lic.defun.l.jin pᷣn.de pᷣua.delic. So.qdã dicũt illud verũ
in delicto cõmiſſo in ſaciẽdo:hᷣ in nõ faciẽdo: qdð eſt truſa.
dic ꝙ hic nõ eſt cauſa criminalis lʒ tenet᷑ de bonis appli/
cãdis ſiſco.cõdẽnatis enĩ occiſoꝛib ſtatĩ bona ſunt ↄfiſca
ta et fiſcus agit petitione hereditaꝶ ad bona: vt.l.j.C. de
his qui.vt indig.⁊ hoc vult tex.h.cũ enĩ iſta cauſa ſit pecu
niaria ⁊ ciuilis ad heredẽ tranſit. Si vero erat crimĩalis
quãuis pecuniaria ad heredes non tranſiret: vt.l.ex iudi

cioꝛum. de accu. Er ean. .
2 Ex cauſa per ſideicõmiſſa/
7 agn teq Ug. riũ cogit᷑ deren adire ante
vindicatã moꝛtẽ defuncti.h.d. ¶ Quero quomõ põt co
gi adiri cũ ſi ſpõte adiret ĩcidit in penã quid ẽ hoc qð hic
in cauſe cognitiõe vertit.nã poſito ꝙ ipſe nõ adiret ⁊ moꝛ
tẽ deſuncti nõ vidicaret bona deſuncti trãſirẽt ad ſiſcũ cũ
onere ſuo:vt.l.cũ ſiſcꝰ.S.e.⁊ ſic ſideicõmiſſari nõ ꝑderet ſi
deicõmiſſũ.Sʒ reſpõdeo ꝙ in cauſe cognitiõe vertũ h̊ qꝛ
ſoꝛte heres nõ vult vindicare moꝛtẽ:ſed ſideicõmiſſarius
vult. expedit & fſideicõ.ꝙ anteqᷓ; heres ſit ĩ negligẽtia cõ/
pellat adire ⁊ reſtituẽ. ex hoc eni lucrat quartã quaʒ hẽs
deberet detrahere q̃ ꝑueniret ad ſiſcũ ſi bona ad eũ ꝑue/

rent:vt.l.ij.in ſi.S.ti.j.

Pꝛo quolibet fᷣuo au⸗/

E e cO elia. fugiẽte cõuicto ↄuincẽ/

.e

ti ꝗnq; aurei de bonis cõuicti ſi habz: als a ſiſco dantur.

h. d.diuide. pᷣmo loqtur qñ ꝗs cõnincit ſeruos teſtõ non
manumiſſos.ſcdᷣo qñ cõuincit ſeruos manumiſ.teſtõ.ſecũ
da ibi pᷣterea. C Op.h̃ in fi.dicii ex bonis dãnati.S.ꝓxi
me dicit ex bonis deſũcti vel ex publico. Glo.ſoluit dicẽs

ꝙ pᷣmo de bonis daͤnati. ſi nõ ſufficiũt tũc ex publico.Cer

te ꝑ hoc nõ tollit cõtra qꝛ.S.dixit de bonis occiſi.vñ Ja.
de are.exponit hoc ex bonis dãnati.ſ.heredis ꝗ ſtatiĩ eſt
dãnat in conſiſcatiõe bonoꝝ eoipſo ꝙ ſeru eſt dãnatꝰ:vt
l. in cognitiõe.ð.e.Di.dicit ꝙ pᷣmo habeat pᷣmiũ ex bonis
dãnati.ſcðᷣo ex bonis occiſi.⁊ ſi nõ ſufficiũt ex publico: vt
in pᷣn.⁊ ſic qð in pᷣn. deſicit hic ſupplet᷑:qð verũ puto.naʒ ĩ
pᷣn. loꝗtur qñ ſũt cõiuncti ſerui nõ manumiſſi qui non pñt
hĩe aliqd merito debẽt hĩe de bonis occili vył ex publico.
ſcm rñſũ loꝗtur qñ ẽ cõuictꝰ ſeru manumiſſus ꝗ põt hĩe
aliqd iõ dici de bonis dãnati. ¶ No.ex hac.l.ꝙ ſola ſu
ga nõ ꝓbat maleſiciũ niſi alit᷑ doceat᷑:vt h̊ in pᷣn.⁊ 2 xrñſo.
ad idẽ. C. de rap.vir.l.j. Glo.tñ ĩ.l.ĩ bonenñdei.C. de iure
iurã.⁊ i.l.admonẽdi.ff. e.ti.dicit ꝙ ſuga facit ſemiplenam
ꝓbationẽ.qð qtũ ad h̊ dic vt dixi i.d.l.admonẽdi.Alibi
vã ꝙ fuga ſaciat plenã ꝓbationẽ: vt.l.deſertoꝛes.de re mi
li.⁊.l.oſiliarios.C. de aſſe.⁊.l.ĩpuberib.de ſuſpec.tu.doc.
tangũt ĩ.d.l.j.C. de rap.vir.tu dic clari qñq; fuga obijcũᷣ
alicui ꝓ crimĩe:⁊ tũc ꝓbata fuga ꝓbat᷑ crimẽ:vt.d.l.deſer
toꝛes.j.de re mili.⁊ vidiſtis.S.e.l.i S. cum dñs. Qñq; ſuga
obijcit alicui ĩ ꝓbatiõe alteri crimĩs nõ vt crimẽ ꝑ ſe: ⁊ tẽ
qñq; ẽ crimẽ ſoliPſuſpitiõis:⁊ tũc fuga eſt plena ꝓbatio:qꝛ
ſacit quẽ ſuſpectũ:vt.d.l.ĩpuberibꝰ. QAñq; ẽ crimẽ de qͥ re
gqrit ꝓbatio plena va de ipſo ſcõ nõ de ſuſpitiõe tm:tũc fu
ga regularit᷑ nõ facit plenã ꝓbationẽ: vt h̊ ⁊.d.l.j.de ra.
vir.⁊ ĩ coꝛpoꝛe de exhi.⁊ itro.reis.S.ſuſpecto.ĩdiciũ tñ vel
ſemiplenã ꝓbationẽ facit:vt glo.i.l.in boneſidei.⁊ ĩ.l.ad/
monẽdi.ſallit ĩ caſu ⁊ ibi facit plenã ꝓbationẽ: vt.d.l.cõſi

liarios.C. de falſis. Facit.l.iſta ĩ ar. ꝙ ſi ſtatuit pᷣmiũ denũ

cianti malefcõꝛes nec expᷣmit vnde ſoluat᷑ dʒ itelligi ſʒ foꝛ
mꝗ hui.l.de bonis malefcõꝛis pᷣmo.ſcdðo de bonis ei ad
cui vtilitatẽ ſumii vindicta.tertio de publico. ¶ Itẽ no.
tex. hic ex viculis cauſa dicar ſile ĩ.l.ij.j.de cuſto.reo.
... ... ui teſta. tabu.aperuit con
(Ex hoc edicto. tra edictũ tenet᷑ ad oeti aure/
os actiõe populari:quoꝝ medietas eſt actoꝛis:alia medie
tas ẽ ſiſci h.d. ¶ Op.q pena ſit ↄſſcatiõis bonoꝝ: vt.lĩ
cognitiõe.S.e.So.ibi fac plus q;ꝛ hẽditatẽ adiuit:vt ibi di
xi.⁊ ibi no.ꝙ iſti pene pecuniarie medietas ẽ actoꝛis:alia
medietas eſt ſiſci. Idẽ dicit glo.in q̃libet actiõe populari:
vt. l.iij SF. aũt.de his ꝗ deiecl. In ↄꝛiũ eſt veritas: qꝛ quã
do lex ſtatuit actionẽ popularẽ tota pena ẽ actoꝛis poſt li
tis cõtel.vt.l.ſicut ..de vᷣbo.ſig h̊ tenet Aʒo ⁊ Rof.in libel
lis.in ti.ſiqs coꝛũpit albũ pᷣtoꝛis. Nec ob.il.iſta:qꝛ iõ hic
qꝛ lex ſimpłr h̊ ſtatuit ⁊ boc verũ. Qñq; per legeʒ inducii
actio:ſecꝰſi accuſatio:nã tũc indiſticte pena applicari ſeo

