5. de iur. do.⁊?.l.cũ ꝗs decedẽs.S.nuptura.jĩ.de le.iij. Te/⸗
ne g ſi ↄſtat ꝙ aio donãdieẽt adhibit:ſtam certo.ſi non
apparet:tũc aut ẽ adhibit ad ſtipulãdũ partẽ dot:aut to
tũ vt vidiſtis ⁊ rõnẽ aſſignaui. Alteriꝰop.poſito ꝙ ad
hibit videat᷑ aio donãdi:ipᷣa tũ mulier põt donationẽ ipᷣaʒ⸗
reuocare:vt.l.ſeia ĩ fi.de dote pᷣle.Hui ↄꝛij timoꝛe glo.di
cit ꝙ põt intelligi iſta.l.ꝙ fuit adhibitꝰ cauſa moꝛt: qð in
dubio pꝛeſumii. Non ob.l.ſeia.qꝛ fateoꝛ ꝙ põt reuocare
expᷣſſe:vt ibi ſuit:hᷣ nõ expᷣſſe reuocauit.⁊ ſic glo.dicit h̊ ex
pꝛeſſiꝰ. Olo.ponit iſtã opi.q̃ fuit Aʒo.i.l.marit.in fi.S.de
pac.do. Dicit ne bñ iſta glo. Et certe nec ad iſtd.l.nec ad
l.ↄꝛiã bñ dicit: qꝛ donatio cauſa moꝛꝶ defalcat᷑:vt.l.in do/
natiõe. C. ad.l.fal. ⁊.l.i.S.qᷓ ⁊ moꝛi.j.quoꝝ leg. Si defalca
tur: apparet ꝙ hẽs nõ tenet vltra vires hẽditarias. ſʒ h
tex.dicit ꝙ vltra res hẽditarias: iſta lec.nõ ẽ bona qtũ
ad hãc.l.ꝙ pᷣſumat᷑ donatio cauſa moꝛj.Ad.l.ſeia.de do.
pᷣle rñ. q; fuit ſcã mẽtio moꝛt:iõ pᷣumit cauſa moꝛi.¶ Sʒ
ʒ iſtꝭ op.⁊ ẽ difficile ↄꝛiũ de.l.cuʒ marit.i fi..de pac.do.
vbi fuit facta mẽtio moꝛ ⁊ tñ ẽ int᷑ viuos neſcio ꝗd dicaʒ.
dic ꝙ ibi fuit actũ:vł ibi pᷣſumũ ꝓpt᷑ duos act᷑.vnẽ:q; fuit
pacta mulier fri ſuo.deĩde alifuit ſtipulat:ſec ĩ vno actu
d.l. ſeia. de do. ple. Sʒ iſið dubitãdo dico.nã hẽs ꝙ ſi ap/
paret aio donãdi:ſtam certo. ſi cauſa moꝛ vel int᷑ viuos

etiã ſtamus certo. Aut dubitat:⁊ tũc ſi ẽ facta mẽtio moꝛi

pᷣſumit᷑ ꝙ cauſa moꝛtis vt hic:niſi duo act infueniat vt di⸗
xi.lut nõ ẽ facta mẽtio moꝛtis:⁊ tũc pᷣſumit int᷑ viuos: vt
l..S. alle. Op. de. I. ꝓcula. S. de pba. Glo.dicit ꝙ ẽ verũ
niſi rõ tꝑis aliund ĩducat.⁊ vide glo.ibi niſi aliud ⁊c.⁊ ſic gl.
tʒ ꝙ ſola rõ tpis ſacit pſumi donationẽ. dicit ne bñ: Certe
nõ:qꝛ nõ ſufficit ſolus curſus tꝑis.⁊ illud ẽ iõ qñqʒ ꝗs alle
gat titulũ ⁊ curſũ tpis ad illud:an ſufficit:dic vt dixi in.l.ſi
certis annis.C. de pac.⁊.l.cũ de in rẽ verſo..de vſur.vbi te
tetigi de dote ⁊ in qõne quã diſputauide illa ꝗᷓ init ad ma/
ritũ cũ magna dote.Zlliqñ allegai curſus tpis tm̃: ⁊ tũc ſi
eẽt tãtus curſus q ſufficeret ad pᷣſcriptionẽ:tũc nõ ẽ dubiũ.
Si nõ eſt ſufficiẽs:tũc ſolus curſus tꝑis nõ inducit pᷣſum/
ptionẽ liberationis:vt.l.libert.la ij.S.j...de alimẽ le. Fal
lt ĩ debito odioſi lucri:vt.l.cũ poſt.in pꝛin.S.de iure do.⁊
l. cũ qdã.S.j.v.de vſur. ?. C. de vſur.l.vſuras.Et ita debes
intelligere illã expoſitionẽ. Et aduerte:qꝛ nõ cadit ad.l.ſʒ
ad regulã generalit᷑ fomatã ꝙ ĩ dubio nõ pᷣſumiĩ aio do
nãdi.¶ Op. de.l.ſi fu cõis.S.j.de do.int᷑ vi.⁊ vxo.So.il
lud eſt verũ niſi rõ ſanguinis aliud inducat.⁊ vide gl.ibi ſã
guinis. Similẽ glo hẽs in.l.vtꝝ ſ.de do.int᷑ vi.⁊ vxo. dicit
ne bene iſta glo? Certe.nõ:qꝛ.l.ſi fuus cõis.S.j. nõ dicit ꝙ
rõ ſanguinis facit pᷣumi donationẽ: ſʒ dicit ꝙ facit pᷣſumi
ↄſenſũ ꝗ inducit donationẽ:⁊ hoc dicit glo.in.l.q patit.S.
mã.ſʒ in caſu legis ↄꝛie ille ↄſenſus in quocũq; exneo ſacit
pꝛeſumi donationem:vt.l.in edibus.in ſi.j.de dona. vnde
ibi fecit rõ ſanguinis pᷣſumi ↄſenſũ iſtũ.⁊ illa glo. quãtũ ad
l. illã nõ bñ dicit ſʒ ad.l.iſtã peius dicit ſ.ꝙ rõne ſanguinis
pᷣſumat᷑ donatio:vt.l.mulier.i ſi.v.de iure do. Itẽ in patre
nõ pᷣſumit:vt.l.poſt dotẽ.Fm lec.Di. Itẽ in fratre non pᷣſu
mit:vt.l.cũ qs.S.nupturã.j.de le.iij.eti ſᷣm opi glo.⁊ ẽ ca
ſus qᷓ illã glo.in.l.cũ marit.in fi.S.de pac.do.fʒ ꝙ glo.in
telligit ⁊ ſic glo.male dicit in vno tñ reperio ꝙ bñ dicit qñ
aſcẽd ens ad hibet aliquẽ ex deſcẽdentibus:vt int᷑ ſiliũ ⁊ fi/
liã:vt mat ſiliã ⁊ pat᷑ filiũ:⁊ ꝓ hoc.l.donationes.S.ſpẽs.j.
de dona. .l. fi.e.ti. Op.de.l.ſi vero nõ remunerãdi.S.
deinde papᷣ.sð.man.Glo.ſoluit ꝑ rõnẽ ꝙ viciſſiʒ pſlumũ do
natio.dicit ne bñ iſta glo: Et dico ꝙ bene dicit in vuobus
calibus

. —☛

Solu. matrimo.

caſibus ex ius legis:qꝛ ĩ dote ẽ ſpãle:vt ſi mihi mulieri do/

naſti ⁊ adhibeo vt ſtipuleris:vt.l.idẽq;.S.ſicui.ð.man.⁊ q;

hoc ſit veꝝ eſt caſus in.l.poſt dotẽ.j.eo.Fm lec. Di.Sʒ ad

illã põt rñderi ꝙ pater nõ v donare.ſ̊ ad.l.idẽq;.S.ſicui

nõ vr dare rũſuʒ. ¶ Op. de. l. rem in pñti.S. accedit. C. de
rei vx.ach.So.ibi ſauoꝛ dotis eſt:qꝛ illa cauſa reſpicit pie

tateʒ:vt.l.cũ his.S.pe.s.de ↄdi.inde.¶ Op. de.l.oĩmo/

do.j.ti.j. So.illud eſt verũ in modicis: ⁊ iõ do vnã regulã

quã dat iuriſcõſultus in.l.vtrũ.S.de dona.int᷑ vi.⁊ vxo.ꝙ
in dubio nõ pᷣſumit᷑ donatio niſi ex mõ vel genere aliud in
ducat᷑ vł pᷣumat᷑declarabo ex mõ intelligo.i.ex curſu tꝑis
⁊ ex geſtu negocij:vt.l.ꝓcula.S.de ꝓba ⁊ hac.l.cũ ſi.Fʒ lec.
quã teneo in.l.falſus.S.ſi iactũ.j.de fur.⁊ qð no.in.l.q̃ rõ/

ne.S. fi. de acꝗ.re.do.⁊ qð no.i.l.ij.ĩ fi.ð.ad.l.rho.de iac.

