nẽ dñij iducit poſſeſſionẽ de pñti ⁊ pſumit dñs. Ita h̊ ĩtelli
git gl. ⁊ expᷣſſe no.in.l.ſicuti.S.ſi qᷓrat᷑.ſi ſer.vẽ.⁊ ẽ tex.cũ
gl. S. ſami. her.l.j.Et facit qð no.p Ci.C.ꝗ ſit lõ.cõſue.l.ij.
in qrta.q.pᷣncipali in fi.ſcõe qõnis. Nec ob..ad.l.acqꝗ.l.
itẽ mella.S.pe.vbi dñiũ venit in iudicio ĩcidẽter ⁊ tñ bone
ſidei poſſeſſoꝛ nõ habet᷑ ꝓ dño:qꝛ ibi ↄſtabat ↄꝛiũ.ſ.eũ nõ

eẽ drim. ⁊ ſic pdicta ĩtelligo niſi ↄꝛiũ appareat.Aut ad ꝓ

bationẽ dñij ĩduci᷑ poſſeſſio de pᷣterito:⁊ iſto caſu poſſel/

ſio nõ facit quẽ pſumi dñm:vt.l.⁊ q̃ nõqdũ ſũt. S.qdð dicit᷑.s.

de pig.ac.⁊ no.p glo.in.l.ij.C.de ꝓba.ſfacit qð ſolet dici

P doc.in.l.cũ res.C.e.ti.⁊ qð ſolet notari ꝑ doc.iĩſti.de ac.

S.itẽ ſeruiana.ſi vo dñiũ deducit in iudiciũ ꝑ modum exce
ptionis:⁊ tũc aut poſt füdatã intẽtionẽ actoꝛis ⁊ nõ pᷣſumi
tur dñs:vt.C. de ꝓba.l.ſiue poſſidetis.aut añ intẽtionem
actoꝛis fũdatã:⁊ tũc pᷣumit᷑ dñs:vt.l.ob maritoꝝ.⁊ ibi gl.
C.ne vx.ꝓ ma.⁊.l.j.⁊ qð ibi no.C. de pᷣuileg.ſiſ.facit.j.de
ſolonibꝰ.l.titia.⁊ ibi tetigi. Ad pᷣdicta etiã facit.C. de ag.
⁊ cẽſi.l.litibꝰ li.xj.⁊ ſic dʒ intelligi qð no.ĩ.d.l.cũ res.C.de
ꝓba.⁊.l.iiij.e.ti.facit ad hoc q̃dã gl.q̃ vi velle ꝙ etiã fama
qñq; ſufficit ad ꝓbationẽ dñij:vt nõ.in dicta.l.iiij. C. de/p
ba.⁊.l.atq natura.S.cũ me.s.de neg.ge.

— 2 2 Sed qro an ſine effectu co/
4 e te ameto. gitauerat. Gl. dubitat vitas

eſt ꝙ ſine effectu cogitauit: vt Aʒo dicit in.l.diuus.C. de
iure codicil.⁊ inſti.de codicil.S.ſi.
filin g Filio inſtituto ſub cõditione po
IIIIB. teſtatiua qᷓ nõ põt iĩpleri vltimo

vite ſpũ decedẽtis anteq; ipleat cõditionẽ ſit locꝰ
ſubſtituto ⁊ veniẽtib ab iteſtato ipſo viuo:ſecꝰ ſi in ea cõ/

ditione q̃ vltimo vite ſpũ põt adipleri:qꝛ tũc ipſo moꝛtuo
admittunt᷑.h.d.Et diuidit. Pꝛimo ponit thema ⁊ qõneʒ.
Scdo qõnẽ auget ponẽdo dubiũ bimẽbꝛe.Tertio reſpõ/
det pᷣmo dubio ⁊ illud ꝓbat ꝑ ſile. Quarto rñdet ſecundo
dubio. Quinto ponit vnũ caſũ ſilem pᷣme rñſioni.ſcða ibi

cuʒ nõ ſufficit. tertia ibi nã ſuꝑioꝛ.qrta ibi altera vo.ꝗqnta

ibi quẽadmodũ.Et iſta ẽ valde difficil lex. ¶ In tex. hẽs
erit.ſ.ĩſtitutꝰ iſtituerat.ſ.vulgartier ⁊ fili decedat anteqᷓ;
pareat ↄditioni q̃rit an nepotes admittant᷑ eo moꝛtuo vel

ſeu furioſus: Dicit glo.ꝙ eodẽ modo pᷣſumit

De iure deliberãdi.

