de neapol. C Reintro ad glo.⁊ op.et videt᷑ ꝙ ſi inſtituat
ſub cõditiõe caſuali nõ irritet᷑ teſtm:nã in legitima videt᷑ ĩ-
ſtitut pure ſubducto grauamie:vt.l.quoniã ĩ pꝛioꝛibꝰ.C.
de inoffi. teſ. Glo. fatet cõtrariũ ⁊ ſic dicit hãc.l.eſſe coꝛe/⸗
ctã. Ja.de ra.⁊ Guil.tenuit cõtrariũ.⁊ ideo dicũt ꝙ qñq;

inſtitutioni adijcit cõditio q̃ facit teſtm ſubiacẽ q̃rele ⁊ tũc

illa reijcit.ita loꝗtur.l.qm in pᷣoꝛibus.C.de ĩioffi.teſ.vtpu⸗
ta qñ cõditio erat ptãtiua ⁊ per eam fſilius inſtitut nimis
grauabat.qñq; adijcit cõditio q̃ reddit teſtm nullũ vt cõ/
ditio caſualis:⁊ tũcnihil imutat᷑ de illo iure.nõ eni eſſet fa
uoꝛ ſilij ꝙ aliqd mutaret:ĩmo eſſet odiũ.Ego teneo iſtam
glo.⁊ pluries tenui cõtrariũ ↄſulẽdo.⁊ eſt tex.iĩ.l.ſancimꝰ.
§. cũ autẽ.C.de inoffi.teſ.vbi aliꝗs fuit rogat reſtituere ſi
lio ſuo poſt moꝛtẽ ſuã.ſipſius rogati. Cõſtat ꝙ iſta eſt cõ
ditio caſualis poterit eni ſili decedere añ inſtitutũ ⁊ ſic di
es nideicõmiſſi nõ cederet: ⁊ tamẽ illa dies vel cõditio ſub
ducitur. Dñs NRai.de ſoꝛ.miſit de padua vſq; ad ciuitatẽ

iſtã reſpõdẽdo mihi ad illã.l.ꝙ ibi filius nõ erat inſtitutꝰ:

ideo nihil ad ꝓpoſitũ. Reſpõdeo ſm iſta tẽpoꝛa quocãq;

relicto titulo fil haberet legitima excludebat a rũpẽdo:

vt.l.oĩ mõ.in pᷣn.de inoffi.teſta.etĩ auẽ de tri.⁊ ſemil.S.j.
Igeo nihil ad ꝓpoſitũ an eſſet inſtitut vel nõ: ſolũ G̊ ẽ ad

uertẽdũ vtrũ adiectio cõditiõis caſualis ſit reijciẽda vł nõ

Scðo reſpõdebat ꝙ ũlle.S.eſt coꝛectus ꝑ auẽ. ex cauſa.
⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſunił. Reſpõdeo lʒ glo.h̊ibi nõ teneat:tñ
poſito ꝙ ſit verũ coꝛꝛigit in h̊ ꝙ filius debet hꝛe iure inſti/
tutionis nec ſufficeret relinꝗ alio titulo in eo ꝙ dicit cõdi/
tionẽ caſualẽ remouẽdã ab eo qð relinqtur ſilio nullã im
mutationẽ patit?. Eſt ergo ibi caſus ꝓ glo.nr̃a. ¶ Op.di
ctio etiã implicat idẽ in ↄtrario:vt.l. ↄuẽticulã.C. de epi.
T cle.l.etiã.j.de le.j.C.ſi tu.vel cu.ĩterue.l.etiã.ſed h̊ dicii
etiã ſi ↄditioni nõ paruerit ſubmotũ eſſe ĩnuit ꝙ etiã ſi pa
ruerit eſſe ſubmotũ.Hui cõtrarij timoꝛe glo.legit tribus

modis. Pꝛĩo ꝙ abũdat dictio etiã ⁊ eſt clara. Scoo ꝙ ẽ

verũ ꝙ inuit idẽ in cõtrario:tñ intellige ſi paruerit eẽ ſub
motũ.ſ.a teſtõ rũpẽdo.⁊ ſʒ pꝛedicta opoꝛtet te ponẽ ꝙ ſi/

lius habebat coheredẽ cuiꝰaditione teſtamentũ cõſirmat

etiã ſi nõ pareat cõditioni.põt etiã intelligi q ſilius inſti/

tutus ſiue paruerit cõditioni teſtm eſt validũ ſiue nõ paru

erit tñ adhuc teſtamẽtuʒ dicit validuʒ quo ad pꝛeſtatiõeʒ
legatoꝝ ad que tenet᷑ quaſi volũtarie omiſerit ex cauſa te
ſtamẽti et adiuerit ab ĩteſtato per ti.ſiqs omiſ.cau.te.et B
inuit ſequẽs glo.dũ allegat.l.iſtius ti. ¶ Venio ad v. et
ideo.dicit hic ꝙ poteſt ſtati adire nec tenet expectare cõ/
ditionis euẽtũ. Cõtra cũ dubitat᷑ de viribus teſtamẽti nõ
põt hereditas adiri: vt.l.ſed ⁊ ſi de ſua.j.de acq.here.ſʒ h
eſt dubiuʒ an pater decedat teſtat vel nõ ergo ⁊c.vt..ti.
ij.l.penul. Huiꝰtimoꝛe ſunt h tres lectu.pꝛĩo ꝙ hic ĩ v.cuʒ
et ſi patrẽ.mutet caſũ ⁊ loquit quãdo ſilius eſt inſtitut ſab
cõditiõe caſuali vel mixta:tũc eni extrane inſtitutꝰ

ſtatĩ põt adire ſilio appꝛobàte teſtm̃ per.l.ſilio.S.ti.ij.ſed
certe ibi nõ adit᷑ de iure ciuili: ſed de iure p̃toꝛio petit bo.

poſ. C Scdo mõ intelligi iſte v.cũ et ſi patreʒ.hoc mõ ſi

añcedẽs pꝛedictũ eſt verũ: ergo dubitaret᷑ de viribteſta/
mẽti ⁊ tũc ſequeret᷑ iſta ↄcluſio ꝙ expectari deberet.⁊ iſta
eſt bona lec. ¶ Tertia lec.eſt vt loquatur qñ filius nõ ha
buit coheredẽ:tũc adde ad glo.ſic.vl dic fecerit qñ nõ ha
buit coheredẽ vel ſubſtitutũ.⁊ hec ẽ tertia lec. Dicit glo.
et dic expectare debet ſiliꝰ vt poſſit ſuccedere ab ĩteſtato:
dicit glo.vſq; ad ſinẽ vite ipſius qũ non põt impleri vltio
vite ſpiritu.quidã habẽt ĩ glo.teſtõꝛ ſed debet eſſe vacat.
Dicit glo.vel poſt moꝛtẽ qñ põt impleri vltimo vite ſpiri/
tu. C Quero quid ſi ſiliꝰ eſt inſtitut ſub cõditione mixta?
Glo.ſupꝑ vᷣbo cõſtat.ponit opi.veꝝ eſt ꝙ teſtamẽtũ eſt nul
lũ ſᷣm iſta tẽpoꝛa eoipſo ꝙ ſiliꝰinſtituii ſub cõditiõe q̃ non
eſt in eius poteſtate:vt.l.ſi patf᷑.C.de iſti.⁊ ſubſti. ¶ Qũo

