
iure. In cõtrariũ facit.l.ſiqs ita de cõdi.⁊ de.dic

ꝙ h̊ pᷣudicat quo ad impediẽdũ cõtinuationem:ibi vo pᷣ/
iudicat quo ad aliud. Ibi genuit etiam cõceſſio ſm gl. hic
poſitã:lʒ glo.no.cõtrariũ.C. arbi.tu.l.ſi tutoꝛ.⁊ male ſᷣm
Rai. Gl.op.de.l.ꝓxi.in pᷣn.⁊ recita ᷣmam glo.⁊ dic
vt in ea. Item oppo. de.l.ſtatim. S.xi.in fi. So. vt gl.

⁊ ibi dixi per Di.
Ibi alteri niſi in exce

Iex duobus. o vtin ſcvo ruo bu

—

Nius.l. Nec ob.l.pupillus.s.de admini.tuto.qꝙ h̊
in tutoꝛibus culpoſis.⁊ ẽ ratio:qꝛ illi hñt bñſiciũ ceſſionis
vt.j.videbitis.⁊ videas illã glo.de.l.ſi pupillus.q ſemp de
clarat iſtã.i. Ibi pciſe.ſ.totũ qð erat debitũ ſm Hi. Ibi
ſatiſſactio.ſvt alij libereni.x vide qð nõ.de admi tu.l.qui
tutoꝛ. S.ñi.. C. de trã ſac.l.nec intẽtio.vide ibi nõ.gl.qꝙ tu
toꝛ vel curatoꝛ tenent᷑ oẽs vna actione ⁊ vna obligatione:
nõ pluribus. Glo. op.de.l. ſi ſtip. de ſideiuſ. So. vt glo.
dic de hoc vt dicam in dicta.l.ſi pupillus.qꝛ iſtud eſt diffi/
cile contrarium.
Ibi tutoꝛe.ideʒ cuius offm durat
JYcum. adbucim Di. CGl. op. de. l.nõ
ꝗſi.j.rẽ pu.ſal.fſo.Et rñde vt gl. Itẽ op.de.l.aduerſus
C. de admi.tu.⁊.l.actio.e.ti.Et rñde vt glo.⁊ vide glo.ſo.
pluribus modis:ſʒ pᷣma ſo.eſt vera.⁊ dic vt nõ.in pᷣallata
l.aduerſus.vide qdð Kel a.
bi lit. facit ꝓ H. S.de
ODperatoꝛes. ohu lbiq é Ja ve
e. Ibi ſubminiſtrari. Iſta. l. pſtat ar. ꝙ abbas
nõ tenei miniſtrare expẽſas monacho litigãti ↄtra eũ.de
hoc nota.gl.in.l.ſi ſuſpecta in ni. de ĩoffi.teſta. vbi gl. tenet
ↄtrariũ.ꝓ qua facit.j.vt in poſ.le.l.penul. Nec ob.iſta.l.
vt ſtatim dicã in ↄtrarioꝝ ſolu. ¶ Gl. op.de.l.ſi ſuſpecta
HF. ni. . de inoffi. teſta. Dic ꝙ illud eſt in fauoꝛe alimẽtoꝛuʒ.
Pꝛeterea ibi obtinuerat in pᷣn.⁊ ſic rõne illius pᷣfũptiõis
⁊ rõne ꝓximitatis debẽt ſubminiſtrari ſũptus que rõnes
hic ceſſat. ¶ Itẽ op.de.l.ſi. C. de oꝛdi.cogni. Glo.nõ ſol

uit.ſy dic ꝙ ibi erat.q.de bonis de ꝗbus debeat viuere il

—

o

le agẽs:⁊ iam vicerat in cauſa pᷣncipali vñ ex illis bonis dz
habere ſũptus ⁊ victũ.hic erat.q.de quodã debito parti/
culari ſjm An. de piſis.vel dic ꝙ ibi erat q̃ttio ſtatus ⁊ bo
noꝝ oĩum:nec habebat vñ ſe poſſet alere aliũde:hic vo ſic
Fm Di. vel dic ꝙ ibi erat pᷣſũptio ꝓillo ꝗ petit ſibi admi/
niſtrari ſũptus rõne poſſeſſionis vel q̃ſ libertatis:vt ibi
pʒ in littera.q rõnes hic ceſſãt.⁊ ꝑ iſta pʒ rñſũ ad.l.iſtam
in.q.de monacho:qꝛ monachus añ alebat a monaſterio:
qꝛ nõ habebat aliũde vnde ſe aleret.

— A, Glo. ponit caſũ duobꝰ mo
C MWm tutoꝛ. dis:ſʒ teneas pᷣmaʒ lec. Ibi
illa.ſ. ach.neg. geſt. Gl.q̃rit q̃ actio dat pupillo:⁊
q daĩ creditoꝛibꝰ: Et rñde vt pᷣma gl.vera. ¶ Querit gl.
nunqd creditoꝛes hẽbũt pupillũ obligatũ ex eo ꝙ egit Z
tutoꝛes actiõe tutele:Et rñde vt gl.ibi:vt.l.eũ.C.arbi.tu.
dic ⁊ h̊ fſac̃ad.q.ibi nõ.ꝑ dociſꝙ ſi fil abſtinuit ſe ab hẽ/
ditate pĩna: ⁊ aliqd accepꝑit ab occiſoꝛib' piis ꝙ nõ poſſet
ↄueniri a creditoꝛib ꝓpter illud qð accepit. de hac.q ple
ne dixiꝑ Di.i.l.qſituʒ j.de ſepul.vio.facit.s.de acq.hẽ.l.
ꝓ hẽde.S.ſiqs.⁊.l.põp. Rai.in.l.eũ.dicit ꝙ hoc hʒ locum
vbi ſtatutũ diceret ꝙ occiſoꝛes debeãt hẽre pacẽ ab here/⸗

dibus offeſi:tũc enim ſilius accipiẽdo aliqd ab occiſoꝛibꝰ
videi hereditatẽ adire:ergo ⁊c̃.

— JY pꝛoba

16 Qui ꝓ nomine debitoꝛis
u. minus idoneo ex re pupil

li a tutoꝛe Ouẽti ipʒ abſoluit ſequẽs ad ꝓbatiõe,z

De contra.iudi.tu.

tenet. h. ð. ᷣm Rai. Glo. op.de.l.tutoꝛ.de admini.tu.
So. vt ibi nõ.in.l.ꝗ poſitionibꝰ. ¶ Itẽ op.de.il.ſi mino/
ris.de admi.tu.Et rñde vt glo.⁊ bene.

— — Minoꝛibus in integ. reſtitu/
C QRD Nteriuns tis cõtra maioꝛem ſibi reſtituũ
₰

