nis.h.d. ¶ Op.ſucceſſio hʒ vim ſolutionis:vt.j.

de ſideiuſ.l.ſi debitoꝛi.ergo pꝑimit ſilie ius ↄſolidatiõis:vt

nõ. in.l. in iſulã ĩ pn.S.e. So.ſucceſſio hʒ viʒ ſolonis reſpe
ctu ſuccedẽtis tm nõ alteri Fʒ Aʒo.hoc nõ ẽ verũ ꝑ.l.ſi ei
S. j.S.de euic.vñ gl.dic ꝙ hʒ viʒ ſolonis q;tũ ad ſuccedẽtẽ ⁊
ſideiuſſoꝛes ⁊ ad ceteras acceſſoꝛias obligatiões:q̃ſi dicat
nõ q;tũ ad ſiliã q̃ quo ad pꝛeʒ nõ ẽ acceſſoꝛia ĩmo eque pᷣn
cipalr debet᷑ ſibi ſiẽ pꝛi:lx hoc dic gl.ij.q eꝗparat pꝛeʒ ad ſi
liã duob reis:lʒ nõ ſit ꝓpꝛia eqparatio:vt.l.nõ ſolũ.s.e.
⁊ ibi dixi.Di vᷣo diẽ ꝙ ſucceſſio hʒ viʒ ſolonis qᷓ;tũ ad oẽs
ꝗqb põt ſolui:ſʒ pꝛi nõ põt ſolui ĩuita ſilia:vt.l.q boiem.S.
ſi gener. de ſolu.iõ e ſucceſſio nõ bʒ viʒ ſolonis.qð nõ pla
cet.ꝗd eniĩ ſi filia nõ hẽret cauſã ↄdicẽdi:certe tũc ſucceſſio
pꝛis hẽret viʒ ſolonis ſʒ eũ.qð ẽ ↄ iſtũ tex.dico ergo ꝙ ſuc

ceſſio hʒ viʒ ſolonis ex q̃dã fictione q̃ tũc demũ ĩducit qñ il

le q ſuccedit vult ex hoc euitare dãnũ:vt.d.l.ſi ei de euic:⁊
l.ſi debitoꝛi de fideiuſ.ſecꝰ ſi ex hͥ vellet lucrũ ↄſeq:vt.l.he
res a debitoꝛe.S.ſfi.j.de fideiuſ.⁊ ita ̊ nõ habet ꝓ ſol.⁊ ꝑ
hoc pꝛ pᷣuet filiã iuris ↄſolidationis:⁊ de hᷣ dixi in.l.ſi is ꝗ
ꝓ emptoꝛe.j.de vſuca.in illa.q.q̃ q̃ro q̃ſit cauſa ĩducẽde ſi

¶ Lutin ctiõis.dixi etiã in.l.vꝛãnius.jĩ.de fideiuſ.
utius. Qui petit illud qð reſtituturꝰ ẽ alti qᷓ; ei.

a quo petit dolo facẽ nõ vi.h.d. Pꝛimo ponit thema ⁊.q.
ſcdðo rñſionẽ.tertio rñdet cuidam obiectioni in Zaiũ.q̃rto
ꝓbat illud ꝑ reductionẽ ad ĩcõueniẽs.ꝗnto iuxta pᷣdicta
foꝛmat vnã.q.ſcða ibi rñdet.ttia ibi nec vlla.q̃rta ibi alio/
quin ꝗnta ibi ſʒ ⁊ ſi ex parte. No.ꝙ ſoluto mrimonio
moꝛtuo pꝛe actio de dote pſolidat᷑ in filiã.ſile.s.e.l.ſi mari
to.S.ſi volũtate. No.ſcdðo ꝙ etiã ſoluto mr̃imonio dicii
dos deberi marito.dixi.S.e.l.ſi pꝛ.C Itẽ no.ꝙ regla do
lo fac̃.hʒ locũ qñ illud petit ꝗs qð reſtituturus eſt eidẽ a q
petit:ſecſi ali. ¶ Op. genero nõ põt iĩputari cur pꝛeʒ nõ
ↄuenit:vt.l.ſi exne.S.de iur.do.ergo vĩ ꝙ a ſilia nõ poſſit
ↄueniri.Sol.gl.ꝙ h̊ pĩ exhẽdauit ſiliã ↄtẽplatione dotis

Solu. mal? noꝛ

x iõ ſilie legare vi:⁊ ſic ꝓpter volũtatẽ pꝛis iputat᷑ marito

qð als nõ ĩputaret᷑.Ex hac gl.no.ꝙ vba enũciatiua ꝑ mo
dũ cauſe ꝓlata ĩducũt diſpõnẽ etiã quo ad actionẽ. ¶ Sʒ
3 vꝛ.l.emptoꝛ.S.ſi ancilla.allegata in glo.⁊.j.de doli ex
cep.l.ñ.ĩ pᷣn. Rndeo ꝙ nõ ĩducit diſpõnẽ quo ad actionẽ
realẽ:vt in Sijs.rõ qꝛ nõ ẽ legatũ expᷣſſũ ſʒ tacitũ:ar.l.ſer/
uum fſilij.in ſi.j.de lega.j.ſʒ quo ad actionẽ ꝑſonalẽ iducit
diſpoſitionẽ: vt.l. pe.j.de col.bo.⁊ hac gl.lʒ tñ hec ĩſe ſint
vera:tñ in ꝓpoſito iſta ſo.nõ placet:qꝛ ꝑ illã cauſaʒ teſtõꝛ
vꝛ voluiſſe ſilie ꝓuidere ⁊ nõ marito:vt.l.ſeruo legato.S.ſi
teſtõꝛ.j.de lega.j.ſi ergo nõ puidit marito in aliquo non
potuit eũ grauare teſtõꝛ vt faceret eũ teneri: vbi als nõ te
neret:vt.l.ab eo.C. de ſideicõ.⁊.l.plane.la.ij.S.jj..de le.j.
vñ glo.ſoluit aliter ꝙ marito nõ ĩputaret᷑ cur pꝛem nõ cõ

