in Gail, z, c.ug... Gofw. ab Esbach. i Carpz. p. 3. €. 9. def. 3« .

X4

*

b) Ipfo Jure] ts ut non fit opus refciffionis remedio ; nimirum quando forma

I5,

juris a noviffimo L. Latore praefcripta neglecla eft; * Sin vero de fat/o

tantum et veritate caufae exheredationi vel praeteritioni adjectae quaera-

tur; tunc teflamentum per fe fubfiflit etiam quoad heredis inflitutionem,

et per querelam et caufae cognitiomem eft relcindendum. — Conf. G/eff. in

16,

Nov. i. 6.3. pr. Bachov. Fr. 1. XIIH. 1. T. * "Vamen et priori cafu opus

17.

eft fententia declaratoria. atque ad hanc querela nullitatis, * neque cx of-

ficio hic poteft Judex procedere, et hereditatem nec fcripto nee petenti

38.

addicere.

Quare * fi nemo eft, qui nullitatis declarationem petit, tefla-

mentum non deflituitur, fed poffe/fro bereditatis acquiritur fcriptis heredi-

bus, donec praefcripta nullitatis actione pleno jure quaeratur Conf, 7 2. ff.

unde liberi Li7. ff. de inj. rupt, irrit.

Schilter. Ex.ad ad. XXXVIIL 6,55.

39

DI

o SSeftánbigen Grunbtbeitung] * Quae divifio rite et absque laefione libero-

rum, fic ineunda eft, ut fciant et ipfi fateantur fibi plene qnoad paternam

et maternam hereditatem fatisfactum effe, ulterïoriquc petitioni plene ac

pure, fi non expreflis verbis, faltem tacite, et ipfo facto renuncient, *)

*

£*,

Minime eft dubitandum, quin per talem initam divifionem liberi

pro exheredatis et mortuis habeantur, nec parentibus amplius fuc-

cedant, fed hereditas potius liberis fecundi matrimoni folis obveniat,

adeo ut, eo quidem cafu, nec de inofficiofo iflos queri poffe, Docto-

res concedant, vid. Mev. ad Jus Lubec. P. 2. L. z. tit. 4. art. 33. tt,

31,

129g.

Stein ffüb. XXecbt. P. 2. L. 2 tit. L. . 153. 201, ) Sed tan-

tum de eo dabitatur, an binubo parente, ut in cafu praefenti, fine

prole cx novo matrimonio mortuo, liberi legitimam vel fupplemen-

tiun

t

-

SECT h SUCC EX TES;I*AMENTO. DECIS. BZXVIIVI.X II7

j

tuin ejus recte petant, Forte enim hereditas parentiskmedio fem- 22e

7

ä,

ore adeo adaucta efl, ut antea accepta dimidia pars legitimae haud

X

fufficiat. Et fegrecationis effectum eo cafu. ceffare, defendit Mev,

n

ad Jus Lubec, c. l. . 134. quem fequitar Jac. Carmon 77 di[f. de ab-

d

dicatione liberorum S.4. , 7. Sed contrariam fententiam redle tue-

Ico

tur Jo. Petr, a Ludvig gel. 2inseigen T. 1. 0.62. — Nam plane etfi 25.

Áijs

sure inteflati liberi a cognatis inprimis remotioribus excludendi non

r

fint, fed ut cognati prae remotioribus admittantur, tamen dimidia

[li

communium bonorum parte legitimam fuam femelacceperunt, cum

.ut

communio bonorum efficiat, ut accepta a parente binubo profecta

[li«

intelligantur. INeque igitur conveniens eft, ut duplicem legitimam 24

f

petant,

Ex quo igitur patet, augmentum, quod facultstibus paren-

liberis fegregatis non pmdeffc,

tis poft Íegregationem fupervenit,

Uf

fed femel eos a parentis bonis dimiflos feparatosque penitus effe,

i(fo

Quod aequitatis quoque rationem habet, quia nec detrimentum no- 25

cet, ut acceptorum partem reflituant.

Omnino igitur qui legiti- 26.

i

lll

mam bonorum partem femel acceperunt, duplicem petere nequeunt,

Quibus confequens eít, ut de reliquis bonis disponere parens pro

It

St.

Dus

- labitu poffit,

Pufendorf obf L to.

of

* Parentes itaque cum liberis prioris matrimonii divifuri caveant, ut quod ?7»

3is ratione hereditatis parentis demortui praecipui loco tribuendum eft,

t

[

de

diferte et feparatim exprimant, de reliquo autem divifionem ficinflituant,

Alioquin Paren-

1

ne liberis jufla fe laefos conquerendi caufa praebeatur.

tes eos in teflamento jufle praeterire, et ab haereditate ulterlori penitus

"n

»

excludere.non poterunt. * Quo pertinet Refponfum Noftratium Anno 28,

1624. Menfe Augufto. 2(n Gbrn Georg 9turmann, tangbeimifeen Sof:

T0»

am

meiftet in &ombad), in caufa Cíaus Giraen tb feince. CGvibes j Co:

r

bura, contra $8alentin elPen ju Jepratb latum :

Metbels neben eurer Srage 3ugefdiicfet, unb eud) i.

p.rm ibe uns

"i b(cbeift eines

3.

