— 2 v. Sed ſi quot anniꝭ. Iſte eſt bo
1 Ec ſemel. caſus ⁊ nõ. Item nõ ideʒ eẽ

dicere quot annis qð ſingulis annis.

Sed ſi in habitatione. eliau annu

ceſſitat debet᷑ tẽpoꝛe neceſſitatis.h.d.dixi in.l.qui hoc anno.
ſ. de v. ob. vide glo. q incipit tũc agẽte.⁊ iſtã glo.examinaui ĩ

Mõ nò eẽ dꝛiam inter iſtas exceptiõej
vboꝛũ lʒ qdã cõtra.C. e.l.j.

= S Coõditio oĩno extitura ſi dubi
iuſmnodi an viuo ulł moꝛtuo legata/

rio exiſtat ĩpedit diẽ legati cedere.h.d. ¶ Op.de.l.
iul. z. de Odi.inſti. So.ut ĩ gl.tu dic ꝙ ibi in cõtractibus.hicĩ
ultimis uolũtatibꝰ quicꝗd ibi ⁊ hic nõ.rõ eſt qꝛ ſi certũ eẽtĩul
timis uolũtatib oditionẽ extiturã.ſed ĩcertũ an ĩ vita uel non
ipediret diẽ legati cedere.ut.l.ſR cũ heres.S.e.in ↄtractib ue/
ro ſpes cõditionał obligatiõis trãſit ad hẽdeʒ.ut ĩſti.de vbo.
ob. . ex ↄditionali. ⁊ ita in vita uel poſt motẽ exiſtat nõ cu/
rat᷑.q; nõ ĩpedit diẽ ſtipulationis cedẽ. ¶ Op.de pi.⁊ cõmo.
rei uen.l.ꝙ ſi pẽdente.S.ſi ita. Rñdeo eodẽ mõ ibiin ↄtracti/
bus h in ultimis uolũtatibus. ¶ Op. de. l. n pupillus. 5. ſub
cõditiõe.j.de noua.Eodẽ mõ rñdet᷑ ibi in cõtractibus hic in
ultimis uolũtatibꝰ. An aũt ſtatĩ debeat. Dic ut bi. Jo. tñ ci
ca hoc dedit vnã ſo.cuiꝰ mãm examinauiin.l.iulł.S.de cõdi.
ĩde.¶ Extra gl.op.⁊ videt᷑ ꝙ tale legatũ traſeat ad heredem
ſi deñcit lʒ hoc poſt moꝛteʒ appareat. in vita uerũ fuit il nõ
debere fieri.ut.j.de ma.tel.l.neratius.Sol.ut dicam.j.e.l.
cum ſme pꝛeſinitione in pꝛin. Tlegatg
— Fnſufructus ant. x. acidt

— ab adita hẽditate ⁊ aliud legatũ cuius dies cedit a tẽ
pèꝛe moꝛtis alternatiue relinquit᷑ q;tũ ad electionẽ utrũq; tẽ/

Pus ſſpicit. q;tũ ad trãmiſſionẽ quodlibet ꝑ ſe nãm ſua retinet
d. Ibi ſpectanda quo ad electionẽ legatario cõcedendaʒ.
¶ Mõðer ſi. ꝙ qñ relinquit alternatiue legatũ pure ⁊ legatuzʒ
ↄditionale nõ ipedit᷑ ꝓpter vnũ qn cedat dies alter.¶ Op.
f.e.l. cum ſllud in Pn. So.uut ibi dicã in.l.cuʒ illud. qꝛ eſt diſfi
cile cõtrariũ. Op. de.l. cũ ſine pſinitione.ij.rnſo.j.e. So.
ſũt duo legata. vnũ pure ⁊ aliud cõditionale.ſed in.l.cõtraria
eſt tm̃ vnũ legatũ cen utene ſtocaſil gs petat Etdic
Bii ₰△SM⅛eℳaAuero iſto caſu gs petat. Et diẽ
(Si ita quis glo. ꝙ filius.ſʒ dicit Di.ꝙ h ꝓcedit
ſm iura hodierna ſm q̃ põt habẽ ꝓpꝛia excepto caſtrẽſiulq/

— ——

ſi. m iura iſta nõ repꝑit ꝙ põt habe ꝓpꝛiũ ex caſtrẽſia niſi caſu

l.cogi.S.ſi pꝛ.⁊.l.ĩperatoꝛ.S.ti.j.⁊ in dote.vñ opʒ dicẽ ꝙ te⸗
ſtatoꝛ dicẽdo iſta vba ut ip̃i llio ſoluat videt teſtõꝛ uelle ĩ ts
exñtie ſin iuris differre.ar.l.ubi pure.S.ti.j.ar.l.fideicõmiſſa.
FC. ſi filio. S. de le. ij. ¶ Itẽ nõ h ꝙ ſi teſtatoꝛ uł aligꝗs relinquit
uł donat ſilio uł .ipi filio ſoluat᷑ tatũ ĩpoꝛtat q;tũ dicẽ ne ad pa
trẽ ꝑueniat uſufruct fm auẽ.excipit. C. de bo.qli.⁊ auẽ. utli
ceat ma.⁊ auie in pn.⁊ hoc videĩ iſto.S.ců glo.
ita Mõ reſert qd ex equipollentibus ſiat.h.
ld. (Op. de. l. fi. C. de his qui ue. eta.im/
pe. Sol. ut plene dixi in. l. gallus. S. ⁊ quid ſi tm.S.

i. T poſthu.

g ta CO. de.l.ll. 5. de op. le. Rfideo
(NVmita. inea⸗ parte alternatiue erat

egatũ pure.hic ſecꝰ. ¶ Op. ulterius. S. e.l. ſi uſuſru
ctꝰ.S. argẽtũ. Rñdeo ibi erat talis ↄditio ꝗ moꝛiẽte legatario
iplebat᷑ nel deficiebat ⁊ iõↄcoꝛdat cũ iſta. Sʒ h fac iutra;
parte alt᷑natine hẽ legatũ cui dies cedit a tpe moꝛſ.⁊ iſtð qd
dicit ꝙ ex pãphila natũ erit tacite ĩeſt ↄditio q̃nõ ipedit traſ-

miſſionẽ legati.ut.l.j.in fi.S.de cõdi.⁊ de. c. . e. l. cuʒ illd. S. ſi.
gqd uelit dicere iſte tex.ðicà in.l.cum illud.j.e.

Cum ſeruo legato.enilano oenm

Doſt adtam ntnvſin bercdltatkczditid. ickiſtrol
Die legati relicti ſemo lega
c legato. cccit dd adita hereditate.
tẽ ad legata ꝗqᷓ cedũt ab adita hẽditate regula cato

niana no ptinet.h.d. ¶ Mõ ꝙ regula caiofl eregila wrii
o. an.

