gallus.S. ⁊ qd ſi tm.S.ti.j. Si vero fuit exheredat ⁊ tunc
aut ẽ inſerta cauſa legitima ⁊ opoꝛtet eũ venire ꝑ q̃relã ioſ
ſicioſi teſti: ⁊ ſiqdẽ cauſa ꝓbabit᷑ oĩno repellit: vt i auẽ.de
bẽ. ⁊ fal.S. exheredat..als teſtm reſcinderet quo ad iſtitu/
tionẽ tm̃:vt.S.dixi. ſi vero cauſa nõ fuit inſerta ⁊ tunc põt
dicere nullũ:vt ĩ auẽ.vt cũ de ap.cog.s.aliud. vñ cauſe in
ſertio eſt hodie de ſuba:vt no..de teſt.l.j. Si vo q̃ris de
ſilio emãcipato: ⁊ tũc aut fuit exheredat et tũc idẽ qð in
ſfilio in poteſtate:vt.S.dixi:qꝛ aut cũ cauſa aut ſine cauſa.ſi
fuit pᷣterit ſine canſa:⁊ tũc idẽ qð ĩ ſilio in ptãte cõſtituto:
qꝛ aut dicit nullũ ⁊ põt venire ꝑ õtabu.aut ſuit pᷣterit᷑ cau
ſa adiecta ⁊ in hoc differt emancipata ſuo.ſuus enĩ dicit
nullũ ⁊ põt venire ꝑ pᷣtabu.vt dixi.emãcipat vo hʒ neceſ/⸗

ſe venire ꝑ tabu.vt dixi ĩ auẽ.de hẽ.⁊ fal.S.exhẽdatos.?

ibi gl. Scðo caſu qũ pꝛeteritio ſit a mr̃e vel ei linea: ⁊ tũc
nulla eſt differẽtia ĩter pᷣteritionẽ et exhẽdationẽ: cũ eius

pᷣteritio ꝓ exhẽdatiõec. Aut g eſt pᷣteru vel exhẽdat cuz

cauſa ⁊ opoꝛtet eũ venirep querelã: vt iſti.de exhere.li. F.

mater.aut ſine cauſa ⁊ dicit nullũ:qꝛ teſtm̃ deſicit ĩ ſuis ſſ/
ſtãtialibꝰ:cũ cauſe ĩſertio ſit de ſubalibꝰ:vt.õ.dixi.⁊ hocĩ
ſfilio iã nato:ĩ poſthumo vo nõ põt inſeri cauſa:vt.l.ſiqs ĩ

ſuo. .legis.C.de ĩoffi.teſ.⁊ ſic ſeper dicit nullũ. Cõtra pᷣdi

cta ſac. C. de ĩoffi.tel.l.ſi marit tuus.vbi ſi pᷣteritio fit cum
cauſa habet locũ q̃rela. So.ibi loꝗtur ĩ exhẽdatiõe:vt ibi
dicit glo.qð patʒ:qꝛ ibi dicit cõpetẽ q̃relã q̃ cũ iure dicẽdi
nullũ nõ cõpetẽt:vt.l.maximũ.C. de li.pᷣte.⁊ iſti.de ĩoffi.te
ſta.. cũ aũt. Ex pᷣdici g vides ꝙ qñq; ꝑ iura antiq teſtm̃
rũpebat ipſo iure ⁊ ꝑ iura nona nil ĩmutaĩ:ſed qñ ſiliꝰ ha
bet neceſſe venire ꝑ querelã vel ꝑ ↄtabu.tũc ẽ hodie addi
tũ in fauoꝛẽ ſilioꝛũ ꝙ per patrẽ inſerai cauſa legitima:als
teſtm̃ ẽ nullũ.⁊ pᷣdicta quãtũ ad modũ rupẽdi ⁊ quãtũ ad
pᷣſtationẽ legatoꝝ dic vt.s.dixi.¶irca ſcðʒ pᷣncipale.ſ.
qñ q̃rim de aſcẽdẽtib pꝛeteri:j vel exhẽda dic aut loqui/
mur de mr̃e vel ei linea:aut de pꝛe ⁊ ei linea.pᷣ caſu aut pᷣ
tereunt vel exheredanti ſine cauſa ⁊ teſtm ẽ nullũ: q;ꝛ defiã
ĩ ſubſtãtialib:vt.s.dixi.aut cũ cauſa ⁊ tũc ſiue pᷣtereant ſi⸗
ne exhereden idẽ ẽ:qꝛ ſemꝑ hñt neceſſe ĩtẽtare q̃relã: cuʒ
talis pᷣteritio ꝓ exheredatiõe habeat᷑:vt iſti.de exhẽ.li.S.
mtr᷑.⁊ ʒ ibi loq̃tur ĩ deſcẽdẽtibus pᷣterit:idẽ ĩ aſcẽdẽtibus:
vt. C. de ĩoffi.tel.l.cũ ſiliũ.s.de ĩoffi.te.l.j.Si vo qrit de pa
tre vel eiꝰlinea:⁊ tũc aut pꝛ vel auus ẽ pᷣterit vł exhẽdat'a
ſilio emãcipato:aut a ſilio ĩ poteſtate oſtituto.pᷣ caſu aut
ſine cauſa ⁊ teſtm̃ ẽ nullũ:qꝛ deſñcit ĩ ſubalib vt.s.dixi.aut
cũ cauſa ⁊ tũc aut ẽ pᷣterit et hʒ õtab. vt.j.ſi a pa.ꝗs ſue.
ma.l.j.aut ẽ exhẽdat ⁊ hʒ q̃relã:vt.l.j.C. de inoffi.teſ.⁊.l.

pꝛ filiũ.cũ ſilibꝰ. Si vo ẽ pᷣterit a ſilio ĩ ptãte ↄſtituto ⁊ tüc

aut teſtõꝛ teſtat ex caſtrẽſe vł q̃ſi ⁊ nõ põt ⁊ ſic teſtm ẽ ipſo
iure nullũ ex defectu ꝑſone teſtantʒ:vt.S.de teſta.l.q ĩ ptã
te. ⁊. C.q te.ſa.po.l.penl. Si vo teſtat i caſtrẽſi vel q̃ſi qð
põt. Glo.variãt.nã qñq; dicũt ꝙ tale teſtm nullo iudicio
põt retractari. Ita no.iĩ auẽ ex cauſa.⁊.C. de ĩoffi.te.l.de
iofficioſo.⁊.S.de ĩoffi.te.l.j.Qñq; dicũt glo.ꝙ teſtm nõ rũ
pit ſʒ agit ad legitiaʒ ↄditiõe ex lege:vt no.C. de epi.⁊ cle.
auẽ.pᷣſbyteros.⁊ eo.ti.l.cũ lege.⁊ ĩ auẽ.de ſã.epi..pᷣſoyte
ros. Qñq; glo.dicũt ꝙ iura antiq̃ coꝛigunt ĩ h:qꝛ bodie
teſtm ſilij ſuꝑ caſtrẽſi vł q̃ſi ſubiacet qrele: vt no.C. de iof.
teſ.l.ñ.⁊.C.ad tertul.auẽc.i teſtõ.⁊.S.de inoffi.te.l.papᷣ..
pap̃..j.ſi a pa.ꝗs fue.ma.ĩ rub.⁊ hãc opi.tʒ Ja.de are.
qð mihi plʒ.ꝓbaĩ᷑ in coꝛpoꝛe vñ ſumuũ auc̃.ex cauſa.nã.l.
loqtur i filioſa.iĩ caſu ĩ qꝗͥ põt teſtari:ſj nõ põt teſtari niſi in

