obli. ad rõci:⁊c diuerſe fuerũt opi. Yo.an.tʒ ꝙ ſiue ſit cri/
minalis ſiue ciuilis ſi ſit in pſonã diſtrictio cauſa debeat
agi coꝛã eccleſiaſtico iudice.rõ:qꝛ etiã ſi ipᷣe clericus vellet
nõ poſſet renũciare pᷣuilegio ſuo adeo ꝙ capiẽs eũ nõ ex
cõicei. Si vo ſit ciuil vł crimĩal ⁊ diſtrictio nõ ſit ĩ pꝑſonã:
tẽ debeat agi coꝛã ſeclari ⁊ hꝰveꝝ niſi hᷣus fuiſſet fcã diſtri
ctio ĩ ꝑſonã:qꝛ carcerat ⁊ poſtea cleric fact:qꝛ tũc nõ va
lẽt nec ꝓdeſſet ſibi aliqd:qꝛ pᷣuilegiũ clericat ꝓdeſt ſibi in

De excu. tu.

eũ caſũ ĩ qꝗͥ reꝑit eũ ⁊c. Et iſtã opi. Jo. an. itellexit eẽ veriſ

ſimã. ¶ Altimo allegai iſte tex.ꝙ ſi aligs doctoꝛ poſt ſu
ſceptã collectã fuerit vocatus a pᷣncipe ꝙ poſſit lecturam

—

dimittẽ collectã tetinẽ.⁊ facit qd no.ꝑ Rai.C. de cadu.
tol.l.j.F.ne aũt. Quero ad ꝗd ẽ neceſſarius iuſſus pn
cipis ĩ trãſlatione domicilij cũ ꝗlibet poſſit trãſterre do/
miciliũ ꝓpꝛio libito:vt.l.libert.S.j.j.ad municip.⁊.l.aſſũ
ptio. e. ti. Dicit Ja. de are.ꝙ iuſſus pᷣncipis ẽ neceſſari vt
hẽat excuſationẽ a tutela oan piculũ ſpectat ad eum.
—, — bi autẽ. ſ.ꝙ nõ habeant ne/
Cire o Pʒ.ceſt. e ppocae a datione. Ibi
Ntutoꝛibus.deſerũt tñ ĩ.viij.q̃ hẽs no.i.l.vẽtri.de
tu. ⁊ cu.da.ab his.Et ſic no.ꝙ. viij.dicunt pauca.dicã in
l.j. F. hꝰaũt.j.ad ſylł. Ibi auferẽtes.i.appꝛobãtes ſʒ Di.
CBlo.op.tribus mõis. ¶ Op.de..qꝗ aũt.iſti.e.Sol.
vt glo. C Itẽ op. .l.j.C. de ↄſir.tu. So.vt glo. ¶ Item
op.de.l.j.O.ſiqs.⁊ de.l.noĩationes.⁊.l.veteranis.Sol.vt
glo. C Quero a te q ẽrõ ꝙ a datione tutele vł cure non
põt ꝗqs appellare? Old.reddit rõnẽ pulcherrimã que ẽ
BGuil.tutoꝛes qñq; ſt legitimi:⁊ ſic dicerem tutoꝛes appel
lare poſſe a datiõe tutele appellaret a datiõe legl qð nõ
põt ſieri:vt.l.peꝗj.de v.ſi. Pꝛetea ĩterdũ tutoꝛes ſũt teſtã
rij ⁊ appellatio eſt q̃ coꝛigit pᷣmã ſniazʒ.j.de ap.l.j. ergo ſi
diceremus appellari a datiõe ſeq̃ret ꝙ appellaret a ſnĩjs
p̃uatoꝝ.ſi vero dei a iudice ẽ rõ:vt facili ↄſulet pupillis:
q; ꝓponet tutoꝛ excuſationẽ coꝛã illo ꝗ dedit eũ tutoꝛẽ:⁊
ſic facilius ↄfrmabit:ar.C.ꝗ ⁊ aduer.qͥs.l.ſi.facit qð nõ.
in auẽ. de teſti.S.ꝗ vo.glibet enĩ affirmat vt illð qð feẽ ꝑ⸗
ſicial.de hac rõne Old.tangit Guil.i.l.hi ꝗ ad ciuilia.C.
de ap. vbi ponit illã rõnẽ q̃ vĩ dicere totũ ecõtra:vt ꝓbaĩ
ꝑ gl. C.de tẽpo.ap.l.j.⁊ hẽs ꝑ doc.i.d.l.hi qvbi plene di
xi.⁊ no.p NMe.inſti.e.S.ꝗ enĩ.⁊ lʒ hec rõ Old.ſit ſatis bo
na:tñ plenius dixi in.d.S.qui enim. Nico.
Ibi accedere.dicit gl.⁊xc̃. dic ſi/⸗

Multa enim. miles hẽs ĩſti.ꝗ.mo.ius pa.po.

ſol. S p̃terea. Ibi excuſabiũ ⁊ excuſationẽ ꝓponet ꝓſeq̃re
tur tñ ĩfra.iiij.mẽſes numerãdos a die noĩatiõis ⁊ cogni
tiõis.j.e.l.qnq̃ginta.Fᷣm Ja.de are.⁊ Di. Ibinõ ſecerũt
excuſationẽ ĩfra qnq̃ginta dies. Ibi ꝗ aũt h̊ ibi cognouit.
Hic ſacias a cĩ v.ex̃ hos facias b. Ibi hos.ſ.dies datos
ꝓ ꝗbuſſlibet.xx. miliarib. IObiſcientie.q̃ſ dicat nõ ſolũ le/
gitimis ⁊ datiuis dat pꝛedictũ tempus:ſed etiã teſtamẽta
rijs ſim Di. C Querit glo.de vno a quo tempoꝛe incipi
ant iſti dies: Sol. vt glo.
Ibi maniteſtari. Nota ꝙ cũ aliquis vo/

0 Opoꝛtet. atur ad aliquod onus dʒ ſibi denũciari

vt hic.⁊. C. de decu.li.x.l.ij.õm Ja.de are. IJbi ad domuʒ.
Nota ꝙ hic ponit᷑ alternatiue igit ſufficit alteruʒ tm.ſ.q;
citetur ad domũ vel perſonalit.plene dixi de li.agno.l.j.
in pᷣn. C Glo.op.de.l.qdaʒ relegatus.de re.du. Et rñ/
de p glo. qᷓ incipit ſic loquit᷑ ⁊ ad iſtud ↄꝛiũ rñũdet in v. ex
hos. Hʒ iſtuʒ v. legerim in pᷣcedẽti.s.⁊ dic vt in glo. C ItKẽ
ad dictum v.extra hos op.de.l.gaius.j.e.ti.Sol.vtĩ gl.
¶No. ex iſta gl. ꝙ ille qui fuit conſirmatus poteſt ſe ex
cuſare. C Contra hoc op.de.l.iuriſperitos.j.e. Dic fᷣm
Ja.⸗de are.ꝙ aut fuit ↄfi matus conſentiẽs ⁊ nõ poteſt ſe
poſtea excuſare aut inuitus ⁊ poteſt:vt.l.nẽſennius.j.eo.
ſm Ja.de are.ita intelligas glo.que vident inuiceʒ pᷣdice
re.S.de conſir. tu.l.ij.t.l.fi.⁊ gl.huic ↄꝛiaʒ habes.j. in.d⸗
l.gaius.⁊ in.d.l.nẽſennius.

—TI Ibi enim.no.in ver.ibi a.ꝙ di/
Aliud autem. ctio a ponit excluſiue vt infra di

cam. Ibi a centum ſexaginta. poſtpone litteram ⁊ dic ra/
tioneʒ eſſe cum ſexaginta. Ibi vult. Nota ꝙ quotienſcun
q; ex verbis ſimpliciter intellectis reſultat iniquitas tunc
a verbis recedimus ⁊ ſeruamus mentem. Ibi vertices.
dicit glo.⁊cc. Nota iſtam glo.Ibi in via.i.in dilatione da
ta occaſione vie.vel dic in via ideſt ꝓ via ſm Di.¶ Glo.
oppo.vno modo de.il.pſpexit.j.qui⁊ a qui.So.per hoc
habetur locus quando eſt ſcripta mens contra verba

do/

ne⸗
Pbi
de
Uin
D.
l.
ten
t
on

4

nee
pel

oſi

ig:

8
;
0,
Nl
di
bo

Jbi nõ erat mẽs ſcripta vt habes.C. de legi.l.nõ dubiuz.

vel ſolue vt habes plene per doc.C. que ſit lon.ↄſue.l.j.x

vide qð dixi poſt Pe.inſti.e. . qui aũt. Item de dictione
a vide qð no.Ci. C. de nup.l.a caligato.

