nõ legitime.qꝛ nõ fuit factũ ĩuẽtariũ nec eis tutela decreta an
excuſet· Dicit gl.ꝙ nõ qꝛ tũc excuſat cũ ipſa uel alij legitie geſ
ſerüt. ⁊ ita dʒ ĩtelligi.ita diẽ glo.qð nõ.Iſte.S.ĩducit ꝑ Hi.⁊
alios ad.q.utrũ tutela mris ſit legitia.Et h̊ videt᷑ tex. ꝙ ſit le/
gitima. Alij dicũt eã anoꝛmalã de qᷣ nõ.in aucẽ.mr̃ix auie.C.
qñ mu. tu. offi.fun. põt. dixi i.l.ſiqs ſub cõditione.S.de teſta.
tu. ¶ Altio iduco iſtũ tex.ad.q.dicit.l.ij.ð.ꝗ pe.tu.ꝙ mr̃ dʒ
petẽ tutoꝛes ſilijs nõ hñtib tutoꝛes legitios.ut.l.mr̃es.C.eo.
ti. ⁊ ſic mi q̃ſi ſemꝑ excuſat᷑ cũ raro ↄtingẽt ꝙ nõ ſint legitimi
⁊ rõ erat qꝛ mr nõ potat eẽ tutrix niſi ĩpetraret a pꝛincipe.⁊ iõ

excuſabat ſi erãt legiti.q; legiti ſtatim poterãt adminiſtrare.
Hocie eniʒ ꝑ ius auctẽticoꝛũ pᷣfert legitio.vñ legitim nõ põt

adminiſtrare niſi mr̃ recuſet tutelã.⁊ iõ dico ꝙ mi ĩciditĩ iſtazʒ
ↄſtitutionẽ ſiipſa nõ recuſet tutelã ita ꝙ legitim poſſet admi
niſtrare uel ipſa nõ adminiſtrat.⁊ ad hoc iduco iſtũ tex.qꝛ ſi-
cut ipſa mi ĩcidit in ↄſtitutionẽ q teſtõꝛ uoluit eò adminiſtra/
re.qꝛ h caſu ſtati potuit ĩpetrare a pncipe ita hodie.cuʒ enim
vult ius cõe ꝙ ipᷣa ſtati adminiſtrare põt ⁊ p̃ſerat᷑ legitimo ĩci
ditĩ ↄſtõnẽ ſi nõ adminiſtrat nec recuſat tutelã.ita ꝙ legitimꝰ
poſſet adminiſtrare Mõ itelligas ꝙ mĩ teneat᷑ petẽ tutoꝛe⸗ qũñ
ſupeſt leginn ſe dʒ ipſa adminiſtrare uel ſaltẽ adminiſtratio/
nẽ recuſare ita ꝙ legitimo cõpetat ius adminiſtraãdi.
iliꝰ. Hõ etiaʒ ꝙ ĩ penali diſpoſitiõe ſtatutũ ĩ ſilio nõ hʒ
*locũ in nepote.dicã.S.de teſ.tu.l.ꝙ ſi nepotej.

ð ſi curatoꝛes. Siexbig il Ponas
— Ho ergo ꝙ mi Ʒ ſit graui
da nõ tñ excuſat᷑ ſi nõ petat tutoꝛẽ filijs ſuis ulł curatoꝛẽ uentri
qð tene menti perpetuo.

r ☛☚ . = „
CLri Currit ergo tpᷣs mri ad petẽduʒ tutoꝛes do
H ſolu. agitat᷑ cauſa an illi quos petijt habeant

pꝛiuilegiũ excuſandi ſe uel nõ.Et hoc facit ad.q.dat ẽ alicui
terminus ad cõparendũ.xxx. dierũ.quoꝛũ.x.pꝛo pᷣ ⁊.x. ꝓ ſe/
cũdo.⁊.x.ꝓ ttio.⁊ ꝑemptoꝛio termino cõparet in p ꝑ ꝓcura
toꝛẽ ſuꝑ ꝓcuratoꝛio litigat᷑ ita ꝙ traſeũt illi.xxx.dies ⁊ finalit
pꝛonunciatur ꝓcuratoꝛẽ nõ eẽ legitimũ.an cucurrerit illi duo
termini. Certe ſic ſi pncipali põt imputari culpa quare talem
dedit pcuratoꝛẽ ul tali mõ dedit ut h.qð tene menti.

Mni⸗ IJiaznaag COp. ꝙ h p̃toꝛ non tenet᷑
(Qui iidignos. ſeq neceſſario petituʒ a mre
lʒ ↄꝛiũ nõ.⁊ male.S.de teſta tu.l.ſiꝗs ſub cõditioe.⁊ ibi dicã.
Scdo nõ ꝙ ſimi petijt minus idoneos ⁊ fuerũt dati nõ excu
ſaĩ mater. ꝗ aũt ſint idonei videbitis.j.pꝛoximo. S.
G doneos Nõ tex.ꝙ mĩ dʒ petẽ tutoꝛes ſilijs locu
EEVDrpletes ſaltẽ ſicut ſunt pupilli ⁊ ita ĩtelligo
locuplex in hac materia.ita nõ.in.l.pauꝑtas.S.de excu.tu.
Sʒ ꝗd ſi nõ reperiat ita locuplex.Rũ.petat plures ꝗ int eos
oẽs ſint ita locupletes ſicut pupillus.ita nõ.i.d.l.paupertas.

ſedĩ ſideiuſſoꝛe dato a tutoꝛe nõ reqritur ꝙ ſit ita locuplex ſi
cut ⁊ pupillus.ut.l.mulier. C. de iure doſj.

