
pᷣn.de ope.li.quare tene ſcdaʒ lec.poſitã hic:qꝛ iſta ſũt ver

ba legis:et exponam ſi.i.quis:vt dicit glo.ſʒ quã lec.ha
bes ꝙ filius iã natus pꝛeterit᷑ lʒ viuo teſtatoꝛe decedat:ta
men teſtamentũ nõ cõſñrmatur.de hoc tamẽ plene habeꝶʒ
in.l.poſthumꝰ.in pn.S.de iniuſ.teſta. ¶ Juxta.l.noſtrã
querit glo.hic quid ſi pꝛeteriteſt filius poſthumꝰ qui na/
tus viuo teſtatoꝛe decedit:an rũpat᷑ ſuper p teſtamentum:
BGBlo.ꝙ nõ: qꝛ ⁊ꝰ teſtamẽtũ cõſirmat᷑ tĩ de iure pꝛetoꝛio:
vt poſſit peti bonoꝛũ poſſeſſio ſmtabu. vt.l.poſthumꝰ. in
p̃n. de iniul.teſta.⁊ ideo pꝛimũ nõ rumpit᷑:quia ad hoc vt
pꝛimũ rũpatur per ſecũdũ requiritur ꝙ ex ſcdᷣo potuerit
adiri de iure ciuili:vt.l.cũ in ſco.de iniuſ.teſta.ꝓbatur ĩ
l. filius qui in poteſtate.S.de libe.⁊ poſthu.vide glo.q̃ in/

cipit ſub hac cõditiõe.glo.iſta male dicit in caſu in quo lo

quitur:nã ex ſcdo teſtamẽto in quo poſthum eſt pᷣteritus
poſſibile fuit hereditatẽ adiri de iure ciuili: vtputa nõ na
to poſthumo:iõ pꝛimũ rumpit: vt.l.j.⁊.ij.S.de iniuſ.teſta.
⁊ eſt cõtra iſtã glo.caſus in.l.poſthumi.ꝭ.ſed ⁊ ſi cõſtãte.
ᷓ. de iniuſ.teſta.⁊ ſic glo.male dicit:qꝛ potuerit adiri here
ditas de iure ciuili.rõnes autẽ poſite in glo.ↄcludũt veri⸗
tatẽ in ſilio iã nato pꝛeterito.⁊ ꝓbatur per caſum..ſ.ſi filiꝰ
in poteſtate.S.de libe.⁊ poſthu. ¶ Sed quero quid ſi ſe/
undũ teſtamẽtũ eſt tale ex quo neceſſe ſit peti bono.poſ.
Fmtabu.ex alia tamẽ cauſa q; pꝛopter cauſã p̃teritionis:
vt quia ſuit aliqs inſtitut ſub cõditione ĩpoſſibili quã pꝛe
toꝛ remittit vel ex alia cauſa:? De his dicaꝶʒ vt dixi in. l. cũ
in ſcdᷣo..de iniuſ.teſta. tetigi in materia vulgaris ſubſti/
tutiõis.tene mẽti iſtã gl.ad duo. Pꝛimo ꝙ poſthumo pꝛe
terito et moꝛtuo viuo teſtõꝛe de neceſſitate deueni ad ſm
tabu. vt.l.poſthum.in pᷣn. de iniuſ.teſta. Scõo nõ ꝙ ad
boc vt pꝛimũ tollatur per ſcõm ẽ neceſſe ꝙ hereditas poſ/

ſit adiri de iure ciuili hoc examĩaui in.l.cum in ſcdo..de

V ev iniuſ. teſta.
Wb ſtitui. Vigdełᷣ ꝙ poſthumo ſilio ſub

ſſtitui põt.vide glo. C Ad hoc op.gl.⁊ nõ ſoluit

vide eã q̃ icipit dic natũ.ibi ſʒ argumẽtũ ↄ cc. ſʒ hic certiñ
catur ex poſtſacto:ibi nõ:qð no.j.eo.l.ſi pater ſiliũ.
Iſtud pᷣn.ponit tres caſus ſa
J ſeruus. cles:is nõ ſũmo. Bicüüh

offeret.ð imo requirit cõſignatio ⁊ depoſitio:vt

C.de cõi.ſeruo manu.l.j. Bicũt quidã ſpeciale ĩ ſeruo ſbſſti

tuto.veritas eſt vt quod hic deficit ibi ſuppleat᷑ vt dicatur
offerẽs ⁊ deponẽs et cõſignãs. Materiã hui.l.habetis
plene expeditã per glo. in.l.ſed ⁊ ſi ſub cõditiõe.S.ſi.S.ti.
j.ideo nõ hic inſiſto:videa ergo per vos.

rE& Pic habet caſuʒz 5 vnã glo. quã habuiſtis
Si titio. bicibt poſtn

.e. l. eũ qui.in ſi.dicit h ſi poſt moꝛtẽ:idẽ ẽ
7. Quũo an debeat expectari tẽpus moꝛtis legatarij⸗
NRñ.nõ.caſus ẽ in.l.ſi poſt moꝛtẽ. S.fi.de le.j.ſed debet ex/
pectari euẽtus cõditionis ſubſtitutiõis:ſed tps moꝛtis nõ

quia certũ eſt venturũ ⁊c·

p IrTeſtamẽtũ patris ⁊ teſta
5 P5) Atris 7 fuli mentüu ſilij quo ad qd ha
bentur ꝓvno:qͥ ad qd ꝓ diuerſis. hoc dic.v.⁊ ſi pat᷑. hͥ po