CSegt᷑ vl ex genere.põt duobꝰ modis intelligi ex genẽ
ſ.rei vt modica vl parua:vt.l.oĩmodo.⁊.l.qð dꝛ.j.ti.j. Itẽ
ex genere ſ. cauſe ppter quã dat᷑ yl remittũ: vt ſi cauſa ẽ q̃
reſpiciat pietatẽ vł reſpiciat lucrũ odioſũ vel in alijs cauſis

in glo.ſpeciſicatis: vt.l.ſi ego.in fi. S.ad velle.⁊ ſic põt intel

ligi oĩs caſus ꝗ ponit᷑ in.d.l.ſi vo nõ remunerandi.S.inde
papᷣ.ð.mã. ¶enio ad alias glo.dẽ h̊ ꝙ adeũdo v ↄſen
tire. ð aditio nõ hẽtur ꝓ ſoluti.in dãnũ hẽdis:vt.l.vꝛãniꝰ.

f. de ſideiuſ.⁊ qð no.in.l.ſi ſocer.ĩ pᷣn.j.eo. Rũñ.qꝙ h iſta ſuc
ceſſio nõ hʒ viʒ ſolutiõis:ſʒ actio hẽtur ꝓ cõfuſa:⁊ iõ heres

tenet᷑ iſtis ſtipulationibꝰ:ſicut qlibet exneus:⁊ ꝓpter boc
do melioꝛẽ expoſitionẽ ſʒ Ja.de are.ĩ tex.qð gl.tʒ ꝑ.ll.q̃s
allegat vi dicere ꝙ hẽat vim ſolutiõis qð nõ ẽ verũ. C Dꝛ
H ꝙ tenet inſolidũ creditoꝛib. de.l.j.S.is q.ad trebel.⁊

l.in rõne. S. qð vlłgo.j.ad.l.fal. So.gl.qꝙ vſq; ad vires he

reditarias tenet᷑ legatarijs ⁊ creditoꝛib ĩſolidũ.ſʒ iſta tꝑa
hodie diſtinguit᷑ aut fecit ĩuentariũ vel nõ: qꝛ tũc hodie te
net᷑ legatarijs inſolidũ ꝑ auc.ſʒ cũ teſtõꝛ. ¶ Quero an ma
rit hẽat bñſiciũ ne ↄueniat᷑ niſi inquãtũ facẽ põt:Gl.diẽ ꝙ
ſic. diẽ ne bñ gl? Certe ſic itelligendo ꝙ fuerũt adhibiti ad
ſtipulãdũ partẽ dot ſimpłr:ſec ſi ad certã partẽ ſpeciñcatã
vt no.glo.in vbo ſuſpectũ.ð.e.l.⁊.S.l.ꝓxi.in gl.iſta.l.dicit
qñ aliqꝗs fuit adhibitus ad ſtipulandũ.pone ꝙ ſtipuloꝛða
ri ſibi ⁊ nõ adhibeo qð ſtipulei an pᷣſumei aio donandi vel
nõ.qñq; ſtipuloꝛ dari tertio qð nõ ẽ meũ nec ẽ mipidebitũ
tũc talis ↄuẽtio nõ valet nec mihi nec ſibi acqrii.vt.S.alte
ri.inſti.de inuti.ſtip.⁊.l.ſtipulatio iſta..alteri.j.de v.obli⸗
nec põt intelligi ꝙ ſtipulet vt negocioꝝ geſtoꝛ:qꝛ nõ ẽ meũ
negociũ nec tanq; ꝓcuratoꝛ. Qñq; ſtipuloꝛ alteri qð eſt
meũ vel mihi debitũ:⁊ tũc in ẽneis nunq; pᷣumi donatio
ſz tanq; ꝓcuratoꝛi adiectio:vt.l.iulian. j.de v.obli.⁊.S.
ſiqs alij.inſti.de ĩuti.ſtip.⁊ hoc apparet: vt.l.donationũ.
K.penulti. de dona.cũ gl.Fallit rõne ſãguinis intelligẽdo
ꝓut dixi qũ vnus ex aſcẽdentibſtipulat᷑ deſcendẽti in caſu

in ꝗᷣ põt ſibi queri:vt.l.publia in pᷣn.s.depo.⁊ qð no.in.l.

donatiões.S.j.j.de dona.Et nõ eſt multũ tpᷣs ꝙ ego alle/
gaui in q̃dã pulchꝛa ⁊ magna qõne de quadã ſtipulatiõe.
¶QAuero vlteri pone ꝙ ego ſtipuloꝛ emo ⁊ ↄho tũ noĩe
tertij an ĩ dubio videoꝛ donare ipſi tertio?: Videte dñi iſte
ẽ pulcher pũctus qꝛ in ex̃neo nõ pᷣſumi donatio:vt.l.ij.S.
de neg.geſ.⁊ ꝑ totũ titu. niſi eẽt cauſa pietatis illud eſt du
biũ:vt.S.dixi inter aſcendẽtes ⁊ deſcendẽtes.⁊ glo.iĩ.l.ſilie.
C. fami.her.dicit ꝙ donatio pᷣſumit᷑ in patre ꝗ hʒ ſiliuʒ in
ptãte.ex ſolo ↄctu nõ pᷣſumii anim donãdi ſʒ cõcedẽdi in
peculiũ ſic:vt.l.ij. C.de caſtrẽ.pe.⁊.j.de pec.leg.l.ſi.ſʒ ſi no
mie filij emeret ⁊ pateret᷑ ſibi tradi:tũc pᷣſumii donatio:vt
l.ij. .iij. C.ſiqs alteri vel ſibi.ita dʒ intelligi l.filie. C. fami.
her. Mec ob.il.j.C.de caſtrẽ.pec. In mre vo q̃ talẽ filiũ nõ
bʒ ĩ ptãte aduerte.ſiqdeʒ eſt talis ↄctus ꝗ geritur ex quo
poſſet ꝗᷓri actio ſtatim pᷣſumit᷑ ꝑfecta donatio als ſecus: vt
l.fi. j.de dona.nos habuimin.l.fũdũ ꝑ ſideicõmiſſũ.j.de
le.j.an cõſenſus ſit aĩo donãdi vel non: Et pone ego ↄſen
tio ꝙ obliges rẽ meã ⁊ bñ:an inducat pignus cõſenſus: ſʒ

quero aĩo donãdi vel nõ v adhibit: Rũ.nõ:ſʒ poto agẽ
vt luas: vt.l.ſi vt certo.S.qð ſine.ð.cõmo.⁊ dic plene ĩ.l.fi.

