laẽ aliq̃ ſubſtõ pu. ꝙ ſi teſtm̃ totũ nõ valet ꝙ poꝛigit᷑ ad
ta.pu.l.vbis ciuilibꝰ.⁊ qð ibi no.S.de vul.⁊ pu.⁊.l.ſceuo/⸗
la.j.ad tre.ſʒ ſi poneres ꝙ totũ teſtm vitiet tabule pupilla
res nõ pñt valẽ iure directo tũc idẽ vt valeat iure ſideicõ/
miſſi:vt dixi in.d.l.vbis.nõ dico ex codicillł:ſʒ iure ſideicõ.
relictũ vt dixi ab his ꝗ ipuberi ⁊ ĩ teſtõ ſuccedũt:⁊ puto ſi
ꝗdeʒ pꝛ porat ſubſtituẽ pupillarit᷑:ſj fuit deſect ĩ aliq̃ ſolẽ
nitate:q;ꝛ videni rogatiꝗ ab ite.ſuccedũt ipuberi:vt.l. ſce
uola.j.ad tre.⁊.j.de le.j.l.qð ſideicõ.qdð itelligo vt ibi p/
bat᷑ ⁊ i.l.q duos.circa ſi.s.de vul.x pu.⁊ ibi no.ꝑ gl.⁊ ibi
dixi. Sʒ ar.õ pᷣdicta.j.de ali.⁊ ci.le.l.liber.S.poſthumꝰ.
vbi illa clauſula nõ poꝛꝛigit ad ta.pupil. ſʒ illa clauſula ꝑ
tinet ad diminutiõeʒ legatoꝝ añ relictoꝝ.h̊ ptinet ad aug
mẽtuʒ ⁊ ſuſtẽtationẽ:qꝛ clauſula ſolet dicẽ h ẽ mea vltia vo
luntas quã valẽ volo ⁊c.ſʒ ta.pu.nõ ſũt vltia voluntas te
ſtants ſʒ filij g'cc. So. p ea tuẽda dẽ volũtas pꝛis:vt.l.pa
pi..ſ nec ipuberes.de ĩof.teſt. Decimoleptimo qro.

pone in codicillis ĩſerunt illa vba ſi nõ valet iure codicillo

ruʒ valeat iure cuiuſlibet vltime volũtatʒ ꝓut melius valẽ
põt:qd opꝑanti iſta vba: Rñ.oꝑabunt vt valeat iure alti
volũtat᷑ min ſolẽnis vt iure volũtaj ipfecte int᷑ liberos: vt
l.hac ↄſultiſſima. S.ex ipfecto. C. de teſtis.⁊.l.ſi. C. fa. her.
nõ aũt vt valeat iure teſti etiã ſi eẽt ibi ſolẽnitas ſufficiens
ad teſtm̃ vt heredis inſtõ:qꝛ illa heredis inſtõ põt valere ĩ
codicillis iure ſideicõ.ſʒ ſi poneres ꝙ ibi eẽnt aliq̃ qᷓ non
poſſent valere in codicillis:vt datio tutoꝝ pu. ſub. ⁊ ſilia.?
tũc idẽ qꝛ ̊ pa ſi nõ valet iure codi. valet iure cuiuſlibet
alterius vltime volũta:debẽt ĩtelligi eq̃lis vł minoꝛis ſolẽ
nitatis nõ maioꝛis:vt.l.fi.de vi.tri:⁊ ol.le.⁊ ex de ꝓcu.c.
ij. in clemẽ. C Quero ĩ teſtõ fuit ſacta ſubſtõ pupillarin
codicilł ad teſtm faci fuit reuocata illa ſubſtõ ad qd tra/
heret᷑ hͥ adẽptio: Vr̃ dicẽdũ ꝙ aut in teſtõ ꝙ vnus ſolus
inſtitut' ? repudiauit ⁊ nõ valet adẽptio:qꝛ nõ hʒ a qcõ/
ſirmei:vt.l.ij.ð.e.aut adiuit vł ſũt płes ĩſtituti ⁊ aliꝗs adi
uit: ⁊ tũc valet iſta adẽptio.vide.l.ſᷣ ſi ↄditiõe.ĩ de here.
inſti. x.l.ſiita ſcriptũ. S. regula. S. de li.⁊ poſthu.

— ». Põt reling ei ꝗ nõ eſt
Nei qui pol tꝑe teſti:ſʒ tꝑe codicillo
— rum:ſecus ecõtrario.h.d. ¶ Op.ꝙ põt poſthu

mo relinꝗ:vt inſti.de lega.S.poſthumo. So. vt in glo. et

circa h̊ an poſthumo alieno poſſet relinꝗ: dic vt in.l.gal
lus S.ille caſus.õ.de lib.⁊ poſthu.⁊ ibi plene ſuit dictuʒ.
Di. dicit ꝙ etiã ſm hec tpa poterat relinq poſthumo:vt
l.pe.j.ti.j.ergo h lex hʒ reſpectũ ad.l.xij. tab.
P Facta in codicillis perin

Cogicillo ꝛũ iu re. de habent ac ſi eſſent fa/

eta in teſtõ tunc.h.d. In tex. ibi ſcripta eſſent. dic ea die

De iure codicilł.

qua codicilli ſeribunt jm Ja.de ate. C Op. 5. e.l. Rfi⸗

glo. ⁊ dicit dic vt ibi dixi ⁊ẽ̃.dic vt in gl.j.qꝛ verba directa
in codicillis ex pſumpta voluntate trahuni ad ſideicom/
miſſuʒ:vt.l.ſceuola.j.ad trebel.

—ð 2 „
Eurioſus nõ intel. bite ? nõ ↄſttiente
h. ð.declara vt dixi in.l.ij. S. volũtatẽ.S.ſo.ma. ¶ Op. de
l. ij. ð. de ꝓcu. So. vt gl.hᷣ q̃ optime ſoluit illud ↄꝛiuʒ.

