min debeai:vt.l.penl.S.cũ aũt.C.ad treb. Glo.fatet ↄꝛiũ
qñ ſideicõmiſſariꝰ hõ eſſet liber ĩ quẽ actiões poſſẽt tranſi
re.vide glo.q̃ icipit teſtamẽto.⁊ id qð dicit glo.eſt falſum:
qꝛ hẽditate nõ adita ſideicõmiſſuʒ nõ debet᷑ libero hoĩ:vt
l.ille a qᷓ.S.ſi de teſtõ.j.ad treb. Nõ ob.l.penl.S.cũ aũt.C.
ad trebel.qꝛ ibi deceſſit poſt adita hẽditatem:lʒ ſine bẽde
deceſſerit hẽs iſtitut intelligit. Et hãc opi.tenẽt oẽs doc.
Ja.de are. Ja.de ra. Rai.⁊ oẽs moderni. ¶ Item op.
dicitur ꝙ in teſtameniʒ paganoꝛũ cõſeruaĩ libertas. Cõ/⸗

tra de. l.ãtoninꝰpius.j.de ſideicõ.li. So.i teſtõ milis ſiue
decedat viuo teſtõꝛe ⁊ ſciẽte ſiue nõ:cõſeruat᷑ libertas ⁊ hẽ
ditas: ſʒ in teſtõ paganoꝝ ſi decedat teſtõꝛe ſciente tp̃s ad
deliberãdũ ſiue ad ꝓuidẽdũ habẽte ↄſeruat᷑ libertas ⁊ hẽ
ditas:vt.l.antoninꝰ.pᷣall.Sʒ ſi decedit ipſo ignoꝛãte:tũc
cõſeruai libertas ⁊ hẽditas:vt h. C Sʒ qro qd ſi decedit
inſtitut teſtatoꝛe ſciẽte ſed nõ habẽte tpᷣs ad ꝓuidẽdũ: an
cõſeruat᷑ libertas ⁊ hẽditas: Dico ꝙ ſic:vt.l.tres tutoꝛes.
de admi.tuto. ⁊.l.athlete.S.dat remiſſionẽ..de excu.tu.
⁊ facit optime.C.de inoffi.teſta.l.iij. ¶ Altimo ꝑ iſtã.l.
ego dico ꝙ tacita vulgar qᷣ cõtinei in expꝛeſſa pupi. nõ re
grit aditionẽ vt h inducẽdo ſic: ſiẽ enĩ tacita vulgarlq̃ ↄti
netur ĩ ſideicõmiſſaria nõ reꝗrit aditionẽ vt h: ita nec ta
cita vulgar q̃ cõtinet᷑ in expꝛeſſa pupillari: vt dixi ĩ.l.j.S.
de vul.⁊ pu. Itẽ induco hac.l.ad aliud ꝙ ſidecedit pupil
lus cui pupillarit᷑ eſt ſubſtitut vtꝝ expiret tacita vulgar?
Dixii.d.l.j.ſed dico ꝙ debet diſtingui ſicut diſtiguit in.l.
iſta. Aut decedat iſtitut teſtõꝛe ſciẽte ⁊ ad ꝓuidẽdũ tem/

us hñte: aut nõ:vt hac.l.diſtiguit qð tene mẽti.
Iſtud pᷣn.declarabo.j.ꝓxi
4
M fraudcz. S. ſicut. vbi dico plene.

S — ” No.tex. ibi ſi tamẽ ⁊c̃. ibi etiã ideo cũ miles i/
SCUL. duxif. et. Que ſolẽnitas reꝗrat᷑ in teſtamẽti cõ
ſtructiõe. Rñ.ea q̃ reqrat᷑ ĩ deſtructiõe eiuſdẽ: vt h cõiun
cta.l.j.S.e.¶ Quũo qd i dubio reſigillat ꝗs teſtm cãcella
tũ:an ĩ dubio faciat cauſa renouãdi: Glo.ꝙ nõ:ſed magl
ne legatur.vide glo.q̃ ĩcipit qᷓ̃ antea.⁊ hanc opi tenet dñs
Oldra. Sʒ qdã doc.ↄtra.⁊ Di.multũ facit .j.e.l.tribu
nus.S.fi.cũ cõcoꝛdãtijs ibi poſitʒ:vbi ſigillãdo ꝗs videt᷑ ap
pꝛobare i factũ. Ego dico ſic.duo ſunt actus aperire te/
ſtamẽtũ:⁊ reſigillare.ſiqdẽ quis aperit teſtm̃ incidẽdo ta/
bulas nõ incidẽdo linũ tm̃ ⁊ cãcellãdo ſeu inducẽdo teſta
mẽtũ:tũc ex hoc actu pᷣſumit᷑ mutatio volũtaſ: ⁊ lʒ poſtea
reſigillet nõ videt᷑ facere vt appꝛobet:ſʒ magis ne legatur
vt hic:⁊ ideo cũ miles induxiſſet.⁊ ſic nõ ſolũ aperuit:ſed
etiã induxit.i.cancellauit:vt.l.inductũ.C. de ſolu.⁊.l.ſiqs
libertatẽ. S.ſi.de peti·hẽ.ſed quãdo ſimpłr aperuit:ſʒ nõ
induxit vel cãcellauit ⁊ poſt reſigillãdo videt᷑ magis ape/
ruiſſe cauſa reuidendi: ⁊ ideo ꝑ ſigillũ videtur cõſirmare:
vt. l. tribunꝰ.S. fi. C Item q̃ro vtrũ ſigillãdo ꝗs videi ap
pꝛobare? Dic vt no.j.e.l.tribunꝰ. .ſi.et dixi.S.ſo.ma.l.q̃
doj. C Altimo induco ad q̃ſtionẽ:notari cãcellauit in/
ſtrumẽtũ ⁊ poſt ſcripſit notari ꝙ iſtud inſtrumẽtũ per er
roꝛẽ cãcellauerat:an illud ĩſtrumẽtũ pꝛobet:Dic ꝙ ẽ tex.
hic vbi miles aperuit ⁊ cãcellauit: ⁊ nihilominꝰſi voluit va
lere valuit.facit qð dixi in.l.cãcellauerat.s.de his q̃ in te/

¶ Siauis ſtamen. delen. èM
. lquls. Priallegi militis nõ tollit delictũ ſcriben
dicit.

tis.hoc dicit.Et eſt ratio:quia pꝛiuilegiũ militis concedit
ſolũ circa ea que veniũt expediẽda ab ipſo milite.

Auero quid volũt dicere iſta verba
MWonoꝛum. quia generalis eſt iſta determĩatio?ęꝛ

——

Dicit glo. vt nõ ſit vlla exceptio.Ex q̃ no. Di.ꝙ regla ge

neralis cõpꝛehẽdit oẽs caſus pꝛiuilegiatos. hoc mihi nõ

placet:qꝛ regula generalis nõ cõpꝛehẽdit ſpecialia:vt no.
Di.ſuꝑ rubꝛica de regu.iu.li.vj.⁊.j.de re.iu.li.j.⁊ ibi glo.
ſed eſt rõ legis:qꝛ pꝛiuilegiũ miliꝭ nõ egredit ꝑſonaʒ milii
⁊ ea q̃ ab ipſo milite teſtãte ſunt expediẽda reſpicit: vt hic.
ſed petitio bo.poſ.reſpicit ꝑſonã heredis et pꝛiuilegiũ mi
litis nõ tollit negligẽtiã heredis vt hic:⁊ ideo pꝛiuilegium
militis nõ tollit delictũ ſcribentis.
Qũo q̃ eſt ratio huũ.l. Rñ.q;

G Otalem. pꝛiuilegiũ militis nõ debet tollẽ

pꝛiuilegiũ mulieris.ita dicit glo.vide eã ⁊.l.quaʒ
allegat.ſ.l. fi. in pn. S. ex quibca. ma.ſile videbi no.j.l. p/
xi. .j.Et hoc ẽ no.ad.q.in qua cõſului.cõceſſit ciuitas q/
buſdã ſapiẽtibus bailiã ⁊ poteſtatẽ pꝛouidẽdi et oꝛdinãdi
ſuꝑ adunatia

De teſtamẽto militis.