C. cõmo. ⁊.l.luti.S.mã. Pꝛocedo vlteri cõſenſi tibi vẽdẽ
ti rem med an videoꝛ ↄſentire aio donandi ꝑ illa que dixi

in.l.ſi fundũ per fideicõmiſſum.j.de leg.j. Reaſſumo vnã

Ddiſtinctionẽ ⁊ videbis.ll.quas allegabo: quãdoq; conſen

tio vẽditiõi rei mee ⁊ a te mihi donate:qñq; de alio.ſi de re

mihi donata a te pᷣumũ donatio:vt.l.ſi vo.S.inde pa¶pᷣ.s.

mãda. Si vo nõ fuit a te mibi donata nec ab auctoꝛe tuo
vel ab eo cuieſt he es vel alio ep̃cepto ⁊ tũc ille q vende/
bat erat patronus me vel hẽs pꝛoni ⁊ pᷣſumi donatio ni/
ſi alið appareat:vt.l.codicillis.S.j.de le.ij.aut nõ erat pa/

tron nec hẽs pꝛoni:⁊ tũc aut res ipᷣa erat mea res: ⁊ tunc
nõ pᷣſumit᷑ aio donãdi:vt.l.ſi füdũ ꝑ ſideicõmiſſũ.S.j.de le.

j. Si vo erat in ea ſpe:⁊ tũc aut ille act cui ↄſentio erat ta⸗
lis actus ex qͥ res ad me puenire debeat ⁊ mihi eſt ĩ piudi⸗/
cio:vt.l.cũ pat᷑S.libertꝰ.j.de le.ij.⁊.l.nihil.S.jj.de le.j.⁊.l.
quotiẽs.C. de fideicõ.aut ille actPꝰnõ erat talis ach:qꝛ erat
in re mea moi legata ſub aliq̃ ↄditione:iſto caſu cõſentiẽ
do nõ videoꝛ remittere ſideicõmiſſũ:vt.l.ſi fũdũ..ad.l.fal.
⁊ no.p Di in.l.qui rome.S.duo fratres.j.de v.obli.⁊ hũi/
ſtis glo in.l.ſi a ſubſtituto.ĩ pᷣn.j.de le.j. Si vo nõ erat do/
nata nec a te nec ab auctoꝛe tuo tũc indiſtincte ↄſẽſus nõ
inducit donationẽ: vt.l.cũ a matre.C. de rei vendi.⁊ qð di

xi in.l.ſi füduʒ p fideicõmiſſu.j.de le.j.Tertio pone ꝙ ↄſẽ/

tio tibi donãti rẽ meã videoꝛ donare:vt.l.ſi ſeruꝰ. S.j.S.de
dona.int᷑ vi.⁊ vx.⁊.l.ij. C.ſi aduer.do.⁊.l.in edibꝰ.ĩ fi. .de
dona. Quid ſi ↄſentio alienãti rẽ meã:Dic vt dixi ĩ.l.ſi fũ
dũ ꝑ ſideicõmiſſuʒ pᷣalle. Quid ſi ↄſetio alienatiõi rei mihi
obligate pᷣſumit remiſſio pignoꝛis nõ tñ de debito pᷣſumii
donatio: vt.l.ſi ꝓbaueris.C.de remiſ.pig.⁊.l.ſic.S.q.mo.
pig.vł hy. ſol. C Habeni videre qñ ꝗs dicat᷑ ↄſentire ⁊ in
iſto hẽmus videre de pñte de abſente ⁊ de tacẽte. Iteʒ de
ſubſcribẽte ⁊ ſigillãte. ¶ Et pᷣ q̃ro an abſens ⁊ ignoꝛãs v‚
ↄſentire: Et bꝛeuit᷑ nõ ĩ hoĩe ſane mẽtis loquoꝛ. de furioſo
dixi.ð.eo.l.ij.S.volũtate.⁊ ꝙ nõ videat᷑ cõſentire abſens ⁊
ignoꝛãs no.in.l.qd in eo.S.ſi.S.de ritu nup.cã.l.ſe.⁊.l.ij.
fi.S.eo.⁊.l.ſi debitoꝛẽ C. de pig.⁊.l.qui vas.S.vetare.j.de
fur. C Quero qd de ſciẽte nõ tñ pñte: Rñ.abſens in caſu
in q cogit᷑ ↄſentire pᷣumit᷑ ↄſentire:vt.l.ij.S.volũtate.s.eo.
als conſenſus nõ pᷣſumit᷑:vt.l.in delictis in pᷣn.S.de noxa.
QAuero qd de pñ̃te ſciente ⁊ intelligẽte cũ ĩ ignoꝛãtẽ nõ
cadit ↄſenſus:vt.l.labeo.j.de aqua plu.ar.an ĩ pñte ⁊ ſci⸗
ente ergo ⁊ in tacẽte:Et bꝛeuit᷑ ̊ ſum in mã·c.is qui tacet.
ex de reg iur.li.vj.⁊ ibi ꝑ Bi.in glo.ĩ.l.gaius.s.de pig.ac.

⁊.l.quidã,de euic.⁊.l.inuitꝰ.C. de ꝓcur.⁊ glo.l. titia.S.lu/

tia ſ de le.ij.Et vere loquẽdo tacere eſt quoddã mediũ in
ter ↄſentire ⁊ diſſentire:qꝛ ꝗ tacuit nõ vere cõſentit nec ve/
re negat:vt in.c is ꝗ tacet ex de reg.iur.li.vj.ſʒ ſi ſun in ta
li caſu in quo nõ requiri nec ſcia nec ignoꝛãtia ⁊ nulli ap/
plicabit:vt.l.j.S.ſciẽtiã. S.de tribu.Si vo eſt neceſſe ꝙ ap/⸗

plicet᷑ alicui extremoꝝ:⁊ tũcqũq; ꝗs tacet ꝑ ↄtumaciã ⁊ tẽ

pᷣſumit ↄſentire vel negare in dãnũ ſui:vt.l.de etate.S.q ta
cuit..de interro.acſjqñq; tacet nõ ꝑ ↄtumaciã:⁊ tẽ qñq;
actus qui gerit᷑ eſt aliqs actus vniſoꝛmis vt ↄctus vel q̃ſi:

⁊ tũc ſiqdẽ ille actus q gerii reſpicit meũ fauoꝛẽ ⁊ videoꝛ cõ

ſentire.qñq; reſpicit meũ pᷣiudiciũ circa ius reale.qñq; reſ
picit meũ pᷣiudiciũ circa actionẽ ꝑſonalẽ.qñq; reſpicit pᷣiu
diciũ tertij cuius bona ad me pñteʒ ⁊ tacẽteʒ ptinẽt cura ⁊
ſollicitudine. In pᷣmo caſu pᷣſumit᷑ ↄſentire:vt.l.ſi vo nõ re
munerãdi.S.ſi paſſus.⁊.l.q patit᷑..mã. Secundo caſu qñ
reſpicit meũ pᷣiudiciũ circa ius reale ⁊ tẽ aut circa ius meũ

qð hẽo in re tertij: vt q; vẽdit᷑ res mihi obligata vel aliqs

cõtrahit ſuꝑ re obligata ⁊ tũc dic vt dixiplene in.l.vlti.C.
de remilſ.pig.ſi circa ius mei dñij vel vſufructꝰ: ⁊ tũc gl.di⸗
ſtinguit.aut erat talis actus quẽ nõ poterã impedire ↄtra
dicẽdo ⁊ nõ pᷣiumitoſenſus:vt.l.gaius.ð.de pig.ac. ⁊.l.ti/
3

Solu. matrimo.

