pe de cõ occurrit. ¶ Op. de.l.cũ virũ.C. de fideicõ
iſ. ueritas ẽ ꝙ h̊ rogauit hereditatẽ ſeu partẽ ſuã heditatis.
ſed in ↄꝛijs rogauit ulł ſimptr uel ulr.qcqd ⁊c. ⁊ ſic in hoc ſi/
deicõ.adhibet᷑ illa diſtinctio que adhibet in legatout h.⁊ gl.
innuit.tetigi in.l.liberto.S.ſiliũ.j.ti.j.⁊.l.pater.S.qndecim.
S.eo.dicã in.l.marcellus.S.quidam.j.ad trebel.

Appellatiõe hẽditat nõ cötineni le
ng e T ſideicõmiſſa.h.d.qð nõ ⁊ ſe/
m

Sdi Iſta ẽ difficilis.l.i tex. Appellatio/
¶Fſid us. ne reliquoꝛũ non cSanetur Petannie

. 8

iam exacta uel q uſibꝰ pꝛiſtamilias eſt depoſita.h.d.

Diuidit in qnq; partes.pᷣ ponũtur uerba teſti.ſcoo ponũtur

uerba libelli ⁊ legatarij ⁊ qualis eſt ſecuta ſmĩa.tertio ponun/
tur uerba eiꝰ ꝗ ſuccũbit ⁊ appellauit.quarto ponunt᷑ ba im
atoꝛis iudicatis.quinto foꝛmat᷑ noua qõ ⁊ ei determiatio.
ſcðᷣa ibi legatari pferebat.tertia ibi ex diuerſo.qrta ibi imꝑa
toꝛ.quinta ibi a pꝛe legatarij. In tex.ibi reliqᷓrum ⁊c.dic.i.rõ
nẽ poſitã ꝙ reliqua erãt reſtituta tam ſua q; colonoꝛuũ. DPi.⁊
ſic petabat pecunià iam exactaʒ.Fſᷣm Hi.iſta.l.hʒ aliq̃s gl. q̃
legũt hũc tex.diuerſis mõis.¶Quero pꝛo declaratione illa
vba in ſcða Harte Poſtee ibi itẽ eoꝛũ quoꝛũ rõnem ⁊c.utrũ ſint
uerba libelli uł teſti. QAuidã ꝙ ſut uerba teſti.alij ꝙ ſũt uerba
libelli.ſi vis ponẽ ꝙ ſint vba libelli ⁊ tex. ꝓcedit magis clare.
uel dic ꝙ ſũt uerba teſti relata in libello. ¶Scðo quero dicit
hic in cõdito als in credito.quero apud quẽ. uidã dicunt
condito apud antiochũ.alij apud ipᷣm pꝛem teſtatoꝛeʒ.⁊ iſta
nõ hʒ dubiũ.ſed pmã tenet gl.ſuꝑ vbo ĩ credito.als in ↄdito.
el. ij. Nõ ergo qð eſt in cõdito ſeu depoſito apud tutoꝛẽ uſibꝰ
pupilli nõ cõtinet᷑ appellatiõe reliquoꝛũ. ¶ Itẽ dẽ in v. ex di⸗
uerſo.reliqua nõ peti qd eſt dicere hoc. Quid dicuũt reliqua
nõ pñt peti.multo minus iſta q nõ ſũt reliq̃. qð nõ placet.q̃re
lege ut dicit gl.nõ petis reliq̃.qꝛ tibi nõ cõtradicet.ſed pet ea
que nõ ſũt reliqᷓ SS iam exactã uel repoſitã in hoꝛeo
ad uſũ pꝛiſta. ¶ Alteri qdã dicũt ꝑ iſtaʒ.l.ꝙ poſitiones fue
rũt introducte per iura ffoꝝ.ut in v.pone.qð nõ placet.quia
h impꝑatoꝛ nõ ĩterrogauit de fcõ ſʒ magis de iure ut hic vides
Interrogatiões aũt que fiũt añ liᷣ conteſ.bene fuerunt ĩtro
ducte per titulũ de interrogatoꝛijs actiõibꝰ.ſed interrogatio
nes que ſiũt poſt lis.oteſ.nõ fuerũt deiſto iure.de hoc ꝑ Ci.ĩ
l. ij. S. ̊ qꝛ. C.de iura.calũ.⁊ ꝑ Jo.an.i.c.j.ex de ↄſeſ.Al.
teriꝰ habes ꝙ; iudex põt h ſupplere pari defectũ de iure t de
facto.hoc examinaui in.l.iiij.S. hoc auteʒ de d.inſec.¶ Vl
timo inducit iſta.l.ꝙ ſufficit iudicẽ in ſentẽtia appellationis
dicere bene iudicatũ uł male.de quo nõ. plene in.l.eos.C.de
appel.⁊ dixi in.l.cũ apud ſempꝛoniũ.j.iudi.ſol.
— J lures Indeſinita equipollet uli. h. ð.
Plures. n hic duo.pᷣ qð dixi in caſu
B ſũmario.de quo in.l.ſi pluribꝰ.S.de le.ij. ¶ Secũdo
nõ ꝙ ſi legatũ eſt relictũ nomiatim ab vnoa ſequentibus in
gradu nõ debetur.ſile in.l.j.S.in ſubſtitutiõe.j.ad.l.fal.⁊.l.j.
in fl. S.e.dixi in.l.lʒ.S.de le.j.¶ Vltimo iſta.l.iducit ad que/
ſtionẽ. dic ſtatutũ ꝗ occidit occidat᷑ niſ habuerit pacẽ ab he/⸗
rede.mõ ꝗda ples hẽdes hʒ.an dʒ habere pacẽ ab oĩbus uel
ſufficit ꝙ ab vno. Iſta.l.facit ꝙ ab oĩbus. Iſtaʒ q̃ſtionẽ exa
minauiin.l.eadẽ.S.cato.de vb.ob.in ultima qöone.

— W In ultimis uolũtati⸗
Er s urbanis. dus illi dicunt ſerui
urbani quos teſtõ urbanoꝛũ numero hũit. h. d. de ᷣ
in.l.urbana ſamilia de vbo. ſig.⁊.l.quẽadmodũ de ſupel.le.

; jij& COp. ꝙ debemus inſpicere id in q;
Lecticariis.¶ nf ur.leegat S. ſi vno. S.

e. Dic ꝙ hic erat cocus viliũ ciboꝛum.⁊ ſic erat officiũ.ut.l.
legatis. .ſi ex offico.S.ðeo.ſecus ſi erat uerſatus circa utrũq;
artiſicium.quia tũc debet inſpici illud in quo magis uerſatur

ut ibi. ita tenet glo. ⁊c bene.

