tꝙ videat᷑ teſtis rogat.nã nõ rogati dicuni ſoꝛtuiti ⁊ trã

ſeũtes. Itẽ ille ꝗ ẽ adhibit᷑ ad ↄfectiõeʒ teſtĩ nõ ẽ neceſſe ꝙ
dicat᷑ ipʒʒ eẽ ad hibitũ vt teſtẽ:ſufficit.n.ꝙ ſit ad hibitꝰ: vt
l. hẽdes palã. S. pe.. e. ⁊ in auc. rogati.C. deteſti. ad qð

fac̃ qð dẽ ꝙ nõꝛi pᷣſumit᷑ rogat:vt ĩ auẽ.de tabe.s.qð aũt.

CQð gy dĩ ꝙ teſtis nõ pᷣſumit rogat ĩtellige niſi ſe ſub⸗
ſcriberet vt h̊. Ex ſubſcriptiõe enĩ apparet ꝙ nõ ſuit ſoꝛ/

tuitꝰ ⁊ trãſiẽs ſ ꝙ ſuit adhibit᷑ ad hoc. Quero an no

tarius ↄnumerei in numero teſtiũ: Gl.ar. ꝙ ſicpᷣ ꝑ hanc
l. .C. ꝗ teſ.fa.poſ.l.hac ↄſultiſſima.S.ſʒ qꝛ. ¶ In Zꝛiũ ſac
in auẽ.de ſi.inſtru.S.ſi inſtr̃a.⁊ in hoc reſidet ⁊ diẽ in caſi/
bus pᷣdict ẽ ſpale.Ri.dicit ꝙ vẽ ꝙ iure nõ repiai cautũ ꝙ
tabellio cõputei in numero teſtiũ:nã h̊ nõ:qꝛ ſcribẽs non
erat tabellio necẽ neceſſe vt ĩ pᷣma gl. nec ĩ.s.ſed qꝛ.qꝛ ibi

nõ erat tabellio nec reqraĩ ſj numerus teſtiũ ſolus. Non

ob.ĩ auẽ.de inſtru.cau.⁊ ſide.S.opʒ.vt ibi no.vñ ipᷣe diſti
guit ſic. aut ad ſolẽnitatẽ reqrii cerᷣ numerus teſtiũ ⁊ ta/
bellio:⁊ tũc tabellio nõ cõputai ĩ numero teſtiũ:vt ĩ auẽ.

AVer buʒ iteſtabilis ipoꝛtat
MWWVm lege. negs poſſit facẽ teſtĩ nec eẽ

de inſtru.cau.⁊ fide. S. ſ ſi inſtr̃a.ſʒ ſi pbaret᷑ ꝑ teſtes dicit
ipᷣe ꝙ credit ꝙ tabellio poſſit eẽ teſtis vt alij: ſʒ vbi ſufſicit
ad ſolẽnitateʒ ſcripture certus numerus teſtiũ nec reqrit
tabellio tũc cõputaĩ tabellio ĩ numero teſtiũ vt h.ita dicit
Di. Glo.ſoꝛmat hãc.q.i.l.hac ↄſultiſſima.C.q teſ.ſa.poſ.
⁊ ibi recitat opi. HBãdini antiꝗ doctoꝛis ⁊ gloſatoꝛis q̃ ẽ
vera ⁊ tenet ab oĩb ⁊ ꝑ Di.iĩ diſtinctiõe illa.nã in oĩ iſtru
mẽto bublico reqrit tabellio ⁊ ſolẽnis numerus teſtiũ ad
he vt inſtrʒ pbet:vt.d.&. ſʒ ſi iſtr̃a.vñ ſiqs nitebai ꝓbare ꝑ
inſtrrm notari nõ poſſet ſe ĩſcribẽ vt teſtem ⁊ notarium ſʒ
ſi nollet qs ꝓbare per inſtr̃m ſʒ per teſtes tũ tabellio poſ
ſit eſſe teſtis vt h Fm oẽs.Et aduerte qð dixi ꝙ ſʒ ſit nota⸗
rius rogatus tm̃ ad ſcribendũ:tñ põt eſſe teſtis: ⁊ hẽ lo/
co teſtis rogati vt hac.l. C Querit glo. an ſit neceſſe ꝙ
ſcriptoꝛ rogei:Et glo.dicit ꝙ nõ ⁊ dicit veritatẽ:qꝛ q ẽ ro
gatus ad ſcribẽdũ im̃ nõ ad publicãduʒ nõ dʒ rogari:qa
nõ ſacit ſidẽ ſicut in ſecus ſi ag publicãdũ.
. C¶Op. C.de teſta.l. generali.li.x.
Eruus. So. glo. bie nõ ritit vt notari:
eſt enĩ pᷣuata ſcriptura ⁊ iſta ſcriptura ſigillabit ⁊ poſtea
aperiet᷑ ⁊ publicabit᷑ ſʒ ꝙ dicã.j.quemad.teſ.ape.i:.ijS.j.
Et ꝙ hec ſit ſcriptura pᷣuata apparet ex rõne quã addit
gl. cũ ⁊ ipe teſtõꝛ ſcribẽ poſſet.ita dic gl.quã no. C NPꝛo
declarãda iſta gl.ſoꝛma duas.q. pᷣma ꝗd in monacho vł
alio ſacerdote cũ nõ poſſint eẽ notarij:Habemus hodie
tex.ex de hẽ.c.offm.li.vj.ſacit ex de cle.vł mo.c.ij.⁊ Spe.
idẽ ꝙ nõ pñt in ti.de ſta.mo.S.j.v.xxvij.vel.xxxvij.ſʒ dic
ſm iura antiq̃ ꝙ põt ꝑficere.ſj iura iſta loquũtur in mona
chis.ꝗd in alijs clericis:vide ĩ locis.S.allegat. ¶C Scðo
q̃ro an notarius poſſit ſua manu ſuũ teſtm ſcribẽ vel pu/
blicaret Iſta gl.vx velle ꝙ nõ ſicut fuus nõ põt:ita nec ipᷣe
poſſet.⁊ hoc voluit glo.hic neſcio credo ꝙ poſſet:qꝛ non
video qð repugnat. ⁊ ꝑ.l.ſi ↄſul.s.de adopſ.⁊ ꝑ.l.apð.j.
de manu. vin.ſʒ ſi eẽt aliq̃ repugnãtia ipſemet nõ poſſet:
vt qñ ipᷣemet nõꝛius ſcribit inſtrʒ ꝓcuratiõis vñ valet niſi
in cautione de rato in qua nõ põt a ſeipᷣo ſtipulationẽ de
rato interponere vt cum apud ſeipſum nõ poſſet ſe obli/
gare:vt.l.ijj.de ſtipu.ſer.ſed pꝛobatio mandati bene ꝓ⸗
babitur ꝑ illã ſcripturam:vt.l.lʒ.S.ſi Plures.. de ꝓcu.
— x ſcriptura nõ le/
C G X ea ſcriptura. cta vel Pubicats co
Aram teſtibus non ꝓbatur teſtamentuʒ. h. d. ſimi
le habeſts in.l. fideicommiſſa. .j.j.de le.iij.dixi in.l.ſi is
qui..eo.

—

4 EEr. Verba ſi nõ valent iure teſti
(Ex his nei bis. ⁊c̃.iĩpoꝛtant vt debeani reli/

cta a veniẽtib ab inteſtato.h.d. ¶ Quero q̃ ſuerunt iſta
vba: Et dic vt ĩ gl. C Quero an virtute iſtoꝝ vᷣboꝝ tota
hẽditas veniat reſtituẽda inſtitus ſi teſtm nõ valet. Glo.hᷣ
a dicẽ ꝙ ſic quã no.de hꝰẽ tex.j.de teſta.mili.l.qᷓrebat.x.
vtrũ aũt.dixi plene hãc man de iure codicill.l.j. H
iponitur foꝛma q̃lit᷑ teſtis
Ingulog. debdan ſe ſubſcribere Peimo
- nĩ qlibet teſtis dʒ ſe ſubſcribere ꝑ ſe:nec poteſt
vnus alij cõmittere. Secũdo dʒ ſubſcribere nomen ſuuʒ.
Tertio dʒ ſubſcribere ſe ⁊ dʒ ſubſcriptio cõtinere nomen
teſtõꝛis.dicit ergo ſic. Ego talis dico ⁊ aſſero me adhibi⸗/
tum in teſtem in pñti teſtamẽto ſacto ꝑ talẽ:ideo ꝓpᷣa ma
nu me ſubſcripſi ⁊ meo ſigillo ſigillaui:vt hic ⁊.S.e.l.ad te/

ſtiũ. F. ſigs ex teſtibꝰ. ¶ Mõ qñ pluribus cõmittii aliqd

faciẽdũ nõ poteſt illud expediri per vnũ de volũtate alio
rum. Idem no.õ.de arbi l.ſicuti. Op.C.de teſta.l.ſi.
Dicit glo.ibi ſpale eſt in teſtõ ruſtici.vel verius ibiloqtur
in teſtõ nũcupatiuo:hic de teſtamento in ſcriptis.

