Shẽ.emp.So.ibi fuit cõuẽtũ ut ↄductoꝛ hẽret.qð noĩpleĩ ſo/

a locatiõe.ſʒ ꝑ patiẽtiã in toto tꝑe.ſ hic fuit ↄdẽnat ꝙ loca/
ret qð ſola locatiõe ĩplet. Itẽ g̊ me videt᷑ caſus in.l.ĩter caſtel/
lianũ de arbi.So.ibi arbit᷑ diuiſit ⁊ noluit ſic rẽ eẽ diuiſã non
aũt dãnauit eos diuidẽ.⁊ ſic nõ ĩplet᷑ niſi in diuiſiõe ꝑmãſerit.
Itẽ Ʒ me videt᷑ caſu in.l.ſihẽs de ac.emp.Rñdeo idireiuen
dite accedũt multa.⁊ ꝓillis põt agi actiõe pma.qꝛ lʒ cedãt uẽ
dicatiõi nõ tñ ſũt empta. ut.l.naue.⁊.l.uacce.S.de euic.appo
nat ergo in ſnia ꝙ locet ⁊ patiat᷑ eũ in ↄductiõe ꝑſiſtere als
ſola locatiõe ĩplet᷑.ut.d.l.in numerationibꝰ.

S ſeruus. Si hereditatis.

Sẽtẽtia lata ð hẽdẽ nõ deſẽdẽtẽ uel culpabilit᷑ nõ ap
Paar legatar nõ pᷣiudicat.⁊ ꝗs nõ põt ſuã turpitudinẽ al
egare.h.d. ¶Op.⁊ videt᷑ ꝙ pᷣiudicet qꝗ ad oẽs.ut.l.ſi ſupatꝰ
§.].de pig. So.glo.ibi nõ fuit colluſũ.¶Qũoõ quẽ agat le
gatarij.Glo.uarlãt.vna ẽi.l.qui repudiãtis in ſi.dẽ ĩoffl.teſta
mẽ.alia eſt i.l.i ꝑluſoꝛio.S.ſi.de app. Ja.de are.diſtiguit quã
doq; dat᷑ ſnĩia ð hẽdẽ nõ deſẽdẽtẽ uel colludẽtẽ.⁊ tũc nõ pᷣiudi
cat ut hic ⁊.d.l.ſi ꝑluſoꝛio..ſi.de ap.⁊.l.q repudiantis in ſi.
de ĩof. teſ. c. l. ſiõ.cũ ſi.de euic.⁊ tũc põt ouenmi ipſe hẽs ut h
⁊.j.S.penul. Item poterit ↄueniri poſſeſſoꝛ rei uẽdicatiõe nõ
actiõe ex teſtõ.ut gl.d.l.ꝗ repudiãtis ĩ ſi.⁊ tex.in.l.ſi pluſoꝛio
5§. fi. .deap.qñq; dat᷑ ſnĩa Z hẽdẽ defẽdentẽ ⁊ non colludẽteʒ

⁊ tunc aut heredi nulla poteſt imputari culpa ⁊ ipſe non tene

tur ⁊ piudicat legatarijs.ſiue fuerit actũ q̃rela de inofficioſi te

ſti. ut. l. pap̃. . ſi x cauſa de ĩof.teſta. ſiue teſtm fuit dictũ nul/

lũ uel irritũ.ut.l.fi.C.de pe.hẽdi.ſiue fuerit dictũ falſũ.ut.C.e.
l.ſi in fraudẽ.ſi vo hẽdi põt ĩputari aliq̃ culpa non pᷣiudicat le
gatarijs. Culpa aũt ẽ ſi nõ appellauit ſi iuſte potuit ut hic. Itẽ
ſi iuſtas allegationes omiſit.ut.j.S.ꝓxi. Itẽ ſi iudicẽ ↄ ſe ꝓuo
cauit.ut.l.exceptiões de ſideiuſſo.⁊ tũc ſʒ legatari poſſit agẽ
ʒ hẽdẽ nõ põt agẽ ðᷣ vincẽtẽ.qꝛ tut ẽ.ut.l.ſi ſupatꝰ.S.de pig.
cũ ſi.⁊ hoc uerum ſi ſnĩa fuit lata ad petititionem legitimi.ſʒ ſi

ad petitionẽ ſpᷣſtituti. tũc ſilegata nõ ſũt repetita a ſubſtituto

tacite uel expᷣſſe.idẽ qð in pcedẽtib eadẽ rone.ſi vo ſũt repeti
pc

ta tũc ſpᷣſtitut' dʒ pᷣ ueniri ut hic.ſi nõ eẽt ſoluẽdo tũc dʒ redi

ri ad pmũ ꝓpt᷑ dolũ ⁊ culpã ſuã.ar.pal.l.fac.l. ʒ.S.ſiqs omiſ.
cau.teſ. MDꝛedicta uera in ſnia.ĩ traſactiõe dic ut plene nõ.in
l.ↄtrouerſias.S.de trãſac. ¶ Altimo nõ bñ tex.ꝙ ſniaʒ latã
ſe ꝗs nõ põt dicẽ male latã.qð ẽ uerũ ſi p ſe ĩ totu ẽ lata.ſecꝰ
i ꝓ parte.tũc enĩ põt ð partẽ uenire.ut.l.etiã.S.j.de mino.fa/
cit.l.fi.C.qñ ꝓuo.nõ ẽ ne. QAnñ aũt liceat alicui allegare turpi
tudinẽ ſuaʒ uł nõ dixi in.l.iuſiurãdũ.S.fi.⁊.l.ſe.de iureiuran.

Sigq uis. Pẽditas trãſit ad ſiſcũ cũ onẽ legatoꝝ.h.d.

Nõ tex.ibiulł min plene deſẽdit ꝙ culpa
bilit᷑ defẽdẽs nõ excuſat᷑ dixi.S.ꝓxi.S. Inducit tex.iſte ꝑ g.
ad.q.q̃ ponit in.S.ſigꝗs aũt nõ iplẽs de hẽ.⁊ fal.⁊.l.ſi is ꝗ ſoli/
dũ.S.de hẽ.inſti.¶ Vltio nõ gl.q̃ icipit ĩ iſco.q̃ ponit ſoꝛmã
deferẽdi.ut q ꝗʒ defert in fiſcũ dʒ deferre noĩe ſiſci.dixi plene
in. l.j.j. de iure ſiſci.

Aun Legatũ obſcurũ declarat ex cõie
Bi numer audis bac.expſſio-b. d. Cp.

ꝙ ↄſuetudo teſtõꝛis nõ debeat ĩſpici.ut.l.cuʒ certũ de vi.tri.⁊

ole.le. Solu.hic inſpicitur conſuetudo loquendi non conſue/

tudo utẽdi. ut in ʒꝛijs.ᷣita dicit glo.qð nõ plʒ.ar.l.de qbꝰin fi.

S.de le. Cñ tenẽdo iſtã ſo.glo.op.de.l.danas.S.ſi.dẽ uſufru.
le.⁊ de adi.le.l.pe.ĩ gbꝰ expectatoſuetudo utẽdi.Gl.non ſol
uit. Di. diẽ cũ dubitat an ſit legatũ ⁊ q;tuʒ oſiderat᷑ oſuetudo
utẽdi ut ibi.ſʒ cũ ↄſtat legatũ eẽ ⁊ dubitat᷑ qle.tẽ iſpicit oſuetu
Aadit Peniſ. noiſpecka Ajtucke

