ri. . de vſufruc.accreſ.q; loqtur ĩ legato ĩ quo nõ erat ne

ceſſitas. Ad alias.ll. rĩdet᷑ vt in glo. Mõ ob.l.peto.S.fra

tre.vbi loqtur ĩ legato:tñ ĩtelligit oꝛdine ſucceſſiuo:q; ibi
pſone nõ fuerũt noĩate copulatiue:ſʒ fuit ꝓplatũ verbũ ſa/
milie qð habebat illã ſignincationeʒ ꝙ ad mittant oꝛdine
ſucceſſiuo:vt.l.ſi. C. de bo.ſig. Mõ ob.l.cũ pat. . penl. 7.
de le.ij qꝛ ibi teſtõꝛ vſus ẽ vbis alt᷑natiuis nõ copulatiuis.
Eao dicerẽ ꝙ etiã ibi teſtõꝛ nõ haberet hoc neceſſe facẽ:
ſz ſi illa copulatiua eſſet ĩter pſonas inter quas cadit affe
ctio oꝛdinata ĩtelligat᷑ oꝛdine ſucceſſiuo:ſicut h ꝓbaĩ et in
l. generalit᷑ de ĩſti. et ſubſti. ⁊ idẽ de hẽiſti.l. luti.ſicut.n. al
ternatiua reſoluit᷑ ĩ cõiũctã:ita eadẽ rõne cõiũcta ĩ diſiun/
ctã. et appello oꝛdinatã charitatẽ qñ ſic ab ĩteſtato ſucceſ
ſuri erũt:vt ̊ patʒ. ¶ Sʒ ʒ pᷣdicta fac̃. C. de ĩpu.⁊ ali.ſub
ſti. l.x. Glo. r̃det ꝙ ibi erãt penit exnei pater ⁊ ſili:et ſic
nõ erat charitas oꝛdinata. ⁊ hec ẽ va ſo.in ſe:ſ̊ nõ ẽ neceſ
ſaria ad iſtaʒ.l.⁊ veri dicas q; ibi teſtõꝛ dixit vna.i.ſimul
cũ ſilijs ſuis tẽ Et ſic expᷣſſa fuit voluntas teſtõꝛis ꝙ ſimul
ſuccedãt. Nõ ob.l.ſi mulieri ⁊ titio. q; ibi dixit mulieri cũ
liberis: nos loqmur qñ dixit mulieri et liberis. ⁊ ſic ſacio
differẽtiã inter et ⁊ cũ. Et ſi tu dicis hoc ẽ õ.l.titij S. nihil.
ſ. de le. j. Rñ.quãtũ ad iducẽdã cõiũctionẽ nõ ẽ differẽtia
ĩter et ⁊ cũ:vt ibi.ſʒ vtrũ iſta piũctio ĩtelligaĩ ſiml an oꝛdie
ſucceſſiuo ẽ differẽtia:qꝛ cũ denotat quãdã ſimilitudinẽ:ſ
dictio et põt eſſe magis cõtinnatiua: nec reqrit de neceſſi
tate cõcurſũ vtriuſq;:ſj veriſicat ĩ quolibet copulatiuoꝛuʒ:
yt. l. ea tñ de le. ij. Habes g ex pdictis ſiue teſtõꝛ dicat
vna cũ ſilijs.

ſcel

ibi

ti

— — – —

—

De libe. poſthu.

vna cũ ſilijs ſiue ſił cũ filijs ſiue titio cũ ſilijs admittent᷑ eqlt:

i ſi dico ⁊ titio ſilijs tẽ diſtiguẽdũ an int᷑ eos cadat affectio
oꝛdinata vł nõ vt hac.l.¶ Sʒ ↄ hſac.l.ſiqs titio.ʒ vnã
lec.S.de vſufruc.accreſ.So.ibi erãt penit eoꝛdinaria: ⁊
ſic cadebat int᷑ nos affectio oꝛdinata. C Oũo qd ſi teſtõꝛ
dicat relinqᷣ titio ⁊ filijs ſeij? Rñ. ĩtelligunt᷑ ↄiũctiʒ ĩſtituti:
vt.l.inttdũ ĩ pᷣnj.de hẽ.iĩſti.qð g h̊ dicit de oꝛdie ſucceſſiuo
hʒ locũ qñ relinqtur ſibi ⁊ ſilijs ei. ¶ Quũo gd ſi teſtõꝛ cõ
uertat oꝛdinẽ ⁊ dicat ſeiũ nepotẽ meũ ⁊ titiũ patrẽ eſ inſti/

tuo: Certe dico ꝙ nil ad factũ:qꝛ dʒ ĩtelligiſm oꝛdinẽ ne/
ceſſitaſ:nõ/ꝓut ẽ ſcpᷣtũ:vt.l.talẽ ĩ pᷣn.j.de hẽ.iſti. Qũo

qd ſi teſtõꝛ dicat ſubſtituo talẽ ⁊ eiꝰfilios ⁊ hẽdes: Rñ.ex
eo ꝙ dixit hẽdes apparet ꝙ poſt moꝛtẽ illiꝰ intellexit ⁊ ſic
oꝛdie ſucceſſiuo. An autẽ reqrat᷑ ꝙ ſit ſilꝰ⁊ hẽs vlł ſuffi
ciat ꝙ ſit filius tm vł heres tm: Dicã·j.e.l.S. nunc de lege.
AQño qd ĩ pctib.aliqs emit rẽ ꝓ ſe ſilijs ⁊ nepotib vł
alio titulo recepit:an ĩtelligit oꝛdinate:q;ꝛ pᷣmo pꝛ: deinde
filij Et qdam dicũt ꝙ oꝛdinate ꝑ ea q̃ notant i.l.ſi nõ ſoꝛ
tẽ. S. libertus de ↄdi inde.Ego dico ꝙ deeſt gl. ð. de pac. l.
ſi tibi. S.ſi pactꝰ.vbi dẽ ꝙ qñ pꝛ paciſcit ſilio ſi alið nõ appa
ret ĩtelligit paciſci ei vt hẽdi.Ex qͥ ſegtur ꝙ oꝛdine ſucceſ/

ſiuo cũ viu nõ hẽat hẽdẽ.hoc etiã ĩ filijs ĩ ptãte pbaĩ᷑ alia
ptate ꝓp

rõne.nã cũ pat᷑ acqꝗrat ex ſua ꝓuiſiõe eſt pfecticiũ.ꝙ ſi filio
queret᷑ ꝑ ipᷣm filiũ acqreret᷑ pꝛi etiã hodie:vt.l.dñs ſᷣuo de
ver.ob. C Aduertẽdũ tñ ẽ ad vnũ ꝙ gl.diẽ ſi alið nõ ap/
paret:vt no.i.d.S.ſi pactꝰ.iõ ẽ diſtinguẽdũ int᷑ res:qꝛ qũq;
tale pactũ intponet᷑ ſuꝑ rebus q̃ de ſui nã nõ trãſeunt niſi

ad ſilios: ⁊ tũc vi ſtipulari filijs vt filis nõ vt hẽdibus ꝓ B
volo ꝙ poſt moꝛtẽ pais ſilij admittunt᷑ oẽs ꝓ virilib poꝛtio

