bonoꝝ ⁊ legatoꝝ. ut. S.e. l. in rõne.S.ſi:aut reliqꝗt ab ĩſtituto
tm ⁊ tũc nõ fit ↄtributio bonoꝝ. ut.S.e.l.qdð ſi exnei.aut ſub/

ſtituit exneũ ⁊ eo caſu ꝗ legata ualẽt ſit ↄtributio.ut.õ.pꝛoxi.

5S. ¶ Sexto q̃ro ꝗd ſi ſubſtituit pupillarit filio inſtituto. Rñ.

aut ſubſtituit cohedẽ aut exneũ. Mꝛimo caſu aut a pſona ſbᷣ
ſtituti nulla fuerũt relicta legata ⁊ tũc nõ ſit ↄtributio bonoꝝ

nec legatoꝝ.q; teſtõꝛ nõ videt᷑ de otributiõe cogitaſſe.ut.õ.e.

l. S. ꝗ ñliũ. ⁊ nõ.ꝑ Hi.i.l.in rõne.S.q̃ſtũ.S.e.aut ab illo ſbᷣſti
tuto reliqt legata.⁊ tũc aut hẽditatẽ pꝛis nõ adiuit ſʒ pupilla/
rem ⁊ nõon ſit ↄtributio.ut.l.ſi filius in fi.sð.de vul.⁊ pu. Aut
hẽditatẽ pꝛis adiuit.⁊ tũc aut q̃ri de legaꝶ relictis a pupilloĩ
inſtitutiõe ⁊ a ſubſtituto in ſubſtõne ⁊ ſit ↄtributio.ut in.S.qᷓ
ſitũ.aut q̃ris de relictis ab utroq;.⁊ tũc aut accedit poꝛtio nõ
grauata grauate ⁊ nõ ſit ↄtributio.ut in.S.q̃ſitũ.aut graua⸗
ta grauate ⁊ fit ↄtributio.ut.l.cohẽdi.S.ſi cohes.S.de vul.⁊
pu.ſub.qð ĩtelligo q;tũ ad hoc opus iii altera legata ꝑ adie/
ctionẽ alioꝝ bonoꝝ augeant ⁊ nõ minuani.ut nõ.in.S.q̃ſitũ.
¶Scdo caſu qñ ſubſtituit exneuʒ aut ſubſtituit vnũ vni.aut
vnũ pluribꝰ. ant ples vni. aut plures plib. Pꝛimo caſu lo⸗
cus ẽ ↄtributiõi bonoꝝ ⁊ legatoꝝ.ut in.S.qð vulgo.⁊.l.ĩ du/
ʒinſpiciant᷑ ſola bona q̃ pꝛ .ipᷣ
Pir Guolieib d.ö1n.8 ie
Kilij ſit ↄtributio.ut.d.l.ſi ſilius ĩ fi.S.de vul.⁊ pu.⁊.l.in rõne.
S. qd vulgo.Et illas.ll.q̃ dicũt de bonis Sdiſeliat tꝑe moꝛi
ſitelligo reliꝗt.ſ.de bonis ſuis uel pupilli.&

Bicus-S⸗Pices tu certe nõ videt᷑ ꝙ fiat ↄtributio bonoꝝn

tuit vnũ plłibꝰ.⁊ tũc aut ſeparatiʒ. aut ſimul.ſi ſeparatiʒ ⁊ tüc

aut ſaccedit vni tm ⁊ tũc hʒ locũ.S.dð vulgo. ſicut qñ ſubſti
euit vnũ vni.aut ſuccedit ambobꝰ ⁊ ſit ↄtributio.ut.l.ſi pĩ fili-
am.S.fi. rſiſo.Fʒ vnũ ĩtellectũ.ſi ſubſtituit ſimul aut oẽs ſimł
deceſſerũt ⁊ ſic ambob ſuccederet᷑ iure directo ⁊ fit ↄtributio
lt. d. S. fi.j.rñſo. ʒ aliũ ĩtellectũ.aut deceſſerũt ſeparatiʒ ⁊ ſic
Vni ſuccedit directo alti ꝑ ĩdirectũ ⁊ nõ fit ↄtributio.ut.d.S.

ſi. ij. rñſo. Lertio caſu qñ ſubſtituit płes vni tũc in cuiuſlibetꝑ

Vna habet p ſe ro.l.fal.uel ex ꝑpſona ſua uel ſacta ntributione
relictoꝝ a ſe ⁊ relictoꝛũ a pupulo ꝓut tãgũt eũ.ut.S.e.l.ĩrõne
GS. ſi lio.⁊.l.ſi is qui q̃dringẽta in pn.Quarto caſu qñ ſubſti

fuit ples plib.⁊ tũc in ſingulis habet᷑ rõ.l.fal.ut.S.e.l.in ſin-

gulis.⁊.l.in rõne.S. ſi filio. ¶ Septimo q̃ro ꝗd de ſubſtõne

exẽplaria.Rñ. idẽ qdð in pupillari.qꝛ modicũ differt ab ea.nt
l. humanitatis.C. de ĩpu. ⁊ ali.ſubſti. ¶ Octauo qro qd de
bꝛeuiloq̃ ⁊ cõpẽdioſa.Hꝛeuiter ſiue euenit caſus pupularis

ſiue vulgaris.rñſionẽ hẽs ex pᷣdictis ut ꝓbat᷑.S.e.l.ꝗ ſiliũ cir/
ca fi.S. ¶ Nono q̃ro ꝗd de ſubſtõne ſideicõmiſſaria ubi lega
ta ſũt relicta ab iſtituto. Itẽ a ſideicõmiſſario an ſit locus ↄtri
bationi.Certe ſideicõmiſſarij ex ſua pſona ſalcidiã nõ detra/
Hẽt. ut.v.e.l.lex fal.S.nunq;.⁊ nõ ẽ locus ↄtributiõi.caſus ẽ
f.ad tre.l.facta. S. ſ cũ ſuſpecta. Fiet ergo mõ q pus ſoluent᷑
legata relicta ab iſtituto.tũc de reſiduo qð ꝑuenit ad fideicõ/
miſſariũ ſieret ſolo alioꝝ legatoꝝ ꝓnt poterit.ar. S.e.l.nẽſeni
us. S. j. Altimo hec mã põt ĩduci in ar. ad.q.factuʒ ẽ ſtatu

fũnup hᷣ q; ꝗcũq; ẽ alibꝛat in ꝗngentis libꝛis uel ab inde ſu

pꝛa teneat᷑ mutare cõi cẽtũ floꝛenos pꝛo emẽdo frumẽto.Ex
hoc ĩſurgũt duo dubia.pmũ ẽ aliqs ſuccedit cuidã ſuo ↄſan/
gnineo in libꝛo cõis reꝑiunt᷑ libꝛe diuiſe nec aſcẽdũt ſeparatiʒ
dictã ſũmã ſʒ ſi ſinul miſceant᷑ aſcẽdũt.qᷓro an debeat fieri cõ
tributio ſiue cõmixtio. Scom dubiũ ẽ ples filij ſuccedunt vni
patri cuius libꝛa aſcẽdit dictã ſũmã nec eſt facta diuiſio libꝛe

an debeat dicta libꝛa ↄſiderari in ſingulis ꝓ rata.an in oibu;/

ſimul. CAd pmũ videt᷑ ꝙ ſeparatiʒ debeat ↄſiderari.ut.S.ę.

l.j.S. ſi cohẽdẽ. facit.S. de iur.o. iu.l.ſi idẽ cũ eodem. ad idẽ.S.

qui.mo.pig.uel hy.ſol.l.ſi. In hꝛiũ facit.õ.de pac.l.ſi ples.⁊
oẽs leges ſupꝛa alle.qͥ dicũt ↄtributionẽ fiendã.Sol.dico ꝙ