ntẽdi legatũ redderet iutile ut.l.ex uſu.j.de vi.tri.⁊ ol. le.⁊.d.
l. dãnas.ʒ Me. Que vᷣba nullũ ſapoꝛẽ hñt.Dic ergo plene
ut dixi in. ð.l.cũ certũ. ¶ Op.dẽ hic ↄſuetudo regiõis ĩ q̃ vᷣſa/
t xcẽ.Cõtra imo cõſuetudo regiõis vñ fuit.ut.l.minimis.j.de
le.iij. So. itelligas illaʒ ſʒ iſtã vñ fnit.nõ ĩtelligo ubi nat ẽ ſed
ubi ↄuerſat ẽ. ¶ Itẽ op. ꝙ bec uolũtas debeat exꝗri ꝑ iudicẽ
ut.l.uolũtaſ.C. ðe fideicõ.Sol.fateoꝛ ꝙ recurrũ ad iudicẽ.ſʒ
iudex declarat ſʒ piectura h̊ poſitaj.Oꝛdinẽ ponit NHi.i.c.iĩ
obſcuris de rena er galaiirint eo.ti.nõ ergo glo.
q̃ ponit iſtas cõiecturas.¶ Qũo ꝗd ſi ĩ aliis legat᷑ ex ꝗb dʒ
declarare reꝑit uarietas. Rũñ.ĩſpici qð ẽ min ſʒ Ne. ut.j.ti.
.l. ſi ita legatũ ĩ fi. -.l. apð iul.S.ſcio.S. e. IJInducit iſte.S. per
Eiut ex mõ cognoſcendi cognoſcat᷑ an ꝗs cognouerit ut ar
bit an ut arbitratoꝛ. De qᷣi.l.j.S.de iudi.⁊ ĩ Spe.de arbi.S.
ſegt..ſ pone ꝙ ſic.⁊ meliꝰiĩ v.ſʒ ſi ſit cõpꝛomiſſũ.dixi ĩ repeti
tiõe. S. arbitroꝝ.l. ſi ſocietatẽ. ff. ꝓ ſo. ¶ Altimo nõ.l. ſed etſi
9. ad id qð dixiĩ. l. talis ſcriptura. S. e.

. — „ — „

Icui. le onitur augmstatiu⸗ nõ taxati

i a Nepetitio a ſſtituto ſacta ſimplr ĩtelligi
— 1 2 filio. rpure ⁊ ſpubẽ adeũte debeĩ ex pmis ta
bul niſi relictũ ſit ultra ul ↄiũctꝰ ſit datus.h.d.cum pnci.l.ſe.
¶ Op. de.l. cum pꝛ. S.a ſſtituto.j.ti.j. So.diſtigue utĩ glo.
quã vide.¶ Op.ex glo.de.l.fi.j.de fideicõ.li.ubiĩ repetitiõe
teſtõꝛis ĩtelligii repetita ↄditio niſi ſit talis qᷓ vitiet ↄditioneʒ.
So. H̊ teſtõ: repetijt legata ſimpłr ut legata pᷣdicta ułꝗq lega/
ui ⁊c. ibi magis gnalit.ſ.qcqd legauiuł caui ⁊c. Et iſta faciũt
ad.q.Quidã ſuit accuſat de adultio cõmiſſo ĩ ſeiã uxoꝛẽ titij
qrñdẽdo accuſatiõi dixit.Cõſiteoꝛ me cognouiſſe dictã ſeiaʒ
carnalr.an ꝑ hoc videat᷑ oſiteri eã uxoꝛẽ titij. Spe.tagit hicĩ
ti. depoſi.S.vij.v.xj. ⁊ nil boni dicit. Tu ex pᷣdictis dic autẽ
ↄfeſſus gnãlit oĩa ↄtẽta ĩ accuſatiõe vᷣa eẽ.x tẽ refert ad ea que
ibi ↄtinen ſpaãlit ⁊ etiã acceſſoꝛie.ſ.p modũ q̃litat.arg d.l.fi.
de ſideicõ.li. Si vo nõ gnãlit ſʒ dicit ſe cognouiſſe dictã ſeiaʒ
tũc refert ad ſubaʒ ꝑſone non ad alias q̃litates ipſi ꝑſone.ar.

hui.l.cũ ſi. ¶ Op.ad hãc.l.qꝗd ergo de.lʒ.ſi fũdũ.S.ſi pꝛ.j.e.
So.illa ↄcoꝛdant.¶ Nõ ultimo ex iſto tex. q ſi teſtõꝛ reliqt
certã titol ab iĩſtituto ⁊ poſtea aliꝗd ultra a ſᷣſtituto ĩ qti/
e

tate relicta a ſpſtituto ĩeſt qdð relictũ erat pᷣ.qð dicut.l.ſuo.S.
ſiqs a p.j.e.¶ MNõ etiã glo.q di
q dixiin.l.plane.S.ſi ↄiũctim.S.e.

W Aid ergo.Sigꝗs dnos.s

quit a diueſſis hẽdib pinde ẽ ac ſi relinqͥret iĩ diuerſo/

rũ teſtis h.d.¶MNõ tex.ibi danauerit vnũquẽq; ſolidã rẽ pꝛe
ſtare. qꝛ ſi hoc nõ exp̃ſſiſſet ſec eẽt.ut.l.ſi tibi.S.j.j.e.⁊.l.meui
us. S. eñ.j.ti.j. ¶ Mõ ex v.nã ⁊ ſi.ꝙ dne lucratiue cauſe q̃ hit

diẽ ꝙ pars debet ĩteriʒ ꝓ.q. de

oꝛiginẽ ĩ pſonã diuerſoꝝ pñt ↄcurrẽ.qʒ rededt ad ꝑſonã vniꝰ .

ut. I. ſi ſeru legat. S.j.j.e.⁊ ibi dicã.cetera dic utin glo.

— .„.₰ —2

i b Si hẽs rẽ legatã ĩterimit iuſte nõ tenel. ſe
Si heres. ſininſtendns diligent ſe habuerit. h.

d. C Mõ ar. ad.q.ꝙ ſi feci pacẽ cũ aliq q poſtea fuit exbãni/
tita ꝙ põt ĩpune occidi.ſi eũ occido nõ teneoꝛ.qꝛ occido me

rẽtẽ.ut hic ⁊.l.ꝗ fuũ de v.ob.⁊ ibi dixi. ¶ Op.ꝙ tal erat dã⸗

dus fu q̃lis erat.vñ potuit darip noxa.ut.l.ſi a ſſtituto.F.
ſ. ſ. e. So. gl. plib mõis tene illã ꝙ h magis expediebat deſen

—

dẽ qᷓ; dare ꝓnoxa. ¶ Oppo. de.l. ſi fu'. 5F. boue de di. ſur.
So.ibi agebat᷑ rei uẽdicatiõe ꝑſonali.ulł dicas ꝙ h dicit non

tenet᷑ ut pſtet cautionẽ ⁊c̃.ſubaudi tm̃ ⁊ ceſſãt ðꝛia.

¶Atẽ ſi edes ¶Op. c videt ꝙ no teneat. ut. la ſub

J tẽ ſi edes.i ſi edes. ut5. bes S e.ti. o. erat meli ca/

uẽ de dãno ĩſecto qᷓ; dimittẽ eꝗ poſſideri.¶ Oppo.⁊ videt q
nõ poſſit facẽ religioſũ cũ dñiũ ſit traſlatũ ĩ legatariũ.ut.l.a ti
tio de ſurtis. NRñdeo ut rñũdet tex.in.l.ſcript.S.de rel.⁊ ſũpti.

fune.nõ habetis hic alia. .
— Vegata facta ꝑ vᷣba diffamatoꝛia nõ

nalet. C. is. §. . de hẽ. iſti.
genẽ maledicẽdi hic deſcẽdit ad ſpẽʒ qð ẽ notãdũ. ut.j.dicaʒ.

