ret.ad idẽ facit qð habuiſtis in.l.ſiliã.j.de au.⁊ ar.le.⁊ in.l.ſi
deicõmiſſa.S. ſilio. S. e. qð ev.
. tiu 8. cui nre monuunker cmiten 6 ex/
pẽſas iſolidũ non tener.h.d. ¶ Op. ⁊
videt᷑ ꝙ teſtõꝛ vnũ ex hẽdib poſſit grauare ita ꝙ ali

ns nõ teneat.ut.l.cũ ab vno.S.ti.j.So.hicĩdubio ẽ pᷣuumen
dũ ſolũ cura monumẽti videat eiiſelidũ ĩpoſita.⁊ h pᷣſumit

ex qtitate relicti ⁊ ex qtitate ſue poꝛtiõis.als iſolidũ teneret᷑
ſi vires hẽditarie ſufficerẽt.¶ Querit gl.quo iure cõpellant

Rinſtituti ad ediſcãdũ. Hic ut in glo.⁊ bene.
fili Arbitrio boni viri dos pſtituit dignita
— J Abkote ⁊ facultatib teſtõꝛis ⁊ numero libe/

ronꝝ pẽſati.h. d. Mota tex. ibi ⁊ ait nõ eẽ difficle ⁊c. ¶ Op.
gl. C. de do. ꝓmiſ.l. j. So. ut ibi. in. l. c poſt. S. gener. S. de
iure do.⁊ mãʒ hui.l.videbit᷑ plene in.l.j.S.de le.ij. ¶ Altio

iſta.l.fac ad.q.ᷣſũt ſtatuta ĩ italia ꝙ filie femie nõ ſuccedũt cũ

maſculł.ſʒ maſculi teneant᷑ dotare q;ta erit dos femine.Certe

erit arbitrio boni viri iſpectis dignitatibꝰ ⁊ facultatib teſta/
toꝛis ⁊ numero lbero utorer Leo ,de urs do. K
Ir õ vident᷑ eẽ ĩ loco qꝗ̃ ibi ſũt
Ifundus. denke lecn beſpt⸗

. e D eoꝛcaie ſut glo.
Z Ea videant᷑ alicui cauſa pa
S Oc legatus. e q̃ ad eiꝰuſũ ppꝛiũ ſũt de
4 Magnata. ſecſſ ad uſũ cõeʒ ei ⁊ altiꝰ.h.d.uel alr. Ver
bũ qð ſe hʒ ꝑ pus ⁊ poſteri ſimpłr ſũptũ accipit ꝑ pꝛiꝰ.h.d.
Fʒ Me.¶In tex. ibi ad tributũ ẽ id qð deſinat eẽ in uſu ma/
riti ym Hi. ¶ Op. de.l.cũ q̃rit.S.lana.j.eo.So.ut ibi. Iſta
lex dicit idẽ qð.l.qntꝰ de au.⁊ ar.le.⁊ ibi declarant᷑ q̃dã circa
iſtã mam. dic nt ibi. Iſta.l:allegat᷑ ad qõnẽ.ꝗdã fſoꝛmauit li/
bellũ ſimplr qᷓro utrũ videat᷑ ꝓpoſita in dubio actio gñalis
ut certi ↄditio an actio ſplis cõpetẽs ꝓ eo qð petitur. Dicũt
gliqꝗ doc.iĩ.l.edita.C.de edẽ.ſiqdẽ ex vbis põt colligi qᷓ actio
videar ppoſita ⁊ ſtam vbis. ſz ſi nõ apparet videtur ꝓpoſita
cctio ſpetialiter deſtinata ꝑpꝛo eo qð petiĩ nõ actio generalis
pꝛo pluri cõpetẽs.⁊ hoc dicũt per iſtaʒ.l.cũ ſimilibus.⁊ hoc
ſatis placcet. Redl zuelc Noſiäfif
— A ꝓꝝ Relatiuũ ꝗs uel ꝗ poſitũ ſine co
A tamen. ula bcr clin ſ icattonenm re
D rigit. ſed ſi copnla apponat augebit. h. d. C Op. g,
relatiuũ ꝗs uel ꝗ appoſitũ ſine copula nõ reſtringat.ut.l.oẽs
ppli. S. de iuſti.⁊ iu.⁊.l.cũctos ppłos.C. de ſũ.tri.⁊ fi.ca.⁊.l.
oĩbꝰciuitatibꝰ.j.ad tre. Rñ.qñq; ꝓ relatiuũ adijcit aliqd qð
cõpetit cuilibet de pᷣcedẽti gñe ⁊ tũc non poni reſtrictiue ſed
magis declaratiue ſeu demõſtratiue.ut in ↄꝛijs.ſecꝰ qñ ꝗs ul
qui reſert᷑ ad cert ſpẽm.ut cũ dico ſtichꝰꝗq me eſt.q;ꝛ tuc po/
nit᷑ magis demõſtr atiue qᷓ;ᷓ reſtrictiue.ut.l.ſtichuʒ ꝗ me erit.
3.Ki.ij. Sʒ ſi ꝑ relatiuũ adijcit᷑ aliqd qð nõ cõpetit cuilibet de
gñe pᷣcedẽti diſtinguit᷑ an ponat᷑ cũ copula ut hic di.CMnũo
aliqs legauit uxoꝛi empta ⁊ q̃ eius cauſa parata ſũt an deben
tur parata tm ita ꝙ nõ empta. Videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ nã copulatiue
ẽ ut cõpꝛehẽdat utrũq;.ut.l.ſi hẽdi plures de ↄdi.inſti. In /
riuʒ videt᷑ caſus h̊ dico ꝙ utraq; debent.ſ.empta tm ⁊ para/
ta tm.Ad ↄꝛia rũdet᷑ ut colligi videt᷑ ex diſtinctiõe quã dedii
l.ſi is ꝗ ducẽta.S. utrũ.ff.de re.du.ibi tractaui mãz copulati/
ue. ⁊ ꝙ utraq; debeant᷑ ꝓbat etiã in.l.ꝗnt de au. ⁊ ar. le.⁊.S.

A. qaui concubinã in hn.
◻☛ Jqd earũ. Aide : ſup vbo empta ubit

—

Mooʒia iter emẽ ⁊ cõparare. Ad
oc gl. allat.l.j.de hẽ.emp.fac.l.j.? qð ibi nõ.C. de re.pmu.
Rᷓ iſta dala ĩter emẽ ⁊ cõparare ĩ vulgarilocutiõe nõ cadit.nã
emẽ nõ vulgariʒat᷑ alio mõ q; cõparare.⁊ iõ ĩ dic&ᷣ teſtiũ ⁊ di/
etis vulgariũ nõ admitterẽ iſtã diſtictionẽ ſʒ ĩ legibꝰ ⁊ ſtatui
dit ⁊ pitis iſta diſtictionẽ admittimꝰ.ſile dicã ĩ dꝛia q̃ ſit iter
appellationẽ ſilioꝛũ ⁊ liberoꝛũ.ut.l.qdð ſi nepotes.õ.de teſta.
tu.n ĩ ulgari illa dꝛia nõ ganithn ibi 31 Die:e ibi dicemꝰ.
1 tII Ad poſitionẽ ſpetiei ſequũ poſitio
Inter emptu. fienon ccſoin.d E. S..

de.l. pxi. . iteʒ ĩtereſt. ubi ille ꝗ legat empta nõ videt᷑ legare

parata.ergo in empto nõ ieſt paratũ.Rñ. ille glegat empta

nõvidet᷑ legare parata.ſ.alio mõ qᷓ; ꝑ emptionè ut in Sꝛio.qꝙ;
ergo dẽ in empto nõ ĩeſt paratũ.falſu cẽ.ĩmo ĩeſt paratũ ut ge

—

nus ĩ ſpe ſua.nõ tñ tancgencſinvi legatũ ſit.ᷣ ẽ oĩa parata
pẽi.

