mei ſubſtituo talẽ.qꝛ tũc ſi vn de ſilijs decedit pus ſideicom
miſſari admittũ q; ali cohẽs.Pixi plene i.l.pe.C.de impu.
= alijs ſubſti.dicã plene ĩ.l.heredes. .cuũ ita ad treb.⁊ iſt gl.
tenẽt Di.⁊ Ci. C. de ĩpu.⁊ alijs bn henil:
Ini õtra debitoꝛẽ cauſa
Aod de nis. moꝛt liberatũ oppoſi
ta replicat.qs ſalcidiã cõſeꝗtur.h.d. ¶ Quero ꝗd ſiꝑ acce/
ptilationẽ fuerit liberatꝰ. Oic nt in gl. ⁊ bene.

Ir Re actũ factũ ĩ vita defũ/
0 rater c er c. Rerti e nõ repeten/

da nõ nalet.h. d. C Op. de. l. ſtipnlatio iſta. S. alti. de v. obli.
So gloilt. it uthic di ĩ ea. C Op.de auc.ſʒ cũ teſtatoꝛ.C.
eo. So. iſta.l. eſt hodie coꝝecta. C Dp. ſ. eo. .iteſtõ. So. ut
ibi. Induco ad.q.uos ſcit ꝙ ex compꝛomiſſo emoldgato oꝛi᷑
actio.ꝗᷓro ꝗd ſi partes ꝓmutũt parere ⁊ ꝙ actio ex eo naſcaĩ
⁊ nõ ſit emologatũ an poſſit fieri ut nõ reducai ad arbitriũ bo
ni viri boc mõ.⁊ Ni cõſuluit ꝙ nõ ꝑ rõnes q̃s ponit i.c.ſciẽti

ex de re. iur. li. vj. ⁊ ẽ alia gl. ꝗᷓ dicit in.l.cnʒ antea.circa pn. C.

de arbi. t illa allegat Di.caſus eſt h ꝙ in vita non ualei pactũ
BNctſcn dnah. ölrat s imerit tc yumn n
W Lʒ vnũ legatũ ꝗs ſoluerit ĩtegrum nõ
Mõ iccirco. de de io Raag falcidiã detrabẽ.

h. d. ¶ Op. de. l. ulti. C. e. Rñdeo h itellige vp erroꝛẽ ſoluit.

⁊ hoc ẽ uerũ de his q̃ ſcient ſoluit nõ ꝑõt detrahẽ.ſed de aliſ?,

ſoluẽdis põt ut hic t.lirritũ.C. e. Sʒ hoc op.de auẽ.ſed

cũ teſtatoꝛ.C. eo. Rñdeo ꝑ ullã iſta coꝛigii.h.d.iſta gl.oꝛdina
K.a ex plib.j.e. ¶ Alti op.C.de

ria. de iſta conectiõe dicai.l.ñ. .j.e
ſdeicõ.l. j. So.illa ẽ va qꝛ ibi ẽ fauoꝛ alimẽtoꝝ ⁊ curſus tꝑis.

Að defũct dz hẽdi ut es alienũ de
Quod auus. cini teſtatoꝛ ꝓhibuerit.nec vi

det᷑ phibẽ ſi eũ grauat ut ppꝛia bona ſua reſtituat ⁊ fruct pꝑce
pti iudicio teſtatoꝛis ĩ debitũ iputanit.h.d. In tex.ibi pari pe/
cunia.i. uſq; ad cõcurtẽtẽ qᷓtitatẽ. ¶ Op. Pinuit iuriſcõſultꝰ
F teſtatoꝛ expſſe phibẽt ſal.poſſet.Còtra.j.S.ꝓxi.So.ibi
Iliberis pmi gradus. hic in liberis ſcdᷣi Kague⸗d D.c ad
treb. l.iubem ĩ fi. Ol. rñdet ſolẽnit᷑ illa.l.hʒ locum ĩ ſilijs pmi
gradus ꝗ lucranĩ ſruct intiʒ.hĩ nepotib. ⁊ hoc tʒi.l.ĩ ſidei/
cõmiſſaria.j.ad tre.⁊ hoc ẽ cõe dictũ tene mẽti qñ fiũt reſtituti
ones ſideicõmiſſi.⁊ dicũt aduocati ꝙ medietas retinet. Ad⸗/
nerte an ſint liberi pᷣmi gradus ꝗb fit ſubſtitutio qꝛ ſi ẽ ſilius
fructus lucrat.ſiẽ nepos tũc fructus ĩteriʒ pcepti cõputaãtur ĩ
tre.⁊ iõ ſempꝑ ſis cautus ut aduertas gꝗs ſit ule cui facta ẽ ſubſti
tutio qꝛ vnũ magnũ aduocatũ vidi errare.

Euü ſideicõmiſſũ. c i,dran 5

rð

Zdlegẽ ſal.

In ſilijs pmi gradus debitũ cũ fal.nõ cõpẽſat eti ſi hoc teſta
ioꝛ expſſit.h.d. In tex.ibi qð ſilio debet᷑i.do dꝛias hẽditatis
mr̃is Itẽ ibi poni cepit iter hẽdes ⁊ legatarios ꝗqbus legata
p' rmint dee ibi dodrtis hẽditat mine debite iirgt;
pmũ caſu.ul dic pine debite filio ꝑ ſal.ᷣm ſcdʒ caſuʒ.¶Op.
de.l. ſi debitoꝛ. S. eo. So.ſpale ĩ nlijs pᷣmi gradus ut h.fac.l.
pꝛ ſiliã ĩ e Fe D 5. Pri . Sor ĩſilijs vlterioꝛis gra/
dus h ĩ ſilis pmi gradus. Sʒ hoc nõ vide:᷑ uerũ q; qdratẽ de
bonis mr̃nis nõ recepit ſeparati a bonis pꝛis cũ pus adiuit
hẽditatẽ nunq; cepit hẽditas eẽ vnica.ut.l.ſʒ ſi plures.S.ſi fili
us. 5. de vul.⁊ pu. ¶ Quare gl. legit alr Fʒ iſt lec. dic ĩ ſũma
etiã ĩ ſilijs pmi gradue falcidia cũ debito cõpẽſat teſtatoꝛe iu/
bẽte. h. ð. ¶ Cotra iſta kerah el p⸗ ĩpn. S.e. So. ibi uole/
bat ꝙ cõpẽſareĩ debitũ ab alio.hᷣ a ſeipſo fᷣm ſllã lec.ibi poſitã
nõ ſm iſtã lec.quã tʒ Hi.hic.⁊ hãc tenebat Rai.⁊ ex ea nõꝙ
ſiteſtatoꝛ iubet deliciũ cũ hẽditate cõpẽſari ĩtelligit etiaʒ qͥ ad
ea q̃ debẽtur hẽdi iure nãe.⁊ hẽ nõ. Itẽ fm hanc lec.nõ ꝙ. l.
iſta nõ ↄdicit.l.ſi nõ cõpẽſadi.C. de hẽ ĩſti.cum Ocoꝛ.lʒ gl.ibi
iſta ſignet pꝛo ↄꝛia.ẽ hᷣ tertia lec.quã repꝛobo ut pmã.

