So ſũt vba q̃ cõtinẽt grauamẽ ei ad quẽ dirigant᷑.⁊ ſic nõ pñnt

cligiplar gra ei ſʒ alti.ſ.cohẽdũ ul ueniẽtiũ ab ĩteſtato.ſa
cit.j.e.l.cũ pꝛ.S.mado.¶ ¶ Altio iſtũ tex.ĩduco ad.q.lex dic̃

ꝙ donatio fcã a ſilio ĩ pᷣmiũ emãcipatiõis nõ cõputat ſibi ĩ le

itima niſi dicat. ut.l.ſiq.S. pe. C. de ĩof.te.⁊.l.etia.j.de bo.
l. dixi i. l.iij.j.ad.l.fal.ↄtĩgit ꝙ qdã donauit ſilio ꝓ parte ſua

in legitimã. Tex. vẽ ꝙ ſic i.ij.rñſo.fac de bo.li.l.etiã.S.pe.

lSSAIIE? Res phibita põt alienari ex cauſa neceſſita
3 ꝛediũ. d b, fũdo alienato ꝓpr es alie

nũ nunq; ſiat renocatio.ut.l.ſiliuſſa.S.diui.S.ti.j.Rñ.ibi ſuit
fſcã alienatio ꝓpt᷑ es alienũ defũcti.hᷣ/ppter es alienũ hẽdum.
¶ Op. ꝙ ſtati ſcã alienatiõe reuocet.ut.j.e.l.cũ pꝛ.S.liᷣtus.
So.ibi fuit uolũtaria aliẽatio.h̊ neceſſaria.⁊ ſic hẽs diſtiguẽ
aut ẽ alienatio uolũtaria. aut neceſſaria.ſi neceſſaria aut ꝓpt᷑
es alienuʒ hẽdis aut teſtõꝛis.ut pʒ.s.Et ex hoc ſumũt qda
fraudẽ ꝙ; ſi res phibita alienari ꝙ ſupponat aliqs ꝗ ſingãat ſe
creditoꝛej ⁊ ĩigrediant᷑ poſſeſſionẽ ex pmo ⁊ ſcdo decreto neĩ
cidãt ĩ penã. ut.d.S.diui.¶ Quũo deiĩtellectu hui.S. ibi ꝙ ex
terus hes ⁊c. Gl.legit trib modis.tene ultimã quã tʒ Ni.⁊ ẽ
nõbilis lec. Ex q̃ habes ꝙ ſicut hẽde viuẽte nõ põt reuocari

ita nec eo moꝛtuo.ſi hẽdẽ fecit vnuʒ de ſamilia.⁊ ſic dʒ itelligi

qð habuiſtiji.l.vnũ.S.ſʒ ſi fundũ.v.ſʒ ſi talia. S.eo.⁊ ibi dixi.
ater. Relictaa tutoꝛe vident᷑ relicta a pupillo ⁊ iõ
W ualẽt lʒ tutoꝛis datio nõ ſoꝛtia effectum.h.d
Pꝛo ponit vnũ dictũ de mr̃e. Scdo illud ꝓbat ꝑ ſile de pꝛe
Tertio ꝙ dixerat de tutoꝛe extẽdit ad curatoꝛẽ. Quarto qð
dixerat qñ tutele datio nõ ualet ab initio extẽcdlit ad caſuʒ qũ
deſic ex poſtfacto. QAuito ex pᷣdici ponit vnã illationẽ.ſcda

ibi na ⁊ ſi.ttia ibi idẽ.q̃rta ibi nec intereſt.quinta ibi deniq;.
Nõ tex ibi ſufficit enĩ ⁊c. ¶ Op.ꝙ mi poſſit dare tutoꝛeʒ fi/

lio ut teneat ipſo iure.ut H ⁊.l.pꝛ.S.de teſt.tute.⁊.l.mr.C.de
teſta.tu. Gl. ſol.tu dic clari mr nõ põt dare tutoꝛẽ ſilio ut te/
hneat ipſo iure ut h.ſ̊ dʒ ↄfirmari.ſʒ ĩ hoc ẽ dꝛia qꝛ ſi mr iſtitu/
it filiũ ↄfirmatur cũ mioꝛi inqſitiõe qñ nõ iſtituit cũ maioꝛi.ut
dich.ll. pbat᷑.⁊ hoc tʒ Di.¶ Ad ſcdᷣam partẽ op.ſi teſtm pa

tris nõ ualuit.ergo legata exneis nõ debeni.ut.l.hac Aſultilſ ⸗

ſima. S.ex iperſecto. C. de teſ. Sol.dicũt ꝗdam hᷣ fuit iſtitutꝰ
vn ex liberis ⁊ legata fuerũt facta alicuiex liberis.⁊ hoc ſaſʒ

tutoꝛis datio ne puilegium ſilij piudicet tutoꝛi ꝗ eſt eneus.lʒ

Sꝛiũ inuat gl.i.l.ꝗ a pꝛe.S.de ↄſir.tu.tangit.in.l.ij. C. de oſir.

tu. ⁊ i. d. S. ex ĩper ſecto. Alij dieũt t iſta tenet q; h teſtm noꝝ

lg an ex hoc ꝙ diẽ p parte ſua videat᷑ uelle ꝙ ſibi cõputet᷑

põt ſuſtineri.⁊ ſm hoc hẽs h caſũ ꝙ ĩ teſtõ ĩperfecto nõ ualet

Helega. ſco

ualebat q ad teſtõꝛis dationẽ. q; dedit eũ ſilio emãcipato.uel
dedit quẽ dare nõ poterat.ſʒ qͥ ad alia teſtm erat ualiduʒ.
¶Fr. atre Res alienata ex familiã S ꝓhibitionẽ teſtõꝛis
ALI Eereuocat᷑ ꝑ oẽs de familia oꝛdine ſucceſſiuo. ſʒ
pmus cauet de reſtituẽdo ſequẽtib.⁊ ſi cautio omittat nõ cõ
dicit res ſz caſu ueniẽte nẽdicat᷑ ⁊ ſufficit quẽ fuiſſe ĩ familia tẽ/
poꝛe teſti. h. d.pᷣ ponit thema.ſcdᷣo ponuntĩ ſex.q.⁊ earũ ſolu/
tiones ꝑ oꝛdinẽ Zrtes ifra patebũt. pma pars ponit thema.
iõ nõ hʒ ↄꝛia. ¶ Sʒ q o cũ teſtõꝛ iuſſit ĩ familia relinꝗ ſimpli
cit.de q familia ĩtelligit. Rñ.de familia ipſi teſtõꝛis in dubio.

