foefen, aud) bernad) an unter(c:biebenen Zycten. foldyes erseblet, mit

i

QGelobung, as einmot getdeben fey, Da8 foll aebaften toerben.

lMe

| ?Uü

ber bie8 fo babe er. bor ebngefübr c Syabren, af8 ibn bee Donatarius

cedaf,

iu Gafte aebabt, fofd)e Donation Dergeftalt berneuert, bag vvenn gleid)

dotiat.

tor ibme Deri. Donatore Dép Donstarius fterben toürbe, bennod) beffen

7172

lj«

C€pbam Dorfdbe 2fer. folgen. unb toerben follte; aud) Darauf bem

$5ruber, beffen &pbam unb Sodter bie J)anb gegeben,toie oreyobet

s de

vier ebroate tlienne zeugen weroen, ímmaften Diebe Crneuerung

dus a

€ud) nod) vor cinem Sjabre auf be8 britten SSruber8 Jodseít anbere

)d df

Irere:

tocít bor Dem Couperinbenten gu Joefbburg, bem 9farrer. su Joelbrit

unb anbern mebr Jodseitgáfien oon ibme Donatore aberma(g toiebete

cepta,

ial

bolet, unb gebacbten Ccuperintenbenten ebenermaffen bie Janb batz

onem

auf gegeben, ingleicben ee aud) verfibicbenen Grübling auf bem SGobz

pauri

"

befte madb empfangener 9lbfofution gegen. feinem SSeidbtbater beren

t

geftánbig gereefen, unb alfo Parüber sbne Zeibe&erben. &'obe8 berfafy,

couia

ten, babt beromeaen, ob felcbe toieberbob[re Donatio 3u tedbt aenuge

js QO«

fam fey, unfer recbtfid) SBebenfén gebeten; bemnadb &. G. Cn. Sq.

al d

Zybteol feine Don«tio Cavfa Moris.fo níbt bor fünf 9Yer(onen gum me

vigfien gefdbeben, 3u vedt heftánbig, bennod) aber, ba bie in eurem

9s

$5eribt angebeutete Tlmfiátibe mít sweyen ooer oreyen untatelbaf:

ten Geugen beysubringen, fo tváte Die Qufage al8 eine Donatio inter

namy

vivos biegfallá anugfam erteiefen

0, A

j d

u þalten fbufpig. €B. 9. 9.

junb beg berüoxbm»en&ben biejelba

iote

TU

DECISIO 1IIH.

ipru

pl

. Quinque teítes in "Teftamento ruftici non fufficiunt, fi plures -

[f

2. Ad

hgberi queant.

n

—

4o — DECISIONUM *URIS $4X0- COBURGICARUM,

2 -Ad 'T'eftamenti apud a&a folennitatem requiritur, ut jadex

fam

fito

teftatorem ipfum videat et audiat, nec fufficit teftamentum

N

per alium offerri et ab eo confirmari.

(

^

D-

Si teftamentarii citra voluntatem teftatoris per tertium con-

X

vocentur, teftamentum fübfecutum nullum eft.

«

W

CAUSA.

——

eti

de

Amm i pracfeutia quinque teffium,citra tamen voluutateim fuaua a ter-

Id

tio tuuc bo[pite fuo comvocatorum, ultima fua. elogia declavat, rogot-

[

que teffes, velint ca Praefetlo veferre, ut. [iteris configneutur, ct ad adda. po-

W

HRHÍHV.

Scultetus, uzus toflium cum conteflibus fuis, elogia illa in for-

y

:ain memorialis confignat, et Praefecto offert, qui poflioduri ea i ordi-

/em - vedigst, kzogue ngllo confeiut. — Iuterevat propimquorum quovum-

dam ab inteflato potius famaliam Deveifci, eo.quod. bofpes lle, qui tofles

——

f

cominodi fui promoveudi caufa. comvocaverat, opimum kgatum juxta elo-

a

gia ifla praecepturus erat..— Quaerunt it.jgüe- -u teflainentum dunae

a

qu

[

de jure fubfiftat, nec. ue?

DISPUTATIO.

fe

li0

ro validitkte teflamenti —allegatur L * Ruflicorum coram V. tefiib.us te-

p

[

2,

ftandi privilegium in /. fz. C. de-teffam. v.5. — Cui accedit ». quod * tefla.

*

mentum hoc judici oblatum fit, isque defuper lnfirumentum Sigillo fuo robo-

-.ratum confecerit, ut adeo videatur teflZtmentum judiciale, Pro quo faciunt es,

D)

Ü

quae Daniel Mollerus ;. femeffr. $. m 1. 2. 3. 4.. ex mente illorum ratiocina»

s. tur, qui * nihil referre volunt, per ipfummet teflatorem, an per alium ejus no-

mine et mandato Judici fiat infinuatio, argumentis a 're.gula'.: Quod quis per

alium etc.. [tem: a loco aequïpol]entium, ab exemplo Donátionis inter vivos

er procuratorem infinuari folitae; nec non a favore ultimarum voluntatum

;3

]

1

adjuvandarum potius, quam nimia fubtilitate coarctandarum deductis, Sed coz.

