l. certaꝝ. ⁊.l.ſe.⁊ ſic ſi teneres illã gl.Et tũc nõ fac ad id qð
no.h̊ Ja. de are.q iſtã gl.ſequẽdo ſupplet ad glo.ꝙ ĩitelli
gat᷑ ĩ iudice oꝛigis vł domicilij:⁊ fac ꝓ gl.ꝙ iudex põt fer
re ſnĩaʒ etiã de reb alibi exñtib de int᷑.ac.l.fi.de pꝛeſcrip.
lõ.tẽ.l.fi. Itẽ qꝛ exꝗ cõmittit alicui ꝑſona ⁊ res etiã dʒ cõ
mitti. C. ne fide.do.den.lij.⁊ de penis.l.ſi. ¶ In pꝛiũ fa
cit.S.de tu.⁊ cu.da.ab his.l.pupillo.⁊.j.e.l.iuriſperitos.
S.j.⁊ de bo.auc.iudi.poſ.l.cũ vm.S.his q.inducit etiã qð
no in.d.l.nõ ſolũ..ꝗ teſtõ.S.eo.vt dixi.iĩtelligit tũ Ja.de
are.ꝙ nõ fecit mẽtionẽ patrimonij vt h̊ pʒ ĩ tex.⁊ gl.ſʒ vbi
feciſſet mẽtionẽ patrimonij tũc eẽt ſec'vt in ↄꝛio allega.⁊
ita etiã poſſes diſtinguẽ glo.q̃ ẽ i.d.S.qꝗ teſtõ.ab iſta.hãc
etiã ſeqẽ Rai.q dicit eẽ valde no. C Ad pᷣmũ tñ ſat op.
de. l.magis puto..illð.jĩ.de re.eoꝝ.ſj̊ põt rñderi ꝙ ibi lo
qt in decreto int᷑poſito ſuꝑ re:⁊ põt ſieri ſiẽ põt ferri ſnia
ꝓ rebexñtibalibi:vt.d.S.is q.⁊ ibi no.ſʒ tutoꝛ nõ vꝛ poſ
ſe dari ꝓ rebalibi exñtib:qꝛ qñ iudex dat decretũ admi/
niſtra.tutoꝛ vð hẽ quãdã actionẽ admiſtra.qð nõ põt iu
dex ĩ alia ꝓuincia:vt.d. .is ꝗ.vł dic ꝙ ibi nõ expᷣmũ ꝙ pᷣ
toꝛ dederit eũ tutoꝛẽ ĩ rebus italicis ⁊ ꝓuincialibꝰ:ſʒ vtrũ
qʒ foꝛte iudex dedit ſicut ſuit ĩ.Fcũ oꝛiũdus.Fʒ An.de pi/
ſis. C Gl. op.inſti.e.ti. S.daſj.⁊ iſti.qui da.tu.poſ.s.certe
So.vt ĩ glo. ¶C Itẽ op.de.l.vtrũ.C.qꝗ pe.tu.⁊ inſti. de cu.
§. intduʒ. So. vt gl. vel hic ſpale vt in gl.in.l. ꝓpt᷑. Dic vt
ic no.ĩ rubꝛica.
Atutela ſen cura terremeſſo /

9 2
G) Eo metri.res excuſationẽ nõ hñt: ſʒ ſecꝰ

—————

in ꝓcuratoꝛe pᷣncipis durãte eiꝰofficio ẽ Fuãduʒ.h.d. Ibi
geometri.i.mẽſuratoꝛes ſʒ Di.idẽ ẽ ĩ eis ꝗ docẽt aſtrolo
giã muſicã ⁊ arithmeticã:vt no.gl.iſti.e..item rome. In
doctoꝛe legũ dic vt ibi no.õ.e.l.ſj ⁊ repꝛobaui.s.ſfi.geome
tri:dicit glo.vt ſuit pademius ꝗ ſuit magnus in illa arte.
Ibi rñde.ſubaudi qꝛ officiũ eo

RE Nopter rum non habebat impedire ad

miniſtrationem tutele ſm Di. ¶ Blo. op. de. l.
athlete.S.eo. So.vt glo. Item oppo.de.l.ij.S.ſiquis
municipalis.ð.ſiquis cau. Gl.non ſoluit:ſed dic ꝙ ibi ex

Ani
la d⸗
de⸗
llit
torre
Kon

N
dofe
tpe
ign
dof
ͤer
ude
l⸗
lm
cii
detas
ſetſe
gra/
Di.
de.
biſn
ſha
ir⸗
tanti
inl⸗
A.
dd
Fſteli
ötſer
ſer.
nüͤfa
tos.
ſic
ade
Gſbi
1e.1
hic
o).
bil⸗
ſnin
pol
mi/
kin
tni
e
t
.

ſ
e
4
4
.

euſat᷑ a ᷣuato onẽ:̊ nõ excuſat᷑ a publico onẽ pupilloꝛuʒ
fauoꝛe.vel dic qꝛ ibi erat iuſta cauſa ĩpedimẽti h̊ nõ ẽ iuſta
cauſa admiſtra. recuperãde:qꝛ nihbilominus põt admini

ſtrare ſʒ An.de piſis.vel dic ꝙ illud ibi vt excuſetur a pe

na:hic nõ excuſatur a tutela ſᷣm DBi.
Ibi ab eo.ſ.ab alio nõ ſuo iudice.

ð

(Si i caſtris.tb excuſationẽ.dic ꝙ ĩpꝛopᷣe dicit

excuſationẽ:qꝛ ipo iure tʒ imm Ja.de are.⁊ Di. Itẽ op.de
l.nõ tm. .fi.ð.e. Sol. vt gl. C Scðdo op.de. idẽ x ĩ mili
te ĩſti. eo. So. vt gl. Ibi.S. pe. Dic tu ꝙ nõ valet datio vt
hic ſetit gl. ſi. ſi itelligas ĩ milite dũ eẽt ĩ actu militie.C. de
le.l.admiſtratiõe.⁊.l.agnati.C.qꝗ da.tu.poſ. Nõ ob.l.ſʒ
? milites..e.qꝛ ibi loꝗt ĩ veteranis:⁊ ſic milites nõ eſſent
tutoꝛes ſilioꝝ cõmilitonis ſui: lʒ gl. alit᷑ ſentiat ⁊ male ĩ pn.

ſui ſm Ja.de are.⁊ ita ĩtelligit gl.iſtũ.S.⁊ dictũ.S.idẽ ⁊ in
milite.ſ.ꝙ loquatur in milite exñte ĩ actu militie.
( ) 2— Bl. op. de. l. lbertatẽ. S. eo.

6 . „——-—
Eqʒ ugac;. s ol. vt ĩ glo. Querit gl. q̃re
dicit fere: Et ſol. vt gl. ibi. l.is ꝗ. dic vt. ð.de ĩ ius vo.⁊ ſta

tiʒ ſeqꝗtĩ glo.ſe. ¶Querit gl.nũqd iſte qꝗ p̃ᷣſtat ſideicõmiſ

ſariã libertateʒ ſuccedit liberto? Glo.rñdet ꝙ ſic.⁊ no.ex
iſta gl. ꝙ ille ꝗ p̃ſtitit fideicõmiſſariã libertatẽ ſuccedit lipᷣ
to.ꝓ hꝰhẽs tex.j.de ſuis ⁊ legit.l.ab inteſtato.S.j.lʒ glo.
no.ꝛium ⁊ male.S.de tu.⁊ cu.da. ab his.l. libertus.⁊.l.
pupillo.S.ſi.ĩ gl.magna.ſʒ ille glo pñt hẽe bonũ reſpectũ
vt ibi dicã ⁊ referunt ſe ad alia iuriſpatronatP non ad ſuc

