ſi. de hẽ.emp.⁊ ita loꝗtur pma ſo. Alia ẽ obligatio realis ⁊
hypothecaria ⁊ illa traſit ↄtra quẽcũq; ſucceſſoꝛẽ.ut nõ.in.l.
lutiꝰ.j.e.⁊.l.gaius de annu.le.⁊.d.l.ſi.de ↄhẽ.emp.⁊ ita loq/
tur ſcda ſo. ¶Quero utrũ uerbũ deuolui ſit obliquũ uel dire
ctũ nel cõe.ꝙ ſit directũ ꝓbat᷑ in.l.ſi infati.C. de iure deli.ibi
denolutas ⁊c.⁊ in.l.de emãcipas.C. de legit.here. In ↄꝛiuʒ
ꝙ ſit cõe pbat᷑ꝙ ſi teſtatoꝛ dicit ſi talis heres me moꝛiat bona
mea deuoluãtur in talẽ.tũc videt᷑ ꝑ regulã ꝙ illud vbũ qð eſt
aptũ eẽ directũ ⁊ obliquũ ẽ cõe ut dicit gl.in vᷣbo ſubſtituto in
l. pᷣcibus.C. de ĩpu.⁊ alijs ſubſti. ⁊ tex.in.l.iam hoc iure.S.de
vul.⁊ pu.⁊ expꝛeſſius inſti.de pupil.ſubſti. S.fi.ſed iſtud vbũ
ẽ huiuſmodi.ergo ⁊c.ut h patet in gl.q̃ nõ curat utrũ ſiſcuj ſit
ſucceſſoꝛ ſingularis uel vniuerſalis.tene mẽti.

D lent. Siplurib a plurib alimẽta debẽtur

ſiet diuiſio pᷣſtationis.uel vnꝰ ꝗ pꝛeſtet

eligit. Iteʒ executoꝛ datiuus cogit᷑ ſatiſdare.h.d.lex

mirabilis ⁊ ſingularis. ʒ t alibi de h fiat mẽtio. ⁊ diuidit i tre

partes. Pꝛimo ponit duo dicta. Scdo ꝓbat ülla ꝑ vnum re
ſcriptũ.Tertio pbat ꝑ aliud reſcriptũ.ſcda ibi exẽpluʒ. tertia
ibi dñis.¶ Aquertad nõ ꝙ diuiſio teſtatoꝛis ⁊ iudicis eqpa
rant᷑.ocoꝛ.l.ij.S.de admi.tu.⁊.l.ſi fuus.õ.de manumiſ. ⁊.S.
de pig.ac.l.nõ ẽ. ¶ Scðo nõ ꝙnubi nemo ẽ executoꝛ datus a
teſtatoꝛe iugex põt ipſũ dare.¶ Tertio nõ ꝙ executoꝛ dʒ ſa⸗
tiſdare. ¶Op. ? videt libert nõ ueniat in diuiſionẽ. vñ ob.
l.carmelia pia.j.de iurepꝛo.⁊.l.q̃dã.S.fa.her.Gl.dic̃ nõ ue/

nit in diuiſionẽ iuſpatronat uel libertoꝛũ.ut.ll.ꝛijs.ſed pᷣſta ,./

tio alimẽtoꝛũ ſic ut . ¶ Itẽ op.ex gl.h̊ dẽ ꝙ dʒ dari pecunia
ex cuius uſuris liberti ie Wora uſure ſut ꝓhibite ut. l. cun
ctos.C. de ſũ.tri.⁊ anc̃.ad hec.C.de uſuris.iõ nullũ dz cõſiliũ
hui legis. So.ſfateoꝛ ꝙ quo ad uſuras iſta lex coꝛigit᷑ ſʒ eate
nus q̃tenꝰ uſure ꝑmittũtur remanet ĩcoꝛꝛecta.nã põt herej pe
cunià mercatoꝛib dare ut cũ ea lucrent᷑.⁊ cuʒ eo lucro liberti
alant᷑.uel iudex põt aſſignare podere ut ex eĩ fructibꝰ alãtur
licite.ut.c.ꝑ veſtras.ex de dona.ĩter vi.⁊ ux. ¶ Op.h̊ dẽ
executoꝛ dʒ ſatiſdare.Cõtra de.l.diuus.j.ſicui pluſq; p.Ltel.
BGlo.ſol. in Sꝛio.tu dic ſic.qdã ſũt executoꝛes legitimi.⁊ iſti nõ
debẽt ſatiſcare. ut epi.ut.l.nulli.C. de epi.⁊ cle.qdã ſũt datiui
T⁊z ſlli ſatiſdãt ut h.qdã ſũt executoꝛes teſtamẽtarij ⁊ iſti non ſa
tiſdãt.ut.d.l.diuus.ſallit in caſibꝰ.pmo ſi executoꝛ cepit eſſe
nõ ſoluẽdo.ut.lliberto.S.largius.5.de annu.le. Itẽ ſallit ſi
a teſtatoꝛe aliqð cõmodũ ſentit. ut.l.ſi a pluribꝰ. S. de le.j.⁊.l.
Pecunte in ſcðo caſu.j.eo.nã ibi ſentit cõmodũ a defũcto.qꝛ ẽ
heres pꝛo parte. ⁊ ibip HBi. in. d.l. ſi a pluribꝰ. . de le. j. t. l. q
dã. S. pe.e.ti. C Itẽ op. dẽ h ꝙ cauet de reddẽdo poꝛtionẽ de
cedẽtiũ ⁊ depoꝛtatoꝛũ.⁊ ſic innuit ꝙ ꝑ depoꝛtationẽ ꝑdantur
alimẽta. Añ ob.l.is cui...e.x.l. eos. -.l.legatũ.S. de capi. di⸗

NPe ali. ci. le.

