?. C. de ac.⁊ ob.l.ob es. Rñ.ꝙ lIʒ ſtet in carcerib nõ tñ ẽ
Fuus creditoꝛis ſui. Rich.maltʒ ꝙ pactũ nõ valʒ.ꝓ hoc
allego glo.qᷓẽ in auẽ ĩmo.C. de act.⁊ ob.⁊ iſtud puto ve/
rũ. HDo duas limitatiões : q; hoc fallit ſi iſte q vult cedere
bonis diſſipauit oĩa bona in fraudẽ creditoꝛis: vt.l.ſ.in
fi.j.de his ꝗᷓ iĩ frau.cre.qð tʒ Di.iſti.de ac.S. itẽ ſiqs ĩ frau
dem. Fallit etiã ſi debitoꝛ tempoꝛe quo ↄ xit ſciebat ſe nõ
ſoluendo:vt..de iure do.lepe.quia iſtis duobus calibus

valet tale pactum. 2 .
„ ¶Op. ꝙ inſpiciaĩ tẽpus
1 8 El iudicate. ſt el. dr..lih. . de neg.
Agel. Glo.ſubaudit etiã:q̃ſi dicat vtrunq; tpᷣs ſpe
ctaĩ.qð Hu.nõ placet nõ tñ rũñdet ad õ.vñ gl.cõit tenet.
Ego vero teneo me cũ Hu. C Zld ↄꝛiũ rũdeo qñũq; queʒ
eẽ locupletioꝛẽ ẽ cauſa dãde vel denegãde ach. ⁊ tũc inſpi
cit tps lit. ↄtel.qͥ tpe act.in iudiciũ deducii vñ tũc dʒ vide
ri an acꝭ habeat:vt.l.in pupillo.j..de excep.⁊ de ſolu.l.in
pupillo j. de dona.int᷑ vi.⁊ vx.l.qdð aũt.⁊.llitis..de neg.
geſ. Qñq; aliquẽ eẽ locupletioꝛẽ eſt cauſa moderande cõ
dẽnationis:⁊ tũc tempus rei iudicate inſpicit. Ita loquii
hic ⁊.l.verum.. tempus.. pꝛo ſo.⁊.ð.de pe.here.l.ſia pa
tre. 5§. quo tempoꝛe.
B 2

Solu.matrimo.

I ee HMeres mariti põt obijcere
Veredi mar lti· compẽſationẽ res vong
tas ⁊ amotas nõ ob moꝛes.h.d. ¶ Op.C.de rei vx. act.
§. taceat. Dicit gl.ibi erat ſpẽs debita ab altera parte tm̃
hic vtraq; quãtitas.vel hec coꝛigit ꝑ illã vel hic in here
dibus ibiin viro.Gl.tʒ hic pᷣmã ſo.s.e.in.l.i.glo.magna
tʒ ꝙ h̊ coꝛꝛigat᷑ ⁊ ſic ĩ actiõe de dote nõ obijciat cõpẽſatio
pᷣuilegio eius: ſʒ veritas ẽ qð ponit᷑ hic.ſ.ꝙ vtriq; debeaĩ
qualitas:merito cõpẽſatio ſit vt pʒ extex.qꝗ dicit cõpenſa
tio q̃ eſt ad pecuniariã cauſã ⁊cc. Ideʒ no.in pᷣallegato..
taceat.C.de cõpẽſa.l.neq;.⁊.S.e.l.diuoꝛtio.S.ob donatio
nes.⁊.j.e.l.ſed ſi ideo. S.fi.⁊.l.ſi cũ dotẽ.s.ſi pat᷑.⁊.l.ſi con
ſtante.⁊.l.ſi vxoꝛ.⁊.l.in his. .j.j.e.ti.in.l.vero cõtraria/p
hibetur retentio nõ cõpẽſatio quod no. G
Woꝛũ Blo. ponit hiccaſũ:ſz nõ clare. tu pone ſic.
. 20 M. Mulier cõmiſit adulteriũ ꝓpt᷑ qð vir põt
eã expellere ⁊ dotẽ lucrari ⁊ nõ fecit:q̃ri an heres poſſet
hoc opponẽ ⁊ dotẽ retinere:Et rñdeo ꝙ nõ ſi ipe marit᷑
nõ accuſat.h.d.ita legit hi. C Op.C. de diuoꝛ.l.ↄſẽſu.
So.vir põt opponẽ:ſj ſi ip̃e nõ oppoſuit vꝛ remittẽ ⁊ hẽs
eius nõ poterit cõqueri:vt.l.ſi. C.de reuo.do. ¶ Op.q;
vir poſſit retinere doteʒ ob moꝛes mulieris: vt.C. de rei
vx.act.S.taceat.Glo.dicit ꝙ iſte v.hodie coꝛigitur.Iſta
glo. dicit verũ ſi ĩtelligimus in minoꝛib' pudoꝛẽ matrimo
nij nõ ledẽtib qꝛ tũc de iure antiq licebat viro eã expelle
re hodie nõ ſʒ ſiloqmur de moꝛibus pudoꝛem mr̃imonij
ledentibus vt adulteriũ:Fm caſũ Di.tũc nõ coꝝꝛigit hoc
Ita ſentit gl. iĩ palle.S.taceat.⁊ Qi.ibid᷑ ⁊ habes tria di/
cta ꝙ ppt moꝛes nõ ledẽtes pudoꝛẽ mr̃imonii nec vir nec
hẽs põt retinere dotẽ hodie:ſʒ ſi ledũt pudoꝛẽ mrimonij
põt retinere vir nõ aũt heres.caſus ẽ no.h̊ lʒ Spe.de hꝰ
dubitat in ti.de dona.int᷑ vi.⁊ vx. .ij.v.ſʒ qd ſi mulier.⁊ ĩ
ti. de excep.S.dicto.v.itẽ q̃rii. Quero an moꝛtua mu/⸗
liere poſſit obijcere vir heredi eius de adulterio?tex. eſt
de hoc in.l.fi. C.de adul.
Socero. S ocero ex vtraq; parte ⁊ etiaʒ ipi mulie
2 SOCeTO. ri dat᷑ hoc beneſiciuʒ.h.d.cum.l.ſequenti.
¶Op. dꝛ hic ꝙ parentis locũ obtinet.Cõtra nurus nõ
ẽ in ptãte ſocerũ:ſʒ patris ſui:vt.C. de ↄdi. inſer.l. ſi vxo/
rẽ.⁊.j.de iniurijs.l.j.in ſi.⁊.l.ij. So.dicit gl.in ptãte ſoce
ri vx eẽ:q̃ſ dicat q̃dã fictiõe in ptãte tñ patris ſui ⁊ viri eſt
vere. qdam habẽt in glo. In ſui patris ⁊ viri ptãte ⁊ ſic
recitaui.Alij hñt in ſui patris ⁊ vere ẽ ĩ ptãte.q̃libet põt
eẽ bona.nã in ptãte ſui patris eſt vere vt dictũ eſt.in ptã
te patris ⁊ mariti eſt. naʒ in ptãte patris eſt q ad reuerẽ
tiã tm vt hic.in ptãte mariti ẽ qͥ ad opas.⁊ debitũ carnis
yvt no.gl.inſti. ad hrc. Fi:e ſvrorc' de ↄdi.inſer.
— p.de. l. ſicut in fi. j.de re iu
G X diuerſo.¶ lo ſoluit bic cum agi
dZſtãte mr̃imonio ſecꝰſi eo ſoluto.qͥ caſu diſtigue
vt. S.de iure do.l.pe.Cõtra ſo.ma.dʒ dos reddia viro.
vñ pꝑ viꝝ nõ põt peti a ſocero. Sol.gl. qꝛ foꝛte põt peti ex
pacto de lucrãdo vł ex.l.ſʒ ſtatuta italie. Nenio ad e.

