ꝙ gl. ꝗᷓ ẽ in.l.j.C.qũ puo.nõ ẽ ne.nõ dicit uerũ.NPic eniʒ ꝙ ſi
appellas a ſnĩa nulla iudex dʒ ꝓnũciare ſniaʒ iniuſtã imo dʒ

ꝓnũciare nullã ut h.qð dic ut.l.ſi expᷣſſiʒ.j.de ap. ¶ Itẽ no

ꝙ; poſſuʒ petẽ ſniaʒ ꝓnũciari nullã ⁊ ſi aliq ẽ peto ꝓnũciari ⁊
eã reſcidi tanq; iniuſtã ut h.ꝓ hoc ĩ.l.j.C.qũpuo.nõẽ neceſ.
⁊ ẽ caſus ĩ.c.Oſtitut ex de ĩ iteg.reſti.ubi poſſuʒ petere ↄctuʒ
ꝓnũciari nullũ.⁊ ſi aliqs ẽ poſſuʒ petẽ reſcindi ꝑ reſtitutionẽ
in integ. ¶ Sʒq̃ro qd ſi peto ſimplicit᷑ reſtitutionẽ i integ.an
iudex põt ꝓnunciareè de nullitate ſicut in cauſa appellatiõis.
Ad partẽ affirmatiuà facit.S.de mino.l.uerum.S.ex facto.
Itẽ q̃ro qd ſi aligs petit pncipaliter ſniam ꝓnunciari nul/
lIã.an iudex poſſit ꝓnunciare de iniquitate ſnie.NHe iſtis que/
ſtionib tractat᷑ ꝑ Inno.ex de offi.dele.c.cũ cõtigatiĩ gl.ma/
gna. ꝓpoſui ano dicẽ i.l.j.j.q ſen.ſine ap.reſci.dicã alibi.

¶ De obſequijs a libert patrono Hitand. Uuhece
— 33 Iifi π Mota iſtud pꝛinci-
V Tiam militis. enos oben⸗

i.l.j. C. de conſu.li.xij.ꝙ ille q ẽ antiqoꝛ pᷣcedit.
mõ ſũt duo doctoꝛes eodeʒ tꝑe facti.Certe erit
L differentia in etate ⁊ alijs conditionibus ⁊ ille
pꝛecedet.ut hic ibi inter collibertos.

— . t ¶ QAũo quõ põt accu
. Rocurato 2em.ſae ratppeuraton

noõne hec ẽ cauſa capitaliꝭ. ut.l.edicto.S.rei.S.de bo.
poſ.cũ ſuis ſimilibꝰ.ergo nõ admittit᷑ ꝓcuratoꝛ.ut.l.pe.S.ad
crimẽ.de pu.iudi. Hicit gl.dic ut.l.ſed hec.S.j.S.de ꝓcu.ubi
idẽ tex. Rñdeo nõ ſufficit ꝙ ſit cauſa reductiõis ĩ fuitutẽ niſi
ſit ĩtentata criminalit᷑.ſ.ad vindicta publicã.ſʒ hic fuit ĩtenta
ta ciuiliter ut h.⁊.l.ſed hec.S.j.idẽ ⁊ in adulterio ſi agatur ad
thoꝛi ſeparationeʒ.iſta dicitur ciuilis cauſa. ut in.c.tue ex de
ꝛocu.tñ in hoclʒ ſit ciuilis qꝛ delictũ uerſatur debẽt poni oĩa
limitate ut ſit certũ ſicut in accuſatione criminali.ut.l.liberoꝝ
S. ſ. de accu. fac.l. ptoꝛ edixit.S.j.de iniur.⁊.l.itaq;.de dolo.
T tex.in.d.c.tue.extra de pꝛocura.

¶ De operis libertoꝛum. Rubꝛica.
Was Dicip ꝙ traſt ad ſ
. 98 operas. ios ſtipalatio opera
rũ.qᷓro q̃lit trãſibit. Rñ.poſt moꝛtẽ pꝛis admit

tit ſucceſſio.ut h̊ non eo viuo.ut.l.ut iuriſiu.S.
ſi lii.j.e.iõ dic ut.C.de oper.li.l.libti liteq;.

E EEHEEi Aos ſcit ꝙ gl.cõit᷑ accipit fabꝛile⸗
D Abꝛiles. cert ſi etia nõ.gl.i.l.ſi nõ ſoꝛteʒ.

A 6. libert de ↄdi.ĩde. Ja. de are.itelligit aliter ⁊ foꝛte

nõ peius qᷓ; glo.qð refert Ci.C.de oꝑ.li.l.liberti liberteq;.

A iPifie e& i Ma eſt bona. l. uos ha/
Tiuriſiurãdi.d voleen pꝛetoꝛ
dat iudiciũ operarũ ĩ libertã.mõ hᷣ dẽ qlit᷑ obligat ⁊
hoc pnèipio reqrii ꝙ ſit liᷣtꝰ ⁊ cauſa libertat᷑ iure ad hoc ut
obligetur iureiurando.q̃ſi dicat ꝙ ingenu nõ obligarel iure
iurãdo ⁊ ẽ uerũ.ut.l.ſiqs/p eo.ĩ pn.de ſideiuſ.nec fu obliga/⸗
bit̃iurãdo.ut hĩ v.iurare.⁊ gl.h dicit.Cõtra.S.de iureiuran
do ꝑ totũ.⁊.C.ſi aduerſus uẽdi.ĩ auc.ſacramẽta.ubi ex iura
mẽto gꝗlibet obligat. So.qñq; iuſiurãdũ pᷣſtat ſuꝑ pᷣterito ad
libᷣ deciſionẽ ⁊ tũc dabit᷑ actio ⁊ obligatio ut.S.de iureiurãdo
ꝑ totũ.quoddã iuramẽtũ ĩterponit᷑ ad ↄfrmationẽ ↄctꝰ ⁊ tũc
opat᷑ ↄfirmationẽ ct.ut ĩ auẽ.ſacramẽta puberum.C.ſi ad/
uer.uẽdi.quoddã ẽ iuramẽtũ qð iterponit mere ad ĩtroducẽ/
dã obligationẽ.ut ſi iurẽ me tibi daturũ cẽtũ uł aliqd facturũ
tũc nõ ĩtroducit obligationẽ niſi in liberto.ut h ⁊.l.ſiqs ꝓ eo
j. de fideiuſ.⁊.l.ult.j.de li.ca.i tãtũ ꝙ Inno.tʒ etiã ꝙ de lure
canonico nõ erit actio uel obligatio.ita nõ.ex de iſti.c.cũ ue/
niſſent. ⁊ e de iureiurã.c. ꝗntauallis.lʒ qdã alij dicãt cõtra.
Itẽ op.dẽ h ꝙ dʒ iurare cauſa lberda,5 i v. plane. So.
da dicũt q; pmũ dictũ huius.l.coꝛꝛigit.alij dicũt meli; cau
a libertatis ſit canſa remota lʒ nõ ſit ꝓxima.⁊ cũ dico de ꝓxi
ma cauſa intelligi nõ multũ remota ut habuiſtis ĩ.l.uxoꝛi.S.
de au.⁊ ar.le. Item dẽ h ꝙ iurare dʒ ante manumiſſionẽ uel
poſt ſtatim.ſʒ qd ſi iurauit ante manumiſſionẽ ſʒ ſecuta ẽ ſta/
tiʒ manumiſſio. Gl.dic ꝙ idẽ qð tene mẽti bñ ad.q.pẽ dona
uit filio. uos ſcitis ꝙ donatio ĩter pꝛeʒ ⁊ filiũ ĩ ptãte nõ ualet.
ſʒ ſi eſt amancipat ſic.Quidã emãcipauit ſiliũ ⁊ dedit ei ali/
gd ⁊ poſt h iudex decretũ ĩterpoſuit.opponebat᷑ ꝙ donatio
nõ ualuit cũ ſuerit facta ante decretũ interpoſituʒ. Ego dixi
ↄꝛiũ ꝑ hanc gl.¶ ¶ Altimo q̃ro an in dubio pᷣumi iurari cau
ſa libertatis.Glo.qꝙ ſic q incõtinẽti.ſacit.l.q̃rũ.S.in bonis.
en tene mẽti ad multa.nõ dico plus nunc.
1

