⁊?z ideicõmiſſũ ꝑ oſequẽs ↄfirment:.h.d.¶ Op. iſtitutus in
teſtõ pꝛis nõ poſſit cogi adire ut.l.ita tñ. Sa pꝛe.j.e.⁊.l.ij.S.i
terdũ.S.de vul.⁊ pu. So.nõ cogit᷑ adire añ moꝛtẽ pupuli ut
ibi. poſt ſic ut h. C Op.vni aditio ſuffic ad ↄfirmadũ teſtm̃
pꝛnũ.ut.l.ſinemo de te.tu.⁊ h.ſ̊ h pupillus ſuit hẽs pꝛis.er⸗
go nõ ẽ neceſſe ꝙ alij cogant᷑. So.gl.iĩtellige ꝙ h̊ pupilus nõ
adiuit. ¶ Sʒ tũc op.exiſtẽtia ſui hedis ↄfirmat tabulas pu/

r- r. = ◻ Qtatio ſit ißo iure nulla. an ẽneceſſe ꝙ pars exceptionẽ oppo⸗/ pillares. ut.l. pẽ. de pui.credi. x.l.ſi filius. de vul.⁊ pu. x. l.iul.
. lar⸗ Biſeoſ ls õ ie erganor⸗ de Geur he⸗ Sol. nobilit h pupillus habebat coheregẽ ex/
Anero n le quierchpitg,loc ad duen etun ozinſire AndendtAidmanaltilibedo ddenad Gns
re cauſam. NReſpõ eoſicvirt,ve excep.l.j. ¶ Quero aligs ad ꝓpoſitũ nõ ſimpli. ut dixi plene.l.ſiflius quipĩi de vul. x

2 Pr eren

citatur ubi eſt malus ⁊ coꝛuptus aer.utrum poſſit de hoc ex
cipi. Reſpõdeo ſic ut habetur in hac.l.ſed ſciendum.uer.ſed
⁊ ſaluteʒ.⁊ extra de renũc.c.ad ſupplicationẽ.ubi tex.⁊ gl..

pu.¶ Sʒ tuc op.ꝙ ſubſtitutio pupillarij nõ poſſit hbabẽ locũ
ſilio nõ exñte de pꝛi. ut ĩſti. de poſaan . So gd Hh
ſubſtitutus fuit vulgariter ſʒ nõ pupullariter.qdð gl.nõ plʒ. q;
tex.dicit

deu

Nnoni
ab.di
cö⸗
lodt
ſoge⸗
dene
9.
ga
aui
gali
e
ltſda

et

non
bes
zali
ſcaut
nſer
ſie
ir
linte
4
Neſi
NS
mn
ſoni.

ie
ſibi

a S

= – π

=☛.

(Mechz.

——
—

Ad ſenatuſcõſul.ttebel.

tex. dicit ſcdis ta. Pꝛetea ſi fuiſſet ſubſtitutio vulgaris poſſet
adire ex ſubſtitutioe lʒ ex ĩſtitutiõe adita nõ ſuerit. Vñ non
eẽt neceſſe ĩſtitutũ cogꝗi adire.Nicit er o gl. ꝙ hᷣ fuit ſacta ſub
ſtitutio pupillaris tñ ſſtituti nõ adibut ex pupillari.nd here/
ditas pupilli nõ ẽ aliq̃ cũ nõ adiuerit paternã.ſj̊ adibũt ſubſti
tuti ex tacita vulgari cõtẽta ĩ expſſa pupilari. C Hõ ex hac
glo.ꝙ tacita vulgaris reqrit ꝙ teſtm pꝛnũ cõſirmei ꝑ aditio/
nẽ factã ab alio q; ab ipſo ſubſtituto ⁊ ſic teſtm nõ pot icipere
aſſumẽ vires a tacita vulgari.Caſus ẽ fm hãc gl.⁊ Di.ſᷣm
BGuil.de cu.i.l.pcibꝰ.C. de ĩpube. ꝛiũ tʒ Ol.⁊ ego idẽ teneo
ꝓ hoc adduco caſũ.S.de teſta.mili.l.neq; emʒ.S.ſfi.x.l.ſe.qd
plene examino ĩ.l.j.S.de vul.⁊ pu.in illa.q.dẽ ſcdo effectu ta
cite vul.Ad hãc.l.rñdeo ꝙ loqtur de ſubſtitut bnpaes
adibũt ex pupillari. Hec põt dici ꝙ pupilli nu
ne hẽditate pꝛna.Quid eni ꝓhibet ꝙ pupillo obueniũt alia

bona q fuerũt ſibi qſita ꝑ tutoꝛes ſuos.Et hãc opi.videt tenꝰ

Ko. Pe de uen. ſpi. x.l.lex coꝛnelia. de vul. ⁊ pu. ⁊ in.l.j.il⸗
ius pene dixi. ¶ Op.ꝙ nõ ſit neceſſe ꝙ ambo adeãt cum
vno adeunte accreſcit ſibi poꝛtio Ul repachiätis ut..ſir itaq;
C. de cadu.tol.So.cogunt᷑ ut pareat᷑ uolũtati defũcti.q; foꝛ/
te ĩtereſt ſideicõmiſſarij ut magis habeat ab utroq; qᷓ; ab vno
ar. eius qð dr. C.e.l.nõ iuſtã. ⁊.l.recuſare.S.titi.S.e.¶ Æaue
rit glo.de qua hereditate.Dic ut in glo.
Atrum autem. Eoact adire x reſtituẽ ſi actio/
enes in fideicõmiſſariũ nõ tranſ
ferunt᷑ ꝑinde nõ tenet ac ſinon adiuiſſet.h.d.cũ.S.ſe. Innuit
iſte. S. ꝙ ſi ſdeicõmiſſari decedit añ reſtitutioneʒ ꝙ reſtitutio
nõ põt fieri hẽdi e.Cõtra.j.e.l.cogi.S.metianu.C. de ſidei⸗
cõ.l.ijj.⁊.l.ſi in ꝑſona.Glo.rñdet ⁊ ponit vitatẽ.iĩtelligas h ſi
deicõmiſſariũ deceſſiſſe ſine hẽde.ᷣ uera lʒ alit᷑ gl. dicat ĩ.l.cũ
ſilio.S.de le.j.N̊ ibi repꝛobaui.⁊.l.a teſtõꝛe.de codi.⁊ de.⁊ ibi
dixi. ¶ Dppo.qꝙ exeplũ nõ ſit ſequẽdũ.ut.l.nemo.C. de ſen.

So.h ẽ exẽplũ pncipis qð ẽ ſequẽduʒ.ut.l.nemo.C.de.legi.

Op. ꝓ añ ↄditionẽ nõ poſſet cõgi adire ⁊ reſtituẽ. ut.l.
ſi ⁊ ſi alio.S.e.⁊.l.ſj ſi ante.So.ibi fuit iſtitut ſub cõditiõe.hᷣ

ure rogatu ſõ ↄditiõe. Hec ſo.ẽ bona ĩ ſe. tñ rõ.l.q ſi añ. lad
uc durat.qe ſi reſtitutio ſit añ aditionẽ ab eo q rogat'ẽ puxre

nõ ſit ſᷣm ꝙ teſtõꝛ uoluit.ergo nõ traKſeũt actiões.Sol.fateoꝛ

ꝙ nõ traſeũt hic actiões ꝑ trebel.ꝑ rõnẽ.l. ſj ſi ante. ⁊ iõ fniti

troductũ remediũ diui pijut ſi ante decedẽt ſideicõmiſſarius
ꝙᷓ; actiones trãſeãt ꝑ trebel.hẽs ꝗ adit nõ teneat᷑.qð cõtingit
ſiue ſideicõmiſſari decedat ante reſt:tutionẽ ſiue poſt ante m̃

coditiõis uel diei icerte euentũ. ¶ Op. Fm h inuit ꝙ hẽs inte
rum teneaĩ creditoꝛibꝰ. Rñdeo fateoꝛ tñ ſibi nõ nocet.q; eſt q

eũ defendẽt.ſ.tutoꝛ pupil.ſʒ ſi non eẽt ꝗ eũ defendẽt haberet
locũ remediuʒ dini ꝑij.⁊ ſic ẽ expedita glo.magna ꝓut ꝑtinet
ad hũc.S.Aliud qd ſeqtur dicã in.l.ſe. ¶ Op.ad petitioneʒ
iſtfue nõ põt ꝗs cogi adire.ut.j.e.l.nõ ẽ cogẽdus. Quedã
glo.parua h̊ niti ſoluẽ.dic ut.l.cogi.S.penul.j.eo.

