auro muliebꝛi qð nõ eſt cauſa oꝛnamẽti mulieris uel nõ conti
netur in mundo muliebꝛi. als cõtra.. c. l. F. ſi.

Si anrum. Niota tex inſi humns. .xtene memti

atũ qð cauſa cõmodãaãdi habetur. P. d. ¶ Mõ ar. ad
octoꝛ habebat libꝛos ſuos ad uſũ ſuũ.⁊ aliqs cau⸗

Aligs

2 cõmodaàdi ſcholaribus qð ſi legat libꝛos ad uſum ſuũ para

tos.nõ ueniũt libꝛi parati cauſa cõmodãdi ſcholaribus nt h.
Itẽ eſt argumẽtum ad.q.ſcitis ꝙ teſtamẽta cõmuniter ſcribũ
tur in tertia perſona.quero ergo ꝗdã aduocatus inſtituit quẽ
dã aduocatũ heredẽ ⁊ rogauit eum nt daret titio ſuos libꝛos

utrũ intelligat᷑ de libꝛis heredis uel teſtatoꝛis.Certe intelligũ

de libꝛis teſtatoꝛis.ut h. Itẽ ſi teſtatoꝛ dixit ſi heres ſu deceſ
ſerit ſine liberis ꝙ bona ſua deueniãt ad talẽ.ꝙ ĩtelligi de bo
nis teſtatoꝛis.pꝛo quo glo.in.l.ex facto in pꝛin.j.ad trebel.ſu
per uerbo ſuũ.ſ ſi notarius ſcripſiſſet teſtamẽtũ per uerba pꝛi
ma pmone viczdo So- talis teſtatoꝛ relinquo ⁊c.deĩde dicet
ona ſua

L atorec ſrmonis tl plautlieiif. gteo M
AALRanando Acceſſoꝛü cedit pꝛincipali. h.
J quando.: as; tex.ibi iura aũt ⁊c.ĩ eo
dicit viſu ꝙ ſuffieiẽs teſtimoniũ eſt. vidi ilud argẽtũ purũ.
Jdẽ ſi dico libꝛũ coꝛuptũ.qꝛ vidi. ꝓbat᷑ in.l.pediculis.S. ne/
ratiu.j.e.⁊ in.l.j.C.de can.fru.ur.rome.li.xj.qð nõ.ubi tex.

ꝓbat

Wanig ira Dictio ſeu eſt ampliatius. h. d.
quis ita. s tex.ibihoc enĩ nerbuʒ ſeu

duobus modis.pᷣ ꝙ h in dictione ſeu.ibi in alijs dictionibus
diſiunctiuis. Ro.dicit ꝙ hic alternatiua cadit inter genus ⁊
ſpetiẽ.ideo reſoluit in cõiunctã.iſta vba nõ cõgruũt huic.l.q;

urbs ⁊ poꝛtus nõ differũt ſicut genus ⁊ ſpeties ſʒ ſunt ſpeties
ſeparate.Ci. dicit ꝙ dictio ſeu uel dictio uel nõ eſt diſiunctiua⸗
ſimpliciter.ideo requirit᷑ utrũq;. ↄtraria loquũtur in diſiunciᷣ

ſimplicibus.hoc ipᷣe ponit in.l.cuʒ quidã. C. de vbo.ſig.illud

qð ipſe dicit ꝙ idẽ eſt in dictione ſeu qð eſt in dictione uel ẽ cõ
tra caſum.l.plane..ſi.S.de le.j.⁊.l.pedicul.S.argẽto.j.eo.⁊

l. cum quidam in pn. C. de vbo.ſig. Ad id qð dicit de dictiõe
ſeu ꝙ nõ eſt diſiunctiua ſimpliciter põt bene dicere.¶Ad eu
in declarationẽ oppo.ꝙ dictio ſeu ſit etiã alternatiua ſicut di
ctio aut.l.j.S.ſublata.j.ad trebel.⁊.l.generali.C. de ſacroſan.
ec.⁊.l.cum quidã.circa mediuʒ.C. de vbo.ſig.quare dico ſic.

quedã eſt diſiunctiua pꝛopꝛia ⁊ ſimplex.i.que ta ſenſũ q; uer

ba diſiungit.ut dictio aut ⁊ dictio ul. Quedaã eſt dictio diſiũ

ctiua nõ ſimplex ſʒ habet aliquã natur copulatiue.ut dictio
ſeu ⁊ dictio ſiue que lʒ diſungat vba ſenſum tũ cõiungit. ut cũ
dicitur alexãder ſiue paris ut pꝛobat textus cũ gl.in.l.ad pꝛo
tegẽdum.C. de in litẽ dan.tu.⁊ iſto modo accipitur dictio ſeꝝ

h uij

nõ põt tunc referri ad teſtatoꝛẽ.qꝛ repugnaret ſigni

de negatiua. ut ſi dicit talis res nõ hʒ vitium qꝛ vidi ⁊c.

4 ?. ¶ Op.dã h ꝙ dictio ſeu ponitur ampliatiue.Cõ
tra imo vnũ tm̃ debet᷑ nõ utrũq;. ut.l.plerũq; i fi.S.de iu.do.
⁊. C.de vbo.ſig.l.cũ quidã.⁊.l.fi.ĩ.c.in alternatiuis.de cæ.iu.
li.vj.ſʒ iſta rõ eſt alternatiua ergo ⁊c. Huius timoꝛe gl.ſoluit

—

j.de mn. ⁊ ho.l.f.S.ſunt munera.ibi dũ dicit ciuilia ſeu publi⸗
ca.ita põt ĩtelligi.l.j.j.de his qui.ut indi.ihilegato ſeu ſideicõ
miſſo.qð hodie idẽ ẽ.⁊ iſta ẽ diſiũctiua nõ ſimplex ꝗᷓ fauoꝛe le/
gati accipit pꝛo ↄiũcta.⁊ auget ut h.⁊ ita uoluit dicẽ hic Ci.?

ꝙ idẽ ſit de dictiõe ſiue qñ tractat de ampliãdo legato ẽ caſus

in.l. cũ gs. .fi.S.de le.iij. In alijs vo diſpoſitiõib dicereʒ ꝙ
dictio ſiue nel dictio ſeu accipiat᷑ diſiũctiue ſicut dictio aut.ut

„

dictis.ll.⁊ pꝛobat᷑ ĩ dictiõe ſiue in.l.ſiqs ita ſtipu.de vbo.ob.

de quo dicã in.l.ſi N.õ . .
. WAAi Iaunerez Minoꝛ intelligitur media. h. d.
CN ZAi lancẽ.o⸗ intelligatur de mi⸗

. nima p. l.ſiita ſcriptũ.S.de le.j. HNuius timoꝛe glo.in
S telligit plurib modis.ultimus itellectus eſt nerus.

P Ediculis. Nota iſtam legem. .

¶ Nuro.

