dicet. Aenio ad v.vñ ſi uxoꝛ ⁊c̃.⁊ videt᷑ ꝙ deſtruat qð.sõ.
dixi.quia iſta conditio põt ipleri in vita liberãdo ꝑ acceptila/
tionẽ ⁊ tamẽ hʒ locũ cautio mutiana.So.l.q eſt in.l.ſi muli
er in pn.ſ dic ſi iſta.l.ĩtellexiſſet ꝑ iſtũ modu ſi nõ petijſſet de
iure.tũc nõ hʒ locũ cautio ſi poſſet ꝑ acceptilationeʒ liberare.
ut in hn.S.ibi accepto ⁊c̃.⁊ nõ.in.d.l.ſi mulier.ſed ſi teſtatoꝛ

ſenſiſſet ne de facto peteret hʒlocuʒ cautio mutiana ut in ſcda

parte huius uer.ibi uel cauere.⁊ glo.in.d.l.ſi mulier.¶ Sed
q̃ro ꝗd in dubio de ꝗ ſenſit.an ĩtelligit de petitione de iure uel
de facto. Et dico ꝙ in dubio ſenſit de petitiõe qẽ iuris.⁊ petẽ
do de ſacto nõ facẽ cõditionẽ. ut.j.ut le.no.ca.l.qʒ.⁊.l.auia.

oelbepe

—

r

PDe condi.⁊ demõ.

5S. fi.. e.vbi teſtatoꝛ intelligit de nõ petẽdo.ſ.de iure.ſed ſi de
cto peteret non faceret ↄ uolũtate.⁊ pᷣdicta uera in vltimis
uolũtatibꝰ.ſʒ in ↄᷣctibꝰ non itelligi petere.ut dicit gl.in.l.ſiue
apud acta. C. de tranſac. ⁊.l.j. C.de pac.⁊ nõ.ll.q inuenies
dicẽ ꝙ non liberat᷑ liberãdo ꝑ acceptilationẽ ĩtellige in ↄctib
⁊ ideo ꝙ liberãdo ꝑ acceptilationẽ iplet᷑ conditio hʒ locũ ĩ ul/
timis uolũtatibꝰ.¶ Alteriꝰ op.⁊ ꝓcedo ad pᷣncipiũ.l.de.l.cũ
tale.S.meuie.j.e.So.ſpãle ẽ in conditione q̃ a iure ẽ repꝛoba
ta. ¶ Alteri'op.qꝙ dʒ cauere ueniẽtib ab ĩte.ut.l.is cui.So.
ut ibi dicã.Ex his collige diſtictionẽ ꝑ te.¶ Quero q̃re dica
tur cautio mutiana. Rñdeo qꝛ fuit ĩtroducta a mutio ut glo.
dicit. ¶ Quero q̃liter ĩterponit iſta cautio.Dic ut in gl.⁊ al
legat. l. hẽs. F. qui poſt. ſ. e. ⁊.l.cũ filio.S.ꝗq mutiana.S. de le.
ij. foꝛmꝗ hui
ſancimꝰ.vñ ſumi? auc.cui relictũ. ¶ Quero an cuʒ ſideiuſſoꝛe
uel ſine. Rai.dicit cũ ſideiuſſoꝛe.ut.l.cũ ſub hac.j.e.vbi tex.di
cit ſatiſdedit. ut.l.j.S.ꝗ ſatiſda cog.ſed dico ꝙ ẽ tex.in auc.de
nup.S.qꝛ uero.⁊ in auc.cui relictu.C.de ĩdi.vidui.¶¶ Vlteri
q̃ro ꝗd ſi ipᷣe uenit ð cautionẽ ꝗd ab eo aduocãdũ ẽ.Nico ꝙ
hẽditas.ſʒ an aduocat tanq; ſi nunqᷓ; fuiſſet hẽs.aut tanqᷓ ſi
fuiſſet heres ⁊ effect ſit idignꝰ.qꝛ ſi nõ videbat᷑ fuiſſe hẽs lega

ta nõ ualebũt.⁊ textus hic videt dicẽ tanq; fuiſſet hẽs dũ eq/

parat iſtitutos ⁊ legata.ſile in.l.iij.in fi.Sv.de cõdi.iĩde. In con
trariũ videt᷑ in.d.auẽ.cui relictũ.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑.⁊ effectꝰ
ẽ magn.qꝛ pᷣ caſu nõ ualẽt legata.ſcdo ſic.cogitabitis. De.
tenet ꝙ aduocat᷑ tanq; ab hẽde.⁊ ſic debeantur ſideicõmiſſa.
ar.iĩſti.de fideicõ.here.S.reſtituta. Mõ ob.auc.cui relictum.
qꝛ qð ibi dẽ ꝑinde ẽ ac ſi nunq; fuit relictũ itellige in effectu.ſe
cus ſi non licet.

d.¶ Mõ ꝙ dictio dũ facit cõditionẽ. dixi.S.e.l.j.
CMõ ꝙ nõẽ neceſſẽ ꝙ oĩ momẽto gꝗs ſtet cũ aliquo cũ quo
ſtare iuſſus ẽ.qdð facit ad.q.nõ.ꝑ Di.S.ſo.ma.l.j.vbi teſtis ꝗ
dicit ꝙ vidit titiũ ꝑ decẽ annos cõtinue poſſidẽ ſuſtinei.non
enĩ reqrit ꝙ eũ viderit qlibet momẽto ĩ poſſeſſione ſed ſufficit
ꝙ viderit eũ recolligere fruct ut ibi dixi. Facit etiã pꝛo recto/
ribꝰciuitatũ q debẽt ſecũ ducẽ ⁊ tenere certũ numerũ famulo/
rũ.nõ enĩ reqrit ꝙ qlibet momẽto ſtent ĩ domo.qd eniĩ ſi alids
miſit ĩ comitatũ.vł qd ſi pꝛo aliq̃ neceſſitate aliqueʒ remiſit ad
domũ.Certe videt᷑ continue tenuiſſe ut h. Juxta iſtud vidi ſe/
mel de facto cũ qdãa rectoꝛ ſeu officialis uellet pbare ſe familiã
cõtinue tenuiſſe ꝓduxit teſtes q dixerũt ꝙ dictos familiares
viderũt ſecũ ĩ pꝛãdio ⁊ in cena.dixi teſtes ꝓbare.nõ eni debẽt
dicẽ de quolibet momẽto ut h.ſed ſa ẽ ꝙ ꝓbẽt ꝙ apud recto
rẽ ſeu officialẽ alãtur ut tex.dicit h. ¶ Vltimo nõ ꝙ ſiplures
iubẽtur ſtare ſimul ul vn cũ alio.iſta vba vidẽtur ĩpoꝛtare ꝙ
ſimul viut ut hĩ fi.⁊ tũc dẽ uxoꝛ moꝛari cũ ſilio qũ ꝑ eam non
ſtat quo minus per eũ lgr. locb .—
. uãdo vbũ reꝑitur ĩ pᷣterito ⁊ in
Dlemnus *futuro in ueinne nolätatmeintel⸗
ligit ĩ futuro.h.d.Ad hoc allegaui ego hanc.l.nam
bic teſtatoꝛ reliqꝗt uxoꝛi cũ liberos habuerit ſᷣm ꝙ gl.qꝑitelligit.
ꝙ; lʒ uerbũ habuerit reperit ĩ pᷣterito ⁊ in futuro ſubiũctiui.iñ
itelligit ĩ futuro.ſimile.j.e.l.ſi ita legatũ.¶ Op.S.de pac.do.
l.ſi inter virũ. So. ibiĩ gctibꝰ hĩ nltimis uolũtatib q̃rũ nã eſt
ſuꝑ futuris diſponere. Idẽ dicerẽ in.ll.que ſuturis dant foꝛ/
mam nego tijs.ut.l.leges.C. de legi.dixii.l.omnes populi.S.
de iuſti. Tiure. „ Cöa 4 .
2 zPi õditio nõ facilis põt qñcũ
Ec coditio vipleri dũmodo iĩplemẽtũ de
re conſiſtat.h. ð. ¶ Op. ꝙ de facto ſufficiat ĩpleri. ut

