. oꝛa ĩtelligitur ſm ꝙ pus euenerit.h.d. ¶ Oppo.ꝙ
ultimis uolũtatibus ſemper itelligat᷑ de futuro.ut.j.de con
di.⁊ de.l.ᷣſi ita legatũ.⁊.l.ſolemus.e.ti.Rñdeo ↄditiones que
potuerunt exiſtere añ ⁊ pñt exiſtere poſt.x ſic poſſunt plurie⸗
exiſtere.tũc uerbum teſtatoꝛis ſemꝑ ĩtelligit᷑ de futuro ut in o/
rio.ſ hic loquii ĩ ↄditiõe q̃ tm̃ vna vice exiſtere põt ut moꝛt.
ꝓbat᷑ hec ſo.in.l.hec oditio.S.ſfi.j.de cõdi.⁊ de.qdð tene mẽti.
¶AQuero hᷣ dẽ ſi titi' deceſſerit quõ hoc ĩtelligat.utrũ anteq;ᷓ
accipiat legatũ uel anteq; dies legati cedat. Glo. dicit ꝙ an/
tec; accipiat legatũ.qð an ſit uerũ dica.j.pꝓxi.Fõ.

Cianig titi Si vba executtua ad legatariũ ſũt
(Siquis titio. relata uel ſimplłi ꝓlata non dicunt

—

— —⏑(

odú ——

r., —⏑ à –- —ͤ ‚ͤ

ide
n
Upen,
4
enet

Ade
Gac
lſuit
Ulio⸗
üte
le
aie
lner
Vre

i,
ter
g
lco/
uel
ui
ait
Hio

di
lo
l
rt

a rer r

exiſtere nec effectũ hze niſi moꝛa hẽdis pᷣceſſerit cõis uel ſpalij
ſec ſi vba ad hẽdẽ ſũt directa.h.d.pᷣ loquit qũ vba executiua
dirigant ad legatariũ.ſcðᷣo qñ ſimpłi ꝓferunt.tertio qñ dirigã
tur ad hẽdẽ.ſca ibi idẽ dicẽdũ.ᷣtertia ibi ſʒ ⁊ cũ ꝗs.¶¶ Mõcæ
vbũ accipiẽdiueriñcat᷑ ſiue accipiat.ſiue ꝑ eũ nõ ſtet.ſiue ꝑ en
ſtare nõ ſingat᷑.ut qñ moꝛa cõmittit iure ſpali.¶ Scðo nõ qñ
vba ſimpłi ꝓferunt᷑ iudicat᷑ ꝑinde ac ſi eẽnt ad legatariũ dire/
cta.pꝛo hoc tex.⁊ gl.in pn.hui.l.¶Tertio nõ ꝙ iſta vba ſi
nõ dederit ĩtelligunt.i.dare nõ debuerit.¶ Op.hic dẽ ꝙ reꝗ
rit ꝙ accipiat uel moꝛa pceſſerit. Cõtra.j.e.S.fi. Glo.huius ti
moꝛe dicit. Tu dic pleni ꝙ hic ĩtelligat᷑ accipiat.i.accipe poſ
ſit.⁊ ſic ↄcoꝛdat cũ n. Hec ſo.nõ eſt uera.q; ↄtra tex.huiꝰ.S.
Quare dic ꝙ ibi executiua vba fuerũt relata ad heredẽ.̊ͥ ad
legatariũ.vñ factũ legatarij regrit ut accipiat.i.accepiſſe fingi
tur. ¶ Dã in v.itẽ dicẽdũ.ꝙ vba ꝓlata ſinplir magis ad ſidei
cõmiſſariuʒ videni relata q;ᷓ ad hedẽ. hoc videt᷑ glo.in.l. pci
bᷣ. C. de ĩpu. ⁊ ali.ſſti. ubi vbũ ſpſtituo qð eſt cõe ĩ dubio ꝑ
ſideicõmiſſũ ĩtelligit ut ſic ab hẽde accipiat ut ſic hẽs det.non
ꝙ accipiat ſua manu. So. ibi eſt iõ.q oĩ tpꝑe iure directo ualẽ
nõ põt. Ael alit.hic quo ad alid accipit q;ᷓ quo ad directã uel

ſideicõmiſ.ſubſti.nã hic ↄſtat oĩno ſideicõ.eẽ ſubſti. ¶Ad ul/
timã partẽ op.de.l.ꝗda ita in pn.ad tre.ubi videt᷑ nõ ſufficere
diẽ legati cedẽ niſi fiatreſtitutio cuʒ ba ad heredẽ dirigunt.
So.ibi loquii in fideicõmiſ.uli.hic in fi.loquit᷑ in legato partri
culari.Rõ eſt.na iſta vyba ſi nõ dederititelligunt᷑.i.dare nõ de
buerit.qʒ in legatᷣ particularibſtatim cedit dies legati.⁊ dñiũ

traſit in legatariũ recta via.ſi nã reilegate nõ repugnat.meri⸗

to iſta oditio uerincat᷑ ſtatim.ſʒ in fideicõmiſ.uli nõ trãſit dniũ

niſi facta reſtitutiõe quã ꝗs nõ tenet᷑ facẽ niſi petat.iõ alit iſta

vba itelligunt in uli legato q;ᷓ; in particulari.¶ Sʒ ð hoc op.
S.v.itẽ dicẽdũ.So.ibi in maioꝛe.hic in minoꝛe. Ja.de are.di

cit in.d.l.qꝗdã ita. u diſtingue.aut executiua referunt᷑ ad le/
gatariũ.⁊ tunc regꝗrit ꝙ hẽdis moꝛa va uel ſicta pᷣcedat.ut.S.
iſto in pn. ⁊ v.itẽ dicẽqũ. ⁊ referunt᷑ ad heredẽ ⁊ tũc in legato
particulari ⁊ ſufficit diẽ legati cedẽ. ut in v.itẽ cũ ꝗs.x in lega
to uli.⁊ tũc requiri reſtitutio.ut.l.qdã ita ad tre.uel hẽdiꝰ mo
ra uera uel ficta.ut in v.itẽ dicẽdũ.⁊ dubitat᷑ ad quẽ ſũt vᷣa re
lata. ut in v. itẽ dicẽdũ.x in glo.ipſius in on.

——A res cogii legatari ei cauẽ de illo nõ fa
cẽdo. h. d. ſile vidiſtis. S. de le.j.l. i.in ſ. cũ. l. ſe. x. l. ideicõmiſ
ſa. S. iter dũ.c.ti. ¶ Op. ad iſtu.S. S. de le. iij.l. ſideicõmiſ. S. ſi⸗
gs decẽ. ⁊.l. j.S.ſicui ita.j.ut kgd norca⸗Logril dãnificat he
res ex facto legatarij.iñ hoc legatario ꝓdeſt pncipalit.hic ue
ro ſecus.vñ non dʒ cauere ibi.ſed h ſi. .