ut. l. cũ acutiſſimi. C. de fideicõ.⁊ ita tʒ Pi. Me.⁊ oẽs.¶ Ae

nio ad ſcdᷣam partẽ h hẽs ꝙ iſtituẽdo extraneũ hẽdẽ videtur
alienare. Cõtra..ti.j.l.p?.S.fundũ.Quidã dicũt ꝙ lʒ ſit alie
natio tñ dñiũ in hẽdẽ traſit.qdð ẽ falſũ ꝑ iſtã.l.q ꝑmittit uendi/
cationẽ illis de familia. Dic ergo ꝙ ibiiõ q; allenatio fuit tm̃
ꝓhibita in vita h ſimplicit. Et iõ ꝓ hui declaratiõe ⁊ alioꝛuʒ
q fiunt in gl.ſi q̃rit utruʒ hẽdis ĩſtitutio habeat ꝑ alienatione.
Dic aut lex uł teſtõꝛ alienationẽ ꝑmittit aut ꝓhibet.ſi ꝑmittit
pmiſſus ĩſtituẽdo videt alienare ĩ caſuʒ ꝑmiſſũ.ut.C. de ſcdis
nuptijj.l.ſiqs hoꝛe.S.cetuʒ.⁊.S.e.l.vnũ ex familia.S.ſi duoj
ſcðo caſu q ꝓhibet aut ẽ ſcã ꝓhibitio ſimpliciter. aut limitati
ue.pᷣ caſu nõ itelligii phibita traſmiſſio ad hẽdẽ teſtamẽtariũ
uel legitimũ. ut.l.j.S. de ſun. do. x. j. de acqꝗ.re. do.l.qdã.rõ q;
nõ põt ꝗs facẽ ꝗqn decedat ⁊ hẽdẽ babebit. Et aduerte ꝙ iſtꝭ
mẽbꝝ mõ ↄgruit ultime uolũtati.qꝛ ſiĩ ea eẽt ſcã ſimplicit ꝓhi
bitio nõ ualet. ut.l.ſiliꝰ.S.diui.S.ti.j.⁊.l.pꝛ.S.iulł.agrippa.j.
ti.j. ſzʒ ↄgruit phibitiõi legis ul ↄheni. Scdo caſu qñ ꝓhibitio
nõ ẽ fcà ſimplicit ſʒ limitatiue.PDic aut limitatio ẽ facta circa
modũ . ut qꝛ ꝓbibitũ ẽ quẽ alienare doloſe uel in fraudẽ.⁊ nõ
videt᷑ phibita traſmiſſio ad hẽdẽ.qꝛĩ ea ceſſat dolus.ut.l.ex h̊
edicto.S.ĩ hẽdẽ.S.de ali.iu.mu.cau.fac.aut /phibitio limitata
E facta reſpectu tꝑis.ut q; ꝓhibit alienare ivita ⁊ nõ ꝓhibet
ĩ moꝛte.iõ põt hẽdẽ inſtitue.ut.d.l.pꝛ.S.fundũ.j.ti.j.autꝓhi/
bitio ẽ facta limitatiue reſpectu ꝑſone ĩ quã nõ dʒ fieri aliena“/
tio ⁊ tũc videt᷑ phibita traſmiſſio iure hẽditario ĩ illã ꝑſonã.nt
j.e.l. codicilł. S. a mr̃e.⁊.l.ſiqita.S.ea lege.j.de vbo.ob.⁊ ibi
dixi. aut phibitio ẽ ſacta limitatiue reſpectu ꝑſonarũ in quas
põt alienari. ⁊ ultra eas ẽ phibitio facta gnaliꝭ ut in caſu iſti
S. ⁊ tũc aut trãſmiſſio fit ad hẽdẽ exneuʒ ex teſtõ ⁊ videt᷑ ꝓhi
bita alienatiout h.aut ad hẽdẽ legitimũ ⁊ nõ videt᷑ ꝓhibita.
nt. . e. l. eñ pz. S. cũ int. ⁊ hoc tʒ gl.j.in ſo.l.pẽ.S.qndeci.j.ti.j.
dẽ tenet᷑ cõit in.d.l.pꝛ.S.fũduʒ.ita tʒ Di.⁊ ꝗa. de are.Ex

is ſũt ſoluta.ꝛia qᷓ fiũt ĩ gl. iſta partẽ. ¶ Veio ad ftiã par

tẽ.ſ.ad v.qd ergo.hᷣ dicit᷑ ꝙ ꝓximꝰꝗſq; uocat.Contra..e.l.

cũ ita.S.ſi. So.ibi aliq fuerũt noĩati vñ pᷣferunt᷑h ſimplicit fa

milia. ¶ Venio ad q̃rt parteʒ.ſ.ad v. nec tñ. Op. ⁊ videt ꝙ
poſtq; pin uẽdicauerit res ſit ſcã alienabił ĩ quẽcũq;.ut.l.pẽ
S. qndeci.j.ti.j. Gl.ſignat iſtud ↄiũ ad ſcdᷣam partẽ.ſʒ ibi nõ
bñ cadit ſʒ h ppe.dic ergo ꝙ ibi fuit phibit alienare gꝗlibet p
parte ſua.vñ pars q ſibi obuenit a ſocio illam põt alienare.qꝛ
nõ ẽ phibit. vo facta fuit ſimplicit ⁊ in rẽ.ſ.ne dom alienet
ſz ut i familia reliquat.aliud ergo ẽ dicẽ ꝓhibeo ne alienes uel
ne titi alienet tũc cũ ſit ꝑſonalis ſi res traſiret ad aliũ ſemel.li/
cite deceto põt alienari.ſʒ qũ ꝓhibitio ẽ in rẽ.tũc phibitio ſem
per durat ut h. ¶ Venio ad ꝗntã.ſ.ad v.ꝙ ſi cautio. Op.q;
poſſit dici.ut.l.hoc ſenat.S.j.de uſufru.ea.re.ꝗᷓ uſu conſu.
Bl. ſoluit pᷣ hoterat ↄſuli alio mõ.ibi nõ.qð nomz. qꝛ etiã ibi
alio mõ ↄſulit᷑ ut ibi pʒ.ſolue ergo ſcðo mõ ꝙ h nõ intereſt q;
ſoꝛte nunqꝙᷓ; ẽ habiturus.ibi ſic qd declarat᷑.ille a q uẽdicabai

erat exne vñ in nullũ caſũ ẽ habiturus ipᷣe cũ nõ ſit de famiia

⁊ cautio q̃ debebat p̃ᷣſtari erat pᷣtãda fuo publicoĩ fauoꝛẽ ſa
milie vñ nõ põt ↄdicẽ. Illi vo de familia quoꝝ intereſt nõ pꝑñt
uẽdicare qꝛ pᷣm uẽdicauit ⁊ nõ hʒ ab his ſʒ ab alio poſſidete.
Itẽ illis de familia põt eẽ ↄſultũ alio mõ.ſ.ex titulo ut legato/
rũ noĩe caueat᷑ p officiũ iudicis.¶ Venio ad ſextã partẽ.ſ.ad
v.ſ ſi domus.Op.cautio q̃ nõ põt cõmitti nõ dʒ interponi.
ut. I. H ſtipulatio. S. diuus. ut le.no. ca. QAuidã dicunt ꝙ hicẽ
ſpale. dicũt alij ꝙ hic põt cõmitti.⁊ qð dicit q; ſũle erat ultimꝰ
intelligo alius eẽ ſperabat.uel alius erat in eq̃li gradu.uel
dic ꝙ nullus erat in vitate ſʒ dubitabat᷑ an eẽt. ¶ Circa iſtam
partẽ querit ꝗᷓ ſit iſta cautio. Glo.dicit ſuꝑ vᷣbo cautioneʒ.dic
ut in glo.¶¶Venio ad ultimã partẽ.ſ.ad v.ſiqdẽ.⁊ oppo.ꝙ
emãcipat nõ ẽ de familia. ut.l.tutela.S.de capi.di.So.ꝗdã
dicũt ĩmo ẽ hodie cũ ſbᷣlata ſit dꝛia emãcipatiõis.tu dic ꝙ nõ
erat de familia nũc ſʒ tpe teſti. ut.l.ſ cognat.j.de re.du.
”õ ℳ per atoꝛ Legatari tenet cedẽ ſideicõê/⸗
U .EEEEEιmiſſario actionẽ nel rem ſibʒ

dhH.d. hanc.l. declara ut. S. ti.j.l. ſideicõmiſſuz.

CSi er 5& Oneratus in ctitate nõ
0 Si cẽtum legatis. põt ultra grauari qᷓ ſit il⸗

la ⁊ eius uſure ſi onus ĩ titate ↄſiſtat.ſec ſi in ſpe ꝓpꝛia.h.d.
hũc. S. declarabo.j.S. ꝓxi.Hi. dicit ꝙ iſte caſus nõ ẽ alibi.