Mni ſi non com ulit. u riden
Sec upꝛa i.S.ſi mr.dẽ ↄſeſtim.mõ in hboc
Confeſtim. rai Fie n den ibebleii,

3. C. de legi. hẽ.l. ſciãt. x..e. . ſ. ubi dicitĩ annũ. So. vno de
trib modis.pᷣ ꝙ iſta coꝛigaĩ ꝑ illas.ſʒ ẽ falſuʒ qꝛ ille leges di⸗
cũt ĩ annũ ſcm.l.⁊ ſic referũt ſe ad iſta. Ael dic ꝙ iſtud qð h
dẽ ↄfeſti. refert q dʒ dare noĩa eoꝝ ꝗ ſũt reiecti ſeu remoninõ
ſi dʒ ab initio petẽ ut euident᷑ apparet ex vbis oſtitutiõis po
te. S. in. F. ſi mr nõ petierit. Hoc dictum nõ placet ꝑ ea q̃ ha
buiſtis. S.in. S. ꝙ ſi tutoꝛes.ubi dẽ ꝙ mi dz petẽ curatoꝛeʒ uẽ
tri. ⁊ ſic phaker ꝙ nõ habet᷑ tminũ vnianni.⁊ iõ puto ꝙ hec
dictio ↄfeſti referat ad totũ.. q̃re dic ꝙ ille leges itelligant ʒ
iſtũ. S. ut q; dẽ ĩ ãnũ ĩtelliga edit
legitia cauſa ita ꝙ annuʒ nõ traãſcẽdat. ⁊ ita videbat᷑ tenẽ Ri.
mal.i. d.l. ſciãt. ¶QQuo lifra q;tũ tp̃s mater debeat hoc facẽ.

Hãc.q. habuihoc anno de facto.x dixi pᷣ ſipupilluj moꝛũ

ifra nouẽ dies a moꝛte deſũcti puto mrem excuſandã idiſticte
ꝑ auẽ.ſ nec iura. C. de ſepul. vio.⁊ ĩ cpoꝛe vñ ſumi:.ubidẽ
ꝙ ĩfra nouẽ dies a moꝛte defũctinõ põt ingetari.⁊ iõ hoc an/
no potuit eẽ ꝙ tot ↄſãguinei miis deceſſerunt ꝙ habuit excu
ſationẽ pluriũ mẽſiũ ꝑ illam auẽ. Item puto ꝙ ſi pupillus de⸗/
cederet ĩfra.xxx.dies mr̃ eẽt excuſata ſine alia excuſatiõe.q

.ſ. ofeſtiz ut potuit niſi ſit ipedit

bꝛeuitas tꝑis eã excuſat.rõ q; in hoc fuerũt expenſe q̃ d.bent
fieri a mr̃e.ut.l.j.C.ðe neg.ge.vñ anteq; cõponat negotia ſua
ut poſſit mitẽ ad petẽdos tutoꝛes puto ꝙ habeat dilationem
xxx.dierũ.ut.l.ſ.C.de reꝗ.re.ar.auẽc.q ſemel.C.quõ ⁊ qñ iu
dex. Itẽ puto ꝙ ſi pupillus ifra qnq̃gita dies decedẽt eẽt ex/
cuſata mr.nã video ꝙ tutoꝛi ad ꝓponẽdãa excuſationẽ dãtur

gnq̃ginta dies ⁊ ab illo ᷑mino ĩantea ẽ tutela ꝑiculo ſuo.ut.l.

ſcire opʒ.S.j.s.de excu.tu.eadẽ rõne mr̃i ad petẽdũ tutoꝛẽda
bũtur qnꝗᷓginta dies.q; etiã maioꝛ ẽ rõ in petitiõe qᷓ; ĩ excuſa/
tione.⁊ a ꝗnquagita dieb ĩantea puto mr̃em nõ excuſari niſi

ꝓbet legitimaʒ cauſam. ¶ Altimo nõ ꝙ mr nõ põt ꝓponere
legitima cauſam poſt annuʒ.⁊ ſic lapſus anni facit pᷣſption?
iuris ⁊ de iure ꝙ non habuit legitimã excuſationẽ ut hʒ qui

nõ admittii pbatio.¶Qũo in alijs ꝗq tenent pꝛimũ locuʒ
in ſucceſſione pupilli an repellan ſi nõ petant tutoꝛẽ pupillo.
NRñdeo idẽ eẽ in alijs qui ſuccedũt pꝛimo loco pupillo qð ẽ in
e etllianr .deleet here tent eelinn. D
PrAE In tex. municipalibꝰ. qui requiſiti recuſa/
EC actari. a tutoꝛem Fare ia ge . nam ratibꝰ
3. de magiſ. conue.

—eer—

¶ Et ſi foꝛte. Aidet bꝙ mi ecludik a ſucceſſoe fli

— nõ ſolũ de ea q̃ ei defert a iure cõi ſʒ etiã
de ea qᷓ deſert ex vigoꝛe illiſtiplonis qᷓ ſtricti iurij.c iõ puto
ꝙ mt nõpetẽ tutoꝛeʒ ſilijs repellit a ſucceſſiõe nõ ſolũ ea q de
lert a iure cõi.ſʒ etiã ea qᷓ defert ex foꝛma ſtatuti.qð tene mẽti.
¶ Nidedũ Hicẽ ualde nõ.S.habuiſtis.S.i vbis cõſti⸗
EEEEHetntiõis poſitis i. S. ſi m. ꝙ mir qᷓ petijt tuto
rẽ ſilio nõ hʒ ius nẽdicãdoꝝ bonoꝝ.mõ q̃rit i intelligat
nõ hʒ ius uẽdicãdoꝝ bonoꝛum.Zid qð rñdet h̊ iuriſconſult.
¶ Querit gl.mr excluſa ueniũt alij.ſʒ an ẽ oꝛdo in petẽdis tu
toꝛibꝰ ut bus mr̃ deinde demũ ea excluſa alij pñt petẽ tutoꝛẽ
nõ ante.Hicit gl.⁊ bñ ꝙ non. Idẽ nõ.C. de legi.hẽ.l.ſciant.
CAQAũño cauet᷑ ſtatuto ciuita floꝛẽtie ꝙ mi nõ ſuccedat ſilijs
extãtibꝰ agna uſq; ad tertiũ gradũ.quero ꝗd de auo mino.
Sireſpicij sba ſtatuti ſolũ excludit mreʒ.dẽ admittẽdij autẽ
agnat nipil diſponũt.ſʒ mre excluſa uemiũũt ſequẽtes ĩ gradu
ꝗq tenent pmũ gradũ ſucceſſionis ut h.ſʒ au ueniret ſi mr non
eẽt ergo ⁊c. Itẽ p hoc.qꝛ mi ſub noĩe pꝓpo nõ ſub noĩe cogna
ti excludit.ergo nõ excluduntur alij agnati.ut.l.tutela .S.de
capi.di. In ↄꝛiũ ꝙ excludai au mr̃nus videt᷑rõ ſtatuti q vide
tur uelle ꝙ hẽditates remaneãt apud agnatos. Mꝛetea ſi ex
cludit ꝓximioꝛ in gradu ſequẽs videt excludi.ut.i.j.S.fratre.
⁊ qd ibinõ.S.ſigs ali.te.phi.qd dicemꝰ. Ri.mal.diſputauit
vnã.q.ĩ ſiib terminis ⁊ det᷑minauit agnatos pᷣferẽdos oiĩbuj
cognat̃ ꝑ talẽ rõnẽ. Dicit h mr̃ excludit᷑ quãtũ tñ ad excludẽ
dũ alios videt eẽ hẽs.ut.l.mulieri ⁊ titio.S.de ꝛdi.⁊ de.⁊.l.cũ
q̃ſi.. ſed ⁊ ſigs.ð. de fideicõ. Mihil videt ꝙ iſta rõ nõ ſit bo⸗/
na.pᷣ ꝑ tex. S.e.l. ſ T ſint ſui.x.S.de bo.li.ljſi ex modica. S.ſi ſi
lius.ubi nudũ nomẽ hẽdis nõ ſufficit ad alios excludẽdos tñ
determinatio ſua videt᷑ mihi uera.⁊ ꝓ euidẽtia ſcias ꝙ iſta uer