J & ira Quidebet cũ aliquo eẽ nõ tene
Iuis ita tur cũ eo omni momẽto moꝛari.
P

.e.l. meui. x. S. de cõdi.ſti.l. mulier. S. ſiqs. Glo. non ſoluit.

dic ꝙ ibi nõ poterat ĩpleri de iure.vñ ſufficit ꝙ ipleat de ſacto
Tita videi teſtatoꝛ ſenſiſſe jmn Pi.¶ Op.dẽ hic ꝙ ꝑ ſecũdam
cõiũctionẽ implet᷑ cõditio.Cõtra.S.de iure do.l.dotis ꝓmiſ⸗
ſio.⁊ de.l.boue.S.hoc pmone.j.de vbo.ſig. Gl.dicit ꝙ de ri⸗
P pꝛiũ ꝓcedit.de eqꝗtate loqtur hic dũ dicit benigne tñ ⁊c̃.
0c q̈ gl. dicit de eqtate ĩtelligo qñ ignoꝛãter fuit ↄctũ ma/⸗
trimoniũ illicitũ.ſec ſi ſciẽter ut.l.matrimonij q⁊ a ꝗb. ſacit
l.ꝗ cõtra.C. deĩceſ.nup.⁊ qð nõ.ibi. Itẽ pᷣdicta ſũt uera quã
do cũ noua ꝑſona matrimoniũ vhit.na ſi cũ eadẽ cũquapmo
illicite xit poſtea matrimoniũ cõſirmat᷑ dẽ eẽ idẽ matrimoniũ
ut. d.l. dot ꝓmiſſio de iure do.fac.l.iter ſocerũ.S.ñi. . de pac.

(Si ſic ECoditio caſualis ſi tꝑe teſtamẽti extiterat teſtato

rtre ignoꝛãte facit diſpoſitionẽ hẽri pꝛo pura.h.d.
facit.S.de leg.j.l.ſicui.⁊ quod ibi nõ.⁊ vide quod dicam.j.l.
ꝓxima.

.

cautionis tex. ponitĩ auc.de nup.S.qm vo.⁊.S.

—

ut.l.inde neratiꝰ.S.j.j.ad.l.aqui.So.ibiipedi ꝑ tertiũ nõ le

z4 Quando rfelingꝗtur aliqꝗd alicui
J 19 facta. dnone gt * an ſuffi
ciat cõditionẽ extitiſſe ante teſtm.aut poſt teſtm ante
moꝛtẽ. aut poſt teſtm ⁊ poſt moꝛtẽ.pᷣ caſu aut teſtatoꝛ ignoꝛa
bat cõditionẽ extitiſſe.⁊ hẽtur pꝛo ĩpleta.ut.S.l.ꝓxima in fi.⁊
B.aut ſciebat.⁊ tũc aut erat talis cõditio q̃ iterũ poterat ipleri
Titerũ expectat᷑ ut ipleat᷑.ut hac.l.ĩ pn.aut nõ poterat.⁊ tunc
habet᷑ pꝛo ĩpleta.ut.S.l.ꝓxiĩa.⁊ h̊ a Sio ſeſu.ſecundo ⁊ tertio
caſu vſſtigue. ut. . .. H in v. itẽ enabh⸗ . . G
—LWi Falſa cauſa nõ vitiat legatũ
Yita legatü. d. ¶ Nõ cauſãa eẽ becee⸗
terito.cõditionem de futuro.Et illud qdð tex.dicit pe
na in futurũ cõfert.iõ dicit qꝛ pena ſemꝑ apponit.ſi aliqd per
eũ cui pena iponitur factũ fuerit uel nõ ſuerit.de quo dic ut.j.
e.l.demõſtratio.S.quod autẽ.
—J füdus Cõditio de dãdo pupillo vł ſurio/
Ee HMeſo impler᷑ dàdo tutoꝛ uel curatoꝛi.
h. d. ¶ Op.j. de ſo.l.ſtichũ.S. uſufruc. So.iĩtelligas
ꝙ uert at ĩ utilitatẽ pupilli uel ſurioſi ut in gl.cetera dic ut dixi

in.l. conditionibus. S. eo.

Arfiti Cõditio ipedita ꝑ tertiũ legitime ha
₰ titius. bei pꝛo ĩpleta.h.d. ¶ Op. ꝙ nõ ha
beat᷑ pꝛo ĩpleta ſʒ pꝛo defecta ⁊ debeat agiõ ſpediẽtẽ

gitime h̊ legitime.ita dicũt doc.in.l.j.de inſti.⁊ ſubſti.ubi glo.
tãgit.dicã.j.e.l.in teſtamẽto. Coöch B Riammminlel
? Cõditio nuptiarum iplet᷑ cum
Am fuerit. r⸗ ehſn Bmainup h.
¶Quero utrũ ad nuptias reqrat᷑ ductio ad domũ.
dicitꝙ nõ ſi ↄſtat añ pctũ fuiſſe matrimoniũ ſʒ ſinõ ↄſtat
ductio fac pᷣumi matrimoniũ.pꝛo hoc ẽ tex.j.ad municipat.
l. ea q̃.facit de ritu nup.l.deniq;.⁊ de do.inter vi.⁊ uxo.l.ſeia
⁊Z nõ.j.de re.iuris.l.nuptias.⁊.C.de pᷣſcrip.xxx.an.l.cum no
tiſſimi in pꝛin.

U bis. Quãdoc vba teſti ſũt certa.ſed ſuper

his occurrit dubitatio.tũc qꝛ hec dubi

ttio dã ex teſtm detmiat ex bono ⁊ equo.qñq; dubi
tat de vbis teſti. tũc qꝛ dubiũ ẽ in ipſo teſtõ dʒ expedirifʒ ſcri