mi. So. gl. H nõ dẽ ꝙ legata deſinãt deberi. ſz diẽ ꝙ ꝑ depoꝛ⸗
tationẽ deſinãt poſſe pᷣſtari.ita dicit gl.ꝗ moßite p depoꝛta
tionẽ tc.Ex q̃ ſo.hẽs ꝙ alimẽta nõ debẽt pᷣſtari ubiẽ alimen
tarius. Item nõ. ex iſta gl.ꝙ ſiue legatũ deſiciat de iure ſiue
de facto nõ remanet apud nudũ executoꝛẽ.qdð tene mẽti.Se
cũdo mõ ſoluit gl.ꝙ h fuerũt alimẽta relicta ſub cõditiõe.mõ
deſinit eẽ in ciuitate nõ curo. Dicitur hic in fi ꝙ onus cetero/
rũ ꝗ nõ ſunt ſoluẽdo nõ pertinet ad alios.Cõtra.nã bona de
funcniſunt tacite obligata pꝛo alimentis. ut.j.e.l. luti'. ⁊ dixi
ð.e.l.j.ergo heredes incipiẽt teneri per hypothecariã pꝛo le/
gatis. Rndeo bypothecaria pꝛolegatis nõ cõcernit bona he
redis niſi q̃tenus eẽt actio pſonalis. ut.l.j. in fi. C. cõia de le.
ſic vn pꝛo alio nõ tenet. ¶ Quero dẽ h ꝙ iudices ſolent hoc
facere.qro quo iure hoc petat᷑ a iudice. Rñdeo ꝙ iudicis offi
cio petitur.q; ubicũq; uerba legis dirigũtur ad iudicẽ cõpetit
officiũ iudicis.ut.l.quod ſi minoꝛ. in fi.S. de minoꝛibꝰ. cõlun/
cta.l.j. eo.ci. ſed h vba dirigũtur ad iudicẽ.ut h ibi ſolẽt ccẽ.⁊
ibi puto ⁊c.iõ iploꝛat officiũ iudicis nõ cõdit᷑.ex lege.qdð no⸗
ta ꝓpter ſtatutũ qð dicit poteſtas ⁊ capitaneus ſic faciãt ⁊c̃.
nã ex iſto ſtatuto oꝛit officiũ iudici.Si uero uerba nõ referũ
tur ad iudicẽ tũc oꝛit᷑ cõditio ex lege.ut.l.j.S.de cõdi.ex lege.
¶Auero cui cõpetit iſtud officin iudicis. Rñdeo cõpetit li⸗
bertis ſeu his ꝗ debẽt recipere alimẽta.ꝙ libertis cõpetat “
tet ex iſto tex.q alijs cõpetat patet ex hoc dũ dicit ꝙ iſta lex
eſt facta ad exẽplũ ut ĩ pma coſtitutiõe. C. in fi.x.l.iura nõ in
ſingulas.S. de legi.⁊ copetit ↄtra heredes ⁊ j oẽs ꝗ alimẽta
debet ut h in fi. put loꝗtur de ſiſco. ¶ Sʒ qro ſi liberti nõ pe
tunt.an ipſi heredes pñt petere. Puto ꝙ ſic. lʒ enim diſpoſi⸗/
tio directo ſiat ad cõmodũ alterius.tñ alius põt agere ad quẽ
Ptinet ꝑ cõſequẽtiã.ut.l.ſeruo legato.S.j.S.de le. I..l. ſdeicõ
miſſa. S. interdũ. S. de le.iij. T.j.ti.ij.l.ſiqs reũ.in pn.⁊ ita erit
B cũ ad cõmodũ heredũ conſequẽter reſpiciat.¶ Quero ꝗd
ſi vnus ex libertis vult hoc petẽ alius nõ. Rñdeo põt nec ali
is pᷣiudicabit. ut.l.ij. S. dubitãdũ.ſami.her.⁊.l.coheredibꝰ. C.
fami.her. ¶ Quero iſtud officiũ ad ꝗd cõpetat. Reſpõdeo
iſtud officium põt iploꝛari ſimpliciter petẽdo vnũ ex bis que
ponũtur hac.l.petẽdo alternatiue iſtud aut illud. pꝛobaĩ hoc
ex reſponſis poſitis in hac.l.ex pn.l.noſtre. ¶ Auero an iu/
dex põt alio mõ puidẽ.ſ.faciẽdo diuiſionẽ per tꝑa. Reſpon/
deo ſic ꝑ uerba ſcdi rñſi hui legis qᷓ generalia ſũt.ergo põt di
uidere ꝑ tpa. ut.l.cũ cõſtet. de aq̃ quoti. ⁊ eſti. pꝛo hoc.l.itẽ la/
beo.ð.j.ð.ſami.her. ¶ Quero coꝛã ꝗbus iudicib hoc petat᷑.

Ruiñqdeo ſiqdẽ alimẽta ſut relicta non ob piã cauſam ut uxoꝛi

ſue ⁊ nõ paupi.⁊ tũc iudices ſeculares hñt facẽ hoc ut hic ⁊
in Spe.de ſide iſtru..nũc aliqᷓ. uer.ſed nunqd iudex. Si ue
ro alimẽta ſunt relicta paupꝑibꝰ tũc nõ ſolũ iudex laicus ſʒ epi
ſcopus põt cognoſcẽ.ut in.c.ſignificãtibus ex de offi.deleg.
⁊z ſic iudex laic exeqtur relicta ad pias cauſas.ut h̊ ⁊.l.liber/
to.S.largius de annu.le.facit.l.heredita.S.j.de beti herege.
Auero qd ſi hẽdes ſũt diuerſi foꝛi.qꝛ vn eſt clericus alter
laicus.Quia iſta diuiſio nõ põt ſfieri niſi cõuocatis oib here
dibus ut hic.aut ergo nocabis heredes coꝛam iudice laico ⁊
clericus dicet nõ debeo uenire ⁊ ecõuerſo. Idẽ in laico coꝛaʒ
epᷣo. Si dices deleget iudex ſecularis epo uel econuerſo non
põt.qꝛ mixti ĩperij ẽ iſta cauſa ergo ⁊c̃.ut.l.j.S.de offi.eiꝰ cui
mã.ẽ iuriſ. Sed ſi dices qlibet ꝑ ſe cognoſcat.nõ põt ſieri ne
cauſe continẽtia diuidat᷑ ut.l.j.⁊.ij.S.de ꝗbꝰreb ad eundẽ iu
di. ea. Rñdeo ſi eẽt relictũ ad pias cauſas.⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙ tã
ipſius laici qᷓ clerici tũc ep̃s ẽ iundex. Sʒ ponẽdo caſũ dubiũ
puto ꝙ ſimul ambo cognoſcãt ſicut als ſaciunt in auẽ.ſi uero
contigerit.C. de iundi. Vnde iudex ſecularis coꝛã iudice epi/
ſcopo coget laicũ ire ⁊ eius iuriſditionem pꝛorogari.ar.l.j.S.
de quibus rebus ad eũ.iudi.eatur. ¶ Item quero an iſtã di/
niſionẽ poſſint facere coheredes ſine iudicis auctoꝛitate. Re
ſpondeo non quia eſt cauſa alimẽtoꝛum.ergo de ea non põt
paciſci ſine iudice.ut.l.cum hi.in pꝛin.⁊.S.cum non minus.
ubiẽ expꝛeſſum.S.de tranſac. Sed dices tu iſta non videtur
cauſa alimentoꝛum quia non paciſcitur utrũ alimenta debed
tur uel nõ ſed de pꝛeſtatione. Aeritas ẽ ꝙꝙ vba.l.cũ hi. dicũt
alimentoꝛũ ⁊c.vnde qcqq de alimẽtis tãgit cauſa alimẽtoꝛuʒ
dicit ut ibi ꝓbat᷑in pluribꝰ.S.⁊ ſic cauſa alimẽtoꝛũ ẽ puilegia
ta in dilatione.ut.l. ij.j.de re.iur. ⁊ in appellatiõe.ut.l.ᷣfi.j.de
ap.reci. Itẽ in ferijs ut.l.ij.ð.de ſeri.vnde dico ꝙ oẽs iſte cau
ſe hñt iſtud puilegiũ.qꝛ ſũt cauſe alimẽtoꝛũ. Ex hoc aduerte
in diſpoſitionib ſtatutoꝛũ dicit ſtatutũ in cauſis danoꝛũ da/
toꝛũ ſufficiat pbatio per ſacramẽtũ.tũc dico qcqd illã cauſã
quocũq; mõ ĩcidenter tãgit põt per iuramẽtũ pꝛobari ut ꝓba
tur in dicta.l.cum hi.Sed ſi ſtatutũ diceret in cauſa danoꝛũ

De alixc cile. ⸗lr Cjet l qrl.·s ſre⸗

datoꝛũ ſufficiat pꝛobatio dani per iuramentũ.tunc ſi incidẽt
alia queſtio nõ poſſet pꝛobari ꝑ iuramentum.ut.l.ſiquando
C.vnde vi.⁊ in.c.vlti.ex qð me.cau.¶ Vltimo nõ ꝙ h vide
tur dici ꝙ ſufficiat ſi citetur pꝛocur.cõcoꝛdat.l.meminerit.C.
vnde vi.⁊ Ci.in.l.iij. C. de pcur.⁊.l.j.S.de li.agn.Gl.iuris ca
noniciin.c.cauſam.ex de dolo ⁊ cõtu.dicit ꝙ tm eſt citadus
pncipalis.⁊ ipſo nõ reperto citet᷑ pꝛocuratoꝛ.⁊ ſin hoc expo/
nitur hic pꝛocuratoꝛibuſue eoꝛũ.l.pncipalibus non repertis.
Sed puto ꝙ ad hoc ut deueniatur ad pꝛimũ decretũ ſufficiat
citatio pꝛocuratoꝛis quo ad effectũ pmi decreti.nõ quo ad eſ
fectũ ſci.dixi in.l.hoc amplius.⁊.l.ſe.j.de dã.ĩſe.¶¶ Vltimo
Di.ĩducit ꝙ vniuerſitas poſſit iponere collectã pꝛo debito.
Pꝛo hoc nõ.in.l.j.S.ꝗbus.S.qð cuiuſq; vniuer.no.⁊ Ja.

