1 — —

,

— ——

.

Solu. matrimo.

qᷓ;nis.ð.e. ¶ Op.ex᷑ glo.de.l.q ſic.j.de ſolu. So.vbi ꝗqs
ſic ſoluit vt ſtatĩ reciꝑet nõ trãſſert dñiuʒ ſi cõomodũ aliqð
apud recipiẽtẽ nõ remanet:ſecſi apud recipiẽtẽ remanet
cõmodũ vt h. Quo qd ſi mulier iterrogata tacet: Re
ſpondeo marit nõ cogit adire:vt.l.ſi ꝓcur atoꝛ.S.ſi hi.S.
mã.qꝛ taciturnitas ſemꝑ ĩterpᷣtat õ tacentẽ:vt.l.de etate.
S. ꝗ tacuit.S.de ĩterro.acti. ¶ Qũo qd ſi mlier ẽ abſens
adeo ꝙ nõ põt ſibi denũciari Rñdeo videt᷑ ꝙ ꝑinde ẽ ac
ſi denũciatũ eẽt:vt.l.ſi ãcillã.j.ꝓ ſuo.⁊.l.ſi ſideiuſſoꝛ.S.j.ẽ
man.verpẽ ꝙ nõ videi denũciatũ.naʒ dicta iura loquuni
ꝙ habeat᷑ ꝓ denũciato qᷓ;tũ ad exonerãdũ ſe ne ĩcidat in
obligationẽ aliquã ꝓpt᷑ denũciationẽ nõ factã:ſed nõ ha
bet᷑ ꝓ denũciato vt liberet᷑ ab obligatiõe q̃ iã incipit:vt.l.
ſi tibi mãdauero.S.j.S.mã. Ita ĩ ꝓpoſito marit'iam erat

cõſtrict᷑ vtilit gerẽ negocia dotalia:vt.l.pe.ĩ pn.⁊.l.fi.j.e.

⁊.l.ſi cõſtãte.S.ſi maritꝰ.sõ.eo.⁊ ita abſenti nõ pᷣiudicabit.

idẽ in ſocietate.
Ilic. Reyudi fraudulẽtũ pꝛinõ pꝛeiudicat.

4 QAh. d. Pone caſũ ĩ termĩs ſʒ glo.⁊ Diꝙ pat de
dit dotẽ ꝓ ſilia emãcipata ⁊ ſtipulat eſt ĩ caſu moꝛtis tmÿ.
Op.ꝙ pꝛi nullo mõ cõpetat actio cũ ſilia eſt emãcipa
ta:vt.C. de rei vxo.act.S.ex᷑neũ. So.hᷣ̊ ſtipulat eſt ĩ vnuzʒ

caſũ.ſ.moꝛi. Op.S.de iu.do.l.ꝓſecticia. So.iĩtelligas
eodẽ mõ ꝙ hic pꝛ ĩ vnũ caſu tm̃ ſtipulat᷑ erat.vñ ĩ alio cõ/
petebat actio ſilie ⁊ hẽdibeius: vt.l.ſi cũ dotẽ.iĩ pᷣn.S.eo.
ſac.S.eo.l.ij.S.ſq̊ q; in pꝛis. ¶ Op.dolus tertij.ſ.viri non
debet pᷣiudicare mlieri vel eheredib:vt.l.elegant.iĩ pᷣn.
ʒ.de dolo.cuiPꝰcõtrariũ h̊ dicit. So.potes dicẽ ꝙ h̊ muli/
er participauit dolũ:ſʒ diuĩare eſt.videt᷑ enĩ ꝙ de iure cõi
actio det heredi młierl:tñ qꝛ viri dolo factũ eſt pat᷑ ↄ eum
põt hꝛe regreſſũ ꝑ vtilẽ actionẽ:⁊ ſi vir nõ eſſet ſoluẽdo pꝛ
agẽt ↄ hẽdes mulierl ad qͥs ꝑuenit ĩ ſubſidiũ: vt.l.plane.
la.ij. S.q rogat.de le.j.⁊.l.ſi.de eo ꝑ quẽ fac.eſt. ¶ Que

rit glo.qd ſi ſilia eẽt ĩ poteſtate:tũc glo.dic ſecꝰ: qꝛ filia nõ

haberet heredẽ ĩ pꝛoſecticijs. Idẽ no.S.e.l.nupta.S.j.⁊ ꝑ
Aʒo.in ſũma de iure do. Cõtrariũ vr tenẽ gl.ĩ.l.ſi cũ do
tẽ.ĩ pn.S.eo.qꝙ ĩ dote ſiliaſa.poterat hẽe heredẽ ʒ iſta tpa
qñ actio eſſet ſua tota.⁊ ibi examiaui.¶ Quũo quõ ꝓbat᷑

ꝙ vir ad hoc miſiſſet repudiũ vt patreʒ fraudaret: Rñ/

deo eoipſo ꝙ iſirmã repudiauit.nã h̊ videtur miſſũ repu
diũ vt pat᷑ fraudet᷑.tex.ẽ ex de renũ.c.ſi.li.vj.⁊ hoc videĩ᷑
etiã de mẽte huiꝰ.l.C Altimo iſta lex ĩducit in ar. ad.q.
s q̃ſiui.S.eo.l.ij.S.itẽ ſi voluntate.

J gI Expẽſa ſuneris ſtatiĩ repetitur non
—à filia. ecpectata dilatiõe legali. hoc dicit.

e

¶ No.g ꝙ mlier dʒ ſepeliri de dote. Cõcoꝛdãatie ſũt ĩgl.

O talé Juriſcõſult tractat hic vnã materiã

Min bis. Et pᷣ loꝗtur qñ vir maumiſit vxoꝛe gdicẽ-
te: vt hac.l.dotalẽ. Scðo qñ vir manumiſit vxoꝛe volẽte
aĩo donandi:vt.l.qdð ſi vir.⁊.l.ſe. Tertio qñ vir manumi
ſit vxoꝛe volente non aĩo donãdi:vt.l.ſi vo negociũ.vſq;
ad ſi.⁊ bꝛeuit᷑ hoc ĩtẽdit. Si vir manumittit vxoꝛe pdicen
te re tituit oĩa.h.d. ¶ MHo.ꝙ vir põt manumittẽ ſuũ do
talẽ ĩuita młliere:vt h t.l.ſeruũ.j.de manumiſ.¶ Op.ſer
nus dotalis ſbiacet reſtitutiõi: g'nõ valet manumiſſio: vt
l. ſeruũ ſᷣ cõdi.j.de manumil.⁊.C. cõia dele.l.fi.S.pe.Sol
uit Ja de are.ꝙ pꝛiũ loꝗtur qñ ſbiacet reſtitutioni: ita ꝙ
ipſo iure trãſferai dñiuʒ qð h̊ nõ eſt. iſta ẽ bona ſo.Fᷣm iſta
tꝑa:vt dixi ĩ.l.ſi moꝛa.S.co.hodie nõ ꝓcedẽt ꝑ.l.in rebꝰ.
C. de iu.do.niſi dicẽs vt j.dicã. Ael alit ʒ Ja.de are.qꝙ ʒ
ria loquũtur qũ res ſubiacẽt reſtitutiõi: ita ꝙ adueniente
cõditiõe retro actũ ſingat᷑ qð hic nõ ẽ qð nõ placet:qꝛ ĩ le
gatis oditionalibꝰnon ſingit retro:vt.l.j.S.j.ad ſyll.⁊.l.ſi
mat᷑ S. eandẽ j.de excep.reiiudi. Tene g̊ pᷣmã.necob.ho
die. l.ĩ reb.nã cũ dos det᷑ eo ꝓpoſito vt ꝑpetuo ſit penes

virũ:vt.l.ij.S.de iu.do.ſauoꝛ libertat ſacit ꝙ valeat ꝑinde

Cede ſeruo dotali mãumiſſo vſq; ad. I.

