no ꝗ vꝛ facẽ teſtm̃ eo mõ quo põt:nec põt decedere duo/
bus cõditis teſtis. Itẽ in iſto ſcðo hẽs in pᷣmo ſcript non
fuit noĩatus ſᷣm ꝙ regꝗrit in.l.hẽdes palã..de teſta.⁊.l.iu
bem'. C. de teſta. C No. ergo ex pᷣdictis ꝙ ſi teſtm pᷣmuzʒ
ↄfirmaĩ ꝑ ſcõᷣm oiĩa q̃ ibi fũt ſcripta q̃ pñit valẽ ſine hedis ĩ
ſtitutione ſũt ↄfirmata:illa q hẽdis ĩſtitutionẽ reqrũt tra
hunt᷑ ad ſideicõmiſſũ vt B. ¶ No.etiã ꝙ in hoc ſideicõmiſ
ſo venit hẽdis ĩſtitutio:⁊ ſic facit ad illã.q.vtrũ illa clauſu

la ſi nõ valet iure teſti valeat iure codicilloꝑ trabat ad bẽ

dis iſtitutionẽ: dixi in. l.j.de iure codicil.dicã ĩ.l.codicill.
F. fi. . de leg. ij. C Quero ex quo teſtõ ageretł:an ex cõſir/

mato an ex cõſirmante: Dicit Di.ꝙ ex cõſirmante:vt. l. ſi

quis pᷣoꝛe.j.ad trebel.

8 Oſth umoꝛum.is nepos tʒ locũ ſui
⁊ teſtm̃ rũpit ſi nõ reꝑii inſtitut vel exberedatus
d. C Op. ⁊ v ꝙ talis nepos nõ rũpit teſtm̃: vt.l.ſiqs
exhẽdato.in pᷣn..e.So.hic ſuꝑuixit poſt moꝛtẽ:ibi ante.
OAp. de.e.l.S. ſʒ ſi pꝛi. So.ibi pẽ ſuꝑuixit exiſtens apud
hoſtes. ¶ Op.de.l.pꝛ ſiliũ.s.de ĩoffi.teſ.vbi ille q aſſum
pſit pᷣmũ locũ poſt moꝛtẽ teſtõꝛis rũpit teſtm. Gl.dicit ali
ud in aſcẽdẽte aliud in deſcẽdente vt hic. ¶ Ael dic ꝙ ibi
tenebãt eũdẽ gradũ:lʒ eẽnt diuerſi oꝛdinis:qꝛ vnus erat de
aſcẽdẽtibꝰ alius vo de deſcẽdẽtibꝰ. Iſteẽ difficilis paſſus⁊
reintrat in illã.q.An ſucceſſoꝛiũ edictũ hẽat locũ in q̃rela?
de quo dixi in.l.in ſuis.S.ti.j. Cñq;tum ad ꝓpoſitũ dico
ꝙ in. l. pꝛ ſiliũ.pꝛ ꝗ ĩcipit tenẽ pᷣmũ locũ poſt moꝛtẽ ſilij nõ
dicit nullũ nec venit ꝑ gtab.ſʒ venit ꝑ qrelã:qꝛ ei pᷣteritio
ꝓp exhẽdatione habet᷑.Et idẽ in nepote ſi fili fuiſſet exhẽ/
datꝰ:vt.l.ſiqs filiũ de inof.teſ.dixi in dicta.l.in ſuis.S.ti.j.
⁊ pleniꝰ in.d.l.pẽ ſiliũ. ¶ Quero an hec.l.ſit coꝝecta eo
caſu quo ſilide medio ſubducii ꝑ emãcipationẽ? Dic yt

Filio ſublato de me

dixi in. l. gallus.S.⁊ qd ſi tm̃..de libe.⁊ poſthu.
è”” Legũ duobus modis.pᷣmo ſi exhere

—

— lta. daui maſculũ ⁊ natꝰ ẽ maſculus non

ANNrũpit teſtm. Iẽ ſi exhẽdaui feminã ⁊ nata ẽ femi

na: ⁊ ſic diuerſimode intelligii. Scoo mõ legii ꝙ teſtatoꝛ

exheredauit per hec vba ſi filius malculus nat nataue ſit
tũc ve accipit᷑ ꝓ ⁊:⁊ vtriſq; natis teſtm nõ rũpit.C¶ Opp.
de.l. iij. F. j. So. vt in glo. Op.de.l.j.S.q̃re.ſ.de ven.in

pol.mit. So. vt in glo. Siatm ei poſtbum
Ar tatim cũ poſthumꝰ na
( Mi uxoꝛem. ſcit etiã pꝛe viuo apð ho
ſtes teſtm̃ rupii nec recõualeſcit ſilio interim de/
cedẽte.h.d. ¶ Op.S.e.l.ſigs exheredato.S.irritũ.cũ eniʒ
ſemel ẽ ruptũ per captiuitatẽ vt ibi:ergo amplius rũpi nõ
põt:vt.l.ſ̊ ⁊ ſi.S.poſt defectũ.S.e.Sol.eppter ſpem poſtli/
minij ⁊ fictionẽ q̃ ſperabat᷑ dicit᷑ cõfirmaruvt.l.ſiqs exhe/
redato.S.q̃tenus.ð.e.iõ qꝛ in ſpe ↄſiſtebat rũpii poſthumi
natiuitate. ¶ Op.cum poſthumus decedat viuo teſtato

re teſtm̃ cõſirmaĩ de iure pᷣtoꝛio:vt.s.e.l.poſthum in pn.

So. bic deceſſit filius poſt captiuitatẽ pꝛis:⁊ ſic poſt fictaʒ
moꝛtẽ:⁊ iõ qꝛ nõ videt᷑ pꝛem potuiſſe velle:iõ nõ cõſirmai.
Itẽ nõ põt conſirmari iſtud teſtm:qꝛ nõ poſſet adiri:vt.l.

