ſuo vulgarit ſi hẽs nõ erit tal bẽs eſto iſtitut non erat hẽs ſed
trãſmiſit ius deliberãdi ꝑ.l.cũ antiqoꝛibꝰ.ulẽ de caſib in ꝗbꝰ
hẽditas nõ adita Enileu. ro ge pferat᷑ ul ſubſtitutus uł hẽ
des illiꝰ ĩſtituti. Iſta gl.videt᷑ u atur
ti puto viſſimũ.qꝛ iſta vba ſi nõ erit hẽs ſpaudit lex ul aliũ
miſterio ſuo hẽdẽ nõ fecerit ut.l.ſi pꝛfami.S.de hẽ.iſti.Si er
o trãſmittit ius deliberãdi ulł alio caſu ius adeũdi fac aliũ hẽ
3. miniſterio ſuo.⁊ ita det᷑miaui i mã de vul.ſub.⁊ ẽ meũ du/
biũ ⁊ gl.hᷣ detmiat.¶ Op.de ſi.hui.l.ad pn. Gl. rñdet ⁊ bñ.
Debes ĩtelligẽ ꝙ n.l. ſubſtituti.omiſerũt hẽditatẽ pᷣuẽti moꝛ
te. vñ legata irritant nõ ꝑ p ta. ſᷓ als de iure cõi.iõ nõ debent.
ut. SZ. e.l.ij.ĩ fi. i pn.ſpᷣſtituti omiſerũt timoꝛe pᷣteriti. ¶ Iteʒ
vidẽtur a ſubſtituto deberi qꝛ legata relicta ab ĩſtituto vident᷑
repetita a ſubſtituto.ut.l.lʒ.S.de le.j.dic gl.ĩtellige ꝙ erat ca/
ſus ĩ q illa reerki nõ videt facta.¶ Quero ꝗd in dubio.an
ſubſtitut videt᷑ repudiare timoꝛe pᷣteritiuł ꝗ erat als repetitu
rus. NPiẽ gl.videt᷑ repudiare timoꝛe pᷣteriti.ut hac.l.ita diẽ gl.
¶Vltio Hi.ꝓ declaratiõe diſtiguit aut tꝑe moꝛt᷑ ſuꝑuiuit in
ſtitutꝰ ⁊ ſubſtitutꝰ.aut iſtitut tm.aut ſpſtitutꝰ tm. aut neuter.
ꝛĩo caſu bñ utq; viuit aut iſtitutus ẽ excluſu repudiatione
gaut ↄditiõis deſectu aut alio caſu. Si repudiatiõe debẽtur ſo
lũ legata relicta ab ĩſtituto.ut h ⁊.l.at ubi.x.l..ſiue aũt.aut eſt
exduſus ↄditiõis defectu.⁊ tũc aut erat ↄditio caſual.⁊ debẽ
tur ſolũ relicta a ſpſtitnto aut erat ↄditio ptatiua ⁊ debent᷑ reli
cta ab iſtituto tm̃.ut hĩi.litem ſia ſtituto. Si voẽ excluſus

e ꝙ pᷣferãtur hẽdes illi ĩiſtitiia

qlio caſu. ulputa mo:te tẽ debent?᷑ relicta a ſoſtituto tm̃ ut hac
l. vſip dote ul.rñ. Si vo viuit ĩſtitut tm.tũc relicta ti debẽ
tur ab iſtituto.ut hac.l.v.ut ecce ſi viuit ĩſtitut tin debent᷑ reli
cta a ſubſtituto.ut hĩ v.ſi vo nemo.QAuarto caſu ſi neuter vi
nit tũc nulla legata debebũtur.qꝛ ab ĩte.ſuccedit ut h in v.ꝙ
ſi neq;.Alia plura poſſent dici ꝗq.S.expediuiĩ addi.

. gauna”s Op.de. l. nõ putauit. §. fi.
(n Onnũquã. al

1 vnus afficit lucro aliũ
So. nõ dʒ afficere lucro legatoꝝ ſʒ hẽditatj.qꝛ here/
ditas ẽ q̃ſ debita.ut.l.ñ. C. de codicil.

Si ab uno Op. igl. d H meliꝰ. imo ẽ deter.

ßͤTẽ H q; ẽ meli ut ille teneat᷑ quem teſtõꝛ gra
nat.ut uolũtas teſtõꝛis fuet᷑.ut.l.ĩ ↄditionẽ.j.de cõ.⁊ de.Hhic
gl. poc iõ qꝛ ꝑ ta.ſit detractio certe parᷣ.iõ nõ ẽ equũ teneri
ſolidũ. Si eni nõ fiẽt detractio ſʒ. magiꝰ augmẽtũ tenent ĩſoli
dũ.ꝓbat.j.de colla.do.l.ſi fuerit.⁊.l.fi.S.de le.iij.¶ Itẽ op.j.
e.l.nepos.Gl.ſoluit vno mõ.⁊ rehꝛobat q̃re ſolue ut ibi.

RRa1 5* Tex. ibi pᷣſtare etiã exceptis
i ¶BS giĩ ptate. ackble⸗ diffiali ler.

Examinemuꝭ pncipiũ. diẽ tex. ꝙ ſuus p̃terit rũpit ꝑ

ʒta.õ qð ẽ nullũ nõ põt rũpi.ut.l.qð vulgo.ð.ti.j.x.S.de in /
luſ. teſ.l. nã ⁊ ſi.v. poſt defectũ. ſʒ pᷣteritiõe ſilij ſui teſtin ẽ nullũ

nt iſti. de exhẽ. li.i pn. Piẽ gl.teſtm ẽ nullũ ſi fili vult dicẽ nul
lũ.ſicut dicim i.l.ſcim.S.repletionẽ. C.de ĩof.teſ.ubi reple/
tio ſit ipo iure ſi petat᷑.⁊ idẽ ĩ cõpẽſatiõe.qꝛ fit ipo iure.ſi tñ op
ponal ab hoĩe.Ego dico ꝙ teſtm ĩ ꝗẽ ſil pᷣterit etiã ſi nõ opꝑ
onat᷑ ẽ nulli.nõ eni ẽ neceſſe ꝙ anullet ⁊ petat ꝙ a iure anul

let. ut. l. que ſub cõditiõe.S. fi.S. de Odi.ĩſti. Nic ẽ ꝙ lex dicit
ꝙ ſiliꝰ pᷣterit uenit directo ad petẽdũ hẽditatẽ.nec pᷣus agi᷑

de nullitate ſʒ uenit ĩcidẽter opponẽdũ.ut.l.j.⁊ ibi colligi.C.

de oꝛ. cog. Cõiũge tñ iſtã gl.⁊ hoc tene mẽti.Quare ad pꝛia

dic ꝙẽ nullũ de iure ciuili nõ tñ de iure ptoꝛio.ut nõ.i.l.quod
vulgo.S.ti.j. AVlł dic ꝙ ẽ nullũ niſi ꝑ filiũ cõſirmet᷑.ut.l.filio pᷣ/

terito. S. de inu. te. ⁊ ibi dixi pleni petẽdo ta. videt᷑ appꝛoba
re teſtm̃ de iure ciuili.ut.l.poſthumo.j.de bo.poſ.ð ta.⁊ qð

ibinõ.gꝗl.⁊ doc.¶ Aenio ad ſcðʒ rñſũ.dicit h ꝙ emãcipatus
nõ p̃ᷣſtat legata.S.j.l.ꝓxi.NHicit gl.ꝗqdã eſtimauerunt ſubau/

dimale. Alij uolẽtes ſuſtinere iſtos dicunt h loqtur in emãci
pato pᷣterito cui pꝛ fecit iniuriã.vñ min põt a pꝛe granari.ſed