actio cõtra tertiũ minoꝛis beneſicio liberatum.
. d. m mam lec.ſed ᷣm aliã dicit ꝙ minoꝛi plus ſoluẽti
reſtitutionis pᷣuilegio de iure ſpeciali reſtitutio cõcedit cõ
tra illũ eius bñſicio liberatũ in ſubſidium ꝓpter inopiã il
lius cui pdicta ſolutio facta ſuit.h.d.ſim Rai.ſm ſecũdaʒ
lectu.vide glo que ponit ibi caſum ⁊ bene. Ibi maioꝛem.
Mo. qꝙ minoꝛ ꝗ debet reſtitui debet allegare ⁊ ꝓbare cau
ſaʒ qre petit reſtitutionẽ.facit ꝓ hoc j..de ali.⁊ ci.le.l.titio.
⁊ de mi.l.minoꝛ.⁊.v.de iureiu.l.nã ⁊ poſtea.S.ſi minoꝛ.ſᷣm
Ja. de are. Ibi ſoluẽti.dic iſte tex.ĩtelligit duobꝰ modis:
vt in gl. IJbi pᷣncipalẽ actionẽ reſtitutã ⁊ p reſtõnẽ in iteg.ſi
bi factã.Gl ĩtelligit pᷣ ꝙ ille adultꝰ ſact iã maioꝛ reſtituaĩ᷑
3 aliũ ↄcuratoꝛẽ.alio mõ ꝙ hẽs minoꝛ curatoꝛ moꝛtui re/
ſtituat᷑ ↄ ↄcuratoꝛẽ ꝗ ſuit ↄdẽnat in maioꝛi pecunia.bmꝰ
caſus ẽ verioꝛ:qꝛſcom ite lectũ nõ patit lr̃a verũtñ ſcᷣs ca
ſus ẽ verꝰ ꝑ id qð alibi nõ.in ſili:vt.ð.de peti.here.l.ſiq pRᷣ
oꝛ. ⁊ de neg.gel.l.ſi pupilli.S.j.ſᷣm Ja.de are.
ä õuẽto minoꝛe noiĩe illius cõ/
MMo n cciCO. tra quẽ põt in ĩteg reſtitutio po
ſtulari illiꝰ iuris bñſiciũ dẽ ↄcedi.h.d.ſᷣm Rai. Ibi actio.
i.bñſiciũ reſtitutionis in ĩteg.qdð reſtituit actionẽ. Ibi ſũt
ſy ſi exactio nõ fuit facta.⁊ h̊ ſeqtur. Ibi indicatũ ſi nõ ſol
uerũt ↄdẽnationẽ. Ibi exceps.ꝓponẽdã in cauſa appel/
lationis m gl.vel aduerſus executionẽ ſnie: ar. S.e.l.j.G.
nõ tm̃ im Mai. Abi actionẽ.i.bñſiciũ reſtitutionis in inte/
grũ qð reſtituit actionẽ tutele:als vtilẽ ſm Rai. ¶ Glo.
ponit caſũ ꝑ.l.ſi minoꝛẽ.S.de admi.tu.poſtea ſubijcit ⁊ in
cipe ↄſtructionẽ:actioq; ⁊c.vt in gl.dicit.Et vᷣbuʒ iccirco
pones poſt vbũ reddit:⁊ ita debetis iũgẽ ⁊ oꝛdinare iſtaʒ
litterã:als nõ poſſes eã ĩtelligẽ. ¶ Glo.q̃rit nunqd ſine
ceſſione hẽat vtilẽ actionẽ:Et rñde vt glo.⁊ dũ allegat.l.
ij.dic hoc nõ ẽ verũ:qꝛ ex ꝑſona pupilli nõ põt eã ſoluere
qꝛ ſtati ꝙ ſoluit curatoꝛ ſublata ẽ actio ↄ tutoꝛẽ:⁊ ſic pu/
pillus iã factꝰ maioꝛ nõ petit reſtõnẽ in iteg.ↄtra tutoꝛeʒ
neq; alſ eius noĩe Itẽ ex ſua ꝑſona nõ põt agẽ:q; ipſe nõ
vꝛ ſoluiſſe ꝓpter tutoꝛẽ ſʒ debitũ ſuũ:vt.l.cõi diuidũdo.S.
diuerſis.S.cõi diui.⁊.S.mã.l.põp.⁊ qð ibi nõ. Pꝛetea iſti
tutoꝛes vident᷑ cõdẽnari ob eoꝝ dolũ:⁊ ſic ſine ceſſione nõ
dicunt᷑ poſſe agẽ:vt.l.ſi plus.de admi.tu. Itẽ etiã ſi ob ne
gligẽtiã: vt.d.l.ij.de ↄꝛio iudi.tu.Fʒ Zn.de piſis. Nõ ob.
l.Sꝛia:qꝛ loqtur in collegis nõ liberatis. Item nõ ob.
pn. lI. nr̃e:qꝛ loꝗtur in eo ↄtra quẽ petit reſtitutio in ĩtegrũ
Fſm Rai.Sʒ adhuc vi obſtare:qꝛ ſi iſte curatoꝛẽ ↄdẽnatꝰ
rõne ꝓpꝛij doli vel culpe:nõ dʒ poſſe petẽ ceſſionẽ:vt.l.j.
S. nũc tractem.S.e.ĩ gl.q̃ icipit qᷓ adminiſtrauerat.q̃re ma

le dẽ h̊ ꝙ poſſit fieri ceſſio ſm An.de piſis.So.ibi loꝗtur

qñ plures ↄueniuni rõne paris culpe.
Qeſſione ach.tutele

N Arn Nnnt
(NNR m pupillus. pupillo facta col
legã tutoꝛi iſolidũ ↄdẽnato ſecuta ſolone debiti
nõ excuſat.h.d.ſᷣm Rai.hec.l.hʒ duas lec.pᷣma vera ibi
pꝓp parte dic vt gl. Gl.ĩducit hãc.l.in ar.ↄuẽto vno duoꝛũ
coneoꝝ iſolidũ ꝙ debeat fieri ceſſio ꝓ parte ⁊ nõ iſolidũ.
allegat. ð. de admi.tu.l.ſi plures.dic vt ibi no.gl:aliter di/
ſtiguẽdo. Sʒ cũ iſta ſolone gl.ↄcoꝛ.qꝙ ſiat ceſſio tm̃ p par
te ſine aliq̃ diſtinctiõe:vt.j..de ſideiuſ.l.modeſtin.⁊ de duo.
re.l.j.⁊ has gl.tʒ Di.in dicta.l.ſi plures.nã certũ eſt q tu
toꝛ ↄdẽnat põt pefẽ partẽ ſuã ab alio ꝑ acs.nego.geſt. vt

dicto. S.nũc tractemꝰ. in.l.j.S.e.ſj in duob reis ẽ idem:qꝛ

vn hbʒ achneg. geſ. aliũ:vt.l.j. C. de duo.re ergo ſi habʒ

actionẽ ſi ipſe ſoluiſſet multo ſoꝛti except.vt.j.de reg.iur.

l. ĩuit.S.cui dam.⁊ de ſuꝑfi.l.j.S.q aũt.diſtinctio aũt quã

fecit gl. in. l. i plures.hʒ locũ in fideiuſ.quoꝝ vnnõ poſſit
agẽ cõtra aliũ:vt. C. de ſideiuſ.l.cũ aliter.Fʒ Di.in.l.ſi plu
res. Dñi etiã in fideiuſ.nõ põt hẽre locũ:qꝛ ſi ipſe ↄuenire
tur apponeret᷑ ↄtra aliũ bñſnciũ ceſſionis:vt.l.ſi pupillus.
5.de admi.tu.⁊.l.ſtichũ. S. pãphilũ.⁊. S.ſi creditoꝛ.jde ſo.
⁊ita poterit obtinẽ ſideiuſſoꝛ ſi agat cõtra eũ ĩſolidũ ſicut
poterat p creditoꝛẽ: ſͥ ipſe nõ põt ſibi cedẽ actionẽ:q; eſt li
berat:ergo nec agẽ iſolidũ. Nec ob.ꝙ poſſes dicẽꝙ ex/
ceptio q̃ ob.cedẽti nõ obſtaret ei cui facta ẽ ceſſio ex cau/
ſa oneroſa:illud ẽ verũ niſi ex eo nõ obſtaret ei cui facta ẽ
ceſſio:vt.j.e.l.S.ſi de legitima.ſᷣm An.de piſis. Circa hoc
aüũt:an debeat fſieri ceſſio in coꝛꝛeis inſolidũ:an nõ :dic ꝙ
aut debitũ ĩſolidũ ad ↄuẽtũ nõ ſpectabat: ⁊ tũc actio non
debebit cedi in alio. aut ſpectabat ad coꝝeũ ĩſolidũ:⁊ tũc
dʒ cedi inſolidũ.aut ſpectabat ad vtrũq;: ⁊ tũc dʒ cedi p
parte:vt.S. ad macedo.l.ſi mulier.S.j.⁊ de in rem verſo.l.
ſi pꝛo parte. S.j.⁊.S. cõmo.l.itẽ querit.⁊ hoc in coꝝeis. In
tutoꝛibus vᷣo cuʒ queris an ceſſio ſiat inſolidũ: Dic ꝙ aut
eſt cõdẽnatus cõtutoꝛ ppter dolum ſuũ:⁊ tũc nõ ſit ceſſio
vt. l.ſi plures.de admi.tu.⁊.l.j.S.nũc tractemus..eo.aut
ꝓpter culpam college:⁊ tũcinſolidũ debebit ſibi cedi pꝛo
parte: ar. dicte.l.ſi plures.⁊ dicti.S.nunc tractemus.⁊.l.ſi
ab inſtituto.in ſi.j.de le.j.qð tene coꝛdi.⁊ de hoc anno re/
etam in.l.ſi plures.
E f. iſe Pꝛiuilegium tutele pupillo cõ/
. ſen 02. petẽs nõ perimit᷑ nouatione ne/
ceſſaria per ſniam cõdemnatoꝛiã latã in tutoꝛis
iudicio cõtingẽte.h.d. Ibi pᷣuilegium.dicit glo.ꝙ habe
at ꝑpſonalẽ actionẽ tutele:vt.l.pꝛo officio.C. de admi.tu.⁊
j.de pᷣui.credi.l.dabimus. Glo.op.de.l.alia.ĩ.de no/
uat. So. vt glo. de hac habes plene in.l.ꝓperãduʒ.C. de
iudi. ¶ Olo.querit quẽ ↄtractũ facit iſte adminiſtratoꝛ cũ
pupillo: Et reſpõde vt in glo.