ba ꝙ mi nõ ſuccedat extãtib agnatis hñt nõ ſolũ vtutẽ exclu

ſiuã mr̃is ut h.ſʒ etiã hñt vᷣtutẽ iductiuam ut agnati ſuccedat.
nã illi ablatiui abſoluti extãtibꝰagnai iducũt diſpoſitionẽ qñ
ꝓſerunt ab eo ꝗ põt diſponẽ circa illud.ut.l.ſideicõmiſſa.S.
cũ eẽt. S.de le.iij.x.l.in rõne.S.tãetſi.S.ad.l.fal. Pꝛetea qñ
vna diſpoſitio ſit alicui cõtẽplatiõe lʒ expᷣſſe vba ad illũ nõ di
rigant tñ ei cõpetit actio.ut.l.Fᷣuo legato.S.ſi teſtm.S.de le.j.
1 ñſdeic. S. terdi. 5. dele. ij. ñ cũ iſta diſpoſitio ſit facta
fauoꝛe agnatoꝛũ eis ex hac diſpoſitiõe cõpetit actio ut legibꝰ
3. allegat. Pꝛetea qñ aliꝗs remouet a lucro contẽplatioe al/
teri illi dʒ Pblican cui còtẽplatione remouet᷑ ut apparet ĩtu
toꝛe ꝗ buai legato.ſi nõ gerit tutelã. ut.l.ſi poſt legatũ.S. amit

tere. S.de his ꝗ.ut idig.⁊.C. de leg.l.pe.⁊/ ꝓ hoc optime ẽ tex.

ỹ.de col. bo.l.cũ duo emancipati.S.ſi duo.⁊ ibi dixi.Ex his
ↄdudo ꝙ ſtatutũ videt᷑ diſponẽ ꝙ mr̃ nõ ſuccedat ſʒ agnati.
Ex hoc ſegt ꝙ agnati ſuccedũt excluſa mie ⁊ oib cognat ad
hãc.l.q̃ diẽ ꝙ mre excluſa admittunt᷑ alijſequẽteꝭĩ gradu.qꝛ hᷣ
ẽ facta excluſio nulli cõtẽplatiõe ⁊ ꝑ iſtã ↄſtitutioneʒ nullus
ali noĩati uocat᷑ mre excluſa.ſʒ i.q.nra ſec. Mõ ob.ſi dicᷣ ꝙ
ſi ꝑ ſtatutũ mr̃ noĩatim excludit.ergo nõ alij. ut. l. tutela. ö. de
capi.di.qꝛ fateoꝛ ꝙ ex illo capite q mat᷑ excludit alij nõ exclu
dunt᷑.ſjʒ ex eo ꝙ agnati uocant᷑ alij excludunt᷑.qꝛ cũ aliqs no/
co alios videoꝛ excludẽ.ut.l.cũ Ptoꝛ. . de iudi.⁊ expᷣſſius ĩ.l.
ſiẽ certi. C. de teſta. mili.Et ſi au matern dicẽt ego vico agna
tos agnati vicũt mreʒ ergo ego vico mr̃eʒ nõ ẽ bona argumẽ
tatio.qꝛ ꝙ dicẽ au'ego excludo agnatos uerũ eſt de iure cõi.
ut ĩ auc.defũcto.C.e.ſʒ agnati excludunt mr̃eʒ ⁊ oẽs cogna/
toj ex ſoꝛma ſtatuti.iõ concludo ꝙ ſimi ſit moꝛtua ſiue viuat

Ad ſenatuſcõſul.trebel.

Zagnan amttankercuſ mre ⁊ oibus ſequẽtibꝰ in gradu.

tidẽ puto ĩ oĩbus ſimilibꝰ q̃ſtionib deſcẽdẽtib ex ſtatuto.

utputa ſi diceret ſtatutũ extatib maſculis ſilia ſemina nõ ſuc

cedat.ꝗd de nepote ex ſilia. Certe idẽ qð ĩ filia ꝑ ea q.õ.dixi

tene iſta mẽti.⁊ ſic de facto cõſului in ciuitate floꝛentie.
— Atrẽ.¶ Op. lle qui hʒ pꝛem adoptiuũẽ in eiꝰ
— *ptate
ij
pauit. ut dicit in.l.ij. S. obijcitur. S... M
Atris Nõ tex.ibiſi diuerſis ⁊c̃.⁊ ſic ⁊ ruſti/
oci reſpondẽt cõtra hãc.l.

