te:an trahat᷑ ad fideicõmiſſũ:Dicã.j.e.l.bis.¶ Quarto
reqrit ꝙ efficiat᷑ ſuiiuris poſt moꝛtẽ pꝛis ita ꝙ ĩ ptãte alte
ri nõ ĩcidat:q̃ro q̃ ẽ rõ: Rñ.rõ ẽ q; pꝛ põt facẽ teſtm̃ ſilio
q ꝓpt etatẽ teſtari nõ põt:vt iſti.e.S.j.ſʒ ̊ poſito ꝙ nõ eẽt
defectetatis tñ teſtari nõ poſſet:qꝛ repit ĩ ptãte altũ:⁊ iõ ĩ
tali nõ poſſet qs facẽ teſtm. Idẽ dicerẽ ſi pupillus alia rõ
ne eẽt ĩteſtabil q; rõne etatis:q;ꝛ pꝛ nõ poſſet ei facẽ teſtm̃.
⁊ taͤgit ĩ vlti.pᷣnci.q.¶ Sʒ pone ꝙ ĩſtituo militẽ ĩpuberẽ
in alterius ptãte recaſurũ:an potero ei pupillariter ſbᷣſti/
tuere? cõſtat enim ꝙ impubes põt eẽ miles:vt.l.ſfi. C. de te
ſta. mi. Et vẽ ꝙ ſic:q;ꝛ ſolũ ꝓpter etatis deſectũ impedit᷑ te
ſtari.nã miles etiã ſiliuſſa.teſtari põt de caſtrenſi peculio

— — —

—*

.—, — + —

—,

——, — — —

= π☛

— ——

De vulga. ? pnpil ſubſti.

⁊c᷑.tñ credo ꝙ nõ valeat talis ſubſtitutio:qꝛ ꝑ h̊ ſieret in/⸗
iuria ei in cuius ptãte recaſurus ẽ: qꝛ auferre ei ptãtẽ ſub
ſtituẽdo militi pupillariter.hoc verũ niſi ipſe teſtatoꝛ eẽt
miles:ar.ꝓ h̊ expᷣſſũ.j.de teſta.mili.l.cũ ſilio.⁊.l.impube/⸗
ri de admi.tu.ꝓ hoc facit hec.l.q̃ gnãliter dicit ꝙ ſilio ꝗ
ẽ recaſurus in alterius ptãtẽ nõ põt ſubſtitui.¶ Quinto
dixi ꝙ regrit᷑ ꝙ nõ deſierit eẽ in ptãte añ moꝛtẽ teſtatoꝛis.

hoc ẽ verũ ſi ꝑx emãcipationẽ exeat de ptãte:vt.v.S.cũ ſilio

CItẽ ſi alij daret᷑ in adoptionẽ eadẽ rõne ſecus ſi exeat
ſ ſpes ẽ ꝙ reincidat ꝑ ſictionẽ vt in capto ab hoſtibꝰ:vt.j
e.l. lex coꝛnelia. ⁊.l.pĩ de cap.¶ Quero qd ſi exeat de
ptãte ꝑ dignitatẽ? Dicit glo.⁊ bñ ꝙ pupillaris ſubſtitutio
nõ extinguit᷑:qꝛ oĩa iura nãlia ⁊ legitima remanẽt firma:
vt in auẽ.ↄſtitutio q̃de digni.S.illud quoq;.ſʒ ꝙ poſſitſbᷣ
tui pupillariter ẽ de iure legitimo ergo ⁊c. Pꝛeterea
q̃ro cũ pupillaris ſubſtitutio irritet px emãcipationẽ:an re
maneat valida iure ſideicõmiſſi:Dico ꝙ; nõ:qꝛ ſemel valu
it iure directo:vt.j.e.l.Sbis ciuilibus. ¶Itẽ q̃ro quid ſi ſ
lius exeat de ptãte ꝑ religionis ingreſſũ: Dicã.j.in vl.q.
in pᷣn.⁊ hoc de qnto.¶ Sexto dixi ꝙ reqriũ ꝙ pꝛ faciat
teſtm̃ ſibi.hoc fallit in milite vt h ĩ v.qſqꝗs.⁊.l.miles ita de
teſ.mi. ¶ Itẽ dʒ facere teſtm̃ pᷣmo ſibi:vt.j.e.l.S.pᷣus.⁊ ibi

dicã. C Sʒ qro qd ſi teſtm̃ minus ſolẽne fuit pꝛis:an va/
leat ſubſtitutio pupillaris? Vr ꝙ ſic:qꝛ cõtinet fauoꝛeʒ li /

beroꝝ vt ſic filius decedat teſtatus vt dictũ ẽ.⁊ ꝓbat᷑ in.l.
iulianꝰ.j.de acq.here.ergo debet valere:vt.l.hac cõſultiſſi
ma.S.ex impfecto. C. de teſ.⁊ hoc putarẽ verũ ſi aliqs de li
beris eẽt ſubſtitutus:ſʒ ſi eẽ̃neus eẽt ſubſtitutus incideret
in illã.q.an datio tutoꝛis valeat facta a pꝛe ſilio in impfe/
cto teſtamẽto de qua in.d.S.ex imꝑfecto.⁊ vt dicit in.l.qui
a pꝛe de cõſir. tu.finalr puto ꝙ nõ valeat. ſicut enim ipſe
pupillus nõ poſſet extraneũ ĩſtituere in teſtõ impſecto :ita
nec pater per ea que dixi.S.circa illũ v.q̃rto reqrit. ⁊ per
tex.S.ex impfecto.q dicit ꝙ quo ad er᷑neos habet p nõ fa
cto ⁊ hoc de ſexto. Septimo dixi ꝙ reqrũ ꝙ ſit impn
bes iſtitutus vel exhẽdatus.rõ qꝛ als teſtm eẽt nullũ vt h̊
in. S.ſʒ ſi oos. Quero qd ſi teſim rũpat᷑ pꝑ cõtratab. Di
cam .e.l.ſi cõtra. Quero qd ſi teſtm rumpat per q̃re/
lam:Dic an in totũ vel in parte:vt in.S.ſʒ nec impuberis.
⁊ h̊ no in gl.C Quero an id qð dici de exhẽdatione ſit
hodie coꝛectũ: Qð videi:q;ꝛ impubes nõ põt cõmittẽ cau
ſam ingratitudinis:vt.l.ſiꝗs in ſuo.S.legis.C. de inoffi te.
qð ẽ verũ in impubere ꝗ nõ eſt doli capax: als ſec:vt nõ.i
ſti. e. F.nõ ſolũ.⁊ hoc tenet Guil.⁊ Oldra.C Quero qd
ſi ſit talis pᷣteritus ꝗ nõ rüperet teſtm̃ cuʒ in eo oĩa alia cõ
currãt q̃ reqrunt᷑ in pupillari ſubſtitutione? Certe credo
ꝙ ei poterit ſubſtitui pupillariter: nec reqrit inſtitutio vel
exheredatio.exẽplum in nepote ex filio emãcipato in po

teſtate retẽto ſᷣm iura hodierna:vt plene dixi in.l.gallus.