ſuper adunantia quomodocũq; velint ⁊ melius poſſint ⁊

lin quãtitate.in ſi.j.ad.l.falci. odo aduerte legata nõ

1 hñt illã poteſtatẽ quã habet adunãtia generalis: an poſ/ debent᷑ vltra vires patrimonij. ſed q̃ro an ſint idebita de
be ſint aufer re ius alteriꝰ? Et videt ꝙ poſſũt gener alit: vt.l. iure naturali: hoc eſt gentiũ t ciuili: ⁊ hic eſt caſus ꝙ ſic.⁊
ie vẽditoꝛ.S.ſi cõſtat..cõmu.pdi.⁊.l.antiochẽſiũ.S.j.de pᷣui. ideo nõ videt diſpẽſatũ per verba.l.j.S.e.⁊ vt dixi.S.e.l.ne
i credito.⁊.l.luti.j.ad municip.⁊ de ven.rerũ q ad ciuita. qʒ eni. S.j.ſed diminutio q ſit per.l.ſalci.nõ ſacit legata eẽ
n perti.l.j.li.xj. Sed contra vnam perſonã ſingularẽ non indebita de iuregẽtiũ: ſed de iure ciuili.Et ideo ĩ teſtõ mi/
6. poſſunt:vt.l.ſi pꝛiuatq. qui et a qui.⁊.l.totiẽs.S.j.j.de pol litis habet locũ pᷣma diminutio:ſed ſcdᷣa nõ: vt dixiin.l.j.
u. licij. Et dubiũ queſtiõis eſt an ex illa generali cõceſſione I. ad.l.ſal. Glo.iĩducit hãc.l.ad queſtionẽ de legato qre/
l. trãſeat poteſtas illa:ita ꝙ ſi illi ſapiẽtes volunt poſſũt au ſeruauit ſibi pꝛebẽdã vacaturã.⁊ de hac.q.eſt ſacta decre
re ferre ius queſitũ alteri ⁊ hoc ius nõ venit in generali ↄceſ talis ex de offi.dele.c.pꝛeſenti.li.yj.⁊ habeĩ per Di.ĩ. c.j.
Ni ſione:vt hic cõiũcta.l.j.S.eo. ¶ Quero vtrũ ſi legat᷑ ſun/⸗ in vltima.q.de regu.iu.li.vj. ¶ Altimo hec.l. inducit ad
t dus dotalis debeĩ᷑ eſtimatio:? Glo.dicit ꝙ non:qꝛ buirei queſtionẽ vos videij ꝙ ſʒ teſtamẽtũ et etiã codicilli conſir⸗
. dotalis nõ eſt cõmerciũ quod tene mẽti.Et idẽ glo.tenet mentur eodẽ tꝑe.ſ.tꝑe moꝛtis:tñ oꝛdo cõpoſitiõis inſpicii
pl in.l.pꝛediũ.C. de iure doꝶj. ⁊ ibi Ci.hoc tãgit. Ja.de are. 2 ſic inducii ad.q.de duobus ſtatut cõtrarijs in eodẽ vo/
e tenet cõtrariũ hic ⁊ dicit ꝙ nõ eſt verũ ꝙ fundi dotalis cõ lumine repertis vt ſcõᷣm deroget pᷣmo: lʒ ſint eodẽ tẽpoꝛe
u. merciũ ſit pꝛohibitũ.i.ipſa vẽditio:ſed ꝓhibita eſt aliena/ cõſirmata.de hoc no. Ci.in.l.ij. Ce teſta. tu. ⁊ per Di.iĩ
n, tio.⁊ ideo dicit Ja.de are.ꝙ debet᷑ eſtimatio:vt.l.ſiqs in/ l. tutoꝛes.õ. de teſta.tu. Et ego ſcripſi in repetitiõe.l.oẽs
ii quilinos.ĩ pᷣnjj.de le.j.⁊.l.cetera.S.duobꝰ.eo.ti.Ego exa populi.de iuſti.et iure.
n minaui in.l.cũ de lege.de fideicõmiſ.⁊ dixi reſpcũ mulier Q erebatur Hec.l.eſt valde notabil
4 eſt ꝓhibit'cõtract'? obligatio ⁊ dominij tranſlatio. ⁊ ita WAHeIEeDalII, etmẽti tenẽda T iuriſcõ.
, no.in.l.ſi pꝛediũ.C.de iure do.⁊ ibi ꝑ doc.ſed reſpcũ alio in hoc titulo pꝛocedit hoc oꝛdine: qꝛ a pꝛincipio tituli vſq;
rũ cõmunit᷑ tenet obligatio:et vẽditoꝛ emptoꝛi obligatur ad.l.ſi certaꝑ.ponit expoſitionẽ illoꝝ verboꝝ teſtent quo
. et ſideiuſſ. oꝛ accedit ſed dominiũ nõ trãſit: vt dixi in.l. cuz modo velint: poſitoꝝ. s. e.l. .ſed in. l. ſi certap. cepit ſoano⸗
de lege de ideicõ. ⁊ ſichoccaſu debeatur eſtimatio. re queſtionẽ circa materiaʒ. Et hic ponii vne⸗d. E 1 10.
. tar Ibi certax.als certoꝛũ.et ꝙ verba obliqua trahunt᷑ ad directa expꝛeſſa diſpoſitioõe
Zů — Vcertarum. tũc ſtat pꝛopᷣe: als cetera/ deſuncti vt h. Itẽ qñq; fauoꝛe libertaſ trahuntur ad di/
. rũ.et tẽ ſubaudi tm̃ vt mobiliũ als inſtituiſſet ſim rectã: vt..e.l.neq; eni. cũ.l. ſe. C Itẽ no. ꝙ qñq; ex diſpo
pliciter aliquos ĩ cerij ⁊ vnũ in ceteris rebus ⁊c.⁊ ſic ille eſ ſitione deſuncti verba directa trabunt ad ſideicõmiſſt ſum.
ſet heres vniuerſalis: ⁊ alij habẽtur loco legatarij:vt.l.qᷓ CItẽ qũq; ex ratiõe.l. vt vidiſtis ĩ.l.verbis ciuilibꝰ.ð.de
, tiens.C. de here.inſti. . vul.⁊ pupillari.¶ Itẽ qro ſi teſtõꝛ dixit volo ꝙ poſt moꝛ
Qulianus. Oppo. goſelii duob. So. vt ibi. tẽ meã reſtituat᷑ tali ſubſtituens eũ vulgariter vel pupilla
Itẽ op.de.l.ſi ſub ↄditiõe.qui.mo.vſufruc.amit.So. riter erũt ne directa:Et videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ verbũ reſtituo ẽ ſi/
4 ibi ſunt hẽditates duoꝝ:hic vniꝰ. ¶ Iteʒ op.ð.e.l.in pᷣn. deicõmiſſũ: vt.l.coheredi.S.cũ filie.de vulga.⁊ pupula.ſed
. So. hic ſunt diuerſa pꝛimonia ⁊ ideo ſũt diuerſi heredes tamẽ cõtrariũ eſt verũ:qꝛ teſtõꝛ voluit verbũ ſideicõmiſſũ
ibi vnũ tm̃. C Op. de.il.ex facto.S.de here.inſti. So.ibiĩ trabi ad directũ ⁊ potuit vt h.⁊ ecõuerſo eſſet idẽ. ¶ Al
pagano qui nõ habet niſi vnũ patrimoniũ:hic ĩ milite qui timo no.glo.que incipit ſimul.⁊ als ſemel.que dicit ꝙ illð
habet duo pꝛimonia:et ideo ſit iſta ſeparatio. quod ſit incõtinẽti vnũ poſt aliud dicit ſieri ſimul. quod ſa
0 2 — In hoc.S.ſempꝑ dubitaui:dicitur hic cit ad queſtionẽ plures teſtes dixerunt ꝙ viderũt tale ꝗd
. Si eodem. pꝛout eſt in littera. No. ꝙ paga⸗ per rimulã vnus poſt aliũ:querii modo an ꝓbẽt:Et vide
nus illũ quẽ heredẽ inſtituit nõ põt exheredare in eode,ʒ tur ꝙ nõ ſunt cõteſtes.Cõtrariũ eſt verũ:q;ꝛ quod ſit incõ
teſtamẽto. C Cõtra ſm illã litteraʒ in qua dixit nõ. So. tinẽti vnũ poſt aliud dici fieri ſimul:⁊ ſic ſunt cõteſtes: vt
Fm illã litterã negatiuã caſus ponit᷑ duob modis. pꝛimo hac gl.Idẽ no.in.l.antiqui.ſi pars here.pe. et.l.heredes