d cum ab herede. Qioâh

itiõe cõſirmat᷑ teſtm ⁊ cõpetit libertas. ¶ Sed ad h̊ op.ꝙ
ambo debent cogt adire ⁊ reſtituẽ.ut.S.l.ꝓxi.S.j.So.ibi co
gebaĩ ab eo g reſtitutio⸗ b
gebatur ante cõditionẽ.⁊ ſic nõ ſᷣm uolũtatẽ defũcti.hoc ſen/
tit glo.magna pꝛecedẽtis.ſ.⁊ bene quã nõ.

o. legit tribus modis.vide eam ⁊ tene pꝛimaʒ

EkA eede

cauſis ſũmarijs nõ admittit exceptio ꝗᷓ rei intereſ

ſe nõ cõͤtinet uł admittit.ſʒ ſi regqrat altioꝛẽ idaginẽ reſeruatur

h.ð. Hõ qð dixiin ſummario.Scdo nõ ex ſi. ꝙ ſi herej dece
dit ante adit hereditatẽ fideicõmiſſum vle extingui. ¶Ad
hoc op.C. e.l.nõ iuſtã.Gl.ſoluit notabilit᷑.qñq; quis decedit
poſt aditionẽ. ⁊ non eſt dubiũ ꝙ ualet fideicõmiſium. Añq;
ante aditionẽ ⁊ ante coactionẽ ⁊ tũc ſideicõmiſſuʒ extiguitur
caſus ẽ hic in fi.uadoq; ante aditionẽ poſt coactionẽ.tũc
fideicõmiſſuʒ nõ extinguit ſʒ debetur ab eo ad quẽ uadit he/
reditas ſiue ſit coheres ſiue ſubſtitutꝰ.ut.d.l.nõ iuſtã.ſiue ne/

niẽs ab inteſtato.ut.l.poſt cõſanguineos i fi.j.de ſuis ⁊ legi.

Itẽ id qð dixi de herede decedẽte ante aditionem ⁊ coactio

nem ꝙ ſdeicõmiſſuz extinguat᷑.intelligas miſi ad heredẽ ſun,ʒ

tranſeat ius deliberandi uel adeundi aliquo ex caſibus quos
dixi.in.l.uentre de acqui.here.tũe eni cogetur heres heredis

ſicut ipſe heres.ut.l.eaʒ quã. C. de ſideicò.facitqð dixi.õ.eo.
l.recuſare in pꝛin.¶QAQuero quomõ poteſt eſſe dubiũ de viri⸗

aẽ hẽditas ſi

toꝓ parte nõ hʒ locũ cõſtitutio. Rñdeo q; ẽ aliꝰ cuꝰ

itutionẽ petebat ſᷣm uolũtatẽ deſuncti.h̊ co

bus ſideicõmiſſi ſi de teſtamẽto nõ eẽt dubiuʒ. Reſpõdeo.po
terat eſſe dubiuʒ an ſideicõmiſſum eſſet particulare uel ule.ut
l. cogi.in pᷣn.j.e.uel teſtamẽtum dicebat᷑ ſactuʒ ſine ſolẽnitate
uel abſq; aliq ſcriptura ⁊ hẽs cõſiteba᷑ teſtm ⁊ negabat ſidei/
cõmiſſum.⁊. ex h põt eẽ ꝙ iſta q̃ſtio reqrat altioꝛẽ indaginem
qꝛ foꝛte opoꝛtet ꝙ teſtes ueniant de longinqᷣ. ¶ Quero queẽ
rõ differẽtie de exceptiõe teſti q̃ non admittẽt. ⁊ fideicõmiſſi qᷓ
ad mittit. Rñ.ſi deſunct nõ potuit ſacẽ nõ intereſt heredis ꝗ
mihi reſtituit ⁊ adit.q; a nemie poterit ↄueniri nec per aditio
nem fuit factus heres nec ad eũ aliqd pertinebat.Sed qñ du
bitatur de viribus fideicom.an ualet uel nõ intereſt heredis.
qꝛ ſi fideicõmiſſarius cogẽt eũ adire auferret ſibi ius quarte ?
ius deliberationis ſue.ut.j.e.l.cogi.S.idem metianꝰ.et iõ de /
bet examĩari.m hoc puto ꝙ ſ opponerent᷑ exceptiões de vi
ribus teſti intereſt heredis.qꝛ foꝛte ẽ heres ab inteſtato ilius
defũcti.⁊ ſic apud euʒ remanet illa hẽditas tũc eſſet examinã
da illa exceptio ne aliqð danum patiat.ut.l.apð iul.in pn.Sõ.
e. x. .e.l.ita tñ.S.quotiẽs. Hico ergo ĩ exceptionib in quibꝰ
tractatur de viribus ſideicõmiſſi ſi nullũ intereſſe hẽdis conti
neret.q; foꝛte repudiauit iaʒ heres.tũc illa exceptio nõ debet
audiri nec examiari. ꝛedicta va niſi eſſet notoꝛiũ teſtamẽtũ
ułſideicõmiſſũ eſſet nullũ. ut.l.j.S.ij. cũ glo. de tab. exhi. ⁊.l.ſi
ꝗs legatũ.S.j.de fal.⁊ no.i.l.eã quã.C. defideicom.¶ Qaũo
qd opꝑatiſta reruatio exceptiõis quã iudex fac. Rñdeo hoc
ut ſi apparebit exceptiões eẽ ueras ⁊ iuridicas qcqd ẽ ſactuʒ
habe?᷑ pꝛo nõ cõ.nt h̊ ⁊.l.pᷣtoꝛ.ĩ pn.⁊.l.q vias.S.j.de dã.iĩfe.
¶ Vterius ſcias ꝙ do. Frã.accur.diſputauit vnã.q.mi in/
ſtituit ſiliũ ut ſi decederet ſine liberis reſtituẽt hẽditatẽ ſeio.de
ceſſit ĩſans hẽditate nõ adita.utrũ pẽ poſſit cogi adire ⁊ reſti/
tuere.Et dixit ꝙ ſi pẽ adiuit ſponte per.l.ſi in lfanti.cogii re⸗
ſtituere.ut.l.ſi alienus fuus.S.de le.ij.ſi nõ adiuit ſponte non
põt cogi ꝑer.d.l.ſi alienꝰ.qð nõ placet.qꝛ imo põt cogi ſicut
ille ad quẽ tranſit ius deliberandi uei alio mõ ius adeundi. ut

nõ. Ao.in. am qna deſeics. .
Fenm inmſf Vidimus ꝗs põt cogi. videamus ꝑ
6 em eſtiu quẽ ⁊ hoc alnto minoꝛẽ co/

gere põt par imparẽ nõ habet imperiũ.h.d. pſequereutĩ gl.
Ooppo.de officio ↄſul.l.j. DNic ibi de uolũtaria iuriſditioe.
h de cõtẽtioſa.an aũt quis poſſit ſubire officiũ plurium. le

.

WSieis. iai emdeee M adice
Filiuſſa. miles poteſt cogere patreʒ adire
ODI! uns. ituere. hoc dicit.