+zP&π&6& Ibi ciuitas. qᷓ nõ ẽ ſubiecta iuriſditio
Coͤſee nes. ni dant ſʒ Di.⁊ ſʒ expõnẽ gl. qᷓ eſt ve
rioꝛ. Ibi excuſationẽ poſt legitimũ tp̃s. Ibi dimiſſus per

ſnĩaʒ. No.S.ſingularẽ ſicut ẽ aliꝗs ĩ mũdo ĩ mã ſua: ⁊ diẽ
ꝙ ſnia lata ↄ ius litigatoꝛis nõ expᷣ̃ſſo erroꝛe ĩ ſnĩa nõ va
let ipo iure:ſj hoc ẽ fauoꝛe minoꝛis etatis vt ſtatiʒ dicaʒ.
CGl. op.qᷓtuoꝛ modis ⁊ q̃rit de vno ⁊ p̊ recitat.q.qꝛ me
lius recitat᷑ hmõ:⁊ iõ q̃ro q̃lit᷑ iſte tutoꝛ fuit excuſat:dic
vt ĩ gl. Op.gl.de.l.Fuo ĩuito. .cũ p̃toꝛ.j.ad tre. ⁊ iſtð
ↄꝛiũ reſpicit pᷣmã expõnẽ.Et rñde vt gl.⁊ dic ſecus in alia
ſnĩa ꝙᷓ ĩ iſta.⁊ rõẽ fauoꝛ minoꝛis etat.⁊ hẽs gl.C. ſi ex fal.
alle. l. f. .l. ij. C. ſi ex fal. inſtru. YItẽ op.gl. de.l. fi. C. de
i.ĩſtru. Dic ꝙ iſtud ↄꝛiũ reſpicit expõnes ſequẽtes vl qð
obꝛepſit.Et rñde vt gl. Iſta gl.ẽ falſa ⁊ nullus tãgit. ſẽtit
enĩ ꝙ ſi diſputatũ ẽ de falſo ĩ pᷣ iudicio ꝙ nõ poſſet poſtea
ſnia retractari:̊ hꝰ nõ ẽ verũ ĩ excuſatiõe tutoꝛis: ⁊ hẽs

l. loquẽteʒ ver. C.ſi ex fal. alle.l.ij. Et dictũ gl. ꝓcedit in
gl. loqʒ J

alijs caſib. qð etiã ĩtelligas ꝙ vbi fuit de falſo queſitũ nõ

poſſet poſtea ſnĩa retractari ĩ alijs caſib ſʒ de falſo bene

poſſet accuſare ſʒ gl.C. ad l.agl.l.ex moꝛte.vide qð no.
C.de adul.l.adulterij.⁊ de oꝛdine iudi.l.pe.redeo ad gl.
Vlterius op.j.de re iudi.l.diuus.So.aut q̃ris qñ iſta
ſnĩa ſit lata ⁊c.⁊ tũc iſtã gl.ĩtellige ſʒ id qð hẽs no.i.l.ſi p/
toꝛ. S. marcellus.S.de iudi.⁊ vide qð dicã in.l.ſᷣuo.S.cũ pᷣ
toꝛ.j.ad tre. Itẽ op.gl.de.l.Fᷣuo. S.cũ p̃toꝛ.j.ad treb.

So. vt ĩ glo.⁊ nõ gl.certe dic ꝙ hucuſq; gl.fuit locuta be

ne:tñ nõ facit aliqd ad ꝓpoſitũ:ſʒ hqð ſeꝗt facit ad ꝓpo
ſitũ. Oñi iſte tex.facit ꝓ opi.poſita ĩ glo.C. de iudi.l.ꝓpe
rãdũ.ĩ pᷣn.vbi tʒ ꝙ ſnia lata poſt triẽniũ nõ valet ipᷣo iu/
re.quã gl.tãgit ibi Rai.per iſtũ tex.⁊..de tu.⁊ cu.da.ab
his.l.ſeie egreſſe.ĩtelligit illã gl.vbi apparet erroꝛ ex ſen/
tẽtia:als ſecus vt ibi dicã. Itẽ fac iſte tex.bᷣm Di.ꝓ eo qð
no.gl.i.l.ſuꝑuacuã.videlicet ꝙ reſtõ ↄceſſa poſt q̃drien/
niuʒ nõ valet ipᷣo iure łʒ aliq dicerẽt ↄꝛiũ tanqᷓ; eẽt lata ʒ

ius litigatoꝛis.j.q̃ ſen.ſine ap.reſcin.l.j.S.item cũ õ ſacrã.

Dſñii nõ ĩuenieꝶ iſtã gl.ĩ.l.ſuꝑuacuã. Itẽ pᷣſtat ar.ꝙ ſi po
teſtas dʒ ex foꝛma ſtatuti ſinire ĩſra duos mẽſes cauſas ⁊

ſi ſniuerit poſtea ꝙ ſnia nõ valet ipo iure.qð no.i.d.l.ꝓ
perãdũ.⁊ ſac.j.iudi.ſol.l.ij.pit enĩ iſtãtia:⁊ ſic dẽ lis nõ cõ
teſtata:ſʒ ſi lis nõ ẽ ↄteſ.nõ põt ſeq ſnĩa:vt.C. de ſen.⁊ int᷑/
lo.om.iudi.l.ꝓlatã.Itẽ qꝛ arguim de tꝑe ad locũ:vt.j.de

mili.tel.l.miles.⁊.s.ſi cer.pe.l.vinũ.ſʒ ſi aliqd ꝑmittit vno

tꝑe vꝛ ꝓhibitũ ſequẽti tꝑe:vt.s.de iudi.l.cũ pᷣtoꝛ.de ſta. li.

l.ſtatuli.S.ſtichũ.cũ gꝰꝑmittat᷑ iudicare ĩfra duos menſes

vẽ tacite ꝓhibitũ poſtea ⁊ ẽ ꝑinde ac ſi eẽt ꝓhibitũ expᷣſſe ⁊

nõ valẽt ſnĩa:vt.S.de iudi.l.iudicatũ ſol.gꝰc̃. In ↄꝛiũ faẽ

C.vt oẽs tã ciui.qᷓ; criminales iĩ.l.fi.in ſi.⁊ de edi.pᷣua.l.ſi.

als ẽ i ti.de ope.no.nũ. Quare Rai.ſequendo dñm
An. de piſis.ſic diẽ ꝙ aut ſtatuit tᷣs parti:aut iudici:aut

actoꝛi.pᷣ̊ caſu nõ põt ſieri aliqd poſt tps ſiue illud tpᷣs ſit

certũ qᷓtũ ad numeꝝ vt hinc ad duos mẽſes:ſiue q;tũ ad

tminũ ⁊ vſq; ad lit.ↄteſ.vt.s.de iudi.l.ſuꝑeſt.⁊.l.j.S. bidu/
uʒ.qũ ap.ſit.⁊.C. de iudi.l.ꝓperãdũ.ĩpᷣn.⁊ de ap.auc̃.ho

die.⁊.C. de excep.l.ſiqdẽ.⁊ ſen.reſcin.nõ poſ.l.pemptoꝛi /
as. Scðo caſu aut ſtatuit tp̃s iudici ⁊ iuriſditiõi:aut iudi⸗/
ci tm̃.̊ caſu poſt tp̃ᷣs nõ põt ſnĩa ferri:vt.l.ij...ſi iudex.⁊
Liudex..de iudi.⁊ de arbi:l.nõ diſtiguem.s.ex cõpꝛomiſ
ſo. aut ẽ tpᷣs ſtatutũ iudici tm:⁊ tũc etiã poſt tᷣs ſnia ferri
põt:ita ĩtelligas caſũ.l.ſi.vt oẽs tã ciui.qᷓ; criminales.⁊ di

cta.l.fſi.de edi.pᷣua. In ttio caſu ⁊ vltio aut pᷣinitio tꝑis
tm̃ reſpicit ſbam actiõis vł iſtãtiã iudicij.p̊ caſu nõ põt ſie
ri ſiue duret ĩſtãtia ſiue nõ:vt.C.de dolo.l.ſfi.⁊ de afſeſ.l.j.