uenit vt in ↄꝛio:ſʒ cur nõ ↄuenit hẽdes pꝛis:quos ↄuenire

põt:vt h̊. Op.ex glo.hic hẽtis duo.pᷣ ꝙ regula dolo fa

cit. hʒ locũ in eo ꝗ dʒ reſtituẽ.ſcdðo ꝙ nõ hʒ locũ in eo ꝗq dʒ

reſtituẽ alij ĩcõtinẽti. ¶ Ad pᷣmã op.j.vt le.no.ca.l.ſi.S.j
Rñdeo ꝙ regla dʒ itelligi qñ reſtituturꝰẽ eidẽ ĩcõtinẽti:ſe
cus ex iteruallo:vt in ↄtio.¶ Op.ad iſtud de.l.iſta in ſi.
nã mulieri dʒ dos reſtitui ex iteruallo:tñ ꝓ parte ſua nõ
dz ↄueniri.ſile.S.de cõdi.ob cau.l.ſi donaturꝰ.in ſi. Rñ/
deo qñũq; pars hʒ dilationẽ qᷓ miſerationis cauſa idulget᷑
ſolutioni:⁊ iſta dilatio nõ ipedit qn hẽat locũ regula vt ĩ
ↄꝛijs. Qñq; ꝗs hʒ dilationẽ q̃ reſpicit ipſã obligationẽ:⁊
tũc ĩpedit locũ habẽ regulã:vt.d.l.ſi.S.j.in fi.vt le.no.ca.
ꝓbat hec ſo.in.l.ſi cũ mulier in fi.s.de cõpen.¶ Op.qꝙ
dos poſſit ĩterim peti ꝓpter cõmodũ ĩteruſurij medij tem
poꝛis.nec ob.petẽti regula dolo facit.vt.l.j.C.ſi dos ↄſtã
te ma.⁊.j.re.amo.l.ſi mulier.S.rerũ.So.ea q̃ dixi hñt lo/
cũ in petitione nõ in repetitione.rõ qꝛ ille ꝗ repetit ex ali
qua iuſta cauſa vĩ quodãmodo dicẽ.vt tanq; ſpoliatꝰ re/
ſtituat᷑:vt.l.ĩterdũ.⁊ qð ibi nõ.in glo.de cõdi.indebi.⁊ in
regula iuris.q̃ dicit ꝙ fauẽdũ ẽ magis repetitioni q; aduẽ
ticio lucro.vñ cũ.l.j.C.ſi ↄſtã.ma.dos ſolu.ſu.⁊.l.ſi muli/
erꝗre.amo.loquani in repetitione fauel ei ꝓpter ĩteruſu
riũ medij tꝑis Iʒ hẽret dilationẽ mileratiõis cauſa:qð nõ
fieret ſi pncipalr peteret᷑:vt hac.l.in ſi.⁊.d.l.ſi donaturꝰ.
COp. ad regulã de.l.jS. redigũt.j.quoꝝ le. So. qdam
dicũt ibi in poſſeſſoꝛe h in petitoꝛe. Tu dic ꝙ ibi non erat
liqdũ an deberet reſtitui:⁊ iõ nõ hẽret locuʒ regula:ar.l.
fi. C.de cõpẽ.⁊ nõ.de doli excep.l.dolo.⁊.l.dolo de re.iu.
COp.ad ſcðam regulã ꝙ qñ ẽ reſtitutur alteri habeat
locũ regula dolo facit.vt.l.ſi donaturꝰin fi.de ↄdi.ob ca.
So.aut ille ꝗ petit reſtituturẽ alteri ꝗ reſtitutur ẽ ei a
quo petit᷑ ⁊ hʒ locũ regula:vt in ↄꝛijs: aut ille alius nõ ẽ re
ſtitutureia q petit᷑ ⁊ nõ hʒ locũ regula:vt h. Ex pᷣdictis
diſtingue bꝛeuiter aut opponii exceptio dolo facit qð pe/
tis qð reſtitutur es eidẽ:aut qdð reſtitutures alij. ꝛio ca
ſu aut nõ ẽ liqdũ:aut ẽ liqdũ.ſi nõ ẽ liqdũ aut ẽ reſtituturꝰ
eidẽ incõtinẽti:aut ex interuallo:aut erat dilatio q̃ reſpicit
obligationẽ:aut illa qᷓ miſerationis cauſa ĩdulget ſoloni.
⁊ hoc ſcdᷣo caſu aut loqꝗtur in petẽte aut repetẽte:vt ex p/
dictis pʒ. Scðdᷣo caſu pᷣncipali qñ reſtitutureſt alij:⁊ tunc
ant ille alius ẽ reſtituturꝰſibi a quo peti aut nõ:vt dixiĩ pᷣ
cedẽtibꝰ. Pꝛedicta vera in petitoꝛijs:ſʒ ĩ poſſeſſoꝛijs dic
vt no.ꝑ Di.in.c.dolo.⁊ in.c.ꝗ ad agẽdũ.ex de reg.iur.li.
vj. ⁊.l. q. C. de edic.di.hadri.tol.dixi plene in.l. nãaliter.S.
nihil cõe de acqui.poſ.

NXAX . Ex pacto aui materni dotem dãtis
() MUIS.: ſo. ma. actio qrit᷑ mulieri.h.d.¶ Nõ

ꝙ; ꝑ aſcẽdẽtes ex linea mr̃na nõ põt nobis queri
actio regulariter. ſile in.l.debitoꝛ in ſi q ad tre. ¶ Scðo
no.ꝙ ſiue ꝗs ſtipulet᷑ ſibi aut exneo ſiue exneo aut ſibi ſem
per ſtipulatoꝛ v adiectꝰ ad obligationẽ: eneus ad ſolu/
tionẽ: vt hic ⁊ in v.ſʒ dicẽdũ.ꝓbat in.l.j.S.ſᷣuus fructuari

us.j. de ſtip.ſer. ¶ Lertio nõ ꝙ fauoꝛe nuptiarũ ꝑ liberã

pſonã exv᷑neã qri actio mulieri vtilis ex ſtipulatione vt h ĩ

f. C Et aduerte diligẽter ad tex.ꝗ dicit maxime ꝓpter
affectionẽ ꝑſonarũ:q̃ſi dicat ſolus fauoꝛ nuptiarũ: ſufficit
etiã ſi affectio ꝑſonarũ nõ eſſet. Altimo no.ꝙ fauoꝛe
dotis ſi aligs ſtipulet᷑ ſibi aut mulieri:⁊ ſic alternatiue mu/
lieris ẽ ĩtegra actio vt hic.facit.l.vxoꝛẽ. S.teſtõ.jĩ.de leg.iij.
COp. ad pᷣmũ.ð.depoſi.l.publia. in pᷣn.vbi ꝑ pactũ ma
tris q̃rit᷑ filie. So.ibi nõ iõ qrũ ſilie qꝛ mi ei ceſſit:ſ̊ qꝛ pa
ctũ fuit ĩterpoſitũ ſuꝑ re ꝓpꝛia ⁊ ſic q̃rit cuilibet erneo:vt
l.pe.C. ad exhi.dixi in.l.ſtipulatio iſta.S.ſiqs ĩſulã.j.de v.
ob. C Op.ad idẽ de.l.ſi genero.C.de iure do.So.h̊ diẽ
gl. ꝙ ibi ꝑ aſcẽdẽtẽ ex linea pĩna q̃rit vtilis aſcẽdẽti etiaʒ ſi
nõ ſit in ptãte.ſile in.l.iureiur.S.ſi liberi.jĩ.de oꝑ.libe.dixi
plene in.l.qð dꝛ.j.de vb.obli. Ad ſcõm vo op.pᷣ qʒꝛ ſti
pulãti nõ q̃rit actio qꝛ ſi ꝑmittit ꝑſonã erneã ꝑſona ſua vi
det᷑ adijci ad ſolutionẽ:ergo ei nõ q̃rit᷑ actio:vt.l.ei ꝗ ita.
F. q ſibi. j. de v. ob. So.illud qñ ei ꝗ bmo adijcii ſtipulatio
poſſet q̃ri:ſʒ hᷣ filie q̃ri nõ poterat de rigoꝛe merito qꝛ ipſe
ſtipulatoꝛ videbat᷑ adiect' ad obligationẽ mulier ad ſolu
tionẽ:⁊ iõ q; de eqtate mulieri q̃ri põt vt in ſi.l.illa eadem

egtate mulier videbat᷑ adiecta ad obligationeʒ ſtipulatoꝛ

ad ſolutionẽ. Op.ad tertiũ no.de.l.debitoꝛ in ſi ad
treb. So. gl.ꝙ ꝑ exncuʒ ſtipulãtẽ põt q̃ri nobis actio eo
caſu quo nobis qꝗᷓrereĩ᷑ ſtiplłlone nõ iterpoſita: ſʒ hic ſi auꝰ
dediſſet dotẽ nulla ſtipłone iterpoſita qrereĩ actio mulie
ri:vt in.S.accedit.C.de re.vx.aci.ergo ſtipłlone ĩterpoſita
⁊c.no.hãc ſo. Cõtra hoc vꝛ caſus in.l.ſi ita ſtipulatus
S. griſogon.j. de v.obl.vbi lʒ ex numeratione põt nobis
ꝗ̃ri actio ꝑ aliũ nulla iterpoſita ſtipłone tũ ſi ſtipulatio in
terponit᷑ nobis nõ ꝗrit᷑. Itẽ hoc vẽ ð tex.hui.l.qꝗ diẽ hoc

eẽ fauoꝛe nuptiarũ: ⁊ iõ fm illa iura nõ vẽ verũ dictũ gl.ho

die aũt hoc vĩ determinatuʒ ꝑ.l.ij. C.ꝑ qs ꝑſo.no.acqui.

