ibi ergo ẽ tex.cũ glo.nr̃e qõnis. Pꝛeterea ꝑ filium nõ
trãſmittit ad pꝛem hẽditas nõ adita niſi alioꝝ deſcẽdẽtiuʒ
bm glo.l.j.C. de his ꝗ añ ap.ta.⁊.l.j.C.ad oꝛñi.lʒ teneãt q
dã contrariũ in hoc vt ibinõ.ſi ergo ẽ ſpãle in hereditate
aſcẽdẽtium:ergo in ↄꝛiũ eſt ius cõe.ſʒ alios eẽt minꝰ dubi
um vt ibi notaui.¶ Itẽ dubitai qd ſi ile ꝗ repudiauit hʒ
ſpſtitutũ vlgarẽ ⁊ aliũ hʒ ꝑ ſideicõmiſſũ:ſideicõmiſſari pe
tit illũ repudiãtẽ cogi adire:vt.l.nã qð.S.ſiqs cõpulſus.j.
ad treb.mõ ſubſtitut᷑ vulgariter vult hẽditatẽ iure ſpſtitu
tionis vulgaris ⁊ ſubſtitutus vult eã iure fideicõmiſſi q̃rii
ꝗs pᷣferat:⁊ vĩ ꝙ ſideicõmiſſar: vt.l.nõ iuſtã.C.ad treb.
⁊.l.facta.S.iulianꝰ.j.ad treb. vbi hoc videt expᷣſſũ. In ꝛi
um videt᷑ caſus in.l.ſi pꝛonus.S.fi.Fm pᷣmã caſus poſitio/
nẽ:c.ti.dico ſic:aut ſideicõmiſſũ nõ ẽ repetitũ a ſubſtituto
tacite vel

—
4

pel

tin
b;
io
o
;
/

l

— — —— —

De vulga.? pupil. ſubſti.

tacite vel expſſe:⁊ tũc pᷣfert᷑ ſubſtitutꝰ vulgariter:vt.ð.S.ſi.
Aut ẽ repetitũ ⁊ pᷣfert᷑ fideicõmiſſarius:vt.d.l.nõ iuſtã.⁊
d. S. iulianꝰ. ſʒ qꝛ ille.S.iulianꝰ.aliq;tulũ videt᷑ obſtare huic
dicto iõ dic vt ibi. ¶ Itẽ q̃ro qd ſi hs iſtitut eſt indignꝰ:
nec adijt hẽditatẽ an veniat ſiſcus vel ſubſtitutus? Rñ.ſi
ſcus repulſo ſubſtituto:vt.j.ad ſyll.l.ſequẽs.in pᷣn. facitꝗj.
de bo. liber.l.in ſeruitutẽ. S.ei ꝗq.rõ qꝛ lʒipſe iſtitutus non
ſit heres tñ facit heredẽ ſiſcũ:ergo ſubſtitutus repellii: vt
l.ſi p?. ſepius pᷣalla.S.ti.j.hinc eſt ꝙ ſiſcus tenet᷑ ad legata

⁊ fideicõmiſſa eius hẽditate nõ adita p heredẽ:vt nõ.in.l.

eã quã.C. de ſideicõmiſ.⁊.l.recuſare.S.ſi fiſco.j.ad trebel.
¶Itẽ q̃ro an aliquo caſu inſtitut ⁊ ſubſtitutus veniãt ſi⸗
mul:.HBoc.cõiter dicũt ꝙ ſic in.l.pꝛ..ti.j.⁊ ĩſti.e.S.f.Ego
do aliũ caſũ qñ pꝛonus fuit ſubſtitutus ⁊ in aliqᷓ re ꝓpꝛia
grauatꝰ:q; tũc ipſe hẽbit debitã poꝛtionẽ vt inſtitutꝰ ⁊ re

ſiduũ hẽbit ſubſtitut ſi ipſe nõ vult iudiciũ deſuncti ĩplere:

vt.l.ſi libert᷑ pꝛono.. ꝗd ergo.j.de bo.li.Et ſic cõcurrũt
iſtitutus ⁊ ſubſtitutus. Itẽ do tertiũ caſũ in ſilio inſtituto
⁊ grauato eo mõ quo mõ dixi in pꝛono ꝑ eãdẽ.l.qꝛ eſt ea/⸗/

dẽ rõ. Sumꝰ expediti de pᷣmo effectu ⁊ qõnibus emergẽ/

tibus circa illũ. Scdus effect᷑ eſt ꝙ teſtm põt aſſumẽ effe/
P P

ctũ ab alio ſcdᷣo gradu:vt.l.iij in ſi.S.de li.⁊ po. Circa q

dic bꝛeuiter qũq; pᷣmus gradus nõ hʒ effectũ ꝓpter defe/
ctũ cõtingẽtem ex parte inſtituẽtis:qñq; ppter deſectum
ↄtingẽtem ex parte inſtituti.pᷣmo caſu aut ille defect fuit
pᷣteritionis vel exhẽdationis:⁊ tũc diſtingue vt nõ.in.ð.l.
iij.S.de libe.⁊ po.⁊.s.de iniuſ.teſta.l.naã ⁊ ſi ſub cõditione.
rõ q; iõ pᷣterit᷑ vel exhẽdatus rũpit vt ſaciat locũ ſibi nõ al
teri.ꝓ h.l.pe.S.de iniul.teſta.⁊ qð ibi dixi vobis.Aut fuit
alius defect in pᷣmo gradu g ceſſat in ſcdo:⁊ tũc indiſtin

cte põt a ſcdðᷣo gradu incipe:vt.s.de iniuſ.te.l.ſi miles.⁊..

ti.j.l.ſi is qꝗ ſoluẽdo ẽ ſeruũ ⁊c. Tertio caſu qñ ẽ defect ex

parte inſtituẽtis tũc indiſtincte põt a ſco gradu inciꝑe ſi /

ue pᷣmus nolit eẽ heres.S.ti.j.l.iã dubitari.⁊.C. de hẽ.in/⸗
ſti.l.cũ ꝓponas.cũ ſi.ſiue ᷣm ſit excluſus tpe:vt.j.de acq
rẽ.hẽ.l.q;diu.ſiue ſit excluſus moꝛte: vt.C.de cadu.tol.S.
ꝓ ſcdo ibi vel ſubſtituit ⁊cc.⁊ ibi nõ.⁊.j.de ſideicõ.li.l.tha/

is S.ſplẽdofoꝛus.ſiue ſit excluſus depoꝛtatione vł alia dẽõ
natione:vt.?. de lib.⁊ po.l.gallus.S.⁊ qd ſi tm̃.⁊ de bo.li.
l.ſi neceſſe.S.j.ſiue excludat᷑ rõne alterius ĩcapacitatis ſoꝛ

te qꝛ nõ ẽ natus ex legitimo mr̃imonio:q; ſpuri:vt.l.ij C.

de hẽ. inſti.Et pᷣdicta vera in vulgari expᷣſla ſʒ in tacita .

dicã. ¶ Alterius q̃ro ꝗd ſi inſtitut in pᷣmo gradu põt eẽ
heres ſʒ nõ eodẽ mõ quo deſũctus voluit qꝛ fuit iſtitut ſu⸗
us vel neceſſarius ſʒ in tpemoꝛtis repit emãcipatꝰ vel ma
numiſſus an admittet᷑ inſtitutꝰ vel ſubſtitut' ?h̊ ẽ meũ dubi

um. Et dic aut iſta vulgaris ſubſtitutio ſuit facta ex neceſ
ſitate vt qũ nepos ſubſtituii filio: ⁊ tũc ſubſtitut pᷣferat᷑:vt
I. gallus.S.⁊ qd ſi tm.ibi emãcipatus eẽt ⁊c.videt᷑ enĩ ſub
ſtitutus in illũ caſũ ſi filius deſijt eẽ ſuus: vt ibi pʒ ⁊ h im
iſta tꝑa ʒ bodierna iura foꝛte aliud eẽt:vt dixiĩ.d.S.⁊ qd

ſi tm. Si vᷣo ſubſtitutio fuit facta ex volũtate:tũc pᷣferi ĩſti/
tutus nõ attẽta illa ſtat mutatione:vt.d.l.gallus.S.ſi.⁊ ĩ/
ſti. de hẽ.ĩſti.S.ſeruus aũt.⁊ ẽ expᷣſſũ.s.ti.j.l.ſi pꝛſa.titium.

videt᷑ enim ſubſtituere in eũ caſũ ſi hẽs nõ erit quoquo mõ
Alteri qro an teſtm poſſit vires aſſumẽ a tacita vul /

garian vo reqꝗrat᷑ aditio in pᷣmo gradu:Glo. dicit ꝙ non
põt inciꝑe a mta.ex tacita vulgari ſ reqrit᷑ aditio ex inſti
tutione vt.l.apud iulianũ.S.iulian ad treb. ⁊ ita ſetit glo.