ſiqdẽ oꝛdinamẽtũ fuit factũ anteq; ille ſuus pſãguineus dece

deret ⁊ ſic onꝰ cepit eo viuo ⁊ ſic cenſebunt᷑ duo pꝛimonia. ut
d. S.ſi cohẽdẽ. ⁊.d.l.fi.S.q.mo.pi.uel hypo.ſol.aut fuit factũ
oꝛdinamẽtũ poſtqꝙ; ille ſucceſſerat ⁊ tũc totũ dicatvna libꝛa.
iã enĩ patrimonia ceperãt eẽ iũcta.ut.l.ſ ⁊ ſi plures.S.ſi filio.
S.de vul.⁊ pu.⁊ totũ onus cepat ĩ ꝑſona hẽdis ſuccedent er/
go ⁊c̃. ut.ð.e.l.S.qui ſiliũ.ubi pbaĩ hec diſtinctio. Nõ ob.l.
ſi idẽ cũ eodẽ. q; ibi quelibet cauſa fecit ſeparatũ iudiciũ.ſʒ hᷣ
q̃libet libꝛa nõ facit ſeparatũ pꝛimoniũ ſed vnũ pꝛimoniũ ce
pit eẽ. ¶ Ad ſcᷣm rñdeo ⁊ videt ꝙ oẽs dicant᷑ habere vns li
bꝛo. ut. S. de excu.tu.l.tria onera. In ↄꝛiũ videl ꝙ in ſingulis
ponat᷑ rõ

e religt nõ qᷓ hũit pupillus. ut. d.
ũ ĩ fl. S. certe imo dico ꝙ bonon

o caſu qñ ſubſti

.

ce —— — — D —

ponat᷑ rõ ꝑ ſe. ut.S.eo.l.in ſingulis.⁊ qꝛ hoc onus ſicut cetera
alia onera diuidit ꝑ.l.xij.tab. ⁊ iſtud videt᷑ ut.l.ſi.S.pe.de bo.
dã.ubi videt᷑ caſus ⁊ ibi DHi.tangit. Nõ ob.l.tria onera.quia
ibi ↄſiderat᷑ laboꝛ ex parte tutoꝛis.qꝛ nõ multiplicat᷑ ex plura
litate pſonarũ ⁊ pꝛimonio exñte indluſſo⸗ vo iſpicit onus re
ſpectu ipᷣoꝛũ filioꝛũ ſuccedẽtiũ ⁊ qlibet tãtũ põt pꝛimonio exñ
te indiuiſo ſicut diuiſo ⁊c. .
¶)Vi quadringenta. ghicrie
—— r ene A gat ex ac/
Vageti pᷣter teſtõꝛis ppoſitũ ſm mẽtẽ teſtõꝛis dirimit.
b. ð. C Op. pᷣ de pPn. ad v. qd dicem. So.hoc ↄtingit ex pᷣ
ſupta uolũtate defũcti.¶ Op.de.il.ſi titiꝰ.S.de ↄdi.iſti. So.
h pplexitas ↄtiĩgit pᷣter uolũtatẽ defũcti.in.l.ↄꝛia teſtõꝛ uolu/
it pplexitatẽ facẽ iõ nõ ualet. ¶ Op. S.ti.j.l. fi. So. ↄditio re

„ 5

gulariter nõ põt diuidi.fallit qũqʒ; ut ibi dixi ⁊ in.l.cui fũdus.

⁊ plene ĩ.l.pe.C. de cõ.iſer. ¶ Altimo ſcias ꝙ ꝑ hac.l.dixi ꝙ
cũ teſtõꝛ in vno legato adieciſſet ſic videlicet hoc aũt legatuùʒz

uolo pᷣſtari itegrum ſine diminutiõe in alijs hoc nõ adiecit.ꝙ
iſta vba hoc ĩpoꝛtẽt ꝙ illud qð deberet minui de dicto legato
hẽs ſuppleat de legatis alijs ut hᷣ pʒ.q caſu rõ ineũda erit per
eñ modũ ꝗ nõ.i.l.ſi ex teſtõ.S.e.⁊ hoc ĩtelligo ſiue legatũ mi
nuat᷑ ꝑ falcidiã ſiue ꝓpter facultatũ defectũ.ut.l.in q;titate.S
fqꝛe eadẽ rõ. Et nõ bñ ex hac.l.ꝙ qñ falcidia ceſſat ĩ vnole

gato ex diſpoſitione defuncti nõ onerat heres ſed ceteri lega/

„ W☚,

tarij.dixi in.l.ex aſſe.S.eo. Ictes dedifſclior b 5.
ArZSE eẽ ðe difficilioꝛibꝰ.S.ĩfoꝛciati
D Ducenta:a clarus in tex.ſʒ glo.facit euʒ
diffieilẽ recitãdo opi.t.h.ð. Aſure q pẽdẽte ↄditiõe ꝑcipiun
tur de q;titate legata in.l.fal.iĩputant᷑.⁊ qð deeſt oib legatari
is ꝓ rata ſupplet᷑.h.d. Diaidit᷑ iĩ tres partes Fʒ verũ ĩtellectũ
NPꝛimo ponũ thema ⁊ qõ uſq; ibi legis fal.rõ.ibi ſecũda reci
tat opi.qrũdã uſq; ibi qð minime. Ibi tertia ubi ponit de rep
bẽdẽdo opiniones illoꝛũ ⁊ ſo.q. Pone caſũ ſᷣm DBi.ĩ tex.ibi
recipet ſubaudi qrit᷑ qliter ponẽda ſit rõ.l.fal.¶ In v.il.falci/
die rõ. Vera lec.huiꝰ v.eſt lec. Aʒo.⁊ illã tʒ Di.in v.ꝙ mini
me. hic tʒ Bi.ꝙ eſt va opi. Joãnis.¶ Di h ꝙ fructꝰ ꝑcepti
⁊ iſte uſure cõputãtur in qrta.cõtra.S.e.l.in rõne ĩ pn. NHui
ʒꝛij timoꝛe ꝗdã recedũt ab opi.quà tenui ⁊ vide gl.i icipit in

cuiuſq;. ibi dic ergo ⁊ ſic antiq fatent᷑ ↄꝛiũ.⁊ ꝙ tex.dic hic ab

utroq;.i.ab utrolibet.ſʒ iſta ẽ ↄ tex.iſtũ ibi ãbobꝰ.⁊ ibi.xxxv.
ↄferre debeamꝰ.⁊ ibi ab utroq;.⁊ hoc Hi.collectiue accepit
nõ ergo a dlibet.Legit ergo alit Jo.vide fʒ Jo. ⁊ ibi tũ hoc
coꝛigit᷑ ⁊c.ẽ opi.iuriſcõſulti ⁊ qð ſupꝛa dixit. Jo.nõ videt bũñ
dicere inq;tũ recitat opi.antiqrũ qꝛ nõ dicit tex.ꝙ ꝓſit vni tm
imo ambob ⁊ ꝙ ambo debent pſerre ĩſcda. Ibihoc tñ coꝛ⸗
rigit.ẽ ᷓ dictã.l.in qtitate.S.magnã.⁊.l.in rone in pn. ⁊ ſic
remanet ↄꝛiũ. Ideo vide opi.Aʒo.⁊ gl.q ĩcipit ꝙ ego ibi.tu
dic ʒ Aʒo.ibi qð falſũ ẽ uſq; h. Di.ꝰ ⁊ bñ in alijs nõ.Et lec.
Aʒo.eſt va dũ recitat pmã opi.antiquoꝝ ſʒ opi.ſua ĩ ſcdᷣa re/⸗

citatiõe nõ ẽ va qꝛ tex.dicit ꝓ rata ⁊ nõ equatłr.⁊ ſic ĩ hoc ſecũ

do coꝛꝛigit pmã. In tex.nõ ĩ alio.ĩultimo ergo ẽ va opi.Jo.
Ad ↄꝛiũ rñde ut ad.l.in qᷓtitate.⁊ ad.l.in rõne.qꝛ aliud in fru
ctib ut ibi.aliud ut in vſuris ut hic.vide in glo.iſta ibi. IJtem
nõ aliud ⁊c̃. Sed ſo. Jo.nõ ẽ valʒ opi. ſic. Solue ergo fru
ctus ⁊ uſure ꝑcepte ex re ulł q;titate legata iudicio teſtoꝛs pẽ
dente ↄditiõe in fal.iĩputat. Ael dic in uſuris h̊ ⁊.l.in qtita/
te. S. e. ⁊ in fructib.ut.l.qð de bonis.S.fruct.C.l.paulus.S.

