Corp.. Jur. Frideric. P, £.

ib.2. t.4- $.8. p. 65 SBabemr,

O3V P.3.159-. Odetr. Cuccef. Oron. 5 34. $3. Syülidse

us

SDeg. . . 0. 94.. tály. $. QN. 0. 22. $. 1. Seffifdo: .. d

M

-3-t. r$. conflit. Haffo - Caffel, 9. 9527 1732. conftit, Fuldenf,

T

ep. Lu

.p.616. $nfoesf. D. D. $.

" €daumburg. D. $.

€- 18.

r

pmifde 3Xtobellen p; 16.. /eg.

ao

rif.

n

1. Verf. e& Yoáte oeni, Koch collat. jur.-

j

tf. 2Refovm. //5.. . tzt.

aM

V€HL. p. 214. de jure

1

u

Anhalt. Heinecc. 2ymest,. p. 178-/eg, $Oa

þtiläfe iom, 7, 1. z-.' '.ïgas-

0

Ql

lt

DE-

[

$

22 DECISIONUM. JURIS 5AX0- COBUR GICARUM, -

*

DECISIO . XII.

E.

;5'/; 1taque per þa&'a. dotalia vel teftramertum Conjux non. conju-

ci, fed alii bereditatem reliquerit fecundum patta illa. vel

teflamentum , fi valide erecia fint, promumciatur. quidem,

fed tamen acqu

ifi

fita con[lante matrimonio, qqoad dimidiam

mnjugi fuper[üti debmmr—.

P

E

;

JCAUSA.

ilippus et Bdrbdm miptz'm contrabentes pa&ifcuntur, ut fi

i 'Pb

alteruter fine liberis decefferit , faper[les e bonis praemortui

2co.fl. una cum le&to conjugali illatisque mobilibus bercifcat, re-

liqua vero non extantibus forte tabulis tefamenti , propinquis

deferantur. Praemortuo Pbhilippo absque liberis et te[tamento,

Sebafliunus -proximus ejus agnatus confiliu

etit, ecquid

j

*

fibi de bonis a P..bilz'ppo J'eliä?y &t a. vidua p(?

:

$ competat de

X

jure:

JDISPUTATIO.

huin eáa quae conjuges invicem pepigcrant valida fint, .haut dubium

erat per ea , quae praeced. Decifione di&a funt ; adeoque fuper-

fles conjux 200. per paGta ei affignata e bonis mariti, una cum le&o con-

jugali,

mobilibusque illatis retinere poterat.

Cum vero conftante matri-

Quaeflio oriebatur, utrum haec foli.

monio quaedam acquifita extarent,

2. agnato heredi, an pro dimidia viduae infuper addicenda? *'Pro agzato

militabat Jas.Civile, de quo bona confiante matrimonio acquifita lolius

(unt-mariti, ita quidem ut et ea; quae uxor emit feu acquifivit, vel vivo

marito vel ftatim poft ejus mortem, praefumantur ac cenfeantur de bonis

mariti acquifita ad..excludendam turpis quaeftus fufpicionem Igrngde

don, int. Vir. et uxy Vinc. Honded. vo/. 1. Conf. 91. mum. 74. Gail. 2.

obf. 78. 1um. 9.

Mynfing. cezt. 2. obf. 92. Surd. Confil. 290. mum. 39.

Sed excipiebatur a Vi-

-Carpzov. S/pr, for. p. 3. con]t. 25. def. 8. et 9.

--

focietas; cujus effe-

. dua, * nifi fit inter conjuges bonorum communtio et

4. dus praecipuus eft, ut * matrim

onio diffoluto , adeoque focietate con]

g

gali

L]

/

-

C SECT. F. SQCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS. Xl a

gali finita a) dividi debeant quáeffus b) lucraque durante matrimonio fa- 3)

Ga, et quidem nifi confuetudine, flatuto aut pactis dotalilus aliter difpo- b)

i[]y.

fitum rcperiatur.ex aequo,, 7. 29. pr. ff. pro foc- $. 1. Z. eod arg. . 6o.

wu

$. 8. L.65. $. 9. ff eod. HeGor Felie, de fociet. c. Vg. s. 44. et fegg.

A

Leuterbach. de foc. bom. vomjug. $. 12.13. 14. Cum igitur * in trattu ;

17

Coburgenfi Communio bónorum inter conjuges vigceat, ut alibi-edo&um,

adeoque exceptio haec caufae infit, pro vidua quoad hunc articulum re:

fponderunt Noftri 2n &vebaffian Gfdenbadyen, GCduloiener ju Sxeflingen,

Menfe Sept, 163?,

4

Jj

RESPONSUM. :

r

8 tf)r ung Qlöfdjrift einet Gfebetebung , fammt euren ausfübrtiden

f

Beribt unb angebángter Grage auaefdbicft, unb eud) De8 0. .

uit

(5. 4B. O. QX Q. — $at 3poilipp Gfdenbad 1u SBarbaren Jxotmutbe

*qu,

báufcein. fid) verbepratfer, unb ijt smifdben ibnen eine Gfeberebung untec

ywd

anbern fofgenben :ynbalte aufgerícbtet voorben , teütoen beybe Goeleute

tdcf

Ojabr unb Sag mít einanber überleben, unb aí8&benn über lange. obet

Purge Seít obne erycugte (ebenbige Zibeserben eíne& bor Dem anbern Durd)

Den geítliben Qob von Dieftr Beft bingenommen tverben, fo fofl Das8 lev

benbigbleibeube von De8 Cerftorbenen JDaab unb. Oütern qu eínem Grbo

Iuf

tbeil an atlen baben uüb befommen 200 fl. wie nid;t moeniget bas Gbez

get

bett i alle CfBege unberaubt, neben ber ingebradbten abrnig, unb ba»

