alimẽtoꝝ.⁊ iõ hac dotẽ dixit ſuccedẽ in locũ legitime.⁊ ꝙ ſta/
tim poſſit peti cũ inde dʒ alimẽtari ita ꝙ ab ea dʒ ſubduci oĩs
dilatio. Oʒ hec oĩa repꝛobat Ci.in. .lł.ſcimꝰ.⁊ puto ꝙ bñ di⸗
cat.Hoc nõ examino.dico tñ ꝙ poſito ꝙ ſit va opi.Ri.ꝙ le/
gitima poſſet minui ⁊ nõ tolli tñ adbuc idẽ eẽt.ſi ergo põt mi/
nui in qtitate ergo ⁊ in tꝑe ut añ tpᷣs legitimũ nõ pot peti.utiĩ
ſti.de aci.S.plures.Ad.q.ꝓpoſitaʒ dico ꝙ ex foꝛma ſtatuti

pꝛ nõ teneat᷑ oare legitimà pure ꝙ tale relictũ p dote ſit ↄditio

nale ꝓut ſupꝛa dictu eſt in EEneg. Predicr va niſi ex cõi uſu
loquẽdi uel alijs pᷣſũptionib aliud appareat.¶ Quero an tẽ
pus petẽdi ſit dies nuptiarũ nel dies etatis nubilis. Rñdeo ſt
quidẽ tale relictũ ſub tali cõditione ſit ſactũ maioꝛi.ĩtelligo de
die feſtiuitatis nuptiarũ.ut.l.ſcimꝰ. C.de nuptijs.⁊ ĩtelligo fe/⸗
ſtiuitatẽ nuptiaruʒ qñ mrimoniũ phiĩ per vba de pñti.poſito
ꝙ ad domũ viri nõ ſit trãſducta.ut.S. e.l.cũ fuerit.⁊ ibinõ.?
ibi dixi. Si vᷣo relinꝗtur minoꝛi tũc reqrunt᷑ duo.ſ.ꝙ ꝑueniat
ad adultã etatẽ ⁊ ꝙ nuptie ↄhant.ut.S.e.l.hec cõditio.⁊.j.qñ
di. le. ce.l. q pupille.Et pᷣdicta va qñ relingtur ꝓ dote uel in
tpᷣs nuptiarũ ut dictũ ẽ. Sʒ ſi relinꝗtur mulieri ꝓſe maritada
uel ad maritãdũ tũc ſi relinꝗret pupille.idẽ qꝛ non poſſet peti
aſi tpᷣs legitime etatis.nã reqrit ꝙ cauſa ꝓpter quã relinatur
ſſtet. ut.l.nec amnd F.ſ in habitatione.j.qñ di.le.ce.dixi.S.de
le. ij. l. añpe.S.j.ſed ſi ad etatẽ nubilẽ mulier ꝑpuenerit tũc pote
rit petẽ pᷣſtita cautione de nubẽdo. Nõ enum hic regrit ꝙ nu
ptie pᷣhan᷑.nã añ õctũ nup.multe expẽſe neceſſarie pñt fierip
ea maritãda ut in nup.⁊ ſilibꝰ.⁊ ſic nõ hʒ iſtud legatũ in ſe cõ
ditionẽ mr̃imonij. Sufficit enĩ ꝙ expẽdat᷑ ꝓ ea maritandalʒ
nõ maritet᷑. ⁊ hoc vboꝝ ſigniũcatio demõſtrat.ſacit qð dixi.S
de le. ij. l.lutititi. S.j.in fi. ¶ Quero ꝗd ſipẽ ꝓ ſilia ꝗᷓ itrauit
monaſteriũ aliqd obtulit monaſterio. an videat᷑ mulier dota/
ta. Muto q; ſic.nã in vulgari illud qð offert uocaĩ dos mulie
ris ergo ⁊c.ut.l.ut n.n uſgen de v. ſi.
Am: itio negatiua qᷓ nõ põt ĩpleri
Em tale. legatanio ſine erßectantonne
riſtis euẽtus ĩplet᷑ p̃ſtita cautiõe mutiana.h.d. Hoc
declaraui in.l.mutiane.S.e. Op.ꝙ h cõditio reijciat᷑ q idu
Cit viduitatẽ.ut.S.e.l.qʒ ſi hoc.S.ſi

p.
ate. u A. bmo fateĩ ↄꝛiũ qdð non
plʒ qꝛ eſt Z iſtũ tex. Scðo dicit glo.ibi expᷣſſit ne nubẽt.hᷣ nõ
Mõ itelligas hãc ſo.qꝙ tacite poſſet iduci viduitas expᷣſſe nõ
q; eſt ð.l.hoc mõ.S.e.ſʒ ĩtelligas ꝙ h̊ fuit ſimpliciter relictũ ſi
a liberis nõ diſceſſit ⁊ ſic viduitatẽ nõ iducit. Mõ ergo ꝙ nõ

eoipſo ꝙ nubit videt a liberis diſcedere.
Ei

11Wαι Koditio negatiua ꝗᷓ põt ĩpleri viuo legatario
itius.; iplet᷑ ꝑ cautionẽ mutianã. Item diclio ne ſi
adijcit᷑ actui explicãdo añ emolumẽtũ qſitũ facit cõditionem.
als facit modũ.h.d.¶ Quero utrũ dictio ne facit modũ uel
cõditionẽ᷑.Gl.in.l.cũ pꝛ.S.titio.de le.ij.dcit ꝙ ſacit modum.
Idẽ Di.in.l.abſẽti.de acq.poſ.lʒ gl.ibi aliter dicat.Tu diſti
gue aut dictio ne negat actũ explicãdi añ emolumẽtũ qſitu ⁊
liducit cõditiouẽ ⁊ reſoluit ne.i.ſi nõ.ut hic ꝓut dicit ne ſatiſda
tio petat.Aut adijci᷑ actui explicãdo poſt emolumẽtũ qſitum
⁊ iducit modũ.⁊ ſic reſolui᷑ ne.i.ut no.ut hic ꝓut dicit ne ſati
datio ⁊ẽ.qð diligẽter nð.¶ Quero utrũ hes ſideicõmiſſario
vniuer ſali

h
tne
1.

e
lle,
zm
er
ut
io
did
do
M
ui
eg.
n

ſe

i
ta⸗
1
,
6
Ni
e
nl⸗
i
i

De condi.⁊ demò.

vniuerſali teneat᷑ reddẽ rõnem. eſt tex. ꝙ ſic. ⁊ glo. H nõ. Ex
hoc dicũt ꝗdã doc.ꝙ hẽs ꝗ nõ facit ĩnuẽtariũ puat᷑ trebelliani⸗
ca.q; iuẽtariũ eſt caput rõnis. Ita dicit Ja.de are.⁊ Ri.ma.
⁊ C..refert in auc.ſʒ cũ teſtõꝛ.ad.l.fal. Lu dic ut dixiĩ.l.mar/
cellus.ad tre.¶ ¶Querit glo.utrũ hodie hẽs cogat᷑ cauẽ de ſi/
deicõmiſſo reſtituẽdo.Et inuit ꝙ nõ niſi in caſu.C. ad trebel.
auc. ↄtra roga.Alibi dicit gl.ꝙ non iuenii iure nouo.Certe
lʒ nõ lueniat᷑ tñ nõ reꝑit phibitũ niſi qñ fr fri ⁊ pꝛ filijs reſtituẽ
rogat.ut.C.ad treb.l.inbemꝰ.x iõ in ceteris iura antiq̃ rema⸗
nẽt icoꝛꝛecta ſᷣm Di.⁊ alios.

