Hc70a_fol_1
author: Bartolus, de Saxoferrato

N12511941463 021

UIIHIIIIAIIIIIaI —

U8 Tübingen

H⸗

hic nõ eſt caput libꝛi cõ
MWia. ſqerata diuiſione legiſla
toꝛis:vt infra dicam: ideo omitto
que in alioꝝ libꝛoꝛum pᷣncipijs dici
conſueuerũt.ſ.qd ſit ſubiectuʒ lega/⸗
lis ſcientie ⁊ ſikia. ¶ Ante tñ q; ad
rubꝛicã deſcẽdaʒ:quero q̃re hoc vo
£ lumẽ ĩfoꝛciatum appellat᷑: Quinq;
ſũt reſpõſiones in glo. Pꝛima cum ſtudiuʒ eẽt antiqtus

deſtructũ rome iſtud volumẽ fuit amiſſum: poſtea ſtudiuʒ

incepit bononie eẽ ſicut adhuc hodie eſt. Iſtud volumen

addita que ante deerãt. Unde ius nr̃m eſt factum magis
foꝛte.vñ dicil iĩfoꝛciatũ.i.valde ſoꝛciatũ:ſicut.jĩ.de lib.⁊ po/⸗
ſthu.l. gallus.S.ille caſus.ſic in ſyndone qð hʒ plus de ſy/
rico ðĩ ſyndon ĩfoꝛciatũ.hoc puto falſũ.nã hoc volumen
nunq; fuit amiſſũ.ſemꝑ enĩ fuit totũ volumẽ pandectarũ
piſis ⁊ adhuc eſt. Pꝛopterea ſi hoc eẽt verũ iſte liber di/
ceret᷑ ĩfoꝛciãs nõ inſoꝛciatuʒ. Scðᷣa rõ eſt q; hic fũt foꝛtes.
leges: ſʒ certe ⁊ in. ff veteri: vt dicit gl.bic:puto tñ ꝙ hic ſũt
tex. magis difficiles.ſ.in tide libe.⁊ poſthu.⁊ in ti.ad.l.
fal.de acꝗ.here.⁊ in ti.de bo.poſ.qᷓ; ũt in aliq̃ parte iu⸗
ris:q̃re hec põt tolerari.Tertia q; dꝛ ab inuẽtoꝛe qð non
placet.qꝛ nec iuſtinian nec aligs de cõpilatoꝛib ꝗ ponũ
tur. C. de vete.iure enu.in.l.ij.fuit hoc noĩe vocat.QAuar
ta qꝛ hec ſũt noĩa magr̃alia ⁊ de his nõeſt curãdũ qꝛ ꝑti
nacibꝰ relinquunt:vt dicit glo.ar.C. de cõſti.pecu.l.ij.ad
munici.l.ſi.S.pe.iſta eniĩ noĩa mutant ⁊ imponunti ad libi
tũ. C. de muta.no.l.j.⁊ꝗ.ad treb.l.facta.S.ſi indãda : ⁊ iõ
de hio nõ curaĩ:vt.j.de le.j.l.ſiqs in füdi vocabulo.certe
hec rõ ſatis placet.⁊ eſt ar.ad.q.Quidã hñs repꝛeſalias
ↄtra ciues ꝑuſinos ſiue hoĩes de ꝑuſio ĩuenit aliqueʒ qui
vocabaĩ᷑ peruſinꝰ:an H̊ ꝓbat ipſũ eẽ de peruſio? vꝛ ꝙ ſic:
qꝛ idẽ eſt dicẽ peruſinꝰ qð de peruſio:vt ex de ſpõ.c.j.fſacit
ex de pᷣſcrip.ſigniſicãte.⁊ ad munici.l.aſſũptio.in pᷣn.di/
xi in.l.ꝓuinciales.j.de v.ſig. In ↄꝛiũ eſt vitas.pꝛo hoc eſt
caſus in allegata.l.fi.S.pe.j.ad munici.Et q; de iſtis noĩ/
bus ꝓpꝛijs nõ eſt curãdũ vt dixi nõ ob.ↄꝛia: qꝛ loquunt᷑
qñ hoc nomẽ ꝑuſinꝰ ponii vt nomẽ appellatiuũ: ſec ſi vt
ꝓpꝛiũ vt dixi. Ex quo hẽs ꝙ ar.ab etymologia vocabuli
nõ hʒ locũ in noĩb ꝓpꝛijs.Si aliꝗs voceĩ ꝑuſinꝰnõ ꝑ hoc
ꝓbat᷑ ipſũ de ꝑuſio eẽ. Quinta ꝙ dẽ ab infoꝛciaſim qð eſt
diſpoſitio: qꝛ he vltime diſpõnes hic ſũt:⁊ hãc tʒ Di.qð ſa
tis placet. Collige ergo ꝙ iſtud nomẽ eſt magr̃alr ĩpoſitũ
ad placitũ. Rõ aũt que mouit ĩponẽtẽ potuit eẽ que ↄtine
tur in ſcdᷣa ⁊ vltima rõne.C Scðo q̃ro q̃lit᷑ diuidat iſte li
ber: Olo.v dicẽ ꝙ in tres partes:q; de tribꝰtractat.Tu
dic ꝙ in qnq;. NPꝛimo cõplet tractatũ mrimonij vſq; ad
titulũ de tutelis. Scõo mãm tutelarũ vſq; ad ti.de teſta.
Tertio de teſtis ⁊ de his que ↄtineni in eis vſq; ad ti.de
bo.poſſ.Quarto de mõ ⁊ oꝛdine ſuccedẽdi de iure pᷣtoꝛio
oſq; ad ti.de ſuis ⁊ legi.Quinto ⁊ vltimo tractat mãʒz ſuc

fuit recuperatũ rauẽne:ꝓpter qð multa iuri noſtro fuerũt

Solu matrimo.

cedẽdi ab ĩteſtato de iure ciuili vſq; ad finem libꝛi.Et iſta
põt eẽ q̃dã magr̃alis diuiſio:lʒ imꝑatoꝛ diuiſerit alit᷑ in.l.
ij. C. de veteri iure enu. Sʒ tu dices m hoc qᷓre magis de
noĩat ab vltimis voluntatib qᷓ; ab alijs materijs que hic
tractant: Rñdeo q; illa eſt maioꝛ ⁊ potẽtioꝛ pars:ar..de

