verũ de ſilijs nõ intẽtãtibus ↄtabu.vt.l.flliũ. S. oĩb.de le.
pſtã.ſʒ h ſʒ caſũ gl.ponit ꝙ ſil vtabu.itẽtauit:g& ẽ. Quid

dicem: Rũ. illa. l. aliũ S. oibꝰ. loqtur ĩ cõmodis pecunia

rijs ĩ ꝗgbipſe nil põt diſponẽ ꝑ ſevłcũ auctoꝛitate tutoꝛis
vł curatoꝛis.vñ petẽdo ↄtabu.perdit ill i q põt diſponẽ:
ſz illud ẽ teſtĩ pupillare circa qð pupills exñs ĩ pupillari
etate nil põt diſponẽ:nec tutoꝛis auctoꝛitas ad hᷣ ſe exten

G

dit.vñ tabn. petẽdo nõ poterit teſtim̃ pupillare irritari.
Vltio q̃rit glo.q̃ ẽ dꝛia int q̃relaʒ ⁊ bonoꝛũpoſſeſionẽ

gtabu. Et dic vt ĩ glo.
Tſi cõtra.tt lex reputat Iiffictlis:
Abxz tres partes.pᷣma durat vſq; ad v.ſic accreſce
re.⁊vſq; ad v.his oↄñs.qʒ vſq; ad ſi. ⁊ Fʒ ꝙ tex.habʒ tres
partes: ita glo. magna qẽ qꝗᷓ põit caſũ hbʒ tres partes ꝓ
ut ponit caſũ. Quarto ⁊ vltio glo.foꝛmat q̃ſdã qſtiões cir
ca.l. Videamglo.magnã ibi ⁊ ſic auget ⁊c. ponũ ſcdᷣa
pars. C Op.ad iſtud pᷣn. ʒ caſũ gl.habes ꝙ ſpᷣſtitut te/
net oĩbꝰ pᷣſtare legata cũ pupilla nõ teneret᷑ niſi ↄiũcſj ꝑſo
nis ⁊ nõ vltra:vt.l.ꝗ fũdũ..q ſiliũ.j.ad.l.fal.⁊.l.ſiliũ ĩ pᷣn.
de le. p̃ſtã. Iſta eni legata de gb' logtur h debent ex ꝑſõa
ĩpuberl:g nõ ĩ plus ſpᷣſtitut tenet Et iõ Ja.de are.⁊ Ol.
dicũt ꝙ gl.nõ poſuit bñ caſũ.debuit g poni ſic: ſi legata pᷣ
ſtant oĩb ſoꝛte minueret.l.falci.p quaʒ legata minuũtur.
ſ qꝛ filius nõ pᷣſtat extraneis ſʒ ſolũ parẽtibꝰ:iõ legata de
bent᷑ ĩ plus:qꝛ ſalcidia nõ detrahit cũ non pᷣſtant tot lega
ta.ar.j.de le.pſtã.l.ſiliũ.S.ñ. Et iõ habetis h̊ ĩ tex.ꝓptea:
nõ pᷣterea.vel ſi habeſj pᷣterea exponat.i.ꝓptea.lᷣm Ja.de
are. ⁊ jm hoc ĩtãtũ tenet᷑ ſubſtitut inquãtũ tenebat᷑ pupil/
lus ĩ his q̃ a pupillo ſũt relicta.Credo Ja.de are.dicẽ ve/
ritatẽ.nã legata ſiue ab initio ſiue ex poſtfacto ſiãt iutilia
minuũt ſalcidiã:vt.l.nõ ẽ dubiũ.cũ.l.ſe .ad.l.falci.Lñ te
nẽdo opi.gl.nõ iſtud pᷣn.qꝛ vi caſus illi.q. ſi teſtõꝛ reliꝗt
vxoꝛẽ ſuã dñaʒ ⁊ vſufructuariã ſʒ cõſuetudinẽ dʒ hẽe ali/
mẽta tm̃ liber iſtitujj:vt no.C.ſi ſco nup. ⁊ auc.ibi poſi/
ta.dico ꝙ ſi ſliꝰfuit iſtitut et exne ſibi pupillarit᷑ ſubſtitu⸗
tus ⁊ pupills hẽs fact deceſſerit ꝙ ſubſtitut bʒ clare vſu/
fructũ ĩtegrũ:lʒ fili alimẽta tm.creſcet enĩ legatuʒ i pſona
ſubſtituti:vt hᷣ ʒ caſũ glo.qð ĩtelligo vt plene examiaui in
l. titia cũ teſtõ. .ñi.j.de le.ij. AVenio ad ſcdaʒ parteʒ.l.
ibi ſic accreſcẽ.⁊ vide ſcdaʒ partẽ glo.ibi ſic auget᷑ ẽ. Gl.
H ponit caſũ ſaꝶ bñ. ¶C Sʒ op.ꝙ ipᷣe pupills tenei ad pᷣſtã
da legata oĩbꝰ:vt.l.ſi. S. fi.j.de le.iij. So. debeni legata a
pupillo ꝓ vncia quã hʒ ex volũtate defũcti oĩbꝰ: ꝓ vncijs
vo accreſcẽtib debent legata tm cõiũctis ꝑſonis: ⁊ ita h ⁊
ibi loꝗtur.et eodẽ mõ debebit ſpᷣſtitut legata relicta a pu
pillo.legata po relicta a ſubſtituto oĩibus debent?᷑: vt.l.ſili
um. S. oibꝰ. de le.pſtã.rõ:q; ſubſtitutus totũ hbʒ ex iudicio
deſũcti:iõ ĩ totũ oĩib debeni. ¶ Aenio ad tertiã particu/
lã q ĩcipit his ↄñs. allegaĩ ad hoc ꝙ ita operat᷑ ꝓpoſitũ ĩ
ꝓpoſito:ꝙ oppoſitũ in oppoſito.h.d. ¶ No. tex.ibi vt
quẽadmodũ. vide glo.ibi ⁊ ecõuerſo ⁊c. qẽ tertia pars gl.
Quarta pars ĩcipit ibi exhẽdato ⁊ccẽ. Op.õ ſcdam lec.
gl. Hdẽ ꝙ nõ debent legata niſi cõiũci ꝑſonis.Cõtra.ĩmo
oĩbꝰ⁊ ꝓ ſemiſſe qꝛ totũ ſemiſſeʒ hʒ ex iudicio defũcti:g ⁊c.
T dixi.S.de iſtituto.iõ qdã repᷣhẽdũt hãc gl.ſʒ vitas ẽ ꝙ be
ne dicit niſi ſili adiuiſſet ⁊ omiſiſſet ↄtabu.vt.l.is q. la pꝛi
ma.S.ſj ſi vnꝰ .de le. p̃ſtã. ⁊ de bo.poſ.gtab.l.ſi ex duobꝰ.
Sj. Dãh ꝙ Zꝛioꝝ eadeʒ ẽ diſciplina. de.l.ſi is q negocia.
6. de nego. geſ.⁊.l.ꝗ ꝓpꝛio.S.vſq; adeo.⁊. S.ideʒ qrit. de
ꝓpcura.So.vt no.ꝑ glo.i regla iurl jm naturã.⁊ ꝑ Di.in
c.q ſetit cõmodũ.de re.iur.li.vj.¶ Qũo vtrũ hoc qð hic
dẽ poſſit hĩe locũ ĩ ſilio exhẽdato: Gl. dic et bñ ꝙ nõ:vt in
ea habes:tũ qꝛ exhẽdat nõ hʒ ↄtab.vt.l.nõ putauit.i pᷣn.
I. de ptabu.tũ q; ab eiſſtituto legari nõ poſſet:vt.l.pla/
ne.j.de le. j.⁊.l.ꝗ füdũ.S.ꝗ filios.j.ad.l.ſal.Sʒ an exhere
dat poſſit hĩe ↄtabu.bññcio pteriti:Quidã ꝙ ſic.⁊ iõ di
cũt ꝙ h̊ bene poteſt poni caſus in ſilio exheredato: ſʒ cer
te hoc ẽ falſũ:q; cõtra caſũ.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.ſi exheredati.
de vtabu. ¶ Quero vtrũ poſſit poni caſus in ſilio pᷣteri/
to: Olo.ꝙ nõ:qꝛ ab eius ſubſtituto nõ poſſit relinqꝗ:vt.l.
cũ quidã. C. de legatis.Iʒ ſibi põt dari ↄtabu.puto ꝙ gl.
dicit veritatẽ: ꝙ ſuus etiã petẽdo cõtratabu.nõ pꝛeſtat le
gata: vt. l. ſi is q.in pᷣn.de le.pᷣſtã. Altimo ex.l.duobj.
Fſi.ð.e.foꝛma queſtionẽ.qũq; ꝑ ↄtabu.rũpitur teſtamẽtũ

Be vulga. ? pupilla.

