in ſũma.qð apparet:qꝛ mr̃eʒ excludit qᷓ ꝑ tacitã nõ exclu

dit.Alibi gl.in.l.pcib.tʒ ꝙ ſint tacite.h̊ vʒ/ ꝓbari ꝑ tex.in
l.iã hoc iure.v.qdð ius.S.e.⁊ ibi glo.q iĩcipit.ſ.tacite.Quid
dices: Guil.circa hoc dicit ᷣpa ſua ⁊ Rai.alia vᷣba:⁊ dicit
ẽ tacita quo ad vba:ſʒ expᷣſſa qͥᷣ ad effectũ qꝛ excludit mr̃eʒ
Hꝛeuiter dico ꝙꝙ iſta ſubſtitutio ↄtinet ſubſtitutiones expᷣſ
ſas gnãliter ⁊ ita debẽt ĩtelligi glo.q̃ dicũt ꝙ ſint expꝛeſſe:
⁊T iſto reſpectu põt dici tacita ſpãliter:vt dixi.S.e.l.in tra⸗
ctatu vulgaris ſubſtitutionis.⁊ ſi dicat᷑ tacita ſbᷣſtitutio nõ
excludit mr̃em. Rñ.tacita ſubſtitutio nullo mõ exp̃ſſa nõ
excludit mr̃em: ſʒ iſta ſubſtitutio ẽ tacita ſpãlit᷑:ſj expᷣſſa ge
neralr:⁊ iõ mr̃em excludit:⁊ ita debetis ĩtelligẽ. Que/
ro pone ꝙ teſtõꝛ hẽbat tres ſilios:vnũ puberẽ ⁊ duos im
pubẽs:⁊ eos ĩuicẽ ſubſtituit:certũ ẽ ꝙ vulgaris ↄtinetĩ ꝑ⸗
ſona oĩum.ſ dubitaĩ:an iter ſilios ĩpuberes oↄtineat᷑ pupil
laris: Vr ꝙ nõ ꝓpter ĩmiſſionẽ maioꝛis:vt.l.jS. iteʒ qrit᷑.
de aqᷓ quoti.⁊ eſti. Guil.de cu.tʒ ↄꝛiũ:ar.s.e.l.cohẽd i..q
diſcretas.. S.q pꝛem.ar.ꝓ hoc.l.j.S.ñi.j.de col.bo.⁊.l.p/
toꝛ. S. iul.e.ti.ꝑ q̃s.ll.dicit ipſe ꝙ vĩ ꝙ iſta.q.debeat deter
minari. Iſtud idẽ tʒ Rai.qꝛ diſpõ relata ad ꝑſonas dʒ in
telligi fn oↄditionẽ ꝑſone ad quã reſert::vt.l.ſiqs ſilio.S.ir
ritũ de iniuſ.teſ.x.l.ex militari de mili.teſ. Nõ ob.S.itẽ q̃ri
tur.q; ibi erat ius ĩſeparabile:hᷣ ſec::ar.in.e.ti.l.j.F.treba
tius.⁊ qd nõ.ꝑ Di.i.c.vtile ex de re.iu.li.vj.Iſtud dictum
nõ placet mihi.pᷣ ꝑ rõnẽ.rõ enĩ q̃ mouet legiſlatoꝛẽ in.l.iã
hoc iure.s.e.ẽ ne vbũ iſtud ſubſtituo qð reſpicit ĩpuberes
reſpiciat eos diffoꝛmiter.ſʒ eadẽ rõ ẽ ſi vnꝰ de decẽ eẽt ma/
ioꝛ ſiẽ ſi vnꝰde duobꝰ:ergo ⁊c. ¶ Pꝛeterea nõ ẽ viſile ꝙ
teſtõꝛ voluerit vnũ ſiliũ ĩpuberẽ pᷣferri in ſucceſſiõe alteri
ĩpuberis:ſʒ poti ẽ viſile ꝙ voluerit alios ſilios ↄcurrẽ in
ſucceſſione pᷣcedẽtis:⁊ ſic Fuare ĩter eos ius legitimarũ hẽ
ditatũ:vt.l.vł ſingulis.S.e.maxime ne ĩeq̃litas ĩmineat int
ſres:ar.l.illud ĩ f. C.de col. Nõ ob.l.cohẽdi.S.q diſcretas
ð.e.qꝛ ibi ꝓpter vnionẽ quã fecit in ĩſtitutione pſumit᷑ de/
fũcti volũtas in ſubſtitutione:ſʒ in.q.nr̃a nõ Fpen hoc.

De vulga.⁊ pupil. ſubſti.

Sienĩ impuberes ponerent in ĩſtitutione ↄiũcti ⁊ ille diſ
iũct fateiĩ ↄꝛiũ:als ſecꝰ. Nõ ob.S.q pꝛem.qꝛ ibi nulla ĩter
uenit ſpãlis ꝓuiſio. Nõ ob.l.j..ſi.de col.bo.⁊.l.ptoꝛ.S.
iul.e.ti.q.ibi rõ q̃ mouit legiſlatoꝛẽ hʒ locũ ſiue ſũt due ſi/
ue plures ꝑmixtim ꝓut ibidẽ:vt emãcipat cõferat ſuo nõ
aũt emãcipato cui emãcipato nullã fecit iniuriã:ſʒ i.q.nr̃a
ꝓpter ĩmixtionẽ alteriꝰceſſat rõ q̃ mouit legiſlatoꝛem:vt
ſupꝛa dixi. Nõ ob.qð dixi ꝙ vᷣba debẽt ĩtelligi im ↄditio/
nẽ ꝑſone ad quã reſerunt᷑ vt ſupꝛa dixi:qꝛ veꝝ ẽ:dũ tñ vni
foꝛmit᷑ referant᷑:nõ aũt diffoꝛmit. Sʒ pone hẽo plures fili
os ĩpuberes:vn hʒ vnũ annũ:ali hʒ.xij.annos eos inuicẽ
ſubſtituo:⁊ ille ꝗ.xij.annos habʒ efficit cito pubes: ita ꝙ;
in e ꝑſona expirat pupillaris ſubſtitutio: vtrũ expirabit
in ꝑſona altrũ remãaſit iĩpubes? Vr̃ ꝙ ſic:qꝛ res deuenit
ad eũñ caſũ a quo incipe nõ põt:ergo ⁊c̃.vt.l.vꝛãni. .ſed
cũ duo.j.de fideiuſ.¶ Pꝛeterea pupillaris ſpſtitutio po
teſt fieri in tp̃s bꝛeui pubertate:vt.l.ſi ita ꝗs.⁊.l.ex facto
S. itẽ qᷓro ita.S.e.⁊ h̊ facta vx in tp̃s bꝛeui pubertate ita ꝙ;
oĩno ſit eq̃litas:ar.l.illud in fi.de col.Guil.de cu.⁊ Di.ſu/⸗/
per hac.l.tenẽt ↄꝛiũ:q; ĩeq̃litas q̃ icipit ab initio ex poſtſa
cto uꝑueniẽs nõ ĩſfringit diſpõnes:vt.l.eadẽ.S.j.de du.re
is. Per hoc ĩducit Guil.foꝛtiter.j.ad carbo.l.iijS.ibidẽ.
⁊ hoc vr velle gl.nr̃a.ſʒ do. Rai.dicit alłr. Aut illa ineqᷣli/
tas ſuꝑuenit teſtõꝛe viuo:⁊ ſic añ diſpõnẽ ↄſũmatã:⁊ ſic vi
tiat:ita ꝙ finit᷑ ſubſtitutio:ſecꝰ ſi poſt moꝛtẽ:ar.j.de v.ob.
l.ſi ſub vna.S.ſiqs viã.⁊.l.pluribꝰ. S.⁊ ſi placeat.e.ti.⁊ qð
nõ.ꝑ Di.in.c.ſactũ legitime ex de re.iur.li.vj. Hoc dictũ