Zim non cedũt gẽme auro.ut.l.rernʒ mixtura.j.de nſuris.
So. dic ꝙ hic gẽme erant cauſa annuloꝛũ.in dubio auteʒ nõ

urtganscnroutilc dela J l
IOppo. ⁊? videl ꝙ appellatione argen/
¶Argento. ti eſcarij ↄtineat argẽtuʒ quo ꝗs potat.ut
l.x ſinõ ſint.S.ſicui.S.eo. So.hoc ideo q; teſtõꝛ noluit poto/
riũ habere ut ſpetiẽ ſeparatã ꝑ ſe.Ex quo nõ ꝙ illud qð dicit
qñ alternatiua cadit inter genus ⁊ ſpetiẽ accipũ ꝓ cõiũcta eſt
nerum. niſi illud gen poſſit aſſumi ut ſpeties ſeparata ab alia
ſpetie. Nam adoptio eſt genu.⁊ arrogatio eſt ſpeties.⁊ tñ ſi
dico adoptio ul arrogatio.accipit adoptio nõ ꝓut ẽ genus ſʒ
ꝓutẽ ſpeties.¶ Itẽ facit iſta lex ſtatutũ ĩponit penã cuicũq;
poꝛtanti arma offendibilia.modo quidaʒ poꝛtauit arma que
offendibilia ſunt ⁊ defendibilia eſſe poſſunt ut tabulariũ.utrũ
debeat puniri. Certe debet inſpici cõſuetudo ad queʒ uſuʒ ta/
bAariumn pontalur. ae duind . ub =SðèðMU
OniIa ide glo.que incipit in dubio:ar.cõtra
Muidam. ideo ue neht in du accotr⸗
q; eſcariũ eſt genus cõpꝛehẽdẽs etiã potoꝛiũ niſ aliud de mẽ/
te teſtatoꝛis appareat ut.S.pꝛoximo.S. n
SrF. õ uilegat oꝛna
¶ Iem cum quereretur. itesnonn
detur legare ea que habet cauſa uendendi.h. d. ¶ Oppo. ꝙ
cedãt legato oĩa oꝛnamẽta que nẽdicari poſſunt.ut.l.quintꝰ
S. ij. S. e. So. illam intellige m iſtã.qꝛ eſt uerum niſi habuerit
ipſum uenale ut h. ¶ Quero qꝗd ſi nullum argentuʒ ad uſum

ꝓpꝛiũ habebãt. Dicit glo.ꝙ tũc cedit legato aliud qð habet

uenale. Aide glo.que incipit nã videt ibi.ſʒ qd cc.quã ſigna
⁊ tene mẽti qꝛ iſte tex.⁊ glo.ſunt due limitatione.S.argento.
Coõtra hac glo.oppo.ꝙ nõ cedit legato omne aliud argentũ.
ſed tatũ quatũ ſufficeret ad uſuʒ eius.ut.l.cũ quereret.s.lana
S.de le.iij. So.ibi loquitur qũ eius cauſa parata erant.vnde
nõ debetur niſi id qð eiuj cauſa eſt paratũ.hic vo fuit ſimplici
terſega um omnc ar geruiſt ea “æ
. Ex aſpectu declaratur que materia alte
Heratius. non accedet.⁊ ſi duhcn eſt conſuetu

do teſtatoꝛis inſpicitur. h. d.
¶ Labeo Enumerotio ſpetierũ nõ reſtringit genus pꝛe⸗
Ae EEecedẽs. h. d. C Op. de. l. ſicui. S. de. le. iij. So.
glo. duobus modis. Pꝛimo ꝙ teſtatoꝛ hoc uoluit qð ẽ diui
nare. Scðda ſo.eſt qꝛ hic ꝓpter ſignũ vniuerſale omne quã te⸗
net Di. extra de re.iur.li.vj.ĩ rubꝛica.⁊ ſic eſt hic vnns de ca
ſibꝰ in quo ĩdeſinita nõ eqpollet vniuerſali ſ̃m ipſum. Sʒ cer
te nõ ſuit appoſitũ ſignũ vniuerſale ĩ v̈bo lana vniuoce.⁊ oia

q̃ ſunt ĩ vbis teſtamẽti referunt᷑ ad lanã qð ſa placet. Alijut

Ro ponũt aliã ſolutionẽ ⁊ ſᷣm ipſam coiĩter allegat.h.d.

Liti. betur b.d.

Vintus mutius. ailegar aur ſig

poteſt uendicari. h. d. He materia hui.l.vidiſtis in

l.qnt.S. argento.ð eo.¶ Dici hic ꝙ gant mutius dixit pꝛo
parte uerum pꝛo parte falſum. qð facit ad dictũ teſtis qui pꝛo

parte dixit uerum pꝛo parte falſum. Item facit pꝛo inſtrumẽ/
to qdð in vno eſt uerũ in alio falſum.de quo in.l.ex falſis.C.de
tranſac.⁊ in Spe.de teſte.S.j.⁊ vide per Inno.in.c.fraterni

tatis.ex de here.x in.c.in nrᷣa.ex de teſtibus.⁊ vide in.l.pedi

ueniũt gẽme. ? oĩa qteſta/
ctoꝛ auri numero habuit.h.d. ¶ Oppo. ? videl

Mungdo muliebꝛi legato argentum balneare de
4 Acceſſoꝛio extincto non extinguũ . n.
Item cum. pate bv. Actele Snan,
. Beſte legata iſpicitur cõ/
ter neſtem ſuetudo Biecen.

culis.S.fi. S. eo.in glo.que incipit videbat᷑in ſi. Gl.ſoluit hic
uut ue ba poſia r abundatmihinon. . . . —
Atrom ſurei Hit Legatu factũ cuʒ demõſtratiõe pꝛe
¶ Item ſcrib t. nds tẽpoꝛis alienatione rei nõ ⸗
tinguitur ipſo iure ſed ope exceꝑtionis ſi alienatio eſt uolũta/
ria.ſecus ſi neceſſaria. Iteʒ ſecus ſi legatũ eſt factũ cũ demon
ſtratione futuri tẽpoꝛis.h.d. Ad tex.ibi diminuere ⁊c̃.dic
pꝛeſumitur in alienatiõe uolũtaria.C MHõ diſtinctioneʒ hui
S. an teſtatoꝛ utatur uerbis ſuturi tempoꝛis in legãdo.q;ꝛ tũc

non aſpicit alienet ex neceſſitate uel ex uoluntate.ſecus ſi uta

tur uerbis pꝛeſentis tẽpoꝛis.Et per hoc DNi.repꝛehendit glo.
in.l.ſtichum qui meus erit.S.de le.j.que dicit cõtrariuʒ.dum

Alegat.l.ſideicõmiſſa.S.ſi rem.S.de le.iij.contra imo videtur

adẽptum ipſo iure.ut.l.ſi ita ſcriptum.S.de le.j. Sol.hic ade

mit expꝛeſſe.ibi tacite.¶In tex.ibi qm articulus ⁊ccẽ.ↄtra im
mo cũ ſit modi ſubiũctiui reſertur ad futurũ tempus.ut.l.cuʒ
quidaʒ.S.e.⁊ ibi dixi.Sol.ſiquidem in pꝛin.habetis eſt tunc

nõ habet dubiũ.ſi habej eẽt tũc dic ꝙ uerbũ eẽt ⁊ ſimilia ſunt

pꝛeteriti ĩperſecti ſubiũctiui.⁊ ideo cõtinet in ſe demonſtratio
nem pꝛeſentis tẽpoꝛis ⁊ futuri.perĩde ac ſi diceret lego gea⸗

ratum eſt ⁊ erit in futuro.vnde illud qð eſt paratuʒ in pꝛ

gex.quoniam articulus v7.

tione ⁊ obligatione.h.d.¶Auero utrũ poſt cõdẽnationem

Poſſit ſolui eſtimatio auri.Glo.ꝙ ſic ⁊ bene.qð pꝛobatur.qꝛ
cũ vnũ eſt in obligatione ⁊ aliud in facultate ſoluẽdi ex diſpo
ſitione legis cõpetit illa facultas donec quis conuenitur iudi
cati.ut.l.item ueniunt.S.idẽ recte.s.de peti.here.⁊.S.cũ pꝛe⸗
diximus.⁊.l.miles eo.ii.patet ergo ꝙ non eſt leſus.quia po/⸗/

teſt ſoluere eſtimationem.