Rirr Hereditas nõ põt directo dari vel
Mereditas conſirmari in codicillis:ſʒ ad ſidei/

—– EEE
— —

commiſſum trahitur.
WPer codicillos factos ab ĩ
Iquis CUʒ. te. videni rogati oẽs qᷣcũq;
lure ſuccedẽtes int᷑ natos ⁊ naſcituros.h.d. C Nota ꝙ.
qñ ꝗs decedit ĩteſtat vẽ inſtituẽ illũ q ab inte.ſuccederet

vt h̊ ⁊.l.ↄſiciuni in pᷣn.j.eo. MNo.qꝙ iſta vᷣba ꝗſqs mibi

heres:vident extẽdi ad ſucceſſoꝛes ab inte.ð in.l.ꝗ libis.
§. hec vba.S.de vul.⁊ pu. Sol.dicũt qdã h̊ loꝗĩ in lega q̃
ↄtinẽt onus hẽdis.vñ cõpꝛehẽdit etia hẽdis ab ĩte.ibi in
ſubſtõne q ↄtinet ꝓuiſionẽ ſubſtituti q̃ ꝓuiſio nõ trahitur
ad eũ de qͥᷓ teſtõꝛ nõ cogitauit.hoc nõ placet ꝑ ea q̃ habui
ſtis.S.ti.iij.in.l.ſi in teſtõ.q̃re dic ꝙ ibi loqt qñ fecit teſtm̃
q caſu h̊ oba reſerunt᷑ ad hẽdes ſcriptos in teſtõ:hᷣ qñ nul
luʒ fecit ꝓbat.j.ꝓxi.S.⁊.j.e.l.qdã referũt. ¶ Ex gl.op.
Fm Di.quã qda hñt qdã nõ dẽ h̊ bonoꝛũpoſſeſſio ⁊c. qꝛ
ſi ſuccedit de iure pᷣtoꝛio tm̃ nõ vꝛ volũtate defũcti ſucce/
dere:vt.l.j.S.vel maxime.j.de collatione bonoꝝ.ſ̊ h dĩ ʒ

cũ intelligaĩ ꝑ iſtũ tex.heres ſcriptꝰ.Sol.ſuſtinendo glo.

poſſumus dicere ꝙ hᷣ iõ qꝛ teſtõꝛ exp̃ſſit illud h̊ als ſecus
vel foꝛte põt dici ꝙ iſtud dictũ gl.nõ dicit vſq;q̃q; verũ vt
ibi dicei. Op.de.l.j.S.ſi.j.de le.iij.So.ibi noĩatim ab
vna ꝑſona relinqt h̊ ſimpliciter. hic nõ ſũt alia.
Teſtõ. d ↄꝓſirmationẽ codicilł.reqrit aditio ex te
O.ſtamẽto ſi factũ ẽ.h.d.vide ꝙ ſi codicilli fiãt
poſt teſtm: niſi adeat᷑ hẽditas ex teſtõ ex codicilł.nil debe
tur:vt.l.ij.de ſideicõ.li.⁊.l.fi.C.de Bank te.⁊ no.in.l.qui
— g filio.SF. j.de here. inſti.
4 Jm te tabu las. Per ſequẽs teſtm̃ re/⸗
uocant codicilli: niſi aliq iudicio ↄfirmet.h.d.hᷣ ẽ
venꝝ ß 1Ra tꝑa:hodie vᷣo ſempꝑ vident᷑ codicilli ↄfirmari ſi
ue pcedat ſiue ſequant. ¶ Op.inſti.e.S.nõ tm̃.So.gl.q;
iſta eſt. l.papi.que ibi coꝛꝛigit in tex.expꝛeſſe.

D In codicillis nõ põt
C Juus ſeuerus. diji ↄditio inſtitu/⸗

tioni pure facte.h.d.glo.

2NUemo põt ſibi le
lʒ recedẽ.h.d.h eẽt tractãda mã.l.ſiqs ĩ pᷣn.j.de le.iij.qa
llud ẽ difficile S.qð hʒ illa.l.⁊ nõ dicã mõ h:qꝛ ibi dicam.
Op. -de.l.ſiqꝗs in pᷣn.j.de le.iij.Et gl.dat płres ſo.doc.

moderni dãt alias.dicã ibi ⁊ Ci.tãgit in.l.ſãcimus.C.de
teſtis. Op.de.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.i legat.j.de le.j. Dicaʒ

in.d.l.ſiqs in pn. ¶ Op. -de.l.fi.ĩ pᷣn.j.de le.ij. So.illa cõ
coꝛdat cũ iſta. ¶ Altio inducit᷑ ad.q.qũ ipatoꝛ ↄceſſit re

ſcriptũ:an dʒ dicẽ nõ ob.tali lege:Et dic vt.l.fi.C.ſiõ ius

vel vti.pu.⁊ ibiꝑ gl.⁊ doc.iĩ.l.reſcripta.C.de pꝛe.ĩpe.of.
4 Si pe ſt Legata pꝛonõſcripta nõ valent etiã ĩ co
— 1 p0 Ledicillie. h. d.
— – = Ver fſictionẽ aliqd retro nõ ſingii
8 MWedaã. vbi deſiẽ ertremd aqᷣ vł ad qð 5.
d. iſta. l.? tene hꝰ mẽti. vel alit. Codicilli ſacti ab
eo q deſijt eẽ teſtabilis nõ referunt᷑ ad teſtm. Itẽ verba p
lata in codicillis intelligunt᷑: vt extunc nõ ex tpe teſti.h.
d. GBlo. ſignat vnũ ar. .dic vt ibi. ⁊.l.in bello.S.codicilli.

ſ.de cap.⁊ poſtli.re.Di.
¶nficiuntur. Coicilli.