nõ placet mihi.nã ʒ in ꝑſona vniꝰ ſupuenerit pubertas:

nõ ẽ hic caſus in quo iĩpediret pupillarẽ ſubſtitutionẽ in ꝑ
ſona alteriꝰ: ẽ caſus in quo facit pſumi teſtõꝛẽ nõ voluil/
ſe indubio ab initio ĩterfuiſſe.mõ in ꝓpoſito caſus ꝗ ſacit
ab initio volũtatẽ ceſſare ſi ſupuenerit ex poſtfacto nõ in/
ducit pᷣſũptionẽ ꝙ ceſſit volũtas ſi pᷣter volũtatẽ defũcti ſu
peruenerit:vt.l.ndeicõmiſſa.S.ſi rẽ.j.de le.iij.⁊.l.rẽ legatã
de adi.le.mõ iſta pubertas ſupuenit a nã nõ diſpõne defũ
cti:ergo ⁊c. ¶ Pꝛeterea iſta ſubſtitutio ĩtelligit ab initio
ĩ pſona vtriuſq; ſub hac foꝛma ſiꝗs eoꝝ ipubes deceſſerit:
vt h̊ in 2 rñſo.nõ aũt itelligi limitatũ ſiqs ĩfra tot annos
deceſſerit:⁊hoc ẽ de mẽte huũ.l.ſiqs bñ ĩſpiciat.¶ Que/
ro vlter.duos filios ĩpuberes ĩſtituo ⁊ eos ĩuicẽ ſbᷣſtituo
demũ vnũ ex his emãcipo ita ꝙ pupillaris ſubſtitutio ſi/
niat: an ſiniat᷑ in ꝑſona alteri retẽti in ptãte: Vr̃ ꝙ nõ:ar.
l.ſi poſt moꝛtẽ. S.j.de ↄᷣtab.⁊.l.eãdẽ.S.j.j.de duo.re.vbiĩ/

equalitas qᷓ ſupuenit ex poſtfacto nõ ĩpedit.Guil.de cu.

tʒ ↄꝛiũ.nã cũ mutatio ſit in vno vꝛ ſieri in alio eadẽ rõne:

ar. C. de diuer.reſcrip.l.j.⁊ in auẽ.vt li.ma.⁊ auie.S.ad h̊.

ꝓ hoc facit tex.optime in.l.alteri de adi.le.hoc idẽ tʒ dñs
Rai allat.l.cũ eiuſdẽ.⁊.l.plerũq; de edi.edic.Ego vt dixi
vobis puto hoc eẽ veꝝ qñ iſta emãcipatio fuit facta de vo

lũtate teſtõꝛis ꝓpꝛie:ſʒ ſi ex aliq̃ cauſa fuiſſet coact᷑ emãci
pare:tũc eẽt aliud:ar.d.l.rẽ legatã de adi.le.⁊.l.ſideicom

miſſa. S.ſi rẽ.j.de le.iij. HNõ ob.l.eãdẽ.S.j.de duo.re.qꝛ illa
ĩeq̃litas ſupuenit ex poſtſcõ de volũtate ↄbẽtiũ:cũ diſpoſi
tio iã eẽt pfecta ⁊ ↄſũmata:ſʒ h teſtm̃ ſen ſſtitutio nõ erat
ↄſirmata:q; ↄfirmai moꝛte.C Sʒ ʒ pᷣdicta op.certũ ẽ qꝛ
illa ſubſtitutio pupillaris cõtinet ab initio in bꝛeuiloq̃: quõ
ergo põt teſtõꝛ reuocare eã ſine noua ſolẽnitate: Rñdeo
illud qdð ↄtinet᷑ in bꝛeuiloq̃ ẽ qdã declaratio hui gnãlitaſjʒ
ſy declaratio põt ſieri ſine noua ſolẽnitate:vt.l.hẽdes pa
lam.S.ſʒ ſi notã.S.de teſta.ergo ⁊c. ¶ Quero ꝗd ecõtra

ſi ab initio ſuit facta ĩeq̃litas:ſʒ ſuꝑuenit poſtea eq̃litas.po

ne ĩſtituit ꝗs duos ipuberes:vnũ in ptãte:aliũ emãcipatũ
⁊ eos ĩuicẽ ſubſtituii:poſtea emãcipatũ adoptauit:nunqd
pupillaris ſubſtitutio cõtinebũ: Vr̃ ꝙ ſie:qꝛ eeſſat rõ ĩeq̃/
litat̃ ĩpediẽs:ergo ⁊c̃.vt.l.adigẽ. S.q;uis de iurepa.ꝓ hoc
facit.l.ꝗ ſoluẽdo nõ erat.s.ti.j.Ad idẽ.l.ſi aliena res ĩ ſi.
f.ad treb. ꝓ hoc vĩ caſus in.l.ij.poſt pᷣn. ð. e. Cõtrariũ de⸗

terminãt doc.q; diſpõ ĩutilis ab initio nõ ↄfirmal ex poſt

facto:vt.l.pe.de re.iu.⁊.l.j.S.ſi filiꝰ i.de le.ii. Ad idẽ.l.ſi

ita. de au. ⁊ ar. le.Et idẽ tenebat do. Rai.qð puto veruʒ.
MHMã certũ ẽ ꝙ h̊ ab initio nõ ↄtinebat᷑ pupiullaris ex poſt/

facto:ergo lʒ defũctꝰ voluerit cõpꝛehẽdi non põt ſieri ſine

noua volũtate: vt. lI. hẽdes palã.S.ſ ſi notã de teſta. Non

ob.l.ij. poſt pᷣn.S.e.qꝛ ibi teſtõꝛ ſubſtituit pupillarit᷑ expᷣſſe
vñ ↄſtat ꝙ volũtas teſtõꝛis fuit ab initio ꝙ eſſet pupillaris
lʒ nõ eẽt ↄſrmat:ergo ceſſãte ĩpedimẽto qꝛ fuit volũtas

⁊æ durat:ſʒ hic ab initio ceſſauit volũtas ꝓpter ineq̃litateʒ.
Sʒ pone hẽo duos fſilios ĩpuberes vnũ iſtituo aliũ exhẽ

do ⁊ eos ĩuicẽ ſubſtituo.certũ ẽ ꝙ ↄtinet᷑ pupillaris q̃ põt
ſieri in pſona vtriuſq;. ̊ an ↄtineat vulgaris in ꝑpſona ſub
ſtituti vꝛ ꝙ nõ ꝓpter ĩeq̃litatẽ:cum vulgaris nõ poſſit ſieri
exhẽdato.Guil.de cu.tʒ ↄꝛiũ.nã vulgaris põt ſieri cuilibʒ

iõ põt ſieri exhẽdato: qꝛ nõ fuit iſtitutꝰ. vñ ẽ bic defectma

terie nõ aũt ẽ defectꝰ potẽtie teſtãtis:ſʒ defectꝰmãe minꝰ ĩ
pedit: vt.l.ſi vnS.ſi acceptilatio.S.de pactis.⁊.l.an inuti/

lis de accepti. Jdẽ tenebat Rai.⁊ dicebat ꝙ vulgaris oci

pii ꝑ vba ſi hbes nõ erit:ſʒ iſta vba nõ ſũt exhẽdato ↄꝛia er/
go ⁊c. Mihi vẽ ꝙ ſola vulgaris ↄtineat᷑ ſiue eẽt defect᷑ in
ptãte ſiue in mã ſemꝑ vᷣbũ qð reſpicit plura dʒ illa vniſoꝛ/
miter determinare: vt.l.ſi legatari.in ſi.j.de legeiij.ꝓ hoc
ſacit. l. in teſtõ C. de teſ.mili.vbi nõ ſufficit adeſſe potẽtia ni
ſi aſſit de iure cõi. Pꝛeterea vt ſupꝛa fuit detminatũ ꝑ

