ut. C. de ᷣhẽ.emp.l.dudũ.⁊.C. non licẽ metrocomie ha.l.j.li.
xj. Do tex.quẽ ipſe nõ allegat.S.de ↄhẽ.emp.l.ſi in emptiõe
Siel mos ciuitatij ⁊c. ¶ Scðʒ dubiũ ẽ an ualet phibitio re
pectu eccleſiarũ ⁊ monaſterioꝝ.ꝗᷓ nõ ſũt ſubiecta.Et det᷑mĩa

uit ꝙ ſtatutũ nõ ualʒ.q;ꝛ ẽ õᷓ libertatẽ eccleſie.ergo nõ ualet.ut
auẽc. caſſa.C. de ſa.ſan.eccle.ꝙ aũt ſit libertatẽ eccleſie ꝓbat
Ea q̃ ſutõ uilegi ecclie ĩducta ꝑ ſũmos põtifices ⁊ impera/
toꝛes ſut oli

es bertatẽ ecclie ut nõ.p Inno.i.c. nouerint de ſen.
excõ.⁊ ꝑ Ci.ĩ.d.auc. caſſa.dixi plene.j.q̃rũ re.ac.nõ dat.l.j.

S. que onerãde. Sʒ i puilegiũ ẽ cõceſſũ eccleſie. ut poſſit eme/
re ⁊ ex ſolo ↄctu ſine traditiõe ei qrat dñiũ.ut.l.fi. C. de ſa.ſan.
cccle.ergo ſtatutũ factũ in pꝛiũ nõ ualet.⁊ puto ꝙ huic puile/

glo nõ poſſit renũciari.qꝛ ẽ factũ in fauoꝛẽ publicũ.S.de pac.

l.ius publicũ.⁊.l.nemo.S.e.⁊ ibi dixi.¶ Quid aũt opei hec
Pbhibitio legalis declaraui de vb. ob.l.ſi ita gs.S.ea lege.dic
ut ibi. ¶ Quero an ꝑpctũ poſſit ꝓhiberi alienatio.Certũ eſt
wꝙ põt quatuʒ ad hoc ꝙ ſiõ ſiat cõmittat obligatio ad ĩtereſſe

nel pena.ut.C.de odi.ob cauſã.l.ea lege.de vᷣb.ob.il.ſi ita ꝗs

S. ea lege. ſʒ an poſſit phiberi alit᷑t ꝙ dñij trãſlatio ĩpediat᷑.
ꝙ non niſi in libertate.ut nõ.i.d.S.ea lege.⁊ in.d.l.ea lege.C.

de cõ. ob cau. ⁊. C. de re.ali.nõ ali.l.. Qð dicit de libertate
iõ ẽ.q; irreuocabili. vñ idẽ puto in q̃cũq; alienatiõe irreuoca
bili eadẽ rõne.Eſt alius caſus.ſ.qñ qs pacto appoſito de nõ
alienãdo reſeruauit ſibi aliq ius reale in re ꝓhibita alienari. ℳ
tũc ĩpedit dñij traſlatio.ut.i.ſi ereditoꝛ.S.ñ.S.de diſtrac.pig.
Put eſt ibi in lra nullã eẽ uenditionẽ.qẽ uera lr̃a ꝓut videri ſe lE 1
cimcũ de facto occurreret in libꝛo pãdectaruʒ piſis.pꝛoboc· : = d.

timo hec.l.inducitur ꝙ ficut nudũ pceptũ teſtatoꝛis non nalʒ
ita nec nudũ pᷣceptũ iudicis.ita dicit Ci.in.l.quotiens.C. de ſ
deicõ.ſed hec.l.non facit qꝛ nudũ pꝛeceptũ teſtatoꝛi nõ ualet
fauoꝛe eius cui pᷣcipit. Mꝛeterea index ſi in pꝛecepto adijcit
penã ſiſcus illã penã capit. ut.l.mulctarũ.C.de mõ mulctadi.
⁊.x.colł.que ſint rega.c.j.Picendũ eſt ergo ꝙ ſut q̃dã in qui⸗/
breqrit cauſe cognitio.⁊ iſto caſu nudũ pᷣceptũ niſi cauſa co/
gnita nõ ualet. ut.C. cõmi.uł epiſ.per totũ.quedã ſũt in qbuj
ludex põt cõminari ſine cauſe cognitione.⁊ tũc nudum pꝛece
ptũ ucer Tizellie nudũ a cauſe cognitiõe.lʒ ex aliqua cauſa
appareat iudicẽ hoc ſacere.ut.l.ius alimentoꝛũ.S.pꝛius.ubi
pupil.edu.de. 24 diifadiIdeffhetinoln
33 fNe reuocandu fudu ↄ defucti uolun/
¶ Cum pater. tatẽ alienatũ viuo hẽde admittunt ſi/
lij eius emãcipati in poteſtate uero retẽti eo moꝛtuo ſi ei here/
des nõ ſũt. Itẽ nõ videt᷑ ex ſamiliã alienatũ ſi oib ineq̃lit uel
vni tm ẽ relictũ.h.d.¶ ¶Op.ꝙ emãcipati nõ poſſũt petẽ cum
deſinãt eẽ de ſamilia.ut.l.tutelas de capi.di.⁊.l.pnũciatio.S.
ſanulie. de uer.ſi. Rñdeo ſufficit ſuiſſe de familia tpe moꝛtis.
ut. j. ti. j. l. c ita. S. in ſideicõmiſſo. ¶ Quero cũ iubet reſtitui
familie de qua familia ĩtelligat. Rñdeo ĩ dubio de ſua.ut.l.cũ
acutiſſimi. C. de ſideicõ. ¶ Quo an exhẽdati in totũ reuocẽt.
Ruñqdet glo.iĩ.l.is q.j.ti.ij. Aeritas ẽ ꝙ ꝓ parte iſtituti non re
uocant.ut.l.vnum ex familia.S.ſi vno.j.ti.j.ʒ Jaco. de are.
¶ Quero qꝗd ſi filius eſt ĩſtitutus tm̃ in legitima an admittet᷑
ad reuocãdu fũdũ totũ. Rñ.ſic ut.l.j.⁊.ij.C.ſiqd i frau.pa.⁊

rl.cũ a mr̃e.C. de rei uẽ. ⁊.l.fi.S.ĩ cõputatiõe.C. de iure de.

.

ITr We Entor Per ĩiteritũ ſpetiei pluribus ĩſolidũ de
C.de iur. emphi.l.ſ.⁊ ex hoc dico ꝙ ſi tradiditibi rem ſub pac cx⸗ Enterdum. M. ge lberat ꝛb ohch. .

cto de nõ alienãdo hoc acto ꝙ ipſa res mihi obligata remane

di hoc ꝙ ipedit dñij traſlatio.ut.d.l.ſi creditoꝛ.S.fi.dixi in
d. §.