G Aer ba pꝛolata cauſa iactã
Jus bona etie non inducunt diſpoſitio
nem. hb. d. C Op. ꝙ verba ſuturi tꝑis in teſta/
. mentis

B — — — —

—¶ ——— — —

—

mẽtis inducũt diſpoſitionẽ:vt.l.pãphilũ.. ꝓpoſituʒ.j.de
le.iij. So.ibi fuerũt vᷣba pꝛolata ſolẽniter accerſit ⁊ cõuo
catis amicis:h̊ ſuerãt pꝛolata ꝑ modũ iactãtie. facit.l.cõ
ſenſu. de acti.⁊ obli.⁊.l.obligationũ ſuba.eo.ti.qd ſi dicã
nollẽ mihi talẽ heredẽ adhibitis ſeptẽ teſtibus.vl dico ꝙ;
vellẽ eſſe heredẽ titiũ:dic vt.l.ñideicõmiſſa.S.j.de le.iij.

C CBDe liberis ⁊ poſthumis heredibus inſtituẽdis vel
exheredandis. Rubꝛica. D

beredare. C Nota ꝙ nõ eſt neceſ
ſe poni pꝛenomẽ ĩ inſtrumẽto alicu
ius: qdð itellige ſi erat nomẽ tale de
quo nulla poterat eẽ dubitatio: vt
in gallopꝛeſſo:als ſec: vt qui te. fa.
po.l.hac cõſultiſſima.⁊ ibi no. ⁊.S.de teſta.tu.l.duo ſũt ti
tij.t. l.heredes palã.S.ſed ſi notã.S.ti.j. ¶ Op.S.de trã/
ſac.l.cũ hi.S.ſi pꝛetoꝛ.gl.nõ ſoluit dic ꝙ ibi omittebat᷑ ali
quid in ſolẽnitatibus:hic nõ erat neceſſe ꝙ poneretur ni
ſi nomẽ tm̃ quãdo ex illo redditur certa pſlona. Qũo
differẽtiã inter pꝛenomẽ ⁊ cognomẽ: Dic vt ĩ gl. hic ⁊.C.
de teſta.l.ſiqs in noĩe.⁊ iſti.de lega.S.ſiqs.per glo.
— Quãdo nomẽ appellatiuũ cõ/
N Ominati. ruit vni tm̃ eummnalet noĩ p/
opꝛio:ſecſi plurib.h. d. Et eſt bon caſus ⁊ nota
bilis. facit ad id qdð dixi in.l.ſiquis ĩ pn teſti.j.de le.iij ſ.q;
teſtõꝛ reuocat oẽ aliud teſtm factũ per eũ ⁊ nõ fecerat niſi
vnũ teſtm̃ ꝙ dẽ de illo noĩati ⁊ ſpãliter penituiſſe. AIteʒ
ſacit ad id qð dixi hoc ãno ĩ.l.foꝛma. de cẽſi.vbi q̃rii ſi di
citur in palatio poteſtatis ꝙ nõ opoꝛtet alit᷑ ↄfrmari. di⸗
C in. l.demonſtratio ſalſa.de ↄdi. ⁊ de. ¶ p.de.l.ſiqs
5.de teſta.tu So.ibi loqꝗtur de ſauoꝛe:hᷣ de odio.⁊ ſic vi/
des ꝙ in his q̃ continẽt odiũ indeſinita nõ equipollet vni
uerſali:nã cũ dico ſiliũ meũ exheredo ĩdeſinita oꝛatio eſt:
S vt plene dixi in. l. ſi pluri⸗.fdele i
R— Aldiectio mris qᷓ
B Tſi pPepercerit. facit videri nonn
nati exheredatũ ⁊ adiectio cõuitij exheredationẽ nõ viti
at. h.d. ¶ No. ꝙ ſufficit ad declarationẽ ſeu demõſtrati
onẽ alicui'adijcere nomẽ matris ſicut pꝛis.¶ No. ꝙ iſta
v̈ba latro gladiatoꝛ fur ⁊cẽᷓ ʒ pꝛoferant in genere nec cer/
tã ſpeciẽ maleſicu ↄtinẽt tñ iniurioſa ſũt:⁊ ſic fac̃ ꝓ ſtatuto
puniẽte verba iniurioſa. Itẽ no.ꝙ iſta vba ſpurõ natꝰ
ex adulterio ⁊ ſilia verba ſunt vba iniurioſa.dixi in.l.tur⸗
pia.in pᷣn.j.de le.j. dixi plene in.l.itẽ apud labeonẽ. S.ↄui
tiũ.jĩ.de iniu. Op.j.ad carbo.l.j.S.idẽ ait. So.vt ĩgl.
¶ Itẽ op de.l. ſi poſthumus.iĩ fi.j.e. So.itellige illã ſᷣm
iſtã. ¶ Itẽ op.j.de le.j.l.turpia. So.vt ĩ glo.ſʒ truſa eſt.
dic vt ibi qꝛ iſta vba in exheredatiõe nõ ſũt impꝛobata ĩ le

N.,„ gato: vt ibi.
MDure. Op. C. de iſti ⁊ ſubſti.l.ſi pat. So.ibi erat i

ſtitutus ſub cõditiõe:ideo põt ſub ↄꝛia ↄditione exhereda
ri. ¶ Op. de le.j.S. ſj et ſi certuʒ.j.de vẽ.in poſ. mit. So.
vt ibi no.et iſta ẽ vera:q; ibi in naſcituro:h ĩ iã nato.⁊ iſta
ſo. pꝛobaĩ in.l.cũ poſthumꝰ. ⁊ l.poſthumus.j.eo.
Wilt Aſſte. S. ſubtilis 1 notabilis bꝛeuit. h d.
GBylmS. Elauſula poſita ĩter vnũ capituluʒ ad illð
tm̃ refert: ſed poſita ĩter plura capitula vel ad oĩa vl poſt
oĩa ad oĩa refert. ¶ Itẽ exhẽdatio ſcã a certa pſona vel
ſub ↄditiõe nõ valet.h.d.vſq; ad. S.ſed ita.Di.iſtũ.S.diui
dit: q; pᷣ loꝗt qñũ exhẽdatio ẽ ſcã inter gradũ. Scðo qñ a
certa ꝑſona.Tertio qñ poſt aditã hẽditateʒ. Quarto qñ
añ oẽs gradus.Quito qñ iter gradus. Sexto qñ poſt ã/
dus ⁊ itra gradus.ſcða ibi niſi foꝛte.ttia ibi quẽadmodũ.
qᷓrta ibi añ heredẽ ꝗnta ibi ſʒ ſi iter.ſexta ibiĩ eo.⁊ de re⸗/

TIP. Jn. l. j. t ij. ponitur
Wid ſit. qd ſit nominati ex

Be libe. ⁊ poſthu.

petitiõe iſta ĩtellige pnt dixiĩ. l. talis ſeriptura.j. ðe le.j.ſ.
ꝙ ad oĩa referatur niſi ſit rõ q̃re plus ad vnũ referi q; ad
aliud:vt.l.j. C. de libe.pᷣteri.⁊ nõ ĩtelligas ad ea qͥ ſũt dicta