li

bi
4/
1
ci
ul

bo,
l/
ſl.
i⸗
n

4
14

h.
fi

rin

— — — —
’ ☛n =

— ☛ ☛ S

᷑̃b——¶ — —

Jo.an.cõtra de teg.iuris ſuꝑ tubꝛica li.vj.dixi de reg.iur.i.j.
¶Op. ſſti. de keac fuo.Rũdeo ibi loꝗtur echnerd⸗ ñ
iſtitut ⁊ filio relingꝗtur. hic qñ iſtitutꝰ ẽ ſiliꝰ ⁊ pꝛi reliquit.rã⸗
nẽ diuerſitatis dixi in.l.a ſilio.⁊.l.qſtũ..de le.j.¶ Quero qͥ
modo potuit manumitti.Et dic ut ĩ glo.⁊ nõ ꝙ ſicte dñs ma
numitit. q ĩtellige ſi poſtea ſequit᷑ aditio als ſecꝰ. ar.j. de ca/
ſtrẽ. pe.l.hẽqitatẽ. S.ſlius.uł ut ceſſet oĩs dubitatio dic uũ p
pcio accepiſſe libertatẽ.ut.S.ad ſyl.l.ſiqs in graui.S.utrũ. .B
Amſine pꝛefinitione. legan
cedẽti diſpõne ſequẽs in traſfundit ſtati moꝛa co/
pekeret. ſi icpit Feclel pditiõe legatario interi moꝛiẽ
te nu ad hẽdẽ trãſmittit.h.d. ¶ Op..e.l. ſi penu. So. qdð hic
dicit ſtati itelligas moꝛa cõmiſſa.¶ Op. h videt᷑ dici pen?
ẽiĩ obligatiõe. .j.de ac.⁊ ob.l.obligationũ fere.S.fi. So.dic
nt dixi .l.j.S.ſi ita. S.ad.l.fal.¶ de l uſufru. ĩ pn. S. e.
So. dic ut ibi dixi.¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ ad hẽdẽ traſmittit.q; h
E relictũ ſub cõditiõe q̃da negatiua.ſ̊ moꝛiente legatario tũe
E certũ ꝙ retro ipᷣe nõ dedit.ut.l.neratius.j.de manu.teſ.ergo
videt ꝙ ad legatariũ traſmittat. Rñdeo ↄditio negatiua ſinõ
dederis.ſi poteſtatiua eſt reſoluit.i.cũ ↄſtabit te dare nõ poſſe
de iure ul de ſcõ ut.l.ſi ita ſtipulatus.j.de v.ob.ſʒ hͥ nõ ẽ certũ
niſi poſt moꝛtẽ legatarij nõ añ ⁊ ad hẽdẽ nõ traſmittit. lex vo
ↄtraria loꝗtur in ↄditiõibꝰ caſualibꝰ.ul dic etiã ĩ caſuali ꝓce
dere ꝓpt᷑ generalitatẽ.l.huiuſmõi.S.e.Ad ↄtrariũ rñdeo ↄdi
tionẽ caſualẽ nõ poſſe exiſtere ẽ certũ in rerũ nã.puta ſi muli/
er ẽ nacua uẽtre.certũ ẽ in rerũ nã nõ poſſe naſci poſthumuʒ
⁊ tũc ꝓcedit.l.neratius.qñq; ĩ rerũ nã nõ ẽ certũ.qꝛ mulier eſt
pᷣgnãs.vñ põt partꝰ naſci ſolus de ſcit.⁊ tũc ſi nõ naſciĩ nõ di
ait ꝙ retro fuerit ipleta ↄditio ut ꝓbat.S. de acꝗ.hẽ.l.cũ ꝗdã
Re dẽ. v. qd ſi vnũ.ſʒl hac.l.cũ ſine.⁊ ĩ.l.huiuſmnõi..e.non
nit certũ in rerũ nã ↄditionẽ ĩpleri nõ poſſe viuo legatario.iõ
decedẽs nõ trãſmittit.ſecus ſi Poa ſuide in
Ri Mp. de. l. i penũ.j. e. dic
Cum ab eo mihi. C. eniorn,
2 a eſt nõbili
cum pꝛefinitione. lex ⁊ ſingularis
— ⁊ determĩatio q̃ſi oium legũ de hac mã loquẽtiũ.⁊ iõ
Etenẽda mẽti.t. h.ð Legatũ annuũ cũ pnitiõe tpꝑis relictũ ĩ
dubio ſi fit cauſa alimẽtoꝝ dicunt᷑ pla legata uł vnũ cui diej
cedit a tpe moꝛd.h.d. ¶ In tex. ibi hered gra.qdð feciſſe videt
dubio cũ certi tꝑis pᷣnitiõe ex cauſã alimentoꝛi Di.¶ Op.
de.l.ĩ annos.S.de an.le.⁊.l.cũ ĩ annos.s.de an.le.So. Ni.
⁊ tene mẽti.aut certũ ẽ illð qdð teſtõꝛ uoluit ul ſacẽ plura lega
ta uł vnũ ⁊ tunc ſtamus certo.ut.l.nec ſemel.v.ſʒ ⁊ ſi qʒ.S.e.
Aut eſt dubiũ.⁊ tũc aut teſtõꝛ relinqꝗt legatũ annuũ ſine pᷣini
tiõe tꝑis ⁊ ſũt plura legata.ꝓ pᷣmo anno purũ.ꝓ ſequẽtibꝰcõ
ditionale. ut.l.cũ ĩ annos.õ.de an.le. Aut cũ pinitioe tꝑis ⁊
tẽ aut ĩ alimẽtis ⁊ ſũt plura legata ut hic.aut/p alio ⁊ ẽ vnũ ut
hic ⁊.l.ſiliũ ĩ ſi.j.e.facit ſi teſtõꝛ vnũ coꝛbẽ grani religt annua
tiʒ uſq; ad decẽ annoj an hẽs põt ꝓ toto tꝑe ſoluẽ.videt᷑ ꝙ ſic

.—

NAñ di.le.ce.

qꝛ iſta dilatio ẽ hẽdis ut h.⁊ iõ põt ſoluẽ qñũ vult totũ ut.l.cũ ꝗ⸗

tꝑe.j.de re iudi.⁊.l.ſtipulatio iſta.S.iter certã.j.de v.ob.⁊.l.
ſtatu liberi.S.ſtatu deſa. E. it alr coa
. ictio ſi facit pncipalr cõdi
titio cum.onẽ ſcdario õ cum
ſacit pncipaliter tẽpus.ſcdario conditionẽ. h. d. ⁊ vi
de gl. que ĩcipit cuʒ dicit ibi annoꝛũ dicit annoꝛũ.xiiij. erit de
qua ſcriptura facit mẽtionẽ.õ.incidẽter. Acelu m .
J egatũ pᷣmũ purũ
Penum heres. alhma hen⸗
. dit᷑. demũ poſt moꝛã hẽdis ad hẽdem legatarij trani
mMittil trãſfuſiõe nõ facta.h.d. ¶ Db maldke ſubtilit ⁊ difſienl
ter de.l. ci ſine. ij. rñſo. .e. ubi dꝛ ꝙ legatñ nõ traſinittit. So.
ibt lapir⸗ ꝛecedẽti ↄditiõe ⁊ pen nõ fuitĩ legato.iõ nõ traſ/
mittit. ¶ Op. de. lI. q pure. S. e. t. l.aliqñ. ö. de ↄdi. ⁊ de. ⁊. l.
legatũ ſub oditiõe.s.de an.le.ubi dẽ ꝙ legatũ purũ adẽptu⸗ʒ
ſub cõditiõe videt ſub ↄꝛia cõditiõe datũ ⁊ decedẽs legatari
nõ trãſmittit. c ergo fuerit purũ ⁊ ſub cõditiõe adẽptu.ergo
L videt ſub ↄtraria còditiõe datü. ergo nõ dʒ traſmittere. Diẽ
DPi.ia loquunt᷑ qñ ẽ adẽptũ ſub qͥdaã cõditiõe caſuali q̃ nõi
plet᷑ moꝛiẽte legatario.iſta aũt de q̃ loqtur h deſinit moꝛẽte le
gatario poſſe intpellare iõ cedit die ⁊ tràſmittit ad hẽdẽ. Ni
deamus ergo an iſt ſit aligd dicẽ. Et iſt videi pmo ↄtra.l.
ſi cũ pꝛeſinitiõe.ð.e.ubi cõplet᷑ cõditio moꝛiẽte legatario.⁊ tũᷣ
nõ trãſinittit᷑ q deberet ſicuti hic. Aolũt doc.dicẽ ibiẽ cõdi
tio dãdi que põt iĩpleriultio vite ſpũ.vñ illa conditio tm poſt
moꝛtẽ oſtiterit merito ad heredẽ nõ traſmittit. ſʒ ĩ lege iſta nõ

