a ꝛio ſẽſu. t.l. cũ ita.S.j.S.ti.j. Cõtrariũ puto ꝙ qcũq; h
fecerit ſine uolũtate teſtõꝛis.nõ ꝓderit filio.ut.l.pe.ĩ fi.de au.
⁊⁊ ar.le.ſ dices tu q̃lit pbabit᷑ uolũtas teſtõꝛis.Rñ.inqtũ ꝗs
ſac ſʒ ↄſuetudinẽ teſtõꝛij videt᷑ facẽ ſʒ ei uolũtatẽ ⁊ ſi ſac q̊ ei
ↄſuetudinẽ vꝛ facẽ ð e uolũtatẽ ut.l.ulł vniuerſoꝝ.S.de pig.
ac.l.fi.S.qð cũ eo. ¶ Mõ tex.cũ gl.uos hẽtis ĩ.l.oẽs. .lutiꝰ
de his q̃ i frau.cre. ꝙ eo ꝙ oĩa bona donant᷑ uł uẽdunt pᷣſu/
mit᷑ factũ iĩ fraudẽ.Quid ſi nõ oĩa bona donauit ſʒ q̃ſi totũ pꝛi
moniũ donauit ut talẽ rẽ ⁊ talẽ. Hic ẽ ar.ꝙ pᷣſumii fra ac fi ti
bioĩa bõa donaſſʒ.⁊ h videt ſetire gl.q ĩcipit ex ̊ oi ſpᷣſtãtia.
ni ex. Eega tariꝰ hẽditatis nõ tenet᷑ ad onera niſi in

1 qtũ rej ſuerit oneri ꝑ teſtatoꝛẽ deſtinate.h.d.
Op. ꝙ legatarius hẽditatis rence ſubire onera ut.l.cũ ſili
us. §.j7.S. ti. j. . l. ſtatuliberũ. S. fi. ?. l. e. ſe. eo. ti. Hicit Ja. de
are. ⁊ oẽs ꝙ h̊ teſtõꝛ deſignauit vñ onera ſoluant᷑.ex qꝗ videt᷑
velle ꝙ ultra illud nõ teneatur ipᷣe ſʒ hẽdes.ideo ipᷣe legatari
ad onera hereditatis nouneär⸗ gel
†6 erba ad declarationẽ appoſita nõ
Parer filio. cberdannunoey avec in d.0. QAue
ro de quo erat dubiũ. Rñ. dubiũ erat qꝛ ſec mẽtionẽ de mu/
tuo.vnde cũ vnã cauſa expᷣſſiſſet ad illã videbat᷑ ſe reſtringere

Soↄtrariũ ẽ qꝛ h expᷣſſit cauſa declaratiõis nõ reſtrictiõis.ꝓ h

.i.l. qſitũ.S.pe.j.de fũ.iſtru.⁊ qʒ ibi dixi.

DSi hẽs ẽ iuſſus rẽ alti cõparare
☚ Atronus. emori põt ad Ktatione oue

niri. h. d. Op ꝙ nõ petat᷑ eſtiatio ſʒ ipᷣa res.ut.l.ſi
domꝰ. S. cũ alicui. S. de le.j.. DPic gl. h iõ qꝛ teſtõꝛ uoluit pᷣſtari
tribũ certe pſone.q̃ pẽpta nõ põt debẽi. Quidã tenẽt iſtã ſo.
dicẽtes ꝙ pſona libᷣti pempta nõ põt hẽdi pᷣſtari cũ eadẽ com
moditate ⁊ erit alia tribꝰ.ſic dicimꝰ ĩ uſufr.ut.l.ſi uſufructum
mihi ĩ biẽniũ.j.de uſufr.le. Sʒ certe h̊ fuit legata ppꝛietas nõ
uſufruct.⁊ eadẽ ꝓpetas p̃t hẽdi pᷣſtari ⁊ cũ ea cõmoditate qᷓ
t p̃ſtari defũcto. q̃re dic ꝙ h nõ fuit tribꝰlegata ſʒ fuit iuſ/
us emẽ tribũ. ⁊ ſic tenet᷑ ad fem̃ ⁊ poſt moꝛà tenet᷑ ad inteſſe
ſeu eſtiationẽ.qð dic plene ut.S.de le.ij.l.titio.S.ſeia.⁊ ibi dixi

ôWrRRi/XRXn Bictio uſq; qñ ponit ad determiandũ

—EE pᷣdia diſcõtinua ponit ĩcluſiue.h.d.uł
aliter dictio uſq; ex piecturata uolũtate defuncti ponũ indlu/
ſiue etiazx ſi adijciatur termino.qdð de neceſſitate eſt ſeparatuʒ

a termino.hoc dicit.ſed pᷣcedens ſũmariũ plus placet.¶ Nõ

ꝙ dictio uſqʒ ponit᷑ incluſiue.Simile.S.ti.j.l.filius.S.ſi.lʒ q
dã cõtra.S.de dolo.l.ideſt uſqʒ.⁊ qð me.cau.l.ſi cũ exceptio
ne. F. quatenus. ?. Il. f. de exercito. ⁊.l.a caligato.C. de nup.?
Aauc.q;uis.de pꝛocu.⁊ de do.cau.nõ nu.in auẽ.ibi poſita.qᷓ
incipit. q; locum. x. S. illud quoqʒ. ĩ auẽ. de appel. ⁊ intra ꝗ
tẽpoꝛa. ¶ Cõtra hoc tñ op.ꝙ iſta dictio uſqʒ ponat᷑ excluſi/
ue.ut.l. ſlius.S.j.S.ti.ij. Oo.ibi ſi aliter acciperetur reſultaret

pꝛauus intellectus ⁊ cõtra.l.G ſecꝰ.⁊ h pꝛobat etiã in.l.j.S.j.

q per aliũ cau. ap.ubi iſta diſtictio ꝓbatur. Op.-de.l. ſ.
. l.j.S.in flumine.j.de flumi.ubi dictio uſqʒ ponitur excluſi/
ne.ſi eniʒ flumẽ durat uſqʒ ad ripam nõ compꝛehendit᷑ npa.
Sol. duobus modis.pmo ꝙ hᷣ eſt ex pꝛeſumpta uolũtate de
fũcti.qꝛ erat ſub cura eiuſdẽ villici.ut.j.e.l.pᷣdijs.S.titio.⁊.S.
ſe. T. l. ſeie. . tirãne. . de fun. inſtru. Iſtã ſo. videt tenẽ. Gui.
Illud.ppellanone mãe nõ cõtinet᷑ materiatuʒ qð ad
reeſui mam reuerti nõ põt. h. d. Facit ad ſtatutum

ðõ

Pe legat tertio.

qʒ diẽ ꝙ ſiqs poꝛtauerit frumẽtũ ex ciuitatẽ ĩ tãtũ puniat᷑.qd

ſi poꝛtat farina. Certe ſʒ ppꝛiã ſigniſicationẽ nõ tenet qꝛ non
pot redigi ad ſuã mãm ut h.ita dicit Di. In ↄꝛiũ ẽ rõ jm ꝙ vi
diſtis in.l.ſicui lana.S.e.ꝙ lana ſiue ſit filata ſiue nõ donec po
nat in tela ↄtinet᷑ appellatiõe lane.⁊ ſic donec ꝑueniat iuxta ſi
nẽ ꝓximũ ad quẽ deſtinat᷑.ſic in ꝓpoſito appellatiõe frumenti
cõtinet farina donec ex ea fiat panis.ar.d.l.ſicui lana.

Nini Reʒ eſtiate ĩ dotẽ date nõ ptinent ĩlegato em
Cuz nir pti uel parati ſi nõ fuerũt ad uſũ tradite.h.d.

R b Que caſualr᷑ abſt abeẽ nõvident.⁊ q̃ caſualr
Kebus adſũt adeſſe non videntur. h. d. facit.j.e.l. ſi
ita legatũ.

