gs donare alteri cauſa moꝛ tribus modis. ꝛimo ſi donãs
cũñ donatario nihil facit ſed ſolũ mandat donãs debitoꝛi ſuo
ꝙ donatario ſoluat. Scðo qñ donãs ꝓmittit donatario per
ſtipulationẽ uel pacto nudo cauſa moꝛtis poſtea madat debi
toꝛi ut donatario ſoluat.Tertio qñ donãs ↄtrahit cũ dona/
tario ſed mãdat debitoꝛi ut ꝓmittat illi cui vult donare cauſa
moꝛtj.⁊ differt iſta tertia a pma.q;ꝛ mãdat ut ꝑmittat.ibi mã/
dat ut ſoluat. Itẽ differt a ſca qꝛ hic debitoꝛ ſe obligat dona
tario.ibi nõ.pme due tãgunt᷑in pma erent⸗ ponit᷑ ĩ uitima
glo.Examinem ergo iſtas lecturas.Si legi fᷣm pmũ modũ
op.ꝙ tale mandatũ nõ reuocet᷑ moꝛte.nt.l.ſi vo non remune
radi.S.fi.S.mã.⁊.j.de dona.cau.moꝛ.l.moꝛtis cauſa.S.titia
So..in ꝛijs mãdatũ nõ fuit collatũ poſt moꝛtẽ.hic vo mãda
tũ de ſoluẽdo fuit factũ ſimplr Iʒ effect ↄferet᷑ poſt moꝛtẽ. Sʒ
tũc op.qꝛ ſi hoc eẽt q debitoꝛ ſoluit ignoꝛans totum deberet
reuocari q; totũ ẽ indebitũ.cui hꝛiũ dẽ in ſi.S.vnde ꝓpt᷑ hoc
oẽs recedut a pma lec.vide glo.qꝗ lec.⁊ eius repꝛobatio colli/
git᷑ ex pn.pᷣme glo.ibi alioqn nõ video quare in ſequenti ⁊c̃.
quod ſic o alioquin ideſt ſi donatoꝛ nibil ꝓmiſiſſet do/
natario ſed ſolũ mãdaſſet debitoꝛi ꝙ legatũ ſolueret. Legit
ergo ſcðᷣo mõ.ſ.ꝙ donãs ꝓmiſit donatario ꝑ ſtipulationem
ut in pn. pꝛime glo.ſed tũc op.ꝙ nõ ſit neceſſaria ſtipulatio.
ut. l. ſigs argẽtũ.C. de do.ſo.ſateoꝛ ꝙ hodie ſufficeret pactũ
nudũ qð nõ.doc.tenẽt ĩ.l.ul.C.de dona.cau.moꝛ.hoc etiã tã
git ĩ f.gl.C Scðo op.ꝙ tale madatũ nõ reuocet᷑ moꝛte.ut.l.
ſi.vo nõ remunerãdi in fi.S.mã.⁊.l.moꝛtis cau.S.titia.de do
na.cau.moꝛ.So.dicit glo.ibi mandatum cõferebal expꝛeſſe
poſt moꝛtẽ hic ſimplicit.ſed effectus cõferebai poſt moꝛtem ꝗ
caſu media via eligit.ſ.ut ſi pueniat ad notitiã mãdatarij ma
datũ ſit reuocatũ utĩ glo.als ſecus.⁊ ſic diſtingue tres caſus
aut mandatũ ↄfert᷑ in vita aut poſt moꝛtẽ. aut cõfer: in vita.ſʒ
effectꝰ poſt moꝛtẽ.⁊ de hoc feci vnũ mẽbꝝ diſtinctiõis qualit᷑
mãdatũ reuocet᷑ moꝛte.ut.l.ij.S.pe.j.de do.cau.moꝛ.¶ Con
tra pᷣdicta op.ignoꝛantia madatarij ꝓdeſt donatario quia ſi
ignoꝛet ualet donatio.alias ſecus qd eſt ↄ.l. iniqſſimũ.S.de
iur. ⁊ fa.igno.Glo.ſatet᷑ ↄꝛũ ⁊ dicit ꝙ hoc ẽ mirabile ⁊ ſpale

hoc colligi ex glo.pe.in ſi.⁊ glo.fi.in pn.Cõcludit iſta lec.

ſi mãdatarius eſt ſciẽs reuocat mãdatũ ⁊ donatio poſt moꝛ/
tem.ſecus ſi ẽ ignoꝛãs.hoc nõ placet qꝛ moꝛs nõ eſt cauſa re
uocãdi donationẽ cauſa moꝛtis ſed ↄfirmãdi ut.l.j.⁊.l.ĩ moꝛ
tis.C.de dona.cau.moꝛ.⁊.l.nõ oẽs.S.ſi cer.peta. Nec ob.ſi
dicis ꝙ mandatũ reuocat᷑.qꝛꝑ hoc nõ ſequũ ꝙ ſit reuocata
donatio q̃ iam perfecta erat per ꝓmiſſionẽ factã a donãte do
natario.vñ iſta acceſſoꝛia reuocanĩ nõ ſeꝗtur ergo reuocatut
pncipale.ut.l.ſicui leget.S.fi.⁊.l.ſe.S.ti.. Añ huius timoꝛe
foꝛte Aʒo legit tertio mõ ꝙ meui debitoꝛ ꝓmiſit pecuniam
cauſa moꝛtis titio iuſſu creditoꝛis ꝗ etiã iuſſit ſolui. Iſta lect.
Azʒo.nõ eſt uera.qꝛ ſi ꝓmiſſio fuit facta ⁊ ſic iſte donatarius
hʒ actionẽ decetero mãdatũ nõ reuocaĩ moꝛte.ut.l:.ſi.in pᷣn
j. de ſolu. CLego ego iſtũ.S.q̃rto mõ ⁊ ↄcoꝛdat cũ ſcda lec.
in facti narratione. ſed diſcoꝛdat in iuris diſpõne.pone ergo
4 creditoꝛ donauit titio centũ ꝓmittẽdo cauſa moꝛtis.dein/
e iuſſit meuio debitoꝛi ſuo ut ipſi titio ſolueret. demũ moꝛtuꝰ
eſt creditoꝛ donãs.Certe donatio ẽ ↄfirmata ⁊ in hoc differt

ab alijs lec.ſed mandatũ eſt reuocatũ ⁊ in hoc ↄcoꝛdat. ſi er⸗
go meuius debitoꝛ ſoluit an ſit liberatus uel an poſſit repeti.
diſtingue ut in textu. Nõ q.ille qui ſoluit ſciens mandatũ re
uocatũ nõ liberat᷑. ¶ Scðo nõ ꝙ ex hoc colligit pſũptio do/
natiõis ſicut ecõtra q ſoluit ei cuius mãdatũ eſ reuocatum ⁊
ſciens videt᷑ donare.ut.l.ꝓcuratoꝛi falſo.õ.de cõdi.ob cau.⁊

ibi nõ. ⁊.l.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.ſ ſilio.S.de cõdi.inde.¶ ¶ Op.ꝙ qui

ſoluit creditoꝛi creditoꝛis liberat.ut.l.ſi operã.j.de doli exce.
T⁊.l.ſolutuʒ.S.ſolutã.de pig.act.l.ſi lib hõ.de nego.ge.Sol.

hic ſoluit ↄtẽplatiõe mãdati qð ſciebat reuocatũ.ibi ſoluit F
4

rẽdo negotiũ creditoꝛis ſui.cu enĩ ſoluit contẽplatiõe man
ti reuocati gerit ſuũ negotiũ ⁊ nõ facit aio gerẽdi negotiũ he
redis cũ ſciat mãdatũ reuocatũ.ideo videt donare ⁊ per con

