nõ põt ↄuertiĩ vñ legitimi.q; ẽ ſibi iĩputet cũ ↄditionẽ nõ ĩ/
pleuit. ⁊ ita diẽ gl.ꝗ cipit caſualł ul cc. Aut fuit iſtitut ſbᷣ odi
tiõe mixta ul caſuali. ⁊ tẽ aut ĩ defectũ nõ fuit exhẽdat aut ſu
it exhẽdatꝰ. Mꝛiĩo caſu hʒ bonoꝝ poſſeſſionẽ qẽ iuris.⁊ iõ in
oẽʒ euẽtũ iu tribuit ut h. Scðdo caſu qũ ĩ defectũ ↄditiõij fuit
exhẽdat.⁊ tũc aut fuit exphẽdat nõ rite.aut rite.ſi nõ rite tri/
buit ius ⁊ ꝑinde ẽ ac ſi echẽdatnõ erat.ut.l.nõ putauit.S.nõ
queuis.S.de ta.Si vo ſuit rite exhẽdat.aut ita ꝙ nõ pote/
rit rũpere ꝑ qrelã ⁊ tũc nõ tribuit ius.als ſi poterit rũpẽ tũc ſe
c. Hec ultima opi.nõ videt᷑ va.qꝛ lʒ poſſet rũpere ꝑ qrelã illa
bono.poſ.nõ põt ĩ aliã ↄuerti an ꝓlatã q̃relã nec ius hoc vult

⁊Tq ſic de neceſſitate expectabi ꝙ ille adeat. Mꝛedcã va ſi ↄ- di

tio ſit adiecta ĩ fauoꝛẽ ſilij.q; tẽ dat illa q̃ẽ iuris als ſecꝰ.ut nõ.
doc. ĩ. l. filijs mr̃eʒ. C. de ĩoſ.teſ.dic ut ibi ꝑ Ja.de are.¶ LHic
dẽ ꝙ deſiciẽte ↄditiõe bo.poſ.Fʒ ta. ↄuertiiõ ta.qᷓro utrũ hoc
ſit uerũ ĩdiſtincte ſiue filiꝰ ſit iſtitut ſiue exhẽdat ĩ deſectũ cõ/
ditiõis. Quidã ĩ ultima gl.videt dubitare.ſ ego ↄcedo id qð

dꝛ hic ĩ glo.eẽ uerũ.q; ſi ↄditio deſicit ſiue aliſit iſtitut ſiue nõ

põt peti ʒ ta.qſ tale teſtm ſit ex quo potuit adiri hẽditas.qꝛ il
lud ẽ uerũ pẽdẽte ↄditiõe ab alio q; ab illo. Oʒ ſi potuit fillus
adire tũc nõ det bonoꝝ poſ.ᷣ ta.Et iõ dicit ꝙ qꝛ ali iſtitutus
erat dʒ peti ↄcurſũ cũ filio pᷣterito ⁊ iõ ↄuertit in ð ta.¶ Que
ro utrũ q; ſit iſta oↄuerſio ſit neceſſaria noua petitio ul agnitio
Certe nõ.ut.l:.iij.S.ſi ſub ↄditiõe.S.de ta.ibi dũ dicit accepiſ
ſet ĩ pᷣterito.tñ nõ arbitroꝛ ꝙ ẽ male dictuʒ ſi de nouo petatur.
¶ Vltimo ſcias ꝙ hic.S.hʒ locũ qñ fit exñte ↄditiõe ſine du/
bio debet dari heredi ſcripto.ſʒ ſi eſſet dubium ꝙ haberet ali
um cui faceret partem per concurſũ tunc dicut dicemus.j.ea.
l. S. ſiquis ita. ⸗
q u

*

E

He bono.poſ.fm ta,

N8AXWωA&N& Qidiſtis ſupta quo tpe petat᷑ bo. po. ?ʒy ta
20 U. uneſegalt icert g parte petatur.
¶¶ Gl. op.⁊ videt᷑ ꝙ iteri debeat tota petitio vniri.ar.j.de aſſi.
liᷣ.l.ſub ↄditiõe.S.j.⁊.l.ex ſemiſſe de acꝗ.hẽ. Iſta qð eſt mul
tũ difficilis.iõ examina plene ĩi.l.ij.S.ſi pars here.pe.⁊ dixi.õ.
de leij.l. plane. 5. ſi cotuctim. =
x = mis NRõ dubitãdi erat qꝛ videt ꝙ debeãt piũgi
EIIHHO1—α◻σ¹ ſiille & iſtitut . xnij. qnos ergo intra. x.
Bremonct, ph Rc. Pi. ſ Ar aelog tr d⸗
(J —1 p. ꝙ tertiꝰ nõ admittat q nõ ẽ in
(Biquis ita. ſutnt ſbcorut. g, pgl. F. So eupich⸗
mꝰ mẽtẽ ſʒ quã pᷣ loco ẽ iſtitut nõ aũt iſpicimꝰ oꝛdinẽ ſcriptu/
re.vide glo.qᷓ ĩcipit ex gradu.ibilʒ ſit ar. .dic ut ibi.nam ilie
5§. dz itelligi Fʒ iſtũ. ut no oſiderẽ oꝛdinẽ ſcripture ſed mẽtẽ ⁊cẽ̃.
t. igs iſtitual de bere. ſti⸗ Prb bo ap
Biquis ita inſtituerit. cc nope⸗
dẽte ↄditiõe põt peti bo.poſ.ut.&.e.l.S.ſi ſub cõditiõe.Picit
glo. ibi de bo. poſ.q̃ eſt facti H iuris.truſa eſt. Alij icũt ꝙ nõ
põt ita ꝗn poſſit reuocari.trufa ẽ etiã. Alij dicũt ꝙ hc ibipo/
teſt peti ea ꝗᷓ eſt iuris.⁊ qʒð dicit h nõ peti.ſ.irreuocabilr. ¶Lu
dic ꝙ ibi logtur qñũ exñte cõditione vnPſolus nocat.tũc enĩ il/
le in poſſeſſionẽ mittit.h̊ autẽ ex exfitia cõditiõis incertuʒ eſt

ꝗs uocerf᷑.⁊ iõ nõ põt ſfieri miſſio in poſſeſſionẽ. Nõ enĩ poſſu

mdicẽ qᷓre magis vn fr q;ᷓ alius in poſſeſſionẽ mittat.qꝛ non
ſũt iĩuicẽ inſtituii nec ꝑ curſuʒ faciũt partẽ.qʒ ſi eẽt vn ĩſtitut
aliſbᷣſtitut tũc inſtitut pẽdẽte cõditiõe mittereĩ ĩ poſſeſſionẽ.
q; hec fuit uolũtas deſũcti.ut ĩſtituto ſpᷣſtitut pſeratur.
(SS i duo Si ſoᷣſtitutus pᷣfert oiũcto cõditiõe ceſſante
HEHiũctus admittat.h. d. ¶ In hoc y. nõ duo.
Pꝛimo nõ qð dixiĩ caſu ⁊ plene dixii.l.te iũcti.ð.de le.ũj.
Fallit qũq; ꝓpt᷑ pᷣſũptã uolũtatẽ deſuncti.ut.l.ꝗdazʒ teſtõ.ð.
de vlga.⁊ pu.⁊ ibi tetigi.¶ Scðo nõ ꝙ poꝛtio accreſcit ſine
noua petitiõe de qͥ Pächi Rlene 11.ſ6 cũ pꝛono.S.de bo.poſ.
C ſore zI hic ꝙ traſit ad nouuʒ dñʒ.õ imo vi
(Bi ſeruus. 9ſ pmũ debeat remanẽc.qꝛ inſti
tutus videt eius ↄtẽplatiõe.ut.l.cũ aliqs.C. de iu.deli.Glo.fa
te ↄꝛiũ qꝛ lʒ dñi noui iuſſu acqꝗrat tñ pᷣ tenebit reſtituẽ ꝑ ↄditio
neʒ ſine cauſa.ſic ĩ fuo fructuario uel bona ſide poſſeſſo ita di/
cit glo. Fateoꝛ id qð glo.dicit ꝙ reſtituit ei cuius otẽplatiõe ẽ
iſtitut ðʒ reſerre ad caſus poſitos ĩ glo.ſ.ad ſeruũ fructuariuʒ
uel ad bona ſide poſſeſſũ nõ ad caſũ de fuo alienato.qꝛ dʒ im
putari dño alienati ut videat᷑ alienare cũ oĩ cauſa cuʒ apð em/
ptoꝛẽ ẽ cũ cauſa nõ ſine cauſa.¶ Itẽ dẽ hic hẽditas debet᷑ no/
uo dño. imo dño antid.ut.l.ſi poſt. S.fi.S.q di.le.ce. ⁊...q
legata.j.de reg.iur.So.alið ĩ legato alið ĩ heẽditate.rõ qꝛ ĩ le⸗
ato ĩſpicit t moꝛt adite hẽditat. ¶ Sʒ ꝗd ĩ fideicõmiſſo re
ſtitut. Glo. videt᷑ dicẽ idẽ q hẽditate. Nidete ĩ fideicõmiſſo
ẽ idẽ qdð ĩ bo.poſ.uel ĩ hẽditate qͥ ad ea q̃ ponunt i.l.ᷣuo iuito
ad tre.nõ quo ad ea ꝗᷓ hac.l.dicunt᷑.nã ſideicõ.ule q̃ri᷑ dũo in
uito ſuo ut dicã ĩ.d.l.Fᷣuo.⁊ añ reſtitutionẽ trãſmittitur.ut nõ.
plene ĩ.l.apð iuł.S.antiſtia.S.ad treb.⁊ ſic nõ põt dici idẽ qð
ĩbo.poſ.uł hẽditate q;tũ ad caſũ nĩi.S.ſʒ ẽ ideʒ qð ĩ legato.⁊
hoc tene mẽeti q; ẽ utile.qꝛ ſi aliqgs monachꝰ fuit hẽs ĩſtitutꝰ uł

