5 opetur detrahatur. ut.l.ſtichũ.S. in alieno.
j.de ſo. So.ſi heres hereditati ſtat pꝛopꝛie ſi heres heredi.ſ.
iure hereditario. . L ſirme aſſnis
It mpẽſa monumẽti ⁊ funeris neceſſaria f.-
e ipẽſa. ang

(Be *cta ab herede detrahit ut es alienũ. Item

pecunia legata ad monumẽtũ deſalcat᷑ niſ q̃ten ſit neceſſariũ
.dD. Niuidi ĩ duas partes. Mꝛimo loꝗtur de ipẽſa facta ab
hẽde.Scðo de pecunia legata alteri ad faciẽdů monumẽtũ,
ſcða ibi iccirco. Itẽ pma ſubdiuidit᷑ in duas ꝑartes.q;ꝛ pꝛimo
ponit dictũ ſabini.ſcdᷣo dictum marcelli.¶ Op.⁊ videtur ꝙ
marcellus coꝛꝛigit ſabinũ.ſʒ dic ꝙ ſabinꝰloꝗtur ĩi monumẽto
neceſſario.marcellus ĩ nõ neceſſario.ut apparet ꝑ.l.nec am/
pli.¶ Op.de.l.cũ teſtõ.j.de v.ſig.Gl.dic h expẽdit minus.
ibiplus. Sʒ ꝗd ad factũ an hẽs poſſit plus expedẽ q; teſtõꝛ
iuſſerit.Et dic ꝙ põt iĩ piudiciũ ipſius heredis nõ legatarioꝝ.

de hoc h logꝗtur. ¶ Viteri op.de.l. hẽditas.S.j.de peti.here.

BGl. ibi ⁊ h ſe inuoluit.ſed truſa ẽ.q; h qri᷑ an deducatur ut es
alienũ ⁊ an detrahat᷑ fal.ibi q̃rit utrũ ali impediens poſſet ab

hẽde repetẽ.nil ergo ilud cũ iſto.Zd ꝓpoſitũ bꝛeuit nõ iſiſtẽ

do declaro iſtã maʒ ꝑ.q.⁊ pᷣ qro qtũ hẽs põt ſoluere ĩ monu
mẽto ĩ pᷣiudiciũ ſui.Et dic quatũ vult teſtatoꝛ.vñ min ⁊ non
plus põt.ut.l.cũ teſtõ.j.de v.ſig.ſʒ ſi min dixit qᷓ; deberet tũc
equũ expẽdat.nt.l.at ſiqs.S.equũ.S.de religi.¶ Quero an
qð aliꝰ expẽdet ĩ monumento Hoſe. et ab hẽde repetẽ. Et dic
aut expẽdit plus qᷓ; teſtatoꝛ uoluit ⁊ nõ repetit.nt.i.ꝗ alienazʒ
§. j. S. de neg.geſ.aut tãtũ q;tũ dixit teſtõꝛ expẽdit.⁊ tunc aut
vult repetẽ ac.neg.geſ.⁊ põt.ut.l.hẽditas.S.j.S.de peti.hẽ.
Aut vult ac.ſuneraria repetẽ ⁊ tẽ nõ.nec uls qð ẽ equũ nõ tã
tũ qð teſtatoꝛ iuſſit.ut.l.at ſiqs.S.equũ.S.de reli.⁊ eo caſu qͥ
totu repetit ẽ uerũ.niſi hẽs potuiſſet ſalcidiã detrahẽ.q; tatuʒ
Aere ( no an expẽſa monumẽti detrahit᷑ ut es alienum.
t dic aut ẽ neceſſaria reſpectu ſuneris ⁊ ut es alienũ detrahit
ut.S.ĩ pn. AZut nõ ẽ neceſſaria.⁊ tũc nõ detrahit᷑ ut es alienũ.
ut in v.marcellu.¶ Quero an falcidia detrahat᷑ de ĩpẽſa mo
numẽti.Et dic aut ſunt legata ad monumẽtũ neceſſariũ ⁊ nõ
detrahüũ.ut in pn.S.Si ſint legata ad monumẽtũ nolũtariu⸗ʒ
deſalcabit ut alia legata ut h.

—

ſſti ð hẽs acgrit
A beres iſtitutus. beaegii
Auel alteriſtultitia nõ cõputat ĩ bonis.h.d.tene menti

re.uel ac.uẽ.

¶ Itẽ ſi reipublice.iet riſte naͤrepe
nd38 . dñij non
N Ando legato. deanousermi

AV ſecꝰ ſupueniẽte.h.d. Op.⁊ videt ꝙ imo ꝗs dicat
dñs ex utraq; cauſa. ut.l.i.. S.ex plurimis.j.de acꝗ.poſ. So.

ibi poſſeſſio põt hẽri ex plurib cauſis dñiũ nõ.¶¶ Op. ve.l. in

numerationib.j. de ſo. So. ibl loꝗtur ĩ plurib cauſis ↄcurrẽ
tibꝰ ĩ idẽ tᷣs.hᷣ in diuerſis tꝑibus.ut nõ.in.d.S.ex plurimis.

Op. de acq.poſ.l.qð meo. So.pbt ex cauſa extriſec ueniẽ/

te. ut h. ¶ Op.de.l.cũ res.S.de ac.emp.So.ut glo.⁊ bene.
¶QOp. de.l.huiuſmodi.S.ſtichũ circa n.S.dele.j.So.ibimu

Adlegẽ fal.

iſtã legẽ pꝛo ea fac.l. uẽditoꝛ ex hẽditate circa mediũ.s.de he

tat caſũ ĩ fi.⁊ iſtã opi.tibi repꝛobaui ibi.dic bꝛeuiter ut ibi digi

iſta lex logtur qñ debet᷑ mihi res ex vltima uolutate. ¶Que/

ro qd ſi debet᷑ mihi res ex ↄctu an exiſtẽte cõditiõe mutet cau
ſa pꝛioꝛis dñij.Et videi ꝙ nõ.q ex ultia uolũtate traſit dñiuʒ
ipſo iure.ſʒ ĩ ↄctibꝰnõ ſine traditiõe.i ↄꝛiũ ẽ vitas.q;ꝛ ueniente

cõditiõe muto dñiũ ⁊ ex noua cauſa habeo ut ĩ gl.i.l.ij. F. x

lurimis.j.de acq poſ.⁊ caſus ẽ in.l.ſub conditioe.j.de ſo.ple
ne diſtigue. ut in. d.S. ex plurimlis.
Erbis Mõ vitiat reꝰ ſi uenit ĩ eũ caſũ ĩ quẽ nõ

dit ad eucẽ effectũ cũ pᷣ.h.d.¶ Op.de.l.iter ſtipulatem.S.ſa
crã. j. de v. ob. t.l.vꝛãniꝰ.j.de fideuuſ. Mꝛeuit caſus ſuꝑueniẽj
tẽdit ad eũdẽ effectũ cũ pᷣ.hᷣ detminat Di.i.c.act leguimi.ex
de re.iu.li.vj. ¶ Quero an rei dñiũ habeat᷑ ex cauſis diuerſis

potuit inchoari ſi caſus ſupꝑueniẽs ten

Et videt᷑ ꝙ ſic qꝛ cõcurrũt ĩ idẽ tp̃ᷣs.ut.l.in numerationibuj.ſj.

de ſo. Bl. dekminat cõtrariũ ⁊ male i.l.ij.S.ex plurimis.j.de
–xI acq.poſ.⁊ ibi ꝑ Hi.repꝛehẽdit.