Ii Mãõ ulũ v. parui aũt refert.nõ ꝙ ꝑ patreʒ
Si liberi. Hol actio flio emancipato.de hᷣ

LQi.
C.de pᷣhen.⁊ cõmit.ſtipu.l.ij.dixii.l.qð dẽ de do od e.
plane. Item nõ ar. ꝙ in feu. ſuccedit᷑ eqlit᷑ lʒ ſint iſtituti filij in
equalit᷑.ut.x.col.de ſuc.ſen.c.j.vm Ja.de are.¶ Sed quero
qd de emphitheoſi quã quis accepit ꝓ ſe ⁊ filijs ſuis quos po

ſtea ĩequalit iſtituit an ſuccedãt equalit᷑. Certe hᷣ videt tex.ꝙ

ſic.⁊ dicã.j.ſtati.¶Qũo qd ſiſil renunciauit hẽditati pꝛne
an põt retinẽ emphitheoſim. Et videt᷑ 2 ſic qꝛ nõ hʒ ut hẽs ſʒ
ut fll. ar. huiꝰ. S. ⁊ nõ.ĩ Spe. de loca.. nunc aliqʒ.v. clxviij.
In oꝛiũ videt᷑ caſuj.x.colla.an agna.ul ſi.deſũc.repu.hẽ.⁊c.
c.j.ſj ibi loqꝗĩ de iure ↄſuetudinario in feudij.aliud de iure cõi
q fuarem ĩ emphitheoſi.nt ibi dic Ja.de bel.i.d.c.j. Nꝛe⸗/
dicta puto vᷣa q ꝗs accepit emphitheoſiʒ ꝓp ſe ſuiſq; filijs. ſi

De ſuis t legi. llbe.
accepiſſet ſe ſuiſqʒ hẽdib legitis maſchis ul p ſe ſuiſc ſilijs ⁊ M Nõ tex.ibi cũ phetas ⁊c̃.tene mẽti iſtã
hẽdibꝰ maſclis.⁊ ſic apponẽt vbũ hẽdib deberel ſilijs.ita de o„ WPere. vate q plene dixi.i.l.nemo ẽ qui ne/

mũ ſi eſſet hẽdes qꝛ ↄceſſio reqrit nrach ꝙ ſit fili hes.ita di
cit tex.ĩ auc.de nõ alienãdis.S.emphitheoſiʒ o. Et iõ feuda
ꝗtrãſeũt ad ſilios.ita demũ ſi hẽdes ſũt dicunt᷑ uẽire ĩ hẽditai
petitioe.ut.l.itẽ vidẽdũ.S.ſ.de hẽ.peti.⁊ idẽ dicerẽ in emphi
theoſi qᷓ requirit h.ſ.aliquẽ ſiliũ eẽ ⁊ hẽdeʒ. Sʒ an iſto caſu qᷣ
reqrit ꝙ ſit fili ⁊ hẽ ſufficiat ꝙ ſit iſtitut nli re certa. Hoc
anno habui ↄſulẽ.⁊ ĩ illa.q.erãt duo dubia. Auidaʒ recepe
rat emphitheoſiz ꝓ ſe ſuiſq; filijs legitis maſclij ⁊ feminij.qrit
an debẽt admitti parit ul p̊ maſcłi.ſcðo an his deñciẽtibꝰ ad
mittant᷑ femie. In ſeudũ ẽ expeditũ qꝛ femie admittuntur de
mũ deñciẽtib maſcul.ut.x.col.epʒʒ ul abba.c.j.de ſuc.ſeu.c.
j.S. flia vo. Sʒ hoc ius ↄſuetudinariuʒ ẽ ſingnlare ĩ feudis ʒ
iuris cõis reglas.ut.x.col.de eo ꝗ ſibi ⁊ ſuis ſi.ma.⁊ ſe.c.j.ex

pc p Ja de bel.iĩ pdicto ti.epi.uel abba.c.j.⁊ iõ nõ ẽ traben/⸗

dũ ad pñtiã ut.l.qð vo.Cc.l.ius ſinglare.S.de legi. Puto igit
ꝙ ex vigoꝛe pdictoꝛũ vboꝝ ſemiĩe ⁊ maſculi parit᷑ ueniãt ſicut
parit᷑ ſuccedut.ut.l.maximũ.C. de li.pte.niſi ĩ ciuitate uel pꝛie
ↄſuetudo alit ſe circa ↄceſſionẽ emphitheoſis hiet. Iẽ pᷣdcã
va niſi eẽt ſtatutũ ĩ ciuitate ꝙ femia nõ ſuccedat extantibꝰma
ſculis.tũc enĩ pᷣdicta lʒ copulatiue ꝓlata deberẽt ĩtelligi oꝛdi/
ne ſucceſſiuo.ut femine deſiciẽtib maſclis admittant.ut.l.gal

lus.S. qdam. ⁊ ibi nõ. de libe. ⁊ po.⁊ nõ. Ci.i.ÿl.liᷣti.C.e. Ve

cũdũ dubiũ ẽ qd ſi talis recipiẽs ĩ emphitheof.dicto mõ ma/
ſculũ vleʒ hedeẽ iſtituit ſʒ ſilia feminã ĩ certa qᷓtitate.⁊c iuſſit
plus de bonis ſuis pete nõ poſſit an ſilia ꝑdat ius petẽdi poꝛ
tionẽ ſibi ↄtigẽtẽ ĩ reb emphitheoſis. Idẽ poſſes ponẽ ĩ ſilio
maſclo dcõ mõ ĩ certa re ſtituto. Iſta.q.foꝛmat Spe.i ti.de
loca.S.nũc aliqᷓ.v.xxviij.⁊ lʒ arguat pꝛo ⁊ nõ tñ ſe firmat.
Veritas tñ ẽ ꝙ dicte ſilie remanet iu petẽdi ſibi qſitũ ex vigo
re ſtipulatiõis pine ĩ nullo diminutũ ꝑ dictã iſtitutionẽ factã
ĩ certa q;ᷓtitate.qð ꝓbat᷑ cũ iſta ſilia nõ hẽat ut hẽs pꝛis diſpo⸗/
ſitio pꝛis nõ ualeat ĩ hoc aligd ut habemiĩ feu.de ſuc.feu.c.j.
ĩpn.⁊ hoc ẽ ius cõe.⁊ Spe.ipᷣallegato v.dicit circa hoc ſileʒ
eẽ emphitheoſiʒ ⁊ feu. Mꝛetea hoc videmĩ actiõe de dote qᷓ

q̃rit᷑ ſilie ex ſtipulatiõe pẽna.qꝛ pꝛ nõ põt iſtud ius diminuẽ ſi/

lie niſi tãtũ ultra relinqt pẽ de ſuis bonis —R eã grauat.ut
l.ſi cnʒ dotẽ. S.ſi pꝛ?. S.ſo.ma. MDꝛetea poſito 3 pꝛ poſſit eliã
ſiliã puare ſua diſpoſitiòe ab emphitheoſi. tñ iſta vba hoc nõ
ĩpoꝛtãt.ſʒ debuit expmẽ ꝙ iura emphitheotica ſolũ aꝑð filiũ
remanerent.qð pʒ per hũc tex.nã pꝛ põt vni ex ſilijs aſſigna
re libᷣtũ.⁊ tñ ſi vnũ ex ſilijs iſtituit ĩ magnã poꝛtionẽ aliũ ĩ mo/
dicã. pptea iſtitut ĩ modica nõ repellit᷑ qn cũ alijs admittat᷑.
ut h ⁊ ita eritĩ ppoſito. Pꝛetea ſuffic ĩſtitutũ ex qᷓcũq; parte
ſſtitutuʒ eẽ etiã ex modiciſſima nt ↄſeruet᷑ ei iuſpꝛonat.ut.l.ſʒ