ea lege. Aliud remediũ ad ĩpediẽdã trãſlationẽ dñij po-
nit Di.in.l.qui abſeti.S.j.de acq.poſ.Aliud ponit Oldra.⁊
Ci.refert. C. de reb ali.nõ ali.l.ñ.ſ.ꝙ in pacto apponant hec
vba ꝓmittis mihi nõ alienare.⁊ ſi ↄtingeret te ad aliquẽ actũ
alienationis ⁊ uẽditiõis puenire.tũc eoipſo res reuertatur ad
me ⁊ in illũ caſũ oſtituis ie meo noĩe paae r te ĩcipiẽte alie
nare dñiũ ad me reuertii.ita ꝙ nõ poteſt traãſire ad aliũ. Dico
hoc remediũ eſſe nõ tamẽ eſt neceſſariũ ꝙ ita expꝛimitur ſi ad
aliquẽ actũ ⁊c᷑.ſed ſi dicat᷑ ſi alienabis ſatis eſt. quia te ĩcipien/
te alienare dñiũ reuertit ad me.caſus eſt nõbilis in.l.ſideicom
miſſaria.S.ſi.cũ.l.ſe.de ſideicom.li.ſed ſi diceret ſi alienaueris
ſecus eſſet.quia conſerret in tẽpus alienatiomis perſecte.ut.l.
ſtichus ſeruus de manumil.tel.⁊ hoc modo ĩtellige queſtionẽ
de ꝓpoſita ſiẽda per capitaneũ.qꝛ diſtigue aut ſiatutũ loqua
tur per uerba pꝛeſẽtis tempoꝛis.ut ſi ꝓponat.uel uerba futuri
ſubiũctiui.ut ſi ꝓpoſuerit.¶ ¶ Quero an per ſententiaʒ arbitri
ꝓhibentis alienationẽ poſſit ĩpediri dominij trãſlatio. Reſpõ
deo nõ.qꝛ arbitriuʒ ſumit vires ex pacto.iõ nõ poteſt plus qᷓ

pactuʒ. ut.l.nõ diſtinguemus.S. de officio.S. de arbi. t.l.j. C.

de arbi. hoc tenet Inno.extra de teſta.c.rainaldus.¶ Que
ro an pᷣceptũ iudicij ipediat trãſlationẽ dñij. Inno.in.d.c.rai
naldus.tenet ꝙ nõ.ſed nil allegat.Ego puto ↄꝛiũ.caſus eſt in
l. ſi ſciens de Zhen.emp.facit.l.diuus de peti.heredi.⁊ de ma⸗/
nu.l.ſeru hac lege.⁊ de iure ſiſ.l.iuł.cũ ſilibꝰ.¶ QAuero ꝓhi⸗
bita alienatiõe an videat᷑ ꝓhibita heredis iſtitutio. Glo.ꝙ ſie
Di.tractat in.l.pater.S. iuł.j.ti.ij.dixi in.l.ſi ita ꝗs.S.ea lege
de vb. ob.dic ut ibi. Quero phibita uenditiõe.utrũ videaĩ
pꝛohibita oĩs alienatio.Glo.ꝙ ſic.de uſuc.pꝛo emp.l.ij.⁊ ibi
per Ci.⁊ plenius ibidẽ per Guil.ſacit ad hoc.C. de ideicõ.l.
uolũtas.¶ Quero ꝓhibita donatione.utrũ alij ↄctus videã/
tur pꝛohibiti.nõ examino.ſed vide de hoc tex.in.l.ſicut uẽdi/
tionis.x.S.ſequen.S.qui.mo.pig.uel hypo.ſol.facit.l.ſ.⁊ qð
ibi dixi de pꝛedi.decu. C.li.x.⁊.l.fi.de iure emphi.¶ Querit
Di. pꝛohibitione facta ſilijs.an videat᷑ facta nepotibus. Ai⸗
de tex.ĩ auẽ.de reſti.ea que pa.S.nos ergo.coll.iiij. ¶ Que
ro utrũ phibitione facta hẽdi videat᷑ facta hẽdi hẽdis. Facit
bñ ad hoc tex.in.l.ſicut.S.pe.S.qui.mo.pig.ułbypo.ſol.⁊ lʒ
ibiloquat᷑in ꝑmiſſiõe.idẽ tñ puto in ꝓhibitiõe. greprio⸗
⁊.j.ti.ij.l.pꝛ.S.fũdũ.¶Qũo utrũ res ꝓhibita alienari ſi alie⸗
net poſſit uſucapi.Glo.ꝙ nõ.C. de uſuca.ꝓ emp.il.ij.ſqʒ. Guil.
ibi detminat illud eẽ uerũ.ſi ꝓhibet᷑ alienari res eius qui nõ eſt
perſecte etatis.ſecus ſi perfecte.tunc enĩ uſucapit uel pſcribit᷑.
ut. C. cõia de le.l.f. S. pe. x.l.ꝗ beredi.S.ſi pars de cõdi.⁊ de.
Itẽ qꝛ tales res poſſũt uẽdi cſeẽſu oĩum quoꝛũ ĩtereſt.ut.l.ni/
hil.S. oĩbus.j.eo.⁊.j.ti.j.l.cuʒ pr.S.libertis.ſʒ patiẽdo pᷣſcribi
vident᷑ cõſẽtire.ut.l.alienatiõis de vbo.ſig.imolõge luari

—

ti pꝛeſcribi.ut.l.longe.⁊ ibinõ.de diuer.⁊ tempo.pᷣ

hoc Iſtud ſacit ad qõnẽ de creditoꝛe ꝗ di/
—a xit debitoꝛi ego egerẽ illa pecunia uł ſi
milia vba.an ex hoc ĩducat᷑ iterpellatio. DHe q ꝑ Ci.
in.i.in minoꝛũ.C.in qui.cau.iĩ ĩte.reſti.nõ eſt ne.dixi.S.de ac/

qui. here. l.ſiqs mihi bona.S.pẽ ſilio.

WMonit hic diffinitionẽ lega
Egatum eit. ro⸗ dic. Alit᷑ diffinil ĩ. l. le⸗
— gatũ.j. ti. j. dic ut in gloſa.

Bere di. Quatenus relinquũ bẽdia ſeip̃o nõ ualet.?

ccreſcit iũcto.h.d.Mãʒ iſta dixii.l.huiuſ
mõi. §. ſi titio. S. e. vide. gl.j.ĩ f. h. ibi iure hẽditario ⁊c̃. ⁊ dixit
Vnai dixit Rog. ut iĩ Equẽ. gl. ⁊.l.plane.S.ſi duob.õ.eo.
Mec ob. l. filia. j. de aur. argẽ. lega. ut ibi patet. quod nota.
Alienus Op. S. ẽ.l. cuʒ filio. Sol.ibiloquii ĩ alie

x his que nota.i
(Füdus Seruitutes p̃dijlegati aditiõe hẽditat᷑ cõſuſe

ſi in oditiõt.S.ſi.in ſi. magne gloſe.ð.

o ſut reſtaurdde. hoc dicit.qð bñ nota.
id Qõ relinquii in honoꝛẽ ciuitatis ualʒ
₰ Uid. d. ( Mo illud qð relinquit᷑ in ali/
mẽtis pauperũ videt᷑ relinq t honoꝛeʒ ciuitatj ut h.ex
hoc dico ꝙ illud qdð relinqt frib minoꝛibꝰq ſut poſiti in altiſſi/
ma paupertate ꝓ alimẽtis videt᷑ relictũ in honoꝛẽ ciuitatis.⁊
ſic qlibet de populo admittet᷑ ad petendũ ꝓ eis.ut hic dixiĩ ſe
cũdo libꝛo minoꝛicarũ.⁊ nota iſtã legẽYẽ.
¶ſernus Remiſſio reddẽdaruʒ rõnũ nõ ſe
EL extẽdit ad reliq̃ nec ad doluʒ nec
ad peculiũ.h.d. Mõ tex.hic ẽ ut iõ ⁊c.materiã iſtam
aro in.l.aureli.S.j.de libe.le.¶ Op.qꝙ ſi relinquit iſta li
beratio fuo.aut ẽ liber.⁊ nõ tenet᷑ ex añ geſto.ut.C.an ſᷣu ex
ſuo facto ꝑ totũ.⁊.õ.de nego. geſ.l.qui utiliter. S.ſipure.aut
remanet fuꝰ.⁊ tũc legatũ factũ ꝓpꝛio ſeruo nõ ualet. ut.l.uꝰ
C.eo. NMꝛeterea dño nõ tenet culit. So.Fʒ Ja.de are.hoci
poꝛtat ſi fuo legat᷑ cũ libertate peculiũ nõ deducit᷑ de peculio
qd dño debebat᷑ rone negligẽtie. Itẽ liberal remanẽs fu ab
obligatiõe naturail.

