bus. ⁊c. S. de here.iĩſti.l.j.S.ſi ex füdo.Rõ ne decedat ꝗs pꝛo
parte teſtat' ⁊ ꝓ parte ĩteſtatus. Al dic alit rõnẽ ut hẽs per
Ci.i.d.S.is ita circa pncipiũ.Scðo caſu aut ẽ miles ꝗ põt de
cedere ꝓ parte teſtatꝰ ⁊ ꝓ parte ĩteſtatus.dic ut nõ plene.C.
de teſta. mili.l.ij.p gl. ¶ QRTuinto qᷓro an ius accreſcẽdi tran/
ſeat ĩ ſucceſſoꝛẽ.⁊ tũc dic.Aut q̃ris ĩ uſufructu ⁊ nõ trãſit ĩ he
redẽ vniuerſalẽ.q; ꝑ moꝛtẽ extinguit uſuf.nec in ſucceſſoꝛẽ ſin
gularẽ.qꝛ uſufruct accreſcit ꝑſone nõ poꝛtiõi.ut.l.lſterdũ. S.
de uſufr. accreſ.⁊.j.de exce.”rei iudi.l.⁊ an eãdẽ.S.qꝗ cũ partẽ
Aut q̃ris ĩ ꝓpꝛietate.⁊ tũc aut in hẽditate aut ĩ legato. Si in

hẽditate.aut q̃ris de ſucceſſoꝛe uli ⁊ trãſit iuꝰ accreſcẽdi.ut.C.

de cadu. tollẽ.S.is ita.⁊ de ſuis ⁊ le.l.ſi ex pluribus.Zlut de
ſucceſſoꝛe ſingulari ut de emptoꝛe.⁊ tũc cũ ille q uẽdit nihilo/
minꝰ remanet hẽs ⁊ apud eũ ẽ ius accreſcẽdi hm Ne.ar.j.de
vul.ſub.l.ex facto.S.iuł. Iſtud dictum e.videt tolli. .de
acg.here.l.ſi totã. AVñ tuti eſt dicere idẽ in hẽditate qdð in le
gato.Si uero q̃ris de legato tũc ĩdiſtincte trãſit ius accreſcẽ
di in ſucceſſoꝛẽ vniuerſalẽ ⁊ fingularẽ.qꝛ accreſcit poꝛtioni nõ
pſone.ut.j.de odi. ⁊ de.lʒ.hec ſcriptura.S.ſfi.de uſufr.l.ſi titio
S.j7. c. d.l. iterdũ de uſufr. accre. ¶ Scðo pᷣncipał ẽ videndũ
qs cõiũct pᷣferat᷑ ⁊ cui.Quero p ſi ſũt cõiũcti eadẽ cõiũctiõe
utrũ alter alteri p̃ferat᷑. Ad qð dico ꝙ cõiũctire tm neuter al
teri pᷣferat᷑.ſiue enĩ utriq; ẽ aſſignata eadẽ res ⁊ nõ ẽ rõ q̃re in
nicẽ pᷣferant᷑ ſiue vni ſit aſſignata pars alteri tota.⁊ ſimiliter
nterq; admittit ad ius accreſcẽdi.ut.l.meuio.S.ti.j.m tertiã
lec.qꝗᷓ cõiter tenet.Cõiũcti vo uerbis tm pñt eſſe diuerſimode.
⁊ iõ iuicẽ pñt pᷣferri.DPico enĩ ꝙ ↄiuncti ꝑ nomẽ collectiuũ pᷣ
ferunt᷑ iũci ꝑ copulatiuã.ut ĩ hoc exẽplo titi ĩ dimidia tifra
tris mei filij in alia dimidia hẽdes ſint. Oẽs eni iſti ſũt ↄiũcti
uerbis.tñ ſi vnus ex filijs fris repudiat accreſcit fratrib ſuis
nõ titio. Liti enĩ eſt minus cõiunctus ⁊ quodãmodo reſpe/
ctu filioꝛũ fratris ſeparat᷑ ut.S.de bere iſtiſ iterdi in pn.⁊ qð
ibi nõ.ꝓ hoc.S.de uſuſr. accreſcẽ.l.ſiꝗs titio.ad ꝗd enĩ pone

ret᷑ lex ula ĩ illo titulo ubi tractat᷑ de iure accreſcẽ.niſi ut oſtẽde

ret üctos ꝑ nomẽ collectiuũ reuocariĩ vnã poꝛtionẽ ⁊ pᷣfer/
ri alijs ĩ iure accreſcẽ.inter ſe. Mꝛeterea hoc patet ex.l.ſcire
debem·. j. de vbo.ob.vñ maioꝛ vnitas ĩducit᷑ per nomẽ colle
ctiuũ qᷓ; ſi reʒj copulatiue ⁊ ſimul nominareni.ſecſi eẽnt nomi
nate ꝑ nomẽ diſtributiuũ. q; tũc ꝑinde ceſſat ac ſi eẽnt ſingu⸗
lariter noĩate ut.S.dixi.Cõiũcti vo re ⁊ uerbis ex eo ꝙ re nul
lus alteri pᷣfert᷑ ut patet ex pᷣdictis ex eo ꝙ uerbis poſſet indu
ci ius pᷣlatiõis.ut ĩ hoc exẽplo.Titi⁊ fratris meis ſilij hẽdes

ſuto.iſti ſũt ↄiunctire ⁊ bis ⁊ ſi deſicit vna poꝛtio accreſcit

alijs filijs antecq; titio.ar.d.l.ĩterdũ. cũ ſimilib ⁊ rõnibꝰ.S.al
legatis.Huic opiniõi accedat.j.de ↄ tab.l.ſi duobꝰ.in pn.⁊
de viũgẽ. cũ engl l. ſa⸗ ex nepo.ex mẽte quoꝛũ iuriũ vi
deti pbari dicta opio. Sʒ pᷣdicta videt.lʒ.lutiꝰ.S.ti.j.ubi no/
mẽ collectiuũ nõ oꝑat᷑ plus qᷓ; ſpãlis enũeratio. So.dic̃ Ja.

de are.ꝙ ꝑilla vba quos teſtamẽto manumiſi ⁊ẽ.videt᷑ eo ſpe

tialiter notare.qð tenet.Ci.C. de impu.⁊ ali.ſubſti.l.fi. Iſta
ſol. eſt Z caſũ.l.ſi pater.S.de vul.⁊ pu.ubi iſta pba quos mihi
iſtitui nõ mutant ſigniſicationẽ nominis collectiui. Dic ergo
ad.S.luti.ut ibi ꝑ gl.qꝛ ulud ex eo ꝙ uetuit alienari ex famili
am. quÄ ſolu.ibi tenet Hi. Itẽ cõtra pᷣdicta videt᷑.j.de re.du.
l.utrũ in pn.ubi pmo legauit ⁊ ſic ſub noĩe collectiuo.ſi tamẽ

plure naſcũtur ꝗlibet nocat᷑ in virilẽ. So.ut ibi ꝑ Di.qꝛ ibiẽ

ueriſimile ſi teſtatoꝛ plures naſcituros eſtimaſſet ꝙ oĩbus le/
gaſſet. ¶ Scðo qꝗro qnõ plures hñtes ius accreſcẽdi.ſi ſũt di

uer ſe cõditiõis ĩnicẽ pferant.Et cõſtat cõiũctos pᷣferri diſiun
ctis.ut.l.hẽdes.s.dẽ hẽ.iſti.⁊.l.ſi liber hõ.S.cũ ꝗs.cũ ſimili⸗

bus. Itẽ oſtat ↄiũctum re ⁊ vbis pᷣferri ↄiũcto vbis tm̃.Sed
pone ꝙ ille cuiꝰ poꝛtio deficit hʒ ꝓnũ cᷣiictũ re tm̃ aliũ ↄiũctũ
vbis tm.ꝗs pᷣfert. In h̊ ſũt opi.Quidã ut Ro.dicũt ↄiũctuʒ
re tm p̃ferri.⁊ ita legũt iſta.l.in ſi.ꝓ hoc facit qꝛ ↄiuncti re tin
ueniũt ꝑ ius nõ decreſcẽdi.⁊ ſic euitãt dãnũ. ↄiũctus vbis tm̃
uenit ꝑ ius accreſcẽdi ⁊ ſic q̃rit lucrũ ergo ⁊c̃.ut.C.de iure de