(Si duobus Incertitudo ꝑſonaruʒ vitiat adem

ptionẽ ſicut vitiat legatũ.h.d. ꝓuti

lr̃a hẽtur neutri.ſi ẽ uterq; dicit ecõuerſo vitiat exceptionẽ. uł

alr. Illud qð facit actoꝛẽ in petitiõe ſuccũbẽ. facit ſuccũbẽ re

uʒ in exceptione.nã ſi peto titiũ legatũ mihi ⁊ nõ poſſũ ꝓbare
quẽ teſtatoꝛ ſeſerit.ut.l.duo ſũt titij.õ.de teſt.tu.idẽ in reo ſi he
re dicit legatũ adẽptũ titio.⁊ nõ põt pbare de qᷣ titio ſẽſerit te
ſtatoꝛ ſuccũbet.facit.l.j.S.labeo de fluminibꝰ.⁊ qð dixi anno
in.l.j.de excep. ¶ Op.nã h̊ aliqua lr̃a dicit neut᷑ ⁊ ↄtradiẽ lr̃e

v.uterq;. ⁊ utraq; eſt va. nã ſi dicit neut᷑ uerũ eſt in Kcen ge
A/

neut᷑ exigẽ põt.ſi dicit uterq; uerũ eſt ſi hẽs vult.q; hẽs hʒ
cultatẽ ſoluẽdi cui vult debitũ ⁊c. ¶ Dici hic iſta adẽptio nõ
ualet. Cõtra in.l.ſi fuerit.de re.du. So.ibi ſuerunt legate due
res.hic vna.⁊ ibi plene dꝛ. ¶ Itẽ op.de.l.ſiqs fui.ↄ.de le.ij.
So.neut᷑ debeĩ hẽde uolẽte ſoluẽ.ſʒ eo nolẽte ſoluẽ ntriq; de/
bel. hoc eſt ei quẽ eliget. ⁊ ſic ĩtelligij.diuerſitas iſtius habei in
g. magna ibi ar. ð in rẽ nerſo.ſʒ ibi erat certũ de iure utriuſq;
ſʒ erat de p̃latiõe qõ. hic vo erat duhi 8e iplolure. . 4
zi titi e iadẽptio referat ad rẽ vi
Si titio fundus.ctat diſpoſitio facta

circa illã rem. h.d. Et eſt nõ.tex.ibi ſuvir adẽptio re
ſert ad rẽ nõ ad ius legati ↄditionalis. Dic ſi teſiatoꝛ diceret
ſic legatũ factũ ſub oditiõe adimo.tũc referi ad ipſã diſpoſitio
nẽ.i.ad actuʒ legãdi nõ ad ius.⁊ ſic ex p legato debet᷑.hoc eſt
bonũ ꝓ ſtatuj in ꝗbeſt clauſula derogatoꝛia.nã reſpice an re
ferat ad rẽ nel ad ius qð diſponit.

Wonditie. Ho ſol ꝗ8 legat ſy etiã q̈ ad qiſcãdu,z
Conditio. gole aih nu gg ad alt ius

llegatũ expmi põt adimi.9.d. ¶ In glo.
ibi ar. 7.l.Ralij. DPic ut ibi jm Ro. ¶In eadẽ glo.in ſi. q ibi
adimebat qð nõ legabat nec aſcripſerat.
Cum Nictio taxatiua in reſiduo adẽptionem
eſcribit. h. d. Idez hẽm in. l.rõnes in ſi.?
binõ.C. de ꝓba.Fʒ opi.Aʒo.q eſt ueriſima ꝑ hũc tex.idẽ in

iar Anñ ex cõ legatarij põt dãniſcari be

Be adi. lega.

dictiõe taxatiua ſolũ.ut.l.ſi cᷣ dos.s.re.amo. An ex dictiõe
taxatiua tm ĩducat.l.coꝝꝛectio. Tex.videĩ cũ glo.ꝙ nõ.ut.l.
ob ej.C. de pᷣdi.mi.l.ctꝰ.j.de re.iur.cũ gl.x.l.ſerui noie.j.de
uſuca. cũ gl.iſtarũ legũ. 2 L
MNuda uolũtate uel tacita ⁊ grauiſſimis

Mon ſolu. ucan legata ⁊ fideicõmiſſa reuocant᷑

q his ceſſatib reſtaurant.h.dð. Hẽ hic nuda ⁊c. declara nuda
ut in glo. ¶ Tüc op. C. de teſta.l. hac oſultiſſima. S.ſiqs autẽ.
T⁊.l.ij.ð.de iniuſ.teſ. Dic ut in glo. ¶ Sʒ hoc op.de.l.cũ qui
dã.j.de his ꝗ.ut ĩdig.⁊.l.nr̃aʒ.C. de teſta.Glo.q hic dicit le
gata ⁊ ſideicõmiſſa reuocant᷑ ſine ſolẽnitate ⁊ ſine facto.ſʒ ĩ hẽ
dis ĩſtitutiõe reuocãda regꝗrit᷑ ſactũ qdð deleat uel cãcellet uel li
nũ ↄcidat.⁊ tũc reuocatur ipſo iure.Ad iſtud qð glo.dicit ꝙ
qñ linũ ↄcidit teſtm rũpit ipſo iure. nõ.in.l.nraʒ.C. de teſta.
dicit ꝙ ope exceptiois. Idẽ nõ.in.l.hẽdes.C.de his q.ut ĩ
dig. Alibi habe glo. qᷓ diſtinguit ⁊ meliꝰ. aut icidit añ teſtm̃
ꝑfectũ.⁊ reuocat ipſo iure.aut poſt teſtm ꝑfectũ.⁊ tũc ope ex/
ceptiõis.ita nõ.glo.C. de te.l.ad teſtm.S.ſi ſigna.⁊ ꝑ Ci.ĩ.d.
l.nraʒ. ¶ Itẽ d in glo. ꝙ reqrit᷑ factũ uel ſolẽnitas. Cõtra im
mo ubi factũ deſũcti ĩteruenit nõ ſufficit. ut.j.e.l.ex parte.Gl.
dicit ĩteruenit factũ.qꝛ ĩcipit aliã uolũtatẽ facẽ.ſʒ pdicta loqu
unt᷑ oñ factũ ĩteruenit circa ipſũ coꝛpteſti ⁊ bñ dic Ci.de hoc
ponit glo.lõgiſſima diſtinctioneʒ in.l.nraʒ. C. de teſ.⁊.l.hẽdi
tas.C. de his q.ut ĩdig.dicã in.l.j.S.de his q̃ in teſtõ. ¶ Dici
tur hic.capitales inimicitie ⁊c.q̃ro q̃ dicani Sapitales inimici/
tie. Aidete ĩtelligo capitalẽ inimicitiaʒ q;tũ eſt ĩ ꝓpoſito ſiqs
ĩterſecit meũ guinen uel affinẽ. ut. l. lege coꝛ.in pn.j.de in-
iur. adeo ꝙ repellat᷑ a teſtimonio ⁊ a ſilibꝰ. idẽ ſi nõ occidit ſʒ
de capitali crimine accuſauit.ut.l.qui cũ minoꝛ.pꝑ totã.l.idem
ſi nõ accuſauit ſ minat eſt ſe iterſicere.ut᷑ nõ.in.l..lʒ.S.de arbi
tris.ſec tñ videret ſi auxiliũ p̃ſtiterit õ eũ in cauſa capitali ar.
l.q cũ maioꝛ.S.pe. Sʒ q dicant inimicitie grauiſſime videte.
Inimicitie grauiſſime ſũt cauſe ciuiles oium bonoꝝ. utĩſti.de
excu. tu. 5. lt ꝓpt litẽ.l. ppt litẽ. õ. de excu. tu. Idẽ uto in oĩ
becaſib in quib dẽ fieri atrox iniuria. quos hẽs ut. litẽ apð.
§S.atroci tũc cũ ſe.j.de iniur. ⁊ iſti.de iniu.S.atrox. Sʒ q̃ dicit