&

4, trà teflamentum ad allegata fundamenta Excipitur, et quidem ad i, * Quin-

k

que tcíles in teflamento ruflicorun; tum demum fufficere, fi plures haberi ne-

à qheant. a) Grafl. Jib. recopt, fentent. ff teflamentum q. 56. fj.(ï.þg. Dauth,

ad L, fin. C. dé teflari, Wahn, ad Wef. tit. qui teflam. fac. poJ. n.10..— Jam vero

D

emoratus teftandi locus ratione incolarum fatis nu-merolus eft, unde nonp prae-

l

* fumi-

N

SEUT. 1. SUCC. EX TESTAMENTO. . DECIS. III. '41'

dex

famitur, plures tefles ibi haberi non potuiffe, atque sdeo exccptiö laec proþoï

um

fito facto ineft,

Neque obílat Kepiicatio * ex nova Conft. Leonis Junioris 5,

Nov. fia 41. et 43. volentis in Rofticorum teflamentis tres, in aliis quinque te-

-

ftes fufficere, — Nam duplicando dicitur * illam legem- a nobis non effe rece- &,

ptam. Vigl. ad ff. féd cum paulatim 3. Infl, de teflam.ord.. Ad 2 * non fufficere »,

LT.

E

ad teflamenti judicialis vel apad Acta validitatem, teflamentum five fcriptum

five nuncupatum per quemcunque Judici ad confirmandum offerri vel infinuari,

b).

etiamfi confirmatio ipfa a Judice fubfecnta fit, b) fed * requiri omnino, ut Ju-

dex, vel perfonae judiciales ad hoc publice vi Jurisdictionis deputatae teftato-

Wt

. rem ipfum audiant et videant, per L. g, et. L.12. C, de teffam. junta L.19. C. eo-

gmï-

9.

dem. * Ex eo enim zn d. L. ig.

Caltrenfis et Dd. i5; colliguat praeter folen-

fe

|

,nitatem teflium nihil ab imperatore in teflamentis, coram fe, sut apud acta cu-

u-

T

juscunque Judicis, fadtis, vel fibi aut aliis jadicibus infinuatis, efle mutatum.

Dl

9.

ürdi-

Cum igitur' * inter reliquas folennitates, quas praeter tefles et il'orum praefen-

Ml

o

tiam ad perfeäïionem teflamenti, a quocunque. quovis loco vel tempore, five

in fcriptis, five pet nuncupationem facti leges introduxerunt, ;pfizimet quoque

f

zeffatoris praefeutia potiffimum requiratur d. L. 9. et 12. C. de teffari..— Jal. Clar.

d-

»-

r.

3n tr. de teflament. q. $9. verf. licet alias.

Et vero * Judex vel Magiflratus, aut

It

qui ab illis ad hoc deputantur, vicem teflium in confeclione vel infinuatione

teflamentorum ;fuppleam, neceffario fequïtur * teflamentum extra Judicium

122 .

confcriptum, fi non ab ipfomet teftatore five domi fuae, five in loco judicii,

fed a procuratore, aut alio quopiam teflatoris mandato, judici infinuatum fit,

non yalere. c) — Dan: Moller. r. fem.5. 1.9. * Non potelt etiam defectum ne.

c) i.

t (t«

ceffariae hujus folennitatisyaudum judicis figillum et. confirmatio fupplere,

-(lt»

14.

obo

* Nihil etenim operatur confirmatio circa id, quod ab initio efl inutile,

Dyn.

.. dn Cap. non. firmatur de R. T. in 6, — Valtej. zeter Conf. Marp. conf. 1y. 1. 31g.

te,

cum feq. vol. r.

Nec obffant i& contrarium allatae rationes, a Mollero 4.Z. z..

cifte

I5.

f&qu. ex eo re utatae, quod * ceffent, ubi ad folennitatem eet formam actus per-

$110*

:

ionae olicujus praefentia requiritur; deinde * in donationis.infinuatione prae-

16,

fe

Pff

ntia haec ad folennitatem non requiratur, tefle Socino cozfii. 4$. denique *eo

7.

jN0S

ipfo favor tcílamentorum e LL. latoribus prae oculis habitus fit, dum iu. folenm.

atum

nibus ordinandis tanto. fludio occupati fuerunt, ut fraudibus contra volunta-

l

j

(Qlle

tem eorum, quorum poG mortem non rediturum eft arbitrium excogitandis,

)Qin-

OM ol i s i J *

follicite eatur obviam.

Praeter duas has Zxeeptioses stio contra teflamentum

j ne

allegatur, quod citra voluntatem teflatricis tclies convocati fuerint ; Etfi enim

auth.

* quantum ad folennitatem teflium, nihil referat, ab ipfo teflatore, vel ab alio

1$,

vero.

€jus nomine. vocet illi fint Dynus z £. Heredis pglam 4f. in teffameuto D. de te»

^ C.de

n

^

flam. per ff, et licet im Nov.de teflib, Jofon in L bat io:g/iti!wma, Uum,

jGnte

teffam.

"

42

DECISIONUM S'URIS SAXO- COBURQICARUM

19. teflam, Alexand. confil, 47. tt. 4. lib. z. Corneus eon/.'7; cel. 1. lib. 4. imo *fuf-

2)7

ficiat eos rogatos efle ab alie, praefente teflatore et non contradicente, quia

lil

mandaffe videtur. Secundum Alexandrum d. co»f. 47. . Dan. Moller. ci*. /oc.

J

t

20, num.i4.

'Tamen, * fi mànifeflo appareat praeter voluntatem et coníenfum

"Teflatoris ab alio teftes convocatos fuiffe, quin actus teflandi, ex eo nullitatis

21. argui queat, nullum eft dubium, — * "l'efles enim teftamentarios rogatos effe

r

22, oportet, per 7. zt. ff z. D. qui teflam. fac. þäj]'. * nec ea folennitas unquam re.

