¶ In gl. ſic.C. ⁊c.ĩ fi.tu dic ꝙ ill iõ q; ultunũ legatũ nil opa

tur niſi pmũ ĩtelligat᷑ reuocatu.¶Itẽ op.gl.de.l.hẽdes.S.ſi/
qd. S.de teſt. Gl.ſol.⁊ nõ bñ q;ꝛ ponit ſolũ diuerſitatẽ caſuum

ꝗre dicẽ DNi.hᷣ res aſſignata ex cauſa diuiſiõij videt᷑ capi tanqᷓ;
plegata.⁊ plegata pòt ĩ codicill mutari merito ⁊c.i.l. ꝛia uo
kebe ſine ſolẽnitate mutare. ¶ Itẽ op.extra gl. S. ꝓxi.S.ubi
ↄtingit mutatio circa aliud qᷓ; circa res refoꝛmatas.qꝛ refoꝛ/
matio fuit facta circa on ⁊ ↄtingit refoꝛmatio circa legatuʒ.
So.id oꝑ at᷑ ibi nã obligationũ reſpectiuarũ ſeu coꝛelatiua⸗/

rũ ut ibi dixi.ita etiã dices in Apoſto. Si eniz ea tm que vni
emit ⁊ de alijs nil dixit.videtur

ex cauſa pꝛelegati dederat ademit ⁊ de alijs:
a toto receſſum. ſed h refoꝛmauit diuiſionẽ ĩ qbuſdã rebus i
utriuſq perſona ĩ quibuſdã omiſit ⁊c.

5

tů. ꝗꝛ ceſſante cau

Cũuů poſt Trãſlatio legati facta occaſiõe moꝛ᷑ ſepara

*te exñite infirmitate.ita demũ hʒ effectũ ſi es
dẽ ĩſrmitate legatariꝰ moꝛiat᷑ nõ ſi ex alia.h.d.¶ Nõ ꝙ ſiſ/
at ſubſtitutio ĩlegato ul hẽditate Aartplange certe inſirmitalj
ꝙ eo liberato ex illa ⁊ moꝛtuo ex alia legatum uel hereditas
nõ debeẽ ſubſtituto. qd eſt nõ.
N Alio i uus legat trãſterat᷑i fũdũ ut lbipße
. J vtuo ſit legatũ de eo factũ videt extinctu.h.
Nd. COp. filio fuit relictũ legatum generis ⁊ uxoꝛi
ſpẽi. ergo generi ꝑ ſpetiẽ derogat᷑.ut.l.uxoꝛẽ.S.codicill.x.S.
teſtõ. Z. de le.iij. So. h iſtũ ſuũ poſt legatũ factũ trãſtulitĩ fa/
dũ ⁊ fecit eſſe de illo genẽ.per qð a legato ſpẽi videt᷑ recedẽ.
CMõ ꝙ gs ſunni memoꝛ eoꝝ que iã ſciuit.ↄcoꝛdat gl.in
l.qui fũdũ.S.ſeruus.j.pꝛo emp. Gl. dic ↄꝛiũ in.l.ex ↄſenſu.
F-degeplil.
atri Siſideicõmiſſũ ẽ adẽptũ ex diſpoſitiõe teſtõ/
ER Herig expſſa legatũ nõ remanet penes grauatũ.
ſʒ videt adẽptũ.h.d.¶ Op.de.l.pecunie.ð.de ali.⁊ ci.le.⁊
l. j. §. ꝓ ſeruo.C. de cadu.tol.So.i ↄꝛijs ſit legatũ ĩutile moꝛ/
te fſideicõmiſſarij.ulł alio caſu.hᷣ vo penitẽtia teſtõꝛis.vñ ſic eũ
enitet de onẽ. ita videt᷑ penitẽ de legato.ut.S.l. ꝓxi. S. ſeia.
baeſot Pe. ⁊ Ci.in.d.S.ꝓ ſᷣuo.ĩ ſca oppoſitiõe.Alij ſol/

uunt ꝙ h̊ mr̃ erat electa ut miniſtra.iõ apð eã nõ dʒ manẽ cõ

modũ.ſᷓ ĩ cõtrarijs fuit electa ut legataria ſeu ſideicõmiſſaria

hſo.nõ ẽ va.qꝛ h nõ fuit electa nt nuda miſtra.cũ vba diſpo/

ſitiõis fuerit ad matrẽ directa ut dixii.d.l.pecunie.tñ ex hac

ſo.nõ.ꝙ mulier nõ põt eẽ executrix teſti.dixii.l.a ſilio.de ali.

le. ¶Quero utrũ alij duo fũdiĩ ꝗbus nõ ſuit onꝰ iniũctũ de/

beãt apð matrẽ remanẽ. Gl. videt᷑ uelle ꝙ ſic. In Zꝛiũ videt᷑
S.l.ꝓxia.S.ſeia.ſg ſolue ꝙ ibiĩ mẽte teſtõꝛis erat dubiũ utruʒ
onꝰ adiectũ occuparet totũ legatũ uł nõ.vñ adimẽdo onꝰ vi⸗
det᷑ a toto recedẽ.̊ vo noluit expᷣſſe ꝙ onꝰ nõ occuparet totũ
relictũ. ¶Itẽ op.de.l.ſiĩ adimẽdo.S.e.ubi adẽpto legato nõ
videt᷑ adimi onꝰ.So.ibi ẽ caſus ecõuerſo.vñ adẽpto legato
nõ videt᷑ adimi on legato iniũctũ.ſʒ adẽpto onere videt᷑ adẽ
ptũ legatũ.Rõ diuerſitat ẽ.qꝛ ſideicõmiſſũ ẽ cauſa ſinalis ꝗᷓ
re legatũ fuerat relictũ.ut.l.titio circa pn.de condi.⁊ de.⁊.S.
de dona.l.ij.in fi.xñ adẽpto ſideicõmiſſo videt adẽptũ lega⸗
Analt ⁊c̃.ſ legatũ nõ eſt cauſa ſinalis reliĩ
quẽdi fideicõmiſſũ.ſed eſt magis cauſa impulſiua. vñ adem/
tolegato nõ videt ademptum ſideicõmiſſſun.
S eia Qui accuſat teſtõꝛẽ de crimie capitali videt᷑ ſibi
Ecapital inimicꝰ.vñ legatũ videt᷑ ſibi adẽptũ.h.d.
CNãõ ꝙ z faciat codicillos ⁊ expꝛeſſe nõ adimat.tñ tacita
adẽptio durat.habuiſtis.S.e.l.iij.S.ſ.cũ.l.ſe. .—
ilie. Ner exactiõeʒ debitois legatũ de eo factũ videt᷑
Eextictũ niſi alið re eädel H
Auero qꝗ erit ſi de legato fũdi
d Etrahere.ame ete rraſon ualeat
.gñ.ſi ;titas ẽ ita minima ꝙ eẽt ridiculũ ut ynꝰ nũ/
mus uł duo.tũc nõ ualeret.ut.l.legato Kneran g-de le.j. ſyſi
eẽt magna qᷓtitas.tũc ualeret ⁊ fieret eſtiatio fũdi.q eſtiatiõe
ſciret q;ta pars fũdi fuit detracta. pꝛo hoc.l.pẽ. S.e.x.l.ſanci⸗
mus.C. de dona. ⁊.l.j.S.⁊ ſi is qui quadrigenta.j.ad tre.

CDe rebus dubijs. Rubꝛica.