caſtrẽſi vel q̃ſi:g ĩ illo caſu loꝗi.Dic g aut ſili i ptate pte

rijt vl exhẽdat pꝛeʒ ſine cauſa: ⁊ teſtm ẽ nullũ ipſo iure: qꝛ
deficit ĩ ſubalibvt.S.dixi.aut cũ cauſa ⁊ tũc aut pᷣterijt et
dicit nullũ.aut exhẽdat ⁊ ẽ loc q̃rele vt.s.dixi ĩ filio pᷣteri/
to. ¶ Circa tertiuʒ pᷣncipale.ſ.qñ q̃rim de collateralibꝰ:
tũc aut de fratre ⁊ ſoꝛoꝛe:aut de vlterioꝛibꝰ.pᷣ caſu:aut de
vterinis tm̃ ⁊ nullo mõ admittuni:vt.C.de ĩoffi.teſ.l.ſr̃es.
ĩpᷣn.aut de ↄſãguineis vel vtriq; cõiũcꝶ ⁊ tũc ſiue ſint pᷣte/
riti ſiue exhẽdati ſemꝑ veniũt ꝑ q̃relã duob ↄcurrẽtib.ſ.
ꝙ turpis ꝑſona ſit iſtituta:⁊ ꝙ cauſe igratitudinis ceſſent
q̃ ponuni ĩ coꝛpoꝛe de nupi.S.igratitudinẽ. ꝓbai in.d.l.
fratres.C. de ĩoffi.te. ¶ Quũo ex pᷣdici vides ꝙ teſtm irri
tat᷑ vel ꝑ q̃relã vel ꝑ ↄtabu.vel ꝑ ius dicẽdi nullũ.pꝛacticã
q̃rele babuim.S.i ti.de ĩoffi.tel.pꝛacticã bono.poſ.ꝑ ↄta
bu.habuini ĩ ti.de bo.poſ.Stabu.⁊ dixi i.l.j.S.ſi cauſa co
gnita.de bo.polſ.de iure vo dicẽdi nullũ nõ habem ſpalẽ
titulũ. Qũo g̊ qualit᷑ ꝓpponaĩ iuriſcõ.hᷣ inuit aperte ꝙ
nõ ſit neceſſe ſacẽ mẽtionẽ de nullitate teſti ſʒ ſimplir petat
hereditateʒ ab ĩteſtato.⁊ ſi excipieĩ de teſtõ replicabii de
nullitate vt h̊ dũ dicit ſi pᷣterit a fratribꝰ partẽ aduocabit
⁊c.vide tex.expᷣſſũ.C. de oꝛdi.iudi.l.j. Et hec ẽ bona pꝛa⸗
ctica.cũ aũt ipᷣo iure ſit nullũ nõ ẽ neceſſe ꝙ a iudice poſtu
lei:vt.l.q̃ ſub oditiõe.in ſi.de cõdi.ĩſti.poſſet tñ ſiqs vellet

bᷣncipalit petẽ ꝙ teſtm pꝛonũciei nullũ ⁊ hoc ſieret penaj :,

5

De iniuſ.ruꝑ.⁊ irri.teſta.

ficiũ iudiel:vt dixi plene ĩ.SD.l.q̃ ſub ↄditiõe.iſi.dic vt ibi.
C Ecpedita ꝙ ſcdᷣa parte veniam ad tertiã partẽ. hᷣ dici
tur ꝙ ſi fili pꝛeterit᷑ nõ vult dicẽ nullũ ꝙ teſtm̃ ↄfirmatur.
op.iĩ hoc teſtõ ſũt iſtituti alij fres ⁊ ſic veniẽtes ab ĩteſtato

ſiue & pterit appꝛobet teſim ſiue nõ iſta volũtas debet cõ

ſirmari:vt.l.hac cõſultiſſima.S.ſiqs aũt.⁊.S.ex iĩperfecto.
C.de ſta. So.ibi loꝗtur ĩ teſtõ iperſfecto rõne ſolẽnitatis:
h ĩ teſtõ iperſecto rõne pᷣteritiõis. ſacit qð no.S.ti.j.l.ſi is
ꝗ teſtm. ⁊.l.ſi fili in ptãte. qdð dic vt dixij.de pᷣtabu.l.ſi
duob S. ſi pꝛꝰ. ¶ Scðo op.iĩ auẽ.vt cũ de ap.cog.S.ſiue
ergo.vbi dicii ꝙ ſi obſeruata nõ fuerit liberi eq̃ lãce vo
cẽtur:et qñ loqtur de liberp̃terit dicit ꝙ hẽditas veniat

ad veniẽtes ab iĩteſtato.ex hoc apparet ꝙ ſilio pᷣterito te

ſtamẽtũ rũpit ⁊ lex ꝓcedat vltra diſponẽdo de hẽditate:
vñ appꝛobatio ſilij pᷣteriti nihil vð ꝙ poſſit operariõ diſ/
poſitionẽ.l.ꝓpt᷑ h̊ ꝗa.de bel.dicit hodie iſtaʒ.l.nõ hie lo/
cũ liber extãtibꝰ:qꝛ.l.pꝛouidit eis. Sʒ puto ↄꝛiũ.nã ti.vt
cũ de ap·cog.nõ venit ad ĩpugnãdũ teſtm pᷣncipalit᷑:ſʒ ad
adiuuãdũ ĩquãtũ põt.dico ergo ꝙ illa auẽ.limitat ꝑ iſtam
l.ſ.ꝙ ex cauſa pᷣteritiõis vł exhẽdationis teſtm̃ irritet niſi
ſue/ it appꝛobatũ ꝑ.l.iſtã:vt.S.de le.l.nã ⁊ poſterioꝛes.et
ꝗ ſatiſda.co.l.ſciẽdũ.ↄiũcta auẽ.offerat᷑.C de lit cõteſ.iſtᷣ
3.tenẽt gl.⁊ colligit ex glo.q̃s ibi allegabo.¶ Oppo.iſti.
de exhe. li. in bn. So. qð ibidiciĩ teſtm nõ valet ĩ qᷣ nlieſt
pᷣteritꝰ:verũ ẽ ſi velit teſtm dicere nulluʒ:nõ ſi ſemꝑ taceat
vt h. ⁊ vide iſtã glo.et ſigna q̃ icipit vel deponẽs ⁊c̃. ibi nõ
ſi ſemꝑ taceat ⁊c.ĩnuit iſta glo.ꝙ ſilᷣ declarat ĩſtitutioneʒ
ſuã ſi vult dicẽ teſtm̃ nullũ cũ interĩ ẽ aliqd expꝛeſſius ĩ gl.
C.de bo.poſ. tab.l.ij.ſacit qdð no..de teſta.l.j.⁊ hãc glo.
tʒ Di.i.l.gallus.ĩ diſtictiõe magna. Mogerni dicũtõ ꝑ
caſũ ſi tabu.teſ. nulle extãt.l.j.ĩ fi.s.ti.j.l.f. In qb dici᷑ ꝙ

vyno ſfilio p̃terito alij filij ſtati pñt venire ab ĩteſtato. inte

ri teſtm̃ nõ eſt aliqd:qꝛ qdiu ẽ loc teſtamẽtarie ſucceſſiõi
ceſſat ab iteſtato ⁊c̃.Et hoc reſert Ci.C.de po.here.iſti.
l.ij.tenent g iſti ꝙ reqra? ꝙ ſili pꝛeterit appꝛobet expᷣſſe:
nec ſufficiat ſi taceat.ego dico ſic:qñq; ſil appꝛobat expᷣſ
ſe:⁊ tũc nõ ẽ dubiũ ꝙ teſtm̃ cõſirmat:vt hac.l.appꝛobare
aũut expᷣſſe ẽ facẽ aliquẽ actũ ꝑ quẽ inducat᷑ abſtẽſio ab be/
reditate pẽna vt tex.h̊ expꝛeſſe diẽ ꝙ ſi de bonis pꝛis ab/
ſtineat ⁊c qñq; ſili appꝛobat teſtm̃ tacite:vt qꝛ faẽ̃ aliqueʒ
actũ ꝗ nõ poſſet ꝓcedere niſi teſtm̃ valẽt:vt petẽdo ↄtab.
nõ enĩ põt teſtm reſcĩidi ꝑ ↄᷣtabu niſi pᷣſupponat᷑ valẽ:⁊ tũc