De legatis tertio

li.l. f.. S. licẽtia.de codicil.l.ñ.cũ ſi. Alij ut Hu.dicũt ð.ſ.con

iunctũ vbis pᷣferri. ⁊ ſic legũt iſtã.l.⁊ iſtã opi.ſeqt Ne.Ad h

adducit rõnes.Cõiũctio ꝗᷓ ſit uerbis ꝓcedit ex uolutate teſtã/
tis.cõiũctio realis inducit ex vnitate rei.ergo cõiunctio vba/
lis dʒ eẽ potioꝛ.ar.j.de cõdi.⁊ de.l.in ↄditiõe.in pn. Sʒ iſta
rõ nõ placet.qꝛ etiã ↄiunctio realis ꝓcedit ex uoluùtate teſtan
tis aſſignãtis rẽ ſeparatĩ utriq;. Nꝛeterea piũcti uerbis repu
tant᷑ vnũ coꝛpꝰ.ut.C. de ca.tollen.S.ubi aũt.ergo debẽt repu
tari magis ↄiuncti. Sʒ certe nõ video rõnẽ quare vnitas ex
parte ꝑſone operet᷑ plus qᷓ; vnitas ex parte rei. Tertio ꝑbat
qꝛ ꝗ in vno grauat in alio releuat.ut.l.eũ q de iureiurã. Sed
ↄiunctio uerbalis accreſcit cũ onere ⁊ in h̊ grauaf. ergo rele/
uet᷑ alio ꝙ p̃ferat. Sed certe uolũtas teſtatis tollit cotrariũ.
Quarto ꝓbat.uolũtas defuncti dʒ iterpᷣtari ut ualeat.ſʒ ſi p/
ferat᷑ ↄiunctꝰ uerbis ualet onus legato adiectũ. ſi Pferakron⸗
iunctusre vitiat.ergo ⁊c.ar.S.de his que ĩ teſta.delẽ.l.ꝓxĩe.
S. in re dubia. Sed rñdeo ꝙ ꝓcedit ex tacita uolũtate defun
cti ꝗ rem vnicuiq; totã aſſignauit.ar.C. de ca.tol.S.ſʒ ne ua/
rietaſ.x ita dic.ð. Rai.Tertia fuit opi. Jo.⁊ Aʒo.quã.S.te
nui ponẽdo caſũ ꝙ ↄcurrat equatłr.⁊ hpbat᷑ ex iſta.l.legẽdo
ut.S.dixi. Itẽ ꝓ hoc ẽ caſus.S.de here.iſti.l.ſi ita quis heres
l.deſtruit oẽs pᷣdictas opi. e. aũt ut.d.l.effugiat dicit q;
ibi oẽs ſũt oiuncti uerbis ⁊ ĩter pmã ĩſtitutiõem ⁊ ſecundã dʒ
eſſe pũctus ꝓ copula.ſed hoc eſt falſu. ꝛimo qꝛ ibi ſũt due

oꝛatiões ſolute.ergo non ſũt cõiũctiuerbis ut hac.l.⁊.S.dixi.

Hꝛeterea ſi ibi pᷣm eẽt ↄiũct vbis eẽt etiã ↄiunctus re cum
pmo aſſignauit totũ ſecũdo totuʒ per partej.⁊ ſic pꝛimꝰ tanqᷓ;
re ⁊ uerbis cõiunctus pᷣfertur qð eſt cõtra illam.l.Tene ergo
opinio. Jo.⁊ Aʒo.in hac.l.ut.S.dixi.⁊ hoc tenẽt gl.⁊ ultra
mon.Siquis tamẽ diceret cõiunctũ uerbis tm ꝑ nomẽ colle
ctiuuʒ pᷣferri cõiũcto re tm foꝛte nõ eſſet male dictũ per ratio/
nes poſitas.ð.pꝛoxi.queſtio. LTertio quero utrũ cõiunctus pᷣ
feratur ſubſtituto uel ecõuerſo. Rñdeo regula eſt ꝙ ſubſtitu/

tus p̃ferat iuncto.ut.õ.de bo.poſ.Fm tab.l:.ij.S.ſi duo.⁊.C.

de fideicõmiſ.auc̃.h̊ amplius.⁊ in auẽ.de here.⁊ fal.S.ſiquis
autẽ nõ implens.⁊.C. de cadu.tollen.S.in pmo.⁊.S.pꝛo ſecũ
do.⁊ nõ.de acqui.here.l.qui patri.Hoc autẽ fallit ſ ex men/
te teſtatoꝛis apparet aliud tacite uel per cõiecturas.ut pꝛoba
tur.S. de vulga.⁊ pupilla.l.ꝗdam teſtamento. ubi ex conie/
cturata uolũtate defuncti qui erat coniunctus p̃fert᷑ ſubſtitu/
to.⁊ illam.l.ad h̊ nõ.dominꝰ Oldra.Sed circa hoc moue
tale dubiũ pone ꝙ ſubſtitutio nõ habet effectũ uel ꝓpter re⸗

pudiationẽ ſubſtituti uel ꝓpter aliũ caſum. utrum reuerteĩ ad
cõiunctum uel ad euʒ a quo relictũ eſt legatũ in teſtamẽto ul

ad ueniente ab inteſtato in hereditate.Et videt ꝙ nõ ueniat
ad cõiunctum. Mam teſtatoꝛ ſua uolũtate poteſt tollere ius
accreſcẽdi.ar.de cõdi.⁊ de.l.in cõditiõe.⁊ eſt caſus ſᷣm vna
lec.S.de uſufruc.l.dñs.S.j.ſed in tollendo eadem uolũtas
in ſubſtitutiõe inutili ſicut in ea que eſt utilis ergo ⁊cc.ar.S.de
le.j.l.plane in pn.⁊ de adi.le.l.⁊ ſi tranſſerat᷑. Econtra quia
ita demũ videt᷑ uoluiſſe ceſſare ius accreſcẽdi inter cõiunctos
ſi ſubſtitutio ualeret.ar.S.eo.l.ſi iure.erte dubius paſſus ẽ
apud me.tamẽ dico ſic.Aut eadeʒ perſona eſt ſubſtitutus ⁊
coiunctꝰ.⁊ tũc ſi ſubſtitutio eſt nulla uel repudiat ex ſubſtitu

tiõe ⁊ tũc poteſt habere ex iure accreſcẽdi ut pꝛobat᷑ de iniuſ.