Tv.l. ij S.ſi.ne de ſtatu defũcto. Scdo caſu põt ſnia ferri p

De excu. tuto.

tpᷣs.vſñi opoꝛtebit fieri alia iſtantia de nouo cũ illa pꝑierit:

vt.l.ij.j.iudi.ſol.remãſit tñ actio:vt ĩ auẽ.ſʒ cũ teſtatoꝛ.C.
ad.l.ſal.⁊ ĩ auẽ. de hẽ.⁊ fal.S.illð qq; ⁊.C.nau.l.ij.li.xj.Fʒ
An.de piſis cuius vᷣba ponit hic Rai.⁊ ĩ.d.l.fi.vt omnes
tam ciui.qᷓ; crimi.ſacit quod no.in Spe.de iudi.delega.
§. reſtat.v.quid ſi ĩ ſtatuto.

fra qnqginta dies ſʒ Di.nõ pulchꝛũ tex.
Ibi iuſticiã.i.ꝙ ſit iuſtũ ex nãli iuſticia cõmendatũ:⁊ ſic vi⸗

deo ꝙ nõ faciſta lr̃a ad id ad qð allegat᷑ ꝑ qdã ꝙ pꝛoba

tio caſus foꝛtuiti fiat tm̃ ꝑ iuramẽtũ:qꝛ illð nõ ẽ vex: ĩmo
dz illð vere ꝓbari.C.de pba.l.iĩ exceptiõe.s.j.⁊ . de re mi.
l.iijj. F. ſi ad diẽ. ⁊.l. qui cõmeatꝰ.⁊.s.ſiqs cau.l.ij.. qdð dici
m. Fy Ja. de are. Guil.tʒ Sꝛiũ.5.ſiqs caut.lij.O.ſiqs. Rai.
nõ firmat h̊ ſe ĩ aliq:ſʒ audiui ipſũ dicẽtẽ ꝙ aut ꝗs volebat
ſe ꝓpt᷑ caſũ foꝛtuitũ excuſare ab eo ad qð tenebatĩ ex ↄctu
⁊ nõ põt: hẽs gl.C. de ſide inſtru.l.fi.aut nõ tenebai ex j
ctu:⁊ tũc ſufficit ſacrm.dixi de hꝰ.C. de nau.l.ſfi.li.xj.ſacit
qð dixi poſt Ja.de bel.ĩ auc.vt nili iudi.S. ꝗ vero.ſacit ſʒ

Rai. qd no.ĩ Spe.de ap.S. h̊ vi.v.ſʒ qd g. ⁊ qdð no. In/
no.ex de pᷣui.cre.c.cũ oliʒ.⁊ xꝑ. Jo.mo.ex⁊᷑ de elec.c.cupiẽ/
tes.li.vj.?⁊ pꝑ Archi.e de dolo ⁊ ↄtu.c.j.eo.li.ſfac qð no.

lxxxij.di.c ꝓpoſuiſti.⁊.xviij.di.c.placuit.ſʒ Ja.de are.vi
de ⁊ nõ ꝓ ſi ille q dẽ citat iurauit ꝙ citatio nõ ꝑuẽit ad no
ticiã ſuã ꝙ debeat credi iuramẽto ſuo ⁊ nõ debeat ꝓcedi

ʒ eũ.⁊ dicã de h.j.de re.eoꝝ.l.magl puto.⁊ iſt ſit ſatj nõ.
Scire. Pii glo.nõ fac hic. S.ſʒ ego facio vt meld itel/

CITe. igat. Ybi remiſſiõis.i.excuſatiõis ſʒ Ni. Ibi

noĩare.itellige h̊ ifra decẽ dies:als poſt illð tpᷣs nõ audit᷑.

Ibi noĩauit.vide Jo.mo.ex᷑ de elec.c.quãuis.li.vj.⁊ Ar

chi.de reſcrip.c.cũ ĩ mult.li.vj. Obi ↄtinet.ſ.q ad ꝓceſſũ
nõ ꝗ ad iudiciũ. Gl. op.trib modis ⁊ querit de nno.

Pumo op.de.l.reſcriptũ.de his q.vt ĩdig.⁊ recita gl.
q̃ icipit q ad noĩatisnẽ ⁊c. Et ſic nõ ſʒ ĩtellectũ iſtũ ꝙ ſi ali
ꝗs appellauit ab oibꝰgrauamiĩbꝰillat ſibi ꝑ iudiceʒ ĩ aliq̃
cauſa ꝙ nõ poſſit ꝓſeꝗ niſi illa grauamia ad qrũ iĩpoſitio
nẽ nõ ẽ elapſũ decẽdiũ vt ẽ decẽ dies q dani ad appellan
qũ: vtĩ auẽ. hodie.C. de ap.ar.hui'tex. ¶ Redeo ad gl.

ꝗ op.de.l.maioꝛes.s.de ĩof.teſ. So.vt ĩ glo. vel dic ꝙ ibi

d in actoꝛe ꝗ plura auxilia ↄꝛia nõ põt ſim ꝓponẽ:vt in
l.qʒ ĩ hẽdẽ. S.eligẽ de tribu.ᷣ ĩ reo ꝗ põt płes excuſatiões
ꝓponẽ ↄꝛias ſimul. Sʒ op. de.l. ppr litẽ. S.j e.ti.⁊ dic
vt ibi no.clari. Itẽ iſte tex. alle.i ar. ꝙ ſi aligs ẽ pñs ĩ iu/
dicio ⁊ nõ vult ↄteſtari litẽ:ſʒ ſemꝑ cũ rũdet pteſta ꝙ nõ
ſac aĩo pteſtãdi litẽ:ꝙ iudex põt ſibi tᷣs pᷣnire ĩfra qð li

t᷑ẽ ↄteſtet:alioqn ꝓcedet ðᷣ eü tanq; ad ↄtumacẽ:nõ aũt hẽ
bit lis ꝓ ↄteſtata:qꝛ paria ſunt nõ venire vł venire ⁊ nihil
iuſtũ ꝓponẽ vt h̊ vides:⁊ hec fuit opi. Ja. de are. Guil.tʒ
opi. ꝛiã de ꝗ hẽs ꝑ Ci.⁊ gl.C.quõ ⁊ qñ iud.auẽ.ꝗ ſemel.

⁊ dixi..de li.ag.l.j.F. ex hꝰreſcripto.⁊ hꝰetiã tãgit Ja. de

are. C Itẽ no. ex iſto tex.ꝙ ſi iudex dederit terminũ reo

ad rñdẽdũ libello ĩfra decẽ dies:⁊ ipᷣe venit ĩfra.x.dies ⁊
nõ rñdet ſo petit dilatiões ad exceptiões ꝓducẽdas ꝙ de

beat ↄd enari ad expẽſas:qꝛ lʒ venerit die ſtatuta: tũ non
facit id qdð ſibi iuſſũ fuit.ſac ad hoc.de op.le.l.mancipioꝝ

Fm Jo.⁊ Ci. Itẽ allegat ꝑ Mar. de ſa. ꝙ ſi aligs ſuit cõ
teſtat litẽ ſaluis oĩbꝰ exceptiõibꝰ ſuis q; nõ videaĩ᷑ ꝓptea
exceptionẽ ꝓpoſuiſſe. Itẽ pᷣſtat ar.Fʒ Old.qꝙ ſi iudex

ſtatuit minũ parti ĩfra quẽ debeat pponẽ exceptiões di

latoꝛias:ipᷣe aũt vna ꝓpoſita diẽ alijs ſibi ſaluis ꝓpt᷑ hoc
nõ remaneãt ſibi ſalue niſi expᷣſſerit eas.de hꝰno.ex̃de ex
cep.c.paſtoꝛal.⁊ de ꝓba.c.qm ʒ falſã.pʒ Old.i v. qnqua
ginta. ¶ Glo.querit de vno quis teneĩ pbare vtꝝ tutoꝛ
ſe ignoꝛaſſe: Et remittit ad.l.quidam decedens.⁊.l.ſeq.
vbi habes ꝙ pupillus tenetur pꝛobare ⁊c̃.

Ibi teſtari.q̃ſi dicat nõ ſoluʒ põt ꝓponi

0 Opoꝛtet. viua voce ſʒ libello ĩ ſcript ⁊ ſicẽ ar.expᷣſ

(S. - fficit. Ibi iõq;.qꝛ ſic opʒ excuſatiõeʒ ꝓponere i

+*☚

De excu. tu.

ſuʒ qð ẽ ĩ arbitrio tutoꝛis ſm Di.Gl. ſimplicit tʒ gj ĩ ſcri /

p iſti.de excu.tu. . q aũt.ibi dixi ꝙ illa dʒ ĩtelligi ʒ iſtã.