ac ſi maritus eſſet dũs irreuocabilit. ¶ Op.res dotales
alienate poſſũt reuocari ĩ dotẽ: vt.l.ſi eſtimat.S.eo. So.
ſpale eſt h ĩ libertate q̃ reuocari nõ põt. ¶ Op.de his q
a nõ do.ma.l.j. So.h̊ marit erat dñs: ibi manumittens
nõ erat dñs. ¶ Oppo.qꝙ etiaʒ qñ a nõ dũo manumittit
debeat reſtitui:vt.l.ĩ ſũma.S.pe.de ↄdi.ĩde. So.ibi dñiũ
ſfuit traſlatũ ign oꝛant᷑:h̊ ſcient. Sʒ õ hoc videt ꝙ plus
debet fʒ hoc guari vir ꝗ ſciebat ſe teneri qᷓ ille q ignoꝛa/
bat. So.vt dixi.sS.hoc faciũt duo.ſ.ſauoꝛ libertat᷑: ⁊ votũ
dotßʒ qð eſt vt ꝑpetuo ſit penes virũ. ¶ Qũo q̃ actiõe iſta
mlier repetit:? Glo.diẽ cõditiõe ſine cauſa vl ex cautiõe ſi
pſtita ẽ. Ja.de are.dicit ⁊ meli qꝛ iſtud iuſpꝛonat᷑ ſuccedit
in locũ ſerui dotalis:vt.l.talẽ.i fi.j.de hẽ.iſti.⁊ iõ ſic ſeruũ
tenebai reſtituẽ actiõe de dote: ita illud qð cõſequit ex iu
repꝛonat. Illud vo qð cõſeꝗt᷑ nõ vt pꝛonreſtituet officio
iudicis deſeruiẽti actioni q̃ deſcẽdit ex illa eqtate: q; ſi ſer
uus nõ fuiſſet manumiſſus totũ acqrerei mulieri: ⁊ expo
nit ſic iſtũ tex.reſtituẽ debet mero iure ꝑ actionẽ de dote:
cũ iſtud iuſpꝛonat ſuccedat ĩ locũ dñij ſui ſerui.⁊ qð ſequi
tur alterã vo poꝛtionẽ doꝶ iudicio exponit.i. ꝓpt᷑ equita
tẽ iudicij dotʒ qð ẽ boneſidei qð ſat᷑ placet. ¶ Alteri poſ
ſum icẽ ꝙ iſta mulier agit cõditiõe ex lege iulia.de mari
tan.oꝛdi.de q̃ ſit mẽtio.j.e.l.ſi vo. .dabit.⁊ ĩ.l.ſiliꝰemã ci/
patus. .fi.j.ad.l.coꝛ.de fal. ⁊ iſto mõ põt etiã ĩtelligi.
. cAP SBSi vir volũtate mulieris
(0 Mo d ſi uir. onãtis Fuos dotales ma
NNmumitttit de ĩpoſit operibnil reſtituit. hoc dicit.
COppo.j.quarũ re.ac nõ da.l.j.S.q̃ᷓ onerãde.So.itel
ligas ꝙ nõ fuerũt opere ĩpoſite cauſa onerãde libertaʒ.
¶Op. ꝙ ſeru dotalis ẽ viri: vt.S.eo.l.ſeruus dotalis.&
nõ põt ei donari: vt.l.ꝓpꝛias.C. de le. So.potes dicẽ ꝙ
cõſiſtit donatio rei mee q ẽ futura nõ mea:vt.l.ſi r meaʒ.
de vbo. ob. ⁊ de le.j.l.ceta.S.j.ſʒ hoc nõ placet: qꝛ ibi ↄfer
tur ĩ tp̃s ꝗ ſutura nõ mea:h̊ aũt donat᷑ cũ mea eſt.Et iõ
iuriſcõſult volens tollẽ h̊ ꝛiũ dic ꝙ nõ eſt ꝓpꝛie donatio:
ſed quodã mõ vꝛ donare ĩ hocꝙ ꝑmittit᷑ manumitti. Hec
enĩ dictio quodãmõ iĩpꝛopᷣetatẽ denotat:vt.l.ſi me ĩ vacu
amj.de acꝗ.poſ.⁊.l.ij..re.amo.⁊...de li.⁊ poſth.l.ĩ ſuis.
Si marit manumittit vxoꝛe volẽ/
erO. te eo aĩo vt eius negocium gerat:
reſtituit oĩa q̃ vt pion cõſeꝗtur mulieri ⁊ ei he/
redi:ſec in eo qð cõſeqꝗt᷑ vt quilibʒ.h.d.vſq; ad.S.de viro.
¶Auerit glo.qd ſi marit manumittit vxoꝛe ignoꝛãte:⁊
dicit ꝙ vxoꝛ vi ↄdicẽ? Ja.de are.dicit ꝙ ꝓpt᷑ cõiũctioneʒ
ꝑſonaꝝ pᷣſumit᷑ cõſentire: vt ĩ.l.ſi ſeruꝰ.de dona.iter vi.et
vx.ſʒ certe illa loꝗt ĩ pᷣſente ⁊ ſciẽte:ſj ignoꝛãs videt cõtra
gicere etiã ſi ſit cõiũcta pſona:vt.l.ij.S.fi. S. eo.⁊.l.in eo.S.
deinde..de ritu nup.ſ»ſi eſſet pꝛeſẽs ⁊ tacẽs: an ꝓpt᷑ con
iũctionẽ perſonaꝝ inducat᷑ cõſenſus: Dixi plene ĩ.l.q do
tis.ð.eo.¶ Querit glo.q̃ actiõe repetet vxoꝛ illud a ma
rito? Rñdet ꝙ act.mãdati vel neg geſ. Itẽ no.i.l.ꝓxima
⁊ ſic ꝑtrãſeũt doc.mihi hoc diſplicuit:qꝛ ſi hoc eẽt verũ:di
ctũ iuriſcõſul.j.e.l.S.de viro.nõ ꝓcedẽt:vt ibi dicã. Pꝛe/⸗
terea ſi mãumitto ſuũ tua volũtate ex eo ꝙ ſim pꝛonꝰ nõ
teneoꝛ tibi ad aliqd nec ex eo videoꝛ locupletioꝛ: vt.l.nã
lis.S.ñi.de pᷣſcrip.ver.⁊ ibi no. ⁊.l.plane.la.ij.S.j.j.de le.j.
q; g̊ marit᷑ nõ tenebai mandati vel neg. gel.de iure cõi:iõ
ꝓuidebat l.iulia.de ma.oꝛ.q marit teneat:vt.j.e.l.S.da/⸗
bit aũt.cõpetit & ð virũ cõditio ex illa.l.iulł. vt.d. S.dabit.
⁊.l.ſi ſil.in fi.j.de fal. ꝓbatur ĩ.l.ſi poſtulauerit.S.ſi.j.de
adulte.poſſes dicẽ ꝙ iſtud ẽ ꝗ.l.dotalẽ.S.e.vbi ad hoc cõ
petit actio de dote. Rñdeo ibi manumiſit vxoꝛe ↄdicente
ideo de iure cõi teneĩ᷑ reſtituẽ qcqd cõſeꝗt᷑: vt.l.titiꝰ.cũ.l.
ſe.ð.de act.emp.⁊ no.iĩ.d.l.nãlis..ſi.de pᷣſcri.ver.