W

23. mittitur fec. Ripam 77 tradl. de privil. ult, voluut. canf. pofd num. 14. atque * in

fl

f

hoc maxime differre teftamenta 3 codicillis ait Ant. Faber, £2 Cod. Iib. 6, tit.s.

24. def. 3. n. 4, * in. quibus fortuiti tefles fufficiunt L. s/r. . 3. C. de Codicill.

Ti

35.. * Ad minimum neéceffe eft, ut tefles, fi forte ad aliam rem collecli fuerint, ante

[

actum teflandi de eo propofito certiorentur 4. L. zr. ff. 2. D. qui teffam. fae,

3

N

26, pofJ. * Non autem poflunt dici rogati, neque certiorati de voluntate feu pro-

a7. pofito teflandi, qui citra voluntatem et propofitum teflatoris collecti funt, *

D

Nec juvat, Teflatricem tamen coram iis elogia fua aperuiffe, eosque ut judici

referrent, poflea rogaífe, unde videtur ex pofifacto ad convocationem confen-.

28. fum fuüum praebuifle. * Hoc enim ad fupplendam folennitatem rogationis

29, aut certiorationis ante aclum prae requifitam non fufficit;: et * poterat Tefla-

trix ex metu hofpitis, qui convocaverat procul dubio praefentis coacte fic di-,

9c. fþo[uiife/, quod eílet contra liberum ultimarum voluntatüm ftyluim * qui non

)

dependere debet ab alieno arbitrio. L. 32. D. de baered. in[liz, |.Cum itaque

Jura haec contra teftamentum adducta fatis clara fint, neque poffint contraria

vel replicatione vel exceptione elidi, Domini Scabini teflamentum. illud invali-

^ dum pronunciarunt M. Sept. Anno 164. . 21n & bemas Günflein, Janfen 5Sefs

fen g. Gicoffen S3albar umb Conforten,

RESPONSUM.

ift 9tnna &xbultbeifin le&ten. 9fBillens, bene6en eu-

t. Q[[S ibr ung 9(6fcbi

rem SSecicbt unb angebengten qtoo Sragen jugejcbidft, u. e. D. 58. ,

. B. 0. . €. fG. unb sivar auf bie erfte Srage 3. 30.. at 9Inna &diul-

tfeifin, i SSepfeón fünf Seugen, ipren le&ten SSillen erflátet, unb bie

, Qeugen gebetben, benjelben bent Sürftliben 90mt anyuseigen, bamit. fof-

. ébet ife leGter E3ill u SDapter nnb ad a&ta. gebracbt. toerben módite, in.

maffen benn ber Cbultoe( unb anbere Seugen. (fre difpofition mc-

n eine

morialàtoeife aufgefe&et, dnb bem let fæbevgeben, fo bernad). i

Sorm

SECT. I. SUCCESS, 'EX TESTAMENTO. DECIS. 1ll. 43

*luf

quia

Sotm gebradpt, unb wit be8 Cibbfferó. su Goburg Syn(iegel. Befráftiget

. lot,

foorben, oo mun mobl fold)e difpofitio i SSepfepn fünf Seugen; fo gt

1[11 m

:

Slufzidiung eitied Geftamenré unter 25auerslenten. grug, toenn fie fol-

ifatig

8 eiblien deponiren, gefibeben, unb bom 9Umt Cobirg gt papiet

: tffe

Dradt tinb confirmiiet tooroer, Goieteil aber bennod) bte Seugen nidt

Il [e.

x:

n

$0n bev Teltivevin, fonoern eon 25artel &ujben, ofne ibven 2Billen, ers

forbert ooroen, nnb 5 2eugen ju. eínem SSouerteftament. genug, woferm

i.j,

dl

man oeren nidyt mebr Daben mogen, d) foallfier,tveil SiBafber cin grofie8 dj

aIíg

unb ool£reicbeó Dorfift,oobl geftbrben Fonmen, enolicben atd) bie requifita

fnt.

gum Zeftament apud a&ta gcfórig,ingegenmárttgen Soll crmangein, ol$ ift

gro-

nt, *

fold) Geftament jeiner folennizn fafber gu vecbt nicbt befiáubig. ?B?)ï*lïä

OBSERVATA.

*

jrdii

nftn«

a) In tcnanien,to ruflico pro forma quinque teftes requiruntur, fiquidem fe- a)

TOnig

ptem nequeant baberi, R. 1. de anno i512, "Tit, 2. $. 2. verb, mebr Seugen 32.

efla-

l a m -

nidt ju befommen toáren, — Quod praecipue pa

gis noflris convenit, clllflxlx

hc di«

inagis numerofi fint, quam olim, — St.

| non.

b) Etiamfi confirmatio a judice fübfecuta fit;] Notent hoc Judices et Magiflra- b)

tus inferiores, qui faepius vel ex imperitia, vel ad inflantiam partis [* de 35,

laque

traría

inutilitate tamen ejusmodi confirmationis omnino edocendae] hac in re

Wal«

peccant, et fportularum, viliffimi lucelli, gratia imperitam plebem deci-

piunt, dum non attento, quis

uis. ultimas voluntates iis, fpe majoris vali-

D

r

U

10 confirinandas exhibeat, ei.deferunt, et

d

ditatis fubfcriptione et figillo

five adhuc in vivis fit teflator, five * jam mortuus, [quod in fa&o nuper 44,

contigiffe memini] nec vifo illo, nec audito, fchedas per quasvis, quarum

interefl, perfonas fibi oblatas, figillo judiciali, confirimare non verentur, * 35,

It d

in magnum tam Sigilli publici, quam fuae ipfius autboritatis difpendiutn.