j. S. e. Cõtraria ergo loquunt᷑ de fructibꝰ ꝑceptis aliũde qᷓ; ex

re legata. Hic ẽ alia gl.ſuꝑ vbo partib qĩcipit Jo. diẽ t iſta

nõ fuit opi. Jo.an.q h in glo.ponit᷑ ut pʒ ex pma gl.magna.
Tiõ iſta ſũt erronee ſcripta.uel dic ꝙ Jo.·legit utroq; mo.Tu

tene opi.quã dixi in poſitiõe caſus.¶Op.⁊ videt ꝙ nõ com
putet᷑ in falcidiã iſtud qð ex ſua ꝓuiſione hẽs ↄſeqt᷑.ut.l.iij. .

e. So. H itellige de his q a qlibet fuiſſẽt ꝑcepta.ſecus ſi ex ida

ſtria hẽdis tm fuiſſẽt pꝑcepta. ¶ Querit glo.ꝗd ſi hẽs nõ ꝑce
pit. Certe dicit gl.⁊ bñ ꝙ nõ cõputant᷑ in fal.ſʒ eſtiat᷑ mun le/

gatũ.ut.l.in lege ſal.nõ habet.S.e.¶Sʒ ꝗd hodie ubiuſure

nõ ꝑcipiunt᷑ ꝗd de cõmodo medij tpis. In.l.pꝛoxi.dica.

M 1 MHõbilis.l.ẽ iſta ⁊ hoc
. Juus ſeuerus. Mblle e alimento

rũ defalcat hẽditatẽ.h.d. ¶ Op. C.e.auẽc.ſi mulier.
So. aliud ĩ relictis ad ꝑias cauſa⸗ ⁊ aliud in alimẽtis.t ſic ha
bes ꝙ legatũ alimẽtoꝛũ factũ certe ꝑpſone nõ videt᷑ factũ ad pi
as cauſas.ſʒ ſi eẽt relictũ pauꝑibꝰ eẽt factũ ad pias cauſas.ut
l.ſiqs ad declinãdã.C. de epi.⁊ cle.CQũo qliter fiet hodie
cũ nõ ſint licite uſure. Hꝛeuiter credo ꝙ dʒ dari apud merca
toꝛes ⁊ ĩterim ꝑcipiat ille q̃ſt q honeſte poſſet ꝑcipi. ut in ſimi
li extra de dona.inter vi.⁊ uxo.c.per ueſtras.⁊ ideʒ dicerem

Ac legẽ fal.

poſuit teſtõꝛ ĩter viuos

ubicunq; ponii de pecunia ꝙ dʒ intelligi de cõmodo qð ho/

neſte poſſet percipi ᷣm dictũ.c.per ueſtras.
et oe Qui repudiat id qð q̃rtã mi
— J heres renn Iea u5 dechuret..
— agart”s Miimo logt de qrta iure inſtõ
EMauart *nis uſq; ibi ſed in ſideicõmiſ.ibi

de q̃rta trebellianica uſq; ibi ſiqd uero.ibi redit ad pᷣ
mũ ⁊ determiat quãdã qõnẽ ⁊ loꝗt de qrta iſtõnis iure.⁊ bꝛe
uiter. h. d. In fal.ĩputat᷑ ꝙ iure hereditario capit᷑.ſʒ in trebel/
lianica ĩputat qcqd qcũq; iure iudicio defũcti infoꝛmiter ca/
pit.id uero qð deſoꝛmiter hoc eſt partim iure hereditario par

tim alio capit᷑ ꝓ parte hẽditaria tm ĩponii.h.d. ¶ Pꝛiĩo op.
ad fal. debitã iure inſtõnis. ¶ Et pᷣ op.ſic h videt᷑ dici ꝙ ea ꝗᷓ

nõ capiunt᷑ iure legati ul ſideicõmiſſi iputant᷑ ĩ falcidiã. Sʒꝰ
g.e.l.pẽ ſiliã ĩ pn.So.ibi nõ capit᷑ aliq pdictoꝝ iuriũ.ſʒ nec iu
re hẽditario qð hec lex.regrit.nec ex teſtõ.iõ nõ ĩputat in fal.
Scðo op.S.e.l.cũ es Sorß ibinõ capit᷑ ex teſtõ tñ diſ
u. s hac mẽte ut iputetur in qrtã ⁊ hoc fuit
actũ tacite ul exp̃ſſe ut ibi pʒ ⁊.j.de bo.li.l.etiã.S.ſʒ ſi nõ moꝛ
tis. ¶ Tertio op.S.e.l.nẽſeniꝰĩ pn.⁊.j.e.lł.ſi filio.ubi pᷣlegata
cõputant᷑ in fal.So.qũ ꝗs accepit a cohẽde p̃legatũ ſed fʒ ri
goꝛẽ iuris ſibi nõ ĩputet᷑ in falcidiã tñ de equitate doli excepti-

one ſeu replicatiõe repellit. ⁊ eia quo accipit᷑ legatũ ꝓdeſt ad

falcidiam minuendã ut in ↄtrarijs.¶ Quarto op.⁊ videt᷑ ꝙ
etiã alijs ꝓmiſit. ut.d.l.nẽſenius.S.plane.So.nõ ꝓdeſt alijs
pᷣlegatũ ut minuat qrtã ab eis detrahẽdã. ſʒ in hoc ꝓdeſt.qa

videt᷑ qᷓrtã detraxiſſe de legato cohẽdis.¶Quito op.⁊ vide

tur ꝙ etiã alijs ꝓſit ſaltẽ p ea parte quã hʒ iure hẽditario. ut
j.ti.ij.l.deducta.S.nũmis.x.S.eo.l.id aũt.ij.rñſo.So.ſateoꝛ
qñ p̃legat coꝛp hẽditariũ ꝙ hẽditaria poꝛtio cõputat᷑ oĩbꝰ
in fal.ut in ↄꝛijs alie poꝛtiões nõ. ¶ Sexto op.⁊ videl ꝙ nõ
poꝛtio hẽditaria ſʒ qrta hẽditarie. ut.S.e.l.titia. So.ibi loꝗ
tur de trebellianica.tñ idẽ credo debere diciĩ fal.qꝛ aut eã de/
trahit de uolũtate teſtõꝛis.⁊ tũc q̃rtã hẽditarie.Aut ð uel pꝛe
ter volũtatẽ.⁊᷑ tũc hẽditariã totã.hoc tʒ gl.S.e.l.nẽſeni ĩpn.
⁊ Di. ¶ Septio op.⁊ videt᷑ ꝙ totũ cõputet᷑.ut.l.cũ pꝛ in pn.
S.de le.ij.⁊.ð.l.deducta.S.nũmis.So.gl.iĩ hoc uariãt.na.S.
ʒ.e.l.id aũt.dicit ꝙ hoc ẽ uerũ q capit pecunia a cohẽde.ꝗa
tota pecunia videt᷑ capi iure hẽditario. Id aũt qð ſupꝛa dixi
loquit 2 coꝛpus hẽditariũ.ſʒ hᷣ dicit ↄꝛiũ ꝙ etiã pecunia non
cõputet᷑ in fal.niſi p parte hẽditaria. Tu dic ſʒ Di.qꝙ aut hẽ/
di legat᷑ pecunia a cohẽde uel a ſubſtituto.⁊ tũc tm pars capi
tur iure hẽditario.⁊ iſta pars iĩputat᷑ in falcidia ut hicĩ tex.⁊
gl. ⁊ hoc cũ dat᷑ pecũia heditaria als ſecꝰ. nt.S.e.l.lege fal.S.
ſi ĩterueniat.Aut ipᷣemet hẽs ẽ iuſſus pecuniã ſibi deducẽ uel
detrahẽ.⁊ tũc tota capit iure hẽditario.⁊ tota cadit in fal.uti
ll. ðꝛijs.⁊ ita loꝗt.l.qð aũt. ¶ Octauo op.S.e.l.ſi a me.ubi de
fũdo hẽditario nil ĩputat ĩ fal. So.ibi nil ex illo fũdo tenebat
iure hẽditario.iõ ⁊c.ut ibi pʒ.¶ Nono op.S.e.l.qð aũt in ſi.
So.ibi teſtõ: hoc expᷣſſit.¶ Becio op.ad ſinẽ legis de.l.ꝗ fũ

