poteſtate? Et vꝛ ꝙ vitiet ꝑ gl.in.l.j.in fi.S.de auc.tu.⁊ per
gl. in. l. impuberẽ. S.jꝗ de fal.detminaui i.l.j.S.de auc.tu.
ſed animꝰmeus vadit ad iſtud ꝙ ex eo ꝙ vſufructꝰ nõ põt
ꝗ̃ri pꝛi directo nec ꝑ obliquũ:vt.l.qð ↄditiõis.j.de do.ca.
moꝛ. ⁊.l.ſi is.jJ.de vul.⁊ pu.qꝙ remanet apud nepotẽ inſti /
tutũ qui hʒ ꝓpꝛietatẽ.dicã foꝛte ĩ.l.j.ĩ fi.S.de auc.tu.
Hic incipit tertia pars hui pᷣme par

In tituens. . in qᷓ ponit᷑ bꝛeuis oꝛdinatio teſta

mẽti vſq; ad.S.ſi eius. ¶ Et pᷣmo ponit᷑ oꝛdinatio teſti ge/
neralis quo ad oẽs caſus ſpãlit ⁊ quo ad ꝑſonas.ſcðᷣo bꝛe
uis oꝛdinatio quo ad caſus ⁊ quo ad ꝑſonas ſʒ intellectũ
pᷣme glo.ſcða ibi atq; etiã. Caſus in terminis eſt clarus.
Op. ⁊ videt᷑ ꝙ ſuus nõ poſſet inſtitui ſub cõditiõe:vt.l.
ſuus quoq; ĩ pn.j.de here.inſti. So.nõ poteſt inſtitui ſub
cõditione q̃ nõ habet ſuſpẽdere inſtitutionẽ iſta cõditio hᷣ
nõ ſuſpendit.vel ibi loquit in ſuo iam dato:qui nõ poteſt
inſtitui ſub conditione naſciturus tamen põt inſtitui ſub
conditione:ſi tamen poſt natiuitatẽ eius inſtitutio nõ ſuſ/
pendatur:vt.S.e.l.cũ poſthumꝰ.⁊.l.poſthuma. ſ̊ h poſt
natiuitatẽ eius nõ ſuſpendit:ergo ⁊c. ¶ Op.ꝙ hec iſtitu
tio nõ valeat quia beres nõ nolatunvtel uorito Shere
es..

10

Gei

.
ſg.
pis
di⸗
ſed
er
ten
1Nt
ß
hoe
tie
tu
on/
g
gi
ppl
erte
lti/
ns
8
no/
dl.
ti
noti
no/
bet
doe.
Hoos
igi
n
,/
get
nii

.

ot
.

.
.
.

,

— — — — — —

De libe.⁊ poſthu.

des.j.de here.inſti.⁊.l.iubemꝰ.C. de teſta. So. Iʒ ̊ nõ no
minet tñ demõſtrauit aliquo certo ſigno ſ.qui ſuus naſceĩ᷑
⁊ hoc ſufficit:vt.d.l.quotiẽs.¶ Op.qꝙ male dicat ſceuo⸗
la.nã ipſe in pᷣmo caſu incidit in vitiũ de quo repꝛehendit
galluʒ:q; in ᷣmo exemplo h̊ iſufficiẽter loquit᷑ quo ad ꝑſo
nas.dixi enĩde nepote tm̃.dicit Di.ſo.pʒ.Hoc vult dice/
re ꝙ ex certa ſcientia dixit.volebat enim loqui generalit
quo ad ꝑſonas qð pʒ q; poſtea declarauit in ſco caſu ⁊
poſuit oꝛdinationẽ generalẽ quo ad ꝑſonas ⁊ caſus. Ex
h' colligũt doc.noſtri vt do. An.de piſis ⁊ do. Rai.poſt
eum ꝙ appellatione nepotis nõ cõtinet pnepos niſi exp/
matur. ⁊ hoc vꝛ tenere h̊ gl.in fi.ſui duʒ dicit ꝙ pᷣma reſer
tur ad nepotes tm̃.ꝓ hoc vꝛ caſus.S.e.l.S.idẽ credenduʒ.

Itẽ colligunt ex hac.l.tota ꝙ appellatione ſilij nõ cõtine
tur nepos etiã in diſpoſitiõib fauoꝛabi ib.qð pʒ qʒ ſilio ĩ

ſtituto nepos ꝗ ſuccederet rũperet teſtm miſi etiã ipſe eẽt
inſticutꝰ:vt pʒ a pᷣn.l.vſq; ad.S.nũc de lege.Circa pmuʒ di
co ↄꝛium ꝙ appellatiõe nepotis cõtinet᷑ ꝓnepos vel abne
pos ⁊ ſimiles. Hã vere quilibet ẽ nepos ⁊ ſolũ addit ppo
ſitio vt decernat᷑ pᷣn a ſcdðo ⁊ ab vlterioꝛi:vt.l.cui eoꝝ. S.
pe.s.de poſtulã.vbi tex.declarat:vt j de ver.ſig.l.nurus.
.l.ſoceri.⁊.l.generi.⁊ hic ẽ caſus ĩ noſtro.S.recte intelligẽ
do:vnde diuido ſic pᷣmo ponit bꝛeuis oꝛdinatio teſtamẽ/
tigeneralis quo ad ꝑſonas. Scðo illud verbũ determinat

dicẽs pᷣdictam inſtitutionẽ eẽ generalem quo ad caſus:tñ

poterat eẽ dubiũ vtrũ poſſit eẽ generalis quo ad pſonas
pinde ac ſi vſus eſſet qbuſdã verbis generalib qᷓ dubita/
tionẽ nõ habẽt ⁊ hãc lec.videt tenere ſcða gl.parua.ſcdða
ibi atq; etiã.⁊ in v.atq; etiã.pone caſũ an iſta verba com/
pꝛehendãt oẽs caſus:⁊ ſic nõ eſt nouus caſus ſed expoſi/

tio pᷣdictoꝛum. Nõ ob. S. e.l. . idem credendũ.qꝛ ibi dixit

nepotẽ ꝗ ex ſilio naſcel merito nõ cõpꝛehendit ꝓnepoteʒ:
qꝛ nõ naſcet ex eo ſilio imediate:hic vero inſtituit pnepotẽ
ſimplicit. ꝓbatur..l.ꝓx.S.ſiqs ex certa: Rñ.ad aliud qð
dẽ an appellatiõe ſilij ↄtineat᷑ nepos:⁊ dico ꝙ nõ:vt..de
teſta.tu.l.ꝙ ſi nepotes.⁊.l.ſigs ita.S.j.eo.ti.⁊ ibi nõ.p gl.
Et q̃re appellatiõe nepotis ↄtineatur ꝓnepos: Bico
yvnũ cõtinetur ĩ alio ꝓpter idẽtitatem noĩs.lʒ cum quadã
adiectione: ⁊ illa nõ q̃ adijcit cauſa denotãdi oꝛdinẽ.Et p
iſta habes ar.in.l.in ſuis.S.eo.⁊ ꝓ hoc glo.in ſimili.l.ĩ illa
S. pueri.j.de ver.ſig.ſj filius ⁊ nepos ſũt noĩa pꝛſus eẽ᷑nea
⁊ inde ẽ qdð dꝛ. S.de teſt.tu.alio enĩ noĩe ⁊c.Ad ſecũdũ di/
ctũ eoꝑ ꝙ ex hac.l.ꝓbatur ꝙ nepos cõtinet appellatio/
ne ſilij.dico ꝙ ipſi dicunt maius mẽdaciũ qð nunq; dixe/
rũt homines:qꝛ iſta lex nõ ꝓbat aliquid an appellatiõe ſi⸗/
lij contineat᷑ nepos:tũc eniʒ hʒ locũ qñ ſimplicit᷑ pfert᷑ filiꝰ
reſpectu certe ꝑſone ſilij:ſed iſta.l.loꝗtur qñ ſilius fuit ĩſti

tutnominatim: vt ſi dico iſtũ filiũ meũ:q; tũc nõ ẽ dubiũ p

ad aliũ nõ extendit:vt nõ gl.in.l.ſiqs ita.S.j.s.de teſta.tu.