— choꝛus. 25 opat᷑ genus quo ad oẽs.idẽ

₰ opꝑat᷑ particulare quo ad particu
laria. h. d. uel aliter. Hon refert vtru vniuerſalit uel
particularit ul ſingularit᷑ rej diſtiguant᷑.¶ Op.S.ti.j.l.iiij.v.
⁊.vj. So.ſfateoꝛ ꝙ oĩa vident legata tñ qͥ ad ſeparationẽ lega
gatoꝝ eſt dꝛia ut ibi. Itẽ q ac actiõem de euictiõe.ut.l.ſi do/
mus.S.j.S.ti.ij. ⁊.l.vui uẽditio de euic. Itẽ eſt dꝛia q ad peti.
foꝛmãda.⁊ h colligit ex gl.quã hẽs ĩ.l.ſcire debemꝰ.de v.ob.

¶ His uerbi Nũmi repoſiti ut mutuo dent᷑ nõ vi
His Uer 18. gentur eẽ in loco.ſecuj ſi ut ibi perpe

tuo ſint. h. d. ⁊ eſt. S. nõ.facit pꝛo his qui uolũt pꝛobare cõem

uſum loquẽdi ut ſufficiat dicere ſe H audiuiſſe a ſenibus.quod
Naſarauͤtel aleg de ſapal lega⸗ lj5 Sol
Are. de. l. ſeruum ſilij. . ſi aree. S. ti. ij. Sol. ut
Area. Anginnſio hic.

Wor& Op. de. l. qui res. §. areã. j. de ſol. ⁊ de
Seruus. HN fuꝰ. So. h̊ ex uoluntate noua

ad legatariũ pertinet. als ſecus.x ſic cõcoꝛdat cũ ↄꝛijs.

— 11. DPicit ꝙ h faciũt partẽ ſibi ꝑ
bctnn Lemſäm qn bueru. Dich
iuncti.

Aglo. ſiue re tm ſiue re ⁊ uerbis ſiue uerbis tm ſint con
lo. bene dicit pterq; ĩtertio caſu.q; qñ uerbis tm ſũt
cõiunctitũc ab initio nõ uocant᷑ niſi ad partẽlʒ pars alterius

poſſit ſibi accreſcere. ⁊ ſic ſibi partes nõ faciunt ꝑ cõcurſum.

ut. l. ſi duobus. S. fi. . ti. ij. C.l.re cõiuncti.j. .co.
–Eruus Maſculinũ gen cõcipit femininum
— 2nõ ecõtra. h. ð. Qualit maſculinum
coõcipiat femininum. dic ut in.l.j.j. de uer.ſig. Item
dicit hic ꝙ viris legatis pueri ⁊ puelle cõtinent᷑. Cõtra puer ⁊
puella dicunt minoꝛes.xiiij.annis.ut.l.mela ĩ pn.de ali.⁊ ci.
le. ⁊.l.pueri.j.de uer.ſig.ſʒ vir ĩtelligit cũ ꝑuenerit ad adultaʒ
etatẽ.ut.l.cũ quis.S.codicillis.S.e.⁊ ibi nõ.ergo appellatiõe
viri nõ cõtinet puer. So.poſſum dicẽ ꝙ nomẽ viri qũq; ſu/
mitur large qñq; ſtricte ꝓut gl.h̊ dicit de noĩe mulierij ⁊c hoc
placet. Sʒ qd ĩ dubio qmodo cognoſcã an hoc nomẽ vir uel
mulier ponat large ulł ſtricte. Rñdeo qñq; hoc nomẽ mulier
uł vir adijcit alicui ĩdiuiduo. ut berta ẽ mulier ⁊ titi eſt vir.⁊
tũc accipit᷑ mulier.i. coꝛupta ⁊ vir maioꝛ.xiiij. annis ita loq/
tur.S.codicillis.Añq; ꝓfert᷑ ſimplłr nõ relatũ ad aliqð idiui/
duũ.⁊ tũc large ſumit ut nomẽ mulier cõtineat oẽs que ſũt in
ſexu feminino ⁊ vir oẽs qui ſũt in ſexu maſculino ut hic.
Eruus Qui ſugit dicit eſſe in loco a quo fu

o Dis &. Spij ad te., baliſa. 3
α p.j.ad tre.l.baliſta. Bꝛe/
Aod his. dic ut ibi dixi q;tũcũq;. H vo
Ngedd. ⁊ eſt uera ſo. ¶ Item op.de.:.in ſideicommiſ.
S. nunqꝙᷓ;. S. de uſuris. So.ibi dies fuit adiecta gra ſideicom
miſſi. ̊ gra hẽdis.de hᷣ pleneĩ.l.ideicõmiſ.j.ad trebel.C Itẽ
op. de.l. ij. F. . j. de do. pꝛele. So. ut ibi. H

Aqgom toſtate Abpellatione poſterioꝛum con
Idem teſtaton. telberbe⸗ li
C ranergakiee efee

So. diẽ Ro. debent. . o mõ ᷓ debereni ſi eẽnt in ci
uitate ⁊ ſatis bñ dicit. Ael aliter dic ꝙ ea q̃ erãt e urbẽ cau
ſa cuſtodie erãt deputata ut ꝑpetuo eẽnt in urbe. vũ in urbe
eẽ vident ⁊ cedũt legato ut.S.e.l.qſitũ.in ſi. .“
. er Pꝛonomẽ meũ adiectũ certo coꝛpoꝛi
Aper. uerbo pñtis tpis facit demõſtratiõeʒ
incerto coꝛpoꝛi taxationẽ. ſi vo uerbo ſuturi tꝑis
aditionẽ. h. d.de h plene dixi. S.ti.ij.l. ſtichũ qui meus erit.

α Inſpici dʒ ubi res eſſe ſolent ꝑpetuo nõ
ita. Abie deſunt uel abſuntchd.

T fideicommiſſis. teci beedi
legati tinek. ut. l. obuenire. de v. ig. ⁊ dixi l.l. fliũ.

§. ſi legata.j.de le.pᷣſtan.

— t LTex iſta diuiditur in par⸗
K Eco miuncti. tes duas Prürctpalev⸗tano

qtur de coniunctis.ſecundo de effectu cõiũctiõis

ſcilicet de iure accreſcẽdi.ſecũda ibi pꝛefertur ergo. Item pꝛi⸗

ma ſubdiuidit in tres partes.quia pᷣmo loqtur de cõiunctis
re tm. Scðo de coniunctis uerbis tm.Tertio ponit rationẽ
pᷣcedentiuʒ.ſcda ibi item vbis.tertia ibi qm ſemꝑ. Item ſcða
parꝰ pncipal ſpᷣdiuidit ĩ dua.qꝛ pᷣ ponit dictũ.ſcðo illð pbat
ꝑ argumẽtũ a ſufficiẽti diuiſiõe.ſcda ibi ꝙ ſi re tm.Et qꝛler ẽ
bꝛeuis ⁊ hʒ multos v.iõ nõ pono ſũmariũ.¶ Venio ad caſũ
ĩ terminis quẽ pono ꝑ partes.pᷣ q̃ro ꝗ legatarij ſũt re iũcti.
NRñſio pʒ.Scðo q̃rit᷑ ꝗ dicant᷑ vbis cõiũcti.⁊ ſilr patet rũſo.
Tertio qro q̃re iſti ultimi dicant᷑ iũcti vbio nõ aũt re. Rñdet