Ibi tribunal.i.iudice ſedẽte ꝓ tribunali nõ aũt coꝛã de/

legato:qꝛ cauſe cognitionẽ reqꝗrit:gꝰdelegari nõ põt vt hᷣ

hẽs ꝑ gl.ĩ fi.⁊ qð h̊/ ꝓponit Ri. itelligas ꝙ h̊ vult q̃rẽ le

giſlatoꝛ nunquid excuſatio debeat pꝛoponi in ſcriptis vel
coꝛam teſtibus: ⁊ dicit ꝙ in ſcriptis vel etiã ſine ſcriptis
coꝛam teſtibus.h.d.pᷣncipiũ eſt veꝝ.⁊ ponit ſm Di. in v.
alit. vbi q̃rit nũqd poſſit depoſitiões teſtiũ demõſtrare co

rã alio q; coꝛã iudice ſedẽte ꝓ tribunali:ita ꝙ poſſit ſub

delegari? Ibi ſub memoꝛatiõibꝰ.i.teſtiũ ꝓductiõib ſeu de
poſitiõibꝰ:qꝛ ĩ eis poſite ſũt excuſatiões vt ſupꝛa dixi.Ibi
libellos.i.ſcripturã q̃ excuſationẽ ↄtinet. ¶ Gl.op.duo

bus mõis.pᷣ op.de.l.nec qcqᷓ..j.de of.ꝓcõſul.⁊ le. So.
vt ĩ gl. No.ex iſta glo.ꝙ ĩ cauſa q̃ nõ ẽ delegabilis:vt ẽ ex

cuſatio vt h̊ ĩ fi.gl.põt delegari vt examĩatio ⁊ receptio te
9

ſtiũ. An aũt ĩ alijs cauſis crimĩalibꝰ⁊ ciuilib poſſit exami
natio ⁊ receptio teſtiũ cõmitti: Dic vt ĩ auẽ.vt deſun. ſeu
fu. S. ilð. de teſti. F. qm. ⁊.S.ſe.cc.⁊.C. de fi.inſtru.auẽ. apð
eloquẽtiſſimũ.⁊.S.de teſti.l.iij..diuꝰ.⁊.S.ſe. ¶ Sʒ q̃ro a

te an poſſit delegari receptio iuramẽti teſtiũ? Tu habes
gl. no. C. de teſ.l.hac ↄſultiſſima ĩ vbo depoſitiões.⁊ vide
qð no.de arbi.l.nõ ex oĩbꝰ.⁊ Arch.ex de teſti.c.pñtiũ.li.
vj.⁊ circa cõmiſſionẽ examinatiõis ⁊ receptionis teſtiũ vi
de qð no. Inno.ex de re iudi.c.cũ bertoldus.⁊ ex.de te

ſti.c.cũ cauſã. Redeo ad gl.ẽ ⁊ alið ⁊c.qð nõ cõmitti põt.

¶Itẽ op. gl.de.l.accuſare.⁊ rñde vt gl.Dñi iſte tex.alle
gat ꝓ ſingulari ĩ mũdo Fʒ An.de piſis ꝙ ĩ electiõe rei ẽ p
ponẽ exceptionẽ ĩ ſcriptj vł ſine ſcripſ.ĩ hoc ↄcoꝛdaãt etiaʒ
Di.⁊ Ja. de are.ĩ auc.hãc aũt q̃relã.C.dð e nõ nu.pe.Ad

illũ tex.rñdet ꝙ ibi excipiẽs ꝓponebat itentionẽ ſuã ſiue

exceptionẽ ꝑ modũ agẽdi.volo te ſcire ꝙ Ja. de are. ſoꝛ

mat iſtã.q.inſti.de excu tu.ſ.nũꝗd exceptio debeat ppo

ni ĩ ſcripi vłſine ſcript:ipᷣe ibi nõ ſoluit.q.nec etiã Pe.ꝗ

recitat dictũ ſuũ ĩ auc hãc aũt qᷓrelã det᷑minat vt dixi ſupi
us. tu hẽs gl.nõbilẽ foꝛmãtẽ illã.q.i.l.ediles.s. itẽ ſciẽdũ.

de edi.edic.q̃ tʒ ꝙ poſſit ſine ſcript ⁊ hꝰtʒ gl.ff.de edẽ.l.j.i

pᷣn.quã tene coꝛdi:⁊ h̊ ſac ꝙ ꝓteſtatio põt ſi eri ſine ſcripi.
Nirca qð ſʒ An.de piſis ſic dicas: aut loq̃ris ĩ actoꝛe
aut ĩ reo. Si ĩ actoꝛe ⁊ tũc dẽ fierii ſcrips.C.de an.excep.

l.vt ꝑfectiꝰ.⁊ ẽ rõ qꝛ ſucceditĩ locũ cauſe pᷣncipalis in q̃ hʒ

neceſſe libellũ ĩ ſcripꝑꝝ dare:vt ĩ auẽ.offerat᷑.C. de lit.ↄteſ.

gꝰſurrogãdũ dẽ eẽ enãe:vt..ſiqs cauſ.l.ſi eũ.S.q iniuria

rũ.⁊ de nau.fe.l.ij.aut ꝓteſtat actoꝛ ĩ tali cauſa ĩ q̃ nõ hẽ/
ret neceſſe agẽ:⁊ tũc põt ſine ſcrip᷑ arguẽdo a ſpali.ſũt.n.

caſus ſpãles ĩ ꝗbꝰſcriptura reqrii:vt illi q no.i.l.ↄhiũ.de

pig.⁊ de pac.l.pactũ.ſʒ iſte nõ ẽ de illis g'c̃. Aut loq̃ris ĩ

reo ⁊ tũc reglarit᷑ põt cũ ſcriptura vł ſine ſcriptura vt hic.

fallit ĩ aucẽ.hãc aũt q̃relã.⁊ ẽ rõ:qꝛ ibi releuat᷑ ſaltẽ in ꝛno
ſ. ꝙ nõ tenet?᷑ ex bᷣ ofeſſione:nõ mirũ g'ſi grauat᷑ ĩ alio vt
debeat ĩ ſcripi ꝓponẽ:ar.l.eũ qꝗ ĩ pᷣn.de inreiu.Fʒ An.de
piſis.Ad auẽ. hanc aũt qrelã.rñ.vt dixi ſuꝑi ꝙ ibi ꝑ mo

dũ agẽdi. Ibide his.dic circa excuſationẽ ꝓponẽdã.Ibi

ſbiecti.⁊ nõ hʒ ſe neceſſe excuſare qꝛ ipo iure nõ dat. JObi
exẽpli gra. No.ꝙ illð qð ↄſtituit exẽpli gr̃a trabii ad oẽ ſi

mile.fac ad hꝰde dã.ĩfec.l.dãnũ.⁊.l.ſi ſtipulatio.⁊.l.ij.ᷣm

OQld.⁊ ſac̃.l.i.S.qð vulgo·j.de vi ⁊ vi ar.⁊.l.actionũ.S.ĩ fa

ctũ.de ac.⁊ ob.⁊.j.de ↄdi.⁊ de.il.ſi ĩ diẽ.⁊ inſti.de excep.S.
hec exceptio. ¶ Itẽ no.ꝙ ſufficit ꝙ ſubijciat᷑ tm vnũ exꝰ:
⁊ ſic facit ꝙ de plibꝰ.ll.ſufficit allegare vnã vt h̊ t.j. ad.l.

coꝛ. de fal.l.ſiqs obꝛepſerit.Fʒ An.de pib. Ibi ſuppoſit᷑.i.
quẽ ↄſtat nõ eẽ ſuppoſitũ vł ſuperatũ:als ſi dubitaret ha
beret neceſſe ꝓponere excuſationẽ:vt.S.de iudi.l.ſiqs ex

aliena.⁊ ſiqs ĩ ius vo.nõ ie.l.ij.ꝰm Di.Ibiiĩcola.iſ.illiꝰciui
tatis:vñ ẽ ille ꝗ creauit tutoꝛẽ. ¶ Querit gl.de vna.q.di
cit enĩ ipᷣa:pone ꝙ admiſtrauit ille q nõ ẽ dat de iure nũ

„

d noceat vel ꝗ iuris ſit: Rñ. vt in glo. 8.

