ſaĩ publica vtilitas in cõi ⁊ in quolibet particulari:qꝛ qli/
bet põt audire doctoꝛẽ ⁊ addiſcẽ ſᷣm ea que dixi.S.in q̃rta
oppo. Idẽ dico ſi faber ſtat iuxta domũ vni ſcholaris vł
doctoꝛis:vt.l.legatis ſeruis.S.oꝛnatricibꝰ.j.de le.iij.⁊ hoc
pꝓpꝛie facit.l.nr̃a:qꝛ h vᷣſat᷑ vtilitas reſpectu vniuerſi ⁊ ap/
ta afferre vtilitatẽ in quolibet particulari:qꝛ ꝓpter ſciẽti/
am efficiet doctoꝛ ⁊ leget vel erit magratus vel papa vel
cardinalis vt tota die videmꝰ. Et ſic ex dicta glo. ⁊ ex iſta
ſume ar.ꝙ debitũ cauſa ſtudij ⁊ debitũ cauſa dot.ocurrũt
cum ſint paria: vt dicta.l.aſſiduis.S.except.qð eſt mul/
tum notandum. Eia ad.l
2 „ 2 ⸗ q; ad. L.
Oluũto matrimonio. e diuſo⸗
ne tractat vnã mãʒ ⁊ vſq; ibi diuidii in duas par
tes. Rꝛimo loqtur de femina ſui iuris. Scðo de ea que eſt
in pꝛis ptãte.ſcða ibi qdð ſi in pꝛis. Itẽ pᷣma ſubdiuidit in
duas:qꝛ mo logtur de ſolutione.ſcðo de ꝓmiſſione.ſcða
ibi nec cogit.⁊ bꝛeuiter hoc dicit. Soluto mr̃imonio de/
bet dos reddi mulieri ⁊ ab initio debet ꝓmitti ipſi mulie/
ri ⁊ nõ alij ſi marito noceret.hoc dicit in terminis.C In
pᷣma particula tria fuerũt q̃ſita.ſ.an dos data debet reſti
tui:ſcdᷣo qñ.tertio cui. Ad que rũdet tex.per oꝛdinem
ꝙ dos dʒz reſtitui:⁊ q.ſ.ſoluto mr̃imonio:⁊ cui.ſ.mulieri.
hoc dicit. Et ſicut ſũt tria dicta ita tres oppoſitiones per
oꝛdinẽ ſoꝛmaniĩ in gl.ad qðlibet dictũ.vñ diuide gl.in par

*

Solumatrimo.

tes tres.ſcdᷣa ibi:item fallit ſi eẽneus.tertia ibi:itẽ ꝙ dicit.
Op. ad pᷣmũ ⁊ videt᷑ ꝙ dos nõ debet reſtitui: vt.j.e.l.
luti. So. dicit glo.hic pᷣmũ fallit ſi culpa mulieris mrimo
niũ eſt ſolutũ:vt.j.e.l.lutius.⁊.C. de diuoꝛ.l.cõſẽſu.niſi ⁊
ipᷣe maritus delinq̃ret:vt.j.e.l.cũ mulier. Scdo fallit ſi fu
it pactũ appoſitũ de dote lucrada:vt in auc.de ſãc.epi.S.
ſi vo ↄſtãte.⁊ hoc niſi maritus deliquerit:vt.l.ſi ab hoſti/
bus. S.j.j.e.niſi mr̃imonium ſit ſolutũ moꝛte viri:quo caſu
pactũ nõ oꝑat᷑:qð dic vt.l.ij.ð.de pac.do.⁊ in.l.j.j.de do.
pᷣle. Itẽ fallit regula huius.l.ſi aliqd põt obijci mulieri vt
reconciliatio mr̃imonij vel moꝛa.ſj.e.l.ſi mulier.⁊.l.ſemel.
Ita dicit glo.⁊ bñ nũc habes pᷣmã partẽ glo. C Secũdo
op.ad ſcdam partẽ. hic dicit ꝙ mulieri dos ſolui dʒ.Con
tra ꝙ nõ debeat reddi mulieri:vt. C. de rei vx.acꝶ.S.acce:
dit.vbi reddit᷑ extraneo.So.ꝙ hic dicit ꝙ mulieri dʒ dos
reddi fallit in duob caſibus.ſ.ſi extraneus dedit ⁊ ſi muli
er eſt in ptãte:vt in glo. Tertio op.ad tertiũ q; debet
reddi ſoluto mrimonio.Qoõtra q;ꝛ imo eo ↄſtãte:vt.j.e.l.ſi
ↄſtãte.in pᷣn. Glo.dicit ꝙ hic dicit ꝙ ſoluto mr̃imonio red
dit᷑:fallit in q̃tuoꝛ caſibus vt h̊ babes in glo. Pꝛimus ca/
ſus eſt verus tñ nõ eſt ꝓpꝛie reſtitutio cũ adhuc dos de/
ſeruiat oneribꝰ mr̃imonij:vt.C. de iure do.l.vbi.dicaʒ in
all.l. ſi ↄſtãte. ¶ Aduerte qꝛ ſcdᷣus caſus nõ facit ad ꝓ/
poſitũ:qꝛ.l.quẽadmodũ.loꝗtur de repetitione que ſit per
ↄditionẽ ob cauſã vel ſine cauſa:hic de ea que ſit per aci.

de dote. ¶ Itẽ aduerte qꝛ tertins ⁊ q̃rt pñt dici idẽ cuʒ

pᷣmo.nã pᷣm caſus eſt qñ marit vergit ad inopiã:ſʒ ſi ma
ritus depoꝛtat᷑ vł dãnat᷑ in metallũ pdit bona oliĩ ⁊ hodie
tñ olim veniebãt ad ſiſcuʒ:vt.l.depoꝛtatoꝝ.C. de peñ.⁊.l.
ſfi. C. de bo.dã. hodie dant᷑ certis perſonis:vt in auẽ.bona
dãnatoꝝ C. de bo.dãna. Merito ergo dos repetiũ qꝛ ad
ſũmã inopiã deducit ⁊ hoc nota.facit ad qõnẽ ſi maritus
eſt exbanitus ꝙ ſit loc' repetitioni dotis:vt hic ↄiũcta gl.
que ẽ iſti.q.mo ius pa.p.ſol.S.relegati.⁊ ita tenet Spe.iĩ
ti.de do.ĩter vi.⁊ vx.S.fi.v.qd ſi vir.ðe quo dixi plene.j.e.
l.ſi ↄſtãte.in pᷣma.q.pᷣncipali.An aũt exbãniti eqpareni
depoꝛtatis diſputaui ⁊ tenui ꝙ nõ.⁊ Ci.ideʒ.C. de hẽ.iſti.
l.j.tñ ſinalr dico ꝙ eoipſo ꝙ ipſe eſt exbãnitus facit locuʒ
repetitioni dotis:vt in auẽ.de collł.⁊ in coꝛpoꝛe vñ ſumũ:
qꝛ eoipſo ꝙ ipſe ĩcipit male vti ſubſtãtia ſua põt dos repe/
ti qʒ facit eoipſo ꝙ incipit exulare.nã exulare eſt pᷣncipiũ
ꝙ ipſe efficiat᷑ pauꝑ:vt in auẽ.vt oẽs obe.iudi.ꝓuin.S.ſed
ↄſiderãtes.⁊ in auẽ.de exhi.⁊ ĩtro.re.in pᷣn:¶ Quinto q̃
ro an marit extra hos caſus poſſit ſua ſpõte ſoluere dotẽ
vxoꝛi ↄſtãte mrimonio: Glo.dicit ꝙ ſic in caſibus qui ſũt

