gInãtiã:vt patebit ex ifra dicẽdis ſtati. Dico ergo ꝙ qñq;

pars adit partẽ ⁊ vtꝝ plus deferat᷑ ſibi igrat:⁊ dic vt.l.ex
ſemiſſe.j.e.Oũñq; ſcit ples partes ſibi deferri:et tũc ſigdẽ
vnã partẽ adijt de alia nil diẽ ⁊ ẽ hẽs i totũ qð põt: vt.l.ſi
ex aſſe ..e.ſi vo adijt vnã partẽ ⁊ alias partes repudiauit:
tẽ ſilr ẽ hẽs ĩ totũ:vt h̊ ſm gl.ꝓbo qꝛ poſito ꝙ repudiatio
valẽt ĩ partibꝰrepudiat:tñ ꝑ ius accreſcẽdii totũ ſuccede

ret nec ↄtinet repugnãtiã ſi repudio ex inſtitutiõe ⁊ volo

ex iure accreſcẽdi:vt ĩ.l.ſi tu ex parte.i fi.j.e.et no.i.l.nec

isꝗᷓ e. Sʒ ſi ponẽs ꝙ renũciauit iuri adeundi ⁊ iuri accre⸗

ſcẽdi:adhuc dico idẽ q; ẽ hẽs ĩ totũ. Jus enĩ accreſcẽdi nõ
ẽ ꝑſone ſʒ poꝛtiõis:vt.l.ſi titio.S.j.S.de vſufr. ⁊.l.ſi totã.j.

e.⁊ ſic ꝑſona ei iuri renũciare nõ põt:⁊ h ẽ qð dẽ ꝙ res ac/

creſcit ĩuit:vt.C. de cadu.tol.l.vna.S.is igi. Itẽ dico ꝙ ſi
ipᷣe dicẽt adeo iſtã partẽ ita tñ ꝙ mihiex hoc nõ obueniat

alia pars aliq mõ ſeu iure nõ valẽt ꝑ.l.j.S.j.S.ſi vſufru.pe.

Sʒ ſi dicta vᷣba ꝓferret ↄditiõalit᷑ adeo illã partẽ ſi ꝑ hãc
alia mihi nõ accreſcit aliq iure tẽ aditio nõ valet.⁊ h̊ caſu
eẽt vᷣa opi.Ja.de ra.q; ẽ ſcã ſbᷣ ↄditiõe de pñti q̃ deſi in.l.
cũ ad pꝛeſẽs.ſi cer.pe. Ad idẽ.l.actlegitimi.j.de re.iurl.
CScðo qro qd ſipartẽ repudiat vtꝝ videt᷑ alias partes
repudiare?:Glo.ſẽtit ꝙ nõ ⁊ ꝓbaĩ ĩ.l.ſi ſolus.iĩ pᷣn e.iĩmo
repudiatio parj nihil valʒ. C Sʒ ) g vult vnũ vult aliud
ſine q illð eẽ nõ põt: vt.l.necis.S.j.⁊.l.ili.ie. repudiã/
go partẽ videoꝛ repudiare oẽs alias ſine quaꝝ repudiati
one illas

— — — ☛ ,

ge
de
ni,
as
di
45
eſt
Nte
iui
nè
a
tte
t

l

ti

iti
te:
F.
ie
de
no

ta
4
.,

BSDe acqui. here.

one ſllas repudiare nõ poſſũ.p hoc ĩ.l.ſiquis.t .dꝛia.de
acꝗ.poſ.⁊ qð ibi no.per Bi.⁊ alios ſuper glo.ſ.habendo
ꝓ derelicto dñium videoꝛ relinq̃re poſſeſſionẽ ſine q̃ dñi⸗/
um ꝓ derelicto hãi nõ põt. Rñ.ſi vno iure repudiẽ tñ poſ
ſum illã partẽ alio iure hꝛe.l.ꝑ ius accreſcẽdi:⁊ iõ dẽ illa re
pudiatio nullius effectus.vel poſſũ dicere vt gl. h̊ vĩ ſenti
re ꝙ illa regula qñ ꝗs vult vnũ ⁊c.loꝗtur qñ ꝗs vult ali/
quid acꝗrendo:ſecus ſi repudiando.ad qð facit qð no.in
d. l. ſigs. S. dꝛia per glo.lʒ illa opi.teneat ibi cõit. ¶ Que
ro q̃ eſt rõ ꝙ aditio partis trahit ad ſe totũ nõ aũt repu
diatio partis? Gl.dicit ꝙ eſt ſauoꝛabilioꝛ ⁊ eſt ſatis bona
rõ tñ aſſigno melioꝛẽ. Alð qð ẽ aliqd poſitiue recipit aug
mentũ:illud qð nihil eſt nõ põt augmentũ recipere: vt.l.
adeo.S.ꝙ ſi toto.j.de acqui.re.do.⁊ qð no.in.l.j.S.de iu/
di. Modo ad ꝓpoſitũ adire hẽditateʒ ꝓ parte eſt aliqd
acꝗrẽ ⁊ ponit aliqd ĩ pſona acꝗrẽtis: iõ trahit ad ſe alið
vt dictũ ẽ:repudiatio vo nil ponit ĩ repudiãte imo pᷣuat:
iõ nõ trahit ad ſe totũ. ¶ Querit gl.ꝗd ſi partẽ repudiat
T: aliaꝝ aditioneʒ differt:Dic vt ĩ gl. Querit gl.ꝗd ĩ le
gahẽ Bic vt ĩ glo.⁊ ẽ ttia gl.l.j. Gl.ponit duas regulas ⁊
vnã exceptionẽ a q̃libet regula. Dicit gl.in legato vnius
rei ẽ idẽ:qꝛ nõ põt acꝗri ꝓ parte ⁊ ꝓparte repudiari.Et
verũ dicit.rõ pʒ:qꝛ ſtãte vnitate nõ põt ſieri diuiſio.nã nõ
põt diuidere legatarius hereditatẽ teſtõꝛis. Dicit gl. fal/
lit in herede legatarij:vt.l.legatarius.j.de le.j.Et ẽ bona
exceptio.rõ qꝛ int᷑ hẽdes ꝑ.l.xij.tab.ẽ diuiſũ ius legati: vt
l.j. C. ſi cer.pe. merito põt hẽs ꝓ parte agnoſcere ꝓ parte
repudiare nec ẽ in legato illa ↄueniẽtia q̃ ẽ in hẽditate.ſ.
q; nõ repᷣſetarel ꝑſona in totũ qꝛ in legaſj nõ cadit.¶ Se
quit in gl.alia regula.ſ.ſi plura legata ſũt põt vnũ ample/
cti aliud repudiari. Iſa ẽ bona regula.ceſſat enĩ ĩ his rõ
q̃ eſt in bereditate qñ ꝑplures partes differi. Ponit gl.
exceptionẽ niſi onus eẽt iniũctũ vni legato alti nõ: vt.l.ſi
ex duob.j.de le.ij.bona exceptio ẽ:q;ꝛ ẽ eadẽ rõ q̃ ẽ in be
reditate.ſ.vt illud onus in totũ ſubeai.¶ Querit glo.ꝗ/
daʒ voluit tibidonare ⁊ poſuit añ te magnã quãtitatem
floꝛenoꝝ dicẽs ſe donare tibi totũ ⁊ tu accepiſti partem ⁊
poſtea penitet te ⁊ dicis ꝙ agnoſcẽdo partẽ viderl agno/
ſcere totũ ⁊ ſic vis petẽ totũ. Ille ex aduerſo diẽ ꝙ nõ po
tes ꝓ parte acceptare:⁊ iõ vult a te repetẽ qð accepiſti q̃
rii qd iuris:Et vi dicẽdũ idẽ qð in legato qꝛ legatũ ẽ do⸗
natio:vt.l.legatũ.j.de le.ij. Cõtrariũ puto.ſ.ꝙ ꝓ illa par
te quã acceptauit valeat ꝓ alia nõ poſſit aliqd dici:vt.l.j.
F. ſi tipulanti.j.de v.obli.⁊ ar.l.ſancimꝰ.C.de dona. Nõ
ob.qð dẽ de legato:qꝛ legatũ eſt q̃dã diſpoſitio ꝑfecta ab
ipo teſtatoꝛe:⁊ ſic eo moꝛtuo q̃ſitũ ẽ ipi legatario dñiũ vel
ſaltẽ obligatio:nõ gꝰ põt repudiare ꝓ parte illð:vt.l.an
pars.j.ꝓ derelicto.ſʒ donatio ẽ ᷣctus ꝗ nõ ꝑfſicit niſi ↄſẽ
ſu duoꝝ tñ anteqᷓ; ↄſentiã poſſũ ĩpedire vt nõ ꝑficiat᷑ niſi ĩ
certa parte cũ ex hoc donans nõ ledat᷑ nec donatarius:
vt. l. .F. ſi ſtipulãti. j. de v. ob. C Quero qd ſi aliꝗd defe
rai alicui.ex.l.diſpoſitiõe nõ iure hereditario:an potit ꝓ
parte agnoſcẽ:? Certe nõ:vt.l.iiij. C. de oĩ agro deſer.li.xj.
CEx ſpdicſ potes diſtinguẽ cuʒ aliqꝗd defert᷑ alicui aut a
teſtõꝛe aut a lege. Si a teſtatoꝛe aut iure legati aut iure ĩ

