ſextinos tũc nõ admitteris. ⁊ hoc placet per tex.i.l.j. C. de fa/
bꝛi. li. xj.⁊ de can.fru.ur. ro.l.ñ.e.li. Itẽ placet iſta ſo.ꝑ rõnẽ.
uos ſcitis ꝗ; qñ ſit pecunia de argento dʒ ſieriut ſit eiuſdẽ eſti
matiõis in ſoma cuiẽ ĩ mã.vñ expẽſa cudendi dʒ ſieri de pu
blico. ut dicit i.l.j.S.de ↄhen.emp.Lg Inno.dicat ðꝛiũ ⁊ nõ

bñin.: quãto.ex de iureiu.cũ ergo ſũ eiuſdẽ eſtimatiõis ĩ foꝛ/
ma cui ẽ in mã nihil tibi nocet.ergo admittit᷑ ſolutio ut h. ibi

ſi eadẽ ⁊c. Et ꝑ hoc dico ꝙ ſlle qui dʒ cẽtũ floꝛenos non põt
ſoluẽ pecuniã ere cõtaminatã.ut ſextinos.⁊ ille qui dʒ centuʒ
libꝛas ad pecuniã minutã nõ põt ſoluere in auro.ut groſſis ⁊
hoc eſt de iure.ſʒ de cõſuetudine ꝓ pecunia minuta ſoluit au⸗
rũ ⁊ argentũ ⁊ ecõuerſo.que ↄſuetudo in hoc eſt fuada.ut.l.
iĩperatoꝛe.S.de õhen.emp.⁊ glo.in.l.ſigs argentũ.C.de do.
dixi ĩ.l.paulus.S.de ſo.¶ Vltimo gl.h̊ᷣ tãgit an aliud ꝓ alio
ſolui põt. Dic ut in.l.ij.S.ſi certum petatur.
AAi tibi. Yerba ſuturitpis reſtringunt ad tẽ/
EEus moꝛtis. ut ultra nõ extendant. ?
oꝛo reſpectiua deſicit defñciẽte ꝑſona ulł qualitate eiꝰ.
cui reſpectu ꝓfert.h.d.uſq; ad.l.ſeia.¶ Oppo.ad ſi.ꝙ iſtud
vbũ ſigniſicatiuũ qlitatis nõ attẽdit᷑.ut.l.mela in pn.j:eo.ubi
poſtq; ſbeſt ſpᷣa nõ videt᷑reqri ꝙ ſit uxoꝛ.So.ibi vbũ puero
fuit adiectuʒ ꝑ modũ demõſtratiõi cui deſectꝰnõ vitiat lega
tũ.hᷣ vo ꝑ modũ cuiuſdã ↄditiõis.dixi eniʒ q uxoꝛis ei cauſa
parata erãt ⁊c.⁊ ſic ẽ relatiuũ.qdð facit cõditionẽ.ut.l.ſtichuʒ
S. de le.j.que cõditio dʒ ĩpleri in foꝛma.ut.l.ꝗ hẽdi.in pn.⁊.l.
meui.j. de ↄdi.⁊ de. ¶ Itẽ op.de.l.ſi.ancille.j.de cõdi.⁊ de.
So.illa qualitas nõ põt ibi videri repetita in cõditione qꝛ an
cilla nõ põt nubẽ. vñ ſola ſbᷣa videt᷑ repetita nõ q̃litas. ¶ Fa/
cit iſta.l.ad qᷓſtionem dicit ſtatutũ ꝙ ſi nobilis intrauerit pa/
latiũ capitanei ſoluat tantũ.pone ꝙ ibi non eſt capitaneus ⁊
nobilis intrauit an teneatur. Aidetur ꝙ nõ.qꝛ ubi nõ ẽ capi⸗
taneus nõ dicitur palatiũ capitanei.ar.huius.l.tñ hoc nõ ſir/

mo pꝛo uero.qꝛ illa yba ponuntur in ſtatuto ꝑ modũ demon

ationis. h vo per modũ cõditionis. .
XXoꝛ Hac legẽ ſũma cũ pcedẽti.¶ Op.S.l.ꝓxi.
Rcibi eoipſo ꝙ diuertit nõ videt᷑ eius cauſa pa
atũ. Glo. Di. ⁊ omnes dicũt ꝙ. l. pꝛecedẽs intelligit
Fm iſtã. videte ſi teſtatoꝛ legauit ꝓ vba futuri tẽpoꝛis.que eiꝰ
cauſa parata erũt.tũc ĩſpici tpᷣs moꝛtis.vñ tẽpoꝛe moꝛtij opʒ
ꝙ ipſa ſit uxoꝛ.vñ ſi diuertit bona gr̃a nel nõ deſinat conditio

reęlicti.qꝛ nõ eſt eicauſa paratũ ut dici᷑ ĩ fi.l. Sʒ ĩ hac.l.teſta

toꝛ legauit per vba pᷣſentis tẽpoꝛis.ut lego que eius cauſa pa
rata ſunt.tuũc ſi eſt uxoꝛ tꝑe teſtamẽti ſufficit.vñ poſtea diuer⸗
tit.diſtinguimus utrũ diuertat bona gra uel non ut ſciamus
utrũ uoluntas ſit mutata uel nõ.⁊ ita loquit h ⁊ iſta eſt vitas.

= Dic ponit᷑uerbũ legaſſet
Am quidam. ckonkurba egaſſet
erſecti vñ excedit tpᷣs teſti.ut.j.e.il.ſtita.¶ Vñ q̃ro

quomõ põꝛꝛigit ad tpᷣs moꝛtis. Rñdeo iſta vba q̃ſunt modi
optatiui ⁊ ſpiũctiui ut eẽʒ ⁊ fuiſſeʒ ⁊ ſimilia lʒ ſint tꝑis pᷣteriti.
tñi trahũtur ad tẽpꝰ futurũ. Ita nõ.ĩ.l.quirome.j.de vbo.ob
li.ꝓbatur ĩ.l.ſi debitoe uerlſtterd. de be. emp. eaect cert.
S.de vi.tri.⁊ oleo lega. —.—
Sia Solutio legati ⁊ trdflatio ĩ aliã ſpetiẽ facta
—1 ta teſtõꝛe legatũ extinguit. h. . ¶ Hota ꝙ

dü ſpẽs traſit ĩ ſuũ materiatum cẽſet eſſe alia 10,C . po.
Cotra de. l.

dẽ h ꝙ trãſlatio ĩ aliã ſpetiẽ extiguit legatũ de. l. kuñ ſi
lij. S.ij.S.de le.j.So.ut ibi. ¶ Iteʒ op.de.l.ſdeicõmiſſa.S.ſi
reʒ.S.de le.iij. Gl.nõ ſoluit.tu dic ꝙ ibires legata extabat.ᷣ
vo deſijt extare.quia facta ẽ alterius acceſſio.ut patet ĩ ſil.