¶ Ex donationibus.5 ab hẽde uxoꝛis ex

donationib viro dz red
diut es alienũ detrahũ.h.d. In tex.ibi nõ erit.iõ detrahi ut
es alienũ. ¶ Op.⁊ videĩ ſibimet ↄdicẽ.qꝛ dic ꝙ intatũ ẽ pau⸗
ka inq;tũ locupletioꝛ.⁊ ſic ob. S.ti.j..l.titie ſi nõ nupſerit.⁊
ubi repugnãatia.i.de re.iur. So.diuerſis reſpectib iſta cõ

i Lasertel tiſe
PAi ð ex re legata pcipit᷑ ĩ fal/
Fructus lon. cidia Deutst eb here

q̃rtã ⁊ fruct q̃rte a tpe moꝛt.h.d.¶ Op.S.ec.l.in rõne ĩ pn.
RBñqdeo h̊ loꝗtur ĩ fructib ꝗ erãt ĩ terra.ut.S.e.l.in lege falci/
dia Rlacui Xc. ut ĩ gl. Sʒ iſta gl.dicit uerũ ĩ ſe nõ ĩ caſu hui.l.
qꝛ h loꝗtur ĩ fructib ꝑcept ex ipſa re legata ꝗ falcidiã minuũt
etiã poſt ꝑcepti.ut.l.paulus ſcdo rñſo.j.eo.⁊ h nõ.in.l.ĩ ſidei
cõmiſſaria.j.ti.ij. ¶ Op.⁊ videi ꝙ fruct integros debeat re
ſtituere.ut.d.l.in fideicomiſſaria. So. ꝓut hẽtis relictoꝝ ↄꝛiũ
nõ ob.qꝛ h fuerũt relicti fruct.ſʒ ſudus put hẽtis ĩ lra relictos
expone ut gl.dic ꝙ ꝑ oñtiã fuerũt relicti nõ pncipalłr qꝛ legã
do fũdũ videoꝛ fruct legare a tꝑe q cedit dies legati.¶ Op.
de.l. ſancimus. S. repletionẽ. C. de inoffi. te. So. ibi in debita
iure nature ⁊ qui fructus cõputẽtur in iſtà ſal.dica in.l.ĩ fidei

cõmiſſaria.j.ad trebel.

AQuarta que ꝑ.l.fal. ter timm vin

ſ.ĩ totũ. ¶ Nõ ꝙ eſtimatio deſũcti nõ ciell ullſ fundũ ſub

ditiõe.S.ſi libert de le.j. Itẽ videt᷑ ꝙ fal.põt minui.Cõtra in

coꝛpoꝛe.c.S.ſi vo expᷣſſiʒ.Ol.dic fateoꝛ ꝙ hodie nõ potit ꝓhi
beri. iſta gl.dic uerũ ſʒ nõ ꝙ iſte.S.ſit coꝛect.na in.S. ſi vo
expᷣſſʒ.⁊ i.S.pᷣcedẽti.dicit ꝙ teſtatoꝛ ꝓhibẽdo fal.põt eẽ non
ignarus viriũ ſui pꝛumonij.ſʒ qñ errat eſtimãs plus eẽ ĩ pꝛimo/
mo remanerẽt iura antiq̃ incoꝝecta.⁊ iſto caſu loqtur h̊ qũ ex
rauit.ergo non eſt coꝛectus iſte.S. 4
2ð Fal.nõ deducta ex vna
AJer plur lbus Furparteſoluta õt de

4½. dduci ex alia re uel parte eidẽ ſoluẽda. h. d. ¶ Op. C.
e.quẽc᷑.ſʒ cũ teſtatoꝛ.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumũ.Gl.qẽ h dic q iſta ꝑp

ſllã coꝛigit. Alij dicũt ꝙ ibi ſoluit itegre.⁊ vide iſtã gl. qicipit
Lvni pſone ⁊c.videte iſta ſo.iſe ẽ uera. Sʒ videam an ſit va
quãtũ ad.l:.iſta qꝛ nos poſſum intelligẽ pmũ caſũ legis in plu
ribus reb legat ꝑ nomẽ collectiuũ ⁊ tũc ẽ vnũ legatuʒ.ut.l.ſi
ex toto.S.ſi.S.de le.j.⁊ tũc ꝓcedit iſta glo.quo ad oẽs partes
bgi. Ve⸗ põt ĩtelligi ꝙ res plures legate ſut ſeparatim ⁊ tunc
plura ſũt legata.⁊ in h gl.no bene dicit.ſed dic ꝙ pᷣn.ᷣm hoc
coꝛꝛigit᷑ ⁊ ſini hui.l.remanet ĩcoꝛectus.

niſ Legata relicta ĩ mili
AYpoſt miſſionẽ. cñ legas otribuũ/
tur q;tũ ad diminutionẽ ꝓpt᷑ defectũ patrimonij faciẽdã.non

aũt quo ad diminutionẽ p fal.introductã.h.d.alios caſus in
Abu) nõ detrahit falcidia vigebetd s ſenetadnari
. lin zIi Iſta ẽ notabilis.l.⁊ diẽ
Iliuſfa.ꝗ mili. Ma narle⸗ põt gra/
Auare patrem ab inteſtato ut peculiũ reſtituat ⁊ per re
ſtitutionẽ Peaänü efficit hereditariũ.⁊ ſruct medio tꝑe ꝑcepti
patri in fal.cõputant.h.d. ¶ MNõ ꝙ ſiliuſfa. poteſt in codicil/
is grauare patrẽ. ¶ Mõ q ula q̃ nõ ẽ hẽditas pꝛo tre.reſtitu
ta fit hereditas. ¶ Item noõ ꝙ fal. habet locum ab inteſtato.
Op. ĩ coꝛpoꝛe de hẽdi. qᷓ ab ĩte. .j. So. iſta coꝛꝛigitur per
illã qꝛ ſiliꝰ hx hodie hẽditatẽ ⁊ partialis eſt.ut.l.qd ſcit.C.de
bo. li. ¶ Op. de.l. iubem. C. ad tre. So. ibi in liberis pm

iſitit. i. ntr

Allege ſal.

gradus q nõ cõputt fructi fal.ẽnerũ. in parẽtibus pꝛimi
gradus utbqricnrar ent: v beh
17 Oꝛeciũ rei dẽ capi iure hẽdita
ꝗ dignum. Pr iõ cõputat in q̃rta.h.d.⁊

ehoc videbitis i.l. ad uetani. ⁊ dica plene i.l.ĩ q̃ta.j.eo.

316 Legatum inutile falci/
J a ſeruo meo .da8 iducit.h.d.

In curſu duarũ canſarũ iſpi
– pupillus. llla qᷓ falcidiã minuit ⁊ l
q repetitionẽ ipedit.h.d. Nebes ſcire ad euidẽtiã ꝙ;

ud qð bes hʒ cauſa cõditiõis iplede nõ cõputati falcidiam
niſi qdð de iure hẽditario capi.¶ “ minoꝛ nalit debituʒ
poſſit repetẽ.ut.l.ĩterdũ.S.de cõdi.i Bo denrecosinope
teſt ut h.de iure ſpãli ſicut ibi.¶ Op.ꝙ vna ſolutio nõ parit
obligationẽ ⁊ liberationẽ.ut.l.ꝗ hoieʒ.S.ſi.j.de ſo.⁊.l.cuʒ is
e ve cõdi.ĩde.So.diuerſis reſpectib põt.⁊ fac.l.ex tri
us. S. de uſufr. ea. re.qᷓuſu. x.l.in numerationib.j. de ſo. In
duco ad.q.dꝛ ĩ ſtatuto ꝙ ex qͥᷣlibet ↄctu ex quo alicui acquirũ
ius dʒ ſolui gabella pᷣterq; de iſtrumẽto ſolutionij.mõ era tibi

. — — —

obligat ad uẽdẽdũ.pᷣ tibi fũdũ nũc uẽdo.q̃rit an ex iſto ĩſtru·
mẽto uẽditiõis debeat gabella ſolui ul detrahi. Hic videt ca