CAd eltimũ no. op. alternatiua poſita iter ꝑlonas ꝗbꝰ

acgrit᷑ reſoluit᷑ in oiũctã etià in pctibꝰ:vt.l.cũ qdã.C. de v.
ſig. Cũ ergo auus ſtipulet᷑ ſibi aut ſilie dʒ ĩtelligi i.ſilie ⁊ ſi/
bi. So. Fᷣm iülla iura nõ ꝓcedit ↄꝛiũ:vt.l.ꝓinde ĩ ſi.cũ.l.ſe.
de ſtip.ſer. hodie ꝓcedit.ſʒ rũde hoc ſpãle fauoꝛe nuptia
rũ.ſile in.d.l.vxoꝛẽ. S.teſtõ.j.de le.iij.Et ꝑ hoc dicebã ſe/
mel in.q.de ſacto eẽ᷑neus dedit dotẽ ⁊ ſtipulatꝰ eſt eã ſibi
reddiaut cui de iure debebit. Certe ex hac ſtiplone inte/
gra ẽ actio mulieris:qꝛ ꝑinde ẽ ac ſi dicat ſibi aut mulieri:
q; mulier ẽ illa cui de iure dʒ reddi:vt ĩ.S.accedit. ¶ Sʒ
qd ſi exneus eẽt ſtipulat ſibi ⁊ mulieri- Rñdeo crederem
tũc actionẽ q̃ri ꝓ parte ſibi ⁊ ꝓ parte mulieri:vt.l.ſi mihi
T titio.j.de v.ob. ¶ Quero qd ſi exneꝰ ſtipulat ẽ dotem
reddi ⁊ nõ dicit ſibi vel mulieri: Ar᷑ ꝙ ſit ſtipulat ſibi: vt
l.ſtipło S. ſiqs. . de v. ob. ¶ In pꝛiũ facit ꝙ fauoꝛe doſj.in
telligit᷑ ſtipulat dotẽ reddi cui de iure debuit.caſus ẽ.S.e.
l.poſt dotẽ.ſᷣm tertiã lec.gl.⁊ ſic ipſi mulieri qᷓrit᷑.dic ergo
aut eneus dedit dotẽ ⁊ non ſtipulat:vel paciſcit᷑ aliqd de
reſtitutione:aut ſuꝑ ea paciſcit.⁊ hoc ſcdᷣo caſu:aut paci/
ſcit᷑ ſimplłr reddi ſibi:aut ſimpłr mulieri:aut ſibi ⁊ mulieri
coplatiue:aut ſibi ant mulieri alternatiue:vt ex pᷣdictis pʒ
⁊T hoc in exneo:in pꝛe dixi plenei pon dotẽ. S. eo.
ð egatum qð nõ põt capi
Ai dotem. nõ ot in dotemn ombeia
ri.h.d. Quero exẽpluʒ quõ vxoꝛ cape nõ po
terit:Glo.ponit qñũ legauit mater ea que fũt affixa edi/
bus:vt.l.cetera.j.de le.j.qð non placet qꝛ tũc ſaltem eſti/
matio debeĩ:vt.e.l.S.ſi duobus.vñ pone exẽplum per.l.
apud iul.S.ſi.j.de le.j.

Abppellatione liberoꝛum con/
dotali. tinentur nepotes.hoc dicit.in
L nuit ꝙ ſi pactũ nõ fuiſſet interpoſitum non potu
iſſet retineri pꝛopter liberos. Et ſic facit ad.q.no. in.l.
dos a patre.C.eo.examinaui plene in.l.poſt dotem..e.
Itẽ no.ꝙ appellatione liberoꝛum contineni nepotes

Solu. matrimo.

qd aũt appellatione ſilioꝝ:dixi plene in.l.liberoꝝ. ðe v.ſi

gni. ¶ Itẽ no.glo.q̃ dicit ꝙ hoc pactũ valeat ſi mulier p/

decedat: ſec' ſi pdecedat vir. Et ꝑ boc v ꝙ opi. Mar. ſit

vera de ↄſuetudine nõ de iure.ſꝙ ſilia moꝛtua in mr̃imo
nio cũ liberis dos retineat᷑:ꝙ ſi ↄtingat virũ pᷣmo decedẽ
poſtea vxoꝛẽ viduã cũ ſilijs relictis ꝙ pꝛ ſilie vidue põt ab

illis liberis dotẽ repetẽ:qꝛ ↄſuetudo loꝗtur muliere dece

dẽte cõſtãte mr̃imonio.ſi ergo decedit eo ſoluto remanet
diſpoſitio iuris cõis:qð plene cram manl Cell pon dotẽ.
—e iue maritus excipiat
( c Mm mulier. de adulterio otvol lu
Lcret: ſiue criminaliter accuſet lenocinij exceptiõe
repellii.h.d. ¶ Nõ ex ſi.ꝙ rõ.l.⁊ mẽs.l.eſt ideʒ:vt no.ꝑ
Di. ex de re.iur.c.ſi.li.vj. ¶ Op.j.de adulte.l.ij.S.ſi pu/
blico.So.poſt nomẽ rei receptũ ĩter reos nõ repellit vir
exceptione lenocinij:vt ibi:añ ſic vt hic. C Op.replica/
tio turpitudinis nõ tollit exceptionẽ turpitudinis:vt.l.ij.
C.de ↄdi.ob cau.vbi in pꝛi turpitudinis cauſa melioꝛ eſt
cõditio poſſidẽtis. So.ibi agẽs illa ↄditione in ipſo libel/
lo obijcit reo turpitudinẽ reus excipit de pari cauſa tur⸗
pitudinis nec audit. actoꝛ replicat de pari cauſa turpitu/
dinis:qꝛ ſic replicaret illud idẽ qð poſuit in actione:ʒ hic
mulier füd auit itẽtionẽ ſuã ex ↄctu dotis:nõ ex turpi cau
ſa.vir excipiebat de turpitudine mulieris:mulier replica/
bat de turpitudine viri de quo in actione nihil erat dictũ.
Op. de doli exceptione.l.apud celſum.S. marcellus.
So.qñ ille ꝗ excipit certat de lucro tũc exceptio doli tol/
lii ꝑ replicationẽ doli:vt hic ⁊.l.viro.S.e.ſecꝰ ſi de damno
certaret vel vterq; eſſet in pari cauſa vt in ↄꝛio ſm Ja.de
are.⁊ alios doctoꝛes. Cõtra hoc vi.C.ſi mi.ſe ma.dix.l.ſi.
in pᷣn.vbiminoꝛ petit reſtitui ſe:qð põt eẽ etiã ꝓpter lucrũ
ſi ei obijciat ꝙ ſe aſſeruit maioꝛẽ:⁊ ſi dolo fecit põt replica
ri p eũ: qꝛ ad hoc fuit ĩiduct dolo aduerſarij. Rñdeo cõ
tra exceptionẽ doli nõ obijcit replicatio doli:ſʒ oſtẽdit do
lũ nõ fuiſſe.ſi enĩ dolo me ĩduxiſti:vt me maioꝛẽ dicerẽ ad
uerſus te nullus dolus ẽ cõmiſſus.Et pᷣdicta iducunt᷑ ad
q.exbãnit offedit exbãnitũ offeſus accuſat accuſaſ exci/
pit ꝙ nõ dʒ audirũqꝛ eſt exbãnitꝰ:vñ non põt hoc oppo
nere an admittat᷑ hec replicatio:? Aa.de are.dicit ꝙ nõ qꝛ
exbãnito dat᷑ deſeſio:nõ aũt alteri ĩpugnatio:vt.l.ſeruus
de accuſa. Pꝛo quo videt᷑ caſus ex de excep.c.dilecti.vbi
dicit tex.magis ꝓpꝛie.Sʒ pꝛo euidẽtioꝛ ĩtellectu hui.q.