ſequẽs nõ liberat᷑. ¶ Sed op.ꝙ heres ſolutiõe facta a pꝛocu/⸗

ratoꝛe reuocato põt habere ratã.ut.l.ꝓcu.ad exhibendũ.S.
j.j.rẽ ra. ha. So.fateoꝛ ꝙ poſſet habere ratã ſi uellet quantũ

ad exceptionẽ.ut ſiule donatari uellet iterũ agere nõ poſſet
nõ.quantũ ad actionẽ ꝙ heres poſſit repetere ut hic in.ij.re/
ſponſo.⁊.l.diſpenſatoꝛem.j.de ſolu. Sed ↄ videt᷑ per.l.ſi ab
ſentj.C.ſi cer.pe.So.ut dixi hic debitoꝛ nõ ſoluit aĩio nego/
tiũ gerẽdi heredis.⁊ huic lec.videt᷑ NDi.applaudere in quadã
additione parua quã ponit ſuper glo.ſ.dũ dicit ꝙ ignoꝛan/

tia debitoꝛis nõ ꝓdeſt donatario.ſedſi ꝓdeſt qꝛ donas nõ re

uocauit. ¶ S videt ꝙ dñiuʒ per iſta ſol.nõ traſiuerit in
donatariũ.ut.l.ij.S.ſi pecuniã.j.de do. So.Ni.ibi mãdata/
rius ſoluit pecuniã aliã mãdato reuocato.hic ſoluit ꝓpꝛiam
ut.l.hoc iure.S.ſigs dederit.j.de do.¶ Querit glo.an ule ꝗ

ſoluit poſſit repete. Rñdeoc bñ ꝙ nõ qꝛ videt᷑ donare niſi ĩ

iure erraſſet qꝛ tũc poſſet repetere. ¶ Quero in qͥ eſt mutata
hodie iſta.l.per.l.ſigs argentũ.C.de dona. Rog.dicit ꝙ in
totũ q̃ſi hodie nõ reuocet᷑ moꝛte qð Hug.negat.Si habes ĩ
lo. ſciuit non debet eſſe niſi. ſi habes niſi debes habere ne/
ciuit. Elduerte ꝙ hec lex nõ eſt mutata per legẽ ſiꝗs argen
tũ.niſi in hoc ꝙ hodie ſufficeret pꝓmiſſio pacto nudo.

oꝛtio deſiciẽs defert ſubſtitutis ⁊
Cum pater. Morig d cũ onere ſuo.h.d.¶ Mõ

res q iacet reſtitutiõi põt legari ⁊ ſic põt alienari ꝑ teſtm̃
Coõtra.C.coĩa de le.auc.res q̃. Nicit glo.ꝙ hoc videt᷑ hodie
coꝛꝛigi.Ni.tenet ð ꝙ hodie nõ coꝛigat᷑.qꝛ ̊ nõ dẽ ꝙ iſta pꝛe

dia debeant᷑ filio exhẽdato ĩ vita ſilij.ſed ꝙ hẽs egai recunt

illa p̃dia ⁊ dare filio exhẽdato nõ ꝙ illa ſilia cogat᷑ dare ut pʒ
ex lra.ualet ergo ſicut legatũ rei aliene tpe teſti uel future alie

(en la ⸗ ut. l. vnũ ex nmnia E.l ag.g⸗.
ie fig. In p̃legato vni nõ debet᷑ euictio.ſecus ſi plu
Enictis. eat⸗ hoc dicit fm doc.⁊ ẽ ſingularis

caſus. ¶ Mõ ꝙ in pꝛelegato q;q; facto cõiuncte ꝑſone non

debetur euictio iure actiõis.¶ MNõ ꝙ ei a quo euincit põt ſuc
curri ope exceptiõis ſi alijs eſt ſimiliter pᷣlegatum. C Mõ ꝙ
qñ diuiſio ſit a teſtatoꝛe vn ex heredibus non tenet alteri de
euictiõe iure actiõis ſed ope exceptiõis.¶Ad pmã op.de.l.
cũ alienꝗ. C. e. So. eſt ſpale ne creſcat inuidia inter fratres.
ita ſol.glo.hic.⁊ ibi doc.oẽs dicũt.nõ video q̃ ſit differentia
int᷑ fratres ⁊ alios coheredes niũctos.vñ dicũt ꝙ h̊ loqtur qñ
ille cui relinꝗbat᷑ erat legatari ⁊ heres.ibilegatari tm.⁊ ẽrõ
q iß euĩcatlegatũ remãet hẽditas.ibi ſecꝰ. Itẽ aduerte ꝙ hᷣ
videt᷑ ſolũ loq q legat᷑ res aliena a teſtatoꝛe poſſeſſa qua cre
debat ſuã.ſecus ſi legat᷑ res aliena ab exneo poſſeſſa q; tũc dʒ
redimi de cõmuni.ut.d.l.cũ alienã.que in hoc nõ repit᷑ limita

ta. ¶Op. ö. ti..l. nõ qcũq;. S.j7.ſo. ut ibi. ¶ Op. de. l. q ↄcu⸗

bind.S.ſi heres.S.ti.j.ſo.ibi in legato generis hic ſpetiei ut di
xi.ð.ti.j.l.ſi domus.S.j.⁊ ibi plene diſtinxi.Ad ultimũ nõ
op.⁊᷑ videt᷑ iure actiõis poſſit agi de euictiõe.ut.l.ſi fratres.
C.coĩa utriuſq; iudi.So.hic q diuiſio ẽ facta a teſtatoꝛe ibi
quando a partibus uel a iudice qð nõ.⁊ eſt rõ qꝛ diuiſio teſta

toꝛis hʒ vim pᷣlegati.ſed diuiſio facta a partibus uel a iundice

hʒ vim ꝑpmutationis.qdð nõ. qꝛ. S. iſte ẽ ſingularis.

IS ater certꝗ. Si teſtõꝛ iubet heredẽ dotẽ ſilie ſti

. **¹* p:ulariitelligit ea moꝛiente in mñi/
monio nõ eo ſuꝑuiuẽte. Itẽ ſᷣmo ſimplicit ꝓlatus intelligit ꝓ
pma vice.h.d.ad pᷣn.ↄcoꝛ.S.de pac.do.l.ij.ad finẽ.cõcoꝛ.j.
de v. ſig. l.boue.S.hoc ſermõe.¶Ad ſi.op.de.l.ſi ſic.de vx.ob
li. DNicit l. ꝙ ibi ſũt vba negatiue ↄcepta que extẽdunt᷑ ad
oẽ tẽpus.hic affirmatiue cõcepta qð dic ut colligit ex his que
dixi in. d.l. ſi ſic. Quero q̃ eſt rõ in pn.S. Glo.dicẽ duplex.
pma fauoꝛe dotis.ut.l.ij.S.de pac.do.ſcda qꝛ debitã iure na
ture dʒ habere ſine onere.ut.l.qm in poꝛibꝰ.C. de ĩoffi.teſta.
ſed certe ſi iſtã ultimã rõnẽ inſpiceres iuſſus teſtatoꝛis ꝙ he/
res dotẽ ſtipularet᷑ nõ ualeret quo ad legitima. Itẽ iſte.S.nõ
e

De legaß.ſcoo.

pcederet hodie q; dʒ habere legitimã iure inſtitutiõis.ẽ ergo

attendẽda ſola rõ pma cũ hic ponaĩ ꝗꝙ ſilia erat exheredata
vnde nõ dʒ habere legitimã iure inſtitutiõis.⁊ intellige ꝙ dʒ
inſeri cauſa cxperegarionie legunno 2
A fi lie Cui cõmittii electio ꝑſone cũ moꝛiet nõ pote
(Al A.· aãtps cũ effectu eligẽ. h. d. p ponit dictů. ſco

duas rõnes.ſcða ibi ꝓpter incertũ.tertia ibi nã ĩ eũ.¶ Op.

