fu*fþm, æo ä». QEQ

;

OB s-ERV*ATUM,

4 9) Le&um conjugalem praecipui loco conjugi fuperfliti in divifione deberi

falvum ac integrum ,. ex majorum noftrorum: principiis de conjugio

et confcenfione le&li conjugalis praecipue interpretandum et dijudi-

candum efl. Ex veterunr enim Germanorum ptincipiis de conjugio

apparet, quod ad' id, ut fors inter conjuges communicetur et illi

fibi invicem fuccedant, confcenfio thalasmi feu le&i conjugalis, i. e.

ta6 ba& SDett befdbritten , unb bie Dede befblagem werbe, neceffario:

requiratur. Engau. element. fur. germ. civil. L. x« T. 14. $. 348«

60

Hoc vero modo le&us conjugalis praeter commaunionem omnium

bonorum, quae per confummatum matrimonium inter conjuges olinmx

conítituebatur, in primis tanquam fignum apprehenfae polffeífionis.

matrimonii feu conjugir utrique conjugi pro indivifo fit proprium,

ita, ut neque illatis n'eque acquifitis, (five maritus folus, vel uxor

fola le&üm conjugalem compáraverit' vel uterque conjux feparatun

le&unr conjugalem.habeat) aunumerari, fed potius pro re per legis

dispofiionem focietati matrimoniahl annexa, ideoque nulli ahii, quan

matrimonio jun&is, plenarie competenda haberi debear, id quod.

g

etiam Aoeslerus nofler in hac decifione his verbis docet: . pro Jiberi:

amilitave videbatur, quod le&us conjugalis a patre acquifitus faerit,,

adeog

ue non illatis zovercae fed molilius. heveditariis anmmnmeran-

dus; praefertim cum patlis do

talibus mihil $a [pecie de eo cautum

effet: - Afl hoc om obflante Domini Je&um : coujugulem: Ottiliaé:1n-

udicarunt.

Quodque etiam in Terris Coburgenfibus

tegvum. adp.

"

ríotoriae con

fuetudinis effe, ajunt. Statuta Coburg. drt, XIF. $. 4.

verbis: benn fie folden $allá ba& Oybrige, weil fie Éraft. gefammten

Giutf& fuccebiren, eintverfen m

üffen, aufer (ipren. Sleibern, unb ma8

aud) SDüder, Süffüung unb 9Oerfjeusg,

fonffen g. ifrem $ei6 gebórig ,

fo- alleà: beneben ) bem unberau

bten Cifc unbf£bebette ijnen, benen

2

"Qttem , wrbgwm $rinbern beþþleibet. Qiiac ex hoc $. pho Statutor.

£2

D.

s

-

szzczi F SUCCESSIONIS :coNSzUGIUM. DECIS. XFII. 259

in meäi—um-atful-imus, ad verba cum fori Qbfexvvanfiä*corifp'i'rant, modo

Ilj

excipias parenthefi inclufa; etenim tantüm quoad £Aorum: conjuga-

on

lem obíervantia concordat. con£. fupra laudata Diff. de bonor. com-

(j

anunione imter conjuges Coburg. $. 10. : Quin imo le&um conjuga-

lem conjugi fuperftiti etiam extra cafum divifionis, fi nempe conjux

fuperfles cum heredibus defunGli conjugis portionem virilem ample&i

nolit, fed,: miffa illa; -folummodo importata fua repetere malit,

proud liberam habet ele&ionem , falvum et integrum relinquendum

bei

effe,

-ex fupradidia communione. thala;pi*,x ind.e,k.a'b ejusdem confcen-

igio

äoxk!l;; compütaqda y fc.qumu . SF". us

udi

z

WW

1

LU

höc füccedendi inter conjüges quoad portionem viri-

AJu.-s !

arto

3 L]

4

lemtransmittitur etiam ad hgred.es pl'aefertim fuos. .

1ulr

jl

Jtt

-CAUSA.

?

onis,

Micbatle mortuo , .et vix elapfo meufe eodem. fato funtta

init,

M

vidua , - faperflites erant tres liberi Micbaelis, quorum

UXOE

duo e priori tboro- nati erünt;- tertia Chriflina poftremo dece-

zrugn-

dentem viduam mátrem agno[fcebat.

Ouaerebant prioris tbori

u

liberi, nunquid e patris bereditate wterinae. fuae competeret?

gzzoä

j

XCon]?lzïuþz 6apzentum, fibi in Idz'giþone p7:"0 nw*ma .oþkïvandum

iif

DISPUTATIO.

eïJl?.

Jitiftt

K Woin Chriflinae € patrïs"lher:edriia'te portio fua filialis jure proprio de-

iil

beatur, nullum plane dübiuni habet.

Utrüm autem ex perfona ét

jure matris, poft patrem ; maritum illius , .defunGae infuper aliquid nan-

vnüöuä

cifceretur magis erat quaeflionis.?

* Hereditatem non aditam.non trans-

T.

m

unf?b

-

mitui jaris eft. v. /- Set. . Decif. V 1I. uum.. $. * idque verum effe de

25

Jwüö

juri Civili in heredibus extraneis tradunt Sichardus ,22 J. 5. z. 6. et ad

J. 7: C. de yüvé delibey. Aut. Fab. 27 Cod. li. 6. tit. 26. de his qui ante

&l

apert. tab. defin. 1. Rauchbar. part. 2. gtt. 15. * quibus annumeratur vi-

$.

T

a

7) Richter. 'decï 67. nuie.8.9.