ceſſionẽ:vt ibi dica.
◻ Fcuſare. Elo. ponit caſũ ſex modis tene/

a3 ſecũdã lec.quã ſeq Di. Ibi libellos.i.iudices
delegatos. q.d.ꝙ cognitio excuſatiõis nõ poſſit delegari
Fm Di.poſſes etiã ſeq bᷣmã lec. ſᷣim Rai. C Oppo. vno
mõ ⁊ ad rubꝛicã duob mõis:⁊ ꝓ ſecũda lec.quã expediui
ĩ caſu ⁊ ĩ tex.ſac qð no.j.de re.iu.l.oĩa q̃cũq;.⁊ hãc etiam
lec.ſeqt gl.S. e.l.ſcire.S.oʒ.⁊.S.tribunal ĩ fi. Venio ad
tertiã lec.quã recita vt gl.⁊ allegat.l.paulus.⁊ hãc tertiã
lec.tʒ gl.C.de pᷣdi.mi.l.minoꝝ.¶ Cõtra quã op.gl.de.l.
ita aũt. . geſſiſſe..de admi. tu.Gl.nõ ſoluit. Rai.diẽ p
pt illð ↄꝛiũ debem hãc t᷑tiã lec.dimittẽ: ⁊ ſi vis eã tenẽ po
tes dicẽ ꝙ illð gnãle:iſtð ſpãle fauoꝛe pupilloꝝ ſʒ An.de
piſis. Pꝛeterea q p aliũ fac nõ vere vr facẽ ꝑ ſeip̃ʒ ſʒ iterpᷣ
tatiue.vt no.i.l.iij.S.deieciſſe.de vi ⁊ vi ar.⁊ lʒ Rai.dicat
ꝙ ad iſtã tertiã lec debes iũgẽ v.gl.ꝑ gnãlẽ ⁊cc. als nõ in/
telligeres gl. Dic ꝙ iſta ẽ ſexta lec.⁊ nõ hẽs eã neceſſe iũ/
gẽ cũ gl.iſta.⁊ tenẽdo iſtã t᷑tiã lec.fac ad.q.quã hẽs ibi no.
p Ci.ſ.qdã miſit ꝓcuratoꝛẽ ad imꝑatoꝛẽ federicũ ꝓ legiti
mãdo ſilio ſuo nãli:nũqd valeat illa talis legitimatio: ille
tex.fac̃ ꝙ nõ.ſac ad hꝰ.S.de adop.l.pꝰmoꝛtẽ.S.fi. ⁊.l.ſe.⁊
C.de his q ve.eta.impe.i:.ij.ĩ ↄꝛiũ.j.de manu.vin.l.etiã..
abñs. ⁊ põt dici ꝙ ex regla gnãli qẽ ĩ.l.j.S. vſus de ꝓcur.
ꝙ poſſit fieri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ. nã edictũ de ꝓcuratoꝛibeſt/p
bibitoꝛiũ:vt.d.S.vſus.ſʒ iſtð nõ vi eẽ ꝓhibitũ gꝰcc.ſʒ Ci.
⁊ hanc qõnẽ hẽs ꝑ Rai.i.d.l.ij.q ſẽtit idẽ qð Ci.p rõnes

ſuas lʒ dicat Ja. bu.tenẽ pꝛiũ p.d.l.poſt moꝛtẽ.⁊.l. ſequẽ.
Ad quas rões rñdet. Rai.ꝙ ibi loꝗt ĩ actu ĩ q reqrit

ꝓbatio etaᷣ q̃ nõ põt ſieri niſi ꝑ aſpectuʒ:vt.l.minoꝛ.xxv.
an.ex aſpectu.S. de mino.h̊ ĩ alio actu. Iſta ſo. eſt falſa:qꝛ
põt ꝓbari etas ꝑ teſtes ⁊ iſtru vidiſtis.S.e.l.ij. in pᷣn.⁊ qð
ibi dixi:dictũ tñ ſuũ crederẽ verũ.ſ ꝙ legitimatio poſſit ſiĩ
eri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.nã legitimatio ſit ꝑx mr̃imoniũ in auẽ.de
ĩceſ.nup.S.dubitat᷑.⁊ mr̃imoniũ põt ſieri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:vt
l.mulierẽ. S. de ritu nup.g'cc. ¶ Ad.l.poſt moꝛtẽ. rñdet
ꝙ ibi loqĩ i actu adoptiõis:ꝑ quẽ efficit ſili' ille q ẽ in to/
tũ alienus:⁊ ſic.l.diſponit ibi circa ſbam.q. nr̃a loqt᷑ in le
gitimatiõe ĩ q̃ addit᷑ q̃litas qꝛ de ſilio illegitimo efficit le/
gitimꝰ: qð ſacili.l.ↄcedit:ar.ei qð no.i auẽ. matri ⁊ auie.
§. hꝰaũt diſponin.col.vj.⁊ ibi glo.pulcherrima ⁊ notan
da q illð ꝓbat.⁊ ſacit qð no.j.de le.j.talis ſcriptura in ſi.

De excu. tuto.

CCotra q̃rtã lec.op.gl.de.l.ſcire opʒ S.opʒ..e. Et ſo.
vt gl. Cõtra ſextã lec.gl.op.l.ſi duo.S.de admi.tuto.
Dic iſtud ↄꝛiũ nõ tãgit pᷣmã lec.nec ſecũdã:ſed ꝓpt iſtud
Rai. repᷣhendit iſtã lec. ¶ Itẽ op.gl.de.l.etiã. S.abñs.j.
de manu.vin. Nõ ob.illa.l. Fʒ verũ ĩtellectũ:qꝛ ibi loqt in
ꝓcuratoꝛe:hᷣ ſʒ verũ itellectũ loꝗtur in iudice delegato.

⁊ ſic non ob.
Eſſoꝛes. Ibi frumẽtarios.i.illi qui ſũt de
putati ad mẽſurãdũ frumẽtũ ſᷣm Di. q tʒ hãc ex
poſitionẽ. ¶ Olo.op.de.l.his onerib. .coꝛpus.j. de ex
cu.mu.Et ſo.vt gl. ¶ Querit gl.q ſut meſſoꝛes:Et rũde
Ro, vt in glo.

T Egata rius.duerte ad pᷣmũ caſũ ibi ſi

. deicom.i.ex ꝑſona ſideicommiſſarij cui legatuz
erat reſtituenduʒ. Ibi ↄſeqt ⁊ poſtea reſtituit ſideicõmiſſa
rio.nã penes ſe nõ remanẽt.ſac̃ ad h.l. ſi fidei.j. de le.iij.
Ibi ſimilis nõ ꝑ oĩa:ſʒ ſolũ vt legatũ remanet penes here
dẽ g'legatũ ꝑtinet ad ſideicõmiſſariũ hic ad ſiſcũ vt ſentit
gl. ⁊ bñ: qd ẽ verũ ĩ caſu vbi nõ eẽt rogatꝰ alij reſtituẽ: als
crederẽ dꝛiũ:ar.l.ſi fidei.o.de le.iij. ¶ Op. gl. de. l. pe. C.
de le. So. vt gl. C Itẽ op. de.l. aliã. C. de bis ꝗ.vt ĩdig.
ↄiũcto.j.rñſo.Et ſo.vt gl.qꝛ nõ ẽ ꝑ oĩa idẽ vt dixi.s.ĩ tex.
¶OQAuerit gl. ꝗs dẽ nõ obtinẽ: Et ſo.vt glo.ibi. S. memi/ D
niſſe. Sʒ pone ꝙ ipe poꝛtauit ſniaʒ Zꝛiã:⁊ appellauit ap/
pellatiõe pendente:nũqd dẽ habere legatũ:dic ꝙ ſic:pin
de ac ſi peniteret in pᷣncipali ſm glo.no.S. de inoffi.teſ.l.
Wt papi...meminiſſc.ergo cc.
ue 107. Aduerte pulchꝛũ caſũ ibi pᷣuilegiũ:
Avyt q; ẽ ſact de coꝛpoꝛe fabꝛoꝝ q hbñt excuſatio/
nẽ: vt. ð. E.l.nõ tm S. eos.vlł ipetrauit pᷣuilegiũ gnãle:vt in
caſib'ꝗ notant.S.de mino.l.veꝝ. S.ex fſacto.nõ hita mẽtio
ne huiꝰtutele:ſec ſi imꝑatoꝛ oceſſit pᷣuilegiũ õ̊ hãc tutelã:
⁊ tũc excuſarel: vt.l.q aũt.s.ſiqs cautio.⁊ qð ibi no.ſʒ Ja.
de are. Ibi potit.ſachoc pᷣn.ad.q.quã dixi.s.e.l.ij.in pᷣn.
quã ibi vide. ¶ Op. de.l.q aũt.ſiqs cauti. So. dic vt ibi
⁊ I.S. ſi poſt. de.l.ptoꝛ. allegata ĩ gl.ꝙ pᷣuilegiũ fuit ↄceſſuʒ
ad illð h̊ gnãlit᷑:ſecſi ſpãlit:vt.S.e.l.⁊ ſi.S.ſũt ⁊ ali.pʒ An.
de piſis. Itẽ op.de.l.ſpadonẽ. S. ſinautem. S. e. So. m
Rai.ibi fuit datũ puilegiũ abſq; poſtulatiõe ſui:hic ſecus
Fm eũ.vł dic ꝙ h̊ ẽ ſpale in illa dignitate.fac j.e.l. iuriſpe/⸗
ritos.⁊.S.de mino.l.verũ.s.ſi ex ſacto. ¶ Itẽ op.de.l.nõ
tm.S.vacare.ð.e.ſʒ dic ꝙ ibi nõ ẽ ↄ:vt ibi expoſui. Itẽ
op.de.l.his onerib.S.antiꝗs.de mu.⁊ ho. dic dʒ allega
re.de vaca.mu. So.ibi loqt ĩ puilegio pauptat:qð ẽ tꝑa
le:vt de mu.⁊ ho.l.cura. ¶ Itẽ op.de.l.pᷣtoꝛ. .ſipoſt.eo.
ti. So. vt dixi ĩ Zaio de.l.ꝗ aũt.ᷣm Di.vl jm Old. ꝙ b q̃ſi
uit puilegiũ ꝓpt icoꝛpoꝛationẽ alicu coꝛpoꝛis: puta fa/
bꝛoꝛũ: vt. S.e.l.nõ tm.S.j.⁊.S.hi q.ij.rñſo fm Old.vel ſo.
ſim ea q̃ nõ.õ.de iudi.l.ſigqs poſtea.ſᷣm HDi. vlł dic p ſicut
ibi ex ſupueniẽti cauſa tollit bñſiciũ lite pẽdente:ita ⁊ dz
tolli onus.ſʒ rõ daie ẽ qꝛ ibi bñſiciũ ẽↄceſſũ ꝓpt᷑ panꝑtatẽ
q̃ ſublata dʒ bñſiciũ auferri:ar.S.e.l.geometri.ij.rñſo.⁊.l.
athlete. .j.⁊ ꝙ hic tutoꝛ cõpellat᷑ nõ eſt ex defectu pᷣuile
gij ſͦ etatis fauoꝛe: qð faciebat ad tutelã cõpelli:qꝛ adhuc
nõ deficit ſm An. de piſis:⁊ iſta eſt melioꝛ ſo.