videt᷑ illud appꝛobare tanqᷓ; teſtm̃ ſic factũ nõ tanq; bene

factũ:ſie dicim in dño appellãte a ſnia falſi ꝓcuratoꝛis:vt
l.iij. S.ſalſus.j.rẽ ra.ha.⁊ qʒð dico de ſilio ꝓbaĩ.j.de pta
bu.l.ſi is q ĩ ptãte.⁊.l.ſiduo.ſacit qð no.C. de bo.poſ.õta
bu.l.ũij.⁊ de li.pᷣte.l.maximũ. Idẽ ſi legatũ ex teſtõ accepta
ret vl aliqð ſiłe facẽt: vt.l.penlł.s.de ĩoffi. teſ.qñq; ſili non
appꝛobat expᷣſſe nec tacite ꝑ aliquẽ actũ:ſʒ ſolũ tacet:⁊ tẽ
an ꝑ taciturnitatẽ iducat᷑ appꝛobatio teſti ſũt opi.vt dixi
dico ſiqdẽ ſiliꝰtacet tñ facit aliquẽ actũ ꝑ quẽ inducii cõdi

tio vel imixtio ĩ hẽditate pꝛna tũc expᷣſſe vid et᷑ dicẽ nulluʒ:

vt h dũ dicit ſi partẽ hẽdita᷑ aduocauerit. Idẽ puto ſi bo
na hẽditaria poſſederit eadẽ rõne.C Pꝛetea h diẽ ſi bo
nis pais ſe abſtinuit ⁊c̃.qj qñ ſe ĩmiſcuit ſecꝰ.ſi vo nullũ talẽ
actũ ſecerit:tũc ſiqdẽ tacẽt tãto tꝑe ꝙ pᷣͤſcribat᷑ iuri adeun
di vel imiſcẽdi de iure ciuili ifra.xxx.ãnos nõ eſſet dubiũ:
q; paria ſũt quẽ excludi repudiatiõe vlł tpꝑe: vt.l.ij.S.expe
ctãda.j.de bo.poſ.ᷣmtabu. Si vo tã to tpe nõ taceat tũc

glo. videi velle ꝙ ſi pᷣterit᷑ taceat ꝑ annũ ꝙ ex tali teſtõ de⸗
bet᷑ bono poſ.Fmtabu.tex.ẽ ⁊ glo.de carbo.edic.l.ſi ĩpu⸗
bes.S.ſi ibi aut nõ accepiſſet als hʒ ↄtabu vel ab ĩteſtato

bo.poſ.ſᷣmtabu.⁊ ita ĩtelligit ibi glo.qð v rõnabile.nã ex
hoc teſtõ ſic appꝛobato dai bo.poſ.ſmtabu.non aũt adit᷑
hereditas de iure ciuili: vt.j.dicã.ſʒ pᷣtoꝛ tacẽtẽ per annũ
habet ꝓ omittẽte:merito ſuccedit edictũ pᷣtoꝛis vt det bo.
poſ.ſimtabu.ꝓbai i.d.l.ij. . expectãdi.j.de bo.poſ.Fmta

bu. C Coõtra h̊ videt᷑ C.e iure deli.l.ſancimꝰ.vbi ule ꝗ re
pudiat bo.poſ.de iure pᷣtoꝛio: nõ ꝓhibet ſuccedẽ de iure
ciuili ab ĩteſtato.ꝗdã iſtã glo.repꝛobãt:ſy ſi vis eã ſuſtinẽ
nõ tũ eſt ↄ: q; ibi loꝗtur q aliꝗs repudiat de iure pᷣtoꝛio
ex teſtõ:nec ẽ aliqs ꝗ poſſit ex teſtõ ſuccedẽ:h̊ vo ẽ aligs ꝗ
põt ſuccedẽ ex teſtõ: vt.d.l.ſi ipubes.S.ñ. ¶ Oppo.C. de
poſthumi hẽ.ĩſti.l.ij. Glo. dicit ibi ĩ poſthumo:h̊ĩ iã nato
h nõ videt᷑ bona:qꝛ facili cõfirmat teſtamẽtũ ruptũ natiui
tate vel agnatiõe poſthumi qᷓ; ruptũ pᷣteritiõe ſilij iã nati
vt. ð. e.l.poſthum.in pᷣn.dico g q i.l.ꝛia ĩpubes deceſſit
Ttali ſtatu ĩ quo nil itelligebat: vñ non põt ſibi ĩputari ap
pꝛobatio vel repꝛobatio. ſic debet ĩtelligi qð no..e.l.qui
vxoꝛẽ. Op.teſtm nõ põt pẽdẽ ex alteri volũtate: vt.l.
illa ĩſtitutio.de hẽ. ĩſti.ergo nõ põt pẽdẽ ex volũtate ſilij.
So.nõ põt pẽdẽ ĩ alter volũtatẽ a teſtõꝛe vt ibi: ſʒ a lege
ſic vt B. Aenio ad.q.⁊ circa iſtã partẽ q̃ro pᷣmo: vtrũ
ex iſto teſtõ ſic appꝛobato poſſit adiri heditas de iure ciui
li vel ẽ neceſſe ꝙ petat᷑ bono.poſ.fmtabu. de iure pᷣtoꝛio:
Quedã glo.tenẽt ꝙ de iure pᷣtoꝛio: vt.õ.l.ꝓxi.in.ij.glo.
⁊.j.de ↄtabu.l.qð vulgo.⁊.C. de ↄᷣtabu.l.ij.⁊.S.de peti.he
re.l.j.vbi gl.̊ firmat. In ↄꝛiũ ꝙ poſſit adiri de iure ciui⸗
li ĩnuit glo.j.de le.pᷣſtã.l.ſi duo.iĩ glo.paruula duʒ diẽ ſed

