Menf, Majo 1636,.

uth,

RESPONSUM.

i hls

:

Jen.

Q[Is íbr un8 Silian Sfaur(t8 $u StoBfelo aufgericbten Ie&ten ifBiI[en í

YO

originali (amt beme, ioaá £oaná 9Bur(t unb Confortem an einent,

futti

&'ifabetf) £iQur(tin am anbern Gbeil, unb ber 9Pfarrer gu 3offelo am

'entQ.

Mi

Dritten G.5cif, befifalben eitgeienbet, yugefcbicfet, unb eud) be8 redbten

turs

^ ttf,

barüber ad . €. $G. D. 23. 9t. baf Demefbter [eóter SBill toegen

I

eangel ber folennien gu redt unbeftónbig, unb berofalDen jebod) bíe

it[.

Legata ad pias caufas auégenommen nicbt 5u oofffivecfen, fonbern. bíe

dint

neffte Grben ab inteftato u ber. libellirten Croftbaft susulaffen fepen,

t

€à máte beim Cade, bafi folcer eGter 9Gilf su bcr Seit, af8 ettoan eine

TA

]

Cied) im Sorf Steffelo regieret, üunb ben teftatorem mit Dettoffen

PIECI

; l-

pátte, gemadbt toorben toáre, auf fo'dben &etveiélichen Sall toirb terfelbe

9t

(047i

þex) Sváften nicbt unbillig gelafjen. 23. 9t. 99.

OBSERVATA.

'&ï—.ö

ilicet

xtenditur ad Legata'] Hioc tamen * intereft inter hereditatém et legata, ro,

lt it

2) E

quod licet illa ex teflamento propter Ifoledhïmtis defectum invalido peti

Lb

nequeat, nec retineri, fecundum communen Dd. fententiam, plurimi ta-

olto

men flatuant, quod legatarius in foro conícientiae per denunciationem r,

« Y,

Evangelicam legatum petere et confequi poffit, — Abb. Pauorm ;2 c. cum

olli«

effet 1. X. de teflam. Johan. Dauth, de zeffam. zum. 444. Berlich, Decif,

unts

38o. ttum.6, et num.12. quoniam * Legafa in teflamento minus Íolenni re- 12,

] jit

— Á —

licta, natureliter vel jure gentium debentur, dummodo duobus te(libus

j If.

probari poffint, Gloff. Bartol. Bald. Jafon et Dd, comm. in 1, cum quis C.

3

lülïg.

de jur. et fact. ignor. Altorf, Refp. 56, p. 287.

3

l)

b) Solennitatibus juris deflituto] Quoad legata ad pias caufas in teflamento non 1.

es

iide,

,fole?nn—i relicta, ut peti ngïlnt, requirünf multi duos ad minimum teft

1 vcl

V.

Pä

H

MA

104 DECISIONUM 3URIS SA4X0- COBURGICARUM,

v. 'Thoming. Decif. 4. num. 4. 7. Hartm. Piftor. /. 1. qu. 2. sum.5.. Bocer;

14

£l. 3. difp. 1. num. $.. Carpz. p.23. confl. 4. def. 35. * alii contradicunt ) per

autb. quod fime C. de teflam. inter quos efl: Struv. Ex. ad D. XXXII. th.

J

2;. Dn. Lyncker in Analectis ad eundem, flatuentes, non effe neceffarios

tefles, nifi ad probationem , quae fi aliunde ex fcriptura de voluntate te-

dj

flatoris fatis conflet, id fufficere. Quibus accedit praejudicium ap. Brun-

110

nem. cetit. 2. decif. 1. num. 3. adde Mevium P. VIHI, Decif. s.

[j

15 *) Et quidem non fiue caufa, teflamentum enim ad pias caufas ex fola volun-

!i

tate disponentis valet, nullis etiam adhibitis teftibus, non obftante, quod

cap. it. X. de teflam. duos tefles requirat, hi tamen non folemnitatis, fed

ij

robationis canffa requiruntur, adeoque fufficit fcriptura, quod tum ratio

P

adjecta, tum canones conciliorum, ad quos provocat pontifex, indicant,

Stryck. i2 nor. ad jus ecclef. ' Brunn, £.2, 6. 12. ff.4. — Lyncker. eentur. 3.

dec.26, . Wernher. P. 1. obf. z.. Rechenberg. de eo, quod in ptis caufis iti-

pium efl. Hanc fententiam quoque a JCtis Saxonicis Ducalibus defendi,

St.

vid. jam allegat. . Struv. exerc. 32. 2b. 3o.

di

16, c). Jure civili, confociatio folummodo teflium, i. e. praefeutía teftium fimulta-

nea, nou fucceffiva, reaiiffa eft; hodierno jure autem, etiam numerus te-

lr

du

ftium eft remiffus, ita ut duo teíles, probationis, non cori(litutionis cauffa,

fufficiant, modo ) hi teftes omni exceptione fint majores, et teflatorem

Ti

d

17.

viderint, audierintque arg. 1.. 9. C. qui teff. fac. poff.. (J) heres in eo tefta-

*

mento fit inflitntus: aliogui non valet teflammentum, njü xanmmrän le'gaf

tis.