4 19

ipſo iure ſᷣm glo.vt dixi l.l.illud.i pᷣn.j.dðe ↄᷣtabu.⁊ no.i.l.
vt liberis.in pᷣn.C.de col.vtrũ tũc tabule pupulares tollẽ
tur: Certe ſic qꝛ magl ꝓpter hẽditatẽ nõ aditã qᷓ; ꝓpt gta
bu.rũpit teſtm:iõ ſeſtitutio pupillarl rũpit:vt.l.ij.v.adeo
5.eo. Itẽ in pᷣn. hui.l.⁊ ſi ð. repꝛobaui opi.Ja.de are.⁊ h
videtur tenere glo.paruula.

p „Q ec lex continuatur cuʒ. l. . pꝛoxi.
5S Mieſt. vat⸗ ſteſtd: hlri „
o.ꝙ ſi teſtõꝛ vltio moꝛiẽ
. El ſingulis. eti ſubſtitum no videtur ii
Aos ĩuicẽ ſubſtituere. Cõtra hoc videt᷑ tex. i.l.
titia ſeio.F.ſeia j.de le.ij. Dicit gl.ſol.vt ibi.⁊ dẽ ꝙ ibi nõ
eſt:qꝛ vltimo ſubſtituit:ſʒ qꝛ pꝛohibuit alienari fũduʒ:iõ vi
det᷑ ſideicõmiſſũ ĩuicẽ datũ. Di.h̊ videt᷑ dicere ꝙ hoc ẽ iõ
qꝛ directo ipſi filio ſubſtituit nõ autẽ rogauit alteri reſtitu
ere ꝑ ſideicõmiſſũ: qꝛ ſi hoc feciſſet videret᷑ iuicẽ ſubſtituẽ.
videte puto ꝙ Di. voluit h dicẽ h̊ nouiſſime ſubſtituit ſim
plicit:ibi vero ſubſtituit nouiſſimo in toto fundo: iõ volu
it totũ ſundũ ad nouiſſimũ pertinẽ:ita ĩ ꝓpoſito ſi rogaſ/
ſet nouiſſimũ redimẽ hẽditatẽ totaʒ: vĩ ꝙ tota hẽditas ad
nouiſſimũ pueniat:vt.l.deniq;.S.ĩterdũ.de pecu.le.⁊ ideʒ

ſi directo eſſet ſacta ſubſtitutio ĩ tota hẽditate. ¶ Itẽ op

po.de.l.ſi pat᷑ ĩpuberis.s.eo.So.ibi fuit facta ſubſtitutio

AA recipꝛoca inuicẽ:h̊ nõ.
(AQW Mi plures. renj gqs oĩbus liber ſbᷣ

ſtituere vel parti eoꝛũ: aut nulli aut ad temp to/

tũ pupillaris eta vel ad partẽ eius.h.d. vide glo.q̃ icipit
ergo ꝙ bꝛeue tp̃s etat ⁊ꝛc. C Ex hoc tex.nõ iuriſcõſultuʒ
argumẽtare de ꝑſonis ad temp ſicut..de ĩ litẽ.iurã.l.vi/
deam.S. penl. ſic etiã de tꝑe ad res.j.de mili.tel.l.miles
ita. .⁊ qꝛ diximꝰ.ſic etiã de tꝑe ad locũ:vt.l.quotiẽs ĩ diẽ.
de vᷣbo. ob. ⁊.l.vinũ.S.ſi en pe.⁊.l.ſi res.de tritica.
4 itiõe facta a coacto ex trebel.
EEt ſi 9 Patre.cõfrmani tabule pupillares.h.d.
Agd hãc.l.op.dicit h̊ ꝙ ſuit ĩſtitut ſilius.Cõtra.tabu.
pupillares remanẽt valide ꝑ exiſtẽtiã ſui heredis lʒ repu
diet: vt.l.ſili qui patri.S.e.⁊.l.iul.j.de acq.here. nõ ẽ q̃
rendũ vtrũ ↄfirment᷑ ꝑ aditionẽ coactà. Gl.fatet᷑ ꝙ ſilius
ſuit inſtitut ex eo ꝙ h̊ dicit a pꝛe: nã eoipſo ꝙ ponit patrẽ
ergo ſeqtur ꝙ filius ſait iſtitutꝰ. Itẽ ſatent᷑ glo.ꝙ ꝑ exiſtẽ⸗
tiã ſui heredis teſtm̃ erat validũ.ſʒ ꝑ aditionẽ cõfirmatur
plus quaſi ex quoda ↄctu qui pᷣhitur ꝑ aditionẽ.h̊ dic tex.
ↄſirmeni.q.d.pᷣus fuerũt valide:ſʒ foꝛti cõſrmanĩ᷑.ſʒ hãc
lec. debes itelligere ꝙ ſilio ſuit dat᷑ ſubſtitut vn vulgari
ter ⁊ alius pupillarit᷑ ſuit ſubſtitut et in fideicõmiſſo veni
unt bona pꝛis tm̃ deducta legitima ⁊ treb. vt.l.cohẽdi.S.
cũ ſilie j.eo.ſed in pupillari veniũt oĩa bona pꝛis ⁊ nlij:vt

l. Hʒ ⁊ ſi plures. S. ad ſubſtitutos.S. e. hec lec. nõ applaudet

littere:qꝛ tex.loqtur de inſtituto in teſtõ:⁊ ſic de iure ciui/
li nõ erat validũ teſtm: nec exiſtẽtia ſuiheredis validauit
ipſu.q̃re Ja.de are.itelligit ꝙ ſilius fuit experedat et ex
trane inſtitut.⁊ qdð dicit in inſtitutiõe dicit.ſ.exne et filiꝰ
exheredat.ſʒ hec lec.nõ placet: qꝛ tex. dicit a pꝛe vt gl.di
cit ⁊ bñ. Quare dic ſjᷣm Di.ꝙ ſili habuit cohẽdẽ exneũ:⁊
ſic exiſtẽtia ſui heredis nil operat:vt.l.ſed ſi plures.S.ſilio
ʒ.eo. ⁊.l.apud iuł.ꝭ.idẽ iulian.j.ad trebel.et ita debes ĩ/
telligẽ. Qũo Fʒ hãc lec.a quo ſuit relictũ ſideicõmiſſũ:
vtrũ a pupillo vel ab eius ſbſtituto: Dic ꝙ vtrũq; poteſt
ꝓcedẽ: dũ tamẽ dicas eo caſu quo ſuit relictũ a ſubſtituto
nõ poſſe cogi niſi moꝛtuo pubdlogn gerü ked-
— 18 ilio ĩpuberi emãcipa/
A m ex filio. to nõ Por puplllari ſu
itui: ſʒ põt eius ĩſtitutio omitti ⁊ per ſideicõmiſ
ſuʒ ſibi ĩ temp pubertaꝶ relinꝗ qð ĩpoꝛtabit tãtũdẽ q;tuʒ
ſubſtitutio pupillaris.h.d. ¶ Op.ꝙ iſtud ſit malũ cõſili
nm:nꝗ ille ꝗ nõ erat in poteſtate poterat venire pptabu.