— „

—

ẽ cõditio iſta ĩ dãdo ſʒ magis qreſpicit ſactũlegatarij.ſed ſi in
terpellauerit.vñ ante ultimũ vite ſom deſinit poſſe interpella/
ri.ergo traſmittit.ſj iſtud nõ videt᷑ bñ dictũ qꝛ actů ĩterpellatio
nis põt nieri ꝑ aliũ.ut.l.ſiqs ſolutiõi in fi.ð.de uſuris.ergo ul/
timo vite ſpũ põt explicari ut.l.ultia. S. de cõdi.ĩſti.x.l.aretu/
ſa. S. de ſta. ho.ergo videt᷑ ꝙ h̊ tm̃ poſt moꝛtẽ extitit cõditio.
So.lʒ e?neus po
legatario ſoluat᷑.ſʒ ipi ĩ pũcto moꝛi exñti nõ põt ſolui.⁊ ſic he
res nõ põt eẽ ĩ moꝛa.⁊ ſicĩ vita legatarij ↄſtat ꝙ centũ deberi
nõ pñt. Mꝛeterea poſito ꝙ in pũcto moꝛi: hẽs ĩterpelletur ad
huc poſt ĩterpellatioẽʒ hẽs hʒ illð modicũ tpᷣs de quo dẽin.i.
qð dicimꝰ.j.de ſol.⁊ ſic ↄſtat ꝙ in vita legatarij cẽtum deberi
nõ pñt.ſʒ legatũ fũdi purũ fuit adẽptũ ſub cõditiõe ſi cẽtuʒ de
beri ceꝑint ut dicit tex.ergo ſbᷣ ↄtraria cõditiõe fuit datũ ſi cẽ
tũ deberi nõ ceꝑint.ſʒĩ vita legatarij cõſtat ꝙ nõ pñt icpere
deberi ergo ⁊c̃.ſʒ q iceꝑint a pcedẽti ↄditiõe.ſ.ſ penũ nõ de
deris cẽtũ dato.itelligit.i.ſi dare poſſe deſieris.ſj ĩ vita legata
rij hẽj nõ deſinitpoſſe dare.iõ nõ trãſmittit legatari decedẽj.
Op.qñ diſpõnẽ pꝛecedẽtẽ hʒ cõditio ius ĩplẽdi cõditiõem
trãſit ad hẽdeʒ.ut.l.diẽ.S.j.S.dðe arbi.Tenẽt doc.in.l.pe.C.
de odi.inſer.ſʒ h hʒ pꝛecedẽtẽ diſpõnẽ.ergo videt᷑ ꝙ tranſeat
ad hẽdẽ.⁊ ſic hẽs legatarij põt ĩterpellare. So. dic ꝙ tranſit
ad hẽdẽ ei ꝗ dʒ ĩplere ↄditionẽ nõ ad hẽdẽ ei ĩ cui ꝑſona dʒ
ſpleri. ar.l. cũ ita.⁊ qð ibi dixi.S.de ↄdi.⁊ de.alit᷑ ius iplẽdi cõ
itionẽ traſit ad hẽdẽ. dic il ĩctib hoc ĩ ultis uoluntatibꝰ.
ſempꝑ tñ dubitaui de illis.facit qð dixii.l.ſicui füdus.⁊.l.a te/
ſtatoꝛe.S.de ↄdi.⁊ de.⁊ in.l.ſub danrtha edi .
nlegatis alternatiuis
Am illud aut. vnũ ẽ legatũ ⁊ ſi vna eſt
ars ↄditionalis legatario ĩterĩ decedẽte nihil ad he/
redẽ traſmittit.h.d. Ibi non fecit.⁊ ſic ſemel cedit dies ⁊ non
pluries.ut.ðS.e.l.ſi uſufr.in pn.⁊.l.cũ ĩ ãnoꝰ.⁊.l.ſe. Ja.de are.
QOp. S. de.l. ꝓxima. C. S. e.l. ſi uſufru.ij.rñſo. So. quidã
ad hẽdeʒ nõ videt᷑ trãſferri.ſ.illud qð ẽ relictũ ſub cdeibe ali
ud ſic. Gl.nõ ſtat ĩ hoc ꝑ.l.cũ ita.s.e.Aualit᷑ rſdemus. Dic
ꝙ ibi deſicit cõditio vni legati legatario moꝛiẽte. NHõ ob.S.
lI.ꝓxia.q; ibi nõ ſuit legatũ alternatiue. Pꝛeterea ibi cõditio
pmi legati viuẽtelegatario extitit ⁊ de iſtis clar ſum.ſʒ dubiũ
facit. d.l.cũ ita.nã ibi in utraq; parte alternatiue ẽ tale legatũ
cuius dies cedit a tpe moꝛt᷑.nã hoc legatu dad pãphila nata
erit cedit a tꝑ e moꝛtis nt.S.S.ꝓxi.q̃re ergo ſi alternatiue po/
nat᷑ nõ cedit dies a tpe moꝛtis.So.dicamus ꝙ nõ cedit ibi di
es ꝗ ad petitiõem.uł alit ut ſentit gl.ꝙ ibii qlibet parte alena
tiue ẽ traſmiſſibile ꝑ ſe ſi ſeparatĩ ponit.ſʒ ſi iigunt᷑ ꝑ iſtã alter
nationẽ ſeu ꝑ iſta vba alternatiua tũc qꝛ ẽ dubiũ duplex.ſ.ꝗd
naſcat᷑ ⁊ ꝗd eligat.iõ nullũ ad hẽdẽ traſmittit anteq; ſit eleccio
ni locꝰ. Al alit᷑ poſſumu dicẽ legatũ alternatiuũ hʒĩ ſe tacitã
cõditionẽ ſi potuerit electio celebꝛari.ut ꝓbat᷑ hac.l.ĩ pn.⁊.d.
l.cũ ita. Iſta aũt cõditio ſi potuerit electio celebꝛari uenit ex
teſtõ nõ extriſecꝰ merito ĩpedit ut.l.qð pure.S.eo.Circa
iſtud lega tũ alternatine relictũ. videlicet vnũ purũ aliud ſbᷣ cõ
ditiõe diſtiguit.aut cõditio extitit viuo legatario.⁊ nõ ẽ dubi
um ꝙ tranſmittit.ut.S.e.l.cũ ita ĩ pn.acotrario ſẽſu.aut non
extitit ſʒ deſicit.⁊ idẽ ut.d.l.cũ ita.aut nõ deficit neq; extitit iĩ
vita ſed in puncto moꝛtis.⁊ idẽ ut.l.ſi uſufr.S.e.aut etid poſt
moꝛtẽ pendet ⁊ decedẽs nõ tranſmittit ut hic. ¶ Op.de.il.ſl/
quis fuũ.5.illud.S.de le.ij. So.plura ſũt legata quo ad pluri
um rerũ nominationẽ.vnũ quo ad ſolutionẽ.⁊ ideo vnã ceſſio
nem diei debemus inſpicere.

oro Coõcitio tacita qᷓ eſt ex nã reilega
MHeres meus. te trãſmiſſionem nõ impedit.h.d.
QOp. S. de ach.⁊ ob.l.pupillus. So. ut plene ſolet dici. .l.
pupillũ.j.de re.iur.l.j.j.de noua.¶ Op. de.i.qð pure.S.e.⁊
l:aliq.S.de ↄdi.⁊ de. So.hᷣ uenit ex nã reilegate nõ ex ipſo
teſtõ. dixi i.l.cõditiões qᷓ extriſec.ẽ.de cõdi.c demõ.
f Irmio eliodoꝛo.i N. ve enl
A So. diẽ gl. ibi apparet aliud ex mente teſtõꝛis. q; ibi

teliꝗt fruct'ꝗ naſcent᷑ Pecuniã redigẽdã ex fructibꝰ. ee
am

terea ibi dixit ex fructibꝰ ꝗ naſcent᷑ niſi ſit ꝑx modũ cuiu
cõditiõis.h̊ vo ſimpłr ꝗqnquaginta miet ex redditu.¶Op.
de.l. ſi debitoꝛĩ pn.õ.de phẽ.ẽmp. Ne hoc plene ꝑ doc.i.l.ſi
gs argẽtũ.C. de dona.tetigi in.l.ꝗdã teſtamẽto.S.de lega.j.
T.l.ĩter ſtipulãtẽ.S.ſacram.j.de vbo.obli. .