1

habet reſtringere ſuũ ſubſtantiuuʒ. ut.l.plautius.S.eo.⁊.l.ea
tamẽ.S.de le.iij.nechic dicit ꝙ iſte phiale ⁊ cyphi fuerunt au
rei.quare dic ꝙ illa uaſa que fuerũt reperta erant aurea.

ibi errauit in iure.ſecus ſi extra ius. Aduerte iſtam gl. debeo

intelligẽ quãdo heres errauit in iure.tamẽ cõfeſſio nõ cõtinet
erroꝛem iuris.ſed ſi cõfeſſio haberet in ſe expꝛeſſum erroꝛeʒ iu
ris non ualet.ut.l.j.C.de ↄſeſſ.ibi cuiius ⁊ natura repugnat
⁊c.⁊.l.conſeſ.S.de interroga.acti.⁊ idem putarem ſi aliquis
in allegationibus erraret.qꝛ erroꝛ aduocati non nocet parti.

AQuero quid ſi fiat poſitio iuris municipalis alicui ciuita
tis an ſit reſpondendum. Reſpondeo cum iſta ſint pꝛobabi/
ſia ſunt ponibilia. ut.l.ij.S.quod obſeruari.C.de iuramen.ca
lum. Idẽ ſi fieret poſitio alicuius extrauagantis.ut.l.cũ pꝛo/
latis.j.de re iudi.
Itia. ro qualiter intelligãtur inuẽte.DPi

*

Sempꝛonie.

ue uenduntur. H. d.

Optio legata ĩtelligitur de his que·
ſüt in hereditate ſi reperiũtur. alias

EAHMmaius. b. d. C Oppo. ꝙ iſpicimus ꝗðᷣ eſt minuj.

ut.l. ſiita in fi. . de ſeg.j.⁊.l.numis.S.de leg.iij. So.glo.ꝙ h
ſpetiale religionis ſauoꝛe.⁊ ita cõmuniter ĩtelligitur. Ex hac

l. poteſt dic ꝙ ſi aliquis legat calicẽ in eccleſia yin dubio ĩtel

ligitur de argeto. Item ſi iubet fieri vna planetaz intelligitur

eſt.
cleſia figurã chꝛiſti cũ apoſtoli.certe debet itelligi cuʒ duode

cim apoſtolis ut hic. Ael poteſt aliter ĩtelligi ꝙ bᷣ tex.hoc nõ

dicat.dicit eni ex libꝛis centum in illa ⁊c.⁊ ſic erat taxata quã

titas.vnde nõ eſt plus uel minus qð iſpiciatur.Et ſʒ hoc no

ta ꝙ in dubio debemus ĩſpicere illud qð eſt magis.⁊ ſic in du
bio debemus inſpicere illud quod eſt pꝛecioſius in qualitate

illud qð eſt maius in quantitate.

0*

ves q utẽdi cauſa nxoꝛi vatti ihee⸗

i uenit iure legati.x etiazx id quod in ſuturo.⁊ hoc vuli dicere

NAAri i Auando legatur certum pon
H tie Amice. das auri liberatur debitoꝛ eſti
Mmationẽ ſoluendo.tamẽ ipſum auruʒ eſt in condẽna

glo. enullũ oculũ aureum reperitur. ⁊ tamẽ dictio
Ahreũ non reſtringit.hoc nõ videtur bene dictũ.qꝛ adiectiuũ

— gar MNota ex iſta.l. ca/
Rnamentoꝛum. ſuz ꝙ poſitiõi iuris
nnon eſt reſpondenduʒ. x ſic ſi fieret poſitio ꝙ nullus
potuit alienare non eſt reſpondendũ.⁊ ſi aliquis reſpõdet ali/
ter q; ius dictat nõ pꝛeiudicat ſibi ut h. cõcoꝛdat.l.nõ fatetur
ſ. de confeſ. ¶ Oppo.glo.de.e.l.nõ fatetur.Sol.intellige ꝓ

MHeit gl. duobus modis ⁊ bene. dic ut in ea.

Seia In fauoꝛẽ religionij in dubio ĩtelligitur quod eſt

co. Itẽ vidi de facto quidã reliquit fieri in quadam ec/

₰J uxoꝛi Mundo muliebꝛilegato cedũt ſol

he

— —

;]A —

— —— —.

Pone pater legauit filio ſuo canoniſte libꝛos legales.quero
de quibus ĩtelligi. Rñdeo foꝛte de libꝛis quiſũt ad uſum eius
parati per iſtã. boedialk ſidehoſitßgeleh 1 iang
ita. Argentũ quod eſt depoſitũ uel cõmodatuʒ
um ita. u obeatur ve pꝛoximo in domo eſſe vide/
tur.hoc dic̃. Per iſtũ.S.dicit Ja.de are.ꝙ fuit determinata
talis queſtio tẽpoꝛe guerre multis hominibus de ciuitate ſue/
rũt impoſiti equi.deinde ſuit factũ pꝛeceptum ꝙ quicunq; ha
bet equũ debeat equitare.modo vnus nõ equitauit quia non
babuit equũ.an incidat in penã.Et quia fuit factũ pꝛeceptuʒ
illis qui habent equum videtur ꝙ non incidat in penaʒ. Con
trariũ fuit detenninath ui debet exponi habet. ideſt habe/
edeber ut bae . . ſn —
m ꝛatio ĩdennita reſtringitur ad pᷣſens
Edico.inthol dicit. „
Arxoꝛ Dictio hoc amplius legati dationem inducit.
Ewhoc dicit. Per hunc.S.põt dici ꝙ ſi teſtatoꝛ le
gat uxoꝛi ſue ueſtimenta ꝙ ueniant feſtiua ⁊ non feſtiua.ut h̊
T. S.eo.l.ueſtimenta. Itẽ ſi legat uxoꝛilectũ ueniat etiã lectus
feſtiuus.pꝛo quo.l.libꝛoꝛũ.S.ſi.S.de le.iij.

