tra iſtà lec.arguo.nã lex q q̃drĩgẽta.loqtur qñ hẽs noĩati eſt
gFrauat. ut patet ĩ v. itaqʒ. ibi quaſi heres ⁊c. H patet in pnci.
marcellus.ibi in hac ſpetie.⁊ ſic videtur loqui in eo caſu quo
5. vnde Aʒo ⁊ Hug. legũt alit.videlʒ ꝙ. l.ꝗ q̃dringẽta.coꝛ⸗
rigat p.l.marcellus.i cõcluſiõe ibi poſita.rõnes aũt poſite i.l.
4 qᷣdrigẽta.nõ coꝛꝛigunt. Hec lec.nõ hl ſi rõnes ſüt ve cõ
uſio erit va de neceſſitate.ſi falſa eẽt ↄcluſio falſe eẽnt rõnej.
Vnñ Ni.tʒ pᷣmã lec.q ẽ va.do rõnẽ.q legata reliquuni noĩa
tim ab hẽde nõ videt᷑ on hẽditariũ.qdð apparet.qꝛ ſi hẽditas
uadit ad aliũ nõ uadit cũ illo onere ſiue uadat ad ſdᷣſtitutũ ſi/
ut ad cõiũctũ.ut.:.j.S.ĩ ſubſtitutiõe.S.ad.l.fal.⁊.l.ſi ples.S.
de le. iij. dixi i.l.qↄditio.de ↄdi.⁊ de.ſʒ qũ ſimplr relinquit dẽ
onꝰhẽditariũ.qd pʒ qꝛ hereditas tũc trãſit cũ onẽ legatoꝛũ ut
dict.ll.merito ergo qñ legata reliquunt᷑ ab hẽde noĩati ⁊ po/
ſtea hereditas ꝑ ndeicõmiſſũ.heredita eſtiat᷑ q;tũ ualet abſqʒ
deductiõe legatoꝝ.qꝛ illa legata nõ videbuni ppe on heredi
tariũ.ſec qñ ſimplr io tũc legata detrahunt.ut.il.q quadrigẽ⸗
ta.nec obſtat tex.ibi q̃ſ heres ⁊c.q; ibiĩducit q̃da ſdirncho nõ

ꝙ ꝓpꝛie ſe referat ad caſũ ꝓpoſitũ.ulł alit᷑ ſuit grauat q̃ſi hereʒ

noiati. Mõ ob.tex.i.l.marcellu.ðibi ĩ hac ſpetie.qꝛ itelligo.ſ.
q ſeqtur. ¶ Acd iſtud op.foꝛtit.qꝛ legata ꝗᷓ reliquutur ſunpli⸗
cit᷑ vidẽtur relingꝗ a fideicõmiſſario.ut.l.ſi. C.e.ergo nõ detra
het fal. ut dixi.S.l.ꝓxi.S.deniqʒ.⁊ ſic.l.q q̃drĩgẽta.q dic fal.
detrahẽdã nõ põt loq ĩ legat relictᷣ ſimpłr. So.duob mõis.
H.l.ↄꝛia loquit qñ heres fuit grauat reſtituere tota uł oẽm he
reditatẽ.⁊ ſic de neceſſitate icludit on legatoꝝ eẽ ĩ ſideicõmii
ſarijs.ᷣ qñ ſimplr.ul meli.l.ſ.C.e.nõ dicit q; legata videant
relicta a ſideicomiſſario ſʒ ab eo debẽt peti nõ ab herede.Ex
qↄcludo ꝙ legata ſimplr relicta ex ꝑſona hẽdij debeni ⁊ per
ↄſequẽs defalcant᷑ ut h.ſʒ ab ipo ideicõmiſſario petent᷑ ⁊ pſtã
tur.ut.l. ꝛia.ꝓ h̊ do duas Ibma. S prit o deniq; ĩfi. gl.
qiĩcipit nõ ſideicõmiſſariũ pmũ ⁊c.ĩ fi. Alia gl.ẽ i.l.marcellu⸗
ĩgl.ꝙ ſemꝑ pᷣumũ.¶ Op.ſi ſemꝑ pᷣſumit relictũ ab herede.
ut nõ.in.d.gl.limarcellus ĩ pn.ergo nõ ẽ dẽia an reliquat᷑ ſim

plr uł noiati. Rñdeo nõ ſequit.nãà qñ ſimplr reliquit᷑ tic debe

tur ab herede.ut ab herede.Añ vo reliquit᷑ noiati.tũc videt᷑

habit reſpect etiã ad ꝑſona. qð pʒ qꝛ hereditas nõ traſit ad
P

aliũ cũ illo onẽ.ut dictũ ẽ. ¶. Op.q; eti heres ↄuenit p legat
factis ſimpłr. ut.j.e.l.ita e. F. gex treb. Bl. H marceluf
diẽ ꝙ ülud ẽ uerũ ĩ debitis.ſec ĩ legatis.ſʒ gl.ulti.S.e.i.l.j.S.
ſi.dic idẽ ĩ legatj ⁊ debitis.ſ.ꝙ añ reſtitutioneʒ poſſit ↄueniri
heres.poſt reſtitutionẽ nõ.⁊ hoc còiter tenet᷑.¶ MOp. C. dele.
l.cũ q̃ſtio.ubinõ ſit cõputatio iſto mõ.ſʒ ilo qð min ẽ relictũ
videt᷑ adẽptũ ei cuiẽ relictũ plus.Gl.ibi ſo.ꝙ ibi loquit᷑ qũ to

tũ pmo relinqt.ſcðo partẽ.vñ parteʒ videt a toto adimere. pS
gqñ ecõuerſo.i.qñũ pmo legauit partẽ.ſcdo totũ.qdð lʒ ſit uerũ ĩ

ſe ĩ alia mã ut diſtixii.l.iterdum.S.ſi.de here.iſti.tñ h ut puto
nõ ꝓcedit.nã lex cũ qſtio.loquiũ qñ legatũ toti ⁊ legatu par
tis ſunt vnifſoꝛmia.ſed pmo h legauit quatitatem.ſecũdo per
ſideicõmiſſum hereditatẽ reliquit que ſũt ſeparata.lʒ eni.ccc.
ſint in hereditate nõ tamẽ eſt hereditas nec pars quote here
ditatis.vnde non curo ꝙ pᷣcedat uel ꝙ ſequat᷑.quia nõ eſt to/
tum ⁊ nõ eſt pars. ¶ Op.ad vx. qdð autẽ. de aur. ⁊ ar. le.l.f.in
h.So.ut ibi ſoluit᷑ per glo.¶ Op.dicit h ꝙ in teſtamẽto mili
tis ceſſat treb. Cõtra.S.e.l.j.S.i filij. So.ut ibi dixi.¶C Que
ro quid ſi teſtatoꝛ iuſſit hereditatẽ reſtitui deductis legatis an

ſiet contributio m diſtinctionẽ iſtarũ.ll. Reſpõdeo caſus eſt

ſic.j.pxi.S. ¶ Quero quid ſit teſtatoꝛ reliquit legata pu/

re. Rñdeo dixi.S. ꝙ heres ppter coactionẽ perdit trebelliani

c.nunc dicit ꝙ illud qð eſt dictũ de treb Perdenda in dicto

caſu ẽ uerũ ĩoib teſtis ĩ qbꝰ nõ detrahit᷑ fal.ut ĩ illis nõ detra

hat treb. ul alił. dem ẽ.S.ꝙ lʒ hẽ ſcript ꝑdat q̃rtã. legatari
nõ dz hie plus a fideicõmiſſario q; haberet ab hẽde. Idẽ in
oibus teſtis ĩ qb cefſat fal.ut tatũ habeat legatari a nideicõ
miſſario q;tũ hũiſſet ab hẽde. ¶ Altio qð h̊ tex.diẽ ꝙ ĩ qbuſ
cũq; teſtis ceſſat fal.ceſſat ⁊ treb.induco ad qſtionẽ q talis ẽ

utrũ in relictis ad pias cauſas ceſſet treb.m hec tꝑa nõ ceſſa
bat.ut.l.j.S.ad municipiũ.S.ti.ij.hodie reperit᷑ ĩ ſal.coꝛectũ

ut in auc.ſur. C. ad.l.fal. an ceſſet treb. Et dico ꝙ ſic.quod/p

bo.pmo certũ ꝙ app.ſalcidie cõtinet trebellianica. ut.l.pẽ
hili in pn. ⁊.l.titia. S. tl.ij. ?. C. ad tre.l.iubem. ⁊ per iñnitas
leges huius ti. Sed tex.in coꝛpoꝛe de eccl.ti.S.ſinaũt heres.