eo viuo: ¶ In tex.quẽadmodum nepotes ſilio viuo ⁊ in
actu moꝛtis exiſtẽte admittant ad hẽditatẽ aui in pᷣmo ca
ſu:vt hic.⁊ ita hec dictio quẽadmodũ nõ ad ꝓxima:ſʒ ad
pcedẽtia refer᷑ im Di.C Dã h̊ ꝙ nepotes admittunt᷑ ſi/
lio viuo cõditione defecta:opponit ſiliꝰ illo caſu reꝑii pᷣte/
ritꝰ:⁊ ſic teſtm̃ ẽ nullũ:vt.l.cõmodiſſime..de libe.⁊ poſth.
⁊.l.pe.e.ti.Dicũt qdã ꝙ filiꝰꝗ ĩſtituit ſub cõditione qᷓ nõ
põt ĩpleri vltimo vite ſpũ dʒ in ei deſectũ exhẽdari.hoc ẽ
3 caſũ.l.ſi libert.S.exiſtimo de bo.libe.⁊ no.ꝑ doc.in.l.ſi
pꝛ.C.e.ti.¶ Ad ↄꝛiũ rñũde ꝙ ĩputet ſibi ſil q cõditionem
nõ ĩpleuit:vt.l.ſuus quoq; de hẽ.inſti. Dã h̊ ꝙ legatuʒ
cedit eo moꝛiẽte ⁊ trãſit ad hẽdẽ. Contra in.l.miles.S.pꝛo
parte ꝗ de le.ij. So.vt ibi dicã.⁊ facit ad hoc qð habuiſtis
in. l. vlti. j.qñ di.le.ce.⁊.l.ab oĩbꝰ. S.cũ ꝗda de le.j. C Itẽ
dẽ h in v. altera.ꝙ nepotes erãt legitimi.Coõtra ille ẽ legi/
timꝰ qẽ ꝓximioꝛ tꝑe moꝛtis:vt.S.cũ aũt.iſti.de hẽdi.q̃ ab
iteſta.ſʒ hi nepotes nõ erãt legitimi tꝑe moꝛtis.Gl.reſpõ
det qũ ꝗs decedit nullo cõdito teſtõ tũc inſpici ꝗs ẽ pꝛoxi
mioꝛ tꝑe moꝛtis:ſʒ ſi decedat cõdito teſtõ tũc ille d ꝓximi
oꝛ qẽ ꝓximioꝛ tꝑe quo teſtm̃ deſtituiũ:vt h̊ nõ.⁊ ꝓbat᷑ in/
ſti.de leg.agna.ſuc.S.ꝓximo.⁊ habuiſtis in.l.ſiqspoſthu
mos.S.ſi iliũ.S.de libe.⁊ poſthu.Sʒ pᷣmũ mẽbꝛũ qñ dece/
dit ĩteſtat ĩtellige ꝙ ille itelligi? pxim ꝗ ẽ ꝓximioꝛ tẽpo/
re moꝛtis vel cũ hẽditas defert᷑:vt ſi aliquis deceſſit relicta
vxoꝛe pᷣgnãte ĩiſpicit qs ẽ ꝓximioꝛ tpe quo part naſcitur
aboꝛtiuꝰ:vt.j.de ſuis ⁊ le.l.in teſtõ.S.pe.⁊.l.itẽ.S.j.de libe.
⁊ poſthu.qð maxime hodie ẽ veꝝ:vt iſti.de legi.agna.ſuc.
S. placebat. Op.dẽ h̊ ꝙ valet exhẽdatio qñ heres ẽ iſti
tut cũ fili moꝛiet᷑. Cõtra hoc ẽ exp̃ſſũ in.l.ſi ita.S.ſi.de li.⁊
poſthu. Hui ꝛij timoꝛe iſte v. quẽadmodũ.legii trib mo
dis pᷣncipalr. Pꝛimo ꝙ h̊ tex.nõ dicat ꝙ teſtm valeat im
mo ꝙ nõ valeat:⁊ hoc caſu teſtm̃ deſtituit᷑.i.nõ valet ⁊ ſic
refert᷑ ad ꝓximũ:⁊ ſic ſicut..deſtituit᷑ ſic hic lʒ nõ eodẽ mõ
nec eodẽ tpe:vt in gl.C Alia lec.pᷣncipalis ẽ ꝙ valet te/
ſtamẽtũ. Ad cõtrariũ rñdet gl.ꝙ hic hẽbat aliũ cohẽdem
exneũ pure iſtitutũ cui aditione poterat cõſirmari exhe/
redatio ⁊ fuit cõſirmata:ſʒ in.l.ↄtraria nõ hẽbat cohẽdeʒ
hec ſo.ẽ vera in ſe lʒ nõ ↄtinet diuinationẽ.ſʒ tũc ſubſtituẽ
do inſtat᷑ ſm hoc quõ teſtm̃ deſtituit᷑ vt ĩnuit in l̃a quẽad/
modũ ⁊c.Gl.rñdet deſtituit.i.irreuocabilr firmat moꝛte
ſilij qi amodo nõ hʒ locũ q̃rela. vel dic deſtituii.i.annullat᷑
viuo ſilio ⁊ q̃rela intẽtata:vt tã git᷑ in fi.gl. ¶ Alij dicũt in
l.ↄtraria dẽ ꝙ fil nõ põt exhẽdari poſt moꝛtẽ hoc ẽ veꝝ
ſi filiꝰ ĩſtituat᷑ ſub cõditione caſuali:ſec ſi ſub ptãtiua ⁊ in
eius defectũ exheredat᷑:qꝛ tũc põt exhẽdari poſt moꝛtem.
vide gl.j.ibi. Iſta ſo.ẽ falſa cõtra tex.l.ſuus quoq;.S.ſʒ⁊ ſi
filio.. de hẽ. ĩſti.vbi tex. dicit ꝙ ſiliꝰ nõ põt exheredari in
defectũ cõditionis mixte vel ptãtiue:q̃re dic ꝙ v.quemad
modũ.reſert ad pᷣmũ caſũ nõ ad ꝓximũ ſᷣm Di.⁊ ſic ceſſat
cõtrariũ.ſ.ꝙ ſi filꝰ exheredetł ⁊ ali iſtituit᷑ cũ filius moꝛiet᷑
nõ dico poſt moꝛteʒ:tũc valet exhẽdatio q; ſilio viuẽte ⁊ in
actu moꝛtis exiſtẽte ille põt adire nõ vitiat teſtm in vita.
Nec ob:il.ſi .ita.qꝛ ibi poſt moꝛtẽ ſilij fuit aliiſtitutꝰ:hᷣ cuʒ
moꝛie᷑ ſᷣin Jac.de are.Et ex hoc hẽs tria mẽbꝛa:q; qũq;
qs exheredat᷑ ⁊ ali iſtituit poſt moꝛtẽ ei:⁊ tũc aut hʒ co/
heredẽ ⁊ valet vt h̊ͥ m lec.aut nõ hʒ coheredẽ ⁊ tũc nõ va/
let:vt.l.ſi ita in ſi.aut ſili exhẽdat᷑ ⁊ ali iĩſtituii cũ filiꝰ mo/
riet nõ dico poſt moꝛtẽ tũc valet exheredatio: ⁊ viuo ſilio
⁊ in actu moꝛiẽdi exiſtẽte admittit heres ĩſtitutꝰ: poſt moꝛ
tẽwo nõ poſſet adire vt h̊ di. C Sed q̃ro ſi admuttunt᷑ ne/
potes cũ ẽ in actu moꝛiẽdi an q̃rãt ipſi filio pꝛi eoꝛuʒ:⁊ ſic
poſt ex ꝑſona ei hẽat iure ſuo: Gl.arguit ꝓ⁊ cõtra vide
gl. q̃ ĩcipit ſubſtitut ibi ſʒ an cc. Ja.de are.tʒ ꝙ nepotes in
actu moꝛiẽdi nõ q̃rũt pꝛi ꝑ.l.fi.in fi. C. de bo.q̃ li.allegataʒ
in glo.Ego puto cõtrariũ.ad ꝗd eniʒ eẽt facta diſputatio
in hac.l.an viuo ſilio vel eo moꝛtuo nepotes admittãtur
q̃re puto ꝙ qrãt filio ⁊ ex ꝑſona ſilij hẽant. Gnse- ad 1.
ein ſi.

— — — —. — — — — —— ————M *

— — — — —

—— —.

Iin
dad
lſ,
pte/
ſb.
n
ocè
Ila
nen
utp
Po

— — — —

—— — —— —

BDe iure deliberãdi.

ſ.in ſi. C. de bo.qᷓ li qꝛ dico ibi loqꝗtur ĩ vſufructu q nullus
eſt cũ incõtinẽti recedere ſperaĩ qð eſſet ĩ eo ꝗ ĩcõtinẽti de

bet moꝛi:hic loꝗtur ĩ pꝛopᷣetate q̃ aufert vtilitatẽ ei qui in

continẽti debet moꝛi:qꝛ trãſmiſit ad hẽdes ſuos.hoc pꝛo/
bat tex.in.l.iijj.in ſi.x.l. ſe.j.qñ di.le.ce. Sʒ tũc inſtat: ſlli/
uſfa.nõ põt acqrere hẽditatẽ niſi iuſſu pꝛis: vt.l.ſiqs mihi
bona. S.iuſſũ.de acꝗ.hẽ.̊ ſllius dũ ẽ in actu moꝛiẽdinon
põt iubere:g nõ eẽt poſſibile ꝙ iſtis nepotib qᷓrat᷑ heredi
tas in vita ſilij. Rñdeo.dico ꝙ filiꝰ eſt ſuus heres aui nec
reqꝗritur iuſſus: ⁊ ſili efficii heres pꝛi ſuo ꝑ mediã pſonaʒ
nepoʒ velit nolit ⁊ ẽ neceſſariꝰhẽs:vt.l.filius patroni.j.de
bo. li.⁊.j.de acqꝗ.here.l.qui in aliena.S.iterdũ.Et ſi tu di/⸗
cis an per ſe vel ꝑ aliũ titi ſuerit hẽs ad qꝗd ꝓdeſt: Reſpõ
deo ad multa.Et ſm hoc q̃ro vtrũ ĩter moꝛtẽ ⁊ aditionẽ ĩ
ſuo hẽde ſit dare mediũ: Iſtã q̃ſtionẽ foꝛmat Di.i.l.nam
nec emãcipat.j.de le.j.et glo.ſũt ðꝛie.nã ĩ.l.ſi alienũ.S.in
exneis.de here.iſti.dicit ꝙ nõ eſt dare mediũ.ↄꝛiũ notat᷑ ĩ
l. iulianꝰ.j.de cõdi.⁊ de.⁊ h̊ videt᷑ caſus ꝙ iter moꝛtẽ ⁊ adi
tionẽ in ſuo berede ẽ mediũ.nã h̊ nepos ẽ heres ſuus pꝛi
nõ ſtati ſj qũ pat᷑ moꝛiet. Itẽ videi tex.j.ad ſyll.l.j.S.ſi pat
⁊ibi tetigi In ↄꝛiũ videt᷑ tex.in.l.ſi poſt moꝛteʒ.j.de le.j.et
l.qſitũ. S. pꝛeſẽti.eo.ti. ¶ Aduerte:habes diſtiguere q̃tu
oꝛ caſus. Aut q̃ris de ſucceſſiõe ex teſtõ: aut ab iteſtato.
Pꝛ caſu aut fili eſt inſtitut pure:⁊ ĩter moꝛtẽ ⁊ aditio/
nẽ nõ eſt dare mediũ.ita loqtur glo.i.l.ſi alienũ.⁊ tex.i.l.
ſi poſt moꝛtẽ.S.j.x.l.q̃ſtũ..pꝛeſẽti.j.de le.j.⁊ ſiquis omiſ.
cau.teſ.l.j.S.qui ſũt ĩ ptãte.⁊ alia gl.j.ad.l.ᷣfal.l.ſi creditoꝛ.
Aut eſt iſtitut ſub cõditiõe:⁊ põt eẽ mediũ iter moꝛtem et
aditionẽ: vt.l. in cõditionibꝰ. j. de ↄdi..de.⁊ h. ſj ſi loq̃ris
ĩſucceſſiõe ab ĩteſtato:⁊ tũc aut nullũ ẽ cõditũ teſtm̃: ⁊ nõ
eſt dare mediũ: vt i.S.ſui.inſti.de bere.q̃li.⁊ dif.qdð ĩtellige