NAm quod. Sed 7 q. ta bot e.
Age cogii adire niſi bona ſint uendita.h. d. ¶ Mõ ꝙq
lIʒ ulle qrepudiauit ꝑdit iu adeũdi ad ſui cõmodũ.ut.l.ſicẽ. C.

de repu.hẽdi.tñ pot cogi adire ad cõmodũ alienũ ut hic.

zig ee Der aditionẽ ſactã coꝛ
iquis cõpulſus.ecrditien⸗ legata 2Z fi
deicõ.tabu.pu.⁊ ceta alia.h.d.¶ Mõ ar.ꝙ tabule pupilla/
res cõſfirmÄtur per auẽ.ex cauſa.que dicit cetera frma ꝑma/
nent.nã tabule pupillares cõtinent᷑ appellatiõe ceteroꝛũ.ut H
dixi in.l.filio pꝛeterito.de i ſameto. dirherec
. =è ui compulſus adit heredita
cobu ſus. non Poteſt penitẽdo habe⸗/
re beneſicium quarte.hoc dicit.

(Mõ omnis. Juriſconſult poſtq; poſuit illud ſena

tuſcõſultũ de actiõe in.l.qꝛ poterat.pꝛi
mo declarauit ꝗs poſſet.uſq; ad.l.illle a q. S.tẽpeſtiuuʒ. ibi ꝑ
uẽ iudicẽ.uſq; ad hũc.S.h̊ ad cui petitionẽ iudex cogat hẽ
ẽ uſq; ad.l.ex facto.⁊.h.d. Rogat de reſtituẽda re uł Sti/
tate nõ põt cogi adire.ſec'ſi roget᷑ de vniuerſitate rerũ ulqta.
h. d.uſq; ad.l.cogi.S.cũ qdã.¶ Op.h̊ dẽ ꝙ ſi rogat ſit aliꝗ
reſtituẽ bona trãſeũt actiões.Cõtra.S.de le.j.l.no ampli.S.
fi. ⁊.l.ſiqs ſeruũ.S.ſi.cũ.l.ſe.S.de le.ij.o.hᷣ fuit rogat reſti
tuẽ oĩa bona ul ſimplicit: ibi partẽ bonoꝝ.qdð plene dicut.l.

ſiqs fuũ.S.ſi.de le.ij.¶ Op.q app.pecũie im pecũia nume,
rata ↄtineat.ut.j.ad mace.i..j. So.ut ibi dixii.l.tal.õ.de le..

D i MNõ ibiin v.in ambiguo.rõnẽ q̃re appel⸗
Q latione pecunie totũ pꝛimoniũ ↄtinet᷑.i.ne
Cerci⸗

dat nideicõmiſſũ. dixi dari'i. d.l.talis.¶Scoo
nõ ex v.ſʒ ⁊ ſiqs rogauerit.ꝙ lʒ vbũ ꝑpuenire ꝓpꝛie intelligat
deduci᷑ oneribtñ hic aſſumi large ⁊ ipꝛope.rõ ne ĩtercidat ſi
deicõmiſſuʒ. ¶ Segꝗtur v.⁊ gnãlit.iuriſconſult h ponit ſum/
mariũ ei qð dixerat.¶¶Mõ ꝙ vba obliq̃ adiecta certe rei uel
qᷓ;titati nunq; extẽdunt᷑ ad vniuerſitatẽ bonoꝝ.vñẽ ar.quer
bũ relinq adiectũ rei ſinglari nõ trahat᷑ ad iſtitutionẽ directã
uł obliqᷓ; ſʒ Di.⁊ ꝓ ↄſtati ponit Ri.ma.ĩ q̃dã diſputatiõede

Adſenatuſcdſul trebel.

qᷓ̃ feci mẽtionẽ l.l. la iſtitutio. v in. l his vbij:i pn. de hẽ. ſti. P

bat᷑ in auc.ut cũ de ap.cog.S.aliud.ubi nõ ſufficit ſilio relinꝗ
quoqᷣ relicti titulo ſʒ iure inſtitutiõis.Et ſic apparet ꝙ vbũ re
linq adiectũ certe rei uel qᷓtitati nõ intelligit iure ĩſtitutiõis ni
ſi expmat᷑. ¶ Segtur vſi.idẽ qrit.h̊ ponii determiĩatio iuliani
⁊ rõnes fcẽ ĩtex.no ſoluunt᷑ nec dedarant᷑iõ examinemꝰ ꝗdi

poꝛtant dicta vba deducto ere alieno ⁊ legatis. Rñ.h̊ fuit de

claratũ. S. e. l. marcellus.S.pe.ſ.ꝙ hẽs ipᷣe ſi vult ſoluat ſi non
hẽditatẽ reſtituat.⁊ h ẽ ſentẽtia iul.hᷣ poſita ĩ fi. Et ex hoc nõ
obſtat rõ pma q inuit ꝙ in ipſa vi uerboꝝ magis id quod ſuꝑ
eſt ex hẽditate q; ipſã hẽditatẽ reſtituẽ ſit rogat.qꝛ nõ ẽ uerũ
ꝙ vba h̊ ſigniſicẽt.ſʒ magis ĩ poteſtate hẽdis poniũt ſi ipe vult

ſoluẽ uł alij reſtituẽ ad ſoluẽduʒ. Nõ tñ diligent᷑ illa vba.q; ſi

aliqs in teſtõ rogaret᷑ expᷣſſe reſtituẽ qð ſuꝑeſt a debitᷣ ⁊ lega/

tis ul reſiduũ bonoꝝ a dici iudicijs uł lega.ꝙ iſtud nõ eſſet
ſideicõmiſſuʒ ułe ut h̊ tex.expᷣſſe dic. Et per hoc ſemel de ſcõ

ↄſului alit᷑.ꝑ uerbũ cõe fuit fcã ſpᷣſtitutio ꝑx hũc modũ.ſi deceſ
ſerit ſine R⸗ reſiduũ bonoꝝ meoꝝ a dicꝭ iudicijs ⁊ legat de
ueniat in taleʒ.dicebã ꝙ ſpᷣſtitutio hec nõ põt eſſe directa.qꝛ
vbũ cõe adijcit᷑ certe reſmagis qᷓ; vniuerſitati ut h̊ patet.iõ nõ
trahitur ad directã ut dixi.S. pxi.õ.

8 Fideicõmiſſarij vles pñt cogẽ hẽdẽ adire ſiue ſit
Sigs. aee piutesſueiſgläſiepharteb .
õne heditat ꝓpꝛie teſtõꝛis locus ẽ
(BGed 7 ſiqs. cSdntes in hẽditate aliena.h.d.

¶Oppo.j.pꝛoxi.s.ſo.pꝛout ibi dicam.

—

cõmiſſario certarũ rerũ poterit cogi hẽs adire ⁊ reſtituẽ.h.d.
CMãõ ar. ꝙ iſtitut ex re certa eo caſu ꝗᷓ hẽditas ꝑtinet ad eũ.
⁊ ſic ad eũ trãſeũt actiões potit cogi adire ⁊ reſtituẽ ſicut h dẽ

Ioe Eo caſu qᷣ ad iſtitutuʒ ex rebꝰ certis
(SS 7 ſimiles vtrãſeũt iura ⁊ actiõe illo caſu a ſidei

in teſtõ milit.¶ Nõ ꝙ qñ 98 rogat᷑ reſtituẽ hẽditatẽ alterius

q obuenerat teſtõꝛi no ẽ loc trebel.Cõtra..ꝓxi.S.Auidaʒ

ſol.ꝙ h coꝛꝛigit.ſj nõ ẽ viſimile ꝙ ſe coꝝꝛigat icõtinenti Alij

ibi puenerat ad rogãtẽ reſtituẽ.hᷣ nõ. Að gl.nõ placet.q; re/⸗
liquẽdo videt᷑ adire. ut.S. de acꝗ.hẽ.l.patoni.S.ſi.⁊.l.ſi auia
C.de iu.deli.Hug.ſoluit alit᷑ uti gl. dic ꝙ ibi fuit rogatꝰ
reſtituẽ hẽditatẽ teſtõꝛis totã uel partẽ ⁊ etiã ali q teſtõꝛi ob.
nenerat.h̊ vo fuit rogat reſtituẽ ſolũ aliã hẽditatẽ.de viribus
aut huius relicti dixi plene.S.e.ti.l.cũ ſilius.S.lutio.