¶ Reſcriptum. Coõditio deſiciẽs nõ extinguit q pẽ

ñ dẽs nõ ſuſpẽdit.h.d. Mõ diligeter
ꝙ iſta cõditio ſi alteriꝰ arbitrio nupſerit a iure reſpui᷑.¶ Op.
debeat iſtoꝝ ſeq ↄſiliũ.ut.l.titiñ ⁊ meuiũ.in pn.de admi.tu.
So.ſallit h̊ fanoꝛe libertat᷑ mrimonij.¶ Quero qd ſilegauit
pure ſilie ⁊ rogauit de reſtituẽdo ei cui arbitrio debeat nubẽ.
Si el arbitrio nubẽt dicit Aʒo ꝙ tũc foꝛte ualẽt.Di.contra
q; nõ reſert q adijcit᷑ ↄditio.ut.S.e.l.qbꝰ diebꝰ.S.qdã titio.

Peꝛeterea ſub cõditione adẽptũ videt᷑ ſub cõditione datũ.ut

j.e.l.aliqũ. Itẽ per obliquũ ſaltẽ feret ↄtra mẽtẽ legis ⁊ iõ nõ
ualet ac ſi directo ſieret.ut.j.e.l.hẽs in ni.ita dicit Ri.ꝓ quo vi

det᷑ caſus.S.e.l.quotiẽs.

4 Heuie. Cõditio de nõ nubẽdo ſi adijciat cũ tpꝑe mo⸗

tis utrũq; reijcit ſi cũ alio reijcit pditio ⁊ tẽpꝰ

temanet.h.d.¶ Op.qꝙ ulud qð ẽ ipoſſibile dʒ reijci.illud qð

ẽ honeſtũ ⁊ poſſibile dʒ fuari.ut.S.e.l.ᷣ ſcriptura.⁊.l.ij. S.ſi/
quis.de cõdi.iſti.ergo tpᷣs dʒ remanẽlʒ ↄditio reijciat. Sol.
gl.⁊ bñ. aliud cũ adijcit tᷣs moꝛtis qꝛ tũc videt᷑ teſtõꝛ relinq̃re
in tp̃s cõditionis explete qdð eſt demũ cũ moꝛit.q̃ſ dicat q; tẽ
cũ moꝛit᷑ iſta cõditio ĩplet᷑.iõ tũc nolo habẽ vñ totũ eſt vnum,.
merito totũ adijcit᷑. Sʒ in alijs dieb nõ eſt ſic.iõ nõ reijcitur ⁊
nõ obſtat ↄꝛiũ.¶ Op.ꝙ tpᷣs nõ dʒ expectari cõditiõe remo/
ta hm diſtinctionẽ...in illa.c.l.hociure.de v.ob. So.ll. ꝛie lo
quunt qñ dies adijcil cõditioni tũc diſtingue ut ibi.h̊ q adij/
ait diſponi quo caſu remota cõditione ĩdiſtincte remanet dies
ſacit. .e.l. ſi ita legatũ.quã o. nõ.

„ alſa cauſa nõ vitiat legatuʒ
¶ Legato falſam. F de uolũtate teſtõꝛis docea

tur. h. d.qd hᷣ ſit dictũ.rõ legãdi legato nõ cohẽt. dixi in.l. de
mõſtratio.S.qð aũt.S.e.ubi declaraui hoc.

Gall am conditionem. Fon⸗ de futuro

1 iplicat aliqð pᷣte/
ritũ uel pñs ſi eſt ĩpoſſibile nõ vitiat.ſecꝰſi eẽt poſſibilis ⁊ deſi/
ciat hoc.¶Quero utrũ iſta cõditio vitiet legatũ qñ nil debet.
Digdet᷑ ꝙ ſic q; eſt de pᷣterito uel de pñti ꝓpter id qdð dicit de/
beo. In Sꝛiũ qʒ eſt de futuro lʒ aliter iplicet de pñti.illud enim
eſt in cõditione ſi ſolueris titio qð debeo. Actus ergo ſoluẽdi

in cõditiõe ponit.ita tʒ gl.hic ⁊ in.l.cũ in ſcdo.õ.de iniuſ.te.te

ne menti hunc. S.

F alſe m legati. Que adijciunt᷑ ad diminutionẽ

1221114 nõ oꝑant᷑ augmẽtũ.h.d.ſac.S.de
le.j.l.legata gnãliter. ¶ Op.S. de pecu. e. l. deniq;. S. iterdũ.
So.qñq; vᷣba q̃ apponunt ad diminutiouẽ ſũt mere puatiua
⁊ nihil ĩducũt de neceſſitate.tũc ex illis nõ iduci diſpo.ut.l.le/
gata ĩutiliter. S.de le.j.⁊.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.in legatis.in glo.S.
de le.j. ⁊ ibi dixi.qũq; vba lʒ ſint puatiua tñ aliqd ponũt.ut in
caſu nr̃i.S.nã ex cẽtũ relictis ecce poſitio diminuit certã q;tita
tẽ. Ecce puatio ⁊ tũc ſiqdẽ iſtud relingtur aio puãdia pᷣ põt
ſtare etiã pᷣ nõ poſito.⁊ tũc nõ ĩducit poſitio pmi ut h. Hic eni
nõ grauauit illũ legatariũ cui dixit ſe legaſſe ſʒ hẽdẽ ſuũ quem
poterat grauare etiã ſine hac demõſtratione.ſʒ ſi dixit ex cen
tũ que titio legaui uolo ꝙ ipſe titius det ſeio.x.qꝛ tũc titius nõ
põt grauari niſi ila demoſtratione pſᷣſuppoſita ex ullo ĩiducitur
legatũ.ut.d.l.deniq;.S.iĩterdũ.¶ Op.S.de leg.iij.l.⁊ ꝓculo.
So.eodẽ mõ qꝛ ibi ad ſequẽtẽ poſitionẽ de rasſſurate ſegtur.
poſitio pmi.uel aliter dicit gl.ꝙ ibi appellatione uſufruct ti
net᷑ dñiũ. ita ſẽtit Bnnloonano esdeeteeve dona⸗
1A31 eficiente conditione
tio fundus. qua fuit pᷣſtita cautio de⸗
et legatũ ei in quẽ fuit trãſlatũ in eũ caſũ ⁊ liberatur
hẽs actiònẽ cedẽdo etiaʒ ſi cautio ſit deſecta.h.d.⁊ iſta.l.⁊.l.
cũ ſub hac.S.eo.dicit tex.ibi defecerit qꝛ titiꝰ ⁊ ei ideiuſſoꝛes
ſut effecti nõ ſoluẽdo.⁊ ſic eſt ſuꝑſlua tota gl.magna.¶ Op.
de.l. libertas.S.j.j.de manu.teſ.ubi cautio mutiana nõp̃ſtat.
So.ſpdle eſt fauoꝛe libertatis.ut dixi.S.e.l.mutiane.¶ Op.
Pnl debeat p̃ſtari ſco legatario nõ hẽdi.ut. S.e.l.is cui
So. ut dixi in. l. c ſub hac. ¶ Op. ꝙ ſi deſicit obligatio non
põt cedi actio cũ nõ ſit nata.ut.S.de /ꝓcur.:.lʒ.S.ea.in gl.dic