nit qñ haben ꝓ diuerſis. ¶ Op.⁊ videt᷑ ꝙ de iure pᷣto/
rio habeni tanqꝙ; diuerſa teſtamẽta: vt.l.ſi ita. S. f. de bo.
pol.mtabu. So.ibi loqtur qñ pat fecit ſibi teſtm ĩ ſcript
ſilio ꝓꝑ nũcupationẽ:h̊ ecõuerſo q caſu teſtamenta habent
ꝓ diuerſis:⁊ ſic cõcoꝛdat cũ ſine.non aũt ↄcoꝛdat cũ caſu
pncipij.q̃ aũt ſit diuerſitas.j.dicã.¶ Itẽ dicit h ſuffiẽ eſſe
ſignatas tabulas pꝛis:lʒ nõ ſilij.j.s.e.l.ſiqs eã. S.fi.vbi re
qrit᷑ eadẽ ſolẽnitas teſtõ ſilij qᷓ fuit ĩ teſtõ patris: et debet
reiterari ĩ teſtõ filij. So. qñ tabule pꝛis ⁊ ſilij fũt vno con
textu vna ſolẽnitas ſufficit:ita loqtur h.et qð dici ĩ tex.lʒ
tabule ſilij ignate nõ ſint:exponũ ꝑ gl.duobP'modis. MPꝛi
mo.i.aperte ⁊ nõ ſignate:⁊ itelligaꝶ nõ ſignate.ſ.ſeparate
z ſüt iücte teſtõ paterno: adeo ꝙ ſigna iĩpꝛeſſa ĩ teſtõ pat᷑/
no vident ĩpꝛeſſa ĩ pupillari: ita debes ĩtelligẽ hãc.l.vt.l.
ad teſtiũ. S.ſi. S.de teſta.Alio mõ exponit ꝑ glo.i.apte co/
rã honeſtis pſonis:vt.l.ij. C.ꝗ teſ.aperi.⁊ tẽ ĩtellige ꝙ ab
initio fuerũt ſignate: ita debej ĩtelligẽ hãc mãm. Qũo
circa hãc.l.in v.fi.q; pat᷑ fecit teſtm̃ ſibi ĩ ſcripij ⁊ filio per
nũcupationẽ:an dicant᷑ pla teſtamẽta vel vnũ tm: Quidã
dicũt vnũ etiã illo vltio caſu.⁊ hoc patʒ ex pᷣn. hui.l. Alij
dicũt ⁊ iſta ẽ veritas ꝙ tũc vident duo teſtamẽta.hoc ap/⸗
paret ex tex.q diẽ ſʒ ⁊ ſi.⁊ ſicẽ dictio aduerſatiua:q̃ dictio
ſed qũ ponit cũ copulatiua ⁊ denõt diuerſitatẽ ĩ fcõ ⁊ idẽ/
titatẽ ĩ iure:⁊ ſic hĩ fi.denõt ꝙ hec ſũt diuerſa teſtamẽta qᷓ
ad diuerſas ſolẽnitates:ſ̊ vnũ qᷣ ad vnũ iuris effectũ.vide
glo.qᷓ icipit ꝑ hoc videĩ ꝙ ſit ibi aſſimilatio.ſile de hac di/
ctiõe ſed habe.S.ne ꝗs eũ ꝗ in ius vo.nõ ie.l.ij.⁊.l.ſed ⁊ ſi
lege.iĩ pᷣn.Fʒ vnã lec.S.de peti.hẽ. Sʒ ſi poneret᷑ dictio ſed
ſine copula vel alia aduerſatiua ſine copula: tũc denõt di
uerſitatẽ ĩ ſcõ ⁊ in iure: vt tãgit glo.i.l.hoc ãpliꝰ.S de his
aũt.ſup vbo autẽ. de dã.iĩfec.⁊ videi mihi ꝙ tãgaĩ p glo.in
l.q vſufructũ.j.de vᷣbo.ob. ¶ Qũo quo ad qd habeni vt
duo teſtamẽta:⁊ q ad qd habent vt vnũ: Et vide glo.q in
cipit &̊ vnũ ⁊cẽ. ¶ Pꝛo iſta qſtiõe declarãda debetis ſcire
ꝙ in teſtõ ſũt plura cõſiderãda:videlʒ pſona teſtantʒ:ſolẽ/
nitas teſti:valoꝛ ſeu effect teſti: vltimo acqſitio hẽditaſ ex
teſtõ ꝓcedẽs. Ad pᷣmũ dico ꝙ ſi cõſideramꝰ pſonã te/
ſtanij ꝙ ſũt vnũ:qꝛ vn et idẽ facit vtrũq; teſtm: vt.v.c.l.j.i
pᷣn. Scdo ſi cõſideramſolẽnitatẽ teſti: dico ꝙ pñt haberi
vt vnũ ſi fiãt vno cõtextu ⁊ vna ſolẽnitate. Itẽ pñt haberi
vt diuerſa ſi fiant diuerſis hoꝛis ⁊ diuerſis ſolẽnitatib:vt
dixi.ð.x in.l.ſiquis eũ.s.eo. Si cõſideramus tertiũ.ſ.valo
rẽ ſeu effectuʒ teſtamẽti: quedã ſũt que teſtamentũ in totũ
euacuãt:vt pꝛeteritio ſilij:querela ĩ totũ ꝓpoſita ⁊ obtẽta:

Be vulga.⁊ pupilla. ſubſti.

? hefeditas nullo mõ adita ⁊ ſimilia. ⁊ iſtis caſibus qñũ nõ
valet patnũ nõ valet pupillare ⁊ cenſet᷑ vt vnuʒ:vt.S.e.l.ſi
gs eum. in fi.⁊ de inoffi.teſta.l.papᷣ.S.ſed necĩpuberis.et
l.ij. S. adeo.. eo.ti. Quedã ſunt que teſtm̃ expugnãt quo
ad queda nõ in totuʒ: vt bono.poſſeſ.tabu.q̃ expugnat
tm̃ de iure pᷣtoꝛio. Itẽ q̃rela ꝓ parte ꝓpoſita et obtenta:
⁊ iſtis caſibus teſti pupillare cenſet᷑ vt diuerſuʒ a pat᷑no:
vt.l.⁊ ſi cõtra.j.eo. et.l.papinianꝰ. S.ſed nec ĩpuberis.de
inoffi teſta. Si cõſideramꝰhereditatʒ acquiſitionẽ ꝓcedẽ/
tẽ ex teſtamẽto tũc dico ꝙ poſito ꝙ teſtamẽtuʒ pᷣmũ ſit cõ
ſirmatũ vera aditione vel ꝓpter exiſtẽtiã ſui heredis: tũc
vt diuerſa teſtamẽta cenſentur: qꝛ quis poteſt agnoſcẽ he
reditatẽ pupillarẽ ⁊ repudiare paternũ: vt.l.q̃ſitũ.deac/
qui.here. et.l.ſi fili qui patri.S.e.⁊ dixi ĩ.l.ſed ſi plures. .
ſi.ex aſſe.S.eo.qð nõ cõtingeret ſi diuerſe partes heredita
tis paterne eſſẽt delate:naʒ nõ poſſet ꝗs vnaʒ amplecti ⁊
aliã repudiare:vt.l.ſi ſolus.de acq.here. ⁊.l.quidaã eulo/
gio.⁊ ibi plene no.C. de iu.deli. ¶ Altimo q̃ro pone ꝙ
in eadẽ charta ſũt ſcripta plura teſtamẽta ad hibitis eiſdẽ
teſtibus:vtrũ valeant iſta teſtamẽta: Videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ ſpeci
ale eſt in teſtamẽto patris ⁊ ſilij ꝙ ſufficit vna ſolẽnitas:er
go ĩ alijs plures ſolẽnitates requirunt᷑. ¶ In cõtrariũ vi
det᷑ ꝙ iſta ſolẽnitas videt quodlibet teſtamẽtũ per ſe reſpi
cere ĩ illa charta: ⁊ ſic quodlibet teſtm habet per ſe ſuã ſo
lẽnitatẽ:vt.l.ſiqs ex argẽtarijs.S.ſi initiũ.s.de edẽ. Quid
dicemus:? Hꝛeuit puto ꝙ oĩa iſta teſtamẽta valẽt ꝑ dictuʒ
F. ſi initiũ.⁊.l.ſcire debemus.j.de vᷣbo.ob.⁊.l.titia..ſi.eo.
ti ⁊.l.pluribꝰ.in pᷣn.eo.ti Mõ ob.l.iſta:qꝛ ſufficit h̊ͥ vna ſo
lẽnitas adhibita ab eodẽ hoie. In qſtione vo noſtra quot
ſunt hoies teſtãtes tot fuerũt hoĩes qꝗ adhibuerũt ſuos te
ſtes Iʒ de hoc vna ſcriptura ſuerit ſacta:vel lʒ hoc dixerit
yno ↄuocio vł vna voce:ar.de hoc.j.de duo.re.l.iiij.
Subſtitutio pupillaris facta
quis Ita. aa tẽpus poſt temp videtur
pꝛohibita. h.d. ¶ Op. ſubſtitutio ſcã i vno caſu
abet locũ ĩ alio caſu a teſtatoꝛe omiſſo: vt.l.iã hoc iure.
B. eo.?.l. gallus.S.⁊ quid ſi tãtũ.de libe.⁊ poſthu. ſʒ h dici
tur õ. Reſpõdeo hoc eſt veꝝ niſi teſtatoꝛis volũtas repu-/
gnet tacite vel expꝛeſſe:vt.l.iam hoc iure.S.e.⁊.l.quãnis.
C.eo.ſ̊ h̊ videt repugnare ⁊ apparet tacita volũtas ĩ con
trariũ: q; teſtatoꝛ ſe reſtringens ad certũ temp videi poſt
tẽpus pꝛohibere:vt.l.ſtatuliberl. S.ſtichũ. j.de le.ij.⁊.l.ĩ/
peratoꝛ.S. de poſthu.⁊ hoc ẽ quod dicit tex.hic:nõ enĩ in
hũc caſuʒ ſubſtitut videt. ¶ Op.de.il.ſi.C. de poſthu.he
re.inſti. So.vt no.in.l.cõmodiſſime.de li.⁊ poſt.¶ Op.
de.l. ſi extraneꝰ.S.de cõdi.ob can.Solu.illa cõcoꝛdat.nã
ibi caſus omiſſus remanet diſpoſitioni iuris cõis: ita h̊ ca
ſus omiſſus ſ.poſt decẽ annos remanet diſpoſitiõi iurl cõ
munis. ¶ Itẽ opꝗ. de ſupel.le.l.legatũ.in pᷣn.⁊.l.q̃ſitũ.S.
fi.de fun inſtruc. vbi dicitur ꝙ per ſpecialẽ pꝛouiſionẽ nõ
derogatur ꝓuiſioni generali.So.hic fuit tm̃ ſpecialis p⸗/
uiſio ⁊ nulla generalis pꝛouiſio pꝛeceſſit: ideo ſtamus ſoli
pꝛjouiſioni ſpeciali.
(¶ LOppo. de. l. ſz ſi cõtra.j. eo. So.
3 qule di ſucceſſit ex pupillari alius qᷓ; ille
qui petit ↄtratabu.nã ꝓpter ↄtratabu.nõ expugnantur
tabule pupillares vt ibi:ſed ille qui cõtratabu.petit eſt in
dignus ſubſtitutiõe. ¶ Quero vtrũ hoc ſit verũ ſiue obti
neat ſiue ſuccũbat: Dic vt in glo.
. Spes ſubſtitutiõis bꝛeui⸗