(AHWHAIt Legatũ ꝑ quod ciuitati q̃ri᷑ aliquod
Atius. nane auernd⸗ “
4 Legatũ ſimplłr ⁊ indeſinite ꝓla/
ita eſſet. ad tẽpus teſtamẽti refert. h.
d. uel ſic. Nomia poſſeſſiua meũ tuũ ſuuʒ pꝛeſens tẽ
pus ſigniſcãt.h.d. ¶ Mota tex.ibi hac demonſtratiõe ⁊c̃.
Op. C. que res pi. ob. poſ...f. ubi ueniunt ſutura. Diẽ gl.
ſo.ut ibi.Lu dic ꝙ ibi tractat de modicoul nullo pꝛeiudicio.
8 ſemp tantũdẽ ſoluẽdo debitoꝛ liberar᷑.⁊ creditoꝛi pdeſt.hic
vo eẽt magnũ pꝛeiudiciũ.¶ Op.j.e.l.ſliã. So.ibi erat vbuʒ
ſuturi tẽpoꝛis.ſ.reſeruent᷑ ut ibi patet.¶ Op.-e.l.uxoꝛi.S.te

„

ſtamẽto.S.de le.iij.⁊.l.his vbis.eo.ti.So.ĩmo cõcoꝛdat cuʒ

iſta ut ibi pʒ. ¶ Op.de libe.le.l. aut facta. S. ex teſtõ. Rñ.cõ

coꝛdat.¶ p. de.l.j.in ſi.x.l.ſigs ſocietatẽ.S.pꝛo ſocio.ubi
ꝗs facit ſocietatẽ oĩuʒ bonoꝝ. ⁊ intelligit de futuris.Sol.ibi
ab initio nõ incũbebat magnũ pᷣiudiciũ.q;ꝛ ꝗs poterat tantuʒ
lucrari ⁊ tatũ ꝑdere.ſecus ſi poſſet alterũ eoꝝ.ſ.ꝑdere ⁊ nõ lu
crari. ¶ Op.de.l.tiẽs.S.ſi.S.de uſufru.Gl.non ſoluit.dic

ibi extabat area que eſt maxima pars domꝰ. ¶ Op. de. l.

pꝛ.S.ſidei hẽduʒ.S.de le.ij. So.ut ibi. ¶ Op.de.l.ex hoc
edicto.S.j. S. de alie.iu.mu.ca. fac. So. glo.iſllud uerũ q adi᷑
lud edictũ.tu dic ꝙ ibi fuit uſus vᷣbo futuri tpis.hic vo pᷣſentʒ

tẽpoꝛis.¶OOp.de...placet.de li.⁊ poſ.So.ibi fuerũt vba in

—

deſinita ꝗ cõpꝛehẽdũt futurũ tẽpus alias diſpoſitio eẽt nulla.
hicvo ceſſat iſta rõ. ¶ Op. de. l. mela. . ſz ſi alunenta. S. ti. .
So. uut ibi.q; cõtingit nariatio circa idẽ uel circa id qð habeĩ᷑

loco eiuſdẽ. ¶ Op.de.l.tutoꝛib.S.de teſta.tu.Sol.ibi fallit
ꝓpr dictionẽ tũc qᷓ extremitateʒ tẽpoꝛis ſigniſicat. ¶ Op. de

l. ſ ita gs. ð. de le. ij. So. ibi eſt vbũ põt qd eſt extenſiuum ut
ibi.¶ Et pꝛo declaranda.l.iſta ⁊ glo.⁊ ꝓ declarãdis occurrẽ
tib quotidie de duob eſt vidẽdũ.pᷣ q ꝓferunt᷑ vba pꝛeſentis

tẽpoꝛis nel pᷣteriti an poꝛigant᷑ ad futura. Scðo qñ ꝓferunt᷑
vba ĩdeſinita ſine tꝑis expᷣſſione ad ꝗd debent referri.Circa

bmũ dic ſic. aut vbũ pꝛeſent tꝑis pfert a lege aut ab homine.
Pꝛimo caſu vbũ pñtis tpis refert᷑ ad futura.ut.l.j.S.de ↄdi.
cx.l.qꝛ.l.ſemꝑ loqtur.ut.l.arriani.C. de hẽticis.⁊ in oĩbꝰ au⸗

ctẽticis qᷓ incipiũt.ſʒ hodie. Fallit ſi lex otineret remiſſonẽ de
lictoꝝ.tũc enĩ ad futura nõ trahi:. ut.l.cũ lex.S.de legibꝰ. Si

vo ꝓfert᷑ ab hoĩe.aut eſt uerbũ põt ⁊ cõpꝛehẽdit futura qꝛ eſt

extenſiuũ.ut.l.ſi ita qꝗs in pn.S.de le.ij. Aut eſt aliud vbuʒ.?⁊

tũc aut còtinet illud qdð dependet ex mera uoluntate defuncti

⁊ trapit ad ſutura.ut.l.talis ſcriptura.in pᷣn.cõiuncto.S.ſ. ?
l. ſe.S.de le.j. Si vo nõ depẽdet ex mera uolũtate deſuncti.⁊

tũc aut uariatio in futuro cõſiſtit circa eandẽ rem uel q̃ habea

tur loco eiuſdẽ ex diſpoſitione defuncti ⁊ poꝝigit᷑ ad futura.

ut. S.ti.j.l.mela.S.j.⁊.j.ti.j.l.ſ.in fi.aut ↄtingit circa res ſepa

ratas.⁊ tunc aut tractat᷑ de modico pᷣiudicio ⁊ poꝛigit ad fu-

tura.ut.l.fi.C.q̃ res pi.ob.poſ.aut tractat᷑ de magno pꝛeiudi
cio.⁊ tũc ad futura nõ poꝛꝛigii.ita loquit᷑ hic ⁊.l.ſi ſtipulatus.
S. cũ ſtipulamur. ⁊.l.ſi a colono.S. de vᷣbo.ob.⁊.l.ſiita ſtipu/
laſſet. S. de le.ij. cũ ſnnn bug dali⸗ pter dictionẽ tũc. ut.l.tu
toꝛibꝰ.ᷓ.de teſta.tuto. Itẽ fallit ſi la res eẽt de acceſſonibuj
pꝛimarũ rerũ.ut.l.ſi.S.fi.j.ti.j. ¶ Scðdo eſt vidẽdũ qñ oꝛatio

ꝓfert ſine tẽpoꝛe.ad qð tẽpus reſerat.Et tũc dic aut ẽ oꝛatio

vniuerſalis aut generalis aut particlłari) aut ĩideñnita. MPꝛio

caſu qñ eſt vniuerſalis.ut q ponit᷑ nomẽ collectiuũ de ſuinã.

nt grex peculiũ ⁊ fimilia.⁊ tũc poꝛigit ad futura.ut.l. grege.
5& Frei pecmlib.s de le.ij. Rõ qꝛ futura vident᷑ de actet
ſionib pme.Si vo oꝛo ẽ gnãlis ut qũ apponii aliqð ſignũ.ut
oẽs res meas.uel vniuerſas res meas q ſut in tali villa.ſimileʒ
diſtinctionẽ facit gl.iter gnãle ⁊ vle in.l.j.S.de edẽ.⁊ iſto ca⸗
ſx ad pᷣſens tẽpus reſtringit᷑ut.l.fi.S.j.S.de le.ij.x.l.ſi tibi mã

dauero.S.is cuius bona.S.mã. Fallit ſi de modico piudicio

tractat᷑.nt.l.ñ.in fi. C.q res pi.ob.poſ.⁊ ibi glo.hoc dicit.⁊.l.

