eni hͥ caſus ad.l.xij.tabu.vł ad pᷣmũ caput.l.vellei.na tꝑe
teſti tenebat pᷣmũ locuʒ iſte nepos: ſcᷣm caput.l.vellei.
nõ hʒ locũ.So.fateoꝛ ꝙ tenebat pᷣmũ locũ tꝑe teſti: ſʒ tñ
erat ſpes ꝙ filius ꝗ erat apud hoſtes reuerteret ⁊ iſte ne/
pos non eſſet ſu'. ⁊ ita ſpes habet ꝓ veritate vt ꝑinde ac ſi

iſte nepos tũc tpis nõ fuiſſet ſuus. huius ratio ẽ: q; h ſpes

impoꝛtat eundẽ effectum quem veritas:qꝛ nepos ꝗ reman
ſit in ciuitate donec ſili ẽ apud hoſtes nõ põt ſe imiſcere
hereditati:

nn

lte
c
lg
doe
f
ll/
l
ins
m’

n
ede
tbe

is:
b

iſt
ſo,

l/
,

F.
.
de
bt
ll

4
6

4

4

Be libe.⁊ poſthu.

hereditati:vt.l.pe.j.Se ſuis ⁊ legi.⁊.l.nec nos.C. de capti.
merito ꝑtinet ad ſcm caput.l.vellei.ꝑ interpᷣtationẽ ⁊ ex
tẽſionẽ ſceuole. Iſta ĩduco in ar.ad.q.ᷣſtatuto huciuitatis
cauet᷑ ꝙ q rẽ ſua ĩmobilẽ vẽdiderit foꝛẽſi vel vẽdẽti ↄſẽſerit
puniat᷑ certa pena.pone ꝙ ego hẽbã actionẽ ꝑſonaleʒ ad
rẽ vł debebat mihi reſtitui ꝑ fideicõmiſſũ.Ego ↄſenſi alicui
vẽdẽtieo caſu quo poterã ĩpedire vel ex ſoꝛma iuris vel
ſtatuti:an puniar? Vr ꝙ nõ:qꝛ vere res nõ ẽ mea:lʒ ſpes
ſubſit vt ſit mea:vt.l.ſtatu liberi.a ceter..j.de ſta.li. In ↄꝛi
um qꝛ ꝑ ulã ſpem poterã ĩpedire: ſicut ſi eẽt mea vere: er/
go ſpes ⁊ vitas impoꝛtãt eũdẽ effectũ. caſus vr in.l.pe.j.ꝗ
ad libe.ꝓcla.nõ licet. Rñdeo ꝙ dicit᷑ ſpeʒ haberi ꝓ vita/
te ẽ ex interpᷣtatione extẽſiua vt h:bi ꝑ interp̃tationẽ idu
ci:ſʒ iſta interpᷣtatio nõ hʒ locũ in ſtatutis.ergo ⁊c̃.dixi in

l.oẽs populi.S.de iuſti.⁊ iure.

lle ſt Diuidit in duas partes.p̊ poniũi ꝓui
e calus. ſio iuliani in caſu difficili ſcdo qõ ſce/⸗
uole circa ↄſiliũ iul.ſcða ibi qren . Itẽ pᷣma ſubdiuidit᷑ in
tres. Pꝛimo ponũ dubitatio iul.ſcðo rõ dubitatiõis.ter

*

tio deciſio.ſcda ibi nõ enĩ.tertia ibi iulianꝰ.Dicit tex.de/

cedat.dubitai an talis nepos rũpat vel ſuccedat: vẽ ꝙ rũ
pat.nõ enĩ ꝑtinet ad pᷣmũ vel ſcᷣm caput.l.vellei.Di.dicit
tex.nõ.n.iſta pars ſubdiuidit in tres.pᷣ pᷣmittit quõ illeca
ſus nõ ꝑtinet ad pᷣmũ vel ſcᷣm caput.l.vellei.ſcdo illð cla
rius declarat.tertio facit vnã rõnẽ ↄcludẽtem teſtm̃ rũpi.
ſcðᷣa ibi deniq;.tertia ibi poꝛꝛo. Bicit tex.tꝑe quo naſcit:
⁊ iõ nõ hʒ locũ pᷣmũ caput.l.vellei.Et dicit tex./i nat᷑ erat
tpe teſti:ſʒ ille nõ erat natus tꝑe teſti:ergo non ꝑtinet ad
ſcom caput. Op. ꝙ ille caſus ſit ſuꝑfluus:q; ꝓuiſũ erat
p.l.vellei.in pᷣmo capite in v.nõ ſolũ.ibi viuo pꝛe ⁊c. So.
expone viuo pꝛe.ſ.pꝛis ſui.hoc eſt auo:⁊ ſic nil ſacit ad.S.
iſtũ.vt ibi dixi. QOp. dicit in v.deniq;.ꝙ nõ ꝑmittit inſti
tui.Cõtra.S.e.l.S.etiã.Huius timoꝛe fũt in gl.q̃tuoꝛ expo
ſitiones.pᷣma ꝙ nõ ꝑmittit ĩſtitui.ſ.natos ſʒ naſcituros.ſe
cũda ꝙ nõ ꝑmittit expᷣſſe ſʒ tacite.tertia ꝙ nõ pꝑmittit ſi nõ
vult teſtm̃ rupi.Et iſta ẽ vera. Pꝛo cui declaratione ſci/
as ꝙ nepotẽ iã natũ ex ſilio viuo poſſũ ſubſtituere ſilio de
iure cõi ꝑ.l.xij.tab.q;ꝛ nõ eſt poſthumꝰ:ſʒ iam natus.vnde
l.velł.nõ ꝓuidit circa ꝓuilionẽ inſtitutionis:ſʒ declarauit
ꝙ ex eo ꝙ nepos incipit eẽ ſuus:⁊ ſic ĩcipiat habẽ aliã cõ/
ditionẽ qᷓ; haberet tꝑe teſti teſtm nõ rumpat.vñ ſcm ca
put vellei.nõ ꝑtinet ad hũc caſũ. ¶ Op.inſti.de bo.po.
in pᷣn. So.ꝙ hic dicit᷑ ꝙ poſthum alienus nullo iure poſ
ſit inſtitui.ſ.ciuili:ſʒ de iure p̃ᷣtoꝛio poterat vt in contrario.
¶Op. j. de le.j.l.penul.Glo.ſol.ibi ꝙ poſthumus alie
nus nõ poterat iſtitui de iure antiqſſimo:ſʒ de iure nouo

etiã. ff ſic: q videt ↄtra v.poꝛo. J /ꝓp hui declaratiõe ſci

as ꝙ m.l.xij.tab.poterat inſtitui poſthumus qui erat fu
turus ſuus ſi naſcerei tẽpoꝛe teſtamẽti:vt inſti.de le.S.po
ſthumo.in pᷣn.de bo.pol.in pᷣn. Poſthumus vᷣo alienus
boc ẽ qui nõ naſceret᷑ ſuus ſi nõ naſcere᷑ tẽpoꝛe teſtamẽti
nõ poterat inſtitui ratio:qꝛ de iure.xij.tab.nõ admitteba
tur ad ſucceſſionẽ niſi ſuus:vt inſti.de ſucce.ab inte.S.emã
cipati.ſʒ iſte poſthumus alienus nõ erat ſuus ergo ⁊ iſtaʒ
puto rõnem q̃re poſthumus alienus nõ erat inſtitutus:vt
inſti. de le. S. poſthumo.lʒ ille tex.loqtur ab inteſtato. Su
peruenit gallus ⁊ ꝓuid tꝙ poſthumus qui nõ erat ſuus
tẽpoꝛe moꝛtis:ſed naſceret᷑ ſuus poſt moꝛtẽ poſſit inſtitui:

vt hac.l.in pᷣn. Ita loꝗtur.l.peij de le.j.qui fuit caſus ſup

pletus ⁊ extẽſus per ſceuolam: vt.S.vidiſtis. Superuenit
l. velle.⁊ ꝓuidit ꝙ poſſit inſtitui poſthumus alienus tem
poꝛe teſtamẽti:qui tñ naſcii ſuus ⁊ in vita teſtatoꝛis.⁊ qa
hoc nõ ſufficiebat introductũ ẽ ſcᷣm caput vt ille qui eſt
natus tẽpoꝛe teſtamẽti poſſit inre cõi inſtitui qui ſucced en
do in locũ pᷣmi nõ rũpit. Suꝑuenit conſiliũ iulianiin caſu
difficili ꝙ poſſit inſtuui poſthumus alienus tꝑe teſtamẽti
qui nõ naſcit᷑ ſuus tñ poſtea ſuccedẽdo in locũ pᷣmi ſuus eſ

ñiciè vt in hoc. SF. Suꝑuenerũt poſtea p̃toꝛes ⁊ viderunt ꝙ;

hoc erat iniquũ ꝙ poſthumus alienus nõ poſſit inſtitui:

ideo ꝓuiderunt ꝙ ſi inſtituat admittai per bonoꝛũpoſſeſ

ſionẽ de iure pᷣtoꝛio:vt inſti.de bo.poſ.in pᷣn. Suꝑuenerũt
poſtea impꝑatoꝛes ⁊ viderũt ꝙ edictum pᷣtoꝛis erat equuʒ
ideo circa hoc ſecerũt cõſtitutiones per quas oĩs poſthu
mus alienus poſſit inſtitui ʒ nunqꝙ; efficiat ſuus:quas cõ/
ſtitutiones nõ habemus ſed earũ mens recitat᷑ inſti.de le
gi.S. poſthumo.⁊ de bo poſ.in pᷣn.Ex pᷣdictis apparet ꝙ
quedã glo.que eſt.S.e.l.S.ſi eius.que dicit ꝙ ꝓuiſio iulia/
ni habet locũ quãdo gs fecit teſtamẽtũ ſilio moꝛtuo ma/

le dicit. C Oppo. hic dicit ꝙ iulianus hic cõiũxerit duo

capita.l.vellei.Cõtra non videt᷑ bona coniũctio:q; in eis
multa ſũt diuerſa quãtum ad caſũ ꝓpoſitum:q; in pꝛimo
caſu loqtur qũ naſci᷑ poſt moꝛtẽ ſilij qd hic nõ eſt.ſcðm ca
put loꝗtur qñ ꝗs natus eſt tẽpoꝛe teſtamẽti qð hic nõ eſt
Riñdeo fateoꝛ ꝙ iſta duo capita nõ ſufficerẽt vt magf̃ali
interpᷣtatione ille caſus põt decidi:ſʒ iulianus erat iuriſcõ
ſultus:vt auctoꝛitate quã habebat cõdendi.l.hoc ĩtrodu
xit fauoꝛe teſtamẽti cõſeruãdi.Et qꝛ eadẽ eſt rõ in iſto ca
ſu q̃ in pcedẽtibus cum tẽpus teſti inſpici nõ dʒ:vt.ð.e.l.S.
nũc de lege.v.qd enim.dices tu ſi eadẽ eſt rõ ergo interp/
tatione magiſtrali potuiſſet ille caſus decidi:vt.l.nõ pnt.
5.de legi. Rñdeo extẽdere leges ex idẽtitate rõnis nõ poſ
ſumus qñ per hoc inducerei.i.coꝛectio.nõ enim vna per
aliã tollit᷑ niſi q̃tenus expᷣmit:vt.l.pᷣcipimus in ſi.C.de ap

pel.ſʒ de hac extẽſione veniret᷑ cõtra.l.xij.tab. Jõ fuit ne/

ceſſaria ꝓuiſio iuliani in caſu iſto. No.ex hac.l.ꝓ do/
ctoꝛib ꝗ arguũt ex ↄiũctione duarũ vel triũ legũ. Op.
ꝙ iſte caſus ꝑtinet ad pᷣmũ caput.l.vellei.nam iſte nepos
naſcit in ptãte ergo naſcit ſuus. Rñdeo nõ ſeqtur:qꝛ non
eſt ſuus qñũ alius eum pcedit:vt inſti.de here.qua.⁊ diſ.S.
ſui. Altimo vos videtis hicꝙ dictio in poni᷑ ꝓ valde.
Pꝛo declaratiõe dic ꝙ dictio in qũq; reperit᷑ cõpoſita cuʒ
alia dictione:qñq; ſimplex nõ cõpoſita.pᷣmo caſu qñ com
ponit᷑ cũ vbo ſũ es ẽ vt inſũ ines ĩeſt:⁊ tũc ſignincat quãdã
intrinſicitatẽ:vt.S.ſi cer.pe.l.lecta.S.dicebã.ibi pena incõ
tinẽti appoſita iĩeſſe vʒ.Si vo cõponit᷑ cũ alio vbo tũc quã
doq; in ponit᷑ ꝓ valde vt hic cũ ſilibus.qñq; ponit in pꝛo
nõ:vt.C. de teſta.l.hac ↄſuitiſſima.S.ex impfecto.⁊ in auẽ.
de hẽ. ⁊ fal.S.ĩoꝛdinatu.⁊ hoc jm ꝙ magis põt mãe ꝓpoſi
to adaptari.ſacit etiã ſcða cõſtitutʒ C. ibi in defẽſo ⁊c.⁊ ibi

glo. Scðo caſu qñ dictio in reꝑit ſimplex nõ compoſita:-

tuc aut adijci noi ſigniñcãti locũ aut tpᷣs aut neutrũ illoꝝ
pᷣmo caſu aut adijcit ablatiuo ⁊ ſignincat intus in loco:vt
l.j.F. in flumine.j.de flumi.Si adijcit accuſatio ſigniſcat
ex locũ:vt.j.arbo.fur.ce.l.j.S.j.vbi exponii in.i.ſupꝛa vel
iux. Vallit rõne euitande ↄꝛietatis:vt.l.ſi ſtatua j.de in/
iur.Et iſtud fac ĩ ar.ad.q.vn teſtis dixit ꝙ fuit in domo
ali iuxæ domũ.An iſti teſtes ꝓbãt:vẽ ꝙ ſic:qꝛ teſtes redu/
cunt᷑ ad ↄcoꝛdiã ne ſint ꝛij:vt ex de teſti.c.cũ tu.dixi in.l.
iſulã.S.j.S.ſo.ma.exponat᷑ ergo ĩ domo.i.iux domũ:vt.d.
l.ſi ſtatua.DOicũt tñ canoniſte vt Ber.⁊ Inno.ꝙ illa ↄcoꝛ
dia tũc dʒ fieri qñ teſtes ſũt pares:ſec ſi ex aliq̃ parte ſunt
plres:qꝛ tũc nõ dʒ ſtari:vt ex de of.dele.c.cũ ptigat.⁊ ibiꝑ
Inn. Scðo caſu qñ adijcit noĩ ſignincãti tpᷣs ⁊ tẽ aut adu
cit ablatiuo:⁊ dʒ ifra tps itelligi:vt.l.j.S.qbꝰ.j.de ſuc.edi.
⁊.l.cũ fuerit.ſ.de manu.te.⁊ tetigi ĩ.l.ſic.j.de le.j.tatũ ẽ di
cẽ in anno q;ti iſra annũ.Sivo ponit cũ accuſatiuo ⁊ ſi/
gniſicat poſt tps.ſ.annos ꝓximos:vt.l.ſi in annos.⁊.l.nõ
putabã.j.de ↄdi.⁊ de.dixi plene iĩ.l.ſicui leget.j.de leg.j.
dic vt ibi.Tertio caſu qñ addit noĩ ⁊ nõ ſigniſicat locum
neq; tẽpus:⁊ tũc aut adijcit᷑ accuſatiuo ⁊ poni ꝓ ↄ:vt.l.
nõ dubiũ.C. de legi.⁊.C. de epiſ.⁊ cle.l.raptoꝛes.C. de he
re.l.manicheos.⁊ de tribu.l.in hẽdẽ.in pᷣn.⁊ oẽs.ll.q̃ di/

