aut q̃ris an ſit meũ ꝗͥᷣ ad diſpõnẽ parſᷣ mee ⁊ dico ꝙ ſicut h ⁊
l. ij.de condi.ĩſti.⁊.l.j.C. ꝗ teſ.ſa.pñt.aut quo ad diſpõnẽ par
tis ſocij ⁊ tẽ nõ ẽ meũ ut.l:.falſo.C. de co.re.ali.aut quo ad diſ
poſitionẽ ſuꝑ toto.⁊ tũc aut res erat ad hoc deſtinata ⁊ dicit

meũ ut.l.ĩ tm.S.i cõe.S.de re.diui.⁊.l.ſi edes.õ.coĩ diui.aut

nõ erat deſtinata ad hoc ⁊ nõ dẽ meũ ut.l.ſabinꝰ.S.coĩ diui.

Fallit. C.de uẽ.re.fiſ.cũ pua.coĩ.l.j.lib.x.⁊ hoc fauoꝛe ſiſei.

Fallit i.l. ſtipło.S.fi.de no.opꝑ.nũ.rõ q; ibi factũ vni pdeſt al
feri ſocioꝝ nõ nocet. Fallit i...j.S.dñi ad ſyll.rõ qꝛ ibi domus
nõ poſſet eẽ alit᷑ tuta ũt.e.l.ĩ pn. Itẽ fallit.S.de ac.emp.l..iulia
ny. S. idẽ celſus. ubi ĩſpecto futuro euẽtu qð cõe ẽ põt dici meũ
rõ ꝓpt neceſſitatẽ adiudicatiõis qᷓ fit ĩ coĩ diuidũdo.ubicũq;

aut dixi qð cõe ẽ meũ ẽ intellige ficte nõ uere ut nõ.in.l.id q

nr̃m de regu.iur.⁊ ꝓbat᷑ in.l..illud de ritu nup.

—

AW n dubio legado rẽ videt᷑ ꝗs le
(Cum fundus. partẽ qu hʒ in reb.d. Bp.⸗

lo. S. ppoſitũ.j.ti. ij.ubi ſi dico uolo relinꝗre ſtatĩ ſeqtur ergo

reliquo. Nꝛo cui declaratione dic bꝛeuiter uerbũ uolo ni
hil ĩpoꝛtat ꝑ ſe niſi rõne adiũcti. aut enĩ vbũ uolo hʒ detmina
tionem certe rei ⁊ iducit diſpõnẽ.ut ſi dicerẽ uolo illã rẽ eẽt ele
ctio ut.l.ij.de op.lega.⁊.l.huiuſmodi.S.ſi ſtichum.j.e.⁊.d.l.
apud auſidiũ.aut hʒ determinationẽ alicuiꝰ uerbi ĩñniti ⁊ tẽ
aut act ĩpoꝛtat ꝑ illud uerbũ uenit explicãdus ab alio aut a
nolẽte.ſi ab alio ⁊ iducit diſpõnẽ ut.lł.j.S.mã.⁊.C. de teſt.l.nõ
dubiũ. ⁊. C. coĩa de le.l.ij.rõ qꝛ in uolẽte nõ ẽ faciẽdũ aliud ni⸗/
ſi explicare nolũtatẽ ſuã qð facit ꝑ uerbũ uolo.⁊ ad idẽ.l.j.C.
de ſuů. tri. ⁊ qð dixi ibi in erltione quã feci.qñq; act ẽ expli⸗
cãdus a uolẽte ⁊ tũc aut ille actꝰ nõ cõſiſtit in nuda noluntate
⁊ tũc nõ ĩducit diſpõnẽ illiꝰ act.ut ſi dico uolo aſcdẽẽ arboꝛẽ
nõ ſegtur ergo aſcẽdout.l.in emẽtis.⁊ ibinõ.C.de ᷣhẽ.emp.
ant ille actꝰ põt explicari nuda uolũtate ⁊ tũc aut de nã illius

de no. op. nũ.l. ſtiplo. 5. f. Ol. nõ ſoluit. Hi. dicit ibi erãt uer /

ba ĩdeſinita h ꝓpꝛiũ ius pſone ꝓferẽtis ſigniſicatiuꝗ. Hi.q̃ſi
dicat ex eo ꝙ dixi fũdũ meũ hoc ĩpoꝛtet qð ẽ id qð ipſe ideʒ

dixit ſup hac.l. ut ſtati dicã. dic ergo ꝙ ibi diſpõ vni ꝓdeſt al

teri ⁊ nemini ipſoꝝ nocet h ſec eẽt. ¶ Op.ſi tot eẽt aliento/
tus deberet ut iſti.e.S.ſi rẽ.⁊.C. de le.l.cũ alienã.ſi ergo pars
E alter nihilominus debeat᷑ totũ.Gl.dicit hoc ibiiõ qꝛ dixit
meũ vñ ius qdð hʒ legare videt᷑ ut.j.e.l.ſi domꝰ.S.fi. Di.hoc re
ꝛehẽdit q;ꝛ nõ reſert ſi dicã meũ uel nõ.ut.l.cũ fũdus de ſun.iĩ
ſtru. ⁊.l.meui. S. pe. de le.ij. ⁊ ibi nõ. ⁊.C. e.l.uxoꝛ. Idẽ tenet
Ci. C.e.l.cũ alienã.q rephẽſio ꝓcedit referẽdo iſtã opi.ad tex.
ut ipſi ſaciũt. Sʒ gl.nõ hũit iſtũ ĩtelleetũ ſʒ opponit ad.q.quã

fecit ĩ pn.gl.ut patebit ſtatĩ recitãdo ⁊ tũc glo.dicit optime.

¶Quero ergo qd ſi poſt legatũ redimit alia partẽ. Dicit gl.
ꝙ nõ debet. ar.l. ſi ita de au.⁊ ar.le. ¶ Sʒ hãc detminatlo⸗
nẽ op.qꝛ ſi tot ſuiſſet alien tot deberet ſi ſciuiſſet. ut ĩſti.de le.
S. ſi res. ſz cõſtat ꝙ h teſtõꝛ ſciuit partẽ eẽ alienaʒ ex eo ꝙ po
ſtea redemit ergo ⁊c. Rñdet gl.hoc iõ q; dixit ſuũ vñ dẽ lega
re ius qð hʒ de pñti ut.l.ſ dom. S. fi. T.d.l.ſiita. ⁊ hoc videt
nerũ.vñ referẽdo hãc opi. ad tex.nõ ꝓcedit. reſerẽdo ad.q.opꝑ
time ꝓcedit ⁊ nõbilit.¶ Itẽ hãc det᷑minationẽ facit.j.ę.l.ſi
ex toto.i pn. ubi dĩ ꝙ debeat᷑ pars redẽpta.So.dicunt doc.
Di. ⁊ Ja.de are. h videt legare partẽ quã hẽbat ut dictũ ẽ iõ
ars redẽpta nõ cedit legato ſicut noua ueſtis redẽpta nõ ce/
dit legato ueſtis ut.d.l.ſi ita.ſʒ in.l.ſi ex toto.legauit fũdũ totũ

uere vñ qcꝗd accedit illi toto totũ accedit legato.hoc qð dicit

de parte redẽpta ĩtelligit Ja. de are.niſi ꝗs redemerit neceſſa
rio ꝑ adiudicationẽ tũc deberet᷑ tot p.l.iuł.S.idẽ celſus de ac.
emp.Itẽ q̃ro qd ſi teſtõꝛ legauit rẽ quã hẽbat coẽʒz cũ here
de ſuo. Rñdeo tota debet᷑ ſicut ſi eẽt ſua. ut.l.cũ ſili.S.dñs.j.
ti.j.qð ĩtelligo niſi teſtõꝛ dixerit fũdũ meũ ⁊c.qꝛ tũc videt᷑ lega
re ius qð hʒ ꝑ ea q dicta ſũt. ¶ Quero qd ſiteſtõꝛ legauit di/
midia fudi coꝛneliani cũ ad ipſũ ꝑtinẽt ſolũ dimidia dimidie.
igetł᷑ ꝙ hec.l.nõ hẽat locũ qꝛ logꝗt q poꝛtiõeʒ nõ noĩauit ſʒ
credo idẽ qð.S.ſ.ꝙ ſolũ dimidia dimidie debet ut ſit idẽ iuris
de parte ꝗͥ ad partẽ qð de toto q ad totũ.s.de rei uen.l.q de
tota. Aidet eni dicẽ lego ius qð hẽo in parte dimidia ſentch
egat