j.in fi. .l.ſiqs ſocietatẽ.Sõ.ꝓ ſocio.Si vo eſt oꝛo particularis

nl negalg Eparticłare.ut qꝛ legat᷑ aliq res ſeu ſpẽo.⁊ tũc ſiqdẽ
legat᷑ tot fundus ueniũt futura q̃ ipſi fundo accedũt.ut ſi ali/

qd adiungaĩ.ut.l.qð in rerũ.S.j.S.de le.j. Sʒ ð pdicta vide’᷑

glo. de uſufru. l. qties. F. ſi. So. gl. dicit illã male dicc. ⁊ nõ al
legat bonas leges. ¶ Ael ueri dic ꝙ bñ dicit.qꝛ refert an ex
ctu uẽdant᷑uel ex delicto publicẽtur oĩa bona.qꝛ ĩtelligũtur
pᷣſentia tm.ut.d.S.is cui bonis.⁊ nõ.i.d.l.fi. C.q̃ res pig.ob.
poſ.aut in teſtõ.⁊ tũc aut ꝗs legat oĩa bona ſimplicit uel uſu/
ſructũ oĩum bonoꝝ.⁊ tũcueniũt futura.ut.d.l.quotiẽs. .ſi.
rõ ꝗꝛ tũc videtur legare ſubſtantiã ſeu hereditatèut ibi pʒ.⁊
l. nã qð.S.fi. cũ.l.ſe.j.ad trebel.⁊ ſic magis videt oꝛo vniuerſa
lis qᷓ; generalis. Idẽ ſi dicẽt ſimplicit oẽs res meas ⁊c.ut.d.
l.na qð.S.ſi. Si vo oẽs res q̃ ſunt in tali villa uel omnes s
meas

ne⸗

gdi
jdel
futl
tral

——

—— —— — — —

—— S– — —--—

De Aur. ,† Ar. lege.

meas mobiles. ⁊ ſic nõ intelliget de tota hereditate. tũc reſeri
ſoluʒ ad pꝛeſens tẽpꝰ. ut. d.l.f. S. j.S. de le.ij.?⁊ qdð nõ.in. ð.l.ſfi.
C. q̃ res pig.ob.po. Si vo legat᷑ pars tũc nõ uenit qð poſtea
adiũgi.ut.l.Fui electiõe.S.ſi.S.de le.j.⁊ ibi nõ.Si vo eẽt oꝛo
ideſinita.tũc ſde tractat de modico p̃iudicio cõpꝛehenduni
futura, ut.l.fi.C. que rej pi.ob.po.Si vo de magno pᷣiudicio
tractat.tũc aut ꝑ diſponẽteʒ q ĩdeſinite locutPẽ potuerũt pᷣui
deri omnia futura ⁊ ad futura extẽdit.ð ut.l.ſi Fuit. de ſer. ru.
pꝛe.nam ibi potuit ab initio pꝛeuideri ꝙ lumina domuj pote
rat habẽ.ſi vo nõ potuerũt puideri q̃ futura erant.tũc futura
nõ ueniũt.ut hic cuʒ ſilibꝰ.qð ĩtelligo ſi aligs reliqt bona que
habet ĩ tali loco.ſecꝰ ſi bona ſimplr.ita ꝙ poſſet intelligi de to
ta hẽditate.ut.S.ꝓxi.dixi. Itẽ hec va niſi in caſu.l.ſi cognaſj.
j.de re.du.qð dic ut ibi dixi.¶Nꝛo decdlaratiõe eoꝝ ꝗᷓ dicta
ſt q̃ro qð dixi ꝙ vᷣbũ põt lʒ ſit pntis tpis trabiũ ad ſutura.po/
ne teſtõꝛ dixit lego oẽs reꝰ mea⸗ q ſũt ⁊ reꝑiri poſſunt ꝑuſij.
deide teſtõꝛ ſupuixit ⁊ mlłta alia acqſiuit.qritur an futura ue/
niant. Et videt᷑ non ꝑ iſtã.l.cõtrariũ videt᷑ pꝛopter uerbuʒ
pñt quod ẽ extẽſiuũ.tñ de facto rñdi ꝙ futura nõ ueniant.q
ulud qð dẽ ꝙ uerbuʒ põt ẽ extenſiuũ ẽ uerũ eius ad qð refert.

hic uero referi ad uerbuʒ reperiri non ad uerbuʒ res. vñ ẽ ſen

ſus lego omnes res meas que ſut in pñti uel pñt reperiri nunc
ſiue in futurũ.nõ aũt reſeri ad exñtiã reruʒ ⁊ ſic extẽdit actuʒ
reperiẽdi nõ actũ habẽdi. Idẽ dicit glo.in ſili in.l.f.S.j.S.de
le.ij. in glo. ſuꝑ uerbo cões. ꝓ hoc facit Furrh debʒ declara
re illud ad qð reſertur ⁊ nõ aliud. ut.l. o. 5. f. . ti. j. T. . e.l.
ſiquis kganenl. Quero ſcitis ꝙ doc. dicut ꝙ ad hoc util
la clauſula ſi non ualet iure teſti c.poꝛꝛigitur ad ulum caſum
quo teſtm rumpit poſthumi natiuitate debʒ dici ſi nõ ualet u
ualebit. ut dicit Ci.in auc. ex cauſa. dixi in.l.ſiita ſcripſiſet. ẽ.
de le. ij. mõ dẽ in teſtamẽto ſi nõ ualʒz iure teſti ualeat iure codi
cilloꝝ ⁊ omni iure qͥ meliualẽ põt.an iſta clauſula poꝛꝛigatur
ad caſũ qͥ teſtm rũpũ poſthumi natiuitate ꝓpt᷑ dictionẽ põt.
Et puto ꝙ nõ.q; uerbũ põt ẽ extẽſiuũ ei ad qð refert.ſ̊ſinõ
refert ad ula vba.ſi nõ ualet.ſʒ ponit ĩ diſpõne q ſeꝗł deñciẽte
cõditiõe.nõ autẽ refert ad illa cõditionẽ ſi nõ ualet ⁊c.vñ illa
cõditio ad futura nõ extẽdit. ſi dicẽt ſi nõ põt ualere iure teſti
⁊ẽ. tũc refert᷑ ad futura. ¶ Sʒ quid ſi dixiuolo ꝙ ualeat iure
teſti uł ſaltẽ iure codiciloꝝ. Rñ.videt hoc dicẽ ſi nõ põt ualẽ
iure teſti. naʒ hec dictio ſalteʒ hoc ĩpoꝛtat.ut.C. de co.re.l. ij.
Itẽ habes h tex. ꝙ ſilego tibi ueſtẽ meã ꝙ iſpicit pꝛeſẽs tẽpꝰ.
Pone ꝙ vir legat uxoꝛi oẽs ueſtes ſua.ille ueſtes ſunt coꝛꝛn
pte ⁊ alie facte de nouo utruʒ extendant ad futuras. Et vide

tur ꝙ nõ ut h.⁊ idem põt queri de frumẽto cõſũpto ⁊ alio re

collecto.ſʒ dico ꝙ ſi teſtõꝛ addidiſſet aliã ueſteʒ ⁊ pꝛina ſuper
eẽt illa addita non eẽt in legato.ſʒ ſi pꝛima eẽt conſupta ⁊ alia
facta loco pme.ut ſi hẽat panos dqtidianos ⁊ ſũt cõſũpti ⁊ ali
os fecit loco kaon tde tali ueſtis de nouo facta legato cedit
2pma videt᷑. Pꝛimo pꝛobal ex theoꝛica ſupꝛadicta.cũ dixi
1uariatio cõtingit circa idẽ uel circa id qð habet᷑ loco einſdẽ.
hoc pꝛobat.j.ti.j.l.f.S.fi.⁊.l.ſliio.S.j.j.de odi.x de.x.l.luti
in pn. S.de le.ij.videt᷑ glo.in furmẽto in.l.fruct. in ſi. ultĩe gl.
ſo.ma.ꝓ hoc facit.l.iteʒ ſi fũdi.S.ſeminarios.S.de uſufru.qð
tʒ Ja. de.are.in.l.ſi Fu.S.ꝗ qnq;.ð.dele.j.¶ Quero teſtõ⸗
legauit alicui podere ſuũ qd habʒ in tali villa.poſtea emit ibi
aliq̃s poſſeſſiõe.an ule poſſeſſões de nouo empte cedãt lega
to. Iſta q̃ſtio reſidet ĩ hoc an legatũ poderis ſit vniuerſale ul
gnale uel nõ.⁊ iſtud uocabulũ podere non reperio in iure no
ſtro.ſed reperio ſignincationẽ uerbi manſus.nã dicit manſus
quãtũ quis cũ vno pari boũ laboꝛare põt.ut ĩ.c.j.ex de cenſi.
⁊.x.colla.ſi de feu.fuerit cõtrouer.c.j.modo ſiẽ aliqð additũ
vna cũ eo qdð pꝛius erat.ita ꝙ cũ illo põt laboꝛari uenit ĩ lega

to alias nõ. dic tñ ut dicã infra de reb du.l.j.