On pſtãdop reddituũ alienationẽ ppꝛie
( Jhil. nd ipedit.h.dð.¶ Querit glo.utrũ poſ
eſſoꝛ fũdi poſſit ↄueniri ꝓ iſtis ſpoꝛtuł.Et dic ꝙ ſic.

Analit iſt on ad poſſeſſoꝛes trãſeat. Dic ut dixiĩ... gai'oe

ſanme lerdillath de alime le ntrohic glola . l
nmi H&ι. Quotiẽs ẽ ꝓhibitũ aligd oſeſu eoꝝ in
mnibus. uoꝛũ fauoꝛẽ ꝓhibitũ efficit᷑ licitum

h. d. ¶ Op. ꝙ ſolu poſſit peti eſtimatio. ut.l.ſi fũdũ p ñdeicõ/
miſſu. .eo.Soluit glo.tu dic ut ibi dixi.qꝛ hic nõ erat legata
rij.ſʒ erat futurũ ſuũ facta alienatione.

eP &ει Legatarij nõ tenent ſtare colono. pocdiẽ.
ructus. Er.n teſtatoꝛ nõ vide: grauare hẽdeʒ

zuare hic in ſeruo.⁊ ratio eſt que colligitur

De legat ſeðo.

niſi in iure qð ipſe habebat. ut.l.ſi dom. S.fi.S.e.⁊.l.ſi a ſub
ſtituto. §. hẽs. S. eo. So. glo.ibi loquit᷑ in lure reali. hic in iure
qð eſt in pſona. ¶Cotra hoc op.j.ti.ij.l. ꝗ ↄcubinã. . ſi füdũ
So. intellige glo. de eo ꝗ hẽbat ius ꝑſonale nõ ad rẽ neq; ad
partẽ ei ſʒ ad aliqd ex. facit dixiin.l. ſires obligata. S.eo.
Szʒ ſi eẽt ius ad partẽ rei.tũc ſecꝰut in ↄꝛio. .

Dictio cuʒ ſiue ꝓfe
quis legauerit.. teſtatoꝛe ſiue a
E lege cõſtitutionẽ ĩducit.h.d.Nifferẽtiã ĩter cũ ⁊ et vi
iſtis in.l. titie textoꝛes.S.j.S.eo.NDifferẽtiã ĩter cũ ⁊ ſi.dic ut
in. l. cẽteſimis.S.ſi.de vbo.ob. Nõ ꝙ licitũ eſt arguere de uer
bis legis ad uerba teſtatoꝛis. Mõ

2
—

— ZAnitati Ciuitas põt petere qð relinq
C Juitatibus. aun honoꝛẽ uel oꝛnatũ

N Vtatis. h. d. Hic videt᷑ caſus ꝙ ſi relinquit᷑ legatũ uel in
ſtituet᷑ eccleſia fratrũ minoꝛũ.ꝙ iſtitutio ualeat.ſec ſi relinqua
tur fratribus nõ eccleſie.ut in cle.exiui de paradiſo.de vbo.ſi/
gni. Et videt᷑ relictũ ad oꝛnatũ ciuitaᷣ ad cuius oꝛnatũ ⁊ utili
tatẽ ſpectat ecclia. ut.l.j.S. ius publicuʒ.de iuſti.x iure.⁊.j.de
aur. ⁊ argẽ. le.l.titia. S.fi.dixi plene in pmo libꝛo mineꝛicarũ.
¶Mõ ꝙ ciuitas põt petere relictũ qð ꝑtinet ad oꝛnatũ ciuita
tis. per hoc dico ꝙ id qð eſt relictũ ad aſtruẽdã eccleſiã uel ad
fulciẽdã ſeu oꝛnãdã iã cõſtructã.ꝙ ſindic ciuitatis hoc poteſt
petere.qꝛ ad publicaʒ utilitatẽ ꝑtinet.põt etiã hoc ſieri officio
ep̃i uel etiã officio iudicis ſecularis.ut.l.hẽditat᷑.de peti.here.
7 de annu.lega.l.qntus in fi.⁊ eſt expᷣſſũ in auẽ.de eccl.titulij
GS. ſiquis edificare. poterit etiã petere qlibet de pplo.ut.j.dicã
Et per hoc puto cõſultũ fratribꝰminoꝛibꝰ. nã lʒ ipſi hẽditatũ
ſint penitus ĩcapaces.tñ ſi hẽditas relinquit᷑ eccłie ipſoꝛũ uelĩ
fabꝛicã ecclie ipſa ciuitas põt hoc petere ⁊ etiã qlibet de pplło
ut dicã. qꝛ magis videt᷑ relictũ ciuitati q; ipſis fratrib. ut hic ⁊
l.j. S. ius publicũ. S. de iuſti.⁊ iu. ¶ Itẽ nõ ꝙ illð qð eſt relictũ
hoĩbꝰ certe conditiõis in alimẽta ptinet ad utilitatẽ ⁊ honoꝛẽ
ciuitat.⁊ ꝑx hoc dico ꝙ illud qð relingꝗt pauperib põt petere
ſindicꝰ ciuitatꝭ ⁊ etiã qlibet de ppło.tex.eſt in auẽ.de ecde. ti/
tuł.S.ſinaũt.ꝗ hoc fatet ibi ⁊ oĩ alij licentia ⁊c.Et ꝑ hoc dico
ꝙ qũ relinꝗt fratrib minoꝛib aliqd ꝗ ꝓ nulla re tepoꝛali pñt
eẽ in iudicio.cle.exiui de paradiſo.dẽ vbo.ſig.q̃liter poſſit pe
ti ẽ aduertẽdũ.nã aut eſt relictũ eis p eoꝛũ alimẽtis ſeu alijs ne

ceſſitatibu.⁊ tũc põt petere ſindiccõis ⁊ etiã gꝗlibet de pplło

ꝑ hãc legẽ ⁊.d.S.ſinaũt.põt etiã ĩploꝛare officiũ iudicis.ut di

cã in.l.ſi uos.j.de ali.⁊ ciba.lega. ¶ Sʒ q̃ro que erit foꝛma
petendi. Rñdeo qñ petit ſindicꝰ ciuitaᷣ uel al de pplo id qð
eſt relictũ pauperib petet ꝙ detr᷑ diſtributoꝛi ad hoc deputato
teſtatoꝛẽ uel ipʒʒ cũ lex dicat ꝙ ipᷣe oĩno capꝑiat. ut.l.nulli.⁊
ſiqs ad decli. C. de epi.x cle.⁊.d.S.ſinaũt.Si vo petit id qð
eſt relictũ ad fulciẽdã ſeu oꝛnãdaʒ eccleſiã. tũc cõcludet᷑ ꝙ ipſe
hẽs cogat᷑ hoc facere.ut.l.in ſideicõmiſſis.in ſi.de le.iij.⁊ ꝙ fa
ciat per ſe uel ꝑ aliũ.ut.j.de pollicita.l.de pollicitatiõibꝰ. q eſt
nõ.ad hoc.Et puto ꝙ iudex poterit aliquos pᷣponere illi ope
ri.⁊ ad hoc ei officium ĩploꝛari.l.iij.j.de alimẽti ⁊ ciba.lega.
Si vo frib eẽt aliqd indeterminate relictũ tũc videt᷑ relictũ in
dictũ uſũ p ſuis neceſſitatibus.⁊ in hoc iudex etiã ſecularis ſu
uʒ põt officiũ exhibẽ. ut in decretali Micolai.ꝗ icipit exit ꝗ ſe
miĩat.S.ad hec qꝛ frib.ꝗᷓ ẽ poſita de vbo.ſigni.libꝛo.vj.