Sigs aliquẽ teſta.phi.vel eo.

niſi aliud dical:vt.x.cołq̃ ſũt fegał.c.j.⁊.l.mulctax.C. de
mõ mulcta. q̃liter aũt cognoſcat an lex ĩtroducat actionẽ
vel aceuſationẽ dixi in.l.agraria.de termio amo.fac̃ ad p
dicta.l.vlti.de litig·⁊ qð ibi n⸗ .
A —R;.—— ui debitũ accepit
£ Ideicõmiſſum. ab beredibenoso
ibet eos accuſare de inulta moꝛte defũcti.h.d. Aduerte
lʒ tex. dicat accuſare.nõ tamẽ eſt ꝓpꝛie accuſatio:vt dixi ĩ
l.in cognitione..e.cũ in tota iſta materia dicitur de hẽde
qui nõ vindicauit moꝛtẽ deſuncti. intellige niſi fuerit puen
tus ab alio accuſatoꝛe vel a pꝛeſide inquirente: vt.l.qmiſo
roꝛem.C. eo.facit.l.edicto.de iure aſen⸗ „
elictũ vni ex he/
J de pluribus. redibus non nocet
AAalijs.hoc dicit. Oppo.ꝙ factũ vni ex heredi
bus alijs pꝛeiudicet: vt.l.ij. in fi.de ver. obli. So. ibi acꝶ.
que inchoant᷑ a perſona defſuncti ⁊ trãſeunt in ꝑpſonã he/

redis:hic in actione que inchoat in ꝑſona hẽdis.dixi ple

ne in.l.ea.S.cato.j.de vᷣbo.obli.
CSiquis aliquẽ teſtari ꝓhi.vel coegerit. Rubꝛica.

COQuerit glo.qũ habeat locũ iſte ti.Et dicatis vt in glo.
ſed qũ cogo te vt aliũ inſtituas:an coactio mea noceat ĩ/
ſtituto: Et glo q̃ hic eſt tenet ꝙ ſic.Sed cõtra tenet glo.i
l.ij. C. eo.⁊ allegat.l.metũ.S.licet.S.qð me.cauſa ꝓ illa gl.
ſacit.l.eleganter.in pᷣn.ð.de dolo.⁊ quod ibi no. In pↄtra
riũ pꝛobat᷑ per Di.qꝛ quãdo dolus ẽ alicui imediata cau
ſa alicui acqſitiõis mee debet mihinocẽ:vt ĩ dolo ꝓcura⸗

toꝛis qui nocet dño:vt.l.ſi ꝓcuratoꝛ.j.de doli excep.⁊.je

de vi et vi. ar. l.j .ſiquis tñ.⁊.S.ſilius. Itẽ videt᷑ caſus ex/
pꝛeſſus in.l.j.C. eo.⁊ iſtã opi.tenet Di.⁊ Pe.C ENõ ob.
l.metũ.S.lʒ.qꝛ ibi met alteriꝰ nõ fuit cauſa ꝓxia acqſiti:ſʒ
laboꝛ meꝰ.nec.l.elegãter.ĩ pᷣn.s.de dolo.qꝛ ibi loqtur in

zctu in quo ſiliter dolus alteri nõ ẽ imediata cauſa acqſi
tionis:q;ꝛ acqro ex ↄᷣctu meo nõ dolo alteri.⁊ ꝙ iſta opi.

ſit va iſtoꝝ doc.vi ꝓbari i.l.jS.j.j.eo.ti.
Ab eo

ditas vt ab ĩidigno.h.d. ¶ Opꝗ.l. ꝓ
xi S.fratris. Glo.ſoluit ⁊ bñ.⁊ vide il/

bis iĩ.l.ſi ſeqᷓns.S.e.ti.ſ. qñ frat᷑ occi/
dit fratrẽ ꝙ nocet oĩbus ſequẽtib in gradu ſʒ exiſtẽtib ĩ
eodẽ cũ eo vel ꝓximioꝛi nõ pꝛeiudicat ꝑ illã glo. et.l.cum
ratio. ĩ fi.j.de bo.dã.¶ Quero aliquis vult facere teſta

mẽtũ conſanguinei nõ permittũt introire notariũ ⁊ mitti

tur ad curiã vt ſaciat ꝙ notariintroire poſſit ⁊ teſtamen
tũ libere facẽ:qꝗd faciet curia: Oꝛ dñi dico ꝙ poteſtas dʒ
hoc facẽ ꝑ regulã ne potẽtioꝛes humilioꝛes afficiãt: vt.l.
illicitas. S. ne potẽtioꝛes.. de offi.pᷣſi. ⁊ x hoc videt᷑ caſus
.l.?⁊ curẽt. S.de teſti.et ſic ponebat caſũ Ja.bu.cui parcat
deꝰ:lʒ glo.alit᷑ dicat ĩ fi. ibi dici: teſtari.i.teſticari diẽ gl.
ſ Ja. bu. dicebat teſtari ꝓpꝛie.¶ Quero q̃lit᷑ pꝛacticabit
iſta.l.Et credo ꝙ ſic pꝛacticet ꝙ ille ꝗ ꝓhibuit teſtari ac/
cuſetur ⁊ iponet᷑ pena extraoꝛ.⁊ hoc ſcõ ꝓponet ̊ eũ acqʒ.
ciuilis.ſ.petitio hẽditaꝶʒ:ſicut in quolibet alio indigno di/
cimus:vt.l.j.de his qui.vt indig.
Dolus dñi phiben

Si dñs dolo fec erit. tis mutari teſtamẽ/

tũ nocet ſeruo ⁊ alijs iſtitutis nõ legatarijs.b.d. ¶ Op.

de pn. ad fi. qꝛ in pᷣn dicii ꝙ dolus ꝓhibẽtis mutari teſtm̃
nocet aliis.ſ.ſlio vel ſeruo etiã manumiſſo. In v.ſed ſi le/
gatũ. dicit cõtrariũ. ⁊ iſtud nõ eſt multũ facẽ cõtra: q; poſ
ſumus reſpõdere altero de duobꝰmodis: q; ĩ pᷣn.fuit ad/
hibitus dolus a ↄiũctis ꝑſonis pꝛo ꝗbus pꝛeſumũ dolus

VWi dum captat. po⸗

hibet teſtm ſteri vł mutari auferi here

lã glo.q̃ ĩ muls locis allegai:⁊ dixi vo

pꝛo cõiunctis:vt.l.pe .de bo.li.⁊ hoc puto verũ ſatis.vel

aliter. aliud ĩ inſtitutiõe: aliud ĩ legato.ita loqtur 2? rñſũ.
S.⁊ rõ eſt ſatis ĩ pꝛõptu.nã qñ adhibeo violentiã ne aliꝗs
faciat teſtm:tũc reſpicit inſtitutionẽ: ⁊ circa eã videĩ ſcã vi

olẽtia ⁊ nõ reſpicit legatũ pꝛĩcipalit᷑:⁊ ita aliud in vno qᷓ; i.