☛R¶AQuero qd vult dicẽ lex.
M.l. fal. eris. Hlic Gaipe ſolus ⁊c. iſtam

l. rep̃hẽdit alio mõ ſolus.ſ.deducit᷑ cc.ut gl.q eã repᷣhendit.
Terlo mõ legꝗꝗ ut ipſe ſolus deducet quẽ teſtoꝛ danat ⁊ lʒ alij
teneãtur hñt regreſſũ.¶ Op.de.l.cũ ab vno.ð.de le.ij.o.
ibi ſpale fauoꝛe doſ.¶ Op.⁊ videt ꝙ detrahat᷑ de alijs cohẽ/
dibꝰ. ut.l.ſi filia.S. pap.S.ſami.her. Gl.dicit ſateoꝛ ꝙ ipſe de/⸗
trahat a cohẽdib q; videt eẽ grauatus liberare eos.Ded alij
cohẽdes nõ faciũt mẽtionẽ de ere alieno.qꝛ nõ ipſi ſʒ alij ſunt
grauati.idẽ nõ.i.d.l.cũ ab vno.¶¶ Sʒ op.certũ ẽ ꝙ oẽs cohe
redes tenẽtur pꝛo hereditarijs poꝛtionib ⁊ liberatio videt eis
legata a cohẽde.ergo apparet ꝙ cohẽdes capiũt liberationẽ
iure plegati. Sʒ tũc arguo.qð iure pᷣlegati capit᷑ nõ cõputati
q̃rtã.ut.l.id aũt.⁊.l.qð aũt.⁊.l.in q̃rtam.j.eo. Videt᷑ ergo ꝙ

oẽs debẽt hẽre rõnẽ eris alieni.nec legatarij pñt dicẽ alius ẽ

grauat. Quid dicemꝰ. Meſcio ꝗd dicamniſireducã me ad
cautionẽ ꝙ ĩ caſu q teſtatoꝛ grauat vnũ ut ſoluat es alienum
ex mẽte teſtoꝛis ꝙ alij nõ hñt rõnẽ eris alſenl 2 jislcd.
i Iſta ẽ ſingularis lex.
1 .I. fal. placuit. 2b. der⸗ pẽden

icũtur pars rei ⁊ rẽ faciũt pᷣcioſioꝛẽ.ſecꝰ in partu

cexiſtẽte ĩ uẽtre.h.d.¶¶ Mõ ꝙ fruct dicũtur pars rei.habe in

l. fruct pẽdẽtes..de rei uẽ. t.l.. S. pe.j.q ĩ rau.credi.¶Itẽ
nõ ꝙ nõ dẽ part parꝰ rei.ut hᷣ ⁊.l.partũ.j.de v.ſig.⁊.l.rej alie
n.F. ſcenola. de uſuc. ¶ Op.⁊ videt ꝙ part pars rei dicat

nt. l.j. .ex hoc reſcripto.S.de uẽ.iſpi. So.illud ẽ uerũ quãtũ

ad illud edictũ.ſecꝰqͥ ad alia.¶ Op.S.de.le.ij.l.qð ex pãphi
la. DPic gl.aliud ĩ emptione ⁊ aliud ĩ hẽde. Mil eſt dicẽ.dic ꝙ
ibinõ ẽ pcioſioꝛ ancilla ꝓpt᷑ partũ lʒ carioꝛ emat᷑.nil eni aaſt
ei ꝓpt᷑ ꝙ ipſa ſit magis pcioſa qꝛ part nõ ẽ e pars.x iõ nõ ẽ
aliqᷓ pars qꝗᷓ facit eã pcioſioꝛẽ.nec dẽ pcioſioꝛ ʒ pꝛopt᷑ aliquam
qlitatẽ eã emat carioꝛẽ.ſj füdus ẽ pcioſioꝛ ĩ ſe. ¶ Op.de.l.qĩ
utero.S.de ſta.ho. So.ut gl.qð tene mẽti.
Aod ſi Blo. ponit caſu dupliciter.
õü de pmo ſũ cõtẽtus ⁊ ẽ iſte ca
emã.S.quod vulgo.j.l.ꝓxima.

M rõne. Si ſern ſub ↄdi.

Iſtud qð ſi extaret nõ eſtimaret᷑ hẽdi nõ Puc k. als ſec etiã ſi
0

ẽꝑemptũ.h.D.¶ Op. ð. de nox.l.ſi hẽj.ſo.il otigit ppt᷑ do
lũ hẽdis.¶¶ Op.j.e.l.ſi Fuꝰ. So.ut ibi qꝛ ↄcoꝛdat non diſcoꝛ
dat. ¶ Vltio iſte. S. videt ſacẽ ↄ duo mea dicta ĩ mã de ſictio
nibꝰ. Hico ꝙ ĩ ultimis uolũtatibꝰ ĩ legat ꝑ aduẽtũ ↄditionis
nõ ſingit retro. ut.l.ſi mri.S. quẽadmodũ.j. de ex. rei iudi.x.l.

=ð

K

j. F. j.ð.ad ſylł.̊ videt ↄ. Itẽ dico re perẽpta nõ hʒ locũ fictio
ut retro fingat.ut.l.hac ſcriptura.S.ad.l.aquili.⁊.l.ulti.C.de
ſen. paſ.⁊ idi doc.nõ.hᷣ dꝛ ↄꝛiũ.Sʒ ad ↄꝛia rũdeo ꝙ h nõ ſin/
Jtrero. Sʒ rõ ẽ qꝛ ſires eẽt hodie nõ eſtimaret.ut.j.e.l.S.ſ
eruus.

Imper atoꝛ marcus.cia ſmtare n

uẽte nõ cõputatur ĩ quartã.h.d.cũ.S.ſequẽti.

Si ſerun 8 teſtõ. 3ſtud perẽptũ nõ eſtimatur

— 6 qð ſi extaret nõ eſtimaret᷑.h.
d. In tex. ibi necaret᷑.q poſt aditã hẽditatẽ ultio ſupplicio ſbiij
ciũtur. ¶ Op.ꝗcꝗd perit moꝛte ꝑit hẽdi.ut.l.ĩrõne ĩ pn.j.e.

Bl. bui ꝛij timoꝛe vult dicẽ ꝙ ↄcoꝛdat cũ illa.x iõ lege ĩterro

gatiue iſtũ tex. ⁊ vide iſtã gl.ꝗq ĩicipit cũ adi᷑ hẽditas ⁊c. Di.re
pꝛehẽdit iſtã gl.⁊ dic ꝙ iſtud ẽ caſũ.l.eris alieni.j.e.Itẽ ĩ. F.
j. S.e.l.loꝗtur cũ Oditio extiterit ⁊ tũc nullo mõ eſtimat᷑.ſqʒ quiöu
do deficit oditio tũc eſtimatio ſieret ſi viueret.⁊ h vult tex.⁊ iõ

uto uerũ dicere Di. “MD “
(⁵ uulgo dicitur i tab. ſ edi

E☛. E ersen ficił ⁊ iuueni
bus hoꝛꝛibilł ⁊ ſequẽs videt᷑ hoꝛꝛibilioꝛ.⁊ bꝛeuit᷑.h.d. In teſtõ
pꝛis ⁊ filij vna falcidia locũ hʒ ⁊ legatoꝝ ⁊ bonoꝝ ſit ↄtribu/
tio ⁊ ĩ detrahẽda falcidia tpᷣs moꝛt pꝛis iſpici ⁊ bonoꝝ aug/
mẽtũ ul diminutio poſt ↄtigẽs nõ ꝓdeſt nec nocet legatarijs.
h. d. DPiuidi ĩ qtuoꝛ parteꝭ ʒ NHi.p̊ ponii vulgarij regla uſq
ibi q;uis. Abi ponit᷑ bpm effect regle uſq; ibi m q̃. Ibi poniẽ
ſcðs effect reglłe ⁊ eiexẽplũ uſq; ibi nec adire. Ibirñdet᷑taci