S.⁊ qd ſi tm.S.de libe.⁊ po.⁊ ſic videi nouus caſus quo po
tuit pupillariter ſubſtitui ei q nõ ẽ inſtitutus vel exhẽda/
tus vt plene ibi dixi. Itẽ q̃ro:an rupto teſtõ ex cauſa pᷣ
teritionis cõſeruet pupillaris ſubſtitutio per auẽ.ex cauſa
Dixi.ð.ꝓxi.¶ Itẽ q̃ro qd ſi filius pᷣteritus appꝛobat te/
ſtamẽtum:an valeat pupillaris ſubſtitutio ei facta: Ja.de
are. dicit ꝙ ſic vt dixi.s.l.ꝓxi.per.l.ſilio pᷣterito.S.de iniu.
teſ.hoc intelligo verũ ſi pupillus appꝛobat tutoꝛe aucto/
re:vt.l.ſi a pupillo.de auc tu. ¶ Itẽ q̃ro an id qð dicitur
de ſilio exhẽdato hẽat locũ:ſiue bona ſiue mala mẽte exhe
redel:vt.l.multi.s.de libe.⁊ poſthu. Guil.de cu.ꝙ ſic:qa
lex nõ diſtinguit:ergo ⁊c̃.l.nõ diſtinguemus de arbi. ⁊.l.
de pcio de public.ꝓ hoc.l.cum qdam.C. de leg.⁊.l.ab ex

heredato.j.de le.j.⁊.l.ĩ rõne. S.ſi.ad.l.fal.q̃ videt loqui ĩ

exheredato mala mẽte cũ eis teſtatoꝛ nil reliqrit:⁊ tñ põt
ei ſubſtituere. Sʒ dices tu quõ iudiciũ vel teſtm pupilli cõ
mittit᷑ pꝛi q eũ exheredat mala mẽte:⁊ ſic eſt ſibi inimicꝰvn
dge debet reijci iudiciũ pĩis ſicut arbitri ylł iudicis:vt.l.nõ

diſtinguemus. F. cum qdam. S. de arbi.⁊. C.ſiq̃ pdi po.l.j.
Rñ.lex tãtũ de pꝛe cõſidit ꝙ nõ credit ꝙ ſilio faciat ali/
quid niſi ꝓ bono:iõ ad petitionẽ pꝛis incarceral:vt.l.ſi n
lius tuus.C. ðe pa.po.cum nullus amoꝛ vincat pꝛnũ:vt.ð.
de cur.fur.l.pe.C.l.iſtiqdem qð me.cau.dixi tñ ꝓ vitate:
ꝙ ſi pꝛ eẽt ita turpis ꝑpſona ꝙ ei nõ cõmitteret adminiſtra
tio bonoꝝ ſilij viuẽtis:vt.l.ſi.C. de ſen.paſ.⁊.ð.ſo.ma.l. ſi
cũ dotẽ.S.eo aũt tꝑe.ꝙ tũc nõ põt pupillariter ſubſtituere
⁊ multomagis cum ibi ſit maius ꝑiculũ.ſacit.S.vbi pupil.
edu.de.l.j.⁊.l.vtilitatẽ.de ↄſir.tu.qð tene mẽti.¶ Octa
uo reqrit ꝙ ſit adita hẽdit s vt valeat ſubſtitutio pupilla
ris vt h̊ in v. adeo. Itẽ ꝑ edictũ ſigs omil.cau.te.vt in vſi.
plane. fallit in milite:vt.l.miles ita.S.ſfi.de te.mili. Iteʒ ſal
lit vbi exiſtẽtia ſui hẽdis ↄfirmat tabulas pupillares:vt.l.
pꝛ in pᷣnj.de pᷣui.cre.quã glo.hic allegat/p cõtraria.⁊ hoc
plene examinabo.j.e.l.ſi filius ꝗ pꝛi. ¶ Quero an aditio

ne facta ea tacita vulgari confirment᷑ tabule pupillares:

Rñ.ſiqdẽ ſolus pupillus ſuit heres inſtitutus exiſtẽtia ſui
heredis cõſirmat tabulas pupillares vt dictũ ẽ: iõ nõ eſt
neceſſe ꝙ cõſirment᷑ ꝑ aditioneʒ ex tacita vulgari tenẽdo
illã opi.quã tenui.s.l.ꝓxi.ſj ſi Hʒ coheredẽ q nõ repudi/
at tũc nõ video ꝗd repugnet ꝗn cõſirment᷑ per aditionem
ex tacica vulgari ſm ea q̃ dixi.S.l.ꝓxi.in.q.illa:an a taci/
ta vulgari poſſit inciꝑe teſtm qð plene ibi dixi. Que/
ro quotuplex ẽ ſubſtitutio pupillaris: Mñ.dupler alia ta
cita alia expᷣla.expᷣſſa que ſit vbis expᷣſſis:tacita q̃ ſit ver/
bis tacitis ſeu a iure ſubintellectis.qdð dic vt dixi.s.in tra/
ctatu vulgaris ſubſtitutionis lʒ de vno poſſit dubitari:an
repiat᷑ pupillaris partim tacita partim expꝛeſſa ſicut di/
xi in vulgari: Rñ.ſi q̃ris an reꝑiatur partim expᷣſſa par/
tim tacita?quo ad caſus dico ꝙ nõ põt reꝑiri:qꝛ h̊ ſolũ in
vnũ caſũ cõfert.i.ſi ifra pupillarẽ etatẽ deceſſerit:iõ aliũ ca
ſũ nõ põt cõpꝛehẽdẽ:qꝛ nullus alius caſus ẽ.nã ſi in par/⸗
te ſubſtituat: in alia parte vẽ voluiſſe ſubſtitutionẽ nõ va/
lere:vt.l.ſi ita ꝗs.j.e.pᷣdicta vera:niſi ĩ caſu queʒ dicã foꝛte
I. ꝓxi.q.¶Si vo q̃rat:an reꝑiat parti tacita parti expᷣſ/
ſa quo ad vba: Dico ꝙ ſic eodẽ mõ quo dixi in vulgari p
eaſdẽ.ll.x h de tertia.q. ¶ Quarto ꝗrit ꝗb vbis ſiat ſub
ſtitutio pupillaris? Rũ. sba q̃ referunt᷑ ad eũ q ſubſtituii
ſemꝑ ſũt affirm atiua: illa q referunt᷑ ad eũ cui ſubſtituitur
ſemꝑ ſũt negatina ſeu pᷣnatiua...ſi deceſſerit ifra pupilla/⸗
rẽ etatẽ ⁊c.pꝓut dixi.S.circa vulgarẽ ſubſtitutionẽ. Sʒ cõ/
tra hoc põt op.qꝛ in pupillari ſubſtitutione dicit:ſi heres
erit ⁊ ira pupillarẽ etatẽ deceſſerit ⁊c.⁊ illa vpa ſi hẽs erit
ſũt affirmatiua ſiue poſitiua:vt..l.ꝓxi.in p̃n. Rñ.illa v/⸗
ba ſi hẽs erit nõ ſũt de ſuba pupillaris ſſtitutiõis qð pʒ:

Oßt ſilio exhẽdato ſieri:⁊ qũq; filio pterito:vt..vidiſtis

Itẽ pbar expſſe. C.e.l. ſ teſtõ. ⁊.j. e.l.q lidis. S. hec vba.⁊

l. cohẽdi S. i. x. l.q Dduos. c. l. piſa. .l. pe.j. e.ti. v. j. l. ꝓxi.
§. ⁊ ſigs. Sʒ q̃ro qd ſi illa vpa apponunt qᷣ dicit te