2.
Enum ab heredibus. enpuacemt euns

rij diẽ nõ cõditionẽ iducit hoc pmo. Itẽ ↄtra meũ executoꝛẽ
legatarijs nõ dat᷑ actio.h.d.S.iſte.In tex.ibi ſoꝛtẽ.⁊ hrin
o iᷣ

it iterpellare ut ibi nõ tñ ut exneo.ſʒ ut iwſſi

At lega. ſeu ſideicõ. no. ca.

apud quẽda tertiũ a teſtatoꝛe electᷣ ĩ depoſitũ retinere uoluit
ut pʒ ex iſerioꝛib. Ibi ĩtra.ĩcipit rñdere.¶ Op. ad pmuʒ di
ctũ ⁊ videi᷑ ꝙ ſaciãt cõditiõeʒ iſta vba.ut l.ſi titio in pn.S.eo.
Dic ut dixiin.l.ſicui.S.de le.j.¶ Op. de.l.ſi res.C.ad exhi.
ubi videt ꝙ depoſitari poſſet cõueniri. Dicit gl. fateoꝛ ꝙ me
uj executoꝛ actiõe ex teſtõ ↄueniri nõ põt ſʒ ↄueniri põt actio
ne depoſiti ſi fuit depoſitũ ut reddat alũno. Iſte Vame Epul/
cherrim⁊.j.ſtatĩ reuocabo ĩ dubiũ.¶ Op.⁊ vi
em poſſet repeti.ut.l.j.S.penul.õ.depoſi.Gl.qͥ ẽ ̊ ridet ꝙ h

noõ erat ſimplex depoſitarius.ſʒ dʒ habẽ cõmodũ medij tꝑis

¶Op. ad iſtũ.. de.l.a filia.S.fi. S.ti.j.⁊.l.codicilł.S.ſticho
de an. le. So.ibi erat merus executoꝛ.Pebebat enĩ dare cer
tas uſuras qᷓs ꝑcipiebat.⁊ ſi maioꝛes ꝑcepiſſet maioꝛes tene/

ret᷑ reddẽ. ſicut dicim i.l.lutius.S.hẽdũ.S.ti.j. Hic vo iſte de

poſitarius dʒ habẽ aliqð cõmoduʒ ut illud qdð lucraret᷑ ultra
uſuras triẽtes.¶ ¶ Op. qꝛ ſi iſtud ẽ uerũ ꝙ dʒ habẽ aliqð com
modũ nõ ẽ nudus miniſter.ar.l.ſiqs titio.õ.de le.ij.ſi nõ erat
nudus miniſter tenebat᷑ actiõe ex teſtõ.ut.l.ſia pluribꝰ.s.de
le.j. Dico ꝙ iſte depoſitarius ſẽtiebat cõmodũ ex contractu
depoſiti cũ hẽde celebꝛato nõ ꝙ agnouerit iudiciũ defũcti nec
ꝙ petierit ſʒ hẽs iuit ad depoſitariũ.⁊ ſic pacti fuerũt.als nõ
video q̃re teneret actiõe ex teſtõ.uł dic ꝙ teſtõ: h uoluit pecu
niã ꝑ hẽdẽ deponi cuidã ſub illo pacto ꝙ poſt certà etateʒ re
ſtitueret ⁊ ĩteri ſolueret uſuras.⁊ ſic uoluit ↄtractũ depoſiti ce
lebꝛari certa foꝛma ut hic ĩnuit gl.paruula.ibi vo.ſ.in.l.a filia
S. fi.ſuit merus executoꝛ. iuſſit eni ſimplicit᷑ acciꝑpe pecuniã ⁊
uſuras pᷣſtari nõ dixit ꝑ eũ ꝗ accipiebat uł ꝑ aliũ eius cura ⁊
diligẽtia. ⁊ iõ ibi fuit executoꝛ h depoſitarius certo pacto.⁊
iõ celebꝛato ↄtractu depoſiti nõ põt ↄueniri actiõe ex teſtõ ſʒ
actiõe depoſitiut dixii ſili. ð.de le.j.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.fi. ¶ Op.
dẽ h ꝙ talis depoſitari cauet.otra.j.ſcui plus qᷓ p.l.ſal.l.di
uus.So.hſẽtiebat cõmodũ a deſuncto ut ibi dica.¶ Que⸗/
ro utrũ executoꝛ ↄueniri poſſit a legatarijs.Et glo.videt᷑ dicẽ

ꝙ nõ. Lu bꝛenit᷑ dic aut ẽ executoꝛ nõ merus ſʒ ſentit aliqð

cõmodũ ex teſtõ.⁊ tũciſte tenet ſi cõmodum agnouit.ut.l.ſia
plibus.in pn.ð.de le.j.⁊.l.imꝑatoꝛĩ pn.x.S.j.s de le.ij. Nõ
ob. iſte. S. qꝛ dic ut ibi dixi.Aut ẽ merus executoꝛ.⁊ dic Di.

aut ẽ ad pias cauſas ⁊ põt cõueniri ut exequaf ſicut põt age/

re.nt.l.nulli.⁊ ibi gl.C.de epi.⁊ cle.aut nõ ẽ ad pias cauſas.x
tũc aut q̃ris an poſſit ↄueniri actiõe ex teſtõ.⁊ nõ põt ut hic.
aut alia actiõe.⁊ tũc põt ut actiõe ex depoſito uł rei uẽdit.uł
ex ſtipulatiõe ſi ĩterceſſerit ut hĩ gl.uł act.neg.ge.ut nõ.doc.

in. l. id qdð haertec⸗de epi.⁊ cle. Si vo inceperit agnoſce
i

re.tũc offò iudicis põt cõueniri ut exequat.ut.l.iij.S.j.S.de ar
bi.⁊.l.quintus.S.de annu.le.an autẽ poſſit agi ad acceptan/
dum. Glo. ⁊ Di.nõ.S.de le.ij.l.j.⁊ ibi dixi.Poc.dicunt in.l.
id qð pauperibus.C. de epi. ⁊ dle.
ater. e mẽti iſtũ. S. de quo dixi in. l. hoc anno
j. de v. ob. ¶ AVlterius nõ iſtud qð dicit gl.qñ
relinꝗtur victus ⁊ ueſtitus debet ĩtelligi eo tꝑe quo ĩcipi age
re.tu dic aliter ut dixi.S.de li.agno.il.fi.

AIis g Qoõditio adiecta inſti
Jliüfa.ex parte etuto:ns videklegato

AQ p̃cedenti adiecta. h.d. COp. ↄditio adiecta inſtitu-
tioni videt᷑ repetita i legato.ut.l.duos.S.de condi.⁊ de.⁊.l.ſt
fuus.S.de 2di.iſti. So.⁊ iſta ẽ uera h pᷣmo legauit ⁊ poſtea
adiecit cõditionẽ. ⁊ vide gl.q ne a pꝛe tc.ſigna gl.dixi ple/
ne in.l. auia. S. de ↄdi.⁊ de. ¶ Quero an ĩſtitutus pꝛo parte
debet interim habere totũ uel partẽ.Et dic plene ut dixi in.l.
plane. §. ſi calunctinn . dele.. ſtrui nhiecif
„☚ CLCegatum menſtruũ relictũ ſᷣuis de
enſtruos. aaum mo cõpetentis liberta

tis. hoc dicit iſte. F. i a
Afundus inſtructus. ſtn
relinqtur dies legati cedent᷑ iſpicit.h.d. Ibi deberi.

bec declara ꝑ ea que nõ. in. l. pe. S. de fun. iſtruc.

ecdecis 5 Mõ iſtu caſuͦ ſingularẽ qñ de
41 8 990 qnic;. âdabo nbiintelligttur ei

mum cõmode potero.
h 4 d ille Conditio nuptiarum nõꝰ
W◻⸗ ap Pill *implet᷑ ex nuptijs inuali⸗
is.hoc dicit. “

ſtã habeo ꝓ notablili le/
Xoꝛi experte.M bebe Qoncluſio ſi
Mpẽs nõ erit moꝛiẽte ĩſtituto puriſicat.h.d.¶ Op.pꝛi
mo ⁊ videt᷑ ꝙ iſta inueſtigatio.an cõditio videat᷑ extitiſſe uel
nõ ſit ſupflua cũ iſta ↄditio ſi hẽs nõ erit nõ ſuſpẽdai cũ itereſt

et ꝙ itra di⸗

tacite. ut.l. ꝗ ſiliab. 5. fl. v.l.ſe. S. de le. j. Sʒ ſi legatũ pouire

lictũ a ſſtituto ut hec lr̃a innit nõ ĩpedit diẽ legati cedẽ ut.ẽ.

