EEvne dixi. j. de v. ob. l. iter ſtipulãtẽ. F. ſacrã.
nO. ebac. vidiſtis. .el.ſicui.

num. Hanc.l.vidiſtis.S.e.l.cum vinum.

ctũ hul.

Illud. ide gl. que ĩcipit iõq; eſt cũ eis.q; ponit ĩtelle

S. ego puto ꝙ in nris eloqis Fʒ tpa ho

dierna ſeu moderna uaſoꝝ appellatiõe ↄtineant᷑ oĩa uaſa ap
ta ad potãdũ.ut.l.x ſi nõ ſint.S.ij..de aur. ⁊ ar. le.iõ uenirẽt

nũ in amphoꝛis u

⸗ nilcbine . pri d.

cuicũq;. S.de le.j.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi certis.S.e.⁊.l.j.S.pe.de dote pᷣle.
ubi ſilego aliqd qð eſt in aliquo loco ⁊ nõ repiat ꝙ non ualet
legatũ.qſñ legarẽ coꝛpꝰqð nõ ẽ in rerũ nã.h̊ vo d ↄꝛiũ.So.di
cit gl. ualde nõ.ꝙ lõga daia eſt qñ dico lego vinũ in urnalibꝰ.
an dico lego vinũ qð eſt in urnalibꝰ.nã iſto ſcdᷣo caſu loquun
tur ↄꝛia.nã videoꝛ legare coꝛpꝰ qð nõ eſt in rerũ nã.⁊ non ua
let legatũ ſi nõ reꝑiat.⁊ qdãin pᷣn.gl.hñt qð ẽ in amphoꝛis ⁊
male.qꝛ nõ dʒ eẽ qdð ẽ̃.ut pʒ in ſolone ↄꝛij.¶Sʒ qro qũ lego
vinũ in urnalibus oẽ uel in amphoꝛis oẽ ⁊ nuᷣ reꝑi in ampho
ris uel in urnalibꝰ 65 erit effectꝰ hui legati. Rñdeo ſi reꝑit vi
el in urnalibꝰ ut teſtõꝛ dixit effect eſt ut am/
phoꝛe cũ vino ueniãt.⁊ hoc ſetit gl.in pn.ut pʒ ex legib alle/
gatis in ea.Sʒ ſi nõ reꝑit᷑in amphoꝛis ut dixit teſtõꝛ.tũc effe
ct eſt ut hẽs mittat vinũ in ampheꝛis ita ꝙ legatũ aliqd ope⸗/
reĩ.ut.l.ſiqũ.S.de le.j.⁊.l.ꝗnãliter in pn.S.de uſufru.le.⁊ hoc
appꝛobat cõſuetudo.q; ſi emi vinũ a te in uegete tua intelligit
ꝙ debes ponẽ in uegete mea. AVel aliter dic ꝙ qñ teſtõꝛ legat
vinũ in amphoꝛis uel in urnalibꝰ ⁊ nõ reꝑii.ĩtelligi᷑ ꝙ hẽs de

beat dare vinum ⁊ urnalia ⁊ amphoꝛas.⁊ hoc videt eẽ de mẽ

te glo.

— ——

¶Kui dulcia. Adiectiua idefinita gnaliter neutralit᷑

4 bᷣe‘poſita reſferunt᷑ ad oẽs res ad q̃s poſ-

—

ſut adaptari rõne adiũcti cuiꝰ ſigniſcatio reſtringit.h.d.⁊ eſt

maledictꝰ. S. Dicit hic ꝙ enumeratio ſpẽi h̊ poſita reſtringit

ſigniſicationẽ generis.Cõtra de.l.q̃ſtũ.S.pe.j.ti.j. Glo.non
ſol. Di. ex de re. iur.li.vj.c.generi.dicit ꝙ hoc ẽ ꝓpter naturã

iſtiꝰ copule et.que qᷓlitatẽ p̃cedẽtis legati in ſequẽs legatum vi

det᷑ repetẽ.arg.j.ti.j.l.ſeie.S.gaio.neſcio qd hoc ſit dictũ.⁊ q;

ſit uerũ dictũ NDi. videt᷑ ſetire gl.h. VNidete dñi iſta ſo. DPi.non

placet mihi.nõ eni ſoluit ꝛiũ de dicta.l.q̃ſtũ.S.pe.j.ti.j. Si
enĩ hec eſt dictio et.ibiẽ dictio cũ que magis cõiũgit ⁊ magis
repetitionẽ ĩducit.ut.j.de cõ.⁊ de.l iuł.paulus.⁊ ibi dixi.Nõ
ob.l. ſeie. S. gaio.q; rñde ut ibi videbitis. Qualiter ergo ſolue
mus. Dico ſic.l.nra loqꝗtur qñ genus ꝓfert per aliqð adiecti-
uũ neutraliter poſitũ.tũc q; tale adiectiuũ reqrit ſubſtãtiuũdʒ
ĩtelligi de ſubſtatiuo q̃litat “ teſtõꝛ expᷣſſerat in alia par
te ipſi teſti illi iũcta.ut pʒ h. Si igit expmat᷑ gen ꝑ noĩa ſub
ſtãtiua ſili mõ.tũc enumeratio ſpẽrũ nõ reſtrigit ſigniſcatiõex
generis ſᷣm diſtictionẽ quã videbitis in.l.qſitum.S.pe.j.ti.j.
AQuũo circa iſtũ.S.ðẽ h̊ ꝙ oĩa dulcia ueniũt cauſa potionis

parata. an ueniat aliud vinũ q; gen a teſtõꝛe expᷣſſũ. Rñdeo

nullũ aliud vinũ uenit niſi illud ſingulariter qð a teſtõꝛe eſt ex
pꝛeſſũ. ut.l.hẽs me.S.j.S.de le.iij.⁊.l.cũ delanionis..cui fũ

dus nie ergo hic dicit ꝙ ueniũt oĩa dulcia cauſa potiõis

parata.ĩtellige excepto vino qꝛ nõ uenit niſi vinũ qð eſt noĩa/
tũ.⁊ hec ſut utilia ꝓpter ſtatuta uepoſt ſpãles clauſulas po⸗
t gener Aes dahecdeuii gi
Ccũ ſpetialibus.dicã in.l.queſitũ.S.pe.j.ti.j.
¶ De ſundo inſtructo ⁊ inſtro legato. NRubꝛica.

NIJue cum inſtrumento.

* EOp. de.l. ccui . e. So. ſt duo legata. ſzin pů
caſu vnũ eſt pncipale aliud acceſſoꝛiuʒ.in ſcðo

uterq; eſt pncipale. ut ibi videbitis. t an ſit uerũ

Enn Aigdes ergo inſtim nõ uẽdicat. Cõtra. .e.
Eundo. 7an ade es ĩtelligere H ꝙ fũdus ſuit uo
lũtarxie alienat.⁊ ſic eſt reuocatũ legatũ fũdi.iõ nõ põt ſtare le
atũ inſtii cum dixit fũdus cũ inſtro.qꝛ inſtim eſt acceſſoꝛium

ecus ſi dixit fũdũ ⁊ inſtim uel fundũ inſtructũ. ut videbitis in
l.ſicui.j. eo. B

l

matiuã.aliã negatiuã.⁊ iſta negatiua eſt magis nõbi
is.iõ fm eã pono caſu.Ex q̃ hẽs ꝙ legata ppꝛietate iſtrm nõ
videt᷑ eẽ legatũ.¶ Op.cõtra iſtũ tex.de.l.ſed ⁊ ades.S.illud.
S.· loca. So.aliud in fũdo locato.q; tũc uenit inſtrm.aliud in
fũdo ↄceſſo ĩter viuos uel legato ut h.x.S.de ac.emp.l.fũdus
lʒ gl.videai dicẽ cõtrariũ in.l.ij. C.de v.ſig. Sʒ põt illa intelli⸗
gi ꝙ hẽat aliũ intellectũ. als male diceret. ¶ Op. de.l. locuʒ.
§. ꝓpꝛietarius.

es intelligant de eodẽ genẽ

ter

§.

in
8
let

m/
le⸗

d

——-

en

De fun. inſtru. ⁊ inſtru.lega.