ſz tanc; gen qd ineſt illi ſpẽi.ſ.oĩa parata ꝑ emptionẽ nõ alio

em legato. Itẽ intereſt.
Aeo egato gñis otinent᷑ oẽs ſpẽs.ſʒ legato ſpẽi nõ ↄti
neĩ alia ſpis genere enta.b. d. 5 . pri aterem
ptũ. So.ut ibi dixi. ¶ Op.ꝙ res ꝗẽ deſtinata ad uſũ nõ ha
beai p tradita. ut.l.ceta.S.ñi.cũ.l.ſe. S.de le.j. So.ut ibi dixi.
G arni Nõ tex.ibi ſane ⁊c. ¶ Qũo ꝗd ẽ dictũ niſiĩ
AF ERN HM tepignitate. Dicut ĩ gl. Rai.ĩ qᷓdã ſua diſputa
tiõe alit᷑ dixit.dicit enĩ nõ ẽ dꝛia ĩter uxoꝛẽ ⁊ ↄcubinã ĩſpecto
lure nãli fʒ qð ius nõ eſt dignitas.ut i auc. de monachis..
hĩc nobis.qꝛ ſʒ ius nale oĩs coit erat eqlis.ut ĩ auẽ.qui.mo.
na. effi. le. S. liceat. tñ ĩſpecto iure ciuili ʒ qð ẽ dignitas ⁊ di/
ſtictio ꝑſonarũ.ut.S.de poſtu.l.j.ẽ dẽia ĩter uxoꝛẽ ⁊ ↄcubinã
cũ mr̃imoniũ ſit ſolẽniʒatũ iure ciuili.qʒ ↄcubinat nõ.ſʒ nõẽ ĩ
poꝛbat.ut.l.ĩ ↄcubinatu.S.de Ocubi.ubi aliq̃ dixi que vide.
(Si uxoꝛi Op. de. l. i. ⁊. ii.j.de au.⁊ ar. leg. So.
EAAE kyſtellige iſta Fʒ illas ut ibi dixi. ¶ Op. de. l.
ij.5. rectiſſime de uen. in poſ.mit. So. ut ibi dixi.
Am filio Iſta eſt bona.l.⁊ ſinglłris.h vba
IIRRWæciä in ſuã tutelã ꝑuenerint diuerſi
mode ĩtelligunt iſpecta ↄditiõe ꝓferent ⁊ eius de quo ꝓferũ/
tur.idẽ in vbis ſilibus.h.d. Mõ tex.in ſi. ibi iuſte etat᷑ cc.Ex

. ponit.i.ꝑſecte etatis.hac.l.ĩduco.S.de teſta.l.j.⁊ expone ibi

luſta ſnia.i.ꝑfecta ſnĩa ꝓut hic dicit.
7 Vy Appellatiõe libꝛoꝝ ↄtinent᷑ oĩa uolu
Ibꝛoꝝ. Appellatien Stſ .
A1 mina ĩ quacũq; mã ſcripta. hoc dic.
AQQño ꝗdã legauit oẽs libꝛos legales an ĩ legato ueniãt ſũ/
ma Aʒo.⁊ liber Rof.⁊ ſilia.⁊ ſic iſta ſcripta dicant libꝛi lega
les. QAuidã ut Ya.de are.dicũt ꝙ nõ qꝛ nõ ſũt libꝛi legales.ſʒ
rõnes doc.ut.l.a diuo marco.C.de PBꝛeuiter dico eẽ re⸗
currẽdũ ad cõem nſũ loquẽdi.ut.j.e.l.S.qð tñ caſſius. Sʒ cõ
munis uſus loquẽdi ẽ ut tales libꝛi appellent᷑ libꝛilegales.Er
go lʒ qdã libꝛi dicant᷑ libꝛi oꝛdinarij qda exoꝛdinarij.iõ puto
ꝙ ueniat ĩ legato.tñ qdã aduocatus ut tolleret itã dubitatio
nẽ legado libeos legales ipſos ſpetialiter nominauit.

Stcni. n oubio appelltio baiintellgil oe vnoua⸗

E tt umine nõ de libꝛis numeralibus per qs uolu
men diniditur. h. d.

¶ Si homeri. Peres libꝛũ legatũ nõ tenel facere cõ

2 pleri.h.d. ¶C Op.j. e.l.uer.neq; cepti
So.uut ibi dicam.

¶ Libꝛis. Libꝛis legatis nõ cõtineni ea in quibus libꝛi

reperiuntur. h.d.

—

¶ Quod tamen caſſius. td legalcher

tinent ⁊ chartis legat nõ ↄtinent᷑ libꝛi niſi aliter uolũtas eẽt
inefficax. Itẽ legato chartarũ nõ ↄtinent mẽbꝛane nec ecõ/
uerſo.h. d. videt h ꝙ ſigs legat chartas neniant mẽbꝛane ex
uolũtate defũcti.Cõtra.nã appellatiua ſũt ĩmutabilia.ut.õ.
ti.ij. l.iij. Dicit glo.illud qũ noĩa appellatiua ſũt ꝓꝛſus diuer
ſa nulla ↄſtatiã in iure hñtia.ſʒ h loquit qũ noĩa appellatiua
poſſut adaptari ad id qð teſtõꝛ ſenſit ʒ ↄſuetudinẽ loquẽdi.
Itẽ op.iſta dẽia nõ videt᷑ uera qm etiã mẽbꝛanas appella
mus chartas cui uſui dʒ ſtari. ut.l.cũ delaniõis.S.aſina.j.de
fũ.inſtruc.Ro.ſatet᷑ꝛiũ ⁊ bñ.vide gl.q ĩcipit qꝛ appellatiõe
chartarũ ⁊c̃.quã nõ ad iterp̃tationeʒ ſtatutoꝑ.qꝛ ſi eſt aliqdð

Vbũ ambiguũ qð hẽat aliud ſigniñcatũ dʒ itelligi ſ ʒ cõmunẽ

geto. tu uero dic ut dixi in.l. ↄꝛia.

—

uſũ loquẽdi.dicut dixi plene in.l.labeo.j.de ſupel.le.
(S ed nec Libꝛi cepti ſcribi nõ ptinent᷑ aoppellatione
EE EEelbꝛox. ſec ſi ſũt bñ cõplete ſcripti nõ tamẽ
coꝛꝛecti ul miniati. h. d. ¶ Op. S. e. l. S. ſi homeri. ubi lid non
cõplet debeł. Nicũt aliꝗ ibinõ legauit ſub noĩe libꝛi.ſed ſub
noie coꝛpoꝛis. Ael ibi lʒ liber nõ erat cõplet ẽ tñ ĩ uolumĩe re
dact. ⁊ ſic erit liber exꝗ faciebat uolumẽ.ſed erat alio modo
cept ſcribi. ¶ Op.dẽ h ꝙ mẽbꝛane ↄtinent᷑. j. S. ꝓxio.S. ubi
libꝛis legatis mẽbꝛane nõ ↄtinent᷑. CQuidã dicũt h loquit de

mẽbꝛanis ſcrips.ul dic etiã de nõ aie apparerbe uolũta/

te deſucti ꝙ illas mẽbꝛanas ad illũ libꝛũ deſtinauerat.

WWD artis. esato materiato nõ intelligiĩ legata mã.

Reh. d. Cotra imo videt ſufficẽ ſola deſtinatio
ut. l. R nõ ſut. S. qd ergo.j.de au.⁊ ar.le. Dicit gl. ſecus in ar/
Mãm uero utrũ deſtinatio

Aliqꝗd oꝑel in legato. dixi in.l.cetera.S.fi.cũ.l.ſe. ẽ.ti.ij.