op. ſic ↄtra Ja.de are.exbãniti ꝗ pñt ipune offẽdi pdunt

oĩa iura ciuitatis ſue:vt.l.amiſſiõe.S.de capi.di.⁊ no.per
Ja.de are.in.l.ex facto.S.ex facto.j.ad trebel.⁊ ſic cũ qli⸗
bet eẽt exbãnit ſtatuta ciuitatis ſue nõ vẽdicabũt ſibi lo/
cũ in eis. Rñdeo qꝛ iſtud ſtatutũ ꝙ poſſit ĩpune offendi
nõ eſt in bñſiciũ offẽdẽtis ſʒ fauoꝛe reipublicein odium ex
bãniti: vt.l.j.C.qñ lice.ſine iudi.vin.merito exbãnit vtii
aliquo bñſicio ex foꝛma ſtatuti:ſʒ dicit ꝙ talis act᷑ in taleʒ
cõmiſſus nõ ẽ delictũ. Op.ad idẽ foꝛtius nõne deter/
minatio Ja.de are.ẽ ↄtra ſolutionẽ quã mõ dedi:ꝙ qũ il
le qui excipit certat de lucro exceptio doli tollit᷑ replicatio
ne doli vt hic:ſʒ exbã nitus accipiẽs excipit vt ipſe non te⸗
neat᷑:⁊ ſic vt lucraĩ ipunitatẽ delicti: ⁊ ſic ꝑ replicationeʒ
doli dz repelli. Pone clari in ciuili exbãnito ꝗ agit exci
pit᷑ ꝙ nõ põt:qꝛ exbãnitus:⁊ ſic excipiens certat de lucro
an poterit replicari ꝙ ipſe ẽ exbãnitꝰ: Puto ꝙ nõ: ⁊ ſic
credo verũ eẽ dictũ Ja.de are. n illud qð dĩ ꝙ exceptio
doli:qñ certat de lucro repellii doli replicatione eſt veruʒ
ad merita cauſe qñ opponit᷑ exceptio doli:vt poſt lit.ↄte.
tũc tolleret replicatione iſta exceptio:vt in.c.iij. ex de ex/⸗
cep.⁊ ꝑ hãc.l.⁊.l.viro.S.e.ſʒ qñ circa ꝑſonã certat:tũc nõ
eſt qrẽdum de lucro. ¶ Pꝛeterea qñ opponit ad ꝑſonã
nõ põt replicari.rõ eſt qꝛ qñ cito te vt reũ ſtatim facio te
babilẽ reũ q;cito ad iudiciũ veneris ꝑ te vel ꝑ aliũ:ſed tu
nõ appꝛobas me vt actoꝛẽ.⁊ iſta ſũt yba Inno.in.c.cum

inter e de excep.pᷣdicta vera niſi actoꝛ eẽt familiaris vel

domeſticꝰ rei:vt ex de accuſa.c.nulli.⁊ ibi ꝑ glo.⁊ Inno.
¶QAQuero de vna.q.quã diſputauit dñs Ja.bu.pone q;
ſtatuto cauet᷑ ꝙ exbãnit nõ audiat᷑ nec in agẽdo nec ĩ de
fẽdẽdo.Exbãnit agit ↄ exbãnitum. icit ille tu nõ potes
agẽ dico ego:nec tu potes exciꝑe ꝗd erit dicẽdũ: Ja.bu.
in ſua diſputatione determinauit finalr ꝙ non põt excipe
vetãte ſtatuto ⁊ iudex de facto nõ põt ſupplẽ ⁊ ſic iudiciuʒ
ꝓcedit.Sʒ vidẽdũ ẽ an dictũ ſtatutũ valeat.ſ.ꝙ nõ audia
tur nec in agẽdo nec in defẽdẽdo: Certe non q; leges de
bẽt eẽ iuſte: vt. l. iij.S.de legi.⁊ deſẽſio ẽ iuris nãlis qð non
põt tolli:vt.l.vt vim..de iuſti.⁊ iur.⁊ nõ.s.ðe pac.l.pactũ
in glo.magna.⁊ ẽ tex.in.c.paſtoꝛalis de re iudi.ĩ cle. nec
põt facẽ vt iudex te iniuſte cõdẽnet.iõ dic ꝙ q̃dã ẽ defẽſio
volũtaria:vt qñ fit ꝓclama.ſiqs vult talẽ deſẽdere vel ſu/
ſcipe iudiciũ in ſe ⁊c.tũc iſta põt tolli ꝑ ſtatutũ.ſʒ deſẽſio ne
ceſſaria ꝑ ſtatutũ nõ vr poſſe tolli:vt ̊ tʒ Inno.in.d.c.cũ
ĩter. Mõ ad ꝓpoſitũ exbãnit excipiẽs ↄ̊ exbãnitũ põt ſa
cere cũ ſit neceſſaria defẽſio:⁊ ſic ꝓcedit iudiciũ:ſed dic qa
foꝛte hoc nõ vꝛ verũ.ſicut eniʒ reo denegatũ eſt exciꝑe:ita
denegatũ ẽ actoꝛi replicare.vñ ſicut vꝛ denegatũ reo ne ex
cludat actionẽ:ita vꝛ denegatum actoꝛi ne excludat exce/
ptionẽ:ergo q̃ rõne tu dicis ꝙ ꝓcedit actio:qꝛ deſicit ex/
ceptio:eadẽ rõne dicas ꝙ ꝓcedit exceptio: q;ꝛ replicatio
deficit. Rñdeo ꝙ nõ deficit replicatio:qꝛ nõ venit ad ex/
cludẽdũ:ſʒ ad detegẽdũ:qꝛ exceptio ẽ nulla feu excipiẽs ĩ
habilis:ſʒ certe idẽ dicet reus.nã exceptio venit ad decla
rãdã ihabilitatẽ actoꝛis.vñ vẽ ꝙ iudex ſimul reꝑiat q; nec
reus põt excipe nec actoꝛ agẽ:cũ nõ debeat plus ↄcedere
actoꝛi qᷓ; reo:⁊ ſic nõ ꝓcedit indiciũ. Quero de vna.q.
quã diſputauit Ja.bu.ſtatutũ ẽ ꝙ ſoluat᷑ certa gabella de
quolibet ↄctu:als ipſo iure nõ valeat ↄctꝰ.emi vnũ fuduʒ
ꝓ cẽtũ ⁊ tu vẽdidiſti nõ fuit ſoluta gabella ab aliqᷓ partiũ:
tu vẽdicabas a me dicẽs ꝙ ego nõ lolui gabellam ⁊ ego
te excipio:qꝛ tu nõ ſoluiſti põt ne hoc ſieri? Bꝛeuiter ille
doc.determinauit ꝙ exceptio doli nõ ſolũ tollit replicatio
ne doli qñ gꝗlibet ẽ in pari cauſa:vt hic ⁊ in.S.marcellus.
ſʒ qñ excipiẽs certat de lucro replicãs de dãno tũc ſec' :vt
hic ⁊ vt ſupꝛa dictũ ẽ. Et ex hoc ſeqꝗt᷑ ſi repeto a te füdũ
quẽ poſſides ego certo de lucro ⁊ tu excipiens de gabella
nõ ſoluta certas de dãno vitãdo:⁊ ſic nõ poſſũ replicare:
qꝛ nec tu ſoluiſti. Sʒ vĩ ĩ paũ caſus ĩ.l.fi.circa pᷣn.C.de
litig. ſj tenebã opi.quã tenuit ille. Nec ob.l.vl. C. de litig.
q; ibi rõ ẽ:qꝛ ille ꝗ agit nõ agit ad cõmodũ ſuũ ſ ad com/
modũ alteri.ſ..illiꝰ in cuiꝰ fraudẽ res ẽ alienata.pᷣdicta ſũt
vera qñ obiicit ĩter actoꝛẽ ⁊ reũ. Quero qd ſi obijciat᷑
iĩter partẽ ⁊ teſtẽ an exceptio ĩſamie õ teſteʒ ꝓpoſita tollii
replicatione:vt dico tu ꝗ excipis es ſiliter iſamis: Et glo.
dicit in. liij.S. lege iub..de teſti.ꝙ ſic.ſ̊ ſoꝛte Zꝛiũ eſt verũ.
nã ĩfamis nõ põt obijcẽ iſamiã alti ifami etiã his ꝗ ĩuiceʒ
hñt facẽ:vt.l.ĩ harenã.C. de ĩoſ.teſ.ſʒ teſtis nõ facit aliqd
pᷣncipalr parti:ſʒ adhibet᷑ vt facit ſidẽ iudici:ſʒ iudex ꝓpt᷑
ĩfamiã partis nõ hʒ maioꝛẽ ſidẽ teſte vili ⁊ ifſami.⁊ ita dicit
Inn.i ſili . c itellexim ex de adul.Sʒ otra hoc facit.C.de
heret.l.qm.Sʒ rñdeo iudei ⁊ hẽtici ſũt inimici ⁊ odioſi rõ
ne ſecte qð odiũ ceſſat iter eos.ſj iſames de qbꝰp̊ loquit ſe
tales ꝙ eis nõ dʒ ad hiberi ſides rõne ꝓpꝛij delicti ⁊ ppꝛie
malicie q̃ ita reſpicit aliũ ĩfamẽ etia eiuſdẽ iſamie ſicut nõ ĩ
. E ſamẽ:iõ eis nõ debet adhiberi ſides.
4 Eula. Marit nõ tenei de piculo nois ſi ſi/
piculpa iputari nõ põt. h.d. Op. j. de le. ij. l.
gai. So.ſʒ Pe.h̊ tradidit iſtr̃a ſingularit᷑ ⁊ expᷣſſe als in
gnãli ↄceſſiõe nõ venirẽt ĩſtra vt ibi. ¶ Op. de.l.ſi nomẽ
de hẽ vẽ. So.itelligas ꝙ h̊ nomẽ ſuit datũ ſimplr ĩdotẽ
ſecſi eſtimatũ q; tẽ ſacẽt emptionẽ ⁊ ꝑiculũ eẽt viri:vt.l. ꝛia
¶Op de. l. pꝓmittẽdo.S.ſi a debitoꝛe. C. de iu.do.ſo.aut
nomẽ dai ĩ dotẽ ⁊ hʒ locũ diſtictio pcedẽs.ſ.aut dal eſtiatũ