j.e.l.qᷓuis.⁊.l.ſe ..e.⁊ de iure do.l.mutꝰ.S.manẽte.in ali/

is nõ valet ſolutio nec liberat᷑ maritus ſoluẽdo niſi q̃tenꝰ
ipſa mulier eẽt lo cupletioꝛ facta:vt.C.ſi ↄſtãte mrimonio
dos ſoluta fuerit.l.j.⁊ ita dicit glo.in.ð.l.j. Iſta eſt nota.
glo firmat enim vnd opi.ꝛiã Ja.de are.qui dicit ꝙ mari
tus etiã ſoluẽdo extra illas cauſas ↄſtãte mr̃imonio libe/
rat᷑.Circa qð arguo pꝛo ⁊ ↄtra:vt dicit Ci.C.ſi dos ↄſtã
te mr̃imonio.l.j.finaliter tene qð hic dicit glo.ꝙ maritus
nõ liberet᷑ niſi mulier ſit locupletioꝛ:⁊ tũcliberatio ↄtingit
magis iure cõpẽſationis ⁊ exceptionis doli qᷓ; iure ſolutio
nis:vt.l.apud celſũ.S.ſiqs pupillo de doli except.⁊/p hac
parte eſt exp̃ſſũ in auẽ.de nup.S.dotes.⁊ eſt caſus.S.alla.
C.de iure do.l.fi. Nec ob.S.ad velle.l.vir vxoꝛi.S.j.q; ibi

intelligo ꝙ ſoluebat᷑ in caſu pᷣmiſſo. Pꝛedicta vera qũ vir
ſoluit mulieri vt habeat ſibi:ſecus ſi ſolueret ↄfitẽdo ſe ver

gere ad inopiã Iʒ foꝛte ↄſeſſio nõ eẽt vera qð dic: vt ..e.l.
ſi ↄſtãte in.iiij.q̃tione pᷣncipali. ¶ Altimo qro hic dicũ
ꝙ dos debet reddi ſoluto mr̃imonio:q̃ro an ſtatim? Gl.
hic in pꝛincipio dicit ꝙ olim annua bina trina die hodie
⁊ẽ.ĩnuit ergo ꝙ tam in mobilibus qᷓ; in immobilibus ha
bebat olim vir iſtã dilationẽ: ⁊ expꝛeſſe dicit.ĩ.eo.l.diuoꝛ
tio. S. interdũ.qd eſt fallum vtibi dicam. ¶ Nüc veniamꝰ

A 4

Solu. matrimo.

ad vᷣſi.nec cogit. In hoc verſi.ſũt due glo.in pᷣma ponunt᷑

lecture diuerſe.in ſcdᷣa ponunt᷑ cõtraria ⁊ queſtiones.Lõ/

tinua ſic.Dictũ eſt ſupꝛa ꝙ ſolui debet dos mulieri:ſʒ qᷓ
rit᷑ an maritus coget᷑ ꝓmittere alteri:vt ſic alteri reddat:
Et reſpõdeo vt in littera.Et legit duobus modis. NPꝛi/
mo in dote ꝓmittenda ab initio.ſ inchoato mr̃imonio:⁊
hoc ꝓpter verbũ ab initio qð eſt in littera. Et ᷣm hoc lo
quit᷑ de nuda pꝓmiſſione ſine ſideiuſſoꝛe. Scðo mõ legitur
de ꝓmiſſione facta ab initio.ſ.ſoluto mr̃imonio.Et ſʒ hoc
loqtur de ꝓmiſſione facta cũ ſideiuſſoꝛe:vt.l.ſi ↄſtante.S.
quotiẽs.j.e.¶ Ad hãc ſcdᷣam lec.nõ ĩducit ↄtinuatio lit
tere vt ꝓſeq̃tur hic eãdẽ materiã qð in pᷣn.l.ſo.ma. Itẽ q
libet iſtarũ lec.ſubdiuidit in duas.nã ſm pᷣmã põt intelligi
qñ ipſa mulier dat dotẽ ⁊ iſta vera. Itẽ qñ extraneus dat
pꝛo muliere:⁊ iſta eſt falſa.nam tũc maritus cogit᷑ ꝓmitte
re extraneo:vt.l.j.S.accedit.C. de rei vx.acſ.niſi ſuſtine/
res iſtam ponẽdo ꝙ extranei ꝓmiſſio pᷣceſſerat ſimpłi po
ſtea quãdo dabat dotẽ volebat ſtipulari ſibi:tũc enim nõ
coguũ maritus qꝛ ius q̃ſitum erat mulieri:vt.C.de pac.cõ/
uen.l. ex moꝛte in fi.⁊ nõ.in pᷣalle.S.accedit.vt.j.dicã. Itẽ
ſcða lec.põt intelligi quãdo mulier ab initio dedit dotẽ ⁊
hec bona. Itẽ quãdo extraneus dedit pꝛo ea tũcextra/
neo nõ pᷣſtabit talis cautio.ratio qꝛ actio ei cõpetẽs eſt ſtri

cti iuris:⁊ ſic ei nõ cauet᷑:vt.l.dedi.in pᷣn.de cõdi.ob cau.

ita dicit glo.nõ. ¶ Ex qua glo.nõ pᷣmo ꝙ actio de dote
cõpetẽs extraneo ad repetẽduʒ dotẽ eſt ſtricti iuris.qð in
d bio eſt verũ:vt dicã ·j.e.l.de diuiſione. Scðdo nõ qꝙ;
quãdo extraneus ſtipulatus eſt dotẽ ſibireddi hbʒ locũ di/
latio.de qua in.l.j.S.exactio.C. de rei vx.act.qð patet qa
hic qᷓrit an interim debeat pᷣſtari cautio:de qua loqtur.j.
e.l.ſi cõſtante.S.quotiẽs.ſi eniʒ illã dilationẽ nõ haberet
nõ q̃reret᷑ de iſta cautione. C Tertio nõ ex iſta glo.mira
bilẽ opi.nam lʒ ſit dubiũ vtrũ.l.in oĩbus.ð.de iudi.habe/
at locũ in actione ſtricti iuris:de quo glo.ibi dubitat ⁊ ſe
nõ ſirmat:tñ firmat ſe.S.de pdi.ob cauſã.l.ſi pecuniã.S.
ſiqs dederit.⁊.l.in poſſeſſione.j.ex q.cau.in poſ ea.⁊ vi/
det᷑ tex.in.l.ſi creditoꝛesij..de pᷣui.credi.⁊.C. de pci.impe.
of.l.vniuerſa.tñ illa glo.⁊ hic tex.determinat oĩa iſta iu/
ra vt ita demũ debitoꝛ cogat᷑ in actionibſtricti iuris ſi nõ
eſt ei laboꝛioſũ inuenire fideiuſſoꝛes:in actionibus auteʒ
boneſidei illa diſtinctio ſit laboꝛioſũ vel ne nõ attẽdit᷑ qʒ
multũ nota:tñ pᷣma lec.multũ applaudet littere. ¶ Iſtis
lec.ſic applicatis ⁊ extricatis pᷣmo op.ꝙ ab initio ꝗs non
cogit ꝓmittere:vt.C. de ach.⁊ obli.l.ſicut. So.glo.dicunt
qdã ꝙ hic eſt ſpale.vel dic ꝙ occaſione dotis pᷣambule in
cidit in hac neceſſitatẽ.⁊ hãc tenet Di.per.l.ſiqs ſernuʒ.
8. de aci.emp. ¶Et aduerte ad iſtã ſolutionẽ qꝛ ſᷣm hoc
opoꝛtet te ponere ꝙ hic pſceſſit ↄuẽtio de dote vel etiã tra
ditio nulla facta ꝓmiſſione mulieri de dote reddenda: ⁊
hoc eſt verũ. C Nota ergo ꝙ marit cogit᷑ mulieri ꝓmit
tere nõ aũt alteri ſi ſibi noceret vt hic.ſʒ ſi poneres ꝙ nul/
la conuẽtio de dote pᷣceſſiſſet mulier nõ cogeret᷑ ſe dotare
nec ipſe vir ꝓmittere:vt in auẽ.de nup.S.ſic itaq;.vſi ſiqs
enim.⁊ in auẽ.qui.mo.na.effi.legiti.S.⁊ qm.⁊ hoc modo
põt ſuſtineri pma lec.etiã extraneo dotãte qꝛ p̃ceſſit ꝓmiſ
ſio ſimplex.⁊ ſic videt mulieri donatũ:vt.l.poſt moꝛteʒ.C.
de pac.ↄuen. C Scdðo op.glo.ꝙ nõ cogit alij ꝓmittere
vt. C. de noua. l. j.dicit glo. So. vt ibi.ſʒ certe magis ob/
ſtat.l.nec creditoꝛes.e.ti.glo.ibi dicit ꝙ hic eſt ſpãle. Pe/
trus dicit ꝙ illa glo.dicit verũ de rigoꝛe:ſʒ ſiintuemur ve/
ritatẽ ⁊ eqtatem etiã in quolibet alio idẽ ꝙ cogat᷑ alterip
mittere ſi ei nil nocet:vt in.l.in creditoꝛe.s.de euic.ſʒ cer/⸗
te ſatis videĩ ei nocere ex eo ꝙ ſit ↄtra volũtatẽ ſuã:vt..
de vſu ⁊ ha.l.ſi.inſti de acti S.pᷣterea.teneas ergo ꝙ hoc
eſt ſpãle in dote. Ad hui aũt declarationem ſic diſtin
gue. ñ aligs petit a me qð ſibi ꝓdeſt ⁊ mihi non nocet.
Aut pcedit ↄtractus de cuius natura eſt vt ſaciã ⁊ cogoꝛ:

vt dicta.l. in creditoꝛe.Aut nõ p̃cedit:⁊ tunc aut ille petit
ꝙ faciã qꝛ ex hoc aliqd lucrat᷑ vel aliqd cõmodi ſentit:aut
vt dãnum euitet. C Pꝛimo caſu nõ poſſũ cogi:vt pᷣalla.
l. nec creditoꝛes.⁊ de vſu ⁊ ha.l.ſi.⁊ inſti.de aciS.pᷣterea.
Fallit j.ad trebe.l.qꝛ poterat fauoꝛe vltimo voluntatis.
Itẽ fallit fauoꝛe religionis:vt.l.ſiqs ſepulchꝛũ.S.de reli/

gio. Item fallit fſauoꝛe dotis vt hic. Scðdo caſu aut il/

le petit a me vt poſſit refoꝛmari qð ante erat ⁊ cogoꝛ:vt.l.
cyrographis cũ glo.ſua de admi.tu.⁊ in.l.ij.S.iteʒ varus
de aq̃ plu.ar. Aut vult ꝙ aliqd de nouo faciã ⁊ nõ cogoꝛ
vtputa vult ꝙ vẽdam ſibi viã ad füdum cum aliunde ire
nõ poſſet:vt patet.S.de ſer.vꝛ.pꝛe.l.binas. Fallit fauoꝛe
religionis:vt.l.ſiqs ſepulchꝛũ.S.de reli.Et pᷣdicta ſũt ar.
ad q.an vaſallus ad petitionẽ dñi cogat᷑ fidelitatẽ ꝓmit/
tere alteri:de quo h̊ per Ja.de are.ꝗdã vt Ci.habẽt in.l.

j. C. de noua.dic vt ibi. C Tertio op.ꝙ hec cautio videĩ᷑

ſupuacua cuʒ habeat mulier act.ex ſtipulatu per ti. Cde
rei vx.aci.So.dicit glo.ꝙ ĩmo eſt vtilis qꝛ habebit inſtr̃ʒ
⁊ habebit ꝓbationes:ideo petit᷑ vt caueat.⁊ vide glo.illaʒx
ibi:ſ ad qd cauet᷑. ⁊ qcqd dicat illa glo.nõ hʒ mulier taci
tã actionẽ ex ſtipulatu ſm iſta tꝑa:vt nõ glo.C.de do. p⸗
mil.l.ad exactionẽ.hodie ſic vt.j.dicã.Et ſacit hec gl.ad
q.an poſſẽ cõpellere debitoꝛẽ meũ ad faciẽdũ mihi inſtrʒ:
Dixi in.l.ſi pupillus de noua.⁊ ibi per glo.⁊.l.cyrogra/
phis.j.de adm.tu.⁊ cu.⁊ facit.lſicut data.C. de li.ca ⁊.l.
płres apo.C. de ſide iſtru.⁊ in Spe.deiſtru.edi.S.poſtq;
in v.qd ſi ſolui.⁊ per glo.ex de teſti.c.ſigniſicanit de quo
plene dixi in.l.ſi finita.S.elegãter de dã.inſec.qð tñ gl.di
xit ꝙ ſᷣm iſta tpa haberet actionẽ ex ſtipulatu nõ eſt verũ
vt ſtatim dicã. ¶ Venio ad queſtionẽ ⁊ q̃ro pꝛo declara
tione littere quõ põt maritus ſuſpicari ſe habere incõmo/
dum: Glo.dat q̃tuoꝛ rñũſiones. Pꝛima cꝛ ſoꝛte ille ꝗ vnlt
ꝙ maritus ꝓmittat eſt riroſus homo. Scðo ſi eſt potẽti⸗
oꝛ qð nota.⁊ iſte due pᷣme ſũt multũ nõ.Tertiũ incõmodũ
eſt dicit glo.ſi mulier ſtipulãti donat in caſu ſoluti mrimo/
nij qꝛ mulier ageret inquãtũ facere põt:vti.e.l.maritum.
⁊.l.nẽſẽnius.j.de re iudi.ſʒ extraneus inſolidũ. Iſtud nõ
videt᷑ verũ qꝛ actio ex ſtipulatu fm antiq̃ tẽpoꝛa habʒ era
ctionẽ inſolidũ etiã ſi mulier ſtipularet᷑. Cde rei vxo.ac.S.
cum aũt.vñ in hocnõ videt᷑ diuerſitas ſiue mulieri ſiue ex/
traneo ꝓmittat᷑ glo.iſta vt dixi in pᷣcedẽti dꝛio ibi dũ dicit
ad qd cauet᷑.videt᷑ tenere ꝙ fʒ iſta tꝑa mulier hʒ actioneʒ
tacitã ex ſtipulatu. Idẽ in.l.ſi filioq.e.dico q; hoc non eſt
verũ qꝛ ?m iſta tꝑa mulier nõ habebat actionẽ tacitã ex ſti
pulatu:vt nõ. in gl.in.l.ad exactionẽ.C de do.ꝓmilſ.dico
ergo ꝙ actio de qua ſit mẽtio in.S.cũ aũt.erat q̃dã actio
ex ſtipulatu que ſuit añ antiq̃ tpa digeſtoꝝ in antiqᷓ iuris
pꝛudẽtia nõ poſt:cũ nõ habeam alibi mẽtionẽ q; ibi: als
ſeq̃ret ꝙ tot iſte titulus eẽt deſtructꝰ. Ja. de ra.ponit in pᷣ
alle. S. cũ aũt.⁊ ſic tcneo ꝙ Fm iſta tpa vir tenet ipſi mulieri
in actione de dote inq;tũ facere põt:vt.l.ij.de ↄſti.pe.⁊.l.
rei iudi.j.e.lʒ alia actione agat᷑ q; actiõe de dote ex ſtipu⸗
latu vel alia:vt nõ.j.e.l.maritũ. Sʒ pone ꝙ extraneꝰſtipu
lat dotẽ ſibi reddi an aget inſolidũ ↄtra maritũ:Hic glo.
videt᷑ ꝙ ſic.tu dic inſpiciendũ q̃liter ba ſtipulationis fue/

rũt 9 cepta:vt nõ.in.l.ſi poꝛ.j.e. ¶ Mota tñ ſm iſtaʒ glo.