S. ꝓpꝛletarius.S.de uſuſfr. So.aliud qñ legat᷑ uſuſruetꝰ qꝛ ce/

dut inſtra.aliud qñ legat᷑ ꝓpꝛietas ut h.⁊ que ſit rõ glo.notat
ibi multũ late.⁊ intellige ꝙ cedũt inſtr̃a ut habeat uſufructum
inſtroꝝ. ut.l. itẽ ſi fundi.S.ſi nuda.S.de uſuſr.que tene mẽti qᷣ
ſit quotidiana.¶ Vltimo gl.op.ad hãc.l.de.l.ſeie.S.tyrane
ſed ibi apparet ſo.qꝛ ibi pꝛatũ erat pars fũdi.Alia littera ẽ aſ/
ſirmatiua.⁊ iſta eſt clara.ut Pare in glo.

in ſubſtitutione cũ q̃litate illa res uenit tanq; pmitus
fuit relicta.h.d.¶ Zd v.ſʒ ⁊ medij tpis.op.glo.j.ad treb.l.in
ſideicõmiſſo.ubi fruct medij tꝑis nõ uemiuũt in reſtitutiõe.Gl.
ſol.pluribꝰmodis.ſʒ tene vnã de duabus.nã hoc legatũ inſtii
eſt legatũ vniuerſale ſub quodam noie collectiuo.ſicut grex ⁊
peculiũ.vñ recipit augmẽtũ.uel dic ꝙ iſta talia nõ cedũt lega/
to tanq; fructus.ſed tanq; inſtra ſimul in iſtis fructibus reno
uata.⁊ iſta ſo.plus placet.
Minoꝛ anumiſſio lʒ ĩualida extinguit ſerui lega
e fũ. h. d. Sile. j. de cõdi. le.l.? io.⁊.l.ſi legatũ
⁊. S.de le.j.l.legatũ in pn.¶ Op.S.de le.j.l.ſeruũ filij.S.ſi idẽ
⁊.l.ſi ſeruꝰlegat.S.ſi ſeruus. So.dicit gl.ibi loꝗtur in ſeruo
quẽ expᷣſſe legauit hᷣ ſub q̃dã vniuerſitate.iſta ſo.nõ videt᷑ bo/
na.imo videt᷑ totũ ecõtra.qꝛ legatũ generis nõ videt᷑ ꝙ reuoce
tur per ſequẽtẽ actũ inutilẽ.ut.i.fi.in ſi.j.de au.⁊ ar.le.iõ glo.
dicit hic manumiſit iter viuos.ibi in eodẽ teſtõ.iõ nõ videt ha/
buiſſe aium reuocãdi niſi manumiſſio ualeret.pꝛo hoc optime
tex.in.l.cũ ita.S.ſñ.S.de opꝑ.le. d agis diſpieilſdus h
agis inſpicit ſudus in
c Am quidam. uo S opꝑaĩ q; ũduo in
moꝛat. p. d. C Op. de. .. §. .deli. agno. ubi dʒ
fieri citatio ad locũ ubi moꝛat᷑ cũ familia.nõ ad locũ ubi oꝑat᷑.
hoc eſt ad ſtationẽ.So.alia materia eſt ibi ⁊ diuerſã habʒ ra
tionẽ ab iſta.ut patet cuilibet ſane intuẽti.Aduerte ꝙ ualeat

citatio facta ad ſtationem videt hoc ꝓbari ⁊ in.l.ex ſacto.S.
oẽs ſerui.S.de here.inſti.⁊ in.l.itẽ apud labeonem.S.cõuitiũ

ff. de iniur. Ataeſt diffcllisl
a eſt difficilis.l.⁊ an/
cui fundu m. teqᷓ;ᷓ intrẽ gl.opponoõ.
nõ eſt dubiũ ꝙ alienato ſũdo nõ cedit inſtrm. ut.l.ij.
.j. 8. e.ſi inſtr̃m nõ cedit.ergo apparet ꝙ illius fudi deſijt eſſe
inſtr̃m. ⁊ ſic videt᷑ ꝙ inſtr̃m legato nõ cedat quocunq; vboſit
uſus.q̃ſi per teſtõꝛc fuerit traſſatũ in aliũ.⁊ ſic alienato ſundo
nõ remanet inſtrm fũdi.nt.j.de au.⁊ ar.le.l.iij.S.ſeio. Reſpõ
deo debes ſic ĩtelligere hãc.l.ꝙ teſtõꝛ legauit ſudũ.⁊ iõ inſtrm
nõ aduocat a fũdo.⁊ ſic remanet inſttm fũdi ⁊ ceditlegato.⁊
hoc vult dicẽ tex.hic qui ponit inſtim eſſe legatu.nõ ꝙ hoc ſit
ſempꝑ.ſed põt.ſ.in caſibus eſſe legatum. ſecus ſi eẽt traſlatum
in aliũ uſũ ut ſupꝛa dixi.¶ QAuero que ſit dꝛia qñ dico lego ſũ
dũ cum inſtro.uel lego fũdũ ⁊ inſtrm. Nñdeo dꝛia eſt in duo/
bus.pmo eſt in plenitudine legati.qꝛ ſi lego fũdũ ⁊ inſtrm ce/
dit inſtrm ſũdi ⁊ inſtr̃m pꝛiſta.ut.j.e.l.qſitũ.S.ſʒ ſi fidus. Sʒ
ſi lego fũdũ cũ inſtro.tũc nõ cedit niſi inſtr̃m fũdi.ut ibi patet.
Sca dãia eſt in mõ extinguẽdi legatũ.na ſi lego fũdũ ⁊ iſttʒ
extincto legato fũdi nõ extinguit legatũ inſtri. Rõ qꝛ utrũq;
videĩ̃ pncipaliter legari.ut hᷣ ⁊.l.j.in pn.⁊.S.j.õ.e.Sed qñie
gai fũdus cũ inſtro alienato fũdo extinguit᷑ legatũ inſtri.rõ ẽ
qꝛ eſt acceſſoꝛiũ ut hᷣ t.S.e.l:j.⁊ facit.j.de pec.le.l.j.⁊.ij.⁊ ſᷣm
hoc ẽ dãia ĩter cũ ⁊ et qð eſt cõtra.l.illi cũ ulo.s.de uſuſruc.le.
⁊.l.titie textoꝛes.S.j.S.de le.ij.Sed gl.tãgit iſtud ↄꝛiũ tñ non
bñ declarat.iõ dic ſic.iter et ⁊ cũ nulla eſt dꝛia tuũ ad cõiun/
ctionẽ.qꝛ qlibet iſtarũ dictionũ ↄiũgit.ut legibꝰ ↄꝛijs.⁊.l.ſiqs
titio.de uſufruc.accre.⁊.l.triplici.de v.ſig. Sed q;tũ ad mo/
dũ cõiũgẽdi aduerte.nã aut cadit inter res ĩter qᷓs ↄꝛiũ nõ eſt.
ut vna alij nõ cedat ut eſt ĩter hoĩes.quoꝝ vn alteri accreſce/
re nõ ſolet.ut.l. iuſtiſſime.de edi. edicſ.uel inter res diſtinctas
ꝓꝛſus.x tũc eodẽ mõ cõiũgũt.ut ĩſti.de le.S.ſiqs ancillas.⁊.l.
ſi ancilla cũ liberis.S.ðde le.j.aut cadit ĩter res qrũ vna ſolet ac
cedere alteri.ut inſtrm fũdo.peculiũ ſeruo.⁊ tũc eſt dꝛia.q; cũ
cõiũgit acceſſoꝛie ut hᷣ ⁊.l.ij.de pecu.leg.⁊ hoc ꝓbat᷑ in.l.ij.C.
de v.ſig. t ibi per glo.¶ Scðdo qꝗro ſi aligs legat fũdũ iſtructũ
an eꝗparabii pᷣdictis. Rñdeo q;tũ ad legati plenitudinẽ equi