nec nos. C. de capti. ſen ieſt
— . er ſcõm teſta
S m in ſecundo. Kerr in quo he
ces eſt inſtitutus pure:vel ſub cõditione pᷣmũ rũ/
pit᷑: niſi cõditio ſit talis per quã ſcᷣm teſtm ſtatim reddaĩt
nullũ.h.dð. Pꝛimo ponit dictũ.ſcðᷣo latius explicat mãm.
ſcðᷣa ibi multũ. Item ſcða ſubdiuit᷑ ⁊ euidẽter pʒ ex littera
Op. ex teſtõ quo ſilius iã natus eſt pᷣteritus poſſibile ẽ
hereditatẽ adiri:vt.j.e.l.ꝓxima.tñ per iſtud teſtm pmum
nõ tollii:vt.l.ſi filius ꝗ in poteſtate..ti.j. ¶ Dale ergo. hic
dicit teſtm pᷣmuʒ tolli per ſcðõᷣm exquo heres põt exiſtere.
Blo.ſol.hoc verũ no.qñ ex ſcðo põt adiri hẽditas de iu/
re ciuili:ſecus ſi de iure pᷣtoꝛio tm põt bono.poſ.peti vt in
cõtrarijs.quã glo.vide ⁊ ſigna.¶ Itẽ no.in.l.ſiqs euʒ.j.
de vul.⁊ pu.qð doc.tenẽt.q̃liter aũt intelligat᷑ dicã ſtatim
in fi.l. Op.de.l.ſi meuia/jti.ij. So.vt in glo.⁊ dicam
in cõtrario. Op.de.l.ſi ita ꝗs.j.de le.ij. So.ibi eſt ver
bum põt qð łʒ ſit pñ̃tis tẽpoꝛis tamẽ eſt extẽſiuũ vt ibi pa
tet. Op.de.l.cum talis.S.penul.j.de condi.⁊ demon.
So.ibi erat cõditio de futuro lʒ implicaret aliqd de pꝛe/⸗
ſenti vt ibi dicã.Et glo.hic circa ſi.dicit aliq̃ vba que ſunt
coꝝupte ſcripta ⁊ adde cũ allegat.l.cum tale.S.fi.vult di/
cere.S.penul.dicit glo.ibi non ad ea.hec glo.eſt coꝛupta
vſq; ad ſi.⁊ debet dicere nõ de ea que implicat ↄditionem
que p parte ẽ de pñti ꝓ parte ẽ de ſuturo.Oldr. ¶ Ve/
nio ad vltimũ v.qro ſi cõditio impoſſibilis adijciat in ſecũ
do teſtõ:an pᷣmũ rumpai: Jo.dicit ꝙ ſic.Alij cõtra.⁊ p
hoc vt habetis in glo. Ael dic pᷣmũ nõ rumpi que eſt vera
littera. Si enim diceret vel dic rũpi nõ eſſet noua opi.a pᷣ
cedenti ſed idẽ diceret. Aideamus ergo ꝗᷓ ſit vera opi. Ja.
de are.tenet vltimã.ſ.ꝙ pᷣmum nõ rüpatur:qꝛ teſtamẽtum
in quo gꝗs inſtituit ſub cõditione impoſſibili valet vt ex eo
tm̃ de iure pᷣtoꝛio poſſit peti bonoꝛũpoſ.vt.l.ſacta.S.ꝙ ſi
in dãda.j.ad trebel.⁊ ſic pᷣmum nõ rũpitur: vt nõ.s.e.l.Fʒ
Jo. ⁊ ſic rep̃hendit Jo.ex dictis ſuis.puto opi.Jo.eẽ ve/
ram.ſ.ꝙ pᷣmũ rumpat᷑. Pꝛo cuius declaratione ſcias ꝙ qᷓ
dam eſt ↄditio impoſſibilis que reijcii de iu.ci.qᷓdam q reij
cit de iure pᷣtoꝛio:vt.l.cõditiones de cõdi.inſtitu.Eo caſu
quo reijcit cõditio a pᷣtoꝛe:tũc tm̃ ſolum põt peti bonoꝛũ/
poſ.vt.d.S.ꝙ ſi in dãda.ſed quãdo cõditio reijcitur a iure
ci.non video quid repugnat gꝗn de iure ciuili poſſit adiri
hereditas. Et iſto caſu indubitãter eſt vera opi. Jo. ſm q;
bmum tollit per ſecũdum:qꝛ ex ſecũdo poteſt adiri heredi
tas de iure ciuili. Item eo caſu quo conditio reijcitur de
iure pꝛetoꝛio:⁊ ſic nõ poteſt adiri hereditas de iure eiuili

De iniul.rup. v irri te.

ſzẽ neceſſaria bo.poſ.adhuc opi. Jo.ẽ vera nec ↄdicit ei
qð dẽ. S.e.l.in ſcᷣa glo. Nam qñũq; id ꝓpter qð teſtm̃ ↄfir
mat᷑ de iure pᷣtoꝛio ſuꝑuenit poſt moꝛtẽ teſtõꝛis: ⁊ tũc ꝓpt᷑
illud pᷣmũ nõ rũpit᷑.rõ qꝛ pᷣmũ erat iã moꝛte cõfirmatum.
Ita loqtur.l.ſi filiꝰ ꝗ in ptãte.S.ti.j. iũcta.l.ſilio.j.e.ſꝑaĩ
enĩ ↄfirmari teſtm̃ ꝑ appꝛobationẽ ſilij poſt moꝛtẽ.Qñq;
id qð ẽ cauſa ↄſirmãdi teſtm̃ de iure pᷣtoꝛio ſuꝑuenit viuo
teſtõꝛe:tũc ꝑ tale teſtm̃ tollit pᷣmũ:vt hac.l.in ſi.Fʒ opi. Jo.
ꝓbo ꝑ rõnẽ ſi ꝑ bo.poſ. tab.q̃ẽ de iure pᷣtoꝛio ⁊ ↄtra vo/
lũtatem defũcti aufer᷑ hereditas heredi ſcripto multoma
gis ꝑ bo.poſ.ſᷣmtab.q̃ ʒ ſit de iure pᷣtoꝛio ẽ tũ de volũtate
defũcti ⁊ m hoc glo.in.l.ſigs eũ in ſi.de vulg.⁊ pu.nõ ẽvſ

quequaq; vera vt ibi dicam. ,

½ Ilio pꝛeterito. mã multũ incognita.
NEt bꝛeuiter h̊ ĩitẽdit. Filio pᷣterito relicta in teſtõ
nõ ðebẽtur niſi filiꝰ ius ſuũ omiſerit.h.d. Pꝛimo loquit
qñ filiꝰ pᷣteritꝰ nõ omiſit ius ſuũ.ſcdᷣo qñ omiſit.ſcða ibi ꝙ
ſi bonis. ¶ Ex pᷣma parte nõ ꝙ rupto teſtõ ex cauſa pᷣteri
tionis nõ debent᷑ legata nec ſideicõmiſſa nec libertates.vñ
circa hoc pᷣmũ notabile hẽmus examinare ꝙ in hoc ſit ĩ/
mutatũ ꝑ auẽ.ex cauſa.C. de libe.pᷣte. Scðo no.modũ
quo agit ſiliꝰ pᷣteritus ꝗ vult dicẽ teſtm̃ nullũ.nã petit hẽdi
tatẽ ab iſtilutis vt ſi pᷣteritꝰ a fribus partẽ hẽditatis aduo
cauerit:⁊ ſic v ꝙ ius dicẽdi nullũ nõ ſit iudiciũ ꝑ ſe ſepara
tũ a petitione hẽditatis.ad hoc qð nõ.C. de oꝛdi.iudi.l.j.
Et circa iſtud notabile hẽmus examinare.ſ.q̃liter rumpii
teſtm ex cauſa pᷣteritionis vel exhẽdationis ꝑ quẽ moduʒ
⁊ qd in hoc ſit imutatũ.⁊ hoc circa pᷣmã partẽ.¶ Ex ſecũ
da parte no.ꝙ filiꝰ p̃teritus põt appꝛobare teſtm̃: ita ꝙ
de egtate valebat ⁊ iſta ẽ mã ꝓpꝛia ⁊ ſingularis hic quam
examinabim ⁊ ſic hẽbimus tres mãs. Op.ad pᷣmum
j.de le.pᷣſtã.l.j.So.ibi in ſilio emãcipato pᷣterito ꝗ de iu/
re ciuili nõ admittebat᷑ ad rũpendũ.vñ cũ pᷣtoꝛ eos admit
tat ꝑ bo.poſ.õtab.⁊ ſic grauat legatarios ſua eꝗtate con
ſeruat legata certis pſonis ꝑ illũ ti.̊ vo loqꝗmur ĩ ſilio ſuo
p̃terito. Sʒ hoc op.de.l.ſi duo de le.pᷣſtan. So.ibi
qñ filiꝰ p̃ᷣteritus nõ dixit nullũ ſʒ venit ꝑ ↄtab. Vñ alius ſi
lius ĩſtitutus pᷣſtat legata ſᷣm diſtinctionẽ illiꝰ.l. ¶ Scðo
op.C. de libe.pᷣte.auẽ.ex cauſa.Gl.dicit hic ꝙ bec.l.coꝛꝛi/
git᷑ hodie.nã rupto teſtõ ex cauſa pᷣteritionis vel exhẽda
tionis debent᷑ legata ⁊ ſideicõmiſſa ⁊ libertates. ¶ Iſtud
qð dicit de auẽ.ex cauſa. venit examinãdũ ꝑ multas.q.pꝛi
mo vtrũ rupto teſtõ pᷣteritione ſilij iã nati legata ⁊ cetera
cõſirmant᷑ ꝑ auẽ.ex cauſa.Et dicit gl ꝙ ſic ⁊ ſic oẽs.ll.anti
que huic ſiles coꝛigunt. Pꝛo hoc facit qꝛ auẽ.ex cauſa.lo
quit gnãliter ⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumit.S.ſi talis.vbi tractat de
teſtõ facto ſilio ꝗ p̃terijt vel exhẽdauit parẽtes ſiliter gnãli
ter loqtur ⁊ gl.tenẽt hãc opi.hic:⁊ in.l.vxoꝛẽ de ma.teſ.ĩ
vyltima gl.⁊ in.d.S.ſi talis. ⁊ in.l.j.C. de codicilł.⁊ in oĩbus
glo.q̃s ibi allegabo cum loꝗtur de pᷣteritione poſthumi.
Pꝛeterea eadẽ ẽ rõ in pᷣteritione q̃ẽ in exhẽdatione.
nã ſicut in cauſa pᷣteritionis irritat teſtm̃ ipſo iure: ita ex
cauſa exhẽdationis cauſa nõ iſerta m oẽs. Alij ſũt in/
ria opi.ꝙ hec.l.nõ coꝛiigũ ⁊ auẽ.ex cauſa.nõ hẽat locũ
ex pᷣteritione facta a pꝛe:ſʒ dʒ itelligi in pᷣteritione mr̃na q̃

babei p exhẽdatione. Ita tʒ gl. in auẽ. vt cũ de ap.cog. F.