te obiectioni uſq; ad.S.ſi nilio. ꝓbiĩ textu pᷣſtat noĩe legati bi

pꝛimonij.qꝛ i lð hʒ locũ iſpecto tꝑe pñti nõ augmẽto ul dimi/
nutiõe poſt cõtigẽte. Itẽ ibi ſub oditiõe ſi caſus pupillaris ſb/
ſtitutiõis euenerit. Itẽ biĩtelligutur.⁊ iõ cũ videant᷑ vno teſtõ
relicta ts moꝛij pais iſpicit nõ augmẽtũ ul diminutio poſtaa
ↄtigẽs.¶ Mõ ꝙ iſte ſbſtitut dʒ legata q̃ a pupullo ceperunt
deberi ut es alienũ. Item nõ ꝙ ĩſpici tpᷣs moꝛt pꝛis nõ aug/
mẽtũ ↄtigẽs ul duninutio.¶Op.ad pmã partẽ.qꝛ pꝛis ⁊ ſti-·
lij diuerſe ſut hẽditates.ut iſti.de vul.ſubſti.S.igit.⁊.S.de vul.
⁊ pu.l.ij.S.ſi pus.ſʒ ſi plres ſũt hẽditates ergo plres falcidie.
ut. l.ĩ ſingul.j.e. Gl. rñdet ĩ poſitiõe caſus.qꝛ lʒ płres ſint hẽdi
tates vnũ ẽ teſtm ut.l.pais ⁊ ſilij.S.de vul.⁊ pu.Sʒ ĩſtar quia
iſtud nõ videt bñ dictũ cũ debem iſpicẽ magis vitatẽ hẽditaʒ
qᷓ; vnũ teſtm ut.d.l.ĩ ſingul.Rñdeo iõ hecro plłralitaſj hẽdita
tis nõ ĩſpicit. q; teſtatoꝛ oẽs iſtos mixti ĩ vnũ teſtĩ ↄſiderauit
cũ mixtio ſit ſecuta hʒ locũ ↄtributio. Sʒ ſiqdð iſtoꝛũ deficeret
q; mixtiĩ nõ cõſideranit uł qꝛ nõ ſit facta mixtio tũc inſpiciũtur
plres hẽditates ut ĩ ſeq̃nti ↄꝛio videbitis.¶ Op.S.l.ꝓxi.ubi

nõ fit ↄtributio bonoꝝ pais ⁊ filij. Rñdeo ibi teſtatoꝛ ſubſttiia

it exhẽdato. ſilio iſtituto.vide rõnẽ.qꝛ qñ ſilio exhẽdato ſb/
ſtituit nõ vult ꝙ miſceãtur bona filij cũ bonis pꝛis.iõ ſũt due
hẽditates cũ h̊ pꝛ nõ ↄſiderauit ꝙ mixtio fieret. Sʒ iſtud vi
debit᷑j.e.l.ĩ fi. Rñdeo ⁊ dico ꝙ hac.l.S.ſi.teſtatoꝛ uoluit reli
quere legata ab iſtituto ⁊ ſubſtituto.⁊ iõ apparet ꝙ ↄſidera/
uit de ↄtributiõe ⁊ reſpexit iſtud ꝗᷣ erit hẽs ſilij ſui.ſj.S.l.ꝓxi.
nõ relingꝗt legata ĩ ſcdðis tabul.⁊ iõ teſtõꝛ nõ habuit reſpectuʒ
ad tpᷣs bona cõmiſcẽtur.iĩ duob ergo caſib teſtõꝛ 2ſidera⸗

— — — . .

uit. MDꝛim caſus ẽ qñ ĩſtituit niliũ.ſcos ẽ qñ nõ iſtituit.ſʒ in ſb/

ſtitutiõe relinqt legata. ut hac.l.ĩ f. ¶ Op. de.l. ſi fll q pꝛi. ẽ.

de vul.⁊ pu. So.ibi nõ adiuit ſili pꝛis hẽditatẽ. Rõ qꝛ nõ eſt
facta ↄtributio.qꝛ bona nõ ſũt mixta ſeu vnita iõ ibiſunt due
hẽditates.hᷣ vo ſili extitit hẽs pꝛi ⁊ adiuit ⁊ bona ſũt cõmixta
¶¶ Venio ad ſcdaʒ partẽ ⁊ op.gl.ꝙ text ſibimet ↄdicat.diẽ
lex ꝙ ẽ ut es alienũ ⁊ poſtea ſit ↄtributio. Cõtra qꝛ es alienũ

aß oia deducit.ut.l.irritũ.x.l.ĩ ĩponẽda.C. e.ti.⁊.S.e.l.j.in ſi.

So. gl.duplicit ⁊ vide iſtã gl.qicipit. Sʒ videt᷑ lr̃a.⁊ pᷣma
ſo. gl. . ⁊ di ꝙ tũc hẽtur loco eris alieni qñ legata oĩa pñt ſol
ni. bona ſo. ẽ. ſz videt modicieffect.q; Fʒ h ẽ idẽ qð ĩ oĩbꝰalijs
legat᷑ qe legata reſpectu ipius hẽdis debẽtur ut es alienuʒ.ut
l.j. C.de bo.auc.iudi.poſ.Di.videt᷑ alit᷑ ſol.⁊ fatet q ab ipſo
iſtituto debet᷑ ut es alienũ.ſʒ a filio debet᷑ ut legatũ. Sed q; ex
pꝑſona ſilij detrahit falcidia.iõ ſit ↄtributio ⁊ ex eo detrabil fal
cidia. Sʒ h nõ ẽ uerũ.q ſi ex ꝑſona ſilij detraheret falcidia de
tineret ui ipᷣe filꝰ.qð nõ ẽ uerũ nt h.itẽ ſili nõ ↄtribuẽt cũ lega
tis ſpſtituti ⁊ ſic nec ſpſtitut qdð ẽ falſũ ut h d. ¶ Op.j.pxi.
S. videbit.j.ĩ v.itaq; vitas.⁊ ꝙ ſõᷣſtitut ex ꝑſona ſua detrahit
aduerte ⁊ dic ꝙ Di. bñ dic̃ ꝙ ex ꝑſona pupilli dẽ hẽs detra/
here fal.qꝛ pupillo erat ↄditional.ꝙ ſi veniret ↄditio pupilla/
ris ſubſtitutiõis debẽt poſſe diminui.ut.l.j.S.intdũ.S.de vul.
⁊ pu.x Iʒiſta conditio poſſet in pupillo exiſtere.tñ ẽ ex pſons
pupilli.ſic dicim in.l.heredita.j.ꝗ.ex cau.i poſ.ea.⁊.l.j.C.