ſus ꝙ nõ. q⸗ hH ↄcurrũt due cauſe.ſ.ſolutio antique obligatiõis
⁊ nou ct.⁊ ĩ ↄcurſu iſtarũ duarũ cauſarũ iſpicimꝰ qdð minu
it falcidiã ut h. ⁊ Eenul Hebeh ut in caſu nſo.
––—, BSiſure ptas uł dnij poꝛtio nõ grauata accre/
— 1ego. Naeſcht auate ſttributo ſee n econ/
uerſo. h. d. C Op. j. e. l. cũ ꝗ. . pe. So. ibi ſpale fauoꝛe liberta
tis.⁊ dʒ poni caſus qñ ſno meo legat᷑ fuus ⁊ mihi.x.ꝙ ſi ẽlo/

cus detrahẽ.ſal.de utroq; lʒ fuo falcidia nõ poſſet detrahi de

fuo ſibi legato nõ ꝓpterea detraherei de meis.x. ſz ſi mihi ſoli
eẽnt legata ſimul.de.x.detrahereĩi falcidia pꝛo ſeruo.⁊ pꝛo.x.
dicit Hi.⁊ lec.Ni.pᷣſupponit vnũ.ſ.ꝙ de plurib rebus legaꝶʒ
vni Poſſet Reeh de vna re ex uoluntate heredis.dicã.j.e.l.ſi
I A Enſenius apollinaris. nrr⸗
otius qð a coheredib pꝛeſtitũ ẽ detractiõe facta nõ
hita rõne ei qð a cohẽde ꝑcipit.an hiĩta rõne ut legatarijs ꝓſi
ciat. Ja.de are. Item ibi ⁊ qdẽ ⁊c. ⁊ gl.diẽ ꝙ h ponit ſo.ſcde
q.hoc nõ dico.ſʒ dico ꝙ h ponit ꝙ cõſerat ad ſo.q.⁊ ibi ſʒ an
hẽs. h dico ꝙ rndet pme.q. Item ibi plane ſo.ſcde.q. Hẽs ex

iſta.l. qð iure legati ꝑcipii i ꝗrtã nõ coputai niſi reſpectu eius
a daceipit.x qdð ex hac cauſa nõ detrahit q ad alioꝭ pꝛo detra
cto hẽtur.h.d.¶ Op.x videt᷑ ꝙ plegata cõputẽtur i ſalcidiã.
ut.l. deducta. S. nümis.j. ti.ij. x.l.cũ pz? ĩ pn. S. de le.ij. So illð
ẽ uerũ qũ pecunia capit.ſec ĩ alia re.iſtã ſo.nõ teneo ſʒ dico ali
ter qᷓ; gl.dicat.ut dica in.l.ĩ qͥrta.j.e.¶Itẽ euidẽter op.j.e.l.
titia.⁊.d.l.deducta.S.nũmis.So.ibi qũ coꝛpus hẽditarium
Hlegat.hoc dicã plene ĩ.l.iĩ q̃rta.j.e.ac adcde gabella. Cõ
mune hui ciuitatis ſtatuit ꝙ ꝗcũq; daret mule cõi hĩc ad tres
annos dʒ hůe.xv.cẽtenaria.antiquũ ſtatutũ erat ꝙ pꝛo quali
bet pecunia ꝗᷓ ſoluii in camera cõis detrabit gabella.xij. dena
rioꝝ pꝛo libꝛa.mõ in iſto caſu qñ ex ꝓuiſiõe illi ſtatuti ſacio vi/
dẽ ꝙ gabella debeat minuiut falcidia.hoc nõ dico pꝛo ↄſtã/
ti.ſ ꝙ pꝛo hoc Rca iſt Bentuius. foiſolih .
Ppp ia fuo ⁊ a dño ĩſolidũ ĩſtitu
0 — eruo erede. legat᷑ pus legata a fuo ſoluũ
tur. Itẽ ſi dñs ĩſtitut' repudiat ⁊ ꝑ fuũ ſubſtitutũ acqrat pus
legatũ i inſtitutiõe ſoluij.h.d.¶
uis omiſ.can. te. DHicũt qdã ꝙ ibi recitat iul.opinionẽ ꝗ nõ
E va iſta ẽ trufa.Alij dicũt ꝙ relicta i iſtitutiõe repu diata pus
ſoluũtur ꝙ; ĩ ſubſtitutiõe relicta.ut hĩ p rſo.ſʒ relicta ĩ ſubſti⸗
tutione ab utroq; pus ſoluũtur relicta a fuo.ut hĩ pᷣ rñſo.⁊ vi
de iſt gl.q icipit imo pus ⁊c.Et aliud vult dicẽ ĩ relictis ĩ ſub
ſtitutiõe hoc ẽ qñ ĩ ſubſtitutiõe grauauit fuũ ⁊ dñm.iõ pus a
Fuo relicta ſoluũtur. ⁊ hec ſo.ẽ va ĩ ſe.ẽ tñ ↄ̊ mẽtẽ illiꝰ. l.⁊ illa ẽ

Ga q poni ꝙ pus ſoluũtur relicta a dñjo ut h.ibi qͥ ad falcidiã
detrahẽdã pꝛi de legatis a fuis.¶ Op.de.l.ĩrõne.S.qdð vul
go. t. l. . F. ſubſtitutus. S. e. So. fallit h ⁊. l.ſi poſt miſtonẽ. S.
Lc.1 BiantinDns:igeoenkcau e ured k. in
4 i lihe . Diliberatio relin⸗
B d el oꝛi liberatio quuũ debitoꝛi in rõ/
ne..l.fal. pꝛo locupletioꝛe hẽtur. als an ſit ſoluẽdo inſpicit:.h.d.
de mã huł.S.videbitis rckepallterr gl. j. e.
5 Ne legatuʒ pereat vna
J füdus mih l.res pꝛo alia Veſalcatur.
. 3 Di.iſta ẽ pulchꝛa...⁊ ſubtil. In tex. ibi deſiderat ul tã
tũdẽ.ut ĩ pn.l. C Op.⁊ videt ꝙ debeat detrahi fal. de ipo coꝛ

de. l. iulian. ſcdo rñſo ſi

poꝛe nõ de eſtimatiõe.ut.l.j.S.ſiuſufruct.S.e. So.h ẽlegatũ
coꝛpus ĩdiuiduũ ⁊ res ĩdiuidua uti via.⁊ iõ.l.detrahit de eſti⸗
matiõe als perit via.⁊ rõẽ vꝛgẽs qꝛſcitis ꝙ ſuit nõ põt debe/

ri fudo pꝛo diuiſo.nt.l.pꝛo parte.ð.de fui.Sed ſi tu dicẽs mi/

nuat᷑ füdus uel fũdi legatũ.tũc pꝛo parte debet᷑ ſeruitus qð eẽ
non põtut h̊ ⁊.d.l.pꝛo parte.

Quirẽ ſubtrahit ĩ
. Aulus reſpodet.⸗ falcidie rõ nõ ha
beĩ.⁊ qʒ ex re legata ꝑcipiti q̃rtã nõ iputat᷑ ſi res erat teſtõꝛis
ols ſec . h. d. Dẽ h ꝙ falcidia ⁊c̃.Cõtra ĩmo videt ꝙ ꝑdat fal.
de oib rebꝰ. ut ĩ auc.e.S.ſancim.⁊ gl.ibiualde nõ.dic ꝙ iſta
l. ⁊. C. de iure deli. l. i. . llo. coꝛigit H q; h puat falcidia ĩ illa
re tin hodie puat᷑ ĩ oib reb.⁊ gl.ibi dic.⁊ Ja.de bel.ibi hoc

tz. Sʒz Ci. C. e.ĩ auc. ſ cũ teſtatoꝛ in. ix.q.iʒ ↄꝛiũ.Ex qͥ nõ

qõ erat qdã tuderti.ꝙ ꝗda fecerat inuẽtariũ ⁊ dicebat ſe here
dẽ cũ bññcio inuẽtarij.qdã dixit ꝙ ipſe nõ poſuit q̃ſdã res in

inuẽtario ⁊ ipſe rñdit ⁊ dixit ꝙ nõ erãt tꝑe moꝛtis.ſuit ꝓbatũ

wtpe moꝛtis erat.Ego dixiꝑ iſtã.l.ꝙ poſtq; ipe celauit vide

iur ꝙ ſubtraheret ⁊ ſic ꝑdit bñnciũ inuẽtarij i oibꝰ.lʒ Ci. tene

—ð

gerl.⁊ iõ pñt exhẽdari.i
S

reijcit. B. . uł alr. Cõditio ĩ fraudẽ adiecta

at ꝙ perdat in vna re tm. Si 4
ri i ſ ᷓ Si poꝛtio non grauata accedit
D Ar itu ſuũ. giber iure petẽtis ſit cõtribu
.. als ſecus. h.d.