— Ibi exneus. ſʒ hẽdes tenent᷑
ue tutoꝛibus dare ſilio cui teſtõꝛ ꝓdeſſe vo

luit: vt.C. de le.l.ſi legatariũ.m. Ja. de are. als nõ eẽt da
re rñſũ ad illaʒ.l.nã alr rñderi nõ põt. Ibi ſili. facit tex.
iſte ꝙ donatũ a pie ſilio videat᷑ ĩ dubio donatũ nõ vt ex/
neo:ſʒ ob meritũ collatũ:⁊ h ſetit gl.C.de col l.ſi donatio
ne ĩ f. C Op. gl.de.l.nẽſẽni S.fi.. e. Sol. vt gl. Iteʒ
op.glo.de.l.cũ ſil.S.nõ iure.jr.de le.ij.o.vt gl. ¶ Alti
mo gl. iducit hũc tex.in ar.de dictiõe tanqᷓ; et ĩ gl.ĩ.S.qui
duos.de q dic vt ibi:⁊.S.ſo.ma.l.ſi vero.S.quicquid.

⸗ AIbi non opoꝛtet ſcilicet in perpetuuʒ
¶ Tuto 2eM. continua legem ſequentem.

4

Se excu. tu.

ↄtutoꝛẽ.ſ.ſuſpectũ:⁊ vide hũc tex.⁊ ĩ

— —

.⸗ .Abi in exiliũ.ſ.ppetuũ vt ibi pʒ. Ibi
p) agne.

tellige gl.duobꝰmõis. Ibi nõ potuit. poſtqᷓ; eẽt

n exilio ppetuꝰ ignoꝛaret ↄtutoꝛẽ eẽ ſuſpectũ:⁊ vt intelli

gas difficultatẽ gl. Fy An. de piſis:⁊ ĩtelligas iſtũ tex.ĩ tu⸗
toꝛe ꝗ erat exul:⁊ ad tp̃s ⁊ iõ facili eius ignoꝛãtia tolera
tur qᷓ; ĩ alio q nõ eẽt exul:qꝛ meli põt eũ ſcire ↄtutoꝛẽ eſſe
ſuſpectũ q; ille q ẽ exul vł ꝓcuratoꝛ ſuꝰ. Et ꝙ dicit tex.nõ
potuit:ſubaudicõmode.s.de admi. tu.l. decreto.S. fi.Fm
An. de piſis apparet.h.d.ipᷣe ex eo: qꝛ ipᷣe ibi tʒ ꝙ ſuſpe/
ctus poſſit remoueri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:vt ibi dicã. Glo.in
§. tutoꝛẽ.op.de.l.ſigs ſbᷣ ↄditiõe.S.j.de teſ.tu. So. vt ĩ gl.
Auerit gl.i.l.plane.an iſte potuerit accuſare ↄtutoꝛeʒ
ſuũ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ? Et rñdet vt glo.q diẽ ⁊ v ꝙ ſic xc. vl dic
cẽ. vt ĩ gl.⁊ H aduerte:qꝛ iſta pars ẽ valde nõbilis.Ex qͥ nõ
ꝙ tutoꝛ ſuſpect non põt excuſari ꝑꝓcuratoꝛẽ. Rai.dicit
hac.q.ſe hũiſſe de fcõ boñ.⁊ tenuiſſe hãc partẽ.ſ.ꝙ ad ex
cuſãdũ nõ admittit ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ĩ cauſa ſuſpecti. Mõ ob.
qꝛ nõ ẽ capital:q; ĩ eo vertit rõ ſame q̃re ⁊c ꝑ ea q̃ notant᷑

p eũ ĩ.l.pe.S.ad crimẽ.j.de pu.iudi.¶ Subijcit ipe ꝙ ſu

it ab eo q̃ſitũ de rõne diuerſitat.ſ.q̃re ad defẽdẽdũ põt da
ri ꝓcuratoꝛ ĩ cauſa ſuſpecti:⁊ nõ ad excuſãdũ: Apſe reſpõ
det p.l.cũ pplłari.j.de popu.ac.Fʒ eũ q̃ optie fac̃. Gl.no.
piũ ꝙ ad excuſãdũ dat᷑ pcuratoꝛ:vt.d.l.nõ ſolũ ĩ fi.õ.de
ꝓcu.ſʒ vnã lec ꝑ An.de piſis.i.l decreto.de ſuſpecti.tu.
Dicit gl.ꝙ iſte tex.dʒ alit᷑ ĩtelligi.ſ.ꝙ nõ erat tutoꝛ immo
mr ⁊c̃.ſubijcit glo.h gꝰ excuſat ꝓpt᷑ exiliũ. C No.ex iſta
gl. ꝙ ſi illi ꝗq debẽt petẽ tutoꝛẽ ſilio pupillo vł petẽ ipᷣm re/

moueri tanq; ſuſpectũ alłr repellant ab hẽditate:qꝛ ꝗq ſũt ĩ

cevilio excuſantur ab vtraq; petitione.