Idẽ Di pꝑ illi. S.⁊.l.ita tñ. S.ſia pꝛe.e.ti.Et q; vitiato ex/

pꝛeſſo vitiat᷑ tacitũ:vt.l.iij.F.q bʒ.S.de ſerui.ru.pꝛe. Idem
videt᷑ ſẽtire Ci.in.l.pᷣcibus.⁊ idẽ dũs Mai.Guil.de cu. tʒ
dꝛiũ qꝛ tacita vulgaris ſumit effectũ in caſu hẽditatis non
adite:vt.j.e.l.nã hoc iure.ergo ẽ impoſſibile ꝙ in caſu he
reditatis adite aſſumat effectũ. Pꝛeterea p aditionẽ he/
reditatis dʒ finiri tacita vulgaris: vt.l.poſt aditã. C.e. er/
go ab eo caſu nõ põt inchoaruvt.l.titio cũ moꝛieĩ de vſu/

fruc.lega.⁊ de vſufru.l.ſi vſufructꝰ cũ moꝛiar. Iſte rõnes
ↄcludũt ꝙ tacita vulgaris ꝑ aditionẽ ipᷣius pupilli nõ po
teſt cõſirmari qð ↄcedo:lʒ glo.⁊ Di.dicũt cõtrariũ de adi
tione cohẽdis:tñ Oldr.tenet idẽ qð Guil.qꝛ m hoc ſeq̃/
ret᷑ ꝙ ſi teſtõꝛ ſolũ pupillũ ĩſtituit q decederet hẽditate nõ
agnita teſtm̃ rũperet᷑ qꝛ nullus poſſet eẽ hẽs nec ex pupil/
lari nec ex tacita vulgari qð ẽ cõtra mẽtẽ.l.iã hoc iure.S.
fi.j.e. Iſta dicebat Oldr.ſʒ certe tũc qũ pupillus ẽ inſtitu
tus exiſtẽtia ſui hẽdis ofirmat tabulas pupillares:vt dicã
j.l.ꝓxi.in mã pupillaris ſubſtitutionis:iõ teſtm nõ rũpe/
ret᷑. Quid ergo dicem: Rñ.ꝙ lʒ pupillaris reqrat aditio
nẽ hẽditatis tñ vulgaris tacita q ↄtineĩ ſub ea hoc nõ req

iit ſʒ põt ab ea incipe.ꝓbo ꝑ.l.neq; enim.S.ſi.de teſt.mi.

⁊ dico ibi eẽ caſũ.nã ibi ſub expᷣſſa ſideicõmiſſaria ↄtinet᷑
vulgaris tacita:⁊ tñ lʒ ſideicõmiſſaria reqrat aditionẽ hẽ
ditatis ⁊ ab ea teſtamẽtuʒ nõ poſſit aſſumere vires:vt.l.il
le a quo.S.ſi teſtõ.j.ad trebel.tñ illa tacita vulgaris non
reqrit aditionẽ:vt ibi pʒ.nec dicat aliqs ꝙ ibi ſpãle ẽ: qa
ſateoꝛ ꝙ ibi ẽ ſpalein hoc ꝙ ſideicõmiſſaria trahat᷑ nõ di/
recta qð nõ reꝑit alibi pᷣterq; in caſu illius.l.ſʒ ꝙ illa taci/
ta vulgaris cõſirmat teſtm̃ ex ſe in hoc nõ eſt ſpale ſʒ ius
cõe vt ibi pʒ in tex.Et hoc videt᷑ tenẽ gl.j.e.l.lex coꝛnelia.
5.de ven.inſpi.l.pe.⁊ dicã.j.ꝓxi.q. Nõ ob.ꝙ vitiato ex/
pꝛeſſo vitiat᷑ cc.illud ẽ verũ qũ tacitũ hʒ ſe ad expᷣſſũ vt ac/
ceſſoꝛiũ.ſʒ ſecus ſi vtrũq; pariter ẽ pᷣncipale:vt.l.ſi fideiuſ/
ſoꝛ.in pᷣn.⁊ ibi dixi de le.j.ĩ. Nõ ob.S.idẽ iulianꝰ.q; ibi re.
quirit aditio ad cõſirmãdas tabulas pupillares: qð ap/
paret qꝛ lʒ tex.facit mẽtionem de ſcðis tabulis:⁊ ſi dicat hᷣ
hodie verũ cũ pupillus nihil hẽret vt ibi dicit gl.ergo dzi/
telligi de tacita vulgari. Rñ.ibi foꝛte hẽbat bona mr̃na vł
alia qᷓ poſt moꝛtẽ pꝛis acqſiuerat. Nõ ob.S.a pꝛe.qꝛ ibi lo
quit᷑ in pupillari. Elterius q̃ro pupillus cui ẽ facta ſb/
ſtitutio pupillaris deceſſit viuo pꝛe an ſubſtitutꝰ põt ſucce
dere ex tacita vulgari:Glo.qꝙ ſic.j.e.l.lex coꝛne.in gl.ſuꝑ
v̈bo nõ exiſtimo.⁊ in gl.ſi.⁊ .e.l.ſi pꝛ captus.dẽ tʒ Gui.
de cu.qᷓ gl.vident᷑ tenẽ id qð.s.tenui ꝙ teſtm põt aſſumẽ
vires a tacita vnlgari.Di.Otra ꝑ.l.ꝙ ſi filius j.de cap.ibi
nihil ẽ cc.q̃ſi dicat nec de pupillari nec de tacita vulgari.⁊
idẽ vx ſẽtire glo.⁊ Ci.in.l.pᷣcibus.C.e.ti.Alij aũt diſtingu/⸗