ſta. ho.l.q̃ri. C Hoc pᷣmiſſo qð eſt gnãle ad totũ libꝛim

deſcẽdã ad rubꝛicã ↄtinuãdam ⁊ examino per ↄꝛia ⁊.q.⁊
gl. ↄtinuat duobꝰ modis. Pꝛima eſt multum a remotis.
Scðᷣa põt ſuſtineri.tu poſſes ſic dicẽ. Pꝛimo dixit de mr̃i
monio:⁊ in ti.de ſpõſa.⁊ in ti.ritu nup. Itẽ qꝛ in eo ĩterue
nit dos:iõ poſuit de iure doſj.⁊ de pac.do.⁊de ſũ.do.Iteʒ
qꝛ ↄſtãte mr̃imonio fiũt donatiões iter piuges que repꝛo
bant᷑:iõ de eis tractauit hic.Itẽ qꝛ mr̃imoniũ qñq; eſt ne/
ceſſe diſſolui:vt in.S.nuptias.in auẽ.de nupꝑſj.iõ poſuit de
diuoꝛtijs. Et q; ſoluto mr̃imonio dos petit:iõ poſuit iſtaʒ
rubꝛicã. Op.pmo ſic iſte liber tradit ad iſtruẽdũ alios
ſic dʒ edi ſeu tradi a capite:vt.l.argẽtarl.S.edi.s.de edẽ.
ſy hic nõ eſt caput libꝛi vt in gl.dẽ ergo ⁊c. So.ſicut ſun/
dus diuidit᷑ gra vberioꝛis culture:vt.j. de le.ij.l.gaius.S.
titi.gr̃a cõmodioꝛis diuiſionis iudex adiudicat de parte
vni alti:vt ĩſti·de offi.iudi.S.ꝙ ſi cõmode. Ita dicũt doc.
ꝙ iuriſcõſulti iſta tria volumina diuiſerũt gr̃a cõmodioꝛis
lecture:als vn liber eẽt nimis magnꝰ ⁊ alius nimis paru
Aduerte ꝙ recte põt dici ꝙ hic eſt caput libꝛi accipiẽdo
libꝛũ pꝛo volumine:ſ̊ accipiẽdo libꝛũ pꝛo iſtis libꝛis par/
tionalibꝰ:vt ſũt qnq̃ginta libꝛi digeſtoꝝ:tũc nõ eſt caput
libꝛi:vt ꝓbat᷑j.de le.iij.l.libꝛoꝝ.S.ſicui.ſᷣm doc.¶ Scoo
op.hic dẽ ſoluto mr̃imonio.Cõtra q; etiã ↄſtãte mr̃imo/
nio repetii dos:vt.j.e.l.ſi oſtãte.⁊ ſic iſta rubꝛica nõ eſt cõ
grua ad nigrũ.So.iĩmo eſt gnãlis ad oẽs leges de ꝗqbus
tractare intẽdit pᷣncipalr: qm regula eſt ꝙ ſoluto mr̃imo
nio repetit᷑ dos:lʒ qñq; fallat:vt nõ...e.l.ij.in pꝛin. õ.l.ſi
ↄſtante.ponit᷑ ſub hoc ti.vt denotet illã ſpãlitatẽ. ¶ Ter
tio op.qꝙ etiã qñ nullũ pᷣceſſit mrimoniũ tractat᷑ de dotis
repetitione:vt.j.e.l.ſi cũ dotẽ.S.ñ.So.vt hic ti:ſit ꝑſectꝰ.
tractat᷑ etiã de mrimonio putatiuo:in quo tñ nõ eſt ꝓpꝛie
dos:nec actione de dote repetiũ ſʒ ↄditione ob cauſa:vt.l.
j.de ↄdi.ob cau.⁊.ð.de cõdi.ſine cauſa.l.auunculo.dic vt
ibi. ⁊. C. de ĩceſ.nu.l.q S.⁊.j.de adul.l.ſi adulteriũ cuʒ ĩceſ.
CAQuarto op.dẽ hic petat᷑ ꝛcc. Cõtra q; cum ſemel data
fuit dos:vt.C. de do.cau.l.j.dʒ dici repetatł:vt.s.depoſiti.
l.j.S. elegãter. ⁊.j.de le.ij.l.cũ pꝛ S.ſdei tue.⁊.C. de condi.

ob cauſã.l.ſi repetẽdi.⁊.S.de ↄdi.ĩde.l.repetitio. So.hn/⸗

2

7
„ α.
„

N3

X

ius timoꝛe dicit glo.expone petat:i.repetat᷑ ⁊c.ſic.S.ſi cer.
pe.in rubꝛica. Uel dic ſm Di.ꝙ hec.l.põt ſtare ꝓpꝛie ali
quo caſu qñ dos eẽt data ab alio vel a nemine ſʒ a marito
ↄſtituta.ſʒ certe tũc vꝛ ipſi mulieri donata:ſic ipſa dediſſe
vẽ: vt.ð.ſi cer.pe.l.ſingularia.ð.de iure do.l.lʒ S.j.⁊ ſic ex/
poſitio iſta nõ eſt neceſſaria ſicut ᷣma.¶ Atẽ an iſte mari
tus poſſit dotẽ ↄſtituẽ eſt dubiũ.qð dic vt.l.j.C.de dona.
añ nup.⁊.l.ſi volitate.C. de do.ꝓmilſ.vñ glo.bñ exponit:
ſʒ an hec expolſitio ſit ex ꝓpꝛia ſigniũcatiõe:an ex iterpᷣta/
UM 2

— — 2, R .
S —

5 =

Solu. matrimo.

tione: Gl.in.l. Sbũ reddẽdi.j.de v.ſig. dicit ex ĩterpᷣtatiõe.
tu dic etiã ꝙ peti põt aſſumi vt genꝰ pꝛo q̃libet petitione
ſeu repetitione in iudicio vel extra:vt.l.ampli' rẽ ra.ha.
⁊.l.ſi decẽ cũ petieroij.de v.ob.⁊ tũc repetũ eſt ei ſpẽs ⁊
ↄtineĩ ſub ſuo genẽ ex ꝓpꝛia ſigniñcatione:vt.jde re.iu.l.
ſempꝑ in gnãlib. ⁊ ſi ĩtelligas ita eẽ poſitum hic iſta expoſi
tio nõ eẽt neceſſaria niſi cauſa dubitationis tollẽde. Item
põt aſſumi vt ſpẽs ſeparata:⁊ tũc ꝓcedit qð dã ꝙ er ĩterpᷣ
tatione ⁊c. Idẽ dic de vᷣbo reddẽdi.nã põt accipi vbũ red
di pꝛo genẽ.ſ.pꝛo quolibet actu crãſlationis dñij ſicut v/⸗
bũ dari:vt ĩſti.de ac.S.ſic ita q;. ⁊.ff.de ver.ob.l.vbi aũt in
i.⁊ tũc vbũ reddẽdi ↄtinet vᷣbũ dari ꝓpꝛie.Zllio mõ põt
accipi ꝓput eſt ſpẽs diſtincta ⁊ ſeparata:vt.d.S.elegãter.⁊
S. idei tue.⁊ tũc ex ĩterpᷣtatione:⁊ iſtud eſt vtile ſcire ppter
ſtatuta:ſic etiã ybũ dari põt ſumi duobꝰ modis.vno mõ/p
ut eſt gen.i.ꝙ oĩs act per quẽ dñiũ trãſteri eſt genꝰ.l.vbi
aũt in fi.de vb.obli. Scðo ſumit᷑ tanq; ſpẽs: mõ ſi tu acci⸗
pis dari tanq; gen tũc ↄtinet reddi ex ꝓpꝛia ſigniſicatio
ne:vt. l. ij.de vb.ſig. Sʒ ſi accipit dari pꝛo ſpecie ⁊ ſit ſepa
ratũ a reddẽdo:tũc ex ĩterpᷣtatione còͤtinet reddi:⁊ ita in
vᷣbo petat qꝛ põt accipi large vt genꝰ. Itẽ ꝓut ſpẽs:⁊ ſi ac
cipii peti tanq; gen tũc nõ eſt neceſſaria expoſitio petat᷑.
i.repetat qꝛ ex ꝓpꝛia ſignincatione ↄtinet.ſjʒ ſi accipis peti
ꝓut ſpẽs tũc eſt neceſſaria expoſitio.i.repetat qꝛ ex ĩterpᷣ
tatione ptinel. ¶ Quero pᷣmo dẽ hic ſo.ma.an hbic ti.ha
beat locũ quocũq; mõ ſoluai: Dicit glo.ꝙ ſic.facit.j.e.l.ſi
gs ſtipulet. ¶ Scdo q̃ro q̃liter accipit hec dictio quẽad
modũ: Rñdeo bic accipit iterrogatiue. ¶ Querit eniʒ ꝑ
quos ⁊ a ꝗbꝰꝛ inqũ ⁊ qũ dos petat: Et dic vt hic in glo.
ſic.S.quẽadmo.ſer.amit. in rubꝛica.⁊.j.quẽad.teſta ape.⁊
de pac. do. l. ſi pꝛ. S.j. Qñq; ponit ſilitudinarie directe vel
per ↄꝛiũ:vt.j.de adi.le.l.iij.S.ſi duobꝰ.⁊ ibi gl.de acq.poſ.