adijt vel bo.poſ.petijt.⁊. C. de ĩſti.⁊ ſubſti.l.ſi pat.qð patz

qꝛ glo.i.l.certũ.C.vñ legi.ponit oẽs caſus ĩ ꝗbus hodie ẽ

neceſſaria bo.poſ ſmtab.nec ponit iſtud Du. diſtictione

magna quã ponit ĩ.l.gallus.dic ꝙ hoc teſtm̃ valet de eq
tate:nec declarat pᷣtoꝛia vel ciuili. Sʒ ĩ q̃dã ſua diſputati/
one detmĩauit ꝙ de eꝗtate pᷣtoꝛia ꝑ rõnẽ poſitã in gl.S.l.
ꝓxi. Idẽ tʒ Rofſ.de bo poſ.ſmtabu. Idẽ Ci.i.l.certũ.C.
vñ legit.Et iſtud vꝛ verũ ꝑ rõnẽ poſita.S.l.ꝓxi.qꝛ ſi hoc te
ſtamẽtũ valẽt de iure ciuili:bmũ rũperet᷑.qdð ẽ ꝗ.l.ſi filᷣ ꝗĩ
ptãte.S.ti.j qð no.qꝛ cũ ſit neceſſe ſuccedi deiure pᷣtoꝛio ẽ
neceſſe ꝙ agnoſcat᷑ bo.poſ.coꝛã iudice iſra annũ vł centũ
dies: vt.l.fi. C.qui admit. ad bo.poſ. ¶ Qũo ꝗd ſi teſtm̃
nõ habet ſolẽnẽ numeꝝ teſtiũ: an poſſit appꝛobari ꝑ veni
entes ab inteſtato?: Dico ꝙ nõ: vt.C. de teſta.l.nõ dubiũ.
Mñ.tunc eni appꝛobatio ſilij valet q teſtm̃ rũpit᷑ eius ſa
uoꝛe:qꝛ pᷣterit vt h.ſʒ ſolẽnitas nõ eſt inducta fauoꝛe inſti
tuti:ſed iure publico: vt dixi in.l.nemo põt.j.de le j.nam
appꝛobãdo nõ põt validari teſtm. ¶ Quũo ſi teſtamẽtuʒ
habet ſolẽnitaſ deſectũ tñ ĩ eo ſunt iſtituti veniẽtes ab ite
ſtato:ſʒ cõtra talẽ defectuʒ ſuccurrit ꝑ.l.hac cõſultiſſima.
F. ſigs aũt. C. de teſta. Itẽ eſt ibi defect pꝛeteritiõis:an po
terit appꝛobari: Rñdeo ſic: vt.d.l.ſi duobꝰ.S ſi pꝛiꝰ.j.de
Ʒtabu. ¶ Quero h logꝗtur in ſilio pᷣterito:quid i alijs li/
beris pꝛeterit: Mũñdeo idẽ:vt.j.de le.p̃ſtan.l.is ꝗ in pote
ſtate.⁊.l.ſi duo.C. de li p̃te.l.maximũ. ¶ Quero qd ĩ pa
tre pꝛeterito appꝛobãte:an teſtm̃ recõualeſcat eqtate hu
ius.l. Iſte paſſus nõ poterat eſſe cognitiſto iure cuʒ pat᷑
p̃teritus nõ dicebat nullũ:ſed veniebat ꝑ cõtrabu. hodie
vo dixit nullũ:vt dixi ĩ diſtictiõe pᷣcedent partis:vnde cre
do pꝑ equitatẽ huius.l.teſtamẽtũ cõfir mari eadẽ rõne:nil
tamẽ reperio expꝛeſſuʒ. ¶ Quero ſi filius p̃terit nõ vult
dicere nullũ:an alij beneſicio pᷣteriti poſſunt dicere nullũ
ſicut dicim in cõtratabu.vt.l.ſi poſt moꝛtẽ.i fi.j.de cõtra/⸗
tabu.dic vt ibi dixi. Altio q̃ro vſurari fecit teſtamẽtũ
⁊ anteq; faceret vel ĩ ipſo teſtamẽto nõ pꝛeſtitit cautioneʒ
de reſtituẽdo vſuras ſᷣm foꝛmã.c.qᷓqᷓ;.de vſuris.li.vj.po/⸗
ſtea pꝛeſtitit illaʒ cautionẽ: an teſtm recõualeſcit: Jo.an.
cũ gloſauit ſextũ libꝛũ dixit ꝙ ſic. poſtea vidẽs ꝙ multi re/⸗
pꝛobãt opi.ſuã ꝑ.l.j.S.ſed ſi ſilſ.j.de le.iij. ⁊..de teſta.l.ſi
nill,qũ gloſauit clemẽtinas ĩ.c.j.de ſepul.dicit ꝙ teſtm re
cõualeſcit q ad ſepulturã:⁊ ita ĩtellexit dictũ ſuũ in.d.c.qᷓ;
qᷓ;.de vſur li.vj. Do. Nico de ma.antecᷓ fierẽt iſte glo.diſ
putauit hãc q̃ttionẽ ⁊ determiĩauit ꝙ teſtm̃ recõualeſcat.
⁊ yt tollant᷑ oĩa cõtraria dixit ſic:qũq; teſtamẽtũ ab intio
nõ valet: qꝛ ille qui ſacit eſt inteſtabilis ⁊ ex poſtſacto non
recõualelſcit:

gte
ie
ſtne
torio
65
(de
gto⸗
atint
nti
ceſt
la
lqni
ſt.,,
eſli⸗
lege
ytri
echi
tolio⸗
etlehe
clui⸗
leſd
t
oce⸗
ctone
decg
at⸗
ö.
ri.
hocte
fligi
tonoe
centi
teſtin
peni
ubii.
us ſa
einſti
.nann
mnit,
abie
ſinn
npo
de
li
ote
ipa

pat
de⸗
ecre
enl
fut
lin
to/
ſii
g
o/
N.
ſe/
1
i
6
Ni
t⸗
10

De his que in teſta.delen.

reeõuale c t:vt l.j.S.ſi filius.j.de le.iij.?⁊ ðe here.ĩſti.l.ſi fili
us. Qñq; teſtamẽtũ nõ valet ab initio ꝓpter defectũ he/
redis inſtituti:vt qꝛ eſt inteſtabilis paſſiue ⁊ tũc idẽ:quod
dic vt.l.ſi alienũ.s.in extraneis.de here.ĩſti.quãdoq; de
ſicit ab initio rõne ſolẽnitatis:⁊ tũc idẽ ꝙ nõ recõualeſcit.
vno enĩ ↄtextu debẽt adhiberi ſolẽnitates:vt.C. de teſta.
lantiqtas.x. S. de teſta.l.heredes palã.iĩ fi. Eſt q̃rt caſus
in quo teſtm̃ nõ deſicit ꝓpter defectũ ꝑſone teſtanij here/⸗
dis iſtituti vel ſolẽnitatis:ſʒ deſiẽ ꝑ creditoꝛes ꝗ fraudani
vt qñ ille qui nõ eſt ſoluẽdo inſtituit ſeruos: tũc tale teſta/
mẽtuʒ potuit recõualeſcere ſi poſtea ĩcipit eſſe ſoluẽdo: vt

C.de neceſſarijs ſeruis heredi.iſti.l.j.et j.de here.ĩſti.l.

ſoluẽdo nõ erat plu.⁊cc. Nũc ad ꝓpoſitũ.c.qqᷓ;. ex de vſu
ris.li.vj.nõ facit vſurariũ ĩteſtabilẽ ſʒ ꝓhibet perſonis in
tereſſe tali teſtõ dũ dicit nullus vſurarioꝝ teſtamẽtis ĩter
ſit. Itẽ pᷣſtatio cautiõis nõ eſt de ſolẽnitate teſti:qð patet:
qꝛ põt pᷣſtari cautio ante teſtamẽtũ ꝑ plures dies:vt.d.c.
;cqᷓ;. Si enĩ eſſet de ſolẽnitatib debẽt ſieri vno ↄtextu:vt
dictũ eſt. detmĩat g ꝙ dictüũ teſtamẽtuʒ cõſrmet᷑ cautione
poſtea pꝛeſtita. ſimile. C. de pci. ĩpe.offe.l.vniuerſa.pꝛo h
optime eqtas illi.l.vt.S.l.ꝓxi.in pᷣn. ⁊ hic reperit᷑ qð po
ſtea Yo.an. poſuit in nouella ſuꝑ lerte in ⸗
- i extrane iſtitutus
— Iquis heres. ncipiat eſſe ſuus inſti
— tutio nõ vitiatur.h.d. ¶ Oppo.qgl.j.de gtabu.
l. nõ putauit. S.ſiqs emãcipatũ. So.aliud ĩ exhẽdatiõe q̃
eſt res iepta in extraneo: vt.l.quidã cũ ſiliũ.j.de vᷣbo.ob.
i liud ĩ inſtitutiõe que eſt res apta in extraneo:vt hic di/
xi in.l.ſi filio.S.ſi.S.ti.j.
A Cauſa teſtati nõ trahit ad ſe cauſaʒ
J e. inteſtati ſi teſtõꝛ pꝛohibuit: ſecRſi nõ