MWHulier. Eegato generis non derogatur per legatuz

etiei inualidũ.hoc dicit.hᷣ eſt ſingularis ca/
ſus ⁊ menti tenendus.¶ Oppo.⁊x videt᷑ ꝙ quando legatũ eſt
inutile a pꝛimo legatario videatur ademptũ ⁊ ſic ei pꝛeiudice/⸗
tur.ut.l.plane in pꝛinci.õ.de ſega Soll lud uerũ quando
adimitur legatuʒ certe ſpetiei que ſpeties erat legata.hic uero
adimitur aliqua ſpeties de legato generis.⁊ ideo cum legatũ
remanet in genere illud legatum pꝛononſcriptũ quod ac m/
ptionẽ continebat magis ad legatarium q; ad heredẽ reuerti
tur. ſed in.l.contraria apud legatariũ nibil remanebat.ad qð
poſſet reuerti.hic uero remanebat legatum generis.ideo ⁊c.
Oppo.extra glo.de.l.legatum..j.j.de adimen.lega.ubi
er inutilem ademptionem ſpetiei derogatur legato generis.
olu.ibi in ademptione inter viuos.hic in ultimis uoluntati
bus.quod nota.

MSäeliberatione legata. RKubꝛica.
CNPoſtqᷓ; iuriſcõſultus eſt ꝓſecutus tractatũ pluriũ legata/
rũ.nũc ponit tractatũ de legato liberacnte. 2ðððU
—— nihuga NRota duo. Pꝛimo no
G Mnibus. ta ꝙ alicui en ſua le
gari quaʒ alteri debet actione perſonali.uł ſi
eſt alteri obligata. Secũdo nõ dũ diẽ puſcq;ᷓ
qꝛ ex eo ſequitur ꝙ iaʒ debebat ſoluere debi
tum. quod facit ad multa.¶ Oppo. ꝙ res
mea mihi legari non poteſt.ut.l.res pꝛopꝛias.C.de le.Solu.
ſallit ratione iuris quod teſtatoꝛ habet in re uel in rem. ut hic.
Oppo.ꝙ pꝛopter obligationeʒ pignoꝛis legatũ non uale/
at.ut.l.meuius.S.fundo.S.de leg.ij.Solu.uerba poſita in fi.
huius.S.non referunt᷑ ad hypothecã.ut ibi nõ.¶ Itẽ op.hic
innuitur ꝙ quãdo legatur pignus nõ videatur remitti debitũ
Contra.j.eo.l.iij.Solu.reſpondeo ꝙ in dubio pꝛeſumiũ debi
tũ remiſſũ. Glo.dicit contrariũ per.l.poſtq;. ⁊.l.labeo.Sð.de
pac.non ob.l.iij.j.eo.quia ibi loquitur de legato inſtrumenti
Oppo. extra glo. de.l.ſi tibihomo.in pꝛinci.S.de le.j.nbi

relinquendo pignus videtur relictuʒ debitũ. So.ibi loquitur

ec pignus legatur ab extraneo.hic quando legatur a cre
litoꝛe. de quo diſtingue ut ibi per Di. ⁊ ibi dixi. Aut relingꝗt
pignus a creditoꝛe.⁊ tũc aut animo reliquẽdi liberatiõeʒ a to
to aut nõ. aut dubitatur ut hic.aut ab exneo.⁊x tũc eſt caſusĩ
—VV In pꝛimis duobus dictis declara
Eredem. dicã in.l.ſiquis reum.j.eo.in ter/
tio dicto.dic ut dicaʒ in.l.nõ Cam jeo⸗
e S A. NMNQui dat uel dari man/
Iberationem. rachunen; videt li/
erationeʒ relinꝗ̃re.h.d.cũ pᷣn.l.ſe.als.l.ſequẽs ẽ.S.

⁊ ſic ego habeo.¶ Nota quatuoꝛ modos relinquẽdi libera/

tioneʒ.pꝛimo relinquo quod tibi debeo.ut.l.j.in pꝛinci.õ.eo.
Secundo damno heredẽ meũ non petere.ut.l.ij.in pꝛin.Tex
tio ſi lego libertatem. ut habetur in hac.lein pꝛinci.Auartoſi
lego cyrographuʒ.ut hac.l.iij.S.j.⁊ omnia iſta legata impoꝛ/
tant legatũ liberatiõis.hoc etiã videbitis ſtatim.j.e.l.S.nunc
de effectu. ⁊. l.non ſolum. in pn. ⁊ in alia.l.non ſoluʒ. ¶ Op.
dicitur hic ꝙ ille qui dat inſtrumentũ videtur dare remiſſionẽ
T liberationẽ.cõtra immo donatio inter viuos videtur ut.l.j.
C.de dona.coniuncta.liſeia.in ſi.j.de dona.cau.moꝛ.Solu.

BDelibe. lega.

hic fuit dictũ expꝛeſie do inſtrumentũ cauſa moꝛtis mee.alias
eſſet donatio inter viuo ut in contrarijs.¶ Oppo.⁊ videtur
ꝙ etiã hoc acto non ſit fideicõmiſſum ſed donatio cauſa moꝛ/
tis.ut.l.iij.de dona.cau.moꝛtis.Solu.quidaʒ.expone ꝙ hic

dicitur dedit ideſt dando reliquit.ſed hoc eſt contra mentẽ hu

ius littere.quia fᷣm hoc idem impoꝛtaret ſequens.S. Ad con
trariũ reſpondeo ꝙ hic erat donatio cauſa moꝛtis que habet
eundem effectum quẽ haberet fideicommiſſuũ nellegatũ libera
tionis.⁊ hoc apparet ex textu dum dicit quaſi pꝛo fideicom/
miſſo ⁊c̃.que dictio quaſi deſignat impꝛopꝛietatem.quia non
eſt uere fideicommiſſum. ¶ Quero quid ſi ille cui datuʒ eſt in
ſtrumentum ut alij det non vult dare.quo iure cogitur dare.
Reſpondeo per actionẽ neg.geſ.ut.l.ſi pupilli.S.ſiquis pecu
niã.S.de neg.geſ.dic utctihh.