Qð cõe ẽ meũ ẽ qtũ ad diſpõnẽ mee parſ.h.

legat fũdũ videt᷑ legare iub qð hʒ in fũdo arguẽdo de toto ad
partẽ.⁊ ſi aliã partẽ redimerẽ nõ cederet legato ꝑ ea qᷓ dicta ſt
g hec lex ⁊ oĩa pᷣdicta locũ hñt niſi teſtõꝛ dixiſſet totũ fũduʒ
nel oẽm fudũ ⁊ ſilia vba qꝛ tũc totũ debẽt ut.l.iul.ĩ pn.j.de le.
iij.idẽ puto ſi teſtõꝛ reliqſſet ad mẽſurã.ſ.tot iugera qꝛ illa de/
bet habẽ ĩtegra ſicut ſi dixiſſet totũ.als nõ hẽret illã mẽſuram
quã teſtõꝛ dixit. Sʒ qd ſileganit fũdũ ꝗ erat tot ſuꝰ ſʒ parteʒ
debebat alteri actiõe ꝑſonali. Rñdeo illa pars quã dʒ non ce
dit legato.ut.l.qui cõcubinã.S.qui fundũ.j.de le.ij.
ic hu. Relatiuũ ꝗs uel q iũctũ vbo ſuturi tẽ/

Belega

poꝛis ĩducit cõditionẽ.iũctũ vo vbo p

ſetis tꝑis demõſtrationẽ.h.d.⁊ nõ.l.nõbilẽ ⁊ mẽti te
nẽdã a capite uſq; ad f. C Op. ꝙ etiã iuncto vbo futuri tꝑis
faciat demõſtrationẽ ut.l.ſcribit in fi.de ꝗu.⁊ ar.le.Solu.di/
ctio magis h̊ poſita tollit ↄꝛiũ ut ĩ gl. Op. de.l. ij. S. de hẽ. ĩ
ſti. So.gl.qꝙ ibi ĩſtitutio nõ ẽ ↄditiõalis ſʒ adiectio partiũ qa
als totũ teſtm ꝑiret.ĩnuit glo.ꝙ illud iõ ſit ne teſtm̃ peat q̃ſo.
tollii ꝑ ſequẽs ↄꝛiũ ſignatũ ĩ gl. ð.de hẽ.iĩſti.l.talẽ.S.j.ubi ſi iſti
tuo ſtichũ q me ꝰ erit eo alienato nõ ualet ĩſtitutio ⁊ iõ dic ut h̊
BGl. videt uoluiſſe ſẽtire ꝙ relatiuũ iũctũ uerbo futuri tpis fac
ↄditiõale ſuũ añcedẽs.ita loqtur hic.aut ergo añcedẽs ſuũ eſt
aliqd ĩ ꝗͥ oſiſtat ſudᷣa diſpõnis ⁊ tota diſpõ erit ↄditiõalis uthᷣ
qꝛ añcedẽs erat ſtichꝰ.ſ.res legata ĩ.d.l.talẽ.ibi añcedẽs erat
pſõa iſtituta ĩ q̃ oſiſtit ſa diſpõnis.ſʒi.l.ij.de hẽ.iſti.añcedẽs

erat q̃dã q̃litas.i.diſtributio partiũ.vñ iſta diſtributio erat cõ

ditionalis ĩſtitutio erat pura remanet ergo pura. ¶ Op. de.
talẽ. S.j.g. de hẽ.ĩſti. So.apparet ibi ex tex.¶ Op.de.l.ſi in
diẽ de ↄdi. ⁊ de. So. nõ ẽ 3. ¶ Op. de.l.ſi decẽ cũ petiero.de
uer. ob. x.l.ſi ita ꝗs ĩ pn.eo.ti.Rñdeo ibi nõ ẽ dictio ſi nec di/
ctio ꝗs.hec ſo.nõ ẽ ꝑfecta ſʒ dic ꝙ illð iõ qꝛ tacite ĩerat.uel fm
Pe. dic ꝙ llla Yba referunt᷑ ad executionẽ magis qᷓ ad ſᷣam
diſpõnis ut ibi dixi ⁊ plene ĩ.l.j.de ↄdi.⁊ de.( Aũo utrũ cõ
ditio ĩducta ꝑ relatiuũ ſit ↄditio tacita uel expᷣſſa. Gl. h nõbili
ter dicit ꝙ ẽ ditio tacita ut h dẽ ĩ gl.ꝗ ĩcipit tacita.Cõtra hãc
Bende tex.i.l.nupꝑ.j.de le.iij.⁊.l.ij.sS.de odi.inſti.⁊.d.l.ij.de
iſti.ubi ĩter ſi ⁊ q nõ ẽ dꝛia.ſʒ dico ꝙ iſta gl.ẽ uera.tex.ẽ ĩ.l
j.j.de odi.⁊ de.ubi hoc examiabo.CAuũo qd ſi alienaui par
tẽ ſtichi an adhibeat᷑ illa diſtictio an alienaueri ex uolũtate ul
ex neceſſitate.Gl.ul.videt᷑ dicẽ ꝙ ſie dũ ĩ pᷣn.ſui dicit dic ut.j.
ti. ij.li.xj. de adi.le.l.ſi rẽ legatã.ſʒ hoc nõ eẽt uerũ referẽdo ad
caſũ.l.qñ dixit ſtichꝰ q meerit.q; ſiue alienet ex neceſſitate ſi-
ue ex uolũtate Oditio deficit.ut.l.ſcribit de au.⁊ ar.le.i fi.qj qñ
rẽ legaſſet ſimplicit᷑ tũc ꝓcederet ita dicit Di.¶ Ex glo.op.
dẽ ꝙ dz itelligi g me erit. i.q̃ten me erit. ð ↄditio ĩpleri dʒ ĩ to
tũ nec dʒ ſcidi ut.l.cui füdus de ↄdi.⁊ de.x.C. de ↄdi. inſer.lʒ.
pe.cui iũ h d. Rũde ⁊ nõ hoc.qũq; ↄditio ↄfert ĩ e ptãtẽ
cui reliquit ⁊ tẽ ſi oſiſtit ↄditio ĩ dãdo nõ põt diuidi ut.d.l.cui
fũdus.idẽ ſiĩ faciẽdo nõ põt diuidi niſi ʒ diſtictionẽ poſitã in
d.l. pe.de ↄdi.iſer.qñq; Oditio nõ ofert ĩ ptãtẽ alicuius ſʒ ĩ ali
quẽ euẽtũ.⁊ tũc aut ↄditio ẽ ĩplẽda ĩ ipſa circa ipſa reʒ de qᷓ fit
diſpõ ⁊ tũc diuidit.ut ſi dicat ſi hoc erit.i.qtenꝰ erit eadẽ rõne
ĩdiſpõne qᷓ oferti iſti ↄditiõis deſfectũ ut ĩſfra declarabo.ſi ue
ro ↄditio cõfert ĩ aliquã aliã rẽ extriſecã ab eo de qᷣ ſit diſpõ tẽ
nõ põt ſcidi ut.d.l.pe.de ↄdi.ĩſer.⁊.l.ſi ita fuerit ſuis de ma.te
ſta. Et faciũt iſta ad.q.pᷣ ad clauſulã illã ſi non ualet iure teſti
ualeat iure codicilloꝝ.i.qᷓten iure teſti ⁊c.rõ apparet q; cõdi
tio ↄfert circa id de qͥᷣ it diſpõ ut h ⁊ dixii.l.j.in.viij.q.s.de iu
re codi.Scðo facit ad alið dicit ſtatutũ ꝙ mulier nõ poſſit ð/
hẽ ſine ↄſeſu duoꝝ oſãguineoꝝ ex parte pꝛis ſi eos hũeritſi nõ
hũerit adhibeant᷑ ex parte mris.ↄtĩgit ꝙ vna mulier habebat
vnũ ↄſãguineũ tm̃ ex parte pꝛis utrũ ille debeat adhiberi cuʒ
vno alio ex parte mr̃is.dixiilla uerba adhibeant᷑ duo ex par/
te pꝛis ſi hũerit.iĩtelligunt.i.q̃tenꝰ hũerit ut h qꝛ circa idẽ cõdi⸗
tio ⁊ diſpõ adhibet ut h vides.ſʒ huic ↄdicit diſpõ ſequẽs q̃ di
cit ſi eos nõ hũerit adhibeant duo ex parte mr̃is.hec ẽ cõditio
circa alið ⁊ diſpõ circa alið.nã ↄditio dicit ſi nõ hũerit ex par
te pꝛis adhibeant᷑ ⁊ duo ex parte mris. Sʒ rñdeo iſta ↄditio
ſi nõ hũerit appoſita ẽ iĩ defectũ pme.vñ dʒ regulari in ↄꝛiũ ca
ſuʒ ſicut pma.hoc eſt qᷓ̃ten pma deſicit iſta dicat᷑ extare.ut.l.
aliqũ de cõdi. demõ.C.l.pe.ſi cer.pe.⁊.l.legata inutiliter de
adi. le.q dies le. ce.l. q; pure.

