Op. S.e.l. qʒ. So.iſta ſᷣm illã vt poſſeſſo: pᷣus cõueniai
ꝙᷓᷓ ille qui omiſit accepta pecunia. ¶ Op.ex glo.qꝛ ille ꝗ
omittit vt vadat ad ſubſtitutũ videi facẽ ex volũtate deſũ
cti:g nõ incidit in edictũ:vt.l.j.S.ſi ꝓponat.s.e.So.vt ibi
dicã. j.e.l.iul. & Op.j.e.l.ſi nõ ſolus.S.ſfi. no.etiã in.l.ſi
ꝗs omiſſa.lłʒ quidã ð:vt no.i.l.j.C.e.¶ Quũo an ſit necel⸗
ſe ꝙ ille ꝗ poſſidet participauerit fraudeʒ? Dico ꝙ ſic: vt
l.qꝛ aũt.S.ſi pꝛonꝰ.⁊.l.ſi mat.S.fi.j.eo.⁊.C. eo.l.j.⁊ noqe.
l.ſiqs omiſſa.lʒ quidã cõtra:vt no.in.l.fi.eo.ti.
. Quicũq; pꝛocurat vt omittaĩ ex te/

Q nagq nam Rſtamẽto iſta actiõe tenetur.hoc dic.

¶QAuero vtrũ ille qui pꝛocurauit teneat᷑ etiaʒ ſi nihil ad
eũ ꝑuenit: Glo.dicitꝙ ſic vide eã.cõtra illã opi.eſt: qꝛ nõ
tenet᷑ qui omittit gratis:vt..l.ꝓxi.et ideo debet ĩtelligi ꝙ
legatari erat de illis qui veniũt ab inte.⁊ bona puenerũt
ad eũ:als tenerent illi ad quos bona deuenerũt ſʒ Ja.de
are.qdð plʒ.ſoluʒ eni tenet ex hoc edicto ille q hoc ꝓcurat
facturſibi aliquid lucri:vt.l.j.S.nõ qrim..eo.
. Venditoꝛ hereditaſj tenetur quaſi poſſi/
eqens nõ quaſi dolo deſinens poſſidẽ.h.d.
nõ tenetur tñ hoc edicto ſed actiõe oꝛdinaria qꝛ adiuit:vt
l. ij. C.de here.inſti.als de bene vel acti. Ten⸗ ain
. SS”õl i aliqs eſt grauat in legiti
e Ecuſa tus. ma babet canſa iuſtaã omete
Adi. h. d. hodie iſta nõ eſſet iuſta excuſatio: qꝛ de
debita poꝛtiõe ſubduci oẽ grauamẽ cũ patrono:vt inſti.
de ſuc. li. S. ſy nr̃a quã liberj.⁊. C. de ĩoffi.teſ.l.qm ĩ pᷣoꝛibꝰ.
no.in.l.ꝓxi.S.ſi parronne. 3 if
:. õ videt᷑ ꝑmiſſũ ĩſtituto
A⸗ ia gutem. adeat icſtato ex eo ꝙ

aliq̃ fideicõmiſſa ab ĩteſtato ſubitelligunt relicta: ⁊ ſi fece/
rit in edictũ incidit vt tñ pꝛius relicta in teſtõ ſoluũtur: ſʒ
ſi teſtõꝛ hoc expꝛeſſe ꝑmiſerit nõ incidit in edictũ vt oĩa le
gata tribuũtur.h.d. Pꝛĩo ponit.q. ſcdᷣo rñdet ad illã po
nẽdo dictũ iulł.ttio dictũ iul.declarat.et ex eo colligit vnũ
no.q̃rto foꝛmat vnã.q.nouã ⁊ rñdet ad aliã.ſcða ibi iuł.
tertia ibi oꝛdo.qrta ibi ꝗd eni. Nota ꝙ relinquendo
ſideicõmiſſũ ab inteſtato nõ videi teſtõ: cõcedere ſaculta

ͤtn
adſub
Utins
diki.
Aln;
fatiti⸗
bde
übho
tpoſt
dohe
eat b
titeri⸗
dbe

bont
nytad

Atenei

edicto
ining
gerb
P
actio
oſe
dicto
ſignis
neoi
c
occt
latio.
enin
bleg
deſi
rtibi
n..1
ecel⸗
ayt
ſe.

Xte//
tdi⸗
lod
no
,
crit
de
t

de
t

ti

Siquis omilſ. cau te.

tẽ omittẽdi ex teſtõ niſi hoc teſtõ: expꝛeſſe ⁊ noĩatiĩ cõceſ/
ſerit:ita dicit tex.hᷣ.Et ꝓ hoc videt᷑ dicendũ ſalua melioꝛi
deliberatiõe ꝙ in.l.ñi. C. de codi. vbi teſtõꝛ dicit ꝙ valeat
iure teſti vel codicill.⁊ heres habet elec.ꝙ ſi heres eligat
ab inteſtato cũ poſſit ex teſtõ incidit in hoc edictũ:niſi ex/
pꝛeſſe ꝑmiſerit teſtõꝛ. ¶ No. xetiã ꝙ qñ legata debẽtur ex
hoc edicto locꝰeſt falci.vt h ⁊.l.ij. C. e.⁊.l.jS.ad eos.j.ad
l.fal. cũ ſi. C Tertio no.ꝙ illa vba ſi nõ valet iure teſti va
leat iure codicill.eqpollẽt illis vbis ſi legata nõ debent᷑ ex
teſtõ debeant᷑ ab ĩteſtato: vt h̊ in glo.ſuꝑ verbo fuerũt reli
cta.⁊.l.ex teſtõ.C. de fideicõ.dicã in.l.j.j.de codi.¶ Op
po.de.lłj.S ſi ꝓponaiĩ.s.e.So.qũ dat eũdẽ ſubſtitutũ vide
tur ꝑmittere vt omittat ex inſtitutiõe qꝛ vtroq; caſu dece
dit teſtatꝰ: ſec'qñ relinꝗt fideicõmiſſa ab inteſtato: qꝛ nõ
videt᷑ eligere viã ad ipugnãdũ ſua iudicia:vt.l.iij.s.de mi/
li.teſta. Ja.de are.

¶Mon ſimpliciter. Qui omittit dolo tenetur

hoc edicto ſi poſſidet: ſecꝰ ſi ex iuſta cauſa.h.d. ¶ Qũo
q̃ ſunt iuſte cauſe omittẽdi hẽdita. Juriſcõ.h̊ expᷣmit duas
ſcilʒ ſi teſtõꝛ expᷣſſe ꝑmiſerit. Itẽ ſi bona ꝑtinẽt ad aliũ.po/
ſtea ponit dauſulã ꝑgeneralẽ ſi alłs ẽ iuſta cauſa.Alia cau
ſa eſt ſi eẽt grauat in debita poꝛtiõe ſʒ iſta tꝑa:vt.l.excu/
ſatus.S.eo.⁊.j.ꝓxi.S.Alia iuſta cauſa ẽ ſi in ſua falcidia eſ
ſet grauat q;uis heres exneus:vt.l.cũ pat᷑S.titioj.de le.
ij. ſed hodie foꝛte ſiqs omittẽt ex iuſta cauſa nõ poſſet ſuc-
cedẽ ab ĩteſtato ſed deueniret hẽditas ad ꝑſonas nomia
tas in coꝛpoꝛe de hẽdi.⁊ falci.s.ſi vo nõ expᷣſſuʒ.dixi ĩ.l.j.
in pᷣn.S.e.Alia cauſa ẽ ſi grauaret᷑ hereditas ipuberis p/
pter debita teſtõꝛis:vt.l.iulianꝰ.in pᷣn.S.ti.ij. ¶ Nõ dꝛiaʒ
inter bona vacãtia ⁊ pkhtateas dic vt. S.ti.ij.ſuꝑ rubꝛi.
— icʒ pꝛonus iuſtã cauſa omittẽ
Si patronus. di aeat tenet᷑ ex hoc edicto ſi
participat fraudẽ cũ herede omittẽte.h.d. ¶ No.tex.q;
poſſeſſoꝛ nõ tenet᷑ niſi participauerit fraudẽ. ceta dic vt ĩ