Buil.tenẽdo opi.ſuã qñũ ꝗs pᷣuat᷑ potẽtia facto ſuo q emã

cipat aliquẽ ceſſat pᷣfũptio pupillaris ſubſtitutionis:ita h̊
ſi exhẽdãdo pᷣuo me potẽtia faciẽdi vulgarẽ ſubſtitutionẽ
ceſſat iſta pᷣſfũptio. Rñ.ad rõnẽ Rai.diẽ ipᷣe ſõſtitutio ↄci
pii ĩ caſu ſi hẽs nõ erit:q̃ vba nõ ſũt ↄꝛia exhẽdationi.vide
te ĩmo ſũt ðꝛia ⁊ diuerſa.nã in ꝑſona iſtituti iſta vba ſi he/
res nõ erit faciũt ↄditionẽ:ſʒ in pſona exhẽdati ſaciũt cau
ſa ſi ꝓ qꝛ.nã dictio ſi qũ apponit᷑ rei q̃ ẽ de pñti ⁊ certa re/
ſoluit᷑ in qꝛ:vt.l.iij ⁊ibi no.j.ðe le.j.C.l.j.de cõdi.⁊ demõ.
NPone hẽo duos ſilios vnũ ipuberẽ aliũ puberẽ ſʒ furioſũ
eos ĩſtituo ⁊ ad ĩuicẽ ſubſtituo:certũ ẽ ꝙ in ꝑſona vtriuſq;
ↄtinet᷑ vulgaris:ſʒ an ↄtineat᷑ in pſona vni pupillaris ⁊ in
pꝓſona alteri exẽplaria:Guil.de cu.tʒ ꝙ nõ qð puto veꝑ:
nã multe fũt dꝛie ⁊ ĩparitates ĩter pupillarẽ ⁊ exẽplariã.
Iſtud ergo vbũ ſubſtituo nõ reſpicẽt vniſoꝛmit᷑ illas ꝑſo/
nasõ.l.iã hoc iure.S.e.¶ Sʒ iux hoc q̃ro qꝗd ſi duo erãt
filij furioſi ⁊ teſtõꝛ ĩſtituit eos ⁊ ad iĩuicẽ ſubſtituit vtrũ ↄti/
neat᷑ vulgaris ⁊ exẽplaria: Vrꝙ ſic ad ſilitudinẽ pupilla/
ris. In ↄꝛiũ vr ſubſtitutio q̃ ſit iure ſpalinõ ↄtinet᷑ in bꝛeui
loq̃ niſi expmat᷑:vt.l.ĩ teſtõ.C. de te.mili.ſʒ exẽplaria fit ex
qᷓdã humanitate:⁊ ſic de iure ſpãli:vt.l.humanita.C.eo.
ergo ⁊c̃. Cõtrariũ puto ꝙ ↄtineat᷑ ad exẽplũ pupillaris ho
die qꝛ illa ſubſtitutio põt ſieri de iure cõia quolibet teſtõꝛe
hñite filios furioſos ꝑ.l.humanitatis.C. e.ſʒ ibi loqᷓremur
Fm hec tpa antiq̃ Fm q̃ iſta exẽplaria ſubſtitutio nõ potat
ſieri niſi de iure ſpãli:vt.l.ex facto.S.e.tũc putarem ſecus.
Quero vtrũ ieq̃litas poꝛtionis ĩpediat ſubſtitutiones
pupillares ↄtẽtas in bꝛeuiloqᷓ: Certe nõ ꝑ.l.ſi plures.S.e.
cũ.l.ſe.⁊ hoc etiã ꝓbat᷑.nã ĩeq̃litas tꝑis nõ ipedit iſtã ſub
ſtitutionẽ ↄtineri:ergo nec ĩeq̃litas rerũ:ar.l.miles.S.⁊ qꝛ
dixim ꝗ..de teſta.mili. ¶ Sʒ q̃ro circa hoc de pulchꝛa qõ
ne pᷣdicta ſũt vera qñ ẽ ĩiequalitas rerũ hoc ẽ poꝛtionũ:q;ꝛ
plus q;titatis hʒ vn qᷓ; alꝰ. Sʒ pone plures ſilie ſũt ĩſtitu
te ex certis rebꝰ vel q;titatibꝰ ⁊ demũ ſilij maſculi fũt vni/
uerſalit ĩſtituti:poſtea dicit oẽs filios meos ĩuicẽ ſᷣſtituo
vtrũ file pᷣdicte videant᷑ cũ maſculis ſubſtitute ĩuiceʒ: Rũ.
nõ.nã hẽs ex re certa nõ ẽ ꝓpꝛie hẽs ſimplir loquẽdo:ſed
habei loco legatarij:ſʒ ẽ tertiũ genꝰ ꝑ ſe:qꝛ vocat hẽs ſin/
gularis:vt nõ.S.e.l.ex facto in pᷣn.⁊ iſta ſubſtitutio v ſcã ĩ
poꝛtionibꝰ hẽditarijs:vt.l.q ples.ð.e.ſʒ ille nõ hñt poꝛtio
nẽ:ergo ⁊c. ¶ Pꝛeterea hoc pbaĩ in.l.cohẽdi.S.q diſcre
tas.ð.e.vbi quos teſtõꝛ ↄiũxit in iſtitutione:ſʒ iſtituti ex re

—=

z.
ſt,
ne
on
ſe
is

1. *

be
t

De vulga.⁊ pupil.ſubſti.