Luti? Poꝛtio hẽditat ꝓnõſcripta accreſcit cũ onẽ co/
— —

pẽdi ſimul cũ deſñciente grauato.h. d. C Op. C.
de cadu.tollẽ.S.in pᷣ.ubi ꝓnõſcripta accreſcunt ſine onẽ.Di.
exponit hic pnõſcripta ĩpꝛopꝛie.qꝛ repudiauit cui ↄgruit gl.
cõtraria. Lu dic aliud in hereditate. aliud in legato. ut dixiĩ
l.ſi duob. S.j. S.e.dicã plene in.l.q cõditio.de cõdi.⁊ demõ.
ubi glo. hoc tãgit. S

5 Fyz, Non põt gs in plus grauari
Eum cui füdus. ; ndeil Amaneat Wcnetg
onere cõditiõis.h.d. ¶ Op. de.l. ſi ſidus.j. ad.l.fal. So. ut
nõ.in.l.nõ amplius.in pn.S.eo.¶ Op. de.l. imperatoꝛ. 5.j7.
ein. HW “ d
Atis& Sicreditoz debitoꝛi ſuccedit credituz
Atins. cunguio
— mr. er teſtatoꝛẽ cõpẽſare uoluiſſe.h.d.

eit. ¶ Op. de. l. nõ itelligit. S. j. .. de iure ſiſci

Eto. Pna cui det dz fieri reſtitutio q̃

la parte teſti expſſtt. oñ gl.crca. h. v.tria. Qñc; teſtoꝛ religt
nõ capaci palã ⁊ aꝑte. ut tali flio meo ſpunio. ⁊ tũclegatũ nõ

arte hẽditaria niſi ꝓpbe
Si ex vᷣbis teſtõꝛis nõ appareeß .
qluũ/⸗

tio aſſumit tacite fidei in fraudẽ legij aſſũpte.hoc di ⸗
ire fiſci. So. ibi nõ expſ/
ſit tũc. ſʒ in alia parte teſti expſſerat.vñ de illo videt ſeſiſſe.ſac
qð nõ.in.l.ſiqs ad exhibẽdũ.j.de execu.reiiudi.hicvo in nul

lios.j. ad.l. fal. dixi in.l. plane.el.ij. in pncipio.S. eo. facit.

ualet nec applicatł ico.ſj femanet apud eos a ꝗbrelictũ ẽ. ut
dicta.l.nõ itelligit.in pn. Añq; teſtõꝛ nullaʒ mẽtionẽ facit de
icapace.ſʒ alicui relinꝗt ⁊ in ei ſdẽ poſuit tacite ut daret non
capaci. ⁊ tũc auferi ab eo ⁊ applicat᷑ iſco. Qñq; teſtõꝛ expꝛi-
mit cui reſtituat᷑ ſ̊ nõ clare.⁊ tũc aliq̃lis pᷣſũptio fraudis ẽ.nõ
tñ tãta ꝙ ſufficiat niſi ꝓbet᷑ relictũ non capaci.ut hic in ultima
gl. dz. ʒy pma alit inuat. ⁊ hoc ẽ uerũ ſm Ja. de are.ar.l. ab ea
parte. de ꝓba. NHõ ergo iſtã diſtinctionẽ circa pmũ mẽbꝛũ ſi
aligs reliqt palã ſilio ſpurio.utrũ admittat᷑ ad reuocandũ ꝗli⸗
bet hẽs etiã exneꝰ.Tex.ꝙ nõ in.l.j.in fi. C. de nãli.li.⁊ glo.in
l. hẽditas.j.de his qbꝰut idig.dic ut dixiin.l:.fi.j.de his ꝗbus
ut ĩdig. ¶CQirca ultimũ qro teſtatoꝛ ĩſtituit uxoꝛẽ ⁊ eam roga
uit de reſtituẽdo poſt moꝛtẽ ſuã illis ꝗbſibi videbit.iſta ueni⸗

ens ad moꝛtẽ iſtituit hẽdes ſilios ſpurios teſtõꝛis.an ex hoc ᷣ
ſumat᷑ tacitũ fideicõmiſſũ.DPixi ꝙ nõ q; ex eo quxoꝛẽ ĩſtituit
nõ eſt pſũptio taciti fideicõmiſſi. ut.l.ñ.i pn.de his ꝗ.ut ĩdig.
⁊.l. penul.de bo.li. Pꝛeterea iſta.:.dicit ꝙ eſt qliſqis pᷣſum
ptio qñ teſtõꝛ ſẽſit de certa ꝑſona.ſʒ in qõne ꝓpoſita teſtõꝛ de
nullo ſeſit imo poſuit ĩ arbitriũ mulierij.dixi de hoc in.d.l.ſi.
de his qui.ut ĩdig. ti .
oĩati noĩe ꝓpꝛio tenent ĩ vi/
heredes. lesſtappellmimotenentipe⸗

— reditarias poꝛtiões.h. d. qdð dic ut plene dixiin.l. tur

pia. 5. fl. S. e. Ex iſta. I. põt ſumi rõ.l. luti. S. meuia. j. ad treb.
ubi ſi nominant᷑ noĩb appellatiuis nõ ſignificãtib hẽditatem
uoant᷑ ꝓ hẽditarij poꝛtiõibꝰ.qdð iõ ẽ.q; nõ ſuffic tm̃ noĩa ꝓpa
ponẽ. ſ̊ reqri ꝙ numerent᷑.hoc ẽ ut diſticte ponant.ut hi tex
tu.ſʒ per illa noĩa appellatiua non ſit enumeratio ꝑſonarum.
ergo c. X

— Sicut legata per õ tabulas atro⸗
heres.nnnn dts pceptiões ach.
. devehocn. . plauciuc de dci Phono,. n Sti .
Aſubſtituto ul legitimo
Ber heredati. pzqati nõ põt legatuʒ

. elinqꝗ.ſec ĩ ĩſtituto q bñficio p̃teriti ſuccedit ꝑ ẽ tab.
h. d. Pꝛincipiũ hui legis declara ut dicã in.l.ꝗ fũdũ Kac-
j. de le. ij.

SS 1. Nelicta a poſthumo ĩſtituto
WCũ a po ſthumo. debenia ubſtituto nõ nato

—

ahrin arbitrüũ

poſthumo. Poſib lieno hölece “
. — Poſthumo alieno põt legari ⁊ põt he
Eredi.⸗ ſſtitui. h.d.de hoc plene in.l.gallus
S.q ille caſus.de libe.⁊ poſthu. h.dDd.
tutoꝛ. Qui accipit uxoꝛẽ illegitime ſciẽter
EEεNsb ea nõ capit. ͤ ipſi relinquere põt.

= h.d. Hoc qð dicit de muliere itellige ſi fuit ignoꝛans

ſecſi ſciẽs.ut nõ.j.de uſufru.le.l.uxoꝛi marit.⁊.l.ꝑfectus.de
ritu nup.dixi in.l.ij.de hij qui.ut iĩdig.

Explicitliber. xxx. Incipit. xxxj de legatio ⁊ ſideicõmil
ſis ſecũdo.