1 J Recita gl. ⁊ dic fallit in caſu vt. .
bertũ. bac.e.l. .n. . Ja. de are. JObi pa /
troni.i.q ſũt liberti a qrũ tutela ſe nõ põt excuſare liber/
tus ſʒ Di. Ibi nepotes.vide qð dixi.j.de lib.⁊ poſthu.l.
gallus.S. qdã recte.Fy An.de piſis. Ibi oꝛdinẽ igit.cõpel
liũ ſuſcipe tutelã ſilioꝝ pꝛoni ⁊ alioꝝ deſcẽdẽtiũ niſi potit ſe
excuſare a tutela hʒ Di. C Glo. op.tribꝰmõis.Et pᷣop.
de.l. .. F. pꝛonus.j.de v.ſi. So.vt ĩ gl.dic⁊ ẽ rõ ꝓpt᷑ iuris
ſ̃ſũptionẽ q̃ ẽ i.l.reſcripto.vñ libe.⁊.l.nã ⁊ ſi parentib.ẽ.
de ĩoffi. teſta. Itẽ op.de.l.cũ ex oꝛone.j.e.So.vt glo.
CItẽ op. gl.de.l.ne qcqᷓ.j.e.So.vt ĩ glo.quã vide.
Op. gl. de. l. nec ſenatoꝝ. ð. e. ti. Et

Si plures.rãde vt ĩ gl. dñ hãc ſo. tzʒ Di. lʒ gl. alit
—— 2 no.in contrarijs.
[(Dadonẽc. C Querit gl.de q ſpadone

h loquit:Et rñũde vt glo.⁊ dic ſiue ſit ex accidenti
RX ſiue naturalit caſtratus.
¶ Qui patri.bi pꝛ.ſ.pupilloꝝ. Ibi excuſationis.
ↄcoꝛdat..de teſ.tu.l.ex ſnĩa. ⁊ itelligatis ꝙ hẽbat excuſa
D tionem a iure communi.
Ecire opʒ· zbi fuerit. ſ.ĩp̃teritũ ſ ĩ pti admini
ſtrationẽ deponit. Mõ ob.v.ſinaũt.j.e. Ibi lidᷣi.ſ.pupilli.
Ibii cura. ꝓpt᷑ dignitatẽ ſenatoꝛiã ſupuenientẽ ſᷣm Di.
Ibi erãt ſenatoꝛes.alij hñt ſenatoꝛis:⁊ ita hũit gl. Si ha
bes ſenatoꝛes. Nõ ꝙ pupilli pñt eẽ ſenatoꝛes. ¶ Op.gl.
de.l. athlete cũ ſilibꝰ.S.e. Sol.vt ĩ gl.¶ Scdo op.gl. de
l. fi. C. de nup.⁊ nõ ſoluit.dic ꝙ illð hbʒ locũ ĩ mr̃imonio qð
ẽ idiuidua ↄiũctio ſʒ An.de piſis.Ad.l.tutoꝛ.rñdeas ꝙ;
iſt ẽ ſpãle.vlł ibi ſupuenit pᷣuilegiũ ad ipetrationẽ ipi: h
vero nõ ad poſtlationẽ ſuã. ¶C Querit gl.nũꝗd itelligat᷑
ꝙ iſti ſũt alicui dignitat? So. gl. ⁊ bñ ꝙ ſic. C Contra
pᷣ op.de.l dãdo.⁊.l.ꝗ nõ ſũt.s.de tu.⁊ cu.da.ab his.ſed
illa ĩtelligit ʒ iſtã vt pʒ i.d.l.q nõ ſũt.ᷣm An.de piſis. .
Ibi ratiocinarios magiſtri aut ratiocinales

Meq;. regni hñt excuſationẽ a tutela ex eo ꝙ ſucce

dũt ĩ locũ ſenatoxꝝ:⁊ hñt admiſtrationẽ: ar. s. e.l.athlete.
= — §. remittuntur.
S 4 güt. Jbi nõ iudeoꝝ.exponit gl.i.xpianoꝝ: ⁊ ſic

Fʒ iſtã expõnẽ hẽs exp̃ſſe ꝙ.ll.ffoꝝ.ſuerũt fcẽ poſt aduẽtũ
xpᷣi ĩ virginẽ. tu hẽs gl. ꝛiã i.l.titia.S.ſi .de au. ⁊ ar.le.⁊
l.j.ff. de iuſti. ⁊ iur.ĩ rubꝛica.⁊ ibi plene ꝑ Guil.dicã ĩ.d.le
titia.S.ſi.ibi cult᷑.i.ipoꝝ iudeoꝝ vt pʒ ex vbo ſine moleſtia
ſupꝛa poſito:lʒ gl.alr ĩtelligat ⁊ male vt pʒ ꝑ.l.gnãlit..ſi.
j.de decu. Rñ.vt gl. ⁊ ſic v iſta glſẽtire ꝙ h̊ ponat ius no
uũ addittũ a cõpillatoꝛib nõ iuriſcõſuls: qdð nõ eſt vex:l3
gl. j. veꝑ dicat ꝙ alið erat de iure ãtiq: alið de iuro nouo
q;tum in caſu per glo.poſito.quod tex.vr dicere alr ĩtel /
ligit vt.S.dixi.

—

Ervpone vt ĩ gl. ⁊ ſacit ꝙ pᷣmo
¶ Matiocinatio *gs dehean pꝛeſtare introitũ q;
exitũ.facit ad ̊ qʒ dixi.j.de ↄdi.⁊ de.lł.qᷓ;uis.Ibi mun eg
vñ ſũt ĩimunes a tutelis ſʒ Di.tu vero dicas nõ cõputatpꝓ
vna tutela vt hic ne ter⸗ bene. . 4
Ibvbi boc.ſ.ꝙ excuſent a tutelis alioꝛuʒ a
VWiberti. miniſtratoꝛes rex ipᷣoꝝ ſenatoꝝ. 1.
(Q Ibi ſuerit.q;ꝛ dedit malos tuto

Oui ciuitatis. res vt pʒ.j.de excu.tu. per to·
Ibi tutel.ſ.ꝑ obłonẽ quã ↄxit qꝛ malos tutoꝛes ↄſtituit.
Ibi vʒ.n. baudi pᷣdicta ſilant᷑ his ꝗ bonoꝝ ⁊c̃.qꝛ nõ ſilan
tur:als nõ vẽ rñſũ ad.l.ſiqs tutoꝛ.s.de rap.vir. ↄiũcto.
. quẽadmodũ.iĩ pᷣn.⁊ cogitabit. Ibi tutoꝛes.ꝗ appellant
honoꝛarij:vt.l.ꝙ ſi foꝛte de ſo. Nõ h̊ ꝙ magrat mũici
pał dẽ pᷣnceps ⁊ allegat᷑ ꝙ magr̃at poſſit vĩdicare iniuriã
male iudicani:⁊ beintelligit ex tex.⁊ iõ dic:dĩ eniĩpᷣnceps
vt vidiſtis:⁊ pᷣnceps põt eẽ iudex in ꝓpꝛia cauſa vt dixi.j.
de here.inſti.l.⁊ hic tiberius.⁊.j.de his q̃ in teſta.delen.l.
ꝓxima.⁊ inſti.de vul.ſub.in fi. ¶ Glo.op.de.l.tria one

e,
ber/
ul.
öbe
itſe
0.
uns
ni⸗
go.

C

l

ſone
tnt

le

i

— — ☚r D— —

ra.? de.l.ij.S.e. Gl. remittit ad id qð no.ibi ⁊ vide ⁊ bñ.
AQ COp. de.l.j.ne tu.vł cu.cõ

¶ Qni nectigalia. So vt ibi glo. diẽ ſecus

vel ecõtra dic ꝙ tutoꝛ nõ põt ↄducẽ vectigalia:lʒ ꝗ cõdu
xit vectigalia poſſit dari tutoꝛ ꝑ iſtũ tex.vẽ opi.ſalſa.quã
tʒ Rai.C.de excu.tu.l.coloni.vbi tʒ ꝙ ↄductoꝛ pᷣdij ⁊c.
No. ⁊ dic aut loq̃ris in ↄductoꝛe vectigalis ciuitatis:⁊
tũc hʒ locũ iſte.S.aut loq̃ris in ↄductoꝛe vectigalis ſiſcal
⁊ hʒ locũ dictũ ſuũ vt ille excuſei ſecus ſi ↄduceret pᷣdiũ:vt
ꝓbaĩ in iſto tex.⁊.ð.l.coloni.

