iuſte iudicatũ ꝑ ſnĩam ſʒ iuſte.ut.l.ſtipulatio iſta ĩ pn.j.de v.

ob. ⁊ ibi nõ.So.itelligo ꝙ hᷣ̊ ꝑuenit ad ſuũ hẽdẽ de uolũtate

defũcti ⁊ hẽde uolẽte ſuit cautio iſta p̃ſtita.ut.l.cũ auia ĩ f.de
ↄdi.⁊ de.ubinõ dʒ ſtariꝑ ĩuitũ.ſʒ ꝑ uolũtariũ põt.ſed ſi hẽde
opponẽte tẽ obſtaret ↄtrariũ. ¶ Op.C.e.l.pe.So.ut ĩ glo.

auoc legatoꝛi dn ſen ia⸗

omiſſa cauſa teſti ad hãccautiõem tenet.h. d.
AE ſtipulatio. Diunx. ca⸗

Inãẽ utẽdũ. nec debẽt intponi cautiões ꝗᷓ nõ releuãt.

Op. ad pn. de le.ij. S. plane de vul. ⁊ pu. C. l. ita tñ. S.
a pꝛe.S.ad tre. So.ut ĩ gl. ¶ Op. de.l.j.S. ſi impuberi.j.de
coll.bo.gl.nõ ſol.So.i.qꝙ h̊ nõ ẽ ſolicit de hẽditate viuen
tis ſʒ de hẽditate moꝛtui.¶ Op.ad.S.diu de.l.ſi pupulli.S.
j.S. de neg.ge. ubi ntimur ſuꝑuacuis cautiõib. So. b cautio
h ẽ ſuperuacua.qꝛ nõ põt cõmitti.ibi vo dẽ ſupuacua.qꝛ alia

acctio cõpetit.cũ igit poſſet cõmitti ibi merito põt interponi.hᷣ

—

ab uno.

nõ põt cõmitti. merito ergo nõ noeihterponi⸗ Dirorl
i ſi ti CHp. de.l.ſi debitoꝛi.S. de
ITiz in pnti. t Giendſoluit l Tointt
G. l. ſ ebltostttoglen qñũ debitũ ẽ purũ ⁊ ligdũ iudi/
ciꝑ ↄfeſſiõeʒ par.hᷣ aũt lʒ legatũ ſit puruʒ tñ hẽs diffitebat᷑.
nec dicebat hodie pſtat hodie agat᷑ fm.l..is a quo.j.ti.ij.ſʒ pe/

tebat libellũ.vñ cũ oꝛdinarie pcedat dʒ habere locũ tractatuʒ
iõ pſtat cautio.ut.l.poſtq;. S.imꝑatoꝛ.⁊ ibi glo.Fm caſus po

ſitiõem. gl. videtur ſic ĩtelligere.
Heredibus.
H.¶ Op. ex ſupueniẽti caſu nõ augel oblo fideiuſſoꝛũ
nt.·. lutius.S.paulus.j.ad munici.Gl.pma q dicit ſimpliciter
ſol. Zium. ⁊ ſequẽs Bo⸗ anarer iſta ẽ mã.l.cẽtũ capue.ð.de
eo qð certo loco.⁊.l.qro.õ.loca.

ij Iſta ẽnõ. l. 1 diẽ. Satiſdatio re⸗
Ae fil miſſa no põt peti etiaʒ ſi heres dila⸗
pidet. Itẽ ꝗ petit qð reſtitutur ẽ ex intuallo repellit᷑

erxceptione dolo ac. ⁊c.h.d. In tex.ibinon compellendum

cauẽ ꝑ ſatiſdationẽ ſʒ nuda cautiõe cauet.ut in auc.de teſt.S.
j. niſi cautionẽ remiſiſſet ut ibi dic in f. S. Ibi ſi fuiſſet heredi.
nec ob.l.dolo fac.j.de exc.do.qꝛ h res petita nõ erat reſtituẽ
da ſtati.qᷓ poſt tpj. Ja.de are.⁊ Ol.opponũt.S.e.l.ſlio. ubi
ſaltẽ nnda cautiõe dʒ cauẽ. Gl.ſol.ꝙ h de auo ibide pꝛe.nil ẽ

dicẽ. l. dat aliã ſo. ꝙ iſta ↄcoꝛdat cũ illa. Ja.de are.tʒ q hic
dʒ cauõẽ nuda cautioe.qꝛ teſtõꝛ remiſſa ſatidatiõe exigit cau/
tionẽ.⁊ tẽ remiſſa ſatiſdatiõe nõ ẽ remiſſa cautio.ar.ĩ coꝛpoꝛe
de reſti. S. fi.niſi eẽt remiſſa cautio ut ibi nõ. Gl.tñ alit ĩ.l.lio

vigdet ĩtelligẽ ut ibi dixi. Cõtra iſtã opi. YJa. de are.videt᷑ tex.

coꝙ dic cauẽ. ſy ipe exponit.ſ.cũ ſideiaſſoꝛib. ul põt ĩtelligi

tio. põt etiam

ꝙ ula auẽ.ĩ f..hat locũ ĩ alijs pſonis qᷓᷓ iſtis tã cõmcſ.quia
coipᷣo ꝙ remittit ſatiſdatio ⁊ cautio ſit remiſſa. Sʒ opi. Jac.
de are. plus plʒ. ¶ Quero an iſte pẽ ſit legitim admiſtratoꝛ
hui fille. Et gl. dic ꝙ ſic. ſz iſta glo. referẽdo ſe ad tex.nõẽ vᷣa
ziſta ſilia nò erat ĩ ptãte cũ fec teſtm.iõ nõ ẽ legitimꝰ admini
atoꝛ qð alj eẽt ut.l.f. C. de bo.qli. ¶ Querit gl. q̃lit᷑ oſulet
huic fideicõmiſſario.dic ut iſtud qð dicit glo.ꝙ coget᷑ ſtat re
ſtituere eſſet contra v.idenq;.qꝛ obſtaret exceptio dolo fac̃.
Nõ ob.l.imꝑatoꝛ.qꝛ ibi loꝗtur in patre cui bona debẽt ire

ad ſiliũ. iõ ſi añ reſtituit nõ videt magnũ quid. ut.l.reſcripto’i

h.j.vñ liberi.iõ teneatis iſtã opi.glo.hic.

(Kutoꝛ qui Iſta mateni eraminauiinpe.s us

¶ ¶ VAUſt in poſſeſſionẽ legatoꝛũ eſſe liceat.
¶HPHidctũ ẽ.S.ut le.no.ca.uerũ qꝛ qñq; nõ cauet᷑ ⁊ ꝗs mittit in
poſſeſſiõem.iõ hᷣ ponit iſta rubꝛica ut 1 poſſeſſions legatoꝛũ.
gs cum autio qᷓ nõ dʒ pᷣſtaripᷣ
DNEI ſtita ſciẽter nõ codicitur
ſʒ ꝑ ignoꝛãtiã facti ↄdici᷑ qͥ ad plenã liᷣatio
nẽ. Di ignoriri iuris dicit qͥ ad libatio
nẽ ſideiuſſoꝛũ tm̃ ꝗbus etiã exceptio cõpetit
h. d. Mõ pᷣn. x eſt ſubtile. In tex. ibi ſatiſda
dicẽ quo ad libᷣationẽ ſideiuſſoꝛũ ⁊ ſuã Ri.⁊