(D Wi plures. loque ad heredes nõ trã/

ſit: ⁊ in dubio per noĩa appellatiua tacita inter/

pꝛetatur: ⁊ ideo ſolũ qui ſunt heredes ex eo vocãtur ꝓ he/

reditarijs poꝛtionibus.h.d.cũ.l.ſe. ¶ Nota tex.ibi qm̃
inuicẽ in omnẽ caſuʒ ⁊c̃. Et nõ tex.ibi qui dicit q heredes
extiterint:⁊ ſic per noĩa appellatiua. ¶ Oppo. de.l.ſi ex

pluribus.j.de ſuis ⁊ le. Rñiibi loquitur de iure accreſcen

di quod trãſit ad heredẽ:hic vero in ſubſtitutiõe bꝛeuilo/
qua que ad heredẽ nõ trſit:vt hᷣ ⁊.l.lutius.S.ſfi.j.eo.⁊ vi/
diſtis ſimile in.l.qui liberis.S.hec verba.⁊.l.ſj ⁊ ſi plures.
in pᷣn.S.eo.¶ Oppo.de.il.ſi tu ex parte.j.de acqui.here.
vbi etiã ille qui nõ eſt heres vide᷑ ꝙ admittat᷑ ad ſubſtitu
tionẽ.So.ibi fuit facta ſubſtitutio per nomina ꝓpꝛia: hic
vero fuit facta per appellatiua quod ĩ dubio pꝛeſumitur:
vyt hic tex.in ſi.no.dicit. ¶ AVltimo ex hac.l.no.dicũt q/
dam ꝓꝙ hec ſubſtitutio bꝛeuiloqua in omnẽ caſuʒ cõpꝛehẽ
dit directã ⁊ fideicõmiſſariã ſubſtitutionẽ: vt hic dicit tex.
quoniã inuicẽ in omnẽ caſũ ⁊c.ſed Di.exponit.i.in omnẽ
euentũ pꝛouenientẽ ex ſubſtitutione directa non p ſideicõ
miſ. hoc examĩaui in.l.lutiꝰq. Soi CVenio ad.l.ſi ples.
Op.j.ad treb.l.nõnunqᷓ;.
plure es. P nonunq;

c.l.quotiens. Rñ.hec per illã
. . —,— — 7 .
determinari debet vt ſuccedãt pꝛo hereditarijs
poꝛtionibus niſi fuiſſent expꝛeſſa ꝓpꝛia nomiĩia.vel fuerũt
iuſſi dare aliquid ex quo pꝛeſumatur ꝙ teſtatoꝛ voluerit
eos haber e viriles: vt glo.dicit et bñ. in dubio autẽ videĩi

facta hec ſubſtitutio per noĩa appellatiua: vt hᷣ in ſi.

ℳ ögt Extraneus poſt moꝛtẽ omniũ ſi/
—. Ater. lioꝛũ in dubio ſubſtitutꝰ videtur.

, hoc diẽ. C Quero q̃liter fuerũt ſoꝛmata verba
teſtamẽti ĩ hac.l.Quidaʒ dicũt ꝙ pater dixit ſlios meos
inuicẽ ſubſtituo.⁊ hoc pꝛout habẽt quidaʒ ſubſtitut. Alij
dicunt ꝙ dixit inuicẽ inſtituo.⁊ hoc pꝛout habẽt inſtitue/
retur: ſed nõ curo:quia ſi dico inuicẽ inſtituo: Iſta verba
cõtinẽt inſtitutionẽ ⁊ ſubſtitutionẽ: vt.l.qui liberis.S.hec
verba.S.eo.¶ Scðo quero quid ſi pater ſimpliciter iſti/
tuit filios et eis ſubſtituit titium? Rñ.ſemꝑ vltimo moꝛiẽ/
ti videtur ſubſtituiſſe:vt.l.penul.C. eo.ti.quod plene exa/
minaui in.l.heredes mei.S.cũ ita.j.ad trebel. ¶ DBicitur
hic duo gradus.Contra ĩmo tres: quia inſtitutio ſilioꝛuzʒ
⁊ ſubſtitutio inuiceʒ ⁊ ſubſtitutio tertij: OGlo.ſoluit duobꝰ
modis.tene ſcdᷣam vt exponatur inſtitutis.i.ſubſtitutis:⁊
ſic gradus inſtitutionis nõ cõnumeretur.
J Subſtitutio vulgaris habet lo⸗/
pater. cũ etiã in inſtituto viuo teſtatoꝛe
deſũücto.h.d.m gl.eſt enĩ difficilis ⁊ ſubtilis tex.
Oppo.C. de poſthu.here.inſti.l.ſ. Rñ.vt no.in.l.cõ/
modiſſime.S.de libe.⁊ poſthu. ¶ Scðo op.ꝙ ſubſtitut
non põt admitti quia incert innomĩatus: vt.l.quotiẽs.
in pᷣn..de here.inſti.Dicit glo.ꝙ hic ſuit demõſtrat cer/
ta demõſtratione que habet vim ꝓpꝛij nominis: quia oĩ
no per natiuitatẽ eſt certiñcãdus. ¶ LTertio oppo.ꝙ ſſᷣ
ſtitutus nõ admittitur: naʒ inſtituto moꝛtuo viuo teſtato
re ſubſtitutio debet expirare:qꝛ non poteſt adiri beredi/
tas ex inſtitutiõe paterna:vt.l.ij.F.adeo.⁊.l.ſed ſi plures.
§. ſi ex aſſe. ð. eo. So.illud veꝝ in pupillari ſubſtitutiõe:hic
loqtur de vulgari. dicit enĩ ſi ſli mihi naſcet᷑ poſt moꝛtẽ ſi
lij mei:et ſic ẽ vulgaris expꝛeſſa a qua teſtm põt ĩcipere:vt
hic ⁊.S.de libe.⁊ poſt.l.gallus.⁊ q̃i per totã.l.C.de cadu.
tol.S. ꝓ ſco.⁊.l.thais..ſplẽdofoꝛus.de fideicõmiſ.li ita
dicit glo.⁊ Di.ideo pᷣma glo.hub.l.exponit patri.i.viuen

ti. et ſic fuit vulgaris expꝛeſſa.ſed qꝛ tex.nõ dicit viuẽti:iõ

Ja. de ra. dicit ꝙ iſta lec. cõtinet diuinationẽ: ⁊ ideo legit
alio mõ: ⁊ Fʒ eius lec.h.d.Tacita vulgaris nõ expirat pu
pillo viuo teſtatoꝛe deſuncto ſi ſupereſt ſubſtitut. h.d.Fᷣm
Ja.de ra.in tex.ſubſtituerit.ſ. pupillariter.⁊ Fm hãc lec.
op:tacita vulgaris reqrit aditionẽ heredita ex teſtamen
to paterno:vt.l.apud iuł.S.idẽ iulianꝰ.j.ad treb.ſed h̊ ex
paterno nõ poteſt adiri:quia pupillus inſtitut deceſſit vi
uo teſtõꝛe. Dicit Ja. de ra.illa reglła fallit qñ frater ẽ ſub/
ſtitutus ĩpuberi:vt h.ſacit.l.ſi flius qui.S.eo.⁊ tãgitur per
Qi.C.eo.l.penlł. Ego aũt dico ĩdiſticte ꝙ ad ↄfirmationẽ
tacite vulgaris nõ requirit aditio ex teſtõ paterno. Sed

ſi pupills moꝛit᷑ viuẽte teſtõꝛe an extiguaĩ tacita vulgaris:

De vulga.⁊ pupilla.ſub.

