Ʒuenire:ſecꝰ ſi ad teſtiſcãduʒ.qdð nõ placet.ar.l.tribunꝰ.
§F. . ð. de teſta. mili.niſi ꝗs ſigillat ad nõ obligãdũ ſe et ſtat᷑
ſigillo.tene gl.de ſide vo ſigilli dic vt ꝑ doc.in.l.ſiqua ꝑ ca
lũniã.de epi.⁊ cle.ꝑ Guil.in.l.ſi ꝓcura.S.de pꝛocura.ꝑ ca

no.ex de ꝓba.c.poſt ceſſionẽ.⁊ tetigi in.l.ſi publicanꝰ. de
pub.mõ habes glo. ¶ Quero vtrũ ſit vex regulariter ꝙ
dictũ vnius teſtis deaſcripꝶj in inſtr̃o reddat inſtr̃m ſuſpe
ctũ: Glo.notabilit᷑ dicit aut pᷣter illũ remanẽt tot teſtes qᷣt
ſufficiũt ⁊ inſtrumẽtũ nõ reddit ſuſpectũ: als ſecꝰ. ꝓbatur
ꝑ tex. in.l.cũ tabule.j.de bono.poſſeſ.Fᷣmtabu.qð tʒ In/
no.in.c.cũ ioannes.de ſide inſtru.⁊ ibi per Jo.an. Ja.de
are.⁊ Qi.refert in.l.in exercẽdis.C. de ſide iſtru.vide glo.
et ſigna qꝛ ẽ nõ. C Pꝛo declaratiõe materie q̃ro poſtqᷓ;
certũ eſt ꝙ teſtamẽtũ debʒ aperiri qualit᷑ hoc fiet: Rñdeo
ſiqdẽ teſtes ſint pñtes facilis ẽ cognitio: qꝛ vocabunt oẽs

vt ſua ſigilla recognoſcant: vt.l. cñ ab initio.j.eo.ſi vo oẽs

nõ ſunt pñtes vel nullus ⁊ res vꝛgeat aperiũ coꝛã honeſtis
pſonis:vt.l.ij.C. eo.⁊.j.e.l.ſed ſiqs ex ſignatoꝛibꝰ.⁊ boc ẽ
verũ ꝙ ſi aliqs petit tabu. aperiri tm vel etiã reſpici ⁊ ſcri
bi nõ dico inſinuari vel publicari: qꝛ tũc requirit alia ſolẽ

nitas: vt ſtati dicã. ¶ Quero ꝗd ſi aliquis petit apeririĩ

ſinuari et publicari? Rñdeo tũc debẽt citari oẽs teſtes et
iurare ⁊ interrogabũtur ſi ſua ſigilla recognoſcũt ⁊ ſi ſub⸗
ſcriptiões ⁊ ſi nõ ſunt pꝛeſentes nõ cogent venire ſed mit
tetur ad eos:vt.l.cũ ab initio.⁊.l.ſiqs.j.e.et iudex publi
cabit eoꝝ dicta et tenoꝛẽ iilius cedule:⁊ tũc decetero habʒ
vim publici ĩſtrumẽti: vt.l.publicari.C. de teſta.⁊ de hoc
tangã.l.ꝓxi.in kᷣn. Reſtat hic videre vltra quomõ hi te/
ſtes ↄdicẽtes inſtrumẽto ĩpugnent inſtrumẽtũ: Dicã.j.l.
ꝓxi. Et ad declarationẽ pꝛeſeni᷑ materie qꝛ reuocai ĩ du/
biũ qñq; de viribꝰ teſtamenti. et per doc.multũ intricate
traditur: ideo dic qũq; reuocat in dubiũ vtrũ inſtrumẽtũ
ſit ſcriptũ manu eius de quo dicii: ⁊ tũc ſi tabellio viuit ei
dicto ſtet:vel ſi nõ viuit per cõparationẽ litteraruʒ appꝛo
batur ⁊ ſacit plenã ſidẽ: vt.l.ſiquis decurio.C.de lal. et in
auẽ.de ſide inſtru.S.ſi vero moꝛiant᷑. cũ.S.ſe.⁊ no.in auẽ.
ſi cõtractꝰ.de fide inſtru. Qñq; reuocatur in dubiũ vᷣitas
iſtrumẽti an ſit verũ quod ſcriptũ eſt in eo: ⁊ hic aduertẽ-
dũ eſt: aut ð inſtrjm nil ꝓbat et in dubio ſtat᷑ inſtrumento:
vt.l.cũ p̃cibꝰ.C. de ꝓba. aut ðᷣ inſtrumẽtũ aliqd ꝓbatur ⁊
hoc aduerte. Qñq; gdicũt iſtrumẽto oẽs teſtes ibi aſcri/
pti dicẽtes ſe nunq; inter fuiſſe:⁊ tũc dicũt quidã ꝙ ꝑ hoc ĩ
ſtrumẽtũ nõ repꝛobat᷑: quia ꝗlibet eoꝛũ eſt ſingularis ĩ di/
cto ſuo:& nõ facit ſidẽ:vt.l.iureiurã.C.de teſti.ex de elec.
c.cũ dilecti.ſed hoc ẽ falſũ cũ dictũ vni teſtis aſcripti in in
ſtrumẽto faciat vacillare ſidẽ inſtr̃i vt h:mltomagis ſi oẽs
¶ Pꝛeterea teſtes ad hibent in inſtr̃o vt ꝑ eos adhibea
tur ſides inſtro: vt in auẽ.de ſide inſtru.S.ſi vero.ſʒ nũcꝑ
eos ſides nõ interponii:g cẽ. ⁊ pꝛo hoc videi caſus ex de
ꝓba c.tertio loco.⁊.c.tam litteris.iĩ ſi.de teſti.⁊ iſta ẽ veri
tas.Ad ↄꝛiũ rñdẽt ꝗqdã pᷣmo qñ vnus dicit ſe nõ ĩterfuil/
ſe videt᷑ de alio dicẽ qui nõ potuiſſet eſſe ibi ꝗn vidiſſet: ſ
hec nõ eſt bona rñſio:q; alij eſſe potuiſſẽt quos ille non vi
diſſet niſi diligent ⁊ ſubtiliter aduertiſſet.ſic mõ hic ĩ ſcho
lis ſunt młti de ꝗbus neſcirẽ dicẽ an ſint vel nõ niſi diligẽ/⸗

ter aduerterẽ. Alij rũdẽt ꝙ ſufſiẽ ꝙ teſtes ſint ocoꝛdes in

dicto Rʒ ĩ rõne ſint diuerſi:vt no.i.l.ob carmẽ.i ſi.S.de teſti.
Sʒ h̊ oẽs ↄcoꝛdãt ĩ dicto dicẽtes inſtr̃m eẽ ſalſu.ſʒ hec rñ
ſio nõ eſt bona:qꝛ aliqd eſſe falſũ vel nõ ſpectat ad iudici/
um intellectꝰ:vñ teſtis nõ interrogat᷑ de hoc:ſʒ ſuꝑ aliquo

fccõ anid fuerit vl nõ fuerit. dic g ꝙ illi teſtes nõ ſũt ſingła

res imo ſũt ↄteſtes. C Ad cuius declarationẽ pᷣmitto ꝙ
oẽs teſtes ĩ rõne ꝓxima ⁊ imediata ſui dicti de neceſſitate
ſũt ſinglares. Na cũ rõne reddit ꝑ ꝓpꝛiũ ſenſũ: vt.l.ꝗ te/
ſtamẽto.i fi.Sẽ. de teſta.⁊.l.teſtiũ.C. de teſti.ꝗlibʒ ẽ ſingłar
de ſeſu ſuo nõ de ſenſu alteri. ſiẽ g̊ ĩ affirmatiua ſufficẽt ſi
ples dicerẽt ſe vidiſſe:ita ĩ negatiua ſi ples dicunt ſe nõ vi

diſſe: illi eniĩ teſtiſicant᷑ per appꝛoximationẽ ſẽſus ad rẽ ſẽ

ſatã: qꝛ dicũt vidiſſe iſti ꝑ ſubtractionẽ ſenſus a re ſubſtã/
tiata:qꝛ dicũt ſe nõ interfuiſſe.Et hoc ſi volo ꝓbare iſtru
mentũ eſſe falſuʒ eo ꝙ inſtrm eſt vnũ totũ cõtinens id per

eti

po
tin

Quẽadmo teſta. ape.