iuriſcõſultꝰ illi ꝗ ſũt ↄiũcti re uocant᷑ ab initio ad ſolidũ legatũ

⁊ faciũt ſibi partes ꝑ cõcurſũ.ſʒ ĩ caſu.S.ꝓxi.ĩ tex.poſito ſem
per uocant᷑ ad viriles partes ta ab initio qꝙ; ex poſtfacto.me/
rito nõ pñt dici re piũcti ſʒ vbis tm̃ ut h dicii ibi qm ſemꝑ ⁊c̃.
In ſcda parte ꝗ ĩcipit ibi pfert.ſic pone caſũ. Aidi ꝗ ſũt cõiũ
cti re uł uerbis.ſʒ q̃ro de effectu cõiũctiõis.pone vn legatari
us cuiꝰ poꝛtio deſic hʒ aliũ ſibi cõiũctũ re ⁊ vbis.aliũ cõiũctuʒ
vbis tm ul re tm.qrit cui accreſcit poꝛtio defecta ⁊ ſic ꝗs pᷣfert
T iure accreſcẽdi.Rñdet᷑ ꝙ ille ꝗ re ⁊ vbis cõiũct ẽ Blr⸗ oĩb⸗
h. d.pᷣ.Et ſm hoc dictio igi ponit ĩceptiue. Sʒ ꝙ
ꝓbat a ſufficiẽti diuiſõe ⁊ ſic.Aut tu dicis ꝙ piũctre tm̃ pᷣſe
rat᷑ ul etiã cõcurrat cũ ↄiũcto re ul vbis ⁊ certũ ẽ h̊ nõ eẽ uerũ
Aut dicis de piũcto uerbis tm̃ ⁊ nõre ⁊ tũc de hoc poſſet eẽ
6.qꝛ ẽ ↄiũct ex uerbis teſtõꝛis.tñ finalr vitas ẽ ↄiũct re ⁊
bis pᷣferet piũcto vbis tm̃.h.d.Fm lec.Jo.⁊ Aʒo.uer quã
ſequũtur oẽs citramõ.ſm h ibi ꝙ ſirẽ cc.expone ꝙ.i.qꝛ ⁊ oĩa
erũt plana ʒ Di. Ma ibi ponit rõ ſeu ꝓbatio pᷣcedẽtiũ.Mõ/
bilia collige ꝑ te. ¶ Aeniamad ↄꝛia.pᷣ op.⁊ videt᷑ cũ duo
bus ſeparati eedẽ res legant᷑ ſint legatarij oĩno ſeparati nõ cõ
iũcti.ut.l.pe.S.de uſufru.accreſ.So.l.iſta loqtur cũ idẽ teſta
toꝛ religt ab eodẽ hẽde diuerſis legatarijs.lex ↄꝛia loquit qñ
ſt diuerſi teſtõꝛe ulidẽ.tñ a diuerſ hẽdibreliꝗt eãdẽ rẽ. Al
poſſes dicẽ ꝙ ibi eti ſũt cõiũcti re.tñ qꝛ nõ hñt ius accreſcẽdi
dicunt᷑ diſiũcti.⁊ iõ ĩ iure diſiũcti cõit appellãtur. hma tñ ueri

oꝛ. C Scdo op. ⁊ videt᷑ legado ſcdᷣo ꝙ videat᷑ adimẽ a pᷣ.ut

l.ſic. j.de adi.le. So. ut ibi m gl. Alł meli ſʒ Di.nã aut reli
gt ſcðo ſpᷣ cõmemoꝛatiõe pmi legati.puta fũdũ quẽ titio lega
ni lego ſẽpꝛonio ⁊ tũc videt᷑ adimẽ a pᷣ.ałs videt᷑ uoluiſſe ꝙ ſił
currerẽt. ut.l.ſi plibꝰ.S.de le.j.⁊ h.qdð dicut ꝑ Ci.i.l.ſi foꝛti
dianũ.ĩ pn. C.de lega.ſʒ h videt᷑ falſũ.nã video ĩ hẽditate ꝙ ſi
dat᷑ ſcdᷣo ſᷣ cõmemoꝛatiõe pme iſtitutiõis tñ nõ videt᷑ adimẽ
ſʒ videt᷑ uelle eos ſil cõcurrere.ut.S.de hẽ.ĩſti.l.iuł.quoq;.⁊.j.
de vb. ſig.l. tripliciĩ ſ. Dicũt qdã ali ĩ hẽditate q; ĩ legato.x
ſit rõ.qꝛ nõ ita de facili adimit hẽdita ſic legatũ.ut.l.ex parte
ſ. de adi.leg. Sʒ iſta rõ nõ videt᷑ bona.qꝛ ĩ uolũtate ſolẽni de
q̃ loꝗt᷑ ita de facili adimi hereditas ſic legatũ.ut.l.ij.de iniuſ.
teſ. Cene ergo gl.q ẽi.d.l.ſic. Nec aliqd oꝑat cõmemoꝛatio
pmi legati:Ad.l.nã ad ea.de cõ.⁊ de.quam allegat Hi.ubi
videt᷑ caſus.rñdeo ꝙ in eadẽ ꝑſona cõmemoꝛatio pᷣmilegati
opat᷑ adẽptionem ⁊ trãſlationem pmi vt ibi.ſecus in diuerſis
pſonis vt hic.hoc ꝓbat in.l.j.S.fi.Cũ gl.j.de ſtipu.ſer. ¶ Ter⸗
tio op.ꝙ iſti non ſolũ re ſʒ vbis ſũt cõiũcti.nã ſi dico titio lego
fundũ.eũdẽ fũdũ lego ſẽpꝛonio. Iſte oꝛones ſolute reſoluunt
in ↄiũctam ut.l.triplici..videamus.j.de v.ſig.⁊ ſic erũt con/
iũcti verbij. So.ꝗdam dicũt ꝙ Ja.de ra dixit ꝙ iſtud intelli
git in diuerſis partib teſti fint iſta legata.hoc eſt diuinare
TDreſtrigere iſtã mãm ⁊ eſt cõtra tex.inſti.e.S.ſi eadẽ.v.cõgru
it. Alij dicunt ꝙ in.l.triplici.voluta ponit᷑ pꝛo niũcta ad
partes pncipałr acꝗrẽdas nõ quo ad ius accreſcẽdi. Nolẽ/
tes dicẽ ꝙ ſi aliqbus legat᷑ ſolute ꝙ ſʒ qlibet admittat᷑ ad par/
tẽ ſuã ĩ hoc vident᷑ cõiũcti.tamẽ ius accreſcendi nõ hñt ⁊ hoc
dicũt quida moderni.qð oĩno mihi diſplicet.pᷣ per dictã.l.tri
plici.que dicit eos cõiũctos uerbis licet oꝛo ſit ſoluta.ſed effe-⸗
etus cõiũctiõis eſt ius accreſcẽdi vt hac.l.ergo ⁊c. Nꝛeterea
ſi teſtatoꝛ plłres inſtituit partiʒ ſolute partim cõiũctun omnes
videntur coniũcti. Verbi gr̃a publius meuius ⁊ gaius ſint
hẽdes peride eſt ac ſi dixiſſet publi ⁊ meui ⁊ gai. vt.S.de he
re.inſti.l.cuz in teſtõ.S.hec uerba.Tãtũ ergõ hñt ſoluti quã
tum coniũcti. nec ibi diſtinguitur quãtuzʒ 83 partes nec quã
tũ ad ius accreſcẽdi.ergo nec nos debem diſtinguẽ. ut.:.j.S.
gnãllit. de le. pſtã. Ad ↄꝛiũ dic ſic qñq; ſũt poſite ples ꝑſone ĩ
cadẽ oꝛĩone ſolute.⁊ tũc hebent ĩ uerbis coniũcti quo ad oẽm
effectũ ut lutius titius heres ſũto. Ael lutio titio publio lego
fundũ.⁊ tũc ſunt eti vbis coniuncti. Qñq; plures perſone

ſit ueruʒ

—

ergo ⁊c̃. Pꝛeterea vn

pouun?᷑ in diuerſis o?onibus.uerbi gratia lutiũ heredẽ ĩſtituo

BDe legalis tertio

ſempꝛoniũ heredẽ iſtituo. Ael titio lego fůdũ.ſepꝛonio eũdẽ

fundã lego.tũc lʒ dicte oꝛones ſint ſolute tñ nõ ĩiduci piũctio

vbalis.ſic loqtur hoc pn.Fm exẽplũ gl.hoc etiã expᷣſſe pbati

d. l. triplici.ſiqs bñ ĩtueat. Plus dico ꝙ ſi due oꝛones pone⸗/

rent copulatiue nõ iduceret᷑ cõiũctio vᷣbalis.qð foꝛte tibi vide

—

tur mirabile ut.j.dicã ĩ qõnibꝰ. Hꝛeuiter ergo ſi ples perſone
ponunt᷑ĩ eadẽ oꝛone ſolute ĩducit cõiũctio vbalis.ſecꝰñ ponũ
tur in diuerſis oꝛonib ſolute poſitis.¶¶ Quarto op. ⁊ videt

Til ꝗbꝰ eadẽ res legat᷑ ſeparati ſint diſiũctiut.C. de cad.tol.