Rubeꝛica. Silegatuiarbiti .
FPP5d1Sæ Silegatu i arbitriũ a
1 arbitriũ. teri'2 itionalit oferat .
ſuſpẽdit.ſiẽ ꝑ q;ᷓlibet aliã ↄditionẽ.ſʒ ſi nõↄdi/
tiõalit nõ ſuſpẽdit. h.d. Diuide ut ĩ glo. ſup uer
oſz cũ ĩ duas partes. CPꝛimo loquit᷑ qñ lega-
iũ alti oditioalit expſſa certa qtitate uel re.
cðo diẽ qñ ↄfert᷑ ĩ arbitriũ alti nõ oditiõalit.ſqʒͥ non expᷣſſs
qtitate uel re.ſcða ibi.ſed cũ ita.¶ In tex. ibi ꝗ eni.dic.q.d.
nullã. Aidet᷑ enĩ teſtõꝛ certã qtitatẽ expᷣſſiſſe.⁊ hoc ſequitur.
AQũo añ oĩa ꝗd mouet glo.ad dicẽdũ ꝙ ĩ pma parte fuiti
ſegato certa qtitaj expſſa. Rñdeo ꝙ ſi nulla fuiſſet expᷣſſa le
gatũ fuiſſet iualidũ tanq; ĩcertũ.ut.l.cũ poſt.S.gener. õ.de iu.
do. cũ enĩ dico relinds titio.ſi ſei arbitrat fuerit.hic ſuſpendit
diſpoſitio.⁊ ĩ arbitriũ ſeij ↄfert hoc utrũ ſibi placeat ꝙ ſitlega/
tũ uel nõ.non aũt qd uel qᷓtũ leget.vñ ſi arbitraret ꝙ ſibi pla
cet legatũ eẽ remaneret tñ legatũ iualidũ ꝓpt icertitudineʒ rei
legate. ut. d. S. gener. Sʒ qñ arbitriũ nõ ponit᷑ cõditionaliter.
in lego pupillo arbitrio tutoꝛũ.⁊ tũc diſpoſitio ẽ certa.q; teſta
toꝛ legarg in arbitriũ alteri cõmittit qd ⁊ qtũ leget. ¶ His
pmiſſis op.hic ĩ pn.inuit ualet legatũ relictũ ſub cõditiõe ſi
uoluerit. Cõtra.j.ti.j.l.ſideicõmiſſa. S. quanq;. x.ẽ.de here./
ſti.l.ſiqs ſempꝛoniũ.x.l.nõnunq; de ↄdi.⁊ de. So.expone ſi
uoluerit. ſcilicet arbitrari. ⁊ ſic nõ fuit collatũ in merã uolunta
tẽ. Ael dic Fʒ Ro.ut dũ dẽ ibi.qd eniitereſt exponat.i.alilq
itereft. Auelibʒ lec.ẽ va ĩ ſe. pma tñ magis ẽ dara.Ex his nõ
ꝙ ſiẽ nõ dẽ ↄferrii liberã uolũtatẽ per iſta uerba. ſi capitoliũ

aſcẽderit.ita nec per hec uerba ſi arbitratu⸗ ſuerit.ſec per iſta
ſi uoluerit. Intro glo.fi.⁊ op.ĩcertitudo vitiat legatũ.ðut.d.l.
cũ poſt.S.gener. So.hec incertitudo uenit dedarãda ꝑ arbi
triũ alteriꝰ. ¶ Op. de. l. ſi ita legatuʒ. S. illi ſi uolet. S.ti.j.⁊ de
l. ſi ita expſſũ de ↄdi.⁊ de. So.ibi ↄfert in liberã uolũtatẽ lega
tarij.qð fieri põt.¶ ¶ Op.de.l.utrũ.S.j.de re.du.So.ibi debʒ
itelligi arbitrio hẽdis.hoc eſt in libera uolũtate.qdð nõ ualet.
¶Venio ad materiã ⁊ glo.hic ſumat diſtinguẽdo tres caſus
quos examinabo.¶ NPꝛimo q̃ro an ualeat legatũ relictũ ar/
bitrio legatarij. Glo.ꝙ ſic.ſiue dicat ad arbitriũ.ſiue ſi uolue/
rit. ut.l.ſi ita de cõdi.⁊ de.Addit Di.q; nõ refert ↄferat ĩlibe
rã uolũtatẽ uel nõ.ut.j.de op.le.per totũ.⁊.l.ſenatus.S.lega⸗
tũ. S.ti.j. Tu vo dic clarius.aut teſtatoꝛ dicit ad ei arbitriũ.⁊
ſic nõ ↄditionalit᷑ c ualet ut hic.aut hoc expmit ↄditiõaliter ⁊
tũc aut qtitate nõ exp̃ſſa.⁊ nõ ualet ut in pn.hui.l.a ↄꝛio ſen
ſu Fʒ ꝙ glo. ĩtelligũt. ⁊ Di. aut teſtõꝛ expmit certã q;titatẽ uł
rẽ.⁊ tũc aut dicit ſi arbitratfuerit ⁊ ualet.tñ eſt neceſſe ꝙ arbi
tret. ut hic in pᷣn.⁊.l.is qui hẽs.Sõ.de acq.hẽ.lʒ gl.ibi nõ bene
ſentiat.aut dixit ſi noluerit ⁊ ualet ſi declaret ſe uelle.ut.l.ſi ita
§. ili ſi nolet. S. ti. j. .l.ſi ita exp̃ſſũ.de ↄdi.⁊ de.aut dixit cum
uoluerit.⁊ ualet etiã ſi nõ declaret nolũtatẽ ſuã.nã moꝛiendo
videt᷑ uelle.ut.l.ſideicommiſſa.S.ſic relictũ.j.ti.j.⁊.l.uxoꝛẽ.S.
pe.j.ti.j.¶ Scðo q̃ro qd ſipferat᷑legatũ in poteſtatẽ heredis
DHicit glo.tũc refert utrũ dicat ad arbitriũ.an ſi uoluerit. Tu
circa hoc dic latius.aut dicit ad arbitriũ hẽdis nõ ↄditionali
ter.⁊ ualet ut purũ ut hic.aut cõditionaliter re uel q;titate nõ
expᷣſſa.⁊ eſt nullũ.ut in pn.huius.l.a ↄꝛio ſẽſu.aut expᷣſſa re uł
;titate.⁊ tũc aut dixit ſi arbitrat fnerit.⁊ ualet legatũ.nt.l.ſi
ſic. in pn.S.ti.j.tanq; cõditionale per iſtã.l.in pn.iõ eſt neceſ-
ſe ꝙ hẽs arbitret᷑. ul ſit in moꝛa arbitrãdi.ut.l.thais. S.ſoꝛoꝛẽ
j.de ſideicõ.li.⁊.l.iure ciuili.de ↄdi.⁊ de.⁊ hoc vult tex.j.ti.j.
l.ñdeicõmiſſa.S.quanq;.pmo rñſo.ubi dicit legatũ debebit.i
tellige ſi ſuerit arbitrat uel per eũ ſteterit.qð inuit vbũ debebi
tur.qdð eſt futuri tpis. Moſtea in tertio rñſo dicit oiĩno debet᷑ᷣ.
⁊ ſic utũ vᷣbo pñtis tꝑis.qꝛ ibi nulla eſt ſuſpẽſio.aut dicit teſtõꝛ
ſi hẽs noluerit.⁊ nõ ualet.ut hic in glo.⁊ tex.in.d.S.quanqᷓ;.
aut dixit cũ noluerit heres ⁊ ualet ⁊ põt differre uelle uſq; ad
moꝛtẽ.ut.d.l.fideicõmiſſa.S.ſi ſideicõmiſſũ.⁊.l.uxoꝛẽ.S.pe.j.
ti.j.CQAuero utrũ legatũ poſſit cõferri in uolũtatẽ tertij. Gl.
dicit aut dixit ſi uoluerit.aut ſi arbitrabit.utĩ gl. DNeclaro qñ
teſtõꝛ dixit ſi uoluerit eẽneꝰ nõ ualet qꝛ ẽ captatoꝛia uolũtas.
ut.l.nõnunq;. de condi.⁊ demõ.qð ĩtellige uerũ pᷣterqᷓ in reli
ctis ad pia cauſa.ut in.c.cũ tibi ex de teſta.dixi in.l.captato
rie.S.ti.j. Fallit etiã in relictis libertatũ.ut.l.ſideicõmiſſaria li
bertas.j.ðe ſideicõ.li. Sʒ ſi dixit cũ uoluerit exneus puto q;
ualet ut dictũ eſt.S. de herede ⁊ legatario.nã moꝛiendo videt᷑
uelle. d.l.ſdeicõmiſſa.S.;q;. Scðo dicit glo.ſi teſtatoꝛ dixit
ad arbitriũ.⁊ tũc nalet ut purũ.ut hic.ij.rñſo.aut dixit ſi arbi/
traret᷑.⁊ tũc ualet ita demũ ſi arbitret.ut hic in pn. ⁊.j.dicã in
queſtionibꝰ. qʒ ĩtellige fuit in legato expᷣſſa certa qtitas.
alias ſecꝰ. ut in pn. hui.l. Mꝛedicta uera in ultimis uolũtati⸗
bᷣ. ſʒ in ↄctibꝰ ſiue dicat arbitrio talis ſine ſi uoluerit ſemꝑ fac
ↄditioneʒ.ut.l.fi. C.de ↄhẽ.emp.C.il.ſigs arbitratu.j.de vbo.
ob. ⁊ ibi plene dixi de ↄctibꝰ.doc.⁊ glo.in.l.in emẽtij.C.deʒ