*

qG. $. $5. . bat SBalentin olb ju Sepratb nad

JYbfterben fez

pet

8 Ctaus

lüc

nes erften. &iGeibee fid anberteit verfenratbet, ub e8 at bamal

(»ra, $8árgec t Coburg, gernelbres $Balentins Sclben, ju Jcpratb

)7

$o

d

JIdts

qo

termann, ben euten SGorfafren feel., al oberften SBormünbten, anefucpet,

feines SGeibes mütterlid) eingebracbt Gut, lanbübticbem Gebraud) nad,

j f

gum 8orte

ous ju madben , jebod) baf. gebadbter ofb in Der Stu&ung Btei;

i.

ben folíte,

bis nacb feinem &ob, veelcbes aber bem SolGen, ale Cdimibre:

1ne

, fentern ebn Qes QGortaus SBGer:

en

eatezn, Pamale nic)t annebnilid) gewefgn

3

ery

D)

x18

DECISIONUM 2URIS S4X0- COBURGICARUM,

otbnung bat Gira qtít feinem Cdroebr, bem . So(6en,

ben müffen,

eine Zbeifug einge:

nommem,

unb bie Jelft alfo ( at mit 9tatb euers. 3orfapren) ange:

96 nun tvobl $tolb übec. feinen. pal6en Gbcil ein Geftantent

aufgucidjten, unb ben Graen. (ammt feinem SGeib, Deg $olben &odter,

gánjtid) ausgufcbtieffen Debacbt.

SDieweil aber Gira unb. fein 9Geib. nie

pure un vólfig váter: unb. mütteclicber Grbfeoaft fid) verjieDen, ber. müt:

tertcbe 93ortaus aud) (teffen fíd) nod) qu ecfuntigen,

tvie odb felbiget ge:

tvefen) untet bes Stolben balben €beil ftecfen gebliebe

n,unb Destvegen eine

Syuittung auf bes (Otaen SGeibs. Citen bis dato Deftánbiq oetiveigert

Tworben; fo ift fein, Des Otaen 9Gci5, nod für feine volltáubig um vá:

tet: unb mütterlid) &tb abgefertigte &odyter ju adbten, foubern es wirb ibt

$3atet Stolb Dillig vernommen, ob er, vecmóge tanbsbrauds, nodymate mit

ibr um Pen 2BGoraus (id) vergleid)en, unb ben ibme gebüprenben ufumfru-

&um ertmáblen, ober abet fonften eótlige 2Ibfertiquna. für váter: unb müté

teríid) &rb, baf fie sufrieben fepn fónne, tbun wo(le, baun ipme fonften

rebus fic flantibus per Teftamentum bie €od)tet abfolute augufdilieffen

£9,

nidt gebübrt Q3. Ot. G. — Adferipferat Dn, Referens fequentia: * Heri

putatum fuit filiae femel effe totaliter eermóge tanbsbraud) fatisfactum,

quod non efl, fed ipfius $Bortaus (uti Cie Urtbeloftage habet) fiecft nod)

p o

unter Des fBater8 Dalben beil, ut clarum fit, quia neque bem £antes

braud) fatisfactum, neque etiam aliter váter; unD. mütterfid) Gvb filiae

plene datum, fo muf ber $Bater entmveber nodimale atf Den tanbbraud)

mít ibr DinDurb, ober aber fid) fonften alfo mit. ibr vergleicen, baf (ie

bie um váter: unb ;nütter(id) G6 abgefertigte Deifjen unb (epn fan.

DECISIO XXIX..

In interpretanda ultima voluntate mens praevalet verbis, fi tc-

ftium jurata affertiqne, vel gliundc fatis probetur.

CAUSA,

obamues et Cutbavima Comjuges teflamento veciproco de'/pofuerrmt, ut

utriusque propinqui aequis pavtibus fuccedevent, addita claufula : ut

Loua, fi quae veliqua zec aliezata e[fnt, ad eum . vedivent, unde provenif-

fet: Mortui comjuges zuter alia, boua quaedam. veliaquuut, quae tmariti

C€on5n-

*

SECT. I SUCCESS. EX TESTJMENTO. DECIS. XXIX. 119

hyt

conjux prioris tbori imtulerat; cujus pvopiuqui obammis et Catbarinae

iyt

Mi

propinquis bereditatem. divifuris interveniuut, et virtute di&lae claufulae

jtt,

Lona ifla a prima conjuge illata vindicamt, — Quaeritur, An ju/i.äy?

li

Wil

DISPUTATIO.

[

ane * fi verba "Teflantium infpiciantur, intervenientibus' primae conjtxgiä L

(

V

propinquis parum commodare videntur ; * Etiamfi enim claufula illa parti 2-

jtt

bona a qua provenerint, attribuat; non tamen videtur alia pars intellecta fuiffe,

h

quam inter quas reciproce dispofitum fuit, maritus fc. et uxor, non tertius,

) xht

t

* Quod itaque teflator non dixit, neque noflrum efl dicere Joh. Cephal. Conf. ?.

4j0. fitm. 24.

Et * quatenus verba nou deferviunt, inefficax eft teflatoris vo- 4-

W

luntas. Marpurg. Conf. vo/, /V. Confil, XLI. num. 4.. * At vero, eum pri- 5.

Yiütt

mae uxoris propinqui teflibus mentem disponentium eam fuifle probarent,

(ttt

quod fibi bona a prima uxore profecta per claufulam illam, quanquam fatis

f

non expreffam, refervaffent, non dubitarunt Domini iis eadem adjudicare, Si-

[eri

uidem * in omni ultima voluntate mens magis a) debet attendi, quam verba 6.2)

n

Rolland. a Valle cozf. 35. mum. 3. lib. 3. et conf. 70. num. 3$. eod. lib, et * mens 7.

d)

teflatoris in interpretandis ultimis voluntatibus potior eft, quam nimia juris

N

fubtilitas.