ꝙ actio cõpetens extraneo pꝛo dote competit inſolidum.
¶Szʒ pↄtra hoc op.q;ꝛ ſᷣin hoc expectat marit ꝙ ipſe effi
ciat pauꝑ:⁊ ꝓpter hoc denegat extraneo /ꝓmittere qð nõ
debet ſieri:qꝛ caſũ ⁊ aduerſam foꝛtunã expectare non de
bet:vt.l.inter ſtipulãtem.S.ſacram.j.de ver.obli.So.di/⸗
cit glo.ꝙ vir nõ erat ſoluẽdo.velexpectabat᷑ effici in bꝛeni
nõ ſoluẽdo:qꝛ res eius erãt in loco periculoſo qð declaro
vtpnta ſi res erãt ĩ mõtibus:⁊ ſic ꝓpter aquã deluebant᷑:
vel ſi res erãt iuxta flumẽ. Ad pᷣdicta ſacit.l.veruʒz.S.ſiqs
locupleti.s.de mino.Et nota iſta exẽpla q; faciũt ad li
mitãdũ.l.ſciẽdũ quiſa.da.co. NPonit enim glo.exẽplũ de
iuſto timoꝛe

—

iuſto timoꝛe quãdo ſubiacebat vſuris vel erat implicitus
ercantijs periculoſis in mari vel ꝑ terrã. Yſta omnia iu
ſtam ingerũt metuʒ ne efficiatur nõ ſoluẽdo. ¶ Dat glo.
alið exemplũ qñ vir nõ vult alij ꝓmittere quia retinet incõ
modum ex eo q; mulier poſtea nõ poſſet de dote teſtari ⁊
ſibi relinquere:lſed hoc videtur falſum:quia vir poſſet ſem
per recuſare pꝛomittere alteri quod eſt cõtra mentẽ huiꝰ.
l. Pꝛeterea iſtud non continet incõmodum ſſ timet amit⸗/
tere lucrũ:⁊ nõ eſt par cadẽq; ratio:vt.l.ſ.in fi.C. de co⸗
dicillis ¶ Quero ergo quo iure petaĩ caueri:Glo.diẽ ꝙ
ſi dos non eſt data per retentionẽ.vel ſi ẽ data per officiũ
iudicis quod placet per iſtum tex. qui dicit cogitur quod
iudicis officiũ impoꝛtat vt dixi de cõdi.ex lege.l.j.⁊ de ali/
men. le.l.iiij.⁊ nõ.in.l.ſicut data.C. de li:cauſa.⁊.l.plures
de ſide inſtru. C Extra glo.quero qualiter foꝛmabitur/p
miſſio ſienda per virum de dote reſtituenda: Dic de iure
cõmuni taliter ꝙ vir non teneatur ad aliud niſi ad quod
teneretur ſtipulatione non facta:vt.l.ſiquis ſic ſtipuletur.
I.eo.ti.⁊.l.cum querebat.j.de ver.ſig.als ſi aliquid nouuzʒ
pꝛomitteret᷑ pateret᷑ ncõmoduʒ cõtra.l.iſtã. Item dʒ caue
re de dolo ⁊ lata culpa ⁊ leui:vt.j.eo.l.ſi filio.S.j. Sʒ cum
hodie in quibuſdaʒ locis fiant inſtrumẽta dotis reddende
cum his verbis: videlicet ꝙ maritus ſub hac cõditione ꝓ
mittit reddere ⁊ reſtituere doteʒ ſi matrimoniũ ſolutũ fue
rit moꝛte mulieris ſine liberis vł cũ liberis decedentibus
in pupulari etate an ꝓmittetur cuʒ illis verbis: Certe nõ
niſi cõſuetudo fuerit:vt.l.quod ſi nolit. S. quia aſſidua..
de edi.edic.⁊.l.ſi tertius.S.j.S.de aqua.plu.ar.¶ Sʒ qd
ſi eſſet cõſuetudo que baberet aliam conſuetudinem cõtra
riã: tũc redimus ad ius cõmune: vt.l.nemo.S.tẽpoꝛales.
j.de regu.iuris. ¶Ex quo nota ꝙ ſi in ciuitate cõſiciuni᷑
inſtrumẽta diuerſimode pꝛopter tales ↄiecturas ⁊ diuer/
ſitates redimus ad ius cõe:vt dicta.l.nemo.S.tẽpoꝛales.
j.de regu.iuris. ¶ Quero qd ſi vir petit ſibi caueri a mu
liere de euicꝑ. an teneat mulier ſibi cauere?: Sic vt tex.⁊ gl.
in.l.non ſo lũ.s.de iure dot.¶ Eltimo hec.l.inducit ad
queſtionẽ:an quis cogatur cauere inimico ſuo de nõ offẽ
dendo: Guil.ponit in.l.illicitas.S.j.S.de offi.pꝛe.
Iſta ẽ ſcda pars pᷣnci/

uod ſi in patris.palis hub.l. ⁊ vſq; ad.S.

voluntatẽ tractat vnam mãm. ⁊ hoc dicit. Actio de dote
pꝓfecticia eſt cõmunis patris ⁊ ſilie:nec alter in alterius pᷣ
iudiciũ petere vel delegare poteſt.hoc dicit. pᷣmo ponit di
ctũ ĩ genere.ſcdᷣo ĩfert aliquas illationes.tertio ponit qd
ſi fuerit factum.ſcða ibi deniq;.tertia ibi ceterũ. ¶ Op.
ꝗcquid acquirit filius acquirit patri etiaʒ hodie in ꝓſecti⸗
cijs:vt.l.cuʒ opoꝛtet poſt pꝛin.C. de boñ.que libe.Solu.
ſpeciale ẽ hic in dote ꝙſilia hoc iure nõ querit pꝛi.¶ Se
cũdo op.dicit h̊ ꝙ dos eſt cõis. Cõtra immo eſt mariti:vt
l.doꝶ C. de rei ven. So. hic dos ideſt dotis actio C Ter
tio op.de.l.ſi vt ꝓponis.C. de nup. Glo.dicit ꝙ ibi fallit
qꝛ ſilia nupſit cõtra volũtatẽ patris.⁊ ratio qꝛ filia nõ po
teſt ſe nubere cõtra voluntatẽ patris quod de iure canoni
co eſt hodie conꝛectum:vt..de ſta.ho.l.paulus.⁊ inſti.de
nup·S.j.⁊ ibi nota.⁊ ſic cũ ceſſat ratio ceſſet ⁊ lex. Op.
vltimo.j.eo.l.quot.Sol.ibi pꝛ ſuit incõtinenti ſtipulatus
ſibi reddi:hic nõ. ¶ Quero h̊ loqit in dote ꝓſecticia qd
in aduenticia? Rñdeo põt ſilia in ea agere ſine cõſenſu pa
tris:vt in auẽ.quod locũ.C. de colł.ſʒ gl.⁊ bene. C Que
ro h̊ loquit in ſi ia in ptãte qd ſi eſt emãcipata: Guar.di/
xit idem.alij dicunt quod Guar.de iure antiquo.ſʒ hodie
dicũt coꝛigi ꝑ.S.extraneũ.C. de rei vxo.ac.ſed veritas eſt
qʒ dicit No.in ſi. ꝙ ſi filia eſſet emãcipata tota actio rema
net ſua. Ratio qꝛ ꝑ emancipationẽ actio que eſt cõis cum
patre ſolidatur ĩ filiã:vt in. S. videamus de rei vx.acp. mul
to magis efficitur ppꝛia ſilie a pᷣncipio:vt ar.l.acceptam.
l.ſi per te. C. de vſur.⁊ hoc tenet DOi.hic ⁊ idẽ Cii.l.auia⸗

Solu. matrimo. ..