inſtituit ſeruũ cũ libertate ⁊ ademit ſine libertate: qð non
poteſt:vt.l.ſi ita.S.regula..de libe.⁊ poſthu.⁊ tũc pꝛoce
dit ſine ſcrupulo:quia miles hoc põt:paganꝰnon.ſed illo
mõ intelligitur ĩ libero inſtituto:⁊ tũc dicit glo.ꝙ ratio ẽ:
q; exheredatio eſt res inepta in extraneo:vt.l.qdã cũ ſi⸗
lium.j.de vbo.ob. So.ꝓpter hoc nõ itelligi ſolutũ ↄtra
riũ alterilittere. Itẽ exheredatio eſt res inepta in exneo
ſed in herede inſtituto eſt res apta:vt.l.paterſamilias te/
ſtamẽto.S.de here.inſti.Ego dico ꝙ nihilominliber ho/
mo ꝓut heres nõ poteſt exhẽdari ſine iuſta cauſa.hic ẽ ca
ſus in.l.paterſamilias teſtõ.de here.inſti.⁊.l.vxoꝛẽ.S.he/
res j de le.iij. Et eſt ratio:q;ꝛ cũ hereditas debet᷑ heredi in
ſtituto a ſeipſo nõ poteſt adimi vt debeat᷑ heredi inſtituto
vt.l. ſed ⁊ ſi in ↄditiõe.S.ſi.s.de here.iſti. Sʒ pꝛout habes
litterã affirmatiuã poſſit ſiue nõ:tunc ĩtelligit ꝙ poſſit fie/⸗
ri ex cauſa legitima ingratitudinis: vt.l.paterfamilias te
ſtamento..de here.inſti.⁊.l.vxoꝛẽ.S.heres.j.de le.iij.vel
dic nõ põt adimi directe ſed per ſideicõmiſſũ:vt.d.l.vxo/
rẽ. S.heres.⁊ dixiin.d.l.paterfamilias teſtamẽto.
(S im iles Nic .· ci.l. ſe. cõcoꝛdat cũ.l.ſi poſt miſſi
DL InIE onẽ. j. ad. l. fal. ? cũ.l.ſe.
Quid g̊. Glo.ponit caſũ.volo ꝙ
e O.notes vnũ.q̃da eſt diminutio q̃ ſit

/
——

e legaſ:qꝛ vires pꝛimonij nõ ſufficiãt. q̃dã ẽ di/

—

palã.in ſi. de teſta.⁊ no.per Ja.de are.⁊ Qi.in.l.teſtiũ.C.
de teſti ⁊ ibi vide Bar.

ESiquis 94 milite. De hoc no.vt plene dixi ĩ

e Hac

2 „ . m. 4
CE Ribunus. Cũu aliꝗs. materis
dic vt dixi. S.e.l. in fraudẽ.S.j. laneſ
S Aνs& HMo. hac. l. que ſo/
Jod cõſtitutũ.łe allegari ma/
. eria ſtatutoꝛum ꝙ non recedit᷑ a verbis ſtatuti.
CQuerit gl. qd ſi eſt tribun?⁊ miles:an habeat iſtud pꝛi
uilegiũ finito officio? Dicit ꝙ ſic:qꝛ cũ miles hẽat illud pꝛi

nilegiũ: ⁊ ipᷣe cũ ſit miles. ¶ Et ſic no.ꝙ tribunꝰmilituʒ

nõ habet pꝛiuilegiũ mili niſi ip̃e ſit miles:qð tene mẽti.Et
induco hoc ad.q.nã canoniſte dicũt ꝙ eccleſia exẽpta vi/
dent᷑ exẽpti pᷣſbyteri monachi ⁊ ppetuo obligati: vt ĩ.c.ꝑ
exẽptionẽ.ex de pᷣuile.li.vj. Mõ ꝗdã ẽ pꝛioꝛ cuiuſdã ho/
ſpitalis qð ẽ exẽptũ:an ille pᷣoꝛẽ exeẽpt:Ego ↄſului ſic:pꝛi
oꝛ hoſpitalis põt eſſe laicꝰ: vt ĩ.c.ij.ex de reli.do.in clemẽ.
Mõ.c.qdð dicit exẽpta eccleſia vꝛ exẽpt pᷣlat:ĩtelligo de
p̃lato ꝗ ſit de coꝛpoꝛe eccleſie:ſᷣ ſi eẽt laicꝰ:tũc ĩ his q̃ reſpi
ſt ſuã ꝑſonã nõ ẽ exẽptus ⁊ nõ gaudet pᷣuilegio:vt habe
tis h.⁊ ita dixi.

¶ Muus traianus, Pecebonal.

C Op.ꝙ teſtes rogati non regrunt᷑: vn.u

minutio qᷓ ſit ꝑ.l.ſalci.pᷣmũ ꝓbat᷑ hic ⁊.l.ſi poſt miſſionẽ.t

De teſtamẽto militis.

tius. So. vt no. plene..e.l.j.vbi plene gl.diſtiguit.⁊ no.
C.e.l.milites. ¶ Scðo nõ ex hac.l.mlta.pᷣ dic ſtatutũ ꝙ pᷣ
inſtr̃m publicũ nõ pñt opponi niſi due vel tres exceptiões
vel ↄ ſnĩam iudicis nõ poſſit opponi niſi vna exceptio.mõ
ego volo ꝓbare iſtr̃m nõ eſſe inſtr̃m vel ſentẽtiã nõ eſſe ſe/
tentiã:querit an poſſũ opponere? Certe ſic:qꝛ pꝛius debʒ
cõſtare ſnĩaʒ eſſe vt h.facit.l.iiij.S. cõdẽnatũ.de re.iudi.et

hoc diſputãdo determĩauit Hico.mat.de mutina. Item

ſunt ſtatuta ꝑ totã italiaʒ ſi aliꝗs fuit derobat villa te/
neat᷑ reſtituere dãnũ derobato ⁊ ſtet eius iuramẽto.certe
hoc debet itelligi ꝙ pꝛi debeat cõſtare ipſũ eſſe derobatũ
⁊ poſt ſtabit eius iuramẽto de eſtimatiõe dani:vt hic. Et
ꝓ hoc facit.l.ſi cũ exceptiõe.S.in hac..qð me.cau. ¶ Itẽ
no.hic ꝙ verbũ relinꝗ trahit ad ĩſtitutionẽ.de ꝗ dic vt di
xi in.l.his ver bis..de hẽdi.inſti · ¶ Itẽ no.qꝙ in his que
auditu percipiunt᷑ ſufficiẽs eſt ratio teſtis:ſi dixit ego au/
diui:vt h.ibi ſe audiuiſſe ⁊c.de hoc ꝑ doc.in.l.teſtiũ.C.de
teſti.?⁊ ꝑ Ja.de are.in.l.ij.S.idẽ labeo.de aqua plu.arcẽ.
¶ AUAltimo no.qꝙ ſi teſtes dicũt ſe audiuiſſe titiũ inſtituiſſe
talẽ heredẽ ⁊ nõ dicũt ſe adhibitos ⁊ rogatos ad hoc:nil
ꝓbãt vt h:ibi aliqũ ⁊c.⁊ hoc tene menti qũ habes ꝓbare
teſtm̃ ꝑ teſtes:⁊ ſis caut in ſoꝛmãdo articulos.
Atins. Qualitas iũcta vᷣbo vel participio
J uSs debet ĩtelligi m tpᷣs verbi vel parti
cipij. hoc diẽ iſta ſolẽnis.l. ¶ Et no.tex.ibi:con