ptiiuris rõnẽ.hoc ẽ ꝙ habeãtur ꝓbatiões ꝗᷓ requiruntur ad
bãdũ teſtamẽtũ.h.d. ſRud pncipiſi diuiqili te,
2ASA&H† 6& Iſtud pncipiu diuidit iĩ
Emõſt atiO. ates uſq; ad.S. qð auteʒ.
pᷣ loqꝗtur de demõſtratiõe qᷓ adijcit crca rẽ legatã per
relatiuũ.ſcdo de ea qᷓ adijcit reilegate ꝑ adiectiuũ.tertio de ea
q̃ adijcit pſone legatarij.ſcdᷣa ibi ergo ⁊ ſi ita.tertia ibi na etſi.
⁊ bꝛeuit ae erau. Fall demõſtratio nõ vitiat legatum ſide
coꝛpoꝛe ↄſtat.h.d. Anteq; intrem gl.pꝛo declarado mãʒ de/
mõſtrationis.qᷓro p̊ qd ſit demõſtratio.Gl.rñdet in gl.rubꝛi/
ce ⁊ dicit ꝙ demõſtratio ẽ qᷓdã ex iſtatib ſeu pᷣteritis accidẽti⸗
bus notitia q magis legatũ ſit liqdũ adhibita. Videamꝰ an
iſta diffinitio ſit bona. Et videt qꝙ; nõ ĩ eo ꝙ reſpicit legatũ tĩ
cũ in alijs diſpoſitionib poſſit demõſtratio apponi.ut.j.vide
bitis. Itẽ iſta diffinitio nõ cõuertit cũ ſuo diffinito. Mone ꝙ
teſtatoꝛ legauit ſuo ſuo directo libertatem.iſtud qð dico dire
cto ẽ accidẽs adhibitũ ut legatũ ſit magis ligdũ.⁊ tñ cõſtat ꝙ
n edemdranlo e magi diſpoſitio. ut.l.ſiquis ſeruo.j.de
manu.te. Itẽ qñ dico ĩſtituo hẽdes equalit nõ ẽ demõſtratio
ſz diſpoſitio. ut.l.iterdũ.S.de here.iſti. Itẽ iubeo ꝙ buus red
dat rõnes diligẽter.iſtud diligent᷑ ẽ accns adhibitu ut diſpoſi/
tio ſit magis liqda ⁊ tñ nõ ẽ demõſtratio ſʒ diſpoſitio.ut.:.qui
ſiliũ. S. f. Cõiũcta.l.ſi ita ſitſcriptũ.j.de manu.te. ⁊ de ſta.li.l.
labeo. Itẽ iubet teſtatoꝛ rẽ uel fidũ nõ alienari ex familiam.
hoc qdð dico ex familiã ẽ qddam accñs reſpectu alienatiõis ⁊
adhibet diſtictio.ut diſpoſitio ſit magis ligda ⁊ tñ ẽ diſpoſitio
nõ demõſtratio.ut.l.uolũtas.C. de fideicõ.cũ ſi.⁊ ſic no viſica
tur iſta diffinitio ĩ oĩbꝰ. At ergo intelligas qd ſit demõſtratio
debes ſeire ꝙ ĩ diſpoſitiõe ↄueniũt q̃tuoꝛ.ſ.perſona diſponẽs
⁊ ꝑpſona ĩ quã cõfert diſpoſitio ⁊ ꝑſona grauati uel pſona ho/
noꝛati.ut legatari vl hẽs. Itẽ res ipſa de qᷓ ſit diſpoſitio. Itẽ
vbũ diſponens.ut pꝓmitto dono lecn ⁊ ſi.¶Hoc pᷣmiſſo qᷓro
qd ẽ demõſtratio.⁊ demõſtratioẽ ’llud qð reſpicit aliqð iſtoꝝ
triũ vlł ꝑſonã diſponẽtẽ vł pſonã ĩ qᷓ ↄleri diſpoſitio vł rẽ de qᷓ
ſit diſpoſitio. illud aũt accidẽs qð reſpicit vbũ ĩ diſpoſitiõe po

ſitũ ẽ qᷓdã qlitas. Queda igit qlitates adijciũtur ꝗᷓ reſpiciunt

onas p̃dictas vłres ⁊ ille qlitates iducũt demõſtrauonẽ. ⁊
oc declarat pncipiũ huũ.l.⁊ iſti.e.S.huic.x etiã oẽs.ll.loq̃n
tes de demõſtratioe. Queda q̃litates adiijciũtur ꝗᷓ reſpiciunt
vbũ ſeu actũ vᷣbi poſitũ in diſpoſitiõe.ut ĩ exẽplij ſirapoſtls

⁊T iſte nõ iducũt demõſtrationẽ ſed diſpoſitionẽ. Rõqꝛ nã de
mõſtratiõis ẽ ut ſigniſcet rẽ factã ⁊ ꝑfectꝗ.ut.j.e.l.nominatiĩ
Ifi.cũ ergo reſpiciut pſonas vł res q̃ res ſũt ĩ ſuo eẽ ꝑfecto uel
eẽ ſperãtur merito dẽ demõſtratio.ſʒ qñ reſpiciũt accidẽtiam
vbi nõ reſpiciũt rẽ ꝑfectã ſʒ rẽ qẽ ĩ fieri.⁊ hoc nieri ſic teſtatoꝛ
diſponit.iõ ẽ diſpoſitio poti qᷓ; demõſtratio.Sʒ dices tu bꝛe
uſter. iſta vba vidẽtur p.l.ſcribit.S.ſi.Sð.de au.⁊ ar.le.vbi de/⸗

mõſtratio ẽ de futuro.vidiſtis qdð nõ.in.l.ſtichũ q meerit.S.

de le.j. Rſñideo fateoꝛ ꝙ adijcitur rei future ⁊ iſto reſpectu do/

nec pẽdet ex futuro euẽtu ẽ ↄditio.ſʒ poſtq; euenit ⁊ iſtud erit

ſactũ tũc erit demõſtratio.ſemꝑ ergo demõſtratio ẽ de re fa/
cta.id enĩ qð nõ ẽ nõ põt demòſtrari.qð ergo dẽ i.d.l.ſcribit ĩ
ſi. hec ſcriptura hʒ i ſe demõſtrationẽ ⁊c.expone.i.ꝙ erit de/
mõſtratio adueniẽte cõditiõe.Credo ergo diffiniẽdum ſic m
mãʒ nf̃azʒ.demõſtratio ẽ qdã ex inſtãtib vl pᷣterij accñtibP no

titia.qᷓ magis diſpoſitio ſit liqda adhibita reiꝗẽ in fſacto ⁊ nõ

q̃ẽ fieri.ꝙ dico iſtãtib ul pᷣterit ⁊c.iõ dico q; ſide ſuturij tũc
iduceret ↄditionẽ.ut.l.ſtichũ q me erit.S.de le.j.⁊.S.eo.l.j.di
xi.j.e.l.noĩatiʒ ĩ fi.cetera q̃ ſũt in diffinitiõe ꝓbatur ex.S.dicʒ
¶ Seg cõtra iſtam diffinitionẽ videt᷑ tex.ĩſti.de le.S.incertis
v.ſub certa. Bꝛeuit᷑ rũde ꝙ põt referri ad aliqð tpᷣe pñs vlpᷣ/
teritũ ⁊ tũc ẽ demõſtratio ⁊ põt referri ad futurũ ⁊ tũc ẽ condi
tio.ita loqtur ibi put dixi in.d.l.ſcribit ĩ fi. ¶ Secũdo qro ꝑ
q̃ vba ĩducat᷑ demõſtratio. Rñdeo iducit ꝑ relatiuũ iũctũ uer
bo pᷣteriti uel pñ̃tis tꝑis.ut h ⁊ iſti.de le.S.hiuc.⁊.S.de lęe.j.l.
ſtichũ ꝗ me erit. Itẽ iducit p adiectiua ſignincãtia officiũ uel

artificiũ uel ↄſãguinitatẽ ulł aligd aliud ꝓpt᷑ qo res magis cer

ta demõſtret.ut.j.e.l.noĩatiʒ. T ⁊.d.S.huic. Itẽ ꝑ genitiuũ
ſigniſicãs patrẽ uł ꝑ alia noĩa ſigniſicatia patriã. ut.S. de hẽ.
iſti.l.his vᷣbis ĩ fi. Itẽ puto ꝙ noia cognomia ⁊ ꝓnoĩa demõ⸗/
ſtrationẽ ĩducãt.ut ĩſti.eo.S.ſigs ĩ nole.x.S.ſe.⁊.S.de le.j.l.ſi
quij nfũdi uocabulo.pꝑ piũctiões vᷣo ⁊ aduerbia nõ credo nec
ſcirẽ ponere caſũ ꝗ ĩducat demõſtrationẽ.Rõ q; cõiũctiõej ⁊
aduerbia de ſui nã reſpiciũt actũ vᷣbi ⁊ iõ nõ ĩduci᷑ demõſtra
tioſz ↄditio cauſa uł modus. ut ex.ll4oquẽtib de hac mã ma