7 . alia ſut ſubiecta q̃lia pᷣdicata de
/N Ndum. mõſtrãt ⁊ ecõtra.h.d. Ved aliter

—
— —ꝑ

tẽ q;tũ ad extinguẽdũ modũ eqparai etiã illi legato lego fũ
ũ t inſtrm.ut hic dicit MPaulus iuriſcõſult.tñ videt᷑ eẽ ↄtra
tex.inſti.e.S.ſiq ancillas.in fi.dicũt qdã ꝙ ibi impatoꝛ locu
tus eſt ſic ꝓpter rudes. Alij dicũt ꝙ illa conigit Naulũ.Ler
tij dicũt ut Aʒo.q; q;tũ ad extinguẽdi modũ iſtud legatũ ſun
di inſtructi hʒ nãz ſeparata per ſe. nã alienato fũdo extingnũ

P illilegato lego füdũ ⁊ inſtr̃m. ut.j. e. l. qſitũ.S.ſi füduæ?

legatũ inſtri fũdi.ita loqꝗtur cõtrariũ iſtud.ſed nõ extinguii le/
gatũ inſtri pꝛiſſa.ut hic.⁊ iſta eſt opi.Aʒo.⁊ bona. Ex q̃ͥ nõ
ꝙ iſtud adiectiuũ inſtructũ ⁊ ſilia videt᷑ adijcere acceſſoꝛie illa
que cõſueuerũt accedere legato fũdi.ila vo que nõ conſueue
rũt accedere videi pncipaliter adijcere. Sʒ ↄtra.S.depo.l.j.
que depoſit.ut ſi depono ſeruũ ueſtitum.uenit ueſtis acceſſo/
rie. So.ut ibi in gl.qꝛ ibi de ueſte nihil fuit dictũ.ſecus ſi eſſet
dictũ de ueſtimẽtis.q; tũc recurrem ad diſtinctionẽ huius.l.
qꝛ aut dixit depono ſeruũ ueſtitũ.⁊ tũc ueſtis uenit acceſſoꝛie.
ſecus ſi dixit depono ſeruũ ſic oꝛnatũ ꝙ tũc ille merces nõ ſũt
acceſſoꝛie.ſʒ utrũq; erit depoſitũ pncipaliter. Et aduerte ſi le/
go fũdũ inſtructũ alienato füdo nõ extinguit legatũ inſtrumẽ
ti. Sʒ quõ potero petere iſtud inſtrjm cũ ſit qᷓ̃dã q̃litas que nõ
põt eẽ ſine ſubiecto.ut.l.j.õ.de uſufr.le. Rñdeo iſtud adiecti⸗
uũ inſtructũ nõ eſt nomẽ rerũ.ſed magis eſt nomẽ cuiuſdã re/
lationis.ſicut vbi gra pꝛ ⁊ filius ſũt noĩa cuiuſda relatiõis.nõ
ꝙ ſint ꝓpꝛia noĩa.mõ cũ iſta relatio ſit accidẽs nõ peta inſtiʒ
ſed petã rem ex qua ſiebat relatio ad aliã rẽ.utputa ad fũduʒ
2petã inſtrm ⁊ hoc videt hic dicere iuriſcõſultꝰ.⁊ iõ ſi q̃dam
qlitas relata ad ipſãmet rem nõ ad aliã rem.utputa ſi lego ſer
uũ totũ extincto legato ſerui nõ poſſũ petere ipſã q̃litatẽ totaʒ
⁊ per hoc iſta.l.videt᷑ ſacẽ cõtra mãm que determinat᷑ in.l.di/
uus.ſj.de re iudi.in qua dico lõga dꝛiam eſſe an dicã teſtes coꝛ
rupti falſũ dixerũt ⁊ fuerũt õ caſu debeat ꝓp

bariutrũq;.als nil ꝓbat. Scdo caſu ſufficit ſi ꝓbet vnũ qð vi

det᷑otra hãc.l.qꝛ nõ eſt dꝛia inter fũdũ inſtructũ ⁊ ſũdum ⁊ in
ſtrumẽtũ. So.pʒ ex pᷣdictis.qꝛ h reſpectu rei ad quaʒ fit rela
tio nõ fit differẽtia.ſed reſpectu rei ad ſeipſã bñ ſit dꝛia.ut ex pᷣ

dictis ſatis plene patet.

EpO Per ſolã ſuĩam nõ ſit renouatio utle/
¶() OII gat extingnat h.d. Dicll legatü

oĩs cõtinet᷑ appellatione legati generalis.Cõtra in
l. gaius.in pn. S. dele.ij. So.hoc iõ q; calẽdariũ legauit. ut.S
dẽ le.iij.l. qui filũ. Itẽ videĩ ꝙ per ſiiam extinguit. ut.l.fñdei/
cõmiſſa.S.ſi rẽ.S.de le.iij. Rñdeo ibi plus ſuit.q; ibi exegit te
ſtatoꝛ.hᷣ nõ.¶ Itẽ op.ꝙ legatũ ſit extinctũ qꝛ per ſnĩiam fit no
natio.ut.l.f.C.de excep.rei iudi.ergo ⁊c̃. Nicit glo.certe per
ſniam nõ ſit nouatio.ſ.talis ꝙ poꝛẽ actũ tollat.ſʒ adijcit noua
foꝛma.ut nõ.in.l.j.C.de iudi.⁊ ſic ĩnuit iſta gl.q ſi nouatio eſ
ſet facta uere extingnit iſtud legatũ.¶ Quero an hoc ſit uerũ
Et hic videt᷑tex.qꝙ ſic.j.e.l.ſeie.S.pᷣdia.In ꝛiũ videt caſus in
l. cũ ſilius.S. heres.S.de le.ij.⁊.j.de libe.le.l.fi.S.ſi. So.aut ẽ
legatũ liberationis ⁊ per nouationẽ nõ extinguit.ut.d.l.fi.S.
j. de libe. le.aut eſt legatũ ipſius noĩs.⁊ tũc aut legat᷑ ſpetialiter
⁊ per nouationem nõ extinguſt.ut.d.S.heres.aut legatur ſeᷣ
quadam vniuerſitate.⁊ tunc nouatione extinguitur.ut hic ⁊
j. e. l. ſeie.S. pꝛedia. Ieot ⸗
c In eo in quo apparet eẽ muta
t Abernam.⸗ nolkne teſtcel videt᷑ eẽ re/
ocatũ legatũ nõ in alio.h.d.¶ Quero que ſũt iſta ĩ
qbꝰ apparet mutata nolũtas.Gl.rñdet multũ bñ. ¶ Sʒ ↄtra
hoc op.hᷣ fuit legata taberna cũ mercibus ⁊ hoꝛꝛeuʒ cũ vino.