unt aliter: aut pupillus hʒ coheredẽ cuius aditione cõſir

maĩ tacita vulgaris ⁊ loqtur pᷣma opi.aut nõ bʒ cohbẽdem
⁊ loꝗtur opi.Di.ſ̊ certe ꝓut dixi.S.pximo.S.iſtud ꝙ ta⸗
cita vulgaris cõſirmat᷑ aditione nõ ẽ neceſſe dicẽ:q̃re dico
ꝙ oẽs dicũt bñ diuerſis tũ caſibꝰ loquunĩ.vñ diſtigue:aut
ſilius moꝛit ciuiir viuo pꝛe:vt qꝛ capii ab hoſtib vel poſt
moꝛtẽ pꝛis moꝛit nãliter:⁊ tũc ſubſtitutꝰ põt ſuccedẽ ex ta/
cita vulgari:vt.j.e.l.lex coꝛnelia.⁊ ibi nõ.rõ qꝛpẽe viuo ad
huc durat ſpes ſubſtitutionis pupillaris vñ nõ eſt qd im
putet᷑ pꝛi cum teſtm̃ nõ mutauit.aut ſilius viuo pꝛe deceſſit
nãliter: ⁊ tũc ſiqdẽ pꝛ ſtatim deceſſit poſt ita q nõ habuit
tẽpus mutãdi teſtm:⁊ idẽ qꝛ ſubſtitut venit ex tacita vul/
gari ex pᷣfũpta volũtate deſũcti: qꝛ eũ inſtituiſſet ſiſciuiſſet
vt.d.l.ſi pꝛ captꝰ.cũ ſua glo.j.e.ſi vo pẽ deceſſit poſt ex in⸗
teruallo ita ꝙ habuit potẽtiã mutãdi teſtm tunc ſubſtitutꝰ
nõ admittüũ.ita loqtur.l.ꝙ ſi fil.⁊ opi.Di.nã cũ potuit ſi
bi puidere ⁊ nõ ꝓuiditlex nõ ſubuenit ſibi.nec põt dici ꝙ;
nõcogitauit de boc qꝛ ſiliũ moꝛtuũ vidit.hoc ꝓbat᷑j de te
ſta.mili.l.tractabat᷑.⁊ ar.l.iij.C. de inof.teſ. ¶ Alteri q́/
ro ꝗd ſi ſubſtitutio pupillaris facta ẽ vẽtri ⁊ vẽter nõ naſci
tur:an ſubſtitutꝰ admittaĩ ex tacita vulgari:Tex.⁊ glo.q;
ſic. .de vẽ.ĩſpi.l.pe.ſacit.C.de iſti.⁊ſbſſti.l.ſ.vbi vulgaris
expᷣſſa facta ſi poſihumꝰ nõ naſcit᷑ ↄtinet tacitã pupillarẽ
eo nato:ergo idẽ ecõuerſo.Alij vᷣo dicũt niſi ſit cohẽs cu
ius aditione oſfirmet illa tacita vulgaris.qð nõ plʒ vt dixi
ʒ.q; aditio nõ reqꝗrit᷑.dico ergo ſic.aut ſpes natiuitatis po
ſthumi deſicit poſt moꝛtẽ teſtõꝛis vel añ ꝑ modicũ tps ⁊ ſſ
ſtitut' admittit᷑ ex tacita vulgari:vt.d.l.pe.Aut i⸗ mul
4.

De vulga. ⁊ pupil.ſubſti.

to tꝑe poſt vel añ moꝛtẽ teſtõꝛis:⁊ tũc ſecus pꝑ ea q̃ dixi.s.
Sumꝰ expediti de ſcdo effectu. Terti effectꝰ ẽ ꝙ illa
vulgaris expᷣſſa cõtinet tacitã pupillarẽ:vt.j.e.l.iã hoc iu
re.qð ẽ verũ niſi teſtõꝛ dixerit ↄꝛiũ expᷣſſe vel tacite.expᷣſſe
ꝓbat᷑.j.e.l.iã hoc iure in ſi.⁊.C. e.l.q;uis.tacite in bꝛeuilo
qua facta diſparibꝰ:vt.d.l.iã hoc iure cũ ſi. Itẽ quãdo in
vtrũq; caſũ expᷣſſe ꝓuidit:vt.j.e.l.cũ ex ſilio..j. ¶ Que/
ro qd ſi mr̃ ẽ in medio:an tũc in vulgari ↄtineaĩ tacita pu/
pillaris:? Gl.in.l.pcib.dicit ꝙ ↄtinet ſʒ nõ cũ effectu.Alia
gl. dicit ↄꝛiũ ꝙ nõ cõtinei.j.e.l.cẽturio.⁊ ibi de hoc dicaʒ.
Itẽ qro qꝗd ſi vulgaris fuit facta in vnũ caſũ ita ꝙ ↄti/
neat vulgarẽ tacitã in aliũ caſũ ſᷣm ea q̃ dixi.S.an tũc taci
tã pupillarẽ cõtineat: Caſus ẽ ꝙ ſic.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.ſi.
Fm lec.glo.¶ Quero an vulgaris expᷣſſa facta ſilio furio
ſo vel mẽtecapto cõtineat tacitã exẽplaria:dicã.j.eo.l.ex
facto.in mã ſubſtitutionis exẽplarie. Quartꝰ effectus
ẽ qꝛ ꝑ eã ſuccedit᷑ deſũcto nõ ei cui ſubſtitutio ẽ facta vt in/
ſti. e.in pᷣn. C Jux hoc q̃ro qd de vulgari expᷣſſa q̃ in ſe cõ
tinet tacitã pupillarẽ:an ꝑ ea ſuccedit pupillo:ita ꝙ tra/
hit ad bona pupilli:Di.ꝙ ſic ꝓpter vicinitatẽ quã bʒ cũ
pupillari.Et iõ dicit ꝙ ẽ caſus.j.e.l.ij.ſʒ ſiita.⁊ exponit
tex.ibi ꝙ ei...flio vt ad ꝓximũ ſiat relatio.⁊ idẽ do. Rai.
ſz Ci. hoc relinꝗt ſub ðdubio.Gui.de cu.⁊ Mar.ſylł. qꝛ
ꝑ vulgarẽ ſubſtitutionẽ ſuccedit᷑ defũcto ꝑ pupillarẽ pupil
loꝛvt inſti.e.in pᷣn.⁊ ar.l.ſextiliã.j.de leg.iij. Ego dico q;
Ja. de are.in h̊ paſſu ſetit vitatẽ.ſ. ꝑ vulgarẽ ſucceditur
ſolũmõ defũcto:⁊ hõc eo tꝑe quo pupillus repudiat:ſʒ p
pupillarẽ tacitã in ea cõpꝛehẽſã ſuccedit pupillo:tũc cum
pupũullus in pupilli etate decedit:⁊ ſic hẽbit locũ lex vtriq;
ſubſtituto. nec enĩ ẽ neceſſe deuenire ad pupillarẽ ſubſtitu
tionẽ ꝙ ſili ſit hẽs:vt.l.iul.j.de acq.hẽ.ꝑ quã.l.hoc ꝓbat᷑
⁊ ita dʒ ĩtelligi opi.Ja.de are.qꝗ̃ opi.ꝑ ſcripta male recita
tur. Nõ ob.S.ſʒ ſi ita.qꝛ dʒ exponi ei.i.pꝛi:vel ſi exponis ei
ſ.filio ĩtellige ex pupillari tacita. Itẽ q̃ro an tacita vul
garis cõtẽta in pupillari exp̃ſſa trabat᷑ ad bona pupilli:
Di.ꝙ ſic ⁊ ẽ caſus ᷣm vnã lec.j.ad.l.fal.l.q fũdũ.S.cohẽs
Zꝛiũ tʒ glo.C. de inſti.⁊ ſubſti.l.ſ.dñs NRa.dicit aut ẽ ſub
ſtitut coheres ⁊ hʒ locũ dictũ Di.aut aliꝰ ⁊ hʒ locũ dictũ
glo. trufa ẽ q̃re dic ꝙ eo tꝑe quo ſe abſtinet pupillus ſucce
dit᷑ ex tacita vulgari:ſʒ eo tꝑe quo moꝛit ſuccedit᷑ ex exp̃ſſa
pupillari vt.S.dixi ꝓx.q.nunqᷓ; enĩ repit ꝙ ꝑ vulgarẽ ſuc/
cedat᷑ pupillo:⁊ ſi ↄtingeret ꝙ ſił ⁊ ſel decedẽt pupillus ⁊
etiã pꝛ ꝑ qð excludii a bonis pĩnis dicerẽ ſubſtitutũ veni/
re ex pupillari ad bona pupilli:ex vulgari ad bona pꝛis.
nã illa ſubſtitutio ↄtinet vtrũq; caſũ copulatiue vt ſi non
eueniat vtq; caſus ſiue alt ſufficiat:vt.j.e.l.iã h iure. Nõ
ob.S.cohẽs.qꝛ teneo alias lec.ibi poſitas.vel ĩtellige ſᷣm pᷣ
dicta. Alteri q̃ro vtrũ tacita vulgaris hʒ locũ qñ mr̃ ẽ
in medio: Gl.ꝙ ſic:qꝛ ꝑ eã nõ ſuccedit pupillo ſʒ defũcto:
vt no.in.l.ſi.C.de ĩſti.⁊ ſubſti.⁊ hoc puto verũ de mr̃e pu⸗
pilli.ſʒ ſi viueret mr̃ teſtõꝛis tũc tacita vulgaris nõ hẽret lo
cũ ʒ mr̃em teſtõꝛis eadẽ rõne q̃ tacita pup.õ mr̃em pupil
li nõ admittit. Quarto q̃ro vtrũ ꝑ aditionẽ q̃ fit ex ta⸗/
cita vulgari ↄfirmet᷑ expᷣſſa pupillaris: Dicã.j.l.ꝓxima.
¶Quinto q̃ro qd de vulgari partĩ expᷣſſa partim tacita
an admittit ↄtra mr̃em in caſũ tacitũ? SDico ꝙ ẽ caſus ꝙ
nõ in.l.fi. C. de ĩſti.⁊ ſubſti. Intelligo aliter q; gl.ĩtelligat.
⁊ aduerte ꝙ ẽ verꝰ ĩtellect.nã dicẽ pᷣ ꝙ ibi ẽ caſus ꝙ taci/
ta pupillaris nõ admittat᷑ Z mr̃eʒ nõ ẽ bñ dictũ.nã ho c eẽ
verũ ẽ iuris certi ⁊ apꝑti:vt.l.pᷣcibꝰ. C.e.ti.ſʒ in.d.l.vlti.dicii
ꝙ de illo caſu erat ↄtẽtio ĩter vulpianũ ⁊ pap.ergo nõ eſt
dicẽdũ ꝙ ipſi dubitaſſẽt de eo qdð ẽ ius aptũ:⁊ clarũ:quare
pono ibi caſũ aliter.ſ.ꝙ teſtõꝛ ĩſtituit vxoꝛẽ ex parte ⁊ vẽ
trẽ ex parte:⁊ vẽtri ſi nõ naſceret᷑ ſubſtituit qᷓdã vulgarit᷑:
⁊ ſic expᷣſſit vnũ cafũ. Cõtingit ꝙ poſthum nat᷑ deceſſit
hẽditate nõ adita:nec exñtia ſui hẽdis ibi oꝑat᷑ aditioneʒ:
qꝛ bʒ cohẽdẽ exneũ:vt.l.apud iulianũ.S.itẽ iulianus⸗.ad