IN SBHSüm aui cu pcedẽti. No.ar. de tan
(Ité qgeqnid. qᷓ; ⁊ inducit᷑ in ar.p gl.ad.q.de am

baſitoaib mediolañ ꝗbus fut facti enceniũ ab perato
D

Solu. matrimo.

re:vtrũ debeãt reſtituere cõi:: vide glo.h̊ t..de ꝓcu.l.q
ꝓpꝛio.S.ꝓcura.vt ĩ ceteris. et.l.ſi plłres..ĩ arrogato.de
vul. ⁊ pu.⁊ ꝑ Ci.i.l.maniſeſtiſſimi.C.de furt.et ꝑ Guil.de
cu.in.d.S.pcura.vt ĩ cete.⁊ ibi diẽ ꝙ ambaſiatoꝛes nullo
mõ debẽt reſtituere cõi niſi expᷣſſe id fuerit eis datũ vt cõi
redderẽt. ⁊ ꝓbat:qꝛ donatiões q̃ ft ab iperatoꝛe viden
tur ſieri cõtẽplatiõe ei cui dani:vt i.l.cũ multa.C. de bo.
q̃ li. ego ꝓ h̊ ĩduco.l.diuus.j.de bo.dã.vbi pʒ ꝙ tales am
baſiatoꝛes cõſueuerũt remunerari.Ad idẽ: vt.C. ꝓu.le.l.
j.li.xij. Et pꝛo hoc eſt caſus ſi bene ĩſpiciatur.S.pꝛo ſocio.

ð 2z l.ſociũ ꝗ in eo.in ſi.
(Dabit aute ; Sũmaui cuʒ pᷣcedẽti. No.ex B.S.

ꝙ ad petẽda iſta qᷓ marit' cõſeꝗtur vt patroninducta eſt
ꝓuiſio.l.iuł.⁊ ſic cõpetit cõditio ex iſta.l.non actio mãda

— t vel neg. gel. vt. 5. dixi ⁊ bñ.
Derᷓ ulro. Pꝛouiſio.l. ius cõe nõ extẽdit᷑ vltra

illð qð lex expᷣmit: z eadẽ ſit rõ. h.d. ¶ Op.ꝙ de viro dz
extẽdi ad ſoceꝝ:vt.l.diuoꝛtio.S.ĩterdũ.ð. e.cũ eadẽ ſit rõ:
Gidẽ ius.Hui timoꝛe h̊ ſũt due lec.ĩ glo.ſʒ pꝛimã ob.cõ/
trariũ. ſ reſpõdet ꝙ nõ ẽ eadẽ eqtas ĩ ſocero q̃ ẽ in viro:
ſz quare nõ eſt eadẽ h̊ nõ dicit. vnde alij legũt ꝙ hᷣ dei vti
lis actio cõtra ſoceꝝ ⁊ eius hẽdes:et ſic due negatiões hic
poſite ſaciũt vnã affirmationẽ: qð eſt expꝛeſſe ↄ mẽtẽ bhi
l. dic g vt ĩtelligas. Qñ.l.ꝓuidet aliqd ʒ ius cõmuneilla
lex nõ extẽdit᷑ niſi qᷓ̃tenin ipſa expꝛimat:vt tex.dic̃ expꝛeſ
ſe: vt. l. pꝛecipim.ĩ ſi. C. de appellatio..S. de legi.l.qdð vo.
æ.l.ius ſinglare.Sʒ iure cõi cõtra eũ ꝗ manumittit de vo
lũtate alteri'nulla actio dat᷑:vt.l.nãlis.ĩ fi.de pᷣſcri.ver.ſʒ
p.l.iul.fuit ꝓuiſũ ʒ viruʒ ⁊ ↄ hẽdes viri.de ſocero nil ſuit
additũ:iõ ad eũ nõ extẽdii:vt h. Sʒ ſi itelligẽs vt glo.diẽ
ĩ ᷣn iſtius.l.et.j.l.ꝓxima.ſ.ꝙ vir teneat actiõe mãdati vel
nego.gel.⁊ ſic deiure cõi eadẽ rõne teneret᷑ ſocer ⁊ hẽs ſo
ceri:cũ ſcriptũ ſit ꝙ qlibet ad quẽ aliqd ꝑuenit ex manda
to teneat mãdati:vt.l.ex mãdato.S.man. et.l.q ꝓpꝛio.S.
ꝓcur.vt ĩ ceterl.s.de ꝓcur. Cõtra pᷣdicta lac qð no.i
l. ſi cõſtãte.ĩ pᷣn.Sð.e.Bic vt ibi dixi.⁊ ĩ hoc apparet ĩtelle/
ctus ei cũ dicit᷑ ꝙ ſtatuta nõ recipiũt ĩterpᷣtationẽ extẽſi/
uã:qꝛ hoc veriſſimũ ẽ ĩ ſtatus qᷓ diſponũt õ ius cõe vt h.ſʒ
ſi ſtatutum eſſet ꝙ g ius cõe nõ diſponeret traherei ad ſi-
miles caſus:vt.l.de ꝗbꝰ.S.de legi. Querit DNi.an veni
ens ad allegãdũ cauſas abſẽtie debeat cauẽ de rato? Et
diẽ ꝙ nõ: qꝛ.l.nõ cauel:⁊ ẽ gl.i.l.ĩ eo. S. nemo.j.de re.iur.

Mnñ gꝗs tenet᷑ ad quãtitatẽ reſpcũ cer
¶Quod ait. te ſpeciei ſoluendo ſpeciẽ liberat.h.d.

CNo.ꝙ ex iſtis vᷣbis quãta pecunia erit vꝛ ꝗs obligari
ad quãtitatẽ nõ ad ſpeciẽ. Scðo no.qð dixi in ſũma/
rio.ſac j.de le.j.l.ſi füdũ ꝑ fideicõmiſſũ. .j.l.nemo.S.ſi.et
l.qdã teſtõ.S.ſi tibi.j.de le.j.⁊.j.de doli excep.l.ſideiuſſoꝛ
euictiõis.⁊ ſic habes caſũ in qͥ aliud ꝓ alio põt ſolui credi
. toꝛe iuito.
Ec agctio. Quero de q̃ actiõe loqt: Gl.di

Acit mã. vel neg.geſ.qð repꝛobaui.s.l.ꝓxi.ĩ p̃n. et

one:vt.S.e.l.dotaleʒ qð nõ plʒ:qꝛ ibi loꝗtur de actiõe de
dote q̃ daĩ demũ ſo.ma. Vñ gl.dic ttio ꝙ loqtur de acti/
one de dote:⁊ ꝙ vir vgebat ad ĩopiã:qð łʒ in ſe ſit veꝝ: tñ
nõ ẽ de mẽte.l.dic & ꝙ loꝗt᷑ de cõditiõe.l.iulł.q̃ dat ↄ mari
tũ ad id qdð cõſeq̃tur a liberto:vt õ
. Bãanũ datũ ab inimich
11 his rebus. mariti culpa mariti da
ividet:⁊ iõ marit tenei.h.d. ¶ Op.de.l.incẽ/
diũ S.ſi cer. pe. So.h̊ excipit pecuniã:q; ĩ ea marit teneĩ᷑
de caſu ſoꝛtuito vt ibi. Qũo qꝗd ſi aliqs habebat inimi
cos ſine culpa ſua:an teneat᷑ de dãno ab eis illato:⁊ viq;
ſic: vt. l.ſi merces.S.culpe.S.loca.qdð tene mẽti. ¶ Cõtra
hoc op.õ.cõmodati.l.ad eos.⁊.l.iĩ rebꝰ.⁊.ð.loca.l.ſed de

dãno.⁊.j.de re.iu.l.cõtract.vbi violẽtia numeratur ĩter

§. de viro. Ael dic glo. diẽ cõditiõe ſine cauſa vel ex cauti

caſus ſoꝛtuitos. So.dic ꝙ qſ violẽtia adhibel z te ſingu
larit᷑ ꝓpter aliquã ĩdignationẽ pᷣ te habitã culpa tua vlłſi
ne:tũc dẽ dãnũ datũ tui culpa:vt h̊ ⁊ in.d.S.culpe. Si vo
nõ cõtẽplatiõe tui qꝛ ſic ſeciſſet cuicũq; quẽ iueniſſet:vt in