Op. de. l. v ſi pepcerit. .j.deli. ⁊ poſt. So.ibiĩ exhẽdãdo

ↄgruũt vba maledictiõis.q; ẽ Auattots nõ vitiat ut ibi. ſʒ lega
to nõ ↄgruũt. facit.l.qᷣtiẽs.S.ſiqs ſine.⁊ qð ibi nõ.s.de hẽdi.
iti. ¶ Iſta faciũt ad. q.ſtatutũ eſt hic ꝙ ſigs diffamauerit ali

quem de alidꝗ maleficio puniat᷑ certa pena.pᷣ q̃ri᷑ ꝗd ſit hoc di
ctũ diffamauerit. Videt ꝙ ipoꝛtat.i.ĩ ſama poſuerit.Fʒ hocq
accuſat de diffamatiõe dʒ ꝓbare tm eẽ dictũ ꝑ aliquem ꝙ ex
hoc talis ĩſurrexit ſama.vitas ẽ q ifamare dẽ q ꝓnuciat aliꝰ
e: . 4

RSE . Pig. ualet. . d. CMõ ꝙ diẽ odio ſcriben .
tis. ⁊ ſic videt᷑ pena eẽ teſtõꝛis ſi ea ꝗᷓ ſcribit ĩ teſtõ nõ
de. l. his vbis. S.j. de hẽ.ĩſti. So.glo.ibi ſtetitin

vSbũ qð ſamiã alicui ↄtinet ut hic.ibi qͥ denotãdi.⁊.l.itẽ apð

labeonẽ.S.ſiqs libello de iniur. ⁊.l.lege coꝛnelia.S.fi.cũ.l.ſe.

e.ti.C. de famo.li.l.j.facit.l.diffamari de ĩge.manu.¶Scðdo
dubitat quõ ĩtelligit᷑ diffamare de maleſicio. Rñdeo nõ ſuffi⸗
ceret ſi ſtaret ĩ genẽ maledictiõij.ut dicẽdo ipſũ ĩpiũ ⁊ peſſimũ
hoĩeʒ ⁊ ſilia.nec reqrit ꝙ de aliq ꝓnũciet maleficiũ ita limita/
te ſic dẽ i.l.libelloꝛũ de accu.ſʒ ſufficit ꝙ dixerit feciſſe homici/
diũ uel furtũ ⁊ ſilia.ut hac.l.⁊ qð nõ.in.d.S.quotiẽs.⁊ ꝓbat
i.l.denũciaſſe.S.j.de adul.¶ MNõ etiã ꝙ videtur iniuria ⁊ ĩſa
mia ſi alicui dicat᷑ tu es ſpuri ⁊ ex monacho natꝰ.ut hic.

0S ititie. Deleci citiõi⸗ ĩualide nõ vitiat legatũ.h.d.

Op. C. de iſti. x ſhſti...de Odi.iſer.l.lega

*

. So. hec cõditio ab initio fuit ĩualida.qð nõ. .
QSed1 rni Si ↄditio ptatiua deficiat ꝑ caſũ

—E Lnõ punit legatũ.h. d. ¶ Op. de
ↄdi.⁊ demon.i.pe.S.j.Solu.hic deceſſit ante moꝛã ibi poſt.
COp. ad.l.agl.l.ĩde nerati.S. j. So. hic deceſſit caſu. ibi fu
it occiſus ꝑ aliuʒ viuo teſtõꝛe. Dicit glo.ĩmo vult dicere ut ibi
atet eo moꝛtuo. de iſta mã plene ꝑ doc.⁊ glo.in.l.j.C. de in/
ti. ſoſti. c.l.ĩ teſtõ. .de ↄdi.⁊ demõ. ⁊ ibiglo.⁊ ibi dicemꝰ.

(S i p ar g. Noiati p noĩa ꝓpa tenent᷑ in viriles ꝑ ap/

— pellatiua ĩ hereditarias poꝛtiones.hoc diẽ
Op. . ad trebel.l.nõnunq;. So. h dʒ itelligi ʒ diſtictionẽ
i.l.C Op.j.de duobreis.l.añpe.ubinõ ẽ dꝛia ſiue noĩent
oẽs ſiue par eoꝝ. Gl.hᷣ fatet pꝛiũ ⁊ dic ꝙ hᷣ ſit dꝛia utrũ nomi
nent᷑ꝑ noĩa ꝓpaul appellatiua ut hĩ pᷣma gl.Alibi gl.tʒ iſtã
dãiaʒ ut diſtiguat᷑ an relinquat a parte an ab oĩbꝰ.ut.i.ſiꝗs te
ſtamẽto de ſta. li. Sʒ hec bioꝛ. ꝓbat i.d.l.añpe. de duo. re.
CAQAũo ꝗd ſi teſtõ: diẽ ab hẽdib qᷓ ſupꝛa ſcripti peto dari cũ
ſupꝛa eoj noĩauerit.Gl.i.d.l.añpe.dic ꝙ vident᷑ noĩatiꝑ noĩa
appellar r iſd ẽ uerũ.caſus ẽ i.l.ſi pꝛ filio.de vul.⁊ pup.lʒ
ultramõ. ? Ci. 5 de ĩpu. x ali. ſſti. l. f. x.l. luti. S. luti.j.ti. .
ibi dicã.¶ Quo ꝗd ſi noĩo partĩ ꝑ noĩa ppa.partĩ ꝑ noĩa ap
pellatiua. Dic ꝙ noiati ꝑ noĩa ꝓpᷣa tenebunti in viriles qᷓ eos
tãgũt.Alij tenebunt᷑i heditarias poꝛtiões.ut nõ.j.de ſta.li.l.
ſi teſtõ. ʒy vnã opinionẽ.¶ Quũo qd ſi appellanit eos ꝑ noia
appellatiua nõ ſignificãtia hẽditateʒ. ſʒ dixit a filijs meis ul a
fribꝰ⁊ ſilibꝰ. Ar ꝙ teneant᷑ ĩ viriles cũ tal demr̃atio hẽat vĩ ꝓ
Pꝛij noĩs.ut.l.noĩati. de li.⁊ poſthu. ⁊.l.noĩatim deↄdi.⁊ de.
n Zꝛiũ ꝙ ꝓ hẽditarijs ẽ caſus ĩ.l.luti.S.meuia ſiliũ ad treb.
¶ Vltio aduerte ꝗd ẽ hoc dictũ relinqre noĩati.nã largo mõ
dẽ relinq noĩati qũcũqʒ apparet a qͥrelinqt.ut.l.noĩati.j.ti.ij.
ſſẽ iſta uox nomẽ ↄgruit noĩb ꝓpꝛijs ⁊ appellatiuij.ita hoc
aduerbiũ noĩati.qñq; enĩ dẽ noĩati qð elinad ꝑ noĩa appella
tiua.ut ſi dico ſilijs meis.ut.l.titi ĩ pn.õ.de li.⁊ poſthu.⁊.l.lu
t.S. meuia. Idẽ ſi dico hẽdib meis ut h.uł dñis meis.ut.l.ſi
ſeruus cõis ita de ſti.ſeruo.ſed ſolũ noĩatio qᷓ ſit ꝑ noĩa ꝓpꝛia
„N uocat aliquẽ ad rsut hic.
n HNat Bꝛeuis ẽ nec eget ſũmario ſʒ de/
mo Ot. maratioe. ponit dictũ. ſcõo illdð
ꝓbat Ptria exẽpla. ſcdᷣa ibi. qꝛ nec tꝑe.Caſus ĩ fminij appare
bit ex his ꝗ ifra dicã rñdẽdo ad ↄꝛia.¶ Op.uolũtas teſtõꝛis
ẽ fuãda ĩ ultimiꝭ uolũtatib ut.l.ĩ ↄditiõib de odi.⁊ de.h̊ dĩõ
riũ. So.q̃dã ſt q ꝑtinẽt ad ſbalia teſti ſine ꝗb teſtm̃ non ẽ.vʒ
ꝙ ſint. vij. teſtes libi rogati ⁊ ſilia ꝑtinentia ad ſolẽnitatẽ. Itẽ
ſit iſtitutio hẽdis ſine ꝗᷓ teſtm nõẽ. ral pri e his q ĩ te.de
le. ⁊ has teſtõꝛ ꝓhibẽ nõ põtut h. Rõ ꝛ h dicẽdo ↄtñᷣet repu
gnãtiã.cũ eni ſint de ſuba ſine b teſti nõ ẽ ſᷣducẽ iſta ẽ ſa⸗
cẽ ꝙ nõ ſit teſtm. ꝙ ergo diẽ ꝙ leges nõ hẽant locũ ⁊ ſit teſtm
idẽ ẽ dicẽ ac ſi dicẽt ꝙ nõ ſit teſtm ⁊ ſit teſtm.hoc eẽ nõ põt.ut
de re. iu. l. ubi repugnãtia.⁊ de uſu ⁊ ha.l.ꝑ fuũ.S.j. Quedã
ſt ꝗᷓ nõ reſpiciũt ſolẽnitatẽ teſti ſ tenoꝛẽ ipſi ⁊ ĩ illis uolũtajte
ſtõꝛis ſuat.ut.l. ꝛia.⁊ ſic ĩtelligit pᷣma 8E oſita. Sʒ õ. j.
ti.j.l. codicill.S.f. So.gl.⁊ bñ ꝙ ibi erat ſolennitas ſufficiẽs
ad codicillos iõ ualʒ iure codicilioꝑ. Cõtra hoc op.gꝗl.C. de ſi
deicõmiſ.l.fi.ubi ſufficit ꝙ ĩ ſide hẽdis ponat᷑ abſqʒ aliq̃ ſolẽni
tate ſʒ vnà lec. So.ibi ẽ caſus ſpalis. ul alit ponc iſide hẽcis
ita ꝙ hẽs pmittat hoc defũcto ſapit nãm ↄct.⁊ ita hẽs q hoc
ꝓmiſit ad hoc ↄuenit.ar.l.ꝗdã cũ ſiliũ de hẽ.ĩſti.⁊.l.ſpadonẽ
Dde excu.tu. ¶ Item ad pᷣdicta op.ex gl.S.ᷣde teſta.mi.l.j.
So.p.l.põt ſieri ⁊ remitti ſolẽnita iuris ciuilis nõ ꝑ teſtõꝛem
ut hic. ⁊ ſic vides ꝙ pᷣncipiũ hui.l.loꝗt in puato. Per ſtatu
tũ enĩ bñ poſſet ſieri ne lege locũ haberẽt ĩ teſtõ. ¶ Op.C.de
uſufr. l.j. . C.ut ĩ poſ.le.l.pe.Gl.magna hᷣi fi.h tagit dicẽſ
cautio de utẽdo fruẽdo arbitrio boni viriẽ ĩ fauoꝛẽ hẽdis.vñ
Iʒ nõ ſit de ſolẽnitatib teſtĩ ꝑ teſtõꝛẽ nõ põt tolli.ſolũ enĩ circa
ea q ipſu teſtatoꝛẽ reſpiciũt ſeu ius teſtõꝛis põt diſponẽ.ſqᷓ hec
ſo. videi ʒ. l. vnum ex familia.S.ſirẽ.j.ti.j.ubi dere Hehe s:
atoꝛ