11 1 Legatum liberationis ĩpoꝛ
Munc de effectu. drge debitoꝛ acceptilatiõe

liberetur ſi eſt ſolus ⁊ habet coꝛeum ſocium.ſihabet coꝛeum
non ſocium pacto liberari debebit.hoc dicit. ¶ Ad textũ ibi
uoluit.dic quia mei ſolius contemplatione liberationeʒ reliꝗt
Di. ¶ Oppo.x videtur ꝙ ego non poſſum liberari quin pꝛo
ſit alteri ſaltem pꝛo dimidia pꝛo qua debet habere regreſium
contra me.ut.l.j. C. de duo.re. Glo.non ſoluit.tu conſñitearis
contrarium.quia pꝛo illa parte pꝛo qua quis habet regreſſuʒ
contra me legatariuʒ pꝛoſicit ei liberatio.ut.j.in gloſa magna
¶ Oppo. dicitur hic ꝙ habeo actionem ut liberer pacto uel
acceptilatione.iſtud videtur ſuperuacuum cum habeam exce
ptionem.ergo nõ debet interponi.ut.l.hec ſtipulatio.S.diuuj
.ut lega.no.ca. Solu.glo ꝙ hoc ſit gratia dubitationis tol/
lende. ¶ Contra hoc oppo. de.l.penultima.S.de pe.heredi.
nbi cauſa dubitationis tollende non poteſt interponi cautio.
Solu.aliud in cautiõe ut ibi.aliud in pacto ut hic.ita dic glo.
e incipit.ſed nonne ibi.alij dicunt contra cc̃. Innuit ergo
ſta ſolutio ꝙ ex abundanti non poſſim Netere cautionem ad
obligandum.ſed pactum quod non tendit ad liberandum.ſʒ
ad obligandum bene poſſum petere ex ſuperabundanti.vide
amus an hoc ſit ueruʒ.⁊ pmo videamus de pacto. ¶ Et pꝛo
declaranda iſta glo.pꝛimo quero ſi habeo exceptioneʒ cotra
te poſſum ne petere ut me liberes per pactum uel per accepti
lationem. Videte quando quis habet exceptionem vigoꝛe le
gati uel ſideicommiſſi.tunc ipſe pꝛimo habet exceptionem.ſe/
cundo habet actionẽ ut liberetur pacto uel acceptilatione ut
hic.tertio poteſt imploꝛare officium iudicis.ut pꝛonuncietur
eum non debere uel ꝙ imponatur ſilentium actoꝛi.ut.l.aure/
lius.S.centũ.j.eo. Nec attendo que uerba fuerint ſiue fuerit
legata liberatio uel damnat ſit heres nõ petere uel pꝛohibitꝰ
agere.ut dixi.S.pꝛoxi.⁊ hoc in ultima uoluntate ubi latioꝛ ſit
iiiterpꝛetatio. Si uero alias quis habet exceptioneʒ alit᷑ qᷓ in
ultima noluntate.puta ex contractu inter viuos uel a lege.ſig
dem uellet agere ut liberer per acceptilationem uel ut mibi ca
neatur de non petẽdo.⁊x non poſſum.ut.l.dedi in pꝛinci.S.de
condi.ob.cau.ratio quia plus peto q; mihi debeatur.nam ex
pacto nudo habeo exceptionem.vnde ſi peto me liberari per
acceptilationem peto plus ſcilicet actionem tuam tolli ipſo iu
re.cum non ſit ſublata. Item ſi peto caueri de non petendo.
iam peto ut obligeris non petere.cum antea nõ tenebaris ni/
ſi naturaliter non petere.⁊ ſic plus peto.ut dicta.l.dedi. Sed
ſi ſimpliciter peterem ut faceres inſtrumentuʒ de illa exceptio
ne.tunc admittoꝛ.quia non peto plus.ut.l.ſicut datam.deli⸗

—

bericus.⁊ in.c.ſigniſicauit.extra de teſtibuj. Idẽ ſi peterẽ per
iudicẽ hoc ꝓnunciari.ſ.me habere exceptionẽ qꝛ admittoꝛ.ut
l.ſi cõtendat.j.de ſideiuſ.cum ſua glo. Sꝛedicta uera niſi uer
ba diſpoſitionis cõtrahentiũ uel legis ſonarent ꝙ eſſet obliga
tus quis ad liberãdũ.tũc enim poſſet agi ut liberet. ut in auc.
habita.C.ne ſi.pꝛo patre.⁊.l.in criminali.de iuriſditi.om.iu/
di.pꝛo quo notatur in.l.ſiue apud acta. C. de tranſacti.⁊.l.j.ĩ·
n.glo.C.de pac. ¶ Quero de eo qui habet actionem. ⁊ que/
ro utrũ ille qui habet actioneʒ poſiit agere ut ſibi cauealł. Gl.
hic dicit ꝙ hic ſuperabundat petit.quod ſic declara.ſiquideʒ
habeo actionem per quam poſſũ aliquid exigere incõtinenti.
tune nõ admittoꝛ ſi peto mihi caueri. ut.l.hoc ſenatus.S.j.de
uſufru.earũ re.que uſu.conſu.⁊.l.ſi mulier.de condi.ob cau.
⁊.l.licet.in pᷣn.S.de iure do.Si uero non poſſũ petere incon/
tinenti.tũc in iſto caſu poſſet petere cautionẽ. ratio eſt q; non
eſt ex ſuperabundanti cũ poſſint moꝛi teſtes.ut.l.in oibus.ð.
de iudi.pꝛout loquitur de nuda cautione ʒ quoſdaʒ.⁊ nota.
in.l.ij.S.j.S.ſolu.ma. ꝛedicta uera niſi aliud debituʒ debe/
ref quodaʒ iure exoꝛdinario.ut.l.ſi inita. S. clegant.de dam.

be. cau. c.l.ſi plures. de fide iaſirumetaum. Erno. in gal-

De libe. lega.

inſec.⁊ ibi dixi. Quero differẽtiã iter ꝑactũ ⁊ acceptilatio
nẽ. Rñdeo acceptilatio habet vim ſolutiois.pactũ noutigl.
¶Auero dicit hic ſi ſũt ſocij quõ itelliguni ſocij. Picit glo.ol
uʒ bonoꝛũ uel in illo debito.hoc ĩtelligo ſilucrum ⁊ danũ erat
cõmune ĩter eos in illo debito.ut.l.eadeʒ.S.j.j.de duo.reis.⁊·
ibi dixi.¶ Quero pone ꝙ non ſut ſocij. an vno liberato alter
poſſit inſolidũ cõueniri.Glo.aſſignat rõnẽ pꝛo ⁊ cõtra.ſinalit
determinat ꝗy alteri coꝛeo pꝛodeſt pꝛo parte ne alias ſi inſoli⸗
dũ cõueniret᷑ cõtra aliũ haberet regreſſu.hoc dicit glo.vide eã
que icipit oĩuʒ bonoꝝ ⁊c.Ad iſtud qð dicit ꝙ de rigoꝛe iuris
tenet᷑ iſolidũ.ſed de equitate nõ eſt uerũ qñ debitũ eſt cõuerſuʒ
in cõmunẽ cauſã.q; pariter ad utrũq; ꝑuenit pecunia.alias ſi
nõ pariter pꝛo ea parte pꝛo qua ad liberatũ ꝑuenit idẽ ius eẽt
ſʒ ſi ponerem duos reos eẽ obligatos ex cauſa lucratiua.aut