vnli
kacl

ibi

ini,

— — — — ——

ut ac. ab hẽ. Mõ tex.q ẽ.j.S.pxi.qui dicit ꝙ ex perſona ſua
detrahit ẽ uerũ niſi ĩ legat relictis a pupillo.q;ꝛ tunc ex ꝑſona
pupilli.⁊ ſic mixtiʒ ut ibi dic ſtatiʒ.¶ Op. de.l. qimperatoꝛ
5.de le.j.ubi dicit ꝙ qñ ſũt relicta alia legata a ſubſtituto ea qᷓ
ſũt relicta ab ĩſtituto nõ vident᷑ deberia ſubſtituto.̊ᷣ autẽ dici
tur ↄꝛiũ. So. Pi.duobꝰmodis ⁊ qlibet ẽ uera.ibiloquit᷑ quã
do relinqtur eidẽ.ᷣ qũ diuerſis ꝑſonis. Nel alit᷑ ibi in vulga/
ri ſubſtitutiõe logꝗtur iĩ ꝗ caſu nõ ceperũt deberi ab iſtituto.hᷣ
vo loꝗtur ĩ pupillari ſubſtitutiõe q caſu ceperũt deberi ab iſti
tuto.iõ ſubſtitut dʒ. ¶ Op. de.l.ſi fudus ſub cõditiõe.S.ſi pẽ
S.de le.j.ubi nõ ĩcipiũt deberi a ſubſtituto. So.Hi.ꝙ nõ ĩce
perũt deberi a ſubſtituto pupillarit᷑ poſtq; ceperũt ab inſtitu/
to. So. Di.itelligũ ꝙ nõ ceperũt deberia ſubſtituto tanq;ᷓ a
ſe. ſy tanq; a pſona iſtituti ſic. ¶ Op.j.ꝓxi.S.ubi nõ ſit ↄtri⸗
bntio.So.ibi erãt plures ſubſtituti.hᷣ vnus. ⁊ ibi videbitis.
¶ Op. j.e.l. S. queſitũ. So. h loqtur de cõtributione fienda
de relictis a ſubſtituto ĩ pmis tabu.⁊ de relict ab ĩſtituto in ſe/
cundis.S.qᷓſitũ.loquit de cõtributiõe non fienda de relictis a
ſubſtituio ĩ pmis tabu.⁊ de relici ab eodẽ in ſcdis tabul.⁊ ibi
videbit rõnẽ.¶ Venio ad tertiã partẽĩ v.Fm q̃.oppo.⁊ vide
tur ꝙ noceat diminutio poſtea cõtigẽs.ut.l.ĩrone.S.diligent
J.e.Hhꝛeuit᷑ ibi cõtingit diminutio circa rẽ legatã. circa aliaʒ
res hẽditarias.ulł ſi uelis h non ſit diminutio reſpectu
quote ſʒ reſpectu q;titatis ut iſte fũdus ẽ mihi legatus ⁊ tres
partes ſũt diminute tũc de alia q̃remãſit tãtã habebũt legata
rij mõ q;tã p habuiſſent. ¶ Vlteri op.S.e.l.S.ĩperatoꝛ.⁊.S.
cũ ꝗdã.So.hᷣ loꝗtur de diminutiõe ꝗ cõtingit poſt moꝛtem
deſucti nec habuit oꝛiginẽ in vita defũcti utĩ ↄꝛo.¶ Circa h
op.de.l.⁊ ſiõ.S.de vul.⁊ pu.⁊.l.ab exheredati.õ.de le.j.⁊.l.
plauti.S.ti.j. So.ibi diminutio ſit ꝑ legis diſpoſitioneʒ q di
poſitio legis emanauit ꝓpter factũ deſucti ꝗ exhẽdauit queʒ
nõ debuit unrenſ h poſt moꝛtẽ cõtĩgit diminutio.¶ Vlte
ri op.⁊ videt ꝙ augmẽtũ poſt cõtingẽs pſit legatarijs.ut.l.in
lege fal.placuit.S.eo.So.ibilʒ nõ habuerit oꝛiginẽ in vita de
fũcti.hic nõ. ¶ Sed h̊ op.de.l.ᷣui q apud hoſtes.j.e.So.
lIʒ nõ habuerit ibi oꝛiginẽ ĩ vita defũcti tñ ſingi hẽre poſt ſicti⸗-
Snepoſtliming pdeſtlegatan g. C. Op. S. e.ĩ pn. ⁊. 7.e.l.nõ
ẽnonũ.⁊.l.ex aſſe.ubi ſi legatariꝰrepudiat pdeſt alijj legatari
is. Rñdeo pᷣ ꝙ legatario repudiãte niliaccreſcit hẽditati.ſʒ de
clarat᷑ nil diminutũ eẽ.ulł alit legatario repudiãte fingit retro.
ut. l.Fuum ſilij.S.j.S. de le.j.⁊.l.ꝗda.S.de re.du.merito cũ ſin
git retro ⁊c.ut dixi.S.ipxio ↄꝛio.¶CQCoõtra iſtð op.ulti de.l.
qð de bonis.S.ſruct.j.e.⁊.l.in lege falcidia nõ habetur. ⁊.·.
paulus.ij.rñſo ubi fruct poſtea ꝑcepti ꝓſunt legatarijs. So.
ibi loꝗtur de augmẽto qd obuenerit ex ipſa re legata.hᷣ loqui
tur de augmẽto extriſecus obueniẽte.¶ Altimo op.de.il.cũ
qͥ ĩ pn.j.e.Dꝛenit᷑ rñdeo ibi nõ cõtingit augmẽtũ circa res he
reditarias.̊ᷣ̊ circa bona debitoꝝ hẽditarioꝛũ.rõnẽ ibi videbi
tis. ¶ Venio ad ultimã partẽ qẽ ſubtilis ⁊ utił.dic ꝙ pᷣſtãtur
ultra qᷓdrãtẽ ⁊ ultra pꝛimonij vires. Cõtra.ſ.ad trebel.l.j.S.is
geud etiã in teſtõ miliᷣ nõ debẽtur ultra vires pꝛimonij. Rñ⸗
et gl. ꝙ debẽtur ultra vires patrimonij ⁊ ultra dodrantẽ.⁊
vide gl.qᷓ icipit bñ dixit ⁊c. Ego ĩtelligo iſtã glo.ſic ꝙ non de
betultra pꝛimoniũ qð teſtatoꝛ religt tpe moꝛi ſue.naʒ licet ſit
ultra patrimoniũ reliꝗt pupillis non curo.qꝛ tanqᷓ; es alie
nũ ſoluit ⁊ ſic pupillus tenebat᷑ ad ſolida legata ⁊ iſte ſubſtitu

tus tenel excepta ſalci.ad tp̃s moꝛt relata.¶ Op. de.l. qᷓ doſᷣ
S.ſo.ma.⁊.l.ſt teſtõ.C.de iu.deli.So.aliud ẽ ĩ ceditoꝛib qui

bus ꝗs tenet᷑ inſolidũ.ſʒ legatarijs ultra vires pꝛimonij non.
Sʒõ h op.iĩ auc.de hẽ.⁊ fal.S.ſ uero nõ fecerit.poſito.C.
e.auc.̊ᷣ cũ teſtatoꝛ. So.illud ẽ uerũ hodie qñ hẽs nõ ſecit in/
nẽtarium.q; tũc ad ſolida legata tenet.h.d.gl.⁊ bñ. Sʒ Rai.
ſcribit h vnã mirabilẽ opi.⁊ diẽ ꝙ fuit opi.Guil.de cu.⁊ dicit
ꝙꝙ hẽs ꝑ nõ ſactã cõfectionẽ ĩuẽtarij ꝑdit falci.non ꝙ ultra vi
res pꝛimonij tenea᷑ ut ꝓbat tex.nã ſuit ĩductũ inuẽtariũ vt he
res poſſet fal.detrahẽ ut ĩ coꝛpoꝛe de hẽ.⁊ ſal.ſuꝑ rubꝛica.Si
igit nõ facit huet E Wereren q nõ iĩplet uolũtatẽ defũcti nõ
puat᷑ bonis ſuis ſʒ hẽditate ſic.ut ĩ coꝛpo.de hẽ.⁊ fal.S.ſiquiʒ
aũt nõ ĩplẽs.młto magis iſte ꝗ nõ ſacit inuẽtariũ nõ puat᷑ ſuij
bonis.ſʒj falci. Iſtud dictũ Rai.legẽdo piſis tenebat.Ego di
co ꝛiũ qꝛ.S.ſi uero nõ ſecerit.dic cõplebit legata ⁊ ſideicom/
miſſa. c tex.ĩ auc.ſ cũ teſtatoꝛ. diẽ ꝙ ſolida legata p̃ſtabit.ipt
rñdet uſq; ad vires pꝛimonij. Sʒ pbo ꝑ rõnẽ urgẽtẽ.Tex.in
auc. de hẽ.⁊ fal.S.ſancimꝰ.pᷣſumit hẽdeʒ ſubtrahẽ bona.⁊ iõ
nõ hʒ falcidiã.q; bona ſũt ſufficiẽtia legat.ergo ex delicto ſuo

4

hẽs ex pᷣſũptiõe iuris tene: ad ſolida legata. Ad pᷣmã rõnẽ re
lalcich

ſpõdeo uerũ ẽ ꝙ inuẽtariũ ẽ ĩductũ ut ſẽat ia. tñ ſi nõ ſe
at inuẽtariũ ꝓpter hoc nõ tenet ad ſolida legata imo h ẽ ꝓpt᷑

Adlegẽ ſal.