ſtatoꝛ ſi filiꝰ me hẽs erit ⁊ ĩfra pupillarẽ ctatẽ deceſſerit ta

lis ſit hẽs ⁊ filiꝰ nõ fuit hẽs qꝛ abſtinuit: ſ ifra pupillarem

etatẽ deceſſit: an veniat ſpſtitutᷣ ex pupillari? Sico ꝙ ſic:
vt. l. iulian.j.de acq.hẽ. ⁊.l.pẽ in pn.j.de pᷣui.cre. Et ſᷣm
hoc enit caſus in quo pupillaris ſubſtitutio ẽ parti expᷣſſa
parti tacita.quo ad caſus expᷣſſa ſi hẽs erit ⁊ ifra pupilla
rẽ etatẽ.tacita ſi hẽs nõ erit vel ĩfra pupillarẽ etatẽ ⁊ẽ. vt
I. e.l.iã hoc iure. ¶ Quinto pᷣncipalr q̃rit ꝗs ſit effectus
pupillaris ſõſtitutiõis: Rñ.pᷣm effect ẽ pupillaris ꝙ ↄti
net tacitã vulgarẽ:vt.l.iã hoc iure ĩ pn.j.e.qdð eſt verũ:niſi
teſtõꝛ iũ ſeſerit expſſe vel tacite vt dixi.s. circa vulgarem.
Scõs effectẽ ꝙ ꝑ eã ſuccedi pupillo:vt ĩſti.e.circa pꝛin.
¶Auero ergo vtrũ trahit ad oĩa bona ĩpuberis pupil/
laris ſõſtitutio: Dic aut qs ſpᷣſtituit ſilio legitimo tm vt ſi/
lio adoptiuo:⁊ dic vi.l.ſi arrogatoꝛ. S.de ado. T.j.e.l.ſʒ ⁊
ſi ples.S.ĩ arrogato. Aut ſilio legitimo ⁊ nãli:⁊ tẽ aut fuit

bagan t trahũ ad oia bona pupilli yñcũq; qſita:vt.l.ſq ſi

De vulga.⁊ pupil.ſubſti.

plures.S. ad ſubſtitutos.j.e.aut fuit miles ⁊ tũc põt ad cer
ta bona trahi ⁊ ad certa nõ ex militis volũtate:vt.d.S.ad
ſubſtitutos. Si vo ſubſtitutio ſieret filio naturali tm nõ le

gitimo non valeret qm eum nõ habet in poteſtate vt bac

l. in bn. ⁊ vt.S.vidiſtis. ¶ Terti effect᷑ ẽ qꝛ pupillaris ex

pꝛeſſa excludit mr̃em ⁊ alios aſcẽdẽtes pᷣteritos quos ipᷣe

ſfiliꝰ p̃terire nõ põt:vt.l.pap.S.ſʒ nec ĩpuberis.s.de ĩot.te.

72. C. e. l. pcib. ⁊.l. lutiꝰ.j.e. ¶ Sʒ circa h inſurgũt dubia.

Pꝛimo dubitaĩ an hᷣ ſit verũ hodie:DNe h̊ ſt tres opi.Ja.
de are.⁊ Mar. ſyl.dicunt ꝙ mr̃ hodie non excludũ ꝑ.l.

humanitatis. C. e. vbi exẽplaria q̃ eſt itroducta ad exẽplũ

pupillaris mr̃em nõ excludit.ſco qꝛ oli pꝛ mr̃em pᷣcede/
bat in ſilij ſucceſſione:vt.l.ij.S.obijcit.j.ad tertul.eadẽ rõ

ne ſubſtitut ab eo:ſʒ hodie ſec:vt ĩ auẽ.defũcto.C.ad ter
tul.⁊ ſic leges antique ſũt coꝝecte. ¶ Scða opi.ẽ ꝙ etiaʒ

ſit hodie idẽ qð olim:q;ꝛ euiãda ẽ legũ coꝛectio. ⁊ hoc tʒ

Di. Ja. de are. ⁊ Ci. C. e. l.humanitatis. Idẽ tenet domi/

nus Martolutius de pᷣtis ⁊ inducebat.l.cũ qdã.qᷓ ſeqtur
poſt.l.humanitatis.C. e.ti.q̃.l.pmittit ſr̃em fri ſᷣſtitui nõ
aũt pᷣcipit:⁊ tñ ↄſtat ꝙ ſr hodie ſuccedẽt ab iteſtato cũ pa/
rẽte ſicut mr̃ vt.d.auẽ.deſũcto.¶Tertia ſuit opi.Gui.de
cu.qꝛ dicit ꝙ mr̃ hodie dʒ hẽre legitimã cõditione ex.l.ꝑ
auẽ.pᷣſpyteros.C. de epiſ.⁊ cle.lqʒ ꝑx multa vba dicat.videte
nõ curo de iſtis opinionib:qꝛ pᷣcedẽs opi.ꝙ iſte.ll.nõ ſint
conecte ẽ vera. Atẽ etiã canoniʒata in.c.ſi pẽ in fi.ex de te⸗
ſta.li.vj.qͥ ẽ lex nouiſſima. Nõ ob.l.humanitat.qꝛ ibi lo/
quit᷑ in exẽplaria q differt a pupillari vt dicã.j.e.l.ex ſcõ.
Mõ ob.rõ allegata ꝑ doc.iſtos:qꝛ pᷣlatio in ſucceſſiõe nõ

ẽ cauſa ſubſtitutionis:ſʒ pꝛia ptas:als ſeqret᷑ ꝙ ctiã mr̃ de

iure antiquo poſſet ſubſtituẽ qũ ẽ ſola qm ipᷣa mr̃ ſuccedit
Itẽ hodie poſſʒ pꝛ inſtituẽ ſolũ in dimidia qð ẽ abſurduʒ.
CUAlteri q̃rit᷑ ꝗd de pupillari tacita:an tacita pupilla/
ris excludat mr̃em: Rũ.gl.oẽs tenẽt ꝙ nõ:vt.l.vlt.C. de ĩ

ſti. ⁊ ſubſti. ⁊.l.pᷣcibꝰ.C.e.ti.pᷣdicta vera in tacita vulgari
ſubitellecta a iure:vt.l.iã hoc iure in pᷣn.j.e.ti.⁊ ſic nullo

mõ ſuit expᷣſſa. Sʒ ſi nos loqmur de tacita pupillari ſpãli
ter qᷓ expᷣſſa ẽ vbis gnalibꝰ⁊ illa q ↄtinet in recipꝛoca: vel

alia ꝗᷓ cõtinet᷑ in cõpẽdioſa:dicem ꝗq e.l.cẽturio.⁊ j.e.l.lu
tins. vbi ẽ alia mã. ¶ AVlteri qro qq de pupillari partiʒ

tacita partim exp̃ſſa:vtrũ mr̃eʒ excludit: Rñ.ſiqdẽ ẽ par

tim exp̃ſſa partim tacita quo ad yba mr̃em excludit.rõ q;

ex vᷣbis teſtõꝛis iſta ſubſtitutio cõpꝛehẽdit ſicut dicim ĩ ea
q̃ in recipꝛoca cõtinel:vt.j.e.l.lutiꝰ. Sed ſi nos qram de

ea q̃ partim ẽ expᷣſſa partim tacita quo ad caſus:vt.S.dixi
Dico idẽ. ſi enĩ teſtõꝛ voluit mr̃em excludit in vnũ caſũ.ſ.ſi

filius heres erit ⁊ ifra pupillarẽ etatẽ deceſſerit eadẽ rõ/

ne ex piecturata mẽte deſfũcti voluit eã excludi ſiheres nõ
erit ⁊ infra pupillarẽ etatẽ deceſſerit:vt. j. dicet cũ tractat᷑

de cõiecturata volũtate deſũcti circa tacitã ſubſtitutionẽ.
CSʒ circa hꝰ dubitaĩ᷑ tacita pupillaris nõ excludit ma/
trẽ.bigr̃a auus fecit ſubſtitutionẽ vulgarẽ nepoti in ptã/
te retẽto ex filio emãcipato:an tacita pupillaris excludat
pꝛem illũ emãcipatũ? Vr ꝙ ſic:q; de mf̃e lex tm̃ loqtur:
vt. l. pcib. C. e. ergo nõ refert ad pꝛeʒ:vt.l.ſi vo. S.de viro.
5.ſo.ma.⁊ hooc qꝛ leges q̃ loquunt de mulieribꝰ nõ extẽdũ
tur ad mares:vt.l.pe.⁊ ibi nõ.j.vt in poſ.le.AIn ↄꝛiũ vẽ ⁊ ẽ
vitas.q̃ enĩ ẽ cauſa ꝙ tacita pupilla ris nõ excludit mr̃em:
rõ põt eẽ duplex.vna ꝙ ꝑ vulgarẽ ſuccedit teſtõꝛi defũcto
ꝑ pupillarẽ ſuccedit ipſi pupillo:vt ĩſti. e.circa pᷣn. lʒ ergo
teſtõꝛ pᷣtulerit eẽneũ mr̃i pupilli in ſubſtitutione ipſiꝰ teſtõ
ris:nõ ẽ tñ viſile ꝙ voluerit pᷣferri eẽ̃neum in ſubſtitutione
ipſius pupilli ⁊ mr̃em excludere a luctuoſa ſubſtitutione
filij pupilli: vt. C. de inſti. ⁊ ſubſti.l.fi. vbi ꝓbat pᷣdicta rõ.
alia rõ ẽ ꝙ mr pᷣ̃terita ab ipſo filio impubere haberet q̃re/
lã:ſʒ nũc qñ pater ſac ſilio teſtamẽtũ excludit᷑ a querela:vt

