j'urnb. eute Gotierfinper t uno. GDerotbea, baben taran, feroobl an

M

p Enftig. eurec Sinber Q'obesfállen Pene Gorberung; fonften aber blcibt

6;

€$ bey Der llebergabe in. allen ibren 3Duncten unb claufuln billig , elo

tipf

(ber aucb ib unb

j

.ämmti:cþg Qi'benlunberbtüd)liw natauteben. (duloig.

u

1

h)

u

u)

gt

j

[

df

TT

ltet(

if

uH

€«c

n

DE-

Y

23 DECISIONUM y URIS $4X0- COBURGICARUM,

3

A ?

j

Ti

DECISIONUM JURIS

SAXO - COBURGICARUM

SPECIMINIS.

f

SECTIO IF.

A

D

sUCCEssmNIS AB INTESTATO

l

COLLATERALIUM.

h

DECISIO 1.

E

2

--

Fratres et Sorores germani a üccefïïo;ig penitus exclu-

dunt unilaterales.

T

—

; CAUSA.'

— — r

öftuo Paulo veli&iis fratre et forore germanis et uno ute-

M

rino Petro, bic una cum illis ad. fa

n

:

üliam Pauli bercis-

cundam admitti volebat. Quaer. n jures

— £ f/€Q5 £

DISPUTATIO.

ki

ermani * uterinum exclufuri zitebagtur certo jure, quo fratres et fo-

a

G

rores germani r

eliquos omnes excludunt a) . /VoveZ. 118. c. 3. ver.

unde confequ- ZAuth.

gofl fratres autem C. de legit. heredit. Dd. paffem.

5. Cui Petrus * excipiendo opponeba

t, confuetudine loci introdu&tum effe,

3. ut unilaterales una cum germanis ad fucceífionem admittantur ;

Quac 5

confuetudo cum fa&i fit, adeoque in cafu controverfo probanda /. 22.

J. 34 ibi Bart. Bald. Jafon de LL. GI. ad l. x. ver. probatis his C. quae

fit loug. coufu. Cravett. coz[il. $38. mum. 8. et con[- $58.

um.2. pro

- 2íin Spetec

. Germanis, ad confultationem lfetri réfponderunt Domini ,

*pagfm

m

*

i

Y

/sEcyfIV. SUCC. 48 INTEST. COLLAT. DECIS. I. 103

z

5

1

QSaufen guk Ra!tenïontþeim, Menfe Febr. Anno 1631; et in fimili an X(&

mgä-&nge!&artmx, gg Seeuffabt an ber JDeib, Meníe Septezfxbx-. Anno I634»

E

—RESPONSA.

uf 6 àn un8 g. . b. : C 9. . 9. * Qaä bie bovu.büxttt'ge 4

3

Geftbwoifticote eud) al& einen balbbürtigen SBruber uub eute Con-

forten, in ber 9on eud) angebeuteten. Ctbfibaft gánglidh ausfcbtiefen,

"ybr fenntet utD roolitet Denn, voie fib8 gu Oed)t gebübret , beroeifen,

baf ju altenfontbeim , unb in Deffen Ott& ganyen Sircbfpiel eine foldhe

D

beftánbige Gervobnbeit bergebradht unb gebalten woerben, Daf Ole Jalb:

geftbwoifteicbte mit. ben CSoll

E

bürtigen guglcic) erben, beffen genoffet s'bþ

bilig, Q3. 9. 3.

uf eute an una getbaüe Gtagen, barübet ibt eud) be8 ?Recbten zi.

$«

x

€;. 9. €8. 9R. .Dat meilano Cre M. SWidoael SBrüdner, gerot/

]

31

fener SMarter ju. finbt in. erfter Gbe. einen Cobn unb eine Sodter et»

geuat, voelebe vorlangften von eirianber abgetbeilet voorben , Oft nun et

&&obn anberer Cb lebiges (Ctanbe8 vor brepen Jyabren u 9mtadjiret,

bep $bnigsberg ia Sriegsmefen umfommen,, fo Bat Derfelbe alle$ as et

It

àn bewege unb unbem:glicben Gütern binterlaffen. auf feine vollbürtige

(id

Qbwefter, bie in Det gebadbten antern Gbe von. fenem . 23ater ergeuget,

ellein verfóllet, unb Die

Q5, 9V. q5.

. iefgefiroiftvicbte baben babon nidts u fotz

ben,

*

fo

: OBSERVATUM.

u

F/If

a) Magis enim hbi—jun&i funt, qui utrumque parentemt ex aeqüo, aglio;

f

fcunt, quam qui vel diverío utero editi, vel diverfo fanguine fati.

4

. Carpz. p. 3. conf?. 18. def. 8. Foerfter. de fucceff. ab int. l. 8. c. 4-

M

[4

?. 2. Nicol. ab Ubald. de fucceff- ab inteft. p. 3. n. 3/. St.

ro

Mil

Cc2

DE-

(n

ao4 DE CISIONUM 7URIS' S4X0-COBURGICAR UM,

-

DECISIO IL

D

Praedicta Dþciüö ampliatur etiam in- Germanorum pfae-

defunéctorum liberis, ut et hi fratres et fo

rores dïefun—

: &1 unilaterales Qxcludalït»

*

CAUSA.

?;

[/

Diarbara poft obitum relinguit una cum bonis fuis., 307)annem'

L

fratrem uterinum et Annae [ororis-germanae duas- filias,

tl

cum quilus una Jobannes partem: bereditatis ber

cifcere vult.

"

M

Qu. n jure?