. ſinaũt diſiũcti. So.iĩ tota illa oſtitutiõe accipiunt᷑ ꝓ iunci
illi ꝗ ſũt cõiũcti re ⁊ xbis uł vbis tm. illi ꝗ nõ ſũt cõiũcti vbis
uocant᷑ diſũcti ut nõ. gl.e.l.S.is ita.⁊ i.O. ne aũt.Ergo dic ꝙ
diſiũcti ſut.ſ. vbis ut ibi.re cõiũcti ut h. ¶ Quito op.ad v.itẽ

vbis. dicit᷑ ꝙ ſi dico titio ⁊ ſeio lego füdũ eq̃lib poꝛtionibus

⁊ tũc ſũt vbis cõiũcti.Cõtra expᷣſſio eoꝝ q tacite lſũt nil oꝑat
ut. l. hec vba.S.dele.j.x.l.nõ recte.C. de ſideiuſ.ſʒj ſi nõ eẽt di/
ctũ eq̃libꝰ poꝛtiõibus tñ ĩtelligebar᷑.ut.S.de le.j.l.legata inuti

liter. S. fi. ergo ⁊c. So. Me. fatet ↄꝛiũ.qꝛ etiã hoc nõ adiecto

eẽnt cõiũcti uerbis tm.Gl.tñ eſt in ↄꝛia opi.ut dicã in qõnibꝰ
⁊ iõ dicas ꝙ expᷣſſio eoꝝ que tacite inſũt ex neceſſitate nil oꝑa
tur. ut dicta.l.hec uerba.ſʒ expᷣſſio eoꝛũ que tacite ĩſũt de uo/
lũtate bñ oꝑatur.ut.l.tal ſcriptura.S.de le.j.in eo qdð ibi dicit
tex.pñti ⁊c.in legato aũt iſũt partes eque uel ieque ud ſolide
utriq; ex uolũtate.ergo ⁊c̃. Poſes etiã aliter dicere ut colli/
git ex his que dicã in qõnibus.Et dicta ſo.ponit e.in.l.ſi
arrogatoꝛ. S. de adop.ĩul.q.¶ Sexto op.ad ſcdam parteʒ ĩ
iure nro nõ dʒ aliꝗd eſſe ſuꝑfluũ ut in pma ↄſtitutiõe.C.circa
mediũ.ſ im lec. Jo.⁊ Aʒo.quãa tenui huicidẽ bis repetitur
ergo ⁊cẽ̃. So.timoꝛe huius ↄꝛij Ro.legit iſtã.l.alio mo. Ter⸗/
tij alio.qua opi.repꝛobat gl.ut habetis ĩ ea.ſʒ nõ examino h
ſz dice. .in. q. Ad gꝛiũ rñdeo.qꝙ nõ eſt ſupfluũ enʒ pmo po/
nit dictũ.ſcðo ratiõem dicti.ut.S.dixi in caſu ʒ Jaco.dera.
nut euitet iſtas ſuꝑfluitates legit aliter illũ v.ſi vo.⁊ hoc modo
q̃rit an ↄiũctus uerbis tm ſit Ponor eo a qẽ relictũ.Certe ſic
⁊ pma poſitio ẽ clarioꝛ.qꝛ hic loꝗtur de p̃latiõe ĩter iſtos cõiũ
ctos.¶Septimo op.⁊ videt᷑ ꝙ iter cõiũctos nõ ſit ius accre
ſcẽdi. ut.S.ti.j.l.? ꝓculo. So.h̊ ſut cõiũcti cõiũctiõe hoĩs.ibi
cõiũctiõe legis.De cõiũctiõe legis ⁊ hoĩs ponit gl.S.de uſu/
fru. accreſcẽ.l.ij.S.idẽ ait.in gl.ſuꝑ uerbo ſociũ.Hoc aũt q̃lit
itelligat᷑.j.dicet. ¶ Nüc accedamꝰ ad maãm iſtã tractãdã pꝑ q̃
ſtiões ⁊ tractem pmo mãm cõiũctoꝛũ.Scðo de effectu cõiũ
ctiõis.ſ.iure accreſcẽdi.⁊ ex pᷣdictis patet ꝙ cõiũctio alia ẽ ho
minis alia legis. Itẽ cõiũcti cõiũctioe hoĩs alij ſũt cõiuncti re
tm.x alij cõiuncti vbis tm̃.⁊ alij re ⁊ uerbis.iõ de ſinguł eſt vi
dẽdũ. Pꝛimo de cõiũctis re tm. Iſti nõ fũt qbus eadẽ res ſe

paratim legat᷑ ut h. Circa h iſurgũt dubia. pmo dubitat᷑ qdi

quãtitate lego titio.x.ſeio lego.x. utrũ ſint re coniuncti ut ad

vyna. x. uocẽtur.an qlibet habeat ſua.x. Et videt᷑ ꝙ ſint re cõ

iſñctiut uocẽtur ad vna.x. nt.l.ſtipulatio iſta. S.eũ qui.j.de v.
ob. C.l.eũ ꝗ ita in pn.ubi h̊ tenet glo.⁊ in.l.ſi mihi ⁊ titio in

pn. eo.ti. Contrarium eſt uerũ ꝙ quilibet habeat ſua.x. ⁊ ſic

nõ ſunt re cõiuncti ſm Pe. ð ſi ꝓbat.magis pꝛeſumũ mul
tiplicatio legati ĩ ꝑſona diuerſoꝝ q; ꝑſona vni.ut.l.oẽs. ⁊.l.
ſi is.j.de ac.⁊ ob.⁊.l.ꝗd ergo.S.ſiqs duos.ð.ti.ij.⁊c qdð nõ.in
l.huiuſmodi.S.j.e.ti.Sʒ ſiqs relinqret eidẽ ꝑſone.x.i diuerſij

nolũtatibꝰ p̃ſumit multiplicatio legati.ut.l.ꝗnquaginta.S.de

ꝓba.ergo multo magis h faciat diuerſita pſonaru.Ad ↄtra
ria rñ. ꝙ aut ꝗs relinqt plłib ſub eadẽ cõceptiõe uerboꝛũ.ut
titio ⁊ ſeio lego.x.⁊ tũc ĩtelligi de hiſdẽ.x.ut.S. de le.j.l.ſiqs

teſtõ.in pn.⁊ ita loquũtur ↄꝛia.ant ſub diuerſis cõceptiõibus

ut titio. x. lego ſẽpꝛonio.x.lego.tẽ hʒ locũ qõ nr̃a. Sʒ pᷣdicta
ſo.videt ð pᷣdicta.l.ſtipulatio iſta.S.eũ q.ubi fuit ſub diuerſis

coõceptioibus. Sʒ rñdeo ⁊ cõſidero vba eiꝰ qui pmittit ſeu le

gat.nã ſi ego ſtipulatoꝛ ĩterrogo te ꝓmitti mihi.x. ⁊ titio.x.

Rũñqdes ꝓmittolʒ diuerſe cõceptiões ſint in mea nengenge L

tñ ſub vna cõceptiõe rñdes ꝓmitto.ita logꝗtur ibi ⁊ i.d.S.eũ gꝗ
H ſi ꝓmitteret ſub diuerſis cõceptiõibus ut ꝓmitto tibi.x.⁊ ꝓ
mitto titio.x.tũc qlibet uocaret᷑ ĩ ſua.x.⁊ ita in.q.nta ⁊ ita vi/

et ĩtelligere Pe. iſtã mãʒ qð ſatis mihi videt de mẽte iuris.