certa nõ hſñit ius accreſcẽdi cũ ĩſtitutis:vt.l.j.S.ſi ex fũdo.
ð.ti.j.ergo ⁊c. Pone ꝙ iſtituo duos iĩpuberes ⁊ dico ſigs
eon nõ erit hẽs eos inuicẽ ſubſtituo:vtrũ in iſta bꝛeuiloqᷓ
ↄtineat᷑ pupillaris: Et vi ꝙ nõ rõne bꝛeuiloq̃ qꝛ talis ſub/
ſtitutio ſuit collata in caſũ expᷣſſũ ſi hẽs nõ erit: vñ ↄtineĩ
tacita pupillaris ſicut expᷣſſa vulgaris:vt.l.iã hoc iure..
e.⁊ dicet mere tacita ⁊ nõ excludit mr̃eʒ:ſʒ ſi eẽt mere obli
qua excludẽt mr̃em. ¶ Quero vtruʒ ſubſtitutio bꝛeuiloq̃ᷓ
facta ꝑ hec vᷣba vos inuicẽ ſubſtituo ↄtineat ſideicõmiſſa/⸗
riã: Vr ꝙ ſic:vt.l.q plures.S.e.ibi in oẽm caſũ ⁊c.vt.l.ſce
uola ad tre.Di.:qꝛ cuicũq; ſit iſta ſubſtitutio ſi ab initio
valet iure vulgaris:directe ergo ex poſtfacto nõ obligat᷑:
vt. l. vbis.S.e. Nõ ob.l.ſceuola.q; ſubſtitutio iſta fuit fcã ĩ
codicillis:merito trahit᷑ ad ſideicõmiſſariã:lʒ alr ĩtellexe/
rit Ja.de are.vt dixi ĩ.l.sbis.⁊.l.ſceuola.ſʒ nõ placet hec
rõ:qꝛ lʒ ↄtineat᷑ vulgaris ab initio añ aditã hereditatẽ tñ
poſt aditam põt trahi ad fideicõmiſſariam vt diximus in
l. cẽturio.S.e.tamẽ determinatio eſt vera per.l.iam hoc iu
re.ð.e.vbi in vulgarẽ tmmodo ⁊c̃.⁊ ibi nõ. Non ob.l.qui
plures.qꝛ üla verba dicũt in omnẽ caſum ⁊ in omnẽ euen
tum ꝓueniẽs ex directa ſubſtitutione. Mõ ob.qð diximꝰ
in materia compendioſe:qꝛ ibi aliud.ſ.teſtatoꝛ multa tem
poꝛa in ſubſtitutione adiecit dicẽdo quãdocũq; deceſſerit
hoc hic non fecit.⁊ de hoc dixi in materia compendioſe.
Quero ꝗdam habẽs duos ſilios de pᷣma vxoꝛe:duos
ex ſecũda eos inſtituit ⁊ inuicem ſubſtituit:vnus repudia/
uit vtrũ admittat᷑ ille ſolus qui eſt vtrinq; ↄiũctus? Quod
videt:q; legis cõiunctio eqparat᷑ cõtunctioni hoĩs:ar.l.te
ſtamẽto de here.inſti.ſed cõiunctus ab hoĩe pᷣferi in bꝛe/
uiloqua diſiũcto:vt.l.coheredi.S.qui diſcretas.s.eo.ergo
⁊c.Nõ ob.d.l.coheredi.S.qui patrẽ.per quẽ videt ꝙ iſta
ſubſtitutio ſpecialiter factadebeat aliqd operarivltra ius
cõmune:ar.il.ſiquãdo.j.de le.j.qꝛ illud ideo qꝛ teſtatoꝛ ſic
expꝛeſſit ſpecialiter. ¶ Pꝛeterea iſta ſubſtitutio aliquid
oꝑatur ⁊ aliud venitiure ſubſtitutionis ⁊ aliud iure accre/
ſcẽdi.⁊ ita habẽt qdam in dicto.S.qui diſcretas.per Di.
Alij in dicta.l.iam hoc iure.dicũt ꝙ iure inſtitutionis de/⸗
bet intelligi:qꝛ 'm volũtatem teſtatoꝛis veniũt:vt.l.qui li/
beris. S. hec verba..e.ſed pater parẽ affectionẽ habet in
oĩbus ergo ⁊c. Rai.ſuit pᷣmo cum Di.poſtea ↄtra:⁊ dicit
ꝙ cõtra Di. facit.l.fi.j.ad treb. Pꝛeterea dicit ipſe rõ
Di.nõ ẽ vera per.l.re ↄiũcti.j.de le.iij.iuncta.l.⁊ ꝓculo.
I.de le.ij.qꝛ ſoꝛtoꝛ eſt iãctio hoĩs qᷓ; legis.Ego dico con
tra Di.q;ꝛ iſti ſres nullo mõ ſũt ↄiũcti ↄiũctione legali.naʒ
in hac materia piũctos accipimus tali ↄiũctione q̃ ĩducat
ius accreſcẽdi:vt.l.coheredi.S.quidiſcretas..e.ſj iſti fra/
tres ſũt ↄiũcti ↄiũctione ſanguinis:ideo nõ iure accreſcen
di vt dixi in tertia.q.de ↄiũctione legali:vt.l.re ↄiũctiij de
le.iij. Quero ponamus duo ſũt inſtituti ⁊ inuicẽ ſubſti
tuti an poſſint omittere iure inſtitutionis ⁊ accipe iure ac
creſcẽdi:Glo.tãgit in.l.nec is.S.heres de acq.here.⁊ ibi
dixi.⁊.l.neq; heres.eo.ti.
.. 1 Spes ſubſtitutionis recipꝛoce ad he/
Saulus. redẽ nõ trãſit. hoc dicit.cõcoꝛdat.l.ꝗ
liberis. S. hec verba.⁊.l.qui plures heredes.in p̃nci.s.eo.
Op. de.l. ſi ex pluribus.j.de legit. here. So.ibi in iu/
re accreſcẽdi hic in ſpe ſubſtitutionis. ¶ Op.de.l.q pꝛi.
I. de acqꝗ.here.So.vt ibi. Op.de.l.coheredi.s.e.So.
vt dicã in.l.qui habebat.j.e.
Nõ.⁊ pulchꝛa. l. eſt.

P) Aterfamilias. Pupillaris expꝛeſſa

etiam que nõ cõtinet vulgarem tacitã trahbit ad
bona patris vel ſilij.hoc dicit. vel ſic. Hec conditio ſi mihi
heres erit videtur exiſtere ſi aliqs eſt heres heredis ex diſ
poſitione defũcti.hoc dicit.Et iſtud eſt notabile fũmariũ
vel dic ibi ſibi.ſ.vulgariter.pꝛima pars ſũmarij ꝓbatur ibi
ſibi⁊ ſic eſt vulgaris.Et ex eo ꝙ dixit ſilio fuit pupillaris

vt. l. cũ ex ſilio. S. fi. . e.ſj nõ multum curãdũ:vt.l.ſed ⁊ ſi

plures.S.ſilio.S.e.vbi cepunt bona patris ⁊ ſilij eẽ vnita.
COp.ad ſcõm ſũmariũ q;ꝛ ꝑ pupillarẽ ſubſtitutionẽ ſuc
cedit pupillo tm:vt iſti.eo.in pᷣn. So.illud vᷣbum mihi nil
opꝑaĩ:vt.l.ſi ita.S.q ſilio.j.de ſmta.vel dic q; nõ ẽ heres de
fũcti directo:ſj ꝑ mediã ꝑſonã ſilij ⁊ ſic heres hẽdis eſt he/
res teſtatoꝛis:vt.l.ſfi.C. de here.inſti. ¶ Sʒ cõtra de.l. ꝗ
liberis.S.hec verba..e.vbinõ ſufficit ꝙ ſit heres per me/
diam ꝑſonam ſfilij ⁊ ſic heres heredis. So.hoc non debet
attendi:ſed hoc an ſit heres ex iudicio deſfuncti vel legis
diſpoſitione:ſed hic iudicio defuncti eſt heres ⁊ ſic eſt ve/
riſicata cõditio.Ex vigoꝛe enim illoꝝ verboꝛum quiſquis
mihi ⁊c.ſubſtitutio vulgaris cõpꝛehẽditur:vt.S.e.l.ex duo
bus.in pꝛin.⁊ continet pupillarem vt hic. Facit ad.q.ali/
quis eſt heres heredis titij ⁊ petit hereditatẽ nec dicitin li
bello vt heredis heres ſed vt heres titij:ſed poſtea pꝛobat
ꝙ heres per mediam perſonam:Oico ꝙ valet:qꝛ condi/
tio debet intelligi ad litterã:vt.l.meuius de cõdi.⁊ demõ.
multomagis debet intelligi ſm mentem pꝛoſferẽtis:vt.l.ſi/⸗
quis intentione.S.de iudic.tãgitur per Ci.in.l.fi.C.de he/
redi.inſtiſtuendis.

eregem pupillariter ſubſtitutum. h. d. difficilis

— Spes ſubſtitutionis pu
(W◻ Wi habebat. pillaris non tranſit ad

⁊ ſubtilis ẽ hec lex iudicio meo. Op.qꝙ ſpes ſubſtitutio

nis pupillaris trãſeat ad aliũ ſubſtitutũ:vt.l cohẽdi.ĩ pᷣn.
ð.e.So.gl.verũ ẽ ꝙ trãſit ad ſubſtitutũ vulgariter:vt ibi:
nõ pupillarit᷑ vt h. Et iõ ĩtellige ꝙ hic ĩpubes deceſſit iam
fact hẽs. Ita dicit gl.ſuꝑ vᷣbo ĩpubes.Gi.dubitat de hac
ſo. vð enim dicẽ in hoc nõ video rõnẽ ĩter vnã ſubſtõneʒ ⁊
aliã: ⁊ iõ dicit ꝙ in ↄꝛio partẽ hẽbat iure accreſcẽdi parteʒ
hẽbat iure cohẽdis:ſʒ nõ placet qꝛ ambas partes bʒ iure
ſubſtitutionis:vt.l.ſi titi.S.e.⁊ dixi in.d.l.cohẽdi in pᷣn.iõ
tene ſo.gl.nr̃e:qꝛ ibi loqtur in vulgari hic in pupillari cu
ius ↄditio non exiſtit:qꝛ iſta ſilia deceſſit pubes vt ex tex.
apparet ⁊ ex gl.ij.vñ iſta mr̃ ⁊ ſoꝛoꝛnõ põt venire ex vulga
ri ⁊ pupillari merito ad eos nõ trãſit ſpes ſubſtitutionis.