DISPUTATIO.

j

x*

L ohannes

Íntentionem faam fandatam putat in eo, quod uno gradu

li

d

propior fit defun&o , 'ac fororis filiae, indeque illi, fi non potius ta-

W

W

2. men aequale jus ad hereditatem competat * Annac filiae exezpiuzt 1. fe

-per jus repraefentationis in parentis locum intrare /Vov. 118. c.-3. verum

D!

g. «nude confequens €c. 2. exinde, quod * mater germana foror defunctae

f

tuerit, eam (atque adeo etiam liberos ejus locum repraefentantes,) vi

a) duplicis vinculi omnes five confanguincos five uterinos excludere a) De-

cif. praec. add. text. expr.im auth. ceffaute C. de legit. hered. INov. 1277

H

c. 1. Schneidew. de tertio ord.. facce]. mum. 16.. Foxtter. de fucceff. ab

]

int. ]. 8. c. 6. per tot.

Quae exceptiones cum jure fundatae fint, adver-

fus Johannem refponderunt Domini, Menfe Januar. Anno 1633.

Zf:i

Spanls'äïtügern, u O6er: Gütl6ad). .

-

RESPONSA.

^

[à ift un svo Sragen 3ugifebicft u. e. 2c. . 91B, 9fnfangs unb auf

*3

bieerfte Scage . . * 2yt 5arbara Snauerin geftorben, unb bat

nebeni ibven Gütern eucb, ibren balbbürtigen SBrubet an einen, bann ibrer qu:

vor geftorbenen vollbürtigen Ciebroefter, 9(onen SReifemebetin qmo S'odbter

binterlaffen, fo bat biefelb. ibe rb auf Der potlbürtigen Gwefter sínbet

alin verjálet, unb ifr babt baran ab inteftato feine Gorberuna.

*

SECT.IF. SUCC' AB INTEST. COLLAT. DECIS. IT. 205

€5: 38 GP.

* [n fimili refponderunt 9ín . SRicfa8 ämufïem

S5lirgern unb. Cibufter ju. Gipjeto M. Aug. 1628.

i

ul

uf e. a. u..g. f.2c. €. QD. CB. ,. Syft Statgatetba tocifanb Qï*o!f-

gang SRennteins. CfRittib serftorben, uno bat nadb fidb etlicbe ibret

boübumgen Gefdwiftricbiett &inber an. einen, bann eine balbbürtige

Sbeil. fammt. eiidben Güterlein

Qbmefter eute : Dausfrau an-anbern 4

nad ficb eeríaffen, fo bat biefelbe ibre szfcfmft auf. tev Gefibmiftrid,

]j

ten Sinbere allein eerfóllet, uno eure JDausfcau bat Deren. feine Soibe»

ll

7^

rung, QS, 9. QF. Item 3fn -banfen J;Mfecn , $ £ampertebaufen,

Menfe Majo ej. Anni

uf é.2c. G. 9B. — c toobf euer. Bat bbumqet *&ruber. Eucharius

3f

ftine. Grbfbaft auf feinc8. votlbürtigen. SBrubern. Sanfin S'ocbtet,

ada

inbalte gemeiner beftbricbener SRcobte atleínm eerfállet, Denned) abev, Dít»

woeil ib folcbe Cibftbaft. ebne jemanb& Jinberuug allbereit 3u Janben

(

!H

befommen , unb gemette eures SB:ubers Q'ocbter, son eud) mebe nidbt,

[j

als oen balben Spcil begebrct, o (ipo ibe aud) benfcben ausguantmorten.

Clae

(c:utbig

) "

J

OBSERVATUM.

* [

27

g

2) Fratrum vel fororum germanorum liberos fratres et forores defun&li

6.

v

unilaterales excludere, id tam certum atque indubium eít, quam

quod certiffimum.

Sed de co tantum. quaeritur, utrum fratrum

7.

Ti

filii,

fi fratres defun&i unilaterales excludere velint ,

fuccedant in.

capxta an in fürpes? pofleriorem íententiam tuentur Stryx de fuc.

abmtef JuUl. 9. 6; 1:3, 12. A

Dn. Herold. 7va&. de fure ve-

preffeut. c. 4.

Sect.

2. Membr. 1. coneluf. 3. 2. 2. et 23.

Meier.

Colleg.. Jdrgentor. /zä 38. 7 JH d6. U. 25. W. . 0F 00 Dp.

uf

"Tabor. z /Vot.

Fortaffis parum frmis rationibus.

Nam nullüm

81

T

fuit dubium jure veteri, quin in linea collaterali ceffaverit in uni-

i

verfum repraefentationis jus, nec cum patruis fuis fratrum filii

t

concurrerint ad patrui defun&i fucceflionem, £. 3. L. u/r. $. 2.

j

et 3. C. de lepit. héred. atque infuper foli exiflentes fratrum praede-

fun&orum fiki pauruo defun&o non in ftürpes, fed in capita fuc-

Ij

C€e3

ceffe-

*

.1

l

| Bo$ DECISIONä;W JURIS $4X0- COBURGICARUM,

*celferint, L. 3. 5 a ff. de fzzz'r et Tegit. hered. avg. L. 3. $. ult. ff-

g

9.

J pavs Ahered. pet. ex quibus omnibas nihil jure novo a Iüftiniano

mutatum repcritur praeter id, quod fratrum filii cum fuis poffunt

thiis feu patruis ad patrui defun&i concurrere herediratem , atque

ita uno tantum hoé in cafu jus reprefentationis admiffum fuerit.

XOo.