Examiaui plene in.l.liberoꝝ.de v.ſig ¶ Oodo ad ꝓpoſi
tũ a capite.l.vſq; ad ſi. noĩat certã ꝑſonã filij nec ſimplicit᷑

ponii:⁊ ſic nõ ↄtineiĩ nepos ſy an ſiliꝰ nõ dico ̊ qꝛ eẽt vna

lectio. dicemus ĩ. l. ꝙ ſi nepotes..de teſta.tu. An appella
tiõe aui cõtineat᷑ auia:Dico ꝙ ſic ppter idẽtitatẽ nomini
ꝓpter.ll.qᷓs allegaui.S.in idẽtitatẽ nomĩs.
— Hic icipit q̃rta pars pᷣme pa rtis ĩ q̃ ponũ
ESi eius. n qi⸗

tur q̃dã dubitabiles. q. vſq; ad.S.ĩ oĩbus.

Et pᷣmo legã vſq; ad.S.fſoꝛſitan. Pꝛimo ponit vnã qõnẽ.

ſcðo aliam tertio detminationẽ.ſcda ibi qd querẽduʒ.ter

tia ibi ſed cũ teſtamẽtũ. In terminis caſus ẽ clarus ⁊ pate

bit ex ſequẽtibꝰ ¶ No. ad illud noli plus ſapere qᷓ; opʒ

ſapere de renũc. c. j. libꝛo.vj. Nõ ꝙ poſtq; habemus

determĩiationẽ.l.nõ eſt neceſſe querere vlter vñ ꝓceſſit.
Op. ꝙ tal nepos nõ rũpat teſtm etiam pᷣteritꝰ:vt.l.ſi/
ꝗs ſilio exheredato in pᷣn j.ti.j.⁊.l.ſiquis poſthumos.S.j.
ʒ.e.So. bꝛeuit᷑ iſte poſthum ſi nõ eẽt exhere datus rũꝑet
teſtm̃ vt hic de nepote capto ab hoſtib redeũte. ſec ſiibi

decederet. Itẽ hic deceſſit ̊ᷣus filius q; nepos: ⁊ ſic tem/
poꝛe moꝛtis reperit᷑ tenere locũ bmi:vt.l.ſiqs exheredatꝰ
ſecus ſi filius erat in medio. C Op. dici hic in ſi.ꝙ exclu
ditur ⁊ nõ rumpit. Cõtra qꝛ põt rüpere teſtm̃ nõ adeun/
do de iure p̃toꝛio. Glo.fatet᷑ ꝙ nõ rumpit ex cauſa pᷣteri⸗
tiõis:ſed põt rumꝑe nõ adeundo vt in pᷣn.gl.magne. Nos
habem hic duas gl. magnas. ¶ Pꝛo declaratiõe bᷣmo
reuoco in dubiũ de intellectu v.quod q̃rendũ. Rñdeo q/
dam legũt ꝙ moꝛtuo ſilio remanſit nepos ⁊ teſtatoꝛ inſti/
tuit ꝓnepotẽ ex eo ꝗ natus eſt apud hoſtes viuo pĩe ⁊ ꝓ
auo ⁊ reuerſus eſt moꝛtuo vtroq;:⁊ ſi qð.S.dixi de ſilio ⁊
nepote dicit h̊ de nepote ⁊ ꝓnepote ⁊ iſta ẽ va ⁊ clara lec.
Alij vt Pi.⁊ Jo.habẽt in tex.nepotẽ:vel ſi habẽt ꝓnepo
tẽ dicũt ꝙ dictio pꝛo abũdat ⁊ ponũt nepotẽ ĩſtituto moꝛ
tuo iã ſilio vt in gl. Iſta lec.nõ placet:qꝛ ſi filius eẽt moꝛ⸗
tu nepos ex eo naſciturus eẽt poſthumus ſuus tpe teſti:
⁊ ſic poſſet inſtitui ſm.l.xij.tabn.nec eẽt querẽdũ vtrũ ꝑti⸗
neret ad cõſiliũ galli vel vel ¶ Aenio ad ſcdᷣam gl. ma/
gnã ⁊ reuoco in dubiũ qõnẽ factam in tex.q̃ nõ ſoluit quo
iure teſtm̃ illud ſuſtineat᷑ vel ꝑ gallũ vel per vellei. So.gl.
bmo arguit ꝙ nõ habet locũ/ꝓuiſio galli.ſcðo ꝙ nõ hʒ lo
cũ ꝓuiſio vell.tertio ꝙ vtrũq; ius locũ habeat.q̃rto ponit
opi.⁊ determinat qnto rñdet ad argumẽta facta in cõtra
riũ.ſca ibi itẽ vell.ceſſat.tertia ibi ð vtrũq;.q̃rta ibi ſo.q/
dam dicũt.ꝗnta ibi nec ob. ¶ Examinem ergo ꝑ partes
bma pars ẽ clara ſolũ ẽ neceſſe ꝙ examinem illð argumẽ
tũ qð incipit itẽ ius poſtliminij ⁊c.qð ſic declaro lex coꝛne
lia fingit captuʒ eẽ moꝛtuũ p̃ambula hoꝛa captiuitatis:vt
l.lex coꝛnelia.j.de vul.⁊ pup. ⁊.l.lege.coꝛnelia..de teſta.
Cũ & fingii natus q; aliter nõ põt moꝛi:⁊ ſic nõ ptinet ad
gallũ.Ex hac parte hẽs ꝙ ꝓuiſio galli nõ hʒ locũ in eo ꝗ
naſcit poſt moꝛtẽ vtriuſq;. ¶ VAenio ad ſcdaʒ partẽ ⁊t iſta
ẽ clara.Ex hac parte hẽs ex ꝗbus caſibus loquit.l.vell.
qð Di.repꝛehẽdit in pᷣmo dicto.⁊ q̃lit᷑ itelligat dicã.j.e.l.

Snüc de lege. Henio ad tertiã partẽ q̃ ſir clara ẽ ⁊ iõ

vide per te. ¶ Venio ad quartã partẽ quam vide ⁊ nõ.⁊
oĩa que apponunt vſq; ad.S.nũc de lege.ptin ent ad cõſiliũ

galli.x quo pʒ ꝙ multe opi.poſite in pcedenti gl.⁊ etiã

in ſequẽti nõ ſũt vᷣe.Itẽ ibi vbi gl.dicit pat᷑ moꝛtuus eſt
viuẽte auo ⁊ ſequit ⁊ hoc pᷣſenti die nepos moꝛtuus ẽ ve.⁊
hoc in ꝗbuſd aʒ libꝛis deſicit bene qꝛ nil ẽ dicere.melius
diceret ⁊ hoc pñti nepos natus ẽ vere lʒ ficte põt dici non
natus cũ ſit apud hoſtes. Itẽ ibi dũ dicit. Item ⁊ ꝓut ha
bes nepotẽ:habet locũ gallus eo inſpecto ꝙ naſcũ poſt
moꝛtẽ teſtantis nepos ⁊c̃. Iſtud ꝓcedit ſʒ opi.Jo.⁊ Pi.
quã.S.in pᷣcedenti gl.repꝛobaui: q; tũc talis poſthumus
poteſt inſtitui Fʒ.l.xij.tabu.necẽ neceſſaria pꝛouiſio galli.
¶ Pꝛetereadicit Di. ꝙ gallus ꝓuidit in eo qui fecit te/
ſtamẽtũ viuo filio:ſʒ ſm hũc caſũ teſtm̃ eſſet factũ poſt moꝛ
tẽ fili:⁊ nõ haberet locũ ꝓuiſio galli.nõ eſt ergo bona iſta
lr̃a ꝙ habemꝰin tex.nepotẽ. ¶ Venio ad ꝗntã partem ⁊
rñdeo pᷣmo ad pꝛimũ ꝙ lʒ vere viuo auo ſit natus tñ illud
nõ inſpicit q; tũc erat apud hoſtes ⁊ ſic ſeruus ⁊ ſic ꝓ ni/
hilo reputatur:vt.l.qð attinet ..de reg iur. Inſpicit᷑ ergo
tpᷣs quo poſt moꝛtẽ redijt ⁊ ſic ꝑptinet ad gallũ. Sʒ huic ob
ſtat ſcʒ argumẽtũ qð ꝓbat ſiliũ ſingi natũ pᷣma hoꝛa ca/
ptiuiiatis pꝑ.l.coꝛneliã.ſicut ſingit moꝛtuus.Ad qð rñdeĩ
nõ · vere fictio nõ põt ſingere illud qð ẽ impoſſibile de nã:

vt. l. ſi pater in ſi.ð. de adop.⁊.l.qui ad certũ.s.loca.ſʒ im/

poſſibile eſt en qui erat in ventre eẽ natũ:ante ergo nõ ſin
git p.l.coꝛneliã.ſed ille qui erat natus bene põt fingi moꝛ
tuus quia erat poſſibile.hoc vult dicere glo.vide eam.hoc
aũt an ſictio poſſit ſingere ĩpoſſibile ⁊ qualiter dixi ĩ.l.ſi is
qꝓ emptoꝛe de vſecap. ¶ Pꝛocedo in gl.nos loquimur
in capto ab hoſtib redeunte ſi redijt hʒ locũ fictio poſtli/
minij vt ſemper fingatur ſuiſſe in ciuitate ergo ſingũ nat

viuo patre ⁊ auo ⁊ ſic nõ habet locũ gallus. So.dicit gl.

X. 3

in nato apud hoſtes reuerſo habet locum ſictio poſtlimi/
nij quãdo redijt cum pꝛe vel matre als ſecus:ſed hic cum
neutro redijt ergo ⁊c̃.Et iſtud nõ eſt verũ in eo ꝗ tꝑe quo
fuit captus erat ĩ ventre cõceptus ⁊ natꝰ:vt.l.j.S.de capti.
⁊.v.ex ꝗ.cau.ma.l.ab hoſtibus.S.in oĩb.⁊ ibi nõ.⁊ ꝓbaĩ
hoc. S.⁊ ſic videt᷑ nõ ſpectare ad cõſiliũ galli. Añ gl rñdet
aliter ſm veritatẽ incipit eẽ ſuus poſt moꝛtem qñ redijt ſm
hãc ptinet ad gallũ qdð ſufficiet ad cõſirmationẽ teſti:non
ergo debem inſpicere ſictionẽ: vt..e.l.filio. Ael dicas ꝙ
ſi pater ⁊t auus moꝛtu ẽ tꝑe qͥ reuertit nõ fingit ĩ eoꝝ ptãte
fuiſſe tpe quo viuebant:q; extrema ſictionis nõ reperiunt
habilia:vt dixi in.d.l.ſi is q ꝓ emps.⁊.l.ſciendũ.⁊.l.deni/
q;.S.ex q.ca.ma.vbi dibi.ſʒ ſingii naſci ſuus poſt moꝛtem.
Segtur in gl. Itẽ põt eẽ ꝙ vere deceſſit poſt moꝛtem
pꝛis ⁊ aui ⁊c̃.ſuꝑ illud deceſſit dic vacat ⁊ dic nat ſit als ni
bhil ẽ dicere. Sʒ cõtra pᷣdicta op.cõſiliũ galli habʒ locũ
in eo ꝗ naſcit poſt moꝛtẽ infra decẽ mẽſes:ſed poſſibile eſt
ꝙ redijt ille ab hoſtib poſt moꝛtẽ ꝑ plures annos:⁊ ſicnõ

ptinebit ad cõſiliũ galli. So. ptinet ad cõſiliũ galli ſupple

tũ p ſceuolã. ð. in. S. inſtituẽs.ĩoĩ caſu quo nat poſt moꝛteʒ
efficereĩ ſuꝰ. ¶ Vltimo gl. nõ. ex iſto. S. ꝙ ius galli appel/
lat᷑ ius antiquũ.l.vell.appellat ius nouũ.⁊ ſacit ad intel/
lectũ.l.ſfi.j.de regula cato.q̃ nõ hʒ locũ ad.ll.nouas. Item
ad intellectũ.l.j.S. ðde cõdi.ex.l.que bʒ locũ in.l.nona. Fa
cit etiã iſte. S.ad.q.in plurib partib iure reperit caſus in
quo certũ ẽ actiõeʒ cõpetere:ſed dubitat que.Certe eo ca/
ſu nõ cogit᷑ actoꝛ expᷣmere.ſufficit enĩ liquere iudici ꝙ cõpe
tat actio vt h.Et ꝓ hoc ẽ regula quãdo qlibet pars dubi/
tatiõis tẽdit ad eũdẽ ſinẽ nõ ẽ curãdũ ꝑ de illa dubitatiõe:
vt. l. ꝙ ſi dubitet.j.de acq.hẽ.⁊ ibidixi.⁊.l.de ſtatu..ti.j.
2Hic ponunt alie dubitabiles qõnes. Et

(Wonr lta. 5bpᷣ loꝗt ĩ pnepote nato poſt moꝛtẽ nepoſj

aui ⁊ ꝓaui ſui vſqʒ ibi g. ibi in ꝓnepote nato apud hoſtes

viuo pꝛe ſuo ꝗ tñ redi t poſt moꝛtẽ pꝛis ⁊ ꝓaui vſq; ibi at/

q;.ibi de eo q adoptat exñs apud hoſtes ꝗ poſt moꝛteʒ

omniũ reuertit vſq; ad.S.ĩ oĩbus.Ex qua diuiſione habes

verũ caſu huiꝰ. S. In pma parte glo. ponit caſuʒ clare
quã vide.dixit tex.etſi als deeſt dictio ſi:⁊ tũc lr̃aẽ plana.

als eſt dictio ſi:tũc expone etſi ꝓ certe.cuʒ ſemꝑ vna piun

ctio poſſit poni ꝓ alia qñ expedit: vt.l.eas cauſas.⁊ ibi
nõ.de cõdi.⁊ demõ. ¶ Aenio ad ſcdam partẽ.ꝗdaʒ ha-
bẽt in tex.moꝛtuo pre deinde auo naſcat.⁊ hec ẽ bona lr̃a
Fm quã poſui caſũ ⁊ diuiſi lſam.Alij habẽt in his qui viuo
pꝛe deinde auo naſcai tc. ⁊ tũc iſte.S.dʒ diuidiĩ duas par
tes.ſcdᷣa ibi atq; ſi eo.⁊ in tota pᷣma parte poneret iſte ca
ſus quẽ dixi poſui in.d.v.ergo etſi ꝓnepos.nec ibi eẽt no/
uus caſus:ſʒ cõcluſio ad pᷣmũ.¶ Op.ꝙ iſte caſus nõ ꝑti/
neat ad gallũ. Rñdeo dicũt quidã ꝑtinere ad.l.vellei.qð
= ↄtra id qð determĩatuʒ ẽ.S.ꝓxi.S.in gl.magna:q; qcqd
dẽ vſq; ad.S.nũc de lege.ptinet ad gallũ.dico ergo ꝙ v.er
go. debeat itelligi de ꝓnepote nato viuo pꝛe apud hoſtes
reuerſo poſt moꝛtẽ oĩuʒ. Ad ſimilitudinẽ galli.⁊ iſta poſſʒ
ſuſtineri. Op.ad.S.iſtũ ⁊ videt᷑ ꝙ iſte ꝓnepos nõ poſſit
ſuccedere:qꝛ nõ fuit inſtitutꝰ. So.intellige ꝙ nepos deceſ
ſit pᷣus q; filius:vt dixi in v.nã ⁊ ſi filius.S.e.⁊ ſic nõ tenuit
locũ ſui vel als. Op.ꝙ iſte ꝓnepos nõ poſſʒ ſuccedere
qꝛ nepos pꝛ eius ſuit pᷣteritus. So.intelligo iſtũ pᷣteritũ de
ceſſiſſe anteq; fili:vt.S.e.S.idẽ credẽduʒ.v.nã etſi filius.⁊
ibi declarat᷑ iſte tex. C Op.h̊ dẽ adoptat᷑ ſuccedit. varia
ta ↄditiõe iſtituti variat᷑ iſtitutio:vt.l.ſi alenũ.S.i exneis.j.
de hẽ. ĩſti. So.ibi variat oditio inſtituti de capace in non
capacẽ:h̊ de capace vni cõditionis in capacẽ alterius con
ditiõis. ¶ Sʒ ʒ hoc op.S.e.l.S.⁊ ꝗd ſi tm.vbi ſi ſiliꝰ emã
cipai inſtitutio vit at.So.ibi ideo:q; ſubſtitut᷑ erat ſuus:⁊
ſic fuit ſibi facta ſubſtitutio ĩ ſuitate magis qᷓ; ĩ hereditate
vt ibi dixi. Op.ſᷣm Di.q; eti ĩ eẽ̃neo variatio tꝑis nõ
nocet:vt.l.ſed ſi in ↄditiõe.S.ſolemus de here.iſti. So.ibi