N

mit gáasb abgewiefen. fepn, bie llebermaf De8- CBerfterbenen C3etíaf

atl

: foli

fnfibaft auf befffben nádfte gefipte Greunbfibaft ( voofern nicbt von

lt

einem ober Dem aunbern inmittefft Durd) antermeit fonbetbare8. aufgeric»

tte8. Seftament. aubere Cetorbnung gefibebe ) erben unb fterben 1xc,

olits

yivo

Wt nun gebadbtet Gfipenbad) nad 9Yabt unb S'ag obne einen lesten

bonis

CiBitlen unb feibeserben geftotben, unb Dat nad) fif) fein Cbemcib an

j

einen, bann eud) feinen nádbften S5(ut$ Greunb. am. anbern Sbeil. veta

y

laffen, fo gebübret bem CiBeib allein basjenige , tva8 in ertoebnter. Gbeo

)9

berebung auf folen Syall berfelben eerorbnet, aber Pa8 übrige at bet

V.

CBSerftotbene auf. eud) verfátlet ; jebod) fo viel bas in tábrenber Gbe eto

d

nj

voorbene Guf bet?ift, tecídjes. b

et QBittben 3u. fpecificiren oblitget,

d

gü

. Mm

C) ftyb

274 DECISIONUM ZURIS S4X0-COBURGTI CA'RUM',

c) €) fb ibr eermog fanb « Sraudbs d

4) Sbeil 3u forbern befugt, C3. SX. QD.

" met)-:,*ni*d)t )atä ben þa!öm

-OBSERVATA.

7. ) Societate conpugal; finita')- * Finitur autem haec foeietus ercorimavi

modis tam matrimonio propriis ut funt ;du/terium et. snalitiofu

defertio quam aliis focierati cuilibet communibus, quo pertinet etiam

venumciatio sum ex

pre[fa , fi'ad di

vifionem procefferint focii; tum

taciia fi feparatim

É

OCii agere cocperint et unusquisque eorum fibi

negotietur: fine dubio enim tunc jus focietatis folvitur 7. 64. ff pro

Jocio. Garfias de acquaeff. conpug. uum.

147. Pec/kius de teffamu.

Congug. lib. 2. e. 1.

$. b) TJure enim noftro confuetudinario dimidium bonorum acquifitorum

ad fuperftitem pertinet, quod valde quoque aequum eft, eo quod vi

bonorum communionis inter conjuges Coburgenfes vigentis, conjux

conjugi bona fua auferre, et per ultimam voluntatem: vel pacta do-

talia alteri relinquere poffit. vid. illuft. Eckardti D

4[/" de 6»017207- in-

ter conpuges Coburg. commun. $-9. St.

9. c'-)'bec YOittooen 3u fpecificiters oblieget] " Semper enim vidua

five licite five illicite propria authoritate jura muliebria occupaverit,

five hereditati fe immifcuerit obftritta eft ad exhibitionem inventarii,

vel juratam fpecificationem.

Carpz. part. 3. conff. 33. def. s. et

part..2. conff. 25. def. 4. Coler, de proc. execat. part. 1. c, 2. nus.

ie)

233. quemadinodum * quilibet heres hereditati fe immifcens vel eam

propria authoritate occupans aGtori cujus interefl inventarium rerum

hereditariarum exhibere, vel mediante juramento quantitatem earum

declarare debet /,2. C. gu. et quib. quart. pars, L. $, 1. 16. jf de pet.

Áered, Schneidew. 2z $. a&ionibus tit. de pet. hered. z. 65. vid. De-

II.

£if. fequ. . $.. Quin * et focius ad idem obligatus eft focio ejusque

heredibus Richt. decif $8. 7. Y3. " Re&e itaque vel ex contra&tu

focietatis conjugalis, vidua ad defignationem acquifitorum condem-

13.

natur,. Quemadmodum etiam " fi de donis nuptialibus controver-

tatür, quid et quantum in nuptiis donatum, ut de iis dimidiam par-

tem alter conjugum percipere poflit, manifeftari debent, vel per in-

ventarium ,

vel per probationem Sacrameptal;m. Berlich. .part. 3-

eoac]. 32,

".

.&) Wiebt

*

SECT. F. SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS. XII.29;

u

d) friebr m'cb-t. ale bän balben Cbeil] * Alib'i' marito duae portio-

14

nes, uxori vero tertia de acquifitis defertur, utin Sicilia obfervari

I$

teflatur. Franc. Milaneus //j. r. decif. 18. * quod fequuntur mores

Alfatiae, - civitatis Argentoratenfis, Spirae, * aliorumque locorum

16

in tradu Rhenano fuperiori, Rofenthal e feud. cap. $. cond. 67.

10

HUIi. 4.- Savgfgráfl. SBaben. Sanbredbt part. 2. tit. $. et f6gg. idque

Ojct

ea procul dubio ratione, * quod maritus non folum plus operae et

I7

m

induffriae conferat,. fed etiam Do&or Re&torque familiae exiftat Mi-

It

lanens d. ]. v. Mev.ad Sus Lub. pavt. 2. tit. 2. avt. 32 mum. 102. feg.

I8

10

* Noftra confuetudo dimidiam acquifitorum mulieri tribuit, quod

0

* et faciunt mores Hifpaniae; Suaretz de Juer. suar, et ux. tit. 1. 9.

19

((

38. * Galliae; Chaffaneus ad cozfuet. Burg. rub. 4. $. 2. " Belgarum

20(

Lamb. Goris. adverf. J'ur. tr. 1. c. 4. .* Würtenbergici; 985rtenb.