nibus nõ pꝛo hẽditarijs poꝛtionibꝰ:vt.l.iureiur.S. ſi liberi
⁊.l.ſioꝑas.j.de ope.li.¶ Ex hoc ſeqt᷑ ꝙ ſi pat᷑ recipit fũ
dũ in emphitheoſiʒ ꝓ ſe ⁊ ſilijs Iʒ filij nõ ſint hẽdes tñ eqᷣlit
hẽbũt fũdũ:qꝛ emphiteoſis nõ trãſit ad oẽs hẽdes:ſʒ ſoluʒ
ad filios:vt in auẽ.de nõ alie.S.ex his.⁊ Qi.tãgit ĩ.l.liber
ti liberteq; C. de opi.li.Ego dixiĩ.d.l.iureiurã S.ſi libi.q;
ſi tale pactũ apponit᷑ ſuꝑ rebus q̃ de ſui nã trãſeũt ad here
des v paciſci pꝛ filijs vt hẽdibꝰ:⁊ ſic ꝓ virili nõ admittunt᷑
ſʒ ꝓ hẽditarũs poꝛtiõibus vt.l.ſi tibi.S.ſi pact .S.de pac.⁊
ibi dixi. C Itẽ ex hoc ꝙ dico ſiliũ ĩſtituo ⁊ nepotẽ ſubſti⸗
tuo ĩ alia poꝛtiõe facit ad pulchꝛã.q.q̃ fuit diſputata bo/
no.ſiliũ ĩſtitui aliũ ſubſtitui:q̃rit᷑ an iſta ſubſtitutio ſit vłga
ris vel cõpendioſa vel q̃ ẽ: Et fuit dermĩatũ boñ.qꝙ erat cõ
pendioſa ꝑ.l.pᷣcibus.do. Rai.ĩ tractatu ſuo de mã ſubſti/
tutiõis ĩ fi.dic ꝙ ẽ vulgaris ⁊ bñ ⁊ caſus ẽ hic ʒ nullus al/
legat.l.iſtã.nã caſus ẽ hic ſm illã lec.in gl. ibi vel ſic filium
iſtituo nepotẽ ſpſtituo qꝛ trahit᷑ ad caſũ ſubſtitutiõis galli
q̃ fuit vulgaris:vt.ð.in glo.ponit᷑ de ſubſtitutione vulgari.
¶Ouo ſtatutũ dat ĩmunitatẽ a munerib pꝛi t filijs: vel ĩ
peratoꝛ cõcedit pᷣnilegiũ pꝛi ⁊ filijs hẽbunt ne filij imunita

tẽ viuo pꝛe vł poſt ei moꝛtẽ? Et ea q̃ dicta ſũt ſaciũt ꝙ nõ

ĩ vita patris:ſʒ poſt moꝛtẽin ↄꝛiũ.⁊ iſta ẽ vitas vt hẽant vi
uẽte pꝛe:vt j.de iure ĩmuni.l.j.⁊.ij.⁊.C. de iniur.l.ſi.de epi.
⁊ cle.l.ij. Ea eniʒ q̃ dicta ſũt debẽt ĩtelligi ĩ his q̃ nõ poſſũt
ſil ⁊ ſemel eẽ pluriũ.vt dñia rerũ:ſʒ imunitas ⁊ pᷣuilegiũ pñt
eẽ ſimul:vt ĩ ↄꝛijo. ¶ Altimo iſte.S.ĩducit ad argumẽtuʒ
ꝙ ĩ libello videat᷑ itentata actio q̃ ex bis põt colligi: ſicut
Hh in dubio v ſcã ĩſtitutio:qᷓ colligi põt ex vᷣbis galli.de qͥ
P doc.i.l.de edita.C. de eden.dixi ĩi.l.ij. C. de edẽ.Di.etiaʒ

ĩducit iſtũ.S.ĩ argumẽtũ ad dno ſtatuta ↄꝛia ĩ eodẽ volumi
ne repta ꝙ ĩſpiciat᷑ vltimũ ſicut ̊ lʒ pꝛ ⁊ filius ſũt ſimul ĩſti /

tuti tñ ĩſpiciat᷑ oꝛdo de quo.C de teſta. tu.l.ij.⁊ ibi ꝑ Ci.di
xi ĩ.l.oẽs populi de iuſti.⁊ iure.
Hic ponit᷑ repꝛehẽſio

Idem Cr. edendum. cenolez gallũ circa p

ſonas. Et diuidit in tres partes vſq; ad S. t qd ſi tm̃. Pꝛi
mo loqĩ qñ ſolus nepos viuit.Scðo qñ ſolus ſilius.Ter/

tio qñ vterq;.ſcða ibi ſed ſi viuo.tertia ibi naʒ ⁊ ſilius. In

terminis caſus ẽ clarus.C Mo. ergo repꝛehẽſionẽ ſceuo/
le ↄ galluʒ de inſufficiẽtia circa ꝑſona ꝓnepotis.C Scoðo
nota ꝙ appellatiõe nepotis nõ ↄtinet ꝓnepos:ſi eniʒ cõti⸗
neret᷑ gallus non repꝛehẽderet᷑ per ſceuolã.hoc aũt q̃liter
debeat intelligi declarabo.j.e.l..ĩſtituẽs. Tertio nõ
de hac cõditiõe ⁊c̃.q inducit repetitionẽ omniũ verboꝝ di
ctoꝝ in pᷣcedenti. Op qꝛ ſceuola incidit in vitiũ ſupſlui
tatis de quo repꝛehẽdit galluʒ. Rñdeo nõ ĩcidit ſʒ recitat
verba galli:q̃ſi dicat etiã ſi teneres verba galliilla ſũt ĩſuf/
ſiciẽtia circa ꝑſonas. ¶ Scðo op.ad ſi.dẽ h̊ ꝙ ita demũ
ꝓcedit ſi nepos pꝛius moꝛiat᷑.Cõtra cũ vterq; pᷣlumat iſti/
tutus vt dictũ ẽ in pᷣn.l.nihil ad/ppoſitũ ꝗs decedat pꝛius
cũ vterq; ſe iſtitutũ reꝑiat. Huius timoꝛe glo.legit duobꝰ
modis. Pꝛimo ꝙ hic glibet fuit ĩſtitutus:⁊ ꝙ h̊ dẽ ſi pᷣus

nepos decedat ſubaudi maxime. Scdo ꝙ ſilius fuit inſti/

tutus nepos pᷣ̃teritus:tũc lr̃a ſtat pꝓpꝛie:q;ꝛ neceſſe ẽ nepotẽ
pꝛius moꝛi. Sed dices tu hoc eſt illud qð dixiſti in pᷣn.l.
dixi enim teſtamẽtũ ꝓcedere etiã ſi filius nõ erat inſtitutꝰ.
Nñideo h̊ filius erat inſtitut c nepos pᷣteritus ⁊ ꝓnepos
ſubſtitut ipᷣo ſilio ĩſtituto:vnde nepos nõ erat iſtitut expᷣſ
ſe nec tacite ab iteſtato vocabat᷑:ideo ipᷣe nepos rũpit:ſj i
bncipio filius qᷓ;q; nõ inſtitutus vocabat ab ĩteſtato ⁊ nul
la fiebat ſibi iniuria ꝑ inſtitutionẽ nepot. ¶ Altio iſte. S.

ĩ eo qð dicit ⁊c̃. Inducit᷑ ad.q.ſi in pꝛotocollo reperit᷑ iſtru

mẽtũ ĩperſectũ ⁊ ĩ ſine notardiẽ ⁊c.qd illud ĩpoꝛtat:Di.
dicit.j. e.l. F.nũc de lege. Spe.iĩ ti.de inſtru.edi.S.oſtẽſo.v.
ſz nũquid imbꝛeuiatura.Ego dico ſic ꝙ ĩ ptocollo hecdi/
ctio ⁊c̃.põt reperiri duplicit. Anũ ẽ cc.qð ſcribii bꝛeue ⁊
ponii in fine oꝛatiõis indet᷑minate:qꝛ nõ regit ab alio ver