Seg ⁊ ſi bibliothecò. coin auhin⸗

( ſeu bibliothecã ſuã qd legare videat᷑. Dico ꝙ ex vbis re/

linquẽtis ⁊ eius cui relinquit dʒ h̊ pᷣſumi. Ex uerbis enĩ dat
doctrina ĩ hoc tex. Sigs tñ diceret lego bibliothecã in .D 1n
“ be

d
i

o,

Se

libꝛi pʒ manifeſte ꝙ ſẽſit de loco nõ de libꝛis. Itẽ ſi dico lego
bibliothecã uł armariũ de Se q; apparet ꝙ ſẽſit magij de
edificio qᷓ; de libꝛis. Sʒ ſiqs legat armariũ ſimplr.tex.videt᷑
nelle ꝙ cedãt libꝛi.ſqʒ puto ex diuerſitate pſonarũ debẽ ĩtelligi
qꝛ ſi cholaris ſcholarilegauit puto ꝙ ĩtelligat de libꝛis.ut.&.
e. l. F. ꝗð tñ caſſi ĩ f.ad h. lpieni Feegrl de uſu ⁊ ha. ⁊.l.ſed
⁊ ſi ſuſcepꝑit.S.j.S.de iudi.Sed ſi vnus ſtationarius legat ar
mariũ alteri.tũc videtur magis ſẽtire de armario qᷓ; de libꝛis
⁊ ex q̃litate ꝑſone legãtis dʒ e ut Selecd filio. .
QOS 5 Vigde gl. qᷓ icipit oꝛnamẽta le/
Sũt tamẽ ꝗdã cti rtenne na qꝛ pliej hoc de
facto vidi.Qũo qꝗd ſi aliq legat lectũ uxoꝛi ſue.utrũ ↄtineat
cultra de ſirico quã ꝗqs ↄſueuit ponẽ ĩ lecto dieb feſtiuis ⁊ tẽ
poꝛe ſolẽnitats.Picũt qdã doc.ꝙ nõ.q; cũ legat uxoꝛi ſue vi/
deklegee ea qᷓ ſibi ↄgruũt ſm qlitatẽ ſue ꝑſone.ar.l.pe.iĩpn.
j. de ali. ⁊ ci.le.ſed nõ cõpetit vidue hoc ꝙ hẽat cultra de ſiri
co.Et ſi d ꝙ poſſit nube.rñdet᷑ ꝙ nõ ẽ ueriſile ꝙ teſtõꝛ h̊ co/
gitauerit.ſ̊ qeqd dicãt dico ꝙ cultra de ſirico ⁊ oĩa oꝛnamẽ/
ta ueniũt.caſus ẽ h̊ ⁊.l.fi.S.uxoꝛi.j.de au.⁊ arg.le.⁊ ibi dẽ.⁊
in ſtratu. . de uer. ſig. HM h H .
. Dictio hoc am ẽtiũ
J tibi pure. ctinond indueit. oc diẽ.
p. ꝙ dictio hoc'ampli'nõ ĩducit rep etitionẽ. ut.l.ſi fuꝰ
legat.S.ſi ita.S.ti.ij.p Ro.ſoluit h ⁊ nõ bñi.dicut ibi.Lu tñ p
declaratiõe pñtij.l.⁊ mãe.dic qñq; pleri vbũ ampliſimplr.⁊
tũc nullã repetitionẽ ĩduc.ut.l.ſ fu.S.ſi ita.ibi enĩ dictio am
pliꝰ refert ſolũ ad actũ vbi nõ ad rẽ legatã.cũ eni dico ampli/
ns lego videoꝛ dicẽ.i.ampliPutoꝛ iſto actu legãdi.⁊ ſic videĩ᷑
dictio ↄtinuatiua.vñ foꝛte eãdẽ repetitionẽ iĩduceret quã di/
ctio itẽ.ut.j.e.l.ĩ repetẽdis.dic qñq; dictio amplirefert ad rẽ
detminatã ꝑ nomẽ ut lego ampli dote.⁊ tũc ponit᷑ cõparati⸗
ue ⁊ ĩducit repetitionẽ.ut.l.ꝗ ita.j.de do.pᷣle.q.d.lego doteʒ
⁊ ampliea tm cũ nã cõparatiui ſit ꝙ relinq̃t foꝛmã poſitiui ĩ
extremo ut ibipʒ.Añq; dictio ampli refert ad aliqð detmi⸗
natũ ꝑ ꝓnomẽ ut hoc apli'uel eo ampli.tũc ſinõ pᷣcedit ꝗd
repetat nõ repetit.ut.l.ſi fuꝰ.S.ſi ei.S.de le.j.Si vo iuenit qd
repetat ⁊ repetit ꝓximũ pᷣcedẽs legatũ ſiue ſit factũ eidẽ ut hᷣ
ſiue diuerſe ꝑſone.ut.S.e.l.ſi ſic.⁊.S.de le.j.l.ſi Fuꝰ.S.ſi ita in
ſi. S. ſy ſi dixiſet his ampli ul eis ampli.tũcĩduceret repeti/

tionẽ oiuʒ pᷣcedẽtiũ.oꝛ nã plural numeri nõ viñcat᷑ in vno.ut

l.ubi numerꝰ. S.de teſti.⁊.l.meui.S.eũ.S.ti.j.x.l.f.j.ad tre.
Nec ẽ rõ q̃re magis referat ad vnũ qᷓ; ad aliud. ar.l.j.C.de
libe.pte.⁊ hec va ſi qram an ĩducat repetitionẽ ipſi reilega
te. ¶ Sʒ c ro an ĩducat repetitionẽ q̃litas.ut ſi pcedat legatũ
ↄditiõale videat᷑ repetijſſe ↄditionalit᷑ eo ꝙ ĩ ſequẽtiĩſit cõdi/
tio. glo.j.e.l.ĩ repetẽdis.tʒ ꝙ ſic.⁊ ita ĩtelligit.l.ila. ¶ Sʒ q̃
ro qꝗd ſilegatũ pcedat purũ ⁊ ꝑ dictionẽ hoc ãpliꝰĩducit ↄdi/
tionale. an ꝓ pᷣ legato puro videat᷑ adijci ↄditio. Gl.nõ bene
ſirmat. Di.ꝙ ſic.q; ſcðʒ reliqui ſub cõmemoꝛatiõe pᷣmi ⁊ ſic
ualet ſcðʒ. ut.l.nã ad ea de ↄdi.⁊ de.⁊ h placet.caſus c.j. de
libe. le.l. aureli. S. teſtõ. el. ij. Sʒ qro ſi hec dictio hoc apli p/
fert᷑ ĩ codicill ad qd refert. Rñ.ſiqdẽ ĩ codicillis pᷣcedit aligd
ad qð poſſit referri.⁊ ad illud reſeri fm ea q dicta ſunt ſupꝛa
qꝛ dicta iura ſimplicit loquunt᷑.Si vo nil pcedit tũc refert ad

id qð eidẽ ꝑſone relictũ ẽ teſtõ nõ ad id 1e relictũ ẽ alijs ꝑpſo

nis.ut.d.l.aureliꝰ.S.teſtõ.⁊.l.legata ĩutilit᷑ ĩ pn.S.ti.ij. IJdeʒ
ſi relinquit p ab vno poſtea ab eo cũ adiectiõe hoc ampliꝰad
aliũ relinquat᷑.tũc eni refert ad ꝓxia relicta alijs ꝑſonis ſʒ ad
ea ꝗᷓ ſit relicta eidẽ ꝑſone.ut.l.legata ĩutilr.S.de le.j.ſed ſi nil
eidẽ eẽt relictũ tẽ illa adiectio hoc ampliꝰnil oꝑaret qꝛ nõ eẽt
ad qd referat.ut.l.ſi fuus..ſi ita..de le.j.rõnẽ cogitabitis.

Igẽ dico de dictiõe plus eadẽ rõne. fac.j.ti.j.l.cũ ſiliꝰ. S. pẽ.