ſcilʒ ꝙ nõ ẽ mediũ an ſit hẽs in certa parte:ſʒ in alia parte

põt eſſe mediũ.pone ꝙ deceſſit vxoꝛe pᷣgnãte: anteq; enĩ
partus ſit in vẽtre foꝛmatſili iã nat nõ eſt hẽs niſi ꝓ q̃r/⸗
ta:q; tres poſſut creari.Aut eſt iã creat part ita ꝙ amõ
Pnaturã plures creari nõ poſſũt: ⁊ tũc ẽ heres ſᷣm verita
tẽ: qꝛ ſi vn eſt cõcept eſt heres ꝓ dimidia:vt.l.cũ qdaʒ.S.
ſuũ.de acꝗ.here.vñ ĩ illa parte ẽ mediũ illð tps qͥ pẽdet an
partꝰſoꝛmet᷑. Itẽ ſi poſt ↄceptũ moꝛiet part in ventre erit
hẽs ĩ totũ: ⁊ ſic ſuit mediũ in illa parte. Idẽ ſi ſuerunt duo
fratres quoꝝ vn poſtea abſtinuit:⁊ hoc verũ de iure cõi:
ſ ꝑ reſcriptũ poſſet poſt moꝛtẽ effici ſuus: vt dixi in.l.gal
lus.S.⁊ qd ſi tm. . de li.⁊ poſt. ⁊ .ibi tãgit ꝑ gl. Aut aliqð ẽ
teſtm:⁊ tũc põt eẽ mediũ:qꝛ ille ẽ ſuus hẽs qꝗ ẽ ꝓximioꝛ tẽ/
poꝛe qꝗ teſtm̃ deſtituii:vt hᷣ et.l.ſi filiᷣ pai.e.ti.ꝓx.⁊ Bͥ ha/
bito reſpcũ ad ius ciuile:ſʒ ſʒ ius pᷣtoꝛiũ ſᷣm qð ſilᷣ põt ab/
ſtinẽ nõ eſt dubiũ ꝙ nõ ẽ dare mediũ:vt.l.nec emãcipatꝰ.
j. de le. j. Et hüc reſpectũ certe habuit gl.i.l.iulian noſter
j. de cõdi.⁊ demõ. tñ ſecuta aditiõe v a tpe moꝛ fuiſſe he
res poſtq;ᷓ nõ abſtinuit: vt.l.j.S.ꝗ ſũt ĩ ptãte.ſiquis omiſ.
cau.teſt. Et pᷣdicta va ſi qᷓrat᷑ de medio tꝑis: ſ de medio ꝑ
ſone ſec' etiã qͥ ꝗs eẽt ſuus ꝑ mediã ꝑſonaʒ alteri:vt.j.de
acq.re.domi.l.ſiꝗs ĩ aliena. ¶ Sʒ qro pꝛ ĩſtituit ſiliuʒ ſſᷣ
ↄditiõe ſi monaſteriũ itrauerit an põt iſtitui ſub tali ↄditi
one? Et vꝛ ꝙ ſic:qꝛ eſt ptãtiua ⁊ ſic valet vt h:⁊.l.ſuus qq;.
Di.tenet ꝛiũ:q; nõ ſufficit ꝙ ſit ptãtiua ſolũ: ſʒ opoꝛtzʒ ꝙ
ſit facil vt h: ⁊.l.ſuus qq;. ſec ſi difficil:vt.l.hec ↄditio X.de
2di.⁊ de.⁊.l.ij.eo.ti.⁊ ꝙ igredi monaſteriũ ſit difficile alle
gat Si.in auẽ.de monachis.S.j.coll.ij.

Be iure deliberãdi. Rubꝛica.

L — Bp. videi ꝙ ſeruus
— ſeruns ebeat hꝛe tp̃s ad de

ꝓponas.C.de here.iſti. So.ſᷣuus non
põt adire nec repudiare.Adire nõ niſi

liberãdũ: q; ipſe põt nõ adire: vt.l.cuʒ

pꝛecedat iuſſus: vt.l.ſis mihi bona.S.iuſſũ.j.de acq.hẽ.
Itẽ repudiare nõ põt:vt.l.j.S.per ſeruũ.j.de ſuc. edic.ſed
põt nolle adire:ſj ꝓpter hoc nõ dai tẽpus ad deliberan-
dũ. ¶ Quero ꝗd ĩ ſilioſa. Credo ꝙ debet dari pꝛi ⁊ filio
ſiml: qꝛ vẽter ſine altero põt repudiare:vt.l.is q hẽs.S.ſi.
7.l.ſe.j.ti.ij.ſʒ aliud ĩ ſeruo:qꝛ ſolus põt repudiare: vt.l.j.
§. per ſernũ.j.de ſuc.edic.dixi ĩ.l.legatũ.i pꝛima charta.j.
de le.j. Qũo ꝗd in monacho iĩiſtituto vel ſuccedẽte ab
iteſtato cui eqparabimſeruo vel ſilio: Effect eſtmagnꝰ:
qꝛ ſi fli repudiat pat᷑ nõ põt adire: vt.l.fi. S. vbi aũt.C. de
bo.q li.ſecꝰin ſeruo.de hoc ſcribo ĩ mã vulgar ſubſtitutio
nis:tñ ĩ hoc puto ꝙ eqpareti ſeruo cũ nõ ſit ſpes ꝙ ſibi fa/
r cto ſui iuris poſſit queri.
¶Ait pꝛetoꝛ. oter bic di dickt tpᷣs ⁊c̃. ꝙ vbi tpᷣs
nõ dicit certũ relinquitur arbitrio iudicis. Quero cui
dat tempus ad deliberãdum: Dicit glo.ꝙ heredi nõ le/
gatario cũ dãnũ non cõtineat:vt.l.ſi hereditateʒ.s.man.
Quid ĩ fideicõmiſſario vninerſali?: Ex rõne glo.videt᷑
ꝙ debeat hie tpᷣs ad deliberãdũ: qꝛ cõmodũ ⁊ icõmoduʒ
habet:vt habeg inſti. de fideicõ.hẽdi..ſiqs. ¶ Et ex hoc
cõcludit ad qſtionẽ vtrũ ſideicõmiſſariꝰvniuerſalis poſſit
ex ſua ꝑſona iĩuentariũ facẽ:Et dixi ꝙ ſic:q; iuentariuʒ ſit
ad hoc vt ceſſet deliberatio:vt.l.ſf.S.ij. C. de iure deli.ſed
deliberatio cadit ĩ heredẽ ſicut ĩ ſideicõmiſſariũ: ⁊c̃. ita
dixi i.l.in rõne.S.qð vulgo.ad.l.fal.⁊ ĩ Spe.de ĩſtru.edi.
§. dicto. . qd ſi hẽs nõ fecerit. ¶ Qüo tota die citant he/⸗
redes iſtituti vel veniẽtes ab iteſtato ⁊ iudex ſtatuit termi
nũ infra quẽ debeãt reſpõdere an velint eẽ heredes vl nõ
qro quãtũ tpᷣs debet dari:labes i.l.itaq;.tex.no.qꝙ de/
bet dari ad mintpᷣs cẽtu dierũ. ⁊ expꝛeſſius ĩ.l.j.S.largiꝰ.
de ſuc. edic. ⁊ ex hoc repꝛobaui glo.s.de hẽiſti.l.ſiqs iſti⸗
tuat.ſʒ hoc examiatur lati per gl.j.de acq.bẽ.l.quãdiu.
⁊ ibi dicã.¶ Itẽ qro dẽ h̊ ꝙ ſcðᷣa dilatio debet dari cau/
ſa cognita:hoc facit ad mãm.l.i pecuniarijs.s.de fer. Sʒ
qrit glo.ſi iudex dedit dilationẽ ſine cauſe cognitiõe:vtrũ
ſit ipſo iure nullũ: qdð ſub illa dilatiõe ſit vel valeat ſ ãnul
letur ꝑ appellationẽ ab ĩterlocutoꝛia de iure canonico vel
per appellationẽ a diffinitiua de iure ciuili: Rñ.vt dixi in

