gis valet ab eo facta q hʒ gnale:ita dicit glo.h.Alij glo.
legũt tertio mõ ⁊ dicũt etiã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ gnãlẽ poſſe adiri
⁊ iſta.l.ſᷣm eos nõ intelligitur in ꝓcu.ad adeundum: ſed
in eo qui eſt inſtitutus pꝛo alio.vnde adeundo non facit
alium heredem: ſed debet ei reſtitui:vt.l.quidaʒ cuʒ ſiliũ.
. de here.inſti. Certe extranea lec.eſt iſta qꝛ loquitur de
ꝓcuratoꝛe adeũdi.vñ gl tʒ pᷣmã ſo.ſ.ꝙ nec ꝑ ſpãleʒ nec ꝑ
gnãlẽ poſſuʒ adire.gl.addit niſi foꝛte in caſu qñ ſuſpẽdi vo
luntatẽ meã in volũtatẽ ꝓcur. lʒ Hug. hoc nõ placuerit.
¶Pꝛiꝛo huius declaratiõe examinem rönes glo. pᷣma
rõ eſt q; mãdando v adire.illa rõ nõ vĩ bona.nõ.n.ↄclu
dit ĩ ꝓcu.gnãli. Itẽ nõ ↄcludit in eo ꝗ incertꝰẽ de viribus
heredita:⁊ ſic dicit ꝓcuratoꝛi vade ⁊ inqras de viribus
hereditarijs ⁊ adeas ſi eã reperies idoneã:vt.l.ſiqs mihi
bona. S.ſ ſi mãdaueris.⁊.l.eũ ꝗ.S.j.S.e.⁊ h eſt qð in ſi.gl.
dẽ volũtatẽ dñi ſuſpẽdi:ꝓpt᷑ q̃ vltramõ.dicũt hereditateʒ
poſſe adiri ꝑ ꝓcu.⁊ Ci.refert in.l.j.C.qᷓ admi.ad bo.poſ.
in pᷣ ðꝛio.veritas eſtgꝰ ꝙ pᷣma rõ gl.nõ ↄcludit niſi in pꝛo
cu.ſpãli⁊ q volũtas dñi eſt certa ⁊ clara: tñ rõ gl.ẽ vlis
ad oĩa alia. Dicit gl.rõ ẽ qꝛ ꝑ eã volũtatẽ ⁊ animũ debeo
fieri hẽs nõ p alienũ.qdð veriſſimũ ẽ. declaro ea q̃ coherẽt
pſone nr̃e nõ pñt explicari ꝑ aliũ:vt.l.j.S.ne aũt.C. de ca/
du.tol.ſʒ volũtas mea ẽ huiuſmodi:gꝰc̃. Sed diceres in
qlibet ↄctu reꝗrit volũtas ⁊ tñ põt explicari ꝑ aliũ. Rñ.
lʒ in ᷣctu reqrit volũtas tñ volũtas vni nõ pꝑfſicit ↄctuʒ:ſʒ
due volũtates collate iſimul vel duoꝝ ↄſenſus in vnũ col⸗
lati pſiciũt ↄctũ:vt.l.j.S.de pac.iõ põt ſieri ꝑ aliũ vt volũ/
tas mei abñtis ↄferat᷑ cũ tua ꝑ meũ nüciũ vel epiſtolã: vt
l.ↄſenſũ.j.de acij. ⁊ ob.⁊.l.j.in ſi.ð.de phen.emp.Sed ills
qð ↄſiſtit in mea libera volũtate nullo mõ põt ꝑ aliũ expli
cari niſi ꝑx me:⁊ iõ ſi reperit᷑ caſus ꝙ hẽdita aditio in mea
volũtate libera nõ oſiſteret vt in filiofa.ꝗ lʒ vellet nõ põt
niſi pᷣ iubeat tũc poſſit adire hereditatẽ ꝑ ꝓcu.caſus ẽ in
lnilio. C. e.?⁊ eadẽ rõne pupillus ꝗ nõ põt adire niſi aucto
ritate tutoꝛis potit facere ꝓcu.ad adeũduʒ.ſacit.l.j.in ſi.

ᷓ.qꝗ pe.tu.⁊ibi no.pꝓcu.ᷣo gnãlis in h̊ nõ ſufficit.pᷣ qꝛ in ca
ſu ceſſat volũtas dñi cũ reqrat᷑ ſpale mãdatũ:vt.l.ſiqs mi
hi bona.S.iuſſũ.S.e. Pꝛeterea/ꝓcur.nõ poſſet facẽ id qð
nõ poſſet ſacere dñs ꝓpt᷑ impedimẽtũ iuris:vt.l.ſi minoꝛ
§. fi. de/ꝓcu.ſʒ dñs ꝗ ignoꝛat hereditatẽ ſibi delatã ꝓpt ĩ/
pedimẽtũ iuris adire nõ põt:ergo nec ꝓcu. ⁊c̃. Itẽ ſi po/
neres dñʒ ſcire:tñ ꝓpt᷑ dubiũ an hẽditas ſic ſoluẽdo vł nõ

ſuſpẽdit volũtatẽ ſuã:⁊ tũc nõ põt ſieri aditio:qꝛ actus adi

tionis reqrit volũtatẽ liberã nõ coactã ſeu ↄditionatã:vt
l. eũ ꝗ in ſi.S.e.⁊.l.actus de re.iur.ſed ille ꝗ dicit ſi eſt ſol/
nendo ades:als nõ hʒ volũtatẽ ↄditionatã ſeu coactam
merito nõ poſſet ſeꝗ aditio: ꝓ h̊ qꝛ ẽ ſpãle in ceſare vt poſ
ſit adire ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:vt.l.j.de offi.ꝓcu.ce.ergo in ↄꝛium
ius cõe. ¶ Altimo diligent᷑ aduerte ꝙ lʒ ꝑx ꝓcuratoꝛẽ nõ
poſſit adiri hereditas nec ꝑ aliquẽ actũ ꝗ a ꝓcuratoꝛe ſiat
tñ ↄſtitj. ꝓcura.dicat᷑ eẽ aditio hereditatis vt hic expᷣſſe di
cit gl. In ſcða parte.l.dicit Di.nõ.ꝙ mutatiõe pſone mu
tat᷑ pᷣuilegiũ.⁊ ſic facit ꝙ reſpublica vel eccleſie trãſitad pᷣ/
natum per dit pꝛiuilegiuʒ ⁊ efficitur vſucapibilis.facit de
inoffi.teſta.l.vltima.
Abſtẽtio facta ma

is qui bonis laſide nõ ꝓdeſt ꝙ

—

p̃ᷣſumit ſioĩa bona pais emerit vl ꝑ intpoſitã pſo

nã mercat fuerit. h. dO.ſᷣm verũ intellectũ ⁊ eſt notabilis.l.