vnge ſumit᷑ auc.ſiłr.dic ceſſare omnem ſal.de neceſſitate.ergo

cõpꝛehẽdit oẽm.ſ.falcidiã ⁊ trebellianicã. Mꝛeterea ſcriptu/

ra dubia declarat ex pcedẽtib c ſequẽtib. ut.l.ꝗ ſiliabus. in

iſſu vniuerſale ſub cõditione. ſi deceſſerit ſine libe-
ris uel ſimilia. an fiet cõtributio legatoꝛũ ⁊ ſideicõmiſſi vniuer
ſalis. Dicã. j. pxi.S. ¶Circa uer. qdð autẽ. quero ꝗd vult dice

Ad ſenatuſcõſul. trebel.

pn. x.l.ſi fuus pluri.S.ſfi. S.de le.j.ſqjĩ coꝛpoꝛe ĩ.S.pᷣcedẽti fit
mẽtio de ſideicõmiſſo uli.merito intelligat᷑ qð ſeqtur de treb.
Tertio ĩ illis caſib ĩ quibfal.reſecat legata particularia ĩ illiʒ
treb. reſecat ulia. ut inſti.e. S. q̊ reſtituta. ſʒ h caſu falci.nõ reſe
cat particularia.ergo nec treb.reſecat ulia. Altio dico ꝙ ẽ ca
ſus h cũ gl.x vide gl.q ĩcipit.ĩ quoꝝ teſtis.nã gl.l.ĩ teſtõ. us
gl. allegat loquit iĩ relicꝭ ad pias cauſas. ⁊ ſic apparet ꝙ glo.
vult ĩtelligẽ de relici ad pias cauſas.hoc videt tenẽ Pi.in.l.
j. S. falij. S. e. ubi tʒ ꝙ ſic ceſſat fal.i teſtõ milis.ita ceſſat treb.
qð tʒ ſpe.ĩti.de ĩſtru.edi.S.cõpẽdioſe.v.ſʒ cũ deductio.⁊ Ci.
i. d.auc.ſilr. ſʒ gl. i. c.j.ex de teſta.li.vj.videt᷑ tenẽ ↄꝛiũ.⁊ etiam
ibi arguit Hi.ad rõne ꝗᷓ fũt ꝑ eoj ĩ ↄꝛiũ. Rñ.ad dictũ.c.j.ex
de teſta.ubi a contrario ſenſu colligitur.ſed dic ꝗ; ar.a cõtra/⸗
rio ſenſu non eſt bonũ ibi. quia reſultaret pꝛauus intellectus.
Mec ob. quod nõ mutat᷑ qre ſtare phibet.in treb. nõ reperũ
mutatũ.ſʒ iſtud nõ ẽ uerũ.qꝛ ẽ mutatũ ꝑ tex.iĩ coꝛpoꝛe q dicit
oẽm fal. Scðo dico ꝙ ẽ mutatũ qꝛlex noua nõ põt ad aliũ ca
ſ extẽdi ꝑ hoĩem. ̊ p aliã legẽ antiquã ſic.ut ẽ glo.ĩ.l.qð vo
S.de legibꝰ.i eo qð ꝑ.l.ut tatũ de fuo coꝛup.q̃ẽ lex antiq̃ ex
tẽdit.l.ſqs fuo.C. de fur.q̃ẽ lex noua ⁊ odioſa.mõ regula an
tiquã hui.l.q̃ diẽ ꝙ ĩ quibuſcũq; teſtij ceſſat fal.ceſſat ⁊ treb.
ↄiũge cũ noua ⁊ ſic det᷑minabit ula.⁊ ſic ꝓut ceſſat ĩ fal.ſic in
tre. Ad illã röõnẽ ꝙ nõ videf eadẽ rõ.ut dic Jo.an.qꝛ lʒ in re/
liciᷣ particularibꝰnõ detrahat᷑ de relicto pio fal.tñ detrahetur
de alio qð ẽ ĩ hẽditate.ſʒ ĩ ſdeicõmiſſo uli ſi nõ detrahit tẽ ſra
ſtra eẽt hẽs.ſʒ ipe dic ↄ tex.ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit.auc.ſilr.ubilo
gtur qñ tota ſubſtãtia ẽ exhauſta.nec ẽ ĩuanũ hẽs.qꝛ tex.in
auẽc. de here.⁊ fal. S.ſi vo expᷣſſim.dic ꝙ hʒ meritũ d ad deuʒ
qꝛ exercuit piũ actũᷣ. ¶ Scda q̃ſtio ẽ an teſtõꝛ poſſit ꝓhibere
treb. DPe iſto iure ẽ certũ ꝙ nõ.ut.S.ad.l.fal.l.titia.⁊.õ.l.pꝛo
xi. S. idẽ nerati. Gl.tʒ ꝙ ꝓut ꝓhibẽ põt fal.ita treb. põt ꝓhi⸗
bẽ. ita tʒ gl.ĩ coꝛpoꝛe de hẽ. ⁊ fal.vñ ſumit᷑ auẽ.ſʒ cũ teſtõꝛ.idẽ
tʒ gl. iſti. e. S. ſ qꝛ.idẽ tʒ Aʒo ĩ ſũma auctẽticoꝛu.Cõtrariũ tʒ
gl.ĩ anc.ſʒ cũ teſtõꝛ ĩ.ij.gl.idẽ tʒ glo.in.l.ut ſi allegas.C.ad.l.
fal. Odoff. Ja. de are. ⁊ Ci. tenẽt ꝗꝙ poſſit hodie trebel. ꝓhi/
beri. ut refert Ci.ĩ auc̃.ſʒ cũ teſtõꝛ. Ya.de bel.ĩ ciuitate iſta diſ
putauit pꝛiũ ⁊ illã diſpui.ponitĩ coꝛpoꝛe de hẽ. ⁊ fal.vñ ſumil
auẽc.ſʒ cũ teſtõꝛ.⁊ ſũma rõnũ ſuarũ ẽ.qꝛ qdð nõ mutat q̃re ſtare
pPhibet.ſcdo qꝛ grauat᷑ ĩ vno hẽs a fideicõmiſſario uli.qꝛ
cogi.ergo ĩ alio releuet. Pꝛeuit᷑ dico ꝙ ẽ caſus hui.S.⁊ illud
qð nõ mutat᷑ qre ſtare phibet᷑ uerũ ẽ ꝑ hoĩem ſʒ ꝑ.l.antiquaʒ
põt vnã ꝓphibitionẽ ad aliã extẽdere.¶ßQuero an ꝑ nõ ↄſe/
ctionẽ ĩuẽtarij hẽs ꝑdat trebel.ſic ꝑdit fal. Et hanc.q. tetigit
Rof. ĩlibell ſuis ſuꝑ h ti. Ja.de are.tetigit i.l.cũ tale. .j.õ.de
ↄdi.x de.ubi diẽ tex. tenef hẽs reddẽ ronẽ.ergo ſacẽ iuẽtariũ
dicit YJa. de are.ꝙ ẽ caput rõnũ.Ci.tãgit in auc.ſʒ cũ teſtõꝛ.ſi
nalr ĩclinat ꝙ ꝓpt᷑ nõ ↄfectionẽ iuẽtarij nõ ꝑdat᷑ treb. ⁊ iſtud
detminãdo dic Ja. de bel.⁊ diſputãdo ⁊ poitiĩ coꝛpoꝛe de hẽ.
⁊ fal.vñ ſumit auc.ſʒ cũ teſtõꝛ.⁊ ẽrõ qꝛ qd nõ mutat᷑ q̃re ſtare
ꝓhibet.⁊x a lege nõ reperit᷑ mutatũ. Rñ.ad iſtã.l.qꝛ ex idẽtita
tẽ rõni nõ ĩducit᷑ coꝝectio legũ.ut ẽ gl.C. de ſacroſã.ec.auẽ.
q̃s actiões..l.tã is.S.j.de do.cau.moꝛ.⁊.ðS.ſo.ma.lʒ.ſi vo..
de viro.ĩtelligẽdo ꝓut ĩtellexi.⁊ tex.i.l.pᷣcipim?.i fi.C.de ap.
diẽ ꝙ nõ coꝛigit niſi qᷓtenu expᷣſſe caueat᷑.Ad hãc.l.rñde q
nihil facit. qꝛ tex. dicit h idẽ dici põt ĩ teſti in ꝗbꝰ.l.fal.ceſſat᷑.
QAñ igii ceſſat fal.ipius teſti vigoꝛe ĩ illis ceſſat treb. Sʒ ſi ceſ
ſat fal. ꝓpt᷑ alið.ſ.ꝓpter deſectu hẽdis ut ꝓpter nõ ↄſectionẽ
iuẽtarij.tũc nõ F
imo colligo ꝙ hᷣ diẽ tex.q; dicere heredẽ ſuſpectũ uenit extri
ſecus nõ ex teſtamẽto.⁊ ſic vnde anteq; ueniat ſiue ex teſta/
mento ſiue ex habet locũ hec regula.ſed nõ placet.qꝛ lʒ.S.po
ſuerit quãdo ceſſat nõ ex teſtamẽto.tñ hic ponit ĩregula qusã
do ex ipo teſtamẽto. ⁊ iſta videt mihi młtu eqᷓ quã tene mẽti.
dẽ pomp Etisã ſi hẽs ſit rogat reſtituere deduci
BeE tlegaſ ſit ↄtributio legatoꝛũ ⁊ fideicom
miſſi ulis.ᷣ h. d. C Op. de. l. c heredes. . e. Hlo. nõ ſol. dic ꝙ
ibi erãt legata iualida. ¶ Quero ꝗd ipoꝛtãt hoc caſu hec uer
ba deduct legat. Rñdeo nõ ut legata debeant maioꝛa. ſy ut
hẽs poſſit ea añ p̃ſtare q; hereditatẽ reſtituat. ¶ Quero quã
tũ eſtimabit?᷑ ſideicõmiſſu ule. Rñ.pʒ ex dictj ĩ pcedẽtib legi
pus.¶ Quero qꝗd ſi teſtõꝛ grauauit heredẽ de reſtituẽdo hᷣẽ
ditatẽ ſub oditiõe.ſi deceſſerit ſine liberis ulł ſub alia ↄditiõe.
an dʒ otribui fideicõmiſſũ ule cũ legas ⁊ de oibꝰfal.dʒ detra/⸗
hi. an legata pᷣſtent᷑itegra ⁊ de ſideicõmiſſo uli detrahat᷑ fal.
ſeu treb. Muto ꝙꝙ legata debẽt ſolui tegra ſi vires hereditaꝶʒ
patiunt᷑ de eo qð ſuꝑeſt detrahi: treb. ꝓ h̊ iduco tex.S.ad.l.
fal. l. pent. . · hoc videt fuiſſe de mẽte teſtõꝛis qlegata reliqꝗt
pᷣſtãda ĩcõtinẽti.ſideicõmiſſũ vo ule religtĩ ↄduiõis euẽtũ.h