ſtato tenet hoc edicto.h.d. ¶ Qũo ⁊ reuoco in dubium
quod ẽ exẽplũ nr̃i.S. Jo.ponit caſũ in ſilio ĩ poteſtate pꝛe/
terito ꝗ põt dicere nullũ ⁊ venire ꝑ ↄtabu. ſed glo.repꝛo/

„„ — —5 glo. 1 q dixi. 5. e. l. excuſat.
¶ Hoc edictũ. Qui omittit ↄᷣtabu.⁊ adit ab inte

bat hoc ꝑ.l.is ꝗ in ptãte.⁊.l.ſi duo.j.de le.ij.vbi ſuus pꝛie

terit lʒ veniat ꝑ cõtratabu.nulli pᷣſtat legata. ſed ipſi rñ/⸗
dent ꝙ hic ſili cõmiſit in fraudẽ ꝓpt᷑ quã fraudẽ teneĩ:qð
nõ placet Ja.de are.nã nõ põt videri feciſſe in fraudem.
Nã ſi adijſſet nõ teneret᷑.vñ alio mõ legitur ĩ ſilio pᷣterito
emãcipato ꝗ omiſit ↄtab.⁊ adiuit ab ĩteſtato. Glo.repꝛo
bat qꝛ fili?emãcipat de iure ciuili ab ĩteſtato nõ põt ſucce
dere nec etiã de iure pᷣtoꝛio ꝑ vnde liberi donec ẽ loc' bo
no.poſſeſſoꝛi ↄtab.vt.l.j.j.ſi tab.teſta.nulle ex. DNi.⁊ Ja.
de are. dicũt ꝙ hec lec.ẽ veriſſima q nõ põt hꝛe locuʒ vñ
libe.donec ſperat᷑ Ztabu.ẽ veruʒ niſi ↄtabu.pᷣus repudiei
ita fuit h̊.Alij ponũt exẽplũ ĩ ſuo iſtituto ꝗ habet ↄtab.be
neficio p̃toꝛis als pᷣteriti.hec lec.eſt in ſe va:tñ nõ cõgruit
littere:q; tũc teneret᷑ ad pᷣſtãda legata oĩb:vt ĩ glo.dicii.
tene g pᷣcedẽtẽ lec. Sʒ tũc op.ſi fili? emãcipat repudi
at gtabu.g ſuccedit inſtitutꝰ:vt.l.q;diu.S.ti.ij. So.intelli
ge ꝙ iſtitut' repudiauit volens facẽ gratiã exheredato ⁊
. fraudẽ participauit.
Ei libertas. neltct Nferuanl ex hoc edicto cũ
ſua cauſa ſi ↄditionalia debeani cõdi.ĩpleta.h.d. ¶ Que
ro ĩ cui pſona debeat pareri ↄditioni vł hẽdis ſcripti vel
adeun ab ĩteſta. Glo.i.l.ꝓ hede.S.papᷣ.ð.ti.ij. uꝑ vᷣbo ci
tra nomẽ.dicẽ ꝙ ĩ pſona hẽdis ſcripti. qdð ĩtellige ſi noĩati
B fuit iniũctũ:ſecſi ſimplr ſub noĩc hẽdis:tẽ enĩ cõplemẽ/
tũ cõditiõis trãſiret ad eũ ad quẽ tranſit dñiũ:vt.l.ſᷣuus ſi
hẽdi.in pᷣn.de ſta.li.¶ Op.de.l.ſiqs ſbᷣ ↄdi j.eo. So.vt

. gim. ibi in fi. glo.
(Q Midam titium.ui põt adire bẽ/

ditatẽ ſi omittit beneſicio hui edictinõ vti:.h. d.ſaẽ in ar.
ad.q.quã notaui ĩ.l.maximũ vitiũ.C.de lib. pꝛete. in ſilio
pꝛeterito rũpẽte teſtm per auc.ex cauſa. cõſeruent᷑ legata
ꝑ auẽ.ex cauſa.⁊ gꝗl.i.d.l.maximũ vitiũ.fſoꝛmat illaʒ.q. dic
ibi.⁊ do. Mar.ſyll.diſputauit enon⸗ .
I, er id ꝗqð i
Igs ſub cõditione. ditbre
linqtur nõ cõpetit actio:iõ nõ ↄſeruatur hoc edicto.h.d.
CQOp. pẽdẽte ↄditiõe nõ põt repudiare:vt.l.is ꝗq hẽs.ð
ti.ij. So.nõ põt repudiare ꝓpꝛie ſʒ patiẽdo labi tpᷣs ifra
qð debet ĩpleri cõditio videt repudiare: vt.l.j.S.e..ꝗ ſub
ↄdi. Iteʒ poſſet repudiare coꝛã iudice: vt.l.in pluriũ.s.ti.
ij. c.l.j.j.de cu.bo.da.¶ Op.⁊ v ꝙ ꝓ relict cauſa ↄditi/
onis implẽde cõpetat actio: vt.l.ſideicõmiſſa.S.cũ eſſetj.
de le. iij. So.vt ibi ⁊ no.i.l.in ratione.S.tãetſi.j.ad.l.fal.
COp. de ↄdi.ob cauſã.l.dedi.So.glo.optime:⁊ dic vt
in ea. Op. S. de trãſac.l.cũ hi. S. hec oꝛo. Gl.nõ ſol.h:
ſiz ibi ſoluit in gl.parua:q; nec ẽ legatari ſicut h̊ᷣ lʒ ĩ eo ba
beat locũ oꝛo q̃ ꝓhibet trãſact. ¶ Op.de.l.qꝛ aũt.iĩ fi.S.
e. So. vyt ĩ gl. Op.de.l.ꝗdã ĩ teſtõꝗ de le.j.Dic vt ĩ gl.
L Si plures poſſidẽt ab ĩ
J non ſo lus. teſtuto vne. omittẽte q/
libet tenet in virilẽ:ſi pecunia accepta qlibet inſo
lidũ tenet.h.d.hoc pᷣn. declara vt dicã.j.e.l.ſi.

— . Ei qui adeũdo põt ↄſeq
Cum ſubſtitutus. z ltateſt omunt Bedi⸗

—

— cto nõ ſbuenit.h.d.ſac.S.e.l.qdaʒ titiũ.
(Si Zuo

Inſtitut et ſubſtitutꝰ omittũt ex teſtõ ſi in
ſtitut ſolus poſſidet tenet᷑ ad oĩa:⁊ ſubſtitut qui dolo re/
pudiauit:⁊ ſi ſubſtitut ſolus poſſidet tenet᷑ ad oĩa ⁊ etiã ĩ
ſtitut'ſi repudiauit accepta pecunia: ſi vłq; poſſidet vter
q; ſuis legatarijs tenet.h.d. ¶ Op.qñ repudiauit acce/
pta pecunia pꝛi ſit cõueniendus poſſeſſoꝛ q; omittens:vt
l. lʒ.S. e. So. itellige iſtã m illã ꝓut loꝗt ĩ inſtituto q repu
diauit accepta pecunia: et eodẽ mõ ꝓut loꝗt ĩ ſſſtituto &
pepudiauit accepta pecunia: ſj ſi loqꝗt de pecunia legatoꝝ
relictoꝝ ab alio: ſʒ qñ ab vtroq; legata ſut relicta tẽ ꝗlibʒ
tenei ſuis:nec diſcutietur bᷣ poſſeſſoꝛ:vt hac.l.i f.rõ:qꝛ cũ
ſpᷣeat onera ꝑ ſe ex diſpõne defũcti lex miti' agit cuʒ eo /p
legaj ab eo relicſ:vt dicã.j.e.l.fi.ĩ diſtin.maꝗᷓ quã ibi po.

—„ Nean Legatarij cões pñt
— Vab inſtituto. cõuenire quẽ volũt ĩ
ſtitutũ vel ſbſtitutũ.h.d. ¶ Op. S.e.l.ꝓxi. So.
ibi ĩ legatarijs ᷣmis: h ĩ cõibꝰ.i.ĩ legatarijs pꝛopꝛijs.