Qui lura. ns q̃ nõ ꝓſũt ſingula neq;.n.multa iu

uãt. Nec ob.C.e.l. excuſaĩ.ꝭ.j.x..pe.⁊.l.neq; etiã.C.de
ꝓba.⁊.l.rõnis.eo. ti.qꝛ ibi loꝗt de plib ĩperfecſ:q̃ erãt
de eodẽ gñe:⁊ vnũqðq; potat ꝑſe ſufficẽ ſi fuiſſet ꝑfectũ:hᷣ
loꝗĩ de plibus iperſectis diuerſi gñis:⁊ ſic nõ ꝓſũt ſingu/
la nec multa iuuãt:ita itelligaʒ iſtũ.S.⁊.S.ꝗ nu.tu.l.vna.
ẽ rõ qꝛ ĩ hñtibus ſymbolũ facilioꝛ ẽ trãſitus:vt.l.ĩ rẽ.s.itẽ

gquecunq; de rei vendi.
¶ Qui accepit. CGlo.ij.op.ꝙ debeat hꝛe excuſa

tionẽ de.l. athlete.S. tutela.v.e.Sol.vt glo. dic ad illã nõ
oĩa ſʒ tm̃ ad ꝑſonalia. C Itẽ ad realia exoꝛdinaria non
ad realia oꝛdinaria vt pʒ.C.de mu.pꝛimo.il.j.⁊.j.de mu.⁊
ho.l.ſicui muneꝝ.⁊ de vaca.mu.l.his onerib.⁊ ſic no.vᷣm
Di.ꝙ gnãlis ĩmunitas nõ ꝓdeſſet ei ad munus publicuʒ
auẽte vtilitate ⁊ pſonale. Itẽ ad realia oꝛdinaria rñdeo
ad gl.q dicit ̊ͥ erat tm̃ vtilitate pᷣuatũ: dic ꝙ pᷣncipalit᷑ ſʒ
ſecũdario ẽ vtilitate publicũ:vt.d.l.athlete.s.tutela.

QAaos Ibi altius ⁊ etiã eiuſdẽ pu/
Qui abſolutas. pilli.⁊ adde.qð no.j. de va.

mu. l.j. S.j. C Mõ ex iſto tex. ꝙ ꝗs nõ põt vti depoſitio/
nibfcĩs ĩ vna cauſa ĩ alia.contra qð op.de.l.etate de mi
no.vbi lata ſnĩa ſuꝑ etate facit ius ſuper oẽs. So.intelli/
gas hũc tex.ĩ eo ꝙ põt mutari curſu tꝑis:ſec' ĩ eo qdð cur/
ſu tꝑis mutari nõ poſſi:puta q;ꝛ ꝓbauit ſe.lxx.an.certe ſuſ
ſicit ſibi ĩ alia cauſa. C Ad h̊ op.de.l.is apð quẽ. ⁊ qð ibi
no.C. de edẽ. So.dicas aut illð qð ẽ ꝓbatũ ſemel ſeꝗt᷑ ne
ceſſario verũ in futuꝝ vel de nã vel de pᷣſũptiõe iuris:⁊tẽ
acta ĩ vna cauſa,pſũt ĩ alia:puta pbaui me maioꝛẽ vł ꝓba
ui me dñʒ:⁊ tũc hñt locũ ↄꝛia de arbi.l.pe.de teſti.l.ñ. Si
vo nõ ſeqĩ ꝙ ſit verũ ĩ futuꝝ id qð ꝓbauerat ĩ p̃teritũ:tũc
hʒ locũ id qð dic. .nr̃.⁊.j.de va.mu.l.ij.S.j.Fʒ Di.in hoc
ↄcoꝛ.oẽs:⁊ hec hñt locũ int eaſdẽ ꝑſonas:ſecus ſi int᷑ di/
uerſas:⁊ ita potes ĩtelligẽ hũc.s.⁊.l.is apð queʒ. facit qð
no.C.de li.cau.l.iubemꝰ.⁊ videas ꝑ Ci.an acta ĩ vna cau
ſa ꝓſũt in alia:vt.l.ſi vt ꝓponis.C.quõ ⁊ qñ iudex.
Ibi iura ⁊ nõ hẽat alias ex

(Si nõ extiterint. nie⸗ nõ ſũt glo.⁊c̃. 3
JIbiremiſſiõis.⁊ nõ põt ſe excuſare. Ibi
Eſt ant

C.patroni.i.epupilli ꝗ hñt modicũ patri
moniũ ſʒ quoſdã:tu dicas ꝙ tutoꝛ modicũ pꝛimoniũ hẽ ⸗
bat:lʒ Di.ſeq̃tur pᷣmã expõnẽ. Ibi fact.⁊ ꝓpterea ĩ eius
admiſtratiõe nõ grauai. Ibi vẽ ita ꝙ nõ ꝓderit ſibiad ex
cuſationẽ. C No.ſʒ eius ĩtellectũ ꝙ pauꝑ tutoꝛ pꝛeſumit
affectaſſe tutelã: ⁊ ſic ſi aligs pauꝑ ĩueniat᷑ in offõ p̃ᷣſumat᷑
offm̃ affectaſſe lʒ illð qð acqſiuit nõ pᷣſumat᷑ hĩe ex offõ vt

pzʒ in.l.ſi defũctꝰ.C. arbi.tute.de qͥ plene dic extra de po

Igs iter tres. tltutelaa. i tria one/

ra tutelaꝝ. Ibi ĩ numeꝝ triũ tutelaꝝ vt excuſet a

Irta. ¶AQuerit gl. qlit᷑ hʒ iſte tutelã ſilij ſui? Et rñ. ⁊ bñ

allegat᷑ ĩſti.de legi.pa.tu.⁊..de legi.tu.l.tutoꝛ.S.ſi.

cν. AUVer. ?1 ↄfirmationẽ als ẽ. S.als ẽ.l.⁊ ab iſto vᷣ.
Sigs.

vſq; ad ſi.tu hẽs.S.ꝗ.mo.pi.vł hypo.ſol.l. ar
biter.⁊.l.fi.vbi hẽs iſtas.ll.ↄcoꝛ.de vᷣbo ad vᷣbũ:⁊ iõ ibi di
cit gl.ꝙ fuit vitio ſcriptorl:⁊ ſic dicẽ potes h̊. IJbi ꝑſeuera

uerit.gꝰ pꝛ faciebat hoc doloſe: q; ſoꝛte pupilli nõ ĩuenie

bãt aliũ idoneũ:⁊ ſic nõ ẽ õ.l.ij.j.ad municip.als nõ ꝓce/

De excu. tuto.

R.

deret qð h̊ dẽ vt plene dixi.s.ſo.ma.j.ſi cũ dotẽ. S.trãſgre
diamur.⁊ ſac ĩ ar.iſte.S.ad.q.quã dixi. Ibi.ſ.ꝙ pꝛ coga–
reciꝑe dotẽ ꝓ ſilio quẽ hʒ ĩ ptãte:ðe hPetiã hẽs ꝑ Di.s.de
ſuſpec.tu.l.ſfi.plene dixi in.S.tranſgrediamur. In tex.ibi
cõpellat᷑ capi pignoꝛib vł mulcta indicta ſᷣm DBi.⁊ Guil.
¶Auerit gl. qlit dʒ pdleK. vt glo. in S. ait p̃toꝛ
—DrY vide quod ibino.
GB Aius. Jei recuſauerit.id qð ponit hic Di.
yẽs ꝑ glo.de vbo ad vbũ:⁊ vide qð no. in.l.lib/
to.sð.e.⁊ qð tʒ ibi gl.ꝙ vbi hʒ aliqs pᷣbẽdã ĩ aliq̃ ecclłia ꝙ
teneat᷑ ſuſtinẽ onera ecclie illiĩ q̃ pbẽdã hʒ. Ibi no.ſ.tan
qᷓ; curatoꝛ. Ibi ↄfirmat᷑.i.cũ de eo ↄfrmãdo tractal: ita
ponit gl.iĩ.l.nẽſẽni.j.e. ¶ Gl. op.de.il.libᷣtꝰ.C.e.Sol.vt
gl. C Itẽ op.de.l.ſpadonẽ. S.j.S.e.dʒ allegari.l.ſcire oʒ.
§. j. So. vt gl. C No.ꝙ ſi tutoꝛ vlł cu.datus ĩutilit᷑ ꝑmiſit
ſe cõſirmari ꝙ poſtea nõ põt ſe excuſare.quod cõcoꝛda
glo.j.e.l.nenſẽnius.¶ Contrariũ nota.glo.in.d.l. ſcir
opoꝛtet.S.j.sð.eo.⁊ ibidixi.