Dj

dæ,hflgnwh' Jib. 4 gpraefuant. 89 um

P2

qui

|

|

.00 DECISIONUM 3!URIS $4X0- COBURGICARUM,.

4. qui ex hinc infert, quod * vidua, quae non aäïit'heredïtatem mariti

b

praemortui, nec quartam in hifce (Saxonicis intéllige) regionibns illi de-

- bitam petiit; fed ufumfru&um faltem habuit, poílea decedens nihil de

4

b

bonis defun&i mariti transmittere poffit , inque hanc rem allegat. praeju-

[

f- dicium Dicaflerii Jenenfis, . Decif- 67. zim. 10. * videri itaque. poterat

Chriflinae ex parte. matris nihil commodi e paterna hereditate attribuen-

N

dum effe,. cum.portionem ex confuetudine fibi debitam mater non petie-

€

Q

rit, fed. ufufru&u contentain bonis communibus quoad vitàim permanfea

6.rit, ". Verüm hoc non obílante Noftri Chriflinae ültra portionem filia-

i

; lem jure proprio debitam, quartam etiam ;ex; jure matris in ipfam trans-

lil

miffo adjudicarunt, cum onere conferendi matris illata ; optione tamen

fimul relicta retentis illatis ab hoc jure matris in fe transmiffo abflinendi.

j

7- * Licet enim vidua jure fanguinis nequeat transmirtere hereditatem mariti

i

N

$. non aditam; * fruitur tamen ceu quivis extraneus alia trazszuffronis [pecie,

uae S'uftiniamea audit, ex juris. deliberandi beneficio defcendens 1. 19.

l

.C. de fure delib. 'Nicok Noalis de trausmiff. cas. FIHI. 2. 105... Adde

[/

e. quod * /u: delatum ex difpofitione Statuti vel confuetudinis, et ex legis

f

providentia, quammis nom agWitura , trausmittatur. text. L. 6. de veflit,

f

2n integr. L.8. C. defuis et leg. hered. Gomez.ad 1. s1. Tauri m. 79.

TJo. Bapt. Hodierna addit. ad

Ec2$. Suvdi 138. mum. 3. v. fup. Sett. I.

1o. Decif. P 1I. 2. 9./. * Cum itaque' intra menfeny, nedum ahnum a morte

a) mariti, adeoque intra, fpatium deliberandi a) a jure datüm decefferit vi-

duá, haut dubie quafi deliberaffer interim, idquod. fuperfuit temporis

ad porro deliberandum, et fi vifum fuerit adeundum, in filiam heredem

U

"fuam transmifit. v. Rennemann. Ze Zur. ver. Difp. XX XF. th. XII.

'Sic Xn Georg unb $aus Cddre, Gebrübere nb 2(bam Sreuflady aíle

SWiidyel &dáren €rben u Olleréápaufen in llm: Syelbburg Menf. Mart, 1613.

-

RESPONSUM.

£

$ 1nfeen ac. gg; X 2ffg i!)r-' uns beridbtet tüfe"eue*-c

ChaterShitba

e Gcf)är,

n;-'l

miit feinem erften CBeib. euree Stutter,, in tedlyvenber Gbe eutb etv

: geugét, ub als gebacbte 'eute SUtutter vot ingefébr 3 s. Syabreli werftote

C den, afb euer COater 3ut anterm. &be fibreitét voollen , btl er ehdb ju»

órn éinen. CBortaus befage beyaefügter vidimirten 2lbfebriften ber, &bes

berebung vermadbt, babey aber Qer fünftigen Gbe:Rinber. Ecine . Grmpebe

tgeuot,

nung befiebon. . QOGeil aber in Dgt ;qnbe.m ?l)e .qud)»,u;et; Sinber e

Davon

SECT. F. SUCCESSIONIS CON?UGUM DECIS. XF1I. 3ot

At

- bason ned) eine Qoditer Stamene Cbriftina am ?eben, unb botlangüen

li de-

P

eicr Coater, aud in. brepen SBoden barauf euer. Citicfmuttec Sor

nll dc

ae)u

pes verblid)en, lls babt lï)t tos nunmebr euc . Gitieffbmveftet gebüfo

terat

tet, (ud Datnacb in. bxvortïebenber Qbeilung 3u titen, bes QRediten

uen

gu berftànbígen aebetben, . G. QB. D. C5. 3X

Gaf gemelter euet

te

itfe4

G'ticffipmefter Cbriftinen, ,, voegen ifrer aulet verftorbenen 9Rutz

fet, au8 eure$ CSatetr8 CBertaffcnftbaft; barein fie aber ibrer SRute

fili

ter Ginbringen at voerfen fdoufbig, nad. 2iblegung t«v Cbulten

n

snb eurer vermadbten C3ortau$, , mebr nidbt al8 ber viette Sbeil gebüfo

me

ndi

jXet, . Qjeboc flebt ibr frep nnb bevor,.ob. fíe Diefen vierten

'arid

G heif fabren laffen, unb 3tt bevüfyrten ibren Sütterítben Ginz

bringen £iefert unb. greifem tvoollté, bierüber feob ibr au& ber übri

0ib

Ij

étr eute8 C3ateté- CSerto(fenftbaft ibr. nibt woeniger aud) ein-&inbestbeil

tdde

unp gebübrficd)e Gbefteuer b fo viet náàmtit) eurem einen qufer angerege

b)

legis

ten zBottaus 5uuorn geteicer toorben ift, m:bezfabten unb abiolgen u

fit,

. 9* Q9.

N

toffen fculoig ,. 3.

.

orte

OB SERVATA

LY)

12.