£) Inter dubiss juris quacfiioues etiam haec eft, pofïïtnc teflamentum principi c)

J

Xiule

vel judici per procuratorem offerri. Stant ex utraque parte interpretes 56,

pari fere numero parique auctoritate, Inter 2jentes agmen ducit Stry-

) bit

ckius, qui in Cautelis teflamentorum cap. $. op'erofe pro teflamentis his

pugaat, Longum tamen indicem diffentientium ipfe in $.2. nectit. Sed 5r,

t [

jt il

fi dicendum, quod res eft, duplex temperamentum ex ipfa negotii natura

addendum efl; primo, ut procurator, qui obtulit teftamentum, fpeciali

Ts

mandato inflructus fuerit, tale enim mandatum in negotiis gravifluuis et

j d

recla ratio et lex fcripta exigit, cap.4. de. Er,ocura;. in 5.5

deipde necefle sg.

eft,

st

44 þDECISIONUM SURIS SAXO-COBURGICAR UM,

eft, ut omnis füspicio fraudis, ' coaclionis,

importunae Hagitagionisl exu-

1

let.

St.

I

;

, 9) SGefern man beren nidt mebr baben mógen.] — Statuitur a Dodoribus,

dl

39

quod * quinque teftes fufficiant, etfi fex in eo loco extiterint, dummodo

li.

leptimus non potuerit inveniri ant haberi. Caflrenf, Jafon. Alexand. i d.

fo

49*

1. fin. C. de téffam, . Et * quod fufficiat allegari, quod plures inveniri non

[

tel

4].

potuerint. Cum eo ipfo fundata fit intentio, nifi contrarium probetur ;

quamvis * tutius fit, fi Notarius dicat, facta inquifitione plures non po-

hY

tuiffe inveniri, Bartol. z Z. co

rficiuntur. $. S.1. D. de Tar. Codicill. . Vafq,

"j

de fucceff. cr'mt.r l. 3..22. 5,31, Dauth, (zrld.. l. fin, C. de teflam,

n

—

vol

ani

DECISIO IV.

W

Legatarius amittit le

gatum, gui modum ei legato adje&qm u

adimplevic.

CAUSA.:

1

P i'ac;,dz'ä?a Ann;z, Bartolomae

o tutic bofbiti fuo momina, gub i$ ei teueba-

D

tur, omnemmque fupelle&ilem et smobilia praelegaverat, fub boe tamen

9) odo, a) ut eam in 1orbo ad obitum usque' fuum curaret.

Is vervo cau-

gi

vam illam meglexit, uude pertiota Auna ad alium fe contulit, eoque fevale

W

b) amiculum fuum trausferri jufft. — Quaerebaut. Colaeredes , b) az. Barto-

Wt

(omaem praelegatum petere poffrt ?

M

DISPUTATIO.

!

ohaeredes ad excludendum a legato Bartolomaeum zzfentionem faam fun-

:)C

dant in jure, quo * Legatarius, qui juffa teflatoris non fecerit, et modum

non impleverit, legatum amittitNove/. . c.1.

Carpzov. f. 3. def. for. confd. 15,

2) def. 20. et conft. 9. def. 20, Mevius p. £. dec.10. &

j * In legatis enim et fidei-

Q

commiflis etiam modus adfcriptas pro conditione obfervatur. L.r,C. de bis

c) quae fub modo. — ld eft, impleri debet, quemadmodum et conditio c). — Gotho-

3) fred. in wor. ib, ljt.m, — * Excipit Bartolomaeus, T'eflatricem modum ademiffe,

4) et ad alium transtuliffe, ut adeo * per eum non fleterit, quo minus modum ad.

impleret; quo cafu non obefi, quo minus legatarius jd, quod fibi relictum eft,

Y&

il

5) petere poffit, d, 4 1, G, de bis quae füb modo, Verusm * reprobatur Exceptio

illa

SE('T L. /SUCCESS. EX TESTAMENTO. .DECIS. IP.. as

j u-

ila zg L. 3o. $. 2. D. de adim. vel tramsf. legat.... Et non poteflpeti legatum,

imnodo ademto five translato,

Quin imo * ademtio modi tacita ademtio legati 6

Xribus,

eít,

Schütz. comp. Jur. Lauterb. ad tit. ff. de adirmi. vel transf. legat. füb Div.

modo

|

lit.c.. Dn. Struve Ex, ad ff 3j. tb. ult. et * deficiente caufa finali; propter quam 7

, i d,

|

fuit res legata, revocatum legatum cenfetur. — Bartol, /m L. demonffratio. $. quod

ii non

autem D. de cond, et. demomn.

Maícatd. de probat. coucl. 12. $o, num.72, * nifi &)

betur;

teflator fpecialiter exprefferit legatario nihilominus legatum praefiaudum. 4,

J PO'

ANOv. , €. 1.

Nicol, Vigel, M. 7. C. 1. 12. c. $. cauf-ty. exc. 2. et g.

