onẽ ſi cauſa ſpedimẽti ceſſaret tꝑe repetitiõis facte in codicilt.
nt. l.. F.. .l.ſ depoꝛtati pn.j.ti ij ⁊ bñ dicit. Hoc idẽ dicit
gl. ĩ poſitiõe caſus.¶Venio ad ſcdaʒ partẽ. Quero que eſt
rõ hui partis. Rñdeo q; inducta ad diminutionẽ nõ debent
inducere ſeu opari augmẽtũ ut hic.⁊.l.legata de adi.le.l.cnʒ
tale.S.fi.de cõdi.⁊ demõ.Et hoc verũ qñ ĩiducit diminutionẽ
ſimpir ſine aliquo angmẽto.Si eni aliquo mõ augerei licet ĩ
alio minueret᷑iduceret repetitionẽ ⁊ cõnrmationẽ.ut.l.ſi tibi
pure.cñ gl. .j.ti.ij.Exẽplũ q̃s pecunias legaui pure eas uolo
dari ĩ diẽ ⁊ interiʒ pᷣſtariuſuras.ꝑ hoc qdð de uſuris dixi ĩdu/
cereĩ repetitio ⁊ cõſrmatio inutilium. ut.l.ij. C. de do. pꝛomiſ.
¶Venio ad tertiã partẽ.rõ eiꝰ in eadẽ q in pma.¶ Quero
utrũ habeam ponẽ iſtũ ipuberẽ exhẽdatũ vł inſtitutũ. Rog.
ponebat eũ exhẽdatũ.⁊ ſicẽ idẽ qð in ꝓxio caſu ut nõ ĩduca–
repetitio. Di.dicit ꝙ etiã ĩ filio exhẽdato põt dici ꝙ ĩducat᷑ re
petitio.ut ſi ſubſtitut exhẽdati eẽt hẽs pꝛis.tũc eni poſſẽt ab
eo legata relinqui.ut.l.ĩ rõne.la pma.S.ſi.ad.l.fal.⁊.l.ita tñ.
S. a pꝛe ad trebel. ¶ Gl. ponit ĩ ĩpubẽ iſtituto a quo fuit inuti
lit relictũ. Sʒ qᷓro exẽplum. dicit gl.dic inutilit᷑ eo mõ quo.õ.
Di. dicit p uerba inepta. Sinaũt alit᷑ dicas vide quõ ꝓcedit
Di. vnlt dicẽ ſ ponerem legata eẽ inutilia ppt᷑ defectuʒ teſti
nõ ualẽt ſubſtitutio eadẽ rõne ⁊ ſic nõ poſſet deberi ex repeti
tiõe.poſſet etiã poni ſi eẽt inutilia rõne ꝑſone legatarij vł reile
gate ſi tñ vitiũ eẽt purgatũ tꝑe repetitiõis ut.s.dixi.¶ Que
ro dẽ h̊ ꝙ ſi pii hẽs extiterit ⁊ deceſſerit.qd ſi nõ extitit hẽs.
Gl.dicit idẽ.q;ꝛ pupillaris ↄtinet ĩ ſe tacita vulgarẽ.⁊ iõ expo
nit ⁊ ꝓvł.Et aduerte qꝛ eo caſu qͥ pupillus hẽs extitit ſi lega/
ta fuiſſẽt nalida hẽs ipuberis deberet ex ꝑſona ipuberis non

ex ſua.nt.l.ſi fũdũ ſub ↄditiõe.S.ſi pꝛ.j.e.¶¶ ltio NPi.ĩducit

hãc.l.ad vnã.q.qdã comes repꝛobanit q̃dã facta ĩ caſtro.an
videal alia appꝛobare.Et viqet ꝙ nõ.qꝛ facta ad diminutio/
nẽ nõ iducũt augmẽtũ nt h cũ ſimilibꝰ. In Sꝛiũ qꝛ cũ phibe/
bat i vno ĩ alijs videt ꝑmittẽ.ut.l.cñ ptoꝛ. .de iudi.x.l.tribn/
nus. F. .ð. de teſ.mili.⁊.S.de teſta.l.ex ea. Põt dici ꝙ ſi plin

Zrk.. à. JAg . ⸗ -yAr-
3. .

pudiat hẽditatẽ ↄſeqꝗtur plegatuʒ totůã

Delegah .

5 —

—

ra capitula fuerũt coꝛã eo expoſita tũc q̃da repꝛobando alia
videt᷑ appꝛobaſſe.ita dicit DRi.Facit ex de pᷣſup.c.nõne.⁊.õ.
de mino. ſſtne Fſeg auo. papi. Oifelfirurft
Dn!l. i partes nõ adijciũtur ĩ legato ĩtelligũ
legato. tur eque.h.d. Mõ itelligas wbroptin
hoc tolliĩ coniũctio real ⁊ hoc oꝑat᷑ plus expᷣſſio teſtatoꝛis de
partib qᷓ; ſi nõ expmeret᷑.ut.S.e.l.ſiduobꝰ.S.ſi.licet Ne.cõ
tra. Dixi plene ĩ.l.re cõiũcti.j.de le.iij.

— Ti Silegat icertũ de cert legatarij
C Ei duo 8. cndd onat phr cõ

traria ⁊ ſoluit ⁊ bñ. Mãʒ videbii ĩ.l.legato gnãlit.j.
e. Di.i.l.ſi ita.S.e.foꝛmat vna. . dã dñs hñs duos equoſre
liqt vnũ hoſpitalarijs.aliuʒ frib
ctionẽ. Nidet᷑ ꝙ pᷣdicatoꝛes.qꝛ ſũt vltio noĩati.na pᷣ videt re/
lictũ mĩmũ.ut.l.ſiita.S.e. In ↄꝛiũ ꝙ ſit electio hoſpitalarioꝛũ
qꝛ pmo noĩiati.ut.l.quo.de uſufruc. Finalit᷑ DNi.det᷑miat cñ
cuiuſlibet relictꝰ ſit equus ĩcertus de cert legatis.legatarioꝛũ
ẽ electio.ut hac.l.vñ Hoſitalarti pus elegerũt ꝑ.d.l.quotiẽs.

— niuerſitati legate accedũt poſtea na-
— R Rege.niuc ſtahles non cedant niſi a tꝑe
a

moꝛꝛe. ut. . e. l. iqs bonox. ⁊.l.j.⁊.ij. C.de vſu.⁊ fruc.
eg 1. So. qñq; legat᷑ vniuerſitas q̃dã ut Fer ⁊ peculiũ ⁊ ſimi
lia.⁊ cedũt etiã oĩa q̃ accreuerũt ĩ vita teſtatoꝛis ut hic ⁊.l.pe
culiũ.j.ti.j.Qñq; legat᷑ certa ſpeties.tũc aut teſtatoꝛis erat ⁊
ueniũt fruct ⁊ acceſſiões a tpe moꝛt.vł ſaltim hẽditaſ adite.
qꝛ extũc fuit legatarij.aut nõ erat teſtatoꝛis ⁊ ueniunt uſure a
tꝑe moꝛe.ut.l.herẽni.ałs paulus de uſuris.⁊ per doc.in.l.ij.

euſu. ⁊ ue lege⸗ rſitateleg ſpeſtitp
₰ Uniuerſitate legata qð ſu e
Igr. ege. noꝛt debet. lʒ acenaleri⸗ nel ad

vnũ puenerit.h.d. ¶ Op.qꝙ ĩ vno reſideat vniuerſitas.ut.l.ſi
cut..fi.qð cuiuſq; vniuer. So.gl.ibi noĩe durat nõ re.⁊ illã
tʒ PBi.uel dic ibiloꝗtur ĩ vniuerſitate hominum ĩ qua ſũt cõ/
ſiderãda duo.ſ.ipſi hoĩies.⁊ res ⁊ iura eoꝝ.vñ ꝓpt᷑ iura ĩ vno
hoĩe dẽ remanẽ vniuerſitas ⁊ ius vniuerſitat.hic loqtur ĩ vni
uerſitate rerũ q̃ nõ hʒ bona neq; iura.iõ ſi deuenerit ad vnuʒ
nõ ẽ ppter ꝗd dicat᷑ remanẽ nomẽ vniuerſitat.Hecẽ ſcdða ſo.