Op. certũ ẽ ꝙ ſubſtitutio pupillaris qᷓ iſta ſilia ẽ ſubſti

tuta ſilio ẽ cõditionalis inſtitutio:vt.l.in rõne.S.ſi ſilio.j.
ad.l.fal.ſʒ ĩſtitutio cõditionalis vellegatũ cõditionale nõ
trãſit ad ſubſtitutũ pᷣmo legatario decedẽte:vt in.S.ſinaũt
ſub ↄditionale. C. de cadu.tol.⁊ ẽ expᷣſſũ in.l.qdin de ac/
qui.hẽ. So.gl.fi.⁊ bñ.⁊ nota bñ ꝗ erãt ſilij iſtituti erãt pu
pillariter ſubſtituti.ſ.ſilio ſi ĩpubes deceſſerit:ſ iſta filia de
ceſſit pubes merito cõditio ſcðᷣe ſubſtitutionis deſicit:ideo
iſti ſubſtituti nõ pñt admitti ad bona pupilli: ar. l. cohẽdi
Eq pĩem.S.e.x ſic inuit iſta gl. ꝙ ſi deceſſerit iſta ſilia ĩ pu/
pillari etate:ita ꝙ ⁊ ſoꝛoꝛ ex ſoᷣſtitutione ſucceſſiſſẽt ꝙ ſpes
ſubſtitutiõis pupillaris ad hẽdẽ trãſijſſet qð placet ex pᷣſũ
pta volũtate defũcti:qꝛ voluit iſtos ſubſtitutos ſuccedẽ ſi/
lie:in cuiꝰ hẽditate voluit ĩuenire hẽditatem pᷣmi: vt.l.ex
duob. in pᷣn. S. e.⁊ nõ.in.l.q duos de re.du.⁊ ſᷣm hoc illi
gꝗ ponũt hic caſũ ꝙ ſpes ſubſtitutionis pupillarit᷑ ſubſtitu
ti nõ trãſit ad hẽdes nõ bñ dicũt:qꝛ ĩmo trãſit vt hic ĩnuit
gl. ¶ Quero de vna qõne iſta vba:ſi filia mea decedat an
teq; nubẽt q̃liter ĩtelligant: Gl.j.dicit.i.nubilis eẽt. Sed 3
hãc ſo.vꝛ.l.ſãcimꝰ. C.de nup.vbiitelligii.i.anteq; nuptia
rũ ſolẽnitas ſiue feſtiuitas celebꝛat᷑. So.illa logturĩ dubio
z hic dʒ intelligi vt glo. dicit.nã hic ſilie expẽdate nõ põt
ſu bſtitui niſi pupillariter ⁊ directo:vt.l.j.in fi.t.l.cohẽdi.
S.ci ſilie.S. e. Si ergo aliter intelligat eẽt intellectꝰ abſonꝰ
vt.l.quotiẽs.⁊.l.in ambiguo de re du.ſi aũt poſſet vtroq;
mõ valere ſtarem dicte.l.ſãcimꝰ. ¶ Quero vltimo tu di
cis ꝙ' ſpes ſubſtitutionis trãſit ad ſubſtitutum vulgariter:
vt.l.coheredi.⁊.l.ſi titius.S.eo. modo hic mater ⁊ ſoꝛoꝛ
fuerũt pupillariter ſubſtitute que cõtinẽt vulgarem tacitã
⁊ ex tacita nõ veniũt: Rũñ.quando gꝗs ſubſtituii ſilio exhe

tedato talis ſubſtitutio nõ põt cõtinẽ vulgarẽ ſubſtõnem.
Iſta nõ placet qꝛ ʒ iſta ſilia eẽt exhẽdata a pᷣmo gradu tñ
a ſcðo nõ:qꝛ erat ſubſtitutꝰ vulgariter ⁊ pupillariter: ⁊ ſic
põt in tertio gradu: vt..ti.j.l.põt ergo.iõ dic ꝙ h̊ filius

De condi.inſti.

adiuerat:iõ pᷣma ſubſtitutio expirauerat:vt dixi.s.ĩ pᷣmo

io.vel aliter vulgaris tacita ↄtẽta in expᷣſſa pup.expirat
adueniẽte pubertate:vt dixi in.l.j.S.e.in mã vulgaris ſub
ſtitutionis.Cũ ergo iſta ſilia adoleuerit expirat iſta ſubſti
tutio pupillaris ſub q̃ ſubſtituta erat.
Difficilis ẽ tota hec.l.⁊ bꝛeuiter
PTHUW. b. . Aditio heditat extiguit ſpeʒ

mõ.h.d.iſtud pᷣncipiũ. ¶ Op.qdiu loc ẽ ĩſtituto nõ ẽ lo

◻☛ ſubſtitutionis vulgaris in poꝛtionẽ adeuntis tm̃ᷣ

cus ſubſtituto:ſʒ h̊ ẽ iſtitutꝰ ergo ⁊c̃.vt.l.q;diu.de acq.hẽ.
So.h̊ loc ẽ ſubſtituto in poꝛtione ſua tm:nõ ei cui aditio
fuit facta:⁊ iõ illa poꝛtio vadit ad ſubſtitutũ. ¶ Oppo.ꝙ

iſta poꝛtio vadit ad ↄiũctũ nõ ad ſubſtitutũ:vt.l.ſᷣuus cõ/

munis ab extero.j.de acq.hẽ.So.ibi nullus erat ſubſti/

tutꝰ h̊ ſic. ¶ Op.de.l.ſi pꝛ.S.ti.j.⁊ ĩſti.e.S.fi. vbi ĩtelliguni
iſta vba ſi hẽs nõ erit vl aliũ hẽdẽ nõ fecerit:ſ̊ h̊ fecit ergo

⁊c. So.gl.qꝙ h̊ fecit in poꝛtiõe ſua cui iuſſu adiuit nõ alio

rũ:qꝛ fu repñtat ꝑſonã duoꝝ dñoꝝ. ¶ Op. ex gl. ꝙ iſte
ſubſtitui vulgariter nõ debeat admitti niſi vtroq; nõ ade/
unte ⁊ altero nõ agnoſcẽte:vt.l.q;uis.C. e.⁊.l.qda teſtõ..

e.So.iſta vyba ſi hẽs nõ erit relata ad ſeruũ cõem itelligũ/

tur ſeparati ⁊ diſiũctim.hoc ꝓbat᷑ in.l.⁊ ꝓculo.j.de le.ij.?
l.q bẽdi.S.ſi duoꝝ fuo.de cõdi.⁊ de.merito cuicũq; poꝛtio

vacet ſubſutut admittü. In ↄꝛio ſuit facta ſᷣſtitutio duo

bus cõiũctim ⁊ copulatiue:iõ reqrit᷑ ꝙ neuter ſit hẽs. Ita
debetis intelligere iſtã difficilẽ materiã.