hẽ.emp.pꝛo hoc qð habet in gl.ĩ.l.ii ꝑſonã.S.generalit.j.de

re.iur. ¶ Querit gl. an ulle in cuius arbitriũ coſeri cogat̃ arbi
trari. Rñdet glo.ꝙ nõ meminit ſe legiſſe. Di.arguit pꝛo ⁊ cõ
tra.⁊ ꝙ nõ cogai ꝓbat᷑ in.l.fi.F.̊ ⁊ ſiqj.C. cõia de le. In ↄꝛiũ

facit tex.ĩ auc.de eccle.ti.S.ſinaũt.quihoc fatet᷑.⁊ nõ.glo.C.

de epi. ⁊ cle.l.nulli licẽj. Aeri tñ eſt ꝙ nõ cogat᷑ arbitrari pᷣciſe
i cauſatiue qꝛ ꝑdit relictuʒ ſi nolũtatẽ nõ exequat᷑.ut nõ.in.l.
cuʒ ita.S.j.j.eo.⁊.l.huiuſmodi.in pn.S.ti.j.⁊.S.de uẽ.iſpi.l.j.
S. apud eũ.⁊.S. ubi pu.edu.deb.l..j.S.q;uis.⁊ hoc tenẽt doc.
in.d.l.nulli.addũt tñ doc.eẽ uerũ ſi tale officiũ nõ agnouit.ſʒ
ſi agnouit ĩdiſtincte coget̃ arbitrari.ut.l.ij.S.tametſi.C.de ar
bi. hoc ponit Ci.in.l.id qdð pauperibꝰ.C. de epi.⁊ cle.in.iij.q̃
ſtione.⁊.l.fi. C.de ↄhẽ.emp.v⁊ Spe.de ĩſtru.edic.S.nũc aliq̃.
v. hoc etiã q̃ri.ubi plene.¶ Aduertẽdũ tñ eſt ꝙ glo.ſolũ q̃rit
de eo cuius officiũ eſt arbitrari.Di.arguit de his quoꝛũ offici
uʒ eſt exequi.Lñ hoe ſatis eſt ꝓbabile.q;ꝛ eadẽ eſt rõ. DPic er/⸗
golati aut talis executoꝛ acceptauit officiũ ⁊ cogit illud face/

re.ut.d.l.iij.S.tametſi.acceptare dẽ ſiue in teſtõ ſibi aſcripſerit

uel aſcripto cõſenũt in vita ſiue poſt moꝛtẽ.ut.l.nxoꝛi.S.j.j.ad
l.coꝛnel.de fal.⁊ ibi nõ.aut nõ acceptauit.⁊ tũc aut erit ei ali⸗/
qd relictũ in teſtõ.aut nõ.pmo caſu aut negligit exequi.qꝛ nõ
põt etiam ſi uellet.ut ſũt fratres minoꝛes qui poſſunt eẽ execu
toꝛej.ut in.c.exiui.de vbo.ſig.in cle.⁊ habebũt legatũ lʒ non

adminiſtrẽt. ut. C.e.l.ab adminiſtratiõe.aut põtſz nõ vult. ⁊

U
R

8

De legab ſcðo.