VAerba teſtõꝛis ĩ dubio debẽt ĩtel
Lautius. igen ꝙ nõ ſit in cõſtructiõe pec
catũ. h. d. C Hõ ꝙ nõ debet peccari in gramatica.
Op. de.l. herej me. S. .S. de le. iij. Huiu timoꝛe dic Ro.
ꝓiſta.l.loquit᷑ m rigoꝛ?᷑.ſed de equitate referi ad oia.⁊ ꝓbat᷑
in ꝗbuſdã adiectionibꝰ.ꝙ Di.tʒ iſtã opi.ꝓ quo facit tex.dũ
diclt fm vba teſti ⁊cc. Mihi videt᷑ iſta nõ ſit bona ſolo.pꝛi/

mo qꝛ eẽt coꝛꝛigere iſtã legẽ.ſcdo qꝛ eſt õ tex.dũ dicit m ueri

ſimilitudinẽ tc.⁊ iõ dic ꝙ in.i.cõtraria eſt ppt᷑ ſignũ vle oẽ qð
ſignũ vle eſt collectiuũ. ⁊ lʒ ſit ſingularis numeripõt plura cõ
pᷣhẽdẽ.ut.l.uxoꝛ.j.eo.¶Itẽ oppo.⁊x videt᷑ ꝙ referatur ad ea

ad que nõẽ põt referri ſalua rõne recti monis.ut.lL.naʒ ꝗ. F.

ſ. ð. de penu le.qð ſic ꝓbat᷑.qñ pᷣcedũt duo ſubſtatiua dʒ eis
dari adiectiuũ pluralis numeri.ut.l.cũ filio.S.de le.j.ĩ gl.ſuꝑ

vbo relictij. ſy in. d.l.na qð.ſunt duo ſubſtãtiua pcedẽtia que

referunt ad relatinũ ſingularis numeri.So.lʒ ad ðᷣno ſubſta⸗/
tiua poſſit vari adiectiuũ pluralis numeri.tñ bene ſtat etiã ad
iectiuũ ſingularis numeri.⁊ ita ẽ i.D.l.nã qð liqde in fi.¶Vl
terius op.ego video qñ pᷣcedit maſculinũ ⁊ femininũ põt da
ri adiectiuũ maſclini generis ⁊ refert᷑ ad utrũq;. ut.i.f ita ſcri
pfiſſet. S.de le.ij.⁊.S.de teſta.tu.⁊.l.ſiqs ita.⁊ oẽs.ll.q dicunt

ꝙ maſculinũ cocipit femininũ. Mꝛeterea vna dictio neutrali

ter poſita põt referri ad omne gen.ut.l.ea tamen.S. de le.iij.

Auare ergo hic iſtud nomen muliebꝛia nõ põt referri ad oẽ

genus. VFinalit᷑ dicemu ſic ꝙ hoc cõtingit ꝓpt᷑ duo.pᷣ qꝛ adie
ctiuũ muliebꝛia hʒ ſubſtantiuũ ſibi per oĩa cõfoꝛme.ꝓpt᷑ hoc
videt᷑ teſtõ: uoluiſſe ꝙ referat᷑ ad Kogeria Waetat cõtinet
ſauoꝛẽ ut nõ extẽdat᷑ ad alia.qꝛ fauoꝛ dʒ adhiberi in teſtis.ut
l. in teſtis.j.de re.iu.⁊ ſi qð iſtoꝛũ deñceret putareʒ debẽ refer
ri ad oĩa. ut ſi dico lego oꝛnamẽta ⁊ mũdum muliebꝛia qð nõ
põt ſieri ſalua rõne recti Fmonis.eſt uerũ ſᷣm regulas gramati
cales.ſʒ põt fieri ꝑ quãda ſigurã.ſ.pꝛolepſim numeroꝝ.quaʒ
ſigur iuriſcõſultꝰuoluit ponẽ.iõ cauti notarij dicunt talis ce
dit oĩa iura ſua ⁊ actiones qꝗᷓ uel quas ⁊c. ut tollat iſtã dubita
tionẽ.ſimile videbidᷣ in.l.f.j.ad trebel.qð tene mẽti. NPꝛet᷑ea
hic ſũt due ſigure.ſ.ꝓlepſis nũeroꝝ.⁊ alia figura generoꝛum.

qꝛ ueſteʒ ẽ generis feminini ⁊ nũeri ſinglaris.muliebꝛia gene

rij neutri ⁊ nũeri pluralij.¶ Op. de.l.talij ſcriptura..de le.
j. Sol. hic nõ poterat referri ad oĩa ſalua rõne recti fmonis.

ibi ſic. ¶ Itẽ habes hᷣ qꝛ ula debẽt intelligi ſic ut ſit bona grã

matica.ꝗd ſi non poſſum ita intelligi.qꝛ notarius in grãma/
tica errauit.Rñ nõ vitiat inſtrumẽtuũ.ut.l.iperatoꝛ.S.de ſta.
ho.niſi ſit reſcriptũ pncipis.qꝛ tũc vitiat ꝓpter vitiũ euidens.
ſʒ ſi eſſet vitiũ nõ euidẽs i̊ ſʒ quãdã ſubtilitatẽ nõ vitiat.ut in
c.ad audiẽtiã.ex de reſcrip. HD ieeſentl,
TEEAA L ota tex.ibi pꝛeſenti ⁊c̃.
c Am certum. nã poſito kcr conſuetu