Quod et evidenter ex ipfius capitir 3. Novellae 118. verbis educi

4 1.

poteft. Nam cum in principio illius capitis tertii conftitutum fuiffet,

fratrum filios cum fuis tbiis concurrere, jure reprefentationis tan-

tuni habituros, quantum pater eorum, fi vixiffet, percepiffet, mox

duplex ab Imperatore fübjicitur reftri&tio, quarum prima erat, quod,

terpretatione filiorum appella-

1

cum aliquando in favorabilibus juftajin

tione nepotes continerentur, L. 201, ff. de F. S. funtt. L.84. f-

eod. tit. tamen hoc in cafu repraefentationis privilegium folis fratrum

flis ae filiabus, et nullialii, ex hoc ordine venienti, adeoque nec

12.

nepotibus, fecundum ante di&a, datum fuerit. . Huic mox altera

ä

adjungitur, qua non

promifcue et omni in cafu hoc repraefentationis

privilegium cenfuit

fratrum liberis largiendum ; fed tum demum,

ait enim immediate

cum hi fratrum filii cum fuis thiis concurrunt;

atrum filüs

poft propofitam

priorem limitaüonem, fed et ipfis fv

cum propris judicautur. thüs

i

E

hoc beneficium conferimus , quando

snafculis et foemimis , five paterui,

[ive 1materni fint. . Quae verba

1

13.

nifi per modum limitationis propo

fita accipias, prorfus inepta in

?

ín principio jam fatis definitum fuerit,

€o capite tautologia'er'it; cum

[/

fratrum filios jure repraefentationis, concurere,

Atque hinc etiam

M.

A

eft, quod

Imperator z d. t. 3. $. x. fubjungit, ff vero zegue jva-

tres, ueque filios

fiatrum . defuntlus veliquerit , omnes deinceps

a latere cognatos in capita füccedere;

.

innuens hoc ipfo, son omni

V simiisisncs

re, fed tantum in cafu com-

in cafu fratrum filios in fürpes veni

eum nempe fratrum filii cum . fuis

memorato, feu ficut dixerat,

ihiis concurrebant; extra eum vero c

afüm, adeoque cum foli fucce-

Adde Ant.

'Thefaurum decf. 162. et

dunt, eos in capita vocari.

21

heo de fucceff. difp. 14. . 4.. Quod

Qu

1$.

plures citatos ab Ant. Matt

f

germanorum liberi foli exift

entes praeferantur fratribus

cnim tales

R

defun&i con

fangüineis aut utcrinis in fecundo gradu jun&is, non fuf-

filiis ex jare repraefentationis fuc-

P

16.

ficiens ad evincendam in fratrum

n

ceffionem argumentum eft: eo quod prael

ationis iflius ratio non ex

quo-fra-

]u

fucceffione per repr

aefentationem, fed ex duplici vincule,

otiot

h

iruin germanoruln

liberi contingunt ggnfgnguineiä et uterinis p

ui gt

N]

j

|

"SECT.IP. SUCC. 4B INTEST. COLLAT. DECIS.H. 1o;

T

fuiffet, quia ét per patretn et per matrcmþ defun&o fratri germane

fano

jun&us erat, licet confanguinei et uterini aeque in fecundo gradu

Innt

- 'effent, ita quoque fratrum germonorum liberos lex non aliam ob

tque

caufam, quam propter duplex fanguinis vinculum , fratribus defun-

erit,

&i ex uno tantum latere jun&tis praeferre voluit. St.

dudi

* Ejusdem argumenti Refponfum a Facultate Juridica Viadrina datum ;»,

iffet

d. 21. O&obr. 1681. vid. ap.

tàtt

Dn. Strickium £r. de Succef. aä'

Imox

intey?, dz[' d evw I. M. 37-

1od,

ella-

DECISIO III.

f.

Uniläterales excludunt materteram (et fimili ratione pa-

Ti

n

truum et avunculum) quoad univerfa defuncti bona,

ltera

€ quácungue linea illa provenerint.

/

niis

H

juitls

CAUS A.

[iate

filit

oritur. Cunigumda, reli&is Sfobanne et Margaretba fratre

tht

M

et-forore confanguineis ab una, et martertera fua ab altera

erba

garte. — Conftabat bereditas Cunigunde partim praedio avito,

t ii

gartim soo florenir, quae S'obannes et Margaretba in divifione

Jerity

gaternae bereditatis ei celferant. — Materterae in. praedio illo -

Z

&vito f'ccedere

Cup

f

ijendi Jobaimes et !Margaretha centradicumt. .

Qu. Quid j furis ?

lC?.pr

)rmni

: ,DIS-PUTA/TIOJ x

com

fuis

atertera " inteztionem faam fandatam puiat in eo, quod praedium r,

ycce

M

illud avitum per lineam materriam ad defunGam pervenerit, inde-

^, et

que ipía, utpote cognata proxima ex illa linea, prae unilateralibus con-

uod

fanguineis tantum in ea fuccedat.

* Veruntamen cum hoc intentionis' 2,

us

*

riþ

fundamentum nullo juris textu atque authoritate nitatur,

e contrario 3.

| lllf'

potius /Vovella 118. e. 3. ver- Quandoquidem; poftquam Legislator de

u

fratribus germanis horumque liberis, deinde et de illis, qui ex uno latere

o &

jun&i, egerat, generaliter difpofitum fit de omnibus, non modo fratri-

Át-

Íten-

ciot

bus muäf" fcd. et eorum libel'is,j« - quod Patruum (et 'P?ri gradu exii

tem

1

A';Kct

R

o8 þE CISION.UM yæls,MXO- COBURGICARZEM,

tem m'arerïemm.) defundi excludant. "uth. poff. fratrer autem. C. de

Tegitim. hered.

* Adeoque de frattibus utrinque conjundlis difpofita,

a)

illis defunGis, etiam obtineant inunilateralibus. à) Wefenb. p. 2. cozf. 83.

j

zufi.4. Hinc contra Materteram de jure refponderunt Domini Menfe

Octobr. Anno 1630.