nifeſte colligit.qʒ ꝑ ppoſitiões qũq; iducit demõſtratio.ut per

Spoſitionẽ ex.ut.i.cũ tale ĩ pn.⁊.S.ñi.j.e.¶Tertio qro de eſ/
fectu demõſtratiõis. Pꝛeuit᷑ ſumas ſic.qꝛ qñq; demõſtratio ẽ
Ga.⁊ tũc effect ei ẽ facilł.qꝛ reddit diſpoſitionẽ liqda ut ĩ diffi/
nitiõe dixi. ⁊ dat notitiã rei demõſtrate ut ex pᷣdict apparet.
qñq; demõſtratio ẽ falſa ⁊ tũc ẽ vidẽdũ de effectu demoſtrati/
onis falſe circa ſeipſã.an ex ipa demõſtratione iducat diſpoſi
tio ut ex ↄctu ⁊c̃.Hixi de hoc i.l.cũ tale.S.fi.j.e.¶¶ Scdo eſt
vidẽdũ de effectu ſalſe demõſtratiõis adiecte circa rẽ.Ex his
hẽs ꝙ iſta demõſtratio falſa vitiat legatũ ul iſtitutionem ſi de

coꝛpoꝛe ↄſtat. ut hᷣ ⁊.j.e.l.falſa ĩ pn.⁊ iſti.e.S.huic ꝓxi.ſtud

ergo examinem ↄꝛia que mouẽtur ad hãc.l.ꝑoꝛdineʒ. In
pmo dicto dẽ de demõſtratiõe q ſit ꝑ ꝗs ul ꝗ.¶ Sʒ op.⁊ vi/
det᷑ demoſtratio falſa vitiet diſpoſitionc᷑.ut.S.de do.plle.l.j.
G. ſz ſi dotẽ. Sol. bꝛeuit᷑ ibi demoſtratio adijcit ſpetiei ſeu coꝛ/
poꝛi.qð nõ repi ĩ rerũ nã.⁊ iõ nõ põt dici ꝙ cõſtet de coꝛpoꝛe
hic ↄſtabat.iſta ſo.hũiſtis ĩ tex.in.l.ſi fuus legat.S.q ꝗnq;.
3.de le.j. ¶ Sʒ ʒ iſtã opi.videt ꝙ nõ ſit neceſſe ꝙ repiat coꝛ/
pus cui adijcit.ut.l.iij.c.l.pe.C. de fal.cauſa adiec.le.⁊.llega
ui. S. de ltbe. le. c. l. ſi ſic. S. de le.j.ubi demõſtratio nõ referi ad

certũ coꝛpus.ſʒ ad quãtitatẽ ĩ genere.⁊ tñ falſa demonſtratio

nõ vitiat. So. qñ legat᷑ certa ſes ſeu certa qᷓ;titas tunc debet
ↄſtare de coꝛpoꝛe certo.ſʒ qũ legato generis adijcit demõſtra
tio tũc ſufficit illud eẽ ĩ genere ⁊ dʒ eẽ certũ ⁊ limitatũ ĩ genere
ſeu quãtitate.als falſa demõſtratio nõ vitiaret ut ĩ ↄꝛio.¶ Sʒ
Ʒ iſta op.de.l.ſi ſic.x.l.legaui.S.alle.i eodẽ exẽplo qñ legant
alicui decẽ qᷓ ipſe legatan dʒ ubi demõſtratio referi ad q;tita
tẽ in ſuo genere certã ⁊ limitatã.⁊ tñ illa falſa demõſtratio viti
at. So. ʒz iſpecto ſono vboꝝ referat᷑ ad certã q;̃titatẽ.tñ iſpe
cto ĩtellectu teſtatoꝛ videt reliꝗſſe liberationẽ ab illis.x.q̃ ſibi
dʒ legatari.cũ ergo ipoſſibile ẽ eẽ liberationẽ ei qð nõ debeĩ᷑
videt᷑ reliqſſe rẽ ꝗnõ ẽ nec eẽ põt ĩrerũ nã.⁊ ſicĩ effectu ↄcoꝛ/

dat cũ pdicſ. Si vo aliud diceres ſeqret ꝙ plus oꝑaret᷑ falſſa

demõſtratio qᷓ va. .l.cũ tale.S.fi.j.e. Idẽ ſi lego tibi ꝙ titi
mihi dʒ.qꝛ videoꝛ legare tibi actionẽ quã habeo ʒ titiũ. ⁊ iõ ſi
titi nil dʒ legatũ nõ ualet.qꝛ falſa demõſtratio adijcit rei qnõ
Fĩ rerũ nã.ut dictis.ll.nõ ẽ ergo uerũ ꝙ qdã dicũt in.d.l.ſi ſic.
5.de le.j.qꝛ relatiuũ qs uł q iũctũ vbo pñᷣtis tꝑis faciat condi
tionẽ.qꝛ nunq; cõditio ẽ de pñti ut dixi.⁊ tũc ĩpꝛopꝛie loquii⸗
ut ibi gl. dicit. qꝛ uera demõſtratio ẽ.ſed appellat᷑ ibi conditio.
qꝛ perimit diſpoſitionẽ ſicut cõditio deſiciẽs. ¶ Op.de.l.talij
ſcriptura.in pn.S.de le.j.⁊.l.liberᷣ quos ĩ pn.õ.de ali.⁊x ci.le.
ubi diſpoſitio nõ tenet niſi in his ĩ ꝗbreperii uera demonſtra

De cõdi.⁊ demõ.

tio.ſ.in pecunia quibns dies nõ ẽ appoſita.ut.d.l.talis.⁊.d.
l. libertis quos. So.ibi demõſtratio adijcit alicui q̃litati.⁊ iõ
quaten eſt uera demõſtratio eaten tenet diſpoſitio.⁊ quate/
nus ẽ falſa demõſtratio eatenus nõ tenet diſpoſitio. Rõẽ q;
quãdo relatiuũ ꝗs uel ꝗ refert ad aliqð genustũc nõ ponitur
relatiue ſʒ diſtributiue.qð patet qꝛ nõ trahit ad ſe oẽs de ge/
nere ſed aliquo. ut.l.ſi fuerit. S. de re.du. ⁊ dicſ.ll.ꝛijs.⁊ etiã
grãmatici dicũt ꝙ natura diſtributiui ẽ ut reſpiciat actuʒ vbi
directo ſicut piũctio ſi.ut dixi.S.eo.l.j.in.vj.pncipali.q.circa
fi. cum ergo dicit libert᷑ quos teſtamẽto manumiſi ĩtellige.i.ſ
eos manumiſi. merito deſicit diſpoſitio in his in quibꝰ hoc nõ
reperitur uerũ.ut.j.ꝓximo.S.¶ ¶ Venio ad ſcdᷣam partẽ.ſ.ad
demõſtrationẽ qᷓ apponitur per adiectiuum. ¶ Op. de.l. qn
tus.S.j. S. de au.⁊ ar.le.So.iſta.l.loqtur quando rem expᷣ-/
ſe ⁊ determinate deſigno.ſecus quãdo alicui generi apponit
demonſtratio.ut in contrario.⁊ vide gl.que ĩcipit habita ⁊c.
hec ẽ uera ſo.qꝛ cum dico lego argentu meũ perinde ẽ ac ſi di
cerẽ lego argẽtum quod meũ c.ut.l.ſi ita.S.de au.⁊ ar.le.po/
nitur ergo diſtributiue.ut.S.pꝛoxime dixi.¶ Venio ad terti
am particulã ĩ v.nã ⁊ ſi.dici᷑ h ꝙ qñ adijcitur perſone legata
rij falſa demõſtratio nõ vitiat.Cõtra.C. de hẽ.iſti.l.ſi pꝛ.⁊.l.
nec apud.ubi falſa demõſtratio vitiat. Rñdeo iſte demõſtra/
tiones ꝗqᷓ apponũtur in ꝑſona honoꝛati q ſut ſigniſicatiue ali⸗

cui cõſanguinitatis uel affinitatis ut reliquo tali filio meo tůũc
ſi reperũ falſa vitiat vñ in dich.ll.vitiat.ſac qð nõ.in l.quotiẽs