ö‚—

Solu. matrimo.

aut dat᷑ ſimpłr. Si vo nomẽ nõ dat in dotẽ ſed delegatut
viro:⁊ tũc aut loꝗtur de ꝑiculo ſubſiſtẽtis inopie tempoꝛe
delegationis:⁊ diſtinguit᷑ vtrũ vir fuerit ſciẽs vel ignoꝛãs
vt ĩ.d. S.ſi a debitoꝛe.aut loꝗtur de ꝑiculo ſubſequẽtis ĩo
pie ⁊ ꝑiculũ ẽ viri ſinpirzer. pupilliGiif de ſolutionib.
D i pᷣdiũ eſtimatum in dotẽ datũ ſine
Gundus. alpn euincat᷑ nõ debet᷑ eſtimatio mu/
lieri.h.d.⁊ ſubtilis.S.ẽ. ¶ Op.ꝙ dolus pãais nõ noceat ſt
lie:vt.l.apud celſũ.S.de auctoꝛe de doli excep.So.glo.qꝙ
hoc iõ q; hʒ cauſã lucratiuã ſilia nõ ibi ⁊ nõ hoc.nã łʒ ti/
tulus dotis dicat᷑ ex cauſa oneroſa:vt de ac.⁊ ob.l.ex ꝓ
miſſione.tñ illud ĩtelligii ex parte viri:ſʒ ex parte mulieris
ꝓ qua dos dat ⁊ ſic dotẽ lucrat᷑ dicii titulus lucratiuus:vt
l.fi. S. jj de his qᷓ ĩ frau.cre.⁊ ita ĩtelligii iſta gl. Op. C.
de iure do.l.auia.⁊..de pac.l.reſcriptũ.S.ſi pactũ.⁊.ð.de
euic. lI. vẽdicãtẽ. Glo.dicit intelligo iſtã ſm illas.ſ.ꝙ ſit in
electione viri vel agẽ de euictione ↄtra hẽdes ſoceri vłex
cipere ptra mulierẽ vt hic:qð nõ placet nr̃is doc.nã ↄſtã
te mr̃imonio poſſet agẽ vir de euictiõe:ſʒ eo ſoluto nõ age
ret enĩ ad cõmodũ mulieris:ſʒ ipſa nõ poſſet agẽ cũ cauſã
lucratiuã hẽat vt dictũ ẽ ergo nõ põt cõqueri:vt.l.ariſto.
de dona.nec aliꝰꝓ ea facit.s.de cõdi.ob cau.l.ſi donata/
rius in fi.⁊ ſic tenebat Ja.de are.⁊ ſic ſubauditio glo.nõ ẽ
bona. Op.dolus pꝛis nõ dʒ nocere ſilie:vt .de carbo.
edic.l.ij.S.ij. So.vt nõ.in.l.diui ſres.j.de iure patro.⁊ ꝑ
Di.in.c.nõ dʒ aliqs ex᷑ dere.iur.li.vj.ſʒ q;tũ ad ꝓpoſituʒ
hic dolus pꝛis nocet ſilie ſicut dolus cuiuſlibʒ exnei a quo
ꝗs cauſã lucratiuã haberet:vt.l.apud celſũ.S.de auctoꝛe
de doli excep. Querit Di.ꝗd ſi ↄſtãte mr̃imonio vir
egit de euictiõe ⁊ obtinuit an tenet᷑ reſtituẽ mulieri:Et di/
cit ꝙ ſic:vt.S.de iure do.l.nõ ſolũ.⁊.l.quotiẽs.diſtinxi ple
ne in.l. pꝛetoꝛ.S.j.de bo.auc.iudi.poſ. ¶ Vltimo Ja.de
are.no.iſtũ tex.qꝗ dicit ait eniʒ ꝓpterea ſe non teneri ⁊ ex/
ponit glo.ſ.de euictione.vel dic.i.nõ repelli exceptione.
Et ſic no.ꝙ ille q exceptione repellit dicit teneri ad nõ pe
tẽdũ.⁊ facit.l.ſi vnꝰ S.pact ne petẽt..de pac.⁊.l.vbi pa/⸗
cti. C. de trãſac.Et ꝑ hoc ipſe ĩducit ad.q.mulier põtre
nũciare ſm iura ffoꝝ.⁊.C.iuri hypothecarũ.vt.l.iubemꝰ.
⁊.l.etiã.C.ad velle.ſʒ im iura auẽ.mulier nõ põt obligari
ꝓ viro:in auẽ.ſi mulier.C. ad velle.ſʒſi renunciat obligaĩ᷑
ad nõ petẽdũ ꝓ viro:ergo vʒ ꝙ hoc nõ valeat ⁊ hoc cõce
dit Ja.de are.ꝙ qñ vir nõ hʒ bona ꝙ talis renũciatio ſi
bi nõ p̃iudicet qꝛ ꝑ hoc ĩpedit᷑ petẽ:ſed ſi illa bona habẽt:
qð tene mẽti.Idẽ tenet Di.in.l.ſi pig.j.de his qĩ frau.
cre.? Ja.de bel.in auẽ.vt ĩmobilia añ nup.S.ſi als pᷣmo.⁊
hec ſufficiãt in iſto.S.
Fundus eſti

eſtimatis reb us. mat tali eſti
matione q̃ nõ facit emptionẽ põt alienari mulie
re volẽte.h.d. ¶ Op.hec.l.videt᷑ etiã loꝗ in rebus mobi
libus:qdð apparet dũ dicit᷑ que vo nõ extarẽt.nã ĩmobilia
nõ pñt de facili nõ extare ſʒ mobilia ĩdiſticte poterãt alie
nari iſto caſu:vt.S.e.l.j. So.fateoꝛ ꝙ poterũt alienari: ſʒ
ſoluto mr̃imonio pñt ꝑ mulierẽ reuocari:vt.l.in rebꝰ.C.