alio. Alteri dicit hic ⁊ ſi nõ fuerũt in poteſtate ⁊c̃.ſed

an ſufficiat ꝙ nõ fuerũt oĩ tꝑe:an altero: Et vltia opi.gl.
eſt vᷣa.⁊ vide glo.q̃ incipit eo tẽpoꝛe ⁊c̃.ibi ⁊ alij.qð ⁊c̃. ibi

ar. 5 cc̃. ⁊ dic.ſ.ad pᷣcedẽs rñſũ. Itẽ ibi in tex.eius ꝗ ⁊c.dic

ſed huic relicto cauſã dedit dñs ideo nocet:ſicut ĩ dolo ꝓ
curatoꝛis dicim ꝙ nocet dño:vt.j.de doli excep.l.ſi ꝓcu/
ratoꝛ. Di. Et illã rõnẽ tene menti:q; per hoc põt termiĩa/
ri q̃ᷓſtio no.ꝙ ſi marit pꝛohibuit vxo.facere teſtamẽtũ:an
noceat ſilijs qui eſſent ſucceſſuri ab ĩteſtato?: Videĩ ꝙ ſic:
vt h.ſed cõtra videt᷑ de iure: qꝛ ſi filij vellẽt ſuccedere ex te
ſtamẽto quod ꝓhibuit pater mutari:et tũc noceret ſilijs:
ſicut qũ dedit cauſã dolus pꝛis ſucceſſoꝛi legitime fm iſtaʒ
lec.q̃re ⁊c.ꝓ hoc vidiſtis..l.ꝓxi.no.ibi.Itẽ fit pᷣiudiciuʒ

pꝓximioꝛibin gradu. ⁊ vide glo.q incipit que ꝓhibuit in

fi.dic.⁊ ratio qꝛ initiũ hic habuit:ibi nõ ar.S.de here.iĩſti.

l.ij. ⁊ de cadu.tol.S. in pᷣmo.⁊. S. pꝛo ſcdo.ſᷣm Di. Sed

circa iſtã gl.q̃ tenet ꝙ ille qui eſt indignꝰ diſtribuit.ſed cõ
tra.j.l.ꝓxi.S.fi.vbi nõ diſtribuit indignus ſed fiſcus. Re
ſpondeo ibi loꝗtur ĩ ſideicõmiſ.particulari:hic in vniuer
ſali. ⁊ ratio eſt:qꝛ in vli detrahit trebellianica:ſ̊ legatari

qui ſoluit fideicõmiſſũ vtile nullaʒ detrahit quarta: et ita

loquitur hic.tene menti iſtam materiã.

q uis Qui impedit teſtes accedere ĩpedit
— *½

teſtamẽtũ fieri. hoc dicit. C Que/

ro exempluʒ v. fratris?: Glo. legit duob'modis.
pꝛimo ſi vnus frater ꝓhibuit quẽ teſtari de nouo nõ no/

cet alteri.iſta eſt bona ⁊ clara.ſcðo qñ vnus frater qui ſo
lus erat inſtitut᷑ in pᷣmo teſtõ ꝓhibuit mutari teſtm̃: quo
caſu alteri fratri nõ nocet ſed pꝛodeſt:habebit enĩ parteʒ
ſuã cum nihil eſſet habiturſi pꝛimũ teſtamẽtum duraret.
In hoc tamẽ ſunt opi.an hec lec.ſit vera examinabo ſta/
tim in.l.vlti.non habetis hic alia ad pꝛeſens.
Licet teſtõꝛi placare blãdo ſermo
rum. ne. h. d. Pꝛo declaranda iſta
Amateria qro in qᷣt caſib habeat locũ iſte ti. Glo.
rubꝛice dicit in q̃tuoꝛ quos examinemꝰ. Pꝛimo habet lo

cũ qñ cogo te vt me inſtituas:tũc ĩcido in edictũ ⁊ heredi

tas auferi ⁊ applicat᷑ ſiſco: vt.l.j.C.e.ti. Sed q̃ro quomõ
potui pᷣiudicare venientib ab inte.q me pᷣcedebãt in gra
du ᷓ ea q̃ no.S.e.in.l.j.in pᷣn.Dic ꝙ poſtq; fui ĩſtitutꝰ nul
lus ẽ qui me pᷣcedit:qꝛ in ſuc.pꝛioꝛ eſt cauſa teſtamẽti:vt.l.

q0pdiu.j. de acꝗ.here.Sʒ adhuc ĩſurgit iniqtas:q; ex facto
meo pus veniẽtes ab iteſtato excludo. Rñ. hG̊ nõ ↄſtabat

ꝙ vellet ĩſtituere hos vel alios.ſʒ voluit decedere ĩteſtat:

ſed hic bñ cõſtat ꝙ innitus me inſtituit. Sinaũt conſtaret

quos voluit inſtituere: tũc illis qs leſi daret actio d me de
dolo vel ↄdi.ex.l.ad duplũ:vt no.in.l.lutiS.ſempꝛonia.

ſ. de le. ij. ⁊ in auẽ. vt nul.iudi.S.ad hoc puenit.⁊.C.e.l.ij. ?
ſi nõ eſſem ſoluẽdo ĩ dubio iſte leſus reuerteret ↄtra ſiſcũ:

ar. l.fi. in pn. S. de eo ꝑ quẽ factuʒ erit.et.l. plane.la.ij.S.j.
j.de le.j. Quero vtrũ legata debeant᷑ ex hoc teſtamen
to facto ꝑ vim:Et vã ꝙ ſic:vt.ð.l.ꝓxi.i ſi.et.l.j.S.j. ¶ In
cõtra.videt ꝙ non: qꝛ poſtq; fecit teſtm̃ inuitus ita habet
voluntatẽ legatarij ſicut heredes.⁊ qqᷓ; coactio ſuerit fa⸗
cta ꝑ aliũ non debet pꝛodeſſe legatarijs:vt.j.dicã in ſcðo
caſu. Rñ.ſi conſtat ꝙ teſtatoꝛ coactus inſtituit me ⁊ nihil

aliud cõſtat vltra ꝙ tunc legata debẽtur: vt.l.j.pᷣalle. ſed

ſi cõſtaret ꝙ totã illã voluntatẽ fecit coacte: tũc nihil de/
betur per rationẽ ſcðᷣo factã. Quero q̃ coactio debet
interuenire vt quis incidat in edictuʒ? Rñ. metus moꝛtis
vel cruciatus coꝛpoꝛis.ſ.qui caderet in conſtantẽ virum:
yt. l. metũ.qð metus cauſa. vel alius metus qui induceret
reſtitutionẽ

6.
s
i

d

9.
bi

Sigs ali.teſta. ꝓhi. yel coege.

reftitutionẽ per officium iudicis ðᷣe quo in.l.j.S. ꝗ hbono/

rande.quaꝝ reꝝ ac.nõ da.C.l.fi.. j.x.ij.s.qdð met.cau.⁊
l. intpoſita. C. de tranſ.⁊ no.in.d.l. metũ qð me.cau. Ad
tollẽduʒ tñ dictã pᷣſũpt.q nõ intceſſerit metus curet quis
ꝙ teſtm̃ ſiat intuenientib ↄſanguineis:vt.l.tranſac.C. de
tranſac. Quero quõ pꝛacticabii iſta mã? Rñ.pᷣ accu/
ſabit ille cogẽs ⁊ puniei criminalit:⁊ illa ſnia hẽbit ↄ eü ef⸗
ſectũ ↄſiſcatiõis bonoꝝ:vt amodo ↄueniat ꝓ hereditate
pe. here.ar.l.in cognitione.S.ti.j.ᷣita intelligo.l.j.C. eo.
Scðdo hʒ locũ iſte ti.qũ cõpello te vt inſtituas aliũ vt.l.
j. C.e.ita dicit gl.rubꝛi.in.l.ij.C.eo.no. .p.l.metũ. . ⁊ li/
cet.S.qð me.cauſa.eꝓ hoc.l.elegant᷑.in pᷣn.õ.de dolo. vbi
dolus tertij nõ nocet alti.ꝓ BG.l.j.v.ſed ſi legata.õ.e.vbi
dolus vnius nõ nocet legatarijs.ad idẽ poſtq;ᷓ ꝗs eſt ĩſti
tutus tʒ pᷣmũ locũ in ſuc.ſʒ ei ꝗ tʒ pᷣmũ locuʒ nõ nocet do/

lus alterius: vt no.S. e. l.j. in pn. ergo ⁊c̃. Contra tʒ Pe.