S. de here.iſti. x.l.nemo.S.j.e.ti.⁊ vidiſtis nõ.in.l.fallſa i pn.
j.e. ſed qñ ſũt alie q̃litates ꝗᷓ nõ ſigniſicat cõſanguinitatẽ uel af
Kinitatem tunc nõ vitiat ut hic.Et rõ ẽ.qꝛ hec adiectio tali ſlio

⁊ ſimilis inducit quãdã cauſam finalẽ qꝛ niſi fuiſſet filiènon re

liquiſſet. ⁊ iõ vitiat ſi reperit falſa.ſʒ ſi ſunt alia adiectiua ſecꝰ.
ut lego titio albo ⁊c̃.qꝛ tũc nõ pᷣſumit teſtatoꝛẽ non reliqſſe ſi
ſciuiſſet eũ nõ fuiſſe albũ.Et bꝛeuiter cõcludo ꝙ ſi appꝑaret te
ſtatoꝛem nõ legaſſe ſi demõſtrationẽ falſam ſciuiſſet.tũc vitia/

tur diſpoſitio ex falſa demonſtratiõe.ut.l.ſi ita ſtipulatfuero
hãc ſumã cũ gl.j.de v.ob. ¶ Vt ergo iſta m liqat diſtingue.

aut loqmur ĩ demõſtratiõe q̃ ſit ꝑ noĩa ſeu ꝓnoĩa ⁊ dic ut dixi

S.de le.j.l.ſiqs ĩ ſũdi uocabulo.Aut loqmur i demõſtratione

ꝗ̃ alijs modis ſit.⁊ tũc aut demonſtratio adijcit alicui generi.
aut certe ſpẽi. p caſu aut illud gen erat in diſpoſitiõe limitatũ
⁊ falſa demõſtratio nõ vitiat.ut.C.de fal.cau.adiec.l.iij.⁊.l.

hi. Aut nõ erat limitatũ.ſʒ ſic ſimplicitĩ diſpoſitiõe ponit.⁊ tũc
q̃ten demõſtratio falſa ẽ.eaten vitiat diſpoſitionẽ.ut.d.l:.iij.·

fi. C. de fal. cau. adiec. x.l.libert qs. S. de alimẽ. ⁊ ci. le.x.l.ꝗqn
tus. S. j.S. de au. ⁊ ar.le. cũ ſilibꝰ. Scðo caſu qũ demõſtratio

adijcit certe ſpẽi.⁊ tũc aut demõſtratio adijcit rei aut perſone

honoꝛate.pᷣ̊ caſu aut illa ſpẽs nõ reꝑit ĩ rerũ nã ⁊ vitiat diſpoſi
tio. ut. S. de vo. le.i.
S gnq;. Aut repit in rer nã ⁊ nõ vitiat diſpoſitio ut hic cũ
libꝰ. Fallit ſi de a uolũtate teſtatoꝛis appareatut.j.de v.
ob.l.ſiita ſtipulat fuero hãc ſumã.⁊ ibinõ.Secũdo caſu qñ
demõſtratio adijcũ ꝑſone honoꝛate ⁊ tũc aut demõſtratio eſt

deſignatiua affinitatis uel conſanguinitaſj.⁊ diſtingueutnõ.

7

in.l. quotiẽs in pn. ⁊.l.nemo.S.j.S.de here.inſti. ?. . e.l. falſa.
Aut ẽ deſignatiua alteri accftis ⁊ nõ vitiat ut h.iij.rñſo.⁊c.l.
his vbis.S.fi.de hẽ.iſti. Rõ p̃dictoꝛũ pʒ ex añ dici.¶ Quar

poſitionẽ. Et videt ꝙ nõ.ut.l.ꝗ diuoꝛtio.j.de v.ob.in iũ vi
detr᷑ caſus.S.de ↄhẽ.emp.l.ſigs fũdũ.⁊ hoc tenet gl.inſti.e.S.
huic. MPꝛeuit᷑ tu diſtigue aut ſogꝗtur in ↄctibꝰ ex alta parte tm̃
obligatoꝛijs vt in donatione ⁊ ſtipulatione facta ex mera libe
ralitate.⁊ tũc per oĩia debem eodẽ mõ diſtinguere.ut.S.dictũ

ẽ in ultimis uolũtatibꝰ.ut.d.l.diuoꝛtio.⁊.d.l.ſi ita ſtipulatus

ſuero hãc ſũmã.Aut loqmur in ↄctib ultro citro; obligato
rijs.⁊ tũc aut ſalſa demonſtratio facit deſicere õct ſubſtatiaʒ
ut rẽ uel pciũ ⁊ tũc ↄct vitiat᷑.ut.l.in cẽ.⁊.d.l.ſigs fundum.de
vhẽ.emp. ⁊ iõ dẽ ibi ꝙ hʒ viʒ cõditiõis.qꝛ ſtatim ꝑimit ↄctuʒ

ſicut delect Cõditionis de pñti.uere tñ demõſtratio ẽ. Aut ue
re ſubſtàtiã ↄctꝰnõ perimit.⁊ tũc aut res cui adijci᷑ demõſtra

tio nõ reperit in rerũ nã ⁊ tũc ille qui demõſtrationẽ adiecit te
net᷑.ut.l.ſiqs cũ fũdũ.S.de ac.emp. Aut rei ſubſtãtia reperit.
ſ nõ cũ illa q̃litate cũ q̃ fuit demõſtrata ⁊ ſiᷣ ↄctus nõ vitiat᷑.
ſʒ üle ꝗ demoſtrationẽ adiecit tenet ᷣm diſtinctionẽ.l:.ea q cõ/
mẽdadi.S.de vhẽ.emp.¶ Quinto quero quid in reſcriptis.
an falſa demonſtratio vitiat reſcriptũ. Di.dicit ꝙ non niſi do
ceat᷑ de ↄꝛia uoluntate pape uel imperatoꝛis nt nõ.per eiũ.C.
de legi.l.ſi foꝛtidianũ.⁊ h videt᷑ cõtra caſum ex de reſcrip.c.ſi
gnificauit.⁊ ibi hoc tenet gl.ſ.ꝙ reſcriptũ vitietur.ſed Inno.

diẽ ꝙ illud ideo.q; nõ poteſt ↄſtare papã de alio ſenſiſſe quia
de nullo

ſi dotẽ. T. S. de le. .l. ſ fuus legat?

to o qd iↄctibꝰ inter viuos.an falſa demõſtratio vitiat diſ⸗
1

ððð

rõ

—

—

ut gallopᷣſſus.ut nõ.in.d.l.hac cõſultiſſima.cũ eni vn ꝰtm hʒ

Deodi. demõ.