quod inſtrumẽtũ eſt factũ ⁊ coꝛã iſtis teſtib factũ. Sed ſi

quis velit dicẽ cõtractui nõ iĩterfuiſſe ſimplłr:tũc eſſet neceſ
ſe ꝙ ꝓbaret᷑ ꝑ teſtes aliq̃ coartatiõe loci vel tẽpoꝛis ĩ quo
talis ↄᷣctus diceret᷑ ſact:et ꝙ teſtes tũc dicerẽt ſe ĩterfuiſſe
⁊ tale qd factũ non eſſe. Qũo quid ſi vn ex teſtib aſcri
ptis ĩ inſtr̃o õdicit:Diſtigue vt dixi.s.aut ẽ ſupꝛa numeꝝ:
aut nõ. lʒ Jo.dixerit hoc eẽ ſpãle ĩ teſtõ: tñ oẽs doctoꝛes
dicũt idẽ ĩ qlibet inſtrumẽto. Inno.in.c.cũ ioãnes.et Ja.
de are.⁊ alij. Qũo qd ſi duo ex teſtibP aſſumpi ĩſtru/
mẽto otradicũt dicẽtes ſe nõ ĩterfuiſſe? Quidã dicunt eo
dẽ mõ:aut in iſtrumẽto remanet ſufficiẽs numerteſtium
aut nõ:qꝛ illi ſunt ſingulares ĩ dicto ſuo.ſed dico ꝙ ſũt cõ
teſtes:iõ ĩſtrumẽtũ reddit᷑ falſũ niſi ꝑ aliquos teſtes appꝛo
bel:vt.l.optimã.C. de cõtra.⁊ cõ.ſti.⁊ ſtatĩ dicã.vt tñ ceſ⸗
ſent ille dubitatiões cõſulo ꝙ ſiat articulus illo mõ ꝙ ta
li loco ⁊ tꝑe tales teſtes nõ fuerunt pñtes huic gctui et ꝙ
vn nõ ſuit cũ alio ĩ dicto loco nec potuiſſet eẽ ꝗn ſe inuicẽ
vidiſſẽt:tũc enĩ qlibet deponẽt de abſentia ſua ⁊ alteri ⁊
abſq; dubio nõ eſſẽt ſinglares. C Quero qd ſi teſtes di/
cunt ſe nõ recoꝛdari vtrũ ĩterfuerũt vel nõ: Inno.dixit ꝙ;
inſtrumẽtũ manet validũ:qꝛ ↄtra ipſũ nihil ꝓbat᷑ ⁊c. vt.l.
cũ pꝛecibꝰ.C. de ꝓbatio.qð optime ꝓbat᷑ ꝑ gl.hui.S.vbi
dicit ſi teſtis dicit ſe nõ cognoſcẽ: ſi tñ ſigillũ appareat nõ
reddit᷑ ſuſpectũ. ¶ Quũo quid ſi teſtes dicũt ſe ĩterfuiſſe )
ctui:dicũt tñ aliter fuiſſe ſcriptũ qᷓ; fuiſſe actuʒ? Rñdeo ſi
ſint plres iſtrumẽtũ reddit falſũ:vt.d.l.cũ pᷣcibꝰ. ¶ Que
ro quid ſi inſtr̃m ẽ ſubſcriptũ manu eiꝰ qui vult teſtm̃ ĩpu/
gnare an poſſit: Rñdeo ſic.põt enĩ ꝓbare ꝙ ĩ ſubſcriptj.
fuit decept: q; oſtẽſo ſibi iſtrumẽto fuit dictũ ꝙ cõtineba
tur vnũ ⁊ cõtinebat᷑ aliud ⁊ ipſe nõ legit.l.fi.C.plus vale/
re qð agit..l.ij.C.de re.ali.nõ alie. ¶ Quero qd ſi ĩ in/
ſtrumẽto gᷣdicũt teſtes nõ aſcripti in ipſo:GOlo.i.l exer/
cẽdis.C.de ſide iſtru.dicit ꝙ reqrii ꝓbatio triũ vel q̃tuoꝛ
teſtiũ cũ teſtes nõ aſcripti inſtrumẽto cõtradicũt ipſi ĩſtru
mẽto.⁊ hoc qdã dicũt et moueni ſic. Inſtrumẽtũ habʒ vi
duoꝝ teſtiũ et eſt ibi auctoꝛitas notarij ⁊ ſic ergo tres ad
minꝰrequirũ ad impugnãdũ. hoc oẽs doctoꝛes ipugnãt
qꝛ aſſumit᷑ bis idẽ.nã illud totũ.ſ inſtrumẽtũ cũ auctoꝛita
te notarij habet vĩ duoꝝ teſtiũ:ergo non aſſumat᷑ poſtea
auctoꝛitas notarij. Iteꝝ ita dicit Inno. Jo. Ja. de are.
⁊ oẽs:ſed glo.alia rõne moueĩt᷑ ad hoc dicẽdũ ꝙ inſtrumẽ
tũ habet vĩ duoꝝ teſtiũ: ergo ad id repꝛobãdũ reqrũ ma
ioꝛ numer et potẽtioꝛ ꝓbatio: ſed ſi eſſẽt duo teſtes eſſet
ꝓbatio paris potẽtie:ergo ĩſtrumẽtũ nõ repꝛobat᷑.Et ꝓ/
pter B dicũt ꝗdã vt diẽ̃ Nico.mate.⁊ Ja.bu.ĩq̃dã diſpu
tatione ꝙ qñ teſtes nõ aſcripti cõtradicũt iſtrumẽto ẽ iu
dicis arbitrio videre qð pꝛeualet reſpiciẽdo vtruʒ ꝑſona
notarij ſit ſuſpecta:vtrũ ſcriptura habeat in ſe aliquã ſu/
ſpitionẽ vel raſurã:tũc crederẽ poti teſtibus q; inſtrumẽ
to.Sʒ ſi perſona notarij eſſet honeſta:illi aũt teſtes aliq̃
liter ſuſpecti:tũc plus credit inſtrumẽto qᷓ; teſti: vt.l.opti
mã.in ſi. C. de ↄtra.⁊ cõ.ſti. et reqritur ꝙ hec ꝓbatio ſiat
p teſtes multũ idoneos ⁊ oĩ exceptiõe maioꝛes: in dubio
pꝛeſumẽdũ eſſet pꝛo iſtrumẽto:vt.d.l.cũ pꝛecibꝰ. ideo de/
bent eſſe aduocati multũ cauti in his queſtiõib vt ſiãt p/⸗
bationes de legalitate notarij ⁊ ſidelitate et bonitate ipſi
us:⁊ aduerſari faciat ꝓbationẽ de ſidelitate teſtiuʒ. Alij
autẽ ſimplicit᷑ dicũt ꝙ duo teſtes pꝛeualẽt ĩſtrumẽto. Nã
inſtrumẽtũ habet vĩ duoꝛũ teſtiũ ꝓpter auctoꝛitatẽ nota
rij: ſy maioꝛis auctoꝛitatis ſũt duo teſtes q; auctoꝛitas no
tarij.ſed p̃ᷣcedẽs dictũ puto verũ per.d.l.optima.ĩ fi. Ad
uerte tamẽ qñ teſtes nõ aſcripti deponũt cõtra ĩſtrumẽtũ
debent deponere ſe ſuiſſe pꝛeſentes dicto loco ⁊ tẽpoꝛe qͥ
cõtract dicitur fuiſſe celebꝛatꝰ:als nõ cõcluderet eoꝝ pꝛo
batio:qꝛ alio tẽpoꝛe potuerũt ſieri diuerſi cõtractus et di
nerſi tenoꝛis:ſed ſi teſtes bene nõ recoꝛdant᷑ de tẽpoꝛe eſt
cõſiliũ vt ſiat vnus articulus quomõ ille cõtract ſemel tm̃