0rts

a) Ifzmr fpatium. delzbemndz] Sed * quid fi po& fpatium deliberandi,

am

manens interea in bonis communibus eorumque ufufru&lu decéderet

Jl

con]ux'P qui quidem cafus quoad viduam in praefenti caufa vix con-

at

tingere poterat, cum procul dubio elapfo tricefimo pr1v1gn1 ftatim

ad divifionem provocatfent,. " Sed tamen in fa&to contigit nuper, ut

12.

.IU'

Viduus ad fecurida vota progreiï'us ufumfru&tum quoad :bona uxoris

defun&lae,. feu materna liberorum retineret,

deinde et e fecundo

thoro progenitis liberis relicta vidua decederet Cum dividenda effet

[

hereditas et liberi prioris thori materna fua praecipua peterent; quae-

W/

[j

rebatur, Annon p01t10 virilis marito e bonis prxmae uxoris ex coh-

fuetudine debita in eommunem hereditatem pertineret,

quafi ad

jid

quosvis heredes fuos transmifía? * .Ex ratione fupra e Richtero

14.

d

äl

sun4. alata dicendum foret, quod non.

Neque eüim Viduus

]

portionem fibi debitam hereditariam vivus petiit,

fed ufümfructum

u

habuit quoad vitam , * Nihilominus portio illa communi maffae he-

Ij«

o

xedxtame adjeta fuit, Dici enim poteft pazrem viduum bona ma-

terna

v

Ppa

!

:

30 DECISIONUM JURIS $4X0- COBURGICARUM;

terna retinentem ipfo faCto vcl tacite, quanquam ypro indivifo, vïri-

lem fuam adiiff? , ufumfru&um. practerea de liberorum portionibus.

fibi comperentem retinens , adeoque ad quodvis heredes fuos trans-

mififfe, praefertim ubi hodie ad transmiffionem etiam potentialem

aditionem fufficere tradunt Dd. v. Mev. có

Sett. P. Decif. FH 1. 12;13.

Bf. 67. HUiH. $1. V. fup;a.

Ino

ebübrlicbe f£beffeuer]. * Volunt etenim leges, uf Aquoaäflde-

16. b) 1

fun&ii fucceffionem et herediratem inter ejusdem liberos, quibus pa-

rentum fuorum hereditatem natüralis ràtio, commune parentum vo-

tum .et ipfa legis difpofitio aequaliter defert, aequalitas quoad fieri

poffit fervetur /Vov. 18. c. 6. ]. 7. C. de collat. indeque * quod dotis

aut domationis p. u. momiue ex fubflamtim patris vivo eo iu liberosg

grofe&um eff , collationi fubjacet l1. gr. et t. t ff. de dot. collat:

l. $. 1. 17. 1. 19. C..de collat. d. INov.18. c. 6..à

lgiqt?e Dd. ,eommu&nf-

ter, vid. Lauterbach, de dotis collat.-

DECISIO XVII.

X.

Maaritus defun&a conjuge extaütibus liberis bona eorum

materna retinet.

2) 5.

Nec tenetur ad fecunda vota tranfiens a) ea -ceï*d*ere vel

cum liberis divide

burgenfis..

D

re Qe, Confuetudine -Civitaï;is Co-

—

b) 3-

Praecipuum tamen iis conftitügte bj f,enejtl;r. !

€) 4-

In quo praecipuo ,quoque ufumfrucium c) retinet.

d) 5

INeque tenetur illud liberir ante obitum d) tra

E

matrimonium ineant. e)

2

de/äf.e',' ngcjih.æiiis

e)

5)6.

Quo cafu tamen ad ]ïtþjïdiuhi þatqrnämf ?.enetm*. f )

7.

Mortuo demum Patre liberi prioris tbori praecipuum e com-

g)

na inter

'A muni maffa capiunt pfinzo , 'g),ïdeim(ei (eliguaþ bo

ümncs

E sz Z SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS. XFTIT. 306

Vir!

omnes liberos utrinsque matrimouii ad viduam veliiam in

hus

-

g

aIs,

D

eapita dividuntqr. nh»

lem

a

"CAUSA.

4 eorgïm mortüa uxore quae ducenta. intulerat proleque u-

de

mero[a reliia, fecundo tbalamo

ibi defbon[avit juvencu-

pi:

lam.

Unde liberi metuentes ne pater bona [ua alienet wovae fo-

/

V0

feri

eiae commodo (quippe jam in viduatu, initium alienationis. fere-

gat) de jure cuivis ii b

-

D

Onis ïeli&;': competente. Qaqeruz?t .Conþlif

"i

um Sapientum. -

[i.

DrspüTATiöæ |

Q

þu'o& * Patrí ufusfrüGus ot'miiu"m bónorum five m"af'e*rnvorüm,- five

materni generis adjliberosin poteftate conftitutos devolutorum ac-

uiratur, juris eft expediti /. 14 ef 2. C« de bonis mat. 1. 6. C- de boz.quae

Jib. 'Tabor Relat. 4drg- 96. zum» 20. et Dd. paflim , .* Idque rantisper,

2«

il

dum patria poteítas durat Carpzov. 2. coz/[f. 10. def. 7. n. 1. et fegg. prae-

laud. Tabor Z. re- uus2. 17. * quae hodie nuptiis cenfetur diflolvi , * id-

ue moribus etiam er confuetudine Germanorum receptum effe volunt

4

"

pof Zafium iz /. 107. ff de F. O. pum.4. — Vultejus, Rauchbar, Hering.