C
ſtitutiõi
miſſo a famulo ſuo: q̃ro an teneat᷑ dñs ꝓ delicto cõmiſſo
anteqᷓ; eſſet famulus: Certe nõ: qꝛ opoꝛtet ꝙ ſit ſamulus
tꝑe delicti cõmiſſi:vt h ⁊ expᷣſſe in.l.in delich.s.ſi exneus.s

de noxa.⁊ glo.ibi allegat ↄcoꝛ.⁊ facit.l.tutoꝛis. in ſi.sS.qð

iuſſu.ſed ſi dicit ꝙ dñs tenet ꝓ delicto ſamuli: tũc iſte tex.

inuit ꝙ tenet᷑ ꝓ delicto añ cõmiſſo:vt h̊.quia dicit nõ mili
tũ teſtamẽta:ſed a militib ſacta.cogita in hocqꝛ eſt valde
vtile ſcire.vide circa hoc.S.de vul.⁊ pu.l.ex facto.in pᷣn.
— E qNo. ꝙ qui anullat teſtamẽtum
LEutuario. non ſoluʒ ãnulat teſtamentum:
ſed etiã omnia ſcripta in õ
L . I=. Nota tex.ibi qꝛ here/
(⸗ Mm filius. ditati ⁊c̃.⁊ cocordat. ed.
in fraudẽ in pᷣn. ⁊.l.dotalis.

— P Hn.x.

qui eſt glo.illiꝰ verbi quomõ. qð eſt poſitũ.S.e.l.

1.qꝛ vba illi arbitrij quod daĩ militibꝰ. .e.l.j.nõ extẽdun/

tur ad turpe.

Datri eius⸗ Quero que ſit pars debita pa/

—

tri emãcipati ſᷣm iſta tempoꝛa? Dicit gl.ꝙ eſt tertia. vide
glo que dic in tertia. Idẽ no.in.l.patronus.circa pᷣn.ſi a
pa.quis ſue.ma.Cõtrariũ no.in auẽ.de triẽ.⁊ ſemil.S.j.et
in auc.nouiſima.C. de inoffi.teſta.vbi q̃rit gl.an pars q̃r
ta q debeĩ patri augeat᷑ per auẽ.nouiſſima.qd dicem:foꝛ
te ꝙ patri manumiſſoꝛi det᷑ tertia. ita loꝗtur iſta glo.⁊ gl.
cõcoꝛdãs.ſed alijs aſcẽdentib vt ex linea materna vel alij
aſcẽdẽti qui nunqᷓ; habuit eũ in poteſtate nec eũ manumi
ſit tüc debet᷑ quarta:vt in glo.ↄtrarijs. ¶ Itẽ dici h ꝙ p

tabu.nõ habet locũ in teſtõ mili. C Sʒ quero qd i q̃re/

la: HNicit glo.idẽ:vt.l.ſi.C. de inoffi.teſ.vide glo.q incipit:
vt.j.poſita ĩ.l.nã in bonis.et ſic tenet ꝙ teſtamẽtũ factum
circa caſtrẽſe peculiũ nõ ſubiacet qᷓrele nec ↄᷣtabu. Idem
no.in.l.ſñi.C. de inoffi.teſta. ¶ Contrariũ no.in.l.cũ de le
ge. C. de epi.⁊x cle.⁊ e.ti.auẽ.pꝛeſbyteros.⁊ ĩ coꝛpoꝛe vnde
ſumit᷑ de ſan. epi.S.pꝛeſbyteros.vbi dẽ ꝙ petũ legitima ↄdi
tione ex lege.alibiglo.dicit ꝙ ſubiacet hodie q̃rele ⁊ ta/
bu.vt no.in auẽ.ex teſtõ.C.ad tertul. ⁊.l.ſfi.C. de inoffi.te
ſta.⁊.j.ſi a pa.quis fu.ma.ſuꝑ rubꝛi.⁊ ibi de hoc dixi.⁊ te

net Ja.de are.⁊ Ci.in auẽ. ex cauſa. Ego tenui idẽ ꝑ tex.i

coꝛpoꝛe vt cũ de ap.cog.vnde ſumil auc.ex caula.et auẽ.

nĩ ⁊cc.dicit ſtatutũ ꝙ dñs tenet᷑ pꝛo delicto cõ⸗/⸗

ex teſtamẽto.vbi ðᷣicitur ꝙ teſtm̃ ſilij reſcindũ pꝛe pꝛeteri/
to: ⁊ ſic intelligit in caſu in qͥ filius põt teſtari.ſed ſilᷣ non
põt niſi in caſtrẽſi vel quaſi: &in caſtrẽſi vel quaſi debet in
telligi: ⁊ ſic hodie ſubiacet querele.
li Hec.l.duos caſus ponit ꝑ pul/
filius. cherrimaã rõnẽ.⁊ vnus caſus eſt
quãdo poſthumnat eſt milite exiſtẽte in militia.ſcõs qũ
naſcitur poſt militiam.

us militis. ilitia.

tollit᷑ quod valet iure ſpãli:qᷓ; quod valet de iure cõi.h.d.
Et no.itex.ibi alioqꝗn ⁊c.

II./No. glo. qᷓ dicit
Ilitis codicillis. te ilurta
teſtamẽtũ.et ſic dictio ad ponit pꝛo iux et eodẽ mõ:vt.l.qꝗ
dã hiber.S.de ſer.vꝛ.pꝛedi. Et.l.idẽ apð labeonẽ. S.ſi cõ
nitiũ j.de iniurijs.⁊ ibi ꝑ Ja.⁊ tene mẽti hãc.l.nã per ipſã
cõſului in ciuitate iſta in vna queſtiõe.nã dicit.l.j.S.eo.q;
milites quocũq; mõ ſint teſtati valet teſtm̃.⁊ dicit ſi fec co/
dicillos hẽditas debet᷑ iure directo. mõ quida inſtituit ſili
um pupillũ ⁊ ei pupillarit᷑ ſubſtituit quẽdã exneũ: poſt in

codicillis illã pupillarẽ ſubſtitutionẽ reuocauit ⁊ ſubſtitu

it ei ſoꝛoꝛes illiꝰpupilli et euenit caſus illi pupillaris ſub/

ſtitutiõis.dicit ſubſtitutꝰ pupillarit᷑ ꝙ ĩ codicillis nõ potu

it reuocari ſubſtitutio iure directo ſed iure fideicõmiſſi:et

ſic volebat ſuccedẽ de iure directo ⁊ reſtituẽ alijs ſubſtitutʒ
retẽta quarta.⁊ ſic tenebãt oẽs docto. Ego dico ꝙ üle ex
neus in totũ repellai:quia qũ in pᷣma volũtate eſt inſtitut

exneus et in ſequẽti volũtate nõ ſolẽni ſunt iſtituti venien
tes ab inteſtato:tũc pᷣma voluntas ſolẽnis tollit᷑ per ſcaʒ

nõ ſolẽnẽ:vt.l.hac cõſultiſſima.S.ſiqs aũt.C. de teſta. et.l.

ij. S. de iniul.teſta. Sʒ mihireſpõdebat᷑ ꝙ ille.S.ſiqs.loque
bat qñ teſtõꝛ nõ reſtrĩxit ſe ad certũ gen teſtãdi.Ego rñ/
di per illã.l.naʒ ſicut ibii.S.ſiquis aũt.pmittũ nõ ſolẽniter
teſtari:ita hic militiꝑmittitur nõ ſolẽniter teſtari: ⁊ tũ mi/

les reſtrixit ſe ad certũ genteſtãdi.ſ.qꝛ voluit codicillari

et ex illo pᷣuilegio ĩ codicillis dare hẽditatẽ directo vt hic:

Ü+. et ita obtentũ.
D iles. COppo..e.l.q̃rebat.So.vt ibi.⁊ vide/⸗

(ℳMil bitis.j.e.l.in fine.
Wues. CNo.ex hoc. S.ꝙ auc.ex cauſa.q dic ex
cauſa pᷣteritiõis vel exhẽdationis ⁊c̃.habet locũ vbi teſtõꝛ

pᷣterijt filiũ ſcient᷑:ſec ſi ignoꝛant᷑: quia tũc legata nõ debẽ
tur:vt h.S.et.l.ſi cũ vel in vtero.C. eo.ti.