ibi loꝗtur ĩ emãcipato ĩſtituto ꝗ hʒ pꝛis uolũtatẽ iõ põt plus
grauari.ar. ꝓ hac ſolone qð hẽp hi v.ꝗd ergo.⁊.j.ꝓx.S. Ai
dete iſti vidẽtur uelle ꝙ emãcipat ꝗ pot petẽ õ ta.nõ teneat᷑
ad legata.hoc videt caſũ.l.qꝛ aũt.S.pe.S.ſiqs omiſ.cau.te.
Fʒ ꝙ ibi itelligũt Di.⁊ Ja.de are.Et iõ ꝓ ſuſtinẽdis oĩb opi.
poſſum dicẽ ſic.qũ ſuus ẽ pᷣteritus aut loqmur ĩ emãcipatoĩ/
ſtituto. ⁊ dic ut.l.ſi duo.j.e.Aut ẽ pᷣteritus emãcipatus.⁊ tũc
ſigdẽ emãcipatus ſuccedat ꝑ ð ta.tenet ad legata. ut.d.l. ꝗa
aut. F. pe. ⁊ h mõ dʒ ĩtelligi h ʒ lec.gl.qꝛ iſti male putabãt ſiĩ/
telligebãt de emacipato ueniẽte ꝑ ta.aut emãcipatus ſucce
dit ab inteſtato ꝑ vñ li.q̃ſi teſtõ anullato ꝑ pᷣteritionẽ ſilij ſui.
tũc ex hoc edicto legata nõ deben:.ita pñt ĩtelligi iuriſcõſulti
ꝗ hᷣ eſtimabat.ſʒ bñ debebant᷑ legata ꝑ edictũ ſiq omiſ.ca.te.
it. l. q aũt. S. pẽ.ſiqs omiſ. ca. te. ⁊ fac.l.ſi ſilius.e.ti. Sʒ quõ
põt peti õᷓ ta.ſi teſtm ẽ nullũ ꝑ pᷣteritionẽ ſui. Dicã.j.l.pꝓxi.

(Sʒ ſi unꝰ. Fſie e viſtcl. ¶ Op a bmũ dictũ dẽ

4 hꝙ ſi ambo petierit bo.pol.ð ta.pᷣſtãtur
legata tm̃ ↄiũct ꝑſonis.Cõtra imo ex ꝑſona iſtituti debẽtur
ab ipo iſtituto oibꝰ. ut.l.ſilio. S. e. ⁊.l. uls.S. fi. S. de le.iij. So.
ꝓ poꝛtiõe ĩ q̃ iſtitut fuit debẽtur legata oibꝰ.ſjp ea qꝗᷓ accre/
uit ꝑ ta. debẽtur tm pↄiũct᷑ pſonis. ut dixi i.l.fſ.S.de le.iij.?
dixi. S.e.l.filiũ. ¶ Itẽ op.dꝛ hĩ v.ſʒ ſi ſcript.⁊ ſcriptus adiuit

⁊ pᷣteritus petijt ʒ ta.videt᷑ ꝙ nõ poſſit peti ̃m ta.donec expe

ctat᷑ an poſſit ueniri ꝑ ʒ ta.ut.l.eꝗſſimuʒ poſt pᷣn.j.de fᷣin ta.
So.h̊ diẽ ꝙ adiuit hẽditatẽ.ſ.de iure ciuili.nõ ꝑ bonoꝛũ poſ.
ita nõ. S.ti.j.l.il. ⁊ doc.i.l.ſ. C. de bo.poſ. ta.qð ĩtellige ut
dicã. j.l. pri I op.dẽ h ꝙ ſcriptus hẽs adiẽs ex ĩſtitutiõe
tenet᷑ ad legata ↄiũcſ pſonis tm. .S.ti.j.l.ſ ex płribus.S.ſʒ i.
lud.⁊.j.e.l.ſi duo ĩ fi.ubi tenet᷑ oibus.So.vna ẽ ꝙ h̊ coꝛꝛigi
l.ſi ex duobus.S.ſᷣ illð.⁊ illa coꝛꝛigit ꝑ.l.ſi duo.⁊ iſta ẽ ſaʒ bo
na.Alia ſo.ẽ ꝙ h loꝗtur ĩ ſuo.ibi ĩ emãcipato. Hoc ẽ ſalſũ ut
dixi i.l.ſi ex duobus. Alij dicũt ꝙ h loqtur de ſcripto cui ſer
nat hẽditas ex vigoꝛe iſtius edicti ⁊ ſic tenet ad legata ceri ꝑ/
ſonis ut. õ. e.l.flliũ. fi.q̊ nꝛia loquunt᷑ ĩ ſeripto ꝗq uenitꝑõta.
Pa otꝛgiki l gui tʒ Di. Iſta ſo. ẽ va ĩ ſe ſj nõ ↄgruit huic
egi.qꝛ h loꝗtur de ſcripto ꝗq põt uenire ꝑ ð ta.Alij ſoluũt alit᷑

gl. dicẽtes ꝙ id qꝗð dꝛ de ſcripto.ſ.q nõ adiuit ſed petijtꝰ ta.
bñſicio pᷣteriti. Iſta opi.lʒ ĩ ſe ſt va nõ cõgruit lre.q; tex.dicit
wbetẽ potuẽ nõ diẽ ꝙ petiere.q̃re tene pᷣmã opi. Al dic ꝙhᷣ

reieri

õ

— — oͦ+.u —

=

De colla. bonor.

refert opi.qͥrũdã q̃ ibi repꝛobat᷑.¶ Itẽ op.dẽ h q nõ dʒ eum
tueri ĩ ea parte ĩ q̃ ẽ iſtitutus. Cõtra.S.ti.j.l.nõ putauit.S.ſi.
So.ibi loꝗtur qũ oẽs petierũt ta.h̊ aũt iſtitut adiuit.¶Et
pꝛo declaratiõe iſtoꝝ caſuũ dic.aut ꝗs pᷣterijt emãcipatũ uel
emãcipatos qͥs ſolus hẽbat.⁊ tũc ſine dubio pᷣſtatur legata
ſonis except.ut pʒ ꝑ totũ hũc ti.aut ꝗs pᷣterijt ſuũ ułſuos qͥs
ſolus hẽbat.⁊ tũc nõ pᷣſtãtur legata ſiue dicãt nullũ ſiue ueni/
ant ꝑõ ta.ut hac.l.ĩ pn.aut pᷣterijt duos vnũ ſuũ aliũ emanci
patũ.tũc ſu nemini dʒ legata.emãcipat vo aut uenit ꝑ ta.⁊
tenet᷑ ad legata except ꝑſonis.aut uenit ab ĩteſtato.⁊ tũc nõ
tenet᷑ ex hoc edicto ſʒ ex edicto ſiqs omiſ.ca.te.ut dixiĩ pᷣn.l.
gaut vnũ pᷣterijt ⁊ aliuʒ ĩſtituit.⁊ tũc aut pᷣterijt ſuum ⁊ inſtiruit
emãcipatũ.⁊ tũc ſuus nõ tenet᷑ ad legata ſʒ emaãcipat oiĩbꝰ.ut
j.e.l.ſi duo.aut ĩſtituit ſuũ ⁊ emãcipatũ pᷣterijt.⁊ tũc ſuus tene
tur ad legata.aut vnũ emãcipatũ pᷣterijt ⁊ aliũ ĩſtituit.tũc aut
oẽs ueniũt ꝑ ta.⁊ tũc pᷣſtabũtur legata except ꝑſonis tm̃ ulł
h ⁊i v.ſʒ ſi vnꝰ.aut iſtitut adiuit ⁊ pterit petijt ꝑ õᷣ ta.⁊ tẽ ex-
neus inſtitut p̃ſtabit legata oĩbꝰ pʒ uerã opi.ut.S.de ᷣ ta.l.ſi
ex duobꝰ. Cc.j.e.l.ſi duo.pᷣterit aũt debebit legata except per
ſonis. ut oer iſ ſi ſcriptꝰ. Si vo vnũ pᷣterijt aliũ exhẽda/
uit. tũc dic ut. l. filiũ ĩ pn. ⁊. S. legata. S.e.ti.

(Eta? Doté ¶¶ Op. de le. j. C. de ſal. ca. adie. So. di⸗

J cũt ꝗqdà h̊ nõ fuit expᷣſſa certa quãtitas.
ibi ſecꝰ. Al meli qñ teſtm irritat ꝑ ã ta.opʒ ꝙ ve do ſit.q; ad
dotẽ inuitat᷑ tanq; ad es alienũ.ſec qũ no irritat ꝑ ta.ita dic
l. tene mẽti iſtũ tex. nã.S.e. l.j.ĩ pn. dẽ ſi legat uxoꝛip dote nõ
uffiẽ legari ꝓ dote niſi uere ſit dos. Et hoc fac ad młta.ſi dẽ ĩ

(Endin mercãtia nõ di niſeſitmercctlaer. hub. 5.
õditio dʒ ipleri ĩ ꝑſona ei ꝗ peti

t 5 ta. h. d. iſte tex. ,
Iſta ẽ ſubtil lex. ¶ Op.ad pn. S.l.ꝓ/
xima.ſcdo rñũſo.So.ut ihi dixi.
hʒ tres lec. Huob modis legit ĩ gl.