d.l.pap.S.ſʒ nec impuberis de ĩoffi· teſta.vnde voluit lex ꝑ

ſuã interpᷣtationẽ excludere mr̃em a q̃rela:ſʒ teſtatoꝛ eam

nõ excludit expꝛeſſe.ſʒ iſte rõnes habẽt locũ in patre ſicut

in mre:vt.l.ſi mater.S.de cur.ſuri.ergo ⁊c. qnimmo ẽ ma/

ioꝛ:rõ in pꝛe qui ſfilius ẽ teſtatoꝛis ⁊ ſic nõ ẽ veriſimile alie

nam ſobolẽ ſue voluiſſe p̃ᷣferre ⁊c.vt.l.cũ acutiſſimi.C. de

ſideicõcc.l.gnãliter de ĩſti.⁊ ſubſti.⁊.l.cũ auus.j.de cõdi.⁊

demõ. Mõ ob. l. ſi vo. S. de viro.q; verũ ẽ ꝙ lex nõ dʒ extẽ

— — 1= — —

di ad alios caſus etiã eãdẽ rõnẽ habẽtes qñ lex eſt contra
ius cõe: vt dixi in.d.S. de viro.ſʒ iſtud ꝙ tacita pupillaris

nõ excludit mr̃em nõ eſt cõtra ius cõe vt dixi quaãdo ali/

ð ſtatutũ in cõtrariũ nõ reperimus. Mõ ob.l.penul.j. vt

in pol.le.qꝛ ibi ẽ diuerſa rõ ĩter mares ⁊ ſeminas.C Al
teri qᷓro: an tacita pupillaris excludit auiã? Vr ꝙ ſic qꝛ

de mfe lex loꝗtur ergo ⁊c̃.vt.d.S.de viro.p hac facit.l.pẽ
T ſic.l.eueniet.j.de adulte.¶ In cõtrariũ videt.⁊ iſta ẽ pi

tas ꝙ tacita pupillaris non excludit auiã:qꝛ mr̃e moꝛtua

auia aſſumit ſibi locũ mr̃is:vt.l.nepotes.⁊.l.vbi.C. de ſu.
legi. Item qꝛ par ẽ pᷣuilegiũ mr̃is ⁊ auie in tutela:vt ĩ auẽ.

mr̃i ⁊ auie.C.qñ mu.tn.offi.fũ.po.⁊ in coꝛpoꝛe vt li.ma.⁊
auie in p̃n.ꝓ hoc.j.ad tertu.l.ij S.ſi mr̃.cõiũcto v.qd ſi ne
potib. vbi apparet ꝙ ↄſtitutio qᷓ loqꝗtur de mr̃e hʒ locuʒ
in auia ꝗᷓ tutoꝛes nepotibus nõ petijt. Ad argumẽtũ con
trariũ pʒ rñſio ex his q̃ dixi.ð.⁊ hoc tenet Gui.de cu.⁊ do
minus Rai.⁊ hoc puto verũ. ¶ Vlterius q̃ro:an tacita

puplillaris excludit frem pupilli: Nidet ꝙ ſic:qꝛ de matre
lex tm loꝗtur:ergo ⁊c.vt in dicto.S.de viro. Pꝛeterea nõ
eadẽ rõ in fre q̃ eſt in mre qm frater nõ hʒ q̃relã.ſ̊ ſi pte/

reat᷑ ab alio fratre nõ iſtituta turpi ꝑſona:vt.l.fratres.C.

de inoffi. teſ.ꝗd dicemus: Guil.de cu.tenet cõtrariũ ex p/

ſũpta volũtate deſũcti que ẽ vt voluerit filiũ ſuũ pᷣferri cui
libet extraneo:ar.l.cũ acutiſſimi.C. de ſideicõ.⁊ ĩſti de ſub
ſti. I.gnãliter.⁊.l.cũ auus de cõdi.⁊ demõ.dñs Rai.dicit
ꝙ idẽ in fratre vtriq; cõiũcto:ſʒ ſi eſt frater ↄiũctus ex vno
latere tm̃: tũc ſecus dicit:qꝛ nõ ẽ eadẽ ratio q̃ ẽ in matre:qꝛ

mater ei p̃feri in ſucceſſione:vt in ancẽ.deſũcto.C.ad tertu.
videte pᷣmo dictũ Guil. de cu.q; intelligo qñ extraneus ſu

it ſubſtitutus vulgariter pupillo in fauoꝛem ſilij teſtõꝛis
fris pupilli cui foꝛte multa legata ⁊ ſideicõmiſſa reliqt nec

eũ voluit grauare onerib hẽditarijs: als ponẽdo ſimpłr

exneũ eẽ ſubſtitutũ vulgariter pupillo eadẽ rõne:qꝛ pater

excluſit filiũ ſuũ a ſucceſſione ipſius pꝛis q̃ magis ẽ ſibi de/

bita qᷓ; ſucceſſio fris:in.l.ſcripto in ſi.j.vñ liberi.videt᷑ ipſũ
excluſiſſe a ſucceſſione pupilli:vt.j.dicã cũ ſilibus qõnibꝰ.
Itẽ dictũ dñi Rai.ꝗ dicit ꝙ hoc hʒ locũ in fre vtriq; con

icto:ſecus ſi ab altero tm̃ parẽte intelligo ſcilicet mr̃e tm̃.

na m ſi eẽt tm̃ ex pꝛe adhuc ſtat rõ Gui.per.l.cũ acutiſſi/
mi.cũ ſilibus. Nec ob.ſi dicis nõ eſt eadẽ rõ q̃ in mr̃e:im/
mo eſt eadẽ rõ que in mr̃e.iſ.vna ex rõnibus.ſ.pᷣſũpta volũ
tas defũcti:⁊ ex pluribꝰ rõnib ſufficit vnã ſubeſſe: vt.l.ſi
vẽter. S.in bonis.j.de pᷣui.credi.⁊ inſti.de nup.S. affinita⸗
tis.⁊.l.liberoꝝ.de his ꝗ no.infa.cũ ſuis gl. Iſta aũt pꝛece
dẽs rõ põt intelligi quãdo ipſe idẽ frater eſt ſubſtitut vul
gariter: qꝛ tũc ipſe idem ſuccederet ex tacita pupillari.nec
tractemꝰ an ipſe excluderet᷑ a ſeipſo:⁊ iõ dixi ꝙ tacita pu
pillaris nõ excludit ⁊ quoſdã alios. Quero ꝗd ſi ꝓbe
tur ꝙ teſtõꝛ voluit mr̃em excludere vigoꝛe tacite pupilla

ris: Glo.rñdet ꝙ mr̃ excludit per.l.in teſtõ in fi. C. de teſt.