Egatũ. Pacl cxamin ut dixi in. l.is ꝗ.S.ſi.
— acꝗ·hẽ. ¶ Op.j.ti.j.l.titia..lutio
So. ut ibißm gl. ¶Op. de. l. is q. 5. f. S. de acg. hẽ.
So. utiĩ gl.quã gl.repᷣhẽdit Rai.p.l.plʒ.s.de acq.hẽ.ubi dẽ
q; idẽ ĩ ſio ⁊ fuo.⁊ Di.j.ſi a pa.qs ſu.ma.l.j.vñ ipſe dicit ali
ud ĩ heditate ut ĩ ↄeio.aliud ĩ legatout h.rõ qꝛ legatoꝝ dies ce
dit ĩcõtinẽti ⁊ acqrit pꝛiul dño ſʒ hẽditas nõ acqrit᷑ niſi aditio

Er.
*O

ne facta. ut.j.de re.iu.l.q legata.⁊ ĩſti.de hẽ.iſti.S.alienꝰ.hec
o. ẽꝗ caſu.l.j.S.ꝑ Fuũ.j.de ſuc.edic.q̃re dic ꝙ gl.q̃ ẽ h ⁊ ĩ.l.õ
ria ẽ uera.tñ glo.nõ bñ dicit in.l.ex repudiatione.C. de fidei/
cõ.⁊ ꝓ hac ſo.facit qð nõ.in.l.j.C.qui admit.ad bo.poſ.po.
T. l.j.. ij. C. de Nepugl bert. g bari
„ i rei legate detrabat᷑legatũ mi
ex toto. nuit ſi adijciat legatũ ougs. h. d.
uł alit. Qð opat᷑ aditio qᷓ ad augmẽtum opꝑat᷑ detra
iminutionẽ. ¶ Op.S.e.l. fui electiõe.S.ſi.cũ ſua gl.

ctio ꝗa

(Siital totũ fũdũ ibi certã Ka limitatã ſuribi dixi.
C.1 1 Altnatiua poſita iter graua
—1 ita ſcriptum. tos facit eos tenẽ iſoliduʒ ut

duos reos debẽdi ⁊ ꝑ petitionẽ uel pariᷣ ꝑceptionẽ factaʒ ab
vno nõ ĩducit diuiſio.h.d.⁊ ẽ nõ.⁊ ſoꝛt.S.iſte.¶ Mõ pmam
partẽ ſũmarij ꝙ ꝑ alt᷑natiuã ĩducit oſtitutio duoꝝ reoꝝ.coꝛ.
C. de cõſti.pe.auc.ſiqñ.⁊ ad iſtã partẽ uadit ↄꝛiũ factũ ĩ pma
gl. ⁊ i. ij. gl.ĩ f. ¶ Op.j. de duo.re.l.añpe.So.ibi fuit relictũ
a płrib ↄiũctĩ ſ noĩe appellatiuo uel ꝑ copula h̊ diſiũcti ut di
cit gl.ſʒ huic ↄdicit.l.eadẽ ĩ pn:de du.re.ubietiã ꝑ copulatiuã
ĩducit ↄſtitutio duoꝝ reoꝝ ĩ teſtõ.ſj ibi hoc fuit expᷣſſum ut ibi
nõ. ¶ Op. nã ĩ ultimis uolũtatib diſiũcta poſita ĩter ꝑſonas
ſoluit ĩ ↄinctã ut.l.cũ qdã.C. de uer.ſig. So.gl.ij.ĩ fi. ꝙ ibi po
nit iter honoꝛatos h ĩter grauatos qð ẽ uerũ.ſʒ qñ ponii inter
honoꝛatos ĩducit etiã oſtitutio duoꝝ reoꝝ ſi grauato daretur
electio ut.l.ſi titio aut ſeio.j.ti.ij. DPe mõ cõſtituẽdi duos reos
dixi plene ĩ.l.j.j.de du.re.¶ Zld ſcðaʒ partẽ gl.ſignat duo ð/
ria ſimul q̃ debẽt diuidi.¶ Op. 5 ꝙ petitiõe partis ĩducat di
uiſio ut. C. de fideiuſ.l.liberũ. Ol.ponit multas ſo.ultima ẽ ue
ra.Ad aliud ↄꝛiũ videlicet ꝙ h̊ vnũ tm ꝓ parte ↄuenit ⁊ exi/
git iõ ꝓ alia parte hʒ ↄuenire eũdẽ. nt.l.reos. C. de fideiuſ.i.l.
2ia ↄuenit eos ꝓ ſuis partib merito videt diuidẽ. ⁊ iſtã tenẽt
doc. qd declarauiut.l.ex duobi.ijj.q.de duo.re.¶ Op.ſcdðo
pceptiõe pari inducat᷑ diuiſio ut.l.ſi creditoꝛes.C. de pac.
Bl dieit hẽas h ĩ lr̃a altero ⁊ nihil obſtat.ulł pone alterutrop
alto ⁊ iſtð ẽ deſtruẽ tex. ¶ Mõ tñ ex hac gl. dꝛiã ſigniñcatio/
nis ĩter alterũ ⁊ alterutrũ.qꝛ alterutrũ ĩpoꝛtat ꝙ; quẽ uolo.vñ

alij dicũt ꝙ hoc ẽ ſpaͤle fauoꝛe legati.qd gl.rephẽdit ꝑ.l.reos

C. de ſideiuſ.qrephẽſio ẽ uera q;tũ ad petitionẽ partis ſ̊ quã
tũ ad ꝑceptionẽ de q̃ loquit.l.ſi creditoꝛes.dic ꝙ illa.l.reos.ni

hil ad ꝓpoſitũ. teneas ergo hãc ſo. ut ſtati dicã.vñ alij ſoluũt

ſicut ſolutũ ẽ Zꝛiũ de dicta.l. liberũ.q ſo.ẽ ↄ tex.d.l.ſi credito/
res. Nic ergo qñqʒ creditoꝛ recipit partẽ ab vno ex plib reis
debẽdi ꝗ hñt officiũ diuiſiõis.⁊ tũc cũ creditoꝛ ex neceſſitate re
cipiat no videt᷑ diuidere ut.l.ĩter eos.S.j.de ſideiuſ.⁊ ibi dixi.
qñq; recipit partẽ ab vno ex his qꝗ nõ hñt bñſiciũ diuiſiõis ut
erant duo reiẽm iſta tꝑa ⁊ tũc videt᷑ diuidẽ.ut.l.ſi creditoꝛes.
C.de pac.Fallit ſauoꝛe legati ut hic ⁊ ſic ꝓcedit ſolutio qð ple
ne examinaui in.l.ex duob de duo.re.in pma.q.