St.

qu

1$. d) Ad minimum ejus domus merbum patiantur] Aequius putant aliqui fufficere,

N

quod pef(lis in civitate vel loco graiï'emrk, Berlich, p.-3. concl. g. Inum. 23.

C

Struv. ad ff. exerc. 32. tb. 1. id quod forfitan cum Mafcardo diflinctione

f

inter pc(lem magnam et leviorem diluendum erit.

el

r

h

t

DECISIO XXV.

P

tar

W

1. Non obeft divifio cum eo, quem quis coheredem putäbat,

[r

e& errorc fa&a, quo minus poftea comperto teítamenti vi-

(l

tio retra&tari poffit.

d

hr

2. Coheres te&is in te(tamento effe nequit.

CAU-

W

SECT. 1 SUCCESS. EX TESTAMENTO. - DECIS. XXP... xo;

ICet.

CAUSA.

|per

ih,

Baränm coram quatuor teflibus, e quibus duo coberedes inflituelantar,

[10$

toflamentum coudit, atque bereditatem n fmiffis dividit, utto maritz

xte

defun&li propinquis, altero. fuis velitio.

Pofl mortem toflatricis , beredes

[UII«

son infpe&is tabulis toffamenti ob periculum . bellicae direptiouis et cuffo-

lun

diae selioris gratia, ante tricefimuim ves tnobiles bereditarias utritque dis

vidunt,

üod

Sed Bavbarae propinqui, cum auimadoerterent. toffamentum ex

fed

defe&lu. folenmium mon fubfiffere poffé, folà ab iuteffato berciscere, maritique

t10

propinquos exeludere uitebantur. — Quaerebatur, a. 'ure?

l,

n

DISPUTATIO.

ltife

ndi,

arbarae propinqui ag ex jure quo * heredi coipetit condictio earum -

b

rerum, quae ei cefferunt, quem coheredem efle putavit, fi fine judice, a) 27

lt«

diviferint res juxta Paulum in Z 56. ff. fam. ercisc.

Quod jus caufae praedictae

ineft: * Neque enim funt veri coheredes, qui ex teflamento, quod ob defe- 2.

»te'

&um folennitatum invalidum efl, hereditatem adipifcuntur, cum res tunc deve-

if,

niat in cafum inteflati, et hereditatis petitio heredi detur legitimo /. 5. feqq. ff.

(2

— "

fl

de lib, et pofibum.

Dn. Schilter. exerc, ad. ff. tit. de injufl. vupt. irvit. ff. 4g.

* Eft-autem folennitas neceffaria, ut adhibeatur debitus tefiium numerus, * s. 4.

ega-

quorum quatuor in teflamento ruflici non fufficiunt v. ;. Dec. nedum duo.

ff

Siquidem in caufa praefenti duo e teflium numero, coheredes erant inflituti,

* qui plane teftes b) effe nequeunt. ff. i. 7. de teflam. ordin. — Lauterbach. n 5.b)

ong

Cormp. Jur. ad tit. qui teflam, fac. po[J. lit. 1. Excipiunt fcripti in teflamento he-

redes, jam ipfo facto divifionis ultimam voluntatem ab actoribus approbatam

effe, * Fit enim approbatio non tantum verbis, fed et facto 7. 12. ff. 2. ff. de 6,

inoffic. teflam. et aliquali modo agnofcens comprobat /, fin. ff. eod. — Mevius

part. 4. dec. é4, n, 6, — * Approbaus vero. teflamentum, etiamfi fit nullum pro- 7.

xter defedtum folennitatum, quibus alias heres renunciare non poteft, poteft

tamen fe obligare, etiam tacite, ad folvendum, et ita fe obligans tenetur, quafi

ex nova obligatione notabiliter Bartol. z /. zon dubium C. de teflam. et t5 4

cum quis decedeus de leg, 3. adeo, ut qui teflamentum femel approbavit, judi- 8

)ag,

yl

ciumque defuricti agnovit poflea illud impugnare nequeat, . 27. f. 1. /. 12, ff g.

de inoff. tefam. l. 3. ff. 1. 1n fin. C. eodem. add. C. quod femel 21. d. R. 7. in 6,

Replicant AQores, * Nifi divifio et adeo approbatio per errorem facaa fit, tunc s.