mili.h̊ no.glo.in.l.pᷣcibus ſuꝑ ver.oĩmodo.C. e.⁊ bñ di/
cit.Ad idẽ facit.l.iam h iure.j.e.ſed dices ſi volũtas deſũ
cti ꝓbat:ergo nõ eſt tacita pupillaris:ſʒ eſt pupillaris ex/
pꝛeſſa. Rñ.nõ eſt verũ:imo nullã mẽtionẽ facit de pupilla
ri:⁊ tñ pᷣſũpta volũtate facit.põt aliqbus ↄiecturis ↄſtare
vt.j.declarabo per exẽpla. ¶ Quero ergo ⁊ reuoco ĩdu
biũ quot teſtes regrunt᷑ ad ꝓbãdum iſtã volũtatẽ defũcti:
Vigdete determinatio iſtius.q.depẽdet ex quadã dubie/
tate.ꝗdam eniʒ dicũt ꝙ quãdo mater eſt in medio vulga
ris exp̃ſſa nõ cõtinet eã.⁊ h videt ſẽtire glo.C.e.l.pcibus.
Alij dicũt ꝙ vulgaris expᷣſſa bñ ↄtinet tacitã pupillarẽ:ſʒ

„

nt
na,
dlie

dle
erti
trg
Iris
li,
ot

ce

2

— —* —

= — — —

— ☛ =

BSe vulga.⁊ pupil.ſubſti.

cõtra mr̃em nõ hʒ effectũ ⁊ iſta eſt vera vt examinabo e⸗
l.cẽturio.vbi gl.tãgit ſi h ẽ ꝙ cõtinet tacita pupillaris:lʒ

nõ hẽat effectũ ptra mr̃em. Iſta ꝓbatio ſit ad declaratio/

nẽ hui volũtatis.ſ.hui tacite pupillaris cõtẽte in expᷣſſa
vulgari.⁊ ꝓbatio declaratoꝛia põt ſieri ꝑ duos teſtes: vt
l. hẽdes palã.S.ſi notã.. de teſta.⁊ ibi ꝑ gl.? Di.ſi ſi tene
rem aliã opi.ſ.ꝙ nõ cõtinet tũc iſta ꝓbatio fieret ad ĩdu

ctionẽ noue volũtatis nõ ad declarationẽ:iõ reqrent. vij.
teſtes ꝑ ea q̃ no.in.S.ſi notã.teneas pᷣcedẽtem opi.ꝑ ea q̃
dicã in.l.cẽturio. ¶ Quero ex ꝗbꝰ pᷣſumat iſta voluntas
defũcti ꝙ voluerit mr̃em excludi ꝑ tacitã pupillarẽ? Rñ.
ex qᷓtuoꝛ pᷣncipalr. Pꝛimo ex his q̃ teſtõꝛ dixit ex teſtamẽ
tũ. Scðo ex his q̃ dixit in teſtõ.Tertio ex cõditione mr̃is

⁊ ſilium ꝑſonarũ de ꝗbus excludẽdis tractat. Quarto ex
cõditione pſone ep ꝗ ẽ ſubſtitutus. Aideam de quo/

libet. Dixipᷣmo ex his qꝗ̃ teſtõꝛ dixit ex teſtm.qd eniʒ ſi añ
dixerit ſi ſili moꝛiet nollẽ ꝙ m̃ eius hẽret vnũ obolũ vl ſi
milia ̈ba: Qerte vẽ ſufficere:argu.ad hoc..ti.j.l.quotiẽs
§. j.⁊ qð ibi nõ.Ad idẽ.j.de le.j.l.ſigs in ſundi vocabulo.
ꝓ hoc.l.titio.S.idẽ rñdet.j.de v.obli.cũ ſuis ſilb. ¶ Se
cũdo põt apparere ex vbis poſitis in teſtõ.ꝗd enim ſi te/
ſtatoꝛ mr̃i pupilli relingꝗt aliqd ⁊ iuſſit eã eẽ cõtẽtã vt plus
de bonis ſuis petere nõ poſſet: In hoc dicit Guil.ſiqdem
alia vᷣba fuerũt adiecta legato relicto ab ipſo pupillo: tũc
mr̃i nõ p̃iudicat in ſucceſſione q̃ venit poſt moꝛtẽ pupilli:
vt.l.paulo calimacho.S.jꝗ de lega.iij.ſed ſi illa vᷣba eſſent
adiecta in aliquo legato relicto a ſubſtituto pupilli:tũc ſe
cus.pᷣſumit enim ꝙ voluerit ſubſtitutũ mr̃i pferre:vt.l.pe/⸗
to in pᷣn.j.de leg.ij.ꝓ hoc facit.l.ſdeicõmiſſa.S.ſiqs ita.ĩ.
de le.iijj. ⁊ qð ibi dixi vobis.⁊ qð puto verũ. C Sʒ qd ſi te

ſtatoꝛ reliqꝗt vxoꝛiſue aliqd donec vitã vidualẽ ſeruauerit

⁊ ipſa trãſiuit ad ſcdᷣa vota:an ex pᷣſũpta volũtate deſũcti
ſicut ꝑ trãſitũ ad ſcdᷣa vota ab ipſo relicto pᷣuat ita exclu/
dat a tacita pupillari: Nidete ꝓ futuris annis illud fidei

cõmiſſũ vel legatũ annuũ põt deberi a ſubſtituto pupilli ſi

cut ab ipſo pupillo:vt.l.ſi füdũ ſub cõditione.S.ſi pꝛ.j.de
le.j.⁊.l.nõ ſolũ.S.liberationis.j.de li.le.⁊ iõ ſicut ꝑ trãſituʒ
ad ſca vota teſtatoꝛ voluit eam eo relicto pᷣuari etiam in
ꝑſona ſubſtituti ſeu alterius heredis pupilliꝑ curſũ ⁊ ſuc/
ceſſionẽ tꝑis eadẽ rõne pᷣumit᷑ ꝙ voluerit eam ꝑ trãſitum

ad ſcda vota exclubi a tacita pupillari. Tertio põt p/

bari ex cõditione ꝑſone mr̃is ⁊ cõſimiliũ ꝑſonarũ de ꝗbꝰ

excludẽdis tractat᷑.vt ecce ꝗd ſi mr̃ erat inimica teſtatoꝛis

qꝛ foꝛte habuerat amicitiã cũ vno ſcholare vel ſcriptoꝛe:⁊
ſic multũ eũ offẽderat: Certe pᷣumã eum voluiſſe ipſam ex
cludi a tacita pupillari: vt.l.iij.in ſi.⁊.l.ex parte.j.de ali.
le.⁊.l.ſi inimicitie.j.de his qbus vt indig.⁊ hoc etiã tenet
Guil. Itẽ ꝙ ſi mater nõ ẽ capax hẽditatis pupilli:qꝛ tuto
rẽ pupillo nõ petijt. certe ꝑinde ẽ ac ſi nõ eẽt mr̃:vt.l.ij.in
ſi.j.ad tertul.⁊.l.j.S.pe.j.de ↄtrata.⁊ ibidixi.Idẽ eẽt dicẽ
dũ ſi poſt moꝛtẽ pupilli vxoꝛ teſtõꝛis aliqd inhoneſtũ ſeciſ
ſet:vt nõ.in.l.ſideicõmiſſũ.C. de ſideicõmil.⁊.l.ſoꝛoꝛem.C.