& l.æij.j.de regu.iuris.
f J Riſto ſcripſit.. ꝙ gs nõ debeat
*egere ĩſtrumẽta aduerſario. Cõtra in.l.is apud
Vquẽ. C. dðexdẽ. x.l.j..l. qui accuſare.e.tiiſ h cogit ꝗs ede/
re ĩſtrumẽta creditoꝛib. So.dicit glo.h̊ loqtur añ aditã
hẽditateʒ:qᷓ caſu ſit copia creditoꝛib hereditarijs: ſʒ poſt
aditionẽ nõ ſit copia:q; creditoꝛes incipiũt hĩe aduerſari
um: ⁊ hoc nõ ad fundãdã ĩtentionẽ ſʒ ad ſundã dã replica
tionẽ ſic: vt. l.f.. C. de eden.Iʒ ibi de hoc ſint opiniões.⁊ eſt
caſus in.l.pe.S.fi. ad.l.fſal. ¶ Qũo hic ſit copia iſtrumen
toꝝ heredi:de ꝗbus iſtrumẽtis loqtur: Rñ.de heredita/
rijs: vt.l.ariſto.de acq.here. vel etiã de inſtrumẽtis exiſtẽ
tibus penes creditoꝛes hẽditarios ſʒ quoſdã:vt glo.dixit
w fiet ſic: qꝛ iudex faciet ꝓclamari ꝙ gcunq; habet iſtru/
mẽta hẽditaria vel debet aliqua hãe ab hereditate oſten/
dat infra talẽ diẽ als ſibi piudicat: vt eſt tex.i.l.j. S. cũ dicit
j.ſicui pluſq;ᷓ ꝑ.l.falci.facit optime j. de acꝗ.here.l.ariſto.
AVltio hec.l.pbat vnũ videlʒ ego creditoꝛ habeo obli
gata oĩa bona mei debitoꝛis:⁊ volo ꝙ notari det mihiĩ/
ſtrumẽtü ꝙ habeo obligatũ nomen debitoꝛis mei.dico
debet dare copiã: vt h̊ ⁊.l.fi.j.dðe bo an in hol.
D, n tex.ibi ſine pᷣiudicio.ſ.aditiõis nõ
EGi maioꝛ. uterei qꝛ Per hoc nõ videt adire
Fm Bi. ¶ No. ꝙ pẽdẽte dilatiõe ꝑmittat heredi vẽdere
res hẽditarias.Cõtra.j.e.l.ait pᷣtoꝛ.vbi vi ſpale ĩ pupillo
Os ĩ maioꝛe ꝙ vẽditio ĩpediat. So.vt ibi dicã.
A

₰

No.tex.ibi enĩ abſurdũ dicd

. t pꝛetoꝛ. ⁊ẽ.dicit h̊ ꝙ ille ꝗq nõ põt alie/

— .

nare nõ pot actiões exercere. C Cõtra de.l. ꝓcuratoꝛũ.

De teſtamẽto militis.

ð.de ꝓcura.So.fateoꝛ ĩ eo ꝗ nõ põt alienare ſuo noĩe:ſʒ
ĩ eo ꝗ nõ põt alienare noĩe alterinõ ſequit᷑: g nõ põt acti
ones ĩtentare noie illꝰ:q;ꝛ põt habere mãdatũ ad agẽduʒ
nõ ad alienãdũ. Ad qð facit tex.⁊ glo.iĩ.l.eius ẽ nollej.de

re.iu. ¶ Itẽ op.de.l.ariſto.S.ſi maioꝛ.S.eo.ti. vbi ĩdiſtin

cte ĩ ꝑſona cuiuſlibet deliberanꝶ nõ ꝑmitti alienatio niſi
cauſa cognita.So.ibi loqꝗtur ĩ magna hẽditate: bic ĩ par
ua. Pꝛetea h̊ põt diminui cauſa veſcẽdi pupillũ:ibi nõ.ita
dicit gl.tu aũt aduerte q̃liter iſte.ll.ꝓcedãt qꝛ ſi maioꝛ de/
liberat de adeũda hẽditate ipᷣe deliberãs nõ põt alienare
deliberatiõe pẽdẽte niſi cauſa cognita:vt.l.ariſto.S.j.ð.e.
ſz ſi eſſet dat curatoꝛ bonis vel ipſe vel sali tũc põt aliena/
re ex cauſa ſine decreto iudicl res tꝑe perituras:vt.l.ſigqs
inſtituat.S.ſi.⁊.l.ſe.S.de here.iſti.ſʒ ſi pupillus deliberat:
etiã curatoꝛ dat bonis non poſſit alienare aliq̃s res etiã

tempoꝛe perituras niſi cauſa cognita: et idẽ puto ĩ qlibet

pſona infirma niſi cauſa cognita:hᷣ eſt caſus i.l.ſigs iĩſtitu/
atur. S. . .de here.inſti.⁊ iõ hic dicit pꝛetoꝛ diminui veta
bo:⁊ ſicloqꝗtur ĩperſonalit᷑ a quocũq;:ſed ĩ.l.ariſto.S.ſi ma
ioꝛ.loꝗtur perſonalit᷑.ſ.de ꝑſona e qdeliberat.
, B No. notabilẽ.l.⁊ mẽti te
UI ſuns. tda. ⁊ ↄcoꝛdat.l.ſi.C. de
re.here. QOppo. de illa.l.fi. C. de re.here.h dẽ
ꝙ; pmittii poſt repudiationẽ. Cõtra:ĩmo infra triẽniũ: vt
l. ↄia. So. itelligo illã 'm iſtã vt poſſit adire infra triẽniũ
cõputãdũ a tpe repudiatiõis ſi ſuit maioꝛ: vel ĩfra triẽniũ
cõputãdũ a tpe vtilis anni ſi fuit minoꝛ.⁊ ſic ẽ caſlus ſingu
larl ꝙ põt reſtitui maioꝛ de eo qð geſſit ĩfra q̃driẽniũ qð
dat᷑ ad reſtitutionẽ qdð eſt ibi ſpãle regłarit᷑:vt.l.doli mali.
. diuerſuũ.j.de noua. Itẽ oppo.de.l.iij.ð.de iu.et ſac.
igno.vbi poſt repudiationẽ nõ põt adire. Quidã dicunt
ꝙ ibi tacẽdo:hic expᷣſſe repudiãdo.Alij dicũt econtra.vi
de glo · ibi vel veri.ibi ſubſtitut vel legitim qui adijt.vñ ſi
lius excludit᷑ ab hẽditate mr̃na: vt.j.ad tertull.l.ſilij.S.j.