Si alii. Beneri p ſpᷣem derogat᷑.⁊ qdð in duab ſpẽbꝰ

— reperit ĩter legatarios diuerſarũ ſpetierũ cõica
tur. h.d. Mõ tex.ibi ſemꝑ enim ſpes cc̃. Tex.ibi ſi in ſpe.dic
ſ. eadẽ.ibi aut genere.dic.ſ.eodem. ¶ Op.de pꝛincipio ad ſi
nem.nam in pncipio dici ꝙ vnũ eſt genꝰ alidð eſt ſpẽs.in ſine
dicit ꝙ ſüt eiuſdẽ generis ⁊ ſpẽi. Rñdeo ſᷣm ueritatẽ facti h cõ
tingit.nã in pncipio honu ꝙ oẽs erant uerne ⁊ ſic h accipie/
batur ꝓ genere.⁊ ꝗdã textoꝛes.⁊ iſtud accipiebatur pꝛo ſpe.
ſed in ſine quidam erant uerne tm̃.quidam textoꝛes tm̃.qui
dam uerne ⁊ textoꝛes. C Secundo op. iſta talia accidentia
nõ inducũt

. 4

XXa — ———— ——– ———☛ —☛— O.—☛ n ☛ – ——

N

De annu. legaß.

nõ inducũt diuerſitatẽ ſpecincã. ut nõ.iſti. de iure perſo.S.ſi.
Rñdeo ꝙ ꝓpꝛie loquẽdo nõ differũt in ſpetie ̊ largo modo
pñt dici ſpetie differre ⁊ ita loꝗtur hic ⁊ in tota mã ubi generi
p ſpetiẽ derogat᷑ ut dixi inel. ti, epede fu.ĩſtruc. ¶ Op.
dẽ hic ꝙ hi q ſũt in eodẽ genẽ uel ſpetie cõicabũtur. in.l3.titie
textoꝛes.ð.ðde le.j.So.ibi legãdo excipit.hᷣ nõ.ſʒ uere lega/
uit ut ꝓbat iſta diſtictio in tex. ¶ Sʒ hoc op.de.l. legaj.S.
ſi vnꝰ.S.e.ubi dʒ tradi illi artiñcio in quout plurimũ vſabafr᷑.
So.ſfateoꝛ ↄꝛiũ.nã hic dicit plerũq; cõicabũtur.q.d.nõ ſem/
per.ut ſi magis curſoꝛibꝰq; uerni accõmodabat.hoc nõ pla
cet.q; in.l. ia.loqtur in duob artiſicijs.iõ iſpicim in q ma/
gis uerſabat᷑.ſʒ hic ẽ vnũ artiñciũ.aliud ẽ q̃litas ĩſita a na que
qlitas uſũ nõ hʒ.vñ tũc cõicabũtur. ¶ Sʒ ð hoc op.⁊ videĩ
ꝙ artificiũ ſupet officiũ ⁊ ſolũ artifici inſpiciam.ut.S. ꝓxi.
ſz eẽ uernꝗ nõ ẽ officiũ uel artiſiciũ ſed ẽ q̃dã q̃litas inſita a
nã.iõ ab alidq artificio uel officio nõ vinci. Jõ reaſſume duo
uerba.qñq; vnus fuus hʒ vnũ officiũ uel vnũ artiſciũ ⁊ tunc
artinciũ attendit ut.S. pxi.S.⁊.l.textoꝛibꝰ.S.e.⁊.l.lega..ſi
ex officio.qũq; hʒ plura artiſicia ſeu officia ⁊ tũc attẽdit id in
quo magis nerſat.ut.d.l.lega.s.ſi vn.ſʒ ſi in utroq; eq̃liter
nerſaret᷑ tal fuus eẽt cõis eoꝛũ qb Fui dictoꝛũ artiſicioꝛũ eẽnt
legati.ar.puiꝰ.S.⁊ dicte.l.titie textoꝛes.ſi uero ſeruihabeant
vnũ officiũ nel artiñciũ uel vnã aliã q̃litatẽ inſitã a nã tunc ha
beret locũ.S.noſter. ¶ Altio dicit h plerũq;.q̃ro quare dicit
plerũq;. Glo.dat duas ſo.tene ultimã.

di.h.d.ſile in.l.uerbũ reddẽdi de v.ſig.⁊.l.cũ qda.S.

— Bꝛeuit.h.d. Verbũ reddẽ/
FRren meus.. hʒ ſigniſicationẽ ꝑ ſe dan/

di.j.cũ ſinulibus.utrũ hoc ſit ex ppꝛia ſigniſcatione uel ex in/

terpꝛetatione dixi in rubꝛica.S.ſo.ma.

¶ Bue. Si noĩantur aliq̃ idiuidua ſpetiei ↄtẽta ſub genẽ

§. De.

alia ĩ eadẽ ſpetie cõtẽta nõ poꝛꝛigit ulud genuʒ
h. d. ſimile in. l. j.de au. ⁊ ar.le.qð examina ut dixiin.l.q̃ſtuʒ
.pe. J. de fun. inſtruc. lega. . ;—2
xoꝛi Singlarẽ vniuerſale poſitũ neutralit᷑ põt refer
bvri ad oĩa pᷣcedẽtia cuiuſcũq; generis uel numeri
exiſtũt.h.d.Fm nerũ ĩtellectũ. ¶ Op.imo nõ refert᷑ ad oĩa qꝛ
nõ põt fieri ſalua rõne recti rmonis ut.l.plauti de au.⁊ ar.le.
Rñdeo hoc oꝑaĩ ſignũ vłe adiectũ h.ſ.cetera.dic ut.d.l.plau
tius. Et facit iſte.S.ad qõnẽ nõtã ꝑ PBi.in.l.cũ ſilio.S.de le.j.

11W Legat vaſis nõ cedũt alia uaſa in ꝗqbus repo/

ũtur niſi ſint vilis matie.h.d.⁊ eſt bonꝰ caſus.

Cui. Weincihale trahit ad ſe acceſſoꝛiũ q;qᷓ; ſit pꝛecioſiuj

—

2 Aih- Legatis pᷣdijs teſtatoꝛ nõ
c Di habebat. eiis hain ſibi ſũt obli⸗
ata niſi ex ceſſatiõe debitoꝛis ea habeat ut ꝓpꝛia.h.
d. C Mõ tex. ꝙ fere ceſſãte debitoꝛe ⁊c. ¶ Circa hoc glo. ſoꝛ
mat duas ganes ꝗqro ꝗd ſi dixit oĩa pᷣdia.an ueniat pꝛedia
pignoꝛi obligata.Auidã ꝙ ſic. Gl.dicit ðꝛiũ.q; dixit oĩa.
ut patet ĩ greci trãſlatiõe.Cõtra iſtã gl.facit.l.iul.in pn.S.eo.
Rñdeo dictio oẽs facit ꝙ cõpꝛehẽdatur oĩa q̃ pñt cõpꝛehẽdi
ex nã fmonis.ſʒ pdia obligata nõ pñt cõpꝛehẽdi ex nã fmo/
nis.ut.S.e.l.ſuos ergo ⁊c.¶ Itẽ dẽ hic nõ ſũt redacta.q̃ro q̃
liter redigãtur. Dicit gl.ꝙ tatus erat cumulus uſurarum ꝙ
p̃dia nõ ualebãt tãtũ.per hoc põt detminari qõ quã doc.ſoꝛ⸗
mãt in.l.ſfi.C. de re.ali.nõ ali.an ſi ẽ ꝓhibita alienatio ſit ꝓhi/
bita pignoꝛis obligatio diſtĩguit᷑ aut ſut pignoꝛa obligata pꝛo
taãta pecunia ꝙ nõ ẽ ſpes luitiõis ⁊ videt ꝓhibita obligatio.
als nõ.ita dʒ itelligi.l.ĩ quoꝝ.S. de pig.⁊ facit.l.legata in ſi.j.
de bbelle Fin feudis ẽ expᷣſſũ ꝙ nullo mõ lʒ obligare.ut.x.
col. de phi. g erialem. S.rl.
Q. Fundo legatouti ẽ nõ cedunt reliqᷓ colonoꝝ.h.
eto. ¶ Quero q̃re nõ cedũt in kegats reliqᷓ colono
rũ. Rñdeo q; reliq̃ nõ ſũt in fũdo ſʒ vniſoꝛmiter reſpiciũt totũ
pꝛimoniũ.ut.l.deicõmiſ.S.tractatũ.S.de udild.