de his qui. vt indig. C Quarto dixi ꝙ ꝓbat᷑ ex cõditioue

ꝑſone ſubſtituti.pono enim ꝙ fr̃ pupilli ſiliꝰ teſtõꝛis ẽ ipſi
pupillo ſubſtitut᷑ vulgariter.certe tacita pupillaris exclu

dit mr̃em q; pſũptio eſt ꝙ teſtõꝛ voluit ſiliũ ſuũ vxoꝛi pter⸗/

ri:arg.l.cũ acutiſſimi.cũ ſilibus.C. de ſideicõmiſ.⁊ hoc vi/
dei ſetire gl.in.l.pᷣcibus.C. e.circa finẽ vlt.glo.hoc etiã vi
dei ſetire Aʒo ĩ ſũma.e.ti.Et hoc vi ſeẽtire Ja. de ra.⁊ plu/
res alij in.l.fi.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.qð multũ mihi videt᷑ cõſo
nũ volũtati deſũcti.fſacit ad hoc.l.peto.S.ſi.j.de leg.ij.fa⸗
cit etiã.llutius.S.ti.j.⁊.l.gnãliter. C. de ĩſti.⁊ ſubſti. NPꝛe
dicta vera in fre pupilli:ſec' in fre teſtõꝛis patruo pupilli:
ſm Guil.de cu. vt.l.iij.ſcdᷣo rñſo de le.pᷣſtã. Sʒ quid de
mẽẽ defũcti. ꝗd enim ſi mr defũcti ẽ ſubſtituta vulgarit᷑ pu/
pillo: Dicit Guil.de cu.idẽ qð in filio pari rõne:qm ab in
teſtato pariter ſuccedẽt pupillo ſicut ſli teſtõꝛis pupilli ſ

vt in auẽ. defũcto. Itẽ q; ẽ de parẽtibꝰ:arg.dicte.l.iij. poſt
pn. de le. pᷣſtan. ita dicit Guil.qdð ſatis placet. ¶ Quint
effect᷑ᷣ pupillaris ſubſtitutionib ẽ ꝙ pꝛ facit ſilio heredem
ſuũ ⁊ neceſſariũ quos facit ſibi:vt.j.e.l.S.pᷣus in ſi.⁊.l.ſʒ c
ſi plures.S.quos poſſumus:j.e.qð tene menti.Eſt tñ vtile
ſcire.nam puto ꝙ exiſtẽtia ſui hẽdis in illo pupillariter ſb/
ſtituto oꝑetur traſmiſſionẽ hereditatis pupilli nõ adite:ſi
cut hẽditatis pine eadẽ rõne:vt dicemꝰ.j.e.l.ſi filiꝰ qui pꝛi.
¶ AUltimo pᷣncipalr ẽ vidẽduʒ q̃liter finiat᷑ ſubſtitutio pu
pillaris. Iſtam materiã ponit glo.tua in.l.in pupillari⸗.
eo.ideo ibi dicam.
Inſtitut cogit adire ꝓpter ſideicõ/

Interdum.min debitũ in ſcðis tabulis. Itẽ adi

tio ſacta ex vi reſtitutionis in integrũ ↄfirmat tabulas pu
pillares.h. d. Et diuidit in duas partes:⁊ q̃libet pars. hʒ
duas lec. In pᷣma parte tene ſcõam lec. In ſcda parte te/
ne lec pᷣmã. ¶ No.tex.ibi aut impꝛobũ ẽ ⁊ẽ. Scða pars
ĩcipit ibi ergo ⁊c. Op.ad pᷣn.S.Et videt᷑ ꝙ fideicõmiſſũ
vel relictũ a ſubſtituto exhẽdati nõ valet:vt.l.coheredi.S.
cũ filie.in fi.S..e.⁊.l.plane.laij.circa pᷣnꝗj.de le.j. Rñdeo
fateoꝛ cõtrariũ niſi ſubſtitut᷑ exhẽdati ſit iſtitut ab ipſo te
ſtatoꝛe:vt in.l.in rõne.S.ſi.j.ad.l.fal.⁊.lq füdum.S.q ſili
os.e.ti.habuiſtis in.l.fi.in pᷣnꝗj de le.iij.⁊ iõ poſui caſũ ꝙ
fuit ſubſtitut' exheredato ille ꝗ fuit iſtitutus a pie qᷓ eſt ſe
cũda lec.poſita in gl.lʒ pᷣma lectura glo.ſit falſa vt ex pᷣdi/
ctis apparet.vide glo.q̃ incipit titius ibi idẽ ſi eũdem ⁊c̃.
hic incipit ſcðᷣa lec.q̃ eſt vera:ſʒ pcedẽs ẽ ſalſa.vel vt ceſſẽt
oĩa cõtraria poſſum ponere caſũ ꝙ filius nõ fuit exhere
datꝰ:ſʒ fuit inſtitutus dato ſibi cohẽde exneo. vñ exiſtẽtia
ſui heredis nihil oꝑatur.vñ opʒ ꝙ heres cogat᷑ adire pꝛo
pter tabulas pupillares ⁊ fideicõmiſſũ relictũ in eis.⁊ hec
eſt tertia lectura poſita in glo. ¶ Itẽ op.⁊ videi ꝙ ꝗs ſit
ſollicitus de hẽditate viuẽtis:vt in auẽ cõtra rogat.C.ad
trevᷣ.⁊.l.archimedoꝛã. C. vt in poſ.lega.dicũt qdã illud ꝓ
cedit ex volũtate teſtãtis.ſed certe hoc nõ ꝓcederet ex vo
lũtate:q̃re dic ibi agi᷑ de hẽditate teſtõꝛis moꝛtui:ſ hic de
hereditate pupilli viuẽtis ſm DBi.⁊ Jac.de are.⁊ Oldra.
¶NVenio ad ſcm vᷣſi.dici᷑ hic ꝙ fuit reſtitutus adeunde
hẽditatis cauſa q̃ro ad qd fuit reſtitut:DNicũt qdaʒ ꝙ fu
it reſtitui vt adeat ⁊ ſic ↄfirmani tabule pupillares. Alij
dicũt ꝙ ſuit reſtitut vt abſtineat vel repudiet.⁊x ſʒ hoc cõ
ſirmat᷑ vulgaris ſubſtitutio vt ſubſtitutꝰ vulgariter poſſit
adire. Iſta lec. Iʒ ſit in ſe vera:vt.s. de minoꝛibus.l.⁊ ſi ſine
§. qð pap.tñ quãtũ ad nrʒ S.nõ ẽ vera:q; h̊ diẽ ſcᷣis tabu
lis: ⁊ ſic loꝗtur de tabulis pupillaribꝰ:ſã ſubſtitutio vulga
ris eſt pᷣme tabule teſtõꝛis Iʒ ſit ſcus gradus tenẽdo ſecũ
dam lec. Op. de.l.q ⁊ ſi ſine.s.de minoꝛi.als ẽ.l. ait pᷣ
toꝛ. S.ſͥ qd pap. So. dicit gl. hoc verũ in liberto ſubſtitu/
to:in ſeruo aũt diſtingue vt ibi ⁊ bñ. ¶ Eltimo S.iſte vẽ
caſus vniꝰ qõnis.Aliꝗs adiuit hẽditatẽ t repudiauit per
reſtitutionẽ in ĩtegrũ:qᷓro vtrũ ſubſtitutus vulgariter poſ
ſit adire de iure ciuili:vel an hẽat neceſſe petere ſmtabul.
Et vi ꝙ hbẽat neceſſe petere ſmtab.q; pᷣmus remanet he
res de iure ciuili:vt.l.q ſoluẽdo..ti.j.ergo ſcdᷣus eodẽ iu/
re heres eẽ nõ põt: ⁊ ſic hʒ neceſſe venire de iure p̃toꝛio.⁊
hoc vident᷑ ſetire vltramõ.⁊ Ci.ſequẽdo eos in.l.q ſe pa
tris.ꝓ hoc videt᷑ eẽ caſus in. S.iſto ibi dũ dicit pᷣtoꝛ ⁊c. Cõ

trariũ ẽ verũ: qꝛ etiã de iure ciuili põt adire: vt.l.jS. ſigs

adita.⁊ ibi dixi ad tertuł.tetigi in.l.j.s.e.in tractatu vul
garis ſubſtitutiõis.Ad hũc tex.rñdeo:q;ꝛ ſateoꝛ ꝙ põt pe
tere Fmtab.nõ tñ ꝑhoc ꝓhibet᷑ adire de iure ciuili.Ad q̊
ria rñdeo vt dixi in.S.ſiqs adita.⁊. S. e.l.j.
N Bi aliquis ſubſtituat filio exheredato de
* US. ber ſibi pꝛius heredem ſcribere: als ſub
ſtitutio vitiatur:ſed ſi ſubſtituat ſilio inſtituto oꝛdo nõ at/
tenditur. hoc dicit vſq; ad fi. Nota tex.ibi vſq; adeo.
dicitur hic quia conuerſio oꝛdinis vitiat ſubſtitutionem.