Nut ulus elce 60.E-tI⸗1⸗CA Mint⸗dlrte dt J
¶Cuz qdã. Ro at reſtituẽ ad diẽ certũ põt interiʒ co

gi adire ⁊ reſtituẽ.h.d. ¶ Op.S.e.l.ſed ſi

ante. So. H de rogato reſtituere ad tempus certü.ibi ad tp̃s

ĩcertum. nõ .crccuſar⸗ fi. ö.o. Geicsnmbf
Roti titionẽ vni ex fideicõmiſſarijs
Metianus. bee e reſtitui wril 2 e
EEHHEHNo5‚û&5 hés cogi adire ⁊ reſtituẽ totũ ⁊ ille
cui totũ reſtituit᷑ a ſideicõmiſſario quartã nõ detrahit.h.d.

ſe = . Coactio vni ex fideicõmiſſa/
¶ Ides metianus. ανdàNnsti

ſi ↄtẽplatiõe toti coegit.ſecꝰſi cõtẽplatiõe partis ꝓpꝛie.h.d.
¶Mõ tex.ibi alij in locũ eiꝰſucceſſerunt.q ſideicõmiſſuʒ vle
ante reſtitutionẽ uadit ad hẽdes. Hec ob. S. e.l.apud iul.S.
utrũ.qꝛ rñde ut ibi nõ.⁊ ꝑ hoc rephẽdit glo.i.l.cum ſilio.õ.de
le.j.Cx.la teſtõꝛe.de odi.⁊ de.Ex hoc.S.fſoꝛmatĩ diſtictio poſi
ta ꝑ glo.S.eo.l.j.S.ſʒ quotiẽs.quã nũc vides ⁊ ĩtelligis.
(Si ſer 0 Rogat reſtituẽ ſeruo pluriũ Pinae? ac ſt
Blerno. veſſet og elinu Dlunbus. do.
. Sili petitionẽ filij in ptãte põt pz
Si Pater filio. adire ⁊ reſtituẽ ⸗ nõ Lace
ſi ⁊ etiaʒ ĩ caſtrẽſi.ad petitionẽ vo fuiꝓpꝛij ꝗs nõ cogit᷑ adire.
ſz ſpõte adiẽs cogit᷑ reſtituẽ.h.d.¶ b. be rogat᷑ reſtituẽ
ilio nõ ẽ loc trebel.ut.S. de le.j.l.cũ ſilio. So.qũq; pꝛ iſtituit
⁊T rogat᷑ de reſtituendo ipᷣi ſilio.tũc ẽ locP trebel.q ad oĩa ei re
media. ut h. Aſiq; fil iſtituit ⁊ pz? rogat de reſtituendo ipſi ſ
lio.tũc ẽ loc trebel.q ad oĩa remedia pᷣterq; qñ ad deductionẽ
ꝗrte.ut.d.l.cũ ſilio.⁊.l.j.S.ſi filio.s.e.¶ Op.qꝙ ſilio in ptãte
nõ cogat᷑ pꝛẽ reſtituẽ.ut.j.e.l.ubi pure.So.gl.q; iteri ſuit emã
cipatꝰ.hoc nõ videt᷑ de mẽte lrin ; ex eo qð ſeꝗt de ſidei
cõmiſſo ꝑtinẽte ad caſtrẽſe peculiũ. AUnñ ſo.alij
hilio in ptãte. Mõ ob.l.ubi pure.q; fuerũt vba qᷓ ſapiebãt ex/
tẽſionẽ fideicõmiſſi in t̃s exiſtẽtie ſui iuris H nõ.hec va ut ibi
dicã. ¶ Sʒ op.quõ ad petitionẽ ſilij cogeĩ pꝛ cũ ꝗeꝗd q̃rat ſt
liꝰ qrat pꝛi em iſta t aaurelclacet, S. vedecqibe. Bo Wama.
et reſtitutio ĩ peculiũ tm.alij dicũt ⁊ hoc tãgit Ja.dðe are.q;
coget᷑ adire nò reſtituẽ. hocne pereat fideicõmiſſũ pꝛe ĩteriʒ
moꝛiente.ut.l.ille a q.S.ſi de teſtõ.S.e. DNel dic dicit ipᷣe ꝙ cõ
get adire ⁊ reſtituẽ.ad id qð dici ꝙ qcꝗd qrit ſili qᷓrit pꝛi.ue
rũẽ paiuolẽti.Sʒ ſi p? nõ vult qð ẽ hqũ adire reculat.iũc hʒ

h logtur de

fili ut caſtrẽſe. eſt caſus hic q nõ. Sʒ ʒ hoc facit.l.Fu ueta

te. de vbo.ob.x.l.etiã.de acq.re.do.Pic ergo ꝙ ſpale ẽ hſic
in pꝛe dilapidãte.ut.j.e.l.ĩperatoꝛ.Satis enim ẽ dilapidatio

recuſare adire hẽditatẽ.⁊ ĩ hãc ſnĩaʒ ĩclinat Ja.de are.⁊ Ol.

lz gl.tʒ pmꝗ.ſ.ꝙ ſiliꝰiterĩ fuit emãcipatꝰ.¶ Oppo.S.deĩ ius
uo.l.j.⁊.ij.Sol.intelligas hic patrem cogi peti petita uenia.

¶Aũo ꝗd ſi pꝛ ẽ rogatus de emancipãdo ſilium an ſili poſ

ſit h petẽ a pꝛe.Glo.diſtinguit optime aut pꝛi ẽ aligd ob hoc

relictũ aut nõ.Et ſi ẽ relictũ aut agnouit aut non. He h.õ.de

le.j.l.filiꝰ.S.pᷣm vulgarẽ.⁊.l.ſicui de cõdi.⁊ de.¶ Venio ad
v.ſ ſifuo. Op.C. de ma.te.l.Fuo tuo.So.hᷣlibtaj data dire
cto trahbi ad ſideicõmiſſũ qdð dic ut in glo. C Op.ꝙ ad peti⸗/
tionẽ Fui poſſit dñs cogi adire.ut.j.e.l.S.ſi ego.Dic ut ibi.

i Qni. Auinõ põt capere ſolidũ ꝓ ſe capit ut alij re/
0 Hi qui.tuns ehel de his qui rhſ capere poſ

ſunt. Glo.remittit ad nõ.in.l.eã quã.C. de ſideicõ.dic ut ibi.

4
(Si ego. Onus ſolusiſtiut rogat bota fuo hedle⸗

Evrio cogi adire ⁊ reſtituere.ſiue ſit fidqeicõmiſſa
riꝰpꝛimus ſiue ſcdᷣus.h.d.¶ Nõ ꝙ fſideicõmiſſari ſcdᷣus co/
git pꝛimũ heredẽ adire ⁊ reſtituere.¶ Op.S.e.l.v.ſʒ ſi ſeruo.
So.ibi heredis fuus erat.h̊ hereditarius.⁊ hũc articuluʒ ex
plicat glo.h.dicã plenius in.l.nõ cogendũ.j.eo.