—

Nduo.
ꝛoide. Zte.

t᷑tio mò ſᷣm Pe. alibi. dẽ H oĩibu legata pꝛe
ſtari. . S.e.l.is q.S.deſcripto.So.ut ibi.¶ Itẽ op.j.de ſᷣm
ta.l.ſi ſub ↄditiõe ĩ fi. So.utĩ gl.⁊ bñ. ¶ Quero dẽ h ꝓinde
ſi ta.nõ accepit.qᷓro ſi nõ petijt bonoꝛũ poſ. ta.q̃lit᷑ ſucceſ
ſit. DPic gl.adiuit de iure ciuili ulł Petijſt ta.ex ĩſtitutiõe. Iſta
pma lec.nõ videt᷑ vᷣa.q; teſtmĩ qẽ ſiliꝰ ſuus pᷣteritẽ nullũ de
iure ciuili.⁊ iõ nõ põt adiri.ut.l.filioõ.de iniuſ.teſ. Atẽ ſcða vi
det᷑ peioꝛ q; ubi hʒ locũ bonoꝛũ poſ.ſᷣm ta.nõ põt hẽre locum
ʒta.ut.l.eqſſimũ.S.expectãdi.j.de ſᷣm ta.iõ ĩſtitut nõ põt pe
tere bono.poſ.Fm ta.ꝓpt᷑ pᷣteritũ q põt uenire ꝑõ ta.iõ .
de are. tʒ pmãꝗ lec.ſʒ nõ rñdet ad ↄꝛiu factũ. Sʒ De.legit hãc
l.tertio mõ dicẽs ꝙ nõ adiuit de iure ciuili nec ſᷣm ta.petijt.q;
nõ põt nt dictũ ẽ.ſi fuit poꝛtio reßu ata ꝑ hũc ti.⁊.l.ſiliũ.S.ſʒ ſi
poꝛtio.S.ti.j.ita diẽ Me.⁊ Ci.refert EfCde bo. poſ. ta.
Sʒ male q; alie pſone ꝗbꝰ oſeruaĩ poꝛtio ꝑ hoc edictũ nõ p̃/
ſtat᷑ niſ iũct᷑ ꝑſonis.nt.l.filiũ ĩ fi.S.ti.j.q̊ h dꝛ ꝙ pᷣſtat oibus
qᷓ̃re tene lec.gl.ſiue dicam ipſũ adire de iure ciuili qꝛ põt.quia
B ſuit ĩſtitutꝰ vn de ueniẽtib ab ĩteſtato ⁊ ſic tale teſtm lʒĩ eo
ſit fili pteritꝰ de iure ciuili ualet.ut.l.ſ duobꝰ.S.ſi pᷣus.S.ti.j.
⁊ ibi dixi. Itẽ põt peti m ta.q qð dẽ ꝙ nõ hʒ locũ ſm ta.do
nec põt intẽtariõ ta.ẽ uerũ qũ lſtitutus nõ ẽ i pari graqu cum
pᷣterito.ut.l.eqſſimũ.S.j.de ᷣm ta.Sʒ ſi ſũt ĩ pari gradu tunc
nil repugnat ꝙ vnus veniat ꝑ ſᷣm ta.⁊ alius ꝑ ʒ ta.⁊ pñt con
J currere. ut.l.q̊ cũ p?ono ĩ pn.S.ti. j.

J emãcipato ¶ Op. ꝙlliberei hẽs pꝛe

teritꝰ. ut.l. arbitrio.S. fi. ẽ.

do dolo. Gl. ſol. ꝙ h hes ẽ ĩ moꝛa. uł fauoꝛ pſonarũ hoc ĩducit

ſz male dic.q̃re dic ꝙ h̊ hẽs ſcript cõmiſit dolũ aduerſu pᷣteri
tũ. Vñ ppt᷑ odium p⸗teriti ſteremit rẽ legatã.iõ tenet᷑ pᷣternitus
tanq; ſua culpa ſit ĩterẽpta.ut.l.ſi merces.S.ſi culpe.S.loca.⁊
l.pe.ĩ pn.S.ſo.ma.ſʒ ſi iterennſſet ꝓpt᷑ odiũ legatarij tũc vide
tur res iterẽpta culpa legatarij nec tenereĩ terit eaſcẽ lege
ſi vo nõ ĩteremit rẽ legatã ꝓpt᷑ odiũ alicui ſʒ ipſi rei legate.ut
q; iteremit ſuũ pꝓpt᷑ odiũ ipſius Fni.tc pcedit diſtictio gl. Aut
hẽs pᷣterit ſuit ĩ moꝛa aut nõ.ſʒ qñ nõ ẽ ĩ moꝛa tenet᷑ cedẽ acti
onẽ ʒ hẽdẽ ſcriptũ.ut.l.huic ſcripture.S.ad.l.aql.Sʒ an occi
dens teneat᷑ ſilio pterito. Dic ut in gl.

n L Os. Do de. .nonnunch . .e Hl ſol.

nõ bñ.ſʒ h ſoluit ⁊ bñ qꝛ ẽ qd im

B putet᷑ nepoti.q; cũ potuit uenire ꝑ otra ta.noluit.
* DOnoꝝ ¶Op. S.e.l.virilis poſt pn. Gl. ſol.
aribi pluribus modis ſʒ tene illã q po/

nit᷑hᷣ qꝛ: nõ habebit legata ultra virilẽ.

bꝰ. Hic ponũ caſus duob moglis. tene ulti
9ni caſũ ſᷣm quẽ ↄiñcte perſone nihil de

bẽt hẽre de fuis gbelitatẽ ßſtare debeãt. qꝛteſtatoꝛ tale lega
tũ nõ ſecit ꝓpt᷑ eoꝛũ cõmodũ.ut ꝓbat.S.e.l.iij.S.item.

— .S. de regu. cato. So.h̊ loꝗ/

— 1Eteruenit. HH reqrat tps teſti. ut

ðtur qñ legatũ denicit rõne ꝑſone.ſecꝰſi als ut ibi nõ.⁊
. .„ℳ — — —„ * —2 ) B
l.iij.S. qũ aũt.j.de iure fiſ. ¶ Itẽ op.de rebꝰ du.l.ſi cognitis

ubi reꝗrit᷑ ꝙ ſit eti tꝑe moꝛt.Dicũt qdã ꝙ h foꝛte reqrat ſed
trufa ẽ.qre dic ꝙ h̊ loqtur qñ teſtm ĩpugnat᷑ ꝑ q ta.vñ ꝙ ſit
de liberis non requiritur ex diſpoſitione defunctiſed ex diſpo
ſitione iuris.ſed ibi loquitur quando requiritur ꝙ ſit de cõiũ/
ctis ex diſpõne defũcti.¶ Iteʒ op.iſti.de here.iſti.S.iĩ exneis
ubi tria tꝑa reqrũtur. Nicũt qdà ꝙ hᷣ foꝛte reqrũtur.ſʒ dic ꝙ
ibi loꝗtur ĩ hẽditate hᷣ ĩ legat. Pꝛetea h qñ rumpi teſtm ꝑõ
ta.ibi nõ.ſʒ mere ibi ex diſpõne defũcti ſucceditur.

OAi filiũ. Abi petere poſſe.ſ.beneſicio pꝛete

Js cui⸗ Iſte.S.eẽt ſat᷑ facił niſi qꝛ gl.itricat ipſũ. Dã

——.