Di.⁊ Ci.⁊x oẽs.nã qũ dolus alt᷑ius ẽ cauſa ĩmediata acq/
ſitiõis mee ille dolus mihi nocet:vt.l.ſi ꝓcuratoꝛ.j.de do
li excep.⁊.l.j...ſiquis tñ.⁊.S. ſilius.j.de vi ⁊ vi ar.⁊ ꝓbat
tex.in.l.j.C.e.⁊ ar.l.ij.S.j.s.e.⁊.j.q.nõ compe.bo.po.l.j.
Nõ ob.S.⁊ licet.qꝛ ibi dolus altius nõ ẽ cauſa ꝓxima ac/
qſi.mee:ſʒ laboꝛ meus. Nõ ob.l.elegant.in pᷣn.qꝛ ibi do/
lus tertij nõ ẽ cauſa ꝓxima acqſiti mee: ſ̊ ↄct meus.Nõ
ob.qð dẽ de legatarijs:qꝛ vt dixi ſupꝛa intelligo qñ nõ cõ
ſtat ꝙ fuerit coactus ad legãduʒ:ſʒ ſi pᷣumit in.q. ꝙ coa/
ctꝰ inſtituit alũÿ. Nõ ob.qð dẽ ꝙ ẽ ꝓximioꝛ:q; hec cauſa
ꝓximitatis cauſabat᷑ a dolo tertij ꝗ eũ inſtitui ſeci. In cõ
trarijs erat ꝓximioꝛ in ↄſãguinitate vel ſãguine:⁊ ſic cau
ſa ꝓximitatis cauſabat᷑ alit᷑ qᷓ ex dolo tertij.⁊ ꝓ hoc facit
optime ſo.quã Bi. dedit.S.e.l.j.S.j.in vltimo ↄꝛio qð fe/
ci. Pꝛactica aũt huius mẽbꝛi erit ꝙ pᷣ accuſabit inſe/

rens metũ q̃ accuſ. nidſecutd ↄdẽnatiõe habebit effectuʒ
nlti

ↄſiſcandoꝝ bonoꝝ ʒ inſtitutuʒ vt dixi ſupꝛa. ita intelligas
ꝙ ei quẽ ꝗs leſit ꝑ illũ actũ ſit ſaluũ ius recuperãdiõ infe/
rentẽ metũ vt dixi ſupꝛa in ꝓximo caſu. Habemus vide/
re duos caſus dubios qͥs infra dicã. ¶ Tertio caſu hʒ lo
cum iſte ti.qũ ĩpedio aliquẽ volẽteʒ teſtaride nouo: vt..
l.j. in pᷣn.ita dicit gl.rubꝛice. Circa hocdiſtingue lati aut
iſte qui impedit eſt ꝓximioꝛ ſucceſſurus ab inte.⁊ heredi/

tas aufertur ſibi ⁊ applicat᷑ fiſco:vt in pᷣn.l.j.AHut ille ba ,/
bet pᷣoꝛeʒ in gradu vel eq̃leʒ ⁊ ſibi nõ pᷣiudicat:vt.l.ij S.fra

tris..ẽ.ita tenet gl.in pᷣn.lj. Sed hoc op. ſupꝛa det
minatũ eſt ꝙ q cogit teſtatoꝛẽ inſtituere aliũ facit locũ hu

ic ti.ſj ꝗ ĩpedit teſtatoꝛẽ teſtari videiĩ eũ cogẽ relinq̃re ve/⸗

nientib ab inte.vt.l.ↄſiciunĩ.in pᷣn.⁊.l.ſiqs cũ nullũ.j.ti.j.

NRñ.ſi oſtaret ꝙ ego ĩpediui teſtõꝛeʒ volẽtẽ teſtari ⁊ inſti

tuere aliũ ꝓcederet oppoſitio. ſʒ qð in gl.dẽ intelligit᷑ qñ
ꝓbat᷑ ꝙ quis ꝓhibnit aliũ teſtari ſimplicit.ſoꝛte eni ſi te/
ſtatoꝛ ſeciſſet teſtamẽtũ inſtituiſſet venientes ab inte.⁊ di/
ſtinch.pᷣcedẽs ſacit ad qõneʒ de eo ꝗ interfecit ↄſanguine

um:vtrũ ſuccedat ei.⁊ ſi nõ vtrũ ſuccedat ſiſcus:quidã ha

bent hanc qõnẽ factã ꝑ Di.in.l.ſequẽs gradus.S.ti.j.ve/
ritas eſt ꝙ diſtinguat᷑ aut int᷑ſectus erat ꝓximioꝛ: aut vl/
terioꝛ.pᷣmo caſu bona ↄſiſcani.ſcðo non:vt.l.cũ ratio.in
fi.de bo.dam.⁊.l.ab hoſtibus.S.j.S.ſo. ma.int᷑ñiciens vᷣo
nullo modo ſuccedit per dictas.ll.Quarto caſu hʒ locuʒ
iſte ti. qñ quis pꝛohibet teſtari aliquẽ qui volebat mutare
pᷣmũ teſtamẽtuʒ.vt..l.j.in pᷣn.ita ditit glo. rubꝛice.Circa
hoc diſtingue.aut ille qui ꝓhibuit nõ erat inſtitutus ipſe
nec ſilius eius vel fuus ⁊ ſua ꝓhibitio nõ ĩpedit ſuccedere

inſtitutos in pᷣ: vt hac.liij S.fratris.⁊ q;d no.in.l.j.in pᷣn.

qʒ intelligo: niſi ↄſtaret ꝙ teſtatoꝛ volebat mutare pᷣmũ
teſtamẽtũ reſpectu heredis inſtituti ⁊ volebat inſtituẽ ali/
um:⁊ tunc ꝑinde eſt ac ſi coegiſſet teſtatoꝛẽ illũ inſtituere
vt in pᷣcedentibus dixi.ſacit ad pᷣdicta ꝙ factum ꝓhiben

tis non nocet legatarijs ⁊ fideicõmiſſarijs extraneis:⁊ ea

dem rõne nec inſtitutis eneis: vt.l.j... ſz ſi legatũ. ⁊. l. ꝓ

xima in ſi. ð. e. ſed ſi erat inſtitutus alius qᷓ; filius vel bẽs
ꝓhibentis:tũc ſi erãt in ptãte tꝑe ꝓhibitiõis: lʒ nõ eſſent
tpe adite hereditatis dicunt indigni ⁊ hereditas ſiſco ap