Ibi ↄuẽto ⁊ nõ exacto:als ſe
)Onnento⸗ cus eẽt:vt.S.e.ſi ex duobus.
Ibi curatoꝛẽ negligẽtẽ in ↄuẽtione tutoꝛis hẽdis
Gl. op. de. l. alterius. . ñ.. . e. So. vt glo.

Tutoꝛ datus poſthumo ab
. eOſthumo eo nato vtili tm̃ neg.ge.actio

ne ↄuenit.h.dð ſᷣm Rai.Elo.qrit q̃ actio vti/⸗
lis cõpetit iſti:Et rñde vt glo.

In bonis tutoꝝ ꝓcuratoꝛũ
(*) On ſoln M. ⁊ curatoꝝ minoꝛes ac furio

ſi a iuris pᷣuilegiũ ↄſequuni.h.d. NRai. bi datur
pupillo. C Gl. op. de.l. ex pluribus.de admi.tu? Rñde
vt gl. dic. jy nungd heres ſuus pupilli habeat pᷣuilegium:
BGlo. no.dicit ꝙ ſic in.l.dabim.de pᷣui.cre.que ſol.ẽ falſa
p.l.nõ ſolũ S.fi.de ritu nup.q caſus ẽ pulcherrim⁊ ſingu
laris:lʒ glo.de hoc titubet in.l.ſi ex pluribus.s.de admi.
tu. Glo. qᷓrit qð pᷣuilegiũ eſt iſtud? Rñde vt glo. ¶ Que/
rit glo.nunqd habeat tacitã hypothecã ꝓ bonis ꝓcura
toꝛis: Rñde vt glo.allegat glo.l.pꝛo officio.dic vt in di/

cta.l. dabimus.S. fi. . l. e.

CDe vꝛio iudicio tutele:⁊ vtili actione. Nubꝛica.

QLotinua iſtã rubꝛicã:qꝛ ſupꝛa dictũ ẽ de actione qᷓ dai
pupillo nũc de actione q̃ ẽ ↄtraria que dai tutoꝛi.Ad eui
dẽtiã actionũ pᷣtoꝛiarũ ponit hic Di.ꝙ qñcũq; noĩa ↄtra
hẽtium nõ ſũt diſtincta:vt eſt videre in ſocietate:qꝛ qlibet
vocat᷑ ſocius:tũc nunq; habebit locũ actio ↄꝛia.aut ſũt no
mina diſtincta:⁊ tũc aut vnus ſocius nõ accepit gra alte/
rius ⁊ tũc nõ hʒ locũ actio pꝛia:vt in emptione ⁊ vẽditiõe:
vt.S.de acſ.empti.l.ex empto.Aut vn accepit gfr̃a alteri
us:⁊ tũc dal ↄ:vt ẽ vidẽ hic ⁊ in mãdato ⁊ in ſilib actioni/
bus.⁊ de hoc habes gl.no.q̃ nõ inueni᷑ albi fᷣm Di.j.de
acſj.⁊ obli.l.ex oſeſu.quã glo.bũ tene mẽti.

nnol.
Pant
teeſio
oat
dion⸗
ell
nore/

locs
e ne,
tor
habe
tn1
eno/
Cde
orch

lo ſe
us,
dis

dab
ctio
fn⸗
boi
o

— =

— — — —

—— — — —

De contra.iudi.tuto.

„Puypillus obli
Ontrariam. aithiou oone
c ne in rẽ ſuã ⁊ ꝓ expẽſis ab eo factis cir
ca adminiſtrationẽ ipſiꝰ. Ibi pᷣtoꝛ. No
ta ꝙ actio tutele ꝛia ẽ pᷣtoꝛia:⁊ ẽ bone
ſidei:lʒ Di.teneat ↄꝛiũ.jr.ti.j.l.j in pꝛin.
actio tñ tutele ẽ de iure ciuili:vt ĩſti.de tutelis.in pᷣn.⁊ qð
ibi nõ.ſfacit qð no. Guil.i.l.ex hoc iure de iuſti.⁊ iu.⁊ di/
xi in dicto ti.iſti.de tutelis.nã oẽs q̃ſi ↄctꝰ fũt de iure ciui
li:vt ĩſti.de obli.qᷓ ex q̃i ptrac.naſ.Et ſic gl.q̃ dicit ꝙ ſpe
ciale ẽ in tutela nõ bñ dicit:vt dixi in dicto ti.ĩſti.de tutel.
in pᷣn. Ibi ꝓponit.vide reſiduũ in rubꝛica hui ti. Et ibi
ponit rõnẽ q̃re iſta ẽ p̃ᷣtoꝛia ⁊ alia ciuilis. Ibi adminiſtra
tionẽ.i.ad ĩpen ſẽdum in reb q̃s adminiſtrat. Nã acce/
dere ad adminiſtrationẽ cõpellunt᷑:vt.S.de admi.tu.l.j.ĩ᷑
pᷣn.m DBi. Ibi quã.dic ꝙ ibi rñdet tacite obiectioni que
poſſet ſieri ꝙ iſta actio nõ hʒ locũ cum pupillus nõ poſſit
obligari tutoꝛi ſua auẽte:⁊ pupillus ſine tutoꝛe obligari
nõ põt.⁊ hoc ſegtur Roff. m Di. Ibi obligei.⁊ ſic dꝛ q;
ſit ſpãle in actione tutele ↄtraria:qð nõ vẽ verũ:qꝛ idẽ vx
in actione directa.nã ſi tutoꝛ emit rẽ pupilli palã ⁊ bona ſi
de obligat pupillus ciuilr ⁊ nãliter:vt.l.tutoꝛ rerum.S.de
admi.tu. Sʒ ſi facit clã ⁊ mala ſide nõ obligat ipſũ pupil/
lũ: vt.l.nõ eſtimo.S.de admi.tu.⁊.l.ſi in emptoꝛe.S.ſi.s.de
ↄtrahẽ.emp.ita ẽ etiã in actione tutele ↄꝛia.nã ita demuʒ
tutoꝛ repetit ſũptus ſi fecit bona ſide:vt.j.e.l.iij.in pᷣn.⁊ in
Fiudicio. So.ſm NDi.aut ↄſtat tutoꝛẽ geſſiſſe bona fide vlł
mala ſide:⁊ tũc nullũ ẽ ſpale in actione ↄꝛia.aut dubitaĩ᷑:
⁊ tũc pupillus ẽ locupletioꝛ:⁊ nihil ẽ etiã ſpãle:vt pʒ ĩ.l.iij.
2.l.pupillus.s.de auc.tu.nã in vtroq; caſu pupillus tenet᷑
in qtitate in q̃ ẽ pupillus locupletioꝛ.Sʒ ſi dubitatĩ an ne
gociũ fuerit male ichoatũ:⁊ tũc ẽ ſpale in iſta actione.pu/
pillus eni teneret alijs actionibus:⁊ tñ iſta teneĩ:vt.l.ſi pu
pilli.in pᷣn.de neg.geſ.⁊. ..e.l.iij S.ſufficit.ſᷣm Di.⁊ ſacit qð
dicã ibi poſt Guil.¶ Gl. qᷓrit nunqd tenebiũ etiã nãliter
hoccaſu:Et reſpõde vt gl. Ibi.l.pupillus..de auc.tu.de
hoc dic vt nõ de reg.iur.l.pupillus nolle.⁊.j.de nouat.

l.j. . C. de inuti.ſtip.l.j.⁊.l.ſi eius.in pᷣn.j.de trebel.vbi te

tigi de hoc ⁊ ibi dixi.

bãdũ.ſ.ꝙ hẽat ↄꝛiã actionẽ neg.geſt.ſᷣm DNi. Ibi ſinito oſ
ficio.ſ.tutele. Ibi actio ↄꝛia iutele ſ̃m Di. Ibi durat. dicit
gl. ꝙ offm ⁊ dic vt in gl. Et iſta gl. ponit tibi caſũ in iſto.S.