Ee.l.j. x.l.hẽdis.S.pe.Rñdeo ꝙ ↄditio q̃ tacite ĩeſt nõ impedit

trãſmiſſionẽ niſi ex ptate legatarij pẽdeat ut.l.ſilio. S. de le.j. x
l. miles. SF.j.S. de le.ij.dixi ĩ.l.ↄdit.q extriſecꝰ.¶ Op.ꝙ poſt

moꝛtẽ ſit impleta.ut.l.fi.S.de Odi.iſti.cũ põt ultio vite ſpũ eſſe
heres.Gl.dicit nõ fateoꝛ cũ nõ habeat uelle nec nolle ultĩo vi
te ſpã. Sʒ nõne iſtð videtↄtra gl.l.ſllio.S.de le.j.x.l.nuleſ.S.
ꝓ parte.ð. de le.ij.ſed ibi dicã in.l.miles.S.ꝓ parte.

CAUt legatoꝛũ ſeu ſideicõmiſſoꝛũ noĩe caueat᷑ tcẽ̃.

Esgatozꝛum nomine.
π☛1 Legatü repetitũ bis tm̃ de
— CUl. beft pio legatario ab hẽ
qe nel hẽdi a legatario non cauetur.h.d.
Iſtü.ᷣ 5. habes in.l.ſideicõmiſſa.S.ſi decẽ
G iij. C Op. de. l. euz ꝗ in pn. ö. de
fer. ur. pᷣdi. x.l.ſi ita ſtipulat a titio.j.de fideicõmij. Plene de
iſto bꝛocardo dic ut in.l:.ſi finita in hn. de dã.infec.per Ni.⁊
ibi dixi.⁊ ꝑer Ci.in.l.j.in pma op.C.de ſen.que pꝛo eo qð in/
tereſt. ¶ Op. de.l.ueluti.C. e. So.ibi hociõ.qʒ ex tali repeti
tione nõ grauat.hic grauaret᷑.x iõ iterũ ſel tm hĩtelligi᷑ ⁊ non
quotiens opoꝛtunũ ſuerit ut ibi dicit᷑ qð nõ.

Sigs ſub conditione legatũ.S

actio ĩ a terius locũ ſuccedit ei mãm aſſumit.h.d.iſte..X.

pure.ſcdᷣo qñ ſub ↄditiõe. Itẽ pma diuiditĩ tres partes.qꝛ hᷣ
mo dicit qd poteſt petere quilibet ipſo iure.ſcðo inq;tum ob/
ſtat exceptio de eqtate.ttio ꝗ iuris qñ ꝓpꝛietateʒ legatarius
poſſidet.ſcðᷣa ibi ſi cũ.x.tertia tbi plane ſi.x. Itẽ ſcdᷣa par pin
cipal diuidi i duas.pmo ꝗd iuris ſit pẽdẽte zanoe rd ad
iuris ſit exiſtẽte ↄditiõe.ſcda ibi ſʒ ſi omiſerit. ¶ PDã h̊ꝙ iſte
legatari dʒ.x.iĩmo videt᷑ ꝙ qnq; tm. naʒ qñ relinqtur uſuſru
cCtus pecunie ipᷣa ppꝛietas debetur uſufructuario.ũt.S.de uſu
fructu ea.re.qᷓ uſu ↄſu.ꝑ totũ ti.Si traſit pꝓpꝛietas.ergo Keau
tur ꝙ tanqᷓ; re ↄicti ĩ eadẽ ꝓpꝛietate qlibet petat partẽ nt.l.ſi
pluribꝰ. S.de le.j.ſʒ dic ipo iure nõ traſit ppꝛietas ex teſtõ.qꝛ
nõẽ legata ſʒ qdã neceſſitate dʒ dari.iõ legatariꝰ in quẽ tran
ſit dñium ipᷣo iure tũc ⁊ ipe põt tota.x.petẽ.⁊ ſic nota hic ꝙ ſi
relinꝗtur uſufruc.pecunie ꝙ dñium pecunie nõ trãſit inconti
nẽti. Tu dic ꝙ legatario uſufruct debet᷑ ppꝛietas etiã ut ĩ iſto

— ꝛimo loquitur qñ ppꝛie
Si. x. que iarcha. aino locuuuraſſppet

S. ibi ⁊ qñq; uſufructũ petitũ conſtat.⁊ ſic nõ libellũ ꝙ petas

fructũ illarũ rerũ nõ illas res. Rñdeo ⁊ cederẽ ꝙ uterq; libel
lus ꝓcederet tã iſte.peto vſuſructũ illarũ rerũ.qꝛ t ĩpoꝛtat ne
ceſſitatẽ quãdã ſeu ꝓpetatẽ.idẽ ſi peterẽ illa decẽ ut uſufru.ex
eis ꝑcipiã ⁊ etiam iſto caſu pcedẽt libellus ut.l.ſi tibi.x.milia
S.de uſu.ea. re.q̃ uſu.ↄſu.ubi dẽ H pbari.¶ Dã h̊ ꝙ cauet᷑ hẽ
di. cõtra imo videt᷑ ꝙ dʒ caueri nõ hẽdi ſʒ legatario ꝓpꝛieta/
tis ut.l.ſicui plu qᷓ; p.l.fal.⁊.l.ſi tibi.x.milia.S.de uſu.ea.re.
q̃ uſu.ↄſu. Rñdeo qñ ipᷣe legatarius poſſideret ſibiipᷣi eẽt cauẽ
dũ ut h.ij.rñſo.idẽ ſi ↄcurrerẽt hẽs ⁊ legatari ⁊ ꝗlibet uelit ſi
bi caueri. legataxiꝰ p̃fert ut in ↄꝛijs.aut hẽs tĩ cõcurrit ⁊ le/
gatari nõ. tũchẽdi tĩ põt caueriut h. ¶ Venio ad v. plane
⁊ op.ille q nõ ẽ grauat nõ põt cõueniri.ut.l.epłam.in pn.S.
ti. ij. qͥ legatari ppꝛietatis nõ ẽ grauat ergo ipſe cõneniri nõ

