j.de excep.Sʒ opponit etiã de oibꝰ.ll.allegat ĩ gl. Et rñ
de vt glo.⁊ vbi glo.diẽ ꝙ cõmittit foꝛti. qð ĩtellige vt ĩ.l.j.
C.vti poſſi.ĩ glo.magna.iĩ fi.qð ẽ no. Querit glo.po/
ne ꝙ tertia ⁊ q̃rta tutela ẽ data a diuerſis iudicib: q̃ di/
cat pᷣſerri:Et rñde vt glo.qð ĩtellige iuriſditiõis ꝙ vtriuſ
q; icola ẽ ⁊ oꝛiginari tm ĩ alia.Sʒ ſi ſit i vna oꝛiginaritm̃
i alia ĩcola:tũc declaratiõe ſcã a iudice icolat incola pꝛe⸗
ſeri:vt no.glo.C. de ĩcol.l.ciues.li.x.⁊ fac.l.libertas.S.p
ſcrip.j.ad municip.Fʒ Rai.⁊ fũt vba DHi. Sʒ certe glo.l.
ciues.ↄdicit i caſu vbi defert a iudicib vel incolat vel oꝛi/
ginis: qꝛ dicit eſſe ĩ electiõe vocati ad munꝰvel ad onus vt
poſſit accipe qd mun velit.? Oldra.diẽ debere ad ſupe/
rioꝛẽ recurri.⁊ ſoꝛte iſtud eſt verũ vt videat᷑ ſibi declarata

tutela q min on habet:ar.illi glo. Mõ ob.l.ſiduo.de re.
iu.qꝛ foꝛte ibi erat debitũ id qð cõtinebat ĩ ſnĩa iudicl ad

plus cõdẽnani:⁊ ſic nõ dicit ꝑ aliã ſnĩaʒ debitoꝛ liberari
2 ad ſuperioꝛẽ recurrimꝰ: ar.j.de re.iur..l.id qdð noſtruʒ.

Ifi.⁊ ar.j.de ĩterdic.⁊ rele.l.relegatoꝝ.ſed h̊ nõ erat obli/
gat ad aliquã tutelã añ:⁊ iõ minintelligit ſic ĩ vocatione
munerl. Nec ob.qð põt dicẽ h̊ eſt ſpãle fauoꝛe pupillo/

rũ vt ĩtelligat de mioꝛi tutela:qꝛ idẽ fauoꝛ ẽ ĩ pupillo habẽ

te paruã tutelã ſiẽ ĩ habẽte magnã quaſi par rõ ⁊c.S.de ri

tu nup.l nõ ſolũ. Pꝛetea glo.i.l.ciues.loqt᷑ ĩ munẽ publi⸗

co qð eſt itroductũ ſauoꝛe reipublice q̃ ẽ magis fauoꝛabil

qᷓ; pupillus:ar.ei qð no.C.de tem.app.l..j.de hG̊ aliq̃lit᷑ tã
giĩ ꝑ DBij.de le.j.l.q duos.ĩ pᷣn.⁊ ſʒ ea q̃ dixi nõ ob.l.iij.
in fi.de colle.illi.de qᷓ Rai.oppo.⁊ nõ ſoluit:qꝛ ſʒ ea q̃ di/
xi cõcoꝛdat.⁊ de iſta.q̃ſtione no. Guil.C. de ſa. ſan.ec.l.ne
minẽ.ĩ ſcdᷣa colũna.¶ Vltimo diẽ glo.iſta.l.fac ad id qð

no. C. de edic di. hadri.tol.l.j.S.j.ꝙ qñ ĩueniũtur duo te
ſtamẽta et neſcit qð ſuerit pꝛi vel poſter ꝙ recurrimꝰad

iudicẽ et iudex cõſirmat qðcũq; vult.ſ dñi hoc nõ ẽ vep:

qꝛ lʒ glo.iĩ.d.l.j.nõ firmat pedes: tñ veritas ẽ ꝙ neut᷑ ẽ he
res:vt ĩ glo.⁊ mel.j.de bo.poſ.Fſʒ tabu.li.ĩ pᷣn.⁊ ibi dicã

¶ Qũo ex glo.pone ꝙ iudex nõ elegit quã tutelam ſuſci
pere hʒ citat᷑ vbi iudex vocauit eũ ad duas:nũquid pote
rit pẽdẽte iſto dubio vocari ad aliã: Dic ꝙ nõ ſᷣm Ja.de

are. S.e.l.diximꝰ. ¶ Querit Marti.pone ꝙ legat ↄceſ⸗

ſit duob eandẽ pꝛebẽdã:nec apparet cui pꝛi vel cui poſte
rius: an debeat eſſe electio legati cui vult eã confirmare:

De h̊ habes caſũ ſʒ eũ ex de reſcrip.c.duob'.li.vj. Vl

timo pſtat iſte text argumẽtũ ꝙ mãdatũ ſeu reſcriptũ pᷣn/
cipis accipiat vigoꝛẽ a tpe pñtatiõis litterarũ.fſac ad h.C.

de libe. cau.l.iubem.ſac.l.ſi ſpõſus.ĩ pᷣn.C.de dona.inter
virũ ⁊ vxo.ſac.l.q abſenti.in pᷣn.j.de acq.poſ. Nec ob. C.
de repu.l.lʒ.vt no.glo.in.d.l.q abſẽti.⁊ ſic pᷣſtat argu ſi

aliꝗs erat excõicatꝰ⁊ fuit abſolut p papã eo abſẽte ꝙ ab

ſolutio nõ pꝛoſit ſibi niſi abſolutio pueniat ad noticiã ſuãũ

⁊ ſolet notarii.d.łlqui abſenti.⁊ no. Jo.theotonic.ij.q.v.

. 2 c. j. Mico. de neapol.
(Hꝛam Aticl. Gꝛammatici rbetoꝛes ⁊ medici? ſo⸗
phiſte tutelis excuſant᷑ im modũ inſer deſignatũ.Ibiſo⸗

De excu.tuto.

phiſte.i. dialectici. IJbi ꝗ.ſ.medici. Ypi munerib. q̃ ſũt pn
blica auctoꝛitate ⁊ vtilitate:⁊ ĩtelligas ĩ ꝑſonalibꝰ. Ibi ex
heres.dic ab herciſco qð eſt idẽ qð diuido.qð pʒ.s.ſami.
herciſcũ.ĩ rubꝛica.⁊ no.ex.de reſcrip.c.qꝛ.li.vj.ꝑ Archi.
⁊ de re iudi.c.j.li.vj.ſʒ Rai. Ibi maniteſtũ.vel manifeſtã/
dũ ſʒ DPi. Ibi vniuerſo. No.pᷣncipẽ romanũ eſſe dñm to
tius oꝛbis: et ita teſtatur ĩ.l.depᷣcatio.S.ad.l.rho.de iac.
Nec ob.C. de fũma trini.l.cũctos.vbi vẽ dicere ꝙ ſũt alij
nõ ſubiecti.⁊ de eunuchis.l.ſi.⁊ qdð ibi no.qꝛ ibi loꝗtur de
fcõ.nã de fſcõ aliq̃ pꝛouĩcie nõ ſũt ſibi ſbiecte:ſʒ de iure om
nes ſibi ſubiecte ſũt.⁊ ita diẽ Pe.i.d.l.j.C. de fũ.tri.quod

credo verũ niſi ꝑ aliqð tpᷣs ſit ſecuta pᷣſcriptio:vt dixi ple-

ne poſt An. de piſis ĩ pꝛeambul vſus feudoꝝ:lʒ ↄꝛiũ tenẽt
doc.Di.l.cõperit.i fi. C. dðe pᷣſcrip.xxx.ãno. Pꝛetea h nõ v
verũ.cũ enĩ frãcia ab ei dominio ſit ſpᷣtracta et rex frãcie
ſit exeptus:vt habes iĩſti.de pa.poteſtate.ĩ ſi. Sʒ glo.ↄtra
no.in.l.hac edictali.de pace iura.ſir. plene dic vt dixi in
dicᷣ pᷣ̃ambul q̃ſtionibꝰ.⁊ dixi etiã ĩ ti.de pa.po.iĩſti.credo

eni regẽ frãcie ſubiectũ eſſe ĩperio. Nõ ob.l.ĩ noĩe dñi.C.