eni ꝙ deſicit qꝛ nõ fuit pſtita ab initio.Ad ↄꝛiũ rñdeo.ſ.ꝙ ce/
dat actio cõditione indebiti nõ ob cauſã.nõ aũt act.ex ſtipu/
latu.⁊ ita loqtur hͥ v.ſed qꝛ ⁊c.uel cedũ h actio q ſuit ꝓmiſſio
ſacta de ſatiſdãdo nõ tñ ſatiſdedit.⁊ ſic iſte v.ſed qꝛ.hʒ duas le
ctu. ¶ Ad pma lec.op.ꝙ ſi i nõ exegit cautionẽ fnit in do
lo.ut.l.in dolo.j.ti.j.ergo nõ liberat᷑ actionẽ cedẽdo.So.hẽs
nõ tradidit ſ legatari ea accepit ſm foꝛmãa.l.pe.j.pꝛo legato
Op.ad ſcdᷣam lec.⁊ videĩ ꝙ nõ ꝓcedat.na ſcðs legatariꝰ
petit legatũ tũ ſibi cedit actio.q; eſt ꝓmiſſũ ſatiſdare nihil pꝛo
deſt legatario. Rñdet gl.ꝙ ĩmo ꝓdeſt.qꝛ in ea uentt ĩtereſſe i᷑
quo ẽ eſtimatio fũdi.¶¶Itẽ op.⁊ videt᷑ ꝙ ſit in dolo ⁊ ſic actio
nẽ cedẽdo nõ liberat᷑.ut.j.ti.j.l.dolo. Sol.hᷣ erat talis pſona
cui debebat credi.⁊ ſic tene mẽti gl.inquãtũ dicit ꝙ erat talis
cui debebat credi.⁊ ꝓ hoc facit qð nõ.in.l.iiij.circa ſi.s.de in

diẽ adiec. Sʒ lʒ hoc ſit uerũ nõ tñ eſt de mẽte ire.⁊ iõ pone co,

ſũ plane exponẽdo cautio deſicit.qꝛ re pncipalis ⁊ ſideiuſſoꝛ
ſüt effecti nõ oncdo. U. Querit glo.magna de vna queſtio/
ne ⁊ ſoluit.

GAH S lieri. Qui admittũ ad legatuʒ de iure ſpali

cõtra uolũtatẽ deſfũcti nõ hʒ ius accre
ſcẽdi.h.dD.⁊ eſt iſta ſolẽnis lex ⁊ ſingularis.⁊ de iſta facio ma/
gnũ feſtũ in.l.re cõiũcti.S.de le.iij.¶ Op.⁊ videt ꝙ in ꝑpſona
titij legatũ ſit purũ.vñ videt᷑ ꝙ in ꝑſona titij admittat᷑.ut.l.ſi.
S. ſeio. S. de le.ij. So.gl.ꝙ h cõduio ſuit adiecta utriq; ut hic.
ibi alteri tm. Dicit Ni.nõ fuit appoſita poſt noĩationẽ oĩium
legatarioꝝ qð tene mẽti.⁊ vult dicẽ ꝙ tunc videt᷑ adiecta in ꝑ
ſona oium qñ poſt noiationẽ oĩium fuit enoſta z ſi poſt no
munationẽ pmi tm. in pmi tm pſona videt᷑ appoſita. ut.l.ↄtra
ria. Sʒ cõtra hoc facit.S.de uſufruc.l.titio uſufructꝰ.de quo

dicã. 5.e.leiulius paulus. ¶ Op. c videt mulier hẽat totu ꝑ
ius accreſcẽdi.ut.l.j.in pn.de uſufru.accre.Gl.dicit ꝙ hoc ẽ

iõ qꝛ de iure ſpali admittit᷑ mulier.qð tene mẽti.⁊ ſic nõ ꝙ ille
ꝗ admitti de iure ſpali ad legatũ nõ hʒ ius accreſcẽdi.⁊ hocꝓ
bo per.l.iij.S.ſi cõiũctim.de le.pᷣſtã.⁊.l.filiũ.S.ſigs legata.e.
ti. ¶ Sʒ ad hoc op.ꝙ hẽat ius accreſcendi.ut.d.l.ſiliu.in ſi.
de le. pᷣſtã. So.ibi admittit᷑ de iure ſpãli ex uolũtate deſuncti.
iõ hʒ ius accreſcẽdi.ſʒ h admittit de iure ſpàli cõtra uolũtatem
deſũcti. ⁊ h ſetit gl. Sʒ ſi videt᷑ ↄtra.d.l.ij.S.ſi cõiũctim.⁊.l.f
liũ. F. ſigs legata. j. de i ubi lʒ ueniat fm uolũtatẽ deſun
cti nõ tñ bʒ ius accreſcẽdi.So.ꝙ hʒ ius accreſcẽdi eſt uerum
qñ petit legata ab eo ꝗq hʒ ↄtra uolũtatẽ defũcti.qʒ ſi hʒ Fʒ uo/
lutatẽ defũcti tũcnõ hʒ ius accreſcẽdi.ut in ↄꝛijs.Et rònes ſũt
faciles. Aidete ꝑ h̊ ſoluit᷑ q minoꝛ.xxv.annis reſtituit ad le
gatũ repudiatũ hẽbit ne locũ ius accreſcẽdi. Aidet᷑ ꝙ non ut
h. Nuto ↄꝛiũ q; reſtitutio reponit eũ in legato cuʒ iure accre
ſcẽdi.ut.l.j.S.j.de coll.bo. Pꝛeterea iſte minoꝛhʒ legatuʒ de
uolũtate defũcti ⁊ petit ab eo ꝗ hʒ ex uolũtate deſũcti.C Itẽ
op.tra hᷣ de.l.ſi duob in pn.de ↄtra ta.⁊ de cõiũ.cũ eman.
li.l.j.S.ſiqs ex nepotibꝰ.ubi iter plures uenientes per õ ta.h
locũ ius accreſcẽdi.So.qð dixi nõ habẽ locũ ius accreſcẽdiẽ
ueruz in legato.ſʒ in hẽdit.hʒ locũ ĩdiſtincte ius accreſcẽdi ne
gs decedat parte teſtat ꝓ parte iteſtat.⁊ ne ꝗs decedat p
parte cũ hẽde ꝓ parte ſine hẽde. Sʒ fateoꝛ ꝙ ſi ẽnt quiueni
rẽt otra uolũtatẽ defũcti de iure ſpali ꝙ bus eẽt ius accreſcen
di ĩter eos qui uemũt de iure cõi q; inter illos Auennt de iure
ſpãli. ut.l.q̊ cũ pꝛono.de bo.poſ.Et per hãc.l.cũ gl.determi⸗
nauit do. Rai.talẽ.q.ᷣdicit ſtatutũ ꝙ extãtibꝰſlijs maſculis i
lie femine nõ ſuccedant ⁊ ſint tres maſculi ⁊ vna ſemina.⁊ mõ
ex illis maſculis duo repudiarũt an hẽat ius accreſcẽdi maſcu
lus uel femina.Neterminauit ꝙ inq;tũ illi fres hñt ultra virilẽ
hñt de iure ſpali.⁊ iõ nõ hñt ius accreſcẽdi ⁊ ſic deuenit ad ſili
am per.l.iſtã. ⁊ iſta vba ſüt ſua. Sʒ hoc nõ eſt uerũ qꝛ illð ha/⸗

bet locũ in legatis nõ in hẽditatibꝰ. Pꝛeterea ius accreſcẽdi

cõpetit poꝛtioni nõ ꝑſone.nt.l.hec ſcriptura.S.e.⁊.l.ſigs titio
de uſuſfruc.⁊ dixi in repetitione.l.re cõiũcti.in.iij.q.pꝛincipali
Dicit hic ꝙ iſta cõditio facit deſicẽ legatũ.cõtra ĩmo videtur
reſpui.S.e.l.cũ tale.S.vicino.⁊.l.ſj ſi hec.S.ñ. Nicit gl.qũq;
ditio apponit mlierix tũc reijci᷑.ut.ð.e.l.ſjſi h.⁊ tũc ẽ uerũſi
iducit᷑ viduitas ꝑpetua.ſecꝰ ſi ad tps.ut.d.S.ſi.Itẽ ſi iducitur
reſpectu di e ſee ſi vni tm.ut.S.eo.l.cũ ita. Itẽ ſireſpʒe
ctu oĩs loci.ſec ſi vni tm.nt.S.e.l.poc mõ.in fi. Itẽ hʒ locnʒ
in vgine.ſec in vidua.hodie in auẽ.cui relictũ de ĩdic.vidui.
⁊ nõ.S.e.l.cũ tale.S.meuie.Aut apponit᷑ ↄditio alij pſone de
viduitate vni mulieris ⁊ nõ remittit.ut.l.auia.S.titia.j.e.⁊.l.
j.C. de indic.vidui.⁊ hoc eſt uerũ ſaluo eo qdðdẽ in pma Ne .
ius.l:.ſi ila ꝑſona eẽt multũ cõiũcta ꝑſona mulieri.ut.j.e.l.hẽs
in fi. Itẽ ubi als niſi ille ẽne ſit rogat de reſtituẽdo mulieri.
ut.l. auia.S. titio. ſi o ꝓditio qᷓiducit viduitatẽ ſimul inchnek