aliꝗd ſibi relictũ ⁊ trãſiuit ad ali monaſteriũ.certe ex pᷣdictia

apparet cui monaſterio acꝗrat᷑ ſicut dixiĩ fuo.
EDP arte. Zi es hic ⁊ gl. dicit ꝙ iſtra pñt ſcribi

L Fi D☚ς BDe hoc vidiſtis ple/
ſub conditiõe. beaoben,
ditione.S.eo.ti.

. Hic ẽ nõ.caſus. ¶ Contra hũc.S.op.ſ·
Aidéduz hoc ld. fili ſit detioꝛis ne F 6 *
neꝰ. qꝛ fili ceri pſonis legata pᷣſtat exneP nõ. So.ĩtellige de ſi
lio ĩſtituto ſᷣ Oditiõe ĩ cui defũctũ ali fuit ĩſtitutꝰ qcaſu bz ne
ceſſe uenire ꝑ ʒ ta.ſeciſi ĩ defectũ ↄditiõis nõ eẽt ali iſtitutꝰ.qꝛ
tũc aut deſiciẽte oditiõe ueniret ab ĩteſtato ⁊ neminilegata p
ſtaret.¶Vltio nõ ꝙ lʒ pẽdẽte oditiõe ꝗs petat bo.pol.tamẽ
nõ ꝓpt᷑ hoc ꝗs dẽ decede teſtatꝰ.ſʒ ĩſpicimꝰſinẽ utrũ exiſtat cõ
ditio uł nõ ⁊ tũc iudicabim ſinẽ an deceſſerit teſtat uel nõ.
emuũ Pʒ hic ꝙ ille lſtitut ſbᷣ cõditiõe pe
vtit Fʒ ta.ꝗ ẽ iſtitut utilr. Sʒ ʒ nul/
lus ĩſtitutꝰ ſbᷣ oditiõe ẽ iſtitut utikr.ut.l.ſigs ſᷣ ↄditio
iqð omiſ.ca. te. So.huitimoꝛe qdã reſtrigũt oẽs leges
q dicũt ꝙ iſtituto ſpᷣ ↄditiõe dat ʒ ta.ĩ his ꝗ pñt ab inteſtato
ſuccedẽ ul ꝑv ta.ut.l.ij.S.ſi ſð ditiõe.S.e.⁊.S.l.ꝓxi. Solu.
Jo. qꝛ bo.poſ.dat᷑ cuicũq; iſtituto.ſʒ ſi deñcit ↄditio tũc di
ſtinguit iter eneos ⁊ fllios ⁊ ueniẽtes ab ſteſtato.Ad rõnem

n chari raſis.lʒ ↄſuetudo nõ ſeruat.

in Zꝛiuʒ rũdet᷑.qꝛ ꝙ dicit utilr exponit.ſ.a lege.qꝛ niſ obſtaret
ↄditio q̃ ſolũ obſtat nõ obſtaret alið ĩpedimẽtũ.ſile habuiſtis
in. l. ij. F. f. T. l. ſe. S. de le. pſtã.

c L „ Mõ ꝙ dicit plura. ſiqᷓ deſtru
S Am tabule. n ſi Nemankerczinghii re
grunt᷑ ſuffic.⁊ ſic nõ ꝙ ſentẽ ſigilla reqrunt᷑ als nõ ual ẽt.ut.l.
ij. C.e.ti. Ocõo no iĩ teſtõ ſint płres. vij.teſtib ſcri pꝑti ⁊ ſlli
ꝗq ſt ſupꝛa ſcripti.i.ultra numerũ ſcripti negẽt ſe ĩterfuiſſie nõ p/
pter hoc vitiat teſtm.videbit ĩ.l.j.i.i.S.quẽadmo.te.api.

Pti Ibiex parte nõ detmina/
Jita ſcriptũ. ta.ſ.ex ꝗᷓ parte ſʒ Di. alij
hñt ĩ lr̃a parte ſexta.⁊ ſic videt᷑ glo.habuiſſe ĩ tex.ſuo
Hi. dicebat uacat. ⁊ ſic dʒ ĩtelligi ⁊ legi alio mõ. ⁊ ʒ lectu.
Di.ẽ multũ clara.ſʒ ſʒ lec.put hẽs ĩ l̃a ſexta. gl.legit alio mõ
ſz nõ applaudet lr̃e.¶ Quũo tñ ſʒ lec.gl.ponamꝰ ꝙ ꝗdã ẽ ĩſti
tutalt᷑natiue ſb duab ↄditionibus ↄꝛijji diuerſis poꝛtiõibus
ꝓq̃ poꝛtiõe petit bonoꝝ poſ.Nicit glo.ꝙ ẽ ĩ electione ſua pe/
tat ex maioꝛi poꝛtiõe uł ex minoꝛi.⁊ bñ dicit.ſʒ nõ applaudet
huic le. ¶ Op.Fʒ lec. Di.videt᷑ ꝙ aligs ſibimet nõ põt ſubſti
tui.ut.l.ſi Fuũ cõeʒ.S.titi.de vul.⁊ pu. So.nõ ob.imo ↄcoꝛ/⸗
dat qm hic mutat᷑ cauſa.qm deſiciẽte oditiõe pᷣme ĩſtitutionis
icipit hẽre locũ ſubſtitutio.vide glo.que icipit cõdii.ibi.s.de
here. iſti. dic ĩmo döul Hbdͤ 3 Ob.
11 HPic ẽ nõ.caſus ⁊ mẽti tenẽdus. C Op.p
ui fillo. ann⸗ ſubſti. ſuccedit pupillo.ut ĩſti.de
pu.ſſti.ĩ pn.ſʒ h mihi dixit hẽs eſto.ergo fuit vłgaris nõ pu
pillaris. So.dictio mibi nõ ob.qꝛ ĩtelligit᷑ mihi.ſ.p mediã ꝑſo
nam pupilli.ita hũiſtis ĩ.l.j.s.de vul.⁊ pu.⁊ ibi nõ.⁊ ſic nõ ꝙ
dictio mihi nihil opat.Et hoc eſt utile ad.q.quã vidi de facto
dicebãt vba teſtĩ ⁊ noluit ꝙ ſi deceſſerit ĩ pupillari etate bona
ipſiꝰ teſtõꝛis deuenit ĩ tal.opponebaĩ ꝙ nõ erat pupillaris.
qʒ teſtõꝛ dixit tm̃ de bonis ipſi'teſtõꝛis nõ de bonis ipſi pupil
li.ſʒ oẽs doc.dixerunt ↄꝛiũ.qꝛ illa vba bona ipſius teſtõꝛis ni᷑
operant.⁊ perinde eſt ac ſi nõ eẽnt adiecta ⁊ ſuccedet᷑ pupillo
in oibus bonis teſtatoꝛis ⁊ pupilli.⁊ illa vba nil operant ſicut
hic dẽ de dictione mihi qð tene mẽti.