quid ſi erat inſtitut ſub cõditiõe poteſtatiua tñ moꝛte pꝛe

uẽtus non potuit implere? Rñdeo ſatis eſt ꝙ ↄditio ve/
riſimilit᷑ ſuit poteſtatiua:vt.j.e.l.S.ſed et ſi fllio.hodie vero
vt dixi omne grauamen ſubducit:vt.l.quoniã.⁊.l.oĩno.⁊
l. ſancin.S. cuʒ autẽ.C. de inoffi.teſta. ⁊ ſi ſuerit ei relictuʒ
minꝰlegitima illud ſupplet᷑:vt dict.ll.hodie vero debʒ ha
bere iure inſtitutiõis:vt in auẽ.vt cuʒ de app.cog.S.aliud
quoq; caplm. Quũo qd ſi pat᷑ inſtituit ſiliũ in aliqua re
q̃ nõ extabat:exẽplũ inſtituo ſiliũ meũ ĩ eo quod mihi de/
bet ſempꝛoni:cũ ſempꝛoni ĩ veritate nibil debẽt. Reſpõ
deo teſtamẽtũ eſt nullũ:quia in nihilo eſt ĩſtitut: vt.l.ſi ſit
§.j.de le.j.cõiũcta.l.oĩno.C. de inoffi.teſta. ita ſentit glo.ĩ
l. iij S. ſz vtrũ.ĩ fi.ð.de mino. ¶ Itẽ quero qd ſi inſtituat᷑ ĩ
re que extat tꝑe teſtamẽti: ſed poſtea euicit᷑ vel eſſe deſijt:
NRñqdeo in re q poſtea euicitur habem caſũ in.l.ſancimꝰ.
F.j. de inoffi.teſ.⁊ ibi Guil.addit rõneʒ.res eniĩ aliena illo
caſu relinqtur a patre filio:aut ergo pater ſciebat ⁊ valet
legatuʒ:aut ignoꝛabat ⁊ idẽ cũ relinqtur cõiũcte perſone
vt.l.cũ aliena. C. de le. Sed poſſet eſſe terti caſus.ſ.q;

teſtatoꝛ credebat rẽ eſſe ſuaʒ et voluit heredẽ iſtitutũ vni/

uerſaliter nõ teneri de euictiõe:tñ.l.ſancimꝰ.indiſticte di/
cit teſtamẽtũ eſſe validũ ⁊ ſilio deberi legitimã qꝛ ab initio
relictũ erat aliquod: ⁊ per hoc apparet reſpõſuʒ ad id qð

querebat᷑ de re que eſſe deſijt. ¶ Quero ſi filio relinquat

iure inſtitutionis certa quantitas ⁊ ſilius dicat ſe nolle il/

laʒ quã titatẽ:ſed dicat ſe velle quãtũ eſt valoꝛ ipſius ĩ bo/

nis defũcti:an audiat᷑: Guil.in.d.l.ſancim.detmiat ꝙ ſic
per.S.repletionẽc.j.e.l.⁊ per auẽ.de triẽ.⁊ ſemil.S.j.coł.iij.
duũ tamẽ nõ poſſit dicere ſe velle tantã parteʒ in q̃libet re:

ſed debʒ habere in aliq̃ re arbitrio boni viriũ:vt.C.qũ ⁊ q.

quar.pars debe.il.iij.et.l.nõ amplius.S.ſi.cũ.l.ſe.j.de le.j.
¶Alia circa materiã.l.noſtre dic vt.l.ſi pat᷑.C. de inſti.⁊

– ſubſti. per glo. 1 doc.
AOutO. Conditios

Conditio dicit poteſtatiua vel nõ ſm id qð
freq̃nter accidit.h.d. ¶ Quero qᷓ̃ eſt iſta generalis diſti
ctio? Reſpõdeo illa que frequẽtius accidit:vt ĩ glo.

—eoee ſi, g1 Bub codlitiõe poteſtatiua que
¶ Sed et ſi filio. poteſt iĩpleri vltimo vite ſpiritu

viuo filio nõ admittit ſubſtitutio:niſi in ea dies fuerit ad/
iectus:ſecus ſi in vltimo vite ſpiritu impleri nõ põt.h.d.cũ

pn.l.ſe. ¶ Op.ex gl. de.l.ſi fili a pꝛe.S.de libe.⁊ poſthu.
So. vt ibi dixi. Op.ſcdðo ꝙ ʒ cõditio poteſtatiua po
teſt ĩpleri vltimo vite ſpiritu:tñ ſubſtitutꝰ poteſt admitti ĩ
vita.naʒ ſtatuetur certũ tp̃ᷣs heredi infra quod ſi nõ iplet
habeatur pꝛo deſecta:vt.l.ſiqs inſtituat᷑.j.e. Altramõ.ſa

tentur vꝛiũ.Ci.ponit in.l.ſi pat.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.qdð vide

tur q̊ iſtuʒ tex.vbi dicit ſubſtitutuʒ nõ poſſe admitti ĩ vita
filij: pꝛopter qdð dico ꝙ ad petitionẽ ſubſtituti vel ſequẽti
um in gradu nõ poteſt ſtatui cert termin ſilio: vt h̊ ſ̊ ad
petitioneʒ creditoꝝ ſic:vt in ↄꝛio.ſacit.l.j.S.ſane.j.de ſuc.
edi.¶C Vides g ex hac.l.ꝙ illud qð põt ꝗs nõ dẽ deſinẽ

De here.inſti.