ĩ p̃cedẽtib itelligant repetita ĩ ſeq̃ntibꝰ. de qͥᷣ dicã i.l.lʒ.j.
de le. j. ¶ Et an q̃litas adiecta in vno caplo poꝛigat ad
aliud:ſ h ẽ aliud qꝛ h ẽ clauſula ꝑ ſe an referai ad oia. de
q̃ dedi remiſſionẽ ad Spe.i ti.de iſtru.edi.S.nũc vidẽdũ.
v.itẽ ꝙ pᷣcedẽtia.vbi tractat de reſcri.⁊ pᷣuilegijs. ¶ Op.
j.ti.j.ĩ pe. So.ad oẽs gdus ibi nõ poꝛigit᷑: ſʒ ad illũ circa
quẽ ẽ poſita poꝛigit. ¶ Ex pᷣn.hꝰ. S.no.qꝙ clauſula poſi/
ta int᷑ vnũ caplłʒ ad illð tm reſeri nõ ad aliud:vt.d.l.pe.j.
ti.j. ¶ Et aduerte diligent᷑ ꝙ vnũ capl̊ dẽ q circa idẽ diſ
ponit:ita ꝙ ille diſpõnes circa illð pñt ſiml ↄcurrẽ vt ples
iſtitutiões hẽdũ ĩ pᷣ gdu. Sʒ qñ ſũt ples diſpoſitiões q̃ nõ
pñt ſiml ↄcurrẽ ſʒ vna ĩ defectũ alteri tunc dicuni diuerſa
capla ⁊ diuerſi gdus:vt iſtitutio ⁊ ſſtitutio:qð ſac ad itel
lectũ mitoꝝ.¶ Vẽio ad vſi niſi.ex qͥno.ꝙ nõ valʒ exhere
datio a certa ꝑſona fcã.qð apparet: q; exhẽdatio eſt pᷣua
tio ab hẽditate: iõ dʒ fieri a ꝑſona certa ab ipa hẽditate.
¶Quũo qd ſi ſat ſimplr dicẽdo ſilii meuʒ exhẽdo? Rñ.
recte vĩ exhẽdat᷑:vt gl.dic. Põt eẽ alia rõ:qꝛ exhẽdatꝰ a
ꝑſona repꝑit pᷣterit a gdu:iõ tanq; pᷣterit rũpit teſtm: ⁊ in
idẽ recidit cũ ma. ¶ Veẽio ad t᷑nã particlaʒ ex ꝗᷓ no. ꝙ;
exhẽdatio hec qſꝗs mihi hẽs erit ſiliũ exhẽdo nõ valʒ:qꝛ h
v̈ba glas mihi hes erit faciũt ↄditionẽ:vt.l.ꝗ liberl.S.pec
vba.de vul.⁊ pu.ſed exhẽdatio dʒ fieri pure:vt.S. pxi.S.g
⁊c̃. ¶ Eſt alia rõ:q;ꝛ añ aditã hẽditatẽ repi p̃teru: ꝗ te/
ſtamẽtũ ẽ irritũ ⁊ ruptũ.⁊ hãc rõnẽ inuit tex. ¶ Op.ad il
lud expᷣſſio eoꝛũ q̃ tacite iſũt nõ vitiat:vt.l.iij.ĩ.de le.j.ſʒ ſi
tacite ineſt vt exhẽdatio aſſumat effectũ adita hẽditate: vt
l ſiliuʒ. S.ſ̊ cũ exhẽdatio.g ⁊c. Glo.rñdet vno vbo expᷣſſa
nocẽt:qnõ ſũt expᷣſſa nõ nocẽt:vt ĩ regla iurl.dic ꝙ h expᷣ
mat p aliũ modũ q; ꝑ eũ ꝑ quẽ tacite ĩeſt:vt dicã plene ĩ.l.
ii.j. de le.j. ¶ Venio ad q̃rtã particulã: ex q̃ no.ꝙ clau
ſula poſita ĩ pᷣn. refcri ad oia capla. Idẽ ſi poneret᷑ ĩ ſine
vłi medio int᷑ plra capla:vt h̊ 2.S.e.l.j.qdð itellige ſi nõ ſit
aliq̃ rõ ꝓpt᷑ quã mag debeat referriad vnũ caplm q; ad
aliud: vt diẽ tex.i.d.l.j.C. eo.⁊ ̊ ẽ veꝝ i clauſula aliq̃ q per
ſe ſubſiſtit ⁊ põt reſerri ad plra. Sʒ qñ ĩ vna diſpõne adij
cereĩ aliqd ꝑ modũ cõditiõis vel alterimodificatiõis:tũc

an ulud poꝛigat ad alia capla:dic vt dixi i.l. lʒ.j. de le..te

tigi i.l.talis ſcriptura..ſi.e.ti ¶ Op.S.e..ĩ pn. So.ibi
clauſula fuit appoſita int᷑ gradũ: ⁊ ſic ĩter vnũ ca pituluʒ: H
vo poſt omnẽ gradũ vel itra gradus.⁊ ſic loquũtur ſequẽ
tia rñũſa. ¶ Alteri glo.no.ꝗnq; q̃ ſunt neceſſaria ad ex/
hẽdationẽ quã vide ⁊ ſigna. Altio ex h.. potes collige/
re qñ in.l.vel ſtatuto debeat dici. S.v.vel littera groſſa.nã
ex B. . itelligit ꝙ dicat vnũ capitulũ vel plra.ſi eni ẽ vnuʒ
capitulũ tũc ĩter illud nõ eſt. S.dũ incipit aliud: tũc põt eẽ
Fint vnũ capłʒ poſſũt eſſe v.vt in pn. huiꝰ.S. patʒ. ¶ QOue
ro an in dubio videaĩ facta eſſe exheredatio a pſona? Et
dic vt in glo. qð no. ¶ Quero an cõtra iſtã pᷣumptionẽ
admittat᷑ pꝛobatio ĩ ↄtrariũ: Glo. C. eo.l.j. tenet ꝙ non.
doc.tenẽt ↄꝛiũ ꝑ.lplane:S.ſʒ ſi nõ coꝛpꝰj de le.j.⁊.l.ĩ his.
in pnj de cõdi.⁊ de. vbi nõ eſt aliq̃ pꝛeſũptio in teſtõ ↄtra
quã nõ admittitur ꝓbatio in cõtrariũ. V

Ar Si nõ valet iſtitutio teſtm̃ ĩci
Si ita teſtatus. a ſpᷣſtitutiõe.h.d.¶ Nũo

exẽplũ ⁊ dic vt ĩ glo.ij.q ſuit int gradũ inſtitu toꝝ exp̃ſſe.
Oppo.ſjj.ti.j.l. nã ⁊ ſi ſub ↄditiõe.s.ſi. So.gl.ibiĩ po
ſthumo pᷣterito: in iaʒ nato.⁊x eſt rõ:qꝛ qũ poſthum fuit
pꝛeterit ab initio valuit ĩſtitutio:⁊ ſic cepit ſubſtitutio de/
pendere ab ea merito irritata inſtitutiõe ꝓpt᷑ neceſſitatẽ
ſubſtitutio vitiat: ſz in filio iã nato nunqᷓ valuit.⁊ vide gl.
q ĩcipit iam natũ.⁊ tene mẽti iſtã rõnẽ q eſt rõ tex.i.l. õꝛia.
⁊ pꝛo ea facit id quod habes in l.ſi homo moꝛtuus.⁊.l.in

iula ſtipulatiõe, j. de v. ob. i ſo. illax duay legu. ¶ Op ad

„

Delibe, tpoſthu.