Si in vna parte alternatiue lega
Si ita legatũ. tũ ẽ vnũlʒ 4 alia plura illud qð eſt

—

vnũ nõ recipit diuiſionẽ.h.d.¶ Op. qꝙ quot ſũt res tot dicũ/

tur eẽ legata ut.l.ſcire debem de uer.ob. So.ibi ſuerũt noĩa
tim hic uero cõiũctĩ legata ſub noĩe collectiuo octo.ſi ergo ex
utraq; parte alternatiue eẽnt plura legata diſiũcta poſſem tñ
partẽ de vno ad alterã de altero eligẽ.ita logtur pma gl.ꝗ ſa/
tis foꝛiᷣ ẽ. ¶ Mõ ex pᷣdictis ꝙ iſta noĩa numeralia.ſ.duo tria
⁊ ſilia ſũt collectiua nec dicunt᷑ diſtributiua ſeu diuiſa. ¶ Ad
pᷣdicta op.de.l.ſi ſterilis.S.fi.de ac.emp. Nicit gl.ibiĩ ↄctibꝰ
hic in ultima uolũtate.Certe q;tũ ad hoc nõ ẽ dꝛia iĩter ea ut.l
ſcire debem.uel dicit gl.ibi fuit ꝓmiſſio annua ex qᷓ reſultant
lures obligationes.hic uero legatũ fuit vnuʒ. Iſtud videtõ

l.ſtichũ.S.ſtiplo de uer.ob. Tu dic ſicĩ ſtiplone annua uenit

aliqd ĩplẽdũ ex parte ei cui ſtiplo qrit qð pſone ei cohereat
tot ſut ſtipłlones quot ſũt anni.ut.l.ſipᷣuꝰcoĩs meuij.S.ñi.de ſti
pu.ſer.ita loqtur.l.ſi ſterilis.S.ſi.⁊ glo.hic nõbilit ſic ĩtelligit.
ueniebat ibi enĩ hĩtatio ꝑſone cohẽt.dixi de hoc ꝑlene in. d.l.
fuꝰcoĩs meuij.S.fi.¶Qũo dẽ hic ꝙ altutra cauſa vnũ lega/
tũ ⁊c.qd ẽ hoc dictũ.Gl.exponit duob modis.pᷣ ut expona/
mus alterutra.i.utraq; ut ſit ſeſus in diſpõne alternatiua eſt
vnũ legatũ tmm.uel alit᷑ ut ſtet ppꝛie ⁊ erit ſẽſus ĩ diſpõne alter/
natiua i qlibet parte alternatiue ẽ vnũ legatũ ⁊ ſic ſunt duo.x
ſic iſte due expoſitiões ſibi ↄᷣdicũt ut.j.ti.j.l.ſi illud.q ſacit ꝓ pᷣ
ma expõne ſcdaʒ ⁊.j.de uer.ob.l.ſcire debemꝰ.S.ſtiplones
j. e.l.plane.S.ſi.qᷓ ſaciũt ꝓ ſcðᷣa expõne.Gl.dicit ꝙ qlibet ex/
poſitio põt eẽ bona qꝛ vnũ legatũ ẽ ppter vnã pᷣſtationeʒ.ſed
duo ꝓpter duarũ rerũ noĩationẽ.Que gl.uerũ dicit tñ quãtũ
ad iſtã.l.nõ ẽ mẽs iuriſcõſulti.Sʒ vult hoc dicẽ teſtõꝛ hiclega
uit lecticarios octo.iſta pars cõtinet vnũ legatũ ꝓpter nomẽ
½ Uui

—

collectiuũ octo.demũ ſubiũxit aut ĩ ſingulos certã. Iſta pars
tinet plra legata ppt᷑ diſtributiuũ ſingulos ⁊ tñ nõ põt diui
di q; ĩ vna parte altnatiue ẽ vnũ legatũ.hoc vult iſte tex.vide
ci. Dlnund vide gl.ſi.q nibil fac. ¶Qño utrũ iſtud ſcire an
ſit vna ſtipło uel płres ẽ utile ad aliud q; ꝓpt᷑ hũc.S. Nic ꝙ
ſic ad multa ut nõ.i.l.ſcire debem. j.de v.ob.⁊ ibi dixi.naʒ ſi
ꝓmittis mihi dare cẽtũ poſſũ ne te ↄuenire ad ꝗqngita tm̃ p/
miſſa. DNicit ibi glo.ꝙ nõ ſʒ agã tanqᷓ; debita mihi occaſione
pꝛomiſſtienis.

D quod apud hoſtes. ige

.ooſtliminij põt legari.h. d. ¶ Op. . de v. ob. l. liber
hõ ĩ fi.el hiʒolo.Gl.uariauerũt ĩ ſo.ↄꝛia.na ibi dicit aliud in le
gato q; i ſtiplone.ł

i teſtis.j.de re.iu.Rõ q; legatũ cedit a tꝑe
moꝛi.Certe hoc ẽ ↄ regulã catonianã q vult ſt nõ ualet tũc cũ
reliquit᷑ nec poſtea ↄfirmer᷑.⁊ õ.l.ultima.S.de ac.emp.ubiidẽ
ĩgctibꝰ qdð ĩ ultima uolũtate.Solue ergout hĩ gl.ſ.ꝙ h̊ loqt
ĩre q̃ ſimul fuit nr̃a ⁊ poſtea ab hoſtibꝰ occupata ĩ q ualet ſti/
pulatio ⁊ legatũ ꝓpt ſpem qua hẽmus iure poſtliminij.⁊ hoc
vult dicẽ tex.hᷣ iure poſtliminij ↄſiſtẽ ⁊c.ꝛia loquunt᷑ i reb q̃
ſempꝑ fuerũt hoſtiũ.Et iõ dico ꝙ papa q ↄceſſit regnũ hierlm
regꝗ karolo ⁊ ſucceſſoꝛib lʒ de eo nil teneat ↄceſſio ualuitq; ſe
mel fuit ecclie ⁊ ſic ↄſiſtit ppt᷑ ſpeʒ poſtliminij.ſacit ð pdicta ex
de re iudi.c.abbate ſane.li.vj.So.ibi ſuit donata res hoſtiuʒ