—

P3 Ir Ziminuto legato nor
QAliber fũdũ.o eeronen

a legato relictũ ſi legatũ remaſit ad on ſufficiẽs. b. d.

1. Inea margaritarũ. ße

ecatur. Idẽ hẽtis in.l.j.S.ſʒ moꝛtis.j.quoꝝ le.
iſte tex. inuit ꝙ hʒ duo remedia. ¶ Sʒ qro ĩ pᷣ caſu legij qð re
medliũ hʒ. Et dic gl. parua ꝙ hʒ iterdictũ qrũ legatoꝝ.ſʒ dñni
int᷑dictũ qrũ legatoꝝ hʒ locũ q legatari occupauit poſt moꝛ
tẽ ſua auctoꝛitate.hᷣ vo nõ occupauit poſt moꝛtẽ ſʒ penes euz
erat. So.dic ꝙ nõ hʒ locũ directũ ſʒ utile interdictũ quoꝛum
legatoꝝ. ut.l.j.S. ̊ ⁊ ſi moꝛtis.j.quoꝛũ legatoꝛũ.

NQueſitũ ẽ. ¶ QAuero qd ſi aliqs reliqt ut ft picrtu

re ſcõzũ ut dicat᷑ ad pias cauſas legatuʒ.
Credo ꝙ ſic ut.l.titia ĩ fi.S.de au.⁊ ar.le.⁊ ſic non detrahere⸗/
tur falcidia. 2„ s .
Z/ ngerinz. ð non ualet ꝑ
Eins 7 augerius. ai dabaſnsd,
nõ adiecta hẽtur
1. S de vohb. gcach ſiliũ. So. erãt ſilij ſei ⁊ au/
a gl. diẽ uerũ. Sʒ q;tũ ad.l.iſtã nõ

E neceſſe qꝛ ĩ exneo ẽ licita exhẽdatio ſi de hi fiat ĩſtitutio.ut.i.

ſicertarũ. S. ſz eodẽ. S. de te. mili. ¶ Alti 'nõ iſtꝗ.l. p quã det᷑
P4

minaui uobis ꝙ ſtatutũ nõ põt diſponẽ ut ſpuri ſuccedat.di⸗
xii.l.ij. de teſta. Mõ ſi ſtatutũ dicẽt h mõ ꝙ gcũq; opponẽt
ꝙ tałẽ ſpuri punit᷑ ĩ tãtũ an ualet ſtatutũ.Certeno ⁊ pot op/
poni nõ obſtate ſtatuto ꝑ iſtã.l. Itẽ pone exẽplũ ĩ alio.ſcis ꝙ
Ppactũ nõ põt ꝓꝛogariĩſtatia.ut.l.ꝓperãdũ.S.⁊ ſigdẽ.C. de
iudi.mõ ꝗd faciũt litigãtes pmittũt vn alti ꝙ ſ opponẽt dei
ſtãtia ꝑempta ꝙ ſoluat tatũ.Certe nõ ualet ꝑ iſta.l. Sʒ q̃re fa
cis tu mihi iſtð nõꝛe q; q ꝓcedit turpis diſpoſitio ⁊ ſeqtur pe
na non ualet. ut.j.l.j.C. de his qᷓ pe.no. Certe iõ ſacio te noꝛe
iſta.l. q lʒ nõ pcedat turpis diſpõ ⁊ ſeꝗtur pena no ualet ut hᷣ
¶ Quo an iſta talia pacta firmantur luramẽto. Oꝛ aduerte
bñ qdã ſũt ↄuẽtiões ĩpꝛobate rõne turpitudis.⁊ iſta iuramen
to nõ ↄfirmatur.ut ĩ.c.nõ ẽ obligatoꝛiũ ex de re.iur.li.vj.⁊ di
xiplene i.l.ſtiplo hoc mõ.j.de v.ob.q̃dã ſũt ouẽtiões ꝗ ſũt im
pꝛobate rõne pub.utilitat pncipalr.⁊ iſta iuramẽto nò ſirmã

tur. nt. S. de pac.l.iur. gẽ. . ſi paciſcar. x. S. gnãlit.⁊ ex de fo.

cõpe.c.ſi diligẽti. ubi ẽ caſus.qͥdã ſũt pacta q repꝛobant̃rõne

prub. utilitati) ſcdario. ut alienatio fũdi dotal.⁊ iſta ↄfrmãtur

iuramẽto.ut.c.cũ ↄtigat ex de iureiu.q̃dã ſũt pacta qᷓ ſpꝛobõ
tur ĩ odiũ creditoꝛis ut pactũ.l.cõmiſſoꝛie ĩ pignoꝛib. Itẽ in
mutuo ĩ filiofa.ut.l.j.ad mace.⁊ iſta iuramento pñt ↄfirmari.
nti.c.ſigniſcãte ex de pig.ubi gl.tãgit ⁊ Inno.nõt ibidẽ. q̃

dã ſũt pacta q̃ ipꝛobãturrõne modicitat ul ibecillitat pſone

ut ĩ minoꝛe.xxv.annis.⁊ iſta iuramẽto firmãtur.ut in auc.ſa/

cramẽta. C. ſ aduer. uẽ. Anũ nolo omittẽ ꝙ qũ ĩ odi credi
toꝛis tm ualidai iuramẽto ⁊ hoc ẽ uerũ.ſʒ poſtq; ẽ fuatũ iura

“ ut. c. j. . c. ſi creditoꝛes

mẽtũ põt repeti inqtũ eugletalcredisi cuʒ aliena iactura.
B redito e iureiu. C Sʒ q̃ro an ct ꝗq ꝓbai
ſimulat ulł a iure pſumũ firmet᷑ iuramẽto.Gl.ꝙ nõ in. L.iij. C.
plus na ẽ qð agi.¶ Quero an iſtud pactũ ꝙ non poſſit pꝛo

fogariĩſtãtia poſſit frmari iuramẽto. Et h cogitabitis an ſit

pꝛincipaliter ĩ pub.utilitatẽ inductũ.tamen vnũ nolo ꝙ ſcias
ꝓ iudex

n
dii
o
;

E

.

.õ . E

Alllegẽ ſal.

ꝙ iudex ex offõ ſuo põt ꝑnenire ad ſniaʒ ſi videt ĩſtãtiã ꝑire
ut.l.vbi pactũ.ſᷣm vnã lec.C. de traſac.⁊ ſac.l.filiuſfa.S.ue/
terani.S.de ꝓcu.⁊ tũc pars ſit cauta ꝙ indiciꝓteſtet ꝙ iſtan
tia perijt. ¶ Quero quid in donatione ĩter vi.⁊ uxo.an iura

mento ſirmei. Et Guil.de cu. tãgit in.l.̊ ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.. itẽ
ſi iurauero.S.de iureiu.⁊ videt᷑ dicere ꝙ ualeat ſicut qñ dona
uerat in fauoꝛẽ religiõis.ut.l.cũ hᷣ ſtatꝰ.S.circa.S.de dona.iĩ

ter vi.⁊ uxo.ſed iuramẽtũ eſt magna religio.ut.l:.j.S.de iure/

iur. Itẽ hoc apparet ex his que dixi qꝛ no eſt ipꝛobata dona

tio rõne publice utilitatis pꝛincipaliter. nec alio mõ de dictis

ſupꝛa.⁊ ideo donatio põt iuramẽto conſirmari.