depdationibque ſiunt in ſtrata vel captura ciuitat: tunc

eſſet caſus ſoꝛtuitus:vt in cõtrarijs.
— Facto diuoꝛtio marit veſti

(Sernns uxoꝛis. meta data ſeruis dotalibus

recuperat q̃lia ſũt: als cõpẽſat ĩ doteʒ.h.d. ¶ Op.õ.de ĩ
rẽ verſo.l.iij.S.pinde.⁊.l.ſi res.ĩ pᷣn. Glo.ſoluit ꝙ h̊ ma/⸗
rit dedit veſtimẽta vltra qᷓ; eſſet neceſſe: ⁊ im hoc loqtur
h:ſiue erãt dotales ſiue nõ ſerui. Ja.de are.legit ꝙ loqui
tur ĩ ſeruis ꝗ erãt ꝓpꝛie mulieris. ¶ Ad vↄꝛiũ diẽ ꝙ mari
tus vtebaĩ iſtis ſeruis: ⁊ iõ cõpẽſat veſtimẽta cũ ſeruitio.
COp. C.de rei vx.act.S.ſʒ nec ob ipẽſas.gl.ſoluit.dixi ĩ
l. etiã. S.j.ð.eo. ¶ Sʒ op.ꝙ h̊ cõpẽſatio nõ habeat locuʒ
cũ ex altera parte debeant᷑ ſpẽs.ſ.veſtimẽta. So.qũ veſti

mẽta dant᷑ qᷓ cõſumũtur vſu ꝑinde eſt ac ſi daret pecunia:

vt h̊ ⁊.S.de vſuſru.ea.re q̃ vſu cõſu.per totũ. ¶ Qũo qñ

veſtimẽta nõ reſtituunt᷑:vtrũ cõpenſat᷑ pꝛeciũ qʒð eſt tunc:

an quãtũ cõſiſtit ab initio. Tex.h̊ nõ aperit. puto ꝙ tan/
tũ pꝛeciũ quãtũ ẽ tunc:nec põt ei ĩputari cur veſtimẽta nõ
reſtituit. Eſt eni iuſta canſa nõ reſtituẽdi ne nudus rema
neat.ar.l.ſi domꝰ. S.ſi cõſitet.j.de le.j.⁊.l.ſi. ſi feneratoꝛ.
ʒ.qð me.cau. ¶ Itẽ qro ex glo.qd de veſtimẽtis que vir
dat vxoꝛi et poſtea moꝛit᷑: an debeãt eſſe vxoꝛis an hẽdis
mariti: In ̊ reperio tres opi.· Pꝛĩa ꝙ vxoꝛ lucrat quaſi
vir videatur donaſſe ⁊ donatio moꝛte cõſirmat᷑:vt.l.cũ h
ſtatꝰ.S.j.de dona.iter vi.⁊ vx.l.ſi filij. C.de do.int᷑ vi.⁊ vx.
⁊.C. famili. hercil.l.filie. Scða opi.fuit Di.qui diẽ ꝙ iſte
veſtes nõ vidẽtur donari:qꝛ marit tenet᷑ alere vxoꝛeʒ: vt
l.ſi cũ dotẽ. S.ſinaũt ĩ ſeuiſſimo.S.eo.⁊.l.qdð ſi nulla.de re⸗
li.⁊ ſũp.ſu.ſʒ appellatiõe vict cõtinent veſtimẽta:vt.l.ver
bo vict.de vᷣbo.ſig.⁊.l.legat.de ali.⁊ ci.le. Cuʒ &̊ neceſſe
habeat dare veſtimẽta nõ videnĩ donate: qꝛ nemo ĩ neceſ
ſitatibliberalis exiſtit:vt.l.rẽ legataʒx.j.de adimẽ.le. ꝓ h
videi caſus ĩ.l.moꝛ ſue cauſa.ð.de do.int᷑ vi.⁊ vx. Certe
ex hoc dicto Di.ſeqtur ꝙ veſtes q̃ ſũt ad vſũ quotidianũ
nõ vident᷑ donate ſʒ debẽt eẽ heredis viri. Sʒ veſtes feſti
ne ⁊ pcioſe videni donate:qꝛ eas ſpõte marit ſibidedit:ct
ſic ſũt mulier..q̃ opi.maniteſte cõtinet iniquitatẽ. Tertia
opi ẽ ꝙ veſtes qtidiane quas marit tenet᷑ dare vxoꝛi ſta/
tim efficiant vxoꝛis:vt.l.ex ãnuo.ĩ pᷣn.de do.int᷑ vi.⁊ vxo.
⁊ ſic ſine dubio ꝑtinẽt ad heredes mulier..veſtes vo pᷣcio⸗
ſe nõ efficiunt᷑ mulieris:nec vir videĩ dare aĩo donandi:ſʒ
ꝓpter ſeipſum ſacit vt vxoꝛ ſua magis oꝛnate vadat:vt.l.
moꝛ ſue cauſa. in pᷣn.de dona.inter vi.⁊ vxo.⁊ hoc dicit
gloꝗj.ad.l.ſal.l.ſi vſuſructꝰ.⁊ hoc videt velle.l.ꝙ talia oꝛ/
namẽta nõ ſint vxoꝛis niſi expꝛeſſe legareni: vt.l.oꝛnamẽ
toꝛũ.de ali.⁊ ci.le.⁊.l.hoc legatũ.cuʒ l.ſeij.de le.iij. ⁊ hoc
mihi placet ⁊ pluries conſului.ſ.vt veſtes quotidiane ſint
vxoꝛis:pꝛecioſe ⁊ feſtiue ſũt hẽdis viri. Nõ ob.l.cũ hᷣ ſta⸗
tus.S.j.qꝛ ibi cõſtat ꝙ dedit aio donãdi:hᷣ nõ vt dixi. Nõ
ob.,l.ſilia.C.ſami.herciſ.qꝛ aliud ĩ ſilia q; in vxoꝛe:qꝛ in ea
nõ eſt illa ratio q̃ ẽ in vxoꝛe:vt.s.dixi. HNõ ob.i. filij.C.de
do. int᷑ vi.⁊ vxo.q; rũdet᷑ vt ibi no. Altimo glo.iĩducit
hũc.S.in ar. õ ſeruiẽtes ⁊ pediſſequas q̃ recedũt:vt tũc do
min poſſit eis reciꝑe veſtes.dic vt ĩ glo.q icipit hoc videl
coꝛigi qð no.vnde dic ꝙ q̃dã ſũt veſtimẽta qᷣ dantur ſer/
uis nõ vt ſint ſua ſed vt his vtantur certo tpꝑe:vt cũ ſeruit
dño ĩ mẽſa ⁊ nõ aliter:alia ẽ veſtis qᷓ datur ſeruitoꝛi vt ea
vtatur t ad ſuũ vſuʒ cõſumat. Iſtã diſtictionẽ ponit tex.iĩ
l.illud veſtimẽtũ.S. de pecul. vñ pꝛĩo caſu veſtis videt dari.
vt ſpecies Scðᷣo caſu veſtis videt᷑ dari vt quãtitas:vt.l. ſʒ
et ſiqd.S/⁊ ſi veſtimẽtoꝛũ.S.de vſuſfru.et de vſufru.ea.re.q
vſu conſu.l.ſi vini. Iſto caſu q veſtis datur vt pecunia
ſic dicas:aut ſamulus recedit ex tali cauſa ex qua ſibi ĩſo/
lidũ ſatiſſieri

ngr
i
ito
Nin
tune⸗

eſt
lbis
de
n,
tor
ſogi
marl
ito.
dirii
ban
eſi

nig

voi
tune
lan/
nno
fon
gor.
egr
ids
ul
r.
lte
N
re/
er
ceſe
eecl
pb
erte
Unii
ſeſti
ſtet
rti
ſo-

De impen.in re.do.a.