1 . T. „. Ibi excuſã dos.ſ.in ꝑ/
AMWriſperitos. bier ad hoc ſequit᷑

iõ qm ⁊c. Abi latꝰ. Nõ ꝙ ↄſiliarij dicunt᷑ ſedẽ circa la/
tus pᷣncipis nõ ad pedes.fac.l.fi.C. de ĩoſ.te.ᷣm NRai.dic
7. C. de dome. ? ꝓtec.l. j. li. xj. ſy pape ↄſiliarij dicunt ſedẽ
ad pedes:ar.ei qð ibi no.⁊ no.bñ hũc tex. cũ ſe. ¶ Ibi
bñt. No.qꝙ illð qð nõ hʒ certũ finẽ dẽ hẽe ꝑpetuũ.pꝛo hꝰ
facit.l.ſuffic.ĩ.de ↄdi.ide.qð ſac ad qõnẽ quã ſtati dicam
Fʒ Ja.de are. ¶ Querit gl.q̃re nõ hʒ ſinẽ certi loci vł tẽ/
poꝛis:Et ſol.vt gl.j.de decu.l.ſigs.vide qdð ibi no.qꝛ ideʒ
diẽ gl. ĩ ambaſiatoꝛe.Finish pncipij allegat ꝑ Ja.de are.
ad.q. Certũ eſt ꝙ ſi delegatꝰR a papa cõmittit alicui vices
ſuas: ⁊ ſic ſubdelegat ꝙ ſi reßuauit ſibi aliqd ꝙ appellat᷑
ad eũ:ſi nihil appellat᷑ ad papã:ex de oſ.dele.c.ſuꝑ qõnũ.
Mogo delegat a papa delegauit alicui q;diu ſibi placu
erit.demũ appellat᷑ ab ilo ſubdelegato qᷓri an debeat ap
pellari ad papã: an ad iſtũ delegatuʒ: Iſte tex. ſacit ꝙ ad
papã:qꝛ cũ nõ poſuerit certũ ſinẽ vĩ ppetno cõmiſiſſe ⁊ in
totũ:exqꝗᷓ nõ reſeruauit ſibi ſnĩazx. nã ⁊ ſic ſi eẽt tpalis cũ ĩ⸗/
patoꝛe nõ hẽet excuſationt᷑:ſʒ ſi eẽt ꝑpetuo ſic:vt.l.tutoꝛ.
F. i. cñ. l. ſe.S. e. In dubio pᷣſumit ꝙ iſte ꝑpetuo vt h̊.ꝓ hꝰ
facit.S.de indi.l.iudiciũ.ſol.⁊ htʒ Ja.de are. ex eo ne cõ
tingat abſurdũ ꝙ ille ꝗ ipetrauit iudicẽ delegatũ hẽat iu/
dicẽ quẽ vlt tã ĩ cauſa pᷣncipali q; ĩ cauſa appellatiõis:lʒ ʒ
riũ ſᷣnet᷑ in curia Fʒ Ja.de are.qð debes tenẽ cũ debeamꝰ
tenẽ ſtilũ curie:vt.S.de iudi.l obſeruanduʒ.⁊ ibi nõ.

— —„ Ibi ptoꝛ ꝗ hẽbat domiciliuʒ rõne
(CTü 0 üdus. incolatus. Itẽ erat in iuriſditione

ꝓuincie rõne oꝛigis:⁊ erat cert᷑ ꝙ erat vtriuſq; iuriſditio
nis ſʒʒ Di.⁊ ſuit decretũ pᷣſidis neceſſariũ rõne reꝝ q̃ erãt
I ꝓuincia:vt.C.q pe.tu.l.j.qð dic vt no.ibi ĩ ↄſti.vide qð
nõ. Guil. C. de ſum. tri. l.j.i.ij.coł.⁊ dicã ·j.de le.iij.l.item
legato.⁊ vide qð dixi.j.de hẽ.inſti.l.ex facto.⁊ qdð ibi no.
Ibi ſuſceꝑit.ſ.ĩ ꝓuincia ⁊ rome.⁊ ĩ hꝰ dubitabã vtꝝ videa
tur admiſtrare curas duas vł vnã ſʒ HBi.⁊ ad hꝰſeqĩ rñ
ſio legis. ¶ Gl.op.de.l.ſi certũ.S.iulian de mili.teſ.glo.
nõ ſol. qre dic ꝙ ibiloꝗĩ ĩ milite:qꝛ põt hĩe bona duplici

iure: hic ĩ pagano ĩ qͥ ſcus.¶ Gl. qrit ad qd fuit neceſſa
riũ vt ſciam an ſint due cure vł nõ:Et rñde vt gl.C Itẽ
iſte. S. allegat ad duas.q.pᷣ ad.q.talẽ duo ſuerũt electi ar⸗
bitri vnꝰ clericꝰ⁊ alt᷑ laic ipᷣi nõ ↄcoꝛdãt ĩuicẽ:ita ꝙ tertiũ
debẽt eligẽ: ⁊ ſi nõ eligũt electio deſert iudici:vt.l.iteʒ.⁊.l.
ſicut.S.de arbi.mõ ẽ i.q.vtrũ ſecłaris vl eccleſiaſtic dʒ eli
gẽ:iſte. S.ſac̃ ĩ ar.ꝙ vtq;. Itẽ fac ar.pone ꝙ cõmiſſũ ẽ ma
leſiciũ ĩ ↄfinio duaꝝ ciuitatũ ⁊ dubitat᷑ in cui territoꝛio ſit
cõmiſſũ. Iſte.S.ſac ĩ arg.ꝙ vtq; iudex dʒ cognoſcẽ.ſac de
li.ag.l.ſi vel parẽs..qd g.⁊ qrũ le.l.j.S.qd aũt.cũ ſilibꝰ.
verũtñ debebit ille pᷣſerri coꝛã qᷣ lis ẽ ↄteſtata:qꝛ de eodẽ
delicto eiuſdẽ hoĩs nõ dʒ bis q̃ri:vt.s.nau.cau.ſta.l.pe.⁊
j.de accu.l.ſenatꝰ.facit.S.de of. ſul.l.j.ᷣm An. de piſis.
ↄcoꝛ.Ni.in.l.pupillus.S.j.j.de v.ſig. Itẽ pᷣſtat ar.ſi ſtatu
tũ ẽ factũ i ciuitate ꝙ ptãs nõ debeat cognoſcẽ de maleſi⸗
cijs ꝑpetra tꝑe ptãtis pᷣcedent ſa tm̃ de ꝑppetraꝶ tpꝑe offi
cij ſui. Cõtingit ꝙ qdã ſuit tpe vni ptãtis vulnerat ⁊ tpe
alti ẽ moꝛtuꝰ.ꝙ rõne dubij ſcðᷣus ptãs poſſit cognoſcẽ.
de h hẽs ꝑ Di.ĩ.l. ſi vꝛbana familia. .fi..de v.ſig. Atẽ pᷣ
ſtat ar.ad.q.nõ.ꝑ Di.i.l.a diuo.S.iſula.ſ.de acq.re.do.
ꝙ ſi aliqs ẽ i ↄminio duaꝝ parrochiaꝝ cẽſet᷑ parrochianus
vtriuſq;:ſed de hac.q.dic ⁊ melvt dixi.C.de agri.⁊ cenſie
l.omnes li.xj.vbi de hoc in glo.
Mõ ꝙ p freʒ cẽ. C Blo. op.

¶ Qui pꝛiuilegiũ. ellbertus C eo. t. So. t

gl. C Querit gl.nundd ſit idẽ ĩ pie? Et rñde vt glo.

A AIbi excuſari ſi aliquã excuſatiõeʒ
Satronus. hẽat m Di. Ibi ↄfirmet᷑. g' ante

int᷑poſitionẽ decreti ꝓponẽda ẽ excuſatio DHi. Bl.op.
de. l. gaius ĩ p̃n. S.e.⁊.C. de teſ.tu.l.j. So.vt glo.vel dic ex
gl.ꝙ aut ↄfirmat᷑ volẽs:⁊ dʒ añ ſe excuſare.aut ↄfirmatur
luttus:⁊ tũc põt etiã añ excuſare:vt.d.l.gaiꝰ.⁊.j.e.l.ami⸗
ciſſimos. m Ja.de are.c. S. e.l.ſcire opʒ. S. opz.