Atrox iniuria hicẽ oñſũ.qualit intelligat᷑ ⁊ quõ.dixi in.l.licita

tio. S. qð ulicite.j.de pub. ¶ Altio iſta.l. ꝙ ſi ceterũ. facit ad
multa ꝙ poſtqᷓ; facta eſt pax nõ põt opponi exceptio illi ini
micitie. ⁊ itelligo hic paceʒ eẽ factã tacite uel expᷣſſe. ¶ Item
nõ an ſi p? exheredauit ſiliũ ex iuſta cauſa. ſi poſt recõciliauit
ſe cũ eo ula exheredatio videt᷑ adẽpta.
☛ Icut Dẽ h ꝙ iducit tacitã adẽptionẽ. Cõtra.ĩ
Rmo utrũq; ↄtinet. ut iſti.de le.S.ſi eadem
– res.⁊.S.de le.iij.l.re ↄiũcti.cũ glo.q̃ eſt h.l.ſi plibꝰ.
3. de le. j. Oñs Ci. dicit ꝙ hoc nõ ẽ uerũ.ĩmo ↄtinet adẽptio/
nẽ in totũ ut h in tex.⁊.j.l.ꝓxi.Ad ↄaꝛũ rñdeo ꝙ ibi legatur
ſcdo ſine cõmemoꝛatiõe pmi legati.pᷣ vo ſcdʒ legatũ ſit ſub cõ
memoꝛatiõe pmi.hoc ꝓbatur.j.de còdi.⁊ de.l.nã ad ea. Iſto
dictu Di.eſt cõtra caſu.l.pme.in Pasde hẽ. inſti. x.l.triplici
de v.ſig. Dicũt qdã ibi loꝗtur in hẽditate qᷓ difficili admitti
Hh vo in legato.ar. S.l.ij.in n. Aidete iſtð nõ eſt uerum. nã qñ
adẽptio ſit cũ uolũtate ſolũ eodẽ mõ ualʒ ĩ hẽditate ſic in lega
to ut.l.ſi hẽdes.S.ſʒ ſi moꝛaʒ.S.de teſt.⁊ qð nõ. S.e.l.iij.S.ſi.
q̃re teneam ꝙ glo. dicat bene niſi alidappareret ſʒ diſticnõeʒ
l.ſi plibꝰ. S. de le.j. Mõ ob.l. nã ad ea. alle. ꝑ Di. qꝛ ibi fiebat
traͤſlatio ndi Pnd. in alia ſacili pᷣſumit.ut nõ.in ſimi
Raäſſatie Möé tex. bi nã cũ dico. Item nõ
RR MKaſlatio tex. ibi itẽ ſi p Käree en qð
tene mẽti. qꝛ ualebit ad mita. ¶Op. ? vider᷑ e iſti ſint duo rei
debẽdi. ut.l. iijj. S. de du reisipn. Kiitbilon lgctib'q depẽäé
dẽt ex uolũtate duoꝝ debitoꝝ ⁊ creditoꝝ. vñ nõ ẽ viſile ꝙ cre
ditoꝛ uoluerit a pᷣ debitoꝛe recedẽ niſi aliꝰ ppareat nũc noĩatʒ
ſz hic logt ĩ ultimis uolũtatibus q depẽdẽt ex uolũtate vm te
ſtõꝛij vñ nõ ẽ viſile ꝙ uoluerit duoj grauare.hec ſo.pʒ hĩtex.
ĩ diſũctionibꝰ.magijſtarẽ ei qð dẽ in ultimij uolũtaiibꝰ q; q

diꝛ in cõtractibus. ateliiannth . dec
c TA rö;ti; Sichtitas bis relinquat᷑ bis debe
Dʒ ceẽtũ. Sicettae bien ſola uolũta fuit ex
a. h. d. T aliquãtulũ ſptilis. ¶ Quero dẽ hic ſi teſtatoꝛ uo
erit duplicare legatũ erit duplicatũ.als nõ.qd ĩ dubio. Gl.
diſtiguit an legatũ q;titatᷣ duplicet ĩ eodẽ teſtò. ⁊ tũc nõ ĩtelli/
gas duplicatũ.ſec ſiĩ diuerſis Enpnrm tũc videt᷑ duplica⸗
ta qᷓtitas.Ho. Ja.de are.videt᷑ ſẽtire ↄ iſtam glo.pᷣ ⁊ ei opi.
hlu plʒ.nã h ĩ fi.l.dẽ idẽ ẽ ſiĩ codicill fuerit h̊ factũ.⁊ ſic nõ vi
lei curare an ĩ eadẽ uolũtate ul diuerſis ſat.q̃re dicẽ Ja. opi.

gl. hʒ locũ qñ relinꝗt bis eadẽ qtitas.ſec' ſi diuerſe.q; in vna

uiolutate ẽ legatũù plus in alia min. qre tũc videt᷑ duplicare le
gatũ niſi aliud appareat.⁊ hic eſt caſus hui.l.x.l.ſi ta ſcriptũ
S. de le. j. Fy Ja.de are.⁊. S. e.l.iij.S.ſiqs titio.Cũ ergo ſit alia
cauſa in pᷣ caſu q; in ſecũdolegata differũt fm plus ⁊ minꝰ. in
vno enĩ.ſ.in pᷣ caſu ẽ plus qᷓ;i alio.ĩ (coo ẽ plus in vno legato
ᷓᷓ in alio in q;titate videt᷑ duplicatũ legatũ etiã in eadẽ uolun
tate. Iſtud videt᷑ eẽ magis ↄſonũ iuri ⁊ ueritati.Et ſi intelliga
mus legatũ factũ ſimplr eẽ. ſec ſi ſcõʒ ſieret ꝑ relationẽ ad pꝛi
mũ.nt ſi dico cẽtũ qᷓ pure legaui lego ſub ↄditiõe.nã tunc lIʒ di
ctio ꝗᷓ poſſit facẽ ſimplr relationẽ ⁊ poſſit facẽ ꝓpꝛiã.ut nõ.hᷣ
in pma glo.in dubio ĩitelligi de ꝓpꝛia ⁊ va relatiõe.hoc ꝓbat᷑
in.l.iuł.S.de hẽ.iſti.⁊.l.triplici.S.j.j.de v.ſig.vñ ĩtelligẽdo ꝙ
hic fuit relictũ ſcðʒ legatũ ꝑ relationẽ ad pᷣmũ uerũ diceret iſta
glo. ꝙ tũc in hac.l.nõ videt᷑ duplicatũ legatũ.tñõ Ja.de are.
facit.l.ſepꝛoni. S. de le.ij. So.ibi ſũt due uolũtates q hñtur lo
co vniꝰ.⁊ iõ nõ apparet q̃ uolũtas fuerit pma ⁊ qꝗ poſterioꝛ.⁊
ↄſtat teſtatoꝛẽ tm ſemel reliqſſe iõ in dubio eligam qð ẽ minꝰ
ut ibi. hic vo pſtat teſtatoꝛẽ pluries legaſſe.Et iõ ꝓ declaratio
ne huimãe qdã hñt hic diſtinctionẽ ꝑ Di.q̃re pleni diſtigue
ſic.Añnqʒ alicui pluries relinquit᷑ q;ttas.aut a diuerſis hedi/
bus. aut diuerſis ab eiſdẽ. Si a diuerſis a qlibet debet᷑ inſoli/
duũi.ut.l.Fᷣuo alieno.S.ſiqs a pꝛimo.S.de le.j.niñ illi diuerſi hẽ
des hẽrent᷑ loco vni ut inſti. ⁊ ſubſtitut.ut ibi nõ. Si uero ab
eodẽ. ⁊ tũc aut in diuerſis uolũtatibꝰ.aut in eadẽ. Siin diuer

ſis.aut legatũ eſt ſimplex ⁊ ĩ dubio videt uelle duplicare lega,

ti. ut.l. qnquagita de pba.niſi ſint due uolũtates q loco vni
hr'ſiur. ut.l. pculus. S. de le.ij. Aut legatũ eſt ob vndã ⁊ eãdem
cauſã. ⁊ tũc ſtatñ ultimo legato.ut.l.libert qͥs.in pn.de ali.⁊ ci.
le. Si vo relingꝗtur in eadẽ uolũtate.tũc aut utrũ legatũ conti
net tatũdeʒ aut nõ.pᷣ caſu nõ p̃ſumit ꝙ uoluerit duplicare niſi
Pbel. ut. l. plane.S.ſʒ ſi nõ coꝛpꝰ.S. de le.j.Si vo nõ continet
tãtũdeʒ.tũc aut ſcðʒ legatũ eſt factũ ꝑ relationẽ ad pmũ.⁊ tũc
ſtabit ultimo tm.ita põt intelligi h̊ ⁊ glo.hic poſita.Aut ſcõm
legatũ ẽ ſactũ ſimplicit᷑ ⁊ pᷣumit teſtoꝛẽ uoluiſſe duplicare niſi
aliud appareat ꝑ vba exp̃ſſe uł ꝑ dictionẽ taxatiuã. ut.l.ſi ita
S. de le. j. . l.ij. S. cũ titi.S. e.ita debes ĩtelligere iſtã mãʒ. Et
iſta mã põt iduci ad qõnes.apparet ꝙ mutuaui tibi cẽtũ. Itẽ
apparet ꝙ poſtea ꝓmiſiſti cẽtũ ex cauſa mutui.an ĩtelligi de
illis cẽtũ mutua.an de alijs cẽtũ.Et ꝙ de eiſdẽ cẽtuʒ ĩtelligat
vigdet᷑ glo.i.l. triplici.j.de uer.ſig. ⁊ dixiĩi.l.plane.S.pe.S.de le.
j.⁊ hoc qñ pluries reliquit᷑ qᷓtita⸗.ſqʒ ſi ſpẽs pluries reliquat᷑ nõ
dico hic. ʒ dicã in.l.meui.S.eũ.S.de le.ij.