Supꝛa dictũ ẽ de legat.uerũ q; circa legata occurunt du/
bia.iõ h̊ ponit de reb du.¶ Sʒ qro nõne ꝗcꝗd dictuʒ ẽ.S.ẽ
dictũ circa dubia cũ lex ſemꝑ dʒ eẽ de caſu dubio.ut.l.ꝙ la/
beo.j.de carbo.edicto. Rñdeo q̃dã ſũt dubia circa factũ ⁊ de
his tractat h pncipalr lʒ etiã qũq; inferat de dubijs iuris.ſʒ ti
tuli pᷣcedẽtes loquũtur de dubijs iurij.fſacto poſito ꝓ cõſtati.
“ Andũ NHec.l.hʒ duas lec.⁊ q̃libet
WINKLepoôt diuidi i duas ex diuerſita
tibꝰlre.q; ĩ fine qꝗdã hñt lr̃aʒ affirmatiuã alij
B negatiua.ſʒ ſm pm.h.d. Sii aliq̃ parte al
ternatiue eſt aliq res dubia declarat hito re/
ſpectu ad eſtiatiõem rei. q̃ ĩ alia parte alt᷑na/
tiue poſita ? certa.h.d.¶ ¶ In tex.iĩ fi.ibi meuia.dic.ſ.minoꝛis
⁊ rõ ẽ fm Aʒo.qꝛ eatenꝰ qtenꝰĩ vno dilexit pᷣiumit ĩ alio dile/
xiſſe. ut ĩſti.de vul.ſpſti.S.ſj ſi ex diſparibꝰ.⁊.j.e.l.utrũ.in ſi.
Itẽ ẽrõ qꝛ nõẽ viſile ꝙ teſtõꝛ poſuerit alt᷑natiuã iter res q̃rũ
vna eſt longe melioꝛ alia.ut ſi dicit lego fundum ualentẽ cen/
tum uel lego fundũ ualentẽ.x.ideo hᷣ pꝛeſumimus ex uolũta
te deſfuncti. ¶ Op. ꝙ in alternatiuis utrũqʒ ſit in obligatio⸗
ne. ut.l. lð aut il. S. de oſti. pe. x.l.ſi duo.j.de duo.re. So.
illud uerũ q in utraqʒ parte alternatiue cõtinet certa res.ſed

qñ in

ſi
iu
tis

No

in.

tü,
1
N/

n.

ni

e
4d.
e
n;

9
l,

40

t
i⸗
1

— — — ——

De re. du.

qñ in vna parte alenatiue ↄtineł res dubia puj oʒ ꝙ dubietas

declare?᷑ ꝗᷓ declarat eo mõ ꝗ h dicit. ⁊ illa res ita declarata di⸗/

cet eẽ ĩ oblone.ut.l. ꝛa.¶ Quero ꝗd ſiẽ duhiũ cui füdo ma
gis equalet. an totali ul particulari.Gl.dic qð tũc ẽ minus ue
nit in legato. ut.l. ſiita ſcriptũ in fi. ð. de le.j.c. l. apud iul.. ſe
io.e.ti.⁊ hec lec.ꝓcedit ſʒ lr'am negatiuã.ſcdo mõ legit reten
ta eadẽ lec.Fʒ lr̃am affirmatiuã.⁊ 'm hoc videt᷑ ĩ totũ pᷣceden
ti lec.ꝛiari.qre debes ſic ĩtelligere.nã qʒdð dicit in tex.fũdi me
uiani.dic.ſ.maioꝛis uł totalis.⁊ ſic ↄcoꝛdat cũ pᷣcedenti.⁊ ita
videbat᷑ dicẽ Di.uł poſſumus ĩtelligẽ alit m ꝙ gl.poſuit ca/
ſũ qñ totꝰ erat vnꝰfũdus diuiſus. tñ gra uberioꝛis culture.qͥ
caſu pcedit lec.ꝓut ẽ h lra negatiua.ſʒ ſi ppnerem ꝙ eẽnt plu
res fudi ⁊ ſeparati cuʒ muls itermedijs.ꝗ oẽs vno noĩe uoca
bãtur.tẽ ſi legauit meuianũ uł ſeianũ fũdũ nõ ĩtellexit de dota
li ſʒ ſolũ de vno meuiano.ſiue magna pecunia ſeu parua diſti
at.hoc ꝓbat᷑.j.de v.ſig.l.ꝗ ex plibꝰ.vñ id qð dicitãi.l.gaiuj
titiꝰ. S. de le.ij. hʒ locũ qñ tot fũdus ↄtigu erat.tñ gra ube
rioꝛis culture diuiſus.ſʒ qñ fũdi erãt ſeparati nunq; appella/
tiõe fũdi meniani ↄtinerent᷑ oẽs fũdi meuiani ſʒ ſolũ vnus fũ/
us. ut.d.l.ſi ex plibꝰ.⁊ hãc lec.tene mẽti.¶ Venio ad ſcdaʒ
lec.⁊ legi ſcðo mõ fm. R.ſᷣm quẽ.h.d. Añ diſiũcta cadit in
ter totũ ⁊ partẽ totũ partẽ nõ compꝛehẽdit.h.d.⁊ eſt nõ.lec.
Op.ꝙ qñ eidẽ legat᷑ genꝰ⁊ ſpẽs generi ꝑ ſpẽm nõ deroget
ut. l. legata 1 pn. S. de ſupel.le.⁊ de fu.iſtruc.l. cũ delaniõis.S.
cui fũdi.⁊.S.qdã.⁊.l.qſitũ.S.pe.eo.ti.So.gl. ꝛie loquũtur
qñ genꝰ ⁊ ſpeties legant᷑ copulatiue.hᷣ qũ legatur alternatiue.
Qõtra h̊ op.qñ eernaktan cadit ĩter totũ ⁊ partẽ videt /
reſoluat ĩ iũctã.ut.l.qntus ĩ fi.de au.⁊ ar.le.⁊.l.ſemꝑ.S.cuʒ “
o dicim. j. de v. ſig. So. ;tũ ẽ ppoſito dic ſic.qũq; alterna ⸗
tiua cadit ĩter totũ ⁊ partẽ ĩtegralẽ qtitatiuã nõ ſbalẽ.tũcĩ to⸗
to nõ ↄtinet᷑ pars.caſus ẽ hic.NRõ qꝛ fũdus recipit limitatiõeʒ

/

deſtinatiõe priſfa. ut.l.qd ĩ rerũ.S.ij.S.de le.j.Qñqʒ alt᷑nati/

—— „

na cadit ĩter totũ ⁊ partẽ ſbalẽ ut fudus aut fructu uł dom
aut paries ul ſupficie aut dom.tẽ ĩ toto ↄtinet᷑ par ut.l.pla
ne. . pe. S. de le. j.x.l. ſi titio fũdus.S.de uſuf.le. QAñq; alter/
natiua cadit ĩter totũ ⁊ partẽ p̃dicamẽtalẽ aut ĩter gen ⁊ ſpe
tiẽ. ⁊ tũc diſũcta ponit᷑ p iũcta.ut.l.qntuj.j.de au.x ar.x.⁊
l. ſemꝑ.S.cũ vo de v.ſig. Rõ qꝛ ĩ iſtis duob ultimis caſib to
tũ ⁊ parj nõ decernunt᷑ diſpõne pꝛiſſa.ſ̊ a nã ipᷣa.⁊ a cõi uſu
loquẽdi diſcernim ſic dicim ĩ noie ꝓpo ⁊ appellatiuo.ut.l.ſi/
qi fũdi noraulo.Ydeſe , ſ ĩtellige ut ſtati dicã. Iſtð ulti
mũ mẽbꝛũ videt᷑ hãc.l. intelligẽdo ꝙ iſta pła pᷣdia nõ erant
vnũ totũ ĩtegrale.ſʒ erãt pla pᷣdia diuiſa multis intermedijs.
tẽ ſi legaui meuianum aut ſeianũ videoꝛ legare totũ aut partẽ
p̃dicamẽtalẽ.⁊ ſic dʒ accipi copulatiue. Rñ.iſtð ultimũ mẽ/
bꝛũ dz diſtigui ꝑ hãc.l.ſic.qũ alternatiua cadit ĩiter genus ?
ſpẽm reſoluit ĩ cõiũctã.hoc ẽ uerũ qũ gen differt a ſpetie ĩ ma
gna pecunia.qꝛ tũc illa adiectio videt᷑ ſacta magis cauſa aug/
mentãdi qᷓ; diminuẽd.nõ enĩ ẽ uerſile ꝙ al᷑natiuã poſueriti⸗
ter rej ita diſpare. ut. S. dixi Fʒaliã lec.ſj qũ genx ſpẽj nõ diſ
ſerũt magna pecunia.tũc ſumit alternatiue.ut ẽ tex.ᷣ in fi. ꝓ
ut habetis lr̃am negatiuã.ſi vo hẽtis lr̃aʒ affirmatiuã ĩtelligo
fm aliã lec. ¶ Alteri eẽt vidẽdũ qñ genus ⁊ ſpẽs loquũtur
copulatiue.an ſpẽs addat ul detrabat generi. Tãgit gl.hic
dixii.l.q̃ſtũ.S.pe.de fũ.ĩſtru.⁊ nõ.p Hi.in.c.generi.de reg.
iur. li. vj. ¶ Vltio iſta.l. põt ĩduci ad. q.quã tetigii.l.ſiita de
au. ⁊ ar. lega.ſi lego tibi podẽ meũ qð hẽo in taliloco.⁊ dixi
ſignificatio iſtius uocabuli podere pẽdet etiã ex uſu loquẽ
i. qꝛ qdã ĩtelligũt idẽ qð de manſo.i.q;tũ vnũ par boũ labo
rare poſſet in anno. ut dixi in.l. ſ ita. qdã intelligũt podere.i.
plura pᷣdia cõtẽta ſub vna appellatiõe ſeu noĩatiõe.⁊ iõ foꝛte
eẽt dicẽdũ ꝙ cũ iſtud nomẽ podẽ nõ ſit nom? iuris ſed ſit no
men qð recipit limitatiõem 'm diſpõneʒ pꝛiſſa.ꝙ idẽ eẽt qd i
legato fundi.ꝙ inſpiciatur tẽpus pñs.i.teſtamẽti ut dixii.ð.
l. ſi ita de aur. ⁊ ar. le.