Adinẽé ſi debeo tibi quatuoꝛ libꝛas denarioꝝ poſſem ti

bi ſoluẽ vnũ floꝛenũ ⁊ ecõtra.pone ꝙ ꝓmiſi tibi quinquagita
ducatos iã ſunt duo anni.mõ uolo ibi dare ſᷣm eſtimationeʒ
pᷣſentẽ.creditoꝛ vult fm eſtimationẽ quã ualebat floꝛenus tũc
tẽpoꝛe pꝛomiſſionis.certe dʒ debitoꝛ ſoluere fm eſtimationeʒ
uã ualet nunc ut h.niſi ſuiſſet in moꝛa ſᷣm foꝛmam.l.vinũ.s.
cer.pe.dixi.S.e.l.j.in ſi. Non iuelligfkcaus
Non intelligi? cauſa uxoꝛis para/
intusn qð ipſius ⁊ alterius cauſa parat᷑.
AItẽ falſa demonſtratio legatuʒ generis reſtringit. ſe
cus in legato certe ſpetiei. Itẽ qñ diſiunctiua cadit ĩter genus
⁊ ſpetiẽ accipũ pꝛo cõiuncta.h.d.¶ Nõ tex.ibi qꝛ certo coꝛ
poꝛe ⁊c.cõcoꝛdat.l.demõſtratio.de condi.⁊ de.¶ Op. de.l.
alimẽta. S. f. S. ti.j. t. l. ſqs Fuos.S. de le.iij.ubi ſi aligs legat
ſeruos ſuos videt legare cõmunes.ita hic videat᷑ legare ea qᷓ
nſus coĩs cauſa parata ſunt. So.in legib cõtrarijs uerbum
ſuoꝛũ refertur ad dñiuʒ uel quaſi qd recipit diuiſionẽ.iõ cedit
legato pꝛo ea parte pꝛo qua ſuus eſt.hic vo referi ad uſuʒ qui
non recipit diuiſione. ut.l. uſus pars.S.de uſu ⁊ ha.⁊ iõ non
poſſunt ei accõmodari iſta vba que eius cauſa parata ſunt qꝛ
nõ babet uſum ĩſolidũ cũ iñ alijs habeat nec ꝓ parte.qꝛ diui/
ſionẽ nõ recipit. Ael dic ꝙ ula q̃litas ſu ſua ſuũ recipit quoti
tatẽ rei ſeu dnij.hic vo ſecuj.nã nõ põt dici ꝙ dimidia uel tᷣtia
ſit parata cauſa vni alia cauſa alterius.ſʒ tota cauſa utriuſq;.
ſed ſi hoc dici poſſet puta habebat lanã euius dimidiaʒ para
uerat cauſa uxoꝛis dimidia cauſa ſui.certe illud dimidium ce/

dit in legato.ut.S.de le.iij.l.cũ qrii.S.lana.⁊ hoc plu placet.

¶Itẽ ) hoc oc iura libertoꝛũ nõ ſunt diuidua.ut.l.q̃dam
S.fa. herciſc. ⁊.
ſuos ĩtelligit etiã de cõmunibꝰ.ut. S.ti.j.l.alimẽta.S.ſi. So.l
iuſpatronat nõ ſit diuiduũ.tñ quo ad pᷣſtationẽ alimẽtoꝛũ e
diuidũ.ut. S.ti.j.l.iij.⁊ iõ illo reſpectu legatũ alimẽtoꝛũ factuʒ

libertis cõpꝛehendit oẽs libertos.ſʒ ſilegarẽ oẽs res meas nõ

neniũt iura libertoꝛi. ut.l.qui pꝛoinde.j:ad treb. cuʒ eo qð ibi
nõ. Sʒ cõtra hanc.l.videt᷑ id qdð habetis de leifl fans..
ubi ſi alicui legant᷑ ſerui uerne ⁊ alicui textoꝛes ueniunt.Sol.

iſta accidentia de qua loquit hec.l.reſpicit diuerſitatẽ ꝑſona/

rũ.de iſta dicet᷑.j.eo.l.pedicuł.S.argeto.¶ PBicit h ꝙ aut po
nit᷑ pꝛo t. Ʒ imo dʒ ſtare ppꝛie qñ cadit ĩter ꝑſona.ut.l.cũ qui

dã. de vbo.ſig. ⁊.l.ſi is qui nceta. Siutfke de re. du. So. qũ
diſiũcta cadit int genus ⁊ ſpẽm reſoluit in cõiuncta. ut h ⁊.l.

ſepe. j. de vbo.ſig.dũ diẽ dari ſeu donari. AVel alit ut dica i.d.

F. utrũ ĩ glo. ibi in. S. ⁊ ſiqs.⁊ ibi.l.legatũ.Sol.ibi dubitat

ðe qualitate legati.ibi de ſubſtantia.iõ dicut.d.l.j.SF..
D Relatiuũ quis uel quireſtringit

— J quis ite vantecedens ad Brefggtur. ..

carmelia.j.de iurepatro. ⁊ tñ ſi legat liberto,

r

“

r Be au. v at. lega.

Aide gl.que incipit ulud ibi.l.nã qdð. dic ut ibi ⁊.S.ti.j.l.a ſt
io. F. ſi. T qð dixi. S. c. l. lautius.

₰

02 Cauſa intelligi de pꝛoxima ⁊ ĩmediata.x?
V inare de remota ⁊ mediata.h.d.Ego intelli

o iſtud uerũ de cauſa mediata nõ multuʒ. ſed ſi eſſet
cauſa mltuũ remota tũc legato nõ cederet.ut.l.⁊ ſi nõ ſint.S.
ſicui argẽtũ.j.e.cauſa enĩ multũ remota eſt magis occaſio qᷓ;
cauſa.ut pꝛobat tex.in.l.cũ delanionij.S.aſina.ibi pꝛoxi.⁊c.
— Ps. de fundo inſtruc.
Jſtatuã Additum foꝛme pꝛime legatũ non

4 mtnult⸗hd. ackt
— Soeties Quilegat reʒ videt᷑ legare
. Peties auri. igdalemr cclecicut
habeat uſufructũ nõ facit ilum legatum videri.h.d.
qð nota.de hoc habuiſtis ĩ.l.iiij.S.ti.j. Facit iſta.l.ad.q.ꝙ ſi
marit relinqt uxoꝛẽ ſuã dñam uſufructuariã.⁊ per hoc ꝙ di⸗
cit uſufructuariã nõ ipediat᷑ dñiuʒ habere. de quo dic ut dixi
in. l. titia. S. fi. S. de le.ij.⁊ ibi Di. tangit qð nota.

M f AIiAτ. Apatre põt legari ſilio ſi legatũ in tẽpu⸗
— lias alen ſil iuris cõfert.h.d.¶ Op.in

Vſti. dele. S. ex contrario. So.a patre nõ põt relinqui
ilio pure.ſed ſi còferatur in tempus exiſtentie ſui iuris poteſt
relinꝗ.⁊ ꝙ cõſerat᷑ in tpᷣs exiſtẽtie ſui iuris debet colligi ex ali
quib uerbis teſtõꝛis ut hic ⁊.l.ubipure.j.ad trebel.⁊.l.ſidei
cõmiſ. .ſi filio.S. de le.iij.dic ut.l.cũ ſilio.S.de le.j.⁊ ibi dixi.
Nõ h̊ ꝙ uerbũ reſeruent᷑ ipoꝛtat ſideicõmiſſũ ut hic.