ↄtingit variatio in tpe medio que nõ nocet hic in ea q̃ con
tingit tpe moꝛtis vel adite hẽditatis. ¶ Op. ego tenui ꝙ
iſte fuit adoptatus exiſtẽs apud hoſtes. Cõtra abñs ado
ptari nõ põt: vt.l.poſt moꝛtẽ in fi.s.de adoptj. So. dicas
ꝙ ſuit adoptat'hᷣ ꝑ reſcriptũ pᷣncipis hoc expᷣſſe ↄcedentʒ.
qua enĩ rõne põt ſieri legatũ rei que ẽ apud hoſtes:vt.l.id
qðꝗ de le.j.eadẽ rõne põt ſieri adoptio pᷣncipe ꝑmittente.
ꝓ hoc.C. de emãcipa.li.l.iubemꝰ. ¶ Quero iuxta pᷣdicta
dñs imꝑatoꝛ cõceſſit mihi pꝛidie piſis dum ibi legatiõis oſ

ſcio ſungerer /ꝓ cõi peruſij ꝙ poſſim ego meiq; deſcẽdẽtes

quos cõtingit eẽ legũ doctoꝛes legitimare ſcholares audi
toꝛij nr̃i quos ↄtingẽt eẽ illegitime natos ex quocũq; com
plexu nephario vel illicito. ¶ Quero vtrũ pꝛ talis ſcho/
laris poſſit a me petere ꝑ ꝓcuratoꝛẽ vt ſiliũ ſuũ legitimeʒ:
Et ſi q̃ritur an hoc poſſit fie ri in abſẽtia pꝛis:⁊ idẽ quero

de ſilio. Et videt᷑ ꝙ nõ: vt.d.l.iubeni.C. de emãcipa.li.x.l.

poſt moꝛtẽ in fi.S.de adop.⁊.C. de his qui ve.eta impe.l.
oẽs. Pꝛo hoc.C. de manu.vin.l.nec mulierẽ. Cõtrarium
credo ꝙ tã ex parte patris qᷓ; ex parte ſilij poſſit ſieri ꝑ p
curatoꝛẽ.pᷣmo ꝑ regulã.l.j.S.vſus.S.de ꝓcura.ſcðo ꝑ aliã

regulã reſcriptũ põt impetrari a quocũq; ⁊ nõ refert a qͥ:

vt.l.vniuerſa.C. de pᷣci.impera.of.ſʒ.l.dicit ꝙ iſta legiti/
matio ſit ꝑ ipetrationẽ pᷣuilegij ſeu reſcpᷣti factã ſʒ illaʒ foꝛ
mã:vt ĩ auẽ.q.mo.na.effi.legi.S.ſiqs ergo in glo.q incipit
q̃liter fiat ⁊ẽ coll.vj. Item,/pbat᷑ ꝑ auẽ. tẽ ſiqs.C. de nã. li.
vbi ſufficit ꝙ ſilius oñdat volũtatẽ pꝛis nec ẽ neceſſe ꝙ pa
ter ſit pᷣſens. Itẽ ex parte filij nõ reꝗritur ꝙ ſit pᷣſens:ſʒ ſuſ
ſicit ꝙ ratum hẽat:vt in auẽ q.mo.na eſ.ſui.S.ſiqs igit nã
lis.⁊. S.generalit᷑.col.vij. Ad ↄꝛia rñdeo. Nõ ob.l.iuben.
⁊.l.poſt moꝛtẽ.⁊.l.nec mulierẽ.q; in legitimatiõe pꝛ nil diſ
poſuit ſeꝗ pᷣncipi vel habẽti auẽteʒ ab eo diſponẽti ↄſentit
nõ enĩ ipſe pat᷑ legitimat ſʒ pᷣncipis auctoꝛitas. Leges ᷓ
rie loquunt᷑ qñ pater ipſe diſpoſuit:lʒ auctoꝛitate iudicis:

vt in eis:qꝛ pater emancipat vel abſoluit ſiliũ: ⁊ iudex au/

ctoꝛat. Itẽ pẽ adoptat.Itẽ dũñs manumittit.Et pᷣdicta cuʒ
nõ ſint ĩ admiĩſtratione pꝛimonij nõ pñt fieri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:
vt gl. in. l.nec mulierẽ.S.alł.Ad.l.oẽs.C. de his ꝗ ve.eta.
iĩpe.rñ.qꝙ ibi requirit pᷣſentia ꝑſone ad cognitionẽ que ſine
ea ſieri nõ põt:ſed hic nõ requirit ad cognitionẽ ſʒ ad exe

cutionẽ: ergo poteſt fieri in abſentia pꝛis:vt.l.ſeruũ quoq;

§. publice. . de ꝓcu. Et ex hoc põt colligi determĩatio ill
q· an ſiliatio ſpritualis ſeu cõpaternitatis poſſit contrahi
ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:? Et videi ꝙ nõ q; ipſe pater ſpiritualis aliqd
diſponit ⁊ aliquid agit nõ ſimpliciter cõſentit: ergo vĩ ꝙ re
quiratur pꝛeſentia ſua:vt.l.poſt moꝛtem in ſi.s.de adopʒ.
⁊ ita dicunt canoniſte.
Lic ẽ ꝗqnta ⁊ vltima pars huiꝰ

In omnibus. pᷣme parqʒ ĩ q̃ ponuni tres regle

generales circa cõſiliũ galli ⁊ eſt clara. Op. hoc qð dẽ
ꝙ ðʒ inſtitui filius ẽ cõtra cõſiliũ galli qui de inſtitutiõe ſ/⸗/
lij nõ fecit mẽtionẽ. So.glo.in pᷣn.l.dicit ꝙ gallus poſuit

ꝓ cõſtanti ꝙ ſilius inſtitueret᷑ ego dixi vobis ꝙ dʒ inſtitui

expᷣſſe vel tacite.exheredari aũt nõ põt:quia exheredare
tur poſt moꝛtẽ ſuã vt hic. Opꝗj e.l.in fi. Gl.ſo.ꝙ vᷣbuz

düũtaxat tollit ↄꝛiũ:qꝛ loquit de ſilio pᷣmi gradus.C Op.
⁊ vĩ ꝙ filius p̃terit᷑ nõ rũpit ipſo iure:ſʒ venit ꝑ ↄtab.vt.C.