—,.—⸗———————

Furioſus habei pꝛo

Juriſcõſultus ponit ̊ detminationẽ ꝗqbus modis fiãt co
dicilli.⁊ H̊ dicit qtuoꝛ modis h in tex.poſit᷑ ꝗs põt codicil
lari dũ tñ nõ ĩpediai teſtariĩpedimẽto iuris ſec ſi impedi
mẽto facti.h.d. In.l.vlti.C. de teſta.dẽ ꝙ ruſticus in vi.a
ſi nõ hʒ.vij.teſtes põt facere teſtm cũ.v.qd ſi ciuis ẽ in villa
⁊ nõ põt hꝛe niſi.v.teſtes:an poſſit facẽ teſtm: Ja.de are.
diſputãdo tʒ ꝙ nõ ꝑ hãc.l.qð puto veꝝ. naʒ illa.l.vltima
ſolũ ↄcedit pᷣuilegiũ ruſticis:⁊ ſic pſonis nõ loco:nõ g ci/
uibus lqʒ in loco illo eẽnt ⁊ h teneo in repetitiõe.l.cũctos
pplos.C.de ſũ tri. ¶ Quero vtrũ ſit verũ indiſtincte ꝙ
ruſticus põt facere teſtm̃ cũ.v.teſtibus in villa ſi płres nõ
reꝑiuni: Gl.in.d.l.fi.dicit ꝙ nõ niſi ꝓbet᷑ cõſuetudo loci
Fm illud illa.l.de nibilo ꝓuideret.nã ↄſuetudo añillã.l.
nõ põt ꝓbari:qꝛ deſijt extare memoꝛiã ↄſuetudo pñs nõ
v? aliqd facere ad ꝓpoſitũ.ᷣ de illa.n.l.nõ meminit.puto
ꝙ nõ ſit neceſſe ꝓbari ↄſuetudinẽ.naʒ.l.illa eſt ſcripta in
vniuerſis ruſticis ꝗ ſũt ſub ĩperio romano: vt pʒ ibi circa
mediũ ⁊ in fi l. Nõ g reqriũ vt pᷣcederet illa ↄſuetudo
vel nõ.Itẽ qñ imꝑatoꝛſtatuit aliꝗd ex certa ſcia creden/
duʒ ẽ h̊ eẽ verũ ⁊ nõ i dubiũ reuocari:vt.l.ij. C. de legi.⁊.l.
j.S.de offi.pfec.pᷣto.⁊ ex de ↄſir.vti.vel ĩuti.c.j.⁊.ij.ſ̊ ĩꝑa⸗
toꝛ ibi ſtatuẽdo refuat ↄſuetudinẽ oĩbus ruſticis gꝗꝰ pᷣſup
ponit ꝙ añ erat:ei gꝰẽ ſtãduʒ. ¶ Pꝛetea ſicut ĩ teſtis ver
ba enũciatiua ĩducũt diſpõnẽ vt ex teſtõ agat᷑: lʒ alit᷑ nõ ꝓ
bel:vt.l.j.C.de ſal.ca.adiec.le.⁊.l.ex hac ſcriptura de do
na.⁊.l.legaui.de lib.le.ita enũciatio pᷣncipis ibihʒ viʒ di/⸗
ſpõnis vt ex illa.l.ſieri poſſit lʒ de ↄſuetudine nõ doceat᷑.
¶Pꝛetea qñ diſpõ ẽ certa de cauſa nõ curat᷑: vt.l.cũ tale
§. falſaʒ j. de ↄdi.⁊ de.maxime ſi cauſa ẽ ipulſiua:vt.l.j.F.
ſexüũ.de poſtu.ſ.ʒ ita ẽ ibi.nã illud qð dꝛ de ↄſuetudine ſuit
cauſa ipulſiua:⁊ cauſa finalis ſuit ruſticitas eoꝝ: ⁊ qꝛ ſtat iĩ
loco vbi copia hominũ hĩi nõ põt vt ibi di. ¶ Quero ꝗ
dicant᷑ ruſtici: Rñ.tex.C.ne ruſti.ad vl.obſe.reuo.l.j.v ĩ
telligẽ ruſticos oẽs ꝗ hĩtant ex muros ciuitatis caſtri:tñ

idẽ intelligerem de caſtris comitat vbinõ eẽt copia ho/

minũ:⁊ ſic nõ ſũt caſtra inſignia.illa enĩ nõ gaudẽt illo bᷣui
legio vt expᷣmit in.d.l.vlti. C Quero ibi dẽ ſi nõ pñt hii.
vij.teſtes ſufficiũt.v.q̃li pbabit: Certe eoipᷣo ꝙ ꝗs dicit
nõ potuerũt plures hꝛi fũdata ẽ intẽtio ſua niſi ꝓbet ↄꝛiũ:
vt.l.cũ de indebito.S.de ꝓba.tutius tñ ẽ vt notari dicat
ꝙ lacta inqſitiõe plures hi nõ pñt. C Quero vtrũ ſit ne
ceſſe ꝙ illi.v.teſtes deponãt poſtea coꝛã iudice: Tex.i.l.
vlti. dicit ꝙ ſic. qʒ intelligo niſi teſtm̃ eẽt ſcriptũ manu pu/
blica notarij:vt no.in.l.fi. C. de ſideicõ.⁊.l.ij..fi.s.quẽad
mo.teſta.ape. ¶ Altimo q̃ro an ĩ.d. teſtõ ſit neceſſaria
ſcriptura?: Et Pe.qꝙ nõ:vt no.in.d.l.vltima.lʒ ↄꝛiuʒ aſſe⸗
rat glo.s.de teſta.lq teſlemertd ciellek 4
. Valent codicilli facti medio tẽ
(Si oſt Cti.poꝛe qᷣ ꝗs erat inteſtabilis ſi tꝑe
teſtamenti ⁊ moꝛtis erat teſtabilis.h.d. diuide.pꝛimo po
nit. q. ſeo vnã rationẽ. tertio tollit aliã rõnemꝗᷓ videbaĩ
facere ꝓ eo.q̃rto ſo.⁊ illã partẽ detminat.ſcða ibi nam ⁊
teſtm.tertia ibi nec ſimul.q̃rta ibi ſ dicemus.nã ⁊ teſtm̃.
Iſte v. hʒ diuerſas lec.⁊ ſic diuerſas lr̃as. Pꝛout ẽ in lr̃a
ſi eo.ſũmaui vobis ꝙ faciat vnã rõnẽ ꝓ codicillł talẽ. cer/
tuʒ eſt ꝙ teſtm̃ valet:gꝰ codicilli debent valere ꝗ ſequunt᷑
vires teſti q;uis eo tꝑe fecerit codicillos qͥ teſtĩ ſactionem

nõ habebat.⁊ dʒ exponi ſi ꝓ q;uis.⁊ h/ ꝓut habes ĩ lr̃a ſi.

Sed ꝓut hꝛ in l̃a ſʒ eo.dʒ alit᷑ diuidi ⁊ aliter debeat legi
vt tertia pars incipiat ibi ſed eo.⁊ ſaciat vnã rõnẽ ) codi
cillos ⁊ illud qð pᷣmiſerat.nã ⁊ teſtm̃ valet iungai cũ.q.vt
ſit rõ dubitãdi hoc mõ.q̃ri:an ex codicillis debeani lega

ta:rõ dubitãdi ẽ:qꝛ teſtm valet.Sed in ↄꝛiũ arguo qꝛ co

dicilli ſũt facti eo tꝑe q erat inteſtabilis.illã lecturã tangit
glo. ſuꝑ ybo nõ habuit.⁊ ſequẽs gl.ſuꝑ ſe.v.Tertia litte/
ra eſt cũ eo tũc alio mõ diuidat.ſ.vt in tota illa ꝑtinẽtia po
riat rõ dubitãdi q ẽ:qꝛ teſtm valet cũ codicilli fuerũt facti