Scðo dubitat᷑ qd ſi eadẽ res legat plib ſeparatĩ h acto ut
glibet hẽat ĩſolidũ utrũ ſint re cõiũcti.adeo ꝙ vno repudiate
alter habeat rẽ ⁊ eſtimationẽ. Aidet ꝙ ſic. ut hac.l.Cõtrariũ
credo.⁊ tunc dicunt᷑ re ↄiũcti q legat᷑ eadẽ res ſeparatiʒ ut h
⁊ ſibi faciunt parte ꝑ ↄcurſũ.ut.S.e.l.iũcti.Et iſta duo re
runtur. tex.ẽ in.l.iĩde nerati.in pn.S.de uſufr. accreſ. Sʒ in
qõne iſta nõ faciũt ſibi hartes ꝑ ncurſũ ergo nõ ſũt re cõicti.
uocal ad rẽ al ad eſtimatiouẽ. ut.l.

—

ſi plurib.ð.de le.j.ergo ⁊c.lʒ ergo pᷣmũ adſit qꝛ ſeparati ſuit
res legata.tñ ultinũ deſñcit.q; nõ faciũt partes p cõcurſum.
Itẽ ecõtra ſi pmũ denciat lʒ ultimũ adſit nõ erũt re cõiuncti.
hoc patet i.l.ltẽ ꝙ ſabinꝰ.S.idẽ iuris.S.de here.iſti.nã illiiſti/
tuti ſine partibꝰnõ fuerũt uocati ad eãdẽ rẽ expᷣſſa uoluntate
deſuncti.vñ ibi deficit pmũ. Nñ nõ habent ut re cõiũcti quůa⸗
tũ ad ius accreſcẽdilʒ ſcõm adſit.qꝛ faciũt ſibi partes ꝑ cõcur
ſũ. Nec ob.ꝙ ex tacita uolũtate defũcti uocant᷑ ad eãdẽ poꝛ
tionẽ qꝛ h nõ ſufficit.ut.S.de uſufr.accreſ.l.iij.⁊ ibinõ.⁊ illa ẽ

rũõ ibi qre poꝛtio deſiciẽs accreſcit oĩbus.qꝛ nullo mõ ſũt cõiũ

cti.QAuicqd gl.male dicat.¶ Tertio dubitat᷑ titiũ iſtituo ĩ di

migdia. ſẽpꝛomiũ iĩ eadẽ dimidia ĩſtituo ĩ q̃ titiũ ĩſtitui.utruʒ iſti

ſint re cõiũcti.NDubiũ ẽ utrũ iſtud relatiuũ q̃ faciat ſimplicẽ re

lationẽ ſic facit i.l.iij.de neg. geſt. ⁊ ibi nõ.⁊.j.de iniur.l.dñm
⁊ tũc nõ eẽnt re cõiũcti.qꝛ nõ ueniũt iſtitutiĩ eagdem dimidia.
Arn faciat ppꝛiã relationẽ ⁊ ſũt re cõiũcti. Iſto ẽ uerũ ĩ dubio

ut. l. triplici. fi.de v.ſig.⁊.l.iuł.qq; ĩ pn.ðe hẽ.iſti.¶Quar/

to dubitaui ꝗd ſi vni legaui totũ alteri partẽ an illi ſint re cõiũ

ctii illa parte.Qð videt᷑ q; eadẽ parẽ duobſeparatĩ legata
Aduertaj qꝛ iſtð ẽ ſotile. Lotũ ⁊ pars quãtũ ad ꝓpoſitũ po
teſt accipi tribꝰ mõis.vno mõ totũ ule ⁊ pars ſbiectiua ſeu pᷣ
dicamẽtal.ut genꝰ ⁊ ſpes.Scðo mõ dicit totũ itegrale ⁊ par
itegral.ut fũdus ꝗ ẽ totũ itegrale diuidi ĩ partes ſtegrales.ſ.
ĩ uſufructũ ⁊ ꝓpꝛietatẽ.⁊/ ꝓpterea ſiqð eoꝛu remoues nõ ẽᷣple
nus fũdus.Lertio mõ accipit᷑ ꝓ toto itegrali ⁊ partibꝰ quoti
tatis.ĩ ꝗbꝰ vna remota nihilomin ĩ alijs partib cõſiſteret fũ
dus ut totfũdus.tertia q̃rta ⁊c. Aut ergo totum legat᷑ vni⁊
pars alteri.pᷣ mõut genꝰ⁊ ſpẽs tũc nõ ſut re ↄiũcti.qꝛ ila ſpẽ⸗
nõ cõtinet᷑ ĩ legato generis cui generi ꝑ ſpẽʒ derogat᷑.ut.l.uxo
rẽ.S.ſeliciſſimo.S.e.⁊.j.e.l.Fuis ĩ ſi.cũ ſiibus. Scðo caſu q
vni legat᷑ füdus alij uſufructus.ĩ uſufructu vident᷑ re cõiũcti ⁊
faciũt ſibi parteꝰ ꝑ ↄcurſũ.ut.j.de uſufr.le.l.ſi alij.⁊.S.de uſu/⸗

fru. accreſ.l. ĩde nerati. S. f.· x. l. i tibi. Tertio caſu qñ vnile/
gat tot fundus. alij tertia uł q̃rta.tc ẽ recurrẽdũ ad diſtinctio

nẽ qẽ i.l.cũ qdð.C. de lega.Aut pᷣ totũ poſtea partẽ.⁊ tẽ videt
adimẽ a p qð dedit ſcdo ⁊ ſic nõ erũt re cõiũcti. Aut pᷣ partẽ
ſcðo totũ.⁊ tũc ĩ illa parte vident᷑ re cõiũcti ⁊ fiat diuiſio ut ibi
nõ.C.l.meuio.i.pn.S.ti.j.⁊ h niſi alidð appareat de mẽte teſta
toꝛis.⁊ iſti ultimirõ ẽ euidẽs.¶ Sʒ videam rõnẽ ĩter pmũ ⁊

ſcðʒ caſũ q̃re ĩ ſco nõ derogat᷑ generi ꝑ ſpẽm ſici pmo. Rũñ.

totũ ule ueriñcat᷑ i q̃libet ſui parte.ut.l.iqd earũ..ĩterẽptum
S.e.⁊.j.vñ cog.l.iter agnatos.vũñ ſi a genẽ adimat᷑ qda ſpẽs
nõ vitiat᷑ legatũ.qꝛ viſicat gen ĩ alij ſpẽbu remanẽtibꝰ.ſecu⸗

iiſcdo caſu.q; remota parte itegralinõ ẽ füdus ſʒ ẽ nuda pꝛo
pꝛietas.⁊ hac rõnẽ tãgit Ol.i.d.l.ſi alij.j.de uſu fr. le.¶ Sʒ

gpᷣdictã op.⁊ videt iĩ toto vlłi ꝙ ſi vnilegat genus ⁊ alij ſpẽs
ſint re cõiuncti ⁊ faciãt partes ↄcurſu.ut.S.de le.j.l.ſi dño ſti

chus. So.lʒ gl.ibi ponat ples ſo.vitas ẽ ꝙ ibi nõ ẽ legatũ ge
nus ⁊ ſpẽs ĩmo eadẽ ſpẽs bis.nã dño fuit legat ſtich fuo le

gata fuit optio fui.h ẽ ille fuquẽ eliget ⁊ ſic ſpẽs eligẽda.me
rito ergo ſi eligi ſtich vident re iũcii ⁊ ita ibitʒ Me. ſic ĩtelli
gil. j.de op.le.l.ſ hẽs.¶Scðo loco pncipalr ẽ vidẽdũ de cõ
iunctis uerbis tm.Et cõiuncti vbis ſüt.ſi dico titio ⁊ ſeio lego
fũdũ eqs poꝛtiõibus ut h. ⁊ qð dicoĩ h̊ articlo idẽ ĩtelligas in
articlo cũ.ut.d.l.triplici. Idẽ ſi due ꝑſone ponanĩ ſolute ĩ ea
deʒ oꝛone.ut titio ⁊ ſeio lego fũdũ eqs poꝛtionibꝰ. ut.d.l.tri

plici. ſec ſi ĩ diuerſis oꝛonib ut dixi.S̊.ĩ tertio ↄꝛio. (Oe.tñ di
cit ꝙ qñ ĩ eadẽ ozone ponuni ſolute ſũt oĩno diſiũcti ut refert