Iſta.l.vſq; ad.S.eũ.diuidi
Vis 9 tres. tur ĩ q̃tuoꝛ partes.pᷣ ponit

thema ⁊.q.⁊ ſolo qõnis durat vſq; ibi neq; me. ibi ponit᷑

cuiuſdã obiectiõis remotio:⁊ durat vſq; ibi idẽ euenit.ibi
ponil ſołonis extẽſio: ⁊ durat vſq; ibi illa q;. ibi ponit᷑ qᷓ
dã dꝛia int᷑ tutelas ⁊ durat vſq; ad.S.eũ.⁊ b;.h.d. ¶ Ex
duab tutelis teſtãrijs vł datiuis tres tutelas habẽti dela
tas añ excuſationẽ ex tribꝰvna finita ſtatĩ tenet᷑ ad aliaʒ
q̃ loco tertie ſurrogat᷑.a ꝗqnta o q̃ loco q̃rte ſuccedit ifra
tpᷣs legitimũ excuſet:als geſtiõis piculũ ſuſtinebit:poſtea
vo ipᷣaʒ retinet.h.d. Rai.dicit ꝙ iſtud pᷣncipiũ ẽ valde dii
ficile ſʒ mihi vz ſat facile:vt videbit. IObi decretis iudiciũ.
Ibi potuit pꝑ numeꝝ triũ tutelaꝝ q̃s hẽbat.Abi excuſari.
ſ.a qᷓrta:g putauit ꝙ tenuit datio ⁊ hꝰ dixi.S.e l. tria one
ra. Ibi pupillus.ſ.tribus antiquis vt ſtati ſeqt. Abi deceſ
ſerit iſfra tpa dicte excuſatiõis cõpetẽter a datiõe duaruʒ
tutelaxꝝ:als nõ eẽt dubiũ. Mõ ob.l. tutoꝛ petitus ĩ pᷣn. vt
dixi.S.e.l.ij.ĩ pᷣn. Abi ſtati.i.cũ ẽ finita illa tutela qrta ſuc/
cedit ĩ locũ tertie fm Di. Abi tutoꝛi. ¶ Nõ ꝙ ipo iure ẽ
tutoꝛ etiã qrte ãtec;ᷓ excuſeĩ ſjm Ja.de a re.tñ expᷣſſe diẽ
tex. dic g ꝙ dictũ Ja. itelligat ĩ illis qrũ datio tʒ lʒ poſſit
rõne alicui pᷣuilegij excuſari.vñ neſcio qd velit. Ibi excu
ſat. hic poſſet leg: v.nec me mouet ꝗ eſt.ĩ. Ibi potuit v.⁊
hoc vadit ad quiĩtã tutela q̃ nũc ẽ q̃rta.hic poſſes ↄtinua
re v.illa quoq;. Ibi nec me mouet. Iſte v.redit ad tertiaʒ
tutelã q̃ añ erat qrta. IObi meꝝ h rũdet tacite obiectiõi hꝰ
mõ:h̊ vẽ ꝙ tutela ſinita ꝑ moꝛtẽ pupilli debeat ad excuſa
tionẽ ꝓſicere:cũ teneat᷑ adhuc rõnẽ reddere. Item qꝛ ab
iſta admiſtratiõe nõ ceſſat. Ad qð rñdet ꝙ. ð. erat ſinita
nõ hẽbat piculũ.vel dic ⁊ ita dictũ ẽ. S.ꝙ iſta tutela q ſuc/
cedit in locũ tertie excuſat.⁊ qꝛ tutela ſinita nõ ꝓdeſt vide
bat᷑ ↄꝛiũ q;ꝛ neglecta cõputaĩ:gꝰ⁊ ſinita:tñ ſecus ẽ vt ſequi
tur. Obi tutela.ſubaudi ĩ cuius admiſtratiõe eſt ceſſatuʒ.
Ibi idẽ v. Ibi dat ẽ vnus illoꝝ qrũ tutelã admiſrabat
tutela

De excula. tuto.

tutela finita. JIbi admiſtrare.nõ ob. C. de tẽp. ap.l.ſi. S. il/
lud.vt ibi glo. Ibi tertie illiꝰ. Ibi dat᷑nõ expectato ſpatio.
x.dieꝑ. ¶ Gl. op.j. de hac.e.lS.fi. So.vt ĩ gl. Iſte.F.
allegat᷑ ĩ ar. ad qõnẽ talẽ. ĩ aliqͥ collegio erãt ſuꝑnumera/
rij:moꝛtuẽ vn de collegio ꝙ debeat admitti vt ſuꝑnume
rari:ꝗ pᷣloco iuenit.⁊ iſtã.l.allegauit HNug.in ciuitate bo
noñ.int᷑ ſcholares ⁊ doctoꝛes: q ſcholares volebãt ponẽ
quẽdã doctoꝛẽ ĩ collegio.fac̃ ad B.C. de offõ pᷣtoꝛis.l.moꝛ
tuo.⁊ iſtituta de bonoꝝ poſſeſſiõe.S.⁊ q teſtis.⁊.C. de/pxi/

mis ſacro.ſerineox.l.nemo.li.xij.vbi de hoc dixi.C.de ſa.

ſan. eccle. lI. nõ plures.
*Scilicet tutoꝛẽ hñtem tres tutelas cui poſtea fuit
data q̃rta a q̃ nõ excuſat᷑ cũ vna de trib ſit finita ꝑ abſtẽ/
ſionẽ pupilli. Obi illa.i.illi pupillitutela quã abſtinuit ab
hẽditate mr̃na. Abi certũ.vñ nõ caſũ.S.qꝛ pfectiſſim ẽ. JIhi
crediderit.ſ.ad excuſationem tutele pᷣſerat᷑ iᷣm Di. Ibi hñ
di ſũt.ſacit ad queſtionẽ quã ergceri onera.
2 „ oc pᷣncipiũ diuidas in tres
( n N Enſẽenius. partes.p̊ poni thema ĩ ꝗ; the
Agate ponit aliã. q.circa pᷣmiſſũ thema.ꝛ ibi⁊ q/
dẽ. 3ʒ ibi ⁊ an aliqd. C Itẽ 2 ars diuidit ĩ tres partes.2*
ibi mr. ʒ ibi ꝗ vis. Ibi mater.v. Ibi excipit.ſ.teſtõ Ibi ꝑla
cuit.⁊ remanebit iſtð legatũ penes guatũ cũ onere:vt.S.e.
l.tutoꝛ petit.S.j.⁊ .de ſideicõmil.li.l.thais.S.ſeio. ⁊ ibi ꝑ
Rai.videte ad.q ſoꝛmatã ĩ v.⁊ qdẽ.nõ rñdet h̊ ̊ rñdet in
l. ex his.j.e.vt dic gl.⁊ bñ. Ibi idẽ .ꝗ det᷑mĩat pᷣmã qõnẽ
Fᷣim Di. Ibi ſimili mõ.rñdet ad ſcᷣaʒ qõnẽ. Abi tutoꝛes
ꝗbreliqt aliqꝗd tutele ↄtẽplatiõe. Ibi recuſat.ſ.tutelã. Ibi
debẽ. Nõ ꝙ qui nõ fuat pᷣceptũ defũcti nõ dʒ hꝛe cẽmodũ
ab eo. faẽ ſm Ja.de are.i.l.f.C. ðe ſideicõ.li.ꝙ ſi teſtõꝛ re
liquit aliqd executoꝛi ĩ teſtõ ⁊ ille nolit eẽ tutoꝛ nõ cõpelleĩ
ciſe:vt. . de le.ij.l.j.⁊c ibi dicã.⁊ ꝙ debeat huari legato:tñ
ĩtelligas ſʒ det᷑mĩationẽ. S.ſeq̃ntj.⁊.l.ſe.qð ẽ verũ niſi expᷣſ
ſe ↄſtaret ↄꝛiũ de volũtate teſtãtis:vł niſi poſſet viſimilit pᷣ
ſumi de ipᷣa ꝑ.l.tutoꝛ petit.S.eo. ¶ Querit gl.q̃lit᷑ itellr ꝙ
debeat excuſare ſe ↄfirmatũ: Et rñde vt gl.⁊ fac ad qð di/
xi poſt Ja.de are.S.e.l.ſcire opʒ.S.j.vbi ẽ gl.ðꝛia.¶ Ex
gl qᷓro.pone tutoꝛ datꝰ ĩ teſtõ accepit legatũ:nũqd cõpella
tur eẽ tutoꝛ: Vr̃ ꝙ ſicꝑ.l.ſicui.j.de cõdi.⁊ de.fac.j..de iure/
pꝛonatꝰ.l.ij.ꝙ cõpellat᷑ vĩ caſus expᷣſſus ĩ.l.poſtea legatũ
S. admittet᷑ de his ꝗ.vt idig.ſʒ Di.Altio GBuil. ð. ſi cer.
pe.l.cũ qd.allat hũc tex.ꝙ ſi baro ſcholari redeũti de ſcho
lis credẽs ipʒ ſapiẽtẽ dedit aliqd ĩ feudũ ꝙ ſi appareat po
ſtea ipᷣm eẽ ignarũ legũ ꝙ poſſit eũ pᷣuare de feudo:ar.huiꝰ
tex.⁊ hoc hẽet locũ vbi expᷣſſe dixiſſet ꝙ dederat ſibi feudũ
vt aduocaret /p eo:ſecus ſi non expꝛeſſiſſet vt ibi per eum.
Iſte. S. cũ.l.ſe.nõ iuenii alibi ſʒ Di.