Q*

Schraderus , Gilkenius, Reufnerus allegati a Berlichio cogc/uf- 1. gartze

2dae num. 34. add. Brunner. de Collat. c,.5. mum. 9. " quanquam banc

s'e*

affertionem fic univerfaliter fumtam baud i) immerito in dubium vocent

i)

.JCti Colonienfes in Refponfo Decifioni Sandei //7.2. tit. 7. def. 1. per

|

joach. Burger addito.

* Adimitur autem] Patri mífusfruGus, firon fru-

galiter vivat; fi prodigus fit et bona fua dilapidet Dd. a4 /. $0. ff 2

SCtum Frebell. Perez, in C, de bon.quae. lib. mum 6. * fi bona libero-

u

gum: male adininiflret Marta Dzg. INov. tosm. s. tit. ufusfrutlus c. s. in ff

Boér Dec. 61. num. V7.. Aut. Fab. i2 eod. de bon. quae lib. def. 6.... Ex

^ ithuc reípexiffe videntur liberi im caufa praefente. « Verum * patitur illa

&.

regula de adimendo ufufru&u in caífu prodigalitatis | reflrictionem :

Nifi propria tàntum bona dilapidet pater, 'Tunc enim ufusfruQtus non

[j

finitur Bartol. 7z /. fiz. eol. 3. in princ, num. 2..C. de fenuteut. paff. . Pinell,

[j

in l. I P« 2. Hll. 34- 6f [ C die Pon, mat: — Gratian. tozz. 3. c. $19.

7

2

sgo4 DECISIONUM ZURIS $4X0- COBURGICARUM,

uum.35.et 38. * Neque etiam quavis de caufa, ut bonorum diffipato-

res jure fuo, temerario aufu, privandifunt parentes. — Bürtenberg. $anb:

tedjt p. 4. £. 11. quod ne fiat Judicem provideré debere, docet Enenckel

g 4. c. fin. mum. 25.

Proinde non attenta alienatione in fatko relata

Domini Confulentes de jure; quod Pater in bonis maternis de confuetu-

dine hujus loci adprobata haberet, plenitlime informaverunt, id quod

edocet fequens Yn. Georg CodjultDeifen Stinber. unb ibamer ingefamt alle

Dier (gu Cobnrg) d, 18. Junii 1619, latum,

RESPONSUM.

IO

($ ibe 1ng eine SRedbtefvaae qugefDicft, 2c, O. & QB. — .Sat euet

3

CBatet Geora Gbultoeig alibiet (id) eor 30. Zabren mit euer SDtufa

tet Satgatetba Grofcbin-vereblid)et, voeld)e 200, fl. (o fie von ibren

Gítetn:ererbet, 3u ibm gebradbt, unb fie jaben in wwábrenben Ghbeftanb

154. Sínber mit eínanber gegeuget, Deren nod) 9. unb.eine8. verftorbenen

Gobne8 brey Sinber am feben finb, unb iff nunmefr unlangften. eure

SmRutter aud) Sobes abgangen, unb- bat batauf euer CBater fid) mit. eís

nec jungen &oicn verfobt, vafer 3u befotgen, er mbdbte bie botfanbene

Gütec (in mafen er benn allbereit nad) euvec SRtuttev Sob ia bíe 100. fl.

bateon seralieniref) serfaufen, unb feinem CfBeibe suvoenben, ba nun

k) ateiftben gebadbten euren CBater unb. SDtutter. feine. Gbeberebung k auf»

gtricbtet , fo- bat biffatià niad) Synbalt confirmitenütbfiden &xtabte

1) braudjs 1) unb Gemobnfeit euec SWutter euten. QDatet mít allen if

m) ten Daab unb Gütern Decgeftalt m) Defüllet, baf er oiefelben gleid) atv

n) bern fünen Gütern bie Seit (cines £eben8. ) bebaft unb (nnen bat, ub

oy ift mit eub, ob er ofeic) feinen o) Gfittbenftanb eerructt u tbeifen nicbt

fulbig:. & ift aber eud) anftatt ber SDüutterticben eingebradbten 200. ff,

p) Ciocil er fid nunmebro woicber verbepratbet) einen ) CSortaus. 3u. btv

bíengen unb 3ujmadben pflicbtig, unb an-folcben C3ottaus bat. et - fein

q) Sbenfang q) ben ufümfructum, «8 toirb aud) terfclbige COortaus end)

ben Sinbern ebe nid)t, al8 nad) euve8 CBater8 Q'obe. au8 gemeinet. Grbs

r) ftboft gereic)et, ungeadbt ob ibr Sinber eines oDer, mebr. eblicb r) folit*

e a

bet, fonbern «8. iff euer SBatet auf foít)en Sall.mebr nid)t alé Di

tertice

]

SECT.F. SUCCÉSSIONIS CONSUG UM; DECIS. XFITI. 3og

it0

tetlide s) uf iinb Ofusftattung u tbun, unb mïrb'*nac'f) bé& CBater$ g

Il

kel

Qobe, nad) 2lbftattung bes. CSortauffes. bie tibríge C3erfaffenfibaft untev

d

eud) &inber erfter unb. anberet &be, ba beren oorbanben (vod) baf eure8

'eetfto:benen 9Scuber8 3. Sinber audb nur ein Gfeil gefolget voerbe, unb

«

u

jufomme) (amt oer Dbittben fE) in bíe. Jupter jugíeic) vertpellet, B. fb

i

v

*

öBSERVATA.