lidũ ſatiſſeri debet:quia abſq; culpa ſui ⁊ culpa dñi:⁊ tũc
abſq; dubio nõ põt retineri veſtis:ſʒ ſi nõ debet ſibi ſieri
itegra ſolutio ʒ diſtictionẽ poſitã in.l.ſi vno.S.itẽ cũ qui
dã.S.loca.tũc nõ debẽt ei auferri veſtimẽta ſi vult dño re
ſtituere quãtitatẽ:vt hoc.S..S.dixi.ſj ſi quãtitatẽ nõ vult
reſtituẽ ↄſuetudo ĩducit vt poſſint eis veſtimẽta reaccipi.
ratio eſt: qꝛ cõiter iſti ſeruitoꝛes ſũt ſuſpecti ⁊ ſugitiui: ar.
l. ait p̃toꝛ.S ſi debitoꝛẽ.j.de his q̃ ĩ frau.cre.ſʒ ſi nõ eſſet ſu
ſpecti nõ video de iure ꝙ poſſint eis auſerri veſtimẽta. et
q; ꝓpter debitũ pecunie qs poſſit ſpoliare reuʒ ⁊ ſibiipſi
ius dicẽ: lʒ cõtrariũ de cõſuetudine obſeruet. Nec ob.iſte
§. qꝛ h iſti ꝗbus veſtes erãt date erãt ſerui:et ſic veſtimẽta
nõ erãt ſua effecta. Nos loqmur ĩ ſuitoꝛib liberis. Pꝛe/
terea nec h̊ dicitur ꝙ dñs ſpoliet eos ſua auctoꝛitate: im
mo magis inuit contrariũ.
EEill li Volütas de ſoluẽdo patri nõ ĩpedit ſilie ius
G! ia. vſolidatiõis moꝛtuo pĩe in ea parte q̃ ſoluta
nõ eſt. b. d. Cõcoꝛ. S. eo.l.ſi marito.S. ſi volũtate. Eſte S.
allegatur ꝓ caſu ꝙ qñ pꝛ ſtipulat᷑ dotẽ reddi ſibiius cõſo⸗
lidatiõis iĩ ſilia extiguit᷑ ꝑ hoc qð dicit nec ꝓmiſſa nouadi
aĩo ⁊c̃.qð plene examiaui 11 poſt dotez. S. eo.
Si ad maritũ ſpectat periculuʒ an
Wancip cipia. alar ad eü ideetat darins earuz.
hoc dicit.faẽ ad.q.dediſti mihi centũ libꝛas in floꝛenis B
pacto vt tibi reddantur ĩ floꝛenis ſub eadem eſtimatiõe.
Auero qd ipoꝛtat ill pactũ: Et iſta.l. eſt ĩ ar. ꝙ ipoꝛ
tat ꝙ ſi floꝛen eſt fact᷑ deterioꝛ ꝙ debeꝗ tibi ſupplere:ſʒ h̊
loqtur ĩ mãcipijs q̃ poſſũt creſcere et deſcreſcẽ ĩ bonitate
itrinſeca. plus enĩ valet ſeru iuuenis qᷓ; antiquus: et ſanꝰ
qᷓ; infirmꝰ:qð in floꝛenis nõ cadit.nã eiuſdẽ bonitat itrin
ſece ẽ ſẽper:lʒ eoꝝ eſtimatio variet᷑:ect ideo ĩpoꝛtat vt ſem/
per floꝛeni ſic eſtiment pꝛout eſtimati ſũt tẽpoꝛe traditio
nis:vt dixiĩ.l. paulus. . de ſolutio.
(O uli ier Si marit per erroꝛẽ ꝓmiſit plus debito
enõ põt exigi vltra debitum. h. d. C Op.
de.l. ſi diuoꝛtio j.de vᷣbo.obli.So.ibi marit pꝛomiſit ſciẽ
ter:̊ ignoꝛant.¶ Quero qd ſi ducẽta ꝓmiſſa eſſẽt in do
tẽ:an poſt ꝓmiſſionẽ tenerei inſolidũ: an inquãtũ ſacere
poteſt qð videtur ĩ.l.iij.S.de cõſti.pecu. In ↄꝛiũ ꝙ iſolidũ
vt.l. eum qui.S.ſi mulier.õ.de iureiur. Glo. non ſoluit. tu
dic cõſiderãda eſſe vᷣba pꝛomiſſiõis:vt no.iliſi boꝛ.S.eo.
Bos pꝛimi mr̃imonij videt in ſequenti mri/
¶ Mro:ꝛ monio repetita:lʒ mrimoniũ tertij ĩ medio ĩ
teruenerit. h. d. C Facit ad.q.qu diſputaui de muliere
habẽte magnũ pꝛimoniũ q̃ aſſumpſit virũ ⁊ paſſa eſt eum
poſſidere illa bona nulla facta cõſtitu. doß: an videantur
bona in dotẽ data:Et h̊ facit argu.qꝙ ſic.qð dic vt ĩ illa 4

ſtio.ꝗ icipit:mulier dedit.Tertio facit ad qſtionẽ quã di

ſpntauit Ri. mal.videlʒ per mr̃imoniũ vltimo ↄtractũ
cũ cõcubina ſilij ante nati legitimank: lʒ matrimoniũ alte
rius medio tẽpoꝛe iteruenerit: qd tangit Ja. de are. in. l.
cũ mihi.x.S.ij.j.de ſolu.⁊ ibi dixi de hoc.nota bñ iſtuʒ.S.
(Sin Bos acceptilata põt repeti: ſi ſicut dos data.
Ulr. boc dicit. C Oppo. ð. e. l. maritus.S. j.S. de
pac. dota. l. f.ĩ ſi. Solu. ibi in pacto:h̊ ĩ acceptilatione q̃
vim ſolutionis habet. Et hoc ẽ vtile ad queſtionẽ occur/
rentẽ ſe epe de lacto. Marit᷑ ſuit cõſeſſus ſe habuiſſe dotẽ
integrã quã pꝛomiſit reſtituere: et ſtatĩ nõ obſtante dicta
cõſeſſione pater vel ex̃ne dans dotẽ pꝛomiſit tm marito
illaʒ dotẽ ſoluere.queritur an ſoluto mrimonio heredes
viri debeãt reſtituere dotẽ:an liberẽtur cedẽdo actioneʒ
cõtra heredes ſoceri vel alteri pꝛomittent. qð videtur:
vt.l.ſi ſocer. .lutius.õ.eo.In cõtrariũ ꝙ poſtq; fuit con

feſſus ſe habuiſſ. e vꝛ ſibi ſolutũ:vt h̊ t.S.de iur.do.l.vir ab

eo. ⁊.l.dotẽ.· qdð ſine dubio verũ eſſet in extraneo pꝛomit
tẽte. ſʒ in patre ẽ dubiũ ppter glo. que eſt in. l. doteʒ. ð. de
iure doꝶ.que ĩ patre hoc nõ tenet. nã illa verba quib cõ

ſeſſus eſt ſe habniſſe ⁊ recepiſſe vidẽtur emanare ſpe ſutu
re numerationis:vt pʒ ex ſequenti pꝛomiſſione.vnde illa
verba ab initio nõ iducũt obligationẽ efficacẽ.vel poſſu/
mus dicere ꝙ nõ fuit facta pꝛima pꝛomiſſio ſpe ſuture nu
merationis:ſed ſpe future pꝛomiſſionis.pꝛo illa eni futu/
ra pꝛomiſſiõe fuit iſte ofeſſus ſe habuiſſe dotẽ.vñ illud no
mẽ tm eſtimaſſe videt.facit.C. de reſcin.ven.l.pꝛecij cauſa
videtur eniĩ inſolutũ accepiſſe illud nomẽ:⁊ ſic periculuʒ ẽ
ipſius viri:vt dixi in.l.meuia.in pᷣn.s.eo.Et hoc videlĩ te/
nere Ja. de are.

