is ꝗ nauẽ.⁊ ad alias.ll.q̃ allegant᷑ ĩ Zꝛiuʒ.nã ibi ſcedebat
volũtas ⁊ tñ nõ iducit mãdatũ. So. ibi ſcedit volũtas.ſ.li
mitata ꝙ ſilohit ĩ peclio qð ſibi ſeparatĩ ↄſeſerat:⁊ iõ ſolũ
tributoꝛia obligat᷑. Yallit ĩ mercede nauali vbi obligat᷑ ĩſo
lidũ:vt.d.S.ſiis q nauẽ.⁊ de tribu.l.j.ĩ pᷣn.⁊.S.ſcĩaʒ. fnit
limitata volũtas reſpectu peculij:ſʒ nõ fuit detmĩata reſpe
ctu octꝰ.nõ eni retulit ſe ad certũ ↄctũ faciẽdũ cũ titio vel ſẽ
pꝛonio:ſ̊ ſi h poneres ꝙ volũtas pꝛis ſcidẽs fuit cauſa cer
ti ⁊ defmĩatioct tũc bene ĩiduceret mãdatũ ꝑ dicta iura:vt
qð iuſſu.l.j.Ad.l.luti.de admi.tu.iã ẽrñſũ:q; ibi volũ/
tas nõ fuit cauſa illtutele ſʒ ecõtra.illo enĩ caſu qᷣ pꝛ v mã
dare an ipᷣe obliget volẽdo ⁊ ↄſentiẽdo dixi.S.eo.l.ſi cuam
dotẽ. S. trãſgre iamur. ⁊ iſta tene mẽti:qꝛ iã vidi examiari
ĩ qõne de ſcõ ⁊ nullus ſcinit allegare aliqd boni.Ecce accu
ſo titiũ de publico crimĩe ⁊ dico me hoc ſacẽ de volũtate ſẽ
pꝛonij ibidẽ pñtis ⁊t volẽtis an videoꝛ accuſare pcuratoꝛio
noĩe:⁊ fuit det᷑miatũ ꝙ nõ:qꝛ fʒ h̊ͥ apparet accuſationẽ nõ
ꝓcedere iõ cẽ. vt.l.qtiẽs.de re.du.⁊ detmĩatio fuit ĩ ſe bo
na ⁊ apparet ex dicta doctrina: q; negociũ põt ad vtrũq;
eq̃lit᷑ ptinẽ. ¶ Itẽ op.ad ſcʒ ⁊ vi ĩ dubio ſuo noĩe ſtipu/
lari:vt.d.S.griſogonꝰ.⁊ deĩ rẽ vſo.l.ſi filiꝰ. ⁊.j.mã.l.papᷣ.
⁊ de ſol.l.⁊ magis cũ ſi. So.vt dixi.s.ĩ ʒ. lec.⁊ ita ſctit Di.
videte hoc ĩtelligo ſi ĩ ſtipulatiõe dotali volũtatis vel mã/
dati fuit hĩta mẽtio:vt.&.de inſti.l.fi.⁊.j.de admi.tu.l.cum
poſt. S.j.Et ſic ĩtelligit qdð no.i.l.poſt moꝛtẽ.j.qñ ex fcõ tu.
ſʒ ſi nil fuiſſet dictũ tũc ſecꝰ:vt .iud.ſol.l.iij.S.ſʒ qð de tuto
re.v.ſʒ ⁊ ſiqdẽ. ¶ Itẽ op.⁊ nũc reintro dicta Di. naʒ ſilia
erat ĩ ptãte:⁊ tũc pꝛ ſtipulãdo ſilie vʒ ſtipulari ſibip̃i: vt.l.
dñs Fuo.j.de v.ob..l.eũ q ita.S.ſibi.eo.ti.aut erat emãci
pata:⁊ tũc ꝑ pꝛeʒ nõ potuit q̃ri ſilie:vt.C.de iur.do.il.ſi ge
ner. So.ſi ponis ĩ ptãte:tũc dico ꝙ h̊ caſu ipi filie põt q̃ri:
vt.l.põp.philadelphꝰ.S.fami.her.⁊ qð no.C. de inoffi.do.
l.ij.ſi ponis ĩ emãcipata idẽ dico: qꝛ qrit᷑ filie vtił ĩ caſu iſto
ſine dubio ⁊ j.e.l.gaius.In alijs caſibꝰqd iuris ſit.j.dicã.
plus dico ꝙ etiã ſilie emãcipate nil q̃ri: tñ qꝛ pꝛ tenet ſibi
cedẽ iõ nõ poſſet agẽ iuita ſilia etiã añ ceſſionẽ: vt.l.apud
celſũ.S.madati.j.de doli excep.iĩ gl.ibi vł dic ꝙ feci pactuʒ
⁊c.vt..de pac.l.cũ enĩ.S.ſi.Expᷣſſi vide.S.de /pcu.l.ſi pcu
ratoꝛ me.qð tene mẽti. ¶ Altio op.de.l.dos a pꝛe.C. e.
vbi viꝙ ad patrẽ idiſtincte reuertat᷑. Sol.intelligeĩdote
aduẽticia.aut ſi tu ĩtelligas iſtã.l.iĩ dote pfecticia: ⁊ tũc œ
h d ſine libis ſᷣaudi maxime. vl dic ꝙ ibi loqꝗt᷑ qñ ſilia nõ
ẽ ſtipulata ſibi ꝑ ſe vłꝑ pcuratoꝛẽ:vt ibi.vłillud qñ mulier
pᷣdeceſſit in mrimonio vel añ:ſi aũt poſtea repetit vt bẽs ſi
lie:vt h. Et iſta ſt ba Di.miltũ dubia h̊ vł alibi male exa
minata : ego examĩabo ĩ.iij.q.¶ Tu aduerte ꝙ iſta lec.
nõ vꝛ vera:qꝛ de iure iſto filiuſſa.nõ habebat heredẽ:vi.t.
i.⁊.ij j.de caſtrẽ.pecu.ꝓpter qð gdam recedũt ab iſta lec.
CSepamo

10,

rat

Solu. matrimo⸗

¶ Septimo iſti legut ꝙ tota hec. l. loqtur in filia emãci⸗/

pata ⁊ ſic põt hẽre hẽdẽ. In alijs tenẽtes opi. Di ·iſti re/
ſtrigũt nimis iſtã.l.⁊ ẽ qᷓdã diuinatio.⁊ lec.Di.q̃lit᷑ poſſet
ſuſtineri ifra dicã. Octauo põt legi lex iſta vt ponamꝰ
caſũ ſimpłr ſᷣm ꝙ littera iacet:⁊ glo.tãgit in glo.magna ĩ
ſi. C Ad x.ceterũ rñdet᷑ ꝙ talis cõſeſus pᷣiudicet ſilie poſt
moꝛtẽ eiꝰ nõ in vita:ar.S.de pac.do.l.ij. qd non placet:qꝛ
poſt moꝛtẽ filie pꝛ poſſet agẽ ſine ſtipulatione ſʒ illa ſtipu/