Op. delictũ ſilij poſt abſtẽtionẽ cõmiſſũ nõ obligat eũ
vt. l.ſi Fuũ.S.ſi.S.e.So.gl.intellige ꝙ mercat ẽ añ abſten
tionẽ.vide gl.iſtud eſt ꝗ tex.ꝗ dicit ſi is q bonis paternis
abſtinuit vñ Di. volẽs ſuſtinẽ glo.exponit abſtinuit.i.ab
ſtinere ꝓpoſuit:als nõ ꝓcedit qdð glo.dicit.ſed an bñ di/
cat nõ dico.ita dicit Di.h̊. Alij vt Ja.de are.vt vltramõ.
dicũt maniſeſte gl.nõ bñ dicere:q; eſt iſtũ tex. C Adõ.
rñdeo ꝙ ĩ.l.ſi fuũ. .ſi.ↄſtat ꝙ vere ſe abſtinuit: hic ſe abſti
nuit maniſeſte in fraudeʒ qð pᷣiumi ex duobus qᷣrũ qͥlibʒ
P ſe ſufficeret. Pꝛimo qꝛ oĩa bona mercat eſt:vt.l.oẽs.S.
lutius.j.q̃ in frau.cre.⁊.l ꝗ teſtm̃ de ꝓba. Secũdo qꝛ mer
catus eſt ꝑ intpoſitã ꝑſonã:vt.S.de auc.tu.l.pupillus.S.
ſed ſi ꝑ intpoſitã. Op.C. de here.l.ij. Glo.hic ſol.⁊ bñ
⁊ ſentit id qð pᷣcedẽtes doc.ſ.ibi mercateſt res certas hic
oĩa bona. Item hic in fraudẽ ibi bona ſide.⁊ hoc vẽ vel/
le tex.vñ in iſta mã diſtingue plene vtibi ꝑ doc.⁊ hãc mãʒ
induco foꝛtiter in mã.l.poſt ↄᷣctuʒ de dona.vbi anteq; ꝗs
maliciaʒ committere vellet alienauit:poſtea commiſit ma
leefficium an videtur feciſſe in fraudem ⁊c.
XAI Mõ valet aditio facta iuſſu pas a ne
A ius. pote qẽ ĩ ptãte aui.h.d. Hoc de iure
Feti hodie vo ſec:⁊ ſic hodie nõ reqrit iuſſus:vt.l.ſigs mi

hi bona S. iuſſũ. Scias etiã ꝙ hᷣ eſt caſus ꝙ de iure antid

hereditas matna nõ acgqrit᷑ ei in cuius ptãte ꝗs ẽ lʒ qdaʒ
de hoc dubitauerint.S.e.l.q heres.S.ſi.⁊ ibi dixi.
In mandante reqrit certitudo cau/
Ater. ſe. h. d. non tñ reqritur tanta certitu

— ——

do quãta in adeũte:vt.l.ſigs mihi bona.S.iuſſũ.

2. Kle. ꝛ.l. eum qui.S.j.S.eo.
☚nr. Juſſus põt geri nutu ⁊ l̃is.h.d.Intelli
(Mutus. zein muto ꝗ hʒ intellectũ ꝑfectũ:als ꝓ/

—

cu.poſſit iubere.vt.l.antiſtius in ſi.S.e.

— HNon nocet nobis
( Wi ſup erſtitis. epudiatio facta de
Nbonis viuentis. h. d. Bl. dicit idẽ ſi dubitet᷑ ⁊ bñ.
¶Op. C. de bo.li.l.. So.gl.ꝙ ibi tacite qð põt nõ ex/
pꝛeſſe vt hic. Aduerte ne erres ius ſuccedendi ibi nõ erat
aliud q; iuſpꝛonat.vñ ſi iuſpꝛonat:remittit in ↄñtiam re
mittit ius ſuccedendi.dixi i.l.is põt.ſʒ ius ſuccedẽdi qdð hẽ
iure ſanguinis nec tacite nec expᷣſſe põt renũciari: vt.l.iu
ra ſanguinis.j.de reg.iur.⁊.l.ius agnatiõis de pactis.ni
ſi delinquẽdo:vt infra dicã. Op.j.de dolo.l.qdã· S.ſi.
So. ibi delinquẽdo a lege pᷣuat᷑ nõ ipe renũciat. ¶ Qũo
veru

—

vtꝝ ꝑ pactũ poſſet renunciari ſucceſſioni viuentis: Glo.
dicit ꝙ nõ etiã ſi iuret᷑.vide gl.⁊ qð dicit de iuramento nõ
ꝓcedit de iure cano.cui in hoc eſt ſtãdũ: vt in.c.q;uis de
pactis.li.vj.qð veꝝ eſt in pacto de nõ ſuccedẽdo: ſʒ pactũ
de ſuccedẽdo ẽ ↄ bonos moꝛes:vt.l.fi.C.de pac.iõ nõ va
lidaret iuramẽto etiã de iure cano.vt in.c.nõ eſt obliga/
toꝛiũ de reg.iu.li.vj.ſcripſi plene in.l.ſtipu.hoc mõ.j.de v
bo. ob. C Quero fᷣm pdicta valet pactũ iuramẽto firma
tũ de iure cano.q qs ꝓmittit nõ ſuccedẽ:qd ſi filia non ꝓ
miſit ⁊ iurauerit ſe nõ reuerſurã ad bona pꝛis vtꝝ h̊ piu/
dicet ſilijs natis ex ea:Glo.tangit in.l. pactũ.C. de coll.
aduerte ſigdẽ nepos ex filia veniret ad ſucceſſ.cũ alijs ne

potibus aui tũc pactũ matris nõ noceret ſibiſine dubio:

q; mr̃ pacta eſt de ſe:filius aũt veniret ſuo iure.ſi aũt veni
ret ad ſucce.cũ patruis ſeu auunculis tũc ipᷣe nõ põt veni
re niſi ſuccedat in locã matris:ſʒ mat᷑ fuit excluſa ꝑ ſuũ pa
ctum:ergo ⁊ ſilius. Rñ.ad ↄꝛiũ h̊ ꝙ ſilius ſuccedat in lo/
cum mfis ſeu pꝛis qᷓ;tũ ad ſucceſſionẽ aui nõ hʒ a mr̃e ſed
ex diſpõne legis:g'mr̃ ſuo facto nõ potuit auferre ſilio:vt
l.ſi arrogatoꝛ.S.de adop. C Sed qd ſi poneres hᷣ expᷣſſe
dictũ eẽ in pacto ꝙ ſilij ex ea nõ ſuccedãt: Hoc etiã tan/
git glo.in.d.l.pactũ.C. de coll.veritas ẽ ꝙ de iure valeret
de ↄſuetudine in aliqbus locis admittiũ:vt.x.coll.de ma/
trimonio ad moꝛga.ↄch.c.j.⁊ ſi de feu.fu.ↄtro.c. filiꝰ. Itẽ
vide q̃dã mulier iurauit ſe eẽ dote ↄtentã ⁊ ꝓmiſit nõ veni
re ad ſuc.nec ipᷣa nec ſilij:deinde illa mulier deceſſit ante/
qᷓ; pꝛz relictis filis heredib' nungꝗd poſſint venire ſilij ad
ſuc.q ſũt nepotes:Et de iſto eſt caſus decretal: qꝛ obla/
tio qᷓ venit ex iuramẽto ex parte iuranꝶ: eſt in ꝑſonã vt ſi
ego iuro nõ ligo heredẽ iurãdo:ſed ex parte eius cui iura
tur eſt in rẽ ⁊ trãſit ad heredẽ:vt.c.veritatis ex de iureiu
ran.ergo iſti nepotes pñt venire. C Pꝛetea credit vos

ꝙ iuramẽtũ ↄfirmatũ ↄfirmat illud pactũ: Certe nõ quia

pactũ eſt nullũ:ſʒ qꝛ iuramẽtũ eſt fuãdũ iõ metu iuramẽti
fuatur pactũ:vt in.c.cũ ↄtingat ex de iureiu. Sʒ pone ꝙ
alienatio ꝓhibita ẽ de fũdo dotali ſi mulier facit iuuat iu/
ramẽto:ſʒ an tũc trãſferat dñiũ: Credo ꝙ nõ qꝛ.c.dicẽ̃: ꝙ
nõ põt venire ⁊ mulier nõ venitõ. Sʒ decretał nõ dicit

w dñium trãſferat adeo ꝙ ab alio nõ poſſit vẽdicari: ſed

9

ab ipᷣa muliẽ nõ poſſʒ qꝛ nõ põt venire ʒ.⁊ ille ẽ magn effe

ct.⁊ no. iſtð qð mitũ placuit qñ pꝛimo occurrit mihi ⁊ te
ne bene menti.