de offi. pᷣſec.pᷣto.alphꝛi.qꝛ illa facit ꝓ me vt dixiĩ ti.de pa.
po.totP mũdus allegat illã.l.ꝓ illa parte: ſʒ veritas ẽ ĩ cõ
trariũ:vt dixi ĩ.d.ti. Ibi minoꝛis.ſfacit.j.ad oꝛinicl.l.j.⁊ qð
ibi no. IOhbi medicos.ꝗ curẽt ꝓ ciuitate. Ibi qᷣtidie tres.ꝗ

doceãt in ciuitate. Ibi ſcdᷣo.ſ.numero.vij.medicoꝝ ⁊.iiij.

grãmaticoꝝ.⁊ ſubaudi decet vti ⁊cc.⁊ ibi declarat q̃ fũt ma
xime ciuitates ⁊ q̃ maioꝛes et q̃ minoꝛes:de ꝗbꝰ.s.fecerat
mẽtionẽ. Ibi tertio.ſ.numero.v.medicoꝝ ⁊ triũ ſophiſta
rũ.⁊ repete decet vti mioꝛes ciuitates:habẽtes foꝛũ cauſa
rũ ⁊ locũ iudicioꝝ dicunt᷑ maioꝛes:habẽtes enĩ metropo/
litanũ dicunt᷑ maxie ciuitates: ſʒ dicunt᷑ minoꝛes q̃ carent
iſtis Ibi lʒ.ſ.cinitates. Ibi muneribꝰ.i.in fauoꝛẽ ſoluẽtiuʒ
munera: qð redũdaret ĩ leſionẽ eoꝝ ſi nõ poſſent viuere.
CBGlo. oppo.duobꝰmodis.⁊ q̃rit de qnq; qſtionibꝰ.pꝛi
mo oppo.de.l.cuicũq; deiſti.Et rñũde vt in glo.¶ Scðo

oppo.de.l.parabolani.C. de epi ⁊ cle.Et rñde vtĩ glo.Et

no.quot noĩa habẽt medici. Querit glo. qͥt debeãt eẽ
vtraq; doctrina: nũquid ĩ grãmatica debẽt eſſe q̃tuoꝛ ⁊
qᷓtuoꝛ ſophiſte:an debeãt eſſe q̃tuoꝛ ĩ vtraq;: Rñde q q̃tu
oꝛ ĩ q̃libet doctrina. Note dñi ex iſta glo.ar. ꝓ ſtatuj in
ꝗbus cauet᷑ ꝙ nõ poſſit ꝑcipi ꝓ ſentẽtijs ĩterlocutoꝛüs ab
vtraq; parte niſi.x.an a q̃libet debeat reciꝑe.x.an ab oĩ/
bus vna decẽ tm̃:dñi iſta glo.pᷣſtat ar.ꝙ a quolibet debet
recipere iĩſolidũ. habes de hoc ĩ auẽ de iudi.S.neq; auteʒ

laboꝛ.collł.vj. facit id qð ibi dixi poſt Ja.de bel.et no.bñ

hãc glo. C Deide qrit glo.q̃ dicunt᷑ maxie ciuitates:Et
reſpõde vt ĩ glo. ¶ No. ex glo.ꝙ maxie ciuitates vocani
metropolitane q̃ habẽt archiep̃ʒ.metropolł.enĩ archiepi
ſcopus dicuũ:vt pʒ ĩ auẽ.quomõ opoꝛteat epi.⁊ de epiſco.
et ꝑ hãc glo.dãnat Ja.de bel.glo.q̃ ẽ ĩ auẽ.de deſen.ciui.
§. ⁊t iudicate.colł.ij.dũ vocat maioꝛẽ ciuitatẽ floꝛẽtiã: ⁊ ita
dãnabat ſequẽdo eũ: ſʒ certe illð nõ ẽ veꝝ quãtũ ad ciuita
tẽ floꝛẽtie:qꝛ illa habet tm̃ epiſcopũ:⁊ non vocat eã maxi
mã:ſʒ vocat eã maioꝛẽ qð certũ ẽ eſſe:qꝛ ſcio ꝙ ibi ẽ foꝛũ ⁊
reddit᷑ iudiciũ.ĩ eo autẽ qð dicit glo.de ciuitate piſtoꝛij ꝙ
ſit mioꝛ:glo poſſet male dicẽ:q; ĩmo nõ eſt verũ: ĩmo ma/
ioꝛ debet dici:qꝛ ibiẽ foꝛũ ⁊ reddit᷑ iudiciũ. ¶ Querit gl.

que ẽ differẽtia ĩter rhetoꝛes ⁊ ſophiſtas? Et rñde vt ĩ gl.
¶Querit gl.q vocat᷑ ciuitas metropolitana:Et rñde vt

ĩ glo. ¶ Querit glo.q̃ ẽ differẽtia ĩter foꝛũ cauſaꝝ ⁊ locuʒ
iudicioꝝ:Et rñde vt ĩ glo.quã teneas coꝛdi.ſ.ꝙ foꝛũ dica
tur vbi cognoſci de cauſis crimĩalibꝰ:loc aũt iudicioꝛuʒ:
vbi de ciuilib. ¶ Querit glo.q̃liter ẽ ĩpoſſibile reqrere:
Et reſpõde vt ibi. Et no.ex hac.l.ꝙ ĩpoſſibile dicit qð de
iure ſieri nõ põt:ſʒ de fcõ ſic.⁊ cõcoꝛdat.l.ſilijs.⁊ alie.ll.al/
legate ĩ glo. ¶ Querit gl.nũqꝗd maxic ciuitates poſſint
imunitates cõcedere vltra iſtũ numerũ in pᷣiudiciũ: dicas
ſic. pᷣiudicat enĩ ſibi cõcedẽti: nõ tamẽ valet ĩ pꝛeiudiciũ
publicũ.

0l/

t
bi
4
pi

—

publicũ. Ita ĩtelligas hũc tex. ſacit.j.ðe iure ĩmu.l.hiꝗ.

BDe excu. tuto.

circa q̊ habes glo.nõbilẽ. C. de decu.l.vacuaʒ.li.x.uid

eni ecõtra ſi pᷣnceps cõceſſit alicuiimunitatẽ: an pᷣiudica/
bit ſibi vel ciuitati:Dicã.j.de le.j.l.ab oĩbꝰ.⁊.C. de exac.
tribu.l.exactoꝛes.li.x. Altimo vᷣſi.ſuꝑinducit ad.q.ta
lẽ ᷣim Ja.de are. In aliq eccleſia erat cert numer canoni
coꝝ taxatꝰ: papa vᷣo cõceſſit ĩ illa ecclia pꝛebẽdã vltra nu
merũ taxatũ: nũquid talis gaudebit pᷣuilegio canonicoꝝ:
Iſte tex.optime pꝛeſtat ar.ꝙ nõ. Nico.de neapol.

— Aere philoſophãtes ex
Et philo ſophos.aſationẽ cõſequũtur a tu

tela ⁊ cura: ſec ſi ficte: ⁊ idẽ ẽ ĩ alijs ᷣuilegijs ꝑ q imunitas

eis adiudicat᷑ ⁊ legatiõe militia vel alio fſamulatu cõcedi

⁊ adeptiõe ſpecieꝝ ſacerdotij et gymnaſij admiſtratione:
medicPvero ſemel appꝛobat poterit repꝛobari.h.d.