— ſtitutionis.
2 Ie Seipſaz ſümat. CQuerit gloe
Q Maãdiu: nia quãtũ tpᷣs põt inſtitut di⸗
re:Dic vt in gl. Op.de.l.pr.de hẽ.inſti. So.glo.hᷣ re
gula fallit ĩ caſib'q ponuni ĩ gl. Certe ĩ caſu dicte.l.pꝛ. ve
rũ ẽ ꝙ fallit: in alijs vo nõ vt in eis videbis.Aduerte tñ ꝙ
iſta. l.dʒ ĩtelligi qdiu pᷣm põt adire de iure cõi. Si enĩ po
teſt adire ꝑ reſtõnẽ:tũc ſubſtitutꝰ nõ expectabit᷑ ſiue ſit re⸗
ſtitutio qᷓ cedat ꝑ pᷣtoꝛẽ viuẽteʒ:vt.liiij..j.de fideicõ.li.
ſiue ↄcedai ipo iure:vt.l.f.de repu. here.x qʒð no. in.l.ij.
C.ðe iur.⁊ fac.igno.⁊.l.ſigs ſuus.de iure deli.Alia dicẽ/
da ſuꝑ hac regula videbitis.j.e.l.quãdiu.

4 RX O lle. Hec tegula ſoꝛmatur hic negatiue in

l.is põt.j.eo.ponii affirmatiue quã re

petam ibi ⁊ ibi examinabo hanc regulam. V
Ars Seipᷣam ſũmat.rõnẽ huius.l.aſſi/
Mtn M. gnat gl. No. m glo.ꝙ nõ ſuffi⸗
cit volũtas ſola in aditiõe:niſi declaret᷑ ꝑ actũ.ꝗ/
dam moderni ↄ vt refert Ci.in.l.potuit.j.e.dicã in.l.ge/
rit.j.e.p¶ Querit glo.vtrũ mutus ⁊ ſurdus poſſit iubere
aliũ adire:? Dic vt in gl.⁊ bñ. ¶ Op. ex gl. Mutus ⁊ ſur
dus regũtur ↄſilio curatoꝛis:vt.l.j.in ſi.cũ.l.ſe.dep
Fde cur. furl in rubꝛica.⁊.l.j.in ſi.de mu.⁊ ho. ergo nõ poſ
ſũt adire ſua ſpõte:vt.j.ꝓximo.S.So.qdãa ſũt q/ppt᷑ hoc
impedimẽtũ efficiunt nõ capaces intellectus:⁊ iſti ꝑ ſe nõ
pñt facere ſine curatoꝛe ſicut pupillus ſine tutoꝛis auẽte.
NQuidã impedimẽto nõ obſtãte intelligũt ⁊ iſti poſſũt oĩa
gereresvt.l.diſcrej. C.ꝗ teſta.fa.poſ.⁊.l.j.de bo.po. ſur.
compe.tex.eſt ꝗ facit hanc diſtinctionẽ in.l.Fᷣuo inuito.S.
ſi pupillus.j.ad tre:qui tex.ẽ ſingularis ad hoc. Que/
ro aditiõe facta ꝑ mutũ q̃liter ſcribat nõꝛius? Rñ.ſi nõꝛi
us ꝑ ſe intelligit mutum nutu ſecure põt ſcribere q̃lit᷑ talis
mutus nutu adiuit hereditatẽ:vt.l.nutu j.de le.iij. Non
eniʒ hʒ neceſſe notariꝰ ſcribere omnia verba ⁊ oẽs actus
vhentiũ.ſufficit enĩ ſi ſcribat effectum iuris.naʒ ſufficit ꝙ;
ſcribat talis ſideiuſſit pꝛo tali:vt.l.ſciendũ/..de ver. obli.
lʒ ad illud multa verba reqrant. Si vero ꝑſe non intelli
git adhibeat aliquẽ vicinũ vel ↄſanguineum qui intelligit
⁊ ſcribat in inſtrumento qualiter iſte notarius certiñcatꝰ
per talem ſuũ conſanguineũ tanqᷓ; per interpꝛetẽ vidit di
ctũ talem facientẽ ſigna ⁊ nutus per que hereditateʒ adi
re volebat:vt.l.fi.in fi.de ver.obli.Sed q̃liter hoc ꝓba/
retur per teſtes.⁊ hoc ẽ maius dubiũ cum ipſi debeãt de
ponere de eo qð viderunt nõ de effectu quẽ ipſi iudicant:
vt. l.ꝗ teſtamento.in fi. ð. de teſta.⁊.l.j.in pᷣn.de his que ĩ
tel.delen.⁊.l.teſtiũ.C.de teſti. Rñ.ſiqdem teſtes eſſent cõ
ſanguinei vel als domeſtici ſufficeret ꝙ deponerẽt ſimpli/
citer ſe vidiſſe talem mutũ facienteʒ ſigna ⁊ actus per que
⁊ quos ſigniſicabat ſe velle adire hereditatẽ:tales eniʒ ꝑ
ſone pꝛeſumunt ſcire actus ⁊ ↄſuetudines muti vt ipᷣm ĩtel
ligunt:vt.l.octaui.j.vnde cogna. ⁊.C. de in integ. reſti.l.
de tutela.ſinaũt eſſent extranei:tũc debent deponere no
minatiʒ de ſignis hoc mõ:vidi talẽ mutũ digito oſtende/⸗
re domũ ⁊ res hereditarias: ⁊ poſtea ſtringere bꝛachia
ad ſe ꝓpter qð intelligamus eũ velle illas res ad ſe ꝑtine
re.eſſet enĩ vtile ⁊ qũq; neceſſariũ vt circa hꝰ adhibere n
tur alij teſtes ↄſanguinei ⁊ domeſtici ꝗ dicerẽt ꝙ ↄſuetu/
do muti eſſet hec ꝙ talia ſigna vellent hoc ſigniſicare.
¶QOp. C. de hereti.l.manicheos.