bo vt vr dic in tex. Et aliud eſt ⁊cc.quod ponii in oꝛatione

derminatiue:vt.C. e.auẽ.ex cauſa.⁊.j.ad trebe.l.nã qð.S.
ſiqs cõpulſus.⁊.l.is cui.S.q legatoꝛũ j.vt ĩ poſ.legato.de
pᷣmo dicit Di.ſub illo ⁊c.cõtineni illa q̃ ſũt de nã gct:hoc
tñ nõ ꝓbatur ĩ.l.ſʒ dic ꝙ ſub illo ⁊c.cõpꝛehẽdit illð qð de
ſicit in ůlo ſermone ſm cõſuetudinẽ loquẽdi ĩ illa mã de q̃
loꝗmur:vel in ſimili.hoc ꝓbat᷑ h ⁊ in.l.itẽ veniũt.S.petitã.
õ.de pej.here.⁊ e.l.S.nũc de lege.nã ꝑ iſtð ⁊c̃.copꝛehen/
dunt᷑ vba teſtamẽti poſita ꝑ gallũ ſiue iſtituat fui ſpᷣſtitua
tur nepos: vt dixit gallus ſiue ĩ ſili ſi iſtituat nepos ⁊ ſub
ſtituat pnepos vt h.Et ꝑ h̊ dico ꝙ ſi pᷣceſſit ĩſtr̃ʒ emptiõis
extẽſuʒ ⁊ ſeq̃tur iſtrumẽtũ locatiõis bꝛeuiatũ ꝑ hãc dictio
nẽ tc̃.ꝙ ille clauſule q̃ ſũt cões ad ĩſttʒ emptiõis ⁊ locatio
nis ĩtelligunt᷑ repetite ꝑ hanc dictionẽ ⁊c̃ ſũt enim ſimiles
hi pctus:vt.l.j.⁊.ij.S.loca.C Sʒ hic ẽ aduertendũ an no
tarꝗ ſumit inſtr̃jm ex illa abbꝛeuiatura debeat extẽdere⸗
Spe.ĩ.d. S.oſtẽſo.v.ſʒ nũqd ibꝛeuiatura. dicit ꝙ ſic. Ego
dico ꝙ ſiqdẽ ↄctus vel actus q dʒ celebꝛariĩ ſcript:⁊ tunc
nihil dʒ addi:totũ eni extẽſũ dʒ pᷣus ſcribi: vt.l.õctꝰ.C. de
ſi. iſtru. Et iõ errãt nõꝛij q dicũt ſe rogatos de appellatiõi
bus vl ſnijs niſi pᷣmo totũ ſit ſcriptũ Quedã ſũt ĩſtr̃a nõ ce
lebꝛata ĩ ſcripi:ſʒ ĩ ſcript redacta:⁊ tũc dico ꝙ ꝑ nõꝛiũ non
dʒz extẽdi.qd enĩ cõtineat᷑ ſub illo ⁊c.eſt dubiũ ⁊ ẽ ĩ eſtima/⸗

tiõe iudicis ex pᷣcedentib ⁊ ſequẽtib:vt.l.ſi ſeruus pluriũ

F. . . de le.j.l.volunt. C. de ſideicõ. ⁊.l.cũ pꝛ. S. cũ ipfecta

de le.ij.dz ergo notarũ bꝛeuit᷑ exẽplare ꝓut iacet:⁊ ſic vti/
mur ꝙ nõꝛius nõ extẽdat.Si vo ĩ libꝛo ꝓtocolloꝝ pcede
ret inſtrumẽtũ extẽſũ ad qð veriſimilit᷑ deberet referriillð
verbũ ⁊c̃.dʒ nõꝛius de illo ſacere copiã.videt eni illa pars
eẽ cõis ſequẽtibimbꝛeuiaturis:qꝛ ad illã reſerat᷑ vt videtʒ
hic iſtud ⁊c̃.referri ad pn.vbi ſũt vba extenſa merito faciẽ/
da ẽ copia:vt.l.ſigs ex argentarijs.S.ſed ſi initiũ.s.de edẽ.
⁊ ſi eſt dubiũ quid ĩpoꝛtarei ſub hoc ⁊c.⁊ expediret par/
ti: poſſet cõpelli ad reſciẽdũ ĩſtrm de nouo:vt no.in.l.cp/
rographis.s.de admi.tu. Eſt enim ſcᷣm ⁊c.quod ſcri
bit lõgũ ⁊ hʒ in oꝛatione verbũ vñ regatur tunc ſi illud ⁊c̃.
refertur ad aliquod verbuʒ determinate ad illud reducit

⁊ fʒ illud determinal:vt.l.nã qdð.S.ſiquis compulch⸗ J. ad

De libe. ? poſthu.

trebel. ?.l. ita tñ. S. quotiẽs ad trebel.. loca. l. itẽ querit. F.
exercitus. Si vero nõ hʒ certã limitationẽ tũc cõpꝛehẽdet

oĩa q̃ ſut de nã cõtractus vel reiſuꝑ qua apponii:vt.l.ce/

teroꝝ.j. de ver.ſig.⁊.l.ſi duo patroni.S.ſiqs iurauerit.s.de
iureiu. ꝓ hoc ex de libel. ob.c.vlt. coniũcto.c.exhibita ex
de iudi.Sʒ qd ſi nõ diẽ ⁊c.ſjʒ dixit ⁊ reliqua: Rñdeo idẽ ẽ
dicere ⁊ reliqᷓ qð ⁊c. vt.d.l.ceteroꝝ de vb.ſig.¶ Qũo qd
ſi dixit ⁊..? Rñndeo ſigniſicatio huiẽ ꝙ ſcribẽs ĩtẽdit omit
tere aliqᷓ qᷓ erãt in medio ⁊ aſſumere aliqd qð erat.j.vt.l.

ij... ad. l. aquil. Et pʒ quaſiĩ oiĩbus decretalib

illã ſigniſicationẽ quã habet dictio cc.qꝛ per dictionẽ ⁊c̃.
volo illud quod omitto per dictionem ⁊ j. ſigninco illud
quod volo omittere.

—— Iſte eſt ſubtilis. F. ⁊ eſt
Et quid ſi tantum. tertia pars ĩ qua per ſce
uolam repꝛehẽdit᷑ gallus de ĩſufficientia circa caſus:⁊ ꝓpſe
quoꝛ vſq; ad.S.ꝙ ſi is.h.d. ¶ Pꝛouiſio facta ĩ vno caſu
poꝛꝛigit ad alios ſibi ſimiles.h.d.caſus in termis ẽ clarus.

¶No.diligent᷑ ꝙ ſubſtitutio vulgaris concepta in vnuʒ

caſũ poꝛigit ad omnes ſibi ſimiles.facit.C. de iſtitu.⁊ ſbᷣſti.

l.f. Op.ꝙ male dixerim h̊ poni rep̃henſiõeʒ cõtra gal
lũ circa caſus:ĩmo eſt repꝛehẽſio cõtra ſceuolã.ipᷣe eniʒ po
ſuit caſũ de nepote ⁊ ꝓnepote nõ gallus. Huius timoꝛe
gl. legit iſtü. S. tribꝰ modis. Pꝛima lec.ẽ ꝙ h̊ ponant᷑ tres

oppoſitiões cõtra ſceuolã nõ ↄtra gallũ ⁊ ſic fatei ↄꝛũ.Et

hec fuit opi. Pilei quã glo.nõ tenet ⁊ merito:qꝛ nõ ẽ veri

ſimile ꝙ ſceuola ſeipſũ incõtinẽti repꝛehẽderit ſeu conexe/

rit:vt.l.nã ⁊ ea.j.de cõdi.⁊ de.vnde legi ſcðo mõ ꝙ h̊ ſit
repꝛehẽſio ſceuole cõtra gallũ:ſʒ ad cõtrariũ nõ reſpõdeĩ᷑.
Tertia lectura ẽ ꝙ h̊ fiat repꝛehẽſio oĩa ſupꝛadicta vbi
de moꝛte ſit mẽtio:⁊ ſic cõtra gallũ ⁊ cõtra ſceuolã:⁊ iſta ẽ