Qi.i.l.j.S.ubi aũt.C.de cadu.tol.qð ẽ ʒ caſu.d.l.triplici.Ter

tio mõ ſit vbałↄiũctio ꝑ nomẽ collectiuũ.ut lego ſilijs fri mei
uel ſpᷣſtituo hẽdes meos. oẽs enĩ ꝗ continẽtur ſbᷣ h̊ noĩe filiss

uł ſᷣ h noĩe hẽdes vident᷑ vbis cõiũcti.ut.l.ĩterdũ.in pᷣn.S.de
hẽ.iſti.⁊ de vul.⁊ pu.l.ſi pꝛ filio.x.S.de le.j.l.ꝗ q̃rtã.S.ſi. Idẽ
i alijs noib collectiuis ut libᷣtis meið cog.⁊ ſilib.lʒ ſit ar. ⸗.S.
de le.ij.l.lutiꝰ. S. lutiꝰ. Sʒ ſoluã.j.i tractatu iuri accreſcẽdi.⁊

ſiſta ſũt clara. ¶ Sʒ circa h iſurgũt dubia. qd ſi copula cadat

ĩter diuerſas oꝛones utrũ ĩducat᷑ cõiũctio vbalis.ut ecce titio
lego fundũ ⁊ ſẽpꝛonio lego fũdũ eꝗs poꝛtionibus.an iſti ſint
vbis cõiũcti.Et videt᷑ ꝙ ſic.q;ꝛ iter eos cadit copula ⁊ q iducit
cõiũctionẽ vbalẽ ut hᷣ ⁊.d.l.triplici.Ego auſus ſũ dicẽ ꝛiũ qð

pᷣ ꝓbo ꝑ caſũ ꝗ.mo.uſu.amit.i.ſic.S.j. Scdo ꝓbo ſic certũ eſt

ꝙ due oꝛones ſolute nõ ĩducũt ↄiũctionẽ vbalẽ.ut hac.l.ĩ pn.

T. d.l.triplici.x ĩſti.e.S.ↄiũcti.ſʒ int duaꝰ oꝛones ſoluta ponit

pict loco copule.ut nõ..l.pcis rerũ.j.ad.l.fal.ĩ gl.adde bãc
T. l.ij. S.due ad carb.i gl.ſup uerbo moliti.x.S.ꝓ ſo.l.cũ duo
bus. S.iĩ coeũda ĩ ulti.gl.illiꝰ.S. Sic ergo tacita copula inter

ioej nõĩduẽ piũctionẽ vbalẽ ergo nec expᷣſſa copula.qꝛ expᷣi.
ſo eoꝝ qᷣ tacite ĩſt nil oꝑat᷑ cũ tacite ĩſit copula de neceſſitate At

De legatß tertio.

nõ eẽt bona gramatica qð facẽnõ debem. ut.l. plauti de au.
⁊ ar.le. Itẽ hoc pꝛobo nõ eſt virtus copule que piũctionẽ uer
palẽ inducit.ſed vnitas ſermonis teſtatoꝛis. qð patet in eo qð
ſupꝛa dixi de duobus ſolute poſitis in eadẽ oꝛatione.⁊ per id
qð dixi de nomine collectiuo.na lʒ ibi nulla ſit copula ſunt tñ
ↄiũcti vbis ꝓpter vnitatẽ monis.⁊ ẽ tex. C. de cadu. tol.S.
ſinaũt ex his.v.hoc ita.Mõ ad ꝓpoſitũ qñ ſũt due oꝛones łʒ
ibi ſit copula tñ ibi ẽ fmõis duplicitas nõ vnitas.vt.S.de vul.
⁊ pupil.l.j.ergo nõ ẽ ↄiũctio vᷣbal.¶ Tertio ĩduco gl.S.ti.j.l.
meuio.in pmo exẽplo.vbi gl.ſẽtit ꝙ piũctio poſita ĩter oꝛone⸗
nõ ĩducit cõiũctionẽ vbalẽ ſiqs eã bñ itueat ⁊ nõ trãſcurſoꝛie.
Lʒ qdã hoc uolentes effugere dicãt ꝙ ülla ẽ ↄpiũctio glo.non
teſtatoꝛis qdð nõ eſt de mẽte gloſatoꝛis. ¶ Quarto ad hoc in
duco dictũ dñi Ja. bu.i qõne quã diſputauit de eo quilega
nit mercatoꝛib ⁊ artiſicib artis lane.ubidicit ꝙ qñq; copu-
la cadit inter duas oꝛones pariter pncipales.⁊ tũc ꝓpꝛie nõ
habet vim copule nec reꝗri concurſus copulatoꝝ. ut.l.j.de
his ꝗ no.ifa.de teſti.l.lege iulia.cum ſilibus.Sʒ qñ copulat
duas oꝛatiões acceſſoꝛie tũc yheie copula.ut.l.ſi hẽdi plu/
rej de cõ.ĩſti. ⁊ ita dico ĩ ꝓpoſito ſi dico titio lego fũdũ ⁊ ſepꝛo
nio lego fũdũ eqꝗs poꝛtiõihꝰ.iſte ſũt due oꝛatioes pariter pnci
pales ⁊ ſeparatus eſt actꝰ legãdi vni ab actu legãdi alteri.⁊
1õ non ſüt cõiũcti uerbaliter. Sʒ ſi dicerẽ dño colle de piſis ⁊
dño ſẽpꝛonio de floꝛẽtia lego fũdũ eqs poꝛtionibꝰ. tũc eſſent
cõiuncti vbis.tex.? in.l.meuio.in pn.S.ti.j.nã ille duo oꝛatio
nes cõiungunt᷑ acceſſoꝛie ⁊ vnus ẽ ſolus actꝰ legadi.nã vbuʒ
lego ſemel fuit poſitũ in oꝛatiõe nõ plies.Si ergo vi agnoſce
re cõiũctos vᷣbis ſempꝑ ĩſpicias vnitatẽ ſᷣmonis utrũ vnus fuit
act' legãdi uel płes.⁊ hoc decidit multa dubia. ut.j.videbi.
¶ Scꝰdo q̃ro dixi ꝙ ꝑ noĩa collectiua ĩducit piũctio uerbali⸗
nungd idẽ ſi ꝑ nola diſtributiua. ut qſꝗs qlibet?⁊ ſilia. Videt
ꝙ noͤ nt. C. de ĩpu. ⁊ ali.pſti.l.ulti.ubi cõpꝛehẽdũt ille dictio
nes ꝗſqs qlibet ⁊ ſiles.tñ qlibet uocat᷑ ad virilẽ.ſʒ ſi eẽnt iũ/
cti tũc uocarent in vnã poꝛtionẽ. ut.d.l.ĩterdũ.de here.inſti.