E RbE op emacipatũ ſiliũ pᷣterijt. qᷓro de ꝗͥ filio eman/

cipato loqtur.Nic̃ gl.pᷣ̊ de emãcipato.ſ.pꝛe iſti nepot.⁊ fᷣm
h iuriſcõſultꝰ B nõ rñdet qõni.⁊ hoc mõ loqtur gl.q ĩcipit nõ
rñdet.Gl.repꝛobat iſtã lec.q; ſi hoc eẽt uerũ pᷣtoꝛ nõ tueret᷑ ne
potẽ ꝑ hoc eqictũ.ſʒ de iure cõi tueret᷑ q nemo cõmitteret edi
ctũ.q p? dat in adoptionẽ nõ cõmittit edictũ.ut.l.nõ puta/⸗
uit. S.ĩ adoptionẽ. S.ti.j.Alij uolẽtes ſuſtinẽ gl.q̃ incipit non
rñdet.legũt alio mõ ꝙ iſte nepos fuit iſtitut ⁊ fuit pᷣterit aliꝰ
filiꝰ nõ pꝛ ipſiꝰ.Et ſi dicis nõ põt ei cõmitti exũtiĩ aliena fami
lia.ↄcedo ꝙ pꝛ eũ pᷣcedit.ergo erit tuẽdus.⁊ h vult dicẽ gl. qᷓ
ĩcipit pꝛeʒ.ibi qꝛ pꝛ eũ pᷣcedit.⁊ ſᷣm h̊ illa gl.q ĩcipit nõ rũdet.
expone ꝑ pꝛeʒ.i.ꝓpt᷑ pꝛeʒ. Itẽ ĩ gl.pcedẽti q icipit pꝛeʒ ibi.S.
filiũ.dic imo.l.ſi emãcipatus.S.j.⁊ ibi nõ. Itẽ i tlio pmi gra/
dus exñti ĩ adoptina familia.alia lec pom?᷑ ĩ gl.q̃ẽ clara.
¶Be collatione bonoꝛũ. Nubꝛca.
Quiarilli q petũtõ ta.tenent ↄferre.iõ ponit ti.de collatiõ
bonoꝛũ.Querit gl.ꝗd vult dicere iuriſcõſultus dũ dic de col
latiõe. NHic ut ĩ gl.⁊ bñ.als alit᷑ accipit᷑ pꝛo collatiõe.ſ.quã ſa/⸗
ciũt plures bibẽtes. Itẽ accipif pꝛo qᷓdã rõcinatiõe quã faci/
unt aliꝗ ſuꝑ aliquo dubio. Itẽ pꝛo cõparatiõe.

Ar fi Iſta rõ quam ponit tex.
Ic titulus. videt va. q; m hoc eti
am ſuns emãcipato cõſerret.Cõtra.l.ſi emãci⸗
pati. C.e.⁊ eti emãcipati ĩter ſe.õ hãc.l.S.ſfi.iõ

– ꝓ tollẽda iſta dubitatione gl. declarat.nam ſᷣm

iſta tpa qcꝗd ſiliqrebat qᷓrebat pꝛi. ut.l.placet.S.de acꝗ.hẽ.
⁊. l.j.j.ſia pa.ꝗs fu.ma.i gl. Illud vo qð qrebat ſili ? emacipa
tus hẽbat ſibi ꝓpꝛiũ.ergo erat ꝙ emãcipat hẽret partẽ bono
rũ pꝛonoꝝ ⁊ ĩ ꝗberat lucrũ ſilij ĩ ptãte niſi emãcipat cõferret
ea qᷓ lucratus ſuerit.⁊ ita vult dicè iſte tex.ꝗᷓ rõ ceſſat ſi tracta/
mu de collone ſiẽda ab emãcipato alij emãcipato. Itẽ ceſſat
etid ſi tractam de collatiõe fiẽda a ſuo ipſi emacipato.q; ſuuj
oiĩa ꝗſiuit pꝛi.maʒ collationis dicã.j.ti.j.l.pẽ niũ.

E uter eOs. Pollatio fit iter eos ꝗ petũt ta.de iure

cõi ſiue de iure ſpali.h.d.¶ Qp. inter

—

emãcipatos nõ ẽ loc collationi.ut.C. e.l.ſi emãcipati.j.e.l.S.
ſfñi. So.ĩtelliga iter eos ſʒ nõ oẽs.qꝛ nõ cõſerũt emdäcipati int᷑
ſe. ¶ Itẽ op. de./.filiũ. S. videam. S. ti. ij. So. dat his ꝗ ſucce
dũt eodẽ iure.ſec'ſi diuerſo iure ſuccedũt.¶ Itẽ op. C.·c. l. lã
ubi ĩ ſuccedẽtib de iure ciuili hʒ locũ collatio.So.illdð de iure
nouo.nã oli nõ hẽbat locũ niſi ĩ ſuccedẽtib de iure pᷣtoꝛio.di
caʒ i.l.pꝛ filiũ. Itẽ uenio ad v.plane.⁊ q̃ro exẽplũ.NPic ut in

glo. ⁊ bene.
(Si Ex dodrate. mncher ueniẽs ꝑ ᷣ ta.fert

ſuo ꝓ ea parte qua ſibi aufert.
⁊ ſi nihil aufert collatio ceſſat.h.d.vſq; ad.S.ibidẽ.⁊ ẽ difficil
S. ¶ Mõ tex.i v. totiẽs. dẽ h ꝙ pꝛo ea parte cõfert p q̃ parte
auſert. imo plus cõfert ꝙ;ᷓ aufert. ut.j.e.l. S. fi. T. ſ.l. pxi. S. ſi
tres.⁊.l.ptoꝛ.S.iul.Hui timoꝛe ſũt ĩ gl.v.ſol.x q̃ibet diffcit.
Ana ẽ ꝙ h exponat᷑ ↄfert.ſ.oĩa ſua bona ꝓ ſullo qdrate.Nõ
ẽ bona qꝛ iſta lex eẽt ipoſita vbis ⁊ nullũ effectum hẽret. Alia
ſo. ẽ ꝙ. ll. ↄꝛie ĩtelligant᷑ ʒ iſtq:.· ut lʒ ĩ illis dicat᷑ cẽtũ ul ducẽta
hẽbat. dic.ſ.cõferẽda.ſʒ hẽbat alia qᷓ nõ ueniebat conferẽda.
Bl. repᷣhẽdit ꝑ.l.ptoꝛ..iul.⁊ ꝑ.lſe.S.ſitres.Alia ſo.eſt.aut
emãcipat ſuccedit ab iteſtato ⁊ cõſert oĩa.ut ibi.Alut ꝑõ ta.
⁊ tũc ↄfert pꝛo ea parte quam aufert. Iſta repꝛehẽdit glo.p.
1.pᷣtoꝛ.S. iul.j.e.ti.Gl.ergo ſol.q̃rto mõ ſolẽnit᷑ dicẽs aut fili
ſolus ẽ iſtitutꝰ ⁊ nullus ali ⁊ tũc emãcipat ſemꝑ cõſert totũ
ut. I. Sꝛijs. aut ĩſtitutus exneus cũ filio.⁊ tũc ↄfert pꝛo ea par/
te quã auſert ſuo.nõ pꝛo ea quã aufert exneo. Sʒ videt iſta
ſo.nõ hẽ at rõnẽ in ſe. qꝛ nihil ad ſactũ utrũ filius ſolus fuerit

p üij

De colla. benox.

iſtitutus.nã tũc emãcipatus aufert ſolũ dimidiã.⁊ ſic tũc pꝛo
dimidia deberet cõſerre. ut hac.l.⁊ ſic iſta nõ videt᷑ vᷣa ſo.ſed
magis caſuũ uariatio.Ci.tãgit.C.e.l.ſiue emãcipatiĩ ſi.⁊ ni/
hil examinat.ſ dic ꝙ iſta ſol.ẽ optima.⁊ vba iſti gl. ⁊ tex. de
bẽt intelligi ſic.ꝓ ea parte quã emãcipat aufert ſuo de poꝛtio
ne debita ipſi emacipato.pꝛo ea parte ſi nihil aufert nihil con
fert. ut h ſi totã poꝛtionẽ ſibi debità a ſuo aufert totũ qð hʒ ſi/
bi ofert.ita loquũtur pꝛia.Et ſi dicis ĩmo nõ aufert ſuo niſi di
midiã.ergo pꝛo dimidia dʒ cõferri. Rñdeo dimidiã tm̃ aufert
ſ. hẽdita pẽne.ſʒ illa dimidia ẽ totũ qð ſibi debet᷑.iõ totuʒ qð
pʒ cõfert.ita loquũtur leges ↄꝛie.Ald vnũ tñ aduerte ꝙ id qð
hH dẽ ꝙ ↄfert pꝛo q̃dratẽ.nõ ĩtelligas ꝙ q̃drãte tm̃ ſuoꝛũ bo/
noꝛũ debeat cõferri emãcipat.ſʒ cõſert dimidiã bonoꝛũ ſuo/⸗