—æᷓ ¶ NMo. ſolẽnẽ. F. no. tex ibi in cu
¶ WMeteranus.is exceptiõe iuris ⁊c. ¶ Et que/

ro qꝗd volũt dicẽ iſta vba:? Rñ.doli exceptio ſempꝑ nititur
eqtate:vt.j.de doli excep.l.qꝗ eqtate.vñ ſi legatari petit
repellit᷑ exceptiõe:qꝛ nõ hʒ volũtatẽ deſuncti. Si po lega⸗
tari poſſidet ⁊ hẽs inſtitut petit: ſimilit᷑ repellit hẽs exce/
ptiõe qᷓ ꝓcedit ex ea eqtate: qꝛ petit q̃ſi nõ habeat volũta
tẽ deſũcti: ⁊ ideo ĩ pari cauſa potioꝛ ẽ cõditio poſſidentis.
COppo.ꝙ etiã iſtitutio nõ valebit: vt.l.ſi hẽditas.C.de
his qui.vt indig. So.vt ibi ꝑ docto.no.⁊ in.l.noſtraʒ.C.
de teſta. ⁊ crederẽ ꝙ ſi aligs dicẽt iſta vba hodie coꝛã qnq;
teſtibꝰ:⁊ ĩ illo teſtõ nõ eſſẽt ernei ſcripti ſʒ veniẽtes ab in/
teſtato pᷣmũ tolleret᷑ qꝛ ſufficit quoqͥ volũta᷑ iudicio ⁊c̃. vt
l.ij. C. de iniuſ teſ.⁊.l.hac ↄſultiſſima.S.ſiqs aũt.C. de teſt.
⁊ hoc tene mẽti ⁊ ſemꝑ reſpice qꝗs ſit ĩſtitutin teſtõ. Na ſe
mel ego habui de fcõ.ꝓducebat᷑ q̃ddã teſtm ſcriptũ ⁊ pu/
blicatũ in qͥ erãt ſcripti ſilij teſtõꝛis ⁊ rogati ꝑ fideicõmiſ/
ſũ reſtituẽ:qð teſtm̃ erat coꝛoſũ adeo ꝙ nõ apparebãt ni
ſi duo teſtes: dicebat᷑ ꝙ teſtm nõ valebat.ſed certe dixi ꝙ
valebat ꝑ. S.ex impfecto.l.hac cõſultiſſima.C. de teſta.

D1 CAuero ſi miles facit 2 teſtm: an videaĩ
WMiles.

UESe velle reuocare ipſo iure pᷣmuʒ: vel an videat
vtrũq; valẽ.Ol.ĩ.l.qrebaĩ.s.e.diẽ ꝙ ĩ dubio valʒ vtrũq;t
ſz ibi tex.

—

——— —. — - —

—. —— ——

.
1
d.
t
6

li

/
li

4

ſzy ibi tex. illi.l.facit in Zᷣiũ. ¶ Iſte tex. facit ꝓ glo.S.e.l.
ĩpᷣn. ⁊.S.j.Quid dicemꝰ: Dic ſiqdẽ pᷣmũ teſtm̃ expᷣſſe vult
remanẽ nõ ẽ dubiũ:t.d.l.qrebat. Si aũt nil dicit:⁊ tẽ aut
ſecit ⁊ teſtm̃ ſuꝑ oĩbus bonis:⁊ v pᷣmũ tũc reuocare:vt h
?.d.l.qᷓrebat᷑. Si aũt facit ſuꝑ parte bonoꝝ: tũc in dubio
videt᷑ velle vtrũq; valẽ: vt.S.e.l.in pᷣn.⁊.S.j.ita dicũt doc⸗
ſtã materiã examiĩiat glo.
d no bus. Nar in.l.j. C.eo.ti. 6
Q(¶l HNoͤ. ergo ꝙ i ſſtitu

Dod dl tionibꝰ exiſtẽs cõditio

rahũ retro:vt h̊ ⁊ no.ꝑ DBi.i.c.j.de re.iurl.li.vj.
fec'in legaßz:vt. l. j. F. j. ad ſyll. ⁊ ibi videbis.
tius CNo. illud vbũ notario ſuo ⁊ẽ̃.
eUIB.: qs valde nõbile: an ille note p/
bẽt dixii.l.quotiẽs.v.ſʒ ſic nec note.S.de here.ĩſti. Jo.an.
diſputauit vn.q.an inſtrjm factũ a notario ſuo valeat:Et
vẽ caſus ꝙ valeat ⁊ põt allegari ꝓ ⁊ ↄtra:ſj magis vꝛ ꝙ ſic
⁊ h̊ erat dubiũ qꝛ erat ſcriptũ no ⁊ nõ litter extẽſis.hanc
qᷓſtionẽ ponit Jo.an.i mercurialibſuis ĩ ti.de re.iurl.nõ
recoꝛdoꝛ ſub q̃ littera. ¶ Itẽ illud qð dicit legitimis ꝓba

tionibꝰno.vt dixi.S.i.l.j.ĩ f. Itẽ no.qꝙ etiã teſtm milisj nõ

valet ſi nõ eſt ꝑfectum. facit.j.de le.iij.l.ñdeicõmiſſa..jet
ʒ.de teſta.l.ſi is qui.

Iles ita. Et qꝛ diximns.

Ibi et qð in bonoꝛũ ⁊c̃. No.ꝙ licitũ ẽ arguẽ
de reb aq tpᷣs:vt h.Et idẽ de ꝑſonis ad res:vt.l.q ples li
beros.de vul.⁊ pu. Itẽ de tpe ad locũ ĩ.l.vinũ.ſi cer.pe.⁊
l.ĩ hac. S. de triticl.⁊.l.qtiẽs de vbo.ob. ¶ Itẽ collige rõ
nẽ ex hac.l.q̃re ꝗs nõ põt decedẽ ꝓ parte tpis teſtatus et
ꝓ parte nõ: q; ſic qs nõ põt decedẽ ꝓ parte reꝝ teſtat et
ꝓ parte nõ:ita nec in tꝑe.dixi in.l.hẽditas ex die.S.de he
Hulier. No. notabilé S§. miles nõ põt relin
q̃ᷓre mulieri de q̃ ẽ turpis ſuſpitio.⁊ idẽ habet ĩ.l.mulierj.
de his q.vt ĩdig.⁊ in.l.ij. C.de dona.iter vi.⁊ vxo.¶ Sʒ
q́ro qꝗd ĩ cõcubina: vtꝝ miles poſſit ſibi relinqre: Guil.vꝛ
velle ꝙ nõ:vt no.i.l.affectiõis.j.de dona. et vide ea q̃ ibi
dixi. C Qũo qd ĩ puato q donat vel legat alicui mulieri
cõcubine:vel alij ĩ q̃ eſt ſuſpitio: Dicit glo.ꝙ valet.⁊ alle/
gat.l.affectiõis.j.de dona.⁊.l.donatiões ĩ cõcubinã.j..eo.
ti.ᷣ ĩ legato ẽ expᷣſſũ in.l.ꝗ cõcubina.de le.iij.⁊.l.itẽ lega/
to.S.parui.eo.ti. Sʒ qd ĩ clerico ꝗ retinet cõcubinã ⁊