e.l.maximũ.⁊.j.de ↄtab ꝑ to.⁊.j.e.l.ñ.So.gl.ibi ĩ emãci
pato pᷣterito hic in ſuo. ¶ Op.etiã ꝙ emãcipatus pᷣteri⸗
tus rũpit ipſo iure.vt.C.e.auẽc.nõ licet.⁊ in coꝛpoꝛe vt cuʒ
de appella.cog.S.aliud. Nuius timoꝛe glo.variãt. Nã q/
dam dicũt ꝙ in pᷣteritiõe filij emãcipati nil eſt imutatuʒ:vt
nõ.C.e.auẽ.ex cauſa.⁊.l.maximũ.⁊.l.ſiliũ.s.de mino.⁊ h
⁊ alibi. Gl.tʒ cõtrariũ in auẽ.de here.⁊ fal.S.exhẽdatos.
vbi dẽ ꝙ ĩ emãcipato dʒ inſeri cauſa als teſtm eſſet nulluʒ
ipſo iure.idẽ tenebat Aʒo in ſũma de inof. teſ.S. effectus.
⁊ in ti.de lib.pᷣte.S.ẽ᷑ aũt effectus.Itẽ tʒ Di.ĩ diſtictiõe ma
gna quã ponit in ſi.huius.l.⁊ Ci.in auẽ.ex caula.hoc pu
to verũ

n,
il
lſte⸗
e
0l
e
lc
von
ho⸗
g:
le⸗

el.
lum

alii

Nti⸗
ſo
cht
il.
Ph
ini

ldi
ntt
,
icg

1c;
voꝛi:
eta.
eſne
la⸗
oc
bl
obi
re

4

di
ef⸗
lit
ni
Ie

bi;

— —

De libe. ⁊ poſthu.

to verũ ꝙ ſi canſa in emãcipati exheredatiõe nõ ponatur
ipſo iure ſit nullũ:qꝛ tex.ĩ coꝛpoꝛe vt cũ de appel.cog.loq/
tur ĩ filio ſuo q; ĩ emãcipato. Op.dꝛ hic ꝙ exhereda/
tio ſilij nõ valet poſt moꝛtẽ. Cõtra q;ꝛ non exheredaĩ poſt
moꝛtẽ ſʒ ſimplicit. So.iſta exheredatio nõ põt ſieri ſimpli
cit:qꝛ cũ ĩſtitutio de nepote ſiat ſi naſcit poſt moꝛtẽ ſilij nõ
põt ꝑ aditionẽ ei ↄſirmari exheredatio ſi naſcit᷑ filio viuo
ergo nõ valet:vt.l.ſi ita in ſi.S.e. Op.ꝙ in ſilio q ẽ apð
hoſtes ſit neceſſaria exheredatio:vt.l.ſiqs exheredato.S.
ſz ſi pꝛ .ti.j.So.illð ẽ veꝝ ſi rediret ſʒ nõ redijt. ¶ Op.
ꝙ etiã nepos ⁊ ꝓnepos debeant exhẽdari:vt.j.ti.j.l.po/
ſthumoꝝ. So.iĩſpecto pñti ſtatu ꝙ aliꝰ pᷣcedit eos nõ ẽ ne
ceſſe ꝙ exhẽdetur ita loquit h.ſed inſpecto eo qð euenire
põt.ſ.ꝙ ſilius pᷣmi gradus añ decedat ⁊ ſequẽs incipiat te
nere locũ pᷣmi eſt neceſſaria exheredatio vt ĩ cõtrario/ ꝓba
tur.ð.e.l.S.idem credendũ.v.ſʒ ſi filius.
Hic ĩcipit ſcdᷣa pars pᷣncipalis

¶ Munc de lege. legis ⁊ ↄſueuit reputari diffi/

—

cilis ⁊ durat vſq; ad.S.ille caſus.Et diuidit ĩ tres partes
pᷣncipales.pᷣ cõtinuat ſe ⁊ ponit mẽtẽ vtriuſq; capii.l.vel/
lei.ſcðᷣo declarat pᷣmũ caput.tertio declarat ſcðʒ.ſcða ibi⁊
vr.tertia ibi etiã ſi parẽte.Et ſcdᷣa ſubdiuidit ĩ qnq; parti
culas. Pꝛimo ponit mẽtẽ pᷣmi capitis.l.vellei.ſcðo illud
declarat ponẽdo exẽpla.ꝭʒꝰ oñdit qdð addat.l.vellei.ad il
lud qð erat ꝓuiſum p.l.xij.tabu.quarto ꝓbat dictũ ꝑ eã
ſ.mẽtẽ vellei.eẽ verã ꝑ rõnẽ.ꝗqnto /ꝓbat eſſe verã ꝑ vba.l.
vellei.ſcdᷣa ibi S. z ibi nõ ſolũ.q̃rta ibi qd enĩ.qnta ibi nã
⁊ ſi. C Tex.ĩ v.ergo ſiliũ.dat duas lec.tene pᷣmã ꝓ vera.
¶In tex. ibi non ſoluʒ.foꝛma caſũ.d.iuriſcõ.vẽ q.l.vel/
leia. ſeruiuerit nobis de vento:qꝛ p.l.xij tabu.ille ꝗ naſcit
ſipõt inſtitui.Ad hoc rñdit iuriſcõſult ꝑ.l.xij.tabu.põt ĩ
ſtitui poſthumus gꝗ eſſet ſuſi tꝑe teſti naſceret.dic hoc ad
dit.l.vellei vt ſi moꝛtuo ſilio vel viuo ſilio ⁊ naſcit poſthu/
mus moꝛtuo pie ſilius inſtitui poſſit. ¶ In tex ibi non ſic
qð poterat ſieri ꝑ.l.xij.tab. ¶ Itẽ ibi viuo pꝛe ſui patris
ꝗ quo ad eũ eſt auus.dicit tex.ſi naſcat nepos inſtitutus ĩ
vita ſilij:tũc tñ cum naſcii erat moꝛtuus ſili m vnã lec.⁊ B
nõ licebat añ.l.vellei q tꝑe teſti nõ erat inſtitutus ſu. Ibi
quod enĩ ⁊ẽ̃ foꝛma caſũ addit.l.vell.ꝙ ꝗ ẽ ſutꝑe teſti poſ
ſit inſtitui. ¶ Circa pᷣmũ q̃ro ĩ gbus ꝓuidit.l.vell.Glo.j.
dicit optime vt pʒ in ea.Alia gl.s.c.S.ſi eius.ĩ gl.ſuꝑ verbo
qð querẽdũ.tʒ q; etiã pᷣmũ caput.l.velleihabeat locũ etiã
ſi nepos naſcit viuo pꝛe ⁊ auo.qð Di.ibi repꝛehẽdit ⁊ etiã
ſcða gl.magna illius.S.in pᷣn.illð nõ tʒ:ſʒ ↄcoꝛdat huicgl
Illa aũt opi.eꝓceſſit ex q̃dã opi.Aʒo.⁊ Hug.quã recita/
bo in v.nõ ſolũ.que dicebat ꝙ ĩpᷣ capite.l.vellei. continet:᷑
mẽs ſecũdi capitis.qð nõ eſt verũ:vt.jdicã.Itẽ aduerten
dũ ẽ ꝙ pᷣmũ mẽbꝛũ pᷣmi capitis.l.vell.quo cauei ꝙ nepos
naſciturꝰ poſſit inſtitui filio:tũc moꝛtuo nõ fuit neceſſe.B