de nullo alio ſeſit F de eo qui demonſtrat eſt. ſecus ſi de alio
poſſet oſtare per iſta iura.qð puto uerũ.⁊ de hoc in Spe.de
reſcrip.pᷣſẽ.S.rõne cauſe.v.ꝗd ſi idubitatũ.¶ Sexto q̃ro qd

in iudicijs.pone aliꝗs citat eſt tanq; petr ioanis cũ ipſe ſit pe

trus martiniꝗd iuris. Iſta.q.tagit ꝗa.bu.iſti.de ac.circa pn
ci.⁊ finaliter ii modicu uel nil dicit. Tu dic aut ille citatꝰ ſub
illo noĩe petrꝰ ioanis cõparuit in iudicio ⁊ ſub illo noĩelitiga/
uit. ⁊ tũc talis falſa demoſtratio nõ vitiat iudiciũ.imo ualet.qꝛ
cõſtat de coꝛpoꝛe.q; tã iudex qᷓ; partes hũc hoĩem hẽbũt p pe
tro ioãnis.ut..de iudi.l.ſiqs in noĩe.als icipit ſiqs in iudici⸗/
is. Aut nõ cõparuit in iudicio ſed fuit cõtumax ⁊ ↄtra eũ ha/⸗
bit ꝓceſſus tanq; cõtra ↄtumacẽ ⁊ eſt poſit in bano ſub de⸗
mõſtratione noĩs que nõ eſt va.⁊ tũc ſigdẽ cõſtat ꝙ ille hõ il⸗
lud idẽ coꝛpꝰ ſuit ſub hoc noĩe.⁊ ꝙ ille ẽ ile hõ ꝗ de hoc male
ſicio iculpabai ⁊ diffamabatlʒ ſuerit in noĩe erratũ.tñ ualet p
ceſſus.qꝛ aius iudicis referebat ſupꝛa illũ hoĩem ſic diffamatũ

ar.l.cõgruit.S. de of pto.⁊ de bo.eoꝝ ꝗ moꝛ.ſibi cõſci.l.f. in

pn.q ſaltẽ debuit cõparẽ coꝛã iudice ⁊ oñdẽ ꝙ ipſe ꝗ citabat
ſub hoc noĩe nõ erat ule qui ſic uocabat.ar.S.de iudi.i.ſiqs ex
aliena.⁊ iõ ptãtes ⁊ boni aſſeſſoꝛes qũ capiũt aliquẽ exbanitũ
anteqᷓ; faciũt executionẽ faciũt captu cõſiteri ꝙ ipſe eſt idẽ hõ
⁊ idẽ coꝛpꝰ qui ſie uocabat᷑ ⁊ ſub hoc noie ſuit citat ⁊ cõdẽna
tus ſeu exbanitꝰ.ſed pone ꝙ cõſtat hũc hoĩem ſuiſſe citatũ ſeu
ↄuẽtũ ſub hoc noĩe petr ioanis ⁊ cõſtat ꝙ ipſe nõ eſt petr io
annis.ſed petrꝰ martini.tüc talis demõſtratio vitiat.qꝛ lʒ nũci
us ſetiat de certo.tñ iudex nõ ſẽſit de illo.ut ſupꝛa dixiĩ reſcri⸗
pto.⁊ ſic citatio nõ artat eũ.ut.l.pe.j.de req.re.ſʒ in gbuſdam
ciuitatib in cauſis ciuilib põt ꝗs citari ſine cõſenſu iudicis.⁊
tũc eo caſu ſi cõſtat taliter fuiſſe citatũ cõſtat de coꝛpoꝛe.q; ani
mus iudicis reſert cõtra eũ quẽ citauit nũciꝰ.ſʒ ſi no cõſtat euʒ
ſuiſſe citatũ ⁊ cõſtat ꝓnomẽ eẽ diuerſu ꝓceſſus vitiat᷑.qꝛ nõ cõ
ſtat de coꝛpoꝛe etiã ſi lud coꝛp reꝑiat in rerũ nã. ut.l.ſi ſeruꝰ.
§.qui qnq;. S.de le.j.⁊.l.j.S.pe.ð.de dote pᷣle.⁊ de rei uẽ.l.põ
poni ſcribit ſi frumetũ in fi. x.j.e.l.in teſtõ ꝗdã.pᷣdicta vᷣa miſt

aliq̃ demõſtratio eẽt ita uera ꝙ ſufficeret ut ſtatim dicã. ¶ Se

ptimo qro quõ ꝓbabit ꝙ de coꝛpoꝛe cõſtet ut ſic falſa demon
ſtratio nõ vitiet. Rñdeo debetis ſcire ꝙ ad demõſtradũ per/
ſonã ꝑfecte dʒ expmi nomẽ cũ duob alijs accidẽtib uel indi

tijs.ut.l.hac cõſultiſſima.circa pn.C.ꝗ te.fa.poſ.ut petrimar

tini de ꝑuſio.⁊ tũc reddũt ꝑſona certa. Itẽ ad demõſtrãdũ fũ
dũ dʒ expmi nomẽ loci cu duob cõſnibꝰ.ut.il.ſoꝛma.in pn.
.de cẽſi. NHoc pᷣmiſſo ille qui vult ꝓbare ꝙ de coꝛpoꝛe cõſtat.
ut ſic falſa demoſtratio nõ vitiet ſi oſtẽdit nomen cũ duab de/
mõſtrationib ſeu duabꝰ accidẽtijs ↄgruẽ huic pſone ul nomẽ
loci cũ duob ↄñinib cõgruẽ hinc fudo ipſe hʒ fũdatã itentio
nẽ ſuã q; de coꝛpoꝛe cõſtat.⁊ lʒ aliq̃ alia demõſtratio fniſſet ad
iecta que reꝑiat᷑ falſa h nõ nocet.ꝗcꝗd eni ultra illas demon/
ſtrationes neceſſarias adijcit᷑ fruſtra eſt ⁊ nõ vitiat.ut.l.j.S.ſi.

5. de do.ple.ſi enĩ omiſſio nõ vitiaret multo min erronea expᷣſ

ſio.ut.l.j.circa pn.C.de rei ux.ac.⁊ hoc tʒ gl. in. l. igs in fũdi

uocabulo in gl.ij.S.de le.j.ſacit.l.pãtoniꝰ.S.j.⁊.ij.S.de le.iij.

⁊ hoc caſu aduerſari qui vult diſpõnẽ infringẽ reſpectu talis
falſe demõſtrationis hʒ neceſſe ꝓbare ꝙ de alio ſuit ſeſũ. ul ꝙ
aliꝰ eſt qui hʒ eãdẽ demõſtrationẽ ut ſic res ponat᷑ in obſcuro
Fm ſoꝛmꝗ.l.duo ſũt titij.S.de teſta.tu. Itẽ ille qui vult diſpoſi/
tionẽ deſẽdẽ ad vnũ aduertat ꝙ poſſet eẽ vna demõſtratio tm̃
clara ꝙ faceret cõſtare de coꝛpoꝛe.⁊ plures alie falſe nõ vitia⸗
rẽt. ut ecce erat qddã nomẽ ꝓpꝛiũ ſingulare ⁊ ſingulariſſimu⸗
lud nomẽ ſatis eſt clara demõſtratio.ar.S.de li.⁊ po.l..ij.⁊ ſic
hoc ſolũ ſufficeret ⁊ ꝗcqd ultra adijcit fruſtra eſt ut dixi. Ideʒ
dico in noiĩe fũdi.q; ſi nomẽ eſt ſingulare adeo ꝙ res redditur
certa ʒ ↄinib ⁊ alijs demõſtratiõib erret uellʒ nõ ponãtur

diſpõ nõ vitiat.ut.S.de ↄhẽ.em.l.cũ ſuo.S.ſi.q ẽ nõ.ad hoc ?