Diſtinguo..e.l.j.ĩ tractatu vulgaris.⁊ tãgã.j.e.l.lex co
nelia. In hoc tñ nota opi Ja.de ra.
lDih Bonus caſus eſt ⁊ qð dicit h̊ in
Lltiu 8. vtranq; partẽ ĩtelligaꝶj ĩ partẽ ti

— +△ tij iure ſubſtitutiõis:in partẽ cohẽdis iure accre

ſcẽdi ſi repudiauit cohẽs:ſʒ ſi ppnerem cohẽdẽ adiuiſſe ⁊
titiũ repudiaſſe partẽ: tũc admitteret᷑ ſempꝛoni in partẽ
titij tm: vt.l.ij.S.ſi duo.j.de ſmtabu.
ictio legis coꝛnelie ſicut
Ex coꝛnelia. Si Göſinnat pat᷑nuʒ ita
⁊ pupillare ſi pupills poſt moꝛtẽ teſtõꝛis vere vlł ſicte ĩ pu
pullari etate deceſſerit.h.d.cũ.l.ſe. Et ꝓcedit hoc oꝛdine:
q; pᷣmo ponit vnũ dictũ.ſcðo illationẽ.2ibi qꝛ ꝓpt. Iteʒ
iſta ſcda ſubdiuidii ĩ qᷓtuoꝛ partes.pᷣmo loꝗtur qñ impu/
bes poſt moꝛtẽ teſtõꝛis deceſſit ve ĩ ciuitate.ſcdo qñ ſicte.
tertio qũ añ moꝛtẽ teſtõꝛis fili deceſſit vere ⁊ ficte. quarto
qñ añ moꝛtẽ teſtõꝛis ſili deceſſit ſicte: poſt moꝛtẽ ve.2 ibi
ſed ſi pat.tertia ibi ſi viuo.q̃rta ibi q̃re etiã. ¶ Dicit hi v.
z ſi pꝛ.ꝙ ex.l.coꝛnelia veniũt ſubſtituti.Cõtra.j.de capti.
⁊ poſtli.re.l.pat.i fi.vbi d ꝙ veniũt de iure pᷣtoꝛio.Glo.
dicit ꝙ veniũt ex ea.l.⁊ ex ſuppletiõe pᷣtoꝛis.vide glo.q̃ i/⸗
cipit nõ ex verbis.⁊ ſic habes caſũ ſᷣm Ja.de are.et gl. ꝙ
venit ſubſtitut' de iure ciuili ⁊ pꝛetoꝛio. ¶ Op.glo.pona
mus ꝙ pꝛ capii: deinde ſili: tertio pꝛ moꝛit᷑ ĩ captiuitate:
deinde ſili moꝛii in captiuitate: t ſic ꝗlibet pſumit᷑ moꝛtuꝰ
pᷣambula hoꝛa captiuita:g̊ pᷣ pꝛ:deĩde ſili :⁊ ſic ſubſtitutꝰ
dz admitti vt h:ſj.j.l.ꝓxi.vꝛ ↄꝛiũ.g ⁊c. Rñdet glo.q̃ ĩcipit
nõ ex vbis.ibi rñde ⁊c̃. Iſta ſo.ẽ va ⁊ viſſima.ſʒ rõ ſolutio
nis ponit i.l.ꝓxi.nã rõẽ:qꝛ ſi fili oecedit pꝛe moꝛtuo:ſicte
nilli eẽ hẽs pꝛi nõ potuit:vt.l.nec.C. de capti.nec fuit ſuus
hẽs nec ꝑ imixtionẽ:⁊ ſic teſtm̃ pꝛnũ eſt nulli momẽti:⁊ ſſᷣ
ſtitutio nõ habet locũ. vide glo.j.l.ꝓxi.q̃ ĩcipit ex pupil/
lari. ⁊ hec ſũt va:ſ ſi ponim impuberẽ nõ hĩe cohẽdẽ cui
aditiõe ↄſrmeni tabule pupillares ꝙ tũc bñ põt ſuccedẽ
ipſi pupillo lʒ nõ traherenti ad bona pupilli defũcti. de qᷣ
dic plene.j.de captiuis.l.pꝛ.⁊ ibi glo.ſʒ ſi filo viuo pꝛe eẽt
capt'nõ admittit ſubſtitut ex ſubſtitutiõe pupillari: vt h.
CSed q̃ro vtrũ ad bona defũcti poſſet venire ex tacita
vulgari: Tres glo.dicũt ꝙ ſic.videa eas.⁊ vna ẽ ſuꝑ vbo
nõ exiſtimo.⁊ ĩcipit ad hoc ⁊c̃.ibi vel ſaltẽ ⁊c. alia ĩcipit h̊
ĩtellige ⁊c.ibi vel ſtati tacita.alia eſt.j.l.ꝓxi.⁊ ĩcipit ex pu⸗
pillari.ibi vel ex tacita. Itẽ habes etiã ꝙ teſtm põt ſume/
re vires a tacita vulgari:nec reꝗrit aditionẽ ex teſtõ pat᷑/
no:nã nõ ponit᷑ hũc ſiliũ hĩe cohẽdẽ: ĩmo magis ↄꝛiũ inui
tur:vt pʒ in rõne glo.q̃ ĩcipit ex pupillari. C Cõtrarium
tex.⁊ glo.habeꝶ in.l.apud iul.sS.idẽ iulian.j.ad trebel.et
Di.tenet illã glo.rõ q̃ mouet Di.ẽ:qꝛ ſilio decedẽte ĩ vita
patris extiguit pupillaris q̃ ẽ p̃ncipal:s ⁊ tacita vulgaris
q̃ẽ acceſſoꝛia:vt.l.iij. S.qꝗ habet.s.de ſer.rn.pᷣdi.⁊ tex.ẽ.
ad treb.l:apud iul.S.idẽ iulianꝰ.fallit ʒ Ja.de are.qũ pa
ter ẽ ĩſtitutꝰ:vt.l.ſi pꝛ.S.e.Guil.de cu.dic ꝙ tacita vulgar
nõ reꝗrit aditionẽ hẽditas:⁊ ſic teſtn ſumẽ põt vires a ta⸗
cita vulgari ſic ab expᷣ̃ſſa.⁊ ẽ rõ ſʒ eũ qꝛ nõ põt ĩcipe diſpo
ſitio ab eo caſu a ꝗ debet extigui: vt.l.titio cũ moꝛiet.j.de
vſufruc. le.ſ ſubſtitutio vulgar extĩguit ꝑ aditionẽ: vt.l.
poſt aditã. C.e. g ab ea nõ icipit. Sʒ Rñdeo ꝙ extinguit
vulgarl ꝑ aditionẽ ei cui ẽ ſcã ſubſtitutio ſʒ doc.qꝗ tenent
ꝙ reqrat᷑ aditio ĩtelligũt de aditiõe cohẽdis: nõ er cui ſcã
eſt ſubſtitutio. ⁊ ita diẽ Rai.⁊ tex.ẽ in.l.apud iuł S.idẽ iu
liam.j.ad treb. Old.diẽ ꝙ teſtm põt aſſumẽ vires a tacita
vulgari:als ſeq̃ret abſurdũ.nã pone ꝙ vnfili tm̃ ẽ ĩſtitu
tus cui ẽ ſcã ſubſtitutio pupillarſi ſlli nõ adibit tũc nunqᷓ;
ſubſtitutꝰ admittet᷑ ex tacita vulgari:qð ẽ qᷓ tex.l.iã hoc iu
re.S.e. C Sʒ rñdeo ſi vnſili tm̃ ẽ inſtitut tũc exiſtẽtia ſui
hẽdis ofirmaret tabu pupillares: vt.l.ſi filiq pꝛi. S. e.?.l.
pater ſamilias.s.de pᷣui.credito. Sʒ pone ꝙ exñtia ſui he
redis nil operet᷑: vt ſi fli deceſſit capto pĩe ab hoſtib tũe