de are.in.ll.iiij. S.actoꝛ municipu.j.de re iudi. ANide Spe.in

ti. de execu. ſnie. S.ſeqtur.v.ſed quid ſi vniuerſitaj.Qualr au

tẽ collecta debet ĩponi dixiin.d.S.actoꝛ municipũ. Itẽ facit

vniuerſitas poſſit cogi creare ſindicũ de quo ẽ tex.in.l.iiij.
F. credtoꝛlbud de fideicõ.li.? Spe.in ti.de ſnĩa..nunc vi
dẽdũ.ver.qd ſi vniuerſitas.
— 3 bertis. Si fundus relinꝗtur ꝓlurib ut ali

*

8 e relicta q̃ trãſmittit ad heredes ⁊ etiã ad coniũ/
ctos. b. d. non artat
legatũ.h.d.Et diuide.pᷣ ponit thema ⁊ qõnes deſcẽdẽtes ex
themate.ſcdo ponit determinatiões.ſcdᷣa ibi modeſtin reſpõ
det. ¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ liberti debeant habere pᷣdia ⁊ alimẽta
qð ꝓbat᷑ pꝑ dictionẽ appoſit in vbis teſtatoꝛis que ſignificat

utruq; deberi ut ibi du dicit ut qcũq;.ut qdã hñt.vnde videi
obſtare.l. ea tñ. S.de le.iij. Picit gl.q nõ fuit legatũ ꝑ iſta uer
ba.ſʒ per uerba greca q̃ ſigniſcant iſta vba pᷣdia dart uolo ut

inde ſe alat.nõ autẽ erat in uerbis grecis dictio et.alij nõ ha/
bent et. ⁊ ſic nõ obſtat. C Op.⁊ videt᷑ ꝙ alimẽta tm ſint reli/
cta ꝑ iſta nerba.ut.S.e.l.ij.in fi.⁊.j.e.l.lutius.So.longa eſt
differẽtia dicere relinquo pᷣdia ut habeãt alimẽta.aliud ẽ di/
cere relinquo alimẽta ex pᷣdijs.⁊ aliud ẽ dicere relinquo alimẽ
ta.⁊ pꝛo alimẽtis obligo pᷣdia. NPꝛimo caſu ꝓpꝛietas relicta

videt᷑ ut hic. Scdo caſu ſolũ alimẽta vidẽtur relicta ex fructi

bus pᷣdioꝛũ ut in cõtrarijs. Tertio caſu ẽ aliud.ut.l.luti.j.e.
Op. foꝛtiter hic dẽ ꝙ iſta pꝛedia traſeũt ad heredes. Con/
tra de.l.titia.S.fi.S.de le.ij.nbi nõ trãſeũt ad hẽdes. In hoc
ſũt opi.inter Ja.de are.⁊ Oldra. Picit Ya. ibi fuit plus di/

ctũ.qꝛ fuit adiectũ uerbũ vite.per qð ſigniñcatur ꝙ in vita tã⸗

tũ habeat. hic ſecus. Et per hoc dicit ſi teſtatoꝛ reliquit uxoꝛi
domũ ad habitãdũ uel fundũ ad uſufructũ ꝙ plena ꝓpꝛietas
videt relicta ⁊ trãſit ad heredes. Oldra.dicit ↄtra.tam cõtra
ſolutionẽ qᷓ; cõtra queſtionẽ. Dicit enĩ differẽtia ẽ vtrũ uerba
apponãtur ꝑ modu cuiuſdã determinatiõis in eadẽ oꝛatione

ut in exẽplo ꝓpoſito relinquo fũdũ ad uſufructũ ⁊ domuʒ ad
habitãdũ ⁊ ſimilia.tũc nõ tranſit ad heredes ut.l.titia.S.fi.S.

de le.ij. Si uero apponãtur in alia oꝛatione per viã modi.ut
relinquo fũdũ ut habeat alimẽta.tũc qꝛ modus reſpicit fauo/
rẽ legatarij nõ coartat legatũ.ut hac.l.ita dicit Ol. Videa/
mus ergo an iſta uerba ſint uera. Mꝛimo arguo pꝛo Ol.⁊
pꝛo eo videtur tex.i.l.titia.S.ñi.S.de le.ij.⁊ gl.in.lʒ.cũ hi.S.ſi
vVni. S. de trãſac.in gl. Itẽ pbat᷑ iſta yba adiecta determinant
pꝛecedẽs legatũ ut illo mõ ĩtelligat.ut.l.ſi habitatio in fi.s.de
uſu ⁊ Pa Deekea cauſa legati limitat legatũ.ut.l.cũ pater.S.
dulciſſimis.S.de le.ij.⁊.l.epiſtola in pn.ſ.ad treb. In cõtrari
um pꝛo Ja.cõtra Ol.pꝛobatur per caſũ in hac.l.⁊ ꝑ.l.pe.S.
fi.j.e.inducẽdo ſic. Aſta uerba ad alimẽta vł ad uſufructũ ſa
ciunt modũ.ut.l.qbus diebꝰ.S.termilius.ſ.de cõdi.⁊ demõ.
ſed quando ſub tali modo relinquitur trãſmittitur ad hẽdes
ut hic ergo ⁊c̃. NMꝛeterea videt᷑ caſus expꝛeſſus in.l.donatio/
nes.S.ſpeties.j.de dona.ubi fuit data res ad uſum mulieris.
⁊ ſic fuit vna oꝛatio. Mꝛeterea videtur caſus in.l.cum hi.S.ſi
Vni.S.de trãſac.quicqd gl.ibi dicat.nã ibi pꝛopꝛietaꝭ videtur
relicta ut trãſeat ad heredes.qdð patet qꝛ ibi tractatur de alie/
natione fundi.at ſi fundus ſubiaceret reſtitutioni nunqᷓ; p̃toꝛ
cõſentiret alienationi.ut in auẽ.re que.C. cõia de le. Dꝛete/
rea cauſa de ſuturo ſeu modis ꝗ apponit᷑ in fauoꝛeʒ legatarij
nunqᷓ; legatũ coartat ut.l.titio.S.j.j.de cõdi.⁊ demõ.⁊ de do
na.l.j.in f. ⁊.l.ij. Sed iſte modus uel cauſa reſpicit fauoꝛeʒ le
gatarij. ergo legatũ nõ coartat ut hac.l. Rñdeo ad.l. Ol.⁊ pᷣ
ad. l. titia. S. fi. q; ibi teſtatoꝛ plus dixit.ex quo apparet ꝙ te⸗
ſtatoꝛ vult ꝙ legatũ tranſeat ad heredes. ſile in.l.ſpeties.ſ.de
au. ⁊ ar. le. Itẽ rñ̃deo ad gl.S.ſi vni.ꝙ nõ bene dicit. ⁊ ẽ ð illũ
tex.⁊ ↄtra iſtũ tex.nt dixi.Ad tex.l.ſi hĩtatio.S.j.S.de uſu ⁊
ha.rñdeo q; ibi illa adiectio operatur in fauoꝛem legatarij ut