ra declarat᷑ ad qð ſe habeat. Item p̃ſentis uel pᷣteriti
vba reſtringuntur ad ea ꝗ ſũttꝑe teſti.h.d.¶ NPꝛimo quero
q̃ ſuit rõ q̃re iſta nõ cõtinẽtur. Dicit gl.rõ ẽ qꝛ uerba pᷣſent᷑ tẽ/
poꝛis reſerũtur ad tpᷣs teſti.alia ẽ qꝛ fuerunt repoſita ad tpᷣs.
Cõtra pmãrõnẽ videt tex.iſte.dicit enĩ ⁊ Acad cõditũ ſuerit.
itẽ dicit cõtinebũtur ꝗᷓ ſũt tꝑis ſuturi.iõ ad ſuiurũ debẽt poꝛꝛi/
gi. dic ꝙ ẽ hoc uerbũ pᷣteriti tꝑis ⁊ ſuturi.qꝛ cõditũ ẽ participi
um ſteriti tpis ⁊ ẽ uerbũ erit qð ẽ ſuturi tpis vñ inſpicim tpᷣs
pᷣteritũ.Sed hoc ẽ p caſu.l.cũ tale.S.ſalſã.õ.de odi.⁊ de.ubi
futurũ iſpicim.q̃re dic ꝙ hiciſta ſcriptura põt eẽ ambigua.⁊

—— Siuerbũ põt ſe habere ad pte
XWe s uerbis. tu hotle haber bubte

s.1. ? ſingularis ⁊ ꝑ hac.l. di

põt pꝛimo intelligi ꝙ totũ ſit vns pars ⁊ erit ſuturũ.Alio mõ
ut ſint due partes ut dicamus cõditũ.ſ.de pᷣſenti erit.i.exiſtet
⁊ hic ẽ itellectꝰhuius.l.pꝛopt᷑ uerba q; ſunt hic trãſlata ſint ⁊
trãſtulerint.als iſpicim tpᷣs futurũ ut dixi.¶ Vltio nõ iſtam
l.ad qõnẽ.utrũ cedula manu teſtatoꝛis ſcripta facit ſidẽ. dicit
enim mẽbꝛanis manu mea ſcriptis.de quo dicemus in.l. ſi ita
de con. v de. liveniiſ
R r In legato gener ali veniũt ea qᷓ in in/
dẽ queſut. egen cõtinẽtur.h.d.

Pater Falſa demonſtratio non vitiat legatum.hoc
Aleleddt.

Aluno. Si legatari qdð ſibi dʒ emi ab hẽde emat acti

vonẽ hʒ ad pᷣciu.h.d.ſimile habuiſtis ꝙ poteſt
agi ad pci.ut.l.patronꝰin pn.⁊.l.titia ſeio ĩ pn.S.ti.j.

gi ad ßa
teſt Si legat᷑ res empta pᷣciũ rei dʒ ſolui
¶ aé te atoꝛ. herede nõ a legatario.hoc dicit.

—— —
¶ QOp. de.l.qro.j.ti.ij.ubi hẽs talia nõ pᷣſtat.Gl.ſoluit quã/
doq; ſoluit aliqd pꝛo re habẽda ⁊ tunc re legata a legatario
nõ repeti ut hic.qũq; re habita ſoluiĩ aligd ꝓpt᷑ aliud ut colle
cta tributa ⁊ ſimilia ⁊ tũc dʒ ea ſoluẽ poſſeſſoꝛ.ut.l.ↄꝛia.vide
gl. qᷓ incipit ſʒ p.j.ti.ij.l.qro.⁊ iſtã gl.ppetuo tene mẽti.Ni.de
terminat ſſtã qõnẽ duob modis.pᷣ id qð hic eo habito pᷣ̃ſtat
legatari ẽ uerũ niſi ĩpẽſe equalerẽt fructibꝰ.ut nõ.S.eo.l.qui
cõcubinã.S.qui hoꝛtos.ſecũdo debetis hoc ĩtelligere qñ lega
tur res. utputa lego talẽ rẽ uel lego uſufructũ uel redditus ta/
lis fidi.ſʒ ſi legaret ipſũ incertũ ut q; cõduxit a cõi ꝑuſij certa⸗
poſſeſſiones ⁊ legaui tibi ipſaʒ conductionẽ tũc eẽt ſecus ut in
telligat legatũ qcqd põt eẽ lucri ſeu qcꝗd ꝑ cõductoꝛem ſolui
dʒ.ar.ei qð no.in.l.ſi pꝛioꝛ.S.ſo.ma.⁊. S.ti.j.l.meuio..aree.
n ob. dictus. S.ꝗ hoꝛtos ip.l.qui cõcubinã.S.eo.q; ibiil
lud ꝓpt alia nerba expᷣſſa in legãdo.ſecus ſi ſimpliciter talem
cõductionẽ legaſſet ut.õ.dixi. Yacit ꝙ ſi aliquis legat alicui
expẽſas ſtudij ꝙ eidebet᷑ id qð ſolui pꝛo introitu matricule.
LA p ater. egata ab exhẽd ati ſubſtituto nõ

E ualẽt etiã ſi ad eũ bona defũcti ꝑue
niãt ꝑ mediã ꝑſonꝗ.h.d.¶ Hõ ꝙ dicit nõ pꝛincipa

liter ſz p ſucceſſonẽ ⁊c.¶ Op.ꝙ ſubſtitut exheredati poſſit
auari. ut.l. in rone. S. fi.j. ad. l. fal. So. ibi põt grauari ſi ſo/
itutus ẽ heres defunctiut ibi. als ſec' ut hic. ⁊ plene nõ. in.l.
pe. C. de lega.⁊ dixi in.l.qui fundum.S.qui filios.j.ad.ʒ.fal.
dic ut ibi dixi.

4 Qð operatur ppoſitũ in pꝛopoſito ohere
Gifilius. tur oppoſitũ in oppoſito.h. d. materiã hu

ius. 5. habuiſtis in.l ſiliũ in pn. de le. pſtan.
De annuis legatis. Rubꝛica.
¶¶ Bictũ eſt ſupꝛa de legat in genere.nũc eſt vidẽdũ in ſpetie.
ſed qꝛ circa legata annua occurrũt multa dubia.iõ poſita eſt
bic rubꝛica de annuis legatis.
VAm in ſingulos. Quauglo.
debetur ⁊ per conſequẽs videamus ubi poſſit
ſolui.Picit glo.in tribP locis ⁊ in eiſdẽ pòt ſol/
ui qð examina.S.de iudi.l.quod legatur.⁊ per
⁊ Ci.C.ubi de ſideicõ.agi opoꝛtet.l.j.⁊.Sẽ.
de le.j.l. cũ res in tex. Si ticularis air
i moꝛa particularis a
i e 1ſingulos. fert nlh toti tꝑis obli
gatio ſtatiʒ ad dotale intereſſe cõmitti. h.d. ¶ Op.
ꝙ nõ cõmittat᷑ ſtatiʒ ſtipulatio ad dotale ĩtereſſe imo ad par/
ticulare.ut.l.ſtipulationes nõ diuiduntur.S.plane.j.de uer.
ob. So. dic ideo qꝛ moꝛa particularis aufert cõmodũ totitẽ
poꝛis.als ſecus.quod examina ut dixi plene in repetitione.l.
ſtipulationes nõ diuiduntur.j. de uer ob.in.q.v.⁊ facit.l.ſi in
lege. 5§. colonus. S. loca. .
– legat Legatũ annua bina trina die dz
Eep̃ſtari ꝑ annuas pᷣſtatiões eq̃le ni
ſi alia mẽs teſtatoꝛis appareat.h.d.⁊ ẽ multũ notabi
cit gl. exponũtur oẽs.ll.qᷓ dicũt
annua bina trina die.⁊ ẽ nõ.hec.l.ad mlta.dicit ſtatutũ ꝙ re
us in ꝑſona citatus habeat dilationẽ.x.dierũ ⁊ ſi nõ cõparue
rit tũc etiã bis citet ⁊ nõ repetit de dilatiõe.Certe ꝑ iſtũ tex.vi.
detur dicendũ ꝙ oẽs dilatiões ſunt edlet l Gechd⸗ nõ ar.
ꝙ ſi cõmittit᷑ alicui ꝙ certã qtitatẽ diſtribuat ĩter plures eq̃li
ier nel ineqlit ĩtelligi᷑ arbitrio boni viri. ¶ Tertio nõ ꝙ ſi pꝛo
mitto tibi in illis terminis quos titius declarabit dʒ ĩtelligi ꝙ