G

De cõdi.⁊ demon.

ulieri ⁊ alij. tũc bñ dicit gl.cũ pᷣcedẽtib limitationibus.
Jes Dies ĩcerta ꝓ aditione habet.h.d.¶ Op
De po. .. e.l. hẽs meꝰ. So.ibi dicem.¶ Op.
iſti. de v. ob. S. ex cõditionali. So.aliud in ſtipulatio
ne aliud in legato.⁊ ponit rõ ibi.⁊.l.ſiuxoꝛẽ.C.de ↄdi.inſer.
Alia iura dixi in.l.ſi filia.j.de v.ob.

—— . * acit h ad.q.de ĩ/
XIgdeicommiſſum. adead et,

XN ria. an per igreſſũ monaſterij cõditio fideicõmiſſi ex⸗
piret.quã ponit Ni.in.l.ſi ita.S.de le.ij.⁊ ibi plene dixiĩ auẽ.
niſ rogati.C.ad trebel.

Wi CLoõditio appoſita in inſtitutione in legat
N Nia. g facto ĩt

elligit repetita.h.d.nõ iſtam.I.
ODp. videt uelle tex. cũ gl.ꝙ h iducat᷑ repetitio ꝓ
pter vbũ hoc ampliꝰ.ſʒ mõ ĩdiſtincte videt᷑ facta repetitio.ut
d.l. duos. S. e. T.l.fi.S.f.j.de doli excep.So.potes dicẽ ꝙ h
Sbũ hoc ampliꝰ denotet facti accidẽtiã nõ iuris miniſterium.
Vel dic ⁊ meli.ll.ꝛie loquunĩ qñ in eodẽ teſtõ aſcribit ĩſtitu
tio ⁊ legatũ. Nic qñ in teſtõ iſtitutio.ĩ codicillis legatũ.ꝓ hoc

facit qd nõ.in.l.plane.S.ſi ↄiũctim.S.de le.j.⁊.l.qnq̃ginta.S.

de ꝓba.ſz multũ facit ð.l.nẽſeni in fi.S.de excu.tu.¶¶ Sʒ op
po.S.de le.j.l.ab oibꝰ.S.cũ qdã.ubi cõditio appoſita in inſti
tutione nõ videt᷑ repetita in legato.So.h̊ qũ legatũ ſit ab eo/
dẽ gradu ut hᷣ ⁊. S.e.l.duos. ⁊.l.fi. S. f..de doli exce. Sʒ qñ
ab alio gradu tũc cõditio nõ ĩtelligũ repetita.ut in.S.cũ qdaʒ
⁊ rõ pʒ per ſe.¶ Itẽ op.qñ di.le.ce.l.filiũ. So.h.l.loqtur qũ
pᷣcedit iſtitutio gnãlis ⁊ ſeqtur legatũ.ſᷣ g legatũ pᷣcedit ſim
plex ⁊ ſeꝗtur ĩſtitutio cõditionalis tũc ſecꝰ.ut.l. ꝛia.⁊ ibi glo.
T eſt rõ.q; maioꝛis efficatie eſt pᷣcedẽs clauſula ad ſequẽtia qᷓ;
ſequẽs ad p̃cedentia. hẽs de hoc tex.in.l.ꝗſqꝗs.circa pn.S.de
le.iij.⁊ ibi glo. Ex pᷣdictis diſtingue aut legatũ ⁊ ĩſtitutio ſit eo

dQẽ teſtõ.aut vnũ in teſtõ aliud in codicillis. Mꝛimo caſu aut

pcedit legatũ ⁊ ſeqtur ĩſtitutio aut econtra.Et hoc ſcdo caſu
aut legatũ relinꝗtur ab eodẽ graqu aut de diuerſis.ut ex pᷣdi
ctis pʒ. ⁊ tãgã h in.l.Fuus.S.de cõdi.inſti. Hic tex.in ſi.videt᷑
ↄtra diſtinctionẽ qua feci. aut relinqtur ab eodẽ gradu aut a
diuerſis. So. h tex.hʒ locũ in libertate ſine qua legatũ nõ põt
ualere.ſed in diſtinctione quã feci dixi ꝙ hʒ locũ in cõditione
ſine qua legatũ ualet.
CTitio Coõditio ſi nõ nupſerit in exneo de reſtituẽdo mu
tlvᷣ ieri rogato ſpnit.h.d.¶ Querit glo.a quo petit
legatũ mulier. Et ſut due opi.in glo. De.tenet pmã.ſʒ tu po/
tes tenere quã vis.qꝛ ⁊ iſta cõditio in exneo reſpuit ubi tracta
tur de cõmodo mulieris.ut.j.e.l.heres meus.

—
——

PSater. Cõditio appoſita adminiſtrationi nõ ſuſpen/
dit dationẽ tutele.h.d.ᷣ. Itẽ cõditio limitatur

ex p̃ſũpta uolũtate defũcti. Itẽ cõditio cautionis nõ petende
remiſſa ĩtelligi. h.d.⁊ hʒ tres partes.ſcdᷣa ibi nec ſiqdẽ. tertia
ibi nec ſibi. Aidete ibi filie cõl.⁊ dic uxoꝛi ei mr̃e ĩſtituta here

de Fᷣm Hi. h ⁊ in.l.ʒ.j.ut le.no.ca.¶ Op.ꝙ petẽdo de facto

cõmittit ſtipło ⁊ pena.ut.C.de trãſac.l.ubi pactũ.⁊ nõ.C.eo.
ti. l. ſiue apud acta. ⁊.l.j. in fi. C. de pac. So.in ↄctib intellige
de facto ⁊ Fm diſtinctionẽ quã ponũt doc.i.l.ei qdẽ.C.ſi maã.
ita fu.ali.⁊ dixi in.l.cõtinuus.S.cũ ꝗs.j.de v.ob.tñ in ultimis

uolütatib ſecꝰ. ut h ⁊.S.e.l.mutiane.⁊.l.mulier in pnci.S.de

cõdi.ĩſti.⁊.d.l.lʒ.j.ut le.no.ca.⁊ ibi dixi.¶ Quero h dẽ one/
re cautionis ⁊c.qᷓro ꝗd ſi petit ⁊ ille cauit.Et videt᷑ ꝙ cõditio
nõ ſit defecta q; pſtat uolẽs ⁊ ſic ſibi ĩputet. In ↄꝛiuzʒ videt ꝙ
ſolutio hʒ vim caut.legitime facte.ut.j.rẽ ra.ha.l.ainpliꝰ.ſʒ il
lud hʒ locũ qñ de iure põt nieri.qð glu .
„ 2 4 upillus põt impedi
¶(NEm pupillus. re tiond Pien,
MMãõ h̊ ꝙ dicit de iure cõi ꝓ eo qð dixi in.l.in teſtõ
j.e. Item nõ de eo qð dicit de tutoꝛe.facit ad ea que dixi.õ.e.
l. iulianus.