bñ ſeꝗt᷑ abſurdũ qð diẽ Old.bꝛeuit᷑ ergo teneo iſtas tres
glo. repꝛobata opi. Guil.Old.⁊ gl. ⁊ Di.i.l.apud iułS.
idẽ iulianꝰ.j.ad tebel. et dico ꝙ ẽ caſus ĩ.l.neq; eni. S.ſi.j.
de teſta.mili.vbi vulgaris tacita cõpꝛehẽſa ſub ſideicõmiſ.
nõ regꝗrit aditionẽ hẽditatis:vñ ab illa tacita vulgari põt
teſtm̃ aſſumẽ vires:nã lʒ ſideicõmiſ.reqrat aditionẽ:tñ ta
cita vulgarl cõpꝛehẽſa ſub ſideicõmiſſaria nõ regrit aditi
onẽ.dices tu ꝙ ibi ẽ ſpãle. Rñ.ꝙ ibi ẽ ſpãle ꝙ ſideicõmiſ/
ſaria trahat᷑ ad directã: ſij ꝙ illa directa poſſit a ſe aſſumẽ
vires poſtq; ad illã trahitur ſideicõmiſſaria nullũ ẽ ſpale.
Idẽ ẽ caſus ĩ.l.penł. i.ð.de vẽ ĩſpi.nil ſubaudiẽdo. Nõ
ob.l.apud iułS.idẽ iulianꝰ.j.ad treb.q; ibi reqrii aditio
adcõſñirmãdas tabu.pupillares:nõ ad cõſirmã dã tacitaʒx
vulgareʒ. ⁊ ſi dicis quõ hoc ſit cũ pupillus nihil habeat:

MNñ.ꝗs tibi reuelauit hoc. nã pupillus potuit multa q̃rẽ

poſt moꝛtẽ teſtõꝛis: vt.l.ſ̊ ſi ples.S.ad ſhᷣſtitutos S.e. Nõ
ob.rõ tua q̃ eſt ꝙ rupto pᷣncipali rũpii acceſſoꝛiũ:qꝛ ſſti/
tutio vulgarltacita nõ ẽ acceſſoꝛiũ:ĩmo ẽ qꝗd tacitũ cũ pᷣnci
pali: vt.l.ſi ſideiuſſoꝛ.ĩ p̊n.j.de le.j. q̃re credo ſalua melio
ri deliberatiõe ꝙ tacita vulgar nõ reqrat aditionẽ: ĩmo
teſtm ab ipſa tacita vulgari põt aſſumere vires. ¶ Qũo
moꝛtuo pupillo teſtõꝛe viuo:an tacita vulgarpoſſit habẽ
locũ: Iſte tres glo.dicũt ꝙ ſic. Di. . ⁊ dicit ꝙ eſt caſus ĩ.l.
qð ſi fil.j.de capti.⁊ poſtli.reuer.⁊ ſic diẽ eẽ detmĩatũ ex
eo ꝙ ibi diẽ nihil ex ⁊c̃. et ſic nec ex pupillari nec ex tacita
vulgari. Alij doc. ſupueniẽtes dicũt aut pupills hʒ cohẽ
dẽ ex cu aditiõe tabule ſcde cõfirmant:⁊ hũñt locũ iſte gl.
als habet locũ opi.Di. Ego dico ꝙ hec ẽ truſa. ſʒ dico q
iſte glo. ⁊ Di.dicũt veruʒ:quia qñq; pupillus deceſſit ficte
viuo teſtõꝛe: vñ ſpes pupillarſubſtitutiõis nõ deſicit oĩ/
no viuo teſtõꝛe: ⁊ tũc tacita vulgaris habet locũ: et ita lo
quũtur iſte due glo.l.lex coꝛnelia. Qñq; ſiliꝰ vere deceſſit
viuo teſtatoꝛe: ⁊ tũc qñq; pater nõ habuit tempus pꝛoui/⸗
dẽdi ſibi ⁊ mutãdi teſtm̃:qꝛ ſtati deceſſit poſt ſiliũ: ⁊ tũc hʒ
locũ tacita vulgar:vt.l.ſi pat᷑.j.pxi.⁊ ibi glo. Qñq; pater
habuit tp̃s ꝓuidẽdi ⁊ mutandi ⁊ nõ fecit: ⁊ tũc lex pᷣſumit
ꝙ teſtõꝛ voluerit ꝙ ſubſtitut᷑ pupillarit᷑ ſuccedẽt: ⁊ ita loq
tur.l.ꝙ ſi filᷣ.de capti.⁊ hã c diſtictionẽ habes ĩ.l.tracta/
bat.j.de teſtõ mili ⁊ ꝓbat᷑ ĩ ſili i.l.iij.C.de inoffi.teſ.

(Midi teſtamento. uhiune

Vſfuncti ↄiunctus pᷣfert ſubſtituto. hoc diẽ. Op
po. dicit hic ꝙ cõiũctus pᷣſfertur ſubſtituto.cõtra ĩmo ↄiũ
cto ſubſtitutꝰ:vt ĩ auẽ. hoc ampliꝰ. C. de ſideicõmiſ.Cx.j.de
bo.poſ.Fm tab.l.j.S.ſi duo.⁊ no.i.l.q patri j.de acq.he/
re.Rñ.iuriſconſuli᷑ rñdet ꝙ hoc eſt ppter volũtatẽ pᷣſum
ptã deficti que volũtas apparet hic ex duobꝰ.pᷣ q; ſubſti
tutvoluit admittiĩ plures qᷓ; in duodeci vncias: ergo pa
tet ꝙ voluit admitti cũ tota hereditas vacaſſet: qm ĩ eos
totã hereditatẽ diſtribuit. Iteʒ hoc apparet ex alio.ſ.ex
hac dictiõe neq; q̃ eſt dictio copulatiua:⁊ ſic reqrit vtrun
qᷓ nõ fieri:vtjde vbo.ob.l.ſiqs ita ſtipulatꝰ.⁊ fac qd dixi
in. l. ſi is q ducẽta.S.cũ ita.j.de re.du.et hoc tene mẽti ad
multa. Ex hoc habes ꝙ ex pꝛeſũpta volũtate defũcti cõiũ
ctus ſubſtituto pᷣfertur. Et per hoc põt limitari vnũ dictũ
ſubſtituit teſtõꝛ duob per fideicõmiſſũ ſimplicit᷑: certe cui
libet videt ſubſtituere ſimplicit ſe:vt ſ. de le.ijl.fi..flliã.
⁊. j. ad trebel.l.luti.S.gaio. Sʒ quid ſi teſtatoꝛ dixiſſet ſi
talis deceſſerit volo oĩa bona mea deueniãt ĩ tales: et
tũc videt᷑ velle ſubſtitutos vocare cũ ambo iſtituti deceſſiſ
ſent. ar huius.l. Ideʒ putarẽ ſi eſſet aliqua alia pſumptio
; hic ponit:vt ſi eſſet pᷣſumptio piunctionis: vt quia erãt
ſilij inſtituti: vnde velle videtur ↄiũctũ pᷣferri ſubſtituto ſʒ
ea q̃ plene dixiin.l.hẽdes mei.S.cũ ita.ad trebel. Vl/
timo nõ ꝙ ſicut ex volũtate defũcti cõiũct ſubſtituto pfer
tur: ita qñq; veniẽs ab ĩteſtato pᷣfertur ſubſtituto ex pꝛe/
ſũpta volũtate defũcti: vt.l.ſiqs ita hẽs ĩſtitut. de hẽ.iſti.