Euü cui leg Bicit glo.intellige de eo cui inter/

dicũ bonis a iudice ꝓpt pdigalitateʒ: vt.l.j.. de cur. fur.
ſecus ſi ꝓpter delictũ intdicat᷑ a lege vt in ↄꝛio.ideʒ dico ſi
alicui interdiciẽ admiĩſtratio a lege vel a ſtatuto nõ ꝓpt
delictũ: ſj ꝓpt᷑ imbecillitatẽ ↄſilij:vt ſũt ſtatuta cõiter per
italiaʒ: qꝛ dicũt ꝙ mulieres nõ pñt obligari ſine ↄſenſu cõ
ſanguineoxꝝ:tunc enim poterit adire bereditatẽ vt h.nõ
ſimplicit᷑:ſed cũ ſolẽnitate ſtatutoꝝ:vt dicam ſtatim ⁊ pꝛo
baĩ in.l.moꝛe.j.e.¶ Op. de.l.ſurioſi.j.de reg.iur. So.ꝓ
digi nulla volũtas eſt.ſ.in alienando vt ibi:ſed in acgrẽ/
do ſic vt hic:dũ tñ intueniat auẽtas curatoꝛis:vt.l.cũ qui
dam. C. de admi.tu. Ita dicit glo. æ bñ. Op. ad hoc ſi
hic tractai de acqrendo:ergo nõ reqriĩ curatoꝛis aucto/
ritas:vt.l.is cui.j.de v.ob.Gl.nõ ſoluit. Ja. de are.dicit
ꝙ bñ ſi eẽt acqꝗſitio ſimplex q̃ nõ poſſet eẽ dãnoſa ꝓcede/⸗
rent contraria:ſed acquiſitio hereditatis poſſet eſſe dam
noſa:ergo requirit᷑ curatoꝛis auctoꝛitas:vt inſti. de auc.
tuto. F. neq;.

q „ Hereditatẽ qcũq; mõ
DMi in aliena. delataʒ ſilius adeũdo

. T Poſe lan.

D e acqui.here.

non obligat patrẽ niſi pᷣcedat iuſſus:ſʒ in bonoꝛũpoſſeſſi/
one ſufficit ſi ratihabitio ſbᷣſeq̃tur.h.d.¶ Op.C. de bo.
q̃ li.l.nñ. DPicit glo.hodie adeũdo ſilius ſine iuſſu pꝛis obli
gat ſe vt ibi olim nõ obligabat ſe:vt.l.fi.j.qs oꝛ.i bo.poſ.
ſer.nec etiã patrẽ vt hic. Op.ſilius ex oĩ cauſa obliga
tur pᷣterqꝙ; in mutuo ⁊ voto.vt.l.ſilius.jĩ.de acꝑ.⁊ obli.q̃re
ergo nõ obligat᷑ adeũdo? Rñ.votũ dẽ q̃ſi volitũ: ſiliuſſa.
ergo nõ obligai voto hoc ẽ ſimplici volũtatce:ſ hereditaiʒ
aditio ↄſiſtit in volũtate ſimplici declarata ꝑ aliquẽ actũ:
vt.l. ꝓxi.in pᷣn.⁊.l.ꝓ herede.in pᷣn.j.e.iõ nõ obligal:quia
ↄtinet ſub illa exceptiõe p̃terq; ĩ voto ⁊ ĩ agnitiõe bonoꝛũ
poſſeſſiõis.eodẽ mõ dẽ ꝗs obligari voto magis ſolẽniʒa/
to qꝛ oʒ ꝙ illð votũ fiat coꝛã iudice:⁊ ꝑ iudicẽ appꝛobetĩ di
ſcernẽdo oliʒ:hodie ſuffic agnitio ſola:vt.l.fi.C.q admit.
ad bo.poſ.iõ filiuſfa.nõ obligat᷑ agnoſcẽdo bonoꝛũpoſ/
ſeſſionẽ ſᷣm iſta tpa.Idẽ in trebellianica reſtõne.nã lʒ he/
res reſtituat hereditateʒ mihi tñ creditoꝛibꝰ ⁊ legatarijs
ego nil facio:ſʒ ex hoc ſolo ꝙ accepta reſtõne hereditatis
obligoꝛ:vt.l.j.S.j.j.ad treb. ¶ Sed qro q̃ ẽ rõ ꝙ in adi/
tione heredita dʒ pᷣcedere iuſſus in bonoꝛũpoſſeſſione ⁊
trebellianica reſtõne ſufficit ratihabitio ſequẽs: vt h̊ ⁊.l.
Fuo inuito. in pᷣn.j.ad tre. Rñ.gl.tangit i.l.j.C.q admit.
ad bo.poſ.tu dic clarius.aditio hereditaj ẽ de iure ciuili
mere.na de iuregẽtiũ vel diuino nõ reꝑit ꝙ ꝗs nuda volũ
tate obliget᷑ niſi deo ſʒ hic nuda volũtate obligat᷑ g' ẽ me/
re iuris ciuilis vt dixi ĩ rubꝛi.S.e.ſʒ de iure ciuili ẽ patria
ptãs:vt.l.nã ciuiũ.S.de his q ſũt ſui vel ali.iurl.Fʒ gꝰ ius ci
uile fili nõ ẽ ptãtis ſue:nõ ge dẽ hie ptãtẽ niſi pꝛ admittat
merito gꝰ opʒ ꝙ pcedat iuſſus pꝛis ſeu ꝑmiſſio:vt.l.ſiqs.
§. iuſſuʒ.j.e.qꝛ ratihabitio nõ ſufficit cũ nil repiat factũ cũ
nulla videat᷑ volũtas gꝰ ratũ hẽe nõ põt.ſi̊ in bonoꝛũpoſ/
ſeſſiõe nõ ↄſiderat᷑ adeo ſolẽnitas iuris ciuilis.pᷣtoꝛ.n. vo
cat ad hereditatem inſpecta nali cauſa nec curat vtrũ ſit
agnat vel cognat emãa cipatvel ſuus:iõ v aliqd fem nã/
liter merito põt ratũ hĩi vt diẽgl.i.l.j.C.ꝗq admit.ad bo.
poſ.eodẽ mõ in trebellianica reſtõne gero aliqd negociũ

cũ herede reſtituẽte vt cũ eo agã ſaltẽ tacite vt ſatiſſaciaʒ
creditoꝛib ⁊ legatarijs lʒ abñtibꝰ.lʒ enĩ de iure ciuili me/

ro añ ſenatuſcõſultuʒ trebel.illis abñtibꝰnõ obligarei:qꝛ
alti ſtipulari ⁊c. tñ obligabit naliter: vt.l.ſtipulatio iſta.S.
alti.j.de v.ob.gꝰ erit aliqd actũ merito põt ratũ hii ſʒ adi
tio hẽdita in ſola volũtate ↄſiſtit vt dixi. Quero nun
qd ſilꝰ poſſit repudiare hereditatẽ abſq; iuſſu pꝛis:Ho/
die ↄſtat ꝙ ſic: vt.l.cũ nõ ſolũ.C. de bo.q li.Fᷣm tꝑa harũ
legũ nõ:vt.l.is põt.⁊ is q heres in ſi.j.e.ſʒ ibi nõ dẽ ꝙ iuſ/
ſus nõ dʒ pcedere łʒ reqraĩ volũtas:ſʒ h̊ ꝓbat in.l.iulianꝰ.
j. de le.j. in pᷣma charta vbi optio q̃ ẽ act ↄſiſtẽs in ſimpli/

ci volũtate nõ põt ſieri ꝑ filiũ niſi pᷣcedẽte iuſſu ⁊ optio ali

qd repudiatiõis ↄtinet. Na optãdo vnũ repudio cetos.

