7 falcidia nõ detrahũ:vt.l.coheredi.S.cũ filie.j.e. Sũt aũt

verba obliq̃ vt reſtituo:vt.d.S.cũ filie.ſũt ⁊ alia vt.l.fſfundi
trebatiani de vſuf.le.⁊.j.dicã.Sed qd ſi teſtõꝛ dixit qñcũ
qʒ fil me deceſſerit ſine libis volo ꝙ bona mea dent vel
diſtribuant᷑ int᷑ñ pauꝑes chꝛiſtip meos ſideicõmiſſarios:
an iſta ſubſtõ ſit ſideicõmiſſaria ĩfra tẽpoꝛa pubertatis:
Vr ꝙ oĩ tẽpoꝛe ſit ſideicõmiſſaria:cũ verbũ denĩ ⁊ diſtri⸗

buani ſint mere obliqꝗᷓ ꝑ dictã.l.fũdi. Cõtrariũ eſt vernuʒ.

nã in his verbis.S.ꝓximo narratis ſubintelligi tale ver/

bũ qñcũq; ſine liberis deceſſerit.ſ.ꝙ tũc ſideicommiſſarij
accipiãt de manu ſua ⁊ dent:vt.l.alio in ſi.in glo.de ali.x

ci. le.⁊.l.deniq;.S.inttdũ.de pecul.le.⁊ dẽ expᷣſſe in.s.ſiqs

aũt.in auc.de ecc.ti. Sed iſtud verbũ ſubintellectũ.ſ.acci

piat ſi refert ad vniuerſitatẽ bonoꝛũ trahit᷑ ad directã pu
pillarẽ:vt.S.ꝓbat᷑:⁊ ꝓbat᷑ i.d.c.j.de teſta.⁊ in.l.his vbis ĩ

pᷣn.S.ti.j.gꝰ ꝓ hꝰ vꝛ eẽ tex.in.c.cũ tibi ex de teſta.vbi dici

tur ꝙ qñ nõ ẽ alius heres iſti ſideicõmiſſarij hñtur loco
heredũ.hoc aũt tʒ Roſ.iĩ ti.de ach. ex teſtõ.v. itẽ qd erit.

qð ſepe ↄtingit.⁊ Spe.in.S.nũc vᷣo aliq̃.v.itẽ pone ꝙ ali

gs de ĩſtru.edi.⁊ Inno.in.d.c.cũ tibi. Sicut ergo qñ te/⸗
ſtatoꝛ nullũ aliũ ſacit heredẽ dicti fideicõmiſſarij hñtur lo
co heredũ:ita qñ teſtõꝛ filio ſuo impuberi nullũ aliũ facit

heredẽ vĩ facere heredes dictos ſideicõmiſſarios. Sʒ di/

ces tu ſi mat ẽ ĩ medio vẽ ꝙ iſta int᷑pꝛetatio nõ debeat ad/

mitti:q; ſicut tacita pupillaris nõ admittit᷑ ↄ matrẽ:vt.l.pß

cibus.ita nec admittit Z matrẽ illa tacita int᷑pꝛetatio q̃ eſt
vt teſtõꝛ videat᷑ appoſuiſſe illa verba ſiue verbũ accipiat.
Rñ.ʒ̊ matrẽ nõ admittit tacita pupillar de q̃ teſtatoꝛ nõ
cogitauit:ſᷣ ius pᷣſumit ſi de hoc cogitaſſet tũc nõ admit/

tat vt tacita qᷓ ↄtinet in vulgari:vt.l.pᷣcibus.ſʒ tacita q̃ ex
pꝛeſũpta volũtate defuncti colligii ex alibus piecturis v

verbis teſtatoꝛis:iſta bñ excludit matrẽ:vt in.l. pᷣcibus in

glo.ſuꝑ verbo oĩno.⁊ in.l.in teſtõ in fi.C.de mili.teſta.ſed

iſta eſt huiuſmodi g' cc. ¶ Sed qd ſi teſtoꝛ dixerit ſi fili
meus deceſſerit ſine liberis tũc bona mea dent᷑ paupibus
nec dixit ꝑ quos: Videĩqꝙ idẽ q; epus eſt executoꝛ legiti/

mus q hʒ eãdeʒ ptãteʒ quã haberẽt fideicõmiſſarij noĩa/

ti vt.l.nulli.x.l.ſiqs ad declinãduʒ. C. de epi.⁊ cle.⁊ ſic epi
ſcopus tenebit locũ heredũ:vt dictis.ll.ſed ↄꝛiũ credo ꝙ;