2 teſtm rüpere:⁊ dimidiã aduocare:vt.l.ita tñ. S.ꝗ rogat.

ad trebel. So.ibi loquit in ſilio maioꝛi:̊ loquii in ĩpube/
re ꝗ nõ põt hoc caſu venire ꝑ cõtratab.qm̃ ĩ ſui ꝓuiſione
vẽ hoc feciſſe teſtõꝛ:qꝛ ſicut ĩ pupillari eſt ꝓuiſio ſilij:ita le
gatũ hoc mõ relictũ: ⁊ pᷣteritio hoc mõ fcã ſuccedit ĩ locũ
pupillaris ſubſtitutiõis q̃ nõ põt ſieri ei qui vere ẽ in ptã/
te:iõ ſili per ↄtabu.nõ põt cõqueri:qꝛ magis ẽ ſibi ꝓuiſuʒ
q; ↄꝛiũ:als iuriſcõſulti vanũ dediſſẽt cõſiliũ. ¶ Ad hãc ſo
lu.oppo.ſi hec ſuit pꝛouiſio ſilij: g iſta adiectio cũ in ſuam
tutelã peruenerit facit diẽ nõ cõditionẽ:iõ filius emã cipa
tus trãſmittẽt legatũ ad ſuos hẽdes:nõ autẽ ſuccedẽt ſiliꝰ
ipubes ꝗ eſtĩ ptãte:vt.l.ſi ita. S.pegaſus.j.de le.ij.⁊.l.in ſi
deicõmil.S.cuʒ pollidi.S.de vſurl.⁊.l.ſeius ſaturninꝰ..ad
treb.⁊.l.ex his.C.q di.le.ce.Rñ.lʒ ſit in fauoꝛẽ ſilij: tñ fa
cit cõditionẽ ex volũtate deſũcti ꝗ inſtituit ⁊ legatuʒ h̊ mõ
fecit i locũ pupillari ſubſtitutiõis vt dixi. ¶ Itẽ op. ꝙ hec
lex hodie nõ pꝛocedat:⁊ eſt j.l.qm in pꝛioꝛibꝰ.C. de ĩoffi.
teſ.vbi oẽ t̃s ⁊ oẽ grauamẽ ſubducit de medio:g ſaltẽ le/
gitima vꝛ eſſe relicta. Glo.vẽ ↄcedẽ ꝙ hec lex ĩ hoc hodie
coꝛigat᷑. Ja.de are.C. de ĩoffi.teſ.l.ſili matrẽ.v velle ſuſti
nere id cõſiliũ ꝙ nõ ſit coꝛectũ.ᷣ dicit enĩ ꝙ illa lex qm ĩ pꝛi
oꝛibꝰ.vult ꝙ oẽ grauamẽ ſubducal:ſʒ iſta dilatio nõẽ gra
uamẽ:g ⁊c. Olo.in.l.qm.ſe nõ firmat: ſʒ in.l.ſi pꝛ puelle.
eo.ti.tenet idẽ qð h̊.Ego aũt dico ſic.ſiqdẽ eſt certũ ꝙ di
latio talis ſit grauamẽ ſilij:⁊ tũc ſine dubio ſubducit᷑:vt.d.
l.qm in pꝛioꝛibꝰ.ſi vᷣo eſt certũ ꝙ eſt cõmodũ:vt qꝛ mat᷑ du
bitãs de moꝛib pꝛis appoſuit dilationẽ:⁊ tũc nõ ſubdncit᷑
vt. d. l. fli matrẽ. ſj ſi ẽ dubiũ tũc puto ꝙ de medio ſubdu
cat᷑ hec dilatio:vt.l.ſi pat᷑ puelle.cũ ſua glo.C. de ĩoffi.teſ.
⁊ inſti.de auc.tu.S.neq;.⁊ qð ibi no. Mõ ad ꝓpoſitũ iſta
iſtitutio ⁊ legatũ ſuccedit ĩ locũ pupillaris ſubſtitutiõis q̃
eſt pꝛouiſio ſilij et el vtilitatẽ cõtinet. vñ dico hanc.l.ꝑ iu
ra.C.nõ coꝛectã.⁊ hoc ẽ qð cõſiliũ illoꝝ quatuoꝛ iuriſcõ/
ſultoꝝ voluit. Op ĩ auẽ.de triẽ.⁊ ſemil.S.ꝓhibemꝰ. et
vt cũ de appel.cog.S.aliud quoq;.vbi fili debet hĩe iure ĩ
ſtitutionis:nec ſufficit hꝛe quoq relicti titulo ſublata diffe
rentia emãcipatiõis ⁊ patrie poteſtat. Solu.fateoꝛ ꝙ ho
die illud cõſiliũ eſt coꝛꝛectũ ⁊ teſtm hoc mõ factũ eſt ipo in
re nullũ:nã pᷣteritio debet ſieri ex cauſis cerꝶʒ q̃ ſũt noĩate
in ti vt cũ de appel.cog.S.cauſas.⁊ ĩter illas cauſas nõ ẽ
niſi ſoꝛſã dicerem ꝙ ibi ſũt noĩate cauſe ĩgratitudinis.de
cauſis vᷣo que cõtinẽt dilationẽ ⁊ ꝓuiſionẽ nulla ſit ibi mẽ
tio.⁊ hoc ſa᷑ᷣ placet.⁊ ſᷣm hoc iſta lex nõ eſſet hodie coꝛꝛe/
cta:nã iſte filieſt pꝛeterit᷑ ex iuſta cauſa ſue ꝓuiſiõis.vñ ſi
cut olĩ nõ potat hẽe bonoꝛũpoſſeſſioneʒ gᷣtabu.ita hodie
nõ põt hĩe ↄtabu.nullũ aũt nõ põt dicẽ teſtm qñ ẽ pᷣterit
ex cauſa iuſta:vt no.in auc.de here.⁊ fal.S.exhẽdatos.et
Fm hoc nõ erit coꝛecta.l.mlti.S.de libe.et poſthu. Lñ vt
iſta euitem qñ ille caſus eueniret darẽ tale ↄſiliũ ꝙ illũ ſi/
liũ emãcipatũ iſtituẽt in ꝗnq; ſolidis:⁊ reſiduũ ſibi legaret
ĩ tpᷣs pubᷣtaꝶʒ Fʒ ↄſiliũ illoꝝ qᷓ̃tuoꝛ ſapiẽtũ:tẽ enĩ nullũ teſtm̃

nõ poſſet dicẽ:qꝛ ĩſtitutꝰ. Itẽ nõ poſſet agere ad ſupplemẽ

tũ:qꝛ ius agẽdi ad ſupplemẽtũ ſuccedit ĩ locũ q̃rele: vt.l.ſi
ꝗs ſiliũ.ĩ fi.⁊.l.oĩno.C. de ĩoffi.teſ.vñ ſic q̃rela nõ põt intẽ
tari:vt h̊ no.ita nõ põt agi ad ſupplemẽtũ. ¶ Qũo vtruʒ
ſufficiat ꝙ filio relinq̃tur aliqd iure ſideicõmiſſi vniuerſa/
lis:vt iure ĩſtitutiõis videat he: Glo.i.l.ſãcimꝰ.S.cũ aũt.
C.de ĩoffi.teſ.vi dicẽ ꝙ ſic. Ego aũt dico pꝛiũ ꝑ.l.ita tñ..
ſigs rogat.j.ad treb. fallit ĩ caſu hui.l.vbi talis modus
relinqᷓndi ſuccedit ĩ locũ pupillarlſubſtitutiõis.¶ Que/
rit glo.magna ĩ fi.an ille cui legaĩ dimidia bẽditaꝶ teneaĩ
ad onera debitoꝝ creditoꝝ t legatoꝝ? Et ẽ caſus ĩ.l.ſiqs
ſeruũ.S.ſi.cũ.l.ſe.j.de le.ij.lʒ ſaciat ar. .l.mlier.s.ſi.j.ad
trebel.dic vt ibi. Qũo h̊ dẽ ꝙ in ſuã tutelã ⁊c̃ q̃lit ĩtelli
gat:Quidã vſq; ad.xxv.ãnos.alij vſq; ad.xiiij.⁊ hec va:
qꝛ ſi ꝓuiſio ſuccedit ĩ locũ pupillarl ſubſtitutiõis qᷓ pupil/
larlſubſtitutio nõ põt ſieri niſi vſq; ad.xiiij.ãnnũ.g ⁊ hic
de. xiiij.ãnis ĩtelligii.ar.ꝓ h.j.de le.iij.l.cũ ſilio. Fi
ilio.