plicat ſm oẽs:vt.S.e.l.j..j.⁊.j.qbus nõ com.bo.po.il j.ĩ

i.ſʒ ſi erant ſui iuris tꝑe ꝓhibitiõis ⁊ adite heredita ſũt
opi.S.e.l.j.tñ Di.tenet illã ꝙ ſit idẽ qð ſupꝛa.põt eẽ rõ:q;
ꝓpter piunctionẽ ꝑſonaꝝ vꝛ ꝓhibẽs ꝓhibuiſſe ſolũ ſauo
re illoꝝ:ar.l.pe.j.de bo.li.Itẽ pᷣdicta vera niſi illi ĩſtituti
eſſẽt ſucceſſuri ab inteſ. tunc enĩ ꝓhibitio tertij nõ nocet:
als iĩpedit ſuccedẽtes ab inte.vt dixi in caſu pᷣcedẽti:mito
ſoꝛtipᷣ pono caſũ in terminis.marit ꝓhibuit vxoꝛẽ teſta
ri vel teſtamẽtũ factũ mutare ad hꝰ vt ſuccederẽt omnes
filij.certe nõ ipeditur ꝓpter hoc ſucceſſio filioꝛuʒ ꝓpt᷑ ea
que dixi. Pꝛeterea tam pater ꝓhibens q; mat fũt in eq̃li
gradu ſilio: ideo par piũctio oẽm ſuſpitionẽ tollit:vt.l.nõ
ſoluʒ de ritu nup.maxime hodie quo iure mat᷑ habet de
neceſſitate ſiliuʒ inſtituere in aliquo: vt in auẽ. vt cum de
ap.cog. .aliud quoq; capitulũ. Si vero ipᷣe ꝓhibẽs erat
inſtitutus in pᷣmo teſtõ:tũc aut cũ alijs aut ſolus.pᷣmo ca/
ſu alijs nõ nocet niſi etiã ipſi doluʒ cõmiſerint:vt.s.l.j.ĩ ſi.
⁊.l.ij S.fratris.⁊ ſemper intellige:niſi conſtaret ꝙ teſtatoꝛ
volebat mutare etiã quo ad inſtitutionẽ alioꝛuʒ. Si vero
erat inſtitutus ſolus: ⁊ tunc aut ipſe ſolus erat etiam ſuc
ceſſurus ab inte.⁊ hereditas applicat᷑ ſiſco:vt.l.j.in p̃n. v.
e.aut nõ erat ſucceſſurus in aliq vel nõ ſolus.⁊ in h̊ ſunt
opi.s.l.ꝓxi.C.fratris.nã quidã dicũt ꝙ ſuccedũt alij ve/
nientes ab inte.vel in totũ ſi erant ꝓpinꝗoꝛes vel ex par/
te ſua ſi erãt in equali gradu:⁊ ſic factũ vnius nõ noceret
alteri h eſt q ꝓdeſt. ð iſtã opi.eſt. C.e.l.j.⁊ qð dixi ſupꝛa
in mo caſu.ſ.qũ ꝗs cõpulit inſtituere ſe.idẽ.n.v⁊ eẽ ſiue cõ
pellã vt me iſtituas ſiue ꝙ inſtitutiõe ſacta perſeueres. et
iõ alij dicũt ꝙ ſuccedit ſiſcus tm.⁊ iſta opi. placet ꝑ.l.j. C.

eo. Nec ob.ꝭ.fratris.q; ibi loqtur qñ ꝓhibuit teſtari de

nouo ad illũ caſũ tm̃ referi vt ibi no.Fm illã opi.h̊ ſemper
intelligas niſi ↄſtaret ꝙ volebat mutare teſtamentũ ⁊ iſti
tuere venientes ab inte.vel alios certos: tunc enĩ illi ſub
uenii m ea q̃ dixi.s.circa pᷣmũ caſuʒ. ¶ Quero qñ here/
ditas applicat᷑ ſiſco vtrũ legata remaneãt valida: Tex. vẽ
ꝙ ſic in. l. j... ſ ſi legatũ. ð.e.xc.S.l.ꝓxi.in fi. qð intellige ni
ſi legata eſſent relicta ſilio vel juo ꝓhibent. eadẽ ratione
quã ſupꝛa dixi de inſtitutione niſi ↄſtaret teſtatoꝛeʒ volu/
iſſe mutare voluntatem etiã quo ad legata.ita intelligo.l.
eũ qui in ſi.de his qui.vt indig. Quero q̃lit᷑ pbabitur

ꝙ gs ꝓhibuerit aliquẽ velle teſtari vel teſtm mutare: Rñ.

duo opoꝛtet ꝓbare.ſ.ꝙ ille volebat teſtari. Itẽ ꝙ ille ali/
us ꝓhibuit ſibi:vt. S.e.l.j.in pᷣn. hec aũt ꝓhibitio pbatur

ſi impediat introire notariũ vel teſtes: vt. S. e.l.j.in pᷣn.

l marcellus in ſi. ad tre.⁊.l.eũ qui.in ſi.de his ꝗ.vt indig.

AQuero pone ꝙ teſtatoꝛ dixit coꝛã duobus vel tribꝰ

teſtibus vel etiam coꝛam notario ꝙ ipſe fecerat teſtamen
tuʒ coactus ⁊ ꝙ libenter mutaret:ſed omittit ꝓpter timo

rem an ſit ſufficiens ꝓbatio? Rñ.ſi diceret ſimpliciter pꝓ/

pter metũ nõ expꝛimẽdo a quo eſſet illatus puto ꝙ nõ va
leret aliqꝗd.nõ enĩ põt ſua ſimplici voluntate remouere te
ſtamentuʒ quod ante fecerat.vt.l.ſancimus.C. de teſtamẽ
tis.ſed diceret ſibi metum illatum a ſubſtituto:tũc ſatis eũ
indignum reputare videtur: ⁊ tunc hereditas applicatur
ſiſco:vt.l.hereditas. C. de his qui.vt ĩdig. Quero vtꝝ
hereditas veniat ad ſiſcum: ſiue ſit adita hereditas: ſiue
non:? Rñ. ꝙ ſic vt.l.pꝛoxi.in ſi.dum dicit caduca.facit qðᷣ
dixi.ð.ti.j.l.ſequens gradus in pᷣn. C Quero iuxta.l.no
ſtram. pone ꝙ tempoꝛe ſacti teſtamentinulle iniurie ſue/
runt facte per virum vxoꝛi ſed pꝛeceſſerant iniurie ⁊ ver/
bera:vtrum ex hoc vir reputetur indignus: Inno. in ſi/
mili videtur determinare ꝙ ſic:extra de offi. dele. c. cau/
ſam matrimonij. dixi in.lj.. que honoꝛande quaruʒ re.
ac.non datur.

Dce iure codiciil

CDe iure codicilloꝝ.Rubꝛica.

¶ Iſtoꝛum foꝛmas vide in Spe.de inſtru.edic..viſo.cõ

tinua ⁊ queras vt in glo.

C ſime Si nõ valet qð ago
Pi vt ago nõ valet vt po
teſt valere. h. d. hẽmꝰ videre duo. pᷣ il
lud gnãle ſi non valet qð ago vt ago ⁊c̃.
de qͥ ꝑ Ci.in.l.nõ codicillũ.C.de teſta.

bemus videre ſpãlit᷑ mãm huius.l.⁊ ſin

nõ valet iure teſti valeat iure codicilloꝝ ⁊ illud examine/⸗
mus. C Op.j. ad tre.l.ſceuola.Gl.ibi ſoluit. volebat co
dicillari h̊ facere teſtm. Ideo Di.diſtinguit. aut certũ eſt
ꝙ gs voluit teſtari ⁊ nõ valet iure codicilloꝝ:niſi dicat vt

p cũ ſilibꝰ.aut voluit codicillari:⁊ ̊ certũ ẽ:tũc valet ⁊ ver
ba directa trahunt ad fideicõmiſſũ:vt.d.l.ſceuola.⁊.l.co

dicillis.S.ſeiã.j.de le.iij.⁊t qdð no.in.l.verbis ciuilibꝰ.S.de
vul.⁊ pu.aut ẽ dubiũ:⁊ tũc aut in illa volũtate ẽ inſtõ here
dis ⁊ pᷣumit ꝙ voluerit facẽ teſtm als ſecꝰ: vt.l.illð..tra
ctari.j.e.⁊.l.nec codicillos.C.eo.¶ Venio ad mãʒ illius
clauſule examinãdã ꝑ multas qõnes. ¶ Et pᷣ qro qd im

poꝛtet h̊ clauſula ⁊ q̃ ꝑpſone:pꝑ h̊ ba vident grauati:Glo.