teſt. l. pe.ſecũdo reſpõſo.⁊ de hoc eſt tex.Sõ.de acqui.here.l.
nec is.S.heres.⁊.l.ſiquis heres in pn.in ſecũda glo.⁊ in qua
libet ꝑ Di. Aut ſũt diuerſi.qꝛ alius eſt cõiunctus alius ſubſti
tutus.⁊ tũc aut ſubſtitutio deſicit ex cauſa ad hoc deſtinata.
ut rẽ ad cauſam inteſtati deducat.aut quocũq; alio modo.pᷣ
mo caſu nõ r euertit ad ius accreſcẽdi.ſed potius deuenitur

ad ueniẽtes ab inteſtato.ut.S.de iniuſ.teſt.l.pe.ſecũdo reſpõ

ſo.⁊.S.de libe.⁊ poſthu.l.ſi poſthumus.uer.nam cuʒ duobꝰ
Si ſubſtitutio deſicit alio modo tũc reuertit ad coniunctũ.ca
ſus eſt in. ð.l.quidã teſtamẽto.de vulga.⁊ pupil.ſi bene ĩſpici
atur de bo.poſ.m tab.l.ij.S.ſi duo. Ratiões pᷣdictoꝛuʒ ſunt
iſte. in pᷣmo ꝗñ cõiunctũ ſubſtituit uoluit ius eius augere non
minuere.⁊ iõ habet utrunq; ne operet᷑ diminutionẽ id qð fuit
appoſitũ ad augmẽtuʒ. In ſecũdo caſu uoluit ius accreſcen/
di deſicere ita demũ ſi ſubſtitutio haberet effectũ. Sed eo ca
ſu quo rumpii ex cauſa deſtinata ad reʒ ad cauſa inteſtati de
ductã ceſſat ius accreſcẽdi ne operet᷑ contra effectuʒ eius ad
quẽ dictus modus repudiãdi inductus eſt. Sed qñ rumpii
alio modo redit ad coniunctum.⁊ iſta ſunt utilia ⁊ notanda.
AQuarto querũ nũquid cõiũctus pferat᷑ eia quo relictũ eſt
legatũ. Rñ. iũctũ pᷣſerri.ut.d.S.in pmo.x.S.pꝛo ſcdᷣo.⁊..

ubi aũt. Fallit in caſibꝰ quos collige ex his que dicꝗ.j.l ꝓxi.

q.¶ Tertio pncipaliter qᷓro qñ hẽat ius accreſcendi.Qirea

DPe legatß tertio.

hoc ſũt qᷓtuo: vidẽda.pᷣ circa ꝑſonà e cui poꝛtio deſtẽ ne ſit
de caſibꝰ in ꝗbus facit partẽ q nõ admittit᷑ ad partẽ cũ ceſſa/
ret ius accreſcẽdi.qð dicut.s.de leg.j.l.huiuſmodi..ſi titio.
p Die in l plante, d ↄiuncti.lʒ ego ibi aliter dixeriĩ qð omit
io cauſa bꝛeuitatis.de hoc.C. de cadu.tol.S.in pᷣ.⁊ ibi ꝑ glo.
? Ci.Scdo circa legatũ ipᷣm ẽ ↄſiderãdũ utrũ ſit relictuʒ ob

cauſa reitcrabilẽ uel nõ.na ſi relictũ ſit plurib ob cauſa alimẽ
toꝝ q cauſa ẽ reiterabilis.ut.l.alimẽta.S.baſilice.j.de ali.⁊ ci.

le.⁊ nõ.ꝑ Ci.C.de lega.l.cũ q̃ſtio.in ſi.tũc nõ eſt locꝰ iuri ac/
creſcẽdi ut.S.de uſufru.l.dñs.S.j.⁊ ibi nõ..l.pe.S.j.j.ad le/
gẽ fal. Tertio ẽ ↄſiderãdũ circa ꝑſonã eius ꝗ vult ꝑ ius accre
ſcẽdi partẽ deſiciẽtẽ utrũ ipᷣe admittat ad partẽ ſua de iure cõi
an de iure ſpali. Na ſi de iure ſpali nõ hʒ locũ ius accreſcẽdi
ut. .. de cõdi.⁊ de.l.mulieri.⁊ ibi nõ.Certe ĩ hoc ſemꝑ dubita
ui nec ↄcedo ſimplr uerũ eẽ.vñ ſic dico aut ꝗs admittit᷑ de iu
re ſpãliõ uolũtatẽ teſtatoꝛis ⁊ nõ hʒ locũ ius accreſcẽdi.ut.d.

l.mulieri.aut admittit᷑ de iure ſpali ᷣm uolũtatẽ teſtõꝛis.tunc

aut ſlle a d petit legatũ ſuccedit uolũtatẽ teſtoꝛis iure pmittẽ
te.puta ꝑ ↄtra ta.⁊ tũc etiã ceſſat iuꝰ accreſcẽdi.ut.j.de le.pꝛe

ſta.l.iij.S.ſʒ ſi iũcti.⁊.l.ſiliũ.S.ſi legata.e.ti.Aut ille a qͥ peti

tur ſuccedit ſᷣm uolũtatẽ defũcti ⁊ tc eſt locꝰiuri accreſcẽdilʒ
legatari petat de iure ſpali.ut.d.l.ſflliũ.S.fi. AJbi enĩ petit le/
gatũ ab eo ꝗ hʒ poꝛtionẽ hẽditat̃ ex diſpoſitiõe defũcti.⁊ ita
lbi ſentit Hi.lʒ gl.ibi aliter dicat ĩ ſolutiõe ↄꝛij.⁊ idẽ dicerẽ in
minoꝛe in ſtegrũ reſtituto ad legatũ. Mã credo hꝛe ius accre
ſcẽdi lʒ uẽiat de iure ſpali ut.j.de col.bo.l.j.S.j.qdð etiã pʒ eui
dẽti rõne.nã poꝛtio accreſcit poꝛtiõi etiã ſi ſt penes exneũ pꝛe
ter defũcti uolũtatẽ ut.S.dixi.multo magi qñ ẽ apud aliũ ex
uolũtate defũcti. Idẽ dicerẽ in his q petũt vigoꝛe edicti ſigꝗs
omiſſa cauſa teſti. Nã credo eos hẽe ius accreſcẽdi.cũ ꝑinde
teneant᷑ ac ſi adijſſẽt ex teſtõ.ut.l.j.ĩ pn.ſiq omiſſa cau.teſ.q;
lʒz ſuccedat ↄ deſũcti uolũtatẽ tñ h fac iurẽ ꝑmittẽte.ꝓ h.j.ad
l.fal. l.j. S. lex fal.ubi in uolũtate defũcti opuata de iure ſpali
hñt locũ oẽs leges teſtamẽtarie.¶ Sʒ pᷣdicta poſſet ꝗs di
cere illi ꝗ ſuccedũt ꝑ ↄtra ta.ueniũt de iure ſpali ↄtra ius cõe.
ut. . de ↄtra ta.l.qð vulgo. Itẽ ↄtra uolũtatẽ defũcti iure 8
mittẽte tñ ĩter eo eſt ius accreſcẽdi.ut.j.de ↄtra ta.l.ſ duob
in pn.⁊ de ↄiungẽ.cũ emã.li.l.j.S.ſigs ex nepotibꝰ.ergo pᷣdi