poſſe niſi cũ moꝛil.habeo g tractare h̊ quãdo dicat᷑ deſinẽ
poſſe. qualit᷑ autẽ poſſe dicat dixi in.l.gallus.in pᷣn. ⁊.l.j.
de iniuſ. teſta. C Ad quã declarationẽ eſt ſciẽdũ ꝙ poſſe
deſinit qs multis modis:qũq; ex ꝑſona ei ꝗ dʒ facẽ:qnq;
ex tpe in quo debet ſieri: quãdoq; ex materia ex qua de/
bet ſieri:qñq; ex perſona eius in quẽ debʒ ipleri. Pꝛimo
ſi deſinit ꝗs poſſe ex perſona ei qui debet facere: ⁊ tũc ꝓ
cedat diſtictio hui.l.aut eſt ↄditio poteſtatiua q̃ põt im/
pleri vltimo vite ſpiritu ⁊ nõ deſinit poſſe in vita: ſj demũ
poſt moꝛtẽ. Aut nõ põt ĩpleri vltimo vite ſpiritu ⁊ deſinit
poſſe in vita:ſʒ tũc cũ eſt ĩ articulo moꝛt.⁊ ſicĩ hac.l.non
cõſiderat᷑ aliud per quod deſinat poſſe niſi perſona q de/
bet iplere. Scdo deſinit eſſe qñq; ex tẽpoꝛe in quo debʒ ĩ
pleri.ſi enĩ eſt limitatũ tẽpus certuʒ ab hoiĩe vel a lege illo
elapſo deſinit poſſe ſieri. quãdo limitat ab hoĩe eſt expꝛeſ
ſũ in hac.l.ſed ſi in cõditiõe.in pᷣn.⁊ de vbo.ob.il.in illa.cũ
ſilib. An autẽ tẽpus poſſit apponi a iudice dixi.S.in pᷣce.
cõtrario. An aũt a lege hic intelligit tempꝰ.aduerte:qũq;
cõditio poteſtatiua adijcit ĩ vltima volũtate:qñũq; in diſpo
ſitione ĩter viuos. Pꝛio caſu aut adijcit inſtitutiõi hẽdis:
et nullũ tẽpus habet limitatũ: vt hic. Ideo expectat᷑ tẽpꝰ
moꝛtis niſi per iudicẽ aliud ſtatuat vt dixi. Aut adijcit le⸗
gato ⁊ tũc habet tẽpus limitatũ infra qð impleat cũ pᷣmũ
põt:als eſt defecta cõditio: vt.l.hec cõditio.de cõdi.⁊ de.
Et iſtã differẽtiã inter inſtitutionẽ ⁊ legatũ ponit glo.i.l.
ſiqs inſtituat᷑ e.⁊ ibi dicã. In ↄtractib vero inter viuos
dic qũq; incipit a pꝛecedẽti diſpõne:et tũc intelligi temp?
limitatũ ſi ulud nõ feceris quoad cõſtituatur i moꝛa faciẽ
di ſi nõ habʒ pcedẽtẽ diſpoſitionẽ: intelligit vo quoad de
ſierit poſſe fieri: vt.l.ita ſtipulat.de vbo.ob. ¶ Jux pdi⸗
cta quero qd in ſentẽtia iudicis vel in ſtatuto dicat ꝙ cõ/
dẽnet᷑ ꝓpter tale delictũ in centũ:et ſi ſoluere nõ potuerit
vel nõ ſoluerit amputei ſibi pes qñ dicat illa ↄditio cõple
ta ſi ſoluere nõ potuerit:vtꝑ adaptabim leges qᷓ loquuni
de cõtractibus:an leges q loquũtur de vltimis voluntati
bus:cogitabitis. Ad pꝛedicta facit extra de reſcrip.c.ſci
ſcitatꝰ.vbi illa clauſula ſi talis adeſſe non poterit: intelligi
tur.ſ.tũc cũ cauſa agitaĩ:⁊ ſic habes tpᷣs limitatuʒ a lege.
Tertio dixi ꝙ poſſe deſinit ex materia ex qua debʒ aliqd
ſieri. Juxta qð eſt aduertẽdũ ꝙ qñq; materia ex qua de/
bet aliqd ſieri in diſpoſitiõe ſumũ ſtricte:exemplũ in.l.qð
ſeruus.S.de cõdi.ob cau.vbi debet ĩtelligi ꝙ nõ põt repe/
ti donec matrimoniũ põt cõtrahi ex eiſdeʒ ſpõſalib.ecce
materia ſtricta ⁊ ſic mutatiõe cõtingẽte:hᷣ eſt illis ſponlali
bus diſſolu deſinit poſſe fieri ⁊ datur repetitio.caſus eſt ĩ
l. ſtipulationẽ. ⁊.l.ſe.qᷓ incipit ⁊ Iʒ.ð.de iure do.qũq; aſſu/⸗
mitur large vt quoad titius Zdixerit mrimoniũ: tuc deſi/
nit poſſe fieri cũ ſpes nuptiarũ defecerit:vt in auẽ. cui reli
ctũ.C. de indic.vidu.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumit. Si vo materia
ex qᷓ eſſet generaliſſima vt ſi.x.dedit in genere: tũc ex par
te materie nõ poteſt deſinere poſſe: q;ꝛ gen perire nõ po
teſt:vt.l.incẽdium. C.ſi cer.pe.⁊.l.in ratiõe.S.incerte.j.ad
l.fal. Quarto dixi ꝙ deſinit poſſe ſieri ex ꝑſona ĩ quaʒ
deberet impleri:vt ſi.x.titio dederis:lʒ enim ex parte tua
nõ poſſit deſicere in vita nec ex parte materie:q; in gene/
re tamẽ ex parte titij poteſt deſicere: quia põt añ moꝛi: vt
l. cuʒ ita.de cõdi.⁊ demõ.⁊.sS. .ꝓxi.Iſta ergo lex ſolũ re/
ſpexit an deſinat poſſe fieri ex parte eius qui debet facẽ?.

Ed ſi iↄditiõe. Mepotes.

NMiberi ſequẽtis gradus poſt ſilium poſſũt ſub oĩ
cõditiõe.h.d. ¶ Quero an hec.l.intelligat᷑ ſi tpoꝛe quo
ſit teſtamẽtũ filius pꝛecedat nepotẽ: an etiã ſi nepos tene
at pꝛimũ locũ: Glo.tenet ꝙ loꝗtur in nepote quẽ ſiliꝰ pᷣce/
dit. tex.ð.l.ꝓxi. in pᷣn. videt᷑ ſacere differẽtiã inter ſiliuʒ et
nepotẽ. Aʒo in ſũma de inſti. ⁊ ſubſti. tenet idẽ qð hec gl.

2 Qi.in.l. ſi pater.e.ti. tenet idẽ. ¶ In cõtrariũ videturꝗj.

de ſuis ⁊ le.

—

—

— — — — — — — — – — — —

— — — — —

De here.inſti.

de ſuis ⁊ le. l.j.ſciẽdũ.⁊ ibi hoc tenet glo. Idẽ tenet in.l.
iij. S.ſi ſub ea.de cõtratabu. cõiũcta.l.illud..j.e.ti.ille.ll.
multũ vꝛgẽt:tamẽ quod hic dicit glo.eſt equius.⁊ doc.te/
nẽt ideo vos teneatis. L

J (So lemus. Incapaciras medij tempoꝛis inſtituti

onẽ non vitiat.h.d.hoc intelligo quãdo ꝑdit ciuitateʒ tm̃
nõ libertatẽ:ſecus ſi ciuitatẽ vt quia dãnatus in metalluʒ:
yt.l. intercidit.j.de cõdi.⁊ demon.⁊ ibi dicã.
(S e rur 8 Exemplũ eſt pꝛecedentis ſũmarij. ¶ Op.
Del ul Bey inſtitutio vitietur qꝛ deuenit ad eũ caſũ

a quo nõ poteſt ĩcipere:vt.l.quia ratio.de ↄdi.inſti. So.
△ = tene vltimã ſo. Jo.que eſt vera.
Ei ſern Si ſeruus cũ libertate inſtitut᷑ redimat᷑
in vita teſtatoꝛis efficitur neceſſari:ſec ſi poſt moꝛtẽ.h.d.
Op. de cõi.ſer.ma. So.hodie aliud eẽt circa quod di