——4 BHec lex cõtinuat.
V Ed 7 repꝛobari. ꝗb reprobanime

dicũ.ſ.cauſa legitima ſubſiſtẽte als ſecus:vt .de
decre.ab oꝛ.fa.l.qdð ſemel.⁊ no.iĩ.l.vt gradatĩ.S.repꝛoba
ri.j.de mu.⁊ ho.Fʒ Di. Itẽ nõ ob.j.de decur.l.penul.ĩ ſi.
vt ibi no.Et faẽ iſtud ꝓ eo qð fnit ſemel factũ ĩ regno per
archiep̃ᷣm capuanũ ꝗ oẽs de iſtis partib redeũtes voluit
iterũ examĩari ĩ ciuitate neapolitana:⁊ q;plures repꝛoba
ti fuerũt: ⁊ vellet de ꝙ ita fieret nũc. Ibi ↄſtitutis.ſ.ꝙ de
beãt eſſe ĩ vnaq̃q; ciuitate.⁊ no.tex.ꝗ ſequit. Ibi philoſo
phãtes.fac̃ iſte tex.ad.q.quã habeo ꝑ gl.C.de mu.⁊ ho.
l. ꝓfeſſio.li.x.vbi dicit ꝙ doctoꝛ legũ minoꝛ.xxv.ãnis nõ
poſſit petẽ reſtitutionẽ in ĩtegrũ ſi ẽ deceptin iure:qð po
teſt ſibi dici ꝓſeſſio ⁊ deſideriũ ſuũ iter ſe diſcrepãt.⁊ doc.
foꝛmãt iſtã queſtionẽ alibi:nõ tñ allegãt iſtã glo.q̃ tamen
eſt notabilis ſatis. Ibi cõſtitutionis.⁊ ab eo latas. Ibile
gatos. No.ꝙ ſpãle ẽ ĩiſtis vt nõ cõpellant᷑ accipere lega
tionis officiuʒ:ergo in ↄꝛiũ eſt ius cõmune.de cõpẽ.l.j.ad
municip.l.j.ĩ fi.⁊ ſic alij cõpellent ſuſcipere officiũ legatio/
nis.facit.l.munerũ.S.legati.de mu.⁊ ho. ⁊.l.iiij. S.oꝛdine
de dele. habes glo.oꝛdinariã in.l.ſigqs decurio.C. de decu
ri.glo.ĩ.S.et philoſophãtes.C Oppo.vno mõ de.il.ij. .
ꝗ pueros.de excu.tu.⁊ de.l.poete.C. de ꝓfeſ.et medi.Et
reſpõde vt ĩ glo.l.ſʒ ⁊ repꝛobari. Glo.oppo. ꝗqnq; mo
dis ⁊ q̃rit de vna q̃ſtione. C Op.de.S.ſemel.ĩſti.quima.
nõ po.Et rñde vt ĩ glo. Deide oppo.de.l.iudex.de re
iudi.Et rñde vt ĩ gl. C Itẽ op.de.l.ſi ab arbitrio.C.q ſa
tiſ.co. Et reſpõde vt ĩ glo. Et vt meli ſoluas oĩa ↄꝛia dic
ꝙ h̊ fuerat cauſa repꝛobationis:ibi nõ.de h̊ no.de decre.
ab oꝛ.fa.l.qð ſemel.⁊ plene ꝑ Di.ex de re.iurl.c.qdð ſemel

placuit.li.vj. C Oppo. de.l.j.⁊.ij. C. de mino. Rñde vt ĩ
glo. C Oppo.de. l. iij. S. cauſa. de arbitris. Dic vt ĩ glo.

Auerit glo. q̃re iſti nõ mõſtrant ſe eſſe philoſophos:
Et rñde vt ĩ glo.⁊ vbi allegat.C. de ꝓfeſ.⁊ medi.debʒ alle
gare de mu.pa. C Querit glo.ꝗd eſt gymnaſiũ:Et rñde
vt ĩ glo. dic vel expone vt.l.j.C. de nã.li.⁊ de mu.⁊ ho.il.ſe/
ptẽ.ĩ pᷣn. C Cõtra hũc tex.ex glo.op.ꝙ male apponat ꝰ
bũ aliũ.cũ de eius natura ſit ĩplicare ad pᷣcedẽtia:vt.j.de
re.du.l.quidã regulatꝰ.ergo ĩplicat ꝙ eſſe militẽ ſit ſamu
latus.qdð ẽ ſalſũ:vt pʒ .de mili.teſta.l.j. So.glo.i.l.nõ ſo
lũ.S.q̃rit.S.de ꝓcu.ꝙ hec dictio aliũ nõ ĩplicat:qꝛ ſile ha/
bes ibi:crucinx erat chꝛiſtus ⁊ alij duo latrones:vt no.in
dicto.S.q̃rit.in auẽ.vt deſunc.ſeu fu.ĩ ᷣjn.coll.ij.ʒ An.de
piſis. Rai.ĩducit hũc tex.ꝓ ĩperatoꝛe nõ coꝛonato: et nõ
dicit plus videlʒ ꝙ pꝛiuilegiũ ab eo conceſſũ valet ⁊ tene/
at cũ dicat h̊ tex.ĩgrediẽs mox pᷣncipatũ ⁊c̃. de hac.q.ba
bes plene per Ja.de are.i.l.bñ a ʒenone.C. de q̃dri.pᷣſcri.
Nai.tenet ꝙ poſſit pᷣuilegia cõcedere:q; hodie ẽ deuolu/
ta iperij electio ad man ſedis apoſtolice:vt ex de re iudi.
ad apoſtolice.li.vj.ergo ſicut populus romanoli elegit ĩ
ꝑatoꝛẽ abſq; aliq̃ ↄfirmatiõe: vt.S.de ↄſti.pn.l.j.ita hodie
papa nec eget cõſirmatiõe.glo.tenet cõtrariũ in.d.l.bñ a

ʒenone.p q facit ꝙ electio non tribuit ius electo.C. de iu⸗
riſdi.om.iudi.l.pᷣuatoꝛũ.niſi tm qͥ ad hoc vt reuocari non
poſſit eleetio ꝑ eligẽtes:vt ĩ auẽ.de coll.S.ad hec.coll.ix.
⁊Z ibi habes glo.et ibi dixi de hac mã.Et ſi vis tenere opi.
Rai.potes rñdere ad ↄꝛia:qꝛ ibiloqtur ĩ dignitatib inſe
rioꝛibꝰ:vbi electio nõ tribuit ius quo ad oĩa.Sʒ h̊ ⁊ inu
perioꝛi v.ex ſola electiõe ius tribui::vt pʒ ĩ.l.penul.i ſi.C.
de decur.li.x.⁊ pꝑ ea que dicã ĩ.l.ex eo.de mili.te.et vide in
Spe.de hac q̃ſtione de reſcrip.pñta.S.ratione igit.v.iteʒ
ꝙ obtentũ.⁊ ꝑ Archi.ex de re iudi.c.ad apoſtolice.li.vj.
Altimo tex.l.ſʒ ⁊ repꝛobaui.ĩ pᷣn.ſacit ĩ ar.ꝓ glo.no.
quã habes ĩ.x.coll.ſi de iueſti.ĩter do.⁊ vaſal.lis oꝛi.c.j.q;
populus romanꝰ qui ſemel appꝛobauit ĩperatoꝛeʒ poſſet
eũ repꝛobare ⁊ degradare. Guil.ponit de hoc ff de legi.
l.nõ ambigit.⁊ dixi ĩ dicto.c.. Nico.de neapol.
Docẽs grãmaticã vel curãs ĩ pꝛopꝛia