l.quẽadmodũ.C. de agri.⁊ cẽſi.l.quẽadmodũ.¶ Tertio

q̃ro hic dĩ dos:ꝗd eſt dos:Dicit Aʒo in ſũma.C. de iu.
do. dos eſt que a muliẽ vel eius parte marito vel ei parti
ꝓpter onera mr̃imonij dat᷑ vt ꝑpetuo ſit penes eũ:⁊ ibi eã
ꝓbat.hec diffinitio nõ vꝛ vera:qʒ etiã ſi nihil daĩ vel tradi
tur a muliẽ oſtituit dos vt in debitoꝛe liberato cauſa ↄſti
tuẽde dotis:vt.S.de iu.do.l.pmittẽdo.S.j.⁊.l.licet.in pᷣn.
Sʒ põt rñderiꝙ vĩa muliẽ data:vt pᷣallata.l.licet. Pꝛe/
terea ſi mulier nõ eẽt dña ⁊ dat fũdũ alienũ in dotẽ:tñ tra
diẽdo dã fũdũ dotalẽ ſacẽ: vt.S.de fũ.do.l.dotale.S.j.⁊ ibi
nõ. Sʒ excuſãdo dic ꝙ ĩtellexit datũ pꝛo traditũ.ſic. . de
poſiti.l.j..in pᷣn.⁊ qð ibi nõ.⁊.j.de re.iu.l.nõ vẽ data.ꝛe
terea ꝙ diffinitio Aʒo.nõ ſit vera ꝓbaĩ ſic.Aʒo dicit ꝙ il
lud qð dat eſt dos.hoc eſt falſũ:q;ꝛ dos eſt qddã ius ĩcoꝛ/
poꝛale ſicut hẽditas pꝛimoniũ peculiũ ⁊c.vt.j.de ĩpẽ.l.qð
di.? ibi tex.⁊ glo. Pꝛeterea ꝙ ſit ius vniuerſale ſeu incoꝛ/
poꝛale pʒ q; fruct? acceſſiones nõ augẽt res ſingulares
ſz bñ augẽt vniuer ſalẽ.ſ.hẽditatẽ:vt.l.itẽ veniũt.S.fructꝰ.
8. de peti.here.ad qð facit.j.de vb.ſig.l.hẽditatis appella
tione:⁊.l.pecunie.S.j.⁊.S.de pecu.l.peculiũ naſcit.ſʒ acceſ
ſiones dotis augẽt dotẽ ⁊ veniũt ex nã eiuſdẽ actionis:vt
j.e.l.ſi marito.S.fi. C. de iure do.l.etiaʒ ergo pʒ ꝙ eſt qd
vniuerſale. Pꝛeterea in vlibꝰ pᷣciũ ſuccedit loco reiſecus
ĩ particularib:vt.l.ſi ⁊ rx ⁊ pciũ.s.de peti.here.⁊ibinõ.⁊
in.l.imꝑatoꝛ in fi.ĩ.de leg.ij.? ꝑ doc.C.de rei vẽdi.l.mr.ſʒ
in dote pᷣciũ ſuccedit loco rei:vt nõ j..de vᷣb.ſi.l.labeo. ⁊.l.
ſabinꝰ. S. itẽ ſi dñs.ergo dos eſt aliqd vniuerſale.hoc autẽ
qð pᷣciũ ſuccedit loco reiĩtelligo ſᷣm.l.ita ↄſtãte.⁊.l.res q
ex dotali.S.de iure doj.¶Ex his cõcludo diffinitionem
Azʒo. eẽ falſa. Dic ergo ſic dos eſt qddã ius in ſe ↄtinens
id qð a muliẽ vel ei parte marito vel ei parti tradit vel ꝓp
tradito habeĩ ꝓpter onera mr̃imonij ſuſtinẽda. Et pᷣdi/
ta ſũt multũ vtilia ad pꝛacticã: q̃re dico ꝙ admittei libel
lus vlis ſeu gnãlis ſicut in petitione hẽditatis ⁊ fruct ite
rim ꝑcepti veniũt eadẽ actione non ex officio iudicis per

4

2
„

ea que.S.dixi⁊ qð nõ..de edẽ.l.j.in pᷣn.magne gl.ſʒ hoc
v ↄtra.l.ſi.C. de ſẽ.que ſine certa quãti.ꝓſe.So.ſnia que
feri in iudicio vniuerſali dʒ ↄtinẽ certũ reſpectu vniuerſi:
ſ ĩcertitudo que eſt reſpectu rerũ particulariũ que ↄtinẽ/
tur ſub vniuerſo nõ vitiat:vt.d.l.j.in gl.magna.s.de edẽ.
Sʒ in dicta.l.ſi.fuit ſnĩa ĩcerta reſpectu vniuerſi.nõ enim
declarauit ibi iudex dotẽ eẽ datã nec quãtitatẽ dotis.ſʒ ſi
declaraſſet dotẽ datã lʒ non q;titatẽ valeret vt ex pᷣdictis
pʒ.hoc etiã ꝓbat᷑ in.d.l.fi.vbilibellus admittii in quo dos
petit lʒ quãtitas dotis nõ expᷣmat᷑. Itẽ pᷣdicta determina
tio vꝛ ↄtra.l.ſi peculiũ.in pᷣn.j.de pecu.le.vbi dicit ipſa coꝛ
poꝛalia vẽdicãda.Quare dic ꝙ q̃dam eſt vniuerſitas coꝛ
poꝝ vt grex:⁊ vniuerſalr iſta põt vẽdicari ⁊ ꝑſonali actio
ne peti:vt.l.j.in fi.⁊.l.ſe.S.de rei vẽdi.Quedã eſt vniuerſi/
tas coꝛpoꝝ ⁊ iuriũ vt peculiũ hẽditas dos ⁊ ſilia:⁊ tunc ſi
actione ꝑſonali vel mixta agat᷑ põt vniuerſalłr peti vt dixi.
aut agit mere reali:⁊ tũc ſũt coꝛpoꝛa deſignãda:vt palle/⸗
gata.l.ſi peculiũ.rõ q; iſta iura ꝑſonalia nõ pñt vẽdicari:
vt. l. ſi ager.S.de rei vẽdi.⁊.l.pe.C.ee.ti.⁊ q quoꝛum bo.il.ſi.

¶Quarto qro an dos ſiue ↄct dotis ſit de iure gẽtium

vel ciuili: Dico de iure gẽtiũ vt eſt expᷣſſum.s.de capi.di.l.
eas.facit qꝛ nõ eſt de caſibꝰ exceptuatis qui ponunt in.l.
ex hoc iure.S.de iuſti.⁊ iure. ¶ Vltimo qro an guarneri
viderit hũclibꝛũ: Quidã dicũt ꝙ nõ:qð nõ ꝓlacet: qꝛ hic
oſuit opi.ſuas:vt patet in.l.ij.S.fi.