aliud quoq; capłm.idẽ Aʒo in fũma de li.p̃te. Di. vᷣo ĩ di/
ſtinctione magna quã ponit in.l.gallus.nõ dicitiura anti
qua in hoc coꝛigi.Do. Ja.bu.in curſu lectionis videbat᷑
idẽ tenẽ.⁊ hoc ꝓbaĩ in coꝛpoꝛe vñ ſumii.d.auẽ.S.ſi aũt.ibi
hec obfuata nõ fuerint nullis exhẽdatis liberis ⁊c.de p̃te
ritis nullã mẽtionẽ facit ⁊ iura antiq̃ nõ ĩtelligunt coꝛꝛigi
p noua:niſi qten expᷣmii:vt.l.pcipimin fi. C. de appella.

¶Pꝛetea ius nouũ vẽ ĩtroductũ in fauoꝛẽ ſilij: ſʒ h̊ nul /

lus ẽ ſauoꝛ ſili:imo ẽ odiũ:q; tenebil ad legata ad q̃ ante
nõ tenebai ergo ⁊c. Qð aũt ſit in fauoꝛẽ ſilij ꝓbai in.d.S.

ſinaũt. ibi ne ſilij ſalſis accuſationibꝰ ↄdẽnent᷑ ⁊cc. ⁊ hͥ tene/

bat Pe. Sʒ Ci.ſuit in ↄꝛia opi.nõ tñ rñdet ad dictas rõ/

nes factas in ↄꝛiũ:vt eas ponit.Dico ꝙ paſſus dubi ẽ p

pter opi.tãtoꝝ viroꝝ t paſſus ⁊ alij quos tãgã ĩ hac mã
egẽt declaratiõe impiali. Credo tñ ꝓ declaratiõe iſti qõ/
nis ſic dicẽdũ ꝙ exhẽdatio põt triplir ſic aſſumi. Ano mõ
ſtricte ⁊ tũc exhẽdatio ẽ ab hẽditate excluſio expᷣſſe ⁊ ſolẽ
nit᷑ fcã. Ita loꝗt ti.de li.pᷣte.⁊.S.ti.ꝓxi.regꝗrii enĩ ꝙ ſit fcã
exhẽdatio noĩati:⁊ ꝙ ĩterueniãt alia q̃ ponuni ĩ.l.iij..ſi

fili?.S. ti.j. Alio mõ aſſumi exhẽdatio large:⁊ tũc exhẽda

tio ẽ ab hẽditate excluſio ſacta tacite vel expᷣſſe ſm volun
tatẽ teſtõꝛis:⁊ hoc caſu nomẽ exhẽdatio cõpꝛehẽdit pᷣteri/
tionẽ factã a teſtõꝛe ſciẽte ſe filiũ hꝛe.ꝓbat i.l.pꝛono.ĩ pᷣn.
de bo.li.⁊.l.paulus.S.ſi.e.ti.⁊.l.ſicut certi.⁊.l.ſi cũ vlłĩ vte
ro.C. de teſ.mi. Ille enĩ ꝗ dat ſuã hẽditatẽ alteri ⁊ de filio
mẽtionẽ nõ facit exhẽd at eũ tacite.Et ſi diceres dicte.ll.lo
quunt᷑ ĩ milite ĩ quo ẽ ſpãle ꝙ pᷣteritio hẽat ꝓ exhẽdatiõe.
NRñ.ꝙ ẽ ſpale in hoc ꝙ exhẽdatio pᷣdicta tacita valeat ſic
exhẽdatio q̃ expᷣſſe ſcã ẽ a pagano.In pagano vo talis ta
cita exhẽdatio nõ valẽt:ſʒ ſʒ mẽtẽ teſtõꝛis vterq; tacite ex
hẽdat.Tertio mõ dẽ exhẽdatio largiſſime oĩs ab hẽdita/
te excluſio.⁊ hoc cõpꝛehẽdit pᷣteritionẽ factã a teſtõꝛe ſciẽ/
te vel ignoꝛãte ſe ſiliũ hꝛe q̃ pᷣteritione facta ꝓ exhẽdatiõe
E:vt.l.ſi iſtituta ĩ fi.cũ.l.ſe.S.de ĩof.teſ.Et ſi dicis ibi ſpãleĩ
mfr̃e cuiꝰ p̃ᷣteritio p exhẽdatione habet᷑. Rñ.ↄcedo ꝙ ꝓ
exhẽdatione valida hã:ita ꝙ op ẽ q̃rela:ſʒ ĩ aliq habei ꝓ
exhẽdatiõe ĩualida tm:qꝛ lʒ vba excludũt talẽ filiũ ab hẽ/
ditate:tñ mẽs teſtõꝛis nõ fuit ſic:ergo ẽ triplex exhẽdatio
Ana largiſſima qñ ex vbis teſtõꝛis excludit:nõ tñ ex men
te teſtõꝛis tacita vel expᷣſſa. Scða larga:vtqñ nõ excludil
expᷣſſe fm vᷣba ſʒ ſacit fm mẽtẽ. Tertia ſumii ſtricte ⁊ ꝓpᷣe
vt qñ ab hẽditate excludit᷑ expᷣſſe fʒ vba teſtõꝛis ⁊ ̃m volũ
tatẽ. Nũc ad pꝓpoſitũ dico ꝙ auẽ.ex cauſa.hʒ locũ ĩ exhẽ/
datiõe largo mõ ſũpta:nõ dico largiſſime qᷓ exhẽdatio cõ
pꝛehẽdit pᷣteritionẽ factã a ſciẽte nõ ab ignoꝛãte.⁊ ſic diſti
guo.Anut ſil ẽ p̃terit a teſtõꝛe ſciẽte ſe illũ ſiliuʒ hẽre ⁊ hʒ
locũ auẽ.ex cauſa.⁊ coꝝꝛigit᷑ hec.l.Si vo pᷣteritio ſiat a te/