ſpᷣ ↄditiõe.ſ.ſi capiet qð licet. NPꝛedicta vo hñt locũ qñ ſimpli

cit ocedii.facit.l.liber hõ.j.de v.ob.⁊ qdð ibi nõ.⁊ ibi etia dixi
5 li anus Seipſa ſũmat.¶ Op.de.l.ſ. in
IEE.epn. de v. ob. Bl. H ⁊ bñ ponit plu
.iter alias dicit qð ibi deſicit ꝑ hãc.l.ſupplet᷑.⁊
hãc tʒ MDe.qꝛ ꝓmptũ leges legib cõcoꝛdare.aliã ponit ꝙ ſi
Fuꝰ uel niiꝰ qᷓſiuit ius eligẽdi ꝑ ſuã ꝓuiſionẽ hᷣ ſecꝰ.⁊ hac tenet
Hi.ꝓ q̃ ſacit.C.de odi.iſer.l.ſiuxoꝛẽ.⁊ qdð ibi nõ.⁊ ĩſti.de vᷣ.
ob. S.ex cõditionali.tu dic iñgẽdo ſimul qñq; ſiliꝰ uel fuꝰ hñt
ptãtẽ eligẽdi ex ſua opa ⁊ ꝓuiſione.⁊ tũc põt ipſe ſolus eligẽ
ut. d. l. f. de vb. ob. ⁊.l.ſi ſtipulat ſuero ill ĩ pn.e.ti.qð appa
ret qꝛ põt ſibi libẽter ſoluiut.l.qð ſᷣuꝰ.õ.depo.⁊.l.ſi vnꝰin pn.
de pac.qdð nõ eẽt ſi ipſe nõ poſſet eligẽ.qũq; hoc hʒ ex ꝓuiſiõe
alti ⁊ tũc aut ẽ optio aut electio.pᷣ caſu ĩ altnatiuis nõ põt eli
gẽ ſeu optare ſine pꝛis uel dñi iuſſu ut h.iõ optiõe legata nil ẽ
ĩ obligatiõe ⁊ ſic optio ẽ magis ius q̃rẽdi qᷓ; ius q̃ſitũ.vñ non
trãſit i dñʒ nec ꝑ ſiliũ uel ꝑ fuũ põt explicari ſine iuſſu ſicut di
xim in.l.q in aliena de acq.hẽ. Sʒ qñ eſt electio in alternati
uls tuc utrũq; eſt in obligatione ⁊ obligatio ſtatim qᷓrit dño ⁊
remanet electio qᷓ eſt meri facti ⁊ ſic dʒ explicari ꝑ filiũ uel fuũ
nec trãſiuit ad pꝛem uel dñm.ut iſti. de ſti.ſer. S.ſʒ cũ factũ.di/
xiin. l.ſi ſtipulat fuero illud udepe hsb
4 ifficilis ẽ.l.iſta. Qui capit cõ⸗
Am filio. n ꝑ mediã ꝑſonã alteri ex ul
Aima uolũtate põt onẽ ſideicõ.grauari ⁊ ſi exneo reſti
tuẽ grauat tũc ut hẽs trebellianicã qᷓrtã deducet.ſi ei ꝑx quẽ ac
quirit nõ videĩ grauat ut hẽs nec qrta deducet ⁊ ſideicõ.moꝛ
tuo añ diẽ decedẽtẽ ſideicõ.remanet penes grauatũ.h.d. Ni
uide.pᷣ ponit vnũ dictũ.ſcdðo illð declarat.ttio põitvnã illatio
nẽ iuliani.qrto ponit ali illationeʒ auctoꝛis legis.ſcdᷣa ibi ac
tũc.ttia ibi deniq;.q̃rta ibi ⁊ iõ.¶ Op.ad pma partẽ.nã nõ
poſſu grauare eũ cui nil relinq ut.C. de ſideicõ.l.ab eo.j.ti.ij. łt
j.S. ſciẽdũ. So.lʒ hic dño uel pꝛi nil reliquat tñ ex relicto ſcõ
hilio ułuo aliqd ad eos ꝑuenit ex legis diſpõne iõ ſibi videoꝛ
reliqſie ut.l.ↄficiunt᷑ĩ pn.S.ti.j.Sʒ hoc iſtat foꝛtiter.illũ ad
quẽ bona mea deuenerũt ex legis diſpõne uel ex caſu nõ poſ-/
ſi onẽ ſideicõ.grauare ut.l.ſʒ ſi ſic.S.j.j.ti.ij.⁊.l.ñ.ĩ pn.⁊ ad.l
fal.l.q fũdũ.S.q filios. So.illud qdð reliquit filio uł kuooſide
rato pñti ſtatu dʒ acqri ſtatiʒ pꝛi uel dño merito grauari põt
onẽ fideicõ. In ↄꝛijs nõ ſtati qit oſiderato pñti ſtatu.ſ ſi ad
eũ puenit ex poſtſacto fuit ex qᷓdaʒ foꝛtuna.h̊ ergo acqri pa
tri uel dño ex ptãte legis ⁊ uolũtate teſtãtis ꝗ hoc ſciebat cõſi
derata potẽtia pñs ſtatꝰ. In ↄꝛijs ex ptãte legis ⁊ ex ſoꝛtuna
nõ ex uolũtate teſtõꝛis ꝗq hoc ignoꝛabat utrũ ꝑ hos ſibi q̃ri de
bebat ul nõ. ¶ Op. ꝙ etiã eũ ad queʒ aliqd ex mea uolutate
deuenit ꝑ mediã ꝑſonã nõ poſſũ grauare ut ſᷣſtitutũ exhẽda
ti cni aliqd legaui ut.l.miles ita hẽdẽ.S.ſi miles de te.mi.x.l.
cũ qdã.C. de le. So.ille ſpalis ⁊ ſingularis caſus ẽ.⁊ nõ.in.dð
l. cũ qdã.p dictã gl.⁊ Ci.ut ergo iſte articulus circa pmã par
tẽ tibi liqat cũ q̃ri᷑ an eũ ad quẽ deuenit ꝗd ꝑ mediã ꝑſonã de
meo poſſũ grauare. ſſic diſtigue aut ad eũ deuenit ex uolũtate
teſtõꝛis aut ex legis ꝓuiſiõe uel alio ſoꝛtuito caſu. Pꝛimo ca
ſu aut ad eũ ꝑuenit aliqd nõ ↄtinẽs cõmodũ pecuniariũ ⁊ nõ
põt grauariut.j.e.l.plane.ij.S.fi.cũ.l.ſe.aut ꝑuenit ad eũ cõ:

Delegaß p.

gato libertatis qdð ſtati ualetut j. pxime dicam. ¶ Oppo.

modũ pecuniatiũ ⁊ põt grauarilʒ ꝑueniat ad eũ ꝑ mediã ꝑſo
nã dũmõ ſit ſᷣſtitut legatario uel ſideicõ.ul donatario cauſa
moꝛ uel cui dʒ dari cauſa oditiõis ĩplẽde.ut.d.l.ab eo.⁊.l.j.
C.coĩa de le.⁊.j.e.l.qdã teſtõ.S.ſi.⁊ hoc regulariter. Fallit ĩ
ſvᷣſtituto exhẽdati cui erat legatũ ut dict.ll.Scðo caſu q ali/
qd ꝑnenit ad eũ ex legis diſpõne uł ex caſu foꝛtuito.tũc qũ ad

eũ ẽ puẽturũ ĩcõtinẽti ↄſiderato pñti ſtatu ⁊ põt grauariut h̊.

ſʒ qñ ex ĩteruallo ex caſu qꝛ foꝛte erit hẽs ab ĩteſtato uł ex teſtõ
⁊ tũc aut grauat᷑ ſᷣ noĩe appellatiuo ut hẽdẽ hẽdis uel hẽdeʒ
legatarij ⁊ tũc ualet.aut ſb noĩe ꝓpꝛio ⁊ tũc nõ ualet ut.j.ti.ij.·
ſiʒ ⁊ ſi ſic.S.j.⁊ rõnẽ dic ut ibi.¶ Venio ad ſcdaʒ partẽ ⁊ op.
Fʒ Hi.ſic.qð meũ ẽ ampli meũ ſieri nõ põt.ut.l.ꝓpꝛias.C. de
le.x. l.mea.j.de odi.⁊ de.⁊.l.cetera.S.j.j.e.ſʒ iſte res iã ſũt ſilij
qꝛ ipſe ẽ iſtitut uel ſibi legatũ ergo a pꝛʒe ſibilegari nõ p̃ᷣt. So.
hociõ qꝛ momẽto nõ reſidet penes filiũ uł fuũ ſʒ trãſit ĩ pꝛeʒ uł
dñʒ. ut.l. plʒ de acq.hẽ. ¶ Sʒ op.⁊ itro gl.ſi do tibirẽ ut ſtan
ad me reuertat᷑.iſta datio ẽ iutil ⁊ ꝑ eã nõ trãſtert᷑ dñiũ.ut.l.
ſic.j.de ſo. Sʒ ĩ ꝓpoſito ſi pꝛ reſtituat ſilio ſtatĩ ꝑ filiũ qᷓrit pꝛi.
nut. d. l. Plʒ. 7.l.j. ſi a pa. ꝗs fu. ma. ergo pʒ illð nideicõ.eẽ iutile.
So.gda fatent vꝛiũ ꝙ ſideicõ.nõ tʒ niſ hoc ꝓcedat ex uolun
tate pꝛis uel dñi ꝗ manumittẽt uel emãcparet filiũ uel fuũ. ⁊
expoit pᷣ ex pſona.i.ex uolũtate.⁊ iſtð ſetit Pi gl. iij. ĩ pn. ⁊
alia gl. circa ninẽ.l.q̃ẽ ſuꝑ vbo pꝛis.Sʒ nõ ſtatĩ iſta expõne ⁊
merito.nã ẽ ʒ̊ v.deniq; ⁊c.ubiiſta vᷣba exponunt.na qñ pꝛ ul
dñs tenet ex ꝑſoa ſilij uel fui dẽ teneri ut hes.q tenet ex pſõa
ſua tenet᷑ ut ali cõmodũ capiẽs ex teſtõ nõ ut hẽs ut h.⁊ hoc
nolũt dicẽ iſta vba.vñ adhuc remanet ↄꝛiũ qꝛ reſtõ videtł inuti
lis. So. ergo gl.alio mõ.ſ.ꝙ pꝛ uel dñs ſuit rogat ſe̊ ↄditiõe
uel ĩ diẽ.vñ qꝛ pẽdẽte oditioe potit manumitti uel emacipari.
iõ ualet ſideicõ.⁊ reſtõ nõ erit ĩutilis ⁊ hec ſo.ẽ .iij.gl.vide eã
Iſtð ẽ diuinare.vñ dicũt alij ꝙ põteẽ ꝙ pꝛ recuſabit hẽditatẽ
ſibi ꝑ ſiliũ acqſitã.vñ ipſe ſili ſibi capiet totalit᷑ ad ſui cõmodũ
⁊ĩteridabit᷑ curatoꝛ ꝑ.l.ñi.S.ſinaũt.C.de bo.q li.⁊ ſic erit utile
ſideicõ. ⁊ ad illũ caſu retulit ſe iſta lex ſic ⁊c als ſiliꝰ ſẽtit cõmo/
dũ qꝛ ſibi reſtituit ⁊ ibi ſetit cõmodũ qũ pꝛ diſſipat.ut.l.imꝑa⸗
toꝛ.j.ad treb.vide gl.⁊ iſtð nõ plʒ qꝛ ſi pꝛ tenuit ſibi qri ꝑ filiã
nõ põt dici ꝙ teneat ſideicõ.ex pſona pꝛis ĩmo apð ipſũ niliuʒ