iſta ſubſtõ ſit ſideicõmiſſaria oĩ tẽpoꝛe:qꝛ facta ꝑ yba me/ D

re obliq̊: vt.d..cũ ſilie. Nec ob. ꝙ epᷣusẽ legitim execu/
toꝛ ⁊ tʒ locũ heredũ:qꝛ epᷣus tʒ locũ paupum:⁊ ſiqdẽ pau
peres ſint inſtituti tũc epᷣus tʒ locũ heredũ:vt.d.l.ſiqs ad
declinãduʒ. Si vero paupibus ẽ legatũ vel ſideicõmiſſuʒ
relictũ tũc locũ heredũ epᷣus nõ tʒ:⁊ põt intẽtare actionẽ
ꝓ hoc legato.nec pñt illa verba itelligi in pſona ep̃i ꝙ ac
cipiat manu ꝓpꝛia ex pᷣſupta volũtate deſũcti vt dixi.S. in
ꝓxi.q.q illa executio ꝑtinet ad epᷣm mere ex iuris diſpõ/⸗
ne etiã ̊ volũtatẽ defuncti:⁊ etiã ſi dixerit ðꝛiũ:vt.d.S.ſi/
ꝗs aũt de ecc.ti.⁊ iõ nõ tʒ locũ heredũ:ſp ſolũ actiões intẽ
tabit q̃ cõpetũt ipᷣis pauꝑibꝰ. ¶ Quid ſi teſtõꝛ dixit volo
ꝙ bona mea vendant᷑:⁊ pciũ eoꝝ dei paupibꝰ pꝑ ſideicõ/
miſſarios meos:an hec erit directa infra tpa pubertat:
Vr ꝙ nõ.nã teſtatoꝛ pᷣcepit duo.vnũ ⁊ bona vendan:᷑:in
hoc nõ adijcit per quẽ poſtea pᷣcepit ꝙ pᷣciuʒ int᷑ pauꝑes
per ſuos fideicõmiſſarios diſtribuat:cũ ergo pᷣmus actꝰ
debeat ſieri ꝑ heredẽ vel epʒʒ ex.l.diſpõne v ꝙ ſit ſideicõ.
qꝛ de manu alt᷑ius pᷣciũ ſideicõmiſſarij caꝑiũt.credo tñ ↄꝛi
um qꝛ illa ver ba vltimo poſita detminãt verbũ dent᷑ ⁊ ver
bum vendant᷑:vt.l.mulieri ⁊ titio de ↄdi.⁊ de.¶ Quidſi
teſtatoꝛ dixit volo ꝙ bona mea vẽdant ⁊ pciũ diſtribuaĩ᷑
int᷑ paupꝑes ꝗrũ electio fiat per meos ſideicõmiſſarios:an
illa ſit pupillaris ifra tpᷣs puberta q̃ſi ila verba per me/
os ſideicõmiſſarios ad oĩa pᷣcedẽtia reſerant᷑:an vero ſo
lum electio ꝑtineat ad ſideicõmiſſarios:⁊ diſtributio ⁊ vẽ
ditio remaneat diſpõni iuris cõis ſine diſtributiõe execu/
toꝛis. Iſtud vltimũ puto verũ:qꝛ q̃litas q̃ adijcit᷑ detmina
to verbo per relatiuũ reſpicit ſolũ ſuũ añs:vt.l. a filio ĩ ſi.
de ali.le.mõ cũ verba dicũt duoꝛuʒ electio ꝑtineat ſeu fiat
per meos ſideicõmiſſarios intelligit qrũ.ſ.pauꝑum:vnde
ad id tm refer᷑ ꝑ meos ſideicõmiſſarios.ꝓ hoc.l.filiuʒ.⁊
qð ibi no.j.vt in poſ.le.⁊ ſᷣi hoc iſta erit ſideicõmiſſaria.
idẽ puto ſi diceret bona mea vẽdant᷑ ⁊ pciũ diſtribuat᷑ int
pauꝑes eligendos per meos ſideicõmiſſarios:qꝛ illa mea
verba ꝑ meos ſideicõmiſſarios reſerunt᷑ ad participiũ ſo
lum eligẽdos ⁊ participiũ ſoluit in verbũ ⁊ relatiuũ:vt eli
gendos.i.qui eligent᷑ vt ſupꝛa dixi. Pꝛedicta vera niſi ex
alijs verbis iĩfra vł ſupꝛa ĩ teſtõ poſit appareat teſt atoꝛeʒ
aliud ſenſiſſe. Quero qd ſi talis diſtributio nõ ꝑcipiaĩ᷑
de bonis oibus ſʒ de certa poꝛtiõe. infra dicã. C Secun
do pᷣncipalit᷑ qᷓro qũ ẽ ſacta ꝑ verbũ cõe:vt per verbũ ſb/
ſtituo qð eſt cõe:vt.l.pᷣcibus.an infra tẽpoꝛa pubertatis
valeat iure directo:poſtea ad ſideicõmiſſuʒ trahat vel ſit
oĩ tẽpoꝛe ſideicõmiſſaria: Rñ.ſiqdeʒ iſta ſubſtõ ẽ facta cũ
tẽpoꝛis diſtinctiõe:vt q; dicit ſi deceſſerit infra pupillareʒ
etatem vel poſtea qñũcunq; talẽ ſubſtituo ⁊c. tũc rm oẽs in
fra tẽpoꝛa pubertatis erit directa pupillaris poſtea ſidei
cõmiſſaria. hoc tʒ glo.in.l.pᷣcibus circa fi.⁊ oẽs indubitã
ter illud tenẽt.qũq; fit ſine tẽpoꝛis diſtinctione ⁊ in hoc ſũt
opi.qꝛ glo.in.l.pᷣcibus.⁊ h̊ tenẽt ꝙ oĩ tpe ſit ſideicõmiſſa/⸗
ria. Idẽ Aʒo ĩ ſima. Idẽ Ja.bal.⁊ gl.i.c. rainutiꝰ ex de
teſta. ? Jo. an.in glo.antiqua in.d.c.ſi pat. de teſta.li.vj.
Idẽ Rai.?⁊ ar. ſyll.⁊ quaſi maioꝛ pars legiſtaꝝ ⁊ eti
am Ogof. Alia glo. inſti. e. in ſi. magne glo. tʒ Zꝛiuʒ quaʒ
tenet Ja. de are. cũ diſtinctione tñ ⁊ Ci.in.l.pꝛecib.⁊ Jo.
an. hodie in.c.j.de teſta.li.vj. ¶ Arguamus circa hoc pᷣ
videamus pꝛo iſta parte ꝙ valeat iure directo infra tẽpo
ra pubertatis:poſtea iure ſideicõmiſſi.illud qð regi ⁊ de
terminat᷑ m curſũ tẽpoꝛis variat᷑ variato tẽpoꝛe:vt.l. pꝛe
cia reruʒ. S.nonnulla. ad.l.ſal. æ.l. titia ſeio.S. vſuras.j.de
le. ij. 7. C. de vſuris.l. pe. Ita in ꝓpoſito iſta ſubſtitutio qᷓ
diuerſa tempoꝛa reſpicit cum reſpiciat tempoꝛa pupilla/
ris etatis valet vt pupillaris: demũ vt ſideicommiſſaria.
Pꝛeterea p hoc.l.pomponius in negocijs de neg. ge. p
hoc.l.pat᷑ ſeuerinã.S.ↄditionum deↄdi.⁊ demon. ⁊ h vi/
getur tex.in.l.pcibus.C. e. ꝓ hoc videt hodie caſus expᷣl-⸗
ſus in. c. j. ex de teſta. li. vj. C Nꝛo alia opi. ꝙ oĩ Sore
4*

De vul.⁊ pu. ſub.

4

ſit ſideicõmiſſaria ꝓbat ſic:iſta ſubſtitutio eſt vna pꝛo oi
tẽpoꝛe:ergo verbũ ſubſtituo ad plura tempoꝛa relatũ dʒ
illa detminare vniſoꝛmit᷑ ſicut dicimus in pſonis:vt.l.quã
uis. ..l. hereditatẽ. C.e. .l.iaʒ hoc.S.eo.⁊ ẽ licita argumẽ/
tatio de tẽpoꝛe ad ꝑſonas:vt.l. vel ſingul. ⁊.l.ſe.j.e.ergo
⁊c̃. Sed iſta nõ põt eẽ niſi oĩ tẽpoꝛe ſit ſideicõmiſſaria er/
go ⁊c̃. Pꝛeterea nõ debet eẽ diuiſio voluntatis:vt.l.euʒ ꝗ
in fi.de his qui.vt indig.ſed ſi ab initio eẽt directa: ⁊ po/
ſtea efficeret ſideicõmiſſaria fieret voluntaꝶ diuiſio ergo
⁊ẽ̃. ¶ Tertio facit ꝓ hoc.l.diẽ ꝓſerre.S.inde q̃rũ.S.de ar
bi. vbi diſpoſitio dʒ eẽ cõiter ⁊ vnifoꝛmit᷑. Pꝛeterea vna ⁊
eadẽ res nõ dʒ diuerſo iure cenſeri. Iſta ſunt argumenta
Di. Guil. ⁊ oĩuʒ:⁊ hãc opi.ſuat Hai.Tertia fuit opi.
Ja.de are.ꝗ vẽ diſtinguere int᷑ iſtas opi.vt dicam ſic:qñ
q; iſta ſubſtitutio cõpendioſa ſit ſine aliqᷓ tẽpoꝛis diſtribu
tione:vt ſi filiue meus ſine ſilijs deceſſerit talẽ ſubſtituo:⁊
tũc põt eẽ vera opi.gl.in.l.pcib.⁊ eã ſequẽtiũ. ¶ Qñq;
apponit᷑ in hac ſubſtõne diſtributio in tẽpoꝛe:vt cũ dic qũ
cunq; deceſſerit talẽ ſubſtituo:⁊ iſto caſu dicit verã eẽ opi.
aliarũ glo.naʒ ſᷣm oẽs ẽ verum ꝙ qñ ſit diſtinctio tẽpoꝛũ
infra pupillarẽ etatẽ erit pupillaris poſtea erit ſideicom
miſſaria vt dictũ ẽ ſupꝛa.ſʒ ſi diſtributiuũ qũcũq; ſit diſtri
butio tẽpoꝛis:vt.l.ſi cũ in ãnos in pᷣn.ꝗ.mo.vſuf.amit.er
go ⁊ẽ. NPꝛeterea illud oꝑai diſpoſitio vlis in vniuerſo qð
particularis in ſingulari: vt.l.ſi choꝛus.j.de le.iij.⁊.l.oẽs.
C. de p̃ſcrips.xxx.vel.xl.an.⁊ hoc vult tenere Qi.in.l. pᷣci
bus. ⁊ ꝓbat ſic:Fmo ꝗ dirigiũ ad ꝑſonã dʒ intelligi m cõ
ditionẽ ꝑſone:vt.l.plenũ.s.eqtij de vſu ⁊ ha.⁊ ſic ꝑ illa ver
ba relata ad filiũ ĩfra tẽpoꝛa pubertatis erit pupillarl po
ſtea ſideicõmiſſaria:⁊ ſic dicit cõſuluiſſe ⁊ ita tolli vidẽtur
rõnes Di.⁊ Guil.ꝗ dicũt ꝙ vna ſubſtõ nõ dʒ diuerſo iu⸗/
re cenſeri:qꝛ m pᷣdicta ſũt ples.iſta opi.nõ vẽ mihi vᷣa:qa
ſine diſtributiõe vẽ ꝙ ifra pupillarẽ etatem ſit directa po
ſtea fideicõmiſſaria:vt.d.c.ſi pꝛ ex de teſta.li.vj.qm̃ ſᷣm iu
ra nr̃a diſtributio in tempoꝛe nõ inducit pluralitatẽ niſi ſi
at enumeratio tẽpoꝝ:vt.l.ſtichũ.S.ſtipulatio de v.ob.vbi
dẽ ſingulis annis ↄiuncta.l.pᷣcibus.e.ti.⁊ qð in q̃libet ea⸗
rũ ꝑ Di. dʒ. ¶ Iteʒ nõ vi ꝙ poſſint dici plures diſpõnes
ex plur alitate effectualiter: qꝛ aut moꝛiet infra pupillareʒ
etateʒ aut poſtea:⁊ ſic vnũ erit ſicut in diſpõne alinatiua:
vt. l.illud qñ di. le. ce.⁊ qð no.in.l.ſi ex toto.j.de le.j.⁊ ita
loꝗt?᷑ in tali actu ꝗ ſemel poſſit accidere. Nõ ob.d.l.cũ in
annos.qꝛ ibi poniĩ diſtributiuũ in tẽpoꝛe in tali actu qui
põt pluries exiſtẽ. vñ opi. Ja. de are.mihinon placet.qd
dicemus dubito. tñ dico in qõne nr̃a ꝙ debem pᷣ aduer/
tere ſi ex talibus verbis ꝑ teſtatoꝛẽ appoſitis poſſumus
ↄpiecturariꝙ voluit ifra tꝑa pubertatis iure directo vale
re qð ↄtingit ſepe. ¶ Quid eni ſi dicit teſtatoꝛ ꝙ ſubſti ⸗
tutus capiat ſua auẽte:Ex hoc v iure directo:vt.l. titia.
F.j. m pᷣmã lec.j.de le.ij.vel ꝗd ſiin pᷣcedẽtibus vbũ illud
cõe accepit ꝓ directo:certe ⁊ in ſequẽtibus accipiã pꝛo di
recto:vt.l.ſi ßuus pluriũ. .fi.j.de le.j. Item quid ſi teſtõꝛ
dixit accipiat.q.d.accipiat de manu mea.nõ enĩ vi deue/
nire libere qñ ſua auẽte nõ põt accipere:⁊ ſic põt ꝑ alium
impediri:vt.j.vñ vi.l.vim facit in fi. ſacit qð dicã.j.de leg.
ij.l. meuius.S. in fundo in fi.S.vel qd ſi teſtatoꝛ dixit qñcũ
q; filius meus deceſſerit volo hereditatẽ meã totã ⁊ inte/