dices tu iſta vident᷑ ð legẽ.naʒ ratihabitio ↄſiſtit ĩ ſimplici

volũtate nec reqrit᷑ parij pñtia: vt.l.põponius ſcribit de
ne. ge.tñ ſiliuſfa.põt ratũ hꝛe ſine iuſſu etiã pꝛis:vt.l.ij.ĩ i.
8. ſo. ma.⁊.l.ſi ſine. Seſi.j.rẽ ra.ha. ¶ NPꝛo cui declaratio
ne ſcias ꝙ iſtoꝝ actuũ ↄſiſtẽtiũ in libera volũtate qdã ſũt
magne auẽtis:vt teſtm̃ ⁊ codicilli ꝑ q̃ ſola volũtate diſpo/
nimus in alios ⁊ iſti nõ pñt ſieri ꝑ ſiliũfa.etiã patre volen
te vel iubẽte:vt.l.q in ptãte.ff.de teſta. QAuidã ſũt actus
etiã ſolẽnes ſʒ nõ tãtuʒ:vt aditio hereditaſ ꝑ quã etiã ꝗs
obligatur his qui nil ſciunt de hoc ⁊ obligant ſibi alios ꝗ
erant ante obligati:⁊ iſte actus nõ poteſt celebꝛari niſi pᷣ
cedat iuſſus vt h̊ ⁊.d.ꝭ.iuſſum.in bonoꝛũpoſſeſſione ⁊ tre
bellianica reſtõne ſufficit ratihabitio per rõnẽ quã dixi.
Quidã ſũt actus ꝑ qͥs ꝗs obligat ſe tm vt vouẽdo ſedeo
⁊ in iſtis ſufficit ſequẽs auẽtas nec requirit ꝙ pᷣcedat iuſ/
ſus:vt.l.ſiqs rẽ.S.voto de polliciſ.Quidã ſũt actus ꝗ ↄſi/
ſtunt in volũtate ꝑ qꝗs ꝗs nec aliũ obligat ſibi nec ſe alteri
ſʒ ꝑ illũ actũ ex alio actu ↄtingit obligatio ⁊ ratihabitio.

⁸

nõ enĩ oꝛi actio ex ratihabitiõe Fᷣm verà opi.ſed ex nego
cio geſto qð ad nos trahit᷑ ꝑ ratihabitiõeʒ:vt.l. ſi pupilli.
§. itẽ qᷓritur de neg.geſ.⁊ ibi dicit tex.⁊ in iſto actu nõ req
ritur auctoꝛitas nec ↄſenſus patris ꝓbat per ſimile pu/
pillus nõ obligat᷑ ſine auẽte tutor tñ põt ĩplẽ ↄditionẽ ꝑ

quã puriſicat᷑ act᷑.vñ obligat in.l.ↄditiõib.j.de ↄdi.⁊ de.

Sed ⁊ ſi non adierit.venliare t

omnia ſolẽniter acta. h.d. & Mo.ipᷣm ſũmariũ vnde ſci/
re debes ꝙ ex curſu lõgi tꝑis nõ inducitur aditio ſʒ pꝛeſu
mitur ꝙ pceſſit: iõ tex.dicit credendum eſt adiuiſſe ⁊c. ſi/
mile in.l.cum de in reʒ verſo.S.de vſuris.⁊ ex hoc habes
pꝛacticam.debes enim allegare ꝙ pꝛeceſſit iuſſus patris
⁊ ſecuta eſt aditio ſilij.Et ad hoc ꝓhandum potes ſacere
poſitiones ꝙ pat᷑ tenuit dicta bona per.x.annos ſilio p/
ſente ⁊ patiente. ¶ Quero qꝗd in bonoꝛũpoſſeſſiõe vtruʒ
eodem modo pꝛeſumitur ſolẽnit agnitio bonoꝝ:Tex.hic
loquit᷑ in aditiõe.dicit tex.ſed ſi non adierit.⁊ ꝙ in bono
rũpoſſeſſiõe non ꝓcedat patet:qꝛ illa debet agnoſci vł ra
tiſicari infra annũ ad plus.l.bonox.j.rem ra.ha. ſed hic
requiritur curſus decem annoꝝ ergo ⁊c̃.⁊ hoc tʒ Ja.bal.
Sed gl.C.quiadmit.ad bonoꝛũpoſ.l.j.ſuꝑ vᷣbo ratũ intel
ligit idem in bonoꝛũpoſſeſſiõe ⁊ allegat hanc.l. qdð tenent
ibi doc.moderni ⁊ bñ ꝑ ea que dixi.na patientia tãti tꝑis
nõ inducit actum ſed facit pꝛeſumi ꝙ retro ab ipſo initio
ſunt oĩa ſolẽniter acta ⁊ ſic infra tempus.¶ Quero qd ſi
appar eat vnus actus tm̃ qui nõ hʒ fieri citra ius ⁊ nomẽ
heredis:vt.j.e.l.pꝛo herede.in vno die factus a patre cõ
ſentiente ſilio expꝛeſſe ⁊ adeunte nõ dico ꝙ pꝛeceſſerit iuſ
ſus pꝛincipaliter de adeundo ſed ꝙ actus factus eſt a pa
tre conſentiente ſilio ex quo deberet induci aditio ſi ſui iu
ris eſſet. Reſpõdeo ex illo ſolo actu pꝛeſumũtur oiĩa ſolẽ/
niter acta ſicut hic ex curſu tꝑis cum patientia.Tex.eſt ⁊
gl. no. in ſimili in.l.ij. C.de do. pꝛomiſ. nam ibi dicitur ꝙ
illud quod operatur pꝛeſtatio per longum tempus: vt.l.

cum de in rem verſo idem operatur ꝓmiſſio per vnã ho/

ram facta pꝛo tanto tẽpoꝛe. ¶ Altimo per iſtũ ver.ſuſti
neo glo.noſtras cõtra dicta omniũ modernoꝝ. nam diẽ
glo.ꝙ ex patientia.x.annoꝝ pꝛeſumit᷑ ſernitus cõſtituta ſi
allegetur lʒ habeat cauſã diſcontinuã: vt.l.cũ de in rẽ ver
ſo.S. de vſuris.c.l.j.in fi.j.de aqua plu. arcen.⁊.l. ſeruitu/
tes de ſeruit.quod repꝛehendunt vltramon. Nã.l.cũ de
in rem verſo.loquitur in faciente ſcilicet in ſoluente:que/
ſtio glo.loquitur in patiente in quo eſt minoꝛ pꝛeſũptio:
ita tenebant Ja.bu.⁊ Rai.de ſoꝛli.⁊ hoc tʒ Ci.in l.ſi cer
tis annis.C.de pac.hoc dico hic eſſe ð caſum huius ver.⁊
l.ſi filius. C. de peti.heredi.facit qð no.in.l.pe.C. cõmuni
diui.dixi in.l.j.in fi.de aqua plu.arcen. dixi in repetitiõe
dicte legis cum de in rem verſo.
— OQui iuſſu alterius adijt pſumũ ſolum
118 qul. iubenti quer ere velle ſi iuſſũ credat va
lere:ſecus ſi ſciatinualidũ vel ſine iuſſu adijt.h.d.tres par
tes habet:vt in glo.pone caſuʒ m vlti.lec.glo.⁊ verã als
examinabo infra. C Op.de pᷣ rñſo ad tertiũ.dicũt qdazx
pꝛincipiuʒ loquitur in errante: ſinis in dubitante quod
glo. repꝛehendit ⁊ bene:per.l.ſi.C.de ↄdi.inde.Alij di/
cunt ꝙ pᷣncipiũ loquit᷑ in errante in facto:ſinis in errante
in iure. Iſta caſus poſitio nõ eſt vera:q;ꝛ erroꝛ iuris vł ſa/
cti quantũ ad hoc nõ videt᷑ attendendus:vt.l.j. in pn.j. de
le.iij. Pꝛeterea ignoꝛantia facti ſupina ⁊ ignoꝛantia
iuris idem eſt: vt.l.regula de iuris ⁊ fac.igno.ideo glo.di
cit tertio modo ⁊ bene.Ex qua diſtingue:vt habes tex.⁊
gl. Aut ille q dubitat errat in iure vł in facto:vt ſi filiuſſa.
adijt pᷣcedente iuſſu:⁊ tũc in dubio non videt᷑ velle quere/
re ſibi:niſi aliud appareat vt hic in pᷣn. Aut ſcit illũ iuſſuʒ
reuocatũ tacite vel expꝛeſſe ⁊ videtur velle querere ſibi:vt
in.ij. rñſo.⁊ ſic nõ ꝓcederet ſcom rñſuʒ:ſi poneremus ſili/