W . . —
8libertatibus. Peredẽ.
Actio ex ̊ edicto trãſit ↄ hẽdẽ ĩſolidũ:ſj ſi delũ/⸗
etus tenebat ex dolo trãſit ĩquãtũ ad hẽdem puenit.h.d.
At iſtũ. S. itelligas ſcias ꝙ hẽs tenei ex hedicto ĩ trib vel
ꝗtuoꝛ caſib.¶ NPꝛio qñ omiſit ex teſtõ ⁊ adiuit ipᷣe ab i/
teſta.tũc ꝓpt᷑ ſuã aditionẽ iducit qdã q̃ſ ↄctꝰ: ſicut ſi ex te
ſtamẽto adiuiſſet ⁊ tũcipſe ⁊ heres eius tenent inſolidũ eti
am ſi modicum poſſidebat:vt .in.l.pxi.QAñq; enĩ dolus
purgat᷑ ⁊ ach.deſcẽdẽtes ex gctu vel quaſi dant᷑ ↄ heredẽ ĩ
ſolidũ:vt.l.hoĩem. .daĩ.s.depo..l.ex cõtractu.de act.⁊
obli.⁊ ita loqtur pᷣma pars hui.S. Quãdoq; teneĩ omit/
tẽs ex teſtamẽto q; poſſidebat vt pꝛedo vl dolo traſtulit
poſſeſ. ad aliũ: vel quia dolo nõ queſiuerit: vt.l.jS. nõ qri⸗
mus.S.e.tũc nullus iteruenit q̃ſ ↄtract aditiõis ⁊ ſic ex ſe
lo dolo cauſat pᷣ actio ↄtra eũ:merito ↄᷣ heredẽ nõ datur
niſi qtenus ad eũ puenit:vt h in ſca parte.S.idẽ ſi pecuni
am accepit vt omitteret. In tex.ibi ꝓpt᷑ dolũ ⁊c̃.dic cõmiſ
ſũ in omittẽdo poſſidere res hẽditarias lʒ in trãſterendo
poſſeſſionẽ ĩ aliũ per pecuniã ſʒ Ja.de are. ¶ Op.h̊ inui
tur ꝙ ſi deſunct' omiſit hereditatẽ ſine dolo ꝙ tenet S.l.ꝗ
autẽ. S.nõ ſimplicit᷑.⁊.S.ſi patronꝰ.vbi dici ꝙ qui repudi
at hereditatẽ nõ tenet niſi dolo faciat.So.glo.ꝙ iſte qui

Siquis omil. cau. te.

agnouit hereditatẽ tenet inſolidũ: ſed ꝓ rebꝰ quas deſijt

poſſidẽ dolo de his tenet᷑ inquãtũ ad eũ ꝑuenit.⁊ vide iſtã
glo. qᷓ ĩcipit.ſ tm̃ ſᷣaudi ⁊c. Sʒ ibi nũqd ⁊c̃. Iſta lec.loqi
in eo ꝗ omiſit ex teſtõ ⁊ agnouit ab inte. qui tene ex hoc
edicto act.ex teſtõ extẽſa cõtra eũ ꝑ pꝛetoꝛẽ ex vᷣtute hui
edicti poſiti in.l.j.in pᷣn.S.eo.⁊ ibi dixi.⁊ iõ debet ĩſpici an
ad eũ puenit vl nõ:qꝛ hẽs tenet᷑ habito reſpcũ adid quod
erat in bonis tẽpoꝛe moꝛ:ꝶᷣ deſũcti: nõ curo an ad heredẽ

puenit vel nõ: vt.l.in rõne.in pᷣn.j.ad.l.fal. Iſta lec.g nõ

põt eſſe vᷣa cũ illis teneat ex q̃ſi Zctu. qᷓ erit & va? Et glo.
iſta in pᷣn. ponit veritatẽ ꝙ iſta lec.nõ ſit va.ꝓbat.j.l.ꝓxi.
7.l.ſe.vbi l minima teneat ꝓ oibus tenet᷑. Eſt g ven vt in
telligas ĩ pᷣmo caſu qñ ꝗs omiſit ex teſtõ:⁊ agnouit ab in/

te. Sʒ tũc hẽs ei et ipᷣe tenei inſolidũ ach.ex teſtõ q̃ deſcẽ/

dit ex qᷓſi Zctu celebꝛato aditiõe:⁊ iõ lʒ fuerit dolus admiſ
ſus hẽs tenet᷑ inſolidũ ſicut deſũctꝰ:vt.j.de act.⁊ obli.l.ex
gctibꝰ. ⁊.l.ſi hoĩem.S.dat.s.depo.Qñq; aliqs omiſit pꝛo
pter dolũ facẽ ꝑ pecuniã nõ tñ agnouit ab ĩte.et tũc teneĩ
ex ſuo dolo legatarijs:⁊ ſic ex ſuo delicto hẽs eiꝰ nõ teneĩi
niſi inquãtũ ad eũ ꝑuenerit:et vide glo.in pᷣn.q̃ ĩcipit ſcilʒ.
Tſino tm̃ ſubaudi q; poſſidet.
=1I nô tota. Siue partẽ ſiue rem ab
Abeẽditate poſſideat ͥ edicto tenet᷑. h.d. C No.
ꝙ; q omiſit ex teſtõ ⁊ poſſidet ab ĩte.lʒ minimã rẽ: tñ inſoli
dũ tenet᷑ ex h̊ edicto:⁊ eodẽ mõ hẽs ei:ſecꝰſi nõ poſſideat

t ex edicto teneat:vt dixi.s.l.ꝓxima.
(W No ꝙ in vna re nõ ẽ pars bẽ

Mar nuls. duat ppꝛie.⁊ eſt rõ:q;ꝛ heredi/
tas ẽ nomẽ iuris: vt iſti.de re.eo.⁊ in cõcoꝛ.S.j.⁊.l.j.de re.
di. ⁊ dixi ĩ.l.qð dicit.S.de expẽ.ĩ re.do.fac.iõ in vna re nõ

reſidet:ẽ tñ illa res pars cõtẽta in illo iure.qð tene menti:

vt.j.de ſo.l.ꝗ res.S.areã.vbi dicii area pars domꝰ. Glo.

nõ ſo.dic qũq; plures res ſaciũt vnũ totũ integrale vt vnã
vniuerſitatẽ coꝛpoꝝ:⁊ tũc ꝗlibet põt dici pars ill coꝛpo/
ris:vt in.l.rerũ mixtura.de vſuc.q̃dã ſunt res ꝗbus colli/
git᷑ vniuerſitas iuris:vt hẽditas:tunc nulla res põt ꝓpꝛie
dici pars illius iur quia res eſt facti:ita logtur h̊. ¶ Vl/
timo nota ꝙ ille qui põt ↄueniri hẽditas petitiõe: tenetur
hoc edicto.
Igs omiſſa. Qui omittit hereditatẽ
abſq; dolo nõ tenet᷑ hoc edicto ſʒ ad petitionẽ ſi/
deicõmiſſarij poterit adire.h.d. In glo.ſuꝑ vᷣbo poſſide/
at.qð reqrit ꝙ fraus ſit participata cũ omittẽte:lʒ Pla.

⁊ Pe. 3 i. l.j. C. e.hec vᷣa ⁊ ꝓbat᷑ i.l.qui aũt.S.ſi pꝛon.S.e.

circa ⁊ caſũ videbit j.ad treb.l.nã qtiẽs..vlti.
5 1 Plures omittẽtes ab inte.poſſidẽtes
O. ac ſi ex teſtõ adiuiſſẽt cõueniunĩi.h.d.