Card. Mantic. de conmjeCl. ult. vol. lb. 3. tit. 3. um g.

Guiglielm,

liae

Dunozet. Decif. Ror. Rom.go. num. 9. praefertim ubi per tefles probatur d. Du-

if

nozet. Decif. 20. tuin. $.

Id quod fequens Menfe Decembr. Anno 1633,

2ín

rl

ít

n a.

fjanfen 9tumpein, &duftpefen ju Gru6, Georg Güujfem unb. Conforten da-

tum edocet..

.RESPONSUM.

86

VIIS (br un$ copias eine&. [c&ten 9À8illens, etlicjer geug&n Stunbfdafr

fen, ünD gmeper p Syena anb 3»arpurg geferocbenen tirtbeil,

("

fammt euern 3Sericbt unb angebengten stepen. ragen gugefebicet, unb

€

110

$d

f beá Skechten. barüber 4 bevicbten g. O. &. $3. anfang auf bie

er(te Srage 2B. 9€:.— :O6gleib meiloo $anB Gtreng unb beffen anbe

ie8 (£5:t0eib, tpeilati CarBarína 2IB.rnerin, in ibrem Anno 1608. aufe

lil

oericbteten teftamento reciproco, fofgenbergeffalt SBerorbnung ge

4l

Jl

tban, Daff nacb iDrer Deeber. 2lbflerben: alfe . Decberfe

t& Dintetlaffene

w

^

Y

ïx

;'1

U

anben, i stotn

il

£jaabe unb Gütfer, e& toáten berer oiel ober toenig »

e

;

M

N

1ii

F feíne,

kgïete:i)e &bele gerfblagen unb getbeilet, aud) bie Acme $jalft au

J

— $)au»

120

DECISIONUM 9gURIS. S4XO0- COBURGICARUM,

$janjen Citrengen ned)fte Grben. unb Sreunbe, tb bie anbere jáfft

auf ibr, ber Catfarinen necbíte Gefe:iifter uno Grben, erbfid) fallem

unb (terben folle, Sraft melcber 93orte Sjanfen Citrengen. erften 23el-

be8 ober bíe Secfartiftben Sveunbe von ber Succeffion i ben 251fcboffs-

vbctüden Gütern ausgefobtoffen u fepn, erftbeuet, biemeil aber in eo-

dem contextu nícbt teníger difponiret, ba aud) bicjenige Güter tie:

berum an Den Sbell, ba fie Devfommen , merim anberé oon benfeibett

nodb etivad eorfanben uab unberfauft tbrig. fepn teitcbe, falien un» gee

fangon follen, toele clauful bie teftirenbe 3p:vfonen, fotvol ín ipfo te-

ftandi a&tu, al8 Dernadher 2ynfalt8 act Seugen eínDelliger 9tuéfage baz

fin 6.citanben, baB. Stcaft berfelben bie 25ijdofférbchi fiben G üter au$s

egogen, nnb beá Sranneó erffen d3etbeó Steunben, nad) beeber Gs

leute &ob, fepn wb Gleiben follen, fo towb eá aus biefen unb anberm itt

euter Srage angefübrten Mortiven (jebod) ivofern ver Gegentbeil moibet

beniefbte Seugen. nicbt8. erfebicbes vorfdii&en fbnnte, unb bie Bcugett

ifte depofitiones eíblid) Beftávften) bey folcber dispofition utib peremt

S8erftano allentpaiben bíllig gelaffen, aud) bie SSecfavtucben Sreunbe

bép erfanatem 2Sefí&. ermefnter Giüter bon Obrigfeit tvegen gefebi&et,

urb fiub baran Cingangé gepadte Hrtbel nicbt Durveclic, 33. 91, 93.

OBSERVATUM.

a) Me

ntem enim teflatoris benigne interpretari debemus, et fecundum id,

qu

od credibile eft cogitatum, fententiam admittere, L.24. ff. de rebus dub,

L.

24, C. de teflati. L.i, . 5. f: f* f de bered. inflituend. — St.

m

ïDECISIO XXX.

"I'eftamentum judiciale ab ipfo teftatore Judici infinuandum eft,

nec fufficit, fi per alium, etiamfi Nocarium publicum faat.

CAU-

P.

SECT: 1. SUCCES. EX iEäMMENTQ, DECIS. XXX. n

il

f

,

CAUSA.

lii

M ichael ultzjmi elogia [ua per Notarium publicum Jeribi , zpfiurque

Mi

Notariatus figillo, claufa figmari et. Seuatui infimari vurat , et mo-

f

vituv. Heredes inflituti petunt. énmiffonem ex L. fin. C. de edi&,

€0

D. Hadr. toll: quiZus cottradicit Z'obaumes ab intoflato bereditatem ca-

a

óut

2tu1'u:? et quaerit , Quid juris 9

i

g

DISP*UTATIO..

&«

iv

M

'ro heredibus injlitutisxm«ilqitar'e videtur, quod * teflamentum: Michaelis Ju-. "

p

dici ad acte, quamvis non per ipfu

m, tamen per publicam et publica fide

Y

1

aedeoque nihil obftet, quo minus

1

dignam perfonam iuffu ejus fit infinuatum ;

* Sunt enim Notarii pu- 5,

pro teflamento publico feu judiciali fit habendum.

!t

i

blicae perfdnaä atque authen

ticae, quibus Imperator vel nomine ejus Comes

blicam conceffit authoritatem. Coff. Maximil.