pterea treb. ceſſat qꝛ nulla lex dicit. DPiceſ tio

X

etiã ↄſuetudo obſᷣuat.ſʒ ſi eẽt ſideicõmiſſũ nłe relictũ parti pu
re parti ſub ↄditiõe.tũc fieret ↄtributio.caſus c.j.e.l.lta tñ..
hẽs ex aſſe.⁊ ibi dicã.Lex ergo ꝗ qdrigẽta.⁊ lex marcellus.
loquũtur qñ ſideicomiſſũ ule ⁊ legata ſunt pure relicta.uel ſiñ
deicõmiſſũ ule ẽ relictũ ꝓ parte pure ⁊ ꝓ parte ſüb oditiõe. ut
d. §. hes ex aſſe. ⁊ hec ſut tenẽda mẽti.qꝛ qtidiana. ¶ Quero

q̃ ſit ↄtributio ſideicõmiſſi ulis ⁊ legatoꝛũ utrũ q̃rta q detra-

hit᷑ dicat᷑ ſal. ul treb.qdð ẽ neceſſe ſcire ꝓpter ea qᷓ dixi.S.de nõ
ↄſectiõe ĩuẽtarij ppter qð pdit᷑ fal.⁊ nõ treb. Rñdeo ſicut dẽ

L.l. gallus.S.ille caſus.ꝙ ↄiũgunt᷑ duo capita legio uellei.ita

h ↄiũgunt᷑ due leges.ſ.lex fal.⁊ ſenatuſcõſultũ tre.⁊ detrabil
vna quarta qᷓ partiʒ ſapit naturam treb. partiʒ fal. Sile dixi
in ĩſtituto ex re certa.in.l.ex facto.õ.de here.iſti.hoc etiã ap/
paret ex legibus pᷣcedentibuj.ꝓpter coactiõem heres perdit
totam quartam. ⁊ ſie reſpectu ſideicommiſſarij tota dicetur
treb. ⁊ in oĩbus qͥ agent cũ ſideicõmiſſario appellabit treb.in
oib ꝗᷓ agent cũ kegatan⸗ ſingularibꝰ appellabit falcidia.
.. .j. e.l.cũ hẽditas.⁊.l.ita tñ.S.actio

Koc C
U es que. nes. 50. ibi alienauit ex neceſſitate ⁊ ſol/

nit ceditoꝛib vñ p̃ciũ nõ fuit cõuerſum ĩ ei utilitatẽ.hic ſic.
¶ Op. ad pdicta.j.e.l.mulier. S. ſi enim. . . de peti.here.l.
diuus. So. ſateoꝛ ꝙ ibi alienat ex neceſſitate incubẽte ex par
te rei que ſernari nõ poterat uł nõ expediebat.tamẽ qꝛ pꝛeciũ

cõuertit in utilitatẽ heredis computat᷑ in quartã. ut dicto.S.ſi

eni. C Op. C. cõia de le.auc.res que.So.ſateoꝛ ꝙ ibi põt ſie
ri alienatio in certis caſibus.tamẽ ſi cõuertit in utilitatẽ ſuam
cõputabit in q̃rtã. ut ibi patet.Ex pꝛedich ergo dicit DNi. aut
alienauit heres rogatus de reſtituẽdo uolũtarie.⁊ tũc compu

tat ſibi in qrtam ut h.aut neceſſario.⁊ tũc aut pꝛeciũ nõ cõuer

tił ĩ ſuã utilitatẽ ⁊ nõ cõputat ĩ quartã. ut.j.e.l.cũ hereditas.x
l. ita tñ. S.act. aut cõuertitur ĩ ſui utilitatẽ ⁊ cõputatur ĩ quar
tam. nt. l. S. allegat. ¶ Quero an alienatio rei que ſubiacet

reſtitutioni ualeat. In hoc ſũt opi.quidam dicunt ꝙ non ua
let aliquo tempoꝛe. ⁊ ita intelligũt hicꝙ de facto tm tenet. ꝗᷓ

opi.nõ eſt bona.ut.l.tno legato.S.j.s.de le.j.⁊ ibi dixi.Alij
dicunt ꝙ de iure antiquo indiſtincte ualebat nt hic.ſʒ hodie