4 „* ¶¶ Ad hãc.l.op.ꝙ adẽptio cõ
— J legatum. nalgns ĩpediat traſmiſſio

nẽ. ut.l. ſi penu.j.qũ dies le.ce. So. ut ibi ꝑ Di. ⁊ ibi
pleni dixi.qꝛ ibi loquit̃ de ↄditiõe ꝗᷓ extitit in ipſo actu moꝛien
di. hic ſec?. ¶ Itẽ op. tacita oditio nõ ĩpedit traſmiſſioneʒ. ut
l.ↄditiões q extrinſecꝰ.j.de ↄdi.⁊ demõ.ſʒ hic ẽ nditio tacita.
ergo ⁊c.q̊ ↄditio tacita nõ ĩpedit trãſmiſſonẽ. Nerũ eſt de ea
ↄditiõe q venit ex neceſũitate.ſec ſi uenit ex diſpoſitiõe teſtato
ris.ut hic ⁊.l.qð pure.j.qñ di.le.ce.¶Itẽ op.S.ꝓ emptoꝛe.l.
ij. S. ſi in diẽ. Mꝛeuit ſolue.alið in ↄctibꝰ.alið in ultimis uolun
tatibꝰ.nã in ↄctib reſolutio ↄditiõalis nõ fac ↄditionalẽ pmũ
gctũ.ſʒin ultimi uolũtatib ſic.ut nõ.in.l.cõtraria.ſed pleniꝰ
in.l.ij. S. j.de in diẽ adiec.in glo.magna.habet in.l.qbꝰdiebꝰ
S. qdã titio de ↄdi.⁊ de.

¶ Qnod ita legatum. bltalegaſ dim

—

nũclego. DHe mã huius.S.hHũiſtis.S.e.l.iij.S.j. NHic dẽ ſi dece⸗

dit anteq; dies legati cedat. Cõtra imo debeat itelligi ſi deceſ
ſerit anteq; accipiat.ſicut ĩ fideicõmiſſo ułi.ut.l.ꝗdaʒ ita.j.ad
tre. ſʒ h ẽ legatũ q;titat ĩ ꝗᷓ nõ trãſit dñiũ recta via ſic ĩ ſideicõ
miſſo uli. Rñ. lʒ dñiũ nõ trãſeat recta via.tñ ſtati icipit deberi
ſi ĩ ſdeicõmiſſo uliẽ pluj.qꝛ reqrit᷑ acceptatio fideicõmiſſarij ⁊
elꝰfactũ.iõ qꝛ illð nõ põt ↄtinẽ dãnũ ſʒ agünoco lkri 1
,R— Wi Raminonm ODOp. S.e. l. nõ ſolũ. .
Di hominem. de⸗ ibi in
ternatiuo hic in legato generis. Inducit gl.hac.l.ad
qõnẽ ꝙ in legato generis eſt electio legatarij. de qua hẽtis.s.
e le.j.l. legato gnalit.⁊.l.hẽdes.S.icerto.S.fa.her. J
J uus. In adimẽdo id qð a teſtõꝛe ↄcedii vᷣbiʒ
IH.ſtatozi; ſtat. h. d. Op. de leg. iij. F. j.
ꝗ3. ad ſyll. ubi dicto teſtatoꝛis nõ ſtat᷑. So. hic teſtato:
uolebat ſolũ auferre bñnciũ a ſe cõceſſũ.ibi vo uolebat penaʒ
iponere.¶ Itẽ op.in auc.vt cũ de appel.co.S.cauſas.ubinõ
3 dicto teſtatoꝛis ĩſerẽtis cauſaʒ exheredatiõis niſi ꝓbetur.
So.ibi teſtatoꝛ uolebat auferre ſilio qð hẽbat a lege.i.ꝙ ſibi
pꝛi ſuccedat.hᷣ vo uolebat auferre qð a ſeipſo teſtatoꝛe hẽbat

ra.di. ⁊.l.cũ plures.S.in

De adi.lega.

ut hic. Alterius qᷓro qd ſilibert vult ꝓbare ↄꝛium eius qdð
dixit teſtatoꝛ.an dʒ ſibipꝓdeſſe.redereʒ ꝙ ſic.qꝛ ſi teſtatoꝛ er
tãs hoc dixit ita ꝙ appareat teſtatoꝛeʒ erroꝛe dixiſſe. puto ꝙ
ꝓderit ſibi.ar.l.ultime.S.de here.iſti.facit.l.eplłaʒ in pn.j.ad
tre. Et iſta teneatis mẽti.q; facit ad multa.pᷣcipue ad ſtatuta
auferũt bñſñicia alteri ↄceſſa. AVtrũ ſtet cauſe appoſite in ſta
tuto ſine alia ꝓbatione.ſolutionem habeꝶ ex pꝛedictis.quod
Egata. Que inducunt᷑ ad diminutionẽ nõ im

poꝛtãt augmẽtũ.h.d.de hoc.S. de le.

—

L.r iutiliter.⁊ ibi ꝑ Di.ĩducit ad plures queſti

ones. Et qda ponũt hic duas. Mꝛima ſi hñs fũdũ in emphi⸗
theoſiʒ ab eccłia mõ etiã agit rei uẽdi.an ex hoc pbet᷑ cõpeteè/
re rei uẽdicatio ecclie. QNidet ꝙ nõ.qꝛ iſtʒ emphitheoſisĩdu/
cit ut ius ecclie diminuat᷑ nõ ut augeaf. VNidete iſta qõ recteiĩ