ſtatoꝛe ignoꝛãte:⁊ tũc iura antiq̃ remanẽt ĩcoꝝecta ⁊ lega

ta nõ debent. Et hãc diſtinctionẽ ꝓbo pᷣmo ĩ coꝛpoꝛe vñ
ſumit᷑ dicta auẽ. S.ſinaũt hec obſeruata nõ fuerint.ibi eniʒ
annectit cauſã ne filij falſis accuſationibꝰ cõdẽneni ⁊c.q
ba referunt᷑ ad ſiliũ pᷣteritũ vel exhẽdatũ iĩſerta aliqᷓ cauſa:
Hʒ nõ vera:⁊ ſic teſtõꝛe ſciẽte.Deinde ſegtur alia rõ ne cir/
cũſcriptionẽ aliquã in parẽtũ ſubſtãtijs patiant᷑ ⁊c. Circũ/
cũſcribẽ ẽ ꝑ dolũ aliquem decipe:vt.l.j.S.de in ĩteg.reſti.
⁊ ibi nõ. De neceſſitate ergo refer: ad pᷣteritionẽ factaʒ a
teſtõꝛe ſciẽter:q; ſi ignoꝛaſſet nullã circũſcriptionẽ poſſem
ponẽ:⁊ ſic rõnes.l.nõ adaptarent.Ex rõnibergo illis ap
paret ꝙ vbũ exhẽda.cõpꝛehẽdit pᷣteritionẽ factã a ſciẽte.
hoc etiã ꝓbat in.S.ſi tales igit.⁊ in.S.ſinaũt hec obſerua/
ta nõ ſuerint.vbi gnãliter loqtur:nec de exhẽdatione vel
p̃ᷣteritione facit mẽtionẽ.hoc etiã ꝓbat᷑ in. S.⁊ hec ſiqdem
ꝗ ibi ſeꝗtur. vbi tex.dicit:⁊ hec ſiqdẽ exhẽdationis vel p/
teritionis pene q;tũ ⁊cẽ. ⁊ ſic loꝗtur de pᷣteritione.Et in ſe.
§. dicit: ſola enim nr̃e ẽ ſerenitatis intẽtio ex parẽtibꝰ⁊ libe
ris iniuriã pᷣteritiõis vel exhẽdatiõis auſerre:⁊ ſic loqtur
etiã de pᷣteritiõe.ſic ẽ viſiſe impatoꝛẽ ĩtellexiſſe ĩ pcedẽtibꝰ
S. C Ex pdictis appareat rñſio ad illas.ll.qᷓs allaui ĩ Zꝛi
um.ſ. ĩ coꝛpoꝛe nõ ſit mẽtio depᷣteritiõe.fit enĩ mẽtio ex-
pꝛeſſe:vt..dixi ⁊ etiã tacite:qꝛ vᷣbũ exhẽdat ↄtinet talẽ p/
teritionẽ factã a ſciẽte:merito in hoc ius antiquũ coꝛigit.
Nõ ob.qð dicii ꝙ ius nouũ ĩtroductũ ẽ in fauoꝛẽ ſilioꝛũ:
qꝛ fauoꝛ ſilij ẽ in hoc ꝙ in exheredatione dʒ ĩſeri cauſa: ſʒ
fauoꝛ teſtãtis eſt ꝙ teſtm nõ irritaĩ in totũ:ſj remanet va

lidũ quo ad antiq̃ capla:vt pbat᷑ in coꝛpoꝛe vñ ſumii dicta

auẽ.vbi tex.dicit hoc aũt diſponimus vt parẽtes ⁊ filios a

teſtatoꝛis iniuria liberemus..j.e.S.ſegtur Vñ cõſtat ad

dit
thy
ate/
llegn
oreyi
ſeng
ii⸗
uir
ec/
rri⸗
i

— — —

Be iniul.rup.⁊ irri.te.

vtriuſq; partis vtilitatẽ ac tutelã pñtẽ.l.fuiſſe platã . ⁊ ſic
pʒ in fauoꝛẽ vtriuſq; dicta iura fuiſſe ĩtroducta ⁊ ſm hunc
modũ gl.q dicũt iura antiq̃ foꝛe coꝛꝛecta dicũt verũ.ſʒ ſi ac
cipes exhẽdationẽ largiſſime vt cõpꝛehẽderet pᷣteritioneʒ
ſactã etiã ab ignoꝛãte iura antiq̃nõ coꝛigereni.nã tex.in

coꝛpoꝛe ĩtelligit᷑ in pᷣteritiõe facta a ſciẽte vt oñdi. C Pꝛe/

terea ꝓbo ſicut hodie rupto teſtõ ex cauſa pᷣteritionis cõ
ſeruant᷑ cetera capla:ita olim cõſeruabat᷑ totũ teſtm̃ milit
nõ obſtãte pᷣteritione.ſ̊ ĩ milite adhibet᷑ illa diſtinctio vtꝝ
aliquẽ pᷣterierit ſciẽter vel ignoꝛanter:vt.l.ſicut certi.⁊.l.ſi
cũ vel in vtero.C. de teſta.mili.Et iſto caſu ẽ vera opi.illo
rũ q dicũt iura antiq̃ nõ coꝛigi.¶ Scðo ẽ vidẽdũ an auẽ.

ex cauſa. hẽat locũ rupto teſtõ ex cauſa p̃teritionis poſthu

mi? Quidã dicunt ꝙ ſic ⁊ hoc coꝛigit᷑.l.j.C. de poſthu.
bhẽ.inſti.⁊.j.de le.ij.l.ſiqs facto teſtõ.⁊ de ſideicõ.liber.l.ſi
pꝛ in pn. Et hec ſuit opi. Placẽ.⁊ ꝓbat:qꝛ illa auẽ.loqtur
gnãliter ergo cc. Pꝛeterea lʒ iura antiq̃ loquãtur in
poſthumo.i.pariſicãs poſthumũ ⁊ iã natũ:vt.l.maximũ.
in ni. C. de libe.pᷣte.tñ in iã nato determmatũ ẽ.S.ꝙ coꝛigã
tur ergo ⁊c. NPꝛeterea ſicut olim rupto teſtõ ꝑ õta.de/
bebant legata certis ꝑſonis:ita hodie debent oib.ſʒ in ſi
lio de iure antiquo nõ ſiebat diſtinctio inter poſtbumum
⁊ iã natũ:vt.l.j.in pᷣn.de le.pᷣſtã.bo.poſ. tab.petita cõiũ/
cta.l.j.j.de ↄtab.ergo ⁊ẽ̃.Alij dicũt ⁊ dẽ ꝙ fuit opi.Aʒo.
vt ſcripta antiq̃ referũt ꝙ iura antiq̃ in hoc nõ coꝛigant᷑:
ſʒ illa loquunt᷑ in poſthumo pᷣterito.auc.ex cauſa.loqtur ĩ
iã nato qð fũdat pluribꝰ rõnibus.pᷣmo q; in coꝛpoꝛe non
ſit mẽtio de poſthumo ergo ⁊cc. Pꝛeterea qñ ꝗs natus
E pᷣteritus teſtm̃ eſt ſtatim irritũ qtũ ad inſtitutionẽ ⁊ lega
ta nunqᷓ; ceperũt depẽdere ex iſtitutione: ſʒ qñ ẽ pᷣteritus
poſthumus tũc ab initio valuit teſtm ⁊ legata ab eo depẽ
dere ceperũt:merito rupta inſtitutione vitiani legata: vt
l.nã ⁊ ſi.S.fſi..e.⁊ nõ.in.l.iij.S.ſfi.S.ti.j.⁊ Jac.de are.⁊ dñs
Qi.tenẽt pᷣmã opi.ſ.ꝙ.ll. ꝛie ⁊ ſiles coꝛigunt᷑ ĩ hoc allega
nit ꝓ ſe gl. in. l. gnãliter.S.ex teſtõ.j.de fideicõ. li. ¶ Ego
allego plures alias glo.ſ.in.l.bona.S.ſi.j.de cap.⁊.l.ſi pꝛ
in pᷣnꝗj.de ſideicõ.lib.⁊.l.j.S.de teſta.tu.⁊.l.ſiqs teſtõ.j.de
l.ij. C. de codicilł.l.i.Et audiui Rai.tenẽtẽ hac opi. Sed
do. Ja.bu cũ legeret auc.ex cauſa me audiẽte tenuit ↄꝛiuʒ
ꝑ iſtã rõnẽ:qꝛ auẽ.ex cauſa.loqtur in pᷣteritione ſacta ex
cauſa:q̃ nõ cadit in poſthumo:vt.l.ſigꝗs ĩ ſuo.S.legl.C. de
inof.teſt.ergo tẽ. Ego dico diſtinguẽdum eo mõ quo.S.
Aut pᷣ̃teritio poſthumi ẽ facta ab eo ꝗ ſciebat ſe habere
vxoꝛẽ pᷣgnãtẽ ⁊ ẽ vera opi.pᷣma ꝙ iura antiq̃ ſũt coꝝecta
qð ꝓbat᷑ ex coꝛpoꝛe:vt.s.dixi.⁊ lʒ ibi nõ ſiat mẽtio de po/⸗
ſthumo tñ loqtur gnãliter de q̃libet pᷣteritione.Aut pᷣte/⸗
ritio facta ẽ ab eo ꝗ ignoꝛabat ſe hẽre vxoꝛẽ pᷣgnãtẽ ⁊ iu/
ra antiq̃ nõ coꝛigunt᷑:qꝛ tex.in coꝛpoꝛe de hoc nõ loꝗtur
vt. S.oſtẽdi.hoc ꝓbat in ſili in.l.ſicut.⁊.l.cũ vel in vtero.C.
de teſta. mili. c.l.ꝗ iure militari.j.de teſta.mili. ¶ Pꝛete
rea certũ ẽ ꝙ donatio ĩter viuos nitii maioꝛi firmitate qᷓ;
legata:ſʒ certũ ẽ ꝙ donatio iĩter viuos ꝓpter ſuꝑueniẽtes
liberos de ꝗqb teſtatoꝛ nõ cogitauit reuocat: vt.C. de re.
donaß.l.ſi vnq;.ergo multomagis legata.ſacit.l.tale pa/
ctũ.S.fi.de pac. Pꝛeterea hoc ꝑſuadet eꝗtas.pone ali
quẽ nõ hñtẽ ſilios feciſſe magna legata ↄſãguineis ⁊ eccle
ſijs quẽ nõ ẽ viſimile ſeciſſe ſi de ſilijs cogitaſſet.nõ enĩ ex/
os pᷣtuliſſet ſoboli ſue:vt.l.cũ auus.j.de ↄdi.⁊ demõ.⁊.l.
cũ acutiſſimi.C. de fideicõ Et eodẽ mõ ſi hẽret aliquos ſi
lios tꝑe teſti poſtea ſupueniſſẽt alij de qbus nõ cogitauit
nõ eſt veriſimile ꝙ tot legata reliqſſet: vt.l.pe.in fi.C. de
iure codicilloꝝ. Et ſic vno caſu ẽ vera opi.Aʒo.⁊ eum ſe
quẽtiũ:alio caſu Pla.⁊ ſequẽti. Rñdeam ad q̃ſdam
rõnes q̃s ſeci ꝓ Pla.inq;tum ↄcludũt cõtra Aʒo.ſpãlit
ad illã rõnẽ quã feci de ti.de le.pᷣſtã.dico enĩ ꝙ ibi nulla ẽ