Siqu nis. Nꝛo qua parte muliet tenetur ſoluere: p

ea ea parte ad virũ nõ ſpectat periculü. h. d.
Vir tenei de dolo et culpa
pPartem.i querendo et colenano
eculiũ t fructus peculij ſpectant ad viruʒ.h.d.
C Quero mulier dedit in dotẽ vnũ caſtrũ cuʒ iuriſditiõe
durãte mr̃imonio:cõtingit ꝙ ſunt cõmiſſa delicta ꝑ ſubdi
tos ex quibus bona ſũt publicata ⁊ alie cõdẽnationes et
mulcte impoſite:querit an iſte debeãt reſtitui mlieri: AVi
detur ꝙ ſic:vt.l.iijj.⁊.l.cũ ĩ fundo.S.de iu.do.⁊..e.l.di/⸗
uoꝛtio.ꝭ.ſi vir.vbi ea q̃ nõ renaſcuntur debẽt reſtitui. In
cõtrariũ videt᷑.l.iſta: quia qũ aliquid vniuerſale datur in
dotẽ vt peculiũ: fructus illius ꝑtinent ad maritũ.quidaʒ
dicũt ꝙ pecunia et res mobiles percepte ex cõdẽnatione
ſunt mariti:imobilia reſtituũtur vxoꝛi.Alij dicunt ꝙ oĩa
debẽt eſſe mariti tanq; fructillius iuriſditionis: ⁊ hoc ve
rũ puto per hanc.l..l.itẽ ſi fundi.S.ij.⁊.S. aucupioꝝ.s.de
vſufruc.⁊.l.vſufructu.S.eo.oĩa enĩ ſunt fructus iuriſditio
nis: vt.x.coll.que ſint regalia. c.j. C. de mõ mulct.l.młcta
rũ.⁊ ibi per Ei.Ad cõtraria reſpõdeo ꝙ illud qð acere⸗
ſcit debet vxoꝛi reſtitui:ſi tamẽ nõ eſt in fructu vt h. Non
ob.qð diciĩ ꝙ ea que nõ renaſcuntur nõ ſũt in fructu: qꝛ
nunqᷓ; ex aliena re illud ideʒ nũo quod ſemel naſcitur po/
ſtea renaſcii:ſed aliud eiuſdẽ generis:ita in iuriſditiõe ſe/⸗
pe ⁊ ſepius contingit cõmitti delicta pꝛopter q̃ condẽna/
tiones mulcte ⁊ bonoꝝ publicationes dicuntur renaſci:lʒ
nõ eoꝛũdẽ bonoꝝ numero. ¶ Quero pone ꝙ dai in do
tẽ grex ouiũ:quid pertinebit ad viruʒ?: Sico ꝙ omĩa que
naſcunt᷑:ſed ex renatis debet in loco moꝛtuoꝛũ ponere et
gregẽ ſupplere:vt.l.vetus fuit.q.cũ.l.ſe.S.de vſufruc. fa
cit.l.diuoꝛtio.S.nõ ſolũ.S.eo.¶ Vltimo no.tex.qui dicit
ꝙ vir tenet᷑ acquirere: qð intelligo.i.lucra obueniẽtia nõ
repudiare Fim foꝛmã.l.ſeruus dotalis..eo.als ſeqretur
ꝙ vir teneretur ad vtiles impẽſas quod nõ eſt verũ: vt di
cam /J.ti.j.l.j.circa pꝛinci. H

Wrimpaſe in rebus dotalib lact. Rubꝛica.
6 In e

pꝛocedit turiſconſultus: : ua hmno
ponit vnam diuiſionẽ generalẽ im⸗
penſarũ vſq; ibi neceſſe.vbi tractat
de neceſſarijs vſq; ad.l.quod dicit.
§. vtiles.vbi incipit tractare de vti/

Ubus vſq; ad.l.volũtarie.vbi de volũtarijs vſq; ad.l.vtili

um.vbi incipit tractare cõmuniter ⁊ permixtĩ de omnib
vſq; ad ſi. legã totũ ſimul ponẽdo caſuʒ vſq; ad.l.quod di
citur. Aſſume.S.neceſſarie.
Mota hic ⁊ in.l.totũ.in bnec, neceſ

¶ Meceſſarie.ri ſarie impẽſe ſũt quas marit habet

neceſſe facere als teneret. ¶ Cõtra maritus tenet᷑ ſacere
impẽſas vtiles:vt.j.e.l.pe.⁊.S.ti.j.l.ſi. ergo vtiles ſũt ne/⸗
ceſſarie. Hui timoꝛe glo.hic poſite ſe iuoluũt. Hicit eniʒ
bᷣma gl. ꝙ debet ltelligi hic de neceſſitate ex parte rei: 2
als ſi nõ neret res periret: vt. l. impẽſe eo. Sʒ hoc eſt cõ
tra tex.in.l.⁊ in totũ.vbi inſpicit neceſſitas ex parte pſo/
D 2

Mos a

Be impen. in re.do.ſa.

ne. Eſt enĩ neceſſitas ex parte rei:vt qũ domus periret oʒ
ꝙ renñciat. E ſt etiã neceſſitas ex parte perſone:vt qñ.l.i⸗
ponit perſone neceſſitatẽ quod facit. ⁊ de qua neceſſitate
loqtur glo.inuicẽ variant hic ⁊ in.l.⁊ in totũ.Et vide gl.
q incipit ſcilʒ a.l.iĩpoſita ⁊cc. ¶ NPꝛo cuideclaratiõe q̃ro

an vir teneatur facere vtiles ipenſas ex neceſſitate ↄðctuus
qꝛ nõ venit in actione mãdati vel neg. gel.ſed ĩ actiõe ex

eo vctu:vt.l.heredes.S.ſʒ ſi vnꝰ.ð.ſami.hercil.⁊.l.ſi cões.
de neg. gel. ſʒ ipẽſe vtiles repetunt a viro ꝑ actioneʒ mã/
dati vł act.neg.gel.vt.l.j.S.ſed nec ob ĩpẽſas.C. de rei vx.
acti. ̊ non debet vir eas ſacere ex neceſſitate cõtractꝰ:et
hoc eſt verũ. Non ob.l.penul.j.eo.q; ibidicit ꝙ debeat

res tueri:nõ ꝙ debeat augeri. Nõ ob..ti.j.l.fi. quia ĩtel/⸗

ligit ꝙ debeat acquirere nõ faciẽdo expẽſas de nouo ſed
lucra ſibi obueniẽtia agnoſcere ⁊ nõ repudiare ſᷣm foꝛmã

l. ſeruus dotalis.S.ti.j.⁊.l.ſi omnes.ð.de neg.geſ.nũc ad
pꝛopoſitũ dico ꝙ impẽſe neceſſarie dicũtur q̃ habẽt neceſ

ſitatẽ ex parte rei ⁊ ex parte pſone ſimul. nunqᷓ; eni eſt ne
ceſſitas perſone mariti niſi ſſiſtat neceſſitas rei.⁊ ita ſeẽtit
Hug.in.l.⁊ in totũ.in pᷣn.quod eſt veriſſimũ. Pꝛedicta vᷣa
cũ tractat᷑ de impenſis in rebus dotalib factis:ſed ĩ peti/
tione hereditat vel in rei vẽditiõe in qbus boneſidei poſ
ſeſſoꝛ nõ tenetur ad aliquid ſolũ inſpicit neceſſitas ex par
te rei vt dicantur ipenſe neceſſarie:vt dicit glo.in.l.⁊ in to
tũ.⁊ bene.Qna obiectio reſtat de curatoꝛe ꝗ repetit act.
nego.geſ.⁊ iſtud teneo ⁊ ſempꝑ tenui nec vnqᷓ; repperi con
trariũ. Oppo.ſj.eo.l.ĩpenſe.Solu.vt in glo. ¶ Ve/
nio ad vᷣſi.in neceſſarijs. Quũo mulier dedit in dotẽ no
mina debitoꝛũ:marit ſecit expenſas in exigendis debito⸗
ribus:an ille expenſe cõputentur mulieri: Glo. vero h di
cit ꝙ nõ:qꝛ illud nõ eſt impẽſuʒ in rem mulieris.⁊ ita dicit

eſſe caſũ hic. Et vide glo.que incipit res dotales.ibi con
uenire videi. vel ſigna eaʒ et no.quia ſingular eſt. Spe.

tractat hãc q̃ſtionẽ in ti.de dona int᷑ vi.et vxo..fi.v.illð
querit᷑. ⁊ ibi recitat opi.antiquoꝝ.ſcilʒ Jo.⁊ GOuarnerij.ꝗ
Guarnerifuit in ↄꝛia opi.¶ Et pꝛo iſta gl.fac̃.C.de bo.
ma.l.j.⁊ de bo.q libe.l.fi.S.vbi autẽ.vbi videt᷑ caſus ĩ cõ/
trariũ:q; ſi impẽſe fiãt gratia rex deducunĩ de fructib: vt
l.ſi a dño.S.fi.ð. de peti.here.⁊.S.ti j.l.fruct᷑.⁊.l.diuoꝛtio.
§. impẽdia. ¶ Pꝛerea iſte ipẽſe in exigẽdis vel ↄueniẽdis

debitoꝛib videni neceſſarie:qꝛeis nõ ſactis marit tenel ?