— 2J. Ex hoc edicto petuni legata ſalua
Admonẽdi.ronel. ſal vel poetisi aſo iure de⸗
bite. hoc. d. cũ.l.ſe. Op. de.l.ſi dolo.s.de dolo.So.vt
in glo. Op.de.l.ſi ſeruꝰnõ ſit.S.de ĩter.ac.⁊ de.l.ſi plu/
riũ.in p̃n.S.de noxa.So.ibi oꝛiebat᷑ actio ex q̃ſi delicto:h
x q̃ſi ↄctu: vt no.glo.fami.hercil.l.his cõſequent..ſʒ cũ
monimẽtũ. Pꝛetea ĩtelligas ꝙꝙ pꝛonus habeat falcidiã et

vltra illã poꝛtionẽ ſibi debitã ſʒ vna parte debet eſſe ↄtẽ/

us: vt. l. j. S. interdũ.j. ſicui pluſq; per.l.falci.
3 In ſpeciẽ p̃fert ille cui ab iſtituto
J eac le. relicta eſt. hoc dicit hec.l.nõ ſunt

— —

— T. Alia pꝛo nunc.
14 .
filius. Actio ex hoc edicto cõpetit cõ

— J tra patrẽ qui ex ꝑſona filij omiſit ex teſtõ et adi/
uit ab inte. h.d. ¶ MNo. hũc caſũ ꝙ hẽditas mat᷑na fʒ iſta
tꝑa q̃r pꝛi: q̊ qdã dubitauerit ĩ glo.ð.ti.ij.in.l.is ꝗS.ſi.
Itẽ nõ qð h̊ d ꝙ pꝛ omiſit cauſã teſti:intellige filio nolẽte
e vdicat.d.l.is qui hẽs.S. f. ð. ti.ij.
Per hoc edictũ nõ

J)in teſtamẽto. ſeruani cea que

7
—

ſe poſſunt ſubſiſtere ⁊ de neceſſitate aliã aditionẽ nõ expe
ctãt.h.d. Op.titio adeũte ab inte.videt extare ↄditio
inſtitutiõis meuij qꝛ titiᷣheres ẽ. So.nõ ẽ heres ex teſtõ.
Iſta vba debeẽt itelligi ſi heres erit.ſ.ex teſtõ.ita dicit glo.
quã vide ⁊ nõ.Sigs tñ heres eẽt ꝑ ↄtabu.extaret cõditio
vt.l.in ↄditiõib.S.ſi pꝛon.j.de ↄdi.⁊ de.fac ad iſtã.l.ſiqs
cũ nullũ.de iure codi. Op.qꝛ ſemp põt ĩputari teſtõꝛi
culpa ſi legata nõ petit ab inteſ.⁊ ſic nunq; habebit locuʒ
hoc edictũ.So.vt ĩ glo.tu dic ꝙ rõ tex.ẽ optima. Nã he
reditatẽ põt accipe a ſeipſo nec expectat aditionẽ alteri:
⁊ eodẽ mõ qñ hereditas ⁊ libertas ſimul iũcta eſt:vt.l.ſʒ ſi
in ↄditiõe ĩ fi.S.de here.inſti.ĩputã dũ ẽ & teſtõꝛi ſi talia de

pẽdere facit ab ĩſtitutiõe alter: legata vo ⁊ libertas ſim/

plices nõ poſſũt aſſumere vires a ſeipᷣis:vt.l.legatũ.S.j.j.
de le.j. Itẽ nec ab inte.debẽtur niſi hereditate ab ite.adi⸗/
ta:vt.l.iij.de fideicõ.li.⁊ iſti.de eo cui liber.cauſa bo.adi.
⁊.l.vlti.C.de ma.te.et iõ cũ de neceſſitate pẽdeat ex aditio
ne alternõ põt ĩputari deſũcto ſi relinꝗtur aditio inſtitu
ti.⁊ ̊ voluit dicere iſte tex.ibi q; alter q; ab bẽde ⁊c̃.
4 S NLegatũ ſubſtituto ⁊ in inſtitutiõis deſectũ
SIquI8. cſeruai ꝑ hoc edictũ.h.d. ¶ Op. S.e.l.ſi
nõ ſolus.S.j. ſo.h̊ omiſit ex iuſta cauſa:vt tex.dic. ¶ Op.
ʒ.l.ꝓxi.vbi relicta ipᷣi inſtituto nõ ↄſeruant᷑.So.hᷣ fuit re/
lictũ in inſtitutiõis deſectũ:ibi loqtur ĩ relicto liberta qð
põt vires aſſumere ex ipſius ꝓpꝛia aditione:vt ibi dixi.
N li Inſtitut omittẽs ↄtab.ſibi cõpe
1 ius. tẽs bñſicio p̃ᷣteriti oĩbꝰad itegra
legata tenei.h. d. ¶ Op.ꝙ non debeanĩ legata
oĩbus ſʒ exceptuat ꝑſonis:vt.l.qui aũt.S.j.S.e. So.h loꝗ
tur in filio inſtituto q habet ↄtabu.ex ꝑſona alteri:ibi in
emãcipato ꝗ habet gtab.ex pꝛopᷣa pſona nõ alteri:iõ nõ
tenet᷑ ad legata oĩbus:vt.l.nõnunq;.j.de le.pᷣſtã.& ſi omit
tit nõ tenet᷑ oĩbus qꝛ eis nõ facit iniuriã. So.ibi loquit qũ
p̃ᷣterit petit ↄtabu.⁊ diminuit partẽ inſtituti: h̊ vo nõ peti
it vel petẽdo diminuit. Altio glo.hic itrat mãʒ q̃liter
teneat᷑ ad legata ille ꝗ venit ꝑ ↄtabu.ideʒ no.iĩ.l.ſi S.s.de
vul.⁊ pu.⁊ ĩ.l.vlti.S.de le.iij.dicã ĩ.l.nõnunq; j.de le.pꝛe.

. NPupillus ex hoc edicto nõ teneĩ᷑
dolo. W

niſi in eo qð ad eũ ꝑuenit ex facto

è” tutoꝛis.idẽ in adulto.h.d. ¶ Op.ꝙ pupi.ex do

o tu. teneat᷑ inſolidũ:vt.l.polla.C.de his ꝗ.vt indig. ⁊.l.il
lud.C. de euic. Glo.nõbilit diſtinguit tres caſus.ſ.aut de
liqt cõtrahẽdo aut delinq̃ndo aut ĩ medio.circa iſta vide
glo.⁊ no.eã. ¶ Dicit in.l.nr̃a ꝙ ex delicto tu.pupills te
neĩ q̃ten ad eum ꝑuenit:ĩmo vẽ ꝙ inſolidũ:vt.l.illud.s.de
euic.⁊.l.polla.C. de his ꝗ.vt indig. Timoꝛe hui ↄꝛij ẽ fcã
glo.h q̃ dat vnã diſtictionẽ:⁊ vide eã q̃ ſinglaris ẽ:⁊ ĩcipit
dic ſʒ pe.⁊cc. Et id qð dic glo.aut ẽ mediũ iter hoc libẽter
vellẽ ſcire ꝗd ẽ dicẽ:qꝛ neſcio videre ſi vellet dicẽ mediũ int᷑
hãc legẽ vl q̃ſi ↄhẽdo vlł q̃ſi deliquẽdo. illud nõ ẽ bñ dictũ
ꝑ.d.l.polla.vbi ĩ q̃ſi õctu loꝗtur ⁊ tñ pupillus inſolidũ te
net᷑.⁊ ſi glo.ſic ĩtellexit nihil ẽ dicere qð vĩ ꝓpt᷑ mãʒ ĩ q̃ ſu/
mus. Pꝛetea.l.j. S·hoc edicto.quã allegat loꝗtur expꝛeſ
ſe in delicto.nõ gᷓ video ꝗd dicem.et dico ꝙ quãtũ ad.l.
poſſum de facili reſpõdere q; h loꝗtur de dolo tu.ꝗ nõẽ
punibilis circa pſonã ei ad quã nihil ꝑuenit. Ita vidiſtis
in.l.ſigs pecuniã..e.illa ſo.nõ ſufficeret. Mã ꝙ aliq̃ pue
niũt ad pu.ipᷣe pupills debet teneri inſolidũ ꝓpt᷑ dolũ tu/
toꝛis:vt.l.⁊ ſi nõ totã.S.e.⁊ ſic ꝓpt᷑ dolũ tutoꝛis inſolidũ ꝑ
l. allegatã ĩ iſta glo.neſcio g qꝗd vellet dicẽ mediũ ⁊c̃. dico
ergo ꝙ pupills tenei inſolidũ:tñ in effectu teneĩ inquãtuzʒ
ad eũ ꝑuenit:qꝛ ꝓ reſiduo liberat᷑ cedẽdo act. tu. vt.l.vl
tima..de admi.tu.⁊ qð no.in.l.j.S.ex h̊ edicto.⁊.j.ne vis
ſiat ei. Iſtã ergo mãʒ q̃liter pu.teneat᷑ ex ſcõ tu. Bꝛeuit᷑ qᷓ;
tũ ad ꝓpoſitũ aſſumo duo vba: qꝛ qñq; tutoꝛ delĩquit nõ
gerẽdo pu.negocia:⁊ tũc pu.nõ tenei:vt.l.ĩterdicto.de re
iu.⁊ ibi no.Qñq; delinꝗt gerẽs negocia pupilli: ⁊ tũc aut
colludẽdo