cũt actiones dari in hẽdẽ. Si vo adijcit ablatiuo:tũc ſigni

ſicat materiã de qua agii:vt q dicitur in pecuniarijs cau

De iniuſ.rup.⁊ irri.te.

ſis ⁊c. in inſinitũ veniũt hic:vt.l.in pecuniarijs..de ſerl.⁊
l.videamus.S. in fauiana.. de vſur. ⁊ inſtiede ach.S.in bo/
neſidei.cum multis ſilibus.⁊ hoc de vera ⁊ ꝓpꝛia ſigniſi/
catione.Qñq; tñ reperuũ impꝛopᷣe poni. Nam qñq; poni
tur in ꝓ aut:vt.l.ſi ſtipulatus fuero.x.in melle .de ſol.vᷣm
vnã lec.qñũq; in ponit᷑ ꝓ cum:vt.l.nãlis.S.in his.S.de pꝛe/
ſcrip.v.⁊ ibi glo.Qñq; in ponit ꝓ ad:vt.l.cũ antea ĩ fi. C.
de arbi.⁊ de his nõ põt dari certa doctrina:qꝛ iſte iũctio
nes ⁊ pᷣpoſitiones ſepe ponunt᷑ vna ꝓ alia qñ expedit: vt
nõ.in.l.eas cauſas .derondl⸗ demon.
Noe e e ic ſceuola ponit vnã.q.circa ↄſi
uer emuS.iiũ iuliani eſ caſus dar. C Op.
iſte caſus videl otra caſũ.S.⁊ qd ſi tm..e.l.vbi per eman
cipationẽ deſinit ſuus poſſe eẽ heres ex teſtõ. Rñdeo ibi
habebat ſubſtitutũ in ſuitate hͥ nõ. ¶ Op.de.l.ſi alienuʒ
G. in exneis.j.de here.inſti.So.ibi facta eſt mutatio de ca
pace in nõ capacẽ:hic vᷣo facta eſt mutatio de capace iu ea
pacẽ alterius ↄditionis.dixi.S.e.l.S.ſoꝛſitan. ¶ AVltimo
glo. dicit ꝙ iſta eſt difficilioꝛ. I. qᷓ ſit in toto coꝛpoꝛe iuris ⁊
ſua materiã melius explicat:⁊ ego declaraui vobis meli
nũc q; vnqᷓ fuit declarata.diſtinctionẽ magnã Di.quam
ponit nõ refero:qꝛ modice vtilitatis ẽ.⁊ poſtqᷓ ille gallus
ſuit nunqᷓ; ſic cãtauit vt hoc makn
rrr en llio in ptãte pᷣterito te
Miter cetera. ſtamẽtũ ẽ ipſo iure nullü.
Hhd. In pteritione ſilij emãcipati ꝗd iuris ſit:vi/
diſtis.S.e.l.gallus.S.in oĩbus. Itẽ an hec.l.quo ad lega/
ta ſit hodie ĩmutata per auẽ.ex cauſa.dicã ꝗ ti.j.l.ſilio.

ilius apud hoſtes p̃ᷣteri
Wm apud. 51 nõ rũpit teſtm ſi 15 re
dit.h.d.hoc intellige:vt..e.l.gallus.S.in oĩbus.
filio Ab inteſtato ſuus ⁊ emãcipat ſuc
O. Rcedũt eq̃liter. h.d. Ael aliter exhẽ
datꝰ nõ habet ptab. bñſicio alterius p̃teriti.h.d.
Hec.l.legitur duob modis.pᷣmo ꝙ loqtur in duobſilijs
⁊ tũc ẽ plana.ſcðo ꝙ loquit ĩ filio emãcipato ⁊ nepote ex
eo in ptãte retẽto ꝗ veniet per edictũ de piũ.cũ emã.li.ei
qð edictũ ẽ hodie coꝛꝛectũ:vt dicit glo.ꝛias gl.hẽmus vt
dixi in.l. gallus.S.⁊ qd ſi tm.ð.e.dicã latius in.l.i.de ↄiũ.
cũ eman.li⁊ ꝑ Ci.C. de ſuis ⁊ legi.auẽ.in ſucceſſione.dicit
gl. in. l. ſi exhẽdatus.de quo dic vt dixi.j.de ſuppel.le.l.la
beo.⁊ per Di.ex de reg.iur.c.qdð alicui.li.vj.

CBe iniuſto rupto ⁊ irrito teſtamẽto. Rubꝛica.

Bictũ eſt ſupꝛa de teſtamẽtis:verũ qꝛ teſtm̃ qñq; effici
tur iniuſtũ:ideo ponit᷑ hic hec rubꝛica.

— Eſtäme & lo. diuidit
ſtamentum. hac.l.i.v.par

õs

t ticulas ſicut ponit qnq; modos nullita
tis. diuidii ⁊ meli in tres ſʒ ꝙ de tribꝰ
tã git rubꝛica.q;ꝛ pᷣde iniuſto.ſcðᷣo de ru
Pto. tertio de irrito teſtõ.ſcða ibi aut rũ
pit. tertia ibi aut irritũ.Et circa pᷣmuʒ ponit duos caſus.
circa ſcm alios duos.circa tertiũ vnũ tm̃: ⁊ ſic põt ſuſti/
nerigl.q dic ponit ꝗqnq; modos rũpẽdi.¶ Op.ꝙ ma
le ſaciat iuriſcõſult ibi ponẽdo duos caſus:qꝛ ĩſtitutio vł
exhẽdatio ẽ de ſolẽnitate ⁊ neceſſaria:vt.s.ti.j.l.ĩter cete/⸗
ra.Gl.fatet᷑ ↄꝛiũ ⁊ tu dic hic fũt duo caſus circa iniuſtũ
teſtm:⁊ differũt ĩ hoc:qꝛ pii caſus reſpicit ſolẽnitates cões
q in quolibet teſtõreqruni. Scðs caſus reſpicit ſolẽnita/
tes q qñq; nõ reqrunt᷑ vti eo ꝗ nõ hʒ liberos. C Op.H̊ᷣ
dẽ ꝙ ſolẽnitates debẽt fuari.Cõtra.C.de foꝛnul.l.j. Gl.
nõ ſol.Di.diẽ ꝙ h loquii de ſolẽnitate neceſſaria ibi de fru
ſtratoꝛia ⁊ ſimlata. ¶ Op. de.l.codicil.S.fi.j.de le.ij. So.
ibi nõ valet vt teſtm̃:ſʒ vt codicillus:qꝛ fuit ibi ſufficẽs ſolẽ
nitas quo ad codicllos. ¶ Op. ad ſcm ꝙ pꝛeteritione