—

RN— — C ——

VDe vulga.?⁊ pupil.ſubſti.

Eilic ExƷpᷣſſũ ſacit ceſſare tacitũ.h.d.vide h̊ caſuʒ
91 10. expᷣſſũ in qͥ expᷣſſa vulgaris nõ ↄtinet tacitaʒ
pupillarẽ ⁊ ecõuerſo:⁊ hoc ꝓpter expᷣſſã ꝓuiſionẽ.
4 NZus accreſcẽdi trãſit ad illũ ad queʒ tranſit
Qnuida. ni iure ſubſtitutionis.h.d. ¶ Op. ille
ſubſtitut nõ erat illi iſtituto ↄiũct:ergo poꝛtio nõ dʒ ei ac
creſcẽ. Dicit gl.fſateoꝛ ꝙ nõ erat ↄiũct ei ſʒ erat ei ↄiũct il
le cui fuit ſubſtitut. Gl.iſta dicit verũ ſi illi q remãſerũt hẽ
des erãt ↄiũcti illi.q̊ ſi ponẽm oẽs diſiũctos iſta iueſtiga/
tio gl.nõ eẽt neceſſaria cũ iter hẽdes ⁊ diſiũctos eẽt locus
iuri accreſcẽdi:vt.l.heredes ſine partibus..ti.j.⁊.l.j.S.is

ita. C. de cadu.tol.
6 Subſtitut ipuberi ꝗ
Auſa co Gnitd. ſe poſtea dedit ad ar-
Arogãdü hʒ vtiles actiones ſi poſtea ipubes dece
dit. h.d.de mã hui.l.dic vt.l.ſi arrogatoꝛ.S.de adop.

G Iſta ẽ bona. I. Subſtitut ei
C Oheredi. ẽ ſubſtitut co hẽdi ſuo vtroc⸗
DWefũcto vocaĩ in vtriuſq; poꝛtionẽ.h.d. ¶ Que
ro quo iure iſte hẽbit vtrã q; poꝛtionẽ: Quidam dicũt ꝙ
vnã par tẽ hẽbit iure ſbᷣſtitutionis:aliã iure accreſcẽdi.⁊ BG
ꝗqdã dicũt: ⁊ hñt h̊ apoſtillatũ ꝑ Di.⁊ ego boc ſecut dixi
idẽ. S. e.l.ſi titi cohẽdi.tex.tñ i.l.ſi titi.vꝛ dicẽ q iure ſubſti
tutiõis hʒ partẽ vtraq;.dic.n.i vtrãq; partẽ ſbᷣſtitutũ eẽ.

Ex bie NHic dicit vel alij.⁊ ſic inuit ꝙ h̊ diẽ pꝛ qꝑ ſ
X 18. liũ ⁊ dñs ꝗ ꝑ ſeruũ acqſiuit admittai.Con
tra in.l.ꝗ liberis.S.hec yba.s.e.So.tt in gl.ꝙ ſiliꝰ vł ſer/
uus rema ſſit in ptate alteri.vel alr pẽ q ꝑ miliũ:vel dũs q ꝑ
ſeruũ acqſiuit nõ admittil:qꝛ nec hoc hic vi:ſʒ ille filvł ſer
uus admittit ſempꝑ Iʒ alteri acqſiuerit. Sufficit enĩ ꝙ ſemel
ſuerit hẽs:lʒ alteri acqſiuerit: vt.l.in ſubſtitutione.s.e.⁊ qdð
oixi in.l.ꝗ liberis.S.hec vᷣba.⁊.l.cũ ſilio.S.e.

E21ARſte. §. ponit ſex notabiles caſus:vt
Cum filie. Med 6

9

— ad lr̃am. ¶ Ho. expᷣ caſu hui S. ꝙ pu
pillaris ſubſtitutio euaneſcit eo cui eſt facta ſui iuris effe
ctio añ moꝛtẽ teſtõꝛis. qd itellige ſi aliter q; ꝑ dignitatẽ ſi/
at ſui iuris:vt plene examinaui.S.e.l.ij.

. 2 Bic ẽ ſcus caſus hul F.
Qnod ſi beredẽ. hoatrale d e
bere ⁊c.ꝗ ẽvalde nõ.tex. ¶ Etẽ notãdũ ex h v.pᷣ ꝙ ſubſti
tutio facta ĩfra tꝑa pubertatis ꝑ vba mere obliq̃ nõ tra/
hat᷑ ad directã.mere enĩ obliquũ ſuit vᷣbũ reſtituẽ:lec vo ſi
fuit vbũ cõe:vt nõ.in.l.pᷣcibꝰ.C. e. Scdo no.⁊ ꝑpetuo
tene mẽti ꝙ in dubio ſideicõmiſſũ vr relictũ ab ipſo ſilio ĩ
ſtituto ĩpubẽ lʒ relinq̃tur poſt moꝛtẽ ſuã:vt hᷣ dicit tex.ibi
vt ab ĩpubẽ ⁊c̃.hociõ q; ſi ſideicõmiſſũ eẽt datũ noĩati ab
hẽde ĩpuberis veniret in fideicõmiſſũ legitima ſilij:vt.l.ſi
fũdũ ꝑ ſideicõmiſſũ.S.fi.cũ.l.ſe.j.de le.j.ſj ſi ſit grauat ip
ſe pupillus nõ venit legitima ĩ grauamine: vt nõ.p HBi.s.
e.l.j.⁊ ꝑ Ci.in.l.ex tribꝰ.C. de ĩoffi.teſt.⁊ hoc tene menti.
TLertio no.ꝙ legitima iĩpuberis de illo ſdeicõ. trahit
falc. ſeu treb. Certe hodie etiã legitima de iure nãe ſʒ opi.
canoniſtarũ in. c. rainuti. x.c. rainaldus.ex de teſta.de q̃
tãgit in gl.ĩ.l.pap.S.meminiſſe.S.de ĩof.tel.x.l.q;ᷓq. C. ad
l.fal. ? in auẽ. de hẽ. x fal.S.nõ tm.x.l.j.S.f. .ſicui pluſq ꝑ
l.fal. ⁊ in.l. in rõne.S.qdð vulgo.j.ad.l.fal.

No.ꝓꝙ ſubſtitutio q̃ ſt ꝑ vᷣba mere
Nec aliud. obliq̃ nõ extẽdit vltra tpa puberta/

tis. verũtñ ꝗdã ex iſto v. notãt ꝙ ſi feret vltra tᷣs puber/
tatis per verba directa ꝙ valeret. qdð glo.repᷣhẽdit.vt di/
xi in.l.centurio.S.e.
Hiũc v.no.⁊declara.j.de codicil.l.j.in v.

Que ita. ne ſideicõmiſſo.¶ Op.de.l.ſʒ ſi plures.

S. ad ſubſtitutos.. e. So.ibi in directa h in ſid eicõmiſſa/⸗
ria in qᷓ bona filij nõ veniũt.qð no.ſʒ remanẽt apud ſucceſ
ſoꝛẽ ſilij. ¶ In v.⁊ io.iſte nõ.v.¶ Op. ꝙ etiã ſi ſint lega/
ta a ſilio exhẽdato nõ valeat ſideicõ.vt.l.cũ qdã. C. de le.