tũc cogit cauſatiue.ut NHi.dic᷑. Si enĩ nõ exequit ꝑdit relictũ
ut. d. §. ſinaut. T. l. ſiqs ſepulchꝛum. S. funus de relig. ⁊ ſump.
fu.cũ alijs allegat per Hi.Aduertẽdũ tñ eſt ꝙ oli erat diſtin/
gnẽdũ an legatũ eẽt relictũ ob hocuel nõ.ut.l.nenſeni de ex/
cu.tuto.tñ hoc hodie eſt indiſtincte uerũ.ut in auc.de here.⁊
fal. S. his oĩbus.⁊ nõ.per Ja de bel.eo.ti.S.⁊ hec ꝗdẽ.in ul/
tima.q. Si vo nihil fuit relictũ tunc nõ cogi?. ut.d.S.funus.⁊
l. iij.. de arbi.⁊ de cur. bo.dã.l.ij.S.qrit.⁊.S.de ꝓcu.l.ſilius
G.iuitꝰ. Hoc aũt ĩtelligo ꝙ nõ poſſit cogi.ſ.ut executoꝛ teſta/
mnẽtarius.ſʒ q; iſta executio deuoluit ad epᷣmut.d.S.ſinaũt.⁊
d.l. nulli licere.uel etiaʒ ad pᷣſidẽ ꝓuincie. ut.l.iij.j.de ali.⁊ ci/
ba.leg.ꝗ iudices poſſunt ad hoc vnuʒ cõſtituere ut exequat᷑.
ut. d.l.iij.tũc iudex põt ex ſuo officio cogere.ſicut põt cogere
quẽlibet cui delegat.ut.l.j.C.qui ꝓ ſua iuriſdi. AVbicũq; autẽ
dixi aliquẽ cogi arbitrari ĩtellige ſi arbitriũ ↄditionaliter ſit in
ſertũ.ſi enĩ cogeret᷑ nõ eẽt cõditio qdð eſt ↄ pn.l.nr̃e.¶ Quero
quo iure coget᷑.Gl.in.l.nulli.C. de epi.⁊ cle.dicit officio iudi⸗/
cis uel actione ex teſtõ. Idẽ ſpe.in.d.vſi.hoc etiã q̃ri᷑ cũ v.ſe.
Tu dic aut executoꝛi erat aliqd relictũ ⁊ põt cogi actiõe ex te
ſtamẽto ſi agnouit relictũ.ut.lʒ.ij. C.de his que ſub mõ. als of/
ſiciũ iudicis locũ hʒ.ceſſat enĩ actio ex teſtõ cũ nullũ cõmodũ
pecuniariũ ex eo ↄſequat.ut.l.plane.el.ij.in fi.S.ti.j.¶ue/
ro poneꝙ talis nõ arbitrat᷑ an legatũ ualet.Glo.ꝙ ſic.hoc in
telligo uerũ ſi cõmittat᷑ ad arbitriũ alterius nõ cõditionaliter.
Si enĩ cõditionalit᷑.⁊ ille nollet arbitrari legatuʒ eẽt nullũ.ut
hic in pn.dicit enĩ ꝙ ĩter hãc cõditionẽ ⁊ illã ſi capitoliũ aſcẽ/
derit nõ eſt differẽtia.ſʒ capitolſiũ aſcẽdere nõ cogit.ergo ⁊c̃.⁊
hocſẽtit glo.magna hic.i.in fi.ʒ aliter dicat glo.in.l.isq hẽs
5.de acqꝗ.hẽ.tñ tex.illiꝰ.l.ꝓbat illud dico. ¶ Quero quo
mõ ſciã ꝙ dle nolit. arbitrari. Rñ.pᷣ ſi hoc expmit.ut.l.ſi..ſʒ
ſigs.C. cõia de le. Sʒ ſi hoc nõ expmit ſʒ tacet q;tũ tẽp debʒ
currere ut videat᷑ nõ arbitrari. Dic aut ꝗs debet arbitrari ad
cõmodũ ſuũ ⁊ põt arbitrari donec det᷑ ſibi termin a iudice.ut
l.mãcipioꝝ.de op.le.Aut ad cõmodũ altiꝰ.⁊ tũc aut arbitri⸗
nʒ oſiſtit circa eligẽdas ꝑſonas ⁊ põt arbitrari donec ĩterpel/
latꝰin iudicio ſit in moꝛa. ut.i.cũ quidã.j.e. Aut arbitriũ con
ſiſtit circa res.⁊ tũc debet ifra annũ arbitrari.ut.l.fi.S.ſʒ ⁊ ſi/
9s. C. cõia de le.ita ĩtelligo iſtã legeʒ. ibi ſcdo rñſo.⁊.j.ti.j.l.ſ
gleonu la ces Fali in caſu ubi põt differre arbitrari do
nec viuat.ut.l.uos.j.de ma.teſta.Rõ qꝛ ibi videt᷑ teſtatoꝛ uo
luiſſe ut ſeruus eẽt obediẽs heredi in vita eius.Et pᷣdicta in ul
tinus nolũtatibꝰ.in ↄctib dic ut dixi in.l.ſiqs arbitratu.de v.
obli.¶ Quero illo tertio nõ arbitrãte qs ðʒ arbitrari. Dicit
gl. ꝙ recurri ad aliũ.ᷣut.l.in ꝑſonã. S. generalit.j.de re.iur.tñ
nõ dicit ad quẽ. Lu dic aut arbitriũ ↄſiſtit in aliq̃ re eligenda
exx certis.⁊ tũc arbitriũ deuoluit᷑ in ipſũ legatariũ.ut.d.S.ſʒ ⁊
ſiqs. Si vo cõſiſtit in eligenda re uel qᷓtitate ĩcerta.ut in caſu
huius.l.in ſecũda parte.⁊ tũc recurrit᷑ ad iudicẽ.ar.l.cũ quidã
j.eo. Si uero arbitriũ cõſiſtit in eligẽda ꝑſona. tũc aut ꝑona
erat oĩno ĩcerta.ut relictũ pauperibꝰuel in redẽptioneʒ capti
uoꝛũ.⁊ arbitrabit iudex.ut.d.l.nulli.C. de epi.⁊ cle.aut arbi⸗
triũ erat in eligẽda ꝑſona incerta de certis.⁊ illo nõ arbitran/
te nõ recurrit ad aliu.ſʒ oẽs illi de qb debebat ſieri electio ad
mittunt᷑ in viriles.ut.l.ſiquis titio.in ſi.⁊ ar.l.cũ quidã.j.eo.?·
hoc quãdo nullo modo arbitratus eſt. ¶ Sed quero quid ſi
arbitratus eſt ⁊ male.Gl. dicit ꝙ recurrit᷑ ad aliũ.ut dicto.S.
generaliter. nõ dicit ad quẽ. dic ꝙ ĩdiſticte recurrit ad iudicẽ
nt dicta.l.in perſonã.S. generaliter. de re.iur.⁊.l.continuus.
§. cũ ita.j. de uer. ob. ⁊.l.ſi ſocietatẽ.S. arbitroꝛũ.S.pꝛo ſoc.⁊
ibi dixi.⁊ hoc in ultimis uolũtatibus. In cõtractibus uero qᷓ
liter recurrat᷑ ad arbitriũ alterius. Doc. tãgũt in.l.in ementis
C. de cõtrahen.emp.⁊ ibi glo.plenius dixiin.l.ſiquis arbitra
tu. de uer. ob. ¶ QAuero que ſunt vba que ſigniſcãt arbitriuʒ
boni viri uel liberã uolũtatẽ. Dixii.l.ſiſic.ĩ pn.S.tij.¶ Que
ro qualiter bonus vir debeat arbitrari. Glo. dicit pꝛo viribꝰ
bonoꝛũ teſtatoꝛis cõſideratis meritis legatarij. ⁊ Fʒ qualitatẽ
ſeu charitatẽ. ut in glo.quã vide.Tu dic aut relictũ ſt factuʒ
ob certã cauſã.ut cauſa dotis uel alimẽtoꝛũ uel ſtudij uel ſimi⸗
li.x tũc debet arbitrari quantũ ei ſufficeret ad illud ↄſideratis
alitatib perſonarũ.ut.l.ſi filie.j.ti.j.⁊.l.qᷓro.S.de iure do.
aluo ſi tanta eẽt quatitas ꝙ abſoꝛberet quaſi totũ patrimoni
nʒ relinquẽtis.tunc eẽt minus arbitrio iudicis.ut.l.ꝗdã teſtõ
I.e. Si vo eẽt relictũ ſimpliciter abſq; expᷣſſione cauſẽ. tũc erit
arbitriũ boni viri.ut glo.dicit.exẽplũ hic in ſi.l.ſi teſtatoꝛ lega
uit pupillo arbitrio tutoꝛis debet coſiderari quantũ eſſet equũ
relinqui ipſi pupillo cõſiderata qualitate pupilli.? cõſiderato
patrimonio teſtatoꝛis ⁊ charitate quã habebat ad pupillũ ulł
Conſideratis meritis ſi reliquiſſet maioꝛi. Poſſet etiam colligi