¶ Dnidam teſtamentum. moglens

ta.ĩ teſtõ nũcupatiuo dabit᷑ poſſeſſio bonoꝝ ſʒ nũcupationeʒ
ut hic. ⁊ hẽtij. C.e.l.ij.tñ ille ꝗ petit bo.poſ.ſʒ nũcupationem
Pfacere ſidẽ de ta. pꝛis.als nõ admitti: ut.j.l. pxi.
2 bon 0 2 COp. ⁊ videt ꝙ teſtm̃ pꝛij non
ſit neceſſariũ. ut. l. ⁊ ſi ð. de vul.⁊
Apu. Gl. dicit ab initio opʒ ꝙ pꝛ faciat ſibi teſtm ut na
leat teſtm filij.qʒ ſi teſtim pꝛis expugnat.diſtigue ut in glo. Ex
hoc hẽs ꝙ ſi aligs petat particulã teſti ut ſbᷣſtitutꝰ pupillarit
tũc dʒ ſibi dari a notario cũ hẽdis ĩſtitutiõe.rõ q; ſbſtitutio ſi
ne iſtitutiõe nõ ualʒ.de hoc ꝑ doc.ĩ.l.R.C. de pci.ĩpera.offe.⁊
Fetenns ledeeqen ſtaeſtb V stac.
a eſt bona.l. Nota ex
◻ Di ex liberis. hac.l.ꝙ. l. ꝗq duos.in pᷣn/
ci.S.de re.du.q̃ loquit᷑ qũ ĩcertitudo de pꝛioꝛitate ⁊ poſterioꝛi
tate emanat ppt᷑ caſũ.qꝛ ambo deceſſerũt vno caſu hʒ locũ qñ
deceſſerũt diuerſis caſibſi tñ als ĩcertitudo emanat ĩ defectũ
Paudi ut hic. C Op. ꝙ iſta obſcurita⸗ vitiet ſpſtitutionẽ. ut
duo ſüt titij. S. de teſta. tu. So.ibi emanat ĩcertitudo circa ꝑ
ſonas eoꝝ q ſt iſtituti hic circa ꝑſonas eoꝝ qbẽ fcã ſᷣſtitutio
¶ Itẽ op.j. de v.ob.l.otinuꝰ.S.ill.So.illa magis ↄcoꝛdat.
q;ꝛ illð ut ualeat ſtipło.hic ut ualeat ĩſtitutio. ¶ p. de.l. ſi fue
rit. S.de re.du.ubi eſt neceſſe ꝙ ſpᷣſtitutio ſcã ꝑ iſta vba ꝗ exli
beris tc̃. viſicet᷑ ꝑ vnũ nõ p duos.So.hic ſpale qꝛ defũct uo/
luit ꝙ ĩ hẽditate ultĩo moꝛiẽtis iueniret hẽditatẽ pmi.dixii.l.
== pn. de re. du. ¶ Itẽ op.de.l. eũ g.S.ad tre.So.ibiĩ
ſtitutiõe fideicõmiſſarij ic ĩ directa pupilari. Rõ fuit qꝛ in
hẽditate ultimi uoluit teſtõꝛ repire hẽditatẽ pmi.q̃ rõ ceſſat in
Zↄꝛio.dixiĩ.l.ꝗ duoj.i pn.ðS.de re.du.¶Itẽ op.de manu.te.l.
cũ ex plibꝰ.So.¹ut dixiĩ.l.duo ſt titij.qꝛ ẽ ĩcertitudo ꝑſonarũ
ꝗbus aligꝗd relinqui.ſed hic ĩſtituti nõ ſũt incerti lʒ ſit incerta
moꝛs pupuloꝛum.
Fil ius. ¶Querit gl. utruz ſibi poſſit iputari cur nõ mi
JRſit pcuratoꝛc. Glo. dicit ꝙ nõ. Allegat. l. ab ho/
ſtib in pn. S. ex qui. cau. ma.
ſtõ. Pic ẽ ſtillis. . v p̃ ponit vnũ dictũ. ſcdo ei limi⸗/
Eitbve vᷣtationẽ. ttio ponit alið dictũ qð videt᷑ ſile Bzarto
aſſignat aliqᷓs diſſilitudines ĩter iſtð dictũ t᷑tiũ ⁊ pmũ.ſcða ibi
plene.ttia ibi nõ ſecꝰ. q̃rta ibi nec putauerit. ⁊ bꝛeuit.h.d. Le
ſtamẽtũ ei'ꝗ ſe dedit ad arrogãdũ irritat niñ poſtqᷓ fact fuit
ſui iuris noua nolũtate appꝛobet᷑. Itẽ teſtm pmũ tollit ꝑ ſcᷣʒ
niſi ſcðʒ

O .

Sta pa. ꝗs fue. ma.