Ibi in ipſũ ꝓcuratoꝛẽ velcuratoꝛẽ reddẽdo ſingula ſingu

lis. ¶ Gl.op.de.l.ij. C. de admi.tu. Dic vt ibi.

— J Ibi ↄuenit.ſ.tutoꝛ ſᷣm Di. Ibi ſũptꝰ
Dꝛeterea. Na⸗ D d

MNõ ob.l.ex ꝗbꝰ. S.de ↄdi.ĩde.q;ꝛ pʒ
ſo.ꝑ ea q̃ ibi nõ.q; ibi dat exceptio ſola:h̊ exceptio ⁊ actio
Ibi põt.ſj an iſte poterit opponẽ in modũ exceptʒ.qũ agit
ↄtra eũ actione iudicati:vẽ ꝙ nõ exquo fuit ſemel q̃ſitum
de exceptʒ.ar.l.fi.C. de fi.iſtru.⁊.j.de excep.rei iudi.l.duo
bus ᷣm Ja.de are.⁊ vide qð nõ.per Rai.C. ſen.reſcin.nõ
poſ.i.peremptoꝛias. IObi reſarcire.exquo fuit compenſa
tio repꝛobata.

Ibi dꝛiũ. per hoc vide

An in hoc iudicio tur male dicẽ glo.ĩ o

ꝙ ipſa nõ. j. e.l d ergo.S.iudicia.x.j.dicã. Ibi ꝓbãduʒ.
ſcilicet ꝙ cõſeq̃tur indẽnitateʒ de eo qð debebat ſibi ex cõ
tractu paterno. Di.

i— 2 Ibi acti ſcil t contra/
MWManc gctionẽc. Jbi⸗ onem:ſcilicet contra/

— O Blo. qrit q̃re eſt ꝙ daĩ magis ↄꝛiuʒ
— nge. iudiciũ tutele vbi intẽtatur actio de
+ diſtra.qᷓ; vbi non intentatur actio de ra.di/
ſtra. Et reſponde vt glo⸗

O„ Mid ergo. Nota bene hoc pꝛinci/

Nige gl.j.q̃ dicit ⁊c.dic q̃ſ velit dicẽ

¶ Mec actio. gl. actio in genẽ ⁊ nõ in ſpecie. Ibi ꝓ

piuʒ huius.l.¶ Quero quomodo poſſit eſſe ꝙ tutoꝛ ex/
pẽdit plus in rebus pupilli qᷓ; habeat pupillus in facul/
tatibus:Dic ꝙ põt eſſe ꝙ erat mota ipſi pupillo queſtio
ſtatus:⁊ ſic diceret᷑ expẽſũ vtiliter etiã vltra bona ⁊ pꝛimo
niũ pupilli: q; libertas ẽ ieſtimabilis.j.de reg.iu.l.liõtas.
7. C. de his ꝗ deie.vel effu.l.ſi.Fʒ An.de piſis.vl dic ꝙ po
teſt eẽ ꝙ tutoꝛ ĩcepit negociũ vtiir:ſj poſtea habuit maluʒ
effectũ.nã etiã tũc recuꝑat:vt in hac.:.S.ſufficit.
Ibi liberationẽ.i.gnãlẽ. IObi libera/

6 Contrari reiĩ.ſʒ ſi pupillus nollet agẽ tũc da/

bit remediũ tutoꝛi.qð tu hẽs.C. de vſu.pu.l.ii.vbi hẽs de

hoc bonã gl. Itẽ poterit iĩploꝛari iudicis offm:vt.l.ſi ↄtẽ/
das de ſideiuſ.⁊.l.aurelp.de li.le.Fʒ MBul. Ibi petit ꝑ actio
nẽ tutele ↄꝛiã. Ibi pecunie pupillaris ſᷣm Di. Ibi fenera
re.ſʒ nõ fenerauit. Ibi ſoluit.ſ.ipſe tutoꝛ de ſua ꝓpꝛia pe/
cunia. C Gl. op. de.l.eos.S.S. C. de vſu. So. vtgl. ¶ Itẽ
op.de dicta.l.eos.S.cetis.So.vt gl.¶ EGl.qrit pone ꝙ
tutoꝛ fecit ſibi liberationẽ ſieri a pupuũlo cũ iuramẽto nun/
quid valet talis liberatio? Et aduerte ad iſtã gl. MHo.ꝙ to
tus mũdus allegat eâ.Et rñde vt gl. Ibi in auẽ. ſacr̃a.dic
vẽ tñ ſᷣm vᷣba illiꝰ auc.ꝙ hoc nõ ꝓcedat:qꝛ illa auẽ.loꝗtur
in ↄctu ⁊ õct ẽ ꝓpꝛie ille ex quo hincinde naſcit obligatio
vt. l. labeo.S. ↄct.j.de v.ſig.ſʒ hic nõ ẽ ↄctꝰ ſʒ diſtract᷑:er
go nõ dʒ ad illũ trahi cũ illa auc.ſit odioſa:qꝛ pᷣuat mino/
rẽ reſtitutiõis bñſicio qð ẽ fauoꝛabile:vt.S.de mino.l.j.er
go nõ ẽ extẽdẽdũ:vt.l.cũ qda.j.de libe.⁊ po.dic ſm Di.iõ
llla auc.hʒ h̊ locũ:q;ꝛ tractat᷑ de liberatione altcri.⁊ ſic de
actu fauoꝛabili:⁊ ſumꝰ fauoꝛabiles in liberatione:vt.l.ar
rian de aci.⁊ obli. Pꝛeterea qñ ꝗs liberat aliquẽ ipᷣe obli
gabũ ſaltẽ nãliter ad nõ petẽdũ rõne ill nãlis obligatio
nis:⁊ iõ põt dici ꝙ auẽ.ſacr̃a.vẽdicat ſibi.facit.S.de pac.l.
ſi vnꝰ.S.pact ne petẽt.⁊ qð ibinõ.ſᷣm Bi.⁊ de hoc hẽs ꝑ
doc.⁊ Rai.in dicta auẽ.ſacr̃a.circa ſi.⁊ ibi ꝑ Rof.x de hꝰ
etiã nõ.p. doc.in dicta.l.ſiqs.de traſac.⁊ ibi vide.