a)k:ffï es bet; Wiafit. (qui fcil. alteri conjugi fupervixit) funt Sta?uto- if

t

rum verba 7rt. XIE. $. 2. unb berbenratfet. fid) vicber; fo ift ec

fénen Stinbern. einen SGortaus gu maden b) fdjulbig: btod) Dat et an

Yv

Qu

benfelben fomvbI, al$ an bem gangen SBermbgen fein $ebelang bie c) XM6z

n

nu$ung unb 95efíg, unb wmirb ben finbern (olcber 9Bovtaus eDer nidbt,.

benn n&d) feinen 2b(terben, d) ven gemeiner Grbfcbaft. gereibt, unz

t

gead)tet 06 ber ftinber eine& ober mebr, fo in erffer Ge ergeuget,

(

ebefid e) votirben ; benn auf' folben fSall i(f er ibnen mebr nidbt, al[8

i

áterfide SotIfe mitgutbeilen fdhufbig.. f) Porro czt. 7Zrt. $. 4. dici-

Wt

tur: Zrágt fid) nun ber GZobesfall mit Den anbermeit berfjenvatfeten.

Q H-

Gltern ju, fo müffen bor allen GDingen bíe bebingte Bortaus, tor bern

bey $ebjeiten felbige nid)t gefolget tanquam aes alienum au$ bet gec

t

fammten 33erfaffenfcbaft PegabIt werben. g) unb mirb al$benn bie Llebete

7

maa ber Güter unter bie SVinber et(Ier unb anberer (fe, fo beren vote

M

banben, unb 9

h) Sr.

e überleb?nben Qbega(tenx , f'n bie .fgäupfer tertfeilt,

Lj

i

J

3) Haud dmmerito] * Siquidem in histerris aliter obtinere, neque nuptiis

12.

um

patriam poteftatem, neque per eam ufumfru&tum parentibus debitum

nidt

finiri, ex hac ipfadecifione elucefcit. * Confuetudo debet vere, fuffici-

130

"

enter, plene, fpecifice ac in fpecie fpecialiffima probari non praefum-

tive tantum, Harm, Piftor, o/5. 217. 2. 28. Schrader. de Feud. part.

u

IO. Se&. 20. z. 176. Gail. 2. obs. 31. zum. 14... * Neque ftandum

T

14.

eft Turis - Confultis etiam pluribus confuetudinem aliquam in loco

a

vigere atteflantibus, eo, quod.* quaeflio.haec: An confuetudo in

I$

6dv

loco aliquo vigeat, non fit juris, proindeque ad judicium et deci-

)d

lonem Juris - Confultorum non pertineat. « Borchold: Cozfi]. 13. $.

UATINES n. part. Y. pag. 214. et " profeffio DoGloris non fit fcire

16

t

q

con-

(

pb

-

IE

406 DECISTONUM SURIS SA),(O'- COBURGICZRUM !

;

-

conüxetudizäerü; quia ifia noh confiflit ex libris et do&rinis, f;:d con-

fenía populi et;a&i»buf , Mafcard. de probat. cancl. 426. num. 3.

17. k) tDa nun. Éeine fÉbeberebung aufgerícbter] " Pada enim dota-

lia ubi adfuerint, ceu primam pa

z

ginam heic infpicienda efTe..ja'm fa-

pra monitum eft.

i5 i) -

Confirinirte: übliden Staötzömüdjs] * Non dicunt N'ofïri';-

u

Qtaot 98illfügr quo ftdtutum innuitur; fed (Otabt « 9Draudb unb

4l

19.

Gemobnbeit.

Statuta euim quatenzus 2z fcripto apud Senatum ha-

2o.

bentur infpecie * prout ad valorem eorum requiritur, Cothmann.

2r.

J. 3. Re[ponf- 47. num..293-. Carpz. p. 1. Dec. 3. mum. 9.* prae-

o2

p

fertim ft capitula continent juri communi derogantia; (neque * enim

municipiis poteílas eíl contra jus commune quidquam . flatuendi;

quin Princeps, nifi confirmavexit, ei quibuscunque modis derogare

valeat. v. Ziegler. de. jür. Maj. l. 1. c.$. $. 18.. Bruanemann. 24

Sed huic ufui

1. 9. d. l. et.[. num. 2.) nondum confirimata funt.

f. confuetudini; quam Domini in Refponfo referunt, procul dubio

:

imine latis: fententiis confirmatio acceffe-.

pluribus a Principe vel Re

o

rat, adeoque fecundum eam judicandum erat, et adhuc erit poft-

hac.

23*

* , Confuetudinem. quippe notoriam in judicio. vel curiz vigen-

tem, Judex etiamfi-non allegatam a.partibus. attendere debet et fe-

cundum illam:pronunciare, Monald. eozff]. . zu2. 8. Vult. Com-

7. Map. 36. num. 69. vol. EF Da. Fabric. g Gajl]. enuck. lib. 2.

0bs. 31..Se(7. 7- Nec obftant, quae praecedeüte obfervato-nam. 12.

dicta funt, quatemus jCtis de confuetudine attefantibus credendam.

24«

fi. Nam * patiuntur haec limitationem , ff Do&ar S'uris atteffe-

tur de confuetudime in fua curia Gabriel. J. 1. concl. 4. mum . 2.

$.

Borcholt coz/fi]. 13. vers. Deinde cozfuetudo.

* Hanc etenim noffe

ï

fatile praefumitur praefertzm. integrum Collegium Sfuris Couful-

torum iufiguium ad jus im territorto fübditis

26.

quim eL exteris ad

getita- dicendum.

Nedum * quod opinio illa, confuetudinem pro-

bari per Do&ores, dicentes ita effe confuetudinem ,. ceu communis

a Camera Imp. fit applfobafa, tefte Mynfing. cent. V. obf. 66.

aT.