teſtatoꝛ diſponere ut de ſuo.vnde glo.in.l.pe.ut in poſſ.le di
cit ꝙ cautio illa nõ ẽ ſolũ in ſauoꝛẽ heredis.ſʒ iõ eſtiducta ne/
gꝗs ĩuitet ad deliquẽdũ.iõ ꝑ teſtõꝛẽ nõ põt tolli ut.l.cõuenire
SD.de pac.do.⁊ iſta ẽ bona.¶ Sed ad hoc op.C.arbi.tu.l.ñi.
ubi põt remitti ↄfectio ĩuẽtarij.⁊ tñ ill ſuẽtũ ẽ ne ꝗs iuitet ad
deliquẽdũ.So.ut dicã.j.ĩ qnibꝰ. ¶ Op.C.uad.l.fal.auẽ.ſʒ
cũ teſtõꝛ.ubi teſtõꝛ põt phibẽ detrahi falcidiã reſpiciẽtem ius
publicũ.ut.l.qð de bonij.S.j.ad.l.fal.Sol.l.falcidia fuit ĩdu
cta ĩ fauoꝛẽ teſtõꝛis ut hẽat hẽdẽ. ut iſti.ad.l.fal.ĩ pn. Itẽ ĩ fa⸗
uoꝛẽ publicũ.q;ꝛ publice ĩtereſt ut teſtamẽta hoĩuʒ effectũ ha/
beant.nt.l.ul negare.S.quẽad.teſ.aperi.ſʒ ſi teſtõꝛ de iure an
tiq potuiſſet phidẽ falcidiã ueniſſet utilitatẽ publicã.q;ꝛ hẽs
repudiãdo ruperet teſtm.iõ phiberi nõ poterat.ut.d.l.qð de
bonis.ð.j.ſj hodie ſi teſtõꝛ ꝓhibet falcidiã ⁊ hẽs nõ adit here
ditatẽ.teſtm remanet ualidu.ut in auẽ.de hẽ.⁊ fal.S.ſi vo ex⸗
pſſʒ.qð ẽ notãdũ.qꝛ caſus ſinglłaris ẽ nubi ualet teſtm ſine adi
tiõe hẽditat.vñ phibẽ falcidiã hodie nõ ẽ ↄ publicã ntilitatẽ.
merito ualet.⁊ hec ẽ rõ urgẽs.Eſt alia ꝑſuadẽs.nã iuriſcõſul
ti erãt pagani ⁊ de pᷣmio vite eterne nõ cogitabãt.iõ putabãt
ꝙ ſi hẽs cõmodũ pecuniariũ nõ ↄſequeret᷑ repudiaret. Juſti
nianaũt ut catholic cogitauit ꝙ ſa habeat cõmoduʒ a deo

ex eo ꝙ uolũtatẽ defuncti exequit.ut dic tex.i.d.S.ſi expᷣſſiʒ.

¶ Sʒ iuxta hoc q̃ro an q̃rta trebellianica detrahat᷑ g uolũta
tẽ teſtõꝛis.dicũt ꝗdã ꝙ nõ ſicut ⁊ q̃rta debita iure inſtitutiõis
hodie nõ detrahit ↄ uolũtatẽ teſtõꝛis ĩ auc.de bẽ.⁊ fal.S.ſi vᷣo
exp̃ſſiʒ ĩ fi.⁊ ĩ auẽ.ſʒ cũ teſtõꝛ.C. ad.l.fal.Alij õ ꝙ detrahat
nolũtatẽ teſtõꝛi.C.ad.l..fal.l.ſiut allega.⁊.ff.ad.l.fal.l.titia.
⁊iſti.de ſideicõ.hẽdi.S.ſ̊ qꝛ ⁊ẽ̃.⁊.C. de teſta.l.ſãcimus.⁊.C.
de ap.l.pcipim.ĩfi.⁊ct hoc ueriP videt.ita tʒ Albert i marga⸗
rita in ti. an fructus cõputent᷑ in qrtã trebellianicaʒ. Cao

circa hãc partẽ ĩ ciuitate iſta ẽ ſtatutũ ꝙ teſtm iſinuet᷑ als nõ

nalet an teſtõꝛ poſſit phibẽ ĩſinuationẽ. Rñ.nõ.Caſue ẽ h qꝛ

iuxta ꝑtinẽtia ad ſolẽnitatẽ act nõ pñt phiberi ꝑ teſtãtẽ ut h.
ad idem qð nõ.Ci.i.l.f.ĩñ.C. de dona.ubi dicitur ꝙ legibuᷣ
que pꝛecipiũt donata ĩſinuari nõ põt renũciare. Pꝛetea oia

aſtatnum pyr euitãdã falſitatẽ ul ꝑicula nõ pñt remitti ꝑ te/
atoꝛẽ uel ↄhẽtẽ.ut.l.cõparatiões.C. de ſide inſtru.de hoc

Ja.de bel.i.S.q;ꝛ vo.ubiĩ auẽ.⁊ ma.debi.uel credi.ꝙ iſte ſo

ſẽnitates ſũt ĩuẽte ut falſitates ceſſent.ut.l.iubem.ĩ f. C. de te
ſta.ergo nõ pñt ꝑ teſtõꝛe phiberi an poſſit remittere hypothe
cã.¶Quero an teſtõꝛ poſſit facẽ ne bona ꝓ legas ſint tacite
ben⸗Lli ſic. C. ut in poſſ.lega.l.ij. ¶ Qhno an teſtatoꝛ
poſſit facẽ ꝙ legatari poſſit igredipoſſeſſioneʒ rei legate ſua
anẽte. Gl. ꝙ ſic. ut.j.ti. .l. titia cũ ns Filutud ne dic ut ibi
dixi.⁊ examĩaui pleni.C. de pig.l.creditoꝛes ĩ.ij.q.¶Qũo.
an renũciatio exceptiõis ſictiõis ⁊ ſimulatiõis naleat. Rñ.q;
nõ.nã ſi iter nos agi ꝙ ↄctẽſit ſimulatꝰ.⁊ ſic deficiat ĩ ſbᷣa nõ