id qꝛ eni⸗ ꝙ ſubtraxit. Ad auc.hoc amplius.⁊. S.ſiqs aũt
nõ iplẽs.rũdeo q; nõ ẽ illa pᷣſuptio ꝙ ſubtraxit.⁊ iõ ſolũ ſalci.
ꝛiuat᷑. ¶ Alteri'op.C. de iure deli.l.ſi.S.ĩ cõputatione.⁊x. S.
inautẽ legatarij.⁊ ibi de bonis hereditarijs.hᷣ de bonis ſuis.
So.ibi hẽs fecit inuẽtariũ.hᷣ loqꝗtur de eo q inuẽtariũ nõ fec̃.
⁊iõ ibi ad ſolida legata nõ tenet᷑. ¶ Nenio ad.q.⁊ p qro cir/
caiſtũ.S.ꝗd ſi pupulus fecit inuẽtariũ an ſubſtituto h̊ ſufficiat
ſi ipſe inuẽtariũ nõ fec. Mꝛeuiter non inſiſto credo ꝙ debeat
aliud inuẽtariũ ſubſtitutꝰ facẽ.als teneret᷑ ad ſolida legata.⁊
rõ q̃re ſit inuẽtariũ ẽ ne hẽs ſubtrahat bona de qbdʒ ſolui le
gatarijs.ut in.S.ſancimꝰ.ĩ coꝛpo.e.mõ pupillus poſuit bona
patris ⁊ teſtatoꝛis nõ bona ſua.ſʒ q;ꝛ ſubſtitutus tenet᷑ ſoluẽ de
bonis ipſiꝰ pupilli ſi bona teſtatoꝛis nõ ſufficiũt.iõ qꝛ nõ poſſʒ
ſubtrabẽ he.de bonis pupilli eget nouo inuẽtario.¶ Auero
qd ſi pupillus nõ fecit inuẽtariũ ſubſtitut ſecit.an detrahat in
tegra falci.Et bꝛeuiter rũdeo ſi pupillus nõ fecit ieuetarißo
terit petẽ reſtitutionẽ.ut in auc.e.S.pupillus.eodẽ mõ ſubſti/
tutꝰ ex ꝑſona pupilli põt petere reſtitutionẽ ut inuẽtariũ ſaci/
at. ut.l.nõ ſolũ.S.de ĩ ite.reſti. Sʒ ſi omitteret ex ꝑſõa pupilli
⁊ faceret ex ꝑſona ſua tũc legata relicta a pupillo ĩtegra debẽ
tur qꝛ nõ ẽ factũ inuentariu.tñ ex ꝑſona ſua qꝛ fecit inuẽtariũ
detrahet falci.⁊ iſtud qð ſoluit pᷣ legatarijs pupilli nõ nocet le
gatarijs ꝗbꝰ dʒ ex ſubſtitutione.qꝛ ꝓpter delictũ ſuũ cõtĩgit ⁊
poſt moꝛtẽ teſtatoꝝ.ut in.S.⁊ hoc dicimꝰĩ coꝛpo.e.⁊.j.e.l.in
rõne. pn.⁊.l.q rõne.S.ĩterdũ.¶ Quero qñ ſubſtitutus facit
inuẽtariũ q bona ponet.uł q erãt tpe moꝛt teſtatoꝛis ul pupil
li.Et videt᷑ ꝙ tpᷣs moꝛi teſtatoꝛis iſpicitur ꝑ hũc.S.Sʒ credo
q;tũ ad legatarios pupulli ſufficeret.ſʒ nõ quãtũ ad creditoꝛe.
pupilli.Et iõ dico ꝙ oĩa bona dʒ ponere.qꝛ ſi vnuʒ relinqret
qð nõ poneret tota falcidia puaret᷑ fm qſda.ut ĩ auẽ.e.S.ſãci /
mu.ergo ⁊c.Iʒ de iure.C. aliud eẽt.nt.l.fi.S.illo.C.de iure de
li.qð q̃liter ſit dicemꝰ.j.e.l.paulus i pn. ¶ Vlteri q̃ro ĩſtitu-
tus ĩ pᷣ gradu fecitinuẽtariu.poſtea ꝑ reſtitutionẽ abſtinuit uł
repudiauit an illud inuẽtarin ꝓficiat ſubſtituto vulgarit᷑. Et
videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ gcꝗd ĩteri ſecit hʒ ratũ.ut.l.interdũ.C.de ĩ ite.
reſti.x.l.quotiẽs.C. de acq.here. Hꝛeuiter dubito ĩ iſto paſſu
qꝛ oĩa q̃ ſũt facta ab iſtituto ſũt rata uerũ ẽ facta circa hẽdita/
tẽ nõ circa ſe.l.ꝑſonã ſuã.qꝛ iſtud bñniciũ reſcidi:.ſed ille.ll.lo/
quũtur qñ ſũt inualida ea qͥ fac circa alios non circa ſe.⁊ iõ qꝛ
nõ ſũ bñ clarus ſub dubio relinquo.¶Quero aligs iſtitut
ſub ↄditiõe pᷣcedẽte cõditiõe petit bonoꝝ pol.ſʒ tab.⁊ fac in/
uẽtariũ an ſibi ſufficiat ſi poſtea extat ↄditio.Et dico ꝙ ſic.qꝛ
illa bonoꝛũ poſſeſſio quã petit im ta.cõuertit in legitimã adie
etionẽ exiſtẽte cõditiõe.ut.l.ij.S.ſi ſub cõditiõe.j.de bo.poſ.
Fʒ ta.¶ Quero tutoꝛ fecit inuẽtariũ ꝓ pupillo ul cura.datus
bonis Fʒ ꝙ tenet ex ſoꝛma.l.ij...de cur.bo.dã.utrũ ꝓſit pupil
lo ut videat᷑ hẽs cũ bñſcio inuẽtarij.Credo ꝙ nõ.⁊ rõ ẽ ppter
ſolẽnitatẽ q; alia ſolẽnitas reqreret᷑ ĩ ↄfectiõe inuẽtarij ab hẽ/
de q illa q reqꝗrit ĩ cõfectiõe inuẽtarij a tutoꝛe.Solẽnitas in/
uẽtarij ab hẽde poni ĩ.l.ſãcimꝰ.C. de iu.deli.cõiũcta auẽ.ſed
cũ teſtatoꝛ.C.e.merito ſibi nõ ꝓdeſt inuẽtariũ tutoꝛið cũ nõ ha
beat illas ſolẽnitates. ¶ Quero hẽs fac inuẽtariũ ⁊ poſtea re
ſtituit vli ſideicõmiſſario hẽditatẽ. Et iſta.q.fuit tacta per do.
Laͤberti. de raponib J-de bel. ponit iſtã.q.ĩ auẽ̃.e.S.ſi vo
nõ fecerit. Rai.ponit iſtã h lʒ nõ faciat mẽtionẽ de ilł. Bꝛeuit
bñſiciũ inuẽtarij hʒ hẽs ut hẽs.⁊ hʒ illud bñſiciũ ex ſua puiſio
ne ⁊ nõ uenit in ſua hereditate.ſʒ illa q hẽs hʒ ex ſua pꝛouiſio
ne nõ trãſeũt ĩ ſideicõmiſſariũ ſacta rckitunio. . trebel.ſed eſt
opus noua ceſſione.ut.l.ſi hẽs pecuniã.j.ad trebel.l.hẽs a de
bitoꝛe.iĩ pn.j.de fideicõ.⁊ ſic bñficiũ inuẽtarij nõ trãſit ĩ fidei⸗
cõmifſariũ niſi cedai ab hẽde fideicõmiſſario. Hoc etiã ponü
¶ Spe. de ĩſtru.edi.S.dicto.v.ꝗd ſihẽs.Sʒ dices tu ad quid
ꝓdeſt iſtud ſi cedat. Dico ꝙ ſi cedat᷑ iſtud ius ꝓdeſt ſibi ppter
creditoꝛes ne iſolidũ creditoꝛib teneat.⁊ etiã pꝛopter fal.i qui
bus caſibus poteſt detrabi.ut.l.lex falcidia.S.nunq;.j.eo.ti.
¶ Muero ſi heres nõ fecit inuentariũ an vniuerſalis ſideicõ/
miſſarius poſſit ex ſua perſona ſacere. HNoc.dicũt ꝙ ſic ex e
tate qꝛ hẽtur loco hẽdis.ut.l.filius.S.j.S.qð cũ eo.⁊.j.ti.ij.l.ſ
poſtulãte.h.d. Ja de bel.in coꝛpo.e.S.ſancimꝰ.⁊ tãgit Spe.
i.d.ti.de iſtru.edi.S.dicto.v.quid ſi heres non fecit.Sed ego
dico ſic ꝙ hereditatis reſtitutio põt ſeri incontinẽti.⁊ tunc fa/
teoꝛ ꝙ fideicõmiſſarius põt ſacere inuẽtariũ.qꝛ heres poterat
iure hereditario facere.ergo in fideicomiſſariũ per treb.tranſi
bit ut.l.j.poſt hn. ad treb. Si uero hereditas nõ ẽ reſtitutaĩ
cõtinẽti.ſʒ tᷣs faciẽdi inuẽtariũ tranſibat ⁊ tũc ex ꝑſona here
dis nõ põt.Sʒ puto ꝙ ex ꝑſona ſua poſſit facere ſideicõmiſ-
ſarius per rõnẽ datã ꝑ alios doc.⁊ ꝑ ali rõnẽ qꝛ inuẽtariũ ẽ
inductuũ ut ſiat ne hẽs hẽat neceſſe petere tẽpus deliberandi.