fuit celebꝛatus inter partes: ⁊ ſi partes hoc ↄfitent dictũ
teſtiũ cõcluderet de neceſſitate: lʒ de tẽpoꝛe nõ recoꝛdet:
vt.d.c.cũ ioannes.et hoc cõſiliũ de illo articulo ſiẽdo dat
tibi tex.notabilit᷑.vbi etiã dicit ꝙ oe hoc poſſũt partes in
terrogari per iudicẽ an ſemel tm fuit cõtract venditiõis
celebꝛat inter eos ſuꝑ tali re vel pluries. facit.C.ſi vnꝰ ex
plurib appel.l.j. ¶ Altio Ja de are.iducit hãc.l.ad q̃
ſtionẽ de teſte examinato a notario qui dicit nunqᷓ;ᷓ dixiſ
ſe quod notari ſcripſit.de quo per Ja.de are.hic.⁊ hoc ĩ
Spe. de teſte. S.ñ. v.ſed po.Ecce ꝑ Ci. C. de fal.l.ſiquis de
curio.nõ habetis hic alia pꝛo nſ dicẽda.
icit tex.publicũ non di
t Abularum. cas publicl,i aucteticl: ſz
ublicã vtilitatẽ reſpiciẽs.¶ Quero vtrũ tabu
le teſtamẽti pꝛobẽt anteq; coꝛã iudice publiceni: Rñdeo
quodda eſt teſtamẽtũ nücupatiuũ de quo rogat eſt publi
cus notari. Et id facit ſidẽ ſi ẽ publicatũ a notario: ⁊ ita
de cõſuetudine ẽ obtentũ ⁊ de iure ſm qᷣſdã:vt.l.fi.de ſide
iuſſo.C.⁊ ibi no.⁊.l.j.C. de teſta. Quoddã eſt teſtm ĩ ſcri/
ptis ⁊ hoc qñ eſt ſcriptũ manu pꝛiuata ſigillatũ ⁊ ſubſcri/
ptũ a teſtib m ſoꝛma.l.hac cõſultiſſima.C. de teſta.⁊ tũc
interi eſt pᷣuata ſcriptura nec ſidẽ facit niſi coꝛã iudice pu
blicet: vt dixi.S.l.ꝓxi.vnde ſi teſtes interĩ moꝛirent᷑ nõ va
leret illud:vñ periculũ eſt facẽ teſtm in ſcriptis. Auoddã
eſt teſtamẽtũ in ſcripij ſactũ manu pᷣuata ſigillatũ ⁊ ſubſcri
ptũ a teſtibꝰ. Sed ſi notari eſt rogat a teſtatoꝛe quomõ
teſtõ: ꝓſiteret illud eſſe ſuũ teſtm: ⁊ quomõ fuit ſigillatũ et
ſubſcriptũ a teſtibꝰ: tũc illud ſacit ſidẽ ſine alia ꝓbatione
vel publicatiõe iudicis.ita dicit gl.⁊ notabilit itelligebat
bac glo. Ja.bu.qð placet. ſi enĩ credit notario ĩ teſtamẽ
to nücupatiuo vbi rogat eſt tã de tenoꝛe teſtamẽti q; de
ſolẽnitate multo magis credit᷑ ſi in hoc teſtõ in ſcriptis in
quo ẽ rogat de ſolẽnitate tin. C Quero ſi teſtamẽtũ eſt
publicatũ ſᷣm ſolẽnitatẽ quã dixi.S.l.ꝓ xi.an faciat fidẽ ni
ſi oñdat᷑ oꝛiginale: Videt ꝙ nõ:vt.l.publicati. C. de teſta.
bꝛeuit᷑ dicas aut fuerũt citati hi quoꝝ itereſt ⁊ faciat ſidẽ:
vt.l.optima.C. de cõtra.⁊ cõ.ſtip.l.fi.C.de rela.nec debet
oꝛiginale exhiberi niſi aliꝗs vellet illud redarguẽ de falſo
tũc debet exhiberi vel ſides fieri ſaltẽ ꝑ iuramẽtũ ꝙ oꝛigi
nale haberi nõ põt.l.ñ. C. de fide inſtrumẽ. ſed ſi pars nõ
eẽt citata nõ facẽt ſidẽ: vt in auẽ.ſiquis ĩ alid. C. de edẽ.

‚ Omnis ſcriptura q̃ pꝛima fa
(Teſtamentum. cie cõtinet vltimã voluntateʒ

ptinet ad hoc edictũ.h.d. ¶ Oppo.j.ad.l.coꝛ. de fal.l.
ſiqs legatũ. Glo.facit tres caſus. Pꝛĩo ꝓ teſtõ ſalſo et nõ
ꝑfecto nõ habet locũ hoc edictũ nec etiã edictũ de tabu.
exhi.vt ibi.illud eſt verũ ſi cõſtat eſſe ſalſũ ⁊ ĩperfectũ.nõ
eni ĩtereſt alicui habere illud: nõ quo ad cõmodũ qꝛ fal/
ſũ:nõ vt poſſet accuſare aliũ de falſo qꝛ impfectũ:et ſic cri⸗
mẽẽ nõ cõmiſſũ:vt.l. ꝛia.ſac.l.q falſa.j.de falſ. Scðdo diẽ
glo.iꝓ falſo ⁊ pfecto locũ hʒ hoc edictũ et illud.hoc etiaʒ
põt eẽ verũ qꝛ ĩtereſt nr̃a hĩe illud teſtm ʒ ſit falſũ vt poſſu
mus aliũ de falſo accuſare qcũq; pfecit crimẽ. Tertio di
cit gl. ꝓ vo ⁊ ĩperfecto ſiliter habet locũ vtrũq;.hoc ẽ etiã
verũ. Põt enĩ mea ĩtereſſe hĩe teſtin veꝝ łʒ iperfectũ:vł q;
ſũ de liberis:vt.l.hac ↄſultiſſima. S.ex iperſcõ.C. de teſta.
vel qꝛ volo ꝓbare volũtatẽ deſuncti qᷓ ꝓbat᷑ per teſtamen
tũ imperfectũ:vt.l.fi.C. de re.eo.vel volo vt habeã ꝓbati
onẽ obligationis naturalis q̃ reſultat ex teſtamẽto ĩper/
ſecto ſʒ glo.in.l.erroꝛ.C. de iuris ⁊ fac.igno. ⁊.l.j.S.de cõ
ditio.indebi. quod eſt verũ vt pꝛobaĩ in.l.teſtamẽto.j.de
manu.teſta.ex hoc etiã dico ꝙ ſi teſtin apparet cãcellatũ
cũ interlineaturis ⁊ raſuris:q;ꝛ nibilomin põt peti ꝙ pu/
blicet vel quod notari reddat ĩ publicã foꝛmã. ꝓ hoc.ð.
l.ꝓxi.in ſi.tñ debet notari publicare cũ oĩbus ĩterlineatu
ris ⁊ raſurl ⁊ mẽtionẽ de eis ſacẽ vt ſic nõ plus faciat de ſi
de exẽplũ qᷓ oꝛiginale:mõ lʒ publicatũ remaneat ſuſpectũ

Quẽadmo.teſta.ape.

vt. .l. pxi in fi. ſacit qð no.p Inno. in.c.quoniã ʒᷓ falſaʒ.
de ꝓbatio. ¶ Quũo ſi teſtm eſt reuocatũ ꝑ ſcom an poſſit
peti pnbhcatorvtdchitiͤb in. F. ꝓxi.
ota ſᷣm vltimã lec ꝙ notari cogitur
(Si oplr lura. publicare teſtm pamch, ;; teſtõꝛ rc⸗
uocauerit ꝑ ſecũdũ.intereſt eni nr̃a habere id foꝛte:qꝛ vo
lo ſcðʒʒ redarguere de falſo vel de nullitate ⁊ ſilia.⁊ ꝑ h di/
xi ſemel cuidã notario ĩterrogãti me ꝙ ad petitionẽ teſtõ/

ris non poterat nec debebat teſtm dilacerare ita ꝙ oino

nõ reperiũt:ſed ſi teſtõꝛ vult cancellet Iʒ eni ſic reuocaĩ ad-
huc notari tenet᷑ ſacẽ copiã vt h.