. Appellatione ligni legati ↄtinet᷑ lignũ cõ
1T Jont. NEi cauſa bebati 5 terra ſeparatũ ſpe

lali noĩe nõ ſubmiſſũ niſi uolũtas teſtõꝛis uel eie
ditio aliud ĩduceret.h.d.tota.l.ᷣm Ja.de are. ¶ Op. ad. S.
offilius. el. j.j.e. l. de. S. offili. el. ij.j. e.l.ubi ea qᷓ habẽt nomen
ſpetiale nõ ↄtinent᷑ appellatiõe lignoꝝ.So.iſte.S.loqui fʒ/p
pꝛiã ſignificationẽ. ſʒ i.S. offlli. el.ij.loquit qñ ʒ ↄſuetudinẽ
regionis aliud ĩducii.ſʒ qꝗd dicemꝰ ᷣm cõſuetudinẽ huius ci/
uitatis mihi videt ꝙ cõtinean ſarmenta ⁊ ſilia.
Eruus: Cuiẽ legata mã nõ ẽ legatũ mãtũ.h.
. HN „. ſic ecotra. Cui ẽ legatũ materiatũ
nõ videt᷑ legata materia.ut.l.libꝛoꝛũ.S.qð tñ caſſius..e.qdð
nota ⁊ bene.

MRi cyrographum. gatonſtru

tur noĩa debitox. h. d. de hoc in.l. fuũ filij. . eñ qui cyrogra/

De legat tertio.

RpaSde le.j. C Auero anlegere noie videat legata actio
1

ypothecaria uel eius ſideiuiſſio. Dic ut dixi in.l.ſi heres pe
cuniã.j.ad tre.⁊.l.hẽs a debitoꝛe.j.de ſideiuſ.

Am gqueritur ſeru. ara ter
eni ⁊ẽ. ¶ Op.de.l.Fis urbanis.j.e.ubi aliud ↄtinet᷑ qᷓ h di/
cal. So.iſta referunt᷑ tm̃ ad pᷣdicta qꝛ agazʒo uel mulio ꝗ ſunt
circa cultũ pꝛiſſa.otinent᷑ appellatiõe fuoꝝ urbanoꝝ.als ſim
pliciter dicẽdo ſui urbani multi alij ↄtinent ut ibi.

„

In his qꝗᷓ qs pmiſcue utit il videt᷑ uxoꝛis cau⸗
¶Zana.

aratũ qð ad ei uſũ annuũ ẽ neceſſariũ.h.d.
Nõ tex.ibinõ enĩ deducto ⁊c̃.¶ Qũo dẽ h̊ ꝙ debet᷑ qð ad
5% — —— .— .- — —
ei vſũ ãnuũ ẽ neceſſariũ.¶ QAũo qto tꝑe debei anꝓ vno an
no an ꝓ plibꝰ. Ja.de are.dic ꝙ ꝓ vno ano.⁊ h inuit tex.ꝗ di
cit ad vſũ ãnuũ.ut.l.naã qð liqde.S.idẽ ſiqs.j.de pe.le.ubiĩeſt
ſilis tex. Hec.l.fac ad.q.Cauet᷑ ſtatuto ꝙ dos q̃ẽ recepta in
roba eſtiata debeat reddi ſcã detractiõe medietai pᷣcij.reꝑie/
bat᷑ ĩ qdã ĩſtro ꝙ mlier dedit dotẽ ĩ pecunia ⁊ ĩ reb ſeu roba
appᷣciata nec apparet qᷓ;tũ ſit datũ in rebꝰ.¶ Qũo q;tũ pᷣſu
met datũ in rebꝰ. Hic videt᷑ poſſe dici ꝑ hãc.l.tãtũ eẽ datũ in
roba ſeu ĩ reb qtũ eẽt ↄueniẽs mlieri vʒʒ q̃litatẽ ſue ꝑſone ut

5. oboc 'go.lalie Feita deireno.. ſca⸗
S ue ptinẽt ad oꝛnamẽtũ uel cuſtodiã fun
ꝛediis. nõ ꝑtinẽt ad culturã.h.d.⁊ nõ ẽ aligs ꝗ

neſciret iſtã determinationẽ ꝗ nõ rñderet ↄꝛiũ. ANel dic oꝛna/
tus ⁊ cuſtodia fũdi nõ dẽ cultura.h.d.h ẽ utile ſcire ꝓpter ꝑ/
ſonas q̃ caſtra ⁊ foꝛtilitias pignoꝛi recipiũt ⁊ in faciẽdo cuſto
diri caſtra faciũt expẽſas ⁊ qdã hoĩes tenẽt ĩ caſtro ad cuſto
diã.nã expẽſe q̃ fũt cauſa cuſtodiẽdi nõ dicunt᷑ ſieri cauſa cul

ture. qð nõ ppt id qð dꝛĩ.l.fñdũ.S.fa.her.nã gꝗlibet poſſeſſoꝛ

etiã maleñdei expẽias factas cauſa culture ⁊ qᷓrẽdoꝛũ fructu

um cõpẽſat cũ fructibus ut ibi dẽ.⁊ ſic erit ſecus in expẽſis q̃

ſfiunt cauſa cuſtociendinehabeanie dcij ad offf,
2 4 utatio artiñcij ad offm
5 Extoꝛibus. nõ mutat ſubaʒ legati.h.d.

Mõ tex. ibi nõ en ⁊c. ¶ Op. ꝙ legatũ ſit extictũ qꝛ tꝑe moꝛ

tis nõ reꝑit ꝙ ſit teſtõꝛis.l.ſtich ꝗ meerit.S.ti.ij.Do.gl.h̊ re
latiuũ ꝗ refert ad vbũ ſui.⁊ ad illð fac ↄditiõeʒ nõ ad vbũ tex
toꝛibꝰ. Ael dicit gl. ᷣ dixit oibꝰ.pᷣcedẽs ſo.nõ videt᷑ va ꝑ.l.ij.
de au. ⁊ ar. le. x.l.ſtẽ legato.S. pe.S.e.ubi opʒ ꝙ uxoꝛ ſit tpꝑe
moꝛ ad h ut legatũ ualeat.ita h̊ videt ꝙ h̊ textoꝛ debeat eſſe
tꝑe moꝛi.So.ſateoꝛ Sꝛiũ.ſq̊ h tꝑe moꝛð deſinit eẽ textoꝛ.licet
enĩ exerceat aliud offm nõ tñ ꝑ boc deſinit eẽ artifex.ſecus ſi
trãſiuit ad alið offm.ut.j.e.l.lega.S.ex offõ.⁊ h vult dicere
tex.hic.nõ enĩ ad aliud ⁊c̃.rõnẽ videbi ĩ.d.S.ex officio.

⁊.· j.de v. ſig.l.j.⁊ ibi dixi. Ubipi lreruta
RNop; iꝑſonarũ uł rerũ idẽti
rep etẽdis. Reno itẽ ĩducit repe/
ionẽ pcedẽtis qᷓlitat.h.d. ¶ Op. ⁊ videt ꝙ ↄdutio

— Maſculinũ cõcipit femininũ.h.
(MMR i duos. de boc. 5.ti .liſita ſeripfület.

adliecta n Mne nõ ĩtelligat᷑ ĩ pſona alti ĩ alio legato repeti
ta. ut. l. qᷓ ↄdi

t.l.q oditio.j. de ↄdi. ⁊ de.l.ñi.S.ſeio.ti.j. Huitioꝛe dicit
gl. nõ. itelligo H̊ ꝙ fuerũt appoſita vba repetitiua ut vbũ hoc
ampli uel eo ampli. ut.l.ſi tibi.⁊.l.ſi ſic.S.e.cũ ſilibus. Iſta

lec. Ix ſit va ĩſe nõ ↄgruit huiclf̃e.q; h loquii de dictione cõti/
nuatiua itẽ.nõ aũt de dictiõe repetitiua.qd dicemꝰ. Mꝛeuit
oẽs doc. cõiter ĩtelligũt iſtã.l.ꝙ h ẽ ꝑſonarũ uel rerũ idẽtitas
ꝗqꝛ eidẽ ꝑſone legat᷑ ſub ↄditiõẽ ⁊ ſubdit teſtõꝛ. Itẽ lego idẽ fũ