j. e.l. ꝗbꝰ diebꝰ. S.ꝗ dotalẽ.⁊ ſic dʒ ĩtelligi.S.de le.iij.l.pꝛonꝰ.
5F. ſilidt cũ ſi. Et ꝑ hec dicebã ꝙ ſi aliqo accuſa de malefcio
cõmiſſo in palatio ptãtis ꝑuſij ꝙ nõ ẽ neceſſe ꝙ ĩſerant oſinia
cũ ſatis ille locꝰ ſit demõſtrat.ut.d.l.cũ ſuo.S.ſi. Itẽ ẽ aduer
tẽdũ ꝙ qũq;ʒ ſtaĩ demõſtrationi poti q; noĩ ppꝛio.pone in ex
emplo ↄtigẽte de facto.dux ducat ꝓceſſit ↄ ioãnẽ ptãtẽ aſſiſij
occaſione alicui delicti cõmiſſi in officio.⁊ tũc ſi nõ uocat᷑ illo
noĩe ioãnes certe cõſtat de coꝛpoꝛe ex illa demõſtratione offi⸗
cij.⁊c hoc eſt iſpiciẽdũ.q;ꝛ magis ſtat illi accidenti q; ꝓpꝛio noĩ.
cũ ꝑ illud accidẽs magis ꝙ; ꝑ ꝓpꝛiũ nomẽ haberet᷑ not.ut.l.
hẽbat. de ĩſti.⁊ caſus ẽ.S.de re.du.l.pe.q̃ eſt multum nõ.ad
ſta. ex his ſciret aduocat ꝗd hʒ ꝓbare. Si vo ꝓbatiões oẽs
ponam falſas ⁊ nullã remanẽ ita certã ꝙ ſufficiat tũc res dẽ
eẽ in obſcuro.ſolũ eniĩ nomẽ ꝓpꝛiũ nõ re it rẽ certam.q tale

nomẽ regulariter plurib cõpetit.ut.d.l.hac cõſultiſſima ĩ pn.
expᷣſſius.j.de iure ſil.l.ita ſidei in pn.tũc eniʒ illi q vult ſuſtinẽ
diſpoſitionẽ incũbit onus ꝓbadi de tali coꝛpoꝛe fuiſſe cogita/⸗
tũ.qd ꝓbabit ex his demõſtrationibꝰ.ſoꝛte ſi eſt aliq demon/
ſtratio q vni tm de ulla ciuitate cõgruat.qꝛ eſt nomẽ ſingulare
ut in illa ciuitate eſt imn vnꝰ doctoꝛ.⁊ tũc de illo de neceſſitate
cõcludit.ut ar.l.ij.s.deli.⁊ po.⁊ põt ꝓbare per ea q dicta ſũt
in pᷣſationibꝰ.ut.l.itẽ qꝛ.S.de pac.⁊.l.titia.S.idẽ rñdit.j.de vᷣ.
ob. ⁊.l.quotiẽs.S.j.S.de hẽ.ĩſti. Itẽ põt ꝓbare ex affectione
T charitate uel delicto cõtutoꝛis.ut.l.duo ſunt titij.S.de teſta.
tu. ⁊.l.ſiqs fuũ.S.ſiĩter duos.õ.de le.iij. Itẽ ex maioꝛi notitia
ut. d. l. pe. S. de re. du. uel alijs modis legitimis. Sʒ aduocatꝰ
q dixit ꝙ nõ cõſtat de coꝛpoꝛe dʒ ponẽ ꝙ falſa nola ſũt.⁊ plu
res demõſtrationes circa illud cècurrẽtes ⁊ tũc vitiat᷑ effectus
diſpõnis. ut.l.duo ſũt titij. S. de teſt. tu.iſta ſũt utilia ⁊ ĩ his oſi
ſtit tota utilitas hui mãe.¶ Vltimo qro pone aliquã demon
ſtrationẽ uariatã ex tpe.ut ille qui pus uocabat᷑ vno noie nũc
uocat᷑ alio noĩe.ut faciũt multi cũ doctoꝛant᷑.uel militiam aſſu
mũt.⁊ ſic alio noĩe uocat᷑ in inſtro tꝑe ↄctus alio noĩe mõ tꝑe

quo agit uel cõueni qd eſt faciẽdũ. Rñdeo ſiqdẽ eſt modica

dꝛia ut ĩter nomẽ ſtegrũ ⁊ nomẽ diminutũ.ut ſi alis uocabat
berudus mõ uocat᷑ petrus.uel eſt aliena dꝛia ſyllabalis.tunc
poc nõ nocet nec dz diuerſitatẽ inducere.ut.S. de manu.teſ.l.
qui habebat in pn. Si vo ſũt noĩa pꝛoꝛſus ſeparata.tunc ſiat
vnus articulus.qꝙ ille qui olim uocabat᷑ ſic.⁊ hodie nocat᷑ ſicẽ
vna ⁊ eadẽ pſona ⁊ idẽ coꝛpus.ad qð facit.j.de ſideicõ.li.l.lu
tius titius teſtõ.⁊ idẽ eẽt faciẽdũ qñũ cõnnia alicuiꝰ poſſeſſiõis
ſeu fũdi ſũt mutata q; ad duos alios ꝑtinẽt p̃dia vicinia. nam
tunc ſiat vna poſitio ꝙ fũdus olim poſitus iuxta cõſines tales
⁊ fundus qui hodie eſt poſitus iuxta tales eſt idem fundus.⁊
tũc hoc ꝓbato habes intẽtũ.als nõ obtineres ⁊ de facili poſ
ſet periclitari totus ꝓceſſus.ut.l.põponi.S.ſi frumẽtũ.ð.de
reiuen.

. alſa cauſa nõ vitiat legatũ niſt
Quod autem. allen el ſrexßiſtun.b.de

— —

onit qñ cauſa expmit᷑ ſimpliciter. ſecũdo quãdo conditiona/
iter. ſecunda ibi at ſi conditionaliter. ¶ Pꝛimo qro quid ſit
cauſa.Glo.S.e.ſuꝑ rubꝛica dicit.Cauſa eſt q̃dã de p̃teritis pᷣ
cedẽs ſuaſio quo teſtõ nr̃o magis eſt quẽ oneremus.¶ Secũ
do modo diffinit bꝛenius.Cauſa eſt animi ipulſio a nobis ex/
pꝛeſſa. Iſte diffinitiones nõ ſũt uere in hac mã.qꝛ in hac.l.⁊ in
ſimilibꝰ appellat᷑ cauſa ille actus.vñ ꝓcedit ſuaſio ſiue ĩpulſio.

qð apparet qꝛ nõ eſt reꝑire caſũ in quo ſulla impulſio ſeu ſuaſio

nõ fuerit uera ſiue actus ex quo ꝓcedit ſuerit uerus ſiue ſalſus
nt in exẽplis legis nre euidẽter apparet.deſiciunt ergo iſte diſ
ſinitiones in multis.ſi enim reſpicis id qð iuriſcõſultus appel⸗
lat cauſam nõ appellat eã ꝓpꝛie impulſionẽ ſeu ſuaſionem.ſʒ
appellat cauſam id ꝓpter qð inducit᷑ impulſio ſeu ſuaſio.diffi
nias ergo ꝓpꝛie ſic ⁊ dic.Cauſa eſt qd p̃terituʒ uel inſtãs quo
i mplemur ut aliqd diſponamus. Quare dico cauſa eſt qd p/
teritũ uel inſtãs.hoc dico ad dꝛiam cõditionis que eſt de ſutu
ro.cauſa ſemꝑ eſt de pᷣterito.ut.l.ſi ita in fi.S.e.ſacit.l.damus
j. de cõiũgen. cum emã.li. Item ut differat a cautione.ut.l.ꝗ/
bus diebus.S.termilius.j.e. Itẽ ad dꝛiam modi qui ſimiliter ẽ

de futuro. ut.j. ꝓxi.S. Sʒ hoc videt᷑ cõtra exẽpla hui.l.q̃ diẽ

ſi negotia mea curauerit ſi cẽtũ ex archa ſũpſerit.iſta eni vidẽ/
tur futuri tpis.nã cũ repiant᷑ in pᷣterito ⁊ in ſuturo ſubiunctiui
debet intelligiin futuro. ut. . e.l.ſolemus. ⁊ ibi dixi ⁊.j.e.l.ſi
ita legatũ.⁊ ſic videt cauſa de futuro.So.in iſlo exemplo ſi cẽ
tũ ex archa ſũpſerit.ſi intelligeret᷑ de futuro eẽt cõditio quedã