dũ ĩ pn.S.e.⁊.l.ſi dignũ. So.reiect᷑ alijs ſolonib q̃s gl.ponit

ũd.l. ꝗ füdũ.dic hᷣ dat᷑ in vi ↄditiõis.⁊ iõ nõ cõputat᷑ in fal. in
Pei dat noĩe pcij ⁊ iõ ſuccedit loco rei merito videt hꝛe iure
ẽditario.ideo ĩputat᷑ in falcidiã. Sʒ ↄtra hoc inſtat qꝛ videt᷑

cꝙſaltẽ ei ꝗ dat cauſa ↄditionis ĩplẽde ↄditio debeat ꝓſicere.

—

ut. d. l. nẽſenius. ⁊.l.ſi filio. So.gl.h̊ fatet᷑ ↄꝛiũ ꝙ iũlli dat ꝓ
ſiciat alijs nöd⸗ videt᷑ tenẽ qd in.l.q füdũ ĩ pn.iĩſcda ſo.s⸗.
e. Sʒ hoc videtõ.l.ſi füdus legatꝰ.Sõo.gl.qꝙ ibi debebat da
ri alteri hẽdi.iſtud ẽ diuinare. Quare dicũt alij ꝙ etiã dantip
deſt. Nec ob.l.nẽſeni.q; logꝗtĩ legato ulł ſideicõmiſſo ⁊ hoc
tʒ Ci. C.ẽ.l.pe.ubi gl.hoc tãgit tu potes utrãq; opi.ſuſtinẽ.
nã Regors pſur va ope exceptiõis doli nõ ipſo iure. ut.j.e.l.
ſi filio.⁊.d.l.nẽſeniꝰ.aut ergo legatari iam hʒ legatũ ⁊ ↄuenit
ab hẽde ꝓpt fal.uel iterdicto qͥru legato:ũ ul ↄditiõe ĩdebiti ⁊
repellit exceptiõe doli.ſʒ illꝰ qð eſt datũ cauſa ↄditiõis ĩplẽde
ſupplet falcidiã ⁊ ita loquit gl.hic poſita ⁊ alie ſiles.Aut hẽs
ipſe poſſidet ⁊ ↄuenit.⁊ tũc põt detrahẽ falcidiã.ut.d.l.ſi fun
dus.ita loquit alia glo. ¶ Vndecimo op.de.l.in rõne.S. tã/
etſi.S.eo. So. ibi ĩ eo qð dat᷑ in vi modi qð ſuccedit loco rei
ſicut id qð dat᷑ cauſa pcij ut ibi dixi.facit qð nõ.i.l.ſiqs fuuʒ.
g.ti.j.¶ Ad oĩuʒ ergo declarationẽ ſic diſtigue aut hẽ capit
de bonis defũcti ex cauſã teſti.aut ex ipſo teſts pmo caſu aut
ꝓpter hoc cepit expᷣſſe ut ſibi iputet in falcidia ⁊ ĩputat᷑.ut.S.
e.l. cũ quo in ſi. Aut cepit ꝓpter aliã cauſã ⁊ tũc ſecus.ut.l.pẽ
filiã in pn.Sõ.e. Scðo caſu qñ capit ex teſtõ tũc aut iure hẽdi⸗
taxio.aut iure legatiuel pᷣlegati.aut cauſa ↄditiõis iĩplẽde uel
ex vi modi.aut ex cauſa pꝛecij ex iuſſu teſtõꝛis. ꝛimo caſu
ĩputat᷑ in fal.ut h in pn. Scðo caſu aut legat᷑ ſibia legatario.
m iiij

⁊ nil còputat in fal.qm ni hʒ iure hẽditario.ut.S.e.l.ſia me.
niſi q; ad ipſũ q dat. ar. l.ncſeni. S. e. Si vo legat a cohẽde.⁊
tũc aut qri qad ipſii hẽdẽ ⁊ totũ ĩputat᷑ ut.d.l.nẽſeni.⁊.j.eę.
l.ſi filio. Zlut qᷓ ad alios.⁊ tũc aut legata fuit pecunia uel coꝛ
pus nõ hẽditariũ ⁊ nil iputat᷑.qꝛ nil hẽditario iure capit᷑. Aut
fuit pᷣlegata pecumia hẽditaria.⁊ tũc aut ipᷣe iuſſus ſuit ſibi re/
tinere uel detrahẽ ⁊ totũ cõputat.ut.S.de le.ij.l.cũ pꝛ in pn.
2. d. S.uũmis.Aut cohẽs fuit ſibi iuſſus dare pecuniã hẽdita

riã. ⁊ tũc ſibi ꝓ hẽditaria parte cõputat uel q̃rtà hẽditarie.ut

ſtatiʒ dicaʒ.x.S.e.l.id aũt.⁊ hic no.Si vo coꝛpꝰhẽditarium.
⁊ tũc aut detrahit ſalcidiã de uolũtate defũcti ⁊ cõputat᷑ q̃rta

hereditarie poꝛtiõis. aut ↄ uel pᷣter uolũtatẽ.⁊ tũc cõputat᷑ to

ta hẽditaria poꝛtio.ut.S.e.l.titia.⁊ nõ.in.d.l.nẽſeni.Tertio
caſu q capi cauſa oditiõis ĩplẽde ⁊ tũc ſiqdẽ legatari poſſi
det ita ꝙ ab hẽde ↄuenit ⁊ ĩputatiĩ q̃rtã qᷣ ad dte nõ quo ad
alios.ar. S.e.l.nẽſeni.⁊ h nõ.Si vo heres poſſidet ⁊ ipſe cõ
uenit᷑ ⁊ tũc aut fuit datũ a ſtatulio.⁊ dic ut.S.e.l.id aut. aut
ab exneo ⁊ tũc nullo mõ ĩputat᷑ fal.nec q ad dantẽ nec ꝗ ad
alios ut h̊ in fi.c.l.id aũt.S.e.⁊.l.ſi füdus legatꝰ.⁊ qð nõ.C.
e.l.pe. QAuarto caſu qñ capit in vi modi ⁊ ĩputat᷑ q̃rtã.ut.S.
e.l.in rẽne.S.tãetſi.Quiĩto caſu qũ capit loco pᷣcij tũc ĩputaĩ
in fal. ut. S.e.l.q fũdus.⁊ ibi nõ.⁊.l.ſi dignũ.⁊ nõ.in.l.ad ue/
terani.S.j.⁊ hoc circa falcidiã.¶ Venio ad ſcdam parteʒ q̃
tractat de trebellianica.Et pmo op.ꝙ idẽ ſit in tre.qð in fal.