De vulga.⁊ pupilla ſubſti.

— r= „ „ Sufficit quem ſe
1 M ſubſtitu tionè. mel berege exti/
tiſſe niſi teſtõꝛ eũ heredẽ eſſe tpe moꝛtis requirat
qð ex dictiõe tũc pꝛeſumii.h.d. ¶ In tex.ibi referẽda eſ/
ſet. ſubaudi vt opoꝛtet gaiũ tꝑe moꝛtis ĩpuberis heredem
eſſe ad hoc vt ſubſtitutũ excludat:nõ autẽ ſufficit aliqᷣ tꝑe
fuiſſe Fʒ Zi.¶ Op.de pᷣn. ad ſi. So.dictio tũc tollit ↄꝛiuʒ
qᷓ extremitatẽ tꝑis ſigniſicat:vt.l.iiij.ĩ ſi.de cõdi.⁊ de.⁊ de
teſta.tu.l.penł. ¶ Scòo op.⁊ videt᷑ ꝙ nullo mõ poſſit eẽ
locꝰſubſtituto rupto teſtõ per q̃relã:vt.l.papᷣ.S.ſed neq; ĩ

puberis.de ĩoffi.teſ. So.hoc teſtm̃ fuit ruptũ pꝛo parte:

ibi ĩ totũ. C Itẽ op.ꝗ ſemel fuit heres nunq; põt deſine/
re eſſe heres:vt.l.⁊ ſi ſine.S.qð papᷣ.⁊.l.ei ꝗ ſoluẽdo.S.ti.

. A j. Dic vt ĩ glo.
W◻ Mi cum plures. Ex pᷣſũpta volũta
te deſücti plures piũcti vocant᷑ in viriẽ reſpectu
vni deſũcti:ſʒ intra ſe in hereditarias poꝛtiões.h.d. ⁊ eſt
ſingularis caſus. C Op.⁊ videt᷑ ꝙ oẽs cõiũcti admittanĩ
in vnã dimidiã ⁊ titius ĩ aliã dimidiã:vt..ti.j.l.ſi tit.⁊.S.
e.l.ſi pat ſilio.qdã dicũt ꝙ h̊ nõ cõiũxit eos ſed eos iſtituit
ſeparatiĩ eos nominãdo.diuĩare ẽ.tu dicas ꝙ hoc cõtigit
ꝓpter duo. vᷣmo qꝛ illos ↄiũctos ĩſtituerat ex diſparibus
poꝛtionibꝰ. Vnde ſiẽ eos ĩ iſtitutiõe ſeparauerat:ita vide
tur ſeparaſſe ĩ ſubſtitutiõe. Scõo qꝛ hoc ĩ ſubſtitutiõe ex
pꝛeſſit. dixit enĩ ꝓ poꝛtionibꝰ hẽditarijs.ſʒ ĩ ↄꝛijs iſta duo
nõ interuenerũt:imo eos vno ſermone iſtituit:vñ eos ĩ ſſᷣ
ſtitutione nõ videt᷑ ſeparare. C Itẽ op.C. e.l.ſfi.S.j.vbi vẽ
ꝙ ĩter ſe vocẽtur ĩ viriles. Rñ.ibi fuerũt ſubſtituti ꝑ diſtri
butiuũ qſꝗs.⁊ ita de ſcõ cõtĩgit ꝙ in ſubſtitutiõe partes vi
riles habuerũt.dixiĩ.l.ſi pat.S.eo. ⁊.l.ſi teſtõ.S.eo.
Mater põt iſtituẽ ſiliũ ĩ tẽpus
mater. pubertaꝶ ⁊ ei ſubſtituẽ vulgarit᷑
h. d. Et iſta ẽ difficil lex tã in pᷣn. q;i fi. C Op.

wꝙ tale teſtm nõ valeat qꝛ fli interĩ reperi pterit: teſtm̃

eſt nullũ ſm iura hodierna:vt ĩ auẽ.vt cũ de ap.cog.S.ali/
ud qᷣq;.⁊ ĩ auẽ.nouiſſima.C. de ĩoffſi.teſ. Nicit glo.hᷣ ſili fu
it inſtitut ad tpᷣs: vñ ſꝑe ſubducto de medio remanet iſti
tutio pura. Iſtã glo. Ja.de are.repᷣhẽdit dicẽs ꝙ hoc nõ
ẽ verũ:imo dic ꝙ hec ſubſtitutio ẽ cõditiõalis cũ erit ãno/
rũ.xiiij.vt.l.ſicui.S.hoc legatuʒ.j.de le.j.⁊.l.ſi tale .qũ di.
le.ce.ſʒ iſtitutio põt cõſerri ĩ cõditionẽ vel in diẽ ĩcertũ:vt
ʒ. ti.j.l.ĩ tpᷣs.⁊ ꝗ.ti.j.l.ni.⁊ per totũ.⁊ no.iĩ.l.hẽditas..ti.j.
BGBlo.tñ videt᷑ voluiſſe euadere hoc:⁊ dicẽ ꝙ hec vᷣba ſaciũt
diẽ reglarit᷑:niſi aliud teſtõꝛẽ ſenſiſſe appareat.allegat.l.ſi
ita ſcriptũ.de manu.teſ.videte an iſta vba faciãt diẽ vł cõ
ditionẽ. dixi ĩ.l.ſicui.j.de le.j.Lñ ĩ ꝓpoſito dico ꝙ ex q̃li/

tate pſone qꝛ fili p̃umit ꝙ voluit teſtõꝛ potiꝰfacẽ diẽ qᷓ; cõ
blone ꝗ P ; co

ditionẽ:vt.l.ſeius ſaturninꝰ.j.ad treb.⁊ de vſur..l.ĩ fidei/
cõmiſ.S.cũ pollidius. Vel tenẽdo opi. Ja.de are.ꝙ ſaci⸗

ant cõditionẽ iſta ᷣba:dic ꝙ iſta cõditio fuit adiecta in ſa
uoꝛẽ ſilij:vt qꝛ habebat patrẽ vite turpis de cui moꝛibus

mat᷑ ſuſpicabal:vt.l.ſilꝰ matrẽ.C. de ĩoffi.te.⁊ iſto caſu iſta
ſubſtitutio põt valẽ:vt dicã.j.e.l.cũ ſilio.in pᷣn. Et ex hoc
patʒ qᷓ erat rõ dubitãdi ĩ.l.nr̃a:nã erat ꝙ ſili interĩ vide/
bat᷑ pᷣterit:⁊ videbat᷑ poſſe venire ꝑ qrelã ſʒ iſta tpa vlł di
cere nullũ hodie.rõ diuerſitaſj q̃ ponit᷑ ĩ fi.glo.ẽ nulla:qm
ſubſtitutio vulgar põt ſieri ⁊ cõferri ĩ caſũ ĩ quẽ inſtitutio
non valeret:vt.l.gallus.pꝑ totã.l.S.de libe.⁊ poſthu.⁊.l.ſi
pater fſiliũ.ð.e.ti.et.l.iij.in fi.de libe.⁊ poſthu. ¶ Quero

vtrũ mr̃ poſſit ſubſtituere filio pupillarit: Videt ꝙ ſic. q
tex.diẽ ĩ tabul pupillaribꝰ. Cõtrariũ ẽ vitas: qꝛ mat᷑ nõ bʒ

ſiliũ in ptãte:g nõ põt ſubſtituere pupillarit᷑:vt.S.e.l.ij.in

p̃ᷣn. NHõ ob.hec.l.q;ꝛ loꝗtur ĩ vulgari.⁊ ita diẽ q̃dã tua gl.
hodie aũt q̃li᷑ ꝓcedat iſta ſubſtitutio fcã ĩ tpᷣs dicã.j.e.l.