telligẽti hʒ modicũ dubij.nã ſiqdẽ ecclia agit actione pſonali

deſcẽdẽte ex ↄctu empitheotico tũc põt ſibi reſerri qõ dñij.ut

l.ſigs ↄductoꝛ. C. loca. c.l.ne creditoꝛej. C. de pig. ac. q ſi age

ret rei uẽdi. tũc ex ĩſt̃o emphitheotico nõ pbaret dñiũ regula
rit᷑.ut.l.ad ꝓbationẽ.C. loca.⁊ nõ.ꝑ glo.in ſili .l.ita ut ſi fur.
GS.cõmo.hec ſũt va niſi dñs emphitheoſim eo aĩo recepiſſet ut
trãſferret dñiũ in ecclia ſʒ ea q pleniſſime dixi in.l.ſi rẽ aliquã
j. de acq.poſ.¶ Scdo Di.ĩducit iſtã.l.ad alid.facta eſt treu⸗
ga ĩter aliquos.utrũ ex iſtro treuge ꝓbet᷑ guerra pᷣceſſiſſe et ſic
ſinita treuga remanet guerra. Hec.l.facit ꝙ nõ.q; treuga ſit
ad diminutionẽ nõ ad augmẽtũ guerre. Videte nõ eſt dubiũ
ꝙ ex ſſtro treuge nõ ĩduci᷑ guerra.ſʒ ꝓbat᷑ guerrã pᷣceſſiſſe.ſic
dicimuð de diuoꝛtio. ut.l.iuł.S. de diuoꝛ.⁊ in auc.qui.mo.na.
effi. legi.S.quoniã.⁊ facit qð nõ.in.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.in legatiꝰ
S.de le.j.de hoe facit qð dixi in.l.decẽ.j.de vᷣb.ob.ſʒ utruʒ ad
poſitionẽ puatiõis ſequit᷑ poſitio habitus habuiſtis.in.l.iij.F.
n. S.ce.ti.nõ habetis hic alia. 2. 7
S 134 egatũ extinctũ alienatione
q Ni ſeruus. nõ ſtaural niſi de nouo ꝓbe
VWVtur. ¶ Op. de. l. rẽ. j. e. So. fateoꝛ ꝙ dʒ diſtingui alie
nauerit ſpõte aut neceſſario.ut ibi dʒ. ¶ Scðo op.de manu⸗
milſ.teſtõ.l.uerũ ẽ. Sol.alid ĩ relicto libᷣtat᷑ ut ibi.alidð ĩ rdlicto
pꝛopꝛietat᷑ ut hic. Iſtud videt᷑ ð tex.l.iiij.S.e.ubi ceſſãte cauſa
adẽptiõis ceſſat adẽptio.puto ꝙ debeamſic dicere.inimicitie
de ꝗqb ihbi loꝗt fuerũt cauſa uolũta teſtõꝛis.vñ ceſſãtib inimi
citijs pᷣſumit ceſſare uolũtas adimẽdi.ſʒ h̊ alienatio nõ ẽ cauſa
uolũtatis adẽptiõis.ſʒ uolũtas pᷣcedit que oſtendit᷑ ꝑ actũ alie
nationis.vñ ſecuta redẽptiõe noõ ſequit᷑ ꝙ remaneat uoluntas
legãdi.qꝛ nõ eſt eius cauſa.

2IA Hec.l.facit ad.q.de ſtatuto
(* J bil ltereſt ecampſoꝝ q hñt ſat ꝓip/

ſi tenent᷑ cãcellare rõne de ꝗbꝰfuit plenarie ſatiſtactũ

Mogo quidã nõ cãcellauit. ſy dicit ſatiſfactũ ẽ mihi de oĩbĩ
tegre. Certe idẽ eſt hoc dicere ſeu ſcribere qð cacellare.ar. hu/
ius.l.nõ ſũt hic alia.

— ZAAR WS& RiReot Blo. op. de. l. ubi repu⸗
Jhil pꝛo hibet „guatla oe re.iur.⁊ go⸗
ſoluit optime vc. Zlieſtatto gallkaria a
2 11 T Alienatio uolũtaria oĩno
»Em leg qtam. ciinguit legatum p̃cedẽs
h. dð. ¶ Mõ tex. ibi hec eni diſtictio ⁊c. Oẽ hic nemo
Tneceſſitatib liberal exiſtit.⁊ glo.exponit nemo ꝗ dat ex ne⸗
ceſſitate dĩ donare.Contra imo qñũq; ꝗs donat ex neceſſitate
ut. S. de tu. c ra. di.l.j. S.j.⁊.l.cũ plures.S.j.S. de admi.tu.⁊.l.
ſi fuus Fuũ.S.ſi oliuã.S.ad.l.ſal.Nicit glo.ibi nõ dẽ donatio
ꝓpꝛie ſʒ ipꝛope.⁊ bñ dicit ut plene dixiin.l.j.de dona.¶ Sʒ
q̃ro utrũ ꝑ iſtã donationẽ ipꝛopꝛiã de q̃ loquunt.ll.ↄꝛie reuo/
ceĩ legatuũ. Rñdeo nõ.qꝛ ex neceſſitate ſit.ergo nõ reuocat᷑.ut

hac.l.cñ ſili. Cñ aduerte tres caſus. Qñq; donatio ſit ex pce
dti liberalitate. ⁊ tũc loquit.l.iſta. Qñq; donationeʒ pᷣcedit

neceſſitas.tũc.l.iſta non ꝓcederet.⁊ eſt caſus in.l.j.SO.de tu.⁊
Pelsede admi.tu.Añq; non pcedit
neceſſitas neq; liberalitas ſzʒ qdã malitia. ut in caſu.l.ſi ſeruu⸗
Fuũ.S.ſi oliuã.tũc putarẽ ꝙ hec.l.hẽat locũ.qꝛ ſufficit ꝙ ex ne
ceſſitate nõ ſiat. ¶ Scðo mõ ĩtelligunt᷑ iſta uerba poſita in ſi.
Nemo eniʒ ĩ neceſſitatib liberalis ⁊c.i.nemo q ẽ ĩ neceſſitate
liberalis exiſtit. Cõtra iſtã expoſitionẽ videt᷑.l.ſi ego.S.ſi cer.
pe.iſta expoſitio nõ ẽ uera.qꝛ etiã idigens põt liberal cxiſtẽ.
Tertio mõ exponit᷑ utĩ glo.ſʒ tene pmam. HPẽ hic ſi ex ne/
ceſſitate alienat ꝙ legatuʒ nõ reuocat᷑.ſʒ qd ſi aliꝗs alienat ti.
nõ lucratiuo de uolũtate tamen. ut cauſa fenerandi.an vide
nendere ex uolũtate uel neceſſitate. Gl. q; ex neceſſitate.ut.l.
ſeruũ quoq;.S.ſi.S.de ꝓcu.ubi uerbum ex neceſſitate accipit
i. ti. nõ

a

r — —— — — — — —. — ⏑☛. —— 2 L-ee b—

Ner

Ute
dol
in
le.
l
I
n⸗
gei
eli
Ut

ge

le
.
tat

h⸗
ſe

1I. E atuũ. Eegatum filio ul uo nõ põt adimi 4

i.ti.j.nõ lucratiuo.puto ↄꝛiũ qꝛ h accipiũ ex neceſſitate.ſ.rei fa/
miliaris ut h ⁊.S.de le.iij.l.deicõmiſſa.S.ſi rẽ.⁊ ĩſti.de le.S.ſi
rẽ.ſʒ ĩ.l. ꝛia alit᷑ umi.¶ Op.j.e.l.pꝛ iter ſilios. So. iibi ſuit
relictũ certe qtitat.ᷣ ſpẽi.⁊ iõ ut liqat iſta mã ſic diſtigue.aut
legat᷑ qtitas.aut ſpẽs.aut ſpẽs ⁊ qᷓtitas.hoc ẽ pᷣciumilli ſpẽi
aut legat᷑ aliqð ius. Pꝛiĩo caſu dic ut dicã.j.e.l.pꝛ. Scðo ca
ſu aut iſta ſpes alienat᷑ ab hẽde ⁊ legatũ nõ extĩguit.ut.l.Fᷣuũ
ſilij. S.ſi pocula.S.dele.j.ʒ ĩtellectũ gl.Aut alienat᷑ a teſtõꝛe.
⁊ tũc aut fuit legatũ ſõᷣ cõditiõe ꝗ meꝰerit ulł ſi me erit.⁊ tunc
reuocat᷑ ĩdiſticte.ut.l.qntus ĩ .S.de au.⁊ ar.le.niſi alið loco
ei redimat.ut.l.ñilie.S.j.j.de cõdi.⁊ de.Ant legatũ fuit factũ
ſimplr.⁊ tũc aut alienatio nt ꝑ diſſolutionẽ ſpẽi.ul trãſlatiõeʒ
ad aliã ſpẽm ⁊ reuocat᷑ idiſticte.ut.l.ſeia.de au.⁊ ar.le.q̃ſ re⸗
deſinat extare ut ibi.aut alienatio ſit re remanẽte ĩ eẽ ſuo.⁊ tẽ
aut fit ex uolũtate aut ex neceſſitate.ut h ⁊.l.fideicõmiſſa. S.ſi
rẽ.⁊ iſti.de le.S.ſirẽ. Si vo legat ſpẽs ⁊ qtitas hoc ẽ pciũ rei
tũc nõ reuocat᷑ uẽditiõe legatũ.ut.l.lutius.S.de le.ij.ſʒ ſi alie
natio fieret alio mõ.puta ꝑ dationẽ ĩ ſolutũ nel ꝑ mutatiõem
tũc ẽ mai/ dubiũ.ᷣtñ dicerẽ idẽ ex illo capite qͥ pciũ ẽ relictũ qꝛ
ſemꝑ pᷣciũ peti poſſet ſicut ſi relinqret᷑ rer aliena uł pᷣciũ rei alie
ne. ut. l. nõ dubiũ. S. de le.iij. Si vo relingꝗt ius.i.nomẽ dic ut
iĩ tex.l.fideicõmiſſa.S.ſi rẽ.S.de le.iij.¶ Quero h dicit de alie
natiõe totiꝰ.ſq̊ ꝗd ſi alienauẽit uſufructũ tm.an reuocaſſe vide