ergo extincto legato pncipali.ſ.de taberna merces nõ deben
tur.nt.ł.ſicui ſũ

.S.e.So.ibi dictio cũ cadit iter res q̃tũ vna
alteri cõſueuit accedere.pᷣ vo cadit ĩter res q̃rũ utraq; eſt pnci
palis qꝛ vinũ nõ eſt cauſa beel nee vini gleriviqe; eere
S ec.l.diuidi ĩ partes tres. Pꝛ
Neſitum. ponit qd ſtinſtim eri
ad. S. ſi domꝰ. Scðdo qꝗ ſit inſĩm domꝰ. uſq; ad. .
ſy ſi ſadus. Lertio que ſit dꝛia ĩter legatũ fũdi ſimul inſtructi.⁊
ſimul cum inſtro.⁊ circa hoc multa dicta ĩterſerit uſq; ad ſi.l.
¶Nõ tex. ibi ꝗppe ⁊c̃.dici hic q; ſrumẽtũ ↄtinet᷑ appellatio
ne inſtrumẽti.none hoc eſt ↄtra difſinitionẽ inſtri hic poſitam
Rñdeo ut pʒ ex ſequẽti tex.ꝙ inſtrumẽtũ diutiꝰ manet per re
nouationẽ.qꝛ cõſumit ⁊ renouat᷑ ut in tex.ſequẽti.¶ In uer.
uxoꝛes. Mõ tex. neq; eſt dura cc̃. ¶ In v.ea vo que ſolo ⁊c̃.
NHõ tex.ibi q; füdus fũdi ⁊c. ¶ In.S.ſiqs ⁊c. Mõ iſtũ caſuʒ
¶ In v. item ſere ⁊ claues ⁊c. Nõ ꝙ ſere ⁊ daues ſunt poꝛ
tio domus.

Mapinianus quoc;. Hiein ſaueti .

NMõ in ſecundo caſu ꝙ quis videt᷑ eſſe in ſundo ſi habʒ ani
mum redeundi.

Nõ iſtũ tex. ⁊ bẽs h ꝙ ex
Deniaʒ neratins. pei⸗ Därmalregula z

an ſacit cõpꝛehẽdi ea que als nõ cõpꝛehẽderen:. Hic videt eẽ
tex. ꝙ ſic. pabuiſtis caſũ in Sꝛiũ in.l.gnãlit.S.uxoꝛi.õ.deuſu/

fruc.le.Ad hãc.l.rñũde ꝙ hic dicit maxime.

De ſun. inſtru. inſtru. lega.

Sed ⁊ ipſe papinianus.?ttiſt

tex. ad ea que dixi.j.de dona.l.antepe.

—

Ni 2 Mõ tex. ibi niſi in/
¶Mapinianus quoqʒ. cs r dinnie⸗
H videt᷑ caſus ꝙ ſi teſtõꝛ legat mihi ſũdũ ꝙ bẽs mihi teneat da
re inſtm emptionis ſundi. Contra hoc videt᷑ tex.in.l.inſtrᷣa.
C. de ſideicõ. DNicit MPla.ꝙ ibi fuerũt legate res ꝓ parte h in
ſolidũ.⁊ hoc tʒ Spe.in ti.de inſtru.edic.S.nũc vo.v.ſʒ q̃ritur
Hoc.determinãt ↄꝛiũ ꝙ nõ teneat᷑ pᷣſtare inſtr̃a ſicut nec uen
ditoꝛ. ſʒ dʒ cauẽ de pᷣſtãdo qñ opus fuerit. ut.l.titi de ac.em.
⁊.l.inſtr̃a.ne ſi hereditas euinceret᷑ teneret.qꝛ alij tradidit ĩſtra
hec rõ nõ placet.qꝛ ſibona fide tradidit nõ teneret boneſñdei
poſſeſſoꝛ.ut.l.ꝙ ſi poſſeſſoꝛ.S.de peti.hẽ. ⁊.l.hoc auteʒ.j.ad
l. fal. ſed intereſt heredis retinere ꝓpter aliud. qꝛ poſſet tene/
ri de euictione ſilegatũ fuiſſet cõiũcte ꝑſone.uel ſciẽs alienum
legaſſet.uel in alijs caſib ꝗbus de euictione teneret᷑ut.lſi do
mus.S.de euictione.sð.de le.j. Mõ ob.hec.l.qꝛ ꝙ dicit ꝙ de/
bẽt pᷣſtari emptiones dʒ exponi.i.cõmodũ qð ex emptione ꝓ
cedit.nõ autem inſtr̃a emptionis.ita intelligũt doc.in.l.inſtra
C. de fideicõmiſ.

anie Iſte. S. hʒ mãm ꝓſundiſſi
(Siqui fundum. mã ⁊ multũ inuolutã ⁊ xra
ctatã a glo.⁊ doc.mei iudicio multũ imꝑfecte ⁊ per oẽs. Sʒ
ego tractabo magis late.⁊ bꝛeniter.h.ð.Enumeratio ſpetie/

reſpicit vbũ legauenit. Szſieẽtdubii ad qð reſeri. utrum ad
actũ legãdi. uel ad vbũ ſignincatiuũ ſpẽi.iſto caſu intelligo ad
ſprina fieri relationẽ,ſʒ qñ nõ apparet ꝙ ad ꝓxima hẽret fie/
ri relatio.tũc ſtarẽ diéto Doctoꝝ ꝙ ex abũdãti videt᷑ appoſita
⁊ ita põt loꝗ hic.S. ¶ Sed cõtra hoc op.de.l.q̃ſtũ. .j.S.de
le.iij. Rñdeo ibi enumeratio ſpẽrũ pᷣcedit gen ⁊ etia ſequitur
poſt gen ⁊ ſic gen ponit in medio iõ in dubio videt᷑ appoſita
ſgi⸗ reſtringẽdi nõ diſtincto ad qð vbũ uel ad quẽ actũ referat
enumeratio ſpẽrũ. h vo lagen qñ tm p̃cedit uel tm ſeqtur.Ex
Hdictis apparet ſo.⁊ intellect duarũ.ll. Pꝛimo apparet ſo.
GSſi adijcit.S.ꝓ ſocio.ubi dicit lucrũ ⁊ queſtum.lucru eſt gen
⁊ q̃ſtus eſt ſpẽs.⁊ reſtringit ſigniſicatio lucri ut intelligat᷑ qſtꝰ
⁊ eſt rõ ibi.q; ſtatim poſt genus apponii ſpẽs ipſi generi.x iõ
ponit᷑ expoſitiue nel determinatiue. Ael dic ꝙ ibi intellectus
ille aſſumit᷑ q; ſic coĩter ſieri ſolet.ut pʒ in.l.coheredi.⁊.l.ſeie.e
ti. Itẽ apparet ſo.ad.l.qui fũdũ.j.de v.ſig.ubi dicit pmitto fũ
dũ uti optim maximuſq; eſt ⁊ ius diminutũ per dñm non eſſe
Iſta vba ⁊ ius diminutũ ⁊c.reſtringũt ſigniñcationẽ pᷣcedẽti
um vᷣboꝝ ⁊ ſic ſit expoſitio ſeu determinatio pᷣcedẽtiũ. Ratio
qꝛ illud gnãle dictũ reſpicit.ſec ſi diceret ꝓmitto ſũdũ uti opti
mus maximuſq; eſt.⁊ ꝓmitto ius per dñm diminutũ nõ eſſe ⁊
ſic reſpiceret actũ ꝓmittẽdi.q; tũc poneret᷑ ex abũdãti.ut hic.
¶Op.ad ſcdᷣam partẽ.j.de pecu.leg.l.ſeruo manumiſſo.ubi
dicit ꝙ argẽtũ muliebꝛe qð eſt in inſtro debet ei cui eſt legatuʒ
inſtrjm. So.ut ibi dicã.¶ His expeditis uenio ad mãʒ.l.nr̃e