nõ rũpatut:vt.l.j.de cõtratab ſ. So. hic in pᷣteritione ſui
ibi in pᷣteritione emãcipati qð per auẽ.mutat᷑ ĩ hoc:qꝛcau
ſa dʒ inſeri: vt dixi in.l.gallus.S.in oĩbus.s.ti.j. Op.
q; teſtm̃ ſcðᷣm nõ tollat pᷣmũ:ſʒ vtrũq; valeat:vt.l.qᷓrebat.
de teſta.mili. So.ibi in pagano h̊ in milite quipõt decede
re duobus cõditis teſtamẽtis. ¶ Op.de.il.ſi ilius qui in
ptãte.ð.ti.j. So.ibi in ſcᷣo teſtamẽto non potuit adiri he
reditas de iure ciuilivt ibi dixi. Dicam in.l.cũ in ſcõo.j.e.
OQOp.ſ.e.l.iij.v.ſʒ ⁊ ſi ſtãte. So.ꝙ tex. hic dicit exquo he
res exiſtere potuit dʒ intelligi.i.poſſibile fuit ⁊ ita fuit in.l.
cõtraria aliquo caſu poſſibile hereditatẽ adiri. Nota er/
go ꝙ hec dictio põt:intelligit ideſt poſſibile eſt. ¶ Opp.
ꝙ dictio põt impoꝛtat neceſſitatẽ:vt.s.ti.j.l.gallus.in pᷣn.
So.ibi dictio põt ponit᷑ in oꝛatione pᷣncipalr/ppter ſe:tũc
qd impoꝛtat dic vt ibi:hic ponitur incidẽter ꝓpter aliud
quo caſu intelligit põt.i.poſſibile eſt. Sed cõtra videt ꝙ
hec dictio põt reqrat cum potẽtia actum:vt.l.iij.S.ſiqs ſic
accepit de ſta.lib. Pꝛo huius ſo.debes ſcire pᷣmũ eſt poſſi
bilitas nature:ſcdᷣm eſt potẽtia:tertiũ eſt actus. Hoc pꝛe/
miſſo dic aut verbũ põtĩ oꝛatione poſitũ nõ reſeri ad actũ
certe pſone:⁊ tũc ſigniſicat poſſibilitatẽ nature vt hic.dicit
enim tex.ex teſtamẽto ex quo põt adiri hereditas nec cu/
rat per quẽ Qñq; referi ad actũ certe ꝑſone:⁊ tũc aut ille
actus cum explicat᷑ cõtinet cõmodum certe ꝑſone aut nõ.
pᷣmo caſu aut ille ad quẽ refert ex hac potẽtia vult agere
⁊ reqritur potẽtia cum actu: vt.l.iij.S.ſiqs ſic acceperit.j.
de ſta.li.Aut ex hac potẽtia vult alius eum cõuenire ⁊ in
telligi᷑ q habeat potẽtiã ⁊ cõmoditatẽ deducẽdi ad actũ
vt.l.nepos ꝓculo.j.de ver.ſig. Scðo caſu quãdo actus
explicãdus nõ reſpicit cõmodũ certe perſone:tunc reꝗrit
potẽtia deducẽdi ad actũ illius perſone:nec reꝗrit poſſibi
litas nature:vt.l.inter illã.j.de verb.ſig. Fallit qñ appo/
neret᷑ dictio poſtq;:qꝛ tũc reqrerei potentia cum actu hem
lec.quã poſui in.d.l.inter illam. ¶ Contra pᷣdicta op.de

l.qꝙ ſeruus.de cõdi.ob cauſam. So.hicloꝗtur qꝗd impoꝛ

tat dictio põt poſita incidẽter ꝓpter aliud affirmatiue.ibi
vo loquit᷑ qd impoꝛtat dictio põt negatiue.hoc eſt quãdo
deſicit illa potẽtia:⁊ ſic eſt materia per ſe quã dicã in.l.ſu/
us quoq;.S.penul.de here.inſti.Scias etiam ꝙ hec dictio
põt habet quãdam virtutẽ extẽſiuam:vt.l.ſi ita ꝗs.in pᷣn.
j. de le ij. ¶ Quero dd ſi ex teſtamẽto eſt poſſibile adire
hereditatẽ per reſtitutionẽ factam a pᷣncipe: Rñdeo pᷣmũ
nõ rumperet᷑ ꝓpter hãc poſſibilitatẽ:vt ar.l.iij.in pᷣn.⁊.S.
j.⁊.ij.j.de fideicõ.li. Op.de.l.cum ꝗdã.j.de his qui.vt
indig. So.ibi poterat adiri hẽditas:lʒ eẽnt indigni:vt.l.
ex facto.S.iul.ĩ.de vul.⁊ pup.¶ Vltimo op inſti.ꝗ.mo.
teſ.inſir.S.alio. Dic vt in glo.
Iſta lex determinat qð

4pto per aliud teſtamẽtum. ¶ Op. hic dicitur de
veniẽtibus ab inteſtato ſcriptis in volũtate imꝑfecta indu
cta per Juſtinianũ:vt.l.hac ↄſultiſſima.S.ſiqs autẽ.C. de
teſta. So. hic fuit additũ a cõpilatoꝛibꝰ noui iuris.ſile ĩ.l.
ſi duobꝰ. S. ſi pus.j.de ↄᷣtab. ¶ Op. de.l.ſãcimus.C. de te
ſta. So.ibi ſũt plura.ſ.teſtamẽtũ impfectuʒ ⁊ cõcurſus tẽ
poꝛis. ¶ Quero ꝗd ſi in teſtõ imꝑfecto apponat᷑ clauſu/
la caſſãs ⁊ irritãs ⁊c: Rñdeo vt dixi in.l.ſi iure.j.dele.iij
¶Quero qd ſiin codicillis ſint ĩſtituti veniẽtes ab ĩteſta
to:an pᷣmũ teſtm̃ rũpat᷑: Rñdeo ꝙ ſic ⁊ ꝑ hãc.l.⁊ ꝑ dictuʒ
F. ſigs aũt. Sʒ dices ille.ll.loquunt᷑ qñũ voluit teſtari ſʒ nõ
ſeruauit ſolẽnitatẽ.in.q.ꝓpoſita expᷣſſit ꝙ voluit codicilla
ri. Rñdeo exquo a lege ꝑmittit in volũtate impſecta inſti
tui veniẽtes ab iteſtato videt ꝑmitti eadẽ rõne in codicil/
lis:vt.l.milites codicilł.coniũcta.l.j.⁊.l.miles de teſta.mi
li.⁊.l.j.S.de codicillis. Quero qd ſi teſtm̃ in quo ſũt in
ſtituti veniẽtes ab inteſtato eſt nullũ ex cauſa pᷣteritionis:
DPic yt dixi in.l.ſi flius qui in ptãte.ð.ti.j.