niſi ſcᷣʒ poſtea ĩcidat᷑ ut pᷣmũ ↄñirmet.qꝛ tũc pᷣmũ ad excipiẽ/
dũ tm̃ ualebit.h.d.¶¶In tex.i fi.ibi actoꝛ.i.hẽdi ſcripto ĩ ſcðo
teſtõ opponat᷑ ꝑ hẽdẽ ſcriptũ ĩ p poſſidẽtẽ ⁊ ↄuẽtũ iſpiciat.ſ.ſi
ſcriptꝰĩ pᷣ teſto ⁊ tũc poſſit eũ opponẽ nõ als.¶ Quero ĩ pꝛi
ma parte qre pmũ teſtm̃ tollit᷑ exceptiõe.Nicit glo.q;ꝛ capitis
diminutio ẽ de iure pᷣtoꝛio.iõ nõ põt tollẽ teſtm qdð ẽ de iure ei
uili. ita dicebat Aʒo.Guil.repᷣhẽdit dicẽs ꝙ capit dimiutio ẽ
de iure ciiuiili.ut iſti.de le. agna.tu.S.ſi.⁊ edictũ de capit᷑ dimi
nutiõe poſitũ ĩ ti.de ca.di.nõ iducit diminutionem ſʒ reſtituit
actionẽ i capite minuto.Et glo.dicit except.doli.qꝛ ꝑ recẽteʒ
uolũtatẽ qᷓſt arrogatio facta tenuerit. Hec ſo.nõ ẽ bona q in
pn. hui. S. nõ fuit aliqᷓ recẽs uolũtas.ſʒ ſolũ ſe dedit ad arro/
gãdũ:q̃re dic qð dicit de exceptiõe doli dʒ itelligi de exceptio
ne facti ſeu ĩtẽtiõis qꝛ teſtm tollit ipſo iure.ut.l.j.S. exigit. S. e.
Tibinõ.⁊.S.de iniul.tel.l.j. Hõ ob. iſti.qui.mo.tel.inr..nõ
tantum.ubi dicit ꝙ nõ ꝑ oĩa irritat.⁊ ſic tex.ibi dicit nõ ꝑ oĩa
põt ex noua uolũtate ↄfirmari ut hic ĩ ſco caſu.q; imo ille
Ao phat qꝛ cũ ↄfirmet᷑ de iure ptoꝛio apparet ergo ꝙ de in
re ciuili ĩ totũ erat reſciſſũ.¶ Scðdo qᷓro utrũ oia q hʒ ꝗ dat ſe
ĩ arrogationẽ ĩ arrogatoꝛẽ traſeũt. He h̊ dic ĩſti.de ac ar⸗
ro. ¶ Circa ſcdᷣazʒ partẽ qro quot teſtes debent bẽre fe qᷓ
ↄſirmãt iſta uolũtatẽ.Gl dicit.v. Idẽ nõ.C.de codi.l.j.⁊ nõ.
i.l. hẽdes palã. S. ſz ſi notꝗ. S. de teſta. ubi videt᷑ dicẽ ſuffici⸗
ant duo. Di.ibi dicit c bñ.qũq; adhibet uolũtatẽ ad oↄfirmã/
dũ uolütatẽ ĩualidã. ⁊ tũc reqrunt.v.ut hic. Qũq; adhibent᷑
ad declarãdũ uolũtatẽ ualida.⁊ tũc ſufficiũt duo ut ibi. DNiceʒ
tu quõ ex uolũtate ꝓbata ꝑ.v.teſtes põt deberi hẽditas cum
vij.reqrunt᷑ ut.l.hac ↄſultuſima. C.de teſta. ⁊.l.cuʒ tabule.S.
e.ti. Rñ.ſufficit ꝙ ĩ pmis tabulis cõfirma ſuerit.vij. Ex illis
eni pmis tabuli agit᷑ nõ ex ſcdis.⁊ hᷣ fit de iure pᷣtoꝛio ꝑ bono
ũ poſ.Fʒ ta. ut iſti.ꝗ.mo.te.iĩſir.S.nõ tm.facit.l.ↄſiciunt.S.ſi
poſt. S.de codicil.Erit ergo hᷣ caſus in ꝗ bo.poſ.ſʒ ta.erit ne
ceſſaria cũ de iure ciuili no poſſit adire.Allij caſus ĩi qbꝰ bono
rũ pol.nõ ẽ neceſſaria nõ.p glo.⁊ pleni ꝑ doc.C. v legil. ul
ti. AVeniam ad v. nõ ſecꝰ. h inuit ꝙ iõ ſic qm ſcõʒ teſtm ici⸗
dit ut recõualeſcat hmũ.ſicq; ꝑ recẽtẽ uolũtatẽ pmũ recouale
ſcat.ſʒ hoc videt ᷣ v.nec pntauerit.Hicit glo.ĩter hũc caſuʒ ⁊
ſupioꝛẽ ẽ diſſilitudo ⁊ ſilitudo ut ĩ glo.hẽs.Sʒ pꝛima diſſiłitu
do nõ ẽ bona qꝛ ꝑ arrogationẽ tollit ipſo iure ſic ꝑ ſcʒ teſtm
ut dixi.S.S.j.teʒ dicit glo.ẽ diſſiſitudoĩ reſuſcitatiõe ⁊ i hoc
dicit vitatẽ.vñ apparet ꝙ diſſilitudo ẽ ꝗq ad excipiẽdũ.ſʒ qͥ ad
agẽdũ ẽ ſiſtudo.¶ Op.ad v.nec putauerit.dẽ h̊ ꝙ h̊ agũ de
virib exceptiõis nõ teſti.⁊ ſic inuit ꝙ pmũ ꝑ ſcʒ tollit᷑ ope ex
cæptiõis. i.l.ſacimꝰ. C. de teſta. ubi tollit ipſo iure. Dicit glo.
Hnõ dicit ꝙ prnũ tollat ope exceptiõis.ſ̊ dicit ꝙ opponi᷑ ex/
ceptio ageẽti ex ſcdo ꝑ ſcriptũ ĩ pᷣ ⁊ ſicreſer᷑ ad/ ꝓxumũ.alij ret.
rũt ad pᷣmũ qð nõ plʒ.qꝛ hec lec.nõ aptat ad pncipiũ.¶J
dẽ H ꝙ agẽti ex ſcðo opponat᷑ exceptio doli. videt᷑ ꝙ ꝑ cãcel
lationẽ tollat᷑ ſcõʒ ipſo iure.ut.l.j.S.de his q̃ ĩ te.delẽ.⁊.l.ſi ita
ſeriptũ.S. dele.ij.So.ubi teſtm cãcellat᷑ antec ſit ꝑfectũ tollit
ipſo iure.Si vo poſt teſtm pfectũ tũc nõ tollit ipſo iure.ut h ⁊
nõ.i.l.i.S.de his queĩ te.delẽ. Hic ĩnuit ꝙ tm ile q ẽ ſcriptuj
1pᷣ teſtõ põt opponẽ exceptionẽ doli.Cõtra exceptio doliex
parte opponẽtis ẽ ĩ rẽ. ut.l.ij.S. plane.j.de doli excep.So.ꝗᷓ/
dã ẽ exceptio doli deſcẽdẽs a dolo cõmiſſo ĩ agẽdo ⁊ tũcloꝗt
lex ↄꝛia.Quedã ẽ exceptio doli deſcẽdẽs a dolo cõmiſſo ĩ ſoꝛ
ma agẽdi.⁊ tũc nõ ẽ iuris.qꝛ illa exceptio nõ competit vnifoꝛ
mit᷑ cuilibet ↄuẽto.nã ſi ↄuẽt ẽ ſcript ĩ teſtõ cũ hẽat uolũtatẽ
defucti ſibi cõpetit. Sʒ ſiꝰneniret᷑ exne tunc ſibi nõ cõpetit ſi
cõmittit dolus ĩ actiõe qᷓrẽda q; vnifoꝛmit᷑ cõmittit ↄᷣ quẽlibʒ
vñ qcũ q; puenit hẽret.I¶ Di h ꝙ poſſidẽs hʒ exceptioneʒ.qᷓ
ro utrã ↄ exneũ poſſeſſoꝛẽ hẽat actionẽ. Rñ.nõ q;ꝛ nõ recõna/

lebit ut det᷑ actio ↄ aliquẽ ſʒ dat exceptio poſſidẽti nõ.glo.ſup

vbo reſuſcitauit.¶Qaũo qd ſi nemo poſſideret ꝗs iſtoꝝ duo⸗
rũ deberet poniĩ poſſeſſiõe ex edicto diui hadriani.Scos nõ
qꝛ tabule ſuũt cacellate ⁊ illð edictũ hʒ locũ q teſtm nõ ẽ vitia/
tũ nõ cãcellatũ ⁊c. Sʒ ponet᷑ ĩ poſſeſſiõe ſcriptꝰĩ pᷣ ſihʒ teſtm
nõ vitiatũ non cãcellatũ.q; hʒ potioꝛa iura ut h̊ ⁊ pferet᷑.ut.l.
edicto de edic.diui hadria.tol.¶ ¶Vltio h.l.facit ad mãzʒ ntrũ
gꝗs poſſet opponere de iure tertij. Et qdã tractabãt h ut dñs
Rai.doc.tractat ĩ.l.cũ fuũ.C. de fuis ſugi.dixi pleneĩi.lij.S.
j. de ex.rei iundi. Ma ßur bko goſethaͤr b
—, Ad h̊ ut hes poſſet hac bono
J ſcrip tus.n; poſſe ſione agnoſcẽ reqrüũ
woꝙ ipſe certſit demõſtrat ĩ teſtõ ⁊ ꝙ certa poꝛtio ſibi
deſerat᷑ als ſecus.¶ Mõ ꝙ hẽs dʒ demonſtrari certa demon
ſtratiõe. ut.l.iubemꝰ. C. de teſta.⁊.l.hac ↄſultiſſima.C.q te.ſa.
po. CScðo nõ ut ualeat iſtitutio dʒ eẽ certa poꝛtio ĩſtituti q ſ