1 – lAlide ibi in tex. ibi iudicio volũ
ECcuſar lI. tatis tẽ. addit Ja. de are.vt rem
d

hereditariã ꝑire ꝑmittẽdo cũ eã poſſit ſaluã ſacere. Alte
rius illa.l.dñi pᷣbet argumẽtũ ⁊ ẽ q̃ſi caſus ad illð ꝙ ſi filia
femina paſſa ẽ fratres poſſidere hereditatẽ ⁊ ſi aliqd vo/
luit ab eis petijt:qꝛ lʒ ab aditione hereditatis nõ recedai
niſi.xxx.an.cũ ſit aliud in iudicio volũtatis apparet ⁊ no
luit recuperare nõ video quare nõ videaĩ recuſaſſe:vt h ꝛ
ar. l. ꝓcula.S. de/pba.

. Erroꝛ adeũtis in eta
(OW Wi ſe pupillũ.i Pppri non uupecli

aditionem. b. d. ratio eſt quia talis erroꝛ voluntatẽ nõ im

pedit.h̊ non ſunt ia ſtenton taſts
c AQAui adit ex poſterioꝛi teſtõ in
C Lodius:.aalido ꝑ iuris erroꝛẽ vĩ ex p re
pudiare pᷣ.ſed paulus ↄtra.h.d. C Op. õ pap̃.S.
de inofſ. teſta.l.mr̃.So.ſateoꝛ ꝙ papƷᷣ.male dixit ⁊ ꝙ male

ꝓnunciauit ⁊ ꝙ paulus bñ dixit.iſtud eſt veriſſimũ ſi ĩtelli
gamus iſtũ erraſſe ĩ facto ꝑ.d.l.mr.ſʒ ſi ppnim eũ erraſſe

in iure tũc adhuc dubiũ ẽ.nã gl.in. l.filiũ.S.e.vĩ tenere ꝙ

eo caſu papᷣ.diceret bñ. Di.remittit ad no.in.l.ꝗ fideicõ/
miſſũ.j.de le.ij.vbi gl.diſtinguit aut tractai de ꝑdẽdo de/
bito aut de acqrẽdo lucro.Alij diſtinguũt qñ errãt ĩ iure
aut potuit peritioꝛes pↄſulẽ aut nõ:vt.l.bonox.j.de bono.
poſ.tu dicas qñq; tractam vtrũ ꝑ ignoꝛãtiã iuris ꝗs per

De acqui.here.

dat lucrũ qð potat acqrere:qũq; vtrũ ꝑdat illud qð erat

iam acqſitũ.pᷣ caſu aut q̃ris vtꝝ illud lucrũ ꝑdat volũtate:

hoc ẽ repudiatiõe pᷣſũpta ⁊ tũc vno caſu tm ꝑdi.i.qñũ ꝗs
eneus vult vti ↄꝛijs modis ex eadem ſcriptura.ſi pᷣ petijt
vt ex teſtis nũc ex codicilł.vel ecõtra:vt.l.f.C.de codi.ſʒ
ſi ex diuerſis ſcripturis vel diſpõnibus veniret nõ induce

ret᷑ repudiatio:vt.l.legitimã.õ.de peti.here.rõ:qꝛ talis er

roꝛ ĩpedit volũtatẽ:ꝑ ↄñs ĩpedit repudiationẽ.h̊ ẽ qð hic
dicebat paulus ⁊ bñ repꝛobata opi.pap.ſic dubitans de
virib teſtĩ errãdo in iure vel facto nõ põt adire heredi/
tatẽ:vt.l.ſiis ad quẽ.⁊.l.heres inſtitutuæ.⁊.l.ſe.S.e.⁊ h /p/
pter ipedimẽtũ volũtaj. Itẽ ille erroꝛ ipediret repudiatio
nem:vt.l.iiij.⁊.l.is põt.S.e.Cõtra hꝰ tñ facit.l.ſi pꝛonus.iĩ
p̃n.j.de his q̃ in frau.pa.Rñ.qꝙ illud ẽ rñſuʒ pap.⁊ ibi pʒ
p̃cedẽs erroꝛ eodẽ modo qͥ .vel ſuſtinẽdo dicas ꝙ ibi ꝑ/

dii actio reuocatoꝛia cõpetẽs pꝛono q̃ cũ ʒ ius ciuile dei

facilius ꝑpdit:vt.l.in honoꝛarijsS.ſʒj cum reſciſſa.de act᷑.⁊
ob.Qñq; qrit vtrũ ꝗs ꝑ erroꝛẽ iuris ꝑdat lucrũ nõ dico
repudiatiõe vera vl pᷣſupta ſʒ ex alia iurldiſpõne:⁊ tẽ aut
lex pᷣuat aliquẽ ꝓpt᷑ aliqð qð cadit ĩ delictũ vt mr̃eʒ nõ pe

tẽtẽ tutoꝛeʒ ſilio ⁊ iurl erroꝛ nõ excuſat:vt.l.fi.C.qꝗ pe.tu.
rõ pʒ ibi ĩ tex. Aut pᷣuai ꝓpt᷑ alið qð nõ cadit ĩ delictuʒ: vt

qꝛ ĩfra tpᷣs tẽ diſtiguit aut potuit ↄſulẽ ꝑitioꝛes ſe aut bo.
poſ.nõ petit:vt dicã ĩ.d.l.bonoꝝ.nec poſſet dici ꝙ ibi eſt
tacita repudiatio nõ petẽdo infra tẽpus q; dico ꝙ illud

non ꝓcedit ex tacita repudiatione: ſed ex legis diſpõne.

AQuid eniʒ ſi ille ifra tp̃s ꝓteſtaret᷑ ſe velle repudiare:
Qerte eodẽ mõ ↄcluderet᷑.vel ſi itelligeres ex repudiatio/
ne ĩtellige ſacta a iure nõ p̃ſumpta ex aliqua volũtate.Se
cundo caſu quãdo q̃ris an ꝗs pᷣuet᷑ lucro iã acꝗſito quod
tñ repudiare põt:vt.l.in legato ꝑ erroꝛẽ iuris: Et dic ꝙ
nõ ibi ſᷣm pap.vt.l.q̃ ſideicõmiſſũ.j.de le.ij.q̃ẽ de rñ.papᷣ.
Et iõ ſi hic eẽt filius ſuꝰ heres cui hereditas patris ẽ ipᷣo
iure q̃ſita lʒ ſi vult põt ſe abſtinere:vt.l.neceſſarijs.ð.e.tũc

p ignoꝛãtiã iuris nõ vĩ repudiare etiã ſᷣm papᷣ.qꝛ ẽ eadeʒ

rõ q̃ in legato:vt.ð.l.q̃ ſideicõ.q̃ in ſilio emãcipato vł ſui
iuris exſñte nõ ꝓcederet ſʒ hꝛet locũ pᷣcedẽs diſtinctio: vt

l.l. ij. C. de iurſ. ⁊ fa. igno. Ad glo.l.ſiliũ.. e.dico ꝙ nõ di/

cit verũ in.l. illa ſilius. ſciebat ius ⁊ factuʒ.⁊ h̊ tʒ glo.ij.⁊
Iʒ ꝙ diceret ꝙ putaret patrẽ demẽtẽ nõ credit᷑ ei qꝛ ſcire pᷣ
ſumit᷑ vt ibi dixi. Quero ⁊ reuoco in dubiũ vtrũ h̊ fue
rit bñ ꝓnũciatũ:? Rñ.ſi iudex mouit ſe ꝑ rñ.papᷣ. male iu⸗/

dicauit: ſʒ ſi alia rõne potuit bñ iudicare.ſ.ſi clodiꝰ hẽs añ

aditã hereditatẽ deceſſiſſet.hꝰ ſentit gl. vltima h̊ ⁊ bene.