Qüae tamen

Vaf

replicatiqpropoütae caufae nequaquam ineft, quin potius teflatrix, dum fe fui

melius curandi gratia, ad alium recepit, fatis indicavit, Bartolowaeum hactenus

voluntati fuae parum fatisfeciffe, et fpem benignioris curae et gretioris erga fe

animi decollafle, — Itaque contra Bartolomaeum Refponderunt Domini Scabini

€odem quo fqpra ad eosdem:

, RESPONSUM.

l Il(m

-Wcu",amad) unb auf bíe anbere Srage €. 98. * Sat pbgebadite 9(nua Q)

^ ^ Cdultbei(i untee. anberm legaten aud) 29artbol Gufbenr alle$

t

baéjenitge, fo fie íjm am Gelb gelieen tinb vorgeftrecfet, beneben bet

II

$u ibm eingebrachten £ausgeratb unb dabrniB. bermacbt, uno praele-

0 C*

giret, bod) jolderge(talt, baB er unb bie &eínigert, fíe nadbmalé in. if-

fral

ren focb(ten 32otben unb Gxbivadbbeit b(8 at ífr folgenbeá Gnbe nicbt

fyrte-

berlaffen follte, bemie er nicbt nachfommen, fonbern meil «v fie pfleglo8

gelofjen, at (ie fícb 3. anf 5ocffen begeben, unb ibre Gerbfleiber ba«

bin brinaen la(tt, 908 fan gevadter 8artel. Gu

fd) folc legat nicbt

forbern, d) alfeá 23. 91 äïä

d)

m fure

aodm

P

OBSERVA'TA, -

onjf. j

^ Edci-

a) Hoc tamen modo|] * modus recle appellatur qualitas haec legato adjedta, et-

iamfi et conditio et caufa fimul fubfint; . quae * tria alias quomodo invi- 1o,

du t

(votho»

cern differant vid, apud D4. a4 tit. D. de condit, et dermonfir, — Mattheaec,

lemilio,

1,3. de legat, c.n. — Cujac. confült. 2. Carpzov. P. . C, 3. D. 2o. et d. 26,

um at

sum.3.4. 5.6. * Modus enim e(l adjeclio, quae inflar caufae finalis often-

iE,

dit, quid legatarium ex legato, vel. ob illud facere teflator velit,

gm erï,

Cujac.

XC?PdO

in paratit D, de condit, et demonftr, et * pl

'erumque quoad figuram verbo.

12

n

l

J

3

rum

jl

46

DECISIONUM 9URIS $4X0- COBURGICARUM,

rum concipitur et dignofcitur per particulam uz ergeftaft, baf ctc. quem-

admodum conditio per particulam f/; caufa, per particulam quia et fimi-

13,

les,

* Probe tamen et ante omnia mens ct intentio teflatoris eft atten-

I4.

denda 4 rg. de cond. et dem.

Illa enim ntrámque paginam facit.

* Et

poteft fieri, ut conditio videatur, quae talis non efl, aut vice verfa, ut mo-

dum videantur inferre verba, quae tamen conditionem potius faciunt, b.

15.

Dn; Cafpar. Siegler de Condir. tb. 14. — Quanquam * in teflamentis et ul-

timis voluntatibus minus interfit, quam in contractibus, utrum conditio

fit, an modus? Cravett. confil. j9. n. 4, — A. Fab. ia C. 1. &. t. 2y. def'. .

l

num. y. conf. — .C. J. A. ad lit. D, de condit. et dem. tb. 42.

16,

b) Cuhercdes] Horum enim intererat; Nam * exclufis iis, qui in adinmiplendo

inodo moram habuerunt, ad relicta perveniunt caeteris paribus coheredes

Jj

1.

Nov.1, c, 1. Coll. Jur. Arg. ad tit. de cond. et dem. tb. 47.

IT

.

c) Non aliter antem modus adimplendus, quam fi neceflitatem omnino habet,

quod inprimis ex eo dijudicandum, fi in favorem tertii quid praeftandum,

j

non fi modus refpicit emolumentum duntaxat legatarii, quo cafu magis

confilium cenfetur, arg. L. 7t. pr. ff de cenditie. et demonfl, et. cauf.

18,

Quatenus vero neceffitatem habet, vt in hoc cafu, legatarius obligatur ad

modum adimplendum, L,VQZ, ÍE, de condit. et. demonfl. L,2. C. de bis

quae fub modo,

St.

1?. d) &old) legat nidt forbern,] i. e, ut JCtus 72 /. 7

;or. D. de bis quae ut indign,

ij

effert: magis eff, ut legatum ab eo peti non poffit, Qui pronunciandi mo-

D7

20,

dus differt ab illo, quem idem Ulpianus 4./. ff. z. adhibet: Zemegatur ejus

quod teflamento accepit, perfecutio, Scilicet * /Je denotat, nullum plane

itg

jus legatario legatum peteudi fubeffe, et adhibetur, nbi deficiente condi-

l

tione, vel caufa, vel inodo, legatum amittitur, habeturque, ac fi non ad-

fcriptum effet, atque tunc vel fubflituto, vel coheredi, vel collegatario etc,

2t,

pro re nata adcrefcit; * Hic vero vult legatario quideni jus petendi vi ul-

timae voluntatis competiiffe, f«d fa&to aliquo fe eo diguum reddidiffe, ad-

Jd

eogue jus illud per fifcum auferri , ei vero perfecutionem illius denegari,

àd

Conf. Meler, j2 C. J. A. ad tit. de his quae ut indign. auf-, tb. 1. Jun&l, tb,

ftl

22.