— — —, — — — —, --

—

itc
Cicl
begt
Pleg
Vlla
are,
tina
Pc,
ctos

eo tpe quo nõ erat teſtabilis.qʒ tene pᷣmã ec.q; magis cla
ra quã gl.ponit ſuꝑ vᷣbo nã ⁊ teſtm.alie particule ſũt cla/
re. ¶ Op.de.l.ꝗ ex libis.S.teſtõ j.de bo.poſ.ᷣmta. So.
ĩtellige illã m iſtã ſᷣm qð aliquo iudicio volũtatis ille emã
cipat ↄſirmauit teſtm̃ pᷣmũ:als nõ valẽt. t facit ad iſtũ.S.
de le. ii. l.jS. j. ¶ Venio ad v.nec ſimul.vã ꝙ effectꝰẽ mutꝰ
nõ põt codicillari:qꝛ nõ põt teſtari: vt.l.diſcretis.C. eo.er
go nec codicillari:vt.l.diuꝰ.S.codicillos.s.eo.⁊../pxi..
NRñ.aut tu ĩtelligis de muto ꝓpꝛie:⁊ tũc dʒ ĩtelligi de co/
dicillis. Pꝛeterea mutitate ceſſate vel ſi fecit ſtãte mutita/
te ĩtelligas ꝙ poſtea illud vitiũ ceſſauit ⁊ aliquo volũtatis
iudicio ↄfirmauit vt in pᷣcedẽti caſu.põt etiã ĩtelligi in eo ꝗ
nõ ẽ mut ꝓpꝛie:ſʒ ꝑ aliqð accidẽs ĩſrmatꝰ nõ põt loq ad
pꝛeſens:ſʒ põt facẽ codicillos nutu:vt.j.de leg iij.l.nutu.
Op. h̊ de alienis teſtai.Cõtra ĩmo codicillat. So.vt ĩ
glo.qꝛ vbum teſtari large ponit᷑. Op.ꝙ non liceat de
alienis teſtari vt in auẽ.ĩgreſſi. So.gl.ꝙ h̊ erãt ſua tẽpoꝛe
moꝛtis. ¶ Op.ad ſi. ꝙ teſtm̃ nõ valeat de iure ciuili vt ĩ/
ſti. de exhẽ. li.in pᷣn. So.nõ valet de iure ciuili:ſʒ de iure pᷣ
toꝛio ↄfirmai.l.poſthumꝰ.in pᷣn.ð.de iniulſ.teſt.qð ĩtellige
ſi viuo teſtõꝛe deceſſerit als ſecus vt ibi dicet in caſutñ pñt
valere codicilli ſi teſtõꝛ eos ↄfirmauit expᷣ̃ſſe poſt natiuita
tẽ poſthumi q;ꝙ; poſthumus poſt teſtatoꝛẽ deceſſerit. ita
dicit glo.⁊ bñ. Et aduerte ꝙ poſthumũ appellat natum
poſt teſtm̃ nõ poſt moꝛtẽ teſtõꝛis:als eẽt ĩpoſſibile ꝙ teſta
toꝛ ↄfirmaret poſt natiuitatẽ poſthumi:⁊ iõ valet put ex
nũc nõ ꝓut extũc.ſ.ofirmatione teſtatoꝛis.

De iure codicil.

(S . mil eg. Codicilli facti a milite pñt ſtare ꝑ ſe: iõ

ad teſtm̃ nõ referunt᷑.h.d.
SDi legatũ nõ valet ab initio conſir

Ei ei ſern 0. mat ex poſtfacto ⁊ ipedimẽto ex vl/

— —

tima volũtate teſtõꝛis ſublato.h.d.¶ No.caſũ ĩ quo ceſ
ſat regula catoniana:de quo plene videbitis in.l.jq de re.
cato.rationẽ dic vt in glo.
Qui ↄfirmat codicil/

ESigs certi generis. los poſterioꝛes vꝛ re

— —

=—

pꝛobare pᷣoꝛes.h.d.Cõtra hãc.l.ſacit.j.de le.iij.l.ſiqs in
pᷣn. vbi a volũtate repꝛobãte tacite recedit ꝑ aliã ſimplicẽ
volũtatẽ. So.h̊ ĩteruenerũt duo act.ſ.pma volũtas q̃ cõ
ſirmauit poſterioꝛes ⁊ px ↄſequẽs repꝛobauit poꝛes:deĩde
de ſecuta ẽ volũtas poſterioꝛ ex abus duobꝰmedia repꝛo
bata intelliguũ:ibi ſecus ibi dicet.
„ õ pñt ſieri codicilli ab eo ꝗ dubi
Miſto. ird!

tat de ſtatu ſuo niſi ſit miles.h.d.
Pꝛincipale nõ

(₰W A od per manus. b cõſirmari

ab acceſſoꝛio.hoc dicit.

A. Legata ab eo quẽ gꝗs puta/
Wi Graul. bat iſolidũ ſibi ſucceſſurũ:pu

(Q ta ſi aliqs cũ eo ſuccedat iĩ partẽ nõ ĩ totũ debet.
fallit in libertate.h.d.Gl.ſignat aliq̃s op.dic vt ĩ ea mãm

hub ⁊. l. pe.j.e.Di.tractat ĩ.l.pꝛ.S.cũ ↄſtimaret.j de le.ij.

Elud ſine dubio. Tractari
EHiteſtatoꝛ fecit ĩſtitutionẽ hẽdis in dubio videĩ
voluiſſe teſtari.h.d. Ibi codicillis.i.ĩ q̃dã criptura nõ ſuf
ficiẽte ad teſtm.ſ̊ ad codicillos.h.d.qð ẽ dubiũ:an volue
rit ſacẽ teſtĩ an codicillos.Cõtra imo voluit ſacẽ codicil
los vt ponii in pᷣn. So.expone codicillos:vt dixi ſuꝑ tex.
⁊z ceſſãt ↄia. No.duo.pᷣmũ ↄ Ja.de are.q dicit ꝙ vbi/
cũq; poni vbũ volo poſitũ cũ ĩſtitutione directa trahit ad
ſideicõmiſſũ: vt.l.ſceuola ad tre.qð ẽ ↄtra hãc.l. Nõ ob.
l.ſceuola.qꝛ ibi ↄſtabat ꝙ volebat facẽ codicillos:vt nõ.&.
l.j. C Nõ ſcðo ꝙ ex pᷣſptione colligii vtrum teſtõꝛ volue
rit inſtituere directo vel nõ.⁊ ſic facit ad ea qᷓ̃ dixim in.l.
cẽturio.S.de vul.⁊ pu.vbi ex pᷣſũptione inſpicimus vtrũ te
ſtatoꝛ voluerit ſubſtitutionẽ cõpẽdioſã infra tẽpus puber