tia S. lutiaꝗ. de le.ij.x.l.ſepe de re iudi. fallit rõne ↄiun/
tiõis:qꝛ tũc pᷣſumii ↄſentire:vt.l.ſi ſeruꝰ. de dona.int᷑ vi.
7 vx.⁊ hec glo.fallit etiã in.l.q patit.S.mã Et iſtud qð fal
lit rõne hiũctiõis ĩtellige niſi ſit talis ↄiũctio q̃ hẽat ĩ ſe re
uerentià qꝛ tũc faceret pᷣſumi diſſenſũ:vt.l.j.S.q̃ onerãde.
ſ.quaruʒ re.ac.nõ da.⁊.l. penul.j.de fur. Si vo Zdicendo
poterat impedire tũc tacẽs pᷣſumitur ↄſentire.ita dicit gl.
⁊ allegat.l.ſideiuſſoꝛ.S.pat᷑.S.de pig.⁊ ibi glo.in.d.l.ſepe
j.de re iudi.ſʒ an requirat ꝙ ipᷣe taceat dolo vel nõ:t vnꝰ
tex.videl requirere ꝙ taceat dolo:vt.l.iij.C.ſi ali.res pig.
da.ſit.⁊ facit.l.⁊ ſi ſine.C. ad vellei.dñs Ja.bu dicit cõtra
riũ ⁊ iſtud tenui maxime ꝑ rõnẽ.l.ſepe.⁊.l.ſi ſine.ad vellei.
quã glo.inducit ꝓ ſe ⁊ eſt ↄtra ſe:qꝛ.l.ſi ſine.reqrit mu/
lier dolo taceat vt excludat a vellei.a lłs in oblone reꝝ nõ
excludit ſed hʒ vellei.niſi habeat dolũ qꝛ tũc a vellei.exclu
ditur. In tertio caſu qñ reſpicit meũ p̃iudiciũ circa ius ꝑſo
nale:⁊ tũc in dubio tacẽs nõ vrẽ oſentire:vt.l.flius.S.ĩuitꝰ
5.de ꝓcura. Fallit ſauoꝛe pupilloꝑꝝ: vt.l.filius ..de tute.⁊
l.ij..ad municipa. In q̃rto caſu qñ reſpicit pᷣiudiciũ tertij
cui bona te reſpiciũt cura ⁊ ſollicitudine ⁊ tũc nõ pᷣſumitur
ↄſentire:vt.l.iij.de auc.tu.⁊ibi tex.⁊ glo. ¶ Quero qd
ſi ſü pᷣſens ⁊ tacens ĩ caſu diffoꝛmi ⁊ cũ intras in poſſeſſio/
nẽ meam vl accipis de rebus meis ⁊ taceo ⁊ iſto caſu ſiqui
dẽ pᷣceſſit ↄtractus ex cuius nã teneboꝛ illð pati ⁊ pſumoꝛ
ↄſentire:vt.l.ij.⁊ ibi no.C. de acq. poſſeſ.ſi talis cõtractus
nõ pceſſit:⁊ tũc ſiquidẽ tractat de magno pᷣiudicio ⁊ tũc vi
deoꝛ diſſentire:vt.l.penul.j.de furi.⁊ no.in.l.ij. C. de acq
ren.poſſeſ.Si de modico piudicio pᷣſumoꝛ ↄſentire: vt.l.

qua tuberonis.S.ſũt qdã.S. de pecu. ⁊.l.ſabinꝰ.s.cõi diui.
⁊.l. labeo.cũ ſua gl.j.de aqua plu.ar.⁊.l.q bona.S.ſiqnnis

iuſſus.j.de dã.infec.pᷣdicta vera in ſcia que eſt tꝑe negocij
geſti ſʒ ſi ſupueniat ſcia ex poſtfacto dic vt dixi anno ĩ.l.qͥ
eniĩ.S.ij.j.rem ra.ha.tãgit i.l.ſi abſente.C.ſi cer.peta.⁊ ibi
dixi.tetigi hoc in.l.j..pena.j.de lib.agno. ¶ Quero qd
de ſubſcribẽte ⁊ ſi ſe ſubſcribat:vt teſtis nõ dẽ ↄoſentire:als
vi ↄſentire ſubſcribẽdo niſi erraret:vt.l.ſideiuſſoꝛ. S.ſi tibi
ʒ.de pig.⁊.l.ſicut.S.nõ vã.s.q.mo.pig.vel hypo ſol.⁊.l.vl
ti. C. plus vale.qð agit:.⁊.l.ſticho.S.ſtichus Fᷣu.j.de ſta.li.
2.l.j.S.int᷑ filiũ.j.de ſal.⁊.l.gaius.S.de pig.acꝭ. ¶ Quero
gd de ſigillãte an videat᷑ ↄſentire:Et vꝛ ꝙ ſic: vt.l.ij. C. de
re.ali.nõ ali.⁊.d.l.ſideiuſſoꝛ.S.j.vᷣm vnã lec.s.de pigno. ſʒ
in qbuſdam caſibus ſigillare hʒ vim ademptiõis poſſeſſio
nis:vt.l.ſi neq;.S.de pe.⁊ cõ.rei ven.qð dic vt ibi.fallit in
Ati vno caſu:vt.l.jF.ſi dolium.
1a. Exceptio oppoſita in tertia ꝑſona cuiꝰ
inteſt obſtat ⁊ venit examinãda ĩ indicio ⁊ ĩpedit
ꝓceſſũ.h:O. Et ẽ no.⁊ plus ſubtił q; credat:Gl. legit hãc
l.ꝙ pat᷑ imploꝛauit pᷣ officiũ iudicis cõtra ſiliã petẽs ꝓnũ/
ciari eã in ſua ptãte eẽ. Secũdo ĩtentauerat actionẽ de do
te cõtra maritũ.ſʒ iſta lec.nõ cõgruit bene littere.nã oꝛdia

ta cauſa illa pᷣncipali ſequẽtes cauſe debẽt ſileri cũ ſit piudi

cialis:vt.C. de lib. cau.l.lite oꝛdinata.⁊ inſti.de actio.S.pᷣ/
iudiciales.vñ ſuꝑ actiõe de dote nõ ꝓcederet ſʒ eẽt officiũ
iudicis ꝓnũciare donec pendet cauſa pᷣncipalis ſuper alia
nõ eẽ pcedendũ:⁊ iõ poſui caſũ ꝙ pater dictauerat libel⸗
lũ cõtra maritũ ⁊ in eo dicebat ſiliã in ſua ptãte eẽ:⁊ doteʒ
ſibireddi debere:in quo iudicio cõparuit ſilia dicens ſe ſui
iuris eẽ ⁊ ſe velle agere cũ actio ſibi cõpetit:certe iſta exce/
ptio examĩabitur cũ ipſius ſilie opponẽtis interſit. facit.l.
ſi ſuſpecta.in pn.S.de inoffi teſt.⁊. C. de litig.auẽ. nũc ſi he
res.ſacit.j.de re iudi.l.ſepe.⁊.j.ad trebel.l.ita tñ.S.quo/
tiẽs. ⁊ ibi dixi:⁊.l.ſi is a quo de rei vẽ.depeti.hẽ.l.pe.⁊ĩ q̃
libet earũ dixi. ¶ Op.qꝙ ſilie ineumbat on pbandi ſe ſui
iuris eẽ: vt.l.certum.s.de ꝓba. So hic erat ĩ quaſi poſſeſ
ſiõe exiſtentie ſui iuris ſm glo. ¶ Quero de qua dote lo/
quatur hec lex: Rñdeo de dote ꝓfſecticia ſm iura allega
ta ⁊ Em veram opi.nã aduenticiã nõ põt petere pater:etiã

