dictiõe tũc.ſʒ dic qũqʒ; cõditio dependet ex
ptãte debitoꝛis.⁊ tũ c vltimũ tpᷣs ĩſpicit etiã ſine dictiõe tũc.ut
d. l.ĩ ila. Aut nõ pẽdet ex ptãte debitoꝛis ⁊ nõ expectat᷑ vlti⸗
mn tpᷣs.ut.l.hoc iure de v.ob.fſallit ſi eẽt appoſita dictio tunc
ut hic. J
ℳ . .
Fi Si Puplllus ßuus ⁊ ſilius
nditiõibus. iplere ↄditionẽ.h.d.
Op. pupillus nõ põt ſine tutoꝛe dñiuʒ traſſerre. er
go nõ põt ↄditionẽ ĩplere.ut.l.ꝙ ſi fote.S.ſi.de ſolu. So. gl.
hloqtur ĩ cõditiõe q cõſiſtit ĩ faciẽdo.ſecus ſiĩ dãdo utĩ cõ
trario.ꝓbat᷑i.l.ſi fuus decẽ de ſolu.⁊ idẽ ſiĩ pſona pupilli eẽt
iplẽda oditio.ut.d.:.ſi fuus.hocẽ ſa bñ dictũ.tñ ſubtiliꝰ ĩtuẽ
o nõ eẽt diſtiguẽdũ ↄſiſtat ĩ dãdo uel faciẽdo.nã poſſet cõſi/

ſtere ĩ dãdo.⁊ tũc nõ reęqreret᷑ tutoꝛis auctoꝛitas ut ſi H

—

daret᷑ ad alteri utilitatẽ. ut.i..ſi ſtipulatꝰſuero de ſo. Idẽ ſi de/
beret dare rẽ alteri tanq; miniſter eadẽ rõne.tẽ ſi conditio
ↄſiſteret iĩ ſaciẽdo poſſet otinẽ alienationẽ. ut ſi ediſcauerit in
meo domũ ex ſuis cemẽtis.dʒ ergo diſtiĩgui.aut cõditio conti
net alienationẽ rerũ pupilli aut nõ. ¶ Quero de adulto. Rñ
deo videt aliud.tex.ẽ in.l.lutiꝰ.j.de manu.te.¶ Quero ſi dʒ
dari fuo cauſa oditiõis iplẽde.utrũ ei poſſit dari ſine iuſſu do
mini. Rñdeo ſic.ut.j.e.l.quiheredi.in pn.¶ Vltio iſtud pᷣn.
nota diligent᷑.aut act ꝗ celebꝛat ꝑ pupillũ eſt canſa imediata
obligãdiipſũ ⁊ nõ obligat᷑.aut nõ eſt cauſa imediata 1 poteſt
iij

De cõdi.⁊ demõ.