Sidubi itetur. Si dubitat de vita teſtõꝛis teſtm̃
nõ aperiat᷑ niſi cauſa cognita.h.d.¶ Op.qlibʒ pᷣſumit᷑ vi

uere vſq; ad cẽtũ ãnos niſi pbeln moꝛtuus: vt.l. f. C. de ſa.
ſan.eccle.Quomõ ꝗ hẽs ꝓbat eũ viuẽ: Dicit glo. h ꝓbat

eũ moꝛtuũ per vnũ teſtẽ vel aliã pᷣſũptionẽ qð ſufficit ad hᷣ
edictũ. LTria habes ex hac glo. Nꝛio qñ ñi ſumit viuẽ vſq;
ad cẽtü anos: poſtea pᷣſumii moꝛtu.h̊ tʒ Guil.in.l.ab ho
ſtibꝰ.in pᷣn.S.ex qui.cau.ma.¶ Sʒ qro ſi volo ꝓbare eũ
moꝛtuũ ex hoc edicto qui erüt teſtes q pbẽt ꝙ ipe excede
ret mõ etatẽ centũ annoꝝ: Rñdeo ꝓbabii ꝑ aſpectũ coꝛ
poꝛis qð ðſufficit nõ ſolũ in iudicio ſʒ etiã ĩ teſte ſm doctri/
nã quſ dedi ĩ.l.de etate.S.de mĩoꝛibꝰ. ¶ Scðdo habes ex
hac gl.ꝙ ꝓbare quẽ moꝛtuũ ſufficit ꝑ ſamã quatũ ad hoc
edictũ q̃ſi dicat als nõ.alibi lgl. videt᷑ velle ꝙ ſufficiat ꝓba
tio ꝑ famã:vt.l.ſᷣ ſi de ſua.s.ti.j.⁊.l.ſiqdẽ.C.ſo.ma.⁊ ibi ꝑ
doctoꝛes. ¶ Aduerte quẽ eſſe moꝛtuũ ẽ negatiua ⁊ pua/
tiua merito eſt difficilis pꝛobatio: vt.l.actoꝛ. C.de pꝛoba.
Aduertendũ tñ ẽ ꝙ qũ reqrit ꝓbatio moꝛ circa ea qᷓ

ſũt maximi pᷣiudicij: vt qũ aliqs accuſal de homicidio: tũc

moꝛs dʒ ꝓbari ve: vt. l. inde nerati. in ſi. et. l. ſe. ad. l. agꝗ.

q;ꝛ ꝓbãt ꝑ eos qui viderũt eũ moꝛtuũ: tetigerũt eũ frigidũ

nõ hñtẽ pulſu. vel ſi dicit ſimplir vidi eũ hẽe oĩa ſigna moꝛ
tui cũ illa ſigna ſut notoꝛia:nec habem vocabula mag ex
pꝛeſſa.vel vidi eũ ſepeliri:vt.l.j.de reg.vł vidi eũ exanima
ri: vt.l.ita vulnerat.iĩ p̃n. ad.l.aq.vel vidi decapitari⁊ ſi
milia q̃ de neceſſitate moꝛtẽ cõcludũt.Quedã ſũt qͥ nõ ſũt

tati pᷣiudicij ſʒ magni:vtputa fame vel ſtat alicui:tuc reg

rit᷑ ꝓbatio q̃ ponit i auẽ.hodie.C. de repu.eẽt enĩ magna
ĩſamia ſi mlier viuẽte viro nubẽt:nõ eni poſſet ĩ pᷣſtinũ ſta
tũ reponi.Quedaʒ ẽ res ſiłr magni p̃iudicij ſed nõ tãti:vt
qꝛ eſt q̃ſtio de aliq numero pecuniario de qͥ quid ſiat põt
reponi ĩ pꝛiſtinũ ſtatũ:⁊ tũc ſufficit ꝓpbatio publice fame ⁊
ꝓ alias ꝓbatiões vel alias pᷣſũptiões idoneas:vt qꝛ ↄſan
guinei fecerũt luctũ ⁊ eũ ꝓ moꝛtuo habebant:vt.l.ij. C. de
ↄdi.ĩde.⁊.l.ſi de here.inſti.⁊.l.q̊ ⁊ ſi de ſua..tij.⁊ ibino.
puto etiã ꝙ ſicut ĩ alijs caſibꝰ in qb debet ꝓbari aliquid
nõ eſſe vel nõ reperiri ad ꝓbationẽ hui ex officio iudicis
debʒz fieri diſcuſſio ⁊ diligẽs ingſi itio: vt. l. magis. F. ne poſ
ſim. de reb eoꝝ.C. de pig.auẽ. hoc ſi debitoꝛ. c. l. iij. de his
q in frau.cre.ita hoc põt peti a iudice vt mittat nücios et

diligẽter ingrat vtrũ ille ſit viuus vel moꝛtu. ar.l.hoc iu

re.de vbo.obli.l.cũ qdã. S. ñ.·cũ.l.ſe.j.de le.ij. Quedãa ſũt
modici pᷣiudicij:⁊ tũc ſufficit ꝓbatio ꝑ vnũ teſtẽ vel alia le
uẽ pꝛeſũptionẽ vt h̊. C Tertio habes ex illa gl.ꝙ g illas
ꝓbatiões ſcãs ꝑ tales pſũptiões ſiꝗs vult admitti ad pꝛo
baãdũ ↄ.admittü.¶ i vtrũ aliq caſu notari teneat᷑ pu
blicare teſtm viuo teſtõꝛe:Nico ꝙ ſic ad petitionẽ teſtõr!
ipſius:vt.l.omniũ.C. de teſta.nõ ad petitionẽ hẽdis vel le
gatarij:vt h̊ ⁊ ꝑ doc.i.l.j . C. eo.ti. ¶ AVltimo dicit h i tex.
inſpiciat ⁊ ſigilet notari.ꝑ qð habes ꝙ ille ꝗ exẽplat ali
quod inſtrumẽtũ ⁊ in exẽplo apponit ſignũ ſuũ ꝑ qð dicit
Ja. de rauen. ꝙ exẽplũ facit planã ſidẽ cõtra exẽplãtẽ q̃
ſi ↄſiteat᷑ ſic eſſe in auctẽtico vt h̊ ⁊ ſic non põt cõuenire: vt
bicæ.l. generalit. C. de nõ numera.pecu.cetià ſacit ſidẽ exẽ
plũ ↄtra eũ ꝗ dat exẽplũ: vt.l.ſiqs ex argẽtarijs.. penul.
5. de eden.⁊ ꝑ doc.in auẽ.ſigꝗs ĩ aliq. C.de eden.

nſpectio ⁊ deſcriptio tabulaꝝ ſit ſine die ⁊
Diem. l .