latio nihil oꝑaret.dicit er go ꝙ etiã viua ſilia pẽ põt age/

re:vt in v. ceterũ.⁊ hᷣ eſt verũ niſi filia ↄᷣdicat ⁊ hẽat iuſtam
cauſa ↄdicẽdi ⁊ ita dʒ intelligi.S.e.l.dotẽ.⁊.l.ſi cũ doteʒ.S.
eo aũt tẽpoꝛe.⁊ ſic qdã tenẽt iſtã lec.qð mihi ſatis placet.
QAuid eniqʒ ſi filia ſacto diuoꝛtio vult nubere ⁊ pꝛ ↄtra
dicit q; foꝛte eſt ꝑſona vilis: Certe ipſe coget per iudicem
filiã dotare:vt.l.ꝗ liberos.s.de ritu nup. Eadem egtate
impediret᷑ repetere ne eam ↄſumeret.qʒ ergo per ſtipula/
tionẽ actio ſit integra pꝛis:tñ ſilia hʒ ius impediẽdi ex cau
ſa:vt hic.pᷣiudicat ergo ſibi filia ↄſentiẽdo pꝛi ſtipulanti in
hoc ꝙ actio que erat pᷣmo cõis nũc eſt ꝓpꝛia pꝛis ⁊ ꝑ hoc
pᷣiudicat ſibi:qꝛ ꝑdidit ius cõſolidationis:vt.j.e.l.in his.
5§. filia.⁊. J.dicaʒ. ¶ Itẽ in alio qꝛ qñ actio eſt cõis opʒ pa
trẽ ꝓbare ſiliã ſcire vel de rato cauere:vt.l.ij.in fi.S.e.ſed
hoc nõ eſt neceſſe. nã admitteret᷑ etiã filia ignoꝛãte niſi cõ
tradicat iuſta cauſa vt hͥ qð eſt ſatis notabile.⁊ hoc ꝓce/
dit hodie ſine dubio cum ius ſilie ſit ſoꝛtiñicatũ etiã pꝛe ſti/
pulãte:vt. C. de rei vxo.acꝑ.S.ſʒ q;uis.⁊ ibi dicã.¶ Expe
ditis lec. veniamus ad.q.⁊ pᷣmo qro pone ꝙ cõtinet᷑ in in
ſtrumẽto ꝙ vir fuit ↄfeſſus ſe habuiſſe ⁊ recepiſſe mille in
dotẽ pꝛo mr̃imonio cõtracto a tali patre vxoꝛis:qui/pmi/
ſit ſibi reddere per ſtipulationẽ ⁊c.nũc dicit filia ſoluto ma
trimonio actio ẽ mea:qꝛ vir fuit cõſeſſus ſe habuiſſe ⁊ rece

piſſe.iſta fũt verba pᷣteriti tẽpoꝛis: ⁊ ſic numeratio pᷣceſſit

ſtipulationẽ vnde dicit ſibi nõ eẽ pᷣiudicatũ. Pater auteʒ
vel pꝛis hẽdes dicũt ꝙ ſolutio ⁊ numeratio fuit tẽpoꝛe ſti
pulationis facta:querit qd iuris? In dubio intelligo iſtaã
q.ꝙ partes nõ negãt pecuniã numeratã eſſe q; nolũt vel
q;ꝛ nõ pñt. Ja.bu.ↄſuluit in ſili.q.⁊ dixit ꝙ vba pᷣteriti tẽ/
poꝛis appoſita in inſtrumẽto circa id qdð poſſibile fuit in/
terueniſſe tẽpoꝛe cõfecti inſtrumẽti illo tũc pᷣſumit᷑ actuʒ al/
legabat. C. de ſi.inſtru.⁊ iur.haſte.ſi.l.j.li.x.⁊ qð ibi nõ.in
glo.pꝛo hoc facit qdð cõiter fu:nã notarius ſcribit in iſtru/
mẽto titius dedit vẽdidit ⁊ tradidit oĩa iſta ſũt pᷣteriti tem
poꝛis ⁊ tñ oſtat ꝙ intelligunt᷑ de illo tꝑe quo inſtrumẽtuʒ
fuit ↄſectũ:⁊ ſic debet intelligi pᷣteritũ in modica pᷣteritio/
ne:ita ꝙ incõtinẽti nõ ex interuallo dicat᷑ geſtũ.Ego hoc
credo verũ ⁊ ꝓbat᷑.C. de apoc.pub.il.ſi.ibi ſubſcribi pe/
cuniã ſolutã eẽ:⁊ ſic per vba pᷣteriti tẽpoꝛis:⁊ tñ de eodeʒ
tẽpoꝛe loꝗtur:vt.l.penul.C. de col.fun.ad idẽ qð nõ.in.l.

ſi ex cautione.C. de nõ nume.pecu.vbi notarius ſcribit ꝓ

accepit:⁊ intelligit in pñti.pꝛo hoc expꝛeſſius de ver.obli.
l.ſi ita ſtipulatus. S. griſogonus.vbi ꝗs ſcribit ſe accepiſſe
⁊ per ſtipulationẽ ꝓmittit:⁊ intelligit ſtipulatio incõtinẽti
ſubſecuta:vt ex illo tex.intelligii clare colligi ſi bene aduer
tat:⁊ glo.ibi ita intelligit ⁊ eſt expꝛeſſu.s.ſi certũ peta.l.le
cta.in pᷣn.ad idẽ ꝙ in inſtrumẽtis ↄtinet᷑ teſtimoniũ rei ge
ſte. No.ꝙ dicit geſte tꝑis pᷣteriti. ¶ Itẽ ſcðᷣo q̃ro pone ꝙ
pater ſtipulatus eſt incõtinẽti vtꝝ ex hoc ſilia ꝑdat ius cõ
ſolidationis moꝛtuo pꝛe vel ipſa emancipata? Iſta.q.eſt
multũ difficilis ⁊ in ea variãt glo.⁊ doc.antiq ⁊ moderni.
Nos aũt examinabimus eã triplici modo. Pꝛimo qꝗd iu
ris ſit de iure antiquo ante iuſtinianũ.ſcðo qꝗd iuris ſit de
iure.C. poſt iuſtinianũ.tertio ꝗd iuris ſit de iure auctenti
coꝝ.QCirca pᷣmũ tẽpus dicũt ꝗqdã ꝙ filia nõ ꝑdit illud
ius qꝛ offm̃ parẽtũ eſt dotare filiã: vt.l.ꝗ liberos.S.de ri/
tu nup.Cũ ergo faciat ex neceſſitate videt᷑ ꝙ nõ poſſit au
ferre bñſiciũ cõionis:vt.l.vnũ ex familia in pᷣn.de le.ij.⁊ de
here.iſti.l.ſi fuo. ¶ Pꝛeterea leges dicunt gnãliter moꝛ

tuo pre vel ſlia emãcipata actionẽ ſibi filie cõpetẽ: vt. ð.e.

l..ij. v. ꝙ ſi in pꝛis.⁊.j.e.l.ſocer ĩ pᷣn.ergo ⁊c.⁊.l.jS.⁊ gnalit᷑.

de leg. p̃ᷣſtãa. C Pꝛeterea ꝑ nouationẽ q̃ fit ꝑ ſniam non

tollii filie tale ius:vt.l.marito.S.ſi volũtate.S.e.Ita etiã ꝑ
nouationẽ q̃ ſit ꝑ ſtiplonẽ nõ tollit. ¶ Pꝛetea vꝛ caſus in

l.vxoꝛẽ. S. teſtõ.j.de le.iij.videt᷑ etiã caſus in hac.l.in ſi.vbi
H̊; pꝛ ſtipulatus ſit filie volũtate non tñ põt agere inuita ⁊

ſic durat ius cõionis.facit.j.e.l.gaus. Nec ob.j.e.l.penl.
§F. filia. q; ibi iteruenit factũ ſilie que oſẽtit delegationi vel
nouationi iõ dʒ ſibi piudicari.q.nr̃a loqtur qñ eſt ſtipula⸗
tus pater ab initio ſine volũtate ſilie:ar.j.ad trebel.l.qdã
S. hoc amplius.de reg.iur.l.factũ cuiq; ſuũ.⁊ in hac opi.
fuit Ja.de bel. Alij ſũt in ↄtraria opi.nam pꝛ debet eẽ de
terioꝛis ↄditionis qᷓ; extraneus imo melioꝛis:qꝛ nulla fa/
cta ſtipulatione actio eſt cõis:vt.S.e.l.ij.S.qdð ſi in patris.
ſed ſtipulate extraneo ipſius ſolius eſt actio: vt in.S.acce
dit.⁊.S.de cõdi.ob cau.l.ſi extraneus.⁊.C. de pac.ↄuẽt᷑.l.j
ergo ⁊c. Pꝛeterea illud qð eſt acꝗqrendũ duobus põt
per ꝓmiſſionẽ agẽtis vni tm̃ acꝗri:vt.l.ſi ſeruus cõmunis
j.de ſtipu.ſer.⁊.C.per quas ꝑſo.no.acq.l.fi.ita in ꝓpoſi/
to. ¶C Pꝛeterea ratio cõmunionis facit ſilie cõpetere il⸗
lud ius ↄſolidationis:vt in.l.ij.S.qð ſi in pꝛis.s.e.ſʒ patre