ſuũ aũt hẽdẽ adeũdo ab hẽditate pẽna nõ excludẽt infra

dicta tꝑa.ita loꝗtur h̊ ʒ Ja.de are.⁊ ſʒ hloꝗtur de hẽdi
tate pꝛna:ibi de hẽditate mr̃na.⁊ hec ẽ pa ſo. C Qũo g ⁊
reuoco ĩ dubiũ vtrũ hoc habeat locã ĩ quolibet ſuo tã ĩſi
lio qᷓ; nepote: Dic vt.l.pe.de repu.here.q̃ loꝗtur tm̃ de

hereditate pẽna:ſʒ iſta.l.loꝗtur ĩ quolibet ſuo: ⁊ ſic intelli
go.⁊ ita ſetit glo.ĩ.l.nõnunq;.j.de coll.bo. ⁊.l.iuſta ĩter/

pꝛetatiõe.circa ſi.j.de vᷣbo ſig. vbi pꝛis appellatio ĩtelligũ
de auo.ſic.l.fi.qᷓ loꝗtur de hẽditate patna ĩtelligã de aui⸗
ta.C Quũo qd de emãcipato? Olo.h̃ ⁊ ĩ.l.f.de repu.he
re.dicit idẽ ꝙ i ſuo per.l.nõnunq;.de coll.bo. So.l.non
nunq;.nõ loꝗtur de repudiate ſz volẽte ↄferre.Eſt g dicẽ
dũ de filio emãcipato qð dicà de filio repudiãte hẽditatẽ
mr̃nã:vt ꝓbatur expꝛeſſe.C. de iu.⁊ fac.igno.il.ij.⁊.iij.⁊ ibi

no.⁊ dixi ĩ.d.l.nõnunqᷓ;.Iʒ qdã dicãt idẽ ĩ flio emancipa

to qð in ſuo ꝑ.l.ꝓ herede.S.papᷣ.de acqꝗ.hẽ.qͥ.l.modicuʒ
facit:vt ibi videbiſ. ¶ Quid in hẽditate mr̃na vtrũ poſſit
penitẽ ſi repudiauit: Glo.ꝙ ſic.i.l.fi.de repu.hẽ. p.l.ſilij.
G. j.ad trebel.aduerte.l.ſilij.S.j.nõ loqtur in repudiãte:ſʒ
in eo ꝗ dixit nolo adire. naʒ ille ꝗ deliberat põt dicẽ nolo
adire: iõ nõ pᷣſumũ repudiare dicẽdo nolo eẽ hẽs: niſi ſit
elapſus ãnus poſtq; dixiſſet:vt.d.l.ſilij.S.j.ſʒ ſi repudiaſ/
ſet nunq; poſt pofſet adire: vt.d.l.ij.⁊.iij.C.de iuris ⁊ fac.
igno.⁊.l.ſicẽ. C.e repu.hẽ.circa qð dic vt dixii.l.ſilij.S.j.j.
ad tertul. ¶ Quũo infra quatũ tp̃ᷣs poſſet adire ille q ſem
per tacuit: Rñ.vſq; ad.xxx.ãnos ſi viuit:ſʒ ſi deceſſit ĩfra
ãanũ trãſmittit ius deliberãdi:als ſec: vt.l.qm ſoꝛoꝛẽ.⁊ ibi
no.⁊.l.antiqoꝛibꝰ.C. de iu.deli.de cuiꝰiurl deliberãdi trãſ

miſſiõe plene dicã.j.de re.du.l.qꝗ duos.in pᷣn. C Sʒ q̃ro

vtruʒ ille ꝗq repudiauit audiat᷑ ĩ perpetuũ volẽs adire?: In
ſuo dic vt hᷣ ⁊.l.ſfl.C. de repu.hẽ.in exneo ſi ẽ maioꝛ nõ au⸗
ditur:vt.l.ſicut.C. de repu.hẽ.ſed bñſicio ſideicõmiſſi põt

cogi:vt.l.nã qð.S.ſi.j.ad treb.ſi po ẽ minoꝛ tũc debet audi

ri:niſi bona ſide ſint alienata a ſubſtituto:vt.l.ꝙ ſi mioꝛ.S
ſceuola..de mĩo.⁊ ibi glo. C Qũo ꝗd ſi aliꝗs dixit nolo
repudiare: vel dixit hẽditatẽ ſibi nõ expedire: Dic aut h̊
ipſe dixit poſt tpᷣs datũ ſibi ad deliberãdũ:⁊ tũc iſta vᷣba ĩ
ducũt repudiationẽ: vt.l.ſʒ ſi alio.S.j.⁊.l.oẽs q.j.ad treb.
Aut hoc dixit añ petitã deliberationẽ:⁊ tũc iſta vᷣba cum
curſu triũ mẽſiũ inducũt repudiationẽ.tex.ẽ no.⁊ ſingula
ris ĩ.l.j.S.ſimili mõ.circa pᷣmã colũnã.cũ ſua glo.C.eo.ti.
Sed gd ſi dixit nolo adire:Dico ꝙ ĩ illo ꝗ dicit ſe nol
le adire cũ curſu ãni inducii repudiatio: vt.l.filij.S.j.j.ad
tertul.⁊ ita tʒ Ci.in.l.ij.C.de iur ⁊ fac.igno.lʒ Pe.ibi ali
ter dicat. facit qdð no.C. vñ li.l.ꝗ ſe patris.vbi vi ꝙ idẽ ſit
dicere nego me eẽ heredẽ:⁊ nolo eſſe hẽs.⁊ eſt rõdifferen
tie ĩter bec ⁊ ea q̃ dixi ĩ pcedẽti q̃ſtiõe.qꝛ hec vᷣba ſunt ab/
negatiua volunta deſicienſᷣ nec ponũt volũtatẽ ad aliqd
tẽdere:vt ſi dico nolo eſſe heres:nõ tñ dico ꝙ habeã ani⸗
mũ repudiãdi ſʒ magis differẽdi:vt no.i.d.l.ij.C. de iurl et
fac.igno. Idẽ ſi nego me hẽdẽ:vt no.i.l.ꝗ ſe pꝛis.ſʒĩ q̃ſtio
ne pᷣcedẽti vᷣba ponũt aliquã volũtatẽ adeſſe cũ dico volo
repudiare hẽditatẽ: vel dixit ſibi nõ expedire hẽditatẽ vł
ſimilia: ⁊ iõ vel ĩiduciũ repudiatio ſtati: vel ĩducit cũ curſu
mĩoꝛis tẽpoꝛis:eadẽ rõne iſta vba volo adire:vl puto mi
bi hereditatẽ expedire:ſi ꝓferant᷑ poſt tp̃s datũ ad delibe
rãdũ induceret aditionẽ:vt.d.l.oẽs ꝗ.ad treb.als poſt la
pſũ ſpatiũ triũ mẽſiũ:vt.d. .ſili mõ.dicta verba ponũt ali
quã volũtatẽ:⁊ iſta ſũt vtilia ⁊ ſinglaria.C Sʒ quid ſi p/
toꝛ ſtatuit certũ tpᷣs infra qð debeat adire vł repudiare:⁊
nil facit:Dic qñq; illud tpᷣs ſtatuitur ei ꝗ eſt iſtitut ſub cõ

ditiõe poteſtatiua vel mixta ⁊ tũcelapſo tꝑe habet᷑ ꝓ re/⸗

pudiãte:ſʒ ꝓ adeũte nõ põt haberi cũ ↄditio nõ ſit ĩpleta:
vt.l.ſiqs inſtituat᷑.S.de hẽ.inſti. ⁊.l.ſi ſernꝰ.j.de bo.auc.iu
di.poſ.Qñq; illud tẽpus ſtatuit ei ꝗ ẽ ĩiſtitut pure: ⁊ tunc
aut ſtatuit ad petitionẽ ſilij exhẽdati qui vult intẽtare q̃re
lã:⁊ dic vt.l.ſcimꝰ. .ſi.C. de inoffi.te.Qñq; ſtatuit ad peti

tionẽ creditoꝛis:⁊ tũc elapſo tpe habet᷑ ꝓ adita: vt.l.fi.S.