1n) metge&aüt-befgme-t]* * Derivatur igitur hoc ex jure quodam he-

reditario inter virum et uxorem ctiam extantibus liberis obtinente,

et bona uxoris ad maritum hereditatis titulo, modo tamen. in fe-

a

quentibus determinato gcgtiquam Yero in foüflum , v« Refponfun

j;

SECT. F SUCCESSIONIS CONSUGUM.DE CIS XETIH. gor

con.

obfï Aotntere

?i ie Sürfil. 3iemtetung alfbíer in caufa j

;!

É

)*

fÉvb

fcbaft betceft

eno , àbigue auizotata. Decis, XF. Sed hac

ZuH, 73.devolvantur, * Verba enim anfall

en, befállen nihil aliad

28.

kqt;-

Íonant ant fignificant quam jus hereditatis.

Wehner, obferv. ver.

1jv

anfallen er ver. fallen. Befold. /Aes pgra&. continuat, vero, Fomn!m

unb fallen.

"

f

ebaft üïïï? inne bat] : Ad diesjvitac

29.

Wt

n) Die Seit feites fLeberte b

b inteflato defun&tae

usque . retzzet et.detegtat maritus bona uxoris a

hi

39.

ani

extantibus liberis. . * 95efalten eft. verzaéere; 'quae vox modo fignifi-

cat detentionem et confervationem ejus, quod noftrum eft 7. 8. ff-

ynae

de fs qui fii 1. l. fu. funt. 1. 9. C. de. a& emt, modo detinere

Ut

ac contervare rem, quae nobis naturaliter vel civiliter debetur L 10:

Ji

Jf de obl. et a&. L 94. $. ult..de folut. modo rei alienae confervatio-

nem et dententionem quae fit. pignoris vel alia legitima caufa , 14.

. d

1f

$. 1. ff- comm. divid. l. 33. ff. de condi&l. indebit. * Hic retinet

ii

maritus rem fibi cum liberis communem, in qua ipfe folus admini-

[

firationem et ufufsumQum (non plane formalem, fed caufalem) ha-

bet, * Verbum ínnen faben e(t idem ac deteztare, detinere, Befold,

32.

pOh

thes. pra&l. verb. ^$nbaber oee 2Ótíefe. — Et quandoque generaliter

i*

Q

fumitur, ita ut fub fe comprehendat poffeffionem proprie di&tam ;

tf

aliquando et frequentius pro ea tantum fpecie detentionis, quae

Cor

nuda eft, et pro poffeffione non habetur, Biccius 77 /ureis Sed.

]

»

3. th. 150. li EE. .* Generaliori hoc vocabulo ufi Domini non

33-

15

videntur patri veram poffefhonem plenumque Dominium usque qua-

que attribuere voluiffe; ratione enim maternorum, jure Civili pater

34-

eft ufusfru&uarius, qui animo quidem fibi habendi, propter jus

P

fibi in ea competens rem detinet, non tamen animo Dominii, eaque

Ji(a

propter non civiliter, fed naturaliter tantum poflidet /. 12. 7. 49.

gr. ff de A. et n. poff. in poffeffione eft J. 6. $. 1. de ufufr. et

jf /!J

minifter alienae poffeffionis dicitur /. 18. pr. ff. de J4. et /dm. poff-

pe

jun&a /. 28. C. de dogat. Cujac. x8. obf .24. * Imo pofüdere

35*

negatur . 10. $. fzz. ff de /4. R. D. * Quod fi tamen res ita con-

36.

us

fideretur, nt poft mortem uxoris inter patrem et libéros communio

bonorum.continuata duret, donec legitima bonorum divifio fiat,

l ;'16-

pater utique rem commuem pro izdivifo vero. compofidere dicendus

n

erit. Cujac.jiz recit. foleng. ad ,L' 3. $. 2. ff. de axcgzzz'r.' vel atnuitt.

j

£9J-

4

IÀ

Ü

Qq2

o) Seí-

n

l

$08 DE(C'ISI ONUM Z2URIS SHX 0-COB URGICA]FU-M

37 o) Geinen YOittberflano kvexfru-df't] * Durat ifta con*iäunio bond-—

rum inter parentes fuperfüites et liberos alicubi, quamdiu in viduitate

manent,. Ubi vero ad (ecundas nuptias progrediuntur, cum liberis

38.

dividere tenentur. . * Sic jure Lubecenfi fuperftes conjux dividere

tenetur, et accipit femiffem unum, alterum liberi, Mev. ad 5'us

39-

Lubec. part. 2. tit. 2. avt. 2. "UTI. $. 6. 30. et per tot. Vigere idem

jus in Hifpania teítatur Garfias de cogjugal. acquaefl. mum. $. et Y66.

49.

* [dem vult Plebiícitum S. ffatutum Bilefeldenfe $. YOenn untet

3meen fEcbten £euten einer ím oiefer Ctabt verjtirbt 2c.

A1.