ꝓhoc facit gl. S. de le. j.l.ꝗq ſiliab. S. j. Dic ꝙ habem iſpicere

vVnitatẽ pᷣmonis ut iã dixi.ut ſi vn fuit act legãdi uel ſubſtitu
endi ſũt uerbis oiũcti. qʒ ibi ſit appoſitũ vbuʒ diſtributiuum.
Vñ dico ꝙ i.l. a. C. de ĩpu. ⁊ all.ſpſti.ibi ſũt vpis piũcti. MNõ
ob. ꝙ glibet nocat᷑ in virilẽ qð ſec eẽt in noĩe collectiuo.qꝛ fa
teoꝛ ꝙ potioꝛ ẽ piũctio ꝑ nomẽ collectiuũ adeo ꝙ uocant in
vnã poꝛtionẽ ⁊ pᷣferi ceteris in iure accreſcẽdi.ut.j.dicaʒ.Si
ſũt ↄiũcti ꝑ nomẽ diſtributiuũ ꝑinde ẽ ac ſi glibet cẽt noĩat ⁊
uocat nec ꝑ noĩationẽ ipediret᷑ uerbalis ↄiũctio.¶ Tertio qꝗᷓ
ro nunqd ꝑ ↄiũctionẽ aduerſatiuã ut aũt uero ⁊ ſiles.ĩducai
iunctio uerbalis. Aidet᷑ ꝙ nõ ut.j.ad tre.:.lutiꝰ.S.ꝗq hẽbat
ubi teſtatoꝛ grauauit hẽdeʒ ut reſtituat hẽditatẽ eo mõ.ut.x.
vncias habeat gaiu duas aũt hẽat ſei.⁊ dicit ibi ꝙ ſi poꝛtio
ſei ultiĩa deſicit nõ accreſcit gaio.ſʒ remanet apud hedẽ. Ergo
patet ; nõ ſũt ↄiũcti ꝑ illa cõiũctionẽ aũt.Cotrariũ dico.non
enĩ facio differẽtiã ĩter ptũctionẽ copulatiuã ⁊ aduerſatiuã utł
aliã. nã ſemp vna ↄiũctio põt poni ꝓ alia qñ opus ẽ.ut nõ.j.
de cõdi. ⁊ de.l. eas cauſas.ſʒ ſolũ ĩſpicio utrũ fuerit unꝰ actus
uł vnꝰ ſermo legãdiuł nõ ut.S.dixi. Nõ ob. ꝛiũ qꝛ ſi ibi ĩſpi
cimꝰ duo fuerũt fmones.iõ nõ ſũt iũcti.¶ QAuarto q̃ro qd
de piũctiõe alternatiua NRũñ.ſi ponit᷑ ĩter ꝑſonas reſoluitur in
diũctiu. ut.l.cũ qdã de v.ſig. ergo ĩducit cõtũctionẽ vybalẽ ſi
vnus ẽ ſmo uel vna oꝛo.¶ Tertio loco pncipaliter q̃rit ꝗ di
cãtur cõiũcti re ⁊ uerbis.Lex.nõ ponit exẽplũ h.ſʒ gl.in.l.j.
5S. fi. de uſufru.accreſ. ponit tale exeplũ titio ⁊ meuio ſtichũ le
go. utriq; eni videt᷑ legatũ iſolidũ.ſʒ cõcurſu faciũt partej per
l. ↄiũctim. S.e.iſta ſũt uerba gl.ibi. Pe.iſtð exẽplũ repꝛobat
tali rõne.ili dicunt᷑ re cõiũcti qb cuilibet ĩſolidũ res aſſignat
ut hac.l. . S. e. l. cõiũcti. Sʒ H̊ videt᷑ cuilibet aſſignata p par/
te. ut. C. ſi plu. vna ſẽ.l.j.x.S.de le.j.l.legata ĩutiliter.i fi.ergo
iſti nõ ſũt re cõiũcti.ſz uerbis tm̃.⁊ hoc ſeqtur Ci. C. de cadu.
tol. S. ubi aũt. Dico gl. optie dicere. qe ꝓ ea ẽ caſus iſti. eo. F.
ſi eadẽ res.v.cõiũcti.ubi ẽ tex.ſi lego titio ⁊ ſeio ſtichũ ſunt cõ
iũctire ⁊ uerbis ⁊ faciũt partes ꝑ cõcurſũ.ꝓ hoc ẽ tex.in.d.l.
triplici de vᷣbo.ſig. cũ Rein uerbo ueluti.q tex.ibi nõ bñ aꝑit
ubi ponii exẽplũ ĩ gl.thẽditate. Pꝛeterea rõ illi.lhoc ꝓbat
nã eos cõiũgit cõplexus noĩs x rei.Et ad rõnem e.rñdeo
q; videtur dare partes.uerũ ẽlegatarijs ↄcurrẽtibꝰ.ſʒ ſermo
teſtatoꝛis cuilibet rẽ aſſignat ĩſolidũ ⁊ hoctʒ Rai. ⁊ citramõ.
e. vo q exẽplũ gl.repꝛobat ponit exemplũ ſi titio lego do/

mũ ſeiana.⁊ ſilr ſẽpꝛonio. Hic ſut cõiũctire ⁊ uerbis ꝓpter co

pulã ⁊.q; utriq; attribuiũ res ĩſolidũ.ſed iſtud exemplũ põtꝓ
cedere.q; vnus ẽ ſermo cũ uerbñ lego ſit poſituʒ in oꝛone.tñ
ab exẽplo gl.nõ diſcedas.qꝛ uerba ſũt tex.ut dixi. Poſffent

mü. iſti ſůt Oiũcti re ⁊ uerbis.nã ut er

poni alia exẽpla.ut filijs titij lego ſũdũ ul ᷣuis meis lego do⸗
cõplexus cõiũgit ergo ⁊c. ut.ð.l.trip ici. Cuarto pncipa
liter eſt vidẽdũ de coiũctiõe legali.⁊ quot modis contingit.
Ad qð dico ꝙ cõiũctio legalis habet locũ qñq; in acqſitiõi⸗/

bus q fiũt ex teſtõ.⁊ iſto caſu cõiũctio legalis ↄtingit vno mõ

ſcilicet qñ ex ꝑſona ei cui relinqtur ꝑpuenit᷑ ad ples. ut ſi vnꝰ
ſeruus pluriũ dñoꝛũ ĩſtituit uel ei legat᷑.ut.l.⁊ ꝓculo.S.ti.j.⁊

de acq.here.l. ſeruus cõis ab extero.⁊. S. de uſufru. accreſ.l.

j. F. j. Eadẽ rõne ſi vni eẽt legatũ aliqd q poſt diẽ cedẽtẽ ante
agnitiõem decederet ꝑluribus hẽdibus relictis oẽs illi hẽdes
dicenĩ in illo legato coiũcti cõiũctiõe legali.q; ex ꝑſona vni
ꝓnenit ad płes.⁊ hoc ẽ utile ꝓpter ius accreſcẽdiut ibi dicaʒ.
Nñq; hʒ locũ cõiũctio legalł in acqſitiõibus ab ĩteſtato ⁊ iſta

ↄtigit duobꝰ mõis.qũq; ex ſimulatiõe ⁊ ſingularitate uoca/

tiõis.qũq; ex idẽtitate rõnis.Et ex ſingularitate uocationis
idẽ.qꝛ ſimul uocatur ad eadẽ bona ad eãdẽ hẽditatem ut ꝓ/
bat.j.ad tertulia.l.j.S.nemo.⁊ de ſuis ⁊ legiti.l.ſi ex plibus.

⁊ de bo.polſ.l.iij.iſi.C.qñ nõ pe.partes.l.j.cũ ſiibus. Scðo
nut dixi ↄtingit ex idẽtitate rõnis.ut qꝛ ꝑ eãdẽ rõnẽ uocantur.

exẽplũ pꝛ decedit relictis duob ſilijs ⁊ duobꝰ nepotibus ex
Rilio pᷣmoꝛtuo oẽs uocant᷑ ad ſucceſſionẽ ſimul.ſʒ nõ eadẽ ra/
tiõe. Maã filij uocant᷑ qꝛ ilij.nepotes uocant᷑ ĩ vnã poꝛtion
qꝛ vnã pſonã.iſ.pꝛis repñtat.⁊ iõ ĩter ſe plus ſũt cõmũcti.⁊ he
utile ꝓpter defectũ iuris accreſcẽdiut.j.dicã.h ꝓbat᷑ inſti.de
3 . duobin pn.de cõiũ.cũ ema.li.⁊.l.j.S.ſiqs ex nepoti
bus. Moſſet etiã diuidi iſta ↄiũctio in cõiũctionẽ iuris ciuilis
⁊ ptoꝛij.q̊ hᷣ nõ ꝓſequoꝛ.q; eq̃liter ꝓcedũt. Sʒ iuxta pᷣdicta

poſſet dubitari utrũ dicant cõiũctire uł uerbis ułre ⁊ uerbis.