ũ qꝛ ĩtelligit ſub eadẽ ↄditiõe. Idẽ dico ſi eẽt idẽtitas rerũ q;

diuerſis pſonis legaref eadẽ res. ʒ ſi ẽt diuerſitas pſonarũ ⁊
rerũ tũc ſec.ita diẽ glo. ¶ Cõtra iſtã ſo. op.⁊ videĩ ꝙ dictio

itẽ ĩducit repetitionẽ.ut.l.j.ĩ pn.Sẽ.de publi. So. ut ibi.dicã

D Aaebe de iſta dictiõe itẽ.⁊ de virtute ei repetitiõis dic per

a. de bel. ĩ ſua diſputatiõe quã ponit ĩ coꝛpoꝛe auẽ.i ti.ut cũ
de ap.cog.circa pn.collł.viij. LCñ no circa pᷣdicta aliq ꝑtiga
m. Et ad declarationẽ hui dic. qũq; ẽ ꝑſonarũ ⁊ rerũ idẽti-
tas ꝑ oĩa qꝛ eadẽ re eidẽ ab eodẽ hẽde legat.⁊ tẽ ſiqdẽ hoc ſit
tinuata ſcriptura.ut lego titio fũdũ ſeianũ. Itẽ lego titio fũ/
dũ ſeianũ ⁊ nulla ĩducit repetitio.ſʒ ꝗd iuris ſit hẽs i.l.nã ad
ca.v.q ſi pure de ↄdi.⁊ de.⁊ iſto caſu nõ loqt h. Si vo iſtud
fiat ex iteruallo hocẽ mediãtib alijs lega.ut lego titio fũdũ
Kianũ ſub ↄditiõe. Itẽ lego ſeio domũ.itẽ lego titio fũdũ ſeia
nũ.Certe hᷣ nulla ĩducit repetitio quãtũ ad ↄditionẽ appoſi/
tã ĩ legato facto de eodẽ.ĩmo ĩducit᷑ coꝛectio.ut.d.l.na ad ea
ſz an iducat᷑ repetitio de ↄditiõe adiecta ĩ ꝓximo pᷣcedẽti lege
to dicã ĩfra.ñq; ẽ idẽtitas ex parte pſone ei cui reliquit ⁊
rei relicte.ſʒ ẽ diuerſitas ꝑſonarũ a ꝗbreliquit. tEidtguls

Belegat tertio.

iducat᷑ repetitio ſ̊ ꝑpinde ẽ aeſiiĩ duobꝰteſtis eẽt legatuʒ. ut.l.
qd ergo.S.ſiqs duos.S.de le.j.⁊ ĩtelligo ſi reliquit᷑ a diuerſis
cohẽdibꝰ ſeu legatarijs. ſecꝰ ſi ᷣ ab ĩſtituto.ſcdo a ſubſtituto
qꝛ tũc dic ut.l.licet.S.de le.j.⁊ iſto caſu etiã nõ loquit B.Quã
doq; ẽ idẽtitas pſone a q̃ relinquit᷑.ut lego titio füdũ ſub con
ditione. Atẽ ſeio lego domũ an tũc intelligat᷑ repetita ↄditio.
Hoc. cõiter dicunt ꝙ nõ.ꝓ ꝗb' facit.d.l.q̃ ↄditio.j.de di.⁊
de. ⁊ hoc caſu ſimilit᷑ nõ loquit᷑ iſta lex. Mthi aũt videt lʒ pᷣdi
cta ſint va ꝙ qlibet caſu hẽat locũ iſta lex.pᷣ̊ eni caſu qũ ẽ oĩs
idẽtitas teſtatoꝛ dixit lego titio fũdũ ſeianũ ſub ↄditione.po/
ſtea dixit. Itẽ titio füdũ ſeianũ hẽs dãnas dare eſto. Certe ĩ⸗
telligit illis dieb' ⁊ oditiõibus caſus ẽ h. Mõ ob.j.de ↄdi.⁊

de.l.naʒ ad ea.⁊ quod ſupꝛa dixi qꝛ ibi loquit᷑ qũ uerba pmi

⁊ ſcdðᷣi legati ad eundem referunt᷑.vñ niſi intelligeret coꝛectio
uel duplicatio legati nil oparet᷑.ſʒ in caſu nro vba pmi legati
fuerũt relata ad legatariũ uel ſimplr ꝓlata.in ſcdo fuerunt re
lata ad hẽdẽ. qꝛ dixit dare dãnas eſto.vñ videt᷑ facere cauſa
dubitatiõis tollecke. dd. d pus legaui hẽs dz. merito dico ꝗꝙ
dies ⁊ ↄditio vident᷑ repetita.caſuẽ h.ſimilit in eo q ĩterroga

tuu ſi ꝓmittit ſub oditione ⁊ rñdet ſimplicit᷑.nã videt᷑ ſub ↄdi

tione rñdere.ut ĩſti. de inuti.ſtipu.S.ẽ p̃terea.niſi aliud expᷣſſe
appareret.ut.l.j.S.ſiqs ſimplicit᷑.j.de v.ob. ⁊ hic ẽ uerus ĩtel
lectꝰ huius.l. Scðo caſu qñ ẽ idẽtitas pſonarũ ꝗbus relinꝗ/
tur ⁊ rerũ q relinquunt᷑tũc nõ iducit repetitio põnẽdo exem/
plũ ut ſupꝛa dictũ eſt. ſed ſi ponas ut tex.ponit ſecꝰ ſit exem/
plũ titius hẽs meus det ſeio fũdũ ſub cõditiõe ſi nauis ex aſia
uenerit. itẽ ſa ꝛoni hẽs dãnas eſto dare. Certe ĩtelligit ſẽpꝛo/
nius grauat ſub ↄditiõe eadẽ.qꝛ ſcdᷣa oꝛo ꝗᷓ adijci᷑ ꝑ hãc di/
ctionẽ itẽ ẽ defectiua ⁊ ĩtelligit repetita res pcedẽs legata cuʒ
ꝗlitatibus ſuis.ut.l.j.in pn.j.de publi.⁊ ibi dixi.⁊.j.ad.l.iuł.
de vi pu.l.iij.⁊ h põt eẽ uerus caſus huius.l.Tertio caſu qũ
eſt idẽtitas pſone a qua relinquit᷑ ⁊ rei relicte.⁊ tũc nõ inducũ

repetitio vt in exẽplo ſupꝛa poſito qñ ꝑ dictionẽ itẽ adijcit oꝛa
tio Hlreta ſi adijcit oꝛo impfecta rõne vbi ut in exẽplo gl.le/
go titio füdũ ſub cõditiõe.itẽ ſeio fundu.certe cũ in hoc ſcðo
deficiat vbũ lego ĩtelligit repetitũ pᷣcedẽs cũ qualitatibꝰ ⁊ ad/
iectiõibus ꝑ ea que dicta ſũt.⁊ hec uera nõ tñ ꝑ iſtã.l.qꝛ h ſu/
it repetitũ vbũ.tñ fuit defectiua oꝛo ex parte rei legate.tñ hec
lex facit in argumẽtũ ꝓpter idẽtitatẽ rõnis..Añq; eſt identi⸗
tas ꝑſonarũ ⁊ rerũ diuerſitas.exẽplũ lego titio fundũ ſub cõ/
qitione.itẽ eidẽ lego domũ tũc vident᷑ dicere doc.ꝙ ĩtelligat
facta repetitio.ut.i.ſeio.S.gaio.j.de fun.inſtruc.⁊ ita tʒ Di.
⁊ Rai.qð puto uerũ ſi ſequẽs oꝛo q̃ adijcit ꝑ dictionẽ itẽ.ſitĩ/
perfecta.exẽplũ lego tibi fundũ ſub cõditione.itẽ eidẽ domũ.
ſecus ſi dicerẽ eidẽ lego domũ.nã tũc nullã ĩducit repetitionẽ
ut.l.qui fũqũ.S.de õhen.emp.facit.l.ij.S.j.jʒ.vibo.rap.⁊ qð
dica in. d. S. gaio.qũq; eſt idẽtitas rerũ ſed diuerſitas ꝑpſona/
ruʒ.ut lego titio fundũ ſub cõditione. Itẽ ſeio eundẽ ſundu.
certe ſi nõ repetit᷑ vbũ lego intelligit ſub eadẽ conditione.ſecꝰ
ſi repetat᷑ per ea ꝗᷓ dicta ſũt ſupꝛa. Mec ob.il.legatũ.j.de adi.
lega.qꝛ ibi ſit tranſlatio hic nõ. Itẽ aduerte q;ꝛ ubicunq; dico
ſieri repetitionẽ pᷣcedeni diei uel ↄditionis.intellige ſi repeti/