glo. In tex. ibi ↄdici poſſet.q ad libᷣationeʒ fideiuſſoꝛum non

ipᷣius hẽdis DPi. Hic dẽ ꝙ cautio que nõ dʒ pᷣſtari pᷣſtita com
mittit. j.l.emptoꝛ.⁊.l.dani.S.emptoꝛ.j.de da.inſec.Sol.ut
Di. plene i.l.ſi pionus.j.de dona.⁊ ꝗdã h hñt.¶ Op.de.l.
q erat.S.fa.her.ſo.ibi cõmittit ſtipulatio ad id ad qð ꝗs tene
Bat.ſ.ad inteſſe nõ ad duplũ.i ꝓpoſito iſta ſtipulatio qñ per er
roꝛẽ iuris cauit.tẽ qͥ ad ſideiuſſoꝛes ↄdicit qꝛĩ nllo tenet᷑ ⁊ iſtã
tʒ HDi.ĩ. D.l.ſi pionus.⁊ ſᷣm h hẽs caſũ ꝙ ꝗs põt cõdicẽ liba/
tiõem ſideiuſſoꝛis nõ ſuã libationẽ ⁊ ẽ nouus modus agẽdi.ſ.
petere ut aliꝰ liberet.⁊ vide ĩ cex.ĩ pn. Et puto ꝙ iſtã lidᷣatio/
nẽ cõdicat ſuo noĩe nõ ſideiuſſoꝝ noĩe.ſile i.l.idẽq;.S.ſicui.ð.
mã. nbi ago actiõe madati ut libej aliũ qꝛ mea ĩtereſt. ¶ Op.
dẽ hic ꝙ ſideiuſſoꝛes ſũt tuti exceptiõe. .l.ſiquis poſtq;.j.de
ſo. So.gl. h fideiuſſit ꝓ eo ꝗ nullo mõ tenebat᷑.⁊ vide gl.q̃ in
cipit.ĩmo videt᷑ cc.⁊ iſtud nõ videt᷑ uerũ.qꝛ.l.ſigs poſtq;.loq
tur qñ ẽ tꝑe liberatus ⁊ ſic naturalis remanet.ut.l.obligatio/
nũ fere. S.placet.j.de act.⁊ ob.⁊ ibinõ.ergo põt accedẽ ſide

iuſſoꝛ.ui.l.fideiuſſoꝛ.S.j.j.de fideiuſ.So.pʒ Di.lʒ remaneat

naturaliter obligatus.tñ nullus ẽ effectus.h.d.Mi.i.l.ſl.j.rẽ
ra.ha.⁊ Ci. in.l.cũ ꝗs de iuris ⁊ fac.igno.uel opoꝛtet ponere
ꝙ tẽpus eſt modus obligatiõis tollende qñq; ut dixii.l.ſñ.
i.rẽ ra. ha.dixi in. d.l. ſiquis poſt

I. gitr 1 Es ut mittat᷑ ꝗs ĩ poſſeſ/
Mon exigit Ptoz. one regrit D dueti⸗

‚2r

ſz ut ceſſet moꝛa ei ꝗ ↄuenit. Secũdo nõ ꝙ nõ dʒ offerri cau
tio. Op. de.l. optimã. C. de ↄtrahen. ⁊ cõmit.ſtip. So. ibi
Pzʒ diẽ ꝗ ĩterpellat pꝛo hoĩe.Itẽ op.de.l.ij. C. de iure emp.
So.ibi tacite ĩeſt dies qui intpellat ꝓ hoĩe.¶ Op.de.l.ſtipu
latio iſta.S.j.j.de oꝑ.no.nũ.So.ibi uolebat ſe ab obfnantia
pᷣcedẽtis denũciatiõis ſpᷣtrahere.q̃re dʒ ſe offerre ut offert ad
purgationẽ moꝛe pᷣcedẽtis iã ĩducte.ut.l.llud de ꝑi.⁊ cõmo.
rei uẽ. H aũt nulla obligatio pꝛecedebat. Old.

= „Rρ Mõ. caſuj ẽ. Ex iſto tex. ſumũt rõnẽ
(Si deb ltoꝛi. α ẽrõ ꝙ ꝓcuratoꝛ rei cauet ĩdiſti

cte.pcuratoꝛ actoꝛis nõ cauet niſi c ẽ dubiũ de madato.⁊ ẽ
rõ qꝛ re ẽ caut' ex parte ſua.q; deſẽdit ilᷣ hʒ. c ſic eſt ſibi
cautũ.ſʒ actoꝛ petit illud qð no hʒ.iõ nõ eſt ſibi cautũ.⁊ dʒ ei
caueri.⁊ hoc ſumit᷑ ex iſto tex.

(Ei cui. Glo⸗ gaerie quõ erat ĩdebitũ.Et dic ut glo.⁊ te/

quam vis.

fallit ĩ libertate. ut.l.ſciẽdũ.j.de manu.teſ.⁊.l.cũ quaſi.S.ſʒ ⁊
ſiqs.j. de ſideicõ.li. Item cõfirmat fideic miſſuʒ vniuerſale.
ut.l.ita tñ.S.ſi pater.S.ad treb. ⁊ ꝗd oꝑetur exiſtetia dicã in
l.filius qui patri de vul.⁊ pu. ”
Ais a qauo Iſtud ẽ nõbile pn. In cauſis
8 qe ſũmarijj exceptio q requirit al
tioꝛẽ idaginẽ admittit ſi excipiẽs parat ẽ icõtinẽti

Bare. b. d. ¶ Op. de. l. j. . e. So. ibi hẽs nõ dicebat hodie cõ

ſtat hodie agaĩ ut h dicebat. ¶ Pꝛio q̃ro dẽ h ꝙ illi a quo ſa
tiſdari petit offert cautio.qᷓro ꝗ iure.Et gl.dic officio iudicis
⁊ bñ.⁊ dedi tibi tex.i.l.v.j.de v.ob.⁊.j.de pto.ſtip.l.j.⁊ inſti.
de Alſtp Prork. gl. dubitet. ut. l. g iquilino.j. de dã. iſec.
¶ AGuero q̃liter dʒ ĩtelligi ꝙ offert ſe paratũ ſtati ut dieter.
ie

7

r — — —. — — „— doi ————v—

Ati bol. lega. eẽ lie⸗

hodie ↄſtat hodie agam. ⁊ ſic eadẽ die.videĩ ꝙ poſſet. alibi
videt᷑ ꝙ ifra duos meſes qñ d ſtati.ut.l.i fraudẽ.S. in fiſcali⸗
bus.j.de iure fiſ.nõ.in.l.ulti.C.de compẽſ. Cõſueuit tibi dici
i.S.in boneſidei.iſti.de act.hᷣ gl.ĩtelligit ĩfra bꝛeue tpᷣs iudici⸗
arbitrio.⁊ vide gl.q icipit hodie legatariꝰ ⁊c.⁊ gl.uerũ dicit.
Sʒ qliter dʒ iudex arbitrari.Et ẽ tex.h̊ ſingulariſſim ꝙ ſi de
ndeicõmiſſo põt ↄſtare ĩfra illud bꝛeue tpᷣs ĩirra qð fit examia
tio an ſideiuſſoꝛes ſint idonei.uł ĩrra qð dʒ peti iurari de calũ
nia.tũc ſi põt de cautiõe pſtare ĩfra illud modicũ tpᷣj.⁊ ſic ego
foꝛmarẽ exceptiõem mes.⁊ ſic ꝑ iſtũ tex.dico ꝙ nõ dʒ cauere
4. fuit adẽptũ legatũ.x hoc offero me pbaturũ ifra tps qð pẽ
eret cognitio ſumaria ſuꝑ hac cautiõe etiã hac exceptioe nõ
oppoſita.? iſte ẽ tex.h ꝙ ſit bꝛeue tpᷣs arbitrãdũ a iudice.⁊ ſic
dz ltelligl id qd vidiſtii.l.ille a qͥ. S.ſi de teſtõ. S. ad tre.⁊ nõ.i
l. ij. C. de edic.diui hadria.tollẽ. ¶ Quero dẽ ꝙ cũ cognoſci
ſuꝑ hac exceptiõe apparet legatũ deberi pure.qro utrũ hẽs
ꝗ obtulit iſt exceptionẽ dʒ ad iſtud legatũ ↄdẽnari.Gl.h di
cit ꝙ ſic.⁊ vide gl.que ĩcipit.ſ.q ſideiuſſoꝛes ⁊c.tʒ ꝙ ſi ĩ iſta ſũ
maria cognitiõe ſuꝑ exceptiõe habita apparet legatũ deberi
tũc dʒ pꝛeſtari.Sʒ nõne illud ẽõ.l.a dio geſs ſup rebu⸗. j. de
re iudi.ubi dẽ ꝙ iſtð qd ĩ iſta ſumaria cognitie pnunciat᷑ nõ
parat plenũ pꝛeiudiciũ. Mꝛeuiter ſuſtinẽdo gl.iſi ẽ ſõ qꝛ hẽs
ad h̊ videt ſe aſtrigẽ dũ dic hodie oſtat hodie agam.⁊ lõ ĩpu
tat ſibi q; poterat iſtã cognitiõem effugẽ ſine ſuo ĩcõmodo ſa
tiſdatiõeʒ pꝛeſtãdo.ſʒ ĩ.l. ↄꝛia nõ ẽ qd ſibiiputet cũ illã ſũma/
riã cognitiõeʒ nõ poterat effugere ſine magno pꝛeiudicio ſui
T⁊ tex.hẽs ꝗ ponit hãc ronẽ i.l.j.in ſi.j.ne vis ſi:ei.¶. Vꝛ hꝙ;
cognoſcit ſumati.qro q̃liter ſiet. DPic gl ꝑ iuramẽtũ.vide gl.
q icipit ſuffic ergo.⁊ ſic iuramẽtũ ẽ ſũmaria ꝓbatio.⁊ ẽ texi.l.
theſaurus.S.ad exhi.⁊ hoc ẽ uerũ tm ſuꝑ illo capitulo.an per
caluniã petatul nõ.⁊ ĩ hoc ẽ ſufficiẽs pbatio ꝑ iuramẽtũ.ſed
an legatũ debeat᷑ uel nõ dʒ pbari pꝑ inſtrm uel per teſtes.ut.l.