Xn-5anfen

.

dimi .ebenw unbþ beffen Gd)æ?ftfr f))?aï:

go.cetfga gum. bottenffein.

RESPONSUM.

uf e..a. un8 1. C Qf6. £D. À. if eute Gtie.ffd)meüei Sunigunba

3f

octftorben, unb bat. nadb fitb eud bepoe Geftbwijtridte vom CDatet

ber, an einen, Daun ibrez SRutter Corbwoefter. an aubetn Sbeif , . famt

?

€inen siemlidben über 1000. fl. anfauffenten Z3ermbgen, vertaffens $6

ibr nun mo6l nad) 9i6leben eurc8 23ater8. mit gemelDer Cotierftbweftet

einen zBergleic aetroffen, vaB Derfdben $00. fl. augetbeilet, unb be8

Syerileins Gut allein gelaffen veorben , bingeaen ibr Die übrige CBerlaf?

feuftbaft famt Des Q3atevs Cbuloen , $u unb auf eud) genommen ,' Da*

er oer Sunigunbà 3JXuttet Codywefter, eud nur mit ben erabntén

«00, ff. abroeifen, unb ín Der.anbern. CBerlaffeaftbaft fetbft Grbe feon

foil, vietecil ibr aber Dec CBerftotbenen am Grad am nádyten vermanot

fo, XH(8 bat Dtefe(be ibr gange8 SBeimbgen obne llnterfdbeib , mobet

vie Güter türem, auf eud) allein terfállet, unb bec 9Rutter Cdpmeftet

soitb Daoon gánjlid) ausoefdbloffen, Q3. 3. QB.

"imiliter, 2ín WBel(f Sepbun ju SDtsbli&, unb Geotg Säirnme!)l

S

4u Seutenboif , d. 12. Octobr. 1599. ?* 2yft -Dans Sepbun [es

biger CfBeife-unb obne G'eftament eerítorben , umb bat binter fid) oettafe

fen feine Cbioefte

t 9on balber Geburtb Suniguaba au einen, eud) beg»

Poun, al8 fcines 2

ater8 Soeíng Stepbuns, unb feiner SDtutter Sütatgatt

tben SBirnftieblia

ieibidye 95:über am aubewn Qbei(, fo bat gebatbter

5an8 9Vepbun mit feiner

Grbftbaft unb. Düterfein oorbenannte Sunis

gunbam feine 90m C3atet

fatbe Gbiefter. allein befállet, : unb. ibc fepà

baben eroas 3u forDetn , alet Derer in eurer (jrage angejogenen llrfas

'ében uab Motiven, unbebiubert, micbt befugt. :8. 9t. Q&.. Confer.

Refponfüm 3n 9Natf ju "äiäfeïü inü*:g Dec*z]ïk VI. b..Sed.

OB-

)

ä

| SECT.IF. SUCC. 4B INTEST. COLLAT. DECIS m 105

( d

ofità,

OBSERVATA.

$8

a) Quodfi neque germani fratres neque germanorum filii fint;/ confan- 7.

Áenfe

guinei et üterini promiscue vocantur, fublata inter agnatos et cogna-

m

tos hac in parte differentia, /Vov. 118. cap. 3. cum jure veteri nullo -

modo uterini ad fucceflionem admitterentur, tanquam non agnati g.

fed cognati; et e contrario confanguinei concurrerent cum germa-

nis tanquam aghati, quod per patrem germano fratr: Sonjun&i effent;

fic ut olim illa duplicis fimplicisque vinculi diftin&io et inde nata

9.

juta

praelato, ignota fuerit, jure demum Novellarum poft fublatam ip-

Datt

ter agnatos ac cognatos differentiam indu&la. £. 1. C.

Gajus Zzflit. Lib.2. tit. 8. $. 4.. St.

de flegz't-f hered.

famt

E

; *) Jure Saxonico in hoc cafa olim diverfimode pronunciatum v. Berlich.

LIO.

part. 3. Concluf.

t

remit controverfiam, eta

- 24. mum. 73. et fegg. — * Sed Ele&or Auguftus di-

I I.

ORU

pprobavit fententiam Juris communis gart.

3- con[Hit. Yo. * quam et Nofkrates in Scabinatu quoad terras Ducaru-

12.

yuloft

um Saxonicorum fecuti funt, quod comprobat inter alia Refponfum

[ f.W

Jin Georg SDórmgen g tiefelbady, M. Aug. 1628.

3luf e. a. u. 9. . 2c.

jputt

€. 28. 5. 9. * Oft Stargatetfa

S5rillin Zobes verfabren, unb Dat

13.

( ï")n

iBre balbbürtige Cidbiefter SSarbaren an einen, ibrer Stutter tollbürz

tantt

tige Godwefter GatGarinen, am anbern. Zfeil unb igres 98

aterá $3al6:

t

d

brubern am britten Zfeif,

famt etfidben Gütern nad) ficb vertaffen , fo

|

Bat 'fie biefelbe nad) &ádbf.