Otis cauſa. ta ꝓpter fauoꝛẽ reipubli

ce qui vertitur in liberis ꝓcreãdis ⁊ diuide vt in
glo. Caſus in terminis. Reꝑiunt᷑ duo inſtr̃a ↄfecta in ea
dem die: ⁊ in quolibet ↄtinet obligatio ꝑſonalis per ſe ⁊
hypothecaria vnũ eſt dotis ⁊ aliud eſt mutui:q̃rit qð pᷣfe/

ratr᷑ t pᷣſumat᷑ pᷣmo ſactũ:⁊ rñdet iuriſcõſultꝰ do tibi talem

regulã:dotis cauſa ⁊c.Et ponit rõnẽ regule ⁊ rõnem rõ

nis. notabilia collige per teipſũ ⁊c. Pꝛimo op. certuʒ
eſt ꝙ mr̃imoniũ eſt cauſa dotis:vt.l.iij.cũ ſilſibus.S.de iu/
re do. male er go hic dicit dũ dicit dotis cauſa: qꝛ ſm hoc
tractat de mr̃imonio cũ deberet tractare de dote:vt patet
ex rubꝛica. Hui timoꝛe glo.que eſt hic dat ſex expoſitio

nes vt in ea videtis. Sʒ ꝗqdã dãnãt oẽs iſtas expoſitiões.
Pꝛimas qnq; repꝛobãt iſta rõne:q; ſi puilegiũ darel ipſi
rõni vel doti vel eius nãe ſiue zctui trãſiret ad oẽʒ ad quẽ
trãſiret actio ſiue ipſa dos:vt.l.in oibus.⁊.l.puilegia.j.de
re.iuris.⁊ de aq̃ quoti.⁊ eſti.l.j.S.pmittit.ſj hoc nõ eſt ve
rũ in dote:vt.l.j.C. de pᷣui.do.ergo ⁊c. Eltimã repᷣhendit
Di. dicẽs cũ hoc nõ repiat᷑ lege cautũ:⁊ qꝛ hic eẽt potius
odiũ qᷓ; fauoꝛ: vt.C. vt infra certũ tempus.l.j.vnde alij vt
Odoſ.exponũt dotis cauſa.i.mulier in actione de dote.⁊
hoc vꝛ ꝓbari.j.de pᷣui.cre.l.dabim.in pᷣn.vbi dicit ipſi mu
lieri ⁊ẽ. Et ad idẽ. C. de pᷣui.do.l.j.ſʒ iſtud vx cõtra tex.C.
de rei vx. ach.l.vna.S.⁊ vt pleniꝰ.vbi dicit de ipſa actione

dotis ⁊c. Et ſicpʒ ꝙ pᷣuilegiũ dat᷑ actioni ⁊ nõ ꝑſone. AVñ
Bi. dicit dari ᷣuilegiũ actioni ⁊ nõ ꝑſone:tñ daĩ fauoꝛe ꝑ
ſone mulieris: ⁊ iõ nõ trãſit ad hẽdes. Idẽ tenet Ci. in di
cto.S. ? vt plen. Tu dic quãlibet expoſitionẽ per ſe eẽ ve

rã diuerſis reſpectibꝰ.nã dos hʒ multa pᷣuilegia:vt j.vide
bitis. Qðdã pᷣuilegiũ eſt tacite hypothece:⁊ illud dai ip
ſi actioni de dote:vt p̃allegato.S.⁊ vt pleniꝰ.Et fateoꝛ ꝙ
hoc trãſit ad quẽcũq; trãſit actio de dote:vt ꝓbat iĩſti.de
ach.S.ſuerat.in fi.vbi ponit aduerſatiua dictio aũt:que in
nuit ꝙ hypotheca traſit ad oẽs.ad idẽ facit dictus.S.⁊ vt
pleni.qꝛ etiã ex parte viri eſt tacita hypotheca:⁊ ſic com
petit alteri qᷓ; mulieri:ſed illud pᷣuilegiũ ꝙ illa hypotheca
ſit pᷣuilegiata vt pᷣferat alijs hypothecis hoc nõ tranſit in
aliũ.⁊ hoc tenet Pe.vt nõ. Ci. C. de puile. do. l. j. ⁊ Ja. de
are.⁊ notat ipſe Ci.in.l.aſſiduis in vltima.q.C.qui po.in
pi.ha.⁊ tũc bñ ꝓcedit illa expoſitio dotis cauſa.i.actio do
tis: ⁊ ſic eſt cauſa cauſata:vt.C. per q̃s ꝑſonas no.acq.l.j.
Quoddam

—— H

Cauſa dotis eſt ᷣuilegia /

Solu.matrimo.

„

Qðdã eſt pᷣuilegiũ qð dat᷑ ipſi doti hoc eſt rei in dotẽ da/
te qð glo.dixerũt eẽ dotẽ:vt dixi.s.in rubꝛica:vt eſt pᷣuile/
giũ ne füdus dotalis poſſit alienari:⁊ iſtud ſiliter trãſit ad
oẽm ad quẽ trãſit dos ipſa qꝛ hẽs poſſet als vẽdicare ſicut
ipſa mulier niſi ipſe vir eẽt hẽs:vt.l.ſũdũ do.S.de fũ.do.⁊
j.de vſuca.l.cũ vir.Et pone exẽplũ de illo pᷣuilegio qð hʒ
dos vt in dubio pᷣſumat᷑ pꝛo ea ⁊ fiat iterpᷣtatio fᷣm ꝙ po
ſui caſũ in hac.l.illud enĩ dat᷑ ipſi doti:qꝛ tex.dicit in am/
biguis pꝛo dotibꝰ ⁊ẽ̃.vt.l.in ambiguis.S.de iure do.⁊.l.
in ambiguis de re.iu.⁊ iſtud trãſit ad oẽm ad queʒ ⁊ dos.
nõ enĩ dat᷑ ipſi mulieri tm:ſp etiã ex parte viri:vt pʒ in di/
cta.l.in ambiguis.⁊ tũc bñ ꝓcedit expoſitio ſequẽs dotis
cauſa.i.ipſa dos. Idẽ dico de tertia ⁊ q̃rta expoſitione q;ꝛ
ad idẽ tẽdũt. Qdã eſt puilegiũ qð dat᷑ ipſi ↄctui vt de ta
cita ſtiplone:vt.C. de rei vx.act.l.j.in pᷣn. ¶ Iem ꝙ ſit ʒ
ctus boneſidei:vt iſti.de ac S. fuerat. ⁊ iſta ſiliter traſeunt
ad bẽdes:⁊ tũc ꝓcedit ꝗqnta expoſitio dotis cauſa.i. titu/
lus ſeu ↄctꝰ.Qðdã eſt pᷣuilegiũ qð dat᷑ cauſe ſeu inſtãtie iu
dicij:vt qꝛ iſta cauſa eſt fauoꝛabilis iõ iudex põt abbꝛeuia
re dilationes vt cauſa citi finiat᷑:ar.j.de re iu.l.ij.⁊ ex de
iudi.c.diſpẽdioſã.in cle.⁊ hoc mõ ꝓcedit ſexta expoſitio
gl. Nõ ob.qð dicit Di.videlicet ꝙ nõ reꝑiĩ lege cautũ ⁊c̃.
q; imo repit:vt dixi. Nec ob.l.ij. C. vt ifra certũ tp̃s.qꝛ fa
teoꝛ ꝙ inſtãtia ipſi cauſe nõ perit tꝑe biẽnij:qꝛ hoc eẽt odi
um ſʒ iudex dabit dilationes bꝛeuioꝛes in fauoꝛẽ mulieris
ſicut in canſa alimẽtoꝝ.⁊ hoc tetigi..e.l.ſi cõſtãte in.iij.q.

pᷣncipali ⁊ in.vj.⁊ üllud pᷣuilegiũ traſibit ad hẽdes vniuer

ſales ſᷣm q̃litatẽ hẽdis:vt pᷣallata.l.ij.de re iudi.Qdðdã eſt

pᷣuilegiũ qð dẽ pſonale vt pᷣferat᷑ alijs:⁊ illud dat mulieri ⁊

ad hẽdes nõ trãſit:vt alł.l.dabini.in pᷣn.j de pᷣui.cre.⁊.C.
de pᷣui.do.l.j.⁊ tunc ꝓcedit expoſitio Goſ.dotis cauſa i.
mulier in actione de dote.Qðdã eſt pᷣuilegiũ qð dat᷑ me/
re actioni ſauoꝛe mulieris:vt qꝛ illa tacita hypotheca ſit pᷣ
uilegiata:⁊ tũc nõ trãſit niſi ad ſuũ hẽdẽ:vt pᷣallato.S.fue/
rat.⁊.l.aſſiduis.⁊ tũc ꝓcedit expoſitio Di.⁊ Ci.qui eũ ſe
quit᷑:⁊ tũc vides ꝙ q̃libet expoſitio eſt bona Et iõ iuriſcõ
ſult dixit dotis cauſa ⁊c. Aolẽs ponẽ vbũ gnãle aptũ re/