(*) MWnc autem.up:a dixerat. de teſtõ ru

Bei iniuſ.rup.⁊ irri.te.

poſt humũ naſcunt vel qui poſt teſtamẽtuʒ agno
cunt᷑.h.d. C No.qꝙ poſthumi ꝓpꝛie ſũt qui nati fũt poſt
moꝛtẽ. Alij impꝛopᷣe dicunt poſthumi vt hic patet Et gl.
dicit. dixi in.l.gallus.in pᷣn.S.ti.j. Modos aũt ꝗbus ꝗs
dicat poſthumus habuiſtis iĩ.l.filius a pꝛe.S.j.S.ti.j.⁊ nõ.
C.de poſthu.here.inſti.ſuꝑ rubꝛica. Oppo.qꝙ pᷣmũ te
ſtamẽtum nõ tollat᷑ per ſcom ruptũ:vt.s.l.ꝓxima. So.hᷣ
eſt ruptũ agnatione poſthumi: ⁊ ſic poſſibile ſuit heredi/
tatẽ adiri:in.l.cõtraria nullo modo fuit poſſibile.
De re que nõ habet nomen ꝓp/

NVPoſthumi ſũt noĩatim exhe
) Oſthumi. redãdi.⁊ poſthumi noĩant᷑ q

Mominatim. pꝛiũ dicit nominatim diſponi ſi

ſub nomine ſui generis nominet᷑.h.d. ¶ No.ꝙ fauoꝛe te
ſtamẽti cõſeruãdi trahii ad iam natũ vbi dicil poſthumus
exheres eſto vt hic.⁊.S.ti.j.l.placet.
Poſthumus rũpit eum gradũ

Licet gutem. vel ſpem eius gradus a quo re/

periũ p̃teritus ⁊ qd depẽdet ex eo.qð aũt nõ cõſiſtit re nec
ſpe rũpi nõ poteſt.h.d. cum duabus.ll.ſe.in.l.nam ⁊ ſi ſub
conditione. C Nota ꝙ qð non ẽ re nec ſpe tolli non põt.
CNota ꝙ ſublato vno tollit illud qð ex eo depẽdet:non
aũt tollit id qð per ſe ſubſiſtit. & Op j.e.l.ſi. So.gl.ſub
audit maxime. Aʒo legit alio mõ ſʒ qlibet ẽ bonus caſus
Fm Di. C Op. pẽdente cõditione pᷣmus gradus nullus
ẽ:ergo ſecũdus nõ põt ab eo depẽdere:⁊ ſic nec rũpit:vt.l.
iij. in ſi. S.ti.j.⁊.l.ſi vẽter . de vẽ.in poſ.mit. NRñdeo pẽden
te cõditione pᷣmus gradus nõ dici ſubſiſtere re:ſ ſpe ⁊ ꝓ
pter illud qð ẽ ſpe dicit᷑ ſecũdus gradus depẽdere ex eo fa
cit.l.cum vero.in pᷣn.de ſideicõ.li.vbi illud qð eſt ſpe habe
tur ꝑinde ac ſi eẽt re. Ratio huius eſt:vt dixi.S.ti.j.l.gal/

lus.S. vidẽdum.qꝛ hic ſpes habet eũdem effectũ ſicuti ſi eẽt

re.nam ita impedii ſubſtitutus adire pẽdente cõditione in
ſtitutionis:ſicut ſi eẽt inſtitutio pura ⁊ heres deliberaret.
facit.j.qui.ad liber.ꝓuo.nõ li.l.penul.⁊.j.de acꝗ.here.l.
;diu. Op. de ver.poſt deſectũ ad pᷣn.l. So.hic nõ cõ
ſiſtebat teſtamẽtũ re nec ſpe:in pᷣn.l.cõſiſtebat ſpe.C Al
timo glo.que eſt hic ſignat vnũ cõtrarium ⁊ nõ ſoluit.Di
cit glo.quẽadmo.teſ.ape.l.iij. S.j.ſo.vt nõ.j.de reg.iur.l.
nõ põt in ſi.ti.alia ↄtraria ſolue rin eis nota.
– „ 1* epos pꝛeteritus ita ðe
ϑπ quis filio.n rupit teſti, ſi tp e moꝛ
Ntis aui eum filius nõ pcedit vere vel ficte lʒ ab in/
teſtato ſuccedit vt ſuus ſi tẽpoꝛe quo teſtm̃ deſtituit ꝓximꝰ
reꝑit᷑ ſi in vita aui fuit cõceptus.h.d.vſq; ad.S.ſiue autem.
NMota iſtũ tex.ꝙ ad hoc ꝙ ꝗs admittat ad rüpendũ
reqrit᷑ ꝙ ſit ſuus tẽpoꝛe moꝛtis.ad hoc vt ſuccedat ab in/
teſtato: ſufficit ꝙ reperiat pximioꝛ tẽpoꝛe quo teſtamẽtuzʒ
deſtituit. ſimile. S.ti.j.l.ſiqs poſthumos.S.j. ¶ Scðo no.
nepotẽ conceptũ poſt moꝛtẽ aui nihil attinere auo ⁊ auo
nõ poſſe ſuccedere. qð intellige ex ꝑſona ſua: vt.l.j.S.ſiqs
ꝓrximioꝛ.vnde cogna.ſʒ ex ꝑſona pꝛis ſui ſi ei ſuiſſet dela/
ta hereditas poſſet ſuccedere pꝛi per eꝗtatem tituli de his
qui ante aper.tab.ita tenet Di.in diſtinctiõe magna quaʒ
ponit in.l.gallus in fi.?⁊ Ci.ponit in.d.l.j.de his qui ante
aper.tab.⁊.l.ſiqs filiũ de inof.teſ.⁊.l.qui ſe pꝛis.C. vñ lib.
hoc etiam limito alio modo:qꝛ nõ habebaĩ vt nepos quo
ad aui ſucceſſionẽ quo ad alia ſecus:vt.l.paulus.S.pau/
lus de bo. lib.

Nepos apud hoſtes ſiue in ciuita

Sine autem. e coͤceptu⸗ ſi pteritus reperi teſta

mẽtũ rũpit niſi poſthumus ſit iſtitut' vel exheredatꝰ.h.d.
== E ius qui perdit ciuitatẽ vel libertatem
Tritum. vel vitã per ſentẽtiam teſtamẽtũ rumpit.
Fallit in milite ſi ei per ſentẽtiam a indice reſeruetur.h.d.
vſq; ad S.eius qui. ¶ No.ꝙ ſentẽtia trabit ſecũ executio/
nem.ſtatim enim cũ ꝗs dãnai ad moꝛtem efficũ ſeruus pe

ne anteq; moꝛiat᷑. Ita dicũt canoniſte in ſentẽtia excõmu
nicationis.de quo nõ.in.l.ſi. C.ſi a nõ cõpe.iudi.⁊ in.c.pa
ſtoꝛalis er̃ de appella. Quero an iſtud hodie ſit coꝛe

ctum: Glo. dicit ꝙ ſic.qð nõ eſt verũ in his qui ſtatim de/

bẽt moꝛi.nam in eis nil eſt immutatũ:vt nõ.in auẽ.hodie.
C.de dona.inter vi.⁊ vxo.⁊.l.qui vltimo.jiĩ.de penis.dixi
in.l.eius.S.de teſta.diciĩ hic in v.qua ratiõe.ꝙ ſi miles vo
luit valere pᷣmum teſtamẽtum:pᷣmũ teſtm̃ valet. ¶ Que/
ro ꝗd ſi nõ declarauit lʒ iuriſcõſultꝰ nõ determinet:tñ cre
do ꝙ eo ꝙ ꝑmiſſ eſt ſibi teſtari ꝙ ſi nil dicit teſtm eſt vali/
dũ ⁊ nunq; repꝛobat᷑.nam caſus qui ſeqtur non hʒ oꝑari
ꝙ tollat teſtm: vt diceen .e. l. penul. .
— Si daãnatio ſuſpẽdũ per reſcriptioneʒ
Eins qui. pᷣncipi factã teſtĩ nõ rũpitur hin ſi
reus decedat:niſi cõſciẽtia criminis ſe occiderit.hoc dicit.
C¶ No.ꝙ bona militis qui nõ hʒ ſucceſſoꝛẽ ab inteſtato
debeni legioni in q̃ militabat:⁊ ſic eſt ar.ꝙ deñciẽtibus cõ
ſãguineis clerici bona ſua deueniant ad eccliam: vt.C.de