2Tr ſtingue vt in glo.
Sed ſi cum. Si ſeruus ſolus cũ libertate inſtitu

atur libertatẽ recipit a ſeipſo: ideo a ſeipſo adimi nõ põt.
b. d. C Quero qd eſt hoc dicere ꝙ libertatẽ habʒ a ſeip
ſo? Reſpõdeo hoc ẽ ꝙ libertaſj datio cõſrmaĩ aditiõe ſui
ipſius nec ſpectat aditionẽ alteri. poſſet etiã dici ꝙ liber
tas nõ eſt hereditaria ideo nõ dicit eã capere a teſtõꝛe: ſʒ
hoc nõ placet vſquequaq;:qꝛ lʒ libertas nõ ſit ꝓpꝛie ĩ he/
reditate nec in bonis teſtatoꝛis eſt tamẽ occaſionaliter:qꝛ
põt teſtatoꝛ dare libertatẽ:ſicut vſufruct oꝛmalis nõ ẽ in
bonis dñi:tamẽ poteſt cõſtitui alteri. C Sed quero ꝗd ẽ
hoc dictũ ꝙ a ſe adimi nõ poteſt ſicut a ſe ſibi legari nõ po
teſt: Rñdeo adẽptio regꝗrit conſirmationẽ per aditioneʒ
hereditatis ſicut legatũ: ſed ſi dicerem iſtã adẽptionẽ va/
lere nõ poſſet adiri hereditas:qꝛ ſeruus nõ põt eſſe hẽs ſi
ne libertate:ideo adẽptio valere nõ põt:vt.l.ſi ita.S.regu
la.de libe.⁊ poſthu.et ex hoc debet ĩtelligi ꝙ h̊ ſeru erat
inſtitutus ſolus ſine cohẽde. vel aditiõe coheredis poſſet
cõñirmari ademptio ⁊ valeret: vt.C. de cõi.ſer.ma.l.fi. et
ita intelligit hic glo.Et iſtud ĩducebã ad illã clauſulã que
in teſtamentis ponit caſſans et irritãs oẽ aliud teſtamen
tũ ⁊cc.qꝛ opoꝛtet ꝙ ula clauſula conſirmeiĩ aditione ex iſto
teſtamẽto:vnde ſi nõ poteſt adiri illa clauſula nihil opera
tur:vt dicã in.l.ſi matri.j..de le.iij. ¶ Op.heredinon po
teſt legari a ſeipſo: vt.l.legatũ.S.j.j.de le.j.ergo nec liber
tas poteſt dari ipſi a ſeipſo. Glo.h in fi.dicit aliud in lega
to:qꝛ hereditas et legatũ ſe inuicẽ non cõpatiuntur:aliud
in libertate. ¶CEt ſi q̃reretur quare hoc: Reſpõdet glo.
ꝙ libertas nõ eſt res hereditaria. declaro: quia ſi habet
hereditatẽ habet oĩa que ſunt hereditatis:ideo legari nõ
poteſt ſibi illud quod iam habet: nec põt obligari ipſe ſi/
bimet:ſed libertas nõ eſt in hereditate:ideo nõ repugnat
ꝙ ego relinquã tibi hereditatẽ et libertatẽ: cũ libertas ſit
i dominio occaſionaliter. C Op. de.l.ſenatus.j. de le.j.
So.ibi non babetzt a leipſo.
n pꝛima parte pꝛime glo.po
J ſerunus * nit caſũ.ſcðo dubitatur ꝗs fu
e heres qui ſeruũ alienauit poſt moꝛtẽ? Glo. dicit ille
qui eſſet heres ſi hec cõditio deñceret.hoc nõ placet:quia
pendẽte cõditiõe et ſic eſt ſpes inſtitutionis alius ſubſtitu
tus vel ab inteſtato veniẽs venire nõ poteſt:vt.l.quãdiu.
de acꝗ·here.⁊ cõmunia de ſuc.l.anteq;.vnde glo.ſubdit hᷣ
ꝙ fuit coheres.iſtud itellige in coherede qui interĩ eſt be
res inſolidũ: qui erat cõiunctre tm: vt no. i.l.ij..ſi pars
here.pe.dixi in.l.plane.S.ſi coniuncti.j.de le.j.als aliena

re non poſſet.
( Mo ſ. Ul. Si hereditatis delate a duo⸗

brus dominis dies ſimul cedit:ſeruꝰ vtriq; neceſ/

ſarius erit. hoc dicit.
(D Motiens. Ler tota pꝛincipaliter diuidi

tur in duas partes. Pꝛimo tractat de ſoꝛma in/
ſtitutionis. Scðo de inſtitutiõis effectu. ſcdᷣa ibi heredes

⁊c᷑. C Pꝛima ſubdiuidi:quia pꝛimo ponitur quãdo ſuit
erratũ in coꝛpoꝛe.ſcðo quado in quantitate. tertio q in
ipſa inſtitutione.quarto quãdo eſt erratũ in appoſitione
perſone extrinſece.ꝗnto quando dubitatur de incertitu⸗
dine inſtitutionis.ſcoa ibi ſed ſi non in coꝛpoꝛe. tertia ibi
tantũdem.quarta ibi ſed ſi cũ pꝛimũ.quinta ibi ſiquis no⸗

men. Erroꝛ in coꝛpoꝛe vitiat inſtitutionẽ et legatum. h.d.

Oppo.ſi appello fratreʒ meũ qui non eſt non vitiatur
diſpoſitio:vt.j.e.l.nemo.S.qui frater.Glo.h̊ diſtinguit et
bene quã ſigna.dixi in.l.demõſtratio.de cõdi.⁊ demõ.

„C Er roꝛ in quãtitate cõtinua vel di
Sed ſi no n. ſcreta diſpoſitioneʒ non vitiat: et

quod eſt dictũ pꝛeualet ei quod eſt ſcriptũ.h.d. de quanti
tate cõtinua loquitur vſq; ad v.ſed ſiꝗs pꝛo centũ.vtputa
tertia quarta quinta et ſimilia.de quatitate diſcreta loꝗ/
tur v.ſed ſiquis pꝛo centũ quia omnis numer eſt quanti/
tas diſcreta. C No. ex pᷣncipio huius.S.quomõ pꝛobaĩi
erroꝛ ſcripture.ſ.ſi aliter fuit dictũ aliter reperiat ſcriptũ.
CScðo nota ꝙ etiam quando idẽ eſt ille qui dicit ⁊ ille
qui ſcribit: dictum pꝛeualet ſcripto quod ẽ no. ¶ Tertio
lex ponit optimũ argu.ad excuſationẽ notarij: vt ſi vnuʒ
fuerit dictuʒ per cõtrahẽtes vel per ipſuʒ notariũ dũ ver
ba cõtractus ponebantur et aliter reperiatur ſcriptũ nõ
pꝛeſumatur ſactũ falſo ſed erroꝛe:niſi ex alijs circũſtanti/
is aliud appareat. ¶ Altimo nota ꝙ ille note ſignincati
ue numeri poſite in inſtrumẽto inſtrumẽtum non vitiant.
¶ Contra h̊ videt.j.de bo.poſ.l.ſed cũ patrono.S.ñi.et
C. de teſta.auẽ.quod ſine.et in coꝛpoꝛe vnde ſumii.et ĩ pꝛi
ma cõſtitutione.ff. S. penł.⁊ in ſcða ↄſtitutione.C. circa ſi.
et de veteri iure enuck.l.ij.F. penul. Reſpõdeo q̃daʒ ſunt
note que nõ ſunt in vſu:vt quedam littere cõglutinate in/
ſimul quibus vtunt quidã notarij pꝛo eoꝛuʒ ſignis:ſicut fa
ciunt amãtes qui poꝛtãt quaſdã litteras in quibus ↄtine
tur nomẽ domine que nõ poſſunt legi niſi a cientibus: et
ille littere nihil pꝛobãt:vt.l.ſed cuʒ patrono.in ſi.de bo.
poſ. Quedaʒ ſunt littere ⁊ note que ſunt in cõmuni vſu:vt
v.pꝛo qnq;.⁊.x.pꝛo decẽ et ſimiles:⁊ he littere pꝛobãt vt
hoc.S.fallit in caſibus in quibꝰ lex ſpaliter diſponit vt ſcri
batur extenſe et non per ſiguras litteraꝝ:vt in.ll.S.in cõ/
trariuʒ allegatis. Notas autẽ ſigniſcãtes numerũ ponit
Hug ſub littera.d.quibuſdã ex illis ſignis non vtimur.