Cu quid. nerat qta no põt grauariin alia qta

ultra vires relicti. . d. reaſſume. 5. ſi cetũ
5. pxi.in pn. Diciũ ꝙ habet᷑ rõ uſurarũ.qr qꝗd erit hodie cuʒ
uſure ſint in totũ ꝓhibite. Rñ.dʒ haberi rõ ei lucri qð põt ho
neſte ⁊ licite ꝑcipi ᷣm foꝛmã.c.ꝑ vꝛa⸗.ex de do.ĩter vi.⁊ uxo.
¶ Venio ad v.nec mutãda.quẽ dicit Di.nõ eẽ alibi.⁊ uerũ
diẽita exp̃ſſe.ſʒ rõnẽ ei habem.ſi eni ex aliq negotio ↄſecut
ẽ cõmodũ ꝓpt᷑ hoc nõ põt grauari.qꝛ habuit a foꝛtuna nõ iu
dicio teſtõꝛis.ut.l.ſʒ ſi ſic.j.ti.j.l.ſociũ ꝗ ĩ eo.s.ꝓ ſo. IDẽ ſi pe⸗
nã euaſit ⁊ ſic euitauit dãnũ ꝓpt᷑ hoc nõ põt grauari.ſimile in
eo g euitauit dãnũ expẽſarũ.ut.l.iij..ſi rẽ.j.ti.j. ¶ Venio ad

S. ſi ita. ⁊ op. de iſto.S. cũ qdã. So.h fuit legata qtitas pe

cunie ⁊ grauat ĩ ſpe certa ⁊ ꝓpa.vñ tin videt extimaſſe rẽ ſuꝗ
nec põt in ignoꝛatiã ptẽdẽ. ſ in. S. cũ ꝗdã. fuit relicta qta cui
ualoꝛẽ poterat ꝓbabilit᷑ ignoꝛarẽ.iõ nõ iputat᷑ ſibi. Hui occa
ſione gb enumerat caſus ĩ ꝗbꝰpõt ꝗs ĩ plus grauari qᷓ; one
ret᷑ qua vide ⁊ ſigna. Lu tñ diſtigue.aut reliquiĩ quatitas aut
ſpẽs certa aut qta.pᷣ caſu aut grauat᷑ iĩ q̃titate ⁊ nõ põtĩ plus
grauari q; ſit illa q;titas ⁊ cõmodũ uſurarũ.ut h ⁊ i.S.ſi cctũ.
aut grauat᷑ ĩ ſpe.⁊ tũc aut ĩ ſpe ꝓpa ⁊ põt ĩ plus grauari.⁊ ſibi
iputet ſi agnouit.ut hĩ v.h ſiſta.⁊.l.ſi minoꝛ.S.de mio.aut in
pe aliena redimẽda.⁊ tũc nõ tenet᷑ expẽdẽ ultra q; ſit legatũ
etiã ſi agnouit. ut.l.q ſi nõ Fuꝰ.ĩ pn.j.ad.l.ᷣfal.ſi vo legaĩ ſpẽs.
⁊ cẽ aut legat ſimplicit aut alt᷑natiue.pᷣ̊ caſu nõ põt ĩ plus gra
uari q;ᷓ ſit pciũ illi ſpẽi cũ fructibꝰ.ut.:.ciuitatib.S.ſfi.S.ti.j.⁊
l.filiꝰ.S. apud marcellũ.ſcdo caſu qñ alt᷑natiue.tũc põt graua
ri qᷓtũ ualet illa res qᷓ pluris eſt etia ſi minoꝛẽ agnouerit.ut.:.
plane.el.ij. S. ſicui. S. ti.j.ttio caſu pncipali qñ qta reliquit ali-
cui uel aliqd vlłe qð ↄtineat debita ⁊ credita.tunc aut queris
utrũ poſſit grauari ꝑ teſtõꝛẽ ultra ualoꝛẽ ipſi qte.⁊ nõ põt.ut
B l. .ciũ Aa autits utrũ ille ꝗq reliquit᷑ poſſit grauari ex nã
ipſi rei relicte.ut ſi poꝛtio hẽditaria ẽ dãnoſa ⁊ põt grauari qꝛ
tenet᷑ oĩa debita agnoſcẽ.idẽ ſi legat᷑ calẽdariũ uł mẽſa.ut hoc

ij ariÿ Mꝛeciũ T res cõparata ex pcio ſuccedit loco
En aut. rei in vlib. h. d. ¶ Op. ꝙ pciũ loco rei nõ ſuc
cedit.ut.l.mr.C. de rei uen. So.ibiĩ iudicijs ſinglaribus.hin
vꝓlibꝰ. ita nõ.S̊. de pe.hẽ.l.ſi reʒ.ſac̃.j.de vbo.ſig.l.labeo.S.j.

(Ta auͤt. rdl filiꝰ. S. luti. ⁊.l.lutio.S.qᷓ marito.j.e.

⁊ ibi dixi. ¶ Op. de. l. ſi lege Ss de pe. hẽ. Sol. dicit gl.

h emit᷑ noĩe hẽditario.ibi ſuo.hᷣ ſo.nõ plʒ qꝛ h loqꝗt ſimplicit᷑.

Itẽ qꝛ ĩ dubio videt emẽ ꝗs ppꝛio nole.ut.l.⁊ magis.j.de ſo⸗
ſuß. Mꝛefea h tex.loqꝗt ĩ caſu dubij qd apparet q; ſuꝑ dubio

pſumit. dicit enĩ diminuiſſe nõ videt ⁊c.ſi eni emiſſet noĩe hẽdi
tario ⁊ ꝓ ↄſtãti ponẽt ꝙ nõ diminuit nõ utereĩ illo vbo videt᷑.
ꝙ refert ad caſu dubij. Pꝛetea iſta ſo. S. l.idẽ fuãdũ.j.ꝓxi.

ti. qᷓ cũ iſta ↄtinuat.ibi ſoluit creditoꝛibꝰ ꝓpis qð nõ põt fieri

noĩe hẽditario. Mꝛetea ꝙ. l. ſilege. S.j.diſtinguat᷑ aut emit

noĩe ꝓpo uł hẽditario nõ põt eẽ ueꝝ.nã ibi loquit i bone ſidei
poſſeſſoꝛe ꝗ ſe hẽdẽ putabat.vñ hẽdita i eẽt Oſuſa cũ ſuo pꝛi
monio.ut.l.ſʒ ⁊ ſi ples.S.ſfilio.de vul.⁊ pu.vñ idubitant᷑ noie

po emit. nec h cadit tal diſtictio. ¶ Vñ ꝓ declaratiõe huiꝰ
marie ꝗᷓ ſtilis ẽ ⁊ dtidiana diſtigue qñ hẽs hʒ vnã reʒ ꝓ alia
utrũ uẽiat ĩ petitiõsʒ heditatj ul reſtitut.õeʒ. dic aut loqmuri
poſſeſſoꝛe hẽditat.aut ĩ vo hẽde rogato de reſtituẽdo.pᷣ caſu
ſiqdẽ ẽ bone ſidei poſſeſſoꝛ.aut ad eũ ꝑuenit aliqd directo ex
ipo pctu habito ſuꝑ re hẽditaria. ut quẽdidit ⁊ habuit pᷣciuʒ
uł ꝑmutauit rẽ vna ꝓ alia ⁊ habuit penã ⁊ circa hoc uẽit ĩ pe/
titioneʒ ⁊ reſtitutionẽ hẽdita.ut.S.de pe.hẽ.l.ſi poſſeſſoꝛ.S.