ſi ſilia eẽt in poteſtate:vt. C. de colla.auẽ.qð locũ. ¶ Que
ro quõ pater ꝓbabit ſe habere ſiliã in poteſtate: Rñdet

glo. nõbiliter eoip̃o ꝙ ꝓbat ſiliã eẽ legitimã.vt.l.nã ⁊ ci⸗/

uiũ.de his qui ſũt ſui vel alieni iuris.⁊ inſti.de pa.poteſta.
in pᷣn. C Sed tũc quero quõ ꝓbabit᷑ hoc ꝙ ſit legitima:
Rñ. ꝓbando ꝙ ſit nata ex le gitimo mr̃imonio:vt d.l.nã
⁊ ciuiũ.⁊.l.ſi vicinis eo.ti.Sʒ dubitai tũc vtrũ iſte articlus
poſſit ꝓbari coꝛã alio niſi coꝛã ep ſcopo qð videt.nã que
ſtio ẽ ſpiritualis:ergo dʒ determiari coꝛã epiſcopo: vt.C.
de ſacroſan.ec.l.oĩ nouatiõe.⁊ ex ꝗ ſi.ſint legi.c.cauſam.
⁊ de oꝛdi.cog.c.tuaʒ. In cõtrariũ qꝛ quodlibet incidẽs dʒ
examĩari ⁊ determinari coꝛã iudice cauſe pᷣncipalis:vt.C.
de iudi.l.quotiẽs. Rñ.qñq; eſt dubiũ vtrũ int᷑ patrẽ ⁊ ma
trẽ fuit matrimoniũ:⁊ iſtð dʒ examĩari coꝛã iudice eccleſia/⸗
ſtico:qꝛ eſt cauſa ſpiritualis:vt dictis.ll.ſʒ foꝛte hoc nõ ẽ ve
rũ ĩ caſu pᷣdicto:q;ꝛ de mr̃imonio nõ eſt queſtio int᷑ cõiuges
ſed inter alios vł inter ↄiugem ⁊ aliũ:vñ q̃ſtio matrimonij
nõ tractatur ad illũ finẽ:vt inter tales pſonas quicqd iudi
cetur decideret cauſã mr̃imonij vel aliqd faceret ad eẽ vel
nõ ad eſſe matrimonij.vñ cũ eſſentia matrimonij ĩ aliquo
ꝑ boc nõ ledatur nõ põt dici q̃ſtio de re ſpirituali: als ſi ſe
cus diceremꝰ ſequeret᷑ ꝙ iudex ſecularis poſſit cognoſcere
de exceptione excõicatiõis. Itẽ ꝙ nõ poſſet punire ſacrile
gũ vel hẽticũ qũ ĩcidẽter de re ſpirituali querit tũc: qñq; de
mr̃imonio nõ dubitaĩ ſʒ dubitat᷑ an ille ſilius fuerit natus
ex illo mr̃imonio ⁊ iſtud nõ ẽ ſpirituale:ſʒ poterit examia/
ri coꝛã iudice ſeculari vt hic:⁊.d.l.quotiẽs.Et ita tenẽt de
cretiſte in.c.cauſã pᷣallegato.⁊ eodẽ mõ ſi ẽ q̃ſtio ſuꝑ ↄctu
quidẽ vſurarius põt hoc eẽ duobus modis.vno mõ quia
partes ↄfiteni factũ tñ dubitat᷑ an ↄct deſcẽdẽs ex tali ſa
cto ↄfeſſato ſit oſurarius an nõ:tũc qꝛ illð ẽ ſpirituale exa
minabi coꝛã epiſcopo:qꝛ tũc eſt qõ i ter ꝓhibitũ ⁊ ↄceſſũ:
ſz ſi de ſacto dubitat᷑ qꝛ vn dicit factũ ꝓceſſiſſe ꝑ vnũ mo/
dũ ⁊ alter ꝑ alterũ: puta qꝛ creditoꝛ dicit ſe numeraſſe to
tã ſũmã in inſtr̃o cõpꝛehenſã.debitoꝛ dicit ſe non recepiſſe
niſi dimidiã ⁊ aliã dimidiã eſſe adiectã in fraudẽ vſurarũ.
Itẽ dicit vẽditoꝛ ꝙ ↄctus fuit excogitatus in fraudẽ vſu⸗
rarũ: qð emptoꝛ negat tũc iſtis caſib ẽ ↄtẽtio de facto nõ
de vſura ſiue aliqͥ ſpũali negocio:qꝛ qlibet conſitet᷑ ꝙ vſura
eẽt ſi ſic eẽt:⁊ tũc dʒ examiĩari coꝛã iudice laico: ⁊ ita vĩ mi/
hi ꝙ ponat dñs NHaulus de leaʒa.in.c.vlti ex de vſur.in
cle. ¶ Altimo v in caſu ꝙ tertia ꝑſona admittat in iudi/
cio ad ꝓbandũ:lʒ nõ ꝓſequat᷑ ꝓpꝛiũ inteſſe:vt.l.ij. in fi.C.
de neg. ge. Quero quõ /ꝓbabit pater ſiliã ſibi oſentire?
NRñ.eoipſo ꝙ nõ hʒ cauſã dicẽdi: vt.l.dotem.j.eo.exa/
minaui latius in.l.ſi cũ dotẽ.S.eo aũt tpe.s.eo.
IJb Liberta q̃ legitime recedit a pꝛo⸗

Bbertano ab eo põt petere dotẽ. h. d.

⸗ Etiã ſi fiſcus ſuccedat vxoꝛi
JYmaritus. nõ perditur pꝛiuilegiũ ma/

riti.hoc dicit cum.il.ſe.

— Nõ vꝛ ſilia dicere q̃ iuſtã cauſã õdi
(S Otem. b. de Fül

() cẽdi nõ hʒ.h.d. ſʒ ſilia cõparẽte ⁊3/
M gicẽte cauſa pꝛius examinabil:vt.l.ſi cuʒ dotẽ. S.
eo aũt tꝑe.s.eo. Op.j.de no oper.nun.l.j.ĩ ᷣn. Gl.nõ
ſoluit. So. eoipᷣo ꝙ ꝗs vdicit hʒ iuſtã cauſã ↄdicẽdi iuris
ꝑmiſſione. Scdo op.C. de pac. conuẽ.l.hac lege· Glo.
nõ ſoluit dicꝙ ibi mulier ſuũ defendit: ⁊ in re ꝓpꝛia eſt/p
rõne volũtas:h̊ mlier volebat patrẽ grauare i iure ꝓpꝛio
ipſius pꝛis.vł dic ꝙ nõ eſt p rõne volũtas in reb cõib vel
in his ꝗᷓ aliũ ledũt. ¶ Op.j. ad trebel.l.qꝛ poterat. So.
ꝙ ibi hẽs repudiãdo ſe exonerat ⁊ iuri ſuo renũciat: h̊ mu
lier auũ grauare volebat. ¶ Altio gl ĩducit hãc.l.ĩ ar.
eos ꝗ ↄᷣdicũt electionibꝰ:de qᷣ.j.de decur.l.ĩꝑatoꝛ. S.ſi. de
mu.⁊ ho.l.reus.S.j.⁊ ꝑ Diĩ.c.qð ſemel ex de reg iur..li.