de iure do. Op.h̊ inuit ꝙ res dotales pñt alienari vo

lẽte muliere:nã talis eſtimatio nõ facit deſinere rẽ eẽ do/
talẽ:vt.l.ꝙ ſi fũdus..de fũ.do.⁊.l.ſi ĩter.⁊.l.dotalẽ.C. de
iure do.⁊ ſic eſt ↄtra.C. de rei vxo.act.l.jS.ſʒ cum lex.⁊ ĩ
ſti. qui.alie.non licet in pᷣn. Sol.qdam ex tex.qui hic dicit
neq; volẽtis ⁊c.ſubaudiũt maxime.⁊ iſtam tenet Di.Alij
dicũt ꝙ iſta eſtimatio lʒ nõ facit emptionẽ ſacit tñ vt poſſit
alienari volẽte muliere:vt.l.ñi.ð.de pac.ðo.⁊ iſtã tʒ Pe.
qð eſt notãdũ. ¶ Op.in auẽ.vt imobi.añ nup.do.S.j.po
ſita.C. ad velle.auẽ.ſiue a me.Glo.dicit ꝙ ibi dos eqpara
tur donationi ꝓpter nuptias quo ad cetera:non aũt quo
ad ꝑmittẽdũ alienationẽ:nõ eni hodie ꝑmittit pluſq;ᷓ oli.
CAuero dixim.S.an vir poſſit alienare volẽte muliere:

¶ Quero an mulier poſſit alienare fũdũ dotalẽ volẽte vi
ro: Ja.de are.dicit ꝙ ſic ꝑ.l.pᷣdiũ.C. de iure do.a ↄꝛio ſen
ſu ⁊ ibi ꝑ Ci.iõ q; ipſe tʒ ꝙ dos põt ſolui mulieri cõſtante
mr̃imonio:vt dixi in.l.ij.in pᷣn.S.e.vñ eoipſo ꝙ vir ꝑmittit

mulieri ꝙ vẽdit videt᷑ ſibi ſolutũ.Sʒ certe illã opi.repᷣhen
di in. l.ij.S.e.Ad.l.ſi mulieri.qð vẽdit videt ſibi ſolutum.
Szʒ certe illã opi.repᷣhẽdi in.l.ij..e.Ad.l.ſi pdiũ.reſpon
deo ꝙ ibi nõ debet ſumi ar.a cõtrario ſenſu: qꝛ reſultaret

pꝛauus intellectus.
Stimat Seipſaʒ ſũmat. ¶ Quero ꝗd
Slmate. ſi añ mr̃imoniũ res eſtimate in
dotẽ date deterioꝛent cu piculo deterioꝛani: Rñ
eo: vt. l. plerũq;.S.ſi añ.S.de iure doʒ.
BDos indebite reddita condicit᷑.
itus b.d. pſequere hanc.l. vt in glo.
què bene dicit.
fili Pꝛimo ponit vnum dictũ cõmuni
— IO. ter in pꝛe ⁊ filio. Scðo in fſilijs im̃

— . . . . , „ „— — . — .
tollit tres dubitationes.Tertio in pꝛe tm̃ tollit vnũ dubi/

um.Quarto in ſilio tm̃ tollit aliud dubiũ.ſcða ibi nec in
tereſt.tertia ibi at ꝗn.q̃rta ibi ac ſi cũ ſilio. ¶ Ex pᷣma par
te no.ꝙ ſi ſiliꝰ recipiẽs dotẽ tenet᷑ ĩſolidũ:pꝛ vo de peculio
vt. l.ſi cũ dotẽ. S. trãſgrediamur.S.e. ¶ Op.de hac eadeʒ
l.vbi filiꝰ nõ exigit ĩſolidũ. So.tenet᷑ iſolidũ reſpectu ſub
ſtatie obligationis vt hic in pᷣn.ſʒ ↄſiderata efficacia exa/
ctionis nõ exigit:niſi q̃tenꝰ facẽ põt vt in ſequẽti reſpõſo.
Venio ad ſcdðᷣam partẽ.Ex q nota pᷣmo ꝙ nõ ĩtereſt ſi
ue res extet ſiue nõ.Cõtra.S.de peculł.l.in boneſidei⁊ cõ
mo.l.iij.S.ſi ſlio. So.qñ cõuenit᷑ ſilius nõ intereſt vt hic:
ſec' qñ ↄuenit᷑ pꝛ vt in ↄꝛio.ꝓbat in.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi.S.eo.
Et iſtud facit in ar.ad.q.maritꝰ habuit in dotẽ domũ:q/
rit᷑ an ſoluto mr̃imonio dʒ eã reſtituẽ:ſi nil aliud hẽat:vel
debeat ↄdẽnari q̃tenꝰ facẽ põt:Di.dicit ꝙ hic vꝛ caſus ꝙ
debeat ↄdẽnari q̃tenꝰ facẽ põt dũ dicit:ſiue res extẽt ſiue
nõ: qð ẽ verũ ſine dubio ſi maritꝰ ↄueniret᷑ actione ꝑſona
li:ſʒ ſi actione in rẽ:tũc eſt dubiũ ꝑ.l.nẽſẽnius.S.pe.de re
iudi.⁊ GOuil.tenet q; qũñ vir ↄuenü reali nõ habeat bñſici
um vt nõ exigai:niſi q̃tenꝰ facẽ põt:q;ꝛ ↄuenit vt glibet ex/
neus poſſeſſoꝛ ꝑ illã.l.nẽſẽnius.S.pe. Ita no.ipſe in.l.ꝙ;
noĩe.S.de cõdi.ĩde.dixi in.l.maritũ..e.ꝓ hoc vꝛ calus in
l. etiã. S.Iʒ.ver.ſiliꝰ.S.e.vbi ſi dolo mariti res dotalis ĩteri

it tenet᷑ iſolidũ ſ paria ſũt quẽ poſſidẽ vel dolo deſijſſe poſ

ſidere ergo ⁊cc. Quid dicemPꝰ: Rñ.ꝙ ſi logmur de alia
re vxoꝛis:q ad virũ ꝑuenit ſi ↄueniat᷑ vir rei vẽdicatione ꝓ
cedit opi.Guil.ſine dubio. Si vo loqmur in re dotali:tũc
Fm iſta tꝑa mulier nõ poterat vẽdicare:qꝛ in eã nõ tranſi
bat dñiũ:vt.l.ſi cũ dotẽ. C. de iure doſ.dixi in.l.ſi moꝛa..
e. Gl. tenet in. l.ſi a filia. S.e.in.S.j. Hodie vo mulier põt
vẽdicare:⁊ ꝑ.l.in rebꝰ.C. de iur.dot.Sʒ aduertẽdũ eſt ꝙ
tũc opʒ agẽ vt vxoꝛ de neceſſitate hoc habeat in iudicium
deducẽ ꝙ vxoꝛ fuerit:⁊ ſic nõ agit vt qlibet exneꝰ.Et ſic ſu
ſtinẽdo Di.hoc caſu poſſet vir habẽ bñſiciũ ne exigaĩ᷑ vl/
tra qᷓ; facẽ poſſit.ꝓ quo eſt hec lex.Nõ ob.l.etiã.S.lʒ.qa