C.de iure do Hõ ob.l. pfecticia..de iure do q; fateoꝛ q;
ẽ ꝓſecticia vt ibi:nõ tñ eſt cõmunis pꝛis ⁊ ſfilie: ſʒ ſolius ſi/
lie. Itẽ non ob.l.ſilie .e.qꝛ rñdeo ꝙ ibi pꝛ fuit ſtipulatus.
Nõ ob..l.ſi ab hoſtibj.e.q; ibi ſilia erat in ptãte iuris ſict.
¶QAuero q̃ fuit ratio q̃ mouit legiſlatoꝛẽ ad inducendaʒ
iſtaʒ cõioneʒ: Gl.ponit vnã ex parte pꝛis.ſ.ne ſi filia habe
ret actionẽ integrã ⁊ eã peteret ⁊ ꝑderet dotẽ pater coga
tur iterũ eaʒ dotare.alia rõ eſt ex parte ſilie ne pꝛ accipiẽs
dotem eam conſumeret? filia remaneret indotata:vt.l.ſi
cũ dotem. S.eo autẽ tempoꝛe .eo.¶ Venio ad verſi.Ce/
terũ ſi pater. Nota h ꝙ factum patris non nocet ſilie
poſtqʒ fuerit emancipata: ⁊ ſic videtur ꝙ interim noceat.
DOpꝗeo.l.ſi pater.⁊.l.ſi cuʒ dotem S.ſi pater. So.gl.
intellige hãc ſm illas.ſ.ꝙ non noceat ſilie niſi pat᷑ poſtea ſi
bi tantũdem dederit vel reliquerit. ¶ Quero vtrum pa/
ter interim poſſit agere: Gl.que eſt hic dicit ꝙ non:qꝛ nõ
poteſt venire ↄtra factuʒ ſuũ.⁊ vide eam que incipit moꝛte
vel emãcipatione ⁊c̃.Et dicit verũ glo.ſi pꝛ vult qgere/p iu
re ſuo ⁊ ꝓ actione ſibi cõpetenti:ſ ſi vellet agere tanq; le/
gitimus adminiſtratoꝛ ſilie poſſet:vt nõ.in glo.l.cũ dos.
ʒ.de pac.dota.⁊ h.S.a cõtrario ſenſu. Et ꝑ ↄſequẽs poſ/
ſit etiã filia agere pꝛe nolẽte ꝓ quo facit·j.ꝓximo rũſo ⁊ qð
ibi dicã ꝓpcedendo vlterius. Sʒ quero vtrũ patre viuo
⁊ durãte patria ptãte poſſit ſilia agẽ ſine patris volũtate
⁊ eo inuito? Olo.dicit ꝙ ſic ſi pꝛ eſt inops als nõ.Et ad hq̊
adducit.l.fi.S.de eo ꝑ quẽ fac.e.q; ſicut inopia eximẽtis re
ſcindit liberationeʒ exempti ita ĩopia patris reſcindit ſpeʒ
liberationis quaʒ habebat vir. ꝓ hoc facit.l.plane.S.j.de
le.j.x.l.pater in fi.j.de do.pᷣle. Inducit etiam glo.l.impe
ratoꝛ.j.ad trebel.nam ſicut ibiſuſpicio de patre ſacit trã/
ſire ſideicõmiſſuʒ in ſilinʒ:ita hic ſuſpicio patris ꝓpter pau
pertatẽ facit trãſire acti.de dote in ſiliã fm Di. ꝓ hoc.j.
eo.l.ſi cum doteʒ S.eo autẽ tempoꝛe.nota hãc gl.C Foꝛ
mo tibi vnã alia.q. pone ꝙ vxoꝛ alicuius deceſſit remanẽ
tibus ſilijs heredibus dos remanſit apud patrem qui dil/
ſipat omnia bona:ſilij volunt agere contra patreʒ vt dos
nõ cõſumetur:an poſſunt:Et videtur ꝙ nõ:vt de bo.ma.
l.j.c in aucten.de nup.S.eſt quoq;.dico ꝙ ſilij poſſũt age/
re ſicut ipſa mater poſſet.pᷣmo per iſtam glo.que equipa⸗

rat paupertatẽ patris emancipationi ſerui.pꝛo hoc vide/

tur caſus de ſen.paſ.l.fi.⁊.S.vt lega.no. ca.l.ſi.in pꝛin.ibi
glo.tangit.iſtã.q.poſui in.l.ſi cõſtante in pᷣn.jĩ eo. C Ae/
nio ad verſi. Iteʒ ſi voluntate. Nota ꝙ factum filij nõ
nocet patri. Secundo nota ꝙ factum filie tẽpoꝛe pꝛie
poteſtatis nocet ſibi facte ſui iuris:vt.l.⁊ heredi.S.pe.de
pac.⁊ vide qð ibi nota. Nã dʒ intelligi hic ꝙ illa remiſſio
ſiat ante matrimoniũ vel eo ſoluto als eo conſtãte nõ va⸗/
leat ꝓhibente viro ꝑ ti.de donatio.inter vi.⁊ vxo. Op.
ꝙ ꝓmiſſio ſiue voluntas ſoliꝰ filie piudicet patri:vt.l.ſi reʒ.
S.ſi duoꝗ de noua.⁊.l.ſi duo.s.de arbi. ¶ Huius cõtra/⸗
rij timoꝛe glo.dicit ꝙ pater ⁊ filia in actione de dote non
ſüt ſocij ſicut duo rei credẽdi.⁊ ſic nõ obſtant cõtraria:qð
ꝓbat glo.in.l.ꝗq hominẽ. S.ſi gener.j.de ſolu.qð apparet.
quia vnus ſocioꝛũ agit ſuo nomine tm̃:hic vero agit nomi
ne ſuo ⁊ alterius ꝓbat etiaʒ Di.q nõ ſunt ſocij. nam hic
ſperatur cõſolidatio in pſonaʒ vn us per moꝛtẽ alterius:
vt hic ⁊. C. de rei vx.ac S.dideamus. ideo nõ ẽ idẽ quod in
duobus ſocijs reis credendi.qð patet:qꝛ duo rei tranſmit
tũt ad heredẽ:vt.j. ad.l.ſal.l.in lege falci.S.boc obſeruan⸗
dum. 2.l.j.de noua.⁊ de duo reis.l.ſi reus.⁊ vide glo.que ĩ
cipit.l.ſilia. ¶Elterius hic dici ꝙ pater poteſt agere ad
iũcta ꝑſona filie Op.de.l.cum dos.S.ſi vo de pac.do.
Lontrariũ ẽ ſoꝛte. Gl.ſol.q põt agere vt hic: ſʒ exceptiõe
repellit᷑ vt ibi ſ hoc nihil eẽt in effectu.vel ibi in pacto hic
in delegatione hãc repꝛehẽdit Bi. q; maioꝛis auctoꝛitai
ẽ delegatio q; pactũ: vt.l.ſi reʒ.S.ſi duo.j.de donatio.⁊.l.