De yulga.⁊ pupil.ſubſti.

cõtra.ſ.pxi.S.dicũt ꝗdam ꝙ iſte.S.per ſequẽtẽ coꝛigitur
Certe nõ eſt veriſimile ꝙ ſtatim iuriſcõſultus ſe coꝛigat:vt
l. nã ad ea.j.de odi.⁊ demõ.Alij dicũt hic de rigoꝛe ibi de
equitate.certe eſt idẽ dicere qð coꝛigere:q̃re gl.dicit hic
loqtur quãdo ſubſtitutio ſit ſilio exheredato: ibi qñ ſilio
inſtituto. Quidam doc.vltramõta.dicẽtes ꝙ nõ vidẽt rõ
nem huius gl.dicũt aut ſubſtitutio ſit diuerſis tempoꝛibꝰ
⁊ hʒ locũ etiã iſte.S.aut ſit eodẽ tꝑe ⁊ eodẽ cõtextu:⁊ tunc
bʒ locũ ſequẽs.S..·⁊ hoc tʒ Pe.⁊ vĩ hoc tenẽ gl.in.l.ſiqs.
cũ.S.j.e.certe inqtũ ipſe dicit ꝙ teſtm ſit diuerſis tpibus
dz Fuari ille oꝛdo dicit verũ:ſʒ inquãtũ dicit ꝙ h.S.non hʒ
locũ qũ ſieret eodẽ tꝑe male dicit.pᷣmo ↄ glo.j.huiꝰ. S.ſcðo
cõtra tex.dicit eni ſcripture in ſingulari numero:⁊ ſic ĩnu
it ꝙ erat eadẽ ſcriptura eodẽ tꝑe facta nõ diuerſis:⁊ I¶ di/
cit vno cõtextu:⁊ ſic vno tꝑe ſactũ:teneamus ergo ſo.glo.
Quero q ẽ rõ diuerſitatis vtrũ ſubſtitutio ſiat exhẽda
to vel ĩſtituto: Dicũt ꝗdã:qꝛ q pꝛ exhẽdat ſiliũ nõ fac qð
dz: c iõ dʒ plus aſtringi.ſʒ nihil ẽ dicẽ qꝛ foꝛte facit qð dʒ
exhẽdãdo ſiliũ ex iuſta cauſa:q̃re puto eẽ rõnẽ qñ pꝛ ĩſtitu
it filiũ ⁊ ei ſubſtituit:ſiue p̃cedat ſubſtitutio ſiue ſequa ſᷣm
oꝛdinẽ ſcripture ſempꝑ ſeqtur ſubſtitutio ⁊ pᷣcedit ĩſtitutio
Fm oꝛdinẽ ĩtellect᷑:vt.j.ꝓxi.S.iõ ſatiſfactũ ẽ reſcripto impe
ratoꝛis qð reqrit iſtitutionẽ pᷣcedere.ſʒ qñ ſiliꝰ fuit exhere
datꝰ nõ põt dici ꝙ iſtitutio pcedat ſm oꝛdinẽ intellect:iõ
ſubſtitutio vitial᷑:qꝛ ẽ omiſſus oꝛdo.Et hoc ſacit ad.q.di/
co in libello peto eũ cogi ⁊ cõpelli:⁊ ad pᷣdicta cõdemna/
ri.vẽ ꝙ talis libellus nõ ꝓcedit qꝛ pᷣmo petit executionem
qᷓ; ſniam. certe ĩmo ꝓcedit:qꝛ ſᷣm oꝛdinẽ ĩtellect' pᷣmo pe/
tit ſniam q; executionẽ:vt hic ⁊.l.talẽ.S.ti.j. ¶ Elterius
op.dẽ h̊ ꝙ oꝛdo dʒ attẽdi.cõtra in.l.ambiguitatẽ.⁊.l.pꝛe
poſteri. C. de tel.⁊.l.nec enim de ſo.⁊.l.qd.j.de pecu.le.⁊ ĩ
ſti. de leg. S. añ hẽdis. Gl.dicit ꝙ ad alia nõ curat᷑ oꝛdo vt
in cõtrarijs.ſʒ certe iſta ſo.nõ hʒ ĩtellectũ.Alij vt DBi.in.l.
nec enĩ de ſo.dicũt.Aut apparet de mẽte diſponẽtis:⁊ nõ
curat᷑ de oꝛdine vt in cõtrarijs:aut nõ ↄſtat de mẽte teſtã
tis ⁊ tũc oꝛdo dʒ attẽdi:vt.l.quotiẽs.de vſufruc.Sʒ ꝑ hoc
nõ ẽ rñſũ ad hãc.l.qꝛ hic apparet de mẽte:⁊ tñ oꝛdo attẽ
dit᷑. Alij vt Ci.in.l.ppoſteri.C. de teſta.dicũt aliter ⁊ imꝑ/
ſecte:q̃re puto ſic dicẽdũ ꝙ triplex ẽ oꝛdo.pᷣmꝰ ipſius rei
quo ad aliq̃ res in eſſe ꝓducit.Exẽplum in ſnĩa q̃ dʒ ferri
pᷣcedẽte libello ⁊ litis cõteſ. Item teſtm dʒ hẽre certuʒ nu
merũ teſtiũ ⁊ inſtitutionẽ heredũ ⁊ ſilia ⁊ ꝙ pᷣcedat inſtitu
tio ⁊ ſubſtitutio ſeq̃tur vt hic. Scõs oꝛdo ẽ tẽpoꝝ vnirei
ad aliã rẽ:qꝛ vna in tpe pᷣcedit aliã.Tertius oꝛdo eſt ſcri
pture ſiue locutionis ¶ Circa pᷣmum cõſtat ꝙ q̃libet res
dz hẽre in ſe oꝛdinẽ ꝓductionis:vt in auc.de hẽ.⁊ ſal.S.in
oꝛdinatas.ſʒ dubitat᷑ an oꝛdo omiſſus hẽat vitiare vł nõ.
Circa qð dic aut ẽ oꝛdo neceſſitatis:aut volũtatis:aut du
bitat.pᷣmo caſu omiſſio oꝛdinis vitiat:vt.C. de ſen.l.ꝓla/
tã. ⁊ de here.acti.l.vt debitũ.⁊ in pñti.S.mõ id qð dico vi
tiat:dic qñq; ipo iure:qñq; facto iudicisivt.l.j.⁊ ibi nõ.C.
de appel.ſcðo caſu tũc omiſſio nõ vitiat:vt.l.p̃poſteri.C.
de teſta. ⁊c iſti.de le.S.añ hbẽdis. Tertio caſu qn dubitatur
tẽ aut omiſſio talis oꝛdis ẽ magni pᷣiudicij tũc vĩ oꝛdo ne
ceſſar ⁊ omiſſus vitiat: vt.l.cũ hi.S.ſi p̃toꝛ.de trãſac.aut
ẽ modici pᷣiudicij:tũc oꝛdo volũtarius ⁊ omiſſus nõ vitiat
vt. l.j. in fi..de vẽ.inſpi.⁊ iſtud ꝑtinet ſcire ad multa.po/
ne in ĩuẽtario omittit᷑ ponẽ ſignũ crucis.puto ꝙ nõ vitiaĩi
cõſectio inuẽtarij:qꝛ cũ talis oꝛdo ĩpoꝛtat modicũ p̃iudici⸗/
um videt oꝛdo volũtarius nõ neceſſariꝰ:iõ omiſſus nõ viti
at:vt.l.j.in ſi.⁊ ibi dixi de vẽ.iſpi.ſecus ſi omitteret᷑ citatio
creditoꝛis q̃ẽ magni pᷣiudicij:vt.l.cũ hi..S.ſi ptoꝛ.de trã/
ſac.¶ Circa ſcõm q̃rũ vtrũ oꝛdo tpis ſit ſpectãdus vt in/