qua tenet Pe.⁊ iõ nõ. Illud autẽ qð hic dĩ de area exa/

minabo.j.e.l.ſeruũ ſilij.S.ſi aree.⁊.l.ſi ita.S.ſi.Ni.ĩducit hãc
l. ad dnas.qqᷓs dicã..e.l. quod inrerũ.S.5. 5
. 7 Legatari par bono
uis bonoꝛũ.⸗ S petit fructꝰ niſi a
tpe moꝛe.h.d. Hoc uerum niſi de nolũtate teſtatoꝛij
expᷣſſe uel pſũptiue aliud appareatutĩ gl. C
traſeat dñiũ ab adita hẽditate ueniũt uſure.ut.l.herẽnius de
uſuris. So.qñ par bonoꝛũ legat nõ trãſit dñiũ recta via in le
gatariũ.ut hic.j.e.l.ampli.S.ſi.⁊ ibi videbitis rõnẽ.iõ fruct
nõ uenit niſi a tpe moꝛe.

AnA Popiz QAbsſuturnz? legaripõt. b.
¶Wod 1 rerũ. CAueri Glrd Rc le,/

gatũ ſit ↄditionale.Et dicit ꝙ nõ.qd ĩtellige uerũ quo ad trãſ

milſſionẽ quo ad alia ẽ ↄditionale.ut.l.j.ĩ fi.de cõdi.⁊ demõ.

In dubio videt᷑ ꝗqs legare ius
Gi uſufructus. bʒi re lʒ d ſit piturũ
h. d. Mota vnũ dẽ daeco uſuſruct nõ debet nin ꝓpꝛie

tas redimat᷑.Aliud diẽ a ↄꝛio ſenſu ꝙ ꝓpꝛietate redẽpta debe
tur uſuſfructꝰ. ¶ Op.ad pmũ qꝛ põt legari res aliena.ut.l.cũ
alienã. C. e. So.hic errabat credẽs poſſe trãſmittiad hẽdem
Vel alit᷑ ⁊ veri.hic hẽbat ius ĩ fũdo.ergo ĩ dubio videt᷑ lega/
re ipſi ↄtẽplatione lʒ deberet extiguimoꝛte.ut.l.uxoꝛ. C. e.⁊
l.ſticho. de uſufruc. le. ⁊ iſta faciũt ad qõnẽ ſepiſſime occurrẽ/
tẽ.qdã hẽbat fũduʒ ĩ emphiteoſim q̃ in pſona ſua finiebatur
leganit ulũ. Certe hẽs non tenet᷑ ad aliqd.ut hic ⁊.d.l.ſticho.
ad ſcoðʒ de i Dere ba. Sol itin Tegatäf greſ ſ
ires legata augeat᷑ legatũ creſcit. ſi
. Sigs poſt. nen decrelet. kdes dic ut.l. ſi
ex toto ĩ pn.õ.e.¶¶ Nõ ꝙ fũdu ↄſtituũ deſtinatiõe patriſta.
ꝓ regiones. domuero interiectiõe parietj ut dicit glo.⁊ ꝓba
tur in.l.ſigs duas.S.ſi partẽ cõia 6o.
5 Eadẽẽ nauiꝭ q̃ deſtruũ ⁊ refñcit eadẽ ca
uis. Itẽ ſcias ꝙ cũ quelibʒ nauie noĩat᷑ ſuo noĩe ꝓpꝛio.ſi na/
nis legaret᷑ ſimplicit᷑ noĩe ppꝛio nõ adiecto eẽt diſtiguẽdũ ſic ĩ
domo.ut.l.ſi dom ĩ pn.j.e.Sʒ legatũ fũdi non adiecto noĩe
nõ nalẽt. ut nõ.i.l.legato gnãlit᷑.ĩ f.j.e.⁊ ibi dicã.Sʒ ſi nauij
legat᷑ noĩe ꝓpo.aut nõ deſtruit᷑ ⁊ nullũ ẽ dubiũ.aut deſtruit ⁊

¶ Et ſi nanẽ. a manẽte.h.d.Et carina dẽ uent᷑ na

t᷑ẽ aut manẽte caria ⁊ tẽ eadẽ.aut nõ manẽte caria ⁊ tẽ diſti
gue q ppoſito ſuẽit ſoluta.ut ĩ gl.pꝓba ĩ.l.qres. .areũ deſo.

dicatoꝛibꝰ. q'o ꝗs hẽat ele

Eex gl. cum

in.l.ñ grege.S.e.ti.Omiſi duas qõnes quas NHi.foꝛmat.qri
tur ſi collegiũ in quo ſut hoĩes decẽ cõpꝛomiſit.⁊ qnq; uel ſe/
ptẽ ex eis moꝛtui ſunt.an extinguat᷑ cõpꝛomiſſu.Et videt᷑ ;
ſic. ut. l. diẽ pferre.S.j.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi iterpellat᷑.S.ſi ab altera.de ar
bi. t hac.l.cũ ſimilibus.Còtrariũ determinat DHi.q; vnũ col/
legiũ ⁊ idẽ remanet ut.S.dictũ ẽ.fac.l.pponebat᷑.S.de iudi.
Itẽ inducit ad qõneʒ ſi excõmunicat᷑ collegiũ.an hi qui poſt
in locũ moꝛtuoꝛũ ĩterueniunt ſint excõmunicati.quod exami

naui in.l.inter ſtipulãtẽ.S.ſacrã in fi.de uerbo.ob.⁊ ibi dedi

anilſones ah ne cana ucn ipai ſſi d
Ii io heredi põt legari pꝛi.ſʒ ſi adiuerit
Filio. uſſu pʒis nõ videt᷑ legatũ.h.d.¶ ¶ Op. ꝙ
illatio qᷓ eſt ibi igit cc.nõ ſeꝗtur ex pᷣmiſſis.Huius ti

moꝛe hec lex legi duobus modis pᷣut loq̃tur ſm iura antiq̃.

Fim hoc dictio igi refert ad caſũ ſubauditũ ⁊ in tex.nõ expᷣſſũ
colligi tñ ĩ gl.j.⁊ in gl.ſuꝑ vbo pꝛis.Scð mõ legit᷑ ut loq̃tur
Fm iura noua ᷣm q̃ cũ ppꝛietas remaneat apud filiũ in aduẽti
cijs.⁊ iõ cũ q̃rat᷑ pꝛi põt a filio legari pꝛi ⁊ filius deducet a pa
tre falcidiã.tũc iſtud igit ſegꝗtur ex pᷣmiſſis ⁊ hoc tãgit᷑ ĩ pꝛima
gl. in fi. T ĩ vltia gl.Ex qua lec.nõ ꝙ filius a pꝛe detrahit fal⸗
cidiã. Iſta tñ lec.nõ placet gl.qꝛ nõ eſt ueriſile ꝙ iuriſcõſultꝰ
diuinauerit de lege futura qᷓ iſto tꝑe nõ erat.tene ergo bᷣmam
¶ MOp.ad iſtã.l.iſti.e.S.an ſuo. icit gl.bñ põt relinqui a ſi
lio hẽde pꝛi nõ aũt ecõuerſo a pꝛe hẽde ſilio ut in ↄꝛio. Rõ eſt
ĩpedimẽtũ regle catoniane.qꝛ ſi a pꝛe relinqtur ſilio pure ⁊ te
ſtatoꝛ ſtatiʒ decedẽt acqreret᷑ pꝛi ĩdubitãter.q;ꝛ quo ad acqſiti
onẽ inſpicit tẽs quo dies legati cedit.ſ.moꝛt.nt.l.q legata de
re.iur.⁊ ſic videt᷑relinq a pꝛe ipſi pꝛi.nec põt cõſirmari ſi ſilius
tpe aditiõis vł moꝛſ repiat᷑ ſui iuris ipediẽte regula cato.ſʒ qñ
a filio relinquit᷑ pꝛi ſi teſtatoꝛ ſtatiʒ decedẽt nõ eẽt legatũ nul/
lũ qꝛ poſſibile ẽ q; hereditas nõ acqrat᷑ pꝛi ſi tꝑe aditiõis ſiliꝰ
repi?᷑ ſui iuris.iõ tũc tpᷣs aditionis ĩſpici᷑ ut hic ⁊.d.S.an huo.
¶ Dp. ↄra pᷣdicta de.l.cũ filio.S.e.So.ut ibi dicã.¶ Vlti
mo dicit gl. ex hoctex.apparet ꝙ hec.l.loquit᷑ in caſtrenſi vł
quaſi. Mꝛimo qꝛ dicit de hẽditate adeũda iuſſu pꝛis. Scðo
q; dicit de detrahẽda falcidia q̃ de teſtõ milit᷑ nõ detrahit. Di
eit NPi.h qð de falcidia dẽ nihil ad ꝓpoſitũ.nã potuit eẽ caſtrẽ
ſe peculiũ ⁊ detrahet᷑ falcidia.Quid enĩ ſi puatus inſtituit ſili
um cõtẽplatiõe militie.nõ enĩ h̊ tractat᷑ de detractiõe ex teſtõ
ſilij ꝗ hʒ caſtrẽſe peculiũ.ſʒ ex teſtõ ei ꝗ ſiliũ facit heredẽY.