(St

bi deferat᷑. ¶ Itẽ op.videt᷑ ꝙ talis ĩſtitutio nõ naleat.ut.l.ſigʒ
ita de hẽ. iſti. So.iĩ glo.⁊ ꝓbat᷑ h̊ ſo.i.l.ij. S.de hẽ.iſti.¶Sed
ad hac ſo.op.de hac.l.v.ꝙ ſi ita.ubi cõditio de pñti lʒ ſit falſa
non vitiat. So.ibi ſuit ↄditio al᷑natiua vna de pñ̃ti alia de fu
turo.vñ lʒ oditio de pñti ſit falſa tñ pt illã de futuro nõ vitia
tur. Itẽ videt᷑ ꝙ deſect ditiõis nõ vitiet.ut.l.ij.S.ſi ſub ↄdi
tiõe.C. e.⁊ de ↄdi.iĩſti.ꝑ totũ.So.iſta ↄditio q pẽdet ex uolun
tate teſtõꝛis ſi nõ ĩple remanet teſtm ualidũ.ut.l.ij.S.de hẽ.in
ſti. ⁊.l. ſiqs ita.eo.ti.⁊ erit pꝛactica ſiqs ĩſtituit aliquẽ ea parte
q̃ ſſtituit i p teſtõ.tc iſte iſtitut ẽ bonoꝝ poſſeſſoꝛ ex ſcdo teſta/
mẽto liqdato ꝑ oñſionẽ pmi ſiẽ dico ĩ laudo.nã nõ agi ex lau
do.qꝛ ex ſnia arbitri nõ oꝛit actio.ut.l.j.C.de arbi. Item ſnia
arbitri ẽ qda ↄctus.ut.l.ſi de meij.S.recepiſſe.S.de arbi.⁊ ſic
aget qctu cõpꝛomiſſi liqdato ⁊ declarato ꝑ laudũ poſtea latũ
Sia patre quis ſu. ma. Rubꝛica.
Cõtinuat hãc rubꝛicã gl.⁊ bñ ⁊ etiã ĩ gl.ſũt ſubtiles.qlad/
uerte ad eas. ¶ Eꝛimo ꝗrit gl. qᷓre hic iuriſcõſult fecit mẽtio
nẽ filij emãcipati.Ad h̊ rnidet glo.⁊ bñ q; ſᷣm iſta tꝑa ſiliuj in
ptãte oſtitnõ põt facẽ teſtm.iõ nõ erit neceſſaria 3 ta. 050%
terat tñ teſtari filiuſfa.de caſtrẽſi ułq̃ſi ⁊ tũc nõ ſubiacet qrele
uł ʒ ta. ut.l. ſ. C. de ioffi. teſ.? ſic de filioſa.nõ erat tractaqũ.ſʒ
de emãcipato tm.¶ Quero an ſit uerũ hoc hodie ꝙ teſtm ſfilij
fa.nõ ſubiaceat ꝗᷓrele nl õ ta.iĩ caſtrẽſi uł q̃ſi. Nicit glo.qdam
dicũt ꝙ ſic.ſʒ ſe ↄrrmat auc.pᷣſbyteros.C. de epi.⁊ cle. Circa
bhoc ſut gl. uarie. Quida dicũt ꝙ etia oli nõ hẽbat locũ qrela
ułz tabulas ĩ caſtrẽſi uł qſti.ita no.i.l.ꝗ de ĩofſicioſo.C. de ioſ/
i. teſ. ⁊ de li.pteri.auc.ex cauſa.x. S. de ĩoſ.tel.l.j. Alij vident᷑
dicẽ idẽ.hodie tñ ĩ hoc ẽ mutatũ qꝛ hodie põt agẽ pꝛ ad legiti
mã ↄditionẽ ex lege.ita no.i auc.pᷣſbyteros.C.de epi.⁊ cle.⁊
l.cũ lege.e.ti.⁊ de ſãc.epi.ĩ auc.S.pᷣbyteros.Alie glo.dicunt
iura antiq̃ ĩ hoc ſũt coꝛꝛecta ita nõ. B.alia ẽ ĩ.l.papᷣ.S.papᷣ.
8.de iof.te. alia ẽ ĩ auc.ĩ teſtõ.C. ad tertul.⁊x i.l.ñ. C.de iĩof.te.
Iſtã ultimã partẽ tʒ Ja.de ra.quã puto uerã. Rõ q ĩ coꝛpo/
re ut cũ de app.cog.S.cauſas.⁊ ſe.d⁊ ꝙ teſtm ſilijfa.irritat᷑ ꝓ/
ter pteritionẽ ul exhedationẽ parẽtũ p̃terq; quo ad legata.
ſiliuſta. nõ poteſt teſtari niſi in caſtrenſi uel quaſi.ergo videt᷑
ꝙ debeat irritar. Dißg —RG i b
NAmAri 7 αD 52 2 Pterit bz
Mäacip atus.; ta. imo q̃relã

ut.l. p? filii. S. de ĩof.te. icit glo. expone qrela
i.5 ta. boc ẽ facẽ violẽtiã lr̃e. QAuare dic ibi loq
tur i pꝛe q nõ dʒ iſtitui qꝛ fili? pcedebat q; erat

ex oꝛdine deſcẽdẽtiu. vo debebat iſtitui q nemo eum pᷣcede

bat Sile hũſtisi.l.j.S.ſi pẽ.S.de piũgẽ.cũ ema.lib.⁊.l.ſiqs ex
hẽdato.S.de iniuſ.te. ⁊ io pterit hẽtur ꝓ exhẽdato ſiẽ dicim
ĩ pᷣteritiõe ſnr̃na ul mmni generis. Dꝛ bic iõ hʒ ta.qꝛ filius
emãcipat ꝗrebat ſibi.qᷓro ntrũ hoc edictũ hodie ceſſat cũ ſili
ĩ ptãte hodie nõ qᷓrat niſi uſufructũ.Glo.ſe nõ ſirmat.Glo. tʒ
Hug mig mo'lus pa.po.ſol.S.j.qð puto ueruʒ qᷣ lʒ ceſ
ſet vna rò.tñ alia remanet qꝛ ẽ pꝛ naãlis ⁊ dʒ ſuccedẽ ſilio oꝛdi/
ne turbato nt.l.nã ⁊ ſiparẽtibus.õ.de ĩoſ.te.ꝓ hoc.j.e.l.ĩſi.⁊
qð nõ.j.de pui.cre.l.uent..i bonis.⁊ iſti.de nup.S.affinita
ti. ¶ QAũo qᷓ̃ ſit dꝛia ĩter bo.poſ. ta.q̃ dat᷑ piono ⁊ laawez
vi. Hic ut ĩ glo.⁊ b. ¶ Quo qd ſi iſte ſilius decedit ĩteſtatꝰ
icit glo. hẽbit vñ liberi vł vñ parẽtes.⁊ ita nõ.i.l.ꝗ ſe pꝛis ĩ
. glo. ma. C. vñ liberi. ¶ Dẽ h au pau æc. qd de nſterioꝛibꝰ
Picit glo.idẽ p.l.j.S.parentes.j.de gradib .meliſacit.l.j.S.
gnãlit.S. de le.pſta.¶Auero qd de aſcẽdẽtib p lineã minã.
Rñ.nõ hʒ ta.q; pᷣteritio ꝓ exhẽdatiõe habet.ut.l.cũ filiũ.C.
de ĩof. te. ⁊ facit.:.ill. S. ad teſtamẽta. S. de ↄ ta. ¶ Altio ſci/
as ꝙ ubicũqʒ ĩ hoc ti.ułi ti.de õ ta.dat᷑ pᷣterito õᷣ ta.hodie eſt
nerã ſi pterit cũ cauſa. als ſtati teſtm ẽ nullũ ſic ſi eẽt pteritnli
ſu. ut. S. alidð ꝗq; capitulũ.ĩ auẽ.ut cum de ap.cog. Nices tu
quõ põt eẽ ꝙ pᷣtereat cũ cauſa nõneẽ exhẽdare.Rñ.nõ q; ex
hẽdare ẽ ab heditate puare.ut.l.iij. C.de li.pteri.vñ dic̃ ſilium
nõ ĩſtituo tale qd fecit. ułlego.x.q; tale ꝗd fec.x iſta ẽ pᷣte/⸗
a. ita debet itelligere.
Mõ caſũ mirabilẽ qᷣ fʒ hec iura filiuſfa.hʒ hẽ
E rdẽ. C Op. de. l. ij.j. de caſtrẽ. pe. So. B ſpale
⁊ filit ẽ ſpãle ĩ dote.ita habet nõ.i..poſt dotẽ.S.ſo.ma.Sed
hodie ĩdiſtincte ſiliuſta.hʒ hẽdeʒ ĩ aduẽticijs.ut.l.qdð ſatis.C.
de bo. que li. . „ .
arés Nãõ duos caſus ĩ ꝗab pʒ repellit a tab.
— l DeQOp. de. l. ſiqñ. §. lld. S. de ĩoſ. te. So.
alid ĩ filio ut ibi.alið ĩ pꝛe ut H. Al alit᷑ di gl.ꝙ ſi pꝛ ſuccedat
ſilio ex pacto q; emãcipat octa fiducia. x⁊ ſic ꝑ pactũ põt repel
li. ſec'iĩ nlio.nõ plzʒ.qᷓre dic hᷣ pẽ accepit tm̃ qᷓtũ ad qrtã ſufficit
iõ nõ hʒ ta.ut hᷣ dũ diẽ qtũ ſat ẽ.ſj ĩ.l. ꝛia min accepit ⁊ 5
q ül