bone fidei. . l.utrũ. x.l.ſe. e.ti. adeo ꝙ ſi uellet ipſa rẽ hẽdita/

riã reſtituẽ. ⁊ id qdð p ea habuit retinẽ poſſet. ut.l.ſi?⁊ rẽ ⁊ pꝛe⸗
ciuʒ. de pe. here.aut ad eũ ꝑuenit nõ directo ex ipſo pctu ſꝑ

circulũ.qꝛ pᷣ uendidit rẽ ⁊ habuit pᷣciũ.deinde ex pᷣcio aliã rezʒ

cõparauit.tũc qd poſtea cõparauit nõ tenet reſtituẽ ſʒ pꝛeciũ
uatenus facteſt locupletioꝛ. ut. d.l. ſed ⁊ ſi.S.j.de pe.here.
imile in eo qð emit ex re pupullari q; efficit᷑ pupuli.ſecus in eo

qʒð emit ex pecunia habita de uẽditiõe rerũ pupilli.ut.l.titiuz
S. altero. S. de admi. tu. . C. cõia utriuſq; iu.l. ſi patru. ſi vo

eẽt male ſidei poſſeſſoꝛ.tũc aut ad eũ ꝑuenit ĩmediate ex otra
ctu habito ſup re heditaria. ut q; uendidit ⁊ habuit pꝛeciũ.uł

ex pecunia heditaria cõparauit rẽ. ⁊ tũc ant hoc fecit ſponte

non ꝙ eſſet neceſſarium uel expediẽs hereditati.⁊ eſſet in ele/
ctiõe petitoꝛis.quid ueniat in petitiõe hẽdita..ut.S.de peti.
here.l.ſi a dño.S.ſi pdo.aut erat expediẽs uel neceſſariũ hẽdi

tati.⁊ tũc uenit illud ĩ petitionẽ ⁊ reſtitutionẽ qð ad eũ ꝑuenit

.

il
d
t
t
i
0o
.

d

— — —— — — — Sr

Fßggnãs. ubi part nõ vi

ex ctu habito ſuꝑ re hẽditaria. ut.l.iteʒ neniunt in pn. de pe
ti.hẽ.ſi vo ad eũ uenit ꝑ circulũ.ut qꝛ res hẽditarias uẽdidit ⁊
ex pᷣcio aliqd cõparauit.tũc qð cõparauit ĩ petitionẽ hẽditaʒ
nõ uenit.ar.d.S.altero.⁊.d.l.ſi patruꝰ.ſʒ tenebit q̃ſi dolo de/
ſierit poſſidẽ.ſcðo vᷣo caſu qñ loquir in vo hẽde rogato de re/
ſtituẽdo.tũc aut ſuit rogat ſimplicit.aut qcqd ſuperit.pᷣ caſu
aut iuſte ignoꝛabat ſe grauatũ ⁊ idẽ qð ĩ bone ſidei poſſeſſoꝛe
dictũ eſt. ut ſolũ teneat ad ilud qð ad eũ puenit.ut.l.f. S.ſ. .
e.aut ſciebat ſe grauatũ ⁊ alienauit.tũc idẽ qð.S.dixi in male
ſidei poſſeſſoꝛe in.l.hẽs ĩſtitutꝰ.S.j.j.ad tre.⁊.l.mulier.S.ſi enĩ
ad tre.⁊. S.de ſide.here.pe.l.j.?⁊ qð nõ.j.ad tre.l.marcellus.
§. res.p glo.⁊ pꝑ Hi.ſcdᷣo caſu qñ ſuit rogat reſtituẽ qcqd ſu⸗
pererit ⁊ hʒ locũ iſte.S. Nã aut ↄſtat ꝙ fecit aĩo intuentendi
ſideicõmiſſũ ⁊ de iure antiquo hʒ locũ.l.titiꝰ.⁊.l.rogat.j.ad
tre. hodie ſufficit ut fuet q̃rtã. utin auc. rogatꝰ.C. ad trebel.
aut ſtat ꝙ nõ feẽ tali aĩo.⁊ ſine dubio uenit ĩ reſtitutiõeʒ.ar.
hui.S.qut dubitat᷑ q aĩo fecit.⁊ tũc ſi ex pcio aliqd compara
nit nel aliqd utile ſibi fecit ⁊ in dubio nõ videt᷑ facere aĩo dimi
nuẽdiſideicõmiſſũ.als ſecus.h eſt caſus ⁊ ſic apparet ꝙ eſt ca
ſus pꝛſus diſtinctꝰ a.d.l.ſʒ ⁊ ſi lege.S.j.¶ Qũᷣo dicit h̊ ꝙ pꝛe
cio rerũ uẽditarũ aliqd cõparat cui ĩcũbat onus pbãdi qd ex
illo pᷣcio ſit cõparatũ.Tex.ĩ.l.fi.C. de pig.videt᷑ uelle ꝙ qñ q
cõparat ſibi videat᷑ĩ dubio cõparaſſe ex illa pecũia quã ↄſtat
ad eñ pueniſſe ꝗð ẽ nõdũ ⁊ iõ nõ bñ.¶Quũoĩ.l.idẽ fuandũ.
dicit h nõ enĩ aſſumii ĩ coꝛpoꝛe tc.qd ẽ hoc dictũ.dicit Pi.qꝙ;
tãtũ retineri videt᷑ ĩ pꝛimonio cũ tãto min dicebatur pᷣ hꝛe qʒ
erat Sedirand ab taare ervo tio cõgruit ad caſũ huius.l.
tm.Sʒ referendo ad oĩa ſupꝛadicta dic ꝙ tãtum ĩ pꝛimonio
poſuit qᷓtũ diminuit.poſuit aũt redimẽdo ul ſe liberando.
er paphila. Perii oiat
edeos habẽ ex ti
matrẽ. h.d.¶ Op.S.de euic.l.uacce.⁊.l.ſi
6 videt᷑ emptꝰ. So.partũ ve nõ emit ſʒ ma
trẽ cqrioꝛẽ ꝓpter partũ.ideo nõ videt hie ex cauſa lucratiua.
¶QOp.ſj.ad.l.fal.l.in.l.facidia placuit.ubippt᷑ partũ non di
ciĩ ancilla emi carioꝛ.So.ut ibi.¶ Quũo ꝗd ſi aligs emit ma
trẽ nõ panãtẽ. Gl.h videt᷑ dicẽ ſec.ʒ Rog.dubitet. ut pʒ ex
pma ⁊ ſcda gl.puto tñ ꝙ ſimi fuit empta nõ pᷣgnãj ꝙ debeat
aberi rõ ſũptuũ factoꝛũ ad hoc nt part haberet.ut q;ꝛ ancil
la tanq; pᷣgnãs nõ potuit operari. Nullus ẽ eni caſus in quo
hec deductio expẽſarũ factarũ cauſa acqrendoꝝ fructuũ non
ſiat. ut.l.ſi fundus.S.ſami.herc. ¶ Altio nõ ex ſi.l.ꝙ lʒ in in
dicio nõ ſit ꝓbatũ de ualoꝛe rei iudex ex officio ſuo dʒ eſtima/
re.facit.j.qd vi aut clã.l.ſemꝑ.S.in hoc ĩterdicto.⁊ qd ibinõ.
ꝑ doc.in.l.j.C. de ſen. qᷓ ꝓ eo.i.q.q̃liter ĩtereſſe ꝓbeĩ in ſi.
AAtio Pꝛolongatio dieilegatoꝛu facta ſimplici
ERoter reſert etiã ad ea q̃ diẽ hñt.h.d.¶¶ Op.
de.l. ſi talis ſcriptura..ti.j. So.ut ibiin.S.j.
es HNon retfert qͥ ꝗs loquat᷑ qñ vxba diſpoſiti
1 Eua ꝓſerani.h.d. NHic ut.õ.eę.l.peto in pn.
oparte Pꝛelegata nõ ueniũt in ſubſtitutione
PE yulgari. h. d. Et eſt bonus caſus. huic
cõcoꝛ.j.ti.j.l.ſextilia. Nõ ꝙ lʒ quis nõ ſit hẽs nõ dʒ hẽe totũ
plegatũ.¶Ad hᷣ op.S.ti.j.l.q filiab.S.fi. Ol. ⁊ l.l.filio. ẽ.
oal lurb mode Cerſde ẽꝙ p̃legata q̃tenus ẽ ĩ poꝛ
.