va. Nec ob.ſi dicis ꝙ ſᷣm hoc ſceuola repᷣhendit ſeipſũ:qꝛ

nõ ẽ verũ.dixit enĩ gallus deſicit ĩ pſonis vt dixi:ſ̊ poſito
ꝙ ꝑſonas ꝑfecte enumeraſſet:vt ego ſuppleui tñ deſicit ĩ
caſibus qꝛ enumerauit omnes caſus ⁊ B; ſceuola ſupplet
¶Op. ꝙ ꝑ ꝓniſionẽ ſactã in vnũ caſũ ali vi omiſſus: nõ
autẽ vꝛ in alio ꝓuiſũ:vt.l.cõmodiſſime.s.eo.cuius ↄꝛiũ hic
dẽ ergo ⁊c. Hui timoꝛe glo.ſcða magna legit hũc.S.duo/⸗
bus modis.pᷣmo vt fateamur ↄꝛiũ.ſ.ꝙ ꝓuiſio facta ĩ vnum
caſũ nõ extendit ad aliũ:ſʒ ꝙ teſtatoꝛ põt ſi vult ĩ iſtis alijs
caſibꝰ ꝓuidere ſicut ĩ caſu moꝛtis ⁊.h.d.iſta.l.ſᷣm hãc lec.
Gl. nõ tʒ iſtã.nã in pᷣcedenti.S.iuriſcõſultus dicit ꝙ teſta/
toꝛ hoc expᷣmat:hic vo dicit ꝙ hicaſus admittunt ex inter
pꝛetatiõe.l.velleie.nec ẽ neceſſe ꝙ teſtatoꝛ expᷣmat: ⁊ iſta ẽ
vera. ꝓniſio enĩ facta ĩ vnũ caſũ extẽdit᷑ ad aliũ ſibi ſimilẽ:
qꝛ nõ refert qd ex eqpollẽtib'ſiet:vt.l.mulier ĩ pᷣn ..ad tre

bel. ⁊.l.ſi mat᷑.C. de inſti.⁊ ſubſti. Ad ↄꝛiũ rñdeo ꝙ nõ

poꝛꝛigit ad aliũ caſuũ.ſ.diſſimilẽ:ita diẽ glo.⁊ bene. ¶ Cõ/
tra hoc op.foꝛtit᷑ iſti caſus fuerũt expᷣſſi x modũ ↄditiõis

ſ. ſi moꝛiet cc.ſʒ cõditiões debẽt ipleriĩ foꝛma ſpeciſca non

P ſimile: vt.l.q bẽdi in pᷣn ⁊.l.meuij de cõdi.⁊ de. Nõ er/
go poꝝigit ad caſũ ſimilẽ. NPe.circa hoc notant᷑ dicit:q̃dã

ẽ cõditio neceſſaria ad ipſũ actũ:quedã ẽ ↄditio neceſſaria
ad effectũ:act quedã ẽ cõditio volũtaria.In pᷣmis duobꝰ

caſibꝰpcedit ꝙ nõ refert qð ex equipollẽtibus fiat. Exem
plũ ĩ ↄditiõe neceſſaria ad ipſũ actũ i.S.noſtro.ad hoc vt
ſubſtitutio vulgaris hẽat locũ ẽ neceſſe ꝙ iſtitutꝰ nõ ſit he
res.ſi ergo expᷣmit vn caſus per quẽ nõ põt eẽ heres poꝛ/
rigit᷑ ad aliũ ſimilẽ. E xemplũ de ſcdo.ſ.de cõditione neceſ
ſaria ad effectũ actus ſi relinquit ſiliofa.ad hoc vt ipſe elſ/
fectualit᷑ hẽat reqrit᷑ ꝙ efficiat ſui iuris:ſi expᷣmitur vnꝰ ca⸗

ſus ꝑ quẽ ſui iuris efficiat᷑ poꝛꝛigat᷑ ad aliũ ſibi ſimilẽ:vt.l.ſi

mater. C.l.mulier pᷣalle. Sed quãdo apponat᷑ cõditio vo/
lũtaria:tũc dʒ ĩpleri in fſoꝛma ſpeciñca:vt.l.qui heredi.⁊.l.
meuius.s.alle.Rõ qꝛ in pᷣmis teſtatoꝛ cogitauit deeffectu:
in hac vltima cogitauit de oꝛma tm̃:qꝛ; voluntarie appo/
ſuit. HNis pᷣmiſſis pꝛo decla atiõe materie ꝗᷓritur vtrũ ꝓui

vnde nõ bʒ

ſio facta ĩ vnũ caſũ poꝛiigit ad aliũ:⁊ vtrũ ſit ven hoc gene

rale nõ refert qd ex eꝗpollẽtibus fiat: Dic aut ꝓuiſio fcã

fit in vnũ caſũ per modũ diſpoſitionis aut ꝑ modũ cõditio
nis.pᷣ caſu aut ex virtute expᷣſſi:caſus omiſſus põt intelligi
⁊ ad aliud poꝛꝛigit: vt inſti.ꝓ ſocio.S.ill.dixi vobis in.l.
cõmodiſſime.ð.eo.ſoluẽdo cõtrariuʒ.aut ex virtute expᷣſſi
nõ põt ĩitelligi:⁊ tunc aut illð põt cõſtare de voluntate dil
ponẽtis volẽtis poꝝi gi ad aliuʒ caſũ omiſſuʒ ⁊ ad illii po:
rigii:vt.l.titius.S.j.v.e.ti.⁊.l.ſi.C.e.Fm intellectũ quẽ dedi
in.l.cõmodiſſime.S.e.aut de mẽte nõ põt cõſtare:⁊ tũc aut
caſus fuit penitus omiſſus:aut fuerũt expᷣſſi duo caſus ꝗ
obuenerũt ↄiũcti.pᷣ caſu aut caſus omiſſus ẽ ſimil expᷣſſo ⁊
hbʒ eundẽ effectum ⁊ ad illũ extendit: vt.l.ſi.in ſi.S.man.
Scðdo caſu quãdo fuerũt expᷣſſi duo caſus ꝗ obuenerunt
cõiunctim:⁊ tũc aut loqmur in materia ĩ qua dʒ fieri inter
pꝛetatio plena vt in teſtamẽtis: ⁊ ad illud poꝛigil: vt.l. ſi
ita in p̃n.S.e.⁊ ibi vixi.aut loqmur ĩ materia nõ fauoꝛabi/
li ĩ qua nõ dʒ ſieri plena int᷑pꝛetatio:⁊ ad illð nõ poꝛigit:
vt.l.vim paſſã.S.in pᷣſcriptiõe.j.de adul.⁊ colligii ex tex.in
d. l. ſi ita.S.eo. Yallit fauoꝛe vitande ↄꝛietatis:vt.l.ij.ĩ pᷣn.
cũ ſua glo de v.ob.⁊ ibi dixi.Si vᷣo ꝓuiſio ſit in vnũ caſũ
ꝑ modũ cõditiõis ⁊ tũc aut caſus omiſſus ẽ diſſimilis expᷣſ
ſo:⁊ ad illũ nõ poꝛꝛigit:vt.l.ſi cũ dotẽ ĩ pᷣn.s.ſolu.ma. ⁊.l.ſi
ita qs.S. jꝗ..de le.ij. ⁊.l.fi. C.de his ꝗ ve.eta.ĩpe.⁊.l.cõmo⸗
diſſime.S. e. aut caſus omiſſus ẽ ſimilis expᷣſſo: ⁊ tũc aut lo
quimur ĩ cõditiõe neceſſaria ex parte actus vel ex parte
effectus:⁊ tũc ad illud poꝝigit nec refert qd ex eꝗpollen/
tibus ſiat:vt h̊ t.l.mulier i pn.j.ad trebel ⁊.l.ſi mater.C.
de inſti. ⁊ ſubſti.cũ ſimilibꝰ.Si vo loquimur de cõditiõe vo
lũtaria:tũc debet ĩpleri in ſoꝛma ſpeciſica nec poꝝigit ĩ aliũ

caſum nõ exp̃ᷣſſum: vt.l.qui hẽdi.⁊.l.meuius in pᷣn.j.de cõ

di.⁊ demõ. ¶ Op.ad iſtud vltimũ de hac.l.ĩ pᷣncipio.vbi
ꝓuiſio facta de nepote ſi naſcitur poſt moꝛtẽ non poꝛꝛigil
ad caſũ quo naſcit in vita:⁊ tñ eſt neceſſaria conditio qᷓ ex