Pe bo.poſ exteſta.mi.? De iurepa,

uerũ. C Quero dẽ ne iudicia eius inquietaret, qᷓro ꝗd ſi de
dit ſimpłr pꝛ nlio ul filiꝰ pꝛi tãtũ qdð ſufficiat ad legitimaʒ. Dic
ut. l. cũ qĩ fi. S. ad.l.fal. Mõ ob.l.ſiqũ.S.gnãlit᷑.C.de ĩoffi.te.
ubi nõ ĩputat᷑ dona.niſi ſit dictũ q;ꝛ ibi loꝗt qñ ẽ certũ ꝙ pꝛ do
nat. ſz nra.q-logꝗt᷑ ubi ſimpłr dat trãſferẽdo dñiũ nõ aũt abppa
ret q̃lit᷑ det.Et iõ dixi hoc ãno ꝙ ſi pꝛ ꝗ mittit filiã ĩ monaſte/
riũ ⁊ ponit certã q;titatẽ pecunie ĩ altari ꝙ illa pecunia ſic ſim
plicit᷑ data cõputat᷑ ĩ legitim.ut.l.cũ q.ad.l.fal.⁊.S.dixi.Itẽ
imutat᷑ ad ſimilitudinẽ dot qᷓ cõputatr᷑ in legitimã.ut.l.qm no/
uella. C, de ĩoffi.te.cui dot loco iſtud qð dat᷑ ſilie itrãti mona/
ſteriũ ſuccedit.⁊ ita dẽ ĩ vulgari. Itẽ pᷣdicta oĩa ĩtellige ſʒ iura
antiq̃ m q ſufficiebat dari qquo relicti titulo.ſed hodie oʒ ꝙ
hẽat aliqd iure ĩſtitutiõis.ut.d.S.aliud.als teſtm non ualeret
nt ibi dicitur. Picbabeß ſinn ſ nüare
alt ic habeſ ꝙ ſi filiuſſa.cepit militare ã
6 Eſt 7 alins. Dtcbe nõ dat᷑õ ta.ĩ aliq necĩ caſtrẽſi
nł q̃ſi nec ĩ alijs bonis. Hoc puto hodie qꝛ cũ ĩ caſtrenſi ulł q̃ſi
hẽat locũ q̃rela multo magiðĩ alijs. ¶ Auerit glo.ꝗd ſi cepit
militare alia militia. ut qꝛ doctoꝛ uł aduocatus.Glo.idẽ qꝛ fa
uoꝛes ſũt ampliãdi qd nñn. *
S. atré. Pone caſũ ſʒ ttia lec.⁊ dic pꝛẽ fuit ĩſtitut ĩ te⸗
AWEH E: ſtamẽto ſilij ⁊ ꝑ erroꝛẽ petijt ⁊ accepit ta.q̃rũt
utrũ poſſit redire ad ?ʒʒ ta.Et rñdet᷑ ꝙ ſic.uł ſoꝛte eẽt meli di⸗
cẽ ꝙ pẽ accepit bonoꝝ poſ. ta.tñ teſtin erat nulluʒ ⁊ poterat
ab iteſtato ſuccedẽ.Certe põt redire ad ius ſuũ ut ab iteſtato
ſuccedat. Itẽ ponit glo.caſu h̊ alijs modis de ꝗbus nõ curo.
D n uſqs Hec ẽ ſingularis.l.⁊ alibi nõ reꝑi
n IIH EHI vtur. ¶ Op. ꝙ qñq; eti ĩigenui co
nt᷑ alienare uł emẽ.nt.l.iulia.S.idẽ celſuj.S.de acij.
emp. Sõ. ibi ſpale ut nõ.i.l.inuitũ.C.de ↄhẽ.empꝑ.¶Itẽ op.
ſ:ſiqd ĩ frau.patro.l.ſi.ubi filꝰ arrogat hʒ reuocatoꝛia in bo/
nis pꝛis alienãtis ĩ fraudẽ. So.ibiĩ qᷓrta q debel filio arroga/
to tanqᷓ;ᷓ es alienũ.ſec ſi ĩ alis. Alł meli ⁊ ẽ caſus ecõuerſo ꝙ
fili hẽat reuocatoꝛiã i bonis pꝛis nõ pꝛ i boni filij ut h.ꝓ boe
I. vñ le.l.ſcripto ĩ fi. Iſto eſt multũ dubiũ ꝓpt᷑ rõnẽ h̊ poſitã q̃
diẽ ꝙ nõ ẽ pueniẽs ꝙ liberis hoĩb xẽ. Ci.examiat.C.ſiqꝗd in
fran.pa.l.j.i.vij.q.decretiſte ĩ.c.rainuti ex de teſta.⁊ ibi vide
tur caſus. Finalr dicerẽ ſiqdẽ alienatio fuit facta titulo lucra/
tiuo.nt ex cauſa donatiõis põt reuocari ꝑ qrelã inofſicioſe do
natiõis tã a pꝛe qᷓ; a filio ſi ꝑx dona.lederet᷑. Na illa qrela ẽ in/
ducta ad ſilitudinẽ q̃rele iofficioſi teſti.ut.l.uli.C. de ĩof.te.ſʒ
q̃rela ĩoffi.teſ.dat᷑ pꝛi ĩ bonis ſilij ſic filio ĩ bonis pꝛis.ergo idẽ
T qrela ĩiofficioſe donatiõis.Si vo alienatio fuit fcã titulo one
roſo ut ex cauſa uẽditiõis tũc ſi ẽ fcã p̃cio minoꝛi.tũcĩ eo qð ulł
tra ualet res q; ſit pᷣciũ ẽ donatio.ut.l.j.C.ſiqd ĩ fra.pa.⁊ tũc
ideʒ qꝛ põt reuocari ꝑ q̃relã ĩofficioſe dona.Si vo ẽ alienatio
facta ĩ fraudẽ ita ꝙ emptoꝛ participauit fraudeʒ nec ullo mõ
ẽ dona.tũc deſcẽdẽtib i bonis aſcẽdentiũ dat᷑ reuocatoꝛia.ut
l. ul.j.ſiqd ĩ frau.pa.ſi enĩ hoc ↄcedi ſlio arrogato multo ma
gis nãli.ut.l.ſiqs de ↄiũ.cũ emã.lib.nec eſt dicẽdũ q illa q̃rta

debeat᷑ ut es alienũ.q; illa q̃rta nõ debet᷑ ĩ vita pꝛis.ſic nec q̃r/
ta qᷓ debet᷑ ſilio nãli.ut.l.j.S.ſi ĩpuberi..de colla.bo.ſʒ pꝛ ibo

nis filij nõ hʒ reuocatoꝛiã.rõ qꝛ ita nõ debet᷑ hẽditas pꝛi ſiẽ ſi/
lio. Mõ ob. iſta rõ qꝛ nõ ẽ urgẽ rõ.ut.l.ulti.ſiqd ĩ frau.pa.ita
dʒ itelligi qð nõ.i.c.rainuti.ex de teſta.Ci.alit i.l.j..C.ſiqd ĩ
frau.pa. ¶Quũo cũ hodie libᷣti hẽant᷑ tanq; igenui ꝑ auẽ. ut
liberi de cetero.an ſit ſplatti. ſigd in frau.pa. Gl.dicit ꝙ; nõ.

Dicit gl.iij. ut ĩ glo.x cõſtat
hodie in auẽ.nouiſſima.C. de ĩof.te.¶¶ Qauero ad h
ut cõpetat bonoꝝ poſ.pãi an reqrat᷑ aditio hẽditatis. Rñ.aut
reſcindit᷑ in totũ ⁊ reqrit᷑ aditio.als ſecus.dixi in.l.illud.deõ
ta. ¶Altimo qro ut in glo.
¶¶ De bonoꝝ poſſeſſiõe ex teſtamẽto üie⸗ Rubꝛica.
iſj Milites ⁊ puati exñtes
O dubiũ. acie belli pñt teſtari qᷓ
n mõ uolũt ta in tra qᷓ;ĩ mari.h.d.¶ ¶ Mõ tex.ibi

15) Antonius. Quro eiſta pars cõſtitu

tũ ĩ ꝓcictu ⁊c̃.qdð fac ad id qð fuit ãno tꝑe moꝛ
talitaᷣ qꝛ maximũ pᷣliũ fuit int deũ ⁊ hoĩes.⁊ iõ

ꝓpt talia eẽt bonũ ꝓuideriut ultime nolũtates etiã nõ ſolẽnit
facte ualerẽt.qm nec teſtes nec notarij reperiri potuerunt.
¶ Be iurepatronatus. NRubꝛica

Atro no?y 5 ꝙ accuſare nl facere

ſari ⁊ man iferre ſunt

nõ ꝙ min peccatũ eſt ĩ faciẽdo qᷓ;i nõ faciẽdo.