¶ Nẽſi. Op. aut mulier zuenit ↄſtãte mr̃imonio: ⁊
4nõ hʒ beneficiũ. cum enĩ debeat ali a viro nõ
põt peti niſi deducat᷑ ne egeat:vt.l.ſi cum dotẽ. . ſinaũt ĩ
ſeuiſſimo.j.e.aut ſo.ma.⁊ tũc põt ↄueniri ex pacto de lu⸗/
crãdo:qꝛ nõ hꝛet locũ ea ſuperuiuente.vt.l.ij.de pac.do.
So.põt intelligi matrimonio ↄſtãte ⁊ mulier volebat
dare qeqd habebat:ſʒ qꝛ illud nõ ſufficiebat vir volebat
eã incarcerare ꝓpt᷑ dotẽ vel eã repellere.certe hʒ beneſi
ciũ ne ↄueniat᷑ niſi inquãtuʒ facere põt. Itẽ põt intelligi
matrimonio ſoluto viro agente ex pacto de lucrãdo qð
põt hẽe locũ matrimonio ſoluto:ſecus ſi moꝛte: vt.d.l.ij.
de pac.do.ita loquii.l.j.j.de do.pꝛele.

Si in . Evxceptio que nõ impugnat ſen
Si in iudicio. tentiam põt opponi poſt ſnĩaʒ.

–

h. d. & Op. C. ſen. feſcin. nõ poſ.l.pemptoꝛias. Gl. dicit
B ſpeciale.veritas ẽ ꝙ nulla ẽ ſpãlitas.na ille perẽptoꝛie
opponi nõ pñt poſt ſniam q̃ ſi opponunt᷑ impugnãt ſen
tentiã:ſʒ iſta nõ eſt huiuſmõi.fſateoꝛ enĩ mõ cõdẽnatum ⁊
bñ:ſp peto executionẽ ſieri inquãtũ ſieri põt.j.de re iu.l.
nẽſẽnius in ſi.⁊.l.fideiuſſoꝛee..idẽ rñdit.j.de ſideiuſ.per
Ci. C. de iur. ⁊ fac.igno.i:.j.⁊ ꝑ hoc dicebat Mar.ſyll ꝙ
exceptio cõpetẽs hẽdi ex ↄfectiõe inuẽtarij ne ↄueniatur
vltra vires hẽditarias põt opponi poſt ſniam:arg.ad.l.
nẽſenius in ſi.j.de re iudi.qð no. ¶ Op.C.qñ ꝓuo.nõẽ
ne.l.ij. So. dicit gl. h nõ fuit expᷣſſus erroꝛ in ſnĩa als ſen
tentia eẽt nulla.Ex hoc habes ꝙ nõ ẽ neceſſe poni libel
lo peto virũ ↄdẽnari inquãtũ facere põt.ſi enĩ hoc eẽt po
ſitũ nõ poſſet iudex pᷣtendere erroꝛẽ. ¶ Op..de cõpen.
l. qð in diẽ.S.ſi rõnẽ.⁊ de neg.geſ.l.ſinaũt.S.fi. Dicit Di.
h dʒ intelligiqñ exceptio nõ fuerit oppoſita ĩ iudicio:als
ſecus:vt.l.fi.C.de ſide inſtru.⁊ bene hoc etiã dicit gl.in.l.
nẽſẽnius.j.de re iudi.⁊ ꝓbat ꝑ rõnẽ ꝙ ſi opponeret᷑ poſt
ſniam ĩpugnaret ſniam q̃ emanauit cognito ſuꝑ ila exce
ptiõe.Et ex hoc etiã apparet ꝙ nõ ẽ neceſſe ꝙ de hoc in
libello fiat mẽtio.ꝓbat᷑ ĩ.l.pe.S.qð cũ eo.dixi in.l.marito
8.e.puto tñ ꝙ etia hoc caſu qñ opponeret poſt ſniam dʒ
opponi ꝙ; nõ ↄueniat᷑ vltra q; facẽ põt tꝑe ſnie:vt.l.rei iu
dicate.S.e.ti.in pᷣn. C Quero qꝗd ſi tutus hac exceptiõe
ſoluit totũ an repetere poſſit: Gl.diſtinguit hic aut ante
ſniam ⁊ põt repetere:aut poſt ⁊ tũc ſecus:qꝛ ẽ tutus exce
ptiõe doli que eſt odioſa vt hic. Cõtra hoc facit:q; iſta ex

ceptio ẽ dubia foꝛte:qꝛ maritus ꝑuenit ad pinguioꝛẽ foꝛ

tunã ⁊ foꝛte nõ:ergo intim põt repetere:vt.l. ſufficit.S.de
ↄdi.inde. In ↄꝛium vẽ caſus in.l.naʒ ⁊ ſi maritus.s.de cõ
di.inde.Di.dicit ꝙ qdã eſt exceptio dubia qꝗᷓ tollit nãlem
oblonem vt exceptio pacti:⁊ tũc q cũq; erroꝛe ſoluat᷑ repe
titur:vt pᷣalle.l.ſufficit. Quedã eſt exceptio dubia q̃ non
tollit nãlem obligationẽ:vt hic ⁊ ꝓbat᷑ in.l vbicunq; jĩ.de
ſideiuſ.⁊ ꝓbat᷑.S.ꝓxi.S. Et tũc ſi ſoluit erroꝛe facti repeti
tur:vt hac glo.ſecus ſi erroꝛe iuris:vt.l.cũ qs.s.de iur.?ꝰ
ſac.ig.Ita dicit Di. Certe illud quod dicit gl.ꝙ iſta exce
ptio poſt ſnĩam eſt odioſa nõ dicit verũ.Eſt eni illa eadeʒ
qᷓ̃ cõpetebat ante:vt.l.nẽſẽnius.in ſi.j.de re iudi.· Et ꝙ h
dẽ ꝙ eſt exceptio doli:intellige de illa qᷓ cõpetit loco cuiuſ
libet exceptiõis qᷓ̃ dĩ odioſa nec ipedit repetitiõeʒ:vt no.
in.l.ꝗ excep.de ↄdi.inde.⁊.l.q ſe debere.de ↄdi.ob cau/
ſam. Itẽ illud qdð dicit Ni.ꝙ iſta exceptio eſt dubia nõ di
cit verũ imo eſt tpalis:qꝛ lex pᷣſumit quẽ venire ad pigui/
oꝛem foꝛtunꝗ:vt.l.cura.S.deſiciẽtiuʒ.ĩ.de mu.⁊ ho. ⁊.l.ſi
defunctus.C. arbi. tutele.⁊ h̊ tenet Qi.in.l cuʒ quis.C. de
iur.⁊ fac.igno.Guil.⁊ Ja.bu.in.l.nam ⁊ ſi maritus.õ.de
ↄdi.inde.vñ ſoluens indiſticte nõ repetit ⁊ h placet.Cõ
ſtat enĩ ꝙ ẽ tpalis etiã alio reſpectu:qꝛ ſinitur in vita viri
⁊ ad heredẽ nõ tranſit:vt. lnarie E Ee⸗ ti. .
„ EI xceptio iſta ne conuenia
Tia ſilios. niſi ünati facere poſſint
. nſit ad ſilios eiuſdẽ matrimonij.h.d. ¶C Op.
ʒ.e.l.maritum. So.dicit gl.ſpale eſt h̊ in ſilis ⁊ idẽ in re
eccleſie data in dotẽ ⁊ in emphiteoſi data in ſeudum qᷓ nõ
tranſit ad heredes exneos niſi ſit actũ vt ĩ gl. ¶ Sʒ qd
ſi vir relinq̃t vxoꝛi dotẽ nũꝗd ſilij habebũt pᷣuilegiũ: vi ꝙ
nõ:inſti.de le.s.ſi vxoꝛ.⁊ qdð ibi nõ.in ↄꝛium facit.l.in con
dẽnatiõe ⁊ qð ibi nõ.i gl.j.de re iudi.cogitabit. ¶ Que
ro ꝗd de ſilijs mariti altius mrimonij:an ad eos traſit hꝰ
beneniciũ: Glo.dicit ꝙ ſic quã vide. Cõtrariũ nota.in.l.ſi

cũ ꝓcuratoꝛis.⁊.l.ſciendũ.j.de re iudi.⁊ iſti.de aci.. iteʒ

ſi de dote. S. p ſo.l.verũ circa pᷣn.in gl.ſuꝑ vbo ceteroꝛuʒ.
⁊T ille ſunt verioꝛes.ꝓbat᷑ per tex.C. qui po.in pig.ha.l.aſ
ſiduis.S.excep.⁊ hoc tenet Ci.ibi.