ſtipulãte ceſſat cõmunio:vt..e.l.quotiẽs ergo ⁊c.¶ Pꝛe

terea caſus eſt exp̃ſſus in.d.l.quotiens.⁊.C. de iure do.l.

guia. ?.l.cũ a ſocero.que loquunt᷑ etiã vbi nullũ factũ ſilie

interuenerit:⁊ ſic nõ eſt bona reſpõſio pᷣdicta ad.l.pe.S.ſi
lia.j.e.vbi etiã eſt caſus ⁊ iſta opi.eſt ipſa vitas qua tenet
glo. in.l.ij.S.qð ſi in pꝛis.S.e in glo.ſuꝑ vbo ſtlie.⁊.S.e.l.ſi
cũ dotẽ.in pᷣn.⁊. C.de iur.do.il.ſi dotẽ.⁊ Aʒo in fũma.C.
de rei vx.ach.S.i.? Rof.in ti.de acꝭ.⁊ ſtipu.pꝛo do.S.pꝛo
dote. Ja. de bel. Hi.⁊ Ci.in.d.S.videamus.⁊ oẽs. Ego
do caſũ expꝛeſſũ in.l.j.S.j.j.de col.do.ibi ſi vo alij ⁊c.tunc
enim nõ cogit ↄſerre q; ad eã nõ ꝑtinet. Et nõ ob.ꝙ offi
ciũ pꝛnũ eſt dotare ſiliã:qꝛ nõ cogũ actionẽ dotis cõicare
ĩmo ius pꝑmittit ſibi eam appꝛopꝛiare vt dictis.ll. Nõ ob.
ſcdᷣm qꝛ ule.ll.debẽt determinari per alias. Nec ob.tertiũ
qꝛ alius eſt effectꝰ*nouationis que ſit ꝑ ſniam: vt.l.ſi.C. de
vſu.rei iudi.⁊.l.j.C. de iudi.⁊ ibi nõ. Necob.l.vxoꝛẽ.S.te/
ſtamẽto.q ibi pꝛ fuit ſtipulatus ſibi aut ſilie:⁊ hoc caſu fa
uoꝛe dotis filia vidett adiecta ad obligationẽ:vt.l.gaius.j.
eo. Nec ob.hec lex q; ſᷣim diuerſas lectu.diuerſa eſt rñſio.
WCirca ſcõm qd iuris ſit ſm iura.C.poſt iuſtinianum:
Vr ꝓꝙ ſilie cõpetat illud illius cõſolidationis lʒ pꝛ fuit ſti/
pulatus:vt.l.rẽ in pñti.S.videamus.vbi loqtur de actio/
ne exſtipulatu. Pꝛeterea in eadeʒ.l.in.S.iᷣllo pculdu/
bio videt᷑ eſſe idẽ in actione ex ſtipulatu tacita vel expꝛel/
ſa ĩtelligat᷑ ⁊ tex.videi expᷣmere.e.l.S.⁊ hoc ex rei.⁊ hoc te/
net glo.in.d.S.videamus.⁊ hoc tenet Ja.de are.Et ſic cõ
ſuluit dñs Abaldinus de malauol.doctoꝛ ⁊ aduocatus

bonoñ.vt refert Ci.in.S.videamꝰ. Certe lʒ ille rõnes vꝛ/

gent tñ hoc nõ teneo ꝑ illas.ll.q;ꝛ actio ex ſtipulatu antiqᷓ
de q̃ fit mẽtio ĩ illa.l.rẽ in pñti.nõ ẽ illa que deſcẽdit ex ſti
pulatione expꝛeſſa de qua hic loꝗtur: ſʒ eſt queda q erat
in antiq̃ iuris pꝛudẽtia:vt dixi.S.e.l.ij.⁊ Ci no.in.d.l.j.G.
cũ aũt. Pꝛeterea qñ ceſſat ratio cõmunionis per ſtipula
tionẽ ceſſabit ius ↄſolidationis vt dictũ eſt. C Pꝛeterea
ego video ſm iura noua ⁊ nouiſſima ꝙ emãcipatio nõ ĩ/
pedit pꝛeʒ actiõeʒ q̃rẽ ꝑ ſtipłonẽ:vt.S.exneũ.⁊ auẽ. ſj q;uis
⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑ ibi expᷣſſio ⁊c.multomagis actionẽ ſibi
q̃ſitã nõ extiguit.ſi g illũ.S.itelligis ĩ ſtiplone expᷣſſa dic ꝙ
fuit ſtipulat ſimpłr:vt h ſʒ vnã lec.vel ſibi ⁊ ſilie ⁊ ſic ẽ ideʒ
qð de iure cõi ⁊ hoc tʒ ibi Qi.⁊ ſic tʒ ꝙ ſit idẽ de iure ffoꝝ.⁊
C. Ego aũt dico h̊ eẽ verũ niſi in duobꝰcaſibꝰ.ſ.ſi pꝛ hẽ
at alios filios ꝓ ꝗb'dederat dotẽ vl donationẽ ꝓpt᷑ nupti
as nec ſuerit ſtiplaſ⁊ illi ex aliq caſu nõ teneni ↄferre tũc
ne emergat ĩeq̃litas iſta ſilia hẽret ius ↄſolidatiõis vſq; ad
ↄcurrẽtẽ qᷓ;titatẽ. ¶ Scðs caſus? ſi exnei ſt a pꝛe bẽdes

“

Solu.matrimo.