&a meæ tibhi bes hiturus ẽ nõ iure hẽ
5 9 me tibi. nõ ĩputat᷑ in ſalci.h.d.
horns Poſitlegare hedi ur lplane ,
b'. eip̃o nõ põt ſʒ hẽdi a lega
tario põt.¶ Vlteri'op.ꝙ ſi do tibi ut des mihi nõ ualeat.ut
l. ſi ſic.j.de ſo. Rñ.ſi do tibi ut des mihi ſi nullũ ẽ cõmodũ nõ

Op. ⁊ videt ꝙ te
duob. S. de le.j. So.uerũ ẽ hẽdia

ualet ut ibi. ſʒ ſi aligs cõmodũ ẽ ualet ut hic.ſacit ad h.l.fᷣuus
dotalis. ð.ſo.ma.
reemit an ipſe poſſideat eo iure q antigt hẽbat. Nictex.ſacit
ꝙ non ibi quia incipio poſtea ⁊c.de hac habes caſum nõ.x.

col.quid iuris ſit ſi uaſal.feu.uel ali.re.c.i.facit.s.depoſi.l.j.

A ñſi rẽ.nõ. ꝑ Di. in.l. ſequit. S.j.. de uſucapi.

— IRr ne. l. Hãna poſt moꝛtẽ teſtõꝛis tingẽ

—A e hetia ſine culpa legatarijiputant hẽ
di ⁊ cõomodũ ſeu lucrũ legatarijs nõ pſut. h.d. ¶ Oppo. de.l.
paulus.S.j.S.e.So.ibi de fructib obueniẽtib ex ipſa re lega

ta hic ex alia. ¶ Op.ſ.e.l.S. diligent.ſed iſtud pncipiũ intel/
ligit ſʒ illũ.S.diligent.¶ Altimo credo ꝙ iſtud pncipiuʒ ſit

hodie coꝝectũ in inuẽtario ſacto.dicã in.S.diligenter.

¶ LAengere. Quiiuſſit uendere uel emere eatenus cõ
*putat in legato quatenus eſt exceſſus in

re uel in pꝛecio.hoc dicit. „
Caſus. Mõ liberat debitoꝛẽ gñis ge/

WBiligenter. crauimiebitont ſpetic Ite lbe

rat debitoꝛẽ gũis ſubaleniillo gñe dempto.h.d.uſq; ad.S.tã
etſi. ¶Op. S. e. l. in pn. T. S. e.l.ĩ rõne. S. qd vulgo. So. intel
lige illas ᷣm diſtinctionẽ hui.S. dñi ego credo ꝓut tetigiĩ.S.
qð vulgo.ꝙ iſta.l.⁊ iſte.S.diligent᷑.hodie ſit coꝛect ſacto iuẽ
tario.⁊ ad hoc me mouet rõ icime §.4 Fiara F. ubi
dẽ ꝙ creditoꝛib ⁊ legatarijs de ipſis reb ſoluere poſſit hẽs ſi
nõ reꝑiret᷑ pecunia ĩ hẽditate de ipſis rebuj dʒ ſatiſſacẽ hodie
ita ꝙ nullũ dãnũ patiat᷑. Sʒ ſi iſta.i..ſtaret hodie ꝙ reb pem/
ptis tenereĩ᷑ ard dãnũ qð ẽ ʒ tex. illũ. Pꝛerea qñ qs ẽ de/
bitoꝛ ;tita
S. ſi tibi. x. l.titie textoꝛes.S.ſi.S.de le.j.x.l.ſ is q.s.de noxa.

T.l.ĩ naue.S.loca.x.C.de iu.emphi.l.j.mõ hẽs hodie tenetur
ad qᷓtitatẽ reſpectu illarũ rerũ de ꝗbus põt ſolui facto inuen/

tario ſi res pereat ergo liberat᷑. ⁊ pꝛo certo iſtud habeo ꝓue/
ro.⁊ nõ habeo doc.nec gl.q̃ dicat rõnẽ quã dixi.

amoftſi L datũ cauſa ↄditiõis i lẽde nõ iputet᷑i fal
¶ Tametſi. tñ datũ ut pciũ ĩ falcidia ĩputat.h.d.⁊·

ẽnõ.S.i v.ibi quẽadmodũ.lege tex.ᷣm Nhi.ꝙ loquit exẽpliſi
catiue t ſilitudiarie. ¶ Op.ꝙ h̊ de neceſſitate loꝗt᷑ de trebelli
anica nõ de falcidia cũ iuſſuẽ reſtituẽ hẽditatẽ. ĩ trebelliani
ca iputat᷑ ꝙ cauſa ↄditiõis ĩplẽde accipit.ut.l.in qᷓrta.j.eo.er⸗/
go glo.uolẽs ſoluẽ ↄꝛiũ dic ꝙ dʒ reſtituẽ ꝑ uẽditionẽ nõ ꝑ tre
bellia.⁊ vide gl.que ĩcipit ꝑ uẽditionẽ tc̃.⁊ iſta gl.optime di

cit ꝑ rõnẽ.qꝛ ſi ẽ inſſus reſtituẽ hẽditatẽ ꝑ uẽditionẽ nõ traſſer
tur actio ꝑ treb.ſʒ hʒ locũ titulus de hẽ.uẽ. ¶ Sʒ ʒ hocop.

iſta videt᷑ mala expoſitio ꝙ hͥ p modũ uẽditiõis ſit rogat re⸗
ſtituẽ qꝛſʒ hoc v.quẽadmodũ ſuꝑfluẽt ⁊ nil addẽt ad pᷣcedẽ/
tia. So.iſtud quẽadmodũ ponit exẽpliſcatiue ⁊ nõ ſilitudi⸗
narie ʒ Di.ĩ apoſtilla. ¶ Sʒ op.ꝙ ĩ pn.fuit iuſſus fideicom
miſſari dare pᷣciũ ſʒ ut ĩ vi modi ut gl.itelligit. Pꝛeuit tu poſ/
ſes ſuſtinẽ iſtã gl.duob modis.vno mõ ut illud qð dicit in vi
modi accipit large ꝙ uẽditio ſit qdã modus accipiẽdi nõ ſtri

cte ꝓ mõ ꝗ aſſumi᷑ ĩ mã de ↄdi.⁊ de.uel alr dico ꝙ qñq; qs

rogat᷑ pᷣci dare ĩ vi modi ꝙ iſta ſũt paria ut des ꝓ cẽtũ qꝛ mo

dus ẽ qdã remuneratio.ut gl.in.l.ſiqs fuũ.ð.ti.j.⁊ ſic ui q̃dã

nẽditio qꝛ dat onus ꝓ re q accipit ꝓut Faix. E Pꝛocedo ulte
rius ⁊ op.de.l.xj.S.cũ eẽt.S.de le.iij. Glo.q ẽ h dat duas ſo.
tene ſcdᷣaʒ ⁊ illa ẽ bona de q̃ fecmẽtionẽ in.l.a teſtõꝛe.ð. ti.j.

AJiqa Legata qᷓ nõ nalẽt nõ ueniunt
¶Cum l.f. lcidia. cSourskonen iat⸗ MUMVU

naloag artiadog Actiones iherede;
P Enales actides. aſttoꝛe uel nõ etiazʒ
ſia ꝑſona hẽdis ĩcipiũt ex parte actoꝛis augmẽtũ ex

uid ſi emphitheota fũdũ uẽdit ⁊ poſtea

reſpectu certe ſpẽi ula ſpe pempta libat᷑.ut.l.ꝗdã

ibi ẽ darioꝛ tex.¶M

parte rei diminutionẽ piimonijĩducũt.ſecus ſi ad hẽdẽ uelꝰ

hẽdẽ nõ traſeũt.h.d.iuidit ĩ tres partes.pᷣ loquii de actiõi/

bus penalib nõ cõpetẽtib ad vidictã.ſcdo de his qᷓ cõpetũt

ad vidictã ⁊ cauſa ſiłitudinis addit de actiõib ex ↄctu ꝗͥ non
trãſeũt ad hẽdes uel incipiũt ab hẽdibus.tertio de actiõibus
ptoꝛijs.ſcda ibi ſʒ nec in actoꝛis.tertia ibi onerarie quoq;.