¶ Qüũo q̃lit ſiet iſta ſeparatio
J eimma. DPicit “ actionem ad exhi⸗
bendũ ut.l.gẽma.S.ad exhi.¶ Sed õ boc op. de. l.
celera. S. de le.j. Sol.illud qð bic dẽ fallit in tigno iniucto. ut
d.l. cetera. t. d. l. gẽma. QAalicul ſ
— 142 d alicui legat᷑ ut pꝛopꝛiũ ſi pꝛo
6 .— Vi uxoꝛi. a non eſt ad oĩa iure legati
N capii.x ex ſideicõmiſſo uli reſtituit.h.d. ¶ Mõ iſtaʒ
aſe uenit ꝙ teſtatoꝛ reliqt uxcai dotes ſua ⁊ poſtea fac
eã hẽdẽ rogat eã alij reſtituẽ. mõ hẽdes uxoꝛis uolũt ante de
ducẽ doteʒ certe nõ pñt.niſi ꝓbẽt dotẽ datã eẽ per iſt̃m. tex.
ẽ H. ¶ Itez pone teſtõꝛ religꝗt alicui tanq; debitũ ⁊ iminet fal
cidia.certe bene deducet᷑ de illo legatũ niſi pꝛobet᷑ debitũ ꝑ te
ſtis nel per iſtrumẽta ut hic.⁊ idẽ dicereʒ ꝙ fieret diminutio
per falcidiã de relictis pꝛo nſuris ⁊ male ablatis niſi pbentur
debita ut h.⁊ in hoc iſta.l.eſt mirabilis.q;ꝛ hoc videt᷑ cõtra uo
luntatem deſuncti eo ꝙ reliquit tanq; debitum. ideo nõ. Sʒ
contra hoc facit tex.in.l.eũ qui tacituʒ.S.pꝛo patre.j.de his
qui.ut indig.dic ut d⸗ ;⸗ Pnf ſe
EWBuHer CAñuo ꝗ̃eſt ratio hui. S. ꝙ nõ ueniũt in le
WHulier gato niſi reperiant. Rñ.q Niccklegare cer⸗
tũ coꝛpus qð nõ eſt in rerũ natura.ut.l.ſi ſeruꝰ. S. qui qnq;. S.
de le.j.dʒ tñ cauere de dado ſi Zcrlanel⸗ Ao dlet
RWE mH AUAPeEXαν1 Auri appellatio factũ ↄtinet ?
C Am qurul.niectũ Sio ſignatã pecuniaʒ
16 cõpꝛehẽdat nec deaurata tm uel ſupellex argenti
Rendus tatẽ cõtinet nõ ſpẽʒ niſi argẽti ſacti mẽtio habita
nerit in legado.x ſi pondus auri legat plumbea mã ſeparat.
⁊ oꝛnamẽtũ ſequit᷑rẽ oꝛnataʒ.h.d. Mꝛimo loquitur qũ legat
aurũ uel argentũ ſimplicit᷑ nõ expꝛeſſa quãtitate ponderis uł
mã. Scdo expꝛeſſa quatitate ponderis non ma. Tertio qũ
utrunq; expꝛimit. QAuarto q̃liter ponderari dʒ. Quinto cui
cedũt res auro ⁊ argẽto legato annexe.ſcda ibi pinde ſi cer/
tũ cõiuncto.S.idẽ ccns Fil prr tertia ibi ſi argẽti.quarta ibi
idẽ celſu. quinta ibi plane. ⁊ durat uſq; ad.S.idẽ celſus.ĩ pn.
l. ſe. In tex. ibi non contineri ⁊c.necid qð eſt alteriu acceſſio
nel HS ſupellectili. ut.j.l.ꝓxi.S.j.qua huic ↄiũge.¶ Op.
⁊ videt᷑ ꝙ iſtð legatũ argẽti ſic ſimplicit᷑ factũ nõ ualeat.ut.l.
cũ poſt.S.gener.S.de iu.do. So.aliud in fundo.aliud in cete
ris rebꝰ ut ibi.⁊.l.legato gnãliter.S.de le.j. ¶ Oppo.dẽ hic
ꝙ auri appellatiõe cõtinet᷑ annulus aureus. Contra. qꝛ ſi eſt
ſignatoꝛi cõtinẽs aliquẽ lapidẽ ſignatoꝛiũ nõ cedit legato au
riſed legato gẽme tanq; acceſſoꝛi.ut.l.⁊ ſi non ſint.S.ſi.⁊.l.
ſe.j. eo. aut eſt annulus nõ ſignatoꝛi. ⁊ tũc cõtinet᷑ appellatio
ne oꝛnamẽti ⁊ legato auri nõ cedit.ut.l.argumẽto.S.oꝛnamẽę
ta.j.eo.Sol.ſi intelligis hic in annulo ſignatoꝛio.dico ꝙ ibi
nõ erat gẽma ſʒ ſigna erãt ĩpꝛeſſa in auro.Si uero nõ eratan
nulus ſignatoꝛi intelligo ꝙ nõ erat parat cauſa uſus mulie-
ris ſed ipſius patriſta. ⁊ erat magis gẽma cauſa auri q; aurã
cauſa gẽme.¶ Quũo qd ſi legat oẽ aurũ uel oẽ argentũ ſuuʒ.
an ueniat pecumia ſignata. Rñ.nõ ut.l.qntꝰ.S.j.j.eo.⁊ ſic in
deſinita ⁊ vylis hic equiparant.qꝛ eſt eadẽ rõ oluʒ ſub indeſini

e

4

ta coͤpꝛehẽſoꝝ.¶ Aũño in v. pinde.de u liga ltelligi. Re/
ſpondeo ſm ↄſuetudinẽ ciuitatis vñ deſunct eſt oꝛtꝰ.ut.l.nũ
mis.S.de le.iij.facit.l.iĩperatoꝛes.S.de pᷣhen.emp.Nicitur in
v. ſed ſi argenti.ꝙ ſuit legata optio.⁊ ſic nõ põt optare.cõtra
de optiõe lega.l.j.⁊c.ij.⁊c per totũ. So.gl.ꝙ hic optio nil ope/
rat᷑ qdð itelligo etiã ſi uaſa erãt eiuſdẽ lige ⁊ ſic optio nihil ope/
rabat.ſed ſieſſent diuerſe lige tũc poſſet optare ⁊ operaretur
optio.¶Venio ad v.idẽ celſus.facit ꝙ ſi aliqs emit caldariã
de ranie ⁊ ibi eſt manica de ferro dʒ in ponderatione manica
eleuari.qꝛ nõ eſt tanti ualoꝛis libꝛa ferri quatilibꝛa ramis.
(Plane Nigdes hic ꝙ appellatiõe argẽti legati ad põ/
4 dus nõ uenit auratura.⁊ hoc qñ põdus argẽ/
ti legat᷑ ſimpliciter.ſecus ſilegatur pondus argenti inaurati.
C Pe⸗ vides in fi.l.ꝙ daui ueſtis nõ cõſuti ueniũt. Cõtra de
l.argumẽto.S.j.j.eo.So.intelligo de clauis paratis cauſa oꝛ
namẽti ueſtis pꝛincipaliter.ſecus ſi eſſent parati gratia mulie/
ris pncipaliter.ut.d.l.argumẽto. Aide glo.q̃ incipit facit ibi
dũ dicit in.l.qui fundũ.S.j.dic ꝙ ibi in acqſitione q̃ ſit ex em/
ptiõe.hic ĩ ea que ſit per ſpeciñcationẽ.⁊ idẽ erit dñs utriuſq;.
tex.in fi. facit ꝙ ſi teſtatoꝛ legat uxoꝛi ueſtimẽta ꝙ hẽs nõ põt
ſeparare maſpilloð auri⁊ oꝛnamẽta ibi poſita.⁊ pꝛo hoc facit
lI.? ſi non ſit.S.perueniamus.j.eo.ſed in cõtrariũ facit.l.q;uiʒ
J.eo So.q; ibi loquit in maſpillis ſeparaꝶ a ueſtibus.hic non
eeg Al geti ſactüomng hedit. n.
rS rgẽtũ factũ omnẽ ſpetiẽ cõpꝛehẽdit.lʒ nõ
¶Argéto. q ſupellectilis loco ſint.⁊ uaſoꝛuʒ appellatio