remanet ipſo iure cũ ipſe ſit hẽs.l.ſi hẽs ĩſtitut ĩ pn.ad treb.⁊

I. e.l. uũ ſilij.S.j. So.ergo gl.q̃rto mõ.ſ.ꝙ pꝛ hic fuit rogatꝰ
pure tñ ĩeſt tacita oditio de reſtituẽdo cũ erit ſui iuris ut.ſ.ad
treb. ubi pure.⁊ iſtã ſo.ſequunt᷑ doc.nr̃i DPi.⁊ MPe.tñ Old.li

mitat ut ſtati dicã ĩ ſequẽti ↄꝛio.vide gl. Op. hoc ſʒ hoc

ĩdiſticte porit a pꝛe uel a dño relinq pure ſilio uel fuo q; ſemꝑ

tacita cõditio ĩeſt.qð ẽ expᷣſſe ð tex.iſti.e.S.fuo.⁊.j.e.l.a filio.

⁊. l.q̃ſtũ ĩ pn.⁊.j.q di.le.ce.l.cũ legato ĩ ſi. So.dicebat dñs
Ol. ego ĩtelligo ꝙ bic erãt aliqᷓ uerba ĩ fideicõ.ꝗ ſapiebãt re/
ſtitutionẽ eẽ dilata ĩ tps exñtie ſui iuris ut.d.l.ubi pure.⁊ vide
tur ꝓbari ꝑ tex.i.l.ideicõ.S.ſi filio.j.de le.iij.als ab initio ſi/
deicõ.nõ ualẽt nec ↄfirmaret᷑ ex poſtfacto ĩpediẽte regula ca/
toniana ut.d.S.an ſuo.Ego credo dictũ dñi Ol.eẽ uerũ qñ
pꝛ iſtituit᷑ ⁊ ab eo reliquit legatũ nel fideicõ.filio.ita loquunt᷑ in
ra allata ꝑ eũ. Sʒ iſte caſus nõ ẽ hic.ſʒ qñ ipſe fili iſtituit hẽs

p rogat de reſtituẽdo ipſi ſilio utĩ caſu nr̃o tũc idiſticte legan

do uel ſideicõmit.ſimplicit videt᷑ legatũ eẽ dilatũ ĩtpus exñtie
ſui iuris.Et ad hoc ꝓbdũ pᷣmitto talẽ diſtictionẽ qũ aliqs ca
pit aliqd ab hẽde ⁊ eidẽ hẽdi reſtituẽ rogat᷑ il idẽ an ualeat

⁊ qñ reſtituẽ debeat diſtingue aut hẽdi dʒ ſtati reſtitui ut qꝛ te

ſtatoꝛ expᷣſſit. aut poſt certũ tpᷣs.aut dubitat᷑ qꝛ teſtõꝛ ſimplici/
ter locut ẽ.pᷣ caſu relictũ nõ ualet qꝛ nullũ cõmocqũ cõtinet er
go cẽ. ut.l.ſi creditoꝛiin ſi.cũ ſe.j.e.⁊ ar.l.ꝗ ſic de ſolu.ſcdᷣo ca
ſu ualet ⁊ poſt tp̃s a teſtõꝛe taxatũ debebit heredi reſtituiut.l
ſi a me.ad.l.fal.⁊.l.ſi heres inſtitutꝰ in pn.ad treb.tertio caſu
nalet ſideicõ.nec tenet᷑ reſtituere ſtatim ſʒ poſt moꝛtẽ ipſius ſi
deicõ.videt᷑ dilata reſtitutio uel in tpᷣs exiſtẽtie ſui iuris ſi hẽs
cui debet reſtitui eẽt in eius ptãte ut.l.epiſtolã.S.ſfi.ad trebel.
in tex.⁊ glo.alias ẽ in.l.ubi pure in pn.cũ glo.⁊ in.l.epiſtolã
G. fi. i ibi nõ.e.ti.facit.j.de au.⁊ ar.le.l.ſliã.Ad ꝓpoſitũ di⸗
co ꝙ ũlud qð pꝛ capit a ſilio hẽde ĩſtituto ⁊ ipſi filio rogat᷑ re/
ſtituere.ergo videt᷑ dũlatũ in tps exñtie ſui iuris.nec curo utrũ
fuerũt appoſita uerba q̃ ſapiãt dilationẽ uel nõ. Ex pꝛedictis
ergo habes ꝙ qñ a pꝛe relinqtur ſilio aut relinqtur ſub condi
tione ⁊ ualet.aut pure ⁊ tũc aut ſũt aliqua uerba in relicto que
ſapiat dilationẽ ⁊ ualet.aut nõ ⁊ tũc aut ipſe pꝛ ẽiſtitut ⁊ ro/
gat de reſtituẽdo ſilio ⁊ tũc nõ ualet.rõ qꝛ nõ põt confirmari
impediẽte regula catoniana ut in. S. an ſeruo.aut ſilius ipſe ẽ
inſtitutꝰ ⁊ pꝛẽ ſibi rogat᷑ de reſtituẽdo ⁊ ĩdiſtincte ualet ⁊ videt᷑
dilatũ in tẽpus exñtie ſui iuris nt hic. Pꝛedicta uera niſi in le