— .

ti relictũ.h.d. ¶ Op.imo id qð relinqt mihi eſt meũ

—

QAuod reli uit admiſtratoꝛib ali
C Jutbus. Vainerſhias videt᷑ ipi vniuerſita
i

tꝑ totũ ti.de lega.hᷣ dic ↄꝛiũ q̃re male.hui timoꝛe dic gl.ci
uib foꝛte admiſtratoꝛib.⁊ ꝑ hoc dic NMe. in.l. j. C. de ſa. ſi.
eccł. ſi relingt᷑ plato ecclie videt᷑ relictũ eccłie.ſʒ ſi relinqt vni
canonico ułpſbytero nõ habẽti dignitatẽ ul admiſtratiöem
ibi. tũc nõ videĩ relictũ ecclie.t hoc diẽ ꝑ hãc.l.¶ Circa pmũ
qð ipᷣe dic qũ reliqtur admiſtratoꝛib videt᷑ relictũ ecclie.vide
tur debẽ diſtigui an reliquat᷑ ſub noĩe ppo an ſbᷣ appellatiuo
ſm diſtictiõeʒ.l.ſi ßuus cõis de ſtipu.ſer.qð ꝗdã dicũt.vitas
ẽꝙ ĩmo dʒ diſtigui an reliquat᷑ a ↄicto.⁊ tc ituitu ꝑſone. an
ab exneo ⁊ tũc ĩtuitu eccłie videt relictũ.Lex.ẽi.c.reꝗſiſti ex

7 „ le ſe A r /

de teſt. fac anẽ.licẽtia. C. de ſa.ſa.eccł.addo.l.tutoꝛ petitꝰ..
pe.ð.pe excu.tuto.ſʒ q̃re hͥ nõ exhibet illa diſtictio pᷣcedat no
mẽ ꝓpuʒ uł appellatiuũ.circa h̊ cogitabit.¶ Circa ſcom qñ
relinqtur pᷣſbytero nõ hñti admiſtratiõem ꝙ videat᷑ relictum
cõtẽplatioe ꝑſone.hoc videt tex.i.l.ãnua.S.j.S.de an.lłe.ꝓ
ut ibi loqtur de libᷣtis. Sʒ põt rñderi.aut relinqtur vni libero
uł canonico tũc ꝓcedũt ꝗ̃ dicũt dicti doc.caſus ẽ ĩ dicto.c.reꝗ
ſiſti circa fi.ſ ſi relingꝗtur olbus canonicis ulłr ul canonicis in
deſinite videt᷑ relictũ cõtẽplatiõe ecclie. ut.d.l.ꝗnua. ⁊ ita põt
itelligi h ꝙ diẽ ciuib ĩdennite.⁊ ita videt᷑ itelligẽ gl.i.l.luti..
ciuib. S. de le.ij.⁊ hoc videt᷑ uelle MPe.i.d.l.j.C. de ſa.ſã.ecc.
lʒ iſtas.ll.nõ alleget. Cõtra iſtð videt᷑ gl.i.l.nõ ple i pe.gl.C.
de ſa.ſan.eccł.ubi puilegiũ cõceſſũ clerico videt᷑ ↄceſſũ ↄtẽpla
tiõe eccłie qð ad alias acqſitiões trahi põt.ita nõ.ibi gl.ſʒ ſu
ſtinẽdo illã gl.debem eã ĩtelligẽ qñ pᷣuilegiũ ul cõceſſio ↄtinet
id qð alij foꝛet iutile.eccłie utie.exẽplũ ĩ puilegio de facili po
ni põt.ſʒ ĩ ↄceſſiõe põt poni ſic.cõcedo ſeu lego clerico iter ꝑ
fũdũ meũ ad fũdũ ecclie.tũc videt᷑ cõceſſũ ſoꝛte ecclie.ita dʒ in
telligi illa gl.al diceret male.pᷣdicta oĩa itelliga ĩ platis ⁊ cle/
ricis ſeclaribus ꝗ pñt habẽ ꝓpꝛiũ.iĩ his uero qui ſũt reglares
⁊ nõ pñt habẽ ꝓpꝛiũ illi ĩidiſtincte acꝗrunt ecclie.ut in auẽ.in
greſſi.⁊.l.deo nobis.S.j.C. de pe⸗ cie⸗
—, — . ene lec. q̃ hʒ ꝙ in pꝛima
i Mambigno. Een fuit Graiit no ppo
Mafcdᷣa appellatino.ſcdᷣa ibi itaq;.Circa pᷣma parteʒ
ponit exẽplũ duob mõis.tene pmũ qð ꝓbaĩ ꝑ caſũ ĩ.l.ubi.j.
e. ¶ Cotra pm partẽ op.ꝙ ubi ẽ uerbu ambiguũ nõ ſtem
uolũtati deiũcti.ut.l.ſi alij.S.de uſuf.le.ſo.qdã ꝙ ibi fuit am/
biguitas rei h vbi. Cu dic ꝙ ibinõ cõſtabat de uolũtate deſũ
ctiiõ ſtat᷑ ppe ſignificatiõi uocabuli ut ibi dicũ ſ̃ʒ Ro. C Itẽ
hec.l.facit oẽs ⁊õ me.ꝗq eñ hẽmus.ll.ponẽtes plłes lec.dici
mus utraq; lec.põt eẽ bona.videte qñ vna.l.hʒ plłes lec.q̃li/
bet põt eẽ bona.ↄcedo ſi pbat᷑ ꝑ alias.ll.uł rõne aliarũ leguʒ
i p certo iuriſcõſultꝰ de vna tm ĩtellexit lʒ de q̃ uoluerit ĩtelli/
gere ĩcertũ ſit apud nos. ¶ Itẽ op.ad ſcðm dictũ.s. de le.iij.
l. nõ aliter. ubi recedit a vbi ppter uolũtatẽ teſtatoꝛis.So.in
ↄꝛio uocabulũ hẽbat ples ſigniſicatiões.vnde accipit illa que
ↄgruit nolũtati deſũcti.hᷣ vo habebat vnã ſignificatiõem tm̃.
¶Vltĩo gl.op.j.de ap.l.j.S.ſiqs.So.h̊ ẽ erroꝛ in vbi platio
ne ibi in facti executiõe circa quẽ erroꝛem eſt iuris diſpoſitio
ut ibi patet.