ex modica.j.ti.j.ergo ita ĩ ppoſito. Mꝛetea ſi ponerem ſfiliũ

ſimplicit᷑ exhẽdatũ hoc nõ ſufficẽt ad excludẽdũ eũ a iurepꝛo
nat ſʒ eẽt neceſſe ꝙ ſit exhẽdat mala mẽte. In dubio pᷣſumit
nõ mala miete, utld pꝛonꝰ.S.ſiqs nõ mala mẽte. ⁊. S. ſe.j. ti.
j.ita ĩ ꝓpoſito cũ ſilia ſit iſtituta ĩ re certa ⁊ ẽ iuſſa eẽ ↄtẽta ⁊ im
plus de bõis ſuis petẽ nõ poſſit.dcã vba debẽt ĩtelligi ꝙ plus
de bõis defũcti petẽ nõ poſſit iure hẽdi.ſʒ nõ dʒ puari eo iure
qd hʒ ut ſilia nõ ut hes ut iurepatronat ⁊ emphitheotico. ut
ꝓbãt iura pdicta ⁊ ꝓbat᷑j.ꝓxima.q. Nõ ob.iura allata per
Spe.pᷣ nõ ob.l.ſemiĩe.C. de ſecũ.nup.q; ibi mr̃ nõ cogit᷑ reſer
uare ſilijs rõne alicui uẽtiõis habite cũ alio ſʒ ex vigoꝛe illiꝰ
ↄſtitutionis q diſponit ut mi ibi poſſit eligẽ vnũ ex filijs. ſed iĩ
q.nr̃a ueniret ð ↄuẽtionẽ habitã cũ alio ſi eligẽt vnũ ex ſilijs.
Mõ ob.ꝙ pꝛ põt puare ſilios nõ ſoluẽdo canonẽ q; hoc c ex
nã ↄuẽtiõis ⁊ ↄuẽtio nõ offẽdii ſʒ ↄcedẽs.ſʒ eligẽdo vnũ ex ſi
lijs offendit᷑ ↄuentio q; uoluit filios parit᷑ admitti. Nõ ob.q;
pẽ põt aſſignare libertũ vni ex filijs ⁊ rũde ut ex Palict appa/
ret.¶Quũo pꝛ iſtituit filiã ĩ cert᷑ reb ⁊x iuſſit eaʒ ſtare tacitã ⁊
ↄtẽtã.⁊ ꝙ plus de bonis ſuis petẽ nõ poſſit.⁊ pone ꝙ res ille
ſũt ultra legitimã.mõ illa ſilia vult dotẽ mr̃naʒ.q̃ri an poſſet.
opponebat᷑ꝙ nõ.qꝛ p illa vba plus petere nõ poſſit videt hʒe
animũ cõpẽſadi.ut.C. de rei uxo.act.S.ſciẽdũ.Cõſulni ↄꝛiũ
qꝛ bona ĩtelligunt deducto ere alieno.ut.l.bonoꝝ.⁊.l.ſi ſubſi
gnatũ.S. bona. de v.ſig. Mõ ſilia petit dotẽ tanq; es alienũ

nec petit de bõi ſui.qꝛ illa itelligunt᷑ deducto ere aliẽo.p hoc

allegatur ꝓp caſu.l.pꝛetoꝛ. S.emcipati.e.de col.bo. Ita etiaʒ
in pꝛecedenti queſtione petit emphitheoſim ut es alienum no
ut de bonis deſuncti qð nõ.

ſciat de duob reis.⁊ dixi eti i.l.ſiqs id qð eo ti.tota
die fiũt iſtrumẽta paci ⁊ pcoꝛdie ⁊ ꝓmittũt plłe ex vna parte
pluribex alia parte ſe iuicẽ nõ offendẽ erũt ne plures rei cre/

dẽdi ⁊ debẽdi.Certe nõ qꝛ ad hoc ſint ples rei credẽdi ⁊ den

.

bẽdi dʒ eẽ eadẽ rej q debeat᷑ plurib.ut.l.ſiqꝗs id qð de duob

ribus.nã qlibet dʒ ſuã rẽ ⁊ cuilibet debet᷑ ſua res.qꝛ aliud eſt
offendẽ titiũ aliu meuiü. hoc phai. hieibi cũ ꝓpetas eoꝝ ⁊cc.
1 o victu Luʒ trib ſe.ſũt bone leges. Mõ

ſacẽ ſuo victu niſi ↄſuetudo pꝛie alit ſe hẽat.ut.l.exce.⁊ qð ibi
nõ. C. loca. ¶Op. ad. I. ſuo victu. de. . ope. iſ. So. ibi dẽ
libᷣt dʒ facẽ ſũpt pꝛono.uerũ ẽ ſi pion nõ hʒ vñ ſe Alat⸗ dle E
cuj ut.l.ſuo victu.¶ Vltio ĩ.l.ꝙ niſiĩ f.nõ ar.qꝛ medic' qua
dit ad aliquẽ locũ ꝓ tãto ſalario ĩ die dʒ bi⸗ ſalariũ tꝑe itineriʒ
F Mãõ tex.iĩ fi.ibi in oĩ/
Am patronus. Ms terit. .

——

Sdicus Iſta eſt bona.l.quã nõ Ttene mẽti.

De ſuis x legitimis liberis. Rubꝛica.
0O. coôtinuat rubꝛicam. continua ut in ea.

1 põt teſtm facẽ dicat iĩteſtatꝰ.
out. l. is cui.S.fi.S.de te. So.ibi dic inteſtabil.ᷣ
iteſtatꝰ.nã iteſtabilis ẽ nomẽ.vñ ſignificat pua
tionẽ potẽtie.vñ dẽ ĩteſtabilis ꝗ teſtari nõ põt.

Pic vo dã iteſtat qdð ẽ participiũ qð ſigniticat puationẽ actꝰ

ſᷓ poſitionẽ potẽtie ᷣm pmã ſigniſicationẽ q; teſtari poterat.
4 er. h. ð. Me. de bel. ꝑti. erat conſuetudo iĩ anglia ꝙ ſi foꝛẽ
is decedẽt iteſtat ſuccedẽt ecclia maioꝛ.mõ deceſſit ibi qdã
ipubes uel ſurioſus iteſtat. Certe dicipᷣe ꝙ ecclia non ſucce/

Alt qe ppe nõ decedit iteſtatꝰ. ⁊ vba ſtatuti debẽt itelligi ĩ du/

bio m ppꝛiã ſigniñcationẽ.ut.l.nõ alit.S.de le.iij..l.j.S.ſi ij
ꝗnauẽ de exerci.p hoc etia videt᷑ ꝙ ſtatutũ ciuitaj q cauet᷑
mt᷑ nõ ſuccedat ſilijj ab iteſtato uł ſilijs iteſtat ꝙ nõ hẽat locu
ĩ pupulo decedẽte qm ile ppe ĩteſtat' nõ decedit ut h.ſʒ ĩ par
tibꝰtuſcie cõi uſu loquẽdi ſe hʒ ꝙ etia ille q nõ põt facẽ teſta
mẽtũ dicat᷑ decedẽ ĩteſtatꝰ.⁊ ꝓ hoc fac iſta lex q diẽ ꝓ ĩteſtatʒ
acciꝑe debem.Cõis enĩ uſus loquẽdi nõ ẽ ꝓpa ſignificatio.
nt. l.labeo.de ſupel.lega.C.l.cũ delanionis.S.aſina.de fun.in
ſtru.tñ cõis uſus loquẽdi pᷣſfert ꝓpe ſignincatiõi.ut.l.libꝛoꝛũ
S tñ caſſius.v.de le.iij.⁊ iõ putarẽ mr̃eʒ repelled ã. ⁊ ꝙ ſic
itelligat᷑ de cõi uſu loquẽdi ẽ h tex.¶ Itẽ qᷓro aliqꝗs fecẽ̃ teſtĩ
qð poſtea ẽ ruptũ agnatiõe uel repudiatiõe hẽdita utrũ ſuc/
cedat tũc ecclia de ꝗᷓ dic ſtatutũ ꝙ ſuccedat decedẽtib ĩteſta⸗
tis. Tex. hᷣ videt ꝙ ſic q; ppe ẽ naltar⸗d teſtm rũpit. Cõtra/
riũ dico fim. ppaʒ ſignincationem.q;ꝛ ↄſluetudo reqrit ꝙ dece
dat ĩteſtatus.hoc ẽ eo tꝑe quo decedit ſit ĩteſtatus.ut.l.in de

. teſtati. S Op.x videt᷑ ꝙ üle qui nõ

reis.ſ ĩ caſu nr̃o nõ debet᷑ eadẽ res a pluribꝰ.nec eadẽ res pla

4 — tex. i.l. ꝙ . ibi q;ꝛ vniuerſitaj ſpo
pondit Exrabed gpnter facẽ aliqd alicui vʒ⸗

licth. S. ſi erneus.S.de noxa.⁊.l.ſi titius.S.de teſta.mili.ſj iſte

ꝗ fecit teſtm̃ qð rũpii nõ decedit ĩteſtatus tũc ꝓpe cũ moꝛit.ſʒ
tũc ꝓpe cũ deſtituit teſtm.hᷣ eſt caſus iſti.de legi.agna.ſuc.S.