ut h̊ ⁊ ſupꝛa dixi.ſo.ſateoꝛ ꝙ qñ coꝛp hereditariũ plegat᷑ a co

herede ẽ idẽ.ſ qñ coꝛpꝰnõ hẽditariu uel aliꝗd aliud ab extra
neo tũc ſecꝰ.nã in falcidiã nil ĩputat᷑ in tre.totũ.⁊ rõnẽ ĩfra vi⸗/
debid.¶Scðo op.dẽ h̊ ꝙ ſideicõmiſſũ dat᷑ cauſa oditiõis ĩ/
plẽde.ð id qð dat᷑ cauſa ↄditiõis ĩp
ſub oditiõe.õ.ſigs omil.cau.teſ.Sol.expone ᷣm Ja.de are.
ſideicõ.heredi dat.i.hẽdi iniigi ab ipſo pᷣſtãdũ cauſa.i.cum

cauſa ĩplende oditionis.i.a ſi

teſtõ.⁊ iõ nõ iĩputat᷑ niſi ob hoc fuiſſet datũ.ut.l.cũ q.S.ſi.S.
e.¶ Quarto op.j.e.l.accept.So. ibi qð dat᷑ cauſa ↄditiõis
nõ erat remſurũ penes hẽdẽ iõ nõ iputat. ¶ Quito op.⁊ vi
det᷑ ꝙ nõ tota hereditaria. ut.S.e.l.titia. So.hoc dʒ nehigiss
diſtinctionẽ illi legis. ¶ Sexto oppo.⁊ videĩ ꝙ legata data
cauſa oditiõis ĩplẽde nõ cõputant᷑ in treb. cũ debeat detrahi
de ipſis reb hereditarijs.ut.l.iubemin pn. C. ad tre. So.gl.
q ẽ i.l.fſiliñ quẽ hñtẽ.C. fa.her.i.ſi.gl.mag. ⁊ fatet᷑ ↄꝛiũ ⁊ dicit
hac.l.⁊ ſiles ĩ hoc hodie eẽ coꝝectas qͥ ad liᷣos pᷣmi gradus
cũ talia nõ iputent᷑ in tre. Ja. de are.dic ↄꝛiũ.qꝛ illa.i.ſolũ fru/
ctũ ꝓhibet ĩputari in q̃rtã nõ alia legata uel data cauſa ↄditi
onis iplẽde ⁊ hoc puto ueri p ſinẽ ill.l.q̃ vult ꝙ ſtatuta in il
la.l.nõ trahant᷑ ad alios caſus. ¶ At ergo iſta mã circa tre/

bellianicã liqat diſtigue eodẽ mõ qᷣ in fal.aut capit᷑ ex teſtm ?

idẽ qð ſupꝛa dixi diſtinguẽdo caſus modos ꝗbus fal.capit
ex teſtm.aut ex teſtõ ⁊ tuc aut iure iſtõnis ⁊ idẽ.aut iure lega
ti.? tũc aut ab exneo uel legatario ⁊ indiſticte ĩputai ne hlʒ

ſecꝰ in fal. aut a coherede ⁊ tũc aut pecunia.⁊ tũc totũ iĩpnta?᷑.

ut in. S.nũmis.aut coꝛpꝰnõ hereditariũ t ĩputat᷑ ſecus in fal.
aut coꝛpus hẽditariũ ⁊ tũc idẽ qð in ſal.qꝛ aut qrit᷑ de ĩputati
one qͥ ad ipſũ coheredẽ ⁊ iputet totũ aut ꝗ ad alio ſideicõmiſ
ſarios.⁊ tũc aut detrahit de uolũtate aut ð uolũtatẽ. ut.l.titia
S.e.Si vo capit cauſa ↄditiõis ĩplẽde.⁊ tũc aut ẽ remãſuruʒ
penes eũ ⁊ iĩputat᷑ ut hic als ſecus.ut.l.accept.Si vo capũ in
pciũ ⁊ tũc ĩputat᷑.ut.S.ꝑ eaſdẽ.ll.ſi vo in vi modi.⁊ tũc idẽ ꝑ
eaſdẽ leges.¶ Nꝛimo qro que eſt rõ ꝙ in fal. ĩputaĩ ſolũ qd
iure hereditario capit ⁊ aliud in trebellianica. Dicit hic gl. rõ
ẽ.q; ĩ fal.grauat᷑ plus heres.qꝛ onera hereditaria manẽi apð
eũ inſolidũ.iõ releuatut ſolũ q iure hereditario capit ĩputet in
fal.ſ in trebellianica nõ ſuſtinet onera niſi ꝓ parte. ut.j. ti. ij.
l.j.F. fi.iõ plus grauat᷑.idẽ tʒ Ci.in.l.ſiliñ quẽ habẽtẽ. Tu cla
rius dic. ꝙ rõ colligit ex vbis.l.ſal.dicit eni.ẽ.e.l.j.S.j.ꝙ q̃r
ta pars hereditatis dʒ remanere penes heredẽ. Nõ qdiẽ he
reditatis ex ꝗᷓ colligi ꝙ dʒ hẽe iure hereditario.ſed inſti. de f

deics ere rd qꝛ.ubi referunt᷑ iſta vba ſenatuſcõſulti ue/

ſpaſiani.dẽ ꝙ heres dʒ qrtã partẽ retinere nõ tñ dicit heredi⸗

tatis.⁊ iõ etiã ſi nõ capiat᷑ iure hereditario ĩputat᷑ in q̃rtã.DPi

ces tu iſte tex. ſacit ↄtra.q; dicit ꝑinde atq;.l.fal. Rñi.illud ꝑ
inde denotat ſimilitudieʒ ſ nõ ꝑ oĩa.qꝛ q̃rta ubiq; detrahũ ſʒ
nõ eodẽ mõ.ſilłe.j.de accepti.l.j..Et ſi q̃ris q̃re ĩ.l.fal.fuit poſi
tũ uerbũ hẽditatis in ſenatuſcõſulto nõ.tũc ꝓcedit ratio glo.
¶Scdo qᷣro qd ſi ab eodẽ hẽde ſũt pᷣſtãda legata particula⸗
ria ꝑ fideicõ.ule qdð põt eẽ. ut.j.ti.ij.l.marcellus.S.idẽ põpo.
qualiter ſiet iſta cõputatio in q̃rtã. Pꝛeuit᷑ q;tũ ad ſideicom.
miſſũ oĩa imputabunt᷑ nec hoc ꝓderit legatarijs ut minoꝛ q̃r⸗

lẽde nõ ẽ legatu.ut.l.ſigs

. i.a fideicõmiſſario. ¶Tertio op. de
l. debitoꝛ. S.ſi.j.ad tre.⁊.d.l.pꝛ filiã ĩ pn. Sol.ibi nõ capit ex

Ad legẽ fal.

ta detrahatur.ſed pꝛoderit ut a ſdeicommiſſario quarta de/

tracta videatur. ſicut dicimus in ſimili.S.eo.l.nenſenius.S.j.

¶ Tertio quero que ẽ rõ dꝛie ĩter coꝛpus hereditariũ ⁊ pecu/

niã uel coꝛpꝰhẽditariũ. Rñ.pecunia tota põt dici ꝑcepta de
parte hereditaria qdð nõ eſt ex coꝛpoꝛe hereditario.ut in.S.nũ
mis.uel ĩter coꝛpus hẽditariũ ⁊ nõ hereditariũ eſt rõ ne in ea
dẽ re diuerſo iure hẽat quartã.ut.l.eũ qui edes de uſucap.ita
dicit glo.⁊ Aʒo in ſũma.C. e.⁊ ẽ hec rõ lʒ ſit ſatis debilis tñ
nõ video mõ melioꝛẽ. ¶ Auarto q̃ro utrũ falcidia uel trebel⸗
lianica poſſit detrahi in vna re.Gl.⁊ doc.qꝙ nõ.C. e.l.ij. Tu