¶ Licea „VBolus a marito cõmiſſus in rebus ꝓpꝛijs ꝑ
ECet: gendis eum facit perdcre beneſñiciũ ſi contra

mulierem.

Solu. matrimo.

mulierem cõmittat᷑ in rebus dotalibus aduerſus quoſcũ

q;.h.d.Et pᷣmo ponit vnũ dictũ q̃liter dolus ⁊ culpa obli
get. Secũdo ponit aliud dictũ q̃liter dolus ⁊ culpa faciũt
hbeneficiũ perdi.ſcða ibi dũ tñ. Iteʒ ſcoa ſubdiuidit᷑: qꝛ
pᷣmo loꝗtur in dolo cõmiſſo in rebus ꝓpꝛijs ipſius viri.
Secũdo in dolo cõmiſſo in rebus dotalibus ſcdða ibi offi
lius. Itẽ q̃libet iſtaꝝ diuidit in dictũ ⁊ limitationẽ dicti vt
patet ex littera:⁊ ex iſto caſu collige pꝑ te pulchꝛã diſticti/
onẽ. ¶ Op.qꝙ etiã in re ꝓpꝛia poſſit cõmitti culpa: vt.l.
ediles.S. pedius.⁊.l.cũ aũt.S.ſfi.S.de edi edic.Glo.nõ ſol.
Di. dicit ꝙ ibi res ſubiacebãt reſtitutiõi:⁊ ſic pñt dici alie
ne ſpe:⁊ bene hoc ꝓbatur hic.nã in rebus dotalibus lʒ
ſint viri ↄſtãte matrimonio:tñ põt cõmitti culpa ꝓpt᷑ ſpeʒ
reſtitutionis:in rebus vero ꝓpꝛiis viri eſt ſecus.¶ Op.
de. l. j. in fi.ð.de his ꝗ ſunt ſui vel alie iuris.Glo. nõ ſoluit
Di.ſoluit ꝙ ibi ex q̃litate ſacti pᷣlumebat᷑ doloſe agẽ qð
nõ licʒ maxime in re inanimata vt in fuo.ſacit.l.j.j.ad.l.
coꝛ.de ſic.C.de iniur.l.ſi nõ conuitij.⁊.l.j.de doli excep.
¶Op. j.que in frau.credi.l.ait pꝛetoꝛ. illud. gl.nõ ſol.
Di. dicit ꝙ ibi loquit᷑ de dolo debitoꝛis ꝗ eſt minus cul/
pabilis:qꝛ de euitandis muneribus tractat ar.l.fulciniꝰ.
§. ſed illud j. qui.ex cau.in poſ.ea.hic vero de dolo eius ĩ
quẽ eſt ſacta alienatio qui de acquiſitione cũ alterius in/
iuria ↄtendit:ar.l.fi.. licentia.C. de iure deli. ¶ Quero
ꝗd de alijs q habent benefſiciũ ne ↄueniant᷑ niſi inquãtuʒ
ſacere pñt: Rñ.idẽ vt.l.verũ.S.tẽpus.ð.p ſo.¶ Quero
quid ſi maritus perdit bona ſua ꝓpter culpã ſuã an per
dat beneſiciũ hoc: Glo.ꝙ ſic in pꝛeallegata.l.verũ.S.tpᷣs.
Cõtrariũ no.C.de rei vx.aci S.cũ aũt.⁊ iſta ẽ vera.ꝓbaĩ᷑
per iſtũ tex de culpa.n.tenet᷑ nõ tñ ꝓptea perdit beneſi/
ciuʒ. ¶ Quero quid de dolo cõmiſſo tꝑe quo mulier do
tem petit:puta ſi maritus negat poſitiões mulieris: Rñ.
qñ maritus negat illud qð ẽ cauſa beneſicij:vt ſi negat ma
trimoniũ ⁊ puto ꝙ pꝑdat beneſiciũ ſicut ſocius qui negat

ſocietatem beneſiciũ perdit:vt.l.ſi vnus S.ſi.S.ꝓ ſo.de re

indi.l.ſed hoc ita in ſi.⁊.lſʒ ſi dubitel.poſt pᷣn.j.de fide/
iuſ.ſimile ⁊ in liberto q impetrauit ius annuloꝝ aureoꝝ:
nã p it illud ſi negat ſe libertũ:vt.C.de iure aur.annulo.
l.ſi.facit q no.C. de legi.l.qð ſauoꝛe.⁊.S.de legi.l.nulla.ſj
ſi nõ negat matrimoniũ:ſed negat dotẽ datã vel ↄctuʒ ce
lebꝛatũ:tũc nõ ꝑdit beneſiciũ:vt.l.pe. cũ ſua gl.j.qui bo.
ce.poſ.dixi in.lł.ſi dubitetur.j.de ſideiuſ. ¶ Altimo hec
l. facit ad.q q̃ magis ꝑtinet ad theologos qᷓ; ad nos.vſu/
ſarius diſſipauit omnia bona ſua an teneatur ad reſtitu/
tionẽ in ſoꝛo ↄſcientie:hic eſt argumẽtuʒ ꝙ ſic:ſtandũ eſt
tamen in hoc theologis. Gipendete iud
S=Hõ i pendẽte iudicio deſiciat id
J mulier. . eſt cauſa ↄcedende acꝶ.
expirat iudiciũ.h.d. Supꝛa ꝓxi.vidiſtis de vna
exceptiõe qᷓ cõpetit marito.ſ.ne ↄueniat᷑ vltra qᷓ; facẽ põt
B de alia q ſibi cõpetit ſi mrimoniũ fuit reintegratũ:⁊ iſta
l.ẽ Pe. qui dicebat ꝙ exceptio ſupueniẽs pendente iu
dicio nõ ꝓdeſt reo.Ad ideʒ.j.e.l.ſi cũ dotẽ.. eo aũt tpe.
⁊ dixi plene in.l.j.j.de excep.¶ Op.C.de nup.il.ſi vt ꝓ/
ponis.So.yvt in glo. C Op. de.l. pleriq;.S.de ritu nup.
So. vt in glo.
A Si mulieri ex iuſtis cauſis ſol/
(QO InnIS. uatur vel ipſe maritus ĩ iuſtas
cauſas expedit eatenus actio dotis tollit.h.d.cũ
l.ſe.⁊ ſũt ſingulares.ll.⁊.s.dictũ eſt de duabus exceptiõi/
bus cõpetentibus marito:hic ponit vnã exceptionẽ.ſ.ſo
lutiõis facte ↄſtante matrimonio. Nota bmo ꝙ mulie
ri põt ſolui dos vt es alienum ſoluat.vt.l.fi.S.de iure do.
¶BSecũdo no.ꝙ mulieripõt ſolui vt pᷣdia emat: ⁊ hocẽ
regularit᷑:qñcunq; ex ſolone q̃ ſit mulieri cauſa dotis mu

lieris ↄditio ſit melioꝛ ⁊ maritus inde nõ efficiatur paupe
rioꝛ:qꝛ põt maritus ſoluere vxoꝛi ↄſtãte matrimonio:vt