Amplius. patria habet excuſationẽ ĩ illa:ſec ſi do

cet ĩ patria aliena niſi ſint valde diſciplinati:q; tũc vbiq;
docẽtes ⁊ ex numeꝝ excuſationẽ cõſequũtur. Idẽ ĩ philo
ſophãtibin ciuitate romana ⁊ legũ doc.ſiue cũ ſalario ſi/
ue ſine ſallario doceãt.h.d. Ibi habẽt iux̃ numerũ poſitũ
ð.l.ꝓxi.S.j.Ibi comaneos.i.de comanea.expõit gl.quaʒ

allegat do. Signoꝛellus ꝙ tãtũ ẽ dicẽ paduanq;tũ de pa

dua.qð ſac gᷣ id qð no.Ja.de are.C.de adop.l.j.de qᷓ di/
xi ĩ.l.puiĩciales.de v.ſig. Ibi numeꝝ traditũ.ð.l.ꝓxi.S.j.
Ibi ĩ aliena pꝛia.no.qꝙ rõne magne ſcie ſuant᷑ ĩ aliq duo
ſpãlia.ſ.ꝙ habeat pꝛiuilegia aliena ⁊ vltra numeꝝ. fac qð
no.iſti.e.S. Itẽ rõne ĩ ſi.glo. Ibi patrie. allegat hũc tex.
An. de piſis ꝙ capellani cardinaliũ ꝗ ſtant auinioni poſ/
ſint retinere bñſicia ſua cũ quo ad clericos auinio cẽſeaĩ
patria cõis. Abi habebit.neq; ĩ ſua neq; in aliena.⁊ vide
qð no.iſti.de excu.tu.S.itẽ rome. Ibi remittunt.q ſũt iſti
no. Jo.mo.iĩ pꝛoemio li.vj.¶ Quid ĩ ſcholaribſtudẽti/
bus in iure canonico:? Rai.remittit ad id qð dicẽ Jo.mo.
vbi ipſe notet ego neſcio.Sʒ de hac.q.habes glo.oꝛdina
riã.ĩ.l.j.⁊ ij. C.ꝗ eta.vlł ꝓfeſ.ꝙ vſq; ad.xxv.ãnũ habeant
ſcholares ĩmunitatẽ a munerib pſonalibꝰ.nã ꝓut ĩtelligi
tur ĩ glo.ſtudiũ nihil operat vt excuſent᷑ ad tãtũ tpᷣs. Ao
lo tñ te ſcire ꝙ Guil.C. de ſa.ſan.ec.l.neminẽ.videt ĩtelligẽ
alit᷑ illas. ll.q; itelligat eas glo.qꝛ diẽ ſtudiũ nihil operari
quo ad ĩmunitatẽ:qð tñ ẽ falſũ: vt plene dixi ĩ.d.l.ij.⁊ ibi
videas bñ.tñ verũ ẽ ꝙ ſcholares exiſtẽtes ĩ ſtudijs a tutel

vel a cura excuſari nõ debẽt cũ iſtud ſit munꝰ pꝛimoniale:

vt dixi plene ĩ.d.l.i. C Glo.op.vno mõ ⁊ qrit de q̃tuoꝛ.
Op. de.l.medicos.C. de ꝓſeſ.⁊ medi.So.vt in glo.⁊ dic
plene vt no.iĩ.d.l.medicos. ⁊ ibi dixi. ¶ Querit gl.que ẽ
rõ ꝙ legũ doctoꝛes nõ excuſant᷑ vbi nõ docẽt:Et rñde vt

i glo.⁊ ſic hac rõne attẽta doc.nr̃i ſũt peioꝛis cõditiõis qᷓ

medici ꝗ poſſũt licite legẽ vbiq;:ſʒ legũ doctoꝛes nõ:iõ nõ

excuſant᷑ niſi legẽtes ĩ ciuitate romana: qꝛ nõ dicunt docẽ

verã ſciaʒ: ſj adulterinã. Et ſic no.ð ſtudia lombardie ꝙ
nõ habẽt pꝛiuilegia:qꝛ ĩ eis dicit doceri adulterina ſciẽtia
dicit tñ Ja. de are.ꝙ ſi pnceps ſciuerit legi ĩ dicſ ſtudijs ⁊
tacuerit ꝙ videatur tacite ↄſenſiſſe: vt.l.de qbus.C. de le
gi.⁊ ſic hodie ꝑ pꝛeſcriptionẽ poterit legi i eis. ¶ Querit
glo.nũquid poſſit legi alibi qᷓ; in ciuitate romana? Et rñ/
deo et dic vt ĩ glo. facit qð no.ĩ pꝛoemio.ffoꝛũ.S.diſcipuli

igit᷑.ſubijcit gl.ꝙ nõ poſſit legi ex ciuitatẽ veterẽ bononie

ideſt extra apoſã. No. ex iſta glo. valde ʒ dñʒ Signo
rellũ ꝙ pꝛiuilegiũ cõceſſũ ciuitati nõ extẽdit ad villas apo
ſas:tã tũ eſt quãtũ eſt ĩ illis villis boñ.⁊c. ¶ Scias ꝙ Ja.
de bel. ſoꝛmat iſtã queſtionẽ in auẽ.qui.mo.na.effi.ſui.S.ſi
gs igit.coll.vij.⁊ diſputauit. Ibi ↄꝛiuʒ allegat ꝓ ſe.l.ſiqũ.
C. de bo.vacã.allegat etiã ꝓ ſe.l.j..cũ vꝛbẽ.v.de offi.pſe.
vꝛ. Et pꝛo hoc faciũt glo.no..de poſtu.l.ex ea.et qð no.ĩ
dicto. S.ſigs igil.q dicũt ꝙ cõſuetudo ciuitatis aſtrĩgit vil
lã vel reſtrĩgit:ita ꝙ collecta ciuiati iĩpoſita ad calter⸗

BDe excu. tuto.

tendit. facit etiã ꝓ Ja. de bel. qð no. Guil. . de pig. ac. l ſ
cõuenerit.⁊.S.de ſta.ho.l.ingenuũ.⁊ qð no.doc.C. de iur.
⁊ fac.igno.l.etiã.et NRai.i.l.ſi finita.ꝭ.ex h̊ edicto.de dã.ĩ
ſec.de ꝗbus q̃ſtionib dicã.j.de le.iij.l.pᷣdijs.S.titio.dice/
bã cõtrariũ ĩ.d. S.ſiqs igit.arg.huiP glo.qð ꝓbabã tali ra
tione.vꝛbs ⁊ ciuitas idẽ ſũt:vt ꝓbai ex.l.pꝛeſcriptiõe.⁊.l.
ſinguloꝝ.C. de edi.bua.Sed certuʒ ẽ ꝙ appellatiõe vꝛbis
nõ cõtinent caſtra nec ville:vt.j.de pe.le.nã qð liqde.S.ſi.
ergo nec appellatiõe ciuitaꝭ. Nõ ob.ꝙ potes dicere ꝙ ĩ
bᷣuilegijs ſit larga iterpꝛetatio.ff.de cõſti.pn.l.fi qꝛ illud ẽ
verũ nõ tñ õ̊.l.C. de ĩoffi.teſta.l.ſiquãdo.nõ eſt enĩ veriſi/
mile ꝙ velit iperatoꝛ mutare naturã ⁊ ſigniſicationẽ ver/
boꝝ niſi hoc expꝛimat ꝑ dictã.l.ſiquãdo. Pꝛetea etiã ĩ le
gatis ſit plena ĩterpᷣtatio.j.de re.iurl..l.ĩ teſtamẽtis.⁊ tñ le
gatũ ſactũ de eo qð ẽ in vꝛbe nõ extẽdit᷑ ad caſtra:vt ĩ pꝛe
allega. S. f. ergo ⁊c. Nõ ob.l.ſiqñũ.qꝛ ibi ſuerũt verba ĩter
poſita ĩtegro ſtatu ⁊c. Pꝛetea Ouil.alit ĩtelligit iſtã glo.
i. l.ſiqũ.vt ibi dixi. Nõ ob.l.jS.cũ vꝛbẽ.de offi.pfec.vꝛ.qꝛ
illa nõ ẽ S.nã ponit copula.⁊ ergo videt᷑ inuere ⁊ cõclude
re ꝙ appellatiõe vꝛbis nõ cõtinẽtur ea q̃ ſũt ex ciuitatem:
cũ copula et ponat ĩter diuerſa:vt.C.ꝑ quas ꝑſo.no.acq.
l.fi.? no. S. de iur.⁊ fac.igno.ĩ rubꝛi.⁊ habet ĩducẽ repetiti
onẽ pᷣcedẽtiũ:vt.l.gaio..ſeio.de fun.ĩſtru.⁊ iſtru.le.Cre
derẽ diſtiguẽdũ ꝙ aut diceret pᷣuilegiũ cõcedo ciuitati pa
duaue:⁊ tũc extẽdit᷑ ad cõtinẽtia caſtra ⁊ ediſicia.Aut di
cit cõcedo ciuitati nõ expꝛeſſo noĩe ꝓpꝛio: ⁊ tũc ciuitas ĩ
tra muros habebit pᷣuilegiũ.ar.d.l.nã qð liqde.i ſi.