dde uluſru. earu re.qᷓ uſu cõſu. ¶ Ex pᷣdict diſti

mẽta ꝑcipiant videtur plena ꝓpꝛie

&ſic. Cauſa q̃ reſpicit fauoꝛẽ legatarij non artat

XT. Rer wo e ſ Sh
ampliet legatũ nõ modũ ut ipſũ reſtringat.q; ei ſauoꝛe eſt a
poſita ut h.qð patet q; ibi relict ſuit uſufructus ad habitadũ
⁊T habitatio ẽ melioꝛ ulſu uel uſufru.qꝛnõ perit capitis diminu
tione.vnde cauſa ampliãdi videt᷑ appoſitũ.iõ ampliat ut de/
beat᷑ habitatio. Rñdeo ad.l.cũ pꝛ.S.dulciſſimi.⁊ ad.l.epłaʒ
in pn.qꝛ ibi fuit appoſita ulla cauſa ꝗᷓ fauoꝛẽ legatarij nõ reſpi
cit ſi illa cauſa ꝑ ſe ſimpliciter aſſumat᷑. h uero in cauſa que me
ro fauoꝛe legatarij apponit vñ in ei odiũ nõ retoꝛquet.ut.l.qð

fauoꝛe.C. de legi.vñ ꝗa.de are.dicit uerũ.pꝛo eo facit.l.fi.S.
no ſic cũ qᷓri

tur an ex adiectiõe cauſe legatũ debeat limitari. Dic ant loq
mur in cauſa de pꝛeterito que ẽ pꝛopꝛie cauſa.⁊ de iſta non di
co h qꝛ nõ vitiat.ut.l.cũ tale.S.falſa.j.de condi.⁊ de.⁊.l.de/⸗
mõſtratio.S.j.e.ti.⁊ ibi dixi.Si nero logmur de cauſa de ſu/⸗
turo q̃ pꝛopꝛie nõ dicit cauſa. ſed ſic eã ſumo tũc dic ſic aut ex
uerbis teſtatoꝛis colligit᷑ ꝙ uoluit ex adiectione cauſe legatuʒ
limitari ⁊ limitat.ut.l.titia.S.fi.S.de lega. ij. ⁊. l. ſ eties . ki.
Aut nõ apparet.⁊ tũc aut talis cauſaꝑ ſe ⁊ ſimpliciter cõſide
rata nõ cotinet fauoꝛẽ legatarij ſibi exhibitũ a teſtatoꝛe ⁊ talij
cauſa limitat legatum.ut.l.cũ pꝛ.S.dulciſſimis.de le.ij.⁊.d.l.
epiſtola.j.ad tre. Si uero cõtinet fanoꝛẽ legatarij.tũc aut talł
adiectio põt opari augmẽtuʒ legati ⁊ opat.ut.l.ſicui hitatio.
we uſu ⁊ ha. aut nõ põt opari augmẽtũ ⁊ nõ oꝑatur re
rictionẽ legati ut h.ita dʒ ĩtelligi.l.cũ hi.S.ſi vni.S.de tran/
ſac.ſac.l.ſinal.S.de uſufru.earũ re.q uſu.Oſu.⁊.l.donatiõej.
S. ſpeties. S.de dona.¶ Quero qdi ctib ſi aligs dat fũdũ
ad uſuſructũ. PDuto idẽ qdð in contractibus qð.S.dixi in le/
gatis.pꝛobatur in.l.donatiões.S.ſpeties.ſ.de dona.⁊.C. de

iure doti.l.ſi mulier.⁊ ibi per gl.⁊ doc. Sic debet intelligi q

nõ. in. l.j. SF. j.ð.de ſuꝑſi. als de uſufruc.qð tene mẽti.

. Legatũ alimẽtoꝛũ relictũ a qbuſdam heredi/
Utins. b⸗ noĩatiʒ debet᷑ a ſubſtitutis ⁊ coniũctij.h.

d. m gl. ¶ Cõtra hoc op.ſoꝛtiter legatũ relictũ noĩatiʒ ab in
ſtituto nõ videĩ relictũ a ſubſt tuto.nt.l.ſi plures.S. de le.iij.⁊
l.j.S.in ſubſtitutione.j.ad.l.fal. Tenẽdo gl.habes caſũ ꝙ ſpe
tiale eſt alimẽtoꝛũ fauoꝛe.vide gl.qꝗᷓ incipit.i.petant.¶ Op.⁊
videtur ꝙ appellatione heredũ nõ cõtineantur extranei.ut.l.
ex facto.S.ſiqs ita.j.ad treb. So.ibi appellatio hereduʒ ſuit
appoſita in cõditione que conditio nõ poterat deſicere ſiſim/
pliciter appellatio heredũ intelligatur.ᷣ fuit appoſita ĩ diſpo
ſitione m gꝗl.vñ nil ad pꝛopoſitũ.ſed ſm NDi.⁊ Ja.de are.h.
d. Hi quib ſimpliciter alimẽta relinquũtur nõ tenẽtur in he/
redis domo moꝛari.h.d.⁊ ſᷣm hoc expone ibi dum dicit adie
ctio.i.de moꝛãdo in domo heredũ agat᷑. Itẽ dũ dicit agũt.i.

ſiſtent uel nõ moꝛentur im Di. Ja.de are. ⁊ oẽs Iʒ glo. aliter

intelligat.⁊ ſic nõ hanc lec.⁊ per hanc.l.dicunt ꝙ ſi teſtatoꝛ
reliquit uxoꝛi victũ ⁊ ueſtitũ nõ adiecto ꝙ ſtaret in domo ſua
ꝙ põt ſtare ubi vult ⁊ habere alimẽta ſm Ja.de are.de quo
Spe.in ti. filij ſint le.v.ſiqsiia.
= Er b 4 Enumeratio quoꝛũdà indiuiduoꝛum le
C tgatũ generale nõ vitiat.h. d. ¶ Op. de
eo quod dixiteſtatoꝛ libertis noſtris ⁊c.qʒ iſti liberti
nõ ſunt ſilioꝛũ in vita teſtatoꝛis.So.gl.in vita patris filij fin/
gũtur dñi.ut.l.in ſuis de libᷣ.⁊ poſthu.¶ Scðo op.ꝙ enume
ratio ſpetierũ reſtringit legatũ.ut.l.ꝗqᷓſitũ.S.pe.⁊.l.cũ delanio
nis. S. cũ ſundus.⁊.S.qdã.S.de fun.inſtruc.Gl.nõ ſoluit ſed
remittit ibi ad nõ.in.d.l.queſitũ.S.pe.⁊ ibi tractabo plene.tu
dic ꝙ h pᷣceſſit gen cũ ſigno vniuerſali.ſ.oĩs. ibi ſecus.vlł alit
l. ↄꝛia loqtur qñ genus ⁊ ſpeties cadũt inter res.hic vero quã
do cadunt inter pſonas ꝗbus relinquit᷑ vł dic ꝙ bic poſt reli
ctũ generi ſeqtur enumeratio pluriũ ĩdiuiduoꝝ.ibi ſpetierũ.
¶Mõ ꝙ bec uerba arbitrio nro intelliguntur arbitrio boni
viri. Cõtra de.l.thais.S.lutiꝰ.j.de ſideicõmiſ.lib.ubi ĩpoꝛtãt
iſta uerba liberaʒ uoluntatẽ.So.h̊ dixit arbitrio nr̃o.ibi di⸗
xit iudicio nr̃o.¶ Quero iſta uerba uolo ꝙ ſint uobiſcuʒ nel
in domo ueſtra.qd ĩpoꝛtãt an debeant eẽ in domo ⁊ ibi ope/
rari.Nicã in.l.gaio.j.eo.
gatis Mota tex.ibi ⁊c̃. ¶ Op. de.l. cũ hi.
/966§. qui tranſigit. S. de traſa. So. glo.
i appellatio alimentoꝛũ ſtricte ſumitur ut in con
trario.rõ qꝛ ibi tractatur de materia odioſa.hic uero accipi⸗
tur large qꝛ tractat᷑ de materia fauoꝛabili im Ja.bu. ¶ Op.
extra glo.dicitur hic ꝙ nõ ueniunt in legato ea que ꝑtinẽt ad
diſciplinã. Cõtra de.l.ꝗ ſiliũ.S. ubi pu. edu.de. So.ſiqdẽ ali
mẽta debẽtur ex teſtõ.tũc nõ veniũt ut H. Si vo debẽtur iu/

re ſaguĩs vl officio iudicis.tũc debent᷑ expẽſe ad diſciplinã ut·

ibi. ¶Queroutrũ medicine ↄtinẽtur appellatiõe alimẽtoꝛũ
Tex.i.l.vbo vict.j.de v.ſig.diẽ ſic.⁊l.ſi cũ dotẽ.S.ſinaũt in