g.e.l.vnũ ex familia in pn. So.iſta intelligi dʒ ſᷣm illã qꝛ ele/
ctio valet niſi reuocet᷑.qð ĩtellige ſi ile electus reꝑi viuus tꝑe
moꝛtis. als ſecus. ut.l. filiuſſa. . diu' ſeuerus. S. ti.j. C Op.
de.l. poſt moꝛtẽ. C. de ſideicom.ſo.ibi reſtitutio debebat ſieri
vni tm̃ vnde ei poteſt reſtitui añ. h̊ debebat ſieri reſtitutio vni
ex plłibus.vñ poſſibile ẽ ꝙ ille electus tꝑe moꝛtis nõ viuebat
nt. d. F. dinus ſeuer?. Eſt etiã aduertendũ ꝙ ſiquidẽ illa ẽ re/
reſtitutio fideicõmiſſi vniuerſalis añ tpᷣs nõ trãſferunt᷑ actiões
trebellianũ ut dixiin.d.S.diu ſeuerus.⁊.i.ſed ſi añ.j.ad

trebel.ſi vo eſt reſtitutio fideicõmiſſi particularis tũc ualet ſi ẽ

ea pſeueret᷑ uſq; ad moꝛtẽ ut dixi. Nõ bene iſtã.l.in hoc.S.x
illos qui bona que debent reſtitui poſt moꝛtẽ pauperibus ea
ante reſtituũt.quia talis reſtitutio nõ pᷣiudicat pauperibus ſu
Eicgel loepe reſtitutionẽ ut hic.quod eſt notandum.

As Manumiſſi ex cauſa fideicõmiſ-
. igei heredũ: cõtinent᷑ appellatione libertoꝛũ
teſtõꝛis. h. d. Op. de. l pz. F. ..ti. . T. l. ij. de all.le. ſol. glo.
ibi meit maunmulliudia eres hntio ſ n s,
AQAeoi n fideicõmiſſo relicta ꝑ vba gnalia ue/
(Figei tue. niũt etiam poſtea legata.h.d. ¶Op. de
l.uxoꝛi.S.uxoꝛi.j.ti.j. So.ibi in donatʒ.factis int᷑ viuos.h̊ in

plega.vidiſtis clarius in.l.ſeqᷓns qõ.S.eo.¶ Op.j.e.l.S. pe
nul.ubi oꝛdo ſcripture attẽdit. So.dicit Bi.j.de ſo.l.nec enĩ

h q uolũtas ẽ certa nõ curam de oꝛdine.certitudo aũt appa

ret ex eo ꝙ reliqt ſideicõmiſſũ ꝑ vᷣpa gnãalia.ꝛia loquunt᷑ qñ
vba ſut dubia.de hoc an oꝛdo ſcripture dʒ fuari dixi 1l.i;.

–☚R —

bus nt dde vul.rpu. --adtre uit Plih ben ibi
ilius nãlis in ſeruitute cõceptus ex
Wolo p̃dta.lie ſubſtitutũ. h. d. de hoc plene.j.
ad trebel. l. ex cro Fgeragtaoe
. ruſtra legat᷑ debitum creditoꝛi a debi
¶ Curatoꝛis. toꝛe.itẽ dilatio in tpᷣs non ꝑfecte etatis
creditoꝛis fauoꝛe pſumi:.h.d.¶ Op. ꝙ a debitoꝛe poſſit le⸗
gari.ut.l.ſi pecuniã in fi.S.ti.j. So.põt legari.i.alteri q;ᷓ futu

ro creditoꝛi.ita loquit᷑ hic. ¶ Op.qꝙ ualeat legatũ ꝓpter dila

tionem que dat᷑ debitoꝛi.ut.l.cũ in tpᷣs.de reg.iu.So.diẽ gl.
nõ.̊ dilatio nõ auſert cõmodum duplici de cauſa. pma q ſi
deicõmiſſũ nullũ.ergo dilatio nulla.quod nõ.qꝛ ſiiudex dat
dilationẽ ad aliqd faciendũ qdð ẽ nullũ üla dilatio ꝓceſſuʒ nõ
iĩpedit.ſcda rõ ẽ qꝛ cũ iſta dilatio ſit de toto tꝑe eta᷑ imꝑfecte
videt᷑ appoſita ſauoꝛe fratris heredũ.⁊ iõ põt renũciare ⁊ an
te tempus petere.facit.S.e.l.ſi ita..pegaſus.⁊.S.de uſu.l.in
ſideicõmiſſi.S.cũ pollidius.

eTr Relicta ab inſtituto vident᷑ repeti
5 in ituto. a ſubſtituto ꝑ legẽ ſub eadẽ cõdi

tiõe. . d. Op. de. l. ſub 2ditie. ö. de hedi inſti. So. cõdi
tio q̃ reſpicit inſtitutionẽ nõ videt᷑ repetita in ſubſtitutione ut

ibi.ſecus in conditiõe ahholit legato uel fideicõmiſſo ut hic
Op.ð.ti.j.l.ſiquis a ſilio.⁊.l.ſicui.S.j.ſo.in repetitiõe q̃ ſt
p teſtatoꝛẽ nõ videt᷑ repetita ↄditio utibi dixi.hᷣ in repetitiõe
q ſit ꝑx legẽ. CQũo cui moꝛs h̊ expectat. Quidã dicũt ſub
ſtituti.⁊ exponũt hic iſtituti.i.ſubſtituti.Alij. ꝙ inſtituti po

ni hic ꝓpe.glo.nõ ſirmat.ſ iſta ultia ẽ va.pᷣ ꝑ tex.iſtũ nõ ca
nillãdo eũ.ſcdᷣo p.l.peculiũ ĩ f..eo.⁊ fac ad.q.quã ibidixi.

4 . enſe. Legatũ vniuerſitat᷑ iure ualet etiã ſi incõmo
M& HHEHM α ntineat. b. d. HMõ. S. iſtũ qui hʒ ſingularẽ
materiam. Mõ qð dixi in ſũmario.vidiſtis ſile.s.e.l.cũ ſiliꝰ

G. lutio.S.eę.ubi legat᷑ hereditas qᷓ ſiſiter eſt nomẽ iuris.fac.l.

ꝗ filiũ.ꝛ ti.j.ubi legat᷑ calendariũ. Mota ꝙ ille cui legeĩ hec

vniuerſitas iuris dʒ cauere heredi de indẽnitate.dixiin.d.S.