Sledit auf ibre Dalbbürtige Odywelter atlein

yijts

berfállet, voeld)e fürter na

d ifrem Xoterben,

auf baé ton ifter verftocbeneh 9tuttev mit Sile

- folcbe SSerfajfenfebaft

mann SDrillen in anbez

ret Cpe ergeugte Sinb, ingleid)en biefea

, nad) feinem 2fefterben, auf

bl

feine überlebenbe Gvofimutter, erblidben

9ebradyt, unb ber verítorbe:

hum lb

nen SPtargaretben SSrillin Sytutter oollbtn

gultf

ttige C dwefter, wie aud) ifje

te8 SBateré S9albbruber, merben bavon

gámtid) ausgefdjlojfen, 95. 3. 985.

g

* Ratio affhgnatur a Colero ;

Quod quamvis fratres ex uno latere

14

tertio gradu, Jure Saxon. defunttum attingere dicantur,

Qp

liter cum Patruo fuccedere debere videantur:

et ita aequa-

wulitt

P

tamen id tum demum

verum effe ufu comprobatum, quando cum fratre vel forore utrin-

u

que conjun&tis fuccedere nituntur, don etiam quando cum avunculo

j f

vel patruo, aut fimilibus perfonis c

ertat uterinus vel:confanguineus:

j Uiv

Nam tum potius fanguinis propiori

s vinculum confiderari ,. paritate

jl

graduum remota, placuit, et reCte.

Heig. 77 Comm. ad. Infl. tit. de

$

[WLW? Jratr. ex uno lat.

tumn. 29. et 30.

0

Dd

DE-

aro DECISIONUM ZURIS S4XO-COBURGICARUM,

JADECISIO . IV.

y

lifi

8/

Cum Fratre ad fücceffionem fratris 4) admlttuntm Fra-

ll

«

trum liberi in füirpes.

&

in

CAUSA.

tit

orttto fratre, relilis fratre ab una, praemortui jïfatm*

te

M

tribus liberis ab altera parte, quaerebatur quid juris. circa

fucceffionem , an liberi a. cum patruo ad. bereditatem patrui

;

admzï;m(lz et in quantum 2

|

fid

DISPUTATIO.

li

N

ubium movebat, quod Érater fratri grafïu fit propior fratris liberis;

y

2.

D

adeoque ille hos facile excladat,

* quippe inter collaterales femper

[

prior in gradu potior eít in ('ucceffione.

Schneid. a. Jnff. tit. de.hered.

[

h

quae ab int. def. vubr- de tertio ordize fzzcrede;z(ïz AUH 31.

* unde et

jus repraefentationis, quod Collatetalibus a jJuftiniano indultum ia Saxoma.

*

H

plane non atteaditur * f ano - Aecbt L. 1. art. 17. Carpzoy. part. 3

P

conft. 1.

Berl. parft.

3. concluf- 24. mutm. 26... Veruntamen. cum Impe-

rator Jufhmanus i Noveä II8. c. 3. expreffe conílituerit,,

utfi cum

W

fratribus fororibusque germanis fratrum praedefun&torum liberi concur-

&

rant, hi cunr avunculis vel patruis fimul admittantur ,

et quidem in

LT

fhrpes, i e. tantam portionem percepturl. quantam Pater vel Mater

*

W

eorum fi fupervixiffet,

pércepiffet adeoque

regula illa, quod prior

i

gradu potior fit iu fuccch one, habeat locum inter collaterales tunc de-

f

mmm , quando defunttus non rehqmt fratres et forores, eorumque li-

berds Schicidew. d. ? "Eu * fecunduur jus. civile, quoä in deciforiis;

in Coburgico Ducatu atrenditur, pro liberis refponderunt Domini Menf.

.bebr 1633.

2in Ofioofo Z(rnolb àu Selobutg.

5

j

RESPONSUM

ufe.a.unäg f.:€ €. d5. Q?.äïï

** Gjít eín Sotnebmer Stann

3l

geftorben , ter etlicbe &inpet nad) fid) verfafen, telcbe fámt(ic) bí$

auf einm Gobn, fo Itudlvet, in. be. Cbeftanb getreten, 2ft ferner eímeg

untey

-

,

SECT.IF. SUCC..2B INTEST. COLLAVT.'-DECI& IF. a

mi:"et ijnen géftotben , tnb Daben beffen brey Gínbet utiter (id) bas CB»

tetlid)e Gibe getbeilet, At Dam enblicb ber. ftudirente SSuuber in [eo

Em

bigen Ctan» aud) Qobeé verfabven , fo-bat er feín Grbe auf feine redite

Gefdoifttidite unb. be9 verftoibenen ?/ruber8 (reofeen. Diefet. oleichfallá

ibn eon becben $Banben oecmanbt. gewefen) nadygelaffenen Sinbern, in

bie Gitámme su vertfeilen gebradbt unb serfátlet, -CB. R, CIB. — Simili-

(iris

D

ter 2(n £aufen JDanfen 3u Seuftaot M. Sept. 1616,

It

9.

a

"uf a. U. 9. b. u. bemf angeb. Gv. 1c. Cx. C8. CB. 9. at eutté

2

s. Oheibes SRutter Gbmefter Sunigunta 3u Q5eicfbeim Giobn CBags

net, voekbet im fanbe ju Seiffen in GOienft gu 9Ditna- 2lmtftbteiber,

unb enbfíd) Gxbifffreiber gemefen, einen fe&ten. QRillen aufgeritbtet,

ünb iu oemfefben feinenr Qoeidbtoater 100.fl. vermacbt, in Dem übrigemn

fünen QBermbgen abee, an. 500. fl. an 9Saarftbaft, mie baun Sleibune

Deris,

1pqt

gen unb anbern, oorgeielte feine Stutter Sunigunbam, gum Grben eitt

lod

9dest, unb if barauf efe unb jusor fold)e Gieoet fo benm SRatf 3u

de et

Syirna auf Ginf geftanben fátig unb. beraus. gebrac)t. morben, auc) bie

iXonlà

nacaefaffene Stutter, um 2yacobi jüugfibin verfcbienen, tolewobl: obne

(

S'eftament Qobe8 terfobven, einen letblidyen SStuber Danfen SDecmanr,

Inpe

1oie aud) oollbürtiger, aber alübereít vor ibr verftorbener SOruber unb

| Curti

ncur-

(;defter &inbere, barunter aucb euec XIBeib, nad) ficb vedlafen; Go

m

fat fie mit. folcber ibver CSerlaffenfcbaft nicbt atleín gemeloeu ibren S5tus

Matet

ber, fonbern aud) ibrer oec(to:benen SDruber unb. Cidbwefter &inbere nad)

ben Cotàmmen Dbiefelbige babenbe qu verte

pnor

à

i de

erblícjen gebracbt, — D. 3. 2B. .

ilen ,l-befälIet, unb guf (

ue I

[orié

e

OBVSER,VATA.