4.

— A Oppo.glo.ſ.ad.l.fal.l.ad ueterani.S.j.

Et ſoluit ⁊ bñ.quã ſo.nõ.Rõ ; heres nõ cõputat ſibi in ſal/
cidiã niſi quod habet iure hereditario.qð plene examinaui ĩ

l. in quartã.j. ad.l.ſal.
4 Sicertũ Spetieꝭ legata perit ꝑiculo legatarij.h.d.
Bl. ſignat ar. ↄtra ⁊ non ſoluit. Dicit gl.ð

de.l. ꝓculus. Sʒ dic ꝙ hic ĩpꝛopꝛie dẽ dãnũ.ut.l.iij.de dã. in
fec. Vłdic ꝙ leaatari patiat᷑ dãnũ cũ recta via in eũ dñiũ trã
ſit ⁊ ſic ꝑdit qð ẽ ſuũ. Ael dic ꝙ tex.nõ dic ꝙ patiat᷑ dãnum
ſʒ fit detioꝛ cõditio eiꝰ qð eſt etiã pdẽdo lucrũ.qð patet quia
ob hoc minoꝛ reſtnnk , i Fadl wmnoil cũ ſe. Z. de un.
7 — egatario par bonoꝛũ põt hẽs ſolue
bonoꝝ. eſtimationẽ uel partes rerũ uel rem
ꝓut ſibi placebit ⁊ iudici videbit hoc expedire.h.d. Pꝛimo
onit᷑qo ⁊ opinio iuriſcõſultoꝛũ. Scðo det᷑minatio auctoꝛis
egis.ſcða ibi ſ opoꝛtet. pma pars.ñ.ẽ clara.ſcdᷣa ẽ obſcura.
Rõ qꝛ qð ẽ qd ſit in obligatiõe ſeu ĩ legato. Juriſcõſultus nõ
detminat hoc ſʒ dicit quid ẽ in ſolutiõe ⁊ pꝛocedit hoc modo.
pꝛimo dicit ꝙ hẽdis electio ẽ ſoluere partẽ rerũ uel eſtimatio/

nẽ ⁊ ſiſoluẽt eſtimationẽ nulla ẽ dubitatio.ſʒ ſi uellet ſoluẽ par

tẽ rerũ tũc nõ permitteret᷑ ſibi in reb q̃ nõ recipiũt diuiſioneʒ.
uel q̃ ex diuiſione multũ ĩcõmodãtur.Ex quo ſequit᷑ q in hij
qᷓ cõmode diuidunt᷑ põt ſoluẽ partes.h.d.uſq; ad.l.põt. Ibi
dicit iuriſcõſultus ꝙ põt ſoluẽ partẽ in vna re uel rebus ſi de
hoc fuerũt in cõcoꝛdia heres ⁊ legatari.ſʒ ſi eẽnt diſcoꝛdes
iudex erit medi. hoc dicit uſq; ad vſi.nec neceſſe. Jbi querũ
Pe. debeat foꝛmari libellus ꝑ legatariũ pariᷣ bonoꝝ. Et rñ/
et᷑ ꝙ nõ hʒ neceſſe nẽdicare partẽ in q̃libet re.h.d.¶ Op.in

ſti. de ſideicõ.hẽ.S.ſiqs.⁊ ad.l.fal.l.linea margaritaruʒ in fi.

So.ibi fuit relictũ ſideicõmiſſũ vniuerſale.⁊ ſic bona trãſeũt
cũ onere ſuo.merito res reſtituit.h̊ fuit legata pars bonoꝛum
q̃ debet᷑ ſine onẽ. merito nõ reſtituit res ipſa de neceſſitate ut
hic.q̃lit᷑ enĩ cognoſcã utrũ ſit fideicõmiſſũ vniuerſale uel non.

£ Allud videt᷑ ꝗs hẽre qð
DO n ampling. ANud deducto ere alie

ntrũ trãſeat cũ onẽ vł nõ.dicã ĩ.l.ſiq ſeruũ.S.ſi.j.ti.j.¶ p.

ſcðo ĩuito creditoꝛe aliud pꝛo alio ſolui nõ põt.ut.l.ij.in pꝛin.

ſicer. pe. ſolui aliud ꝓ alio ergo ⁊c. Diẽ gl.hᷣ relinqꝗtur par

bonoꝝ in genẽ nõ pars rerũ ſingulariũ.q; tũc ſecꝰ. Nꝛimo
itelligas vba gl.⁊ differẽtiã utrũ relinquat᷑ pars bonoꝛum uel
pars rerũ ſingulariũ.ſʒ ſi dicẽt partẽ rerũ mearũ ſimplicit᷑ idẽ
eẽt ac ſi dicẽt partẽ bonoꝝ meoꝝ.q; appellatio rerũ gnãlis eſt
ſiẽ bonoꝛũ.ut.l.j.in ſi.ſi cer.pe.⁊.l.nã qð.S.ſi.ad tre. Sʒ per
hoc nõ apparet rñſũ ad ↄꝛiñ.qꝛ ſi legat᷑ pars bonoꝝ quõ ſolui
tur pecunia. Pꝛo cui declaratiõe hẽmꝰ examĩare.q.poſitã ĩ
tex.de qua ſuit ↄtẽtio ĩter iuriſcõſultos.nec ẽ detmiata.ſ.ꝗqd
ſit in obligatiõe qñ legat pars bonoꝝ.Anidã dicebãt ut tẽx.
diẽ ꝙ eſtimatio ẽ in obligatiõe.hoc ẽ falſũ.q; ſi hoc eẽt poſt
moꝛà deberẽtur uſure nõ fructꝰ.qꝛ eſtimatio nõ fac fruct qð
Eẽ 3 caſũ.l.ſiqs bonoꝝ.õ.e.Alij dicebãt rerũ partes eẽ lega⸗/
tas.ꝓ qbefac.l.ꝓxi.i fi.j.e.ubi dic nec neceſſe hẽre legatariũ
ĩ oĩbꝰ rebꝰuẽdicare poꝛtionẽ.põt ergo ſi vult. NPꝛetea videt
caſu ĩ.d.l.ſiqs bonoꝛũ.qꝛ ſi ueniũt fruct ergo ⁊ ipſe res erũt
legate ⁊ iſtud ẽ uerũ.qꝛ rerũ partes ſũt legate.tũc ob. ↄꝛiũ quõ
ſolnit aliud pꝛo alio. Rñdeo /ppt difficultatẽ pᷣſtationis ſoluit
q;titas pꝛo re.ut.l.ſi plibꝰ.j.e.⁊.l.ſi domꝰ.S.q cõſitet.j.e.⁊.j.
ti. ij.l.nõ dubiũ. Sʒ ĩ legato partis bonoꝝ iminet difficultas
pſtatiõis.cũ enim bona ĩtelligantur deducto ere alienont di/
ctũ ẽ. ⁊ es alienũ reſpiciat totũ pꝛimoniũ.ut.l.fideicõmiſſi.S.
tractatũ de iudi.nõ poſſent ſolui partes rerũ.⁊ iõ deuenit ut
der facultas hẽdi ſoluẽdi ſᷣm foꝛmã huiꝰ.l.Mãʒ aũt qñ ali/
ud pꝛo alio poſſet ſolui hẽs ĩ.l.ij.ſi cer.pe.¶ Quero qualr po
teſt agẽ ⁊ foꝛmare libellũ legatari part bonoꝛũ. Rñdeo põt