ibi /ꝓpter dolũ graui punũ q; ſi poſſideret. Nota etiã ex
P G puni ꝙ; n p

hac ſcdᷣa parte ꝙ filiuſta.tenet᷑ inq;tũ facẽ põt de peculio.
Op. S. de pecul.l.ſiqs cũ filio. So.ibi cõueniebat᷑ alia
actione q; de dote ᷣm glo. Venio ad tertiã ⁊ ad q̃rtaʒx
partẽ ſimul.Ex ꝗbꝰ no.ꝙ qñ pẽ ↄuenit de peculio deduci
tur es alienũ:⁊ qð ſibi ⁊ ſuis debet᷑.ſʒ qñ ipſe ſiliꝰ ↄuenitur
nil deducit᷑. Cõtra hoc op.qꝛ hoc nullius effectẽ.naʒ
pꝛ ſtatim cũ videbit ſiliũ ↄdẽnari adimet ſibi peculiũ:⁊ ſic
mulier nil ↄſeqtur:vt.l.q; tuberonis.S.fi.cũ.l.ſe.s.de pe/
cu. Rñdet gꝗl.ꝙ imo ꝓfſiciet ad tria. Pꝛimo q; põt pꝛ cõ
ueniri actione in factũ qð pᷣus nõ poterat.Scðo ꝙ ſilius
faci ſui iuris poterit ex hac ſnia ↄueniri: nec exigent alie
ꝓbationes qð nõ.qꝛ ſentẽtia ↄtra ſiliũſa.habet executio/
nem paratam cõtra eüdem ſactũ ſui iuris. Tertio ꝓdeſt

Solu.matrimo.

dicit glo.qꝛ currũt vſure centeſime poſt q̃drimeſtre tpᷣs ⁊
hoc verũ ſi pꝛ adimat.ſinaũt nõ adimeret:tũc fieret execu
tio in peculio vt hic dicit glo. Ex hoc vltimo hẽs ꝙ ſilius
ↄdẽnat.Itẽ ꝙ exxecutio ſit ⁊ ſit in peculio.¶ Cõtra hoc
op.ꝙ ſiliꝰ ↄdẽneĩ ⁊ exigai ĩſolidũ:vt.l.ſi dubitet..ſilius.
j.de ſideiuſ. So.ſpãlis caſus ẽ hic q; filꝰ nõ tenet᷑ vltra vi
res peculij.ſile in.l.ſ filꝰ de iudi. ¶ Op.ꝙ executio dit/
ferri dʒ in ts exñtie ſui iuris: vt.l.ſi minoꝛ.S.ſi ſeruꝰ. ⁊.l.
iij. S. ̊ vtrũ. ibi ẽ qdã ⁊cc. ⁊ ibi nõ.S.de minoꝛi.So.dico ſu
ſtinẽdo glo.qꝙ exccutio nõ ſit in ꝑſonã ſilij durãte pꝛia po
teſtate vt ibi:ſʒ in peculiũ ſic vt hic.vitas ẽ ꝙ etiã ĩ ꝑſona
filij ſit executio. qð apparet:qꝛ põt cedẽ bonis:vt.l.pe.C.
q bo.ce.poſ.nõ eniʒ ẽ neceſſaria ſilio ceſſio bonoꝝ:niſi poſ
ſit capi in ꝑſonã.vñ pᷣallegate glo.nõ ſũt vere:⁊ eã repᷣhẽ
dit Ri.mal.põt ergo ſieri executio durãte pꝛia ptãte in ꝑ
ſonã ⁊ in peculiũ vt dictũ ẽ. ¶ Op.ꝙ pꝛ ꝗ tenet᷑ de pecu
lio tenet᷑ vt fideiuſ.jctꝰ:vt.l.cũ ſili in pᷣn.j.de vobli. ſʒ ĩ ſ
deiuſſoꝛe ↄctꝰ nõ ſit executio:vt plene dixi in.l.j.iudi.ſol.
ergo in pꝛem nõ poterit ſieri executio qdð ſieri põt capien
do peculiũ. q̃re Pe. dicit ꝙ nõ ſiet p modũ executionis:ſʒ
agẽdo ↄtra pꝛem de peculio qdð ẽ ↄtra iſtũ tex.nꝗ tũc pat᷑
deducẽt qð ſibi ⁊ ſuis debet᷑. Dico ergo ꝙ pꝛ nõẽ ſolũ ſide
iuſſoꝛ ctus:ĩmo ẽ vt ſideiuſſoꝛ iudicij:vt.l.iij..idẽ ſcribit
de peculio. Jõ poterit in eũ ſfieri executio: vt.l.j.iudi.ſol.
Pꝛeterea pꝛ ⁊ ſili tenent eadẽ actione:vt.l.iij.S.cui eon
gruit. S. de pecul. C Itẽ op.ad glo ꝙ pꝛ nõ poſſit adimẽ
peculiũ:vt.l.fſũma cũ rõne.s.de pecul.So.itellige ꝙ hic
bona ſide ademit. ⁊ ita ſẽtit Ja.de are. Ad pᷣdicta de exe
cutione fida ĩ peculio facit.S. de noxa.l.⁊ ſi ↄdẽnat.q̃ lex
hʒ glo.no.q̃liter in peculio aduẽticio ſiet executio ↄᷣ pꝛeʒ.
CAltimo Bi.ĩducit ad qõnẽ marit habuit in dotẽ vnã
domũ ⁊ ſoluto mr̃imonio nihil hẽbat an debeat reſtituere
domũ vel ſit ↄdẽnãdus inqtũ facẽ põt:DOe qua.q.dic vt
S.dixi in eadem.l.cc. 3
3. In exactione inq;tũ ꝗs facẽ põt
Aritus. nõ ſit deductio eris * nl in
— dongto.

7

„₰ HBiro reſtituẽte dotem
GS WUMm mulier. debet a muliere caueri
.Stipulatio ge
Igs ſic ſtipuletur. cralo reſei
ad oẽm caſũ ſoluti mrimonij.h.d. ¶ Op.ĩ auẽ.

de nup. S.qſᷓ̊ ⁊ captiuitates. So.hodie ꝑ captiuitateʒ nu/
ptie nõ diſſoluunt.¶Op.qꝙ moꝛs ciuilis nõ eqparet᷑ nã
li:vt.l.ex ea parte·S.in iſulã.j.de vb.obli.So.vt ꝑ Di.in
l.ſi cũ dotẽ in pn..e.dixi ĩ.l.gallus.S.⁊ qd ſi tãtũ.de lih.⁊
poſthu. C Quero aligs ẽ ſtipulat ſibi dotẽ reddi in oẽʒ
caſũ reſtituẽde dotis. Iſta ſtipulatio ẽ gnãlioꝛ qᷓᷓ illa de qᷓ
hic dã: qꝛ põt etiã euenire caſus reſtitutionis dotis ↄſtãte
mr̃imonio vt ꝓpter iopiã an tũc poterit repetẽ: Puto ꝙ
nõ:q; ꝓpter inopiã nõ dẽ dos vere reſtitui cũ remanet vt
deſeruiat oneribꝰ mr̃imonii:vt.l.vbi.C. de iure do.ſ̊ ſi eſ
ſet ali caſus reſtituẽde dotis vere:vt ſi vxoꝛ debẽt ſepara
ri a viro ꝓpter foꝛnicationẽ viri in ꝙ dicũt iura canoni/
ca tũc foꝛte illi ſtipulatoꝛi cõpeteret actio ex ſtipulatu.
4 VAſufruct in dotẽ dat ĩ re/p

C Sufructu. pꝛia mulieris ſibi ⁊ heredi re⸗

AAſtituit facto diuoꝛtio:in re vo mariti ſibi dũtaxat
in aliena vo cõmoditas ꝑcipiẽdi fruct ſibi ⁊ hẽdi dʒ reſti
tui.h.d. Diuidit᷑ in partes qnq;. Pꝛimo ponũt vnũ dictũ
in quo ſimpłr dẽ vſufructũ mulieri ⁊ hẽdi eiꝰ debẽ reſtitui
vſq; ibi:qð an ſit verũ. Ibi ſcðᷣa in q̃ qð eſt dictũ de here/⸗
de reuocat in dubiũ vſq; ibi:ſi cũ hẽdẽ. AIbi tertia in q̃ de/
clarat qñ mulier dedit in dotẽ vſufructũ ſũdiꝗ erat mari/
ti vſq; ibi:ꝙ ſi fũdi.ꝗbiq̃rta in q̃ ponit aliud dictũ quãdo
mulier dedit ĩ dotẽ vſufructũ fũdi ꝗ erat mulieris ⁊ durat