21

" d

us

inU

3anbred)t port. 4. t£. $: $. unb bann Dat ba8 er feqg.

: Sic Spirae marito vel ejus heredibus duae tertiae immobilium acquifi-

22.

vl

ut

torum, uxori five héredibus ejus unica tertia, fuperfíliti autem cun-

]

&a mobilia cedunt, Lehmann. CAroz. Spir. Lib. 1F Cap. 21. 2.2.

Ídem ctiam aliorum locorum moribus obtinere nos docet Rofenth*al

3

I

de feudif. Cap. $- concl. 67. . St.

dut

DECISIO . XIII.

Lrit,,

7ij

Nec obtinet confüetudo ifta inter fponfüm et fponfam ; lo-

u

eum tamen inter eos habet fucceffio juxta difpofitio-

m

nem Juris Civilis in /Vovell. 1

at

t

1735..5. ehudutb. Pmeferea

C. unde vir et uxor.

!

um

[

"CAUSA.

pet..

[)t

aulus defponjzwerdt fibi Chriftinam; et ante confummatio-

que

P

du

nem matrimonii moritur , [bon[a [ua per ultimam quidem

um

voluntatem berede in[lituta, fed illam ex defetiu: folemitatum

i

yer-

invalidam. — Sponfa, quae in; curationem aegroti et funus jam

Püï

demortui quaedam impenderat, duplici tam fponfi, quam beredi-

j

tatis JaQura calamitofa , quid quamtumve fibi e bonis defun&i

:

onfilium petit, et Quaer. dejure?

perfngmzdu;*n Juperfit follicita c

Mm 2

DISPU-

)

|

1l

"2376 DECISIONUM ;waeis MXO- c'oxBUR*"GICJsz/m

DISPUTATIO.

D XïJ

e impenfis quidem ex htreditate repetundis nullam Chriïïixlae pote-

À D'

rat de jure moveri dubium. Sed an * de caetero quicquam ex he-

B UAET AL N

veditate fponfi defun&Gi petere poffit, re ab inteftati cáfum dedu&la, juris

3» eft haut omnino liquidi.

* Sane flatutum vel confüetudinem delucranda

- hereditaté eam heic excludere, o&ava hujus Se&tionis decifio argüit, qua

cam poft annum et diem a nuptiis demum in terris Coburgicis locum ha-

4-: bere occupatum eft.

Ut adeo, * acris inter Dd. ventilata controverfia:

Utrum ftatutum, -quo uxor dotem vel certam bonorum partem lucratür,

$- locum habeat etiam. in.fponfa? heic merito ceffet. ^ 'Ubi alias * ab affir-

mátiva ftant poft multos ab iis allegatos Cothman. vo/, 2. re[p. 78. per

6. tot. Berlich. p,3. coucl. 25.. Gailius 2. 0. 8o0. zu2..3. " eamque fenten-

tiam in foro judiciisque receptam, fatetur ipfe contrarium flatuens Gos-

- ,winus ab Esbach. z zot- et add. ad Carpz. p. 3. c. 19. def. Y. um 2.

7. P*g- 460. " Negant praeter laudatum ab Esbach, Fabricius zz. Gai/.

8. ezucl. p. 198. aliique magno numero a Berlichio z272. 3. citati. * Utros-

; que diffentientes conciliare annititur, et mores civitatis cujusque ac fla-

^tuti verba ponderanda ex iisque judicanda prudenter monet Goehaufen

9. pericul. /dcadem. part. 2. qu. 23..— At vero. * annon deficiente heic íta-

tuto ac confuetudine, ex ipfo Jure Civili pro fponfa aliquid fuperfit fola-

üi, difquirendum.

Ubi quaeftio cum altéra illa, ut ferme fieri. folet,

10. neutiquam confundenda incidit: * An ea quae in Jure Civili /VoveZ. x17.

- €. $- et Zduth. Praederea. C. uude vir et uxor circa faccetlionem viri es

"uxoris difpofita reperiuntur, ad fponfum et fponfam quoque perrincat?

11. * Negat illid. per. L. 1. L. 14.-de fponfal. L. 13. $. 3. ad L-Stul de

"ddult. L. 7. C. de codicil. . Ant. Matthaei de fucceffton. c. Ys. aphi. 1

-

12. * Affirmativam vero quoad fponfíam de praefenti communitur obtinere

a) a) arg. 1. 30. de R. . 1, 1$./de wondit. et demonflr. 1. 22. C. de nupt.

tradit Georg. Schultz. z Sygops. Infl. Difp. 12. num, 25. eamque fen-

Xéntiam, qua conflitutio ifla Juris Civilis ad fponfam de praefenti acco-

modatur, aequiorem ftatuit Struve de fuceeff: ad. ut. Math. d. c. vg.

vaph, 1. ip n0t. add. Dn. Stryke de Succeff. ab 2utef, Diff.-4. c, 1. 0. 8.

b), Schilter z grax, 'ur. Roman. exerc. 41. $, 9. cozcl. 10. b) Secundum

hanc itaque pro fponfa procul dubio inope habita Refp.

onderunt Domini

Ms Nov. 1;3-; : 2(:11.€[g-riftmegQ:cfüeinin g Sgbenbacþc-

ii

RE-

L

SECT.F- SUCCESSIONIS CONSUGUM.DECIS. xuHt. a

— RESPONSUM.

.

Qte.

" if)vmunäälbfcf)riftïeineö Lïietmäc[)tnig, famt euce;: Sfage 31192,1'(5&5!, Iä

li

3

X unb eucb Des SXecbten Darüber:ac. $D. €. QG. CD. 9.