lutio. Nota ꝙ tale legatũ equiparat emptioni vniuerſitatis

inris. Altimo nõ ꝙ legatũ poteſt habere incõmodũ.¶¶Zld

iſtud op.de.l.ĩperatoꝛ.S.pe.S.e.ſo.ut patet ex diſtinctiõe ibi

poſita. ¶ Op. ꝙ qui legat mẽſam videat legare locũ nõ vni⸗
uerſitatẽ debitoꝝ ⁊ creditoꝝ.ut.l.q tabernas.õ. de ptrahen.
emp. So.aliud eſt legare taberna qð eſt nomẽ loci.aliud le/

gare mẽſam qð eſt nomẽ vniuerſitatis iuris ut hᷣ ⁊.l.uẽtri.SF.
in bonis.j.de pᷣni.cre.⁊ in uſu dicimus talis hʒ tabernaʒ. uel
taberna ula eſt bona.nec loqmur deloco. Item puto ſi teſta/
toꝛ dicit gego mercantiã meà hanc diſtinctionẽ utrũ ponatur
igniñcet locũ uel mercantiã. ſacit iuriſcõſultꝰ.j. de

nomẽ qð

fun. inſtruc.l.taberne. ¶ Sed 5 p̃dicta op.ð.de pig.l.cuʒta
berna ĩ pn. ubi appellatiõe tabᷣne ↄtineĩ mercãtia. Neetea
I uſu videm cũ dicimtalis hʒ bonã apothecã ut intelligamꝰ
de mercãtia nõ de loco. Scðo uerbũ taberna hʒ ſe equiuoce
ad locũ qᷓ; ad mercantiã ſeu negotiationẽ ⁊ in dubio videtur
gs legare locũ.ut.d.l.ꝗ tabernas.fallit in.d.l.cũ tabernã.in
Fein. s qꝛ in pignoꝛibus nullũ vtii piudiciũ debitoꝛis ſi uer
a latius intelligant᷑.nec enim in plus uel minus tenet.ſecus
in uẽditione ⁊ legato uel ibi iõ intelligi de negotiatiõe qꝛ nul
lũ ius habebat in loco neq; dñij directi uel utilis uel ↄductio
nis ut ibi pʒ ᷣm diuerſas lec. ¶ Quero qd ſi teſtatoꝛ dixit le
o tibi apothecã meã pãnariã ſeu pannoꝝ. Rñdeo nõ videi
egata mercãtia.ſed illa vba panoꝝ ſeu pannarià vident ma
gis adiecta cauſa demõſtrationis loci.ut.d.l.qui tabernas.
¶ Quero qd ſi teſtatoꝛ dixit lego tibi apochecã me panoꝝ
cũ oĩbus que ibi ſut an videat᷑ legata ipſa mercantia. Rñdeo
ſub nomine vniuerſitatis ut debita ⁊ credita debeant᷑ legata
rio ſed vident᷑ relicte res coꝛpoꝛales que ibi ſũt.ut.l.pꝛedijs.
S. pater. . ti. j. qð nõ. debet ergo dicere cũ oĩbus q̃ ibi ſunt cũ
debitis ⁊ creditis ⁊ dʒ uti uerbis vniuerſalibus lego tibi mer
cantiã uel mẽſam meã ⁊ ſilia. C Quero utrũ legado mẽſam
videat᷑ legare locũ.Glo.dic ꝙ nõ.fac.j.ti.j...libꝛoꝝ.S.charj.
ubi ſi legaĩ bibliotheca libꝛoꝝ ita ꝗ; teſtõꝛ ſentit de libꝛis non
cedit armariũ.⁊ ille.S.ẽ multũ ntilis ad ulã mãʒ.ſ.qũ teſtatoꝛ
ntitur nole quod põt intelligi de loco ⁊ mercantia ꝙ inſpiciat
mens teſtatoꝛis.

N I5 Silegat pꝛ filie res ꝗs dedit in doteʒ
RE gter filie. ſilie der eſtimatio ipſarũ ⁊ earum qᷓ

ex his nate ſũt ſiſãt dotales.idẽ ſi res donate legent uxoꝛi.h.
d. ſᷣm glo.¶ MNõ iſtũ nouũ caſũ ⁊ bñ. Di.legit alit.ſ.q mãci/

pia ſilie nõ fuerũt data in dotẽ.ſed pẽ ei donauit qñ eã marita

uit. ⁊ ſic bñ ꝓcedit ſimilitudo de rebus donatis uxoꝛi ad res
donatas ſilie ut utroq; caſu donatio ↄfirmet᷑ ⁊c retrotrahat᷑ qͥ
ad fruct' vnde partus debenĩ dixiĩ.l.ſequẽs qõ.S.e.¶ Op.
ſm lect.glo.iſti partus ſunt viri.ut.l.fructus.sS.ſo.ma.ergo
nõ pᷣſtant᷑ uxoꝛi. So.diẽ gl.ꝙ ei pſtabit eſtimatio q; teſtatoꝛ
põt legare rem alienã. ¶ Sed ↄ hoc op.S.e.l.titia.S. quiĩ vi
ta. ub nõ ẽ viſiłe teſtatoꝛẽ voluiſſe grauare heredẽ duplici pᷣ⸗
ſtatiõe. So. ibi teſtatoꝛ legauit dotẽ tũc hoc legatũ hʒ tale cõ
modũ ꝙ filia nõ tenet᷑ ↄferre.ut.l.ea demũ.⁊.l.a patre.C.de
colł.nõ aũt a coherede ampli cõſequit᷑ ut.d.S.q in vita.ſed
hic teſtatoꝛ legauit res dotales nõ dotẽ.⁊ ideo ualet tanquaʒ
legatũ rei aliene.vñ eſtimatio debet ut h etiã qñ ſolueret᷑ mii
moniũ ſilia res recuꝑabit a viro ſm gl. hoc idẽ tʒ Ja.de are.⁊
Ol. ⁊ dixii.l.huiuſmõi.S.cũ pꝛ.S.ti.j..refert ergo an pꝛ leget
res an dotẽ.idẽ videt in quãtitate.ſ.ꝙ reſert an ꝑꝛ leget cẽtũ
q̃ dedit in dotẽ.an uero dotẽ q̃ fuerũt centũ.ſm pᷣdicta rõ di/
uerſitatis ẽ qꝛ dos ẽ nomẽ iuris vnde nõ põt reſerri ad aliud
niſi ad ulud ius.res uero ſũt a dote lʒ ſint dotales ut dixiĩru/
bꝛica ſo.ma. ¶ Op.⁊ reintro glo.ex pᷣdictis ſequũ ꝙ i eadẽ
recõcurrat due cauſe lucratiue.ſ.q; ſilia hẽbit ab herede pa/⸗
tris ⁊ eti a viro ſo.ma.Soluit glo.ꝙ ꝓut hʒ a viro nõ hʒ ex
cauſa lucratiua.vide glo. Iſta ſo.nõ euacuat ꝛiũ imo facit il
lud difliciliꝰ.nã ſilia nõ hʒ a marito ex cauſa dona..ſed videt᷑
habere a patre ex cauſa lucratiua. nt. l.. F. genero. j. de his
q̃in frau.cre.⁊ ſicin eadẽ re ab eodẽ ↄcurrũt due cauſe lucra
tiue. So.hic mulier pᷣ ↄſecuta eſt eſtimationẽ ab herede pꝛis
oſtea rẽ a viro quod nõ eſt ꝓhibitũ.uel aliter hic due cauſe

fucratiue ↄcurrũt in diuerſis tpibus quod nõ eſt ꝓhibituʒ ut

dixi in. l.meui. S. duob. S. e. ꝓbal in.l.exiſtimo.j.de v.obł.
Op. ex glo.cũ pꝛi cõpetebat actio ad res dotales videt le
gare ius qd hẽbat in re uel ꝓ re.ut..ti.j.l.ſ domus.S.ſi.⁊.l.
apud iul.S. ſi titius. So. hoc iõ qꝛ moꝛte patris ulud ius con
ſolidat᷑ in filiã.ut.l.j.S.videamus.de rei ux.act.ergo nõ videt
pr filie illud legare cũ ſibi debeat᷑.⁊ iõ puto ꝙ ſi p: ſuiſſet ſti⸗
pulatus ſibi in dotẽ ita ꝙ in ſiliã nõ deberet oſolidari.tuncle
gatũ videat᷑ ipoꝛtare ut pr videat legare ius ꝗð ꝓ ullius rebus
pʒ.ſ.ſpem actiõis de dote quꝗ hʒ ſo.ma.Op.ex glo.C. e.
l. ſilie. So.ibi prᷣ pᷣ legauit.ſcdᷣo dotauit h ecõtra ut dixiin.d.
l. huiuſmodi.S.cũ pꝛ.S.ti.j.¶ Op.ex glo.hic pater legauit
mancipia q̃ in dotẽ dedit.ergo reſerũtur iſta uerba ad tẽpus
date dotis nec in legato ueniũt que poſtea nata ſũt.ut.ðS.e.l.
meuio.S.auie. So.poſſumus dicere ꝙ iſta nõ ſunt vba teſta
toꝛis ſed legis.uel dicẽdo ꝙ ſũt uerba teſtatoꝛis obſtaret con
trariũ.ſed poſſumus legere alio mõ qᷓ; glo.Fᷣm NDi.ꝙ h̊ pater

donauit nõ aũt in dotẽ dedit.⁊ iõ continent partus q; dona/

tio talis retrotrahit q; ad fructus.⁊ hecẽ ſatis bona lec.ſed te

nẽdo opi.glo.dic hoc ideo eẽ q; partus ſũt dotales. Necob.