Ag ð dico ꝙ iura iſto mõ loquẽdi nõ utunt᷑ ĩ cõiüctiõe lega
li.Si tñ expediret dicẽ dicerẽ eos cõiũctos uerbis tm.ſj glo.
tenet ꝙ dicant᷑ cõiũcti re ⁊ uerbis in.l.j.S.idẽ.ff.de uſuir.ac.
nã uocant᷑ noĩe collectiuo libi agnati cognati ⁊ ſilia noĩa. tẽ
noeant᷑ in partes ſeparatas uel iĩ viriles uel ĩ ſtirpes.ut.C. de
ſuis ⁊ le.auẽ.in ſucceſſiõe.⁊ ad tre.auc.ceſſate.⁊ auc.poſt fra
tres cũ ſilibus. Hoc etiã apparebit ex effectu iuris accreſcen
di.qꝛ accreſcit cũ onere.ut dicã h de piũctis ſufficiãt.¶ Nũc
de effectu iũctiõis ẽ traſcurrẽdũ ⁊ eſt ſciẽdũ ꝙ cõiunctio hʒ
multos effectꝰ.pmo qñ cõiũctus uocat in vnà poꝛtionẽ.ut.:.
lane.ſcdo rñſo. S.de le.ij.⁊ de hẽ.ĩſti.l.titiꝰ.⁊.l.ĩterdũ.cũ ſiſli
bus. Itẽ hʒ aliũ effectũ q; ſubſtitutio recipꝛoca ĩuicẽ videĩ ſa/
cta fm oꝛdinẽ coniunctionis.ut.l.coheredi.S.ꝗ diſcretas.S.
de vul. ⁊ pu.⁊ de his nil ad pñs. Habet ⁊ tertiũ effectũ.ſ.iure
accreſcẽdi ⁊ de hoc agẽdũ ẽ in quo ꝓcedã h oꝛdine.qꝛ qᷓram
pncipalr de.v goniue. Pealntl. hñt ius accreſcẽdi. Se
cũdo ꝗ p̃ferat in lure accreſcẽdi.Certio qñ locũ habeat iuꝰ ac
creſcẽdi.Quarto q̃liter ⁊ ad ꝗd locũ hʒ.Quinto de iure ac/
creſcendi ex cõiũctiõe legali.Sexto utrũ ius accreſcẽdihabe
at locum in diſpoſitiõibus iter viuos. Inter pꝛedictas ſoꝛma
bimus.q.acceſſoꝛias.¶Mꝛimo igit᷑ qro nungꝗd inter coniũ
ctos re tm ſit ius accreſcẽdi.Et videt ꝙ nõ ſed ſolum ius non
decreſcendi.ut.C. de cadu.tol.S.ſinaũt a deſiciẽtis. In ↄꝛinʒ
ꝙ ſit ius accreſcẽdi.ut.j.de cõdi.⁊ demon.l..h ſcriptura.C.l:.ſi
ſeparatiʒ. Sol.dicamaut ples ſũt re piũcti ut ĩ uſufructu. aut
Tppꝛietate. Mꝛimo caſu aut poꝛtio vni deficit añ acqſitũ nſu
fructũ ⁊ hʒ locũ ius nõ decreſcẽdi.Aut deſicit poſtq; ſemel ſu
it acqſitũ ⁊ tũc hʒ locũ ius accreſcẽdi. Na ſemel decreuit ut/p
batur.S. de uſufru.accreſ.l.j.S.ĩterdũ. Scdo caſu hʒ locũ ius
non decreſcẽdi ut.d.S. ſinaũt a dencient. Nec ob.l. hec ſcri
ptura. ⁊. l.ſi ſeparatiʒ. q; expone accreſcit ideſt nõ decreſcit ut
ibi nõ.⁊ idẽ de oĩbꝰ.ll.ſimilibꝰ qdð dixi in uſufructu.idẽ dicas
in oĩbus caſib ubi poſt acqſitiõeʒ hʒ locũ ius accreſcẽdi qð.j.
dicã. ¶ Scðdo q̃ro nunqd int ↄiũctos vbis tm ſit ius accreſcẽ
di.Et bꝛeuiter dico aut ſunt cõiuncti uerbis.ſed in re eſt oĩno
diſiũctio.ut titio ⁊ meuio lego ſinguł ſingulos fuos ⁊ nõ ha/
bet locũ ius accreſcẽdi.ut.S. de le.j.l.huiuſmodi.S.quibus.
Vel lego titio ⁊ ſeio ſundũ factis poꝛtionibus pꝛo diuiſo.tũc
eni quelibet pars diuiſa eſt ſeparatus fundus.ut.j.de vbo.
ſigni.l.recte dicimꝰ.S.ſi.⁊ etiã tũc nõ habet locuʒ ius accreſcẽ
di. ut.l.j. ſecũdo rñſo.S.de uſufru. accrel.ᷣm uerũ intellectuzʒ.
Alið exẽpiũ.s.ꝗ.mo.uſufru.amit.l.ij.in pn. Aut in re non
eſt oĩno diſiunctio.ut lego fundũ equis poꝛtionibus pꝛo indi
uiſo. ⁊ nn partes tunc nõ poſſunt ad oculum oſtendi.ut.l.
meui.S. duobus.S.ti.j.⁊ habet locũ ius accreſcẽdi ut hic ⁊ ĩ
tota mà. ¶ Tertio qᷓro nundd iter cõiũctos re ⁊ uerbis ſit iuj
accreſcendi.Quidam ꝙ ſic.nam tenetur ſubire onus partis
deficient.ut nõ.in.S.ſinautẽ a deficientis iam dicto.ſj ulli qui
ueniunt ꝑ ius nõ decreſcẽdi nõ tenent᷑ ſubire tale onus.ergo

dictis patet. noĩs ⁊ rei

lol,

— — — — — —

7

reſtat ꝙ ↄiũcti re ⁊ uerbis ueniãt ꝑ ius accreſcẽdi. Pico ðꝛiũ
qꝙ ueniũt ꝑ ius nõ decreſcẽdi cũ faciãt ſibi partes ꝑ ↄcurſũ.ut
iſti.eo.S.ſi eadẽ res.⁊ gl.in.l.j.S.fi.de uſuſru.accreſ.⁊.s.dixi
Hoc etiã nõ.S.e.l.cõiũcti.lʒ ibi in tertio dicto gl.nõ bene di/
cat.ut ibi ꝑ Di. Niſtigue ergo ut.S.dixii cõiũctis re tm.Ad
nõnem pᷣdictã rñũde ꝙ ulð qð ſubit onus alia rõne cõtigitut.j.
dicã in.iiij.q.pncipali. ¶Quero q̃rto nunqd iter oĩno diſiũ
ctos ſit ius accreſcẽdi. Rñ.aut loqris ĩter legatario.⁊ cõſtat
ꝙ; nõut.ð.de uſufru.accrei.l.j.ĩ pn.⁊.S.ti.j.l.⁊/ ꝓculo cũ ſimi
libꝰ. Aut ĩter hẽdes.⁊ tũc aut defũct ẽ puat aut miles. Pꝛi
mo caſu ẽ locꝰ iuri accreſ.ut.S.de here.iſti.l.hẽdes.ſʒ nõ i par
tibus.ut.C. de cadu.tol.S.is ita.⁊.j.de ſuis ⁊ le.l.ſi ex pluri/