ferri ad oĩa pᷣuilegia:poſſetis dicẽ hoc eſt falſũ.nã tex.qui

ſeqtur loqꝗtur ſolũ de pᷣuilegijs que cõ petũt mulierib.di/
cit enĩ:nã reipublice ĩtereſt dotes mulierib ꝛ⁊c. vñ de ne/
ceſſitate dʒ exponi dotis cauſa.i.mulier in actione de do/
te. Rñ. cuicũq; ↄcedi ſiue actioni ſiue ctui ſiue ipſi doti
ſiue ipſi mulieri ſemꝑ ĩtereſt mulieris. Intereſt enĩ nr̃a ha
bere bonas ⁊ pᷣuilegiatas actiones:⁊ iõ tex.iſte non ↄclu
dit ꝙ ſempꝑ mulieri ↄcedaĩ pᷣuilegiuʒ.Ex pᷣdictis apparet
ſolutio.q.quã ponit Di.j.e.l.poſt dotẽ. an moꝛtua filia
pꝛ hẽat pᷣuilegiũ:dic vt ibi dicã ⁊ dabo regulã. ¶ Secun
do op.ad hoc ꝙ dẽ hic ſemꝑ:ↄtra.j.e.l.maritũ.Hui cõ/
trarij timoꝛe dicit gl.ꝙ vitas eſt ꝙ illa regula ꝙ dos eſt pᷣ
uilegiata oĩ tpe ⁊ oĩ caſu eoꝛũdẽ tẽpoꝝ.ſ.añ mrimonium ⁊

eo ↄſtãte ⁊ eo ſoluto ⁊ de hoc ponit exẽpla.fallit in caſu di

cte.l.maritũ.iõ gl.ſubaudit fere. ¶ Alduertatis circa iſtã
gl. opʒ nos vidẽ vtrũ bñ dicat in eo ꝙ dicit oĩ tꝑe eſt pᷣui/

legiata. Scdo an bona exẽpla ponat.Tertio an bñ ↄꝛia

ſoluat. C Ad pᷣmũ op.⁊ v ꝙ dos nõ põt eſſe bpᷣuilegiata

añ mr̃imoniũ cũ nõ poſſit eſſe ſine mrfimonio:vt.l.iij.s.de

iure do. Rñdeo ꝙ dos poſt ſecutũ mr̃imoniũ aſſumit pᷣui
legiũ in eo qð factũ fuit añ mrimoniũ. AUel dic ꝙ etiam ſi
mr̃imoniũ nõ ſeq̃tur:hʒ tñ ſpõſa in aliqbus pᷣuilegiũ:vt.j.
de pᷣui. cre.l.ij.in ſi.⁊.S.de iure do.l.ſi ſponſa.¶ Ad ſcðʒ
venio ſcilicet ad exẽpla.Et ad pᷣmũ exẽplũ:ſcilicet ꝙ dos
ↄſtituit᷑ nudo pacto op.qꝛ ſemꝑ ſingit᷑ ſtipulatio: vt. C. de

de rei vx ach.l.j.S.j. So illa glo.loqtur ſᷣm illa tꝑa:vt no

ta.in.l.ad exactionẽ. C. de dotis ꝓmiſ.¶Itẽ ↄtra qꝛ iſtðᷣ

exẽplũ eſt ex parte viri:ſʒ.l.nr̃a loqtur de pᷣuilegio ex par

te mulieris. Rñdeo qꝛ etiã mulieris ĩtereſt dotẽ nudo pa
cto cõſtitui ⁊ ſtipulationẽ pᷣſumi q; ſtatiʒ q̃rü mulieri. Ali

ud pᷣuilegiũ eſt:qꝛ de bonis pꝛis ꝓmiſſa credit:vt.l.f.C.de
do. pmiſ.rõ:qꝛ pꝛnũ offm eſt qð intellige de pꝛe legitimo
⁊ nãli:ſec de nãli tm:vt.ĩ.de le.iij.l.vxoꝛeʒ.S.nalis.dic vt
ibi. C Quero qꝗd in auoꝛgl.male loqtur ĩ pall.l.fi.ſʒ dic
idẽ in auo pꝛno:vt.j.de col.bo.l.dedit dotẽ. Quid de ma
tre:dic vt.l.mr.C.de iure do. Sʒ qd in fre:dic vt in.l.cuʒ
plures.S. pe.j.de admi.tu.l.nõ oĩ. C. de admi.tu Zlliud pᷣ
uilegiũ eſt de tacita ſtiplone ⁊ de tacita hypotheca.⁊ hoc
eſt verũ de iure hodierno nõ m iſta tpa.¶ Sʒ qd ſi mu
tus accepit dotẽ qð põt:vt I mutꝰ.in pᷣn..de iure dot.vẽ
ꝙꝙ nõ poſſit fingi ſtipulatio:vt.j.de vᷣb.ob.l.j.in pᷣn. iun
cta.l.qui ad certũ..loca.ſʒ puto ſingi ſtipulationẽ iterpo
ſitã eo mõ quo põt.ſ.per ſeruũ:vt pᷣallegata.l.j.in pᷣnci.de
vbo.obliga.Aliud pᷣuilegiũ eſt ꝙ dos põt in arbitriũ pa
tris ↄferri ⁊ eo detracto remanet ꝓmiſſio ĩcerta t valet:
vt. l. cũ poſt. S. gener de iure do qð intellige in ꝓmiſſione
facta per ſtipulationẽ vt ibi nõ. Quidã moderni dicũt q;
hoc nõ eſt ſpãle in dote:qꝛ dicũt idẽ in alijs gctib vt icer/
titudo poſſit admitti rõne adiũcti certiñcati:vt in legato
ad refectionẽ vie in tutelis ⁊ in alimẽtis ⁊c.vt.l.qdã teſta
mẽto/ꝗ..de le.ij.⁊ de annu.lega.l.ſicui annuũ. ita dicit Ci.
C.de do.ꝓmil.l.j.Ego credo gl.bñ dicẽ als nulla incer/
titudo vitiaret.nã in vẽditione pᷣciũ itelligeret ſᷣm rei q̃li/
tatẽ. Idẽ in locatione ⁊ idẽ in legato:nam intelligi ſʒ me
rita:vt.l.nec adiecit.S.pꝛo ſocio.qð eſt falſũ:vt dicto..ge
ner. ⁊.j.de vbo.obli.l.ſi ita ſtipulatꝰ. in pᷣn.⁊ ibi ſcripſi.Eſt
ergo ſpale in dote vt in alimẽtis:vt in pᷣallegata.l.ſicui an
nuũ.⁊ in legato ad reſectioneʒ vie:vt dicta.l.qdã in teſtõ:
qꝛ eſt cauſa fauoꝛabilis:vt.l.ad inſtructionẽ. C. de ſacro/
ſa.eccle. Aliud vo puilegiũ ſpale eſt in.l.ſfi. C. ad velle.dic
vt ibi. Aliud. C. cõia dele.auẽ.res que.dicemꝰ in.l.a ſilia.
in pn.j.ad treb.⁊ iſta fũt iura noua.Aliud in.l.qð auteʒ.
8.de iure do.ſʒ ibi nullũ eſt ſpãle qꝛ ibi tacite agebat᷑:vt ibi
notat glo.ergo ⁊ẽ.vt.l.qꝛ itẽ.S.de pac.Aliud in.l.qꝗ libos
de ritu nup.qꝛ pꝛ cogit dotare ſiliã:vt ibi.¶ Quero hic ſi
pꝛ eſt abſẽs vel haberi nõ põt qd ſiet: Certe iudex ↄſtitu/
et eã. Caſus eſt notabilis in.l.ꝓfecticia circa bᷣn.S.de iu/
re dotᷣ. Expedita ſũt exẽpla pᷣmi tꝑis.Alind pᷣuilegiuʒ eſt
in ſcᷣo tꝑe qꝛ nõ põt alienari:vt iſti.qꝗ.alie.licet. in pᷣn.ita
diẽ gl. ⁊ ſic vꝛ tenẽ ꝙ ĩdiſtincte res dotalis nõ põt alienari
ſiue mobilis ſiue imobilis. Idẽ no.j.de re.iu.l.libertas.⁊
C. de rei vxo.acʒ.l.nica.S.⁊ cũ lex.lʒ ibi ſe non firmet. In
ↄꝛiũ.ſ.ꝙ res mobilis dotalis poſſit alienari tenet inſti.ꝗ.
alie. licet.in p̊n.⁊ Aʒo in ſũma de fũ.do.circa fi.Odoſ.te
net iſtã gl⁊ ſiles:qꝛ.ll.que loquunt᷑ de füdo dotali ponun
tur gr̃a exẽpli.ſj hoc vꝛ ↄtra.l.res in dotẽ data.ð.de iure
do. Ja. de are.tenet opi.ↄꝛi in dicto.S.⁊ cũ lex. Pe.vo di
ſtin guit lʒ Ci ibi eũ aliter recitet.Aut res dotalis oↄſiſtit in
põdere numero vel mẽſura: ⁊ põt alienari: vt dicta.l.res
in dotẽ. Aut ↄſiſtit in alijs rebꝰ:⁊ tũc ſi pñt ſeruari nõ pñt
alienari:vt hac gl.cũ ſi.fallit fauoꝛe libertatis:vt.j.e.l.do
talẽ in pn. Aut nõ pñt ſeruari.⁊ tũc poſſũt alienari:ar.l.
lex que tutoꝛes.C. de admi.tuto.hoc nõ placet qꝛ non eſt
eadẽ rõ in muliere ⁊ in minoꝛe:vt.l.ſicut.C. de pᷣſcrip.xxx.
anno. Alij vt Ja. de are.dicũt ꝙ interim vir põt alienare
qꝛ nõ eſt ꝓhibitũ:ſʒ ſolu.ma.dotis dñiũ reuertit᷑ ad mulie
rẽ:vñ ipſa poterit vẽdicare:ar..de in diẽ adiec.l.iij.S.ſʒ ⁊
mar cellus.ſicut in rebꝰ que ſubiacẽt reſtitutiõi:vt in auẽ.
res que.C. cõia delega. Et hoc puto verũ de iure antiquo
tñ de iure anctẽticoꝝ dico ĩnouatũ in rebꝰ que fuari pñt
vt nõ poſſint alienari ſine ſolẽnitate quã ponit auctẽ.ſiue a
me. C. ad velle.⁊ ibi notat glo.in ſi. Ideʒ tenet in coꝛpoꝛe
vñ ſumit hec auctẽ.S.penul.col.v.qð eẽ verum pʒ:qꝛ qʒilla
ↄſtitutio dũ loqtur de donatione expᷣmat de imobilibus:
tñ cũ loqtur de dote dicit gnaliter ſiqd dotis cauſa ⁊c qð
eſt notãdũ. Aliud pᷣuilegiũ eſt ꝙ ↄſtãte mr̃imonio poſſit
repeti ea cauſa:vt hic dicit glo.dicã in.l.ſi ↄſtate.je.in pᷣn.
A 3