ſus ⁊ facit ad ea que plene dixiin.l.j.S.pe.S.de õ ta.
NAlii mater Hicẽ nõbil ⁊ ſinglaris caſus.
4 Ilu⸗ Diẽ tex. vba.ꝗᷓ vba poſita ſũt
Q es nemo.Hic tex.admittẽda ẽ nõ poſt.⁊ hoc
har rõ q̃ ſeq. ¶ Vides ergo ꝙ fil ꝗ dixit ſe nolle adire po
ea penitẽtia ꝑacta põt adire.Cõtra.C. de repu.hẽ. l.ſic. vbi
q dixit ſe nolle adire poſtea nõ põt adire.Hicit gl.aliud ẽ re/
pudiare.⁊ tũc nõ põt admitti ex penitẽtia.aliud ſi dixit nolo
adire.⁊ tũc magis difſerre videt᷑ q; repudiare.ut nõ.in.l.ij. C.
de iur. ⁊ fac.igno.⁊ fac qð nõ.C. vñ li.l.ꝗ ſe pꝛis. HNec opi.vi/
det᷑ ð tex.qꝛ ſic dicẽdo nolo adire nõ repudiat.ergo ſequẽs in
gradu nõ poſſit adire.qꝛ pmꝰnõ eẽt excluſus. Sʒ h̊ inuũ ꝙ ſe
quẽs poſſit adire.ut h expſſi.S.e.l.j.S.ſi nemo.⁊ ſic videt re/
pudiare.qre dic ſpale ĩ hẽditate mr̃na.ut h ſic ĩ hẽditate pꝛna

ut. l. f. C. de repu. hẽ. Sʒ ↄtra pdicta ſac.l.ij. C.de iur.⁊ fac.

igno.Sʒ dic ut ibi nõ.ĩ gl.ĩ alia ſo. Hoc pᷣmiſſo ꝗd ſigs dicat
ego credo ꝙ uolo repudiare hẽditateʒ an ex hoc videat᷑ repu
diare hẽditatẽ. Nidete uos debeꝶ dicẽ ſic.qñq; ꝗs expᷣſſe dic
ego repudio.⁊ tũc videt᷑ repudiare ſine dubio. Item ſi dicat
nolo eẽ hẽs ut h̊ ⁊.S.e.l.j.S.hẽs.⁊.sS.de ſuc.edi.l.j.S.q ſemel.
NAnñq; loꝗt᷑ dubitatiue nõ credo mihi expedire.uel credo hẽ/
ditatẽ eẽ piculoſã.⁊ tũc aut dicit iſta vba poſt petitũ tẽpus ad
deliberãdũ ⁊ videt᷑ repudiare.nt.l.ſG̃ ſi alio.S.j.ad tre.Aut añ
petitũ tpᷣs ad deliberãdũ.⁊ tũc ↄcurſũ triũ mẽſium ſequẽtiũ vi
det᷑ repudiare.ut. C. de iure deli.l.ſcim.ſili mõ circa pn.l.cuʒ
gl. nõ. Añq; nihil dicit.⁊ tũc ſiqdẽ non ẽ datũ tpᷣs ad delibe⸗
rãdũ ⁊ põt adire ꝑpetuo.ut.l.lqʒʒ.C.de iu.deli.Sʒ ſi decedẽtĩ
fra annũ tm trãſmittit ius deliberãdi.ut.l.cuʒ antiqoꝛibꝰ.Si
voẽ ſtatutũ tpᷣs ad deliberandũ.tẽ ſi ad petitionẽ filij dicut.l.
ſcimcirca ſi. C.de ĩof.te.Si vo ad petitionẽ creditoꝝ.tẽ poſt
tpᷣs videt᷑ adire ut.l.ſcim.S.pe.de iu.deli. Si vo ad petitionẽ
WGſtituti.tẽ videt repudiare.ut.l.qdiu.⁊ ibi nõ.õ.de acꝗ.hẽ.
filius. Quando ipẽdęeti.
Querit gl.utrũ mi ĩteri ſit hẽs. DNiẽ gl.q; nõ.qꝛ tex.
SDicit ſuſpẽſo ⁊ bñ idẽ nõ.i.l.illud.S.ſi pars here.pe.¶ Qũo
cauet᷑ ſtatuto hui ciuitatis ꝙ ſilia femina dotata non ſuccedit
quſq; ſuꝑnixerit aligꝗs malſculuj. otingit ꝙ tꝑe moꝛs pꝛis ſuꝑ
erat aliqs maſculus ꝗ poſtea ẽ moꝛtu ſine liberis pꝛis hẽdita
te adita.q̃ri ntrũ ſilia poſſit aligd petẽ de hẽditate pꝛna. DHu
biũ facit.q; ĩ ſucceſſiõe ab iteſtato ule admittii ꝗẽ ꝓximioꝛ tꝑe
moꝛtis uel tꝑe qͥ teſtm deſtituit ſi teſtm fuit ſaciu.ut ĩſti.de hẽ.
q̃ ab ĩte.S.ita demũ.⁊. S.ti.j.l.ij.S.ꝓxi.x. õ.de cõdi.ĩſti.ʒ.ſi.x
qð ibi nõ.ſʒ iſta ſilia nõ erat ꝓximioꝛ neq; apta ad ſuccedẽdũ
tꝑe moꝛtis ⁊c. Pꝛetea poſtq; hẽditas pꝛis fuit adita ꝑ filiuʒ
cepit eẽ hẽditas ſilij ⁊ cepit eẽ iũcta bonis ſilij.ut.l.ſʒ ⁊ ſi płre⸗
S. filio. S. de vul. ⁊ pu. ⁊ ſic de pꝛis hẽditate nõ ẽ amplitractã
duũ. In ↄꝛiũ facit.qꝛ ſtatutũ videt ꝙ puet iſtã ſiliã ad tpᷣs quo/
uſq; fili ſuꝑuixerit t ceſſante ĩpedimẽto videt᷑ irreuocabiliter
admitti ut hoc.S.ꝗd dicemꝰ. NPꝛo declaratiõe debetʒ ſcire ꝙ
P iſta vba ꝗuſq; maſculus ſuꝑuixerit femina nõ ſuccedit ma⸗/
ſculus ad ſucceſionẽ videt᷑ uocari quſq; ſuꝑuixerit ut dixi in ſi
mili. 5. e.l. ij. F. n. Eſt ergo vidẽdũ de ſigniãcatiõe iſtoꝝ vboꝝ
quſq; ſuꝑuixerit.nã certũ ẽ ꝙ ſtatutũ põt ſieriut ꝗs ſit hẽs in
vita alicui defũcto ⁊ poſtea deſinit eẽ ⁊ ali ſit poſtea hẽs dire
cto.ut.l.miles ĩ pn.ð.de teſ.mi.Et iõ ſi iſta vba impoꝛtarẽt ꝙ
maſculus ſit hẽs in vita poſtea nõ.tũc ĩ parte ſilie poſt moꝛteʒ
nõ eẽt hẽs ſʒ ſilia. Sʒ iſta vba quouſq; ⁊c̃.hͥ nõ ipoꝛtant.ſ.ꝙ
fili ĩ vita ſit hẽs.⁊ poſt tp̃s.i.poſt moꝛtẽ ſilij llia ſit hẽs.tũc ſi/
lia nõ ſuccedẽt etiã moꝛtuo maſclo.⁊ ꝙ iſtã ſigniſcationẽ nõ
habeãat ꝙ poſt tpᷣs poſſet eẽ hẽs videt caſus ĩ.l.ĩperatoꝛes.de
manu. te. v. S. de excu. tu.l. pe. x. S. de ſuſpe.tu.l.iij. F. ꝙ ſigs.
ꝓ hoc videt᷑ expᷣſſuʒ ꝑ Inno.ex de eta.⁊ qua.c.cũ bone.⁊ ibi
ponit expᷣſſe de dictiõe qᷣuſq;. In ↄꝛiũ videt᷑ ⁊ iſta ẽ ueritas ꝙ
iſta vba ſigniſcẽt ꝙ filio nõ ſupſtite nllia poſſet admitti q̃ſi ic.