—

ponii thema ⁊ qõ. 2* rõcinat᷑ circa qõnẽ ponẽdo q̃tuoꝛ
caſus.ʒ reaſſumit qõnẽ ⁊ eꝗ determinat.ꝗ·ꝰ ponit nouaʒ

qõnẽ ⁊ eã ſoluit.⁊ ibi ꝗ qdẽ ʒ ibi ſcom hic.A ibi qd er/

go. ¶C Dic in tex.in hac qõne.i.in hoc themate examinã
do ꝑ modũ qõnis.¶ Op.ad pᷣꝰ dũ dicit in hac qõne dʒ
dicẽ in his qõnib cũ plures ſunt.Dic vt.S.apoſtillaui ᷣm
Ja de are. C Itẽ op.ad ſcᷣm ꝙ ſubſtitutio auferat com
modũ:vt.l.jS.ſi ꝓponat.j.ſiqs omiſ.ca.teſta. So.ꝗqdam
ꝙ nulliꝰ momẽti c.ſ.nulli vtilitatis:qꝛ poſſet adire ex ſb/

(Tit Nultü difficilis. S. ẽ. Quotiẽs ſubſtitutio
l us. ẽplenioꝛ qᷓ; iſtitutio.h.d.hʒ qᷓtuoꝛ partes.

gato in quo adueniẽte cõditione nõ trahi retro:vt.l.ſem
pꝛonius attalus de vſufruc/le. ⁊ iſtud ẽ in diẽ: in cõditione
ẽ in.l.j.j.ſiqs omi.ca.teſta.⁊ iõ nõ trahit retro:vt.l.qdð di
cit de teſt.tu.⁊ iõ due ſũt. ¶ Op.ad tertiũ dẽ hicꝙ liber/
tas p̃ualet legato ↄtra de.l.ſeruum ſilij.S.ſi ideʒ.j.de le.j.
So.intelligo hic in dubio:⁊ qñ libertas põt valere als ſe/
cus:vt in cõtrario.¶ Op.hic dicit ꝙ iſe ſeruus ex pᷣmo
gradu nõ põt eẽ heres:qꝛ ſibi ſic non fuit libertas relicta.
Coõtra in.l.penł.C.de ned..ſer.here.ĩſti. So.ateoꝛ ꝙ ho
die ex pᷣmo gradu poſſet eẽ liber ⁊ heres:qꝛ ſtatim ꝙ hẽs
iſtituit videt᷑ ꝙ ſit liber niſi cõtrariũ appareat.⁊ ita dʒ ĩtel
ligi ̃in iura noua als diceret male ⁊ cõtra hũc tex.ꝗ dicit
ꝙ ex pᷣma ĩſtitutione nõ põt eẽ heres. ¶ Itẽ op.ꝙ per li
bertatẽ datam in ſubſtitutione legatũ nõ reuocet ſimptłr:
ſʒ debeat expectari euẽtus:vt.l.hi.C. de necel.ſer.iſti.Glo.
parua q̃ eſt hic videt fateri cõtrariũ ꝑ.l.cõtrariã: Iʒ illa.l.
ↄtraria nõ videi mutare aliꝗd de iure antiquo:ſed ponit
caſũ ꝗ ponit᷑ in.l.ſi ſeruus cõis in ſi.s.e.dic ꝙ ibi loqtur qñ
ẽ ſubſtitut pupillo hic ſibiipſi vulgariter q̃ nõhʒ tractuʒ.
ſufficit ergo ꝙ velit eẽ heres.ſʒ ſi ſubſtitutio facta de ſeip/
ſo eẽt facta ſub aliqᷓ cõditione:tũc dʒ expectari euẽtus cõ/
ditionis. ¶ Bicit᷑ hic vn gradus.cõtra imo plures.ſ.iſti
tutionis. Gl.ſoluit ꝙ vn eſt gradus expone.i.validus.vł
aliter. i.vna ꝑſona qꝗ ẽ ſubſtituta ⁊ ĩſtituta:vel vn gradus
ſ.ſubſtitutionis.tene quã vis nõ curo. Aenio ad q̃rtã
partẽ circa quã op.⁊ ꝙ iſta iueſtigatio an iſte titius heres
adiuerit vel nõ nõ ſit neceſſaria:qꝛ etiã ſi adiuit ſubſtitutꝰ
erit liber ⁊ heres ſiue teſtõꝛ voluerit pᷣferre legatũ liberta
ti vel ecõtra ꝓpter illã ꝑplexitatẽ:qꝛ ille nõ põt iubere an
teq; ſit dies:ita nõ põt iubere anteq; adeat. Op. de.l.
ſz ſi plures.S.fſi.S.e. Sol.hic au ert comodũ.qꝛ ſubſtitutio
ſcðᷣa ẽ cũ libertate. Op.qꝙ ꝑplexitas vitiet:vt.l.ſi titiꝰ.
I:ti.j. So.de cõditione ĩpoſſibili rõne ꝑplexitatis.dicã.j.
ti.j.l.j. Alterius diſtingue:vt glo.magna q incipit ſu
dubio ſuꝑ verbo pꝛeualere.

”” Dic ibi vniuerſum.i.nunꝗd vniuer
MDupillus ſus ei ſtatus ex euẽtu ↄditionis pẽ

ſtitutione ⁊ omittẽ ex iſtitutione.Alij ꝙ iſta ʒ illa ⁊ bñ ꝑ

l. ſi te ſolu. S.j..ti.j.⁊.l.ſʒ ⁊ ſi.S.ſi.S.e. ¶ Op.dẽ h ꝙ ſi ſbſti
tutio ſit pura ĩſtitutio nõ valet.Cõtra vt hic ⁊ dicta.l.ſed ſi
plures.S.e.So.lʒ ſit pura tñ aufert aliqua vtilitatẽ:⁊ hoc
ſufficit ꝙ poſſit aliquã vtilitatẽ auferre. ¶ Opp.dẽ hic ꝙ;
ꝗs ſuerat ſubſtitut' pure.Sʒ qꝛ nulla ſubſtitutio ẽ pura

vt.l.cohẽdi.S.cohẽs..e.⁊.l.in ratione.S.ſi filio. ad.l.fal.

So.gl.⁊ bñ.ſile vꝛin.l.q liberis.in pᷣn.S.e.¶ Op.dꝛ hic
ꝙ ĩſtitutꝰ fuit ſub cõditione ⁊ ſubſtitut pure.Sʒ ʒ q; iſta
ſubſtitutio pura hʒ in ſe cõditionẽ ꝛiã:vt.l.ſi poſt moꝛteʒ
S. n ..de le.j.⁊.l.ſi pecuniã.ð.ſi cer.pe.Gl.dicit ꝙ iſta ẽ cõ/

ditio tacita qᷓ ꝓpꝛie nõ ẽ cõditio:vt.l.cõditiones qᷓ extrin

ſecus de cõdi.⁊ demõ.ſʒ nõ placet qꝛ iſta conditio ex teſtõ
ꝓcedit:vt.l.alioqn de cõdi.⁊ demõ.⁊ dixiin dicta.l.cõdi/
tiones. So.ↄtrariũ qð ſignaui vobis loꝗtur in legatis: ſ
in hac ſubſtitutione ẽ aliud:qꝛ in ea ineſt de neceſſitate odi

tio cõtraria ei qᷓ in ſubſtitutione ẽ appoſita: ⁊ ille cõditio/
nes q inſũt de neceſſitate nõ ꝓpꝛie ſuſpẽdunt:vt.l.iij.j.de
le.j. ¶ Op.qꝙ iſta ↄditio nõ debeat expectari cũ oĩno ſit
cõditio extitura:vt.l.ſiqs ita ſcripſerit.S.ti.j. So.in ꝛio ĩ

ſet ĩterim moꝛi:vt.l.huiuſmodi.j.de le.j.ibi vo erat in aliq̃
parte pura. ¶ Op. ex gl. dicit hic ꝙ ↄditio inſtitutionis

vna parte ĩſtitutio erat pura:⁊ iõ expectat᷑ cõditio:qꝛ poſ

exiſtẽs ſacit nõ valere ſubſtitutionẽ ſicut ſi ab initio fuiſſẽt

due pure. ¶ Op.de.l.nalis.j.ad.l.ſal.vbi diſpõ que ab

initio valuit per euẽtũ cõditionis nõ irritat.So.illud ĩ le

deat Di. C Querit glo.nundd ab hereditate emptoꝛis
põt abſtinẽ: Qð dic:vt.l.iij.S.q ſideicõmiſſã.s.ti.j.Et iſtiꝰ
S. materiã examinaui.S.in.l.pꝛiami.in ſine. L

CDe condi.inſtiʒ.