4. verf. IH fi. baeres palam teflatori ete, * Caeterum in propofita faci

&

Ípecie exclufis cobaeredibus pro filco. facere videntur, quae habet Mafcar-

22.

h

dus de probat. concl: 1280, f. 134- dicens de * uxore, quae maritum non

€0

4.

curavit infirmum, qnod ab ea ut indïgna legatum auferatur, * idque in

ànn

omni legatario locum habere per /. j. D. de bis quae ut indign, Cum au-

do etMan-

pl

tem Ipfe num. feq. illud ita rf(iringat ac limitet cum Natta, Bal

tica,

-

SECT.I SUCCESS.EX TESTAMENTO. DECIS. IP. 42

- tica, * fi tanta fuerit negligentia, ut propter eam infirmus mortuus fit;.et 25

quem»

allegata /. ?. notanter de co loquatür, qu manifeffiffime comprobatus eff,

t fimis

L atteri:

id eg:fJe, ut per negligentiam et culpam fuam mulier, a qua baeres in[iitutus

* lt

erat moreretur ; manet quod exclufo fifco in cafu. propofito coheredes ad

ütmoe

Eraelegatum quaeflionis admittantur,

unt, b,

et ul

- DECISIO. V.

nditio

if

I,

"T'eftamentum Judici oblatum quidem, fed non confirma-.

:fmdo

tum, valet tamen, ut teftamentum privatum nuncupativum,

modo fütficienti teftium numero jurato probetur.

möeg

2.

T'e(tarorem, etiam decrepitum, non fanae mentis fuiffe affe-

renti incumbit probatio.

Tobet,

ndum,

30

Mater de bonis liberorum paternis feu aliunde profe&is va-

nmgis

lide teftari n:quit.

caif.

itur ad

CAUSA.

de hn

Maädalem jatm. decrepita coram feptem teflibus teflamentum Eondit, et

inter alia fupev filiae fuae a tnavito in aorlbo defértae bonis paternis,

t

difpnit. Twflamentum Sludici ad. confirmandum offertur quidem , od

! 10

confirimatione mon infecuta teffatrix snovitur.

Jlobaunes et F'alentinus ab

ip s

zuteflato alias fucceffari iügd inpugmast. — Quaeritur aujurc?

| P)ME

'ondie

on -

DISPUT ATIO.

jo elty

»hannes et Confortes intentionem fuam furidare nituntur 1, in eo, quod

s

J

teflamentum non fit perfectum ob . defectum figilli judicialis, cum tamen

f d«

judici ad confirmationem fuerit oblatum: * Non enim poteft. dici perfe&tum, 1.

xegafï.

ad quod perficiendum adhuc aliquid fupereft L. pen. in fin.

D. de bis quae ut

if t

RRE

indign. C. 19, X. de reflit. fpoliat, Barbos locupl. aszom. lib, 14. cap. 21, ax. 2.

ia fidli

* Paria autem funt actum imperfectum effe, et nullum,

per J. zt. ff. 1. C. de te- a.

at

Jflam. — N efenbec, 1. Confil. 32, num. 42

QEA

fofcat*

dicunt "T'eflatricem jam fenio 3.

m nott

confectam intelle&tu rei teflam:ntariae cátviffe

, quicquid. ei fuggeflum fuerit

yc n

annuiffe, quinimo ipfo actus teflandi tempore d

eliraffe, ^ * "T'ales autem decre- 4,

jm at«

3

pitos infantibus, (qui teflari nicqueunt, $. 1. quib, s

j Matt-

Jl

fz eft pertniff. facere te/h:æz

titày

48 — DECISIONUM SURIS $4X0- COPURGICARUM.

5, affimilari, ut nötant Dd. ad 1.12, D. de termin. not.. * 3. de bonis filiae fuae a

hr

6, patre profectis, adeoque de rebus alienis difpofuiffe. * 'Teflari autem de re-

$x

bus propriis Jura volunt Vultej. Z/b.:, 7. R. c.73. . Non alienis D. Tabor iz zo£.

ad C. J. A. tit. qui teflam. fac. poff. tb. o. — Kittershuf, in Confil. Altorf. confil.

deí

". 77. pag. t, $02.-. Excipitur ab herede inflituto ad r.

* oA

erfeJclionem te-

Íq

flamenti confirmationem judicis non . effe neceffariam, fed illud coram fuffi-

u

cienti teftium numero nuncupatum, pl'aefer'tilxï ruri per fe fub(iftere per jura

r

&, fupra Decif. 1I. allegata.

* Quando autem confirmatum, vel adhuc confir-

mandum f[lare. poteft per fe, et.ex fe ipfo, tunc validum et utile eft, illadque

debet attendi,non confirmans L77. D. de bered. inflit. Conlil. Argent, couf. 24.

9, HIt2. $$-

"Treut. cozf. 10$. Ad. 2.. * Deliria in fenibus quavis etiam in aetate

)

1o, conftitutis uon praefumi,

Pacian. 1. confil. 134. nuti. 54.

*) Quin potius per-

fcverantiam fanae mentis etiam in feniffimo, docente Baldo in /, fervum in fin,

1 C. qui teff. fac. poff. adeoque * ca quae in factoafferuntur probanda effe. Ads.

D.15, * Licet quaedam bona fint filiae paterna, non tamen omnia, * neque propterea

14. teflamentum integruim infirmari; cum *totum per partem non vitietur. cap.r,

X. de confeer, SS. Ecclef. Confulentes itaque Heredes ab inteflato £janf unb

$8Galtin bie 9Re&lere Gebrüber unb Genforten gu SSebfeim cum his exceptioni-

bus in jare fundatis,

quod rcPlicarent non habuerint, feguens eScabinatu Meníe

A pril, 1631. tulerunt,

.RESPONSUM,

/

15. Q[[ö íbr 18 O(bfiriften einer Geberebung unb Ie;;gten Sfüillená

mítn.I. et 2. Deseicnet, famt eueva. auefürficben SSericht unb

UE

angebángter rage gugefcbicfet, unb e, b. r, b, 3. D. g. D. &, 28. o. 96

Siaürben. fünf au8 benen (ic&en in Gemefoten Ic&ten. 9ilfen benabmten

2) Qcugen cermittelft &ibe a) befváftiger, baf bie berflorbene 2Ragbalena

f.