ei legatũ relinqt: Ricar.mal.diẽ ꝙ nõ põt:vt h ⁊.l.militẽ

de his ꝗ.vt indig. Nã ſic miles ſecular militie nõ põt:ita
miles celeſtis militie non põt.Et ꝓ hoc allegat glo.l.mi
les.de re indi.⁊ ibi idẽ dixi. ũo qd in ea quã gꝗs reti
net tanqᷓ; vxoꝛẽ quã ĩ vxoꝛẽ hꝛe nõ põt rõne cõſanguinita

tis vel alia rõne: an põt ſibi relinq̃re legatũ: Aeritas eſt

iſta:aut mulier ignoꝛat mr̃imoniũ nõ ↄſiſtẽ: ſʒ credit illud

valẽ tũc valet:vt.j.de le.j.l.fi.⁊.l.ij.de his q.vt ĩidig. Aut
mulier ſciebat mr̃imoniũ nõ ↄſiſtẽ:⁊ tũc ĩ eiꝰ ꝑſona legatũ

nõ põt ↄſiſtẽ: vt.l.vxoꝛ marito.j.de vſufruc.le.Aut dubi/
tat᷑ vtrũ ſciuerit vł nõ:⁊ ĩ dubio pᷣſumii ignoꝛãtia: vt.l.fi.j.
de le.j. Itẽ põt itelligi ignoꝛãtia vel ſciẽtia ex his q̃ no.in
l.fi.de ritu nup.
FX eo tempoꝛe. mõa tpe clelniois ſzʒ
ex eo tpe qͥ ſcripteſt ĩ matricula militũ ĩcipit ꝗs
pᷣuilegio militari vti.h.d. ¶ Glo. dat tres ↄcoꝛdãtias:vt
hbic habes ꝙ ex ſola electione nõ eſt ꝗs miles: nec aliquã
dignitatẽ cõſeqtur ex electiõe ſola:vt in auẽ.de admi.S.ſi.
nec efficit ſui iuris:vt in auẽ.cõſti.q̃ de dig S.j. Itẽ nec im

peratoꝛ efficit ĩperatoꝛ niſi ſuſcepta infula: vt.l.bñ a ʒeno

ne. C.de qdri.pſcrip. Qũo vtrũ miles hẽat dignitatẽ:
NRñ.nõ: vt.l.penł.C.ꝗ nõ po.mi.li.x.et de equeſ.dig.l.j.

e.li.⁊ ſic iſta ſimilia nil hñt cõe cũ milite:qꝛ pᷣdicti ſuntĩdi/
gnitate. Itẽ adducit glo.ſile ĩ magiſtro aliaꝝ artiũ. Sed

BDe acqui. here.

qd ĩ doctoꝛe: Bic vt ſolet notariĩ pma oſtitutione.ff. ve/
teris: vbi doctoꝛ appellat᷑ illuſtris: ſʒ ſi legerit ꝑ.xx.ãnos
cõſeꝗt dignitatẽ comitiuã.· Itẽ diẽ gl.ſile ĩ piſtoꝛe. ¶ Op.
j.l.ꝓxi.vbi anteqᷓ; ſit ſcript in matricula gaudet pᷣuilegio
militari.Dic̃ glo.ꝙ hec.l.ſupplet᷑ ꝑilla.vide glo.q̃ dic iuſ/
ſus cingi:⁊ ſic exq iueſtiturã ꝗs ẽ iuſſus reciꝑe vꝛ ↄſeꝗ di/
gnitatẽ.⁊ de ĩueſtitura vide ꝑ Di.i.c.j.de reg.iur..li.vj.⁊
habemꝰ.x. coll.qd ſi iueſtitura. C Itẽ op.dẽ h̊ ꝙ ꝑ electi
onẽ ꝗs nõ ↄſeqtur dignitatẽ. ĩ S.ſili.iſti.q.mo.ius pa.
po. ſol. ⁊.l.f. C. de decurl. So.ibi loqtur ĩ calſibꝰ ſpalib i
ꝗqbex ſola electiõe cũ acceptatiõe ſecuta ꝗs ↄſeqĩ dignita
tẽ:ſʒ h̊ loqtur ĩ dignitatib mioꝛib in ꝗb elect ꝗs nõ põt
ↄſeqꝗ dignitatẽ:vt no.iĩ auc.de ar.S.illud.coll.vj. et ĩ auc.
cõſtitu.q̃ de dignita.S.j.coll.vj.⁊ ĩ auẽ.epᷣalis dignitas.C.
de epi.⁊ cle.q̃ ide ſumit᷑.⁊ ſac qð no.de cõſul.l.ſi.li.xij.⁊ di
xii bᷣn.l.publiꝰ.j.de ↄdi.⁊ demõ. ¶ Cõtra h̊ op.i auc.de
deſen. ciui.S.ſʒ ſi eadẽ.vbi ex ſola electiõe ꝗs cõſeꝗt digni
tatẽ.⁊ ita ĩtelligit gl.illũ tex.iĩ.l.pᷣuatoꝛũ.C.de iuriſdi.om.
iudi ſʒ illa glo.nõ ĩtelligit iſtũ tex.bñ q;ꝛ ibi dici ex ſola ele
ctiõe añ ↄfirmationẽ cũ admiſtratiõe tñ ꝗs cõſequi digni
tatẽ. Rñ.ppt᷑ periculũ ne officiũ interi vacaret:⁊ ita dicũt
canõiſte:qꝛ ĩ eccleſijs valde remot᷑ ab eccleſia romana ſta
tĩ elect fcã electione põt admiſtrare etiã añ ↄfirmationẽ:
vt ĩ. c.ne ꝓ deſectu.ex de elec. ⁊ eodẽ mõ deſẽſoꝛ põt ante
cõſirmationẽ adminiſtrare:ſʒ nõ hʒ dignitatẽ oĩmoda:q;
bñ põt remoueriſi nõ ẽ dig. ¶ Sʒ o hoc ſacit hec.l.vbi
nõ ſufficit electio cũ admiſtratiõe niſi ſit ſcriptꝰin numero
Sʒ rñdeo hec.l.loqtur ĩ mĩoꝛibꝰin ꝗb'nõ eſt dignitas
ſz pᷣdicta loquũtur i officijs vbi ẽ dignitas. ¶ Op.de bo
noꝛũpoſ ex teſ.milit.l.j.ĩ fi. So.vt ibi dicã. ¶ Itẽ op.de
l.q mittit᷑. S. añpe.⁊ penl.s.ex q.cau.ma.So.donec ẽ ĩ iti/
nere habet᷑ loco abſeni cauſa reipublice: nõ tñ eſt miles.
¶Itẽ v ꝙ nõ ſufficiat ꝙ ſitĩ numero: ſ̊ opoꝛtet ꝙ habe
at ſtigmata:vt.l.ſtigma.C. de fabꝛicẽ.li.xj. So.dic ꝙ etiã
reqrit᷑ ꝙ hẽat ſtigmata ⁊ alia q̃ notant ĩ.l.penl.ex q.cau.
ma. C Dicit h̊ ꝙ ille ꝗ ẽ ſcript in matricula militũ hʒ pꝛi
uilegia militũ.Et ſcholarl ſi ẽ ſcript in matricula ſcholari
um hʒ pᷣuilegia ſcholariũ. ¶ Sʒ qro ꝗd ſi eẽt ſcriptP ⁊ nõ
eſt miles vel nõ ẽ ſcholar? Rñ.nõ hʒ pᷣuilegiũ: vt.l.ſcrine
arios.C. eo.⁊.l.ꝗ ſbᷣ pᷣtex.C. de ſa.ſan.eccl.⁊.l.q duos..ſi
mun?ẽ.S.de excu.tu. ¶ Sʒ qro an ſufficiat ſcholarẽ ꝓba
re ſe ãno ĩtraſſe ⁊ ſtuduiſſe ſi nõſtudet: an vo ꝑdat pᷣuilegi
um ex eo qꝛ nõ exercuit illud mĩſteriũ p vnũ anũ: Rñ.nõ
pdit pᷣuilegiũ niſi ſteterit ꝑx qnq; ãnos: vt de pᷣmicerl..l.ſfi.
li.xij. C.?⁊ de ꝓſe.⁊ medi.l.iij.li.x.nõ ſũt h̊ alia dicẽda ad pᷣ
, X ⸗ ſens:tene mẽti.
Habetur pꝛo facto quod de ꝓximo
A eſt fiendũ̃. hoc dicit.