Z Qui ab vno cõſecutus ẽ libertatẽ
¶ Talis quoqʒ.st alium cogere adire ⁊ reſtituere

hereditatem.hoc dicit. .
— +£ facto. Jur ane uc ad hãc legez tracta
„ Cuit oꝛdinate de ꝗnq; remedijs ſena/
tuſcõſulti treb.ſ.de tribꝰ pmis.i.l.j.uſqʒ ad.S.ſihẽs.
Ibi de qrto ſcilʒ de remedio detractiõis q̃rte uſqʒ ad.l.q;ꝛ po
terat. Ibi uſqʒ ad hãc legẽ tractauit de vno remedio.ſ.coa/
ctionis. Hic uſqʒ ad fineʒ tituli tractauit ꝓmiſcue de oĩbꝰ⁊ h̊
pꝛicipalit᷑ tractat de virib ſideicõ.⁊ hoc intẽdit. Verba dire
cta ꝗᷓ iure directo ualẽ nõ poſſũt trahunt᷑ ad ſideicõmiſſu.h.d
HMõ tex.q diẽ ſuã.⁊ gl.exponit.ſ.rogãtis. Sepe enĩ acc⸗
dit cũ notarij cõſiciãt teſtamẽta ꝑ vba ftie ꝑſone.dubitat᷑ an
hoc ꝓnomẽ ſuus ſua ſuũ referatur ad ipſu teſtatoꝛẽ ul hẽdeʒ
ei.ꝙ in dubio referat᷑ ad teſtõꝛẽ niſi aliud de mẽte appareat
uẽtes. . vide per te uſqʒ ad.S.ſiquis rogatus.

Filij nales ĩ fuitute conce
iquis rogatus. icut ideicb: coddino

—

nẽ defcẽ. als ex dignitate ⁊ cõditione ꝑſone diuerſimodeſta

tuet.h.d. ¶ Op.dè pn.ad ſi. So.qð ĩ pn.dẽ ꝑ fi.declarat.ut

ex qlitate ꝑſonarũ diuerſimode pᷣumamus.¶Quũo gd vult
dicẽ iuriſcoſult ex dignitate ⁊c. QAuidã dicũt ꝙ ſiẽ hõ poſitꝰ
in dignitate pᷣſumat᷑ de naturali ſenſiſſe.hoc ẽ falſũ.qꝛĩ hoibꝰ
in dignitate poſiꝭ iſta ſoboles magis abhoꝝetur. ut.l.ſiq illu/
ſtris.C.ad oꝛſicia. Dñs ĩperatoꝛ in puilegijs legitimatiõi no
bis cõceſſis excipit ſilios illuſtriũ ⁊ ſpectabiliũ ꝑſonarum.Et
hoc illa rõne.qꝛ in nobilibu illam ſobolẽ potiabhoꝛet. Dic
ergo hõ poſitt dignitate de tali ſobolenò videt᷑ ſeſiſſe.⁊ hoc
tʒ glo.in.l.gnalit᷑.C.de ĩſti.⁊ ſub.lʒ Ja.de are.aliter ſentiat.
C Db nãlis nullo mõ excludit ſbſtitutũ ut.l.gnãalit.C.de
iſti.⁊ ſᷣſti. So.gl.qꝙ ibi qñ teſtõꝛ nõ expᷣſſit.ſi a.l.talis ↄditio
ſubintelligit. h qñ expſſit teſtõꝛ qð multitenẽt.ſʒ nõ ẽuerũ.lex
enĩ ſubintelligit qꝛ pupponit teſtõꝛẽ ſic uoluiſſe.ð ut.l.cũ auuj.
de odi.⁊ de.l.cũ acutiſſimi.C. de ſideicõ.dic ergo ꝙ intelligat᷑
Fm diſtictionẽ hui.S.An ergo nãlij fili excludat ſubſtitutũ.
DNic aut loquunut de nãli in fuitute ↄcepto aut de alio nãali.
Pꝛimo caſu aut fuit ↄceptĩ figura mrimonij ⁊ excludit ſub
ſtitutũ. ut ĩſti.de ſuili cogna.ĩ pn. ⁊. S. de le.ij.l.luti. SF.fi. ⁊ de
iu. deli.l. n. Scdo caſu recurrẽdũ ẽ ad diſtictionẽ huiꝰ.l. quia
aut apparet de uolitate defũcti de nãli ſenſerit ⁊ uoluntati
ſtamꝰ.ut h̊ ibi ex uolũtate.⁊ ĩtelligo uolũtatẽ defũcti pᷣmi ſi
vba dirigebat ad talẽ ꝗ alios ſilios q; nalej hae nõ poterat.ut
ad furioſu. ut.l. hẽdibꝰ. 5. fi.j.e. ⁊ ibi dicã. Ael ſi in alia parte
teſti de nãlib fecit mẽtionẽ.ar.l.ꝗ ſiliab.in pn.ð.de le.j.⁊ de
le.ijl. ci pꝛ. S. rogo. Si vo de nolũtate non apparet aut erat
hõ poſit in dignitate ⁊ de naturali ſenſiſſe non videtur ut hic
dũ dicit ex dignitate. x itelligo ex dignitate hoĩeʒ honeſte vi/
te uel honoꝛabilis cognatiõis.ita ꝙ ei eẽt uerecundia ſi ſua co
gnatio ſiue ſua domus deueniret ad baſtardos.ar.ad hoc.j.
de uen. in poſ.mit.l.j.S.⁊ gnãlit.⁊.S.de uen.iĩſpi.l.j.S.de ĩſpi
eiẽdo.v.publice eni ĩtereſt ⁊c̃.als naãlis excludet ſubſtitutuʒ.
ut H. ¶ Qũo qd de legitimo tm̃ an ſubſtitutũ excludat.Hic
ut.l. ſiita qs. S.j.S. de le.ij.⁊ gl.hᷣ tãgit. ¶ Quero ꝗd de ſpu⸗
rio. Rñ.ꝙ ſpuriꝰnõ excludit ſubſtitutũ.ut in auẽ.ex cõplexu

„△

C.dde ĩceſt. nup.⁊ in coꝛ.ꝗ.mo.na.effi.ſui.S.ſi.qꝛ filij nõ ſunt

nominãdi.⁊ hoc uerũ in maſculo cui ſacta eſt ſubſtitutio. AIn

muliere

o

Seeeeee

—

— — —

muliere vo ſoꝛte recurrẽdũ eẽt ad diſtinctionẽ p̃dictã.ar.iſti.
de ſucce. cog.S.qdð vulgo.⁊.j.vñ cog.l:.ſi ſpuriꝰ.¶ Quũo qd
ſi aliꝗs deceſſit cũ vno nilio. Dicit gl.ꝙ ſubſtitutũ excludit.al
legat.l.pꝛ de Odi.⁊ de.tex.ẽ in.l.nõ ẽ ſine de vbo.ſig.¶ Aue
ro an ſit neceſſe ꝙ talis ſiliꝰſit hẽs pꝛis.Pic ut nõ.in.l.ſiliꝰ.S.
cũ ꝗs.S.de le.j.¶Quũo ꝗd ſi teſtoꝛ nõ dixit ſi deceſſerit ſine li