Thl ete Athlete ⁊ pꝛeſides et magiſtrat
Ee dũ ſũt ĩ magiſtratu a tutelis et cu
ris qᷓ ſũt munera ciuilia excuſant᷑.h.d.vſq; ad.S.
at. bi excuſationẽ.de ꝗbus aũt athletis ĩtelligai ſtatiʒ
ſequit.ſed q ⁊c̃. Obi ſciẽs.illis tm̃ ſʒ Di. Ibi certamibꝰ.⁊
cũ aſſecuti ſũt victoꝛiã et gloꝛiã:als nõ C. de athlet.l.j.li.
x.ſim Di. C Glo.op.duobꝰmodis.pᷣmo oppo.de.il.ſiue
hereditaria.cõiũcta.l.ij.i fi.de his q no.inſa. Et reſpon/
deo vt ĩ glo.⁊ ĩtellige de certamib ad delectationẽ pꝛin/
cipis:vt pʒ ĩ.d.l.j. ¶ Itẽ oppo.de.d.l.j.ĩ pᷣn.Et reſpon/
deo vt ĩ glo.⁊ intelligas de illis q̃ certãt virtute ꝓpꝛia nõ
coꝛuptela aduerſarij.Et per hoc dicebã in.d.l.j.ᷣm ðo.
An · ꝙ effecti doctoꝛes ꝑ coꝛuptionẽ doctoꝝ nõ videant᷑
doctoꝛes.iſte tex.allegat᷑ i argu.ꝑ Ja.de are.ꝙ caput co
ronat᷑ in ſignũ honoꝛis.qð ſacit ad biretũ quod cõuentu
atis ĩponit᷑ qð debʒ eis ĩponi tanq; vincẽtib in certamĩe:
⁊ videt᷑ ter certaſſe:ſemel ĩ examĩe pᷣuato:⁊ ſemel in publi

co:⁊ ſemel qñ ↄuẽtuat᷑:vt dixi poſt do. An.de piſis.iĩ.d.l.j

. nNoõ habʒ ſũmariũ.Ibi quo.i.quouſq;.
¶Bentium. BGBlo oppo.duobPꝰmodis:⁊ q̃rit de vno
Oppo.inſti.eo.in pᷣn. Rñdeo vt ĩ glo. Et no.qꝙ tu
tela ẽ mun publicũ auctoꝛitate ſʒ vtilitate pᷣuatũ:et fac rõ

glo.ad ea qꝗ dixi ſolu.ma.l.j. ¶ Glo.op.de.l.ñ.ĩ pᷣn.j.de

mu. ⁊ ho. Rñde vt ĩ glo. C Deinde oppo.de.l.a tutoꝛi/
bus.S.ſi.de admi.tuto.Et reſpõde vt in glo. ¶ Altimo
iſte tex. p̃ſtat ar.ad id qð no.glo.in.l.honoꝛẽ ſuſtinẽti de

mu.et ho.ꝙ officiales cõis dũ ſint ĩ officio vt ſunt anciani

ciuitatis nõ teneant᷑ ſoluere gabellã. ¶C Cõtrariũ no.gl.
C.de exac.tri.l.exactoꝛes.li.x. Guil.ſoꝛmat hãc q̃ſtioneʒ

I.l.neminẽ.C. de ſa.ſan.ec.dic ꝙ onera oꝛdinaria tenean

tur ſbire cũ nemo ab illis excuſet᷑:eoꝛdinaria ſubire non
tenent᷑ ꝑ.l.j. C. de vaca.mu.q̃ aũt ſint oꝛdinaria plene no.
C.de ſuꝑindic.ĩ rub.li.x.C. de ca.tol.l.j.⁊ ĩ.d.l.exaetoꝛes.
(Tutel SBũmaui cuʒ pcedẽtibꝰ. Ibi munquo ad
QWUelA tilitate; pᷣncipalit. AObi ꝑtinet accipere vẽ
qð ẽ.j.Ibi pꝛouĩciale.i.pꝛimoniale.⁊ dicit᷑ ꝓuĩciale ex eo
qꝛ ꝓuinciales ſunt ꝗ ſoluũt tributa de pꝛimonijs eoꝛum.
Blo. op.inſti.de his qui ſũt ſui vel alie.iu.S.pe.Et rñ⸗
de vt in glo ⁊ facit ꝓ eo qð dixi.S.ſo.ma.l.j. ¶ Op. de.il.

ſi.s.de mu.⁊ ho. Rñde vt ĩ gl. ¶ Querit glo quomõ nõ

ptinet hoc onPad ipenſaʒ:Et reſpõde vti glo. ¶ Quero
a te vides ꝙ tutoꝛ nõ debet ſacere expẽſã pupillo:qd ecõ
tra:nũqd pupillus debeat facẽ tutoꝛi expẽſas:? Dicas bꝛe
uiter ꝙ nõ p.l.pauꝑtas.j.eo.ti.qꝛ ſi pupillus teneat᷑ face⸗/
re expẽſas tutoꝛi nõ eſſet iuſta excuſatio ꝙ opoꝛteat labo
rare tutoꝛẽ ꝓpter victũ ſuũ.ꝓ hoc facit inſti eo.F. Itẽ p/
pter paupertatẽ.⁊ plene dixi ĩſti de tute.in pᷣn. J

—.4,..s6ñüwO[ꝝ Nõꝛà?ꝛ ) i- ⅛ .-

. TP2 Pꝛo ponit regulã ⁊ exce
¶Dat remiſſionẽ. ptionẽ. Scðo ab exceptio

ne excipit:vt pʒ ĩ littera.⁊ vide ꝓ ĩtellectu huũS.ea q̃ no.
⁊ q dixi plene ĩſti.e.S.itẽ ſi ꝓpter inimicitiaʒ.¶ Glo.q̃rit
de qnq;. Pꝛimo querit de cuiꝰ parte pꝛouenit hec culpa:
Et reſpõde vtĩ glo.⁊ idem ſentit glo.ſeq̃ns:qð ſatis videt᷑
equũ·Et ſequũ NPe.in.d.S.itẽ pꝛopter.lʒ aliter ſetiat glo.
Ibi querit glo.que eſt ratio diuerſitaꝶ a vſi.vbi poteſt.Et
reſpõdet vt in glo. Aduerte tamẽ glo.diſtinguit:aut fuit
magna inimicitia vel offenſa:vel fuit modica:quia magnã
nõ videt᷑ remittere: modicã ſic.ar.j.de adi.le.l.iij.ĩ pᷣn.⁊ i
ſi. .l.iiij. ¶ Et habes etiã ex glo.no.ꝙ verbuʒ vel pon
exceptiue:als poni expoſitiue.¶ Querit glo.q̃lit᷑ põt te
ſtatoꝛ facere ꝙ efficiat debitoꝛ?Et rñde vt ĩ glo. Dein
de quero pone ꝙ teſtatoꝛ accuſauerat iſtũ de tali crimie:
ex quo veniebat publicãda tertia pars bonoꝛũ vel maioꝛ
pars vel quia due partes:nũquid dicatur iſta capital ini/
micitia: ita ꝙ poſſit ſe excuſare a tutela ſilij?: Quedã glo.
dicit ꝙ accuſatio maioꝛis parꝭ bonoꝝ non contrahit ini
micitiã capitalẽ:ita tenet ĩ.l.iſti quidẽ in fi.ð.qð me.cau.
tu habes glo.cõtrariã in.S.ſi vero odioſus.ĩ auẽ.de teſti.
coll.vij.⁊. C. de re.po.l.j.li.x.que ſunt vera ꝑ.l.ſi.C. de re.
do. ſacit quod no.glo.in ſequẽti.S. .