£b jvat

juis

Shaul C tegnere (egter CfRile, varinnen er eud) Da8 finige verfdaffet,

tocgen Stangtung ber Solennien vor beflánbig nicbt ju adten, Go

]

ü

hi

foerben eucb bod) eor allen Soingen, víejenige linfoften, toefibe ibt ia

ii

Id

frinev &vanfbeit-iinb bey-Dem SSegrábnif bergefiboffen, au8 ber CBerlaf»

fur

fenfdiaft, unb , bierüber aud tecif ibz mit ibm de praefenti verfobt

j geocfen , Der bierte Qbeil Der. Güter, nad) 2lbjug betübrter unb as

[ti

t

,,Perec Gd;ü/lbml erbo unb eigen;bümlidþ aefolget , CB. 9. q18.,, C)

Q

.OBSERVATA.

L

rl

Nec immerito, nam ad hanc Praetoriam fucceffionem fufficit, fi modo

I4-

ai)

105

pure in matrimonium confenfüm fuerit, etiamfi copula carnalis

f

nondum accefferit. arg. d. L. 30. de R. $, . Et quamvis in eontra-

en

rias partes transeat Kohl. de fucceff- Couyug. P. [. 2. 11. veriorem

f

exiftimans fententiam , fcil. non competere hanc conjugum fuccef-

Ül

fionem, nifi copula carnalis intervenerit; . Vix tamen haec opinio

i

U

jur Civili conveniens, .Sponfa enim de praefenti, uti appellant r4.

37

eam Canoniflae, Jure Civili ab uxore nihil differt; ob 4. L. 30. de

e

R. 3. cnm praeter confenfum purum, peorfettum et fimplicem, nil

N

amplius jus civile ad matrimonium defideret, ut fic nec Praetorem

T

in danda bonorum, poffeffione guicquam ulterius exegiffe, credibile

j.Í

fit. Deinde in caufa favorabili fponfam Uxoris loco haberi, notum

16.

eft, quod et . ad lucrum dotis extendunt Z. Gai. 2. OLf. 8o. z. 3.

Yure

Bachov.. ad

j

et4..— Matth. de. 40/&.. Decif.. INeapolit. 61. z. $.

DÀ

jeti

"TTreutl.| vo]. 2. . Disp.

4

h.a EE D.

«

in utramque partem disputat.

i.

verz. ifljo amp/z'u.rf qui

Wt

) Schilter in prax- Sur. Rom. exerc. 41. $* 9. concl. 10.]: Quo loco

T.

T

celeberrimus Autor obfervat, quod * de Jure Hennebergico fponfus

lum

fponíae et vice verfa nom videatur poffe füccedere, quia (fc. con-

j

[

]

juges eo jure) non fuccedunt, /nifi in bonis durante matrimonio

quaefitis. Sponfam ergo dotem forte praenumeratam repetere, et

|

fponfum viviffim donationem propter nuptias, * At ratio illa ubi

18.

fuf-

Mm 3

E

e7$ DECISIONUM 7((;213—SZXO-PCOBURGIQRUM

.fuff'eceritph, nec jure Coburgico inter defponfatos fucceffio locum ha-

bere, adeoque Refponfum noílrum haut fatis fundatum videtur,

quia neque hoc jure conjuges fibi invicem fuccedunt, nifi cum re-

flridione matrimonii in annum et.diem continuati, quae reftri&tio

ceu plane fucceffionis ad certum tempus exclufiva; multo magis in-

ferre videtur exclufionem fponfae, quam reftrittio ad certam tantum

Y9

bonorüm fpeciem.

* Domini tamen potius refpexiffe videntur eo,

quod ubicunque ceffat ftatutum vel confuetudo, rcs deveniat ad

difpofitioner Juris Communis, id cum in deciforiis heic locorum

pro norma fit, merito fequendum fuit,

-

20. c) 88. 9. 99.

* Similiter refponderunt M. Februario Anno 1626. att

C$obann Gafpar LInratf LL.'ftud. ju Ceua..— Muf eure an un8 getbane

$Stage b. ipr e. b. . 2c. CO. 99. 33. 9. at Lucius tnit bet Titia

?ot weniget 3eit fponíalia de praefenti geflogen, unb in ein unbez

bingte& gewijje8 Gbéegelbbnif fid) eingelaffen , — e8. i(f aber. bie Tiria

in Seuligfeit $u rffurt, bafin (ie fib wegen beó Geinbe8 auf eine

Seitlang begeben, an einer. Ceudbe geftorben, unb fat nad (id) iDren

SSruber unb jweyer Gefdwiftrid)ten Sinber, fobann ifren 9Bráutigatnt

Lucium fammt einen anfeünfid)en 9Germógen, gefaffen, O5 nun gleido

Lucius tnit bet Titia bie :Jepratf nidt volljogen, biemeif aber. bevfelbe

in Setraditung ber SGerftorbenen 3uffantes, unb 9Reid)tuni8 ,, aud)

baf er nod) jur 3eit nid)te geerbet ober für fid) gebracbt, pro perfona

inope ju adjfem, unb nad) gemeinen befdoriebenen. SVapfevrecbt, welz

dje8 in loco domicilii &er 9Beríforbenen qnoad deciforia übliden iff,

in fucceffione eben be8 9ted)ten, al8 mcnn. ev bie Gpe oofíjogen Dátte,

ju geniefen, al8 wirbet igme bem gemeften Lucio ber tierbte Zbcif

ä

aller feítter f£beoerttauten. binterlaffenen Güter etb - uno

i2

et $3. 9t. 98.

* Simile praejudicium M,

eigentbümlid) qefola

Jun. 1654.

Jin. Stiffaus

Gedant, Stelern be8 2(mt8. Stottenftein.

X2

2

* et Menfe April. 1638.