tur. Gl. ꝙ no i.l.ij. C. de lega. pbat᷑ i...ij.de ↄdi.ĩſti. Sʒ ꝗd ſi

alienauit partẽ rei.Certe pilla parte extiguit legatũ ſm pce/
dẽtẽ diſtinctionẽ. ut.l.ſi ex toto.S.de le.j.⁊ iſti.de le.S.ſi rem.
Sʒ qd ſi pignoꝛauit. Rñ.nõ videt᷑ reuocari.ut ĩſti.de le.S. ſi
rẽ circa mediũ.x.l.iij. C.de le.ſecꝰ in donatiõe facta uxoꝛiq̃ ꝑ
pignoꝛatiõeʒ videĩ reuocariut nõ. C. de le.l.iij. x.l.. S.fi.j.dẽ
dona.qð nõ.qꝛ ſi reuocat᷑ ergo nõ ↄfirmat᷑ moꝛte. Sed an h̊
hẽat locũ ĩ obligatione gnãliſi aligs donat uxoꝛi aligd ⁊ po/
ſtea obligat oĩa bona ſua.an p iſta gnalẽ obligationẽ videt᷑ re
uocata donatio. Puto ꝙ nõ.qꝛ nõ videt᷑ ea mente obligatũ
ut reuoceĩ donatio.ut.l.cũ h ſtat.S.ſi marit.de do.ĩter vi.⁊
uxo.⁊ qꝛ obligatio gnãlis nõ afficit ita reʒ ſicut ſpalis q ad hᷣ
ar.l.ẽ dꝛia.S.q.ex cau.pig.ta. .Et pᷣdicta oĩa intelligo uera
niſi res eẽt obligata pꝛo tato qð nõ ẽ ueriſile debitoꝛẽ debere
luẽ.tũc eni hẽretloco alienatioi.ut.l.antepe.i pn.S.de le.iij.
i,l.legata in fi. S. de ſpeliel ga 1
m egatũ adẽptũ ſimpłr rema
Jadimẽdo. egan⸗ ad. cũ dobne h.
icũ B ſi reuocare uoluit quid in dubio. Rñ. videt᷑ nolle reuo
care.⁊ ſic qñ legatũ trãſfert ĩ aliũ trãſtert cũ ſuo onere.ita quã
do ſimpłr adimit᷑ remanet apð hẽdẽ cũ onere ſuo.ut h ⁊.l.ga
io.S.de ali.⁊ ci.le. ¶ Op.j.e.l.ſi tibi. So.ibiĩ eadẽ ꝑſona hĩ
diuerſis. ¶ Op. S. de ali.le.l.ſtichus. S. titia. So. ut ibi ſidei
cõmiſſũ ab ipᷣo pncipio videt᷑ limitatũ ſᷣm qualitatẽ pᷣcedentis
legati.hic vo fuit ſimplr relictũ qd nö.
fi Inutil traſactio ꝑimit legatũ.h.d.¶ Op.
etoe.c.nõ pᷣſtat de re.iur.li.vj. Nic ut ibi per
Di. ¶ Op. de. l. j.j. de dona. ⁊.l.id qð de rei uẽ. ubi
pꝓ ſequẽtẽ ↄctũ ĩutilẽ a nõ recedit. So.alið in ↄctibꝰ.qꝛ pen/
det ex uoluntate duoꝛum. aliud in ultimis uolũtatibus ut h ⁊
l.plane.iĩ pn.S.de le.j.¶ Op.de.l.legata.ĩ fi.S.e.ubi adem/
ptio ĩutilis nõ vitiat legatũ. So.l.nia logꝗtur de traſlatiõe in
utili qᷓ in ſe hʒ utilẽ adẽptionẽ.vñ nõ ẽ uerũ ꝙ adẽptio ſit iuti
lis imo ẽ utilis.ſed ibi adẽptio in ſeipᷣa ĩutilis erat rone rei adẽ
pte uel icertitudinis perſonarꝗ.

ze ul dño.h.d.¶ ¶ Op. de.il.legatũ in
pma parte.S.de le.j.S.ꝑ ſuũ.de ſucceſſo.edi.Rñ.h loqtur ĩ
ademptiõe. otraria loquũtur in repudiatiõe. Rõ q;ꝛ repudia/
tio fit poſtq; ceſſit dies legati.iã enĩ pꝛi ulł dño q̃ſitũ erat.⁊ iõ
repudiare põt.ſʒ adẽptio ſit viuo teſtõꝛe.⁊ ſic ante diẽ legati
cedentem.⁊ iõ nõ põt adimi a pꝛe ul dño.q; eis nõ erat datũ.

. nimicitie ſupueniẽtes ⁊ teſtm̃ ĩper
W p⸗s rte. d hẽdis ĩſtõnẽ nõ vitiãt ſʒ legatũ
P. d. COp. C. de his q. ut idig.l. hẽditas. ⁊.j. de his
q. ut ĩdig.l.cũ qdã.So.dicũt qdã ꝙ actiões hẽditarie nõ de
negantur ei ipᷣo iure.ſʒ ꝑ ſniam ſic.ut h.vitas ẽ ꝙ ibi teſtõ: ap
pellauit hẽdes ĩdigno ſõ applicat᷑ fiſco.ſʒ hidigno nõ appe
lauit ſʒ cepit facẽ alið teſtm qð nõ ꝑfec̃. ¶ Querit gl.q̃ ſit rõ
diuerſitat intt hẽdẽ ⁊ legatariũ.NPic ut ĩ ea.quã nõ..¶ Que
ro utrũ ꝓpt᷑ cauſas inimicitie tm poſſit ꝗð ab ĩſtõne repelli.Et
videt᷑ ꝙ nõ ꝑ hãc.l.h nõ videt᷑ uerũ ſi hes ĩſtitut pᷣbuerit cau⸗
ſas inimicitie.ut qꝛ occidit filiũ teſtõꝛij ul fecit ſibi aliqð grauiſ
ſimũ.utĩ auc̃.ſi captiui.C. de epi.⁊ cle.⁊ auc.liberi furioſi.C.
de epi. audi.ſʒ ſi teſtõꝛ uł eneus dedit cauſas inimicitie non

De adi.lega.