Anrer Di ſteru. Aduerte qꝛ tuſci optime pꝛa
MWWſu 198. cticàt iſtũ.S.nã ipſi nõ pꝑmittũt ſtare pe/

cunias ſuas moꝛtuas: Lõbardi vo ſic:qꝛ illas hñt ſaluas
ꝓ dñis ſuis:als dẽ eẽ pecunia ocioſa:vt..de admi.tu.l.tu
toꝛes ꝗ poſt.S.j. IYbi ꝓmaĩ.i.oñdat᷑. ¶ Glo.op.de.il.ſi ĩ/
pꝛudẽtiã.S.de eui. Sol.vt ĩ ea.Dñi iſte.S.ſac̃ ad.q.talẽ.tu
ſcis ꝙ dũ ſiliuſfa.ẽ ĩ ptãte pꝛna ꝙ nõ currit ↄ eñ pᷣſcriptio
mõ ponam ꝙ ſiliuſſa hẽbat res aliq̊s ĩ qbus pꝛ nõ hẽbat
vſufructũ ꝓ ꝗbꝰ nõ põt agẽ abſq; ↄſẽſu pꝛno:vt glo.no..
cõmo.l.iij.S.ſi filio.q̃ ẽ no.vt dixi.j.qñ di.le.ce.l.vſus.S.ſi
ita.C Querii nunqd eo caſu currit ſibi pᷣſcriptio dũ ẽ in
ptãte:Dſñis Rai.dicit ꝑ hũc tex.ꝙ aut ipſe reqſiuit pꝛem
ꝙ debẽt ſibi pᷣſtare auẽtẽ in iudicio ⁊ non potuit obtinẽ:⁊
tũc dʒ excuſari:ita ꝙ nõ currit ð eũ pᷣſcriptio.aut nõ peti
it:⁊ tũc currit:ar.tex.hui.l.⁊ auc.de cq̃.do.S.illud.vñ ſu
mit᷑ auẽ.qdð locũ.C. de col.⁊ ex de elec.c.ſi.ʒ eũ.ſj dñih̊ nõ
ꝓcedit:qꝛ nilpõt petẽ vt pꝛ cõpellat᷑ ad pᷣſtãduʒ auẽtẽ:vt
hẽs.C. de bo.q̃ li.l.nõ ſolũ.S.neceſſitatẽ.qð nõ põt facẽ h
tutoꝛ:qꝛ nõ põt pᷣtoꝛẽ cõpellere hinc:qð ¶ Dar. ſyll. ſilr in
diſtincte tʒ ꝙ in eo caſu pᷣſcriptio ð ſiliũ currat:ar.s.ex ꝗ.
ca.ma.l.ait pꝛetoꝛ.S.j.

—,8 Ibi diligẽter. i. vtilr: ſ nõ neceſſario.⁊ hʒ
ESnfficit. locũ hoc ĩ tutoꝛe:ſec ĩ alio geſtoꝛe volũ

—

tario:vt nõ.in.l.pupilli.ĩpᷣn.de neg.geſt.fᷣm Di.⁊ ibi de
hoc ꝑ Guil.Et per hoc pʒ regulariter eẽ falſã glo.qᷓ ẽ in

l. ex parte.in pᷣn. s. fami. her. q̃ nõ iuenit᷑ alibi. Et dicit illa

gl. ꝙ ſi aligs cepit me defẽdẽ in iudicio vtilr lʒ repoꝛtauerit
ſniam pꝛiã:tñ põt repetẽ ſũptus.ſjʒ hocẽ falſũ:qꝛ eſt geſto?ꝛ
volũtarius.ꝓ hoc facit.l.iijS.in hac.j.iudi.ſo.⁊.C.mãa.l.
etiã.⁊ ibi Pe.tenet illam glo.

e Ibi añ tutelã.iſ.fnitã. Ibi poſt tutelam
JIu icto. finitã. ¶ Gl. qrit vtrũ diſtiguat᷑ an fue/

rit ↄceſſũ vel nõ vbi ẽ expᷣſſũ añ tutelã: Rñdet ⁊ bñ dic vt

De eo ꝗ ꝓ.tu.vxel cu.ne.ge.

in ea. Scdo q̃rit q̃ rõ qre magis eſt diuerſũ in hoc ca
ſu qᷓ; in alio: Rñde vt gl.dicit iſtã gl.v⁊ẽ tex.ð.e.l.j.S.in
hoc iudicio. Sʒ potes dicẽ ꝙ ibi loqtur vbi debitũ deſcen
dit ex pſona pais:hic ex ꝑſona ill pupilli vel dic ⁊ meli
ꝙ ᷣ nõ exegit imo expectauit ex eo ꝙ tutoꝛ erat: ⁊ nõ exe
git a pupillo:vt dicit in. S. in hoc.
TC 4 ¶Mlo. op.iſti.ꝗ.mo.tu.ſini.in
ute 9. pn. ⁊ de.l.decreto de ſuſpe.tuto.
Soo. vt gl. C Itẽ op. glo. Iſta. l. allegat᷑ ꝑ Di.in
ar. ad. q.talẽ: ꝙ ſi plat ipẽdit aliqd de bonis ſuis vel al
adminiſtratoꝛ ⁊ poſtea remot' ẽ ab adminiſtratione:nũ/
quid poſſit repetẽ ſũpt factos in ipſa adminiſtratione:
Iſta.l.pᷣſtat ar.optimũ ꝙ ſic.in ↄꝛiũ facit in auẽ.res iã di
ctas.C. de ſa.ſã.ec.ᷣm Di.So.ibi deligꝗt ĩ eadẽ re:⁊ iõ nõ
repetit:hic aliqd poſuit in illa:⁊ iõ repetü:ar.j.de his ꝗbꝰ
vt indi.l.reſcriptũ.⁊ vt ſupꝛa nõ.
— Ibi vꝛiã. Mõ ob.l.ijjS. fi.. e.

Is Eredem. ibi dixi ꝑ Di.⁊ in.l.cũ oſtẽdi

mus.ĩ pᷣn.de ſideiuſ.tu.Et aduerte qꝛ illa.l.iij.S.
ſi.facit multũ ↄtra:ſʒ dicã in.ðd.l.cũ oñdim de ſideiuſ.tu.
—— Ibi actione.v. Ibi ſoluat.vel cau
J tutoꝛ. no de ĩdẽnitate pᷣſtet᷑:vt.l.ſi tutele
3.ti.j.Fʒy Mai.vel dic etiã:vt liberet᷑:ar.l.ſiqs mã
dato.de neg.geſ.Qualr aũt iſta ſnia liberationis mandei
executioni:dic vt.d.l.ſiqs.qꝛ captis pignoꝛib ⁊c̃. vt ibi
pʒ. Ibi ſoluat.dũmõ ſit finitũ offm..e.l.j.S.ſinito. ¶ Gl.
op.de.l.ſi ꝑ ea.C.mãdati.So vt gl. ¶ Querit gl.q̃ ẽ rõ
diuerſitatis ĩter ſideiuſſoꝛẽ ⁊ tutoꝛẽ:Gl.remittit ad.l.ſiqs
mãdato.s. de neg.geſt. ⁊ allegatio qñq; ẽ coꝝꝛupta:qꝛ ali/

quui hic in gl. hñt mãdati.ſʒ dicẽ dʒ de neg geſt.

¶ VDe eo qui ꝓ tutoꝛe vel curatoꝛe neg.ge. Rubꝛica.

ESup iſta glo. rubꝛica dicit glo.ꝙ ptutoꝛe eſt vnuʒ no

men ⁊c̃.⁊ dic vt gl.⁊ differẽtia iter iſtũ ti.⁊ ſequẽtẽ.vide ibi

ſuper rubꝛica.⁊ ibi dicam. 3Z
ℳ 5, bi vtrũq; cafũ re/
Rotu tele. citat gl.⁊ dic vt in ea

dic cõtra hãc gl.ſacit.C. e.l.j.⁊ ꝰrñſo.dic
ꝙ ibi ſpõte geſſit.nã tanqᷓ; tutoꝛ lʒ ſe nõ
eẽ ſᷣin An. de piſis. Ibi geſſit.ſ.tanq;ᷓ tu
toꝛ. Ibi ꝓ tutoꝛe.vide qð no. Roſ.i ti.ſi
aliqs crederet ſe tutoꝛẽ.⁊ in ti.ſe.Obi tutoꝛ ẽ.cũ nõ ſit ĩ ve
ritate. Ibi gerit.i.adminiſtrauerit negocia pupilli ſʒ Di.
Ibi inutile.i.actionẽ ꝓtutele ſm glo.⁊ Di. ¶ Gl.op.de
F. ſigs q̃ſi.j.e. So.vt ibi.¶ Qucrit gl.qũ hẽbat locũ actio
ꝓtutele: Et rñde vt gl.Et aduerte qꝛiſta gl.ẽ aliquãtuluʒ
obſcura iõ aduerte vt gl.dicit altero tñ caſu diſtinct.tute/
le:dic vt in tutoꝛe nõ.etiã:aut ſciuit ⁊ teneat᷑ actione tutele
ſi vo ignoꝛauit teneat᷑ actione ꝓtutele. Et ſic glo. refert ſe
ad id qð dixi.S.ſubijcit gl.altero caſu ĩdiſtincte.dic vt ĩ eo
q nõ erat tutoꝛ. Rñdeo ad gl.qꝗ dicit ⁊c. bꝛeuiter teneatis
ſcðam ſolu.dic vt in glo. ¶ Querit gl.q̃ eſt actio que de/
bet᷑ cõtra illũ qui ſin git ſe eẽ tutoꝛẽ cũñ in veritate nõ ſit:Et
rñde vt gl.in.l.iuj.C. de teſta.tu.dic nec ob.l.i.ꝛ reſponſo.
e.ti.q; ibi ſponte geſſit nõ tanq; tutoꝛ ſed vt alius:hic au/

tem geſſit vt tutoꝛ łʒ ſciret nõ eſſe tutoꝛem 'm Ja. de are.