obligati. Et hec faciunt ad.q.an fes minoꝛis poſſit obligari
ꝓ dote ſine decreto.qdð dixi :.l.ſi cõſtãte.i pn.S.ſo.ma.⁊ h.l.
ſac ꝙ ſic.qꝛ nõ obligat minoꝛ ſʒ lex.ſʒ dicut ibi dixi.¶ Sʒʒ
boc op. teſtatoꝛ apponẽdo ↄditioneʒ ptãtiuã videt feciſſe
de neceſſario uolũtariũ.ut.sS.de here.iſti.l.coꝛnelius.So.ibi
expᷣſſe cõ:ert in uolũtatẽ inſtituti ut ſi uoluerit.h tacite condi/
tione uelata.puta ſi capitoliũ aſcenderit.a ſimili ſicut dico ꝙ
expᷣſſa vulgaris facit de neceſſario uolũtariũ.ſec in tacita.ut
dixiin.l.ſi nli' q pai de vulga.⁊ pu. ¶ Op.ad ſi.s.de condi.
lſti.l.ſi ſub cõditiõe.So.gꝗl.duobꝰmodis.tene ſecũd.
Alcta QAuãtũ ad pene cõmiſſionẽ etiã in vlti
m *mis uolũtatibꝰ a ꝑſona nõ receditur.
C Dp. ltimi uolũtatib recedi a ꝑſona ⁊
aliꝰ loco ei ꝰarbitrat᷑.ut.l.ſi.S.ſʒ ⁊ ſiqs.C. cõia de le.So.ſate/
oꝛ ꝙ recedit᷑ quãtũ ad diſpoſitionẽ.ſ.ut grauat facere teneat᷑
ut ibi nõ quãtũ ad pene cõmiſſionẽ ut h ⁊ dixiin.l.ſiqs arbi/
tratu de v.ob. Per hᷣ dico ꝓꝙ ſi ego ſui cõdẽnat in quinqua/
inta ⁊ ꝑ iudicẽ reducẽtẽ ad arbitriũ boni viri fui cõdẽnatus
S teneoꝛ.tñ ſi ea nõ ſoluo nõ ĩcido in penã cõpꝛomiſſi niſi
pꝛo eo quod iudicauit arbiter pꝛimus.non pꝛo eo quod iudi
cauit iudex reducens ut h.pꝛo hoc.l.cum apud ſempꝛonium
iudi.ſol. Item ꝑ h̊ dicitur ꝙ ſi heres ẽ iuſſus aliq̃ facere arbi/
trio executoꝛis ⁊ ſi nõ ſecerit punit᷑ certa pena ꝙ ſi executoꝛej
nolũt arbitrari ꝓpt᷑ qð ad epᷣm deuenit.ꝙ hẽs ſi non pareat
epᷣo nõ ĩcidit ĩ penã appoſitã a teſtatoꝛe cũ quo ad ꝑene com/
miſſionẽ in vltis uolũtatib non recedat᷑ a ꝑſona ut h. C Op.
C. de his q̃ pe.no.l.j. So.dicit gl.fateoꝛ ꝙ iſta diſpoſitio ĩquã
tũ cõtinet penã nõ ualuit.ſ̊ h eẽt de iure antiꝗſſimo ante iura
ffoꝝ. de qͥ ſit mẽtio in.d.l.j.C.de his q̃ pe.no.S.pe.⁊ inſti.de
le. S. pe.ſʒ im hec tꝑa bñ poterat apponi pena in teſtõ.ut.l.j.
S. itẽ ſi ita.j.ti.j.⁊ de penu le.l.j.⁊.l.ſi penũ qñ dies le.ce.⁊ ſic
H vna tm rõne pena nõ cõmittit. Mõ ob.il.j.S.de his que pe.
no. q;ꝛ ibi loꝗtur qñ p̃ceſſerat diſpoſitio turpis lʒ glo.ibi aliter
ſentiat ⁊ nõ bñ.⁊ ita ſentit Pi.⁊ Ci.i.l.j.C.de his que pe.no.
AQAuero ĩſfra quãtũ tpᷣs tali arbitratoꝛe differẽte arbitrari di
cat᷑ nolle arbitrari.Nic ut dixiin.l.ſigs arbitratu.j.de v.ob.
qð tene menti.

Si ſeruo 9. Ero ea parte q̃ ↄditio ẽ ĩpoſſibil remo

uet᷑ pꝛo alia firma lenangr⸗.d 5
Nrig a eſt no. lex
4D Atiane cautionis.niz crogt
nariã a libꝛis oꝛdinarijs ⁊ nõ tracta᷑ tantũ quatuʒ in
iſta.l. ?. l.j. C. de his ꝗ pe.no.⁊.h.d. In oĩb cõditioibus de

nõ faciẽdo q̃ nõ pñt ĩpleri ante vltimũ vite ſpm ſine expectati/

one triſtis euẽt cautio de nõ faciẽdo pꝛo ĩplemẽto habeĩ.idẽ
ſi nõ ſit cui caueat᷑.h.d. iuidi in tres partes.pᷣ ponit ꝓuiſio
mutij uſq; ibi nec ſolũ.ſcdᷣo ponũ puiſionis extẽſio uſq; ibi vñ
ſi uxoꝛ.ibi tertia ĩ qᷓ foꝛmat᷑ vnũ dubiũ circa pᷣmiſſa uſq; ad v.
ſed etſi.⁊ ibi ſoꝛmat aliud dubium uſq; ad ſi. In tex.ibi face/
re.quãdo teſtatoꝛ ſenſit de petitione de iure. Itẽ ibi uel cauere

ſi teſtatoꝛ ſenſit de petitiõe de facto.ut nõ.in.l.ſi mulier ĩ pn.