poſte;. S.ſi dies.S.ti.ꝓxi.ſed quãdo heres eẽt cõtumax tun

ſoꝛte eẽt uerũ quaãtũ ad miſſionẽ ĩ poſſeſſionẽ ex pmo decreto
ꝙ eẽt ſufficiẽs ꝓbatio iuramẽtũ.ut ĩ auẽ.de exhi.⁊ itro.re.S.
ſucepto.⁊ ꝑ doc.ĩ.l.cum ppona.C. de bo.auc.iudi.poſ.dixi
lene in. l. ſi ſinth. F.lu de nſec⸗ ne . g.
¶Op. d? h ꝙ ꝗ ſeł recepit ſideiuſſoꝛẽ ma/
le nel.ahe ſbil cũ dorerFaſt mlier. S. ſo.
ma.h̊ ſcient᷑ recepit. ⁊ dic i.l.iij.j.de fideiuſ.⁊.l.int᷑ cauſas.S.
abeẽ.S.mã. ¶ p.de.l.ſciẽdum. S.pe.S.ꝗ ſatiſ.cog. So.⁊
tene mẽti illã ꝙ Bꝓuiſio hoĩs ꝑit.⁊ iõ reſtaurabit ibi ꝓuiſio le
gis. Inducit᷑ ad.q.p Hi.mlier accepit ĩ virũ quẽdã paupem
hoĩem dedit ſibi dotẽ.mõ vult petẽ reſtitutiõem dotis ᷣm foꝛ
mã.l.ſi ↄſtante.ĩ pn.S.ſo.ma.⁊.l.ubi.C.de iure do.Et dicit
Di.ꝙ nõ põt qꝛ iputet ſibi mulier qũ accepit.⁊ hoc tʒ NHi.in
ð.l.ſi ↄſtate ĩ pᷣn.⁊ h̊ tʒ Ci. Rai.⁊ oẽs.ſʒ hoc ego nõ teneo in
repetitiõe.l.ſi cõſtãte.⁊ ẽ rõ qꝛ ſi expꝛeſſe uoluiſſet mulier renũ
ciare illi a pn.expᷣſſe nõ potuiſſet.ut.l.de die.⁊.l.ſe.de pac.iõ
nec tacite põt.⁊ ꝑ hac.l.dico ꝙ ſi aliqs vult facẽ aliqueʒ capi
tanq; ſuſpectũ ex foꝛma ſtatuti uel ↄſuetudinis.ꝙ ſi cauſa ſu/⸗
ſpitiõis ſperat tꝑe ꝗᷓ cũ eo ↄtraxit nõ põt capi.ſec ſi poſtea ſu
peruenit ut h.facit.j.de pui.credi.l.ſi creditoꝛes.

111 PDꝛ h ꝙ miſſus ĩ poſſeſ
1— EUI legato. o⸗ ex pᷣ decreto non
õt ut dñs nõ poſſidẽ. Contra ĩ.l.ij.S.ſi ex no.cau.
aga.⁊.l.ſi finita.S. poſtea aũt.j.de dã.ĩfec.Sol.ut gl.⁊ tʒ ꝙ

☚.

põt pueniri ex miſſiõe fcã cauſa legatoꝛũ ad ſcom decretů.

gl. habes ĩ. l. ſi finita. S. iul.j.de d.iĩſec.ĩ gl.magna.Hi.ibi in
additiõe ſua videt᷑ dicẽ ꝙ põt ꝑueniri ad ſcom decretũ qñ eẽt
legatũ purũ ⁊ purificatũ ut h.ſecꝰ ſi nõ eẽt purũ ut ĩ gl. ꝛia.ſʒ
puto ꝙ ex vigoꝛe miſſiõis facte ut caueat᷑ noĩe legatoꝝ nõ po
eſt pueniri ad ſcõm decretuʒ ut hic ẽ tex. ⁊ gl. h. v. in. S. iul. rõ
ẽ q; ꝑ pmũ decretũ iã ẽ ↄſecutꝰ qð petit.petit ipſe nõ legatum
iz petit ſibi caueri.ſ poſſe eſſionem uùlã hʒ vice cautionis.ut.l.
poſtꝙ;.S.impatoꝛ. S.ti.j.x.l.ſi finita.S.ſiqs dãni.j.de dã.in/⸗
fec.iſta gl.põt ĩtelligi ſi petitũ eſſet legatũ actiõe ex teſtõ herej
ẽ ↄtumax ẽ facta miſſio ex pᷣmo dereto.tũc qꝛ ꝑ pmũ nõẽ ſibi
cõſultũ peruenit ad ſcom.ut.l.j.⁊.l. fulcinius.j.ex qui.ca.in
oſ. ea. dixi plene in.l.iuł.¶Quero gꝗd in creditoꝛe.an miſ-
ſus repellat dñm. Et dico ꝙ nõ.ut.l.ſi finita.S.ſiqs aũt.j.de

.

dã.ĩfec.⁊ hoc dicit gl.¶ Quero ꝗs ꝑcipiet fructus.Et dicit

dic ut. j. S. ſigs legab. ⁊ ibi Aemnnz: Risi
(Si 1. ni. Rõ bui. S. ẽ q quiẽ miſſus in
ͤ19 is Odni ond ; habẽ curã bono
rũ.ut.l.pꝛetoꝛ.j.de bo.auẽ.iu.poſ.C.l.ſifinita.S.ſiqs dãni.j.
de dã. lec. ⁊.j.e.l.ꝗ legatoꝛum.ſed cauere alij de da.ĩfec.ẽ eu

ra ⁊ cuſtodia rei.iõ ſi cauet recuperat ab eo cuius ẽ ipſa res.

I 2 PAPeis Bllud q dz B eſt ne
(Si plures legatarii. Diett ⁊ nõ ẽ hodie
coꝛectũ. Et qᷓro qͥ ẽrõ hmiꝰ.l.ĩter creditoꝛes ⁊ legatarios. Et
gl. q ẽ i.l.cũ onus.j.de bo.auc.iudi.poſ.dicit ꝙ legatarij ueni
unt ex cauſa lucratiua.creditoꝛes ex cauſa oneroſa.hoc etiaʒ
tʒ Di.ĩ.l.ſi ſinita.S.ſi ples.j.de dã.ifec.ſacit qð nõ.ꝑ eũ ĩ.c.ꝗ
poꝛ de re.iur.li.vji.·Mõ video qliter poſſet pcedẽ.q; video ꝙ
l.cũ vnꝰ.j.de bo.auc.iu.poſ.⁊.C. de bo.auc.iu.poſ.l.ul.⁊.l.q
aüut. S. ſciẽdũ.j.de his q ĩ fra.cre.⁊ in qllibet creditoꝛe gnãliter
dicũt ꝙ vno creditoꝛe miſſo ĩ poſ.oẽs vident miſſi.nec hẽo.l.
q̃ diſtinguat cauſã lucratiuã ab oneroſa. Mec iſta.l.ob.quia
qũq; ꝗs petit aliqd officio iudicis ut h ẽ.tũc nõ ẽ creditoꝛis.
iõ vnõ miſſo alij ꝗ ſił ꝑ offm iudicis uenirẽt nõ viderẽtur miſ
e anteq;ᷓ ad iidiciũ ueniãt nõ hñt aliqd iuris.ut.l.cum po
ſtulaſſẽ.j.de da.iĩſec.⁊ ſicẽ h̊ ꝙ vno legatario miſſo qui ueni/
ret officio iudicis nõ vident᷑ alij miſſi.idẽ in dã.ĩfec.ut.l. ſi fini
ta. F ples.j.de dã.ĩfec.ſec ſi uenirẽt iure obłonis.qꝛ tẽ vno
miſſo oẽs vident᷑ miſſi. Nec curo ſi ex cauſa oneroſa uł lucra
tiua.qꝛ etiam legatarij ſũt creditoꝛes.ut.l.j.C.de bo.auc.iu.
pol.⁊ hoc qð dico ꝓbat᷑ ex tex.l.cũ vnus.ubi dicitur ĩ tex.q;
pꝛetoꝛ nil noui ⁊c̃.plene dixi in.d.l.cum vnus.