dꝛia ĩter poſthumũ ⁊ iã natũ ⁊ iter pᷣteritionẽ factã ſciẽter

ſeu ignoꝛãter ergo ⁊c̃. Rõ:iõ eni cõſeruat pᷣtoꝛ legata pet

illũ ti.qʒ facit iniuriã legatarijs dãdo ↄtab.eis ꝗ nõ voca

bani de iure ciuili.q̃ rõ locũ hʒ ſiue ↄtabu.deni iam nato:
ſiue poſthumo ſiue pᷣterito ſciẽte vel ignoꝛãte:hic cõſeruan
tur legata ꝓpter tuẽdã volũtatẽ defucti que volũtas deſũ

cti ceſſat q p̃teritio ẽ facta ab ignoꝛãte. Rñdeo ad ratio

nes factas ꝑ Aʒo.ↄtra Pla. Nõ ob.qð dicit Ja.bu.ſ.qꝙ;
auẽ. ex cauſa.loq̃tur in pᷣteritione facta ex cauſa qð puto
falfũ.nã vt dixi loꝗtur gnãliter in oĩ pᷣteritione ſacta ſcien

ter ꝑ quã ſili circũſcribit.Et tex.ꝗ dicit ex caula pᷣteritio

nis ⁊c.expone i.ex ipſa pᷣteritione:⁊ ſic ĩtraſitiue legit.ſile ĩ
l.j. C.de ↄdi.ĩde. AVel dic ꝙ vᷣba poſita ĩ auẽ.ex cauſa. ſũt
vba Guarnerij in coꝛpoꝛe aliter iacẽt. Sʒ õ opi.quam
pono tã in iam nato qᷓ; in poſthumo op.de.l.fi.j.de hẽ.in
ſti. vbi qñ pᷣ̃teritio ẽ ſacta ab ignoꝛãte ĩſtitutio vitiat᷑ ⁊ le/⸗
gata firma remanẽt.So.ibi loꝗtur qñ pᷣterit eſt aliqs cu
ius pᷣteritio teſtm nõ rũpebat ſ iſtitutio rũpit᷑ ꝓpter deſe
ctũ cauſe quã teſtõꝛ eãdẽ putabat q cauſa reſpiciebat iſti/
tutionẽ ſolã nõ legatũ:merito legata firma remanẽt.qꝛ in
eis nõ ẽ deſect volũtatis:ſʒ in pñti.q.ſecus vt dixi. Cõ
tra hoc etiã foꝛtiter op.de.l.cũ mr̃.S.de inoffi.teſta.vbi vr
ꝙ debeat diſtigui totũ ecõtra.Ad id qð dixi.S.Aut pᷣteri
tio ẽ facta a ſciẽte:⁊ ſic re ⁊ cõſilio:⁊ tũc legata nõ debebã
tur. Aut ab ignoꝛãte:⁊ tũc debebant᷑:⁊ ita videt tenẽ glo.
ibi poſita. Rũñ.qꝙ opi.glo.nõ ẽ vera ꝑ rõnes q̊s dixi.S.vñ
teneas opi.Aʒo.ibi poſitã ꝙ dictũ in pᷣn.l.coꝛigat᷑ per id
qð ſeqtur:⁊ tũc facit ꝓ illa opi.quã teneo qð ſatis placet.
Ael dic ꝙ qñ mi pᷣterijt filiũ quẽ nõ credebat ſe hẽre ⁊ ali
um iſtituit ſiliꝰ hʒ duplicẽ viã ꝙ dicat iſtitutionẽ nullã ꝓ/
pter defectũ cauſe:qꝛ mr iõ ĩſtituit exneũ:qꝛ putabat ſe nõ
hẽre ſiliũ:⁊ tũc ĩſtitutio vitiat᷑ nõ legata:vt.l.ſi.de here.in/⸗
ſti. Aut vult irritare iſtitutionẽ tanq; pᷣterit' ⁊ venire ꝑ q̃/
relã olim vel hodie dicẽdo nullũ ipſo iure:⁊ tũc legata to/
taliter nõ valebũt ita loqꝗtur ſinis dicte.l.cũ mr.⁊ qð.s.di
xi. C Tertio ẽ vidẽdũ vtrũ illa auc hẽat locũ in pᷣteritiõe
q̃ſ poſthumi:hoc ẽ e ꝗ ſubducto pᷣ de medio iĩcipit tenẽ
locũ ſui ꝑ.l.vellei.vtrũ ſi ꝑ pᷣteritionẽ talis poſthumi teſtm̃
rũpat᷑ illa auẽ.locũ hẽat:Gl.S.de teſta.tu.l.j tʒ ꝙ ſic. In

Sʒꝛiũ videt᷑ ꝙ talis poſthum nõ fuit ꝑ machinationẽ pᷣteri

tus.nã teſtõꝛ iõ eũ nõ iſtituit:qꝛ al eü pᷣcedebat:⁊ ſic licite
fecit:ita tʒ glo. Ad ↄꝛiũ rñdeo ꝙ h̊ machinatio vi:qꝛ nõ ẽ
vſus cõſilio.l.vellei.vt.S.ti.j.l.gallus.S.nũc de lege. ⁊.ð.e.
l.poſthumoꝝ.ſicut enĩ ille ꝗ hʒ vxoꝛẽ pᷣgnãtẽ ⁊ vẽtrẽ nõ in
ſtituit:ita ꝗ hʒ nepotẽ ⁊ de eo mẽtionẽ nõ facit ſʒ ↄſiliuz.l.
Yellei.circũſcribit enim ſaltẽ reipſa.huic opi.cõſonat volũ
tas deſũcti.ſi enĩ ſiliũ ſuũ grauauerat legatis multomagis

Eßpᷣſumendũ ꝙ grauaſſet nepotẽ ꝗ erat in vlterioꝛi gradu.