neceſſitate debet apponi:vt in pᷣncipio huius.l.ꝙ aũt non

ſubintelligat᷑ patet qꝛ gallus ſupplet per vellei. Rñdeo ꝙ
ideo nõ ſubintelligit:qꝛ eẽt cõtra.l.cũ poſthum us alienus
nõ poterat inſtitui jm hec tꝑa.hodie vero cũ p oſſet iſtitui
poſſet eẽ ꝙ ſubintelligit: vt dixi in pᷣn. I. C Itẽ ad idẽ op.
de. l. cõmodiſſime.s.e. Rñ.ibi inſtituebat poſthumus qui
põt iſtitui ſimplicit᷑: vñ iſta adiectio que fuit adiecta volun
tarie adijcit:vt ibi pʒ.vel dic ꝙ ibi expᷣmit᷑ vna cõditio que
nõ poꝛigit᷑ ad aliũ caſũ diſſimilẽ.longe enĩ diſſimilis caſus
ẽ naſci ĩ vita vel poſt moꝛtẽ. Redeo ad gl.dicit h̊ ſiliuʒ
ſubductũ de medio ꝑ emãcipationẽ nõ ſuccedẽ con tra.l.ſi
cũ patrono.S.j.de bo.poſſ.So.nõ ſuccedit de iure ciuil᷑
vt h:ſed de iure p̃toꝛio ſic.ita dicit gl.vt ĩ ↄꝛio.C Xld iſtud
op.foꝛtiter ſi nos intelligimus hᷣ ſfiliũ inſtitutuʒ ex teſtõ ita
ſuccedit emancipat ſicut ſuus: nã qlibet e neus ſuccedit
de iure ciuili. Pꝛeterea h̊ videt caſus mirabilis ꝙ emaã
cipatio faeiat locũ ſubſtitutiõi vul gari qð ẽ cõtra caſum in
ſti. de hẽ. inſti. SF. ſi vo. Rſñdeo iſta ſubſtitutio de qua loqui
tur.l.iſta nõ ẽ tantũ in hẽditate qtũ in ſuitate: hoc ẽ in te/
nẽdo locũ pᷣmũ ſui heredis.ſtatim enĩ cũ filius pꝛimo ema
cipat᷑ deſinit eſſe ſuus ⁊ nepos incipit tenere bᷣmũ locũ me/
rito locus ẽ ſſtitutiõi vt hic:ſed ſi eẽt ſubſtitutus ex̃neus
tũc ꝑ emãcipationẽ nõ excluderet᷑ ſilius nec admitteretur
ſubſtitutus vulgarit᷑ vt in cõtrario. ¶ Sʒõ dato ſubſtitu
to vulgari exiſtẽtia ſui hẽdis nil oꝑatur: vt.l.ſi ſilius hẽs.s.
e.⁊ no. in.l.papᷣ.S.q̃rta. de ĩoffi.teſta. ſtatim cũ nepos ẽ
ſubſtitut ſñl deſinit eẽ ſuus ⁊ nepos admittii. Rñ.p ſubſti
tutionẽ ſilius deſinit eẽ ſuus ſi vult.vel alit᷑ ⁊ ſubtiliꝰ h̊ ſub/
ſtituit ſilius in vnũ caſũ.ſ.ſi viuo teſtatoꝛe moꝛiei.Et ſic non
ponit᷑ ĩ ptãte ſua vtꝝ velit eẽ hẽs vel nõ.vñ ꝑ ſubſtitutionẽ
nõ deſinit exiſtentia ſui hẽdis ¶ Sʒ õ id op.łʒ ſubſtitutio
cõcipiat ĩ vnũ caſũ cõtinet tñ alios caſus ſibi ſimiles:vt hoc
. ſiue ergo nõ ſit hẽs q; noluit: ſiue q; nõ poſſit videi ſibi
dat ſubſtitutus.

De libe. ⁊ poſthn.

datus ſubſtitut. Rñ. eſto bic ſit ſubſtitutio vulgaris ta

cita nõ facit de neceſſario volũtariuz:ſʒ ſolũ expᷣſſa ⁊ in ca

ſũ expᷣſſum qð pʒ:qꝛ lzʒ ſilius ſit ſubſtitut pupillarit᷑ in q̃ ſſᷣ
ſtitutione cõtinet᷑ tacita vulgaris:tñ exñtia ſui hẽdis oꝑaĩ
ꝑ ipᷣ̃aʒ cõſirmant᷑ tabule pupillares:vt.l.ſi filius ꝗ patri
de vul. ⁊ pupil.⁊.l.iul.de acq.here.⁊.l.pat᷑ de pᷣuile.cre.di
xi ĩ.d.l.ſi filius q pꝛ. ¶ Redeo ad gl.op.⁊ videt᷑ ꝙ emãci
atio nil oꝑet hodie:vt ĩ auc.de hẽ.q̃ ab ĩteſ.ĩ pᷣn.⁊.S.nul
ã. Glo. dicit no.iſtũ. S.nõ coꝛigi:qꝛ ↄꝛiũ loqtur qñ nulluʒ

factũ teſtm̃:ſed teſtõ facto remaneat differẽtia emãcipa/
tionis ⁊ pꝛie poteſtaſj.huic ↄcoꝛ.glĩ auẽ.ex caula.C. de li/
be.pᷣte.⁊ in.l.ſi emãcipati.S.de colł.⁊ Aʒo.ĩ ſumma illius
ti. ⁊ als ĩ.l.ſi filius.S.de mino.Idẽ dicit NRof.in ti.de bo.
poſ. tabu. ¶ In ↄtrariũ ſũt oẽs gl.q̃ dicũt ꝙ ti.de ↄiun.

cũ emã.li.ẽ coꝛectus:vt.l.j.in pᷣn.j.de ↄiun.cũ emã.li.⁊.l.
ſi vt ꝓponis de inoſ.teſta.⁊ auẽ.ĩ ſucceſſiõe.C. de ſuis ⁊ le.
⁊ in auẽ.de hẽ.q̃ ab intel.S.j.j.e.l.vlti.Ad declaratiõeʒ pᷣ
ſentis dubij pone.q.q̃ de facto fuit hic. pꝛ filiũ emancipatũ
inſtituit:nepotẽ ex eo in ptãte retentũ pᷣterijt an teſtm̃ va/
leat:vel poſſet dici nullũ vel rũpi ꝑ cõtratabu. ꝑ nepoteʒ:
Glo.oꝛdi.hic vt vide tʒ ꝙ ſit nullũ ꝓ q̃ facit tex.ĩ coꝛpoꝛe
de here.qᷓ̃ ab inteſta. Loquit᷑ eniʒ tm cũ emãcipat fili cõ
tẽdit cũ aſcendẽtibus vel deſcẽdentib ab auo nõ a ſe. Iſtũ

tñ caſum qñ cõtendit cũ deſcendẽtib'a ſe nõ reperies ĩ iſto
ti. qð ergo nõ mutat q̃re ſtare pꝛohibet.ↄtrariũ tenui ⁊ te

neo:quia ĩ pꝛopoſito iſta gl.male dicat.⁊ ꝙ teſtm̃ ſit aliq
⁊ nõ poſſit rũpi dico de hoc eſſe caſum de iure.C. de legit.
here.l.meminimꝰ. S.j.vbi dicit filiũĩ emãcipatuʒ ſuccedẽ ad
ſimilitudinẽ ſuoꝛum. Si ergo quantũ ad ſucceſſionẽ nõ ꝑ/
dit ius ſui heredis nepos nõ admittit. C Pꝛeterea tex.in
coꝛpoꝛe in.S.nullã.dicit expᷣſſe nullã eẽ differẽtiaʒ emãci/
patiõis ⁊ pꝛie poteſtatis etiã quocũq; mõ ſucced at᷑:nõ eſt

ergo curãdũ ſi ſit factũ teſtm ſiue nõ. Pꝛeterea poſito

ꝙ loqueret᷑ tm̃ ab inteſtato ꝓbo idẽ qũ vnum bñſiciũ dai
ex ↄtẽplatiõe alter.Si vnũ tollit tollit ⁊ alið:vt.l.ſilio.S.