(Mui pꝛioꝛ. Sde eſis eilſiiuta ſipkeo j dedz.

K.eifec. ¶. Op. de re. iur. l. qui poꝛ i tꝑe po/
tioꝛ ĩ iure. So.hui otrarij timoꝛe Hi.diſtiguit.ut.l.puilegia
j. de pui.cre.⁊ ĩ.c.q poꝛ.ex de re.iu.li.vj.⁊ ꝑ gl.i.l.q iure.S.qꝗ
po.ĩ pi.ha.⁊ dicatis ut ibi dꝛ.⁊ dixii.d..ſi ples.⁊ ĩ.d.l.cum
vnꝰ. Gl. ſoꝛmat ↄꝛiũ ⁊ nõ ſol. vide gl.q icipit q; eiuſdẽ ſũt ⁊c̃.
in fi. dic ꝙ h eſt certum de mẽte.l.ibi non.ut nõ.per Di.l.nec
l p. C. cõla de le. l.
Poſtq; rei ſeruãde. ab hʒ bypothecaʒ a
tꝑe moꝛtis.ergo pꝛeſer: creditoꝛi poſtea miſſo.ut.l.eos.C. ꝗ
Po.in pi.ha. Et gl. Lſic
iſta tpa legatari nõ habebat tacitã bypotheca qð ẽ tex.i.l.
creditoꝛib.j.de ſeparatiõibꝰ. Pꝛerea poſito ꝙ legatarij ha/

berẽt tacitã hypotheca creditoꝛe nõ.adhuc.iſta gl.nõ dic ue
rũ.nã legata debenĩ ere alieno deducto. ut.d.l.creditoꝛibꝰ.

l.ñ vniuerſi. C. de le.l.j.S. is q.S.ad tre.Ho.Ci.in.l.ij. C. qui
po.in pi.ha.ſuſtinet gl.iſtã ꝙ uerũ ẽ creditoꝛes pᷣſferunt᷑ le/
atarijs ſi hẽditas nò ẽ ſoluẽdo legatarijs ⁊ creditoꝛibꝰ.ſed ſi
Perecas ſoluẽdo legatarij ⁊ creditoꝛibus.tũc pꝛefert lega
tarius in re legata.q; creditoꝛ dʒ pus otra heredẽ agere ut.l.
ſcimus.S.ſi vo creditoꝛes.C. de iu.deli.⁊ bene dicit. 5
Mni inpoſſeſſionelegatoꝝ. lu
ſus ĩ poſſeſſionẽ mitti i bonis hereditarijs ⁊c. ¶ Op.j.e.l.ĩ/
peratoꝛ.Sol. qñ mittit᷑ ex edicto loquit᷑ h.ſed q mittit ex re⸗
ſcripto logtur ĩ bonis hẽditarij ut ibi dicã ꝑtex.iſtũ.⁊ ſile di/
cũt doc.ultramõ.⁊ Ci.cum eis ꝙ ſnia lata ð vnũ põt madari
executiõi ʒ aliũ q hʒ rẽ quã ille dolo deſijt poſſidẽ.⁊ caſus vi/

der᷑ .iſtud videt᷑ ꝓbari.j.e.l.ſilegatoꝝ.S.ſi.C.e.l.circa.⁊ per

Ci. C. de ali.iu.mu.ca. fa.l.j.ĩ.vilj.q.ſj iſt dictũ ẽ ↄ caſũ expᷣi
ſũ i.l.j.S. neceſſario.ð.ſi mlier uẽ.no.in poſ.mit.ꝓ hoc ẽ tex.iĩ
ſti. de ac. S. ſiqs i fraudẽ. ⁊. C. ⁊.ff.p totũ de his q ĩ frau.cre.
ubi nõ põt agiõ eüg poſſidet res creditoꝝ alienatas niſi pus
agat᷑ reuocatoꝛia. MHo ob. iſta.l.q; ẽ ſpale ſauoꝛe legatoꝛum
⁊ ſideicõmiſſoꝝ.hocnõ hʒ locũ in alijs. ¶ Vltimo iſte tex.
ꝓbat vnda meà opi quã poſui i.l.ſi creditoꝛes.C. de pig.⁊ di/
co ibi ꝙ pactũ de ĩigrediẽdo ꝓpꝛia auctoꝛitate lʒ poſſet ð pn/
cipalẽ creditoꝛẽ igredi ſine aliq cauſe cognitioue.tñ õ ſingu/⸗
larẽ ſucceſſoꝛẽ dʒ adhiberi aliq̃lis cauſe cognitio.⁊ ꝓ hoc iſte
5§. cñ gl. ꝗᷓ in cipit. nt.j.e. l.n.

yMõ ex iſto tex.ꝙ põt fieri miſſio ĩ bonis qᷓ
(Bono. dobuot ptiner ſae dñij directi ulł utilis
uł q̃ſi.ſec? ſi nullo iure detinet.ut i.S. ſi depoſita. ¶ Quero
utrũ ĩ mõ ĩterponẽdi decretũ ſit dꝛia int᷑ res ꝗᷓ ptinẽt iure dñij
⁊ alias. Rñ.q;tũ ẽ i ĩterpoſitiõe pmi decreti nulla videt dꝛia
ut h. ſz intpoſitiõe ſcði decreti eo caſu q hẽret locũ ẽ dꝛia.ꝗqa
Trebꝰ que poſſidẽtur iure dñij pᷣtoꝛ iubet eũ eẽ dñm.ſʒ in alijs
ꝗq̃ nõ poſſident᷑ inre dñij ptoꝛ ĩterponit decretũ hoc mõ. Sta/
tuo ul decerno tibi ut utaris illo iure ĩ talibus rebꝰ quo debi/
toꝛ utebat᷑. ⁊ iſtã foꝛmã dat iuriſcõſult i.l.ſi finita.S.ſi de ue/⸗
ctigalibꝰ.j.de dã.ife. Foꝛmo vnã.q.iĩ v.ſi depoſita.uenit ille ꝗ
depoſuit ⁊ dic̃ nõ potuit ſieri miſſio ĩ hac re.qꝛ mea cui icũbit
ꝓbatio. Gl. hẽs ĩ.l.ob maritoꝝ.C.ne vx. ꝓ ma.⁊.l.j.C. de pp
ui.ñ. q; ꝗᷓ ſunt reperta apud debitoꝛem pſumuntur ſua.

1.I. Tene mẽti iſtũ caſũ qñ ẽ fcã miſſio ĩ
(Si ex duob parte rei cõis.ꝙ aliꝰ i cui partẽ nõ
0 liij

fater Zꝛiũ ꝙ hodie pꝛefert.⁊ ſic tz gl.ꝙ fᷣm

eſt facta miſſio põt fatiſdare ⁊ adminiſtrationẽ rei recipe. Ol.

ſignat ꝛia ⁊ nõ ſol.vide gl.q ĩcipit ↄſiliũ ⁊c.ĩ f.gl.So.iſtud

io.q; i ſtipulatiõe deduci opis deſtructio qẽ idiuidua. de

ducii legati ſolutio ꝗᷓ ẽ diuidua.eadẽ rõne cautiõis pᷣſtatio q̃
ei naʒ ſeqtur. nt. S. ti.j.l.j. S. ſiq ſp 2ditiõe. Ja. de are. ⁊ Ol.