in vno termino non declaret. ¶ Quarto nõ ſi pꝛomitto tibi

x.dare in tribus terminis nec dico quibus.Certe iſti tres ter
mini debẽt intelligi in tribus annis. ut hac.l.n ſi.

De annu. legaß

Sjente AVſura etia ĩultima nolũtate nõ põt
Sient certa. cnimi modũ excedẽ.h.d. de .
dixi in. l. ij.j. de his q̃ pene noĩe.⁊ ibi allegaui iſtũ tex.hodie
autẽ de iure canonico putarẽ ꝙ nullo mõ poſſit ĩponiuſura ĩ
ultimis uolũtatibꝰ.q;ꝛ qcqd ẽ ultra modũ ꝓbabile ẽ uſura.ſed
in pena dic ut dixi in.i.ij.j.de his q pene noĩe.

⸗ Legatũ annuũ
JYin ſingulos. angot purũ.pꝛo ſequen
tibus ẽ cõditiõale.h.d. ¶ Op. de. l. poſt duos. C. de
aduo.diuer. iudi. So.illa ↄcoꝛdat.¶ Op.j.qñ di.le.ce.l.nee

ſemel circa pn. ⁊.l.ſi cũ pſinitiõe.⁊x.l.ſirmio.S.ñi.Gl. ſoluit tri

bus modis.pᷣ mõ ꝙ ibi fuit vnũ legatũ ſʒ pᷣſtatio ſuit diuiſa fa

uoꝛe hẽdis. uel hoc cauſa alimẽtoꝛũ uel ibi certũ tps ſuit qdie
ctũ hic nõ.ita dicit gl.pma ſo.ẽ uera.tñ dic nõ.qũq; ſum cer

ti utrũ teſtatoꝛ diuiſerit pꝛeſtationẽ cauſa multiplicadi legatũ

uel cauſa diuidẽdi pꝛeſtatiões ⁊ exonerãdi heredes ⁊ ſtamus
certo.ſ in dubio aut ſuit adiectũ certũ tps aut non. Maimo
caſu loꝗtur hic cũ ſimilibꝰ.ſcdᷣo caſu diſtigue.aut ex cauſa ali
mẽtoꝝ aut ex alia ut pꝛobat tex.in.l.ſi c pfinit. CMp. de.l
ſtichũ.S.ſtipulatio.j.de uer.ob.⁊.l.ſenat
ſa moꝛ.So.aliud in ↄctibus in ꝗbꝰẽ vnũ.aliud in legat ĩqui
bus ſũt plura.qð dic ut.l.ſtichũ KeAaloer pleni dixiĩ.l.
Fuus cõis meꝰ.S.fi.j.de ſtipu.ſer.¶
ad qõnẽ qñ ẽ pᷣtatio annua utrũ ſufficiat vna pᷣſcriptio uelre
quirant᷑ plures. ⁊ dic ut nõ.ꝑ gl.in.l.cũ notiſſimi.S.pe.C. de

pſcrip. xxx. an. ? dixi in.l.ðe pupillo.S.ſi pluribus.j.de ope.

no.nũ.⁊ ibi gl.⁊ Hi. Suſtelknl . nt
7 ufficit ultimũ annũ eẽ ceptũ ut le/
— X No 18. atũ annuũ pꝛo illo anno traſmittat.

d. COp. de. l. ſi opas. 5. de uſufruc. t.l. ⁊T ſiqins

S. ſi oꝑas.eo.ti. So.gl.duob modis.tu dic bꝛeuit.hic loqui

in legato annuo facto ſimplicit᷑ nõ reſpectu alicuifacti expli⸗
candi a legatario.ibi uero erat ſtipulatio annua reſpectu alte

rius facti explicãdi a ſtipulatoꝛe.⁊ iõ pꝛo quota parte anniil

lud factũ ĩpleuit ex illa parte cõmittij ſtipulatio ut ibi.⁊ ibi di
xi plene in.l.ſeruus cõis me .S.ſi.j.de ſtipu.ſer.ſed tetigi in.l.
ſi ex toto.S.ñi.S.de le.j.¶ Itẽ op. de.l.petitiõi.C.de aduo.di
uer. iu. So. expone ut ibi gl. dicit q; nil ad hẽdẽ trãſit ſubau
di niſi ſalariũ illiꝰ anni.⁊ no. in.l.poſt duos eo.ti.

UAnn 4 Pꝛopt᷑ moꝛtẽ executoꝛis legatum an

l
n enuũ nõ extinguit. p.d. ¶ Op. de. l. le⸗
„ WEgatũ.j.de admi.re.ad ciui.pti.So.gl.q; h̊ cũ religt

ad ludos honeſtos. ibi ad inboneſtos. ¶ Op. ꝙ non in per/
petuũ ſed uſq; ad certos annos debeat᷑ ut.l.ſi uſufructus.S.
qui.mo.uſuf.amit.Glo.ſoluit ibi in uſufructu.hic ĩlegato an
nuo. In contrariũ videt᷑ tenere glo.j.e.l.pe.⁊.j.ti.j.l.ſi uſufr.
⁊T ibi dicom.g Di ſir reſpie eo ſoli 1
S1 iſpoſitio reſpiciẽs ſolã auctoꝛita
WQWintng deſũcti nõ cõmodũ alteri nõ iu/
L re actiõis ſed pꝑ officiũ iudicis effectui demãdat.h.d.
uſq; ad finem. Mõ notabilẽ tex. in ſine ibi neq; oĩno ſeruada
neq; cẽ. Mõ officiũ iudicis nõ ẽ actio qð plene ſolet diciin
ſti. de actionibin pꝛincipio. Scðᷣo nõ pꝛo fratribus minoꝛi/
bus q nõ pñt petere iure actiõis id qð eis ẽ relictũ.Certe com
ellũtur heredes dare officio iudicis ut . ¶ Altio foꝛmo ta
ẽ qõnẽ. teſtatoꝛ iuſſit heredes uſq; ad decẽ annos deberi mo

rari cõiter. quero an iſta diſpoſitio aliqd ualeat. Aideĩ ꝙ nõ

q; lʒ teſtatoꝛ iubeat pupillũ apud aliquẽ moꝛari hoc oĩno ſer/
uari nõ debet ſi ſibi nõ expedit.ut hic ⁊.l.j.S.ubi pu.edu.de

be. ꝛiũ puto ꝙ ualeat ſi alicui eoꝝ ĩtereſt ut hac.l.ibi alit᷑ at

⁊c. Mꝛo cuius declarationeẽ vidẽdũ qꝗd ipoꝛtẽt iſta uerba
debeãt ſtare ⁊ moꝛari cõiter. Aidet᷑ ꝙ ipoꝛtẽt ꝗ oĩa bona e

cõia.ut.l.lutius.⁊.l.fi.S.luti.S.de le.ij.⁊.l.lutiin pn.j. ad tre

bel. Sʒ ego cõſulẽdo dixi alit.qꝛ quãdoq; iſtuq uerbũ cõiter

refert᷑ ad res ⁊ tũc ĩpoꝛtat ꝙ ipſu pꝛimoniũ ſit cõe.ut in.ll.S.al

legat.qũq; refert ad actũ ſtãdi ſeu moꝛãdi cõiter ut in thema/
te ꝓpoſito.⁊ tũc qũqʒ iſta uerba referũtur ad aliquo q habẽt
pꝛimoniũ diſtinctũ ⁊ ſeparatũ.ut lego vniſcholari cẽtũ ſi ſte⸗

terit ⁊ moꝛat ſuerit cõiter cũ ſẽpꝛomio.tũc dʒ ĩtelligi cõiter.i.