rũ.ſicuti enĩ aufert a ſilio ſuo dunidiã poꝛtiõis ſibi emacipato

debite. ita dimidiã bonoꝝ ↄfert.ut.ll.ꝛijs. De illa tñ dimidia
collata dimidietatẽ retinebit emãciꝑat.aliã hẽbit ſuus.⁊ ſic
quadrãtẽ ĩtegrã hẽbit ſuus de bonis emãcipati.⁊ iſta ẽ vitas.
Alij ut HNug.ſoluũt hoc ↄꝛiũ alio mõ.vide iſtã gl.magis ĩ ſi.
ibi alij ut HNug. Iſta Bog nde va ĩ ſe.teneatis pꝛecedentẽ
ſo.q ẽ viſſima.¶¶ Vlteri q̃ro dẽ h ꝙ emãcipat aufert q̃dran
tẽ ſilio ſuo.ſ̊ an põt plus auferre.Dic ut ĩ glo.¶ Scðo q̃ro
an qñ q̃rit ab ĩteſtato hẽat locũ collo.Piẽ gl.ꝙ ſic ⁊ bene.nã
cũ emãcipat ſaciat iniuriã ſuo de iure ciuiliĩ totum ſuccedat.
merito hʒ locũ collatio.ſiẽ ſi ueniretꝑ tab. ¶ Vlteri gl.que
rit an ꝓcedat ar. de toto ad partẽ. Et remituit ad notata in.l.
A ſit.S.de uſur. Pic melii.l.an pars.j.pꝛo derelic.⁊ ibi dixi.

5. ari ¶ AQuero q̃ ẽ rõ hui tex. Hicũt q/
Ael maxime. pꝛ fecit teſtm ⁊ ex teſtõ ceſſat
collatio.ut.l.j.C.e.Hoc nõ placet gl.qꝛ nõ potuerunt legata

relĩquiiĩ codicilł ꝗ nõ ĩpediũtcollationẽ.ut.l.ſfiliã. C.de colla.

.-

rõ ergo ẽ q; emãcipat nõ afficit cõmodo ſuo õ defũcti uolun
tatẽ. ¶ Querit gl.pone ꝙ emãcipatꝰ⁊ iſtitut ⁊ ſuus pᷣteritꝰ
⁊ ambo ueniũt pꝰ tab.an emãcipat ↄfert. Nic̃ gl.ꝙ nõ quia

hʒ uolũtatẽ defũcti.Cõtra iſtas rõnes op.gl.ſi iſtud ẽ uerum

er go ab ĩteſtato ceſſat collatio.qꝛ ſlle ꝗ uenit ab ĩteſtato bʒ ta

citã defũcti uolũtatẽ ⁊ ſic nõ fac iniuriã ſuo ut.l. ſiciuntur.S.

de iure codi.Gl.mirabilit ſoluit dicẽs ꝙ ille ꝗ ſuccedit de iure
pᷣtoꝛio nõ hʒ tacitã defũcti uolũtatẽ qua gl.ſigna.nõ credo gl.
iſtã uerũ dicẽ.qꝛ ita hʒ tacità defücti uolũtatẽ ꝗ ſuccedit de in
re pᷣtoꝛio ſic ꝗ ſuccedit de iure ciuili.ut.l.ſcripto ĩ fi.j.vñ li.Ad
Sꝛia rñdeo ſic dico ꝙ ꝗ ſuccedit ab inteſtato de iure pᷣtoꝛio hʒ
tacita uolũtatẽ defũcti.ꝙ ſuccedit cũ iſto onẽ.i.collnois.ſʒ ille
ꝗq ſuccedit ex teſtõ hʒ expᷣſſ uolũtatẽ ſine hoc onere niſi expᷣſ-
ſe eẽt dictũ de collatiõe.ut.C. e.l.j.

¶Abidẽ. Jus aſerẽdiꝗſit traſmitti: ad hedes. alo ſecus

dD. Pꝛo declaratiõe qro.dẽ hͥ bono.poſ.acce
pta.q̃ro a ꝗᷓ dz accipi bonoꝛũ poſ.ut ius collatiõis qᷓrat᷑. Glo.
dic a filio iſtituto alio comittẽte edictũ. Alij dicunt accipi ab
emãcipato p̃terito. Iſta ſequẽs opi.nõ ẽ va.nã lʒ emãcipatuj

peteret ↄ ta.ſfili ſuꝰpõt adire ex teſtõ ⁊ cõmodo collonis eſſet

uat. ⁊ ſic nõ eẽt qſitũ ius colłonij.ut.l.ſi ex duobꝰ.S.j.S.de
ʒta.qre tene pᷣmã opi.⁊ ex h ſumit rõ q̃re ĩ p caſu trãſmittitur
ius cõſerẽdi.ſ.qꝛ defũcto erat qſitũ ius collatiõis.ſʒ in ſcðo nõ
trãſmittit qꝛ nõ erat q̃ſtũ defũcto ius collatioms.¶ His pꝛe/
miſſis op.ad ſi.dẽ h ꝙ ius collatiõis ad hẽdes nõ trãſmittitur
¶ Op. a diuiſione aut ꝑ defũctũ fuit adita hẽditas de iure ci
uili ⁊ bonoꝛũ poſſeſſio ſuit omiſſa de iure p̃ᷣtoꝛo.⁊ tũc fruſtra
tractat᷑ de collatiõe.q; ipſi defũcto nõ ſiẽt collo.ut.l.ſi ex duo
bus circa pn.S.de ↄ ta.aut nõ fuit adita.⁊ tũc nõ traſmittitur

merito nõ tractat᷑ de collatiõe.ut.l.ij.S.acqrẽ.S.de bo.poſ.
Di dicis ꝙ traſmittit hẽditas.ergo eodẽ mõ debebit eẽ apud
hẽdẽ qͥ apud defũctũ.ut nõ.i.l.ſᷣ ⁊ ſip dote.S.pe.S.ti.j.h d
ↄꝛiũ ergo ⁊c. So.dico ꝙ hẽditas nõ adita traſmittũ ad hẽdẽ
ut h.qꝛ ſuꝰ.⁊ ſic trãſmittit nõ aditã. ut hᷣ ⁊.l.ex militari in f. S.
de teſ. mili.x.l.apud hoſtes.C. de ſu.⁊ le.⁊.l.hẽditatẽ.S.ſlius
de caſtrẽſi pe.⁊ dico ꝑplene ĩ.l.ſi ilꝰ q pꝛi.S.de vul.⁊ pu.tñ lʒ
hẽditas ſit trãſmiſſa nõ tamẽ ẽ trãſmiſſa bonoꝛum poſ.q ta.iõ
hẽdi non ſit collatio. Sed ſi eẽt de caſibꝰ ĩ gbus bonoꝛũ poſ.
nõ agnita traſmittit.ut nõ.in.l.ſed ⁊ ſi deceſſerit.S.de ð ta.tůc
B Rarare ꝙ fieret collatio hẽdi ſicut defuncto per id qð nõ.in.l.
ſed ⁊ ſi pꝛo dote.S.pe.ð.ti.j.¶ Altimo nota caſũĩꝗ hẽditas

nõ adita trãſmitiitur per ſuum.

(Fubet Aſte. S. uſq; ad.S.is quoq;. tractat de mo cõſe

rẽdi. ⁊ bꝛeuit.h.d. Qui dʒ conſerre cogit ſati

dare cũ ſideiuſſoꝛibuel pignoꝛib de cõſerẽdo.qð ſi recuſat ꝑ
cõtumatiã denegant᷑ ſibi actiões.⁊ ſi ppt᷑ ĩpotẽtiã dat᷑ curatoꝛ
bonis uel ſiet collo re ipſa ſʒ certe ſũt res ↄferẽde als ſecꝰ.ulñ
et cõpẽſatio alteri rei loco collatiõis dimiſſe.h.d. ¶ Op. C.

de v. ſig. l. cim. Diẽ gl. H iõ. qꝛ a lege expmil.ſed truſa . Sʒ
dic ꝙ vbũ recte h̊ poſitũ tollit ↄꝛiũ.ut nõ.in.l. ia ꝑ Ci.ut ibi.
¶Itẽ op.dẽ h ꝙ cauet pignoꝛi. Contra.j.de pᷣto.ſtip.l.pᷣto⸗/
rie.So.põt cauere cũ pignoꝛibꝰ ut h.ſʒ nõ cogitut ibi.quod
examiĩa ut ibi.