—

eius neq; alienauit vſq; ibi:ſi vo alienata. Ibi ꝗnta in q̃ p

ſegꝗtur duo cõitcr.ſ. qñ dedit in dotẽ vſuſructũ fudi mulie/
ris ꝗ nõ durauit ei ſʒ alienauit.vel ſi dedit in dotẽ vſuſru
ctũ fũdi alieni vſq; ad finẽ. Et iſta vltima pars diuidit in

duas: qꝛ ᷣmo loqtur de reſtitutione qᷓ ſit mulieri. Secũdo
de reſtitutione q̃ fit hẽdi eiꝰ.ſcda ibi nã ⁊ ſinge.⁊ dubietas
huũ.l.ẽ ſpãliter in hac vltima parte:q; vſufruct nõ põt
cedi ⁊ ſi cedat ſinit:vt.l.ſi vſufruct..de vſufr.⁊ ĩſti.de vſu

fruc. S.ſini. C Et ex hac diuiſione hẽs caſũ in terminis
clarũ. Olo.pᷣma fuit additio ⁊ ponit caſũ ⁊ in qabuſdã nõ

bñ dicit:vt . dicã.recito ergo pᷣmo aliã glo.¶ Opp.ego

dixi diuidẽdo ꝙ pᷣmo ponit᷑ vnũ dictũ ſimpłr. Cõtra ĩmo
loqtur limitatiue in füdo ꝗ nõ erat viri neq; vxoꝛis. So.
glo. ꝙ nõ apparet cui erat fũdus tꝑe dationis in doteʒ:

⁊ iõ illud diuidit poſtea in qᷓ̃tuoꝛ caſus.Scda pars nõ hʒ
ʒↄꝛia. ¶ Venio ad tertiã partẽ ⁊ op.ei ꝗ eſt dñs non põt
ocedi vſufruct cũ res ſua nemini ſeruiat:vt.l.vti frui.ĩpᷣn.
ʒ.ſi vſufruc. pe. Rñdeo apud mulierẽ erat vſufructus foꝛ/
malis.cũ ↄcedit viro dño ꝓpꝛietatis dẽ eẽ cauſalis:⁊ cum
reſtituit mulieri ĩcipit de nouo eẽ vſufructꝰ foꝛmalis.⁊ vi/

de glo. qᷓ ĩcipit ſi ſoꝛmalis ⁊c.q̃ bñ dicit ꝙ ſtati qũ eſt apud

mulierẽ mutat᷑ de foꝛmali i cauſalẽ. C Et hoc ſacit ad.q.

ſi hñs actionẽ directã ꝓſeqᷓtur vtilẽ:an poſſit illã vtilẽ itẽ⸗

tare: Et dic ꝙ nõ:ar.huł.l.⁊ qð dixi in.l.ij de ach.⁊ obli.
AUAenio ad q̃rtã partẽ ⁊ op.ſi mulier ẽ dña ſibi nõ põt
reſtitui vſufructꝰ:vt pᷣalle.l.vti frui. Rñdeo ꝙ ĩ eã nõ trãſ
fert᷑ ſoꝛmalis:ſʒ ĩcipit eẽ cauſalis ¶ Venio ad ꝗqntã par
tẽ ⁊ op.⁊ v ꝙ vſufruct nõ poſſit cedi:vt ĩſti.de vſufruc.S.
finii. So.dico ꝙ hic nõ cedit᷑ ei vſufructus ſʒ cõmoditas
vtẽdi ⁊ fruẽdi.ad qð facit.l.neceſſario.S.ſi.de ꝑi.⁊ cõ.rei
ven.⁊ boc hẽs.s.de pac.l.ſi tibi.S.pactũ. ¶ Op.qꝙ ſit aliꝰ
modus reſtituẽdi.ſ.ꝙ locet vel vẽdat mulieri vno nũmo:
vt.l.ſi vſuſfruc.S.de iure do. So.ſateoꝛ ꝙ illud remedium
qð hic deſicit ſupplet᷑ ꝑ illã.l.¶ Op.ad ſi.ꝙ nõ debeat re
ſtitui hẽdi:qꝛ vſufructꝰ moꝛte ſinit:vt.l.coꝛꝛuptionẽ.C.de
vſufruc. So ſi mulier fuiſſet vyſufructuaria fateoꝛ ꝙ ad hẽ
dẽ no trãſiret:qʒ hic marit erat vſufructuari :tñ qꝛ hoc
erat cõtẽplatione mulieris cõmodũ qð ꝑcipit dʒ reſtitui
mulieri ⁊ hẽdi e. ¶ Quero qd ſi mulier dedit in dotem
vſufructũ fũdi ꝗ erat viri ſ nõ durauit q; alienauit:Glo.
j.magna dicit iſtũ caſũ eẽ in tex.⁊ eẽ idẽ ſicut qũ mulier de
dit in dotẽ vſufructũ fũdi ſui quẽ alienauit qð non placet.
Iſte enĩ caſus nec in tex.ẽ nec eẽt vera deciſio qꝛ ſi mulier
dedit in dotẽ vſufructũ fũdi ꝗ erat viri ⁊ ipſa mulier erat
vſufructuaria nõ fecit fructuariũ virũ.vñ ad hẽdẽ mulie/⸗
ris nihil trãſit vt hic in tertia parte.l. ¶ Quero an vale
at vẽdito vel locatio vno nümo: Ci ponit in.l.maritꝰ. C.
de ꝓcu. ⁊ Pe. hic glo. tãgit in.l.ſiqs añ.j.de acq.poſſ.⁊
ibi plene dixi. ¶ Altimo ex hac.l.collige diſtinctionẽ ꝑ
te. C Quero ex glo.res emphiteotice ſuerunt date viro

in dotẽ ⁊ ei reſoꝛmate ꝑ dñm q̃ro q̃liter reſtituani ſo.ma.

cũ nõ poſſit ſieri alienatio niſi ↄſentiẽte dño? Rñ.ꝑ reme/
dia hui.l.patiet᷑ vti frui re illa. Idẽ foꝛte in rebꝰ occaſio
ne dotis marito cõceſſis in ſeudũ.
In reb q̃ in alienũ

¾ Eruus dotalis. cõmodũ gerunt cõ

ulliü eſt illiꝰ volũtatẽ exqrere vt geſtoꝛ ſe a piculo
geſtionis exoneret. h. d. ¶ Op.qꝙ iſtud remediũ nõ ſit ne

ceſſariũ cũ ꝓpter hẽditatẽ marit nõ teneat᷑ vxoꝛi:vt.l.hiĩc
q̃rii. S. põt.S. de pecuł So.iĩtelligas hic qñ fuit ↄſecut cõ
tẽplatione vxoꝛis ⁊ colligit ex q̃litate pſone relinquentis:
vt. l. ̊ ⁊ ſi plures.S. in arrogato.de vul. ⁊ pupil.ſub. ⁊.C.
de iure delibe. l. cũ aliqs.vbi ex vbis colligit. Itẽ in dubio
p̃ſumit fm nõ.in.l.aditio.de acq.here.¶ Op.ex gl.dos
nõ põt reſtitui ↄſtãte mr̃imonio:vt. C. ſi ↄſtã.ma.l.j. So.
hic caſus ẽ ſpalis:qꝛ p hoc ↄditio mulieris efſicit melioꝛ⁊
mariti efficii deterioꝛ:vt. l.ſi ↄſtate.s.de iure do. dixi in.l.
quis.