ꝓximus.vñ ſᷣm ꝓpꝛiã ſigniſicationẽ nõ ſuccedẽt ecclia.ſed ex

cõti uſu loquẽdi alit ĩtelligemus.ut dixi.¶Tertio nõ iſtũ tex.

dicit.q hoj quoq; ꝓ ĩteſtat᷑ ⁊c.ex qͥ habes ꝙ aliud ẽ aliquẽ
eẽ iteſtatũ.aliud ꝓ iteſtato haberi.q;ꝛiſta vᷣba ſignãt ipꝛopeta

tc᷑ẽ. dixi in.l.ptoꝛ.S.ſiquis inter de oper.no.nun.
(Mueri. Fuo ꝗ moꝛ patit᷑ libertat᷑ dẽ naſci ſuꝰ libe⸗/

SeUEel e ro uel fuo ꝗ libertati moꝛã patiatur.hoc dic.

Quare. Diß ſiue nalis. queroutrũ oebeat itelligide

5 Eenãalib tm uł de nalib ⁊ legitis. So.itellige.ſ.
de legiti. ut nõ. j. e. S.fi.nã nalijtm nõ ẽ ſu qð apparet q; nõ
ci ptate qꝛ ex iuſti nuptijj nõ ẽ pcreatꝰ.utiſti.de pa.po.i pᷣn.
T.l.nã ciuiũ.S.dehis ꝗ ſũt ſui ul alie.iuris.ꝙ talł apparet. qe
tał ſili pᷣterit nõ hʒ aliqð ius teſtm.ut nõ.i.l.j.circa hᷣn.de
ʒta. Scðaʒ partẽ huius.S.de dãnãdo crimie ꝑduelliois dic
ut dixiĩ.l.ꝗ a latronibu.S.j.de teſta.⁊ nõ.iſti.e.S.per ꝛiuʒ.
Dã h ꝙ fili deſinit eẽ i ptãte capit diminu

(Si filing. tiõe magna ul minoꝛe.qᷓro qd de minima.

Gl.videt᷑ dicẽ ꝙ nõ ſʒ falſu videt᷑ dicẽ qꝛ capit᷑ diminutiõe mi
nima.ut de emcipatiõe qñ ꝗs exit de ptãte.ut.S.mima.iſti.
de capi.di.⁊.l.tutelas de capit di.⁊.l.gallus.S.⁊ qd ſitm̃.õ.
de li. ⁊ po. Suſtinẽdo gl.dicas ꝙ gl.ĩtellexit h q capit᷑ dimi
nutio ↄtigit ĩ ꝑſona pꝛis.nã tũc p mediã ⁊ maximaʒ lihant᷑a

C Jauͦ. 20 liberto. Aualte deiun

lIctatiõi oparũ habet᷑ nõ.l. l. ci ſlio. 5. .. de vbo. oh. x. l. ſc. Pi ptqte nõ ꝑ mimã.ſ trãſeũt a pꝛe ĩ ptateʒ arrogatoꝛis.ſʒ
l.ſiqs ꝓ co de ſideiuſ.x.l.nemo ẽ ꝗ neſciat de duob reis. litelligim de capit diminutione mima ↄtigẽte ĩ ꝑſona ſilij tẽ

—

—

—

gl. debẽt dieẽ media ⁊ minima.nõ aũt debẽt dicẽ nõ minima.
AQñũo utrũ hoc ꝓcedit hodie ꝙ ſilio emãcipato nepey tene
at locũ ſui.Gl.tãgit ĩ.l.gallus.S.⁊ qꝗd ſi tm̃.S.de li.⁊ po.⁊ tʒ
4 ſic. ego tenui ↄꝛiũ.qꝛ caſus ẽ ĩ ↄꝛiũ.qꝛ emãcipat ſuccedit ho
lie ad ſimilitudinẽ ſui.caſus ẽ i.l.meui.S.j.C. de.legi.hẽdi.
(Sigs⸗: Succedẽ dicimur nõ ſolũ eiꝗ habẽ deſinit. y ei
1QBeetiz cui ſprs hñdi defc. ¶ HMo tex. ibinõ min⸗
aũt nepote ſuccedũt ĩẽlocũ parẽtũ ſuoꝝ.hoc iõ qꝛ tex.ĩ coꝛpo
re de here.que ab ĩteſta.dicit ꝙ ĩ locũ parẽtum ueniũt ſilij ⁊
filij eoꝛum.nec dicit de pꝛonepotibus.certe idem erit de pꝛo/
nepotibus ut hic. quia appellãtur filij. „
C ciẽdũ.⸗ . gs iteſtat decedit an ꝗs ſit ſuꝰtpᷣs moꝛ

ſpicit.ſʒ ſi decedit ſacto teſtõ tpᷣs q teſtiin

deſtituit iſpicii.h.d.¶ HNõ tex.ibi qᷓuis ſuceſſio ĩ ſuis hẽdibꝰ
nõ ſit.ex qͥ hẽs ꝙ ĩ ſuis hẽdibꝰnõ ẽ locꝰ ſucceſſoꝛio edicto.qð
an ſit uerũ dicã.j.ꝓxi.S.¶Scðdo nõ ꝙ nepos pot iſtitui ſub
oĩ ↄditiõe ut h ibi ul nepo tc̃.de hoc dic ut.l.ſuꝰ.qq; ĩ pn.de
hẽ.iſti.⁊.l.qj ſi in ↄditiõe.S.nepos.e.ti.ubi dubitat᷑ ꝑ glo.tñ
caſus ẽ h circa iſtã mãm de ſuis hẽdibꝰ.¶ Qũo diẽ Rurnz
huiꝰciuitatis ꝙ filia femina nõ ſuccedat ab ĩteſtato maſculis
extãtibꝰ.qᷓro utrũ filia ſemina dicat eẽ ſua hẽs.Certe nõ q; vi
des h̊ ꝙ fili exhẽdatꝰ nõ eſt ſuꝰut h.⁊ eadeʒ rõne filia puata
a ſtatuto ſucceſſione nge Nin⸗ woneſt ſcire 86 ulta:
B B ꝙ poſt ſuos ſtati uocant᷑ ↄſãgui
Poſt ſuos.h⸗ imo Rö?ioc ſucceſtoꝛi edli
eto extãtibſuis de capite ĩcaput.ſjʒ de gradu ĩ graduʒ.nt.ð.
ꝓxi.S.⁊.S.vñ li.l.ſcripto.⁊.l.q ſe pꝛis.cũ ſi.Gl.dic ĩtelligũ ꝙ
hH nunqᷓ; ſuerũt ſui.ita uocant᷑ cõſanguinei nõ ex vigoꝛe edicti
ſucceſſoꝛij.qꝛ ipſi pmi repiunt.⁊ h nerũ mero iure ciuili ſᷣim ꝙ
ſui bẽdes erãt ſiue nellẽt ſine nollẽt.ſʒ cõſiderato iure pꝛetoꝛio
erat loc ſucceſſoꝛio edicto extãtibꝰſuiꝭ.⁊ ſic.l.ꝗ ſe pꝛi.ẽ coꝛe
cta.Alij dicũt ↄꝛiũ ꝙ nepos nõ põt admitti ut ſuꝰqꝛ nõ ẽ locꝰ
ſucceſſoꝛio edicto extãtibꝰſuis.ſʒ admittiũ agnat ꝑ bonoꝛuʒ
poſ. vñ agnati de iure pᷣtoꝛio. Ja.de are.? Pe. ⁊ Ci.⁊ Ja.
de bu. Rai. de foꝛ. tenebãt iſtam opi.ſcdam.ſemꝑ ego dixi