beris.an ſubitelligat. Dic ut.l.cũ auus.de ↄdi.⁊ de.¶ Qũo

qd in ↄctibꝰaliquis accepit fundum in emphitheoſim pꝛo ſe
ſuiſq; ſilijs.an intelliget de nãlibꝰ.Spe.tagit in ti.de locato.
§S. nũc aliqᷓ.v.lxvij.⁊ videt᷑ dicẽ ꝙ idẽ ſit ĩ ultimis uolũtatibus
qð in octibꝰ.Sʒ nõ poſſũ aiaduertẽ quõ hoc ꝓcedit.qꝛ pĩ fi
lio nãli nullã actionẽ qrit.qꝛ exne ẽ.ergo ci no qrit ſi nec mi
ſfilio.ut.l.debitoꝛ.S.fi.j.e.iõ nõ põt dici ꝙ ex illo ↄctu emphi/
theotico ſilijs nalibq̃ſta ẽ actio ꝑſonalis nec etiam realis.q;
nõ fuerũt ĩ poſſeſſiõe ipſiꝰ uł aliꝰ p eis. Nã ut ego dixiĩ.l.gal
lus.S.qdã recte.dicta vᷣba ꝓ ſe ſuiſq; ſilijs ĩtelligunt᷑ oꝛdie ſuc⸗
ceſſiuo. Pat ergo ĩgreſſus ẽ kock ĩonẽ ꝓ ſe tm. ⁊ ſic fili non
hʒ ius ꝑſonale nec reale.ſʒ ſuſtinẽdo dictuʒ Spe.poſſum di/
cere ꝙ ſili nãlis põt habẽ ratuʒ ⁊ aget õ hẽdes pꝛis ut ſibi ce/
dãt actiões.ut.l.pe.de nego.geſ.ſacit qð nõ.in.l.huiuſmodi
5.de le.j. Pꝛedicta poſſent eẽ va ĩ emphitheoſi data puato.
ſy in emphitheoſi data ab ecclia nõ credo ꝙ intelligat᷑ de na/
turalib alid caſu. de illis enim non cogitauit ecclia nec pꝛeſu/
mẽdũ ẽ ꝙ cogitauit ppt᷑ dignitatẽ ſuã.⁊ qꝛ tales nãles nõ pñt
haberi ſine peccato moꝛtali.¶ Qũo qd in feudis expᷣſſũ ẽ ꝙ
nãles in feudo nõ ſuccedãt etiã ſi fuerit legitimati.ut.x.coll.ſi
de fendo fue.otrouerſia.c.nãles ſilij. Sʒ in puilegijs noſtrijẽ
expᷣſſum ꝙ etiaʒ ꝗ ad feuda ⁊ uaſallagia poſſum legitimare.
Auũo ꝗd in ſnia. Imperatoꝛ ↄdẽnat aliqueʒ ⁊ ſuos filios
nſq; in tertiã gnãtionẽ.an ſilij nales cõpꝛehẽdant᷑. Hac.q.tã
git Ci.in.l.lipᷣtinoꝝ.C. de ĩterdic.ma.⁊ videt᷑ tenẽ ꝙ nõ cõpꝛe
bendant᷑.Cõtrariũ videt᷑ tenẽ i.l.qſqs.ad.l.iul.ma.ĩ q̃rta.q.
qð mõ nõ examio.¶ Quũo qd ſi a lege ꝓſerat iſtud vbũ ſilij.
an itelligant᷑ nalej. Vide qð dixi in.l.ꝓnũciatio.de v.ſig. .l.
tutelas.de capi.di. ¶QÆnũuo an baſtardus nalis ⁊ ſimilia noĩa
idẽ ipoꝛtant.Glo.S.de cõcubi.ſuꝑ rubꝛica videt᷑ dicẽ ꝙ idem
ſit. tu dic pꝛo ĩtellectu iſtoꝛũ nommũ ut ex de renun.c.niſi cuʒ
pᷣdẽ.S.perſone.⁊ ibi per glo.¶Vltimo vide glo.iĩ f.q ſignat
= 2 nõ ſoluit.ibi.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.ſi mater. Hic ſʒ ibi
reſultat idẽ effectus hic non.qð plene dixii.l.gallus.S.⁊ ꝗd

ſitantum. de li. ⁊ poſthu.

SFllij cõcepti ante depoꝛtationẽ faciũt deſi
Er facto. gitmn ſideicòmiſſi relicti ſi deceſſe/
rit ſine liberis.ſecus ſi poſt depoꝛtationẽ cõcepti fuerint.h.d.
CNPꝛimopꝓ declaratiõelittere qᷓro qñ deſicit cõditio ad quẽ
ꝑtineant bona.Rũñ.ad fiſcũ ad quẽ ꝑtinẽt bona depoꝛtatoꝝ.
ut. C. de bo. dã.l.depoꝛtati.¶Qüo circa ſcdam partẽ qñ li/

beri nõ faciũt deſicere fideicõmiſſũ qũ ueniat reſtituẽdũ.Rñ.

nõ ſtatiʒ ſʒ expectata moꝛte nali.ut.l.ſtatiꝰ.S.coꝛnelio.de iu.
ſiſ. ¶ Aenio ad apparatum. Op.ꝙ ꝑ depoꝛtationẽ nõ que
rat᷑ ſſſco cũ ſili inſtituẽdus qᷓſiuit pꝛi. ut.l.placet de acq.here.
So. ut in pma gl.¶ Op.q eſt in utero non habet᷑ ꝓnato ad
cõmodũ alienũ.ut.l.ꝗ in utero.S.de ſta.homi. Sʒ hᷣ eũ natũ
eẽ cedit ad cõmodũ fiſci. Gl.dicit ſateoꝛ ꝙ h ẽ de caſib ĩ q ad
cõmodũ alteri habet᷑ p nato. Tu dic m Ja.de are.ꝙ imo h
ẽ cõmodũ ſilij ad oĩa bona uel eoꝝ partẽ ut.j.de bo.dã.l.j.
⁊. C.de bo.dã.l.ſi.¶Qũo an poſt depoꝛtationẽ ↄcepti ⁊ na
ti ſint legitimi. Rñ.ſic.qꝛ matrimonium durat. ut.l.j.C. de di/
uoꝛ.¶Qũo an naſcant in ptate.Rñ.pꝑ depoꝛtationẽ ꝑdit pẽ
ea q ſunt iuris ciuilis.j.de penis.l.ꝗdã.ſʒ pꝛia ptãs eſt de iure
ciuili. ut inſti.de patria poteſ.i pn.⁊.l.nã cũ ciuiũ de his ꝗ ſũt
ſuiuel alie. inerbo filij nõ ſunt !ĩ ptãte patris.⁊ ſic habes caſũ
in ꝗ ſilij naſcunt legitimi ⁊ nõ in ptãte ſm Ja.de are.¶ QAũo
qd in banito nr̃i tẽpoꝛis.Glo.iſti.q.mo.ius pa.po.ſol.S.rele
gati. diſtinguit aut bona ſunt publicata aut non.tetigii.l.eiꝰ
9· S. de teſta. Ja. de are. dicit hic vbuʒ notabile ſat.exbãaniti
ꝓpꝛie ꝑdũt ea q ſunt iuris ciuili ppꝛie illius ciuitatis vñ ſut ex
baniti. ⁊ h itellige in illis exbãnitis ꝗbciuitas bellũ indixit ⁊
poſſunt ĩpune offendi.ut.l.amiſſione de capi.di. Jura ergo
cõia nõ ꝑdũt.⁊ ſic filij nati poſt bãnimẽtũ faciũt deñcẽ ↄditio
nẽ ſideicõmiſſi.Ex dicto iſto Ja. poſſunt ſolui multe.q.circa
gquas vide.q.quã diſputaui q incipit lucane ciuitatis.

. . er depoꝛtationẽ non
(Siquis rogatus. luzclietſicelcömuſi⸗

ſecꝰſiꝑ dãnationẽ in metallũ.h.d.ſac utrũ excõicat poſſit eẽ

ar bitratoꝛ.dixi in. d.l. cũ pẽ. S. hẽditatẽ. S. de le.ij. dicut ibi.