tione hẽditaria vident pᷣlegata ſpᷣ ↄditiõe ni hẽditatẽ nõ adie/

tnlo qbʒ

rit.⁊ iõ ſi repudiat dʒ he poꝛtionẽ in qua ab initio ↄſiſtit lega

tũ ut pꝛo parte cohẽdũ.⁊ aliã in qua ab initio non ↄſiſtit lega
tũ. q; repudiãdo extitit cõditio eo viuo.ſʒ ſi decedit anteq re
pudiet p parte hẽditaria nõ põt ad hẽdẽ traſmittẽ.qꝛ nõ exti
tit cõditio eo viuo.ita logtur h. ¶ Sʒ ð hãc opi.iſta ↄditio ſi
hẽs non erit ipler̃ eo viuo ⁊ in actu moꝛiendi exñte.vñ dʒ ad
hẽdẽ trãſmitti.ut.l.f.q di.le.ce.⁊.l.ab oĩbꝰ.S.cũ gdã.ð.ti.j.
So. Hieſt tacita oditio ſi repudiauerit.nõ ſi hẽs nõ erit.⁊ ita
nõ ĩplet᷑eo moꝛiẽte qꝛ nunq; repudiauit.⁊ ita h tʒ Di.vñ vbi
cũq; dicit ꝑ gl.ꝙ ieſt ↄditio ſi nõ adierit.itellige.i.ſi repudia/⸗
uerit. ¶Op.iſta ↄditio ẽ tacita.ergo nõ ĩpedit traſmiſſionẽ.
nt. I.ditiões qᷓ extriſecus.j.de ↄdi.⁊ de.Sol.h ĩeſt racite ex
uoluntate deſuncti. Itẽ dependet ex uoluntate legatarij.⁊ iõ
q;ꝙᷓ ſit tacita ĩpedit trãſmiſſionẽ ſicut exp̃ſſa. ut.l.ſi ita.S.illi ſi
uolet. . ti.j. ¶ Op. de.l.titia. S. j. S. e. So. ut in glo.

G L AUm filins. Si teſtm rũpit ꝓ parte lega⸗

ta nõ debent᷑ ſic nec legata ex/
traneis.libertates debent᷑ ⁊ pᷣſtant inſolidũ.ꝓ fᷣuitu⸗
te actio dar inſolidũ.ſʒ/ ꝓ parte obſtat exceptio niſi partis ex
timatio offerat᷑.h.d.m Di.¶Ad pᷣn.op.ꝙ ꝗs pot decedẽ
pꝓ parteteſtat' ⁊ ꝓ parte ĩteſtat.ut.l.ius nr̃jm.j.de re.iu.So⸗
nerũ eſt ab initio.ſ ex poſtſacto ſec.ut.l. circa. ð. de ĩoffi. tel.

De legaßj ſedo

¶ Op. ꝙ etiã rupto teſtõ p qᷓrelã legata ualet. ut in auc.ex
cauſa. C. de li. pte. So.fateoꝛ q iſta.l.hodie coꝛigit. ita gloſa

toꝛ tʒ h̊ in gl.q icipit.ſ.in totũ ⁊ . h bal Bn u nõ. Idez

nõ.in.l.papinianus.S.ſi ex cauſa.de ĩoffi.teſ.⁊.l.qnta.co.ti.

⁊.l.iure nro.S.de teſ.tu.lʒ qdã ↄ ꝑ.l.titia de inof.teſ.Ci.refert

opi.in auc.ex cauſa.ego teneo iſtꝗ glo.ꝑ tex.in coꝛpoꝛe ꝗ di
cit ne miliꝰfalſis accuſationibꝰ cõdẽnet ⁊c.⁊ ſic loqtur in caſu
q ꝗs eſt exhẽdat cauſa ĩſerta lʒ non va.¶ Venio ad ſcdam
partẽ ⁊ op.⁊ videt ꝙ libertates nõ cõpetãt ĩſolidũ niſi qs pꝛe
ſtat partẽ eſtimatiõi ᷣni.ut.l.iudicati.de excep.reiiudi.So.
gl. fatet ꝙ dz pᷣſtari pare eſtimationis Fui.Alij aliter dicũt ut
nõ.in.l.cũ duobus.C. de ĩof.te.¶ Sʒ op.qꝛ ſi eẽt uerũ h̊ nul
la eẽt differentia inter libertates ⁊ puitues.qð eſt ̊ iſtum tex.
So. Fut ſtati dicã.¶ Venio ad tertiã partẽ.ſ.ad v.qdð nõ erit
p qro de ĩtellectu eiꝰ. Glo.legi duob modis.pᷣ ꝙ referat ad
Pn.⁊ ſiceſt plana.ſcdo ꝙ referat᷑ ad pximũ.⁊ tũc ob.ↄꝛiũ qð
S.ꝓxi.feci.qꝛ nõ videt᷑ differentia inter Fuitutẽ ⁊ libertatem.
¶Nꝛo cuius declaratione ſcias ꝙ ſi totũ teſtm̃ ualeret liber
tas teſti cõpetẽt ⁊ etiã fuitPſine noua ↄſtitutiõe.ſicuti enĩ trãſ

fert dñiũ ita fuit oſtituit. ut.l.ſi partem.S.j.quemadmo.fui.

amit. T. .j. de nitle qñ⸗ teſtm rũpit ꝓ parte libertas ipo iu
re cõpetit eodẽ mõ.lʒ ſu p̃ſtare cogat᷑ eſnmatiõis partẽ ꝑ of/

ſiciũ iudicis. ut. d.l.iudicati.ſʒ ſuitutes ipſo iure nõ cõpetũt.

ſed actio ꝑſonalis ꝓ Fuitute cõpetit inſolidũ.⁊ hoc vult dicere
iſte tex. ¶ Op. fuitutes ex poſtfacto pñ̃t oↄſeruari p parte. ut

l.ꝓ parte.S. de fuit.So.poſtq; teſtm reſcindit᷑ fingit᷑ ab ini/
tio nõ ualuiſſe ⁊ ꝑ ↄñs ſeruitutẽ nullo tpe ↄſtitutaʒ. ¶ Quũo

pꝛacticà hui par. Bicit gl.ſi hẽs ↄueniret ad itegrã fuitutẽ
tũc hʒ neceſſe Ouenire cũ ſilio ut patiat iponi.qdð ſi nõ facit cõ

dẽnat᷑ ad itereẽ.hoc nõ placet Di.qꝛ ẽʒ iſtũ tex.nõ enĩ ↄdem

Differũt qꝛ ĩtereẽ poſſet mł

nat ad ĩtereẽ ſʒ libat᷑ dado partẽ eſtimatiõis.ðiſta int ſe multũ
tuũ aſcẽdẽ. pꝛacticaʒ ergo ponit tex.
clarã ⁊ bñi qꝛ hẽs ↄuẽt ad ſolidã ſuitutẽ põtſe liare dando
partẽ eſtimatiõis.uel ſi vult cõueniat cũ ſilio ⁊ det itegraʒ ſer/
uituẽ recepta parte eſtimatiõis.¶ Vltimo nõ illũ tex.qꝗ dicit

arj eſtimatio.i.pars eſtiatiõis.qꝛ fuit diuiſionẽ nõ recipit.
LZutio titio. Legatani heqitat dz ſuſtinẽ cõmoda

⁊ icomoda illi.h.d.Et ẽ bonꝰ.S.⁊ ſe/
pe de facto accidit.¶ QAũo pᷣutrũ legatuʒ hẽditat dicat vle
uel particulare.Rñ.aut ꝗs legat hẽditatẽ ipſi legant ⁊ videt