l. ita ↄſtante. S de iure do. C Tertio no ꝙ põt ſoluimu/
lieri vt redimat ſuos ↄſanguineos ab hoſtibus vel vt eos
egentes alat.Ex quo no.qꝙ mulieri ſoluit᷑ pecunia vt iple
at votũ ſactũ a ſe vel vt vadat in aliquã peregrinationẽ ꝓ
aĩa ſua vel alteri ſibi ↄiũcti qð iuſte ſoluũ:⁊ dotẽ minuit.
Si.n.hꝰ pmittit᷑ ad liberãduʒ coꝛpoꝛa multo magis ad li
berandũ aias:vt. l.ſãcimꝰ.C. de ſa.ſan.ec.⁊ no.in.l.j.S.de
pac.¶ Op.C.ſi dos ↄſtante matrimonio.l.j. So. ſpãle
in caſibus hic poſitis. Op.de.il.ſe.ad iſtã. nã hic dicit
ꝙ tollit ipſo iure.ibi ope excep.So.hic ſoluit ipᷣi mulieri
j.l.ꝓxi.alteri ſolui. ¶ Op.Di.actio de dote nõ naſcitur
ↄſtante matrimonio:vt.l.ſʒ ſi alia.de bo.dã. ⁊.l.ij.in pᷣn.
j.de dote p̃le.⁊ dicã.j.e.l ſi ↄſtante.S.j.ergo nõ põt tolli.
So.Di.nõ tollitur actio ſʒ ſpes actiõis.=id idẽ.l.iij S.de
ſinere.S. vſufru.quẽad.ca. ¶ Sed ad hoc op.de.l.ſi fuꝰ
S.bone. S. de ↄdi.ſur.⁊.l.grege.s.ſi.S.de pig. So.ius futu
ruʒ nõ põt tolli per ſniam:qꝛ nõ põt in iudiciũ deduci vt
ibi:ſʒ ppter pactũ vel aliũ actũ ſic vthic. ¶ Op. dẽbic in
fine maxime ſi ex volũtate ſilie tc.⁊ ſic innuit idẽ ſi filia nõ
ↄſentit. Sed ʒ̊ qꝛ ſpẽs furti eſt de alieno largiri:vt.l. ſiliꝰ.
F. j. de dona. ⁊ de fur.l.pignoꝛi. So.timoꝛe huius ↄꝛij di/
cunt qdam ꝙ bic abundat maxime. Alij dicũt ꝙ mulier
habuit ratũ.Alij ꝙ mulier v habere ratũ tanq; vtilit᷑ ge
ſtu:vt.l.pomponius ſcribit.S.de ne:gel.ego dico ꝙ maxi
me nõ ſupabundat:ſed debemus diſtinguere tres calus.
Aut maritus expẽdit de volũtate mulieris ⁊ bʒ exceptio
nem. Aut abſq; volũtate nõ tñ õᷣ volũtatẽ: ⁊ ideʒ vt h col
ligii ex dictione maxime.Aut ↄ volũtateʒ:⁊ nõ hʒ locum
hec.l.vt.l.ſi. C. de ne.geſ. cũ ſi. ¶ Et ſi dicis quõ mulier
cogit hẽe ratũ cũ iſtud negociũ nõ ſit ſuũ nec re ipᷣa ipᷣo ge
ſtu: nec cura ⁊ ſollicitudine: Rñ poſſum dicere ꝙ nego⸗
ciũ ſit ſuũ re ipᷣa ſi ale redẽptus erat talis cui ip̃a ſuccede/
bat.nã hoc nõ ſacto ꝑdebat ius ſucceſſiõis:vt in auc.ſi ca
ptiui. C. de epi.⁊ cle.facit.l.ſi pupilli..itẽ qritur. ⁊. .ſi ti/⸗
tij fuũ.de neg.gel.ſᷣ ſi erat talis cui mulier nõ ſuccederet:
tũc opoꝛtet nos dicere ꝙ iſtud ẽ q̃rtũ genꝰ negocioꝝ.ſ.qꝙ;
eſt nrjm nãli rõne:⁊ ſic cogit᷑ qs hꝛe ratũ ſicut ſi eẽt ſuuʒ re/
ipa. di xi in.l.ſi pupilli.S.iteʒ qrit.S.de ne.gel. ¶ Quero
an actio de dote ſit boneſidei? hic eſt calus ꝙ ſic ex parte
mulieris. Idẽ ex parte viri vt habuiſtis no.i.l.de diuiſio
ne. S.e.ſecus ſi cõpeteret extraneo:vt habuiſtis no.in.lij.
circa pꝛin.S.e.
Qui ſibi pꝛouidit in

cum dotem. enã caſum alij renun

ciare vẽ. b. d. m vnꝗ lec. Vel aliter ſᷣm aliã. Ca

ſus omiſſus remanet in diſpõne iuris coĩs:⁊ in hac.l.inci

pit iuriſcõſultus reaſſumere materiã coĩonis ꝗ eſt int᷑ pa
trẽ ⁊ ſiliã in actiõe de dote ⁊ eã ꝓlequit vſq; ad.S.trãſgre
diamur.⁊ẽ no.pᷣn. ¶ Opchic tex.innuit patrẽ dantẽ do
teʒ appꝛopᷣare ſibi ach.pꝑ pactũ dũ dicit pepigit. de lure
do. l. auia j. e.l. quo. ¶ MHuius timoꝛe legit hec.l.duob
modis.bmo mõ ꝙ lʒ in narratiõe ↄiungat patrẽ ⁊ exne/
um:in rñſione loꝗt᷑ tm de extraneo.q.d. pactum patris
nihil opatur. Hec lec.ponit᷑ in pᷣma gl.quãa vide. Alij di/
cũt ꝙ verbũ pepigit ꝓut refert ad patrẽe intelligit ꝑ ſtipu.
⁊ ceſſat ↄꝛiũ/ ꝓut reſert ad exneũ intelligit ſiue ꝑ pactũ ſi/
ue ꝑ ſtipulationẽ:⁊ hec lec.ponit᷑ in pᷣn.gl.magne quaʒ vi
de ⁊ hoc ſatis placet.vel dic tertio ꝙ lʒ pater pactus ſit ꝑ
pactũ nudũ q; nõ valeat ad acqrendã ſibi ſolidã actionẽ
valet tũ quãtũ ad inducendã p̃lumptionẽ: vt in caſu omiſ
ſo vr dare velle ſilie:ar.de le.j.l.plane in pᷣn.⁊ ſic de pacto
nudo põt intelligi in pſona vtriuſq;. Op.S. de diuoꝛ.
l.ſi filia. Ol. ſol. in caſu omiſſo remanet actio ſilie niſi frau
dẽ cõmittat vt ibi:⁊.C. de diuoꝛ.auẽ. ſi filij.⁊.T.eo.l. ſilie.
Op.⁊ v ꝙ q ſibi puidet in vnũ caſũ videat᷑ ſibi ꝓuide
re in ali:vt. S. de ↄdi.ob cauſã.l.ſi eẽneus. Gl. dicit ꝙ vẽ
pꝓuidere in aliu.i.ſibi ſileʒ vt ibi:nõ diſſimilẽ vt hic: gl.
3

α

Solu.matrimo.