ꝙ in hoc male dicũt ⁊ gl.dic uerũ.⁊ rõ iſtoꝝ doctoꝝ ẽ iſta.qꝛ

nõ pñt eẽ płes hẽdes iſolidũ eodem iure.ut.l.ſi ut certo.i.S.ſi
duobuehiculuʒ.cõmodati. ⁊.l.õ ꝙ. S.vni duo.j.de re.iur.⁊
l. hẽditatem.S.ſi.de caſtrẽ.pecu.ſ̊ ſili de iure ciuili ẽ hẽs uelit
nolit.ergo aliꝰnõ põt eẽ hẽs de iure ciuili. Sʒ male dicũt ⁊

caſũ.l.j.S.ſiqs adita.j.ti.j.ubi ſi aligs adiuit hẽditatẽ poſtea

1—22

abſtinuit ꝑ bñiñiciũ reſtitutiõijĩ ltegru aliꝰadmittii ex lege.xij.
tab. Sʒ ob. qꝛ pm ꝗ ẽ hes ĩſtitut remanet hẽs de iure ciuili.
ut. l. ⁊ ſi ſine. F. ſzʒ qð pap̃.de mi.x.l.ei q ſoluẽdo in ſi.de hẽ.
iſti.x tñ ibi ſut duo hẽdes de iure ciuili.Ad rõnẽ eoꝝ q̃ẽ ꝙ nõ
pñt eẽ duo hẽdes eodẽ iure cõcedo uerũ ẽ ⁊ eodẽ reſpectu ſed
diuerſi reſpectib ſic.utputa qꝛ vn ẽ heres de iure ciuili dire/
cto.ali de iure ciuili utilit᷑.⁊ ita ẽ ĩ toto titulo ad tre.q;ꝛ hẽs hʒ
directas de iure ciuili.ſideicõmiſſari utiles de iure ciuili.q;ꝛ ex
ſenatuſcõſulto.⁊ ſic erit B pmꝰhẽs de iure ciuili directo ali uti
lit.dixii.l.ꝗ ſe pꝛis.C.vñ li.⁊ ĩ.l.exhẽdatũ de re iudi.⁊ ſic gl.
bñ diẽ. C Diri nõ gl.q̃ ĩicipit ꝙ etiã ↄcepti ⁊c̃.quã ſepe alle
gat Di.ad hoc ꝙ a quo remoueĩ genus ⁊ qlibet ei ſpeties.

Oſt cõſanguineos. ta gilge
Ignati. HDec hereditas. a

locus ſucceſſoꝛio edicto ſʒ coꝛꝛigit᷑ ut dicitur in .
ũo

ceſſit relict filijs duoꝛũ fratrũ nullis exiſtẽtib'pſanguineis. q/
to utrũ ſilij ſuccedãt ĩ ſtirpẽ uel ĩ capita. In hoc fuit opi.olim
int᷑ Aʒo.ex vna parte ⁊ Accur.ex alia.dicebat Aʒo eos uo

cari ĩ capita ⁊ nõ.ipſe in ſũma de legi.hẽdi.gl.recitat ĩ anẽ.cei

ſate. e. ti.ĩ qᷓ videt reſidẽ gl.iſti. de legi.agna.ſuc.S.hoc etiam.
qð videt phbari ꝑ illũ tex.⁊ ꝑ.l.lege.xij.tabula.ĩ .C.de legi.
hẽ. ⁊.S.ſi pars hẽditaſj pe.l.j.ĩ f.⁊ hoc.S.i v.hereditaj.Po.
Accur.ſuluit ↄꝛiũ.x ego vidiĩ ſuis oſilijs ⁊ hoc gloſauit ĩ di
cta auẽ.ceſſate.⁊ i.d.l.j.iſ.ſi pars heditat᷑ pe.i gl.ſuꝑ vbo hẽ
ditaj.⁊ ĩ gl.ſuꝑ vbo uẽdicãtis.dicẽs iura antiq̃.ff.⁊.C.coꝛi/
giĩ hoc p.d.auc. ¶ Ooderni doctoꝛes ꝗdã tenẽt opi.Aʒo.⁊
Rof.ei diſcipulus ĩ ti.de bonoꝝ poſ.vñ cogna.S.ulj.quem
Spe.iti.de ſuc.ab ĩite.recitat ⁊ nihil ſrmat. Ja.de are.Hi.?
Ci.ſequẽdo eos tenẽt opi.Accurſijut pʒ ex notat ꝑ Ci.ĩ dcã

auc.ceſſãte. Ja.bu.ibidẽ tʒ opi.Aʒo.qꝙ ſuccedãt in capita.?

ſolũ ſuccedãt ĩ ſtirpes qũ ſuccedũt cũ patruis ꝑ ius auc. Rõ
tũc ẽ.qꝛ ſuccedit᷑ ↄ ius cõe cũ patrui ꝗ ſũt ꝓximioꝛes ĩ gradu
defũcto de cuiſucceſſiõe tractat deberẽt pᷣferrinepotib ꝗ ſũt
ĩ remotioꝛi gradu vñ hocĩ pullegiũ nepotũ ẽ ut ĩ locũ ſuoꝛuʒ
parẽtũ ſuccedt. Sʒ qñ ſuccederẽt ĩter ſe nõ exñtib pꝛuis re

De ſuis ⁊ legi.

manẽt iura antiq̃ icoꝛꝛecta.⁊ videt᷑ inuẽ tex.ĩ auẽ.de hẽ.ab in
teſ.S.reliquũ circa ſi.ibi tale remediuʒ ⁊c.Ego vo int᷑ tantas
opi.cũ de ſcõ occurrẽt ab opi.Alccurſij non diſceſſi.nec diſce
do.ĩmo eam teneo tanqᷓ; vaʒ.pᷣ ꝑ tex.quẽ allat ĩ..ſi vo neq;
fres.ĩ auẽ.de hẽ.q̃ ab ĩteſ.ſcðo ꝑ caſũ ĩ eodẽ ti.S.ilð.gꝗ.S.pᷣce
dit als excedit.S.ſi vo.ubi expᷣſſe dic ꝙ qñ nulli ſuꝑſut ʒij ma⸗
ſculi uel femiĩe ſilij fratrũ ſuccedũt ĩ locũ parẽtũ ſuoꝝ ꝗ erãt in
ſcðo gradu ⁊ excludũt alios q ttio ſunt lʒ ipii ttio ſint.⁊ ibi
de hoc tagit ꝑ Ja. de bel.hᷣ etiã dẽ ĩ auẽ.ceſſate.v.hi aũt.als
ĩcipit poſt fres ex utroq; ⁊c.apparet ergo ex pᷣdict᷑ ꝙ etiã qũ
ſuccedũt cũ his ꝗ ſũt pares igradu ſuccedũt ĩlocũ pꝛis eoꝝꝑ ⁊
ſic ĩſtir aten ꝓbat᷑ qꝛ ſi aliud dicẽs ſe zanereig. Iʒd ad
Proe uccederẽt ĩ ſtirpẽ tñ inter ſe ſieret diuiſio ĩ capita ut in
oc exẽplo.Dheſũct ẽ titiꝰ relicto fre ⁊ ex alio fr̃e vno nepote
T ex alio fre duobꝰnepotibille frat hẽet tertiã nepotibꝰrema
nẽt alie due partes qᷓ deberẽt int᷑ ſe diuidiĩ capita ſᷣm pᷣdictaʒ
opi.⁊x ſic qlibet hꝛet ttiã.qꝛ nõ utunt᷑ puilegio int᷑ ſe.hec ↄñtia
bat ĩ ſili.S.de vul.⁊ pu.l.ꝗ cũ plłes.⁊ iſta ↄñtia ẽ falſa ut.d.
Prdiaud d gꝗlibet uocat᷑i eã partẽ quã pẽ accepturus erat.

ergo ẽ falſũ ancedẽs.Manifeſte ergo ↄcludi ꝙ ſilij fratrũ in

—

ter ſe ſuccedãt ĩ nrneqs⸗ uerũ qñ tractat᷑ de ſucceſſiõe alica
ius ex pꝛuis uł auũcul.S
ĩ vno coꝛigit put dicis de eo ꝗ deceſſerit relici ſilis duoꝝ fra
trũ.ĩ alio exẽplo remanet ĩcoꝛectus ꝓut loquit ĩ eo ꝗ deceſſit
relicij ſilijs duoꝛũ pꝛuoꝝ. ⁊ ita de facto ↄſului ĩ ciuitate aſſiſij.