mater. de adi. le. Sʒ cauſa q̃re dat qᷓrela vel cõtratab. vel

ins dicendi nullũ eſt:qꝛ ſilio ſit iniuria ſi experedat vel pᷣte

ritur ⁊ ſibi nõ relinquit legitima ſua:vt.l.papᷣ.S.q̃rta.S.de

inoſ.teſ.ſʒ ile nepos ab intel.nihil dʒ habere: ſʒ oẽs ergo
pᷣteritionẽ ſibi nulla ſit iniuria:ergo nõ põt dicere nullũ
vt. ð.e.l.ſi poſthumꝰ. S.q vulgo. Pꝛeterea ille q dece⸗

dit inteſtat videt᷑ relinquere veniẽtibꝰ ab inteſtatoꝛvt.l.cõ
ſiciunt᷑ de iure codicil.ſi igitur poſtea relinquit expᷣſſe illð

qð videt᷑ tacite relinquere decedẽs inteſtatus ex diſpoſi/

tione.l.nõ video in quo ſit culpãdus:⁊ ſic q;tum ad ppoſi

tũ nõ teneo iſtã gl. ¶ Ad gl.cõtrarias rñdeo nec eas dã
no.nã ſateoꝛ ꝙ eo caſu quo emãcipatus põt rũpere rũpit

eo mõ quo rũpebat᷑ oliʒ. Ita intellige gl.in auẽ ex cauſa.?

l.ſi emãcipati.cũ ſi. Sed ꝗdã ſũt ꝗ olim poterãt rũpereho
die nõ pñt:vt nepotes ex ſilio emãcipato vt dixi. ſʒ ſi pñt
rũpere ĩ modo rũpendi nõ ẽ aliqd iĩmutatũ:vt.d.glo.ſʒ in
ti. de cõiungẽ.cũ emã.li.an ſit coꝛꝛectus dicã in.l.j.j.de cõ
iũ.cũ emã.li. Redeo ad gl. qro ſi iſte filius emãcipatꝰ
readoptet᷑:an noceat nepoti: Gl.dicit ꝙ nõ:vt.l.j..ſiqs
filiũ.j.ſi tab.teſ.nul.exta.C Sed oↄ hoc videt.l.nõ puta/
uit. S.ſiqs emãcipatus.j.de cõtratab.⁊.l.ſfilio.S.e.Di. dicit
ĩtellige glo.qñ filius readoptat ſimplicit᷑: ſecus ſi reado/
ptat in locũ pais illius nepotis.ita nõ.in.d.S.ſiqs ſiliũ.Fᷣm
Di. C Sʒõ hoc vꝛ.l.filio ĩ pᷣn.ð.e.So.in filio exhereda
to nõ ẽ curandũ quõ readoptet᷑ vt ibi:ſʒ in filio ĩſtituto be
ne ẽ dꝛia vt hic. Rõ q; exheredat᷑ quocũq; iure excluſus ẽ:
inſtitut vero niſi veniat vt ſuus talit᷑ ꝙ pᷣcedat nepotẽ non
excludit. ¶ Redeo ad gl. Quero qd ſi filius depoꝛtatus
reſtituat᷑:an noceat nepoti:Gl.ꝙ ſic vt.j.de cõtratabu.l.
j. S.fi.niſi reſtitutio poſt moꝛtẽ aui fieret:vt in gl.Duo diẽ
iſta gl.pᷣmũ ꝙ reſtitutio depoꝛtati facta ĩ vita aui nocet ne
poti.Sʒ ð id qð.s.ꝓxime dictũ ẽ de arrogatiõe que ẽ que

dã reſtitutio:vt..e.l.ſilius in pᷣn. Rñdeo reſtitutio ?᷑ in pᷣ
ſtinũ ſtatũ repoſitio:vt.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.reſtitutio.s.de mi⸗
no.⁊.l.j.C. de ſen.paſ.⁊ ſic vĩ reſtitutus in locũ patris me/
rito nepotẽ excludit: ſʒ arrogatio nõ ẽ directa reſtitutio.
Sed ↄtra hoc videi j..ad municipa.l.oꝛdie ⁊ qð nõ.s.de
his ꝗ nõ inſa.l.qd ergo.S.pena grauioꝛ.⁊.j.de falb.l. fal
ſus.S.oꝛdine.vbi reſtitutus nõ recuperat locũ quẽ ĩuenit
plenũ. Rñ.hoc eſt verũ niſi ille q occupat locũ ſuccedat in
locũ pᷣmi ⁊ eius ꝑſonã repᷣſentet vt erat hic.ſed ĩ cõtrarijs
tenebat locũ depoꝛtati ſuo iure.ſcdo dictuʒ ẽ ꝙ reſtitutio
poſt moꝛtẽ aui pᷣiudicat nepoti q iam ẽ heres. Ex quo
no.ꝙ in integrũ reſtitutio ſacta apᷣncipe nõ aufert ius al/

terius.⁊ ſic debes limitare.l.j.ij.⁊.iij C.de ſen. paſ.que di/

cũt ꝙ reſtitutꝰrecuꝑet bona:iĩtellige qᷓ nõ ſũt in aliũ trãſla
ta.facit.l.⁊ ſi ſine.S.ſʒ ⁊ pa¶pᷣ.S.de mino.⁊.C. de repu.hẽ.
l.fi.⁊ facit.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.ſceuola.s.de mio. ¶ Coõtra iſtã
gl. op. Di. de. l. ſiqs exhẽdato.S.ſʒ ſi pꝛ.j.ti.j. So.ibi loqꝗ:
in fictione poſtliminij que retrotrahitur ⁊ ſingit quẽ nun/
ꝙᷓ; eẽ captuʒ:ſed reſtitutio nõ ſingit retro:iõ nõ aufert ius
alteri ita dicit Di. C Induco ĩ ar.ad.q.aliqs ẽ exbãnitꝰ
bonis publicatis ⁊ reſtitut in totum:recuperat ne bona:
PBꝛeuit ꝑ iſtã glo.hẽs ꝙ bona recuperat niſi ĩ aliũ ſint trãſ
lata:qꝛ tũc nõ recuperat bona vt h:⁊ ſic hẽs det᷑mĩationẽ
l.j.⁊ aliaꝑ. C. de ſen.paſ.ꝑ qͥ recuꝑat bona.C Induco ad
q.ſolẽnẽ aliqs ſilius naturalis vel ſpurius ſuit legitimatꝰ
poſt moꝛtẽ pꝛis:an auferat bona alijs ꝗ ſucceſſerũt ab ĩte/
teſtato: Qerte ſi eẽt legitimat in vita pꝛis nõ eẽt dubiuʒ ꝙ

p̃fertur alijs:ſʒ poſt moꝛtẽ ẽ dubiũ:ſed videt ꝙ dʒ recuꝑa⸗

re bõa ſicut poſthum ꝗ naſcit poſt moꝛtẽ vt.l.ſiqs poſthu
mos..e.l.cũ quidã.S.qdð dicit de acqui.hẽ.vñ videt᷑ ꝑinde
eſſe ac ſi eẽt reuerſus ab hoſtib:vt.l.ſiqs exhẽdato.S.ſʒ ſi
pat᷑j.ti.j. In Zꝛiũ vꝛ iſta glo.qꝛ legitimatio ẽ quedã reſti
tutio natalib antiꝗs quibꝰoẽs liberi ⁊ legitimi naſcebant᷑:
vt in auẽ.q.mo.na.effi.ſui.S.⁊ ſiqdeʒ.⁊.S.illud.ſʒ hẽditas
alteri q̃ᷓſita p reſtitutionẽ nõ tollit vt hᷣ in gl.g ⁊c. C Pꝛo
dedaratiõe hui ẽ vidẽdũ an legitimatio trahat᷑ retro:Et
videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ medio tpe ſingit᷑ nõ fuiſſe ſpuriũ nec illegiti/
mũ vt.l.ſi.ĩ.de nata.reſti.⁊ ſic determĩauerũt qdã.mihi vi