—
ℳ*

— = —

— — — — — — —

Sigs omil. cau. te.

colludẽdo cõmiſit delictũ in negocijs pu.⁊ tũc nõ tenel:vt
l.meminerit.C. vñ vi.łʒ glo.parua aliud innuat ⁊ nõ bñ.
NQñq; cũ aduerſario nõ colluſit ⁊ tũc aut pena nõ põt eq̃
cadere in tu.ſicut pupillo qꝛ erat pena amiſſionis alicuiꝰ
generis:⁊ tũc illo caſu tenet᷑ pu.vt.C. de his q.vt ĩdi.l.pol
la.H̊ a tutoꝛe poſſet recuꝑare vt ibi.Qñq; pena eque põt
eadẽ in tutoꝛẽ ſicut in pupillum:⁊ in illo caſu dico ꝙ pupil
lus tenet᷑ ĩſolidũ tñ in effectu nõ fieret exactio )ᷣ pu.niſi in
quãtũ ad eũ ꝑuenit ⁊ ꝓ reſiduo liberabii cedẽdo ac.con/
ta tu.vt.l.illud.S.de euic.⁊.l.j.S.ex h̊ edicto.j.ne vis ſiat ei
⁊ B ⁊.S.de admi.tu.l.yvlti.ꝑ quã declarant᷑ q̃s videbiʒ
ui omittit ex ĩſtitutione
(2 A 1 ſ eruus. ſua ⁊ adit ex ſubſtitutione
ſerui hoc edicto tenetur. h. d. hec autẽ.l.declara
tur vt in.l.ꝓxima.
Ie ui omittit ex ĩſtitutiõe ⁊ ſi
MAUlianus. bi q̃rit ex ſubſtitutione tenei
V-5B edicto niſi ſit ſſtitutſilio ſuo ⁊ relicta ex ſbſti/
tutiõe pᷣus deſalcant᷑ h.d.⁊ ẽ nr̃a.l.mgr̃alis.pᷣ loꝗtur qñ
alicui ẽ ſubſtitut ſili q ẽ ĩ eiꝰ ptãte.ſcðo qñũ ecõtra ſilio ẽ
pꝛ ſubſtitut.ſcða ibi deniq;.pᷣma ſubdiuidit.nã pᷣ dicit ha
bere locũ edictũ.ſcðo q̃ legata pᷣus defalcent᷑.ſcða ibi ſʒ ſi
varie. Itẽ pᷣma ſubdiuidii:qꝛpᷣ ponit dictũ.ꝛꝰ rõnem.ſcða
ibi qm ⁊c.pᷣm caſus ẽ clarꝰ. ¶ Ad euidẽtiã v.qm̃ debes
ſcire ꝙ ſubſtitutio vulgaris cõpꝛehẽdit duos caſus.ſ.ſi hẽs
eẽ noluerit vel nõ potuerit:vt.l.cũ ꝓponas.C.de hẽ.iſti.
Itẽ ſcias ꝙ ſubſtitutio vulgaris ↄfert ĩ caſũ qq; diſplici
bilẽ teſtõꝛi vt ſi ſiliꝰ ſuꝰ moꝛit:vt.l.quis.C. de ipu.⁊ ali.ſſ
ſti. Nũc ad ꝓpoſitũ õ̊ ſupꝛadicta poſſet opponi ⁊ vĩ ꝙ
poterit omittẽ ex ĩſtitutione ⁊ amplecti ex ſubſtitutiõe ex
pᷣſũpta volũtate defũcti.Rñ.iuriſcõ.ꝙ h̊ nõ ẽ verũ.naʒ ſi/
lia ſubſtituit pꝛi ĩ caſu:ᷣ ẽ ꝙ ſi ↄtigerit ꝙ pꝛ eẽ noluerit vł
ꝙ nõ potuerit nõ ꝙ ſibi placeat ꝙ vellet vl ꝙ ꝑ teſtõꝛẽ dei
ſibi ̊ ptãs.h.d. ¶ Segtur v.ſʒ ſi varia.h̊ ponit caſũ ſic.
teſtõꝛ hẽbat.xx.ĩ bonis:pᷣ loco aliquẽ.iſ.pꝛem ĩſtituit ⁊ ab
eo legauit titio.x. Itẽ ſubſtituit filiã ⁊ ab ea legauit.x.ſem
pꝛonio:ita ꝙ legata ĩ vniuerſo excedũt dodratẽ:q̃rit de qͥ
legato ſit detrabẽda falcidia? Rñ.ſalcidia dʒ detrahi pꝛi
us de legato relicto a ſilia. C Segtur v.deniq;.iſta pars
ẽ clara cũ declaratione gl. ¶ Op.daãdo ſubſtitutũ vulga
rẽ ſaẽ̃ de ſuo volũtariũ:vt.l.ſi filꝰ hẽs.S.de lib.⁊ po.⁊.l.pa
pi.S.q̃rta de ĩof.teſta. So.id verũ qñ teſtõꝛ ſubſtituit ſilio
ſuo de quo fʒ votũ parẽtũ nõ vꝛ ĩtellexiſſe ſi hẽs eẽ nõ poſ
ſet vtſic decedat anteq; teſtõꝛ:ſec' ſi exneo ſubſtituit vt hĩ
p̃n.?.ð.l.ꝓxi.¶ Op.S.e.l.j.S.ſiꝓponat᷑. So.ibi ſubſtitu
it eũdẽ ſibiipſi:vñ nõ põt ĩtelligi ĩ illũ caſũ ſi hẽs eẽ nõ poſ
ſet qꝛ ſi nõ poſſet eẽ ex ĩſtitutione nõ poſſet eẽ ex ſubſtitu/
tione:⁊ ſic ĩ eiꝰ liberã volũtatẽ ↄferre vi. ¶ Op..de acꝗ.

hẽ.l.ſi ſolus.vbi dãdo ſubſtitutũ ꝓ parte nõ ſacit eum qui

erat neceſſari ĩ illa parte volũtariũ. So.ibi erat exne in/

ſtitut ? ſic ꝑ ſubſtitutũ nõ vꝛ aliud ĩduci vt h. Nel alr hicẽ

neceſſar ꝓpt᷑ vnã partẽ quã agnoſcit q̃ trahit ad ſe aliaʒ
iz nunqᷓ; teſtõꝛ vꝛ ꝓhibẽ ne vna pars aliã ad ſe trahat ni
ſih maniſeſte dixerit:vt.l.quotiẽs.S.ſi duo.de hẽ.iſti.ſʒ ſbᷣ
ſtituẽdo h̊ manifeſte nõ dẽ ĩmo nullo mõ dẽ ergo ⁊c.Cir/
ca mãm huiꝰ.l.diſtinguã plene.j.e.l.vltima ĩ ttio pᷣncipa
li mẽbꝛo. C Altimo ex hac.l.no.duo.pᷣmũ ꝙ dolus pᷣſu/
mit eoipſo ꝙ gꝗs omiſit ex ĩſtitutione ⁊ capit ex ſubſtitutio
ne alteri vt ibi.nõ.n.caret dolo ⁊c. Scðo ꝙ hẽre ex inſti
tutione ẽ honoꝛ.⁊ ex h̊ colligit rõ q̃re ſilio dʒ relinꝗ iure ĩ