Nar Stknd ð dẽ de adoptiuis ſilijs.dic hodie ut ĩ
Parui. iagopttone C,deadoptlofnbus

¶Zegitima. i ilcacimiti ae vxrimor dieg

Tfallit ĩ mult.utiĩ gl.pʒ. Itẽ do tibi aliã fal
lẽtiã ĩ duob fribꝰ quoꝝ vnöẽ piũct ex vno parẽte aliex duo
bus.pfert᷑ ergo ille ꝗ ẽ ↄict ex utroq; parẽte ĩ auẽ.ceſſãte.⁊
Icoꝛpoꝛe vñ ſumit.Sʒ qꝗdĩ ʒijs utrũ ʒius ex utroq; parẽte ſ/
ferat᷑ ʒio ex vno parẽte im.pone exẽplũ duob modij. Pꝛĩo
pꝛ me habuit vnũ fratrẽ ex utroq; parẽte aliũ ex vno paren/
te tm̃ tractat᷑ de ſucceſſionemea. Sʒ pone ꝙ hñs duos filios
ex pᷣma uxoꝛe accepit uxoꝛẽ ſcdam ⁊ uxoꝛ habebat ſiliam ex
alio matrimonio quã ſiliã tradidit nuꝑtui vni ex filijs ſuiꝭ pꝛi
mi matrimonij.ex q̃ natꝰẽ ſiliꝰ.fili nat ex ſcdᷣa uxoꝛe eſt ʒius
huius filij ex utroq; parẽte.q; frat carnalis pꝛis ⁊ frat carna/
lis mr̃is.ſili pmi mrimonijẽ ʒi ex vno parẽte tm̃.qꝛ fr carnał

pꝛis.q̃ri᷑ q ĩ ſucceſſione pferat᷑. Hãc qõnẽ vidi de facto.h di tih

co etiã ſalua melioꝛi delidᷣatiõe puto ꝙ nõ.nã illð qꝗð dẽ utrũ
ſint ex vno parẽte an ex utroq; non hʒ locũ niſi qñ tractat᷑ de
ſucceſſiõe fratrũ ul patruoꝝ.ſecſi de ſucceſſione ult᷑ioꝝ. ut.d.
§S.ſi vo neq; fres.ibi eniʒ ſola ppingꝗtas ĩſpicit ĩ gradu nõ vin
cla ꝗbeiũgunt.ſʒ h.S.iſte ĩ hoc nõ coꝛigit᷑.ita debet ĩtelligẽ.

0J nterdũ Pꝛoximioꝛ intelligii de tꝑe moꝛtis ſi nul

Aluʒ condituʒ ẽ teſtamentũ. als pꝛoximio?

intelligitur eo tẽpoꝛe cmatellamme deſnuntur h.s.
¶ Unde Uelle Deripto hẽde repudiante ſuccedunt

WA! *²pximioꝛes ĩ gradu cuʒ onere ſideicõ
miſſi ab ĩteſtato petiti.h.d.⁊ ẽ ſcabioſus.S.¶ Op.int agna/
to nõ ẽ ſucceſſio.ut..e.l.ĩ pn.So.illud uerũ cũ vn ex agna
tis fuit eo ipe in ꝗ hẽditas fuit delata.ſʒ h agnat pñs deceſſit
anteqᷓ; hẽditas eẽt delata.ſʒ hodie ĩ totũ ẽ ſucceſſio.ut iſti.de
legi.agna.ſuc.S.placebat.¶Itẽ op.ꝙ heditate nõ adita fi/
deicõmiſſuʒ exiiguat.ut.l.ille a ꝗ. S.ſi de teſtõ ad treb. DPicũt
ꝗdã ꝙ h fuit relictũ a veniẽtib ab iteſtato.ſʒ certe h ẽ tex.q
diẽ ꝙ fuit relictũ ab hẽde deſcripto.q̃re alij dicũt ꝙ h fuit hẽ/
ditaj adita.ſʒ hoc ẽ ↄ tex.ꝗ dic ꝙ fuit repudiata.ꝗ̃re dic ꝙ ſu
it relictũ ab hẽde ſcripto ⁊ repetitũ a ueniẽtib ab ĩteſtato.als
nõ ꝓcedẽt niſi foꝛte ſʒ aliã lec.q ẽ ĩ.l.eã quã.C.de ſideicõmiſ.

Uiteſtato. Doſt r. . ei de

piꝛin. de li. ⁊ poſthu.⁊ Di. S. de ſta. ho.l.ſeptuno mẽ⸗

ſL.: ibiſcripſit multa ſcripta magiſtri gentilis.

U p toꝛ. Hõ tex.ibi nõ ꝓpe ⁊ẽ.Ex q habej

ꝙ nepotes ppe dicunt illi ꝗ tꝑe moꝛ
8 de cuiu⸗ ecchie en üirnatt z pone fuit

* *

ſtatutũ hoc tpe aduẽtus ĩperatoꝛis Yederici ꝙ alig nobiles

eſſent exbãniti ipſi ⁊ eoꝛũ ſilij ⁊ nepotes.certe ſi ſunt aliq ne/
potes qui nõ erant cocepti.tũc nõ cõpꝛehendunt.ſed ſi vis ꝙ
ipſi cõpꝛehendanĩ dicas ipſi ⁊ eoꝝ Poſter nã poſteroꝛuʒ ap/
pellatione cõpꝛehenduntur oẽs deſcẽdentes.hic eſt tex.in.l.
iuriſcõſultꝰ. S. parẽtibꝰ.S. de gradibꝰ. ¶Itẽ q̃ro aligs acce/
pit emphitheoſim ꝓ ſe ſuiſq; filijs ⁊ neponbꝰ.mõlnepotes nõ
grãt tũc cõcepti an cõpꝛehendent᷑. Aidei ꝙ nõ ut h. DNico ꝙ

i vo tractat᷑ de ſucceſſiõe aliox tẽre Ber or

manẽt ꝙ ſuccedãt ĩ capita. ut.d.S.ſi vo neq; fres.⁊ ſic iſte. xF. ⸗ 3/

8

0

Ad ſenatuſcõſul ter.

iſti nepotes admittunt᷑ ⁊ eis ex illo iſtrumẽto qrit᷑ ius.q; hoc
qʒð hic dicit hʒ locũ ti in acqſitione hereditatis legitime.Et
nõ ꝙ dico legitime ⁊ de bonoꝛũ pol.ĩtelligit.ſecus i alijs acꝗ
ſitionibꝰ. hic eſt tex.nõ.in.l.paulus de bo.li.⁊ ſcripſi i.l.qdð di
citur de vᷣbo.ob.pꝛedicta va in acqſitionibus.in diſpoſuioni/
bus vo penalibus dic ut dixi.S.in pꝛima q̃ſtione.