3 Sargatetü Oefpetin ju 95ucberob Dinz

terlaffene Grben. — X[8 ige n copien einer an un8 oon ubwig oblein

Diebebot getfjane (Srage, Parauf erfeígteó informat- Lirtfeil. unb euven

OSerid)t fatunt angebángter (Srage gugefdbidt unb. e. 5. 9. 2c.

98. 6. $8. R. Oieteeil oet eon Stargaretp Oefperin aufgeridtete lette

Sf8illé 3u. Stedot unbeffánbig, unb bafür. nodymablen u adbten it, Xls

soitbet eucb benen heredibus ab inteftato, bie fucceflio im afen ifren

te Senn

Gütern unb SSerloffenfdoaft 'ei:jaig- unb affein gelaffen, 8 woll

iubmig

z

! SECT.F. SUCCESSIONIS CONUGUM. DECIS.XIPFI 275

1ht

$ubwoig $56lein, ber mit Stargavetf) Oeferin ;ïd) de praefen,ti oetlobt

ttüf,

Qcfabt, motfbürftig Defcbeinen unb bartbun, baf er perfona inops

| f&

fen, unb fid obne ber Oefperin. terbefften. Grbfall , nidt ernefren

idio

fónnte, 2fébenn woürbe ibm ber bierbfe Geil iDrer SBerfoffenfehaft

$ lll*

Cinnbalts befdyviebener 9tecbte bíllig gefolget, unb weil ibr ibm feine

IU

fibrige Sorberung , ob fabe er biel auf bie Defperin unb ipre Güter ges

r«

gementet, gany nidjt geftánbig fepet, o ift er audy biffalló 9Bemeif

tl

85

áu fübren, ober mit feiner. (gorberung in 9üufe àu ffefen feulbig,

D

p

3*

türm

* Atque haec quarta conjugi vcl fponfae pauperi ex

divitis patrimonio debita teflamente alenari vel minui nequit.

f ii

Cothman, uo(. III. Refp. 44. mum. 93- cua snultis ibi Dd. air.

jnne

-DECISIO .XQV.

lii

T

iib

Stante hae cónfuetudine focer, qui hereditati filii fe im-

Titia

at

mifcuit, nurui ad edendum inventarium vel juratam

f

fpecificaüonem tenetur.

g

yuid

CAUSA.

d

3

CM Mortuo fílio veli&ia vidua et patre s. bic illi bereditatem defim;

(udj

fona

Gi mariti petenti negat, tums quod parum vel nibil e

w

bonis filii poffideat, 1um-quod varia pro filio defundio debita

W

O

folverit.

Vidua f. mirus probatiouem debitorum pariter ac [o-

lutionis una. cum juramento manife[tationir eorum , quae e filü

jl

n

bonis qïecepzjïet focer . exigit, Qu. 4n recie?

ii NL

fl

P

DISPUTATIO.

fitu

ro focero militare videbatur ratio j'.ur.ïs,. quo * Pater reverentiam a li-

flin

P

f.

TU

beris debitam, ficut a cautione ct ratione /. 8. $. 4. z fiz. C. de bo-

mis, quae liberis, ia et a confeGione inventarii, multoque magis a jura-

'(ef;fu;

mento manifeftationis f. jarata fpecificatione excufatur arg. 7. $. juzd. 7,

D

l

l

J

"

7- $-.3. ff- de obfe

u. paxent. L. 36. ff. de juvejur.. Mynfing. cent. 2. obf,

L

f

j

93. ibique Dn. Fabric. 77 oZferv. Hering. de fidejuf. c. 6. um 78.. Ac-

5

cedir quod * omnis is, contra- queim nullus dolus vel pracfumtiones mili-

wj

tant

||

19

n

2

UA

J 3

I 3URIS $4X0- COBURGICAR UM, .

3;89 DECISION

«ant à äüra:ri;gæn*,to manifeftationis fit immunis 7. u/t. $. Yo..C. de yur. delib.

L.6.'$. fed fi hoc qs verf. ficubi verb. fi fola C. de his, qui ad Ecclef.

3-

corfug. Berlich..Dec;f. 289. part. 2. z. y9. — Jam vero * focer parentis

locum obtinet, eodemque paffim jüre et honore cenfetur 7.15. $. 2..7.

ró. ff folut. matvin 1. ult. z2 princ. f. quae ut indign. l. 21. et fog. de

ve Jüdic: Ant. Fab. z God. L. 3. tit. . def. V7. , 3. 6t 4.

* De paren-

tibus autem leges praefumunt quod optime liberis profpiciant 7 7. C. de

od Vapoh E o MC RT D

curat. furios, Carpz. p. 2. Wlfó. def. 9. " Verum hisnon obftantibus pro

uuru decifum , atque focer ad edendumi inventarium ,. vel in. eventum

juratam fpecificationem condemnatüs eft, ex regula generali, quod * omnis

qui eo tempore; quo dliquis moritur, fuit, vel eft in bonis et de domo

defun&ti, vel fe pro herede geffit, aut alienorum bonorum adniiniftra-

MO RELegit)

tioni fe immifcuit, ad petirionem legitimorum heredum, vel etiam eorum,

quibus aliqua quantitas hereditatis debetur, vel qui fuper hoc habent ali-

quod intereffe, officio jüdicis inventarium exhiberc, vel eo deficiente fub

juramento res omnes hereditarias a defuii&to reli&ctas exhibere-et indicare

teneatur per text, ii [. 2, C. quando et quib.

uarta pars, Bernh. Wurmf,

f

]. 1. obf. tit. 26. obf, 2. z. 1. et féqq.. Berlich. part. 2. Decif. 169. m. 1.