inſtituti.caſus ẽ in.l.ſfi. C. cõia vtriuſq; iudi.nã ſi dos exa
cta a pꝛe filie reddit᷑ multomagis habita retinet᷑.⁊ lʒ glo.
in ẽneo ibi vx aliter ĩtelligẽ tñ hec ẽ vitas vt tex.ibi ſonat
⁊ ita ĩtelligit Aʒo in fũma de rei vx.acq.circa ſi.bᷣme col.⁊
glo.ibi ſuꝑ auẽ.ſʒ q;uis.qð tene mẽti. ¶ Circa tertiũ ſcili
cet qd iuris ſit de iure auctẽticoꝝ:Dicũt qdam ꝙ hodie
nõ obſtãte ſtipulatione ius ↄſolidationis ẽ apud ſiliã per
auẽ. ſʒ q;uis.C. de rei vx.acꝑ.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumi:᷑.naʒ ibi
dẽ ꝙ pꝛ tenet᷑ ↄſeruare etiã ſcdo nubẽti:ſʒ quõ pſeruarent
ſi eẽnt hẽdes pais ⁊ hoc tenebat Ri. mal.ꝑ illaʒ auẽ. Alij
dicũt ꝙ illa auc.nil facit.nã dos trãſibit ad hẽdes pꝛis cũ
onẽ ſuo vt ipſi cogani dotare.⁊ ita ibi ſẽtit Ci.in.j.q. ſuꝑ
illa auẽ. Alij vt dñs Rai.de foꝛ.dicũt ꝙ pᷣmo dat actio hẽ
dib illis ceſſãtibꝰ daret᷑ ſilie actio cauſa euitãdi circuitũ:
ar. l. dñs teſtõ.de cõdi.ĩde.¶ Nos ꝗd dicemꝰ: certe vẽ
ꝙ iſta opi.pẽdet ex hoc an trãſeat ad hẽdes pꝛis etiã ex̃ne
os dos cũ onere ſuo: Ri.ꝙ nõ.Ci.õ vt vidiſtis.Di.bꝛeui
ter in hoc variat.nã.S.e.l.ſi marit᷑.S.volũtate.tenet ꝙ nõ
licet .e.l.iĩſulã.in pᷣn. dicit ↄꝛiũ:vt habet᷑ ĩ ſuis additionib
2 miroꝛ de opi.tantoꝝ.nã ad quẽcũq; dos reuertat᷑ vadit
cũ ſuo onẽ:vt ex ea iterũ dotet᷑ ſilia:vt.l.ſi ſociꝰ ꝓ ſilia.S.
ſocio.vbi ẽ caſus rotũdus.⁊ miroꝛ ꝙ nullus allegauit. Ai
dẽdũ ẽ ergo ꝗd addit auẽ.ſʒ q;uis.dico ꝙ; ꝑ.d.l.ſi ſocius
dos reuertebaĩt᷑ ad pꝛeʒ cũ onere ſuo:vt eã dotẽ ſcðo viro
dare poſſet. NHo.ꝙ dicit poſſit.nõ enĩ ĩponit neceſſita
tẽ:ſʒ ſi eã cũ minoꝛi dote poterat cõmode nubẽ pꝛ poterat
minuẽ dotẽ.hodie vᷣo redactũ ẽ ad neceſſitatẽ:vt cogat᷑ da
re tãtũ ꝓut pᷣmo viro dedit:nec poſſit diminuẽ. Et iõ dico
ꝙ qñ pꝛ dat dotẽ pᷣmo viro põt ea ſibi ſtipulari:⁊ in hoc ẽ
nil inouatũ ꝑ auẽ ſp ſi poneres dotẽ ſemel datã pᷣmo viro
ſimplr poſtea dote ad pꝛem reuerlſa ipſe daret eã ſcdᷣo vi/
ro ⁊ ſibi expᷣſſe ſtipularet᷑ ſine filie volũtate hoc ſibi nõ pᷣiu
dicaret:ĩmo haberet ius ↄſolidationis ſicut ᷣmo:ſicut enĩ
exiuerat pꝛis bona ab initio ita ⁊ nüc dʒ eẽ vt dicit tex.in
coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑. Pꝛeterea ꝑ hac ſtipulationẽ minueret᷑
dos filie vel ſaltẽ cauſa qð eẽ nõ dʒ ⁊ hoc ſẽtit gl.i.d.auẽ.
ſʒ quis.ſi bñ iſpiciat:cũ hoc ſolũ ẽ inouatũ ꝑ auẽ. C Ex
pdictis ergo collige aut pꝛ ẽ ſtipulatꝰ ſimplłr aut ſibi ⁊ filie
aut ſibi aut filie ⁊ tũc de iure antiquo ſilia hʒ ius cõſolida
tionis:vt hac.l.ſm vnꝗ lec.⁊.l.vxoꝛeʒ.S.teſtõ.de le.iij.aut
fuit ſibi ſtipulat expᷣſſo tm̃ ꝓpꝛio noiĩe:⁊ tũc ſiqdẽ hoc ſu
it in pᷣmo mr̃imonio fſilia ꝑdidit ius ↄſolidationis:niſi in
duob caſib: vt. l.fi. C. cõia vtriuſq; iudi.Aut fuit dos ſe/

cũdi mr̃imonij:⁊ tũc aut pꝛ in pᷣmo mr̃imonio fuit ſtipula/

tus codẽ mõ quo in ſcdo ⁊ idẽ qð.S.ꝓxi.aut pᷣmo fuit da/
ta dos ſimpłr:⁊ tũc ꝑ ſtiplonẽ pꝛis ipſa nõ ꝑdit ius ↄſoli/
dationis:vt ĩ auc.ſʒ q;uis.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit.¶ Tertio
q̃ro de dote aduẽticia.Et in hoc non eſt dubiũ ꝙ ipſi ſilie
ea viua cõpetit actio etiã pꝛe ĩuito:vt.l.ij.S.qdð ſi in patris
8.e.⁊ ibi no.⁊.C. de col.auc̃.qdð locũ.lʒ glo.iĩnuit ↄꝛiũ.s.e.
l.titia.⁊ male:ſʒ ea filia moꝛtua tũc ẽ dubiũ.nã glo.huius

l.v? dicẽ ꝙ trãſeat ad ſilios tanq; ad hẽdẽ in eo ꝙ dicit ꝙ

regri volũtas eoꝝ ⁊ ita etiã v h ſẽtire Di. Sʒ tũc vꝛ ob ⸗
ſtare ꝙ 'm iſta tꝑa ſiliuſfa.nõ hẽbat hẽdẽ ab ĩteſtato etiã
ĩ caſtrẽſib:vt.l.j.⁊.ij.cũ ſilibꝰ.j.de caſtrẽ pecu.⁊ hoc v ſẽ
tire gl. S. e.l.nupta.S.j. ¶ Quid dicemꝰFm ius auctẽtico
rũ:illa.q.nõ hʒ dubiũ:qꝛ filij fũt hẽdes ꝑ auẽ.de hẽ.ab ĩte.
§.j. C. de ſuis ⁊ legit.auc.ſucceſſione. Iteʒ ſiliter de iure.C.
dico ꝙ in aduẽticijs ſil hʒ hẽdẽ:vt.C. de bo.q lib.l.ꝙ ſa⸗
tis.vbi no.tex.de h.⁊.l.quẽcũq;.e.ti.lʒ glo.ibi male intel.
l gat.vt. C. cõi.de ſuc.l.f.⁊ ad treb.l.ſi.Itẽ de iure ffoxꝝ.di
co idẽ h̊ caſu tm̃ ꝙ ſilia in dote aduẽticia bhʒ hẽdeʒ:vt hac
l. G̊ glo.⁊ Di.⁊ ẽ expᷣſſũ in.l.auus.in pn.de iur.do.ſi bñ ĩ

ſpiciat. Nec ob.qð diẽiĩ caſtrẽ.pec.q filiuſſa.nõ põt deſcẽ

dẽtes hẽre hẽdes legitimos ꝗ nõ ſũt ĩ ptãte pꝛis vł ab ipſo
pꝛe emã cipati. Et ſic ipſe pꝛ ipſis deſcẽdẽtibꝰ pᷣſer::vt.j.ſi⸗
ꝗs a pa.fu.ma.l.j. S.nepos.ſj ſilia põt habẽ poſterioꝛita/

tẽ q̃nõ ẽ neqʒ fuit in ptãte pꝛis ipſi ſilie: vt ĩſti.de pa.po.i
fi. Mec ob.qd nõ..e.l.nupta.S.j.q; illud refert ad.l.ꝓut
loꝗtur de dote ꝓſecticia:ſec' in aduẽticia vt dixi als male

diceret. Quarto qᷓro ꝗd de dote ꝓfecticia qñ ipſa ſilia
cẽ ſtipulata ipſo iure volẽte vel pꝛẽ eius noĩe:vt in caſu hu/

ius.l.bᷣm Di.vel alio mõ pꝛ donauit ipſi filie ĩtegrã actio

nẽ de do:e cui erit actio ſoluto mrfimonio? Rñ.viua filia

nõ ẽ dubiũ ꝙ ẽ ipſi ſilie:vt h̊ im Hi.⁊.S.e.l.ſi cũ doteʒ.in
pᷣn. x.S.fam.her.l.põpo.philadelphus.⁊ nõ.C.de inoffi.
do. l. ij. filia moꝛtua vẽ ꝙ trãſeat ad filios ſilie tanq; ad

hẽdes: vt hͥ m lec. Di.⁊ exp̃ſſe ipſe Di.dicit rñdẽdo ad.l.