ſule. h. d. C Op. S. deedẽ.l pᷣtoꝛ. vbi ratio
aaſ ſi hẽs petat copiã a notario teſtameti vtrũ debeat ſibi
dare cũ die ⁊ cõſule: Glo.i.l.j.C.eo.expᷣſſe dic ꝙ nõ.h̊ gl.ĩ
nuit Zꝛiü Tſolutiõe ↄij.ſi enĩ me mãdate teſtm̃ eſſet ↄſectũ
põt peti cũ die ⁊ cõſule ſiẽ rõnes.vt hᷣ gl. ĩnuit.ſed teſtamẽ/
tũ fuit cõſectũ defuncti mãdato: gᷓ heredi debʒ edi cũ die
⁊ cõſule.vñ Ja.de are.⁊ Ci.cũ eo referũt i.d.l.jq; hocde
bet ĩtelligi qñ petii edi ab alio nõ a notario. Na ſi a nota

rio ſemp debet edi cũ die ⁊ cõſule ſiue petat ab hẽde ſiue a

legatario ꝗ quantũ ad ſuũ legatũ dicit᷑ hes:vt.l.ad tpᷣs.j.
de vſuca mihi vꝛ ꝙ ĩdiſticte a qcũq; petat teſtm iſpici ⁊ de
ſcribi ad h̊ vt videat᷑ an ei interſit dʒ hoc ſieri ſine die ⁊ cõ
ſule. Hᷣ eſt tex.h.poſtqᷓ; aũt apparuerit maniteſte ꝙ itereſt
alicui vel qꝛ heres vel legatari:tũc dʒ edi cũ die ⁊ ↄſule a
notario. Ita itelligo dictũ Ja. de are.q editio hẽdi fiat in
totũ:legatario dabit᷑ particula ad eũ ꝑtinẽs.l.legatũ ⁊ in/
ſtitutio hẽdis:vt.l.argẽtari. S.edi..de edẽ.⁊ ꝑ doc.i.l.ſi.
C.de pꝛe.ĩpera.offe.⁊ in.c.cõtigit.ex de ſide iſtru.qð aũt
dico ꝙ ſufficit legatario ꝓducẽ particulã teſti: non idẽ di

co ſiqs ꝓducẽt particulã ſtatuti.id enĩ nõ ꝓbat:vt.l.ĩ c/

uile.de legi.qð plene examio.j.de ope.no.nun.ſuꝑ rubꝛi/
ca.idẽ dico ꝙ ſiꝗs vellet redar guẽ de falſo circa diẽ toſu
lẽ poſſet petẽ ſibi edi cũ die et ↄſule ⁊ edi ab alio qᷓ; a nota
rio ⁊ a ſuo aduerſario:vt.l.j.S.editiões.de eden.

Ex cauſa datur terminus ad exbibendũ
MWMtrum.

tabu. hoc dicit.

Hoc edictũ cõpetit cõſitẽti negãtẽ ĩter/⸗

(Siqun nig. ieni ⁊c heredi vẽdicatio cõpetit.hoc dicit

. „ cũ.l.ſeq̃n.
( c Wm 9 b ini itio. Pio oqtur qſ qñ oẽs
teſtes ſũt pñtes ĩ eodẽ territoꝛio. Scõo qñũ ꝗdã
ſũt pñtes ⁊ qdã abſẽtes. Tertio qñũ oẽs abſẽtes. ſcda ibiĩi
l.j ſi maioꝛ.tertia ĩ.l.ſʒ ſiqs.v.⁊ ſi ſoꝛte.Et ĩ his.ll.tractat
q̃le dʒ eẽ officiũ iudicis in aperiẽdo tabulas poſtq; liq̃t ꝙ
aperiri debẽt.⁊ hoc ſit ꝓ ſũmario. ¶ Oppo.nã hec.il.cũ
ab initio.dicit teſtes cogẽdos venire cui ↄdicit.l.ſed ſiqs.

So.pꝛimũ loqtur quaãdo ſũt in eodẽ territoꝛio:ſcðʒ qñ in

alio territoꝛio.vel dic ꝙ etiã qñ ſũt in eodeʒ territoꝛio nõ
ſunt cogẽdi venire ſi nõ poſſũt ſine magno icõmodo:vt in
ciuitatib q̃ habẽt territoꝛia mitũ diſtatia: et ſi poſſũt ſine
magno incõmodo tũc cogunt᷑ vt hic. Op.qꝙ etiã offici
um iudicis ſi toänoſi:vr.. poſt legatũ.S.is vero.de his ꝗ
bus vt idig. So.dicit glo ꝙ hec inigꝗtas tollerat᷑ qñq;: ſʒ
ibi admixta ẽ aliq̃ culpa:hᷣ ſecꝰ. ¶ Qũo vtrũ iſti ſignato/⸗
res debẽt iurare: Glo.dicit ꝙ ſic ſic teſtes q examinatur:
vt. l. iuſiurãdũ.C. de teſtibꝰ. ¶ Quũo qñ mittüũ ad abſeẽtes
gs erit oꝛdo: Rñdeo ſiqdẽ ſũt ĩ ſuo territoꝛio debʒ iudex
mittẽ notariũ vel officialẽ ad recipiẽdũ iuramẽtũ. ⁊ dicã ĩ
l. ad egregias.. de iureiurã. ?. C.de epiſco.⁊ cle. auc. ſʒ iu⸗
dex. Si aũt in alteri territoꝛio ſũt cõmittaĩ iudici alteri
territoꝛij ꝙ recipiat iuramẽtũ ⁊ dicta ⁊ ꝙ ſibi remittat:ipᷣe
enĩ iudex pᷣncipalis cauſe debʒ publicare:nõ ille cui cõmit
tit ita tenet glo.ſʒ ꝓbat᷑ in.l.iudices.⁊ auc. apud eloquẽ/
tiſſimũ. C. de fide ĩſtrumẽtoꝝ.Et aduertẽdũ ẽ ꝙ cõſiliũ eſt
vuͤer cõmittet articlos diſtictos ⁊ iterrogatoꝛia ſʒ q̃ te
ĩiterrogant᷑:vt ĩ.c. Pelentih et de teſta. li.vj.
Tabule pupil.nõ aperiun
illa eS. tur viuo bupd. niſ e. cauſa
hid. cũ . ſe. Diẽ texnõ nopatier cauſa põt eẽ q̃ d in.l.ſe.

Dicit tex.ſi aperte ſüũt. T ſic ꝓ
(Siindrobn, alio aperiẽdo nõ cõpetit hoc

edictũ niſi ex cauſa ſi ĩ alio dicẽt alit᷑ ſcriptũ: vt.l. ſẽpꝛoniꝰ.
j. de le. ij. ¶ Qũo notari dicit ſe rogatũ de teſtõ:ſed dicit
teſtõꝛ ſibi ĩpoſuit ꝙ nõ debẽt oñdere alicui:an põt cogi
vt oſtẽdat:⁊ quid iuris ſit cogitabitis.

in
tin
ine
ſi

Siquis omil.cau te.

MAuod natuta facit nõ eget mi

Ei ſui natar niſterio iudicis.hoc dicit.

————MNK

coꝛꝛũpẽtẽ vel ſuppꝛimẽtẽ ꝑ aci.l.aqui.
vel ꝑ ach.ſur.vel per acʒ.falſi: vt.l.i.l.aquil.ſi delectũ.ad
l.aquil.⁊.l.ꝗ tab.⁊.l.qdã tabulaꝝ.j.de ſuri.⁊.l.paulus· j.
de fal. ðᷣ hẽdẽ etiã ſuccurrit ſi poſſet ꝑ teſtes pꝛsobari.

CSiquis omiſſa cauſa teſtamẽti ab ĩteſtato vel alio mo/
do poſſideat hereditatẽ. Rubꝛica.

CBlo.cõtinuat.vltima glo.dicit hoc edictum eſſe indu⸗
ctũ pꝛopt᷑ tria. Pꝛimo ꝓpter eũ qui omittit ex teſtõ vt ip
ſe idẽ teneat ab iteſtato. Scðo ⁊ tertio vt ĩ glo. tu dic ꝙ il
lud edictũ eſt ĩductũ ꝑ ſe ⁊ pꝛincipalit᷑ ꝓpter vnũ.ſ.ꝓpter

eũ qui omittit ex teſtõ vt habeat ab ĩteſtato:vt.l.ꝓxiiĩ pᷣn.
Alij duo caſus poſiti ĩ glo.ſunt ex extẽſiõe iuriſcoſultoꝝ ⁊

etiã diui pij in.l.lʒ.j.eo.ti.⁊.C.eo.l.j.Eſt ⁊ q̃rtus caſus ſi/

militer ex extẽſiõe iuriſcõ.j.e.l.ſiqs pecunia.S.qq;. ⁊ ali

j.eo.l.q; aũt.S.hoc edictũ. NPoſſũt addi alij caſus ĩterpᷣta
tione magiſtrali.ſ.qñ pꝛim veniẽs ab inteſtato omittat vt
veniat ad ſequẽtẽ in fraudẽ legatoꝝ:vt.l.ſi.in ſi.j.de le.iij.