—

tatis trahi ad directà vel nõ.
Diuiditur in duas

( Mida re ferunt. partes. pᷣma qñ vnũ
Vhberedẽ iſtituit ⁊ ei ſubſtituit ⁊ poſt moꝛtẽ pᷣmi co
dicillos ſec t.ſcðᷣa qũ plures heredes inſtituit ⁊ ſubſtituit ⁊
codicillos feẽ poſt moꝛtẽ vni.ſcða ibi ꝙ ſi duo.pᷣma pars
bꝛeuiter hᷣ ĩtẽdit. Sicut legatũ ẽ nullũ qũ relinqtur ei qui
tꝑe legati nõ ẽ:ita qñ relinqtur ꝗ tꝑe legati nõ vinit.h.d.
Op.rrelicta ab iſtituto vident᷑ repetita a ſubſtituto: vt
l. ʒ.j.de le.j.ergo a ſubſtituto debeni ſi a ſubſtituto relicta
fuerũt. Rñ.poſſumꝰ hoc intelligere qñ in codicillis lega/
ta ſũt relicta ab herede noĩatiʒ:tũc tenet᷑ ſubſtitutus.vt.l.
ſi plures.in fi.j.de le.iij.ad.l.ſal.l.j.S.id qð ex ſubſtitutio/
ne.⁊ boc ĩnuit lr̃a:qꝛ heres ⁊c̃. ⁊ ibi ita vt ab ĩſtituto codi/
cilli ↄfirmant᷑ ⁊cc. dices tu ſi h̊ ẽ ergo nõ debenĩ a ſubſtitu/
to etiã ſi tpe codicilloꝝ vixiſſet ĩſtitut qð eẽt ↄtra mẽtẽ hu
ius.l. Suſtinẽdo poſſes dicere fateoꝛ ꝙ nõ deberent᷑:ſed
nõ iõ qꝛ ab initio nõ valuiſſẽt:ſʒ q̃ſi defecta ex poſtfacto ꝓ
pter hereditatẽ nõ aditã a ſubſtituto.⁊ huic põt adaptari
tex. in pᷣn. ibi an ꝑinde datio vel adẽptio ⁊c. Ael dicas ⁊

meli ꝙ h̊ ſuerũt legata relicta ab inſtituto ſub noĩe appel

latiuo h̊ mõ ab herede modo nõ noĩato noie ꝓpꝛio:⁊ tũc
a ſubſtituto debent ꝑ dictã.l.lʒ.j.de le.j.i.ſi iſtitutus viue
bat tpe codicilloꝝ:als ſecꝰ vt hic q ẽ notabilis determina/
tio ad illã.l.rõnẽ tãgã·j.ꝓxi.S. ¶ Quid ſi ba in codicil/
lis fuerũt ſimplłr ꝓlata: Aa.de are.vi dicere ꝙ in dubio vi
det᷑ dirigi ſermo ad heredẽ iſtitutũ in pgradu ⁊ qð alle.mi
hi nõ placet:qꝛ ſicut codicilli ab inteſtato reſerunt᷑ ad oẽs
ꝗ ab inteſtato quoquo gradu ſuccederẽt:vt.l.ſiqs cũ nul/
lũ.S.e.ita eadẽ rõne facta ex teſtõ reſerunt᷑ ad oẽs ꝗ ex te
ſtamẽto heredis extiterint quoquo gradu. Pꝛeterea ꝓp H
vꝛ tex.in.l.pĩfa.j.s.de vul.⁊ pu.vt reſferat᷑ ad heredes oẽs
qui ſũt ex iudicio teſtatoꝛis pᷣmo vel ſcdo gradu. facit.C.
ad trebel.l. vltima.
Ells incipit poſt teſtm̃.ſi nõ ĩuenis in libꝛo dic ꝙ ẽ
Si. de. l. qdã.⁊ h̊ ſumat v.qð ſi duo ⁊c Legata in codi
cillis a duob iſtitutis relicta xno eoꝝ moꝛtuo ꝓ parte eiꝰ
in effectu tm̃ ſũt legata ĩualida.h.d.cũ.l.ſʒ cũ ea.q̃ dʒ cõti
nuari ad iſtã ſᷣm vitatẽ niſi cõiter veniat poſt.l.ab ĩteſtato
⁊ ita gloſatoꝛ habuit:tñ dʒ ĩtelligi:vt.S.dixi.nõ erit hoc ve
rũ de rigoꝛe:ſec de eqtate:vt.j.e.l.ſʒ cũ ea.quã hᷣ iũge ſinõ
hẽs. ¶ Op.h̊ legata fuerũt relicta ꝑ h̊ vba qſqꝗs mihi he
res erit:ergo debebunt᷑ a qnocũq; ꝗ erit heres:vt..e.l.ſi
quis cũ nullü.Ja.de are.dicit ꝙ id verum qñ nullũ ẽ fa/
ctũ teſim:ſecꝰ q aliqð:qꝛ tũc referunt᷑ ad ĩſtitutos:in pᷣmo
gradu:vt.S.de vul.⁊ pu.l.ꝗ liberis.S.hec vᷣba.ſʒ hoc nõ ẽ
verũ ĩmo referunt᷑ ad oẽs ꝗ ſũt heredes ex iudicio teſtato
ris pᷣmo vel ſecũdo gradu:vt.l.pꝛfa.j.S.de vul.⁊ pu.q̃re in
telligo ꝙ hic dixit qſgas mihi heres erit ex ĩſtitutis.¶ Op
ꝙ hereditas ꝓ nõ ſcripta accreſcit cũ onere ſuo vel ad ſo/
ſtitutũ vadit:vt.l.j.S.is ita.C. de cad.tol.videbit i.l.qᷓ ↄdi
tio.j.de ↄdi.⁊ de.ſi ergo hẽditas erit ꝓ nõ ſcripta eodem
mõ legata relicta ab iſtituto erãt ꝓ nõ ſcripta:ergo dʒ trã
ſire etiã ad ĩſtitutũ. Rñ.illud verũ qñ hẽditas erat ꝓ non
ſcripta:⁊ ꝑ ↄſequẽs legata reſpectu ei'a quo relicta ſunt:⁊
ſic nullo tꝑeceꝑunt hẽre effectũ ab iĩſtitutione cũ inſtitutio
fuerit nulla ⁊ ſubſtitutionẽ hẽat tanq; ipſe fuerit hoꝛ. ſʒ h
iſtitutio fuit aliq̃:ʒ legata ꝓ nõ ſcripta reſpectu eiꝰ a quo
relinquuni cũ ſubſtitutꝰ hẽat tanqᷓ; ſecũdus nõ tanq; pᷣmꝰ
facit.ð.de li.⁊ poſthu.l.iij.ĩ fi. Op.j.e.l.pe.Dicit gl.il/
la coꝛiigit iſtã.tu dic ꝙ ↄcoꝛdat ĩtelligẽdo illã cũ determi
natione.l.ſʒ cum ea.j.e.qua legi nũc ſimul.
4 JN Iſta lex ſeipſã ſũmat ĩ fi.
1 . inteſtato. ⁊ ibimaniteſtius dicã ⁊cẽ.
—