. Vj.ibi item põt poni exemplůũ.
tius. Sponſalia ↄcta ꝑ ꝑatrẽ nõ extin⸗

guüt ius

— —⏑- —

—— — — ——

— — —„. —

guũt ius petẽdi dotẽ vel retinẽdi ſilio cõpetẽs culpa mlie
ris.h.d. ¶ Op.qꝙ eoipᷣo ꝙ ſilnõ ↄdicit v pſentire ſpõſa
libus:vt.l.ea q̃.⁊.l.ſilio.s.de ſpõſa.So.gl.ibi in ſilia q̃ v
tacite ↄſentire ſed in ſilio ſecꝰ:vt hic ĩ.l. ꝛia.Glo.hoc non
appꝛobat. ⁊ idem Pe. ⁊ Ja.de are.⁊ Ja.de rauẽ.dic g
ꝙ; h̊ loquit in filio ꝗ ignoꝛauit ſponſalia ↄᷣcta. C Op. ex
gl. ꝙ pater põt remittere iniuriã filij:vt.l.ſʒ ſi vnus.S.ſi fi/
lioj.de iniur.potes dicẽ ꝙ hoc iõ qꝛ ſponſalia nõ duraue
runt qð nõ placet: qꝛ iniuria ſemel remiſſa nõ reſuſcitat᷑:
vt. l. ſi vnꝰ. S. pactus ne peteret.S.de pac.nec potes dicere
ꝙ mulier imputat ſi diſſoluit ſponſalia quia hoc licʒ.C. de
ſpon.l.j.⁊ tex.hic expᷣſſe dicit ꝙ mulieri imputaĩ culpa in
diſſoluẽdo p̊ matrimonio.Dic ergo ꝙ hic pater erat tur/
pis ꝑſona q̃ iniuriam ſilij nõ põt remittere:vt.d.S. ſi filio.
vel dic ꝙ ſpãle eſt in iſtis iniurijs q̃ tanqᷓ; a ↄiuncta ꝑſona
inferuni:ſicut eſt vxoꝛ vt a pꝛe remitti nõ poſſit vt hic. ſile
in iniuria pᷣteritiõis yel exheredatiõis facte a matre: vt.l.
papi.in pꝛin.S.de inofſiteſta. Op.qꝛ eo ꝙ ſilius ẽ hẽs
patris cogi habere ratũ ſactũ per patrẽ:vt.l.ex q̃ ꝑſona.
j.de reg.iur.⁊.C. de rei vẽ.l.cũ a matre.Glo.ſoluit nõbilit
ꝙ tũc heres cogit hĩe ratũ ſcm defũcti q illud factũ ẽ obli
gatoꝛiũ ex quo ↄ defuũctuʒ cõpeteret actio vel exceptio: ſed
hoc nõ erat huiuſmodi. ergo ⁊cc. Iſtò examiĩaui plene in.l.
cũ vir.j.de vſur.⁊.l.cũ rem alienã.S.de pig.ac.vł aliter ſol
unit glo.factũ deſũcti cogit᷑ quis hꝛe ratũ ſicut ſi ipſe feciſſet:

ſʒ ſi ipſemet ſilius ↄſenſiſſet nõ pᷣiudicaret ſibi qꝛ ſponſalia

tm̃ fuerũt cõtracta nõ matrimoniũ ergo cc.hoc vltimũ nõ

placet Pe.qꝛ eadẽ eſt ratio in ſponſalib que ĩ mrfimonio.

naʒ ↄtrahẽdo ſponſalia vĩ appꝛobare moꝛes ſuos ſicut cõ

trabẽdo mr̃imoniũ.Tene g pcedentẽ ſolutionẽ.C Op.

S.e.l.rei iudicate.S.hẽdi.ver.moꝝ: So.heres mariti non
põt opponere de moꝛib vxoꝛis ſi maritus nõ oppoſuit vt
in ↄꝛio:ſed hẽs ſoceri idẽq; marit᷑ bñ põt opponere:vt hic
AUEltimo no.ꝙ lʒ ꝗqs cõueniat᷑ vt heres põt vti defenſio
nibus cõpetẽtibus ſibi etiã nõ vt heredi:vt hic in ſi.
Paria delicta mu

lunt.h.d. Glo.ponit caſuʒ ꝙ vxoꝛ repetebat do

tẽ vir excpiebat de adulterio:mulier replicabat de lenoci

nio vel ecõuerſo:maritus repetebat donationẽ ꝓpter nu
ptias: mulier excipiebat de lenocinio:maritus replicabat

de adult᷑io vxoꝛis. C Sʒ tũc op.exceptio lenocinij nõ tol

lit cauſã adulterij:vt.l.ij.S.ſi publice j.de adulte. So.non
tollit cauſã crimĩaleʒ vt ibi ſʒ ciuilẽ ſic vt hic. Op.ↄtra
exceptionẽ doli nõ dat᷑ replicatio doli:vt.l.apud celſuʒ.S.
marcellus.j.de doli excep.Sol.qũ aliqs agit ⁊ repetit qð
dederat ⁊ ſic certat de dano vitãdo cõtra exceptionẽ doli
dat᷑ replicatio doli vt hic:ſed qñ ille ꝗ agit certat de lucro
captãdo vt ſi petat qð ſibi ꝓmiſſũ eſt ꝑ dolũ:ↄtra exceptio
nẽ doli nõ dat᷑ replicatio doli: vt in ↄꝛijs.Iſta ẽ vera ſolu⸗

tio. Inno.tñ aliter ſoluit ex de re.eccle.nõ alie.c.ſigs.?⁊ de

adulte.c.intelleximꝰ. ¶ Op.ᷣm hũc caſũ hic ſuit ꝓnũcia
tũ ſuꝑ incidenti qð fieri nõ dʒ cc. vt.l.j.C. de oꝛ.iudi.So.

fateoꝛ ꝙ nõ erat neceſſe ꝓnũciare: tñ ſi fit ꝓnũciatio valʒ:

vt.l.intra vtile.S.de minoꝛi. Mihi tñ vẽ ꝙ iſta.l.ver ⁊ p
pꝛius poſſet legi ꝙ vir pᷣncipaliter agebat ↄtra mulierẽ pe
tẽs ꝓnũciare ſua culpa diuoꝛtiũ eſſe factũ ⁊ eã pdere dotẽ:
⁊ ecõuerſo vxoꝛ ↄtra maritũ dicẽs eũ debere pderedona/⸗

tionẽ ꝓpt᷑ nuptias:⁊ ſic recõueniebat.iudex ergo ex nã cõ

uentionis ⁊ recõuẽtionis vna ſnia ꝓnũciauit cauſã repu/
dij dediſſe vtrũq; dubitat᷑ an ſnia valet qꝛ nõ vi ꝓnũciatuʒ
ſuꝑ eo qð pᷣncipalit᷑ petit᷑.ſ.an vxoꝛ ꝑdat dotẽ vł nõ ⁊ idẽ ĩ
viro. Ad qð r ñdet iuriſcõſultus ꝙ valet ſnĩa ⁊ idẽ ĩpoꝛ
tat ſicut ſi iudex ꝓnũciaret abſoluẽdo vtrũq; cũ nullus de
beat inuari ea lege quã ipſe cõtempſit: cũ paria delicta ⁊c̃.

No. qꝙ ſicut in crimĩalibꝰſufficit ꝓnũciari ſuꝑ ſacto: vt

l.IS.ji.j. ad turpil ita cũ agi de crimie ciuilit: vt h:ita etiaʒ

Jro atq; Uxoꝛe. tua cõpẽſatiõe tol/

Solu. matrimo.

9 aA.

qñq; ſufficit ĩ actiõe deſcẽdente ex Zctu: vt. l. q tñ. F. . ð. de

ar bi. ⁊.l. ſi ptoꝛ.in pᷣn.S.de iudi.¶ Quero qñ de crimine
agit᷑ ciuiliter an debeat inſeri locus ⁊ tp̃s m foꝛmã.l.libel
loꝝ: Rñ.ſic:vt.l.idẽ exigit..de dolo.⁊.l.pᷣtoꝛ edixit.ĩ pᷣn.
j.dðe iniur.tex.eſt in caſu.l.nr̃e.⁊ ex de ꝓcu.c.tue.⁊ idem ſi
opponat᷑ exceptio criminis.qð dic vt dixi in.l.j.de excep.
¶QAuerit gl.nũquid hoc ſit veꝝ: ꝙ paria delicta mutua
cõpenſatione tollunt᷑ ſiue circa idẽ factũ verſet᷑ turpitudo
vtriuſq; ſiue circa diuerſa:? Glo.dicit idẽ vbiq;: qð ẽ verũ ĩ
termĩs.l.noſtre: qꝛ vtrũq; tendit ad eundẽ ſinẽ.ſ.ad diſſol
nendũ matrimoniũ:vt in.c.intelleximus ex de adul.⁊x.j.de
adul.l.vxoꝛ.S.iudex.an aũt hoc als ꝓcedat tangii in.l.cũ
mulier.j.eo.¶ Quero nũquid exbãnit põt opponere ex
bãnito ipᷣm audienduʒ nõ eẽ qꝛ exbãnitus:Et tex.facit ꝙ
nõ q; paria delicta ⁊c.dicã in.l.cũ mlier.j.eo. ¶ Vltimo
Di ponit h̊ vnã diſtinctionẽ qũ dolus cũ dolo ⁊ culpa cũ
culpa cõpenſat:quã poſuit in.c.impari extra de regaurl.