ſideicõmiſſũ vle.ut.l.mulier. S.ñ.ad tre. aut ꝗs legat hẽditatẽ
quã habuit ab alio nõ ſuã ⁊ tũc nõ ẽ ſideicõmiſſu vłe.ut.j.ad

tre.l. cogi.S.ſʒ ⁊ ſi miles.v.⁊ quis.qð ẽ ea rõne q; teſtatoꝛ uł

adiuerat uel legãdo adijt ⁊ ſic ↄfũdu cũ ſuo pꝛimonio.ut.l.ſʒ

T ſi ples..filio.S.de vul.⁊ pu.vñ amodo nõ ẽ hẽditas iſllius
pmi defũcti pꝛope loquẽdo.⁊ ſic trebel.nõ hʒlocuʒ.ut.d.v.⁊

uis. Et ex hoc ſeꝗt ꝙ dies hẽditas legate cedit a tꝑe moꝛiʒ

ſic alteri rei ſingularis legate.qð ẽ miradũ.cũ hoc ẽ tale lega
tũ qð põt hꝛe incõmodũ.vñ videret᷑ eadẽ rõ qᷓ hẽditate.ſʒ tñ
Zʒꝛiũ ẽ h ut vidiſtis. ¶ Qũo qꝗd de fructib medio tꝑe ꝑcepꝑt.
utrũ debeant huic legatario. Rñ.nõ.ut.j.l.pꝛoxi.S.filia.nifi
eo mõ qᷣ ĩſra dicã.¶Qũo ꝗd ſi defũct ſoluit debita hẽdita/

ria an ab iſto legatario debeat BeGuc⸗ P p Aten o, cuz
11

nõ. ſic itelligo.l. iſtã qᷓ dicit ad legatariũ nõ traſire onera
nõ ꝑſeuerãt uſq; ad moꝛtẽ.ſ.ſi onera ſũt extincta de fructib

ꝓcept fructib cõpẽſari.ut.l.luti.S.q marito.j.e.ſec ſi nõ poſ
ſet cõpẽſari cũ fructib.ut.j.de cõdi.⁊ de.l.ꝗb dieb.⁊ qd ibi

—

uel als nãlit. ſec ſi eẽt ſolutũ de ppo teſtõꝛis.ðut.l.ꝗ cõcubinã
S. cuʒ ita. .ti.j. ¶ Quero gd ſi teſtõꝛ exigit debita an illa pe/
cunia reſtituet huic legatario. HNic tex.videt᷑ ꝙ nõ dũ dicit ſiẽ

vice mutua pᷣſtabũtur actiões q̃ ei pᷣſtare poterũt.q.d.ſi ſunt

0S00 minus. Heres non põt retinẽ uſufructũ ulł Par

extĩicta nõ debent᷑ ei.qð puto uerũ ſi extincta ſunt.⁊ teſtõꝛ lo⸗
cupletioꝛ nõ ẽ factꝰ.ſec ſi in ſuũ pꝛimoniũ ↄuertiſſet. ut.S.e.l.
iperatoꝛ.S.ſi.cũ.ll.ſequẽ.⁊.d.l.qui cubins Fcoz ita. . ti. j.
¶Quũo utrũ debeãat inuicẽ pᷣſtare cautiões. Rñ.ꝙ ſic.ſ.p le/
atariũ ꝗ ſubiuit oĩa onera hẽdita.ut.j.l.ꝓxi.S.menſe.⁊.d.
q cõcubinãꝗ.S.cũ ita.⁊ ecõuerſo ꝑ hẽdem cauebit᷑ legatario
de dãdo ſibi ꝗcꝗd ad eum ꝑuenit ex dicta hẽditate.ut.l.ij.in
pn.⁊.S.perueniſſe.S.de heredi.uel ac.uen.

Rez rei legate. ſec' in ceteris Fuitutibꝰ. h.
d.nõ qð dixi in ſumario.¶ Op.S.ti.j.l.legatum.S.fundus.
So. diſtinctio huiꝰ.S.tollit ↄꝛiũ qꝛ aliud in uſufructu ut h.ali
nd i ceteris ſuitutib ut ibi.⁊ ſicↄcoꝛdat cũ.ij.rũſo. ¶ Op. de
l. cij.j.de uſufru.le. So.ibi legauit ꝓpꝛietateʒ qdð intelligitur
de nuda.h̊ legauit funduʒ. ¶ Op.ſi bʒ teſtatoꝛ in re partem
illã ſolũ videt legare.ut.l.fui electiõe.iĩ ñ. S.ti.j.ſo.il uerũ q’ũ
alia pars erat exnei.hᷣ alia pars erat hẽdis qdð ẽ nõ. ¶ QaRũe

Ze legaß ſedo.

qd fli pars erat hẽdi debita. Rñ.idẽ ut dixii.l.vnũ.S.ſirẽ.&.
c. ¶ Qũo h loquit᷑ in ſundo legato ſpᷣ cõditiõe qd.ſi fuerit le/
gatũ pure. Rñdeo idẽ ut.S.e.l.i cui.⁊ ibinõ.hoc enĩ pʒ ex ra
tiõe poſita ĩ fi.S.q pars erattzcie iqᷓ n ali Zino nõ.
„ NMõ videtĩ eẽ falſũ qð iuuaĩ pmoꝛ
¶Heres meus. BKatocn de Who ponlti
ctũ ſeu thema.ſcðᷣo rñdet annectẽdo rõneʒ ꝙ falſa demõſtra
tio nõ vitiet legatũ.ftio annectit aliã rõnẽ ibi nec in totuʒ ⁊c.
Pꝛo cuius declaratione debes ſcire ꝙ de nã dictiõis ex eſt
denotare cauſã ꝓximã. ut.C. de legi.l.nõ dubiũ.⁊.l.eo tꝑe.in

ſi.S.de pecu.cũ ergo teſtatoꝛ dixerit ſibi deberi ex teſtõ.nõ vi
debat᷑ poſſe referri ad id qð ex ſtiplatiõe debet᷑ occaſiõe teſti.

⁊ ſic uliꝰdebiti teſtm eſt cauſa pma ⁊ remota nec ẽ ꝓxia.qꝛ di

ctio ex põt poni ꝓ dictione ꝓpt᷑ cauſa vitãdi ↄꝛietatẽ uł abſo/
nũ itellectũ.ut.l.j.C.ſi ru extero.iuriſcõſultus dicit h ꝙ dicta
cauſa nõ eſt oino ſalſa.q; dictio ex põt ĩtelligi ut denotet cau
ſã pmariã ⁊ remotã. ¶ Op. S.ti.j.l.ſi ſic. F..C. S. e.l.ſi ita ſcri
ſiſſet. So. ibi debitũ fuit extictũ.hᷣ vo fuit trãſlatũ in aliã ob
igatiõeʒ. ¶ Op. ꝙ nõ ĩſpiciam oꝛiginẽ obloni.ut.l. j. S. ſine
S.de cõ.ſi.cau.ſo.ibi cauſa obligatioij deuenit ad nõ cauſa.h̊
uenit de vna cauſa ad aliã.¶ Op.j.de capti.l.in bello.S.co/⸗
dicilli. So.ibi nõ ĩſpicit tᷣs qͥ codicilli ſunt facti.qꝛ ꝓpe illud
nõ dicit tpe oꝛiginis codicilloꝝ.ſʒ ĩſpicit tps facti teſti a qͥ co/
dicilli ↄfirmant.ut ibi pʒ. ¶ Op. de.l.j.de herc. uel ach. uen.
HBl. nõ ſol. ſz nõ eſt ð. ¶ Op. de. l. iij. S. idẽ ſcribit. S. de pecul.
So.ibi ex mutatiõe tituli mutat rõ legis.nã ꝑ iudiciũ dicitur
q̃ſi ↄctũ cũ filio de peculio qð in oꝛigine actiõis ibi nõ erat.ſʒ
h ex mutatiõe tituli nõ cõtingit mutatio uolũtatis defunctiꝑ
rõnes h poſitas in . de oe vil inutn ide fielat.
ʃ111 i aliq caſu ſibᷣtas ĩpedit tꝑe qᷓ cedit dies
(Bei Dus. ſegati vitat legaiu md. C PpCad ſylt.
l. pe.So.fallit ibi ꝑ rõnẽ poſita in tex. ¶ Quero que ſũt iſte
cauſe que ipediunt libertatẽ fui.Nic ut in gloſa.
R ater Quilegat vni ex certis plu videt oĩb legare.
EAtEI e exceſſu in illo ĩ heredis arbitrio ponere.h.d.
¶Mõ ꝙ de nã cõparatiui ẽ relinqre foꝛmã poſitiuiĩ exneo.
⁊iſta ẽ rõ q̃re oĩb videĩ relictũ. Scðo nõ ꝙ ſi teſtõꝛ dicet ali/
cui plus dandũ nec ponit vba qꝗᷓ ſapiãt liberã uoluntatẽ uł ar
bitriũ boni viri videt᷑ in dubio ĩtelligi de arbitrio boni viriut
h in tex.dixit eni h plus tribuas.nec dixit quãtũ uolueris uł
quãtũ putaueris uel q;tũ arbitrat ſueris ui aliqd ſile.⁊x tñ re
fertur ad arbitrium boni viri ut patet ex tex.qui dicit arbitri
um filie datur. qdð eſt notanduʒ. ¶ Quero uſq; ad quaʒ quã
titatem põt arbitrari. Rñdeo modicũ.ut.l.hec adiectio.j.de
vbo.ſig. ¶ Qũo qd ſi nõ ſuit arbitratꝰ.Glo.ponit opi.vitas
eſt ꝙ ſtabit arbitrio iudicis.qð pʒ ex tex.dũ dicit arbitriũ filie
dat ⁊c. ut.l.j.S.e.(¶ AVltimo iſte.S.ĩducit᷑ ad.q.de teſte g diẽ