põt. Piẽ gl. fallit. q; H ẽ ſpale.nam in effectu videt grauatus

Venio ad ſequẽs rñſ ĩ v.ſʒ ſi ſub cõditiõe.ubi dic ꝙ interi
poſſidet totũ cõtra.l.ſi dio.⁊.l.plane.S.ſi piunctim.ð.de le.j.
ubilegatarius pẽdẽte ↄditiõe nõ petit niſi partẽ. Rñdeo ibi
loqtur ĩlegato ꝓpꝛietatis.hic vo logꝗtur ĩ legato uſufructus.
idẽ ĩ.l.idẽ.S.ſi mihi.S.de uſufru.accre.Et ẽ rõ qꝛ uſufr. accre
ſcit citius q; ppꝛietas nt dixiĩ.S.ſi cõiuncti. Sed dices hic eſt
vnus legatarius ppꝛietati ⁊ allus uſuſruct.⁊ lʒ uerũ ſit tñ cõ
iunctio ĩter eos ẽ in uſufructu nõ in ꝓpꝛietate ut.l. ſi alij.ð.de
uſufruc. le. x. l.idẽ neratius. S.j.S. de uſufru. accre. ¶Dicit hᷣ
ꝙ ſi eſt ignoꝛãs heres tenet᷑ actiõe in factũ.ↄtra.S.de uſufmu.
ea.re.q̃ uſu ↄſu.l.hoc ſenatu.S.j.So.ut gl.x hec bona eẽ põt
¶ Dẽ pᷣ ĩ ttio rñſo huiuj.S. ꝙ hẽs hʒ actionẽ ð legatariũ qro
quã 3 dicũt actiõeʒ ex teſtõ.qdaã dicũt ⁊ meli ↄditiõeʒ ide
biti. Sʒ iſtð op.quõ hʒ oditiõeʒ idebiti cũ erat tut excepti
one doli.x ſic nõ repetit ut.l.ꝗ exceptiõe.S.de di. ↄĩde.ſol.ut
nõ.i.d.l.q exceps. ułmelii.l.q ſe debẽ.ð.de ↄdi.ob cauſam.

(Si ad fiſcum. e ren ls ude

cautione

— — — — W

—— — —— —⸗

— — ☛

— — —w ——

At lega. ſeu ſideicõ.no. ca.

cantione hẽat pmittẽ ficꝰ. DNico ꝙ nõ.lʒ ſecus ſit in alia repu
blica.ut in ciuitate que nuda cautione habet pmittere.ut.l.ſ
h.j. e. ? ibi nõ. ? bene. „* 5 alloni hed
rNi NPꝛo ea parte q̃ alicui hẽditas
n minoꝛem: uiminuif ipo iure ul in effectu ſi⸗
ne culpa ſua libᷣat᷑ ab obligatiõe qᷓ ex hac ſtipulatiõe deſcẽdit
h. d. ¶ Op. ⁊ videt ꝙ hẽs nõ debẽt exonerari ut.l. cũ heredi

tas in fi.S.ad trebel.So.ſpale ẽ in iſta agrie egauvenbi
i

vires actiõe ex teſtamẽto.ut.S.e.l.S.ſigs ſub ↄditiõe.Conti/
nua ergo. 5. i eiqui.

Ed ⁊ ipſis qui ſunt.¶Querodẽ
ria ⁊ diuerſa. Dic ut ĩ gl.Ex gl.qro dꝛ h ꝙ ip̃is g ſũt

ptãte cauẽdũ ẽ.qro quõ ipſi fuo poterit caueriut fuo acq/

rat᷑. Poſſum dicẽ ꝓbabili᷑ ipſi ſeruo caueaĩ ⁊ ſibiacqraĩi
actiõe ex hac ſtipulatiõe q̃ hʒ nam actiõis ex teſtõ.ut.S.e.l.j.
ſiqs ſub Ooditiõe.⁊ iõ cauet ei cũ acqri actione ex teſtõ.ala
ec ut.l. ſi filiꝰ.j.de v.ob.⁊.l.pe.j.de ſti.ſer. Ał aliter ⁊ ꝓbabi
lit᷑ cauet᷑ dño p ſuo ⁊ ip̃i fuo ĩ euẽtũ ↄditiõij acqrat᷑ qð ẽ mira
bile.ar. ꝓ h.l.fſlliuſta.S.diuus ĩ ſine.S.S.de le.ij.¶ Dꝛ h eiſdẽ
ꝑſonis ⁊c.⁊ ſic idẽ ſi’deiuſſoꝛes debẽi eẽ apð utroſqʒ.¶ Que
ro q̃ erit pꝛactica. Dico ꝙ qñ examinant᷑ fideiuſſoꝛes an ſint
idoneiuel nõ ad vnius petitionẽ. ut.l.arbitrio ꝗ ſatiſ.co.⁊ ille
cui dʒ dari etiã citet.⁊ tuc cogit illũ acciꝑe.ut ar.l:.j.S.cũ dieʒ.
S.ſicui plus q ꝑ.l.falci.ulł aliter pꝛ dʒ ĩtereſſe ꝓ ſe ⁊ noĩe ſilij.

—

gES Mäö iſtu caſũ ꝙ q;tũcũq; pateſ
(*) Ec ſi foꝛte. iäctaerlona einõ Poteſt

ſolui dixi in. iij..ſo⸗ꝛ mnmg.
Iſta eſt tota nobilis lex ⁊

⁊. h.dð. Si ↄditio ſtipulatiõis exiſtat tꝑe d non ẽ ꝑſo

2. O heres. àud pn. eſt multũ nõnduʒ

na pncipalr ve ipreraeid⸗ ſtipulatio nõ cõmittũ ⁊ ſideiuſ

mperatoꝛ antonius. ce: n Fr d⸗

ſoꝛes nõ tenent. h.d. In tex.ibi nemo ius.i.hereditas que ꝑ/
ſonã repñtat.¶ Op.de.l.ſtichũ aut pãphilũ circa fi.pn.j.de
ſolus̃. ⁊.l.ſi ſine hẽde.S.de admi.tu.⁊.l.hactenus..de cõſti.
pec. Rñ.ibi kogui oblone iã öcta G ꝗpõt durare extin
cta ꝑſona.h̊ vo loꝗtur i oblone ghẽda.¶ Sʒõ iſtð op.j.e.l.
ſi a te. So.ibi nõ erat ꝑſona ve 65 ſicte.ſ.hẽditas q̃ repñtat ꝑ
ſonã.h̊ᷣ nõ ẽ hẽditas q repñtat pſonã.⁊ habes gl.in.:.j.S.ideʒ
põp.S.depoſid.q̃ gl.declarat iſtð pncipiũ.dixi in.l.ſideiuſſoꝛ
obligari.S.ſi.j.dðe fideiuſ.CQuero dixi ꝙ donec eſt hẽditas
põt obligari.qro qꝗd ſi aligs eſt depoꝛtat c bona ſũt publica/
ta. vnde poſt depoꝛtationẽ extitit ꝰditio obligationis an ſiſcꝰ
dicat᷑ repreſentare ꝑſonã defũcti adeo ꝙ exiſtetia pditionis fa
cit ſtipulationẽ cõmitti.Et dico ꝙ nõ.ut.l.qtiẽs.in fi.j.de no
ua. Et ↄſului in qᷓdã.q.titiꝰ uẽdidit ſeio fundũ pᷣcio ↄſtitnẽdo
arbitrio tertij.iſte uẽdes tanq; rebelł.⁊ ꝓditoꝛ tuit exbanit ⁊
bona publicata ipſo exñte ĩ rebelliõe.arbieratoꝛ ẽ arbitratus
pꝛeciũ.Nixi ꝙ iſta ↄditio exñs eo tꝑe quo declarauit ⁊ bona

erãt publicata nõ ualet.ut.l.qtiẽs.in ſi.j.de noua. ¶ Dẽ hic

ꝙ hẽditas iacẽs repñtat ꝑſonã defũcti.ſʒ q̃ro qdſi ẽ repudia/
ta ab oĩbꝰ nec agnati nec cognati nolũt nec ſiſc an fca repa⸗
diatione ab oĩb dicat eẽ hẽditas.Et donec aliquis põt adire
ſine dubio ẽ hẽditas.qꝛ ẽ ius ſuccedẽdi ⁊c̃.ut.l.hereditas.j.de
v.ſigni.ſʒ qñ ab oĩb ẽ repudiata dico ꝙ nõ dẽ hereditas quia
nõ eſt ius Accedechi in vniuerſum ius.⁊ ideo nõ eſt hereditas
ſed bona uacaãtia.ut.l.j.S.an bona.⁊.S.diuꝰ.⁊.l.nõ pñt.j.de
iure fil.x.l.quarta.S.eadẽ rõne.j.de ſideicõ.li.