ʒ.de cõdi.ĩſti.¶ Op. ꝓut habet᷑ in tex.neceſſitas.de.l.ſi ſub
ↄditiõe.S.ſiqs omil.cau.te.⁊.l.cũ ab eo.S.de ðhẽ.emp.So.
ut ĩ gl. h ẽ neceſſitas cauſatiua nõ pᷣciſa. ¶ AVlteri op.ꝓut in
tex. hẽtis utilitas.nã videt᷑ ꝙ nõ ſit vtile cũ hẽtur pꝛo ipleta lʒ
cautio nõ ĩterponat.ut.l.libertas.S.j.j.de manu.te. 8
ſpale fauoꝛe libertatis ut hẽat libertatẽ icõtinẽti nec pᷣſtet cau
tionẽ mutianã.ut nõ.in.l.titio fũdũ.j.e.Et rõ ſpãlitat cẽ. nam
cautio mutiana ẽ de nõ faciẽdo.⁊ ſi ſecit ꝙ reddat id qdð acce⸗/
erat.ſʒ libertas pᷣſtita nõ põt reuocari.ut.C.ſi aduer.li.l.j.x
hj. ⁊ Guil.tãgit in.l.dediĩ pn.S.de cõdi.ob cau. Iſta rõ non
placet.q;ꝛ eodẽ mõ ꝗ ẽ hẽs nõ deſinit eẽ hẽs.ut.l.ei ꝗ ſoluẽdo
pn.s.de here.iſti.⁊ tñ hʒ locũ cautio. Pꝛetea ꝗs cauet non
ſolũ de reſtituẽdo ipſa rẽ quã accepit.ſ̊j quãti ea res c᷑.ut.j.ad
tre.l. fuo inuito.S.j.⁊.l.cCũ ſiliꝰ.S.qui mutiana.ð.de le.ij.⁊ ſic
reddet eſtimationẽ ſui.So.gl.qꝙ ẽ ſpale ĩ mutiana fauoꝛe libᷣ
taſ.nt nõ.ĩ gl. i.l. titio fũdũ.j.e.¶ Op. 8.de adi.le.l.iij.S.ſiqs
ita. Aidete dñi gl.videt᷑ dicẽ ꝙ tex.ibi loqtur de cautiõe mu
tiana h̊ nõ.⁊ hoc ſentit gl.ſuꝑ vbo in legat.ſʒ nec illa nec iſta
dicit bñ.qꝛ cautio mutiana fuit ĩtroducta ut eẽt loco iplemẽti
cõditiõis.⁊ ſic nõ hʒ actionẽ tm añ eã pᷣſtitã ut h. ſʒ ibi ſic.qꝛ
hʒ exceptionẽ.⁊ ope exceptiõis cõpellit᷑ cauere.ẽ ergo ſimił
mutiane cautioni.videbit᷑ in.l.ꝗbdiebꝰ.S.ſi.j.eo.¶ Op.C.
ad tre.auẽ. rogatos.So.ibi ẽ cautio de nõ alienãdo.nõ tñ
mutiana ſʒ ẽ qͥdq ei ſimił. ¶ Op.ꝙ habeat locũ ĩ cõditiõibꝰ
affirmatiuis.ut.l.pẽ. S. ſocrus a ↄꝛio ſenſu.j.e. Rñdeo ibi ẽ cõ
ditio affirmatiua ꝗᷓ hʒ negatiuã ĩplicitã. ut reliquo tibi cẽtum
donec ꝑmãſeris cũ filio.i.nõ receſſeris.vł alit᷑ dico ꝙ etiã ĩ cõ/

o. ibi

ditionib affirmatiuis qᷓ nõ pft ipleri vltimo vite ſpũ ibiloqui

tur ⁊ hʒ locũ cautio mutiana.ut.l.titio füdũ in pn.j.e.⁊.l.ſuo
munoFi13 tre. Sʒ ʒ iſtud ĩſtat᷑ adhuc ex ꝗji.ſi relinquitur
aliqd alicui ſub cõditiõe uel die cũ moꝛiei.viget ꝙ pᷣſtita cauti
onẽe ſtatiʒ poſſit petẽ.qð ẽ ↄ.l.hẽs me .j.e. Oꝛ guarda a me.