Men

a) d þtcdjz'onem fratir] Di&um notabiliter.ad fueceffionem. fratris,

Iosé

IIs

* Si enim de ulterioribus cognatis quaeflio fit,- decifio fallit; * Hinc

eum in fa&o quinque forores, fororumque liberi ad fratris defun&i

hereditatem , in quinque flirpes, veniflent; ante divifionem veró

atf

fororis unius filiusdeceffiffet; ad hujus portionem hereditariam, duae

tantum materrerae, exclufis matruclibus admiffae funt ex-Refponfo

j li

37. 3ín 9WMarien C

ben,

"ii

-ïSc,abiinonun Meníe OGobr. 16

Dd2

d)-ererm 29itt

unb

M

zl » DECISIONUIM. JURIS $4X0- CO'BXZ;/'R GICARUM,

x2

€. a, . 26 , 98, 98. 98

unb Cara SOtentfdjin, weilanb D. Bonaventur Giauer& Qïrï'ienll. Xuf

* Csff weifano- D.. Bonaventura Glanet

im Novembri be$ 1634. Cjabre&. ofne eBelidje Seibe&erben. gefforten,

unb baf nad) fid) jwo leiblibe Cdbweftern, unb orepec- Glefdowifter

vt

Sinber gelaffen, taf alfo befjen SBerfaffenfebaft in fünf. Ctümme vere

iii.

erbet utnb j tfeilen gemefen ; (;:jft(mm Dernadjer einer Cidiwefter finb

i Cingeréleben mit Sob a6gegangén, bafev fe&o nur qmo Cidweftern,

3

unb gmeper Gefdwifter Stinber lebenbíg geblieben, fo at Demelbtes

ad

$nb gu Cjngeréleben féinen. fünften Zbl oer G'auccifcben Grbfdoaft,

füi

auf bie àmo: Gauerífen € dweltern, al& bie nàdfte im. Grad. alfein

lic

Serfállet, unb ber berfforGenem Gefdomifter S$tinber, al8 bie eine&' Grade

[////

toeitec fino , unb fidy bigfallà De$ juris repraefentandi nicbt gebraucben

[sifi

(3»

fónnem, werben baton anégefcbloffen. 93, 0. 98.. * ]us enim repzae-

lo

fentationis. ultra: fratrum fororumve : liberos. nom attenditur, fed in

W

14

linea collaterali ad fratrum: liberos a Jufliniano reftri&tum eft. * Quam

N

fuccedendi rationem etiamr hodie. adhuc: obfervari fatis conftat. ajente

[it

D. Struv: ad ot.. Matthi. de fuccef[-. ab int. cap. XIF- th. 32. ubi

p

fefe refért al E'verc. 38. t^. 33. d ff.-. Quanquam di&o loco a4 J4..

qui

Matih. procul dubio motus. certo- cafa, qui circa hereditatem ali-.

m

quam Illuftreni atque opimam n facto. contigerat, aequitatem. juris:

Íe

hujus naturalem in. dubium vacet.,

il

u

P

DECISIO v.

6

; Colïzifel'aï'es- pfoxiïhiï defun&i aenati et cognati i ab

utraque, tam paterna, quam materna lineà concur-

a)

rentes, füccedunt im capita a) non in ftirpes, haud

..

.

attento , undecunque bona provener

1K | j

"

1

(CAUSA-

ortuis Shobanme , tumejus uxore, et tandem umica. relidia

lt

M

filia, ad bujus bereditatem comcurrebant plures propinqui

a paterna , pauciores a materna: limea, indeque illi praetende-

y

bant bereditatem dividi in

D

Yzj

kqpita", h? in [lirpes f?veqlz'neayþ.-., Qu..

i

guid' juris ?

LU

?

1

,

SECTIF. SUCC. AB INTE'ST.'..COLLAT. DECIS.F 2

duf

z

DISPUTATIO.

JITTN

TT

g:h*atiï fivea þa'tre propinqui,

in capita: fuceeffüri fundabant intemio- 1.

wl

ih. poft fratres C. de legitim. he-

A

nj fuüam ia textu expreífo in 24

ttet:

ved. e& Nov. 118. e. 3. $. fiv. meque fratrer

ef c. 4. add. Schueidew. ad

nb

z. F. de hered. quae ab int. def. vubv.

E

de tertio: ordine . fuccedendi

(fun,

czum 32. * Cognat t

n ftirpes faccedere annitentes unum . atque al

terum 2

doteb

attum in contrarium a

llegabant, ubi divifio in ejusmodi cafibus fecundum

duif,

flirpes obfervata fuerat;

unde videbatur * Jus «ivile per confuetudinem. 3*

alfei

hic mutatüm effe, id quod ficri poffe patet per 7. 2

. C. quae fit Jong- .

ind

co&fuet. ibique Dd. add. Greg. Lopez. amimadv. g. mUrmr. 8.

B

ita ut 4.

)u

etia:

Mi frequenti2 a&uum inter alia ad hoc requiratur 7. 1. €-

uae fit

Gail: 1..0. 3X. ZUI- Y

* tamen eorum numero duo five: $

:pm-

long. confuet..

d d

judiciales five extra ]

udiciales fufficiant, fecundum communem oppinio-

6.