———

Aliud pᷣuilegiũ eſt in tertio tꝑe qꝛ pᷣfert᷑ in pſonalibus ⁊ in
hypothecaria:vt.l.aſſiduis.C. qui poti.in pig.ha.de quo
dic vt ibi. Aliud eſt pꝛiuilegiũ ꝙ nõ opponit cõpẽſatio: vt
in.S.taceat.C. de rei vx.acꝭ.Qõtrariũ ibi nota.vñ dic vt
dicã.j.e.l.diuoꝛtio.S.ob donationes.⁊.l.rei iudicate.Ap
paret ergo q̃liter oĩa q̃ſi exepla ꝓcedũt. ¶ Nunc venio
ad ſolutionẽ ꝛi de.l.maritũ.dicit glo.ſubaudi fere.dicit

q; ĩter ↄiuges actiones turpes ⁊ turpia ↄtinẽtes nõ danĩ᷑
vt..e.ti.l.alia.⁊.jĩ.reꝝ amo.l.j.⁊.ij. Et iſta actio haberet
turpẽ effectũ ſi ↄdẽnaret᷑ ad id qð honeſte facẽ nõ põt:vt
l.filiꝰ j.deↄdi.iſti.iõ nõ cõdẽnat᷑ ĩſolidũ ſᷣm eũ:ſʒ nihilomi
nus regula iſti legis ſalſiſicat:qꝛ hic eſt ſauoꝛ ꝑpſone mari
ti ⁊ excludit actiones de dote ↄtra regulã cõem aliarum
actionũ:vñ ſubaudi fere:vt glo.dicit.Et ꝓpter hoc.l.iſta
cũ glo.inducit᷑ in argumẽtum ad qõnẽ:teſtis dixit ꝙ vidit
titiũ poſſidẽ per.xxx.annos ſemꝑ:deinde ꝓbat titiũ ali/
quo tꝑe ſuiſſe abſetẽ:an ex hoc teſtis reddat᷑ falſus: Et vi
det᷑ ꝙ ſic qꝛ dictio ſemꝑ denotat ↄtinuationẽ ſeu ꝑpetui/
tatẽ:vt.l.gaio.S.impꝑatoꝛ.j.de ali.⁊ ci.le.facit.j.de flumi/
nibꝰ. l.jS. itẽ. Et qꝛ oꝛo ſumũ ex vniuerſo:v .l.ſi is qui du
cẽta.S.virũ de reb dubi.n ↄꝛiũ facit hec.l.que dicit ſem
per ⁊ tñ in aliquo eſt falſũ:vt in auc.vt determi.ſit nu.cle.
§. cñ vo.coll. j.dicit Di.eũ nõ eẽ puniẽdũ q; potuit ſaltẽ aĩo
poſſidẽ:vt.l.licet.ff.de acq poſ.Iſtud nõ placet:qꝛ dictuʒ
teſtis nõ dʒ itelligi de poſſeſſione que ↄſiſtit in aĩo ſʒ de ea
que eſt ſacti:vt.l.ſtipulatio iſta.S.is quoq;.j.de vb.obli.⁊
ivi glo.Tu ſuſtine dictũ teſtis qꝛ põt eẽ ꝙ teſtis vidit ꝙ il/
le ſemꝑ potuit vti re ſi volebat.lʒ ergo qñq; nõ vtat᷑:tñ ſẽ/
per vti vi:vt.l.ij.S.ergo.j.de aq̃ quoti.⁊ eſti. AVel dic ꝙ po
teſt eẽ ꝙ vidit oĩ anno ſibi rñderi de fructibꝰa colono:qð
ſatis vĩ ad ꝓbãdũ ↄtinuã poſſeſſionẽ:vt dicit tex notabi/
lis.C. de agri. ⁊ cẽſi.l.litibꝰ.li.xj.⁊.j.de ↄdi.⁊ de.l.ſiqꝗs ita
legauerit.⁊ hoc qtũ ad excuſãdũ teſtẽ. als aũt q̃liter ꝓbe
tur ↄtinua poſſeſſio nota.per Ci. C. de pᷣſcrip.lõ.tẽp.l.pe.
⁊.l.celſus.⁊ ibi vide.j.de vſuca.¶ Tertio op.dicit hic ꝙ
vbiq; eſt pᷣcipua ſ̊ ↄtra qꝛ ſolũ in fũdis italicis ſm iſta tpa
C. de rei vxo.act.l.vnica.S.⁊ vt plenius. Sol.ſi exponis
vbiq;.i oĩ caſu eoꝛũdẽ tẽpoꝝ:vel.i cũ ſtipula.vel ſine. Nõ
ob. ꝛiũ ſi exponis.i.in oĩ loco:qð vꝛ verius cũ ſit aduer/⸗
biũ loci:tũc rñdeo ꝙ ibi nõ dicit tex.ꝙ ſecꝰ eẽt in fũdis ita
licis q; in alijs ſI ponit quoꝛũdã variã opinionẽ ⁊ dubiã.
dic ergo ꝙ hbʒ locũ in oĩ parte mũdi ſiue agat᷑ in reʒ ſiue in
pſonã ſiue ↄtra maritũ ſiue ↄtra alium ⁊ ſic ſemꝑ ⁊ vbiq;.
¶ Quarto op.ad ſcdam partẽ hic dẽ ꝙ reipublice inter
eſt. Cõtra imo reſpublica ꝑimit dotes:vt.l.ſatis notũ.C.ĩ
q.cau.pig taci.ha.So.ibi ex vna parte eſt vtilitas pu/
blica pncipalr:ex alia dos que eſt pᷣncipalłr pᷣuata ſcdðario
publica.hic ex vna parte eſt dos erx alia vtilitas pꝛiuata.
NHec ſo. vĩ ↄtra caſũ.l.ij.C. de puile.fiſ.vbi dos ⁊ fiſcus cõ
currũt.dic ergo ꝙ in illa.l.ſatis eſt ſpãle ꝓpter offm pᷣmi
pili:ſic ⁊ aliud ſpãle eſt in.l.ſi. C. de pᷣuile.do. Tu vᷣo pꝛo ĩ
tellectu hui mãe dic ꝙ publica ⁊ pᷣuata vtilitas pñt ſumi
=SS” p ae s ze) q́tuoꝛ modis. Pꝛima eſt qda vtilitas publica que ſuã vtili
tatẽ affert in cõi⁊ in quolibet particulari que oſiſtit in ſa/
cris ſacerdotibꝰ ⁊ magr̃atibus.nã ſicut vn põt itrare ec/
cleſiã ⁊ oꝛare ita ⁊ ali:ſic vnꝰ deſendit᷑ a magr̃atu ⁊c̃.vt..
de iuſti. ⁊ iure.l.j.S.huiꝰ ſtudij. Scðᷣa eſt vtilitas publica
que ſuã affert vtilitatẽ in cõi ⁊ non in particulari:vt id qð
hʒ camera ſiſcalis:vt.l.vtilitas.C. de pᷣuile ſiſci.li.v. v er/
tia eſt qᷓdã vtilitas puata pᷣncipalr:tñ dẽ publica ſcdᷣario:
qꝛ reſpectu vniuerſi vtilis eſt qꝛ affert vtilitatẽ reſpectu vni
uerſi ⁊ eſt apta afferre in quolibet actu particulari vt ꝙ
mulieres ſint dotate:nã ſi nuberẽt ditioꝛi viro parerẽt ſili
os qui foꝛte erũt magr̃atus ſacerdos papa vel imꝑatoꝛ:⁊
ſic apta nata afferre ſuã vtilitatẽ in q̃tibet re particulari.⁊
ita logtur hic. Quarto mõ aſſumit vtilitas publ ca illa q̃