repꝛehendit ⁊ bene.dic ergo ꝙ ibi loquii de ↄdi.ab cau⸗
ſam. nõ de actiõe de dote.ita tʒ Di hic.⁊ Ja.bu.i.l.con
traria.⁊ etiã Guil.quod eſt ipᷣa veritas:vt.j.dicã ſtatim.
COQp. C. de poſth. here.in ſi.l.ñ. Glo.nõ ſoluit h.ĩ ↄꝛio
ponit ples ſo.vna ẽ ꝙ ibi ſunt vba ambigua apta referri
ad vtrũq; caſũ h̊ ſecꝰ.Circa hoc dic vt dicà in.l.cõmodiſ/
ſime.j.de li.⁊ poſth. ¶ Op.caſus omiſſus remanet in di
ſpõne iuris cõis:vt.l.ſi vo.S.de viro.j.eo.⁊.l.ſi exneus.j.
de ↄdi.ob cauſã. ĩ caſu omiſſo actio erat cõis pꝛis.⁊ ſi/
lie nõ ſolũ ſilie:vt.l.ij.S.qdð ſi in pꝛis.õ.e. IHDuius timoꝛe va
riat᷑ lec.puł.l.qdã.n.ſatẽtur ↄꝛiũ: ⁊ ita intelligũ h̊ qð nõ
placet.nã qñ vna detrminatio refert ad duo dʒ ĩitelligi vt
ea vnioꝛmit᷑ detminet:vt.l.iã hoc iure in pᷣn.⁊.l.lutiꝰq de
vul.⁊ pu.ſʒ hec vᷣba cõeʒ eẽ mulieri ⁊c. referunt ad patrẽ
⁊ exneũ dotantẽ:ſʒ in ex’neo nõ ẽ dubiũ ꝙ mulieris eſt to⸗
ta dos vt in.S.accedit.C. de rei vx.ac.ſic g dʒ intelligi in
patre. ⁊ iſta lec.repꝛobata ponit᷑ hic in ſi gl. Reperit tñ ĩ
qduſda additionib q; Di.tenuit eã.⁊ in additiõibus ſu/
is reꝑitur ꝙ tʒ aliã ⁊ ſic in hoc vr ſibi ↄdixiſſe:⁊ tñ iſta nõ
eſt va. vñ alij legũt vt gl.dicit ꝙ hic filia erat emancipata:
qð nõ placet qꝛ ẽ diuinare. ¶ Itẽ qꝛ ʒ hoc int᷑ pꝛeʒ ⁊ ex
neũ nulla ẽ dꝛia cũ qlibet diceret᷑ ex̃neꝰ:vt.C.de rei vxo.
ac.S exneũ.Dicẽdũ ẽ gꝰ ꝙ in caſu omiſſo eſt actio ſilie in
tegra:⁊ hoc ꝑ rõcʒ:qꝛ eligẽdo vnũ caſũ vẽ renũciare alti:
vt. C.de ꝓcu.l.marit.ita dicit gl.ꝓ hꝰſacit qꝛ ꝓuiſio hoĩs
tollit ꝓuiſionẽ legalẽ:vt.l.⁊ hʒ.S.cũ qs.j.de pᷣcar.⁊.C. de
pac. ↄuẽ.l.fi. Iſta rõ nõ placet.na ꝓuiſio hois tollit uiſi
onẽ legalẽ exoꝛdiariã:ita loquunt᷑ iura pᷣallegata:nõ aũt
ꝓuiſionẽ oꝛdinariã. Ita no.i.l.ij. C.de iure emphi. ſed qꝙ
actio pꝛis ⁊ ſilie ſit cõis ẽ oꝛdinaria ꝓuiſio legis ergo ⁊c̃.

Mꝛetea per ꝓuiſionẽ hõis recedit᷑ a ꝓuiſione legis circa

idẽ qð eſt ꝓuiſũ:vt in.l.S.allegata:nõ aũt reperit ꝙ ꝑ pꝛo
uiſionẽ ſactã ĩ vno caſu recedat᷑ a ꝓuiſiõe facta in alio ca
ſu. vñ iſta rõ hic nõ ↄcludit. Teneo tamẽ quod.S.dixi ꝙ;

actio ſit ꝓpꝛia filie:⁊ ꝙ pat᷑ eligẽdo vnũ caſũ vi alteri renũ

ciare:⁊ h̊ ꝑ rõnẽ vt iſtos duos caſus vniſoꝛmit᷑ detminet:
⁊ ꝑ caſu.l int᷑ ſoceꝝ..cũ int.S.de pac.do.qð tʒ NHi.ĩ.c.qð
ob gr̃am ex de re.iu.li.v.⁊ Ci.in.l quod ſauoꝛe.C.de le.
CAid vↄꝛia rñdeo ⁊ maxime ad.l.ſi exneus.ð.de cõdi.ob
cauſã.qꝙ qñ dos dat᷑ ꝓ muliere:⁊ matrimoniũ ſeqt lex mi

tũ ſauet mulieri ⁊ pᷣumit donationẽ ⁊ ſtipulationẽ mulie

ris:vt in.S accedit.C. de rei vx.aci.ſj qũ mr̃imoniũ nõ ſe
quit lex nunq; ſingit donationẽ ĩ mulierẽ:vt.l.ſi ego.ĩ pᷣn.
8.de iure do. Vñ ad ↄꝛiũ caſus omiſſus remanet ĩ di⸗
ſpõne iuris cõis verũ eſt ſi ille caſus reſpicit illũ euẽtũ cuʒ
mr̃imoniũ nõ ghiũ vt pᷣalle.l.ſi exneus.ſʒ ſi reſpicit euẽtũ
q mrimoniũ ᷣhit pᷣſumit᷑ donatio ĩ muliere fauoꝛe mr̃imo
nij:ita loqtur h̊ in pᷣalle.l.int᷑ ſocerũ.S.cum int. ¶ Op.ex
gl. ⁊ vĩ ꝙ in caſu omiſſo vir lucret᷑ dotẽ nec q̃rat᷑ mulieri:
vt.l.ſi filius.s.de diuoꝛ.⁊ p̃allegata.l.int᷑ ſocerũ.s.cũ int᷑.
ʒ.de pac.do.qdð ẽ vtile ſcire:qm cõit᷑ in oibus ↄctibꝰ pat
vel exneus ſtiplłat᷑ dotẽ ſi matrimoniũ ſoluat᷑ moꝛte mulie
ris ſine liberis.ſi ergo moꝛit cũ liberis:ẽ dubiũ vtrũ rema
net apud maritũ q̃ſi vir eã lucret ex tacito pacto an rema
neat apud eũ tanqᷓ; ꝓ filis heredibus mulieris:⁊ ſic muli
eri videat᷑ q̃ſita in caſu omiſſo.Di.in pᷣalle.c.qð ob gr̃aʒ.

⁊ Li. in pᷣalle.l.qð fauoꝛe.C.de legi.innuũt q̃rit᷑ marito

ex tacito pacto ꝑ tex.in pᷣalle.s.cũ int᷑ in ↄꝛiũ ẽ hec.l.que
dicit q̃ri mulieri. Ja.de bel.diſputauit ⁊ detminauit ꝙ in
caſu omiſſo q̃rit mulieri ꝑ hãc.l.⁊ p.l.beblius.ð.de pac.
do. vbi dicit eẽ caſũ ꝓ hoc ꝙ tacita pᷣſumptio donationis
eſt in ip̃am mulierẽ:vt ĩ pᷣallega.s.accedit. facit.j.de le.j.
l. Fuo legato.S.ſi teſtatoꝛ. ¶ Zid.l.ſi filia.S.de diuoꝛ.rñ⸗
deo ĩ eo qð tex.dicit ꝙ diuertit vt viꝝ lucro afficiat:ĩtelli
ge ꝙ fuit expᷣſſe actũ ꝙ viro q̃reret᷑ muliere diuertẽte:vt.l.