gatũ incerte ꝑſone nõ ualet.So.alið ĩ legato.aliud ĩ
ado cauſa ↄditiõis plẽde. Rõ ẽ qꝛlegatũ dʒ cõtinẽ oblo/
nẽ. vñ ẽ neceſſe ꝙ ſit ꝑſona ĩ q̃ oblo ſuſtentet᷑.ſed conditio nõ
ↄtinet oblłlonẽ ſʒ euẽtũ ſacti.ideo in certã perſonã poteſt con
lerri ita loqtur hic. Sipf .
iꝑſona legatarij nõ apparet lega-
Aulus. nõ ualet. . d. ¶ So'E videtĩ ꝙ ſi
K nõ adijci ꝑſona ualet diſpoſitio.ut.l.qui pecunia.j.
de ſta. li. ſo. ibi grauategatari uł ſideicõmiſſari.vñ iĩ dubio
videĩ grauat dare hẽdi a ꝗᷣ ſẽſit cõmodũ.h̊ vo grauat hẽs ꝗ
cõmodũ ſẽſit a ſeipo nõ alio.¶ Itẽ op.j.l.ꝓxima.ubi ualet
relictũ icerte ꝑſone.Sol. ibi icertitudo uenit certiſicanda ex
aliq futuro euẽtu.hᷣ ſec ut ibi plene ſtati dicam qð tene mẽti.
NLidã. Valet legatum factum incerte ꝑſone
Eoove cerᷣ ul deĩcert᷑ ſiĩcertitudo uenit de
garãda ex aliqᷣ futuro euẽtu. h. d.h.l. ¶ Op. ꝙlega
tũ ſactũ ĩcerte ꝑſone nõ ualʒ.ut iſti. de le.S.icert.So.qdã di
cũt ꝙ h legauit iĩcerte ꝑſone de certis ut vni ex hẽdibꝰ.uł vni
ex amicis meis.¶ Sʒ hãc ſo.videt᷑ tex.h.ibi ſi vo ꝗs alius
Tq ſic videt icerta ꝑſona de ĩcert. So.ꝗdã dicũt ꝙ dictio ali
iplicat.ſ.aliꝰ ex amicis.⁊ hoc videt᷑ pbari ꝑ finẽ hui.l.dũ diẽ
aliꝰ ex amicis.lʒ hec ſo.in ſe ſit vᷣa tñ doc.dicũt ſic. Si legat᷑ in
certo de ĩcertis.ſʒ tñ ĩcertitudo uenit certificãda ex aliq futu/
ro euẽtu legatũ ualet ⁊ ſic itelligũt h ſimpłr ali.ſiue ſit ex ami
cis ſiue exneus.ſac.l.exneũ.C.de hẽ.ĩſti. Mõ ob.S.ĩcertij.q
qð ibi dicit coꝛigiti.S.ſʒ nec.eo.ti.⁊ hoc tenẽt doc.i.l.id qð
pauꝑibuj.C. de epi.⁊ cle. ¶ Itẽ op.de.d.l.id qð pauꝑibus.
So.gl.ꝙ ibi ſpale ẽ fauoe pauperũ.Gl.diẽ uerũ qũ nõ hñt
paupes certũ collegiũ.ut hoſpitale.qꝛ tũc nõ eẽt ſpale qꝛ cuili
et collegio appꝛobato legari põt. ut.C. de ſa. ſ. eccł.l. j. T. .
ij. S. e. . l. cᷓ ſenat.j.e. ¶ Op. g. e.l. paulus. So. ut ibi dii
¶ Et ad declarationẽ hui mãe diſtigue ſic cũ q̃rit᷑ an ĩcertitu
do vitiet legatũ.aut ẽ icertitudo rerũ ⁊ dicut.l.legato gnãlit.
5§. .. de le. . T inſti. dele.S. ſi gnaliter. ⁊.l.cũ poſt. . gener. de
iure do. Aut ẽ incertitudo ꝑſonarũ.⁊ tũc qñq; aſſumi ꝑſone

Coditio ddi põt oferri ĩ ꝑſonã cert
C Aulus. Cĩcertà.h.d.¶ .fl. Pria. ubi le/

—. -
——

*

prebꝰ. nt lego dnos fuos ſtichũ ? paphil. x tũc dic ut.l. ſig

a filio.S.ſiꝗs ples.S.de le.j.qñqʒ aſſumit ppe ⁊ iſta eſt ꝓpꝛie

mã nra.q caſu dic aut ẽ icertitudo circa ꝑſonã eiua qᷣ relinꝗ
tur ⁊ tũc videt relictũ ab hẽqe.ut.l.ſi fuus.S.ꝗ margaritã.S.
de le. j.⁊.l.f. C. ad tre. niſi alið apparet ut ibi nõ.aut ẽ incerti

tudo circa ꝑſonã eiuj cui relinqt᷑ nulla expᷣſſa ꝑſona cui relin/

qtur.aut relinqtur expᷣſſa pſona q̃ tñ ſit dubitat᷑.aut relinquit
nulla expᷣſſa ꝑſona ſpalit᷑ ſed vłr uł idefnite de vniuerſis.uel
vno de plbus. Mꝛimo caſu ſi legatũ relinqtur ab hẽde alij
nõ ualet.ut.S.l.ꝓxi.ſi vo a legatario uł ſideicõmiſſario ualet
⁊ itelligit ꝙ dʒ dari hẽdi.ut.l.q pecuniã.j.de ſta.li.rõnem di/
xi.S.l.ꝓxi.Scðo caſulegatũ ualet ſed non in effectu.qꝛ hẽs
nõ cogit᷑ ſoluẽ niſi apparet de ꝗ teſtatoꝛ ſenſerit.põt tñ ſoluere
ſi vult. ut. S. ti. .l.iij.S. ſi duobꝰ. ⁊. S. de le.ij.l.ſiqs ſuum.S.ſi ĩ
ter. ⁊ de teſta.tu.l.duo ſut titij. Fallit ſi reſultat pariter ĩcertitu
do ꝑſonarũ ⁊ rerũ.q; tẽ nõ ualet ipo iure ut.j.e.l.ſigs plibꝰ.x
de manu. te. l.nõ ex plibus.⁊ h ultimũ nõ.ꝑ Hi.i.c.in obſcu
ris.de re.iu.li.vj.Lertio caſu aut ĩcertitudo uenit certiñcada
ex aliq futuro euẽtu. ⁊ ualet legatũ ut h.aut nõ uenit certiſicã
da nec certincat᷑. ⁊ tũc aut relinꝗtur icerte ꝑſone de cert.⁊ ua
letlegatũ.ut iſti.de le.Siĩcer.x.S.de le.j.l.ſi Fuus legatus.S.
huiuſmõi.aut relinquit᷑ ĩcerto de ĩcertis ⁊ nõ nalet. ut ſi dico
lego vni hoĩ.ut.d.S.icer.ſallit fauoꝛe pauperũ.ut.l.id quod