dos a pꝛe ꝓfecta.vt.S.vidiſtis. In ↄꝛiuʒ vĩ ꝙ pꝛ occupat

ius ſilie: vt nõ.S. e.l.nupta.S.j.etiaʒ 'm iura hodierna:vt
nõ.in auẽ de here.q̃ ab ĩteſta.S.j. Et Aʒo dicit exp̃ſſe ĩſũ

ma ſo.ma.circa fi.vitas ẽ ꝙ filia trãſmittit ad filios tanq;
ad hẽdes vt hic fm hãc lec.⁊.S.de pac.do.l.ĩter ſocerũ..
cũ iter. vbi ẽ caſus no.nã ibi in caſu omiſſo pꝛ videt dona
re milie:⁊ ipſius ſolius ẽ actio:vt.S.e.l.ſi cũ dotẽ.in pᷣn.⁊ iõ
ibi tenet ꝓpter filios tanq; hẽdes ſilie:⁊ ita iĩtelligit illum
S. Odof. ⁊ Ja.de bel.in q̃dã diſputatione: vt dixi.S.e.l.ſi
cũ dotẽ in pᷣn.de iure vo auctẽticoꝝ hoc eſt expeditum q;
tex. dicit oĩa que per filiũ pꝛi nõ querunĩ trãſeunt ad eius
heredes deſcẽdentes:vt in.d.S.j.in auẽ.de heredi.que ab
inteſta. m doc.ſʒ dos ex donatione tacita vel expꝛeſſa ac
quirit ipſi filie:ita ꝙ pater in ea nil habet facere:vt dictuʒ
eſt: ergo trãſit ad filios vt heredes. Non ob.qð nõ.in.l.
nupta. ⁊ per Aʒo.in ſũma. qꝛ illud qñ pater nõ donauit
filie tacite vł expꝛeſſe in.q.nr̃a eſt ſecus. Nõ ob.qdð nõ.in
S. j. de here.que ab inteſta.q; verũ eſt ꝙ etiã filius hodie
nõ habet heredẽ in ꝓfecticijs.ſ.peculijs que ipſi filio nõ
querunt᷑:ſʒ ipſoꝝ dñiuʒ in bonis pꝛis remanet:vt.C.fami.
her.l. certum. ¶ Quinto quero ꝗd in dote ꝓfecticia vbi
nulla ſtipulatio interuenit 'm ius cõmune ⁊ filia in pote/
ſtate moꝛtua eſt in mr̃imonio ſuꝑſtitib liberis:an dos de

beat ad pꝛeʒ reuerti: Iſta queſtio ẽ antiqua ⁊ difficilis ⁊ fu

it opi.olim ⁊ hodie liberis nõ extãtibus.naʒ Martinus
antiquus gloſatoꝛ dicebat dotẽ nõ remanere apud pꝛem

pᷣmo per caſũ.l.illã.C. de col.ſcdᷣo per rõnem qꝛ in ſuccel/

ſione pᷣma canſa eſt filioꝝ:⁊ ſic ſilij pferunt᷑ pꝛi ⁊ iſtam ra/⸗

tionẽ ponit. C. e.l.dos a pꝛe. Item pꝛo eo videt᷑ caſus..

de pac.dot᷑.l.j.⁊.l.inter ſocerũ in pᷣnci.⁊. S.cum inter.j.de
le.iij.l.ꝰxoꝛẽ. S.teſtamẽto.s.de mino.l.iij .ſʒ vtrũ.vbi di/
cit ꝙ dos eſt ꝓpꝛiũ pꝛimoniũ ipſiꝰ filie:ergo trãſmittit ad
filios:vt.S.e.l.ſi ab hoſtibꝰ.Et in hac.l.v caſus a ↄꝛio ſen
ſu.⁊ iſta iura ĩiducunt᷑ hic per gl.pꝛo Mar. Itẽ pꝛo ſe in
ducit caſũ vt le.no.ca.l.fi.S.j.⁊ ibi glo.hoc tãgit. Pe. de
bel.⁊ qdam alij moderni tenẽt iſtam opinio.⁊ de iure ad/
dũt rõnem.dos datur ꝓpter onera mr̃imonij:vt.l.ꝓ one
ribus.C. de iure do.⁊ mr̃imoniũ eſt fauoꝛabile ꝓpter libe
roꝝ ꝓcreationẽ: vt.S.e.l.j.ſʒ onus liberoꝝ remanet apud
pꝛem.ergo ⁊c̃.vt.l.ſi maritus.fami.her.⁊.S.de iure do.l.ſi
is. S.j.Alij vt Bul. Jo.⁊ Aʒo ſũt in ꝛia opi.ꝙ indiſtin/
cte reuertat᷑ ad pꝛem niſi ſit factũ pactũ in ↄꝛiuʒ:vt.l.dos
a pꝛe.C. e.⁊. C. de pac.do.l.ſi pꝛ.in pn.C.de bo.q li.l.ij.⁊.
rẽ ra.ha.l.fi.⁊ ..de ſol.l.pater.S.eo.l.ſi ab hoſtibus.C.de
neg.ge.l.ſi ꝙ in vxoꝛem.⁊.S.ad macedo.l.ſiliuſſa.cũ ſimi/⸗
libus notatis.l.dos a patre.Sʒ ad oẽs iſtas.ll.reſpõdet
Mar. ꝙ debet diſtingui fm pꝛedictas.ll.ſed illa non eſt
bona rũſio:vt.j.patebit. Itẽ H̊/ ꝓbat᷑ per rõnẽ ſicut in ex/
neo:vt nõ.in.d.l.dos a pꝛe. Itẽ per aliã rõneʒ q̃ten duo

participãt circa idẽ illud dʒ ſeruari de vno qð dʒ ſeruari

de altero:vt.l.ſi de meis.S.de arbi.⁊.l.ſi.C. de duo.re.⁊.C.
de fruc. ⁊ li.expẽ.l.fi.cũ ſi.ſed moꝛtuo patre ↄſolidat actio
in filiã ſine diſtinctione.ergo idẽ moꝛtua ſilia: ⁊ hãc rõneʒ
ponit etiã glo.in.ð.l.dos a pꝛe.per quã rõneʒ Di.tenuit
illã opi.de iure. Sʒ qui tenẽt ↄꝛium rũdent ꝙ hoc verum
qñ in vtroq; eſt eadem ratio hic ſecus. Item inducit glo.

ut
le
l

Solu.mair noꝛ

C.de rei vx.acꝭ.l.vna.S.ſileãt.vbidẽ expᷣſſe.Sʒ Mar.rſi
det ꝙ ibi fuit mrimoniũ ſolutũ diuoꝛtio ⁊c̃.⁊ ſic innuit tex.
ibi dũ ſeqtur ̊ vxoꝛẽ ⁊c.⁊ ſic ĩnuit vxoꝛẽ ſuꝑuiuẽ. Pꝛetea
iſtud pᷣuilegiũ ne iſte retẽtiones ſiãt nõ trãſire ad alios hẽ
des:nec ad pꝛem:vt.j.dicã. Itẽtiducũt.j.e.l.ſi dotali.ſed
dic vt ibi. Itẽ facit.j.de do.pᷣle.l.j.in pᷣn.ſʒ rũde eodẽ mõ.
Itẽ facit ð Mar.q; ᷣm iſta tꝑa filiuſfa.nõ hẽbat hẽdem:
vt.l.ij.j.de caſtrẽ.pecu.ergo nõ trãſmittit ad ſilios tanqᷓ;
ad hẽdes.iſtã rõneʒ facit Aʒo in ſũma ſo.ma.circa fi.ſed
põt rñderi ꝙ imo hʒ in dote:vt.ð.dixi. Itẽ ↄ; Mar.indu
cit Ja.de ra.ſiliꝰ nõ põt plus iuris trãſſerre in heredes qᷓ;
hẽat:vt de re.iur.l.nemo plus iuris.⁊.l.nõ his.S.non de
beo. C.l.hẽdẽ.e.ti.ſʒ ipſa ſilia erat hui ↄditionis ꝙ ſoluto
mr̃imonio dos reuertebat᷑ ad pꝛem.ergo idẽ in ſilijs ipſiꝰ
ꝓpter quã rõnẽ Ja.de ra.⁊ Ci.tenẽt ſequẽdo eũ iſtã opi.iĩ
l.dos a pꝛe.ſʒ certe hec rõ nõ ↄcludit:qꝛ ſilia habebit hoc
ius qꝛ nõ exiſtẽte in pꝛia ptãte dos erit itegra ſua:vt in.S.
videam. C.j.e.l.ſi ſocer.ita ergo in ꝓpoſito cũ ſilij ipſi mu