Biit unctio. On alltmariu ſufficit alterũ impleri

Z .*5 Dies ĩcert nõ apt ſuſpẽdẽ
Eres meus. legatũ poſt legatari mbaez
nõ ĩpedit traſmiſſionẽ. als ſec'.h.d.¶ Quero circa
ac.l. in Zctibꝰ in gb ſpes cõditionis traſmittit. Item in ulti
mis uolũtatiꝰꝰ in pn.nre.l.utrum obligatio ĩcõtinẽtiſit nata.
BGBl. videt᷑ tenẽ ꝙ ſic.C.ut ach.ab hẽ.⁊ slra hẽ.l.j.x.l.ſ pupil,
lus.S.ſub cõditione de noua. In ↄꝛiũ videt᷑ ꝙ non naſcal niſi
ueniẽte moꝛte.ut.l.in oĩbꝰ.j.de re.iur.⁊ Hi.in.d.S.ſi ſub odi
tione. Et h ultimũ puto uerũ.qꝛ eſt in ti.C. ut act.ab hẽ. ⁊ cõ/
tra hẽ. ſacit iſti.de ĩuti.ſtip.S.poſt moꝛtẽ.lʒ ibiglo.ↄtra.Rñ/⸗
deo ad hãc.l.q dicit purũ eſt legatũ ut dicit gl.qꝛ purũ eſt quo

ad traſmiſſionẽ. Rñdeo ad.l.nà ⁊ ſi cĩmo:iaf.S.de cõdi.ide.
wꝙ ibi purũ eſt ad impediẽdũ cõditionẽ debiti.¶ Quero q̃re
dies certa oĩ certitudine nõ ĩpedit neceſſitatẽ obligationis tol
lẽde ſʒ dies incerta ſic. Rñdeo qñ eſt dies ĩcerta nõ eſt certum
adhuc ꝗd ſit in obligatione ꝓpter interuſuriũ medij tꝑis.naʒ
põt eẽ ꝙ. x. annis uel vno uel cẽtũ.ſed in die certa interuſuriũ
medij tpis eſt certũ.adeo ꝙ aliqũ incõtinẽti ſit cõdẽnatio de/
ducto illo ĩteruſurio medij tꝑis.ut.l.ſi cõſtãte.S.quotiens.S.
ſo.ma. Motes tu dicẽ ꝙ in die ĩcerta eſt certũ iteruſuriuʒ me/
dij tꝑis.ut.l.hẽditatũ.j.ad.l.fal.ſʒ reſpiciẽdo gl.ibi ceſſat ꝛiũ
¶ QAuero quõ poſſũ cognoſcere diẽ certum a cõditione.Rñ
deo dies eſt qñ ſimpliciter ponit᷑ et ſine expectatione alicuius
euẽtus.ſed ſi expectaret᷑ euẽtus tũc eſt cõditio niſi appareret
de noluntate teſtõꝛis.ut dixi in.l.ſicui.S.de le.j.⁊.l.iuj.de con
di.inſtitu.

(Qni po ſt. De iſto. S. dixi plene.S.e.l.mutiane.
QMuod in ft audem. utri in eneo nner

quã viſiliter ceſſaret mulier nubẽ.h.d.¶¶ Nõ ſingularẽ caſuʒ
Per hũc.S.determinat᷑ vna.q.in.lꝝ.titia.j.de v.ob.ubi pena
ꝓmiſſa vni ex aiũctis reaccipe ĩ modũ nõ ualet.vide ꝑ Ci.C.
de ſpõ.l.fi. ¶ Quid ſi p? ꝓmittit.Certe nõ ualet in cauſa niũ
cte pſone ⁊ eſt rõ.qꝛ nõ ẽ viſimile ꝙ ſilia relinret pꝛem illaqa
tũ uel faceret pꝛem ꝑdere legatũ.ut nõ.in gl.l.j.S.in ius uo.ut
ea. Sed ꝗd in pꝛe uel patruo uel auo quem ſoꝛoꝛ timet.Certe

erit idẽ. ut.l.iij.in ius uo.ut ea.

e⸗ A Facit ad.q.in marchia ⁊ ĩ du
As cauſas. n eſt ꝓhibitum ſieri iniuria
de appellatione a cõi.cõe coegit cõiũctos appellates
at ab appellatione. Certe cõe dʒ puniri per hac.l.

2p h de

P ⸗
gl. ifraſcat hãc.l.iõ tu pone caſũ ſᷣm Hi.pᷣ loqtur in tꝑe de ꝑpñ

ti uel pterito. Scdo loqtur in mõ.Tertio facit dꝛiam iter mo

dũ ⁊ cõditionẽ.ſcða ibi eas vo.tertia ibi nec eni. In tex.ibire

pellũt. ut qũ relictũ eſt ſub cõditione de p̃terito uel pñti.que ẽ
alſa im Di. In tex. ibi cõſũpta.ſi hẽs cõſũptaʒ exponeut in
go.n hẽs cõſũptũ dic ut legatũ ſub mõ in cui cautione pᷣſtan
a ⁊ mõ implẽdo vſat᷑ſũptꝰ.¶ MNõ h̊ glo.ſuꝑ vbo vo.ꝙ vna

cõditio ponit᷑ ꝓ alia qñ expedit.qð tene mẽti.ad idẽ tex.⁊ ibi
Diyxi in.l. gallus. S. foꝛſitã. S. de libe.⁊ poſthu.

. Cõditio appoſita vni
Alins paulus. in Ponaalent. ſibi cõ

tcti per hãc dictionẽ cũ de eqtate nõ ĩtelligi repeti/

ta. h. d. x eſt nõ.l. ¶ Op. ⁊ videt᷑ ꝙ iſta repetitio fiat.ut.S.e.l.
auia. Gl. ſoluit ibi.ſed ponit᷑ vitas.S. ꝙ ibi in ꝑſona eiuſdeʒ.h

diuerſoꝝ. ¶ Op. de.l.luli ueſter.j.e.⁊ de cõdi.iĩſti.l.cũ ſeruus
T.l.pxi.So.ibi in eadẽ ꝑſona.hᷣ in diuerſis. ¶ Op.cõtra h
in diuerſis ꝑſonis ĩtelligat᷑ repetita.ut.l.ſi uus.de ſta.libe.
So.,illa..loqtur de rigoꝛe.h̊ de eqtate.¶ Op.cõtra h̊ foꝛtit
⁊ videt᷑ ꝙ ubiq; ſit de rigoꝛe.ut...f.S.ſeio..de leg.ij.So.qñ
fit cõiũctio per dictionẽ cũ.tũcitelligi᷑ repetita de figc ut B.
ſz de egtate ſec'fauoꝛe libertatis.⁊ ſõ tex.dicit hic ſolum in li⸗
bertatè eẽ iſtã eꝗtatẽ.ſecꝰ in legato.⁊ hoc ſẽtit gl.in.l.ſi ſeruo.
j. de ſta.li.ubi dicit ꝙ iſta egtas nõ hʒ locũ in legato. Sed ſi
ↄditio fit per et tũc nõ ĩduci repetitio.ut.l. ꝛia.⁊ hoc ſetit gl.
j. hic ⁊ tex.in fi.hᷣ videt᷑ inuẽ. ¶ Sʒ op.cõtra hoc ſoꝛti de.l.
mulieri ⁊ titio.j.e.So.va eſt iſta.qcqd dicat gl.in.l.ſi.S.ſeio.
S.de le.ij.aut cõditio apponit᷑ poſt noĩationẽ utriuſq; aut alte
rius tmm. Et hoc ſcdᷣo caſu aut cõditio adijcit per copulã et aut
per cũ.⁊ aut loꝗtur in relicto libertatis aut in alijs.ut ex ſupꝛa
dictis apparet. Et pᷣdicta ĩter perſonas.ut.l.ſeio.S.gaio.de
fun.inſtruc. Cödtio adiectali
rE õditio adiecta libertati vi
ZAm ſeruus. repetita in legato.⁊ ↄdi
io rõnũ reddẽdarũ eſt mixta dãdi ⁊ faciẽdi.hoc dic̃.
CNõ ꝙ ille qui tenet reddere rõnes tenet᷑ etiã ad reddenda
inſtra ut h ⁊.S.e.l.ſicui.⁊ ibi dixi in.l.j.S.officio.õ.de tu.⁊ ra.
diſ. ¶ Op.⁊ videt ꝙ ſufficiat reliq addẽ ⁊ nõ ſit neceſſaria cõ
putatio.qð pʒ ubi ſüt nulla reliqᷓ nõ eſt neceſſaria cõputa/
cio. ut..l. ꝓxi.Gl.ſoluit reliq̃ pncipalit᷑ reſtituẽda ſũt ⁊ cõpu
catio ẽ facieda.als ſi nõ ſũt nõ ſit coõputatio. ¶Et ex h Di.in
aucit in ar. ad.q.uſurari mutuauit titio cẽtuʒ pacto appoſito
ꝙ ueniat ad audiẽqũ pᷣceptũ.alo ĩcidat in penã mille libꝛaruʒ
dẽ pena adiecta in fraudẽ uſuraruʒ. Rñdet ꝙ nõ ẽ nerũ q;ꝛ ad
iecta facto. ut.l.iul.S.ibidẽ.S.de act.emp.⁊.l.cũ allegas.C.
de uſur. NHi.dicit ꝙ videt᷑ adiecta in fraudẽ uſurarũ cũ pncipa
liter ſit adiecta dationi pecunie. ⁊ ideʒ tʒ Ci. C. de uſur.l.cum
allegas. Cotra hoc dictũ Ci.⁊ Di.ẽ gl.oꝛdinaria in.l.ſj ſigs