S EI, cum ex filio.
Si filius. Jae ſubtil.S. valde. Si inſtitut eſt hẽs
euaneſcit ſubſtitutio vulgaris pꝛima ⁊ oĩs poſterioꝛ.h.d.

CQuerit gl.pone ꝙ fili ſupuixit pꝛi ⁊ repudiauit: ⁊ etiã
nepos repudiauit:an admittet᷑ ſili ſubſtitut?? Slo.ꝙ nõ:
qꝛ ſoſtitutio ſilijs fuit ſcã ſi viuo teſtõꝛe deceſſerit:⁊ ille nõ
deceſſit viuo teſtõꝛe. Iteʒ dicit glo.ꝙ vᷣba ſuperioꝛa ſi hẽs
nõ erit:debẽt ĩtelligi cũ poſſit eſſe hẽs.ita diẽ glo.Iſta gl.
habet duos paſſus. Pꝛim paſſus glo.ẽ:an exñtia ſui hẽ/
dis ĩpediat ſubſtitutionẽ vulgareʒ:Glo.arguẽdo vꝛ dicẽ
ꝙ ſic.videte reglarit veritas ẽ in ↄꝛiũ: vt.ð.e.l.ij.S.ĩterdũ.
Iſi. S. v.l.⁊ ſi ſine.S.ſed qð papᷣ.S.de mino.rõ apparetĩ pꝛõ
ptu.nã ex eo ꝙ habet ꝗs ſubſtitutũ vulgarẽ ceſſat exiſtẽ/
tia ſui hẽdis:vt.l.papᷣ.S.quarta.⁊ ibi no.ð.de ĩoffi te.⁊.l.
ſi flli? hẽs. S.de libe.⁊ poſthu.ſʒ poſito ꝙ exiſtẽtia ſui here
dis nõ ceſſaret ſ̊ haberet locũ:tũc idẽ eẽt:vt.ð.dixi.pᷣdicta
va regularit᷑ ⁊ cõiter. Sʒ qũ ſubſtitutio vulgarẽ ſcã ʒ cõ
ſiliũ galli vel.l.velleie.tũc exiſtentia ſui hẽdis ĩpedit ſubſti
tutũ vulgarẽ.⁊ hoc caſu loqtur glo.nr̃a ⁊ bñ.rõ:qꝛ magis
videt᷑ nepos ſubſtitutin ſuitate qᷓ; ĩ hẽditate: vt i.l.gallus
§. ⁊ qd ſi tm. ꝓut loqtur ĩ filio emancipato.ꝓbat etiã inS.
nũc de lege.⁊ iõ ſtati cũ pᷣmus ẽ ſuus ceſſat ſubſtitutio: q;
7 ſcã in ſuitate.⁊ hoc caſu logꝗtur iſta gl. ¶ AVenio ad de/
termĩationẽ q̃ſtiõis.ſi ſili ſupuiuit pꝛi:lʒ repudiet: nepos
ex ſubſtitutiõe nõ admittitur:qꝛ ſubſtitutũ ĩpedit exiſtẽtia
ſui hẽdis:⁊ veruʒ dicit glo.ſʒ iſta rõ nõ videt᷑ cõcludẽ ĩ ſtio
exneo ſubſtituto:de qloꝗtur tex.⁊ q̃ſtio gl.nã ille nõ põt
dici ſubſtitut in ſuitate:qꝛ nõ eſt de liberl.ſʒ magis ĩ hẽdi/
tate videt᷑ ſubſtitutꝰ. Hui timoꝛe glo.dicit ideo nepos nõ
admittit᷑: ꝛ vba iſta ſi hẽs nõ erit:debẽt ĩtelligi cũ eſſe poſ
ſit.ſʒ hoc caſu cũ nepos nõ põt eſſe hẽs: g ⁊c.videte ꝓ iſta
glo. ſac̃.l. p ſeuerinã.ĩ pᷣn.de ↄdi.⁊ de. ¶ Cõtra iſta glo.
videmini hẽe tex.i.l.cũ ꝓponas.C. de here.iſti. vbi yba ſi
hẽs nõ erit: debẽt itelligi vel qꝛ nolit vel qꝛ nõ poſſit. ꝓpt᷑
qð quida repꝛobãt iſtã glo.mihi vẽ ꝙ iſta glo. dicat vita/⸗
tẽ hoc caſu.ᷣ qꝛ ſi aliud dicemſcq̃ret ꝙ ille ſubſtitut tert
pᷣieret nepoti ĩ hẽditate defũcti volũtatẽ pᷣſũpta:vt.C. de
ſid eicõmiſ.l. cũ acutiſſimi.⁊.l.cũ auus.j.de condi.⁊ demõ.
q autẽ nepoti pᷣferat᷑ ſubſtitut in hẽditate oſtẽdit ſic. Iſte
nepos ex ſubſtitutiõe nõ põt ſuccedẽ: vt dictũ ẽ ĩ qſtiõe no
ſtra. Itẽ nec ab ĩteſtato poſſet ſuccedẽ donec ẽ locꝰ ſucceſ
ſioni ex teſtõ:vt.l. q;diu.de re.iurl. et.l.q;diu.j.de acq.hẽ.

7.l. heditas. C. cõia. de ſuc. Si g iſte ſubſtitut terti poſſet

ſuccedẽ ex pᷣ teſtõ ille nepos repellet:iõ debẽt intelligi iſta
v̈ba ſi hẽs non erit.ſ.cũ poſſit ex teſtõ ſuccedẽ:ne illud ab

ſurdũ ſeq̃tur. Contra hoc op.ſoꝛtiſſime ſubſtitutio ſcã

vulgaris in vnũ caſũ poꝛꝛigit ad aliũ caſũ nõ expᷣſſuʒ:vt.l.
gallus. S. ⁊ qd ſi tm. de libe.et poſt. dixi.s.e.l.j. Si igii iſta
ſubſtitutio ẽ fcã ĩ vnũ caſũ tm.i.ſihẽs eẽ nõ poſſit: referai
ad aliũ caſũ...ſi hẽs eẽ nolit ⁊ ecouerſo. Rñ.⁊ dico ꝙ poꝛ
rigii ad aliũ caſum niſi volũtas teſtõꝛis repugnaret tacite
vel expꝛeſſe:vt.S.e.l.iã hoc iure.⁊. j.e.l.cuʒ ex ſilio.s.j.ſʒ h
repugnat ꝓpt incõueniẽs qdð.s.dixi:⁊ iõ ſi ponerem aliuʒ
caſũ.ſ.q nepos nõ poſſit eẽ hẽs ⁊ icõueniẽs illud ceſſaret
vt qꝛ ille nepos eẽt moꝛtuus anteq; fili repudiaret:tũc cre
derẽ ſubſtitutũ admittẽdũ:qꝛ eoꝝ vboꝝ ſigniſicatio h̊ pa⸗/
titur:vt.l.cũ ꝓponas.C.de here.iſti. Itẽ nullũ aliud eſt ĩ
cõueniẽs ꝓpter qð de voluntate defuncti aliud pꝛeſumat᷑
cõtra illud quod dixi. Altio oppo.łʒ ſubſtitutio facta
in vnũ caſum poꝛꝛigat᷑ in alium vbi nõ repugnat volũtas
defuncti:tñ vno tꝑe facta ſubſtitutio ad aliud tpᷣs nõ poꝛ/
rigit:vt.l.ſi ita qs.s.eo.ſʒ ĩ caſu.l.et ꝓpoſite q̃ſtiõis ſuit fa
cta ſubſtitutio ſi me viuo ſili moꝛiet:et ſic fuit collata in tẽ
pus vite:g ſi decederet poſt debet ceſſare ſubſtitutio. Rñ
deo illud tp̃s fuit appoſitũ ĩ ſubſtitutiõe ſcã ſilio de nepo/
te:ſʒ nõ ſuit adiectũ ĩ ſubſtitutiõe ſcã nepotide exneo:nec
etiã dʒ ĩtelligi repetitũ: vt. . t .l ſb ddis⸗ merio ex/
— neꝰad mittüũ ĩ caſu qͥ.S.dixi.
¶AR duobus. Supm vlvltin ẽpoſt qui
emo ſegꝗt. h.d. Op.de.l.eũ ꝗ· j. ad treb. So.