grã ad talẽ venire:qꝛ tũc hoc nõ põt eẽ niſi ex vigoꝛe pu/

pillaris directe: qa als ſubtraheret legitim ⁊ trebelliani
cam ⁊ ideo erit directa:ar.l.in teſtõ in ſi.C.de teſta. mili.
Vel qd ſi dicit oia bona mea volo ꝑuenire ad talem:qa
eoipſo ꝙ dicit oĩa nihil excipit:vt.liulianus ĩ pᷣn.j.de le.
iij. vel dicit pueniat ſine aliqua diminutione:⁊ tũc exclude
ret matrẽ:qꝛ eſt pupillaris tacita ex volütate ꝓbata:vt.l⸗
p̃cibus in glo.ſuꝑ vbo oĩno.ſecus ſi dicat peruenire volo

olia bona mea mobilia ⁊ imobilia:⁊ nõ dicat iura ⁊ aetio

nes: qꝛ tũc vẽ inſtitutus in certis bonis:q; actiões nõ ſũt

bona mobilia vel imobilia:vt.l.quã tuberonis.S.ſi..ðe
pecu. ⁊ Ja. de are.i.l.mouẽtiũ. de v.ſi.⁊ Spe.iĩ.S.j.v.ſcõo
q̃ro de fruc.⁊ inteſſe.⁊.l.a diuo pio.S.ſi ſup rebus de re iu
di.Qñq; aliqð illoꝝ verboꝝ nõ apponi in teſtõ ſed loqꝗi
ſimplicit᷑ teſtatoꝛ illo caſu cũ volũtas teſtatoꝛis eſt dubia
nec de eius voluntate apparet.Dico ꝙ debemus inſpice
re ſiqdeʒ mat᷑ eſt in medio:⁊ tũc int᷑pꝛetoꝛ ꝓ matre tanqᷓ;
in benignioꝛẽ partẽ:⁊ erit omni tẽpoꝛe ſideicõmiſſaria:vt
dicimus in.l.ꝗ duos de rebus du.⁊ qð no.in hac gl.⁊.d.
l.pᷣcibus.⁊ hoc caſu intelligo opi.oĩum ꝗ dicũt hanc ſub/
ſtitutionem eẽ ſideicõmiſſariã omni tempoꝛe.ſ. qũ mater
eſt in medio.quod intelligo niſi ſint ſubſtituti ſilij teſtato/
ris pꝛedicti qui ex pꝛeſumpta volũtate defuncti matrẽ ex

cludũt:vt no.per glo.in.l.pꝛecibus.C. eo.in vlti.glo.⁊ di/

cemus in.l.lutius.j.e.vbi glo.dicit ſacit quod doc.dicunt
in.l.fi. C. de inſtitu.⁊ ſubſti.dices tu hoc eſt contra.l.pꝛeci
bus.vbi pᷣmo eſt directa:poſtea ſideicõmiſſaria ⁊ eſt mat᷑
in medio.So.ibi eſt ſpeciale in teſtamẽto militis qui põt
ſubſtituere directo omni tẽpoꝛe:⁊ habet pᷣuilegiũ ꝙ.l. diẽ
eam obliquã ⁊ mater ẽ ĩ medio:ſed ſi eẽt paganus tũc eẽt
omni tẽpoꝛe fideicõmiſſaria matre exñte in medio vt ſu/
pꝛa. ¶ Contra pꝛedicta vi. c.j.de teſta.li.vj.vbi mat eſt ĩ
medio ⁊ tñ valet iure directo infra tẽpoꝛa puberta.So.
verũ eſt ꝙ ibi fit iſta ſubſtitutio ꝑ verbũ directũ vt ibi no.
in glo.parua ſuꝑ verbo ſilie.ſed iſta.l.loqtur qñ ſit ꝑ ver
bum cõe:⁊ tũc põt interpᷣtariq; de manu altius accipiat:
ſed qñ eſt verbũ directuʒ in qᷣ eſt veriſimile ꝙ a ſeipſo acci
piat:iſta intpꝛetatio nõ cadit in oibus caſibus in quibꝰ ta
cita pupiullaris admittii cõtra matrẽ ex pꝛeſumpta volun

tate defuncti. Idẽ dicerẽ ꝓbatis pᷣumptionibus pdictis.