epiſ. ⁊ cle.l.ſiqs pᷣſbyteros. Itẽ facit ꝙ ſi artifex alicuiꝰ ar

tis moꝛiat ꝙ deſiciẽtibus oĩbus pᷣus admittat᷑ collegiũ illi

us artis qᷓ; ſiſcꝰ.ſacit.S.de here.decu.per totũ ti. ¶ Que

ro dicit hic ꝙ qdam philoſophi ſe occiderunt iactationis
cauſa:dicit glo.vt fecit emphedoches:in quo ↄſiſtit illa ia
ctatio? Rñdeo cum vltimũ terribiliũ ſit moꝛs vt oſtẽdãt ſe
foꝛtes ⁊ de nulla re timere:iõ ſe occidũt.ſʒ iſte actus nõ eſt
virtuoſus:q;ꝛ de hoc vt ſoꝛtitudo ſit virtus reqrũ ꝙ tẽdat
ad debitũ finem qð hic nõ eſt.
Teſtm̃ damnatoꝝ nõ rũpit ſi eſt ap/

Mi gutem. pellatum ſiue appellatio fuerit rece/

pta ſiue nõ:niſi cum per appellationẽ executio nõ differt.
h. d. C No.ꝙ qñ appellat a diffinitiua:lʒ per iudiceʒ ap/
pellatio nõ recipiat᷑:tñ executio dʒ differri. ¶ Scðo no.
caſũ in quo pᷣus iudex punit deinde reſcribit pᷣncipi.

Rrr Bententia nulla teſtamenti fa/
¶Quod ſiquis. ctioneʒ nõ tollit.hoc dicit. Vel

aliter ſentẽtia que eſt irritãda alio modo q; per appella/
tionem niſi ſit ipſo iure nulla interim teſtamenti factioneʒ
tollit.hoc dicit. ¶ Oppo.⁊ videtꝙ ſentẽtia teneat: vt.l.
moꝛs.S.iſte fere.j.de penis. So.intelligas ꝙ hic fuit ex/
pꝛeſſus erroꝛ in ſentẽtia vt ibi plene dixi. C Altimo DHi.
in.l.iij.S.ſi ſeruus.j.de acqui.poſſel.ſoꝛmat.q.an ille qui
petit bãnum caſſari ex alia cauſa q; ex cauſa appellatio/
nis poſſit interim offendi: Et dicit ipſe ꝙ ſic. In cõtrariũ
allego iſtum tex. dic vt ibi.

HUeuer ſi ab hoſtibus reſtituti per
¶̃Quatenn pꝛincipem teſtamẽta conualeſcunt.

h. d. C No. dicit Ja. de are. ꝙ reſtitutio pncipis ⁊ poſtli/
minijequiparant. C Ad qð oppo.de.l.gallus.S.⁊ quid
ſi tm̃ in fi. glo.s. ti.j.⁊ ibi per Di. So.equiparant quantũ
ad conſirmationem teſtamenti vt valeat ex condit.ſa die
reſtitutionis:nõ autem retrotrahitur reſtitutio ſicut poſt
liminij vt ibi dixi.⁊ pꝛobatur in glo.in.l.ſi.C. de ſentẽ.paſ.
¶ QAuero hic dicit᷑ ꝙ teſtamẽtum recõualeſcat:an hoc ſi/
at ipſo iure vel ſit opus ꝙ de nouo declaret ſe velle: Glo.
dicit ꝙ ipſo iure:vt.l.j.S.exigit j..de bo.poſ.Fᷣmtab. Con/
trariũ videt᷑ in.l.qui ex liberis.S.teſtamento.e ti.⁊.j.de le.
iij. S.ſilius.ſacit qd nõ.inſti.qui.mo.tel.inſir.S.non tñ.⁊ in

hoc videt reſidere Di. Cõtrarium credo. nam in reuerſo
ab hoſtibus nõ eſt dubium ꝙ teſtamẽtum cõnaleſcat ip/

ſo iure per fictionem poſtliminij:ergo eadem ratione idezʒ
in reſtitutiõe que ei eqparatur vt hic. Pꝛeterea dicit tex.
cõueleſcit:⁊ ſic innuit ꝙ ipſo iure abſq; aliquo hominis fa
cto. C Ad cõtrariuʒ reſpondeo quãdo aliquis mutat ſta
tum volẽs vt quia dat ſe ad arrogandũ:tunc ſi recuperat
pᷣmum ſtatum teſtm non recõualeſcit ſine noua voluntate
vtin contrarijs.quandoq; quis mutat ſtatum inuitus:tũc
ſi illum recuperat reconualeſcit teſtamentum abſq; noua

s

De iniuſ.rup.⁊ irri.te.

volũtate vt hic. Katio qꝛ qñ inuitus nõ videt᷑ mutare vo
lutatẽ:ſecus ſi volẽs:vt.l.ſideicõmiſſa S.ſi rem.j.de le.iij.
7.l. rem legatã.S.de adimen.le. Et per hoc apparet ſo.q.
quã vltimo feci.s.e.l.S.irritũ.ſcilicet ꝙ miles damnat vi/
det perſiſtere in eadẽ volũtate:lʒ expꝛeſſe nõ cõſirmet:qa
inuitus mutauit ſtatum.

ilii. Mutatione ſtatus in melius teſtamẽtuʒ nõ
⸗1 Ne rumpitur. b. d.
–— —— Rupto pᷣmo gradu qꝗ
n Am ſi miles. el e ſpeciali:ſecun
dus qui depẽdet ex eo nõ rũpii.h.d. ¶ Op. S.
e.l.nã ⁊ ſi ſub ↄditiõe.⁊ qʒð nõ.in.l.iij.in ſi.s.ti.j. So.hic pᷣ

mus gradus tenuit de iure ſpeciali tm:ibi de iure cõi. Iſtã

reſpõſionem ponũt doc.in auẽ.ex cauſa.in.v.op.⁊ ego di

xi in pꝛima oppa-
c gnatione ſilij ciuilis rumpitur
C Ertum. teſtamentum.h.d.

¶ili Pꝛeteritione filij vel nepotis emãcipati teſta
II mentũ nõ rũpitur. hoc dicit. Dicit tex. teſta/
mẽtum nõ rumpiũ ſi ptereant.⁊ hoc ipſo iure:per gta.ſecꝰ
QAQuero qd vult dicere tex. vna emãcipatione:Dicvt ĩ
glo. C Quero de quo nepote loq̃tur hic: Rñdei loꝗtur
de nepote ex ſilio.nepos enim ex ſilia nõ eſt in ptãte:ideo
nõ reqri emãcipatio vel exheredatio.