Apud noítros aliter ufus habet. —* Uxor quidem /eu vidua ad mo-

42.

vitm matrimouium tendens ouuino dividere tenetur, * aifi propinqui

vel tutures liberorum fatius et commodo eorum gpromovendo ducant,

comimunionem continuare, liberisque vatione pateruorum: conflitu-

4&3-

tione [altem praecipui certi profpicere. * Moritus vero feu Pater ad

divifiomem ueutiguam cogi potefl. — Cujus diderentiae ratio duplex

44'.'

eft: Prima indudlio vitrici, * qui privignorum bona haud adco fide-

liter adminiflrare praefumitur arg, /utA. ex. teffamento C. de fec.

cupt. quae ratio non tam militat in. fuperinduClione novercae, quia

non uxori, fcd marito rerum in conjugium illatarum admini(tratio

4j*

competit. Secunda, quod * Pater jure.Civili, cui, ceu communi,

confuetudo noítra quantum fieri poteft accedit, ad dies vitae in bo-

nis maternis omnibus rcgulariter habet ufumfrutctum, neque perdit

eum; licet transitum fecerit ad fecunda vota, ut fupra di&tum. add.

Hodierna ad deczs. Surd 106. num. 7. 8. 9. 1s vero. matrieo jure

46.

competit.

* QCaeterum atteflatus eít etiam de hac. coníuetudine

-

beatus D. Fomannus, Ordinarius in Scabinatu, et poftea Cancella-

rius in annotatis rationibus decidendi ad Refponfum d. 29. Aprilis

1609. 2Ín s5an(em SalcFen, oen 2feltetr: 3u. s£ígbaufen , ubi

manu fua adfcripierat: Coburgz parens etiam, qui ad feécunda vota

ira

2

jf

(t, zon praecife tenetur. dividere, d. [ufficit affignatio eine$

$Botaus.

47 p) f£iten Doraus 3u bebíngen] Quamvis, uti dictum, Pater dividere

non teneatur iterum ducens uxorem ; * ne tamen durante etiam bo-

norum communione noverca inducta liberi maternis defraudentur,

id quod metui poteft, cum in incerto fit, qua reifamiliaris felicitate

48.

gavifuri fint novi conjuges, ^ gmierito liberir pro[pexit confuetudo,

ürilem

Pth'em cogeudoy, ut ii$ ratioue materuorum, im quibus ipfé v

-Here-

SECT.F.SUCCESSIONIS CONUGUM:DECIS XPHL3og ——

)nl0.

Bereditario jure mattusefl pro indivifo, certum couffituat precipuum

4

tate

einen

aemíffen Doraus. * Praecipuum hoc partim conventionale

49-

CHS.

E

fcu pactitium, partim legale feu confuetudinarium eft, ex Ungione

i

grolium alias di&um. v. Wolfram de praecip. liberor. part. 2. c. 2.

:

$0.

Jur

$. 6. quod *

. ut re&e conílituatur a plerisque Statuentibus cautum

eft, ut 1. confentienübus illis quorum intereft, fcriptis defignetur

(

a parentibus, qui a&tum unionis prolium celebrant. .2. Magiftratut

It

competenti indicetur et 3. a praedi&to Magiílratu confirmetur. v.

l6

€gur: QMfaly. $anbsorbnung. part. 2. £it. 25. verf. uno enolicb oie

10

3we 'E£beleut 2c. Reform. Francof. part. 3. tit, 10.. * Hinc etiam

22

p

li

provide cautum a JDivo S'ohanue Cafimiiro per Manudatum d. dato

///5

$flau. d. 20. O&fobr. 1605. reperitur, ut patta dotalia bie Bepratf:

717

lide M6reben (quae * ut plurimum his in terris tunc fieri folent,

$2-

ii

quando fecuudae nuptiae ab una vel utraque parte, exiftentibus prae-

lx

fertim liberis, ineuntur; in primis nuptiis rarifime, nifi quoad

d

einen Cyafvesfall ) coram Magiflratibus ordinuaviüs fiant, ab iisque

jr

confivimentur , ad ommem excludendam fraudem. * Quantitas au-

$3-

uia

tem lhujus praecipui fecundum aequitatem pro quantitate materno-

itio.

run prudenti Judicis et proprzguorum axbitrio aeftimanda atque de-

terminanda eft.. 1) * €onfiderandum hic totum patrimonium mater-

$4

Itj

»

num, quod iu divifionem venire debebat, 2) deinde in quot viriles

illud dividendum effet, pro numero liberorum, 3) eogue vefpicien-

d

dd.

dum , ut fubdu&a poriioue virili patri competente, liberis fua. ut

e

plurimum falva maneat, 4) * attendenta xamen igfimul funt bona

«

viresque patrimou quod vitricus aut goverca im futuram diviflo-

$

l-

nzem confert, ) nec nog liberorum numerus aeguitas atgue 6) edu-

1ilS

catio; quibus omnibus probe perpenfis, quod juítum et aequum

ybi

Magiftratui virisque bonis videbitur pro praecipuo definiendum.

otil

q) Cieit f.ebenlang] * Habet praecipuum liberorum naturam peculii

$6

"

adventitii, in quo Patri quod fupra ditum , ufusfru&us ad dies vi-

tae cornpetit v. f. z42. 1. &, Decif.

g

x) fÉ£belicb votiroec] " Non igitur obtinet in hís terris quod alibi mul-

vt

)0*

tisin Germaniae locis , ut materna liberis matrimonium ineuntibus

if

pleno jure cedenda fint v. J'p- nuttt. 3. 4.. fed retinet pater ufumtru-

1

&um in iis, adeoque et in

l

hoc Refponfum.

praecipuo ad dies& vitae, id quodkfi'rmat

fl

Qq3

s) iDie

Ü

3to DECISIQNUM 2URIS $4X0- coäzfæ GICZRUM, — -

$8

iie Dätetlicbe S6lfe] * Sulfüdium patermun aliud liberis debe-

2)

tur ad alimeptailonem et educetionem, -t id quidem jure naturae

I.

$9-

* quod ftatim a nativitate eis praeílare tenentur Párentes, * eaque.