—

Ibi ſide. Et ſic ſi aliquis ſaceret vel ſci⸗
UQ mpliu ret ſe debitoꝛẽ vel creditoꝛẽ pupilli ad

Hhͥ vt habeat excuſationẽ ab onere ſacit ſe fieri ꝙ nõ ꝓpte
rea excuſabitur: ſed demũ ſi bona ſide hoc facit ſʒ Ja.de
are. Oppo. glo.de.S. itẽ is.inſti.eo. Et reſponde vt in
glo. ¶ Beinde iſte.S.facit argu.ad queſtionẽ quam no.
glo.in.d. S.ſi vero odioſus.in auẽ. de teſtiiꝙ ſi tẽpoꝛe quo
aliquis reddit teſtimoniũ cõtra me erat inimic meus:lʒ tẽ
poꝛe aperture nõ inueniatur: tamẽ nõ valet dictũ:quia in
ſpicimus temp dati teſtimonij ſicut hic tẽpus quo dat᷑ tu
toꝛ. ¶ Itẽ pꝛeſtat argu.ad aliud ꝙ ſi habeo queſtionẽ cũ
aliquo de ſtatu:ꝙ ille non poteſt reddere teſtimoniũ con
tra me nec ego contra eum.

lem. C. de inceſ.nup. ar.eiꝰquod no. iſti.de pub.iudi.S.ij.
cũ quo concoꝛdat ĩſti.de iniu.S.atrox. ¶ Glo.oppo du
obus modis.⁊ querit de vna queſtiõe. Op.de.l.certi
iuris.de iudi.⁊ de.l.ij.S.depoſi.Reſpõde vt in glo.quia il
le cõcoꝛdant. Oppo.de.S.ſi mulier. Et reſpõde vt in
glo. C Item oppo.de.il.ſi vni.als incipit põp.j.de re iu
di glo.non ſoluit.ſed ſolue ꝙ ibi index erat litteratus: lHʒ ĩ
caſu illo iam cepta queſtione dubitaret de facto et de iu/
re qð reſultaret ex illo:ſecꝰſi eſſet omnino illitteratꝰ:quia
loquitur.l.certi iuris.hic autẽ loquitur in tutoꝛe in qͥ non
exigitur ꝙ ſit litteratus:ſed tm̃ exigitur experientia facto
rũ:ſic dicimus in poteſtate vel rectoꝛe:vt no.in.d.l.certi.
et ſi illam nõ habet bene excuſaretur. ¶ Querit glo.nũ/
quid in ruſtico diſtinguemus vtruʒ ſit ſagax vel non: Et
reſponde vt in glo. 3 .
— bi ĩparẽ inopiã ĩtollerabi
p Aup̃ ertas. levt oCe weeu⸗leag ſbeñ
dũ.⁊ de mu.⁊ ho.l.ciues.S.ĩops.ſʒ Di.C Et ad
uerte qꝛ Fʒ Ja.de are.illa.l.deſtruit gl.poſitã i.l.ij.⁊.l.cũ
de lege. de ꝓba.ideo dicas ⁊ meli vt no.i.l.ſivo ꝓ condẽ
nato.S. qui pꝛo rei qualitate.s.q ſatiſda.co. ſac ad hoc..
de li. ag.l.fi. quia pauꝑtas ꝓbatur per ſamã: quia aliter
pꝛobari

ero
e
bee
cer
dbo

/

.
1

tte
dein
le⸗
io⸗
nni⸗
do.
tini

pꝛobari nõ poſſet: at.j.de flu.l.j.S.fluminum.ᷣm Ja.de

are.facit quod no. C. man.l.ſi pꝛo ea.⁊ in auc.de equali.
dotium. S.illud. colla.viij.⁊ plene dixi in repetitione.l.ſi
conſtante.quia bic Ja.de are.loꝗtur imperfecte quantũ
ad intellectũ huius.l. ¶ Glo. op.vno modo ⁊ querit de
vno. Pꝛimo op. de peri.tu.l.j.Et reſpõde vt in glo.⁊ ibi
dixit glo.talem.ſ.ſubaudias pauperẽ de quo loqtur hec
l.⁊ ſacit ad hoc inſti.de excu.tu.ꝭ.iij. Item op.glo.de
l.ſuſpectus.⁊.l.ſuſpectum.S.ti.j. So.vt in glo. ⁊ facit iſti.
e. Fitem ꝓpter paupertatem. Querit glo. ꝗs dicai im
par oneri iniuncto: Et reſpõde. . in glo.
. . bi honoꝛis. quia fue/
Ed ⁊ milites.nt ſocij in bohore mi
litie. Ibi aduerſus. ¶ No.ꝙ qui pluribus iuri/
poteſt vti vno caſſato ex alio nõ vocatur. C Itẽ no.
ꝙ remoto pꝛiuilegio remanet quis in iure cõmuni: vt.j.
de adul.l.miles. S.ſexaginta.⁊.l.adminiſtrantes. .ſi.⁊.l.
ꝓpter.S. ſi. ⁊.j.de vulga.⁊ pu.l.ſfilius..ſi płes.ᷣm Ja.de
are. fac̃. C. de adul.l.iure mariti.⁊.l.auxiliũ.s.de mio.fa
cit.l.quotiẽs.j.de re.iu. Ibi cum reliquis ſubaudi qui ne
potes:als eſt in littera reliqui vero ꝗ cũ reliquis ⁊ nõ ha/
bes neceſſe ſubaudire. C Glo.oppo.vno modo ⁊ querit
de vna queſtiõe ⁊ inducit in ar.ad vnuʒ. ¶C Oppo.de.il.
j. S.j.iteʒ in vno de queſtio.glo.nõ ſoluit.Solu.yt ibi no.
Ad alias.ll.de quibus .. oppo.quia illud eſt pꝛopt᷑ deli/
ctũ ſuũ exquo non debet conſequi pꝛemiũ. ¶ Querit gl.
q̃ eſt honeſta miſſio? Rñ.vt in gl. ¶ Et inducit gl. in ar.
ꝙ appellatione ſilij non contineantur nepotes.⁊ eſt ra/
tio:quia iſta.l.indulget contra ius:⁊ ideo non extenditur
Fm Ja.-de are.j.de verbo. ſig.l.liberoꝛum. de quo plene
dixi.j.de lib.⁊ poſthu.l.gallus. .inſtituens.habetis quã
dam glo.que eſt ſuper verbo foꝛtioꝛ.que eſt interlinearis
obſcura.Et ideo cum dixit ex vna damnũ dicas ſcilicet ĩ
dicatur:quia cogitur eſſe tutoꝛ ſilij commilitonis. vel di/
cas ex vna damnũ ſcilicet ex parte pupilli ⁊ quod ſequi⸗
tur in glo.ex alia parte dicas ſcilicet militis qui vitat la/
boꝛem:quia non cogitur eſſe tutoꝛ niſi tm ſilioꝛum com/
militonie: ⁊ ſic cauſa cõmilitie eſt foꝛtioꝛ q; cauſa militie.
Iteʒ tex.ſacit ꝓ eo quod notat Guil.C. de epiſco.⁊ cleri.
auẽ.pᷣſbyteros.ſcilicet ꝙ pꝛeſbyter debet eſſe tutoꝛ ſilioꝛũ
compꝛeſbyteri ſm Rai. Ibi contra ad hanc rñũdet ꝙ hic
in militia ſeculari:ibi in militia ſpirituali. ſacit auẽ. gaʒa/
ros.C.de hereti.nam cum tm̃ excipiantur agnati vt pʒ ĩ
auc̃.pꝛeſbyteros.ergo in alijs ſecus.C Quero tamẽ a te
vſq; ad quẽ gradũ compellantur eſſe tutoꝛes agnatoꝛum
ſuoꝝ Guil.in auẽ.pꝛeſbyteros.tenet ꝙ vſq; ad quartum
gradũ diximus in auẽ.de ecc.ti.⁊ habes glo.oꝛdinariam
inſti.de excu.tu.S.idem in milite.
Als incipit qui numeꝝ.