(M6 ſemper. aduerte ꝙ ĩiſto.S. ponit᷑ vnũ qð

dekmiat pᷣcedẽtia ſᷣm HDi. Ibi alioqn.i.als eẽt datur vtrũ
q;.i.delegatũ ſiue tutelã.Ibi potuit ſubtilit᷑.oſiderando ⁊
dubio. Abi poſtea.⁊ ſic vᷣ reliqt legatũ q; cõſtituerit eũ tu
toꝛẽ fʒ Hi. Abi ſʒ H. v.ſ h.ſ.ſᷣſeqꝗt legatũ tutela vł ecõtra.
Ibi expſſit vł ſit viſile ex ↄiecturl.ſac.l.tutoꝛ petit᷑.S.j.v.eo.

—– „ BMec. l. cõtinuat᷑. Jbi
— Ed hec num MW.eũ ſ. legatariũ qui nõ

erat dat'i teſtõ ſj cũ pᷣtoꝛe. Ibi inductũ.ſ.excuſã⸗
do ſe aĩo nõ ꝑdendi legatũ ſᷣm Di. Ibi tutoꝛẽ.ſ.legatariũ
⁊ibi poſſum credere hoĩeʒ:niſi id qð dic̃ facit.j.de ali.le.
l. liberto.S. pe.ſᷣm Ja.de are.ſfacit.j.de ſupfi.l.labeo.⁊.C.
de cadn.tol.l.vna.S.ſine deſiciẽs.⁊.l.ſi ſpõſo.S.ſiqs ſurro
gatus de dona.inter vi.⁊ vxo.⁊ ibi ꝑ Rai.
* ig Hec.l.cõtinua᷑. Ibi excuſauerit.vi/
.W¾ de circa hoc q nõͤ. S. de teſta. tu. l. tu
telã. Abi cõuenit.ſ.vtili actiõe tutele tutela ſinita
fm Di. Ibi excuſauit.i.excuſauerit eoipſo qͥ a tutela abſti
nuit. Ibi a tutela. Nota ꝙ qñ aliꝗs remouet᷑ ab officio ꝓ
pter culpã ſuã ꝙ dʒ perdere ſalariũ ſuũ ſᷣm Ja.de are.⁊

nõ.ð.de offi.aſſel.l.diẽ fũcto.ſfacit.j.de ali.le.l.mela.. ſi.⁊
C. de choarta.l.oꝛdinarioꝝ.li.xij.⁊ facit ſm Rai.qð nõ.ꝑ
Jo.mo.ex de re iudi.c.j.livj.⁊ ꝑ Archidia.ex de reſcrip.

. K1. — c.qꝛ nos.eo.li.
* N Miciſſimos. Nota pulchꝛũ caſum.

Vui bonoꝛẽ legati. Nota ꝙ honoꝛ ẽ alicui habẽ

legatũ.ſacit ad hoc.j.de bo.poſ.l.iij. Ybi honoꝛ eſt ⁊c. Et

ſic facit ᷣ id qð dixi in auẽ.vt cũ de ap.cog.S.aliud quoq;
col.viij.⁊ qʒ nõ. Ja.de bel.in auẽ.de triẽ.⁊ ſe.S.j.col.iij.vi
delʒ ꝙ ideo ſili'dʒ hĩe quartã iure inſtitutiõis ⁊ nõ legati
q;ꝛ honoꝛ eſt inſtitutũ eẽ eũ heredẽ. ⁊ hoc etiã notat glo.j.
de le. j. l. alliũ.S.ſi legata.qdð tene coꝛdi.nã vides bic etiã ꝙ;
honoꝛ eſt hẽe legatũ:⁊ ſic nõ vẽ bona rõ:ſ̊ rĩũdeas ꝙꝙ ma/
ioꝛ honoꝛ eſt eẽ iſtitut hẽs:⁊ ideo bñ dicit pᷣfert: vt.j.xñ li.
l. cũ ſcripto cũ ſilib.Ibi ſʒ cui ꝓponat.⁊ h̊ icipias caſũ. Ibi
ſubſtitutus. Nõ ꝙ ſubſtitut pupillo in teſtò põt ſibi dari
tutoꝛ:qð eſt nõ.ᷣm Ja.de are.¶ Et nota bñ hũc caſuʒ qꝛ
foꝛte nõ reꝑies alibi. NHõ obſtat.l.j.j ti.ij.⁊.C.vbi pu.edu.
de.l.j.qꝛ ibi a iudice h̊ a teſtatoꝛe. Aerũtũ ſubijcit Rai.q
ille pupillus nõ dʒ ali penes ſuſtitutũ vt habes.. de ven.
iſpi.l.ꝗ vẽtri.teneas ergo mẽti ꝙ ſubſtitutus pupillo põt
ſibi dari tutoꝛ vt h̊ pʒ. Ibi eo caſu.ſ.qñ ſit locus ſuſtitutiõi
pupillo moꝛtuo in pupillari etate ꝛc. Nõ ibiqꝙ nõ ad/
mittit tutelã cc.de quo foꝛte dixiſtis ↄꝛium. ¶ Glo.op.de
l. tutoꝛ petitus.S.e. So.vt in glo.
Iſte. F. nõ ĩuenit᷑ alibi ſm Di.

(T.ontins titius. Ibicura.h̊ ĩtelligo:vt nõ. ĩſti.

e.ti ĩ pn. Abi facit aduerſus quos eſt duruʒ calcitrare:vñ
verſus.Quod nã negat nemo felicit᷑ audet.poſſibile tñ eſt
ſibi:vt. .dictuʒ eſt im Di. ¶ Elicit enim ex iſto.S.ꝙ filius
emãcipatus ꝓſit patri ad emãcipationẽ ↄtra ſeipſũ. aliter
vĩ ſentire Ja.de are.nã ipᷣe vʒ ſentire ꝙ pꝛ xc. ¶ Glo.in/⸗
ducit iſtũ tex.ad vnũ ꝙ lʒ pat᷑ nãciſcat᷑ tutelã ſilij ſui quem
emãcipauit:nõ tñ curã ⁊c.vt in glo. ¶ Glo op.-de. S.j. in
auẽ. vt hi ꝗ ob. ⁊c. So.vt glo.dic ꝙ glo.nõ ʒ inſti de ſidu.
tu.in pn.de q̊ plene dixi.S.ĩ pᷣma gl.tñno.ꝙ tutela legitia
nõ fit in bonis adulti:vt.S.de tu.⁊ cur.da.ab his.l.ventri.
F.j. vbi de h̊ tãgã. ¶ Altio Ja.de are. elicit de iſto tex.
ꝙ filius emãcipatus nõ cõnumereĩi in numero o ſeipſũ: ⁊
ſic aliter nõ q;ᷓ intelligit glo.q̃ ĩcipit.i.ſe excuſat:lʒ ex arg.
qd poſtea elicit videal ſentire. Glo. op.⁊ Diꝙ ar.ẽ ta
le ꝙ vbi ꝑ ſtatutũ villa dãnuʒ paſſo debeat emẽdare dam
nũ ꝙ ſi iponat᷑ collecta p emẽda faciẽda ꝙ dãnũ paſſus
ſi ẽ de illa vllla debeat cõferre cũ eis.ad hoc optime facit.
ſ. de le.j.l.ab oĩbus.S.ſi titio vbi de hoc diximus ibi. ꝛiuʒ
ſacit ..de tu.⁊ ra.dil.l.imꝑatoꝛes.ſm Ja.de are.¶ Item
põt ex iſto.S.colligi ſm Rai.ꝙ pᷣuilegio qð ꝗs bʒ ꝓpter
aliũ nõ vtat᷑ ð eũ.nã pat᷑ pꝛiuilegio qð hʒ ꝓpter ſilios nõ
vtit ↄ eos:⁊ ſic vides ꝙ ſentit opi.Ja.de are.qꝙ non poſſit
ſe excuſare.Ad iſtud nõ.ſacit..de iudi.l.ſi iudex circũuen
to. aliũ aũt inuito illo ex cuius pſona hʒ pꝛiuilegiũ vti po
teſt pꝛiuilegio:ar.j.de ↄtabu.l.ſi poſt moꝛteʒ S.h.facit de
temp.in ĩteg.reſti.l.fi.hoc etiã fac ad quãdã.q.quã audi/
ui foꝛmari a dño Bectario de papia milite videlicʒ.pone
ꝙ ſtatutũ ẽ in ciuitate ꝙ ꝗlibet dʒ vocare vxoꝛẽ ſuã dñam
querit᷑ nũqd miles debeat vocare vxoꝛẽ ſuã dñaʒ:iſte tex.
Fm expoſitionẽ Bi.fac ꝙ ſic. In ↄꝛiũ ſacit ſm expoſitionẽ
dñi Ja. de are.⁊ certe optime facit iſte tex. ⁊ recoꝛdoꝛ ꝙ
allegaui ſibi iſtum tex.