ergo nõ hʒ hẽdẽ mreʒ uel aliũ. ut.l.
.j. de caſtrẽ. pe. So.itellige ꝙ pẽ adoptiuP eũ emãci

Quiſſimũ.Si ex filio. HNiẽ vii

ccce, xxxix. tertio noñ. maij.

la parte ille nõ habeat hẽdeʒ ibi donec ſuperuiuit ſiliꝰ.h/ pba
tur.S.de uẽ.ĩ poſ.mit.lij..fi.⁊.l.ſiue.S.tadiu.de ↄdi.fur.⁊.l.
ĩ delici.S.ſi detracta.S.de nox.⁊.l.j.S.de cur.fu.⁊ h ĩ his di
ctionib tãdiu quſq; ⁊ ſilib a lege ꝓlat. Idẽ ſi ꝓferant᷑ a hen
tib uel a teſtatoꝛe.pꝓbaĩ i.l.pẽ ſeuerina.iĩ ſi.j.de ↄdi.⁊ demõ.⁊
l.j. C. de le.⁊.l.gaio.S.iĩperatoꝛ.de ali.⁊ cib.le.⁊.S.de uſu.l.
iij.⁊c.l.ambiguitatẽ.ſcdᷣo rñſo.C.de uſufruc.Ex ꝗbꝰcõcludo
ꝙ ſilijs deſinẽtibus extare nillia poſſet ſuccedẽ pꝛi. Non ob.l.
ĩperatoꝛ.de manu.teſ.qꝛ ibi h ↄtingit.qꝛ teſtatoꝛ ptãteʒ dare
nõ põt ad tp̃s.ut.l.libertꝰ.e.ti.iõ illa vꝓba nõ oꝑant extinctio/
nẽ livᷣta.qꝛ teſtõꝛ h̊ expᷣſſe nõ poſſet. Idẽ dicerẽ in hẽditate q̃
nõ põt adiri ad tp̃s.ut.l.hẽditas.s.de hẽ.inſti.ſʒ hic ſit a lege
qð põt ſicut a milite.ut.l.miles ita.in pn.S.de teſ.mili. Non
ob.l.pe.S.de excu.tu.⁊.l.iij.S.ſiqs tutoꝛ.qꝛ iſta dictio qᷣad ⁊
donec apponit᷑ actui hñti limitationẽ circa tp̃s.utputa tutela
q̃ libertate finit.vñ cũ ego dico qͥad reipublice cauſa nõ als in
telligit.ſ.itra.xiiij. annos.vñ ꝓpt᷑ tpᷣs ſubintellectũ faciũt ma⸗
s diẽ ſen quãdã ſuſpẽſionẽ q; cõditionẽ ſuſpẽſiuã.ut.l.ſcimꝰ
. doner. Cdeme deli. Itẽ nõ ob. dictũ Inno.in.c.cũ bone
q; ibi ſoaun qñ iſta vba ꝓferũtur ꝑ iudicẽ.tũc enĩ iudex dʒ eẽ
cert de illo futuro euẽtu.als eniʒ diſpoſitio videt᷑ diſſoluta ut
ibi pʒ p eũ.Sile in.l.j.S.de cur.fur.ubi dici᷑ ꝙ ꝓdig ⁊ furio/
ſus tãdiu durãt in cura qᷓ;diu ad moꝛes ſuos ſuerit reuerſi.qð
ĩtelligit Ja. de are.ſi h fuerit mãiſeſte ꝑ iudicẽ declaratũ. Sʒ
ſi poneremus ꝙ ſtatutũ diceret ſimplicit.ſilia ſemina nõ ſucce
dat extãtib maſculis.ſi maſculi eẽnt tpe moꝛtis ⁊ eẽt ꝑ eos he
reditas adita.tũc nõ ẽ ampli de hẽditate pꝛis tractudũ ſʒ de
hẽditate ſilij.⁊ ꝓcederẽt argumẽta.S.ĩ pn.facta retento ſtatu
to qð dicit quſq; ⁊c. ¶ Qũo gꝗd ſi filia decedat anteqᷓ frater
an poterint hẽdes ei filie adire hẽditateʒ fratre moꝛtuo. Re/
ſpondeo ſiquidem uolũt adire ex perſona matri nõ poſſunt.
quia cum hereditas matri non eſſet delata non potuit tranſ-
mittẽ nec ius deliberãdi.ut.l.cũ antiquioꝛibꝰ.C.de iure deli.
Si vo uoluit adire ex ꝑſona eoꝛũ poſſent nati tꝑe aui.ut.l.ij.
S.ſiqs ꝓximioꝛ.S.vñ cogna.¶ Quero uos habuiſtis ꝙ ſilio
decedẽte filia ſemina admittit.qᷓro utrũ filia poſſit petẽ cautio
nẽ a filio de nõ diſſipãdo nec dilapidado bona ⁊ bẽditate re/
tinẽda.Si caſus obuenerit ꝙ decedat ſine liberis cogitabid᷑.
¶Quũo ꝗd ſiiſta filia femina dotata ſit a pꝛe in teſtõ p̃terita
an teſtm̃ rupit cũ uetãte ſtatuto nõ poſſet ſuccedẽ. Pꝛeuit di⸗
co ille ſili põt rũpere teſtm ꝗ nõ poſſet ab ĩteſtato ſuccedẽ.ut
l.j.S.pe.S.de tab.ſʒ iſta filia viuẽte maſcło nõ ſuccedit ergo
⁊c̃.ſicut dicim de poſthuma q̃ nõ rũpit ſtati.⁊ ſic poſſet ſuſti/
neri gl.in.l.antiqᷓ. S.ſi pars hẽ.pe.ſi ergo ſilia pᷣcedat fri teſtiin
erit ualidũ.ar.l.ſi poſthumus.⁊.l.ſi poſthuma.⁊ qð ibi nõ.ð.
de li.⁊ poſthu.x⁊ qʒ dixi in.l.j.S.totiẽs.S.de uen.in poſ mit.
Sʒ ſi fili pcedẽt teſtm̃ rũperet᷑.iterĩ aũt ẽ ĩpẽdẽti.ſic ĩ poſthu/
mo pᷣterito. ¶ Sed ʒ pᷣdicta videt᷑ ꝙ interi nõ ſit ĩpẽdẽti imo
filiꝰiſtitut interi ſit heres ex teſtõ eo moꝛtuo teſtm̃ irritet᷑.ut.l.
miles in pn.S.de teſta.mili. Rñdeo pᷣdicta va ſũt qñ ſtatutuʒ
nõ diſponit aliqd circa teſtm.ſʒ ſaltẽ circa pſonam ſilie ꝓnõ
ſuccedat extãtib maſculis.tũc enĩ qꝛ poſſibile ẽ ꝙ aliquo caſu
filia reꝑiet ſe pᷣteritam ⁊ ſe poſſe ſuccedẽ.iõ ĩterim teſtm ẽ ĩpen
denti ſicut dictũ ẽ de poſthuma ⁊ de filio capto ab hoſtibꝰ.ut
l. pe.de li.⁊ poſthu.ſʒ ſi ſtatutũ diſponẽt circa teſtm.ut ſi dice
ret qꝙ ſilia nupta nõ poſſet rũpere teſtm̃ quoſq; ſuꝑuixerit ma
ſculus tũc teſtm ĩteri ualẽt ⁊ maſclo decedẽte rũperet.ut.l.mi
les ita.de teſta.mili.⁊ pᷣdicta ĩueſtigatio ẽ neceſſaria ad qõnz
quã habui de ſcõ ĩ hac ciuitate.pꝛ filiũ ĩſtituit ſiliaʒ nuptã do
tatã pᷣterijt ⁊ adiecit ſi nõ ualet uł ualebit iure teſti ualeat iure
codicilloꝛũ. Ctingit ꝙ ſili decedit ſuꝑſtite ſilia qᷓ dicit teſtĩ
nullũ.⁊ oſtat pᷣdictũ teſtm̃ nullũ eẽ.ſʒ dubitat᷑ de ſideicõmiſſo
quo videt᷑ grauata iſta filia ꝑ illa vba ſi non ualet ⁊c.Et certe
ſiqdẽ teſtm retro nullũ eẽt hodie declaratũ tũc die ſideicõmiſ
ſi ceſſit in vita filij inſtituti.⁊ ita filia tenet hẽdibeius reſtituẽ.
Sʒ ſi teſtm oĩno ſilio viuo ualuit ⁊ poſt moꝛtẽ eius anullat᷑ cõ