Quod de mje dixi intelligo etiã ſi eẽt in medio aliq̃ illaꝝ
ꝑſonaꝝ:ↄ quã dixi nõ admitti tacitã pupillareʒ vt dixiin
mã tacite pupillaris. Si vᷣo neq; mr̃ neq; aliq̃ iſtaꝝ ꝑſona
rum eẽt in medio tũc ſaluo melioꝛi ↄſilio vel iudicio cui in
hꝰ in alijs aſſentio:dico ꝙ ſi deceſſerit in pupillari etate
erit pupillaris directa:poſtea aũt ſideicõmiſſaria. hoc ꝓ
bo ꝑ rõnẽ quã feci ſupꝛa:qꝛ vbũ qð põt ſe hꝛe ad plura tẽ/
poꝛa iudicat in dubio eẽ ꝓlatũ ab initio vt oſtẽdat futu/
ros euentus:vt.l.iij· in fi.J.de adi.le.⁊.l.hec ↄditio la pꝛi
ma de ↄdi.⁊ de.⁊.l.ſʒ ⁊ iulianus..ꝓinde.õ.ad macedo.⁊⸗
l.ꝗ res.poſt pᷣn.de ſo.Aut ergo iſte filius deceſſerit in pu
pillari etate:⁊ vĩ hoc verbũ ꝓlatũ ac ſi dixiſſet teſtatoꝛ ſi ĩ
pupillari etate deceſſerit.ſivo poſtea decedat vꝛ ꝓlatũ in
ſideicõmiſſaria:⁊ ſic vĩ iſta ſubſtõ vniſoꝛmis:qꝛ.l.qͥ ſemper
certa eſt de euentu:vt.l.cũ qdã. .ſuũ.j.de acꝗ.hẽ. fac iſtã
ſᷣſtõnẽ ab initio pupillarẽ ex poſtfacto fideicõmiſſariã:⁊
iõ nõ variat ex tꝑe:ſʒ ẽ vnifoꝛmis ⁊ ĩ vnũ caſũ põt omitti.
Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad pꝛia.dices tu ꝑ hoc nõ rñdet᷑ ad rõ/
nes.l.iã hoc iure.qꝛ vbũ ſubſtituo relatũ ad ples ꝑſonas
intelligit vt vnifoꝛmit illas reſpiciat:g idẽ ĩ tꝑe:ſʒ nõ ẽ ve
rũ:qꝛ ſubſtõ bꝛeuiloqᷓ relata ad ples ꝑſonas põt in diuer
ſis caſibus cõmitti. Quid eniĩ ſi vnus repudiaret heredi/
tatẽ Certe alter ſuccederet ex vulgari.poſſet tñ ille idẽ de
cedere infra pupillarẽ etatẽ: ⁊ ſic ẽ opus de pupillari tra
ctari:⁊ ſichẽs diuerſos effect' ĩ diuerſis tꝑib ↄcurrẽtes:
ſ»h ẽ ſemp vnifoꝛmis ⁊ hʒ eũdem effectũ:gꝰ ⁊c. ¶C Itẽ q̃ro
iuxta pᷣdicta dixi ꝙ ſi hec ſubſtõ fiat cũ tẽpoꝛis diſtinctio/
neinfra pupillarẽ etatẽ ↄtineret pupillarẽ ſubſtõnẽ abſq;

dubio. C Sʒ qd ſi dixi ſubſtituo tali ſilio meo ipuberi ſi

deceſſerit ſine liberis vtꝝ ꝑ hoc verbũ videat᷑ ĩpuberi eta
teʒ limitaſſe vt vlt hec ſubſtõ extẽdai: Jo.an.ꝙ nõ.nã il
lud vbũ iĩpuberi vi adiectũ cauſa demr̃atiõis:vt.d.c.ſi pꝛ.
ex de teſta. li.vj. vt ipᷣe etiaʒ notat ⁊ alle.c.rainutius.vbi
dicit tex. Lu vero dicas ſic:aut illð bũ ĩpuberi adijcitur

ꝓbo diſpoſitiuo vt filio meo ĩpuberi talẽ ſſtituo ſi deceſſe

rit ſine libis:⁊ tũc ẽ verũ hꝰ quod dicit Jo.an.vt.l.mella.

in pn. de ali. ⁊ ci. le. Si vo ponit et reſpicit vbũ executiuũ:

vt ſi fili

De vulga.⁊ pupilla.ſub.

vt ſi fili me deceſſerit filio meo ĩpuberi ſuccedat talis:vel
bona mea deueniãt ĩ talẽ:qꝛ illð vbũ deueniãt et ſuccedat
eſt vbũ executiuũ lʒ demõſtratiõis cauſa ſit adiectũ:⁊ tunc
reqrit ꝙ ſit ĩpubes cũ illi ſuccedat. ar.ad h in.l.ij.de au.⁊
ar. le. ⁊.l.ĩ delicſ.S.ſi exneꝰ.de noxa.⁊.l.ſi tit.de teſ.mi.⁊
qð dixi i.l.ex facto.iĩ pᷣn.circa ↄꝛiũ.S.e.fallit ſi ponat᷑ aliqʒ
vᷣbũ ꝓpt᷑ qð appareat teſtõꝛẽ aliud ſeſiſſe: vtputa ſine libe
ris: qꝛ tũc vꝛ voluiſſe extẽdi ad ſubſtitutionẽ poſt tꝑa pub
tah.⁊ ita põt ĩtelligi.c.rainuti.qꝛ lʒ decedẽt ſine liberis nõ
decedẽt ipubes de neceſſitate:⁊ tñ poſtea itelligit᷑ vt illud
verbũ ĩpubes ſit appoſitũ cauſa demõſtratiõis. Qũo
vtrũ ſubſtitutio cõpẽdioſa ſcã ꝑ verbũ cõe ↄtineat vulga/⸗
rẽ...ſi ſtitut nõ erit hẽs? So.aut illa cõpẽdioſa ↄtinet pu
pillarẽ: qð qñ ſit apparet ex pᷣdicꝶ ⁊ ↄtinet vulgar::vt.S.e.

l.iã hoc iure.iĩ pᷣn.aut nõ ↄtinet pupillarẽ:vtputa qꝛ fcã ſi

lio maioꝛi vylłlemãcipato vł alio: vt pʒ ex pᷣdicꝶ: ⁊ tũc ſi illa
cõpẽdioſa eẽt ſcã ꝑ verbũ mere obliquũ nõ ↄtinet᷑ vulgar
imo illa ſubſtitutio obliq̃ euaneſcit inſtituto nõ adeũte:vt
l. ille a ꝗ.. ſi de teſtõ. j. ad treb. ſʒ ſi eẽt ſcã ꝑ verbũ cõe tũc
ↄtinet vulgarẽ ſʒ Ja.de ra.vt dic Ci.i.l.pᷣcib.⁊ Rai.tʒ h̊
qð puto veꝝ.nã verboꝝ ſigniſcatio h̊ ĩpoꝛtat.diẽ enĩ ſi fili
us me deceſſerit ſine liber vł qñcũq;: qꝛ ĩtelligit᷑ ſiue dece/
dat ĩ vita teſtani ſiue nõ:ſiue añ teſtm̃ ſiue poſt:vt.l.ij.in ſi.
de adi.le.x.l.hec ↄditio.S.ñ.de ↄdi.⁊ de.ſʒ dicſ caſibꝰ ſine
dubio dicta ſubſtitutio nõ põt veriſicari niſi ꝑ vulgarem.
¶Cotra h̊ vꝛ l. hẽdes mei.S.cũ ita.ad treb.vbi ſcã ꝑ ver
bũ cõe ꝑueniat ſemꝑ v fideicõmiſſaria.So.illud poſt adi

tã hẽditatẽ ẽ veꝝ. C Scðo op.ad pᷣdicta ⁊ v ꝙ hec ſſſti

tutio cõpẽdioſa nõ ↄtineat niſi vulgarẽ tm̃ ⁊ nullo mõ tra
haĩ᷑ ad fideicõmiſſariã:vt.l.iã hoc iure.iĩ Zᷣn..e.nã ibi dẽ
ꝙ bꝛeuiloq̃ ſcã ꝑ verbũ ſubſtituo cõtinet tmmodo vulga/
rẽ:S idẽ ĩ cõpẽdioſa. So.itelligas ſic ſiqdẽ ſſtitutio cõpẽ⸗
dioſa ẽ ſcã ꝑ adiectionẽ tꝑis ĩpoꝛtati ꝑ diſtributiuũ qñcũ/⸗
q; tũc ſine dubio ↄtinet fideicõmiſſariã poſt aditã pupilla
rẽ qñcũq;:vt.S.dixi.Idẽ ſi nõ ẽ appoſita dictio qcũq;: ſʒ