det᷑ ꝙ poſito ꝙ retrotrahat᷑ tñ ius queſitũ alteri nõ tollit ſi

cut fictio poſtliminij nõ tollit iura alteri q̃ſita ꝑ vſucapio/
nẽ vł pᷣſcriptionẽ niſi ꝑ beneſiciũ reſtitutiõis tollatur:vt.l.
j.S.ex ꝗ.cau.ma.hereditatẽ vero recuperat:qꝛ donec pen
det an aliꝗs reuertat ab hoſtib ali nõ põt adire:vt.l.nec
nos.C. de capti.vñ reuerſus reꝑit bona ſua vacãtia:ſʒ te/
nẽdo opinionẽ alioꝝ.ſ.ꝙ ꝑ legitimationẽ factã poſt moꝛ/
tẽ poſſit recupare bona quomõ rñdet᷑ ad incõueniẽs qð ſe
queret᷑ ꝙ ülegit imi facerent ſe poſt moꝛtẽ pꝛis legitimari ⁊

auſerent᷑ bona alijs: Rñ.ad hoc ẽ videndũ vtruʒ quãdo

aliꝗs legitimat᷑ alij quoꝝ intereſt ſint citandi: Rñ.qñq; pẽ
facit legitimari filiũ ĩ vita ſua ⁊ tũc alij nõ ſũt citandi:qꝛ G
pᷣncipalit᷑ tangit pꝛeʒ qui põt diſponere de bonis ſuis quõ
vult:vt.l.cũ adoptio.s.de adop.Qñq; ipe ſilius petit ſe le
gitimari:⁊ tũc ſi pꝛ hoc diſpoſuiſſet in teſtõ ꝙ voluiſſet le/
gitimare ſilium:tũc filius ſine alterius reqſitiõe põt iſtã le/
gitimationẽ petere:vt in auẽ. itẽ ſiqs.C. de natu.li.⁊ ĩ coꝛ
poꝛe vnde ſumit.qñq; pꝛ nihilꝓ ſilio diſpoſuit ĩ teſtamen
to ⁊ tũc in pᷣiudiciũ eoꝝ qbus iaʒ ius q̃ſitũ eſt nõ poſſit le/
gitimari illis irreqſitis:imo plus ꝙ regrit cõſenſus eoꝛũ:
yvt.l.penul.j.de nata.re.poſſet tñ pᷣnceps ſi vellet etiaʒ eis
irreqſitis:vt.l.ij.ĩ fi.j.de nata.reſ. ¶ Quero an iſti caſus
qui ponunt in iſto.S.ptineãt ad gallũ vel ad vell: Rñdet᷑
ꝙ ad ſnĩam.l.vell.vt innuit tex.Et glo. dicit ꝙ ptinẽt ad
ſnĩam galli ⁊ vellei.⁊ iſtud ẽ verũ.gallus eniʒ puidit de his
qui efficiebani ſui poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis:⁊ iſto re ſpectu ꝑti
neant ad eũ. Aellei.ꝓnidit de oĩbus caſibus p quos pᷣmꝰ
de medio ſubducit ⁊ i lo reſpectu ptinẽt ad ve lei. Alti
mo ex his que.S.dixi in materia ſᷣſtituꝶʒ. puplari⸗ ind
X

De libe.⁊ poſthu.

co vnũ caſũ nounʒ. Negula eſt ꝙ pupillo nõ pot ſubſtitui
niſi ſit inſtitut vel exheredatus :vt.l.ij.circa pᷣn.j.de vul.⁊
pupil. Sʒ ex pᷣdictis do caſũ ꝙ põt ſieri.pone emancipa/
tũ ĩſtitui nepotẽ ex eo in ptãte retẽtum pꝛeterij ⁊ ſibi pᷣteri
to ſubſtitui pupillarit᷑ dico ꝙ valet teſtm ⁊ ſubſtitutio: qꝛ
nihil ẽ quod repugnet cum talis nepos nõ debeat inſtitui
vt dictum ẽ.dicam in mã ſubſtitutionis pupillaris.

N IE ic ponit noua repꝛehẽſio cõtra gal
¶Quid ſi 18. lum circa caſũ.Caſus in terminis pʒ

ꝑ ſe ⁊ declarabit ex ſequẽtibꝰ.dicit tex.rediret ſᷣaudi mo
riet᷑ ipſe filius. Op.⁊ videt ꝙ iſte caſus pertineat ad.l.
vell.qꝛ tex. dicit illis viuis:ſj qũ nepos nalcit viuis vtriſq;
ſ.auo ⁊ patre pꝛouidit lex vellei. vt.j.e.l.S. nunc de lege.
Huius timoꝛe glo.tripliciter exponit ſuꝑ verbo deinde.
tene tertiã expoſitiõeʒ vt exponas illis viuis ideſt illo vi/
uo:⁊ ſic ꝑtinet ad cõſiliũ galli.Fʒ duas pᷣmas lec.ptinet ad
pᷣmũ caput.l.vellei.qð ẽ cõtra tex.qui dicit:naʒ hic caſus
ad vell.nõ ꝑtinet tamẽ gl.vltima circa ſi:videt tenere pᷣce·
dẽtes qð videt ↄ tex.vt dixi:ſed gl.q ẽ.j.e.l.S.ſi e.detmĩat
ꝙ qcquid dicit a pᷣn.vſq; ad.S.nũc de lege.ptinet ad cõſiliũ
galli. vnde tene dictà ſcaʒ expoſitiõeʒ.due pᷣme gl.poſite
in B.S. tendũt ad poſitionẽ caſus ideo nõ recito. C Que
ro an iſte caſus ꝗ ponit᷑ hic ſit interpᷣtatio ⁊ ſuppletio ad
ſnĩam galli:vel ſit caſus ſilis expᷣſſo ſicut dictũ ẽ ĩ pᷣcedenti
§. ? illa tene. ¶ Altimo Di. ſuꝑ hac.l.dicit nõ.ar. ad.q.
de nepote ex ſilio ſpurio.Do. An.de piſis dicit neſcio vñ
Di.voluit trahere iſtð argumẽtũ.Ego dico ꝙ DBi.voluit
dicere ſicut ſilio ſducto de medio põt iſtitui nepos ita ne
pos ex ſilio ſpurio ꝗ nunq; vꝛ fuiſſe ĩ medio.Et/phuius
declaratiõe q; hic.S.loqtur qñ ẽ dubiũ an ſilius ſit in me/
dio:hoc ẽ an reuertat᷑ ab hoſtibꝰ.pono.q.quã de fcõ ha/
bui. Ouidã hẽbat ſiliũ ſpuriũ ⁊ ex eo nepotẽ quẽ ſiliũ ſpu/
riũ fecit legitimare a quodã comite dubitabat an illa legi⸗
timatio valeret ꝓpt᷑ quedã que ad pñs omitto. ꝓpt᷑ illud
dubiũ:qſiuit ↄſiliũ qualit᷑ poſſet teſtari: Dixi ꝙ teſtat ſic ta
lem meũ filiũ mihbi heredẽ inſtituo:⁊ ſi ie capere nõ poſſet
ex aliqua cauſa tũc inſtituo hẽdẽ talẽ nepotẽ meum ex eo:
ita ꝙ ad pꝛem eius nil poſſit ꝑtinere etiã ex cauſa vſufruc.
⁊ ita ille fecit teſtm ſi legitimatio valeret nõ ẽ dubiũ ꝙ te/

teſtamẽtũ valet ⁊ filius ẽ heres.ſi legitimatio nõ valeret di

co ꝙ teſtm̃ valet.⁊ iſtã foꝛmã ponit tex.in.l.iij.C. de here.
inſti.nõ ergo vitiat᷑ teſtm rõne foꝛme ſolũ ergo remanet du
biũ:an nepos ex filio ſpurio ſit inſtituibil:qð querit SDi.h
nec plus dicit. Gl. querit idẽ in.l.f. C. de natu.li.In nepo
te enĩ ex ſilio nãli ẽ tex.ibi. In nepote ex ſpurio querit gl.
ibidẽ ⁊ gl.antiq̃ ibi nõ rñdebat. poſtea ſuit facta additio
Frãciſci ꝗ diẽ idẽ ĩ nepote ex ſpurio ꝗ poſſit iſtitui. DHo.
Qi.reſert Odoſ.dixiſſe nepotẽ nõ poſſe inſtitui:ſʒ nõ ẽ ve