ämm

nem in Camera approbatam Gail. d. 0. 31. z. 8.. " Aft quoniam ab agna-

tis ad hoc cognatorum inrentionis fundamentum, refponderi' et exvZpz

jente

m

poterat, quod ad confuetudinem introducendam, ad mininum tales aCtus,

.

d 4.

quantuinvi

s extra jadiciales reqnirantur, qui verifimiliter in notitiam po-

y dli-

puli pervenire queant,

.ut adeo ex iis-de tacito populi vel Principis con-

Íenfu conftare poffit. . Bartol. 72 /. dequitus 32. de LL. mim.Y3. — Jafon-

jus

ib numn.41. * iiqueaQtus ab allegante probandi fint /. 22. 7- 34, et ibi Bart-

d

Mafcard. de prob. concl. 423. num. 26-

Bald. Jafon. Coftal. D. Ze L L.

Pro- Agnatis refponderunt Domini /7. Sept. Anno 1631.

än Clau&

Gunbermann. ju Q'chþ,« unb. Gun$- æqum ju Oberfilo.

$

Cur"

.RESPONSUM. -

aud

['6-; ibr an& einä' Sraae fammt Qnestidnif, rie eg in jmeyen Cib,

8&'

2

X füller geyalter woo:ben, juasefchift, u.e. D. 9 26 D. O. X5,

Ch. &, * SYf anfangs Sans Sultenbronner, au 9Wtolió, PDarnad)

beffen &bemeib Runigunba, enbfidyem ibvee beeben Qodteclein geftotben,

ii

fo bat biefe8 tva$ fie oon ibren. CBater unb Sutter. geerbet, unatis

ïf?

gm'

$efeben vou weldyen Derfelben Díe Gütes berfemmen, totetetum auf ife

Tide

105 virftorbeneu. Baters unD SRutter. nàdbfie Steumte, in Die Jyáupter

qu. vettbeilen, nadb gemeinen Sápferliden: Siebt. evbliden verfállet, ibv

sz

9Redot vonnbtben, baveeifu, Daf beret

mo-uïu. unb. fonntet. vanp, mie u

»

cténno

-

Dï'd'— 3

»

3

3.

n 'DECISIQNW QURIS S4X0- COB'UKGM;QQZLW

5) £yten, ba bas Coditerien gäümben b unb bíe -u-n'bemegïic!)e nacf)geläi?

fine. G üter oelegen , Durdb. ein- fonberbabres, Statut, ober beftánbig

eingefübrte Geroobnbeit bergebradbt, baf. in bergleicben yállen bie Qbela

lung.ía oie Ctámme geftheben , Deffen. báttet ibr. billig 2u . genieben B.

?j. q4B. . Similiter 2ía

Májo Anno 1628.

-ïöänfmr qodiaufn, ju Dbeinb, M

uf e. a. u. 9. G. 3c, €. WB. 3. 95 | evft elift*-äl ,ärubeæä'æait5a'f€3

2

ORebáufere fel. bintedlaffene Qedtee Veronicag aí8 fie fb qu

Glaufen Jofmann SWtüllern 3y. SDtablmere verebtiget gebabt, bor 2lusx

gang.De8 Jabr$ obue lebenbige feibeseiben Sobeó verblicben, unb eud)

ibres 2Batern SÓruber an einen, taun ibrer 9tutter-unterfcbieblide Go

Iu

fibmiftet am aapecn. Sbell vertaffen, wann nun gleit. oie mebventbeils

Giüter, fs Die Veronica im ibren SDtunbe verlebiget, euren S5ericbt

nad oon eureri SScuber Decrübeen tbáten, - Dietoeil aber Dennod) ibr mít

Der perftorbenen. SDtuttec Gefdroilterigen in ofeid)en Grad fepb, , af8 twet»

ben biefelbe mit eud) ju bet ganjen CBetfaffenftbaft, folcbe in bie Jyaupter

$u vertbeite

[ NEIUN m EUR

n, wetmbge gemeiner bgfd)riebenex ï)ïecï).teg, gugglagen, 93

l

Ti

OBSERVATA..

G

a) Nec 'i;.nmerito, nam deficientibus fratribus et forofiEus germanis,

bf/

eorumque liberis, et poft cos fratribus unilateralibus, ad fucceflio-

P

nem vocantur ex agnatis vel cognatis promifcue qui proximi gradu

f

funt, qui ipfi remotiores omnes, cüjüscunque géneris füerint, five

P

utroque five uno tantum latere jun&i, a fucceffione excludunt; illi

£fj

vero, qui eundem gradum occupant, aequaliter inter fe , feu in ca-

[m

pità fuccedunt. d. JVov. 118. c. 3- 42 fin. S

£

tþryk. de fucceff. ab inteff.

*

hi

Dzj^ 3. C 144 86: Bb

LU

b) :Da bae Cócbterlein. geftotber , uno oie unbeweglice natb:

ela(fene Düter qelegen] — Noranter hic conjunguntur loca, tum

iO

übi defun&a deceffit " quod hie interpretandum eít pro eo, ubi do-

-micilium habuit (nam infaus proprie domicilium adhuc nuliüm ha-

j1

bitaionis habuiffe dici potuit; * alias mortis dies et locus' non faci-

unt

Y

-

;

'sSECT. IF. SUCC. 48 INTEST. COLLAT.DECIS.PI. av

of

unt domi&üium. Erneft. Cothmann. Confi]. 73. 241. 83. vol. 2.)