690
li

bu/

De acqui.here.

nm ignoꝛare moꝛtẽ patris:pᷣſumeret᷑ eni adire ex pcedẽte

iuſſu:aut adijt nullo pꝛecedẽte iuſſu ⁊ vi velle p ſe vt in ter
tio rñſo.⁊ ex p̊ rñſo. No.diligent᷑ ꝙ ſi pᷣcedit mandatũ

alicuius de aliq faciẽdo ⁊ tu ſacis poſtea lʒ nõ expᷣmas fa/

cere te noĩe illius tamẽ pᷣſumit᷑ ꝙ noĩe illius feceris:vt h̊ ?⁊

l.ꝗ fuũ.S.de interro.acſ.⁊ qʒð no.in.l.ſi pupilli.S.j.in gl.
magna de neg. ge.qð eſt verũ quãtũ ad mandãteʒ:q; ipſe
hʒ actionẽ mãdati g facientẽ t ſaciẽe ðᷣ eũ nõ ↄ illũ eũ quo
vhitur niſi hoc ſciuerit:vt.l.ſʒ ⁊ iulianus.s.j.ð.ad mace.i
ij.rñſo. ¶ Quero q̃ ẽ rõ huius gl. Dic vt ſtati dicã legen
do eã dico ꝙ rõ eſt:q; ſciebat iuſſũ reuocatũ.vñ nõ pᷣumi
tur facere ex neceſſitate iuſſus.vide gl.ꝑ te.dicit glo. ſuffi
cit ſemel fuiſſe vtilẽ.nõ eſt bona rõ:qꝛ ſi aliq tꝑe fuit vtile
magis deberet ĩpediri q̃ri adeunti. Dicit glo.rõne iuſſus
qð nihil eſt ſim Ja.de are.q; actio ꝙ iuſſu oꝛit ex iuſſu pꝛe
cedẽti ſecuto ↄctu vel quaſi vt ſi iuberes re integra iuſſus
reuocat᷑ ad inſtantiam mandati.

e Si filius in ptãte eſt alicui heres ne
¶ Interdu ceſſarius facit patrẽ neceſſariũ here

deʒ:ſecus ſi fuit volũtarius.h.d.in v. ſed ⁊ ſiqs.pone caſũ
Fi vltimã lec.gl.als examinabo infra. Op. ꝙ nepos
nõ ẽ ſuus:donec pat᷑ pᷣcedat:vt iſti.de here.q̃. ⁊ dilſ..ſui.
ſʒ hic pcedat eũ ergo ⁊c̃.diẽ gl.hic erat exheredatus vñ hẽ
ꝓ moꝛtuo. C Op.ꝙ ſi bꝛ ꝓ moꝛtuo quõ põt ſibi acꝗqrere

fſfilius? Rñ. babel ꝓ moꝛtuo qᷣ ad qd ⁊ quo ad quid non.

Op. ex gl.ꝙ etiã exhẽdatus nõ hp moꝛtuo vt nepos
dicat᷑ eẽ ſuus.qð pʒ qꝛ põt pᷣteriri:vt.l.ſi poſthumus.⁊.l.ſĩ
liu ʒ in pᷣn.de lib.⁊ poſthu. ⁊.l.ſiqs exheredato. de iniuſ.
tel.in pᷣn. So.in ſucceſſiõe õ vel pᷣter volũtatẽ aui nepos
fili exhere dati nõ dicũ ſuus:ſʒ in ſucceſſioneſm volunta
teʒ dẽ ſuus.rõ q̃re viuẽte ſilio nepos nõ dẽ ſuus ẽ q;ꝛ pꝛece

it eũ pat.nec põt dici quodãmodo dñs bonoꝝ aui cũ ex

heredatio ſumat effectũ poſt moꝛtẽ: vt.l.filiũ.S. ſed cũ ex/
heredatio.j.de ↄtab.vñ auus nõ hʒ neceſſe iſtituere vłex
heredare eũ:ſʒ qñ pat᷑ inſtituit eũ dẽ ſuus ⁊ neceſſarius qꝛ
erat in ptãte.¶ Op.⁊ reintro gl. ꝙ nõ q̃rat᷑ patri q ad
ꝓpꝛietatẽ:vt l.fi.C.de bo.q̃ li. Dicit glo.verũ eſt hodie cũ
aduẽticia non qᷓrai. Mo. iſtã gl.ꝙ illud qð nepos hʒ
ab auo dẽ aduẽticiũ reſpectu patris.qdð dic vt dicã in.l.de
dit dotẽ.de colla.bo.tangemin.l.q̃ſitũ.in pᷣn.j. de leg j.
Venio ad v.ſed ſiqs.reuoco in dubiũ intel ectuʒ huiꝰ
verſi. Glo. legit q̃tuoꝛ modis.pᷣ in aliquo ꝗ ſit inſtitut᷑ ab
aliquo er̃᷑neo.Dicit Di.iſtũ caſũ nõ ꝓcedere:q;ꝛ nõ hʒ du
biũ ⁊ intelligit inſtitutũ ab erneo quo ad ſe inſtitutũ ⁊ ex/
neũ qᷣ ad filiũ arrogãtẽ vt ab vltimo v. differat. Ali legũt
ꝙ aliqs ſuit inſtitutus heres a patre ſuo in cui ptãte erat
hec lec.nõ ẽ vera:qꝛ ð tex.ibi moꝛs tpe ⁊c̃. Tertij legũt vt
in gl.quã lec.gl.repᷣhendit ⁊ bñ.vide gl.q ſubdit ꝙ filꝰnõ

poſſit bñ adoptare. Certe põt ſilius ꝗ nõ ẽ in ptãte: vt in

l. ꝗq liberat. ?.l. ſi pẽ filiũ. ̊.de adop. ¶ Vltimo gl ponit
caſũ verũ qẽ clarus ⁊ poſui legẽdo litterã.Aduerte pᷣnci
piũ huilr̃e faẽ ad vnũ: vtrũ filius faciat heredem pꝛem⸗
Didet tex.ꝙ ſic ibi patrẽ enĩ ſuũ ⁊c̃.dicã in.l.cuʒ ſilio.j.de
le.j.ſcᷣm rñſum facit ad aliud. vos videtʒ ꝙ gꝗs efficit talis
heres ꝑ aliũ q̃lis ẽ ille ꝑ quẽ efficit.qð fac ad q.gl.in.l.iij.ĩ
pᷣn. de peti. here.ſi ſi heres titij ab inteſtato ꝗ ſuit hẽs ſeij
ex teſtõ vel ab inteſtato ⁊ determinat eo mõ quo pᷣus.
quo.l.nec intereſt.j.deſideicõmil.li.