Itẽ qñ ꝗs omittit ex inſtitutiõe vt habeat iure acʒ. vt.l. ſi

tu ex parte.in ſi..ti.ij.q oĩa examiabim in diſtin.quã po
nemus in.l.fi.j.e.Ni.aũt ĩ hoc articulo facit diſtictionem
vnã multũ imperfectã quã quidã habẽt in.l.quidã.et.l.ſi
a ſubſtituto.j.eo.dicã.j.eo.l.vltima.

NRetoꝛ: cl coo incipit exponẽ.
ſcdᷣa ibi ⁊ parui.⁊ bꝛeuiter hoc itẽdit.
P Qui poſſidet ab ĩteſtato tenet᷑ legata/
rijs ac ſi adiſſet ex teſtõ ſi hoc potat.
hoc dicit. Oppo.ꝙ h̊ ti. hodie nõ
ſit neceſſariꝰ.nã herede omittente de
nenit hẽditas ad fideicõmiſſarios ⁊ legatarios ĩ teſtõ no
minatos m oꝛdinẽ poſituʒ.C. de ſideicõ.auẽ.hoc apliꝰ.qꝗ
oꝛdo hʒ locũ etiã hẽditate nõ adita: vt in auẽ.de hẽ.⁊ fal.
F. ſi vo expꝛeſſũ.cũ nõ veniat ad veniẽtes ab iteſtato ceſ/
ſat hoc edictũ. Potes dicẽ ꝙ hoc edictũ hodie coꝛigit.vł

veri ꝛia loquutur qñ in teſtõ eſt adiecta illa clauſula:nõ

detrahat ſalcidia:tũc enĩ ſi illo timoꝛe hẽs omilſerit deſeri
hereditas noĩatis in teſtõ fʒ illũ oꝛdinẽ:ſec in alio teſtõ ⁊
ſic hoc edictũ remanet icoꝛectũ.ᷣ tʒ Ja.de bel.in auẽ.de
here.⁊ fal.S. hinc nobis.iĩ penl.⁊ vlti.q̃ſtiõe.dixi ĩ.l.nemo
põt.j.de le.j.et no.bñ h ↄtra.qꝛ illa legata valẽt etiã non
adita hẽditate qñ heres omittit timoꝛe fal. ¶ Quũo h̊ lo/
quit ĩ eo q omittit vt circũueniat legatarios: qd i dubio:
Rñ.qñ ille ꝗ repudiauit poſſidet ab ĩteſtato pᷣſumitur in
fraudẽ niſi aliud ꝓbet᷑:vt.l.qꝛ aũt.i pᷣn.S.nõ ſimpkłr.j.e.ſe/
cus ſi ali poſſideat: tũc enĩ accepta pecunia pᷣſumii fraus:
als nõ niſi ꝓbet᷑:vt.l.ſi pecuniã.⁊.l.teſtõ.j.eo. ¶ ũo di
citur h actiões pollicent᷑: vtrũ ille actiões erũt p̃toꝛie vel
ciuiles:Dicũt qdã ꝙ ſũt ciuiles oꝛigine: pᷣtoꝛie extẽſione:
vt. l...⁊.ij.de bo.poſ.dẽ.pe.vel dicas ꝙ oĩno ſũt pᷣtoꝛie:qꝛ
cũ hẽditas non fuerit adita ex teſtõ nunqᷓᷓ a iure ciuili ha
buerũt oꝛiginẽ ſʒ bñficio pᷣtoꝛis. in caſibꝰ vo ĩ quibꝰiſta ex
tenſa ſũt ꝑ interpᷣtationẽ iuriſcõſultoꝛũ vt dixi ĩ rubᷣca põt
dici illa actio ciuilis:qꝛ reſpõſa pꝛudẽtuʒ ius ciuile ſũt.ſac̃

ervjyinſti. de act.F. ſed iſte.
¶Et parni. Qui poteſt eſſe hẽs per ſe vel ꝑ alium ſi

—

omittit ex teſtõ ⁊c habet ab ĩteſtato hoc edicto tenet. h.d.
Op.ꝙ ſerunõ ſit cõpellendus:vt.l.cũ ꝓponas.C. de
here.iĩſti. So.ꝑ iudicẽ fuus ẽ cõpellẽdus ĩ vno caſu tm̃.ſ.
in.l.cũ aliquis.C. de iure deli.q; ibi erat q̃ſtio de ſtatu:vñ
dñs nõ poterat eũ cõpellẽ ſua auctoꝛitate cũ ĩterĩi habea

tur ꝓ libero:vt.l.oꝛdinata.de li.cau.a dño vo ẽ cõpellen/

dus iure ptãtis dñice qũcũq; dñs vult dũ tũ acerbitatem

Pꝛimo ponit mẽtẽ edi

nõ exerceat:vt.l.ij..ðe his ꝗ ſunt ſui vel alie.iur..Et ſi do
minnõ fecerat ⁊ hoc ad dãnũ ſuũ cederet non iĩputaret ſi
bi:vt.l.ĩ re mãdata.C.mã.⁊.l.ſi cõſtante.S.ſi marit.ð.ſo.
ma.ſed ſi hoc vertit in dãnũ alioꝛũ vt legatarioꝝ:tũc dño
iputatur ſi eũ nõ cõpulit.ita loqtur h. ¶ Op.ꝙ poſſit fin
gi ignoꝛãtia:vt.l.doli.in fi j.de noua.So.ad dãnũ ei qui
ꝑſuadet mihi õ veritatẽ poſſũ ignoꝛãtiã ſingere:vt ibi no.
nõ ad dãnũ tertij vt hic. Querit glo.an poſſit dñs re/
pudiare hẽditatẽ ſine ſuo:Et dicit ꝙ ſic:vt dixi i.l.heres.
. §F. fl. F. ti. ij.

Si pꝛoponatur. Stids ñ ſibi ſubſtitut põt ĩ

ſtitutionẽ omittẽ ex pᷣſũpta volũtate defũcti.h.d. ¶ No.
tex.ibi facultatẽ ⁊c. ¶ Op.nõ valet ſpᷣſtitutio ſcã de ſeip
ſo:vt.l.ſi.S.j.de vul.⁊ pu. Glo.dicit ꝙ fuit h̊ ſubſtitutco/
heredi.et ĩtelligit glo.de ſubſtitutiõe pupil.vt patet ex.ll.
quas glo.allegat.s.ti.ij.l.q̃ſtũ.⁊.l.iul.hoc veꝝ nõ ẽ:qꝛ ſb/⸗
ſtituẽdo pupil.nõ videt᷑ h̊ teſtõꝛ ꝑmittẽ ꝙ omittat ex iſtitu
tione ⁊ adeat ex ſubſtitutiõe:ĩmo tũc fit cõtra volũtatem
deſũcti:vt.d.l.iul.Itẽ nõ põt ĩitelligi de ſſᷣſtitutiõe vulga⸗

ri ſcã cohẽdi.nõ eni videt᷑ ꝑmittẽ tũc teſtõꝛ vt ꝗs omittat

ex ĩſtitutiõe ſua ⁊ adeat ex ſſtitutiõe:tẽ enĩ hꝛet poꝛtionẽ
ſuã ex iure accreſ.⁊ ſic alit᷑ q; ex volutate deſũcti:lʒ h̊ poſ/
ſet ſieri tũ cõtra volũtateʒ deſũcti ſit:vt.l.ſi tu ex parte..
ti.ij. Intellige ̊ ꝙ ſibiipſi fuit ſubſtitut tamẽ ĩ ſubſtitutio/⸗
ne ſuit mutata cauſa ⁊ ſic valʒ ſubſtitutio: vt.d.l.ſi.S.j.hic
tex.ĩnuit ꝙ dãdo ſubſtitutũ videi teſtõꝛ ꝑmittere ꝙ repu
diet ex iſtitutiõe ex volũtate defuncti: cui ↄcoꝛdat qð dici
mus ꝙ ſi hẽdi ſuo dat᷑ ſubſtitutꝰ vulgarl nõ erit ſuus et ne
ceſſari: vt.l.ſi filt hes.. de libe.⁊ poſthu.⁊ no.i.l.papᷣ.F.
ꝗrta.de iĩoffi.teſta. Sʒ õ hoc vꝛ.C.e.l.j.⁊ ꝗj.e.l.iij.⁊.iiij. ex
pꝛeſſius.j.e.l.iul.⁊ ibi dicã.