-.

treb. C Querit vtꝝ ſubſtitut admittat ex ſubſtitutiõe vul
gari tacita in hũc caſũ:an mr: Et ibi rñdet:qꝛ lʒ ibi tractei
de ſucceſſione viritñ mr̃ excludit ſubſtitutũ ex pᷣſũpta vo/
lũtate defũcti:qꝛ ipſã mr̃em iſtituit ꝓ parte ⁊ ꝙ teſtõꝛ plus
diligit mr̃em ꝓpter ſilios:vt.l.cũ qs.C. de nã.li:⁊ iõ ẽ viſi/
mile ꝙ velit hẽditatẽ lucroſã ipſius defũcti ad eã ꝑtinere ⁊ꝛ
ſubſtitutũ excludi:niſi mr̃ pᷣoꝛ decedat:q; tũc admittiiĩ ſub
ſtitut.⁊ H ẽ caſus ſingularis in.l.illa.als aũt tacita vulga
ris admittüũ cõtra mr̃em ĩpuberis qꝛ de ei ipuberis ſuc/
ceſſione tractal vt dixi.S.ꝓxi.q.¶ Quero an pᷣlegatave/
niãt in vulgari ſubſtitutione:De hoc dic in.l.ꝗ ſiliabꝰ. S.
ſi.j.de le.j.⁊ fi.cũ.l.ſe.e.ti.⁊.l.miles..eꝓ parte de le.ij.⁊ in
q̃libet ipſarũ dixi.¶ Quint effect ẽ ꝙ vulgaris ſubſtitu
tio facit de ſuo volũtariũ:vt.l.ſi filiꝰheres..de libe.⁊ po/
ſthu. dic vt ibi dixi ⁊.l.ſiliꝰ q pꝛi.j.e.¶Expediti ſum de
qrta.q.pᷣncipali.q̃ro qnto q̃ impediãt ⁊ q extinguat effe
ctũ vulgaris ſubſtitutionis:lex dicit ꝙ poſt aditã hẽdita/
tẽ extinguii vulgaris ſubſtitutio:vt.l.poſt aditã.C.e. Nec
ob. C. de ſideicõ.auẽ.h̊ amplũ. ⁊ibi no.C.e.l.poſt aditam.
⁊ ꝑ Aʒo.in ſi.ẽ.ti.S.expirat.Sʒ circa h iſurgũt dubia.pᷣ
qd ſi fecit tres vel qᷓtuoꝛ gradus ſubſtitutionũ:an oẽs expi
rẽt ꝑ aditionẽ pᷣmi: Certe ſic.S.ti.j.l.cũ ĩ teſtõ.⁊.j.e.l.ſi mr̃.
§. fi. Itẽ qro vtrũ aditione vni ex hẽdib extinguaĩ ſõᷣ/
ſtitutio ſacta oĩb?: Mꝛeuiter dico ſic.aut ſubſtitutio fuit fa
cta pluribꝰ copulatiue vel cõiũctim:vt ĩſtitui duos titiuʒ ⁊
ſeiũ ⁊ dicit ſic ſi titiꝰ ⁊ ſeiꝰ hẽdes nõ erũt talẽ ſubſtituo.vel
dixit ſi neq; titiꝰ neq; ſeiꝰ ⁊c.vel ſi pdicti ⁊ẽ̃.tũc vno adeũte
extinguit᷑ ſubſtitutio:q;ꝛ ei ſubſtitutiõis cõditio deſicit cuʒ
reqrat neutrũ hẽdẽ eẽ:vt.j.e.l.qdã teſtõ.⁊.C.eo.l.q;uis.
Si vo fuerit facta ſubſtitutio ſeparati:tũc vno adeũte ex
pirat ſubſtitutio quo ad ſeipſũ nõ quo ad alios nõ adeun
tes:vt. .de iniuſ.tel.l.pe.⁊.j.e.l.ex duobꝰ.S.ſiliũ.⁊.l.cũ ex
filio.S.fi.⁊.l.cohẽdi.S.cohẽs. Ad h̊ faciũt oĩa iura q̃ dicũt
ſubſtitutũ pᷣferri cõiuncto:vt.C. de cadu.tol.S.ꝓ ſcðo.⁊ .
de ſm tab.l.eqꝗſſimũ.S.ſi duo.⁊.C. de ſideicõ.S.h̊ aũt.⁊ nõ.
l.l.q pꝛi.j.de acq.hẽ. ¶ Itẽ dubitat qd ſi adiuit hẽs ⁊ ad
uerſus aditionẽ reſtitut ẽ vt abſtineat:an admittat᷑ ſᷣſti/
tut vulgarit: Certe ſic:vt.l.⁊ ſi ſine.S.ſʒ pap.sS.de mĩo.
7.l.ex ↄctu.j.de re.iur.⁊.j.e.l..S.iterdũ.Fʒ vnã lec.⁊ nõ.
C.e.l.poſt aditã.⁊ h caſu ſi ſubſtitut adeat de iure ciuili:
an hẽat petẽ ꝑ ſmtab.qð v q; cũ pᷣmꝰ nõ erit de iure ciui
li vt. d. S. ſ̊ ꝙ pap. ⁊.l.ei q ſoluẽdo..ti.j. Alio eo iure hẽs
eẽ nõ põt vt.l.qð ↄ.S.vnii de re.iu.⁊.l.hẽditatẽ.S.pꝛ.j.de
caſtrẽ. pecu.⁊ h̊ vident᷑ ſeq vltramõ.⁊ Qi.ſequẽdo eos.C.
vñ liberi.l.qꝗ ſe pꝛis.⁊ v caſus in.l.ij.ĩterdũ.in ſi . eo.ibi
vt p̃toꝛ vtiles actiones ⁊c.Fm vnã lec.vitas ẽ ꝙ põt de iu/
re p̃toꝛio vt ibi. Itẽ etiã de iure ciui.vt.l.j.S.ſiqs adita.j.
ad tertul.vbiẽ caſus.⁊ no.de ſuc.edic.l.ſ. Nec ob.q aliꝰ
remanet de iure ciui.qꝛ ẽ verũ directe:ſʒ ſubſtitutꝰ erit he
res vtiłr. ſile in eo cui hẽditas reſtituit ꝑ treb.⁊ ̊ pluries
dixi.Dubitat᷑ etiã an exiſtẽtia ſui hẽdis ĩpediat ſubſtitutũ
vulgarẽ: Beeuit᷑ dic. aut ſubſtitutio ẽ facta ex neceſſitate:
vt ex ↄſilio galli: vel.l.vell.⁊ tũc exñtia ſui hẽdis excludit
ſubſtitutũ.nã ſacta ẽ ſubſtitutio ſub ↄditione ſi ſuus heres
eẽ deſinat:vt.ð.l.gallus.in pᷣn. ⁊ h ſetit glo.jĩ.e.l.ſi mr̃.S.j.
facit qð dixi.S.circa ſcõᷣm effectũ v.ſʒ q̃ro qꝗd ſi iſtitutus.ſi
vᷣo vulgaris ſubſtitutio ẽ facta volũtarie:tũc ſiqdẽ ẽ vulga
ris exp̃ſſa exñtia ſui heredis nõ põt hẽre locãũ:vt.l.ſi filiꝰ
heres.S.de libe.⁊ po.⁊ ibi dixi ⁊ dicã.j.e.l.ſi filius ꝗ patri
ſi vo loqueris de vulgari tacita.dico ꝙ eã nõ extiguit exi
ſtẽtia ſui heredis.qð patet:q; exiſtẽtia ſui heredis conſir/
mat tabulas pupillares in ꝗbus cõſtat ꝙ continei tacita
vulgaris:vt.l.ſi fiius qui patri.j.e.⁊ de acq.here.l.ſi fili/⸗
us.⁊.l.iulianus.tũc dico ꝙ nõ impeditur illa tacita vulga
ris per.Il.. allegatas.⁊ p ea q̃dixi.ẽ.pxi.q. ¶¶ Vlterius
q̃ro qd ſi filius non põt adire de iure ciuili ſ̊ ſolũ de iure
pᷣtoꝛio in caſib no.in.l.f. C. vñ legit. vel pone ſili fuit in
pᷣmo gradu