lieris nõ ſint ĩ ptãte pꝛis mr̃ni.ſ.aui eoꝝ ↄſolidei totũ ius

dotis in eos ſiẽ ſieret i mr̃e eoꝝ. Quid ergo dicem:certe
multũ ẽ dubia.q.intm. Rof.in ti.de act.⁊ ſtipu.ꝓ dote
voluit eligẽ verioꝛẽ:⁊ nii gloſatoꝛes qũ volũt ponẽ exẽplũ
de.l. de cui itellectu dubitet ponũt exẽplũ de hac.l.vt nõ.
in.l.nõ pñt.s.de legi.ſinalr tñ teneo cõem opi.nr̃oꝝ ma/
ioꝝ ꝙ de iure debeat ad pꝛem reuerti ſimplxr ſiue exiſtãt li
beri ſiue nõ ꝑ.ll.alle.ꝑ nr̃os glo.ꝗ dicũt ſimpłr ad pꝛeʒ re
uerti qᷓ ꝑ nullã aliã.l.diſtinguii.debẽt ergo ĩtelligi ꝙ nul
lo caſu dos remaneat apud mar itũ:vt.j.de v.ſi.l.cũ q̃re/
bat. Scdo ꝑ.S.ſileat.⁊ ꝑ rõnẽ ibi poſitã qꝛ nãli rõne pꝛ te
net alere ſilios nõ ꝓpter dotẽ ⁊ ꝑ hoc pʒ rñſio ad rõnem
Pe. Tertio ꝑ.l.ĩter ſocerũ.S.cũ iter.nam ex vigoꝛe tacite
renũciationis dos ſibi retinct᷑:als iſta lex eẽt facta fruſtra
⁊ in caſu nõ dubio õ.l.ꝙ labeo.ad carbo. Quarto qñ ſi/
lia paſcit in dote nocet ſibi ita demum ac ſi fuiſſet ſui iuris
effecta:vt.S.e.I ij.S.itẽ ſi volũtate.ſ̊ ſi opi. Mar.eẽt vera
noceret ſibi in alio caſu.ſ.ſi ſilia decederet cũ ſilijs:⁊ ſic iu/⸗
riſcõ.iſumiciẽter rñdiſſet qð nõ ẽ dicẽdũ. Nõ ob.l.illaʒ.C.
de col.qꝛ loꝗtur ibi in ſilia ſui iuris:qð pʒ qꝛ ibi ↄiũgit pa
trẽ ⁊ mr̃em quã ↄſtat nõ habẽ in ptate. Nec ob.ꝙ in ſuc/
ceſſione ẽ ꝓxima cauſa ſilioꝝ ⁊c.qꝛ in hac dote ꝓfecticia
q̃ ẽ cõis ſibi ⁊ pꝛ ipſe nõ hʒ hẽdẽ:hoc ẽ qdð voluit dicẽ.l.ij.
de bo. q̃ li.ſvt ea ꝗ dicunt᷑ de aduẽticijs alijs nõ hñt locũ
in dote a pꝛe data. Nõ ob.l.iter ſocerũ.in pn.⁊.S.cũ inter
imo ſacit/put dixi. Nec ob.l.vxoꝛẽ. S.teſtõ.de le.iij.qꝛ ibi
pꝛ deceſſerat:in.q.nr̃a viuebat. Nec ob.l.ijj.ſʒ vtruʒ.qa
nõ ẽ vere ꝓpꝛiũ:ſʒ q̃ſi rõne cõionis. Nec ob.l.ſi ab hoſti⸗
bus.q facit ꝓ. Nec ob.j.vt le.no.ca.l.ſi.S.j.⁊ ibi nõ.Cõ
cludo ergo de iure dotẽ reuerti ad pꝛem lʒ de ↄſuetudine
obſeruet᷑ opi. Mar.⁊ iſta diſputatio an de iure an de cõ
ſuetudine dos reuertat᷑ ẽ vtilis ꝓpter multa.pᷣmo ecce ſtli/
uſfa.hũñs ſilios ex pᷣmo mr̃imonio nupſit ſcᷣo viro:⁊ habʒ
dotẽ ꝓfecticiã ⁊ moꝛit in ſcdo mr̃imonio ſine ſilijs: Certe
ſi de iure ẽ vera opi. Mar. ſuccederẽt ĩ dotẽ ſilij pᷣmi mr̃i
monii qꝛ pᷣma cauſa ẽ liberoꝝ.ſi de iure nõ ẽ vera tũc ſecꝰ.
nã cũ ↄſuetudo dictet ꝙ dos remaneat apud virũ ꝓpter
ſilios eiuſdẽ mr̃imonij nõ extẽdat᷑ ad aliũ caſũ:vt.l.ſi vo.S.
de viro.j.e.⁊.l.qð vo.j.de legi. Et hoc tenuit Ja.bu.i.l.
i. C. cõia vtriuſq; iudi. ⁊ ibi reꝑit in repoꝛtationibꝰ ſuis: =-
hoc puto verũ:q; de eodẽ opʒ ſilios ↄſiſtẽ.caſus ẽ in.l.ſiĩ/
ter virũ.s.de pac.oↄuẽ.⁊.j.de ↄdi.⁊ de.l.cũ vir. Itẽ facẽ ad
aliud. pone ꝙ marit deceſſit pᷣmo poſtea deceſſit vxoꝛ ex
tãtib liberis: an pẽ poterit repetẽ dotẽ ab illis ſilijs: Di.
H v dicẽ ꝙ nõ q̃ſi ſilij hẽani vt hẽdes ſilie ibi dũ dicit rñ/⸗

dẽdo ad.l.dos a pꝛe.vel illud qñ mulier deceſſit in matri /

monio. Si aũt poſt repetit vt hẽs ſilie vt hic.Et iſta ſũt v
ba ſua vt vidiſtis:q̃ſi dicat ſi ſilij extãt ipſi ſũt hẽdes als pꝛ.
Vel foꝛte fuit mot Di.ad h dicẽdũ:q;ꝛ añ mrimoniũ nõ ẽ

nata actio:⁊ ſic filia nõ hʒ qd trãſmittit:⁊ iõ tota actio eſt
pꝛis:ſecꝰ ſoluto mr̃imonio.iſtã reputo falſã de iure.nã illiꝰ
ↄſolidationis iter pꝛem ⁊ ſiliã eodẽ mõ hʒ locũ ſoluto mr̃i⸗
monio añ dotis exactionẽ ſicut eo ↄſtãte:vt.S.e.l.ſi mari
to.S.ſi volũtate.⁊.j.e.l.iſulã.in pᷣn.⁊ ſic mrimoniũ eẽ ſolu
tũ nõ facit illð ius magis eẽ trãſmiſſibile ad hẽdes qᷓ; pᷣmo
vñ hoc nõ ẽ verũ de iure.nec etiã puto veꝝ de ↄſuetudine:
qꝛ iſta ↄſuetudo hʒ locũ in muliẽ decedẽte in mrimonio:vt
l. dos a pꝛe.⁊ ſic nõ poꝛigit ad caſum quo vir pᷣdecedit ⁊
mulier ſuꝑuiuit:ar. d.l.ſi vo.S.de viro.⁊ qð nõ.j.e.l.ſi do