petẽ actiõe ꝑſonali partẽ bonoꝛũ ſiẽ legata eſt.nec hʒ neceſſe

uẽdicare certã poꝛtionẽ in qualibet re.ut hac.l.põt in fi. Iteʒ
põt vẽdicare poꝛtionẽ in qualibet re.Sʒ aduerte q; ſi cõſtat
ꝙ in hereditate nullũ ẽ es alienũ tũc põt uẽdicare poꝛtionem
certã ĩ qualibet re ſiqua ſibiẽ relicta.Si in hẽditate eẽt es alie
nũ ꝓpt᷑ qð dubitat᷑ quotã partẽ debeat hẽreĩ qualibet re.ſũc
poſſet uẽdicare cuʒ adiectiõe partis ĩcerte.ut.l.qᷓ de tota.S.j.
de rei uẽ. qʒ tñ uẽdicatio ꝑmittaĩ hẽdi ſuꝑeſt tñ ſacultas ſoluẽ
di res vł eſtimationẽ
uſufruc.le. ¶ Gl. ĩducit hãc.l.ad.q.utrũ falcidia poſſet dedu
ci in vna re.DPe quo in.l.ij. C. ad.l.fal.dicã in.l.in quarta.e.
ti. Scðo Di.inducit in ar.ad.q.de eo q hʒ domũ cõeʒ cũ ma

lefactoꝛe cuius domus debet deſtrui.He quo dixiin.l.athei

in. S.fi.de aqua plu. ar. Sicted bioel
JAi Si creditoꝛi debitoꝛ legat de
creditoꝛi. ita demũ ualet ſi credito

ris ĩtereſt. h. d.cũ.l.ſe. ¶ Op.ad pmũ dictũ de.l.le.

gaui. de libe. le. So. intelligas qñ legat᷑ debitum expᷣſſa certa
titate ut hic.ſi em ſimplicit᷑ relinq̃ret qð debet nõ ualeret qꝛ
nõreleuaret aliqd.ut.d.l.legaui.⁊.l.ſi poꝛ.ſol.ma.¶ Venio
ad vſi.id qð videt᷑ ꝙ nõ ualeat.qꝛ creditoꝛis nõ intereſt ergo
⁊ c.ut.j.l.pꝓxi.Rñdet gl.ĩmo ĩtereſt.qꝛ actio pᷣtoꝛia erat tꝑalł.

illa ẽ ciuilis ⁊ ppetua. ¶Ald illud op.q; actio ſurrogata de,

bet eẽ ei nãe cui ẽ aetio in cui locũ ſurrogaĩ.ut.j.ſi en.S.qui
iniuriarũ ſiqs caut. DPiẽ gl.hoc iõ.qꝛ teſtatoꝛ uoluit. Tu dic

ꝙ lex ↄꝛia loqtur qñ vna actio accedit alteri acceſſoꝛie.h vna

actio accedit alti eque pncipalr ſicut alia. ita dicit Pe. dixi
plene ĩ.l.j.S.hec actio ſiꝗs teſ.li.eẽ iuſ.ſu.hoc tñ intereſſe tpis
nõ placet.q p.l.nõ curaf.ut.l.pẽfa.de caſtrẽ.pecu.in ſi.nõ.in
l. ꝗ bis.de v.ob. Nic ergo iõ ualet.qꝛ lʒ iure pᷣtoꝛio eẽt debitũ
iure ciuili erat ĩidebitũ quo iure legata cõſiſtũt. ut iſti.de teſta.
ĩ pn.⁊.l. lege obuenire de v.ſig.iõ illo iure plene intereſſetut
gl. dicit ⁊ ẽ va. ¶ Nenio ad v.marcellus. Op.j.l.px. vna eſt
ſo. ꝙ iſta determinetur per illam.ſ.ꝙ h loquat᷑.quado debitũ
erat in diẽ uel ſub cõditione.Alij dicunt ꝙ hic loquit᷑ quãdo

debetur certa res.vnde intereſt creditoꝛis pꝛopter dñiuʒ qd

trãſit ĩcõtinẽti.ut.l.iij.S.ſi rẽ.j.ti.ij. Ol.iſti.e.S.ex contrario.
dicit ꝙ ꝓpter ĩtereſſe nõ ualet legatũ q; nõ eſt plus altero de
quatuoꝛ modis.utiſti.de acſ.S.plus.que glo.eſt cõtra.d.l.iij

S. ſi rẽ.j.ti.ij. Nec ob.ſi nõ ẽ plus alto de qᷓtuoꝛ modis.q;ꝛ eſt

qnt modus eẽndi plus q ſufficit ad legata. Ita nõbiliter diẽ
glo. ſ. ti..l. meui in pn. v. debitoꝛ aũt. ¶ Op. ꝙ falcidia rele⸗
cet illud legatũ in.l.j.S. creditoꝛi.ad.l.ſal.So.reſecat ĩ cõmo
do repñtationis.ita dicit gl. CQũo duo. pmoſi legat debitũ
in diẽ ⁊ añ moꝛtẽ teſtatoꝛis ueniet dies utrũ legatũ extiguat.
Dic ut in glo.h.⁊ ꝑ gl.i.l.vbis.ad.l.fal.⁊ ꝑ RDi.i.c.factũ legi
time de re.iur.li.vj.¶ Qũo qd ſi ei q ẽ creditoꝛ actione ſtricti

iuris legat debitũ utrũ ualeat. Aidet᷑ ꝙ ſic qꝛ itereſt creditoꝛis

habẽ actionẽ ex teſtamẽto q̃ hʒ ĩſtar boneſidei. In ↄꝛiũ ẽ tex.
i.l.aureliꝰ.S.ſi. de libe.le.nec curat᷑ de dicto ĩtereſſe qꝛ illud nõ
ꝓdeſt niſi quo ad vſurã debitoꝛe exiſtẽteĩ moꝛa.⁊ ſic debitoꝛe
delinquẽte qð pᷣſumẽ nõ debemꝰ. ʒ aũt ↄſiſtat legatũ ut ipſũ
debitũ qð ẽ purũ ⁊ ligdũ põt peti ex teſtamento.puto tñ ꝙ ſi

ſcðʒ ſoꝛmã hui.l.⁊.l.gnãliter.S.ſi.j.de

— ,—. KR--J- hvfv f f f ——— d

— — —.— — — ——

———

— — — — — — — — — T¶ʒ——

nno
vel
lde
eſt

ue
de
1

9

ereditoꝛ nõ hʒ bona hypothecata ꝙ uli debito adijciat hypo
theca ꝑ teſtm qð ſieri põt.ut.l.j.C.coia de le.⁊ ꝓbat ex gnali
tate.l.ſi debitoꝛ.j.de libe.le.