pꝓphibuit. h. ð. Diuide. pmo loꝗt᷑ qñ teſtõꝛ dos ĩ⸗

ſttuit ⁊ cuilibet exneũ ſubſtituit. Scoo qñ eos ĩuicẽ ſubſti

tuit Lertio circa bmũ caſũ docet q̃liter poſſit adiri hẽdi
tas.ſcoa ibi ſʒ ego. tertia ibi ĩ pꝛima.¶ Pꝛo declaratio
ne tex.q̃ro rõnẽ iſtoꝛũ caſuũ: Glo.dicit in ᷣmo caſu teſtm̃
rũpit᷑ ĩ totũ:qꝛ reperit᷑ perſona ſubſtituti a quo poſthumꝰ
eſt pꝛeteritꝰ.in ſco caſu non rũpũ qꝛ reperiũ perſona a q̃ᷓ
nõ ſit exhẽdatus poſthum.hec rõ colligi ex ſca gl.par
unla in ſcoa parte.l.ſup vᷣbo puto.hec rõ non placet DBi.
dicit cũ exheredatio nõ poſſet nieri a perſona ſo a gradu:
vt. S.ti.j.l.iij S.ſili.dicit g Di.ꝙ ratio eſt:qꝛi ſcðo caſu nõ
reperit alius ſubſtitut'qui me ↄiuncti repellat:in pᷣmo ſic:
⁊ ſic hoc caſu aliã partẽ habet iure accreſcẽdi:nõ iure ſub
ſtitutiõis. Alud dictũ declaro:qñ teſtõꝛ dedit ſubſtitutum

exneũ videt᷑ pꝛohibuiſſe ius accreſcẽdi iter inſtitutũ ⁊ ſub/

ſtitutũ cuʒ ſubſtitut pꝛeſferat᷑:vt.C. de ſideicõmiſ. auẽ.hoc
amplu.⁊.j.de bo.pol.Fᷣmtab.il.ij.ꝭ.ſi duo.no.i.l.q pater.
j.de acꝗ.here.merito vno moꝛtuo vel repudiãte ali hẽs
nõ habʒ per ius accreſcẽdi:⁊ ꝓpter ꝓhibitionẽ teſtatoꝛis
tacitã ſubſtitut'nõ habet qꝛ eius gradus rũpit: ⁊ q; teſtõꝛ
nõ poteſt decedere ꝓ parte teſtatus et ꝓ parte ĩteſtatus:
cũ totũ teſtm eſt ruptũ.⁊ hec ẽ rõ pꝛime partis: vt..ti.j.l.
ſi poſthumꝰ.v.na et cũ duobꝰ. ¶C Sed qñ ſunt plures ⁊ i/
uicẽ ſubſtituti per ſubſtitutionẽ teſtõꝛ voluit tollere ius ac
creſcẽdi.non enĩ voluit tollere ius cohẽdũ:imo voluit au
gere ⁊ ſic habẽt vtrũq; ius:vt.j.de acq.here.l.ſiqs hẽs.et
ibi no.⁊.C.de ĩpu.⁊ ali.ſubſti.l.teſtõ.⁊ ibi no.poꝛtio ergo
vni deſiciẽs vadit ad aliu per ius accreſcẽdi.et iſta ẽ ratio
ſcdðe par. In tertia parte rõ patet.non enĩ vnus põt adi
re ante aliũ:qꝛ ſic adiret cũ dubitat de virib teſtamenti g
l. ſed ſi de ſua.j.de acꝗ.here.¶His pꝛemiſſis op.ex glo.
cauſa teſtati trahit ad ſe caulaʒ inteſtati:vt.l.j.S.ſi ex fun/
do.j.ti.ij. So.illud verũ niſi teſtõꝛ pꝛohibuiſſet:qð bᷣ feciſ
ſe videt᷑ dãdo ſubſtitutũ vt dixi.idẽ ſi als ꝓhibuiſſet expᷣſ/
ſe:vt. l. quotiẽs. ſi duo.j.ti.u.Et ſic habes ex pᷣdicſ ꝙ te/
ſtatoꝛ põt ꝓhibẽ ius accreſcẽdi tacite vel expſſe.ↄcoꝛdat

l.dñs.S.j S. de vſufruc.Fm vna lec.⁊ pᷣdicta faciũt ad ĩtelli
gẽda ver ba illa in teſtamẽtis.ſ inſtituo illũ in certa re:⁊ ꝙ
plus petere vel habere nõ poſſit.de quo dicã in.d.l.quo/
tiẽs S.ſi duo ¶ Sʒ cõtra pꝛedicta op.ſoꝛtiter de.l.qdaxʒ
teſtõ.j.de vul.⁊ pu. ibi ſubſtitutione deſiciẽte redit poꝛtio
ad heredes p ius accreſcẽdi. Reſpõdeo qñ ſubſtitutio vi
tiatur alio mõ qᷓ; ex cauſa pᷣteritionis loqtur cõtrarium:
ſed qñ vitiatur ex cauſa pᷣteritiõis tũc pꝛocedit.l.iſta.ideo
enĩ pꝛeterit rũpit vt ſibi locũ faciat:vt.l.nã ⁊ ſi ſub cõditi
one.in ſi.ð.eo.nõ autẽ rumpit vt ad alios vadat. Nũc re/
deo ad glo C Oppo.ad pᷣn. ꝙ videat᷑ exheredat ab oĩ/

bus gradibꝰ: vt.l.iij. S.flliꝰ. S.ti.j. So. vt in pn.gl. C Op
po.ſcdᷣo ꝙ ſubſtitutꝰnõ vocetur niſi ambob' inſtitutis ex

cluſis.C. de ipu.⁊ ali ſubſti.l.penul.So.ibi fuit facta ſub
ſtitutio vtriq;:hᷣ ſingulis. Oppo ꝙ põt decedẽ ꝓ par/
te teſtatus ⁊ pꝛo parte inteſtatꝰ:vt.l.circa.de inoffi.teſta.
So.hic qñ teſtamẽtũ rũpitur natiuitate poſthumi q ideo
rũpit vt ſibi locũ ſaciat vt dixi.⁊ ſic in totũ:ibi qũ rumpi ꝑ
querelã ⁊ ſic facto iudicis: ideo nõ rũpitur vltra qᷓ; iudex
voluerit. hoc tãgit᷑ in penul.glo.i.l.antiq.S.ſi pars here.
peta. ¶ Oppo.qꝙ admittit inſtitutꝰ.nã ſi vinco vincẽtem
te vincã te:ſed inſtitut vincit poſthumũ qui eſt exhereda/
tus ⁊ poſthum vincit ſubſtitutũ:ergo inſtitut vincit etiaʒ
ſubſtitutũ adeo ꝙ ex eius perſona teſtamẽtuʒ rumpet᷑:vt
l.de acceſſionibꝰ.de diuer.⁊ tempo.pᷣſcrip.So.dicit glo.
ꝙ fallit illa regula.dic de hoc vt ibi dixi.⁊ Ci.in auc.lʒ.C.
de natu.li.¶ Op.de iure codicil.l ſed cũ ea. So.dicunt

quidaã ꝙ hic loquitur qñ inſtituti ſunt extranei:ibi qñ filij

et fratres. Iſtgꝗʒ ſolutionẽ nec impꝛobo nec appꝛobo.dic

ſane mentis non rũpitur. hoc dicit.

— . . .
LiEr vt ibi dicam.
— 1 A tin 86. Teſtamentũ ĩciſum a teſtatoꝛe nõ

¶Be his que in teſtamento delent. Rubꝛica.