rũ vt pʒ in lec. Odof.ĩmo reliquit ſðᷣ dubio. Roſ.diſputa

uit hac.q.⁊ det᷑miauit ſic. Aut iſte nepos ẽ magn vt adul
tus:ita ꝙ pñt eẽ aliqua merita apud auũ:⁊ ſic vẽ ipſius cõ
templatiõe inſtitutꝰ⁊ valet iſtitutio.Aut erat infſãs ⁊ par
uus ⁊ tũc vꝛ inſtitutus cõtemplatiõe pꝛis ſui.nõ enĩ alit᷑ eũ

notũ habebat:vt.l.ſi plures.S.iĩ arrogato de vul.⁊ pup.?
l.ſi foꝛte de caſtrẽ.pecu.Cũ ergo cõtemplatione filij ſpurij

facta v inſtitutio nõ valet ⁊ ſic vꝛ inſtitutus filius ꝑ mediã
pꝑſonã:vt.l.j.C. de nã.li. Spe.in ti.de ſuc.ab ĩtel.S.j.ponit
diſputationẽ Rof. Ja. de bel.diſputauit iſtã.q.in ciuitate
iſta.⁊ eã ponit ĩ.l.j.C.de nã ·li.⁊ ſoluit ↄꝛiũ ⁊ det᷑mĩauit ꝙ;

talis nepos põt indiſtincte inſtitui ꝑ.l.ſi.C. de nã.li.⁊ non

pꝓhibet᷑ niſi filius ſpurius inſtitui ⁊ non reperũ ꝓhibitũ de
alio. facit qð nõ.ĩ gl.in auẽ.qui.mo.na.effi.ſui.S.ſi.ĩ fi. G
q; ſilius ſpuri põt a fratre acciꝑe:vt.l.ſiis qui.j.de vul.⁊
pup. Ego reduxiiſtaʒ.q.ad tres caſus.pᷣmo qũñ cõſtat ꝙ
nepotẽ nõ inſtituit ↄtemplatiõe ſilij:vt in teſtõ facto ſʒ foꝛ
mã quã.S.poſui.ſcðᷣo qñ cõſtat ꝙ inſtituit nepotẽ ↄtẽpla/

tione ſilij. tertio qñ ẽ dubiũ. Pꝛimo caſu valeret inſtitutio

ſine dubio. ꝓbo delectus pꝛis ita demũ nocet ſilio ĩ his q
ex ꝑſona pꝛis deſcẽdũt nõ in his q̃ ſilius alunde haberet:
vt. l.ij.de intdic.⁊ rele.ſz hic nepos ſuccedit auo ex ꝑſona
ſua ex inſtitutiõe facta de ſe non ex ꝑſona pꝛis ſui ergo ⁊c̃.
CPꝛeterea ſilius depoꝛtatus nõ põt capere ſicut ſpuri
⁊ tñ non nocet nepoti: vt.s.ꝓximo.S.⁊.l.j.S.penul.de ð
tab. C Pꝛeterea pat᷑ hereticꝰnõ nocet ſilio oꝛthodoxo ⁊
ſideli ⁊ ex eo nato:vt.l.cognouimus.C. de hẽ.⁊ auẽ.idẽ ĩ
neſtoꝛianis. ¶ Pꝛeterea culpa patris ꝑ quã ẽ exhereda
tus nõ nocet nepoti:vt.l.iijS.ſi emãcipat᷑.de ptabu.⁊.C.

de inof. teſta.l. ſiqs fili. ⁊ p Oi.ĩ. c. nõdʒ aliqs exde reg.
iur. li.vj.⁊ dixi in.l.in ſuis.s.e.¶ Pꝛeterea macula pꝛis
nõ nocet ſilio in his que ꝑ filiũ patri nõ acquirunt᷑:vt.l.di/

ui fratres. ⁊.l.q cõtraꝗ.de iurepꝛo.⁊.l.qrii.j.de bo.li.ſed
in caſu ppoſito ꝑ hũc nepotẽ nõ querit᷑ pꝛi:vt patet ex ver
bis teſtõꝛis:ergo macula pꝛis ſibi nõ nocet.C Pꝛeterea
qñ teſtatoꝛ expᷣſſe loquit᷑ nõ põt videri fraudẽ cõmittẽ: vt
l. ſiqs locuplex.j.de manu.tel.ſed in ꝓpoſito teſtatoꝛ expᷣſ
ſe dixit ꝙ nolebat ad ſiliũ aliqd ꝑtinere ergo ⁊cc.Et ꝑ hoc
rñdeĩ᷑ ad rõnẽ Rof.qui dicit ꝙ vẽ inſtitutus ↄtemplatiõe
patris ꝙ vbi merita nõ pceſſerunt apparet ꝙ nõ ẽ inſtitu
tus ↄtemplatione pꝛis vt dixi.vel alit aliquẽ inſtitui con/
templatiõe alter põt intelligi duplicit.pᷣmo vt alteri acq/
rat᷑ ⁊ ſic illa eſt pxima cauſa inſtitutiõis:vt.l.ſqᷓ ſi plures.S.ĩ
arrogato.j.de vul.⁊ pu.ſcðo modo põt intelligi cõtempla
tiõe alter:hoc ẽ ꝙ alius ſit occaſio remota:vt ſi ꝓpter te
habui noticiã cũ amico tuo ⁊ ei ſũ effectus amic ⁊ illũ iſti/
tuo certe Iʒ tu fueris caula remota amicitie ⁊ ꝑ cõſequens
inſtitutiõis tamẽ ꝓpter hoc tibi nõ acqꝗritur:vt.l.ſociuʒ ꝗ
in fi.S. ꝓ ſocio.ita in ꝓpoſito filius ſpurius ẽ cauſa remo/
ta inſtitutiõis nepotis nõ ꝙ ꝑ hoc ſibi ſilio aliqd acquirat᷑.
CPꝛeterea g̊ Rof.ẽ in inſtitutione nõ reꝗritur noticia
heredis ſcripti:vt.l.exneũ.C. de here.inſti.lʒ ergo hʒ noti
ciã ⁊ dilectũ nepotẽ ꝓpt ſiliũ nil ad ꝓpoſitũ:qꝛ etiã inco/
gnitus poſſet inſtitui.Cõclude ergo ꝙ iſte nepos debet
hꝛe hereditatẽ ⁊ ita ſuit cõſultum ꝑ omnes magnos doc.
iſtaꝝ partiũſ.p do. Ja.bu.⁊ ꝑ do. Rai.de foꝛli.ad quos
fuit miſſa.q.decidẽda:⁊ ita fuit iudicatũ.Scðs caſus ẽ qũ
cõſtat q; ↄtẽplatiõe ſilij ſpurij nepotẽ inſtituit vt ſibi acqra
tur:⁊ tũc certũ ẽ ꝙ nõ valet:vt.l.j.C. de nã.li.Tertius ca/⸗
ſus ẽ qũ dubita᷑ qcqd dicat Roſ.credo ꝙ nepos ĩtelligat
inſtitutꝰnoĩe ſui nõ patris.pᷣmo ꝑ regulã ꝙ ꝗs nõ pᷣlumit
delinq̃re:vt.l.merito..ꝓ ſocio.ſcðo ꝑ tex.in.l.ſi.in pᷣn.j.
de his qui.vt indig. C Sed q̃ro ꝗd ſi inſtituit nepotẽ ſim
plicit᷑ nec dixit ꝙ ad pꝛeʒ ſpuriũ nõ ꝑueniat aliqꝗd an iſtitu
tio vitiet ſaltẽ in vſufructu q acqrit pꝛi ꝑ ſiliũ quẽ habetin