bhãc ſo. Cde cadu.tol.S.ĩpᷣ.vbi legata pnõſcripta nõ de/

bent. So. doc. tãgũt ibi ĩ. S.ꝓ ſcdðo.nã h̊ loꝗtur ĩ ſbſtituti

one q̃ põt ꝑ ſe ſubſiſtere ⁊ aſſumẽ vires a ſeipſa:ſed legata
vł ſideicõmiſſa nõ pñt relinqꝗ niſi aliqd relinq̃tur ei ꝗ gra
uat᷑:vt.l.ab eo.C. de ſideicõmiſ.⁊.l.plane.la.ij ĩ fi.de le.j.⁊
p rõnẽ pdicte ſolutiõis ſoluit ↄꝛiũ de.l.i illa ſtipłatiõe.⁊.l.
ſi hõ moꝛtuꝰ j. de v. ob.⁊ ibi dixi. Op.de.l.non puta/
uit. S. jã. de ↄtabu. So. vt ibi dicel ⁊ ibi loꝗtur ĩ emãci/
pato pᷣterito cui pꝛeteritio ab initio nõ rũpit teſtm̃ ſʒ iſta
iura:⁊ iõ eſt eadẽ ratio q̃ ẽ in poſthumo. ¶ Altio habes
notare vnũ.tu ſcis ꝙ ſubſtitutio vulgar ſcã ꝑ ſi heres nõ
erit poꝛꝛigit ad duos caſus.ſ.ſi heres eſſe noluerit vel nõ
potuerit:vt. C. de here.iſti.l.cũ ꝓponas. qð dictũ ſi nõ po
tuerit quo mõ ĩtelligũ: Dic ꝙ quocũq; mõ non poſſit ſiue

ex parte teſti ſit vitiũ vt h: ſiue ꝓpt᷑ vitiũ ꝑſone inſtitute qe

ſpuri:vt.l.ij. C. de hẽ.iĩſti.ſiue ꝓpt᷑ defectuʒ pſone ĩſtitute:
qꝛ nõ eſt nat inſtitutꝰ:vt.l.fi.C. de inſti.⁊ ſubſti.vel qꝛ moꝛ
tuus anteqᷓ; adeat: vt.l.ab oĩbꝰ. S.cũ quidã.j.de le.j.

Inſtitutio poſthumi trahit ad oẽz
) Lacet:poſtbum̃ etiã ex alia vxoꝛe natũ.

h.d. C Oppo.ꝓꝙitelligal tm̃ de pᷣ poſthumo:vt
l.bone.S.hoc ſermone j de vᷣbo.ſig.⁊.l.cũ pat᷑..hẽditatẽ.

j. de le.ij. So. H̊ ſpãle fauoꝛe inſtitutiõis et teſti cõſeruãdi

⁊ ĩ odiũ pꝛeteritiõis dicit gl.ĩ eo ꝙ dicit ſpãle fauoꝛe teſta
mẽti ↄſeruã di dicit bñ. In eo ꝙ dicit fauoꝛe iſtitutiõis ſpã

le nõ dicit bñ. Nã idẽ ĩ exheredatiõe vt glo.ſubdit ĩ.l.iij.᷑

—

fi. .ti.j. Et aduerte qð h̊ dicit ſimplłr locũ habet qñ ap
pellatio poſthumi ſimplicit ꝓferti: ſecꝰſi ſe aſtringẽt ad po
ſthumũ naſciturũ ex tali ſua vxoꝛe tũc non poꝛigeret᷑ ad
aliũ.vel ſi reſtrigeret ſe ad certũ tẽpus: vt filiũ naſcituꝝ ex
vẽtre vxoꝛis mee q̃ pꝛegnãs ẽ:nõ enĩ poꝛigit ad alios po
ſthumos naſcituros ex alia ipꝛegnatiõe: vt.l.ſfiliꝰ.S. ſigs.
7.l.cõmodiſſime.j.eo. ¶ Vltimo hãc.l.allegaui pᷣdie ĩ q̃
ſtione de ſcõ:qdã iuſſit fieri hoſpitale ĩ domib ſuis: ⁊ illð
heredẽ inſtituit:poſtea ſupuiuẽs domos illas alienauit et
alias emit.dico ꝙ qʒ illa vba regulariter ĩ domibſuis re/⸗
ferant᷑ ad tẽpus teſti:vt.l.ſiqs ita.de au.⁊ ar.le.tñ ſauoꝛe
inſtitutiõis et teſtĩ cõſeruandi referunt ad domos poſtea

emptas per hanc.l.
ui ĩpedit᷑ graua/
S Ed eſt queſituʒz. re pier accidens
nõ ĩpedũ poſthumũ inſtituẽ:ſecſi a natura.h.d. ¶ Op.
j.e.l.ſigs poſthumos.So.vt dixi in ſũmario.
fil TLeſtm̃ ex qᷣ ipoſſibile eſt hẽdita/
iuS. tzadri de iure ciuili pᷣmũ teſtamẽ
—☛ 2 — —
tũ nõ rũpit.h.d. ¶C Oppo.⁊ vi ꝙ pᷣmũ rũpatur
vt. I. hac cõſultiſſima.S.ſiqs aũt.C. de teſta. So.dicũt qui
dã ꝙ iſta ĩtelligit᷑ ſʒ illã.ſ.ꝙ pꝛimũ nõ rũpit᷑ niſi qũ ĩ ſcdo in
ſtituti ſũt veniẽtes ab iteſtato.Alij dicunt ꝙ illa.l.loqtur
qñ ſcdᷣm teſtm̃ ẽ ĩperſectũ rõne ſolẽnita᷑ omiſſe:vt qꝛ nõ ſu
it numer teſtiũ:ſecꝰſi fuit iperſectũ ex cauſa pᷣteritiõis vt hᷣ
q; tũc nõ loqtur ille.S.⁊ ĩ hoc reſidet glo.⁊ bñ quã no.qꝛ ẽ

optima limitatio ad illũ. F. C Cõtra hãc vã tex.iĩ.l.ſi duo

bus.S.ſi pꝛi.j.de ↄtab.ſj ibi dʒ ĩtelligi de teſtõ ĩperſcõ rõ
ne ſolẽnitat:ĩ q fuit pᷣterit ſili emãcipat᷑ ⁊ alij veniẽtes ab
ĩteſtato ĩſtituti nã cũ fili ? emãcipat nõ rũpat ipſo iure ap
paret ꝙ ſcðʒ ĩ ꝗ ſut inſtituti veniẽtes ab ĩteſtato valet ⁊ rũ
pit pᷣmũ: vt ĩ.d.S.ſiqs aũt.⁊ illð ſcʒ poſtea rũpit p vᷣtabu.
petitas a filio emãcipato pᷣterito:⁊ h ẽ verintellectꝰill.S.
Igẽ ſi teſtm ſit ĩperfectũ rõne ĩperſecte volũtaꝶʒ: vt.ð.ti.j.
l.ſi is ꝗ teſtm.⁊ ibi no. ¶ Op.iſti.q.mo.te.ĩſir. S.poſteri/
oꝛẽ. Rñdeo diẽ glo.ibi poſſibile erat adiri hẽditatẽ ex 2*
teſtõ:h̊ nõ:iõ pꝛiꝰ h̊ nõ vitiai. Op.j.ti.j.l.poſthum.in
pᷣn. So.ibi ĩ poſthũo pᷣterito nõ ẽ poſſibile adiri qꝛ eo nõ
nato:⁊ iõ pꝛimũ rũpit. Op. ex teſtõ vbi ſilł iaʒ nat eſt
p̃terit poſſibile ẽ adiri ipſo appꝛobante teſtm̃:vt.l.filio.j.
ti. .· Bꝛeuiter dicit Di. h fuit fil moꝛte pᷣuẽtus: iõ nõ fuit

1

—

—

poſſibile:ſʒ iſtud nõ eſt aligd dicẽ q; nõ q̃rim an adierit:ſʒ
an adiri potuit. So.gl.ꝙ h̊ ĩ teſtõ qð de iure ciuili nõ va
let:iõ non rũpit pᷣmũ.iõ valet de iure pᷣtoꝛio:⁊ lʒ valeat de
iure pᷣtoꝛio nõ tñ rũpit pᷣmũ vt h̊ ⁊ ibi.⁊ glo.i.l.cũ ĩ ſco.j.
ti. j..l.ſiqs.S.j.j.de vul.⁊ pu.ſubſti.tu dic ꝙ nunq; ẽ poſſi
bile adire hẽditatẽ de iure ciuili: nã ſilio appꝛobãte potit
petere bonoꝛũpoſſeſſionẽ ſjmtabu.nõ adire:vt.d.l.ſilie.et
no.iĩ.l.j.de peti.here.⁊.l.certũ.C.vnde legi.
Filiꝰiã nat rũpit ſpẽ eꝰ gra
F 9 P MmO. dus a ꝗ pCᷣterit eſt icõtinẽti:

poſthum vᷣo ſtatĩ cũ naſcit.h.d. ¶ Op.exhẽdatio ſcã a ꝑ
ſona nõ valet:vt.l.iij.S.filiꝰ.S.e.ſʒ iuit exheredatPꝰa pᷣmo
hẽde cc. So.itelligas nõ eſſe exhẽdatũ a pſona ſo a gra
du qð ĩ dubio pᷣſumit.Et expone a pᷣmo hẽde.i.a pᷣſdu ĩ
ſtitutoꝝ. Op.qð nõ ẽ nõ põt rũpi:vt.l.nã ⁊ ſi ſub ↄdi/⸗

tiõe.S. t poſt defectũ.j.ti.j.ſj̊ ſſtitutio pẽdẽte cõditiõe nõ

bʒ effectuʒ & ⁊c. So. qð nõ eſt re nec ſpe nõ põt rũpi vt ĩ
ↄꝛio:ſʒ qð eſt ſpe põt rũpi:vt.l.iij.S.j..de vſufruc.quẽad.
ca.⁊.j.de vſufru le.l.ſẽpꝛoniattalus. Et ſpᷣſtituto ẽ aliqd
ſpe. rũpi põt. ¶ Op.h̊ dĩ idẽ ĩ poſthũo. Cõtra.ĩe ti.l.
poſthuni.in pᷣn. So.iĩtellige poſthumũ natũ viuo pꝛe ⁊ de
ceſſiſſe eo moꝛtuo:vtĩ gl. Op.qꝙ poſthum rũpat incõ
tinẽti ſicut iã nat? qꝛ ꝓ nato habe:᷑:vt.l.q in vtero.de ſta.
ho. Diẽ glo.nõ habet᷑ ꝓ nato fauoꝛe teſti:ſʒ nõ eſt neceſſe
dicẽ:qꝛ anteq; naſcat᷑ nõ ẽ ĩ ptãte pꝛis: vt.l.fi.j.de col.bo.
ergo nõ põt rüpere.¶ Op.S.e.l.iij.ĩ fi.vbi ſit differẽtia ĩ
ter poſthumũ ⁊ iã natũ.So.qñ ſit a p eæhẽdatio ſcdᷣo pꝛe
teritio nõ ẽ dꝛia ĩter iã natũ ⁊ poſthumũ vt h:ſed qñ pᷣteri
tio fit a pᷣmo exhẽdatio a ſcdðo tũcẽ drarwt gro.
o pot ꝗs po
98 poſthumos. ſibumi 6 li
ſtituere quẽ nõ licet hẽe ĩpediẽte nã vel iure:ſecꝰſi
haberi põt lIʒ cũ difficultate.h.d.pᷣncipiũ hui.l.cum.S.ſi.
Np. dẽ h̊ poſſe iſtitui poſthumũ quẽ hẽe nõ põt. Con
tra.S.e.l.ſ̊ ẽ q̃ſtũ.S.ſpadonẽ.⁊.S.ſʒ ſi caſtrat. So.glo tri

plicit. Ana ẽ nõ põt.ſ.de facili.Scðo mõ ĩtelligit ꝙ ĩſtitu

it poſthumũ quẽ hĩe põt ꝑ adoptionẽ:⁊ hec ẽ maꝗ nota:
qlibet tñ põt eẽ bona.⁊ vide glo.q ĩcipit ſacile ⁊c. ¶ Op
po.ad vltimã ſo.de tex.qui diẽ quos hĩe ⁊c. RMũdet gl.qꝙ
qͥs facit ſimplicẽ relationem nõ ad id de qᷣ qri. ¶ Op.j.
de le. ij. ſi ita qs.S.fi.⁊.l.ſideicõmiſſũj..de cõdi.⁊ de.vbi ap
pellatio filij ĩ dubio ĩtelligii de nãli. So.glo.q iſtud iõ ne
rũpat᷑ teſtm̃.⁊ glo.bñ dicit qꝛ illud teſtõꝛ vꝛ voluiſſe cũ de
alio poſthumo cogitare nõ potuerit cũ naliter eũ hẽe nõ
poterat ꝓpt᷑ ipedimẽtũ acciden::vt dictũ ẽ. Op e.l.

5F. fi. So glo.̊ loqtur qñ ẽ impedimẽtũ nature:ibi qñ eſt ĩ

pedimẽtũ iur ciuilis. Lu dic h̊ expectare ꝙ alij deſinit eſ
ſe nupta ẽ turpe: iõ nõ ẽ expectãdũ: vt.l.ĩter ſtipulãtẽ. S.
ſacrã.j.de vᷣbo.ob.ſj ĩ f.huiꝰ.l.expectare ꝙ emãcipet᷑ nõ
ẽ turpe.¶ Op.j.e.l.ſfiliꝰ.S.fi. So.ibi iſtituit talẽ q potat
naſci ex ea ĩ euẽtu cõditiõis poterat eſſe vxoꝛ. ¶ Vltimo
debetʒ ſcire ꝙ iſtã.l.induxiĩ ar.õ ſo.ma.l.j.Aln mulier ſte
rilis habeat pꝛiuilegiũ dot: Et vide glo.q̃ młtũ fac̃ ⁊ inci⸗
pit cõſuetudo.ſ.generalis.⁊ illud qð ibi dixi ⁊ iſtud qdð hic

dicit eſt verũ ꝙ maglinſpicit᷑ natura qꝙᷓ; aliqð ipedimẽtum
accidẽtale:q; ex aliꝗ accidẽti nõ generat:ſecſi natura ipe

diret:vt.l.ſ̊ ẽ q̃ſitũ.S.ſʒ ſi caſtrat.S.e.⁊ no.glo.i.l.ſeruuʒ.
Sſpadonẽ.S.de iure doꝶj. Ita ĩ ꝓpoſito ſi mulier eſſet ita
arta ꝙ nõ poſſet ↄcipere:tũc nõ hẽet bᷣuilegiũ:vt.l.qrit.S.
ſi ita arta.de edi.edic.vide glo.q̃ ĩcipit vt ſuũ.ibi ſ̊ tũc ho
die coꝛꝛigii ⁊c. Iſta ẽ bona expoſitio qꝛ alien põt inſtitui:

..1I. vt.j.de le.j.l.penul. .
Si filiuz. Jae deſ ſubtiliſſim ⁊ bꝛeuit. h. d. Filio

exhẽdato a q̃rela excluſo moꝛte vel repudiatiõe nepos ex
eo ꝗ tꝑe moꝛt pᷣmũ locũ nõ tenuit pᷣterit teſtm̃ rũpit: als
ſecus.ſed inſtitutis repudiantib poteſt ſuccedere vt legiti
mus.hoc dicit.⁊ quatuoꝛ dicta habʒ:vt euidẽter patet ex

Be libe. ⁊ poſthu.