4 Dꝛetermittere. Eſt i ex᷑neo repudiare:i ſuo

abſtinẽ: in inſtituto ſᷣ̊ ↄditiõe ptãtina cõditionẽ nõ ĩplere
h.d. ¶ No.exv. ꝗ ſũt.ꝙ de iure ciuili fili eſt hẽs re ⁊ no
mine lʒ ꝑ pᷣtoꝛẽ hẽat bñſiciũ abſtinẽdi:vt dixi ĩ.l.neceſſari
os.ð.ti.ij. I ſcias qdã ꝑ hũc tex. dicũt ꝙ ſilio abſtinẽ
te ab hẽditate patna illa heditas nec ꝑ ſe nec ꝑ aliũ potit
adiri de iure ciuili qm ipᷣe remanet hẽs de iure ciuili:⁊ duo
nõ pñt eẽ hẽdes iſolidũ de iure ciuili: neceſſario deuenũ̃
ad bo.po.tex.ẽ h.⁊ ſic dicũt ꝑ hãc gl.l.q ſe pꝛis.C. vñ libe
ri.eẽ coꝛectã.⁊ ĩ hac opi.ſũt oẽs moderni.ego j:q illa gl.
nõ bñ dicit:qꝛ caſus ẽ in.l.j.S.ſiqs adita.j.ad tertul.vbilʒ
ille ꝗq adiuit abſtineat ꝑ reſti.ĩ ite.⁊ ſic remanet hẽs de iu/
re ciuili:⁊ tñ ſequẽs admittit de iure ciuili.ad idẽ.l.⁊ ſi ſine
S.ſed ꝙ papᷣ.S. de mi.fac̃. S.de iudi.l.tã ex ↄctib.et qdð ibi
no.⁊.l.ſfi .de ſuc.edic. Nõ ob.qð dẽ duo nõ pñᷣt eẽ hẽdes
inſolidũ ⁊ eodẽ iure:q; fateoꝛ eodẽ iure ⁊ eodẽ reſpcũ:ſʒ hᷣ
lʒ eodẽ iure.ſ.ciuili ſũt hẽdes tñ diuerſo reſpcũ.apud fſiliũ
enĩ remanẽt directe ⁊ vtiles: apud aliũ aũt adeũtẽ trã ſeut
vtiles cũ effectu: ſic videm ĩ eo cui reſtituit hẽditas ex tre
belliano de iure ciuili:vt.l.j.S.j.ad trebel. Nõ ob.hec.l.ꝗᷓ
dicit ꝙ petit bo.poſſeſ.qꝛ ꝑ hoc nõ negat qn poſſit adiri
— de iure ciuili.

Mon nerim uS. Qui omittit ex teſts tenel

hoc edicto ſi poſſidet ꝓ hẽde ab inte. vel ꝓ poſſeſſoꝛe vel
dolo deſijt poſſidere vel poſſeſſionẽ acqꝗrere. h.d. vſq; ad
§. vltimũ. ¶ No.tex.ibi quocunq; enĩ modo.ex quo de
clarat ⁊ ſequẽs S. de eo qui dolo omiſit acqrẽ poſſeſſionẽ
poſſet intelligẽ lucriſacturꝰeã pꝑ aliũ als nõ tenerei: vt.l.ſi
ꝗs pecuniã.et.l.ſiqs omiſſa.j.eo.¶ Op.ð.ꝓ ſocio.l.ne/
mo. S.j.x.l.j.S. vtrũ.j.de his q̃ in frau.cre. Illud pꝛiũ ſolui
tur ꝑ glo.in duobꝰlocis. ⁊ dicit ꝙ regula ẽ ꝙ ille quibꝰnõ
acquirit nõ tenel.vbicũq; reperis cõtra ibi fallit: vt.l.alie
nationis verbũ.⁊.l.non fraudat.S.j.j.de regu.iuris. Di.
ſoluit in.l.qui autẽ. in pᷣn.j.de his que in frau.cre. et dicit
quãdo quis eſt obligat de acquirendis ratione alicui
ↄtractus pꝛecedentis tenei illi qui ꝑdidit: ſecus ſi ad hoc

Siquis omiſ. cau.te.

obligatus nõ eſt. mõ ad ꝓpoſitũ hic incõtinẽti cũ dolo ſa

cit repudiãdo hereditatẽ videi eſſe obligat ſtati q̃rere hẽ
ditatẽ ſi põt:vt.l.ꝓxi.⁊.l.ſe.quod ſi nõ facit tenet᷑ ac ſi do/
—22 lo deſierit poſſidere.

Siquis P er fraudc. i omittit hẽdita/

tẽ vt vadat ad legitimũ tenet᷑ legatarijs ſi pecuniã recipit
poſſeſſoꝛe bᷣus excuſſo.h.d.cũ.l.ſe.⁊ iſte caſus nõ compꝛe/
hẽdit᷑ in edicto:ſʒ eſt ex extẽſiõe.glo.hᷣ̊ intellige ſi feẽ h̊ pe/
cunia accepta ⁊ poſſeſſoꝛe pᷣus excuſſo:vt.j.l.ꝓxi.¶C Op
po.videt᷑ ꝙ nõ teneat᷑ ille q omiſerit:vt.j.e.l.ſiqs pecuniã.
So.h̊ omiſit pecuniã recipiẽdo nõ grat.¶ Op.j.e.l./
xi.So.illud det᷑mĩat᷑ ⁊ declarat᷑ ꝑ.l.ſe.ꝙ pꝛi poſſeſſoꝛ dʒ
eerxcuti ⁊ poſtea debet obueniri ad iſtũ omittẽtẽ.
Dicit h ꝙ poſſeſ

1L Net Pe0 herede. ſoꝛ cõuenit maxi

me ⁊c̃. Innuit ꝙ ſi nõ habet cauſaʒ lucratiuã ꝙ teneat᷑.
ʒ.j.e.l.vlti. So.dicit glo.ꝙ illud maxie abũdat. ¶ Op.
5 B ſi ille poſſeſſoꝛ ꝗ nõ habet cauſã lucratiuã nõ tenet᷑: g
in.l.nr̃a nõ tenet᷑ qꝛ dedit pᷣciũ omittẽdi:cui cõtrariũ h̊ dẽ
Dicit glo.h̊ dedit aliꝰnõ ipſe:qð eſt diuinare.vel dic ꝙ ni
hilomin dicit᷑ hẽe cauſã lucratiuã.non eni dat bono mõ.
ita diẽ glo.⁊ bñ ⁊ vide eã.nõ enĩ dedit vt pᷣciũ hereditatis
ſz vt omittẽt hereditatẽ ſimul.j.ad.l.fal.l.ad veterani.S.j.
⁊.l.ſi fudũ.vbi ꝗs Iʒ det cauſa cõditiõis ĩplẽde:nihilominꝰ
videĩ hĩe titulo lucratiuo ʒ Ja.de are. No. etiã ꝙ il

le q dat pecuniã vt cõſeq̃tur officiũ vel pᷣbẽdã cũ datma/

lo mõ dicit᷑ hꝛe titulo lucratiuo.Alij recedũt ab iſta lec.⁊
dicũt ĩ v.ſ̊j vtrũ hẽs omiſit nõ accepta pecunia.⁊ hãc lec.
plene ꝓſeqtur glo.ibi alij dicũt.ad quaʒ opi.hẽs omittẽs