— Ac-. ecretum iudicis
(W Mi teſta mento. miuſti ſeu nullum

——

tutoꝛẽ teſtamẽtariũ nõ excuſat in adminiſtratiõe

tfi ceſſans erroꝛe excuſat:ſecus ſi id ꝑ fraudeʒ ⁊ maliciam

omittũ.h.d.ſʒ Rai.dñi iſta eſt bona.l.⁊ pꝛacticabilis ⁊ in
ducii ad multa vt ſtatiʒ videbit. JObi hie ⁊ hoc erit veruʒ
de lacto ⁊ erat legitima excuſatio de iure jᷣm Old.Ibida
tũ.gl.dicit ꝙ h̊ erat datus in teſtamẽto ſolẽni vel etiã non

ſolẽni.dic ſʒ tũc debeat cõſirmari.ſi tñ nõ excludit datum
a iudice cenſet᷑ datiuꝰ⁊ nõ teſtamẽtarius vt nõ.s.de admi.
tu.l.ꝗq negociatiõeʒ. S.teſtõ.⁊. C. de ↄſir.tu.l.ſi vt ꝓpõis.ſʒ
Di.iſta opi.Pi.repꝛobal ſm MNai.i.l.neq;.de ↄñr.tu.di
cã plene.de cõſir.tu.l.j.¶ Sʒ an ille q ẽ in teſtõ ĩutili da
tus ⁊ cõſirmet᷑ a iudice ſit teſtamẽtarius vel datiu:Dicã
in dicta.l.j. YJbi decernit.⁊ male.Ibi pnüciatiões.qꝛ falſã
cauſã cõtinet ſnĩa.m Di.facit qð nõ.in Spe.de ſen.S.q̃li
ter. v.ergo ſi iudex.⁊ in Spe.de arbi.S.ſeqꝗt.v.ſʒ nũqd ami
cabilis ſᷣm Rai.

(Item quero. nota caſũ pulcherrimũ.Ex q no

ta ꝙ ſi fuerũt allegate due excuſatiões ⁊ vna fuerit iuſta ⁊
alia nõ:⁊ iudex ĩ ſnia fuerit pſecutus iniuſtã ꝙ ſnĩa nõ va/
leat qð ẽ notãa. ¶ Glo.op.de.l.j.S.biduũ.j qñ ap.ſit. Et
ſolu. vt glo. Ibi in.S.ſi.dic ⁊ ſic.nõ ꝙ falſa cauſa adiecta ĩ
ſnĩa reddit ſniazʒ ipo iure nullã ergo ⁊cc. Cõtra qð op.
de.l.ſeruo inuito.S.cũ pꝛetoꝛ.j.ad trebel.⁊.l.diuꝰ.de re
iudi.⁊ de.l.is ad quẽ .jde acq.hẽ.qꝙ ſnia lata ꝓpter falſas
allegatiões valeat ſʒ reſcindat᷑ ope reſtitutiõis. Ol.dic
nõ ey de offi.oꝛ.c.ex parte.⁊ exde renũc.c.iĩ pᷣſentia refert
ꝙ illa cauſa allegata in ſnia fuit ſalſa ĩ facto tm vel ĩ re tm̃
hic eniĩ pupillus nõ hẽbat patruuʒ ⁊ ſic fuit falſa de ſacto.
Itẽ ſuit illegitima de iure q;ꝛ poſito ꝙ eẽt verũ ꝙ ꝓnũcia/
uit iudex ꝙ iſte hiet patruũ tm̃:tutela teſtamẽtaria nõ ex/

cluderet a legitima ſed ecõtra.S. de teſta tu.l.ſiqs ſub con

ditiõe. ſᷓ ſi eẽt lata ꝑ falſas allegatiões cõtra pᷣſentẽ:ſecus
ſi ablentẽ: ar..de teſta.l.ſiqs obꝛepſerit.⁊ ſᷣin ꝙ ego in⸗
tellexi hãc.l.p Inno.potes ĩtelligere ĩ . S.ſemel.ĩſti qbus.
ex ca.ma.nõ po.vel dic ad ſcðʒ cõtrariũ de.l.diuꝰ. cũ ſili/
bꝰ ꝙ hic fuit expᷣſſus erroꝛĩ ſnia ibi nõ.vel dic ꝙ h ſpeciale
fauoꝛe pupilloꝑ:⁊ ita ĩtelligas.S.ſi.inſti.e.ſacit. C.ſi ex fal.
alle. l. j. t. ij. ⁊ tenet hoc Di. ⁊ hoc hẽs p gl.ĩ.l.ſiis ad quẽ.
de acq.here.⁊ potit ſnĩa ſuſpẽdi ꝑ appellationẽ vbi iudex

tulit ſnĩam ꝑ gratiã expᷣſſa falſa cauſa:etiã cauſa nõ ꝓba/
ta:ſʒ ſi cauſa eẽt ꝓbata tũc eẽt impoſſibile ꝙ; nõ ſit ꝓbata
etiã ſalſa ſi cauſa erat ſalſa:⁊ ſic ſnĩa valebit in alijs caſibꝰ
⁊ reſcindit᷑ ꝑ reſtitutionẽ:ita intelliaat.C.ſi ex fal. alle.p to

tũ.x.l.diu.j.de re iudica.⁊ tangit gl.in dicta.l.ſi is ad quẽ
j.de acqrẽ.hẽ. Fſm Ol vt de hoc dicã.de iſta quarta tutela
tu hẽs ĩ Spe.de ſen.S.quoniã.v.penul.⁊ ꝑ OGuil.de cu.in

l.ſi ptoꝛ.S.marcellus.C. de iudi.tangit . ad trebel.l.ſeruo

inuito.S.cũ pᷣtoꝛ.dicit tũ Ja.de are.ꝙ hic ſit ſpeciale fauo/
re pupilloꝝ vt ipſo iure nõ teneant᷑.alle.hoc.S.eo.l.ſcire
opʒ.S.excuſat᷑.⁊.j.de excep..l.q agnit.¶ Querit glo.de
qua vtili actiõe h̊ loqtur:Et rũde vt glo. ¶ Eẽ glo.hẽs
ex iſta.l.notare q; etiã iuſtã cauſaʒ ſoꝛmãs nõ obtinet ſi ĩ
ſnĩa ſit erratũ. ¶ Ibi hẽs notare ꝙ ſubuenit᷑ alicui ſi illud
qd eſt cõtra ius fac erroꝛe nõ malicia. ¶ Item ex iſto tex.
potes optime colligere ꝙ in ſnĩa iudex nõ tenet᷑ expᷣmere
cauſaã.nã ſi expᷣmat falſã cauſã ſnĩa ẽ nulla:ſʒ ſi tulit ſimpli
cit᷑:tũc credũ tuliſſe ſniam verã inſerta cauſa.habes plene
ꝓ Rai.in.l.q rome.S.duo fratres.j.de v.obli.⁊ ꝑ An. de
piſis de ſuſpec.tu.l.he eniʒ cauſe.ſubijcit tũ Ja.de are.q ĩ
terdũ iudex dʒ adijcere cauſã q̃ mouit eũ ad ſnĩam ꝓferen/
dã.C. de iudi.l.ꝓperãdũ.S.illo ꝓculdubio. ⁊.ð.de euic.l.
ſy ſi vtriuſq;.⁊ ſi his caſibꝰiudex cauſã nõ expᷣſſerit in ſnĩa
recurrimus ad eũ vt dicat cauſã q̃ eũ mouet ad ſnĩam ꝓſe
rendã cũ nullus ali poſſit eã ſcire.facit ad hoc.C. ſi ex ſal.
alle.l. ſiqs decurio.⁊.j.de appel.l.ab executoꝛe.⁊ de hoc
ibi notat᷑.ſac qʒ nõ.de teſta.l.hẽdẽ palã ĩ pᷣn.⁊.C. de ſen.
ex pi.re.l.ij.⁊ credit᷑ ſibi ſoli ſic ⁊ als credi vni teſti.C. de
ſer. fugi. l. qcũq;. m Ja.de are. ¶ Iteʒ nõ ex.l. iſta ꝙ põt
tutoꝛ dicere dationẽ nullã ⁊ ſi ẽ aliqua ꝓponere excuſatio
nẽ: ⁊ ſic pſtat ar.ꝙ qs poſſit dicere iudicẽ nõ ſuũ ⁊ ſi ẽ ſuꝰ

recuſat eũ tanq; ſuſpectũ.ſacit.S.e.l.ppter litẽ.S.j.õᷣm Ja.

de are. ¶ Itẽ pſtat ar. ꝙ ille Z quẽ eſt lata ſnia poſſit di/
cere ſnĩam nullã ⁊ ſiqua ſit appellat. ꝓ hoc facit qð notat

De excu.tuto.