rũ reſpiciẽs actũ legãdi nõ reſtringit gen pᷣcedẽs.hoc pᷣ. Iteʒ &. pꝛo declarãda iſta mã vidẽdũ eſt pmo qliter hic aſſumãtur

qñ vni legat᷑ gen alteri ſpẽs a legato Salerie ſpẽs videt exem
ta. h. d. c. . ſe. ¶ Op. j. de ſupel.le. l. legata ſupellectili.ij.re
põſo.ubi per enumerationẽ ſperũ minuit᷑ generis legatũ.Gl.
ſol. H nõ minuit᷑ pſone legatũ.ibi legatũ agri minui᷑ Iſta ſol.
nõ eſt hona Pler Zꝛia loqtur tã de legato qð reſpicit agrum
q; fuit legat fũdus iſtruct qᷓ; de legato qð reſpicit ꝑſonã.qꝛ
logtur de legato ſupellectiliũ. Alij dicũt ꝙ hic legauit aliquas
ſpẽs cõtẽtas ſub genẽ.in ↄꝛijs numerauit aliqð idiuiduum qð
cõtinebat in aliqᷓ ecie nõ exp̃ſſa.ſed que cõtinebat᷑ ſub gene/
re. Iſta ſo.lʒ in ſe ſit uera tñ ad.l.ꝛiã nõ eſt bona.q; tex.ibi di
cit ſpẽs.⁊ ſic nõ loꝗtur de indiuiduo.qre gl.indiſtincte ſoluit
in.l.ↄꝛia in.ij.rñſo.fuit facta enumeratio ſpẽrũ cauſa limita
tionis ⁊ ut genlimitaret. vo fuit facta ex abũdãti gra dubi/
tationis tollẽde. ¶ Aduertatis dñi op. ad hãc.l.de.l.cũ dela/
nionis.S. cui füdũ.j.e.Gl.ſoluit duob modis.pmo mõ ꝙ in/
diſtincte ibi fuit ſacta enumeratio per modũ limitationis ⁊ de
terminationis.ſed ꝗs reuelauit hoc glo.certe tex.ibi nõ aꝑit.
qliter ergo ſoluemꝰ.dic ꝙ ſo.quã gl.ponit ſupꝛa eſt uera.quia
ibi fuerũt enumerate res q̃dã indiuidue que ↄtinebant᷑ ſub q̃/ .
dã ſpetie nõ noĩata ſʒ ſub genẽ cõtẽta. HNec ſo. pbat᷑ in. d.S.ſi
cui fũdũ. ⁊. l. heres. S.j.S. de le. ij. x.l.j.S. itẽ ſi duo.j.de au.⁊ ar
gẽ. le. tũc eni videt᷑ noluiſſe ꝙ de illa ſpe nõ cõpꝛehẽdant᷑ niſi in
diuidua noĩata.rõ q; ipſe ſpẽm nõ expᷣſſit.ſecꝰ ſi ſpẽm exp̃ᷣſſiſ⸗
ſet. ut. l. a.j. de ali.⁊ ci.le.ſed qñ legat genꝰ ⁊ noĩat ſpẽm cõ/
tẽtã ſub genẽ ſpẽs uenit.q;ꝛ noĩatut h.¶ Itẽ op.de.l.cũ dela⸗
nionis.S.qdã.j.e.So.dicit glo.ibi fuit noĩata ſpẽs cauſa de/
terminatiõis.ita dicit gl.hᷣ indiſticte.ita etia dicit DPi.in.c.ge/
neri.de re.iur.li.vj.⁊ Ja.de are.inter alias ſuas ſo.Sʒ ꝗs re
nelauit glo.ꝙ hᷣ fuit adiectũ cauſa determinationis. Jõ ſoꝛſã

— „. — — „ — 7 . J. —
Ja. de are. de hoc dubitãs dedit aliã ſolonẽ dicẽs ꝙ in.qui JIa &Xnõ. in dicto. §. eñ g.
dã.nõ fuit legatũ genꝰ ⁊ numerata poſtea ſpẽs ſicut h.ſed ſuit 7

adiecta legato q̃dã q̃litas ſeu modifcatio.dico enĩ uti ego poſ
ſedi.⁊ iõ ila talis modiñcatio declarat᷑ per ſpẽs poſtea enume
ratas.hec ſo.nõ placet.q; tãtũ eſt dicẽ lego fũdum uti poſſedi
tũ eſt dicere lego fũdũ inſtructũ.uel ſũdũ ⁊ inſtrẽm.⁊ ita genꝰ
caſus eſt.j.e.l.pᷣdia.S.ita legatũ.hec ſo.nõ plʒ.qd dicemꝰ.bꝛe
niter dico ꝙ ta iſte. S. q;. S. ↄꝛiꝰ loqtur in caſu dubij.ſʒ h pꝛeſu
mit᷑ facta enumeratio ex cauſa determinationis.rõnẽ dicaʒ v
cõtinẽti.¶ Sʒ circa hoc q̃rovnã.q.nã glo.ponit duos caſus
pꝛo cõſtãti.aut adiectio fuit facta ex abũdãti aut ex cauſa de
terminationis.qd in dubio.gl.nõ dicit.ſed Ja.de are.? Di.
dicũt ꝙ in dubio ſtem huic. S. ꝙ ex abũdãati videat facta.ar.
l.qtiẽs.j.de re.du.⁊.l.eũ qui.S.de pba.ita dicit Ni.in.c.gene
ri. dere. iur. li.vj. Sʒ hoc videt᷑ ↄtra dictũ. S. qdã.x.lꝑſeie.t. bn
ci j.e.ubi in dubiovidet᷑ facta adiectio cauſe determinationis V
NMAugre dic qñq; adiectio ſpẽrũ refert ad vbũ ſeu participium
ſigniñcatiuũ generis.tũc in dubio videt᷑ facta enumeratio caun
ſa determinationis.ᷣ ita loqtur. S.qdã. ⁊.d.l.ſeie.in hn quan/⸗
doq; enumeratio ſpẽrũ reſpicit vᷣbũ qð ſignincat actũ legandi
⁊ tũc qꝛ actꝰ legãdi nõ põt intelligi reſtrictꝰ.genus nõ pot in/⸗
telligi reſtrictũ per enumerationẽ ſpẽrũ.qꝛ ad genꝰnõ refertur
iõ ex abũdãti pſumii adiectũ ut h.nã hoc vbũ cum mancipijs