—7— YIS. ₰ Scriptura ꝑ quam le
t * lis ſcriptura.t beunli gbuʒ
Dies nõ ẽ adiecta pꝛogãtur nõ pꝑtinet ad coꝛpoꝛa nec
ad legata ꝗb dies ẽ gra deſerẽde ſolutionis vlł młtiplicãde
dei gani vlł iducẽdẽ ↄditiõis adiecta.⁊ poꝛꝛigit ad legata
edẽtia ⁊ ſequentia.etiã poſtea ĩ codicilł relicta.h.d. tota.l.
Diuide. NMꝛimo ponit vba teſtatoꝛis. Scðo exponit vbum
qᷓs pecunias.Tertio exponit vba ꝗb dies adiectꝰnõ ẽ.dicẽj
põt itelligi de die qᷓdruplicit.ut pʒ ex caſu ſimario.Quar
to exponit vᷣbũ legaui.ſcda ibi ad coꝛpoꝛa.⁊ ibi ad v.itẽ ſi le/
get. quẽ h ige.ttia ibi ⁊ ad ea.q̃rta ibi hac aũt. Legamꝰ per
partes.dic tex. dato.ſ.dubitat᷑ qlit ĩtelligit.iõ iuriſconſult ex
ponit ea.⁊ icipit exponẽ q̃s pecunia⸗ꝭ.¶¶ Nõ ꝙ vbũ pecunia

a teſtatoꝛe ꝓlatũ refert ad ea tm ꝗqᷓ ↄſiſtũt ĩ põdẽ numero vł mẽI

ſura.ſcdᷣo pꝛo pecunia ↄſignata ĩ ſacculo vłi arca nõ cõtinet
appellatiõe pecunie.ſʒ dehet᷑ ut ſpeties.ut h ⁊.j.e.l.plane.S.
mas. h̊ pecunias.qð plʒ.qꝛ ibi appellatio pecunie eſt ita lata
ſiẽ ppehaltoſuüme nel ſia doFit ac treb. So. glo. ſcdo ibi
ſuerũt vba futmi tꝑis h pᷣteriti. Nec hoc ꝑlacet.q; iſtud pᷣteri
tũ trahit᷑ ad fnturum.ut hac.l.S.ſi.cũ.l.ſe.Pic ergo ꝙ ibi tra
ctat de legato ampliãdo qð ẽ fauoꝛabile.hic de reſtringendo

Bboc r ſtzſortoes On tii aſas Bl dicia:otrxi: i

qð nõ ẽ fauoꝛabile.nec tñ odioſũ.q; ſit iin noluntatẽ defũcti.

¶ Op.ſcdo ꝙ appellatio pecunie largi ſumat.ut.l.pecunie.
j.de v.ſig. So.gl.ſateoꝛ ꝙ qũq; ſumit largius.h nõ.qꝛ facile
erat ei dicẽ q̃ legaui nõ adijcẽ pecunias.¶ Mõ ex hac glo.q;
ſi teſtatoꝛ dixit q̃ legaui nõ adijciẽdo pecunias poꝛigitur ad
coꝛpoꝛa.qð placet.ut.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.e.S.ſi.S.e.Lg hoc ue/
rũ ſit.tñ ſo.gl.nõ mltũ placet.nã ſempꝑ poſſem dicẽ facile fuiſ⸗
ſet legi vł teſtatoꝛi hoc nõ apponẽ.Lñ dicas ſic.ſiĩ aliq̃ diſpo
ſitiõe ꝓferi vᷣbũ pecunie ⁊t dubitat ꝗd cõpꝛehẽdit. Dic aut p/
cedit aliq̃ diſpoſitio ad ni refert.tũc limitat rm iülã pᷣcedẽteʒ
nut cõtineat oĩa ſicut pᷣcedẽs ptinebat.ut.l.cum ſtipulamur de
v. ob.⁊.l.ſi creditoꝛiĩ pn.Sõ.de pecuł.iũcta.l.ij.S.ꝑueniſſe.⁊
l.ſi uẽditoꝛ ðᷣe hẽ.uel act.uẽ.Aut nõ ꝓcedit aliq̃ tał diſpoſitio
⁊ tũc aut vbũ pecunie ꝓferi ĩ caſu mere fauoꝛabili ⁊ oĩa cõpꝛe
hendit. ut.l.na qð.S.ſi.ad treb.l.ppemodũ.⁊.l.pecunie la p/
ma. c.l. pecunie la ſcda de v.ſig. Aut ĩ caſu mere odioſo ⁊ tũc
accipi ſtricte pꝛo pecunia numerata.ut.l.j.cõiũcta.l.ſʒ ⁊ iulia
nus.S.mutui.S. ad macedo. Itẽ ubicũq; tractaĩ de aliqᷣ obli

gãdo ʒ ſuã uolũtatẽ cũ de iure cõi nõ tenet.ut.l.ſi vo.S.ſfi.ſo.

ma. Aut loqꝗtur ĩ caſu nõ fauoꝛabili nec odioſo.⁊ tũc eligitur
media via nt cõpꝛehẽdat ea tm̃ q̃ cõſiſtũt ĩ pondẽ numero uel
mẽſura.nut h.⁊ qũcũq; tractat᷑ de alidq obligado de iure cõi vl
Fim ſuã uolũtatem.iut.l.ij.S.ſi cer.pe.⁊.l.ij.C. de ↄſtitu.pecu.
Nec ob.ſi dicis ꝙ ibi ola compꝛehẽdit.qꝛ ibi illud ẽ ex extẽſi
one ut ibi dꝛ ĩ tex.nõ ex ppa ſigniñcatiõe. Pꝛedicta lʒ de iu
re ſint va.tñ foꝛſã ſᷣm cõeʒ nr̃m uſũ nõ admitteret᷑ cũ appella/
tio pecunie ſtricti accipiat. Dicẽdũ ẽ ergo ſecus eẽ de uſu cõi.
qð pᷣualet oĩ oſtitutiõi.ut.l.libꝛoꝝ.S.qdð tñ caſſius.j.ti.ij.l.la⸗

beo de ſupel.le. ¶ Hi.ĩducit hãc.l.ad.q.teſtatoꝛ legauit mi/

hi cẽtũ q erãt apud cãpſoꝛẽ ⁊ ſi ea nõ pᷣſtaret uoluit ꝙ hẽs de⸗
beret mihi pᷣſtare vnã vineã.hẽs illa qᷓ erãt apud càpſoꝛẽ ex/

pẽdiderat ⁊ uolebat dare alia centũ utrũ poſſit. Aidet ꝙ ſic.
nt.l. qdã.·j.e. Di.dicit ꝙ fuit detminatũ ↄꝛiũ ꝑ iſtũ tex.ĩ vſi.itẽ
ſi legat. fuit eni legata ſpeties.⁊ ſpeties pꝛo alia ſpetie ſolui nõ

koͤka idẽ.l. plane.v.ſed hoc ita.⁊.l.q̊ ſi certos.j.e. NMõ ob.
.qdã.qꝛ ibi erat pecunia legata in genere ſeu quãtitate poti/

—

— K Eunõẽᷓ. ⁊ p dicit ꝑtinẽ ad legata pura. ſco di
cit nõ ꝑtinẽ ad legata ꝗb dies apponũ gra Peſcnareiate⸗
tio diẽ nõ ꝑtinẽ qũ dies apponi cauſa mitiplicãde obligatio
nis.qrto diẽ nõ ꝑtinẽ qñ dies adijcit gra ĩducẽde cõditionis.
ſcða ibi ꝙ ſi foꝛte.ttia ibiꝙ ſiĩ annos.q̃rta mi ſʒ ſi ſb ↄditiõe.
¶ Op. de do.ple.l.cũ vulgari.So.gl.ibi erat dies appoſitꝰ
ſaltẽ a lege.pꝛo hac ſo.fac.j.de ali.⁊ ci.le.l.lᷣt ꝗs.S.poſthu/
mus.ubi hec clauſula nõ extẽdit ad legatũ alimẽtoꝛum qð hʒ
diẽ tacitã.ut.l.pecunie.e.ti. In ↄꝛiũ ſac̃.S.hac.l.v.ꝙ ſi foꝛte.
q tacite ĩeſt ꝙ deberẽtur pñtia.⁊ tñ poꝛigit ad ea hec clauſu

la niſi expmat᷑.Ex qͥ apparet ꝙ teſtatoꝛ uoluit ſentire de lega
tis gb dies appoſitus nõ ẽ ab ipſo teſtatoꝛe.Et illud nõ pla

cet. nã in legato alimẽtoꝝ dies tacite ineſt ex uolũtate teſtato
ris ⁊ ex ſoꝛma relicti. AVñ ſo.hui gl.nõ placet. Pꝛetea licet
xctioni de dote iniit dies.tñ legato dotjʒ nõ ineſt dies. So. gl.

us ᷓ; in ene m vieblte⸗ ððð gbach' ſitn
Hic ĩcipit exponẽ vᷣba ꝗb dies appoſitus
Et ad ea.i⸗ 4

Delegatz p̃.