- Erroꝛ in cõditione quaʒ quis deſti
Tantũdem.naui inſerere inſtitutionem vitiat.
hoc dicit in v.ſed ſi ſub cõditione. ſi habetis litterã nollet
dicas ꝙ mutat caſuʒ.nã cõtrariũ loquitur qñ volens ad/

dere conditionẽ non addit:hic quãdo volens addere ad

didit. Oppo.C. de inſti.⁊ ſubſti.l.penl.⁊.j.de le.ij.l.cũ
pater.S.f. Glo.dat plures ſolu.pꝛima ꝙ nõ habetur pꝛo
inſtituto ſm ꝙ deſtinauit. Alij dicũt ꝙ ibi deſtinauit tm ĩ
animo:hic expꝛeſſe. Di. dicit ꝙ erit iſtitutus nõ pure nec
Fſm ꝙ ſcriptũ eſt:ſʒ ſjm ꝙ teſtatoꝛ deſtinauit. Tu dicas qñ
q; quis deſtinauit adijcere cõditionẽ et h̊ expꝛeſſit.quãdo
autẽ venit ad actuʒ perſiciendi teſtamẽtum per erroꝛeʒ il
lud omiſit tũc inſtitutio vitiatur.h̊ eſt caſus h.ſimile in cõ/
tractibus inter viuos:vt.l.ita ſtipulatus.in pᷣn.⁊ ibi dixi.
j.de verbo.obli.qñq; teſtatoꝛ non dicit ſeexpꝛeſſurũ con
ditionẽ tunc cuʒ inſtitutionẽ faceret lʒ poſtea tunc ſi omit
tatur diſpoſitio nõ vitiatur: vt.l.penul.C. de inſti. et ſſti.

l.cũ pater. .ſfi.j.de le.ij. ⁊.l.ij.S.e.ratio apparet: qꝛ ĩ pmo

caſu deſtinauit facere diſpoſitionẽ et inſtitutionẽ conditio
nalẽ quod nõ ſecit poſtea et ſic errauit in ſubſtãtia inſtitu
tionis:vt.l.j.S.ſiquis ſimpliciter.j.de vᷣbo.ob. ¶ In ſecũ
do caſu non deſtinauit facere inſtitutionẽ conditionalẽ et
ſic in ſubſtãtia inſtitutionis nõ errauit. ſed in v.idem tra/
ctat.teneo opi.Di.ꝙ intelligitur ſubſtitutio ſʒ ꝙ teſtatoꝛ
dixit non ſm ꝙ notari ſcripſit.nõ enĩ errauit teſtatoꝛ ſed
ſcribẽs ⁊ errroꝛ ſcribẽtis non vitiat teſtamẽtuʒ in aliquo:
4

—

vyt. C. de teſta. l. erroꝛ. C Altimo no. ſinglariter ꝙ erroꝛ
pꝛobat quãdo in tractatu de faciẽdo teſtamẽtuʒ vel con/
tractuʒ aliquid expꝛimitur poſtea aliud eſt factũ.nam iĩitel
ligitur per erroꝛẽ:vt hic de eo qui deſtinauit cõditionẽ in
inſerere quod de neceſſitate ĩtelligitur ante cũ de teſtamẽ
to ſaciẽdo tractauit.poſtea ſequitur ⁊ nõ addidit.ſ.tũc cũ
teſtamẽtũ faciebat.idẽ pꝛobat.j.pꝛoxi.S.quod ĩtellige vt
dixi in.l.ſiquis ĩ ſundi vocabulo.j.de le.j.pleni in.l.ſi ita
ſtipulatus.S. griſogonꝰ.j. de o bi⸗ .
„ TT , erſona inſtitutio/
Sed ſi cum Pꝛ uʒ. ni adiecta per erro/
rem heres nõ erit.hoc dicit. Nota id quod dixi ĩ pꝛe/
cedenti.S.ꝙ ſi in tractatu vnũ ẽ deliberatũ et aliud poſtea
factuʒ pꝛeſumitur per erroꝛẽ et nõ ſunnlate ſna,
Sufficit heredẽ demonſtra/
Siquis no menri aliter q; noĩe ꝓpꝛio.h.d.

= ‚ Sufficit perſonas eſſ.
¶ Siquis ita dixerit.e ihz dinnvuri⸗

poꝛtionũ ex futuro euentu dependeat.hoc dicit.
4 Herede 8 Hic incipit ſcdᷣa pars pꝛincipalis que
4 2Elee. tractat de inſtitutionis effectu ⁊ per in
ſtrumẽtuʒ ſucceditur in ius defuncti ⁊ plures in dubio in
telliguntur equaliter inſtituti.hoc dicit.
6 Si du 0 Plures inſtituti in re certa diuidunt ſibi
DLOρνO hbereditatẽ equaliter: niſi teſtatoꝛ maniſe/
ſtiſſime aliud voluit.h.d. ¶ Pꝛincipiũ huius.S. declara
bo.j.l.ꝓxi.finẽ vero nota dũ dicit ſi modo voluntas pa/
triſſa.maniſeſtiſſime nõ refragat. Ex quo dico ꝙ ſi teſtõꝛ
inſtituit te heredẽ in fundo ⁊ adiecit ꝙ plus de bonis ſu/
is petere non poſſis:ꝙ lʒ non ſit alius heres inſtitut in te
ſtam ẽto tamen non eris inſolidũ inſtitut:quia voluntas
teſtatoꝛis ibi maniſeſtiſſime refragatur vt hic:ſed reducet᷑
res ad cauſaʒ inteſtati:quod pꝛobo pꝛimo per hũc tex. ſe
cũdo per rõnẽ:quãdo ex verbis teſtatoꝛis colligii perple
xitas ſeu repugnãtia inſtitutio vitiat:vt.l.ſi titius.de con
di.inſti.ſed hic eſt huiuſmodi. voluit eni ipſuʒ eſſe heredẽ
in fundo et nõ habere plus:quod eſt ĩpoſſibile nullo alio
exiſtente herede:quia ius noſtrum nõ patitur ⁊c̃.vt.l.ius
noſtrũ.de re.iurl. Pꝛeterea ſicut inſtitutio facta in fũ
do pꝛeſumit᷑ ſacta in toto: ita ſeruo inſtituto ſimpir pꝛeſu
mitur inſtitut cuʒ libertate: vt.l.cũ quidaʒ.S.j.C. de neceſ
ſa.ſeruis heredi.inſtitu.ſed ſi teſtõꝛ expꝛeſſit cõtrarium ꝙ
eũ iſtitueret ſine libertate nõ erit liber: vt.j.e.l.nota.S. ſi.
⁊ inſti.de here.iĩſti.in pᷣn.⁊ vitiabit᷑ inſtitutio: vt.l.qꝛ rõ.j.
de cõdi. inſti. Ita in ꝓpoſito qñ adijcit ꝙ plus petere nõ
poſſit: non videtur inſtitut in totũ ⁊ inſtitutio vitiabitur.
ꝓbatur etiã per.l.penlł..de iniul.teſ.⁊ de libe.⁊ poſt.l.ſi
poſthum'..nã ⁊ cũ duobꝰ. Nã ibi teſtõꝛ dãdo ſubſtitutũ
in parte videt᷑ ꝓhibẽ ius accreſcendi ⁊ rupta illa ſubſtitu
tione rumpit᷑ teſtamẽtuʒ in totũ:vt dixi ĩ.d.l.penł.ꝓ h̊ fa
cit qꝛ teſtõꝛ põt pꝛohibere ius accreſcẽdi:vt no.in.l.dñs.
§. quotiẽs.S.de vſufru.cõiũcta glo.in vna ſolutiõe.¶ Re
ſtat reſpõdere ad ea q̃ poſſũt allegari in cõtrariũ ⁊ ẽ ſi/
nis. Nadam ad cõuẽtũ dñi Baldi.¶ Et pᷣmo ↄtra h̊ v
caſus.j.e.l.ſi ita qs heres inſtitut ſuerit.excepto ſundo:
vbi exceptio nil operat᷑: ita et illa verba ⁊ plus petere nõ
poſſis nihil debẽt operari. ¶ Et ad iſtũ tex.põt reſpõde
rivt ſit ſenſus ꝙ duo inſtituti ſint heredes eqs partibꝰ:ni
ſi volũtas teſtõꝛis manifeſtiſſime refragat:qꝛ tũc qũñ volũ/
tas teſtatoꝛis reſfragat᷑ eſſent heredes ex diſparib parti/
bus:non aũt ꝙ res deducat᷑ ad cauſã iĩteſtati. Rñdeo pꝛi/
mo iſte intellectus nõ eſt bonꝰ. nã in diſtributione partiũ
nõ eſt neceſſaria manifeſtiſſima voluntas deſuncti.ſufficit
enĩ qualitercũq; de mẽte appareat: etiã ſi in teſtamẽto ali
ter ſit ſcriptũ.S.e.l...j.ſed h̊ reqritur maniſeſtiſſima volũ