PoIEPVPeoteſtatio p̃cedẽs actui ſequẽti gia ſac
(Celſus.

vt ſubſequens actus nihil opeĩ.h.d. Fʒ Bi.
CNo. ꝙ in his qoſiſtũt ex nr̃a pura volũtate ꝓteſtatio
p̃cedẽs impedit actũ ſequẽtẽ. ¶ No. ꝙ in dictis caſibus
qñ ſit ꝓteſtatio nõ reqrii pari pñtia vł ꝙ ei innoteſcat vt
hic:⁊ in glo.dũ dicit claʒ:ſʒ ſi eẽt celebꝛãdus actus qui pẽ
deret ex volũtate mea ⁊ altius:⁊ tũc ꝓteſtatio dʒ innote/
ſcere patri als nil valeret: vt.l.fi.. item ſi pꝛedixerit nau.
eau.ſta.⁊.l.ſi ſideiuſſoꝛ.in pᷣn.S.man.⁊.l.actiõe. renũcia

re.S.pꝛo loc.⁊.l.j.in hn. de lib.ag. tangitur per doc.in.l.
pacta nouiſſima.C. de pac C No.qꝙ in ꝓteſtatione non
requiritur cauſa qð in caſibus pᷣdictis intellige.ſ.in eo qð
in nr̃a volũtate ſola ↄſiſtit vt h.ſuficit enĩ ꝓ rõne volun/
tas:vt.l.q;ꝛ poterat.ad treb.als requireretur cauſa:vt.l.ſi
hoĩem.s.mã.⁊.l.j.C.debi.vẽ.pig.ĩpedire nõ poſ. No.
ꝙ per actũ ſequẽteʒ ꝛiũ ꝓteſtatiõi nõ videoꝛ a ꝓteſtatio
ne recedere vt h.rõ q; ille ſequẽs actus pendebata mea
ſimplici volũtate qᷓ volũtas pᷣumit abeẽ ꝓpt pteſtationẽ:
ſecus ſi act ſequẽs pẽdebat ex voltate mea ⁊ altius:vt.l.
cũ in plures S.locatoꝛ hoꝛei.S. loca.⁊.c. ſollicitudineʒ.ex
de appel.ſicut enĩ ꝓpoſitũ meũ in mẽte retentũ nõ nocet
cõtrahenti mecũ:vt.l.ſi repetẽdi.C. de ↄdi.ob cauſã. Ita
nec talis ꝓteſtatio ſacta clam q ei nõ innoteſcit. ⁊ aduer/
te ad illud qdð dico ꝙ talis ꝓteſtatio ſacit pſumi volunta
tem abeẽ intelligit de actu qui ſtatim ſequit᷑ poſtea:ſecus
ſi ex interuallo magno:ar.l. per retentionẽ. C. de vſuris.
⁊ iõ ad hoc vt hoc ceſſet ẽ neceſſe ꝙ ꝓteſtatio lar gioꝛ fie/
ret.ſ ſi aliq tẽpoꝛe ſieret per me aliqs actus per quẽ ĩdu/⸗
cerel aditio ex nũc ꝓteſtoꝛ me nõ facere animo adeundi.
His pꝛemiſſis venio ad glo.⁊ op.ꝙ aditio valet ſ re⸗
ſcindal ꝑ actionẽ qð metus cauſa:vt.l..ſi mulier.S.ſi metũ.
ð.qdð me.cau.Glo.ponit plures ſolu.illa eſt vera ſolutio
ꝙ hic nõ adiuit qð apparet ex ꝓteſtatiõe ꝑ quã ſumit᷑ vo
luntatẽ abſuiſſe.⁊ hoc vult dicere glo. dũ dicit h fallit ibi
non. C Op.ꝙ metus verboꝝ nõ ſit iuſtus metus. Sol.

eodẽ mõ quo.S.quia hic nõ adiuit: nã ſi adiuiſſet metus

nõ fuiſſet iuſtus. ¶ Op. C. e.l. cũ aliquis. So. dicit gl. ibi
per iudicẽ cogit.ſic.j.ad trebel.l.nam ꝙ. S.ſiqs cõpulſus.
Agduerte ꝙ qñ actus pendet ex mera mea voluntate tũc
eſt verũ ꝙ ꝓteſtatio impedit actũ ſequẽteʒ.ſed quãdo qs

põt cogi adire velit nolit ⁊ iuſte cogitur tunc ꝓteſtatio pᷣ

cedẽs nil operetur. ¶ Oppo.j.ſiqs omil. cau teſta.l.j.F.
ij. Dic vt in glo.ratio ſolutionis eſt:qꝛdominns põt iuſte
cõpellere. vnde quãtum ad dñm aditio nõ ſtat in libera
poteſtate ſerui ⁊ ſic nihil releuat ꝓteſtatio ſed quãtuʒ ad

extraneuʒ vel ad patrem ſic. Oppo. de.l. ſi pat de ritu

nup. Glo.nõ ſoluit. Di. dicit ꝙ ibi loquũ de coactione re
uerentiali qð nil vĩ:quia etiam coactio reuerentialis iqu
cit reſciſſionẽ actus:vt.l.j.F.que onerande quaꝝ re.ac.nõ
da.dic ergo ꝙ ibi nõ erat actus qui pẽdebat ex nuda vo
luntate facientis. Item nulla pꝛeceſſit pꝛoteſtatio. Itẽ re
perit in qouſdam additionib Di. ꝙ per hãc.l.cõſuluit ;
ſi aliquis timebat ne cogeret᷑ ab alio ↄhere ↄſiliũ eſt ,o p
teſtet clam: qdð ſi facit nõ facit volũtarie.hoc ↄſilium nõ eſt
bonũ:qꝛ hec.l.loqꝗtur in his q pendẽt ex voluntate ohen/
tis tm̃:ſed ſi poſtea celebꝛaret᷑ ↄctus cum alio nil opera/
retur vt dixi nec per hanc pꝛoteſtationẽ pꝛobaret᷑ metus
vt. l.metũ. C. q; met᷑ cau. ⁊ de materia ꝓteſtationis dixi
in.l.nõ ſolum.S.ᷣfi.de oper.no.nũci.
2 „ cAT, NAulgaris ſubſtitutio
◻⸗ Iquis filium. expirat ſi per inſtitutũ
4 alteri heredi acquiratur.h. d. C Oppo. ꝙ ſit lo
cus ſubſtitutioni cum ſilius nõ ſit heres ſed patrem bere
dem facit: vt.s.l.ꝓxima.S. intdum. Sol. vt ſubſtitutꝰ ex/
cludat ſufficit ꝙ inſtitutus ſit heres vel alius eius miniſte
rio vt hic:⁊ l.ſi pat.S.de here.inſti. ¶ Querit glo. an h̊ ſit
verũ ſiue teſtatoꝛ ſciebat ſiue ignoꝛabat eũ ſiliuũ ſuũ⸗ Dicit
glo. ſi ignoꝛabat hʒ locũ diſtinctio.l.ſi pat᷑. hãc gl. tʒ Jac.
de ra. Pe. tʒ Zꝛiũ vt reſert Ci.in.l.cũ ꝓponas.C. de hẽ.iĩ/
ſti. dicã in.l.cũ filio.j.de le.j.tene mẽti hãc glo. ꝙ diſtictio
l.ſi pater. de here.inſti.qᷓ loqtur de ignoꝛante queʒ fuum
habet locum in ignoꝛante quem ſiliũfami.