nt. l. ſancim. S. ſinaũt dubi. C. de iu. deli. ſ iſta delibatio ita
ca dit in fideicõmiſſariũ pꝛout in heredes.q; põt pati dãnũ.ut
l. j. F.j. de iu. deli. cũ ſua glo. ergo apparet ꝙ iſtud bñfciũ ↄſu
lit fideicõmiſſario ut heredi.x eſt expꝛeſſũ iſti.de ſideicõ.li.S.
ſiquis vna. ⁊ nõ.j. ad treb.l.j.S. ſi is ĩ gl.ĩ vbo ꝑuenit.ſec'i he
rede.legatari' aũt bʒ neceſſe ſacẽ q; ſentit cõmodũ. Sʒ vnum
fateoꝛ.q lʒ fideicõmiſſari nõ teneat᷑ iſolidũ q; inuẽtariũ fec he
res ꝗ no fecit iſolidũ teneat᷑ ꝓpt debitũ ſuũ.ut h ⁊ dicimĩ coꝛ
po.de hẽ.⁊ fal.¶ Altio moueo vnũ dubiũ.dẽ ĩiſto.S.ꝙ bo/
na ii ⁊ filij ꝗᷓ erãt tꝑe moꝛt cõtribuũtur. Sʒ quõ ẽ poſſibile
ꝙ iſte ſil hẽret aliq̃ bona cũ ꝗcqꝗd hʒ pꝛi qri. Mꝛeuit᷑ potes
ſtelligere ꝙ iſte tex. põt ĩtelligi ꝙ Pſilius erat miles ⁊ pupilluj
qð eẽ põt. ut.l.vl.C. de teſ.mi.⁊.l.q ⁊ ſimilites.S.ſinauteʒ.s.
de excu.tu.⁊ iõ põt hẽre peculia caſtrẽſia.hodie cõſtat ꝙ põt

habere aduẽtitia. Ad euicktia na
Et euidẽtiã ſcias ꝙ ĩ toto iſto libꝛo
Si filio ec foꝛte ĩ toto or ore luris ẽ difficili
oꝛ tex. x iõ legã tex.hui.S. ꝑ particulas apoſti lãdo ⁊ bꝛeuit᷑
h. d. pꝛo parte ĩſtitut in ſcdᷣis tab. ſolus grauat᷑ ex ſua ꝑſona
dũtaxat.cohẽs vo ꝗ cõtributiõe facta reꝑit eẽ grauat ex ſua
ac pupilli ꝑſona fal. ↄſeqtur.p.d.Niuidi ĩ duas partej. Pꝛi
mo logꝗtur de eo ꝗẽ grauat ex ſua ꝑſona tm. Scdo loqtur
de eo ꝗẽ grauat mixti ex ꝑſona ſua ⁊ ꝑſona pupulli.ſcda ibi
d tñ dicemꝰ. Itẽ ſubdiuidi pma ĩ q̃tuoꝛ.q;ꝛ p ponũ qõ.ſcðo
allego /ꝓ vna parte.ttio ſolutio qõnis.q̃rto rõ ſolutiõis.ſcdða
ibi ⁊ facile.tertia ibi ſʒ vioꝛ.qrta ibi ut eni. Itẽ ſcda pars ſpᷣdi
uidit ĩ qnq; particłlas. Mꝛĩo ponit qõ.ſcdo allegatio õ ſubſti
tutũ.t᷑tio allegatio ꝓ ſpſtituto.q̃rto ſolutio qõnis.ꝗnto detᷣmi
nat vnã qõnẽ circa pᷣdicta.ſcoa ibi at ꝗn.ttia ibi rurſus.q̃rta
ibi itaq;. ꝗnta ibi huic ↄſequẽs.Et otmuat iſte.S.ad ſuꝑioꝛẽ.
q.S.loqtur qñ vn ẽ iſtitut ⁊ vn ſbſſtitutꝰ.h qũ pupillus ẽ iſti/
tutꝰ ⁊ plurej ſunt ſubſtituti. In tex.ibi onerauit ultra dodrã/
tẽ poꝛt᷑ionis ſibi cõtigẽtis.Di.⁊ ibi ⁊ facle allegatio pꝛo vna
parte. In tex. ibi fal.loc.qꝛ contributiõe facta legata nõ ex/
cedũt qᷓdratẽ toti aſſis. Itẽ ibi alterũ ſubſtitutũ.ſ.grauatum
ibi ſ̊ vioꝛ ſolutio qõnis. Itẽ ibi pꝛis extitiſſet ab initio ⁊ iure
directo. ibi ut eni rõ ſolutiõis. Itẽ ibi viʒ capiũt. dic ꝗᷓ ad ſolẽ/
nitatẽ. Itẽ ibi ſoꝛma q ad oꝛdinẽ. Itẽ ibi ⁊ oꝛigieq ad vba
uł qͥ ad ſubſtitutũ. Itẽ ibi onerat ⁊ Oſiderat᷑ relict legaſ a ſe
Ttabu.pupillaribꝰ. Itẽ ibi oĩbꝰ.ſ.legat relicꝭᷣ a pupillo ⁊ ſub/
ſtituto ⁊ mixi. Itẽ ibi at qn allegatio ↄ ſubſtitutũ. Ibi rurſuj
allegatio pꝛo ſubſtituto. tẽ tbi itaq; ſolutio qõnis. Item ibi
onerat ut ĩ pᷣ caſu. Itẽ ibi q̃rtã ex ſua ꝑſona. Itẽ ibinõ ẽ one
ratꝰ.ut ĩ ſcdo caſu. Itẽ ſi ſubſtitutꝰ ut deſideret q̃rtã. Iteʒ ibi
cõſuſionẽ.i.ꝓpt᷑ cõtributionẽ legatoꝝ relictoꝝ a pupillo ⁊ a ſe
⁊ ſic ex utraq; pſona ſimłiũcta Sl retinebit. Di ꝙ licetĩ ꝑ
ſona iſtituti nõ habeat locũ falcidia.tñ hʒ locũ ĩ ꝑpſona ſubſti/
tuti.ð.S.e.l.S.qð vulgo.So.ibi ſuit vnus ſubſtitutus.h̊ duo
Sʒ õ h fac.j.co.l.pꝛ ſiliam.S.ſi.Sol.ibi qñ plures ſubſtituũ/
tur.iura pꝛia loquũtur vn plurib ſubſtituit. Dẽ h ut enim
opes ⁊c.¶ Op.x videt᷑ ꝙ pupillaris ſubſtitutio poſſit hẽe ef/
fectũ iure pꝛno.ut.l.x ſið.S.de vul.⁊ pu. So.ibi nõ tollit᷑ pa/
terna de iure ciuili ſʒ de iure pᷣtoꝛio.iõ põt tm pupillaris rema
nere. ¶ Op. ꝙ uarieta euiter. ut.l.titie ſi nupſerit. . ti. j. So.
ibi ex uarietate reſultat ietas ſe ĩpediẽs.hᷣ nõ ſe ipedit.quia
circa diuerſas ꝑſonas.pꝛo h.l.papi.S.ſjʒ nec ĩpuberis.S.de in
offi.te.de hac mã ꝑ DNi.in.c.mutare ex de re.iu.li.vj.¶ Op.
aq ſinẽ de. l.ſti ulatio iſta. S. fi. j. de v. ob. So. H nõ ẽ exneus
R hẽs ei. ¶ Altio “ nõ ut hẽs pupilli.ſʒ ut ſubſtitut ut ĩ
pᷣ caſu. ⁊ ſic videt iſta ſtipulatio ꝓſit alti q; hedi. So.ta ĩ pᷣ
q; ĩ ſcdo caſu.S.iſte ut hẽs pupilli detrabit lal als ad eum nõ
trãſiret iſta ſtiplatio. Sʒ ꝗd ẽ ĩpᷣ caſu dẽ detrahẽ ex ſua ꝑpſona
hoc ẽ ꝙ ↄditio ſeu grauamẽ ẽ iniũctũ ex ꝑſona qd ĩ pſona pu
pillinõ ſuit nec potuit cõmitti tñ ſpe reſpiciebat pupillũ pꝛout
ſubſtitutũ. ut dicim in ſtipulatiõe qᷓ incipit ab hẽde.ut.l.hẽdi
tariũ.j.ex ꝗ. cau. poſ.⁊.l.j.C. ut geri ab hẽ. L. l. repit.j.eo.
s. ſinauidg Legata a pupulo ĩ pmita
Qneſitü e ſiquis.⸗ Ta cohẽde ſibi Rbiutu
toĩ ſcdᷣis debẽt ↄtribui.ſec ſi ab utraqʒ ĩ pmis tabul fuit reli/
cta ⁊ eadẽ in diuerſis partib ĩſtituto ↄtributio ſemꝑ ſiet.h.d.
diuidit ĩ q̃tuoꝛ.pᷣ ponii.q.ſcðᷣovna detmiĩatio ĩ q̃ dʒ fieri ↄtri/
butio.tertio alia ĩ qᷓ ceſſat otributio.qrto ponit vnũ caſũ ꝗ pꝛe
dici videbat᷑ ſilis nõ tñ ẽ.ſcdða ibi dixi.tertia ibi ſʒ legata.qrta
ibi ⁊ aliã. Ad euidẽtiam tu hẽs duas reglas vulgares.vna ẽ
ꝙ ĩ tabuł pꝛis ⁊ ſilij vna falcidia hʒ locum.ut.l.ĩ ſingulis.j.e.
¶ Hoc pᷣmiſſo uenias ad tex.ibi vulgo.j.e.l.in ſingul.x.S.S.
pꝓxi. Itẽ ibi a ſubſtituto ĩ ſcdᷣis tabul. Itẽ ibi ad cõtributionẽ
Thoc ꝑ regulã poſitã in.S.qð vulgo. Itẽ ibi extero.a pupillo