— Poſt abſtẽtionẽ cohẽdũ ali
(OQ We neptises ſe implicãs vniuerſe he/

reditati vniuerſis oneribꝰ tenei.h.d. ¶ No. ꝙ
poſt abſtẽtionẽ cohẽdũ imiſcẽdo ſe oĩb bonis ꝑdit quis
beneſicium.l.cũ hereditate.⁊.l.ſi minoꝛ.s.e.nõ habetis h̊
alia recitanda.
Riſt In eũ q poſt abſtẽtionẽ vni oĩa bo
114 ut 10‧ na vẽdicat dant᷑ acti.in integ.h.d.
¶QAuero in qͥ differat hec.l.a pᷣcedẽti: Rñ. in pᷣcedenti

fuerũt abſtẽti per reſtõnẽ in inte. ᷣ vero vny ſe abſtinuit p

bñſiciũ abſtinẽdi ↄceſſũ a pᷣtoꝛe moꝛtuo. Itẽ in pᷣcedẽti dẽ
ꝙ tenet᷑ ad vniuerſa onera paſſiue:̊ vo põt itelligi ꝙ ad
eũ trãſeãt oẽs acꝭ actiue. ¶ Op.S.e.l.cũ hẽditate. So.
hic volebat vti bñſicio illius.l.ibi nõ volebat. Cõtra imo
q hʒ vnã poꝛtionẽ cogi᷑ hůe oẽs alias iuitus:vt.l.qdã eu
logio.C.e.l j.⁊.l.ſi ſolus.S.e.So.ibi qñ plures poꝛtiones
deſeruni ex diſpõne deſũcti:hᷣ qñ vna ex diſpõne deſũcti:
alia ex diſpõne legis.ſ.nõ ius ac.circa qð glo.poſuit ſum
mã ſuã in.l.qdã eulogio.C.e.⁊ ibi Ci.⁊ Di.poſuit in.l.j.S.
eo. Ego vt tibi mã iſta liqat reſeruaui eã hic:gvt eã plene
hẽas diſtingue pleniſſime q̃tuoꝛ caſus.pᷣ qñ deferunt᷑ vni
plures poꝛtiões vni hereditat ex diſpõne defũcti.ſcðo qñ
deferuni plures poꝛtiões qdã ex diſpõne tentatotisz q̃dã
4

Be acqui. here.

ex diſpõne legis vt ꝑ ius ach.tertio qñ deſeruni plures he
reditates.q̃rto qũ plura legata. C Circa pᷣmum dic aut
ꝗs errat circa qᷣtã ſeu qͥtas ſibi delatas:qꝛ putat de maio
ri vel minoꝛi quã ſit: ⁊ diſtingue vt no.õ.e.l. ex ſemiſſe.et
l.ſiqs exneus.S.ſiqs partẽ.aut ẽ certꝰ de poꝛtiõe ſeu poꝛ/
tionib ſibi delatis:⁊ tũc aut totũ relinqꝗt vno noĩe:aut di
ſtinctis partibꝰ.pᷣ caſu aut relinꝗt libero aut fuo. Si libe
ro tũc aut adijt ipᷣe aut heres eius. ſi ipᷣe tũc aditiõe pariʒ
totũ vꝛ adire nec põt ſcidere vnitatẽ relicti:vt.l.j.⁊.l.ſi ex
aſſe.S. eo.ſi nõ adeũt heredes eius foꝛte ex iure delibe.ad
eos tranſmiſſo:tũc ſi ſũt plures pñt ꝓ parte adire:ar.l.le
gatari.in pᷣn.j.de le.j.⁊.p rõnẽ poſita.õ.eo.l.cũ ſuus.vt
ibi dixi ·ſi vo relinꝗt fuo tũc aut ẽ fuus vnius ⁊ nõ põt ſci
dendo adire ꝓ parte:vt.S. e.⁊ qꝛ ceſſat rõ.l.cũ fi.S.e.aut
eſt ſuus pluriũ ⁊ põt adire p parte.ð.e.l.vu'duoꝝ.⁊.l. ſi
cõis.⁊.l.ſe. Scðo caſu qũ plures partes deferuni diſti
ctis partib:tũc aut deferunt mibi oẽs ꝑ me:aut oẽs ꝑ ali
uʒ:aut q̃dà ꝑ me q̃daʒ ꝑ aliũ.pᷣ caſu oẽs deferunt mihi eo
deʒ iure:puta inſtitutiõis:aut diuerſo.ſ.q̃dam iure inſtõ/

nis ⁊ q̃daʒ iure ſubſtõnis.Si pᷣ mõ aut oẽs pure ⁊ vnſadi

tiõe videoꝛ adire totũ etiã ſi aliquẽ hẽaʒ ſubſtitutũ vel ↄiũ/
ctũ:vt.l.ij. ⁊.l.ſi ſolus.ð.e.⁊.l.ꝗdam eulogio.C.e.ſi vo q̃dã
pure ⁊ q̃dam ſub ↄditiõe tũc aut nõ hʒ ſubſtitutũ ſeu ↄiun
ctũ ⁊ tũc aditiõe vndhʒ totũ:vt.l.cũ heres.S.fi.ð.e.⁊.l.ſiqs
ita de here.inſti. Aut in parte ↄditiõali hʒ ſubſtitutũ ⁊ tẽ
adeũdo nõ erit hẽs niſi ꝓ parte pure relicta:vt.d.l.cũ he
res.S.ſi.tñ exñte ↄdi.erit heres etiã in alia parte ſine no/
ua aditiõe:vt.l.ſi tu ex parte. in pᷣn.s.e.⁊ erit hẽs eodem
mõ qͥ teſtatoꝛ diſpoſuit:nec poſſet vnã partẽ hꝛe iure ĩſtõ
nis:aliã iure accre.vt.no.in.l.ſigs heres.in pᷣn.S.eo.in ſi.
etiã ſi incipet a repudiatiõe. NHec ob.il.ſi tu ex parte in ſi.
ʒ.eo.q; ibi due partes deſerunĩ diuerſo iure.ſ.inſtõnis ⁊
ſubſtõnis.rõnẽ.j.dicã.Si vero in parte ↄditiõali nõ ha/
bet ſubſtitutũ ſʒ ↄictũ:tũc adeũdo partẽ pure relictã eſt
heres etiã in illa parte parij ↄditiõalit᷑ relicte quã habitu
rus ẽ in oẽʒ euẽtuʒ.ſ.in eo qð ſibi accreſceret ↄditione de
ſiciẽte:in reliq ſpectat᷑ ↄditio:vt.l.liber hõ.S.ſi ita de hẽ.ĩ
ſti. C Secũdo caſu qñ deſerunt᷑ diuerſo iure.ſ.q̃dã iure ĩ
ſtitutiõis ⁊ q̃dã iure ſubſtõnis:tũc aut pᷣ adinit ex inſtõne
⁊ tũc adueniẽte ↄditiõe ſſſtõnis eã hẽbit abſq; noua adi⸗
tione eodẽ mõ q teſtatoꝛ diſpoſuit:vt.l.ſi tu ex parte.s.e.
ĩbᷣn. Si vo pᷣ repudiauit partẽ ſuã:tũc poſtea partẽ adue
nientẽ ſubſtitutꝰ potit adire cũ eaʒ repiet iure accre. par
tẽ parſj ſue:vt l.ſi tu ex parte.S.e.ĩ fi. Et ſi dicit q̃ ẽ rõ dꝛie
int᷑ hũc caſũ ⁊ pᷣcedẽteʒ qñ ambe deferebant ex inſtõne tñ
vna pura alia ſub ↄditiõe: Rñ.iſte poꝛtiões delate diuer
ſo iure ab initio ſuerũt delate duobꝰ ⁊ ſic vnꝰpotat agno
ſcere alius repudiare:ita iſte ꝗ vicẽ duoꝝ ſuſtinet: ſi a re/
pudiatiõe ĩcipit vt dictũ ẽ. ¶ Secũdo caſu pᷣncipalit᷑ qũ
plures poꝛtiones deſerunt mihi ꝑ aliũ:vtputa ꝑ filiũ vł ꝑ
Fuũ:⁊ tũc aut oẽs pure ⁊ nõ põt vnã partẽ tm̃ adire.rõnẽ
poſui in.l.ſi ſolus.S.e.Si vero aliqᷓ pure aliq̃ ſub ↄditione
tũc põt vna adiri.⁊ ſi ↄditio extiterit nõ haberẽ aliaʒ ſine
noua aditiõe:vt.d.l.ſi ſolus.s.e. ¶ Tertio caſu pᷣncipali
qñ q̃dã deſerunt᷑ mibi ꝑ me q̃daʒ ꝑ aliũ:tũc aut vna ob/
uenit mihi ꝑ me:alia ꝑ aliũ cuiꝰheres ſũ:⁊ tũc dic vt.l.liber
homo S.ſi ita.s.de here.inſti. Ant vna obuenit mihi per
me alia ꝑ alium.ſ.ꝑ.ſeruũ vel ſiliũ ⁊ tũc dic aut pᷣ agnoſco
partem mihi obuenientẽ per aliũ ⁊ partẽ delatã mihi ſta/
tim habeo ſine noua aditiõe:vt.l.ſi ego.sõ.e. Aut pᷣ adiui
partẽ meã ⁊ illã nõ acꝗro ſine nouo iuſſu:vt.ð.e.l.ſi tu ex
parte.⁊ B de pᷣmo. ¶Circa ſcᷣm nõ.qñ q̃dã poꝛtio deſer
tur ex diſpõne deſũcti:q̃dam ex diſpõne legis ·ſ. ꝑius ac/
cre.tũc aut ille cui obuenit ĩmiſcuit ſe oĩbus ⁊ tenet᷑ in to/
tum nec põt ſeparare:vt hic ⁊.õ.l.ꝓxima.aut nõ ĩmiſcuit
ſe oĩbus:ſj vult petere ſuã ſine alia ⁊ tũc diſtingue:aut pꝛi
mo adiuit poſtea poꝛtio deſicit:aut ecõuerſo vt plene di/⸗