enĩ erat ꝓuiſũ ꝑ.l.xij.tabu.cũ tꝑe teſti talis nepos naſcitu

rus erat ſuus:vt ĩſti.de le.S.poſthum de bo.po.S.poſthu
mo. ¶ enio ad tertiã partẽ ⁊ ᷣma eſ particula clara ẽ.
C. AVenio ad .ergo.hic ſup vᷣbo naſcaĩ ẽ duplex lec.tene
pᷣmã q̃ clara ẽ. Aide glo.⁊ differt ma a ſcdᷣa qꝛ ſᷣm pᷣmã
loqtur de ſilio ⁊ nepote: ſm aliã loqtur ĩ ſilio ⁊ ꝓnepote
COp. ̊ nõ dẽ ꝙ ſiliꝰ fuit inſtitut:& teſtm̃ ẽ nulluʒ.So.
ſemꝑ pᷣſupponas ſiliuʒ inſtitutũ ſᷣm glo.quod intelligit᷑:vt
dixi.ð.e.l.in ᷣn. Aenio ad v.nõ ſolũ. Et oppo.ꝙ h̊ eſt
mala grãmatica.nam relatiuũ ⁊ antecedens regunt ab eo
dem verbo õ.l.plautius de au.⁊ ar.le.HNuius timoꝛe dicit
glo. ꝙ hic nõ dʒ eſſe dictio ꝗ.vel ſi habes ꝗ ſubaudit glo.
vnũ aliud verbũ:⁊ ſic relatiuũ ⁊ añcedẽs ab eodẽ vbo nõ
regunt᷑:vt in glo. ¶ Scðo op.ſᷣm hoc pᷣmũ caput.,l.vellł.
ↄtinet dno.i.qñ nepos ĩſtituit᷑ naſciturꝰfilio emãcipato iaʒ
moꝛtuo. Itẽ qñ inſtituit᷑ eo viuo ⁊ naſci ſilio moꝛtuo: ⁊ ſic
deberẽt dici tria capita.l.vell.NHui timoꝛe dicit Aʒo ꝙ pᷣ
mũ caput.l.velloↄtinet ynũ caſũ expᷣſſuʒ.ſ.qũ teſtm ſit ſi/⸗

lio iã moꝛtuo:⁊illð ꝑ intpꝛetationẽ extendit ad caſũ qñ te
ſtamẽtũ ſit filio viuo.vide gl.hãc opi.poſuit Aʒo in ſũma
de li. pte.que opi.nõ ẽ vera.nã ſi reſpicis tex.ĩ v.nã ⁊ ſi ita

vbi ponuni vba.l. vell.expᷣſſe ꝑmittit ꝙ poſſit ĩſtitui oĩs ꝗ

futurus erat ſuus.nõ g reqrebat᷑ ꝙ naſciturus ſu eẽt tpe
teſti.⁊ hoc declarat in pᷣn.hui. S.⁊ in hoc v.ſi eni.l.vell.de
nouo pᷣncipalit᷑ hoc ĩduxiſſet de nihilo nobis ᷣuiuiſſet.nã
p.l.xij.tab.licebat talẽ poſthumũ inſtitui ꝗ tꝑe teſti naſci/
turꝰerat ſuꝰ. Duo ergo ↄtinet nec ꝑ bꝰ debẽt dici duo ca/
pita:qꝛ ſub eadẽ ↄceptiõe vboꝝ illa duo cõplectuni:vt pʒ
in v.nã ⁊ ſi ita. Op.⁊ vꝛ ꝙ iſte tex. ſibiipſi ↄdicat.nã pᷣ
dicit de eo ꝗ naſcitur erat ẽ ſuꝰ:poſtea dicit ꝙ loꝗt de ne/
pote:qui naſcit᷑ viuo pꝛe:ſed ſi viuo pꝛe naſcit nõ naſcit ſuꝰ:

ergo nõ ptinet ad.l.vellł. Hu?᷑ timoꝛe hᷣ tex.legii diuerſimo

de.pᷣ vt exponat viuo pꝛe.i.ſui pꝛis q ẽ auus quo ad eum
⁊ iſta ẽ vera quã tenui legẽdo lr̃am. Alij vt Aʒo ⁊ Houg.
exponũt viuo pꝛe.ſipſius nepot:⁊ hoc ponit glo.magna
h poſita ⁊ ſequẽs gl.paruulaſuꝑ vbo pꝛe.⁊ alia gl.magna
in v. nã ⁊ ſi.⁊ ad ↄꝛiũ qð fit:ergo iuriſcõſultus ẽ ſibi ↄꝛius.
Rſidet nõ ẽ verũ.nã in pᷣ capite ↄtinet ſcõm caput ĩ ſnia:⁊
ſic facit h mẽtionẽ de ſcðo capite.l.vell.⁊ ſᷣm opi. iſtaʒ ibi

etiã ſi parẽte.nõ erit. S.Iʒ opi.hᷣ repꝛobat᷑ ꝑ Bi.qꝛ ſi hmuʒ

caput ↄtinẽt ſcʒ fruſtra ſcʒ ſuiſſet ſcm.⁊ ſic vell.rephen/
dereĩ de ſuꝑfluitate. Pꝛeterea hec lec.nõ ꝓcedit ſine
violẽtia. Loqꝗt enĩ h̊ tex.de eo ꝗqnaſcit ſuꝰ. Jõ tene pᷣmã ꝙ;

ibi etiã ſi parẽte.ſit.S. ? exponatur ibi ſcᷣm caput.l. vell.

CAenio ad v.qd eni cc. In quo ſic foꝛma caſu.¶ Qũo
gd mouit vell.ad h̊ ſtatuẽdũ: Rñde ꝙ Fʒ.l.xij. tabu.de/⸗
bebat iſpici tp̃s teſti:vtꝝ poſthumq iſtituebat naſciturus
erat ſuꝰ:qd velł.viſũ ẽ nõ eẽ equũ.Ad qd enĩ dʒ iſpicl tpᷣs
teſti cũ ſufficit inſpicitpᷣs qͥ naſcii.h.d.¶ Sʒ op.in hẽdis
inſtitutiõe dʒ ĩſpici tpᷣs teſti:vt.l.ſi alienũ.S.in eẽneis jĩ.de
hẽ.ĩſti.So.ibi ĩ inſtitutiõe pura.Iſto ẽ verũ:in ĩſtitutione
ↄditionaliiſtò nõ ẽ neceſſe:vt.j.de re.cato.l.pe. ANel alit᷑
fateoꝛ ꝙ dʒ inſpici regularit᷑ tpᷣs teſti ⁊ qꝛ illð inſpiciẽdo te
ſtamẽtũ nõ valebat:q;ꝛ poſthum alien nõ poterat inſtitui

ideo ꝓuidit vellei vt hoc caſu poſthum alienus poſſit ĩſti/

tui.⁊ ſic vtroq; tꝑe inſpecto teſtm̃ valet:lʒ variet conditio
poſthumi inſtituti. ¶ Aenio ad v.nã ⁊ ſi ita.vbi expone.
nã ⁊ ſi ꝓ certe. Op.h̊ dẽ oĩs viril ſex. Cõtra.quia etiã
poſthuma rũperet teſtm: vt.l.poſthuma..e.⁊ iõ gallus ĩ
ꝓpuiſione ſua ſecit mentionẽ de nepote ⁊ nepte:vt hac.l.in
p̃n. So.gl.rñdet expone oĩs virilis ſex ſaciẽs teſtm: ⁊ ſic
illa ba referunt᷑ ad teſtm̃ nõ ad ĩſtitutũ. In muliere eniʒ
nõ ẽ neceſſaria ꝓuiſio hui.l.qꝛ hui pᷣteritio ꝓ exhereda/
tiõe hã:vt ĩſti.de exhẽ.li.S.mr̃. Ael expone oĩs viril ſexus
i.oĩs natus ex virili ſexu. Op.C. e.auẽc.lʒ.⁊ in coꝛpoꝛe
vt cũ de appel.co.S.alið quoq; capitulũ.So.ſateoꝛ ꝙ ho
die ĩ p̃teritiõe mr̃is ẽ imutatũ ei ea dʒ inſeri caula:alit᷑ te⸗
ſtamẽtũ ipſo iure ẽ nullũ.hꝰtʒ Di.iĩ diſtinctiõe magna quã
ponit ſuꝑ iſta.l.Sũ expeditꝰ de gl. C Qũuo vtꝝ ꝑ legiti/
mationẽ aliqs nepos poſſit efficiſuꝰ poſt moꝛtẽ ſilij? Rñ.
ꝙ ſic:vt.s.de adopt.l.ꝙ ſi adoptiões.S.nõ ſolũ.fac.C. de
nã. li. auẽ. itẽ ſigs. vbi moꝛtuo pꝛe põt ſili legitimari eadeʒ
rõne nepos ex filio. C Sʒ qro q̃re ſceuola qoẽs caſus/p
nidit nõ feẽ mẽtionẽ de iſto caſu legitimatiõis? Rñ. ꝙ iſte
caſus nõ potat ↄtingẽ niſi pᷣncipe mediãte:⁊ ſic vĩ qdãmõ
ĩpoſſibile:vt.l.apð iul.ĩ fi.j.de le.j.iõ de hoc nõ fec.l.vt.l.
nã ad ea..de le. Fateoꝛ tñ ꝙ iſte modus legitimãdi ꝑ pᷣn
cipẽ erat cognitus iſto tꝑe.vt.l.q; ĩ ꝓuincia de ritu nup.
Alij mõi legitimãdi erãt ĩcogniti:ſj ſut itroducti ꝑ iura.C.
Tti.de nã.li.⁊ ĩ auẽ.q.mo.nã.effi.ſui.⁊ ꝗ.mo.nã.effi.le.De
ꝗqbꝰcũ nõ eſſẽt cogniti iſto tꝑe ſi ceuola mẽtionẽ nõ fec̃ ſi⸗
biĩputãdũ nõ ẽ.Quod hᷣ dẽ etiã iducii ꝑ Di.ĩ ar.ad ibꝛe/
niaturã reꝑtã ĩ ꝓtocollo qð plene declarani.s.e.l.S.idem
credendum. dic vt ibi.