paupibus. ⁊. l. nulli. C. de epi. ⁊ cle. Iʒ ſecus ſit ĩ eo qð reliquit

caulſa cõditiõis ĩplẽde.ut.S.e.l.paulus.⁊ ibi vidiſtis rõnẽ.ha
betis mõ hãc mam plenius declaratã quã Ci.ponit ĩ.l.id qð
pauꝑibus.¶ Quero aliꝗd ẽ relictũ ĩcertũ ĩ v mõi an ſit ideʒ
ĩ dãda cauſa oditiõis iplẽde.Qdð videt᷑ cũ modus ſit con/
cditio.ut.l.j.C.de his q̃ ſᷣ mõ. In ↄꝛiũ ẽ ueritas.qꝛ id qdð relin
quit in vi mõi hʒ actionẽ ⁊ obloneʒ ꝓducẽ.ut.l.ſ.C. de his q̃
ſub mõ. ⁊ ſic reqri᷑ ꝑſona ĩ quã ſubſtãtiet oblo.ſicut ĩ legato.
ut dixiĩ.l.paulus.S.e.¶ Quero ꝗd in hẽdis inſtõne ſi cõti/
net pſonã icerta an ualet.tex. iſti.de le. S. ſy nec hec ſpẽs. ⁊. d.
l.ſi u. S.huiuſmodi.S.de.le.j.dicit idẽ i hẽdis inſtõne qð i le
gato.tu tñ ad hocut hẽas.ll.magis ꝓpas dic ſic. Aut hẽdis
iſtõ cõtinet ꝑſonã penit ĩcertã nullo mõ declarãdaʒ ⁊ nõ ua/
let. ut. l. qtiẽ.S.hẽ de hẽ.iſti.Aut ↄtinet ꝑſonã ceriã.ſʒ dubi
tatur q ſit.⁊ tũc videt᷑ ꝙ nõ ualeat niſi apparet de qͥ teſtatoꝛ ſẽ
ſerit.ut.l.ĩ tẽpꝰ.S.j.S.de here.inſti. Aut otinet vnũ de plibꝰ.
aut de diuerſis.⁊ tẽ aut uenit certiſicãdũ ex aliq futuro euẽtu
Tualet.ar.huiꝰ.l. iũcta.l.ſi Fuꝰ.S.huiuſmodi.Alut pſona nõ
uenit certiſcãda nec certificat᷑.tũc aut iſtituit ꝑſonã icertã de
cerſᷣ ⁊ ualet.ut.l.uter ex fribus de ↄdi.iſti.⁊ de hẽ.iſti.l.qtiẽs
S. ſiqs tñ.⁊ de bo.poſ.ſm ta.l.ij.S.ſiqs ita.Zut ĩſtituit icertũ
de icert ⁊ nõ ualet. ut.d.S.ĩcerij. iũcto.S.ſʒ nec ſpẽs. ĩſti.de
le. ¶ Tertio qᷓro qd i tutele datiõe.Rñ.i hoc ẽ plus.qꝛ tutele
datio ĩcerta etiã ſi iĩ aliq futuro euẽtu ueniat certincãda nõ ua

let. ut.l.tutoꝛ icert de teſta.tu. ⁊ ĩſti. de le.S.tutoꝛ. Roõnẽ iter

tutela ⁊ legata ponit gl.i.l.ſiqs a filio.S. ſigs plures.. dele.
j.Pdicta va qñ teſtõ⸗ reliꝗt ĩcertũ.ſece ſi icertũ.qʒ de quo teſtõꝛ
ſeſerit dubitat᷑. q; tũc ualet ſi ↄſtaret de qᷓ teſtõꝛ ſenſerit. ut.l.
duo ſut titij de teſta.tu. Itẽ pᷣdicta va qñ icertitudo ẽ circa ꝑ/
ſonã ei ꝗ datur tutoꝛ. ſed ſi eẽt circa ꝑſonã eius cui dat.dic ut
l. tutoꝛ ita de teſta.tu.¶ Auero ꝗd ĩ executoꝛib ultimarũ uo
lũtatũ.Et videt᷑ idẽ.q; ĩcertitudo hʒ uariare iſto.ſic officiũ tu/
tele cuieqparat.ar. ei qð nõ.i.l. ãtepe. S. de tutel.ſziſta egpa⸗/
ratio nõe ꝑ vi nepaecbi ꝛetea videt᷑ eadẽ rõ qꝗᷓ ĩ tutoꝛe
ſi bñ neſpicis gl. ꝗỹ i.l.ſiqs a filio.S.ſiqs ples.S.de le.j.⁊ per
h videt᷑ ꝙ illð qð teſtõꝛes ſepe ſaciũt.q; dicũt facio talẽ fidei/
cõmiſſariũ.⁊ ſi nolit ul nõ poſſit do ſibi ptãteʒ aliũ faciẽdinõ
ualet. q captatoꝛia. ut.l. captatoꝛie.S. de le.j.⁊.l. fi.j.e. ſʒ vide
tui ꝙ nõ ualet alia rõne.q; executoꝛ icertus nõ põt dari.ſicut
nec tutoꝛ. ⁊ hoc videt᷑ uerũ etia ĩ executoꝛib ad pias cauſas.
nã ſcitis ꝙ datio tutoꝛũ ẽ fauoꝛabil ⁊ tñ nõ ualet.qꝛ poſſet re
dũdare ĩ eoꝛũ leſiõeʒ.⁊ ſic hoc ẽ uerũ quõ ualet iſtð relictũ reli
quo executoꝛẽ miſtrũ fratrũ de penitẽtia qꝓ tꝑe ſuerit.nã tu/
tele datio hoc mõ facta nõ ualet ut.l.tutoꝛ icertu de teſta.tu.
toꝛ ĩcertus.ut ex de pcu.c.j.i.vj.? nõ.p Ci.i.l.ſiqs.C. de pcu.
ĩ pma.q.lʒ ↄꝛiũ õõ hoc apparet ꝑrõ
nem.nã ꝑ dationẽ tutoꝛis qs ꝓuidet alij.ſ.pupillo. q; ius ad
miſtrãdi ponigit ad oĩia hona pupilli etiã aliũde qſta. x ideo

lex nõ pmittit hoc niſi pꝛinõ alij.merito ipe nõ pot cõmittere
ſub ĩcerto.qꝛ ſm hoc ↄcedẽt ptatẽ alteri qð lex noluit.ſed faci

endo ꝓcuratoꝛẽ puidet ſihi ita ſaciẽdo executoꝛẽ.q; eius offi/
ciũ ſolũ ad relicta a ſe poꝛigit.⁊ ſicẽ eadẽ rõ q in legato certi⸗
ſicãdo ex aliquo futuro euẽtu ut hac.l.dieit. Sʒ puto aduer/

tendũ:q; aut teſtatoꝛ dicit ꝙ aliud hẽat ptatẽ facẽdi executo

quõ ergo põt ualẽ tutoꝛis datio.Rñ.ualet ſic põt dari pcura

Bere. du.

rẽ ⁊ nõ ualet.q; ẽ captatoꝛia uolũta ut dem ẽ. ſallit ſi eẽnt cer
ta relicta ad pia cauſa ut ex de teſta.cũ tibi. Si vo diẽ facio
executoꝛẽ ill quẽ talis noĩabit ualet q; nõ ſᷣa ſʒ noĩatio ꝑſo
ne ẽ ſibi cõmiſſa.ut.j.e.l.utrũ.S.cũ quidã.¶ Quero circa ele
ctiões factaꝰ ad ſeculare admiſtratiões an ualeat electio fcã
de pſona ĩcerta. Muto ſic dicẽdũ ciuitas ꝑ legẽ ſuã põt facẽ
electionẽ de icertis ut ille ĩtelligat᷑ electus p qͥᷣ ſoꝛs ceciderit.ꝓ
q facitĩ auẽ.de defẽ.ciui.S.ſʒ teri.in eo ꝙ dicit de electiõe 4
ſit ꝑ circulũ.ſʒ vnus hõ puatus cuiↄcedit ius eligẽdi nõ poſ⸗
ſet facẽ electiõem ĩcertã eadẽ rõne q ẽ ĩ tutoꝛe ut nõ.i.d.S.ſiq⸗
plures. S. de le.j. maxiĩe cuʒ reſpublica minoꝛib equiparetĩ.ut
l.reſpublica ex qui.cau.ma.⁊.l.rempu.C. de iure reipu.li.x.
¶ Vltĩo qro illi ꝗ hẽbãt ptãteʒ eligedi elegerũt aliquẽ certuʒ
tñ dubitat᷑ cũ eſſent duo eiuſdẽ noĩs ꝗd iuris. Rũñ.niſi appa/
ret de ꝗᷓ ſenſerit nõ ualet ut.l.duo ſunt titij de teſta.tu.ſʒ puto
ꝙ ſi ſũt duo electoꝛes ex dicto eoꝛũ legitie depoſito declarabi
tur de quo ſenſerint.ut.c.cũ dilectus.ex de elec.