So.ſtelligo ibi in ſideicõmiſſo relicto a ſubſtituto exbẽda
tiꝙ nõ va lʒ etiã ſi ſit legatũ exhẽdato h̊ ab ipo exhẽdato
¶Op. de.l. ꝗ fũdũ.S. ſi.x.l. in rõne in ſi.j.ad.l.ſal. So.
valet ſi ſubſtitut fuit ab eo ĩſtitutꝰ vt plene dixi in.l.q fũ/
dũ.S.q ſilios.¶ Mo.ꝙ legatari ſingularis nõ detrahit
fal. qd dic vt.l.lex fal. S.nunq;.j.ad.l.fal. Mo.ꝙ lega/
tarius certe rei ʒ roget᷑ reſtituẽ vliter occaſione ipſi lega
ti nõ detrahit fal.ſeu treb.qð no.qꝛ h̊ fuit ſilie relictũ lega
tũ:⁊ fuit rogata de reſtituẽda hẽditate:vt ibi itra modum
hẽditati datũ ⁊c.qdð facit ſi pꝛ inſtituit filiã in certa quãti/
tate ⁊ eã grauauit de reſtituẽdo ſimplłr bona ſua ſi dece/
deret ſine liberis.Aduocati cõiter dicũt ꝙ dʒ detrahi fal.
⁊ trebel.qdð verũ eẽt ſi eẽt grauata vliter occaſione illius
poꝛtionis:⁊ q; ẽ inſtituta in certa quãtitate eius cõtempla
tione poteſt grauari vt hic. S
Nrnn ubſtitutio bꝛeuiloqᷓ vocat
¶Qui diſcretas · pᷣus in iſtitutione dicrtos po
ſtea diſiũctos. h.d.Et ẽ valde nõ.caſus:x ipſũ inducã ad
aliq̃ dũ tractabo mãm bꝛeuiloqᷓ ſoſtitutiõis in.l.lutiꝰ.j.e.
(Quio 2 Subſtitutio bꝛeuiloq̃ nõ refertur ad
Mui patrc. es ꝗb ſpalit ſoſtitutũ. b. d. C Nõ
tex.ibi ppt᷑ ſpalẽ cc. Op.de.l.ſi.j.ad treb. vbi poꝛꝛigi
tur ad eos ꝗb ẽ ſpaliter ſubſtitutũ. So.ibi ppter illa ver
ba illi vel illis qᷓ cũ ſint pluralis numeri nõ pñt viñcari ni/
ſi referant᷑ ad eos qb'ẽ ſpãliter ꝓuiſũ:vt dixi. ¶ Itẽ op.
eodẽ mõ ꝙ ꝑ ſpãlẽ ꝓuiſionẽ a gnãli nõ ſit receſſũ:vt.l.j.F.
j.de no.oꝑ.nũ.So.ut dixi in.l.q̃ſitũ.S.ſ.de fũ.inſtru.
(Cobere⸗ g Legata in ſcdis tabulis relicta ↄtribu
—OIl. unt᷑ cũ relictis a ſub ſtituto.h.d.⁊ tra/
ctat mãm cõtributionis. ¶ Op.qꝙ iſta cõtributio nõ ſiat
vt. l. in rone. S. qd vulgo.x. S.qitũ.j.ad.l.fal. So.hic loꝗ
tur qñ relicta a ſe legata in ĩſtitutione cũ relictis a ſe ĩ ſub/
ſtitutione cõtribuunt᷑:ſʒ an relicta a pupillo cõtribuant᷑ cũ
relict a ſe:dic vt ibi plene dixi ⁊.l.qui fundum.S. coheres.
j. ad. I. fal.
, J*6 Dicẽ no§. z legi duob modis.
WMon nideri. vtq; ẽ de ercaſuser Fʒ pmaʒ
lec. h. d. Subſtitut in partẽ admittii in totũ ſi non reꝑiaĩ
aliud.h.d. Fm aliã lec.h. d. Spſtitutio ſacta a ſilio ſi impu
bes deceſſerit valet lʒ vere ĩſtitutio nõ p̃cedat: qꝛ pᷣcedere
ſingit.h.d.⁊ ẽ no.caſus.¶ Cõtra hãc ſcdᷣam lec.quã pu/⸗
to verã op.q ſil dʒ eſſe inſtitutꝰ vel exhẽdat:vt. S. e.l.ij.
circa pᷣn. So.dʒ eẽ iſtitut vel exhẽdat:vel p ĩſtituto vel
exhẽdato habit.ſi enĩ poneremꝰ exneũ inſtitutũ ĩſolidũ:
tũc flli eẽt pteritus ⁊ teſtm nõ valeret. ſʒ qũ nullũ aliũ iſti
tutũ in teſtõ hʒ:v filiũ inſtituẽ: vel v velle eũ hẽre ab inte/
ſtato: vt.l. ſiqs ita heres.s. ti.j. ? ſic nõ eẽt heres habit tũc
veniat ſubſtitut⁊ ita põt hic intelligi:lʒ gl. videaĩ velle)
rii. . e. l. ſiqs eũ. S. f. .l. ſ in teſtõ. s. e. . l. gallus 1p̃n.ð. de
libe.⁊ poſthu.⁊ ita ibi dixi.
Ak Si duo ĩpuberes ſil deceſſe⸗
Mi duos. rũt ſubſtitut ſuceedit vtriq;
eon ex pupillari directa alłs vltimo tm̃ in cui be/
ditate epiret hẽditatẽ pᷣmi tanq; bona aliũde qſita. h. d.
No. ergo qð dixi in ſũmario.ſ.ꝙ ſi ſil decedũt vterq;
ſuccedit ex pupillari directa.⁊ habuiſtis. S.e.l. ex duobus
.l.ꝗ duos.in pᷣnᷓ de rebus dubijs.ſʒ ſi diuerſis tpib de/
cedũt ſuccedit tm vltimo ex pupillari directa: lʒ in hdita/
te vltimi ĩueniet hẽditatẽ pᷣmi.habuiſtis in.l.vel ſingulis.
5. e.⁊.l.ſi pẽ fili.S.ſi.j.ad.l.ſal. ⁊ dicã in.l.q duos.j.de re
bus dub. ¶ Op.q;ꝛ ſin hoc vĩ ꝙ decedat p parte teſtat
⁊ ꝓ parte iteſtat. ꝗ.l.ius nr̃m.j.de re.iur. So.in totũ dece
dit teſtat vltim ſilſz pᷣm decedit in totũ iĩteſtat:x ſic nõ
ob.iũ..¶ Itẽ op.ꝙ in hẽditate ſcði nõ repiat᷑ hẽditas
pmi ſi nõ fuit adita:vt.l.qm ſoꝛoꝛẽ de iure delibe.⁊ in. SF. in
nouiſſimo.C. de cadu.tol. So. dico ꝙ ſcs adiuit hedita/
tẽ pᷣmi:⁊ cõpetit ſibi ius deliberãdi vel ius petẽdi reſtõneʒ