5 Coditio ſi deceſſerit ſine liberis in
iquis aute. cligi ſiupuinennib⸗ rioͤſt imen

Ad ſenatuſcõ.tre.

ante rogatũ uel ſimul cũ eo moꝛiant᷑ nõ faciũt ↄditioneʒ fidei⸗
cõmiſſi deſicẽ.h.d.¶ MNõ ꝙ ei q dicit ſilios ſuꝑuixiſſe ⁊ ſic cõ
ditionẽ fideicõmiſſi defeciſſe incubit onus ꝓbandi.Sis ergo
cautus facẽ poſitiones ꝑ quas ↄcludat᷑ filios ſuꝑuixiſſe.⁊ iſta

materiã declaraui plene in.l. qð de parit᷑.S.de re. du.
10 Cõdlitio ſi ſine hẽde deceſſerit ĩtelligũ

us lta. i. ſine liberis.h.d.uel alit. Nerba cõ/
ditiõis debẽt ĩtelligi ut ſe habeàt ad eẽ uel nõ eẽ.h.d.¶ Op.
hẽdis appellatio ad vniuerſos extẽdit᷑. ut.j.de vbo.ſig.l.he/
dis appel. So.hic ẽ duplex lra. vna ſic cũ hẽde aliẽo deceſſe
rit.boc ẽ cũ hẽde ꝗ nõ ſit de ſuis.⁊ tũc Sꝛiũ nõ ob.alia lr̃a ẽ ſi/
ne hẽde.tũc ob. ↄꝛiũ. Sʒ rũdeo ꝙ h̊ ex pᷣumpta mẽte defũcti
vbũ ſine hẽde ĩtelligit.i.ſine libis.Rõ pᷣſumptiois ẽ qꝛ dʒ itel⸗
ligi ut habeat ſe ad eẽ ⁊ nõ eẽ.ſʒ raro cõtingẽt ꝙ ꝗs ſine hẽde
decedẽt.iõ intelligi ſine hẽde.i.ſine liberis m gl.qð nõ. Gl.
ĩducit ſi ↄceſſũ ẽ feudũ uel pᷣcariũ tibi tuiſq; hẽdib ꝙ ĩtelligaĩ
de ſilijs als duraret ĩ ꝑpetuũ.hãc.q.ponit Di.in.l.in ↄuẽtio/
nibꝰ. j.de vᷣbo.ſig.⁊ Ci.in.l.libertiliberteq;.C.de ope.li.ego
dixi r galluo. Fctif. g,e li.⁊ poſ.⁊ ibi etiã tetigi.q.qua diſ
putauit Ricar.ðe eo ꝗ dixit hereditatẽ deuenire in titiu ⁊ eiꝰ
filios ⁊ heredes ⁊ tenet ꝙ ſic.als deficẽt conditio.qð põt pce
dere in coſu huiꝰ.S.q dixit ſi deceſſerit ſine hẽde.qꝛ dʒ intelli
giideſt ſine liberis heredibꝰ.als aũt ſi dixiſſet ſi deceſſerit ſine
liberis.dic ut dixi in.l.niliuſta.S.cũ quis.sS.de le.j.ubi gl.tan/
git. ⁊ per Ci.in.l. j. C. de con. inſer.
ꝛimo ponit
Mfideicõmiſſaria. dictuʒ. ſcoo
uas excep.kttio aliud dictũ.q̃rto rõnẽ pᷣdictoꝝ.ſcda
ibi moꝛa.ktia ibi plane.q̃rta ibi qtiẽs.⁊ ſeipſa ſumat.¶¶ Op.
ꝙ fructP nõ cõputent ĩ q̃rtã.ut.S.ad.l.fal.l.in rõne ĩ pn.So.
ibi in fal.h ĩ trebel.rõnẽ dixi in.l.ĩ q̃rtã.S.ad.l.fſal.¶ Op.C.
de ĩoffi. tel.l.cimꝰ.S.repletionẽ. So.ibiĩ debita iure nature.
Et ꝓ hui declaratione vidẽdũ ẽ pᷣ utrũ fruct uemiat i reſtituti
one ſideicõmiſſi ⁊ ĩputent in rta trebel.Circa qð gl.q ẽ h di/
ſtinguit notabilit.⁊ i.l.iubem.C. e.⁊ ibi doc.ſupplẽt. Gl.tñĩ
multis deſiciũt ut tangã. Aide glo.pᷣ ⁊ ſigna.Lres caſus er
go ponit gl. Pꝛimo qñ fruct pcipiuni ab hẽde iudicio teſta
toꝛis. Scðo qñ negligẽtia nõ petetis.Lertio qn moꝛa nõ ſol/
uen ſeu nõ reſtituẽtis.q diſtinctio eſt iperſecta.qm pñt ꝑcipi
fructꝰ.qrto mõ ſeparato ab his.ut ſi iacete hẽditate ꝑcipiant᷑.
uel poſt aditã hẽditatẽ ſideicõmiſſario abſẽte ⁊ nõ negligẽte.
iſto caſu fruct ueniũt ĩ reſtitutiõeʒ cũ diſtinctiõe.aut fuit ĩi mo
ra adeũdi aut nõ.ut.j.e.l.ita tñ.S.ſi Fuũ.⁊ ibi glo. Itẽ qð hac
glo. dꝛ eſt ueruʒ ĩ fructib ꝗ ꝑcipiunt᷑ abſq; ꝓuiſione teſtõꝛis.ſi
enĩ ex defũcti ꝓuiſione ꝑcipiũtur ut uſure ulł pẽſiões q̃s defun
ctus fuerat ſtipulatꝰ.an ueniat ĩ reſtitutiõeʒ.dic ut.l.poſtulã/⸗
te. S.ſfi.⁊.l.deducta.S.pe.j.e. Itẽ qð h̊ dꝛ dʒ itelligi qũ ſideicõ
miſſũ ẽ relictũ ſimplicit᷑. Si vo ẽ dictũ gogal puenerit.uel quã
tacũq; pecunia ꝑuenerit ⁊ ſic ꝑ dictionẽ geminatã.tũc dʒ alit
dici. ut.j.e.l.baliſta.⁊.l.ſe. Itẽ qdð dꝛ h ꝙ fruct cõputat in q̃r
taʒ ſuꝑfluũ vo reſtituit dʒ itelligi niſi hẽs aliq legata ſoluerit.
q; tunc iſtos fruct in illis legatio cõputat. ut.j.e.l.ita tñ.S.ex
aſſe. qð dic ut ibi. Itẽ qð hᷣ dꝛ ꝙ fruct cõputant᷑ in quartam.
fallit i liberis pᷣmi gradus.Sʒ poſſet dubitari qd in parẽtibꝰ
pmi gradus. Rñdeo illis cõputant᷑ ĩ quarta. ut.S. ad.l.fal.l.
niliuſſami. Itẽ circa id qð h dꝛ ꝙ ſi fructus ꝑcipiunt᷑ negligen
tia nõ petẽtis nõ ueniũt in reſtitutionẽ.Doc.itelligunt de ne/
gligẽtia ante reſtitutionẽ ſideicõmiſſi.ſi eni ſideicõmiſſum eẽt
reſtitutũ vᷣbo uel eẽt de caſib ĩ ꝗb reſtitutio eẽt ſacta ipſo iu/
re ꝗ ponunt᷑ in.l.pe.C.e.l.ſideicõmiſſari eẽt negligẽs in petẽ/
do reſtitutionẽ realẽ tñ fruct pcepti debẽt ſibi reſtitui.ſicut di
cimus in legatario ad quẽ traſit dñiuʒ recta via.ut.l.herẽni
S.de uſuris.⁊ ibi nõ.⁊.C.de uſur. ⁊ fru.le.l.j.x.l.ij.ſac.ẽ.ſo.
ma.l.ſi moꝛa.⁊ qð ibi dixi.Ex pᷣdictis iunctis cũ diſtinctione
glo. collige ꝑ te diſtictionẽ magnã.¶ Quero ꝗd cõputet in
Irtã debita iure nature.Hic ut in lo. Puto tñ ꝙ. l. pap̃. F.
ſi cõditionẽ. S.de inoffi. teſ.coꝛꝛigai per.il.ſcimꝰ.S.repletionẽ.
C. de inoffi.teſ.lʒ gl.alit dicẽ videant. ¶Quũo an fruct com
putẽtur in qᷓrtã debitã iure inſtitutiõis q uocat᷑ fal.Olo.diſtin
guit qua vide.HDoc.repᷣhendũt hãc gl.iĩ vno.ſ.in eo ꝙ diſtin/
uit ĩ fructib ꝓcepſj ex relegata moꝛa.ſ.utrũ ſint ꝑcepti ex re/
egata moꝛa nõ reſtituẽtis ul negligẽtia nõ petẽtis ⁊c. Nã cũ
dñium recta via trãſiuit ĩ legatariu fruct ſut ꝑcepti ex re ipſiꝰ
legatarij.iõ debẽt ſibi reſtitui.ut.S.de uſur.l.herẽnius.⁊.l.j.⁊
ij. C. de uſu. ⁊ fru. le.⁊ nõ. ꝑ doc.in.l.iubem. C. e. x iſta ſũt va
in re q̃ erat defuncti.ſʒ qd ſi nõ erat defuncti ſʒ ab eo poſſide/
bat᷑ bona ſide nel titulo. Rñdeo ſicut qñ deſunctus ẽ dñs trã
ſit dñiũ recta via in legatariũ.ita quãdo poſſidebat bon ſide
n i