ſcdo mõ F ſpaͤle ẽ ĩ kesno dot 3 oↄſiſtit ſolũ ĩ cõmodo repᷣſen
tatiõis.ad illud ergo hec clauſula nõ poꝛꝛigit.q; efficeret᷑ inu/

tile. vide gl.⁊ tene eã mẽti.Ex qꝗ̃ nõ ꝙ clauſula appoſita ĩ diſ/
poſitiõe nõ refert᷑ ad ea capla q̃ ex hac relatiõe efficerẽtur inu

tilia. dicã ſtatiʒ ĩ. S.f. ¶ Op. de.l. liber hõ. S. j. de v. ob. So.
fateoꝛ ꝙ hec adiectio pñti die nõ facit legatũ i diẽ. hoc ẽ ut ſo/
lutio vł petitio differat᷑.tñ dies adiecta ẽ cauſa deſignationis
qð ſuffic ne hec clauſula poꝛꝛigat᷑ ad ulud ⁊ hoc vult ſẽtire gl.
vide eã. ¶ Sʒ ad iſtud op.ex gl.expᷣſſio eoꝝ q tacite inſũt ni
hil opat.ut.l.iij.S.e.ſj pñti die tacite ĩtelligii.ergo ⁊c. So.ibi
loꝗtur ĩ his q tacite inſũt ex neceſſitate.ᷣ in his ꝗ tacite inſunt
ex uolũtate Pea⸗ ſi expꝛimat᷑ ceſſat uolũtas pᷣſũpta.q;ꝛ ha/⸗
bem uera.¶¶ Op.j.ti. j.l. titia. So. ibi dixit q́s pecunias lega
ui heres me dato annua bina trina die.nec ibi adiecit quibꝰ
dies adiectus nõ eſt.vñ refert᷑ ad oĩa.

¶ Bac güt. NHic exponit vbũ legaui.¶ MNõ ꝙ vbũ tẽ⸗

=“l pꝛeteriti poꝛꝛigit ad pᷣterita ⁊ futura.

¶Nõ ꝓꝙ dlauſula ĩ medio poſita refert ad pᷣcedẽtia ⁊ ſequen

tia. ¶ Op.ad pmũ.j.ti.ij.l.uxoꝛi.S.uxoꝛi.So.gl.j.⁊ hac ſo.
repꝛobat ⁊ bñ.vide gl.qꝛ oẽs ille donatione moꝛte cõſirmani
ut.lan dona.C. ad.l.fal.ſʒ ð hoc facit.q;ꝛ videt᷑ ꝙ talis cõſir/
matio retrotrahat᷑.ut.l.donatiões.C.de dona. ĩter vi.⁊ uxo.
Bl. rñdet retrotrahit᷑ qͥ ad fructus nõ quãtũ ad dominiũ.qð
nõ. Itẽ nõ.in.d.l.donatiõe.⁊.l.ij. C.de inoffi.do.⁊ bñ.Qon/
trariũ noõ.⁊ male.j.ti.j.l.ſequẽ qd.⁊.l.ſub ↄditiõe de ſol.⁊ ibi
dixi. Vñ glo.ſoluit alio mõ.Et nõ ꝙ ibi nõ extenditur ad fu/
tura q̃ ſũt ʒ ius ſeu a iure cõi exoꝛbitantia.vide hanc ſo.⁊ nõ

eã.pꝛo q̃ facit ex de re.iur.c.ea qᷓ a lure.li.vj.⁊ qdð ibi nõ. per
Di. Hoc all.młltũ ĩ.l.pᷣtoꝛ.S.ij.J.vi bo.rap.ubi ego q̃ro utrũ

clauſula pᷣcedẽs ĩ ſtatus trahat᷑ ad ſequẽtia. ANidet᷑ eni ꝙ nõi
his q̃ a iure cõi exoꝛbitãt.ut hac gl.qð dic ut ibi. ¶ Op.ſe/
cũdo ꝙ vba pᷣteriti uel pñtis tꝑis nõ trahãtur ad ſutura.ut.l.
ſi. de libe. leg. T.l. ſi ita de au.⁊ ar. le.⁊.l.ꝗdã referũt de iure co
di. Rñdeo.h̊ logꝗtur qñ vbũ pᷣteriti uel pntis tꝑis ẽ ſigniñcati/
unʒ act q depẽdet ex uolũtate deſũcti. Rõ ẽ qʒꝛ in illis ſemper
hẽtur reſpect' ad ſuturũ.pẽdet enĩ uſq; ad moꝛtẽ lʒ ſit pᷣteritũ
ut.l.plociang.⁊.l.oↄſiciũtur.S.fi.⁊ ibi nõ.S.ti.j.⁊ plene dixiin
d.l. ſi ita. ¶ Op. ex gl. de ali.⁊ ci. le.l. libers. S.poſthum.ubi

nõ poꝛigit ad relicta ĩ codicilł. So.ibi dixit q legata relig in

teſtõ. vo dixitq̃ reliꝗ ſimplicit᷑. ¶ Venio ad ſcõᷣm nõ.Op.
gl. 5. ex qui.cau. ma.l.ſed ſi ꝑx ptoꝛẽ.S.de in di.adiec.⁊ de po/
Aul.l.j.S. eñ q. Glo.nõ ſol.nec alicubi hẽm clare ſolutũ.Dic

ergo bꝛeuit᷑ qñq; tractam utrũ q̃litas adiecta vni diſpoſitioni

intelligat᷑ repetita in alia.⁊ hecnõ ẽ nra materia in diſpoſitio/
ne legali. dic ut ibi dixi in.d.l.ptoꝛ.S.j.vi bo.rap. In contra/
ctib inter viuos dic plene.ut.l.ſi ita ſiulat de gfſogon de
v.ob. In vltimis uolũtatibus dabo tibi remiſſiões in.l.lʒ.j.e.
Qñq; ponit ĩ diſpoſitiõe aliq clauſula ꝑ ſe ⁊ dubitat ad ꝗqre/
fert utru ad pcedẽtia oĩa. an ad ꝓxia. an etiã ad ſutura.Auã
doq; ĩ diſpoſitiõe ſũt mlta capla ⁊ h dic.aut illa clauſula poni
tur iter vnũ caplʒ ſeu int vba ipᷣ.⁊ ad illð tm refert. Aut po
nii int ipa capła vłi pn. vłi fine.⁊ refert ad oĩa capla.ſtam
doctrunã dat tex.i.l. ij S. fll.S. de libe.⁊ poſthu.qð c uerum
qñ nõ ẽ rõ q̃re magi referar ad vnũ ꝙ; ad aliud. Iſtã rõnẽ po
nit ĩperatoꝛ i.l.j. C. de libe. pᷣte. Sʒ ſi eẽt aliq̃ rõ qre ad qdam
nõ poſſʒ referri.⁊ tũc ad illa norei Eonſ aũt pñt aſſignari
alique. Pꝛimo ſi i pcedẽtib erat ſpalit puiſũ cir.
net clauſula de q̃ tractat᷑.ut.l.ſj ⁊ ſi ꝑ ee⸗ orige ex ꝗ.cau.
ma. T.l.j.S. eũ ꝗ de poſtul.⁊. S. de vul.⁊ pu.l.cohẽdi.S.ꝗ pꝛeʒ
Sco ſi pcedẽtia eẽnt ðꝛia.ut.l.ſi idem cũ eodem. de iuriſdi.
om.iudi. Itẽ ſi ex hacrelatiõe diſpoſitio ad qu referi efficere