De yulga.⁊ pupil.ſubſti⸗

in itegrũ qð trãſmiſit ad ſubſtitutũ vt dixi in.l.ꝗ duos..
allegata. Op. ꝙ in rõne ſalcidie computent oĩa bona
defuũcti ꝗᷓ tꝑe teſti hẽbat:vt.l.in rõne.ĩ pᷣn.ad.l.fal.⁊.S.qð
vulgo. Rñdeo hic dicit gl.ꝙ bona alterdipuberis in his
nõ cõputant᷑:qꝛ in his nõ fuit ſubſtitutꝰ:hoc ẽ ſatis bñ di/⸗
ctũ.vel dic fateoꝛ ↄꝛũ ꝙ debẽt ĩſpici bona q̃ ꝗqs hẽbat tpe
moꝛtis teſtõꝛis ſi ille pupillus cui ẽ facta ſubſtitutio nõ ha
buit tꝑe moꝛi teſtõꝛis niſi ſuã partẽ ſʒ aliã habuit ex poſt.
ſacto:iõ in falcidia nõ cõputat:vt.l.ĩ rõne.S.qdð vulgo.&.
allega. Itẽ dicit h ꝙ legata data a ſubſtituto in irrituʒ
recidũt.C Quero an ille v.referat᷑ ad pᷣmũ caſũ vel ad ſe
cũdũ: Ol.dicit ꝙ põt reſerri ad vtrũq;:ſʒ qtũ dicit referri
ad pᷣmũ caſũ male dicit:qꝛ in p̊ caſu ſuccedii ex pupillari di
recta vtriq;: ⁊ ſic legata ex pſona vtriuſq; debent cũ vtq;
decedat teſtatꝰ:vt.l.pʒꝛ ſiliã.S.ſi.j.ad.l.fal.⁊ in hoc Di.re
p̃ᷣhẽdit gl.⁊ bñ. ¶ Altimo qro q̃liter fuerũt ↄcepta vᷣba
qñ legata fuerũt a ſubſtituto relicta?: Dicitgl.ꝙ dixit ſi ta
lis ifra pupillarẽ etatẽ deceſſerit lego tibi cẽtũ.qð tene mẽ
ti.⁊ ſic nõ dicit lego a ſubſtituto:ſʒ ſimplr dicit lego tibi cẽ
tũ:⁊ tñ gl.dicit ꝙ ex iſtis vbis vꝛ relictũ a ſpᷣſtituto.¶ Cõ
tra hoc vẽ tex..l.ꝓx.S.cũ ſilio.v.ꝙ ſi hẽdẽ. So.poſſumꝰ
dicẽ ꝙ ibi yba fuerũt ꝓlata ad ipſũ ipuberẽ:qm ipſũ ĩpu/⸗
berẽ grauauit:ſʒ h ſimpir ſuerũt ꝓlata:vñ cuʒ referantur
poſt moꝛtẽ vident relinq a ſubſtituto:ar.l.codicill.in pᷣn.
de vſuſru.le.⁊ hoc puto verũ in ſubſtitutione directa. In
ſubſtitutione vo ſideicõmiſſaria an videant legata relicta
ab hẽde vel ſideicõmiſſario? Dic plene vt dixiĩ.l.marcel/
lus j.ad treb.⁊ hoc tene mẽti:qꝛ ẽ vtile:q;ꝛ qñ legata relin
quunt a ſubſtituto venit legiruna ſecus qũ ab impubere⸗
—2 ic tractat᷑ mã itutiõis exẽ
*£ acto. actat᷑ mã ſubſtitutiõis exẽ

ſtea ſuſceptis.h.d.Et diuidit᷑ in q̃tuoꝛ partes pᷣncipales.

pᷣ eniʒ ponii thema ⁊ qõ. Scdo ponuni q̃dã pambula ad

determinationẽ qõnis. Tertio poni determinatio qõnis
NQuarto determinat nouã qõnẽ depẽdẽtem ex pᷣmiſſis.ſe

cũda ibi rñdi bñſicia.tertia ibi igit agnationẽ.qrta ibi nec
ĩtereſt. vſq; ad.S.itẽ q̃ro. ¶ In tex.ibi rüpat᷑ teſtm.i.pᷣdi

cta ſubſtitutio exẽplaris q̃ ẽ teſtm ſilij muti. Scoa pars

7 ₰„—

pᷣncipalis diuidit in q̃tuoꝛ partes vel qnq;. NPꝛimo pᷣmit/

tit vnũ ad ſui excuſationẽ. Scdo dicit talẽ ſubſtitutionem

euaneſcẽ ĩpedimẽto ceſſate qð ꝓbat ex vbis reſcripti. Ler
tio illud/ ꝓbat ꝑ ſilitudinẽ ĩpuberis. Quarto illud ꝓbatꝑ
ꝓ ſilitudinẽ furioſi. Quinto ꝓbat hoc ꝑ reductionẽ ad ab

ſurdũ.ſcda ibi verũ.tertia ibi vt quẽadmodũ.q̃rta ibi naʒ
⁊ ſurioſi.ꝗqnta ibi ⁊ cũ iniquũ. ¶ In v.verũ pono caſũ ſic
ſupꝛa dixit ꝙ pᷣnceps dʒ adiri:ſʒ qd ſi nõ poſſum: Rñdet
ꝙ ſi ille mut deſineret eẽ mut ſubſtitut extingueret᷑:q ceſ

ſaret ĩpedimẽtũ: q; vba reſcripti loquuni de muto: ergo

donec durat mut nõ ceſſat ſubſtitutio:ſed poſtea ſic.⁊ ita
pone caſũ.⁊ ita rñdet.Et anteq veniat ad rñſionẽ ĩ vſi.vt
quẽadmodũ iuriſcõſuli ꝓbat ꝑ ſilitudinẽ: ⁊ ẽ caſus clarꝰĩ
v. nã ⁊ ſurioſo.⁊ v.ſe. ¶ No.tex.ibi aufert enĩ. In vᷣſi.igit᷑
agnatione.iĩſtat qᷓrẽs qd ergo dicitis ĩ qõne ꝓpoſita: Rñ
det iuriſcõſult᷑ natiuitate ſilij rũpi ſubſtitutionẽ.⁊ ꝓbat ſic
iſta ſut paria quẽ ſibi hẽdẽ facẽ ꝑ teſtm:vel ſibi a iure ſieri:
ſʒ ſi ipſe ſibi feciſſet ꝑ teſtm talis ſubſtitutio extingueret᷑:vt
5. ꝓbatũ ẽ:ergo nũc cũ naſci ſibi ſil ꝗ a lege efficit ſu he
res. C In v.nec tñ.h/pbat ꝑ aliã rõnẽ dicẽs ꝙ vᷣba reſcri
pti vel teſti nõ debẽt referri ad caſũ nõ cogitatũ:ſʒ pat᷑ vel
pᷣnceps nõ vi cogitare exhẽdare eũ ꝗ poſtea naſcit. h.d.
COp. ad pᷣmã partẽ.fruſtra a pᷣncipe ĩpetrat᷑ qð a iure
cõi ↄcedil:vt.l.j. C. de theſau.li.x.⁊.l.j.j.ad municipa.⁊.j.
ti. j.l.qᷓ ſub cõditione in ſi.ſʒ de iure cõi ꝗs põt ſubſtituẽ fi⸗
lijs ſic impedis:vt.l.humanitatis.C.e.ergo ⁊cc. Rñdeo de

iure antiquo nõ poterat gꝗs ſubſtituẽ filio puberi directo

qᷓtũcũq; ĩpedito teſtari:niſi hoc ipetraret a pᷣncipe:vt hie

t plaris quã h̊ dicã. Subſtitutio
. Eplaris expirat ipedimẽto ceſſate vel liis po