ẽõctꝰ.ut.l.imaginaria.j.de re.iu.S.de ri.nup.l.ſimulatis de

aqua plu. ar.l.emptoꝛ.⁊ ſiĩ eodẽ ↄctu renũciauit exceptiõi ſi
mulatiõia.idẽ ẽ dicẽ ꝙ ſi ſimłat⁊ nõ ſimlłat.merito nõ ualet
ut hac.l.ĩ pn.ſim rõnẽ quã poſuiĩ pᷣ ꝛio. Pꝛetea ſicut ↄctus

ipe ſuit ſimlłat.ita renũciatio fuit ſimlata.ergo nõ ẽ renũcia⸗

tio. Opponam ergo exceptionẽ ꝙ tot ilectꝰ ⁊ qcqd cõti⸗
net᷑ ĩ illo iſtr̃o ẽ ſimłatũ nec porfit mihi replicari de renũciatiõe

eẽt
cau. ¶ Querit Hi. an teſtõ: poſſit remittẽ tutoꝛi oſectionẽ in
nẽtarij. Et dic ꝙ ſic per.l.fi.C.arbi.tu.Mar.ſyl.diſputauit
hãc qõnẽ ⁊ defmĩauit ꝙ teſtõꝛ põt remittẽ.ſi tñ apparet hãc

remiſſionẽ eẽ ð utilitatẽ pupilli.iudex nõ dʒ uolũtatẽ teſtõꝛis
ſeq ut.l.in ↄfrmãdo.ð.de ↄſir.tu.⁊.l.utilitatem.e.ti.c.S.ubi

pu.equ.de.l.j.S.j.⁊ de hoc ĩ Spe. de tutoꝛe. S. gnãalit.v.hoc
aũt nõcũ. ⁊ de ĩſtru.edi.S.dicto.v.tutoꝛ añt. MHõt eniʒ qñq;

eẽ ꝙ nõↄſcẽ iuẽtariũ ꝑtiet ad utilitatẽ pupilline ei pauꝑtas

pãdat.ut.l. ijde ali.pu.pꝛel.⁊.C. qũ ⁊ g· qr. pars de.l:.ij.pꝛo
hoc etiã tex.i.l.tutoꝛ qui repoꝛtoꝛiuʒ.in pn.S.de admi.tuto.

¶MAuerit h Di. an ꝑ pactũ poſſet ſieri ꝙ a ſnia arbiri poſſit

appellari. Et iſtã qõnẽ recitat Ci. C. de arbi.l.j.dñs Laberti.
de rãpo.diſputauit eã quã gdã hñt ꝑ Ni.i.l.x cõſenſu.j.de

ap.⁊ iclinat Di.ꝙ ualet pactum.pᷣ ꝑ caſu.l.ex ↄſenſu. Itẽ qa
nalʒ pactũ nt nõ liceat appellare.ut.j.ꝗ.ap.nõ li.l.j..j.v.C.

de tẽ. ap.l.f.ĩ f.ergo ualebit pactuʒ ꝙ liceat appellari.Ci. tʒ
ↄꝛiũ.qꝛ ꝑ hoc pactũ ueniemꝰꝰ ius publicũ. at᷑ eni iuriſditio

arbitro qð nõ põt ſieri ꝑ hãc.l.⁊.S.de pac.l.iuj publicũ.⁊.C.

de elan uii earä: idẽ tʒ Ral.ſʒ Spe.iĩti.de ap.S.ĩ
ric v. ſe. tʒ opi.Hi.p.l.ex oſẽſu.Ad hoc examinã/
ũ ſciedũ ẽ ꝙ ex ſnĩa arbitri hodie qũq; oꝛi᷑ actio.ſ.qñ cõpꝛo/

miſſũ ẽ factu ſine pena ⁊ ẽ emologatũ expſſe uł ꝑ curſi.x.die⸗
ri.ut.C. de arb.l.cũ antea.Idẽ ſi fuiſſet appoſita pena cũ ſlla

uel acto de nõ opponẽdo. q; oĩa iſta fuerũt ſimulata.ſec tñ
i ex iteruallo tale pactũ uł renũciatio ſieret.ut.l.ij.qð me.

”U

De legaß ſedo.

clauſula fato manẽte pacto.nt.l.ij.S.de arbi.⁊ ibi nõ.als ex
ſnĩa arbitri non oꝛitur actio.ut.l.j.C.de arbi. In caſu ergo in
quo hodie oꝛitur actio videamus an poſſit appellari etiã ſine
pacto.Gl.i.l.j.C. de arbi.ꝙ nõ.q;ꝛ aut emologat᷑ expᷣſſe ⁊ nõ
bõt appellari.qꝛ appꝛobauit.aut nõ emologat.⁊ tüc ante.x.
dies nõ põt appellare.q; nõ ualet ſnĩa poſt.x.dies ſero ꝓuo/
cat. iũ dico.tõ q̃re nõ poterat appellari erat qꝛ ſnia nõꝓdu
cebat actionẽ.ut.d.l.j.ᷣ cũ hodie pducat appellari põt.Et ſi
dicis nõ pducit actionẽ niſi emologet᷑ ⁊ Renologattone pdit
ius appellãdi falſũ ẽ.qꝛ ſnĩaʒ poſſũ emologare tanq latã nõ
tanq; bñ latã.ut dicim i ſnia lata cũ falſo ꝓcuratoꝛe.ut.l.iij.

S. falſus.rẽ ra.ha.fac̃ qdð nõ.de neg.ge.l.põponi.vñ ſtatĩ cũ

appello a ſnia arbitri ualet ſnĩa.⁊ appellando eam appꝛobo
tanqᷓ; latã nõ tanq; bñ latã.ſqʒ obſtat.q;ꝛ ꝑ hoc videt᷑ dari iuriſ
ditio arbitro qð nõ põt ſieri.ut.l.puatoꝛũ. Rñ.pꝑ hoc nõ daĩ
iuriſditio nec repugnat ꝙ appellet᷑ ab eo ꝗ nõ hʒ iuriſditionẽ
ſi ñ actieitʒ ⁊t hʒ effectũ iuris poſſit appellari. Appellat eniʒ
ab executoꝛe.ut.l.ab executoꝛe de ap.Cx.C.qrũ ap.nõ re.l.ab
executoꝛe.⁊ ↄſtat executoꝛẽ nullã habẽ iuriſditionẽ.ut.l.exe/
cutoꝛẽ.C.de execu.rei iudi. In ciuitatib vo italie ĩ qb ex ſoꝛ
ma ſtatutoꝝ ex ſnia arbitri oꝛit actio ĩcõtinẽti nõ video qd du
bij ſit ꝗn a tali ſnia poſſit appellari. In illis vo caſibꝰĩ qb ex
mnĩa arbitri nõ oꝛi᷑ actio.ſʒ metu pene parei nõ ẽ dubiũ ꝙ de
iure appellarinõ põt. ut.l.j.C. de arbi.Sʒ an tc ualet pactũ
ꝙ liceat appellare. Dico ꝙ ſic. nõ tñ ppe erit appellatio de q̃̊
logt ti.de ap.cũ illa ſit qͥda reſciſſio ſnie.ut.l.j.ifi.ad turpil.ſʒ
ſnĩa arbitri cũ ſit nlla nõ põt reſcidi ꝑ pactũ.ſʒ hoc pactũ ĩpoꝛ
tat hoc ꝙ te poſſit ad iudicẽ puocare ut reuideat an arbit bñ
iudicauerit. Mꝛo hoc.ð.ꝗ ſatiſda.co.l.arbitro.ſʒ vna lec.?
l.n.a q.ap.nõ li.¶ Vltio qdã circa iſtã partẽ tractãt mãʒ an