¶Querit gl.q̃ actio dabit ↄᷣ iſtũ ſuũ gerẽtẽ tutelã: Et rñ
de vt gl.⁊ bñ. ¶ Coõtra iſtũ ti.op. Di.iſta actio eſt ſuꝑua
cua:qꝛ aut gerit vt tutoꝛ cũ in vitate nõ ſit.aut ſciẽter ⁊ te/
nebü actione neg.geſt. Ad hoc rñdet Di.ꝙ iſta actio fuit
iuẽta fauoꝛe pupilloꝝ ex eo ẽ magis pᷣuilegiata q; aci.ne
go. geſt. na bʒ pᷣuilegiũ iter reales ⁊ ꝑſonales.⁊ puilegiuʒ
reale ⁊ pſonale hẽs ĩ tex.j.de pᷣui.cre.l.dabin.S.j.ſecus ĩ
ac ione neg. ge. vt pʒ.e.ti.l. pᷣuilegiũ. S.j.⁊.l.ſi vẽtri.Fʒ Di.
dic imo in actione nego.geſt.pupillus hʒ pᷣuilegiũ in ꝑpſo/
nali:vt.l.ſi negociũ.e.ti.lʒ in reali nõ hẽat:vt ibi nõ.⁊.l.vẽ

tri. in Zᷣn. e. ti.⁊ ſic ðicit An.de piſis ꝙ credidit ſuiſſe erro/

rẽ ſcribẽtis ꝑ additionẽ Si. Pʒ ergo ꝙ iſta actio ĩducit
vtilitatẽ ⁊ etiã pᷣuilegiũ reale:ſʒ qꝛ rõne bᷣuilegij realis dicat
p̃toꝛ ipſã eẽ neceſſariã:vt hac.l.ĩ pᷣn.nõ ẽ viſile iõ dicerẽ ip/
ſã eẽ vtilẽ.dicas ergo ſʒ An.de piſis ꝙ neceſſariadẽ ex eo

ꝙ actio tutele reſpicit pncipalr ꝑſonã.C. de nup.l.ĩ copu

lãdis.⁊ iſti q da tu.pol.S.j.⁊ ꝓpterea ceſſat actio neg.ge.
q̃ reſpicit rerũ adminiſtrationẽ de nego.geſt.l.j. ¶ Que
rit ergo Di.nunqd actio ꝓtutele ⁊ ↄꝛia tutele de q̃ dictuʒ
F.ð.ti.ꝓxiſint boneſidei vel ſtricti iuris:Et v: ꝙ ſint bone
fidei:qꝛ ĩ actione ſtricti iuris nõ veniũt vſure abſq; vinculo
ſtiplonis:ſj in actione boneſidei vſure veniũt ex ſola mo/
ra:vt.l.q;uis.C. de vſuris.ſʒ in iſtis duab actionib vſure
veniũt ex moꝛa:vt pʒ in.l.qd ergo.S.ꝛiũ.ð.ti.j.⁊.j.hac.e.
l. SF. in ꝓtutele.ergo ſũt boneſidei. Jo.tñ in arboꝛe acſ.po
nit iſtas actiones ſtricti iuris.⁊ ꝓ Jo.allat Di q; nõ iueni
unt enumerate iter actiones boneſidei:q̃ ſũt poſite ĩſti.de
acꝭ.S.actionũ.ergo ſt ſtricti iuris:vt ibi nõ.Oẽs.n.actio/
nes que nõ iueniũtur boneſidei ſũt ſtricti iuris: vt ibi nõ.
¶Ad pↄꝛiü rñdeas ꝙ lʒ vſure veniãt nõ tũ ſeqtur ꝙ ſint
boneñdei.nã in actione ex teſtõ veniunt vſure ex moꝛa j.
de le.ij.l. titie. S.vſuras.⁊.C. de vſuiru.le.ꝑ totuũ.⁊ tñ ↄſtat
ipſã eẽ ſtricti iuris:vt.s.de in li iurã.l.j.⁊ ſic hñt nãm bo/⸗
neñdei:łʒ ſint ſtrictiiuris. Gl.op.iſti de aci. S.actionũ.
⁊ tʒ ꝙ ↄᷣꝛia actio tutele ſit boneſidei:⁊ allat rõnes ſuas.p

ea allegaba qꝛ eq̃litas ĩ iudicijs ẽ fuãda.C. de ꝓxi.ſa.ſcri.

l.fi.li. xij. ⁊ de vul.⁊ pu.l.iã hoc iure.cuʒ ergo actio tutele
ſit boneſidei q̃ dat᷑ pupillo:vt in gl.S.actionũ.ergo ⁊ ↄꝛia.

⁊ miroꝛ q̃liter Ri.nõ allegauit illã gl.q; eſt nõ. .

Ibi ꝓtutoꝛe.i.tanqᷓ; tutoꝛ cũ in vᷣitate nõ

(Cum cO ẽ᷑:ſiue ſe eẽ diẽ ſiue nõ credat ſe eẽ tutoꝛẽ.
Abi poſſe.⁊ ↄꝛia ꝓtutele dat ꝓtutoꝛi ĩ pupillũ ⁊ añ puber

tatẽ.j.e.l.ſ.⁊ ibi nõ.ergo ⁊c.ſacit.S.ti.j.l.j.S.finito. Ibi ꝓ
tutoꝛe.i.tanqᷓ; tutoꝛ.cũ in vitate nõ eẽt ſm Ni. Abi deide.
qſi dicit gl. q̃ſi hic eẽt expᷣſſiuũ vitatis:vt dixide hac dictio
ne.S.ſo.ma.l.ſi ante.

AVbijqſi.iſtud ẽ diminutio vitatis. Blo.
¶ Siquis. 5e eo qð habuiſtis.s.hac.l.v.ꝓinde.⁊

hoc ẽ difficile ↄꝛiũ.Et ſol. vt gl. vt pʒ in vltima ſol.qũ dicit
ꝙ h̊ ẽ ſpale ſauoꝛe pupilloꝝ.dic ꝙ pʒ ex eo q; ibi in v.ꝓin

de.geruni negocia ipuberis.⁊ ẽ pᷣuilegiũ ĩ eo qð dixi ſupꝛa

qꝛ actio ꝓtutele ẽ magis puilegiata qᷓ; ſit actio neg.geſt.vt
dixi tibi in pᷣn.⁊ vide hic qð no.gl.circa hoc.s.de negꝗ:geſ.
l.iij. S. hec actio. Ad hocpoſſes rñdẽ ꝙ ibi nõ erat pᷣuilegi
um militie.Ocias tñ ꝙ gl. C.e.ti.l.j.qᷓrit de iſta rõne diuer
ſitatis ⁊ nõ rñdet.¶ Gl. q̃rit q̃ actio neg.geſ.dabit᷑ in ca/
ſu vbi fuerũt adminiſtrata bona: Rñde vt gl.
Ibi geſſerit.ſ.tanq; curatoꝛ. Ibi cu

Si curatoꝛ. ratoꝛ.⁊ nõ tanq; tutoꝛ. C Querit
gl. qᷓ actio dabit᷑ ĩ pᷣ caſu ipſi curatoꝛi: Et reſpõde vt glo.