cta nõ ſũt va. So.dico p̃dicta va inter legatarios.ſʒ inter hẽ

des qualitercũq; ſuccedãt eſt locus iuri accreſcẽdi ut in ꝛijs
ne ꝗs pꝛo parte hẽat hẽdẽ ꝓ parte non. Fateoꝛ tñ ꝙ ſi qdam
ſuccederent de iure cõi ⁊ Fm uolũtatem ðefuncti.quidam cõ/
tra.qꝙ illi qui ſuccedũt ſᷣm uolũtatẽ eſſent potioꝛes in iure ac/
creſcẽdi ⁊ ultio deueniret᷑ ad eũ ꝗ ſuccedit ↄtra uolũtatẽ defũ
cti.h colligit.j.de bo.pol.l.ſi cũ patrono.in pn.in ultio exem
plo gl. Itẽ pᷣdicta va in iure accreſcẽdi.ſʒ ius nõ decreſcẽdii
diſtincte hʒ locũ.lʒ quis ueniat de iure ſpali ut colligiũ ex glo.
in. d. l.iij. S.ſi ↄiũctiʒ.⁊.l.fliũ.S.ſi.de le.pᷣſtan.diſtingue ergo
plene.aut qris de iure nõ decreſcẽdi.aut de iure accreſcẽdi.⁊
tũc aut ĩiter hẽdes.aut ĩter legatarios.Et ꝑ h determinaĩ que
ſtio ſtatuta ſũt ꝑ italiã ꝙ ſilie ſemie nõ ſuccedãt pꝛi.mõ pone
ꝙ; qdam deceſſit relictis duobſilijs a duab ſiliabꝰ.vnus ex
ſilijs repudiauit uel aliter ẽ excdluſus. cui accreſcit poꝛtio ſua.
Quidã doc.qui diſputauit ſimilẽ q̃ſtionẽ dixit ꝙ ille frater ꝗ
adiuit in eo qð hʒ ultra virilẽ cõputatis ſoꝛoꝛibus hʒ de iure
ſpali ex foꝛma ſtatuti.⁊ iõ pꝛo ea parte nõ hʒ ius accreſcendi
ſ ueniret ad ſoꝛoꝛes.ar.d.l.mulieri.⁊.l.iij.S.ſi iũcti.de le.p̃ᷣ
ſtan. Iſtã determĩationẽ puto falſã.nam cũ poꝛtio deñciens
accreſcit poꝛtiõi nõ ꝑſoneut dictũ eſt.ergo ille ſoꝛoꝛes q nullã
poꝛtionẽ hñt nõ pñt habere ius accreſcẽdi. ꝛeterea in hẽdi
tatibus ſuccedẽtes de iure ſpali cõtra ius cõe hñt ius accreſcẽ
diut mõ dixi.Cõcludo ergo ꝙ ad ſolum fratrem pertinebit.
AQuarto eſt cõſiderãdũ utrũ poꝛtio cõiũcti deſiciat poſtqᷓ
fuit acqſita an ante.q; ſi deſicit poſtq; fuit acquiſita regula ẽ
ꝙ deſficiat ius accreſcẽdi.ut.õ.quẽadmodũ ſer.amit.l.aquaʒ
5§.ſi. ⁊ de uſufru. accreſ.l.j.S. pe. YVallitĩ multis caſbus quos
plene dic. pmo in uſuſru.ut.d.l.j.S.pe.Secũdo in aſſignatio
ne libertoꝛũ.ut.j.de aſſig.li.l.utrũ.in pn.⁊ ibinõ. Tertio.C.
ſi ab imperi.li.ſo.l.j.li.x.QAuarto qñ deſicit ex poſtfacto per
in integrũ reſtitutionẽ qꝛ tũc accreſcit uolẽtiut.S.de acqui.he
re.l.ſi minoꝛ. Quinto qñ ius accreſcẽdi habet vnionẽ in ſub/
ſtitutiõe pupillari.ut.õ.de acq.here.l.qui patri.de quo dicazʒ
j.pꝛoxi.q.circa finẽ. Mõ ob.ad pꝛedicta.S.ſiquis autẽ non

implens in auẽ. de here.⁊ fal.qꝛ rñde ut nõ.in.d.l.j.S.pe.de

uſuſru. accreſ. CQAQuarto pncipaliter qᷓri qualiter ⁊ ad quid
hʒ locũ ius accreſcẽdi. Iſtð qlit᷑ dʒ ĩtelligi qtuoꝛ mõis. Pꝛi
mo qliter.i.utrũ inuitis uel uolẽtibꝰ.Ad qð ſic dic.Aut qrio
de iure nõ decreſcẽdi ⁊ tũc inuiG.q; nõ põt ſcindere legatuʒ.

nt. S. ti. j.l. ij. x.l.ſe. Aut de iure accreſcẽdi ⁊ tc aut ĩter lega/

tarios.aut ĩter hẽdes. Nꝛimo caſu accreſcit uolẽtib tmm. ut
C.de cadu.tol.S.ubi aut.aut ĩter hẽdes.⁊ tũc aut adiuit
poſt poꝛtionẽ defectã.puta repudiatiõe cohẽdis ⁊ accreſcit
oꝛti inuito.S.de acqui.here.l.ſiduo.aut pmo adiuit ⁊ po
ea poꝛtio deſicit.⁊ tũc aut poꝛtio defecta erat ei deſtinata ex
pſſa uoluntate teſtatoꝛis.puta per ſubſtitutũ ⁊ tunc accreſcit
luito.ut.Sõ.de acꝗ.here.l.ſiquis heres.⁊.l.ſi tu ex parte.Aut
nõ erat expꝛeſſe deſtinata. ⁊ tũc aut deficit per reſtitutiõeʒ in
iĩtegrũ ⁊ accreſcit uolenti tm.ut.l.ſi minoꝛ.S.de acqui.here.
Abt alio modo deſicit ⁊ tũc habet locũ.l.cũ hereditate.eo.ti.
Et hoc modo debet ĩtelligi.C. de cadu.tol.l.j.S.is ita.ubi vi
det᷑ dicere ꝙ accreſcit heredibꝰ inuitis.¶ Secũdo dubitat q̃
liter.i.utrũ cuʒ onere uel ſine. Ad hoc dicas aut q̃ris de iure

accreſcẽdi.aut de iure nõ decreſcẽdi.pᷣ caſu aut accreſcit poꝛ/

tio ꝓnõſcripta.aut caduca uł q̃ſi. Si ꝓnõſcripta ⁊ tuc aut ẽ
ꝓnõſcripta delicto 4. n põt cape ⁊ accreſcit cũ onẽ.ut.j.
de his q ꝓnõſcrip.l.ñf.Aut eſt ꝓnõſcripta alio mõ.⁊ tũc auti
legato ⁊ accreſcit ſine onere.ut.l.j.S.in pmo.C. de cadu.tol.
EZiut ĩ hẽditate ⁊ ẽ opi.ut nõ.i.l.qᷓ cõditio.j.de cõdi.⁊ de.⁊ ꝑ
Ci.plene.C.de cadu.tol.S.is ita. Tu tñ dicas ſic in hẽditate
aut eſt on impoſitũ ſimplr ⁊ accreſcit cũ onere.ut.d.S.ſi ijita