—2 2 —2 . – ͦ—☚ d☛☚ n — — — — — — ——

I.

ſeuiſſimo.S.ſo.ma.qd netũ in eo qꝗ dʒ alimẽta ſimpłr.ſed in

eo qui dʒ alimenta aliui ꝗ oꝑat᷑.tũc expone mechicine parue

neniñt. ut. l.diuoꝛtio.S.ĩpedia. S. ſo.ma.ſec' ſi ſunt magne.ut

l.i. .l. oĩno. ů. de ipẽ.in re. do.fa. ¶ Quero an debeant ſol/

ui iudici medicine. Rñdeo cõiter rectoꝛes non tenent᷑ officia/
libus ad alimẽta.qdð patet.qꝛ nõ pᷣſtãt ueſtimẽta ſʒ ſoluʒ ciba
ria.qrũ alia ẽ ſignincatio.ut.j.e.l.diarijs.x iõ dicõ ꝙ ptãs te/
net eis ſolũ ad ea q; ꝑtinẽt ad cibũ ĩſrmoꝛũ.ut ad puꝑulos ⁊ fi

milia. q̊ ad medicinas ⁊ ſyrupos q fiũt ad euacuadu poti q;

—w

ad nutriẽdũ nel ad ſuſtẽtãqũ.⁊ ad ſalariũ medicoꝝ puto non

teneri.ut.d.l.diarijs.j.e.qð nõ.¶ ¶ Itẽ qro an ueniat lect' ap/

pellatiõe alimẽtoꝛũ. Tex. eſt ⁊ S ſic qꝛ uenit lect ſine ꝗq hõ
nõ põt viuere nõ alius.ut.l.in ſtratũ.⁊.l.quos nos..vbũ vi/
uere. de uer. ſig. ⁊ ibi nõ. L

udus miniſter. h. d.p̊ ponit vnũ dictũ.ꝑ ſcdo ponit aliud di
ctũ diuerſũ ab illo.tertio rõnẽ diuerſitat aſſignat. ſcda ibi di⸗
nerſa canſa. tertia ibi nã ea res. ¶ Op. de pmo caſu ad ſcdm

So.in pmo caſu fuit electus ut legatarius ⁊ onus ſibi iniun-/

ctũ.iõ dʒ apud ipſũ remanẽ cõmodũ.in ſcdo fuit electꝰ ut nu

dus miniſter apud quẽ nullũ cõmodũ dʒ remanẽ.⁊ hoc vult

dicere tex.in ſi.l. ¶ Sʒ dices quõ cognoſcã utrũ fuerit electꝰ
nt nudus miniſter vł ut legatari. Gl. in. l. ſiqs titio. S. de le.ij.
diẽ ꝙ ille dꝛ nudus miniſter apud quẽ nullũ cõmodum dʒ re
manẽ.dico ꝙ dʒ aduerti an vᷣba cõfſerãtur in aliqueʒ. ut ſi di/
co lego titio.x.ut pᷣſtet alimẽta ⁊ tũc eſt elect ut legatari.lʒ
onẽ ſideicõmiſſi ſit grauat.ſi vo vba legati nõ cõſerũtur ĩ eũ
ſed vba executionis.ut ſi dico relinquo alimẽta liberiꝭ meis q̃

uolo eis dariꝑ taleʒ de tali pecunia ⁊ ẽ elect ut nudus mini·
ſter. ⁊ B vult dicẽ iſte tex. pꝛo ꝗ.l.ſupplici.als ĩcipitſi mulier

5ỹ. de dona.inter vi.⁊ vx.dixi ati in.d.l.ſiqs tiio.¶ Op.h
dẽ ꝙ nudus miniſter dʒ cauẽ. Cõtra de.l.diuus.j.ſicui pluſq;

P.l.fal. So.h̊ nõ erat nudus miniſter.q; ſcit cõomodũ a teſta/

te. qꝛ fuit hẽs ĩſtitut pꝛo parte a teſtãte.Similr in.:.ſi a plibꝰ
S.de le.j.⁊ ibi dixi.⁊ dixi.S.e.l.iij.¶ Op.dẽ h̊ iuſſus dare ali
mẽta ſoluit.Cõtra in.l.ſi filia.S.papᷣ.S.ſami.her.Sol.expo
ne üllũ textũ nt ibi dẽ ĩ gl. Op.de.l.ſlio.S. mat᷑.de adimẽ.
lega. ubi deſiciẽte onere deſicit legatũ. DNiẽ gl.dic ut nõ.in.l.
ſiqs titio.S.de le.ij.tu dic ꝙ in.S.mat.deſicit on iniũctũ lega
tario ex nolũtate defũcti.hᷣ uero deſicit caſu.ſ.libertoꝝ moꝛte
Dꝛ in fi.l.alimẽtoꝛũ ⁊c.ubi ĩnuit ꝙ ille q tenet᷑ ad alimenta