eſt ĩmutatum per iura.C.qꝛ ſi ſubiacet reſtitutiõi bure nõ ua

let alienatio.ſi ſub cõditiõe ſic.ut.C. cõmunia de le.l.ſi.S.ſed
qꝛ.⁊ ĩ hoc dicũt bene.per iura uero auctẽticoꝛũ ẽ immutatum
etiã ĩ ↄditionalib nõ ualeat alienatio.ut auc.res q̃. ita diẽ
H glo.Circa hᷣ ſunt glo.cõtrarie quas dixi in.l.ſeruo legato.
G. I. S. de le. j. ⁊ ibi tenui ꝙ in hocnil ſit immutatũ ꝑ iura auẽ.
⁊ ꝙ pẽdente conditione alienatio ualeat ⁊ teneat.dic ut ibi.
Alij dicunt ꝙ alienatio ualet uſq; ad quartã ut h.⁊ tangitur

ne gl. in.l. f. F. qꝛ. C. cõmunia de le. Ad quod vidẽduʒ an

ſit nerũ quero utrũ alienata computẽtur in quartã heredi.Et
lʒ tex.hic ſimpliciter videat᷑ dicere ꝙ ſic.tamẽ qdã intelligunt
hic ꝙ imputatur heredi.ſ.fideicõmiſſario uolente nõ aliter.⁊
ita dicitur in glo.l..S:ſed qꝛ.⁊ per Inno. de teſta.c.rainal/
dus.in gl.ſuper uer.reſidua.dico ꝙ ſideicõmiſſario uolẽte nõ
eſt dubium ꝙ iputatur in quartãq ut h.facit ꝙ pꝛecium ⁊ fru/
ctus cõputani in qrtã. ut. S.ad.l.fal.l.paulus.⁊.l.qdð de bo/
nis.S.fructus. Sed fideicõmiſſario inuito an in quartà com

putet. tex. facit ꝙ ſic.qꝛ ſimpliciter loꝗtur.qð placet ſi hẽs

malitioſe nõ alienauit.na in qua re debet deduci quarta eriti

erbitrio iudicis. ut.l.nõ ampli.S.fi.cnʒ.l.ſe. S. dele.j. ſed eſt

equũ ꝙ iudex arbitret᷑ ꝙ ĩ re malitioſe alienata cõputeĩ quar

ta ne uexet ſi ab eo cui alienauit euinceret᷑.ar.l.fi.S.ſi.S. de le.

ij. eodẽ mõ qñqʒ ẽ arbitriuʒ iudicis.ut in vna re im detrahal

fal.quã here elegerit. puta ſi res eẽt filio in vita in peculio aſſi
gnata ꝑ patrẽ. ut. C. fa. her.l.ſiliũ quẽ habẽtẽ.ſm vna lec.qð
examinaui pleniſſime ĩ.l. in quartam. S. ad.l. fal. ¶ QAuero
utrũ quarta poſſet deduci in vna re.dicut dixi in. d.l.ĩ quat
taã.CAQAuero quõ poterit res alienata uẽdicari a fideicõmiſ-

ſario cum nõ habeat ius ante reſtitutiõem. ⁊ reſtituere nõ po

teſt alienata. Glo.ꝙ ẽ ſpale h̊ͥ caſu ꝙ uẽdicet abſqʒ reſtitutio

ne. idem nõ. in. l. penul. C. eo.

(Qui d am Si aliquis pᷣmo legat poſtea rogat lega/

ta ueniut in fideicõmiſſũ ſi hereditatis nõ

. facta mẽtio. h. d. ¶ Op. ꝙ oĩa ueniãt in ſideicõmiſr. ut.l. cũ
virum. C. de fideicõmiſ. So. ibi uerba ſideicõmiſ.fuerũt
lia = ꝑuenerit ⁊c.ideo nulla adhibeat᷑ diſtinctio.
et

mä
ſu
nita ⁊ ſimplr ꝓlata.ſ.poꝛtionẽ tuã. ¶ Op.S.ad.l.

erũt i

fal.l. titia. So. ibi hmo rogauit poſtea plegauit. ideo nõ ueni

unt in ſideicõmiſf.h ecõtra.quo caſu habet locũ diſtinctio hu
ius. . vide gl.que ponit hãc diſtictionẽ ⁊ ſigna.Et in glo.ibi
l. titia. dic niſi fuerit uſus uerbis generalibus. ut in fi.glo.
In glo.ibi hereditatis poꝛtionem. dic hoc debet uacare fm

— — — — —

— —–☛ –w☛ .

— —

— —— —

Alo,
li⸗
Kt
un
Nh,

dutde
erſ
fubil
N
ach/,

— — —

Ald ſenatuſcõſul. trebel.

Di. ¶ QAuero quid ſi teſtatoꝛ quaſi totũ patrimoninʒ diuiſit
ĩter filios ĩ teſtõ ⁊ eos hẽdes ĩiſtituit eq̃lib poꝛtiõibꝰ ul in illis
reb qð idẽ ĩpoꝛtat.ut.l.ex ſcõ de hẽ.iſti.an illa plegata ueni/
ant ĩ ſideicõmiſſũ. ANidet᷑ ꝙ ſic qꝛ tex.hᷣ loqtur qñ fuerũt iſtitu
ti ex diſparib partibꝰ. In Zꝛiũ fac gl. ꝗ dic idẽ ſi ex paribus
Dico ꝙ ſi pẽ plegãdo diuiñũt pꝛimoniũ ĩter ſilios equalit᷑ ita
modicexceſſus ẽ ⁊ eos eq̃liter ĩſtituit poꝛtio quã vnus

frater hʒ iure plegati ſuccedit ĩ locũ poꝛtiõis quã habebit iure
hẽdltario ĩ bonis alteri fratri aſſigna.x iõ totũ videt habẽ in
re hẽditario.caſus ẽ i.l.ꝗd ergo.S.de le.j.⁊ qdð ibi nõ.i ultima

gl. fac qð dico ĩi.l.q rome.S.duo fres ĩ ultia qõne.j.de vb.ob.

Mec ob. B. S.qꝛloqꝗtur qñ fuerũt ĩſtituti ĩ diſparib partibus.

vñ nõ põt dici ꝙ vna poꝛtio ſuccedat ĩ locũ alteri.nõ enĩ põt

in ea dimidia ſuccedẽ ĩ locũ tue tertie.⁊ iõ nõbiliter dic tex.ex

diſparibꝰ. ⁊ gl.ꝗ dic idẽ ſi ex parib pcedẽt qũ poꝛtiões eẽnt

pares p̃ᷣlegata eẽnt młtũ diſparia. ita ꝙ; poꝛtio nõ poſſet ſucce

dẽ loco poꝛtiõis ut dixi.ſecꝰſi eẽnt paria.¶ Quero hᷣ d ꝙ le
gata ueniũt ĩ ſideicõmiſſũ.an ueniut in ſubſtitutione vulgari.