)On tatũ⸗

genere nüc dicit in ſpecie.

—

Pbi ppe.no. ꝙ dictio pꝛope deno/
Dnpilloꝝ. hbeno g dictto beob

tat intuallũ ſex mẽſiũ.fac.l. ꝓperan
dũ.S.⁊ ſiqdẽ.C. de iudi.⁊ ꝑhꝰ Guil.de cu..de iureiur.l.
q iuraſſe ĩpᷣn.repꝛobat glo.alibi poſitã.ſ.i.l.jʒ.ĩ fi. de no/⸗/
ua.⁊ de reg.iu.l.pupillũ.⁊ iſti.de ob.q̃ ex delicĩ fi.⁊ de in
uti. ſtip. F. qd dicim.q̃ dicũt ꝙᷓ ꝓxim pubertati dẽ ille qui
ẽĩ.x.ãno cũ dimidio.nã vides ꝙ deberet dici ĩ maſculoꝓ
xim pubertati dĩille ꝗ ẽ i.xiij.ãno cũ dimidio: ĩ femĩa q̃
E i.xj.cũ dimidio.Di.etiã ſeqĩ opi.Guil.i.l.j.ĩ fi. C. de no
ua.ego ſuſtineo gl.ex eo qꝛ gl. ↄſiderauit tp̃s qͥ pupullus ẽ
doli capax ad h̊ ꝙ poſſit obligari ex ↄctib⁊ delict:ĩ.l.no
ſtra.ↄſiderauit qᷣ ad ſiniẽdã tutelã.ſacẽ ĩ aucẽ.vt exac.iſtã.
do. F.fi. col.ij. ¶Alij etiã ſaluãt glo.rñ.etiã ad iſtð.ꝙ di
cit tex.ꝙ nõ tollit qn poſſit dici ꝓxim pubertati:⁊ ille ꝗ
ẽ ĩ.x.ãno cũ dimidio.ſ.vſq; ad.xiiij.ſemꝑ dẽ ꝓxim puber
tati.qð.n.pluris ẽ vtiq; tãti ẽ vt ĩ.l.pe.de in litẽ iurã.⁊ ſic
denotat accidẽtiã fci ⁊ nõ miſteriũ iuris. Et op. Guil.
ꝓbat᷑ ex de deſpõ.ipu.c.ↄtinebai.⁊ dixi ĩ.dð.s.ſi.ibi dũ diẽ

3 cogitur pꝛope pubertatẽ.
¶ Miliẽſibus. cno aliqñ ppr nobilitatẽ cõ/

cediĩ ĩmũitas vt h. Ibi rome:q; foꝛte deſcẽderũt a roma
nis vl alijs a qb romani ⁊c.⁊ ſac qd no. Rai.C. de iure do.
l. etiã.de qͥ dicã.j.de le.iij.l.pᷣdijs.S.titio. Sʒ nũqꝗd ſi ẽ ↄceſ
ſũpᷣuilegiũ caſtro videat᷑ ↄceſſũ villis ſibi ſubiect:Dic vt di
cã ĩ.d. .titio. ¶ Op.gl.de.il.j.ĩ ſ.ad mũici.Sol.vt glo.

BJbiiĩ coꝛpoꝛibus.ſ.appꝛobaſꝶ. Ibi ĩmunitatẽ a
=

S. munerib? ꝗᷓ ſũt publica auẽte ⁊ vtilitate:⁊ ĩ hoc
differt a v. Z. JObi exteroꝝ.i.reoꝝ ꝗ nõ ſũt de coꝛpoꝛe ſa/
bꝛoꝝ. Ibi adaucte. Mõ ꝙ pᷣuilegiũ paupꝑta tʒ adauci
facultatibꝰ.fac ꝓ hꝰ.j.de va.mu.l.his honoꝛibꝰ.S.auctis
⁊ de iure ĩmuni.l.ſemꝑ..ſi negociatiões.⁊.C.arbi.tu.l.ſi
defũctus.⁊.j.de mu.⁊ ho.l.cura.Fʒ Ja.de are. Ibi fuerũt

⁊ negociatio nõ ẽ aucta:als excuſare::vt.l.ſempꝑ. . pe.j.

de iure ĩmu. So. vt gl. C Itẽ gl. op.de.l. ſẽꝑ. S. negocia⸗
tiões.⁊..pe.So.t gl.⁊ ita dixi ſuꝑ tex. ¶ Itẽ op.de.l.
ſpadonẽ.S.ꝗ accepit.So.vt ibi:quia tutela eſt munus pu

MM 2 blicum auctoꝛitate vt ibi no.
WMoO ola⸗ Tñ inuit i penalib q̃ ſũt publica auẽte ⁊

vtilitate. Ibi pꝛiuilegiũ.i.durante adminiſtratiõe ↄceſſũ
fuit pꝛiuilegiũ per habẽtẽ ptãtem. ¶C Glo.op.de.l.ſemꝑ
§. negociationes. So.vt in glo. .

BlE qrit ꝗs dẽ fũgi edilitate:Et rñde vt gl.ſile

*õ.de cõpẽ.l.iõ.⁊ facit.j.e.l.meſſoꝛes.

(Sar Ibi vacãte aũt.i.excuſatiõeʒ habẽte. Ibi eos

i.habẽtes honoꝛes. Ibi tutele noue.i.nõ ve/

teris ᷣm Bi. Ibi vocati.i.excuſationẽ habentis. Ibi nõ

ẽ ſimilis honoꝛ.iungũ ꝓpter quẽ non impediatur tutele

De excu.tu.

adminiſtratio:als bene excuſaret᷑:vt.l.ſpadonẽ.S.ſinaũt.

S.e.⁊.l.ꝓpter magiſtratus.⁊ ibi no. C Glo.op.de.l.ſpa

donem.S.ſcire.Sõ.eo.So.vt glo.

R——AIVbi nauiuz. i. nauigani. ꝓ vtilitate pu/
Domin eblica fm Bi. C Gl. op. de. l. hi g de ex

Tr cu. mu. So. vt in glo.
(Inglini. Zoi a tutel. . ene. ⁊ vt ĩtelligatß gl. ex/
pone vno mõ iglini.i.aduene moꝛãtes ĩ caſtris nõ ponẽ/
di ad tutelas eoꝝ ꝗ nõ ſũt de eodẽ caſtro vbi hitãt.vlł dic
ꝙ iĩqlini caſtroꝝ ſũt hi ꝗ erat deputati ab ĩꝑatoꝛe ad tute
lã alicuſ caſtri:hi bñ ipediunt᷑ ſuſciꝑe tutelã illoꝝ ꝗ nõ ſũt
de illo loco ad hoc vt nõ ipediant᷑ ad cuſtodiã ſeu curaʒ
caſtri ſibi deputatã ⁊ aſſe, inatnz W reprobet⸗
. WV. Iſta. l. facit ad pulcherri/
5 Ello amiſſſi.na;.q. vt ſtatiz dicã. Ibi

ſeius. C Mo. ꝙ mlier põt abeſſe cauſa reipubli

ce:idẽ ĩ pupillo ꝓpt᷑ ᷣbũ vl etatẽ qð ſtati ſeqt.fac̃ ad hoc

l.poſthumi.i fi.j.de capt. Ibi hi ꝗ fuerũt ĩ acie moꝛtui nõ
aũt hi ꝗ pcuſſi fuerũt i acie ⁊ i domo moꝛtui fuerũt. Ex qͥᷣ
nõ ꝙ cauſa cauſata nõ ſapit nãʒz ſui cauſant.facit.j.de ſũ.