Op. glo.dẽ h̊ ꝙ datr᷑ curatoꝛ bonis ſi
Si frater. S pt ſatiſdare.⁊ ſic ẽ q̃dã ſeq̃ſtratio. Cõ

tra i.l.j. C. de ꝓhi.ſe. Ne.ſol.illð reglare iſto ſpale. Itẽ dꝛ H
offerẽdo cautionẽ recuꝑat bona.qᷓro uſq; ad qdð tpᷣs põt oſ
re. DPiẽ̃ gl.ppetuo. — L
mäuis Vr hi fi. ꝙ ſiat cõpẽſatio ſpẽi ad ſpẽz.Cõ/
EHvtra. l. ſi cõuenerit de pig. ach. Gl. videt ſate
rivꝛiũ nec diẽ plus.vitas ẽ poteſt ſoluẽ duob modis. Nꝛi
mo ille q dʒ hẽre qtã partẽ bonoꝝ uł hẽditatᷣ nõ dẽ debẽ ha
bere ſpẽʒ ſʒ magis q;titatẽ uł aliqð genꝰ.ut.S.de le.j.l.nõ am
pliꝰ.S.ſfi.⁊.l.j.S.pe.S.ſi pars hẽ.pe.cũ ergo hincide debeatur
;titas bonoꝛũ uł hẽdita.merito põt fieri cõpenſatio.ut h̊ ⁊
d. l. j.S. pe.S.ſi pars hẽ.pe. Vł meliiſta nõ ẽ ꝓpꝛie cõpẽſatio
ſz magis datio ĩ ſolutũ de partiũ uolũtate ⁊ etia pᷣtoꝛis ĩteruẽ

.

tu ſm foꝛmã.l.nõ ampliꝰ.S.fi.Cũ.l.ſe.S.de le.j.

4 Cũ adoptiuꝰ admittit ad ð tab.pꝛis nã/
¶ Is quoqʒ.i⸗ pꝛ ei pꝛo eodẽ ↄferret niſi euʒ añ ſine

ſraude emãcipauerit. h. d. ¶ Op. dẽ h ꝙ adoptiuꝰoſert. Cõ
tra aut dicis adoptiuũ nõ eẽ ĩſtitutũ.⁊ tũc nõ hʒ ̊ tab.l.non
putanit.⁊.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.in adoptionẽ de õ ta.Aut ponis
eũ iſtitutũ ⁊ ſic nõ hʒ locũ collatio.⁊ tũc ſiſi nõ hʒ locũ collo.
qꝛ hʒ defũcti uolũtatẽ.ut.S.e.l.S.ul maxiĩe.Rñdeo utroq; ca
ſu põt ĩtelligi.pᷣ ꝙ nõ fuit iſtitutꝰ ſʒ fuit dat in adoptionẽ auo
uł alicui ex eis ꝗ ſũt ĩ eadẽ familia.⁊ ſic hʒ õ tab ut.l.iij.S.ſiqs
ſilio de tab. Iteʒ potes ĩtelligẽ ꝙ fuit dat ĩ adoptiõeʒ peni
tus eẽ̃neo ⁊ tũc admittit᷑ ad ð tab.qꝛ fuit iſtitutP alio cõmitten
te edictũ.ut.l.nõ putauit.S.iĩ adoptionẽ.S.de õ ta.⁊.l.ſi poſt
moꝛtẽ.Et ſi tu dicis quõ ẽ locꝰcollatiõi.q; h fuit factũ teſtmm x
ſic hʒ defũcti uolũtatẽ. Rñdeo ꝛ ei poꝛtio nõ ẽ aucta ꝑõta.
iõ ẽ loc colloni.ita dic gl.⁊ bñ.ſʒ hoc totiſte.S.loqtur ĩ emã
cipato ueniẽte ꝑ ᷣ ta.¶ Sʒ qro qd ſi iſte dat ĩ adoptionẽ in
ſtitutus adiuit.ali pᷣteritus uenit p ʒ ta.an erit locus collatiõi
Certe de iuris rigoꝛe nõ.q;ꝛ veniüt diuerſo iure.ſʒ de equitate
ſceuole videt᷑ aliud ut.j.e.l.ſi ſlius.qð dic ut ibi dicã. Item dẽ
h ꝙ ſi fl ẽ emacipatus bona ſide ↄfert. ð oĩa q̃ ꝗqs hẽbat tpe
moꝛ pꝛis veniũt in collatiõe.ut.j.e.l.S.emãcipato.ſʒ iſte tpʒe
moꝛi nali nõ erat emãcipat a pꝛe adoptiuo ergo ⁊c. Rñdeo
lʒtꝑe moꝛt᷑ pꝛis nõ eẽt emãcipatus tñ nihil hẽbat.qꝛ oĩa erat
pꝛis adoptiui.¶Itẽ op.dẽ hᷣ niſi ſit ſactũ fraude.õ fraus pꝛij
nõ dʒ ſilio nocẽ.ut.l.elegant᷑ i pn.S.de dolo.⁊.l.factũ.j.de re.
iur. So. ĩtellige ꝙ fuit factũ h a pꝛe ⁊ ab ipſo filio utĩ fraudẽ
collatiõis emaciparet. ¶Quero ꝗd ĩ dubio an videt᷑ emãci/
patio ſieri ĩ fraudẽ. Pꝛeuit᷑ puto ꝙ niſi appareat alia cauſa ꝑ
quã emãciparet ſi emãcipatio ſit poſt delatã bonoꝛũ poſ.pu/
to ꝙ ĩ dubio pᷣſumat᷑ fieriĩ fraudẽ.ut ex de renũ.c.j.li.vj.⁊.l.
ſi.ĩ fi.j.de ſtip.ſer.⁊.l.ſũma cũ rõneĩ pn.S.de pecu.⁊ ꝑ Di.in
c.pꝛo poſſeſſoꝛe.de re.iur.li.vj.

A1 W Ersſu Laſtrẽſe peculiũ ul q̃ſi ⁊ qð dignita
¶ Mec caſtrẽſe. filij ol a pꝛe dat᷑ nldebet olla

tiõe nõ uenit.h.d.Et hʒ tre partes.ut pʒ ex lr̃a.ſcdᷣa ibi ſʒ an
id. ttia ibi ſʒ ſi adhuc. In pma parte dẽ ꝙ peculium caſtrẽſe
uł qſi nõ cõfert.Cõtra fili emãcipatꝰnõ hʒ peculiũ.ut.l.ſ. C.
de ĩof.teſ.ergo male h̊ poni tractatus de collatiõe peculij.de
filio eni ꝗ ẽ ĩ ptãte nõ põtloq:qꝛ ille nõ ↄfert.ut.j.e.l.ĩ fi. So.
itelligit h̊ peculiũ caſtrẽſe ułq̃ſ.hoc ẽ id qð eẽt caſtrẽſe ſi eẽt i
ptãte.⁊ ſic ĩpꝛopꝛie loqtur.¶ Op.C.e.l.ulti.ubi etiã aduenti
tia nõ cõſerũtur.So.illud ᷣm iura hodierna.ſʒ oli oĩa cõſere
bant᷑ excepto caſtrẽſi ul q̃ſ.¶ Quero q ẽ rõ ꝙ caſtrẽſe pecu
liũ nõ cõfert. Dic h tex.qꝛ hoc cauet᷑ ↄſtit. Sʒ dic ꝙ rõẽ iſta.