. Sibnigür, (bre dispofitior, tote un8 folcbe copialiter überfe

1

4

)icfet, vor ifz

b) nen auégeíprodben. abe, b) fo toàre biefelbe, tingeacbtet ber Cbbfiet

:

auf $efoburg bíe Cieglung nict binpu getban, roie aucb bie Gbeberes

j

vung, tvorauf (ic) ber [eáte 9iaille referiret, $u red;t De(iánbig, unb if»

veà ^4nnfalt billig ju. eolínftrecfen, Sybr. fbnntet unb toolfet bann De

3;l

toeífen unb bartourm, bag bie Teftirerin , al8 ein grjábrigeó 93cíb, al-

ber unb toabntpi&ig, aud) im Poaupt bamaln oertoirret unb finnfo8 ge«

wefen, auf &eftamentfaden (ic) nicbt eerfranben, unb gu allen, mas mat

ibt

PA

SECT: I. SUCCESS EX TESTAMENTO. "DECIS. P. '49

futea

ift faggerirt, ja ócfagt baSe, beffen genbffet ibr billig. oátte aucb ibrer

de re»

11 f0b

- &odter Gfemana. fein (Eberoeib. (nbero. tbblicben Cbrpadhbeit bo8líc)

uf

deferict, unb mit notfbücfriger 98art nid)'t veríefen, c) foroobf bie 9tut- c)

In te«

ter ton bet Zocbter bátterlicben Grbe, unb nicht iprem (igentbum tefti-.-

Muff,

r u

vet, auf (ofcben Sall moürbet ifr tanquam heredes ab inte(*cagc, fo ferne

onfit.

5&: u()rer æer.la;ïen;fd)aft bi.ütg.admiutiref-,? äiB D 528,

.'.dqnc

ij 4

OBSERVATA.

tel0

2) ä?erïnï&e!fï Gibes] * Hoc etenim r&guïri.tur in ,t,en;.imento nuncupativo, nt 16.

j 'QQX .

teftes mediante Jaramento deponant, fe nuncupationem haeredis et ulti-

in fit

mam voluntatein ex ore teflatoris audiviffe, Matth. Coler. f. 2, decif. 250.

Áds,

sum.3. Carpzov. p. 3. 6.3. def. 36. — Richter, p.t. dec. 32, ntm.14.

* Si- «r.

u

«Pttm,

jdem publicatio teflamenti hujus, quae ad. probationem ejus neceffaria,

Cäp.l,

!

*

t per tefles, eorumque depofitionem, Mafcard, cencl. 1352. tum. 74. et $4»

* 'l'eftis autem injuratus nullam fidem facit, ct omnis fub(lantia depofitio- 18.

j u

nis in juramento confiflit, /. s. C. de teflibus. cap.29. X. de teflib. Bald.

tionie

Puta* fi 19,

26

(colg

ín 1. vailitis C, de mil. teffam, * Nifi aliunde probatio conftet.

Notarius fuper actu teftandi et teflamento confecerit inflrumentam publi-

cum. * '"Tunc enim ut tefles jurent, non eft opus, fed creditur Notario ar.

in iis, quae atteflatur cora.vm fe gella efle, — Carpzov, 4. /. chhtcg*.'d. £ :

fUtll. 37. 38.

TT

b) f8et ibnea ousgefpcodoen babe.] Valet igitar ut nuncupativum.

* Tefta:- 22,

iib

-

mentam enim etiamfi Scriptura acceflerit, (iforte ob defectum alicujus.

'D-ïx'

Es

*

folennitatis, non poffit valere ut teflamentum in Ícriptis, valet tamen ut

nuncupatiwun,'* modo teftator nomen heredis palam coram teflibus nun- 22.

j

vifutit

"&upaverit L. z. D. Qui teffam. fac. pojf. et. L. 29. C. de teflam, ibique. Dd.

Paul. de Caflro i2 de . heredes palam D. de teffam. num 5.

* Nili appa- 24.

w

reat teflatorem eflcgi[fe viam teflandi ia fc,rip,tisva

difi

Jure Codicill. Maranta Confil uz. num. y.6.

;

1

Bartql. im d. fu. D. de

yort

«) 9nit not$bürftiger SBart nict verfeben] — Elicitu

r hf;xc Dominos decidiffe ;

ii

uod * Maritus uxorem malitiofe deferens et curam aegrotantis negli- 25«

Eens haereditatem illius vi confuetudinis, v. infra 8ect, V. ab inteflato ad

TRU

m

euni devolutam amittat, eamque non ad fifcum quafi indignus, fed ad a-

,

gnatos proximos ab inteílato fuccedentes devolvat, conf, ea; quae ,fup,rg

hé i

Decif. T. n.zz-f Cf /et. dff?a Junt.

b

lä mgu

G

Ü

DE-

$9

DECISIONUM 9 URIS SäXO-COBURGICARUM '

. DECISIO VI.

i

]i

Si unüs et alter e teftibus teftamentariis ante Publicationem

hif

Qu

mortuus fuerit, reliqui, modo duo vel tres fint fuperftites,

av

ad probandam ultimam voluntatem admittuntur:

d

TN

CAUSA.