— — 2*

——., — —. —

—+ —

De legat. ſco.

l.meuio.S.auie.q; ibi ex relatiõe ad tẽpus date dotis legatũ
ampliatr᷑ ideo ad illud refert.hic ex talirelatiõe legatũ minue
ret. ¶ Op. de.l. uxoꝛẽ. S.ſoꝛoꝛi.j.ti.j.ſo.ut in glo. ¶ Oppo.
de.l. moꝛa.in pn. S. de uſu. ſo. ut ĩ glo.

Norodi 5 Per ſimplicẽ diuiſionẽ nõ tollit ius
Hereditatẽ. erinfit nõ tenet᷑ ꝗs de ꝑiculo

rerũ ultra q; teneret᷑ p̊.h.d.¶ Op.ꝙ ꝑ diuiſionẽ ſit renũcia/
tũ fideicõmiſſo.ut.l.ꝗ rome.S.duo fratres.j.de v.ob.So.̃ᷣ
5 legi.pᷣ ꝙ iſti erat rogati de reſtituẽdo exneo nõ inuicẽ.
⁊ ſic diuiſo eoꝛũ nõ tollit ſideicõmiſſũ relictũ exneo.⁊ dubiuzʒz
erat hic ꝙ ille cui noĩa obuenerũt in partẽ dedit alteri pꝛedia
vñ cũ pᷣdia ſuꝑſunt videbat᷑ ſtũ teneri inquaãtũ ꝓ poꝛtione he
reditaria ſua ad heredẽ traſtulerit. ⁊ illa noĩa vidẽtur habita
loco cuiuſdã pᷣcij.ſicut hic teneret᷑ ſi reʒ uẽdidiſſet.ita ⁊ modo
Ad hoc rñdet iuriſcõſult ꝙ de ꝑiculo nominũ nõ teneret᷑ nec
diuiſio ſimilis ẽ uẽditioni.ſed diuiſio ẽ qᷓdã pmutatio coĩonẽ
diſcernens. Ex hoc ſequũ ꝙ ꝗcqd habes a coherede meo ut
puta noĩa uel aliud ſuccedit in locũ partis quã habebã ꝓĩdi
uiſo ĩ toto.ut.l.impꝑatoꝛ.iĩ fi.cũ.l.ſe.S.e.⁊ iõ ſicut añ diuinonẽ
nõ tenebat᷑ de ꝑiculo.ita ⁊ poſt diuiſionẽ de eo qð ſibi obue/
nit in partẽ.⁊ hoc vult dicẽ tex. Scðo põt legi ꝙ hic erãt ro/
gati de reſtituẽdo ĩuicẽ ⁊ tũc ob.ↄꝛiũ de.S.duo frẽs.ſʒ dic ꝙ
hic fuit ſumplex diuiſio.ſed ibi fuit dictũ ſe nil facturos ↄ diui
ſionẽ ſᷣm Di.uel aliter ibi fuit male iudicatũ ut ibi dixi.
WFilia meg AQui legat legatũ hereditatẽ ſibi qſitam
IIIa Meg. n5 videtlegare fruct qs ipſe conſũpſit.
h.d. de hoc dic ut. l. cũ alin s. nrls Bee guod nõ. b
Z . ictũ reſtringit᷑ per rationem.h.d.
Bulciſſimis. D.eiinerator. 5.. K.
So. hic ꝓpt rõneʒ annexã reſtringit legatũ.facit.S.de calũ.
hec actio de ac Poſt ps is ꝗ annuo.cui adde cõcoꝛ.
ibi ⁊.c.ĩtelligẽtia ex de v.ſig. ¶ Induco hunc.S.ad.q.teſtõꝛ
hẽbat ſilios de diuerſis uxoꝛibꝰ⁊ ab utraq; dotes hũerat ⁊ in
teſtõ dixit iubeo filios meos tpe diuiſionis eq̃lit diuidere.Ex
hoc iſurgit dubiũ.qꝛ vn ex ſilijs cui mr̃ habuerat in dotẽ pᷣdi
uʒ ⁊ pecuniã uolebat ulud p̃diũ.ali dicebat ꝙ debebat eq̃li
ter diuidi.HNixi ꝙ illa vba eq̃lit᷑ diuidant nõ poꝛꝛigant᷑ ad pꝛe
diũ qð ẽ vni ꝓpꝛiũ ut hic.?⁊/ ꝓbat᷑in.l.magis puto.S.ſi.cuʒ.l.
ſe.S.de re.eoꝛũ. Sʒ hic opabit ut ſi dos erat in pecunia tꝑe di

niſionis.aliꝗs fratrũ nõ utat᷑ ꝑceptiõe ſʒ foꝛma.l.filie.S.ij.T.

fami. her. Si vo vult ꝙ diuidãt oĩa eqliter etiã ꝓpꝛia hoc de/

—„

bet chmar uel dicere ꝙ oĩa ĩuicẽ cõiceni.ut.j.e.l.fi.S.lutius

raditio clauiũ ⁊ aſſigna⸗/
Pater P bus. rerũ ĩ dubio Pmik au⸗

ſa cuſtodie ſi titulus habilis nõ pᷣcedit ad dñij trãſlationeʒ.h.
d. ¶ Op. de. l. dauibꝰ. S. de ↄhẽ.emp.⁊.l.j.C.de dona.Glo.
dicit refert qd datoꝛ dauiũ agat. In gl.ſi.parua ſuꝑ vbo foꝛ/
te. ⁊ ſic dicit Ol. Nõ ꝙ idẽ act'numero ſʒ diuerſã ttẽtionem
agẽtis opat᷑ diuerſos effectꝰ.q; ſitẽdit trãſterre dñiũ tranſſert
als ſecꝰ. ¶ Quero ꝗd in dubio alia glo. paruula ⁊ ẽ pma gl.
§. dicit ꝙ ſemp p̃ſumit in dubio cauſa cuſtodie.qð no mulenß
ſta glo.qtũ ad caſũ huius.S.placet.q; tex.ẽ hic ⁊ ẽ rõ qꝛ ſili
os in dubio eq̃lit᷑ diligit.ut.l.iſti qdẽ.s.qð me.cauſa. Item ꝙ
iſta filia erat maioꝛ.iõ apð eã dʒ eſſe cauſa cuſtodie.ut.l.ᷣfi.de
ſide iſtru.ſʒ in eo qð dicit glo.ſemꝑ ideʒ eẽ.hoc nõ placet.qꝛ ẽ

g caſus.l.dot.fructꝰ.S.fi.⁊.l.ſe.S.de iur.do.ubiĩ dubio videt

dare aio trãſferẽdi dñiũ. Sʒ dic aut pᷣcedit titulus habilis ad
traſlationẽ dñij ⁊ tũc loquit lex ia.aut nõ ⁊ ꝓcedit iſta glo.
¶UVltimo nõ.S.in eo ꝙ dicit aſſignari iuſſit.nã poſſet dubi/

tari utrũ ĩpoꝛtet trãſlationẽ dñij uel poſſeſſiõis uel qd.Et hic

tex.videt ꝙ nõ ſignificet traãſlationẽ dñij qð dixim.l.ſi oſtã⸗
te. S.ſo.ma.ĩ q̃rta.q.pncipali q̃ tractat de repetitionis effectu
m.ic O . i
. zo iperſecta pficũ ex p̃ce
Cum imperfecta.i uel ſequẽti ſiↄgrue fieri
põt.h.d.tene mẽti.qꝛ facit ad multa.