ſtat ꝙ illa ↄditio ſi nõ ualet ⁊c. habuit effectũ poſt moꝛtẽ eiꝰ.
C ſic eo vius nõ ceſſit dies fideicõmiſſi.ergo ei hẽdibus nõ de

het᷑. ſʒ remanet apud ſiliã grauatã. ut.l.j.S.ne auteʒ.C. de ca⸗/
du.tol.⁊.l.ſ in ꝑſonã.C. de fideicõmiſſis.

Explicitlectura eximij doctoꝛis dñi Martoli de ſaxoferra
to aſn⸗ parte Eerlatipoptine emẽdata.ac ꝑ Andream
de Toꝛeſanis de Aſula Venetijs impꝛeſſa.Alnno dñi. M.

Regiſtrum.
abecdef. Ighiklmnopgq.
Onnes quaterni ut patet intuenti ſubſcriptionem.

N——ʒ—N —— —— —— f . — . . — 4

dut
ti:
bts
1
non
n

ſe

WS

legatis pꝛimo. Rubꝛica.

Er omnia exequata.
Dicit tex. ſideicõmiſſis. . ſingularibus 7
pecuniarijs ſeu particularib.NHi.uel dic
ſKdeicõmiſſis in ꝗbus circuitus erat inuti
lis im Pe. tu dic legata ſingularia ſunt exe/
quata ſideicommiſſis ſingularibus ⁊ vniuer/
alia vniuerſalibus per oĩa non autem particu
aria vniuerſalibꝰ. ¶ Op. ꝙ nõ per oĩa ſint exequata.immo

differũt in quatuoꝛ. Solue ⁊ vide glo. ¶ Pꝛeterea ſi hec le-

ctura eẽt uera Juſtinianus Puiuiſſet nobis de uẽto in.l.ij. C.
coia de le.ubi exequat legata ⁊ ſideicõmiſſa.ꝓpter que dicit
Ja.de are.qꝙ per hãc.l.vires legatoꝝ ſũt attribute ſideicõmiſ
ſis nõ ecõtra niſi hodie per Juſtinianũ in. d.l.ij. C.coĩa de le.
Tꝑ inſti.e.S.nr̃a aũt.hec nõ placet qꝛ ↄtra hũc tex.magis enim
ſonat ꝙ vires ſideicõmiſſoꝝ ſint attribute legatis.i ꝛo cu
ius declaratione ſciẽdũ eſt ꝙ qñq; plura adequant᷑ſeu exeq̃n
tur ad inuicẽ ⁊ tunc hoc impoꝛtat ꝙ illud qð vna res bʒ plus
ᷓ altera attribuatur alteri ⁊ econuerſo.ut.i:.ij. C. cõmunia de
le.⁊ dicto.S.nr̃a autem.⁊.S.ſiqs omiſ.cau.teſta.l.qꝛ aũt.v.ſ
uero nõ inciderit.x.C. de ſuis ⁊ le.auc.in ſucceſſione.⁊ quod

ibi nõ.in glo.⁊ in auẽ.de here.ab inte.S.ſi vo neq; fratres.