Caſus ẽ ꝙ nõ i.l.ſextiliã. j. de le.iij. .l.miles.S. ꝓ parte.S.de

le.ij. ¶ Quero an pᷣlegata ueniãat ĩ ſubſtitutiõe pupillari. Ni
co ꝙ ſic. ut. l.cũ pr.iĩ pn.S.ad.l.fal.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi plures.S.ad ſub/

ſtitutos. de vul. ⁊ pu. Itẽ itelligo ĩ exẽplari ſoſtitutiõe.ut.l.hu

manitat.C. de ĩpu.⁊ ali.ſſti. ¶ Qũo ꝗd ĩ donatiõe q̃ moꝛte

Ofirmat᷑.ut ĩter virũ ⁊ uxoꝛẽ.Rñdeo nõ ueniũt ĩ ſideicõmiſſũ

Fm Di.ut.l.ſequẽs q̃ſtio.S.de le.ij.⁊ ꝑ Qi.i.l.cũ virũ.C. de ſi/
deicõ.¶ Quero ꝗd ĩ eo qð dat᷑ cauſa oditiõis ĩplẽde an ueni
at ĩ fideicõmiſſũ. Dicut.l.ꝗ hẽdi.S.cũ hẽditas.v.ſʒ cũ ſuſpe/
cta. de cõdi.⁊ de.¶ Quero utrũ illud qð ex ſbᷣſtitutiõe pupil
lari capiat᷑ ueniatĩ ſideicõmiſſũ.De h videbit tex.i.l.ita tñ..

gſuſpectã.j.e.⁊ ibi dicã.¶ QAuũo an ill qð uenit ad aliquẽ iu
re accreſcẽdi ueniat ĩ fideicõmiſſũ. Rñdeo ꝙ ſic.ut.õ.de acq.

hẽ.l.ſi totã.⁊ qð ibi nõ.⁊.j.e.l.papᷣ.qdð ẽ uerum ĩdubitãter qũ

agit coacte ut ibi. Idẽ ſi ſpõte.qꝛ poꝛtio accreſcit ꝑoꝛtiõi non

pſone.ut.d.l.ſi totã.Cc.l.ſi titio.S.j.de uſufru.¶ Auero utrũ

id qð deuenit ad aliquẽ ex ſubſtitutiõe vul gari ueniat ĩ fidei/

cõmiſſũ. Rñ.ſi adit coacte nõ ẽ dubiuʒ.ut.l.apud iul.S.j.j.e.
Sʒ qñ adit ſpõte põt dubitari.Et videt᷑ diſtiguẽdũ ſic ĩ lega
tis.ſ.aut fuit grauat' ꝑ vba gnãlia.aut ꝑ ſimplicia.⁊ tẽ aut ſu
it grauat de reſtituẽdo poꝛtionẽ ſuã ⁊ nõ videt᷑ ꝙ ueniat in

ſideicõmiſr.qꝛ ius ſubſtitutionis cohẽt ꝑſone nõ poꝛtiõi.ut.l.

ſi ex plibꝰ.de ſuis ⁊ legi. Sʒ ueri ẽ ꝙ totũ uenit ĩ ideicõmiſſ.
⁊ totum videt᷑ ſua poꝛtio.ſic ſi eẽt inſtitutus ex parte pure.ex
parte ſub ditiõe ut.S.ad.l:.ſal.l.j.S.id qdð ĩ ſubſti.⁊.:.i.rõne.
S. qſituʒ. e. ti. ⁊ de eche tu ex parte. ¶ Quero an id qð
denenit ad aliquẽ ex
miſr. In h ẽ aduertẽdũ ꝙ qñq; ꝑ cõpẽdioſã ſuccedũ directo
etiã poſt aditã hẽditatẽ. ut ſi fiat a milite uel ſi ſat a pꝛe filie ſe
mie ?ᷣm ſtatuta hui ciuita q pcipiũt ꝙ pꝛ poſſit facere teſtm
ſfilie quõ uelit.⁊ tũc cũ dcã ſubſtitutio locũ habeat etiam poſt
adita hẽditatẽ ut dixi.⁊ ſic ꝗs capit eã tanq; poꝛtionẽ alteri
ſi ſuerit rogat de reſtituẽdo ꝑ illa ba poꝛtionẽ ſuam.videt᷑ ꝗ
nõ ueniat ĩ deicõmiſf.ar.l.q fundũ.S.qꝗ ſiliũ.S.ad.l.ſal.ſecꝰ
ſi fuiſſet rogat ꝑ vba gnãlia.ſed ueri puto ꝙ ĩdiſticte ueniat
in ſideicõ. Ma.l.ꝗ fũdũ.S.qui ſili.loquit᷑ de ſubſtitutiõe pu/
pillari ꝑ quã ſuccedit᷑ pupillo.ſed ꝑ cõpẽdioſaã ſuccedit:᷑ teſtõꝛi
defũcto.iõ dico idẽ qd i vulgari ꝑ eaſdẽ leges.Si vo ſuccedi᷑

ex cõpẽdioſa q̃ ualet iure ſideicõmiſſi poſt aditã hẽditatẽ.ut

l. pᷣcibꝰ.C.de ĩpu. ⁊ ali.iub.tũc illð uenit ĩ fideicõmiſp.ut.j.eę.

l. bẽdes mei. 5. cũ ita. Habita tñ diſtictiõe. aut pᷣ religꝗt poſtea

grauauit aut ecõuerſo. aut dixit poꝛtionẽ ſuâ aut poꝛtionẽ hẽ

ditatis. ſic dictũ ẽ in pallegat.ut. S. de le.iij.l.ſi titiꝰ. ¶ Quero

gl. H diſtiguit an p legauit poſtea rogauit aut ecõuerſo.ꝗd ſt
de oꝛdie nõ apparet. ut qꝛ dixit teſtõ: ſiq eoꝝ deceſſerit ſine li

beris bona deueniat de vno ad aliũ.ĩ ꝗbus vbis ſimlł ⁊ ſemel
cuilibet relinqtur ⁊ quilibet grauat. an videt᷑ p rogaſſe.an pᷣ
legaſſe.Rñ.pmo ig
ibi dicã.¶ Quero ꝗd ſi teſtõꝛ dixit reſiduũ bonoꝝ meoꝛuʒ a

dictis iudicijs ⁊ legatj deueniãt ĩ talẽ. Rñdeo maniteſtus ẽ ſẽ

ſus ꝙ ſolu de poꝛtiõe hẽditaria grauauit nõ de eo quod capit
glio iudicio.¶Quero ꝗd ſi dixerit ſi deceſſerit ſine liberis bo
na mea deueniãt ĩ talẽ. Rñ.aut dixit oĩa bona.⁊ tũc idẽ ac ſi

dixiſſet qcqꝗꝗ ad eũ ꝑuenerit ut.l.cũ virũ.C. de ſideicõmiſ.cõ/
iũcta.l.iul.ĩ pn.ð.de le.iij.ſi vo dixit bona mea nec uſus eſtſi
gno vniuerſali.tũc puto idẽ ac ſi dixiſſet poꝛtionem ut h.⁊ iõ
adpibẽda ẽ diſtictio qd pcedit. facit.j.e...ſi legatũ.S.j.

(St is qui Si hẽditas delicto hẽdis ſit publicata ſi

. e'deicõmiſſu debet a iſco.h.d. Hic ſut vidẽ
da duo.pmo utrũ ex aꝑtura tabularũ ꝗs puel hereditate.qð