De legaß ſcðo

;titaꝭ ex qlitate relictoꝝ que teſtatoꝛ feciti ſimui.ut.l.cũ vnꝰ
§. ſi. de ali.⁊ ciba.le.⁊.l.ſi ſeruus pluriũ.S.ſi.S.ti.j.¶uero
ex glo.an ꝗs dʒ arbitrari pꝛeſente herede uel ſalteʒ requiſito.
Rũdeo ibĩ teſtatoꝛ nõ taxauit q;titatẽ.ut in ſcdᷣo caſu hui.l.
puto heredẽ requirẽdũ.ar.l.ſiqs arbitratu.j.de vbo.ob.⁊ qð
ibi dixi. ſʒ ſi q;titatẽ taxauit arbitrium eſt tñ circa eligẽdas pꝑ/
ſonas.uel circa diſtributionẽ faciẽdã ĩter eas tũc nõ dʒ requi⸗
ri.ut.l.nulli.S. cũ aũt.C. de epi.⁊ dle.ubi ſufficit ꝙ poſt tẽpus
maniteſtet᷑ pſidi.hoc etiã apparet.ꝛ ex hoc heres nõ lediutur.
¶Quero an oẽs ꝑſone q̃s ꝗs poſſet eligere debeant requiri.
DVidet᷑ ꝙ ſic.qꝛ reqſiti poſſent trahere electoꝛẽ in hoc ut ſe eli/
geret. Cõtrariũ puto per.l.vnũ ex familia. per totã.l.j.eo.ubi
talis electio põt ſieri in teſtõ ĩſtituẽdo uellegãdo.qð nõ poſſet
ſi requireret᷑ pꝛeſentia alterius.qꝛ tũc nõ eẽt mere ⁊ libere ulti/
ma uolũtas. Itẽ q; põt ſieri eis iuitis.ergo eis abſentib. ut.l.
iiij. S. ij.de ſideicõ.li.⁊ dixi in illa q̃ſtiõe qua diſ⸗ utaui que in
cipit ſiliũ heredẽ ĩſtituit. Mõ ob.ꝙ poſſet eũ trahere in ſuã ſen
tentiã.qꝛ tractat᷑ de lucro captaido. ltimo videtis hic ꝙ lʒ
quantitas arbitrio alterius dʒ declarari.tñ obligatio nõ dicit
hẽre cõditionẽ neqʒ diẽ.lʒ enĩ differat executio.tũ obligatio/
nũ reſpectu p̃ſens eſt. ut glo.dicit.Et per hoc apparet ſi aligs
ꝓmittit in iſtro ĩtereſſe uel aligd ĩcertũ.ꝙ ullius iſtrumẽti põt
peti executio ex ſoꝛma ſtatutoꝛũ.ſicuti ſi cõtineret certã quan
titatẽ.tũc in iudicio declarabit q;titas.ut.C. de ſen.q̃ ſine cer.
qᷓti.l.j.fac.S.de edẽ.l.j.ĩ pn. ⁊.l.defẽſiõis ſacultas de iure ſiſ.

que nõ bñ ¶ Sʒ qro eo caſu quo recurrit᷑ ad iudicẽ ſi ipſe ar/

bitrat.an ab eius abſẽtia poterit appellari.Nic ꝙ ubicũq; iu
dex aliqd ut bonus vir arbitrat᷑ nunqᷓ; appellat. Ita dicit In
no.in. c.pᷣſenti.ex de reſcriptis.

Ati Siplures res nominent᷑ plura ſt
Notiens. che ſecꝰ ſi vno uli noĩe cõpꝛe/
eẽdant. h. d. hãc.l.declara ut dicã in.l.neminẽ.j.eo.
ita VDalet legatũ etiã ſi oferat in ↄditionẽ q̃
ειnlteri poteſtate conſiſtit. b. d. C QAQuero
de quo loquit᷑ hic dũ dicit nõ aſcẽdit.Glo.ponit tres
opi.ꝙ loquat᷑ de hede ⁊ ualet legatũ.qꝛ nõ ↄſert᷑ in ei expᷣſſaʒ
uolũtatẽ ſʒ relatã.ut.l.ſiqs ſempꝛoniũ.S.dẽe here.iſti.⁊.l.non
nunqꝙ;. de ↄdi.⁊ de. ¶ Sʒ tũc qͥro qñ dicet iſta ↄditio ĩpleta.
Didet ꝙ dʒ expectari ꝙ deſinat poſſe aſcẽdere.ut.l.ita ſtipu
lat?.de v.ob. Veritas eſt ꝙ videt᷑ ipleta qñ trãſiuit tãtũ tem/
pus ꝙ cõmode aſcẽdere potuiſſet ⁊ nõ aſcedit.ut.l.hec ↄditio
de ↄdi.⁊ demõ. Alia lec.eſt ꝙ hic dicat᷑ ſi exne capitoliũ non
aſcẽderit.⁊ iſta etiã eſt bona ⁊ dʒ expectari donec deſinat poſ
ſe aſcẽdere.qdð eſt uerũ niſi eẽt perſona legatarij ↄiuncta.quia
tũc pᷣſtat᷑ cautio mutiana.ut.l.cũ tale.S.j.de ↄdi.⁊ de.Tertia
lec.eſt ſi ipſe legatariu capitoliũ nõ aſcẽderit.tũc ualet legatũ
⁊ eſt loc cautioni mutiane.ut i, glo⸗ bnmle gall
n Si vna res legat᷑ ſub noĩe collecti
Eminem. nõ põt vna acceptari alia non
ſecus ſi plures noĩati niſi illa qᷓ repudiat hẽat onus annexum
h. d. cũ duob ſequetibus p.C. de cadu.tol.l.j.S. ubi au
tẽ. Olo.ſoluit hic legat vna rej vni.ibi pluribꝰ.vnde poꝛtio ac
creſcens põt repudiari.¶In.l.ſi duobꝰ.qro quomò ĩtelligat
de duobus legatis non pòt repudiari vnũ quod onus habet
annexũ. Rñdeo ſi per hoc fieret piudiciũ hedi ut in exẽplo h
poſito. Idẽ ſi fieret pᷣiudiciũ alteri.ut.l.ſi legatario.in pn.j.de
fideicõ. Et per hoc dixiĩ qõne de facto.uo ſcitis ꝙ executoꝛ
qui ſẽtit cõmodũ dʒ ſatiſdare.ut.l.ſi a pluribꝰ.S.ti.j.⁊ nõ.in.l.

liberto.S. largius.de annu.le.als ſecꝰ.ut.l.diuꝰ.S. ſicui pluſq;

p.l.fal. Cõtingit ꝙ quidã fuit cõſtitut executoꝛ ⁊ legatuʒ ſibi

fuit relictũ iſte vult repudiare legatũ ut euitet onus ſatiſdatio/

nis ⁊ vult eẽ executoꝛ.Certe nõ põt per iſtã.l.que loquit i one
re ĩpoſito a lege.facit.d.l.ſi legatario.j.de ſideicõ.li.¶Que/
ro ſi repudiatio ualet ⁊ onus remanet. an cogat᷑ he utrunq;.

Rñdeo repudiatio ualet ĩ piudiciũ repudiant ut hic. Sʒ ẽ ad

uertẽdũ ſiquidẽ ille in cuius fauoꝛẽ legatũ repudiatũ habebat
on põt ſibi cõſulere illo nõ agnoſcẽtelegatũ.⁊ nõ cogit agno
ſcere ut hic ubi hẽs deducet falcidiã ⁊ retinebit ſeruũ legatum
cũ onere ſuo.Si vo nõ põt ſibi cõſulere niſi ille agnoſcat tunc
cogũ legatarius agnoſcere nõ obſtãte repudiatione.ut.d.l. ſi

legatario.j.deſideicõ.li.que ẽ nõ.Et eſt aduertẽdũ.ꝙ qñ vna

ars legat᷑ per agnitionẽ partis videt᷑ facta agnitio totius.ut
.ralr eeſe. Sʒ qñ facta ſũt plura legata quoꝛũ vnũ habʒ
onus agnoſcẽdo vnũ nõ videĩ agnoſcere aliud.ſʒ noua agni-
tiõe opus eſt.⁊ ſic eſt eaſus in quo legatarius particularis co/
it legatũ agnoſcere lʒ regulariter contra dictã. l. ſigs omiſſa
8.ſiqs omiſ.cau.te. ¶ Altimo qñ deferun: plłres hereditates
uel plures partes vniu hereditaſj.dixi in.l.ñ. ð. de acq.here.