*

Richter, p. £. Decif. $8 adeo, ut * nec pater, ubi non habet ufumfra-

Cum, íed eft faltem adminifltrator, puta quia gerit tutelam vel curam

-T. u

emaneipati, 7zde liberetur, . Berlich. d. decif. mum, 32. cum ibi allegatis.

P

* Imo quando cafu quodam ex confuerudine vel ftatuto cum liberis divi-

dere jubetur, ob hahc divifionéem, . er.inde liberis bonorum maternorurmi

nomine debitam portionem ad idventarii confe&ionem omnino obligetur

ex Andrea Rauchbar; p. 1, qu.. 30. 219 33.. Berlich, d. Decif, nutm. 35.

Multo magis iraque focer ad inventarium vel juratam fpecificationem nu-

[o.2]

rui teaebitur, praefertim cum, * focer et focrus parentum nomine faltim

improprie veniant. Carpzov. prádt. crimin. p. Y, q. 8. autn. 45. ec * re-

fpectus ille parentalis beneficia quaedam juris focero tribuens diremto ma-

irimonio rantas vires non exferat àc eo manente per 7. penult. jf. de jur.

dot. À; Fab, iz. C. d, loc. tum. 2. Iraque a Noftris, 2Inben 9tatf àu 3oilbe

GuegBaufe Menf. Januar.. Anno 1636.

RESPONSUM.

r

(8 ibt un8 fn ftrittigeu Succefïïöns-Gd'cfjeti?ætargarei[), tbeifanb.

E.

Qibittben. an . einen, berfelben

]

—'gf)ïiüopï) 4xitets .ngdï)gelmïem; |

Gdmedre

SEGT. V.*SUCCESSIOAUS CONZUGUM. DECIS. XF. 281

[

C'teebrbater8 CBolfmar Deiber$ anbemm Qeil8 -ergangene. eIBedfito

.

fcbriften uno A Cten sugefbicfet , u. e. v. $. batüber »c. SOQ. €. d6.

JiClS

l.

G. C. &, . Oaf ver allen Goíngeu CBolfmar Joeiber outd) ein. vitbtio

d

98 Inventarium unb in eventum *ermittelft leiblidjen &pbes. tvas

rCn.

et oon feíne8 verftotbenen Ciobnes Criftopb Joeibers S5Dintetlaffenftbaft

: a'e

au fiD genommen, obet.fonft ín -Danben bat anyuyeigen, -iecnedft ift

m

verfelb oiejenige Svoften fó er oor feinen. Ciobu beablet faben. tvill, qes

tüm

bübtlid) su beroeifen verbunben, bargu ifme bann bíe allóereit ad acta

Difit$

gebracbte llicEunben in forma probante $u reproduciren, inglei»

Jmo

(

den SWargatet) -Jeibeti

"ü einen Gjegenbemeiäiau fübten unbenommen.

Jf

)u

æo æd æ&

fb

LI;ECISIO XV.

-

(are

1. Extantibus liberis, Conjux conjugi in Ducatu Cobur-

"i

gico füccedit u

-

;f

na cum iis in portionem tantum viri-

Tif

lem. 2).

2)

ram

qtIS

$. Idque vi communionis bonorurä "inter- Conjugeg pott

]ivl

annum et diem a nuptiis ibidem vigentis.

duf

3: Cum onere tamen collationis illatorum. b) .

b)

N

jf

4. Nifi per pa&a dotalia quid refervatum aliudve pro-

Q

vifum fit.

|ri

t

*re

5. Integrum vero eft conjugi utrum portionem illam vi-

Ia

rilem amplecti, an mifía illa importata fua repetere

o

J

il

malit, c)ad utrumque eidem peþitione denegata.

.5 CAVSA.

À

mtohius ducit Dorotbeam viduam ,

cui e priori marito [u-

perfles erat filia.

Conveniut pacs dotalibus, ut füliae

fl

T

poft mortem matris ceri

um

[olvatur praecipuum , ' de caétero,

at

Juxta loci ceufuetudinem

fit int

d

"

er €os bonorum communio.. Mor-

du

Nn

iua

ass DÉ CISIONUM. jïUlu?IS; $4X0- COBUR GICARUM, . — .

tua- Dorotbea, - Antonius petit portionem bereditatis conjugis .

fuae virilem. .' Privigna vult, ut aut,conferat illta:fua,

aut portionem virilem relinquat.

A?ztoniw-' petit utrunique.

Qu. Quid jï(ïif?

DI'SPUT;ATIVO.

ntonius nxori fuae fücc*e-fï'ums fefe non equidem fuzZot in Ju—fe Civi-

À

li; Nam *hoc Jure, quod praecedenti decifione ta&tum eft, (per

Novellam YY7. c. $. et auth. praeterea. C. uude viv et uxor. ejusqueinter-

k3

praetationem extenfivam, * qua quod in uxore ftatutum .eít reciproce

quoque ad. maritum porrigitur. Gloff. et Dd« commun. z d. autÁ. prae-

terea. Gail. 2. O. 89. zuim. $. Brunnemann z Cod.. d. auth. praetevea

n

* eamque fententiam itidem aequiorem contraria depraedicat D. Struvius

ad /4ut. Matth. de. fucceff. c. &$.. th. 3.) Maritus luperftes Zzops, uxori

locupleti fuccedit. Quod paupertatis requifitum de fe allegare vel nolebat,

vel e vero non poterat.

Itaque tum * confüetudine nititur, qua in Duca-

*h

tu Coburgico Conjux conjugi extantibus liberis in portionem virilem fuc-

cedit, tum * pa&to dotali, quo in communionem bonorum, hcic etiam

locorum inter conjuges confuetam , cuique illa confuetudo fuccedenti íu-

perfiru&a eft, conventum erat. Privigna Antonii neque confuetudinem

ceu notoriam, neque pattum negat, fed * opponit exceptiozen facien-

dae collationis.