expẽſe vict' fiant cõiter ⁊ eq̃liter cõferãtur. ut.l.j.circa pᷣn/
P 1 P

cipiñ.⁊.l.iij.in fi.j.de colle.ilici.qũq; iſta uerba referũtur ad
habẽtes pꝛimoniũ cõe.ut q teſtatoꝛ iubet plures fratres mo
rari cõiter tũc dʒ intelligi ꝙ eqliter fructꝰ colligant ⁊ eq̃lit ex·

pendant e13 vn haberet maioꝛẽ familiã qᷓ; alius nõ —
l

oc teneat᷑ plus cõferre.hoc ꝓbat᷑ qꝛ uerbũ cõiter dʒ intelli

i. equalit᷑ ut.d.l..ſi.S.luti.S.de le.ij.hic videt᷑ dicere Er. r.ecl. 5

de duobus fra.de no.inue.c.duo fratres.pꝛo hoc facit.l.cuʒ
duobus.S.idẽ papᷣ.als incipit ſi fratres.S.pꝛo ſocio.pꝛo h vi

pꝛo pmo

in fi.j.de dona.cau

ltio gl. inducit hanc.l.

„

det᷑ quaſi tex.j.de doli.excep.lʒ.ſi.S.ſi.ubi iſta uerba parẽ ra/⸗

tionẽ fecerit exponuntur.i.eo noĩe nil exegerit.ita hic cõiter
vixerunt debet itelligi.i.eq̃lit.i.ꝙ eo noĩe neuter ab altero ali
quid exigat. „öMẽũỹ
Nſingulos annos. ganb in en
ſimile legato uſufruct niſi in tribꝰ ꝗqᷓ hac.l.ponuntf
h. d. tex. ibi fratrẽ ⁊c.q repetitio ĩ legato annuo nil operat᷑ cũ
capit᷑ diminutiõe nõ finiat t ſicẽ h ſecunda dꝛia. ¶ Vltio gl.
q̃ẽ hic ponit caſũ in.l.iſta. Dicit᷑ hic ꝙ uſuſructꝰ fini capitis
diminutiõe. Cõtra. C. de uſuſfruc.l.coꝛuptionẽ. So.minima
capitis diminutiõe nõ perit ut ibi.ſecus ĩ magna uel media ut
hic. ¶ Querit gl.qd ſi ſit relictũ ciuitati eo mõ qͥ dẽ in ver.ſſõ
in uſuſructu.ſ.ꝑ receptionẽ.Picũt ꝗdã ꝙ tũc legatũ ẽ ꝑpetu
um niſi ciuitas patiat aratrũ.ut ſi hoĩes inde diſcedãt aio deſe
rendi ciuitatẽ.ut.l.ſi uſufructꝰ.o.qbus modis uſufruc.amit.

Amnua ſuꝑ illo ſũdo.utrũ ex hoc videat illi fũdũ expᷣſſe

Onaus quem. uelo al Kteſta⸗

obligare. ⁊ idẽ dico in ↄctu ſocietatis dico ꝙ ſic.q; tatũ ẽ dice

re lego ſuꝑ illo fudo q;tũ obligo illũ fundũ.hoc ꝓbat᷑ in rubꝛi
ca.S. de reb eoꝝ ꝗ ſub tute.uel cura.ſũt nõ alie.uel ſupponẽ
dis.⁊ videt tex.i.l.codicili.S.ᷣiſtituto.s.de le.cj.
ſEi Legatü relictũ ob cauſa detminai ſm cau⸗
210· ſa ſibi annexam.h. ð. Hõ tex.ibi cũ taʒ la
baoꝛ cẽ. ¶ Op.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.j.⁊.j.de odi.⁊ de.

l.in teſtõ. So. h legatuũ fuit factũ in fauoꝛẽ heredij ut apparet

ex vbis teſtatoꝛis ſi ibi in fauoꝛẽ legatarij.Alij dicut diſtignẽ
dũ eẽ an iſte amicus ceperit moꝛari cũ heredib uel nõ.q diſti
ctio nõ ẽ uera ut pbat.S.ti.j.l.q cõcubinã.S.uxoꝛ.quare tene
pm ſo.⁊ eodẽ mõ rñde ad.l.j.C.deleg. ¶ Op.de.l.meuia
j. e. So. ibi ſtetit ꝑ eũ cũ quo moꝛari debebat.hic per caſum.
CHanc materiam dixi plene.j.de condi.⁊ de.lł.ũlis libertis
ubi teneo opinionem gio.repꝛobata opinione We. ⁊? Di.
¶ Quero qd ſi ili qui deceſſerũt inſtituerũt heredẽ iſtũ ſuper
uenientẽ. Certe cũ laboꝛ nõ eẽt minutus cũ patrimomiũ eetin
tegrũ apud eũ nõ minuet iſta pſtatio ut hic patet. Itẽ ſi teſta⸗/
toꝛ iniunxit aliqð on alicui ꝙ ita facllit᷑ expediat ꝑpꝛo tribus
ſicut pꝛo vno.tũc qꝛ vnus nõ minuit᷑ nõ dʒ minui pſtatio ut h
ibi cũ tã laboꝛ ⁊ẽ. Et h ẽ argumẽtũ pꝛo famulo ſcholariũ ſi ſa
mulus cepit ſtare cũ duobus uel tribus ⁊ duo receſſerut. utrũ
debeat habere tãtũ ab vno remanẽte quãtü ab oĩbus. Certe
eaten quatenus laboꝛ diminuit dz diminui pᷣſtatio pẽſionis

ut hic. vñ cũ tãtus laboꝛ ſit in ſeruiẽdo vni quãtũ eſt in fuiẽdo

trib nõ deberet minui pꝛeſtatio ſeu penſio.vñ arbitrio boni
viri hoc ſtatuetur.