It

Palitinus, praevio examine pt

Imp.

de anno 1j12, 001 Notarien Carpz, proc. Tur.

tit, 13. art, $. tuti. 75. * di- 5,

T

cebanturque o

lim Judices Chartularii, quia nimirum ab imperatore privilegiati.

vt

erant, ut qui ve

llent, coram eis litigare poffent. Unde adhuc hodie coram

qt

jis, proteflationes et

appellationes interponuntur, aliique actus expediuntur,

d

t

Magiflratui alias et Ju

dicibus competentes Befoldus Tbef Pradi. Lit. N. w. 29.

d9

** Sed non hoc attento teflamentum

Michaelis ex defeztu folennitatum pro in- 4,

valido declaratum fuit. * Siquidem certi juris eft, quod teflamentum absque ;

teflibus, quo

d domi extra judicium vel teflatoris, vel alterius manu Ícriptum

ais publ

icis non a

b ipfomet teflatore, fed a procuratore aut elio ejus nomine

et mandato in

finuatum efl, non valeat. a) Cunr, Rittershuf. zgzer. Confil. 741- a

"

dub

torfin, Re[p. 77. verf. voie Gefagit P. v. o conf. fupr.

Decif. HI.. * Actus enim $,

et quidem ita, ut au-

ille, ad cujus folennitatem alicujus praefentia requiritur,

diri et videri poflit [ut eff teflamenti factio ] per. procuratorem aut alium ejus

nomine expediri non potefl, — Rittersh, 4 /. Moller. Zif. t. femeffr. c. $. per tot.

4*

* adeo, ut nec relevet, fi teftator ipfe ordinarium et juratum Judicii Actuarium

aliamve perfonam judicia

lem per fe requirat, et Judex five Senatus ab eo deinde

8

oblatas tabulas acceptet, a

ctisque adponat; fed * omnino necefle fit, ut 'Teffa-

tor aut ipfe Ipfum Judicem adeat ,

eique pro tribunali fedenti b) voluntatem

5

is offerat vel nuncupet; aüt Judicem ut ad fe domum

fuam ve-

dl

fuam in fcript

no-

fl

niat, roget ;

aut ad minimum, ut Ipfe perfonam unam vel alteram judicii

od

c)9

Wige c) ad fe mittat, ixþploret.

AltoFf. Conf, d, i. *Nunde fimul ?atcg, qu

Q.

ue

IU

[

1a2. DECISIONUM yvkls $4X0- chUmm;fR UM,

$E

dubitandi ratio, quoad publicam Noterii perfonam et authenticam authorita-

10, tem non fufficiat, * Neque enim Notario foli propterea creditur in aliis adti-

bus, et quidem extra judicialibus coram co geftis absque teflibus, « Mafcard. ge

V.. Probat. concl. i00. num.9. feqq. * neque concelffa ei reperitur facultas teftamen-

ta fcribendi valide, vel fcripta infinuandi, non adhibitis folennitatibus alias. de

12, jure requifitis, fed * quando fcriptura ejus fine forma publica reperitur, vel de-

bitae folennitates ab eo omiffae funt, pro privato habetur, et contrc ipfum po-

5)

tius praefumitur , jubemus in fin. ibique Cyu et Jafon. C. de teflam. — Menoch,

de arbitrar. Tud. quaefl. lib. 2. art. 4. caf. 370. . 1. féq, vid. in tevminis ferme

ad hunc cafumjMevius Confi. 04. & num. 7. wsque ad 12. Itaque contra here-

des inflitutos pro confulente refp

onderunt Domini ?fn S£janfan Gjiþn;ein W

äumpgtzsöainïn, &m 35mt Sjelbburg, d. z. Maji 1614.

j

RESPONSUM.

: [ Q[(ö ife utà 9(6fbrift eineà Ie&ten SfGillen$ Deneben e. f c..— Oietueil

au$ je&o Demeloter 9tbfebriff tinb babep. angebefter Regiftratur ;u

Definben, baB SPridDael rfenberger angeregten. feínen le&ten. Sfaillett,

focicben er eurd) einen Notarium $t $papier bríngen, unb ver(dloffen,

fit bc$ Notarii unb feinem cynfiegel Defráftigen loffen, ben ben Geridy-

ten be$ Ort$ nicbt felb(ten Dinterlegt, fonbern allein. burd). angeregtent

Notarium bem 3satf bafelbft infiauiten faffen, fo ift aud folcber fe&ter

OfSilfe in 2Dtangefung. geb&brenber Solennitáten j Stecbt. nicbt Beftánz

'bíig, unb fepnb bemnad) vie barinn. beniemte Crben. bie immiffion ín

5e$ ter(torbenen Grfenbergerá Güter gt (udben

,9ber. (id) Devïelbety at

4j gumofjen nicbt befugt, 2B. 2c. 98. d

-OBSERVAT A.

14 2) Omnïä teflamenti rite conditi vis in hoc confiflit, ut conflet, teflantis volun-

tatem &o comprehendi.

Hinc teflamentum judiciale ab ipfo teflatore

judici infinuari eportet, nec ptocurator admittitur, .Imo nec id ipfum

fatis efl , infinuationem a teflatore factam effe, fed. fimul certum efle de-

bet, tenorem ejus probe perfpectum teftatori, eoque ultimam ipfius vo-

T.

lantatem revera effe.

Quamvis impugnetur haec communis fententia a2

Jato,

Stryckio, Qiifegt, de tejflatnento P(inciþi vel Judic? per. procuratorem ob

.th,

?