Si tibi et poſthumo. Ho hummus aui

partẽ.ſi vo naſcũtur płes ꝗlibet cũ ſibi iũcto admittit in viri
ẽ.h. d. ¶ Op. ꝙ poſthumus alienus nõ poſſit iſtitui nec ei
legari.ut ĩſti.de le.S.poſthumo.⁊ iſti.de bo.poſ.in pn.So.il
lud ſm legẽ antiquãa.xij.ta.hodie ſecus ᷣm iſta tpa.ut.l.hẽdi
poſthumo.S.de le.j.⁊.l.gallus.S.ille caſus.S.de li.⁊ poſthu.
Op.ꝙ etiã poſthumus ſi nõ naſcit facit partẽ.ut.l.plane.
S.ſi ↄiuncti.S.de le.j.So.ibiiõ qꝛlegatũ quodã reſpectu ua
let.q;ꝛ ſuo ppꝛio hẽs ex curialitate dare tenet.ut.l.fi.S.illo.C.
de ne. ſer. here.ĩſti. ¶ Op.ꝙ oẽs poſthumi admittãtur ĩ vnã
poꝛtionẽ qꝛ oẽs ſunt cõiuncti vno noie collectiuo.ut.S.de hẽ.
iſti.l.ſi titius.⁊.l.ſi ĩterdũ ĩ pn.e.ti.gl.nõ ſoluit.ſʒ Hi.dicit ꝙ
ibi oẽs erãt nati.iõ ſſimul oẽs noĩati uocant᷑ĩ vnã poꝛtiõeʒ.hᷣ
vo nõ erãt nati.⁊ iõ ẽ ueriſiłe ꝙ ſi teſtatoꝛ naſcituros tot eſti/
maſſet oĩbus utiliter legaſſet.qð puto ſatij bñ dictũ.nõ eni eſt

qd iputet᷑ teſtõꝛi cũ eo ſegregati noĩare nõ poterat cũ nõ eẽnt
nati.⁊ hoc cogitare nõ debebat cũ viſil nõ eueniat.alle.Di.
ad hoc.l.ꝗ filiabus.S.j.S.de le.j.Ex his põt ĩferri ad.q.dicit
teſtõꝛ ſi talis deceſſerit ſine liberis ueniat hẽditas mea in gaiũ
ſempꝛoniũ uel eoꝝ filios.nõ dixit in ſtirpẽ.decedit vnus ex

his relici płibus ſilijs.utrũ oẽs iſti filij admittãtur in vnã poꝛ

tionẽ cũ ſuꝑueniẽte.an qlibet hẽbit tatũ q;tũ ſupuiuẽs. Et h
videĩ tex.ꝙ ſic.ſ.q quilibet dʒ hꝛe tãtũ.ſʒ tñ de lure videt᷑ cõ/
tra.nã videſj ꝙ teſtõꝛ uoluit pꝛem viuẽteʒ pᷣferri ſilijs etiam ſi
multo hꝛet.ſʒ pꝛ ſine dubio nõ uocaret niſiĩ dimidia ſilij ergo
qui debẽt uenue poſt pꝛem quẽ teſtõꝛ plus dilexit nõ debent
hĩe plus eoꝛũ pꝛe.ut.j.de cõdi.⁊ de.l.publius in fi.vñ cõſiliũ

ſt ꝙ ſemꝑ ponat in teſtamẽto deueniat in ſilios ⁊ in ſtirpeʒ.

2„ . . — ——

uolũtatem cõmitti nõ põt.ſed electio ꝑſone bñ cõmit
tit.h.dð. E Mõ tex. ibi pluriũ intereſt ⁊c.cõcoꝛdat cũ eo qð h
dici qð nõ.HPi.i.l.captatoꝛie.S.de le.j.eandẽ diſtinctiõez fa
cit tex.in.l.deicõmiſſaria.j.de nideicõ.li. Itẽ hoc qð h dicit᷑
ꝙ ſbᷣa legati nõ põt ↄferri in uolũtatẽ alterius in legat ad pi
as cauſas.nt.c.cñ tibi extra de teſtt.

Mueſitũ. n idetcomiſſo heix relictoitelligit poꝛtio

⸗ ,p mõ oneris.hẽdidu p fideicõmiſſo iniun
cti.als debet p hẽditarijs poꝛtiõibꝰ.h.d.mãʒ hui.l.habej ĩ
l. qtiẽs.⁊.l.nonunq;.j.ad tre.dixii.l.turpia..ſi.S.de le.j.

h. ;d. COp. . e.l. pxi. §. ſi marit?. Gl. ſoluit vno mõ

17 Ad ↄfirmatiõem donatiõis ſuffic cõ
— inter. uge donate vonatario nõ ſuꝑuixiſſe
uti ea pʒ qð nõ curo. So.alio mõ.quã ſolu.doc.declarat.di/⸗
co ꝙ vᷣba legi ↄfirmani donationẽ ueriſicant᷑ ambobꝰſimul

decedẽtib qꝛ donatoꝛ nõ ſuꝑuiuit.ita loqtur hᷣ in.l.õꝛia.vba

ſtipulatiõis ueriſicant᷑ ambobſimul decedẽtibꝰ.qꝛĩ matrimo

nio decedit iõ nõ diſcoꝛdat ſʒ potius ↄcoꝛdãt.¶ QOp.qð ab

initio nõ ualet tractu tꝑis nõ ↄſirmat.ut.l.qð ab initio.q; do/
natoꝛ nõ ſupuiuit. ita loꝗtur h i.l.ia.ba ſtipulatiõis vifcã

tur ambobꝰdecedẽtibꝰ.j.de re.iu.Gl.ſoluit ꝙ etiã nõ pfirma

tur ut donatio ſʒ ut legatũ.ſʒ nõ ẽ uerũ ꝙ donatio ofirmetur
tanq; relictũ qꝛ ĩ legat ⁊ ſideicõmiſſi reqri legatariũ ſuꝑuiuẽ
nec ualẽt ſi teſtatoꝛ ⁊ legatari ſimul decederẽt.ut.l.qð de pa/
riter in ſi. cñ.l.ſe.j.e. ¶ Cõtra hoc op.ꝙ habeat vim legati.
ut.l.ſequens qõ.S. de le.ij.⁊.l.cum h̊ ſtatus.S.ſi maritus.⁊
nõ.in.l.res.C.de dona.inter vi.⁊ uxo.So.gl.ꝙ ↄfirmat᷑.qꝛ
eeſſant rõnes phibẽtes.ſed dic ꝙ iõ ↄfirmat᷑ qꝛ ueriñcant uer
ba legis 2ↄfirmãtis.⁊ deſiciũt uerba legis ꝓhibẽtis qᷓ ponuni

in. l. cum b ſtatus.S.ſi ambo de dona.iter vi.⁊ uxo.⁊ ſic per

hanc. l.