¶ Etiã ſi parẽte.Aidi dicũt ꝙꝙ bᷣ nõ 3 eẽ F.

BDe libe. 2 poſthu.

Alij faciũt iſtũ.S.⁊ bene:vt in pcedẽtib dixi.⁊ incipit h̊ tet
tia pars ſcde parʒ:in q̃ iuriſcõſultus ꝓſeꝗtur ſcðʒ caput
l. vellei.vſq; ad.S.ille caſus.Et diuidit in duas partes pᷣn
cipales. Pꝛimo declarat intellectũ ſcdi capitis vell.ſcðᷣo
ilud extẽdit ad nouũ caſũ.ſcða ibi in.S. videnduʒ. Pꝛoſe
quoꝛ mõ illã pᷣmã q ſubdiuidit ĩ qtuoꝛ partes.pᷣ ponit mẽ
tẽ.l.vellei.ſcðo illud declarat ꝑ exẽpla.tertio cõmẽdat.l.⁊
ponit ei vba declarando ad qͥs caſus poꝛigit.q̃rto tollit

vnã dubitationẽ circa pᷣmiſſa.2 ibi ⁊ ita intpꝛetãdũ.ter/

tia ibi ⁊ bñ.q̃rta ibi nec ſolũ. ¶ Op.ꝙ hᷣ caſus fuerit pᷣui/
ſus.ð.ꝓxime.S.ibi ⁊ ſi viuo pꝛe cc. So.ꝗdam ſatent᷑ qdð re

pꝛobaui ⁊ ibi dʒ exponi viuo pꝛe.ſ.ſui pꝛis.¶ Op.ad ſe/

cũdã partẽ dẽ h̊ ita int᷑pꝛetãdũ.Cõtra qꝛ illð cõpꝛehendi:
ex vbis.l.nõ ergo ẽ neceſſaria intpꝛetatio.So.h̊ ſumit int
pꝛetatio.i.declaratio.ſile ĩ.l.j.S.q oꝑas.j.ad tertu.⁊.S.de
oꝛi.iur.l.j. C Opꝗe.S.ille caſus.So.bhic ĩ nepote ꝗ tꝑe
teſtĩ erat natus ibi nõ. ¶ Altio op..e.l.in pᷣn.vbi nõ eſt
ꝙ ſit ĩſtitut vel exheredat᷑. So.vt dixi i S.idem credendũ
in fi. C Pꝛo declaratiõe q̃ro ꝗd de ꝓle deſcendẽti ex ſi

lio nãli vł baſtardo:an ipſe vel geniti ei habeãt iſtitui ⁊ ſi

nõ ſit an ĩ aliquo rũpat teſtm:Et dico dñi ꝙ lʒ in aliquo
ab inteſtato ſuccedant:vt auẽ.lʒ. C. de nã.li.tñ ſacto teſtõ
aliqd petere nõ pñt:vt ẽ glo.nõ.in.l.j.in pᷣn in ſcdᷣa gljj.de
gZtab. ¶ Aenio ad v.⁊ bñ. ¶ Op. viuẽs nõ hʒ hẽdẽ: vt.l.
j.S. de ach. vl hẽ. ven.⁊.l.jꝗ./p herede.& aliquo viuo ꝗs nõ
põt deſinere eẽ ſuus hẽs. Rñ.ſilij ſui dicuni ſui hẽdes etiã
in vita pꝛis ſic in vita pꝛis dicunt dñi:vt.l.in ſuis.S.e. ideʒ
enĩ ẽ hẽs qð dñs.dẽ eni ab heros qð ẽ dñs.fac.j.de hẽ.in/
ſti. l. his verbis.i pᷣn. C Quero ergo ↄcedit aliqꝗd titio ⁊
ſuis hẽdibus vtrũ iſta ba ſuis heredib d ebeãt itelligi de
ſilijs tm: qð vz ꝑ caſũ huius.l.vbi dẽ ſiꝗs ex ſuis hẽdibus
qð ad eos tm̃ ꝗ tenẽt pᷣmũ locũ relert. In ↄꝛium vꝛ qꝛ etiã
heredes quoſlibet ẽneos alterius appellamſuos bere/
des:vt.C. de le.l.ĩ annalibj.de v.ſig.l.ſciẽdũ. Circa qð dic
qñq; illa vba ſuis heredibreſerunt᷑ ad tpᷣs vite ei de qͥ loqꝗ

mur: ⁊ tũc ſempꝑ intelligit de illis liberis ꝗ tenẽt hmũ locuʒ

vt hic.nã in vita non hʒ ꝗs heredẽ vt dictũ ẽ.qñq; illa ver
ba referunt᷑ poſt moꝛtẽ eiuſdẽ de quo loqmur:⁊ tũc qũq;
illa verba ꝓpſerunt᷑ circa illud qð de ſui natura nõ tranſit
niſi ad filios vt in ſeudo: ⁊ tũc dʒ intelligi ſuos heredes
i. filios:vt.x.col.de ſuc.feu.c.j.⁊ nõ.i.l.ex ſacto.S.ſi.ad tre
bel.⁊ ꝑ Di.in.l.in cõuentionibus de ver.ſig.lʒ Me.⁊ Ja.
de ra.alit᷑ dicãt ⁊ male in quadã.q.quã Ci.ponit ĩ.l.libti
liberteq;. C. de oꝑis li.Si vero illa vba referunt᷑ ad rem q̃
de ſui natura tranſire põt ad quoſlibet heredes tũc qñq;
illa ba expmunt᷑ a recipiente qñq; a ↄcedẽte.pᷣmo caſu in
telligit etiã de hẽ dibus exneis:vt.l.ſtipulatio iſta.S.ſiqs
ita de v.obli.facit.S.de/pba.l.ſi pactũ.cũ ſiſibus. Scoo ca
ſu qñ a ↄcedente:vtputa teſtatoꝛ vel alius ↄcedens tũc ſiq
dem intelligẽdo vniuerſalit᷑ de hẽdib reſultaret iniqtas ⁊
3 mẽtẽ ↄcedẽtis:⁊ tũc aſſumim heredibꝰ.i.liberis:vt.l.ex