Fene

e
fl

6

⸗
8.
ne,
i

s
e

DBe condi.⁊ demò.

gaean die qõ DPi.? Ci loqtur qñ ꝗs tpe mutui cõue
nit de ſtado in iudicio ſub pena.ſʒ.l.ſj ſiqs in ſi.loꝗtur qñ exi
teruallo poſt ↄctũ mutuũñ cõuenit in iudicio ⁊ ibi cauel de ſta/
do in iudicio.q caſu nõ pᷣſumii i fraudẽ uſurarũ.ut ꝓbati.l.ij.
C.de pac.pi.x.lʒ.ſititiꝰ.S.de pig.ac.⁊ dixi i.l.q;uis.als icipit
cealipodi.j.de ſo.x facit ꝓ hoc qdð nõ.in.l.rogaſti.i.pe.S.ſi
cer.pe.¶ Quero an ſufficiat offerre marſupiũ in iudicio.Et
vider tex.ꝙ ſic.⁊ gl.ẽ in auc.ut exa.do.S.ij.ubi dẽ ꝙ dʒ offer
re in marſupio uel in folle.qð ĩtellige ita ꝙ teſtes ⁊ notari co
Foſcat qᷓta ẽ pecunia q̃ eſt ibi.q; viderũt numerari.ſi enĩ po
ea diceret ꝙ vidit offerri marſupiũ cuʒ pecunia ſʒ ignoꝛaret
qᷓta eẽt nõ ꝓbaret.uut.l.j.S.ſi ciſta.S.depo.⁊ iõ tuti credo ali
quẽ offerre pecuniã numeratã coꝛã teſte ⁊ poni in burſa.⁊ ſic

*

puto ĩtelli gi.l.acceptã.C.de uſur. Fi⸗ ötlehe pb
ð ri latio nõ põt plene ꝓba
tius titius. ri.h.d.¶ MOp.⁊ videi ꝙ
poſſit ꝓbari.ut. l.fliũ. S. de his ꝗ ſũt ſui uel ali.iu. Ol.
dicit ꝙ põt ꝓbari ficte nõ ve. Ad quã ſo.facit qð no.in.l.j. C.
quoꝝ bo.⁊ ſic nõ ꝙ ꝓbatio ſimpliciter ꝓlata ĩtelligi de uera.
qð tene mẽti. facit qð nõ.in.l.j.S. de ꝓba.de hoc ꝑ Inno.ex
de ſi. pᷣſby. c. michael. ⁊ .. eanuleneuo. cie
— m— Y Ilia Ili W Sicoõditio mixta ð
i A lis libertis. caſũ nõ deſicit relictum 4
nmnẽtoꝝ niſi fauoꝛe ei in cui pſona deñcit alimẽta ſuiſ
ſet relicta.h.d.¶ Op. de.l.ſeio in pn..de an.le.So.ibi fuit
relictũ fauoꝛe filioꝝ.⁊ iõ ↄcoꝛ.cũ pn.illiꝰ.l.¶ Op.de.l.meuia
in pᷣn.⁊ meliin.l.annuũ.S.de an.le. So.ibi ſtabat ꝑ ſili.hᷣ
ꝑ caſũ.¶ Op.de.l.in teſtõ.S.e.ubi ſi cõditio deſicit ꝑ caſũ de
ſicit legatũ.ut.l.legatũ.de cõdi.iſer.⁊.l.j.C. de iſti.⁊ ſpᷣſti.Gl.
ſol. ꝙ ſolũ h ſit ſpale fauoꝛe alimẽtoꝝ.ut dixi in.l.in teſtõ.S.e.
⁊ Di.in.c.iĩputari.de re.iur.li.vj.dicit aut cõditio apponit ſa/
uoꝛe legatarij. aut ei in cui pſona dʒ ipleri cõditio. aut ſauo/
re utriuſq;.aut dubitat᷑.⁊ ſic itelligit.l.in teſtõ.Fm diſtinctionẽ
huiꝰ.l. ⁊ Ci.in.l.j.C. de leg.h ponit gl.⁊ Di.⁊ Me.nõ tñ ſir/
mãat. Sʒ parcat mipi Hi.ipſe loqtur male.qꝛ nec hec lex nec
aliq̃ hoc ꝓbat.q; nunq; cõditio apponit in fauoꝛeʒ legatarij.
D Nã ꝙ moꝛet̃ cũ alio hoc nõ ẽ fauoꝛe legatarij ſed alteri.ut.i.
libertas.ᷣin ſi.de ali.łe.ſed hẽs ſacli pſtat alimẽta ĩ domo ſua
qᷓ alibi.ut.l.iiij.in fi.S.de in diẽ adiec. Sʒ iſte.ll.dicũt alid.ſ.
ntrũ legatũ pncipale ſit factũ in ſauoꝛẽ legatarij uel hẽdis.nõ
. auũt utrũ cõditio deſicit. Pe. vo dicit ꝙ no eſt ſpãle ſauoꝛe ali
mẽtoꝝ.ĩmo dicit aut ẽ cõditio ſucceſſiua ⁊ tũc ſufficit ſi inchoa
nit ⁊ nõ deficit lʒ ꝑ caſũ nõ iplet᷑ut h cũ ſilibꝰ.aut cõditio mo/
mẽtanea ⁊ hʒ locu.l.in teſto.S.e. Sʒ nec h dictũ Me.plʒ mi⸗/
hi.q; etiã in his q hñt cauſã ſucceſſiuã nõ ſufficit ĩcipe.ut.l.qui
ↄcubinã.S.uxoꝛi.ẽ.de le.iij.vñ puto gl.dicẽ vitatẽ.qʒ ſi iſt le/
gatũ eẽt factũ in aliã cauſã qᷓ; alimẽtoꝝ defciẽte cõditiõe lega
tũ nõ ualeret.ut.d.l.ꝗ ↄcubinã.S.uxoꝛi.de le.iij.