mo poni?᷑ reſcriptũ imꝑatoꝛis. Scðo rñdet vni obiectiõi.Ter

tio rñdet alteri obiectioni. Quarto ſuã rñſionẽ pbat per ſile.
Quito iuxta pꝛedicta foꝛmat duaj.q.Scða ibirecte.Tertia

ii cũ alia.QAuarta ibi ſicuti.Quita ibi poſſeſſio antẽ.Gl.po
nit duplicit᷑ caſũ h. ⁊ pmus caſus ẽ nõbilis ⁊ bon ĩ ſe.tñ caſũ
Rlecuoel v. recte. ¶ Op.ad reſcriptũ pncipis Bpbellaiosp:
ete nil dʒ inouari.ut.l.j.j.nil no.app.pẽ.ſʒ ᷣm hoc reſcriptũ
aliꝗd inoua᷑ appellatiõe pẽdẽte.ergo male rñdet iuriſcõſultꝰ
⁊ dic recte ſtatuit imꝑatoꝛ.Ad hiũ rñdet ꝙ nõ dʒ appellatio
ne pẽdẽte aliqd inouari.uerũ ẽ niſi ilud qdð poſſet fieri pẽdẽte
iudicio pncipali.ſʒ ſi pẽderet indiciũ pncipale.tũc poſſet cau/
tio peti In tex.ibi moꝛaret.i.ſi dies ſnĩe ſʒ petitiõeʒ ferẽde mo
raret᷑.i.differat äjm Ja.de are.lʒ gl.alit᷑ exponat Tbaĩr. ð.?.l.
j. F.nõ ſolũ.v.cũ alia ſit edi.¶ Itẽ op.q reſcriptũ pncipis.ꝗa
videt᷑ ſuꝑfluũ nt cũ ſuffciat edictũ pꝛetoꝛis deheeſtaca canto
ne ⁊ de mittẽdo ĩ poſ. Rñdet papᷣ.nõã uerũ cuʒ alia ſit edicti

cõditio ⁊c. Circa finẽ.S.ĩ tex.deponẽda apð ſeqſtrũ ut.S.di

cũ ẽ ĩ edicto de collatiõibus. IJbi iuriſditio.ſ. ptoꝛia q̃ẽ ſiſibi

„—

de reſti.

6*

nõ caueat᷑ mittat᷑ ꝗs ĩ poſſeſſionẽ ꝑ quà nõ ſit poſſeſſoꝛ.ut.j.ti.
..l. is cui ĩ pn.⁊.j.ex ꝗ· ca.ĩ poſ.ea.l.cũ legatoꝝ.ſʒ ꝑ reſcriptuʒ
ſit poſſeſſoꝛ.ut.S.iĩ pn. S. pʒ. Ja.de are. ¶ Aenio ad ↄꝛia gl.
tẽdũt ad expoſitiõem. ¶ Op.j.ti.j.l.ſi is a quoĩ pn. So.glo.
hiĩſi.pme gl.qꝛ h differebat ibi nõ. ¶ Op.de.:.j.C. de phi. ſe.
So. ſpãle ẽ h. C Op.x videt᷑ ꝙ nõ ſit bona ſilitudo edicti de
collatiõe ad h reſcriptũ.ĩmo diuerſitas ut ĩ v.ſicuti.⁊ v.poſſeſ
ſio. Gl.diẽ fateoꝛ ꝙ ẽ diuerſitas ut gl.C Op.nil no.ap.pẽ.l.
j. So.h̊ nil põt inouari niſi ea que pñt ſieri pẽdẽte cauſa pᷣnci
pali.h̊ aũt qdð dixi ĩtelligo ſi pñt ſieri.ſ.ꝑ iudiceʒ appellatiõis
nõ ꝑ iudicẽ cauſe pncipał cũ cauſa deuoluta ſit ad ſupioꝛẽ.ut
l.j. in fi.nil no.ap.pẽ.⁊ ipſe põt qcqd iudex cauſe pꝛincipalis
¶ QOp. ⁊ videt᷑ ꝙ iſtð reſcriptũ ſit ſuꝑfluũ per edictũ pꝛetoꝛij.
Rñ.tex.qẽ h ponit duas dꝛias. Sũt ⁊ alie dꝛie ĩter reſcriptũ
⁊ edictũ.pma ẽ ꝙ reſcriptũ hʒ locũ tm poſt latã pm ſniam ĩ
cauſa applonis.edictũ hʒ locũ pẽdente cauſa pncipali. ut.l.j.
G.nõ ſolu.S.eo.ſiue pẽdẽte caula appellatiõis.ut h.S.i i.ſiue
nlła cauſa pẽdẽte ut apparet ꝑ młtas.ll.hui ti. Eſt alia dꝛia
qꝛ ꝑ reſcriptũ efficit poſſeſſoꝛ.utĩ pn.S.ſʒ ꝑ edictum nõ efficũ
poſſeſſoꝛ.ſed eſt in poſſeſſone.ut.l.is cui.cum ſilibu.j.ti.pxi
mo.Eſt ⁊ alia dꝛia qꝛ miſſus in poſſeſſionẽ ꝑ reſcriptũ nõ reſti
tuit poſſeſſionẽ niſ pꝛi ſibi ſatiſſiat uł ferat᷑ ſnĩa otra eũ.miſſuj
aũt ĩ poſſeſſiõeʒ ex edicto dʒ exire ſi ſibi ſatiſdet.ut.j.e.l.ſi ad/
uerſus.⁊.j.ti.j.l.ſi pecunie in.ſ.¶QAuero dã h ꝙ ſeqſter exee
cet utilẽ actionẽ qdð bñ nõ.ſʒ an ꝓ ula re poſſet ↄueniri. Credo
ꝙ nõ poſſet cõueniri ab ill ad quoꝝ petitioneʒ ẽ fcã ſeqſtratio
actiõe ſibi cõpetẽti.qꝛ ipiiter ſe agũt ⁊ vnus dẽ ſuſtinẽ partes
actoꝛis t alt rei.ut.l.j.C.de ꝓhi.ſe.⁊ ibi ꝑ doc.⁊ ꝓbat᷑ in.l.ite/
reſt.j.de acꝗ.poſ.ſʒ ab exneo põt cõueniri tanq; curatoꝛ da/
tus bonis.ut.:l.pe.j.ad car.⁊.l.ij.in pn.j.de cur.bo.da.
. Die; Legatario nõ dʒ caueri niſi ſcripturã teſti oñ
gat. hb. d. C JFoꝛmo vnã.q.peꝶ a me cẽtũ in ti

bello.⁊ dicis de h ꝓut oſtat manu tał nõꝛij publico inſtr̃o.q̃
ro utrũ de iſto iſtro debeat ſieri copia parti añ lis.cõteſ. Et h
tex.videt᷑ ꝙ ſic.? Inno.h̊ videt᷑ tenere ex de ꝓbas.c.j.⁊ mea
doctria ẽ iſta.qñq; ĩ libello ſit mẽtio de ĩſtro taliter ꝙ aduerſa
ri nõ reddit᷑ dubi de narratis ꝑ actoꝛẽ.vbi gra dico tu uẽdi
diſti talẽ petiã terre.⁊ de h ↄſtat manu tał noꝛij.iſta mea afſer
tio nõ reddit aduerſariũ ĩcertũ ĩ his q̃ narro.qꝛ aperte dico ⁊
ꝓ relatiõem ad iſtrm nõ plus nec aliter dico niſi ut narro dehᷣ
añ lis. cõteſ.nõ dʒ ſieri copia.ut.c.ij.ex de dila.qũq; põt ſieri
mẽtio taliter ꝙ dubi redderis.ut ſi dicã uẽdidiſti mihi talenn
rẽ ut cõſtat mann tal noꝛij.Certe cũ ĩ h caſu nõ narras certũ
iõ dico ſicĩ iſto.qñq; re ẽ talis ad quẽ nõ ſpectabat dictũ in/
ſtr̃m ⁊ tũc non dʒ fieri editio añ lit. teſ.qñq; talis ẽ ad quem
ſpectabat dem iſt̃m.⁊ tũc nõ dʒ nieri editio cũ apud eũ dʒ eẽ
ut.l.ij.S.de edẽ.Ad.l.iſtã rñũdeo ꝙ ẽ q̃dã editio q ſtad delibe
rãdũ an uelit cedẽ ul cõtẽdẽ.de q̃ loꝗtur.l.j.S.de eden. ⁊ iſta
nõ debẽt ſieri.ſʒ ſ petat exhibitio ad ꝓbãdũ tũc dʒ fieri copia
T editio ut h̊ ⁊ dixiin.d.l.j.de edẽ. “ . Dũ
— ides qñ remittit a le
J lio uel ſeruo. ſ. anſclatio dz cauere