„

r-

bodie vo ſactũ ẽ ius cõe ꝑ dictã.l.humanitatis.⁊ iſti.e.S.qᷓ
rõne.igiit iſta ſubſtitutio qꝛ ĩtroducta ẽ ad ſilitudinẽ pupil
laris vocat exẽplaria.ꝗdã tñ dicũt muto nõ põt ſubſti/
tui ſine reſcripto pᷣncipis.⁊.l.humanitatis.loqtur in mẽte
capto ⁊ nõ in aliter ĩpedito qð nõ placet:vt.j.dicã.¶Ad
ſcoam partẽ op.ꝙ pᷣnceps nõ debeat ĩterpᷣtari:ſj ſemper
de iure debeat iterp̃tari Z eũ ꝓ quo ꝓferunt᷑:vt.l.veteribꝰ
ỹ.de pac.So.aliud in pactis:vt ibi:aliud in bñſicio:vt h.
Scðdo op.d pᷣ ex eo ꝙ ꝑmiſit ſubſtituere muto videl ĩ
telligi debere donec durat mutitas. Cõtra ĩmo videt᷑ ꝙ ta
lis qlitas ⁊ ſiles qᷓlitates apponani cauſa demõſtratiõis:
⁊ ſufficit tales q̃litates ſemel extitiſſe lʒ poſtea deſinãt: vt
5.e.l.in ſubſtitutione.⁊ ..de ali.⁊ ci.le.l.mella.in pᷣn.Sol.
aut ergo ille qlitates appoſite in oꝛone ſigniſficãt regulari
ter m tẽpus vᷣbi ad cui determinationẽ veniũt: aut ergo
ille qlitates determinãt vbũ ꝑ qð ſigniſicat᷑ ipſe act diſpo/
nẽdi:aut determinai vbũ ꝑ qð ſigniſicat᷑ tp̃ᷣs a quo diſpoſi
tio ſumat effectũ:aut determinat qddã aliud vbũ ſepara/
tũ ab his. ¶ Pꝛimo caſu ſufficit regulariter illas quali/
tates adeſſe tpe quo ſit diſpoſitio:lʒ poſtea deſinant: vt.l.
mella.in pᷣn.j.de ali.⁊ ci.le.⁊ ibi dixit teſtõꝛ relinquo alimẽ
ta puero vel puelle.nã illa adiectio puero vel puelle det/
minat vbũ relinquo. Sufficit ergo ꝙ tꝑe quo relinquu.i.
tpe teſti ſit puer vel puella. hoc etiã ꝓbaiĩ de au.⁊ ar.le.l.
iij. ibi enĩ legauit qᷓ vxoꝛis cauſa parata ſũt qð ẽ vbũ pñtis
tpis q; ſignificauit tps teſti:ideo ſufficit tpe teſti eẽ. ſallit ĩ
l.nr̃a.rõ qꝛ ſequereni abſurditates q ponunt in tex.iõ req
rit ꝙ q̃litas duret vſq; ad tp̃s quo ſubſtitutio ſumat effe/⸗
ctũ. Scðdo caſu reqruũ ꝙ ille qlitates aſſint illo tpe quo
diſpoſitio ſubſtitutionis ſumat effectũ:vt.l.ij.j.de au.⁊ ar.
le. ibi enĩ legauit q vxoꝛis cauſa erũt parata:qð ẽ vbũ futu

ri tpis. vñ cũ illa qlitas vxoꝛis veniat ad determinationẽ

illius vᷣbi erũt qð ẽ verbũ ſuturi tꝑis:⁊ ſigniñcat ts moꝛ/
tis in quo diſpoſitio ſumit effectũ:⁊ iõ reqrũ ꝙ tpe moꝛtis
ſit vxoꝛ. Ad idẽ.j.ad treb.l.ex facto.S.ſiqs aũt.vbi vba il
la ſi deceſſerit ſine liberis debẽt itelligi ſine liberis ſuꝑui⸗
uentib tpe quo decedit.qꝛ illa vba ſine liberis determinat
bũ deceſſerit.Ad idẽ. S.de nox.l.in delictis.S.ſi extrane/
us. facit.j.de teſta.mili.l.titdᷣ.qᷓ multũ pꝓbat de pñti diſtin
ctione. ¶ Tertio caſu qñ determinat qddã aliud vbũ ſe/
paratũ ab his tũc ſufficit illã q̃litatẽ ſemel exiſtere lʒ deſi/
nat.hoc ꝓbat᷑ in.l.in ſubſtitutione..e.ibi enim dixit quiſ
quis mihi heres erit ĩpuberi ſilio meo heres eſto.nã vbũ
erit nõ reſpicit tps quo teſtõꝛ facit teſtm̃:nec tp̃s quo moꝛi
tur pupillus:ſʒ reſpicit quo tꝑe moꝛit᷑ teſtõꝛ. vñ ſufficit ꝙ
ſemel fuerit heres qð trahit᷑ ad t̃s moꝛtis: vt.l.hẽs qñq;
de acgꝗ.hẽ.⁊.l.heredibꝰ.j.ad treb.facit.l.titi.j.de teſ.mi.

T qð dixi in vbo idẽ dico in participio.nã q̃litates q veni/

unt ad determinationẽ participij debẽt adeſſe in tꝑe im/
poꝛtato ꝑ participiũ: vt dicta.l.titi.de teſ.mi.⁊ hoc ẽ vti/
le ſcire ad ĩſinitas qõnes. ¶ Dẽ h̊ ꝙ bñſiciũ nõ dʒ ĩtelligi
vt iniqꝗtatẽ cõtineat. Cõtra.j.l.ꝓxi.⁊.l.ꝓſpexit.j.q ⁊ aꝗ.
vbi bñficiũ pᷣncipis ↄtinet iniqtatẽ. NRñdeo nõ dʒ intelli/
gi ita ꝙ ↄtineat iniꝗtatẽ ꝑ quã aligs dãniſicet vt h.ſʒ ſi ad
mittereĩ ꝑ hoc lucrũ aliqð reſcriptũ pᷣncipis ꝑ h̊ nõ reſtriĩ
gerei:vt ibi. AVltimo h.l.iducit ꝑ Di.ad qõnẽ.Aliqs

hñs ſilios nãles tm fecit eos legitimari vt poſſint ei ſucce/

dẽ:deĩde accepit vxoꝛẽ:⁊ hʒ ſilios legitimos ex ea qrũ an
tales filij legitimati poſſint ſuccedi vna cũ filijs legitimis:
Do. Di. ꝓp ⁊ j multa poſſẽt dici:tñ ꝑ hãc.l.ſolet dici ꝙ nõ
q; cauſa ceſſat q̃ erat ꝙ nõ habuit ſilios legitimos:iõ de
bet ceſſare effectꝰ legitimationis ipſius per hãc.l. Ita di/
cit Di, do. Rai.dicebat pꝛiũ:qꝛ res cepta pfecta ⁊ ↄſũma
ta lʒ pueniat ad eũ caſũ a quo nõ põt ĩcipe:tñ nõ vitiat vt
no.ꝑ Di.in.c.factũ legitime de re.iur.li.vj.⁊ de v.obli.l.ſi
ſub vna.S.ſiqs viam. Ad hãc.l.rñdet ꝙ ſubſtitutio ante
moꝛtẽ filij nõ erat ꝑſecta:ſʒ legitimatio ſic. Sed ad dictum
Di poſſet

pll
ſi⸗
tte
er
b

li

“

Be vulga. X pupilla.

Di.poſſet rñderi:qꝛ ʒ legitimatio eẽt ꝑfecta:tñ actus ſuc
cedẽdi de quo qrit erat impẽdẽti:⁊ nõ cõſirmatꝰ ſicut ſub
ſtitutio.tñ in hac ſcðᷣa opi.magis ſtarẽ qᷓ; in pᷣma:qꝛ legiti
matio ẽ ꝑfecta:ſʒ act ſuccedẽdi de quo q̃rit᷑ eſt acceſſoꝛius
ad legitimationẽ. Pꝛeterea ꝓbo aliter ant ꝓbo ſilios eẽ
legitimos ꝑ ſpᷣſequẽs mr̃imoniũ ⁊ ſuccedũt cuʒ legitimo:vt

l. añpe.⁊ pe.C. de na.li, ant dicini aut eẽ legitimatos ꝑ re

ſcriptũ pᷣncipis:⁊ tuncidẽ:qꝛ tex.in coꝛpoꝛe q.mo.na.effi.
le. S. illud in ſi.dicit ꝙ legitimati ꝑ reſcriptũ habeniꝑ oĩa
ſicut legitimati ꝑ mrimoniũ.ſjʒ ſi ponimꝰ legitimatos ꝑ da
tionẽ curie ſoꝛte ꝓcederet dictũ Di. Veniam ad ma