ſtitutiõis.ſ.q honoꝛabilioꝛ ti.vt ᷣ. Itẽ ẽ alia rõ qꝛ vtilioꝛ

ꝓpter ius accreſ.vt.l.quotiẽs.S.ſi duo.ð.de hẽ.ĩſti. Itẽ qꝛ
ex ſeipſo põt ſubſiſtere nõ expectata alteri aditione:vt.l.
ſi ĩ teſtõ.S.e. ¶ Quero ꝗd ſi ſubſtitut eẽt ꝗs alteri ſibi cõ
iũcto cumoꝛtẽ expectare eẽt durũ an idẽ plumemꝰqð i pa
tre ſubſtituto ſilio: Et vẽ ꝙ ſic:vt.l.cũ tale.j.de cõdi.⁊ de.
ʒ puto qꝛ hec.l.ſolũ loꝗtur q votũ parẽtũ repugnat.Et

—
2

aduerte qꝛ hec.l.gnãlis ad oẽs parẽtes ſiue hẽant ĩ ptã
te ſiue nõ.h̊ nõ ſũt alia dicẽda.
– Dubiũ hui.l.erat qꝛ ſilij hẽditas vi/
p Ater debat quodãmõ debita mr̃i:⁊ iõ ſi ĩ ea
ęgrauat videi habere iuſtã cauſam repudiãdi:vt
l.excuſat.s.e.qð dubiũ tollit.h.d.
Qui nõ ĩplet ↄditiõeʒ ptãtiuã durã

In ſentẽtia. adit ab itel.nõ tenet hͥ edicto.h.d.

—

In e KTLTertb poſſidẽs ab ĩtel.tenet ſi cũ iſtituto par

ni

u. ticipauit fraudem. b. d.
T... MQAui hʒ pciũ vꝛ hie hẽditateʒ: iõ
ſeruü. relicta a ſe pᷣſtare tenck.
Fideicõmiſſa vlia ↄſeruant ꝑ h̊ edi/
I ſtitutus. uirec tebelliannca d.d. Op.
qꝛ iſte bʒ aliqð remediũ.i.cõpulſionis:vt.l.nã ꝙ. S.q com
pulſus. ?.l.q poterat ad treb.⁊.l.ſiqs omiſſa.S.e.So.vnũ
iſtoꝝ nõ tollit aliud q; diuerſi ſũt effectꝰ. Itẽ qꝛ ex vno de

i trahit᷑ trebel.ex alio nõ.
(O li omiſſa. Per hoc edictũ ↄſeruani

lbertates ſaluo iure patronatus.h. d.

Ar. . Qui omiſit ex teſtõ ⁊ poſſi
(3 Mi omiſſa. det aliquo iuſto titulo ĩter
viuos non tenetur hſ̊ edicto.h.ð. ¶ Op.de.l.j.
F. nũc qᷓrimꝰ.⁊.l.q aũt.S.nõ ſimplr.S.e. So.itellige h̊ in ti
tulo vero nõ ſicto vel ꝑ colluſionẽ habito:qꝛ talis titulus
nõ ꝓcedit vt ĩðꝛijs. ¶ Quero quõ ſcia vtrũ poſſũ ĩtẽtare
ac.ex hoc edicto vel nõ? Rñ.ſiẽt iterrogatiões ſicut ĩ peti
tione hẽditatis. Hã pᷣ iterrogabo eũ ſiẽ hẽs ex teſtõ.ſi di
xerit ſic:planũ ẽ q; ↄueniã eũ actiõe directa ex teſtõ.ſi dixe
rit nõ:ſʒ ſe repudiaſſe: tũc q̃ret an aliud de dicta hẽditate
poſſideat.⁊ ſi dixerit ꝙ nõ:tũc q̃ritur an repudiauit acce
pta pecunia vel nõ.ſi dixerit ꝙ nõ accepit pecuniã nõ eſt

remediũ ᷣ eũ niſi de mẽdacio ↄuincat:vt.l.ſi.de rei vẽdi.⁊

l.ſiqs pecuniã.S.e. Si vo dixerit ſe nõ poſſi dẽ aliqd tũc q̃
rũ ex aliq̃ cauſa.ſi allegauit aliquẽ iuſtũ titulũ nõ ẽ reme/
diũ ↄᷣ eũ niſi ↄuincat de ſictiõe vel colluſione vt h. Si nul/
lũ titulũ allegauerit ſʒ dixit ſe poſſidẽ ꝓ hẽde vel poſſeſſo
re:tũc q̃rit᷑ ex q̃ cauſa repudiauit:⁊ ſi iuſtã allegat nõ ẽ re
mediũ eũ:vt.l.ꝗ aũt.S.nõ ſimplr.S.e.ſi nullã allegauerit
tenet᷑ ex h̊ edicto. Eiltimo Di.reaſſumẽdo iſtã materiã
ponit vnã ſuã diſtinctionẽ quã Ci.recitat de vᷣbo ad vbũ

C. e.in.l.j.q diſtinctio minꝰ bñ oꝛdinata ẽ ⁊ in multis mẽ/

bꝛis deſectuoſa. At aũt iſta mã tibi clare liqueat diſtigue
plene q̃tuoꝛ caſus.pᷣ qñ ꝗs omittit ex teſtõ vt ipſe poſſide
at ab inteſ. * qñ gꝗs omittit ex teſtõ vt aliꝰ poſſideat ab in
te.ʒꝰ qũ omittit ex teſtõ vt hẽat ſubſtitutũ.c qñ omittit õ
ta. C QCirca pᷣꝰ dic aut omittit nõ ĩplẽdo ↄditionẽ aut re/
pudiãdo.pᷣ caſu aut erat ↄditio ptatiua ⁊ facilis ⁊ tenet ſi
cut ſi eẽt iſtitut pure ⁊ repudiaret..e.l.j.S.ꝗ ſub ↄditiõe.
aut erat grauis ⁊ oneroſa ⁊ nõ tenet quaſi ex iuſta cauſa
omiſerit: vt.S.e.l.mr᷑S.j. Sco caſu qũ omiſit repudiãdo
eã ex iuſta cauſa ⁊ nõ tenet h̊ edicto:vt.S.e.l.q; aũt in pᷣn.

SF.nõ ſimplr. ? ibi iſtos caſus explicaui.aut ſine iuſta cauſa

⁊ tũc aut poſſidet aliq ti.ĩter viuos: aut ꝓ hẽde aut nullo

titulo.ſi aliq titulo ĩter viuos:⁊ tũc aut iſte titulus erat iu

ſtus ⁊ nõ tenet:vt hac.l.⁊.S.e.l.j.S.nõ q̃rimꝰ.Aut titulus

erat iniuſt᷑ ⁊ ſict' ⁊ tenet ac ſi titulũ nõ hẽret:vt dicto.S.nõ
Arim. ⁊ ar. S. e.l q; aũt. S.nõ ſimplr. a.S. de peti.hẽ.l. nec

vllã. S.j.⁊.ij.iũcta.l.cũ eni.S.e.Si vo poſſidet titulop hẽ
de aut tancq;ᷓ hẽs alteri qᷓ; ilex cuiꝰteſtõ repudiauit ⁊ nõ
tenei:qꝛ nec peti.hẽ.poſſidet ↄueniri:vt nõ.S.de peti.hẽ.l.
nec vllã. S.neratł.als ẽ.l.⁊ ĩcipit etiã.lʒ ꝗda dãnẽt illã gl.
aut poſſidet ꝓ hẽde ei ex cuteſtõ omiſit:⁊ tunc aut q̃ris
an teneant ad ea q pñt ꝑ ſe ſubſiſtẽ aut ad poꝛtionẽ bedi/
tatis relictã directo ⁊ nõ tenei:vt.ð.e.l.ĩ teſtõ. Aut q̃ris
an teneat ad ea qꝑ ſe ſpᷣſiſtẽ nõ pñt:⁊ aut tũc ẽ relictũ talr
ꝙ ex teſtõ nõ daret ꝑeti.hẽ.adita vt cauſa oditiõis iea

De ſenatuſconſul.ſyl.