¶ Auarto ẽ vidẽdũ vtrũ auẽ.ex cauſa.hẽat locuʒ rupto
teſtõ ꝑ ↄtab.pᷣterito ſilio emãcipato:Glo.in.l.j.C. de bo.
poſ. tab.tʒ ꝙ ſic. Idẽ.S.de vſufru.l.ſi eẽ̃neo. ꝓ hoc facit
qꝛ ſublata ẽ hodie dꝛia emãcipationis ⁊ pꝛie ptãtis.Alibi
gl. vĩ tenẽ ↄꝛiũ ⁊ ſic in pᷣteritiõe emacipati nil mutet᷑:vt nõ.
in.l.ſi filius.s.de mino. quo facit:q; tũc ẽ ſublata diffe/
rẽtia emãcipationis ⁊ pꝛie ptãtis qũ nullũ ẽ factũ teſtm̃ Fſʒ
gl. vt nõ.in.l.gallus.S.⁊ qd ſi tm̃.S.ti.j.⁊ in.l.ſi emãcipati.
C.de col.⁊.d.auẽ.ex cauſa.Ja.de are.lʒ ſit de illis ꝗ tenẽt
ꝙ in ſilio ſuo pᷣterito iura antiq̃ nõ ſũt coꝛecta:tñ in ſilio
emãcipato tʒ ꝙ iura antiq̃ coꝛigant.nam tex.iĩ coꝛpoꝛe vt
cũ de appel.cog.S.cauſas.v.ſi q̃libet ex pᷣdictis.loqtur de
liberis ꝗ pñt ab inteſtato ſuccedere:ſʒ q;tum ad ſucceſſio/
neʒ ab inteſtato nulla ẽ differẽtia emãcipationis ⁊ patrie
ptãtis:vt in auẽ.de hẽ.q̃ ab ĩte.S.nullã ergo ⁊c̃. RPꝛo hoc
addidit ipſe rationẽ:qꝛ eſt ſauoꝛ ſilij emãcipati.dicit enim
ipſo iure nullum nec neceſſe habet venire per cõtratabu.⁊
ſtare ſub dubio litis.de hoc vtrũ dicat nullum vel veniat
per cõtratabu.dixi.s.ti.j.l.gallus.S.in oĩbus.⁊ dicam.j.
tñ illam opi.puto verã ſi ponimus illam pᷣteritionem fa/
ctam eſſe a ſciẽte ſe ſilium habere:ſecus ſi ab ignoꝛãte:⁊ ſic

De iniuſ.rup.⁊ irrũte.

intelligo gl. dicte. l. j. C. de bo. poſ.ᷣtabu. Nec ob. pᷣdicqi
j. de le.ij. l.iij.qꝛ loqtur de legatis relictis a pᷣterito qᷓ non
valẽt:hic de legatis q̃ legant᷑ ab ĩteſtato q̃ conſeruant᷑ ru
pto teſtõ ex cauſa pᷣteritionis:vt dixi in.d.l.ij. ¶ Quin/
to ẽ vidẽdũ vtrũ auẽ.ex cauſa.hẽat locũ teſtõ reſciſſo ꝑ q̃
relã ꝓpoſitã a ſilio exhẽdato vel ꝓ exhẽdato habito: In
hoc ſũt multe opi.nã Mar.dicebat ꝙ hodie nõ hʒ locuʒ
q̃ᷓrela:⁊ ſic nõ ꝓcedit qõ ⁊ legata remanẽt firma ꝑ dictam
auẽ.cudopi. repꝛobaui in.l.j.S.de teſta.Alij dicũt ꝙ bʒ lo
cũ q̃rela etiã hodie:tñ Iʒ de iure antiq teſtõ reſciſſo ꝑ q̃re/
lã legata nõ debeant:hodie vo debent ꝑ auẽ.ex cauſa.⁊ G
tʒ glo.in.i.papinianꝰ.S.ſi ex cauſa..de inoſ.tel.⁊.l.nã is.
F. j. e. ti. ⁊.l.iure nr̃o.S.ſi.S.de teſt.tu.⁊.j.de le.ij.l.cũ ſilius
in pᷣn. Tertij dicũt ⁊ iſta fuit opi.Aʒo.in ſũma ꝙ aut ẽ te
ſtamẽtũ nullũ ipſo iure:qð ẽ q cauſa nõ ẽ iſerta in exhere
datione:vt.j.dicã ⁊ tũc hʒ locũ auẽ.ex cauſa.aut cauſa ſu
it ĩſerta:⁊ tũc q; opʒ teſtm̃ irritari ꝑ q̃relã ſm cõem opi.le
gata ⁊ cetera irritant:⁊ iura antiq̃ nõ coꝛigunt.hoc ꝓbaĩ
ꝑ rõnẽ:qꝛ qñ teſtm̃ ẽ nullũ legata nõ hñt depẽdẽtiã ab ĩſti/
tutione.ſʒ qñ ẽ aliqð ſʒ irritat ꝑ q̃relã ſecꝰ:vt dicil in ſili in
l.nã ⁊ ſi ſᷣ ↄditione..e.⁊.l.iij.in ſi.de libe.⁊ poſth.Quar
ti vt Hug.tenẽt iſtã opi.tñ rõ ei diſplicuit.nã in eo di
cit qũ teſtm ẽ nullũ legata valẽt ẽ cõtra.l.is q in ptãte. in
pn. de le. pᷣſtã. In eo qð dicii ꝙ qñ teſtm irritat ꝑ q̃relã le/
gata irritant ꝓpter depẽdentiã ẽ ↄtra.l.nã ſi miles.s.eo.
ſuſtinẽdo opi.Aʒo.dic ꝙ.l.is ꝗ in ptãte.nõ ob.logꝗt᷑ eniʒ
ſm iura antiq̃ Fʒ q legata nõ poterãat valere a ſe:niſi ex te
ſtamẽto adiret᷑ heditas:hodie ſec' in caſu auẽ. vt.j.dicam
HNõ ob.l.nã ſi miles.qꝛ ibi teſtm ab initio valuit iure ſpãli
nõ cõi vt ibi dixi:⁊ ſic rõ Aʒo.adhuc durat. Hug.tñ aſſi/
gnat aliã rõnẽ: qꝛ vbi teſtõꝛ iſeruit cauſã delinꝗt in duobꝰ
ſ.in exhẽdãdo ⁊ in ĩſerẽdo falſã cauſã:ſʒ qũ cauſã nõ inſe/
ruit delinꝗt in vno tm̃:iõ minus punii:⁊ ſic quo ad inſtitu
tionẽ tm teſtm irritet. Iſta rõ repꝛobat᷑ ꝑ doc. Quid enim
ſi iſeruit cauſã verã ⁊ pꝑ heredẽ nõ ꝓbat:? Certe ĩ nullo de
liꝗt:⁊ in totũ teſtm̃ irritat ̃m oẽs. Añ fuit qnta opi. Ja.
oe are.qꝗ tʒ hãc opi.ꝑ aliã rõnẽ.ſ.ꝙ tex.ĩ auẽ ex cauſa.di/
cit irritũ ſit teſtm:in coꝛpoꝛe vñ ſumũ dicit euacuato:⁊ ſic ĩ
telligit q ẽ irritũ ipſo iure. Iſta opi.nõ placet.nã vᷣbũ irri
tũ nõ ẽ in coꝛpoꝛe ſʒ in vno.S.dicit euacuato teſtõ ⁊c.ĩ alio
dicit reſciſſo. Et gl. itelligit ibi euacuato ſcilicet ꝑ ſniam: ⁊
ſic agebaĩ q̃rela qð pʒ qꝛ iſti ablatiui abſoluti reſoluunt in
cõditionẽ: vt.l.a teſtõꝛe de cõdi.⁊ demõ.Qð ergo diẽ eua
cuato teſtõ.i.ſi teſtm̃ euacuet᷑.⁊ hoc declarat in alio.S.vbi
dicit reſciſſo.debes ergo ſcire ꝙ auẽ.ex cauſa ſumũ ex duo
bus. S. In vno loqtur qñ pꝛ pᷣterijt ſiliũ:in alio qñ ſilius pᷣ
terijt pꝛem.⁊ in vno dicit euacuato ⁊ in alio dicit reſciſſo:
vt dictũ ẽ. AUñ fuit facta ſexta opi.quoꝛũda qꝗ tenẽt pᷣdictã
opi.⁊ addũt rõneʒ:q; q teſtm̃ irritat ꝑ q̃relã irritat tanqᷓ
demẽtis:⁊ ſic legata nõ debeni:vt.l.titia.v.de ĩoffi.teſta.⁊
in hac opi. videbaiĩ iclinare do. Ja. bu. dũ legeret dictam
l.põp.S.ſi ex cauſa.poſtea qũ audiui eũ legẽtẽ auẽ.ex cau/
ſa.nihil firmauit:iõ iſta rõ nõ plʒ.nam lʒ enim teſtm̃ irri/
taret᷑ ꝑ q̃relã q̃ſ coloꝛe demẽtie:vt.l.hoc coloꝛe de ĩof.te.
tñ ille coloꝛ hodie nõ q̃rit:ſ irritat in totũ:ita diẽ ipſe qð
colligii in coꝛpoꝛe vñ ſumii.d.auẽ.q̃ſi cauſa inſerta nõ fue
rit vera.nõ enim põt dici demẽs ꝗ exhẽd auit ſiliũ ex iuſta
cauſa quã putabat verã Iʒ poſtea nõ reperiebat᷑ vera vel
nõ ꝓbarei⁊ hoc tʒ Ja.de are.in alia materia ſup alio pũ