ſuũ eſſet periculũ:vt dixi.s.ti.j.l.meuia.in pᷣn.⁊ in hac opi.
eſt Guar. Mõ ob.l.j.de bo.ma. ⁊ de bo.q̃ li.l.fi.S vbi au
tẽ qꝛ ibi pater ꝑcipit fruct pꝛopt᷑ patriã poteſtatẽ nõ pꝛo
pter aliqð onus qð ipſe ſuſtineat:qꝛ etiã ſi nullũ onus ſu/

ſtineret ⁊ ipſe ꝑciperet merito de illis fructib' debʒ ſacere

impẽſas: ſʒ hic vir pcipit fruct ppter onera matrimonij.
ſi ergo de illis debet ſacẽ impẽſas in cõueniẽdo debitoꝛes
iã in duplicẽ caſũ cõputarent Z̊.l.qdð ſepe..de cõpẽſatio.
¶Auid dicem:mõ dico ſic.qũq; dat ĩ dotẽ nomẽ eſtima
tũ ⁊ ſic periculũ eſt mariti: tũc ſine dubio nõ repetet impẽ
ſas:vt.l.ſi nomẽ..de here.vł act.vẽ.dixii.l.meuia.i pᷣn.ð.

ti j.Qnq; vir accepit nomẽ debitoꝛis ĩ dotẽ ſimplicit:⁊ tẽ

dico ꝙ oẽs ĩpẽſe legitime facte in exigẽdis noĩbus debito

rũ debẽt deduci de dote.ꝓ hoc do glo.q̃ hoc dicit ĩ ſili.C.

mã.l.ꝑ diuerſas.ĩ glo.magna.vbi dicit ꝙ qñ nomẽ datur
tãtũ videt dari quãtũ põt cõſeq deducta ipẽſa. ¶ Venio
ad v.pꝛoinde.et in eo ꝙ dicit ꝙ pᷣſtitit ex ſtipulatiõe dãni
ſfecti intereſſe: ĩtellige ſi vir vxoꝛi erat vtile magis pᷣſtare
; domũ ꝓ derelicto relinqre: vt.l.ſiꝗs Nuri⸗ cõi diui.
. 1,, J. o. ð. ti.j.l. di
El in nalitudine.onlo mrdin
So.h̊ ĩ impẽſa magna: ibi ĩ parua. qdð facit ad q̃
2= ſtionẽ quã ibi dixi.
ute. Nota leguli aut ĩpẽſa ſit ad ꝑpetu/
am rei vtilitatẽ: aut ad vtilitatẽ illi anni. C Sʒ circa boe
ꝗrit gl.ꝗd ſi ſit expenſa ad vtilitatẽ.x.annoꝝ:Et rñũdet ꝙ

dicit expẽſa neceſſaria ⁊ venit deducẽda qð no. hoc ĩtelli
ge verũ ſi poſt ĩpẽſas ſactas mr̃imoniũ ſtati eſt ſolutũ. Sʒ
ſi matrimoniũ nõ eſſet ſolutũ:tũc per totũ decẽniũ ꝑderet
expẽſas cũ fructib.ar.l.diuoꝛtio.S.qð in ãno.õ.ti.j. Iteʒ
ſi mrimoniũ durauit ꝑ mediã partẽ tẽpoꝛis medietas tĩ
que reſpicit vtilitatẽ futuri tẽpoꝛis veniet repetẽda.ar.d.

S. quod ĩ anno.
T tur Ex bpᷣn. ſume regulã q̃ im/
AXMN n totum pee dicant neceſſarie. qð
dedlaraut.S.e.l.j.in pᷣn. ¶ Ex ſine no.ꝙ ſufficit ab initio ĩ
tereſſe:lʒ ex poſtſacto deſierit qð tractat Di.hic:⁊ pleniꝰ
per Qi in.l.ad cõparãdas.C. man. dixii.l.qui auteʒ.S.j.
⸗ — ð.ſiqs cautꝶʒ.
q Mod Dicitur. Expeſe neceſſarie ĩ do
tẽ facte minuũt dotẽ et quãtitatẽ in dote ↄtentaʒ
nõ coꝛpoꝛa dotalia:ſecꝰſi ex doteʒ ſint facte. Item mliere
ſoluẽte eas dos creſcit.h.d.Et e ſubtilis ⁊ difficilis mltũ.
Et diuidit in quatuoꝛ partes vſq; ad.S.ſi dos.pꝛĩo decla-
rat regulã de dote minuẽda ꝓpter iĩpenſas nõ poꝛigi ad
coꝛpoꝛa.⁊ hoc ꝓbat ꝑ abſurdũ ⁊ marito ↄſulit. Scoo de
clarat regulã ptinere ad quãtitates. Tertio declarat re⸗
gulã nõ pertinẽ ad expẽſas ſcãs ex dotẽ.Quarto detmi/
nat vnã ꝗſtionẽ circa pᷣdicta vſq; ad.S.ſidos.ſcda ibi igit᷑
tertia ibi de his q̃rta ibi ſed ſi ĩpenſis. Op.h̊ dẽ ꝙ coꝛ
poꝛa nõ minuũtur ꝓpt ipẽſas.Cõtra de.l.ſi is.S.qdð dici
tur.ð.de iu.do.Nubtimoꝛe ſũt hic ĩ gl.magna q̃tuoꝛ opi.
pᷣma ꝙ nõ minuit᷑ coꝛp pꝛopt᷑ impẽſas.ſ.ab initio vt h.ſj
ſi mulier ceſſat ſoluẽ ꝑ ãnũ:tũc minuit: vt ĩ cõtraria.vide
glo.·q̃ ĩcipit vniuerſitas ibi:ſj ſi poſtea mulier. et ibi:ſed ſi
marit. Iſta opi.nõ placet glo.nec docto. qꝛ ibi vĩ tex.ꝙ
ab initio minuat᷑. vñ alij dicũt ꝙ ſtatĩ minuit᷑ coꝛpꝰ:ſʒ muli
ere ſoluẽte infra annũ ſingit nõ eſſe minutũ: qᷓ opi.nõ ẽ ve
ra.nã in ↄꝛio ſceuola dicit aut ĩpẽſe equalẽt toti fundo: et
totꝰſundus deſinit eſſe dotalis vt ibi ſed qñ equalẽt parti
nil dicit.vnde alij dicũt ꝙ aut equalẽt toti fundo:⁊ tũc to
tus füdus deſinit eſſe dotalis vt ibi.Aut equalẽt parti fũ
di ⁊ pꝛo parte nõ minuit coꝛpus:vt hic. Iſta ſo.eſt õ tex.
hui.l.vbi reputat abſurdũ diminutionẽ fieri ĩ totũ vel in
partẽ:ibi ceteꝝ hec res ⁊cc. Ande alij dicũt ꝙ ibi ponitur
opi. Sceuole:h̊ Vulpiani ꝗ eũ maniteſtiſſime repꝛehen/
dit.⁊ iſta eſt va.Et vide glo.ibi vł illud qð dicit ccẽ. ¶ Vt
ergo hoc examiem arguo pᷣ pꝛo Sceuola. q facit ꝙ de
bemus leges legibP cõcoꝛdare:vt.l.j.C. de inoffi.do.Se/