Iulianus ſcribit.palogo aſtavni

rigit. Itẽ ſi pena cõmitti? ex ſtiplone p̃toꝛia facto vni hedis

ipe ſolus no alij tenebunt.h.d.¶ ¶ Op. ⁊ videt᷑ cviſt⸗ ſtiplo in
terpoſita ab vno ad oẽs poꝛꝛigil.ut.:.ij. S.ſfi.⁊.l.eadẽ.S.cato.
ſ. de v. ob. So. gl. h loquit in ſtiplonib diuiduis ibiin indiui
duis.¶ Op. de.l. qnta. S.ſi. eo.ti. So. diſtictio diuidui ⁊ in/
diuidui nõ ꝑtinet ad actionẽ ſʒ ad factũ.ut.d.l.in executiõe.
S.pe.e.ti.⁊ gl. uerũ dicit in ſe.ſʒ nõ opʒ h dicẽ qͥ ad.l.iſtam.qꝛ
ll. ꝛie loquunt᷑ in oblonibq icipiũt a defũcto ⁊ ad płes here/
des extẽdunt.ſʒ i.S.nr̃o loquit᷑ qñ ſtiplo hũit oꝛiginẽ ex facto
hẽdis.⁊ iõ gꝗlibet ex facto ꝓpꝛio hʒ.ut ar.l.fi.S.ad ſyll.¶ Sʒ
op.de.l.ſtiplo in fi.de no.op.nũ.. Hꝛeuit᷑ gl.itelligit ꝙ ibi ſuit
ſtipulat noiĩe ſuo ⁊ alioꝝ.h tm noĩe ſuo.¶ VNenio ad ſcdam
partẽ ⁊ op.qꝛ iſte.S.videt᷑ õ.S.cato.⁊ ↄ.l.v.S.fi.de v.ob.⁊ in
ducas p iĩ eo ꝙ dicit ex clauſula iudicatũ ſolui.pone ꝙ ĩ iudi⸗
cato uenit dari fuit ↄdẽnat ad aliquã q;titatẽ qñ q;titas eſt ĩ
oblone uel dari ⁊ oblo cepit a defũcto vno nõ ſoluẽte oẽs te/

neni. ut. d.l. v. in fi. ⁊.l.in executiõe.S.pe.e.ti.HNic aũt dẽ ↄꝛiũ

ꝙ ex dauſula iudicatũ ſolui ille q vincit tenet᷑ ⁊c. Sed ego di

co ꝙ ſtiplo iudicatũ ſolui cõmittit ei ꝗ vincit ⁊ õ eũ tm̃ ꝗ ꝑdit
ut h.⁊ facit.l.ij.in fi.j.de pꝛeto.ſtip. Sʒ ſi uli ſtipłoni adiecta

ſit pena ſi nõ ſolueret oẽs tenent᷑ ut in ꝛijs.Sed adhuc inſta

mus ↄ.nã ſtiplo rẽ deſẽdi uel ob rẽ nõ defenſã ↄtinet ĩdiuidu
um qꝛ nõ põt ꝓ parte deſendi.ut.l.ex clauſula.j.iudi.ſol.⁊.l.
añpe.S.ſiex noxa. ca.aga.Sʒ in ĩdiuiduis vno ex hẽdibus

Slſaciẽte ĩſolidũ ↄ oẽs cõmittit.ut.l.eadẽ.S.cato.j.de v.ob.er

go iſte. S. male dic. Quid dicemꝰ. Nic videte.poſt młta dico
in.S.cato.i.ij.q.ꝙ.S.cato.hʒ locũ tm̃ in ſtiplonib ⁊ ↄuẽtioni
bus ſtricti iuris nõ pᷣtoꝛijs.ſʒ ĩ his q̃ ſᷣt boneſidei ⁊ in pᷣtoꝛijs
vno pſaciẽte ð illũ ſolũ cõmittit᷑.ut h̊ ⁊ in.l.ĩ depoſiti.sð.depo.
⁊.l.iij.S.ſi hẽs.s.cõmo.⁊ ſic ẽ ſpale ĩ pᷣtoꝛijs ̊. Sed dices tu
iſtud ẽ ʒ caſũ.l.cũ ex cauſa.j.de v.ob.ubi ſtiplło duple q̃ ẽ pᷣto
ria vno nõ deſfendẽte cõmittũ ↄ oẽs. MPꝛeuit᷑ rũdeo ibi ꝙ ſtipu
latio illa duple nõ ẽ pᷣtoꝛia qꝛ põt eẽ ptoꝛia ⁊ ciuilis.ut dixi in
l. v. S. fi. j.de v. ob. ⁊.d.l.cũ ex cauſa.⁊ plene in.S.cato.⁊ vide
ꝙ circa illud gl.mil dicit h̊ ſ in pma parte.S.ubi nõ erat neceſ
le glo.fecit mẽtionẽ de.S.cato.ſed ad ſinẽ.S.illa gl.nõ poteſt
adaptari.⁊ iõ glo.nil dicit hic nec põt dici ꝙ per erroꝛeʒ glo.

ſuerit poſita cũ adaptari nõ poſſet. 55
Si titio Hars legata legatario eatenus minuit᷑ q̃te
rd enn

onus ſibi minutũ ? legatũ.ſecus ſi in totũ roga
tus ſit reſtituẽ uel fuũ manumittẽ.h.d.S.ni legit mul modis

Fm diuerſas lr̃as.tñ ĩ effectu parũ differt vna ab alia.¶ Op.
⁊ videt᷑ ꝙ diminuto legato nõ diminuat᷑ onus.ut.l.maritũ.S.

j.S. e. ⁊.I. liberto.S.j.S.de adi.lega.So.glo.⁊ bñ ꝙ h̊ de par
te legati ſuit rogatus.q̃ten ſibi minuit eatenus minuit legata
rio ſuo.ibinõ ex ipſa re legata ſed aliũde.de hoc vidiſtis in.l.
plauti. S.ti.j.?⁊ videbi in.l.facta.S.ſi titiꝰ.j.ad tre. ¶ Que⸗/
rit glo. an legatarius poſſit detrahere fal.de legatis aĩe.Et vi
det᷑ ꝙ ſic per.l.iſt.⁊ p.l.j.C.cõia de le.dicit glo. ꝑ.l.lex fal.
GS. nunq;.j.e.⁊ ibi videbitis. Mõ ob.iſta.l.q;ꝛ detrahit ex pꝛe/
umpta uolũtate deſuncti nõ ex vigoꝛe legis fal.
us Legatũ liberta uel fui nt manu
*mittat᷑ nõ defalcat᷑ niſi cũ hoc alia
fes deſalcabilis ſit legata.legatũ vo pecunie ut fuꝰ manumit
tat᷑ nõ defalcat ſi ꝑ hoc manumiſſio ĩpedit᷑ als ſecus.h.d.cuzʒ
trib ſe.uſq; ad.S.ſi ĩcertũ.⁊ pᷣ ponit legẽ gaij.ſcdðo legeʒ iulł.

tertio legẽ vulpiani.q̃rto poni᷑ determinatio iuliani.in pn.l.

ſed ſi nõ fuus.quinto ponit᷑ determinatio ad.l..iul.ibi ſolus.
¶ DOp. de.l. x. j.de fideicõmiſſa.li.So.itellige hãc ſᷣm illã.⁊
¶ Op. de. l. gnaliter. S. ſigs alienũ.j. de ſidei
cõmiſſa.li.So.iſta itelligit᷑ ſm illã. Itẽ no qñ vni legant᷑ due
res qꝛ ſi vna ẽ defalcabilis alia nõ.tũc de ea q̃ ẽ defalcabilis
detrahit falcidia pꝛo utraq; dicemus.j.e.l.in quarta.