— „

tas deſuncti ad hoc ꝙ res deducat᷑ ad cauſa inteſtati.et G̊

etiã eſt pꝛobatũ.s.alis rõnibꝰ.Ad.l.ſi ita quis.rñdeo ibi

De here.inſti.

dixit ꝙ ſit hẽs exeepto ſundo:quaſi dicat ola alia tibi do
excepto fundo quẽ nõ do:que ver ba ĩpoꝛtant vt expꝛeſſa
cõceſſione deſuncti nõ habeat᷑.quod autẽ nõ accreſcit ſibi
hoc nõ pꝛohibuit teſtõꝛ manifeſte.vel dic ibi pꝛeceſſit ĩſti /
tutio ſimplex ⁊ ſequitur illud excepto fũdo qð ↄtinet adẽ
ptionẽ ſundi:ſʒ ſibiipſi a ſeipſo adimi nõ põt: vt.S.e.l.ſed
ſi in cõditiõe.in fi.ergo ⁊c.ſʒ in q̃ſtione ꝓpoſita nunq; de
dit niſi reʒ certã ⁊ pꝛohibuit eum plus petere vel habere.
CScæ&do ob. dicte determĩatiõi ꝙ nemo poteſt facẽ ꝙ.ll.
nõ haberẽt locũ ĩ ſuo teſtõ: vt l.nemo põt.j.de le.j. Rñ.
q̃dã ſũt qᷓ depẽdẽt ex volũtate deſuncti expꝛeſſa vel pꝛeſũ
pta ⁊ ĩ his põt ſacere teſtõꝛ qð vult expꝛimẽdo ſuã volun
tatẽ vt.S. pꝛobatũ eſt in iure accreſcẽdi:⁊ in libertate q̃ ta
cite ſequitur ſeruuʒ inſtitutũ.⁊ ꝓbai.j.de cõdi.⁊ demõ.l.ĩ
cõditiõe.in pᷣn.S.j.vbi leges q̃ dicũt ꝙ cõditio q̃ tacite in/
eſt nil operat:pꝛocedũt niſi de volũtate deſuncti aliud ap
pareat.h̊ etiã ꝓbat᷑ in h.S.⁊ ita loqtur.l.nr̃a:ſʒ in ſolẽnita
tibus ⁊ ĩ alijs qᷓ nõ depẽdẽt ex volũtate defũcti nemo põt
ſacere ꝙ leges nõ habẽt locũ ĩ ſuo teſtõ. Tertio ob.ꝙ
dicta verba ⁊ plus petẽ nõ poſſit ⁊c. vident adiecta fauo
re inſtituti. alio iſtituto nõ exñte nil operantur: vt.l.pe⸗
to.i pᷣn.j.de le.ij. Rñ.q.ꝓpoſita loqꝗt ſolũ qñ ĩſtituit vnuʒ
in re certa ⁊ aliũ vniuerſalẽ hẽdẽ nõ fecit:tunc eni illa vᷣba
plus petẽ nõ poſſit ⁊c̃.vident᷑ adiecta fauoꝛe venientʒ ab ĩ⸗
teſtato:vt.d.l.peto.v.idẽ dicim.ſin aũt aliũ hẽdẽ inſtituiſ⸗
ſet ꝗ defeciſſet: qd iur ſit dicã ĩ ſeq̃ntibꝰ q̃ſtiõibꝰ. ¶ Qũo
teſtõꝛ ĩſtituit quẽdã ĩ ſundo nec adiccit ꝙ plus petẽ nõ poſ
ſit: aliũ ĩſtituit vniuerſalit ꝗ tꝑe teſtĩ erat moꝛtu: lʒ teſtõꝛ
credẽt eũ viuẽ:vel deceſſit poſtea anteq; adiret:an ille iſti/
tutꝰ ĩ füdo ſit hẽs iſolidũ: Nidet᷑ ꝙ nõ: qꝛ alio ĩſtituto vni
uerſalit habet᷑ loco legatarij:vt.l.qtiẽs.C.e.⁊ no.s.e.l.j.
ſi ex füdo. Pꝛetea lʒ ille ſit moꝛtu:tñ qꝛ teſtõ:ꝛ putabat
eũ viuẽ dʒ haberi ꝑinde ac ſi viuẽt:vt.l.qͥ loco.j.e.Cõtra/⸗
riũ credo ꝙ ille habeat totũ iure accreſcendi. nã lʒ teſtõꝛ

Ddederit aliũ hẽdẽ vniuerſalẽ non ẽ manifeſtiſſima volũtas

ei ꝙ plus petẽ non poſſit ſi poꝛtio ill deſiciat:g habebit.
ar. l. ſi miles.de teſ.mili.⁊.l.ex militari.S.fi.cũ.l.ſe.e.ti.Et
h tʒ Guil.de cu.ð.de ↄdi.ĩde.l.Fᷣuo.¶ Sʒ ᷣ pdicta fac.ẽ.