Ae 0 Iſte „ bon'. S. ꝗqro a ꝗ tꝑe icipit cur
(S mperatoꝛ. ſex mẽſiũ.Et glo.dic ꝙ a tꝑe
fnit petita cantio. Iſiſta lec gl.eſt uera in ſe. ⁊ q ad tex.nõ tñ

ſatiſfac ꝑſecte.⁊ iõ qro qd ſi nõ potuit peti cautio.qꝛ fuit re/

miſſa ut.S. ꝓxi.rñſo. Rñ.ꝙ tex.ẽin.l. certa. C. e. ꝙ põt petia
die 5 ſuit petitũ debitũ. ¶¶ Vlei iſtud qð dicit ꝙ a die petite
ſatiſdatiõi nõ videt᷑ uerũ.qꝛ lʒ ſatiſdationẽ petã nõ ẽ hẽĩ mo
ra p̃ᷣſtãdi legatũ.⁊ ad hᷣ ut ſiat miſſio regrit moꝛa hẽdij. Rñ.
⁊ fateoꝛ oppoſitũ ꝙ lʒ ſit petita cautio nõ ſufficẽt niſi hẽs fuiſ
ſet ĩ moꝛa nõ pᷣſtãd legatui.ſi die legati nõ ceſſiſſet nõ hẽret lo
cũ iſtð reſcriptũ.⁊ gl.ſẽtit H. HNẽs ergo ꝓbare ſex menſes ela/
pſos a die petite uł debite cautiõis. Itẽ ꝙ ceſſet dies legati.
Itẽ ꝙ hẽs fuit ĩ moꝛa pᷣſtãdilegatũ.⁊ ca ꝙ Fʒ iſta tpa nõ
tenent᷑ ſoluẽ de ſuo legata.ut.l.ſi vniuerſe. C. de le.⁊.l.j..ſi is
Raaringetn S ad treb. ¶ Qũo quõ h fit miſſio ĩ poſſeſſionẽ
onoꝝ hẽdũ. Rñ.ꝙ ſᷣm iſta tpa nõ tenet᷑ ultra vires hẽdita/

rias tñ pᷣceſſit miſſo ĩ bõis hẽdis ⁊ fac ut ſoluat uſq; ad vires

hẽditarias. ut.l.ĩ ᷓtitate ĩ fi. ⁊.l.ſiĩ poſſeſſiõe.S.ad.l.fal.

uariꝭ7 Moßpt dici ceſſatu ni no ẽ pſona ꝗᷓ intpellet. ſi
ſatu. Mhoepie qdã. S. de uſur. ¶ Op. de.l. j. S.
nõ exigit. S. e. So. alið ĩ miſſiõe q̃ ſit ex reſcripto.⁊ alið ĩmil⸗-
ſiõe q ſit ex edicto.vide gl.qᷓ ſoꝛmat ↄꝛia ⁊ nõ ſoluit.⁊ vide eꝗ
Qicipit hẽdita iacẽs.Ad.l.oꝑi.rñdeo ibi loꝗtur ĩ nüciatiõe
q̃ ſit rei nõ ꝑſone.h̊ vo ĩ nũciatiõe qᷓ regꝗrit moꝛã.q moꝛa iĩ caſi

bus njĩi.S.legitie ↄhi nõ põt.ut.l.ſi ex legati cauſa.j.de v.ob.
Ad.l.f.de nau. fe. rũdeo ꝙ ibi logtur ſpena der zctn de/

fücti deſcẽdit. ⁊ iõ iacẽte hẽditate cõmitti.ut.j. de v. ob. l. diẽ
Hh aut ex reſcripto nò ſit miſſio ĩ boni hẽditarijs niſi ex modo
ipſiꝰ nõ ſoluẽdo q̃ nõ o⸗ cõmitti iacẽte hẽditate cũ octioʒ

licipiat deberi.ut.S.e.l.j.S.fi.l.ſi nemo.de re indi.Old.

ꝑ Iſte ẽ bon. S. ⁊ nõ ꝙ pigno⸗
MQueri poten 1t. titia hʒ locũ Pisore pꝛeto
rio ſicut ꝓ ↄuẽtionali.¶ MNõ ꝙ ſicuti ĩ pignoꝛe ↄuentionali
fruct cõputant᷑ pus in uſurã q; i ſoꝛtẽ.ſic ⁊ ĩ ptoꝛio. tẽ vide⸗
hH ꝙ pignoꝛatitia hʒ locũ p pᷣtoꝛio ſic ꝓ puẽtionali.⁊ dixi vo/
bis. ⁊ ꝗa. de are.alłat ĩ.l.utiq;.j.de dã.inſec.tñ vnũ ſcias ꝙ
Iiſta pignoꝛatitia uenit dolus ⁊ lata culpa ⁊ nõ leuis.ut.l.p/
toꝛ.S.pᷣterea.j.de bo.auc.iu.poſ.⁊.l.ſi ſinita.S.ſigs dani.j.
de da. ifec. ¶ Vltio videt hᷣ cna .

Di.qꝙ ĩ poſſeſſiõe legatoꝝ ſcã miſſiõe nõ põt pueniri ad ſcoʒ

Aeöe plus ꝑmitti Pi frui tm̃ eed nõ. .
i 6 5 eẽ bon. S. ⁊ op. de.l.ĩ uẽ/
Mni eruado „. ditiõe. S. j.j. de Polah ie pol
Nñ.h̊ loquit ĩ legatarijs ibi ĩ creditoꝛibꝰ.uł alit᷑ ibi loquit᷑ qñ
ille ðᷣ quẽ ẽ ſcã miſſio nolebat colẽ ſʒ alti colẽdũ locare.hᷣ ꝑ ſe
vult colẽ.⁊ iõ ad eũ ꝑtinet cultura niſi fuerit ſcã nuſſio ex re/
ſcripto.¶Pꝛiĩo nõ ad illð qñ fit ſeꝗſtratio rerũ q fuari non
pñt.tc debẽt uẽdi ⁊ pciũ retineriiſeqſtro.ar.hui lre.⁊ tex.hẽ⸗
l.l. litib C. de agri. ⁊ cenſi. li.xj. x.l.fi.j..de reꝗ.re.¶ Scdo nõ
ſi aligs ꝑcepit frumẽtũ ex fũdo tuo ꝑ pla tꝑa pᷣterita.an tene
tur tibi ad reſtõnẽ fructuũ ulł ſuffiẽ ꝙ reddat eſtiationẽ ꝑ tꝑa
Hec.l.videt᷑ uelle ꝙ teneat᷑ ad eſtiationẽ qꝛ nõ potuit fᷣuari.
dixi tibi i.l.diuoꝛtio.S.ob donatiões.ð.ſo.ma.ubi videi ca/
ſus.⁊ Ci.v nelle ĩ.l.j.C.de pi.ac.tene mẽti iſtð qð dẽ h̊ ⁊ vide
gl. ſuꝑ vbo ſi nlla domꝰ.qꝗ icipit ſua ułteſtõꝛis.⁊ nõ tex.cũ gl.
ꝙ nõ capiat᷑ ĩ tenutã ex pᷣ decreto aligd.⁊ tu nõ hẽs ubi tene
as pmittit tibi alij dare ut teneat.ſec ſi hẽas ubi teneas.ar.hꝰ
gl. CQũo qᷣt dãe ſt int miſſionẽ ex edicto ⁊ reſcripto. Gl.po
nit duas dꝛias.⁊ miłte ſt᷑ dꝛie.Ex ed⸗
añ adit hẽditatẽ.ut.l.j.S.ſi.S.e.ex reſcripto poſt aditã bẽdi
tatem. ⁊ ſex menſes.ut in v. ceſſatum. Item edictum nõ re
rit moꝛã hẽdiꝭ.ut.l.j.S.nõ exigit.S.e.reſcriptũ ſic ut ĩ.S.ceſſa