⁊ nõ tenetl.S.e.l.ſigs ſ̊ ↄditiõe.lʒ gl.alr inuẽ videat ĩ caſu
l. qꝛ aũt.S.pe.ſʒ ibi rephẽdi eã.aut daret petitio ſi ex teſtõ
adita fuiſſet:⁊ tũc aut ille ꝗ vult petẽ ẽ i ſiti culpa:qꝛ potu
it adeũdo ↄſeqꝗ ⁊ nõ tenei omttẽs:vt.l.qdã titiũ.S.e.⁊.l.ſi
ĩ teſtõ.S.ſi.⁊.l.ſi nõ ſolus.S.j.⁊ iſta hẽrẽt locũ ĩ qlibet ex in
fraſcriptis caſibꝰ iõ ĩ eis repetã aut culpa nõ põt illi ipu/
tari:⁊ tũc talis omittẽs tenei:vt.l.j.ĩ pᷣn.S.e.Sʒ inqtuʒ ⁊
q̃lit᷑ ẽ aduertẽdũ.Dico ergo aut legata nõ ſuerãt repeti/
ta ab iteſt. aut fuerũt. Pꝛimo caſu aut ipſe ſolus poſſidet
tanqᷓ; hẽs:⁊ tũc ipſe tenet᷑ iſoli.etiã ſi modicũ poſſideat:vt
S.e.l.ſi nõ totã.idẽ ſi dolo deſijt poſſidẽ vel dolo deſijt ap
pꝛehẽdẽ poſſeſſionẽ: vt.S.e.l.j.S.nõ q̃rimus. qdð ĩtellige vt
ibi. De hẽditate vᷣo ei dic vt.S.e.l.de libᷣtatibꝰ .j.aut poſ
lidet ipſe ⁊ aliꝰ nõ fuit ſpſtitutꝰ:aut fuit.pᷣ caſu aut nõ par
ticipauit fraudẽ cũ ipſo omittẽte:⁊ hoc ↄſtat ⁊ nõ tenetur
aut participauit:⁊ tũc aut ille omittẽs recipit pᷣciũ ⁊ qlibʒ
tenet᷑ ĩiſolidũ.aut nõ recipit ⁊ ꝗlibet tenet ꝓ parte hẽdita/
ria.⁊ h̊ oĩa ꝓbant ĩ.l.ſi nõ ſolus..eo.ĩ pᷣn.aut dubitauit
vtrũ participauerit fraudẽ aut nõ:⁊ tũc puto ꝙ nõ pᷣſumi
tur niſi ꝓbet:vt.d.l.qtiẽs.S.q dolo de ꝓba.qð ꝓbabit ſi
hẽdi ꝑſuaſerit:vt.l.j.S.pſuadẽ.de ſer.coꝛ.vel alr pcuraue
rit vt ſiẽt: vt.S.e.l.qꝛ aũt.S.ſi pꝛom.ſi vo ille aliꝰ fuit ſubſti
tut ꝗ ſilr poſſidet ab ĩte.⁊ omiſit ex teſtõ:⁊ tũc aut q̃ris de
legatis relictis ſeparati a qlibet aut de relictis cõomuniter
ab vtroq;. Pꝛimo caſu gꝗlibet tenet᷑ ſuis:vt.l.ſi nõ ſolũ.S.
fi.S.e.qð ĩtellige ſi erant relicte res diuerſe ſeu qtitates.ſi
vo eadẽ ſpẽs pᷣfert ille cui relictũ ẽ ab ĩte.vt.S.e.l.ſi eadem
res.ſi vo erãt res relicte cõit᷑ poſſẽt legatarij ↄuenire queʒ
vellẽt:vt.S.e.l.ſi ab iſtituto. Scdo vo caſu pᷣncipali q.ſ.le
gata fuerũt repetita ab ĩte.tũcilla debeni:tñ relicta ĩ teſtõ
debẽt pᷣus ſolui ᷣm oꝛdinẽ datũ.S.e.l.qꝛ aũt.ĩ pᷣn.⁊ hoc de
pᷣ. ¶Circa ſcom qñ omiſit ex teſtõ vt aliꝰ poſſideat ab ĩte.
aut ille aliꝰ nõ erat iſtitutꝰ nec ſubſtitut ex teſtõ:aut erat
ĩſtitut ĩ te.aut erat ſubſtitut' ⁊ repudiauit ⁊ poſtea ſubſti
tut omiſit vt ad iſtitutũ redeat q; erat ſucceſſurꝰ ab inte.
pᷣ caſu dic vt dixi ĩ.l.lqʒ.S.e.Scðo caſu qñ ſubſtitut poſſidet
ab ĩte. omittẽte ĩſtituto:tũc aut iſtitutꝰ accepit pecuniã vt
omittẽt ⁊ ſubſtitut tenet ſuis ⁊ ĩſtitut tenet᷑ ſuis:oẽs vᷣo le
gatarij quẽlibet pñt iſolidũ ↄuenire ſiẽ ſi vłq; poſſidẽt:vt
l.pecuniã. ⁊.l.ſi nõ ſolus.S.fi.⁊.l.ſi ab ĩſtituto.s.e.nec h ſit
pᷣus diſcuſſio poſſeſſoꝛis ſiẽ.S.i.l.lʒ.rõ qꝛmitũ agit lex cum
ſoſtituto ꝗ etiã oĩa onera ſuſtinet qᷓ cũ alio q nõ hʒ onera
niſi ſoliꝰ eiꝰ ꝗ ex teſtõ omiſit: vt dixi ĩ.l.ſi nõ ſolus.S.ſi..e.
ſi vo dimiſit ſine pecunia ſolus ſpſtitut tenet᷑ ad oĩa:vt.d.

l.ſi nõ ſolus.S.ñ. Tertio vᷣo caſu qñ inſtitutꝰſolus poſſidet

ab ĩte omittẽte poſtea ſubſtituto:tũc aut ſſtitut omiſit pe
cunia accepta ⁊ tenet᷑ ĩſtitut ⁊ ſoſtitut᷑:vt.d.l.ſi nõ ſolus.S.
fi.pᷣus tñ diſcutit᷑ poſſeſſoꝛ qᷓ; recipiẽs pecuniã:vt.d.l.Iʒ.S.
e.⁊ nõ.iĩ.d.l.ſi nõ ſolus.ceſſat enĩ rõ ſupꝛa dicta cũ iã erãt
oĩa onera ſubſtituti. aut nõ recipit pecuniã ⁊ ſilr ipſe iſtitu
tus poſſeſſoꝛ tenet ad oĩa:vt.l.ſi nõ ſolus ĩ fi.pal.ita ĩ oĩbꝰ
caſibꝰ i qbꝰ dixi legata ↄſeruari ꝑ hoc edictũ itellige cum
ſua cauſa vt ↄditionalia ſi ipleta fuerit ↄditio ſub mõ vt ĩ
pleat᷑ modus:vt.l.qꝛ aũt.S.fi.S.e. Itẽ ſi debẽt detrahi fal/
cidia detrahit᷑:vt.l.q aũt ĩ pᷣn.⁊.l.ſi duo.S.admonẽdi.s.e.
7. C. e. l. fi. T. l. . S. ad eos ad.l. ſal.⁊ ͥ de ſcõoo. ¶ Circa ʒ?
qñ omittit vt hẽat ſubſtitutũ:⁊ dic aut erat ſubſtitut ipſe/
met ſibũpſi ⁊ nõ tenet᷑ h edicto:qꝛ v facẽ ex diſpõne deſũ/
cti:vt.lłj. S.ſi ꝓponat..e.aut erat ſubſtitut ali:⁊ tũc aut
ille alꝰ eratĩ ptãte pᷣmi omittẽtis ⁊ ſic ad ipſũ reuertiĩ ⁊
edicto tenet᷑:vt.l.cũ uꝰ.⁊.l.iulł.s.e.aut nõ erat ĩ ptãte eiꝰ:
⁊ tüc aut ſubſtituit deſcẽdẽti ex ſe ⁊ nõ ĩcidit ĩ edictũ.vx.n.
h pmiſiſſe teſtõꝛ qð apparet qꝛ facẽ̃ de ſuo volũtariũ:vt.l.ſi
filꝰ hẽs.S. de li.⁊ po.⁊ no.S.de ĩof.teſ.l.papᷣ.S.iiij.⁊ px rõ/
nẽ q ponit᷑.s.e.l.iul.S.ſi.aut ẽ ſubſtitut erᷣneo:⁊ tũc aut ſſᷣ
ſtituit aliquẽ ex deſcẽdẽtibꝰ ſubſtituti.⁊ idẽ:vt.d.l.iubł.in ſi.
5. e. Aut ſubſtituit ẽneo:⁊ tũc aut omittẽs omiſit bona ſi