ducat p̃lationẽ in iure: Dic aut q̃r mus de honoꝛibꝰ:aut

alus iuribꝰ. Pꝛimo caſu aut qͥrimus de oꝛdinãdis:⁊ tũc
nõ inſpicit oꝛdo in tꝑibus vt pᷣferat᷑ antiqoꝛ ſʒ dignioꝛ: vt
Lhonoꝛcs.in pᷣn.de decu.⁊ in auẽ.de monachis.S.oꝛdina

tionẽ. C.de decur.l.ſubeũda.li.x.cũ ſilibꝰ.fateoꝛ tñ ꝙ ĩ ip/

ſius oꝛdinãdi ꝑſona ĩſpicit oꝛdo vt gradatĩ aſcẽderit:vt.l.
hi gradati.de mu.⁊ ho.in pn. ⁊.l.honoꝛes.S.gerẽdoꝝ.e.
ti. ſallit vbi eẽt aliter ſpãliter ꝓuiſũ:vt.l.hᷣmiceri.C. de oſ/
ſi. pfec.vꝛ.⁊ de aduo.diuer.iudi.l.petitionẽ. aut qrimꝰ de
iã oꝛdinatis ĩuicẽ pᷣferẽdis ⁊ oꝛdo tꝑis inſpicit:vt.l.j.j.de
albo ſcribẽ. ⁊. C. de cõſul.l.j.li.xij aut q̃rimꝰ de alijs iuri/
bus realib vel ꝑſonalibus ⁊ tũc plene diſtingue ꝑ glo.ita

dicit Di. in. l. pᷣuile.j.de pᷣuile.cre.⁊.l.cũ vn' de bonis auc.

iudi.poſ.⁊.l.ſi finita.S.ſi plures.de dã.infec.⁊ in q̃libet ea
rũ dixi.⁊ per Di.in.c.q boꝛ.ex de reg.iur.li.vj. ¶ Circa
tertiũ.ſ.circa oꝛdinẽ ſcripture vel locutionis q̃rũ vtrum de
beamus ſpectare:vt ex eo aliqd pᷣuumam: In hoc dic aut
mẽs diſponẽtis ẽ certa ⁊ nõ curam de oꝛdine:vt.l.nec.n.
ſ. de ſol. ⁊.l.cũ pꝛ. S.ſi fideicõmiſ.j.de le.ij.ꝛ.l.qdã.vt ĩ poſ.
le. Aut ẽ dubiũ ⁊ ĩſpicimus oꝛdinẽ:vt.l.gnãliter.S.ſiqdeʒ.
j.de ſideicõmil.li.⁊ de vſufru.l.quotiẽs.in pᷣn.cũ ſili.⁊ ita
loꝗtur pᷣma cõſtitutio.C. circa ſinẽ:qꝛ ſi ex die ⁊ cõſule ap/
paret de bᷣoꝛitate vel poſterioꝛitate ſtamꝰ certo als in du
bio lex q̃ ẽ pus poſita pᷣmo vr facta:⁊ ſic vð ꝙ oꝛdinẽ ſcri⸗
pture attẽdimi vt ex eo aliqd p̃ᷣumamus.

Is E„ι Düc.S. ſũmaui cũ pᷣcedẽti ? di/
Sed et ſiq uis. uidii in tres partes. In pꝛima

parte fecit pᷣmo ſubſtitutionẽ pu pillarẽ. In ſcᷣa parte ſe/
cit ſubſtitutionẽ vulgarẽ:deinde inſtituit ⁊ extitit cõditio
vulgaris. In tertio ſubſtituit eodẽ modo tñ deſicit condi
tio vulgaris ⁊ extitit cõditio pu.ſcða ibi ſʒ ⁊ ſiita.tertia ibi
⁊ ſi cxtitit. ¶ Tex.in ſi.ibi impuberis.ſʒ hic nõ incipit a
teſtõ impuberis ſm oꝛdinẽ ĩtellectus:lʒ oꝛdo ſcripture ſeu
oꝛdo locutionis aliud inducit. Op.ad hũc.S.õ.ꝓxi.F.
So. vt ibi dixi.Et ſacit ad qõnẽ mirabilẽ:vtruʒ vulgaris
expᷣſſa que cõtinet tacitã pupillarẽ in ſe trahat᷑ ad bona ĩ
puberis: Di.dicit ꝙ ſic.allegat ꝓ caſu hũc.S.j.vᷣſi. ſʒ ſi ita
ibi ſeius ei heres erit ⁊cc.⁊ exponit Di.ei ſcilicet ĩpuberi:vt
ad ꝓxima ſiat relatio.ſʒ Guil.de cu cõtradicit ꝙ; ꝑ vulga
rẽ ſuccedii defũcto nõ pupillo. Ad hũc. S.reſpõdet expo/
nẽdo ei ſcilicet teſtatoꝛi.hũc paſſũ examinani.s.l.ꝓxima ĩ
tractatu vulgaris. Nõt etiã q̃ri:an tacita vulgaris cõten
ta in expᷣſſa pupillari trahat ad bona ĩpuberis: Dicit Di.
tẽ caſũ in.l.ꝗ fũdũ.S.heres.j.ad.l.fal.Examinaui..e.l.j.ĩ
tractatu vulgaris:ideo nõ inM in boc.
S ui eſt heres defũcto ꝑ me/
Mm filio.diam pſonã alterius n ad/
mittit ex ſubſtitutione facta per hec vᷣba qſquis
mihi heres erit ⁊c.hoc dicit. ¶ Oppo.ſ.e.l.ſi in teſtamẽ
to.Solu.vt ibi videbitis. Quero dicit ꝙ dñs nõ põt eſ
ſe heres ex vigoꝛe illius ſubſtitutionis:qᷓro ꝗd in ſeruo ꝗ
fecit heredẽ:Dñs Jaco.de are.dicit ꝙ ſeruus nõ poterit
eẽ heres:q; nullo tẽpoꝛe ſuit heres:lʒ ſecus in filio:vt.l.cũ
ſilio.j.de le.j.qð tenet Ci.in.l.cum ꝓponas.C. de here.in
ſti.puto ꝙ nõ bene dicat ĩmo puto ꝙ idẽ in ſilio ⁊ ſeruo:
yt.l.qui liberis.S.hec verba.j.e.dixi plene in.l.cum ſilio.
ideo puto ꝙ ipſe ſeruus vel filius poterit eẽ heres ꝗ non/
dum nomẽ heredis retinet.facit.j.e.l.ex ſacto.S.iulianus
⁊.j.e.l.in ſubſtitutione. 7 leb
. „ AKſta eſt multu pulchꝛa
() Am boc iure. ⁊ notabilis len bꝛe /
uuiter hoc dicit vſq; ad verſi.qð ius. Subſtitutio
facta impuberi vulgariter cõtinet tacitã pupillarẽ:⁊ facta
pupillariter cõtinet vulgarẽ tacitã.h.ð. ¶ Op.qꝙ ꝓuiſio
ſacta in vnũ caſum inducat in alio remotionẽ: vt.l.cõmo/
diſſime..de lib.⁊ poſthu.⁊.l.ſi cũ dotẽ.in pᷣn.s.ſo.ma.i.
foꝛmat hoc cõtrariũ in.l.pᷣcibus.⁊ ſinaliter nihil dicit.naʒ
dicit ꝙ ẽ fauoꝛe pupilli.iſta nõ eſt vera ſo.q;ꝛ fauoꝛ pupilli
ẽꝙ vulgaris ↄtinet pupillarẽ:ſʒ ꝙ pupillaris ↄtineat vul