Mb impoſſibili. p; duas

lec.que cõſiſtũt ſuꝑ illis verbis alio mo/
o vt dicit ibi glo.⁊ vtraq; ẽ vera tenea
tis quã vultis:⁊ ſim vtrãq; pone caſum
C¶Qp. iſſti. de lega.S.ni. ⁊. C. de his que
pe.no.l.j.vbi ẽ idẽ tex. Dicit glo.hic cõditio fuit appoſita
honoꝛato ibi fuit appoſita grauato 'ᷣm Azʒo.hic gl.non
ſoꝛmat ſʒ eã ſoꝛmat.C. de his q̃ pe.no.l.j.⁊ ĩſti:de le.in di
cto.S.ſi.⁊.j.de cõdi.⁊ de.ſup rubꝛica ⁊.l.obtinuit.⁊ Di.in
c.nemo põt ex de re.iur.li.vj.Doc.vltramõ.dicũt vitatem
ꝙ iſtud ↄꝛiũ nõ meruit ſignari.nã ſi reſpiciamꝰ legẽ ↄꝛiam
ibi nõ fuit relictũ ſub ĩpoſſibili cõditione imo ſub ↄditiõe
neceſſaria. dixit eni iubeo ꝙ hẽs ĩterſiciat pꝛem ſuũ ⁊ ſi nõ
inter ſecerit det cẽtum pene noie titio.vides ergo ꝙ titius
dz habere cẽtum ſub cõditione ſi heres pꝛem nõ interfece
rit:ſ filiũ interſicere pꝛem eſt impoſſibile.de iure ergo non
interficere eſt neceſſariũ ⁊ ſic relictũ fuit ſub cõditione ne-
ceſſaria.dices tu ergo debetur ſicut relictum ſub cõditiõe
neceſſaria:qꝛ pꝛo pura habet: vt.l.ſi pupillus.S.ſub cõdi/
tione.j.de nouaſj. Rñ.detur niſi habeat pꝛecedẽtem cõdi
tionem turpem:vt.l.ſi homo moꝛtuus.j.de ver.ob.⁊.l.i
illa ſtipulatione ſi calens.eo ti ⁊ hanc opi.tenet glo · hic ⁊
ibi nõ eſt impoſſibilitas ⁊c.illa ergo diſtinctio adijciatur

NRubꝛica.

— SSN

— — — — — — — — —

De condi.inſti.

honoꝛato vel grauato ẽ falſatqꝛ.l.nõ pbat᷑.⁊ eſt cõtra ca/
ſum.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.ſiqs ſeruos.j.de le.j.vbi cõditio adij

cit᷑ grauato ⁊ valet diſpõ. Pꝛeterea hec.l.C.l.cõditio/⸗

nes.j.e.⁊.l.obtinuit.j.de cõdi.⁊ demõ.loquunt᷑ gnãli er
⁊ nõ dicũt an vel cui ſit adiecta cõditio ĩpoſſibilis.ois eniʒ
cõditio qᷓ adijcit᷑ iſtitutioni videt᷑ relicta legatis ab illo te/
ſtamẽto:vt.l.ſi dies in ſi j.qũ di.le.ce.Sʒ ſi eſſet vera talis
opinio ſeq̃ret ꝙ nullũ legatũ relictũ in teſtõ illo in quo qs
ẽ inſtitutus ſub cõditione impoſſibili valeret.Alia eſt opi
nio Yo. in dicta.l.j.de his q̃ pe.no.re.ꝙ hec.l. coꝛ.cum
illa.l. cõtraria eſt cõtra tex.in.l.j.C. de his q̃ pe.noie in ſi.
ibi ſine vllo dãno ⁊cc. His pᷣmiſſis veniam ad materiã
cõditionis impoſſibilis:⁊ repimus q̃tuoꝛ ſpẽs impoſſibili
tatis:qdam ẽ impoſſibilitas de iure:q̃dã de natura:qdaʒ
eſt rõne ꝑplexitatis:⁊ q̃dã ẽ impoſſibilitas de ſacto.Exa
minemꝰ quãlibetꝑ ſe ⁊ pᷣmo de ĩpoſſibilitate nãe. Op.
ꝙ impoſſibilitas oĩno vitiat teſtm:vt.l.ſi ſtipuler de verb.
ob. ⁊.l.apud iul.S.ſfi.j.de le.j. Rñdeo ibiĩpoſſibilitas adij
cit per modũ diſpoſitionis:iõ nõ valet ipſo iure hic ꝑ mo/
dãũ cõditionis. Ad hoc op.de.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.ſiqs ſer
uos.j.de le.j.vbi adijcii per modũ diſpoſitionis ⁊ nõ viti/
at. So. ibi impoſſibilitas nõ erat in eo qð erat ſubale ĩ diſ
poſitione:ſʒ in quodã accidẽti:vt in die ſeu dilatione:ideo
vitiat᷑ ⁊ nõ vitiat:vt ibi dixi. C Iteʒ op.cõditio de pᷣterito
nõ vera ẽ impoſſibilis:vt.l.verũ.j.de reg.iur.ſʒ cõditio de
p̃ᷣterito nõ vera vitiat diſpoſitionẽ:vt.l.cũ in ſcõo de iniu.
teſta.?.l.ij.de here.ĩſti.⁊ .e.l.inſtitutio talis.S.ſ.cum ſili/
bus. Rñdeo hic loꝗtur in cõditione impoſſibili de futuro
ibi de p̃terito.ratio q; talis cõditio ẽ magis cauſa ſinalis
qᷓ; cõditio:vt.l.demõſtratio.S.jꝗ de cõdi.⁊ demõ.⁊ quod
ibi dixi C Cõtra hãc ſo.op.de.l.ſi mihi meuia.ð.de here.
iſti. Glo.iſta dicit ꝙ ibi logtur de ↄditione nugatoꝛia.ſed
qd vult dicere nugatoꝛia: Rñdeo cõditio de p̃terito q̃ eſt
mõ impoſſibilis:⁊ de pᷣterito fuit impoſſibilis ẽ nugatoꝛia
⁊ nõ vitiat:ſʒ illud qð ſupꝛa dixi loqꝗtur in cõditione de pᷣ
terito:q̃ qʒ nũc ſit impoſſibilis tñ de pᷣterito fuit poſſibilis.
Ad hoc op.⁊ videt ꝙ cõditio impoſſibilis vitiet diſpo
ſitionẽ: vt.].de ver.ob.l.impoſſibilis. Rñdeo impoſſibilis
ↄditio vitiat cõtractũ:vt ibinõ vltimas volũtates vt hic.⁊
rõ ſit fauoꝛ vltime volũtatis:vt.l.de teſtis de re.iu. Sʒ
cõtra hoc de cõtractu opp.ꝙ in ↄtractib impoſſibilitas
nõ vitiat:vt.l.inſulã.S.loca. So.ibiimpoſſibilitas nõ erat
circa aliqð accidẽs: vt plene dixi in.l.ſi mihi ⁊ tibi.S.ſiqs
ſeruos. Ex pᷣdictis põt diſtingui circa impoſſibilitatẽ
nature:aut impoſſibilitas adijcii ĩ vltimis volũtatib:aut
in cõtractibus. Pꝛimo caſu aut ꝑ modũ diſpoſitionis aut
pꝓcr modũ cõditionis.ſi ꝑ modũ diſpoſitionis aut ẽ impoſ
ſibilitas circa id qð ẽ ſubale in diſpõne:aut circa aliqð ac/
cidẽs.ſi ꝑ modũ cõditionis:⁊ tũc aut de pᷣterito aut de ſu
turo.ſi de pᷣterito ⁊ tũc aut ẽ impoſſibilis nũc ⁊ fuit impoſ
ſibilis de p̃terito ⁊ nõ vitiat.aut de pᷣterito fuit impoſſibi/
lis ⁊ de futuro nõ:⁊ tũc vitiat:vt h̊ ſaluo eo qð dico circa
impoſſibilitatẽ iuris.Si in gᷣctibus aut ꝑ modũ cõditio/
nis ⁊ vitiat:aut ꝑ modũ diſpõnis:⁊ tũc aut circa id qð eſt
pncipale in diſpõne ⁊ vitiat:vt.l.ſi ſtipuler.j.de verb.ob.
aut circa accidẽs vt circa diẽ: ⁊ tũc diſtingue aut in ↄtracti
bus boneñfidei aut ſtricti iuris:vt plene dixiin.l.ſi mihi ⁊
tibi. .ſiqs ſeruos.j.de le.j.xc pbaĩ in.l. inſulã.S.loca.Ego
dixiꝙ impoſſibilitas vitiat cõtractũ. Cõtra in.l.ſi militẽ.
C. de cõdi ob cauſã. So.hic dant᷑ plures ſo. Pꝛima aliud
in cõtractibus noĩatis ⁊c. Mꝛeuiter Di. ponit veram ſo.
Impoſſibilis cõditio vitiat oẽm ↄctũ de mũdo ſiue boneſ
dei cc. Sʒ nõ impedit oꝛiri cõditionẽ ob cauſã que nõ oꝛi
tur ad pficiẽẽdum cõtractũ ꝓut agit ſ ad reſoluẽdũ ipſum