tũ. ⁊.S.ſatiſſactiõis. Itẽ ꝑ edictũ ſit miſſio ĩ bõis hẽditarijj. nt

i. S. qlpoſſeſſiõeʒ. S. e. l. p letni ĩbõi hẽdũ.ut i.S.q poꝛ.⁊
S.impꝑatoꝛ. Itẽ ſter edictũ ⁊ reſcriptũ ẽ dꝛia ĩ cultura.ut h. F.
Itẽ ẽ alia dꝛia.qꝛ miſſus ex edicto de poſſeſſiõe pᷣſtita ſibi ſatiſ⸗
datiõe recedit.ut.S.ti.j.l.ſi aduerſus.ſʒ miſſus ex reſcripto nõ
recedit niſi itegre ſibi ſatiſſiat ut.j.e.l.ſi pecunie.S.ſi.⁊ ibi dicã
ex iſtiꝭ dichᷣ ⁊ ex vᷣbiʒ ꝗdixi 1Iv. ſex aũt mẽſej.hẽ colligẽ pꝛacti
cã reſcripti.¶¶ Vlteriq̃ro ſi creditoꝛ ẽ miſſus ĩ poſſefſionẽ.an
eqparet᷑ miſſo ĩ poſſeſſionẽ ex edicto. HPꝛeuit᷑ ſi ceditoꝛ mittit
ĩpoſſeſſionẽ.q;ꝛ debitoꝛ nõ deſẽderit.tẽ eqparat᷑ legatario miſ
ſo ĩpoſſeſſionẽ ex edicto.ut.l.ſi finita.S.ſiqs aũt.j.de dã.iſec.

opi. quã tenui.S.in pᷣn.ꝰ

icto ſit miſſio ab inito etnů

Si voðẽ mifſus ĩ poſſeſſionẽ.qꝛ nõ ſoluit.tũc egparatur lega⸗
tario miſſo ex reſcripto.ut.l.ſi pecunie.j.e.⁊ ibi videbitis.

¶ In poſſeſſionẽ miſſus. Mc bon ca⸗

HEEee. ofus. ¶ Opp. ꝙ
poſt lis.cõte.nõ põt peti cautio.ut.l.põpo.S.rati.s.de pcur.
Rñ.illud qð dx i.l.põpꝑ. S. rati.hʒ locũ ĩ cautiõibus ꝗᷓ pꝛeſtan
tur a pcuratoꝛe.⁊ iõ nõ petunt᷑.qꝛ videt᷑ ei pſona appꝛobata
ſʒ.l. iſta loqtur ĩ alijs cautiõibus que ab ipſo pncipalipꝛeſtan
tur nõ a ꝓcuratoꝛe. Itẽ cautio iſta nõ pꝛeſtat᷑ occaſiõe lit. ſed
debebat nulla lite pẽdẽte.ut.l.etiã.S.e.⁊ ſic pẽdẽte lite ⁊ pẽdẽ
te appellatiõe põt pcr.m-l poſtg:unpefatorzteo .
U iſſi CAQuero utruũ
(Mit 1 U S in p oſſe eſſio ne. uger p oſſe et da
re licẽtiã miſſo in poſſeſſionẽ ꝙ poſſet ĩgrediſua auctoꝛitate.
Hic videĩ tex. ꝙ nõ.Gl.videt᷑ ꝙ ſic ĩ.l.meminerit.C.vñ vi.?
ibi Ci.ĩ gl. in. l. iuſte. j. de acqui.poſ.⁊ ibi Ja. de are.⁊ Old.

⁊ ibi dixi. Nec ob.iſte.S.qꝛ uerũ ẽ ꝙ tua anẽte nõ potes in -/

gredi ſi iueni reſiſtẽtes.⁊ illa reſiſtẽtia ðʒ fieri ꝑ ofñciale.ſecꝰ
ſi tibi nõ reſiſti.q; tẽ põt daril leelis ut tne nuete igrechieeis⸗
tit; Iſte ẽ difficil. S. x.h.d:ĩ ſũma.Si
Si titio P Ure. legatari a qͥ relictũ ẽ ſideicõmiſſũ
nõ cauet fideicõmiſſario ſuo ſit miſſio ĩ ea re uł iure qð hʒple
gato uł ei occaſiõe.h.d.¶ Nõ ꝙ ſiẽ põt pmũ decretũ intpo
ni ĩ noĩe debitoꝛis.ſic ⁊ ĩ indicis officio põt intponi.¶ Op.c
videt᷑ ꝙ iſte ſideicõmiſſari dʒ ages hẽdẽ directo nõ q legata
riũ. ut. S. pꝛo ſco. de ca. tol. x.l.ſi ab eo.S.de uſuſr. le.Sol.
ibiloquit᷑ qñ legatũ deficit ⁊ apð hẽdẽ remãſit.h̊ non deſicit.
¶ QOp. de.l.ſiqs ſeniũ.S.ſigꝗs acceptũ.s.de le.ij. So. bilog
tur qũ legatario pᷣ nlla cłpa porat ĩputari.¶Quũo qñ ſit miſ
ſio ĩ poſſeſſionẽ ĩ noĩe debitoꝛis.Scit᷑ q pign nõ ↄhit pꝛeto/
riũ niſi fiat miſſio real.ut.l.nõ ẽ mirũ.S.de pig.ac.Quõiĩno
mine debitoꝛis põt fieri miſſio cũ ẽ ĩpoſſibil.ut gl.ĩ.l.pe.ĩ pn.
j.de dona. MPꝛacticã ponit gl.i. l...de lo⸗big.⸗ ẽ uerũ ſn
ign pꝛetoꝛiũ ẽ.qʒ ſi pars iſta pncipał uellet cedẽ.tunc ceſſio
hẽret vĩ traditiõis.qꝛ ilð qð opat᷑i coꝛpoꝛalibtraditio.ilud
oꝑat᷑ ceſſio ĩ noib debitoꝝ.ut gl.in.l.ulti.C.q ſiſ.uel pua.

pecunie. Qui fideicõmiſ.
Mõ ꝙ nõ recedit de poſſeſſiõe niñ pus ſoluatr᷑. ut h̊ ⁊
.is oñter i fi. S. fa. her. ⁊.l. eũ ꝗ.j.de pui.cre. ⁊.l.ij.circa pn.j.
ꝓ bẽ. ¶ Op. S. ti. .l.ſi aduerſu.⁊. C. de bo.auc.iu.poſ.auẽ.
eiꝗq.⁊.l.ſi ſinta.S.ſiqs dãni.⁊.S.ſe.j.de d .ĩfec. Rñ.tex.ĩſi.
Mõ ꝙ tũc recedit᷑ a poſſeſſiõe qñ ſit illð qð ſi ſem fuiſſet ab
initio poſſeſſio nõ fuiſſet data. Añ ſiqdẽ miſſio ipolleſtone
ẽ fcã q; nõ ſoluit᷑ nõ recedit᷑ niſi ſoluat.ut h.ſi miſſio ẽ fcã quia
nõ ſatiſdat᷑ ſtati cũ ſatiſdat recedi᷑ ut.l. ſi aduerſuj. S. ti..ſi miſ
ſio ẽ fcã.qꝛ ẽ ↄtumaxĩ nõ ueniẽdo ſtatim cuʒ uenit recedit.ut
auẽ.ei ꝗ.idẽ vẽ uelle q̃dã deciſio pape ĩ.c.ex parte.ex de v.ſi.