I.—

qð ibi norcfies vna res adequat᷑ ad aliã. ⁊ tũc üli rei ad quam
ſit adeq̃tio nipil adijcii.ſʒ rei adequate attribuit᷑ qcqd ẽ plus
iuris in ea ad quã fit adequatio.exẽplũ pnceps adequat ſibi
augnſtã hoc ẽ puilegia ſua dat auguſte.ut.l.pnceps.S.de le/

gi. Itẽ oditio mulierũ egparat᷑ maſculis.ðut.l.maximũ.C.de

liᷣ.pꝛe.hoc eſt iura maſculoꝝ hũt locũ in feminis. Nũc ad p

poſitũ cũ hiclegata adequant᷑ ſideicõmiſſis nõ põt intelligi ꝙ

iura legatoꝝ ſideicõmiſſis dent᷑ ſy magis ecõtra ſonat.vñ hec
expoſitio nõ eſt bona.Et faciũt pᷣdicta ad.q. In ciuitate qua

dã fuit factũ ſtatutũ ꝙ exequata ſit cõditio nobiliũ ⁊ pplariũ
qd ipoꝛtẽt iſta ꝓba.Certe iſpiciẽda ſũt uerba.aut adequãtur
ad inicẽ aut adequat᷑ vn alteri ut ex p̃dictis pʒ.vñ ego dico
ꝙ eſt ĩtelligẽdũ ꝙ qcqd plus cõmodi hñt nobiles trahitur ad

pplares ⁊ ecõtra.⁊ pꝛo hoc do tex.l.ij.C. coĩa de le.⁊.S.ſed
nõ uſq;.iſti.e.ti.?⁊᷑ auẽ.in ſucceſſione.C.de ſuis ⁊ legi.⁊ in auẽ.
de ſucceſ. ab ĩte. S.ſi vᷣo neq;.⁊ in qualibet earũ nõ.⁊ hoc ſiſta
tutũ pariter diſponit ſuꝑ utroq; ut poſui in.q.Si vo nõ diſpo
neret pariter ſʒ diceret uolumꝰ ꝙ nobiles eqparent᷑ pplaribꝰ
tũc ex ꝑſona nobiliũ nihil hẽrẽt pplares ſʒ nobiles tm ex ꝑſo
na ppłariũ.er.l.pnceps.S.de leg.⁊.C. delib.pte.l.maximũ.
Mũc reintro glo.que ſoluit ſic.qꝛ circa hoc cõſiderãda ſũt

tria iura. Jus antiquũ ſm qð erãt dicte differẽtie. Media iu/

ris pꝛudentia de qua loqtur hic que eſt hodie appꝛobata per
Juſtinianũ.ut.d.l.ij. C. coĩa de le.⁊.d.S.nr̃a aũt.Hec ſolł.ſa⸗/

pit vitatẽ.tu tñ clardicas ꝙ quatuoꝛ ſũt iura. Pꝛimũ eſt ius

antiqꝗſſimũ fm qð üllud uerbũ legare eſt gnãliſſimũ ⁊ cõpꝛehẽ
debãt legata iſtitutiones ⁊ fideicõ.tutele dationes ⁊ oĩa reli⸗
cta.nt.l.uerbis legis.ff.de uer.ſi. Scõm fuit ius antiquuʒ ſᷣm
qð ſigniſcatio hui uerbieſt coartata ⁊ reſtricta. ut.d.l.vbis
legis.in fi.? ꝓpꝛie legata ĩtelligunt᷑ que reliquunt᷑ ab hẽdeĩ te
ſtamẽto. ⁊ Fm illud ius ſũt ille quatuoꝛ dꝛie que ponunt in gl.
Tertiũ ius fuit ffoꝝ.Fſm qð exequata ſũt legata fſideicõmiſſis
ut hic. Itẽ fideicõmiſſa lega.hoc aũt nõ hẽm bñ expᷣſſi per
regulã.ſʒ ex multis legib ffoꝝ colligit᷑ maxime.j.de le.iij.l.ſi