pol
ctel
o/
lus
li/
rer
ſub
g
nc/
No,
1in
tn
do/
Dde
efſ.
ta/
Nee
m.

Mi

/

.

De vulga.⁊ pupil.ſubſti.

pᷣmo gradu p̃terit a ſcdo exhẽdatꝰ appꝛobanit pᷣmũ gra⸗
dũ:ita ꝙ ex eo põt petẽ ſmtab.ut.l.ſilio.S.de iniuſ.teſ.an
ſubſtitut admittit᷑ ꝗ venit de iure ciuili: Vr ꝙ ſic ſicuti in/
ſtitut in ſcdᷣo teſtõ qð ẽ validũ tm̃ de iure pᷣtoꝛio nõ admit
tit ſi pcedit aliud teſtm validũ de iure ciuili: vt.l.cũ in ſe/⸗
cũdo.s.de iniuſ.teſ.⁊.j.e.l.ſiqs eũ.S.j.ita ⁊ h̊ pᷣferi ſubſtitu
tus ꝗ põt venire de iure ciuili.ecõtra vꝛ ꝙ pᷣſferat᷑ ĩſtitutus
nã ſubſtitutio fuit Ocepta in caſu ſi hẽs nõ erit:ſj hẽdis ap
pellatione ptinet bonoꝛũpoſſeſſoꝛ:vt.j.ad trebel.l.j.S.bo
noꝝ.⁊.l.hẽditatis.j.de v.ſi. So.dico qũq; ius petẽde bo.
poſ.ĩcipit hẽre oꝛiginẽ viuo teſtõꝛe:hoc ẽ ꝙ teſtm viuo te/
ſtatoꝛe de iure pᷣtoꝛio valebat vt qñ cõditio tꝑis remittit a
p̃toꝛe:vt.l.ſacta.S.ſʒ ſub cõditione.j.ad treb.⁊ in poſthu/⸗
mo q moꝛit᷑ viuo teſtõꝛe:vt.l.poſthum.in pᷣn.S.de iniuſt.
teſ. tũc ĩſtitut᷑ p̃fert ſubſtituto: arg.j.de cõdi.⁊ demõ.l.in
ↄditionibꝰ.S.ſi pionus.vbi vĩ caſus q; ↄditio ſi pionꝰ hẽs
nõ erit deſicit pꝛono veniẽte ꝑ gtab.⁊ ſic de iure pꝛetoꝛio.
¶VPꝛeterea ſi ille qꝗ venit ꝑ ↄtab.pferi eiqꝗ põt adire de
iure ciuili:vt.j.de ↄᷣtabu.ꝑ totũ.multomagis iſte q bʒ ᷣm
tab.cũ iſte veniat ex volũtate defũcti ille ↄ volũtatẽ. ſi aũt
ius petẽde bo.poſ.icipit hẽe oꝛiginẽ poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis
vt filio pᷣterito appꝛobãte teſtm:tũc dicerẽ ſubſtitutũ pᷣferẽ
dum ꝑ.d.l.cũ in ſcðo.cũ glo.ſua.quã itelligo ſolũ eo caſu
cũ ſili poſt moꝛtẽ appꝛobat teſtm̃ vt pʒ ex.l.quã glo.alle
gat.rõ qꝛ appꝛobatio talis nõ põt tollere ius q̃ſitũ ſubſti
tuto tpe moꝛtis:⁊ q; illud tpᷣs inſpicit:vt.l.ſi alieni..in ex
neis. ð.ti.j. Hõ ob.qdð no.in.l.ſiqs eũ.S.j.j.e·q; ẽ falſa: vt
ibi dixi. Quero qd ſi is q põt venire de iure ciuili vult
venire ſmtab.an repellat᷑ ſubſtitutus: Certe caſus ẽ ꝙ ſic.
C. de iure deli.l.impuberẽ. ¶ VYtẽ q̃ro qd ſi heres inſtitu
tus repudiauit bo.poſ.Fmtab.⁊ tũc vult venire de iure ci/
nili: LNſtitut vo dicit ꝙ ſibi fecit locũ repudiãdo ꝗd iuris⸗
Blo.in.l.ſuũ hẽdẽ. C.de iure deli.vr dicẽ ſubſtitutũ admit
ti. ſ doc. rephẽdunt ibi illã gl.dic vt ibi ꝑ eos. Quero
ad ſñ inſtitut noluit parere cõditioni ſub q̃ eſt inſtitutus?
erte tũc nõ ẽ dubiũ ꝙ ſubſtitut admitti::vt.l.ij. C. de in/
ſti.⁊ ſubſti. Alteri’q̃ro qd ſi pꝛ emãcipauit filiũ cui fe

cit ſubſtitutionẽ pupillarẽ: an tacita vnlgaris in ea ↄtenta

extinguat: Guil.ꝙ ſic in.l.cohẽdi.S.cũ ſilie.j.e.ſʒ certe ibi
de vulgari nil dꝛ.dñs Rai.idẽ q; illa ↄditio ſi in ptãte tẽ/⸗
poꝛe moꝛtis ꝑmãſerit q̃ᷓ ẽ in pupillari ſicut vitiat pup.ita
ꝓpter eius defectũ vitiat᷑ etiã tacita vulgaris:ar.j.de cõ/
di.⁊ demõ.l.ſi mulieri ⁊ titio. Itẽ qꝛ circa vtrũq; dẽ vniſoꝛ