dicũt ꝙ videni rogati veniẽtes ab inte vt.l.ex teſtõ.C. de
ſideicõ.⁊ ibi no.⁊.l.q aũt.ĩ pᷣn.⁊ ibi no.õ.ſiqs omilſ.cau.te.
qð puto veꝝ qñ veniẽtes ab ĩte.ſuccedũt. ſi enĩ ſuccedunt

alig ex teſtõ puta ſi pceſſerat aliqð teſtm qð nõ ẽ ruptũ ꝑ
iſtud ſcðʒ qð valet iure codicilloꝝ illi hẽdes q ſucceſſerũt

ex ipᷣo vident᷑ rogati. Quicũq; enĩ aliqͥ mõ ſuccedit vĩ ro
gatus:vt.j.e.l.ſigs cũ nullũ pᷣterqᷓ; ſi eẽt heres ex teſtõ po
ſtea facto vt ĩfra dicã. Itẽ aduertẽduʒ ẽ diligent᷑ ꝙ nõ eſt
ſimplłr veꝝ ꝙ hẽai ꝑinde ac ſi eẽnt rogati. Nã tex i.l.qre
bat.ð.de teſ.mili.dicit vim teſti in cauſã legati ⁊ fideicõ.⁊
codicilloꝝ eẽ ↄuerſã ꝑ dictã clauſulã q vba ſũt multũ pon
derãda.nã ex teſtõ nemini acqrit hẽditas:niſi adita regu
larit᷑:ita nõ ẽ iſta directa inſtõ q̃ trahit ad fideicõmiſſũ:vt
infra dicet᷑. ꝓut iure fideicõ.valet bʒ in ſe iſtã ↄditioneʒ ſi

agnoſcat᷑:⁊ ſic nõ trãſmittii ad hẽdes niſi qs agnouiſſʒ:vt

l ſi ita legatũ.S.illi ſi volet.j. ti j.ſi enĩ hꝰ adijceret᷑ nõ eẽt
trãſterre vim teſti in vim codicilloꝝ ab ea q erat ĩ teſtõ:qꝛ
tex.ille nõ vnlt:ſʒ in illis caſib in qb hereditas nõ adita

trã ſmittit ĩ illis trãſmitteret᷑ ſideicò.nõ g pꝑ oĩa eſt idẽ ac ſi

rogeni veniẽtes ab inte. ⁊ ita dixi de ſacto. ¶ Scðo q/
ro qd ſi teſtõꝛ dixit volo ꝙ valeat iure teſti ⁊ codicilł.an
valeat h̊ clanſula: Vr ꝙ nõ:qꝛ inducit repugnãtia: vt.l.
vbi repugnãtia.j.de re.iu. In ↄꝛium eſt caſus in.l.ſi.C.e.
Nõ ob. ꝛiũ:qꝛ.q.dicit ⁊ codicilloꝝ:dʒ exponi et ꝓ vel.⁊
hoc ꝓpt᷑ regulã q̃ ẽ ꝙ qñ copula ⁊ ponit int᷑ ĩcõpaſſibilia
reſoluii ĩ diſiũctã:vt.l.ſi titio fũdũ.j.de vſuſ.le.⁊ erit elecij.
heredis ꝙ petat iure directo vel ſideicõmiſſi: vt.l.vlti.C.
e.⁊.j.ad tre.l.recuſare.S.titius.dũ tñ nõ eligat cauſã ĩte/
ſtati in necẽ legatarioꝝ:tũc enĩ tenel ex edicto ſiqs omiſ.
cau.te.niſi teſtõꝛ noĩatiʒ expᷣſſe ei electionẽ ꝑmiſerit:vt.l.ꝗ
aũt in pᷣn..ſiqs omiſ.cau.te.ideʒ ſi dixerit volo ꝙ valeat
iure teſtamẽti vel codicilloꝝ ꝑ.e.l.Sed qd ſi dixit volo ꝙ
valeat iure teſti vel ſaltẽ iure codicilloꝝ: Rñ. arbitroꝛ ꝙ;
tũc nõ poſſit eligere hẽs.nã illa ↄiũctio diminutiua ſalteʒ
hʒ illud ipoꝛtare vt ſipᷣ mõ.ſ.iure teſti nõ põt valẽ:deueni

atur ad illud qð ẽ min:vt. C. de emẽda. ꝓpin.l.j.pʒ ex re
gula grãmaticali de ↄiũctiõe diminutiua.vñ dicit ſi nõ po

potes mihi dare biſantiũ ſaltẽ cõomoda denariũ. Sed qd
ſi repi ſic ⁊ voluit valere vel iure codicilloꝝ nõ dixit iure
teſti: Rñ ꝙ dictio vel qũ apponii vni oꝛoni vel dictiõi tm̃
ſu ni p laltẽ:vt.l.ſi ſtipulat..adhiberi.j.de ſideiuſ.ꝑinde
eſt acſi dicerẽ teſti vel ſaltẽ codicillox. ¶ Tertio q̃ro an

dixi i. l j..ſiqs ita.j.de v.ob. Scõo ha

gularit de vigoꝛe illius clauſule qᷓ apponit ĩ qlibet teſtõ ſi

hec clauſula ſi nõ valet ⁊cc. hẽat locũ qñ teſtin nõ valet ppt᷑
defectũ ſolẽnitat᷑ omiſſe:Tex.⁊ gl.ꝙ ſic:vt.l.codicill.S.ſi.
j. de le.ij. ⁊.l.ex his vbis.C.de teſ.mi.⁊ no.ĩ auẽ.ex cauſa.
C. de li.pᷣte. ¶ Quarto q̃ro qd ſi teſtm nõ valet rõne volũ
tatʒ ĩpfecte:qꝛ anteq; ĩpleat᷑ moꝛtuus ẽ teſtatoꝛ:vtrũ tunc
opꝑei illa clauſula:Tex.vã ꝙ ſic. C.e.l.fi. circa mediũ. In
ↄðꝛiũ ſac.l.ſideicõmil.S.j.j.de le.iij.⁊.l.ex ea ſcriptura.S.de
teſtis.⁊ ibi vĩ tex.⁊ F puto veꝝ. Nõ ob.il.vlti.C.e.qʒ ĩtelli/
go volũtatẽ ĩpfectã rõne alicudſolẽnitaꝶ nõ volũta nota.
gl. in.l. ſi is q..de teſt. Quinto q̃ro ꝗd ſi teſtm̃ nõ valʒ
ex cauſa pᷣ̃teritiõis an tũc illa clauſula opei: Gl.in auẽ.ex
cauſa.tʒ ꝙ nõ ⁊ ſuit aditio noua.Ja.bal.⁊ antig gl. tenẽt
ʒↄꝛiũ vt refſert. Mar.ſyll.ĩ auẽ.ex cauſa.⁊ ẽ caſus ſm hoc
in.l.ſi pꝛoni.S.ſi.·j.ad tre.Di.⁊ alij moderni tenẽt illã opi

nionẽ opponẽtes ʒ illã gl.⁊ ꝓbãt ſic:iſta ſũt paria relinq/

re a venientib ab inteſtato ⁊ dicẽ ſi nõ valet iure teſtĩ va/
leat iure codicilloꝝ:vt no.in.l.ex teſtõ.C. de ſideicõ.⁊.l.ꝗ
aũut in pᷣn. S.ſigs omiſ.cau.te.⁊ ꝑ Di.in.l.codicill.ĩ ſi.j.de
le.ij. Sʒ ſi teſtatoꝛ dixiſſet legata tm̃ deberi a veniẽtib ab
inte.ſine dubio filius teneret᷑ vt.l.ſiqs cũ nullũ.j.e.in pᷣn.
⁊ ita tenẽt doc.Sʒ ↄ h vĩ expᷣſſe.j.de le.iij.l.ij.vbi a ſilio pᷣ
terito nõ põt relinq ſideicõ. Rñ. a ſilio pᷣterito nõ põt re

linq noĩatiʒ vt ibi:ſ relinꝗ gnãliter a veniẽtibus ab inte.