de ⁊ ſine fraude ⁊ nõ tenet᷑ ſubſtitutꝰ nec ipſe ex h̊ edicto:
vt. S. e.l.ſigs omiſſa.aut hoc ẽ ſcm̃ ĩ fraudẽ:⁊ tẽ aut ĩ frau
dẽ omittẽtis quẽ ſõᷣſti.ignoꝛauit.⁊ idẽ qꝛ nõ tenet᷑:vt.l.qa
aũt. . ſi pꝛonĩ fi. S. e.⁊. C. e.l.j.⁊ no..e.l.ſiqs omiſſa.ſacit
ʒ.e.l.mr᷑.S.fi.aut participauit fraudẽ ⁊ tenet᷑ ipſe omittẽs
⁊ etiã teneret᷑ ſi accepiſſet pecuniã.ſʒ an poſſeſſoꝛ pᷣus diſcu
tiat diſtiguẽdũ ẽ.aut ſubſtitut hʒ onera ſua ⁊ nõ dʒ diſcu
ti poſſeſſoꝛ.aut nõ hʒ:⁊ tũc dʒ diſcuti:vt.l.ſiqs pecuniaʒ.⁊

ibi no. ⁊.l.ſi nõ ſolus.S.ſi.S.e.⁊ dixi ĩ pcedẽti articulo ⁊ di

co etiã ꝙ qñ ſubſtitut ſolus tenet᷑ bᷣus debẽt ſolui legata
relicta ab ĩſtituto:vt.d.l.iul.S.e.⁊ idẽ vĩ dicẽdũ de legata/
rio ꝗ erat grauat ſideicõmiſſo:vt ſi ꝓcurat vt omittat ex

teſtõ vt veniat ab ĩteſ.ad eũ teneat᷑ h̊ edicto ſiẽ ſbſtitutꝰ:vt

ʒ.e.l.ſiqs pecuniã.S.q;qᷓ;.⁊ h de ttio. C Circa q̃rtum qñ
omittit ↄta.vt hẽat ex teſtõ:vt..e.l.qꝛ auteʒ.S.pe.qð exa
mina vt ibi. ¶ Quero qꝗd ſi omilſit ex iſtitutiõe vel ſubſti/
tutione vt hẽat iure accreſcẽdi ſᷣm ea q̃ dixiĩ.l.ſi tu ex par
te.S.ti.ij. Ar ꝙ nõ poſſit hꝛe locũ h̊ edictũ qꝛ ĩtereſt cũ poꝛ
tio caduca accreſcat cũ onẽ ſuo:vt.l.j.S.ꝓp ſcðo.⁊.S.in no
uiſſimo.C. de cad.tol. Sʒ certe imo põt itereſſe ꝑ ea q di/
cunt᷑ de gta j.ad.l.ſal.l.j.S.id qð ex ſpᷣſtitutiõe.⁊.S.ſe.⁊ vt
ſic vigoꝛe hui edicti ſoluant᷑ ac ſi ex iſtitutiõe adiuiſſent:vt
l.qꝛ aũt ĩ pᷣn.⁊ idẽ vĩ dicẽdũ ſi omittereĩ vt al heat iure ac.
¶Auero ꝗd ſi omittat pᷣm legitimꝰ vt veniat ad ſequen
tẽ legitimũ: Certe hoc ſieripõt ĩ necẽ legatoꝝ: vt.l.j.S.ſi.
de le. iij. ⁊ iõ oĩa q̃ dicta ſũt q omittit ĩſtitut vt veniat ad
legitimũ poſſẽt ̊ dici eadẽ rõne. ¶ Quero qd ſi veniens
ab ĩite. vt ſiliꝰ omiſit ex illo capite ⁊ venire vult vt legitimꝰ:
qð ſieri põt:vt.l.j.S.qbꝰ.de ſuc.edi.Rũñ.locum eẽ huic edi
cto ea rõne ſi h eẽt factũ ĩ necẽ legatoꝝ:vtputa ſi erãt reli
cta noĩati ab vno capite als gradu ⁊ ipᷣe repudiauit ab il
lo ⁊ adiuit ex ſequẽti. Quero qd de ſilio pᷣterito ꝗ põt
adire ꝑ ſmta.vt.l.ſilio.de iniuſ.rup.⁊ ir.tel.an ſi adeat ab
ĩte.teneat᷑ ̊ edicto?: Rñ.nõ.iuſtã enĩ cauſa habuit:vt.S.e.

l. excuſat᷑.qð iĩtellige ſi nihil fuit ſibi relictũ iure ĩſtitutiõis:

als ſec' hodie vt ibidixi. Quero cũ ꝑ illud edictũ ↄſer
nent᷑ legata ⁊ fideicõmiſſa vlia ⁊ particularia:vt ꝑ totũ ti.
2. S. e. l. ſi Fuũ.S.j.ĩſtitutiões vo directe nõ ↄſeruani:vt.l.ſi ĩ
teſtõ.S.e. Quid erit de ta.pu. Rñ.ille ↄuabuni.tex.ẽ no.
l. l.ij. S. plane.s.de vul.⁊ pu.facit.l.nã qð.S.ſiqs cõpulſus
ad treb. eadẽ rõne dico ↄſeruari tutelarũ datiões ſic etiaʒ
ↄſeruant᷑ ꝑ auẽ.ex cauſa vt ĩ auẽ vt cũ de ap.cog.S.ſinau
tẽ h obſeruata nõ fuerint.⁊ h ſit ſinis hui diſtinctionis.

¶ Be ſenatuſconſulto ſyllaniano ⁊ clau.quoꝛum te.non
aperiatur. RKubꝛica.

. HMic ponit cauſa
Mm aliter: ſarti fun b ec
ctũ. No. ꝙ domeſtici dicunt ꝗ ſt de
familia ⁊ fac ad repellẽdos teſtes tanqᷓ;
domeſticos:vt.l.etiã.C. de teſti.⁊.l.re/
ſpiciendũ.S.furta domeſtica:j.de penis.
¶ No.ſcdðo ꝙ nlla moꝛtalioꝛ peſtis ẽ ad nocẽdũ q; fami/
liaris inimic. ¶ Quũo dẽ hͥ dom q̃lit᷑ itelligai:Glo.diẽ de
ipſo ediñcio qð ẽ cuiq; tutiſſimũ refugiũ: vt.l.pleriq; de ĩ
ius vo.h̊ expõ nõ ↄgruit huic lr̃e:qꝛ ſenatuſcõſultũ illð hʒ
locũ etiã dño occiſo ĩ villa vł ĩ itinẽ:vt.j.e.l.S.ſiqs ĩ villa.⁊
§. ſe.vñ repio ꝙ Ja. de are. exponit dom.i.agnatio q̃nõ
bil expõ ẽ:tñ nõ ↄgruit le q̃ hʒ locũ etiã his occiſis ꝗ nõ ſt
de agnatiõe e.l.S.ſi vir.⁊.S.dñi.vñ expõii dom.i.ſamilia
ſił hĩtãs ĩ eadẽ domo:vt.j.e.l.S.ſi vir.ſac ad hãc expõneʒ
C.ne li.po.l.j.⁊.C.ſi rec.ꝓuĩ.vel ad eum ꝑti.l.j.⁊ij.de ali.⁊
ci.le.l.cũ vnꝰ in pᷣn. in partib vo tuſcie accipit domꝰ.i.pꝛo
oĩb deſcẽdẽtib ab vno ſtipite.de quo dixi in.l.ꝓnũciatio
565.. ſamilie de vb. ſig.
Domini⸗ CNOp.ꝙ ꝗ hʒ vlufru.ↄtinet᷑ appella/⸗

tione dñi

lle
fan
lg
ſat
hltteg
din
dian
nigx,
otdi
gatg
l,
nier

et

deng