1 ¶Ittere quibus. mdigled aine⸗

1s. Pꝛio ꝓut iacet lr̃a ꝓmitto ꝙ te hẽdẽ ſacia

H nõ eſt verum qꝛ eſt ↄtra bonos moꝛes talis obligatio:vt
l.ſtipulatio h̊ mõ.j.de vb.ob. Scðo modo qꝛ in litteris di
xit te heredẽ facio:⁊ tũc nõ valet vt teſtm:qꝛ nõ eſt ibi ſolẽ
nitas:nec vt codicilii:qꝛ dat᷑ ibi hereditas: ita loquũ hic.
cetera ſunt clara. 2 ,
6 i actus impoꝛtat᷑ ꝑ vbũ fu/
p) Lociana.ar tpis cadit in eo qð eſt de p
terito diſpoſitio refertur ad illud.h.d.facit.j.de
di. ⁊ demõ.l.cum tale.S.falſam.⁊ qð ibi nõ.

— . Relicta ab eo queʒ ꝗs
S qui unum. ꝑi ſibiſucceſſurum pu

ſi in parte ſuccedit pꝛo parte debeniĩ.ſi in dimi

dia nihil.h.d. ¶ Nota rationẽ in fi.ibi qm ⁊c̃. Et materi

am huius.l.dicã in.l. cum pater.S.cum eſtimaretj de le.ij
vbi Di.ponit. Altimo no.fi.huius.l.ad opi.quam te/
neo per auẽ.ex cauſa.ꝙ nõ cõſeruani legata rupto teſta/
mento ex cauſa pꝛeteritionis ſilij quem ignoꝛabat viuere.
Nam ſi ſciuiſſet teſtatoꝛ:nec tot legata feciſſet ⁊ ei non ab
ſtuliſſet vt hic in fi.dicã in.l.ſilio pᷣterito.s.de iniuſt.rup.⁊
irri.teſta.
— lan Noiĩatio heredis ſine ſcriptu/
Yp 9! lam. ra nõ facit vt ſcriptura ↄtinẽs
legata ſine inſtitutione ſit teſtamẽtum: ſʒ vt codi
cillihabent.h.d. ¶ Op.S.e.l.j. So.h̊ nõ erat ſcriptuʒ in
tab. nomen hẽdis ibi ſic. C Op.C. deteſta.l.erroꝛe.So⸗

5

De iure codicil.

ibi fuit omiſſũ erroꝛe ſcribẽtis h̊ͥ volũtate teſtãtis. ¶ Op.
C.e.l.fi.S.illud.Dicit glo.illa magis cõcoꝛdat.¶ Quero
vtrũ iſta noĩatio heredis valeat vt teſtiñ nüũcupatiuũ:Gl.
H videt dicere ꝙ nõ intelligẽdo ꝙ legata debeani a veniẽ

tibus ab inteſtato. Sed in.l.ſi is qui.S.de teſta.videi dice

re ꝙ in teſtõ valeat.⁊ ideo Di. ſuſtinet vtrã q; litterã.aut
enim apparet ꝙ teſtatoꝛ volebat ↄdere teſtm in ſcriptis:
⁊ ꝓcedit lec.hic poſita.nõ enim valuit vt teſtm in ſcriptis
q; nõ fuit ſcriptum nomẽ heredis:nec vt nũcupatiuum qꝛ
teſtatoꝛ noluit facere teſtamẽtum nũcupatiuum. aut non
cõſtat:⁊ tunc illa nominatio heredis ſi eſt facta coꝛam le
gitimo numero teſtium valet teſtamẽtũ: ⁊ illa ſcriptura va
leret vt codicilli:ita intelligatur glo.in.l.is qui.s.de teſta.

CPꝛima pars lecture excellentiſſimi vtriuſq; docto.do
mini Bartoli de ſaxoſerrato ſuper inſoꝛciato hic ſinitur
peroptime emendata impꝛeſſioni data fuit per magiſtruʒ
Andream de Toꝛeſanis de Aſula Aenetüs anno dñi
i4827. pꝛidie hils. Febꝛ.

Regiſtrum.
A BLCSES SbJKRKZMOP†ρ ,
RS TZ. Omnes quaterni vt patet intuenti ſubſcriptio
nem in ſine cuiuſlibet charte a pꝛincipio vſq; ad medium
quaterni. Laus deo.

Solu matrimo.

„

Qðdã eſt pᷣuilegiũ qdð dat᷑ ipſi doti hoc eſt rei in dotẽ da/
te qð glo.dixerũt eẽ dotẽ:vt dixi.s.in rubꝛica:vt eſt pᷣuile/
giũ ne füdus dotalis poſſit alienari:⁊ iſtud ſiliter trãſit ad
oẽm ad quẽ trãſit dos ipſa q; hẽs poſſet als vẽdicare ſicut
ipſa mulier niſi ipſe vir eẽt hẽs:vt.l.fũdũ do.S.de fũ.do.⁊
j.de vſuca.l.cũ vir.Et pone exẽplũ de illo pᷣuilegio qð hʒ
dos vt in dubio pᷣſumat᷑ pꝛo ea ⁊ fiat iterpᷣtatio ſᷣm ꝙ po
ſui caſũ in hac.l.illud eni dat᷑ ipſi doti:qꝛ tex.dicit in am/
biguis pꝛo dotibꝰ ⁊c.vt.l.in ambiguis.S.de iure do.⁊.l.
in ambiguis de re.iu.⁊ iſtud trãſit ad oẽm ad queʒ ⁊ dos.
nõ enĩ dat᷑ ipſi mulieri tm:ſʒ etiã ex parte viri:vt pʒ in di/
cta.l.in ambiguis.⁊ tũc bñ ꝓcedit expoſitio ſequẽs dotis
cauſa.i.ipſa dos. Idẽ dico de tertia ⁊ qrta expoſitione qꝛ
ad idẽ tẽdũt. Qðdã eſt pᷣuilegiũ qð dat᷑ ipſi ↄctui vt de ta
cita ſtiplone:vt.C. de rei vx.act.l.j.in pᷣn. ¶ Iem e ſit ʒ
ctus boneſidei:vt iſti.de ac S. fuerat. ⁊ iſta ſiliter traſeunt
ad hẽdes:⁊ tũc ꝓcedit qnta expoſitio dotis cauſa.i. titu/
lus ſeu ↄctꝰ.Qðdã eſt puilegiũ qð daĩ cauſe ſeu inſtatie iu
dicij:vt qꝛ iſta cauſa eſt fauoꝛabilis iõ iudex põt abbꝛeuia
re dilationes vt cauſa citi ſiniat:ar.j.de re iu.l.ij.⁊ ex de
iudi.c.diſpẽdioſã.in cle.⁊ hoc mõ pcedit ſexta expoſitio
gl. NMõ ob. qð dicit DBi.videlicet ꝙ nõ reꝑii lege cautũ ⁊c̃.
q; imo repit᷑:vt dixi. Nec ob.l.ij. C. vt ifrra certũ tpᷣs.q; fa
teoꝛ ꝙ inſtãtia ipſi cauſe nõ perit tꝑe biẽnij:qꝛ hoc eẽt odi
um ſ iudex dabit dilationes bꝛeuioꝛes in fauoꝛẽ mulieris
ſicut in cauſa alimẽtoꝝ.⁊ hoc tetigi..e.l.ſi cõſtãte in.iij.q.