titiũ poſſediſſe.xij.annis ⁊ plus.de ꝑ glo.in.l.ab hoſtibus.

S. ſed qð ſimplicit.S.ex qui.ca.ma.⁊ ꝑ Guil.i.l.x ſi poſt tres
S.ſiqs cau.Vitas eſt ꝙ üla vba ⁊ plus nil releuant ĩ teſte.qꝛ iu
dicẽ incertũ teclärirl.n artiie in litẽ iurã.⁊ ibi dixi.
S 1 Ille per quẽ nõ ſtat quominus tutela ſuſci/
Ho inre. satin§ Paclegato, v⸗Einea hoc dic ut
dixi de executoꝛe qui noluit officiuʒ aſſumere ut dixi in.l.j.g.
eo.de hoc in.l.nenſenius cũ.l.ſe.S.de excuſa.tuto.

aτα Quiuenit cõtra cautionẽ mu/
Qui mutians. tianã tenet᷑ reſtituẽ rẽ cũ fructi/
bus. h. d. de hoc dic plene in.l.mutiane.de cõdi.⁊ demon.

ar ſi . Qñ ſut ples actiones q̃ electiõe tollunt᷑ non
AII H 9 qmittitur cumulatio. h. d. Ad tex. ibi ut nõ

põt dic petẽdo partẽ ꝑ vnã actionẽ.partẽ per alia.⁊ ad hoc

tendit pma rõ.uel petẽdo totũ ꝑ utrãq; actionẽ.⁊ ad hoc tẽ/
dit ſcdᷣa rõ.ibi nõ eniʒ ⁊c. ¶ Op.in auc.de ſideiuſ.S.ſʒ neq;.
So.itelligas h de pluribꝰ actionib pncipalibꝰ.ut ꝓponẽdo
actionẽ ex teſtõ ⁊ rei uendicationẽ.ſecus ſi pponẽt ꝑſonalẽ ⁊
hypothecariã qð põt ut in Sio.⁊ nõ.pꝑ NHi.in.c.nullu de re.
iur. li.vj.⁊ dixii.l.fũdi.⁊.l.ſũdũ.j.de excep:.(¶ Qũo q̃ẽ rõ
ꝙ iſte actiões nõ pñt ſimul ꝓponi. Rñdeo ꝙ partim petit᷑ ab
vna parti ab alia.⁊ rõ eſt qꝛ legatuʒ nõ põt diuidi ut in tex.⁊

„ ——

ſic videt ꝙ ſi eſſẽt plura legata legatari nõ Reihcatururrac;
1/

ꝓponẽ ꝓ diuerſis reb.ſjſi ꝓ vna re ꝓponeret᷑utraq; actio
mul.tũc cumulatio nõ admittit qꝛ electiõe tolluntur ut in tex.
¶ Sʒ qro vñ hoc ꝙ electiõe tollunt. Rñdeo tenẽdo gl.q̃ eſt
iſti. e. S.nra aũt.rõ eſt euidẽs q; eligẽdo rei nẽdicationẽ nõ hʒ
actionẽ ꝑſonalẽ cũ ꝓ re ꝓpa nõ det᷑ actio ꝑſonalis niſi ð̊ furẽ.
ut. l. f.. uſuſru. quẽadmodũ caue.ſʒ als eligẽdo pſonalẽ nõ
hʒ rei uẽdicationẽ ut nõ.in.d.S.nr̃a.q̊ ſi tenẽmus opi.qrũdã
modernoꝛũ quã QCi.refert in.l.ij. C. cõia de le.ſ.ꝙ iſte actiões

cõcurrãt oꝛiginẽ ẽ rõ.qꝛ ſi cõſtitutũ eſt ut hẽs cogat᷑ eligẽ ut h
dicit in textu. CAuũo qñ dʒ eligẽ. Rñdeo tpe datilibelli. Di
cit gl. ut. l. edita. C. de edẽ. fallit in.l.j.S. qð aũt.S.quoꝛũ lega.
pronẽ qᷓ ponit in.l. qð hẽdẽ. . elige de tribut. ¶ Qũo gd ſi
ſunt płes hẽdes vni legatarij. Rñndeo idẽ. ut.l.huiuſmodi.S.
ſi. cũ.l.ſe. S.ti.j.dic ut ibi.¶Querit glo.qꝗd ſi ſint duo hẽdes