——

generalis toedecr tu 5 uenti. 4 bed
„W forti Infecti appellatio rudẽ materiã cõpꝛehẽdit
((Int fecti. tã non ſieri paratã.h.d.¶ Op.dẽ hic ꝙ
argentũ ceptũ fabiicari ↄtinet appellatiõe argẽti ſacti.cõtra
illud dicit᷑ argentũ factũ quo poſſumus uti.ut.j.e.l.quintꝰ.S.
cuilegatũ.iõ Ro.dicit ꝙ hic iuriſcõſult nimis large locutus
eſt.vñ coꝛꝛigit᷑ per tex.ſequẽtẽ. Sed ad cõtraria dicutĩ ea gi.
que ĩcipit magis facti.certe glo.nõ reſpondet ad.l.cõtrariaʒ.
argentũ factũ ſit id quo uti poſſumus tm.⁊ hoc erat in caſu
m deſtinationẽ teſtatoꝛis ut.j.eo.l.ueſtimẽtũ.ſʒ ſi erat ceptũ
ſabꝛicari ⁊ dimiſſuʒ.qꝛ teſtatoꝛultra nolebat pcedere nõ cõti⸗
neret appellatione argenti facti.q;ꝛ nõ poſſuʒ uti nec ᷣm vita/
tẽ nec ᷣm deſtinationẽ. ¶ Itẽ op.ꝙ deſtiatio teſtõꝛis nil ope/
ret.ut.l. cetera.S.ſi.S.de le.j. Pic ꝙ hic loqui qñ vniuerſalit
legatũ eſt factũ.⁊ dubitatur an ꝓpter deſtinationẽ aliqua res
illo legato cõtineatur uel nõ.qdð dicut ibi dixi.

Cũ quid eſt pꝛopter aliud cõſi
erueniamus. kEid ppter as eſtib. d. Bi⸗

Eitur hic ꝙ gẽma cedit auro.ↄtra.j.dðe uſuca.l.rerũ mixtura.

ubi gẽma nõ cedit auro nec aurũ gẽme. Rñdeo hic loquit qñ

Aurũ eſt appoſitũ cauſa gẽme uel gẽma cauſa auri.ſed ibi loq

tur in annulo qui fit cauſa oꝛnãdi mulierẽ.ut.j.e.l.argumẽto

S.oꝛnamẽta.⁊ ſic nõ ponit vnũ cauſa alterius.ſed ſi eẽt annu-

lus ſignatoꝛius.tũc argẽtuʒ poneret᷑ cauſa gẽme. Itẽ dicitur
hic ꝙ non iſpicitur pꝛecioſitas.cõtra de.l.quicqd ĩfecto.j.de
acqui.re.do.So.hic loquitur qñ eſt certum utrum vnum p

natur cauſa altertne iſeſt put i. .
i W arpeo Appellatione p̃parati pꝛepa
I n argento. eye rinet o. ſna
g? & Anguẽti appellatio cõtinet neceſſa
Enguentis. negenſ- 1
CAρ Nota ꝙ acceſſoꝛiũ ſequitur genus ⁊ nõ ſpe
— ed de. ac piobo iſto modo.naʒ ſcitis ꝙ appellatio
ne eſce cõtinentur omnia.appellatione potoꝛij continet᷑ ſoluʒ
potoꝛium.certe iſtud qð hic legatur cedit legato eſce qð eſt ge
Rerale ⁊ tene menti.naʒ hic intelligitur de uaſe aquinario qðᷣ
dat᷑ ad abluendũ manus ⁊ qd aqua recolligẽdaʒ.ſʒ ſi eẽt uas
quo aqua retinet ad potãdũ.tũc cederet legato uaſis potoꝛij.

— —

ir Intellige iſtam legẽ de pã
1 Eſtimentum. aigt auin faciẽdi ⸗
ſtem. ſʒ ſi fieret cauſa uendẽdi nõ ad ipſum uſum tũc
appellatiõe neftimentoꝛuʒ nõ cõtinetur.ut.l.ſiquis ſeruos.S.
de le. iij. Facit ꝙ ſi teſtatoꝛ legat uxoꝛi pannos lini ⁊ lane ꝙ
neniũt pãni lini ⁊ lane cõtexti ⁊ incepti ad hoc ut inde ſiãt ue
ſtimenta continẽtur. bunel dit⸗ ſas
e ontra hanc.l.videt caſus
Ragumento. an auruʒz in n. Dicit
gie ſunt parata iſta talia magis cauſa oꝛnadi per/
rie p. ꝙ trapeta ſunt
Siauns addiderit. h ra ſu⸗
pele. le.l. de trapeſj. x nõ cSrinctuf:aͤppalakiseneſte nehe

* „△

onam

ᷓ—— —ru – – – — – 20

de
ni

be/
tur
ni
ſcu

e,
i.
de
30
lie⸗
tbbi
en,
.
L
iſ

6

S

—C. S.

—

—— — — —

De au. ? ar. lego:

ſpel. le.l. ..x. l. labeo. Rñdeo ꝙ iſta ſunt de qbus põt dubi⸗

tari an appellatione ueſtis ſupellectilis contineatur. ut dici/
tur in. d.l.. labeo.ideo dic ꝙ ibi teſtatoꝛ appellabat appellati/
one ueſtis.in dubio fm cõſuetudineʒ appellatione ſupellecti/
lis cõtinetur.ut.l.iij.s.de ſupelle.le.

— Tanni llud debet attendi ad qð res pn
Eanuis. lude aratur. non ad qð ſecũ/

dario. b. d. CO po.⁊ videtur ꝙ iſta oꝛnamẽta nõ
poſſunt haberi in ueſtibus.ut.C. nemini licere ĩ frenis ⁊ ſellis
equeſtribus.l.j.li.xj. So.itellige iſtam.l.in ueſtibus mulierũ
quibus licet apponere talia oꝛnamẽta.ſed in neſtibus virilibꝰ
puto ꝙ nõ cedant.qꝛ nõ poteſt eẽ acceſſio eius qð lex nõ per/
mittit.ſicat quãdo natura nõ permittit.ut.S.e.l.ij.⁊ hoc de iu
re.tamẽ uſus illam cõſuetudinẽ non admittit.ut eſt glo.in.c.
j. x.ij.extra de treu.⁊ pace.uerũtamẽ hodie cuʒ per ſtatuta ci

uitatũ mulieribus ſint interdicta oꝛnamenta nõ cederent lega

to lege uetante.¶ ¶Itẽ videtur ꝙ aliquas ueſtes quas mulie/
res habẽt nõ poſſint habere.ut ſcarlata ⁊ purpuree.ut.l.j.C.
que res uen.non poſ.⁊.C. de ueſtibus oloberijs ⁊ auratij per

totũ li.xj. Rñdeo de iure cõi ille ueſtes nõ continentur appel
latione neſti gſun repꝛobate.ſicut pecunia repꝛobata non
cõtinetur appe 5
S.de pigno.acti.ideʒ ergo erit in ueſtibus repꝛobatis. Sʒ cõ
ſuetudo aliud ſuat qꝛ bene poſſunt poꝛtari tales ueſtes.ideo

tione pecunie.ut.l.elegãter.S.qui repꝛoboj

pnto ꝙ ſi ꝑ ſtatutũ ꝓhibẽtur poꝛtari aliq ueſtes ꝙ ille neſtes

nõ cederẽt legato neſtimẽtoꝝ.Sʒ an debet᷑ eſtimatio cogita.

DAintus. An cut argentuz.