Uberti oẽs. Sbiechen nedl .

ope. li. quod nõ.

paria.ut.l.inimicitie.S.de his qui.ut ĩdi. Item

cw qs tutoꝛ Op.ꝙ nõ potuit ſe excuſare
e 1α acceptauit legatũ. ut. l. ex ſen
tẽtia.S.de teſta.tu. So.nõ potuit ſe excuſare de iure
uel accepit legatũ ignoꝛãs onus legati.¶ Itẽ op.de.l.ab ad/
miniſtratiõe.C. de le. So. .ibi nõ erat ꝗò tutoꝛi iputaretur qꝗa
erat miles ꝗ adminiſtrare non põt.¶ Altimo nõ ꝙ apð ali/
quẽ põt eẽ luſpatronat lʒ nõ cũ etctue de lii
— = WW ¶ Op. de. l. ij. . de ĩter
41 [AWra libertoꝝ. di.⁊ e. Gl. ſoluit. ſed
eicdc ꝙ iſta ſũt paria ꝙ q̃da ſũt iurapꝛonatꝰ ꝗq̃ nõ pñ̃t ĩ
hẽdẽ exneũ trãſire ⁊ illa ad fuicũ nõ trãſeũt.ſʒ ſi trãleũt ad hẽ/
dẽ exneũ tũc trãſeũt ad fiſcũ.ut.l.j.j de bo.li.⁊ ita tʒ glo.i.l.di
ui fres.j.eo.ti. Nꝛedicta uera niſi in crimine leſe male.ut.l.qſ
að.j.ad.l.iuł.maie.ubi dãnato pꝛe dãnat᷑ ſlius. 3
Digere Nãõ ꝙ maſculinũ ocipit ſemininu
2E Ea p. de. l. ſi ita ſcriptuz. S. de le. ij.
bi iuri de futuro nõ põt renũciari. So.ibiĩ repudia
tione. ĩ delicto qð tollit ius futurũ ut h̊ ⁊.l.qdã.S.hẽditateʒ
de dona.C.l.q ſuꝑſtite.de acꝗ.hẽdi.Alij hñt ↄ de.l.ſi ita ſcri
pſiſſet. ꝙ hec ꝓuiſio ĩ maſculõ poꝛigit᷑ ad feminaʒ fauoꝛe mr̃i/
monij.ut nõ.in Spe. de diſpu. ⁊ allegaſj. . poſt bec, uer nd
nao maullun. Lan iterl 1 .
& 6 ꝙ. l. gnäliter loquẽs reſtringit ꝑ rõnẽ
Quãauis. ibilocũ hẽat. l. ubi ẽ rõ. Cõtra in.l. ꝓſpe
xit. j.q ⁊ a gbus.So.qñq; niſi ꝑ rõnẽ reſtringeret ꝗs punire
tur ʒ̊ mẽteʒ legis ⁊ tũc reſtrigit᷑.ut h ⁊.l.ij. C.de noxa. Aſñq;
s nõ puniret᷑ ſʒ amitteret lucrũ ⁊ tũc nõ reſtringit niſi ꝑ aliaʒ
legẽ ut ĩ ↄꝛio.Añq; niſi legis reſtrictio fiat ꝗs lucraret idebite
⁊ tẽ reſtrigit.ut.l.ut gradati.S.⁊ ſilege de mu.⁊ ho.⁊ hoc nõ.
Li.ĩ.l.j.C.qᷓ ſit lõga ↄſuetu.⁊ iſta ſunt ar.ad multa nõbilia.ut
pono ĩ.l.oẽs ppłi.ĩ mã de ĩterpᷣtatiõe reſtrictiua.
Re 76 jul. Mõ legẽ remittẽ iuramẽtũ ſic papa.ut.l.fi.
*Einb e ſigꝗs cau. t. l. f. in pn. j. ad muni. CMQuo
qd ſi uouit caſtitatẽ uł nõ öhẽ mfimoniũ.So.ut nõ.i.c.j.⁊.ij.
ex q cleri.uluo.Sʒ ſi hoc ẽ uerũ qð h̊ dic pꝛonꝰ nõ ĩcidit ĩ pe/
nã cuʒ nõ tenuit iuramẽtũ.ar.l.nõ putauit.S.nõ quis.S.de õʒ
ta.⁊.l.ↄtinuꝰ.S.pe.de v.ob.So.qñq; id ex qͥ ꝗs dʒ icidẽ ĩ pe
nã nõ põt de iure ſieri.⁊ tunc ſufficit de facto fieri ut hic.als ſi
põt de iure ſieri nõ ſufficit de facto fieri.de hoc ꝑ doc.i...j.C.
de ſepul. vio.⁊ dixi plene i.d.S.pe.i.l.otinu.j.de v.ob.

Zperecitagdei –

QN Et idẽ eſt in emphi.ut.l.ut iuriſiurãdi.S.ſi liberi.j.de

§. j. Nõ q; gs dicit᷑ accuſaſſe. ¶ Op.qiq
Am. nli nõ videt᷑ accuſaſſe.j.de bo.li.Gl.di
Axelt ꝙ nõ ex ſentẽtia ſed iſpecta ſerie uerboꝛuʒ videt᷑ ac
cnſaſſe. Hoc nõ placet qꝛ uerba dicũt accuſaſſet hoc eſt p̃ᷣteri

cta accuſatio.⁊ iõ fᷣm rigoꝛẽ uerboꝛũ nõ ꝓcedit glo. Vñ dico
⁊ foꝛte nõ male ille ꝗ accuſauit ⁊ accuſationẽ ꝓſeꝗt᷑ quotidie
iſtãdo niſi petat abolitionẽ parte pñte põt dici accuſaſſe.ſed ſi
deſiſtat nihil in eo dicẽdo.⁊ tũc tacẽdo non dicit᷑ accuſaſſe niſi
uſq; ad ſentẽtiã ſtet.ut.d.S.accuſaſſe.qð facit ad.q.videlicet
cũ dicit ſtatutũ ꝙ ſiquis declinaſſe ĩueniat᷑ iuriſditionẽ iudicis
ꝙ poſſit ĩpune offẽdi.demũ ſuꝑ iſlla nõ fuit ꝓnũciatum dixi ꝙ
noõ bor vune offẽdi.ut.d.S.accuſaſſe.⁊.il.l ſeruitutẽ.S.petijſſe

—- 5 Ali COppo.ĩ auẽ.ut lice.ma.⁊ auie.S.ad
E US. pcc. So. ut ibinõ. Iſta.l.ĩducii per t
wꝓſi unaſallus partẽ vni ex dñis emat uel ſit hes ĩſtitu
t'utrũ adhuc ſit uaſallus.Et dicit q; ſic.ut.l.cũ ex oꝛone.S.de
excu.tu. Sʒ Hi.dicit nuerũ ſi iſtð ius nõ potat uẽdiuł ad here

7

des trãſmitti.als eẽt dubitabile.⁊ iõ cogltet q;ꝛ nõ potui vidẽ.

iuran. ubi ſr iurat nõ uenire ad hẽditatẽ pꝛis ⁊ ad eiꝰ

— 4 Fac ad.c.q;uis.de paci lib.
R wrauero. „* ad.c.cũ otigat ex de iure

ſucceſſionẽ uł nõ reuocare nẽditionẽ rei dotał.ut ĩ.c.lʒ de iure

iurã.qꝛ dico ꝙ dñij trãſlatio ul pactũ ul iuramẽtũ ualeat.hoc
nullo iure cauet᷑ ex quo multe ↄcluſiões ſequunt.de qͥ dixii.l.
ſei c augeri.S.ad.l.fal.⁊ ĩ.l.q ſuꝑſti.de acꝗ.hẽ.⁊ dicã pleni
in. ff. nouo deo dãte. H

₰ Oppo. de. l. addoptiuum. 5.
W contra. in ius o Bl ſol bene. di
cã plenius in.l.diui fratres.j.e.

libertus Singularis ẽ multũ ⁊ hoc ĩtẽ
—C . qit. Alienatio facta in fraudẽ

ſz ꝑ

iñ ꝑſectũ ⁊ pluſq;pfectuʒ ſubiũctiui modi.⁊ iõ reqrit ꝙ ſit ꝑfe

Alegis ipſo iure nõ ualet.facta aũt ĩ fraudẽ hoĩs nalet.