ius ſubſtitutiõis reſpicit pꝑſonã.iõ ad hẽdẽ nõ traſmit
.d.nõ glo.ibi reliet ⁊c. ſt rõ S ut in glo.
WS Rationẽ hui.l. vide. q; per legẽ. xij.
ltis. ab. defert hẽditas per nomina deſi⸗
nantia agnationẽ. ſ̊ per emancipationẽ deſinit eẽ
agnat. go tc.ſʒ p ſenatuſcõſulta defert hẽditas ꝑ noĩa na/
ture ut pĩ mat᷑.q noĩa ꝑ emãcipationẽ nõ tollunt.ut.l.tutelaj
de capi.di.ſʒ hec.l.hodie coꝛꝛigii.qꝛ ſublata ẽ differẽtia eman
cipatiõis ⁊ patrie ptãtis ꝑ auẽ.de ſuc.q defer.ab inte.
ater Iſtius.l.ĩtellectũ pono plene in.l.ſi
Pater. is qui ꝓ emptoꝛe de uſuca.ꝓ emp.i
racta. de ſictione trãſlatiua.¶ Op.de.l. ꝙ ſi filium

titur.

de caſtrẽ. pecu. Rñdit glo. ſui iuris credii deceſſiſſe ꝙ;tum ad

ſucceſſionẽ ab inteſtato nõ q;tũ ad ſubſtitutionẽ pupillarem.
⁊iõ dic utĩ glo. Lu vo dicas ꝙ iſtud ẽ uerũ q;tuʒ ad pupilla
rem ſubſtitutionẽ.ſʒ q;tuʒ ad tacitã vulgarẽ qᷓ cõtinet᷑ in expᷣi
ſa pupillari dic ut dicã in.l.j.S.de vul.⁊ pu.
¶¶ Ald ſenatuſcõſultum ferulionun. ublea⸗ tat
ota iſta lex tracta
— ve in genua.½ officio ſenatuſcõ/
ſulti oꝛfciani per qdð nilius ſuccedit matri.ſed ſe-
cunda.l.loquitur de ſenatuſconſulto tertuliano
per qð mater ſuccedit fllilo. „
ieg. n caſũ ſpetialẽĩ qᷓ hẽditas matris nõ adita
EVetrãſmnittit ad hẽdeꝭ. ⁊ ratio eſt qꝛ abſq; ſui culpa
adire nõ potuit. alios caſus habes in.l.uentre de acꝗ.here.

Eili 18 LHic ẽ bñ noucaſus.ſimilẽ caſũ habes.j.l.ꝓxi.
IIIUS. . ſte.5. vider de vbo ad uerbũ p.l.itercidit

de cõdi.⁊ de.⁊ g diſtinctionẽ quã dedi in.l.ſi cognatis dere.
du. ubi dixi ꝙ ule g effici ßuus hois ⁊ poſtea liber admittit.
ſecus ſi efficiat fuus pene.dẽ hͥ totũ ecõuerſo. Rñdeoĩ ſucceſ
ſione ex teſtõ ꝓcedit illa diſtictio quã dediiĩ.d.l.ſi cognatij.in
bma lec.ſʒ in ſucceſſõe ab ĩteſtato erit diſtinguẽdũ totũ econ
uerſo. Rõ ẽ qꝛ ille q effici᷑ fuus hoĩs nõ effict eius ↄditionis
ut nõ ſit ſucceſſibilis ex teſtõ.q; aliũ põt facẽ hẽdẽ miniſterio
ſuo.nt.l.ſi pi.S.de hẽ. inſti.ſed ille q efficit᷑ fuus pene ex teſtõ
fit ĩſucceſſibilis. ⁊ ſi reſtituat᷑ videt᷑ ali hõ.ut.l.ſi puꝰ.S.de adi.
leg.iĩ ſucceſſiõe vo ab ſteſtato totũ ecõuerſo.nã ille q efficũ ſer
uus hoĩs deſinit eſſe agnatPul cognat' oĩno. Et lʒ efficiat ſiᷣ
nunq; reaſſumit.q; remanet libert alienꝰ.iõ nunq; ius ſucce⸗/
dẽdi recuꝑat ut h.fac.l.hõ liber.de ſta.ho.ſʒ ſi kᷣů pene efficit
⁊Tq reſtituat᷑ nãlia ⁊ ciuilia iura recuperat merito habilis ad ſuc
cedẽdũ reper as ſtelligo uerũ niſi hẽditaꝰ ꝑ aliũ eẽt appᷣhen
ſa. ut nõ.in.l.gallus.S.⁊ achf ĩfi.gl.ma.S.de li.⁊ poſthu.
5 gl. ᷓ dicit ĩterp̃tationẽ.i.coꝛꝛi
tO eras. g. 4 habes gꝗd ſit dicẽ ĩterpᷣta
tio. ſile nõ.in.l.j.S.de oꝛi.iur.⁊ ibi gl.allegat iſtũ tex.¶ Op.

j.pxi.So.ill qð dẽ h de dãnato rei capitał nõ coꝛigit.qj ſo
lũ id qð dẽ de eo ꝗ locauit opas ſuas ut cũ beſtijs pugnaret.

apitis. Aue ẽ rõ ꝙ hẽditas qᷓ defert ex ſenatuſcon/
9

ſulto nõ parit capitij diminutionẽ.ſʒ ea q̃ de
fert᷑ ex.l.xii.tab.ſic. Rõnẽ reddit tex.in.l.tutelas.S.de capi.
di. qꝛ ꝑ ſenatuſcõſultũ defert hẽditas ꝑ noĩa nãlia.ſʒ ꝑ capitiꝭ
diminutionẽ nõ tolli᷑ nomẽ nãle.qꝛ nihilominus remanet mr
nel ſilius.ſʒ p.l.xij.tab.defert hereditas ꝑ nomia iuris.ut ſuij

⁊ agnatis.ſ̊ per capi.diminutionẽ deſinit ꝗs eẽ ſuus ⁊ agna/

tus.iõ tollũ H e⸗ lſtä
ianig adi e h.S.ſeci pluries magnũ feſtũ
Siquis dita.n q habes ꝙ ule ꝗ ꝑ reſtitutionẽ
lĩtegrũ excludit᷑ ab hẽditate lʒ de iure ciuili hẽs remaneat.tñ
nõ ipedit quin alius poſſit eẽ hẽs de iure ciuili.ut dixi une⸗
ſcienduʒ. S.ti.j.⁊ h ẽ caſus ꝓ opi.in gl.l.ꝗ ſe pꝛis.C.vndelibᷣ.

72

d
Op. lode lñ. de luccdl. Dol b 655
(M G Lic ẽ nõ. S. videtur

.RE
ptionis ẽ exceptio rei ſinite ⁊ ſic ĩpedit litis cõteſ.ſile hes in.l.
trãſacta.j. de v.ſig.⁊ ĩ.l.cũ q̃rebat᷑.S.j.j.iudi.ſol. Itẽ aduerte
qð dico i.l.oẽs ppłli.ubi dicebã ꝙ pᷣdicta locũ habeãt ĩ p̃teriiʒ
⁊ futuris. Iſta vba ĩ pᷣterit ĩtelligi debẽt ĩ pᷣteritis pẽdẽtibus
nõ finit.ut.l.cauſas.C. de trãſac.⁊ in auc.ut cũ de ap.cog.in

Jus accreſcendi ſequiẽ
J ex pluribus. u iõ ad hẽdes rrlſit

pn.nã ſinita dicunt q̃ ſũt ſinita pacto traſactiòe uel quis alio
mõ.ut h ⁊.ll.S.allega.⁊ habui gonem ĩhis ᷑minis. Piẽ ſta
tutũ ꝙ filia non ſuccedat extãtib nlijs maſculis.⁊ h̊ habet lo „
cũ ĩ pᷣterid.mõ q̃dã ſilia cũ fratre diuiſerat qrebat᷑ an ĩ ea locũ
hẽat ſtatutũ. Dixi ꝙ nõ.qꝛ illa cauſa erat ia deciſa diuiſione.