(Si incertũ ſit: Iſte eſt difficilis.S.⁊.h.d.Si ſer

anus legai pure ut manumittat᷑ in
diẽ uel ſub ↄditiõe hoc legatũ interim deſalcat᷑.ſʒ q ad alios le
gatarios tal yu exẽplo ſtatuliberi eſtimatf.h.d.cũ.l.ſe. In tex.
ibi pᷣſtari debeat fuo legato pure.ihi detraxit ĩterrogatiue le
ge. ¶ Op. dz h ꝙ interiz legatũ ſui ꝑ falcidiã minuat. Cõtra
? videt᷑ ꝙ interiʒ nõ minuai ſʒ dʒ eſtimari ut ſtatuli.ut.j.eo.l.
m

Adlegẽ fal.

eiꝰ ßui.x.l.in rõne.el.j.S.j.S.e.Gl.fatet ꝙ celſus conigil.⁊ vi
de glo.q icipit in legato ⁊c.⁊ ſic iſta gl.videt᷑ uelle ꝙ h iuriſcõ⸗/
ſultus male dixeritſʒ neſcio q̃re gl.hoc dixit.ĩmo bñ dixit cel
ſus.⁊.l.ſequẽs nõ coꝝigił.q; lex eius loqui: ꝙ eſtimatio fit nt
ſciaman falcidia locũ hẽat uel ne.⁊ tũc detrahet᷑ ſᷣm legẽ iſtã
Ifi.⁊ ſile in.l.j.S.ſi uſufructꝰ.S.e. ¶ Op.j.e.l.in qtitate.S.j.
v. eius.⁊.l.j.S.hec vba.j.ti.j.ubi dẽ ꝙ nõ defalcat fuꝰ ſʒ alia
legata pᷣſtant᷑ recepta cautiõe.So.ibiloquit᷑ qñ ipſi ſeruo eſt
relicta libertas in diẽ uel ſub ↄditiõe.hᷣ loquit᷑ qñ ipſe fuus al-
teri eſt legatus in diẽ.nã interim deſalcal Se op.de. l. in
rõne.S. j. S. e. So. ibi nemini erat legatũ hic ſic.

Zatuliber heredis. bieire

auget familiã hẽdis.Cõtra de.l.ſtatuli.a cetis in pn.

.de ſtatuli. So. qᷓtũ ad falcidiã nõ iputaĩ ut hic.q;tũ ad alia

ſic ut ibi. ¶C Op. S.e.l.ſ ſi nõ fuꝰ in fi. So.ibi cõputat᷑ cõmo
dũ medij tꝑis nõ ipſe fuus.⁊ iſtð ibi nõ dixiqꝛ tʒ glo.hᷣ iõ ad
lde ibi.ĩtellige ergo ꝙ nõ auget falcidiã nõ pᷣciſe ſʒ in deſectuʒ
ↄditiõis remanet ĩ falcidia ĩ euẽtu detrabibeſtiati de legaß.
⁊ lõ ĩteri pᷣſtant᷑ legata exacta cautiõe.ut.j.e.l.in qtitate.S.
j. v. eius. ⁊.l.j.S. hec vba.j.ti.j.Hoc mõ ĩtelligo ĩſti.de act.in
vn. qꝛ hic nõ fuit legat fuus alteri. ipſi fuit legata libertas.
R i.l. ſi nõ ſuꝰin ſi. alteri fuit legat. D⁊ in v.ſʒ ſi nſuſructu.
q; ↄnumerai ĩ pꝛimonio ꝓpꝛietas.ſi ponis defuctũ fuiſſe ꝓpe
tariũ nõ recipit dubitationẽ.ſʒ ſi ponẽs deſũctũ fructuarin ſu
iſſe.⁊ tũc nõ itelligeret nſufruct ĩ pꝛimonio eius eo deſũcto ut
l.penales in pn.S.e.ſj ſi tu ponẽs ꝙ fuit ſtipulat ſibi ⁊ in per⸗
ſonã hẽdis.tũc ĩ pſona hẽdis ĩcipit nonus uſufruct eſſe.ut.l.
ſtiplo iſta.S.ſiqs ita.j.de v.ob.iñ defalcabit q;ꝛ cepit a deſun/
cto. Pẽ h ꝙ pign ẽ in bonis debitoꝛis.⁊ iſtud ẽ uerũ niſi fuꝰ
ſit piancar tãta pecunia uel ſit tãta uſura ꝙ dñs hẽat euʒ
ꝓ pdito ſeu ꝓ derelicto qꝛ ueriſiir nõ credit᷑ eũ debere recuꝑa/
re tũc in pꝛimonio debitoꝛis nõ cõputabit.ut.l.ꝗ habebat᷑.õ.
de le.iij. DO⁊= h de.l.cõmiſſoꝛia ⁊ pacto adiectiõis in diẽ ⁊c̃.in/
tellige qñ uẽditio ſuit oditionalis nõ pura reſoluẽda ſub cõdi
tione ut glo.dicit. CS .Cincl ci ſ 5
p. C. in qꝗ.cau. ſer. ꝓ. p̃.
ERis aliemi. Cer aſſſco ccpg pci⸗
um.Hicũt gꝗdã ſpale ẽ ibi.Alij dicũt ꝙ fiſcus ſoluit tñ de hẽ/
itate repetit. hoc tenẽt doc.⁊ Di.⁊ dis Rai. ¶Altimo gl.
que ẽ in.l.in rõne.S.ſi fuus.dãnaui uobis ꝑ iſtũ tex.⁊ ibi dã/

— nat Di.⁊ Ja.de are. CBp de Ln amplß if
. p. de. l. nõ ampli ĩpn.
R D Ueterani.*² le.j. So.nõ ẽ Egarer
ut poſſit grauari onẽ fideicõmiſſi niſi ĩ eo qd ẽ ultra.ſʒ ↄ vnuʒ
ad falci.è ĩ totũ legatũ. ¶ Op. de.l.ſi dignũ..e.So.ibi ut pᷣ
ciũ h ut cauſa ↄditiõis iplẽde.⁊ vide gl.q icipit õ.õ.de lega.j.
⁊Tc.Cõtra hoc videt᷑.l.nẽſeni.ubi qð dat᷑ cauſa ↄditiõis iplẽ⸗/
de ĩputat᷑ ĩ falcidiã.So.uerũ ẽ q ad ipſũ ꝗ dat qͥ ad alios nõ.
uit. d.l.nẽſeniꝰ.¶ Qũo gꝗd ſi fuit rogat dare ſb mõnt des. ⁊
tũc ut pᷣciũ videt᷑ datũ.ut.l.ĩ rõne.S.tametſi.sO.e.⁊ ibi dixi.

RRA lcidia ĩterueniente. ce peit

dupliciter in glo. CAd ſcdᷣam lec. op.de.l.ſtatuliber

e dona.cau.moꝛ.So.ibi dedit eo abñte.hic eo pñte.uel ibi

Nde trebellianica. hic de falcidia.⁊ ↄcludo ut ibi nõ.
n lege falcidia non betur.
¶ Op. j. e. l. cũ titio. So. ut ibi dici. Mõ iſtã.l.pꝛo ſacto ga
belle qñ dicit ſtatutũ ꝓ q̃libet libꝛa ſoluat tãtũ ꝓ gabella.mõ
ꝓmitto tibi.x.ſoluẽ oĩ anno tãtũ.⁊ tũc nõ dʒ ſolui gahella p
tota qtitate.ſʒ deducit iteruſuriũ medij gi, q;ꝛ minoꝛ ẽ illa q;
titas ꝓ oĩ ãno decẽ ꝓ cẽtenario.⁊ iõ iſtud mineſtiat᷑ qͥ ad ga
bellã ſoluẽdã.ꝓut h q ad falcidiã. facit.l.id qd.õ.de in diem

g̈ legat fuo cõi eis acqri ꝗbus põt.

tur ſtiplo ad d

pſona ſua ? nunch de legat a ſe. De lega ab hẽdibrelict de

trahit niſi ĩ duob caſib qñ hẽs nõ detraxit ſibi qꝛ feẽ ſibi gra

tiã uel qꝛ adijt coact. Glo.eſt ibi melioꝛ q; h.⁊ Ci.ponit in.l.
j. C. cõia de le. t ibi glo. ⁊ nil pluj dicit in effectu. Ci.ibi quam

. Ao.n. 0. in deneratiue. iend. 1oebae obre-
c EE o dupli ter hẽdem
ECENAm emptoꝛe.ccNéd alſtes bel co⸗
tra hẽdẽ reuat᷑ in ſimplũ ad iducẽdã ⁊ excludẽdã falcidi.h.
d. ⁊ ẽ ſingularis lex. ¶ Op. de. l. i. F. ſi titi. . de here. uel ac.
uẽ.Glo.dicit ſolue ut ibi. Bꝛeuit᷑ q; ibi uẽdit hẽs hẽditatẽ.vñ
;tũ ad emptionẽ habet᷑ ꝑinde ac ſi nõ eẽt hẽs. ¶ Op.ð.e.l.