ſʒ qꝛ quidã.⁊. S.ſe.C.eo. Aut ſtatuit᷑ ad petitionẽ ſubſtitu
ti:⁊ tẽ elapſo tꝑe habet᷑ ꝓ repudiata: vt.l.q;diu.⁊ ibi no.
ſ.de acꝗ.here.⁊ ſic iſta.l.nõ coꝛigil:lʒ glo.dicat eã coꝛigi
in.d.l.fi.S.ſj qꝛ qdã.⁊ male:⁊ ibi doc.repᷣhẽdũt ipſã.Ego
dixi ꝙ ulle ꝗ dixit hereditatẽ nõ expedire vel nolle adire.
Iſta vᷣba nõ inducũt repudiationẽ niſi cũ curſu certi tꝑis
vt.S.dixi.hoc ẽ veꝝ niſi ſit cõpulſus adire:vel ſi patũ ſe cõ
pelli tũc quãtũ ad ſuũ dãnũ habetur ꝓ repudiãte ⁊ ſic nõ
põt adire:vt.l.nã qð. S.ſiqs cõpulſus.⁊.l.ita tñ.S.ſi pꝛonꝰ
j.ad trebel.⁊ibi dixi.et habei inil vener aliter. Cde inſti.
„ c.-1. et ſubſti.
C(4 Wi filium. 8. hac matia vidiſtis ple/
Wne tn.l.ex facto.S.ſiquis rogatꝰ.ad trebel. ⁊ in.l.
gener alit. C. de inſti. ⁊ ſubſti.

C Incipit liber ꝗntus de teſtõ milit. Rubꝛica.

¶Querit Di.ſuꝑ hac rubꝛica quot ſũt milisᷣ pꝛiuilegia.
que latius dic in.l.neq;..ij.eo.ti.

Op. ꝙ miles de/
Jlitibus. beat lar iure com
muni:vt.C. e.l.pe. Huiꝰcõtrarij timoꝛe
glo. ſoluit diſtiguendo tres caſus.vide
glo.q̃ ĩcipit a ſolẽnitate.⁊ iſtã.l.induxi
ſemel ad pulchꝛã q̃ſtionẽ. Cauet᷑ ſtatu/
luitaß aſſiſij ꝙ in maleſicijs poſſit ꝑ/
neniri ad cõdẽnationẽ nõ obſtãte vlla iuris ſolẽnitate dũ
modo cõſtet de maleſicio:mõ teſtes fuerunt examĩati die
veneris ſãcti:q̃rit an poſſit ꝑueniri ad cõdẽnationẽ: Ego
fui imaginatꝰquid vult dicẽ nõ obſtãte iur ſolẽnitate.Et
reſpõdeo ꝙ tãtũ eſt dicere quãtuʒ ad pᷣma iura naturalia
redeamus.ꝓbo hoc. De iure naturali oẽs liberi naſcebã
tur:⁊ poſtea

i
b.

t.
l

— —. —

— — —

ſic : vt.l. luti. j.e.ibi legitimis pbatiõib

BDe teſtamẽto militis.

tur:⁊ poſtea ſuꝑuenerũt bella ⁊ cõcupiſcẽtie ⁊ inde ſecuta
ſunt mr̃imonia.⁊ quidã ſũt legitimi ⁊ quidã nõ:quidã libe
ri ⁊ quidã ſerui: vt ĩ auẽ.qui.mo.na.effi.le...liceat.mõ qũ
iperatoꝛ reſtituit natalib reſtituit ad pᷣſtinũ ius nõ obſtã/
te iurl obſeruatiõe:vt.d.s.liceat.⁊ ĩ auẽ ꝗq.mo.na.effi.ſui.
§.illud.⁊ mõ ĩ ꝓpoſito cũ dicit nõ obſtãte iurl obſeruatio
ne:tãtũ eſt dicẽ quãtũ redeamꝰad pꝛiſtina iura naturalia:
ſz de iure naturali ĩ oꝛe duoꝝ vel triũ ſtat oẽ verbũ:vt ĩ.c.
nouit.ex de iudi. Itẽ ſolẽnitas ſeriarũ ẽ de iure ciuili:nõ
nãli:vt.l.oẽs.la.ij.⁊.l.actꝰ.C. de ferijs.q̃ põt ꝑ.l.tolli: etiã
ſi eſſet i honoꝛẽ dei inducta:vt.l.ꝓuĩciarũ pᷣſides.C. de fe/
rijs.⁊ ibi dixi.Itẽ iuramẽtũ ẽ de iure ciuili:vt.l.iuriſiurã/
di.C.de teſti.dũmodo patri deſeſio nõ auferat᷑: qꝛ defẽſio
ẽ de iure nãli:vt.l.vim.de iuſti.⁊ iure.⁊.c paſtoꝛalis.ex de
re iudi.in cle.⁊ hoc ꝓbat᷑ in tex.vbi milites pñt teſtari q̃/
litercũq; volunt: qꝛ remiſſa eſt eis iur ſolẽnitas:debet tñ
duob teſtib pꝛobari.ad idẽ.C.ſami.hercil.l.ñ. Sʒ an qñ
iſti teſtes examiabunt᷑ ĩ iudicio reqrit iurlſolẽnitas: Rñ.
. naʒ ĩ eo qð venit
expediẽdũ ꝑ ipſũ militẽ eſt remiſſa ſolẽnitas vt h:ſ ĩ eo qð
venit expediẽdũ ꝑ iudicẽ vel ꝑ dereck ſecꝰ:vt.j.e.l.ĩ frau/
gem. F. fi.
J miles. llud qð ex noſtra volũtate de
pedet itelligimur facere oĩ iure qͥ meli facẽ poſ/
ſumus.h. d. C No. tex. ibi neq; enĩ ⁊cc. Sʒ ꝗd ĩ ↄctib vbi
quis põt ᷣhere tanq; tutoꝛ ⁊ tanq; pᷣuata pſona ⁊ ↄtraxit
ſimplIr: De hac.q.dicã ĩ.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.j.qũ ex ſac.tu.
Di.inducit hãc.l.ad.q.cõpꝛomiſi ĩ titiũ tanq; ĩ arbitriuʒ
⁊ arbitratoꝛẽ ⁊ elegit viã arbitri:an poſſit redire ad aliaʒ
viã: Dixi in.l.ſi dñiuʒ.j.de ſurt.⁊ Spe.ponit ĩ ti.de arbi.
. ð.ſequit.y.qꝗd ſi cõpꝛomiſſũ.
Ar Igezʒ intelligo in auẽ.ex cauſa.
AI ure:g.ala auẽ.nõ habet locũ vbi te/
ſtatoꝛ facit legata magna ⁊ nõ cogitat de ſilijs vel ignoꝛat
vxoꝛẽ pᷣgnãtẽ.ꝓbat᷑.j.e.l.milii.S.miles.⁊ ꝓbaiĩ in auc.ex
cauſa.C. de li:pꝛe.⁊.S.de iniu.rup.⁊ irri.tel.l.ſilio pᷣterito.

SSerno debet itelligi Fʒ odi
E militari. tonẽ pſone ad u di zi.
. d. C No. tex. .ibi nã cũ. Oppo. ꝙ cõdẽna/
tus de ctimĩe capitali nõ poſſit facẽ teſtm̃: vt.l.ſiqs exhe/
redato.S.irritũ.S.de iniuſ.teſta. So.iĩtellige h̊ iudice vłpᷣn
cipe ꝑmittẽte ĩ ſnia:vt.l.ſiqs.in pᷣn.S.miles.j.de le.iij.⁊.j.
de vetera.mi.ſuc.l.j.⁊ no.ĩ.l.ex militibꝰ.C.e.⁊ ſac̃ ad q̃ſtio
nẽ:an iudex poſſit reſeruare notario cõdẽnato de ſalſoiq;
poſſit facẽ inſtrumentũ.Et videt᷑ ꝙ ſic.doc.dicũt ꝙ cauſa
cognita põt:als nõ:vt.l.nõ põt.j.de ſurij.⁊.l.diuus:jde ĩ/
iur.⁊ ibi videt᷑ caſus.Ci.ponit ĩ.l.ex militari.C.e.¶ Op.
de.l. ſiqñ. C. de ĩoffi. teſ.vbi debet ſacẽ de iure cõi.So.hic
ideo: qꝛ ſi cũ milite loqᷓbatur ĩtelligit ꝙ facit iure militari.
nã ſermo debet itelligi ſm cõditionẽ ꝑſone ad quã dirigi
tur vt hic:⁊.l.plenũ. .equitij.S.de vſu ⁊ ha.⁊ per Di.i.c.
ea q̃ a iure cõi.ex de regu.iuris.li.vj.