Aut nolati ⁊ tũc aut noĩatĩ ab oĩbus ⁊ accreſcit cũ onere.ut

l.qᷓ cõditio.ij.rñſo.j.de cõdi.⁊ de.⁊.l.ciuitatibꝰ.S.lutius.&.
ti.ij. Aut noĩatiʒ ab vno ⁊ accreſcit ſine onere.ut.l.celſus.S.
hi.⁊.l.fi.de le.ij.rõneʒ inter hẽditateʒ ⁊ legatũ ponit Ci.in.ð.
is ita. Rõnẽ inter noĩati ⁊ ſimpliciter collige ex.l.j.S. in ſbᷣ
tutione ad.I.fal. lʒ Ci. aliter dicat in. d.S. is ita. Secundo
caſu qñ accreſcit poꝛtio caduca uł q̃ſ ⁊ tũc cũ onere.ut.C.de
cadu, tol.S. ꝓſcdo.⁊.S.in nouiſſimo.habita diſtinctiõe q ibi
ponit in tex.in.S.ſʒ ut manifeſtet.x.S.ſequẽtibꝰ.Si uero q̃ri
tur de iure nõ decreſcẽdi.tũc aut pcedit ex ↄiunctiõe reali tm
⁊ accreſcit ſine onere.ut.C.de cadu.tol.S.ſinaũt ad deſicien/
tis.⁊ in.l.ſeparatim.de cõdi.⁊ de.Aut ꝓcedit ex cõiũctiõe re
⁊ uerbis ⁊ iũc gl.C.de cadu.tol.S.ſinaut ad deñiciẽtis.dic cũ
onere. Me.dicit ꝙ ſine onere.nã cũ ueniat ꝑ ius nõ decreſcẽ
di eſt eadẽ rõꝗ in cõiũcto re tm. ut refert Ci.in. S. ubi aũt. C.
de cadu.tol. Ja.de are.tenet glo.qð credo uerũ.na ppter cõ
iunctionẽ uerbalẽ videt᷑ onus adiectũ vni repetere in ꝑſonaʒ
alterius.ſi ad eũ totũ legatũ ꝑueuiat.ar.j.de fundo inſtruc.l.
ſeie. S. gaio. Nec ob.huic dicto. S. ti.j.l. f. S. ſeio. q; ibi condi
tio adiecta adherebat perſone.uel dic ut ibi. ¶ Tertio dubi⸗
tat᷑ qualiter.i.utrũ accreſcat pꝛo virili an pꝛo poꝛtionib here
ditarijs uel legatis. Rñdeo pꝛo poꝛtiõibus hereditarijs uel
legatis.ut.S.ti.j.l.meuio in pn.⁊ de here. inſti.l.liber hõ.S.
cũ quis.¶Quarto utrũ accreſcit taliter ꝙ poꝛtio accreſcens
petat᷑ eadeʒ actiõe qua pᷣma an alia. Rñdeo eadẽ actiõe qua
pma ut.S.de uſufruc.lʒ.ſi titio.S.j.⁊ de uſufruc.l.interdum.⁊x
de execu.rei iudi.l.⁊ an eandẽ.ðS.ſi cũ partẽ.¶ Quinto utrũ
ius accreſcendi trahat ad bona impuberis cui quis erat cõiũ
ctus uel nõ.Ad qð ſine argumentis ſic dico.aut quis habet
ius accreſcẽdi ex eo ꝙ cõiũctus tm.⁊ tunc nõ trahit᷑ ad bona
impuberis.qꝛ ſunt diuerſe hereditates ⁊ in diuerſis heredita/
tibu nõ habet locũ iu accreſcẽdi.ut.S.qui.mo.uſufru.amit.
l. ſi ſub cõditione. Aut ius accreſcẽdi eſt vnitũ cum ſubſtitu/
tione pupillari.puta qꝛ idẽ eſt coheres ⁊ ſubſtitutus.⁊ tũc iuj
accreſcẽdi trahit etiam ad bona impuberis.ut.l.qui patri.de
acꝗ.hẽ.⁊ ꝙ ibi loquat᷑ de iure accreſcẽdi patet ex tex. Itẽ pa
tet rõne.ibi enim loꝗtur de herede ſubſtituti ad quẽ nõ tran/
ſiret ſpes pupillaris ſubſtitutiõis.ut.S.de vul.ſubſti.l.qui ha
bebat. c. l.qui liberis.S.hec uerba.ſed ius accreſcendi bene
trãſit ad hẽdes.ut.S.dictũ eſt. Reſtat ergo ꝙ hẽs ibi admit/
tat᷑ iure accreſcẽdi.tñ qꝛ illð ius accreſcendi fuit vnitum cum
abſtimtione pupilan trahit ab ea duo.ſcilicet ꝙ habeat lo⸗/
cũ poſt aditam hereditatẽ.⁊ ꝙ trahatur ad bona ĩpuberis.
⁊ hoc eſt nerum alijs ſubſtitutis deſicientibus.quia als ipſi
ſubſtituti pꝛeferunt᷑ ut ibi notatur.nũc ergo vides intellectuʒ
huius ſingularis ⁊ notabilis caſus.l.qui patri.¶ Quĩto pᷣn
cipaliter queri de iure accreſcendi ex coniunctione legali.⁊
pᷣmo videamus utrũ inter cõiunctos coniunctione legali in
acgſitiõe ex teſtamẽto habeat locum ius accreſcẽdi. Ad qð
ſic dico. Aut loqueris in uſufructu.⁊ habet locum ius accre/
ſcendi. ut.l.j.S.j.sẽ.de uſufruc.accreſcen.ratio qꝛ ipſius ſerui
perſona inſpicitur.ut ibi patet in textu.lʒ quidam de ratione
multum vᷣubitent. Aut loqueris in pꝛopꝛietate.⁊ tunc aut in

hereditate ⁊ habet locum ius accreſcendi.ut.S.de acqui.he/

re.l.ſi ſeruus cõmunis ab extero. ratio ne quis decedat pꝛo
parte teſtatus ⁊ pꝛo parte inteſtatus.aut in legatis.⁊ tũc aut

ſi
,5.

.5.

ld.

Nc⸗
d
ſbi

S. = = S.

——

r— —

—

— — — — — —

De legatis tertio

legatũ ĩ pſona vni ex dñis eſt ab initid pnõſcciptũ c accreſcit
alteri. qꝛ ei v legatũ ꝗ cape põt.ut.l.uerũ.S.ſi Fuo..ꝓ ſocio
de acꝗ.here.l.ſi Fuus cõis.hoeuerũ niſi eẽt ꝓnõſcriptũ ex de
licto vni ex dñis aſcribent᷑ ſᷣuo cõiut.j. de fal.l.ſili.S.ſequẽs
aut legatũ deſicit ex poſtfacto ꝑ repudiationẽ ul alio mõ.⁊x tẽ
nõ eſt loc' iuri accreſcẽdi.ut.l.⁊ ꝓculo.s.ti.j.Et idẽ dicerẽ in
pluribꝰ hẽdibꝰ vni legatarij.ſũt enĩ ↄiũcti ↄiũctiõe legali cuʒ
ex ꝑſona vni' puenit ad plures.vñ dicerẽ ꝙ in.l. legatari. .
de le. j. ſi vnus ex hẽdibꝰ legatarij partẽ ſuà repudiat alijs nõ
accreſcit. hoc tenet Me.lʒ qdam õ. ¶ Scdo qrit de iure ac/
creſcẽdi ex ↄiũctiõe legali in acqſitionib ab ĩteſtato.pone er/
go quẽdã deceſſiſſe relictis ſilijs pluribꝰ. Atẽ relictis pluribus
nepotib ex altero ſilio pᷣmoꝛtuo.vnꝰ ex iſtis repudiat. q̃liter
iter eos eſt ius accreſcẽdi.Rñ.iſti oẽs ſũt ↄiũeti iũctiõe lega
li ex eo ꝙ ſimł nocant᷑. Itẽ nepotes ſũt ĩter ſe iũcti alia rõne
ſ.qꝛ vna rõne nocant᷑ in locũ pꝛis eoꝛũ.aut ergo repudiat vnꝰ
ex nepotib ⁊ accreſcit fratri ſuo tm.qꝛ eſt duplici iure niũctꝰ.
qꝛ ſimul nocãtur. ⁊ qꝛ eadẽ rõne.Aut repudiat vn ex ſilijs.⁊
tuc oẽs uocãtur tã alij filij q; nepotes.q; oẽs ſũt eq̃liter ↄiũcti
ſ. ea niũctiõe.qꝛ ſimul uocãtur. ⁊ h ꝓbat.j.de cõtrata.lł.ſi duo
bus ĩ pn.⁊ de ↄiungẽ.cũ emã.li.l.j.S.ſiꝗs ex nepotibꝰ. h aũt
fallit in caſu ubi vn ex fratrib in poꝛtioe deñciẽte alijs pᷣfert
nt. . de colla. bo. l. ij. S. ſi duo fres. ⁊ rõ ibi patet ĩ tex. ¶ Ter
tio q̃ro iuxta hoc.pone ꝙ pater deceſſit relicꝭ duob filijs ex
vna uxoꝛe.duob ex alia.ſi vn repudiat. utrũ in iure accre/
ſcẽdi pᷣferat᷑ frater utrinq; ↄiũctꝰ.an oẽs pariter admittãtur.
Et videĩ ꝙ frater utrinq; ↄiũct pᷣferat᷑.qꝛ duplici iure piũctꝰ
ergo ⁊c.ut.S.dixi.fac ad hoc.C.de legi.here.auẽ.ceſſante.⁊
auc. poſt fres.⁊ huic dicto videt᷑ accedẽ Hi.S.de vul. ⁊ pu.iĩ
l. coheredi.S.q diſcretas.in.q.quã ibi poſuit.alij habẽt dictã
q̃ſtionẽ in.l.iã hoc inre.e.ti.Ego dico ꝙ oẽs pariter admittũ
tur.nã ↄiũctio legalis de q̃ loqmur nõ ↄtingit ex eo ꝙ plu ⁊
plibꝰmõis ſt ↄſãguinei ⁊ ſibiĩuicẽſucceſſoꝛej.ſʒ ↄtigit ex eo ꝙ
ſimł uocant᷑.ul eadẽ rõne uocant.h̊ patet ex dcã.l.j.S.ſiq ex
nepotibꝰ.j.de iũgẽ.cũ emã.nã ibi ↄſtat patrẽ plus iũctũ ſi
lio.q in p gradu qᷓ; rratrẽ fratri.qꝛ in ſcðo gradu.⁊ tñ ibi pᷣ/
fert frater patri in iure accreſcẽdi qꝛ eadẽ rõne uocatur. at iſti
filij ʒ ex diuerſis matrib oẽs ſimul uocant᷑ ⁊ oẽs eadẽ rõne.ſ.
qꝛ ſilij ʒ ex diuerſis matribꝰ.ergo neuter alteri pᷣfert᷑.⁊ ſi dicte
rõne inſpiciant᷑ oẽs qſtiões occurrẽtes circa iſtos ſucceſſoꝛes
in mã iuris accreſcẽdi poterũt decidi. Nõ obſtat auẽ.ceſſan/
te.qꝛ ibiloꝗtur in ſucceſſiõe quã qꝗs ſibi uẽdicat in bonis fris
moꝛtui qꝛ tũc pᷣfert᷑ pluribꝰ ↄlũctis.ſʒ h tractat de iure accre/
ſcẽdi in bonis patris q̃ adhuc nõ fuerũt qſita fratri.⁊ iõ oẽs
pariter uocant᷑.⁊ pꝛo hoc fac.j.ad trebel.l.ſi. Nec ob.qð diẽ
DNHi. qꝛ illud dictũ repꝛobat᷑ ꝑ doc.ĩter quos eſt dñs Rai.ĩ trs
ctatu ſuo ſſtitutionũ in ma recipꝛoce.uł ſi vis ſuſtinere Di.