d.x ĩtelligi põt iſte tex. duplicit.ũlł ꝙ dixiteſtatoꝛ legata dari
⁊ h iurauit ꝙ darẽtur.uel dixit hẽdi ꝙ iuraret dare legata qꝛ

lʒ teſtm nõ naleat tñ iuramẽtũ iſtð hʒ viʒ repetitiõis ab ĩteſta/
to ⁊ ſic debebũtur legata a ueniẽtib ab ĩteſtato.¶ Nõ ꝙ iu/
ramẽtũ ĩpoꝛtat iſtaʒ clauſulã ꝙ illud ſuꝑ quo ĩterponit᷑ualeat

oĩ mõ quo ualere põt dixiin.l.ſiqs pꝛo eo.in pn.de ſideiuſ.

Verba que ꝓferunt᷑in modũ ↄſilij nõ ĩpoꝛ
Mando *tant neceſſitatẽ.b.d. Blo.opponi Xſe r

duobus modis.DPic ut in ea.

Ii Juramẽtũ teſtatoꝛis uel hẽdij
1 ius matrem. 2² repetitiõis ab ĩteſtato.h.

Siille quẽ deſũct putabat ab inte
Cůũ eſtimaret. t ſulceſſuni lſoliduʒ ſuccedit ꝓ

& Sinõ eligiè on ex ceriᷓ oẽs admittunt ꝗ nõ ſũt
Mogo. Zinsdigl 20 declarãdo tex ronicleiro
miſſo relicto ꝑ vba hic poſita ſimr̃ neminẽ clegerit ꝗq admittũ/
tur. Rñdeo uli q meruerũt multũ uel parũ ⁊ illi ꝗq nò demerue
rũt multũ uel parũ ut hic in tex. ¶Quero ꝗd ſi alids elegerit
an illi ceteris pferant᷑. Rñdeo aut elegit oẽs ꝗ meruerũt ⁊ alij
q nõ meruerũt neq; demeruerũt nõ admittent.ſj ſi elegit aliqᷣ
ex his ꝗq meruerũt ⁊ aliquos nõ.tũc illi q meruerũt uendicant
partes ab hẽdib ut hic in v.eos aũt a ↄꝛio ſeſu. Mec ob.l.cuʒ
dã. S.e.q; ibi teſtatoꝛ dixit quos dignos putaueris ſumplicit᷑
ic vo expᷣſſe hũit reſpectũ ad merita.¶ AQuero qñ mr nulluʒ
elegit oẽs ꝗ nõ offenderũt admittunt᷑ ut hic.ſʒ dubitat᷑ q̃lit᷑ ad
mittant᷑ an ꝗ plus meruit plus hẽat an oẽs eq̃lit᷑. Tex.hic vi⸗
det᷑ ꝙ oẽs eq̃lit ⁊ etiã glo.qð ꝓbat᷑ qꝛ etiã illi ꝗ nõ meruerunt
nec demeruerũt admittunt᷑.ſi ergo diſtributio ſieret ſʒ merita
illi nil hẽrent. Sʒ ↄ hoc facit.S.e.l.cũ filijs.S.pꝛ.ubi mr̃e non
eligẽte remanet in arbitrio iudicis. So.illa uerba ꝓut ꝗs de/
mer uit tollũt ðꝛietatẽ. Niſtingue ergo aut teſtatoꝛ iuſſit diſtri/
bui iter filios habito reſpectu ad merita teſtatoꝛis.aut habito

reſpectu ad merita eoꝝ reſpectu hẽdis aut ſimplicit᷑.pᷣ caſu hẽ

de nõ eligẽte remanet arbitrio iudicis ꝗ eligat.ut.d.S.pð.ſcdo
caſu videt teſtatoꝛ elegiſſe ꝑſona hẽdũ.⁊ io eo nõ eligẽte extin
guit᷑ arbitriũ ut hic.tertio caſu idẽ ut.l.cũ qdã.Sõ.eo.

7 τ RAñ ſüt uerba diſpoſitiua nõ refert
Gonationis: quo gꝗs loquat᷑.ſʒ in quẽ uolũtaiꝶʒ

ĩtentio dirigat᷑. h.d.cõcoꝛ.S.e.l.miles in ncipio.⁊.l.peto.in
Pnci.⁊ ibi dixi.

J.: NQuiuenit uoluntatẽ defũcti in eo qð eſt

n auſa ſideicõmiſſi ab ei petitiõe repellax
d. In pma parte alienauerũt oẽs vno excepto. in ſcda oẽs ſi
mul nullo excepto.in tertia pᷣmo vnꝰ.poſtea aliꝰ. in q̃rta nul/

lus.ſʒ deceſſit ultim exneo hẽde relicto.ſcða ibi alioqn.tertia

ibi ceterũ. q̃rta ibi ac ſi nemo.¶MQÆMπero pmo pone duos fra/
tres rogatos ĩuicẽ de reſtituẽdo ⁊ vnꝰ allenat partẽ ſuã ⁊ ali
ſimilit. moꝛit pmus uel ſcᷣus an admittet᷑ ſuꝑueniens ad peti
tionẽ ſideicõmiſſi. Gl.nõbilit dicit ꝙ ſic. Nec ob.iſte.S.quia
alienãdo fecit expſſe gͥ uolũtatẽ teſtõꝛis.ſʒ in themate ꝓpoſito
teſtatoꝛ exp̃ſſe nõ/ꝓhibuit alienationẽ ſʒ lex ꝓhibebat. ꝓ iſta
gl. lacit. j. de iurepa.l.ſi libert minoꝛẽ. Itẽ fac.S.de ĩoffi.teſ.l.
etiã.⁊.j.de his q.ut ĩdig.lʒ.pe.ubi ille q ĩpugnat teſtm ꝑdit ea
que ei ex teſtõ qᷓrunt᷑ nõ ꝗᷓ aliũde. ut donata cauſaj. Ita hicil/
le ꝗ alienat ꝑdit ea qua ſibi deberent᷑ ex alienatiõe nõ ea q̃ ſibi

debent fre moꝛiẽte.¶ Querit glo.utrũ alienatio ĩteri teneat.