SECT. l SUCCESS. EX ,'TES'T/L'MENTO.- DECJS. XXX. 13

]i

ia

fubfüiflere tefta-

adi

th. r5 —fequ. propterea, qtllo'd Leg. 19. C. de teflam. dicïtu'r,

anentum, quod per J'ibblicationem auribus Imperatoris intimatur; atque

T

p

adeo idem ill

ud minus requirit praefentiam perfonae, vid. Müller. ad

*

i

Strüuv, exercit, 32. tb. 9. tamen noi

fira fententia ufu fori fuflinetur, Carpz.

: d

dlec, 203. €t P. 3. confl 3. defia3. — t

|de

m i a —

b) Pro tribuuali fédeati

] *Hoc requiritur, ut fi

Judici per teftatorem tefla- -xä

p

- mentum in fcriptis velit infinuari,

vel judicialiter nuncupari, actus ilie

od

fedente, adeoque interdiu:

alias teftamen-

rine

:

peragatur Judice pro tribunali

[j

tum nullitatis argüi poteft.

Sicuti refponderunt Noftri M. Jul. Anno

1625. 2in 29aítin nb 9Detettt,

bie &óblere Gebrübere, qu Oftpeim.. * XMle

[ 42

i

Beneben einee gieage, jugefdicet, unb

ibc uns 26(rhrift eined Zeftaments,

eud) ber 16, $. €. 96. $D. 3. 3.

$at euet SOruber, Sifian &óbler, uub

am 19. Martii 1621, gegen 2fben

b, qtvifdben (ünf unb fedjs

Deficu Sausfcau,

Ar, ein €eftament aufgecidbtet,

unb es nod) benfclGen 2fbenb bem Sürftl.

Qd

2(mt £ied)tenbetg infnviren faffen ;

Soieweil nun aus euter Srage ju. oet:

X

giefmen, obre baf aud) an. ibm fclbft. vermutbticb ift, baf fofd) Seftament

Ben finfterec 9tadjt bem 2fmt &Gerreid)et, uub ba Der Judex nibt nefr pro

(tty

tribunali gefeffen, tabeto bie infinuatio apud acta nidbt mobl gefcbeben fóne

"

tet

nen, fo ift auc) tvegen 9Ranglung biefes requifiti mebt. angeregter. le

n

e

!

$Gil[ pro teflamento judicialiter infinusto nidbt ju balten, $3. 90.-

* Alias certum eft teflamenta etiam nodlu fieri pofle ger zexz. ia L. 5.

I8.

j

I9,

f

It

verf. utrum. L.22, f ,6. D. Qui teflam. fac. poff.. * tempore praefertim

nece(fitatis five realis, cum mors realiter, fana tamen adhuc mente tefla-

lil

toris, inflat; five imaginariae, qua quis fe morti proximum animadvertit ;

N

** ad amovendam tamen omnem fraudis fufpicionem non fine lumineri- 25,

J

bus Pelyd. Ripa de ne&. temp. cap. 141. nutii,2. et feqq.. unde * fi neceffi. 21

tate coactus teflator Judicem etiam nocturno tempore, ut. vel ipfe ad fe

veniat, vel perfonas judiciales pro ftylo judicii ad fe rmittat, aperiendae

vel infinuandae ultimae voluntatis gratia imploret, atque Judex deferat,

pofleaque. vel ipfe actís eant adponat vel. pro tribunali fedens per perfo-

|

iiil^

nas illas judiciales ablegatas ad acta poni jubeat, tale teflamentum nullita-

tis vitio neutiquam laborabit.

* Siquidem infinuatio quae a teflatore 22,

toré

»fum

ipfo in Judicium fano adhuc corpore veaiente fit, debet fieri Judice pro

tribunali fedente, * Quod fi autem teflator domi coram miffis ad fe per- 25,

de

j Vgl

fonis judicialibus teftetur, ibi fane infinuatio five relatio Judice pro tribu-

nali fedente, in continenti femper fieri haut poteft; cum faepius actus te-

y4

ueat.

/i/ly

flandi pracfertim nuncupativus vix aliquot horis p?ene expediri q

£

* Ín

hh

144 -DECISIONUM SURIS SA4X0- CORURGICARUM, -

24e

* In praeallegata'caufa a Confulentibus antea relatum erat: infipuatío-

nem teflamenti domi a teflatore citra praefentiam Judicialium perfona-

rum faái, Judici per ipfum teflatorem expeditam effe, putabantque illi, id

non valere propterea, quod teflamentum cum uxore non praefentibus

1

25.

Judicii perfonis feciffet, * Ad quam relationem Menfe Majo 1625. ita

refponderunt Domini: Dfuf bie Dritte vage fprecben wmie: Syt mebr. ge:

badter IeGter 9IGill von eurem SBruber un? feiter anefrau. in Cdriften

gebradt, unb nadjmals bem Sürftticben 2fmt £iecbtenberg infinuitt- tvot:

ben.

$96 nun tvobf bie teflirenbe 9Derfonen, euvem . SSeridt naco, feine

Geriditeperfoneu ju 2fufridótung ibrcs. [eGten 9Gillens gebeten unb Dingur

Qe5ogen, Dennod) abet, biemweil biefes requifitum alfein in fofcben Sall et:

forbert toirb, voenn eiu geridhtlibes Geftament vom Teftatore $u jaus

)if

um € dwadheit ober bergfeicben 1vfadben: tvilfen gemacdbt tverben folf, Da

pingegen euce SBruter feinen fe&ten SGillen jmar bapeim verfertiget, afcid)

tvbl aber aebadyten 2tmt Bernacber perfónfidy überteidoet, umb ad acta u

bringen, aud) ju confirmiten qebetben, Go ift foldjec Demnad), euer$

,

Ginmenbens ungeadbtet, ratione. formalium, al$ ein qericotlider leftet

26,

€fGilf, alfentBatben fráftig 2f. Q3. 9t. 98.