— —

—
Weiat „ àν rrNs 6. 5e Ee Goensen⸗

dut iter ꝑſonas granatas. qꝛ aliqs hẽs graua

gen ⁊ ſpẽs ⁊ indiuiduũ.Rũñdeo q;tũ eſt in ꝓpoſito aſſumimꝰ
hoc gen qcꝗd pᷣdicat de pli rib Bifſertib Pe. uel qcqd cõti
net in ſe plura que ſpe differãt ſiue hoc ſit per dictũ vle. ut pe/
culiũ inſtrm ⁊ ſilia. ſiue ſit per adiectionem alicui ſigniulis.
ut oẽs res meas uel ſeruos meos ⁊ ſilia.ut ꝓbat in hac.l.⁊.:.
Fuis urbanis.S.ſfi.S.de le.iij.⁊ qð ibi nõ.ſacit qʒ nõ.in.l.lega
to gnãliter. S. de le. j. c. l. cuʒ oies gener. S. de iure do. ⁊ qðᷣ
nõ.in.l.ij.S.ſi cer.pe. Spẽs vo aſſumit᷑ id q pᷣdicat᷑ de pluri/
bus differẽtib numero.ſeu iq qð cõtinet in ſe plura differẽtia
numerout h.⁊ hoc apparet.j.e.l.cũ delanionis.S.cũ fundus
Lʒ iſtã ſpẽm uocemꝰ gen in iſta mã quia ea abutimur.
Indiuiduũ vo eſt qð de ſe ſolo pᷣdicat᷑ ⁊ ut declarẽ iſtã mãm
Ppẽo tractare q̃tuoꝛ qõ es, NMꝛimo qñ genP⁊ ſpẽs cadũt ĩter
pſonas grauatas. Scðo qñ genꝰ ⁊ ſpẽs cadũt ĩter perſonas
honoꝛatas. Tertio q genꝰ ⁊ ſpẽs cadũt iter res legatas ſeu
de gb' fit diſpoſitio. QAuarto qñ gen ⁊ ſpẽs cadũt iter caſus
in qb diſpoſitio cõſert/Pꝛima igil gõ eſt qñ Sen e bes ca⸗
ſpaliter ⁊ po/
ſtea oẽs gnãliter. an deroget᷑ generi per ſpẽm. Nidet᷑ ꝙ dero
get. ut. l. legatoꝝ. §. .S. de le. ij An Zꝛiũ ꝙ nõ in.l.ſi tibihõ.S.
ſ. S. de le..t. l. meuius. S. eũ qui.s.de leg.ij. Oꝛeuiter dico ſic.
Aut pcedit diſpoſitio ſpalis ⁊ ſeqtur gnalis, aut ecõtra/pᷣ caſu
Aaut diſpõ ſpalis refert ad plures.⁊ tũc generiꝑ ſpẽʒ dẽrogat.
qꝛ gnãlis diſpoſitio ſequẽs tm ad illos noĩatos reſtringit.ut
l. legatoꝝ. S.j.S. de le.ij. m ĩtellectũ gl.nõ.in.l.meui..eũ..
de le.ij. T ibi dixi aut illa diſpõ ſpalis refer tm ad vnũ.⁊ tunc
generi ꝑ ſpẽʒ nõ derogat᷑.iĩmo ſequẽs diſpõ ualet ⁊ tʒ in oibꝰ
ut. ð. l. ſi tibi hõ. S.j.c.l.meui.S. eũ q. ⁊ pᷣdicta uera qũ eadeʒ
res eſt illa in qᷓ oẽ grauant.ſecꝰſi eẽt q;titas uel res diuerſe.ut
cdo caſu pncipali generi per ſpẽʒ dero
at᷑ in totũ ut videat a gnali diſpõne receſſũ.hᷣ eſt caſus in.l.ti
tia cũ teſtõ.S.luti.⁊.l.ij.circa pn.S.de le.ij.⁊ ex narratiõe fa/
cta in tex. ⁊ gl.colligit h Hoc induco ad.q.de facto duo ſũt
ſtatuta in ciuitate iſta. dicit vnũ ꝙ; s comitatenſes de qlibʒ
poꝛta teneant᷑ appoꝛtare coĩ frumẽtũ qdð cõe hʒ in illa poꝛta.
aliud erat ſtatutũ ſpale q comitatẽſes de caſtro ſoſſati tenean
tur poꝛtare frumẽtũ qð cõe habet in caſtro foſſati ſeu in poꝛta
ſolis.qᷓrit᷑ an de illa poꝛta teneant᷑ adiuuare ad poꝛtãdũ vigo/
re pmi ſtatuti. Rñdeo ꝙ nõ.qꝛ ſiue illud ſtatutũ ſpãle ſequat
⁊ videt᷑ a gnãli receſſũ ut dictũ eſt. ſine pcedat ſpale ſtatutuʒ ⁊
gnãle ſequẽs refert᷑ ad ꝑſonas expᷣſſas in ſpali qñ illa ſpẽs ad
plures reſert.ut.l.legatox.S.j.s. de le.ij.⁊ ſupꝛa dixi. C Ve⸗
nio ad ſcdam.q.qñ gen ⁊ ſpẽs cadũt iter ꝑſonas honoꝛatas
ſen ĩter pſonas ꝗb aliqd cõcedit᷑ uel relinqtur. exẽplũ ponas
in legibꝰ inſra allegatis. ¶ Anero ergo utrũ generi per ſpẽz
deroger. Hãc mãm babuiſtis qſ expeditã in.l. liberis quos.
in hn. . de ali. ⁊ c. e Sʒ repeto gr̃a euidẽtioꝛis ĩtellectꝰ.⁊ di-
co ſic, aut cõceſſio ſeu legatu reſpicit certã ſeu limitatã cauſam
aut fit ſimpliciter ⁊ ĩdeterminate,pmo caſu aut illi qui enume
rTant᷑ ⁊ noĩant᷑ in diſpõne nõ oẽs Rebe t admitti pariter ſʒ oꝛdi
ne ſucceſſiuo, aut debẽt oẽs pariter admitti pmo caſu enume
ratio ſpẽrũ derogat generi in hoc ꝙ noĩati debẽt pus admitti