int᷑ ſoceꝝ in pᷣn.⁊ l.ſi pꝛ.in pᷣn õ.de pa.do. ¶ Ad.l.int᷑ ſo

cerũ.S.cũ int᷑.de pa.do. Rñ.ꝙ dos retinebaĩ ꝑ maritũ

ture. qð puto verũ qñ ſoluit ex iuſtis cauſis volutarijs ꝗᷓ

pꝛo ſilijs eius ꝗ ſũt heredes mr̃is eoꝝ nõ ꝙ vir iſte lucrct.
Et iſta opi.placet.ꝓ hoc induco.j.de hẽ.inſti.l.lutiꝰ.cuʒ
gl ſua:vbi ſi pꝛ grauat ſiliũ ſi deceſſerit ſine liberis:in ca/
ſu q hꝛet liberos nõ vẽ nec ĩtelligi ꝑ hoc ipᷣis liberis ꝓui
dere ſʒ ſolũ ſilio ſuo ꝙ ſaciat qcqd vult:ita in ꝓpoſito vꝛp
uidere ſilijs nõ liberis.ꝓ hꝰ qꝛ pᷣſũptio ẽ ꝙ pꝛ diligit plus
ſiliã quã tunc hʒ q; filios ex ea naſcituros in qͥs nulla ca
debat affectio:vt no.in.l.ꝗ filiabus.j.de leg.j.in bᷣn. ZFd
ideʒ.j.de ↄdi.⁊ de.l.publius.S.ſi. Et ꝑ hoc ſi ſilia erat ſui
iuris potit de illa dote teſtari ⁊ facẽ qð vult. Cõtra dices
tu quõ m iſta tꝑa potit marit retinẽ dotẽ ꝓ liberis tan/

W; ꝓ heredibus mulieris cũ ſiliafa.iſto iure nõ hẽbat hẽ/

des. Dicã in.l.poſt dotẽ.j.e. ¶ Querit gl qd ſi ſilia ĩgre
diat᷑ monaſteriũ? Rñ.dicit gl.ꝙ tũc cõmittit᷑ ſtipulatio q̃
tollit᷑ in caſu moꝛt:vt.l.deo nobis.C. de epi.⁊ cle.ſecꝰſi de
poꝛtet:vt.l.ex ea parte.s.inſulã.j.de v.ob. ¶ In Zꝛiũ ſac
ᷓ./p ſocio.l.actiõe..publicatiõe.⁊ j..de ↄtab.l.j.in fi. Gl.
non ſoluit.dic ꝙ in illis factum ciuiliter repñtat eundem
effectũ quod factuʒ naturalit᷑ im Di.⁊ Pe.in pᷣalle.l.deo
nobis. Et plene examinabo ĩ.l.gallus.S.⁊ qd ſi tãtũ.j.de
liber. ⁊ poſthu.

Si p . Per ſolutionẽ factã ſilie pꝛi
1 poſt ſo lu tu Ie actio non tollit niſi ex iuſtis

cauſis ſoluat᷑ ſilie nõ ꝑditure.h.d. ¶ Op.ꝙ ſemꝑ pat᷑ vt
velle ſi nõ gdicat:vt.l.ij.S.volũtatẽ.o.e.Glo.ſol.nõ. iſtud
verũ in filia.q̊ in patre reqrit᷑ expᷣſſus ↄſenſus:vt.l. filiuſ⸗
fa.S.iĩuitus..de /pcu.dixi in.l.nõ ſolũ.s.e.¶ Op. ꝙ ſine
patre nõ põt cxigi:vt.l.ij.S.q ſi in pꝛis.S.e. So. hic exe/
git a ſponte ſoluẽte.dic vt in glo. Op.S.e.l.iij.in fi. Di
cit gl. ꝙ hic nõ cõſumpſit ĩ rẽ pꝛis ⁊ bñ diẽ. Quero an
pat᷑ poſſit agẽ adiũcta ꝑſona ſilie:Oèlo.dicit ꝙ ſic: vt.l.ij.
F. ſʒ vtrũ..e.alij p.l.cũ dos.S.ſi vero.s.de pac.do. Nec
ob. ..ſ̊ vtrũ.qꝛ ibi in ꝓuiſione:ibiin ſolutiõe: ⁊ hoc tene
bat Ja.de are.Tu dic ꝙ patrẽ agere adiũcta ꝑſona ſilie
põt intelligi duobus modis.vno mõ põt:alio mõ non:vt
dixi in pᷣalle..ſj vtrũ. ¶ Quero qd ſi filia ↄſũpſit doteʒ
an iterũ pat᷑ teneat᷑ eꝗ dotare: Gl.dicit ꝙ ſic. C. de do. p/
mil.l.fi.ʒ qdã S. In ꝗbuſdã additiõibns reꝑi Di.tenuiſ
ſe.ðꝛiũ p.l.ſideicõmiſſa.S.ſigs decẽ.j.de le iij ꝓ hoc addu
co q̃ſi expᷣſſuʒ caſũ.in.l.ſi ſocius. .ſiliũ.ð.ꝓ ſocio.puto ſic
dicẽduʒ ꝙ ſi filia ꝑdit dotẽ ſine culpa ⁊ dolo pꝛ tenei eam
iterũ dotare:als ſecus:vt.l.etiã.s.lʒ.Sð.e.ꝓ hoc eſt caſus
C. de colla.auẽ.qdð locũ.ibi niſi ſilie poſſit iputari ⁊cc. Ad
l.ſi ſocius.S. filiũ.S. ꝓ ſocio.rñ.ꝙ ſocius nõ tenet᷑ iteꝝ do/
tare vt ibi ſʒ pat᷑ ſic vt hic. Quero qd ſi ſolutũ fuit ſilie
ex iuſta cauſa ⁊ ip̃a amittat vel amiſerat nunqd maritus
liberabũ: Ol rñdit ꝙ nõ:qꝛ nec tũc vẽ ſolutu: qꝛ ꝑditure
eſt ſolutũ.allegat glo.l.iij..ſʒ ſi mutua.õ.de in rẽ verſo.⁊
H exigit tex.ꝙ iuſta cauſa ſit ſolutũ ⁊ nõ ꝑditure: ⁊ tñ pdi
dit. Glo.arguit ꝓ ⁊ 5:qꝛ exquo ꝑdidit vꝛ ſolutũ ſilie ꝑdi
ponun:.sS.l.ꝓxi.⁊.l. q;uis.ſʒ ſi ſoluiſſet ex cauſis neceſſa
rijs:tunc diſtingue.Aut mulier ꝑdidit iſta pecunta data
oꝑa:⁊ ſilr ꝓcedit iſta glo.vt.l.iij..ſʒ ſi ſic acceperit.s.de ĩ
rem verſo.niſi pat᷑ in pꝑdendo dolũ cõmilerit:vt.l. ꝓpar
te. 5. Fſu. e. ti. Aut fuit ꝑdita caſu:⁊ tũc pat᷑ nõ põt agere:
vt.l.puũ.ĩ pᷣn.de ĩ rẽ vſo.⁊.l iij.S.ſi mutuat᷑.eo.ti.¶ Que
ro ꝗs dʒ ꝓbare an marit ꝙ mulier ĩ iuſtis cauſis expẽdit
an pẽ ꝙ ĩ cauſis nõ iuſtis:Et vi ꝙ pat᷑:vt.l.pe.sõ. de exer.
7.l. ſi pdium. C. de pꝛedi.mi. ¶ In vꝛiũ vi. l iij. . ſi mutua
tus.õ de in rẽ verſo. Nõ ob.õꝛiũ qꝛ ſibi ſoluebat᷑ auctoꝛita
te iudicis vel mãdatũ pᷣceſſit. ¶ Altimo no. ꝙ id qð ſu
pꝛa dixi ꝙ ſilia que ꝑdit dotẽ ſua culpa nõ dꝛ iterũ dotari
a ſuo patre.facit ꝙ ſi pat dat ſilio legitimã pꝛo ſoluenda
ↄdẽnatione ex fſoꝛma ſtatuti ꝙ pater nõ tenetur ampli
legare vel relinquere legitimã.Ad idem.j.de pecu.le.l.ſi
noxali.⁊ auẽ.quod locum.C.de colla.
. Si mulier.

Solu. matrimo.