res.ubi pꝛo ſideicõmiſſo dat᷑ actio ſeut pꝛojegatoieſ Fn;
dei/

ius ubi hoc eſt expᷣſſũ ⁊ declaratũ.ſ. ũt adequata

cõmiſſa legaſ..x legata ſideicõ.per iuſtinianũ.ut.d.l.j.C. cola

de le. iſti.de le.S.ntr᷑̃a aũt.alie due ſol.ponunt᷑ in gl.que nihᷣ
ſũt iõ nõ recito eas.¶ Op.ſcðo ꝙ adhuc hodie ſit dꝛia ĩter le
gata ⁊ fideicõmiſſa.ut pʒ in libertate directa ⁊ ſideicõmiſſa.ut
patet in libertate directa ⁊ ſideicõmiſſaria ⁊ in hẽditate.Et ſi
milit ſo.glo.q; illa dꝛia eſt hodie quo ad nomẽ nõ quo ad effe
ctũ.vide glo. Iſtã ſo.tʒ glo.iſti.e.S.ſʒ nõ uſq;.⁊.C.coĩa de le.
l.ij.in gl.ſuꝑ vbo in rẽ.dũ dicit ꝙ eſt coꝝecta.l.gnãlit᷑ de ſidei
cõ.lib.S.ſi.⁊.l.cũ vo.S.apparet.e.ti. Iſtud repꝛehẽdunt oẽs
Di. Ja.de are.⁊ ultramõ.⁊ Ci.refert in.d.l.ij.nã etiã ſᷣm tꝑa
iuſtiniani eſt dꝛia in effectu iuris ĩter libertatẽ directã ⁊ ſideicõ
miſſariã.ut.l.fi.C.de mann.te.⁊.l.pe.C.de ſideicõ.li.⁊.l.pe.
C.qꝗ ma.nõ poſ. Itẽ ĩter fideicõmiſſariã hẽditatẽ ⁊ legata ho
die eſt dꝛia.ut.l.pe.C.ad treb. Iſtud ultimũ videt᷑ tenẽ glo.h̊ᷣ
ut ĩfra dicã.iõ doc.moderni ut ceſſet hoc addiderũt ad iſtã.l.
qð dixi legẽdo lram.ſ.exeq̃ta ſũt legata ſideicõmiſſis.ſ.ſingu
laribꝰ ⁊ pecuniarijs ſʒ Hi. JGõ dicit ſingularib ut tollat ↄꝛinʒ
de ſideicõmiſſo vninerſali. Jõ aũt dic pecuniarijs ut tollat ↄꝛi
um de ſideicõmiſſaria lihᷣtate.hoc nõ plʒ ut ĩſra dica. Pe.vo
hic dixit ſideicõmiſſis.ſ.in qbus circuitus erat ĩutilis ut tollat
ↄꝛiũ de ſideicõmiſſaria libertate in qua circuit eſt utilis ppter
iuſpꝛonat.⁊ de ſideicõmiſſaria libertate in qua circuit eſt uti
lis ꝓpt᷑ retẽtionẽ q̃rte.Hoc nõ plʒ.qꝛ ſi legatar de manu hẽ
dis cape deberet poſſet eẽ utilitas hẽdis ꝓpter multa. Pꝛi⸗
mo ꝓpter retẽtionẽ ſeruitutis uel alteri iuris.ut.l.pap̃.de ſer/
ui.C.l.ſi Fuus titij.j.e. Itẽ qꝛ ſoꝛte poſſet ſoluẽ alteri ad euadẽ
dũ penã ad quã foꝛte tenebat᷑.ut.l.imꝑatoꝛ.S.j.j.ti.j.vñ egoĩ
diſticte dico tria.ſ.ꝙ legata particularia ſũt exequata ſideicõ
miſſis particularibꝰ ⁊ ecõtra ꝑ oĩa. Scðo ꝙ ſideicõmiſſa vni

uerſalia ⁊ legata vniuerſalia ſũt exeq̃ta ĩ oibꝰ⁊ poĩa. Tertio

ꝙ ſideicõmii.vniuerſalia nõ ſũt exeq̃ta legaſ᷑ ſinglaribꝰ ⁊ ecõ
uerſo. Pꝛĩa regła pbat᷑ h̊ ⁊ ĩ.d.l.ij.⁊ ĩ.d.S.nr̃a aũt. Mõ ob.

q dẽ de ſideicõmiſiaria libertate.q; ꝓhui declaratiõe debe
m ſcire ꝙ nos hẽm tria.Quedaã ⁊ uere ⁊ realiter.ut dſium

rerũ nrarũ.⁊ in iſtis põt teſtatoꝛ diſponẽ qðᷣ vult.ſiue per lega
ta ſiue per fſideicõmiſſa. ⁊ traãſit recta via ⁊ actiões ſũt eedẽ ⁊ ſi
milia.Quedã nõ hẽm uere ſʒ cauſatiue qꝛ imediate a nobis

poſſumꝰ ꝓducẽ ut dñs.lʒ nõ hẽat uſuſructũ uel ſuitutẽ in ſun
do ſuo tñ põt eũ ĩmediate cõſtituẽ cui vult.⁊ in iſtis idẽ qꝛ põt
teſtatoꝛ trãſierre in aliũ ⁊ tranſferre ĩmediateſiue per legatum
ſiue per ſideicõmiſſu.nt.l.ſi partẽ.S.j.quẽad.ſer.amit.⁊ nõ.in
l.conuptionẽ.C.de nſuſru. Quedã ſũt que nõ hẽmus ve nec

cauſatiue ita ꝙ ĩmediate nõ poſſumꝰ ꝓducẽ niſi per media.ut
ſi uellẽ tibi darerẽ alienã nõ poſſũ niſ redimã ab illo ul ule cõ
ſentiat ⁊ in iſtis ſiue directo ſiue per ſideicõmiſſũ teſtatoꝛ reli

quat nunq; trãſſert᷑ directo ſed per manuʒ hẽdis.ut ſilegaret

nel per ſideicõmiſſũ relinꝗret rẽ hẽdis ſᷣm uerà opi.uel rẽ alte/
rius redimẽdã.ut.l.ſi hẽdis ſeruꝰ.⁊.l.ſiqs inqlinos.S.j.j.e.x⁊

l.nõ dubiũ.j.de le.iij.Et iõ dicit.l.ꝙ ſeruo alieno nõ põt dari

libertas directo.ut.l.ſeruo.C.de ma.te.⁊.l.ij.S.j.S.ti.j. NRõ

qꝛ nõ erat apud teſtatoꝛẽ illa facultas dãdi libertatẽ nec nere
nec cauſatiue.de cauſa ĩmediata loquoꝛ. Nũc ad ꝓpoſitũ qn

teſtatoꝛ relinqt fideicõmiſſariã libertatẽ puidet duobꝰ.ſ.ſeruo

cui relinꝗt libertatẽ. Itẽ manumittẽti cui relinqꝗt iuſpꝭʒonatus
ut. l. plane.el. ij. . l. ſeruo. 5. . . e. Sʒ illud iuſp?onat nõ erat
apud teſtatoꝛẽ uere nec cauſatiue cauſa imediata ut ꝓbabo.

ergo merito per manũ hẽdis debebit capiilla libertas ſicut in
ualibet re alia relicta que nõ eẽt apð teſtatoꝛẽ ut dictũ ẽ. DPe
claro.nã lʒ teſtatoꝛ poſſet manumittẽ ſeruũ ⁊ hẽre iuſpꝛonatꝰ
tñillud ius nõ eſt tràſmiſſibile ad alios exneos hẽdes ut nõ.in

l.ſi nõ ſoꝛtẽ.S.libertus.de cõdi.inde.⁊ ideo illud ius qð uoluit

habẽ eum quirogat eſt manumittere nullo modo erat apud
a ii

.
5
8
—
UI
1¹
*
2
K
.
=
7
„
=

Copyrigꝗht 4/1999 VXVMaster GmbH wwWW.yXVmaster. com