turxrpis expectare ꝙ alius ſuret᷑.⁊ ſic eſſet interp̃tatio vitioſa.iõ

itelligit de pᷣterito.ut.S.de legi.l.ĩ ambigua.⁊ de re.iur.l.quo
tiẽs ideʒ ſermo. In alio exemplo ſi negotia mea curauerit dic
ꝙ conſtabat ꝙ teſtatoꝛ ſeſit de pᷣterito expꝛeſſe uel per piectu
ras.puta q; tpe teſtamẽti credebat ſe moꝛi.vnde ex eo ꝙ dixit
negotia mea ĩtelligit de pterito.nã poſt moꝛtẽ nõ poſſunt dici
negotia ſua.ut.S.de ne.ge.l.iij. circa pn.als faceret cõtra hoc
qð dixiin.l.hoc articulo.S.de here.inſti.in dubio autem iĩtelli
geremus de futuro ut in ↄtrarijs. ¶ Segtur quo impellimur
qð dico ad differẽtiam impulſionis ut õõ diſ
ponamꝰ.iſtud pono ad dꝛiaʒ demõſtrationis q nõ reſpicit ip
fũ actũ diſponẽdi.ſʒ magis ipſã rẽ.nt dixi in tractatu de demõ
ſtratione. ? ſtatim dicã. ⁊ ſcias vnũ ꝙ hic diffinit cauſa ſtricte
ꝓut ↄgruit pñti materie.nã als cauſa large ſũpta eſt omne id
ex quo aliqd ſeqtur. ut.l.⁊ an eãdem.S.hec actio.⁊.l.cum de
hoc.j.de excep.rei iudi.⁊.l.j.C.ꝑ 8 pſo.no.acꝗ.ſʒ hic ſtricte
accipit. Item cauſa qñq; ponit ꝓ lite.ut.l.cauſas. C. de tran/
ſac, T etiã hʒ alias ſignircatiões de ꝗbꝰ h̊ nõ curo ĩ diffinitiõe

De ↄdi.⁊ demõ.

nt ſupꝛa dixi. Segtur ut aliqd diſponam per hoc differt a
demõſtratione que reſpicit ſolu pſonas uel res qᷓ ueniũt in diſ/
poſitione nõ actũ vbi diſponẽtis.qʒ cauſa reſpicit actũ vbi oñ⸗
dẽtis vñ cauſet᷑. Iteʒ aduerte h aſſumiĩ cauſa large quo ad
dut etiã occaſionẽ cõpꝛehẽdat lʒ alo ĩter cauſa ⁊ occaſioneʒ
It dzia. ut e de ma. ⁊ obe.c.ſolite.x de homi.c. petrꝰ.⁊. C.de
legi.l.nõ dubiũ.¶ Scðo q̃ro qe hᷣ tex.facit dꝛiam an cauſa/p
ferat᷑ cauſaliter an cõditionaliter quõ hoc cognoſcet. Rñdeo
ſiq; ꝓfert per ſi.⁊ tũc ꝓfer: ↄditiõalit.qñq; per q;.⁊ tũc cau
alit ut h ⁊ iſti.e.S.longe.⁊ no. C. de fal.cau.adie.le.ſuꝑ rubꝛi
ca. Rõ huiꝰ eſt qꝛ dictio ſilʒ adijciat᷑ vbo pᷣteriti uel pñtis tꝑis
ponit aligd dubitatiue ⁊ ſub dubio ⁊ icertitudine.⁊ hocẽ qð
dicit tex. qᷓuis ↄhẽtes ignoꝛẽt.S.ſi cer.pe.l.cuʒ ad tp̃s.⁊.j.de
v. ob.ll. ſi ita ſtipulat fuero hac ſuma.⁊ boc ẽ qð h dꝛ ↄditiõa
liter poni hoc eſt ſub dubio ſicut cõditio ſub dubio ẽ cauſa.na
ꝓpꝛie loquẽdo cõditio eſt de pñti uel de pᷣterito ut dixi.S.e.l.j.
iſta eſt ergo cauſa cõditionaliter poſita ut expᷣſſe h dicit tex.⁊
iſti. e. F. loge. ſic ergo iſta cauſa ponũ dubitatiue. ita diſpõ ẽ in
hoc dubio.ſi cauſa ẽ va tʒ.als nõ.ſʒ iſta iũctio qꝛ ponit aligd
certe.⁊ iõ diſpõ ſtati certa eſt ⁊ ualida lʒ cauſa ſit fal a.Nic ex
go ꝙ de nã dictionis ſi eſt ut faciat rẽ dubiã.ita dicit tex.in.l.
cũ ad tp̃s.⁊.l.itaq;.S.ſi cer.pe.⁊.d.l.ſi ſtipulat ſuero hac ſũ/
mam.j.de v.ob.⁊ lõ qui ponit rẽ ſub cõditione apparet ꝙ ſir
mã nõ ponit uolũtatẽ ſua ſed ſub dubio.Sed na dictionis qe
eſt ꝙ ponat rẽ ꝓ certo ⁊ cõſtãti.ut q; fᷣ tuus ſupſit iõ tibi lego
cẽtũ ⁊ ſic puto eẽ uerũ ⁊ mẽs mea ad id eſt ꝓlata.¶Qũo ꝗd
de dictione qm. Rñdeo cauſaliter ponu.ut.S.e.l.ſi ta.⁊.j.e

dona.l.agliꝰ. Idẽ de cõiũctione ꝙ. ſ. p qꝛ.ut.l. ſiita ꝗs. 5. ſeia

j. de v. ob. ⁊ dẽ fideiul.l.ſi ita ſideiuſſoꝛẽ.dẽ de cõiuũctione cũ
ut lego tibi cẽtũ cũ fruct ſupſerim.certe idẽ eſt qð de dictiõe qꝛ
ut. l. cũ gs.S.codicill.S.de le.iij. IJdẽ de dictiõe na.ut.j.de do
li excep.l.ſi.S.pe.oẽs eni iſte cõiũctiones ponunt᷑ cauſaliter ut
dictis. ll. Idẽ puto de oiũctionib illatiuis.iõ iccirco ⁊ ſilibus
qð de dictione qꝛ.ut ſi dico titius negotia mea geſſit iõ lego ſi⸗
bi cẽtũ.nã cũ nõ ponat rẽ ſub dubio cauſaliter nõ ↄditionalit
erit cauſa expᷣſſa.ut.l.cacellauerat.S.de his que in teſta.pelẽ.
Sʒ qro ꝗd de dictione cũ iũcta vbo pᷣteriti uel ꝑntis tꝑis.
ut ſi dicã cũ ir tuꝰ ex archa ſupſerit cẽtũ tibilego.Et gl.iſti.eo.
S. lõge. videt᷑ dicẽ ꝙ oꝑat᷑ idẽ ꝙ cõiũctio ſi.⁊ ſic ponat ↄditio/
naliter. Cõtrariũ credo.nã nõ ponit rẽ dubitatiue imo ꝓ ↄſtã
ti.qð apparet ex vulgari expõne cũ dẽ in vulgari cõcioſiaco/⸗
ſa.pomit᷑ ergo cu hoc ſit. nt. C. de epi.⁊ de.l.cu clericis in pn.⁊
in oĩb q̃ſi legib in qb ĩuenies dictionẽ cũ iũcta vbo pᷣteriti tẽ
poꝛis.ſed ſi dictio cu adijciat᷑ futuro.tũc idẽ qð de dictione ſi.
ut ponat cõditionaliter. Eſt ergo regula ꝙ oĩs cõiũctio qᷓ cau
ſã ponit cũ dubitatione ponit ↄditionalit᷑ ut ꝑ ſi. Idẽ credo ꝑ

ſiue.ut ſi dicã ſiue negotia mea geſſit ſiue titi ↄſul ẽ factꝰ.lego

tibi cẽtũ.ar.eoꝝ que ſupꝛa dixiin.l.j.S.de dictione ſiue.ſec ñ
cauſa ponit᷑ ſine dubitatione qꝛ tũc ponit᷑ cauſaliter. Itẽ ꝗd ſi