ubſtitutiõe cõpẽdioſa ueniat ĩ ſideicom

et legaſſe. ut.j.e.l.ſceuola in ſi.qð dic ut

dic nt. !. iij. F. nõ tãtũ. ⁊.l.neceſſario.S.j.S.ad Plo gl. tr a⸗
ctat h̊ maãm aliã.ſ.ꝙ utrũq; debeat diſtingui.ſ.an dicat᷑ occi⸗/
ſus a ſa milia uel exneò clã uel palã.qð plẽne nõ. C. dehis ꝗ.
ut ĩdig.l.cũ fratrẽ. x.l.ij.S.nõ tãtũ.S.ad ſyll. .
— Ai a Supꝛa i.l.j.i pnci.x.S.j.uſq; ad.S.ſi hẽs.
C. K ÿ*tractauit de remedijs traſterẽdarũ actionũ
A ⁊ de exceptiõe q̃ dat᷑ hẽdi ⁊ de ea q̃ dat heredẽ.⁊ ſic
de trib. i. F. ſi hes tractauit de qrto remedio.ſ.de deductione
qu arte trebell.hᷣ tractat de ꝗnto.ſ.de remedio coactiõis.Hẽj
Pot cogi adire ⁊ reſtituẽ.nec ẽ qᷓrẽda cauſa qᷓre adire recuſet
d. ¶ Mõ ex pn. foꝛmã libelli qñ ſideicõmiſſari petit hẽdeʒ
ĩſtitutũ cogi adire ⁊ reſtituẽ.dʒ eni dicere ſe uelle ſuo periculo
hereditatẽ adiri ⁊ reſtitui ſibi ⁊ petere heredẽ a iudice ad hoc
cogi. ¶Op. ꝙ uani timoꝛis nulla ſit eſtiatio ſeu excuſatio.
ut. l. H ſe ſclati. Setn ier. de re.iur.l.uani.Gl.nõ ſol.dic ꝙ B
ꝗs neminẽ grauat ſp ſe exonerat.iõ ẽ ꝓ rõne uolũtas.ita dicit
Di. h.⁊ de no.oꝑ.ni.l.j.ĩ pn.iĩilla qõne gl.an ĩ nũciatiõe ſit ĩ
ſerẽda cauſa.¶ ¶ Op.hᷓ̊ dẽꝙ ſine onere traſit hereditas.õ imo
ſemꝑ cũ onere.ut.S.de le.j.l.lʒ.So. h̊ fuit expᷣſſe actũ ꝙ trãſi
ret ſine onere.uł meliꝰ hͥ nõ loquit de onerib hereditarijs.ſed
de moleſtia quã ille qui adit coacte ⁊ reſtituit euitat.Gl.h ĩidu
cit ĩ arg.an qñ qs dic iudicẽ ſuſpectũ ſit iſerẽda cauſa.Et oẽs
nte gl. ⁊ doc. iuris ciuilis dicũt ꝙ nõ. Canoniſte õ ex de offi⸗
cio dele.c.ſuſpitiois.⁊ de ap.c.cu ſpãli.vñ in terris ĩperij tene
tur opi.iſti gl.¶ Sʒ q̃ro qꝗd ſirecuſat ut ſuſpect nõ obſtan
te recuſatiõe ꝓcedit an ꝓceſſus ſit nullus an ueniat anullãdus
Inno.i d.c.cũ ſpali.dicit nõ memini me legiſſe ꝙ ꝓceſſus ſit
nullus ſʒ dʒ anullari. Hoſt.tʒ ↄiũ. Jo.an.recitat opi.ſimpli
citer. Ego de facto dixi ꝙ memini me legiſſe ꝙ ꝓceſſuj eſt ipo
(ure nullus.qꝛ recuſatiõe ppoſita ipo iure ẽ exẽpt ab eo ⁊ eiꝰ
iuriſditiõe.iõ ꝓceſſus ẽ ipo iure nullus.ut.l.j.C.ſi qᷓ̃cũq; pᷣdi.
po.⁊ ſi dicas ibi ẽ ſpale.ſateoꝛ ꝙ ĩ h ẽ ſpale q oꝛdiarius recu/
ſat᷑ de iure ciuili.ſʒ nõ ĩ eo qð dẽ ꝙ pꝛoceſſuẽ ipᷣo iure nullus.
¶ Quero utrũ nolle adire ſit repudiare heditatẽ. Hic tex.vi
get᷑ ꝙ ſic. ꝛiũ tʒ gl.i.l.ꝗ ſe pꝛis.C.vñ liberi.ꝓ ꝗb facit hec.l.
Szʒ rñdeo lʒ h dicat᷑ ille ꝗ dicit ſe nolle adirè poſſit cogi.nõ
tñ ꝑ h̊ ſequit᷑ ꝙ ſit repudiatio qð pʒ.qꝛ añ coactiõeʒ põt peni/
tere ⁊ adire.ut.l.ita tñ.S.ſi pꝛonus.j.e.h̊ tñ examiĩa ut dixiin
l.ſiqs ſuus.de iu.deli.(¶ Auero an ille ꝗ dic hereditatẽ ſuſpe
cta ꝑdat debita iure nature. Aa.de are.dic ꝙ nõ.qꝛ in debita
iure nature ᷣ nõ reperit᷑ nec ẽ eadẽ rõ.ar.ei qð nõ.i.l.ſigs le
gatũ.i ſi.j.de fal.fac.C. de ſideicõ.auc.h̊ ampliꝰ.qdð diciũ in/
telligo ſi poſt repudiationẽ eũ penituit.qð põt ʒ.l.ſi. C.de re
pu.hẽ.alias ſecus. Mã q̃rta ita demũ hʒ ſi vult eſſe hẽs. ut.l.
iã dubitari.S.de hẽ. iſti. ⁊ H apparet ex eo ꝙ põt ſilius iſtitui
ſub ↄditiõe poteſtatiua.⁊ ſi nõ vult adire nõ põt cõqueri de te
ſtatoꝛe.ut.l.ſuus quoq;.S.j.⁊.ij.de here.inſti.¶¶uero quo
iure ꝗs cogat adire.Lex.h̃̊ inuit ꝙ officio iudicis dũ dic co/
gat᷑ a pᷣtoꝛe.dicã.j.e.l.nõ ẽ cogendu.ubi glo.ponit. nducii
ad.q.ðuo ert ſocij vnius mercãtie. vnus vult ire uenetias al
ter odicit ⁊ ille dicit uolo ire meo periculo.⁊ ſic uadit eo inui
to ſuo periculo ⁊ multa lucrat᷑.an ſocius phibẽs dʒ hůe partẽ
lucri.Et fuit determiatũ ꝑ hãc.l.ꝙ nõ.qꝛ ſuſcepit ĩ ſe periculũ
⁊ ſic cõmodũ dʒ eẽ ſuũ.facit ĩſti.p ſocio.sS.illud.⁊ ſic fuit anti
quitus determinatum.qð tene menti.

Dignitas heredi gra
₰W Ed 7 ma ma. uati ⁊ vilitas teſtato/

ris defuncti nõ excuſat quin heres cogat᷑ adire.h.dð.

ꝗ”M Ecuſare. Ab abſente poteſt recuſari aditio

— etꝛ in abſentem poteſt interponi de⸗
5. cretum coactiõis.h.d. ¶ MNõ ꝙ hereditatis aditio
poteſt recuſari per abſentẽ.ſ.per nũciũ uel per eplam. ¶ Se/
cundo nõ ꝙ nò ſolum quado certũ eſt ꝙ quis recuſat aditio-
nẽ ſed etiam quãdo eſt incertum poteſt peti ꝙ cogatur adire
⁊T reſtituere.¶¶Tertio nõ ꝙ iſtud decretum coactiõis ĩterpo/
nitur inter abſentes.¶ Ad pmuʒ op.S. de acqui. here.l. pau
lus reſpondet. Reſpõdeo adire nõ poſſum per pꝛocuratoꝛeʒ
ut ibi.ſed repudiare ſic.ut hͥ que non placet.cum utrũq; ſola
uoluntate perſiciat. Pꝛeterea tex. in.l.ij. de offi. pꝛocur.ce⸗
ſaris. dicit ꝙ eam poteſtateʒ quã habet in adeundo habet in
recuſando⸗ Die ergo ꝙ recuſatio nõ eſt repudiatio.ut dixi in
l.quia poterat.uel dic ꝙ per pꝛocuratoꝛẽ declaratur repudia
tio hereditatis.nõ auteʒ repudiat. ¶Ad ſecũdum quando
eſt incerta uolũtas videtur ꝙ nõ debet cogi adire ⁊ reſtituere
ſi heres uellet adire eſſet iniquũ ꝙ pꝛiuaretur quarta. Reſpõ
deo.puto ꝙ hoc caſu deberet foꝛmari petitio ſic.ꝙ talis ueni
at ad dicendũ ſi vult adire hereditatẽ uel nõ.⁊ ꝙ ad h̊ ſtatua
tur ſibi certũ tẽpus infra qð ſi recuſauerit tũc cogatur adire.