&

ipe iſtitut tũc hʒ locũ iſta.l.qꝛ nõ fepellit ab hẽditate.
Aliter Si ex pecunia legata ꝑ teſtõꝛem aliqd
b ) tE ? enicit᷑ legatũ nõ extiguũ.ſʒ ex re emßee
pſtat᷑.h.d.¶ ¶ Op.ꝙ alienatiõe extiguat᷑.ut.S.e.i.rẽ
legatã.So.Iʒ alienauit pecuniã tñ rẽ emptaã retinuit in pꝛi/
monio. ¶ Op. h. õ. de au.⁊ ar.le.l.ſeia.ubi extiguit legatũ
lIʒ res retineat᷑ ĩ pꝛimonio.So.ibi fuit legata ſpẽs h q;titas in
genẽ.qð legatũ q;tita lʒ nõ fuerit genꝰ gnãliſſimũ.tñ nõ ita
de facili extiguit ſc legatũ ſpetiei.¶In gl. d dicit dic ut ibi
ibi dicit ꝙ ibi pceſſit ĩſtitutio eq̃tis uel ex certis rebus qð idẽ
eſt. ut. l. x facto de bereqi iſti. t. .
Egat 6Legatũ videt᷑ trãſferri cũ ↄditiõ
Ehoſuis niſi cõditio pſone cohereat. h. d.

ibus

oꝛdat.l.gaio in pᷣn. .de ali.le.
ter Per donatiõem ĩutilẽ ĩducit᷑ legati ademptio

(Pater. Bert Op. qñ pꝛecedit legatũ generis tẽ lega

tũ inutile ſpẽi nõ derogat generi.ut.l.fi.S.fi.S.de au.⁊ arg.le.
So.ibi fuit legatũ adiecto ſigno uli.ſʒ h̊ fuit ĩdefinituʒ.dixit
enĩ hoꝛtos iſtructos.ulł dic alið ĩ donatiõe ĩutili.alidð ĩ legato.
NRõẽ qꝛ ᷣm ppoſitũ teſtõꝛis ĩ vita ei res exit de bonis.ut.S.
de le.ij.l.ſequẽs qõ.⁊ ſic ĩ aliq ẽ maioꝛis potẽtie q; legatũ.ut
ibi euident᷑ apparet. dicã i.l.qſtũ.S. pe.de fũ. inſtrun.
Lt eri Per adẽptionẽ pꝛelegati vni ex hẽdi/
X erl.s bus facti cauſa adẽptiõis plegatũ alteri
factũ ĩtelligi reuocatũ.h.d.¶ Nõ qꝙ ſi teſtõꝛ vni hẽ
dã aliqd plegat ⁊ p illã cauſã alij copẽdi plegat aliquid ſi adi
mit pꝛelegatũ vni intelligitur ademptũ pꝛelegatũ alteri.lʒ ex/
pꝛeſſe nõ ſit dictum. H “W
ſeruo Alienato ſuo expᷣſſa livᷣtatis adem/
E Hootio legati ſibi iniũcti tacitã reuoca/
tionẽ ĩducit.ſecus ſi adimat᷑ ifßo manumiſſo.h.d. In
tex.ibi ĩutilit᷑ adimat᷑.dic.i.adimi videat᷑ iſpecto pñti tpe. Ibi
puẽturũ.dic ĩmo vitiat᷑ cũ reꝑiat᷑ relicta fuo ꝓpꝛio ſine libᷣtate
ut.l.uus, C. de le. Mõ ob.qꝙ; diẽ adẽptionẽ nõ ualuiſſe.ĩmo
ualet ut ſeqtur ⁊ merito ⁊c. Jbi adẽptio.dic.i.lidtat.⁊ ꝑ ↄnj
legatilibᷣta dicit᷑ qꝑ adẽptioeʒ poſtea ſcãʒ ↄfirmaĩ.nt.l.uerũ
domann teſte CAAnero de rõne dubitãdiĩ hac.l.Gl.ij.ma
gna dic qꝛ alienatiõe extĩctũ erat legatũ libᷣtat ⁊ altius rei.vñ
qꝛ adimit poſtea libᷣtatẽ tm. videt᷑ ↄſirmaſſe legatũ alteri rei.
ita dic gl. ꝗᷓĩcipit.:.libᷣtatis.⁊ dic ᷣm NPe. R.⁊c.⁊ ſic hec gl.
hũit ꝓ ↄſtati ꝙ fui alienatiõe extĩguat᷑ legatũ libᷣtatis ſibi fa/
ctũ ⁊ legatũ alteri rei.x h etiã expᷣſſiuj dic gl.j.ibi tacite reuo
cata. In eo ꝙ gl.dic ꝙ alienatiõe reuocat᷑ liᷣtas.dicit uerũ ꝑ
S.ꝙ ſi alienatiõe.quẽ allegat.ſʒ ĩ eo ꝙ dic̃ ꝙ reuocat᷑ legatuʒ
dicit male ⁊ j.l.ꝙ ſiĩ diẽ.S.ſi.j.de cõdi.⁊ demõ.⁊.l.iuł.ueſter
e.ti.ita dic̃ Ja.de are.i.l.ꝗ ſilio.S.ſigs ſuũ.S.de hẽ.ĩiſti. Rõ
ergo dubitãadi fuit h̊ cũ libtas videat᷑ adẽpta alienatiõe.ergo
noua adẽptio nil hab . Aid qð iuriſcõſultꝰrñdʒ qꝛ adẽptio
ualet cũ redimi poſſit ⁊ ꝑ ↄñs reꝑii legatũ factũ ᷣuo ꝓpo ſine
liᷣtate.⁊ ſic nõ ualet rᷣm ꝗa. de are.x⁊ oẽs. ¶ Op.S.e.l.cum
Fuꝰ.ubi redẽptiõe nõ ↄfirmat᷑ legatũ. So.alið ĩ alijs legatis
alið ĩ libtatib ut ibi no.⁊.l.uerũ.de manu teſta. ¶ Itẽ op.⁊
vider᷑ ꝙ ſinis hui.l.pncipio odicat.q; ĩ f.adẽptio nil oꝑat᷑.in
pncipio ſic. Quida dicũt ꝙ ſinis eoꝛꝝigat pncipiũ.hoc nõ eſt
uerũ.qꝛ ĩ fi.nullo mõ ualet ademptio.q; liber erat. Et ſi dicis
põt iterũ effici fuus ⁊ ſic põt iterũ redimi.nõ ẽ bñ dictũ.qꝛ ca
ſũ aduerſãq; foꝛtunã ⁊c.ut.l.int᷑ ſtipulãtẽ.S.ſacrã.j.de v.ob.
Sʒ õz hoc dictũ i liᷣtate ſpectet᷑ aduerſa foꝛtuna libi.
hoĩs.ut.l.gnãliter.S.ſi libero hoĩ.de fideicõ.liber.So.in fa
uoꝛẽ libertatᷣ ut naleat datio bñ ſpectam caſũ.ſʒ ĩ odiũ liber
taᷣ ut ualeat adẽptio nõ.⁊ ſic loꝗt h.⁊ ſicẽ darẽ caſũ ĩ ꝗqualʒ
datio.⁊ nõ ualeret adẽptio. ¶ Op. de.l.ſi ita.S.regulã.de li.
⁊ poſthu.ubi nõ põt adimi hẽditas ſine libtate.⁊ ecõuerſo.hH
nõ põt adimilihᷣtas ſine legato.ergo ⁊c̃. So.aliud ĩ libᷣtate.
ut ibi q fuus ẽ ſolus heres iſtitutꝰ. Rõ ẽ.qꝛ nõ ẽ heres cuiuj
aditiõe adẽptio ↄfirmari poſſit. ⁊ aſeip̃o adimi nõ põt.hic vo
loqtur ĩ legato ⁊ libertate.⁊ ſic vnius aditiõe põt legatũ ↄfir/
mari.ar.l.ſʒ ſi eaalde Fi. vepere alt. zua
Aſor Op.ꝙ iſta adẽptio nil ualeat
Iſeruus. aſancto fuo ẽ extictũ.ut.S.l.
ꝓxima.ergo nõ dʒ adimi.So.ſi hẽtis ĩlr̃a ſi reddide
rit. Juriſcõſultꝰ rñdet ſic.legatũ extinguit᷑ ope exceptiõis.⁊
iõ hẽde ſoluẽte nõ haberet repetitionẽ.põt ergo legatũ nalere
illo reſpectu ſi hẽs ſoluerit.⁊ iõ illo reſpectu põt ualẽ adẽptio
q reſpectn põt ualẽ legatũ. Iſtð dictũ gl.nõ videt᷑ uerũ.q; tu
tus exceptiõe doli põt repetẽ qũ dolus nõ fuit adhibit in ip̃a
obligatiõe hẽda.ut nõ.i.l.ꝗ exceptionẽ.de odi.ĩde.⁊.l.q ſe
debẽ ĩ pn. de ↄdi.ob cauſã.Et iõ idẽ iuris ẽ ĩi adẽptiõe facta
i

ei adẽptiõe nõ facta nõ? bona iſta lec. Alij exponũt ſi re
it Ffu ad dñʒ redit ꝑ redẽptionẽ.⁊ ꝙ dicit᷑ ꝙ legatũ põt/ꝓ