iõ emãcipatus oſert ſuo.qꝛ ſuus oĩa qᷓrebat pꝛi ⁊c emãcipatus
q̃rebat ſibũpſi.iõ ne emergat ĩeqlitas ſit colło.ut dixi.S.e.l.ĩ
pn.ſʒ caſtrẽſe uł q̃ſ nõ.q; nõ qri᷑ pꝛi nec ꝑ ſuũ nec ꝑ emãcipa
tũ.ergo emãcipat nõ dʒ illud ↄſerre.qꝛ rõ ĩeq̃litat i tali pecu

lio ceſſat. C Alterius pꝛo declaratiõe ĩ hoc pn.qᷓro pꝛ emit ſi

lio libꝛos qᷓriutrũ iſti libꝛi ueniãt ↄferẽdi fribus. Iſtã qõnem
foꝛmat gl.C. fami.her.l.filie.⁊ ibi videt᷑ tenẽ ꝙ nõ cõferãtur.
ar. illius legis. Rof. diſputauit hac.q.⁊ tenuit ↄꝛiũ ꝑ illas rõ/
nes q̃ fũt.C.deę colla.auc.ex teſtõ.ſ.ꝙ ſimplex donatio ueni⸗
at ĩ collatiõe.Ego vidi q̃dã ſcripta antiqᷓ Aber.de bobio ꝗq
dicebat ꝙ de iure nõ ueniũt oↄferẽdi.nã ſi pꝛ donaſſet ſilio mi⸗
liti eqᷓs ⁊ arma nõ ↄferrent frib tanq; caſtrẽſia ut h.Eadẽ rõ
ne ſi donat aduocato erit q̃ſi caſtrẽſe.ut.C. de aduo.diuer.iu.

l. foꝛi.militãt eniĩ aduocati.ita tenuit Di.Idẽ tʒ Ci. C. de col.

.l. filie

Se colla. bonox.

l.filie. q in ſacris mihi vldet ĩ hac alit᷑ diſtiguẽdũ.Añq; pꝛ ſo⸗
lũ emit libꝛos noĩe ſilij nõ tñ ſibi tradidit nec expᷣſſit ſe donare
ſilio.tũc dicte res ſut ppꝛie pꝛis.ut.C. de caſtrẽ.pecu.l.j.ĩ pn.
li.xij.nã traditio reqru ut videat᷑ donare.ut.C.ſiqs alteri uel
ſibi.l. ij. x. C. de do.iter vi.⁊ ux.l.ſi filij.ubi tex.ꝓbat ſi bñ iſpi/
ciat.x iſto caſu nõ eẽt neceſſaria collo ſic de alijs rebꝰ qᷓ ſũt in
cõicatiõe ſʒ fiẽt diuiſio.ñq; pẽ emit noie filij ⁊ ſibi tradidit
uł dixit ſe ſibi ilos libeos donare.Hic aduerte ſiqdẽ ille filiuj
erat iã aduocat ul doctoꝛ tũc tanꝙ; ſit caſtrẽſe peculiũ nõ ue/
nit ĩ collatiõe ut.d.l.j.C.de caſtrẽſi pecu.ij.rñſo.j.de caſtren.
pecu.l.caſtrẽſis.Et hoc caſu p⁊ nõ poſſet iſtã donationẽ reuo
care tanq; icõtinẽti ualidã nec ueniet ĩ collone.ut i.S.nr̃o.fac̃
ad boc.l.ſi ſiliꝰ.C.fami.her.ſʒ ſi ille fili nõ erat aduocat ul do
ctoꝛ ſʒ ſcholaris.tũc ſiqdẽ cõpleuit ſtudiũ añ pꝛis moꝛtẽ.⁊ ſic
ĩcepit q̃ſi limitare.tc illi libꝛi efficiunt tanq; caſtrẽſe pecu.⁊ cõ
firmat donatio.ar. C. de do.l:.ſiue emacipat.⁊.j.de do.l.do/
natiões.S.pꝛ.⁊ tũc ſilr nõ uenirẽt ĩ collone.ut hac.l.cũ ſilibuj
Si vo pꝛ ẽ moꝛtu anteq; cõpleret ſtudiũ uł adipiſceret᷑ militi
aʒ.tũc nõ põt ſibi dici qſ caſtrẽſe peculiũ.q; qlitas ꝑſone hoc
nõ patit᷑.qꝛ nõ hʒ aliquã ex illis dignitatibꝰ ꝗqᷓ ponũtur i.l.fi.
C. de ĩof.tel.lʒ enĩ repꝑiam doctoꝛes pñt hẽre peculiũ quaſi
caſtrẽſe ⁊ etiã aduocati.tñ ĩſcholarib hoc nõ reꝑit᷑ nec debẽt
audẽ eodem puilegio q magri. ut.l.pmi. C. de excu. tu.li.x.
ac̃ qd nõ. C. de iuriſ. om. iu.l.fi. Et iõ iſto caſu debem dicere
ſiẽ de alia ſimplici donatiõe.q; ſi moꝛte pꝛis ↄfrma᷑ nõ uenit
Icollone.ut.d.l.ſpalit.hoc fauoꝛe ſtudẽtiũ.ar.l.q pi.S.fami.
her. Cõtra id qð dixi ꝙ nõ gaudẽt eodẽ puilegio ſcholareſqᷣ
magri. videt᷑.l.legat.S.oꝛnatricibꝰ. S.de le.iij.qʒ ibi dicã. ⁊ ſic
vides ꝙ nõ ẽ uerũ ꝙ ſemꝑ nõ ueniat cõferẽdi tanq; caſtrẽſe.
Vltio op.ad v.qj an id.hᷣ dẽ ꝙ datũ a pꝛe noĩe dignita fi⸗
lij nõ cõfert.ð.C. e.ti.l.ulð.⁊ de iof.teſt.l.oino.S.iputari.Gl.
q̃ẽ h niti ſoluẽ duob modis ⁊ utroq; bñ. ꝛimo h̊ loqturĩ
dignitate ꝗᷓ ad hẽdej nõ trãſit. ibi i ea q ad hẽdes traſit. uł alit
iſta ĩtelligi m illã ꝙ nõ cõfert᷑ totũ ſʒ quãtũ ualet tpe moꝛtis
deducto onẽ dignitat. Mꝛo declaratiõe uos debetis ſcire ꝙ
circa h hẽm plura iura que loquũtur de dignitate ul militia qᷓ
emit uł relinquit᷑ iõ ẽ ſciẽdũ qñ militia ſeu dignitas mãe ad per

ſonã refert.ut tal ẽ miles talẽ doctoꝛ.⁊ de iſta nõ loꝗtur h. ſʒ
L.l.j. S. de re mili.ut ĩ toto ti. ⁊.j.de bo.poſ. ex teſ.mi.l.j.qñqʒ

refert᷑ ad res ad qs uł ſup ꝗb aliqs mulitat ⁊ iſtud ẽ qꝗð dicim⸗
aliqs bʒy duas ul tres militias hocẽ duas p̃bẽdas ul aliquod
exercitiũ ex ꝗ ſumit lucrũ.ut. S.de le.j.l.lutiel picolo.c.S.de
le.ij.l.ſideicõmiſſa.S.ſiqs ſuo.⁊.l.pꝛon ĩ pn.⁊.l.pe.iĩ fi.e.ti.
⁊. C.de inof.teſ.l.oĩno.⁊. C.e.ti.l.i’lud.⁊.l.f.C. de pig. Po/
nã uobis exẽpla ꝓut põt adaptari ad uſũ modernoꝝ.iſſo ſe/
cũdo mõ ſumẽdo loquii mã nra. Dico ergo ꝙ qda ẽ militia qᷓ
nõ põt uẽdi nec ad hẽdẽ trãſmitti.utputa pẽ expẽdit ut ſilius
hẽret pᷣbẽdã eccliaſticã uł epatũ.certe hocĩ collone nõ uenit

nec ĩ qrtã cõputat.ut.d.l.oino nõ. ⁊ ita põt loq h tex.ꝓ h̊ fac

qꝛ videt᷑ peculiũ q̃ſ caſtrẽſe.ut.l.ſacroſa.⁊ ibi tex.q nõ coꝛꝛi·
git. C. de epi. ⁊ cle.⁊ ar.j.e.l.ſi ipuberis.Idẽ ſi pꝛ expẽditĩ ſi/
lio ut eũ facẽt doctoꝛẽ.cũ eni dignita⸗ nõ poſſit uẽdi nec ad hẽ
dẽ trãſmnitti illa pecunia nõ uenit ĩ collatioe ut h. Et rõ poteſt
eẽ duplex. Pꝛumo qe ꝑ collationẽ ſit traſlatio l aliũ.ſʒ iſta qᷓ
coherẽt pſone nõ pñt in aliũ trãſſferri. Mꝛerea iſte dignitates
nõ vident pᷣncipalr reſpicẽ cõmodũ pecuniarium.ergo ceſſat
collo. ar.l. plane. el.ij. S. de le. j. QAuedaã ẽ militia ꝗᷓ põt uendi