Berlich. part. 1. cozcl. 81. mum. 71.

Quemadmodunx

enim.* Jure Civili noviffimo per /Vov. $3. c. 6. INov. 117. €. $. uxori inopi,

fi maritus locuples, quarta pars, non nifi fub onere collationis, vel im-

putationis ut fc.

ad quartae computationem bona fua, quae ad alimenta

fuperftiti non fufficiebant, conferat ; defertur Andr, Kohl, Je faccef[- con-

Jug

. part. 2. zuti. 31.. Rittershuf. ad Nov. part. 7- c. 17. num. 8.. Stryck.

$

de fucc. ab int. Diff. 4. c. 1. th. 329 Wa

* quoad ftatutariam Conjugum.

^o.06

facceffionem plerisque locis Collatio haec obtinet,. * Saxonico Jure fi vi-

dua quartam, in cafu exiftentium liberorum ,. vel his deficientibus trien-

tem petat, ozzJia bona fua confert poft Moll

er. Carpz. part. 3. conff. 20..

lO

def. 24. Berlich. P. 3. conc]. 2/77. mum. 37. * Jure Marchico Brandenb.

vidua marito füccedens dimidiam accipit, co/lats Lomis propriis ex com-

1.

muni maffa. Stryck. 4. . Diff. 4. c. 3. th.22. fégq. . Sic aliis locis fta-

tutum vid. Jus Lubec. //P. 2. tit. 2. art. 2. Stat. Hamb, P. 3. tit. 3. $. 4-

U

letaec

-& * Arguit hoc ipfa caufa ; fons et origo hujus i"fe*' conjuges confi

- fuc-

X À

-

.SE-CT F. SUccESSIoMä 'CON;?&);G UM. DECIS. XF. :83

l

fucceffionis , 'communio nemþc bonorum. Illa ut ad partem hereditatis

;

admittantur conjuge

s fuadet, fed collatis ex natura, communionis com-

fl

munibus bonis.

Et

* quod in uxore obtiner, idem in marito juftum eít;

Ts

,Z(

d

14

cum * jura fucceffionum

regulariter fint reciproca, Strycke d. tr. Diff.

Antonio non erat,

XI. c.2. 0. 20. num. 20. et Diff. IF. c. 3. 0. 32.

quod ad haec Jura firmo talo rep//caret. Praefertim cum pa&lis dotalibus

nihil de fuo in hunc cafum herciscundae hereditatis conjugalis, refervaf-

fet. Dubius itaque utrum fua, quae forte fperatam communis heredi-

Wi

tatis. portionem pretio fuperabant, conferret, an potius illatis fuis, miffa

p

hereditate uxoris, nifi utrumque competat, contentus viveret, de jure

W

confulens fequens retulit refponfum Menfe. Jangar. 1633. 2Ín Qintoniunt

oc€

"J

SOibmonn, SOürgern qügier $u Goburg.

T

- RESPONSUM.

[ius

I5-

Yori

18 ift Y. Qïuf bie anbere fSrag»e €. c6. Goietweif aus Den dngea

bat,

P

' gogenen pactis ju eermerfen, af íbt bepbe Geleut eud) bem

]i-

d)

gemeinen ganb« unb &xtabtbraud) conformiret unb bít d) com-

füc-

munionem bonorum, nad) 2yabr unb Q'ag belieben laffen, inmafz

attt

fen bann au8 Der lrfacb , ibr Der überbliebene Gibittber einen Svitibesz

i

e)

1em

tfjeil e) von eure$ verftorbenen CfReibes binterfaffenen gefamten Gut fote

Jeln

ben tbut, wveldbe$ abec obne mit Ginmerfung De8 eurigen. ) nidbt ge«

£)

It

fibeben £an, gumaí in Der. Cbeberebung eure importata nidt abaefon:

s

Dett, ober ausgeft&et yu befinben, g bemnad) mogrt íbr conjunctim g)

1m

einen. &inbestbeil, unb euec Ginbringen nicbt Degebren, fonbetn fenet

enta

(0tf

eucþ mit einem Derfelben h) abfettigen 3u la[[ein ftutbig, 9f. q; $, a, h)

VLL

OBSERVATA.

xutt

I6

Y

a) Sic enim habent Statuta noftra Zrt. XIE. $. 1. im fin. .S;'Jdben Cie

jen

abec Sinber, fo gebüfret bem überlebenbem ton bes oerfforbenen Epe:

20

menfden S3eclaffenfdaft ein Stinbestbeil, unb Dat am gefammten Gut

enb

ben SDepfi6 unb bie M6nugung, jebod) unterfdbieblid)en. — St.

orm

b)»Sciendum autem eft, fuperfliti, fi velit in virilem heriscundae prae-

I7.

.f

defun&i hereditatis portionem fuccedere, tam a fe illata,; quam con-

lante matrimonio acquifita effe coxïferexjda'.

in

I8.

etac.

* SOirb gläbenn

bie

hx

a&j DECISIONUM URIS S4X0- COBUR GICARFM,

bie $5áuptet s&rräefff, unb beft: 30 marteb fTíunb , f&- mänc!;»

þfu nos

ungeadbtet, twa8 bie Citern eingebradbt:. benn fie folbem

$lf& ba$ Cyfrige, weil fie fraft aefammten Guté fuecebirem, confetiren

umb einmerfen müffen Cau&er ifren . eiberrr, umb was fonflen ju

iprent $eib. gefórig, àudy 9Büder, SRüfung unb 9Berfjeug, fo alles

beneben. bem: unberanbten Sifdb unb Goebette ijuen benen Gítern. vor

benen. $riubern. verbleibet. ) — 7rt. cit. $. 4. . St.

i

i$.*)

Hoc eft, q.ui'ar; conjux fuperftes fuccedit Sttaft Qäfammifenf Guté; ubi

autem. non eft collatio, ibi nec gefatumt Giut.