Qui ignom inio ſe. J bi pꝛiuilegiũ.q; habẽ/

tur ꝓ nõ militantibus: quia ignominioſe miſſi ſunt. Ibi
filij.qꝛ habẽt pᷣuilegiũ in hoc vt alij milites eis tutoꝛes dẽ
tur quod pᷣuilegiũ in filijs iſtoꝛũ militantiuʒ ignominioſe
ceſſabit:⁊ hoc vult tex. C Glo.opp.vno modo ⁊ q̃rit de
vno. Pꝛimo op.de hac eadem.il.õ.ignominia.Sol. vt in
glo. ¶ Querit glo.nũqd ſilius militis dimiſſi abſq; igno
minia habeat excuſationẽ a tutelis:Et rñde vt in glo.vł
dicas ꝙ aut filij habẽt patrẽ viuuʒ in cuius ptate ſũt ⁊ tũc
trãſit ad eos pꝛiuilegiuʒ vt in cõtrario:ar.C.de epi.⁊ cle.
l.ij. in fi.vel dicas ꝙ etiã viuẽte patre aut ſilius recepit tu
telã patre nõ ↄſentiẽte:⁊ tunc ex ꝑſona patris nõ excuſat᷑:
aut ex volũtate paterna: ⁊ tunc pat᷑ videatur renũciare
pꝛiuilegio ſuo:⁊ ſic nulla cauſa excuſai jm Ja.de are.di/
cit ipᷣe ꝙ hic debet ĩtelligi de ſlijs illoꝝ ignominioſe miſſo
rum vt dixi ſuꝑ tex.de hoc an pᷣuilegiũ pꝛis trãſit ad fili/
os habes ꝑ Guil.in.d.l.ij. C. de epi.⁊ cle.⁊ dixi.C.de pꝛo
ſeſ.⁊ medi.l.magiſtros.li.x. U

(Qui olim Ibi danti ſilijs pꝛinatoꝛum. Ibi obli
L To *

gantur.ſi excuſationem competenteʒ
non pꝛoponant. ¶ Glo. op.vno modo de.l.j.S. ſinautẽ.
ð.eo. Et reſponde vt in glo.

— bit ad q
Quandoq; tempus. citenpus. adas

bẽt tũc excuſationẽ perpetuã vt dictũ ẽ. IObi militie.lʒ fue/
rit aſſũptus in maius tẽpus.xx.an. ¶ Querit gl. de vno
q̃ẽ rõ ꝙ nõ hñt iĩmunitatẽ niſi infra quinq; annos: Et rñ
de vt ĩ glo.qð nõ vẽ verũ:qꝛ hĩet tũc maius tẽpus ille q ẽ
abſolutus infra.v.annos q; ille qui ẽ abſolutus poſt ꝗn/
q; annos infra octo qui tm̃ vnũ vt in v. qui aũt poſt. ſᷣm
An. de piſis:⁊ hꝰ ſi tu habes in tex.ſicut ipe habuit vide
licet ꝙ ſi poſt qnquẽniũ anni excuſationẽ hHz. Nico.
(Q uES& Supꝛa dictü eſt de his ꝗ militãt ex ci/
Leun agute. uitatẽ romanã hic de his ꝗ in ciuitate

——

romana eã cuſtodiẽdo de nocte. Ibi militauerit.in toto
tꝑe qͥ fuerat elect m Bi. Ibi remiſſionẽ. etiã ſi cõpleue/
rit tẽpus ad qdð fuerat aſſũptus ſm Di. Ibi vacationeʒ.
alicuius tꝑis. IObi credit. vt ꝑ hꝰhẽat excuſationẽ. Ibi le
gionarius.i.ꝗ legitime militauerit. Ibi abſolut.ſ.cũ mi⸗
lite. Obi tutoꝛ.ſ.altius ꝗ ĩ eadẽ regiõe militauit. Op.
glo.vno modo ⁊ q̃rit de vno. Op.de.s.plane.Et rñ/
de vt in glo. ¶ Querit glo.nundd ſit licitũ rome moꝛari
qui eſt remiſſus cũ ignominia:Et rñdevt in glo.

ama Ibi teſtantur. hꝰqð ſequit. Ibi.ſ.

am autem. igrnominia ↄſtõnẽ coꝛpoꝛalẽ. Ibi
tutelis.i.a tutelis q̃ iigun ĩ vꝛbe. Ibi ꝗ militauit.ſ.finito
tpe militie ad qð fuit aſſũpt᷑.ꝑ enĩ ꝑfectionẽ ſigninicat.l.ij.
de adul.sS.ꝑfeciſſe.⁊.jĩ.de v.ſig.l.vꝛbana familia..ꝑnocta
re. C Glo.op. q̃tuoꝛmodis ⁊ q̃rit de vno. Pꝛimo op.
ꝙ ĩpuberi det᷑ tutoꝛ ⁊ nõ curatoꝛ:vt.S.de tute.l.j.Rñ.vt ĩ
gl. q ĩcipit ad litẽ.ſic ⁊ pubes appellani tã maioꝛ.xiiij.an.
q;.xxv.maioꝛ.ar.de cur.ſur.l.pe.⁊ qð ibino.ſac.j.e.l.nõ
ſolũ.S.libertus.⁊ qð ibi no.poſſes tñ rñdere ad ↄꝛiũ.ᷓl.
ꝙ cur.poſſit dari ĩpuberi vt ſupꝛa. C Op.gl.ad ſi igno

minia. C. de his ꝗ nõ imple. ſtipen.l.j.Et rñde vt in glo.

Op. glo.de.l.ſiue bẽditaria.de neg.geſ. Et ſolue vt in
gl. de h dicas vt hẽs ꝑ Di.S.de ſuſpec.tu.l.decreto.⁊ ibi
dicã. ¶ Op.glo.de.l.ꝗ olim. .ꝗ aũt.õ.e.Et rñde vt ĩ gl.
q̃ incipit hic nota.vlł dicas ⁊ meli ꝙ iſte.S loqĩ de eo qui
fuit electꝰvſq; ad certũ tẽpus ad militiã ⁊ cõpleto tꝑe hʒ
imunitatẽ ppetuã.ꝙ cõpleuit tpᷣs pʒ ꝑ vbũ ꝑ qð ꝑfectio/
nẽ ſigniſicat vt dixi ſuꝑ tex.pᷣma enĩ ſolutio glo.nõ ꝓcedit
qꝛ nõ plus dʒ operari ſictio qᷓ; veritas·j.de libe.⁊ poſth.
l.ſlio.S.ſi cer. pe.l.ſi filius.ſʒ q ſũt abſẽtes nõ ↄſequunt᷑ ex

cuſationẽ ꝑpetuã añ.xx.annos:vt ĩ.I.ꝗ aũt.ergo nec iſti.

Ad.ꝭ.qui aũt.rñdeas ꝙ ibi ĩ nocturnis hic in diurnis ſʒ
ea q̃ ibi ponit Bi.vel dicas ⁊ verius ꝙ ibi loꝗt vbi ante
tẽpus habuerãt cauſariã miſſionẽ:hic añ tẽpus pꝑfecerat.