—. —

——

Ee obſe.a lib.pa.pᷣſtan.⁊ De ope.lidᷣ.

i pꝑ reuocatoꝛiã reſcindit.h.d. VNidebit h̊ ſuꝑ qꝗᷓ fundata c.l.
iſta.q; ſuꝑ his regulis ⁊.l.diui hadri.qð õ legẽ fit nõ alet.ut
l.fraus. S. de legi. ⁊.c.ſ.ex de re.iu. Scða ẽ ꝑ ti.j.ſiqd ĩ frau.
pa. ¶ DOp. de.l..celſus.S.de arbitris.ubi durius agit᷑ cũ hoĩe
ᷓᷓ cũ lege.So.ibi de hoĩe iuris miniſtro.ſʒ nõ placet qꝛ arbit
nõ ẽ miniſter iuris nec oꝛit᷑ actio ex eius duritia.⁊ reꝑio ꝙ du

rius agit᷑ cũ hoĩe legũ miniſtro qᷓ; cũ lege.ut.l.amplius nõ pe

ti. j. rẽ ra.ha.ubi uerbũ peri ꝓlatũ ab hoĩe ĩtelligit᷑ ꝑ litis con
teſ.ſj a lege ꝑ ſnĩam.ut.:.q in ſeruitutem.S.petiſſe.j.de bo.li.
So.qda ẽ pena reſpiciẽs actũ qꝛ agunt miniſtri ⁊ duri agit᷑

cũ lege qꝛ ius hʒ magis poteſtatẽ anullãdi q; hõ.quedã ẽ pe-

na extrinſeca.⁊ tũc mitiuj agit cũ lege.d.S.petijſſe.dixi in.d.
l. amplius. Et nota.l. iſtã ad multa qꝛ utilis lex eſt.
Si &ιNotabiliſſimus. §. eſt ⁊ rõẽ q; qñ ꝑ pꝛimã alie/
21S. natoni factꝰẽ minoꝛ cẽtenario.in ſcdᷣa vo ob.ꝗꝛ
in pn. legis erat facta inualida ꝑ iſta.l.⁊.l.titia.S.ĩperatoꝛ.S.
de le.ij. T. l.j.de inoffi.dona.determinat etiã glo.⁊ diſtinguit
qñ facit plures donationes utrũ oẽs reuocet uel ultimam uel
guomodo ut patet in glo.pꝛedictarũ legum.
Aui Delictũ aui uel pꝛis nõ nocet nepoti ul ſilio
ein iure liberoꝛũ.h.d.¶ MNõĩ hac.l.ꝙ łlʒ ipe
ratoꝛ pluries iudicauerit vnũ ſi tñ ſurgit poſtea pꝛiuʒ
recedat a ſuo cõſilio.¶Itẽ nõ p eo qð ponit᷑ in ſnĩa adhibito
cõſilio pꝛudentũ ⁊c. Lertio nõ qð dixiin caſu.¶ Op.ꝙ de/⸗
lictũ pꝛis noceat ſilio.ut.l.qrit.j.de bo.li. Glo.huius timoꝛe
diſtinguit multũ bñ.vide glo.q icipit ut euident᷑.⁊ ipſaʒ ſigna
vnũ tñ addatis ut qð dicit ꝙ delictũ pꝛis non nocet ſilio poſt
moꝛtẽ pꝛis intellige niſi in crimine leſe maie.ubi delictuʒ pꝛis

nocet ſñilio in iure libertoꝝ ⁊ Fm diſtinctionẽ quaʒ dedi.S.e.l.

iura. Itẽ hec lex inducit ad.q.ꝙ filius nõ pꝛiuet᷑ feudo ꝓpter
delictũ patris.de hoc habe ꝑ glo.in.l.emaãcipatum.i fi.S.de
ſena.⁊ ꝑ Hi.in.c.non dʒ aliꝗs de re.iur.li.vj.de quo dic ple/
nius.x. col.qᷓ fuit cauſa pꝛi.bñ amit.S.deniq;.⁊ in ti.ſi de feu.
fuerit Aarcn uaſalluj. ⁊ in ti.ſi nalil.keu bilcu ders hec⸗ j.
—Dð ic eſt notabilis ca⸗
3J De excluditur.i ⁊ mẽti tenendus.
— ¶Auũo utrũ qð hic dẽ ſit coꝝectũ ꝑ iura hodierna
q̃ vident᷑ uelle ꝙ habeat iure ĩſtitutiõis ĩ auc.ut cũ de ap.cog.
S.aliud. Hic gl.ꝙ nõ in pꝛono.ilʒ in ſilio ſic.ita dicit gl.quaʒ
nõ. An aũt in filio ſit coꝝectũ.ic ut notat doc.C. de inoffi.
teſ.auc.nouiſſima.Sʒ aduerte ponẽdo caſum h put dic tex.
nõ eẽt coꝛectũ necĩ pꝛono nec ĩ filio.qꝛ hᷣ fuit iſtitut pꝛonus ĩ
certa poꝛtiõe ⁊ ſuit legatũ ſuo.qͥ caſu nõ eẽt coꝛectũ ĩ filio.qꝛ
ſi ſlius aliqd hꝛet iure iſtitutiõis ⁊ eẽt aliqd ſibia ſno legatuʒ
cõputaret᷑i qrtã.ſufficit enĩ ꝙ aliqd hẽat iure ĩſtitutiõis.tʒ eſ
go gl.iſta ꝙ patrono nõ ẽ neceſſe relinqꝗ iure iſtitutiõis. Sed
qd in pꝛe an ſilius debeat ei iure inſtitutionis relinquẽ. Dñs
Ja. de bel. determinauit ꝙ ſic q; eadẽ ẽ rõ. Contrariũ credo
q; in pꝛe nõ reperit coꝝectũ.⁊ iura non coꝛigunt᷑ ex idẽtitate
rõnis niſi qᷓ̃tenus ſit lege expᷣſſu.ut.l.pᷣcipim ĩ fi.C. de ap.ubi
tex. hoc dicit expſſe. Dꝛetea pꝛ ⁊ patronP eqparant᷑ niſiĩ ca

ſibꝰ ut nõ.S.ti.ij.l.j.circa pn.ſed in patrono nõ ẽ coꝝectũ ut

B.ergo nec ĩ pꝛe ꝗ ei eqparat᷑ cũ ĩ hoc nõ reꝑũ diuerſitas.
(Erxr odno us Hic ẽnotabilis ⁊ ſingularis caſus.
.☚ cilli ergo g hʒ poꝛtionẽ debitã iure in
ſtitutiõi nõ accreſit poꝛtio eius ꝗ uenit ꝑ ta.ſecP ſi ambo ue
nirẽt ꝑᷣ ta.q;ꝛ ueniũt eodem iurẽ. Scðo nõ ꝙ ſũlle ꝗ petit ſuꝑ
plemẽtũ ꝑinde habet zcſpeteerpötcbr uthie,
— udex appellationis põt p parte
E Armelia. ude oſfirmare ꝓ parte nullã ꝓnũ
ciare.h. d. in ſnia. habe.S. fa. her.l.qdã.¶ Op. gl.
ʒ tex.S.ſami.her.l.in hoc iudicio. Nicit glo.h̊ iõ qꝝ diuerſa
ſũt capitula.¶ Mõ ex hac.l.ꝙ iudex appellatiõis põt ꝓnun
ciare ſniaʒ nullã. ut.l.qᷓdã mulier.S.fami.her. Ex qꝗ apparet