—+— z †⅞* Blo. ꝗrit de rõne. Dic ꝙ ẽ ſpale
C 5 Ueter.; ⸗ Aiensaleſirnue⸗ HDWM/
SX ãc.l.examinaui ut vidiſtisĩ
legatoꝝ. 5. au aipoſelige dc
Ciã ſi cõdemnatus. Sraàαà

— —
rare. Dic ꝙ ex reſcripto uel ex edicto quocunq; mõ vult uel
iudicis officio.ut.j.de re.iur.l.a diuo.S.ſi ſuper rebus.

ti& Bull. de cu. allegat iſta. l..l. nul
ne Rainnarn
dis ul ſuꝑ

riões credt ſindicũ ſit neceſſaria auctoꝛtas pꝛeſi
ioꝛi. Et dic ipe ꝙ nõ.dixii.l.actoꝛ.j.ẽra.ha. Iſta
l. videt᷑ facẽ ð.ſʒ bñ reſpiciẽdo nõ fac qꝛ nõloqtur de decrete

Tſtituẽdo ſindicũ.ſʒ de decreto defnutes 10 Fon Nonen.
;— MWiͦi MHãõ caſũ ſingularem ꝙ lu/
C Vi legatoꝝ. c?ſtuct mduſipoſtetſi
nẽ ex p decreto. C Quero qd ĩ ſilio ⁊ ꝓnepote.Et
dicit gl.ꝙ nõ ẽeadẽ rõ cũ mulieres ſt obſeqoꝛiᷣ vite. ¶ Que
rit gl qd ſi ſint alie mulieres. Et dicut gl.⁊ tene pma ꝙ eadẽ
rõ ſit ĩ alijs mlieribꝰ. ¶ Vltio gl.dic ꝙ iſta.l.ẽ ĩ ar. uxoꝛẽ an
ſit alẽda a pe moꝛt viri.Dic de iſta qõne.ut dixiĩi.l.diuoꝛtio
5S. ſo. ma.

iI. t ſta. l. foꝛte nõ eſt alibi ?
IUterdũ licet. lal oueno malba⸗

q.ĩ.l.ſi creditoꝛes.C.de Pi-Nro ptãtẽ ĩgrediẽdi mea ancẽteĩ
talẽ fũdũ ul domũ.qro ſi ille fůdus ul domefficit ecclie.an il
la ptã ĩgrediẽdi trãſeatieccliaʒ. Inn.põit i.c.uerũ.ex de ſo.
cõ.⁊ dic ꝙ nõ. Hoſ.dic õ ⁊ ĩ h reſidet Jo.an.⁊ ego ĩ.l.ſi cre/⸗
ditoꝛes.tenui opi. Hoſ. Inn. ⁊ allego.l.ſi eu ial. C. de epi.
E de. In ↄꝛiũ fac iſta.l.Sʒ bꝛeuit᷑ alið ẽ rẽ effic ccche⸗ale
ici

effici religioſã.q; nõ ois locuj quẽ hʒ ecchia religioſus.qꝛ ſi ẽ
religioſus tũc nõ trÜſiret illa licẽtia ĩgrediẽdi ut h.
e bonoꝛum poſſeſſionibus. Rubꝛica.
¶ BGloſa continuat iſtã rubꝛicã ad pᷣcedentia.

») Dnoꝛ Bicut in glo. In hac. l. cũ ſe.

ꝑr einriſcõſultus ponit effectũ bo.
pol.agnite.quẽ effectũ pꝛobat duabꝰ rõnibꝰ.
1 I D oib⸗ Abi habẽtur. ⁊ iõ ſicut ꝑ aditioneʒ
EMHRRI editaß qᷓrunt oĩa iſta ꝑ bo. poſ. agni
tã ⁊ admiſſã.¶ Coõtra hãc.l.op.dẽ h̊ ꝙ appellatiõe bonoꝛuʒ
ↄtinent᷑ cõmoda ⁊ icõmoda. in.l.mulier.S.de iure do.So.
ut dicã ĩfra.l.ꝓxi. Item dẽ h ꝙ bo.poſ.oĩa tribuit. agnitio
ſola nõ tribuit oĩa. ut.j.de acꝗ.poſ.i.cũ hẽde.⁊.l.facta in pn.
S.ad tre.⁊ ibi nõ.Gl.ſol.hᷣ ĩ cõomodis q̃ ſt iuris.ſecꝰĩ his q plłi
mũ facti hñt.ut poſſeſſio.ut ĩ ↄꝛio.¶Tertio op.ꝙ bo.poſ.nõ
tribuat ius ut in poſſeſſiõe carboñ.⁊ uẽtris noĩe.ut ad car.l.j.
Ptotã.l.⁊ ĩ ti.ſi mulier uẽtris no.ꝑ totũ.So.glo.nt in ea hẽs.
Itẽ op.dẽ h̊ ꝙ bo.po.nõ tribuit dñiũ directũ ſʒ utile.ut uti
les actiões.ut.l.Nʒ ⁊ ſi ſine.S.ſʒ ꝙ pa.S.de mi.Due gl.hᷣ poſi⸗
te vna ĩ.l.j.alia ĩ.l.ij.fatent ↄꝛũ.i.videt᷑ limitare iſtas gl.ſic.
ꝙ ſũt uere q dñiũ directũ uel actiões directe ſũt apud aliũ.qꝛ
tũc tĩ utiles trãſeũt ut ibi.ſʒ qũ directe nõ ſũt apud aliũ.tunc
tm̃ utiles tranſeũt ut ibi.ſʒ quado virecte nõ ſunt apð aliũ tẽ
bo.poſ.hʒ directũ.rõ q;ꝛ ex ꝑſona hẽdis nõ dʒ ĩmutari ↄditio
oblonis.ut.l.ij.S.ex his.j.de v.ob.Aduertat iſtð dictũ Ni.

nõ videt᷑ uerũ.q; ↄ caſũ.l.pe.C.ad tre.ubi directũ dominiũ ul

actiões directe nõ ſũt apud aliũ.ut qñ aligs ſine hẽde decedit
⁊¶ tñ utiles tm trãſeũt ut ibi d.Aduerte ſi apud aliũ nõ ſũt di/
recte uel directũ dñiũ.tñ eẽ ſperat᷑ uel poſſibile eſt eẽ.qm de iu
re cinili aliqs fuio emãcipato pᷣferet᷑ uel alteri cognato.tunc
iſta glo.dicit ueritatẽ.qꝛ ad ĩpediẽdũ ne bonoꝛũ poſſeſſoꝛi q̃
rant᷑ directe ſufficit ſpes ꝙ poſſẽt eẽ apud aliũ.ut.l.ſi duobu.
§. ſi. T ibi nõ.S. de le.j.⁊.l.cũ qdã.S.qð dẽ de acq.hpẽ. Si vo
nõ ſũt apud aliũ nec eẽ ſperant᷑.tũc dñiũ directũ eſt apud bo.
poſſeſſoꝛẽ.⁊ tũc uerũ dicit DLi.Si vo apud neminẽ ẽ directũ
dñiũ.tũc res eſt nacãs ⁊ in nullius bonis eſt.⁊ ſic ꝑ occupati
onẽ dñiũ ſit occupãtis de iure gẽtiũ.ſʒ in actiõib ẽ maius du/
biũ.ſʒ dicerẽ ideʒ in actionibꝰ Pẽditarijs ut directe ſint penes
bonoꝛũ poſſeſſoꝛẽ. Rõ qꝛ pᷣtoꝛ nõ põt facẽ hẽdẽ directe.ut.
qs aũt.ĩſti.de bo.poſ.ſʒ bñ põt traſterre ĩ aliũ vnã actioneʒ ⁊
directũ dñiũ.ut.l.ptoꝛ.in pn.j.de dã.infec.⁊ facit qdð nõ.i.l.j.
⁊.ij.S.de bo.poſ.hẽ.pe. QAuicqd tñ ſit ſiue dicam actiones
tẽ directas ſiue utiles ſemꝑ tñ gl.dicit ꝙ ſũt ciuiles ſʒ ex extẽ/
ſione pᷣtoꝛis.ut nõ.in.d.l.j.⁊.ij.S.de bo.poſ.here.pe.¶ Iteʒ
op.ad.l.ij.in ſi.ubi dicit ⁊ bonoꝛũ poſſeſſoꝛ ſuſtinet vicẽ here
dũ.Coõtra ĩſti.e.S.qͥs aũt.Nicit glo.õ.de bo.poſ.hẽ.pe.l.j.ſa
teoꝛ ꝙ hñt vicẽ hẽdũ.nõ tñ fierẽt uere hẽdes.q; ptoꝛes hoc ſa
cere nõ pñt ut dicit.S.qͥs aũt.⁊ bñ dicit.qdð nõ.qre ex hoc di/
co ꝙ ſi aliq̃ hereditas defert ex oſtitutione alicuius pᷣſidis uł
inferioꝛis a pncipe uel ducis uel marchionis.tũc oẽs iſte he/
reditates nõ pñt deferri ut fiãt aliq heredes ſed iure bonoꝛuʒ
poſſeſ.⁊ ſic opʒ ꝙ agnoſcant᷑coꝛã iudice. Itẽ perit ſpatio cen
tñ dierũ uel anni.ſed hẽditates que deſerunt᷑ ex foꝛma ſtatuti
uel pncipis auẽte bene deferunt᷑ iure directo.