tur inutil.ut.l.cũ vulgari de do.plle.ut dixi.S.S.ꝓx.Spe.de

hoc ponit ſuã diſtictionẽ.in Spe de ĩſtru.edi.S.nũc aũt.v.itẽ
excipe.⁊ ĩti.de diſpu.⁊ all.S.poſt hec.v.vł qdð. Nüc hẽtj ex/
poſitũ vbũ q̃s pecuias.⁊ vbũ qb die adiecta nõ ẽ.⁊ vbũ lega
ui. Sʒ vbũ hẽs me dato hᷣ nõ exponit.¶ Qũo ergo.qd ſite
ſtatoꝛ dixit.⁊ pᷣdicta legata nolo executiõi mãdari anua bina
trina die ꝑ meos executoꝛes. Pꝛimo vidẽdũ qd ĩpoꝛtent illa
vba pᷣdicta legata vł ſupꝛaſcripta ⁊ ſilia. Rñdeo videt ꝙ reſe
rat᷑ ſolũ ad pᷣcedẽtia ut.d.l.j.S.eũ ꝗ de poſtu.hoc apparet ex
ſigniñcatiõe vboꝝ.hoc enĩ qð dico pᷣdicta legata ⁊ ſupꝛaſcri
pta ⁊ ſilia nõ hʒ tractũ ad futurũ tp̃s.ut.S.dixi de vꝓbo legaui
Itẽ vidẽdũ ẽ qd ĩpoꝛtẽt dicta vba uolo executiõi mãdari.
Rñdeo q̃dã ſũt legata igb lex ipᷣa fac executionẽ.ut ſi teſta⸗
toꝛ legat rẽ ſuã ppꝛiã ⁊ ĩ llo nõ porigit tal ſmo. In alijs vo ĩ
gbregqrit᷑ executio hoĩs illa clauſula Hal. pha a ſili lex dicit
Executionẽ ſnĩe fieri poſt qdrimeſtre tpᷣs.itelligit de executiõe
hois nõ legis.ut.l.ſurtiĩ pn.de his ꝗ nõ.iĩfa.⁊ ibiꝑ Ouil.⁊.l.

puiſũ circa id qð cõti

p.

qultio.j.de penis.Aliud ẽ ergo dicẽ. hẽs me ad diẽ dato.qꝛ
mc dies apponii datiõi.hoc ẽ traſlatiõi dñij.aliud ẽ dicẽ.ma/

detur executioni.qꝛ tũc dies apponit executiõiſiẽde ab hoie.
. uis . Repetita a ſpᷣſtituto ĩtelli
unt repetita pure niſi ali

nd cxbmal b. d. Maz buts .plcebid ꝑ gl.in.l. ſicui
.F. . j. e. Acluerte qꝛ gl. dicit ꝙ qñ dz hiſdẽ dieb dato eſt ꝗᷓ
da nugatio. HNicit Ja. de are.i. vba ſine effectu. ſed certe nõ ẽ
nugatio ſed cõditionis defectꝰ Fm eũ. ⁊ ĩnuit tã glo.q ipſe ꝙ
bec ba cũ is in ſuã tutelã puenerit ⁊c.ſaciũt aditionem.Adð
an ſit nerũ dicã in.l.ſicuilegei.S.j.j. . .
(Si uis reg Siteſtõꝛ ſeſit de certo ⁊ dubi
de ꝗ electio ẽ hẽdis.h.d.
nõ.mltũ. ¶ Op. S.e.l.ꝗ duos. So. ſeſit de certo.qð appa
ret qꝛ expᷣſſit nomẽ ꝓpꝛiũ.iõ ẽ electio hẽdis ꝗ viſiliter nouit uo
lũtatẽ defũcti. Ibi nõ ſeſit de certo.qð apparet qꝛ non expᷣſſit
nomẽ alicui iõ electio ẽ legatarij.iõ teſtoꝛ nil legaſſe videt᷑ niſi
tlectionẽ yni'de illis cerſ.ſac ad id qð dicã ĩ.l.gerit de acꝗ.he
re.qũ vbũ ul factũ teſtõꝛis ẽ ambiguũ utrũ ſit ĩterpᷣtatio hedis
ad ſeſerit. ¶ Sʒ ð hoc op.ð.de rei uẽ.l.põponi ſcribitĩ f.⁊.l
ſter ſtipulãtẽ.S.j.de v.ob.⁊ qð ibi nõ.ĩ gl.ubi ĩterpᷣtatio libelli
obſcuri poꝛecti ꝑ defũctũ nõ trãſit ad hẽdẽ. So.ᷣ ĩterpᷣtatio
nõ nocet legatario.tractat enĩ de lucro captando ⁊ qcqd ſibi
deĩ lucrat᷑.in ↄꝛijs eẽt reo piudicium. foꝛte eni declararet hẽs
aliqd ſnꝑ qre deſẽſiões nõ fac. ⁊ ad hac ſo.ſac qð nõ.hᷣ in ſe⸗
quẽtibꝰ ijs. ¶ Op. de.l.duo ſũt titij.de teſ.tu. So.gl.ibi in
tutela q certo iudicio dʒ dari.Sed adhuc ĩſtabis qᷓre nõ ſit in
legato. Rñdeo ibi electio heredis poſſet eẽ ꝑiculoſa pupillo ſi
hꝛet aliũ tutoꝛẽ qᷓ; quẽ deſũct uoluit. Itẽ poſſet eẽ danoſa tu/
toꝛi q; tutela ẽ on ſʒ h ĩ oẽʒ euẽtũ ẽ cõmodũ legatario.¶ Nõ
ergo ꝙ tũc ꝑmittũ hẽdi declaratio uolũtat deſũcti qũ nemo ꝑ
hoc poſſet dãnincarilʒ pꝑ hoc poſſet aliqd lucri ꝑdere.qꝛ foꝛte
bẽs eliget vilioꝛẽ.ſecPſi aliqs daniſcaret.ad pᷣdicta ſac ꝗð nõ.
8 Die de re. iur. c.ĩ obſcuris.li.vj.¶ Op.glo.⁊ vide ꝙ de
aratio ſit indicis. ut.l.j.ĩ ſ.S. de iure deli. Gl.nõ ſol. dic ꝙ ibi
lcertitudo erat ĩ vbis ptoꝛis.iõ declaratio ẽ iudicis.hᷣ ĩ vbis te
ſtatoꝛis iõ declaratio ẽ hẽdis.⁊ hoc q; ↄſtat teſtõꝛẽ aliqd cer/
tũ ſẽſiſſe. Si aũt hoc nõ ↄſtaret ⁊ aliqð vbũ eẽt ambiguũ.tũc
eẽt in dedarariancindtena uie Belgige⸗C. venceich⸗ 1
alet qð reliquit᷑ parti ciuitat᷑.h.d.L/
(Sit Arti. c de r pomb dieebat piſti tex. ꝙ pars
expulſa de ciuitate pᷣt ſacẽ ſindicũ ꝑ hãc.l.⁊ ſiles.Di.dicebat
ↄꝛiũ.qꝛ collegiũ ẽ repꝛobatũ eoipſo ꝙ nõ ẽ appꝛobatũ.ut.l.j.
de col. illi.C.l.j.õ.qdð cuiuſq;vni.no.Credo.d.Laber.dicẽ ue
rũ ꝙ poſſet ſacẽ ſindicũ.ar.ꝓ hoc.S.de oꝛi.iuris.l.ij..exacij.
nbipars expullſa fecit leges qᷓ appꝛobate ſuerũt.ar.ꝓhoc qꝛ
cuilibet ẽ ꝑmiſſũ facẽ collegiũ ad ſui iuſtitiã ſqads ut dicit
l.j. S.j.qdð cuiuſ.vni.no.ĩ gl.vñ ſi ſaciũt ſindicũ ad cõpꝛomittẽ/
dñ cũ ĩtriſecis ut pacẽ poſſint facẽ ualet.⁊ ita de facto ſeruat᷑.
¶Auũo qd ſi legat vni parti ciuitat ut ſecte. Rñdeo iullud nõ
nalet. q; ẽ collegiũ ĩpꝛobatũ.qm p ſectas ulas ĩ dãnũ reipubli
ce ↄtẽdit ut.l.ſiqs ĩgenuã.S.iĩ ciuib de capt. In ꝗbuſdã tñ ci
nitatib ex eoꝝ ſtatutis talia collegia appꝛobani utĩ ciuitate
iſta ubi ſunt capitanei pari guelfe. Quo vna pars ẽ expul
ſa de ciuitate.pars q̃ remanet ĩtus ſpmittit ciuitatẽ alti ⁊ etiã
pars qꝗ ẽ ex q̃libet ſeparati an ualeat. Arguẽdo dico videt ꝙ
nõ.qꝛ debẽt ↄueniri ĩſimul ĩ vnũ.nt.l.ij. C.de decur.li.x.⁊.l.⁊
ſuũ. S.fi.ð.de pac.⁊ hoc videi ſẽſiſſe Gonifaciꝰ papa in ꝗqbuiſ
dã lr̃is per eũ ad gpetua rei memoꝛiã ↄceſſis ciuibus tuderti/
nis.ubi iam ille caſus occurrit. Siphib eadẽ res legat .
— Si plrib eadẽ res legat cõ
lu ribus. iũcti cuilibet debet᷑ pars.ſi
. diſiũcti partes ſibi ſaciũt ꝑ ↄcurſũ niſi teſtõꝛ noluerit
adumẽ uel cuilibet iſolidũ ↄcedẽ.h.d.cũ pᷣn.l.ſe. ¶ Dã h
8 dẽ poccupare ꝑ lii.ↄtſ.Cõtra ĩimo reqrit᷑ ut ꝑueniat ad ſe
tetiã.ut.l.ſiqs a muli de noxa.x.l.ſi vo de pecuł. Niẽ glo.ꝙ
qñq; ad poccupãdũ ſufficit ↄteſtatio lit.qñq; reqrit ſnia.Niẽ
Di.aut loqmur de iure q̃rẽdo ⁊ ſuffic ↄteſtatio ſit ut alijs pᷣſe
rat᷑.ut.l.plib de /pcu.⁊.l.ſi titi de v.ob.aut de iure q̃ſito e
do ⁊ D ſnia. ut.l. ſiqs a mult.⁊.l.ſi vo. S.all. Iſta diſtictio
nõ videt᷑ va p.l.ex duobꝰ la pma.de du.re.⁊.l.ñdeicõmiſſa.
j.ti.ij. SF. plerũq;. ubi in iure q̃ſto pferẽdo ſufficit ↄteſtatio litis
Vnñ repio ꝙ Pe. diſtixit pleni ſic. aut q̃rim de p̃latiõe faciẽ
da rõne officij uł iuriſditiõis.aut rõne debiti pᷣncipalis. Pꝛĩo
caſu ſuffic li.ote.ut ꝗe p̃ferat᷑. ut.l.płrib de ꝓcu.⁊.l.q poꝛ de
iudi. Scdᷣo caſu aut agitã nllo iure obligatũ.ut q agit reali
actiõe.⁊ tũc reqrit ut ꝗs ꝑueniat ad ſniaʒ.ut dict.ll.ſiqs amt
tis.⁊.l vo.⁊.S.de rei uẽ.l.ſi is a qͥ. Si vo agũ ↄ obligatũ.ut