alia dictio ꝗᷓ de nã ſui tꝑis tractũ ſigniſcat: vt ſi deceſſerit

ſine liberl lʒ nõ dicat qũcũq;: qꝛ tũc reqrit tractũ tꝑis vt
apparet vtrũ decedat ſine liber::⁊ tẽ ↄtinet ſideicõmiſſari
am: vt.d.l.hẽdes mei.⁊.d.c.j.de teſta.li.vj.⁊ facit.l.pᷣcib.
Sʒ ſi dixerit teſtõꝛ filio meo taleʒ ſubſtituo nullo adiecto
qð reqrat tractũ tꝑis:tũc iſta ſubſtitutio nõ eẽt cõpẽdioſa
ſz vulgarl tm̃ vl pupillaris ſi eẽt ſcã ilio ĩpuberi: vt.l.gal
lus.S.j.ſm vnã caſus poſitionẽ: de libe.⁊ poſt.appꝛobai
i.l.iã hoc iure.S.j.S.e. ¶ Qũo vlteri qd ſi ſubſtitutio cõ
pẽdioſa fuit ĩ re certa ꝑ verbũ cõe ſcã:vtputa ſi fili me de
ceſſerit ſine liber ei ſubſtituo titiũĩ tali fundo:vel talis ſũ/
dus pueniat ad talẽ? Dico ꝙ verbũ cõe adiectũ certe rei
vel qtitati nunq; trahit᷑ ad iſtitutionẽ:vt.l.cogi.S.⁊ gene
ralit.j.ad treb. hoc tʒ Di.ibi ꝑ.S.aliud qq; capłm.cõiun
cto.S.ceteꝝ.ĩ auẽ.vt cũ de ap.cog. ¶ Et hoc nõ ad.q.ſi te
ſtatoꝛ ĩſtituit filiã ĩ certa q;titate: ⁊ ſi decedat ſine liberis ĩ
pupillari etate vel poſtea qũcũq; volo ꝙ dicta q;titas ve
niat ĩ talẽ:q; tũc nõ ↄtinet pupillarẽ: qꝛ ẽ ſcã ĩ certa qtita
te p ver bũ cõe. Idẽ ſi dicerẽ ꝙ iſtud vbũ ẽ directũ qꝛ nõẽ
ciuile directũ:et ideo nõ trahitur ad iſtitutionẽ vt..dixi.
CAQo vlterqd ſi hec ſſtitutio ꝑ verbũ cõe fiat ĩ certa

poꝛtiõe ſub noĩe qte:an trahat ad directũ? Mñdeo ſiqdẽ
totã hẽditatẽ diuiſit ꝑ qtã ĩpłres ꝑſonas:tũc ẽ ꝑinde ac ſi

vnũ tm ĩ totũ ſubſtituiſſet.nã aſſignatio poꝛtionũ lʒ nõ ap
ponat᷑ hẽs eſto vĩ hʒ iſtitutiõis: vt.l.j.S.dinꝰaũt pius.ð.ti.

j.ſinaũt vnã tm̃ poꝛtionẽ alteri aſſignaſſet ⁊ in alijs nullã

ſubſtitutionẽ feciſſet tũc ad ĩſtitutionẽ nõ trahit.hoc ꝓbaĩ
p.l.cũ aũt.j.de le.ij.hoc etiã ꝓbaĩ ꝑ rõnẽ:verbũ cõe trabhi
tur ad iſtitutionẽ qũ nullus ali eſt vniuerſalis hẽs ĩ teſtõ:
vt.l.his.vbis.ĩ pᷣn.⁊ ibi no..ti.j.ſqj hᷣ aliꝰhẽs ẽ.ſ.pꝛimꝰ inſti
tutet hẽs ei poſt moꝛtẽ ſuã: cc. Hũc aũt ſubſtitutũ vã te
ſtatoꝛ voluiſſe eſſe heredẽ ꝑ illud verbũ cõe:iõ qꝛ ſibi ꝑ to

tũ nõ aſſignauit.ar.d.l.cũ aũt.⁊ ibi dicã. ¶ Qũo vlteriꝰ
qd ſi teſtõꝛ dixit ſi ſili me deceſſerit ſine liberl bona mea
deueniãt ad talẽ:an h ſſtitutio valeat ĩ ſilijs filioꝝ: Iſta
q.fuit de fcõ. Ri.dixit ꝙ nõ:qꝛ teſtõꝛ nil eis reliꝗt ſ abite
ſtato vł ex teſtõ ſucceſſerũt pꝛi:qð no.S.ti.j.l.lutius.g eos
nõ potuit guare pꝛ:vt.l.ſʒ ⁊ ſi ſic. S.j.⁊ ibi vobis tetigi⸗de

le.iij. Ja. de bel. j̊. vos aũt dicaꝶ ſic: aut fideicõmiſſũ relin

qtur ab ipᷣo ſilio pᷣ iſtituto ʒ ſub duplici ↄditiõe alt᷑natiua
vtputa ſi deceſſerit ſine liberh:vł eoꝝ filij ſine liber: ⁊ tẽ va
let:qꝛ ille Suat᷑ q onerat᷑:lʒ ĩ pſona hẽdis ipᷣius pᷣmi filij exi
ſtat iſta Oditio:vt.l.cohẽdi.S.cũ ſilieje.ii.⁊.j.de ↄdi.⁊ de.
l.legatũ ſub ↄditiõe.Si vᷣo relinꝗt noiati ab ipᷣis ſilijs ſili
oꝛũ:tũc nõ valẽt relictũ ꝑ.d.l.ſʒ ⁊ ſi ſic.S.j.⁊ h̊ tenebat Ri.
⁊ Rai.Cogitaui ꝙ poſſem ſuſtinẽ q̃ſi hoc caſu valẽt ſidei
cõmiſſũ. Rñ.ad.l.ſᷣ ⁊ ſi ſic.?⁊ nego ꝙ ibi ſilij nlioꝝ nõ ha/
bebãt ex diſpõne teſtõr pᷣmi.nã exqᷣ iſtos ſilios ſilioꝝ gra
uauerit vi eis reliqſſe:vt.l.deniq;. S.interdũ.de pe.le.facit
qdð no.i.l.alio.iĩ ſi.pᷣme gl.j.de ali.⁊ ci.le.ꝓ hoc ĩduco tex.

optie faciẽtẽ.j.de opꝑ.li.l.ſi ita ſtipu.iĩ pᷣn. Mõ ob.l.lutius.

pᷣalle.⁊ qdð ibi no.qꝛ illð veꝝ qñ ipᷣis ſilijs filioꝝ nullũ qua/⸗
mẽ ĩpoſitũ ẽ:als ſec:vt dixi.S. Mõ dubitat᷑ cui illð on ſit
adiectũ vl ſilio iſtituto p̊ vł eiꝰ ſilis: Rũñ.tenẽdo pᷣmã opi
nionẽ ꝙ ſi ideicõmiſ.ab eis relictũ ĩ dubio nõ valẽt:qꝛ ĩ du
bio debeam dicẽ ab eo relictũ a ꝗ valẽt:vt res poti vale/
at qᷓ pereat:vt.l.qtiẽs.de re.du. ꝓbat᷑ in.l.ſi ſeru legatꝰ.
S. q mar garitã.j.de le.j.⁊.l.ñi. C. ad treb. Sʒ tenẽdo ſecũ
dã opi.qua pᷣ tenui.S.ꝙ vtriſq; poſſet relinq.dic vt colligi
tur ex his q̃ dixi i.l.ꝗ duos..eo.⁊ ex his q ibino.ꝑ glo.
¶Auarto bpᷣncipalit᷑ qro.S.expediui qñ relictũ ẽ ꝑ verbũ
mere directũ vl cõe vł mere obliquũ. Sʒ qꝗd ſi apponunt᷑