De acquirẽda hereditate. Rubꝛica.

— E . In. l.j. de
Mriſcõſultus. oꝛigine iu
ris admonet nos ĩciꝑe ſine aliq̃ pſatio
ne et memini anno pꝛeterito in lectura
ff. veteris aſſumpſiſſe auctoꝛitatẽ Pul
chꝛa ſũ ⁊ decoꝛa ⁊c.nũc aſſumo iſtã Ni
gra ſũ ſʒ ſoꝛmoſa ſilie hieruſalẽ iõ dile/
xit me rex ⁊ ĩtroduxit me in cubiculũ ſuũ. In ꝗqb vbis ⁊c̃.
glo.ↄtinuat rubꝛicã.Hictũ ẽ.s.de iure deliberãdi:dic vt
ĩ ea. Qũo qd ſit hẽditas? Rñ iuriſcõſult paulus dicit
hẽditas nihil aliud ẽ qᷓ; ſucceſſio ĩ vniuerſũ ius qd deſfũctꝰ
habuit:vt.l.nihil. de v.ſig. ¶ Examiem hoc. Illud nõ vaẽ
ꝓcedẽ. Aut ĩtelligis de iure ſuccedẽdi ⁊ Bᷓ ẽ falſũ. Nã ius
ſuccedẽdi bʒ ꝗs anteq; adeat qð pʒ:q; traãſmittit ꝗs ante
qᷓ; ad eat qñcũq;: vt.l.cuʒ ãtiqoꝛib.S.eo. Si ꝙ hẽditas eſt
ius ſuccedẽdi:g hʒ ꝗs hẽditatẽ ãteq; adeaĩ qdð ↄtinet in ſe
4†

Be acqui. bere.

repugnãtiã.⁊ eſt õ tex.l.pᷣcia feꝝ.j.ad.l.falc. Aut ĩtelligis
de ipᷣa ſucceſſiõe ⁊ tũc ãteq; ſuccedat᷑ nõ ẽ ſucceſſio:⁊ ſic nõ
eſſet hẽditas ãteq; adeat᷑ qð ẽ falſuʒ.Aut itelligis de ipſo
actu ſuccedẽdi ⁊ illa nõ ẽ hẽditas ſʒ ẽ qdã act animi ⁊ fcĩ:
vt. l.ꝓ hẽde.S.j.j.e.Alut ĩtelligis poſt ipſã ſucceſſionẽ:⁊ tẽ
nõ eſt hẽditas:q;ꝛ poſtq; qs adiuit deſijt hẽditas eẽ ⁊ ↄfũ/
dit cũ pꝛimonio hẽdis:vt.l.ſʒ ⁊ ſi ples..ſilio.de vul.⁊ pu.
⁊.l.fi.in fi. C. de inoffi.teſ.⁊ no.i.l.j S.veteres.de acꝗ.poſ.
⁊ vbicũq; poſt aditã hẽditatẽ appellai hẽditas ĩpꝛopᷣa lo
cutio eſt:vt ibi no. Rñ.neutro dictoꝝ modox ĩtelligi ſcã
diffinitio:nã pᷣdicta ſe referũt ſolũ ad ſucceſſionẽ hoĩs: dii
ſinitio loqtur de ſucceſſiõe iurl.moꝛtuo enĩ teſtõꝛe ſuccedit
quoddã ius qð vocat᷑ hẽditas ⁊ pꝑſonã deſũcti cõtinet ĩ oĩ
beiuribq̃
do.⁊.l.moꝛtuo.j.de ſideicõ.li.⁊ illð ẽ ius qd appellat bẽ/
ditas:vt.l.ij.S.fi.S.de re.diui. Illð ẽ ius qð ꝑ aditionẽ ac
gqrimꝰ.⁊ iſte ẽ ver intellect illi.l.qʒ gl.ibi ⁊.j.de bo.poſ.l.
iij. S. hẽditas. videat᷑ alit᷑ itelligẽ. ¶ Scðdo qro qᷣ iure ẽ in/
troducta hẽditas. Videĩ ꝙ de iuregẽtium.nã oẽs gẽtes
iſto iure vtunt᷑:traſmittũt enĩ hẽditates ſuas ad poſteros
2 hoc habem ĩ veteri teſtõ ĩ płlribꝰlocis. ¶ In vꝛiũ ꝙ ſit
de iure ciuili romanoꝝ tm̃ ẽ tex.ĩ decreᷣ di.j.S.ius q̃ſituʒ.
faẽ de v.ſig.l.obuenire.⁊.l.tutelas.in pᷣn.de capi.di.⁊ qð
no.j.e.l.iij.v.C.de acq.poſ.l.j.⁊ hoc apparet:qꝛ depoꝛta/
ti ꝗ nõ ſũt capaces eoꝝ ꝗ ſũt iurl ciuilis nõ ſũt capaces hẽ
ditaſj:vt.l.j. C. de hẽ.iĩſti.⁊ illð ẽ veꝝ ꝙ hereditas dicto mõ
ſũpta.ſ.ius quoddã qð ſuccedit ĩ oĩbꝰbonis q̃ defũctꝰha⸗
bnit ẽ ſolũ ciuiũ romanoꝝ ⁊ nulli genᷣ alteriꝰ. ¶ Et ex h̊
ſeꝗ: deciſio vni q̃ſtiõis quã decretiſte ⁊ theologi ſoꝛmant
vtꝝ ĩ foꝛo oſcie hẽs teneat᷑ ad debita vltra vires hẽditaſ
Mñ.ꝙ nõ:q; ĩ foꝛo ↄſcie nõ aſſumũ iſto mõ ꝗ ſumit᷑ de iu⸗
re ciuili:⁊ iõ nõ tenet᷑ niſi q̃tenꝰpatiunt᷑ hẽditat ſacultates
Ita tʒ Hoſti.ĩ ſũma de teſt.. pe.v.qd ſi bõa.et ita tʒ Yo.
an.de vſur.c.q;q.li.vj.ĩ nouel. Idẽ tenẽt theologi vt vidi
ĩI mi ſnis eoꝝ. ¶Et ex h̊ apparet aliud q̃ ẽ dꝛia int᷑ hẽdi
tatẽ ⁊ bona vacãtia. Rñ.qꝛ ſi ſuccedit ĩ vniuerſũ ius ⁊c.te
nel vltra vires hẽditaſ:ſ qñ ꝗs capit ſ̊ qnoie tanq; bo/
na vacãtia nõ dãĩ hẽditate ſuccedẽ:vt.l.iij. S.eadẽ ↄſtõ.de
ſideicõ.li:cũ gl.ibi poſita.⁊ iõ nõ tenet vltra vires hẽditaiʒ
vt. l.j. F. an bona..l.nõ pñt.de iu.fiſ. ¶ Tertio q̃ro q̃lit
hẽditas acꝗrat: Rñ.duobPꝰmodis.Aut ſcõ hoĩs:aut ipᷣo
iure:ſi fõ hoĩs ⁊ hoc triplłr:vl de iure ciuili:vłde iure pꝛe
toꝛio.de iure ciuili ⁊ hoc vł ꝑ aditionẽ ⁊ habemiſtũ titu.⁊
de hoc loqt᷑ rubꝛica dũ diẽ de acq.hẽdi. vel ꝑ reſtitutionẽ
trebellianicã:⁊ habemtitulũ ad treb. vlł ꝑ bonoꝛũpoſſel/
ſionẽ ĩductã a iure ciuili ⁊ habemti. vt ex le.ſena.ve ↄſul.
bonoꝛũpoſſeſſio dei. C Ex pᷣdicij g habes ꝙ aliud ẽ hẽ/
ditas:aliud ius acqrẽdi:aliud ipe act acqrẽdi.C Scðo