—

oJira Pictu generale ad exoꝛdiaria nõ refertur
Medico. h. d. Mõ caſũ. Hi.iĩtelligit erogationis an

nue ex ſoꝛma ↄuẽtiõis.⁊ ꝑ hoc dicit ſiruſtic legat oño quãtũ
p̃ſtabat dʒ itelligi pᷣtabat ex ſoꝛma obligatiõis.ego puto ↄi
um titelligo erogatiõis annue ex ſoꝛma pᷣſtatiois q; pluribꝰ
vicib hoc ſolitfuit pſtare.hoc pbatur.j.e.l.S.ſi.¶ Op.j. de
ali. ⁊ ci. le.l.mela. S. j. ubi intelligi dʒ de eo qð pᷣſtabat ultima
vice hoc ẽ tꝑe mong. So bi lhanto ſemp ſiebat reſpectu vniꝰ
cauſe.ſ. ppt᷑ alimenta. vñ videbat vna p̃ſtatio qᷓrõ h ceſſat ut
ibi notat. ¶ Altio nõ tex.iſtũ ad mita.ꝓcuratoꝛ gnalis põt
facẽ ea ꝗ̃ dñs ſolit ẽ facẽut.l.vl vniuerſoꝝ de pignoꝛa.aciio
nã dʒ itelligi de his ꝗᷓ ſolit' ẽ facẽ oꝛdiarie.ſec in his q ſolit
ẽ facẽ eoꝛdiarie. Itẽ tene mẽti ad aliud.aliꝗs renũciauit ge/
neralit caſibus foꝛtuitis. Dicit gl.ꝙ tenet de caſu foꝛtuito ut
l. ſy cſiqs.S.qſtũ.S.ſiq caus.qð ĩtelligo de caſu foꝛtuito cõ/

tingẽte coĩter.ſec ſi eẽt inuſitat ꝗ ueniret de mulle annis vna
vice.ar.hui.l.⁊ videt᷑ tex.i.l.ſiſtulas ĩ ſi.de ↄhẽ.emp.

¶Arxoꝛi. Dieno pᷣter ponit incluſiue qũ cadit iter res

* paratas q̃rũ vna nõ compꝛehẽdit aliam. h.d.
COp.j.de pe.le.l.nã qð liqde.S.ſi. Rũdeo h̊ dictio pᷣter po
nit ĩter res ſeparatas qᷓrũ vna alidã nõ cõpꝛehendit ut hic.ibi
So ponit᷑ ĩter res q̃rũ vna aliã cõpꝛehẽdit.qꝛ iter gen ⁊ ſpetiẽ
ita nõ.doc.in.l.actione.C. de tranſac.⁊ ibi gl.cõſuenit dici in
l. j.in fi.ð.de pigno.ac.¶ Gl.op.ↄ hoc de.c.dudũ.el.ij.x de
elec. ubi papa dixit ſic.diſpẽſo tecũ ut talia bñſicia pᷣter obten
ta poſſi licite obtinẽ. Certe ſuꝑ obtẽt᷑ nõ videtur diſpenſatũ.
Picit Inno.ibi hloquitur in legato qð ẽ ſauoꝛabile.iõ eſt fa
ciẽda benigna interpꝛetatio.ut.j.de reg.iur.l.in teſtamentis.
ſed ibiloquitur in diſpenſatione q̃ ẽ odioſa.ita dicit Inno.in
d. c. dudum im ulti ⸗ n
V iherri i teſtatoꝛ legat ꝙ vnus pᷣ̃ſtabat ea ſola
Libertis.cegen e rand ſaſtah ani d.
. Notabilis

—

n,
e
oal

nag
los

lunt

g
ini
Alt
ß

.
le,

e
dice
Me,
/
e.
ti
ene

n.

ie .

/

—— ——,,, W( —

„ .

Notabilis caſus ẽ ⁊ menti penitus tenendus. V
— Aius Annua pſtatio fẽda ex redditu certe rei
5) Voſinii moꝛte legatarij. h. d. Et h.l.fm glo.
legitur duobP modis. AUno mõ ᷣm Ja.de q̃ opinio/
ne ſit mẽtio ĩ gl.ij. Alia ẽ opinio Rog.ſᷣm quam alio mõ legũ
iſte tex. ⁊ ei'opinio ponit in gl.qᷓicipit. ſ. annue. ? etiã ĩ gl. pe.
Et ibilec. Jo.repꝛobat᷑iõ nò recito eã qꝛ ẽõ tex.ſʒ foꝛte aliter
habebat iſte tex. q; habeamcõiter.nã foꝛte in fi.pabebat nõ

videri ut qdã hñt.pone ergo caſũ fm Rog.¶ Op.ꝙ iſtud

ſit legatũ uſufruct. ut.l.ſq ita.S.de vſuſru. So.ibi debebat
Pcipe oẽs fructus a ſeipſo.̊ debebat dari de manu alterius.
ut patet ex vbis tex. ¶ Op.ð. de ſer. ruſtico.pᷣdio.l.itẽ.⁊.l.ue
luti. ubi dẽ ꝙ iſta ſit ſeruit realis. Gl. ſoluit ꝙꝙ nõ ẽ fuit qd ap
paret.qꝛ in ſuitutib dʒ ꝗs pati.ut.l.quotiẽs.s.de ſᷣuitutibus
i h dz dare vn alij. ergo nõ ẽ fuitꝰ. Mꝛeterea hoc apparet.
qꝛ fuitutes debẽt cõſtitui cũ Pä ppetuitate ut.l.iiij.S.de fᷣui/
tutibꝰ.ſʒ hic legauit annna.Tertio apparet ꝛſeruitꝰ dʒ con
ſtitui fm neceſſitatẽ fũdi. ut.l. attilicin.ẽ. de fuitutib ruſtico
rũ pᷣdiox.hic vo nõ fuerunt relicte harundines ⁊ ſalices ſʒ ne
ceſſitatẽ fũdi.ſʒ nominatiʒ ad pondus uel mẽſurã. ¶ Itẽ qrit
gl. an iſta pᷣdia ſint obligata pꝛo tali pſtatiõe.Gl.vidẽt tenere
ꝙ nõ pꝛo alimẽtis. ut.l.luti.j.de ali. ? ci.le.⁊ ibi dixi. qdð intel
lige nerũ ꝙ nõ ſint obligata obligatiõe — bñ ſũt obli⸗
ata obligatiõe generali. q oĩa bona deiũcti ſunt obligata. ut
I. C. cõia de le. ⁊.l. creditoꝛib.j. de ſeparati. ¶ Altio nõ q;
ſicut q legat᷑ ſeruo meo acqrit᷑ mihi.ita qñ legat᷑ rei mee videi᷑
mihi relinqui ut hic.quod tene mẽti.

65 Coõditio q̃ pendet ex
* Enia nep otem ptãte legnaci T alteri

1= us ſi ex facto alteri ĩpediat ſine legatarij culpa habe
tur pꝛo ĩpleta.h.d.¶ Op.⁊ videi ꝙ etiã qũ ſine fraude remo
uet᷑ nõ cõſeq̃tur legatũ ꝑ.l.ſeio in pn. S.e. So.ibi ſuit remotꝰ
ꝓpter caſũ hic facto alteri ĩ cui pſona debebat ipleri cõditio
Mꝛicipiũ huij.l.facit ad qõnẽ de acceſſoꝛe q ꝓpt ſuũ delictũ
uel baratariã remot eſt ab officio an dʒ habere ſalariũ. Hic
videt᷑tex.ꝙ nõ. Ja.de are.allegat etiã.l.qui autẽ in pn.S.de
excuſa.tuto.Gl.tãgit in.l.diẽ functoĩ ñ.ẽ.de officio aſſeſſoꝝ,
Sed in vno circa hoc dubito.pone aſſeſſoꝛĩ ſui culpa in me/
dio officij ſui remouet. an debeat habere aliꝗd de ſalario pꝛo
eo tꝑe quonõ cõmiſit culpã. Aidet᷑ ꝙ nõ.argu.l.eti ſi part.
ð.de le.j.In ↄꝛiũ videt᷑ ⁊ hoc puto uerũ.q; ipfe dʒ habere ſala
riũ pꝛo ulo tꝑeꝗᷣ nõ cõmiſit culpã.ſʒ pol tpe ſuturo qͥ cul/
pã cõmiſit tenebit ei Acdurit eũ ad ĩtereſſe.ut.l.ſi fundũ.v.
ſimilit.S.loca.⁊ ſic ĩtelligo hãc.l.ꝙ hic nõ poterit petere ſidei
cõmiſſũ.ſ.pꝛo futuro tꝑe quo ẽ ꝓpt᷑ culpã remotus. Mõ ob.
l. etiã ſi partẽ. .dele.j.q; ibi excuſabat ſe a parte reſpectu re/
rũ.vñ nullo tꝑe ⁊ nullo mõ fecerat quod debebat.hicuero re
mouei a tꝑe reſpectu tꝑis ⁊ ſic in parte tꝑis fecit totũ qd ſace/
re debebat.fallit in calu.l.iudices.C.de anno.⁊ tribu.li.x.vł
dic ut ibi dixi.