miter opari: vt.l.ſi legatariꝰ in fu.j..de le.iij. Ego credo H

eẽ verũ:qꝛ exquo pupillarẽ ſuã ſpõte annullauit ĩputet ſi/
bi cur circa vulgarẽ ſibi nõ pᷣuidit:vt.l.tractabat᷑.j.de te.
mi.Ad qð facit qdð dixi.S.circa ſcõm effectũ.ad idem.j.de
adi.le.l.rẽ legatã..l.ſi ſeruo cum libertate.⁊.S.quẽad.ſer.
amit. l. ſi ſtillicidij.lʒ ſit ar. .S.de ſer.vꝛba.pᷣdi.l.ſi domus
ſz ibi vtreq; ſeruitus erat p ſe expᷣ̃ſſe cõſrmata.hic vna ſſᷣ
ſtitutio erat expſſa:alia ſubitellecta a iure ex pᷣſũpta volũ
tate defũcti q̃ pſũptio ceſſat qñ emãcipat ⁊ in vulgareʒ nõ
ꝓuidit:vt.S.dixi. Quero qd ſi ille cui ẽ facta pupilla/
ris expᷣſſa efficit pubes:an extinguat᷑ tacita vulgaris ſicut
expᷣſſa pupillaris: Gl.j.e.l.lex coꝛnelia in ſi.in gl.ſuꝑ vbo
ad agnatũ.tʒ ꝙ nõ extinguai.Di.Ja.de are.Gui.de cu.
⁊ dñs Rai.cõtra p.l.ꝗ hẽbat e.ſʒ illa nil facit. Itẽ ꝑ.l.ſi
fũdũ per nideicõmiſſũ.S.fi.x.l.ſe.j.de le.j.ſʒ certe ſi rõnẽ il/
lius.l.oſideras nil facit q; ibi iõ q; poſt tpa pubertatis le
gitimi nõ hñt ex diſpõne defũcti: qꝛ ſi voluiſſet teſtõꝛ non
potuiſſet ꝓuidẽ in bonis pupilli: ſʒ h ſi voluiſſet vulgarit᷑
ſubſtituẽ potuiſſet.⁊ hãc opi.vx tenere gl.inſti.e.in gl. ma
gna:ſʒ illud põt referri ad pupillarẽ tm̃. ihi videt ſic di
cẽdũ.aut fuit facta pupillaris cũ limitatione certi tpis: vt
ſi ifra pupillarẽ etatẽ ⁊c̃.tũc expirat vtraq;.ſ.pupillaris ⁊
tacita vulgaris qð apparet qꝛ volũtas defũcti fuit nõ ꝓui
dẽdi yltra illud tpᷣs: vt.j.e.l.ſi ita ꝗs..l.ſi plures.in pᷣn.⁊

hoc caſu loqtur Di.⁊ alij.aut fuit facta ſine tꝑis pᷣſinitio/
ne:vt qꝛ dixit ꝗſꝗs mihi heres erit ſilio meo heres eſto.vlł
fuit facta in tẽpns lõgius:vt ſi ſilius meus deceſſerit infra
xxv.annos talis heres eſto tũc lʒ ſiniat pupillaris adue/
niẽte pubertate:vt.l.in pupillari.⁊.l.cẽturio.j.e.tñ dura/
bit vulgaris:ar.l.fi. C.de here.inſti.⁊ qꝛ apparet ꝙ volun
tas deſfũcti fuit hec.ꝓ hoc qꝛ ſi ab initio fuit pupillaris ſbᷣ
ſtitutio ſacta maioꝛi vel exneo ↄtinet᷑ vulgaris:vt.j.dicaxʒ·
QAuero ergo qd ſi fiat pupillaris maioꝛi vel exneo:an
ↄtineat tacitã vulgarẽ: Guil.ꝙ ſic qꝛ vitiato expᷣſſo nõ vi/
tiat.tacitũ:vt.l.j.S.j.S.q.mo.pig.vel hyp.ſol.⁊ qꝛ peccatũ
eſt in materia:ergo valet vt valere põt:vt.l.ſi vnus.S.ſi ac
ceptilatio.S.de pac.⁊ qð nõ.in.l.an inutilis de accepti.do
min Rai.ʒ per gl.iſti.e.S.exneo.ſʒ certe iſta glo.ẽ falſa.
⁊ ipſe idẽ repᷣhẽdit in materia cõpẽdioſe vt ibi dicem.tene
ergo dictũ Guil.pꝑ.l.ſi ſideiuſſoꝛ.j.de le.j.⁊ ꝑ.l.fi.C.de hẽ.
inſti. ⁊ ibi eſt caſus.nã illa verba titij plocij heres eſto: ſũt

v̈ba pupillaris expꝛeſſe qꝛ aliũ ſibi nõ facit heredẽ:⁊ tamẽ

lex reſoluit in tacitã vulgarem.⁊ iſta ſũt circa materiãvul
garis tacite ⁊ expꝛeſſe.

W. L. A. Hic iuriſcõſultus incipit tractare
(Sub ſtituere. nateri pupillaris ſubſtitutionis

⁊ diuidit᷑ iſte.S.in tres.pᷣmo dicit cui põt fieri ſſtitutio pu
pillaris. ſcðo ꝗs põt ſubſtituere pupillariter.tertio q̃liter
debeat ſieri ſubſtitutio pupillaris. ſcõa ibi ⁊ tam hẽdibꝰ.
tertia ibi ſubſtituere. ¶ Examinemus iſtũ.S. ⁊ op. ⁊ vẽ ꝙ
exhẽdato nõ poſſumſubſtituere:vc.j.e.l.coheredi.S.cũ ſi

lie. Dicit glo. in ſubſtitutione directa ibi in fſideicõmiſſa/

ria.rõ qꝛ ꝑ directã ꝗs efficit hẽs pupilo.⁊ ſic ẽ ꝓuiſio qa de
cedit teſtatꝰ: vt.j..e.l.ꝓxi.t iſti.e.S.igit.ſʒ ĩ ſideicõmiſſaria
v grauari a pꝛe:q; ab ipſo pꝛe vr relictũ:vt.l.vnũ ex ſami/
lia.j.de le.ij.Cũ ergo ſit onꝰ nõ põt ei ĩponi cui nihil relin
quit fʒ Bi.⁊ bñ. ¶ Scðdo op.j.l.ꝓx.S.qſq;.⁊.l.miles ita

in ſi. de te. mili. So. fallit in milite. Tertio op.S.ti.j.l.

ſi. So.ibi ſpãle.¶ Alterius op.de li.pᷣte.auẽ.ex cauſa ſũ
pta ex coꝛpoꝛe vt cũ de ap.cog.S.ſi talis igit. vbi te ſtm va
let:lʒ nõ valeat ĩſtitutio qð ẽ ↄtra iſtũ tex.Gl.q̃ ẽ hic hui
timoꝛe dicit ꝙ ibi logtur qñ ꝓpter ſola pᷣteritionẽ teſtm̃ ẽ
nullũ:ſʒ h q ſubſtituit ſine iſtitutione notetis iſtã gl.vult
igit iſta gl.ꝙ auẽ.ex cauſa.nõ hẽat locũ qñ qꝗs facit teſtm̃
nemine herede iſtituto:ſecus ſi inſtituit aliquẽ hẽdẽ ⁊ ſiliũ
pterijt qð no.vt dicit glo.qꝛ illud ẽ ius nouũ:hic vetus:q̃ſi
dicat in caſu ill auc.coꝛꝛigit᷑ iſta lex.qð no.⁊ ſic ſʒ vtrãq;
ſo.glo.iſta tenet ꝙ pupillaris ſubſtitutio oſeruat᷑ ꝑ auc.ex
cauſa.que dicit cetera nãq; firma ꝑmanẽt.Di.ↄtra dicẽs
ꝙ illa auẽ. loqtur tm̃ in his que ſine inſtitutione heredis
valere poſſũt vt legata ⁊ ſideicõmiſſa ꝗᷓ poſſũt ab inteſta/
to relinq qð nõ ẽ in pupillari ſubſtitutione vt h̊ ⁊ j.l. ꝓxi.
ita dicit Di. ¶ Alij vo repꝛobãt Bi.ꝙ etiã tutele d atio
ↄſeruat᷑: vt nõ.in.l.iure nr̃o.S.ſi.S.de teſta.tu.⁊ tũ in codi
cillis nõ poſſũt dari tutele niſi codicilli ſũt cõñnrmati teſtõ
vt. C. de teſt. tu. l. ij. Ci. in auẽ.ex cauſa.hoc relinquit ſub
Dubio. teneo glo.hic poſitam: qꝛ tex.in coꝛpoꝛe vñ ſumii
expꝛeſſe dicit ꝙ tutele remanẽt firme:qꝛ eſt fauoꝛ nlij. Ita
eſt fauoꝛ in hac ſubſtitutione. Pꝛeterea edictũ ſiquis
omiſſa cauſa teſtamẽti cõſirmat tabulas pupillares: vt.j.
l. ꝓx. S. plane.eadẽ rõe ofirment ꝑ auẽ. ex cauſa.¶ Pꝛe/