eðx id qð agit: vt.l.ſi is.S.j.s.cõmo.ita loqtur.l.ſi militem.

C. de cõdi.ob ca. Aenio aũ ĩpoſſibilitatẽ iuris ⁊ op.in
ſtiu tio ꝗᷓ in alteri volũtatẽ cõſeri eſt impoſſibilis:de iure

tñ ſi fiat inſtitutio vitiat᷑:vt.l.illa.⁊.l.ſiqs ſẽpꝛoniũ.⁊.l.ca
ptatoꝛias..de here.inſti. So.cõditio pꝓpꝛie impoſſibilis
de iure ẽ illa qᷓ eſt ↄtra bonos moꝛes:ſʒ iſta ĩſtitutio q ↄfer
tur in alterius arbitriũ nõ ẽ poſſibilis de iure:ſʒ lex nõ aſ/
ſiſtit. ſile in.l.ſtipulatio iſta.S.alteri.j.de vbo.obli.⁊ qð ibi
nõ.in.l.pacta que cõtra.C. de pac.vel ſi volum dicere ꝙ;
ſit cõtra ius dicam ꝙ iõ ibi vitiat:qꝛ talis cõditio facit ceſ
ſare ſolẽnitatẽ teſti cum volũtatẽ deſũcti ĩſtitutio talis nõ
hẽat ⁊ iõ vitiat inſtitutionẽ. ¶ Itẽ op.ꝙ cõditio impoſſi

bilis de iure debeat ĩpleri de facto:vt.j.e.l.mulier.⁊.l.me

uius.j.de cõdi.⁊ demõ.So.ſi cõditio q̃ ẽ de iure impoſſi/
bilis impleat de facto ⁊ nihil facit cõtra bonos moꝛes dʒ
iĩpleri de facto:vt h̊ ⁊.j.e.l.cõditio.ſimile dicit Di.in.l.q
dã cũ ſiliũ.j.de vᷣb.ob. ¶ Itẽ op.de.l.ſeruus de cõdi.ĩde.
vbi ↄditio de iure ĩpoſſibilis vitiat legatũ. Gl.ibi ſol.cõdi
tio ĩpoſſibilis nõ vitiat ſi teſtõꝛ ſciebat eã ĩpoſſibilẽ: ſed ſi
credebat poſſibilẽ ⁊ erat ĩpoſſibilis tũc vitiat:qð tene men
ti:ar. S.de here.iſti.l.quo loco.S.j.hec ſo.videt᷑ cõtra caſuʒ
l.ab oĩbus.S.j.j.de le.j.vbi dicit ꝙ lʒ teſtõꝛ putauit ↄditio
nẽ poſſibilẽ q̃ᷓ erat impoſſibilis tũc nõ vitiat. So.illa cõdi
tio de tabulis reddẽdis reſpicit vnũ ſinalẽ effectũ.ſ.libera
tionẽ: ⁊ iõ ʒ ſit ipoſſibilis ꝑ vnum moduʒ ſufficit eẽ poſſi/
bilẽ ꝑ aliũ modũ eqpollẽtẽ: ſicut dicimꝰ in.l.mulier in p̃ᷣn.
ad treb.⁊.l.ſi ita q dies le.ce.⁊.l.ij C. de iſti.⁊ ſubſti. In
alijs aũt cõditionib qᷓ ad vnũ ſinalẽ effectũ nõ ꝓponunt᷑
eẽt ſec. hoc ꝓbat᷑:q; cõditio dʒ impleri in ſoꝛma ſpeciſica
nec dʒ impleri eqpollẽter: vt dixi in.l.gallus.S.⁊ qd ſi tm̃.
5. de libe.⁊ poſthu ¶ Op. de.l. ſilio.j. e. vbi cõditio ĩpoſ
ſibilis vitiat ĩſtitutionem. Gl ſol.duobꝰmodis. Pꝛimo qꝙ
ibi vitiat teſtim̃ ad cõmodũ iſtituti ꝗ erat ſucceſſurꝰ ab inte
ſtato ⁊ vitiat ĩſtitutio vt ſuccedat ab ĩteſtato ⁊ legata non
ſoluat.alia ẽ ꝙ ibi ſpãle in ſilio ꝗ nõ põt iſtitui niſi ſub cõ/
ditione ptãtiua:⁊ iõ illa ĩſtitutio ẽ qᷓ peccauit ĩ foꝛma ⁊ iſta
ẽ vera.Et ꝑ hoc apparet ꝙ pᷣcedẽs ſo.nõ ẽ vera:qꝛ illa.l.
in alijs veniẽtib ab iĩteſtato nõ ꝓcedẽt:vt.l.ſi libertas ſub
cõdi.j.de bo.li. Itẽ nõ hẽret locũ in ſilio emãcipato vel in
ſtituto a mr̃e:vt.l.repᷣhendẽda.C. de ĩſti.⁊ ſubſti.Expedi
tus de ĩpoſſibilitate iuris:qꝛ ĩ oĩbꝰ caſibꝰ in qbꝰĩpoſſibili/
tas nãe vitiat in oĩb illis ĩpoſſibilitas iuris vitiat:ſʒ in il/
lis in ꝗb ĩpoſſibilitas nãe nõ vitiat an ĩpoſſibilitas iuris
vitiat: Diſtingue ex pᷣdictis ꝑ te. ¶ Veniam ad ipoſſibi
litatẽ rõne ꝑplexitatis ⁊ op.qꝙ ĩpoſſibilitas vitiet: vt.j.e.l.
ſi titius. So.ibi ẽ ĩpoſſibilitas rõne ꝑplexitatis hic nature
vel iuris.⁊ rõ ẽ qꝛ iputet ſibi teſtõꝛ ꝗ ĩiduxerit ꝑplexitatem
⁊ cõditionẽ ĩſeruit ipſemet vt ibi no. ¶Itẽ op.ꝙ ĩpoſſibi
litas rõne ꝑplexitatis nõ vitiat:vt...e.l.ſiqs ita in pn. So.
ibi ꝑplexitas põt de iure diſſolui de facto ſecus vt ibi pʒ.
Itẽ op.ꝙ ĩpoſſibilitas rõne ꝑplexitatis nõ vitiat:q; ſi
nõ põt diſſolui de iure dʒ ſoluide facto:vt.l.ſi tittᷣ de ver.
ob. vbi lite ↄteſtata de facto ꝗs ſoluit ꝑplexitatẽ. So.illeꝗ
iplet cõditionẽ de facto ⁊ ſic diſſoluit ꝑplexitatẽ iplet eã ſi