* Menfe fequenti, Junio ad

alias facti ejusdem relatas circumflantias lidem Confulentes, aliud tule-

runt Refponfam: 'Dietoeil nunmefr aus euver Gtoge. ju vernebmen, Paf

euer veerftorbener SBruber, Sifian &óbler, qu. Mufridtung feines feGten

efGiffens nibt allein. feine Gleribteperfonen. erbetben, unb Dinyiacyogert,

]

fonbern aud) Penfelben bucd) ben. Gdulmneifter ju. OftBeim, unb alfo nidjt

d

in eigener Derf:n gebacbtem 2imt überreidbet, €o ift Demnad) erocputet

Te&ter &6l ala ein teffamentum judiciale obet. coram actis factum, toegett

Sftangfung aetbábríider requxïm, ratione formalium. im Sedoten für uns

Z^

bcflánbig unb fcaftlos ju Balten. 90. 0. G.. * T'andem Menfe Jülio re-

lata adhüc alia circumflantia iisdem quaerentibus refponfum eft, quod fu-

2$.

* Caeterum quaenam, et. quot perfonae judiciales

pra num, r7. legitur,

ad perfectionem adus teflandi adhibendae fint, id pro flylo et obfervan-

tia cujusvis Judicii determinandum venit. v. Dn. Struv. ad. A. Mattb. de

Succe[fromib. cap. z. tb. 3. ibique Refponfum Collegii Juris requifita Tefta-

29.

menti judicialis dilucide exponens. * Hinc cum quidam teflamentum

ex eo nullitatis argueret, quod neque Cancellario feu Praefide Judicii, ne-

que Confiliatiis ullis, fed tantum Secretario cum duobus Scribis praefen-

tibus factum effet, contrarium intentioni fuae Refponfum tulit a. Noftris,

Ita enim illi Menf, Mart. Anno 1693,

32(n 99tarcus Sabern, Sanbelsmann

um

F Qulmbad): 1ils ipr uns, jmo xïïmgen 5ugefd;ic?ef, i 6 /zc. «

N

m

-

SECT. L. SUCC. EX TES»TAMENTQ. DECIS. XXX.. as

h0.

naó) fpre

den tvit Jínfangs unb auf bie e, S. 98 9t *$at cuec SSruber, 3o.

QU

Cobannes Sabet, jtven Zeftomentg apud a

&la gemadpt, baf eine vor ytmener

ll d

Sfatbsperfonen. unb

bem . Ctabt(dteiber i &ulmbad),

melde eom 3Xatb

übus

d

bofelbft, auf' eures.

S5rubere , fo Bettrüftig barnieber gelegen, fcbriftlicbes

Gieridyt8 toegen bas Xeftament obe. feinem

; 1tà

Grfudoen abacotbuet gemefen,

g

leten. Sillen angubóren, Parinue

ü ereud), Der if oiel Gutes getbam,

iffet

, jum Grben inflituirt, J(bet nad) bi

efem von curen. Glefowiflrioten, t»ie

o

ibt aus alfen lmftánben abuebrmet,

bapin perfuaditet tvotben, baf er eit

(

anbee Zeftament apud ada aufticbteu tvollen,

unb.ju bem Cnbe 6en ber

ad) gefucbt, baf fie

«etfide Ger

hi

SmRacfaráff. 9tegiertug 3u aebaditen Gufmb

(et

rid)teperfonen: aborbnen, unb fold). feineu

le&ten 9ilfen verneburen laffen

Z

vool(en; barauf gebacbte 9tegierung cinen Secretarium tieben jwvepeu Can-

L

celiften abaefenbet, bie ben (e&ten iilfen argebóret, in tvefdem ibr jtvat

- gunt Gebon. inflituirt, allein mit fo oiel tnb grofen Legaten, toeldje. imit

db

d

Éaarem. Gclb ausqegablet tverben (o(fen, befdmeret, ba eudy biefe $Begabs

ys

iuag usmüglid) fürfállet, miemol ibr nun berübrtee leGtete &eftament,

d

barburd) as erfte austrüc£lidy aufgeboben tootben, aus biefer lcfad) vot

j sd

niditig Daltet, baf ben beffeu Zfufrid)rung teeber ber Gangler nod Jtátpe

^— gegentvártig getvefer, fenbern. mur eini Secretarius unb. gwecn Cancelliften

tle

hf

acídoicet morben, Da bod) ia Dem Salf, menn. ia fe&tec 91Gilf apud acta

f

geimaebt moücbet, Der Oticbter. ober Glericiteperfonen. felbft gur Ctelle fepni

müffen, unB eine& Acluarii, obec Gicrichtfcbteibere, (Derfon Diergu nicbt ge:

ytt

mugfam; Bofern abet Becübrte Drep SDerfonen : gum. Collegio Der S&egies

niójt

tunq aebória, eon ber Stegterung ausbcücflid) ju 2fnbórung Des Teftato-

uttr

a

ris leten $G.(n. befefligt aemefen, folen angcbóret, unb Dem Soerem

:

€angfer unb Jtàtben übertiefert pátteu, auf benfelben Salf, unb venn gu:

J

ial beraíeid)en modus conficiendi teflamentum apud acla, betet. Otten

fonft. alfo- qebráucbtid). gemefei, roáce mefrbemclbrer Iefter YGilf, in. alfe

1 li

ffG«ge füc fváftia gt Balten, unb baran, tvas etiva. bi£falle im Gpurfürften:

ales

tbum &acdferr anbecfk bergebracbt, ober conflituiet. (e9ni módyte, nidjt bin:

(ate

3

Y

h. d

eerlid), — Quf Pie a. S., 1. 20 98. :X $6

7

€) judicii nomine *) ] . Id requi

.

r firxnat praecedens num, 26, Noüratïum Re- ?*

ella

fponfum.

d

um

]

ne

*j. Nec immerito, üqtmfs enim morbo dmpeditüs extra j'uäiciþum, domi 93-

d

e

coram perfonis ex judicio exponere vult elogium, non modo fufficit,

)HHS.

perfonas ex judicio vel Senatu praefentes fuiffe, fed et hasce fpe-

Tl

;iglite;: aqcyf?ofi,tater judvicialii ad

teflandi actum fuiffe ablegatas, ne-

)

q

Q 5

Celie

n

$

w6 — DECISIONUM SURIS S4X0- CODURGICARUM,

ceffe eft, — Carpz. d. c.3. def. 20. et l. & vefp. t9. m 14 et 1; Mev. 22

Jus Lubec. P. 2, t.1. art.2, n.133. feqq.. Conftis. Eletor. Saxon. conft.

3. . 989on Glerid)temegen 3u einem, Per 0a frau£ ift, in feine $Ber

35

Baufung auf feine Grforberung gefcbift. — Ad validitatem. enim te-

flamenti, fiye in loco judicii five éxtra judicium conficiendi fola re-

34.

quiritur auctoritas judicialis , Z-19. C, 4e zeflam. nec igitur Secreta-

rius feu Actuarius judicii ad perfonas judiciales referri poteft , £. 7.

C. de Decur, — Carpz. P. 3. c. 3. dgfï 1$. quum procul dubio foli

Scabini et Decuriones judicium repraefentant, nec autem Secreta-

rius five Actuarius judicii, cujus officium a munere Decurionum

ct Scabinorum longe diflindtum et feparatmn eft. L. 2r. C. ad Leg.,

$5.

Cornel, de falfis. — Bald. vol, . conf.7. t 2. quodque etiam in foro

communi juris effe, oftendunt Matth. Wefenb, addit. ad Scbseidew.

Inft.. t. de teflam. ordin, Rubr. d. Solenn. teflam. n.17. Lit. F. — Beuft,

36.

d L. 31. [f. de jurej. n. 49. Quofi igitur Secretarius vel Actuarius

judicii fpeciatim rogatus fit a teftatore, et ita ad actum teflandi cum

duobus Scribis, fine tamen judicis praefcitu, conveniat, teftamentum-

que recipiat, hoc de jure non fubfiflit. . Mev. ad jm Lubec. Ber-

lich. P. 5. concl, 4. n.16.. Harprecht. Confrl. Tubiug. y4. 1, 42 Rich-

8T«

ter. P. I. dec. 30. . 12. hoc non obflante, duo fcribas teflamenti fa-

£lioni interfuiffe, quum duo privad non.foleant haberi loco ejus,

cujus fídes publice approbata publicam aliis fidem facit, Jac, Coren

38

obferv. 3t. tt. y. &. n fin. parum faciente in contrarium eo, quod a

Julio Claro in $. zeffamentum quaeft. 57. n1. 3. movetur, duobus tefli.

bus magis credendum effe, q

uam uni

: ;

Seemw

guanta,ecufxgug dignitatis fit,

arg. L.. f. , €, de teflib, . St,

d) D $. Y0.] In fimili Refponfum fuit Menf.'Apri'l. 1658. — 2ín ïbomas

feidytetn unb Conforten 3u Stucfenborf: 2fís ipe uus 2iOfdorift einc8 fefs

teu 9Qillens, famt euter Gcage, gugefcbicfet, u . 0. 9. 1. , O. 26 b.

$»,

£8. 9t. * Bat eure refpect. &diweftet unb Cdpmwágerin, weilanb Glifabetb

--

feidtin, ben s. Febr, bes 1637« Sjabte einen. le&ten. SBillen gemacbt, bate

innen euten Sinbern, jebem eiti tuebreeó nidjt, benn $ l. verfcbafft, ub

bas übrige ganje SBetmógen. iprer Cibmoefter. Stünigunbeu, titulo inflitu-

tionis fetlaffen, o6 nuu jtvar. bie Teftirerin it ipeem Gefdáffte vermels

bet, fie Dabe ifre gebietbenbe Obrigfeit, bie con J(nffeB, Deren vice aud)

$a8 Seftament Obrigfeit vvegen unter(dorieben, unb geflegelt, ec(ud)et unb

abei,

angefpecoden, (ie 6en folden æe:ngæäd)miä jn fdüten unb Danbjub

eu :

P

SECT, i, SUCCESS. EX TESTAMENTO. ADECIS. XXX. 127

Wi

audy $as (ie bm-imüu wotitbe fe&et] unb orbuen gu -ratiücigen,' toofetti abee

hnj

bod, ciicem SSeridbt uadb, gebadyte teflirerin mit benen von Xfuffeg. bef;

Bu

Datben feitr ciniges SfGort gerebet, nod) ausf) ifren fe&ten SGillen DenfelGen,

1 l$

ia r n ii ia

els ibrer Obrigfeit, ober bet Gevicbteperfonen. felbft snD in. Der. SDerfons

T

offeritt unb vorgetragen ; 2i(8 i. (olcber ber formalien Dalben, weil fott;