Juriſcõſultus nolẽs diffinire quid ſit bo⸗
4 ,B D na ori poſſeſſio añ oĩa vult oſtẽdere ſigniſ

cationẽ huius uerbi bonoꝛũ ⁊ huius vbi poſſeſſio.q̃
ſũt ſimul cõpoſita. Pꝛimo ponit expoſitionẽ uſq; ad.S.inui
to.⁊ ſic hẽs tres partes ut ĩ eo pʒ.ſcda ibi hẽditas aũt.ttia ibi
bonoꝛũ. DP h ꝙ appellatio bonoꝛũ ↄtinet cõmoda ⁊ ĩicõmo/
da.otra ĩ.l.mulier.ð.de iure do.So.dicit gl.S.e.l.j.aliud cũ
ꝓfert a ᷣhẽtibus.aliud cũ ꝓfert a lege.⁊ ſatis bñ dic. ¶ Sed
ʒ hoc op.q; etiã qũ ꝓfert ab hoĩe xide ↄtineat cõmoda ⁊
incõmoda.ut.l.cogi.in pn.ad tre. So.illa appellatio bono⸗/
rum poteſt pꝛoferri tribus modis ab homine.ut a ↄtrahenti
bus.⁊ tũc loquit᷑.l.mulier.uel a teſtatoꝛe.⁊ tũc loquit᷑.l.cogi.
S.ad treb.⁊ qð dixi in.l.j.5̊.de le.j.⁊ videbitis in.l.ſiquis ſer⸗
uũ. F. ſi. . l. eq. S. de le.ij.c facit.l.ulti.de uſufru le. Añq; ꝓ
fert a pncipe ↄcedẽte bñſiciũ.⁊ tũc dic ut.l.pnceps.de v.ſt⸗
gni.⁊ ꝑ Hi.⁊ ꝑ doc.¶Sʒ op.lʒ appellatio bonoꝛum ↄtine/
at cõmoda ⁊ icõmoda non eſt iñ ex ꝓpꝛia ſigniñcatione. ut
l. ꝓpꝛie.j.de v.ſig.tñ h dĩ ↄtra.So.ibi ꝓpꝛie bona appella/
bant. Di reſpici tex.ipe ſoluit ſeipſũ.q; cuʒ dicit in hoc loco
expone hoc eſt in hac cõpoſitiõe.cũ dico bonoꝛũ poſſefſio.ſe/
cus ſi appellatio bonoꝛũ ſimplr ꝓferet᷑ ut ibi. ¶ Itẽ op. dẽ H
etiã ſi nipil coꝛpoꝛale eſt in heditate dẽ petita bonoꝝ poſſeſſio
Coõtra incoꝛpoꝛalia nõ pñt poſſideri. ut.l.ſeruus.S.icoꝛpoꝛa
lia.de acꝗ.re.do.So.aliud eſt dicere bonoꝛũ poſſeſſio.ut ſit

De bo. poſ.

vna pars.⁊ eſt nomẽ iuris.ut h ⁊.l.herditatis appellatio.de
uer.ſigni.Aliud eſt dicere poſſeſſio bonoꝝ uel rei ut ſint due
partes.⁊ tunc eſt nomẽ facti ⁊ non cadit in incoꝛpoꝛalibus.
¶Vemio ad tertiã partẽ ⁊ op.j.de uer.ſig.S.nihil aliud ẽ hẽ
ditas.ubi videtur eẽ idẽ hẽditas ⁊ bonoꝛu poſſeſſio.dicit glo.
bonoꝝ poſſeſſio eſt ius.l.ptoꝛiũ.⁊ hoc tʒ Ci.C. vñ legi.l.cer/
tũ.in pma.q.hoc eſt peſſime dictũ.qꝛ ẽ ᷓ tex.l.j.⁊ in rubꝛica
j. ut ex le.ſena.ue ↄſul.xc.ubi bonoꝛũ poſſeſſio deſert ex lege
ciuili. Inde dico ꝙ h d ius ꝑſequẽdi.ſ.ciuile ⁊ pᷣtoꝛũ. Nõ
obſtat.l.ↄtraria.qꝛ ibi dicit ꝙ eſt ſucceſſio nõ dẽ ius ſucceden
di. MPꝛeterea ibi ſuccedit ꝓpꝛia uolũtate.quaſi ſolo aio ꝗs eſ
ſici heres.nõ aũt dicit ꝑſequẽdi.ſʒ bonoꝛũ poſſeſſio eſt ius ꝑ
ſequẽdi.⁊ ſic opʒ ꝙ petat᷑ a iudice uel hodie agnoſcat coꝛã iu
dice.ut.j.e.l.S.a municipibꝰ.⁊ hoc vult h̊ dicere tex.¶ Iteʒ
op.ꝙ hereditatẽ nspfeämur ꝑ bonoꝛũ poſſeſſionẽ. Nõ eni
quis agit per bonoꝛũ poſſeſſionẽ.ſʒ petit per bo.poſ.here.pe.
Dicit glo.bo.poſ.nõ eſt ius quo pſequimur q̃ſi cauſa ſit ime
diata que in iudiciũ deducit.ſed ẽ lus ꝓpter qð ꝓſeqmur. ita
dicit glo. Pꝛeterea hic dẽ in tex.retinẽdi ⁊ ſic no loquit de iu
re ne quis agit q; cũ haberet poſſeſſionẽ nõ poſſet agere.ꝗa
poſſidenti ⁊c.ut.l.j.S.interduũ.j.uti poſ. Iſtud qð glo.dicit lʒ
in ſe ſit ſatis uerũ.tñ huic lje videt ↄgruere.qꝛ iuriſcõſultus nõ
intẽdit oſtẽdere ꝙ ſit ius pꝓpter quod pſeqmur.iõ dicit ꝙ tex.
optime loquit.na ſcitis ꝙ q hʒ bo.poſ.edictalẽ hʒ neceſſe pe/
tere ea ↄfirmari a iudice.ut.j.e.l.S.ſi cauſa cognita.vnde iſta
bo.poſ.eſt ius ꝑſequẽdi ut ↄſfirmet᷑ a iudice.uel ut hodie agno
ſcatur coꝛã iudice.ſed ad id qð dicit retrabẽdi ⁊ poſtea no eſt
Tdoſil remediũ petẽdi uerũ eſt actione reali.ut.l.j.S. intdũ.
ſed alias actiones põt habere ut ibi dicit.uel illud eſt uerũ ad
petẽdũ poſſeſſionẽ coꝛpoꝛalẽ.ſed hic loquit᷑ in petitione poſſeſ
ſionis iuris incoꝛpoꝛalis in quo dat᷑ poſſeſſoꝛi uẽdicatio.ut.l.
ſi ſoꝛte. S.j.S.ſi ſer.uẽ. ¶ Quero ergo pꝛo pdictoꝛũ declara/
tione quid eſt hereditas. Rñ.nihil aliud eſt qᷓ ſucceſſio in vni
nerſuʒ ius qð defũctus habuit.iſtud intellige de quadã ſuccei
ſione quã facit ius ſtatim hoĩe moꝛtuo. Ipſũ eni patrimoniũ
repñtat ꝑſonã defuncti ⁊ in eius locũ ſuccedit.ut de acqui.re.
do.l. hereditas in multis.⁊.j.de ſideiuſ.l.moꝛtuo.⁊ iſta ſucceſ
ſio uocat hereditas.ad hãc hereditatẽ ↄſequẽdã habem bñ/
ficiũ iuris ciuilis per aditionẽ hereditatis.⁊ iſtud ius ſuccedẽ⸗
di nobis cõpetit anteq; ad nos ꝑueniat hereditas. ut.l. pcia
rerũ.S. ad.l.ſal.⁊ ſic eſt aliud ab hereditate.Si eni ĩtclligeret
Tin ſuccedẽdi nobis cõpetẽs ſit hereditas.ſequeret ꝙ bere
itas nobis cõpeteret anteq; Sberere⸗re repugnãatia. ut
d. I. pꝛecia rerũ. Et iſtud ius adeũdi ꝗd ſit dixi. S. de acq.he-/
redi.l.is põt.Itẽ ad acquirẽdũ dictã hereditatẽ que ẽ ſucceſ
ſio ⁊c.cõpetit nobis bñnciũ iuris pᷣtoꝛij.ſ.bono.poſ.que ꝗd