¶QAuerit gl.q̃re pat᷑ nõ ẽ legitimi tutoꝛ iſtflij emãcipa/

ti: Et rñde vt ĩ glo.vides g' ꝙ gl.nõ ſirmat pedes vtrum
pat᷑ nãciſcaĩ curam legitimam ſilij puberis ſicut nãciſciiĩ
tutelam impuberis. gl.j.eo.l.amiciſſimos.s.lutius.tenet
ꝙ nãciſcatur curã legitimã. Cõtrariũ tʒ gl.inſti.de ſidu.
tu.in pᷣn. ⁊ de excu.tu.in pᷣn.⁊.s.de tu.⁊ cu.da.ab his.l.vẽ
tri.⁊ ĩſti.ðe cur.⁊ illud vt tenet Pe. in.d.ti.de ſidu.tu.⁊

QANa eE de hoc in.d.s.lutius.
¶ Queſitum Ibi ⁊ ſemel.ſ.tm. Ibi geſcẽte.i.ſini⸗

ta. Ibixurſus.quaſi dicat foꝛtiſcabitur ᷣnilegium vt ad
nullã tubelã vocentur fᷣm Ja.de are. Ibi ↄcurrũt ⁊ tute/
las ⁊ admiſtratiões depoſuerunt. Ibi auxiliant᷑.ſ.finita

tutela. Ibi habuerũt ⁊ ſũt ſinite. Ibi ſtati ſi nõ admiſtra /

uit ſm Di. vel aliter.ſi adminiſtrationeʒ nõ ſuſcepit. Ibi
autem quod eſt dictũ in tutela. Ibi emancipati:ar.qꝙ pat᷑
nõ ſit tutoꝛ ſui ſilij emancipati vt dixi.s.pꝛoxi.S.⁊.l.ami/
ciſſimos.Fʒ Ja.de are. Iſte.n.tex.nõ põt bene ad tutoꝛes

reſerri qꝛ tunc nõ eſſet legitimus tutoꝛ eius:inſti.de legi.
pa.tu.in pꝛinci.⁊ nota.j.e.l.ſiquis inter tres.omnes glo.
ſunt expoſitiue niſi qꝛ querit de duobus. ¶ Querit glo.
nũquid cõpellũtur plures ſimul ſuſcipe: Et rñde vt in gl.
CSecũdo quero pone ꝙ ſuſcepit vnã tutelã pᷣuati nũ/
quid compellitur ad aliã? Rñ.vt in glo.

Ibi moꝛtu.⁊ nõ erat ĩ actu ſʒ Di.
MDupillar eibipupillaris.moꝛtui poſt reuerſio

nẽ. Op.gl.de.l.officiales. C. de epi.⁊ cle. Et reſponde
„ vt in glo. Sn
. Ybi militauerit. expone
JYtribunns. .l. ꝓxima.in pᷣn. glo.
Blo. op.vno modo dernn Sol.vt in glo.
— tr. I. Ibi fuerũt.no. ꝙ quicũq; abeſt
( n On ſolũ ecauſa reipublice hʒ annuʒ poſt
euerſiõeʒ vt ad tutelas nõ voce::vt h̊ ⁊iſti.e. .qꝗ
aũt. Ibi depoſuerũt.q; in militia hũerunt ſʒ Di. Ibide
bẽt.nõ ꝙ aliqd ð iniũgẽdũ ꝓſicit qð nõ ꝓficit iniũctũ vt
hic ſic ecõtra:vt.j.e.l.ſpadonẽ.S.j.Fʒ Ja.de are.⁊.j.l./
xima. Ibi rectã. No.ar.S baruerios ⁊ apitoꝛes ꝗ accipi
unt certũ qd ꝓ qlibet miliari ꝙ ſi circueãt multũ ⁊ nõ va/
dũt ꝑ viã rectã ſʒ ꝙ debẽt ꝙ nõ debent hĩe ſalariũ ꝓ via
quã faciũt:ſj ꝓ ea quã facẽ debebãt ſʒ Ja.de are.ſac ad h
C.de nauiculł.l.ſi.⁊.S.ſiqs caut..l.ij..p.6.. Mico.

Ibi trãſmigrare.tene mẽti iſtũ tex.
(Gunt 7 alt CGl. op. duob modis. Pꝛĩo op.

de. l. pe. ð.de iuril.om.iu. Sol.trãſtulit ꝓbᷣo motu:hic ex
ↄceſſiõe ĩpatoꝛis.¶ Itẽ op.de.l.relegaſ.de.re.du.⁊ reci
ta gl.ad v.idẽ ſũt.nã v.alij.hẽt ĩplicare:vt.l.qdaã.So.vt ĩ

gl.q;ꝛ plib'modis põt ĩplicare vt gl. Querit glo.nũqd

ſit neceſſariũ vtrũq; intuenire: Etrñdet ⁊ bñ. ¶C Ex iſto
tex.no.ꝙ ſi pᷣnceps ↄcedat aliqd ex certa ſcia lʒ nõ dicat
nõ obſtãte.l.tñ ſufficit.tu hẽs ꝑ gl.in.l.fi.C. ſi õ ius vł vti.
pu.hẽs ↄꝛiũ iſti dicto.C.de aque duc.l.oẽs.li.x.⁊ ibi dixi.
Itẽ pᷣſtat iſta.l.ar.ʒ Guil.C. de epi.audi.l.ſicui.ꝙ ſi ali/
ꝗs erat monachus ⁊ fuit traſlatꝰ ad dignitatẽ epiſcopalẽ
ꝙ liberet ab onere monachat qð ẽ venĩ onẽ:ſecĩ honoꝛe:
vt.j.ad municip.l.municeps. Itẽ ĩducit᷑ ĩ ar.ad.q.qᷣtidia
nã.ſ.ꝙ deliquẽs ſact cleric poſt delictũ ꝙ debeat ↄueni/
ri coꝛã iudice eccleſiatico.nã vides h̊ ꝙ trãſlatio ſcã iuſſu
pncipis excuſat a tutela iã ſuſcepta.ad ̊ ſacde vaca.mu.
l. toꝛ.ibi vł ſiqs ſacerdotũ cc.⁊ ĩ. S.ſi poſt.⁊.l.his oneribꝰ.
F. quẽtl.eo.ti.S.ſiqs cau.l.ꝗ aũt.⁊.j.eo.l.iuriſperitos.⁊.l.

ſpadonẽ. fac̃. S.de arbi.l.nõ diſtinguemꝰ.S.ſacerdotio. ſa

cit ad hꝰ.j.e.l.poſt ſuſceptã.⁊.S.de li.ag.l.ſiue.S.plautia/
nũ In ↄꝛiũ fac.l.cũ qdã.ð.de iuriſdi.om.iu.⁊ de iudi.l.ſi⸗
ꝗs poſtea. ⁊.S.e.l.ij.ĩ pᷣn.⁊.j.e.l.tutoꝛ petitus.dic fᷣm Di.
aut ẽ certũ ꝙ ipᷣe faẽ ꝓpter delictũ:⁊ tũc nõ dʒ accuſari .
l.hos accuſare.ĩ pᷣn.j.de accu.de bo.eoꝝ.l.fi.ĩ fi.⁊.l.j.⁊ de
adulte.l.ſi maritꝰ..legis iulie.Aut ẽ certũ ꝙ nõ fecit ad
euitãdũ crimẽ:⁊ tũc dẽ excuſari:ita intelligas pᷣ allegata.
fac.l.hos accuſare.S.hꝰ bñſicio.de accu.aut ẽ dubiũ:⁊ tũc
aut ipe facit poſtq; ĩcipit ĩqri ðᷣ eũ ꝑ inꝗſitionẽ ſeu accuſa
tionẽ ⁊ pᷣſumit feciſſe ĩ fraudẽ:vt.d.l.fi.de bo.eoꝝ.aut nõ
erat accuſat qñ ipᷣe ſe fecit clericũ:⁊ tũc nõ pᷣſumit feciſſe ĩ
fraudẽ:vt.d.l.fi.de hac.q.hẽs ꝑ cano.in decre. in.c.j.de