poſſit ꝗs iuri publico renũciare.De q dixi plene ĩ.l.ius publi

ci.S. ðe pac.⁊ ꝑ doc.i.l.pe.C. ðe pac.¶ Vẽio ad ſcdaʒ par
tẽ ꝓ cui declaratiõe qᷓro quõ ꝑ iſta exẽpla pbat᷑ dictũ. Rñ.de
bhes ſcire ꝙ obligatio iheret oſſibꝰnris.adeo ꝙ a nobᷣ ſepara/
ti nõ põt.ut.ð.de pecuł.l.qꝗs ergo caſuj.⁊ ĩpꝛimit ĩ no ſiẽ cha
ract᷑ ĩ aĩa.ita dic̃ Ticii p ſo. Ponam ergo exẽplũ ĩ cha
ractẽ coꝛpoꝛali ſi cũ ferro igneo ĩpꝛimat᷑ alicui charact in aliq̃
parte coꝛpoꝛis hoc ĩpꝛimit ut ꝑpetuo ſit nec ex uoluntate ĩpꝛi
men põt finiri tꝑe neq; loco neq; ↄditiõis euẽtu.hoc eni eẽt
Ʒʒ nãʒ ipſi charactis impᷣſſi. Nũc ergo dic iuriſcõſult.dictũ ẽ
ĩpma parte.l.ꝙ teſtõꝛ nõ põt facẽ ne leges q̃ reſpiciũt ſhᷣaʒ uł
ſolẽnitatẽ teſti habeãt locuʒ ĩ ſuo teſtõ.qð apparet.q; nõ põt
facẽ ꝙ obligatio finiat᷑ tꝑe loco ⁊ ↄditioe.qꝛ eẽt ð ſbaʒ ⁊ nãʒ
obligatiõis. ¶ Reaſſumo g pmũ qð diẽ chie op.j.de ac.⁊᷑

ob.l.obligationũ fere.S.placet.⁊.S.de Fui.l.iiijj. So.gl.q; nõ

ſinit᷑ tꝑe ipo iure ut h̊ ſ ope exceptiõij ut ĩ ↄꝛijj ⁊ bñ. Sʒ dicej
ergo ĩ pma parte.il.lʒnõ ualeat phibitio teſtõꝛis ipo iure ualʒ

Teffectu ope exceptiõis ulł replicatiõis ut ſit bona ſilitudo q̃ ſe
quit. Rñ.iſtð ꝙ teſtm hẽat hãc ſolẽnitatẽ ẽ ĩductũ a iure ciuiii

⁊iõ ſi illa ſolẽnitas nõ fuet᷑ ex teſtõ oꝛit obligatio naãlis m gl.
ut nõ. S.de iux. ⁊ fac.igno.l.cũ ꝗs de re.iu.l.cui p erroꝛẽ.⁊.l.
j.de ↄdi.ide. Vñ fateoꝛ ꝙ ſi aliqs poſſidẽt ſine vitio rẽ ſibi re
lictã iĩ teſtõ nõ ſolẽni eẽt tut exceptiõe.q;ꝛ poſſidet rẽ ſibi nãli:

debitã. ut. l.mili.S.uetan.S.de teſta.milit.de cõpẽ.l.etiã.ſ⸗

petẽ nõ poſſet.qꝛ nõ hʒ actionẽ.itaĩ pᷣma parte hui.l.ſi teſtõ:
uoluit obligationẽ ſiniri tpe uł loco uel ↄditiõe.h̊ nõ põt ſieri
Ppe ſtatutuũ iuris ciuił qdð ẽ ut ĩpꝛimat᷑ ĩ nos ſi charact᷑.⁊ noj
ſequiĩ ubiq; ut dic tex.l.ſ.. C. de p̃ſcrip.l.ᷣtẽ.tñ de nãli eqtate
ñnit.iõ huic ouẽto cõpetit exceptio merito cadit ſilitudo pmi
caſus.¶ Ad ſcõm op. C. de le...f.glo.dic ſo.ut ibi nil ẽ dicẽ.
Dic ꝙ h loꝗt ĩ obligatiõe ꝑſõali q̃ oſſibꝰ⁊ ꝑſone ihẽat ut cha
ract ut dixi.ibiloquit de iure realiqð ita nõ ihẽt oſſib merito
põt ad tpᷣs habẽ dñium ⁊ tpe ſiniri.ſic ſiĩ digito mittẽs vnuʒ

anulũ cũ charactẽ.q; oſſibꝰnõ er po enĩ p bepogen rtEͤ
oco nõ. ¶

poꝛe nõ ⁊ certo loco poꝛtari ⁊ certo 33 B op. ö.
de hui.l.iiij. ubi loquit de iure reali ⁊ tñ tpe non ſinit. Sol.qd
ỹ.dixit loqtur ĩ iure realimero hoc eſt de iure dñij ꝑ qð nullũ
hẽs obligatũ.ut iſti.de acſ. S. .ſʒ.l.iij. de ui.loquit ĩ iure pſo
nali ⁊ reali ſil.nã lʒ habeã ius fuitus ĩ füdo tuo.tñ tu es mihi
pſonalit obligat ꝓati me nti.nec ꝑ ↄſtõnẽ ſuitu quaʒ feciſti
es liberat a pmiſſiõe.ut nõ.i.l.plib.S.j.de v.ob.Cx.C. de uſu
fru. l. conuptionẽ. ⁊ iſta qlit obligatio tꝑe fniat᷑ plene exami/
nauii.d.l.iiij.de fui.¶ Op. de.i.ſtichũ.S.ſtiplo.de vᷣbo.ob.
So. ntĩ gl. ⁊ bñ. ¶ Querit DPi. an ualʒ pactũ ne ſuituti quã
hẽo ĩ fudo tuo pᷣſcribat᷑. Aidet ꝙ nõ nalʒ.ut hᷣ ⁊.l.plãe ĩ fi.cñ
l.ſe.j.e.⁊.l.cerdonẽ.j.de operi.li.ecõtra ꝙ ualea t. qꝛ ꝑ pactũ
põt ↄſtõ ſieri.ergo mo magis retieri.ut nõ.i.l.cũ qs.S.ſiqs
Pꝓ reo de ſol.alẽ..ſigs a reo. Itẽ ꝑ pactũ põt pᷣſcriptio ĩterrũ
pi.ut.l.cũ notiſſinu.S.ſʒ ſigs.C.de pᷣſcrip.xxx.an.ergo młto