i.ĩmo nõ ſubaudias:ſj dic ſic ꝙ in.l.maritũ.eſt illud iõ

Solu. matrimo.

pᷣncipalr eſt pᷣuata:ſj iõ dẽ publica qꝛ affert vtilitatẽ ſuaʒ
reſpectu vniuerſi:ſʒ in particulari affert ſuã vtilitatẽ cuili/
bet ſeparatim per ſe ita ꝙ vni ⁊ nõ alteri:nec eſt apta aſ/
ferre in quolibet particulari vniuerſalr.Exẽplũ ꝙ hoies
ſint diuites ſimpłr loquẽdo ſine adiectione alicuius cauſe
qꝛ hoc reipublice intereſt:vt ĩſti.de his qui ũt ſui vel alie.
iur. S. pe. ⁊ in auẽ.vt iudi.ſine quoquo ſuffra.S.cogitatio.
⁊ de pcurato.l.ſeruũ quoq;.S.publice.⁊ iſta eſt ꝓpꝛie pᷣua
ta vtilitas. Cũ enim q̃rit vtrũ publica vtilitas pᷣferat bua/
te:vel etiã vna publica alteri publice vtilitati:Dic aut q/
ris de p̃uata ⁊ illa pᷣfert oibus alijs:vt. C. de ſacroſa.ec.l.
ſãcimꝰ.⁊ in.c.hone memoꝛie ex de poſtu.pla.⁊.S.de reli⁊
ſup. fu l.impẽſa.qdð eſt notãdũ ad multa ⁊ illa pᷣfert doti/
bus. Aut qris de ſcᷣa ⁊ tũc diſtingue: aut q̃ris an pᷣferat᷑
tertie:vt in caſu.l.nr̃e?: Dic ꝙ nõ q; parib paſſib ambu/
lãt:vt.l.ij de pᷣuile.ſil.ſallit in caſu.l.ſatis notũ.C.in qui.
can.pi.ta.gha.Aut q̃ris an pᷣferat᷑ q̃rte hoc eſt vtilitatipᷣ
uatoꝝ:⁊ tũc aut loq̃ris in iure iã q̃ſto pᷣferẽdo ⁊ publica pᷣ
fert:vt C. de hᷣni.c ed.l.pe.Aut q̃ris de iure de nouo per
pᷣncipẽ ↄcedẽdo:⁊ tũc qũq; pᷣnceps pᷣfert vtilitatẽ pꝛiuato
rũ ne videat᷑ anarꝰ:vt.C. de ſecũ.nup.l.ij.⁊ de ca.tol.l.j in
fi. Si vo q̃ris de tertia:⁊ tũc iſta pᷣfert vtilitati pꝛiua.vt h:
⁊ auẽ res que.C. cõia dele. ¶ Quinto op.dẽ hic ꝙ reipu/
blice ſtereſt ppter liberas ꝑſonas.ↄtra liberũ coꝛpus nõ
recipit eſtimationẽ:vt.l.liber hõ.S.ad.l.acql.⁊.l.j.S.ſʒ cuʒ
hõ.s.de his qui deie.vel effu.⁊ ſic nõ eſt ĩtereſſe qð eſt eſti
matio dãni.Hui timoꝛe gl.dicit ꝙ hic loqtur de itereſſe
eſtimabili ⁊ ponit quãdã diuiſionẽ ĩtereſſe qð nõ ꝓſequoꝛ
ſz dic vt l.j C. de ſẽ.que pꝛo eo qð ĩtereſt. ¶ Sexto opp.
ad tertiã partẽ.l.hic dicit ꝙ ĩtereſt reipublice mulieres eẽ
dotatas ⁊ ciuitates ĩpleri liberis hoĩbꝰ. Sʒ ↄtra:nã mu/
lieres pſñt nubẽ ſine dote:vt in auẽ.q.mo.na.effi.ſui..le/⸗
gitimi. coll.vij. Itẽ cinitates pñt regi per ſpurios:vt.l.ge/
neratr. S. ſpurios de decurio.Huius timoꝛe ſunt bic tres
gloſelle. So. expone neceſſariũ.i.vtile: vt exponit pꝛima
gloſella. In quo aũt ↄſiſtit vtilitas: dicũt alie gloſelle vna
icipit ad nubẽdũ:alia incipit legitimis. Heniam ad
qõnẽ.Et q̃ro de qua dote hic loꝗtur? Dicit gl.tã de ꝓ
fecticia q; de aduẽticia:vt.l. ꝓlecticia..de iure do. Alia
gl. dicit q hic loqtur de vtraq;.qdã dicũt ꝙ iſta nõ eſt bo
na:qꝛ per hoc hec.l.reſtringit᷑ ad ſiliofa tm:vt.l.fi.C. de ĩ
offi. teſta. Tu dic ꝙ lʒ nomẽ peculij tã ꝓ ecticij q; aduẽti
cij ſolũ cadit in ſiliofa.vt ibi:tñ dos ꝓfecticia ⁊ aduenticia
dẽ etiã in ea que eſt ſui iuris nõ folũ reſpectu pꝛis qui emã
cinat:vt.l.ofecticia.in ſi.S.de iure doꝶ. ſʒ etiã in q̃libet alia
femina ſui iuris:vt.l.j.S.⁊ vt pleniꝰ.C. de rei vx.ac.⁊ ĩ au
ctẽ.vt exac.inſtã.dot.S.illud.⁊ ibi eſtbon tex. ¶ Scðo qᷓ
ro de qua ciuitate loqtur hic:Oic vt in gl. ¶Tertio q̃/
ro qò ſi mulier iã ſcdᷣo viro nupta eſt anteq; dotẽ a bᷣmo
repetat:an habebit hoc bᷣuilegiũ? Vr ꝙ non q ceſſat rõ
hui.l.Aa. de are.tenet ↄꝛiũ per.l.nupta.in bᷣn..e.⁊ ibi di
cã.¶ Quarto q̃ro qd in muliẽ ſterili an habeat iſta pᷣuile
gia? Vr ꝙ nõ qʒ ceſſat rõ huius.l.pꝓpter qð qdã vt Jac.
de are. intrãt hic mãʒ:an ex rõne.l.debeat ſieri reſtrictio:
q dicã alibi.ego dico ⁊ ita expᷣſſe tenet Ci.in addi.ꝑ.l.
nupta e ti.ẽõm Oldra.qꝙ hʒ pᷣuilegia:⁊ hoc oẽs tenẽt.p/