⁊ poſſeſſoꝛ põt cõueniri ab initio nulla ſcã excuſſiõe poſſeſ

ſionis:vt.l.ꝓxi. So.ibi omiſit accepta pecunia:hic non.
Op. z hoc ſi nõ accepit pecuniaʒ: ergo omittẽs nullo

mõ tenet᷑: vt.j.l. ſiqs pecuniã. ꝓpter hoc lex redigũ ĩ alio

mõ retẽto eodẽ themate ꝙ hẽs non accepit pecuniã ꝙ B
pꝛius ponaĩ electiue ꝙ ↄueniat᷑ poſſeſſoꝛ nõ heres:tñ pꝛi/

ma lec.ẽ verioꝛ ⁊ illã teneas. Op ꝙ ab vtroq; petat᷑ il

lo oꝛdine nõ ſernato:vt.l.ſi nõ ſolum.S.fi.j.eo. So.glo.hᷣ
ab vtroq; idẽ.ſ.ſactũ petüũ:lʒ vni ſolutio ſufficiat.nõ ĩtelli

gas ab vtroq; idẽ legatũ.ſ.factũ ẽ:q; nõ ẽ ven imo ab vno

tm̃.ſ.ab ĩſtituto.potes etiã ſoluẽ ꝙ.l. ꝛia ĩtelligit m iſtã.
vel dic ꝙ in ↄꝛio omiſit vel deueniat ad ſubſtitutũ: h̊ ad le
gitimũ.¶ Op.j.e.l.ſi nõ ſolus..fi. So.vtibi. ¶ Op.j.

l. ꝓxi. So.illã itellige ſᷣm iſtã. Quãtũ ad ꝓpoſitũ vt li

queat mã hui.l.de eo ꝗ omittit ex teſtõ vt vadat ad legi/
timũ:dic aut omittit ſine dolo:aut dolo ⁊ fraude legatoꝝ:

gut dubitat᷑. Pꝛĩo caſu nõ tenet᷑: vt.l.ꝗ aũt.S.nõ ſimplici
ter. ⁊.l.ſiqs omiſſa.j.eo. Scdo caſu aut accepta pecunia
⁊tenet᷑ eo oꝛdie ꝗ tradit.aut nõ accepit pecuniã:⁊ tũc aut

q̃ris an teneat᷑ omittẽs ꝗ nihil poſſidet: ⁊ nõ tenet᷑: vt.j.e.

l.ſiqs pecuniã. aut q̃ris de poſſeſſoꝛe: ⁊ tũc ſi participauit
fraudẽ tenet᷑ ſine dubio.ſi nõ participauit: tũc tenetur ſm

Pla.? Pe. ⁊ no. C. e.l.j.ĩ glo.⁊ ꝑ Ci.ſj̊ ſiim Aʒo.nõ tenet᷑:
vt no.j.eo.l.ſiqs omiſſa.in pᷣn.q opi.ẽ Nioꝛ. ꝓbat᷑ ꝑ tex.j.
eo.l.ꝗ aũt.S.ſi pꝛonus.ĩ fi.⁊.C.e.l.j. Lertio caſu qũ dubi/
tat᷑:tũc aut accepit pecuniã ⁊ pᷣumũ fraus: als ſecꝰniſi p/

bet. pꝛobari aũt dici eoipſo ꝙ omilſit ſit volẽs gratiã facẽ
legitimo: vt.j.e.l.ſiqs pecunia.alia ꝑtinẽtia ad mãm dice/

mus i. l. fi.j. eo. Altio no. ꝙ ille actquo ꝗs omittit vt
veniat ad legitimuʒ nõ ẽ in edicto:ſʒ ex extẽſiõe ex edicto:
vt h dicit ĩ tex. ↄ hoc ſac̃.l.ſiqs pecunia.j.e.vbi ĩnuit ꝙ ſit
ex edicto.ſed itellige ꝙ ſit ex edicto tñ ex extenſiõe vtiliter
7 vt ibi dicit.
Pecunia. Stinſtitut'omittit p pecuni

am ⁊ ſubſtitut ab ĩte. adit: glibet tenet᷑ ꝓpꝛijs le
gatarijs ⁊ a cõib ꝗlibet poterit inſolidũ ↄueniri.h.d. Di

cit tex.dãdũ ſuis ꝓpꝛijs legatarijs in cõib habet locũ qð
ſegtur:vt.j.e.l.ſi nõ ſolus.S.ſi.ſᷣm Ja.de are. C Op.S.l

Siquis.

4

ꝓxi.q̃ dicit poſſeſſoꝛẽ pꝛius cõueniẽdũ. Glo.ſatet ↄꝛiũ.tu
dic ꝙ. S. omiſit vt veniret ad legitimũ: h̊ vt veniret ad ſub

ſtitutũ qꝛ etiaʒ erat heres legitimꝰ. vñ cũ ex eo lex mitius

agit qꝛ bʒ volũtatẽ defũcti ⁊ diſpõnẽ iur ideo ſeruat᷑ diſti.
h poſita.ꝓbat᷑ in.l.ſi nõ ſolus.S.ſi.j.eo.¶¶ Op.de.l.ſi nõ
ſolus. S. pe.⁊ fi. So.de lega relici ab vtroq; ſeparati tũc
glibet debet cõueniriꝑ ſe:ſʒ qũ ab vtroq; ſimul tũc pꝛł de
bet excuti poſſeſſoꝛ.habes g hucuſq; ꝙ iſtud edictũ hʒ lo
cũ in trib caſibꝰ. Pꝛimo qñ quis omittit ex teſtõ vt poſſi
deat ipᷣemet ab inte.vel alio mõ:vt.S.e.l.j.ĩ pᷣCn. Sco ha
bes qñ quis omittit ex teſtõ ĩ fraudẽ vt alius poſſideat ab
inte. vt.l. j.in fi.⁊.l. ʒ.Eſt et terti caſus qũ qs omittit ex ĩ/
ſtitutiõe ⁊ ali ex ſbſtitutiõe habeat.⁊ de hoc videbitʒ hic.
alios tres caſus pꝛoſequere.
2 CSiliſtitut' omit

„ Iquis pecunid. iĩſraudem vt ad

Aliũ vadat poſſidẽs ſolus tenet: ſed pecunia accepta tenek

vterq;.h.dð.¶ No.pᷣmo ꝙ iuriſcõ.ĩnuit ꝙ ex hoc edicto
teneat ille ꝗ omittit vt veniat ad ſubſtitutũ vel legitimũ:ſʒ
itelligo h̊ ꝑ extenſionẽ:vt dixi.S.e.l.j. ¶ Scðo no.ꝙ ex h̊
edicto ĩducit᷑ actio vtilis.ſ.ex teſtõ:vt h ita no.S.e.l.ꝓxi.ꝓ
bat᷑.j.e.l.ſi nõ ſolus.iĩ pᷣn.ſʒ Jo.ĩ arboꝛe vocauit hãc actio

nẽ in factũ.ponit circulũ de act.in ſactuʒ ex edicto ſigs

omiſ.cau.te.⁊ ĩ hoc v ↄcoꝛ. Rof.in libell.ĩ acſ.ſuꝑ edicto
poſſum cõcoꝛdare vt in caſu expꝛeſſo in edicto.ſ.qũ quis
omittit vt ipſe poſſideat habet locũ actio in factũ que oꝛit
ex edicto qũ nomẽ acſ.nõ expꝛimi: vt.l.ſi.S.de eo ꝑ queʒ
factũ eſt.in caſibꝰ in qbus extẽdit᷑ per iuriſcõſultos voceĩ᷑
actio vtilis ex teſtõ: modici tñ eſt effectus hec diſputatio.