—

dic clarius aut J an poſſit deduci in vna rea uolẽtib c po

teſt. ut. . de le.j.l.põt.⁊.S.depoſi.l.j.S.ſi ↄuenerit.⁊ ita ĩtelli⸗
gunt quidã.l.ſlliñ quẽ habẽtẽ.C.fa.her.⁊ ita nõ.ibi in glo.qᷓ
Icipit.ſ.deſtinationẽ. ibi alij dicũt ſoluit᷑ a uolẽtibus ⁊ uolenti
⁊mc.aut q̃ris de neceſſitate ⁊ tũc aut q̃ris in q̃ re debet᷑ quarta.
aut in qua re detrahat᷑ tꝑe diuiſionis. Mꝛimo caſu regula eſt
ꝙ deducit de qualibet reꝓ idiuiſo.ut in.l.plautius.⁊.i.liuea
margaritarũ. . e. l. ij. C. e. Scdo caſu aut teſtõꝛ aliqd legauit
uel alio mõ ↄceſſit qð debeat iputari in quartã ⁊ ilud pus im
putaĩ.ut.S.e.l.id autẽ.x.l.cũ quo. .ſi.⁊.l.qebaĩ..ſi.⁊ h/ p/
ut de trebellianica loqui. Si vo nil reliqt tũc aut hẽs ꝑcepit
fruct iudicio teſtõꝛis ⁊ illos pus ĩputare in quartaʒ cogit.ut
ỹ.e.l.qð de bonis.S.ſructꝰ. Nec ob.j.ti.ij.l.ita tñ.S.ex aſſe.
ut ibi dixi. aut nullos fruct pcepit.⁊ tũc aut hẽs aliqd de he/
reditate alienauit ⁊ ilud pus ſibi cõputat in quarta.ut.C. cõ/
munia de le.auc.rej.⁊.j.ti.j.l.marcellus.S.res.⁊ ibi nõ.qð tʒ
Aʒo in ſũma.C. ad tre.⁊ etiã Pi. Aut nil uẽdidit ⁊ tunc aut
teſtõꝛ viuꝰ ↄceſſerit aliquã rẽ hꝛe ĩ peculiũ ⁊ illã põt ſibi retinẽ
aduerſario inuito.ut.l.filiũ quẽ hntẽ.Fʒ lec.antiquoꝛũ que in
hoc va eſt ut offõ iudicis in diuiſione ula res aſſignat᷑ ſilio ut
quẽ teſtatoꝛ pꝛedilexit in illa re in vita pᷣſũptio eſt ꝙ pᷣdilexit
moꝛte.ar.l.pe.S.de ali.⁊ ci.le.⁊ ne fiat ſeparatio eius poſſeſſi
onis quã coluit? melioꝛauit.ar.l.ij.de allu.⁊ palu. Aut nihi
ↄceſſit in vita nec in moꝛte ⁊ tũc ſi res ſunt indiuiſibiles põt in
vna re deduci.ut.S.e.l.ſed ſi nõ ſeruꝰ.⁊.l.lege fal.S.ſi inter.⁊
l.ſi fundũ mihi cũ ſimilibus. Aut oẽs ſunt indiuiſibiles ⁊ tũc

deducet᷑ in vna uel duabus rebus ne patrimoniũ cõicetur.⁊

hoc iudicis officio.ut.l.põt.S.de le.j.⁊.C.qñ ⁊ ꝗ.quar.pars
de.l.ij. ¶ Venio ad quartã partẽ debitã iure nature ⁊ bꝛeui
ter aut aligd capũ ex patrimoniũ defũcti ⁊ nullo modo in illa
quarta imputat.nt.l.ſancimus.S.repletionẽ.C. de inof.teſt.
Aut capũ ex deſuncti patrimonio ⁊ tũc aut iudicio teſtõꝛis.

⁊ cõputat᷑ in quartã quocũq; iure hẽat ſiue iure hereditario ſi

ue iure legati uel in vi modi uel alio mõ capiat᷑ cõputat᷑.ut.l.

qm nouella de inof.teſ.?⁊ ꝓ hoc qð habuiſtis in.l.etiã..pe.ĩ
ſi.j.de bo.li.vũ mõ aliqd iure inſtõnis habeat.ut in auc.ut cũ
de ap.cog.S.aliud quoqʒ capłin.⁊ in auc. de trien. ⁊ ſe.S.j.

—

Aut capũt iter viuos ⁊ tũc aut eſt datio ob cauſã.ut dos ⁊ do

natio ppter nuptias uel datũ cauſa militie, ⁊ tũc illud iputati

quarta. ut.l. qm nouella. C. de inof.tel.⁊.l.oĩmõ.S.fi.e.ti. Si·
uero eſt donatio ſimplex tunc aduerte ſiquidẽ tẽpoꝛe facte do

nationis.⁊ ꝑfecte ualuit in vita tunc nõ cõputat in quartam
niſi ſit dictũ ut ſi dat ſilio emãcipationis cauſa.ut.l.ſiq.S. ſi⸗

C. de inoſ.te.⁊ ita fecit dñs Accurſius qñ dñʒ Frãciſcũ emã

cipauit qꝛ fuit dictũ expꝛeſſe ut in fal.imputaret.⁊x pꝛo hoc ha
bes.tex.in.l.etiã.v.ſed ⁊ ſi nõ moꝛtis.j.de bo.li. I9dẽ dicereʒ
ſi eſſet ſacta donatio ſilio in ptate ppter merita p̃cedentia.nã
tũc ſtatim ualeret donatio ⁊ iſtud percepit tanq; aduẽtitiũ ut

glo.nõ.in auẽ.vnde ſi parens.C. de inoſ.te.ꝓbo per rõnẽ il/

lud qð ſilius ꝗqrit ex ꝑſona ſua eſt aduentitiũ.ut.l.cũ opʒ.S.
j. C. de bo.q̃ li.ſed iſtud qð dat᷑ ſilio ob merita pᷣcedẽtia hʒ ex

operis ſuis.⁊ ſi eſt aduẽtitiũ ⁊ aduẽtitia in quarta nõ imputã
tur. nt.l. f. C. de colla. ⁊.l.ſancimus.S. repletionẽ. C. de iof.

te. ʒ ſit quedã gl.q eſt in.l.ſ donationẽ᷑.C. de col.que vult ꝙ
nõ ualet incõtinẽti tñ nõ dicit uerũ ut ibi dixi. Siuero dona
tio nõ tenuit ab initio ſed fuit moꝛte cõfſirmata tunc in quar/

tã ĩputat᷑. ẽ caſus nõ.i.l.ſiliũ quẽ hñtẽ.C. fa.her.ʒ lec.Aʒo.
* ert dlenai v. ſʒ ⁊ ſi moꝛt. Idẽ puto ſi ĩ peculio eẽt con
ceſſ.

ſi. ut. d.l. filiũ quẽ hñtẽ. m aliã lec. ⁊.d.l.ſi donatione.C.

de col. ¶ Juxta pᷣdicta ſoꝛmo.q.⁊ pᷣ videamus rõnẽ queẽ rõ
ꝙ id qð ex teſtm capit ĩ tre.quartã nõ ĩputat᷑.ut.l.pẽ filiã ĩ pn.

S.e.⁊ ĩ debita iure nãe ſic nt nõ.⁊ dixiſupꝛa.⁊ rõ ẽ qꝛ falcidia
T⁊ tre.detrahit occaſiõe teſti ideo in ea nõ iputat᷑ niſi qꝗð uenit
ex teſtõ.debita iure nãe uenit extrinſecus.iõ in ea ĩputat᷑ qð
extrinſecus uenit.⁊ hoc hẽs in alijs quartis q̃ debent᷑ ex alijs

diſpõnibꝰ.uel iure ſtatuti ut mulieri uel viro ex foꝛma ſtatuto

rum aliqd debeat᷑.⁊ cõputaĩ᷑ ſibi quicꝗd extrinſecus uenit in

auẽ. pꝛeterea, C.vñ vir ⁊ ux. Ego dixi ſupꝛa ꝙ donatio facta

filio

Sicui plus qᷓ ꝑ.l.ſal.