duo ex his vbis: Dic qñq; ꝗs appoſuit illa ĩ ꝑſona vnius

qꝛ dixit ſi fili me deceſſerit ſine liber talẽ ſibi ſpſtituo et eũ
ſibi hẽdẽ facio:vl bona mea ad talẽ ꝑueniãt:⁊ ĩ his eũ hẽ/
dẽ iſtituo ⁊ ſilia.⁊ iſto caſu ꝑinde iudicabo ac ſi tota ĩſtitu
tio eẽt ſcã ꝑ verba mere directa: qꝛ iſtud vbũ cõe t ambi/
guũ declarat᷑ rõne adiũcti:ar.l.ſi ſeruꝰpluriũ.ĩ f.·j.de le.j.
⁊.l.nec adiecit.cũ.l.ſe.S.ꝓ ſo.vł meli vbũ directũ ſtabit in
ſua ſigniſcatiõe:vbũ cõe trahet᷑ ad ſideicõmiſſũ: vt ſic ali/
qd operet᷑ adiectio dictoꝝ vᷣbox:⁊ tẽ erit ĩ electiõe ſſtituti
vl cape ex directa vł ex ſideicõmiſſaria: vt.l.ſiqs ſuo.j.de
ma.teſ. x.l.recuſare. S.titi.ad treb.ideʒ ſi teſtõꝛ dixit poſt
factã ſubſtitutionẽ volẽs dictã ſubſtitutionẽ valẽ vulgarit
⁊ pupillarit᷑ ⁊ px fideicõmiſſũ:qꝛ tũc eẽt electio ſubſtituti:vt
dictũ eſt. Idẽ ĩ qſtiõe quã vidi.diẽ teſtõꝛ ſi fliꝰei deceſſerit
ſine liberis titiũ ĩſtituit ⁊ ſõſtituit.nã cũ vᷣbũ inſtituit ſit di/
rectũ: vt.S. eo.l.ĩ pn..l.pat filio.⁊.l.j.ĩ ᷣn. v.ti.j.valʒ vtro
q; iure.ad h̊ fac.l.penl.de vẽ.iſpi.Idẽ putarẽ ſi teſtõꝛ vtii
duplici ybo:vt ꝑ vbũ cõe ⁊ aliud obliquũ:vt dicẽdo ſic ſi ñ
lius me deceſſerit ſine liberl volo bona mea deuenire ad
titiũ iure ſubſtitutiõis ⁊ ſideicõmiſſi: quia ſubſtitutio ẽ ver
bũ cõe ⁊ ſideicõmiſſuʒ obliquũ qð debet ĩtelligi vt ſit vtrũ
q;: ⁊ ſic ſit electio ſubſtituti: vt ꝓbat tex.ĩ.d.l.recuſare.S.
titius. ad treb. ⁊.d.l.ſiqs ſeruo.pᷣalle. ¶ Qüũo iux pdicta
ꝗd ſi Sbũ directũ in ſubſtitutiõe appoſitũ põt ſe hie ꝑ mo
duũ diſpoſitiõis ⁊ demõſtratiõis:vt cũ dixit teſtõꝛ ſi talis ſi/
lius me deceſſerit ſine filijs: tũc ei ſubſtituo titiũ infraſcri/
ptuʒ meũ heredẽ quẽ poſtea ĩfra hẽdẽ ſcripſit. nã illã ver
ba meñ hẽdẽ pñt ĩtelligi eodẽ ⁊ vtroq; mõ ꝗ dixi.S. Quid
ĩ dubio: Dico ꝙ ĩ dubio debet ĩitelligi demõſtratiue: vt. l.
ſi. ..titia. de lille. ¶ Quero vlteri ꝗd ſiĩ ꝑſonis diuerſoꝝ
apponani pdicta yba diuerſa: Iſta eſt terribilis qſtio. ad
hoc pꝛeſupponat vnã regulã.pᷣmo ꝙ vbũ cõe adiectũ cer
te poꝛtioni nõ trahũ ad iſtitutionẽ vbi nõ eẽt aliꝰ vlis hẽs
in teſtõ: als ſec: vt no.i.l.his vbis.in pᷣn.S.ti.j.⁊ in auẽ. de
hẽdi.et fal. .ſi vero nulla.iĩ glo.ſuꝑ vbo relictis. ¶ Hoc
pꝛemiſſo: qñq; teſtõꝛ vnũ ſubſtituit directo ꝑ vba directa
ciuilia ſimplr:aliũ ꝑ verba cõia in certa poꝛtiõe: tũc ſub

nẽ

De yulga.⁊ pupilla. ſubſti.

ſtitut ſimplr erit ſubſtitut directo: ſubſtitut per oba cõia
erit oneratꝰ fideicõmiſſo ꝑ rõnẽ pꝛedictã: qꝛ nõ põt trabi
ad ſubſtitutionẽ cũ alp ſit inſtitut vniuerſalit. Qñq; vnũ ĩ
ſtituit directo ĩ certa poꝛtiõe:aliũ per verba cõia ĩ reſidua
poꝛtiõe: ⁊ tũc fateoꝛ ꝙ põt trahi ad directũ illa fcã ꝑ ver/
bũ cõe: qꝛ in ea poꝛtione in qᷓ adi nullus alius reperi he
res inſtitut:& ⁊c.Et ꝑ ea qͥ dixi qũq; teſtõꝛ vnũ ſubſtituit ĩ
certa poꝛtiõe ꝑ verba directa ⁊ ciuilia:qꝛ vba directa non
tamẽ cinilia q;tũ eſt ĩ pꝛopoſito modicũ differũt a cõtbus.
Aliqñ ſubſtituit ꝑ verba mere obliq in alia poꝛtiõe:tũc ſiᷣ
ſtitut per directũ capit iure directo totũ:vt.l.cohẽdi.S.ſi.
j. e. Alius erit ſideicõmiſſariꝰin poꝛtiõe certe partis ei re-/
licte. Qñq; vnũ ſubſtituit ĩ certa poꝛtiõe per verbũ cõe:ali
um ꝑ verbũ mere obliquũ: ⁊ tũc puto ꝙ tota iſta ſubſtitu/
tio debeat cẽſeri fideicõmiſſaria:qꝛ gloſatoꝛes nr̃i ⁊ oẽs ꝗ
dicũt ꝙ vᷣbũ cõe trahit᷑ ad directũ:dicũt verũ quãdo addi
tur vniuerſitati bonoꝝ ⁊ aliꝰnõ eſt her es:vt.d.l.his ver/
bis. S. de here.inſti.nõ aũt adduũ oĩbus. Sicut g illa poꝛ/
tio eſt relicta ꝑ ſideicõmiſſũ expꝛeſſe: ita iſtud vbuʒ dubiũ
et obſcurũ ĩterpᷣtatur ſideicõmiſſũ:vt d.l.ſi ſeruus pluriũ.
in fi.?⁊ qꝛ cõſtat teſtatoꝛẽ voluiſſe ius pᷣmi beredis remanẽ
eo ꝙ poſt moꝛtẽ ſuã reliqt ſideicõmiſſuʒ nec reliqt ab iſto
ꝗ erat ſubſtitut in certa poꝛtiõe per vᷣbuʒ cõe. Quãdoq;
apponũtur ĩ perſona diuer ſoꝝ verba cõia quos ſubſtitu/⸗
it in certis poꝛtionibꝰ diuidẽdo hereditatẽ inter eos tunc