tio cõgruit als ſecꝰ. exemplũ legaui uxoꝛi mee annuũ legatuʒ

donec honeſte ⁊ caſte vixerit. Itẽ eidẽ domũ.nõ põt intelli⸗/
gi repetita conditio donec caſte ⁊c.ratio qꝛ in pᷣcedenti lega/
to dicta cõditio nõ eſt e xtinctiua alicuius legati ſed ipediret
oꝛiginẽ pꝛo ſequentibꝰ annis.ut.l.qui cõcubinã.S.uxoꝛi.S.e.

iſtũ autẽ effectũ nõ poteſt opari in ſequentilegato q;ꝛ nõ eſt ni

ſi vnũ.vnde iſta repetitio ſequẽtibus per eundẽ modũ nõ con

gruit ⁊cc.ut.S.de le.ij.l.cũ pater.S.cũ impfecta.¶ Auero vi

dimus an per dictionẽ itẽ inducat᷑ repetitio pᷣcedentis condi/
tionis ſeu lraris an qualitas adiecta ſequẽti legato ad/
dat pmo.Exemplũ lego titio fundũ. Itẽ eidẽ domũ ſub odi/
tione an iſta ↄditio inſit pmo legato. Nidet᷑ ꝙ ſic ut dixi in di
ctione hoc amplius.S.e.l.ſi tibi pure.Cõtrariũ puto qꝛ illud
ideo q; dictio hoc amplius repetit rẽ pᷣmo legatã merito ſibi
adijcit᷑ ↄditio.ſʒ dictio itẽ in exẽplo Faicto nõ repetit rẽ ſed ſo
lũ actuʒ uerbi.⁊ iõ ipſas q̃litates ſol⸗
ctione ⁊ dicemus in.d.l.ſeio..gaio.¶ QAuero pone teſtõꝛ
plura legata fecit in oĩbus ſuis bonis ſiliũ ſuũ heredẽ iſtituit ⁊
adiecit ꝙ ſi filius meus deceſſerit ſine ſilijs relinquo titio cẽtũ.
Itẽ relinquo ſeio fũdũ. Itẽ ſempꝛonio domũ.an in ſequẽtibꝰ
legatis poſt pmũ itelligatↄditio ſi filius decedat ⁊c.Et videt

ꝙ nõ ꝑ ea q̃ ſupꝛa dicta ſũt.Cõtrariũ credo.nã iſta aduerſati

ua ꝙ ſi ſinautẽ ⁊ ſimiles aduerſant᷑ pᷣcedẽtibꝰ.⁊ ſic impoꝛtãt

in ſe quãdã oꝛonẽ.q.d.filiũ nõ grauo pluj ſi vixerit qᷓ; ſ deceſ

ſerit ⁊c.hoc/ꝓbat᷑ in.l.ſi ita ſcriptũ..de lib.⁊ poſthu.in pᷣn.
ubiilla yba ſi uero filia mea naſcet ipoꝛtt hoc.ſ.ita ꝙ nõ ſili/

—
—

as repetit.ut hac.l.de di/

ſuſpe. tu.

(Gii unus. Seruns cedit legato eius artiñcij in quo

us. facit.j.de dã. infec.l.hoc ampli.S.ðde his aũt.⁊ qð ibinõ.

in gl.parua. In ꝓpoſito ergo illa oꝛo ſubitellecta ſiliũ viuen/
tẽ nõ grauo reſert᷑ ad oĩa ſequẽtia.ut.l.talis ſcriptura.S. ſi. ẽ.
de le. j. x. l. ſi ita.e.ti.ſecꝰſi dictio aduerſatiua apponeret᷑ ad ali
ud legatũ.exẽplũ lego titio fũdũ ꝙ ſi deceſſerit ſine liberis de
ueniat ĩ ſeiũ. Itẽ lego ſẽpꝛonio domũ ⁊c.nã ĩ alijs legat q̃ ſũt
relicta ab ülo legatario illa clauſula nil põt opari.nà clauſula

iülla ſubĩtellecta dic̃ ꝙ ille legatari viuẽs hẽat qð ſibi ẽ relictũ.

inſpiciendũ eſt ergo ad ꝗd dicta dauſula aduerſat.
Calẽdarium continet noĩa debi
deſtinatam ſiue calendariũ legetur ſiue a legato exci
piatur.h.d. Nota bᷣ qd ſit calẽdariũ.qꝛ h hẽs expᷣſſius q;ᷓ ali
bi. ⁊ hoc vidimultotiẽs in teſtis iudeoꝝ uel ipſoꝝ uẽditionibꝰ
qui uẽdunt ⁊ legãt camerã eoꝝ ubiſũt.qð nota.

IYDeaa tig. Megotiatoꝛes dicuntur qui cũ alijs
1. E atis. 5pa ſecus in eis qui aliqð egercen
Jofffubt gctus non ĩmineret.h.d.¶ Nõ ar.ex hac
llocatoꝛes roncinoꝛuʒ pñt dici mercatoꝛes ſeu negotiatoꝛes
Fm Ja. de are.qð ſac ad ſtatuta que dicũt ꝙ libus mercato
rũ credat᷑ in certa quãtitate. ¶ Circa iſtã.l.qro tres.q. ꝛi
mo quero ſi aliqs eſt mutuatoꝛ utrũ dicat mercatoꝛ uel nego/
tiatoꝛ. Hic videt tex.ꝙ ſic.qꝛ h ĩteruenit ↄctꝰergo dẽ negotia
toꝛ. In ↄꝛiũ eſt caſu in.l.in eũ in pn.S.de ĩſtitoꝛia.Ad hãc.l.
rñdeo qꝛ dʒ ĩtelligi qñ ĩteruenit ↄct'ultro citroq; obligatoꝛi
⁊ illa ẽ ppꝛie negotiatio uel mercatura.¶ Quero aliqs nõ