¶ QAuerit gl. vtrũ actio ꝓtutele ↄcurrat cũ actiõe neg.ge.
caſu vbi tutoꝛ ẽ cõpulſus admiſtrare:cũ vere tutoꝛ nõ eẽt
Et rñde vt gl.⁊ibi allat.l.iijS.hãc actionẽ.de neg.ge.dic
⁊ hoc verũ ẽ.ſ.ꝙ nõ ↄcurrat cũ actiõe directa.⁊ ita potes ĩ
telligẽ.l.iij.S. hac actionẽ.de neg.ge.ſʒ cũ vtili actiõe ptute
le bñ ↄcurrit:qꝛ vtil cũ vtili nõ ĩpediũt ſe ad iuicẽ:cũ ambe
ſũt auxilia exoꝛdinaria.⁊ vnũ nõ excludit alið:vt.l.de pe/
coꝛibꝰ. C. ad.l. acꝗ.⁊.l.quẽadmodũ.S.magr̃at.ff. ad.l.ac
qui.⁊ notat gl.de dã.inſec.l.q bona.S.ſiqs opꝰ.ſʒ Ja.de
are. ⁊ habes per Pe. C. qui da.tu.poſ.l.a mr̃e.
Ibi attigit.i.nõ admiſtrauit. Ibi

Wn p 20 tu tele. geſſit. ⁊ qdam neglexit. ¶ Glo.

op.de.l.ſi pupilli.S.fi.de neg. geſ.circa hãc materiã vide
que no. Guil.de cu.in.d.l.ſi pupilli.S.ſi.

Ibi nõ eni cc. v. oĩno. reddit rõ
— 18 qul.nẽ. Ibi hui.ſ. ꝓcuratoꝛis. Ibi

pupillus.q; ↄct᷑ iſtius ꝓtutoꝛis nõ tʒ in piudiciũ

— — — —.. — ——

— —

enno,
nen
Pdien
ni
Rexen
Copn
oge
den
tbone
n.
mo,
ie
bice,

o

ziven
itide
acto/
bino,
Pſi
oaſ,
Rn
nbo/
toni.
,
ſ.
lutee
.

nens
nori.
uber
big
eide.
ctio

Bh.
e
dict
pin
npnn
Kn
gtl.
er
,

De teſtamentis.

pupilli:ſʒ in pᷣiudiciũ ᷣhẽtis ſecũ ſi reſcindi᷑ ꝑ ſe:vt.j.ti.j.ꝛ.
j.in pᷣn.ibi ꝑ Di. Ibi adminiſtratio.nã tutoꝛe vẽdente legi
time nõ audietur pupillus circa reſtitutionẽ: ſed vendẽte
ꝓtutoꝛe audii pupillus:vt h̊ pʒ. Itẽ vbi ↄxit tutoꝛ ĩſpicimꝰ
vtrũ ↄiũctꝰ ſit pupillo vel ne:lʒ ↄhẽte ꝓtutoꝛe ſit ſecꝰ:vt.j.
ti.j.l.pupilli.ſᷣm Di. ⁊ dic vt ibi. Op.gl.de.l.boneſidei
j.de acq.re.do.Et ſo.vt gl. Itẽ op.gl.ꝙ res pupilli vſu
capiat.vt.l.apð celſũ.S.ſiqs nõ tutoꝛ j..de excep.do. So.
vt gl. ⁊ bñ.Et gl.allat ↄcoꝛ.l.neq;.j.de re.eo.dic vt ibi.
—6 Ibi tutoꝛa.tanqᷓ; ver teneat actiõe
W◻ Mero. ꝛtele. Jbi tutoꝛẽ.i.vt verũ tutoꝛeʒ
Xfm Di. IJbiſcire dʒ.ſacj.de acq.hẽ.l.ſi is ad queʒ
ſim Ja.de are. Ibi ĩ fi.l.ſac qð nõ.j.co.l.j.ĩ pᷣn.⁊ allat᷑ hec

l.ꝑ Guil.S.de offi.pꝛe.l.obſeruare ĩ fi.ꝙ ſi iudex delegatꝰ

ignoꝛat ſe eẽ delegatũ:⁊ ferat ſnĩam ꝙ talis ſnĩa nõ valet

tanq; puati:qꝛ opʒ ꝙ ſciat ſe iudicẽ:arg.hui.l.¶ Querit

gl. ꝗ actio dabũ: Et rñde vt glo.
¶ Auerit gl.quã di
W i P- 20 tuto 20 ligetia tenet᷑ pᷣſtare tu

toꝛ:? Et rñde vt gl.⁊ a lat.l.a tutoꝛib.in pᷣn. ⁊ dic vt ibi.

N Ul. rariũ: Rñ e vt glo.
Eꝛc ſiniuni dicta dñi Nico. de neap o.

Be teſtamẽtis ⁊ qui teſtamẽtum facere poſſunt:⁊ quẽ/
admodum teſtamẽta ſiant. Rubꝛica.

CGlo.ↄtinuat rubꝛicã duobus modis.pᷣmo ad ꝓxima.
Supꝛa dictũ eſt de tutelis q̃ dant᷑ in teſtis.iõ hic ponüũ de
teſta. Scdðo ſic volumina ffoꝝ.ſũt diuiſa in.vij.partes:ha
buim q̃tuoꝛ:h̊ incipit ꝗqnta:vt.C. de ve.iure enu.l.ij..qn/⸗
tus. ¶C Querit glo.q̃re iuriſcõſultus incipit a diffinitione:
dic yt in ea que clara eſt.
NHic ponit diffini

. 4 Eſtamentũ. teſti. Op.

legatũ ẽ iuſta ſnia voluntatis nr̃e deeo

t
qð ꝗs poſt moꝛtẽ ſieri voluit:vt.i.lega/
tũ.j.de le.ij.ergo legatũ ẽ teſtm:q; cui cõ
gruit diffinitio ↄgruit ⁊ diffinitũ: vt.l.j.
§.j.S.de dolo.⁊.l.ols diffinitio de reg.iu.ſʒ hoc ẽ falſũ: vt
l.ſi idẽ. C. de codicillis.ergo iſta diffinitio nõ ẽ bona. Hu/
ius timoꝛe ꝗdã dicũt ꝙ debeat hic ſbᷣaudiri de eo.ſ.vniuer
ſo. Iſtud repᷣhẽdit gl.nã teſtm̃ ẽ etiã ſiqs iſtituit ĩ re certa:
vt.l.j..ſi ex füdo.de hẽ.iſti.NRꝛetea põt eẽ fideicõmiſſum
vniuerſale vł donatio cauſa moꝛtis vlis:⁊ tñ nõ eſt teſtm̃.
1õ dicit gl.vt ceſſẽt oĩa ↄꝛia ſubaudias cũ iſtitutione here
dis.Duxũ v mihi ꝙ iuriſcõſultꝰ neſciuit diffinire teſtm:⁊
ꝙ iſta diffinitio egeat ſubtili ſubauditione ego dico diffini
tionẽ ꝑfectã ſine ſubauditione aliq̃:⁊ ceſſãt ↄꝛia. Jõ ꝓ ea
declarãda ſciẽdũ ẽ ꝙ diffinitio dʒ ponẽ ſubalia rei diffini
te:⁊ ꝑ hoc dʒ ↄtinẽ gen ſub quo res ẽ diffinita.Itẽ dʒ ↄti
nere dꝛias vt ꝑ h̊ appareat ꝙ differt ab alijs ſpecieb otẽ
tis ſub illo genẽ:vt pʒ in oĩbꝰ.ll.in qbꝰ diffinitio ponitur
tanq; genus. Snia enĩ ↄtinet oẽm cuiuſcũq; rei delibera/
te volũtatẽ. Jõ dicit ſnia iudicis in ti.de ſen.qꝛ ſic delibera
uerit:⁊ ſic determinauit.Dẽ ſnia legis:vt.l.ſnia.S.de teſta.
tu. D ſnia hoĩs etiã ſi tacite appareat de ſua volũtate:vt
l·ipuberibꝰ S. p̃ᷣterea.de ſuſpec.tu.Di ſnĩa hoc ẽ delibera

tio ⁊ diſpõ teſtõꝛis:vt hic ponũ ꝓ genẽ. Ponii in diffini
tione volũtatis hoc ponit ad dꝛiam illiꝰ diſpoſitionis q̃ ẽ