dico ꝙ in cõditiõib affirmatiuis hʒ locũ iſta cautio niſi repu/

gnet uolũtas teſtatoꝛis.nã nõ pᷣſtita cautione mutiana nõ po
teſt dicẽ teſtatoꝛ ꝙ vult ꝙ ipleat.ut.l.vlti.s.deimanu.te.mõ
qñ teſtatoꝛ expᷣſſe dic cũ moꝛiet.videt᷑ uelle ꝙ ex iſta cõditione
moꝛte eiꝰ nõ pereãt.ſec' ĩ iſta qᷓ nõ põt ĩpleri vltimo vite ſpiri/
tu cũ nõ ſit mẽtio moꝛt᷑.ut.l.he⸗.S.quij.j.e. Op.de.l.auia
S. mutiana.j.e.So.ibi erat cõditio alia mixta cũ hac negati/
ua cõditiõe que ſuſpẽdebat cõditionẽ. ¶ Op. de.l.ita ſtipula
tus.j.de v.ob.⁊ de.l.dedi.S.de cõdi.ob cauſã.So.aliud ĩ vl
timis uolũtatibꝰ.aliud in ↄctibꝰ.hẽs ergo gl.ꝙ ĩ ↄctib nõ hʒ
locũ cautio mutiana.ſiłeʒ gl.hẽs in.l.j.in fi. C.de pac.C.l.de/
dii pn.de ↄdi.ob cauſã.⁊ tãgit in.l.ita ſtipulat ve v.ob.Cõ/
traria gl.ẽ in.l.ſiue apud acta.C. de trãſac.Guil.de cu.in.d.
l. dediĩ ſi.tenet ꝙ ĩ ↄctibꝰhʒ locũ cautio mutiana.allegat.l.fi/
deiuſſoꝛ in fi.S.ꝗ ſatiſda.co.⁊.l.iĩperatoꝛes.j.de appel.⁊.l.ni.ĩ᷑.
ſi.C.de his ꝗ ad eccle.ↄſu.⁊ in coꝛpoꝛe de moñ.S.ſi vo int᷑.⁊
gS.ſi ſer.uẽ.l.egi.⁊.l.harũ. ⁊.S.loca.l.iſulã in ſi.cũ ſi.? Ci.ĩ.d.
l.ſiue apud acta.in additionib ſuis ponit iſta vba Guil.Bꝛe
uiter Guil.põt dicẽ qcꝗd vult ueritas ẽ ] cautio mutiana nõ
hʒ locũ ĩ ↄctib ut gl.dicit.⁊ ꝓbo ꝑ rõnẽ.i.ita ſtipulatꝰ.j.de vᷣ.
ob.⁊.l.dedi de cõdi.ob cauſã.q̃ logꝗtur in cõditiõe appoſita
grauato.⁊ cautio mutiana hʒ locũ in honoꝛato.⁊ ſic.ll.alle.p
BGuil.nõ faciũt.pᷣ.l.fideiuſſoꝛ.⁊.l.ĩperatoꝛ.nihil ſaciũt qꝛ lʒ ibi
cauet᷑ de nõ baratãdo.tñ nõ cõſeqtur actionẽ ꝑ illã cautionẽ
nec iſta cautiõis p̃ſtatio hʒ viʒ alicui ipedimẽti cõditiõij. Itẽ
l.f. T. S.ſi vo int᷑ certũ.nihil faciũt q; iuuãt dñʒ nõ tñ aligd cõ
ſeqtur ꝓpr illud.ſile i.l.egi.⁊.l.harũ.vbi cauet.nõ tñ hʒ viʒ im
edimẽti cõditiõis.ſʒ cauet de iſto ad ꝗð añ tenebat᷑. Item in
l.iſulã.ubi erat iã nata actio ſʒ nõ cũ effectu.⁊ cautio hʒ vim
iplemẽti ex parte.vñ nõ dat actionẽ ſʒ tollit obſtaculuʒ exce/
ptiõis ſicut cautio de ĩplẽdo.mõ nõ ob.gl.qꝗẽ in.l.ſiue apud
acta.qꝛ male dicit.ſed ſi viᷣ ſuſtinẽ dic ÿ ibi hʒ locuʒ cautio ⁊
hʒ vim iplemẽti cõditiõis.qꝛ aduerſari uoluit.⁊ iſta opi.tenet