mõ acgꝗrit ipo iure vt ĩ ſuo hẽde ⁊ neceſſario vel ĩ neceſſa/

rio tm̃:ſʒ qꝛ hẽs ſuus ⁊ neceſſari hʒ a pᷣtoꝛe bñficiũ abſtinẽ
di ad h̊ vt ĩ effectu dicat hẽs ẽ neceſſe ꝙ illã acqſitioneʒ a
iure ĩtroductã acqrat:hoc ẽ appꝛobet:qð ſit ꝑ iĩmixtiõeʒ.
⁊ de h̊ loꝗt᷑ rubꝛica dũ ſubdit ⁊ de admittẽda hẽditate: vt
habes p.d.ſʒ ꝓut habes ſine.d.dʒ ĩtelligi.i.de ꝑdẽda ſeu
repudiãda.Tractat.n.̊ titulus tã de acqſitiõe qᷓ; de re/
pudiatiõe hẽditat.Tractare enĩ h̊ ꝓ declarãda mã hui
titu.q̃tuoꝛ ĩtẽdo pᷣncipalit. NPꝛĩo de iure ſeu ptãte acꝗrẽ
di hẽditatẽ.qð dicã ĩ.l.is põt.j.e.vbi gl.põit.Scðo de ip
ſo actu acꝗrẽdi hẽditatẽ.qdð iuriſcõ.examiat ĩ.l.ꝓ hẽde.
ꝑ totã.l.j.e.ego tractabo ĩ.l.gerit.jĩ.e.Tertio vtꝝ heredi
tas nõ adita trãſmittat?qð tractabo ĩ.l.vẽtre.j.e.Quar/
to vtꝝ hẽditas põt ꝓ parte haberi ⁊ ꝓ parte repudiari:
etĩ h̊ paſſu gl.extẽdit ſe mltũ ĩ.l.qꝗdã eulogio.C.e.qð DBi.
tractat ĩ.l.j.j.e.tñ q;ꝛ illa mã ſũdat᷑ ex mitis.ll.huiti.vt pꝛi
us videaj leges tractabo eã ĩ.l.fi.j.eo.vide glo.

A f. Algitiõe parſj totũ qð põt q̃rii
(Q A 1to ta. ſiue ſiml ſiue diſcret partib bẽ/⸗

defũctꝰ habuit:vt.l.hẽditas ĩ muli.j.de acq.re.

ditas detferat.h. d. cu. l.ſe. diuide. Pꝛĩa pars loqꝗt qñ hedi

tas fuit delata ꝑ partes plribꝰ:ſʒ ꝑ repudiationẽ deuẽta ẽ
ad vnũ.⁊ h ſʒ pᷣmã gl.q̃ ĩ ᷣma.l.ponit caſũ ꝑ.l.ĩ teſtõ.C.de
ĩpu.⁊ ali.ſbſti. Scõo qñ hẽditas ꝑ partes ſuit delata vni.
ſcda ẽ pars in.l.ij. Ael alit᷑ ⁊ meliꝰ. Pꝛio loqꝗt᷑ qñ hẽditas
tota ſuit delata vni ſine diſtinctiõe partiũ. Scðdo vni ꝑ di
ſtictionẽ partiũ.⁊ iſta ẽ ⁊ lec.gl.i.l.j.q̃ ẽ verioꝛ ⁊ magis ap
plaudet lr̃e. C Ad euidẽtiaʒ ſcias ꝙ nãliter et de iure eſt
ꝙ vnã rẽ ꝗs nõ poſſet tenẽ ĩi manib p parte exũte vnitate
vt.l.vulgarl.iĩ pᷣn.j.de ſur.⁊.l.an pars.j.ꝓ dẽlicto.Sʒ diui
dẽdo vnitatẽ ⁊ frãgẽdo rẽ poſſet partẽ abijcẽ ⁊ partẽ tenẽ
vt.d.ll.C Hoc pᷣmiſſo pone caſuʒ ĩ fmĩs. Alicui ẽ delata
hẽditas in totũ qro an poſſit ꝓ parte agnoſcẽ et ꝓ parte
nõ: Rñ.iuriſcõ.ꝙ nõ:nõ enĩ põt eã ſcidẽ ⁊ ſcĩdẽdo parteʒ
hꝛe.vide tex. ¶ Segq.l.qj̊ ⁊ ſiqs. Sʒ qro qꝗd ſi teſtõꝛ eã di
uiſit ⁊ ſcidit ꝑ partes ⁊ relinqꝗt ꝑ partes vni: vtꝝ poſſit q̃ſ
dã partes adire ⁊ q̃ſdã repudiare:Et diẽ ꝙ nõ.h̊ dic.vi/
de lr̃aʒ.rõ ĩ pᷣma.l.ẽ:qꝛ hẽditas nõ ẽ hẽdis ateq;ᷓ adeat:iõ
nõ põt eã ſcidẽ.rõ in ſcða.l.eſt:qꝛ lex multũ pꝛo incõtinẽti
habet ꝙ illa ꝑſona q̃ repũtata ẽ ĩ hẽditate repꝛeſentet ꝓ
parte tm: ⁊ ꝓ parte nõ:⁊ iõ legiſlatoꝛ ĩtroduxit ꝙ ꝑ aditi
onẽ parꝶ ĩquãtũ põt ꝑ adeũtẽ vẽ eẽ aditũ de ipᷣa hẽditate:
vt h ⁊ ĩ.l.ex aſſe.⁊.l.ſi ſolus.ĩ pᷣnq.e.¶C Opꝭꝗj e.l.ſi ſolus.v.
itẽ ſi ſeruꝰ. So. diẽ gl.h̊ qñq; deferunt᷑ ples partes vni ꝑ

ſe:ibi qñ ꝑ aliũ. Iſtud ẽ veꝝ ſi ᷣmo ꝗs adijt partẽ ſibi de

latã ꝑ ſe:tẽ nõ acꝗrit partẽ delatã ꝑ Fuũ vel filiũ.rõ:qꝛ nõ
põt ipᷣe ſolus ſua volũtate acqrẽ: ſed reqri᷑ ↄſenſus fui vel

filij ꝗ põt nõ ↄſẽtire:vt.l.cũ ꝓꝑponas.C. de hẽ.iſti.⁊.l.ſigs

mihi bona.S.iuſſũj.e.Sʒ ſi ſibi acꝗrẽt partẽ ſibi delatã

fuũ ſᷣuo adeũte ex iuſſu ſuo:tẽ̃ ſtati acqreret᷑ ſibi altera

pars ſibi delata:q; põt ſua volũtate ſibi acqꝗrẽ:vt.l.ſi ego.
I.e.Itẽ qñ ſũt ples partes mihi delate ꝑ me aditiõe vnius
acꝗro totũ ſi poſſũ:ſi nõ poſſũ ſecꝰ: vt ſi eſſẽ iſtitutꝰ ĩ parte

pure:⁊ ĩ parte ſ̊ ↄditiõe:vt.l.ſi te ſolũ.S.de hẽ.iſti. Rema

net & firma regla quã dedi ĩ ſũmãdo.ſ.ꝑ aditionẽ partis

totũ acꝗrit: qdð põt ſiue ſimł ſiue ſeparati deſerat. C Qũo

vtꝝ adeũdo partẽ acꝗrã totũ:Gl.diẽ ꝙ ſic: vt.j.e.l.ex aſ
ſe. ⁊ ĩtelligit gl.etiã ſi ſtatĩ dicã partẽ adeo:partẽ repudio
⁊ qdð ſic ĩtelligit pʒ ex eo qð poſtea q̃rit.Qnid ſi partẽ re/⸗
pudiat:partẽ differt: Ja.de are.iſto caſu dubitabat:quia

iſta vba vident᷑ tenẽ repugnãtiã ⁊ ſic act vitiel:vt.l.vbi re

pugnãtia ..de re.iu.puto ꝙ gl.veꝝ dicat nec ↄtineãt repu