ele

X R&

. IL. ,6t 1 P Mr

= —

De fun. inſtru. ⁊ inſtru. lega.,

4
6 ut.l. cñ ita. §. f. . de lega. ij ſcvo caſu diſtingue ut ſegtur aut videi adiectũ caufa determinationis. ut.j.e.l.cũ delanionis.
fe diſpõ ſpalis pᷣcedit ⁊ ſe tur gnalis in eadẽ uolũtate.aut in di⸗ S. ꝗdã.⁊.d.l.ſeie.in pn.idẽ in.l.qui fũdũ.j.de v.ſi.facit.d.l.ſʒ
iin uerſis uolũtatibꝰ,ſi ĩ eadẽ uolũtate generi per ſpẽm derogat᷑. ⁊ ſi adijciat.S.ꝓ ſo,. Zſut reſpicit vbũ ſigniñcatiuũ act legãdi
de nt. l. alimẽta. S. baſilice.j. de ali.⁊ ci.le ⁊ hoc ueruʒ ſi relinqui ⁊ tũc in dubio ex abdaãti cauſa tollẽde dubitationis videtur
dur ab eadẽ ꝑpſona.ſi vo a diuerſis tũc per ultimã ſcripturã videt᷑ adiectũ ut h. S, aut põt eẽ dubiũ ad qð refert ⁊ tũc in dubio re
ſtu receſſũ a pma nec eſt cõcurſus generis ⁊ ſpẽi.ut.l.ſtichꝰ nutri⸗ feri ad vbũ ſigniſcatinũ actꝰ legãdiut h ⁊.j.e.l.ſi macipia. in
fal cis. ij.rñſo.j.de ali.⁊ ci.leſi vo in diuerſis uolũtatib tũc idem pn, niſi rõ ꝓximitatis aliud ĩduceret. Mꝛedicta uera qñ ſequi
qꝛ per ſequẽtẽ diſpõnẽ a pᷣma videt in totũ receſſũ.ut.l:.libertis tur enumeratio ſpẽrũ poſt poſitionẽ generis Si vo ſequitur
o in pn.j.de ali.le.⁊ iõ nõ eſt cõcurſus generis vſheiecunde , enumeratio ĩdiuiduoꝝ cõtẽtoꝝ ſub aliq ſe nõ expᷣſſa que in
9 caſu qñ ſit cõceſſio ſimpliciter ⁊ indeterminate, aut ꝓcedit diſ cõtinet ſub illo genẽ.tũc ſigniñcatũ generis reſtringit᷑ ut illam
poſitio ſpalis ⁊ ſeqtur gnalis.⁊ tũc generi er ſpem derogat. ſpẽm nõ cõpꝛehẽdat.ſed ſolũ idiuidua numerata.ut.l.cũ dela
ut Frais ꝓuiſio nõ referat ad ꝑſonas ꝗbꝰeſt ſpaliter ꝓuiſum miouis.S.cui fũdũ.j.e.⁊.l.meuiꝰ.S.j.S.de le.ij.x.l.j.S.item ſi
us ar.l. cohẽdi. . qui pꝛi. de vul. ⁊ pu. x.l. doli clauſula.j.de uer. S EajiIe due ſtatue.j.de aur. ar. leg. Dʒ ſi enumerant᷑ indiuidua eiuſ
e ob:aut Rcechi gnãalis ⁊ ſeqtur ſpalis.⁊ tũc generi per ſpẽʒ nõ⸗ D.pr.,A dẽ ſpẽi.tũc enumeratio idiuiduoꝝ nõ reſtringet ſigniſicationẽ
ſ derogat.imo gnãlis ꝓuiſio refert᷑ ad eũ cui eſt ſpaliter puiſum s / lüli generis uel ſpẽi in duhio.ut.l.vba.j.de ali.⁊ ci.le.Sʒ ibi
e ut. l. titia. S. qui marco. als eſt. l. ꝗ marco. S. de annu. le. x. . de logqtur in ꝑſonis.tũ in reb eſt eadẽ rõ q;tũ ad hoc. Ste pꝛedi/
ſi ſti.ſer. l. i. ſacit ad hoc qð nõ.ꝑ Ci.in.l.cñ qõ. C. de le. in ultia cta uera qñ genꝰ ⁊ ſpẽs ponii utrũq; diſpoſitiue. Si vo vnuʒ
to qõne.Et per hoc põt determinariilla qõ de eo qui poꝛi lega/ ponerei diſpoſitiue aliud enũciatiue.tũc ſtam el qdð diſpoſiti
ti uit bibliã ⁊ cuilibet fri cappã.dixi in. S.qui marco. Mꝛedcã ue ponit. c illud enuciatiue poſitũ ad illud refert.⁊ ſcom intel/
er uera niſi fieret enumeratio ſpẽrũ cauſa determinationis ⁊ limi , ligit ut. l.titia. S. luti.in roõne quã ibi facit iuriſcõſult. S. dele.
. tationis generis pcedẽtis uelſequẽtis. ar. eoꝝ que ĩfra dicam. Gy ij. ¶ Alteni hẽo vidẽ qũ vni legat genus ⁊ alteri ſpẽs.⁊ h di
bi fac.l.ba.⁊ qdð ihi dixi.j.de ali.⁊ ci.le.¶Lertia qõ ẽ qũ ꝓui/ cit Di. ⁊ Ja.dẽ qre.⁊ gl. ꝙ ſemp generiper ſpẽm derogatur
. ſio gnãlis ⁊ ſpalis cadit iter res de ꝗbꝰ ſit diſpoſitio.⁊ iſta eſt ⁊idẽ nõ.p DHi, in.c.generi.ex de re. iur. li. vj. Mihi videt alit
. mã nii.S.ad quã mãm declaradã debes ſcire ꝙ qũq; diſpoſi- dicẽdũ ⁊ pleni.nã qñ vni legat᷑ gen alteri ſpẽs, aut vni legat
tio gnãlis ⁊ ſpalis uel gen ⁊ ſpẽs ponunt alternatiue, quan/ gen hoc eſt vnũ de genẽ, aut vnilegai totũ ⁊ alteri ſpẽs,.pmo
. doq; copulatiue, pmo caſu dic ut dixiin.l.j.in fi.j.de re. dub. caſu generi per ſpẽm nõ derogat.ſj in eodẽ pñt ↄcurrẽ. ut.l.ſi
copiilarine tũc iſte tractat diuidit ĩ duꝗs partes.qñq; vni hẽs de optio.le.x.l.ſ Dño..de le.j.allit qñ ſpalis diſpõ ati⸗
⁊ eidẽ legat genꝰ⁊ ſpẽs.qũ; legat᷑ vni gen ⁊ alteriſpes. Nꝛi net libertatẽ. ul.l. c ita.S.j.de op.le Di vo legat totũ gen.⁊
. mo caſu qñ vni ⁊ eidẽ legat᷑ gen ⁊ ſpẽs. Ja.de are.dicit ſic ⁊ B aduerte, aut legai diuerſis reſpeccibꝰ ut vni genus reſpectu
. Ol.ſequẽdo eũ.aut pceſſit poſitio ſpẽi ⁊ ſeqtur poſitio gene/ uſuſructꝰ. alteri ſpẽs reſpectu ꝓpꝛietatis.⁊ tũc generi ꝑ ſpim
4 ris.aut ecõuerſo.pᷣ caſu adiectio generis ampliat ⁊ dilatat odogacseilt iu:l.ſeionr i pn.⁊ ar.l.ſi alij.S.de
. mũ legatũ.nt.l.f.S.cui dulcia.S.de vi.tri.⁊ ole.le.C.l.poc ſe⸗ nſufruc. le, Si vo legat᷑ eodẽ reſpectu, qut utraq; diſpõ eſt uti⸗
gatũ.S. fi. cũ. l. ſe. Z.de le.iij. Si aũt ecõuerſo tũc ſubdiſtingue lis, aut altera iutilis, pᷣ caſu generi per ſpẽm derogat.ita loqui
nõ curo.iſte modus diſtinguẽdi nõ plʒ.qꝛ lʒ iter pſonas adhi tur hoc mẽbꝛũ poſitũ in gl.ut.l.uxoꝛ.S.feliciſſimos.⁊.l.ſeruis
beat illa diſtinctio aut pᷣcedit ſpẽs ⁊c.iñ iter res iſta diſtinctio urbanis in ſi.S.de le.iij.⁊.l.ij.in pn.S.ti.j.⁊.j.de au.⁊ ar.le.l.

repꝛobat᷑ per tex.in.l.ſeruo manumiſſo.j.ti.j.⁊ Di.videt᷑ hoc
nelle in. c. generi. de re.iur. li.vj. Aualiter ergo dicem ſuſtinẽ
do Ja. de are. Dico rñdẽdo ad.l.ſeruo manumiſſo.ꝙ qñ vni
legat᷑ ſpẽs ⁊ alteri genꝰ ꝙ illa diſtinctio qð pᷣcedat nõ hʒlocuʒ

ſigq qñ vni ⁊ eidẽ legat gen ⁊ ſpẽs illa diſtinctio bñ hʒ locum ut

Pʒʒ ex.ll.qᷓs ĩfra allegabo. Quare pꝛo declaratione intro iſtã

mãm aliter q; Ja. xc qᷓ; Diiqq; vni legat᷑ gen .alci ſpeties. ⁊
tũc aut legat , bor eſt vnũ de enelt qñ legat hõ ſimplici
ter. ⁊ tũc regulariter per ſpẽm nõ derogat generi.imo pñt con
currẽ in vno hoĩe legatũ generis ⁊ legatũ ſpẽi.ut.l.ſi hes.S.de
op.le.⁊.l.ſi dño.S.de le.j.allit ſi diſpõ ſpalis cõtinẽt liberta
tẽ. ut.l.cũ ita.S.j.S.de op.le Oi vo legat gen hoc eſt totũ ge
nus.⁊ poſtea enumerat᷑ ſpẽs.tũc aduerte ⁊ intro glo, Qñq;
ſpẽs enumerat᷑ ab errãte ⁊ hoc cõſtat.⁊ tunc nõminut ſigniñ
catio generis.ut.l.legata ĩ pn.j.de õ
tũc diſtinguit ut ſtati dicã. Qñq; dubitat utrũ ſuerit errãs ulł
ſciẽs.⁊ tũcm q̃litatẽ pſonarũ pᷣſumit habita diſtinctiõe ntruʒ
ſit mulier uel minoꝛ uel ruſticꝰ.ut.l.cũ de ĩidebito de eba.⁊.l.ſi.