talis.⁊ de do.p̃le.l.j.in pᷣn.⁊.C. de pac.ↄuẽ.l.ij.Et cũ erã

bononie eã audiui ſic determinataʒ fuiſſe bñ ꝑ.viij.doc.tñ
de dicto Di. H nullã fecerũt mẽtionẽ.credo hoc eẽ veꝝ de
iure:⁊ vẽ caſus.S.de pac.do.l.bebliꝰ. Pꝛedicta vera niſi
pꝓbaret᷑ de ↄſuetudine idẽ eẽ etiã ſi mulier decedẽt in vidui
tate exñtib liberis ⁊ hoc ſᷣm opi.quã tenemus.ſed ſi opi.
Mar. eẽt vera de iure:tũc iſti filij ſuccederẽt mr̃i:vt here
des. Itẽ ad aliud an ſilij filie cõputẽt ſibi dotẽ mr̃is eoꝝ in
ſupplemẽtũ legitime eis debite in bonis aui an nõ:nam ſi
vera eẽt opi. Mar. de iure ipſi hñt vt hẽdes mr̃is:⁊ ſic nõ
cõputani in legitimã cũ tractaret᷑ de ſucceſſione aui: vt.l.
ſcimꝰ.S.repletionẽ.Si vo alia opi.eẽt verioꝛ iſti filij nõ ha
bẽt hoc a mr̃e eoꝝ:ſj a pꝛe mr̃is a q̃ ↄſuetudo aufert: ⁊ ſic
videret᷑ ꝛiuũ.hoc nõ examino mõ: q; vtilis ⁊ ſõtilis paſſus
ẽ. ¶ Sexto q̃ro vtrũ cũ pꝛ agit de dote ſit pᷣuilegiabᷣſicut
filia: Et dicit Di.ꝙ vẽ ꝙ ſic:qꝛ pꝛi cõpetit actio ex ſtiplo/
ne tacita:vt.S.exneũ.⁊.S.ſe.C. de rei vxo.ac. Pꝛeterea vẽ
caſus/j.e.l.iſulã.S.vſuras. In ↄꝛiũ qñ pſona facit locũ pᷣui
legio ceſſãte ꝑſona ceſſat pᷣuilegiũ:vt.l.in oĩbꝰ.⁊.l.pᷣuile/
giũ.j.de reg.iur.ſʒ puilegiũ ↄcedũ mulieri ergo ⁊c̃.vñ ip⸗
ſe diſtinguit:aut pꝛ agit ſilia viuẽte:⁊ ẽ actio pᷣuilegiata:qꝛ
agit ad vtilitatẽ ſilie.aut agit ſilia moꝛtua:⁊ tũc ẽ ſecꝰ. Nõ
ob.l.iſulã.S.vſuras.j.e.q; ibi pꝛ fuit ſtipulat vſuras:iõ hʒ
eas nõ ꝙ ſit actio boneſidei in pꝛe.acceſſiones aũt nãles
bñ haberet etiã ſine ſtipulatione:vt.l.ſi maritus in fi.S.e.
ita dz ĩtelligi qð nõ.in.S.iteʒ ſi de dote.als in.S.fuerat.iĩſti.
de acti. Et quatũ ad ſcᷣm credo ꝙ ſit veꝝ qð Di.dicit ꝙ
actio q̃ trãſit ad pꝛem nõ ſit bonendei.¶ Ego credo ꝙ ſi
ad diabolũ ĩfernalẽ traſiret hẽret pᷣuilegiũ dotis:q;ꝛ oẽ b/
uilegiũ datũ doti meret᷑ executionẽ a lege vel ab hoie viua

muliẽ trãſit ad quẽcũq; vadit dos:vt dixiiin.l.ſimaritũ.S.

e.nã vſufruct ẽ ꝑſonalis:⁊ in eo ꝙ ẽ facta executio trãſit
ad hẽdẽ.in eo ꝙ nõ ẽ facta executio nõ trãſit:mõ actio de
dote incõtinẽti ꝙ ẽ dos ẽ pᷣuilegiata:⁊ ſic ẽ ſacta executio.
Itẽ pᷣuilegiũ hypothece ſtatim cum dos ẽ facta ẽ executio
ad quẽcũq; trãſit.ſũt tñ q̃da pᷣuilegia q̃ nõ mereni execu/
tionẽ:nec a lege nec ab hoĩe:vt pᷣuilegiũ ꝑſonale qð nõ hʒ
niſi venerit ad cõflictũ.Et qd eſt puilegiu:tex.dicit. C. qui
bo.ce.poſ.l.ſi S.ſi.circa fi.vbi dẽ ꝙ ẽ qðdam offm iudicis
qð reſultat ex illo pᷣuilegio:qꝛ nõ eſt pᷣuilegiatus ꝑ ius: ſʒ
iudex ex officio ſuo p̃ᷣfert:iõ nõ trãſit ad alios moꝛtua mu
liere im hãc glo.ꝗcqd dixi tibiin.l.j.S.e. Pꝛiuilegiũ ergo
boneſidei trãſit ad quẽcũq;:vt.S.exneũ.⁊.S.ſe.C. de rei vx.
aci.ſʒ in iſto pᷣuilegio q; non meret᷑ executionẽ in muliere
nõ trãſit ad pꝛeʒ viua ſilia. Pone ergo in ſili ꝙ mulier ce
dit actionẽ de dote alteri trãſibit ne in ceſſionarium viua
muliere cũ pᷣuilegijs ſuis? Pe.⁊ Ci in.l.j.C. de puile.do.
dicũt ꝙ ſic:qꝛ ꝑtinet ad vtilitateʒ mulieris:⁊ alle.l.vlti.de
pᷣuile.ſñiſ.⁊ eodẽ modo trãſit ad pꝛem. Dñi ego cogitaui g
anno tenui opi. Pe.ibi vbi ponit:ſʒ reperij vnã.l.q̃ tur/
bauit ſpũm meũ in h in auc.vt exac.inſtru.do.circa pꝛin.
colla.vij. Neſcio ꝗd dicã.ſinaliter ẽ ſic dicẽdũ q̃dã eſt ceſ/
ſio qᷓ fit ex neceſſitate ex vtraq; parte: q ille ꝗ cedit cogit

cedẽ:⁊ ille q emit cogit᷑ emẽ:iſto caſu traſit cũ onẽ ſuo:vt.l.

ſi. C. de pᷣui.fiſ.⁊ ſi neſcires extrahere tunc venias ad me.
Quedaã ẽ ceſſio q̃ ſt ex volũtate:⁊ iſto caſu nõ trãſit pᷣuile
gii:yt in auẽ.vt exac.iſtru.do.circa pᷣn.ſʒ geꝗd dixi in.l.

ð

ita ꝙ nõ eſt alibi.

Solu. matrimo.

vnica. C. de pᷣui.do.qꝙ trãſit pᷣuilegiũ in ceſſionariũ :intelli/⸗

go ſi agit iure directo noĩe cedẽtis:vt glo.ꝓpbat in.S.fue/

rat.ĩſti.de act.ſecꝰ ſi agẽt noĩe ſuo vtili quo ad pꝛem: pat᷑

põt agẽ ſuo noĩe tanq; adminiſtratoꝛ ſilie: vt.l.cũ dos..
de pac.do.dixi in.l.ſi cũ dotẽ. S.itẽ cũ pꝛ.S.e. Et.l.ij.S.iteʒ
ſi volũtate..e.Et iſto caſu ſi agit dico ꝙ hʒ pᷣuilegiũ.ſed ſi
agẽt noĩe ſuo ⁊ ad ſuã vtilitatẽ:lʒ veniat ꝑ obliquũ ad ſiliã
tũc nõ bʒ pᷣuilegiũ:⁊ ſic ſum expediti. ¶ Sʒ q̃ro pꝛ dedit
dotẽ ſilie ⁊ ſtipulatꝰẽ ꝓ ſilia ⁊ ẽ moꝛtua ſine liberis: ſucce/
dit ne pẽ ſolus ꝗ dedit dotẽ vel pꝛ ⁊ mr̃ cũ fribꝰ ⁊ ſoꝛoꝛib:
Et fui nuꝑ ĩiterrogat᷑ de hoc:⁊ caſus ẽ in.l.qð ſcitis.ſcðo
rñſo.C. de bo.q̃ li.dixi ꝙ pꝛ ſolus:⁊ eſt ibi caſus ſingularis

BDos ſoluto mr̃imonio ꝑ actio/
Jpater. n de dote repetü. h.d. ¶ Op.
α ꝙ agit ↄditione idebiti:vt.l.ſiqs fũdũ.S.j.S.loca.
dicit ſo. vt ibi Pe. dicit ꝙ hic ẽ ſpãle ſauoꝛe dotis.rõ
qꝛ actio de dote eſt cõis pꝛi ⁊ filie: ſʒ ↄditio ĩdebiti ẽ ꝓpꝛie
pꝛis ſoliꝰ ſoluẽtis ĩidebitũ. ¶ Ex quo no.ꝙ actio de dote
etiã ſoluto mr̃imonio efficũ ꝓpꝛia pꝛis ⁊ ſilie.vel dic aliter
Fſm Ja.-de ra.nã lʒ mr̃imoniũ ſit ſolutũ:tñ dos adhucẽ de

bita viro: vt.l.ſi ſocer.S.lutiꝰꝗ. e.⁊.l.titio.S.titio.de cõdi.⁊

de. ⁊ iõ etiã ſi ſoluat᷑ ſoluto mr̃imonio in dotẽ ↄuertü.facit
qð dixi.s.e.l.ſi marito.S.j.⁊ qð nõ.in glo.bi.
Moꝛs ciuilis pꝛis ſacit

M inſulam. ction de dote ſilio eẽ ꝓ

- lido.h.d. ¶ Op.S.e.l.ſi marito.S.ſi volũtate.