ſia me. Gl. nec ibi nec hic ſoluit.ſʒ illa nõ ↄdicit ſi bñ iſpicias

uel potes dicẽ ꝙ iſtud ĩ odiũ pene. ¶ Æ'uo ꝓ dedaratione

legis qd ſi hẽs fac ĩuẽtariũ.an tẽ totũ duplũ detrahit.Et gl.ẽ
oꝛdinaria q̃ ſðᷣ dubio ſoꝛte diẽ ꝙ ſic.ut.l.ſcimꝰ.S.ĩ cõputatiõe
C. de iu. deli.ĩ pn.gl.mag.⁊ ibi Ci. dicit ſiue foꝛte.⁊ ſic iſta.l.
noõ hʒ locũ hodie facto ĩuẽtario. Nõ recoꝛdoꝛ qd ibi dixeriʒ

⁊ qᷓtũ ẽ ꝓ mõ dico ꝙ ſiue fecerit iuẽtariũ uel nõ.nõ põt detra
here niſ ſi ge ſiue fuit emptoꝛ ſiue uẽditoꝛ hẽj nõ cõmitti
uplũ re euieta.ut.l.ſi eiĩ pn.⁊.S.j.õ.de euic.ᷣm
diſtinctionẽ illius.l.iſta.l.dʒ ĩtelligi.cũ ergo nõ cõmittai ſtipu
latio nõ põt ad duplũ deducẽ. ꝛeterea.l.ſãcimꝰ.S.⁊ ſi pfa
tam. ⁊. S.ſe.nõ ꝓuidit de hoc ut hẽs ꝑ bñſiciũ ĩuẽtarij lucreĩ᷑
ſed ſolũ ne daãnũ patiat.nõ eſgoneucunll nplb.
es delalcãdi cõis
Lantius ſeruo.bere ⁊ legatarij
q leg h. d. ¶Op. de. . ſer
uũ.S.j.j.de acꝗ.re.do.So.l.itelligo illã.m iſta. ¶ Op.de
l. ꝓinde.S. Fuus cõis.j.de ſtip.ſer. So.ibi ĩ ſtipłone ꝗᷓ ſimplłr
ſuit facta ex cauſa lucratiua.⁊ vide gl.q icipit nõ ſolũ ⁊c.Cit
ca finẽ vides ꝙ gl.diſtinguit an ſiat ex cauſa lucratiua uel nõ
dixiuobis als in.l.pinde.S.j.j.de ſtipu.uo.expᷣſſus ĩ repeti
tione.l.re niuncti.S.de le.iij.circa ſinẽ.ubi q̃ro an in ↄctib in
ter viuos hẽat locũ ius accreſcẽdi.Et dic ꝙ etiã ĩ ↄctib diſti/
guii. aut q donabat ꝑuenit ad traditionẽ. ⁊ tũc alijs acquirit
nõ Gbiutl pinde⸗ 5 qñ pꝓmiſit tm̃ tũc qꝛ retẽtiõe põt ſibi
ꝓuidẽ.iõ ꝓ parte ſua alijs nõ qrunt᷑ut.l.pide.S.j.j.de ſti.ſer.

S nterdũ. In ſi. S.dici ne legatu percat recurſuʒ eſt

d anedi Halir. B:e ſanu mihi.
Legatü ĩutile ꝓpter capacitatẽ legatarij
* aſſe. 6 ceteris ratariho c dicit m gl.
NRCꝛo declaratiõe qro ĩ ꝗͥ ꝓdeſt ſilio ſi ẽ iutile lega
tũ alij. Gl. dicũt ꝙ legatũ illi'nõ defalcat᷑ ꝙ illi exneo ĩſolidũ
pſtaret.tũc de legato ſilij ſolida falcidia detrabetł.⁊ viqe gl. 7
icipit ſut teſtõꝛis ⁊c̃.⁊ ſic vides gl.ꝙ ubilegatũ non põt deſal
cari cedit ad icõmodũ alioꝛũ. Idẽ tʒ.j.e.l.ĩteſtõ.⁊ h ẽ bonuʒ
ſcire.qꝛ ſcit᷑ ꝙ ubi legatũ nõ pot defalcari cedit ad ĩcõmoduʒ
alioꝝ qꝛ ſcitᷣ ꝙ de relicꝭ ad piaj cauſaꝭ nõ detrahit᷑ falcidia.tẽ
De alijs legat᷑ hẽs detrahẽt.⁊ ſic ad icõmodũ alioꝝ nõ hẽdis.
Sʒ ʒꝛia gl.ẽ ĩ auẽ.ſilr. C.e.⁊ illa ẽ va ⁊ ꝓbo ꝑ.:.ſipoſt miſſio
nẽ. S.e.h vidiſtis in.l.ſʒ ⁊ ſi nõ ſuus.circa fi.⁊ i.l.eius fui.ſecũ
cũdo rñſo.x.l.eris alieni.S.e.ubi ut es alienũ detrahiĩ legatũ
qð nõ defalcat.⁊ ſic hẽdi t legatario nocet. Nõ ob.l.plane.
C.e.qꝛ ibi eidẽ fuit factũ legatũ h diuerſis.⁊ pᷣdicta va qñ fal/
cidia ceſſat ex di põne legis. Sʒ ſi ceſſaret ex diſpõne teſtato
ris tũc fieret cõputatio eo mõ ꝗ nõ.in.:.ſiĩ teſtõ.j.e.Lego er/
go glo.ſcðᷣo mõ ĩ filio nali.Et iſta ẽ va ꝙ nõ poterat relinqui
q; erat ſpuri. Alij legũt ut Ja. de are.⁊ ĩtelligũt lr̃am ꝓut la/
cet ꝙ relinꝗt.cxx.hRlio ⁊ reliq exneo ita ꝙ pꝛono nõ remanet
debita poꝛtio q erat dimidia ᷣm iſta tꝑa ⁊ ꝓpter ulã poꝛtionẽ
debitã pꝛono minuii da dio exnei cũ ſilio pᷣſtat ĩtegra cũ pꝛo/
nus ↄiuctis ꝑſonis pᷣ̃ſtet legata itegra.ut.i.iuj.S.ti.j.⁊ ſʒ hoc
v.qᷓcunq; ex cauſa eſt.S.

———

adie.ubi nõ tatũ eſtimat.ſʒ dʒ ſolui ad teminũ ꝓut ſi ĩcõtinẽti.

]) Vi quod per fal. e bel cgde
μieo viuo h poſt moꝛtem. facit ad.q.de arbitro de
qua dixi.

Erfal. Siiterueniat. hr⸗

e. Sʒ gl. ſoluit hic ego ſolu ibi ⁊ ibi videbitis.

— —— 2

Munq; legatarius. ugmd na ſee Nii
5S. ſi titio.S. e. So. dicebat qdã legatari nò detrahit ex ſua ꝑ
ona niſi ſit ſibi detractũ.ſʒ uerius ẽ ꝙ nunq; detrahit ex ꝑſo/
na ſua ſʒ ex pᷣſũpta uolũtate defũcti ſic utĩ ↄio. ¶Op. de.l.

I.S.iĩde nerati ad tre. So.ſideicõmiſſarius nunqᷓ; detrahit ex

qᷓ Fideicõmiſſũ a defũcto hẽdibꝰ
☚π CE Ater filiũ. e ut es alienũ detrahit. hoc