teriã ſubſtitutionis exeplaris. Et pᷣmo qꝗᷓro qᷓre vocetur ſic

iſta ſubſtitutio: Hoc.dicũt ꝙ ẽintroducta ad exẽplũ pu/
pillaris:vt h: ⁊. C.e.l.humanitatis.⁊ inſti.eo.S.q̃ ratione.
Sʒ cõtra hoc op.nã exẽplar dicit᷑ illud vñ ſumit᷑tſum/
ptũ dici exẽplatũ:vt in.l.j.S.ſiqs duobꝰ.de bo.poſ.ſᷣmta.
⁊.l.ij.de ſi.inſtru.⁊ iõ magis dʒ dici exẽplata q; exempla
ria. Guil.dicit ꝙ iſta ẽ magr̃alis locutio de q̃ nõẽ curãdũ
Ael aliter lex cõtraria loqtur qñ vna ſcriptura ẽ ab alia
exẽplata ſicut iſta:hic loqtur q res vna ad exẽplũ alteri
us fit:nõ ꝙ ſit eadẽ:⁊ tũc qꝛ vtraq; ẽ pᷣçncipalis vocare eaʒ
potes exẽplariã ⁊ exẽplatã ſicut placet. ¶ Quero ſecun
do q; iſta ſubſtitutio ẽ introducta ad exẽplũ pupillaris vi
deam in ꝗbus cõueniãt ⁊ diſcõueniãt ad inuicẽ:Ex quo
habebimus mãm ꝓpter qð ꝗqnq; pᷣncipalr examinemus.
Pumo qliter cõueniãt in cauſa pducẽte.Scdo q̃liter in
materia ꝓducibili:hocẽ vtrũ oĩa q̃ reqrunt᷑ ad pupillarẽ
reqrant᷑ ad exẽplariã.Tertio q̃lit ĩ mõ pcedẽdi ↄueniãt:
hoc ẽ vtrũ ſubſtitutio exẽplaris poſſit fieri tacite vł expſſe
ſicut pupillaris. Quarto q̃liter in effectu pducti: hoc eſt
vtrũ oẽs effect' hʒ quos hʒ pupillaris. Quinto vtrũ in ꝓ

ductiõis mã. hoc ẽ vtrũ eiſdẽ modis ſiniat exẽplaris ſicut

⁊ pupillaris. Ad pᷣmũ vtrũ ↄueniãt iſte ſubſtitutiones

in cauſa ꝓducẽte: Doc.dicũt ꝙ ſic:qꝛ ſicut pupillaris fuit

inducta q; pupillus nõ potuit ſibi ꝓuidere ꝑ teſtm̃: ita ex
emplaris:q;ꝛ mẽtecapt ⁊ ſiles non pñt ſibi puidẽ ꝑ teſtm:
vt. l. humanitatis. C. e. ⁊ ĩſti.e.S. q̃ rõne.Tu dic lati. Aut

qᷓris nunqd cõneniãt in cauſa efficiẽte: Et dico ꝙ non:qa/

pupillaris fuit ĩtroducta moꝛibus:vt.l.ij.S.e.exẽplaris le
ge vel cõſuetudine pᷣncipis:vt.l.humanitatis.Alut querũ
vtrũ cõneniãt in cauſa ſinali:⁊ tũc cõueniũt in cauſa finali
in genere:qꝛ vtraq; ſubſtitutio fuit ĩtroducta ad ꝓuiden
dũ ei ꝗ ſibi ꝓnidere nõ põt.Sʒ ſi ↄſideras cauſã finalẽ in
ſpecie: ⁊ tũc nõ cõueniũt:qꝛ pupillaris ſubſtitutio ſuit ĩtro
ducta ad ꝓuidẽdum ei ꝗ ꝓpter etatem nõ potuit teſtari:
iſta nõ. vt.l. humanitatis.⁊. S.q̃ rõne ⁊ . Quero ſcdo
caſu.ſ..an cõueniãt in mã ꝓducibili:hoc ẽ vtrũ in ipſa ſub/

ſtitutione reqrant᷑ illa octo de qbus dixi in.l.ij.in pn. .e.

Dic hᷣmo ꝙ in pupillari reqrit ſit de liberis:an h̊ requi
rat: Hic ꝙ ſic pʒ hᷣ ⁊ in.l.humanitatis.¶ Sʒ q̃ro de q/
bus liberis loqtur hic:aut q̃ris de liberis legitimis ⁊ nãli
bꝰ: x tũc cõueniũt.vt h.l.humanitatis.aut in legitimis tm̃

⁊ idẽ: vt.l.ſi arrogatoꝛ.S.de adop.⁊.l.qʒ ſi plures.S.in ar,/
rogato..e.QCũ ergo nõ repiam diſcoꝛdiã ſtabimꝰ ſilitudi

ni. Aut qrimꝰ de nãlibtm̃ ⁊ in hoc diſcõueniũt:q; iſtis ⁊ ſi
milibꝰ nõ põt ſubſtitui pupillariter:cũ nõ ſint in ptãte:vt

l.ji.S. e.ſ iſta bñ põt fieri eis:qꝛ in ea nõ reqrii pꝛia ptãs:

vt. j.dicã. Aut loqris de liberis ſpurijs:⁊ in hoc cõueniũt
q; nõ ſũt noĩandi ſilij:vt in auẽ. ex cõplexu. C. de ĩce.nup.

⁊ in auẽ.q.mo.na. effi.ſui.S.ſi.i nec pupillaris nec exẽpla

ria põt eis ſieri. ¶. Sʒ qo an pai furioſo poſſit ſubſtitui ꝑ
filiũ exẽplarit: Vr᷑ ꝙ ſic: vt.l.is q.S.de tu.⁊ cu.da.ab his
DHoc.cõtra qꝛ hic cũ ſilibus tm̃ dicũ de liberis:vt.l.ſi vo.
F. de viro.s.ſo.ma. Pꝛeterea in pupillari nõ ẽ inuẽtuʒ
ꝙ filius ſubſtituit pꝛi ergo nec in iſta q̃ inducit᷑ ad eius exẽ

plä. No ob.l.is qqꝛ aliud in adminiſtratione bonoꝝ q
ſit in vita:aliud in ſubſtitutione ꝗ ſit in teſtõ:vt.l.ab aure

lio.S. gaius de lib.lega.⁊ qð nõ.in.l.j.S.ſfuit q̃ſiũ ⸗ ad tre.
Peeterea plus iuris hʒ pꝛẽ in adminiſtratione bonoꝝ
ſilij q; ecõuerſo:vt nõ.in.d.l.is q.ergo cc. ¶ Scðo q̃ro
reqrit᷑ in pupillari ꝙ ſili ſit ipubes:an hoc reqrat᷑ in iſta
ſubſtitutione: Dic ꝙ nõ:vt hic pʒ: ⁊ in.l.humanitatis.C.
e.q̃ loquunt᷑ in ſilis ꝗ poſſẽt ſuſciꝑe ſilios:⁊ hic expᷣſſe dici
tur puberi:ergo ⁊c. ¶ Sʒ q̃ro iuxta hoc qdã habuit ſiliũ
impuberẽ ⁊ mẽtecaptũ vel ſurioſũ vtrũ exẽplarie poſſit ſſᷣ
ſtitui:Hhoc.ꝙ nõ:q; cũ in ea ſit duplex defect᷑ pualet nã/
lis:⁊ iõ fiet ſubſtitutio pupillaris:ar.l.q bʒ.S.de tute.per
quã.l.hoc tenet Di.⁊ Ja.de ra. Sʒ Guil.dicit alit᷑ ⁊ meli
us. Aut ſilius furioſus impubes nõ ẽ in ptãte:⁊ tũc põt ei
exẽplariter ſubſtitui: cũ pupillariter nõ poſſit ppter defe
ctũ ptãtis ac ſi in ptate eẽt:⁊ tũc ſi ſiat exẽplaria ĩfra tẽpo/
ra pubertatis valet iure pupillaris: arg.dicte.l.q hʒ.po/
ſtea valebit iure exẽplarie:ar.dicte.l.cẽturio..e.qdð intelli
ge ſi fuerit facta exẽplaria ſine limitatione tpis:vt.j.dicã.
¶ Szʒ op.ꝙ ſubſtitutio q̃ aſſumit vnũ effectũ nõ trãſit in
aliũ:vt.l.bis.⁊.l.in pupillari.S.eo.So.ibi ſubſtitutio q̃