tex. C Ad pᷣmũ caſũ oppo.⁊ videl ꝙ nepos pᷣterit rum/

pat teſtm̃ ipſo iure moꝛtuo patre:vt.l.poſthumi.S.j.j.ti.j.
So.ibi ẽ moꝛtuus pat᷑ nepoꝶ viuo auo: ⁊ ſic nepos ĩcipit
tenẽ bmũ locũ auo viuo:h̊ vo deceſſit ſilꝰ poſt moꝛtẽ pꝛis.
Oppo.qꝙ iſte ſili poſſit rũpere ꝑ q̃relã: vt.l.ſiqs filiũ.
⁊.l.ſancimꝰ.in ſi.C. de ĩoffi.teſta. So.nõ pñt rũpere dicẽ/
do nullu tanq; ſuus:qꝛ tꝑe moꝛi nõ tenebat pᷣmũ locuʒ:vt
hic. ſʒ ex ꝑſona pꝛis poterat ĩtẽtare q̃relã et ꝑ eũ rũpere:
vt ĩ.l.ðꝛia.¶ AVenio ad v.diuerſã. et op.de pᷣcedẽti rñſo.
So.h̊ ſil exhẽdat᷑ erat apud hoſtes ⁊ ibi deceſſit: vñ fin
gitur moꝛtuus pᷣma hoꝛa captiuitaj:⁊ ſic viuo pꝛe.vñ tpe
moꝛs tenet pꝛimũ locuʒ merito rũpit. ¶ Aenio ad v.ꝙ ſi
moꝛiẽte. ¶C Oppo.dictio moꝛiẽte ẽ participiũ pꝛeſenij tẽ/
poꝛis ⁊ q moꝛit viuẽs: vt.l.ſiqs duos.j.de manu.teſ. Et
h dicũ ꝙ moꝛiẽte repudiauit. Cõtra.l.ſiqñ.S.illud. C.de
loffi.teſ. So.itelligas ̊ ꝑ q̃relã repudiatã poſt moꝛtẽ. et
expone moꝛiẽte.i.moꝛtuo vt ĩ gl. ¶ Op.qꝙ ille nepos ha
bet qrelã ex ꝑſona ſua:vt.l.iij.S.ſi emãcipat᷑.j.de bo.poſ.
gtabu.Glo.nõ ſol.imo aſſerit ꝙ ille nepos non poſſit hĩe
ꝗᷓrelã tanq; a pꝛe repudiata:⁊ ſic ĩtrat ĩ illud difficile dubi
um vtrũ ĩ qrela iofficioſi teſti ſit loc'ſucceſſoꝛio edictoꝛ de
q in glo.i.l.pat᷑ fili.de ĩoffi.tel.l.ſi is.e.ti.⁊ ꝑ Dhi.ĩ.c.non
debet aliqs. ex de re.iur..li.vj.⁊ ꝑ Ci.i.l.ſiqs ſiliũ.C. de ĩ/
offi.te. veritas ẽ ꝙ nepos habet qᷓrelã ex ꝑſona ſua:vt.d.
§.ſi emãcipat. et. d.l.ſi is.nõ ex pſona pꝛis:qꝛ repudiata
per euʒ. ita loqtur iſta glo.⁊x ſic dicit quõ p̃teri ᷣ habet q̃re
lã. ¶ Glo. in pᷣalle.l.pat᷑ exponit q̃relã.i.ↄtabu. Ego di
co ꝙ ſtat/ppꝛie:declarabo ĩ.l.in ſuis.j.e. ¶ AVltio ad v.
ſʒ ſi heres.oppo.de pᷣcedẽti v.vbi reqrit᷑ ꝙ teneat pᷣmũ lo
cuʒ tꝑe moꝛ.So.verũ eſt quãtũ ad rũpẽdũ:ſecᷓ quãtũ ad
ius ſuccedẽdi ab iteſtato:qꝛ tũc ſufficit ꝙ teneat pᷣmũ locũ
eo tꝑe ꝗ teſtm deſtitui. ¶ Op.ad iſtud ꝙ etiaʒ qͥ ad ſuc/⸗
ceſſionẽ debet eſſe ꝓximioꝛ tpe moꝛ::vt iſti.de here.ab ĩ/
teſta. S. ita demũ. So. tex. ĩſti. de le. ag. ſuc. S. pximꝰ. T hic
ſoluit Ziuʒ.ſ.aut ꝗs decedit nullo cõdito teſtõ ⁊ reqritur
ꝓ ſuccedẽs teneat pᷣmũ locũ tẽpoꝛe moꝛtʒ: aut decedit ↄdi
to teſtõ:⁊ ſufficit ꝙ teneat pᷣmũ locũ tpe quo teſtm̃ deſtitui
tur:vt h̊ ⁊ glo.no.i.l.ſ.j.de ↄdi.inſti. Op.ad hũc tex.
qualitas adiecta vᷣbo ĩtelligit ſm tẽpus vbi:vt.l.in delictʒ.
5§. extrane.S.de no xa. et.l.ſi titi.de teſta.mili. ſed ba.l.
xij.tabu.dicebãt ꝙ ſuccedebat ꝓximioꝛ ſi ĩteſtat moꝛii:g
apparet ꝙ ſit ꝓximioꝛ cũ moꝛit᷑. Rñ.iſta ba ĩteſtat moꝛi
tur faciũt vnũ cõpoſitũ qð nõ verincat tũc cũ moꝛit:ſʒ tũc
cũ poſt moꝛtẽ teſtm̃ deſtituit:iõ ad illud tpᷣs refert et ſuffi/
cit ꝙ illo tẽpoꝛe ſit ꝓximioꝛ.hoc vult dicere tex.
A: Qui ꝓuidet ĩ vno
Ommodiſſime. caſu ĩ alio videtur
omittere:ſ pꝛouiſio ſimplex poꝛꝛigitur ad omnẽ
caſũ.h.d. ¶ Oppo.C.e.l.fi. So.glo.mul: modis h̊ ⁊ ibi:
⁊ illã puto verã: qꝛ ſi teſtõ: putabat ſe moꝛiturũ ĩcõtinẽti:
foꝛte ſtabat ĩ periculo moꝛtis ʒ caſus ꝗq ponũtur in..l.iij.

cũ.l.ſe.de do.cau.moꝛ. iõ ſi naſcat᷑ eo viuo nõ videt᷑ pᷣteri

tus:qꝛ volũtatẽ habebat ĩtuẽdi eũ:⁊ hoc inuit tex.l. ꝛie.i
hi. dũ dicit ne penã patiat᷑ pꝛeteritiõis ꝗ ſilios nõ pꝛeterijt
Op. C. de inoffi tel.l.qm ĩ pꝛioꝛibꝰ. vbi cõditio reijci:
ergo remanet inſtitutio pura.So.̊ tex.nota bilit᷑ ſoluit:
qꝛ quedã ẽ ↄditio q̃ apponii inſtitutiõi ſacte de ꝑſona cer
ta:⁊ loqtur.l.cõtraria.q̃daʒ eſt cõditio qᷓ apponitur inſti
tutioni fcẽ de pſona ĩcerta:⁊ ſic habet nõ ſolũ vim cõditi⸗
onis ſ demõſtr atiõis: ⁊ tũc ea deſciẽte talis perſona ſub
ↄditione nõ videt᷑ inſtituta:vt hac.l.ĩ f. Et per hoc dice/⸗
bã ĩ.q.de facto teſtõꝛ inſtituit ſiliũ qui ſibi naſcet ⁊ matri/⸗
moniũ ↄtrahet ĩ mulle: ſiliĩ vero q̃ ſibi naſcetur ⁊ monaſte
riũ ingredit in qngeni. Cõtingit ꝙ mulier nata pfeſſa eſt
religionẽ tertij oꝛdinis ſoꝛoꝝ ſancti frãciſci:⁊ ſic nec nubet
nec monaſteriũ ĩgredit: dicebã ipſã pᷣteritã ⁊ teſtm ruptũ
nec poterit ipſã ĩſtitutã dici ſub cõditione: imo nullo mõ

eſt inſtituta:vt h: ⁊ ita de ſacto obtinui. Op. de. l. ſi ex
neus.S.de cõdi.ob cau. So.vt dixi.s.ſo.ma.il.ſi cũ dotẽ.in
p̃ᷣn. ¶ Op.ſ.e.l.ſllo.i n·glo.nõ ſol. Di.dicit ꝙ ibi diſpo
ſitio ſuit ſcã ſimplicit᷑. ¶ Op.iſti.pꝛo ſocio.S.illud. gl.nõ
ſol. Di. et Ja. de are. dicũt ꝙ ibiexpꝛimebat talis caſus iĩ
quo cõcludebat᷑ omiſſus ex natura expꝛeſſi.dicã in.l.gal
lus..⁊ qd ſi tm.j.eo. ¶ Op.cex glo.de vul.⁊ pu.l.iã hoc

inure.in pᷣn. vbi diſpoſitio ſcã in vnũ caſuʒ poꝛꝛigit a d aliũ.

vt ibi dicã: ⁊ in.d. S.et quid ſi tm.