— — —

fhdhde. , ——— — — —.

ttis
no⸗
end
lbi
ag.
lbe,
diee
rci.
ipo
ſe,
Kl.
here
lice
gc
bſti
gs
llos
ng.
g
de⸗
os
id
io
d
l⸗
no

ſſr
o
Nl
n
ta/
tl
de
0.

.
ſet
n
1b

— — — — — —

BDe vulga.⁊ pupilla.ſub.

vt ibi ⁊ dixiin.l.qꝗ duos.in pᷣn.j.de re.du. Itẽ hic dicii

ſũt duo vltimi. Cõtra.iſtud relatiuũ ꝗs vel ꝗ qñ ponit di/
ſtributiue vt ponit᷑ hic regrit ꝙ in vno tm̃ veriſicet exiſtẽ
tia cõditiõis nõ in pluribꝰ:vt.l.ſi fuerit.j.de re.du.ſʒ h d
ꝙ in plurib veriñcai.So.hoc ẽ ex pᷣmpta volũtate de/

functi ꝗ voluit in hereditate vltimi reperiri hẽditatẽ pᷣmi:

vt.l.ꝗ duos.j.de re.du.dixi ĩ.l.hoc articlło.s.de hẽ.iſti.

r Hes ex ſubſtitutiõe vulgari admittü ad
(Vilium. vniturton

,ſbſtitutionẽ ĩpuberi factã ꝑ hec ba qſꝗs
mihi hẽs erit ⁊c̃.h.d. Zld hãc.l.op. ille ꝗ nõ eſt heres
directe ⁊ imediate defũcto nõ admittit ad ſubſtitutionẽ ꝑ

hec pᷣba:vt.S.e.l.ꝗ liberis.S.hec vᷣba.Dic glo.no.hoc ẽ iõ

q; dictio ꝗſꝗs plures reqrit:⁊ iõ ſi nõ cõpꝛehẽdẽt ſubſtitu
tũ nõ veriſicaret᷑ dictio qſqs.ſʒ i.l.ðꝛia erãt ples iſtituti ad
qs referi.Di.repᷣbẽdit iſt gl.qꝛ vbuʒ qſqꝗs põt referri ad
vnũ:vt.l.ſi teſtõ.S.j.j.ſiqs omiſ.cau.teſ.Diẽ g̊ Di.ꝙ quot
qt eſſent ĩſtituti tũ admittet ſubſtitut vulgariter. rõ:qꝛ ex
iudicio deſũcti ſuccedit. ꝓbai ĩ.d.l.ꝗ liberis.S.hec vᷣba.⁊

ita vẽ velle Di.⁊ e rõ mihi plus plʒ qᷓ; r glo. tñ glo.dicit

vitatẽ inquãtũ dicit ꝙ diſtributiuũ ꝗſꝗs regꝗrit ad minus
duos. ¶ Pꝛo cuieuidẽtia debes ſcire ꝙ dictio qſqs im/
poꝛtat ĩ ſe cõditionẽ:vt.l.ꝗ liberl.in pᷣn.s.e.vñ exiſtẽtia cõ
ditiõis bñ põt veriſicari in vno caſu tm̃:vt.l.ſi teſtõ.S.j.j.ſi

gs omil.cau · teſ. ſʒ pᷣncipal locutio ⁊ oꝛo de neceſſitate de

bet eſſe de plurib: vt h ꝓbat᷑ i.d.l.q liberlĩp̃n. S.hec ver
ba. Si enĩ ponerem vnũ ſcholarẽ tm eſſe ĩ ſcholis ⁊ dice

remus ꝗſꝗs pᷣus exibit ſcholas ⁊c.eẽt ĩpꝛopꝛia locutio:q;

diſtributiuũ ſeu partitiuũ reꝗrit plura:vt h̊ pʒ ad ſenſum.
Sʒ ponam ĩ teſtõ dixerit teſtõꝛ ꝗſqs mihi hẽs erit det

Uli decẽ:an ꝑ hec vba cõpꝛehẽdant᷑ veniẽtes ab inteſtato:

Blo. videt᷑ velle ꝙ ſic. ꝗdã repᷣhẽdũt hãc glo.dicẽtes ꝙ

l.ſiqs cũ nullu.j.de codicil. loꝗtur vbi nullũ ẽ factũ teſtm:

⁊ ſic nulli hẽdes ſũt noĩati:⁊ ſic de neceſſitate ĩtelligũ de ve
niẽtib ab ĩteſtato.ſʒ qñ factũ eẽt teſtm̃ ⁊ hẽdes noĩati: tũc
glo.nõ bñ dicẽt.ſʒ ego puto glo.bñ dicẽ in vtroq; caſu:q;
qñ ſit ſubſtitutio pupillarl ẽ pꝛouiſio: iõ ĩ eũ ꝗ nõ ẽ noĩatꝰ
ĩ teſtõ nõ cadit affectio: vt.d.S.hec ᷣba.⁊ ar.qð no.i.l.ꝗ ſt
liab. ð.j.j. de le.j. Sʒ qũ relinquũtur legata ꝑ hec vᷣba ꝗſ
gs mihi hẽs erit ⁊c.reſpcũ hẽdũ cõtinet onꝰ: & teſtõꝛ volu
it grauare hẽdes qͥs noĩauit ⁊ dixit:mſtomagis v graua

re veniẽtes ab ĩteſtato ⁊ ſbſtitutos qs min dilexit:vt.l.pu

blius.. titia.de ↄdi.⁊ de.⁊ ſic glo.bñ dicit. Ex hoc habes
notare ꝙ idẽ ĩpoꝛtẽt ᷣba ꝗſꝗs mihi heres erit: qð ĩpoꝛta
ret repetitio ab iteſtato. Cõtra hoc dictũ fac.l.ſi plures.
I. de le.iij. vbi dicii ꝙ idẽ eſt dicẽ heres me dato vlł quiſqꝗs
mihi heres erit. Rñdeo illa ſilitudo q̃ ibi ponii eſt va ſimi
litudo quãtũ ad ſcriptos ĩ teſtõ:nõ quo ad oĩa.

„ . — Rupto teſtõ ꝑ tabu.nõ rumpi
0 Etiã ſi C0 tra.tur ſubſtitutio pupillaris vłlega
ta ſubſtituto. h.d. ¶ Op. rupto teſtõ rũpuni tabule pu/

pillares: vt.l.papᷣ.S.nec ĩpuberſ. de ĩoffi.teſ. So.ibi qñ rũ
pit ꝑ q̃relã: ⁊ tũc nõ tollit teſtm ipo iure:qꝛ ẽ de iure ciuili:
ſz õtabu.ẽ de iure ptoꝛio. vñ ſiẽ ptoꝛ nõ põt facẽ quẽ hẽdẽ
ipſo iure:ita nõ põt facẽ deſinẽ ipſo iure. poſſes tu dicẽ cũ
ꝑ õtabu.tollit teſtm pẽnũ ĩ effectu:q̃re etiã tabule pupilla
res nõ rũpunt᷑ iĩ effectu: Rñ.tabule pupillares ↄtinẽt pꝛo
uiſionẽ ſilij q; decedit teſtat᷑ ⁊ ea q̃ continẽt puiſionẽ libe

roꝛũ reſeruant ꝑ ti.de le.pᷣſtan.iõ ſubſtitutio pupillar! re/

manet. Iſta ẽ rõ doc.⁊ bona. Cõtra iſtam rõnẽ op. qꝛ
qð dẽ ꝙ ea q̃ ſſt ĩ ꝓuiſione ſilij reſeruaniĩ . ti.de le.pᷣſtã. eſt