Adlegẽ fal.

felict.ſj ĩ pmis tabu. Itẽ ibi hẽat.ſubaudi ĩtegrã. Itẽ ibilega
toꝝ ab eodẽ relictoꝝ.⁊ ſic ceſſat ↄꝛiũ. ¶ Op.p dẽ vulgaris re
Al⸗ diẽ legatoꝝ rõnẽ ſeparãdã.Cõtra.S.e.l.S.quod vulgo.
o. H logꝗtur de vulgari regla ꝗᷓ ponit i.l.ĩ ſingul.j.e. ¶ Op.
de.l. ꝗ fũdũ.j. e. So.ibilegata ĩ ſcdis tabu.nõ fuerunt relicta
de cõtributiõe merito nõ iractat.¶ Alteri dr hĩ tertia parte
ꝙ nõ dz fieri ↄtributio.ð.S.e.l.S.qdð vulgo. So.gl.duobus
modis.vno mõ ſʒ Hu.x illa ẽ va ꝙ relicta ab ĩſtituto ĩ pmis
⁊ ab eodẽ ĩ ſcdis nõ ↄtribuũtur ut h. Jo.alit᷑ ꝑ.l.cohẽdi.S.co
heres.S.de vul.⁊ pupil.¶ Op.de.ð.l.ꝗ fũdũ.S.ꝗ ſiliuʒ.j.e.
ubi dẽ ꝙ fiat ↄtributio etiã ĩ caſu iſti tertie particule. Mꝛeuit
iſte. S. dʒ itelligi m diſtictionẽ illiꝰ. S. aut poꝛtio grauata acce
dit nõ grauate ⁊ ita loꝗtur h.aut ecõuerſo nõ grauata graua
te ⁊ fit ↄtributio uti ↄꝛio.¶ Op.de.l.cohẽdi..cohẽs. ð. de
vul. ⁊ pu. Ol.ſol.⁊ bñ.dico ꝙ ibi it ↄtributio bonoꝝut per h
legata ĩ ſcdis tabu.poſſint augeri ꝓpter bona qᷓ ſubſtitutꝰ ha
buit ex pma iſtitutiõe ſeu ex ꝑſoa iſtituti.⁊ legata data ĩ pmij
tabu.ꝓpt᷑ bona aduẽtitia ex ſubſtitutiõe ſimir pñt augerinõ
minui.⁊ iõ dic gl.nõ tres caſus.pmꝰẽ legata relicta a pupuũlo
⁊c̃.ut ĩ gl.¶Op.ʒ Hi.oĩs ſubſtitut ẽ ↄditionattr ĩſtitutꝰ.ut
5.e.l.S. qd vnlgo.⁊ clari in. S. ſi fllꝰ. ⁊.l.cohẽdi.S. cohẽs.s.
de vul. ⁊ pu. Sʒ qñ idẽ ẽ ĩſtitut pure ⁊ pꝛo parte ſub cõditiõe
ĩdiſticte ſit cõtributio nt h.ergo ⁊c. Rndeo dic NPi.ꝙ hoc eſt

uerũ ꝙ fit cõtributio legatoꝛũ relictoꝛũ a ſe.ſʒ legatoꝛũ relicto

rũ ab alio nõ ſit cõtributio.⁊ mãm cõtributionis dabo plene
in. l.qui fundũ.S.qui filiũ.j.eo.

(Sigs erheredato. ataan aabuoee⸗

ĩ ſcdðᷣis ſacta ſilio exhẽdato debẽt ↄtribui.h.d.¶ Op.S.l.pꝛo
xi.PBꝛeuiter rñdeo ego dixi r.End vulgo. ibi logꝗtur qñ in
coi tabu. legata nõ ſei alcra. i ſic. Talciaiäi
2 ρ9 Pöõt hẽs grauariut falcidiã ſi
J Debitoꝛ.a cõpẽſet ĩdebito.h.d. ¶ Op.
.c.l. qð de bonis. S. .t. S. f. So. dico ꝙ fallit ĩ caſu hui. l. qñ
debitoꝛ grauat creditoꝛẽ.⁊ rõ põt eẽ ꝙ h fallit q; ꝑ additonẽ
debitũ ẽ extĩctũ iõ de facili põt phiberi ut h deductio fiat.Oʒ

3 hop.de.l.cũ pꝛ.S.titia.S.de le.ij.ubi dic ꝙ reſultat iniqtas

Sʒ vitas ẽ iſta ꝙ ibi reſultat iniqtas iſpecto iure cõi nõ iũſpe
cta uolũtate defucti qᷓ fuat.ut pbat᷑ in.l.lutiꝰ.S. maritus.j.eo.
¶ Vlteri op.j.e.l.pꝛ ſiliã ĩ pn. Mꝛeuit᷑ ibi gl.tagit ⁊ ſolue ut
ibi videbit. ¶ Op. de. l. qd de bonis.S. ſideicõmiſſũ.m vnã
lec.j.e. So. ibi loqtur ĩ filijs.h in exneis.¶ VAlteri op.j.e.l.
qð de bonis.S.qð auus.So.qð dixiloqꝗtur in nilijs pmi gra
dus. ſʒ. S. qd auus. loqꝗtur ĩ filijs ſcdi gradus. utẽ ĩ nepotibꝰ.
Aui ẽ ĩ ptãte alterius excuſal ſi ab eo ta/

¶Si tacitũ. ſideicõmiſſũ ſuſcepit.h.d.

in trebellianica uel falcidiam no iputantur. b. d. In

8 2 Ii& Iſta pulcherrima lex ⁊ ſubtilis
= QOeer filia. QAueer cauistenicopiinn

le eſt ĩ filia ne oncret᷑ in fal.ut.j.l.ꝓxi.S.cũ ſideicõm

ex. ibiĩ fal.l..ĩ tre. Itẽ ibi nõr erijſſet. gꝛ in nullo reperijt ꝙ
dos nõ eſt ĩ bonis pꝛis. Mõ qd dixiin ſumario.Anteq; ue/
niã ad ↄꝛia iſtud pn.legiiĩ duob modis.vno mõ ꝙ pꝛ no peti

it nec exegit dotẽ ↄſetiẽte filia ſͥ exegit ea nõ ↄſẽtiẽte ⁊ iſta ꝑo

nit᷑ ĩ pn. gl.⁊ iſtã appꝛobat gl.in.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi pꝛ.S.ſo.ma.