li.vj.ideo h̊ nõ recito. 1„
ꝛimo ponit dictuʒ vſq;
p Oſt dotem: &i ſi conditio.ibi ponitur
Brfſiſio bimembs: ?ppter diuerſitatẽ lecturaꝝ nõ
recipit cõgruũ ſũmariũ.Et iõ pono ĩ nube ᷣm ꝙ littera ſo
nat caſũ in terminis. Op.⁊ vꝛ qñ pꝛ ſtipulat᷑ filie volun
tate poſſit agere etiã inuita ſilia ſicut ſi ab initio ſtipulatꝰ
fuiſſet: vt. ð. e.l.quotiẽs.S.ceteꝝ.Hui ↄꝛij timoꝛe ſũt in gl.
qnq; lec.ex glo.ſũt tres.pᷣma ꝙ h̊ in ſtipulatione fuit adie
cta duplex oditio vt in bᷣn.glo.C Cõtra iſtã opi.videt᷑ ꝙ
Fʒ hoc viua ſilia nõ poſſet agere ipᷣo iure:q; ſtipulatio nõ
eſt cõmiſſa:cũ ſolũ vna cõditio extiterit: vt.l.ſiqs ſtipulet᷑.
j.de ver.ob. So. intellige veꝝ viua ſilia: qꝛ hic pater vole/
bat agere actiõe de dote pᷣmeua nõ ex ſtipulatione: niſi ſi/
lia oↄſentiat vel caueat eã ratã habituraʒ in cauſa cognita
⁊c.vt glo.dicit.Ex quo apparet ꝙ boc dʒ intelligi qñ agit
actiõe pᷣmeua:qꝛ ſi ageret ex ſtipulatiõe ſcdᷣa etiã cũ cautio
ne nõ admittel:qꝛ ſtipulatio nõ eſt cõmiſſa.¶ Iteʒ op.qꝛ
nõ videt᷑ poſſe agi donec pẽdet cõditio ſequẽtis ſtipulan⸗
nonani ⁊ piment pᷣmã:vt.l.pecuniã.S.ſi cer.peta. So.il/
lud veꝝ qũ nõ põt agi niſi ↄſentiẽte illo cui dʒ queri in euẽ/
tu ↄditionis:⁊ ita loqui᷑ hic qð eſt notandũ:qꝛ eſt notabi
lis limitatio.ratio patet qꝛ debitoꝛi ſoluẽti eſt plene ↄſultũ
ar. ꝓ hoc.l.pure.ĩpᷣn.·j.de doli.excep.⁊ qð no.in.d.l.pe⸗
cuniã.in ſolutione ↄꝛij ad.d.l.pure. Sʒ cõtra pᷣdicta ſacit
qð no.de cõdi.indebi.l.iulianus.in glo.in fi.in ver.ſimilẽ⸗/
q; eẽ. Quero vbi dici ꝙ qñ idẽ eſt ſtipulatus ſub ↄꝛijs
cõditionibus nõ põt ſtatim agere ergo ⁊c. So.qdam glo.
illam nõ tenẽt:ſʒ poſito ꝙ eſſet vera ibi nunqᷓ; ſceſſit ſtipu
latio pura:ſʒ vtraq; fuit cõditionalis ⁊ neutrius extiterat
conditio: H̊ vero iam pᷣma obligatio eſt cõmiſſa ſacto di⸗
uoꝛtio.Eſt ergo vera h lec.in ſe:ſʒ quãtuʒ ad hãc legẽ hec
lec.nõ placet:qꝛ hic nõ fuit niſi vna ↄditio.ſ.diuoꝛtij quod
apparet ex tex.qui dicit ſi cõditio ⁊c̃.⁊ ſic loquit᷑ in ſingula/
ri numero.Itẽ de eo qð dicit ſi deceſſerit ſine liberis fit mẽ
tio in rñũſione nõ ĩ themate.C Secũdo mõ legũ hec.l.q;
tm fuit vna cõditio ſcilicʒ diuoꝛtij:vt hic in fi.⁊ ſi cõtra pa/
trẽ excipiat᷑ tñ iple replicat: ⁊ ſic nõ ob.v.ceteꝝ. ¶ Et ad
uerte quia iſta glo.eſt coꝛupta.Dicit eniʒ pꝛimo:⁊ ſecun/⸗
do caſu replicat. Certe in pꝛimo caſu nõ eſt dubiũ ꝙ non
ob.exceptio nec eſt opus replicatiõe:ergo vult dicere gl.
ꝙ iſto caſu tc.ſed certe hec lec.nõ placet: q; hic in ſi. dici᷑
ſubmouendus erit: ſed ſi replicatiõe iunaret᷑ nõ ſubmoue
ret᷑. C Pꝛeterea ſtipulatio pẽis facta ſilie volũtate debet
tollere omne obſtaculũ ipſo iure:lʒ pactnʒ tollit ope repli
cationis: vt in. S. pactus ne peteret. Tertio modo legit
ꝙ pater ſuit ſtipulatus ſimplicit᷑ nõ expꝛimẽdo ſibi vel alij
vnde videt᷑ ſtipulatus ſibi ⁊ filie:ſed in.l.cõtraria fuit ſtibun
latus fimplicit᷑ ſibi. ¶ Contra hoc op.de.l.ſi ita ſtipulatꝰ
§. griſogonus.j.de verbo.obliga.Glo.nõ ſoluit. vnde q⸗
2 4A.

Solu. matrimo⸗

dam perillam.l. dãnantiſtã lec. Tu ſolue qꝛ ibi nõ ĩtelligil
ꝑſona extrinſecus:in qua verba ſtipulatiomis cõferant᷑: ſʒ
pſona cuius noĩe ſtipulatio facta intelligi bene põt ſubin
telligi vt hic:⁊ etiã ibi ꝓbatur:qð patet:qꝛ libertꝰ tenet᷑ ce⸗
dere ſicut ꝓcur. alieno noĩe ſtipulatus ⁊ hoc tenet Di.vel
dic ꝙ ibi loquit qñ nullus pᷣceſſit cõtractus de cuius nã de
bet᷑ alteri:hic ſecus ⁊ ideo hic limitatur ſtipulatio ſimplex
Fſim naturã cõtractus pᷣcedentis: ar.S.de vſur.l. ſi ſtipula
tus.⁊.j.de leg.j.l.ſi legatũ ſᷣuinoĩe.⁊.j.de ver.obli.l inter
ſtipulantẽ.in pᷣn.⁊ qð ibi no.dic ergo ꝙ iſta lec.eſt in ſe va
⁊ notabilis ⁊ menti tenẽda:tamẽ reſpectu huius.l.nõ pla
cet:qꝛ tex.expᷣſſe dicit ꝙ fuit ſtipulat᷑ ſibi dari nõ ſimplicit᷑
⁊ m dictas tres lec. illa verba ſilie volũtate determinant
participiũ ſtipulatus. ¶ Quarto mõ legit ꝙ pater ſtipula
tus eſt ſine filie volũtate dotẽ dari ſibi.ſ.facto diuoꝛtio vo
lũtate ſilie:⁊ ſic illa verba ſilie volũtate determĩant partici
piũ facto ⁊ nõ ob.ver.ceterũ.qꝛ hic filia nõ ↄſenſit patri ſti
pulanti. Iſtã lec.tenet alo.ð.de minoꝛi.l.iij.S.ſed vtrũ.ĩ pe
nulti.gl. ⁊ eſt vera in ſe iſta lectu.ſi ille ꝓmiſit ꝑ erroꝛẽ cre/
dens ſe teneri:⁊ iſta eſt exceptio q̃ cõpeteret marito cõuen
to ex tali ſtipulatiõe.ſ.qꝛ per erroꝛẽ ꝓmiſit:ſʒ ſi ſciẽter pꝓmi/
ſiſſet tũc ip̃e teneret᷑ nec hẽet exceptiõeʒ:vt.l.ſ̊ ⁊ ſiq;. S.ſi.S.
ſiqs cau.⁊ de cõdi indebi.l.j.cũ ſi tũ hoc mulieri nõ pᷣiu/
dicaret:vt h: ⁊.S.e.l.qtiens.⁊.l.ij.S.qd ſi ĩ pꝛis.s.e.¶Zd
uerte tñ qꝛ iam vidi quoſdã qui neſciuerũt opponere iſtaʒ
exceptionẽ:⁊ ꝑ hoc pdiderũt cauſã:tñ hec lec.nõ placʒ:qꝛ
nõ ↄtinet dubitationẽ contra.l.qð labeo.j.de carbo.edic.
¶Quinto mõ legit᷑ ꝙ pat᷑ ſtipulat eſt dotẽ facto diuoꝛ/
tio ſibi dari ſilie volũtate ⁊ hocẽ qdð ſilia tũc voluerit:⁊ iſta
verba ſilie volũtate determinãt verbũ dari. iſtã lec. tʒ etiã
glo. in. d.l.iij. .q̊ vtꝝ de mio.hãc etiã tenet Pe. Con/
tra hoc op.qꝛ filia moꝛtua anteq; declaret euanefſcit ſtipu
latio.⁊/.de ver.obli.l.ſiqs ſtipulatus. ⁊.l.centeſimis.S.ſi.
⁊. C. de ↄhẽ. emp.l.ſi.ſed hic dicit ꝙ põt agi ex ſtipulatiõe.
So. ſpÄle eſt in dote qꝛ moꝛiẽdo videi velle ſicut ĩ vltimis