Velegat pmo

magis ipediri ne icipiat.ut.C. de uſu.l, acceptã. ⁊.l.ſi partem
ĩpn.cũ ſi.ff.quẽadmodũ fui.amit.⁊ hãc ꝑartẽ tʒ Di.qꝛĩ pꝛe⸗
ſcribẽda fuitute reꝗrit bona ſides.ut.l.ſi pcanio.v.ceteruʒ. 5.
cõ.pᷣdi. Pꝛo hoc ĩducit ipſe.S.de pac.l.ſi vnꝰ.S.qdð in ſpᷣe.de
edi.edic.l.ꝙ ſi nolit.S.ſiqs ita. Ego dico ꝙ uſucapio ⁊ pᷣſcri
ptio ẽ ĩtroducta ꝓpt bonu publicũ hncipalit.ut.j.de uſuca.l.
I.ĩ.fi.ergo ꝑ paciũ nõ põt remitti.ut.l.ius publicũ.S.de pac.
Mõ ob.ꝙ ĩ pſcribẽda Fuitute uel libᷣtate requirit bona fides.
qꝛ q̃dã ſũt iura ð qͥ pᷣſcribi ſine bona ſide.ut.j.de uſuca.l.ſeq/
tur. S.ſi viã. In illis voĩ ꝗbꝰbona ſides requirit.ut.l.hec aũt
iura de ſer. ru.di.fateoꝛ ꝙ, nõ currit p̃ſcriptio nõ ex vtute pa
cti.ſʒ qꝛ nõ adſũt ea q̃ requirunt᷑ ad pᷣſcriptionẽ.⁊ iõ ſi res trã/
ſiretĩ aliũ ꝗ habẽt bonà ſidẽ pſcribẽt nõ obſtãte pacto. Non
ob. . de pac.l.ſi vnꝰ. S.qð in ſpe.q; ibiloquiti dilatiõe q ẽ fa⸗
uoꝛe libertaᷣ inducta merito põt ei renũciare.q.nr̃a loquit in
p̃ſcriptiõe q̃ẽ ſtroducta ĩ ſauoꝛẽ publicũ. Nõ ob.l.ꝙ ſi nolit.
5. ſigs ita de edil. edic.qꝛ illa pᷣſcriptio hʒ locũ qñ nil ẽ actũ.ſʒ
qñ ↄꝛiũ ẽ actũ in diſpoſitiõe legis ceſſat pſcriptio. Non ob.ꝙ
ꝑ pactũ põt ĩterũpi.ergo põt ĩpediine inchoet q; fateoꝛ q ꝑ
pactũ pot ĩterrũpi. hoc ẽ tolli effect pᷣſcriptiõis pᷣcedentis.qʒ
ꝓpt᷑ h̊ renũciat paciſcẽs iuri iã ſibi qᷓito.ſʒ ꝑ pactuzʒ ne currat
in futurũ renũciat iuri ob utilitatẽ publicaʒ ſtroducto qð fieri
nõ põt.¶ Quũo ſtatutũ ẽ ꝙ debito pᷣſcribat.x.annij.an huic
ſtatuto poſſit renũciari.Rñ.nõ.qꝛ hec pᷣſcriptio currit negli/
gẽtia nõ petẽtis.ut.l.fi.ĩ fi.de edi.diui hadri.tol.⁊ nõ.p Di.i
c.poſſeſſoꝛ de re.iur.li.vj.Ergo debitoꝛ nõ põt renũciare iuri
ĩtroducto in odiũ creditoꝛis ut dicimꝰin macedoniano.ut..
ad mace.l.tãetſi. Itẽ ꝓ hoc ẽ rõ pᷣcedẽs.qꝛ ꝓ bono publico ẽ
introducta p̃ſcriptio.ſʒ an eẽt aliqð remediũ ꝙ actio nõ peri
maĩ tꝑe.Rñ.ꝙ ſic.ſ.ut agat᷑ ꝙ ſiniat᷑ dicta obligatio.x.anno
⁊ iterum deberi incipiat.ut.l.ſicut in ãnos.qui.mo.uſu.amit.
Auũo an qñ obligatio finit tpe remaneat nãlis.Dixi ple/
ne in.l.fi.j.rẽ ra.ha.dic ut ibi.¶ Aenio ad ſcdõᷣm exemplũ de
eo qð dicit loco.⁊ qro exẽplũ.Rñ.dicit glo.pone ꝙ teſtõꝛ di
xit uolo cõueniri hẽdẽ ubi hʒ domiciliũ ⁊ hẽs ibi non reper
uel foꝛte domiciliũ mutauit de loco ad locũ facto ſuo ul digni
tate obueniẽte.uel pone ꝙ mutauit foꝛũ mutãdo ſtatum.ut ſi
de laico effect clericus ul de plebeio miles.nã de iure potit
alibi Ouẽiri. ut.l.j.. de eo qd cer. lo. Sʒ addit gl.ꝙ foꝛte ẽ tu
tus exceptiõe ſi alibi ↄueniat᷑ſicut.s.dictũ ẽ in tꝑe.dicit Ja.
de are.niſi dolo mutauit domiciliuʒ. Tu dic qũq; dicit teſtõꝛ
ꝙ heres pᷣſtet certo loco ⁊ ſic ꝙ poſſit in illo loco Oueniri.nec
Phibet gn alio loco ↄueniri poſſit.⁊ tũc poterit alio loco con
gruo ↄueniri. ut.d.l.j.S.de eo qð cer.lo.Añq; teſtatoꝛ iubet
pſtare hẽdẽ certo loco ⁊ iubet ꝙ alibi nõ teneat nec poſſit cõ⸗
ueniri.tũc de rigoꝛe qlibet loco ẽ obligat.qꝛ ſicut charact ita
obligatio ſequit᷑ eũ ubiq;.ut.l.fi. C.de pᷣſcrip.lon.tẽ.ſqʒ de eqta
te obſtat exceptio ꝓpter uolũtatẽ teſtõꝛis ut H.niſi dolo facit
ne ibi poſſet cõueniri.tũc eni ð eũ daret᷑ replicatio doli.ar.l.ſ
dictũ in fi. S.de euic.cũ ſi. ¶ Quũo vidimus an obligatio poſ
ſit reſtringi ne ubiq; cõueniari.ſ̊ an poſſit ampliari ut ubiq;
poſſit oↄueniri. Dicut.l.ſi ↄuenerit de iuriſdi.om.iudi.¶ VNe
nioad tertiũ exẽplũ.ſ.de 2ditiõe.qᷓro exẽplũ ponit gl.ĩ ↄditio
ne tacita ut cũ ꝓmiſi tibi cẽtũ coꝛbe frumẽti ex tali fũdo.vtſiĩ
pᷣ ułſco ãno deſic nõ iõ deſinit teneri hẽs.ut.l.iter ſtipulãtẽ
S. ſacrã de v. ob. x.l.j.de ↄdi.⁊ demõ. Iſtud exẽplũ nõ videi
bonũ.qꝛ ↄditio tacita ĩpedit natiuitatẽ actiõis ſicut expᷣſſa.ut
nõ.in.l.itẽ q;.S.de pac.ꝓbat᷑ de v.ob.l.interdũ.nõ ergo eſſet
dicẽdũ utrũ talis ↄditio extiguat actionẽ uel nõ cũ nunqᷓ fue
rit nata. MMꝛeterea ĩnuit iſta gl. ꝙ ſiin pᷣ uel ſcdᷣo anno fructꝰ
nõ naſcunt᷑ ↄditio deſiciat.⁊ ſ debitoꝛ nõ liberet ipo iure libe
rat ope exceptiõis ſicut ẽ dictũ in tꝑe ⁊ in loco qð ẽõ.l.iter ſti
pulãtẽ.S. ſacrã.de v.ob. Vñ gl. ponit exẽplũ ſcdo mõ ⁊ ipſa
met repᷣhẽdit. Añ tertio mõ põit exẽplũ ĩ cõditiõe expᷣſſa ĩ ſer
uitute pᷣdiali i.l.ij. de fui.qꝛ ĩtellige ĩ ditiõe expᷣſſa q̃ apponi
tur ad extinguẽdũ fuitutẽ pᷣdialẽ iã cõſtitutã.ut plene no.per
gl. . d.l. iij. Sʒ qro qre dicit gl. in uitute pᷣdiali poſſet ne
poniiĩ obligatiõe mere ꝑſonali.ut lego tibi cẽtũ qad ĩperatoꝛ
uenerit ad italiã. Certe nõ.nã eẽt legatũ annuũ.ut.l.legatum
de annu. le. ⁊ iõ p pᷣmo anno eẽt purũ.ꝓ ſequẽtibu oditioõale
nec ↄditiõe q apponit ad extinguẽdũ ſʒ ad inchoandũ.iõ gl.
ponit in Fuitute pdiali. In ſtipulationib vo iſtud exẽplũ ſine
dubio faceret.ut.l.ſiſtichũ.S.ſtipulatio de v.obli.
lega tipulatio erronea in effectu non
legs vobligat. h. d. uel aliter. Stipulatio
acceſſoꝛia limitat᷑ im nãm ſui pncipalis.h.d.ſ.
lec. C Op. de. l. t ſiqs. S. fi. ö. ſigs cauſ. So.h hẽs ꝑ erro
rẽ pmiſit. iſta ẽ vna lec.q apponit᷑in ſcᷣa glo.Scðo mõ legũ
idiſtincte ĩ ſequẽti.gl.⁊ tũc rñde ſic ſtipulatio ſugitiuũ nõ eſſe

RAli Rẽ legataʒ cogit hẽs
PAes obligata. :incoibd rinil

m aliã

iterponit ſup legato.⁊ ſicẽſtipulatio acceſſoꝛia. dʒ ergo ĩtelli
gi ᷣm nãm ſegatt ve .eſtihulit s de uſuris.qᷓ nã ẽ ut ſpẽs le/
gata pᷣſtet talis q̃lis ẽ.ut.