So] W, ErIres — Buus hereditateʒ patris nõ
EGed 7 ſi filius. agnitã trãſmittit cum bñficio

abſtinẽdi. h. d. CNo.qꝙ oẽs leges ꝗᷓ dicũt hereditatẽ nõ
agnitã trãſmitti debent intelligi vt ille in quẽ trãſmittitur

De acqui.here.

poſſit adire vl repudiare ĩmiſcere vel abſtinere ſicut deſũ
ctus poterat:vt h̊ ⁊ no.in.l.j.de his que ante aper.tabu.
CQuero qd ſi deceſſerit ſciẽs ſe neceſſariũ: Olo.rñdet
idẽ niſi imiſcuerit:tũc enĩ nõ hẽet bñſiciũ abſtinẽdi heres
ſicut defũctꝰ:vt.j. pxi..ꝓp h̊ facẽ̃ tex.in.l.cũ antigoꝛib. C.
e.vbi dã illð fuiſſe rñſuʒ ꝑ Paulũ iuriſcõſultũ cuiẽ h.l.⁊ Fʒ
H hic debetzʒ hꝛe gl.q̃ diẽ idẽ ſi nõ ignoꝛauerit: als gl.ẽ ſiue
nõ ⁊ male:qꝛ nõ eẽt diuerſus caſus ab eo ꝗ ponit in litte⸗/
ra. C Querit glo.qd ſi velit abſtinere a patna heredita
te ⁊ hĩet auitã an poſſit: Gl.dicit ꝙ ſic.iſta gl. diceret veꝝ
tenendo illã opi.ꝙ hẽditas pꝛis nõ agnita nõ trãſmittat᷑
ad exneos qð tʒ gl.in.l.ſi infãti.C.e.ſʒ tenẽdo illã opi.ve/
rioꝛẽ ꝙ hẽditas pꝛis ꝑ ſuũ trãſmittaĩ ad qͥſcunq;.hec glo.
nõ /ꝓcedit.nã ſi nepos abſtinet ſe ab hẽditate pĩna illa hẽ
ditas vadit ad aliũ: ⁊ ille alius põt adire anitã cũ ſiliꝰ de/
cedẽs illã trãſmiſerit ad qſcũq; ⁊ H bñ tãgit in.l.ꝙ ſe pꝛis.
C.vñ liberi.⁊ ibi ꝑ Ci.in v.illa exẽpla repꝛobani.dicta vo
l.q ſe pꝛis.dʒ intelligi qñ filius ab hẽditate pat᷑na erat pe
nitus excluſus:vñ eã nõ potat trãſmittere.hꝰaũt an hẽdi
tas pꝛis nõ agnita nannttaerenklene l.l. ventre.j.e.
Hereditatẽ agnitã ꝑ deſunctũ nõ põt
(In omn hẽs eius lepnctare bed. CNo. ꝙ gẽ
heres heredis teſtõꝛis ẽ heres. Glo.diẽ ꝙ hec regula ſal
lit in caſibꝰ. ¶ Pꝛo cui declaratiõe debetß̃ ſcire ꝙ circa
h occurrũt duo dubia. Et pᷣ an appellatio bẽdis poꝛiget᷑
tm̃ ad ſilios an ad qͥſcunq; exneos de q in.l.ex ſacto.ad
treb.diximin.l.gallus..nũc de lege.S.de libe.⁊ poſthu.
Secundo dubitat᷑ an appel.heredũ poꝛꝛigat in iſnitũ ad
qſtibet ſucceſſoꝛes:an vo intelligat᷑ de p tm: De h̊ etia di/
ximus in.d S.nũc de lege.i pupillari tũ ſubſtõne facta ꝑ h̊
verba qſqs mihi heres erit ſit heres filio meo:nõ ĩtelligii
eſſe heres deſũcti:niſi ꝗ ei eſt heres ex diſpõne ſua:vt.l.q
liberis.S.h̊ vba de vul.⁊ pu.⁊.l.ſciẽdũ.de v.ſig. ¶ Dũo ſi
ſum her es titij p mediã ꝑſonã altius:an ego habeã neceſ/
ſe hᷣ in libello expᷣmere an ſufficiat ſi dicã ſimplr me hẽdẽ ti
tij. Doc.in.l.ſfi.C.de heredi.ĩſti.dicũt ꝙ nõẽ neceſſe.qð ẽ
vyvreri.allegãt ꝓ hoc caſũ.l.patſa.de vul.⁊ pupil.
Qui nõ põt ſe obligare non põt adire
2c. h. d. hec.l.ĩmõ legẽdi aliquã varietatẽ
hʒ tñ oẽs lec.tẽdũt ad idẽ.pᷣm pᷣmũ pᷣ ponit vnũ dictũ. ſecũ
do aliud ſile.ttio mõ põt legi ⁊ melius. Pꝛimo ponit vnã
regulã gnãlẽ.⁊vꝰinſert ad ſpẽʒ:⁊ ſic poſui ſũmariũ ⁊ ſʒ hãc
lec.quã poſui ẽ caſus qõnis de ſtatuto ꝓhihẽte mulierem
obligari ſine ↄſenſu ↄſanguineoꝝ ⁊ nõ poſſit hereditateʒ
adire ſine ↄſenſu eoꝝ. ¶ Sʒ qro ꝗd ſi ſtatutũ dicit ꝙ mu
lier nõ poſſit ↄhẽ ſine ↄſẽſu ↄſãguineoꝝ:an poſſit adire hẽ
ditatẽ: Et vẽ ꝙ ſic:qꝛ adire nõ ẽ pᷣhẽ ſʒ qſi ↄhẽ:vt.l. apð iu
lianũ.in fi.ex ꝗq.cau.i poſ.ea.⁊.l.ex maleſicijs.S.heres.de
ach. ⁊ obli. In ↄꝛiũ vð ꝙ ꝓ ↄctu accipii oĩs obligatio: vt
l.oẽs.S.de iudi. Qũo hic loꝗt de pupillo ꝗd de adul/
to: Aidebitis in.l.ĩpuberibꝰ.in ſi.j.e. ¶ Quero qñ pu/
pillus ẽ ſu: vty bear güſeen al ninece Die vt in glo.
Tr eipſuʒ ſũmat. ¶ Op. ex glo.adeũ
(Impubes. 40 e obligaĩ:vt.S.ꝓximo 66 patria
ptãs nõ ẽ ſufficiẽs ad obligãdũ:vt.l.fi..j.de v.obli.gꝰ ⁊c̃.
So.in illis caſibꝰ ĩ ꝗbus ſilius tm̃ obligat auctoꝛitas pa/
tris nõ ẽ ſufficiẽs vt ĩ ↄꝛio.Sʒ vbi agit de q̃rẽda heredita
te q̃ pꝛi debeat q̃riin totũ ſʒ illa tꝑa vel hodie qͥ ad vſufru
ctũ:⁊ ſic pꝛ ẽ legitimus admiĩſtratoꝛ:tũc patria ptãs ẽ ſuffi
ciẽs:vt h̊ ⁊.l.ſi mlarncee decceen in. d.l.fi. .fi.
J TI upillus põt cũ tutoꝛis au/
p MWpillus.aoꝛitate hereditatẽ adire.h.
d. Pꝛimo declaremus tex. ꝗd vult dicere cauſã
cqrẽde hereditatis nõ intelligat: Rñ.i.nõ ĩtelligit:vtrũ
ab iteſtato vl ex teſtõ ſibi tanq; volũtario aut neceſſario

deferat᷑ hereditas.iſta enĩ dʒ ſcire heres in.l.is põt.⁊.l.is
ꝗ putat.j.e.¶ Quero quid vult dicere tex. nec enĩ ſcire