ſi vn.iĩ pn.s.de pac:ſolue g alio mõ vt ibi dicit gl. ⁊ illã tʒ

Solu. matrimo.

Pi ſed mihi videt ꝙ ſit cõtra tex. ibi ʒ als ſim ſolit illam

firmare.Quid dicemus:dic ergo ſi vis intelligere ſufficiẽ/
ter opʒ te intelligere hoc dictũ ꝙ pꝛ agit vt adiũcta ꝑſona
filie vel nõ adiuncta.⁊ glo.dicit nomie ſuo vel ſilie:⁊ qñ ſo
lus.ſ.noĩe ſuo declarem hoc.Qñq; pater ſolus põt agere
nõ adiuncta ꝑſona:vt ſi filia nullã hʒ cauſam cõtradicẽdi:
vt .e.l.ſi cũ dotẽ.S.j.Itẽ quãdoq; põt agere ſilia patre ꝑp/⸗
mittẽte:vel ſi dos eẽt magna patre nõ ꝑmittente: vt.C. de
colla.auctẽ.qð locũ.⁊ eo exiſtente inope:vt dixi..ꝓxi.Et
exhoc ꝗda ſequunt᷑ ambe ꝑſone pñt agere gqlibet pᷣnci/
paliter ſicut ꝗqlibet duoꝛũ reoꝛũ credendi:vt.l.iij.in ſi.j.de
duo.reis. Itẽ qũq; põt agẽ pat᷑ adiũcta ꝑſona ſilie: ⁊ hoc
duob modis. Pꝛimo vt agat noie ſuo ⁊ noie ſilie hoc eſt
ad vtilitatẽ tã ipſius patris qᷓ; ſilie:qꝛ iſta vba noĩe ſuo ⁊ ſi
lie tãtũ impoꝛtãt q;tum ſi pater ageret ꝓ medietate ꝓ ſe ⁊
pꝓp medietate ꝓ filia Et iſto pᷣmo mõ nõ poſſet agere pater
ĩ caſu iſto cũ ſilia ſibi piudicauerit. ⁊ſi ageret iſto modo re
pelleret᷑ ex ꝑſona ſilie:⁊ ſic loquit.l.cõtraria. Scoo mõ po
teſt agere pa er adiuncta pſona ſilie.i.de volũtate ⁊ ꝑmil⸗
ſione ſilie nõ tñ ad eius vtilitatẽ. ⁊ hoc mõ põt agere etiaʒ
in caſu iſto vt hic:⁊ ꝓbat᷑ expᷣſſe in.l.ſiliuſfa.S.ſʒ ⁊ filia.s.de
pꝓcu.⁊ ita vꝛ ſentire h̊ Ja.de are.Et ſᷣm hoc q̃dã glo.par
ua ſuꝑ verbo adiũcta. que dicit ideſt noĩe ſuo ⁊ filie:nõ bñ
dicit:ſʒ dʒ intelligi adiũcta ꝑſona ſilie.i filia cõſentiẽte ꝑ di
ctũ.S.ſʒ ⁊ filia.⁊ tta intelligit gl.magna hiccirca pᷣn.⁊ in ſi.
vt.j.dicã in ꝓximo Sꝛio.C Pꝛocedo vlteri ⁊ op.dixi ꝙ
filia nõ põt agere ꝑ ſe ergo neq; poterit ꝑ aliũ:vt.l.neq; ꝑ
Fuũ.C. de here.ĩſti. Hꝛeuit᷑ gl.bene dicit ꝙ nõ agit ꝑ ſe ne/
qʒ ꝑ aliũ:ſʒ alij permittit ꝙ agat.⁊ vide glo.q eſt ĩ ſine ibi.
Ex hoc hẽs qliter debeat pꝛacticari ꝙ pat᷑ agat adiuncta
pſona filie vel nõ adiũcta. Quãdo & ꝗs põt alij ꝑmittere
qð ipᷣe facere nõ põt:Tex.ſol.in.l.ſi funduʒ.S.j.S.de pig.
¶ Sz cõtra pᷣdicta op.idẽ eſt aliqd facere volũtate alter
⁊ mãdato alteri:vt.l.poſt dotẽ.ᷣm intellectũ Ni.j.e.vñ ſi
pat᷑ agat volũtate filie dʒ repelli:qꝛ videi agere vt ei ꝓcu⸗
ratoꝛ. Solua in.l. cõtraria. C Quero vtrũ actio q̃ cõpe/
tit filie?⁊ patri ſit vna vel plures: Et dic vt h̊ per gl.q̃ plene
hoc diſputat. Jo.tenet ꝙ ſit vna ſola quã pat᷑ intẽtat quã

doq; ſolus qñq; ſola filia quandoq; ſilia ⁊ pat᷑ vt dictũ eſt.
¶Szʒ g̊ h̊ lacit iſta littera qᷓ dicit eã actionẽ ⁊c.qꝛ copula
tiua incluſa in dicta negatiua nec:oſtẽdit diuerſitatẽ actio

nũ:⁊ ſic ſũt plures.Bi. dicit ꝙ ſignincat pluralitateʒ circa
modũ agẽdi nõ circa ſubſtãtiaʒ actionis. C Scdo cõtra
hoc fac:qꝛ ex eadẽ iniuria facta ſilie naſcuni plures actio
nes:vt.l.pat᷑j.de iniur. Gl.dicit alið in actiõe iniuriarum.
Di dicit ideo alið:q; ex pluralitate ꝑſonarũ inducit᷑ plu/
ralitas iniuriarũ t ↄſequẽter pluralitas actionũ: vt.l.j. S.
i.de iniur.⁊.l.eũ q/S. pe.eo.ti.ſʒ hic ꝓpter pluralitatẽ ꝑp/
ſonarũ nõ inducit plalitas dotiũ: ⁊ iõ nec plalitas actio/
nũ. ¶ Lertio ↄ Jo.fac̃.nã ſicut ĩ duobꝰ reis ſũt due actio
nes:vt.l.reꝰ.j.de duo.reis.eadẽ rõne ⁊ h. Rñdet Di. ibi
eſt plalitas obligationũ merito ſeqꝗt᷑ plalitas actionũ:ſʒ h
vna tm̃ ẽ oblo:vt.l.ꝗ hoĩem.S.ſi gener.j.de ſol. Quar
to hoc inducit᷑:.qꝛ qũ pater agit cauet de rato:vt.Xje.l.in
fi. ⁊.l.nõ ſolũ.S.ſi de dote.s.de ꝓcu.ſ̊ ſi agit nomĩe ꝓpꝛio
nõ caueret. Rñdeo qñ ꝗs agit noĩe ꝓpꝛio ⁊ alteri cõſẽſus
nõ requirit:⁊ tũc nõ debet cauere de rato:ſʒ h reqꝗritur al/
terius cõſenſus:vt.j.ꝓximo.S.Qualis aũt h̊ cõio dicatur
inter patrẽ ⁊ filiã:dicã.j.l.ꝓxima.