uolẽtes donare ꝓmiſerũt. tũc alter ĩiſolidũ teneret.qꝛ cõtra ali

uʒ nõ poſſet habere regreſſũ.ut in.l.in lege falcidia hoc obſer/
nãdũ.j.ad.l.falcidiã.⁊ plene dixi in materia de duobus reis.
AQAuerit glo.an in materia de duob reis ſit aliqd imutatũ.
⁊ dic ꝙ ſic.q;ꝛ hodie nõ tenet᷑ iſolidũ ſed nõ exigi poſſũt ĩſolidũ
ut in auc.hoc ita.C.de duobre.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumit. ⁊ in.l.
reos.S.cũ in tabulis.j.de duo e. ibi dixi. Nt b
ſea Etiã nõ noĩat in teſtamẽto ha/
(Conſequenter. & pꝛo legatario ſi teſtatoꝛ ſli
ſicere uoluit ⁊ ĩtereſt noſtra plure reos habẽ.hoc dicit 2
¶ Nõ tex.ibi intereſſe creditoꝛibꝰ.¶ Op. de.l.ſicui.S.j.⁊ ſi.
S.de le.j.ubi creditoꝛ nõ habet᷑ ut legatariꝰ.So.ita demũ cre
ditoꝛ habet᷑ ut legatarius ſi teſtatoꝛ ei ꝓficere uoluit.in dubio
eniʒ fauoꝛe debitoꝛis pᷣiumit᷑ pficere cui plus ꝓdeſt.ut.l.ſidei/
cõmiſſa.S.iĩterdũ.S.de le.iij. ¶ Op.ex glo.hic dicit᷑ e ĩtereſt
noſtra plure debitoꝛes habere etia ſi ſoluẽdo ſint.Cõtra hoc
eſt tex.in.l ſiquis ſtipulatus ſit ſtichũ.S.ſi.j.de uerbo.ob.ubi
ſireus eſt ſoluẽdo nõ intereſt noſtra habere aliũ.So.ſiquiceʒ

actio iã eſt mihi queſita cõtra plures ob idẽ debitũ.tũc mea in

tereſt plures reos habere.ut ſic illas actiones retinere poſſim
ut hic. Si uero uelim agere ut alius reus mihi ↄſtituat.tũc in
ultimis uolũtatib putarẽ obligatũ eſſe cogẽdũ.argu. hui.l. ĩ
ſi. qꝛ põt quis cogi pciſe ad ſactũ. ut. . de le.iij.l.ĩdeicõmuſſa.
G. fl. T.l. in execu.S. ſecũda ſpẽs.j.de uerbo.obli.Sed in con/
iractibus ubi quis nõ põt cogi pꝛeciſe ad factum tũc intereſſe
eſtimat᷑ eaten quatenus pmus reus ſoluẽdo non eſt.ut.d.l.ſi
quis ſtipulatu ſit ſtichũ.S.ſi.nec põt habere eſtimationẽ ꝙ p
mus reus poſſit effici nõ ſoluendo ut ibi.niſi foꝛte haberet res
ſuas in loco periculoſo.vñ eẽt pᷣſũptio ꝙ de ꝓximo ſieret non
ſoluẽdo.ut nõ.glo.magna in.l.ij.S.ſo.ma. Idẽ putarem ꝙ ſi
aliꝗs cõueniret ex delicto ꝓpꝛio.q; tũc õ eũ fieret eſtimatio ꝙ
poſſet effici nõ ſoluẽdo.ut.l.eũ qui.S.papi.j.de fur.qð nõ.

1 Iſta lex cõtinuat᷑ ad cedentia
ich ergo.; non ſũmo ſʒ pono caſũ in ter

— -

inis. Nides hic in pn. modũ agendi creditoꝛis. In
fſine modũ agendi debitoꝛis. ¶ Cõtra iſtaʒ partẽ oppo.ꝙ de
bitoꝛ debet agere ut heres pꝛeſtet quantũ ipſe pᷣſtaret credito/
ri.ut.l.poſt emãcipationẽ.ſ.eo.Dicit gl hoc ueruʒ ſi hẽs vult
eũ defendere.als condẽnet᷑ ad intereſſe ut in cõtrario.Ex hoc
nota foꝛmã libelli ꝙ poſſu petere ↄditionalit.ſ.heredẽ cõpel/
li ꝙ me defendat contra creditoꝛẽ.uel ſi hoc nõ faciat ↄdẽnet
mihi ad itereſſe.ſile in.l.j.in pn.S.de act.emp.⁊.l.ij.S.itẽ ſi in
ſacto.j.de uerbo.ob.

niſi erat talis ꝙ ↄ reũ nõ haberet regreſſũ ſi relinquit
iberatio fideiuſſoꝛi dʒ liberari pacto ⁊ reo nõ pꝛodeſt niſi eẽt
talis reus qui a fideiuſſoꝛe repeteret.h.d.¶ Oppo.ſ̊ dicit ꝙ
actũ nõ tranſit ad ſideiuſſoꝛẽ ſi hoc eſt actũ.als ſecꝰ. Contra
S.ad nellei.l.ſi mulier. S.ſi ab ea. So.ut ibi patet in tex.ubilo
quit᷑ ĩ exceptiõe q̃dã coherẽte perſone. ¶ Op.ex gl.ꝙ pactũ
factũ fideiuſſoꝛi ꝓſit reo.ut.j.de accepti.l.⁊ per iuſiuraduʒ.S.
fideiuſſoꝛi.ibi eni nõ pot ualere ut acceptilatio ſed ut pactum
qꝛ nõ pꝛecedebat obligatio vᷣbis cõtracta.ut eo.ti.l.ſi accepti
latũ.⁊ tamen ibi dicũ ꝙ ꝓdeſt reo. So.qð hic dicii de pacto
ĩtellige de nudo.ſecus in pacto qð reſultat ex acceptilatiõe iu/
tili ut ibi.⁊ ſᷣm hoc reaſſume duo uerba.qꝛ ſi pactũ eſt factum
reo.aut eſt actũ ꝙ trãſeat ad ſideiuſſoꝛẽ.aut nõ.aut dubitatĩ.ſi
pactũ eſt factũ ſideiuſſoꝛi.aut eſt pactuʒ uere nudũ.aut eſt pa/

ctũ qð reſultat ex acceptilatione inutili.ut.S.dictũ eſt. ¶ Dici

tur h ꝙ acceptilatio vni facta alteri ꝓdeſt. ↄtra de acceptila.

l.⁊ per iuſiurandũ.S.ſilegatoꝝ.So.ibi fuit actũ ꝙ acceptila/
tio ad aliũ nõ poꝝigeret᷑.pꝛo hoc ſacit heęc.l.v.alioqn.⁊.l.mo
deſtin.j.de ſol.ubi etiã vᷣa ſolutio aliũ nõ liberat ſi hoc ẽ actũ.