änü(g

tum ubi immobilia bona fita funt; fiquidém * Jura fpecialia fuccef-

12

iT

fiorum extra territoriuni fratuentium ; fe nion extendunt, fed * Za-

I39

14-

1 $.

bita diflinElione inter bona mobilia et imsmobilia, * quoad haec , ob-

B'ïl

fervamtur S'ura loci ubi fita funt.- Mynfing. cent. s. obf..19.. Rich-

ter..part-4. cOZf. 38. 2. 13. 14.. Carpzov, part. 3. €. 12. def. xa.

gurm.6. Mev. ad 3. L. l. 2. tit. 1. art. 16 qu. 6. mum. 10. fegq.

* quoad illa mobilu: [cil. attenduntur. jura loci im quo. perfona ka-

j

I$j

ht

bitat, vel domicilii

L

j

(Gail.-2.. O. 124. Ragchh. £. 2. qu. 17.' Yl.«4.

2bf

Richter. Carpz Mev. dd. il.

-

d

—D'ECISI(—)- VL

(

Unilaterales diverfi generis, fcil. confanguinei et uterini con-

imd

T

currentes füccedunt obfervata diflingione bonorum, utrun

T

a patre an matre ad defunctum p—.erveneril-llxp

to

-

ADAUEAS.

yptt

D

M Ticolani viduus, pater duorum e primo thoro fiberö?um, fa-

N

fi.

"s

UET

1

ue obaeratus, ducit viduams miatrem etiam. e priori

zhoro filii Andreae. .. Hi conjuges in. [ecundo. boc thoro gigmunt

Georgiun.

IMortuo. IVicolao vidua eum privignis ex. integro

xaïïxä,

bereditatem. defuncti mariti dividit et moritur. etiam. . Paren-

efto-

zum fata [equitur et. Georgius velidtis ab inteflato duobus cou-

gradu

fanguineis ab uma, et uterino fratre Andrea ab aliera parte,

;

f

illi

.

con[angainel. ad bereditatem Georgii pro vatir admitti petunt

fimpliciter ,. sulla. bonorum: babita: diflinctione:

ZIndreas vel

n

; lane eos excludendós 4 vel tandem ad

aitf.

[ola paterua admittendos

s?mendiï?- Quaer.. Quid juris ?

ud)

DISPUTATIO.

turm

) d(ï

onfanguinci. fundamentam. /ztemiiomis fuae ponunt in generalitate

mha

C

textus f. legis in /Vov. 118..$. fi igitur, ubi Juflinianus in fecundo

fict-

iþo;crline illos £rat

res ad heredirarem vocat, qgu ex umo paremke conjuneti

uüt

Jfunt

.

*

n DEC(SIONUM S'URIS szxo;cowmng UM,.

fünt defuntlo, five per pdtrenä folumi, five per suatrem , ul dQ fe-þ

2.

paratione bonorum.. * Accedit, quod bonorum confufio femel accide- :

rit, fintque nunc in perfona defun&li una hereditas, quae diverfo jure non

1

3-

eft cenfenda... * Cumque hic pleraque bona a matre provenerint ,. foret,

ut uterinus Andreas-portionem tolleret longe majorem, ac utrique con-

ET

fanguinei, in aequali t

amen gradu conflituti. — " Firmant hanc intentio-

fiet

.em fuam infuper authoritate ummultorum Juris Interprétum Placentini,

Fachinei6. coztr.

f

Fulgofi, Cornei z auth. itaque C. commun. de fuccefJ.

E

udb

Petri Barbofae z J. poft dotem 41. mum. 71. feqq. ff. f0l. matvim.

$.

f

Ant. Matthaei

de fucce[[. ab iut. c. 4. h. 27. Bachov. ad. Tr. vol. 2.

n

D. 16.th. s. L. c. * Ex adverfo uterinus Audreas excludere quidem ab

16j

univerfa hereditate annititur confanguineos ex eo, quod ex integro fepa-

rati fuerint per divifionem a. matre;

* verum quoniam novus hic cafus,

QV

clufum

l

novaque hereditas emerfit,

*

facila conje&tans non penitus eos.ex

iri, feparationem intendit,

nifus jure in 7. 13. $. 2. . de legitim. hered.

D

nbi Imperator uterinos folos ad res mater-

et INovell. 84. c. 2. expreffo,,

[7)

ä

nas vocat.

* Bonornum confufionem fattam negat eo,

quod per votum

w

ut bona fua potius ad liberos ex fe natos per-

parentum, defiderantium,

veniant, quam ad alios feu privignos,

ea ha&enus impedita fit.

* Neque

habere confanguineos quod de minori portione conquerantur, cum petat

2

Andreas, quod fibi jure decifo competat: quo nemini faciat injuriam.

iO.

Dd. opponir authoritatem et opinionem

CT

* Denique authoritati et opinioni

magis comimunem et in praxi recepta

m. Modeft. Piftor. 7. 1. confil.

Mev. ad

f

part. 3. cozff. Y4.

I.

u

31. qu. 3. tf 38. feqqu. — Carpzov.

Aldorff. cozfil. y7. . Harprech.

ts Lub. P. 2. tit. 2. art. 20. num. 3.

W

ab. int. uum. 441. — Berlich. P. 3. conc]. 29. mum. 4.

d pr. L. de fucc.

znoum.3i. 2. et Conufil. 119. nusm. 2. . D.

b

Brunnem. ceztur.

F. Decif. 10.

$i

Struve ad /dut. Matth, cit. .. . D.

Strycke de fucc. ab. int. diff. 3. $. 22.

quod allegati ab. Andrea textus per

fl

i.

23. 24«

* Replicant. confanguinei,

Novellam 118. ex qua

hodie omne ja

s füccedendi ab inteflato dependet

quod in illa diftin&tionis bonorum nulla

)

taéite ex eo mutafi videantur,

it Andreas correQionem in dubio