ſtinxi in.l.eũ hẽditate.S.e.¶ irca tertiũ.ſ.qũ vni płres
bhẽditates deferuni ẽ aduertẽdũ diligent᷑ ꝑ.v.mẽbꝛa.pᷣ qñ
deſeruni plures hẽditates vni ex diſpõne vnſ.ꝛ qñ plu
res hereditates vni ex diſpõne diuerſoꝝ. ttio qũ plures
hereditates diuerſoꝝ ex diſpõne diuerſoꝝ. q̃rto qñ płres
hẽditates diuerſoꝝ ex diſpõne tm vnius ex illis. qnto qñ
plures hereditates diuerſoꝝ ex diſpoſitiõe altius ab eis.
CCirca pᷣꝰ qñ deſerunt plures hẽditates ex vnſ diſpõ/
ne vni.exemplũ in milite qui bʒ duplex pꝛimoniũ ſi inſti/
tueret vnũ ꝑ ſe in caſtrẽſi ⁊ aliũ ꝑ ſe in eodẽ teſtõ vel alio in
paganicis:ſi adiret vnã nõ cogeret hẽe aliã ſicut ſi diuer/
ſi eſſent inſtituti niſi cũ diſtinc.q̃ no.S.ti.j.l.ſi duobꝰ.C.de
teſta.mili.l.ij.cũ enĩ ius accre.cohereat poꝛtiõi nõ ꝑſone:
ꝓt. S. e.l.ſi totã.⁊.l.ſi titio.S.j.de vſuf.⁊ ꝙ int᷑ illas poꝛtio/
nes nõ ſit ius acl.apparet ꝙ vnã põt amplecti aliã repu/
diare ſʒ diſtin.illaꝝ.ll.⁊ qꝛ qũ duo iura ↄcurrũt in ꝑſona
vnius iudicat᷑ ac ſi ↄcurreret in ꝑſona diuerſoꝝ:vt.l.tuto
rem de his ꝗ.vt indig. C Circa ſcðᷣm ſciẽdũ qñ plures he
reditates vni deſeruni ex diſpõne diuerſoꝝ.exꝰ fil arro/
gatꝰ hʒ ſubſtitutũ a patre nãli in bonis ⁊ in hẽditate ſua
ꝓpꝛia ⁊ idẽ ſubſtitutũ hʒ a pꝛe arrogãte in bonis arrogã
tis.ꝗlibet enĩ capit iure directo ꝓpt᷑ diuerſitatẽ patruʒ ⁊
pãimonioꝝ ſᷣm verã opi.nõ.in.l.ſi arrogatoꝛ.s.de adopꝶʒ.
tũc dico ꝙ põt vnã amplecti aliã repudiare. tũc eniʒ ſunt
duo teſtã ⁊ ex eis nõ hʒ locũ ius ac.vt.õ.ꝗ/mo.vſuf.amit.
l.ſi ſ ↄditiõe. ¶ irca tertiũ qñ plures hẽditates diuer/
ſoꝝ ex diſpõne diuerſoꝝ:vt h̊ nullũ ẽ dubiũ ꝙ nõ hʒ locuʒ
ius ac.ar.d.lʒ.ſi ſub ↄditiõe.⁊ no.ꝑ glo.in.l.qdã eulogio.
¶Qirca q̃rtũ qñ plures hẽditates diuerſoꝝ ex diſpoõne
vnius tm̃ ex ſlis h̊ põt ↄtingere duobus modis.pᷣ ſi aliqs
cui erat delata vna hereditas infra tẽpus deliberãdi de
cedẽs me fecit hẽdẽ.certe ex iuris diſpõne poſſũ adire he
reditatẽ ſuã ⁊ alt᷑ius.pᷣ̊ caſu poſſũ adire hereditatẽ teſta/
toꝛis: ⁊ aliã repudiare ſicut ip̃e pofat:vt.l.ſiꝗs ſiliũ.S.fi.ẽ.
e.nõ aũt poſſũ aliã amplecti ⁊ teſtõꝛis hereditatẽ repudia
re qm illa pꝓpt iſtã teſtõꝛis obuenit. Sʒ ſi teſtõꝛ iã adiuiſ/
ſet nõ poſſũ vnã amplecti ⁊ aliã repudiare:vt.d.l.ſigs ſili
um in fi. ⁊ de here.inſtiul.ſi q̃ſita..ſi. Secũdo mõ h põt
ↄtingere qñ relinꝗ?᷑ alicui hereditas pẽna ⁊ pu.⁊ in h̊ arti
culo Di.multũ plene ⁊ ꝑfecte diſtinxit.ĩ memoꝛia g̊ excel/
lentie ſue ſua vᷣba q̃ſi ad lr̃am referã:⁊ modica q̃ ꝑ me ad/
deni manifeſte lectoꝛ ppendet.ſacit enĩ duo mẽbꝛa pᷣnci/
palia. aut.n.ꝗs pᷣ adit pꝛnã ⁊ vlt repudiare pu. aut vlt re
pudiare pat᷑nã ⁊ adire pu.pᷣ caſu ſi adit pꝛnã nunq; põt
repudiare pu.vt.C. e.l.qdã eulogio. ⁊.l.q pꝛi.j.rñſo.sð.e.
adeo ꝙ ſi deceſſerit ſubſtitut viuẽte ĩpubere nihilominus
hẽditas ipuberis deferi hẽdib ſubſtituti ⁊ nõ iure ſubſtõ
nis:qꝛ tale ius nõ trãſit ad heredes.vt.õ.eo.l.totiẽs.⁊.j.
de ſuis ⁊ le.l.ſi ex plurib. Sʒ iure ac.vt.d.l.q pꝛi.ij.rñ.ſᷣm
Di. Sʒ q eſt rõ: Di.nõ diẽ dic qꝛ qͥs poſſũ mihi ſacẽ neceſ
ſarios poſſũ ſilio meo.l.ſʒ ſi plures.S.qͥs poſſũ.s.de vul.⁊
pu. Sʒ ſi aligs agnouit partẽ hereditaꝶ mee reliq̃ᷓ ſibi ĩui
to accreſcit:⁊ in hocq damodo ẽ neceſſarius:vt.õ.e.l.he/
res inſtitutus.ita etiã in hẽditate pu. Et iõ iſti duo caſus
in vnũ iũgunt ĩ.l.qdã eulogio.C.e.Sʒ ſi obueniẽte pupꝑil
lari vellet repudiare pꝛnã ne illã hĩet ſm foꝛmã.l.cũ here
ditate.ð.e.foꝛte poſſet. facit.l.ſi certax. .iuł.õ.ti.j. Et qð
dixit de tranſmiſſiõe iurl.ac.ad heredes intellige vt dixi iĩ
d.l.qꝗ pꝛi.õ.e.Rñ.ad vᷣba Di.ſi nõ vult repudiare patnaʒ
habereq; pu.diſtingue.vj.caſus. Pꝛimo qñ fuit inſtitutꝰ
a pꝛe ſolus ĩpubes. Scðᷣo qñ ſolus alius nilius ꝗ nõ erat
in poteſtate inſtituentis ⁊ idem erat pupillo ſubſtitutus
⁊ impubes exheredatus.Tertio qñ ſolus alius ſilius qui
erat in ptãte inſtituenʒ eſt inſtitutus ⁊ ipuberi exhereda
to ſubſtitutꝰ. Quarto qũ ĩpubes erat iſtituſ vna cũ alio
ſubſtituto. Quinto qñ ĩpubes vna cũ alio ĩſtituto eſt inſti
tutus. Sexto qñ ſubſtitutus eſt inſtitutus vna cum ſilio
⁊ ipuberi