1 „7 5 Subſtantia legati uel
Tru. Cu ꝗqdã. Sobnantial Aeriu

— — — e— — — –— —

— = -

DS

.
nni

9
.

eſt
int
ct
iü

S=— ,☛⁊. — —– —

—0 ☛ — = S

–☛

hanc.l.hẽs deciſos tres caſuꝭ.i.qñ pᷣcedit donãs qũ legatariꝰ
⁊ qn oẽs ſimul.¶ Sʒ qro qd ſi nõ apparet ꝙ ſimł ul ſepara
tim aliquo oꝛdine deceſſerint.puta qꝛ vnus in fracia alter h.
⁊ ſic nõ apparet quis pus deceſſeu: Muto iſto caſu melioꝛẽ
eẽ ↄditiõem poſſident.nã ſiquidẽ hẽdes viri uẽdicant ipᷣi de
bent ꝓbare uxoꝛẽ pꝛedeceſſiſſe.ſi vo hẽdes uxoꝛis ipi debẽt p

bare virũ pᷣdeceſſiſſe.qð cũ nõ faciãt cadũt abitentiõe ſua.iõ ĩ

ari cauſa melioꝛ erit oditio poſſidẽtis.ut.l.ñ.C. de rei uen.⁊
in pari cauſa de re.iu.⁊.c.ĩ pari cauſa de re.iu.li.vj.nec ẽ ali
qua pᷣſũptio ꝓ actoꝛe.ut qui ſemel vixit uſq; ad certum tpᷣs vi
xit.ut.l.ſpadonẽ.S.qui abſongn de excn u tene menti.
S timus ſeu ſupᷣmus dicit queʒ
. Ni duos. ud ſequit etiã ſi nullus pᷣcedat
pꝓximus ſeu pmus dici quẽ nemo pᷣcedit etiã ſi nul/
lus ſequat᷑.⁊ ſic idẽ põt eẽ pᷣmuj ⁊ ultimus.h.d. ¶ Op.õ.de
te.tu.l.duo ſunt titij.⁊ de hẽ.iſti.l.ĩ tẽpoꝛe.S.j.⁊.j.e.l.ſi ſuerit.

So. ⁊ anteq; ueni ad ſo.gl.dic ꝙ ↄꝛia loquunt᷑ qñ ẽ ĩcertitu
do circas perſonas eoꝝ qui ad hẽditatẽ uł legatũ uocant᷑ ſeu

ĩ qs diſpõ ↄſert.h̊ vo loꝗtur pſona q̃ ad diſpõneʒ uocat ẽ
certa. q; cert ẽ ſubſtitut.ſe

erat dubitatio circa res hẽdita
rias ad quas uocabant.⁊ ſic ſũt lõge diuerſa ut dixi.S.e.l.ꝗ/
dꝗ ita.na ibi circa ꝑſonã erat obſcurita.hᷣ circa re.ad qð fac
qð nõ. Pi.i.c.ĩ obſcuris de re.iu.li.vj. ¶ Op. relatiuũ q ul
qui q ponit diſtributiue dʒ ueriſicari in vna ꝑſona nõ ĩ plibꝰ

ut. . e.l. iqs de plibꝰ. B aũt ueriſicat ĩ plurib qui plłes ſut ulti

mi qre male.So.⁊ nũc ſequit᷑ bñ.ſo.gl.iſtð ppter pᷣſũptã uolũ

tatẽ defũcti.qui ſubſtituẽdo ultio videt tm uoluiſſe ꝙ ĩ hẽdita
te ultimi hꝛet hẽditatẽ utriuſqʒ.dixi plene ĩ.l.hoc articulo de
hẽ. iſti. ubi tractaui mãm diſtributiuoꝛũ. ¶ Op.j.ad treb.l.
eũ qui.ubi nõ ualet ſideicõmiſſũ niſi aliquẽ ultio deceſſiſſe ꝓ⸗
bet. So. poſſum dicẽ aliter ꝙᷓ gl.nã ibi dicit ei ꝙ nouiſſimuʒ
qð ẽ ſuꝑlatiuũ.cui nã ẽ ꝙ relinqt foꝛmã poſitiuii exneo.⁊ ſic
reꝗrit ꝙ ali decedat.hᷣ vo dixit ultim ſeu ſumus qð nõ eſt
ſuꝑlatiuũ.ſʒ hoc nõ multũ placet qꝛ nouiſſim dicit qui tʒ ulti
mũ gradũ nouitat.ſic optim qui tʒ ultimũ gradũ bonitas.ut
l.ubi aũt nõ apparet de v.ob.vñ idẽ ẽ dicẽ nouiſſimꝰ ⁊ ultimꝰ
q̃ᷓre dic ſᷣm gl.alið in ſubſtitutiõe ſideicõmiſſaria ut ibi.alið in
directa ut h.⁊ h placet.rõ qꝛ in ſubſtõne ſideicõmiſſaria ĩ he/
ditate ultimi hẽditatẽ pmi nõ hẽet.vñ nõ ẽ pᷣſüptio ꝙ teſtatoꝛ
uoluerit ambobꝰſubſtituẽ.⁊ iõ nõ admittit ad fideicõmiſſũ ni
ſi ꝓbet ambos ſeparati deceſſiſſeut ibi.pᷣ vo loquit᷑ ĩ ſubſtitu
tioe directa.ut.l.ꝗ duos de vul.⁊ pu.iĩ pn.⁊ ad.i.fal.l.pꝛ ſiliã
Ih.⁊.l.q ex liberis in pn. de bo.poſ.ʒ ta.vel dic ꝙ ibiloquii
qñ mi crat in medio. Rõ q; in heditate ultimi ſubſtitut non
reperiſſet totã hẽditatẽ pmi qñ pᷣ ſucceſſiſſet tã frat᷑ q;ᷓ mat ꝑ
auẽ̃.deſũcto.C.ad tertu.x iõ ceſſat rõ huiꝰ pᷣſũptiõis de q̃.O.
dictũ ẽ. Idẽ putarẽ ſi ſuꝑeẽt aliqs agnat ⁊ cognat qui vna
cũ fratre pᷣ decedẽte ſuccederet.ita ĩtelligit gl.dũ dicit.ſj quid
ſi mr eẽt in medio ⁊c̃.quã nõ.Ex q̃ hẽs nõꝛe ſᷣm DNi.ꝙ qñ te⸗
ſtatoꝛ ſubſtituit ultio moꝛiẽti nõ ẽ dubiũ ꝙ ius legitimarũ hẽ
dita.oſeruat᷑ ĩter filios pᷣ decedẽtes.ut.l.uel ſingul de vut.⁊
pu.⁊ iſto caſu admitteret᷑ mr̃ ul ali vna cũ ſilio ad hẽditatẽ le
gitimã. ¶ Op. ex gl. ʒ Ja. de are. dick h ꝙ ĩ hedlitate ultimi
decedentʒ reperi heditaj pmi.Cõtra hẽdita friꝰ nõ adita nõ
trãſmitti? ut.l.qm̃.C.de iure deli.ſʒ h frat nõ adiuit hẽditateʒ
fratris ergo ⁊c. Huius timoꝛe dicit Ja.de are.ꝙ hoc erit per
bñſiciũ reſtitutiõis in ſtegrũ ꝑ.l.pãtonius de acq.hẽ.qð ẽ no
tãdũ.nã.l.pãtonius.loꝗtur in abñte tm nõ in minoꝛe. n

itelligit H in minoꝛe ⁊c.Et ẽ nõndũ ꝙ pupillus quinõ adiuit

hẽditatẽ donec vixit nõ ſuit deceptꝰ.q; adire poterat poſtqᷓ;

moꝛtuus nõ põt decipi.Ex quo videt᷑ . Hus eius ex ſui ꝑſo
lt. ſed de egtate im/

na in iĩtegrũ reſtitutiõem ĩpetrare nõ poſiit.ſed de .
peratoꝛ in.l.pãtonius.determinat ↄtrariũ.⁊ idẽ dicit Ja.de

are.in minoꝛe eadẽ rõne. Idẽ dico in quocunq; ipeduo iuſta
caulſa.q; hẽs poterit ipetrare reſtõnẽ ex clauſula.ſiqua mihi
iuſta canſa videbit ⁊c.ar.l.pãtonius.nã bñſiciũ reſtonis trãſ-

mittit ad hẽdem.ut.5.de in ĩteg.reſti.l.non ſoluʒ.⁊ hoc tene

bat Old.⁊ idẽ Ci.ſuꝑ hac.l.ſ reperio ꝙ Ja.de bel.i anẽ.de

tri. ⁊ ſe.ĩ f.qõnis diſputate ꝑ eũ tenet ↄꝛiũ ꝑ.l.ij.S.ſiqs ex libe
ris.j.ad tertul.⁊.l.ſiĩfati.S.ſi vo.C.de iure deli.ubi dicũ ꝙ ꝑ

inde eſt ac ſi nõ fuerit delata. Mihi vo videt᷑ ſic dicendũ. aut

pupillus ſeu ifans deceſſit ita repẽte ꝙ eius tutoꝛibus ul ↄſan

guineis ſi tutoꝛes nõ habebat nõ põt iputari negligentia cur
nõ adiuerũt.tẽ puto hẽdibꝰdãdũ bñnciũ reſtõni ut H. qꝛ B. l.