terea tex.in auc.ex cauſa.⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumit dicit ce

tera firma ꝑmanẽt: ſʒ appellatione ceteroꝝ otineni tabu
le pupillares:vt.j.e.l.q plures liberos.S.ſi.⁊.l.nã qð.S.ſi
gꝗs cõpulſus ad treb. ⁊ ibi ẽ caſus.⁊ hoc tenet Ja.de are.
⁊ Oldra.⁊ oẽs de ſubſtitutione vo ſideicõmiſſaria:an cõ/
ſeruet᷑ per auẽ. ex cauſa.dic vt dixi.j.ad treb.l.ita tñ.S.quo
tiẽs. ¶ Quero an poſſit ſubſtitui ſilio pterito: Gl.hᷣ dicit
ꝙ nõ. Ja.de are.dicit eẽ verũ:niſi filius pᷣterit appꝛobet
teſtm per.l.pterito.de iniuſ.teſ.⁊ dicam.j.l.ꝓxi.¶ Que
ro an filio poſſit ſubſtituiin legitima per ſideicõmiſſum:

„

De vulga. ⁊ pupil. ſubſti⸗

Gl.ꝙ nõ.C. de ĩof.teſ.l.qm̃ pᷣoꝛibꝰ. ↄꝛiũ no.in.l.ex tribus.
e. ti. ⁊ ibi Ci.recitat cõſiliũ Di.qð qdam ponũt ſupꝑ üla.l.
dic bꝛeuiter.aut tale fideicõmiſſũ iniũgit᷑ ſilio ⁊ nõ tʒ:vt.l.
cũ pꝛonꝰ.j.de le.ij.⁊.j.e.l.cohẽdi.S.cũ filie.aut tale ſideicõ
miſſũ iniũgit᷑ veniẽtib ab ĩteſtato ⁊ ſuccedẽtibipſi pupil/
lo ⁊ valet:vt.j:de le.j.l.ſi fũdũ ꝑ ſideicõmiſſũ.S.ſi.rõ:qꝛ ve
niẽtes ab ĩteſtato nõ hñt ex neceſſitate:qꝛ potat teſtõꝛ ſbᷣ/
ſtituere aliũ pupillarit᷑ ⁊ eos pᷣuare:ſʒ ipſe filiꝰ hʒ ex neceſ/
ſitate. Ita ↄſuluit Di.⁊ ſic ſumus expediti deiſto.o..

. , In hac.l.iuriſcõſult dicit quo
Oꝛibus. .

—

iure ẽ ĩtroducta ſubſtitutio pn/

—

ſpillaris ⁊ qs poſſit ſubſtituẽ pupillariter ⁊ qbꝰ⁊

vſq; ad qð tpᷣs:q̃liter ⁊ qñ effectũ hʒ pupillaris ſubſtitutio.
pᷣma q̃tuoꝛ expediunt᷑ ꝑmixtim vſq; ad v.qſꝗs.qntũ vſq;

ad v.adeo.ſextũ vſq; ad v.iterdũ.⁊ tñ de tex.legem.vide
tex.ibi ita eni.vbi nouus caſus ponũ.⁊ dictã mãm pupil
laris ſubſtitutionis ꝑ.q.bᷣncipales ⁊ acceſſoꝛias examina
bo. Pꝛimo q̃ro quo iure fuit ĩtroducta ſubſtitutio pupil
lar! Ocðo quot reqrunt᷑ vt locũ hẽat.Tertio quotuplex
ſit. Quarto qb vbis ſit. Quinto qs ſit ei effect. Sexto
⁊ vltimo qliter ſinial.Ex qbus vbis apparebit ĩitellectus
pñtis.l.⁊ gl.ipſiꝰ ⁊ totiꝰ mãe. ¶ Quero pᷣ quo iure fuit in
troducta ſubſtitutio pupillaris? Tex.dicit moꝛib ⁊ idẽ in
ſti. e. S. j. Glo.exponit.i.iure laced emoniox:vt ĩſti.de iure
na.S.ex nõ ſcripto.hoc iõ dicit ne foꝛte putares hoc eẽ de
iure gẽtiũ:qꝛ hoc eẽt õ.l.obuenire:j..de v.ſig.⁊.S.de teſt.l.
iij.fuit ergo a iure ciuili nõ ſcripto illiꝰ ciuitatis itroducta
ſz cũ hodie ſit in ſcriptis redactũ ⁊ a iure ciuili romanoꝛuzʒ
appꝛobatũ põt dici de iure ciuili ſicut.j.de acq.hẽ.l.moꝛe
Fim Hi. Certe fateoꝛ hoc iure eẽ ĩtroductũ vt dixi tñ ad/
huc dz dici ius pſuetudinariũ Iʒ ſit in ſcriptis redactũ:qm̃

ſcriptura nõ ĩducit:ſʒ qʒ pᷣus erat in ſcriptura deducit vt

p eã ꝓbetł:vt.l.cũ res de ꝓba.C.⁊.S.de pig.l.cõtrahitur.
Itẽ dicem in vſibꝰ fſeudoꝝ:q;ꝛ adhuc ↄſuetudines appel/
lant᷑:lʒ ſint in ſcriptis redacte.⁊ hoc nõ.p Ci.i.l.j.C. de le.

Scdo qro quot regꝗrant᷑ vt hẽat locũ hec ſubſtitutio?-ꝛ

Gl.ponit hic qnq;:ſʒ ex tex.colligunt alia tria:⁊ ſic ſt octo
P ꝙ ſit de liberis vt hic dicit tex.liber.ſcðo ꝙ ſint ipubẽs:
vt hic dicit tex ĩpuberibꝰ.tertio ꝙ ſint in ptãte vt in vſi.ꝙ
ſint.q̃rto ꝙ ſui iuris moꝛte teſtõꝛis efficiant᷑ vt h̊ in v.pla/
ne poſthumi.qnto ꝙ nõ deſierũt eẽ in ptãte añ moꝛtem te
ſtatoꝛis:vt.j.e.l.cohẽdi.S.cũ ſilie.ita dicit glo.ſexto ꝙ ſibi
pꝛ ſaciat teſtm:vt.S.l.ꝓxi.in ſi.⁊ hic in v.qſqs.ſeptimo q;
ĩpubes ſit ĩſtitut:vel exhẽdat vt hic in v.ꝙ ſi eoꝝ. octa⸗

uo ꝙ pꝛis adeat hẽditas:vt hic in v.adeo.hec oia exami/

nemus pꝑ oꝛdinẽ. ¶ Dixi ꝙ reqrũ ꝙ ſit ex liberis:q̃ro de
qbus liberis? Rñ.aut qris de liberis legitimis ⁊ nãlibus
⁊ põt ſubſtitui:vt hic ⁊ iſti.e in bᷣn.⁊.C. e.l.ſi teſtõ.cũ ſi.aut
de legitimis tm̃: ⁊ idẽ:vt.l.ſi arrogatoꝛ.S.de adopt.⁊.l.ſʒ
ſi plures.S.in arrogato.i.e.⁊ hic in v.ſʒ ſi eẽneũ.qð tñ in ſi
lio arrogato hodie nõ ꝓcedit eo caſu quo in ptãte nõ trã

ſit:vt ĩſti.de adop.S.j.⁊. C. de adop.l.cũ adoptiuia.⁊ no.H̊

in gl. aut q̃ris de ſilijs nãlib tm ⁊ eis nõ põt ſubſtitui pu/
pillariter cũ nõ ſint in ptãte:vt inſti.de pa.po.S.j.⁊ tex.j.
e.l. luti ⁊ ibi nõ. Itẽ hʒ in liberis pᷣmi gradus ⁊ vlterioꝛis

natis ⁊ naſcituris vt h in ter. ¶ Quero qd ſi fiat eẽ᷑neo:
an trahat᷑ ad ſideicõmiſſũ: Dicã e.l. vbis.⁊ hoc de mo