j&ι Sirelinquit liberatio reo dʒ liberariꝑ
Iquis. rcdnd were ſideiuſſoꝛi pficiat

CT ſm hoc ubicũq; in hoc ti.dẽ aliquẽ pacto liberandũ itellige
uel acceptilatiõe hoc acto ut ad aliũ nõ poꝛꝛigat᷑. Iſta ſo.lʒ ſit
uera in ſe tñ cõtinet diuinationẽ. ideo gl.in.l. ꝛia aliter ſoluit
⁊ bñ.qꝛ ibi loquit qũ reus pᷣncipalis erat obligat ſub condi⸗
tione qua exiſtẽte obligatio retro nõ trahit.ut in legat ⁊ ↄcti⸗
bᷣ.q ↄditio eſt poteſtatiua.ut.l.j.S.j.S.ad ſyll.⁊.l.potioꝛ.⁊
l.qui balneuʒ ꝗ po.in P barr iſto caſu liberato fideiuſſoꝛe
acceptilationẽ nõ liberał reus.ut.d.S.ſi legatoꝛũ.⁊.S.ſe.ſec
ſi eſſet in ↄctu cõditio cauſalis.ut.l.pe.de ſideiuſ. Ita debetis
ltelligẽ hãc materiaʒ.Quare dic cũ qᷓrit an acceptilatio ſacta
ſideiuſſoꝛi pꝛoſit reo.aut eſt actũ ꝙ nõ ꝓſit ⁊ nõ ꝓdeſt.aut ni/
hil eſt actũ.⁊ tũc aut reus erat iò obligat ve.aut obligatio pẽ/
debat ſub ↄditiõe.⁊ ſi ſub ↄditiõe.aut cauſali.aut poteſtatina
ut ex pᷣdict patet. C Op. ad ñ.⁊ videĩ ꝙ dʒ ĩſpici ſolũ ſoꝛma
vctus niſi q creditoꝛ participauerit fraudeʒ.ut.l.ſʒ ⁊ iul.S.j.
S. ad macedo. So.iſtud uerũ reſpectu ipſi creditoꝛis.q̊ reſpe
ctu ipſoꝛũ cõtrahẽtiũ uel reſpectu tertij iſpicit id qð eſt in ueri/
tate ut hic.uel aliter ⁊ melius illud uerũ qñ ageret actiõe ex eo
gctu quo pᷣncipalij ⁊ fideiuſſoꝛ ſe obligauerit.ſec ſi agat actio
ne ex teſtõ uel alia.qð nõ ꝓpt᷑ ſtatuta que loquunĩ᷑ de fideiuſ/
ſoꝛe ⁊ pncipali.qꝛ ſtat ueritati nõ uerbis iſtrumẽti. ¶ Pꝛoce
do ulter us.pone ꝙ debitoꝛ cui eſt relicta liberatio agit cõtra
heredẽ ut eũ liberet per acceptilationẽ dicit reus tu in ueritate
es fideiuſſoꝛ.⁊ fideiuſſoꝛ eſt reꝰ.vñ debeo te liberare pacto.x
peto ut mihi edas ĩſtrumẽtũ ↄſeruationis indẽnitat᷑ tibi factũ
a reo pncipali.Conſueui dicere ꝙ actoꝛ dʒ edere reo ad exce/
ptionẽ fũdãdã.ut.l.pe.in ſi.j.ad.l.ſalci.lʒ de hoc fuit opi.C.
de edẽ.l.n.⁊ ibi per doc.⁊.l.j.S.editiões.s.de edẽ. .

Aomi Vater cui ẽ liberatio relicta
Edem iulianus. debet liberari pacto etiã ſi ni/

hil eſt in peculio.ſed ſi filio liberatio relinquitur acceptilatione
liberabit.hoc dicit.quod nota.

cẽ inlianus ſi pꝛo filio pater:

Siliheratio relinqui iqui duob iuribus teneł ab utroqʒ li
berãdus eſt in dubio niſi alit ſit actũ.h.d.tex.⁊ glo.¶ Noõ ꝙ
ſi pꝛi relinquũ liberatio debet liberari pacto.Cõtra ĩmo videt᷑
ꝙ acceptilatiõe ſicut q relinquit liberatio reo.ut.S.l.ꝓxi.in
a So relgge qñ ſiliu erat pncipalis debitoꝛ.⁊ pẽ de pecu
io tenebat᷑ ut ſideiuſſoꝛ.ſecus ſi pẽ eſt ut pncipalis.nlli ut ſide
iuſſoꝛ.¶ Itẽ dicit hic maritũ nõ poſſe repetere.Cõtra qñẽ re/
licta liberatio hʒ exceptionẽ ſauoꝛabilẽ. ⁊ ſic repetere põt ſoln

tũ̃.ut.l.qui ex fratribꝰ.de cõdi.iſti. So.ꝙ hic dicit maritũre⸗
petere nõ poſſe ĩtellige qñ liberatio nõ eſt relicta ei.¶ Dici Hᷣ
ꝙ ſi liberatio eſt relicta filio dʒ liberari per acceptilationẽ.Cõ

tra ſi pater ſoluit nõ repetit a ſilio. ut.l.ij. S.ſed utrũ de mino.
erao liberatio relicta filio nõ debet ꝓdeſſe pꝛi. ut in pn. huius
l. So.debes ĩtelligere pncipiũ.l.qñ eſt ſideiuſſoꝛ.⁊ reus quili/
bet ex diſpoſitione hominis.vñ ſi legatur liberatio vni non vi
det᷑ nelle ꝙ ponigat᷑ ad aliũ niſi qten illius ĩtereſt. Sed hic lo
quit q ſideiuſſoꝛ eſt ex diſpoſitiõe legis.quo caſu ſi relinquit li.

beratio pᷣncipali videt nelle totã obligationẽ tollẽ. ut ſi cũ vno

ʒxit.ita vnũ libando videt᷑ uelle ꝙ a tota oblone recedat.

Oſt emancipationem.C O:

*) nõ debeat agẽ. ſʒ ut eũ aduerſus creditoꝛẽ deſẽdat.ut

BZ. e.l.qd ergo. So.ut ibi t hic in glo.ſuꝑ vbo pᷣ̃ſtaturus.
llu 5 nod vn põt ad ſucceſſionẽ alteriP uenire ĩ eſti
ma

do ĩtereẽ nõ debet iſpici.h.d.¶ Nõ ꝙ nõ dʒ
hẽri eſtimatio illiꝰ ſpei.q; ꝗs põt alteri ſuccedẽ.x licet appellet
ſpes. ut.l.fi.in pn. C. de pac.iñ nõ eſt legitima.rõ eſt qꝛ nulluʒ
ius eſt fũdatũ in me nec filius hʒ ius in hẽditate pꝛis pꝛe viuẽ/
te. ut.l.pᷣcia rerũ ad.l.fal.ſʒ ſi haberẽ aliquã ſpem de iure dep̃
ſeẽti ex ↄctu cõditiõali tunc dico ꝙ iſta ſpes iſpicit.⁊ ideo dico
ꝙ ſii Zctu apponunt᷑ iſta vba remittit oẽ in qð hʒ ⁊ hẽre ſpat
Ttali re tũc videt remittẽ oẽ ius qdð hʒ de pñti ulł hꝛe ſpat ĩ futu/
rũ ex cauſa de pñti.als nõ dẽ ſpes illa qᷓ nõ eſt ſũdata de pñti.
Idẽ dicim ĩ ſtatulibero ꝗ hʒ ſpeʒ in libertate ſi hʒ ius fũdatũ
de pñti qꝛ bẽditas ẽ adita.als nõ dẽ ſtatuliber.ut.l.ij...de ſta.
li.ĩ caſu tñ repio ꝙ hẽtur rõ illi ſpei.q non hʒ ius de pñti.ut.l.
iij.S.q utrũ.S.de mino. Quid aũt ſi diceret᷑ remittit oẽ ius qd
hbʒ ul hie dʒul põt qd ipoꝛtẽt hec vba.cogita bene.