nec diſcernere talis etas põt?: Rñ.ſicut ĩ iudicio pᷣ ſit exa
minatio poſtea iudicat᷑:ita in ĩtellectu nr̃o p ſit examina/
tio poſt examinationẽ iudicat intellectꝰ.iſta examinatio
dẽ decernẽ iſtius nõ ẽ capax pupillus. Itẽ ſcire dicimur
id qð ꝑ cauſã agnoſcimus:⁊ ꝑ hac examinationẽ ſactam
vel cũ nobis vel cũ alio:vt in.l.in bonoꝝ de bo.poſ.illud
ſcire nõ hʒ pupillus:⁊ h vult tex.dũ dicit:nec ſcire nec di/
ſcernere põt. C Quero qd vult dicere non ſcit magis qᷓ;
ſurioſus? Rñ.illud ſcire qð ꝓcedit ab illa examinatione
quã ſupꝛa dixi ſicut nec cadit in furioſo:ita nec ĩ pupillo:
ſʒ vnũ ſcire ſũptũ magis largo mõ cadit in pupillo:qð nõ
cadit in ſurioſo.ſcit enĩ ꝙ bonũ ẽ hꝛʒe aliqd ⁊ malũ nõ ha
bere.⁊ q̃dã multa vniuer ſalia q̃ hñtur ſine examinatione
⁊ iõ pupillus nãlit᷑ obligat᷑ q̃ in furioſo nõ cadũt.Itẽ ĩtel/
lige hãc.l.ĩ pupillo ꝗ nõẽ ꝓxim pubertati:ſʒ infãtie.qð
innuit tex.dũ dicit ſi fieri põt als poſſit ſcire ⁊ cognoſcere.
eſt enĩ doli capax:vt in.l.j.S.an in pupilluʒ.S.depoſi.⁊ de
nouati.lj.ĩ fi. Quero ꝗd ĩ iſfante:Dic vt ĩ gl. C Que

ro vtrũ tutoꝛ ſolus poſſit adire ꝓ pupillo: Glo.dic ꝙ nõ

⁊ bñ.C.e.l.potuit. ¶ Quero vtrũ furioſus põt adire he
reditatẽ vel curatoꝛ ꝓ eo:DBiceĩ.j.de bo.poſ.inſan.dela.
l.j. Quero vtrũ curatoꝛ ſufficiat.ſ.pupillo ad adeũdã
hereditatẽ: Dic vt.l.in vna.s.tutoꝛ.de ap. ¶ Querit gl.
an ſolus tutoꝛ poſſit petere bonoꝛũpoſſeſſionẽ: Et dic ꝙ
ſic: vt.l.tutoꝛ.de bo.poſ.ↄcoꝛdat glo.in.lłipuberi.s.de tu.

⁊ cu.da.ab his.⁊ in.d.l.potuit.C.e. Cõtrariũ no.C.ꝗ ad

mit. ad bono. poſ.l.bonoꝝ.vbi dicit idẽ in bonoꝛũpoſſeſ
ſiõe qð ĩ hẽditate:ſʒ hãc gl.cũ ſilib tʒ SOi.⁊ oẽs.

. Hec.l.ſeipſã ſũmat ⁊
Dr uberibus. l. legit eam ita bñ ꝙ

eget ſuppletiõe.põit.n.vnã opi. Plac..quã

repꝛobat:poſtea ponit veritatẽ.ex q̃ collige bĩ ſic:aut loq

mur de ĩpubẽ aut de adulto.pᷣ caſu aut ſe nõ imiſcuit ⁊ ſi⸗
ne dubio põt ſe abſtinẽ. aut ſe ĩmiſcuit:⁊ tũc aut ſine tuto

re ⁊ idẽ.aut cũ tutoꝛe ⁊ nõ põt ſe abſtinere:niſiꝑ reſtõneʒ.
gut loqmur in adulto ⁊ tũc nõ hẽbat curatoꝛẽ: ⁊ ita loqui
tur h.l.q;ꝛ ibi demũ põt ſe abſtinere ſi ſe nõ ĩmiſcuit:ſʒ ſi ſe ĩ

miſcuit nõ põt ſe abſtinere:niſi ꝑ reſtõnẽ.aut hʒ curatoꝛẽ:
⁊ tunc diſtinguo vt in pupillo in pᷣncipio dẽ q; aut cũ eiꝰ
. ſe auctoꝛitate autnon.
J Int le. Suus qꝗ ſe nõ ĩmiſcuit põt abſti
nere bñſficio ptoꝛis edicti ſine aditiõe iudicis.h.

Dd. hanc.l.declarabo.j.e.l.neceſſarius.

Illa hereditas repudiatio

S 9 heres.ne admittit qpõt adiri:ſecꝰ

iri nõ potit. h.d. Op. ꝙ illa detminatio
hoc ita verũ ẽ nõ ſit neceſſaria:qꝛ ĩcludebat᷑ in bo delata
ſupꝛa poſito:vt.l.delatas de v.ſigniñ. So.vt in pᷣma glo.
¶Op.ꝙ poſſit repudiare:vt.j.de cura.bo.da.l.j.⁊.l.in
plurium.j.e.So.gl.nõ.ibi coꝛã iudice ſʒ ex iudiciũ ſecꝰ vt
bic. Idẽ nõ.in.l.õꝛijs. Op. -de.il.nec is.S.j.j.e. So. gl.
per.l.illud. e. ¶ Op.de.l.j.C.de pac. So.ꝑ pactũ põt
gs ſe obligare ⁊ renüciare hereditati delate ſibi ſub cõdi
tiõe nõ ſimplici renũciatiõe.rõnẽ ponit ibi gl. Op.j.
de bo. poſ. Fmtab.l.ij.S.ſub ↄditiõe.Dicit gl.aliud in bo
noꝛũpoſſeſſiõe qᷓ; in hereditate.tu vero dicas clarius pen
dente ↄditiõe põt petibonoꝛũpoſſeſſio fmtab.q̃ nõ tribu
it ius.⁊ eodẽ modo põt illa bonoꝛũpoſſeſſio repudiari:
ſͦ bonoꝛũpoſſeſſio q̃ tribuit ius nõ poſſit peti pẽdente ↄdi
tione neq; repudiari ⁊ ſic ẽ idẽ qð in hereditate. Op.
⁊ intro gl.iij..de ↄdi.inſti.l.j. So. intelligas hic q̃liſq̃lis
conditio que tamen non ſit talis que haberetur pꝛo non
appoſita ⁊ impleta:ſed ſit talis que ſuſpendit diſpoſitio/
nem. ¶ Oppo.ꝙ conditio que conſiſtit in arbitrio here
dis nõ ſuſpendit aditionem:vt.l.verba.de condi.inſti.er
go nec repudiationẽ ſi ĩ alterius volũtatẽ cõferatur ipſo
iure nõ valet:vt.l.illa inſtõ.de here.iĩſti. So. ↄditio ptã/⸗

— – – —

—— —

— — A☛ —

De acqui.here.

tiua ĩ pſona heredis põt eẽ duplex.vno mõ exp̃ſſe ſi volet
⁊ iſta ĩ herede ex᷑neo nil oꝑat᷑:i ſuo oꝑat:qꝛ facit de ſuo vo

luntariũ tñ aditionẽ nõ ſuſpẽdit g'nec repudiationeʒ ⁊ hꝰ

mõ logꝗt᷑ hbec.l. Scðo mõ põt ↄferri in volũtatẽ ei delatã:

vt ſi decẽ dedit ⁊ ſilia:⁊ tũc aditiõeʒ ſuſpẽdit.⁊ idẽ ĩ ex̃neo:

vt.l.ſigs ſempꝛoniũ.de here.inſti.⁊.l.nõnunq;.de cõdi.⁊
de. Dicit tñ glo.ꝙ ſi apponii in volũtate altius px hec vᷣba