tierit nõ ẽ cõditionale.h.
Ad. C Nõ ꝙ vᷣbũ cũ petiero ẽ ↄditiõale ⁊ videtpletũ
quocũq; mõ petit etiã ex iudiciũ.nt.l.ampli nõ peti.j.rem ra.
ha.facit qdð nõ.gl.in.l.ꝗ rome. S. cohẽs.j.de v.ᷣ ob. C.l.fideiuſ
ſoꝛ obligariĩ fi.j.de fideiuſ. Op.ad h ⁊ videt ꝙ reqrat᷑ litis
20.ut.l.ampliꝰ.j.rẽ ra.ha.So.qñ vbũ peto refert ad eũ ꝗ ex
petitione dʒ acꝗrẽ.tũc nõ reqri lis ↄtj.ſed ſufficit ſola petitio

2s. ut. d. l. ampli. Sʒ qd ſi dixiſſet ſi petiero. Rñdeo ſaclega
tũ cõditionale.ut nõ.in gl.l.x.ſi petiero.j.de v.obli. QAuid ſi
nõ dixit cũ nec ſi.ſj dixit ꝗ.x.petiero. Tex.ẽ in.l.ſiita gs pꝛo
miſit. crrca pn.j de v.ob.ſ.ꝙ eqparat᷑ dictioni cũ.facit qʒð dixi
Fino q̃ iducit ꝑ relatiuũ ꝗs uel ꝗ eſt tacita ut dixi.S.eo.i.j
Vlumo nõ hec vba q ponunt᷑ in ↄctib do ſine ulla cauil/
latione q dicat cauillatio m cagilagotua de
I TAIi eru manumiſſus uel alienat
. Alianus. legatũ no ſeꝗtur niſi ĩpleat cõdi/
ionẽ in cui euẽtũ legatũ ẽ expᷣſſe Lollari. 9t regula
catoñ.nõ ĩpedit legata quoꝝ dies cedit ab adita heditate niſi
hẽs neceſſari exiſtat.h.d. Diuidii in duas partes.ſcda ibi cũ
bo. ¶ HNõ tex.ibi t ita ꝙ ꝑ et iducũ cõditio.¶ Nõ tex. ibiuiĩ

5

tũ als inb itiõe liberta᷑ videt relictũ.ita dicit Di.ĩ.l.cñ ſᷣuꝰ
5.e.x ſinẽ hui legis hũiſtis plene i.l.qſitũ.S. pñti.S.de lega.j.
Op. x videi ꝙ dictio et nõ ſac ↄditionẽ. ut.l.ſi hẽdi plures
S. de cõdi.iſti.c.l.ſi ita qs hẽs.õ.de hẽ.iſti.x.l.triplici.j.de v.
ſig. Dicit gl. ꝙ h iducit dictio ita.Ego nõ curo utrũ ſit dictio
ita uel dictio ſi.ut.l.ſi peculiũ.in pn.S.de ſta.li. Abicũq; enix
dictio cũ facit oꝛdinẽ iducit ↄditionẽ. ut.l.mulier. de cõdi.iſti.

tia heredis. egatũ ſacti alicui cũ pe

ecx iudiciũ ut h. Si vo refert ad eũ ꝗ dʒ obligani tũc reqrit litis

ueluti cũ in tps ⁊c.nã ſi fuiſſẽt H vba nõ ꝓcedẽt hᷣ lex ⁊ibida,

4

T. l. ſ Peenil i chi. de ſta. li. p. de l. filiũ. F. ſigs Fuũ

5. de hẽ.iſti. So. h loꝗtur in duob caſib cers.pᷣ qñ expſſe in
tps libertatis legatũ ſuit collatũ. Scdo qñ legatũ fuit relictuʒ
pure h̊ expᷣſſo.ſʒ lex ↄꝛia loqtur qñ fuit ſimplicit relictũ nõ ad
lecto ꝙ deberet pure uel in tpᷣs libertat.ſacit ꝓ hoc qð dixi in
l. hẽs.S.e.¶ Op.de.l.ſiĩ diẽ.S.ſiruo.S.e.So.ibi erat ↄditio
expᷣſſa q̃ tacite ĩerat.¶ Op.adẽpta libertate videt᷑ adẽptũ le/
gatũ.ᷣut.l.ſi Fuo.s.de adi.le.So.ibi ſuit adẽpta libertas expᷣi
ſe.hᷣ tacite ꝑ alienationẽ lʒ qda ibi aliter dicàt ⁊ male q;ꝛ ꝓpter
alienationẽ nõ extinguii legatu. ut.l.ꝗ filio.S.ſigs fuuʒ. S. de
hẽ.iſti.¶ Vltumo nõ ꝙ iter moꝛtẽ ⁊ aditionẽ nò ẽ dare medi
uʒ ut h.¶ Quero qꝗd in ſilio ſuo.Dicit gl.ꝙ ẽ dare mediũ cũ
hẽat bñficiũ abſtinẽdi.Qõtrariũ tʒ gl.in.l.ſi alienũ.S.in exne.
is.S.de hẽ.iſti.⁊ Di.tãgit in.l.nã nec emãcipat.S.de le.j.vi⸗
tas ẽ ꝙ de iure ciuili ĩter moꝛtẽ ⁊ cõditionẽ nõ ẽ dare medium
ut h̊ T.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.de le.j.⁊.l.q̃ſitũ.S.pñti.e.ti.⁊ h iniſti/
tuto pure.ſʒ in ĩſtituto ſub cõditione ſecꝰ.ut.l.cõditiõe.S.eo.
circa pn.ſʒ de iure pᷣtoꝛio dico ꝙ eſt dare mediuʒ ut h nõ.⁊.l.
na nec emãcipatꝰ.S.de le.j.dixi plene in.l.t.S.de cõdi.inſtit.

Sed ꝗd opet᷑ exiſtẽtia ſui hẽdis de iure ciuili. Dic ut in.l.fili

qui patri.de vul.⁊ pu. Jnlib laniſt
P1 In libertatib leuiſſima
C Dod tradituũ.ecn cõditio.in legaꝶʒ
ultimo loco ſcripta ſi ex iteruallo ſuit appoſita.ſʒ ſi in

cõtineti legatarij eẽt electio niſ ſcda ſub cõmemoꝛatione pme
ſcribat.h.d.cũ duabꝰ.ll.ſe.⁊ nõ bñ hunc tex.¶ Op.j.l.pxi.