de iniuſ.teſ.l.penł.vbi nõ fuit manitfeſtiſſima teſtõꝛis volũ

tas.ſolũ enĩ ꝓhibet accreſcẽ dãdo ſſſtitutũ ſic h̊ dãdo co
heredẽ:tñ ibi nõ accreſcit:ſʒ totũ reducit᷑ ad cauſã ĩteſtati
Mñ.ibi ſſtitutio rũpit ex cauſa p̃teritiõis et volũtas legl
ẽ maniſeſtiſſima iõ poſthumꝰrũpat vt ſibi locũ ſaciat ⁊ ſibi
rẽ deducat ad cauſã iteſtati: vt.l.nã ⁊ ſi.iĩ fi.S.de iniuſ.teſ.
dixi ĩ. d. l.penl. ¶ Sʒ qro qd ſi teſtõꝛ adieciſſet ꝙ tal iſti/
tutex fũdo plus petẽ vel hẽe nõ poſſit:an h̊ caſu hẽde iſti⸗
tuto deſiciẽte ſibi accreſcit? Rñ.dicta vᷣba ꝙ plus petẽ vel
hre nõ poſſit vident referri.ſ.rebꝰ ſic ſe hñtib pꝛout teſtõꝛ
diſpoſuit:ar.l.qdð ſeri.S.de ↄdi.ob cau.⁊.l.fi.S.itẽ q̃ſijt..
de ↄdi.ĩde.vide.l.paulo calimacho.S.j.j.de le.iij.Sʒ ſi hẽ
dis ĩſtitutio deſicẽt:tũc dicta vᷣba nõ vident operari:vt.l.
paulo calimacho.S.j.Et iõ eſt aduertẽdũ qꝛ qñq; ĩ iſtituti
one ex re certa teſtõꝛ adiecit dicta vba et ꝙ plus petẽ vel
hĩe nõ poſſit ⁊ nullũ aliũ fecit heredẽ vniuerſalẽ ⁊ tũc ſine
dubio videt᷑ dixiſſe illa vba ſauoꝛe veniẽtiũ ab ĩteſtato: vt
dictũ eſt:et ſic res reducet᷑ ad cauſã inteſtati. Qñq; teſtõꝛ
ꝓuidet ſibi inſtituẽdo heredẽ vniuerſalit᷑ de eo ꝗ ſʒʒ cogi/
tationẽ defũcti in oẽm caſuʒ poterat eſſe hẽs vt inſtituẽdo
boiĩeʒ iã natũ:⁊ tẽ fauoꝛe iſtituti illa vpa dicta videant᷑: vt
d. l. peto.ĩ pᷣn.j.de le.ij.⁊ intelligereni ſic plus petẽ vł hꝛe
nõ poſſit iſtituto adeũte:vt.d.l.paulo calimacho.S.j.Qñ
qʒ teſtõꝛ ſibi ꝓuidit de aliq ꝗ etiã ſᷣm cogitationẽ ſuã hẽs
nõ poterat eſſe niſi in vno caſu tm̃: vt qꝛ iſtituit vẽtrẽ vxo
ris ſue ſi p̃gnãs erat ⁊ ſi ad lucẽ ꝑuenerit:⁊ eo caſu qͥ pꝛe/
gnãs nõ eſſet ⁊ ad lucẽ nõ pueniret nihil diſpoſuit tũc di⸗
cta vba dicunt᷑ dicta fauoꝛe inſtituti ſi erit ſi nõ erit fſauoꝛe
veniẽtiũ ab ĩteſtato:vt.d.l.peto.iĩ pᷣn.v.idẽ dicemꝰ. maxiĩe
qñ teſtõꝛ

SN — 5e

£☛

— — ——. — +—

%

qñ teſtõꝛ ſubiũgit ꝙ vult voluntatẽ ſuã valere etiã iure co
dicilloꝝ ⁊ ſic etiã ꝓuidit vrnleittbins ab zutriloto. dt
E. Bictio poſtea nõ ipedit diẽ here
Siquis ita. tatis bertat ſen cedere.h.dicit.
CNo.qꝙ dictio poſtea nõ ſigniſcat de neceſſitate inter
uallũ tpis ⁊ ſic facit ad.q.notatã ꝑ Di.S.ſo.ma.l.fructꝰ.
Et poſſumus dicẽ ꝙ h̊ nõ ẽ neceſſe ꝙ detrahai dictio po
ſtea.nã ẽ qdã oꝛdo tꝑis ⁊ qdã oꝛdo nãe.oꝛdo tꝑis pʒ:de
oꝛdine nãe do ex ꝰ:vt pᷣ ẽ ignis poſtea caloꝛ nõ oꝛdine tẽ/
poꝛis ſed nature:ita in pꝛopoſito pꝛimo ſeruus poſtea li/
ber poſtea heres:non oꝛdine tempoꝛis ſed oꝛdine natu/
re:quia pꝛimo perſona debet eẽ habilis qᷓ; ſit heres: vt
l.ſi qramus.. de teſ.⁊ de iure codicilł.l. quidã referũt.qð
ergo iuriſcõſultus dicit ꝙ detrahat᷑ poſtea.iſ.qͥ ad oꝛdinẽ
tẽpoꝛis qꝛ ſimul ⁊ ſemel tempoꝛe cedit vtrunq; ſed fᷣm oꝛ
dinem nature ſeu intellectus pꝛocedit libertas.
ꝛimo ponit.q.ſcðo determinat du/
Si ſeruus. aine derd reaſſumit pᷣmã.ſcða
ibi ⁊ ſi qdẽ. tertia ibi ſʒ ⁊ ſi pure. Op.C. de neceſſ.ſer.l.
cũ qda. So.ibi loꝗi qñ nullã mentionẽ fecit de libertate
ſic. C Altius dꝛ h̊ ꝙ qñ ẽ alienat' vł manumiſſus poſ/
ſet eẽ hẽs. .j.de acq.hẽ.l.placet.⁊.l.cũ ꝓponas·j.e.So.
gdã dicũt ꝙ eũ hẽdeʒ exiſtere loꝗt qñ fuit manumiſſus.
vl dẽ aliũ eẽ hẽdẽ ꝑ ipʒ ſᷣuũ.dic tertio ꝙ hẽs ẽ nomẽ ⁊ iſta
vera ⁊ vide gl.q̃ icipit volũtariã ibi. Ael dic etiã nõ ma/
numiſſus ⁊c.dñidoc.dicũt ↄꝛiũ in.l.cũ ꝓponas.C.e.ſ̊ dã
no eos ꝑ iſtum tex.vt plene ſcripſi in.l.cũ ſiliue.j.de leg.j.

⸗ Plur es inſtituti ex diuer
JYalterius. ſis rebus admittunt᷑ eq̃lit᷑

yt inſtituti.h. d.h̊ᷣ ĩtellige q;tũ ad hẽditatẽ ſʒ in ſũ
do hẽbũt partes noĩatas:vt.l. ex ſacto.la grãde j.e.Et
ita opoꝛtet intelligi.S.l.pꝛoxima.S.ſi duo. ¶ Op.j.l.ꝓxi
— ma. So. vt glo. ibi.
C Itius. Conuncti ex re certa habent᷑ pꝛo
Avyno q ad diuiſionẽ hẽditatis ſaciẽdã cũ alio inſti
tuto.h.d. Op. j.l.ꝓxi. So.illud ꝓpt᷑ oiũctionẽ duoꝛũ
in eadẽ re vt no..l.ꝓxi. ¶ Alterius ſcias ꝙ vltramon.
vident᷑ dicere ꝙ teſtõꝛ hic appoſuit copulã dicẽdo titius
fũdi coꝛnelij heres eſto ⁊ duo ſũt titij illius ĩſule hẽdes ſũ/
pto ꝙ glibet hʒ tertiã qꝛ oẽs eẽnt ↄiũcti verbis. Ita dicit
Qi.i.l.ſ.C. de impu.⁊ ali.ſubſti. niſi pᷣma op.qð nõẽ veꝝ.
n copula qꝗᷓ cadit int diuerſas o?ones nõ ĩducit ↄiũctio/
nez verbalẽ: vt. S. q. mo.vſuf. amit.l. ſicut in ãnos..ij. di/
cã.j.eo.l.itẽ qʒ ſabin.dixi plene ĩ.l.re ↄiuncti.j. de le.iij.