videt

— — — . — — — –— r„—

—. — ———

—

——2 — — - — — ☛ — —— — —q = —

1
tl
li

8
1

——, ne =

— — —

videt᷑ ꝙ dñs cogat᷑ ſſtare ſtati fuo ut.j.ti.j.l.ſiidẽ ſeruus..ſi
ſeruus.illud ponit᷑j.in pe.gl.⁊ ſoluit ꝙ ſpetialeẽ ĩrelicto lib.
tatis que ſi ſeruo pᷣſtat᷑ dño nõ acqrit.hᷣ vo in relicto alteri q̃
ſi buo pᷣſtat᷑.vñ vẽ dilatũ ĩ tps exiſtetie ſui iuris.vide illã glo.
¶ DOp. ⁊ videt᷑ ꝙ qñ legatũ relingꝗt exneo debeat᷑ er perſona
dñi.ut.l.ſi alienꝰ.j.ti.j.Iſtud ↄꝛiũ ponit hĩ up vbo ex per
ſona.ꝗqẽ ĩ v.deniq;.⁊ dicit ſolue ut ibi.Peclaro ſi iſpicimꝰri
goꝛẽ vboꝝ debet ex ꝑſona dñi q; ab ipſo ẽ noĩatiʒ relictuʒ. er
go de rigoꝛe nõ debet a ſeruo ad quẽ poſtea deuenit hẽditas
ut.l. celſus.S.j.ĩ fi.j.ti.j.⁊.l.j.in fi.j..ti.ij.⁊.lſi blee. Szoſe,
rato effectu debet᷑ ex ꝑſona ſilij uel ui ⁊ ita loqtur h. Sed cõ
tra hoc op.de.l.nẽſenłꝰ.S.ſeruo.j.ad.l.falci.ubi videt ꝙ etiã
qtũ ad effectũ debeat᷑ ex ꝑſona dñi. Sol. imo ibi deberet ex
pſona filij uel ſerui qd apparet ex eo ꝙ ꝑ patrẽ uel dñʒ dedu/
cit falcidia.⁊ ſic tenet᷑ ut hẽs ex ꝑſona ſfilij uel fui. Sʒ hᷣ ẽ dꝛia
ꝛdicta legata vidẽtur relicta ab ipſo ſilio uel ſeruo ex oꝛdine
flereſſino ut ſic pma legata ꝑ alia nõ minuant ⁊ ĩ hoc hec lex
detminat᷑ ꝑ illã.¶ Venio ad tertiã partem. Op.pᷣ ꝙ hic in/
nuiũ ꝙ ſili iſtitut ſit hẽs.Cõtra imo pꝛut.l.placet de acq.hẽ.
SL. vbo ſy ut pat.ſoluit duobꝰmodis.pᷣ qꝛ uerũ ẽ filiũ eſſe
hẽdẽ noie tñ effectu acꝗrit pꝛ ut.d.l.placet. Alij dicũt ꝙ pꝛẽ
hẽs uere ut ĩ ↄꝛio ſ̊ põt grauariut hes ⁊ tũc detrahet trebel.
tẽ põt grauari ut ali cõmodũ ſentiẽs ⁊ tunc non detrahet.
oc dictũ nõ placet gl.q; fᷣmn hoc nulla ẽ dꝛia.utrũ eẽt roga/
tus reſtituẽ ſilio uel exneo qð ẽ õ hãc.l.Tʒ ergo gl.pmã ſolu
tionẽ ꝙ fili ſit hẽs noĩe lʒ nõ effectu. qdð utrũ ſit ueru declara
bũ ĩ ſequẽti ↄꝛio.vide hac gl.¶ Op. ilud ⁊ videt᷑ ꝙ non ſit
hẽs neq; noĩe neqʒ effectu ſicut dicim de ſeruo ꝙ nullo mõ ẽ
hẽs ſʒ ſacit hẽdẽ dñʒĩ tãtũ qꝙ qñq; ẽ loc ſubſtitutioni vulgari
q̃ cõcipũ ĩ illũ caſuũ ſi hẽs nõ erit.puta ſi teſtatoꝛ ignoꝛabat eũ
Fuũ.ut.l.cũ ꝓpona⸗.C. de hẽ.iſti.⁊ iſti.de vul.ſub.S.ſi. ni
timoꝛe ut arbitroꝛ dic glo.ꝙ lʒ ĩ pn. dicat᷑ de filio ⁊ ſeruo.tñ ĩ
hoc v.deniq; dicit ſolũ de ſilio ⁊ caute tacet de ſeruo.inuit er/
go gl. ꝙ ſili ẽ hẽs noĩe ſʒ pꝛeʒ facit hẽdẽ ĩ effectu. ſeruus eniʒ
nullo mõ hẽs remanet ſ facit heredẽ dñʒ noĩe ⁊ effectu. hoc
ſegtur Ja. de are.⁊ Ci.ut dicũt ĩ.d.l.cum pꝛoponas. Nos
examinem iſtud ⁊ oñdo utrũq; mẽbꝛoꝝ nõ ꝓcedẽ.pᷣ ꝙ filius
nõ ſit hẽs noĩe ſʒ facit hẽdẽ pꝛeʒ ſicut ſeru dñʒ.videt᷑ caſus in
lI. ꝗliberis.S.hec yba de vul.⁊ pu.⁊ de acq.hẽ.l.ꝗ ĩaliena.S.
ĩterdũ.ubi dic ꝙ facit pꝛeʒ hẽdẽ.ſcðo ꝓbõ ꝑ rõnẽ.ille dẽ hẽs
noĩe apud quẽ remanẽet directe actiões.ille enĩ dꝛ hẽs effectu
ad quẽ trãſeũt utiles.ut ĩſti.de ſideicõ.hẽdi.S.reſtituta.nõ.in
l.ꝓ hẽde.S.papᷣ.de acq.hẽ.i ultia gl.ſʒ ↄſtat qcqd niliꝰ acqrit
acqrit pꝛi ſm hec iura ꝗ ad directas ⁊ utiles actiões.ut ĩſti.
ꝗs pſonas nobis acꝗ.S.j.de inuti.ſti.S.ſʒ qita.⁊.S.alti ĩ gl.
ij.⁊ nõ.i.S.ſigꝗs alij.⁊ nõ.i.l.ſtipłatio iſta..alt᷑i de uer.ob.⁊
l. ſi tibi. x.S.ſi.cũ.l.ſe.de pac.ergo ſilꝰ nõ ẽ hẽs noĩe neq; effe
ctu.nã gl.expᷣſſe i.l.ex aſſe.ad tre.dicit ꝙ qñ directe nõ rema/
nẽt apud aliquẽ nõ põt dici hẽs.Aliud mebꝛũ ꝗͥᷣ d ꝙ fu nul
lo mõ ẽ hẽs nõ videt᷑ uerũ.pᷣ q; videtõ.l.ꝗ hẽdiĩ pn.de ↄdi.⁊
de. ubi dꝛ ꝙ fuus ẽ hẽs noĩe.Scðoo tex.⁊ gl.i.l.quotiẽs.S.
ſi. uer. ſi pure.S.de hẽdi.ĩſti.ubi gl.dic ĩ ſine ſui ſuus ẽ he
res noĩe lʒ nõ effectu ꝑ.l.placet.ſicut dicimu de filio. Tertio
hoc ẽ exp̃ᷣſſũ ad trebel.l.qdã.S.ᷣuo.ubi nõ.ꝙ ſi dñs ẽ rogatꝰ
reſtituẽ ſuo ꝙ oĩa remedia trebelliani hʒ pᷣterq; deductioneʒ
q̃rte cũ nõ ut hẽs ſʒ ut dñs ſit rogatꝰ.ĩnuit igi fuũ eẽ hẽdem
noĩe q; ſi dñs eẽt hẽs hẽret etiã deductionẽ qrte ut hic.Auar
to hoc videt᷑ ↄ hãc.l.cũ eni ĩ pn.dicaĩ de ſilio ⁊ fuo lʒ poſtea
dicat᷑ de ſolo filio ĩtelligit repetitũ de utroq;.arg.C. de diuer.
reſcrip.l.j.qd dicemꝰ. Dico ꝙ aliquẽ eẽ hẽdẽ noĩe põt accipi
duobmodis. ꝛimo hoc ẽ ut hẽat directas actioes.⁊ iſto
mõ nec ſili nec ſeruus ẽ hẽs q; quo ad directas actiões ⁊ quo
ad utiles faciũt hẽdẽ patrẽ uel dñʒ.nt.d.l.ꝗ liberis.sS.hec uer
ba. ⁊.l.qĩ aliena.S.ĩterdũ.⁊ ĩ iurib pᷣallegat ꝓ hac parte ad
qð facit...ſeqtur.S.ſeruus de uſucap. Scðo mõ accipi hẽs
noĩe.i.hẽs noĩat ſeu ĩſtitut iĩ teſtõ lʒ nõ hẽat directaj neq; uti
les actiões.⁊ iſto mõ dẽ hẽs fuus ⁊ filius.ut.l.q hẽdiĩ pn.de
ↄdi.⁊ de.⁊ hoc dic gl.i.d.l.qꝗ placet ſi bñ aduertaĩ.⁊ ĩ ↄꝛio de
dicta.l.ꝗ heredi.ẽ aduertẽdũ ꝙ illud ẽ hẽs noie lʒ nullas acti
ones hẽat directas vl utiles qtũ ad ꝓpoſitũ hʒ ðuos effectꝰ.
ꝛimꝰẽ ꝙ pa uel dñs ẽ hẽs quo ad oĩa iura eo mõ quo eẽt fi
lius uel ſu ſi eẽt ſui iuris.⁊ ita actiões hʒ ac ſi ipſe filiꝰpuus eẽt
hẽs.ut.l.q hoĩeʒ.S.ꝗdã de ſol.⁊ hac.l.⁊ nõ.i gl.ij.hui.l.⁊ ĩt

galia gl. ſup uerbo.ex ꝑſona.⁊ tñ iſtud tale iu q hʒ pꝛ uel dñꝭ

nõ põt opponẽ ̊ filiũ uel puũ cũ ex eoꝝ ꝑpſona hẽat.ita loqui:
hec.l.vñ ʒ ipſũ filiũ nel fuũ nõ põt deducere ſra qꝛ Zᷓ eũ nõ
hot dicẽ ſe heredẽ ut hic nec ð fuũ ut nõ.i.d.l.qꝗdam.S.fuo.