Et dicit ꝙ ſic.de hoc hẽtis glo.ꝛias quas recitaui in.l.Fᷣuo le
gato.S.j.S. e.ti.j.dic ut ibi.¶Querit glo.ꝗd ſi aliqs nõ alie/
nauit ſʒ alienãti ↄſẽtit an admittat᷑ ad reuocationẽ eoꝝ q po/
ſtea alienauerũt. Et dicit ꝙ ſic.q; nõ uenit uolũtatẽ defũcti
alienãdo ſʒ ſuo fauoꝛi renuciat.¶ AVltio gl. ſignat ar. ð de. l.
codicilł.S.iſulã.j.e.⁊ nõ ſoluit dic ut dixiin.l.ſundũ ꝑ ſideicõ
miſſũ ĩ pn.S.ti.j.Di.iducit iſtũ.S.ꝙ ſi emphitheota nõ ſoluit
Ron⸗ ⁊ dñs vult eũ repellẽ ⁊ ipſe emphitheota dicit ego uo/
o ſoluẽ penã ⁊ retinẽ emphitheoſiʒ ex illa clauſula rato manẽ
te pacto ꝙ nõ audiat. Ha illa clauſula oꝑat᷑ ei ꝗ fuat ꝓmiſſa
nõ eig uenit ↄ.ut hoc.S.Glo.detmiat hoci.l.ꝗ ſidẽ.C. de trã
ſac. Ego iduco ad.q.lex dicit ꝙ ſilnõ põt agẽ ſine oſeſu pꝛis
ut. l. ců nõ ſolũ. S. neceſſitatẽ. C. de bo.que liber.qd ſi pẽ ⁊ ſll
agãt ſil.Certe videt᷑ alti ↄſẽtire.ar.huiꝰ.S.facit.l.titi in pn..
ꝗmo.pi.uel hy.ſol. Itẽ iduco ad alið.duo fecerũt pacẽ ſimul
poſtea ſe iuiceʒ offẽdũt nec apparet ꝗs pᷣ ⁊ ꝗs poſtea.q̃ri᷑ an
alt alterũ poſſit accuſare de pace rupta. Aidet᷑ ꝙ nõ q pacẽ
ſimul ĩuicẽ ceperũt.ſʒ ſi vß T ali ſcᷣo.tũc ſcdᷣus põt accuſa/
re pmũ de pace rupta.nõ pm ſcʒ. ut hac.l.in v. ceterin.

ᷓ in tor Fluliliberte onumerat᷑ in familia libᷣtoꝝ. h.
Eũ inter. ? CMlumna de familia. ut.l. ꝓnũ

ciatio.sS.ſi.de v.ſi.ergo nõ ẽ de familia teſtatoꝛis. Picũt qdã
ꝙ h ſilius liberte erat ſilr libertꝰ.ſʒ ſi ita eẽt hic nõ hꝛet dubiuʒ
vñ dicit gl. ꝙ hic loquit in filio libte nato viuo teſtatoꝛe.vnde
cũ in Fuitutẽ põt reuocari iõ cõtinet᷑ appellatiõe libertoꝛũ ⁊ ĩ
hoc reſidet glo.ſʒ certe ſi hoc eẽt uerũ iſta.l.nullũ hꝛet dubiũ.
vñ dic alr ꝙ iſte filiꝰlite ẽ exne q ad teſtõꝛẽ tñ qꝛ eſt hẽs ligiti
mlipᷣte ab iteſtato nõvidei᷑ fieri ↄ uolũtatẽ ſi ad eü uadit fũd⸗
Nec ob..e.l.peto.S.fre.q;ꝛ ibi exneũ ĩſtituit in teſtõ.h̊ exneꝰ
ab ĩteſtato ſuccedit ut ibi tagit ĩ gl.⁊ ibi dixi.Fʒ hoc dʒ iſte.S.
aliter ſũmari.ſ.ꝗ decedit aliquo ex famiſia ſuccedẽte ab ĩteſta
to nõ videt᷑ alienare.h.d.ad idẽ facit qð nõ.in.l.pꝛ.S.fundus
j.ti. j. ⁊ iſta eſt uerioꝛ lec.

e ij

Pate legata ab eo noĩatĩ relicta pſtabũ p parte lipta iſolidũ
d. ¶Op. ꝙ iſta ↄſobꝛia teneat᷑ iſolidũ.ut.l. poſt emãcipa/
tionẽ.iĩ pn.j.ti.j. Gl. dic h de eꝗtate ibi de rigoꝛe.tu dic ibiſuc
cedit ꝓ parte ſiẽ teſtatoꝛ putabat lʒ non eodẽ mõ qͥ putabat.
hic vo ſucceſſit ꝓ parte ⁊ teſtõꝛ putabat iſolidũ. ¶ Op. ꝙle

De legat ſcdo.

bendo nõ cõmittit fraudẽ.vñ ſiqs omittẽt ex teſtõ ut habeat

gata ĩdiuidua nullo mõ debeant.vt.l.pe.S.de iure codi.So.

diẽ gl. H ear ibi rigoꝛ qð declara vt nõ.iĩ ↄtrarijs ſic.legata
idiuidua qñ aligꝗs pᷣter ſpẽ teſtõꝛis aufert partẽ nllo mõ debẽ
tur reglarit᷑ vt in ↄtrarijs.fallit ĩ libtate ⁊ ĩ hoc eſt egtas hic ⁊
idẽ i.l.q graui.S.de iure codi.¶ Op.fᷣm Di. de. l. cũ fil. S.
e. T. l. ſiq fcõ teſtõ.ĩ pn.j.e.So.ibilogꝗt᷑ ĩ legat relictis a ſcri
ptis.ſʒ hic ĩ relictis a veniẽtib ab inteſtato.¶Ad hoc op.ꝙ
etiã relicta a ueniẽtibꝰ ab ĩteſtato nõ debeant᷑ alio ſuccedẽte.
nt. l.j.ĩ fi.j.ti.J. So.ibi ſucceſſit ali ĩ totũ pᷣter ſpẽ defũcti.pᷣ do
ſucceſſit p parte aliꝰ vna cũ eo quẽ teſtõꝛ ſucceſſurũ putabat
⁊ iõ q aliſuccedit pᷣter ſpẽ deſũcti.utrũ legata debeant ⁊ q̃li
ter. diſtigue aut legata ſüt relicta a ſcriptis. aut a ueniẽtibꝰ ab
ĩteſtato.ſi a ſcript aut teſtm reſcidit ĩ totũ.aut ꝓ parte. vt.l.ſi⸗
gs lcõ.j.e.⁊.l.cũ filiiĩ pn.S.e.ſcdᷣo caſu qñ ueniẽtib ab ĩteſta
to.aut ſũt relicta ſimpłr.aut noĩati ab aliꝗ.ſi ſimptr tẽ debent
a qlibet ſuccedẽte ab iteſtato.vt.l.ſiqs cũ nullũ.⁊.l.łteſtõ de
iure codicill.ſi noĩatĩ ⁊ tũc aut ſuccedit ille a qͥ teſtõꝛ reliqt no
minati tm.aut ali ꝓꝛſus.aut aliꝰ vna cũ ilo. Pꝛimo caſu de
bent᷑ legata ab eo ſine dubio.ut ĩ toto ti.de iure codi.ledo ca
ſu aut ali erat eqᷓlis gradus cũ noĩato ⁊ debent᷑legata. ut.l.
ſi titio. F. iul. S. e. ita dic DHi. LCu ĩ hoc paſſu dic vt dixiĩ.d. S.
iuł.q; nõ loꝗtĩ legatis relict᷑ noĩati.ſi go erat ĩ alio gradu ;
noĩat tũc nõ debent᷑.ut.l.j.ĩ fi.j.ti.j. Lertio caſu qñ ſuccedit
noiĩat vna cũ alio ⁊ tẽ ant ſuccedit cũ alio ſm ꝙ defũctꝰ puta
bat ⁊ tenet᷑ ad ĩtegra legata.ut.l.poſt emancipationẽ.j.ti.j.ſi
vo ſuccedit ille aliꝰpᷣter deſũcti uolutatẽ aut loqt ĩ legatis diui
duis ⁊ debent᷑ ꝓ parte qᷓ ſuccedit legatari ue T. l. penul. ⁊
l.cũ ea de iure codi.autloqmur ĩ legatis ĩidiuiduis ⁊ tũc nil de
bei. ut. d.l. pe. de iure codi. Fallit ĩ liᷣtatib ut h.⁊.l.ꝗ graui
de iure codi.⁊.l.ſi ꝑpꝛ de fideicõ.li. Iſta ẽ diſtictio DLDi.modica
mntatiõe fcã ut vidiſtis ibi.¶ Altio ſuꝑ gl.fi.ibi ſed cur nõ pᷣ
ſtat ab vtroqʒ ſicut ſideicõmiſſũ.dic immo vult dicere cur nõ
diuidit ſicut Heconiſinn T ol hoc anr rfiſio.
† i fideicõmiſſu iuicẽ datũ ↄtinet tãtũ
(Pater filio.⸗ in qtitate ⁊ qtitate nõ ualet. Item
eſtiatio teſtõꝛis nullã neceſſitatẽ iducit.p d.¶ Op. ꝙ ex iſtis
vbis ĩducat᷑ fideicõmiſſũ.ut.l.peto ĩ pn.S.e.So.hᷣ io qꝛ eẽt ri
diculũ.tãtũ enĩ daret vnꝰ q; tũ accipet. ſile. S.ti.j.l. ab oĩbꝰ.S.
ꝙ ſi titio. vltio rñſo.Et ad ſcom qð hic dicit ꝙ eſtimatio teſta
toꝛis Maoperegcor.ſgdi E lert Srle.
Atrei Si teſtatoꝛ grauat hẽdẽ in eo ꝙ ſibi
0 ratri. edi debeb. debitũ cũ ſucnb⸗ cõ
pẽſat fraudẽ facẽ nõ vẽ.ſec ſi debitũ cũ falcidia cõpẽſaret. h.
d. pmo ponit qñ teſtatoꝛ vult debitũ a ſe cõpẽſare cũ fructibꝰ.
ſcdo qñ vult cõpẽſare cũ falcidia. ſca ibi plane. Itẽ pma ſb/
diuidit᷑.q; pmo ponii thema ⁊ qõ.ſcõo rñſio.tertio ro rñſiõis
ſcða ibi cũ ex fructibꝰ.tertia ibi qm. ¶ In tex. ibi reſtituetur.
dic ſbandi ꝗqrit᷑ an taleſideicomun tu ad hẽditatẽ ſeij uale/
at. ⁊ ad h rñ det ſtati cũ ex fructibꝰ⁊c. ¶ Segt v. plane.⁊ iſta
pars diuidit᷑.nã pmo ponũ thema ⁊ qõ.ſcdᷣo rñſio.tertio põi
tur qda inigꝗtas ex rnſtõe reſultãs.q̃rto ʒ ulã iniqtatẽ ꝓuidet
gnto rñdet cuidã obiectiõi q̃ poſſet ſieri ↄꝛiũ.ſcda ibi falcidiã
tertia ibi ſi iniqtatẽ.q̃rta ibi pꝛudẽtibꝰ.ꝗnta ibi nec videbitur.
¶ Segt tex.ibi retineat. dic qrit᷑ qd dicta vba ĩpoꝛtẽt. Ad