nõ tñ ad hedes trãſmitti.pone caſũ ĩ termis ĩ ciuitate iſta erat

ↄſuetudo ꝙ cuſtodia carceris vẽderet.⁊ iſte cuſto⸗ eeubat
certã q;titatẽ a qibet carcerato.⁊ ula militia potat uẽdi
nõ ad hẽdẽ trãſinitti. Itẽ vidi uẽdi alicui barateriã.⁊ ex hoc

emptoꝛ lucrer certã quãtitatẽ. Atẽ pone ꝙ uẽdit põdus flo/
reñ. Itẽ uendit ſtatera.⁊ iſta militia põt uendiſᷣm ↄſuetudinẽ

ciuitaſ.x tal militia cõputat ĩ q̃rtã ⁊ uenit in collone hoc mõ
nõ q eſtimet ;tũ oſtitit pꝛi pꝛo filio.ſq̊ quãto illa militia uẽdi

poſſet tpe moꝛi pꝛis deducto onẽ militie.ut.l.oĩno in fi. C.de

inof. teſ. C. l. llo. C. e. ⁊ de hac etiã loꝗf.l. ulti. C. de pig.uſq;
eni ad quãtitatẽ oneris iſta dignitas nõ oferi.ut hac.l.m ꝗl.
Et boc tene mẽti ad.q.quã vidi de ſcõ.Qõſueuit eẽ qõ ſi flliuj

lucrat aliqd cũ pecunia pina an ill debeat oferri cũ fratribꝰ.

PGl.ĩ.l. cũ opʒ ĩ pn. C. de bo.ꝗli.dic ꝙ ſic qſ ſit pſectitiũ.⁊ idẽ

Spe.iti.de iudi.S.ſeqtur.v.ut aũt.⁊ ĩ ti.de actio.S.j.v cũ igi

tur. ⁊ oẽs ſic cõit᷑ ptraleũt.Ego de ſacto ↄſului ſic.ſiqdẽ ſili ẽ

lucratꝰ cũ pecunia pẽna ſine aliq onẽ ſuo uł ſine opꝑe ſuo.⁊ tũc
pfectitiũ. ⁊ ita logtur opinio pᷣdictoꝝ doc. Sʒ ſilucrat᷑ cum
pecunia pina ⁊ ope ſuo.tũc dic ꝙ illud lucrũ qð attribuit pe/
cunie tanq;ᷓ pfectitiũ debeat cõicari.ita loqtur gl.l. cũ opz. ſed
id qð attribuit ꝑſone nõ cõicat.q; ẽ aduẽtitiũ.ut.l.cum oꝑʒ in

alteri

Pn. ⁊ iſti.p q̃s ꝑſo.no.acq.⁊ cõis ↄſuetudo ẽ ꝙ medietas lu/
cri dat pſone alia pecunie.ad hoc fac. C. ꝓ ſoc.l.j.⁊ ponit ibi
nõ. Qedã ẽ alia militia ꝗᷓ põt ad hẽdes trãſmnitti nõ aũt uen
di.exẽplũ ĩ ſeudo qð trãſinittit᷑ ad hẽdes ſilios.nõ aũt põt uẽ/
di. Iſto caſu videt᷑ dicẽdũ idẽ ꝙ tali militia qᷓſita a pꝛe filio ue
nit ↄferẽda ⁊ cõputet᷑ ĩ qrt.ut.l.oinoĩ fi.C.de ĩol.te.ubitex.
altnatiue loꝗtur ſi põt uẽdiul ad hẽdes traſmitti.⁊ hoc ibi tʒ
Buil. de cu.qð eti itelligo eẽ nerũ qñ pꝛ qſiuit feudũ ſilio ĩ vi

ta ipſiꝰ pꝛis.ita ꝙ fili icepiſſet hẽre ilud ſeudum viuo pꝛe.ſʒ ſi

q̃ſiuiſſet ſibi ⁊ filijs ſuis.x ſic filij iciperẽt hẽre poſt moꝛtẽ pꝛis
tũc nõ ↄfert.q;ꝛ qdð poſt moꝛtẽ pꝛis qrit non ↄtert.ut.j.e.l.S.ſi
ab ipſo. ⁊. l.j.pxi.v.diuerſũ.Et eodẽ mõ dico ĩ emꝑhitheoti⸗
cis reb ſi pᷣ acqrit emphitheoſiʒ cũ pecunia ſua ꝓſe ⁊ ſuis ſi⸗
lijs.vñ ĩcepit eẽ ſlioꝝ poſt moꝛtẽ pꝛis ⁊ nõ uenit ĩ collone.Di
ces tu illud videt᷑ ð.l.ij.S.⁊ id quoq;.j.e.ubilʒ qrant poſt mo:
tẽ pꝛis.ſi tñ ſit ex ↄctu venit ĩ colłlonẽ.ſec ſi ex ultia uolũtate.
NRuũñdeo nõ creqaꝶ ꝙ ibi tex. uoluit facẽ iſtã ronẽ.ſʒ vult dicẽ
ꝙ ſi qrit᷑ ex cauſa q ſingat retro qſitũ i vita pꝛis ut ex ↄctu ↄdi
tionali ex qͥ fingit retro filio qſitũ.⁊ tũcↄſert.aut ex cauſa q ſi
bi retro nõ ſingit᷑ qſitũ.⁊ tũc nõ cõtert ſ emphitheoſis nõ qri
tur ex cauſa ꝗ retro trahit.iõ ceſſat collo. Mꝛetea i emphithe
oſi ẽ alia rõ qᷓ; i feudo q; ĩ feudo ẽ quoddã exercitiũ ꝑſone qð
nõ ẽ ĩ emphitheoſi ut.j.dicã. Itẽ qdã alia militia q põt uẽdi
⁊ ad hẽdẽ trãſmitti.pone exẽplũ ĩ militijs qᷓ uẽdũtur ĩ ciuitati/
bus.ut militia carcerũ uẽdit alicui ꝓ ſe ⁊ ſuis hẽdibꝰ. Iſta ſi/
ne dubio cöprnal Iq̃rtã ⁊ ĩcollationẽ uenit.ut.d.l.oĩno in ſi.
C. de ĩof.teſ.⁊.l.illud.C.e.⁊ itelligas ꝙ ↄfert eo mõ qͥ dixi fa
cta eſtimatiõe ei qð ualebat tꝑe moꝛi onẽ deducto.de his tã
git ꝑ Guil.ĩ.d.l.oꝛno.¶Sʒ qro qꝗd de eo qð ſili lucrat᷑ ĩ vita
Ais ex redditu dicte militie. an hoc ↄferat. Aidet᷑ ꝙ ſic qꝛ illð
kcyi põt uẽdi ⁊ ab hẽde trãſmnitti⸗ar.l.defũcta.õ.de uſuſruc.
Certe crederẽ ꝙ illud qdð fructꝰ deducta eſtimatiõe oneris ꝑ/
ſone ſue ꝙ tanq; pfectitiũ ueniat ↄſerendum ꝑ ea que dixi.s.
¶ Quero h loqtur de his ꝗᷓ pꝛ dat cauſa militie.pone ꝙ pat᷑
dat pecuniã filio cauſa ſtudij an hoc iputabit ĩ qrtã ulł ueniat
ↄferẽdũ uł nõ. Nices tu de h ẽ caſus i.l.q pꝛ.S.la.her.ubidi

cit̃ ꝙ nõ. ⁊ ꝓ hoc ẽ iſte tex.q; ẽ datũ cauſa acꝗrẽde dignita.

Meꝛeuit᷑ puto hoc ſic ĩtelligẽdũ qũ apud patrẽ non erat aliqð

eet pbai, filij.q̊ ſi apud patrẽ eẽt pecunia caſtrẽſis pe culij
u

q̃ſi nl aduẽtitia.ut bona mina exñtia ĩ pecunia.tũc tdubio