dz dare annna ⁊ mẽſtrua.q̃ro qlit hocĩtelligat. Ja. de are.ein

l.ſ.S.de li.agno.dicit ſic.qdã ſut alimẽta q̃ debẽtur ꝑpetuo.⁊
tũc debẽtur annuatiʒ.ut.l.ſiqs ad declinãdã.C. de epiſ.⁊ cle.
⁊ita põt itelligi h dũ dicit annuis.ſi vo debẽtur ꝑſonið moꝛitu
ris tũc debẽtur mẽſtrua.ut.l.f.S.de libe.agno.⁊ ita põt ĩtelli
iᷣ dũ dicit mẽſtruis. Ego ĩtelligo dũ dic annuis atq; men/
is ꝙ relerat᷑ ad legatũ libertoꝛũ.qᷓre dico ſic.qũ relinꝗtur
pſonis nõ moꝛituris ut pauꝑibꝰ. uerũ dic Ja.de are.p.l.ſiqs
ad declinãdã. Sʒ qñ relinqtur pſonis moꝛituris tũc aduerte
q;ꝛ in alimẽtis ueniũt qᷓdã q nõ pñt diuidi ꝑ mẽſem ut ueſtimẽ/
ta.nã ſi hẽs facẽt ueſtimẽta oĩ mẽſe nimiũ grauaret᷑. Idẽ de le
cto.⁊ de his q̃ nõ recipiũt mẽſtruã ſolutionẽ.qꝛ tũc debẽt ſol/
ni annua ut h dũ dicit annuis.⁊ ita itelligit.l.ſirmio. fi.⁊ qð
ibi nõ.j.qũ di.le.ce.QAuedã ſũt q recipiũt mẽſtruã ſolutionẽ
ſen diuiſionẽ ⁊ tũc debẽt ſolui mẽſtrua ut h dũ dicit mẽſtruis.
T. d.l.f.S. de li.agno. ¶ Sed ↄ pꝛedicta videt᷑ tex.i.l.j. C. de
ero.mili.anno.li.xij.ubi alimẽta debẽt ſolui de die ĩ diẽ vl de
duobdieb in duos dies. So. dico ꝙ ibiſpaͤle ĩ militib fauo
re reipublice.qꝛ ſi ſtipẽdiarijs ſolueret᷑ totũ ꝓ vno mẽſe citi cõ
ſumerẽt. vñ nõ hẽrẽt poſtea vñ viuerẽt. ¶ Quero qñ debent
peti alimẽta.q̃lit᷑ dʒ ſoꝛmari libellus. Rñdeo pᷣ vniuerſalit.ut
peto titiũ cõdẽnari ad pᷣſtãdũ alimẽta ĩ pñti ⁊ ĩ futurũ.ut.l.j.
C. de ſideicõmiſ.vñ ſic foꝛmato libello ⁊ ſnĩa gnaliter iudex in
executiõe ꝓcedet ſᷣm foꝛmã hui.l.ſile ĩ gnãli petitiõe.ut nõ.
g.de edẽ.l.j.in gl.magna. Ael dic ꝙ petã mihi dari alimẽta
⁊pdẽnari ad dadũ oĩ qno tãtũ pꝛo ueſtiario ⁊ tãtũ ĩ mẽſe pꝛo
victu. ¶ Scdo qro qñũ ꝗs petit alimẽta pᷣterita qd dʒ petẽ.
Dicã.j.e.l.liber.S.j.¶ Altio nõ qð h dẽ ĩ fi.ibi neceſſitatis
⁊c.ꝙ nõ ſolũ aſtrĩgit nos obligatio ciuilis ⁊ nãlis.ſʒ etiã uere
cũdia.iõ dico ꝙ ita excuſat᷑ aliqꝗs ſi facit uel omittit aliqd ꝓpt᷑
nerecũdiã ſicut ſi teneret᷑.pꝛo hoc.l.quintus.S.mã.⁊ tex.in.l.
Hi. F. de illo. C. de neceſ.ſer. here.iſti.ſacit gl. in.l.eãdẽ. s. ex q.
cau.ma.nota iſtd.l.

ſ . Iſta.l. ſatis ſubtilis. Mu⸗
MLio herege. Matenle e,

o Peres cui ẽ aliquid legatũ cũ one⸗/
Ecunie.leagui⸗ nõ tenet᷑ cauere nel red/
dere cõhẽdib deſñiciẽtiũ poꝛtionẽ.ſecſi ẽ electus ut

De ali.⁊ ci.le.

ſuncti diſtrahere ſed actionem habet pꝛo relictis in cauſa ali⸗
mẽtoꝛũ uſq; ad falcidiã. Itẽ libertꝰq aliquid mẽſtruũ uel an/
nuũ ꝑcipiebat.in dubio videt᷑ alimẽta ꝑciꝑe.h.d.Piuide.pꝛi

mo ponit thema.ſcdo ponit rũſio ad tres.qdeſcendentes ex
themate.tertio ponũ nouũ thema ⁊ noua qõ ⁊ ei deciſio.ſecũ

da ibirñdi.tertia ibi eũ quoq;. legit in gl.duob modis. Ego
lego im pmũ modũ.q; magis alplaudeet littere ut dicam ꝙ
h grauauerat gaiũ ſeiũ cul nihi
ex eo qð ex hẽditate ꝑcepit.Querit᷑ pmo utruʒ iſte executoꝛ
poſſit diſtrahẽ bona hereditad pꝛo illo legato.Et rñdet ꝙ nõ
Scdo qri ntrũ poſſit agẽ ↄ heredes pꝛo illolegato ad pecu/
niã ſeruãdã. Rñdet᷑ ꝙ ſic. Tertio qᷓri᷑ utrũ iſtud legatũ patia
tur falcidiam. Reſpõdet᷑ ꝙ ſic. Nõ tex..ibi ⁊c. Scdo nõꝙ
relictũ ab eo cui teſtatoꝛ nihil reliquit ualet. Lertio nõ ꝙ nu
dus executoꝛ ultime uolũtatis nõ põt bona deſũcti uẽdẽ pꝛo
legato. Quarto nõ ꝙ executoꝛ hʒ actionem heredem pꝛo
cõſeruãdo legato. Quinto nõ ꝙ legatum alimẽtoꝛũ patitur
ſalcidiã.ſile i l. bereditati⸗,acll. fal C. Alrio nõ. ꝙ recipe/
re annua ⁊ mẽſtrua eſt idẽ qð recipere alimẽta. ¶ Op.⁊ vide
tur ꝙ relictũ ab eo cuiteſtatoꝛ nil religt non ualet. ut.l.plane
el. ij. ð. de lega.j.x.l.ſi fuẽit ĩ fi.ð.de le.ũiij.⁊.l.ab eo.C. de fidei/
cõ. c. C. cõia de le. l. f. in fi. ſic ergo iſtud legatũ videt pꝛonon
ſcriptũ.iõ nõ debeĩ᷑ ab aliquo.ut.l.j.S.in pꝛimo.S.de ca. tol.
oſſumus dicẽ eꝙ ſit ſpaſle in relicto alimẽtoꝛũ.qdð reſpicit pi
aʒ cauſa.pꝛo quo facit.S.e.l.libertj.S.fi.⁊ in.l.j.C. de fideicõ.
T jm hoc nota ꝙ relictũ ad pias cauſas lʒ ſit pꝛonõſcriptũ tñ
debet ab hẽde.uel alit ⁊ melius daia ẽ an aliqs relinq̃t ab iſllo
ſimplicit cui nihil reliqt.x tũc loquũtur ↄꝛia.aut reliqt ab ali/
quo cui nihil pecuniariũ reliquit tñ fecit eũ executoꝛẽ.⁊ tũc po
teſt ab eo relinq ⁊ videt᷑ relictũ ab hẽde.ſile in tutoꝛe.qꝛ qð re/
linqtur a tutoꝛe.videt relictuʒ a pupillo. ut.l. peto.S. mi. . de
le. ij. v.l.etiã. C. de fideicõ.ꝙ aũt hic fecerit teſtatoꝛ gaium exe
autoꝛẽ patet hic ĩ tex.ibi eadẽ vo ſniaʒ tc.qð ẽ nõ.Alij timen
tes hoc Sꝛiũ dicũt gaiũ ſeiũ vna cũ alio fuiſſe ĩſtitutũ.iõ relictũ
ab eo ualet. Iſta ſo. in ſe va ẽ tñ ſacit violẽtiam littere.vñ tene
pmã lec.Et nõ gl.qᷓ dicit h ꝙ qñ teſtatoꝛ dicit executoꝛi.uolo
ꝙᷓ des tãtũ tali.pinde ẽ ac ſi diceret. uolo ꝙ accipias tantũ de

hẽditate mea ⁊ des tali.qdð ẽ notãdũ.facit qdð habuiſtis in.l.