Mõÿ tex. in. 5. ſed ſi filꝰ.
J Ue mgenua v. ſʒ ⁊ ſ ninece nonne

6 videt ꝙ redacta in fuitutẽ deſinat eẽ mi lʒ manumit/

tat.ut.s.ꝓxi.S. Rñ.iſto tꝑe quo peperit fuit fua merito ſi ſu⸗

it manumiſſa ſtatus eius augmẽtatur ⁊ redit ad ſtatuʒ qͥ erat
tꝑe natiuita.iõ remanet mat.ſʒ.õ.ꝓxi.S.nunq; redit ad euʒ
atũ quo erat tꝑe natiuitatis.iõ mater nõ remanſit.
¶Zi eEPA. Dupꝛa dixi ꝙ mr̃ admittit᷑ ad ſucceſſionẽ ſili
Eo. vo ponit an filij filio;ꝝ mr̃eʒ excludant
uſq; ad.S.obijcit.ibi põit an pꝛ mreʒ excludat uſq; ad.S.ſi pꝛẽ
ibi an mr excludaĩ ex eo ꝙ nto 85 petijt uſq; nne..
- Mõ ꝙ ſi ſtatutũ dic̃ ꝙ filia femi
Seg ſi ſint ſui. noſüccedat extãtib libis in/
telligit extãtib ſilij ꝗq ſuccedãt pꝛi.caſus ẽ H.ↄcoꝛ.l.ſiue.S.ſi.
S.de iurepꝛo.⁊.l.ſi ex modica.S.ſi filꝰ.S.de bo.li.⁊.l.j.S.ſi ſi
liũ.S.de bonoꝛũ poſ.ð ta.Sed cõtra hoc videt᷑ ꝙ ĩmoiſtide/
beant excludere matreʒ ſi potuerũt ſuccederelʒ nõ ſuccedãt.
ut. I. ſlliuſta.S. cũ quis.⁊ ibi nõ.S.de le.j.So.ut ibi dixiin.l.j.
S. ſi fliuʒ. S. de bo. poſ. contra tabu. (Enc liuscxi
m Pone caſũ ſic. filius exi
Biquis 2 liberis. e ĩ patria ptãte habe
bat uxo ẽ pᷣgnãtẽ ita ꝙ ſi naſceret᷑ nõ naſceret ĩ ptate ixſi ſilij
poſtea fuii emãcipat poſtmodũ deceſſit relicta uxoꝛe ſua pꝛe
gnãate.uxoꝛ pᷣgnãs ſuit miſſa ĩ poſſeſſionẽ noĩe uẽtris ⁊ peꝑi
vnũ ſiliũ q deceſſit anteq; adiret hẽditatẽ. qᷓrit utrũ iſte fil im
pediat mreʒ q ẽ auia qͥ ad ipſũ ſuccedẽ ſilio ſuo ꝗqẽ pꝛ d ad ip
fũ. Et dubiũ erat.qꝛ uent᷑ miſſus ĩ poſſeſſionẽ videbat haberi
loco aditiõis.tñ iuriſcõſult dic ↄ.DPicit tex.an mi ꝑãis ſui ꝗqẽ
auia q ad ipſũ. Di.diẽ tex.uocaĩ ita ꝙ admittat᷑ ad ſucceſſio
nẽ ſilij ſui.? admittat᷑ mr iſti poſthumi ad hãc hẽditatẽ tanq;
ſibi trãſmiſſã a ſilio ſuo. DPic tex.agnoſci ꝗ pꝛ fuit emãcipatꝰ
a pʒe ſuo qauo qͥ ad hũc poſthumũ.⁊ ſic nat nõ recidit ĩ ptatẽ
pꝛis ſui. Mõ tex.ibi neq; eni ſuffic. ¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ hẽditaſ
dis nõ adita trãſmittat.ut.C. de ſuis ⁊ le.l.apud hoſtes.⁊.l.
Editatẽ.S.fili.j.de caſtrẽ.pecu.cũ ſilibꝰ.ſʒ dẽ h S.So.dicũt
Ra fateoꝛ ꝙ hẽditas nõ adita nõ trãſmittit᷑ ⁊ alijs caſib ille
eges loquunt᷑. Sʒ vitas ẽ ꝙꝙ hẽditas pꝛis nõ adita trãſinittit
ut dicã ĩ.l.ſi fili q pꝛi.õ.de vul.⁊ pu.AQAuare dic ꝙ h ſilius.ſ.
poſthumꝰ nõ ẽ ſuꝰ.qꝛ nõ erat ĩ ptate pꝛis.Et ſi dicis quõ pot
eẽ. Rñdeo qꝛ tꝑe emãcipatiõis pꝛis ſui erat cõceptꝰ ⁊ ſic na·
ſcebat᷑ in ptate aui.⁊ ita ĩtelligit h LHu.⁊ Ci.in.l.apud hoſtes
C. de ſuis ⁊ le.⁊ ſic nõ ꝙ ſu hẽs hẽditatẽ pꝛis nõ aditam trãſ
mittit ut h.ibiſi nõ ſu Pẽs agnoſcit.dicã in.l.ſi fil g pꝛi. Itẽ
videt ꝙ ꝗ petit bonoꝛũ poſſe ſionẽ videat᷑ agnoſcẽ heditateʒ. 5
ut.l.puberẽ.C. de iure deli.Sol.ibi bonoꝛũ poſſeſſione q̃ ius
tribuit.uti poſſeſſione noĩe uẽtris ⁊t carbo.⁊ ſimilibꝰ.naʒ iſte
bonoꝛũ poſſeſſiones nõ faciũt hẽdẽ. ut dẽ h qd tene menti.
(S ed ſi infãti. Que ẽrõ dꝛie ĩter infantẽ ⁊ furio/

ſu. Dixi in. l.j. de bo. poſ.infan.

¶ Obiicitur. Pater ergo excludit matrẽ nõ auus.

(Si ſit. bi agnat defunctiultra fratrẽ.⁊ ſic ob.qute?
= 5. Per iſtũ tex. habeß vnã decretalẽ ex de ceſlſ.
Hẽ c auctoꝛitate.li. vj.fac qð dixi uob igl dpe E vrz tgs.
ſit c 5 . Vt intelligas hunc
it t 9. mne. Kvideaginſti eo.ti⸗
Ad euidẽtiã Prine Simnite ſicut ſilius excludit matreʒ ⁊
pẽ matrẽ ita frater cõſanguine excludit matrẽ.ſʒ ſoꝛoꝛ ↄſan/
inea ſuccedit vna S mare aboria nſrboti 4
ictũ eſt.S.q̃liter mr excludat᷑ a ſucc
1 mater. one filij ppter ſilios uel cõſanguineos.

mõðẽ vidẽdũ qñ pᷣuet᷑ ſucceſſiõe ꝓpt᷑ tutoꝛẽ nõ petitũ.Et pᷣ po
nit mẽtẽ cuiuſdã cõſtitutiõis.ſcdo ĩcipit illã cõſtitutionẽ expo
nere.ſcdᷣa ibi egdẽ ⁊c. ¶ Op.ad pn. C. ad tertul.l oẽm.⁊.l.
mr̃es. So.iſta loꝗtur qñ ſilius deceſſit ipubes.ſec ſi fact pu
bes deceſſerit. Sʒ ꝗqrũ de mre loqtur h.an ĩmr̃e nãali ⁊ legi
tima an nãali tm̃. Rñ.etiã ĩ nali tm loqtur.ut.l.fi. C.ꝗ pe.tu.
Equidẽ Nõ tex.ibi ſʒ puto tẽ.Ex quo nõ ꝙllʒ ſta/
* tutũ loquat᷑ in ptãte tñ hʒ locũ in capitaneo
Auid. circa idẽ bana eadẽ wriſdikion⸗ quã beue⸗
, 6 tex. cõtra ſindicos comitatuj de
4 QAuid ergo bẽtes denunciare maleſicia ſub certa
pena.quid ſi denũciauit cõpulſus a iudice an excuſet̃ a pena.

— —

—,— — B—

Ad ſenatuſcõſul.ter.

Certe videt᷑ debere diſtingui.aut pꝛocraſtinabat ⁊ differebat
⁊T tũc ſi cõpellit a iudice nõ air ſicut H. ſ
1 He ¶¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ mr nõ poſſit eẽ tu
Q ſi p agter. r n iſta epota ute elt ede tute.
So.̊ ↄcedo.⁊ qð h̊ dẽ tellige ꝙ h̊ ipetrauit a pncipe.ut.d.
l.ñ. Sʒ qd ſi tutoꝛes non petijt ſʒ ipſa geſſit uel alij geſſerũt ſʒ