⁊ ita loqt in.d.l.ij.⁊ q vpa ĩiã nato pᷣterito.¶ Sexto que/
ro qꝗd ſi filius poſtbuni ſit pᷣterit?: Vr᷑ idẽ:vt.l.ſiqs cũ nul
luʒ.j.e.Doc.moderni vt dicit. Ja de bel.⁊ q̃ſi oẽs dicunt
ꝙ nos debem inſpicẽ vᷣba teſti. aut enĩ dicũt ſi nõ valʒ ⁊c̃.
ſic ſũt pñtis tpis:⁊ tũc teſtõ rupto ꝑ natiuitatẽ poſthumi
nõ debenĩ:q; deſicit ↄditio qꝛ veꝑ ẽ illo tꝑe valuiſſe. ꝓbat
p.l.ſi ita ſcripſero.j.de le.ij.de au.⁊ ar.leg.l.ſi ita.⁊.l. ſi a
colono.⁊.l. cũ ſtipulamur.⁊.l.ſi ſtipulat᷑ fueriʒ.j.de v.ob.
j.e.l.qᷓ̃dã.ſco rñſo.ſʒ ſi nõ diceret ſi nõ valet ⁊c.ſʒ diceret
nõ valet vel valebit ⁊c.tũc poꝛꝛiget ad teſtm qð rũpei na
tiuitate poſthumi.ita dicũt pᷣdicti hputo veꝝ ſi aligs pᷣte
rijt vẽtrẽ vx. ſue ſcient᷑:ſecus ſi ignoꝛater:qꝛ nõ cogitabat
ĩ ꝑpetuũ hĩe filios:tũc nato poſthumo illð teſtm nõ valẽt
iure codicilł. ꝓbo donatio int᷑ viuos ẽ validioꝛ q; ſideicõ/
miſſũ qꝛ nitit᷑ volũtate duox:vt no.i.l.j.C.de pac.ꝑ Aʒo.
ſũma.ſʒ donatio int᷑ viuos facta ꝑ natiuitatẽ ſilioꝝ reuo
cat᷑ p.l.ſi nunc.C.de reuo.do.gꝗꝰ mltomagl ſideicõmiſſũ.
Peꝛetea in teſtõ militis ineſt clauſula tacite ſi nõ valet iu/
re cõi valeat iure militari:vt.l.iij.ẽ.de te mili. Sed pone
poſthum naſcũ facto teſtõ:an illð valebit iure mili.potu
it enĩ valẽ ſi teſtõꝛ voluit:⁊ tñ nõ valuit ſi teſtõꝛ H̊ nõ cogi/
tauit: vt. C. de te. mili.l.ſi cũ vł ĩ vtero.⁊.S.de teſ.mi.l.qꝗ iu/
re. ⁊ puto veꝝ marie ſi illa clauſula ſi nõ valet ⁊c. ponat᷑

mag eẽ de ↄſuetudie notarioꝝ qᷓ; ꝙ teſtatoꝛ deliberet ꝗd ĩ

poꝛtet ¶ Septio q̃ro qd ſi teſtõ: dixit ſi nõ valeret iure
teſti valeat iure codicilł an h̊ verba referant᷑ ad tp̃s ↄditi
teſti an ad futuꝑ ſi ↄtingeret teſtm nõ valẽ:dubiũ fac: qa
illud bũ valeret repit in pñti optatiui ⁊ ĩ pterito ĩpſecto
ſubiũctiui:⁊ hͥ vð pñ̃tis tpis.ita vi tex.fFm vnã lec.in.l.cum
ſtipulamur. ꝓut eſt in tex.opʒ vt ꝗdã hñt.j.de v.ob.ũʒ alij
nõ hñt opoꝛtet:ſʒ tũc nihil ad ꝓpoſitũ.ad ideʒ.l.q rome

§. augerius.j.de v.ob.Fm vnã lec.⁊.j.ſiqs inge. eẽ di.l.ij.

cũ ſua glo. In ↄꝛiũ vã ꝙ illa vba ſubiũctiui ſiue ſint pᷣteriti

tpis vel pñtis:pñt hĩe ſigniſicationeʒ futuruvt.l.ſi ita qs

. ſeia.j. de v.ob. ⁊ ibi ꝑ Ja.de are.i.lſtichũ.⁊.l.int᷑ credi
toꝛem.j.de ſideiuſ.⁊.l.ſi debitoꝛ..veriſile.de ↄhen.emp.
⁊?.l.ſi cui libertas poſt pᷣn.de ↄdi.⁊ demon. ⁊ de vino triti
co ⁊ ol.le.l.cũ certũ.q; ſhiũctiuũ cũ ſemp reſpiciat illð ver
bum. ſi illud eẽt futuri tꝑis pñs vel pᷣteritũ ſubiũctiui põtĩ
telligi cũ in futuro illud erit pñs vl pᷣteritũ qð nõ cadit in
pᷣterito ⁊ pñti indicatiui.ↄcludo ergo ꝙ ſi aliud nõ repu/
gnat aſſumaʒ illã interpᷣtationeʒ vt res potius valeat ma
xime in teſtis.j. de re.iu.l.ᷣin te.⁊.j.de re.du.l.qᷣtiẽs.⁊.l.in
ambiguo. cũ.ſi.⁊ ſic verba compꝛchendũt tẽpus futuruʒ:

— — —, —22 o————.-f . 5N

— — — —

—— —.,

h

tre
ſte.
e/
nul

unt

mi
bal

b.

Octauo q̃ro quid ſi dixtt ſi non valet iure teſti valeat

oĩ iure q melius valere poſſit:an illud vbũ valere põt extẽ
ſiuũ cõpꝛehẽdat ſutuꝑꝝ tpᷣs: Dic vt dixii.l.ſi ita.j.de au.⁊
ar. le.vbi iſtã.q.pfecte examinaui. Nono q̃ro ꝗd ſi te/
ſtamẽtũ nõ valet vi exhẽdatiõis: Rñ.ſiqdẽ teſtm ẽ nulluʒ
ipo iure cauſa nõ inſerta:tũc idẽ qdð in ſilio pᷣterito.⁊ ea/
dẽ rõne ſi nõ valet ſʒ ipugnat᷑ ꝑ qrelã tunc vi ꝙ talia vᷣba
nil oꝑeni:vt.l.titia.S.de ĩoſ.teſ.⁊.l.pꝛonus.in ſi.j.de le.iij.
rõ qꝛ cũ teſtm dãnet᷑ tanq; dementis merito nõ valet iure
codicill.vt.j.l.ꝓxi.S.ſurioſus.credo ꝙ nõ ẽ veꝝ hodie.nã
q́rela nõ expugnat hodie teſtm̃ tanq; teſtõꝛ ſit demẽs.nõ
enĩ ẽ demẽtia exheredare ſiliũ ĩſerta iuſta cauſa:ſʒ ipugna
tur tanq; cauſa inſerta nõ va vel nõ ꝓbata ꝑ heredẽ: qð
põt eẽ abſq; aliq̃ culpa defũcti.⁊ ̊ͥ apparet qꝛ hodie ↄſer
uant legata ꝑ auẽ.ex cauſa.ʒ opi.quã ibi teneo.⁊ ꝓbat᷑ ĩ
tex.vñ ſumii ibi ne ſilij falſis occaſiõibꝰ ↄdẽneniĩ.q̃ verba
referunt᷑ ad ſiliũ exhẽdatũ ĩſerta cauſa:lʒ nõ va.⁊ ſic teſta/
mentũ expugna᷑ ꝑ q̃relã.⁊ htenẽt qdã doc.⁊ Ja de are.
⁊ Ci.refert in auẽ. ex cauſa.qʒ puto veꝝ:q̃re dico ꝙ h̊ ca/
ſu illa clauſula opai. C Sʒ h̊ op.nã hodie ex cauſa pꝛe