Ae in teſtamento:
Pꝛimo ponit vnũ dictuʒ. Scdo ex
ponit quodlibʒ ver bũ illius dicti ꝑ
multas particulas. ſcòa ibi legi au
teʒ. Hec ſecũda pars ſubdiuiditur
in multas particulas: vt videbii..
legi.hic exponit verbũ legi. ¶ Et no ꝙ legi intelligitur
pꝛoſpici oculis que ſcripta ſũt. ⁊ ſic apparet ꝙ ſentẽtia nõ
dicitur lecta ſᷣm foꝛmã.l.ij. C. de ſen.ex peri re.niſi ꝗs ſcri
pturã oculis pꝛoſpiceret. C Scðo no.de eo quod dixii
l. qui teſtamẽto.S ñi.S.de teſta.ꝙ teſtis debet deponere de
ſenſu coꝛpoꝛis:non de eo qð intellectu perceperit. ꝓ hoc
optime ſacit iſte tex.ibi nõ debet intelligi ſed oculis ꝓſpi9
ci. ¶ Tertio no.ꝙ ſtatutũ eſt h̊ ꝙ iſtrumẽta publica mã
dantur executioni ſicut ſentẽtie.modo q̃daʒ mulier habe
bat inſtrumẽtũ ꝙ vir ſuit cõfeſſus ſe habuiſſe doteʒ de ea
ſecerat quietationẽ:nũc ſoluto matrimonio petebat exe/
cutionẽ inſtrumẽti cõtra virũ ex vigoꝛe tacite ſtipulatiõis
de reſtituẽdo pꝛeſũpte ex.l.j.C. de rei vxo.acij. Iſta.l.ſac̃
ʒ eam:quia illa tacita ſtipulatio nõ poteſt eẽ legitime ſcri

pta in inſtrumẽto ſed ĩtelligit auctoꝛitate legis: ⁊ ideo tũc

nõ mandaret᷑ executioni illud inſtrumẽtũ Fm.l.diſpoſitio
nẽ. in ↄꝛiũ facit.l.ſi duo patroni.S.marcellus..de iureiu.

2, In iſto. S. exponitur verbuʒ
Seg u0 letibus. incõſulto deleta. C Quero

que eſt differẽtia inter inductuʒ cancellatuʒ et perditum:
Dic vt no.in.l.ſiquis libertatẽ.s.de peti.here.i glo.ſuper
yerbo iduxerat ⁊. C. de ſol.l.inductũ.⁊.j.l.ꝓxiĩa.i pᷣn.

— Hic ſoꝛmat vnã queſtionẽ circa pꝛemiſſa.
Et ideo.

¶ No.iſtũ v.ad ea q̃ notarij apponũt to

ta die in ſine inſtrumentoꝝ.ſ.ea que ſcripta ſunt ⁊ addita

2

De here. inſti.

mea pꝛopꝛia manu ſcripſi ⁊ addidi: qꝛ per hoc tollitur ſu
ſpicio inſtrumẽti: verũtamẽ qꝛ illa ſcriptura nõ referi niſi
ſolũ ad ea que cõſulto ſunt ſupꝛaſcripta vt h: bñ ſaciet no
tarius ponere quod ſupꝛaſcriptũ eſt.ſ.in tali vel ĩ tali par
te.ſi eſſet ſuꝑſcriptio ĩ vna parte tm̃ nõ eſſet neceſſe qꝛ ad

illũ tm referreĩ: vt.l.ij.de li.⁊ poſthu. ¶ Quero qd ſiap/⸗

parẽt plures ſubſcriptiões ⁊ notari dixerit ſimplicit᷑ que
ſupꝛaſcripta ſũt ante omnia pᷣſumant᷑ ſupꝛaſcripta conſul
to: Rñdeo ſic niſi ſauoꝛe liberta:vt.j.l.ꝓxi in ſi.

de quo ꝑ Ci. C.ne ꝗs ĩ ſua canſa.l.j.et ꝑ Inno.ex de elec.
c.noſti.⁊ de iudi.c.cũ veniſſẽt. ¶ No.ergo glo.h̊ ſuꝑ ver/
bo remotis.ꝙ iudex nõ debet hꝛe cõſiliũ cũ aduocat litis
⁊ imponit ſinẽ dici᷑ eoꝛũ quãdo ſibi videi. quod ĩitellige cõ
ſiliuʒ vt eis credaĩ:vt.l.pᷣtoꝛ.S.j.de iuril.om.iudi. ⁊.l.n.s.
de teſti. Sʒ collationẽ bñ põt habere cũ eis:nõ vt eis cre/
datur niſi quaten iudici videbit. Credo tamẽ ꝙ aduoca
tus nõ poſſit cogi vt ↄſulat in cauſa in q̃ aduocateſt: ſed
alij cogi poſſunt:vt. C.De aduoca. diuer.iudi.l.ſancim.et
quod no.C. de ꝓxi ſa.ſcri.l.ij.li.xij.

— -- —

+— — — —

— 1r Hic foꝛmat aliam queſtionem circa
Sed ſi legi. pꝛemiſa.
— – - EHic facit vnã queſtioneʒ circa qd
Geg cõ ſulto. prime dixerat. ¶C Op.ad v.hũc

No.ꝙ ſi fauoꝛe libertaʒ ẽ quid ĩ dubio ĩ
U Homen. ductũ: q inductũ eſt pꝛeſumat᷑ incõſulte:
ergo ĩ ↄꝛiũ ẽ ius cõmune.⁊ qð dicit ĩ libertate:idẽ puto in

de pꝛecedẽti.So.qũ aliquid deleĩ ita ꝙ poſt deletionẽ le
gi nõ põt:aut hoc ſit ante cõſũmationẽ teſtamẽti:⁊ tũc eſt
pꝛeſũptio ꝙ ſi teſtõꝛ voluiſſet deleri iterũ ſeciſſet reſcribi:
vt ĩ pcedẽti reſpõſo.ſed qñ poſt ↄſũmationẽ teſtamẽti:tũc
hʒ locũ diſtictio huũ. S.aut eſt deletũ ↄſulto:aut incõſulto.

æ Hic incipit exponere verbũ poſituʒ

¶ Et ſiquidẽ. in pn.l. vbi cõſulto. V

— – Pic ponit id qð in pᷣn. dictũ eſt ibi id ve/
Gi lnd

Oero quod nõ iuſſu.

eE I.AIſte vſi. refertur ad totuʒ di/
Et hereditatis. ctũ. C Op.ꝙ hẽditas ſemel
data nõ põt ademi ipſo iure per delationẽ:vt.l.hẽdes pa
lã. .j.S.de teſta. Dicit glo.ꝙ h̊ debet exponi nõ videĩ da
ta.ſ.efficacit. Tu dic ꝙ ſi añ pfectionẽ teſtamẽti delet᷑ non
videt᷑ data:vt h.ſi poſt: aut deleuit qꝛ voluit decedẽ iteſta/
tus ⁊ ipſo iure tollit᷑ ⁊ applicat venientib ab inteſtato: vt
j.l.ꝓxima. aut deleuit qꝛ heredes reputauit indignos et
nõ tollunt᷑ ipo iure ſed heredes ſũt:ſʒ ſiſc ab eis aduocat:

vt.j.e.l.penl. Nõ ob.l.heredes palã.S.j.qꝛ ibi deuenit ad
actũ verbi ⁊ ſic reqritur ſolẽnitas:h̊ deuenit ad actũ facti

pꝛo hac opi.fac̃ qð no.doc.C. de teſta.l.noſtrã. ⁊.l.here/
ditas.C. de his ꝗ.vt idig. Altimo gl.dicit ꝙ ex tali te
ſtamẽto lʒ poſſit adiri hereditas de iure ciuili: non tñ põt
peti bo.poſ.ſᷣmtabu.vt ĩ glo.ꝑ quod patet ꝙ ſi aligs ha/
buit inſtrumẽtũ qð poſtea perdidit vel poſtea ẽ deletũ ꝙ
lIʒ debitũ poſſit peti per modũ libelli:nõ tñ põt peti execu
tio ĩſtrumẽti ex foꝛma ſtatuti.de qͥ dixi.S.
n dubio cancellatio
c Ancellauera l. Fanb ad rationeʒ
cãcellationi adiectam.h.d. ¶ No.qꝙ qñ plures
ſunt cõdẽnati in vna cõdẽnatiõe et vnꝰ ſoluit illius tm no
mẽ debet cãcellari. C Scðo no.ꝙ ſi tota ↄdẽnatio cãcel