oc ꝓcedit duplici rõne.pma q̃ poni hicĩtex.q; cũ pꝛ ſit he

De lega p.

res eo mõ quo ſil uel fu eẽt.ſli autẽ nel ſeruus ſibüpſi obli/
gat eẽ nõ põt.ergo ⁊ ĩ io.nec pꝛ ex ꝑſona ſilij obligat nõ ẽ
ſz ex ſua.Ocdo rõne gnãli eoꝝ.q; eo puilegio qð ꝗs hʒ a me
eon me nõ põt uti.ut.l.ſi iudex circũuẽto de minoꝛibuj.⁊ i.l.
amiciſſimos ĩ fi. de excu.tu.ſcõʒ effectũ hʒ.q; quo ad ea qꝗ ſũt
ſacti ipſe noĩatꝰ hẽtur ut hẽs lʒ ipſe nullas actiones hẽat dire
ctas vł utilej circa cõditiõe iplẽda.ut.d.l.q hẽdiĩ pn.de cõ
di. ⁊ demõ.ſimile ĩ.d.l.qꝗ liberis.S./ hec uerba.ubi hec uerba
age mihi heres crit reſoluũtur ĩ cõditionẽ ut ibi pʒ in pᷣn.l.q
cõditio dẽ eẽ facti.iõ quo ad ĩplemẽtũ cõditiõis pꝛ uel dñs nõ
dẽ eẽ hẽs lʒ quo ad alia ſic.dices tu ſilio uel fuo exiſtẽte ĩ po/
teſtate ad ĩplemẽtũ cõditiõis pꝛ dẽ eẽ hẽ.q; filio vł ſuo adeũ
te qrit᷑ pꝛi uel dño.ut.l.iijj.de vul.⁊ pu. Rñ.nõ dẽ eẽ heres pẽ
uel oñs ut ipſe poſſit adire ex ſubſtitutiõe.qꝛĩ ei pſona nõ ue
riſicat᷑ cõditio qſqs mihi hẽs erit.ſʒ filio uel fuo adeunte iuſſu
pais uel dñi q̃ri pꝛi uel dño.ſicut ilud qdð daret fuocauſa cõ/
ditiõis ĩplẽde acꝗreret᷑ dño lʒ fuo liberet dari ut hẽdi noĩato
ut. d. l. qhẽdi.nõ ergo videt᷑ uera dꝛia q̃ fit ĩ gl.ĩter filium ⁊ ſer
uuʒ.Ex pᷣdiciᷣ põt rũderi ad duo dubia.pmuʒ nũquid illud
qð dꝛ i.l.ſi pẽfa.de hẽ.iſti.⁊ iſti.de vul.ſub.in fi.ſ.de ſeruo ĩſti
tuto quẽ pars putabat liberũ hẽat locum ĩ filiofa.quem quis
putabat ſuiiuris. Ja.de ra.ꝙ nõ qꝛ filiuſta.quo ad aliqd ẽ he
res.puus nullo mout hic nõ.in gl. Me.õ ut refert Ci.in.d.l.
cũ ꝓponas ĩ ultia.q.cui opi.pᷣualet de iure.qꝛ quãtũ ad hoc
nulla ẽ dꝛia ĩter ſuũ ⁊ ſiliũ ut dixi.⁊ hãc opi.tenet gl.in.l.ſiqs
ſiliũ ĩ pma gl.de acꝗ.hẽ.lʒ Me.nõ alleget eã̊. Scðdo ↄſueuit
dubitari qũ ẽ ſubſtitutio pupillaris ꝑ hec uerba E gs hẽs erit
⁊ẽ̃.⁊ ſᷣuus uel fili adiuit poꝛtionẽ ſuã iuſſu pꝛij uel dñi.poſtea
tꝑe moꝛi pupilli reꝑiuni ſui iuris.utrum poterũt eẽ hẽdes ex
ſubſtitutiõe. YJa. de ra.i.l.iij.de vul.⁊ pu.dic̃ ꝙ fili potit eſſe
hẽs.q; remãſit hẽs ꝑ ea q nõ.Ego dico ꝙ ĩter ſiliũ ⁊ ſuũ qͥ
ad hoc nulla eſt dꝛia ut dixi.ð.ad hoc facit.l.ſi ſolus.5.fi.de
acgꝗ.·hẽ. ¶ Op.õ hac Rarter videt᷑ ꝙᷣ eneũ pꝛĩ vl dñs non
oſſit trebellianicã deducẽ.ſicut fideicõmiſſari pmꝰ nõ detra
it a ſco.ut.l.j.S.idẽ nerati ad trebel.Sol. ꝛiũ obtinet qũ ẽ
legatũ ex ꝑſona ſua ſed h̊ ex ꝑſona hẽdis ſcripti detrahit. fa⸗
cit.l.ſi patroni.S.ꝗ ſideicõmiſſariã ad trebel.¶ Op. ⁊ videi
ꝙ aduerſus filiuũ poſſit detrahẽ trebel.nã ſi pꝛ hʒ actiões uti/
les ⁊ ſic ẽ hẽs effectu lʒ nõ ſit hẽs noĩe põt detrahere trebel.ſi/
cut dicimꝰĩ bono.poſ.ꝗ nõ ẽ hẽs noĩe.ntiſti.de bo.poſ.S.qͥs
aũt. tñ qꝛ hʒ oĩa iura ut ibi.⁊ nõ.S.de bono.poſ.hẽ.pe.l.j.de
trahit trebellianicã. ut.l..j.S.bonoꝝ ad trebel.⁊ ſic pꝛ qͥ ad ſili
um dz poſſe detrahẽ lʒ nõ ſit hẽs noĩe.Sol.bono.poſ.hʒ il⸗
lud bññciũ a pᷣtoꝛe moꝛtuo ⁊ viuo nõ ab alio.merito õ alios
utit dicto bñſicio.ſʒ h pꝛ uel dñs hʒ hoc bñficiũ a filio vñ illo
nõ utit ipſũ ſiliũ ꝑ ea qᷓ.õ.dicta ſuũt.¶ Op.C.ad trebel.l.iu
bem. S. deniq;. So.gl.⁊ bñ ꝙ ibi pꝛ fuit ĩſtitutꝰ ⁊ rogat de
reſtituẽdo ſilio.hᷣ ipe fli fuit ĩſtitutꝰ ⁊ pꝛ rogat de reſtituẽdo
ſibi. ¶ Nenio ad qrtã partẽ ⁊ op.pᷣ rõ legis dʒ eẽ cõcludẽs ⁊
neceſſaria ita ꝙ ceſſãte rõne ceſſet lex.ut.l.adigẽ.S.qᷓui.j.de
iure pa. ⁊.l.cũ tale.S.falſa de odi.⁊ demõ.ſʒ rõ h̊ poſita nõẽ
huiuſinõi.q; idẽ eẽt ĩ qlibʒ exneo cui fideicõmiſſũ eẽt relictum
poſt moꝛtẽ pꝛis.ut.l.ſ cũ hẽs q di.le.ce.⁊x.l.hẽs me de ↄdi.
⁊ demõ.Sol.gl.duobꝰmodis.pᷣ fatet ↄꝛiũ ⁊ hic ſubaudit ma
xime.q.d.idẽ ĩ ſlio qð ĩ exneo.l.ſuꝑ uerbo retẽturũ hoc nõ
placet.nã ex illatiõe qᷓ colligit ibi ex dictiõe ⁊ ex rõne ſecũda
poſita ĩ fi.l.apparet ꝙ iuriſcõſult ꝓpt illã rõnẽ poſuit hanc
ↄcluſionẽ.q.d.als ſec eẽt. Scdo mõ ſoluit gl.videlʒ ꝙ nõ ſit
idẽ ĩ eneo cui eẽt relictũ poſt moꝛtem.in exneo dico ꝙ nõ ſit
moꝛtuus ſʒ viuit lʒ fili deceſſerit ⁊ iſta fuit opi Aʒo.ut ꝓbabi

tur i gl. ſe. Itud diſplicet plus qᷓ; pcedẽs dictũ.q; fm hoc nõ