6

Ad ſenatuſcõſul. trebel.

pmũ phatur ꝑ ea q̃ dixii.l.ſiqs iſtituat᷑.ſcðm ꝓbat᷑ h ⁊.S.e.l.

qꝛ poterat.¶ Ad tertiũ op.⁊ videt᷑ ꝙ aduerſuj abſẽtẽ nõ poſ

7
it iterponi tale decretũ ut.l.fi.S.ill.C. de tẽp.ap.⁊.l.de vno
q;ʒ.j.de re iudi.ſo.gl.ꝙ h̊ nõ ꝓcedii oꝛdiarie ſʒ ſũmarie.facit
qð nõ.in.l.nec ꝗcq;.S.ubi decretũ.S.de offi.ꝓcon. ⁊ le.⁊ de
re.iu.l.oĩa qᷓ̃cũq;.ad qð vide nõ.C.ſi utſe ab hẽ.ab.auẽc.ſi oĩj
¶AQuero dẽ hĩ fi. ad qð pñtia coꝝ nõẽ neceſſaria.ꝗd ẽ h di/
ctũ. Ol, diẽ ad qð.ſ.ut certioꝛet.qdð plʒ ſi iterponei decretũ ꝑ
eũ modũ quẽ dixi.õ.ſoꝛmãdo petitionẽ.Alijut Ja.de are.di
cũt ad qd.ſ.decretũ ĩterponẽdu ⁊ trãſferẽdũ actiõe ut.C. e.l.

pe. S. fi. Iſto dictũ ẽ uerũ q; iã eẽt hẽditas adita ꝑ hẽdẽ ut ibi

ſʒ heditate nõ adita nõ pñt trãſterri actiões ĩ ſideicõmiſſariuʒ
p decretũ.ut.l.ille a q.S.ſi de teſtõ.j.e. Intelligo ergo ad qð
ſ.ad decretũ coactiõis ſterponẽdũ.qꝛ hẽde cõtumaciter abſẽ
te iudex ĩterponet decretũ. Sʒ ſi dices qꝗd oꝑat᷑ iſt decretu
Rñ.multũ.qꝛ lʒ hẽ decederet hẽditate nõ adita fideicõmiſſũ
nõ extinguitur.ut.C.e.l.nõ iuſta.fac qdð nõ.ꝑ Ci.i.l.eã quã.
C. de ſideicõmiſ.

Beminiſſo Succedétes ab iteſtato ⁊ ſui cogunt
Meminiſſe. Seceanb reſtako wgage J

ſuo non ſit neceſſaria coactio.ut.j.e.l.ita tñ.S.ſi pater. So.
ut ibi vigebitis. Fi lle⸗ r hẽchiratẽf
Fiſcus ciuitas ⁊ collegiũ cogunt᷑ hẽditatẽ
1 fi CO.: adire ⁊ reſtituẽ. h. d. ¶AQuũo an iſte. S. ꝓut

loqꝗt᷑ de bonis q̃ deuoluũtur in ſiſcũ loq̃tur poſt aditã hẽdita/

tẽ ab hẽde uel añ.Ol.põit duas opi.ſ.ꝙ põt loꝗ in hẽditate
adita uel in hereditate nõ adita.qð dic ut.l. ſequẽs gradus.õ
ad ſylł.ꝙ tñ reqꝗrit aditio facit ar.j.de iu.ñiſ.l.eiꝰ q delatoꝛem
S.ſi. ¶Quero an ſiſcus ad quẽ uadit hẽditas teneat moꝛtẽ

defũcti uẽdicare. Glo.ꝙ nõ qð tene mẽti.facit ꝙ ille ad queʒ

uadit hẽditas alicui in penã illiꝰ nõ teneat᷑ ad la ad que te/
nebatur iũlle pmus a q aufert᷑.qð modo nõ examino. 3
(Titius. AVer bũ ſoſtitno ĩtelligit directo ĩ eo g etiã ẽ ꝑ
eſideicõmiſſũ grauat.p.d. C. Mãõ qð dixiĩſu⸗/
mario. ¶ Itẽ nõ ꝙ qñ ẽ ſubſtitut directo ⁊ ꝑ ſideicõmiſſũ

E ĩ electiõe ſua qua viã eli

gat. ⁊ ꝑ cũ in teſtis ſepe ſcribunt᷑ h̊
v̈ba ſpᷣſtituẽs talẽ vulgarit᷑ ⁊ pupillarit᷑ ⁊ p ſideicõmiſſũ.ap/
paret q ualet ⁊ ẽ ĩ iſtitutiõe ſoſtituti.ad idẽ.l.ſigs fuo de ma⸗
nu.te.⁊ Hull.ponit.C. de ĩpu.in.l.p̃cibꝰ.⁊ ego dixiĩ mã ſoſti

tutiõis. Itẽ ꝑ hũc.S.dixi i.q.de ſcõ.dixit teſtõꝛ ꝙ ſi fili ſuͤ de

ceſſerit ſine livᷣis talẽ ſibi ĩſtituit ⁊ ſubſtituit.qd dʒ itelligiiſtitu
it directo ſubſtituit ꝑ ſideicõmiſſũ.ut ſic aliqd oꝑent hec vba
ſiẽ h vhũ ſubſtituit.qð ẽ cõe ĩtelligit de directa ppter ſideicom
miſſariã qᷓ ſeqf.fac̃ qꝛ vbũ ſubſtituo aptũ ẽ ad directũ.õ.de he
re.iſti.per totum. Eol vedzbeditafeſtituſſie
Eo loco ⁊ eo tpe dʒ hẽdita reſtitui ſi ſie
(Sias alio.n põt qᷣ eerhene als poterit alio loco
uł tpe reſtitui ſi fuerit dies certa.ſʒ añ diẽ certã reſtitutiõe ſcã
P trebel.actiõej nõ traſeũt.h dic uſq; ad.l.apð iut.legã tñ per
partes.¶ Op. dãẽ h ꝙ cogit ire ad locũ.j.l.pxi.dẽ ↄꝛiũ. So.
ire cogit ſi cõmode pòt. ut h.als ſec ut.j.l.ꝓxi.tũc enĩ coget h
adire ⁊ reſtituẽ nec coget ad locũ accedẽ.Sʒ tũc op.qꝛ h̊ fac
ei ſimilẽ eũ q iuſſus ẽ reſtituẽ ad diẽ.⁊ inuit ꝙ ille qiuſſus ẽ ad
diẽ reſtituẽ cogi poſſit añ diẽ.qdð ẽ õ.l.ſed ſi añ. j. e. So. glo. q⸗
ſũt ſiles ꝗͥ ad qda. ul ueriꝰ h loꝗtur de iuſſo reſtituẽ ĩ diẽ certã
q caſu pot reſtitutio fieri añ diẽ᷑. ibi loꝗtur de die ĩcerta. Iſta
ẽ va. pbat.j.e.l.cogi.S.cũ qdã.¶ Op.in.l.ſʒ ſciendũ.q; põt
fieri reſtitutio ↄditiõe nõ ĩpleta. i.l.ꝓxi.ſʒ ⁊ ſi alio.S.ſ. So.
Hᷣ ſit mẽtio de duplici oditiõe.vna ſi nomẽ ueſpeliõiꝭ poꝛtauẽit
qð nomẽ ẽ turpe.⁊ ei ĩterpᷣtationẽ pouit gl.iõ h ↄditio tanqᷓ;
turpis reijcit.ut.l.facta.S.ſiĩ dada.j.e.habet᷑ ergo ſideicõmii
ſũ p puro.Scda ↄditio fuit ꝙ iuſſus fuit ire alexãdriã. de iſta
dicam ꝙ nõ ſuit appoſita in modũ cõditiõis ſʒ cuiuſdaʒ iuſ/
ſus ſeu modi cuiꝰ deſect nõ ĩpedit. ut.l.ſi fũdũ p fideicõmiſſũ
S. . S. de le. .uel ſi fuit oditio poteſtatiua qᷓ deſic ꝑ caſũ.vnde
habet᷑ ꝓ pura. ut nõ.i.l.ĩ teſtõ la.ij.de cõdi.⁊ de.¶ Altio ĩ.l.
de etate.gl.ſuꝑ vbo de etate.dicit h ẽ argumẽtũ ↄtra eos qui
ĩpetrãt l̃as ĩ loco nõ tuto.ſic.S.ex qui.cau.ma.l.ij.¶ Nõ
citat ad locũ ſuſpectũ nõ teneł ire.p h.j. de legatio.l.ſcien
u. v ibi dixi. ¶ Sʒ qro ſi aligs citat ad locũnõ tutũ. utrũ ci⸗