laretur vno ſoluẽte nihilomin cõdẽnatio remaneret vali

da in pſonis alioꝝ. reſtringit᷑ enĩ cancellatio ad cauſã cã/
cellationis:vt hic qð tene mẽti.vidi ĩ vna cõdẽnatione eẽ
plures cõdẽnatos: ⁊ quia duo ſoluerũt cõdẽnationẽ totũ
cancellauit: nec aduertit de vno ꝗ nõ ſoluit: an poſſit ſie/
ri in nõ ſoluẽte executio: Certe ſic:qꝛ cancellatio ad illos
duos tm̃ refert᷑.vide glo.q̃ incipit ſed nõ ſoluit ⁊c̃.quidã di
cunt ꝙ ſoluit ibiĩ ambiguo.ſed vᷣitas eſt in ↄꝛiuʒ:qꝛ hic lo⸗
quitur qñ eſt dubiũ:ſed qñ eſt certũ loquit.l.ꝓxi.⁊ ibi ſol/
uetur. C Quero qᷓ ſit differẽtia ĩter inductũ ⁊ cãcellatũ:
Et dico ꝙ ꝓpꝛie cãcellare ẽ ꝑ trãſuerſũ ĩ modũ crucis ⁊c̃.
Inducere ẽ per mediũ ducere ſicut ꝓbaĩ ꝑ glo.iĩ.l.ſiqꝗs li
bertatẽ.ĩ glo.ſuꝑ vᷣbo inducit᷑.sõ.de peti.here.l.ĩductũ.C.
de ſo. Oppo.S.l.ꝓxi. So.vt gl q̃ diſtiguit tres caſus.
et ĩ eo ꝙ dicit i dubio.idẽ ĩ.l.noſtrã.C. de teſta. Sʒ Qi.ibi
⁊ Bi.h̊ repꝛobãt:qꝛ nemo ẽ indignniſi appareat:vt.l.cũ
quidã.S.rogo.i.de le.ij.¶ Oppo.j.l.ꝓxi.So.ibi nõ cã.
ecellauit omnes tabul.
No.ꝙ ĩperatoꝛ ẽ iudex in cau

ℳ P Jq
Roxime. iperij ⁊ in cauſa ſiſci. ld idẽ
I.ti.j.l.⁊ h tiberi.ita dicũt doc.ꝙ magni iudices ⁊ ciuita

tes q̃ nõ recognoſcũt ſuperioꝛẽ ſũt iudices ĩ cauſis ꝓpꝛijs

relictis ad pias cauſas eadẽ rõne:qð ẽ multũ notabile.

us vires nõ tollit niſi de mẽte cõſtet.h.d. Nota/

, Si de eodẽ facto ſũt plura in
v» )Dn ribus. ſtrumẽta vni cãcellatio alteri

rius ſcripſit inſtrumẽtũ pᷣmo in baſtardello paruulo:dei/

de illud extẽſe poſuit in libꝛo ſuo ⁊ in baſtardello cãcella/
uit: certe iſta cãcellatio nõ noceret ĩſtrumẽto ſcripto in li
bꝛo.ꝓ hoc ſacit qꝛ cãcellatio limitat ſjin cauſas cãcellatio
nis: vt.S.e.l.cãcellauerat.ſed cauſa cãcellatiõis ſᷣim moꝛeʒ
notarioꝛũ eſt vt ideo cãcellet i baſtardello qꝛ cõplete miſ
ſuʒ eſt ĩ libꝛo igii ⁊c. Scðo facit ſi creditoꝛ reddat debitoꝛi

inſtrumẽtũ cancellatũ:lʒ in libꝛo notarij appareat inſtru

mentũ incoꝛꝛuptũ:qꝛ mẽs ſuit ꝙ a toto debito recedatur:
vt.l.qui cyrographũ.de ꝓbatio.per cancellationẽ vni vi
detur totuʒ inſtrumẽtũ cancellatũ: quia talis fuit mens iu
riſconſul.vt hac.l.ij.rñſo.

CBDe hberedibus inſtituẽdis. Rubꝛica.

. Op. C.
VWi teſtatur. ebae

cõſultiſſima. So.iſta ẽ ſuperfluitas
q̃ nõ vitiat. ¶ Itẽ op.C. de cõſti.
pecu.auc.ſiqũ. So. iperſonalitas
ex parte ei ꝗ obligaĩ vitiat diſpo/
. ſitionẽ vt ibi: ex parte eius cui obli
gatio q̃rii vel qui diſponit ad ſui comodũ nõ vitiat:vt hic
⁊.l.ſtipulatio iſta.S.ſiqs ita.de vbo.ob. ſubintelligit enĩ ꝑ
ſona loq̃ntis:et ideo cũ teſtõꝛ dicit titi ꝰheres eſto: intelligi
tur.ſ.mihi.Et per hoc credo ꝙ ſi notarp dicat rogatſcri
pſi:debet itelligi.ſ.a partibus vel a teſtõꝛe.

.☛ Oppo..C. de here.iſti.l.quotiẽs.
Si ex fundo. So.ibi erat alius heres inſtitutꝰ

vniuerſalit: hic nõ. Quero gd ſi teſtõꝛ dixit titiũ inſti/
tuo in ſundo et ꝙ plus petere nõ poſſit.dicã.j.eo.l.quoti
2 ens. 5§. ſi duo.

Sinautẽ. Quero an vitiatur teſtm̃ ſi dicat lutius:

—

Pla.ꝙ ſic ꝑ.l.erroꝛẽ. C. de teſta.Et expone bat in ꝓ val/
de.glo.ð qꝛ h̊ ſunt tres negatiões ⁊ Iʒ due faciãt vnã affir
mationẽ:vt.l.duobꝰ.j.de vbo.ſig. tñ tres faciũt oꝛonẽ ne
gatiuã.facit.l.jj.de cada.puni.⁊ per Ci.C. de ſer.ſug.l.j.
Iſta.l.facit ad q̃ſtionẽ. Judex in ſnĩa dixit titiuʒ abſoluo
⁊ in expẽſis victũ victoꝛi nobis ⁊ ſucceſſoꝛib taxatiõe re/

ſeruata.querebaĩ vtrũ videbat᷑ facta cõdẽnatio expẽſaruzʒ

qꝛ deſicit verbũ cõdẽno nec videt᷑ repetitũ ex pꝛecedẽtibꝰ
Et videi ꝙ nõ.C. de ſen.l.pꝛeſes. OIn cõtrariũ facit h.l.ma
xime.in fi.ſui.lʒ enĩ nõ ſit verbũ condẽno.debet ſubintel/
ligi. Nec ob.ꝙ ſentẽtia debet ferri in ſcriptis:qꝛ etiaʒ hic
loquitur in teſtamẽto quod fit in ſcriptis:⁊ hoc puto veꝝ
lʒ cõtrariũ fuerit iudicatum.
.BDeſect' cõditionis de pꝛeterito vl de
Irca.pꝛeſenti vitiat ĩſtitutionẽ:ſed ſi de fu/
turo puriſcat ſi ex facto teſtatoꝛis depẽdet.h.d.fſᷣm Di.
Oppo.de.l.clemẽs.i fi.j.eo. So.vt ibi. Op. de.l.
qui beredi.

ep⸗

re,
4
ed

oi
ter
din

in
eri

—.—.—

.

qui heredi j.de ↄdi.et de.So.hic loqtur in cõditione de
ſuturo q̃ depẽdet ex volũtate teſtõꝛis:vnde teſtatoꝛ nõ in
ſerendo cauſaʒ videt᷑ penituiſſe: ibi qũ cõditio depẽdet ex
ſacto alteri vel ex ſoꝛtuna.ita dicit Di.hic ⁊ no.glo.in.l.
ſiqs ita ſcripſit heredẽ.j.eo. ¶ Oppo.de.l.ſtichus ꝗ me
erit de le.j. in eo qdð ibi dici᷑ de relatiuo ꝗs vel qui. Sol.
vt ibi. Op. de.il.ſi meuia j..eo. So.ibi cõditio nugato/⸗
ria qᷓ nunqꝙ; fuit nec eſſe potuit:ideo eius defect᷑ vitiat:hic
gũt fuit cõditio de pᷣterito que eſſe potuit. Inn
V In inſtitutiõe
Eruns. Si ſernü. videt᷑ adiecta
cõditio que adijcit᷑ liberati h.d. ¶ Oppo.de.l.
diuus pius.j.de manu.teſ.Sol.vt ibi.¶ Oppo.de.l.qui
dã. C. de neceſ.ſeruis. So.vt glo.⁊ ibi plene.
De adiectiõe alteriꝰalteri põt adij/

Siquis ita. ci cõditio.hoc dicit.