Et quod. conjax

faperíles per confuetudinem vel flatutum gravari poífit onere: colla-

d

tionis, docet Carpz. P. III. c.20. d. 8. St:

'iio., c) Sicuti enim quiliber hereditatem fibi delatam repudiare vel ab ea ab-

ftinere poteít; ita et conjugi fuperfliti integrum eft, utrum portio-

nem illam virilem cum onere collationis ample&i, an, miffa illa,

a fe illata atque acquaeítus: conjugalis. partem. dimidiam. repetere

malit..Conf. Carpzov. Part. l. couft. 20. def. x1.

Kleibert..

Diff. de primavüs communionis bouor. congug. effc&ibus. . St.

v

d) i;Dent qemeínem f ano- unb Ctabt -Dsraud) conformiret, im&

oie communionem bonornm tta

o jabt umno Caqg. belteben. fafz

21.

(et] ^* Firmata hoc Refponfo.Dnn. Scabinorum Coburgenfium

elucet confuetudo. Communionis bonorum: inter conjuges his in

terris, tam in urbe quam inProvincia vigentis. * Meminit illius etiamv

"

2

Richter. part. 1. decif- 26 num. 37. addu&o: Refponfo Collegii Ju-

ridici Jenenfis Mens. Jan. 1622. 2frt (Deottg ;gacïen; 3u Coburg,

ab hoc tamen male informati, quod communio haec bonorum inter

conjuges flatim poft nuptias imitium.fumat, Oaf beeoet: fEbeleut

Sufammenbringunag nacb vebaltener Zocbseit für ein qe-

mengtee qemeínee unsertbeiltee Gut aebalten xveroe. . Nam.

* a die nuptiarum demum . poft annum . et diem. incipere, patet ex

hoc Noftratium Refponfo , et fuadet ratio eo ,, quod Succeffio. inter

conjuges demum ab. hoc termino locum habeat, quod füpga d'ecz"r.g

comprobatum eff, * Re&ius atque poff annum et diem demum in-

24

cipiens allegatur a Facultate Juridica Altorfenfi inter Refponfa et

$

confilia a Leibio colle&a Coz// 30. p. 393. col. 2.

* : [dque

ufu venit aliis etiam Rebuspubl. ut in Ducatu Britanniae ceu-ex Ar-

gen-

SECT.F. SUCCESSIONIS CONSUGUM: DECIS. XF. 28g

hd)

£entraeo refert Goris /7 adverf- jur. fr. T C 2 PU. 3.f jäg;'zl; in

ld

*

Latio feu Campagna di Roma Gars. Maftrill. Z/j. 1. decis. 75. * Cae-

t

terum non heic modo, fed multis adhuc. Germaniae locis, quin

"w

etiam exteris, communio bonorum

inter conjuges tum : ftatuto,

tll

tüm . confuetudine obtinet.

*

us -Saxonicum -eam agnofcere

27

| btt

seftrantur Cadbfenfpiegel ZP. 1. art.. 31

Wefenb. parat. de fare dot.

zum.11. * Jus item Prutenicum.v. /Z/j. $. art. $. mrum- 3. et. 2.

28

2

* Marchium Brandeb, Scheplitz part. 3. tit. 2. $. 3. mum-2- im not,

; ubi

«d conzfuet. March.. * Würtenbergicum part. 4- tit. 4. et $- 6- 7-

30.

Vil

Jur

3t.

et 8.. -* Marchio - Badenfe part. 6. tit. $. $. (Serner$. ef feg. tit. 7.

32

joli

$. wlt. tit. 9. et tit. 11. $. 1. * Lubecenfium Mevius ad S'ur Lubec.

F. x. tit. $- avt. $. z. 21.. * Stetineufium Mynfing. decad. 6. re/p.

33

34

92.2417.23. * Hüllefienfe Joh. Erich €&dul$ zz difp. znaug. de

[

Comm. bon. int. conf. Helhueftradii fub. D. Eichelio.'ad hoc flatu-

)rtio.

tum habite ,4uno 1669.

* Bilefeldenfe, Petr. Florens 9Weinfing.

3y

il

Bilfeld. ;tdem im Inaup. Sub D. €dulgen. Rintelii 1667. habita.

etere

* Ulmenfe, $r €taot Llim. Gefag unb- Orbnung part. 1. tit. 2.

36

bert

Sfteubronner Dzffer. Tur. Civ. et flat. Ulm. diff. 3. p. 22

* Sile-

37

fiacum Henelius 7;z Manztiffa tractatui de Dotalitio adjetig * Ob-

38

tinet etiam in Hifpania Couarruvias £r- de Matrim. part. 2. 0.7. $.1.

u

z. 6. et lib. 3. var. vefol. c.19- m. 1. Didac. a Segura tr. de Jucr.

lsf

mar- et ux. inpr.-. " Gallia. Molinaeus ad cozfuet. Pavif. $.23. 1.

39*

Vint

X. $. 30- z. 124. et 1. 187.. Coflal. ad ]. ff cum dotem x2. $. ff smu-

$ 1]

lier 2 et ad [. Lucius 38. D. Solut. matrzm. item ad [, qui admittit

1

jam

19. pro focio. Chaffanaeus ad cozfuet. Burgund. rub. 4. $

- 2e

* Fri- 40.

u Xxx