Elom. toꝝ ⁊ pecuniam ad calendariũ

facit alios ↄctꝰ niſi ꝙ locat poſſeſſiones ſuas ⁊ alioꝛũ poſſeſſi

ones ↄducit.an dẽ negotiatoꝛ ſeu mercatoꝛ. Rñdeo nõ.tex.
videt᷑ in.i.ſi cũ villico.S.de ĩſto. Opoꝛtet eni ut dicat ꝗs mer
catoꝛ uel negotiatoꝛ ꝙ faciat negotiationẽ q̃ſtuariã ex q̃ ali/
ꝗd qrat᷑. ſʒ pciꝑe fruct'de ſua poſſeſſiõe nõ dẽ aliqd de nouo
qrẽ. ¶ Tertio qᷓro mercatoꝛ ſeu negotiatoꝛ dẽ ut vidiſtis.qd
ſi ſemel emit pãnos ⁊ uẽdidit pãnos utrũ dicet᷑ mercatoꝛ pan
noxꝝ. Et videt᷑ ꝙ ſic. q; pcuratoꝛ dẽ q ſemel eſt pcuratoꝛ ↄſtitu
tꝰ. ⁊ iperatoꝛ dẽ qui ſemel imꝑat. ut nõ.ĩ pᷣma ↄſtitutiõe.ff. ue/
teris.⁊ tutoꝛ dẽ ille qui ſemel tuet᷑.ut.l.j.S.j.S.de tute.itẽ expi/

latoꝛ dẽ qui ſemel expilat hẽditatẽ.j.de effrac.l.j.S. expilato/

res. Sic ergo ꝗ ſemel mercat᷑ mercatoꝛ dẽ. ⁊ ſic noĩa uerbalia
neriſicant᷑ in vno actu. In ↄꝛiũ eſt caſus in.l.j.in pᷣn.⁊ ibi glo.
B3.de tribu.ubi ſepius dʒ facẽ.Ad ↄꝛia rñde qꝛ loquunt᷑ĩ offi
cijs qᷓ ꝗs aſſumit ab alio nõ a ſeipſo.ut dico de imperatoꝛe ⁊
de ꝓcu.⁊ ſimilib.uel qñ aſſumeret a ſeipſo ſi aſſumeret cũ de/
licto ut expilatoꝛes effractoꝛes ⁊ ſiles.ſʒ in alijs officijs q̃ qs
aſſumit licite a ſeipſo regꝗrit᷑ exercitiũ qð ſepi ꝗs fecerit.⁊ hoc
dixiin pᷣma lectione.ff. ueteris.Facit ad.q.quã vidide facto.
dicit ſtatutũ ꝙ mercatoꝛes in mercãtijs accipiãt floꝛenos pꝛo
tãta quãatitate.qᷓro ꝗd in dote utrũ dos dicaĩ mercantia.

det᷑ ꝙ ſic q; h eſt ↄct ultro citroq; obligatoꝛius.Cõtrariuʒ di
co quia nõ eſt actus queſtuarius. Item quia iſte ↄctus nõ rei
cCipit reiterationẽ continuã que requirit᷑ ut dicat ꝗs mercato/

ut. D. l. j. in pn. de tribu. 17

(Sie ex officio. Artifciũ extinguit nomen officij

—REEEEEEHnõ ecõuerſo. b. d. eſt pulcher. S.
Ad declarationẽ ſcias qd ſit offm quid artiſciũ. ¶ Contra
iſtũ. S.op.qꝛ iſta mutatio qᷓlitatis non extinguit ſubam lega
ti. vt.l. tutelas.S. de capi.di. Dicit glo. hic fuerunt legati ſer
ui fub noĩe officij nõ ſub noĩe pꝛopꝛio.¶ Iteʒ op.j.pꝛoximo
§S. So. ut ibi videbitis. ¶ Op.de.l. ſicui.S.qui.mo.uſufruc.
amit. So. ut in gl.⁊ bñ. ¶ Qũo q ſit differẽtia ĩter artiſiciũ ⁊
officiũ. DHic officiũ ẽ qð habet᷑ a na ſine doctrina. ſʒ artiſciuʒ
eſt qð nõ põt haberi ſine doctrina.¶ Qũo qꝗᷓẽ rõ ꝙ artinciũ
extinguit nomẽ officij ⁊ nõ ecõtra.Nic ut in gl.⁊ bñ. ¶ Que

ro ultimo qd ſi mutauit ſtatuʒ de officio vno ad alið offm. gl.
dicit ⁊ bene ꝙ legatũ extinguit.ſicut enĩ extinguii ſi mutatur
de vno artincio ad aliud artiſiciũ ut hic t.l.textoꝛibus.S.eo.

ita quando mutatur de vno officio ad aliud officiuʒ. Hic.S.
inducit ad.queſtionẽ de ludo ſcacoꝛũ aligs pmiſit dare ſcacũ
mattũ cuʒ pedite demũ dedit cũ pedite facta regina uel ferſa

an videatur obſeruaſſe pꝛomiſſa. Quidã ꝙ ſic qꝛ per augmẽ

tum dignitatis nõ ſit mutatio.ut.l.pe.S.de ſena.Alij contra
qꝛ qũ ſit regina ſit mutatio de officio ad artifciuzʒ.ideo ⁊c̃.q;
deſinit habere virtutem ᷣm Ri.mal.ut refert Ci.in.l.ij. C.de

plus uerſatur. h. d. facit.l. pediculis.S. ar/
gento.de au.⁊ ar.lega.⁊ qð ibi dixi qð facit ad multa.

ManatriciDana. Zegatis oꝛnatricib cedũt ſcho
Mꝛnatricibus. cdonannab e⸗ lota
tex. vbi

.

1
.

one caſũ p.l.libꝛoꝛuʒ.S.qð
( Dn aliter. nnus e pe Bek

De legatis tertio

tex.ibi oẽ artiñciũ ⁊c. Nõ ꝙ appellatiòe artiñcij otinẽtur ad
diſcẽte g ea qᷓ dixiĩ.l.j.S.nec caſtrẽſe.j.de colla.bo.ubi dixi
ꝓſcholares nõ dicunt᷑ hꝛe quaſi caſtrẽſe peculiũ.lʒ doc.⁊ ad
uocati ſic.qð videt᷑ ↄ hãc.l. MHꝛeuit puto h̊ debere ĩtelligiĩ ca
ſu ſuo fauoꝛe legati ubi ſit latioꝛ ĩterpᷣtatio.ut.l.in teſtis.j.de
re.iur. Idẽ in beneñcijs ubi ſit latiſlima iterpᷣtatio eadẽ rõne.
ſec' ĩ puilegijs q;ꝛ tũc appellatiõe artiſicij nõ cõtinent addiſcẽ
tes.ut.l.j.⁊ ibi nõ.⁊.l.fi.C.de excu.artiñ.li.x. Et hoc cẽ utile
ad ſtatuta que loquũtur de artiſicibus q; eſt recurr ẽdũ ad di
ſtinctionẽ utrũ cõtineat᷑ bñficiũ uel puilegiũ.ðut.S.dixi ut ſic
addiſcẽtes cõtineant᷑ el nö.

(Muibus. Aliter habuiſtis.S.e.l.cũ qͥreret.ſʒ puto hᷣ

eẽ ᷣm cõſuetudinẽ q̃rũdã ↄtarũ.na ᷣm con

—

tfratas iſtas eſſet cõtrarium. qꝛ uendita oue videtur uenditus

agnus. ⁊ eadem rõne in legato.pꝛo hoc qð habuiſtis in.l.vi/
num.j.de vi.tri.⁊ dlele..
— 1Ai hic ꝙ appellatiõe anium conti/
AX Dib US. nentur pulli ⁊ galline.qð fac ad mul
neſcio tñ ſi cõſuetudo obſeruat.