— —.

e
bl
ſes
fes
i
is.
ſi⸗
in
e/

ne:
io/

ne
o
be
/

im

AQuẽadmo.teſta. ape.

⁊ impuberi exhẽdato ſubſtitutꝰ.pᷣmo caſu aut ĩpubes ſe ĩ
miſcuit nullo mõ ſe abſtinuit et ſubſtitutꝰ nõpõt ſeparare
hereditatẽ ĩpuberis ab hereditate pꝛis:vt.S.de vul.⁊ pu.
l. ſed ſi plures.S.ſilio.ᷣm Di.hoc ẽ verũ ꝙ nõ põt ſepara
re adeũdo:ſed poſtq; adiuit poterit ĩpetrare reſtitutionẽ
vt abſtineat ſᷣm ꝙ poterat ipſe pupillus: vt.l.nõ ſolũ.de ĩ

inte. reſti. Poſtea dicit Di. Aut ipubes adiuit vel ſe ĩmi/

ſcuit ⁊ poſtea ꝑ reſtitutionẽ ſe abſtinuit ⁊ tũc poterat ſub
ſtitutᷣ habere pupil.ſine pꝛna. Naã cũ tab.pupillares ſint
cõſirmate ꝑ aditionẽ: nõ ĩſrmani ꝑ abſtinẽtia reſtitutiõe
cõceſſa: vt..de vul.⁊ pu.l.ij.S.ĩterdũ.v.ergo ſi minox.Fſʒ
vnũ ĩtellectũ.⁊.S.de mi.l.ſʒ ⁊ ſi ſine.S.ſj ꝙ papᷣ.⁊ ita ĩtelli/
giiĩ ꝑ aliquos.l.iulł.õ.e. Aut nullo mõ adiuit vel ſe ĩmiſcu
it ſed ab initio ſe abſtinuit:⁊ tũc potit ſubſtitut hẽe pupil.
ſine pina:⁊ tũc creditoꝛib ĩpuberis tm̃ ⁊ nõ pꝛis tenetur.
ita debet ĩtelligi.l.iul.S.eo.nihil diuinando Di. illud ve/
rũ vt ibi dixi: ⁊ hoc operat᷑ exiſtẽtia ſui hẽdis in cõmoduʒ
pupilli cui facta eſt ſubſtitutio vt decedat teſtatus. Sed

cõtra hoc videtur ꝙ hereditas paterna ⁊ pupil.habẽtur

ſicut plures poꝛtiões vni heredita:vt.l.quidaʒ eulogio.
C.eo.ti.⁊ tunc ſiquis pᷣmo habeat partẽ ex inſtitutione co
gitur habere ex ſubſtitutiõe ⁊ ecõuerſo:vt.l.ſi tu ex parte
ʒ.eo.& ſicut ſi adit pꝛnã cogitur hĩe pupillarẽ vt dictũ eſt:

tita ſi pꝛimo adit pupillarẽ cogitur habere paternã. Iſta

eſt foꝛtis ratio intantũ ꝙ iuriſconſul.iulia.hoc dicebat in
d.l.iulia.⁊ arbitroꝛ pꝛo certo ꝙ hec fuerit ratio que mo/
uebat eũ cũ repꝛehenditur ibi a marcello. Reſpõdeo ad
dictam rationẽ.nam illud ꝙ qui habet paternã cogatur
habere pupil.eſt in fauoꝛẽ pupilli vt decedat teſtatꝰ: ideo
trahit ad ſe pupillarem ſicut pater partẽ hereditatis pa/
terne.ſed quãdo hoc eſſet cõtra voluntatẽ pupilli: tũc nõ
pꝛocederet dicta equiparatio:ita eſt ĩ pꝛopoſito vt ibi di/
cit tex. repugnat enĩ vtilitati pupilli: vt ibi dicitur in tex.
Redeo ad verba Di. Secũdo caſu quãdo ſolus extra/
neus inſtitutus eſt a patre ⁊ ĩpuberi ſilio exheredato ſub
ſtitutus non poteſt habere pupil.ſine paterna.q; ad hoc
vt confirmẽtur tabu.pupil.opoꝛtet adire hereditatẽ.itaĩ

telligitur.l.ſed ſi plures.S.ſi ex aſſe.de vul.⁊ pu.⁊.S.eo.l.qᷓ

ſitũ.ad trebellianũ.l.ita tamẽ.S.qui ſuſpectã.Di. Sed ſi
poneremus iſtuʒ inſtitutũ eſſe minoꝛẽ poſſet minoꝛ adire

paternã et petere reſtitutionẽ et eſſent cõfirmate tab.pu

pil.⁊ ſic haberet pupil.ſine paterna. Redeo ad vba Di.
Tertio caſu qñ ſolus alius ſilius in poteſtate exiſtẽs eſt ĩ/
ſtitutus ĩpuberi ſilio exheredato ſubſtituto: ⁊ tũc aut ſe ĩ
miſcuit paterne ⁊ nullo mõ abſtinuit ⁊ habet vtrãq; ſicut
extraneꝰ.aut ſe ĩmiſcuit et poſt ĩmixtionẽ ſe abſtinuit per
reſtitutionẽ:⁊ tũc qꝛ tab.pupil.remanẽt ſirme poterit ha
bere pupil.ſine paterna:vt videt᷑ loꝗ pᷣma facie.l.ſi fili q
patri. ð. de vul.⁊ pu.Aut ab initio ſe abſtinuit ⁊ nullo mõ
ſe ĩmiſcuit.⁊ ille caſus nõ eſt oĩno expedit ſᷣm glo.q̃ eſt in
l.quidã eulogio.nã quidã dicũt ꝙ poterit habere pupil.
ſine pẽna p.l.cũ q̃ſi.S.ſʒ ⁊ ſiqs.de ſideicõ.li.Alij dicunt ꝙ
illud ſpãle fauoꝛe libertaꝶʒ.⁊ iõ dicũt ſbſtitutũ nõ poſſe ha
bere pupil.ſine pꝛna:cũ tab.pu.nõ ſũt ↄfirmate eo ꝙ nõ
ẽ adita hẽditas pꝛis:vt.l.ij.S.adeo.S.de vul.et pu.Lu vo
audacter dicas tenẽdo pᷣmã opi.ꝙ potit hẽe pu.ſolã.naʒ
ſola abſtinẽtia ſui hẽdis abſq; aliq̃ ĩmixtiõe ſeu aditiõe cõ
ſirmat ſpſti.pu.⁊ ſideicõ.vlia q̃ ad ↄfirmationẽ aditioneʒ
ſeu ĩmixtionẽ reqruni:vt.j.ad treb.l.ita tñ.S.ſi pꝛ.ita dʒ ĩ
telligi nec ẽ op diuinari.ð.e.l.ñliꝰꝗ ſe.⁊ de vul.⁊ pu.l.ſi ſi
lius ꝗ pꝛi. et h̊ pʒ ibi dũ diẽ oneribꝰnõ ſpõte ſbieci᷑ cẽ. Si
enĩ ponẽs ĩmixtionẽ pᷣceſſiſſe nõ ĩuit neceſſitate iurl ciuil:
ſua imixtiõe volũtaria obligat eẽt:⁊ h̊ qñ ſolus ſuus he
res ẽ. Sʒ ſi cũ alio ſola exñtia ſui hẽdis nõ ĩducit ↄfrmati
onẽ tab.pu.nec ſideicõ.vt.j.ad treb.l.apud iulianũ.⁊ põt