„. ſub hypotheca ſuarũ rerũ.¶¶ Op.S.l.pxi.Sol.ibi
republic

a qᷓ nunqꝙ; ſatiſdare debnit.iõ nõ põt dici ꝙ remittit
Op. C. ad trebel.l.iubemꝰ. Gl. ſoluit ꝙ. l.ubem . nõ bʒ lo
cũ ex ſuos termios ut ibi ĩ fi. d. ¶ Op.j.e.l.fi. So.gl.ꝙ re
mittit lex ibi nõ.⁊ iõ mitiꝰ agit cũ lege q; cũ hoĩe.⁊ vide gl.⁊
ſigna ꝗᷓ icipit.ſ.nudoĩſi. Sʒ iſta rõ gl. cluderet cõtraria.qꝛ
ſi miti agit᷑ cũ lege q; cũ hoĩe.honoꝛabiliꝰ dʒ iĩterpᷣtari ⁊ nul
lo mõ cauet᷑ qñ ſit remiſſio a lege.x ſic ĩ ↄtrariũ videt᷑ ocludere
Nñ̃.ʒ Ja. de are.ſic ĩ.l.ↄꝛia.dʒ ſaltẽ nuda cautiõe cauẽ non
cũ ſideiuſſoꝛib ut ibi.h̊ ẽ uerũ qñ a lege ul ab hoiĩe remittit ſa
tiſdatio.ſʒ ſi cautio remittit.tũc nullo mõ dʒ cauere ut in auẽ.
l. viij. T ſẽtit Aa. de are.j.e.l. fi. S
. PaLt i cautio
Icet ut nonpetatur. idgera
U⸗ itio nõ petẽde cautiõis dencẽ nõ dã.h. dð. diuidit ĩ
tres partes.pᷣ ponit dem̃.ſcdo illationẽ ex edcõ.tertio rõnem
illatioõis. ſcda ibi ⁊ iõ.ttia ibi qꝛ poſtq;. ¶ Op.⁊ videt ꝙ iſta
nõ ſit ↄditio.ſed modus ꝗ ſit ꝑ ut.ut.l.j. C. de his ꝗᷓ ſð mõ.⁊
l. demõſtratio.iĩ ſi.S.de ↄdi.⁊ de.⁊ h fuit ſem̃ ꝑ ut. HGlo.rñ.ꝙ
iſte modus ↄditiõi eqparat᷑ut dixi.als nõ ẽ nã dictiõis ut in.⸗
ducere modum. niſi natura oꝛationis eni adijcitur h uoluerit.
ſi ergo ulud adijcitur legato per dictionem ut quod ueniat ex
plicandum anteq; quis conſequat᷑ legatum nõ ẽ modus ſʒ cõ
ditio. ut.l. tale. S. j.S. de cõdi.⁊ de.in dictiõe neq; ꝗᷓ reſolui.i.
ut nõ. dixi in.l. acceptis.e.ti. ⁊ in.l. cũ pr. S:titio. S.de le.ij.ſed
h añ uenit explicãdu.ergo ⁊c. ¶ Op.dã h betedane ſacto
0

S

—
8

—

—

H. d.

AVtin pol. lega. es liee.

nò videt᷑ cadẽ a fideicõmiſſo.. C. de traſac. in. l. ubi. x.l. ſiue
apð acta. So. dico ꝙ iſtð nõ petẽ ĩtelligi ĩ ultis uolũtatibus
4. iure nõ petat.iĩ ↄtractib ſec ut vidiſtii.l.mutiane.ð.de cõ
.7 de. ? iõ ſi teſtõꝛ vᷣba adieciſſet ꝙ nõ petat de iure ul de fa
cto eẽt legatũ ↄditionale ⁊ deberet pᷣſtare cautionẽ mutianaʒ
nt. l.młier.iĩ pn.⁊ ibi ſẽtit gl.S.de ↄdi.iſti.¶RDꝛ hi tertia par
te.qꝛ remitti talẽ ↄditiõem ⁊c̃. qꝛ cõditio ibi non remittit ſed
cautio.qꝛ ↄditio ẽ ualida.⁊ ſic videt᷑ obſtare.l.ij. C.e.ſo.glo.⁊
exponit ↄditõeʒ.i.cautionẽ q iilla ↄditiõe otinei.ul alit ut gl.
⁊ tene quã vis ⁊ utraq; põt eẽ va.¶¶ Sʒ õ utranq; opi.op.⁊
hẽs Fᷣm Fn ꝙ vba ꝓlata ꝑ modũ ↄditiõis ĩducũt diſpõnẽ
⁊ vide gl.q ĩcipit.ſ.odits.ibi ꝗ enĩ dixit ⁊c. Sʒ nõne iſtð ʒ.l.
⁊T ſiquis ſub conditione.sS.ſiquis ob cau.te.⁊.l.ex facto.etiaʒ
agitaium. S. de here. inſti. ⁊.l. titia teſtamento.S.de le.ij.di/

xl in.l.ex hac ſcptura.j.de dona. Sol. videt h ſit ſpaͤle ꝓ
,

ruc inclcio aſſß remitti.nt.l.ij. C. e.expᷣſſi in.l.auia.in ſi.
de ↄdi.x⁊ de.Rõ hui ẽ q; iſta cautio nõ petit᷑ iure actiõis uel
obligatiõi.ſʒ petit᷑ offõ iudiciꝭj nobili.ut.l.v.j.de v.ob.⁊.l.j.j.

de p̃to. ſtip. ⁊ lſti.de iuiti.ſtip.per totũ.⁊ officium iudicis nõ

p̃ᷣſupponit oblonẽ.nt.l.qꝑ colluſionẽ.S.ꝗ pcij ſoꝛtẽ.õ.de ac.
emp.AMõ ad ꝓpoſitũ qcunq; iudicio teſtõꝛis põt ſieri ne iſta
cautio petat.⁊ io ceſſat egtas p̃toꝛis. Idẽ potes dicẽ ſi teſtõꝛ
iubet nõ petẽ hẽdẽ reſtõnẽ ĩ itegrũ ex ꝑſona deſũctiułnõ pe⸗
tẽ cautionẽ dãni ĩfecti ul aligd alið qð officio iudicis mero ex
pediat.tũc credo ꝙ nõ poſſet de iure petẽ ut h ar.als aũt ubi
lure actiõis poſſet peti.⁊ teſtõꝛ remittit tũc ope exceptiõis tol
lit.nt.l.q mihi. S.de li.le. ¶ũo de qõne nobili. dꝛ h ꝙ petẽ
do legatũ nõ videt᷑ ↄditio defecta.q̃ro de ꝗᷓ petitiõe inteliigit.
Et Fieie ꝙ ſiue i iudicio ſiue ex. Iſtð videi õ.l.ſi fu plu
riũ.S.j.S.de le.j.ubi q;ũ ĩ iure obtinuit ꝑ ſniaʒ nõ potes dicẽ /