deniq;.S.ĩterdũ.S.de pe.le.qdð puto uerũ qñ talia vba ad exe
cutoꝛẽ dirigunt᷑. ¶ Venio 94 ſcõᷣm ↄꝛiũ.dẽ h̊ ꝙ executoꝛ non
põt diſtrahẽ..de.l.ſiqs ad declinãdã.C. de epiſ.⁊ ce. So.
gl.l. ꝛia erat executoꝛi pmiſſu.hᷣ nõ. Iſta gl.in ſe dicit uerũ
ꝙ qñ executoꝛi ẽ ꝑmiſſa alienatio põt alienare.ut nõ.in.l.pe.
C.qñ decre.opus nõ c.⁊ in.l.j.in pn.S.de re.eoꝝ. Sʒ ad.l.ſi
quis ad declinãdã.nõ ẽ bona ſo.qꝛ nõ fuit ꝑmiſſũ a teſtatoꝛe
ſz a lege.q̃re h nõ ꝑmittit a lege ſicut ibi.Spe.in ti.de inſtru.
edi.S.nũc aliq.v.nũquid executoꝛ.dic aut vult uẽqẽ utĩ cau/
ſam alimẽtoꝛũ cõuertat.⁊ põtut ibi.als nõ ut h. Iſtud nõ vi
det᷑ bñ dictũ qꝛ ⁊ hicuolebat uẽdere ut cõuerteret in cauſã ali
mẽtoꝝ qð nõ põt.Quare tu dic qdã ſũt executoꝛes vniuerſa

les.⁊ iſti pñt uẽdẽ ſicut heredes ut ibi. Quidã ſũt executoꝛes

particulares ad legata ſoluẽda alio herede inſtituto.⁊ iſti nõ
pñt uendere niſi teſtatoꝛ hoc ꝑmittat ut hic. ¶ Itẽ op.ꝙ nu⸗/
dus miniſter nõ habeat actionẽ g̊ heredẽ. ut.l.luti.S.meuia.
j. ad treb. x.l.ſiqs titio.S.de le.ij. So.gl.h ſpale ĩ cauſa alimẽ
toꝛũ ſicut ad pias cauſas.ut.l.nulli.C.de epiſ.⁊ cle.⁊ nõ.i.ðd.
l. ſigs titio.S. de le.ij. ¶ Op.dicit h̊ ꝙ in legato alimẽtoꝛũ hʒ
locũ fal.Contra in relictis ad pias cauſas qs nõ patit falcidi⸗

am. ut in auẽ.ſir. C. ad.l.fal. Sʒ relictũ alimẽtoꝛũ reſpicit piã

cauſq. ut in pcedẽtiðꝛio.ergo tc. So.qcꝗd pꝛo aia relinquii
videt relictum ad pias cauſas.ut nõ.in.l.ſiqs titio. S. de le.ij.
qre dic ut alimẽta relinquũtur cõtẽplatione amicitie tm ⁊ de/
trahitur falcidia. ut h ⁊.l.hereditatũ.j.ad.l.fal.Aut reliquũ/
tur cõtẽplatione paupertatis.⁊ ſic pꝛo anima ad pias cauſa⸗
⁊ tũc nõ detrahitur.ut in.l.ↄꝛia.⁊ in hoc ſũt ſoꝛte coecte iſte.
ut. l. ſigs ad declinãdꝗ. C. de epiſ.⁊ cle. Pominus Frã.de pi
ſis dicit ꝙ hoc pꝛobat᷑ in coꝛpoꝛe.ut cũ de ap.cog.in.S.aliud

quoq; capitulũ.dũ dicit alimenta pncer Goirt pium ⁊.
1 elibertu admittitur ad per
cipiendũ legatũ.Contra hoc fuit relictum illiꝰ quibu cibaria

¶Vltimo op.ad ſi.dicit hic ꝙ iſt

T ueſtiaria pᷣſtabat.ſed annua pꝛeſtatio cauſa alimẽtoꝛũ non
dicit cbaria ⁊ ueſtiaria. nt.l.codicillis.S.de ann.le.ergo ⁊c̃.
So.ſiquidẽ pꝛeſtabãtur diuiti vidẽtur pꝛeſtari non in cauſa
alimẽtoꝛũ.ut ibi. Sed ſi annna Peſtatofepanpen ut liber/
to.in dubio videt᷑ fieri canſa alimẽtoꝝ.ut h pbat᷑ in.lʒ.ſicui an/

nui.S. de an. le. ⁊ nõ.in.l.cum hi.S.ſi ĩ annos.S.de tranſac.

¶ Veniam ad.q.⁊ videam qliter iſti executoꝛes uẽdẽ pꝑñt.

Vos habuiſtis ſupꝛa duo. Pꝛimo g executoꝛ vniuerſalie

reliqrat ut det illis libert.x.

põt uendere. Scdᷣo ꝙ executoꝛ particularis alio hẽde iſtitu
to nõ põt uẽdere niſi teſtatoꝛe ꝑmittẽte.¶ Quero igiĩ pᷣ gsẽ
executoꝛ vlis. Rñdeo qũ paupes xp̃i ſũt inſtituti.executoꝛ ẽ
tũc vlis. ⁊ hʒ viʒ bẽdis. ut.l.ſiqs ad declinãdam. C. de epiſ.⁊
cle. Itẽ cũ nemo ẽ inſtitutus.ſed iuſſit teſtatoꝛ bona ſua diſtri
bui ĩter paupes pꝑ ſuos executoꝛes.iſti tũc habẽt vim hẽdis.
ut hic a vꝛio ſenſu.ibi alio hẽde ĩſtituto ⁊c.quaſi dicat ſi alius