NBn ſoli Siis quTereek,

4 Areb altnatiue debit᷑ ꝑ acceptilationeʒ liberatio Oſegꝗ

tur ab altera. h. d. ¶ Mp. ſ.ti.j.l. qui hoieʒ. So. hic in obliga
tiõe alternatiua ibi in obligatione gñis. ¶ Quero qdſipone
remus hic caſũ in quo nõ deberet liberari ꝑ acceptilationeʒ.

ker✕vGꝗ⸗D

puta per coꝛꝛeum.ut.S.eo.l.iij. Si libereł᷑ pacto an remaneat
obligatio in alia parte alternatiue. Puto ꝗ; nõ.qꝛ lex pꝛeſu/
mit uoluiſſe teſtatoꝛẽ liberare a toto.⁊ iõ ĩ caſu pᷣdicto dʒ libe/
rare ꝑ acceptilationẽ h̊ acto ut ad coꝛꝛeũ nõ poꝛꝛigat᷑.ut dixi
5S. e. l.ſiqs reũ.in pᷣn. Tecatülib beef
gtt Legatũ liberatiõis hʒ effe/
¶ Liberatio autem. ctü u a teſtoꝛe vo debitũ
ſit exactũ.ſecſi a teſtõꝛe ficto uel ab hẽde exigat.h.d.¶ Nõ
tex.ibi cũ cõſtet pupillũ ⁊c.nõ ꝙ illud qð eſt relictũ a ſubſtitu/

——

to viget᷑ relictũ Oditiõaliter ab ipſo pupillo.ut hic ⁊.l.in rõůne

5§.qð vulgo.ad.l.fal.⁊.l.q fũdũ.S.q ſiliu.e.ti.¶¶ Scðo nõ h
glo. ſuꝑ vbo remittat.q ſet ꝙ ule ꝗ petit añ euẽtũ ↄditiõis ca
dit a iure ſuo.qð an ſit uerũ dci LYxima F le⸗ B
ARI ebitoꝛi cuiuſcũq; põt libera
C On ſolum. relinqui ⁊ danar ud tp̃s nõ
petẽ ĩteri liberare nõ cogit.nec illi tꝑis pena uel uſu/
ta petet.h.d.Hẽ hic ꝙ ifra tp̃s uſure nõ pñt peti. de.il.itẽ qꝛ
5§.j.S.de pac. Huitioꝛe ſoluũt qdã ꝙ nò pñt peti uſure uemiẽ
tes ex moꝛa.ſʒ ueniẽte ex ſtiplatiõe ſic.Gl.hoc repꝛehẽdit qꝛ
tex. hic dicit uel penas q ꝑ ſtiploneʒ ꝓmittunt᷑ vñ nulla uſura
õt peti.Ad.l.iteʒ qꝛ.rũde q; ibi duatio ↄcedebat eo ꝙ uſure
oluebant.hic uero ↄcedebat᷑ dilatio ex mero iudicio teſtõꝛis.
ale Legatũ liberatiõis ꝑſonale nõ trãſit ad hẽdeʒ niſi
p hẽdẽ teſtatoꝛis petẽdo õ ſiat.h.d. ¶ Mõ tex. ibi
a ſolo ⁊c.⁊ ſic fuit appoſita dictio taxatiua.als ſinõ apponũ
pᷣſumit᷑ liberatio relicta in reʒ.ut.j.l.ꝓxima.S.i.x.j.e.l.ſiqs in
teſtõ.dixi anno.j.de v.ob.l.qui ſic.¶ Auero dẽ hic ſi nihil a
lutio titio ⁊c.qro qd hẽs petijt a lutio titio. Dicit glo.ꝙ ceci⸗
dit a iure ſuo.qdð eſt ualde notãduʒ. Iſta glo.nõ videt᷑ dicẽ ue
rũ.qꝛ ille qui petit añ ↄditionẽ hodie nõ cadit a iure ſuo.ut in/
ſti. de excep.S.tpales. Sʒ ſuſtinẽdo glo.põt dicẽ ꝙ. S.tꝑales
loquiũ de die certa uel de ↄditiõe.ſ de die incerta nihil ibi diẽ
⁊ ſic iſte.S.remaneat incoꝛꝛectus.nt q añ diẽ icertã agit cadit
a iure ſuo.uel ſi dicas ꝙ dies ĩcert habeat᷑ ꝓ ↄditiõe.ut.l.diej
de 2di.⁊ demõ.dic hũc.S.hodie eẽ coꝛectũ.⁊ in hãc opi.vide
tur ĩclinare Di.tene mẽti.¶ Vltimo vide gl.que ĩcipit ut uſu
ftructꝰ.ibi in.l.petit.So.dic ut ibi ⁊.s.de ſeruitu.l.oẽs.⁊.l.pẽ
⁊ plene dixi. S.de une-e mga fi. i Knu
τ In tex. ibi ualitura. ideſt n
lber. Ationis. opaĩ. ſʒ eſt q̃dã gl.de qᷓ doc.
faciũt magnũ feſtũ.¶ Op.ꝙ tale relictũ liberatiomis nihil p/

deſt.q; pactũ nõ põt ualẽ ſine conſẽſu duoꝝ.ut.l.j.sõ.de pac.

Huitimoꝛe glo.ponit duo vᷣba multũ nobilia.Aut liberatio
ſit ĩter Zhẽtes ⁊ tũc reqrũ oſẽſuꝭ duoꝝ ⁊ pari pñtia ad hoc ut
hẽat locũ exceptio pacti.ſʒ ad hoc ui hẽat tim locuʒ exceptio
doli ſufficit ꝙ fiat in abſẽtia partis.ut.l.poſtᷓ.C. de pac.ſed
ſi fit in ultima uolũtate põt ſieri in abſetia. ut hic ⁊.l.cuʒ pꝛ. S.
ſurdo.S.de le.ij.c.l.cũ aliꝰ.S.donatiõis.e.ti.cũ ſilibuj. Aide
glo.qꝗᷓ ĩcipit ut ſi dixiſſet.⁊ nota eã ibi dũ dic ꝙ ſi abſit debitoꝛ
⁊c. Aduertat᷑ ſi dico ſic. ꝓſiteoꝛ te nõ teneri.iſta vba hñt vim

pacti.ut.l.tale pactũ ĩ pn.S.de pact.q̃rit an ex tali ↄſeſſiõe pa

ret᷑ tibi exceptio. Nic videt᷑ ꝙ ſic.ſ.exceptio doli ut hac gl.ꝓp
q̃ fac.l.poſtq;. C. de pac. Itẽ vide tex.ĩ auc.de teſte.S.x lʒ.⁊
nõ. C. de ↄfeſſi.l.j.ubi ad liberãdũ ualʒ ↄfeſſioſcã coꝛã viciniʒ
pꝓhoc videt᷑ tex.in.l.labeo.ð.de iureiu.⁊ videt dictũ Inno.iĩ

c.ueniẽs ex de renũcia. Itẽ ꝓ hoc videt᷑ eqtas.nã doli exce/

ptio nitit eqtate.ut.l.ꝗ egtate. de doli excep.merito dʒ dari
exceptio dolilʒ nõ pacti.ſimile in.l.⁊ hẽdi.S.ſi ſuus.⁊.S.noj