Delegatz p.

agit ꝑſonali actiõe ⁊ tũc ſvᷣdiſtĩgue. Aut id ad qdð agil per
agte vnũ debitũ numero. aut ſut płra debita. p caſu ſufficit
litis Ote. ut h ⁊.l.ſi titi de v.ob.⁊.l.ex duob la ſcda de du. re⸗
is. Si ſũt plłra debita reqrit ſnia. ut.l.ĩter duos.de re iu. Iſta
fũt vba NPe.q̃ vba nõ ſũt va.pᷣ E in iuriſditione ſufficeret pꝛe/
uenire ꝑ citationẽ. ut.l.iꝗs poſtea de iudi. Pꝛeterea nõ ẽ ue
rũ ꝙ ĩ hac.l.ſiqs a multis.⁊.i.ſi vo.agat᷑ reali.iĩmo ꝑſonali agi
tur. ꝛetea nõ ẽ uerũ ꝙ in hac.lʒ.ſit vnũ debitũ.ĩmo ſũt plłra.
⁊ vnꝰ hʒ rẽ t ali eſtimationẽ. Pꝛeterea deteri eſt ex nullo
iſtoꝝ mẽbꝛoꝝ colligit rõ dꝛie. Dico ergo ſic qñq; tractat de iu
re platiõis occaſiõẽ facte poccupatiõis. x tũc dẽ ꝗs poccupaſ
ſe qñ ꝑuenit ad aliqd qð ẽ ipſũ uel cauſa ꝓxima ipſi de quo p
occupãdo tractat ut oñdẽt mẽbꝛa ſeqntia. Diſtigue ergo ſic.
aut tractat᷑ de poccupatiõe exercitij iuriſditionis.⁊ tũc poccu
paſſe dẽ ꝑ citationẽ.qꝛ citatio de exercitio iuriſditiõis ẽ.ut.l.ſi
gꝗs poſtea.⁊.l.ubi recpt de iudi.Qñq; tractat de Foeenve
none in oꝛdine ꝓcedẽdi.x ille d poccupare ꝗ pᷣ dedit libelluʒ
qr de oꝛdine ꝓcedẽdiẽ. ut.l.in trib.x.l.ꝗ poꝛ de iudi Añq;
tractat᷑ de poccupatiõe reſpectu effect' ei de quo agit.x tunc
aut plures agũt ad idẽ. aut ad diuerſa. Si ad idẽ. aut ex eadẽ
cauſa. aut ex diuerſa. Si ex eadẽ aut nõ eſt poſſibile itas cau
ſas eẽ ſimul ueras.⁊ tũc ille d poccupaſſe qui pus puenit ad
ſniam. qꝛ de illo ſaltẽ pſũptiue ĩcepit hus coſtare ꝙ hẽbat bo/
nã cauſa.nt.l.ſi is a quo de rei udi.⁊.l.pe.de peti.hẽ. Si vo
ſit ſimul eẽ uere ille cauſe ⁊ ſũt.⁊ tũc aut habuerũt oꝛiginẽ eo
ge tpe.x uledici᷑ poccupare qui puenit pus ad litis cõteſtatio
nẽ.̊ eſt caſus h.C.l.ex duobꝰ. la ſcda.de duob reis. ⁊.l.ſidei
cõmiſſa.S.plerũq;.j.de le.iij. Rõ q; ius agẽdi añ hẽbat.e&rgo
occupaſſe videĩ ius exigẽdi ſeu eligẽdi in exactione. Si vo
nõ habuerũt oꝛiginẽ eodẽ tꝑe.tũc ille d poccupaſſe ꝗ bus hʒ
ius petẽdi.ut.l.in oꝑis.S.loca.Si vo nõ petit idẽ ſʒ diuerſum
uel ex diuerſis cauſis.tũc per litis ↄteſtationeʒ nemo põt dici
occupare.qm cuiuſlibet petitio tẽdit ad diuerſa.ſj opʒ ꝙ ueni
at ad ſnĩam qᷓ eſt cauſa imediata executionis.⁊ ule in executio
ne pᷣoccupaſſe dꝛ.ut.l.fſiqs a multis de noxa.⁊.l.ſivo.S.de pe
cul. In alijs aſt qᷓ coꝛpoꝛalia ſũt gs poccupaſſe dicat.dicã in