bo ſi fũt plłres rõnes ſinales ⁊ vna ceſſat:tñ ꝓpter aliaʒ re

manet diſpoſitio:vt iſti.de nupt.S.affinitat᷑.nõ.ĩ de pᷣuile.
credi.l.ſi vẽtri.S.in bonis.⁊ de excep.rei iudi.l.ſiqs ad ex
bibẽduʒ.nõ.&.de his qui no.ĩfa.l.liberoꝝ.S.j.⁊ in auẽ.de
nup.S.ſi vo altera.coll.iiij.ſacit.jĩ.de hẽ.inſti.l.ſi nõ lex.ſed
in dote ſũt plures rõnes que ponunt in.l.aſſiduis.lʒ eniʒ
ceſſet vna remanet tñ alie pꝛo hoc v caſus.j.de libᷣ ⁊ po/
ſthu. l. ſiqs poſthumos.in pn. Pꝛeterea caſus eſt h dum
dicit maxime q̃ſ dicat ĩtereſt reipublice etiã ſi liberi nõ na
ſcunt.pꝛo hoc vẽ caſus.s.de iure do.l.ij.vbi ponitur ꝙ rõ
ſauoꝛis eſt ſolũ ꝙ poſſit nubere ne ſoꝛte als meretricaret.
. que ratio

que rõ ſemꝑ adeſt ſʒ ſi ſolã illã rõnẽ attẽderes:iſta eẽt vtili
tas pᷣuata nõ apta afferre in quolibet particulari:⁊ ſic ceſ
ſãt iſta pᷣuilegia:vt dixi.S.ĩ qrta oppo.Quare dicas ꝙ rõ
eſt illa que ponit etiã in mulierib ſterilibꝰ:qꝛ dʒ attẽdi na
tura mulierũ nõ ipſiꝰ vitiũ ſpale ſterilitatis:vt in pallegata
l.ſigs poſthumos. Altimo ĩducit gl.iſtã.l.in argu.ad
q.nõ.C. de ſtudijs liberalibus vꝛbis romane.l.j.in fi.li.xj.
q; ſcholares vel doc.poſſẽt repellere fabꝛũ qui ſtat penes
ſcholas vel cõpellere ne mallet ꝓpter publicã vtilitatẽ vt
reſpublica pitis hoĩbꝰrepleaĩ:ſicut h̊ ⁊ nõ.in.d.l.j.in ſi.E
cõtra ꝙ nõ:qꝛ pᷣuilegiũ ſcholariũ dʒ ĩtelligiſine iniuria cu
iuſq;:vt.l.ĩpuberi.j.de admi.tu.⁊.j.neqd in loco pub.il.ij.
S. merito.⁊.S.ſiqs a pᷣncipe.⁊.C. de emã.libe.l.nec auus.
ſz Hᷣ fieret iniuria fabꝛo ergo ⁊c. Pꝛeterea pꝛonꝰ nõ põt ĩ
pedire libertũ ſuũ vti arte ſua:ergo multo min ſcholaris
fabꝛũ:vt.j.de iurepa.l.q̃ro.⁊ de ob.li.l.f. Pꝛetea faber
nihil imittit ĩ alieno ergo ⁊c.vt.l.ſicuti.S.ariſto.S.ſi ſer.vẽ.
Ja. de are. diſtinguit. Aut doctoꝛ p̃uenit fabꝛũ ⁊ doctoꝛ pᷣ
fert:vt.j.neꝗd in lo.pub.l.ij.S.ſiqs neminẽ. Aut faber p/
uenit doctoꝛẽ:⁊ tũc aut doctoꝛ nõ põt in alio loco cõmo/⸗
de ſtare ⁊ pᷣfert᷑ doctoꝛ:qꝛ ꝓpter neceſſitatẽ frãgit diuina
reuerẽtia:vt.C. de ferijs.l.oẽs. Aut põt alibi ſcholas cõ⸗
mode facẽ:⁊ tũc ſecus qꝛ puẽtus:vt.l.ſi pluribꝰ.de le.j.cuʒ
ſilibus.Si vᷣo ſimul ↄcurrunt pᷣfer doctoꝛ qꝛ maioꝛ pᷣfert᷑
minoꝛi:vt.S.de iudicijs.l.per minoꝛẽ.C.de oꝛdi.iudi.l.fi.⁊
meliꝰ pᷣieri bono:vt.l.exigẽdi.C. de ꝓcura.⁊.S.de offi.pꝛo
cõ.l. obſeruare.S. ꝓpſiciſci.Alij hoc rephẽdũt:qꝛ cũ ſchola
res ſint pꝛiuilegiati ſicut mulier:ar.hui.l.pfert etiã ei qui
pᷣoꝛ eſt tꝑe:qꝛ ᷣuilegia nõ cõſiderant ex tꝑe:vt.l.qð ꝗs.⁊
l.pᷣuilegia.j.de pᷣui.credi.⁊.C.qui po.in pig.ha.l.aſſidu/
is.Et per hoc rñdet᷑ ad oĩa ↄꝛia.⁊ ſic dicũt doctoꝛẽ ⁊ ſcho
larẽ idiſtincte pſerri ei.ſ.fſabꝛo.Ego puto ꝙ iſta lex nihil

faciat:q; h̊ loqtur q iura diuerſoꝝ cõcurrũt circa idẽ:q̃/

ſtio nr̃a logꝗtur qũ qlibet oꝑat᷑ in ſuo ſeparatiʒ alter ab al
tero.dico igit᷑ in hac qõne ꝙ hoc totũ pendet ex officio iu
dicis ↄſiderata locoꝝ diſpoſitiõe ⁊ aptitudine ⁊ antiq̃ cõ
ſuetudine ↄtrate:qꝛ foꝛte eſt ibi ↄſuetũ ſemꝑ legi ⁊ ex alijs
circũſtãtijs iudex pᷣfert doctoꝛẽ vel fabꝛũ. Idẽ in duabus
ſcholis ita ꝓpinqs ꝙ inuicẽ ſe impediãt:vt pᷣallata.l.j.C.
de ſtudijs liberalib vꝛbis romane.li.xj.vbi ẽ caſus ꝙ hoc
ſiet vel iudicis officio vel ↄditione ex illa.l.⁊ in ambiguis
pᷣfert doctoꝛ fabꝛo:ar.hui.l.multomagis q; in doctoꝛe v