(Si muli er Delegatio pauperis debitoꝛis igno
1Inmel:rante muliere dotis actionem non ꝑi
mit ſm glo. ¶ Oppo.õ.mã.l.int᷑ cauſas.s.abeſſe. So.
dicit glo.ſpale ẽ hic fauoꝛe dotis. Tu dic ꝙ ibi recipit ſci
enter hic ignoꝛãter vt ibi no.q̃ ſolutio eſt vera:vt.l. ſi ita
ſtipulatus ſũ.S.ſfi de v.ob.lXʒ glo.alit᷑ dicat in.l.qꝗ ſatiſdare
j.de ſideiuſ.⁊ ibi dixi. Op.nouatio tollit pᷣcedẽtẽ obli
gationẽ ipſo iure ⁊ etiã delegatio:vt.l.j.⁊.l.ſi rẽ.in fi.j de
noua.vñ cũ hic ſit ſacta delegatio nõ põt agi actione de
dote:ſed dʒ agi de dolo: vt.C. de traſac.l.ſi pᷣtextu. Glo.
ponit plures ſo.vna ꝙ hic reſtituit vel a lege vel a iudice
qð ẽ ↄ hũc tex.q dicit ꝙ acij doꝶj.ei manebit. dic ergo vt
glo. dicit ꝙ eſt ſpale fauoꝛe dotis. ſimile in.l.ſi mulier. .ſi
dos. S. qð me.cau. ¶ Querit glo.qd ſi delegatio eſt ſcã
ↄſtante matrimonio:dic vt in gl. C Quero ecõtra quid
ſi maritus accipit ꝓ dote a muliere debitoꝛẽ nõ locuple/
tem? Rñ.aut accipit ignoꝛãter ⁊ nõ imputatĩ ſibi:vt l. p/
mittendo.S.ſi debitoꝛ.ð.de iure dot. Aut accipit ſcient᷑ ⁊
nõ valet ipſo iure:qꝛ vĩ donare:vt.l.cũ vir. de iure.doʒ.
S Hat Legatũ relictũ vꝛ relictũ animo cõpẽſã/
S 1 pater. di in debitũ neceſſarium.h.d.⁊ eſt no S.
CNota ex q̃ pſona gꝗs lucrũ ſentit factũ eius nõ dʒ ĩpꝛo
bare:vt in regula iuris ex qua ꝑſona. C Secũdo no. ꝙ;
legatũ in dubio vẽ relictũ animo cõpẽſandi cũ debito:qð
intellige vt.j.dicã.¶ Op.j.ad.l.fal.l.pat᷑ filiũ in pᷣn. Ol.
dicit ⁊ ſoluit ꝙ hic ſilia habebat vltra fal.tãtũ qð ſufficie
bat ſibi ad potẽ.qð placet eo caſu quo ſilia ſit inſtituta a
patre:ſᷣ vbi fuit ei legatũ tm:tũc nõ ẽ curãdũ de falcidia.
¶Op. C de reivx. ach..ſciendũ.So. h̊ pat᷑ expᷣſſit ꝙ eſ
ſet ↄtenta altero tm qð eſt diuinare.vel dic ibi in viro re
linquente hic in patre:⁊ iſta eſt vera rõ:qꝛ vir eſt debitoꝛ
vxoꝛis ſpontaneus qꝗ in dubio nõ vẽ animo cõpẽſandi re
linqre:vt pᷣalle.S.ſciendũ.⁊.l.creditoꝛẽc.j.de le.ij.ſed h̊ pa
ter erat debitoꝛ ex neceſſitate:qꝛ cogit᷑ ſiliã dotare:vt.l.q
liberos de ritu nup.⁊.C.de do.ꝓmil.l.fi. In quo debito
neceſſario legatũ in dubio cõputat᷑ vt hᷣ ⁊.j.ve bo.li.l.eti/
am §F. ſi debita. de inof. tel. l.qm nouella.vbi legatũ cõpu
tatur in legitimã. Ad idem.C. vnde vir ⁊ vx. auc. pꝛet᷑ea.
Fſm Ja.de are.⁊ bene.⁊ ꝑ hoc pluries dixi ꝙ legatũ factũ
ab vxoꝛe viro computat᷑ in poꝛtionẽ qua dʒ lucrari vir ex
foꝛma ſtatuti de dote:vt pᷣalle.auẽ.pᷣterea.qð multuʒ no.
¶CSed p hoc ſacit.j.ad.l.fal.l.in q̃rtã.⁊.l.id aũt.⁊.l.qð
aũt.So.teſtatoꝛ inſtituẽ do vꝛ volũtarie incidere in illam
obligationẽ.vel verius cũ fal.dʒ hẽe iure hẽditario relin
quendo iure legati vĩ habuiſſe animũ qð in fal.nõ cõpute
tet᷑ niſi hoc expꝛimat᷑:ſecus in alijs qrtis in ꝗbus nõẽ ne/
ceſſe ꝙ iure legati habeani vt in tre.vt pᷣallegata.l. in q̃r
tam. ¶ Op. de l. huiuſmodi. S. ꝗ Fuũ de le.j. Gl. dat du
as ſo. Di.tʒ vltimã ꝙ ibi cepit eẽ debitũ poſt moꝛtẽ deqͥ
nõ potuit cogitare. C Op.ꝙ nõ ſit lucrũ: qꝛ ſi mulier eẽt
rogata de reſtitnẽdo alteri ſibi nõ imputaret᷑:vt.l.mulier
§. cũ ꝓponeret᷑.j.ad tre. So.dicas hic impꝛopꝛie ponitur
vt in glo. no. Paopi ſeneig nereſſ
RPaꝛopter patris abſentiã neceſſariã po
(Si patr 1. teſt olut mnlert cauenti patrẽ ratũ be,
biturũ. h.d. ¶ Quero que ⁊ quot ſũt cauſe ppter q̃̊s ro
me habitare nõ licet: Dic vt in glo. C Quero qd ſi pat
exiſtẽs abſens dicit ſilie per nũciũ vel epiſtolã ꝙ nõ ſol/
uatur? In glo ſunt opi.Tu dic aut pat᷑ hʒ legitimaʒ cau
ſam contradicendi ⁊ pꝛocedit pꝛima opi.aut nõ ⁊ ꝓcedit
ſecunda vt pꝛobatur.j.pꝛoximo.S. L

Aut lit. cõteſ. põt filia
Eo autez temp Orc. mutare volũtateʒ. Itez
ex cauſa qñq; dat᷑ actio ſilie ⁊ patri denegat᷑ vel ecõtra.h.
d. ¶ Op. de. l.huiuſmõi...ſi ſtichũ.j. de le.i.⁊ de op.leg.
l.apud auſidiũ.Glo.ſoluit duobus modis ⁊ bene quas
ſo. no. COp. per abſentiã nõ vĩ pater odicere: vt. l ij in

fi. ð.e.ti. Di.ꝙ bic erat abſens ⁊ exp̃ſſe ↄdicebat. ¶ Que

ro q̃liter filie ↄſuli::Dicũt qdam ꝙ dat᷑ cura patri vel q;