vnius teſtõꝛis an poſſit ↄ vnũ ꝓponi vna actio. aliũ alia. Et

tʒ ꝙ ſic:qð puto uerũ.qꝛ ꝑ.l.xij.tabu.illa actio ẽ diuiſa ð uloʒ
hẽdes.ꝓ hoc Scitj udeſol tñ. S. pe.⁊ qð ibi glene dixi.
. 5Danata memoꝛia teſtõꝛis repe
¶ Repetendoꝛũ. legata ſoluta.h.d. AAncſi⸗
aũt ſiat ꝓceſſus uł ↄdẽnatio alicui cuimemoꝛia danat. Glo.
dicit in.S.per contrariũ.inſti.de here.que ab ĩite.dixi in.l.qui
a latronibus.S.j.S.de teſta. Si eni,
re Sidz retineri ſpe
Am P ater filios. 01 pecunia ſpe
eties de tota hẽditate deducĩ pecunia de parte reſti/
tuẽtis tm. h.d.pone ſic caſuʒ in tmĩs.pʒꝛ iſtituit filiũ ⁊ vxoꝛẽ ⁊
rogauit vxoꝛẽ ut reſtituẽt filijs retẽto ſibi ſundo ⁊ centũ.Cer/
te pᷣdiũ deducet᷑ de tota hereditate ⁊ pecunia deducet᷑ de par
te ſua.h. d. ¶ Quero gs ẽ effect hui inueſtigatiõis. Rñdeo
in poꝛtiõe debita iure falcidie nõ imputat᷑ niſ id qð qs habzʒ
iure hereditario. ut.l.id aũt.⁊.l.in q̃rta.⁊.l.qð aũt.j.ad.l.fal.
vñ de füdo medietatẽ quã habʒ iure hereditario ſibi ĩputabit
in quartam.de pecunia ſibi totã ĩputabit in quartã cum totã
hʒ de parte ſua ⁊ ſic iure hereditario.qð ſecus eẽt ſi eaʒ debẽt
recipere de cõi.qð dicnt dixiin.d.l.in quarta.¶ Et ſi queris
quare aliud in pecunia q; in fundo.Tex.dic in.l.deducta.S.
nũmis.j.ad trebel. ⁊ ibi videbit. ¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ totã ſũmiã
capiat a coherede vicej ꝑ hec vba grauat.ut.l.poſt emã/
cipationẽ. S.j.j.ti.j. Sol.grauat videt ꝙ patiat᷑ipſuʒ de par/
te ſua deducẽ ⁊ ſic ip̃e minꝰ Veipien de Parte ſugl gl.
VS NHonatiõi cauſa moꝛt põt fideicõ
Coꝛũquibus. uz ĩponi ⁊ ex ea detrabit falci
dia q̃ detracta fideicõmiſſũ ĩtriſecũ minuet.ſecꝰ in extrinſeco
h. d. NHui.S. mãʒ expedit glo.j.deↄdi.⁊ demõ.l.plauti.ad
trebel.l.facta.S.ſi titiꝰ.⁊ ibi ſũt gl.magfre.tangit in.l.penalej.
S.fi. ſ. ad.l. fal. CQũo qd in onere extriſeco ex alia cauſa qᷓ;
alimẽtoꝛũ. Gl.dic idẽ ⁊ bñ.ut.l.ſi mihi ſtichꝰ.S.ti.j.⁊.l.plau
tius.j.de cõdi.⁊ demõ.¶ Qũo qd vult dicẽ tex. in fi.q dicit
de maioꝛi pecunia pᷣſtari nõ dubie uoluit integra ⁊c. Glo.ad
huiꝰ declarationẽ ẽ fcã tñ ẽ magis obſcura q; tex.iõ gl.ſicĩtel
lige qñ ab inito onus fuit mai q; emolumẽtũ neceſſe hʒ ſuſti/
nere. Idẽ ſi ex poſtfcõ ẽ maius.qꝛ emolumẽtũ fuit deſalcatũ
P falcidiã.tñ hoc nõ ẽ uerũ gnãlit᷑ niſi q onus ẽ extriſecũ.ita
vult dicẽ gl. nõ ẽ uerũ.nã ita demũ tenet᷑ ꝗs ad ĩtegrũ onus
ſi ll remaet qdð ſufficit ad ĩtegrũ onu ipoſitnʒ. ut.l.liᷣto.S.j.
de ãnu. le. c.l.marito.S.lidᷣto.j.ad.l.fal.Fm Hi.⁊ Ja.de are.
expone ergo tex.ſic de maioꝛi pecũia ſᷣaudi qᷓ; eẽt res legata
q; ꝓpter rẽ legatã de toto pꝛimonio legatarij uoluit pᷣſtari ali
menta nõ tm de re uel decimiq donate H Fʒ Ja. de re⸗
Nat Iiaτι Zegatario eidẽq; debitoꝛi nõ ſo/
¶ Mater filius. Setio cõpetit ſʒ exceptio.h.d.
CMNõ ꝙ mr nõ põt donare ſilijs vłgo q̃ſi.qð ĩtellige ut nõ.
C.ad oꝛñc.l.ſiq iluſtris.⁊ ĩſti.ad oꝛñ.S.nouiſſime.¶ Quero
utruʒ iſti filij legatarii ſeu donatarij poſſint dicẽ uolum acce/
ptare. Aidet᷑ ꝙ nõ q; ſemel ſtipulando videt irreuocabilit᷑ ac
ceptare. Idẽ nõ.in.l.ſicui de do.cau.moꝛ.qð ĩtellige uerũ niſi
ab initio fuerit ſtipulatꝰ ſub cõditione ſi uolet.põt enĩ cõferri
ſtipulatio in uoluntate ſtipulantis.ut.l.ſenatu.S.legatuʒ.S.
Bure fi.⁊ ibi nõ.j.de uerbo.obli.

„ Legati onus ⁊ emolumentũ q̃rit etiaʒ igno
0 Surdo. gbns b.. p. dnr ln tibl hõ. . cũ
ſeruus.ſo.ficte querit᷑ a tꝑe moꝛtis.uere a tꝑe adite hẽditatis.
ſed cõmutabiliter a tꝑe moꝛtij.incõmutabiliter a tẽpoꝛe agni
tionis. ut. l. ſigs ita. ⁊ qð ibi bs cangl iſ. diuodt
I T· Mutatiõe ſtatP nõ perdit ius eligẽ
¶ Mereditateʒ · utati ciuilis noͤach cõditionẽ
exiſtere ſʒ naturalis.h.d. ¶ Nõ ꝙ ꝑ de poꝛtationeʒ nõ ꝑdi
tur ius eligẽdi. qð facit ad.q. ꝙ excõicat qui eꝗparat᷑ depoꝛ
tato poſſit eẽ arbitratoꝛ.de dixiĩ.l.ex fcõ.S.ſqs rogat.j.
ad trebel.ubiẽ idem tex. ¶ Scðo facit ꝙ lʒ fratres minoꝛes
non poſſint eſſe executoꝛes teſtõꝛuzʒ.tñ eligere paupes poſſũt
ſicut h ille ꝗ in iudicio eẽ nõ põt ut depoꝛtat ꝗ perdit omnia
qiuris ciuilis ſunt põt paupes eligẽ.qð dixiplene ĩ libꝛo meo
minoꝛicarũ. ¶ Tertio nota ꝙ ſi aliqs ĩgredit religionẽ cũ ha
beat᷑ ꝓ moꝛtuo ciuilit ꝓpt᷑ hoc nõ cedit dies fideicomiſſi ſibiĩ/
iũcti cũ deceſſerit.ſʒ debʒ expectarimoꝛs nalis.ut hic ⁊.d.S.ſi
. qais

+f —.—

—— — — — —

—

— — — — — — —

—

ſIhheehh0ʒ́ —

De legaß.ſcðo.

quis rogatus.ᷣ⁊.l.ſtatius.de iure fi.⁊ ibi ꝑ Pi.qð lʒ ſit uerũ̃
in alijs religioſis ꝗ aliqd hꝛe in cõi tñ nõ ꝓcedit in fratri
bus minoꝛibus ꝗ nõ pñt habere in cõi.vñ quatũ ad hoc ha/
bentur ꝓ moꝛtuis.qð plene dixi in quarto libꝛo minoꝛicarũ.
¶ QNui dotale Qui legat pꝛeciũ rei videtur legare
eaĩo cõpenſandi cũ re.h.d.¶ Op. ꝙ
emptoꝛ teneat ad fideicõmiſſũ. ut.l.ſ pecuniã.ĩ i.x.l.ſi Fuꝰ.S
q margaritã. S.ti.j. So. hui timoꝛe h.S.legit᷑ duobP modis.
ꝛio ꝙ emptoꝛ nõ ſoluit totũ debitũ.⁊ tũc pcedũt due pᷣme

ſo. poſite in glo.ſcdᷣo ĩtelligit ꝙ totũ pᷣciũ ſoluit.tñ qꝛ fundus

erat uẽditꝰ min iuſto pᷣcio iõ teſtatoꝛ iuſſit emptoꝛẽ ſoluẽ reſi
duũ qð nõ põt.⁊ tũc ꝓcedit tertia ſo.glo.que ẽ uera. ¶ Op.
dẽ hic ꝙ mulier oblato pꝛecio repelli doli exceptiõe.Contra
imo debet hẽre utrũq;.ut.l.j.S.ſciẽdũ.de reiuxo.ac. Rñdeo
hoc ideo qꝛ maritus dixit amplius ei pꝛeciũ ⁊c̃.⁊ ſic videtur

reliquiſſe animo cõpenſandi.ſecus ſi ſimplicit reliqꝗſſet.
Menio Qui ſoluit contẽplatiõe mãdati reuocati ſci
N venter donare videt᷑.ſecus ſiignoꝛant᷑.h.d.uł
aliter t ſic: Mandatũ ſimplex cui effectus ↄfert poſt moꝛtẽ
reuocat᷑ moꝛte ſi madatarius ſciuerit. ſec ſi ignoꝛauerit.h.d.
⁊z eſt difficilis.S. ¶ In tex.ibi accepiſſe nõ videt᷑ cc.dic.ſ.ex
donatiõe int᷑ viuos a meuioĩ eũ collata ſcient᷑ ſoluẽdo poſtq;ᷓ
cognouit madatũ reuocatũ. ¶ Mꝛo declarãdo iſto.S.ſciẽdũ
eſt ꝙ legitur qᷓ̃tuoꝛ modis.tribus in glo.q̃rto ex glo.na põt