Hiſta rephẽdit gl.ᷣ ⁊ bñ q; ſi p? exegit tenet ↄditiõe ĩdebiti.x
Pp cõſequẽs filia tenet q; ẽ hẽs pꝛi.ergo ut es alienũ eẽt deducẽ
dũ. ut.l. irritũ.?.l.ĩ iponẽda. C. eo. ponit ſco mõ caſus ⁊ ſllã
poſitionẽ tene. ¶Op. de. l. qm nouella. C. de inoffi. te. So.
ibi cõputat᷑ĩ debita iure nature.h cõputat᷑ in fal.⁊ vide glo.ꝗᷓ
iĩcipit loqtur h de q̃rta.⁊ Di.dicit gl.iĩ ſe eẽ uerã. Sʒ nõ qtũ
ad iſtã.l.qꝛ h nõ loqtur de fal.iure iſti.ſy de trebellianica quia
rogata fult de reſtitutione vniuerſitaj ⁊ in trebellianica uenit
qð capit ex teſtõ uł iure hẽditario uel alio titulo.ut.l.a filio in
pn.j. ad treb. ⁊ qd ueniat ĩ treb. ⁊ qdi fal. dicã in.l.t qrta.j.e.
QOp. de.l. ſi debitoꝛ. S. e. So.gl.duplicit.vno mõ bece
u. ⁊ ibi
examinabo.Sʒ quantũ ẽ in pꝛopoſito glo.dat aliã =
alio

tene pꝛo uera q ad ↄꝛiũ.q;ꝛ ibi loquit᷑ in debito heredi ab

—

qᷓ; a defũcto.⁊ rõẽ quã dixiuobis in.l.ſidebitoꝛ.q; ibi ꝑ con

ſfuſionẽ extinguit.iõ de facili pꝛomittitur ſed hͥ nõ cõſunditur
cũ ab alio debeatur. ¶ Querit glo.pone ꝙ pater petijt dotẽ

quero quid iuris. SGlo.que ẽ h l inani aueetcliten con/

teſtando.⁊ tunc ſm iura antiqua ẽ effecta actio ꝓpꝛia patris
⁊ tunc in bonis patris reperitur ⁊c̃.ut glo.quã vide ibi.quid

ergo ſi petijt ſed non exegit cc. x ſic tenet glo.ꝙ per ſolam cõ
teſtationẽ ſiat actio tranſitoꝛia ad heredes.⁊ iſtud debet intel

ligi de actione que erat ſᷣm antiꝗſſima tꝑa non ſᷣm tempoꝛa

ffoꝛũ.qꝛ Fmiſta tꝑa actio ex ſtipulatu per li.conte.non ſiebat

de
go

e
darte
N
dibn
be
llizſe,
Beuit
Uggece
agen
Sde
Nberh
tur he
Uipni,
genino⸗
Nplo
tute
bisz.
citöe
docch
Uelcco
ene

hutoer
boote
öͤlt
uqiin

Niif

alg
u
a
higs
oſipe
6ℳo.
lve ut
nena
ſel.
g
otb.
eota⸗

ſubti
ppionf
15.
dſt
que,
böpen
npo
mma.
,
0.
5
n
gi
Uenit
lonn
et
,
,s
4
1
1
1
ſ
4
t

trãſitoꝛia. nt. l.ſi matito.S.ſi uolũtate.S.ſo.ma.¶ Queritgt:.
gd ſi ſilia cõſentiẽte.Et dicut in gl.⁊ adde ibi petijt.ſ.⁊ exe/
git. ſecus ſi non exegit quia non facit actionem ſuã pꝛopꝛiam
ut. l. ſi marito. 5. ſi uolũtate. ö. ſo. ma. Dʒ qñ nõ exegit ſec. ut
l. . C. cõia utriuſq; iudi.x itellige ut ibi.⁊ de ea ſeci magnũ fe
ſtũ in.l.poſt dotẽ. ¶ Quero an mulier ſit dña rei votał. Dic
ut.1. in reb. C. de iu. do. ¶QQu an mulier poſſit inſtitui in
dotẽ. Bic ut. l. deniq;. S.ſʒ utrũ in fi.ð.de mino.

TI riE Dn'nõ deducẽde falcidie ex
(£ nia nep otib alio teſtõ debite cũ alijs legatij

V

⁊ alijs onerib cõmiſcei.h.dð.¶ Nõ ꝙ ex teſtõ ſuo teſtatoꝛ de
trabi falcidiã nõ põt pꝛohibere.nõ.j.l.pꝛoxi.S.j.ſed in teſta/
mento alterius ſic ut hic.
Suobꝰ. Iſte. Fẽ vifficllis iuuenib. ⁊. h. d. Si vnus
HEeplurib ſubſtitut utriq; directo ſuccedit ↄtri.
butio hʒ locũ.ſec ſi vni directo alti ꝑ ↄſequẽtiã.h.d. Niuidũ
in duas partes. pꝛimo quando utriq; directo ſuccedit. ſcoo
quando vni directo alij per cõſequẽtiaʒ. ſcda ibi ꝙ ſi. C Hõ
ꝓ. quando pater ſubſtituit duob iĩpuberib itelligi ꝙ debẽt
ambo ipuberes decedẽ. ut hĩ fi. C Op. S. e.l.in rone. S. filio.
So. ibi ſuerũt ſpᷣſtituti plures vni.pic vn pluribꝰ. ¶ Op. de
l.ĩ rõne.S.q̃ſtũ.S.e. Rñideo hic fuit cõmixtio oĩuʒ bonoꝝ in
Rons vnit eodẽ iure.x iõ ſit cõtributio.ibi po ſec?. ¶ Nicii
hic ꝙ utriq; hẽs extitit. Cõtra qꝛ ultio decedẽti ẽ hẽs.ut hoc
G.in ſi. Rñdeo pn. iſtud põt itelligi duob modis.vno mõ ꝙ
Ipn.ſacta ſuit bſtitunio ſeparatim. ut.·. pe. ð. de iniuſ. teſta.
Alio mõ põt iĩtelligi ꝙ niũcti fuit facta ſubſtitutio.⁊ tũc opoꝛ
tet te ponẽ ꝙ ambo ſim decederent.¶ Nꝛocedo ⁊ op.ad ſi
nẽ. dẽ h ꝙ ultio tm ſucceſſerit.Cõtra.l.pe..de iniuſ.teſ. So.
ibi ſũt ſeparati ſubſtituti.hic cõiũctiʒ. ¶ O de. l. cuʒ hẽs. F.
cũ ita.j.ad treb. So.gl.ꝙ ibii ſtiplatiõe ſideicõmiſſaris.hic ĩ
directa.⁊ ſigna bñ iſtã gl.maxie ĩ n.⁊ ĩcipit ꝗl.ſi ponas ſepara
tiʒ. ⁊ qd di& iſta gl.ĩ f.nõne tota die ſit teſtm ſi deceſſerint ſilij