milia ꝓplata poſt tpᷣs datũ ad deliberãdũ inducãt diſ/

NNA alie. Hõꝙ hsba nõ puto mihi
OQAu 7 ſi alio. e e d ſaͤr nu ut

b ſitionẽ. qᷓſ dicat p certo repudio.fac.j.e.l.oẽs.dixi.S.de
e

i.l.Fui electiõe ĩ pn.⁊.l.gerit de acq.hẽ. Nõ ꝙ ĩ repudiatio
ne nõ reꝗrũ cauſa nt Selic Paerat I Sn.d gen. ſub
Oditiõe.j.e.l.apð iuł.S.antiſtia. So.h̊ loquit de iſtituto ſbᷣ cõ
ditiõe.ibi de ĩſtituto rogato pure ſbᷣ cõditiõe.¶ ¶NDp.ad.l.ſʒ
ſi añ.qꝛ ad diẽ nõ põt quis hẽs ĩſtitui.ut.l.hẽditas.de hẽ.iſti.
So. de die ĩcerta.ibi de certa.ut ibi nõ.¶ Nꝛo declaratio
ne gl. qᷓ ẽ qᷓro an ĩſtitut ſpᷣ ↄditiõe ul ad diẽ poſſit cogi adire
⁊ reſtituẽ an.ſcdo utrũ h poſſet facẽ ſpõte.tertio utrũ iſtitutuj
Paxc rogat ſub ↄditiõe poſſit cogi adire ⁊ reſtituẽ. q̃rto utrũ
oc poſſet ſpõte facẽ.Circa pᷣmũ dic.aut ẽ ĩſtitut ſub ↄditio/⸗
ne ipoſſibili uł turpi ⁊ habet᷑ p iſtituto pure.ut.l.ſʒ ſciẽdũ ĩſ.

2 E

S. e. T. l. fcã. S. ſiĩ dãda.j.e.⁊ de cõdi.iĩſti.l.j.aut ẽ ↄditio poſſi

bilis.⁊ tũc aut ẽ poteſtatiua ⁊ ⸗ cogi ĩplere ⁊ adire ſi põt ſi
nõ põt remittit᷑ ſibi cõditio.ut.l.j ſciẽdũ.s.eo.Si vo ẽ condi
tio caſualis.tũc ĩterĩ nõ põt cogi adire ⁊ reſtituẽ.ut hac.l.ſʒ ⁊
ſi alio.ĩ fi. De iſtituto vo ad diẽ certũ dic ſi iſtituat᷑ a pagano
habet p ĩſtituto pure.ut.S.de hẽ.iſti.l.hẽdita⸗.iõ ante põt co
gi adire ⁊ reſtituẽ.ut.j.e.l.cogi.S.cũ ꝗdã. Sia milite.dic ut
dixi de ĩſtituto ſub oditiõe.ut de teſta.mili.l.iĩ Kauds Fanles
⁊: hac.l.ſʒ ſi ante.Fʒ vnã opi.gl. ¶ Circa ſcʒ an poſſit ſpõte
adire ⁊ reſtituẽ. NPico q adire nõ põt ſed põt petere bonoꝛũ
poſ.ſjim tab.ut.l.j.S.ſiqs ſub ↄditiõe.de bono.poſ.ſm tab.di
xi in.l.ſiqs ĩſtituat.de hẽ.ĩſti.reſtituẽ põt de fſcõ nõ ꝙ actiõej
trãſeãt per treb.niſi ratihabitio ſᷣſequat᷑ adueniẽte die uł ↄdi
tiõe.ut hac.l.ſq̊ ſi añ. ¶ Circa tertiũ.ſ.de ĩſtituto pure rogato
ſðᷣ ↄditiõe utrũ poſſit adire ⁊ reſtituẽ. Pic aut ẽ rogat de re/
ſtituẽdo pure vnip parte ⁊ alij ſub cõditiõe ꝓ alia parte.⁊ tẽ
ab eo cui ẽ rogat ꝓure põt ĩterĩ cogi adire ⁊ reſtituẽ.ut.l.j.S.
ſʒ ⁊ qtiẽs.S.e.Aut ẽ rogat tm̃ ſub ↄditiõe.⁊ tũc põt cogi adi
re ⁊ reſtituẽ.nõ tñ traſeut actiões per treb.ut.j.l.ꝓxi.S.anti/
ſtia. Si vo ẽ rogat reſtituẽ ad diẽ.tũc aut ẽ dies certa auti
certa.pᷣ caſu põt cogi adire ⁊ reſtituẽ.ut.l.recuſare.ĩ fi.S.e.⁊
l. cogi. S.cũ ꝗdã.j.e.Aut ẽ diej ĩcerta.⁊ tũc aut ſuſpẽdit fidei
cõ. ⁊ idẽ qdð ĩ ſimplici ↄditiõe.ut.l.dies ĩcertꝰ.de ↄdi.⁊ de.?
C.de ſideicõ.l.poſt moꝛtẽ.ſᷣm vnã lec.Si vo diẽ ſideicõ.non
ſuſpẽdit ut qꝛ ẽ appoſit dies moꝛtis fideicõmiſſarij.ut.l.hẽs
meꝰ.de cõdi.⁊ de.tẽ idẽ qði die certa.nt.l.poſt moꝛtẽ.fʒ aliã

lec.¶Qirca ultimũ utrũ ſpõte poſſit adire ⁊ reſtituẽ. Dic aut

ẽrogat de reſtituẽdo płibꝰ.⁊ tũc reſtituẽdo vni nõ tranſſert
actiðes nec ſibi ↄtigit libatio niſi ĩ euẽtũ ↄditiõis ille cui fcã eſt
reſtitutio ſuꝑuinat ⁊ ſibi reſtitutũ eẽ uelit.ut.l.cuʒ pꝛ.S. a ſilia
S.de le.ij.⁊.l.uxoꝛ.S.ſeia.ð.de le.iij.Si vo ẽ rogat de reſtitu
endo vni.x tũc aut ẽ ſuiiuris ⁊ põt ĩterĩ reſtituẽ ⁊ adueniente
ↄditiõe ↄtigit libatio nõ tñ ĩteri traſſeruni actiões per tre.q:
nõ ẽ fcã reſtitutio ꝓut defũct uoluit.ut.l.poſt moꝛtẽ.C.de ſi.
deicõ. ꝓbat᷑ ĩ hac.l.⁊ ita doc.ĩtelligũt.lʒ gl.h ⁊.l.poſt moꝛtẽ.
alit ſẽtiãt. aut ule cui dʒ fieri reſtitutio nõ ẽ in ſua ptate ⁊ non
põt ſtatiĩ reſtitui.ut.l.ſlius.S.diuus.ð.de le.j.⁊ ibi dixirõnẽ.
CAVltimo gl.q̃ ẽ h.qꝛ diſtiguit in hac mã vide ⁊ ſioanna.

Ia α Ee)nöpoteſt cogi adire
Pud iulianũ. 7 hu as minet ibt
ſarciat᷑ uł a p̃ᷣtoꝛe remittat.h.d.¶Mõ ar. ꝙ ſtatuta

gi niſi ille aliqð icõmodũ ſuſpectũ hẽat uł aliqð dãnũ timeat.
tc enĩ nõ põt cogi niſi illð ſibi ſarciat᷑ uł a pᷣtoꝛe remittatut h.
des i L F. Ad ↄfirmationẽ tacite vulgaris regrũ adi

“ 5 dieotelic cogẽdos ad ſuſcipiẽdũ arbitramẽtũ debẽt ĩtelli

EH

utio ex teſtõ pꝛno.hoc dic ſm gl.uel dic ꝙ lo
quit᷑ ĩ pupulari.⁊ ſᷣm h itẽdit. NPꝛopt᷑ ſideicõmiſſũ relictũ in ſe
cũdis tab.cogit ĩſtitut ĩ teſtõ pꝛno adire. gailereatahule