potes dicẽ ꝙ queſtio Di.loquat᷑ in ſſtitutiõe pupillari ubi

ſuccedit pupillo ĩ cui ſucceſſiõe frater utrinq; ↄiũct ẽ plus cõ
iũctꝰ.Sʒ ſi loq̃ret᷑ in ſᷣſtitutiõe vulgari ꝑ quã ſuccedit᷑ patri
male diceret ut patet ex p̃dicꝭ. ¶ Auarto qro utrũ accreſcat
ipo iure.an ſit opus noua agnitiõe.Rñ.ut nõ.j.de bo.poſ.l.
ſ cũ pꝛonoĩ pᷣn..C.qũ nõ pe.parte.l.j. ¶ Auĩto ꝗ̃ro utrũ
accreſcat cũ onere uł ſine. Rñ.ꝙ cũ onere.ut.S.ti.j.l.ſi titio ⁊
meuio.S.iulł.⁊ hoc apparet ex eo qð.S.dixi. iũctos ↄiũctiõe
legali hꝛe ꝓ oiũctis vbis.¶Sexto pncipaliter q̃rit nũꝗd in
dilpoſitiõib ĩter viuos ſit locꝰiuri accreſcẽdi. Hꝛeuiter dic ſic
aut q̃ris de iure accreſcẽdi qð pcedit ex oiũctiõe hoĩs.aut de
co qdð pcedit ex piũctiõe legis.pᷣ caſu diſtigue.aut ĩ uſufructu
⁊ hʒ locũ ius accreſcẽdi.ut.s.de uſufru.accreſ.l..j..f. aut in
ꝓpꝛietate uł alio iure.⁊ tũc aut in ĩdiuiduis.⁊ hʒ locũ ius ac/
creſcẽdi.ut.l.ꝓpꝛiũ.S.cõia pᷣdi.qð ĩtellige ut ibi notat.uel po
tius ius nõ decreſcẽdi. Aut induniduis.⁊ tũc aut loqmur in
diſpoſitiõe pncipis.aut inferioꝛis a pncipe.pᷣ caſu hʒ locũ ius

accreſcẽdi.ut.C.ſi ĩpe.li.ſo.li.x.l.j.ſcdo caſu aut ĩtereſt ↄcedẽ

tis ꝙ habeat locũ ius accreſcẽdi.⁊ hʒ locũ ut.S.de otrahen.
emp.l.fundus ille.⁊ qʒ ibi nõ.⁊.j.de vbo.ob.i:.ſi mihi ⁊ titio
in pn.aut ↄcedẽtis nõ ĩtereſt.⁊ nõ hʒ locũ ius accreſcendi.ut
d. l. ſi mihi ⁊ titio.j.de vb.ob.⁊.l.ſi duo patroni in pn.S.de iu
reiur.ſallit in aſſignatiõe liᷣtoꝛũ.ꝙ lʒ nõ ſit legatũ ul ſideicõ/
miſſũ.ut.l.aſſignare.j.de aſſi.liber.tñ hʒ locũ ius accreſcendi
nt.l.utrũ eo.ti.Et iſta ĩducũtur in ar.ad qõnem qũñ duob cõ
cedit feudũ uel emphitheoſis.utrũ ĩter eos ſit ius accreſcendi
De quo ꝑ Ci.in.l.j.C.qũ nõ pe.pari᷑.ꝑ Hi.j.de uſufru.le.l.
codicilł.in dn.⁊ ꝑ eũdem Hi.i.l.ſi mihi ⁊ titio.j.de vb.ob.⁊
ibi dixi.⁊ in Spe.de loca.S.nũc aliqua.v.lxxiij.⁊ v.ſe. Se/⸗
cũdo caſu qũ queri: de iure accreſcẽdi ⁊ ex ↄiũctiõe legali.pu
ta qñ ex ꝑſona vnius ꝑuenit ad plures.puta ſi ßuus plurium