Per reuerſionem teſtatoꝛis ab
7 pater. hoſtibus vel ſilij inſtituti teſtamẽ

tum nõ rumpitur. h. d.
Per ſecũdas tabulas vacuas pꝛi

– J bine. me nõ ruynuntur
eſtm̃ ruptum poſthumi
Oſthumus. aanatione eo Recedeme
viuo teſtatoꝛe recõualeſcit de iure p̃toꝛio. Idem
ĩ filius iam natus p̃teritus viuo teſtatoꝛe decedat vel im/
pedimẽtuʒ capitis diminutionis tẽpoꝛe moꝛtis ceſſauerit.
h. d. Et eſt notabilis.l. No.ꝙ ſi poſthumus naſcit᷑ ⁊ vi
no teſtatoꝛe moꝛit teſtm in quo ẽ pᷣterit' recõualeſcat. Iteʒ
ꝙ vbi ſilius eſt p̃teritus ⁊ viuo teſtatoꝛe decedat ⁊ venien
tes ab inteſtato fũt inſtituti ꝙ recõualeſcat. Op.C. de
poſthu. here.iſti.l.ij. So.ibi poſt moꝛtẽ deſfũcti poſthumꝰ
deceſſit hic in vita.Rõ qꝛ q decedit viuo teſtatoꝛe teſta/
toꝛ poſtea pᷣumit decedere durante eadẽ volũtate ꝓpter
qð teſtm recõualeſcit:que pᷣſũptio nõ põt adeſſe ſi poſthu
mus ſupꝑuixit pꝛi:qꝛ tũc pꝛis volũtas erat iniuſta tpe moꝛ/
tis. Opꝗ.e.l.q vxoꝛẽ. So.ibi deceſſit poſt moꝛtẽ ſictaʒ

⁊ ſic rõ eſt eadẽ qñ deceſſit poſt moꝛtẽ verã.⁊ hoc qð dico

de decedẽte poſthumo poſt moꝛtẽ intelligo qñ deceſſit in
tali etate ꝙ teſtm poſt moꝛtẽ appꝛobare nõ põt.ſi enĩ poſ
ſet appꝛobare ⁊ appꝛobaret eẽt idẽ qð ĩ filio iã nato de qͥ
j..dicã ⁊ plenius in.l.ſlio pterito.j.e.¶ Op.iſti.de exhẽ.
li.in pᷣn.vbi diciũ ꝙ teſtm̃ nõ recõualeſcit filio decedẽte ĩ vi
ta teſtatoꝛis. So.hic dicit glo. ꝙ ibi loꝗtur in ſilio iã na/
to pꝛeterito hic in poſthumo.⁊ rõnẽ dꝛie collige ex dicta
glo.ibi ꝓpter bonũ initiũ. Sʒ ↄtra hãc ſo.videt᷑ caſus
in hac.l. x. idẽ ⁊ circa.vbi loqtur de teſtõ iniuſto: qui v.de
necefſitate intelligii de teſtõ iniuſto rõne pᷣteritionis iam
nati.nã ſi eẽt iniuſtũ rõne ſolẽnitatis omiſſe tũc talis deſe/
ctus ceſſare nõ poſſet niſi de nouo ſieret:vt.l.hẽdes palã.
§. . de teſta. Hui timoꝛe glo.videt᷑ tenẽ ꝙ v..idẽ ⁊ circa.lo
quii de ſilio iã nato pᷣterito ꝗ deceſſit poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis
⁊ teſtm̃ nõ dixit nullũ vel foꝛte cõſirmauit ſm.l.ſilio pteri/
to.j.e.vt hic pʒ in gl.paruula ſuꝑ vᷣbo iniuſtũ. ¶ Alia eſt
gl. ſupꝑ vybo data. ĩnuit ergo glo.ꝙ ſilio iã nato pᷣterito de/
cedẽte in vita teſtõꝛis teſtm nõ recõualeſcit ſed eo moꝛtuo
ſic. Idẽ nõ.i.l.ſi hẽditas.S.q ſiliũ.s.de teſ.tu.x⁊ de dona.
l.ad eũ.S.luti.⁊.j.de reg.iur.l.oĩa fere.hoc nõ vẽ verũ.nã
tota iſta.l. videĩ log impedimẽto ceſſãte in vita teſtatoꝛis
als nõ bñ ſeqrel idẽ ⁊ circa cc. Pꝛeterea hoc ẽ gl. in

l.fi.de re.cato.vñ dico ſic in poſthumo pᷣterito defũcto vi
uo teſtatoꝛe nõ ẽ dubiũ ꝙ recõualeſcit de iure pᷣtoꝛio vt hic
in pᷣn. In filio vo iã nato viuo teſtõꝛe pᷣterito ſiqdẽ in teſtõ
ſũt ĩſtituti veniẽtes ab ĩteſtato poſt ſiliũ vel cũ ipᷣo ſilio tũc
teſtm cõſirmat᷑ de iure p̃toꝛio hic ẽ caſus hic. Ita ĩtelligũ̃
l.fide re.cato. Si vo alij eẽnt iſtituti tũc eo moꝛtuo in vi/
ta teſtõꝛis nõ ↄfirmaret᷑ teſtm̃:vt ĩſti.de exhẽ.li.in pᷣn. ⁊ ita
loquunt᷑ gl.ꝓ hac parte allegate.ſʒ ſi decedit poſt moꝛteʒ
teſtõꝛis qd iuris ſit dicã in.l.filio pterito.j.e.Ad pᷣdictam
diſtinctionẽ ſũt iſtituti veniẽtes ab ĩteſtato vel nõ.facit.C.
de teſta.l.hac ↄſultiſſima.S.ſiqs aũt.⁊.l.ſi duobꝰ.S.ſi pᷣus.

j. de ↄtab.⁊ tex.hic ꝓbat expᷣſſe. ¶ Vado ad induẽdum

me vt vadã ad cõuẽtũ dñi Bar.de ſaxoſe. Op.ad id
qð dicit irritũ.qdð ĩtelligit glo.capitis diminutione vt ſi il/

le deſect ceſſet ⁊ teſtatoꝛ pᷣmũ ſtatũ recuꝑet teſtamẽtũ re/

cõualeſcat de iure pᷣtoꝛio:vt inſti.q.mo.tel.inſir.S.nõ tñ.

⁊ tex.innuit ꝙ hoc eſt verũ demũ ſi ſunt inſituti venientes

ab inteſtato. Cõtra ĩmo ſi füt inſtituti extranei teſtm recõ
ualeſcit: vt.ð. e.l.ſiqs exheredato S.qᷓtenꝰ. ꝓut loqꝗtur de
reſtituto. Huius timoꝛe iſta vba ſi bonoꝛũpoſſeſſio data

fuerit itelliguni pluribus modis. Pꝛimo ꝙ itelligunt de

bo.poſ.õtab.q̃ dai ſilio pᷣterito tñ eam noluit ⁊ ſʒ hoc ex
ponii ſi ꝓ q;uis ⁊ illa vba referunt tm̃ ad id qð dixit iniu/
ſtum nõ ad id qð dixit irritũ.Et hee lec.ponit᷑ in glo.ſuꝑ
vbo irritũ.⁊ ſuꝑ vbo data.in pᷣn.⁊ qꝛ videt᷑ cõtra mẽtem il/
lius.l.ꝙ verba ſi bonoꝛumpoſſeſſio ⁊c̃.ad iſtum caſuʒ tm̃

referant᷑:ideo alij dicũt ꝙ reſerũtur ad vtrũq;. Ad cõtra/

rium reſpõdent qꝛ ſubaudiet hic maxime: quaſi dicãt idẽ

ſi eẽnt extranei inſtituti. Itud videt᷑ deterius.ſ.ꝙ hic ſub

audiat maxime.nam hic iuriſcõſultus nõ poſuit verba ſi/
ne miniſterio.dic ergo quãdoq; ꝗs mutat ſtatum ſine ſui
volũtate tũc ſi euʒ recuperat teſtamẽtũ recõualeſcit abſq;
nouo volũtatis iudicio:vt.d.S.q̃tenus.⁊ ibi dixi. Quan/
doq; ꝗs mutat ſtatũ ſua volũtate tũc ſi eum recuperat te/