voluntatib: vt j. de le.iij.l.ſideicõmiſſa.S.ſic ſidei.C.l.vxxo

rẽ. S.penulti.ar.ep hac ſpãlitate.C. de do.mi.l.j.⁊ de iure
do.l. cñ poſt. S. gener. ⁊ ſicille caſus ẽ notabil ⁊ ſingularis.
nec põt dici ꝙ hic agit᷑ actione pᷣma nõ ex ſtipulatione qꝛ
hoc eſt ᷣ tex. ¶ Itẽ op.qꝙ ſʒ hoc ſfilia viua ipᷣo iure nõ po
teſt agere pat᷑ ea inuita q;ꝛ nõ extat cõditio ſtipulatiõis:ſed
h dicit ꝙ remouel exceptiõe.So.dic ꝙ ĩ vltimo ver.h̊ pat᷑
agebat actiõe bᷣma.vel dic ꝙ loquit᷑ de exceptiõe ſcĩ vł intẽ
tiõis. AIſta lec.lʒ in ſe põt ſuſtineri:tũ huic.l.nõ cõ gruit: qꝛ
Fm hoc fuerãt due ↄditiões:⁊ tex.dicit de vna. Nꝛeterea
littera violenter trãſponit᷑ ex quibꝰ vi ꝙ gltua remaneat
ↄſuſa dicẽs ꝙ ſine iſtis violentijs iſta.l.nõ videt poſſe ꝓce
dere. ¶ Sexto mõ legit ſm Ni vt littera ſonat: ꝙ pꝛ pꝛi
mo dedit dotem: deinde ex interuallo poſt ↄctas nupti/
as filia voluit ꝙ pẽ ſtipularet᷑ doteʒ ſibi reddi facto diuoꝛ/
tio hoc eſt thema. Rñſio eſt vt iacet littera. Necob.v. ce⸗
teꝝ.q; pater ibi ſtipulatus ẽ noĩe ſuo h̊ pcuratoꝛio noĩe ſi
lie.hoc facere v in dubio ſtipulãdo ſimpłr: vt.l.que doꝶ.
ʒ.eo.⁊ ꝙ dicit filie volũtate dic.i mãdãte ⁊ hac tʒ Ci.C. de
rei vx.act.l.rẽ in pᷣſenti.S.videam.Et /p hac lec.do tibi ca
ſũ notabilẽ.S.mã.l.idemq;.S.ſicui mãdauero.iſta eſt nõbi
lis lec.ex quo habes duo. Pꝛimo ꝙ idẽ eſt ſacere ex volũ
tate alicuius ⁊ de mãdato alicuius.ſcðo ꝙ ꝓcuratoꝛ videt᷑
facere ꝓcuratoꝛio noĩe dñi: H nõ expꝛimat ⁊ hoc ſimplicit᷑
ſtipulãdo vt Di.dicit ⁊ ſʒ hoc lec.Di. ↄcoꝛdat cũ tertia in
hoc ꝙ Ripulatio fuit ſimplicit᷑ ↄcepta: ſʒ in alio diſcoꝛdat:
cꝛ bec actio eſt tota ſilie cũ pat᷑ ꝓcuratoꝛio noĩe ſtipulatus
videal:ibi vero cõis:q; cõi noĩe videi ſtipulatus: ⁊ ſic lect.
iſte vident᷑ ↄꝛie:ſed.j.apparebit ſo. ¶ Op.⁊ vi ꝙ volũtas
nõ ſit idẽ cũ mãdato: vt.S.de exerci.l.jS.ſi is qui nauẽ.de
tribu.l.j.S.ſciẽtiã.⁊ de admi.tu.l.lut. S.gaio ſeio. So.dic

aur negociũ ſpectat pᷣncipaliter ad eũ cuius voluntate ge/

En

rii:aut pᷣncipalit᷑ ad gerentẽ:aut põt ad vtrũq; parit᷑ ꝑtinẽ
Pꝛimo caſu illa volũtas iducit mãdatũ:vt.l.ꝗ patit᷑.⁊ qð
ibi no. qð ĩtellige ſi intueniat alia neceſſaria cauſa ad ĩdu
cẽdũ mãdatũ.ſ.ꝙ partes ſint vel nũciꝰvł epiſtola intueniat
vt no.ĩ.l.cõſenſu.j.de act.⁊ obli.⁊ ita dicũt dicta iura. Se
cũdo caſu volũtas nõ iducit mãdatũ:vt.l.ij.ð.mã.lʒ qũq;
piudiciũ generaret vt dixi.S.eo.l.ij.S.volũtate.Terti⸗ ca
ſu diſtingue aut volũtas eſt cauſa negocij:vt q; pcedit volũ
tas mea ꝓpt᷑ quã tu aliqd facis:aut ecõtra negociũ ẽ cau-
ſa volũtat vt te faciẽte aliqd ex tuo motu ego volui ⁊ oſen
ſi. Pꝛimo caſu volũtas ĩducit mãdatũ:vt..mã.l.j.ibi cuʒ

dẽ ſiue dolo.⁊ hãc.l.vide ſᷣm iſtã lec.⁊ ita dᷣiſimile ẽ Si. ĩtel

lexiſſe qð pʒ ex vbis ſuis.nã ponẽdo caſũ dicit deinde vo/
luit ꝙ pꝛ ſtipularel. innuit ; ꝙ volũtas pᷣc ſſit Scðdo caſu
talis volũtas nõ ĩducit mãdatũ:vt.l.alið ẽ vẽdere de re.
iurl.⁊ ſic loqꝗt ʒꝰ lec.hui.l.qʒ aũt nõ inducat mãdatũ parat
tñ alið pᷣiudiciũ ſʒ ea q.S.dixi ĩ.l.ij.S. volũtate.s.e. Indu⸗
cit etiã ratihabitionẽ ſi einoĩe gereret.dices tu ꝑ totã iſtã
diſtinctionẽ nõ rñdet᷑ ad.l.pecuniã..ſi cer.pe.⁊ ad.l.i.S.ſi