A s ,D& Filia ſane mẽtis dẽz velle ſi pñs ſit ꝛ
¶ Moluntatẽ. nõ odicit. Idẽ ſi eſt furioſa ſecus ſi

eſt abſens. h. d. ⁊ hʒ tres partes vt pʒ ex lr̃a. Iſte v.facit ad
q.ſactũ eſt diuoꝛtiũ culpa ſilie an pᷣiudicet patri: Glo.mo
uet in.l.ↄſenſu.C. de repu.⁊ in.l.ſi dotẽ.C. de iure do.⁊ ibi
Li.tenet idẽ q Di.hicꝙ patri nõ piudicat:ſʒ piudicat ſi
bi filie patre moꝛtuo ꝑ hũc.S.⁊ in auẽ de nup.S.hoc quo/
q; polita.C. de diuoꝛ.aucten.ſi ſilij. Scðo ſacit ſilia cõſen

tit marito alienantibona ſm foꝛmã.l.iubemꝰ. ⁊.l.etiã.C.
ad vellei.an pᷣiudicet patri:Certe nõ:ſed pᷣiudicat ſibi ſilie
patre moꝛtuo:vt h̊ fim Di. facit.l.⁊ heredi.S.pe.s.de pac.
⁊T hoc tenet Spe.in ti.de dona. inter vi.⁊ vxo.v.ꝙ ſi ſilia.
¶Op. q tacet nõ v cõſentire:vt.l.qui vas.S.vetare:j.de
fur.gl.ſol.remittẽdo ad nõ.in.l.ſiliuſſa.S.ĩuib.sS.de/pcura.
Ci.in.l.inuitꝰ.C. de ꝓcura.Di.in.c.is q tacet de re.iur.li.
vj. Ego examiĩoꝗ.eo.l.q̃ doſj.¶ Op.j.eo.l.ticia.So.vt i
glo. C Op. ad ſcðʒ dictũ de.l.ꝗ ad certũ.s.locati.Solu.
furioſus nõ vẽ cõſentire qñ reqritur ↄſenſus verus tacitus
vel expᷣſſus:vt.l.ꝛia.ſed h̊ nullus ↄſenſus reqrit:ſjʒ nõ cõ/
tradicere ꝓ volũtate hẽtur.ſacit ad hoc qð nõ.in.l.in ne

gocijs.de reg.iurl. ¶ Op.ad tertiũ dictũ.nã furioſus egq

parat abſenti:vt.l.ij.S.furioſus.s.de ꝓcura ⁊.j.de iure co
di.l.ij S. furioſus.& ideʒ dʒ eẽ in abſente qð.s.dixi in furio
ſo. Glo. inuoluit ſe. Di.dicit optime qñoʒ ſufficit abſentia
nec reqrit᷑ ↄſenſus abſẽtis ⁊ tũc furioſus habeĩ ꝓ abſente:
vt. l. ſ ⁊ ſi vnꝰ.S.nlio.j.de iniu.quãdoq; reqrũ̃ ↄſenſus ab
ſentis ⁊ tũc ſurioſus non hẽtur ꝓ abſente:vt.l.ij.S.fi.S.de
ꝓcura. qñq; reqrũ p̃ſentia ⁊ ↄſenſus expᷣſſus ⁊ tũc habet᷑

4 abſente:vt.l.ij. S.furioſus/j.de iure codicil.quãdoq; re

uirit ↄſenſus nec curat᷑ vtrũ ſit pñs vel abſens: ⁊ tũc aut
ſane mẽtis cõtradicere põt ⁊ tũc habet᷑ loco diſſentiẽtis:vt
l.ꝗ ad certum.S. loca. aut nõ poſſet cõtradicere ⁊ hẽtur ꝓ
cõſentiente vt h.verũtamẽ iſtud nõ eſt ppꝛie cõſentire: ſed
magis nõ diſſentire:vt..dixi. Venio ad glo.⁊ op.di/
cit h ꝙ pat᷑ tenet᷑ ſatiſdare ꝓ filia.Cõtra.S.de ꝓcu.l.nõ ſo
li. S.ſi pat. Sol.dicit glo.ibi pat᷑ agebat actione iniuriarũ
q̃ erat ſua ꝓpꝛia hic agebat actiõe de dote q̃ eſt cõis ⁊ vna
tm̃:vt.s.dixi.¶ Op.ad idẽ pat᷑ eſt legitimus adminiſtra/⸗
toꝛ: vt.l.j. C.de bo.ma.ergo nõ cogit ſatiſdare:vt.l.fi.S.de

fenſionẽ. C. de admi.tu. Glo.foꝛmat iſtò dubiu.C.debo.qᷓ

li.l. cũ nõ ſolũ.S.vbi aũt.⁊.l.filiuſſa.S.qui ſa.da.co. Ni.in
c.ratũ de reg. iur.li.vj.dicit.Aut pater agit tanq; ligiti/
mus adminiſtratoꝛ ſilie ⁊ nõ cogit cauere vt in contrario.
Aut agit noĩe ſilie tanq; qlibet adminiſtratoꝛ exneꝰ⁊ co/
git᷑ cauere.Eſt ⁊ tertiũ mẽbꝛũ.Aut pꝛ agit noĩe ſuo ⁊ req
rit᷑ oſenſus ſilie ⁊ ſimilit᷑ dʒ cauere vt h:ita dicit Ci.in.d.S.
vbi aũt. ¶Querit gl.qd ſi omiſſa ſit cautio de rato:Dic
vt.j. eo.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi pat. ¶ Scðo q̃rit qd ſi filia moꝛi
tur:Dic vt in gl.¶Querit glo.quõ h̊ pꝛacticabim vt do
ceamur de filie volũtate: Rñ ſi de ſilie ſcientia nõ ↄſtat dʒ
ei denũciari:ſʒ ſi ſciret nõ eẽt opᷣdenũciatione:vt.l.herẽni
us.ð.de euic.⁊.l.j in fi.de ac.emp. ¶ Nota hac glo.⁊ le⸗/
ges quas gl.allegat q̃ vident firmare ꝙ vbi venditoꝛ ſcit li
tẽ motaʒ emptoꝛi nõ dʒ ei denũciare.idẽ tenet ĩ.l.emptoꝛ.
C de euic.⁊ ibi Ci.⁊ Di.in.c.euʒ ꝗ certus de reg.iur.li.vj.
Qõtrariũ ſemꝑ tenui. Nã qñq; denũciatio fit ad certiñcã/
dũ aliquẽ:⁊ tũc veriſicat᷑ regula ꝙ qui certus eſt certiñca/
ri nõ dʒ:ſ̊ quãdo denũciatio ſit ad aliud tũc etia ſcienti dʒ
fieri denunciatio:vt.l.denũciaſſe.in pꝛin.j.de adul. Sed
denũciatio q̃ ſit venditoꝛi nõ ſit tm vt certiſicet eũ:ſʒ ad ci/
tandũ eum ꝙ veniat ad deſendendũ:vt.l.j.C. de pericu. ⁊
cõmo.rei ven.⁊ in.l.ſi rem in fi.de euic.dixi in.d.l.denun/
ciaſſe.in pꝛin.⁊ in.l.nõ ſolum.S.fi.de ope.no.nun.⁊ ĩ ma/
teria pꝛoteſtationum.