ſtipulat᷑ aut ↄiunctio ab initio eſt ualida in ꝑpſona oium dñoꝝ
ſe⸗ in ꝑpſona vni efficit inualida ꝑ repudiationẽ. aut alio mõ
ex poſtſcõ.⁊ tũc ceſſat iuꝰ accreſcẽdi.ar.S.ti.j.l.⁊ ꝓculo. qꝛ ſi
ſit in ultimis uolũtatibꝰ.multo magis in ↄctibꝰ.Si vo ab ini⸗
tio eſt inualida ⁊ ſic quodãmodo ꝓnõſcripta.tũc aut in ꝑſo⸗
na vni' ex dñis ex cui ꝑſona dicit iualida põt eẽ ſaltẽ ualida
ꝑ viã retẽtiõis.q;ꝛ ꝓmiſit uel donauit nõ ꝓcedẽdo ad traditio
nẽ.⁊ tũc nõ hʒ locũ ius accreſcẽdi.ut.l.ꝓinde.S.ſi Fßuus cõis
j. de ſtip. ſer. aut nõ põt eẽ ualida per viam retentiõi.puta q
eneus ꝓmiſit uel qꝛ ip̃e dñs ꝓmiſit ad traditionẽ ⁊ tũc hʒ lo⸗
cũ ius accreſcẽdi ut.j.de ſtip.ſer.l.j.S.ſi cõis Fuꝰ.⁊.S.de auẽ.
tu.l.ſi ßuus cõis.cũ ſimilibus. ſic itelligo.l.p fuũ.S.j.de acꝗ.
re.do.ſ.ꝙ ibi dñs ꝓceſſit ad traditionẽ.⁊ acqritur alijs ſocijs
tm.⁊ hoc credo uerũ lʒ glo.in.l.uerũ.S.fuo.S.ꝓ ſocio.⁊.d.l.
ꝓinde.S.j.diſtinguat.utrũ ex cauſa liberalitatj uł nõ qð nilẽ
¶ Sʒ iuxta pᷣdicta qᷓro quid ſi ↄcurrit ↄiunctio legis ⁊ hoĩs
uta q; fuus ſtipulatur titio ⁊ ſeio dñis ſuis.ſtipulatio nõ ua/
et in ꝑſona vnius an habeat locũ ius accreſcẽdi inſpecta con
iunctiõe legali uel nõ habeat inſpecta ↄiunctiõe hois.Et cer/
te hʒ locũ.caſus eſt.j.de ſtip.ſer.l.item ſi cõis ſeruus.ſcdorñ/
ſo. ¶ Altimo poſſet queri ꝗd in donatiõe cauſa moꝛtis.utrũ
in ea habeat locũ ius accreſcẽdi.Et videt᷑ ꝙ ſit idem qð i alijs
ↄtractibus.q; accedit ↄtractui magis qᷓ legato. ut nõ..l. qj.
in pn. de do.pꝛe.in ↄtrariũ.j.de dona.cauſa moꝛtis.l.omni-
bus.⁊.l.marcellus.S.j.⁊.l.illud generaliter.pꝛo hoc.q; calu⸗
nõ eſt inter enumeratos in ꝗbus eſt differẽtia inter donatiõeꝭ
cauſa moꝛtis ⁊ legata. ut inſti.de dona.S.j.ſuꝑ uerbo ĩere.ꝓ
hoc qð dictũ eſt de aſſigna.libertoꝛũ que nõ eſt legatũ uel ſi
deicõmiſſu.tñ eſt locu iuri accreſcẽdi.hoc eſt uerũ.caſuj ẽ.C.
de cadu.tollẽ. S.hᷣ oĩa.ubi dicit ꝙ dicta in illa ↄſtitutiõe locũ
habeant etiã in dona. cauſa moꝛtis.ſed in dicta ↄſtitutiõe bᷣn
cipaliter dictũ erat de iure accreſcendi.ergo patet ꝙ babet lo
cũ in donas.cauſa moꝛtis.

Ht⁊. l.noĩatim de condi.⁊ demõ/
in.l.turpia.S.fi.ff. de lega.j. ,B
ediis Verba generalia acceſſoꝛie appoſi
) 1EEtGetg ad ſuum pncipale reſtringuntur
bh. d.⁊ eſt ſatis notabilis caſus.

inſiſto.

Er bis. do, oe din pluribus legibus ideo nõ

WNator Op. de. l. c pater. 5. menſe. . ti. . ubi üle
4 agter. egat mẽſam ernn legare debita ⁊ oĩa

Sol. aliud eſt legare mẽſam ſeu tabulam.ut dici᷑ in vulgari.
iſtud ẽ nomẽ negotiationũ.⁊ ideo ſicut legato calendario ce
dunt nomina debitoꝛum.uut.l.qui filiũ.S.eo.ita erit ſi legetur
menſa ſeu tabula. ſecus ſi leget taberna que eſt nomen loci.
ideo nõ cedũt nomia ut h.idẽ habuiſtis declaratũ ꝑ iuriſcõ.
in.l.taberne.j.de fun.inſtruc.

Titio. Oes iſti caſus ꝗ ſequũtur uſq; ad fineʒ ſunt pul-

chꝛi caſus.Ex ulu teſtatoꝛis magis q; ex inſtru/
mentis emptiõis uolũtas eius ꝑpendi.p.d.¶ Mõ ex.l. iſta
fm glo.ꝙ iſtrumẽta emptiõis nõ ꝓbant ſinẽ ꝑplebanatus.de
quo dic ꝑ Ci.in.l.cũ aliqs.C. de iure de li.⁊ ex de cẽſi.c.cum

olim.⁊ de ꝓba.c.cũ cauſam.⁊ de offi.dele.c.cũ in iure.⁊ ibi

de hoc plene ꝑ Rnno. Re nota ꝙ reus edit actoꝛi ad intẽtio/
nẽ iuuãd.ut dixi.S.e.l.qui cõcubinã.S.cumita.

Ex aditu iudicatur an balnee uł hoꝛt ce
WBalneas. domni. h. d.

Qni; nIgem dicit qð pꝛecedens ⁊ eſt
Qui domum. bonus aawaclierte⸗QeAuer
in. S. balneas.an omnia iſta requirãtur ut balnea cedant do
mui. Rñ.nõ eſt neceſſe ut ꝓbat in iſto.S.qui domũ.puto aũt
ſoluꝰ aditus ſufficiat.ut.l.qð ↄclaue.j.de dã.infec.⁊ faciũt
iſti. S. ad önen de ſcõ fᷣm glo.foꝛmo duas qõnes.vnam ſᷣm
Ja. de raf. Cõſuetudo eſt ꝙ maioꝛ natus hẽat domũ pncipa
lioꝛem ꝑ hunc.S.hẽbit oĩa appẽdẽtia domus quatenus teſta
toꝛ in uſu habuit.ita dicit Ja.de raf.vide.l.ſi.in pn.S.de ſer.
urba. Pdio. Itẽ facit ad aliã qõnẽ.dom eſt poſita in duabꝰ
parochijs. Certe cedat iüli ꝑx quã hʒ aditũ.ut in.S.balneas.⁊
õ edes.⁊.l.qð oclaue.j.de dã.infec.ſed
i hꝛet aditũ per utrãq; parochiã cedet ulli parochi ꝑ quam
hʒ aditũ magis frequẽtatuʒ. ut.l.lega.S.ſi vnus.⁊.l.pedicu
lis. S. argẽto.j. de au.⁊ ar.le.¶ Vltuno vide glo.que incipit
§. ſi partẽ. Iſte due ultime. ll. ſunt ↄꝛie.iõ dic ad.l.ñi.S.de ſer.
ru.pdi.q; ibi nõ erat hoꝛtꝰ domui iniũct nec ad uſũ domus
deputatus. ut ibi nõ. Ad.l.ſi parj.dic ꝙ ex uſu deſtinatoꝛis
pᷣſumũ uoluntas.ut hic ⁊.j.de uſufruc.le.l.dãnas.⁊ h in his

Ominatis. Deſ imn. j.. delib. t poſthu.