cto. AVñ fuit ſeptima opi.Di.ꝗ tenet totũ ecõtra a pᷣcedẽ

ti opi.dicit enim aut cauſa legitima ẽ inſerta ⁊ ꝑheredem
nõ ꝓbata ⁊ hʒ locũ auẽ.ex cauſa. aut cauſa nõ ẽ iſerta in
exheredatione ⁊ tũc teſtm̃ irritat in totũ dicit ipſe. qð col/
ligii in coꝛpoꝛe vñ ſumit᷑.d.auẽ.do.Ci.ſcribit in.d.auẽ.⁊
audiui ipſũ dicẽtem dum eã legeret ꝙ pluries reſpexit in
coꝛpoꝛe ⁊ neſciuit illud colligẽ. dicebat etiã ꝙ multos in⸗
terrogauerat ꝗ dicebãt idem.iſ.ꝙ neſciebãt hoc colligere

ex coꝛpoꝛe. mihi vide᷑ q Di.hoc colligit ex altero de duo
bus locis.pᷣmo ex.S.ſinaũt hec obſeruata nõ fuerint. ibi
cne ſilij falſis accuſationibus cõdemneni ⁊c. nam tũc dicit
falſa accuſatio qñ cauſa ingratitudinis inſerũ q̃ vera non
pꝓbai. Ael ipſe colligit ex.S.ſinaũt hec obſeruata nõ fue/
rint in fi. in v.in aliquo aũt negocio diſcrepãtes ⁊c̃.vbi vi/
det᷑ hoc expꝛeſſe dicẽ ſi bñ iſpiciat. Iſta opi.nõ placet.nã
lʒ ſi vna rõ in coꝛpoꝛe ne ſilij falſis accuſationibus cõdem/
nent᷑ q̃ cõpetit exhẽdatis cauſa inſerta ſtatim tñ ibi anne
ctit alia vel ne aliquã circũſcriptionẽ in parẽtũ ſubſtantijs
patiant᷑ cc.q̃ rõ cõgruit exhẽdatis ſine cauſa ⁊ etiã pᷣteri/
tis a ſciẽte:vt.S.dixi. ¶ Pꝛeterea tex.dicit ſinaũt hec ob
ſeruata nõ fueriut.⁊ ſic loqtur gnãliter ſiue nõ fuit obſerua
tũ illud qdð pᷣcepit de inſertione cauſe ſiue nõ fuit obſerua/⸗
tum illud qð pcepit de ꝓbatione cauſe. Nõ ob.tex.in v.iĩ
aliquo aũt negocio ⁊c. Nam ibi imꝑatoꝛ ſic ꝓnũciauit ꝙ;
repꝑijt teſtm eẽ ſalſũ dolo ⁊ machinatione quoꝛunda fuiſſe
ea cõpoſita cõperimus ⁊c̃.vñ magis hoc ꝓnũciauit ea cau
ſa falſitatis qᷓ; p̃teritionis vel exhẽdationis . Pꝛeterea lʒ
tex.hoc ibi dicat expꝛeſſe tñ ibi fuit ꝓnũciatio pᷣncipis an
teqᷓ; fuit facta cõſtitutio.vñ ſumit᷑ auẽ.ex cauſa. Eñ ſic p/
nũciauit impatoꝛ ſᷣm iura antiq̃ qᷓ/ ꝓnũciatio eẽt hodie in
iuſta ſm illã cõſtitutionẽ. Teneo ergo opi.gl.ſimpłr: qa
rupto teſtõ ſimplir ꝑ qrelaʒ:vel alio quocũq; mõ ex cauſa
exhẽdationis legata ⁊ ſideicõmiſſa remanẽt ſirma ꝑ auẽ.
ex cauſa.q; ſemp eſt facta ſciẽte teſtõꝛe ⁊ ſic bñ hʒ locũ rõ
tex.vt dicit in pcedẽtibus dubijs.hoc tʒ glo.in qnq; locis
q̃.S.allegaui. ¶ Sʒ ↄtra pᷣdicta opp.ex teſtõ ex quo non
adit hẽditas non pñt deberi legata:vt.l.ſi nemo de teſta.
tu.⁊ de re.iu.l.ſi nemo. Rñdeo ↄtra loquunt qñ teſtm̃ nõ
irritat ex cauſa p̃teritionis vel exhẽdationis facta a ſciẽte
rõ põt eẽ:qꝛ qñ ex aliq̃ cauſa hẽditas nõ adit᷑ vadit ad ali/
os pᷣter ſpem ⁊ volũtatẽ teſtatoꝛis vñ eos teſtõꝛ grauare
nõ cogitauit:ſʒ qñ irritat ex cauſa pᷣteritionis vel exhẽda
tionis facta ſciẽter tũc teſtatoꝛ cogitauit grauare eũ quem
exheredauit vel pᷣterijt ſciẽter inq;tũ poterat.ſi enim eum
pᷣuabat tota hẽditate q̃ ſibi debebat multomagis pᷣſumit
lex ꝙ voluit grauare eũ legatis iõ legata ↄfuant᷑.¶ Sex
to ẽ vidẽdũ.dicit in.d.auẽ.ꝙ teſtm̃ rũpit q;tum ad hẽdis
iĩſtitutionẽ ⁊ cetera firma pmanẽt:q̃ro qd ↄtinet᷑ appella/
tione ceteroꝝ: Rñ.ſubſtitutiones directe ꝑ quas nõ ſucce
dit᷑ defũcto:ſ̊ pupillo vel foꝛte ſilio mẽtecapto:qð dic vt