ſtamẽtum nõ recõualeſcit abſq; noue volũtatis iudicio:vt
l.ꝗ ex liberis. S. teſtamẽto. de ſmtabu.⁊ inſti.qui.mo.teſt.
inſir. S. nõ tamen. qð fallit ſi in teſtamẽto eſſent ſcripti veni
entes ab inteſtato:tũc enim abſq; noue voluntatis iudicio

cõſirmatur.hic eſt caſlus hic qð eſt notanduʒ. Oppo.
dicit hic ꝙ legata valeant.contra de.l.ſiqs teſtamento.j.
de le.ij. So. ibi teſtamẽtum nullo modo valebat bic vale/
bat de iure pᷣtoꝛio. ¶ Oppo.extra glo.de lec.quaʒ tenui
in v. idem ⁊ circa.de.l.ſi filius qui in poteſtate.S.ti.j. So.

ibi pꝛecedebat teſtamẽtum validũ de iure ciuili:ideo ſubſe/

quens teſtamentũ nõ potuit cõſrmari:hic vo intelligitur
quãdo nullum aliud teſtamentũ pꝛecedebat. Ita intelli/
git glo. in. l. ſigs eum in fi .de vul.⁊ pu. tetigi in.l.contra

ria. tãgam in.l. cum in ſecũdo.j.e. Dñi credo ꝙ iſtud non

ſit verũ in caſu.l.noſtre.qꝛ in ſecũdo teſtamẽto ſũt ſcripti
veniẽtes ab inteſtato:⁊ ſic pᷣmum rumpit᷑: vt.l.ſi duobus.
S.ſi p̃us.j.de cõtratabu.ſed.l.cõtraria loqtur quãdo veni
entes ab inteſtaito nõ erant inſtituti ⁊ iſta ẽ vera. Que

ro dicit hic ꝙ teſtamẽtũ recõualeſcit an ex hoc poſſit adi/
ri hereditas de iure ciuili vel an ſit neceſſaria bonoꝛũpoſ/

ſeſſio ſmtab.de iure pᷣtoꝛio qð eſt vtile ſcire. Nam aditio

hereditatis põt fieri ppetuo ⁊ vbiq;:bonoꝛũpoſſeſſio ĩfra

annũ ⁊ coꝛam indice tm̃:vt.C. qui admit.ad bo.poſſ.l.j.⁊
videt ꝙ vtrũq; poſſit ſieri ſcilicet peti bonoꝛũpoſſeſſio ſᷣm
tabu.per hũc tex.ibi.bonoꝛũpoſſeſſionẽ ſmtab.acciꝑe he
res ſcriptus põt.etiã videt᷑ ꝙ poſſit adiri de iu.ci.p id qð
ſubdii in tex. hereditatẽq; obtinebit vt diuus Hadrianꝰ

impatoꝛ nr reſcripſit.⁊ ſic videt᷑ ꝙ ẽ de iure ciuili ex reſcri/
pto imꝑatoꝛis. Cõiter oẽs tenẽt ꝙ h̊ ẽ caſus in quo bono.
poſſeſ. Sᷣmta.eſt neceſſaria qð tenet gl in.l.certũ.C. vñ legi.
idem Aʒo in ſũma.idem glo.in.l.qui vxoꝛeʒ.j.e.⁊.l.ſiqs.

de vul.⁊ pu.⁊.S.de peti.here.l.j. Idem no. Noff.in ti. de

bono.polſ.mtabu. Di.ideʒ in.l. gallus in diſtin.magna.

— — — — — — — — ʒũłũł0.00—

— — — — — —. —

ll
hie
ſö
tie
i⸗

Beiniul.rup.⁊ irrite.

Idem Qi.in.d.l.certũ.Ad hũc tex.tñdeo ꝙ bonoꝛũpoſ.
det ex reſcripto pᷣncipis:qꝛ pᷣnceps reſcripſit ꝙ det᷑ bono.
poſ.⁊ ſic obtinea?᷑ hereditas ⁊ hec erit bonoꝛũpoſſeſſio ex
oꝛdinaria:de quo loꝗtur ti.j.vt ex.l.⁊ ſe.cõſul.bonoꝛum
poſſeſſio det.Et pᷣdicta vera in teſtamẽto rupto agnatio

ne poſthumi:poſtea oſirmatio per moꝛtẽ poſthumi viuo
teſtatoꝛe.C Quero ꝗd de teſtõ iniuſto ꝑ p̃teritionẽ iam

nati ⁊ per eius moꝛtẽ ↄfirmato Fᷣm lec.quã tenui in v.idẽ ⁊
circa.an ſit neceſſaria bono.poſ.vel poſſit adiri de iure ci
uili: videt᷑ ꝙ poſſit adiri de iure ciuili qñ ſũt ſcripti venien
tes ab ĩteſtato:vt.l.hac ↄſultiſſima.S.ſiqs aũt.C. de teſta.
iy ibi logtur de teſtõ impꝑfecto rõne ſolẽnitatis omiſſe:ſecꝰ
ſi rõnepᷣteritionis:vt.l.ſlꝗ in ptãte.s.ti.j.dic ergo ꝙ bic
bʒ neceſſe venire ꝑ bo.poſ.ſᷣmtab.dicã clarius in.l.ſilio.j.
e. ¶ Quero circa id qð dicit irrituʒ:an ſit neceſſaria bo.

poſ.Fmtab. Gl.in.d.l.certũ.C.vñ legi.⁊ Ci.idẽ Rof.vidẽ

tur tenẽ ꝙ ſit neceſſaria hoc caſu bo.poſ.ſᷣmtabu.vt.d.S.
nõ tñ.ĩſti.q.mo.teſ.inſir.⁊.d.l.ꝗ ex liberis. S.teſtõ.de ſᷣm
tabu. Sʒ cõtra hoc videi.S.e.l.ſiqs filio exhẽdato S.

q̃tenꝰ. So.ibi in pᷣmo caſu teſtm̃ cõfirmaĩ ꝑ ſictionẽ poſtli
minij vel coꝛnel.qdð ẽ de iure ciuili.Scðo caſu cõfirmat ꝑꝓ

reſtitutionẽ factã a pᷣncipe q̃ ẽ ſili᷑ de iure ciuili.vñ ibi adi/
ri põt hẽditas de iu.ci.hᷣ vᷣo fuit ſactuʒ irritũ teſtm̃ capitis
diminutione:q;ꝛ ſe dedit ad arrogãdũ ⁊ recuꝑauit ſtatutũ
ſuũ ꝑ moꝛtẽ pꝛis adoptiui vel ꝑx emancipationẽ abſq; aliqͥ;

Sncipis facto:iõ teſtm̃ recõualeſcit de iure p̃ᷣtoꝛio:⁊ ſic eſt
neceſſaria bo.poſ.Fmtab. ¶Itẽ qro qd ſi fuit factũ teſta
mẽtũ ſine ſcriptis?: Rñdeo tũc ẽ neceſſaria bo.poſ.ſᷣm nũ

cupationẽ:vt.l.ij. C. de bo.poſ.ᷣmtabu.
Teſtm̃ pᷣmũ cõſirmatũ ꝑ ſcõᷣm va

(Si P agganus. let iure codicilloꝝ.h.d. Op.

⁊ videt ꝙ pᷣmũ valeat de iure directo q̃ſi tꝑe quo cõfirma
uit pᷣmũ illud feciſſe videat:vt.l.ſiqs exhẽdato.S. q̃ rõne.
ʒ.e.⁊ ſic vident᷑ ĩſtitutiduo.ille ꝗ ẽ ĩſtitutus in pᷣmo ⁊ ille q
ẽ ĩſtitut in ſcdðᷣo ſolẽni teſtõ. So.dic ꝙ h̊ loqtur in paga/