teritiõis vl exhẽdatiõis teſtm̃ remanet ſirmũ p̃terq;ᷓ ad ĩ/

ſtõnẽ.⁊ ſic pʒ ꝗa deficit ↄditio illa ſi nõ valet iure teſti ⁊c̃.
mõ in veritate valʒ iure teſti ſaltẽ qͥ ad legata. Dicũt qdã
ꝙ teſtm̃ nõ valet ⁊ legata petunt᷑ ↄaditi.ex.l.ſʒ tex.ibi ĩ coꝛ
poꝛe dicit tanqᷓ; nõ reſciſſũ obtineat teſtm̃ ⁊ ſic aci.ex te/
ſtamẽto petuni ⁊ ſic fuit ꝓnũciatũ ꝑ dñʒ Thadeũ de pe/
pulis:tũc dñm boñ.ꝓ h̊ ꝙ ac.ex teſtõ petent᷑. vẽ caſus in
l..ĩ ..õ.de here.iſti. ¶ Quõ g'rñdem ad ð. Mñ. illa cõ
ditio ſi nõ valeat iure teſti valeat iure codicilloꝛum:vt.l.ſti
chũ ꝗ me erit.j.ti.j.⁊ ſic cũ q ad ĩſtõnẽ nõ valeat iure teſtiĩ
ꝙᷓtũ ad inſtõnẽ oꝑabit vt valeat iure codicill.nõ qᷓ;tuʒ ad
legata q̃ debent᷑ ꝑ auẽ ex cauſa ex teſtõ.⁊ ꝙ bereditas de
beai vigoꝛe iſtoꝝ vᷣboꝝ ꝓbat ĩ.l.q̃rebal.s.vtꝝ aũt. de teſ.
mili.⁊ no.iĩ.l.ex cauſa.S.de telta.j.ti.ij. l.codicilli.ĩ i. ſacit
l.poſthumꝰ. S. pagan.S. de iniu. rup.⁊ irri te. ¶ Becimo
q̃ᷓro ꝗd ſi teſtm rũpit᷑ ꝑ ↄta.an aliqd oꝑet: Vr̃᷑ ꝙ nõ.nã hʒ
rũpat ꝑ õta.tñ valet de iurce ciui.vt.l.⁊ ſi S.S.de vul.⁊ pu.
⁊ ſic vĩ ꝙ deſiciat ↄditio qð veꝝ ẽde iure ciuili: lʒ nõ pᷣto/⸗
rio. In Sꝛiũ ꝓbo ſic ſubſtõ vul.ↄcipit᷑ in eũ caſũ ſi hẽs non
erit: ⁊ tũc ſufficit ꝙ nõ ſit heres de iure pᷣtoꝛio:lʒ ſit heres
de iure ciuili:vt.l.ſʒ ⁊ ſi ſine.s.de mi.S.ſʒ ⁊ q papiniam.⁊
l.j.S.ſiq; adita. ad tertu.ita ĩ ꝓpoſito ſufficit ſi teſtm non

valet de iure pᷣtoꝛio.⁊ ̊ puto ven. ¶ Andecimo q̃ro qd

ſi teſtm̃ rũpat᷑ agnitiõe ſui heredis ꝑ.l.velł. vbi gr̃a teſta/⸗
toꝛ iſtituit duos ſilios eq̃lit:demũ vn deceſſit alio viuo re
manẽtib ex eo nepotibꝰ ꝗ reꝑiunt᷑ pꝛetiti: an tũc oꝑabii
illa clanſula ſi nõ valet ⁊c Quidã ꝙ ſic:vt.ð.dictum eſt in
poſthumo:qð ẽ veꝑ qᷓtũ ad legata qᷓ ↄſeruarent᷑ ꝑ auẽ. ex
cauſa.nõ tñ ꝙ nepotes fribus debeãt iure ſideicõ. poꝛtio
nẽ pꝛis eoꝝ: qꝛ illa vba operani vt iure ſideicõ.debeaĩ᷑ id
qð directo ẽ relictũ:vt.d.l.q̃rebat. S.vtꝝ.⁊.d.l.poſthumꝰ.
§.ſi paganus.ſʒ poꝛtio filij decedẽtis nõ fuit directo reli/
cta ffib:imo nullo mõ:gꝰc. Pꝛeterea ip̃i fres nõ teneniĩ
ad ĩuicẽ ad ſideicõ. q ſũt iſtituti eq̃lit ĩ tota ⁊ eq̃lit᷑ graua
ti:qꝛ tãtũ dʒ vn alti:⁊ ſic eẽt eluſoꝛiũ:vt.j.ti.j.l.ab oĩbꝰ. S.
ſi titio.iĩ f.⁊c ibi no.ꝑ gl.ſec ſi partes eẽnt diſpares:q; tũc
poſſẽt oꝑari. Duodecimo q̃ro ꝗd ſi teſtm̃ rũpaĩ:qꝛ he
reditas nõc agnita ſeu adita:qᷓro vtꝝ tũc opet illa clauſu
la: Credo ꝙ ſic:vt.l.eã quã.C. de ſideicõ..l.q aũt.ĩ pᷣn.ð.
ſiqs omiſ. cau.te.dũ tñ dicat ſi nõ valet nõ valebit iure te/
ſtamẽti ⁊c̃.vł ſilia vba q̃ trahent ad ſatuꝝ. ¶ Tertiodeci
mo q̃ro qd ſi teſtm̃ nõ valebit ppt deſectũ heredis ſcripti
incapacis: Dico ꝙ illa clauſula operal:vt.d.l.eã quã. m
vnã lec. Decimoq̃rto q̃ro qd ſi teſtm̃ nõ valet ppt᷑ de
ſectũ teſtant: Rñ.nihil oꝑat:qꝛ ꝗ nõ põt teſtarinõ poteſt
ceodicillari: vt.l.diuus.S.codicillos .e.⁊.l.ij.j.ti.j. In ca/
ſu tñ põt oꝑari cũ codicilli poſſint ↄfrmari facilq; teſtm

De iure codicill.

vt. l.. 5 j.f. de le. iij. ſacit qd no.ĩ.l.iij.. de ĩof. teſ. Qui⸗
todecimo q̃ro ꝗd ſi teſtm ĩ q ſũt vba ſi nõ valet vłvalebit
⁊c.irritat᷑ ꝑ ſcðʒ teſtm̃ factũ ſimplłr:vtꝝ illud pᷣmũ remane

at validũ iure codicill.⁊ qð dico ſimplir ĩtelligo:qꝛ nõ di/

xit caſſãs ⁊ irritãs qcqd ẽ ſcriptũ ĩ pᷣ teſtõ:tũc enĩ qd oꝑei
illa clauſula dic vt.l.ſi iure.j.de le.iij.vꝛ q; valeat iure co/
dicilloꝝ qꝛ illa volũtas ꝙ valebat iure codi.nũꝗd hũit de
pẽdentiã ad teſtm:ſʒ ſi teſtm nõ valebat aſſumat vires:⁊
iõ ꝑ ↄñs teſtm̃ nõ irritat:vt.l.ſiqs cũ nullũ.j.e.credo ꝙ pᷣ
mũ totalit᷑ ſit ſublatũ:qꝛ ꝑ illa vba ſi nõ valet vident roga
ti venientes ab ite.ᷣm opi.cõeʒ nõ veniẽtes ex teſtõ.ſʒ iſta
rõ modicũ ocluderet ſʒ ea q dixi.S.i.j.q.ꝓbo qꝛ ꝑ ſcõʒ te
ſtamẽtũ vᷣ reuocatũ ꝗcꝗd ↄtinet᷑ ĩ p:vt.l.ſi iure.j.de le.iij.
l.j. F. itẽ ſi ipe.j.ſicui pluſq;ᷓ ꝑ.l.fal.eadẽ rõne ẽ reuocata illa
dauſula.ſi nõ valet ⁊c. Pꝛet᷑ea ĩ teſtõ milis tacite ineſt illa
clauſula:ſi nõ valet iure cõi valeat iure mili. vt.l.iij. de teſ.
mi.⁊ tñ faciẽdo ſcðʒ pᷣmũ tollit᷑ nec expᷣſſe ↄnrmaret ĩ ſecũ
do:qꝛ iure mili.valẽ potat:vt.l.q̃rebai.de teſ.mili.⁊ ibi di
xi.Cõcludo gꝰ ꝙ dʒ ĩtelligi ſi nõ valet.ſ.Dalr qᷓ; ꝑ reuocatio
nẽ teſtõꝛis. ¶ Decimoſexto q̃ro qꝗd ſi ĩ teſtõ vbi ẽ clauſu/