Pe legat tertio.

q̃ depẽdẽt ex uolũtate vniꝰ.ut legatũ qð ex uolũtate teſtato-
ris depẽdet.ſ ĩhis q depẽdent ex nolũtate duoꝛũ ut ĩ emptio
ne ⁊ ĩ uẽditiõe nõ ſuat᷑ dcã pᷣſũpta uolũtas.ſʒ diſpõ iuris cõis
q̃ẽ ĩ ſingul partib ſũdi puit debeat᷑ ⁊ cuiuſlibet part aliena/
tionẽ ir u. ia. Arne eott diri Did. ⁊ bene.
A In legato generali non cõtinentur ĩ
Amihi. un uahe .
MD½ VNota ꝙ diẽ cũ inſtro.qꝛ ĩtelli
₰8 verbis. code⸗ debitoꝛũ nec pe/
cunia numerata k ltunüitelligent..4 chame er.
. AAri Mudũ pᷣceptũ teſtõas nõ ualet. hoc
Won 7 lfert᷑ abſolutoꝛiaĩ vna cauſa non
Sempꝛonie. nen ob ſolue rei iudicate in alia

agẽti. h. ð. habuiſti.i.l. aureliꝰ.S.ſi.de libe.le. In pn. hui.l.dẽ

ꝙ; hẽdis hẽs põt alienare.qꝛ nudum pᷣceptũ ẽ.Ex iſto tex.di

cũt doc.ꝙ ꝓhibitio fcã hẽdi ne alienet extẽdit᷑ ad hẽdẽ hẽdis
ſi eẽt ſcã cũ cauſa legitia ita ꝙ nõ eẽt nudũ pᷣceptũ ut hac.l.a
vio ſẽſu. In ꝛiũ facĩ auẽ.de reſti.ſideicõ.S.ij. Pꝛeuit᷑ Ja.
de are. dic debem aduertẽ vba phibitiõis.aut enĩ diẽ teſtõꝛ
noĩando hẽdẽ. ꝓhibeo te ne alienes.⁊ tũc nõ poꝛꝛigit ad hẽ/
des hẽdis.aut ꝓhibuit ĩdiffinite.ut phibeo hẽdẽ ne alienet.⁊
tũc poꝛꝛigit ad oẽs ſucceſſoꝛes.ut hac.l.ĩ ppn. x.j.e.l.i ples.⁊
ĩ auẽ.de reſti.ſdeicõ.S.ij. C Sʒ ꝗd ſi phibuit ꝑ hoc nomẽ ſi
lij ut uolo ne ſilij mei alienẽt.an poꝛꝛigitur ad nepotes. Certe
nõ.ut in auc.de reſti.ſdeicõ.S.ij.⁊ .nd. in.l. olutao. C. de
ſideicõ. ⁊ Ja. de belinane de⸗ reſi ſdeies⸗ in ultn Rione
Appellatiõe fratrũ ↄtinent᷑ ſoꝛoꝛes.al
Ze tum. ege gl. l. res fres. S. de pac.¶ Que/
ro de ꝗb fratrib itelligat. Mꝛeuiter ĩtelligo de frib Pmis tm
ſoſanguineis ul uterinis q ſũt ĩſco gra du.ut.l.iuriſcõſultꝰ.
S.ſcdᷣo gradu.j.de gradibꝰ. als eni nõ appellant᷑ ꝓpꝛie fres
niſi cñ aliq̃ adiectiõe.ut fr patruelł ul ſiles.ut.l.iuriſcõ.S.qrto
gradu. Sed cõtra in.c.adã.in decretis.ubi ſilia fratris ꝗp/
pellatur ſoꝛoꝛ.⁊ ſic appellatio fratris poꝛꝛigitur ad alium qᷓ;
ad filium ꝗẽ ĩ ſco gradu. Rñdeo cauſa euſtãde ↄꝛietat poſ/
ſet fieri illa tal interp̃tatio.vñ ſi eẽnt teſtes q ſic deponerẽt poſ
ſẽt excuſari dicẽdo de ulterioꝛi ꝙ ẽ frat᷑ uł ſoꝛoꝛ.ut.d.c.adã.
als frat᷑ ⁊ ſoꝛoꝛ ꝓpꝛie dicunt᷑ ꝗ ſut in p gradu.ut.S.dixi.

WAIEIGR Ad qſtionẽ facta in tex. gl. rñdet ⁊ dicit
Collegio. ut habes in ea quã vide.videt᷑ dicẽ rn
caſũ.l.fundo.in pn.j.de fun. inſtru. ubi dicẽdo uti optimꝰma
ximuſq; ẽ ut fuit dictũ hic ueniũt etia iſtrumẽta. Rñdeo ſi gl.
nellet ĩtelligẽ de oĩbus pᷣdictis male diceret.qꝛ cõtra caſũ ul
l.ſʒ ſi gl.uoluit ſe referre ad fenũ ⁊ ad paleas ⁊ alia que ſũt ſu/
pꝛa noĩata que nõ ſũt in inſtrumẽto.⁊ tunc bene dicit.

—, Ppρ Hãc. I. hũiſtis de vbo ad vbũ in. l.
W◻ Arte. ater ſiliũ in fi. S.e. Verba iſtõnis
NDirecta ad aliũ nõ ad eũ ꝗ iſtitui᷑ habẽt vim fideicõ/
miſſi. h. d. ⁊ dixi inl paier n Een co vie ut i.
AN. 2£ tiõe familie Otinent᷑ etiã ꝗ a te
— qui. ahe nõ ſũt noĩati.h.d.Ad mdcf
oß nõ oẽs de familia admittãtur. ut.l.peto. S. fe.
g.ti...ſo. ĩtellige h erãt oẽs eq̃les ĩ gradu. als ſecꝰ. ¶ Op.
ꝙ noĩati pferant᷑ ut.l.cũ ita.S.fi.S.ti.j.So.ibi fuerũt noĩatiĩ
ipᷣo ſideicõmiſſo qͥ iubet᷑ a teſtõꝛe rẽ deuenire ad familiã.hᷣ vo
lʒ fuiſſẽt noĩati in pᷣ legato.tñ cũ dixit peto ne exeat de nomĩe
meo.ꝑ hoc videt᷑ relinqre familie cũ neminẽ noĩauit.vñ oẽs
de familia ſimul admittent᷑.¶ Itẽ op.ꝙ nõ oẽ admittant᷑ eqᷓ
liter. ut.l.vnũ ex familia. S.ſi duos.⁊ ibi nõ.S.ti.j.⁊.l.cũ qda
in ſi.e.ti.Rñ.hanc legẽ q̃ dicit oẽs uocari. intellige.ſ.ſi nulla
—erSigien⸗ põt Putsrll Keus utct.
gq WWiiſe erbũ quãta ⁊ uerbũ ſũma refe/
Niſquis. an cis coꝛpoꝛa.h.d.idẽ ꝓbat᷑
in. l.j.em pmã lec.C. de acſ.⁊ ob. ¶ Op.qꝙ hic ſcriptura ad
coꝛpoꝛa nõ poꝛigatur ut.l.talis ſcriptura in ſi. ̊.de le.j. Gl.
ſol. H notabilit ꝙ h̊ appoſuit iſtã ſcripturã in pn. ⁊ poſtea le/
gauit. ibi ecõtra.ita dicit gl.⁊ bñ ⁊ ꝓbat᷑ ꝑ ſineʒ huius.l.dicit
enĩ uolũtatẽ defuncti ſuffragari.vnde glo.que ĩcipit.ſ.in futu
ro.vide ⁊ nõ ex ea ꝙ pᷣcedẽs clauſula eſt maioꝛis efficatie ad
determĩatiõem ſequẽtiũ q; ſequẽs ad determinatiõem pᷣcedẽ/
tium.pꝛo hoc fac qð nõ.in.l.filiũ.j.q di.le.ce.lʒiſtud nõbile
in ſe ſit uerũ.potiſſime in caſu hui.l.ubi clauſula fuit ꝓlata ꝑ
uerbũ de ſuturo.tñ ꝗ ad ↄꝛiũ iſta ſo.nõ placet.qꝛ ĩ.l.talis ſcri/
ptura in ſi.dicit q; illa vba reſpiciunt pᷣterita legata ⁊ futura.
quare dic ꝙ ibi eſt uſus uocabulo pecunie.hic uocabulo ſũ/
me. ul aliter ibi tractat de legato reſtringendo.hic de legato
ampliãdo.iõ appellatiõe pecunie ſeu ſũme cõtinent᷑ oĩa. ut.l.

na qð.S. f. c. l. fe. j. ad trebel. C Altimo nõ ſigniñcationem

vbi quata.de qᷓ etiã tex.in.l.j.Fᷣm pma lec. C.de actio.⁊ obli.
Nota etiã hic ſignincatiõem uerbiſuma.