ſacto.S.fi. ad trebel. Si vo illa iniqtas nõ reſultaret ſtat
ꝓpꝛie vt oẽs hẽdes cõpꝛehendani etiã exnei:vt.l.ĩ annali

bus. C. de le. ⁊.d.l.ſciendũ de v.ſig. Sʒ dices ꝙ.l.ĩ annali
bus.ẽ ↄ hãc diſtinctionẽ.nã ibi loꝗtur ĩ legato annuo qð
de ſui nã nõ trãſit ad heredẽ g̊ debet intelligi hẽdibus.i.ſi
lijs. Rñdeo vᷣba mea dicũt aut illa vba ꝓſerunt ſup re de
ſui nã trãmiſſibili ad hẽdes vel nõ.in.i.in annalib.res q̃ le
gat vel qtitas de ſui natura erat tranſmiſſibilis ad hẽdes
ſz trãſmiſſionẽ ipediebat cõditio que ẽ ĩ egato annuo nõ
natura rei legate vere:S ꝓfert ſuꝑ re de ſul natura trãſmiſ/

ſibili ad heredes. C Quero iuxta pᷣdicta teſtatoꝛ inſtituit

ſiliũ hoc modo ⁊ ei ſubſtituit ſi deceſſerit ſine liberis deue/
niat in titiuʒ ⁊ eius heredes.quero vtrũ heredes ex̃nei di/
cti titijadmittani ad fideicõmiſſũ: AUr ꝙ ſic:vt.d.l.in an/⸗
nalibus. C de lega. In cõtrariũ vꝛ ꝙ debeat intelligi de ſi

lis:q; als reſultaret inigꝗtas ⁊ cõtra mẽteʒ teſtatoꝛis · ſicu⸗

ti enĩ pdilexit ſiliũ viuũ titio:ita heredes ſilij pᷣdilexit vltra
hẽdes titij:maxime ſi ↄtingẽt ꝙ hẽdes ſilij eſſent de agna
tiõe teſtõꝛis:hẽdes titij eſſẽt.extranei qð nõ ẽ pᷣumendũ te
ſtatoꝛẽ voluiſſe:ar ĩ.de cõdi.⁊ de.l.publius in fi.⁊ iõ hoc
caſu intelligii ſubſtitutus titius ⁊ eius hẽdes.ſ.ſilij. Et ita
videt᷑ ſentire Ri.mal.in quadam ſua diſputatiõe.Ex hoc
apparet ſo.q.quã faciebã.S.e.S.quidam recte.ꝙ ſi teſtõꝛ
dicit ſubſtituo t tiũ ⁊ eius filos heredes ſᷣm rigoꝛem ver/
boꝛũ deberet itelligi ſilios tm̃ vel hẽdes tm̃.nã hec copula
tiua cadit inter duo adiectiua nec habet reſpectum vnius
ſubſtantie ergo ⁊c̃.vt.l.ea tñ adiectio.j.de le.iij.hoc tamẽ
eſt verũ niſi reſultaret ſenſus incogruus ⁊ cõtra mentẽ te/
ſtatoꝛis vt dixi. ¶ Quero iſtis caſibus in ꝗbus dixi com/⸗
pꝛehendi heredes extraneos an intelligai de pᷣmo herede
tm̃ an de omnibus in infinituʒ? Quida dicũt aut dixi tibi
tuoq; heredi:⁊ intelligatur de pᷣmo:vt.l.antiquitas.C. de
vſufruc. Aut dixi tibi tuiſq; heredibus:⁊ intelligunt oẽs:
vt.l.ſciendũ de v.ſig. hec diſtinctio videt᷑ cõtra.l.ſi pluribꝰ
j. de le.ij.⁊.j de le.iij.l.ſi plures.vbi nõ ẽ differẽtia vtrũ no/
mẽ heredis ꝓferat᷑ ĩ ſingulari aut in plurali.dic ergo aut
hec appellatio adijcit᷑ circa rẽ que de ſui natura ad here/
dẽ nõ tranſit:⁊ tũc de pᷣmo itelligit᷑ vt · d.l.antiquitas.aut
ſuꝑ re de ſui natura trãſitoꝛia ad heredes ⁊ oẽs cõpꝛehen
duni niſi ĩ caſibꝰ:vt.l.ſciẽdũ de ver.ſig.⁊.C. de le.l.iĩ anna⸗
lib.intelligẽdo eã vt dixi ſup. Sʒ pᷣdicta facit.s.de vſu.
fruc.accre.l.ſiꝗs titio.ſʒ intelligo ꝙ ibi de mẽte teſtantis
apparebat. facit qdð dica ĩ.l.ex fcõ.S.ſñi ad trebel. ¶ Que
ro circa iſtã partẽ qꝛ iſta vba ſũt deſectina ſiꝗs ex ſuis hẽ/
dibꝰ ſu eẽ deſierit quõ dicebat᷑ vltra ĩ.l.vellei. DNi.ſupplet
ſigs ex ſuis heredib ſu eẽ deſierit quõ dicebat ſucce dẽtes
T locũ ſuoꝝ inſtituti teſtm nõ rũpant:vt.j.S.videndũ. Vel
dic ſigs ex ſuis hẽdibus eẽ deſierit ne ob id minus ratũ ſit
teſtin qð in locũ pᷣmi ſuccedit:vt ꝓbaturje.l.S.ille caſus.
¶AVenio ad v.nec ſolũ.⁊ vẽ ꝙ nõ ſit neceſſe ꝙ pᷣmus in/
ſtituat᷑ vel exheredet᷑:vt dixi.S.e.l.in pᷣn.So.ꝓt dixi.ð.e.l.
S. idẽ credendũ.v. nã ⁊ filius.⁊.S.e.S.in omnibus.
. Hic ſceuola ſcðʒ caput.l.velł.ex/

MWidendum.dt ad nouũ caſũ.⁊ eſt tex.clarꝰ.

dicit tex.nõ rũpat.Et certe nõ rumpit ꝑ rõnes qᷓſequunt᷑.
Dicit tex.ſignifcare tps ĩ q incipiat eẽ ſi.ꝗ nec nos debe
m diſtiguẽ. Diẽ tex.qð licet.i.licitũ ẽ.⁊ iſta vba omitte h̊ ⁊

fege in ſi. S. Op. ↄſceuolã de ſuꝑfluitate:q; ĩ vbis.l.vel

lei.oẽs caſus cõpꝛehẽdunt:vt.S.ꝓxio.S. DHale ergo dicit
ſceuola ꝙ iſte caſus captiuitaꝶ ſit ex intpꝛetatiõe. So.i.l.
vellei.ↄtinent᷑ oẽs caſus qñ ꝗs deſijt eẽ ſuꝰſine ſpe reaſſumẽ
diillũ gradũ:ſʒ ĩ capto ẽ ſpes reaſſumẽdi.¶ Op.ðᷣ ꝙ ſint
ſupflua vba dũ dicit liberi eiꝰ ⁊ ceteri:qꝛ appellatiõe libe/
roꝝ oẽs ptinent᷑: vt.ð.e.l.S.inſtituẽs.⁊ de teſt.tu.l.qd ſi ne
potes. So. ̊ appellatio liberoꝝ ſtricte accipitp ſilijs.vel
aliter appellatio liberoꝝ ppꝛie poꝛigii ad nepotẽ:ceti ap
pellant᷑ poſterioꝛes: vt.j.de gradib.l.iuriſcõſult.S.paren
tes. Op. S. e.l. F. ſi ei . So. ibi de nato apud hoſtes hic
de nato ĩ ciuitate. Op.ſi ille fil᷑moꝛi poſt moꝛtẽ ſeq̃ns
nõ icipit eẽ ſuꝰ:vt.l.ſiqs poſthumos.S.j.S.e.⁊.l.ſiqs exhẽ
dato.iĩ pᷣnꝗ.ti.j. So.nõ vere moꝛit poſt moꝛtẽ:ſʒ ꝑ fictionẽ
l. coꝛnelie ſingit moꝛtuin vita:iõ nepos dẽ ſuccedẽe in locuʒ
ſui. Cõtra hoc ſac̃ qð nõ.S.e.l.S.⁊ qd ſi tm̃ ĩ f gl.magne.
So.ibi loquit᷑ de reſtituto poſt moꝛtẽ:ſec ĩ eo ꝗ ꝑ fictionẽ
ſuccedit vt ibi dixi. Op.ꝙ iſte.S.nõ ſit neceſſarõ.ptinet