— „ „ Etiã ĩ diſtributiõe partiũ
— i elibus. vltimũ dem̃ Pualeich. d.
α ictio eque facit vt ↄiuncti
L Miterdum.a diliichheqlit acmitiunl b.
— CNo. diligent de virtute hui dictiõis eque ⁊
eqꝗs poꝛtionibꝰ. ¶ Scdo no.ꝙ ↄiũctiꝑ nomẽ collectiuũ
ſũt plus ↄiũcti qᷓ; illi q ↄiũgunt᷑ ꝑ copulã in eadeʒ oꝛone.
nã h pᷣm ꝛ fris ſilij ĩ eadẽ oꝛone ꝑ copulã ſũt ↄiũcti tñ qʒ il
li nõ ſũt ↄiũcti ꝑ nomẽ collectiuũ hñtur loco vnijniſi eſſet
Ddictio eque. 1. ſtbirink
— CNo.ſꝙ res ẽ diuiſibil ĩ ĩſinitas patr
([Daterfq.t⸗ vt bit voluit. Ad ideʒ.l. ſcul de
fuis. Itẽ no. ꝙ res ĩ dubio iĩtelligii diuidi i xij. partes.
Et ꝑ h̊ ſis cautus iĩ libello ⁊ ſnijs.ſi enĩ petis duas partes
dicas de trib rei totũ.ſi.n. peteres ſimplr duas partes in
dubio ĩtelligit duas partes.ſ.de.xij.vt hic niſi alið appa/
reat. Et ſi dicis h loqi in hereditate certe eo mõ glibet ſũ
dus diuidit:vt.lquoꝶ 5.ſi duo.s.e.⁊.C. de le.l cũ qõ. ſed ſi
diceres peto duas tertias vel duas quartas illud eſt ĩdu
Deni bitabile:vt. j. e.l. .. ſi.
WeIAS. Pic loqi qñ teſt leganit oni parteʒ ?
alteri partẽ. ſcdᷣo qñ legauit vni totũ ⁊ alteri partẽ. ttio qñ
yni totũ ⁊ alteri totũ.q̃rto qũ pluribꝰ totũ ⁊ alteri partẽ⸗

5

e here. inſti.

ſcða ibi ſʒ ſi exceſſerit. ttia ibi ſ ſi duos.q̃rta ibi ĩ alio.v.
ſz ſi duos. ¶ Op.ad v.ſʒ ⁊ ſi exceſſerit de.l.cũ qõ.C. de le.
mlta dicunt ꝓ ſolone hui ↄꝛij veritas ẽ ꝙ h dʒ ĩtelligi ꝙ
h ↄſtat ꝙ teſtõꝛ voluit traãſire ad diſpendiũ qð apparet ſi
teſtõꝛ dixiſſet titiũ iſtituo in.xij.vncijs:ĩ alijs.vj.iſtituo ſẽ/
pꝛoniũ.Ex h ꝙ dixit ĩ alijs apparet ꝙ voluit ad diſpẽdiũ
trãſire lʒ h ĩ tex.nõ declaret.diſtingue gꝰ qñq; teſtõꝛ relin
gt vni partẽ ⁊ alti partẽ infra aſſeʒ ⁊ loqꝗt hᷣ.S.in pᷣn. Qñ/
q; relinqt vni totũ ⁊ alt᷑i totũ:⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙ ↄcurrũt. vt
hac.l.S.ſʒ ⁊ ſi duos.qñq; relinqt vni totũ alti partẽ:⁊ tũc
aut oſtat ꝙ illud qð dabat ſcðo voluit adimẽ a p ⁊ ſtam
certo.Aut ↄſtãte ꝙ voluit adimẽ ⁊ ita loqĩ v.ſʒ ⁊ ſi. Aut
ẽ dubiũ ⁊ tũc ẽ diſtinguẽdũ.Aut pᷣ relinqt partẽ ⁊ poſtea
totũ:aut pᷣ totũ ꝛ* partẽ:vt no.i.lecũ qõ.C. de le.ſac qð di
cã.j.ad tre.l.marcellus.⁊.l.ꝗ q̃draginta.⁊ vide gl.q̃ inci
pit ex aſſe ↄſtitutos ⁊c̃.diẽ gl.no.qᷓ;tũ ad ſham rei hẽdita
rie qꝛ in q̃libet vncia erit tatũ de ſhᷣa hẽditaj q;tuʒ erat pᷣ
„ IBB ʒ hẽat paucioꝛes vncias.
I uIs lta. C g.. pxĩa.vbiilla vᷣba
ttia qrta ⁊ ſilia ſignincãt modũ poꝛtionũ nõ oꝛ/
dinẽ. Nñ.h̊ ꝓpt᷑ pᷣcedẽtia ᷣba.ſ.ꝰ ⁊ 2 q ſt mere ſigniſi/
catiua oꝛdinis.ſecꝰ ſi illa ᷣba nõ eẽnt appoſita ſʒ alia tũc
eẽnt modiſicatiua:vt.S.l. ꝓxi.in ſi.

ie Relatiuũ ꝗs vel q in dubio
— AMlianus. facit verã latiott nõ ſimpli
cẽ.h.d. ¶ No. qd dixi ĩ ſũmario facit.l. triplici de v. ſig.
¶Op.ꝙ facit ſimplicẽ relationẽ nõ verã:vt.l.dñʒ.C. de
iniur.l.iij.de neg. geſ. Rñ.nã facit verã vt h̊ ſʒ vbi reſulta
ret iniqtas dʒ intelligi ꝙ faciat ſimplicẽ relationẽ vt in ð/
rijs ⁊ in ſacra ſcriptura mulier dãnauit q̃ ſaluauit.qð no
ta qꝛ facit id ad ſaluandũ dicta teſtiũ. ¶ Altimo no. gl.
ſup vbo partes in ſi.glo.Tu dic ꝙ cũ cuilibet ex pmis re/
liquerit minus ſcðo plus ꝙ h̊ lex hodie nõ eſt coꝛecta:vt

p glo.in.d.l.cũ qõ.C. de lega.
. „ ic inci/
Tem quod ſab nus. pit tracta

re aliam materiam qñ aliquis eſt inſtitutus ſine parte.

Iſte v.eſt ſoꝛtis. Caſus eſt ꝙ quoſ
¶Wnde idem. ã inſtituit ex.xj. vncijs ⁊ duos ſi

ne partibꝰ.illã vnciã hẽbũt illi ꝗ ſũt ſcripti ſine partibus
⁊ ſi vnus ex eis repudiat ſemiunciaʒ oĩbus accreſcit.h.d.
Op. ꝙ ille ſolus ſine parte ſcript ad illã ſemiunciã va
cantẽ admittat᷑:vt.l.j.S.ſi vo qdaʒ ex his.C. de cadu.tol.
So. diẽ gl. itelligas ꝙ hi duo ĩiſtituti ſine partibꝰ nõ erãt
v̈bis ↄiũcti.ponẽdũ eſt gꝙ gqlibet erat iſtitut in diuerſis
oꝛonibꝰ. ¶ Sʒ h̊ op.de.l.ſi ita qs hẽdẽ j.e.Gl.ſo.opti
me. Sʒ op.lʒ iſti nõ ſint ↄiũcti vᷣbis vt dem̃ ẽ ſũt tũ niũ
cti re qꝛ ad vnã poꝛtionẽ vocant᷑. Gl.diẽ fateoꝛ ꝙ ſũt piũ/
cti re int ſe ⁊ etiã ſũt re ↄiũcti cũ alis inſtitu ĩ.xj.⁊ ſic oẽs

admittunt᷑ vt h ĩ fi.gl.quã vide. Iſtð ꝙ alij ſũt ↄiũcti re eſt

manifeſtiſſime ſalſũ.nã diſtictio partiũ facit ceſſare ↄiun/
ctionẽ realẽ: vt l.re piũcti.j.de le.iij.ſʒ ibi diſtictĩ aſſignat