— De dote cuius actio ẽ cõmu
( n On ſolum. nis ſolutio facta vni nõ pꝛe/
Aiudicat alteri niſi pecunia in eius cõmodo ſit con
uerſa h.d. ci. l. e. os babetis b ꝙ qui nõ poteſt pete
re nõ põt ſolutionẽ recipere. Op.j.de verb.oblig.l.eũ
qui.S.qui ſibi.⁊ de ſolu.l.ſi ſtivulatus. So.glo.qꝙ aliud in
adiecto vt ibi:qð declara vt ſtatim dicam. ¶ Op.j.de ſo
lu.l.hoc iure.vbi quis poteſt petere non tamen ſolutioneʒ
recipere.Dicit glo.Zlliud in pꝛocuratoꝛe litis. tu dic pꝛo
declaratione iſtoꝛum iurium vtrum petere ⁊ ſolutionẽ re/
cipere pꝛocedãt ex iſſdem regulis:dic aut quis non poteſt

„
——

„

petere ſine volũtate alter q alieno noĩe petit:⁊ tũc illa/p
cedũt ijſdẽ regulis vel nõ ſʒ volũtatẽ ei cui noĩe petit.nã
ſimãdat vtrũq; ſcilʒ ꝙ petat ⁊ ſolutionẽ recipiat vtrunq;
põt facẽ.ſi mãdat alterũ tm̃ illo ſolũ facere potit ⁊ nõ alið
exẽplũ ĩadiecto cui tm̃ ſolui põt:qꝛ hoc vĩ mãdatũ:vt.l.vo
ꝓcuratoꝛi.S.de ſolu.petẽ aũt nõ põt:qꝛ hoc nõ ẽ mãdatũ.
idẽ ĩ ꝓcuratoꝛe lij ꝗ põt petẽ cũ ſibi mãdatũ ſit nõ aũt ſolu
tionẽ reciꝑe:qꝛ h̊ nõ ẽ ſibi mãdatũ:vt.l.hoc iure j..de ſolu.
Qñq; qs vult petere noie ſuo ⁊ ad ſuã vtilitatẽ:tũc aut nõ
põt petere ppt᷑ deſectũ iuris qdð hʒ ⁊ nõ põt ſolutiõeʒ reci/⸗
pe.h̊ ẽ caſus hic:qꝛ illa rõ reſpicit vniſoꝛmit᷑ petitionẽ ⁊ ſo/
lutionẽ.nã ꝓpt᷑ cõionẽ q̃ ẽ inter pꝛeʒ ⁊ ſiliã nõ põt pꝛ ſolus

petere eodẽ mõ nec ſolutionẽ recipe.Qñq; qs ꝓbibet᷑ pe/

tere ꝓpter deſectũ q̃litatis ꝑſone:qꝛ nõ põt ſtare ĩ iudicio:
⁊ tũc qñqʒ talis defect ẽ ita potẽs ꝙ eodẽ mõ q ipedit pe
titiõeʒ ĩpedit ⁊ ſolutionẽ:ſicut ĩ pupillo ⁊ furioſo:⁊ ſicꝗ nõ
põt petẽ nõ põt ſolutionẽ reciꝑe: vt.l.nõ oẽs.S.ſi.ð.ſi cer.
pe.Qãq; talis defect reſpicit petitionẽ tm ꝓpt᷑ ſolẽnitatẽ
iudicioꝝ nõ ſolutionẽ. exẽplũ ĩ filiofa.⁊ ſuo ⁊ tẽ ꝗq non põt
petẽ pot᷑t ſolutioneʒ reciꝑe:vt.l.ſi vi.ĩ pᷣn.S.de pac.⁊.l.q;
Fuꝰ. S.depoſiti.Et ꝑ hoc põt detmĩari.q.vtrũ in caſibꝰĩ ꝗ
bus patri ꝑ filiũ nõ querit vſufruct᷑ poſſit ſolui ſilio: t vẽ
ꝙ nõ:qꝛ ſilius nõ põt agẽ:vt.l.cũ nõ ſolũ.S.neceſſitatẽ.C.
de bo. ꝗli. nec ſolutionẽ reciꝑe vt hic. In pꝛiuʒ dicit Di.
ꝙ fili is põt alienare t ꝓhibitio alienatiõis ſacta eſt ſoluʒ
T his ĩ ꝗbus pꝛi acqritur vſuſfruct vt.l.ſi.S.ſilius aũt.C. de
bo.q̃ li.ibi dũta xat:ſʒ reciꝑe ſolutionẽ ẽ alienatio: vtj.de
ſolu. l.q hoĩeʒ ð.ꝗ titiũ.g ⁊c. Pꝛeterea ꝓbat ex diſtinctio
ne pᷣcedẽti: qꝛ rõ que ĩpedit ſiliũ agere nõ impedit eũ ſolu/
tionẽ recipe. Op.h̊ dẽ ꝙ dos eſt cõis pꝛis ⁊ filie.Cõtra
imo eſt viri:vt.l.dote.C. de rei ven. So.vt in gl.bꝛeuiter di
cas ꝙ ↄʒ exponi hic q̃ i.ei' actio.ſile.ð.l.ꝓxima.S.qð ſi in
pꝛis. ¶ Op.de.l.ſi filia.S.de iure do. Sol.ibi iõ qꝛ filia ſe
dotauit de peculio:⁊ iõ pꝛ ꝑmittẽdo ꝙ ſe dotet de peculio
vẽ ꝑmittẽ ꝓ ſibi ſoluat᷑. Op.de.l.ſi cum doteʒ.S.jieo.
So.ibi ſolutũ fuit ſilie ex iuſtis cauſis. ¶ Quero circa iſtð
pᷣn. q̃lit᷑ actio de dote ẽ cõis patris ⁊ ſilie? Ol dicit ſic duo/
bus. hẽdibꝰ:vt.l.ea q̃. C.fami.herc.tñ pꝛ hʒ exercitiũ pari
ſue ⁊ partis ſilie. Certe ex hoc ſeqtur ꝙ nõ ẽ bona ſimlitu
do.nã vn ex hẽdib nõ põt hꝛe exercitiũ niſi ꝓ parte ſua:
vt.l.ꝓ hẽditarijs. C. de hẽ.ac. Vnde gl.rñdet alit᷑ ꝙ ẽ cõis
ſicut in duob reis:qꝛ ꝗlibet hʒ actionẽ inſolidũ: ⁊ ſ'm hoc
plus hʒ pꝛ:qꝛ hʒ exercitiũ volente filia. Sʒ cõtra hoc fac:
qꝛ etiã ſilia hʒ exercitiũ volente pꝛe:vt i auẽ.qdð locũ.C. de
colla.Sʒ rũdeo in ſilia reqrit ꝙ habeat expᷣſſũ ↄſenſũ pa
tris: in patre ſufficit ꝙ filia nõ pᷣdicat nec cauſam ↄdicẽdi
hẽat:vt.S.l.ꝓxima.S.volũtateʒ.facit.l.filiuſſa.S.ſʒ ⁊ filia.ð.
de ꝓcu. Sʒ Di.dicit ꝙ exẽplũ de duobreis nõ ẽ bonũ.nã
in duobꝰreis ſũt plures actiões ⁊ plures obligationes de

ſideiuſ.l.generalit.⁊.l.ſi reꝰ.ſj ẽ vna tm̃:vt.l.ꝓx.S.item ſi

volũtate. etiã dicit glo.in.l.ꝗ homiĩeʒ.S.ſi gener.j.de ſo.
¶ QAualis eſt g iſta cõio: Dicit Di.ꝙ cõio eſt ſicut in plu
rib hẽdibꝰeius q ſtipulat eſt indiuiduũ:vt.l.ij.ex his.j.
de ver. obli.hoc tñ eſt ̊ plus ꝙ nõ põt alter agere ſine al/
tero.rõ eſt pꝓpter ſpeʒ cõſolidationis q̃ ẽ vt altero moꝛiẽte
ↄſolidet᷑ ĩ alteꝝ.⁊ ita ĩtelligit glo.in palle.S.gener. ¶ Que
ro q̃liter ſit iſta ↄſolidatio? Certe ex p̃dictis apparet.nõ
enĩ trãſit actio de vno in aliũ:qꝛ vna ẽ tm̃ actio vt dictuʒ ẽ
ſed obſtaculũ tollii.nã pꝛe moꝛtuo tollit᷑ obſtaculũ qð ob/
ſtabat ſilie:⁊ ecõtra moꝛtua ſilia tollit᷑ obſtaculũ qð obſta/
bat patri.ita dicit glo. Quero ſi hoc ẽ veruʒ ꝙ vtriq;
cõpetit actio inſolidũ:vñ ẽ vt alter caueat de rato ꝓ alte/