*

cũdo qꝛ ibi in tex.dicũ deſinit. Itẽ ibi in tex. dicit reuerta

tur.ergo deſinit eſſe. Itẽ dicit ꝙ ẽ ratio: qꝛ pars ſundi de
ſinit eſſe dotalis ne ĩducat cõmunio:q̃ ratio ceſſat qñ ipẽ/
ſe equalẽt toti fundo.⁊ iſtã rõnẽ ponit Jo.i ↄꝛio.Et hãc
opi. Sceuole vt diſtiguam an expẽſe equiualẽt toti ſũdo
vel parti tenet gl.C. de rei vxo.act.S.ſʒ nec ob ipenſas.vt
ibitʒ Ja. de ra.⁊ Ci.⁊ glo.iſti.de act..fi.⁊ etiã Di. C In
ↄtrariũ cõtra Sceuolã pꝛobal: q; ĩ.l. via dicit᷑ maniſeſta
iniqtas ⁊c. Itẽ qꝛ ibi dicit᷑ ipleatur.Tertio ꝑ rõnẽ.nõ de
bet eſſe deterioꝛ cõditio mnlieris qᷓ; alteri imo melioꝛ:vt
l.j.S. ti.j. Sʒ ſi aliꝰ expẽdit in rẽ meã neceſſario pluſq; va/
leat nõ deſinit res eſſe mea:vt.l.ſi ßuos..de pig.act.& ⁊c̃.
Pꝛetea videt tex. pone ſi ſeru dare debẽt dño pluſq;; ha
beat ĩ peculio:an coꝛpoꝛa deſinãt eẽ peculiaria: Caſus ẽ
ꝙ nõ ĩ.l.peculiũ.S.ſi ere.s.de pecu. MPꝛetea ʒ Sceuolã ẽ
tex.ĩ v.ceteꝝ. ꝙ iniquũ eſt minui ĩ totũ vel ĩ partẽ. Sʒ ad
hoc vidi reſpõderi hoc mõ exponẽdo ſic v.ceteꝝ.hec res
facit deſinere eſſe fũdũ dotalẽ:ſbaudi.ſ.totũ:eo caſu qͥ im/
pẽſa equalet toti fũdo.qð ẽ vex.Sequit᷑ vel ei parti:ſub/
audi.ſ.eo caſu q equalet parti fundi:qð eſt abſurduʒ. ſed
bec expoſitio ẽ manifeſte cõtra tex.qui dicit vtrũq; abſur
dũ. Itẽ ỹ tex.qꝛ ratio tex.eſt quare nõ ſit diminnutio: quia
nõ fit cõpẽſatio ſpeciei ad quãtitatẽ vt patet in ver.igii.te
neo ergo opi. Aulpiani repꝛobata opi. Sceuole.¶ Ad
veia reſpõdeo

i

De impen. in re. do. ſa.

gꝛia reſpõdeo:⁊ dic ꝙ nos debem leges legib cõcoꝛda/
re ſi poſſumꝰ: ſʒ hic nõ poſſumꝰ: qꝛ directe cõtradicunt.

Nõ ob. ꝙ ibi dicü deſinit: qꝛ ibi loquit᷑ im opi.Sceuole

repꝛobatã per Aulpianũ. Mõ ob.qð dicit᷑ reuertat:qꝛ ẽ
ĩpꝛopꝛia locutio:ſiẽ verbũ reddẽ ponit᷑ ꝓ dare: vt.l.cuʒ ꝗ
dã.de le.ij.⁊.l.verbũ reddẽdi.de vᷣbo.ſig. Nõ ob.rõ Jo.
qꝛ nõ eſt illa rõ ne inducat᷑ cõmunio:ſed illa:qꝛ ſpeciei ad

ᷓtitatẽ nõ ſit cõpẽſatio:vt h. Op.dẽ h ꝙ diminutio ſit

ꝓpt᷑ iĩpenſas neceſſarias qñ pecunia ẽ in dote.Coõtra ĩ pe
cunia nõ põt ſieri ĩpẽſa neceſſaria.So.gl.itelligit ꝙĩ do
te erat coꝛpꝰ⁊ pecunia:ſecPſi pecunia tm. ⁊ vide glo.q̃ diẽ
qñ coꝛpus ineſtimatũ ⁊c. Et ſic habes ꝙ qñq; eſt pecunia
ſeu quãtitas tm ĩ dote: et nõ ſit doſ diminutio ꝓpt᷑ ipẽſas
neq; rei ĩ dotẽ cõpꝛehẽſe.qũq; eſt coꝛp tm ĩ dote:et tũc ſit
diminutio dotʒ ⁊ iuris.qñq; ẽ coꝛpPꝰ quãtitas ſeu pecunia
ĩ dote: et tũc ꝓpter ipẽſas neceſſarias diminuit pecunia.
COp. h dẽ ꝙ vir remanet in detẽtatiõe rerũ.Cõtra.C.
de rei vx.act.S.ſed nec ob ĩpẽſas. Sol.quidã dicũt ꝙ vir
h remanebit ⁊c̃.coꝝꝛigit.dic veri ꝙ. S.ſʒ nec ob ĩpẽſas.lo
quit᷑ de ĩpẽſis vtilib vel volũtarijs:ſj ꝓ neceſſarijs cõpetit
retẽtio vt h::õ nõ coꝛigit. ¶ Quũo dẽ h:nec eniʒ ipſo iure
coꝛpoꝝ ſed doꝶ ſit diminutio:qd vult dicẽ: Glo.mirabilit
declarat ꝙ dos ẽ quoddã nomẽ iuris: ſiẽ hẽditas peculi
um ⁊ ſimilia qð no.⁊ declaraui.S.ti.j.in rubꝛica.¶ Qũo
qd eſt dicẽ nomẽ iurł: Rñdeo.i.nomẽ ei qð eſt ius.vl dic
ideſt nomẽ a iure ĩiductũ.pᷣmũ plus plʒ. Iſta aũt noĩa iurl
q̃dã ſũt particularia:vt obligatio Ffuitꝰ⁊ ſilia:⁊ de iſtis lo
qtur iĩſti.de re.coꝛ.⁊ icoꝛ.⁊.l.j.S.ñi.ð.de re.diui. Quedaʒ
ſũt noĩa iuris vlia:⁊ iſta qᷓda cõtinẽt vniuerſitatẽ ꝑſonarũ
vt populus collegiũ ⁊ ſilia:vt.l.ꝓponebat.S.de iudi. ⁊.l.
moꝛtuo/j..de fideiuſſo. Queda ſũt noĩa iurl vniuerſitatis
rerũ tm:vt grex. Quedã ſũt noia vniuerſitat iuriũ ⁊ reꝝ:
vt hẽditas peculiuʒ dos patrimoniũ ⁊ ſilia:ect de hoc non
mitã curo. Quero qd ſivir vult potp repetẽ ĩpẽſas qᷓ
hie ſunduʒ: Glo.magna h dicit ꝙ põt ibi:ſed ſi marit⁊c̃.
Mihi vꝛ ꝙ iſta.q.ſit ſundata ſuꝑ illa opi.quã.ð.repꝛoba
ni.ſʒ tenẽdo ꝙ ꝓpt᷑ ipenſas equalẽtes toti fũdo fũdus de
ſinit eſſe dotalis:tũc enĩ ẽ.q.¶ Quũo qd ſi vir velit reſtitu
ere fũduʒ et repetẽ expẽſas:ſʒ vt dixi nunq; füdus deſinit
eſſe dotalis nec vir põt retinere mliere nolẽte ſoluere ſᷣm