A gI α Lü. l. ſe. vq; ad. 5. fere. qᷓro an hẽditas
Gi filius. pꝛis nõ adita ſilio ſuo exiſtẽte ĩ poteſta

— —

te trãſmittit᷑ ad quẽlibet ſucceſſoꝛẽ vel nõ. Glo.diẽ ꝙ trãſ/
mittit ad ſuos:vt h̊ no.⁊ dicit tex.i.l.j.C.de his ꝗ añ ape.
tabu.ꝑ.l.apð hoſtes.C. de ſuis ⁊ le.⁊ videt᷑ caſus ibi.⁊ idẽ
tʒ in.l.ij. C. ad oꝛnci.ad exẽneos nõ:vt no.glo.in.l.ſi infti.
C. de iu.deli.⁊ idẽ ſẽtit ĩ.l.ſi fratris.eo.ti.hoc dictũ v ð ca
ſũ.l.nr̃e.⁊.l.de hẽditate.s.ſiliꝰq.de caſtrẽ.pecul.⁊.l.q du/
os.5.cũ in bello..de re.dubi.⁊.l.luti.j.de iu.ſil.⁊x.l.apud
hoſtes.de ſuis ⁊ le. In ꝗbus.ill.videt᷑ expꝛeſſũ ꝙ trãſmitti
tur ad quẽlibet.q̃re Mar.ſyll. ⁊ Ja. de bel. dicũt glo. eſſe
verã niſi fili ꝰimpediat adire iuſta ignoꝛãtia vel alio iuſto ĩ
pedimẽto:tũc enĩ ad quoſcũq; trãſmittit.nã oẽs.ll.allega
te ĩ glo.vident᷑ loqui vbi ſili impedi adire ꝓpter iuſtũ im
pedimẽtũ. Ita tenet in auẽ, de trien.⁊ ſemiſ..j.Alij doc.

tenẽt ĩdiſticte ꝙ traſmittitur ad quoſcũq; ꝑ pᷣalł.ll. ⁊ hãc
opi.tenet Ja. de are.? Pe.⁊ vltramõ.⁊ Ri.mal.⁊ De.i
l.apud hoſtes.⁊?⁊ Rai.de foꝛli.⁊ idẽ Nai.de mõte vbiano
tenuit cõſulẽdo.hãc opi:puto verã ⁊ ſepius ſic de ſcõ pſu
lui.⁊ iſta diſtictio iuſti ĩpedimẽti nõ placet ꝑ.l.liber hõ.F.
ſi.j.de ſtipu.ſeruo.vbi ẽ tex.ꝙ etiaʒ ille errauit in iure:tñ
exiſtẽtia ſui hẽdis hẽditaſᷣ pat᷑ne acquiſitionẽ operat᷑.⁊ ꝓ⸗
bo hac rõne.bñſiciũ abſtinẽdi ſuit ĩtroductũ ĩ fauoꝛẽ ſilio
rũ vt nõ teneant᷑ creditoꝛibꝰ:nõ in odiũ ſuũ: ſed ſi heredi/

tas nõ adita nõ trãſmittit ⁊ ſic puaret᷑ a legis iuriſditione

quã babebat de iure antiq iã illud bñnciũ eſſet in ei odiũ
iductũ qð eſſe nõ debet:vt.l.ſi fili qui pꝛi.S.de vul.⁊ pupil.
⁊.l.apnud hoſtes.C. de ſuis ⁊ le.ibi dicit ſua ⁊c.dices tu h
poſſet eſſe odiũ ſilij.qd enĩ ſi hereditas fili ſoluẽdo nõ elſ/
ſet: Dico ꝙ nõ eſt odiũ: qꝛ ſicut fil viuẽs habebat ptãteʒ
abſtinẽdi vel ĩmiſcẽdiita trãſmittit: vt.j.ti.j.l.ſiqs ſiliũ.S.
jec ibi no. C Cõtra hãc opi.ſacit .. ad tertulł.l.ijS.ſiquis
ex liberis.vbi videt᷑ caſus.ſʒ tene ſcðaʒ lec.poſitã ĩ glo.⁊ fa

cit g.j.de iure deli.l.ſi infãti.vbi dicit oẽs hẽditates. ĩtelli

gas.ſ.eneoꝝ.⁊ eodẽ mõ.C. de cadu tol.l.ĩ nouiſſimo.vbi
dicit hẽditates nõ aditas nõ trãſmitti:telligas.ſ.exneoꝝx.
CItẽ ð hoc ſac.l.j..Cde his ꝗ añ aper.tabu.vbi ex ſpã/
li bnſicio trãſmittũ hẽditas: ⁊ tũ loqtur de pꝛna. So.illa
l. loqtur de hereditate aſcendẽtiũ et etiã eoꝛũ qui in ptãte
nõ habẽt.⁊ inquãtũ loqtur de paterna hẽditate ꝗ habet
eũ in ptãte illa.l.nullũ ĩducit ſpale. Itẽ ſacit ð pdicta.l.cũ
antiqoꝛibꝰ. C. de iure deli.vbi v dici idẽ ĩ filio qð in exneo
ꝙ decedẽs trãſmittit ius deliberãdi.ſ̊ tu dic ſi filio ẽ ſtatu

tũ certũ tps ad deliberãdũ ⁊ decedit ĩteri eſt idẽ in ſuo qð

in exneo. ſed ſi nullũ tẽpus ẽ ſtatutũ tũc remanet differen
tia inter ſuũ ⁊ exneũ:quia ſuus ad quoſcũq; ⁊ qũcũq; trãſ
mittit: ſed eẽneus ĩſra ãnũ tm̃. C Itẽ quero cũ ſil repu/
diãs remanet heres:vtrũ exiſtentia ſui heredis operat᷑ vt
heres ſilij poſſit adire illud qð ipſe ſil repudiauit? Tex.
ꝙ nõ in.l.j.C. de his qui añ aper.tabu.Iſtã materiã lati
tractabo.j. ad trebel.l.ij.S.ſiquis ex liberis.
Agd euidẽtiaʒ

() Eqʒ eniĩ dep oꝛati. nõ ꝙ circa te

Ntamẽtũ ſunt multe ſolẽnitates:q̃dã circa foꝛmaʒ
teſtamẽti ⁊ ipſũ teſtm: quedã circa ꝑſonã teſtãtis: quedaʒ
circa pſonã inſtituti ſeu legatarij:quedã circa ſubſtãtiã di
ſpoſitiõis:⁊ circa quodlibet illoꝝ videt diſpẽſatũ ꝑ illa ver
ba poſita.S.e.l.j.ſ.teſtent᷑ quomõ velint:ſ h loquit ſolẽni/
tate ꝗᷓ eſt circa pſonã inſtituti qui debet eſſe capax trib tẽ
poꝛibꝰ:vt.l.ſi alienũ.s.in exneis.de here.inſti.¶ Op.de
G.ſed ſi ſeruũ.ad v.depoꝛtati.nã in pᷣ vſi.dicit ꝙ nõ capax
põt inſtitui ĩ ſe.non. Glo.ſuꝑ vᷣbo cepit.dicit ꝙ verbũ fere