—

Agd ſenatuſcoſul. tte.

traſit legatzri⸗ q̃ſi dſiũ ⁊ ſic publiciana.ut.l.cuʒ ſponſus.S.
j.de publi.vñ eo mõ fructus ad legatariũ ꝑtinebant.ſʒ ſi eſſet
res pꝛoꝛſus aliena ita ꝙ in legatariũ nõ traſiret dñium uel q̃ſi
dñiuʒ.tũc haberet locũ diſtinctio glo.aut ſũt ꝑceptimoꝛa nõ
reſtituẽtis.aut negligẽtia nõ petẽtis ⁊c. ¶ Op.ad v.ꝗtiẽs.q;
fructus ueniũt in petitiõe hẽditatis ⁊ augẽt heditatẽ. ut.:.itẽ
ueniũt.S.cũ pᷣdiximus.S.de peti.hẽ.ergo fructus ueniũt ire

ſtitutionẽ. Sol.illud qñ fructꝰ nõ ꝑcipiunt᷑ ab hẽde vo.ſʒ ab

alio poſſeſſoꝛe.nã qñ uerus hẽs poſſidet deſinit eẽ hẽditas.ut
l.j. F. ueteres. ⁊ ibi nõ.de acqꝗ.poſ. x. l. hẽs. F:p ſeruũ. de acg.
hẽ. Vel alit᷑t hẽs videt᷑ rogat reſtituẽ.qdð ſuit hẽditat᷑ tꝑe moꝛ
ti. fruct aũt lʒ augẽt bacfitate nõ tñ fuerũt hẽditat᷑ tpe moꝛ.
Si leg atũ Añ pᷣlegata nõ ueniũt ĩ fideicomiſſo de
ophẽt intelligi de ea parte qᷓ a cohẽge per/
cipit᷑ non de ea parte qᷓ iure heditario retinet.b.d. ¶ Op. C.
fami.her.l.filii quẽ habẽtẽ.So.ibi expᷣſſe fuit dictũ ꝙ nõ cõ

putaret᷑ ſm vnã lec. ¶ Op.ð.de uſu.l.in ſideicomiſſi.S.cum

pollidius.Glo.ſol.duobus modis. tene ſcdᷣaʒ ſo.

Eeẽñũ ꝑueniat videt᷑ dilatũ ĩ tpᷣs exiſtẽ
Jtie ſui iuris.h.d.¶ Op.ſi ſemꝑ ſideicõmiſſu datuʒ a
pꝛe filio videĩ᷑ dilatũ in tpᷣs exñtie ſui iuris male loꝗtur.iſti.de
le.S.an ſuo,⁊ qð nõ.in.l.cũ ſilio.S.de leg.j.ubi dicit rlceuz
vitiari ſpediẽte regula cato. Rñdeo ꝙ hic fuerunt vᷣba que ſa
piũt extẽſionẽ in tpᷣs exñtie ſui iuris.dixit enim faciaſq; ut ad
eũ pueniat. Simile. S. de le.iij.l.ſideicõmiſſa. S.ſi ſlio. Sec
ſi fuiſſet relictũ ſimplicit᷑ qꝛ tũc ↄꝛiũ locuʒ haberet. ¶ Op.ad
hec.S.e.l.cogi.S.ſi pꝛ. Gl. ibi intelligit illã ʒ iſtã.ſ.ꝙ ibi fuit
ſideicõmiſſum dilatu.Alij ꝙ ibi fuit ſideicõmiſſuʒ relictũ ſim/
pliciter qð ibi tenui.¶ Sʒ tũc op.q; ſmn hoc ſideicõmiſſuʒ nõ
ualet obſtãte regula caton.ut.S.an ſuo. Rñdeo regla catoñ.
nõ hʒ locũ in ſideicõmiſſo vli.ut.S.de regula cato.l.pe.⁊ ibi
nõ. maxime Fʒ Sele nge ga ita.q̃ tenet ꝙ dies ſideicõmiſ
ſi vłlis nõ cedit niſi ab adita hẽditate lʒ ego aliter dicaʒ ut ibi
tangã. ¶ Altimo glo.qrit vnã qſtionẽ de q̃ dic ut in glo.
erogo Rogat partiri hẽditatẽ cuʒ alio videt ro/
EEgatus partem reſtituere. hoc dicit.

i pure. Fideicomiſi rlicri ſlio ta ut ad

Qui ¶Op.j.e.l.mulier. S. ſi eni. So.glo.hᷣ ad tẽpoꝛa
☛ b haſẽ rei vtilitatẽ. Lu dic ꝙ hic iputat hẽdi.ſʒ ꝓ par/

te ſua cuilibet cõceſſa.¶Auũo an pecunia q̃ dat ꝓxenet uel
vaĩ emptoꝛibad alliciẽdũ eos ad ꝓmittẽdũ ⁊ qꝗᷓ dat᷑ banitoꝛi⸗
bus q faciüt ſubaſtationes ⁊ ſiles expẽſe que fit ad expediẽ
dã uenditionẽ debent deduci.Rñdeo ſic ut.S.ad.l.fal.l.qᷓti/
tas.⁊.C.de iure deli.l.ſcimus.S.in Cöhutatlonerr H. 4
5£ NQui decedit uxo
Ed ſi ad tẽpus. naued po⸗
. ſtea parit videtur cum liberis decedere.h.d.ſacit.l.ſi
quis pꝛegnan.j.de reg.iu.
Eres Ad hẽs idebite reſtituit recuperat cõ⸗
N idicẽdo uel poſſeſſiones adhuc uacantej
appꝛehẽdẽdo uel qð dʒ nõ ſoluẽdo uel debitoꝛibꝰ ne
ſoluãt denũciando.h.d. ¶ Op.qꝙ nõ poſſit repetẽ.ut.C.ad
l. fal.l.erroꝛ.So.ibi errauit in ſacto.putabat eni q; es alienũ
totã hẽditatẽ exhauriret.⁊ iõ nulla qrtã putabat poſſe dedu⸗
ci. ¶ Op.ð.de le.j.l.qdð ſi nlłla. So.ut ibi.¶ Op.ad id qð h̊
ichbo⸗ oſſeſſiones nanciſci.de.l.extat.S.qð me.cau.So.
intellige h poſſeſſiones uacãtes.ſuit enim facta reſtitutio ſolo
vbo ⁊ poſſeſſionẽ realẽ adhuc nõ appꝛehenderat.als nõ poſ⸗
ſet occupare. ¶ Op.ad id qð dẽ h. ꝙ põt denũciare credito/
rib ne ſoluãt.C. depo.l.pe.⁊᷑ auẽ.ibi poſita.Sol.ibi ſpale in
depoſito. Vel dic ꝙ H̊ nõ eſt ꝑſona extrinſecus ueniẽs.ſʒ eſt
hẽs ꝗ hʒ directas.merito põt debitoꝛib denũciare ne ſoluãt