nilia aget. Iſta eſt vera ꝙ iſtis caſibus ſilia agit:vt.l.filius
§. ſʒ ⁊ filia S̊ de ꝓcu.facit auc.qð locũ.C.de colla. ¶ Que
ro pꝛacticã huius materie: Rũ. aut pater agit ⁊ ſufficit
ꝓbare fſiliã ſcire:vt.l.ij.in fi.õ.e.aut nihil ꝓbat ⁊ admittit:᷑
cũ cautione de rato vt ibi dicit gl.ſed ſi filia ödicit expᷣſſe
dz examinari cauſa ↄtradictiõis:⁊ſi iuſtã cauſã allegat pa
ter nõ audiet᷑ vt hic als ſecus:vt.j.e.l.dotẽ. dico etiã ꝙ ſi
iudici liqueret patrẽ eẽ vilẽ ꝑſonã põt iudex ex ſuo officio
nõ adqmittere eũ vt hic.⁊ ꝑ hoc dicebã in quibuſdã ciuita
tibus eſt ſtatutũ ꝙ mulier nõ poſſit ↄhere vł teſtari ſine cõ
ſenſu ↄſanguineoꝝ ꝙ ſi ↄſanguinei requiſiti nolũt ↄſenti/
re ꝙ ad iudicis officiũ ſpectat examinare cauſã odictio/
nis: ⁊ ſiquidẽ eſt iuſta bene qdẽ:als iudex ꝑmittet mulie/
ri here aut teſtari vt h.aut agit ſine patris ↄſenſu: ⁊ tũc
ſi pat᷑ eſt pñs ⁊ dʒ docere de expᷣſſa voluntate patris:vt.&.
e.l. F. j. aut pater nõ põt eẽ pñs ⁊ admittet᷑ ſilia cũ cautiõe
de rato:vt.S.S.ꝓxi.aut pater pñs ſiue abſens ↄdicit expᷣſ
ſe:⁊ tũc examinat᷑ cauſa gᷣdictiõis vt hoc.s.dic latius pꝛa⸗
cticã.aut ſilia ſcit ⁊ tacet:aut ſcit ⁊ ↄdicit:aut ſcit ⁊ ↄſentit
aut dubitat᷑ vtrũ ſciat vel nõ. Pꝛimo caſu aut ſilia ẽ pñs
aut abſens:ſi pñs aut hʒ cauſà gdicendi ⁊ pꝑ offm iudicis
ſupplet᷑ ⁊ hẽtur pꝛo odicente vt hoc.S.v. ne aũt. aut non

hʒ cauſa gdicendi ⁊ hĩ pꝛo ↄſentiẽte:vt.d..ſi voluntate.

Sed ſi filia eſt abſens:⁊ tũc aut ſilia ſe abſentauerit: qꝛ ve
recũdabat ↄdicere patri in pñtia:⁊ tũc ꝓ ↄdicente habe
tur. Ideo eraminat᷑ cauſa odictionis an ſit iuſta vel inin/
ſta: vt hoc S.v.ſicut.ſʒ ſi latitet aut iõ ſe nõ abſentauit ⁊ ha
beĩ pꝛo ↄſentiente:vt.d. .ſi volũtate in fi.qʒ intellige niſi
habeat luſtã cauſa dicendi:qͥ caſu ſi filia taceat ⁊ cauſa
iudici apparet dʒ iudex filie ſubuenire: vt h. F. v. necnõ.

qð põt in abſente intelligi ſi ſe nõ abſentauerit ad iſtum ſi
nem. Secundo caſu pꝛincipali qñ expᷣſſe ↄdicit:⁊ tũc ſiue

pñs ſiue abſens dʒ iudex cauſã odictionis examinare: vt
hic in vltimo rñ.Tertio caſu pꝛincipali qñ ↄſentit: ⁊ tunc
nõ eſt dubiũ ꝙ patri datur actio niſi ſilia reuocet ante li/

tis ↄtel. vt in pᷣn. huius.S. Quarto caſu quãdo dubitatur

an ſciat an nõ:tũc ẽ locus cautioni de rato. ita intelligũᷣ
§. iſte. vt in. l ij. in fi.S.e. Ex hac diſtinctiõe collige plene q̃

ʒ.dixi. ¶ Querit glo.hic dẽ nõ audiendã muliereʒ q̃ mi

nus virũ diligit:an hoc ſit diſtinguendũ ſi vir meruit vel
nõ: In gl.ſũt opi.HDi.vẽ tenere vltimã.ſ.ꝙ nõ curatur de

meritis mariti:vt.l. iubemus.S.j.C. de ſa.ſan. eccle. Alij

dicũt ðꝛiũ.puto hꝰrelinquẽdũ arbitrio iudicis:vt hoc.S.

—

ri niſi furoꝛ ſit itolerabilis.h.d. Op.S. de dona.int᷑ vi.

— Fuyurioſus nõ põt piugẽ repudiare
Si maritus. nec ipe põt ex hac cauſa repudia/

⁊ vxo.l.res.Glo.nõ ſoluit.dic ꝙ hoc nõ eſt delictũ: ſed in

foꝛtuniũ:vnde allegat᷑ ꝙ ↄiũx dʒ eẽ particeps pene inſoꝛ
tunij nõ pene delicti im DHDi. ¶ Altimo no.tex.q diẽ nul
la ſpes ſanita ſuꝑſit ꝙ ſi ſemel ꝗs eſt excuſatus a mune

ribus ꝓpter moꝛbũ cuius ſanitatis nulla eſt ſpes ꝙ hoc ꝓ
deſt ſemꝑ vt hiccſacit.j.de vaca.mu.l.pe.in pᷣn.ſecus ſi ſit
excuſatus ꝓpter moꝛbũ ſimplir: qꝛ põt eẽ vno tꝑe ſanus
alio tpe moꝛboſus.C. qui moꝛbo.l. podagre.li.x. ſacit.l.

ſpadonem.S qui abſolutus.j.de excu.tu.

— 40, ieue
Sinaũt in ſeuiſſimo. οαρà

mentare ⁊ ſi dotẽ diſſipat dos ſequeſtrabii.h.d. ¶ Nota
ꝙ ad petitionẽ ↄſenguineoꝝ cogii marit alimẽtare vxo

rem: ar.j.de libe.ca.l.ij.⁊.iij.⁊ de appel.l.nõ tm.⁊.j.q pe.
tu.l.ij. Nõ dotẽ ſequeſtrari ſi vir ea abutü. ¶ Op. ꝙ

vir ðʒ vxoꝛẽ alere etiã ſi nulla dos eſt: vt.l.qdð ſi nulla.S.
de religi. So.gl.ſubaudit maxime.Di. hic an vir cogat᷑
— . . — .
vxoꝛẽ alere ponit aliqua verba. Ja. de are.pleni Ci.

relert. C. de neg. gel.l. quod in vxoꝛẽ.dic vtibi. C b.

B 4

Solu. matrimo.

dos nõ dʒ ſeqſtrari: vt. C. de phi.ſeqſtra.l.j. Glo. dicit ꝙ

iſtud ẽ ſpãle. ¶ Sʒ ad hoc op.ꝙ marito diſſipante non
dʒ dos ſeꝗſtrari:ſʒ vxoꝛi aſſignari:vt.j.e.l.ſi ↄſtãte ĩ pᷣn.⁊
l.vbi.S.de iure dot. So. ꝛia loquuni qñ vir diſſipat bõa
ſua.h̊ aũt erat diligẽs circa bõa ſua:ſʒ diſſipabat dotẽ. di
xi plene ĩ.l.ſi ↄſtãte.j.e.dic vt ibi. ¶ Quero dẽ h̊ ſʒ doꝶjj.
qtitatẽ quõ intelligit:Dicit Ja.de are.i.ſᷣm redditus qui
pcipiuni ex dote:vt.j.de ali.⁊ ci.le.l.cũ vm.S.pe. Que
ro an vxoꝛ diuee cogat᷑ alẽ maritũ inopẽ: Boc.dicũt ꝙ;
ſic: ar.hui.l.C.vñ vir ⁊ vxoꝛ.auẽ.pᷣterea.qð tʒ Spe.itiq
fi. ſint le. .j.v. q qd ſi mlier diues. ¶ Quero nũqd bona
mariti ſint obligata ꝓ aliment: Ja. de are. detminat qꝙ;
ſic: vt. C.de rei vx.ach.S.ſʒ vt plenl.nã ex dote debeniĩ ali⸗
mẽta vt hic ſicut vſure qñũq; debent᷑ ex pecunia ad idẽ.C.
de iure doß l. ꝓ oneridꝰ.ſʒ res obligate ꝓ ſoꝛte ſũt ꝓ vſu/