ſine dubio trahit ad inſtitutionẽ: q;ꝛ diuiſio heditat ꝑ par

tes ʒ nõ adijciat᷑ heres eſto ad iſtitutionẽ trabil: vt.l.jS.
diuus.j.ti.j. Quũo quid ſi in inſtitutiõe teſtõꝛ reliqt cer
tallegata ſingularia:demũ dixit reſiduũ bonoꝝ meoꝝ vo/
lo ad talẽ peruenire: Rñ. ꝓpr illa legata ſubſtitutio vni/
uerſaliter ſcã per obũ reſiduũ æc. nõ alterat᷑ ſed remanetĩ
ſuis virib ac ſi eſſet heres inſtitut:vt.l.ij. C. de here.inſti.
Expedit de iſta poſitiõe venio ad aliã. ¶ Quito ⁊ vltĩo

pꝛincipaliter ẽ videndũ. dixi.S. ꝙ quedã ſũt verba directa

qued obliqᷓ et quedaʒ cõia: videre habem de his et qui/

buſdã alijs de quoꝝ natura dubitat᷑. ¶ Et pᷣmo videam

regulas. Dico ꝙ verbũ directũ eſt illud qð de ſui natura
hoc ĩpoꝛtat:vt ille cui relinqtur de ſua manu accipiat nec
in alteri ſactũ trabit᷑: vt ꝓbat᷑ in.l.eã qua.in glo.ſuꝑ vbo

direcł.C. de fideicõmiſſis. et i.l.omne verbũ.C.cõia dele.

et hoc eſt qd dico ꝙ verbũ heres eſto ẽ verbũ directũ: vt
dicit glo.in.l.pꝛecib.⁊.S.ti.j.l.j.⁊ per totũ hunc ti.qꝛ ipſe
teſtõꝛ ſacit nõ diſponit vt alius ſaciat in totũ. qð ſi diſpo/
nat vt alius faciat:vt volo ꝙ talẽ heredẽ recipias:tũc erit
ſideicõmiſſũ:vt.l.pat᷑ filiũ.S.ſi.j.de le.iij.et.l.lutius.S.ſi.e.
ti. Itẽ ſi dicat rogo vt titiũ beredẽ ſacias:qꝛ eſſet ſidei/
cõmiſſaria: vt.l.ex facto.in pᷣn. ad trebel. ⁊.l.ſfiliuſſa. .vt

quis heredẽ.j.de le.j.verũtamẽ inter vba directa queda,z

ſunt verba directa ⁊ ciuilia: quedã nõ ciuilia ſed directa ⁊
cõia iuregentiũ:vt.S.dixi.et hoc de directis.Queda ſunt
verba obliq̃ ⁊ iſta ſunt illa q̃ ſonant vt quis capiat de ma
nu alteriꝰ:et ſic factũ alteri quaſi teſtaniꝭ requiritur:vt p/
batur ĩ verbo reſtituat᷑:vt.l.coheredi.S.cuʒ ſilie .eo.⁊ q̃ſi
P totũ ti.ad trebel.hoc ꝓbat᷑ in verbo detur:vt.l.fũdi tre

batiani.de vſufruc.le. Idẽ in verbo reddat᷑:vt.l.cũ qdaʒ.

j. de le.ij.⁊.l.verbũ reddẽdi de vᷣbo.ſig. Queda ſunt ba
cõmunia: vt ea ꝗᷓ poſſunt habere vtranq; ſigniſicationeʒ
vel ꝙ quis de manu ſua accipiat vł de manu alteri:vt po

nit exẽplũ glo.Sed quare vᷣbũ ſubſtituo nõ eſt verbũ dire

ctũ ſicut ĩſtituo: Dic q; eſt verbũ magis generale: qꝛ quo

cũq; mõ quis in alteri loco ponat᷑ dicitur ſubſtitu adeo

ꝙ in legato ſingulari: vt.l.lutius.cũ duabus.ll.ſeqᷓn. .ti.
.2. C. de cadqu.tol. S. in ᷣmo. ⁊. S.pꝛo ſecũdo.ſed nõ eſt ita
in bo inſtituo. Modo his reglis pᷣmiſſis dubitat᷑ de
quibuſdã alijs.Et pᷣmo de verbo ꝑueniat an ſit directum
vel cõmune vel obliquũ? Et ꝙ ſit obliquũ videt᷑ caſus ĩ.l.

ſadeicõmiſſa. S. hec verba.j.de le.iij.⁊.l.heredes mei.S.cũ

₰

ita. ad trebel.l. beredibꝰ. S. f.. eo. ti. C In contrariũ ſit
directũ habes in.l.ij.S.perueniſſe.de here.ven. ⁊.l.here/
des mei.in ̊n. ad trebel.⁊ oẽs.ll.que loquũtur de ſubſti/
tutione facta ꝑ verba qcqꝗd ad eũ peruenerit:vt.l.cum vi
rũ.C. de ſideicõmil.⁊.l.baliſta.cũ.l.ſeqᷓnꝗ.ad trebel.⁊ hoc
videtur tenere Inno.in.c.rainutius.in glo.ſuper vbo de
uenire. ex de teſta. Ego dico ꝙ ſit cõe. Mꝛio ex pdici
apparet qꝛ ĩ obliq ⁊ in directo reperi:g ẽ cõe.hoc etiã ap

paret ex regla pcedẽti:q; ſiue de manu alteri ſiue de manu

mea directo habeat dicit ꝑuenire directo. ¶ Scdo dubi
tatur de vᷣbo ꝑtineat. Et videt᷑ ꝙ ſit obliquũ:vt.l.ſideicõ/⸗
miſſa·S.filio.j.de le.iij.⁊.l.j.C. de pac.inter empto.⁊ vẽdi.
vbi exponiũ ꝑtineat.i.reſtituat᷑.⁊.l.lutius.S.ſliã.j.de le.ij
⁊ ibi Hi. C In cõtrariũ ꝙ ſit directũ ⁊ trabat᷑ ad inſtitu/
tioneʒ heredis:vt.l.ʒ. C. de pac. C Ex pᷣdictis dico ꝙ eſt
ver bũ cõe:vt.l.verbũ ꝑtinere.de vᷣbo.ſig. Nec ob.S.ſliã.
vbi ĩterpꝛetaĩ ſideicõmiſſuʒ in dubio:qꝛ illud ĩ relicto ſin/⸗

gulari vbi verba cõia nunqꝙ; ad iſtitutionẽ trahũtur. nec

etiaʒ verba ciuilia directa: vt.l.oẽ vbũ.C. cõia dele· ⁊ dixi
5. Tertio dubitat᷑ de vᷣbo habeat qð vꝛ directũ:qꝛ hĩe
eſt ius dñij vel poſſeſſiõis: nõ aũt dẽ hůe ꝗ habet ꝑ ſictio/
nẽ: vt.l.ſtiplłatio iſta.S.hꝛe.de v.ob.⁊.l.hꝛe.de v.ſig.ſʒĩ ſi
deicõmiſſo ꝗs dʒ petẽ ab alio: cc. ⁊ hoc v ſẽtire Aʒo in
ſuma de here.iſti. poſt pCn. In vꝛiũ ꝙ ſit obliquũ:vt.l.ſi
deicõmiſſa.S. lio.j.de le.iij. ¶ Ex pᷣdicſ ſat᷑ poſſum dicẽ