CQA xoꝛe. Aui tenet᷑ cũ alio moꝛari nõ tenet eũ ſimplicit

alio ſeg ſʒ hoc declarabit boni viri arbitrio. h.
d. CIn tex. ibi dirimẽda ẽ. dic eo mõ quẽ in ſequẽti qõne po
net. ¶In tex. ibi ⁊ modo.i.utrũ qualitas legati ad expenſas
ſufficiat uel nõ. Ita exponebat Ja. dera.? Pe. Mõ ergo
caſu iſtũ ut dixi in ſummario. ¶ Hec.l.facit ad multa.pᷣ aliqa

dʒ cũ aliquo moꝛari ⁊ ſub hac cõditiõe fuit ſibi relictũ annuũ

legatũ uxoꝛ ſua nõ vult ut ſtet mecũ ſed ſecũ an debeat habe⸗
re ullud legatũ.Et pᷣ videt ꝙ ſic cũ nõ ſtet ꝑ eu ut.õ.in pn.huiꝰ
l. c. l.labeo ſcripſit. S. de õhẽ. emp.x.l.ſi titi ſtatuas.j.de con
di.⁊ demõ.q̃.ll.dicũt ꝙ ſiꝗs per tertiũ iuſte ĩpedit᷑ cõditio ha
bel pꝛo ĩpleta.Põc.nr̃i dicũt ꝙ in die moꝛet cũ eo cũ quo dʒ
⁊ de nocte cũ uxoꝛe ſua ⁊ ei debitũ reddat.ar.j.de ope.libᷣto.
l.medicus.x.l.ſi cũ patronin ſi. x.l.pe.in fi.e.ti. Sʒ ſi eſſet ca
ſus in ꝗ cũ ea in die haberet moꝛari.puta in caſu infirmitatis
⁊ ſic heret neceſſe moꝛari cũ ea.ut.l.ſi cũ dotẽ.s.ſinautẽ in ſe/
niſſimo. S. ſo. ma. tũc putarẽ ꝙ deberet hẽe legatũ ⁊ ꝙ cõditio
hẽtur. pꝛo ĩpleta. ut in.l.õ. allegat.¶ Scdo qᷓro an uxoꝛ te/
nealſeq virũ ꝑegrinatẽ. Hac qonẽ foꝛmat Ci. C. de oꝑ. li.l.li
bert.? Dui.de cu. ſoꝛmat.ff. de offi. ꝓcõſu.l.obſuare. S. ꝓſ
ciſci.⁊ ipi detminãt ꝙ ſi vir ĩcipiat ꝑegrinari ꝑx mũdu nõ teneĩ
virũ ſeq.ar. huiꝰ. l.x.l.ꝙ niſi.5.j.j. de op.lib.niſi tpe q ipſa du
xit eũ in virũ cõditionẽ ſuã ſciebat.tũc enĩ videi in eũ cum illis
õditionibus cõſenſiſſe cõſiderata q̃litate ꝑſone.ut.l.plenum
5S. eqtij.õ.de uſu ⁊ ha.⁊.C. de ſpõ.l.ſ.circa mediũ.x l. pmit⸗
tẽdõ.S.penul.de iure doꝶ. S eẽt qᷓdã pegrinatio modica
⁊T honeſta tũc tenet ipſa virũ ſeg.argu.hui.l.⁊ gl.ẽ ex de con
iug.lepꝛo.c.j.¶Lertio ĩduci in argu.an aduocat teneaĩ ſe⸗

De annu. legaß.⸗

foꝛũ ſi alibi cauſa mutata . De quo ?t gl.in.l.ſʒ ⁊ he.S.nõ

olũ.S. de pcu. ¶Quarto inducit i. hũc finẽ ꝙ ſideles ĩpe

rij nõ tenentur ſeq imperatoꝛem ſi fructus feudlad impẽſas
itineris nõ ſufficiũt ut hicĩ f. Et pꝛo hoc qð nõ.x. coll. de pa.
iu.ſfir.c.fi. ¶ Vltĩo tex.iſte ſacit ad aliud ſi aligs dʒ moꝛari cũ
aliq qd dʒ facere in domo dʒ ne oꝑari.Pe quo dixi.j.de ali.
⁊ ci.le.l.gaio.S.ñ.tene mẽtiiſta. l
auoꝛe alimentoꝛũ va/
Icui annnuum. et legatũ incertũ. h. d.
— ¶ Op. de.l. cñ poſt. S. gener de iure dot. So. ſpale
ẽ fauoꝛe alimẽtoꝝ.ſimile ĩ cetis pijs cauſis.ut dicà in.d.S.ge
ner. el in legato ad viã reſiciend.ut.l.ꝗqdã.S.de le.ij.Zilij
dicunt ſpetiale ẽ in legato annuo.ſecin legato ſimplici.lacc
ſo.nõ hʒ rõnẽ ĩ ſe niſ poneres ꝙ annuũ legatũ ſemp eẽt factũ
in cauſa alimẽtoꝛũ qdð nõ ẽ uerũ.ut nõ.j.e.l.codicillł.imo dʒ di
ſtingui.an relinqtur ꝑſone pauꝑi aut diuiti.ut nõ.in.i.cũ hi.
S. ſi in annos.S.de tranſac.q̃re teneas pmã ſolutionẽ ꝙ ſue/
rit legatũ in cauſa alimẽtoꝛũ qꝛ exp̃ſſe dixit uel ex ꝑſona lega/
tarii tacite pᷣuumat.¶ Quero qd iↄctibꝰ.an ualeat pꝛomiſſio
icerta. Gl. diẽ ⁊ bene ꝙ nõ. ut.d.S.gener. ⁊.l.triticu.⁊.l.ſi ſti
pulatus.j.de uerbo.obliga.qð ĩtellige niſi ex aliq declaretur.
ut. d. l1. triticũ. uel niſi fiat ex cauſis fauoꝛabilibꝰ.ut in dote ⁊ ĩ
via reſiciẽda ⁊ ſimilibꝰ.ut.l.j.t ibi nõ.C.de doj.ꝓmil.⁊ in.d.
l. cũ poſt. §. gener. — .
Am ui. Si dilatio ponit gratia legatarij