—

Qui fideicõmiſſariã *nõ mute::tñ quali/

tas acqſitiõis mutari põt.h.d. Et op.de.l.ſi ſeruũ.S.ſi

quis.j.de acq here.Sol.poteſt deſinere eſſe heres ſi vult
quo ad effectũ vt ibi:tñ ſemꝑ remanet hẽs noiĩe:vt h ⁊.l.ei
qui ſoluẽdo.e. C Oppo.ꝓꝙ heres añ nõ potuerit dare
libertatẽ:vt.l.vnũ ex familia.ĩ pᷣn.j.de le.ij.⁊.l.ſed ſi añ.ad
trebel. Glo.nõ ſoluit.dic ꝙ ideo põt dare libertatẽ añ qꝛ
nemini pᷣindicaret: ibi nõ põt reſtituere hereditatẽ añ qꝛ
alij pꝛeiudicaret:vt no.in.l.poſt moꝛteʒ.C. de ſideicõ.⁊.l.
ſiliuſſa.S.diuus ſeuer.j.de le.j. ⁊.l.cũ pꝛ.S.ſilia.j.de le.ij.

E Legit in glo.mulꝗ modis ſatis clare ⁊

Perture varietas lec.eſt ꝓpter ↄꝛiũ.l.ſi ſub ↄdi
tione.de libe.et poſthu.vide glo.ꝑ te iux fi.qꝛ filius impu
bes ⁊c. quidã habẽt in lr̃a impubes.ſed vult dicẽ pubes.
Dicit glo.Fᷣm diſtinctionẽ caſuũ qui ſequũtur erit vel non
erit neceſſari iteꝝ ipuberis:ſʒ pꝛẽ indiſtincte erit neceſſari
us ⁊ẽ. C Pꝛo declaratiõe iſtaꝝ lec.diſtigue qãq; quis
dat ſeipſi teſtõꝛi in arrogationem:qñq; exneo. Pꝛĩo caſu
aut añ teſtm:aut poſt teſtm. Pꝛimo caſu aut reperii ĩ ar
rogationẽ tꝑe moꝛtis pꝛis ⁊ erit ſuus hẽs patri. Sed ſi q̃
ratur an ſit ſuus hẽs ĩpuberi cui eſt ſubſtitut? Diſtiguo:
aut reperit ſui iurl tꝑe moꝛtis impuberis et erit ſuus:aut

reperit᷑ in arrogatiõe alterũet nõ erit ſuus.ſi vo tpe moꝛiʒ

teſtõꝛis nõ reperit in poteſtate nemini erit ſuus:vt h ſʒ ſe

cundã lec. ⁊.l.ſi ſub cõditiõe.de iniuſ.teſta. Scoo caſu qũ
poſt teſtm̃ ſe dedit ad arrogãdũ tũc ſi reperit᷑ in arrogati
one tꝑe moꝛtis efficitur ſuus. vtrũ aũt ſit ſuus ĩpuberi di/

„

ſtingue eo mõ quo.S.dictũ eſt. ⁊.S.de libe.⁊ poſthu.l.ſilio.

HF. fi. . l. ſiqs heres.de iniul.teſta.⁊ tractat hic ĩ tertia lec.

Scdo caſu pᷣncipali qũ quis dat ſe ĩ arrogatiõe exneo

tũc aut tpe quo cedit dies ſubſtitutiõis pupillaris reperit

ſui iuris:vel nõ:vt.s.dictũ eſt ⁊ ꝓbat᷑ h in vlti.lec.

- Suus heres põt ſub oĩ
—Aus quoᷓ ecõditiõe inſtitui: filiꝰ vᷣo

Aſub poteſtatiua tm: cui ſi nõ paruerit ab heredi

tate excludii ⁊ coheres ſtati poteſt adire nõ expectato ꝙ;

iĩpleat cõditionẽ.h.d. Pꝛĩo ponit dictũ. Scdo excipit a
dicto. Tertio foꝛmat vnã q̃ſtionẽ circa pᷣmiſſa. Quarto il
lationeʒ.ſcdᷣa ibi ſed excipiẽdus.tertia ibi ſʒ vtrũ.ðq̃rta ibi
⁊ ideo. Oppo.qꝙ ſuus nõ poſſit ĩſtitui ſub oĩ cõditiõe:

vt. C. de inſti et ſubſti.l.ſi pat. So.itelligas h̊ de ſuo:hᷣ eſt

de eo ꝗ poteſt eſſe ſuus:vt nepos et ſiles. ita ĩtelligii pᷣma
glo. ̊ poſita. dicã.j.l.ꝓxia.S.j. ¶ Scðo op.ꝙ ſili poſſit ĩ
ſtitui ſub oditiõe caſuali:vt.d.l.ſi pat᷑.de ĩſti.⁊ ſubſti.So.

verũ eſt ſi in deſectũ cõditiõis exheredei: vt ibi.ſec vt hic.

Et ẽrõ:q; ſi cõditio deſicit ſemꝑ ſuit inſtitutꝰ. Et eſt rõ:qꝛ
retrotrahit:vt.l.heres ꝗ.de acq.here.ſʒ ſi nõ eſſet exhere
datus in deſectũ cõditionis aliq caſu poſſet ſe reperire p/
teritũ.ſ.deſiciẽte cõditiõe:⁊ ſic teſtm nõ eſt nullũ. ¶ Ter

tio op.de.l.iij .ſi ſub ea.j.de ↄtabu.So.ibi in filio emã/

De here.inſti·

cipato qui poteſt inſtitui ſub oĩ conditiõe: h̊ in ſuo. Sʒ ꝗᷓ
eſt ratio ꝙ filius ſuus interi dicit nullũ et emãcipatus nõ
habet cõtratabulas.ſ.pẽdẽte cõditiõe? Ci.in.d.l.ſi pꝛ.qᷓ
rit et nõ ſoluit. Dic ꝙ rõ eſt: qꝛ pẽdẽte cõditiõe ſubſtitutꝰ
habet bono.poſ.Fmtabu.vt.l.iij.S.ſi ſub cõditiõe.de pta/
bu.merito pᷣtoꝛ denegat ibi ptabu. ſed ſili emãcipat non

poterat aliter venire ꝑ ↄtabu.& ⁊c̃.ſʒ filius ſuus dicit nul/
lũ ipſo iure nec habet neceſſe petere a pᷣtoꝛe.vñ pꝛetoꝛ nõ
põt denegare ei beneſiciũ qð habet a lege:illud vo qð ha

bet a pꝛetoꝛe põt denegare ¶ Op. qñ ſili inſtitui ſub cõ

ditiõe ptãtiua q̃ non põt ipleri vltimo vite ſpiritu videĩ q

debeat exheredari ne iueniat ſe pꝛeteritũ ĩ vltimo vite ſpi
ritu:⁊ ſic teſtm eſt nulluʒ:vt.l.inter ceta.de libe.⁊ poſthu.
Huitimoꝛe dicũt quidã eũ debere exhẽdari. ¶ In Zꝛiũ

eſt veritas: vt.l.ſi libert.v.exiſtimo.j.de bo.li. Nec ob.
ꝙ reperiat᷑ pꝛeterit qꝛ h̊ ſacto ſuo cõtingit ꝙ ante vltimuʒ

vite ſpiritũ debuit iplere. Eamus ad cõuentũ dñi Pauli