nõ eẽt heres inſtitut hẽret vim ⁊ nomen heredis.ut ſi diceret

nolo ꝙ accipias de hereditate mea ⁊ des pauꝑibus.ut dicit
gl. pic ⁊ facit.l.deniq;. S. interdũ.S. de pecu.le. ⁊ idẽ tenet In
no.in.c.cũ tibi.ex de teſta. ubi videt᷑ caſuj.? Rof.ĩti.de actio
ne ex teſtõ ĩ gl.quã dedit. ¶ Scðo q̃ro qd de executoꝛe par
ticulari relicto ꝑ iſta uerba.talis fecit tales ſuos ſideicõmiſſa⸗
rios ⁊ executoꝛes qbus dedit licẽtiã ⁊ poteſtatẽ uẽdẽdide bo
nis ſuis cũ bãnimẽto ⁊ ſine uſqʒ ad ſatiſtactionẽ integrã ꝓmiſ
ſoꝛũ.qᷓro ergo utrũ ad hoc ut iſta cõceſſio alienãdi ualeat reꝗ
rat hereditatis aditio. Spe.in ſili tãgit iſtã.q.in.d.S.nũc alł
qua.v.ſed pone.⁊ nil ibi determĩat. Pꝛeuit᷑ dico ſic.ſiue po/
nam iſta legata relicta eẽ ex teſtõ executoꝛes nõ pñt vẽdere
nec alienare niſi adita hereditate ex teſtõ.ut.l.ſi nemo.S.de
teſta.tu.⁊.l.nemo.j.de re iudi. Siue ponam eẽ executoꝛes
ab inteſtato nõ pñt exequi niſi adita hẽditate ab inteſtato ut
l. ij.j.de ſideicõ.li.x.l.ñ.in pn. de manu.te.⁊.l.q ſilio.S.j.⁊ ibi
nõ. de here. iſti. ⁊ iſti.de eo cui bo.liber. cõſer. ca.adi.S.j.⁊.l.
qð pure ĩ ſi.j.q di.le.ce.Opoꝛtet ergo ꝙ hereditas ſit adita
ſicuti enĩ datio tutele q̃ẽ ſauoꝛabilis.⁊ relictũ libertat᷑ que eſt
ita fauoꝛabilis nõ põt ualere niſi ſecuta aditione.ita ptas da/
ta executoꝛibus nõ ualebit niſi aditiõe ſecuta. ¶ Sʒ q̃ro ꝗd
ſi nemo vult eẽ hẽs ex teſtõ vel ab ĩteſtato.nec etiã ſiſcu.Dl/
cit ipſe cogita ꝑ te. Hꝛocedo ulteri poſito ꝙ ptãs alienandi
ſit cõſirmata aditione hẽditat᷑ examinem uerba ꝓmiſſiõis qᷓ
dicũt ꝗbus dedit licẽtiã utrũ ĩpoꝛtet liberã uolũtatẽ an arbi/
triũ boni viri. Inno.ponit hoc trãſitoꝛle ex de ſta.mo.c.cum
ad monaſteriũ circa finẽ in gl.ſuꝑ vbo licẽtiã. ⁊ ibi videt tene
re ꝙ licẽtia ĩtelligat libera uolãtas ſine aliqᷓ cauſa.tñ hoc non
ꝓbat.crederẽ Stiũ q; uerbũ licẽtia ĩpoꝛtat arbitriũ boni viri.
qð pbo.nã nomẽ licẽtia deſcẽdit a vbolicet qʒ tantũ ẽ dicere
tuũ licitũ ſit. q̊ nõ ẽ dubiũ ꝗ iſta vba ſi tibi videt uſtũ uel lici
tu ĩpoꝛtãt arbitriũ boni viri.ut.l.fdeicõmiſſa.S.qᷓq;.S.de le.
iij. T. l. ſi ſic. S. j. S. de le. j. ⁊. I. ideicõmiſſaria.j.de ſideicom. li.
Itẽ pbat ex.l.j.C. de ſacroſã.ec.ibi habeat vnuſqſq; licẽtiaʒ
⁊cẽ.q; licẽtia ĩtelligit de arbitrio boni viri.neq; enĩ põt ſiliũ ex/
heredare ⁊ deũ inſtituere.ut nõ.in.l.ſiqs ad declinãdã.C.de
epi.⁊ cle.als ſi hẽret liberã ptatẽ poſſet ſilii exheredare ⁊ pᷣte
rire.ſicut miles cui ẽ cõceſſũ liberũ arbitriũ teſtãdiut.l.j.s.de
teſt. mili. Itẽ dicit teſtatoꝛ ⁊ do liberã ptãtẽ.qro ꝗd ſit hoc di
ctũ liberã ptãteʒ. Certe ſi dicẽt ptãteʒ ſimpli referret᷑ ad arbi/
triũ boni viri.ut.l.nepos pꝛoculo.de v.ſig.l.ꝗ explicandi.C.
de accuſa. Sʒ ex eo ꝙ dicit liberã itelligo ꝙ itelligat in ei li⸗
berã uolũtatẽ collatũ.qð pbo qꝛ vbũ libera deſcẽdit a vbo li⸗
bet qdð ĩpoꝛtat liberã uolũtatẽ.ut.l.ſideicõmiſſaria libertas.j.
de ſideicõ.li.ibi dũ dicit libuerit ⁊c.pꝛo h etiã videt᷑ tex.S.de
teſta.mili.l.j.in pᷣn.⁊.l.etiã.S.j.j.de bo.li.facit.l.ꝓcur.cui li/
bera.S.de pꝛocur. Idẽ ſi dixerit plenꝗ ptãtẽ ⁊ licẽtiã.ut ꝓbaĩ
in. l.j.S.deteſ.mili.ĩ duob rñſis ibi poſit.⁊ nõ.in.l.ſi ꝓcur.ad
vnã.C. de ꝓcur.⁊.l.fideicõmiſſa. S. q;q;ᷓ.S. de le.iij.ibinõ eniĩ
plenũ cc. ¶Ex p̃dictis nõ. ꝙ iſta uerba plenũ ⁊ liberũ ſi adij
ciant᷑ vbo qdð als de ſui nã ĩpoꝛtat arbitriũ boni viri facit ipʒ
ſigniſicatiun libere nolũta ſicut uerbũ uolo.ad qð facit.l.j.S
de teſta.mili.¶Segqtur ĩ uerbis uẽdẽdi ⁊ alienãdi.qᷓro utruʒ
iſti executoꝛes ꝗ hñt ptãtẽ uẽdẽdi pñt ꝑmutare uel ĩſolutũ da
re uel obligare.Et videt᷑ ꝙ nõ e. ſi pupilloꝝ. S. ſi ptoꝛ.S. de
re.eoꝝ. In ↄꝛiũ videt᷑ ꝙ ſic ꝑ.l.ſi nẽditionis.S.q.mo.pig.uel
hypo.ſol.So.qñũq; iſta ꝑmiſſio ſit a pᷣtoꝛe uel iudice.⁊ dʒ ſtri⸗/
cte ĩtelligi.ita loqtur.S.ſi ptoꝛ. Qſiq; fit ab alio puato ⁊ tunc
appellatio uẽditiõis cõtinet omnẽ alienationẽ ꝑ quã ipletur
cauſa ob quã fuit ꝑmiſſa nẽditio.vñ cũ ſit ꝑmiſſa uẽditio pꝛo
ſatiſfaciẽdis legatᷣ qcqd faciat uel legata ſoluat appellatione
alienatiõis cõtinet pꝛo hoc facit uerbũ h̊ poſitũ.ſ.uẽdẽdi alie
naãdi ⁊c̃.qð vᷣbũ alienare generale ẽ.gl.ẽ in.l.ſtatuliberi a cete
ris.S.ꝗqntus muti.j.de ſtatuliber.¶ Quarto ſegtur de bo/
nis ſuis.q̃ro utrũ executoꝛ poſſit agẽ ↄ hẽdes ut exhibeãt rej
hereditarias.ut videat q expediatuẽdẽ. Puto ꝙ ſic ꝑ.l.ſi ti
bi optio.S.ſi.S.de op.le.¶¶ Quũo an exhibit oĩb rebꝰ vłnõ
exhibit poſſint executoꝛes iſti uẽdẽ rẽ quã ſolẽt. Gl...l.pe.C.
qñ decre.opus nõ ẽ.tenet ꝙ ſic. iũ tenet gl.in.l.q;diu.C.de
diſtrac.pig. Rñdeo ſiqdẽ iſti executoꝛes nõ hũñt liberã ptãteʒ
ſz ſolũ ẽ eis cõmiſſũ ꝑ vba ĩpoꝛtãtia arbitriũ boni viri.nõ eſſet

dubiũ ꝙ nõ poſſit ponere man ad res q̃s uolũt.ſʒ dʒ facẽ ar/
bitrio boni viri ſicut pᷣtoꝛ in.l.magis puto.S.ne paſſim.ð.de
re.eoꝝ.⁊.l.a diuo pio.S.in uẽditioe.j.de re iudi. Sʒ ſipone/
res ipſos hẽre plenã ⁊ ſiber uolũtatẽ in caſu pᷣmiſſo tunc de⸗/
bes ſcire ꝙ libera uolũtas dʒ itelligi dũ tñ bona ſide faciat.ut
l. creditoꝛ.S.luti.s.mã.Sʒ ille q rẽ magni pcijuellet uẽdere
pꝛo modico nõ faceret bona ſide.ut nõ. in. ð.S.ne paſſim. v.
necnõ.iõ nõ ualet eoꝝ uẽditio ⁊ poterit reuocari.ita dʒ ĩtelli⸗/
gi gl. in. l. pe. C. qũ de.opus nõ ẽ.qꝛ ita dʒ ĩtelligi dũmõ faciat
bona ſide.ita dʒ ĩtelligi.l.creditoꝛij.s.de diſtra.pig.¶ Aue
ro an iſti executoꝛes poſſint uẽdẽ pꝛo quãto pᷣcio uolũt.Nixi
S. ꝙ ſi ipſi nõ hñt liberã ptãtẽ nõ poſſent.ſʒ deberẽt uẽdere ar
bitrio boni viri. Sʒ ſi haberẽt liberã ptatẽ dixi ꝙ deberẽt fa⸗
cere bona ſide.Si ergo rẽ magni pᷣcij dederĩt pꝛo modico bo