. a ſu is In ſuos heredes dicii cõtinuari

22 dñiuʒ nõ noua hereditas obuem
re:lʒ poſſint xhẽdari. ¶ Et ſcia ꝙ audiui bis iſtũ libꝛuʒ
ſine alia imixtiõe ⁊ nunqᷓ; audiui iſtã.l.⁊ Accur.⁊ doc.et
ſcripta ꝑtrãſeũt:ſj vt mihi v nõ poſſet iſte ti.bñ ſtare ſine
iſta.l. Diuidit.ðᷣ põit vnũ dictũ. Scdo illo declarat. Ter
tio illud ꝓbat ex cõi vſu loq̃ndi. Quarto ↄcludit bmũ eẽ
verũ.Quiĩto ex pᷣdicij põit vnã illationẽ. Sexto rñdet cui
dã obiectioni.ſca ibi ꝗ viuo ttia ibi vñ etia.q̃rta ibi ita/⸗
q;.qnta ibi ex cauſa.ſexta ibi nec ob ¶ Pꝛimũ dictũ eſt
ꝙ ĩ ſuos hẽdes dicit᷑ cõtinuari dñiu::nõ noua hẽditas ob
uenire. ¶ Ex hoc dicto ꝓcedit ꝙ in ſuis hẽdibꝰ nõ hʒ lo
cũ titulus ꝓ hẽde:vt.l.nihil.C.ꝓ hẽde.iõ ſempꝑ ſuis exitẽ
tibus hẽdibꝰ ad ꝓbationẽ pᷣſcriptiõis ali titulus qᷓrẽdus
eſt. Scðʒ dictũ ĩ ꝗͥ pꝛobat pᷣmũ ꝙ ſilij et ceteriſui viuo
pĩe dicunt᷑ qdã mõ dñi:cũ & efficiunt᷑ hẽdes nõ pñt hẽe do
miniũ nouũ cũ ipſi antea haberẽt. ¶ Tertiũ dictũ ꝓbat
illud qð dictũ eſt. S.e.hoc mõ familia accipit ĩ iure pꝛo ſub
ſtãtia: vt.l.nã ꝙ S. h.j. ad treb. ⁊.l.pnũciatio.de vbo.ſig.
H ĩ vſu loq̃ndi ⁊ etiã ĩ iure dicit᷑ paterfa.⁊ ſiliuſſa.Eſt g px
iſtius ſube dñs: ⁊ ſic ſuba aliqd tribuit vtriq; eqlit᷑.ſʒ per
hoc nomẽ pꝛ ⁊ fili diſcernit᷑ genitoꝛ a genito. ¶ Quartũ
dictũ ẽ qd ex pᷣdici cõcludit:nã ex pᷣdict ſequit᷑ verũ eſſe di
ctũ ꝙ noua hẽditas nõ dicit obuenire ſilio: ſ magl admi
ſtratio libera quã añ nõ habebat. Quitũ dictũ ẽ vt po
nat illationẽ ex pᷣdici ꝙ ʒ fil nõ ſint ĩſtituti: tñ ab inteſta
to dñi ſũt ex cõtinuatiõe dñij. ¶ Sexto reſpõdet cuidaʒ
obiectioni hoc mõ.ſi ſili eſt dñs viuo pꝛe:g pꝛ nõ põt euʒ
exhẽdare:⁊ ſic ẽ cõtra tota iſtã litterã. ld qð rñdet nõ ẽ
mirãdũ ſi pꝛi licet eũ exhẽdare ⁊ pᷣuare bonis: qꝛ eum lice
bat etia occidẽ.h.d. ¶ Op.ꝙ duo nõ pñ̃j eſſe dñi inſoli
dũ:vt.l.ſi vt certo..ſi duob vehiculũ.S.cõmo.So.dẽ ſil
dñs ĩpꝛopᷣe viuo pꝛe:vt pʒ ex tex.qꝗ dicit quodã mõ.⁊ hoc
ẽ qd diẽgl.ꝙ hoc dñiuʒ ſilij ↄſiſtit ĩ nudo ⁊ puro itellectu.
q.d.maglẽ i imaginatiõe q̃dã q;ᷓ ĩ vitate.ſile dic glo.ĩ viro
⁊ vxoꝛe:qꝛ lʒ vir dicat᷑ dñs:tñ vxoꝛ ẽ dña:vt i.l.iĩ rebꝰ.C.de
iure do.ſʒ iſta eqparatio nõ ẽ va:qꝛ ĩ vxoꝛe dẽ trãſire dñi/
uʒ:ĩ filio dẽ ↄtinuari:vt h. ¶ Op.j.de acꝗ.poſ.l.cũ hẽs.
Gl. h diẽ ꝙ ĩ ſilio ſuo vꝛ cõtinuari poſſeſſio ſiẽ dñiuʒ. Cõ
trariũ ẽ veꝑ:vt no.i.l.cũ miles.ex q.cau.ma. Mõ ob.l.ij.
F. fliiũ.j. ꝓ hẽde. qꝛ fateoꝛ ꝙ nou titulus poſſeſſiõis nõ vr
obuenire ſilio:vt.l.nihil.C. ꝓ hẽde.tñ noua poſſeſſio ⁊ no
na app̃hẽſio ẽ neceſſaria. ¶ Op. iſti.de his ꝗ ſũt ſui vel
ali. iur. S.ſ. Rñ.oli licebat occidẽ:hodie nõ.⁊ ſic mitigata
ẽ ptãs pꝛis ĩ pſona ⁊ etiã ĩ bonis:qꝛ hodie nõ licet exhere
dare abſq; cauſa:oli ſimplr licebat:vt hᷣ ⁊.l.iij.. ſinauteʒ
hẽs.ð.e.¶ Qũo qᷓ ẽ rõ ꝙ ſili ſuus pᷣterit rũpit teſtm̃ ipſo
iure: Rñ.ad h̊ ſc ẽ iſta.l.qꝛ ſuo hẽdi nõdãẽ hẽditas obue
nire de nouo:ſʒ d ↄtinuari:vt h.Cũ g dñiuʒ cõtinuat᷑ ĩ ſi/
liũ nõ põt pꝛ ĩ aliũ trãſſerre dñiuʒ ⁊ aliũ hẽdẽ ſacẽ niſi pꝛi
net eu: vt H. ⁊ B diẽ tex.ĩ v. hac ex cauſa. qꝛ ſi nõ ĩſtituat vł
exhẽdei dũs remanet. ¶ Qũo qꝗẽ rõ ꝙ pᷣteritio mr̃na ba
bet᷑ ꝓ exhẽdatione: Rñ.qꝛ cũ dñiuʒ a ꝑſona mr̃is nõ ↄti
nuet ĩ filiũ cũ nõ ſit ſuus nõ eſt neceſſe ꝙ exhẽdet ſiliũ.i.ex
dñiuʒ ponat:ſʒ ſi eũ pᷣtereat facẽ ð officiũ pietat: iõ dat᷑ q̃re
la. Qũo vtrũ ĩ qrela ĩofficioſi teſti habeat locũ ſuccel/
ſoꝛiũ edictũ: Olo.i.l.ſiqs poſthũos.S.j.s.e.vi dicẽ q; nõ.

Cotrariũ no.i.l. pat ſiiũ. de ioffi.tel. ꝑ.l.ſi is. eo ti. ct hoc

n

De libe. ⁊ poſthu.

tenet Di.in. c.nõ dʒ aliqs.ex de re.iur..li.vj.ꝓbatur in.l.
iij.S. ſi emancipat ſilius.de contrabu.per glo.⁊ Ci.C. de
inoffi.teſta.l.ſiqs ſilium. ¶ Retẽta illa opi.oppo.nepos
qui erat ĩ poteſtate nõ tuit exheredatPꝰ nec ꝓ exheredato
habit:g nõ habebit q̃relã ſʒ rüpit teſtm ipſo iure:vt.l.nõ
putauit.S.j.j.de tabu.⁊ l.ſi is.ð.de ĩoffi.teſ.⁊.l.maximũ.
C. de libe.pᷣte.ſi ergo ſili eſt exhẽdat nepote ex eo ĩ pote/
ſtate retẽto pᷣterito filio excluſo a q̃rela ex ſucceſſoꝛio edi/
cto nõ põt nepos venire ꝑ q̃relã:ſʒ ꝑ ↄtabu.vel dicẽdo nił
luũ. Rñ.glo.i.d.l.pat᷑ filiũ.s.de ĩoffi.teſ. hui timoꝛe expõit
q̃relã.i.ↄtabu.qð cõiter oẽs ſequũtur. Mihi autẽ diſpli⸗
cet:tũc enĩ ẽ verũ ꝙ ſuus pᷣterit dicit nullũ vel venit ꝑ cõ/
tratabu.q ẽ talis cõditiõis ꝙ ĩ eũ ↄtinuat dñiuʒ: vt q; te

nebat pᷣmũ locuʒ.ſ in.q.ꝓpoſita ſili exhẽdat pꝛecedebat

nepotẽ:vñ ĩ nepote nõ ↄtinuat᷑ dñiuʒ illb: ergo nepot᷑ pꝛe
teritio nõ facit teſtm̃ nullũ:ſic pᷣteritio mr̃is.debʒ g venire
ꝑ q̃relã in qᷓ fil exheredat pcedit eũ. ſʒ filio excluſo venit
nepos ſiliter ꝑ q̃relã:vt.l.ſiqs filiũ C.de ĩoffi.teſ. vbi ẽ ca
ſus.⁊.l.pꝛ filiũ.S.de ĩoffiDteſ.ita dʒ ĩtelligi iſta mã.