a ſoſtituto.S.j.S.e. Mõ ergo tenet᷑
niſi culpa ſua aliqd in re ↄtigerit. ut.l.cũ hẽs. F. culpa. S. e. Il
la ergo ſtipulatio ĩtelligit fugitiuũ nõ eẽ.i.culpa ſui hẽdi. ſʒ ſi
eẽt fugitiu abſq; culpa hẽdis nullũ dãnũ dicit facẽ hẽs. ⁊ ſic
ſtipulatio nõ cõmittit. hoc vult dicẽ iſte tex.⁊ glo. Ja.de are.
videĩ dicẽ ꝙ ſi iſta ſtipulatio fuerit intpoſita a ſciẽte ⁊ vba ex/
Hſſe iſtũ caſũ cõtinerẽt nõ teneret hẽs.ar.C. de pac.pi.l.j.⁊.l.
ſi edibꝰ. x.l. fluminũ.S.vitiũ.j.de dã.ife. Sed nõ placet.qꝛ ſi
berej ad hoc ſe uellet obligare poſſet ſine dubio.ut.l.dãni.S.
cũ parietẽ de dã.ĩfec.⁊ pʒiĩ donatiõe.ubiꝗs nõ tenet de eui/
ctiõe.tñ ſi ſe obligat tener.ut.l. ariſto.iĩ f.de dona. Mõob.C.
de pac. pi.l.j. qꝛ bi pactũ erat iĩpꝛobatuʒ. MNõ ob.l.ſ edibꝰ. ⁊
l. fluminũ.S. vitiũ.qꝛ ibi caſus q omittit nõ fuit in ſtipulatiõe
cõpꝛehẽſus ſic hic ſm ĩtellectũ queʒ ſupꝛa poſui. Sʒ huic ob⸗/
ſtat q; ĩ ſtipulatiõe uenit inteſſe.q̊legatarij nil inteſt.q;ꝛ dãnũ
nõ pati ergo ſtipulatio nõ cõmittit. ⁊c iſto mõ põt ĩtelligi iſta
lex in fi. q minime placet.q; ſilegatarij nõ ĩterſit q ceſſat dam
nũ tñ intereſt qꝛ lucrũ ceſſat. ⁊ iõ ad hoc poterat ſe obligare ſi
uolebat. ¶ Op. de. l. ſi ita. S. de euic. So. ut in glo.

4 lõs modis q hac:l.expmunt᷑.p.d. NMꝛimo dicitĩ gb
caſib hẽs tenet luẽ. Scdo dicit ꝑ quẽ moduʒ hẽs cogil.ſcda
ibi ꝙ ſiteſtõꝛ. ¶ Sequit ĩ tex.alieno.⁊ dic ad luẽduʒ cogit
hẽs actiõe ex teſtõ ſi teſtõꝛ hoc expᷣſſerit.ſed ſi nil dixerit hʒ lo
cũ qð ſequit᷑. ¶ Op. glibet pᷣſumũ ſcire factũ ſuũ.ut.l.;c;..
ad uell. So.itellige b qñ re erat obligata ꝑ aliũ nõ ꝑ teſtõc.
utputa ꝑ Fuũ ul ꝓcuratoꝛẽ.vñ nõ iſta diſtictionẽ. Simile nõ.
ĩ.l. ſiqs delegauerit. x.l.ſe.j.de noua. Hoc aũt qð dicit ꝙ pſu
mit᷑ ſcia ĩ fcõ ſuo ĩtellige niſi ſit factũ antiquũ.ut nõ.p Hl.i.c.
̃ſumit ex de re. iur.li.vj.ſac.l.pegre ĩ pn.de acq.poſ. Ieẽitel
ligo niſi ſit ſactũ młtũ ĩplicitũ.ar.l.emptoꝛ. S.luti.õ. de pac.

⁊.l. fideicõmiſſũ.⁊ ibi dixi de ↄfeſ.facit qð nõ.ꝑ Ci.ĩ...cũ alie

nã. C. e. CAgduerte q; ego ĩtelligo iſtã.l.qũ res erat obligata
ꝓ debito nõ hẽditario.tunc hẽs tenet᷑ luere.ut.S.e.l.apud iu
ſianũ.S.hẽs. MDꝛobo ꝑ rõnẽ ad hypothecariã nõ põt deue/
niri etiã ſm iſta tpa niſi debitoꝛ ſit in moꝛa. ut.l.debitoꝛes.C.
de pig. Sʒ H auferet᷑ res legata a legatario culpa ul dolo he/
redis.ergo tenet hẽs.ut.l.c res.S.culpa.S.e.⁊.l.qd ergo..
ſihẽs. ⁊. . ſe. Qð ergo hᷣ dicitur ꝙ teſtõꝛ iuſſit rẽ obligari itel
ligo ꝓp debito alieno. Ael ſi dicis ꝓ debito ſuo intellige iſtã.l.

ꝓzᷓ bẽdẽ poſſit agi actiõe ex teſtõ utluat pign niſiĩtrib caſi

bus h̊ expᷣſſis.ſʒ re euicta ꝑ hypothecaria aget᷑õ hẽdẽ actiõe
ex teſtõ. qᷓſ res ſit euicta ppt᷑ culpã ſuã cũ debitũ ſuũ deberet
ſoluẽ. Itẽ Ʒ pᷣdicta facit ſcda pas hui.l.q loquit᷑i ceſſiõe acti
onis.ſi enĩ debitũ nõ eẽt hẽditariũ ad qd ꝓdeſſet ceſſio actiõij

„

g hẽdes cũ nõ tenebant. Rñ.tenẽdo pᷣmũ caſuʒ ꝙ h res erat
obligata p alio. dicas ꝙ debitũ erat ipſi pẽdis ppꝛiũ nõ hẽdi
tariũ.vñ pdeſt cſſi Ʒ eũ. facit..e. l. ſi hutitij. c ibi dicã. Te/
nẽdo aũt ꝙ erat obligataꝓ debito hẽditario.⁊ tunctex.ꝓce/
dit dare. ¶ Aenio ad ſcdaʒ partẽ. op.poſt ſolonẽ factã non
põt fieri ceſſio. ut.l. modeſtinꝰ.j.de ſo. HNuitimoꝛe ſut h in gl.

trej lec. vna q; ceſſio petat poſt ſniaz añ reireſtõnẽ ul ſolonẽ

Et iſta ẽ clariſſima ꝙ exceptio ceſſiõi põt opponi poſt ſnĩaʒ.
ut.l1.ſi fideiu. i fi. . de ſideiuſ. Alij itelligũt ꝙ h petaĩ ceſſiopoſt
reſtönẽ ad ſolonẽ. ⁊ iſta ẽ nõnda.nã etiax ille q nõ poſſidet ſʒ
iſtũ caſũ petit ceſſionẽ ſibi feri qd põt. Rõẽ q; dñj rei.als nul
lus poſſet h petẽ niſi poſſeſſoꝛ.ut.S.ꝗ.mo.pi.ul hy. ſol. l. pau
lus.S.ſi.⁊.l.nulla.C. de ſol.fac.j.de nideiuſ.l.ſideiuſſoꝛibus.⁊
Qqð ibi nõ. Tertia ſol.ẽ ꝙ poſt reſtõnẽ ⁊ ſolonẽ põt hoc peti.⁊
oluẽdo nõ videt facẽ h alo tollẽdi debitũ.iſtã tenet Di. ar.l.
ap. S. mã. ⁊. de ſol.l. ſtichũ. S.ſi mãdato.⁊ ibi gl.⁊ ꝑ Di.i.d.
modeſtinꝰ. ¶ Querit gl.q iure petat᷑ ceſſio actiõis.hᷣ tex.ex
pꝛimit.ſ.ꝑ doli exceptionẽ uel officio iudicis.⁊ per DHi.i.d.l.

mogeſtinus. T ibi dixi ⁊ ꝑ Ci.i.l. cũ alter. C. de fideiuſ.

Expẽſe facte ĩ repetẽda re ſᷣ ↄditiõe
Omus. legata a legatario repetuntur iſpecto

C ualoꝛe.hoc h tex.dic̃. Extãtib ſic ĩtellige ꝙ hẽi reſ

ciẽdo expẽdit cẽtũ.poſtea ſuꝑuixit tantũ ꝙ edinciũ non põt
durare niſi qnq; annis. Certe extimat᷑ q;tũ mõ ualet ediſiciũ
nõ quãtũ expẽdit hẽs ſm Ja.de gre.¶ Op.ꝙ non poſſit de
ducẽ.ut.l.ſiqs ſciẽs. C. de rei uẽ. Sol.gl.utiĩ ea ⁊ ille animus
pᷣſumit cũ ꝗs nõ pᷣſumat᷑ donare de facilli.ut.l.cũ de indebito.

ʒ̊.de ꝓba. ¶ Op. de.l.ſiita ĩ fi.j.eo. So.ut ibi.

de. l. ſin
Vod ſi nulla. Obp de dgl ſolun

PDiut reſert Ci..l.ſiquis ſciens. C. derei uẽ. diẽ e; quicũq;

DVDelegaß