Alli cui debei omne argentũ non debetur pecunia ſi
gnata. h. d. Qſäuero de ratiõe huius.S. ⁊.l. cuʒ aurũ in pn.
S8.eo. Juriſcõſultus dicit hic qꝛ non facile ⁊c. Sʒ dic ꝙ ratio
poteſt eẽ iſta.quia pecunia ſignata ſemper habetur ut expen/
datur. ut.l.j.S. de contrahẽ.emp.iõ q;ꝛ habeĩ tanq; uenalis id:
qð ẽ nenale legato etia vniuerſali nõ cedit.ut.l.pediculis.S.
iteʒ cũ q̃reref᷑.j.eo.Ex hoc ſequit ꝙ ſi aliquis habet monetaʒ
antiqua q̃ hodie nõ eſt in curſu ꝙ tũc neniret in legato argen/
ſic ceſſat ratio ſupꝛadicta cum non habeat᷑ ut uenalis.ut.l.
ſi choꝛꝰ.S.j.ẽ.de le.iij. Ex hoc etiã ſequũ ꝙ ſilego alicui om/
ne argentũ meuʒ ⁊ nõ habeo aliud argẽtũ niſi pecuniã ſigna
tam ꝙ tũc videoꝛ de pecunia ſentire.pꝛo quo ſacit ideʒ. .itẽ
cñ rgef T: hoc vult tex.hic ibi niſi cõtrariũ ſenſiſſet ⁊c.nã
pꝛeſum

to.l.quintus.¶ Oppo.extra glo.de.l.ſeruos.ðS.de le.iij.nbi
ſerui bona ſide poſſeſſi ueniũt in legato iſto. So.ↄcedo iſtud
q; qdð dicit ꝙ requiritur ꝙ poſſit nẽdicari intelligo rei nendi.
uel per publicianã.qꝛ cũ titulo ⁊ bona fide poſſidet. C QAue/
ro obligo omnia bona mea.utrũ in iſta obligatione ueniant
iura ⁊ actiones.Glo.in.l.heredeʒ.C.de here.acti.m quoſdã
dicit ꝙ nõ. Idẽ in Spe.in ti.de fruc.⁊ intereſſe.S.j.uer.ſcðo
quero.Contrariũ eſt ueritas.qꝛ cũ dico omnia bona mea in/
telligit᷑ etiã de actionibus.ut.l.nã qð. .ſi.cũ.l.ſe.j..ad trebel.
T⁊.l.ſi legatus.S.j.eo.ti.⁊.l.meoꝛũ.j.de uerbo.ſi.⁊ hoc firmat
glo. in. d.l.heredem. Mon ob.iſta lex que dicit ex eo ꝙ dico
meũ debeam habere ius uẽdicãdi.ut.j.dicã.¶ Quero aligs
donauit omnes res ſuas.an videat᷑ donare nomina debitoꝝ.
Pi.in.l.nominis ⁊ rei de uerbo.ſig.videt᷑ dicere ꝙ non.qꝛ di
cendo res ſuas ĩtelligitur de rebus quas poſſit uendicare.ut

hic X.I. quintus. . e. Ickẽ tenet Huil.de cu.in.l.j.S.de ſta.ho.

per illã.l.⁊ per iſtam mihi videt ꝙ DNi.⁊ Guil.dicunt contra
caſuz.l.nã qð.S.ſfi.cũ.l.ſe.j.ad treb. Mon ob.iſta.l. Quare

ꝓ hui declaratiõe aduertas ꝙ ill qdð dico de dictiõe ſuũ.ide

dico de dictiõe tuũ ⁊ meum. ut.l.ſi legat.S.j.j.ad trebel.⁊.l.
meoꝝ.j.de vᷣbo.ſi.Hoc pᷣmiſſo dico ſic.qũq; iſta pnomĩa poſ
ſeſſiua ponunt᷑ neutralit᷑ ſine aliq ſõſtãtiuo.ut cõcedo tibi oĩia
mea ⁊ nõ diẽ bona tua uł ſua.⁊ tẽ cõpꝛehẽdit iura t actiões.
ut. l. ſi legatus. ⁊. l.naʒ qð.S. fi. v...ſe.ſ.ad trebel.⁊.l.meoꝝ.j.
de uerbo.ſig.cũ glo.ſua. Quãdoq; iſta pꝛonomina habent
ſubſtantiuũ generis generaliſſimi.ut omnia bona ſua ul oẽs
res ſuas.ſcitis enĩ ꝙ appellatio rei generalis eſt.ut.l.rei.j.de
nerbo. ſig. T.l.jein ni.ſi cer.pe.¶Itẽ appellatio bonoꝛũ gene/
ralis eſt.ut.l.bonoꝛũ.⁊.l.pꝛinceps bona.j.de uerbo.ſg.⁊ tũc
cõtinet iura ⁊ actiones ſicut ſubſtãtiuum ad qð refer.ut.d.l.

nam qð.5.ſi. T. d.l.ſi legatus.S.j.qudtdoq; habet ſubſtãtiuu,z

alterius generis ſubalterni. ut argetum meũ. ueſtes meas ⁊ ſi
milia. ⁊ tũc regula eſt ꝙ iſta pꝛonomina poſſeſſiua ſigniſicant
duium uel quaſi.ut hac.l.⁊.l.quiĩtus.j.eo.⁊.l.ſeruos.õ.de le.

miüt ſenſiſſe ↄtrariũ ex eo ꝙ aliud aani non habebat.
¶Argento Blnd dicitur ſuuʒ eſſe q põt uendicari.
h. d. C Mõ tex. ibi qꝛ nõ videtur ſimũe.j.

iij. Fallit pmo ex natura eius cũ quo quis loquitur.ut ſi dic⸗
lego ſeruo omnẽ pecuniã ſuò.qꝛ intelligitur tũc de uero domi
nio.ſed ipꝛopꝛie ut habere põt.ut.l.iiij.in pꝛin.j.de manumiſ.
Idẽ in monacho ⁊ ſimilibus. Itẽ fallit ratiõe perſone loquẽ/

nis.utputa colonus dicit meũ campũ.uel regatius dicit equũ

meũ.nam iĩtelligitur quãtum ad curã ⁊ ſolicitudinẽ.ut nõ.in
l.ij.in pn.de oꝛi.iu.facit.l.ſi pupilli.S.iteʒ queritur.S.de neg.
ge.Terxtio fallit ratione de qua quisloquitur.ut ſi legat aliqs
oĩbus famulis ſuis.certe nõ ĩtelligitur ꝙ eos habeat in domi
nio. ut.l.ð ſi nõ exhibuiſſent.S.j.j.de publica.Qudoq; iſta
ꝓnomina poſſeſſiua habẽt ſubſtãtiuu ſpetiale ⁊ particulare.
ut lego talẽ meum libꝛum.⁊ tunc ſi adijci nerbo pꝛeſentꝭ tem/
poꝛij facit demõſtrationẽ. Si nero uerbo ſuturi tẽpoꝛis ſacit
conditionẽ.ut.l.ſtichuʒ qui meus erit.S.de.le.j.⁊.l.nuper.õ.
de le.iij. Eſſet querendũ quid de genitiuo.ut ſi dico lego rem
illius ntrũ intelligatur ꝙ ſit illius quo ad dominiũ. Dixi.j.de
oper.no.nũ.ſuper rubꝛica. W

Nõ tex.ibi ſeru ⁊c̃.tene menti qꝛ
¶ Cum aurum. ρααd Lerſin

ſint. F. infecti. ubi angetuz inceptu neri habet᷑ pꝛo facto. So.
ut ibi dixi.qꝛ lʒ nõ eſſet perfectu ad aliquẽ uſuʒ.tamẽ teſtatoꝛ
deſtinauerat perſicere.¶ Itẽ dicit tex.in uer.cui legatũ.ibiſʒ
ſiqua diſtributio.quero qualiter intelligat.dicit glo.duobus
modis tene alung . Pinvein factũ.qꝙ aurũ muliebꝛe
cedit legato auri facti. Cõtra. C.e...j.G.f. Do.itelligimus de