60,

compleGitur, quae non folüm ad naturalem vitam " confervandam

2'

funt neceffaria, fed et quae hominem ad civilem vitam reddunt ido- .

61I.

neum; et * ifta concedere Parentes eousque 'debent quoad propriam

62,

per induítriam vi&um fibi proles quaerere poffit.

* Cujus fabfidii.

3

quaniitads ex fovtuma paventum et indole filiorum dijudicanda,

Puffendor£ d. 7*. IN. G. et C. 1. 4. c. 31.$. $.. Vid. Dd. ad titi ff

63.

de agno[c. et alend. lib.

* Aliud liberis debetur z dotando et elo-

b)

can

"l

0, itidem ex officio pateruo pro anodo facultatum et dignitatis,

qzec non vegionis con[uetudine l. 60. T. 69. $. 4. ff- de fur. dot. Gail.-

2. obf. 95.. Hodierpa coztrov. for. cap. L X. num. 29.. Struv, ad jf-

64.

exert. 30. th. 3. (* ubi cum Bachovio, Bufio, Carpzovio, Matthaeo,

excipit liberos non indigos f. loeupletes, diffennentibus praeditto

:

65.

Gailio, Beuftio, Hunnio, Perezio)- * ZLIud confifit in fubmini-

c)

r

firatione quadam rei. familiaris, qua Pater liberis, qui fe ab aedi-

Wj

bus et familia paterna fepararunt, quaedam cujüscunque fint generis

il

ad inflituendam novam oeconomiam, eamque feparatam a paterna ^

x

66.

et.ad vitam honefte degendam concedit et affignat.

uod fuübfi-

dium peculiaviter nomiue vernaculo ofe Dáterlicbe JSülfe, ficut

67.

illud alterum oie 2jueftattung z /pecie vocari folet, .* Utrumque

in Refponfo conjunxerunt Noftri et Patrem ad ea jure'ac confuetu-

68.»

* Nam ubi patri maternorum

dine teneri pronunciarunt merito.

non modo reliquorum , fed et ipfius praecipui aliorumque advenu-

m

üorum ad dies vitae conceditur ufusfrudus, aequum omnino ac ju-

[

ftam eít, eum vice verfa obligari et cogi, ut liberis in dotando et

N

elocándo pro modo facultatum et dignitatis, moreque loci ac regio-

nis ad feparatam familiam

E

digne du?endam, üï eo aetatiä Pcl-tigerint'

fubveniat.

2 Idque regulariter, * nifï

&9.

f) Cjamt oet YOittber i ie o ánptet]

l

7O.

aliud.conventum riteve difpofitum fuerit, vel * vidua debito tem-

untatem fuam mariti hereditate abftinen-

4

pore ac re adhuc integra vol

*

l

di, fuaque illata tantum repetendi, declaraverit.

uae libertas ei -

72

a.Scabinatu rationibus non contemnendis, ut alibi di&tum, conftan- -

z

p4

ter ac Refporifis haud paflc;s afferta reperitur.

W

D

DE-

9

SECT. F. SUCCESSIONIS CONZUGUM. DECIS. XIX. 31i

h:

DECISIO XIX

ll'aC

ue

J. Earïem obtment in Provincia.

dum

9. Et Pater focrum f. aviam maternam ab ufufm&u ma-

io

'faffl

ternorum excludlt a)

a)

[idii

3. Socws tamen genero adminiftrationem et ufümfructum

A

in bonis füis ad neptem poft obitum devolvendis per

if

D

ultinam Voluntatem adimere potefc

ditfy

jail

«CAUSA..

f

g,

obanmes po[tquam cum uxore genui[fet. filium, mortua zZZa ad

ido

i

fecunda vota, pragrejïus, a /bcru bona uxoris defun&ae pro-

J

Socrus ipfa nepoti materna bona

edi-

j)ïza filia jam delata,, petit.

alferoare intendit et vult, u£ Pater nibilominus filio de alimen-

Ketis

enna "

m ac educatione projpiciat.

Q)u Quid Jum 2

ijf-

fu.

DISPUTATIO.

que

etil

erum equidert efr . * Pátri alimentationenr ac edücationem liberorum

le

V

jüre incumbere . s. $1. ff de agnofs et - alend. lib. - Frid Pruek-

li

Hahn.

qve

anauam part.. 2..coafil..A3. m. Y4» Caïpz p- 4« confl. 2r7- defg

ad d. tit.in obferu, ad FFefenb.

Lanterbach, 42 Comp. Jur. d. fit, $.

]u

Sed::* nec vice veria Patri quae oneri huic eo facilius ferendo a jure. con-

p

p et

cei fa Lïl*ïï

- deneganda ,

910

quo

* praeter. dotem 7. 2, C. 1 7. qur- F 76. mf

2*

J- defi're dot. patmec

* etiam atusfructus ia bonis liberorüin adveatitiis,

4-

Tunt

Quantumvis. e: üim

caud

1 et i'..l ida

meatum. ufusfru&tus pateroi noà fit

$.

praeítatio : hmeawrum, fed patria poteitas, .adeo ut * patri competat

h

6-

! Dill

ile, etiamfi liberi apud a

.

03 ie*ant, vel apüd pareatem vivere nolint

Richrer Zec

I8. uus.

3

* uüius tamen rei plures poffunt eífe fines, et

t

7U

ett

leges patri utuinfrattum: concedentes non minus ad' füblevandum alendi

d

onus, quam pztriae Dote"cafls houorem' atque commodum rexpexdï'e

POt jerunt..