ꝙ ſit cõe. ꝓ hoc ſacẽ̃ regla pᷣcedẽs: qꝛ ſiue a me ſiue ab alio

habeaʒ hẽe dicoꝛ. Quarto dubitat᷑ de vᷣbo remaneat:
vtrũ ſit cõe? Et vꝛ ꝙ ſic:q; diẽ ſi hẽat ⁊ reſtituet:vt.l.ſi cum
añ. C. de dona.añ nup.⁊.l.pᷣtoꝛ in pᷣn.⁊ qð ibi no.ſuꝑ vbo
remaneat.j.ðe coł. bo. Idẽ ĩ ybo redeat vt puto:lʒ alibivi
deat᷑ accipi ꝓ directo:vt.l.ſi duobꝰ.de teſta.mili. ¶ Quiĩ
to dubitat᷑ de vbo ſuccedat:⁊ vĩ ꝙ ſit bũ directũ: vt in ru
bꝛica. 7.l. j.?.ij. C. cõi.de ſuc.⁊ ĩ plurib alijs.ll.⁊.l.ſi abdu
cta. C.de fur.?.l.ſi ĩ pſonas.C. de fideicõmiſ. ⁊.l.q;q;ᷓ. ad.l.
fal. cũ ſilibꝰ. Cõtrariũ credo ꝙ ſit vbũ cõe:vt.l.nõ tm̃.ĩ
pᷣn.j. de fideicõ.li.⁊.l.reſtituta.S.ſi.cũ.l.ſe.j.ad trebel.vbi
dẽ ꝙ ex trebellianica ẽ ſucceſſio.ꝓ hoc vꝛ caſus ĩ.c.rainu/

tius. ex de teſta. ¶ Sexto dubital de vᷣbo reuertat.qð vi

obliquũ:vt.l.iij. C.de pac.ĩter emp.⁊ vẽ.ſ̊ credo ꝙ ſit idẽ
qð.s.dixi ĩ . ptineat.t ꝓ hoc ẽ gl.no.j.de dona.l.j.ĩ i.
glo. magne.⁊ fac.l.luti.S. tres hẽdes.ad treb. ¶ Septi
mo dubitaĩ de bo deuoluat᷑.Et v ꝙ ſit directum:vt.l.de
emãcipaſj. Cde legi.hẽ.⁊.l.luti.a2 rñſo.j.eo.⁊.C. de iu.deli

be.l. ſi ifanti. ſuꝑ po deuolutas.dixi ꝙ eſt cõe:vt.l.ij.? q

ibi no.de ali.⁊ ci.le.et qð ibi dixi. Octauo q̃ro qꝗd de
bo accreſcat:Et v ꝙ ſit obliquũ:vt.l.codicill.de vſufru.
lega. ¶ In ↄꝛiũ ꝙ ſit directũ. C. qñ nõ pe.par ĩ rubꝛo ⁊ ni
gro. c.S. his ita. C. de cadu.tol.⁊ ẽ vbũ aptũ ad cõpꝛehen/
dẽdũ bona iĩpuber-:vt.l.ꝗ pꝛi.ĩ pᷣn.de acꝗ.hẽ.⁊ hoc puto
verũ.nõ enĩ aptaĩ vt ꝗs capiat de manu alter. Nõ ob.l.
codic.q; ibiĩ codi.vbi ſi eſſẽt vba directa trahereni ad ſi
deicõmiſſũ:vt.l.ſceuola.ad treb. ¶ Nono q̃rũ de verbo
moꝛiaĩ.tex.⁊ gl.ẽ in.c.ſi pꝛ.de teſta.li.vj.qð ẽ vbũ directũ:

q̃ſi dicat moꝛiat tali.i.directo ad taleʒ pueniat: puto tũ ꝓ

vbũ hoc ⁊ pᷣcedẽs ⁊ ceta vᷣba ſilia niſi ila duo.ſ.hẽs eſto ⁊
inſtituo nõ ſũt ciuilia:ſʒ magis cõia iuregẽtiũ. ¶ Vltimo
habem vidẽ q̃lit᷑ hec ſᷣſtitutio finiat:Et cuʒ dixi vobis ꝙ
qñq; iſta ſpſtitutio cõtinet vulgarẽ:qũq; pupillareʒ: qũq;
alias:dic vt.S.dixi de mã vulgar pupillar ⁊ aliaꝝ ſõſtitu/
tionũ de ſbſtitutiõe de qᷓ logl.lſemola ad treb. dicemibi.
N— iſeruus legat ſubſtitu/
qus eum. tus ſi ubſtitageu. pupillo:
uan eſcit legatũ in cõditionis euentũ. hoc dicit.
NHic dicitur ꝙ in his teſtamẽtis:⁊ ſic innuit ꝙ patris ⁊ ſilij
ſunt plura teſtamẽta. Sʒ ↄtra de.l.patris ⁊ ſilij.j.e. So.
vt in.l.ↄtraria dicã. ¶ Vlteri op.inſti.de adi.le.pꝑ totũ.
vbi diciiꝙ nõ refert an codicilli ſint ↄfrmati vel nõ. So.

ſt

hoe

KWerr — —

De vulga.⁊ pupilla.ſub.

qð dicit ̊ cõſirmati ſubaudi maxime. DBicit hic legatũ
videt᷑ ademptũ.quero an videret᷑ incõtinẽti: an expecta/
retur euẽtus cõditionis ſubſtitutiõis? Dicit glo.ĩcontinẽ
ti vide glo.q̃ incipit ſub cõditiõe ⁊c̃.glo.pᷣcedẽs dicit pꝛiũ
⁊ bene ꝙ expectat᷑ euẽtus cõditionis.caſus eſt ĩ.l.ſi ſeruꝰ
cõis.in ſi.j.e.⁊.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.ſi.de le.j.Fʒ Ja.de are.
NRupto teſtõ pat᷑no rumpũ pupil/

Ei cum ſuo tlare:⁊ remanẽte paterno remanet

pupillare. h. d. Tex. ibi inſtituat. dic et filiũ iã natũ pꝛe
tereat. C Elduertas oppo.duobꝰmodis:dicit hic ꝙ põt
gs ſacere teſtm̃ ſibi ⁊ filijs diuerſis hoꝛis.Cõtra.iĩmo dʒ ſi
eri vno cõtextu:vt.l.hẽdes palã.S.ſi.de teſta.⁊.l.cũ antiq
tas. C. de teſta. Rñdẽt h̊ qdã ꝙ dicit h̊ alia hoꝛa.ſ.ↄtinua
ta:⁊ ſic ſit factũ ſine ĩteruallo vno ↄtextu. Tu dic.qñq; eſt
vnũ teſtm̃ omni reſpectu: et tũc debet ſieri vno ↄtextu: vt
d. l. heredes palã.in fi. Quãdoq; eſt vnũ teſtamentũ vno
reſpectu ſed alio reſpectu dicuntur plura teſtamẽta:vt in
caſu pꝛopoſito vt videbit.j.e.l.patris ⁊ ſilij.⁊ tũc poſſũt ſi
eri vno cõtextu. Itẽ poſſunt ſieri diuerſis hoꝛis in quali/
bet tamẽ per ſe:tñ adhibitis teſtibꝰ:vt hic dici᷑. Que/
ro vtrũ ſit differentia a quo incipiat: vtruʒ a paterno vel
a teſtamẽto pupillari? Glo.dicit ꝙ ſic:qꝛ quãdo fit diuer
ſis hoꝛis debet incipi a paterno:als pupillare nõ valeret
ſi fieret vno cõtextu:tuc dic vt dixi in.l.ij.S.pꝛius aũt.S.e.
CPꝛocedo vlteri:dicit hic ſi viuo ſe ſili decedat:⁊ que/
ro an iſta verba ſi viuo ſe cc.fuerũt verba teſtõꝛis facieniʒ
inſtitutionẽ ſub illa cõditiõe:an vero ſunt verba legis re/
citantis ſactũ: Glo.dicit vtrãq; lec.poſſe eſſe verã:ſʒ pᷣma
opi.poſita in glo.ꝙ iſta verba ſint teſtatoꝛis nõ placet:qꝛ
Fm hoc teſtamẽtũ nõ eſſet irritũ et ſilius nõ eſſet pꝛeteritꝰ
nã qui extraneũ inſtituit ſub cõditiõe ſi filꝰte viuo moꝛiet᷑:
pꝛimo videt᷑ inſtituere ſuũ ſilium: vt.l.ſiqs ita heres.ð.ti.j.
⁊ eſt caſus ſᷣm vnã lec.in.l.coheredi.S.ſi.j.e. et.s.de libe.
7 poſthu.l.gallus.in pᷣn.nil ſubaudiẽdo:lʒ glo.aliter tene
at. ⁊ eſt tex.S.ti.j.l.cũ ĩ teſtamẽto.in pᷣn.nõ cauillãdo tex.
pꝛo hac opi pꝛeſtat argumẽtũ optimũ.l.ſi ita ſtipulatꝰ. in