pᷣncipali ⁊ in.vj.⁊ illud pᷣuilegiũ traſibit ad hẽdes vniuer

ſales ᷣm q̃litatẽ hẽdis:vt pᷣallata.l.ij.de re iudi.Qddã eſt
pᷣuilegiũ qð dẽ pſonale vt pᷣferat᷑ alijs:⁊ illud dat mulieri⁊
ad hẽdes nõ trãſit:vt alł.l.dabin.in pᷣn.j de pᷣui.cre.⁊.C.
de pᷣui. do.l.j.⁊ tunc ꝓcedit expoſitio Goſ.dotis caula i.
mulier in actione de dote.Qðdðdã eſt pᷣuilegiũ qð dat᷑ me/
re actioni ſauoꝛe mulieris:vt q; illa tacita hypotheca ſit pᷣ
uilegiata:⁊ tũc nõ trãſit niſi ad ſuũ hẽdẽ:vt pᷣallato.S.fue/
rat.⁊.l.aſſiduis.⁊ tũc ꝓcedit expoſitio Di.⁊ Ci.qui eũ ſe
quit᷑:⁊ tũc vides ꝙ q̃libet expoſitio eſt bona Et iõ iuriſcõ
ſult dixit dotis cauſa ⁊cc. Aolẽs ponẽ vᷣbũ gnãle aptũ re/

ferri ad oĩa pᷣuilegia:poſſetis dicẽ hoc eſt falſũ.nã tex.qui

ſeqtur loqꝗtur ſolũ de pᷣuilegijs que cõpetũt mulierib.di/
cit eni:nã reipublice ĩtereſt dotes mulierib ꝛc. vñ de ne/
ceſſitate dʒ exponi dotis cauſa.i.mulier in actione ðe do/
te. Rñ. cuicũq; ↄcedit ſiue actioni ſiue gctui ſiue ipſi doti
ſiue ipſi mulieri ſempꝑ ĩtereſt mulieris. Intereſt enĩ nr̃a ha
bere bonas ⁊ pᷣuilegiatas actiones:⁊ iõ tex.iſte non ↄclu
dit ꝙ ſemꝑ mulieri ↄcedat pᷣuilegiuʒ.Ex pᷣdictis apparet
ſolutio.q.quã ponit Di.j.e.l.poſt dotẽ. an moꝛtua filia
pꝛ hẽat pᷣuilegiũ:dic vt ibi dicã ⁊ dabo regulã.¶ Secun
do op.ad hoc ꝙ dẽ hic ſemꝑ:ↄtra.j.e.l.maritũ.Hui cõ/
trarij timoꝛe dicit gl.ꝙ vitas eſt ꝙ illa regula ꝙ dos eſt pᷣ
uilegiata oĩ tpe ⁊ oĩ caſu eoꝛũdẽ tẽpoꝝ.ſ.añ mr̃imonium ⁊

eo ↄſtãte ⁊ eo ſoluto ⁊ de hoc ponit exẽpla.fallit in caſu di

cte.l.maritũ.iõ gl.ſubaudit fere. ¶ Aduertatis circa iſtã
gl. opʒ nos vidẽ vtrũ bñ dicat in eo ꝙ dicit oĩ tꝑe eſt pᷣui/

legiata. Scdo an bona exẽpla ponat.Tertio an bñ ↄꝛia

ſoluat C Ad pᷣmũ op.⁊ vi ꝙ dos nõ põt eſſe pᷣuilegiata

añ mr̃imoniũ cũ nõ poſſit eſſe ſine mrfimonio:vt.l.iij.s.de

iure do. Rñdeo ꝙ dos poſt ſecutũ mr̃imoniũ aſſumit bᷣui
legiũ in eo qð factũ fuit añ mrimoniũ. Ael dic ꝙ etiam ſi
mr̃imoniũ nõ ſeq̃tur:hʒ tñ ſpõſa in aliqbus pᷣuilegiũ:vt.j.
de pᷣui. cre.l.ij.in ſi.⁊.s.de iure do.l.ſi ſponſa.¶ Ad ſcðʒ
venio ſcilicet ad exẽpla.Et ad pᷣmũ exẽplũ:ſcilicet dos
ↄſtituit nudo pacto op.qꝛ ſempꝑ ſingit᷑ ſtipulatio: vt.C. de
de rei vx ach.l.j.S.j.So illa glo.loqtur ſm illa tꝑa:vt no
ta.in.l.ad exactionẽ. C. de dotis ꝓmiſ.¶Itẽ ↄtra qʒ iſtð

exẽplũ eſt ex parte viri:ſʒ.l.nr̃a loqtur de pᷣuilegio ex par

te mulieris. Rñdeo qꝛ etiã mulieris ĩtereſt dotẽ nudo pa
cto cõſtitui ⁊ ſtipulationẽ pᷣſumi q; ſtatiʒ q̃rii mulieri.Ali

ud pᷣuilegiũ eſt:qꝛ de bonis pꝛis ꝓmiſſa credit᷑:vt.l.f.C.de
do. pmiſ.rõ:q; pꝛnũ offm eſt qdð intellige de pꝛe legitimo