dis.hoc dicit iſta.l.Piſtigui ergo cui gratia tẽpus
ſit appoſñtũ. Hic dẽ qñ ſoluii cne ad ſi nõ ꝑdidit.Di
cit gl.ꝙ ſolutiõe liberat᷑ ⁊ bene ut in gl.patet.¶ Itẽ qro ꝗd in
dubio. Nicit gl. ꝙ in dubio pᷣſumit tpᷣs appoſitũ gratia debi
toꝛis ut nõ.j.ðe vbo.obliga.l.ꝗ rome in ñ.gl.magne.¶ Vl/⸗
timo Di. ĩqucit ad.q.an emphitheota poſſit ſoluere pẽſioneʒ
pꝛo plurib annis futuris. Nidet᷑ ꝙ ſic ꝑ.l.ſtatuliberis.S. ſil/
chus de ſtatulibe.ᷣſed ibi eſt ſpetiale fauoꝛe libertatis.ita dicit
ai cer. pe.l.qdã eſtimauerũt. Sed Ci.C. de iure emphi.
ij. in fi. dicit ꝙ dñs pꝛo futuro tꝑe nõ cogi recipe. Rõe ꝗa
articularis ſolutio affert dño plus de cõmodo.q; ꝑ particu/
arẽ ſolutionẽ ius dñi facilius ꝓbabit. ut.l.ſi certis annis.C.
de pac.ubinõ.ꝑ Ci.qꝛ lʒ ex ſolutione annua debitũ p:eſuma
tur nõ eẽt idẽ ſi ſeret vna ſolutio pꝛo decẽ annis uei pluribus.
Et iſtud videtur eẽ uerius.Lamẽ poſſumus dicẽ ⁊ determia
re iſtã qõnẽ ꝑ ea q̃ notãtur in.l.quirome.in pnci.j.de uerbo.
obli.na cũ hic tẽpus apponat᷑ gratia creditoꝛis.i.dñi ut facili
us pbet ius ſuũ.⁊ gratia rei ut habeat dilationẽ.tũc ſi vult ſol
uere pꝛo futuro tꝑe cũ omniiĩtereſſe creditoꝛis.i.domini bene
audit.ut.l.ꝗ rome in pn.nõ.nã poterit ſoluere faciẽdo domi/
no inſtrumẽtũ in quo ipſũ in dñm recognoſcat pꝛo tãto tẽpo/
re.¶ Quero ꝗd ecõtra ſi emphitheota nõ vult ſoluere totaʒ
pẽſionẽ ſimul ſʒ particularit᷑ an poſſit. Nidet᷑ ꝙ nõ ut.l.tutoꝛ
§. lutiꝰ. S. de uſuris.⁊.l.plane.S.ſami.her.ſed in ↄꝛiũ eſt.l.pla
cuit. C. de colla.fũ.pa.li.xj.ubi põt ſoluẽ particulariter.dum
tamẽ in trib ſolutionib cõpleat ſolutioneʒ vnius anni. Nel
potes dicẽ ꝙ ille caſus ẽ ſpetialis.ut nõ.ꝑ gl.s.ſi cer.pe.l.qui
dã eſtimauerũt.⁊ ſic particulariter nõ pot Auckt. .
YV egatũ annu
Eruns poſt vecem n aleti ſe
uo a dño debei tꝑe ſeruitutis ⁊ libertatis.h.d. Nicit
hie ꝙ interim cogii pꝛeſtare alimenta. Cõtra.C. de leg.l.ᷣuꝰ.
Gl.buius timoꝛe itelligit duobus modis.pᷣ ꝙ cogũ officio iu⸗
dicis qdð eſt ſpetiale fauoꝛe alimẽtoꝛũ ut.l.ſeruos.j.de alimen.
⁊ ciba.lega.⁊.l.ſi in metallũ de his q pꝛo nõ ſcript.Et hec eſt
ueriſſima lec. Alio mõ intelligit.j.de uerbo.obliga.l.huiuſmo
di.c.l.lecta in i. S.ſi cer. peta. Ault dicere ꝙ ſeruus exiſtens

ſeruus nõ aget ð dñʒ ut in ↄꝛijs. Sʒ poſtea factus liber agit

etiã pꝛo pꝛeterito tꝑe.ut.l.huiuſmodi de uer.obli.⁊.l.lecta ſi

cer.peta. Hec ſo.non placet qꝛ tex.dicit interim ⁊ ſic agit dũ

ẽ ſeruus.q̃re teneo pmã ſol.Ded ſcða lec.eẽt uera inſe ponẽ/
do legatũ annuũ eẽ factũ in cauſa alimẽtoꝛũ qð in dubio pꝛe
ſumit cum ſeruus nil habet. Sed ſi poneremus legatũ eſſe fa
ctum in aliam cauſam qᷓ in cauſam alimentoꝛũ tũc cũ legatũ
annuũ quolibet anno cedat ⁊ tempoꝛe quo eẽt ſeruus reperi/
retur non capax nõ ualeret.ut..e.l.cum in annos.niſi pone
remus ſic legatum eẽ factũ ꝙ uoluerit teſtatoꝛ differre in tem
pus libertatis.ut.d.l.huiuſmodi.⁊.l.lecta in ſi.S.ſi cer.peta.
AQuero an ſeruus poſſit conſtituere pꝛocuratoꝛem ad pe/
tendum iſtud legatũ. Oixi.j.de alimẽ. ⁊ ci.le.l.ſeruos.⁊ ẽ ca/⸗
ſus.ð.de pꝛocura.l.ſeruũ quoq; in pꝛin.⁊ hanc queſtionẽ vi⸗
di de facto in quodã monacho. 4

nõ põt ſolui ante.ſec ſi gra here⸗

,R

De annu. legaj

N ta Legatum donee nu⸗
Egatum eſt ita. elligi annuum
hoc dicit iſta. l. COp. ꝙ debeatitelligi in dubio qo
ẽ minimũ.ut.l.apud iul.S.ſeio.S.de le.j.⁊.l.ſi ita.e.ti.⁊ ſic ſit
vnũ legatũ nõ p ura. Huius timoꝛe dicũt qdã ꝙ vnũ legatũ

. ⁊ qð diẽ ꝙ debet ſingul annij exponit.i.aliqd qtitat. Iſta

opi. z iſtũ tex. dicit eni id legatũ ⁊c.nõ dicit aliqd ulli legati

nec dic ſolui ſz deberi. Quare dic ꝙ boc eſt ſpale fauoꝛe dot
idẽ eẽt fauoꝛe alimẽtoꝛũ uel in aliãſcauſã ſimilẽ ut dixi.S.eo.
l. ſicui annuũ.⁊ ꝑ hoc habeat pꝑinguioꝛẽ dotẽ ⁊ faciliuj nubet
p.l.j.sẽ.ſolu.ma.¶ Quero ꝗd in ↄctibus ⁊ in alijs diſpoſitio
nibus. Nidet᷑ ꝙ idẽ. vnde no ſit hoc ſpetiale.ut.l.ſi cũ in an/
nos..qui.mo.uſuſruc.amit.⁊ videt᷑ tex.in.l.pe.s.de excu.
tu. c.l.eũ q.S.ꝗ ita.j.de uer.obli. NPe.videtur dicere ꝙ aliud

ſit in Zctibus ⁊ ita pertranſit. Ego dicerẽ ſic quãdoq; in obli

gatie uenit aliqd qð habet cauſaʒ ſucceſſius ut uſuſruct tu
tela ⁊ ſimilia. ? iſto caſu fateoꝛ ꝙ dictio qad donec ⁊ ſimilia
hʒ vim cuiuſdã repetitionis.ut.l.ſicui annuũ in pn.⁊.l.pe.S.
de excu.tu. Si nero uenit in obligatiõe illud quod habet cau
ſam momẽtaneã.tũc ĩtelligo Fneglicke⸗ ꝙ nõ videtur facta re
Petitio de annna pꝛeſtatione ſʒ ulius quatitatis quolibet an/
no aliqd ſoluet ui hicſʒ ynã lec.x hoc ꝑ rõnẽ.q; in dubio tpᷣʒ
debem intelligere appoſitũ gratia dehitoꝛis.ui.l.eũ qui.S.e.
Pn aSarige debem inſpicere qð ẽ minimum ut. S.dixi.