aculteriũ cũ inceſtu.j.de adul, Si vo ꝓfert a ſciẽte.pᷣ aduerte

t enumeratio ſpẽrũ ſuit facta ex abudati gra dubitationis

au —— „
ollede. t h cõſtat. ? nõ eſt dubiũ q; ſigniſicatio generis nõ mi

nuit, Aut ſuit ſacta enumeratio cauſa taxationis ſeu limitatio
nis. ⁊ hoc cõſtat.⁊ tẽ ſi ſine dubio minuit ſigniſñcatio generis.
ut. l.legata.ſcdo rñſo.j.ðe ſupel.le, hoc aũt cõſtat qn appoſuit

vbü ideſt uel vbũ ſcilicet. uel vbũ videlicet hoc mõlego ſupel

lectilẽ.ſ.lectũ ⁊ ſilia.ita dʒ ĩtelligi.l.legata.ſcdo rñſo.lʒ glo.ali
ter ſetiat ⁊ male in.l.cũ ita..fi.s.de le.ij Si vo dubitai utrũ
cauſa determinationis uel gra dubitationis tollẽde fuerit fa
cta enumeratio ſpẽrũ.tũc aduerte aut pcedit lehat ſpẽi ⁊ ſeg
tur legatũ generis aut ecõtra,pᷣ caſu ſiqdẽ illud genꝰ appoſi
tũ per aliqð adiectiuũ neutraliter poſitũ tũc generi per ſpetieʒ
derogat in aliq.viqelicet dʒ reſtringi illud genꝰad res que ſũt
eiuſdẽ qlitatis cui ſũt ſpẽs expſſe.ut.l..S.fi.ti.j. Rõnẽ dixi ti
biqꝛ in his reb que ſut eiuſdẽ qlitatis adiectio generis ampli
at legatũ ut ibi.Si vo pᷣcederet legatũ generis per tale adiecti
num ⁊ ſeq̃reĩ enumeratio ſpẽrũ. tuc generi per ſpẽm derogat
totũ.⁊ poneret᷑ et ꝓ ideſt.⁊ ſic cauſa limitationis totalis.ut.l.
ſz ⁊ ſi adijciat᷑.S.ꝓ ſoc.x ar.eoꝝ que ĩſra dicã Si vᷣo adijcitur
gen per aliqð nomẽ ſubſtãtiuũ determinatũ.tũc aduerte, aut
enumeratio ſpẽrũ pcedit legatũ ⁊ ſeqtur.⁊ tũc ĩ dubio gra de/
terminationis videt᷑ apponi.ut.l.q̃ſtũ.S.j.S.de le.iij. Aut pᷣ/
cedit tm uel ſeqtur tm.⁊x tũc aut enumeratio ſpẽrũ reſpicit t de
terminat vbũ uel participiũ ſigniñcatiuũ generis.⁊ in dubio

P

em derogat.adeo ꝙ gnãlis diſpõ nõ refert ad caſũ ſpeciñca

caupone ſimpliciter. ſʒ fuit adiectũ plus.ſ.exercen

eſt tra caſu.S. idẽ rñ

j.⁊ in multis caſibꝰ Si vo altera diſpõ eſt iutilis ⁊ tũc aut eſt
iutilis diſpõ generis ⁊ tũc nerl per ſpẽm nõ derogat. qꝛ dil-
poſitio eſt nulla.ergo ampli annullari nõ põt. ut.l.nazʒ ⁊ ſi.de
imiuſto teſta, Si vo eſt nulla diſpoſitio ſpẽi.⁊ tũc aut illa diſpo
ſitio fuit facta in ultima uolũtate, aut ĩter viuos,pᷣ caſu generi
per diſpõnẽ ſpale iutllẽ no derogal uti Fen de au. danie⸗
Scdo caſu generi per diſpõnẽ ſpalẽ iutilẽ derogat.ut.l.lega⸗/

tu. S.j.de adi.le.⁊. S.e.l.iij.S.minoꝛ.⁊ ibi eſt gl.q; videt ponẽ? ⸗
iſtã diſtictionẽ.ita debet itelligẽ iſtã qõnẽ.¶ Quarta ⁊ ulti.ĩ3⁰r

ma qõ eſt qũ gen ⁊ ſpẽs cadiũt iter caſus in qbꝰ diſpoſitio cõ
ſeri. utputa ſit diſpoſitio in vnũ caſũ alia eſt in oẽs caſus.⁊ tũc
aut diſpoſitio ſpalis ⁊ gnalis ſit in eadẽ uolũtate ⁊ generi per

tiuũ.ut.l.ſactio leguʒ.j.de pe.facit.l.cum ex nilio.S.ſillo.S.de
vul.⁊ pu.⁊.j.de vᷣ.ob.l.doli clauſula.⁊.l.ſtiplones cõmodiſſi
me, Di vo fit in diuerſis uolũtatib.tũc generi per ſpẽm nõ de
rogat.imo ex utraq; poterit agilʒ nõ ſemꝑ exigi cũ effectu.ut
l. .S.j.j.de no.ope.nũ.⁊ ibi dixi.C.d.l.doli clauſula.j.de uer.
ob. dic ut ibi dixi. 2
Aberne. Taberne nomẽ eſt iuris loci. Cau
pona nomẽ eſt negotiationis.h. d.
qð dicit de inſtitoꝛibus quomodo ueniant in legato.

xii.
J ita Dꝛ h̊ ꝙ legato inſtro caupone ⁊c̃. Con/

tra imo neniũt res parate ppter merces

ut. .e. l. cũ delanionis in pn. So.nõ fuit ggals iſtrʒ
arũ taber
narũ. Hicit hic ꝙ ueniũt piſtoꝛes ⁊ iſtitoꝛes.⁊ ſupꝛa dictũ eſt
i lre gi Wie⸗ hoc uerũ eſt qñ dñs per ſe exercet ⁊ impo
nit illos iſtitoꝛes.ſecus ſi ipſis pncipaliter hoc comittit. ut.j.e.
l. c delanionis.S.j.⁊. S.cũ de villico.x.S.e.l.queſitum. S.al⸗
phenus in ſi. S. T. j. e.l. ſeie. S. liberto.

Somo. ¶Dbde v.ſ .l.j.c. 5. .l. ſitu. 5. ſi fun

8.T. F. nerati. x. S. idẽrñdet iſtructis hoꝛ/
reis.Glo.ſol.pᷣ ibi logtur qũ legat fudus inſtructꝰ.h q legat
domus ĩſtructa.Rõ qꝛ vinũ ex fũdo nõ de domo ꝑcipit.hoc
6e ſi hoꝛeis.ibi ex hoꝛeis non percipũ
vinũ.Quare glo.ſol.ſcðᷣo mõ ut in ea habes et bñ.

l⸗ . nſtr̃o fũdi cedit mulier que in villa cuſto/
Mulier * A ſicut et ſaltuariũ.h.d.¶¶ Mõ tex.ibi ne

—

qd vicini ⁊c. ¶ Ex hoc tex.nõ ar.m Ja.de are.ꝙ daͤnũ qdð