iſtruc.l.fi. In ↄꝛiũ ſac de aduo.diuer.iudi l. foꝛi. Sʒ põt

rñderi ad iſtũ tex.ꝙ ſit ſpãle fauoꝛe pupilloꝝ vt ſtati dicaʒ
i.q.ex gl.¶C Querit gl nũꝗd hẽat locũ ĩ filijs ĩ ptãte:an ĩ
emãcipat: Rñ.vt glo. ¶ Querit glo.tu vides hic ꝙ ſilij
amiſſi i bello ꝓſũt pꝛi ad excuſationẽ:ſed nũqd ꝓſũt qͥ ad
alia: Et rñdet ⁊ bñ ꝙ ſic.ſubijcit gl. Itẽ ꝓdeſt mlieri qͥ ad
hoc vt poſſit adoptare: ⁊ allegat iſti.de adop.S.ſemine.
Iſta.l.ĩducit᷑ ad.q.vulgarẽ:ſtatutũ ẽ boñ.ꝙ eq moꝛtui in

bello debeãt emẽdari ſtipẽdiarijs:ↄtingit ꝙ equus ſtipẽé/⸗
diariü ẽ vulnerat ĩ bello ⁊ poſtea moꝛtuꝰin domo? Certe

nõ dʒ emẽdari:opʒ enĩ ꝙ ſit moꝛtu ĩ acie ad ̊ vt ↄſequat᷑
pᷣuilegiũ. In ↄꝛiũ fac.j.de icen. rui.nau.l.j.S.ex ĩcendio.ꝛ
de dam.ifec.l.dãui.S.ſabini.⁊.S.ad.l.aql.S. huic ſcriptu/

re.⁊.l.ꝗ occidit..iĩ hac actiõe.⁊.lita.⁊.l.nerati ĩ fi.cũ ſi.
⁊ hꝰ vĩ ven de iure.Sʒ q; ſtatuta ciuita᷑ nõ recipiũt inter

ptetationẽ dici poſſet ꝙ nõ debeãt emẽdari nã nõ ẽ dep
pꝛia ſigniſicatiõe vocabuli vt illð cenſeat᷑ amiſſũ:qð occa
ſiõe alicuirei eſt amiſſũ.⁊ hãc partẽ hic ſecut fuit do.Di.
VAber. de bobio tenuit Zↄꝛiũ ꝓ qᷣdaʒ dño de ſabaudia qui
erat tũc ptãs hni ciuitaſ ꝑ iura p̃allegata. C Ad.l.iſtaʒ
poſſet rñũderi ꝙ h̊ tractat᷑ de pᷣuilegio: ĩ ꝛijs agit᷑ de iure

cõi qdð ſoꝛtius ẽ q; ſppale ius:⁊ iõ magis extẽdit:vt ĩ auẽ.de
nõ alie.S.qꝛ vo verilile.⁊ ad velł.l.antiq̃. vel dic ꝙ h̊ indu

ctũ ẽ vnũ ſpãle.ſ.ꝙ amiſſus ĩ bello intelligat᷑ viuere:gꝰnõ
põt ĩduci alið:vt cẽſeant amiſſi ꝗ ſũt ꝑcuſſi:⁊ ĩ domo moꝛ
tui:vt.S.de iure do.l.cũ poſtS.gener.⁊ j.de ↄdi ⁊ de.l.ge
ner.⁊.C. de do.ꝓmil.l.j.q̃ rñſiones nõ placẽt mihi:q;ꝛ idẽ
iuenit᷑ in.q.nr᷑̃a:qꝛ nõ dʒ ei emẽdari equus de iure cõi ſed
tm ex foꝛma ſtatuti. Rñ.ad iſtũ tex. ʒ An. de piſis.ſ.ꝙ G;
ſpale fauoꝛe pupilloꝝ vt hẽant plłes ꝗ ſint tutoꝛes eoꝝ.ſfa
cit.ſ.de no.ope.nũ.l.nã inteſt.⁊ hãc opi tʒ h̊ Rai.⁊ hãc

ſeqtur Di.i.d. .ex incendio.lʒ h alit.⁊ eaʒ ſeqtur de legi
timis ſilentiarijs.l.ſi.li.xij.vt ibi dixi. de hoc dixi inſti. de

cu. tu. 5. ſi in bello.
—I d Ibi vſitatũ.no.qꝙ arguimus ex cõ/

— —.—

Abaui tutoꝛibus ⁊ curatoꝛibus.
II τ Ibi patruus deniq; tutoꝛ le
☛ J pupillũ. giim Ibi eo.ſ.ſuſpecto ſᷣm
Di. Ibi a tutela.⁊ rõ ẽ.j.l.ꝓxĩa ĩ pᷣn. Ibi itaq;.i. eo vt ſu
ſpecto remoto. Ibi erpeche⸗ cũ auẽte alt creati de nouo.
IYbi litem qᷓ erat. anteq;ᷓ darei
NSE Mopter. uto int᷑ ĩm ⁊ pupillũ. Ibi par
-te eon. facit p eo qð dã ex de reſti.ſpo.c.frequẽs.
li. vj.ſ.ꝙ ſicut ſpoliat' oĩb bonis nõ põt accuſari anteqᷓ;
reſtituat:ita ſi ſit ſpoliatus maioꝛi parte bonoꝝ:⁊ vide qð
no.Jo.mo.in.d.c,frequẽs.⁊ de elec.c.j.⁊ in auẽ.vt hi qui

—=IEE ſuetudine: fac.j. de ſpõ.l.ij. IJbi his

ob.S. hec aũt.q ẽ poſitꝰ. C. qui da.tu.po.auẽ minoꝛis.Et
rñde vt gl.dic.opi.Aʒo.̊ tʒ Di.⁊ hãc ſeqꝗt Rai.lʒ gl.nõ
bñ firmat pedes ĩ auẽ.minoꝛis.⁊ h̊ tenuit ĩ hac.qqua di/
ſputauit bono.qꝛ..hec aũt.vt hi q ob.nõ ĩponit aliã pe/⸗
nã niſi vt ꝑdat debitũ.ad hꝰetiã fac.l. ea qdẽ. C. ſi ma. ita
fu.ali.opi.Hugo.tʒ gl.ĩ.l.pꝛ.S.de /pcu.quã ſequi Ja. de
bel.ĩ.d.auẽ.⁊ in.d..hec aũt.vt ibi dixi in v.neq; tutoꝛ re
manebit ⁊c.⁊ hanc ſeqtur Ja.de are.q̃ vi vera per iſtum
tex. C Querit glo.quid in.q.ſtatuti: Rũñ. vt glo.
(Qui ſe Ibide ꝗbuſda ꝓpoſis. Obiitra tꝑa.ſ.qnq̃/
S vegita dien a tꝑe cognitiõis ⁊ ↄfirmatiõis re
putãdoꝝ:vt.S.e.l.ſcire opʒ.I.ꝗnq̃ginta.ſecꝰſi vltra tꝑa:⁊
hotollit Zꝛiũ. ¶ Gl. ð h op. de. l. ſcire. ð. e. So. vt ĩ gl. 2
ſo.ẽ verioꝛ. Itẽ op.de.il.⁊ ſi ſuſceꝑit.s.de iudi.So.vt
gl. ⁊ bñ:lʒ ibi dat ĩtelligai ĩ dubio. Ibi ꝓuicia.tc.n.nõ ex
cuſat:lʒ ſit vltra cẽteſimũ miliare.⁊ ꝑ hoc detfmĩat Ja. de
are.c.ſtatuim.qð hodie ĩcipit ſtatutũ ex de reſcrip.li.vj.
qð diẽ ꝙ vbi iudex ẽ delegat int᷑ clericos ꝙ nõ poſſit tra
hẽ clcos vltra duas dietas:⁊ dʒ iſtð ĩtelligi ex/ puĩciã ĩ ̃ᷓ
ẽ delegat. nam ĩfra ꝓuĩciã potit etia vltra duas dietas
trahi vt h̊ ⁊ ibi:iõ v.⁊ dic ꝙ redit ad pᷣn.S.nõ aũt refert ſe
ad ꝓximã expõnẽ. Obi illaꝝ qᷓrũ admiſtratiõe ſcã ẽ excu/
ſatio ſʒ An.de pi. Obi ei.ſ.illiꝰ puĩcie vbi ſũt bõa ſʒ Ri.
Ibi dat.ſ.ali tutoꝛ. Gl. op.de.l.nõ ſolũ.S.q teſtõ.S.e.
Sol. vt glo. ⁊ vẽ nõꝛe. IObi totũ ecõtra q; B.vʒ ꝙ hᷣ ĩ ſim
płr dato diſtiguat vtꝝ ſuit dat᷑ a teſtõꝛe vł a iudice:vt pᷣ ca
ſu hẽat neceſſe ſe excuſare.⁊caſu nõ niſi fuit dat ab ĩꝑato
re vł eſ iuſſu:lʒ nõ expᷣſſe exponit᷑ pꝛimoniũ qð dat tantũ
in ea ꝓuincia vñ ẽ:tũc nõ hẽat ſe neceſſe excuſare:⁊ ita lo
quii Zꝛin.ſac̃ qð no.ðS.de tute.l.ꝗ bʒ.p iſta gl.⁊ de teſ. tu.