Di.j.de le.iij.l.cũ filius.S.varijs.⁊.S.eo.l.ſcire opʒ in pᷣn.⁊
l. ppter litẽ. S.j m Ja.de are.⁊ hoc dictũ eſt verũ in reo:ſe
cus eẽt in actoꝛe:vt notat Di.in dicto.S.varijs.nã loquii ĩ
reo.qdð patet q; tutoꝛ excuſans ſe fungit᷑ vice rei:q; ipſe ꝓ
ponit plures exceptiões etiã cõtrarias:vt pʒ inſti.e..qui
aut. ⁊. S.e.l.ſcire opʒ.de hochẽs ꝑ Rai.C.qñ ꝓuo.nõ ẽne
ceſ.l.j. Inno.tenet indiſtincte ꝙ teneat talis appellatio:vt
ex de in ĩte.reſti.c.cõſtitutus.⁊ in Spe. de appel.S.iuxta.
G.ſʒ nũꝗd libellus.⁊ iſta opi.appꝛobat᷑ de conſuetudine.⁊
hẽs ꝑ Aber.ffde appel.l.j. Querit Ja.de are.nunqd in
caſu.l.nr̃e poterit iſte tutoꝛ ſe excuſare:⁊ poſt dictã ſniam

etiã trãſactis qnquaginta dieb cũ hẽat iuſtã cauſa:ipſe tʒ

ꝙ ſic.nã ille ꝗ nõ põt ſe excuſare ĩfra tpᷣs auditĩ ⁊ poſt tpᷣs:
vt. ð.e.l.ſi cũ ipſe. So.iſta fuit iniuſta ignoꝛãtia:ergo vide
tur hĩe iuſtã cauſã:ar.S.de calũ.l.annus.⁊ hoc caſu dẽ q̃re
re de vtilitate ſnĩe ⁊ nõ currit ſibi tpᷣs in excuſatione ꝓpoſi

ta:ar. C. de iĩof.teſ.l.ↄ maioꝛes. põt eniʒ vna via cognoſci

añ aliã illa quã ipᷣe elegerit:ar.S.de inof.teſ.l.pap¶ᷣ.S.ſigꝗs.
Spatiũ quinq̃ginta

AAinquagint 4. dier ad ꝓponẽdas ĩ

uiudicio excuſa tiões tutoꝛib ⁊ curatoꝛib eſt ſtatu
tũ ſʒ qtuoꝛ mẽſes cõtinui a die noĩatiõis ⁊ ſciẽtie ad inſtã
tiã finiendã niſi ꝓſequẽtes ↄdicunt aut facto aduerſarij ſũt
impediti.h.d.cũ.l.ſe.m Rai. Ibi pagẽdo.i.ad finẽ ꝓdu
cendo:qꝛ dictio per denotat perfectionẽ:vt.l.vꝛbana ſami
lia.S. pernoctare.j.de vbo.ſig.⁊.l.ij.ĩ pᷣn.de adul. qð ſacit
ad id qð nota.ꝑ Guid.de ſuʒa.iĩ dicta.l.ij. Gonoñ.hẽbaãt
qõneʒ cũ mutiñ qꝛ viciſſiʒ vna pars petebat ab alia.xxx.
milia floꝛenos:factũ fuit cõpꝛomiſſuʒ int᷑ eos.Guid.de ſu/
ʒa.qui tũc fuit mutine ſecit poni in inſtr̃o: ita foꝛe de con/
coꝛdia partiũ ꝙ ſi mutineñ cauſas ſuas ĩfra tres mẽſes nõ
egerint cadũt a cauſa:⁊ ſi bono.cauſas ĩfra tres mẽſes nõ
pegerint ſimilit᷑ cadũt a cauſa. Cõtigit ꝙ ambe partes fue
rũt litẽ cõteſtate ĩfra tres mẽſes poſt tres menſes elapſos
Guid.oppoſuit ꝙ bonoñ.nõ poterãt amplius petere:qꝛ
cauſas ſuas nõ ſiniuerũt ifra tres mẽſes:qð debebãt facẽ
ꝓpter vbũ ꝑegerint ĩ inſtr̃o poſitũ:ar.huius.l.⁊ dicta.l.ij.
Cõtra bonoñ.volebãt opponẽ mutinẽſibus ꝙ ipſi nõ po/
terãt agẽ.ad qð ipſe rñdet ꝙ actio eoꝝ erat ſalua:qꝛ age/
re dẽ ꝗs litẽ ↄteſtando:vt.l.amplius.j.reʒ ra.ha.⁊ ita ob
tinuit cõtra Odof.⁊ teneas coꝛdi.q; qũ ſacias aliã cõcoꝛ
diã tu potes ſacẽ iſtã fraudẽ quã ſecit Huid.de ſuʒa. o/
minatiõis ſubaudi ⁊ cognitiõis. ¶ Op.glo.⁊ pᷣmo op.re/⸗
ducẽdo hũc tex.ad abſurdũ ⁊ recita glo.q̃ incipit ſʒ ſi iſti.
⁊ dic vt gl. m Aʒo.⁊ facit/p hoc.s.eo.l.ſcire opʒ.S.qnqua
ginta. ʒ Di. Ol.ſol. alijs duobꝰmõis ſʒ pᷣma vera.¶ Itẽ
op.de auẽ ꝗ ſemel.C.quõ ⁊ quã.iudex. So.vt gl.q ſpecia
le eſt. Et op.de.l.ꝓperãdũ.C. de iudi.· Et dic ꝙ ibi cau
ſa durat triẽnio:h̊ qᷣtuoꝛ menſib tãtũmodo.ſʒ nõ ẽ verũ ꝙ;
ſit ſpeciale:qꝛ ̊ iſtud temp ẽ ppoſitũ iuri cõpetenti parti:
ibi eſt ppoſitũ inſtãtie. ¶ Querit glo.a quo tempoꝛe cur/
runt iſti quinquaginta dies:Et ae vt glo.
—, omini iſta.l.eſt bona ⁊ qͥ
Ycum ipſe. ndte allegat. Abripſeſta

toꝛ petit. Ibi ↄdictionis date ꝑ iudicẽ qᷓ excede/

bat q̃tuo: mẽſes Fʒ Ja.de are. Ibi ꝓba i. Nec ob.S.ex q.

cau.ma.l.ait pᷣtoꝛ.S.ſi.cũ.l.ſe.q; iſta ĩtelligit ʒ illã:ar.j.de
iti. actuqʒ bᷣua.l.j.vł ibi de tẽpoꝛe actiõis:h̊ de tꝑe ĩſtãtie:
ar.eius qð nõ.e.ti.l.ſʒ ſi ꝑx pᷣtoꝛẽ ĩ pᷣn.lʒ glo.alit᷑ notat.S.de
dolo.l. arbitrio.S.dolo.⁊ iſta gl.ẽ ſat nõbilis q̃ diẽ ꝙ etiã
nõ ſtat ꝑ aduerſariũ quo min cauſa finiat᷑. Ibi tp̃s.qꝛ nihil
ominus etiã tẽpus currit:ſed ↄ eũ datur reſtitutio:⁊ hoc ĩ