4 filio emãcipato nõ iputat᷑ niſi ſit dict.qᷣro qd ſi fuit dictũ de —w— J elegata nò ſputaͤtut i
dit t donauit ſilio emãcipato in pᷣmiũ emãcipatiõiꝭ t ꝓ patte — —w filio filia. cidiã niſi quo ad eũ a qͥ
de ſua.nõ tñ dixit ꝙ in qrtà iputct. Dic in.l.petoĩ pn. S.dele. apiuntur.h.d.⁊ nõ hanc legẽ bene.

ni
e
ſe
t

ij. ¶ Quero de vna.q.q̃ me multũ fac dubitare nõ hũi de fa⸗
cto ſʒ hac nocte fui imaginat.ſfuit datũ ſilio emãcipato ut cõ
putaret ĩqrt ſʒ ſil deceſſit anteq; pꝛ relici ſilijs ſuis hẽdibꝰ
⁊ nepotib pãis ſui.an ipᷣis nepotibꝰ cõputet᷑i q̃rtã.ꝗd dices

Foꝛmo alia.q.⁊ dicã de iſta.⁊ iſtã quã dicã bis vidi de ſacto

⁊ cõſului. Filia decedit anteq; pꝛ relict filijs an dos data ſilie
filijs eiꝰ cõputet iĩ qrtã put ſilie deberet iputari. In vitate mul

ti aduocati ⁊ alig doctoꝛes ↄſuluerũt ꝙ nõ ⁊ mouebant ꝑ rõ/

nem cõem ut.l.ſacimꝰ.S.repletionẽ.C.de ĩof.te.cũ falcidia iu
re nãe nõ dʒ deduci niſi de ſhᷣa pꝛis ut ibi.ſʒ iſti filij nõ hñt iſtã
dotẽ ab auo eoꝝ ſo hñt a mr̃e.⁊ iõ dʒ computari.q;ꝛ exiuit pꝛi
moniũ pꝛis ipᷣo iure.ut.l.pꝛ filiã ĩ pn.S.e. Hꝛeuit cõſului ↄꝛiũ
⁊ hodie ↄſulerẽ.iſt pbat᷑ ꝑ.l.ilã.C. de col.S.ſi.ubi dẽ expᷣſſe ĩ
tex. ꝙ dos data mr̃i dʒ a ſilij ↄferri.ſʒ ad illã.l.rñdebat ; nõ
ſegtur. ꝙ aege ↄfer᷑ĩ q̃rtã ĩputet᷑. Ego dixi ꝙ ofert.ut.i.llã
⁊ ĩ qrtã iputa
q ↄꝓfert eodẽ mõ in q̃rtã ĩputat.nec reperies.l.q dicat ↄꝛiũ i.l.
qm.dicit tex.dos data ſilie uel nepoti in q̃rtã iputet᷑ non dicit
cui uł ſibi uel ſilijs ſuis. Pꝛetea hec ꝓbabd ꝑ.l.oĩnoĩ ſi. C.de
iof.te.ubi nõ reqrit tex.ꝙ habeat a pꝛe ſed occaſione eius qdð
pꝛ fecit lucret. Pꝛeterea ꝙ iſtud ſit pfectitiũ ⁊ de bonis pꝛis
ꝓfectũ ꝓbo aduẽtitia nõ cõſerunt᷑.ut.l.illã.S.ſi.C. de coll.ſed

talis dos a nepotibꝰↄfert᷑.nt.l.ilã.ergo nõ ẽ aduẽtitia. Rx
ac

terea aduertatis ad rõnẽ difſicilẽ cui nõ põt rñderi ⁊ per
me ſũdã.aduerſarius dicit ꝙ illi nepotes hñt illã dotẽ iure he
reditario tanq; heredes ſilie ⁊ a pſona mr̃is nõ ab auo. ꝓbo
ꝙ iſtð ẽ falſũ m tꝑa hodierna.ſiliuſfa.ĩ ꝓfectitijs nõ hʒ hẽdẽ
ut. l.j.. i.j.de caſtrẽ.pecu.⁊ ĩ dote expꝛeſſe nõtur in.l.nupta.
5.ſo.ma.C.l.filie mee.e.ti.? Aʒo in ſũma ſo.ma. circa ſi.nõ.ĩ
coꝛpoꝛe de hẽ.q̃ ab ĩte.S.j.⁊ q ſilia decedit ĩ mrionio cũ libis
dz reuerti do ad pꝛem ut.l.do a pꝛe.C.ſo.ma.de ↄſuetudie
tñ remanet apð virũ.Cõſuetudo ergo nõ fac illo ſilios hẽdi)

mr̃is.qꝛ illa dos nõ erat mris nec mr̃is eẽ debebat. Sed qd

ſacit oſuetudo. Certe aufert ab auo ĩmediate ⁊ ſllis nepotibꝰ
dat. Apparet ergo ꝙ iſti nepotes nõ hñt ex perſona filie ſed
ab auo ex perſona ipᷣius aui.merito dʒ imputari in quartã.ut

l.qm nouella. etiã tetigi.in.l.poſt dotẽ.⁊ ibi dixi. Sʒ ſi pone

remꝰ nos ꝙ pꝛ ſuerat ſibi ſtipulatin vnũ caſũ tm̃ ita ꝙ ĩ alio
caſu exñtiũ liberoꝛũ mulier poſſet habere heredẽ ſm qð nõ in
l.poſt moꝛtẽ.⁊ ibi dixi. Sumꝰ in a grecehetl utrũ onus ĩpn/
tadi in quartã ipſi defuncto datũ trãeat ad filios cũ ſuo one/
re dubito als dicã. ¶ Quero ſi aliqd ẽ relictũ ſilio minꝰ q̃rta
dzʒ ſuppleri iſta qᷓrta. ¶ Quero p os dʒ ſuppleri iſta qrta
ułp heredẽ ul ꝑ legatarios q poſſidẽt re hereditaria ꝓrata
videfuelle tex. ꝙ iſt ſupplementũ ſiat ta ab heredibus qᷓ; a
legatarijs.nt.l.ſi ex pꝛonis.x.l.ſilibert.S.libertis.j.de bo.li.
⁊iſtud iplẽdi ius erat ĩ poꝛtiõe pꝛoni put ĩdebita iure nãe eſt
hodlie.ut.l.ſi ex pꝛonis in pᷣn.e.ti.ſʒ ↄꝛiũ videt᷑ ĩ auẽ.ut cum de
ap.cCog.S.ceterũ.col.viij.ubi dic ĩpleri ab heredibꝰ.ſʒ aduer/⸗
tẽdũ ẽ ꝙ ibi dicit ab hẽdib ĩpleri m alias nr̃as.ll.ſʒ.l.C.non
expmit ꝙ hoc ſiat ab heredibꝰ ſolũ ſʒ ſimplłr ſuppletionẽ fieri
imo magis videt᷑ inuere a qlibet legatario ꝓ rata.nã.l.ſãcimꝰ
S. repletionẽ.diẽ h debẽ fieri ex ipſis reb ex ſha deſũcti ⁊ ſic
videt ꝙ ſit onus reale. Illud ergo qdð tex.in.d.S.ceterũ.diẽ h
Fʒ nr̃as legejĩtelligu ʒ.d.l.ſi libertj.S.lipᷣt.¶ Sʒ qro an iſtꝭ
ex ſpſtõne ad ſiliũ puenit ſibi cõputet᷑ĩ legitimaʒ. Lex.vi⸗
et ꝙ nõ ĩ. d. l. ſcimus. 5. repletionẽ. Sʒ dic ꝙ ſigdẽ ſpſtitu
tus ẽ gs legatario tũc illud qð hʒ ex illa ſubſtõne nõ cõputat

in legitima ut ibi ſẽtit gl.aut ẽ ſubſtitut heredi directo uł per

ſideicõmiſſũ.x tũc illud iputat᷑ qꝛ ab ipſo initio de eo qð relin
qtur ab herede deduci oẽ grauamẽ ⁊ oĩ ↄditio.nt.l.qm ĩ po
rnibꝰ. C. de ĩof.te.¶Sʒ ꝗd de eo qð ei q põt petẽ ſupplemẽtũ

obuenerit ab ĩteſtato.utputa ſuccedit legatario nłhedi. Rñ.