⁊ nãli:ſec' de nãli tm:vt.ĩ.de le.iij.l.vxoꝛeʒ.S.nãalis.dic vt

ibi. C Quero qꝗd in auoꝛgl.male loqtur ĩ pall.l.fi.ſʒ dic
idẽ in auo pꝛno:vt.j.de col.bo.l.dedit dotẽ. Quid de ma
tre:dic vt.l.mr᷑.C. de iure do. Sʒ qd in fre:dic vt in.l.cuʒ
plures.S.pe.j.de admi.tu.l.nõ oĩ.C.de admi.tu AZlliud pᷣ
uilegiũ eſt de tacita ſtipłone ⁊ de tacita hypotheca.⁊ hoc
eſt verũ de iure hodierno nõ ᷣm iſta tꝑa.¶ Sʒ qd ſi mu
tus accepit dotẽ qð põt:vt I mutꝰ.in pᷣn.ð.de iure dot.vẽ
ꝙ nõ poſſit fingi ſtipulatio:vt.j.de vᷣb.ob.l.j.in pᷣn. iun
cta.l. qui ad certũ.s. loca.ſʒ puto ſingi ſtipulationẽ ĩterpo
ſitã eo mõ quo põt.ſ.per ſeruũ:vt pᷣallegata.l.j.in pᷣnci.de
vbo.obliga.Aliud pᷣuilegiũ eſt ꝙ dos põt in arbitriũ pa
tris ↄferri ⁊ eo detracto remanet ꝓmiſſio icerta t valet:
vt. l. cũ poſt. S. gener de iure do qð intellige in ꝓmiſſione
facta per ſtipulationẽ vt ibi nõ. Quidã moderni dcũt ꝙ
hoc nõ eſt ſpàle in dote:qꝛ dicũt idẽ in alijs gctib vt ĩcer/
titudo poſſit admitti rõne adiũcti certincati:vt in legato
ad refectionẽ vie in tutelis ⁊ in alimẽtis ⁊c.vt.l.qdãaã teſta
mẽto:.i.de le.ij.⁊ de annu.lega.l.ſicui annuũ. ita dicit Ci.

C.de do.ꝓmilſ.l.j.Ego credo gl.bñ dicẽ als nulla incer/

titudo vitiaret.nã in vẽditione pᷣciũ ĩtelligeret ſᷣm rei q̃li/
tatẽ. Idẽ in locatione ⁊ idẽ in legato:nam intelligi ſʒ me
rita:vt.l.nec adiecit.S.pꝛo ſocio.qð eſt falſũ:vt dicto.S.ge
ner. ⁊.j.de vbo.obli.l.ſi ita ſtipulatꝰ. in pᷣn.⁊ ibi ſcripſi.Eſt
ergo ſpãle in dote vt in alimẽtis:vt in pᷣallegata.l.ſicui an
nuũ.⁊ in legato ad reſectioneʒ vie:vt dicta.l.qdã in teſtõ:
qꝛ eſt cauſa fſauoꝛabilis:vt.l.ad inſtructionẽ.C. de ſacro/
ſã.eccle. Aliud vo pᷣuilegiũ ſpale eſt in.l.fi. C. ad velle.dic
vt ibi. Aliud. C. cõia dele.auc. res que.dicem in.l.a ſilia.
in pn.j.ad treb.⁊ iſta fũt iura noua.Aliud in.l.qð auteʒ.
8.de iure do.ſ̊ ibi nullũ eſt ſpãle qꝛ ibi tacite agebat᷑:vt ibi
notat glo.ergo ⁊ẽ.vt.l.qꝛ itẽ.s.de pac.Alinud in.l.q libos
de ritu nup.qꝛ pꝛ cogit dotare ſiliã:vt ibi. ¶ Quero hic ſi
pꝛ eſt abſẽs vel haberi nõ põt qd ſiet: Certe iudex ↄſtitu/
et eã. Caſus eſt notabilis in.l.ꝓfecticia circa pᷣn..de iu/
re dot. Expedita ſũt exẽpla pᷣmi tꝑis.Alind pᷣuileginʒ eſt
in ſcdo tꝑe qꝛ nõ põt alienari:vt ĩſti.q.alie.licet. in pᷣn.ita
diẽ gl. ⁊ ſic v tenẽ ꝙ ĩdiſtincte res dotalis nõ põt alienari
ſiue mobilis ſiue imobilis. Idẽ no.j.de re.iu.l.libertas.⁊
C. de rei vxo.acſ.l.nica.S.⁊ cũ lex.lʒ ibi ſe non firmet. In
ↄꝛiũ.ſ.ꝙ res mobilis dotalis poſſit alienari tenet inſti.ꝗ.
alie. licet.in p̊n.⁊ Aʒo in ſũma de fü.do.circa fi.Odoſ.te
net iſtã gl⁊ ſiles:qꝛ.ll.que loquunt᷑ de füdo dotali ponun
tur gra exẽpli.ſj hocvꝛ ↄtra.l.res in dotẽ data..de iure
do. Ja.de are.tenet opi.ↄꝛiã in dicto.S.⁊ cũ lex. Pe.vo di
ſtinguit lʒ Ciibi eũ aliter recitet. Autres dotalis oↄſiſtit in
põdere numero vel mẽſura:⁊ põt alienari: vt dicta.l.res
in dotẽ. Aut ↄſiſtit in alijs rebꝰ:⁊ tũc ſi pñt ſeruari nõ pñt
alienari:vt hac gl.ᷣcũ ſi.fallit fauoꝛe libertatis:vt.j.e.l.do
talẽ in pn. Aut nõ pñt ſeruari.⁊ tũc poſſũt alienari:ar.l.
lex que tutoꝛes.C. de admi.tuto.hoc nõ placet q; non eſt
eadẽ rõ in muliere ⁊ in minoꝛe:vt.l.ſicut.C. de pᷣſcrip.xxx.
anno. Alij vt Ja. de are.dicũt ꝙ interim vir põt alienare

qꝛ nõ eſt ꝓhibitũ:ſʒ ſolu.ma.dotis dñiũ reuertit᷑ ad mulie

rẽ:vñ ipſa poterit vẽdicare:ar.ð.de in diẽ adiec.l.iij.S.ſʒ ⁊
mar cellus.ſicut in rebꝰ que ſubiacẽt reſtitutiõi:vt in auẽ.

res que.C. cõia delega. Et hoc puto verũ de iure antiquo

tñ de iure anctẽticoꝝ dico ĩnouatũ in rebꝰ que fuari pñt
vt nõ poſſint alienari ſine ſolẽnitate quã ponit auctẽ.ſiue a

me. C. ad velle.⁊ ibi notat glo.in ſi. Ideʒ tenet in coꝛpoꝛe

vñ ſumit hec auctẽ.S.penul.col.v.qð eẽ verum pʒ:qꝛ qʒilla

ↄſtitutio dũ loqtur de donatione expᷣmat de imobilibus:

tñ cũ loqtur de dote dicit gnãliter ſiqd dotis cauſa ⁊c qð
eſt notãdũ. Aliud bᷣuilegiũ eſt ꝙ ↄſtãte mr̃imonio poſſit
repeti ea cauſa:vt hic dicit glo.dicã in.l.ſi ↄſtãte.j. e.in pᷣn.

3

25

20

15

ſio

Is

HTMII,I.

S T 0 V

O Balance Q R

N Eocus

H J K

G

E F

D

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

1
S
X
=
3
5