eẽ rõ: qꝛ cũ teſtõꝛ ſibi ꝓuidet ĩſtituẽdo ples ꝑ quos vnius

aditiõe poterãt oĩa ↄfirmari nõ curauit iuriſcõ.ꝓuidẽ et

habet eas ꝓ ↄfirmaſ:vt.C. de pac. cõuẽ.l.ſi:j..de ꝓcu.l.et
habet. S.cũ ꝗs.ꝑ hoc pʒ in q vſet᷑ pꝛiuilegiũ ſui hẽdis ĩ.l.ſi
ſiliꝰ.de vul.⁊ pupil.qꝛ exne inſolidũ ĩſtitut ⁊ exhẽdato ſiᷣ
ſtitut repudiata pĩna nunq; ↄſequit᷑ pu.ĩ. S.ſi ex aſſe. ſecꝰ ĩ
ſuo ĩſolidũ ĩſtituto ꝓpt᷑ exñtiã ſui hẽdis.ita dicẽ Di.qð mł⸗
tũ plʒ.⁊ rõnẽ dixi ĩ.d.l.ſiliꝰ.S.e.⁊.d.l.ſi fili q pꝛi.S.de vul.
⁊ pu.qð itellige niſi talis fili ex cui' exñtia debẽt ↄrmari

tabu. pu. hůet ſubſtitutũ vulgarẽ:qð plene per ſe examia/

ui ĩ.d.l.ſi fil qui patri. Redeo ad verba Di.Quarto ca
ſu qñ erat inſtitut impubes cũ alio ſubſtituto ſi ipubes ſo
lus vel ipubes ⁊ coheres adiuerit pẽnã nõ põt ſubſtitutꝰ

haber e pupil.ſine pzna.ar. d.l.filio. Sʒ ſi adiuit cohẽs ſo

lus ⁊ nõ pupillus cũ ꝑ eius aditionẽ cõſirmatũ ſit teſtm ĩ/
puberis potit habere pup.ſine patna:vt.d.l.ita tũ.S.q ſu
ſpectã.ſi nec ipubes nec cohẽs adiuit nõ valʒ pupillare:⁊
iõ ex eo nõ deſeri hẽditas: vt pᷣdicto.S.ſi ex aſſe.et.l.ij. SF.
adeo.de vul.⁊ pu.⁊ ad treb.l.apud iuł.s.j.ᷣm Di.qdð ĩtel
lige niſi cohẽs eẽt ſuus tũc exñtia ſui hẽdis operaret᷑ ↄfir/⸗
mationẽ:vt dixi i.d.l.ſi ſilq pꝛi. NRedeo ad vᷣba hi.Qui
to caſu q ↄſtitut eſt ipubes vna cũ ſubſtituto nõ põt hẽe
pupil.ſine pꝛna:qꝛ aut adiuit ſolus ĩpubes ⁊ nõ põt ſepa/
rari:qꝛ bona ſũt mixta.aut nulls adiuit ⁊ nõ valʒ teſtm ĩ/
puberis:vt.l.ita tñ.S.q ſuſpectã.ad treb.⁊.l.ſj ſi ples.S.ſt
lio.de vul.⁊ pu.¶ Quid & ſi adiuit ſolus ipubes pꝛnã vel
ſolus cohẽs ⁊ ꝑ reſtitutionẽ abſtinuit:Ex pᷣdici pʒ rñ.ſᷣm
Di.pᷣdicta iĩtellige niſi cohẽs ĩpuberis eẽt frat᷑ ei:⁊ in ptã
te teſtõꝛis:tũc eni vtroq; ab initio abſtinẽte valerẽt tabu.
pu.p exñtiã ſui hẽdis: vt dixi i.d.l.ſi ili q pꝛi. Redeo ad
vba Di.Dexto caſu qñ ſubſtitutus vna.i.cũ ſilio eſt inſti/
tutus:dico ꝙ ſi adiret cohẽs paternã põt ſubſtitut'R habẽ
hẽditatẽ ĩpuberis exhẽdati ſine pẽna:als nõ poſſet: qꝛ nõ
valẽt tab. pupil.vt.l. qſitũ. S. eo. hic finiũt oba Bi. ¶ Ter
cio mõ põt cõtĩgere ꝙ diuerſoꝝ hereditas deferi mihi ex
diſpoſitiõe vni:puta ſi ſim ſubſtitut pluribſilijs ĩpuberi/
b an poſſim vnã amplecti ⁊ aliã repudiare? Dic ſi adeo
pĩnã cogoꝛ hĩe oẽs pupil.vt.l.qdã eulogio.C. eo. ſi illam
nõ adeo ⁊ ſine illi aditiõe valẽt pupil.qð qñ ſit pʒ ex pdi/
ctis:tũc poſſim vnã amplecti aliã omittere. eẽt eni z vtili
tatẽ ĩpuberis qꝛ ſoꝛte metu vninulliꝰhereditatẽ ꝗs acqui
reret:vt.l.iul.S.eo.ideo vna aliã ad ſe non trahit vt dixi.
¶Pꝛeterea ex teſtamẽtis diuerſoꝝ nõ eſt ius accr. vt.l.
ſi ſub cõditiõe.qui.mo.vſufru. amit. Circa quã tñ qñ reli/
quũtur plura legata dic vt.j. de le.ij.l.ij. cũ.ll.ſe. et hoc ꝓp
declaratiõe huius ſubtilis materie.

QAuemadmodũ teſtamenta aperiãtur inſpiciantur ⁊
deſcribantur. Rubꝛica.
Pꝛimo ponit mẽ/
Dnib us. tẽ edicti.ſcðo rati/

—
—

onẽ.tertio ĩcipit exponẽ.ſcða ibi ratio
0 tertia ibi ſigs. ¶ Dicit tex. qbuſcũq;
⁊ quoꝝ ĩtereſt ⁊ veriſiłe eſt ꝙ aĩo calũni
andi nõ poſtulẽt Di. Duo habem vi
— dere. pꝛimũ quo oꝛdine perueniat ad
aperiẽdũ teſtĩ: ⁊ iſtud dicã hic.ſcõm poſtq; ad hoc debʒ
deueniri qualit᷑ aperiat᷑ ⁊ inſpiciatur ⁊ deſcribat.⁊ de hoc
dicã in. S.ſi. ¶ Circa pꝛimũ qro quo iure petaĩ teſtm ape/
riri ex hoc edicto?: Rñdeo officio iudicis:vt patet ex tex.
dũ dicit ſacturũ ſe pꝛetoꝛ pollicet᷑. ⁊.j.e.l.cũ ab initio.C.e.
l.ij.no. ad circulũ arboꝛis actionũ. Et Jo. in arboꝛe nõ fe
cit cir culuʒ huic edicto oſtẽdẽs ꝙ ex eo nõ oꝛiebat᷑ actio.
C Scðo qro qñ h̊ edictũ hẽat locũ? Bꝛeuit᷑ qũ qs ↄfitet᷑
ſe hĩe tabu. nec aſſignat cauſã qᷓre nõ debeat exhibẽ: ⁊ ſic
nõ ↄtẽdit:vt.j.e.l.ij.S.ſ..et.j.de tab.exhibẽ.l.j.S.j.Si enĩ
negaret ſe hꝛe vel dicẽt ſe nõ debere exhibere habẽt locũ
ĩterdictũ de tabu.exhibẽ. vt ĩ dict.ll.¶ Tertio q̃ro qᷣ oꝛ/

dine imploꝛabii hoc officium? Rñdeo ante omnia ſient

ä

Quẽadmo.teſta. ape.