id nõ cõputatĩ legitimã niſi eatenus qᷓten ille eui ſucceditte/
nebatur ſupplere cum aduentitio iure capiat. ut. d. 5. reple/

tionem. ar. S. de le. ij.l. ſi fuerit. . j. x. ð. eo.l. qui ſundum. F.

qui ſilios.
jgα Siheres nõ grauat᷑ ut heres ſed nt
Eceptis. n cõmodũ ſentiẽs falcidia nõ de
. ucei. h. ð. In tex. ibi moꝛtẽ ſuaz.ſ.legatarij. Chno
ꝙ datũ cauſa cõditionis iplẽde ita demũ minuit tre. ſi interiʒ

apud heredes remaneret. Itẽ ule q rogat ẽ de reſtituẽdoita

demũ retinet falcidiam ſiut hereſrogat᷑ ut hᷣ ⁊.j.ti.j.l.mulier.
ſi. ¶ Item nõ ꝙ acceptis intelligit de herede ut h in ſi.c.l.
i fuũ.S.qui margaritam.S.de let.e.e.

ꝑ.l.qm̃ nouella.C. de ĩof.te.ubi dicit eodẽ mõ

rõsäs d eſt nõ. pᷣn. t. h. d.
— . D Aritus uxoꝛi. Mudiſtnoe P r bi.

—. õputat᷑iĩ bonis.h.d.i mã.l.re ↄiũcti.¶Qũo an
cõiũctio aduerſatiua ĩducat iũctionẽvᷣbalem.⁊ h videt᷑ poni
in tex.ibi duas aũt ⁊c.videt᷑ H̊ ꝙ maritus teneat᷑ ad teſtitutio/
nẽ fructuuʒ ⁊ bonoꝝ que obuenerunt e dotẽ. ¶ Op.C. de
pac.ↄuẽ.l.nlti.Gl.ibi ſoluit.hᷣ etiã ſoluit ꝙ h i ſoꝛte ibiĩ uſuri,
Aliter ĩtelligi ꝙ h de nalib ibi de iduſtrialibꝰ. Ons Mar
tinus ſyll.als de fano diſputauit vnam.q.⁊ ĩ ↄtrario ſemꝑ re
citaui.⁊ diẽ̃ aut fructus ꝑcepti extãt ⁊ debẽt heredis mulieri
reſtitui.ut.l.ſi ſtipulata.S.de dona.ĩter vi.⁊ uxo.aut ſũt cõſuũ/
ti ⁊ tũc aut ꝑcepti uolũtatẽ defũcte ⁊ marito dʒ reſtituẽ. ut
de his. C. de dona.iter vi.⁊ uxo.aut ꝑcepit uolũtate deſũcie
⁊ tũc ant ſũt fructus ĩduſtriales ⁊ marit lucrat᷑.ut.d.l.ulti.cũ
gl. C.de pac.cõuẽ. Mõ ob.iſta.l.q; tenet᷑ reddere rõnẽ lʒ fru
ctus ſint cõſũpti.ſi vo ſũt fructus naturales magni ⁊ tũc ienet᷑
maritus reſtituere inq;tũ ẽ locupletioꝛ.ut.l.ſi ſtipulata.S.j.ðꝰ.
de do. ĩter vi.⁊ ux.aut ſũt parui ⁊ nõ tenei reſtituere.ut.l.ſi id
qð.5.j.xc.l.utrũ.õ.de dona.iĩter vi.⁊ ux.x.l.oibu.S.de ĩpẽſij
¶ Habui aↄſulere hᷣ utrũ oleũ ſit fructꝰ nalis uł iduſtrialis.Et
habes caſũ ꝙ ẽ ĩduſtrialis.S.de.de rei uẽ.l.antepe.
0 aditã Reus tenet᷑ edere actionẽ actoꝛi ad re
t EER.“ vplicationẽ füũdãda. h. d. Et gl. allegat
iſtũ tex.ad illud qð ſũmani tibii.l.n. C. de edẽ.⁊ Gull. de cu. ĩ
l.j. S. edẽda ſũt s aspu riſſer ꝙ h nõ edi᷑ ut iſtt̃m ſʒ ut coꝛ
pus bereditariũ ipſe põt dicere ꝗcꝗd vult.¶ Mõ qñ nt bono
rũ diſcuſſio põt cogi nõꝛius ut exhibeat ĩſt̃m ex q pbat᷑ debi/
tũ illud de quo ſit excuſſio plene in.l.ſ.C.de eden.

Sicui plus qᷓ per.l.ſal. Rubꝛica.

23 Cum dicik tene be/
Icui plus.cmdib tele de⸗
ſic. C. dicã als ad ꝗd ſenen kenenas.
erbum amplius
Hec uerbage totů znet be
d. Mõ de dictiõe ampliꝰ de quo habetia
de here. iſti. l. j. C Op. de auc. ſed cuʒ
.l. fal. So. Fʒ iura noua ubi inuẽtario nõ facto

tenetur ad totuʒ. hic ſʒ iura uetera m que non tenetur ultra
vires hereditarias.

¶ Inter ſ. Iſte ẽ nobilis. F. ꝛ mẽtitenendus. x p.d

„. ubi in alio iure heres quartã detrahit ceſ/
ſat falcidia uł alit. Mõ debẽt detrahi due quarte.Glo.ĩducit
in ar.ad.q.ꝙ ſilius inſtitutus ⁊ de reſtituendo grauatus non
detrahit duas quartas.⁊ vide gl.q incipit pᷣtoꝛe ⁊cc.ibiidem
ergo ⁊c̃.iſtũ paſſũ nunq; exammaui uobis nec modo exami/
nabo q eſt deciſũ ꝑ decretalẽ. Gl.nr̃e tãgunt in.l.in rõne.S.
qð vulgo.ð.ti.j.x.l.papᷣ..ſi ĩpubes.ð.de inof.teſt.⁊.l. q;.
ad.l.fal.⁊ glo.videt᷑ tenere ꝙ inſtitutus ⁊ rogatus de reſtituẽ
do pure nò detrahit duas quartas.ſed rogatus de reſtituen/
do ſub ↄditiõe detrahit duas.⁊ hoc ẽ canoniʒatũ ex de teſta.
c.rainutius.⁊.c.rainaldus. Glo.in.S.ſigs aũt non implens.
in coꝛpoꝛe de hẽ.x fal.dicit aut ẽ inſtitutus pure ⁊ non detra
bit duas.aut ẽ iſtitutus ſub ↄditiõe ⁊ detrahit duas. DPocto/
res tractant in.d.l.q;q;.⁊ Ja.de bel.in.S.quãobꝛẽ in coꝛpo
re de reſtit.Cõmuniter tenent᷑ ille decretales lʒ ſm puncta iu
ris noſtri nõ poſſit niſi vnam detrahere. G

—

MAinncendium. C. ſi cer. pe. ⁊.l. in rõne. 5. j3.S. ti. j. So.
Di.ꝙ h̊ tenet᷑ ad genus reſpectu ſpetiei.ideo nõ liberatur in/⸗
teritu.ut.il.ſigs ad libertatẽ.S.j.de nox.⁊.l.titie.S.ſi.õ.de le.

EKRiʒ ſi quartt adta unr

j.⁊.l.quidam.S.ſi tibi.C.e.

( Iñn dolo. Quotiẽs futuꝝ.

In tex. ibi dies ſupereſt. ⁊ ↄditio extitit eo caſu quo
fuit relictum ſub cõditiõe.⁊ in diem dicimus ſi facta eſtimoaj.
illa appareat locũ eſſe falcidie.

¶ QNuauis In legat minutis cauſa alimẽtoꝛũ nõ pᷣſta⸗

tur hec cautio.h.d.¶ Pꝛo declaratiõe re