Blo. ſubaudit hic maxime.vel dic ꝙ nõ petierat cum effe
ctu.i.nõ exegerat.nã tũc ſecꝰ:q̃ſi dicat ꝑx exactionẽ ipedit

ↄſolidatio ſieri in filiã nõ ꝑ petitionẽ vel ſnĩiam:vt in.l.cõ/⸗
traria.⁊ verũ dicit.C. cõia vtriuſq; iudi.l.ſfi.⁊.C. de bo.q̃ li
be.l.ij. Addit Di.rõnẽ ꝙ ſi pꝛi eẽt ſoluta actio de dote eſ

ſet extincta ⁊ bona trãſirẽt ad fiſcũ cũ onẽ ſuo: ar.l.ſi ma

rito.in pᷣn.S.e.⁊.l.marit.⁊ ad.l.fal.l.cũ ſiſco.⁊ ad treb.l.
marcellus.ita dicit Di.tenet ergo ꝙ onus dotãdi ſiliã trã
ſit ad hẽdẽ exneũ. ↄꝛiũ dixi in.l.ſi marito.S.ſi volũtate.ð.e.
⁊ dixi in.l.ſi dotem.S.eo.

=⸗-2-— Vir nõ lucrat᷑ fruct dotis putatiue:
Eructus. retinet tñ q̃tenꝰ in vxoꝛẽ ↄſũpſit ⁊ q̃te/

nus neceſſario vel vtiliter ĩpẽdit.h.d. ¶ Op.dã hic ante
cauſã liberalẽ. j qꝛ pẽdẽte cauſa liberali vir dʒ etiaʒ alere

ipſã vxoꝛẽ: vt.l.ſfi. C. de oꝛdi.iudi.So.exponit hic añ cau

ſã liber alẽ.ſ.ſfinitã. ⁊ ceſſãt ↄꝛia.qñq; exponit᷑ ecõtra:vt.j.
de ↄꝛio iudi.tu.l.ijS.pe.Et hoc inducit Ja.de are.ad.q.
de teſtib quoꝝ vn dicit aliqd fuiſſe añ guerrã:alius dicit
ſfuiſſe poſt guerrã:nõ enĩ ↄdicũt ſibi.dʒ eni ĩtelligi añ guer
rã.ſ.ſinitã: ⁊ poſt guerrã.iſ.ĩchoatã:⁊ ſic ad idẽ tpᷣs ſe refe
rũt.de quo hẽs tex.ex de teſti.c.cũ tu ſacit.s.ſi cer.pe.l.ij:
S. pe. in eo ꝙ exponit᷑ añ nuptias ⁊ poſt nuptias:⁊ ibi pla

ne hüũc articulũ examinaui. ¶ Op.S. e.l. diuoꝛtio.S.ĩ pen

dia. So.ibi in vera dote hic in putatiua: ⁊ ̃in hoc hic v‚
tex.ʒ glo.⁊ Di.in eo qð nõ.S.e.l.ſi añ nuptias.vt in mr̃i⸗
monio putatiuo gꝗs tenet᷑ reſtituẽ fruct niſi q̃tenꝰ ↄſũpſit

in muliẽ vel in reb e. ¶ Op. C. de rei vẽ.l.certũ. So.ibi
logtur in boneſidei poſſeſſoꝛe ꝗ putabat ſe dñm ⁊ ſui ↄtẽ/

platione tm̃ fruct recipiebat nullo alio reſpectu: hͥ vo ꝑci
piebat fructꝰ rõne oneris mr̃imonij. Quero quo iure
marit illos fructꝰ ſibi cõpẽſat:vel iure cõpẽſationis vel iu
re exceptionis doli: Quidaã dicũt ꝙ iure compẽſationis.
Mec ob.S.ſʒ nec ob ĩpẽſas.C. de rei vx.acſ.qꝛ ibi nõ ꝓhi⸗
beĩ cõpẽſatio vt ibi dixi in.l.reiiudicate.S.j.S.eo.⁊ poſito
ꝙ ꝓhiberet᷑ nõ hʒ locũ in mr̃imonio putatiuo:ſʒ in vero:
vt.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi.cũ.l.ſequẽ.ð.eo.

* Debitũ hincinde ex cauſa vſuraria cõ⸗
Mſuras. pẽſat. Itẽ marito nõ debent᷑ vſure ꝗ nõ

alit vxoꝛẽ.h.d. Quero an in actione de dote currant
vlure ex moꝛa: Qerte ſic qꝛ ẽ actio boneſidei:vt hẽs in gl.

p. d.
ſua opa poſſit ſibi qᷓrere victũ qð tene mẽti.oẽs glo.tẽdũt

bẽs ergo ꝙ actio de dote eſt pᷣuilegiata etiã moꝛtua filia.
¶ QAuero ꝗd de iure canonico an iſta vſura debeat: Rñ
deo marito poſt moꝛã in dãdo ſibi dotẽ debeni vſure:ma
gis enĩ petit tanq; ꝓpꝛiũ ĩtereſſe q; ſuſtinuit onera mr̃imo
nij q vt vſura ꝓpꝛia:vt in.c.ſalubꝛiter. ex de vſuris.ſʒ mu
lieri paſſe moꝛã in dote reſtituenda ſibi ſoluto mr̃imonio

vſure nõ debent᷑: qꝛ tũc ꝓpꝛie eẽnt vſure ſm Inno.⁊ Jo.

an. in. d. c. ſalubꝛiter. lʒ Li. aliter dicat in.l.j.S.exactio.C.
de rei vx. ach.facit qð tenet Aʒo in ſũma de vſuris ꝙ oẽs
vſure etiam legales ſunt hodie pꝛohibite ⁊ coꝛecte de iu/⸗/
re canonico.

(A d Reintegrato matrimonio iudicium
Ad ulrum. de dote inceptum per extraneum nõ

diſſoluitur. h. d. ir⸗
arit nõ tene? ꝑ reſtitu
S .
J mart tus. tionẽ dotis actionẽ de do/
te cedẽ ſi aliud adiũctũ ſufficiẽs ſibi nõ remanet.
lo. dicit notabiliter niſi pſona mariti ſit talis ꝙ ex

ad expoſitionẽ littere. ¶ Querit hic Ja. de are.qd ſi eti
am mulier nõ hʒ vñ viuat: Certe ipſa pᷣſert viro . Dixi in

l.maritũ. S. e. Di. ĩducit ad.q.teneoꝛ tibi ad cẽtũ volo ſol/

uere noĩe debitoꝝ an cogaris recipe? Er ꝙ ſic:vt hac.l.
2.l.cũ qᷓrũ j.de admi.tu. In pꝛium ceſſio vꝛ emptio vt.l.ſi
dubitet. S. j. .l.cũ is q.j.de ſideiuſ.ſʒ nemo ĩuit cogit᷑ emẽ
ergo ⁊c̃.Di.dic ꝙ nõ cogit᷑ recipe:vt.l.aduerſus.C.ſi cer.
pe.⁊.l.nã ⁊ fuus.s.de neg.ge. Mihi vẽ ꝙ hec.q.nõ ſuit
neceſſaria.nã aut ꝗs tenet᷑ iõ qꝛ hʒ actionẽ ⁊ eã cedẽdo li
berat᷑:vt.l.qdð debei.s.de peculł.Aut tenet᷑ als ⁊ tũc nõ co
get ꝗs recipe actiones niſi cũ debitoꝛ aliud non hẽret:vt
l.ei ꝗ.⁊ auẽ.ibi poſita.C. de ſolu.

e * Succeſſio ſoceri quã facit gene/
— locer. ro nõ ꝑimit filie ius cõſolidatio/