nõpᷣt alit ĩtelligi.repẽte aũt dico moꝛi ſi deceſſit ĩrra cẽtu dies

nã minoꝛi tpe nõ põt pfecte deliberare de hẽditate adeũda ut
l.. in n. cũ. l. ſe.ð.de iure deli.Aut nõ deceſſit ita repẽte.⁊ tũc
ſi nõ hẽbat tutoꝛẽ ẽ quid iputel hẽdi eius ſi tutoꝛẽ nõ petijt ut

Pere. du.

de le. hẽ. l. ciãt.uł ſi habebat tutoꝛẽ põt habẽ regreſſũ 9ᷣ tuto/
rẽ ut nõ in.l.ſi ifanti.S.ſi vo. ⁊ ſic ceſſat eqtas dadi reſtitutio/
nẽ.ſʒ ſi tutoꝛ nõ eẽt ſoluẽdo nõ eẽt iniquũ hẽdi ſubueniri ꝑ re
ſtitutiõem. ar.l.n. de eo ꝑ quẽ fac.erit.⁊.l.plane.el.ij.S.j.S.de
le.j.ſʒ poſſumu hodie dicẽ ꝙ in hẽditate ultumi reperiat here
ditatẽ pmi hoc ẽ ius deliberãdi adeũdo hẽditatẽ pᷣmi fm foꝛ
mã.l.cũ antiquioꝛibus.C. de iure deli.¶ Tñ ꝓ declara tione
huiꝰmãe iuris deliberãdi qᷓro aliq̃.q.x pᷣ q̃ requirãtur ut trãſ
mittat᷑ iuj delibᷣandi.Rñ.q ille ꝗ decedit ſciat hẽditatẽ ſibi de
latã.tex.ẽ i.l.cũ antiquioꝛibus. Itẽ ꝙ annus nõ trãſiuerit. tñ

illð de ſcia oino reqri ut ibi dici ĩ tex.⁊ clari ibiĩ gl.magna

ſʒ ſi ignoꝛaret hẽditatẽ ſibi delatà.tũc nõ põt traſmittere ius
deliberãdi.ſʒ de neceſſitate recurrit᷑ ad bñſciũ reſtõnis de q
ð.dixi. Rõ qꝛ ille qui ignoꝛat nõ põt delihare.⁊ ideo nõ põt
trãſmnittẽ ius deliberãdi ad aliũ qð ipe nõ pʒ. ¶ His pmiſſis
qro ſi ẽ pupillus an ſcia tutoꝛis ſufficiat. Rñ.qꝙ ſic.ut.l.nõ ſo
luũ ĩ fi.j.de li.cauſa.⁊.l.ſi ex legati cauſa cũ ſe.j.de vb.ob.⁊ de
uſucap.l.ſeqtur.S.ſi Pupuli. Ite tutoꝛ ſolus petit tpᷣs ad deli
berãdũ.ut.l.ait pᷣtoꝛ de iure deli.ad qð facit qꝛ tutoꝛ ſoluꝰ põt
adire.ut.C. de iure deli.l.ſiĩfanti.⁊ bonoꝛũ poſſeſſiõeʒ petere
ut.l.bonoꝛũ.C. de bo.poſ.Fſʒ tab. Sʒ ð hoc foꝛtit᷑ fac qð nõ.

i. d. l. ſi ifanti. qꝛ ſi tutoꝛ nõ adit tenet hẽdib infantis.vñ ſi ad

hẽdes ĩfantis traſiret ius deliberãdi eis tutoꝛ nõ tenet᷑ cũ non
eẽnt leſi.qꝛ adhuc adire poſſet.Rñ.l.ſi infãti.cũ.q.gl.ibi poſi
ta loqtur ante tpᷣs.l.cũ antiqoꝛibꝰ.qꝛ trãſmiſſio iuris delibe/
rãdi nõ erat cognita. ul põt ĩtelligi ꝙ tutoꝛes ſciuerit ⁊ negle/
xerit adire.poſtea deceſſit pupillus.⁊ annus iuris deliberan
di trãſiuit hẽdib ignoꝛatibꝰ ⁊ nõ certiſcai.vñ nõ pñt habẽ
regreſſũ õᷣ tutoꝛẽ. Itẽ ̊ pᷣdicta facit tex.lł.ſi infanti.ĩ eo ꝙ diẽ
pinde hẽri ac ſi heditas nõ eẽt deuoluta.ſ ſolue h eodẽ modo
¶ Quero gꝗd ſi tutoꝛ ſciuit ⁊ deceſſit ipᷣe anteq; ifans.poſtea
deceſſit ĩfans ſine tutoꝛe.an trãſmittat ius deliberã ute

ꝙ nõ.nã cũ tex.i.l.cũ antiqoꝛibꝰ.reqrat ꝙ ſciẽs deceſſerit.

ſic ſcia e moꝛi reqrit.ut.i delictis.S.ſi exneus.S.de noxa.
⁊ de mili.te.l.ſi tit.iſte aũt ĩſans lʒ ꝑ tutoꝛẽ fingat᷑ ſcire viuen
te tutoꝛe.tñ eo tꝑe quo tutoꝛ deceſſerit nõ põt ſingi eũ ſciuiſſe
⁊ in vitate ignoꝛabat.q;ꝛ qð ei etas videt ignoꝛat.⁊ ſic dʒ re/
curri ad bññciũ reſtõnis de quo.S.dixi.¶Quero ꝗd ſi erat
pupillus maioꝛ in fante.an ſufficiat ſcia tutoꝛis tm uł pupilli
tm̃. Aidet᷑ ꝙ nõ.q; neuter ſine altero adire põt.ut.C. de iure
deli. l. potuit.⁊ ſic videt᷑ ꝙ riarar ſcia utriuſq;. In Zꝛüũ videt
⁊T hoc puto ueri ꝙ ſcia pupũlli ſola ſufficiat.q in acqrkan Pe
ſoluꝭ ſibi ſufficit. ut. S.de auc.tu.l.obligari in pn.⁊ ſſti.e.ĩpn.
P iſtã ſciam acqrit ſolũ ſibi ius deliberadi ut poſſit trãſmittẽ
in nullo aũt ſibi pᷣiudicat. Itẽ puto ꝙ ſola tutoꝛis ſcia ſuffici/
at.nã lʒ tutoꝛ ſolus nõ poſſit adire.in tutoꝛ ſolus põt delibe/
rare. ? ſaluſpo⸗ tp̃ᷣs ad ðeliberãdũ petẽ.ut de iure deli.l.ait pᷣ
toꝛ in Bnr ic aliud ẽ ipᷣm adire.aliud ẽ ius adeũdi.aliud eſt
ius deliberadi.⁊ eadẽ poſſent dici de ſcia ſoliꝰ pꝛis uel foliꝰ ſi
lij. ¶ Sed ꝗd de tutoꝛe q nõ ſatiſdedit ul iuẽtariũ nõ fecit.an
eũ ſcia ſufſiciat. Rñ.ꝙ ſic.qꝛ hoc ius deliberandi tꝑe coartaĩ
⁊ in eo nõ põt eẽ niſ cõmodũ.ergo ⁊c.ut.l.ñ.C.de tu.⁊ cu.ꝗ
ſatis nõ de.ubi videt᷑ caſus.fac.l.tutoꝛ q repoꝛtoꝛiũ de admi.

tu. ¶ Quero hẽs pmus ſciuit vñ trãmiſit ius deliberandi ad

hẽdẽ ſuũ.hẽs ſuus bñ ſciuit hẽditatẽ huiꝰ ꝓximi decedẽtis ſi⸗