interrogatiões:vtrũ habeat tabu.vel nõ: ⁊ ſi dixitſe ha/
bere:vtrũ cõtẽdit ſe exhibẽ vel nõ:ar.l.vbicũq;.S.de ĩter.
actio. Ita dicit Ja. de are. Jdẽ Rof.i libello ſuꝑ ti.de ta
bu.exhibẽ. ¶ Quarto q̃ro ſipſtat ꝙ habeat tabu.tũc et
nõ dicit nolle ſe exhibere qᷓ oꝛdine ꝓcedet: Dicit glo.cer⸗
te vt in bonoꝛũpoſſeſ.Glo.q̃ eſt ̊ hoc dicit ſuꝑ verbo alie
no.ſ.ꝙ nõ ꝓcedatĩ in foꝛma iudicij ſiẽ dicim in bonoꝛũpoſ
ſeſ. vide hãc glo. certe i bonoꝛũpoſſeſ.nõ eſt neceſſe ꝙ ci/
tei pars:vt.l.iij.S. acqrere.⁊ qð ibi no.j.de bono.poſſeſ.
quomõ g hoc pcedet: ¶ Pꝛetea tex. j.ĩ. l. pxi.S.ſi dubi/

tei.dicit ꝙ debet fieri cognita cauſa:g parte citata: vt.l.i

cauſe.S.cauſa cognita.s.de mĩo. ad hoc vt iſtud edictum
habeat locũ reqrit᷑ ꝙ qs nõ dicat ſe nolle exhibẽ. ideo ad
uertẽdũ qñq; ille a quo petit᷑ exhiberi cõſitet ſe debere ex
hibere:tũc ſit ſibi pᷣceptũ iux.l.ſi debitoꝛi.S.de iudi.⁊ non
ſit in foꝛma iudicij:vt ibi pʒ.⁊ hoc mõ põt itelligi illa glo.
qñq; hoc mõ nõ ↄfitet᷑ ſed dicit dñe iudex bñ habeo teſta
mẽtũ ſed dubito vtrũ teſtõꝛ viuit vel ſit moꝛtuꝰ: vel an iſti
interſit.iſto caſu etiãõ habebit locũ hoc edictũ.nõ eni dicit
ſe nolle exhibẽ vel nõ debẽ:ſed an debeat dubitat.ita loqꝗ
tur.j.l.ꝓxi. .ſi dubitet.tũc adhibei ſũmaria cognitio: vt
d. F. ſi dubitek. Et ſi peterent tabu.aper.tũc nõ eſſet neceſ
ſe ꝙ alia pars citaret᷑.ſed ſi peterent᷑ tabule publicari vel
tradi parti:tũc debẽt pars q ledi poſſet citari vt veniẽtes
ab ĩteſtato: vt.l.j.j.de tabulis exhibẽdis. et.l.nã ita diuꝰ.
de adoptio. Qũo que ꝓbatio reqrat᷑ ĩ iſta ſüũmaria co
gnitiõe: Hicit glo.piuramẽtũ partis:vt.l.theſaur.ad ex
hi. ⁊.l.iij. C.e.illud ẽ veꝝ ſi qratur de ꝓbando an partis
interſit: ſed ſi debẽt alia ꝓbari vtputa moꝛs teſtõꝛis de q̃ᷓ
dubitat᷑:tũc requirit alia ꝓbatio per famã vel ꝑ vnũ teſtẽ:
vt. l. ij. S. ſi dubitet᷑ eo.ſateoꝛ tñ ꝙ iudex debet aperire ta
bu.⁊ pᷣmo ipſe videre:⁊ ſi reperit petẽteʒ eſſe in manitfeſta
calũnia qꝛ eius nullo mõ iĩtereſt nõ oſtẽdet ſibi. ſicut enim
particulã ad eũ nõ pertinẽtẽ nõ iubet ſibi edi:ita ſi totum
maniteſte videt ad ſe nõ pertinẽ: vt.l.argẽtari.S.edi.S.de
eden. ¶ Quũo an iſtud iuramẽtũ calnie poſſit pᷣſtari per
ꝓcura. Glo.dicit ꝙ ſic:vt.l.qui bona.S.ſi aliena.de dã.i⸗
fec. Quero ꝓ quibus vltimis volũtatibꝰ habeat locũ hoc
edictũ: Glo.dicit ꝙ pꝛo teſtõ in ſcripi. Itẽ pꝛo teſtõ nũcu
patiuo ꝑ notariũ in ſcriptis redaci ⁊ bene tũc ꝓ teſtõ ꝑſe
cto ⁊ iperſecto:vt.l.ꝓxi.s.j.quod dic vt ibi⁊c.
(KRa Vota bãc regula in his que ex teſtõ depẽ/
4 Aatio. dent nõ põt trãſigi nec veritas diſquiri niſi
inſpectis ⁊ cognitis verbis teſtamẽti. h̊ eni examiat glo.
⁊ ego examinaui in.l.de hieee naſaczl⸗ ſ .
õ nꝰ ex teſtibꝰ neceſſarijs aſcri
Siq uis neget. ptis in teſtõ Zdicẽs fidẽ reſtama
ti facit vacillare.hoc dicit.dicit᷑ eni ſuũ quod dicit᷑ a ſe ap/⸗
poſitũ. Ja.de are.dicit teſtẽ agnoſcẽ cũ ſoꝛma ſigilli nõ ap
pareat in teſtamẽto. Di. Reuoco in dubiũ ſi teſtis negat
ſuũ ſigillũ vtrũ dubitei de virib teſtamenti? Glo.obſcure
loqtur:tñ facit tres nõ.caſus.qñq; ꝗs apte dicit hoc non
eſſe meũ ſigillũ:nunq; appoſui illud ſigillũ: tũc teſtm red/
ditur ſuſpectũ.qñũq; dicit nõ recognoſco an ſit meũ ſigulũ:
⁊ tũc ſi ſigillũ ſuũ nõ appareat ibi qð põt eſſe vel qꝛ alieno
ſigillo ſignauit:vt.l.ad teſtium.S.j.S.de teſta.vel ſigillauit
ſuo tamẽ nõ apparet ſoꝛma ita ꝙ decernat: tũc teſtm red
dit᷑ ſuſpectũ:vt hic ſʒ glo.⁊ Di.ſʒ ſi ſigillũ appareat vel qꝛ
ibi eſſẽt arma ſua vel littere dicerẽt vel als ẽ ſigillũ notarij
tũc nõ obſtãte dubitatiõe ſua teſtm ẽ validũ ⁊ nõ ſuſpectũ
ar.l.ne ſatiſdatio.j.rẽ ra.ha. ⁊ in coꝛ.de ſide iſtru.S.ſi ve
ro moꝛiant.Quidã rephẽdũt glo.dicẽtes ꝙ.l.ne ſatiſda/
tio.loꝗtur qñ ꝗs ſigillat ad ſe obligãduʒ:quo caſu nõ põt