Rai. alij moderni. ¶ Op. de. l. ſ penuʒ qñ dies le. ce. x. l. j.

de pe.le.So.ibiloqtur qñ apponit ↄditio ptãtiua in perſona
grauati nõ in ꝑſona honoꝛati.iſtã ſol.ponit gl.nõ.i.l.ſi ita ſti/
Pulat.ſde v. ob. Np. de. l. j. §. ne autem. C. de cadu. tol.
So. ibi loꝗtur in caſualib ↄditionibq ſiue ſint in faciẽdo ſi/
ne ĩ nõ faciẽdo expectat.hic uero loqtur ĩ poteſta iuis.⁊ iſtaʒ
ſol.ponit Guil.de cu.i.d.l.dediĩ pn.¶ p.ulterius dẽ hc
habeat locũ in cõditionib negatiuis.Cõtra ĩ.l.cũ tale.S.j.j.
e.x.l. hoc genꝰ. ⁊.l. auia.S.titio.j.e. Rñdet gl.⁊ ſoluit multuʒ
notabilit᷑ in cõditionib negatiuis ꝗᷓ nõ pñt iĩpleri vltimo vite
ſpũ hʒ locũ cautio mutiana.als ſec ut in ↄio.⁊.l.cũ taleĩ pn.
T. S.j.j.eo.¶¶ Sed tũc op.de iſto ſecũdo exẽplo hui.l.ſtichũ
nõ manumiſerit.nã tũc põt iſta cõditio ĩpleri añ vltimum vite
ſpũʒ.q; añ ſtichus põt morl. Do qchi ꝙ iſte ſtichus erat con/
ſanguine legatarij.iõ erat triſte ſibi illud expectare.⁊ iõ hʒ lo
cum cautio mutiana ut hic ⁊ ꝓbat᷑i.l.cũ tale in pᷣn.j.e.⁊ iſtud

Z uerũ in ſe.ſʒ ſtichus fuerit cõiũct legatario iſtud ẽ diuina/

re qꝛ loqtur ĩdiſticte ut hic. T.l. cũ ſub hac. ſ. e. . l. ij. i f. . de
ↄdi.iſti.ꝗd dicemꝰ. Nico ꝙ in quocũq; ſene ⁊ domeſtico ex/
ectare moꝛtẽ ei triſte.⁊ hʒ locũ cautio mutiana ⁊ iura pᷣal
Ie.ſec ſi non ẽ domeſticus.iſta ſo.videt.l.pi.S.ſocrus.j.eo.
vbiuxoꝛ expectat moꝛtẽ mariti ⁊ nõ hʒlocuʒ cautio. Rñdeo
cp iſtud qð dẽ 2 qũ expectat moꝛs ẽ triſte.credo ꝙ debet ĩtel⸗
ligi niſi naturalis ſtatus rei tendat ad hoc.qꝛ ſi relingtur ſilio
ſub conditione ſi non dederit patri decẽ.qꝛ moꝛs patris ẽ na/
turalis anteq; moꝛs ſilij.⁊ iõ expectatur.ſʒ ꝙ pater expecta/
ret moꝛtẽ filioꝛũ eſt triſte.ut.l.cũ tale in pn.j.eo.mõ põt eſſe ꝙ;
mulier erat iuuenis ⁊ hʒ maritum ſeneʒ.⁊ tũc nõ eſt ſibi triſte.
nec ↄᷣ nãm ei moꝛtẽ expectare.ut.d.S.ſocrus.vlł aliter ut ibi