dixi in.l.j .n.de vul.⁊ pu.vbi glo.⁊ Di.tagũt. Itẽ ſideicõ

miſſa vniuerſalia legata ⁊ ſideicõmiſſa particularia tutel e
dationes vt expᷣſſe dicit in coꝛpoꝛe vñ dicta auẽ.ſumit ex qͥ
apparet ꝙ nõ ẽ vera opi.Di.quã ipſe ponit in.l.j.de vul.
⁊ pupil.dũ dicit ꝙ ea q̃ nõ pñt relinꝗ niſi in teſtõ nõ rema
nẽt valida ꝑ illã auc.nã tutele datio nõ põt relinq niſi in
teſtõ:vt.l.j.S.de teſta.tu.⁊ tñ remanẽt valida. Itẽ ex hoc
dico ꝙ cõſtitutio executoꝛis remanet firma eadẽ rõne ſi/
cut tutoꝛis. Itẽ illud qdð ẽ relictũ in vi modi remanet ſir/⸗
mũ cũ vim legati obtineat: vt.l.fi. C.de his q ſub modo.
Itẽ ea q̃ ſt relicta in vi cõditionis remanẽt in eodẽ ſtatu
in quo erãt añ ꝑ.d.auẽ. An aũt id qð debebat darihẽdiĩ
ſtituto cauſa cõditionis implẽde debeat dari ſilio pᷣterito
vel exheredato apud quẽ remanet hẽditas: Dic vt colli/
git ex.l. is cui.j.de cõdi.inde..l.qð cõditionis de dona.
cau.moꝛ.⁊.l.ꝗ heredi.S.j.de ↄdi.⁊ demõ. Itẽ ſi erat gra/⸗
natus heres ſub cõditione ſi deceſſerit ſine liberis an ſili
pᷣteritus ad quẽ vadit hẽditas intelligaĩ grauat ſub con
ditione ſi deceſſerit ſine liberis ipſe vel cũ deceſſerit heres
ſcriptus: Dic vt dixi in.l.peculiũ.S.ſi.j.de le.ij. Itẽ an ĩſti/
tutio de re certa cõſeruet᷑:dic vt dixi in.l.ex facto de hẽ.in
ſti. Itẽ ſi aliqd erat relictũ ſilio exhẽdato vel pꝛeterito qð
rũpit teſtm̃ an illud cõſeruet: dixi in.l.maximũ.C. de libe.
p̃tete. Ci.ponit in auẽ.ex cauſa. Mar.ſyl.diſputauit ⁊ te
nuit ꝙ ei nõ debel:vt Ci.refert. quam opi.ego teneo per

rationes

an

ein
a
ſa
in
0es
hon
ſta.
no
ite
l⸗
re

De iniuſ.rup.⁊ irri.teſta.

rõnes ſuas. ꝓ hoc ĩduco caſũ.j.ſiqs.o.ca.tel.lſi nõ ſolus

F. j. vbi legata qᷓ nõ ↄſeruantur ex edicto ſiquis omiſ.cau.

te.nõ conſerudãtur ei qui niſus eſt teſtamẽtuʒ impugnare.

expᷣſſius videt᷑ caſus.j.de le.pᷣſtã.l.ſilꝰ.⁊ iſtud puto verũ.
Septio ẽ vidẽdũ q̃ actiõe petunt᷑ legata ⁊ fideicõmiſſa
ex iſto teſtõ rupto ex cauſa pᷣteritionis vel exhẽdationis:
NQuidã dicũt actiõe ex teſtõ.Alij dicũt cõditione ex.l.illa.
Et iſta fuit opi.Hug. q̃ coꝛiigũ i auẽ ex cauſa.ĩ vl.gl. Ci.
tenet eã.qð ꝓbat᷑.qꝛ qñ illud qð ꝑ ſe eſt vtie ↄfirmat᷑ agũ
ex cõſirmãte nõ ex cõſirmato:vt.l.poſthum S.ſi.S.e.⁊· j.
ad treb.l.ſiqs pᷣoꝛe.j.de hẽ.iſti.l.ex aſſe · hᷣ tenebat Pe.et
Di. Alij dicunt ꝙ agit᷑ actiõe ex teſtõ.qð tʒ Ja.butri.⁊ h̊
puto veriſſimũ. Na tex.ĩ coꝛpoꝛe vñ ſumit.d.auẽc.dicit tã
qᷓ;ᷓ nõ reſciſſo id obtineat teſtm:⁊ ſic apparet ꝙ ipſũ teſtm̃
ſit validũ qᷓ ad legata vt ſic non naſcat ↄditio ex.l.ppt te/

ſtamẽtũ:ſʒ ex ipſo teſtõ roboꝛato.l.vt.l.obuenire hẽdita⸗

tẽ.de vᷣbo.ſig.⁊.S.de pac.l.legitima.vbi dẽ q ↄct᷑.l.robo
boꝛat᷑ oꝛit᷑ actio ex ipſo ↄctu.ꝓp hoc v calſus expꝛeſſus ĩ.l.

ſfi. j.de hẽ.ĩſti. Et ex his colligi det᷑mĩatio.q.dicit ſtatutuzʒ
ꝙ teſtamẽta mãdent᷑ executiõi ſicut diffinitiue ſnĩe: mõ pe

tunt᷑ legata ex teſtõ rupto ex cauſa pᷣ̃teritiõis vel exhẽ dati
onis ſiqdẽ peterent᷑ ↄditiõe ex.l.non hꝛet locũ ſtatutũ qð
dicit ꝙ teſtamẽta mãdent᷑ executiõi. Si petunt᷑ actiõe ex
teſtõ:tũc hẽet locũ ſtatutũ qð diẽ ꝙ teſtamẽta madeni exe
cutiõi ⁊ẽ Et ita ſuit detminatũ ꝑ do. Thadeũ de pepul.tc
do bonoñ. ¶ Altio eſſet vidẽdũ ꝙ ſi teſtm remanet vali
dũ ꝗᷣ ad legata ſi ĩ teſtõ eẽt appoſita iſta clauſula ſi nõ va/
let iure teſti valeat iure codicilloꝝ: an dicta clauſula tunc
operet᷑ aliqd:qð glo.tãgit ⁊ doc.i.d.auẽ̃.ex cauſa.et vi ꝙ
nõ:qꝛ valʒ iure teſti qͥ ad aliqd: ſ dic vt dixi.j.de iure co/
dicil.l.j. Sum expediti de pᷣma parte:veniam ad ſecũ
dã parteʒ. Dã h ꝙ ſi pterit a frib aduocauerit:q̃ro ꝗd ſi
exnei eſſẽt ſcripti? Gl.dicẽ idẽ ꝑ eãdẽ rõnẽ:qꝛ teſtm̃ ẽ nullũ
lIʒ ſit argumẽtũ ↄ.S.e.l.poſthum.v.idẽ ⁊ circa.ſʒ ʒ ĩtelle/
ctũ quẽ ibi dedi nõ ẽ ↄᷣ. C Sʒ circa glo.ẽ vidẽdũ an er̃ne
us ĩſtitut põt eẽ idẽ.nã hᷣ aduocauit a fratrib partẽ ab ex
neis debẽt aduocare totũ qñ ĩ totũ ſuccedit. So.iĩtelligas
h exneis.i.fratrib'ſilijs emãcipat:als ſateoꝛ ꝙ totũ aduo

caret. ¶ Quũo qͥ iure teſtm̃ irritat ex cauſa pᷣteritiõis vel

exhẽdatiõis? Rñdeo h̊ circa h̊ ſũt opi.qꝛ quidã dicũt ho/
die nõ habere locũ q̃relaʒ.qð repꝛobani.s.de teſ.l.j.Alij
dicũt ꝙ ĩ pteritiõe mr̃na nihil ĩnouat᷑.qð repꝛobaui.S.e.l.
Nã oĩbomiſſis in h̊ articlo fʒ opi qua teneo diſtiguo vo

bis ꝑ tres caſus.pᷣ qñ q̃rit᷑ de deſcẽdẽtib pᷣteri vel expere

datis.ſcdðo qñ de aſcẽdẽtibꝰ.ttio qñ de collatalibꝰ. ¶ Cir
ca pᷣmũ dic aut ſuit pꝛeterit vel exhẽdat a pꝛe vel ei linea
aut auo pĩno vel ĩ ſilibus: aut a matre vel ei linea.pᷣ caſu
aut erat ſili in ptãte:aut emãcipat.ſi ĩ ptãte ⁊ tũc ẽ pᷣteri
tus ⁊ teſtm̃ ẽ nullũ ipſo iure ⁊ põt petẽ ↄtab. vt.l.maximũ
vitiũ.de li.pᷣte.qdð ĩtellige ſi tenebat pᷣmũ locũ:vt dixi in.l.