tollit ↄꝛiũ.glo.bñ ſoluit ſʒ nõ per hec verba:ſed ſoluit ꝑ il

la verba poſita.S. æ.l.j.p que in militib oĩs ſolẽnitas itus
eſt remiſſa.videt᷑ cõceſſũ ꝙ poſſint inſtitui oẽs ꝗ ſunt capa
ces de iuregẽtiũ: ſed ſi nõ ſunt capaces de iuregentiũ nec
de iure ciuili:tũc nõ poſſũt inſtitui:⁊ hoc tene mẽti:q; facit
ad illud quod dicũt ſtatuta nõ ob.iuris ſolẽnitate: q ver/
ba ĩtelligunt:qꝛ reditur ad pꝛimũ ius nãle: vt dixi.S.e.l.j.
Et ĩtelligas natur ale.i.de iuregẽtiũ. Et iuſgentiũ eſt du/
plex. Pꝛimũ qð fuit eoipſo ꝙ gentes ſuerũt nõ tamẽ cõe
cũ bꝛutis vt ꝙ ꝓmiſſa ſoluanĩ.et iſtud iuſgẽtiũ adhuc eſt ĩ
ſeruis quia naturalit᷑ obligant. Quodda ?ẽ iuſgentiũ quo
oẽs gentes vtuni introductũ vſu gentiũ:vt i.l.j.in ſi.de iu
ſti. iure.⁊ iſtud ius nõ cadit in ſeruo: qꝛ per iuſgentiũ ẽ in
troducta ſeruit que ipedit hoc: vt.l.manumiſſiões.S.de
iuſti.⁊ iure.Et ideo illa ba remiſſa oĩ iuris ſolẽnitate:re/⸗
ducunt᷑ ad iuſgẽtiũ.nõ enĩ ad bᷣmũ tm qð ſuit eoipſo ꝙ gẽ
tes fuerũt:ſed etiã ad id quod fuit ĩtroductũ ex vſu gẽtiũ.
vnde id qð nõ cadit in ſeruũ non videĩ remiſſu: vt hoc.S.
Altimo videam pꝛiuilegia militũ. Di.enumerat.S.e.

ſuꝑ rubꝛica. Tu yo latius ⁊ melius dic ꝙ in teſtõ ſantroſ
2 2

Be teſtamẽto militis.

derãda q̃tuoꝛ pꝛiuilegia militũ. Pꝛimo ipſa foꝛma ⁊ ſolẽ/
nitas teſtamẽti.Et circa hãc videt᷑ diſpẽſatũ ĩ nouẽ. Pꝛi/
mo in numero teſtiũ. Scdo q; nõ reꝗrunt rogati ſᷣm diſti
ctionẽ poſitã..e.l.j. Tertio ꝙ nõ tenet ſiliũ inſtituere vel
exheredare dũ tñ facit ſcient᷑:vt.j.e.l.qui iure.⁊.l.ꝗ milis⸗
§. miles. ⁊. C. e.l.ſicũ velĩ vtero.⁊.l.ſicut certi. Quarto q;
agnatiõe ſui heredis q̃ ſit ꝑ.l.velle.nõ rũpitur łʒ ſit pteri/
tus:vt.j.e.l.idẽ.Quĩto qꝛ põt iſtituẽ in codicillis:vt.l.mi/
litis codicill.in pᷣnqᷓ.eo. Sexto qꝛ faciliteſtm̃ cõſirmat: vt

j.eo.l.in fraudẽ.S.j.⁊.l.milites..veteranꝰ. Septio q; ĩ ſſᷣ

ſtitutiõe pupillari reqritur ꝙ ſibi faciat teſtm: vt.l.miles
ita.ĩ fi.j. eo. Octauo ꝙ ad cõſirmationẽ tabu.pupillariũ
nõ reqritur aditio:vt.d.l.miles ita.in fi. Nono qꝛ põt de
cedere cũ duobꝰteſtamẽtis:vt.j.eo.l.qrebat᷑. Et circa oĩa
iſta diſpẽſatũ videt᷑ per illa vba poſita.S.e.l.j.ſ.faciãt teſta
mẽtũ quomõ velint. C Scðo ẽ cõſiderãda ꝑſona teſtanij
circa quã videt diſpẽſatũ. Pꝛĩo in dãnato de crimĩe capi
tali: vt.l.ex militari.S. eo. Scðo in dubitãte de ſtatu ſuo:
yt. S.e.l.ex militari.S.ſi miles.Tertio ĩ muto ⁊ ſurdo:vtjj.
e.l.iure militari.ĩ eo vero ꝗ eſt ſeruus hoſtiũ vel ꝗ eſt pu/
pillus nõ eſt diſpẽſatũ:vt.S.e.l.ſacẽ.⁊.C.S.eo.l.ſi. Rñ.rõ:
qꝛ ipedimẽtũ ſeruitu eſt iuriſgẽtiũ.Itẽ ĩpedimẽtũ diſcreti
onis quod ẽ in pupillo ſilr eſt iuriſgentiũ:vñ ad hoc poꝛi
gitur diſpẽſatio q̃ inducit ꝑ illa oba poſita..e.ti.l.j. Ter/
tio ẽ cõſiderãda ꝑſona iſtituti ſeu legatarij. C Et h ẽ ad/
uertẽdũ qũq; ꝗs eſt ipeditus de iure cõi ꝓpter defectũ iu
riſgẽtiuʒ:vt qꝛ ſeruus: ⁊ tũc in hoc nõ videt᷑ diſpẽſatũ cum

milite. vt.j.e.l.S.ſed ſi ſeruũ.⁊ qð.S.dixi.aut ꝓpter ipedi/

mẽtũ iuris ciuilis: ⁊ tũc aut ſi eſſet diſpẽſatũ tolleret᷑ ius al
terius ⁊ nõ intelligit᷑ diſpẽſatũ:vt.j.e.l.in fraudẽ.in pᷣn.⁊.l.
dotalẽ. qð no.ad ea q ibi dixi. Aut nõ tolleret᷑ ius alteriꝰ
⁊ tũc ĩtelligit diſpẽſatũ in tribꝰ.pᷣmo qꝛ põt inſtitui ille qui
als nõ põt:vt hoc.S.ſi depoꝛtati. Scoo qꝛ ſufficit ꝙ ſit ca/
pax tꝑe moꝛt:vt hoc.e.S.Tertio ꝙ fauoꝛe militis eſt cõſti
tutũ ꝙ nõ poſſit relinq̃re mulieri in q̃ eſt turpis ſuſpicio:
vt.l.miles ita.S. mulier.j.e.ſed hoc nõ eſt vigoꝛe illoꝝ ver

boꝝ poſitoꝝ.S.e.l.j.ſed ex reſcripto diui hadriani:vt.d.S.

mulier. C Quarto debem cõſiderare ipſã diſpoſitionis
ſubſtãtiaʒ.aut ꝗs eſt phibit diſponẽ ne auferat ius alte/
rius:et tũc hec ꝓhibitio durat etiã ĩ milite:vt.j.e.l.cũ ſili

7. d. l. miles ita. S. mulier. Aut ius alter nõ auferi: ⁊ tunc

aut iõ ẽ ꝓhibita diſpoſitio qꝛ ð edicta pᷣtoꝛis:vel ↄ bonos
moꝛes:⁊ nõ videt᷑ diſpẽſatũ: vt.l.ſi a milite.S.edietum.j.e.
Aut alia rõne ẽ ꝓhibita diſpoſitio ĩ pᷣuato:⁊ tũc videt᷑ di
ſpenſatũ in ſeptẽ. DRꝛio qꝛ miles põt iſtituere ex re certa:⁊
alijs non. Scõo q; ꝓ parte põt decedẽ teſtat pꝛo parte
nõ:vt.j.e.l.miles ita.in pᷣn. Tertio qꝛ põt exneo ſubſtituẽ
directo: vt.S.e.l.milites.S.hi qui.de vul.⁊ pupil.l.cẽturio.
Quarto q; obliqua tradit᷑ ad directaʒ:vt.j.e.l.S.ſi.⁊.l.ſe.
Quiĩto q; vba enuciatiua emiſſa ꝓpt᷑ aliud ĩducũt diſpoſi
tionẽ:vt.C.e.l.ex his. Sexto qꝛ emãcipato ſubſtituit dire
cto:vt.j.e.l.miles.S.exhẽdato.ſʒ illud ẽ idẽ cũ tertio. Se
ptimo q; põt hẽdẽ grauare vltra dodrãtẽ: vt.l.ſi certaꝝ.
c KTro- Cada li deds,
. Fauoꝛe milit ⁊ fauoꝛe liberta ⁊ in
¶ Cum miles 5ſtitutionis fideicõmiſſaria libertas
trahũ ad directã.h.d. ¶ Op. et videt ꝙ iſtud ſit de iure
cõi ꝓpter defectũ inſtituti cũ hẽditas ſideicõmiſſo nihilo/