enũciatiua nõ volũtaria ſeu diſpoſitiua.de q̃ plene dixi in
l.ex hac ſcriptura.j.de donaj.RPonit᷑ etiã in diffinitiõe.no
ſtre.hoc ẽ nr̃oꝝ ꝗ ſumliberi ⁊ ciues romani:nã ſubditi al
terius ptãti vel nõ ciues nõ pñt facere teſtm:vt.j.e.l.iiij.⁊
ibi nõ.⁊.l.qui in ptãte.cũ ſiſibus. Ponit᷑ enim in diffini⸗

tione iuſta.⁊ iſtud verbũ pluribꝰ modis ſumit hic. Ino

modo iuſta hoc ẽ ſolẽnis ad differẽtiam nõ ſolẽnis volun

¶ QAuerit qũ dabii ulud iudiciũ cõ/

tatis que nõ dicit teſtamẽtum:vt inſti.de here.que ab in/
teſta.in pᷣn. Item iuſta hoc eſt legitima ⁊ a iure ꝑmiſſa nõ
ipꝛobata.Si enĩ ꝗs ĩſtituẽt nõ capacẽ vel turpit᷑ diſpone

ret nõ eẽt teſtm:vt.l.qdã.de ↄdi.iſti.⁊.l.meuius.de ↄdi.⁊

de. ⁊. C. de hẽ. iſti. l. . ⁊ hoc etiã dic gl.Itẽ etiã dẽ iuſta.i.p/⸗
fecta ſicẽ dẽ iuſta etas:hoc ẽ ꝑfecta etas:vt.j.de leg.iij.l.cũ
ſilio.S.ñ. ⁊ ꝑ hoc ego dico ꝙ iuriſcõ.poſuit h̊ diffuutionem
pfectã ⁊ de hẽdis ĩſtitutiõe ĩtellexit.nõ ẽ eniʒ diſpõ ꝑfecta
niſi hẽs iſtituat᷑ cũ nõ ſit diſpoſitũ ĩ quẽ trãſeãt actiões nec
gs ſit ille q ꝑſonã defũcti repñtet.Oẽs ergo alie volunta
tes q;tũcũq; de vniuerſo dicunt᷑ ĩperfecte:nec ꝑ ſe pñt ſbᷣſi
ſtere:⁊ ſic nõ eẽt neceſſaria ſõᷣauditio gl. Ponit᷑ etiã ĩ diffi
nitiõe de eo qð ꝗs poſt moꝛtẽ ſuã fieri voluit.Hq̊ qð dẽ poſt
moꝛtẽ ſuã ponit ad dꝛiã diſpõnũ ĩter viuos.Apparet er/
go ꝙ hec diffinitio ẽ bona ⁊ pfecta. Op.ꝙ alr diffiniat
iſti e.ĩ pᷣn.vbi d ꝙ teſtm̃ ẽ teſtatio mẽtis.So.ibi nõ ponit᷑
diffinitio ſʒ alluſio ſeu deriuatio vocabuli q̃ nõ ponit ſᷣaʒ
rei.Et iſta alluſio cõpꝛehẽdit codicillũ q vere nõ eſt teſtm:
vt.l.ſi idẽ. C. de codicillis.Et ex hoc dico ꝙ ſi qrat᷑ qẽ ꝓba
ſigniſcatio vocabuli ſi alluſio repugnat diffinitioni ꝓpꝛia
ſigniſicatio potũſumit ex diffinitiõe qᷓ; ex alluſone. Ego
dixiĩin.l.cũctos populos.in mã interpᷣtationis ſtatutoꝝ.
Auero qd ſi i teſtõ ſilꝰ imerito exhẽdat᷑:an iuſtũ ſit te/
ſtamẽtũ: Gl.dic ꝙ ſic:niſi expugnaret᷑ ꝑ q̃relã quã no.q
ſi loqᷓmur de iure iſto ſine dubio gl.dic verũ:vt.j.de vul.⁊
pu.l.iĩ ſſtitutione.Sʒ ſi loqmur Fʒ iura noua.tũc ſi ſili ẽ
pᷣteritꝰ vlł exhẽdaſ cauſa nõ iſerta:vłiſerta:ſʒ nõ legitima
tũc oẽs ↄcoꝛdãt ꝙ ipᷣo iure teſtm ẽ nullũ:vt.C.de libe.pᷣte.
auẽ.nõ lIʒ.⁊ auẽ.ex cauſa.⁊ ibi nõ.⁊.S.de ĩoſ.teſt.l.iij.S.j.⁊
ibi nõ. Sʒ an ĩteri poſſet dici aliqd donec dicat᷑ nullum:
Dicã i.l.ſilio pᷣterito de iniuſ.teſ.Si aũt ponim ꝙ ſit ſcã
exhẽdatio ĩſerta cauſa legitima nõ tñ vera tũc ſuit opi.qa
Mar.diẽ ꝙ teſtm ẽ nullũ ipſo iure:iõ nõ dal qrela hodie
niſi tm ĩter fres:vt nõ ĩ dicta auẽ.ex cauſa.⁊.l.iij.de ĩof.te.
Oẽs alij gloſa.tenuerũt ↄꝛiũ vt dictis.ll.pʒ.⁊ ita tenuerũt
oẽs moderni vſq; ad do. Ja.de bel.ꝗ tenebat opi.Mar.
Nã tex.iĩ coꝛpoꝛe pᷣ diẽ ꝙ debẽt inſeri cauſe legitime.ſcdðo
ꝙ debẽt ꝑ hẽdes ꝓbari.poſtea ſeqtur ꝙ ſi pdicta obſerua
ta nõ fuerit q;tũ ad hẽdis iſtõnẽ euacuato teſtõ ⁊c̃.Eſt er
go h̊ negatio poſtpoſita q̃ ſac eqpollẽ ſuo ↄꝛio:vt.l.legiti/
mos. S.an ꝗg de legi. tu. z.l.obligari.in p̃n.S.de au.tu. Si
ergo pᷣdicta nõ obſeruant᷑ ẽ nullũ ipſo iure ·⁊ ſic ſi hẽs nõ
ꝓbat cauſã eẽ verã teſtm̃ ẽ nullũ:nec ẽ op q̃rela.Et ita eti
am tenebat do. Rai.puto gloſatoꝛes dicẽ verũ.pᷣ ꝑ tex.ĩ
coꝛpoꝛe vbidẽ ꝙ cauſa dʒ ꝑ hẽdẽ ꝓbari pʒ ergo ꝙ dʒ adi
ri hẽditas ad hoc vt ſit hẽs:qꝛ alit poſſet ꝓbari per hẽdẽ.
Si ergo dicẽs teſtm̃ nõ valẽ:vel de ed iurib dubitari:nõ
poſſet adiri:vt.l.ſj ſi de ſua de acꝗ.hẽ. Itẽ pbo per S.ta
les ergo ĩ coꝛpoꝛe vt cũ de appel.cog.vbi dẽ ⁊ teſtm rema
nere ĩ ſua firmitate.ergo apparet ꝙ añ erat validũ.⁊ hoc
ẽ qð voluit dicẽ gl.i S.aliud quoq; capłin. vbi dic ꝙ dʒ irri
tari ꝑ q̃relã:als quõ ſiet: vult dicẽ añ aditã hẽditatẽ exhẽ
datꝰ nõ põt cõqueri:vt.l.ſiliũ.S.ſi cũ exhẽdatio de ptab.⁊
ſic ẽ neceſſe ꝙ añ oĩa hẽditas adeat᷑.Ad tex.q dicit ſi pꝛe
dicta obſeruata nõ fuerit q;tũ ad hẽdis iſtitutionẽ euacua
to teſtõ ⁊c̃.ĩtelligo euacuato ipſo iure.ſ.qñ cauſa nõ ẽ ĩſer
ta vel nõ legitima:vt euacuãdo ꝑ q̃relã qñ cauſa legitima
ẽ ſerta ⁊ nõ ꝓbata.⁊ ſic vbũ ſemel poſituʒ diuerſis modis
ſumit.ꝓbo ꝑ rõnẽ vꝛgẽtẽ qũ lex dicit aliqd nõ valẽ ꝓpter
aliqd omiſſũ qð debebat ſieri poſt diſpõnẽ factã illud nõ