Ai ſaltum. Aerbum ſolet denotat perpe/

Hõ
— IiA9 Qui oẽ diẽ nil excipit. h. d. vide qð
IDlian dixi. S. dele ſellul lectlone F.f.
¶Er his Verba enũciatiua futuri euentus nõ inducũt
iI. Daooiſpoſitionẽ. h. d.vidiſtis ſie in.l.pater filium
.ſundũ. ⁊ qdð ibi dixi ⁊ in.l.pamphilo in pn.S. eo.
ęruoc. Hecↄditio ſ meerit ĩtelli ĩſolidũ ſi teſtõꝛ H
Beruos ſẽſerit. h. d. al enĩ niſi teſtõꝛ h ſeſit ſec eẽt ut
l. ij.S. de cõ.ĩſti.⁊ de le.j.l.ſtichũ q meꝰ erit.⁊.l.ſiqs Fuoj.j.e.

pectat ad iudicẽ ĩterpᷣtatio uolũtaj.ut.C. de ſideiui.
l. uolũtatis. So. debem recurrere ad iudicẽ ut ibi.ſed iudex
dz kuare hũc dnie p̃ dzʒ videre qd ſenſit teſtõ ut h. ⁊ ĩ.l.
coditiõe ĩ pn.j.de cõdi.⁊ de.⁊.l.pat᷑ ſeuerinã.S.cõditionẽ.e.
ti. Sʒ ſi H nõ apparet debem iſpicẽ qð ẽ viſimile qͥ viſilitudo
attẽdit ex multis.S.de le.j.l.ſ ſu pliuʒ.S.fi.⁊ clar ꝑ Hi.i.c.
iſpicimꝰ de re.iu.li.vj.⁊ ſi il viſiłe nõ apparet recurrit ad ꝓ
pꝛiã ſigniſcationẽ vboꝛũ ut h.ſʒ ſi eent ples ſigniſcatiões q̃

rũ vna eẽt ppꝛia alia ĩpꝛopꝛia ſtaremꝰ ꝓpꝛie ſigniſficatiõi.ut.l.

j.S.ſi is q nauẽ.S.de exer.ſʒ ſi eẽnt płes ſigniſi catiões ꝓpꝛie.
tũc debem iſpicẽ qð ẽ minimũ.ut.l.apð iul.S.ſeia.S.de le.j.⁊
3. e.l.q cõcubinã. S. cũ ita.⁊ ĩ ultimis uolũtatibꝰ. In ſtatut
aũt q̃liter debeãt vba ĩterpᷣtari nõ dico h.dixi plene ĩ.l.oẽ po
puli de iuſti. ⁊ iu. C Altio ð iſtã.l.videt᷑.S.de le.j.l.iiij.ubi nõ
ſtat᷑ uolũtati defũctilʒ de ea ↄſtet. So.ibiiõ q; teſtõꝛ errauit ĩ
nolie appellatio. cetera dic utĩ gl. q; ſũt explanata ꝑ pcedẽtia.
¶ Titius Quilibet iuuenis dicit ꝗ iter ſenioꝛes nõ nume
ElHByrgr. ſz H dʒ inteſlsi SOnernain cinrard.
a Appellone lane ↄtineĩ lana etiã
cui lana. pellibꝰaĩaliũ moꝛtuoꝝ nõ ſepa
35 rata ſuccida ul purgata ⁊ filata uel nõ.dũmodo non
ſit ticta nec ad foꝛmã tele redacta uł ad aliũ ſpalẽ uſũ deputa/
ta.h.d.¶ ¶MNõ ꝙ ealana qᷓ nõẽ ſeparata a pellibꝰ ↄtinet᷑ ap/

pellatiõe lane ⁊ etiam ipᷣa pellis. qdð intelligo de aĩalibꝰ moꝛ⸗/
tuis nõ de viuis.qꝛ tũc ſec ut.l.ligni.S.ꝓinde ſi ſiuam.S.eo.

Item qð diẽ de pellibꝰ ĩtelligo de illis q habent᷑ ſolũ ꝓpt᷑ la/
nã ut ille queniũt de ſardinia qᷓ appellãtur buldrones. ſec ſi
pncipalr habeant᷑ ꝓpt pelles ſcdario/ppꝑt lanã nõ ergo hẽret᷑
a pꝛeſa.ut lana.ar.j.de vi.tri.⁊ ole.le.l.ſiqs vinũ. Iteʒ qð dẽ
de lana anſerina ꝙ appellatione lane otineat᷑ uſus noſtre re/
giõis nõ admittit. ¶ Acd pmuʒ qð dicit ꝙ lana ticta nõ cõti
neatr appellatiõe lane. Op.de.l.pediculis.S.labeo.j.de au.⁊
ar. le. Do. ut ĩ gl.ſʒ Mar.dic ibi dixit oẽʒ.h indeſinite dic la
nã. ⁊ ſicẽ h caſus quo indeſinita nõ equipollet vniuerſali.qð
examina per Di.in rubꝛica ex de reg.iur.li.vj.dicã latius in
l.ſi pluribus.S.de le.ij.
Vm ſue. Eec lex cũ ſequẽtibus tractat bo-
nã mãm.ſui dicunt᷑ fui ꝗ ad aliquẽ
ptinẽt iure dñij ul qſi.ſec ſi iure uſufruct ulł pignoꝛi
tẽ ſecꝰĩ his ꝗ ad uẽdẽdũ habent᷑ ul ſũt vicarij uoꝛũ.cões vo
ui dicunt. h. d. eum tribus. l. ſe. videtis h ſignincationẽ uerbi
ſuꝰ.¶ Op. ꝙ ille demuʒ dicat᷑ fu' quem ꝗs põt uẽdicare.ut
l. ꝗnt. S. argẽto.j. de au. ⁊ ar. le. qz fuũ bona ñide poſſeſſũ nõ
põt ꝗs uẽdicare. Rñ.certe ĩmo p̃t uẽdicare ꝑ publicianã. ita
Hhitelligo.x plen e expediuii.l.ꝛia. ¶ Itẽ op.de.l.j.S.j.S.ad
ſyk. ſo. ut ibi dixi. Itẽ dici ꝙ fui qͥs hʒ pignoꝛi nõ ↄtinẽtur.
Qõtra.j.de ſupel.le.l.legata.S.ñi.ſo.ut ibi pʒ qꝛ ibi hẽbat pi

gnoꝛi ꝓ tanta quatitate ꝙ qᷓſi hẽbat᷑ ꝓ derelicto a dño. ſile in
l.añpe.ĩ pn.j.e.Itẽ dicit hic ꝙ ſerui cões ↄtinẽtur appellatio
ne ſuoꝛũ.ʒ i.l.iul.S.ſeruos.S.e.Sol.illð ẽ uerũ ſi pbet ↄꝛiũ.ſʒ
in dubio obtinet hoc. ¶ Quero vtrũ ſᷣui vicarij ſuoꝝ appel/
latione cõtineant᷑. Rñ.hic ẽ opinio inter Ro.⁊ Ja. ⁊ hoc ex
duplici littera qᷓ cõtinet.ſnq qdã habẽt litterã affirmatiuam
galij negatiuã nõ cõtineri. Quit dicemus. ꝛeuiter in caſu le
gis nr̃e puto opi. Ro.eẽ uerã qꝛ hec dictio ſuus ĩtelligũ ſᷣm ꝓ
ferentis uolũtatẽ.ſed ſi vbũ ſuus ſua ſuuʒ ꝓfert᷑ ab alio ſcilicet
a ſtatuto uel a lege que diceret publicent᷑ bona ſua.uel ĩvctu
vt h. Ex iſto tex.⁊ gl.nõ.qꝙ vbũ ↄcedo idẽ ẽ dicẽ qð dono ſi
nõ apparet alia cauſa ex q̃ ↄcedat.vide glo.que ĩcipit.l.qꝙ ſit
donatio.⁊ de hoc in.l.pe.in pn.j.de dona.

V In legato nominij continet᷑ debitum
En Dmen. Sagado
EFi O. Verba ſuturi tꝑis ꝓpt fraudẽ hedis trapuntur
2 er? tps teſti. h. d. C Sed ↄtra.j. de op.le.l.fi. ubi
videt᷑ ꝙ poſſit eligẽ de futuris. Rñ.dicit gl.iſtð fuit hꝓpt᷑ trãſ
curſũ tꝑis.⁊ qꝛ ↄ ↄſuetudinẽ pꝛis ſili noĩa ampliauit. Itẽ ↄ.j.
de ali.⁊ ci.le.l.mela.S.j.ſo.eodẽ mõ.Alij uolẽte h ꝛiũ euadẽ
exponũt illo tex.alio mõ.¶ Quero qd ſi h̊ feẽ ali q; filꝰ⁊ ſi
ne ſilij rraude ampliauerit noia an poſſit eligẽ. Nidet᷑ ꝙ ſic ut