So. H loqtur in libertate data directo in.l.ſe.per ſideicõmiſſũ

Op. x videt ꝙ i ſeparatis cõditionib ſufficiat alterã exiſtẽ
nõ curo quã.ut.l.ſi hedi plures.de odi.iſti. So.ibi logtur qñ
ſeparati.i.diſiũcſ.i.d iuerſis partib teſti.ut.l.ſub diuerſis. .
e. ¶ Op. de v. ꝙ ſi pure. So.in pn.logꝗtur q ex ĩteruallo.in
v. ꝙ ſi pure.loꝗtur qñ icõtineti.¶ Op. tu dicis ꝙ ex ĩteruallo
⁊c̃. q; imo teſtm qð ſit ex ĩteruallo nõ ualet.ut.l.hẽdes palã
in pn. S. de teſ. So. itelligas ex ĩteruallo q; iteruenit act'q ꝑti
net tm ad teſtm ipſũ nõ aũt alij. ¶ Op. de.l.ſi te ſolũ.de hẽ.in
ſti. So. gl.nõ. ibi ⁊ dicit ꝙ hᷣ loqtur in legatis.ibi in ĩſtitutiõi/
by.qð tene mẽti.¶ Op.ad fi.l.⁊ videt ꝙ iſta.l.deſtruat totaʒ
mãʒ oiũctoꝝ re.ut.l.ſi pluribꝰ.5.de le.j.x.l.re cõiũcti.S.de le.
iij.c.S.ſi cõiũcti.iſti.e.ti.S.ſi eadẽ.ibiin dubio videoꝛ adimẽ.
pᷣ qʒ lego ſcdo.h dĩ iũ. Hi.in.l.ſicut.S.de adi.lłe.videt᷑ dicẽ
ꝙ ũle leges itelligant Fm iſtã. videlicet ꝙ ibi legat ſcdᷣo ſine cõ
memoꝛatione pmi.als ſecꝰ.ſʒ gl.in.l.ſicut.dicit ↄꝛiũ.Quid di
cemꝰ. Caſus ẽ ↄ DHi.in.l.iulianꝰ.S.de hẽ.iſti.c.l.triplici.j.de
v. ſi.qre ꝗdã dicũt ꝙ ille.ll.hñt locũ in hẽditatib.dictũ Di.in
legatis.Ego credo idẽ in hẽditatib ⁊ legatis.ar.ad hoc.l.ti:
tiꝰ ſeiꝰ. cũ.l.ſe.S.de hẽ.iſti.Ad hãc.l.rñdeo ꝙ bʒ locũ qñ eidẽ
ſone relinꝗtur. pᷣ yno mõ.ſcdo alio ſub cõmemoꝛatione bmi
ſ.l. ꝛia qñ diuerſis ꝑſonis.Rõ q; in eadẽ pſona facilius pᷣſu
mit nouatio ꝙᷓ in diuerſis.ut.l.j.in ſi.j.de ſtip.ſer.dices tu h ẽ
ʒ caſũ.l.qtiẽs.j.de noua.⁊ iſti.q.mo.tol.ob.S.pterea.⁊.C.de
noua.l.fi.ubi ĩteruẽtu noue ꝑſone iducit᷑ nouatio.So.ibiẽ in
teruẽt noue pſone ex parte ei ꝗ obligat.ſʒ h loqꝗtur ex parte
ei cui obligat᷑ cui acꝗrit᷑ obligatio.⁊ iõ nõ pᷣſumi nouatio.ut
l. j. in ſi. de ſtipu. ſer. ¶ Quero ad ꝗd ꝓdeſt electio legatario.
NRñdet gl.pꝓdeſt ſibi ſi vno tpe eſt capax ⁊ alio nõ. Item foꝛte
ſũt publicata bona ſua.nã tuc nõ ueniũt legata cõditionalia.
qð tene mẽti.¶ Quero q eſtrõ diie qñ incõtinẽti ⁊ qñ ex ĩter/
uallo. DNicit glo.ꝙ qñ incõtinẽti nõ videt᷑ uelle ſe coꝛigere.qð
tene menti. B D Pamalare ilios n .
6 Lo. Rogatemacipare filios nõ
— Icni legatũ. põt cogi iure actiõis ſʒ offi/
44cio iudicis. Itẽ ꝗ vult añcedẽs vult oſequẽs ſine qᷣſ/
lud qð q̃rit᷑ nulli ẽ momẽti.h.d.cũ.l.ſe.⁊ diuidit᷑ in duas par
tes.ſcda ibi cũ rei. ¶ Mõ tex.ibi eũ ꝗq agnouit ⁊c. ibi fuiſſet
legatũ ⁊c.q caſu emacipatio agnitionẽ dʒ pᷣcedẽ ve.⁊ ibi emã
cipariꝗ caſu ſtati põt peti legatũ pᷣſtita cautiõe de emãcipan
do. Rõ q; fm p̃cedẽtẽ ↄceꝑtionẽ relictũ ſub conditiõe h ſub
mõ.¶Nõ ꝙ ubi.l.dicit exoꝛdinarie ſubueniri ĩtelligit officio
iudicis. ut ſtati dicã. ¶ Op. de.l.fill. S. 'm vulgareʒ. S. de le.
j. So. ibi de rigoꝛe h de eqtate.⁊ iõ actiõe ex teſtõ nõ petii.ſʒ
exoꝛdlinario iudicio.i.officio iudicis.alle.gl.l.cũ fil.S.ſi cer.
pe.¶ Op.ꝙ pater nõ cogii. ut iſti.ꝗ.mo.ius pa.po.ſol.S.fi.
So. llud regulare.iſtud ſpale.q; pꝛ agnouit legatũ. ut.l.co/⸗
gi. §. ſi pz. v ibi nõ.j. ad treb⸗⁊ ibiẽ bon tex.⁊ gl. melioꝛ qᷓ fit
in.l. qᷓuis.C. de fideicõ.¶ Op.de.l.uxoꝛẽ.S.ſi hẽs.S.de le.
iij. So.cogii emaãcipare ut h ⁊ nõ adoptare ut ibi.¶ Quero
utrũ pĩ emaãcipat teneat᷑ reſtituẽ relictũ ipſi filio tm. an etiam
relictũ ſibi.Gl.dic ꝙ utrũq; ⁊ male.vide ſuꝑ vᷣbo ſdeießimſ
ii

Hipup

ſub cõdi.s. de ↄdi.iſtt.
de iuramẽto futuro.h de pᷣterito.

ſtamẽto traſm

Ve cõdi.⁊ demon.

? male dicit q;ꝛ nõ dʒ eſtituẽ niſi qdð fuit relictũ ipſi filio ⁊ px ipʒ
ñliũ pii annexũ.ut.j.ꝓxi.S.ſed illud qð eſt relictuʒ ſibi retinet
ſibi. ut. l. cogi. F. ſi pz.j. ad treb. Sʒ id qð dixi facit.l.iiij.in ſi
fj.e. Rũdeo quocũq; iure q̃rit ſufficit ꝙ teſtõꝛ ſilio relinq̃t. Nã
videt᷑ uoluiſſe ꝙ filio reſtituet.ſecꝰ nõ ſi relinqt. ¶ Quero an

rogd ꝙ reſtituat videat᷑ rogare ꝙ emãcipet.Gl.ꝙ nõ. vi
6

dilatu ſideicõmiſſũ in tp̃s emancipationis.⁊ allegat.l.ubi
pure.j.ad treb.ſeripſi in.l. cũ nilio. ð. de le.j.in.iij. op.
AUAm ita Hãc.l.declaraui in.l.ſub diuerſis.ĩ
III HX⁹ K. 5. e. Quid ſi dicit titio hédi. Rñ/
eo ſec.qꝛ debem iſpicẽ qdð pceſſit.ut dixi in.l.ſbᷣ di/
uerſis.in E inteſto Se. “ . ae
PVaarnm Legati trâſlatio in dubio videtur
Egatum. ſub eadẽ oditiõe.h.d.niſi foꝛ/
c. ſile hẽs in.l.leg atũ.S.de adi.le.¶ Op.de.l.ſbᷣ

—

adi.ů. de hẽ.iſti. So.gl.aliud in legatis.alið in hẽditate.non
credo hᷣ uerũ.qꝛ ibiloqtur qũ hẽditas de vno ad aliũ trãſſert᷑

in modis ſubſtitutionis.⁊ tñ idẽ puto in legato.ut.l.titiꝰ.cum

l.ſe. S. de here.inſti. ſʒ ſi per modũ trãſlationis ut ſic ſigqd titio
legaui ita adimo ⁊ ſẽpꝛonio lego.⁊ tũc idẽ in hereditate qð in

legato.ita dicit Rai.

Itio nſufructus. Manivelne

¶ Vp. de. l. ij. 5. deſinẽ. 5. uſufru. quẽadmo. ca. Gl. ſol. h ri⸗

goꝛ ibi eqtas.uel dic ut ibi dicit gl.que ĩcipit ſaltẽ de facto. h
nõ potuit incipꝑe de iure nec de facto.
bde nõ bñ ꝑ hãc.l.dicit Guil.ꝙ ſi alicuiĩdicii vidui
tas uel apponii cõditio ꝙ nubat de pↄſeſu ttij.⁊ ſi ſec· fecerit ꝙ
bona uadãt in aliquẽ piũ locũ ꝙ iſto caſu no reijci cõditio.qꝛ