mõ ꝗ hic dẽ. Diẽ gl.ſ aduerte qꝛ ut puto hoc remediũ hodie
nõ hꝛet locũ q; cũ teſtõꝛ põt ꝓhibẽ falcidia de iure utĩ auc. ſʒ
cũ teſtõꝛ. C. ad.l.fal.⁊ in auc.de hẽ.⁊ fal.S.ſi uero expᷣſſũ ꝓhi

ab ĩteſtato ĩcidit ĩ edictũ ſiqs omiſſa cauſa teſti.⁊ h qͥ ad falci
diã.q ad q̃rtã debitã iure nae remanẽt iura antiqua.¶Que
ro qliter iſta cõpẽſatio ſit ĩ falcidia.Rñdeo dic ꝙ ſit ꝑ cautio/

nẽ mutianã qð gl. repꝛobat q;ꝛ cautio mutiana hʒ locũ ĩ ↄdi-
tionib de nõ faciẽdo.hic aũt nõ fuit cõditio ſʒ modus qꝛ iſta
uerba ne fideicõmiſſũ retineat ĩiducũt modũ.¶ Mõ iſtã gl. ꝙ
dictiõem ne ĩducit modus.¶ In cõtrariũ ẽ.l.ꝗ abſẽti.S.j.

qñq; ĩduc̃ modũ 4
de cõ. ⁊ de. dixi p

.de acqui.poſ.⁊ ibi de hocꝑ Di.Ego aüt dico ꝙ dictio ne
Iñq; oditiõeʒ nt dic tex.i.l. cũ tale. S. titiꝰ. j.

.X de. dixi plei. l. lb dieb. 5§. termili. eo ti. ¶ Quero
bic dẽ ꝙ falcidia cõpẽſat᷑ cũ debito.de falcidia qͥrũ bonoꝛũ in

telligit. Aʒo dic de falcidia hẽditatis meuiane.qꝛ falcidia hẽ
ditatis ſeiane capit ut debitũlʒ Rof.dixerit cõtrariũ ut in gl.
aduerte tñ ꝙ falcidia hẽditatis ſeiane que debebaĩ ipi meuio

teſtatoꝛi cõputatur in hẽditatẽ menij.

*

— P„& Diſiũctio poſita iter pſonas iter qs cadit
A te PetO: acectio oꝛdiata nõ reſoluitiĩ ↄtũctã. h. d.

¶ Op. ꝙ nõ ĩſpiciamPoꝛdinẽ. ut. S.e.l.S. fidei tue. So.ibi cõ

ſtabat de mẽte teſtoõꝛis hic nõ. ¶Op. diſ iũctia poſita ĩter pſo
nas honoꝛatas reſoluit᷑ iĩ ↄictà.ut.:.ſi.C. de uer.ſig. So.hic

cackit iter pſonas lea tadt affectio oꝛdiata ibi ſecis.
WRM Dalet legatũ Iʒ nõ fuerit adiecta qlitas qu te
Zalet legatu n iᷣ Altas qu
EK 0S. ſtö: adiecturi ſe dixit. h.d. Mõ ꝙ lʒ fines
omittant᷑ a nõꝛio tñ ualet uẽditio ſi fdus ẽ cert.ut.l.demon
ſtratio.j.de Odi.⁊ de.⁊.l.cũ ſeruo.S.fi.de vᷣhẽ.emp.¶ Op.

ꝓptale legatũ nõ ualeat. ut.l.titia ĩ pn.S.e. So.hic legatũ ſu

it exp̃ſſe ⁊ pfecte relictũ lʒ ſuerit omiſſa qdã qualitas.ſed in.l.
cõtraria legatũ ab ipo initio fuit ĩperfectũ ⁊ ĩcertũ. ¶ Op. de
l. qtiẽs.S.tatũdẽ. S.de hẽ.iĩſti. So.ut ibi.¶ Vltio iſtũ tex.al/
legat impatoꝛ in.l.penul.C. de inſti.⁊ ſᷣſti.

rã ĩ alia parte.h.d.⁊ ẽ caſus no/

G DAi ſoliquũ. Juſta cauſa ĩ parte nõ tollit mo

bilis. ¶ Op. rõne par idebite ꝗs excuſaĩ a moꝛa ſu

Per toto. ut. l. ideico. i pn. de uſuris. So.duobꝰmõis.pmo

ibi hẽs opponebat falcidiã nec ꝓpter B oſitebat᷑ aliqu par
tẽ debitã ⁊ põt eẽ ꝙ ꝑ falcidiã totũ legatũ ſubuertit.ðut.l.j.S.
hec uerba.f.ſicui pluſq; p.l.falcidiã.hic uero partẽ debiti ſi
tebat᷑.uł aliter dico ꝙ ſi aliqs obijcit exceptionẽ p parte niſi di