Defe. du.

cedere.uerũ ẽ niſi noua oñdat᷑ nolũtas per.l.cuʒ fuus.⁊ ideo

põt ualere ex noua nolũtate. Alij hñt ĩ lra ſi redimat᷑.⁊ tũc dic
ut dixi qꝛ ſi noua nolũtas ꝓpter illã nouã uolũtatẽ eẽt receſſũ
ab adẽptiõe pᷣma.ut.S.e.:l.iiij.⁊ ſic iſta lec.ni ad ꝓpoſitum.
Quare dic ꝙ alienato ſeruo legato legatũ nõ ẽ extinctũ ꝑ.l.
iul.noſter.j.dðe cõdi.⁊ demon.⁊.l.ꝗ ſilio.S.ſigꝗs ſuũ.de here.
iſti. Et ꝙ h dicit legatũ põt miere rechnat⸗ ubaudi maxie.
q; etiã ſi nõ redimat᷑ legatũ nõ põt ualere adẽptio.⁊ h ẽ uera
lec.⁊ ita ĩtelligit Ja.de are.

Hõ tex. ibi. Nouns enihõ tẽ.
Seruo legato Cõtra hãc op.de.l.ſi choꝛus.F.

ſi.de le.iij. Pꝛeuit ibi ꝓferebai nona uolũtas.h̊ ſecus.
e tibi rãſlatio legati ſacta de vno ĩ eũdẽ nõ
h'ideĩ ieri c onere. b. d. CMp. 5. e.l. le
gatũ.⁊.l.gaio.iĩ pn.de ali.le.So.ibi fuit facta trãſla
tio ĩ aliã pſonaʒ.hᷣ in eãdẽ.⁊ iõ nil poſſet opari niñ oꝑat᷑ ſidei
cõmiſſi adẽptionẽ. ꝓ quo facit...ſf..de vul.⁊ pu. ¶ Op.ᷓ.
de cõdi.iſti.l.cũ ſuus.j.de cõdi.⁊ de.l.annua circa pn. So.
h loqtur de onẽ ipoſito ĩ eodẽ legato.ibi uero loꝗt de onere ĩ
poſito inſtõni an videat᷑ repetitũ in legato.

a ſcᷣiĩ quẽ traſter: ĩ onẽ ſpali nõ videt᷑ repetitũ.h.d.
Op.ꝙ legatũ videat trãſlatũ cũ onẽ ſuo.ut.l.legatũ. S.e.
⁊.l.gaio ĩ pn.de ali.le.So.illud uerũ niſi nouũ on ſit appoſi
tũ ĩ pſona ei ꝰĩ quẽ ſit traſlatio.ꝓ qͥ fac̃.l.lʒ.S.de le.j. At ergo
iſt liqat bꝛeuit᷑ diſtigue. aut traſiatio legatiẽ fcã ĩ eũdẽ aut ĩ
aliũ.ᷣ caſu nõ videt᷑ repetitũ onꝰ.ut.l.ſi tibi.ſcdo caſu qñ ĩ ali
um.tũc aut eſt nouũ onus ei iniũctũ.⁊ nõ videt᷑ repetitũ onꝰp
mi ut h.aut ſibi nõ ẽnouũ on iniũctũ.⁊ tẽ aut onꝰ iniũctum
pmo coherebat perſone aut nõ.ut.l.legatũ.in pn.S.e.⁊.l.ga
lo. S.de ali.⁊ ci.le. ”M
¶ Litig. Side rebſpaliter legat ⁊ ſub gnãlinoĩe ofirma
ttis vna alti leget ĩ totᷣ videt eẽ legata ⁊ a legata/
vobagfia DDp ambo debeãt Ocurrere ĩ iſto fun
do niſi alið apparet.ut.l.ſ plibusĩ pn.S.de le.j.⁊ no.in.l.ſiẽ
S.e.So.ſi tenemꝰ opi.DHi.ibi poſitã ꝙ ibi legatũ fui fuerit fa
ctũ cũ cõmemoꝛatiõe pᷣmi tũc ꝓcedẽt clare.ſed ibi iſtã opi.re
ꝛobaui. qᷓre dico ꝙ. l.ſi plibꝰ. logꝗt qñ duob legat᷑ eadẽ ſpẽs
qñ vni gen alij ſpẽs.⁊ ſic ꝑ ſpẽʒ derogat generi.Et ſi oppo
nis ꝙ h̊ ſpes fuerũt ſpãlit legate.ut pʒi pn.S. Rñdeo ꝙ ſue

P Si ſideicòmiſſũ ab vno ĩ aliũ trẽſſet
A N Lumnne. Sict onẽ ſpali onꝰ pᷣ iniunctũ ĩ ꝑſo

rũt generalr ↄfirmate.vnde illud genus inſpicitur. cum gene/

ri per ſpetiem Derogzinr. gietiäle
— — . „„ . .— . 8 * tia
ei 4 Per adẽptionẽ oneris adiecti ĩ vim modie

ℳ—

(Seo tũ videt᷑ adẽptũ.h.d.¶ Op.j.de cõdi.⁊ de.l.

ſigꝗs Fu.ſo.dicũt qdã ꝙ ibi ſpale libᷣtatj ſauoꝛe.ul alit᷑ ibi onꝰ
iniũctũ ſuo ipᷣi fuo fut adẽptũ.h aũt fnit alti ipoſitũ.iſta ſo.

nõ ẽ va ꝑ.l.j.pximã.S.mri.ubi ſi on ſimplr adimit videtf adẽ

ptũ legatũ.Auare gl.ĩ.l. ꝛia ſoluit nõ.ꝙ ibi fuit onꝰ adiectũ

Lvi ↄſtitutiõis.ᷣ ĩ vi mõi.qð nõ.Rõ ẽ qñ onꝰ ẽ ĩpoſitũ ĩ vi mo

diſũt due obligatiõe coꝛelatiue.q;ꝛ hẽs obligat᷑ ad dadũ ⁊ le
gatari obligat᷑ ad iplẽdum moduʒ ut.l.pe.de his qͥ ſub mõ
⁊ nã obłonũ coꝛꝛelatiuarũ ẽ ut vna ſublata videat᷑ ſbᷣlata alia

nt.l. f.de acceptil.⁊.l.cũ emptoꝛ de rei uẽ.ſj̊ qũ on apponiti
vi ↄditiõis nõ pñt dici oblones gerelaeiuc c id qð ẽ ↄditio
1

ne nõ põt dici eẽ ĩ oblone.ut.l.ſi ſð ↄditiõe.ſiqð omiſ.cau.te.

nec legatũ ẽ ĩ obłone ante ↄditiõis euẽtũ.ut.l.cedẽ diẽ de vᷣ.

ſig. ⁊ hec ẽ uera ſo.quã tenet Pe.C. de condi.iſer.l.pe.i ſi.q.

¶ Quero qd ſi onus ſit adiectũ 3 modũ ſideicõmiſſi. Rñ.idẽ
ultat coꝛꝛelatiua obligatio.ut

ꝙ qñ ẽ adiectũ in vi modi.qꝛ reſi
videbitis.j.l.pꝛoxima.S.matri.
Qui filias. Quãtũ ad res refoꝛmatas videt᷑ teſtõ:
☛◻t HMAHD 2golütaté mutare. nõ q; tũ ad alias. h. d.