Teld«

berlid) nue yveen Smcen. Seugen Darber, gemefeu, p Otedjt un&eftánbig,

j

unb Deninad) bie eigefete ebin bie Gebfcoaft mit ifrenj anbetu Gefcomi:

foli

ftrid)en qleid) ju. tbeilen (dulbig 98. 9t. $G. — * Poflquam vero fequenti 46;

reta-

Menfe Majo Magiftratus ipfe 9anf 2Gilbelm von 2fuffeg 3u Saüftenftein

sf

retulerat contrarium in facto, quod nimirum ipfe a teflatrice teflamen-

lt

tuin ad mauus accepiffet, merito etíam illud pro valido pronunciatum eft,

L0

ut fequitur: 2ffs iDt uti$ copiam te(lamenti, famt eticem Sericbt ub an:

de».

gcbeuater Stage jugefibidit, u, e. D. 9t 2 3. . q6. 98. 9t Sat l&

eufl,

fabetb teicbtin, cure Unteetbanin, einen [e&ten SBillen georbnet, uub bat:

iU

innen ipre Cid)mefter. Sünigunba, meld)e Diebeoor ber teflitevin iDre £e:

n

bensunterbaltung verfprocben, unb nad) SGeriiógen aelciftet, ye Grbin eins

Q1«

fe&ct, aud) eud, as ipree D6ziafeit, reegen euer unb eucee aubern SSeüber,

Jet

foldoer te&ten 9Billen felb(t 3u dSanoen geftellet, unb. batüber ju Batten

ich

inftánbig geBeten, inmaffen ibr, famt nod) 3eyen. Seugen, nict alfein bef

fe(6en. Syubatt unb Der tefticeri 9Reonung. eigentfic) angebóret, fonbern

E f

(uty

aud) neben eucen 5Beübera-witerfdotieBen, uib mit eütes verftorbenen 98a:

)u

ter8 abefid)en 2ynfiegel Defcáftiget, Ob5 num aleid) bec teflirerin anbere Ges

14

fáwiftricbte berübrten leGten. SGiffen gu. fedten vermepnen, bietveil fie abee

li

bagu feine erbebtid)e Mefadjen Daben, unub betfelbe al8. ein teflamentum

Ó

coram actis factum et infinuatum für Beftánbig jii Daften unb j adten,

h

2íl8 woitbet fold) Geftament billia feines Cyubalts vollfitediet,

uub gebadjte

Qefd)wifttidne finb e$-3u. binbern feinesmoege Defugt, $9.

9t, $8,

7)

u

s

d

N

-D ECISIO XXXI

m

il

xev

1 E duobus vel pluribus collegatariis conjun&tis, uno änte te-

T

. ftaterem praemortuo, portio ejus nog heredi teftamenta-

u

at

rio, fed conjun&tis accreícit, neque transmittitur ad prae-

j

jf

mortui h.eredcs,«* regglgric"er,

if

. lei

Y 28 DECISIONUM 9'URIS ,SAXO- COBURGICARUM,

2. Nifi teftator lioc vel cXpreHäh vel conje&turata mente volué-

Eu

L.

rit, v. g. fi legatarios z Jiberos et beredes dile&ae perfonae

f!

ponjtinxprit.

D«

fim

" CAUSA.

fiq

. Elzj/ääeiba teffamento inter

alia Sobannis veliis liberis: five 'berääz'äu:,

at

el

momimetemus Sfacobo, Nicolao, Georgio et Felicitati o&oginta legat.

du

- "Nicolaus amte teflatricem moritur , velidlis tribus liberis.

Defun&a de-

e

de Elifabetba lis oritur [uper portioue. praedefuutli Nicolai, utrum ea

108

ul feripto beredi, vel Collegataviis coujunélis, vel velitlis praedcfundli libe-

£ep

XQr

i5 jure attribuenda fit? de qua. egitime. dirimenda J

H

udex con/ulif $4-

N

pientes,

ó

; ?

DISPUTATIO. .

1l

L

eredis inflituti peiitio hoc cafu jure non eft fündafa, quiä * co,njunäus ia

]a

legato praefertur heredi, L, um. ff. 4. et u. wubi Gotbofred. C. de caduc,

pra

1. foj. Berlich. part. z. Decif. 285. per tor. .. '* Cum itaque in hoc et parallelis

0

jurium textibus fundata fit Collegatariorum, et fimul elifa fit heredis pezir;o, vi-

dendum an et illi adverfus defuncti Collegatarii liberos jure aliquo muniti fun-

&pi

he

3. datique fint? Et * eft textus apertus in L. 4. ff. Quando dies legat. vel fideic,

fol

ced. ubi Ulpianus ait, quod vivo teflatore defunctus legatarius ad heredem non

transferat. 2d4. L.79. ff. de condit. et demonffrat, (f . 9. . de legat. tm verb. aut

4

K

4 vivo teflatore,

Sed * legatum caducum fiat feu deficiat L, wn. . 2. et f. g. C.

&

de caduc. tell. - Dion, Gothofr. 4 e. eto. C, de cadur. toll, . Chrillin, Comrn. ad,

s. LL, Munic. Mechblin, tit. 16. avt. 36, in addit.

* Ad hoc juris fundamentum ex-

p

[l

cipiunt praedefundti collegatarii JiPeri et heredes; Nifi teflatrix. etiam fe inclu-

t

6. Íos voluerit; * tunc etenim, ubi de teflatoris voluntate conflat, certum efl, le-

7. gatum mortuo ante teflatorem legatario non fieri caducum. — * Dieceptatio igi-

W

tur hic oritur fcripti et, voluntatis, aliàs inter Jurisconfultos haut infrequens,

8, imo maguam partem Ícientiae juris occupans, dicente Fabio //b. 7. cap.7. * Col-

[!