pf (

obatttes in militiam aliturus coram quinque teflibus vogatis Patruo [uo

i

ocfoginta duo ob benemerita ita praelegat, ut, mifi e suflitia vevevfutn

IIf

var

Jit, ea accipiat, et. de caetero ipfé, vel liberi ejus portionem beveditatis fuae,

de jure , d. €. ab inteflato àis competentem cermamt. — Mortuo Jobaume u

f

IN

militia, Patruus a Coberedibus praetendit vi ultimae voluntatis legatum.

d

Jllam vero dum pev teffes, coram quibus nuncupata. erat, probare nititur,

duobus ex iis imortuis, tres tantum fuperfunt. — Cobefedes praeegatum . ei

dare detreä?ant.& (&meritur? Quid Twis?

DISPUTATIO.

Y. i '—Shan-ncs actor ntentioners fuam fundat in jure, quo * ultima voluntas fu-

ftici coram quinque teflibus mafculis rogatis nuncupata valet, per allegata

». tupra Decif. ll; num. 1. Cui. obflat Exceprio * fi tefles, juramento medionte,

'deponant, fe nuncupationem ultimae voluntatis ex ore teflatoris audiviffe, fu-

3. pra Decif. V. uum, i. * Eft enim hoc loco aperturae, recognitionis et. publi-

g

cationis, quae in teflamento quovis privato requiritur, alias non probat. L. z.

t

4. C. de teflament, — Richter. Decif. 32. um 19.

Jam vero * tefte uno vel altero

ante publicationem mortuo, depofitio ejus, nedum jurata et judicialis, amplius

V

-haberi nequit; adeoque teflamentum fecundum Communem opinionem In-

a3)terpretum probatione deficit. 2)

Dialect, Dur. de arte teflandi tit, 2.

ïl

£aut,

l.

27f

2

Sim. de Praet. 4de ;nterpret. uilt. vol. |.

2

in-

tevpr. 2. folut.2. mum,193. — Graís, Comm. opin. . teffamentum qu.$2. — Richt. a.

s. Decif.. num. . i9.

* Quae exceptio -propoürae caufae inefl, ;deoque di-

6, cendum hic videtur, Non jus fed probationem deficere, ."! Rep/icaz vero A-

ü

&or 1. Jus exceptionis, quod fc. uno alterove tefte ante publicationem mortuo

3. teflamentum probetione deficiat, in dubium vocando. Dicit enim * perditam

ft

effe probationem cafu fortuito, quo cafü duos tefles fufficere, — Ex Baldo ;z L.

A

:

2. C. de bon. po[J. [ecund. tabul. ]afoncrin L. hac con/ulti/j €. de teflam, mum

et

SECT. 1. SUCCESS.T EX TESTAMENTO. . DECIS. F. s

et in. Repet. L. admonendi D. de Jurejrand. col. g. aliisque, in terminis flatuit

Josn de Nevizanis confil. 26. num. z0. ubi dicit, omnes concludere, * hoc ia cafu $, ;

Onem

fufficere duos, b) etiam quando agitur de probanda voluntate teífatoris. * b)g

(Lies,

Quando enim quidam tefles funt mortui, praefumitur, quod illi non difcordent

a viventibus. — Novell. 73. de inffrum. caut. et fide, cap.7. €. 2. X. de [ide inffvum.

Felin. z e. eum Joanmes Evemita, col. pen. de fide inffrum. .. * Et quando Nota- vo.

rius vel tefles funt mortui, ea quae alias nihil probarent, faciunt femiplenam

probatio'n

em ex quo plena-haberi non poteft: Bartol, m /. admonendi D. de

[ 7)

jurejur. — Nevizan, de confil. num.22. 2. * Etiaifi praedicta replicatio Exceptio- z«,

T

neniin communi Interpretum opinione fundatam non infringeret, ad ju-

f /ut,

vari tamen eo, quod praelegatum hoc gratitudinis loco für eetviefeue Sreunbs

P

2,

m d

ftbaft ob bene merita, fit relictum, * quo cafu difpofitionem in vim donationis

inter vivos fuflineri, et duobus vel tribus teflibus probari poffe fupra Decif. II,

Wllf,

decifum eft. ^* [taque pro Actore Domini refponderunt d. 12. Decemb, 1633.

H

jtitu,

2in $Geit Ulrid) von Stónif j Ciman.

n d

RESPONSUM.

r

o

fuf euceni at unà getbanen 33ericbt, (o ifr un8 fatt ertbelltee Stunb:

fcbaft jugefcbicÉet, wunb e. : . 3. at janB &xbultbeiB. u

as TU«

Gxdernedi, efe er um Syacobi Anno 1613. (id) in$ S'ríegétvefen begebert,

jl

ín 35epfepn. fünf bargu erbetenen Seugen , benafmlid) Gafpat art,

ediante,

Ótto S3aco68, $9anB 5oáfner&, &bulmeifterá, $janfi Sjacob8 unb janf

fv |i

pu!)//

£o8toalb8, feine& 3Bater& Srübern, Georg CbultoeiB, toegen ber tfme

,b

ertoiefenen Syreunbfcbaft so 1. o ber 1000 $1. moefdye er bep bemt

| altero

Snülfer j Cmau (teben Dat, ingleubem 32 $1., bie er Georg ollbereit

jpplts

in foánben Dátte, berfdbaffet, toeldbe er nad) feinem &oo, (tofern bers

m I