Scðo ego q̃ro dixi ꝙ reqrit ꝙ ſit ĩpubes:q̃ro pone ꝙ

ſtatuto ciuitatis cauet᷑ ꝙ minoꝛ.xxv.annis nõ poſſit teſta

ri:an pẽ huic filio poſſit pupillarit᷑ ſubſtituẽ: Ar̃ q; ſic: qa
qñ ꝓpter etatẽ ſilꝰ ĩpediebat᷑ teſtari pẽ poterat ſilio ſub/⸗
ſtituẽ ergo ⁊c. vt iſti.e.S.j. In ↄtrariũ:q; qñ aliter q;ᷓ ppt᷑
pupillarẽ etatẽ ſil ĩpedieba?᷑ teſtari p? nõ poterit ſilio ſb/
ſtituẽ: vt.j.e.l.ex ſacto. JGõ etiã fuit ĩtroducta ſpſtitntio ex
emplaria:vt.d.l.ex facto.⁊.C.e.l.humanitatis.q tñ alia ẽ
a pupillari. Quid dicemꝰ: Dico ꝙ pꝛ nõ põt ei teſtari pu
pillariter. na in pupillo ẽ rõ deſiciẽtis etatis:vt qꝛ nõ põt

hẽre ſilios:ſʒ tũ minoꝛ.xxv.annis poterit hẽre ſilios:ideo
magis eꝗparat᷑ furioſo q; pupillo:merito ei nõ põt ſubſti/

tui pupillariter ex vtute huſ.l. Sʒ an ei poſſit ſubſtitui ex

emplarie p.l.humanitatis.Dico ꝙ illud ſtatutũ qð ꝓhi/
bet teſtari iducit quãdã bonoꝝ ĩterdictionẽ ſpãlẽ:qꝛ iter/
dicit teſtari:ar.j.de caſtrẽ.pecu.l.ex caſtrẽeſi.circa pᷣn.⁊ iõ
reĩcidit in illã.q.an ꝓdigo cui ẽ bonis ĩterdictũ exẽplarie

ſubſtitui poſſit:qð dicã.j.e.l.ex facto ⁊ qð ibi determina⸗

bo. Ita itelligo eẽ detminatũ H. ¶ Quero qd ſi fiat hec
ſubſtitutio pupillaris puberi:an trahat ad ſideicõmiſſũ:
Dicã.·j.e.l.bis ciuilibꝰ. ¶ Tertio dixi ꝙ reqrit ꝙ ſit ĩ po
teſtate:q̃ro vtrũ hoc ſit coꝛectũ ꝑ auẽ.de hẽ.q̃ ab ĩteſ.q di
cit eẽ ſublatã dꝛiam emãcipationis ⁊ pꝛie ptãtis: Oẽs do
cto.dicũt ꝙ nõ:q; in ſucceſſione ex teſtõ nil ẽ imutatũ.no.
in.l.gallus.S.⁊ qd ſi tm̃.S.de lib.⁊ po.⁊ de libe.pᷣte.auẽ.ex
cauſa.⁊ de coll.l.ſi emãcipati cũ ſi.⁊ ſicut mr̃ olim nõ pote
rat ſubſtituẽ pupillariter:vt.j.e.l.ſi mr.ita nec hodie.rõ qꝛ
nõ põt hẽre ſiliũ in ptãte. ¶ Quero quo tpꝑe dʒ eẽ in ptã
te ille cui ſit illa ſubſtitutio: Rñdeo nõ reqrit ꝙ ſit in ptã⸗
te tpe ſacti teſti:ſʒ ſufficit ꝙ ſit tpe moꝛtis:vt hac.l..ſed ſi
exneũ. ¶ Sʒ cõtra hoc op.ꝙ reqrũ habilitas tribus tẽ
poꝛibꝰ.ſteſtĩ moꝛtis ⁊ adite hẽditatis:vt.l.ſi alienũ.S.in ex
neis..ti.j.ſj ſi ille cui fit ſubſtitutio nõ erat in ptãte tpe fa
cti teſtĩ nõ valuit:ergo nec cõſirmat᷑:lʒ ſit in ptãte tempoꝛe
moꝛtis. Dicit gl.ꝙ ẽ verũ:qꝛ reqrunt᷑ tria tꝑa q;tũ ad cu/⸗
pacitatẽ hedis:ſʒ ſemꝑ fuit h capax:lʒ ſit de volũtario ne/

ceſſari:vt.S.ti.j.l.iijS.fi.Ita dicit gl.videte iſta ſo.reſpicit

pſonã impuberis iſtituti cuius iſtitutio ab initio valuit ſʒ
erat volũtari:nũc ppter aditionẽ efficit᷑ neceſſarius:ſjj de
ꝑſona ſubſtituti cub ſubſtitutio ab initio nõ voluit iſta gl.
nil vꝛ dicẽ:ſʒ certe glo.habuit bonũ intellectũ.nã talis ſub
ſtitutio ſacta exneo ab initio valuit vt vulgaris ſubſtitu/
tio ꝓpter mutationẽ ↄtingẽtẽ tꝑe moꝛtis aſſumit aliã nãʒ
⁊ valet vt pupillaris:⁊ ſic imutat᷑ qdã q̃litas ſicut in.d.l.
iij. S. fi..ti.j.mutat᷑ qlitas qꝛ efficit᷑ de volũtario neceſſari.
hoc vult dicẽ iſta glo.⁊ ſic ergo ſi poneres ꝙ talis ſubſtitu
tio ab initio nullo mõ valẽt poſtea nõ ↄfirmaret᷑: vt.d.S.ĩ
exneis.⁊.l.q ab initio de re.iur. No.ergo ex hac ſo.qꝛ
̃ habes tex.ꝙ pupillaris ſubſtitutio facta ab eẽneo mu
tat᷑ in vulgarẽ qm ab initio valuit vt vulgaris vt dixi de B
ʒ.e.l.j.in tractatu vulgaris ſubſtitutionis in vl.q.¶ Itẽ
q̃ro qd ſi aliqs filius nãlis tm̃ legitimat᷑ poſt moꝛtẽ pꝛis ꝑ
pᷣncipẽ vel comitẽ hñtẽ auctoꝛitatẽ an valeat pupillaris ſſᷣ
ſtitutio ei ſacta: Dico ꝙ ſic.qð pbo:qꝛ legitimatio facta ꝑ
pᷣncipẽ nil differt a legitimo ⁊ nãli⁊ legitimat videt᷑ reſti/
tutus pᷣmis natalib vt in coꝛpoꝛe q.mo.natu.effi.ſui S. il
lud. ⁊. S. nulla.⁊ ibi expꝛeſſe h dicit. C Itẽ talis legitima/
tio ſeu reſtitutio facta natalib retrotrahit ac ſi ſemꝑ fuiſ/
ſet legitimus:vt.de nata.reſti.l.ſi.dixi in.l.gallus.S.⁊ qd
ſi tm.ſicut ergo ſilio poſt moꝛtẽ pꝛis reuertẽte ab hoſtibus
valet ĩſtitutio ⁊ ſubſtitutio ſibi ſacta:q;ꝛ fingit᷑ retro fuiſſe ĩ
ptãte ⁊ in ciuitate:vt.l.illa.S.j.S.ti.j.⁊ . eo.l.lex coꝛnelia j.
de captʒ.l.pꝛ.⁊.l.ſe.ita ĩ ꝓpoſito.ꝙ aũt ſil poſſit legitima
ri poſt moꝛtẽ pꝛis ẽ caſus ĩ auẽ.itẽ ſigs.C. de na.li.⁊ in coꝛ
poꝛe vñ ſumi. ¶ Qũo ꝗd ſi pupillaris fiat ei ꝗ nõ ẽ ĩ ptã