— – I. Etiaʒ gꝗ ex ſciſſo vẽtre
(QDDodd dicitur.crabii pꝛeterit rũpit te

ſtamẽtũ.h.d. ¶ Qũo qñ dicit nat: Rñ.qũ pſe⸗
cte venit vel ẽ extractP ex vẽtrẽ ⁊ viuus.ſi enĩ medietas coꝛ
poꝛis venit ex vẽtrẽ ⁊ viuit vt ſepe cõtĩgit nõ diceret᷑ natꝰ
tex.ẽ i.l.penl.C.eo.¶ Qũo qñ dicit᷑ naſci viuus: Rñ.qñ
nat᷑ vocẽ emittit:vel etiaʒ nõ emittit:ſj apparet eũ eẽ viuũ
lʒ momẽto:vt.d.l.penl.C. e.⁊ ibi ſẽtit glo.qʒð ĩtellige ſi na⸗
tus hʒ ſoꝛmã hoĩs:vt ibi. ¶ Qũo ꝗd ſi ẽ nat viuẽs ⁊ po/
ſtea moꝛit:an rüpat teſtm:idẽ ẽ caſus ĩ. l.vlti.C. eo.Et iſtã
q̃ſtionẽ feci vni ĩ pᷣuato examĩe:⁊ nõ bñ reſpõdit.
Pꝛouiſio ſcã ĩ caſib ſe/
caſus ſiml cõiũctos.h.d. ¶ Op.S.e.l.cõmodiſſi
me.So.ibi ꝓuidit ĩ vno caſu tm̃:hic ꝓuidit ĩ duob caſibꝰ
ſeparat:iõ ſi veniũt ſimul cõiũcti ex pᷣſũpta volũtate defũ/
cti diſpoſitio trahit᷑ ad illũ caſũ.dicã in.l.gallus.S.⁊ qd ſi

ita ſe criptũ. paras poꝛigit ad eoſdẽ

tm.j. eo.Et ̊ fac ad.q.quã diſputauit boñ.do. Jo.calde

rini dicẽs. Papa ↄceſſit legato ꝙ poſſit legitimare ſilios
natos ex ĩceſto coitu: cõtingit ꝙ qdã erat natus ex coitu
adulterino ⁊ iceſtuoſo:⁊ ſic ſiml ↄcurrebãt ĩ eo q̃rebat᷑ an
legat poſſet legitimare? hec.l.fac ꝙ ſic pᷣma ſacie: ſʒ ſi re/
cte ĩſpiciat᷑ ſacit ĩ ↄꝛiũ.dicit enĩ ꝙ ſʒ iunl rigoꝛẽ ꝓuiſio ſcã ĩ
caſibꝰſepara᷑ nõ poꝛigiĩ regularit᷑ ad eos ſimł cõiũctos.
Iſtã.q.examiaui i.l.ij.in pᷣn.de v.obli.¶ Altimo no.ex
hac.l.ꝙ qñ qs vtit iſtis cõiũctionib aduerſatiuis ſi vo ſin
aũt ꝙ ſi ſed ſi ⁊ ſimilibꝰ: tũc videt᷑ velle ꝙ vno caſu exiſten
te nõ habeat locũ diſpoſitio ſcã in alio:vt hic qð ſacit ad
multa.dixi in.l.in repetũdis.ĩ de le.iij.
NQnñ ſũt duo quoꝝ vnũ ſine alio eẽ nõ po

MKegula. teſt:vnũ nõ poterit ſine alio tolli:ſʒ ſubla
tũ vtute remanẽtis ꝑdurat.h.d. ¶ Et iſte vn ẽ malus.O.

ꝑ artiſtas ⁊ theologos an q̃litas poſſit ſeparari a ſubſtã/
tia. ¶ Op. ⁊ vẽ ꝙ libertas põt tolli a legato ⁊ ecõtra: vt

l. ſeruũ ſilij S.idẽ ſi ſeruꝰ.j.de le.j.⁊.l.ſi ſeruus.j.de adi.le.

NRñ.qꝙ iſta.l.loqtur ĩ his quoꝝ vnũ nõ põt ↄſiſtẽ ſine alio
vt ĩ hẽditate ⁊ libertate. ¶ Op. de.l.ſi certaꝝ.S.ſi eadeʒ.
j. de teſ. mili. So. fallit ĩ milite cui teſtm̃ nõ aſtrĩgit reglis
iuris:vt ibi.⁊ rõ ẽ:qꝛ miles põt ſine hẽditate dare liberta
tẽ. ¶ ARltio op.ꝙ volũtas teſtõꝛis ẽ ſeruãda:vt.l.iĩ cõditi
onib.de ↄdi.⁊ de. Rñdeo ego intelligo niſi appareat te
ſtatoꝛẽ aliud voluiſſe:ſʒ intellige ꝙ iſta volũtas ſit ſolẽnis:
als adimi nõ poſſet ſine libertate:ſʒ qñ ẽ ſolus hẽs ſecꝰ: et
iſtud vꝛ ꝓbari ĩ.l.q̊ ⁊ ſi ĩ cõditiõe.S.fi.j.de here.ĩſti.hoc tʒ
Guil.i.l.ſi vnus.S.pact.S.de paci. Nec ob.l.ita tñ.aꝰrñ
ſo.jad treb. ⁊.l.ſi ſeruꝰi.de bo.auc iudi.poſ. Nile dixit
hãc.l.ĩtelligi vbi cuidẽs volũtas deſũcti appareat:qð ĩtel
li o.ſ.ꝙ adimẽdo vnũ voluerit adimẽ vtrũq;.ar.l.illud.2

l. nec is.S. hẽs.de acq.hẽ hoc auteʒ ĩtelligo ſi iſta adẽptio
ſiat in voluntate valida: vt dixi plene in.l.ſi tmꝗqᷓ de le.iij.
CQuũo ꝗd ſi ſeruꝰhẽat coheredẽ: Rñdeo tũc ceſſat hu
ius. S. rõ. põt enĩ tũc relinq hẽditas ſine libertate ⁊ liber/
tas ſine hẽditate: qꝛ aditiõe cohẽdis cõſirmat᷑ teſtm̃: vt.l.
ſʒ ſi cõditiõi. S.fi de hẽ.ĩſti.qdð tʒ Guil.i.l.ſi ples.S.j.s.de

pac. Quũo quõ valebit iſtud facio te hẽdẽ ĩ teſtõ ſolẽni

poſtea adimit libertatẽ ⁊ hẽditateʒ: ꝗ ẽ iſta volũtas ſcdᷣa:
teſtm̃ nõ:qꝛ nõ ẽ hẽdis ĩſtitutio.codicilli nõ: qꝛĩ codicillis
nõ põt directe adimi hẽditas:qd g erit cogitabit.
2 Exheredatio q̃ ꝑ aditionẽ cõſir/

CTeſtam etuz. mari nõ põt in vita exhẽdati ipſo

iure ẽ nulla.h.d. Op.ꝙ teſtm̃ valeat qꝛ ſiliꝰ ſuit exhere
dat ʒ foꝛmã.l.j.⁊.ij.S.e. So.glo.hoc iõ qꝛ exhẽdatio nõ
tʒ niſi adita hẽditate. Ja.de are.dic ꝙ attẽta iſta rõne nũ
qᷓ; valẽt teſtm̃ ĩ quo ꝗs ſub cõditiõe eẽt heres iſtitut ⁊ filiꝰ
exheredatꝰ:qð eſt õ.l.nã ⁊ ſi ſub ↄditiõe.i pᷣn.j.ti.j.q̃re di
cas ꝙ exhẽdatio poſt moꝛtẽ ẽ fruſtratoꝛia: qꝛ ĩpoſſibile ẽ