enim non praejudicat, quae replicatio expreffo et in hanc rem elegantitextu

U

HPPL'O-

E

106 DECISIONUM 9URIS S4X0- COBURGICARUM,

$

approbatur 72 /. i poff divifionem 4. C.. de jur. et fatt. igmor. ubi Imp. refpon-

det: $i poff divifionem faam vitium teflamenti in. lucem emer[erit, ex bis quae

per ignorantiam confeda fünt. praejudicium nou comparari. — Modeft. Piftor. p, 1.

j:

eon[il. 23. num.23. et 26, — jo. a Sande Lib. IF, tir. j. Decif. 1j. . Quae replicatio

cum propofitae caufae infit, nec habeant inílituti coheredes, quod. duplicare

2fu

poffint pro Barbarae heredibus ab inteflato latum eft Menf. Apr, 1636,

Georg 9türen ju. Ctreufeorf.

RESPONSUM.

b)

x6,

Q[(ä- (Bt uns 9(bfcbrift eines fe&ten 9faillen8, beneben euter yrage ytt:

gefchicfet, unp eud) be8 Stecbten 2avüber ad D. &. 98. QO. 38. 3X.

$jat toeplanb 3Barbara GOerolbin, Sf3ittib gu Ctreufborf, cinen Ie&ten

9àufen, unter anbetn bíefeá 2yunbalts aufgericbtet, bafi nad) íbrem Gob

ibre SBerlaffenfbaft, fo biel von ibrem 3»ann Derriübret, auf beffen $5rit-

ber, unb toa8 $on ibren Citern Derfommt, ouf ibre Gefimifter unb

Siveunbe erbfic) fallen follte.

$96 nun gleicb Depber

feit& bemelbte Grben unfángft. bín bíe in bet

€ibícbaft befunbene Mobilien unter fic). getfeilet, nannenfero fbetnet,

)

berüfrter leter Saille fep von ber Intereffenten approbiret unb Delics

bet (oorbert.

Gietveil aber euern. 2Sericbt. nad) folcbe &beilumg vot

bem Gup(igften, uub toegen bamal ín ber 92áfe gelegenen unb ftreifer-

$en Colvaten, aud) st Defferee SBertmabrung ber Sabrnüf geíbefen, 3u

bem gebacbter feáter 98ill ber teftirerin Cidtoeftern unb Sreunben. u

ter 3eit nodh nicbt funbig geroefen, alfo bíe & eilung eon ifnem, até eirte

j

fátrigen. 95aueréleuten auá. Syertfumr nacbgelaffen, über ba$ ex infpe-

&ione tabularum ju vernefmen, baf nttr bter Seugen adhibirt, unb bare

untet yfocen qu 9tterben Denannt, al8 if bafer, unb au& anbern lirfas

den mebr, bemelbter fefter 9Gill, ber formalien Dalben, u red;c ungüle

tig, unb toirb bie gamge Grbfcbaft, bem €anbbraud) nad, ber 98ittroen

|

ncften Crben ab inteftato billig allein gelaffen, benen. aud) ber angego

gene Syerifum baran nidt Dinverfi fepn Far, 28, 9. 288.

iti

»

h

OB-

N

SECT.-I. SUCQES. EX TESTAMENTO, DECIS. XXPT. Yo7

rl

u

OBSERVATA.

l

3) Siue Vfudiæ] Dicitur in lege notabiliter, fi fine Judice. Nam ubi lite fuper rr.

Ti

teflamento mota transactio five judicialis five extrajudicialis intervenerit,

Ate

res aliter fe habet, neque transactío propter errorem vitiumque poflea de- -

j

H

tectum retractari potefl /. cum. folus 29. ff. de ufucap. facit. 1,78. ff . fin. ad

SC. Trebellian, Modeft, Piftor. d. ;Canjil. 2j» 0. 27.28.. Mevius P,VII,

Decif. 9.

b) Heres enim five directus, five fubflitutus in eo teflamento teflis admitten- 12

dus non eft, eo quod in propria caufa directo te(lis effet, cum totum hoc

negotium, quod agitur teftamenti ordinandi gratia, inter teftatorem et he-

j

K

rc—dem agi credatur, L. ze, [f. qui teff. fac. po[J. L. 1o. ff. de tefl. — St.

T

Q

Yi

DECISIO XXVI.

T

1. Teftamentum, herede inítituto ante teffatorem mortuo, cor-

ruit.

b

2. Ex teftamento imperfeCto nec legata debentur.

3. Ut tamen, quod ad pias caufas legatum eít, heredes ab inte-

Id

— — — À

ftato praeítent pro re nata per confcientiam, ferio monendi

ldlf'

funt.

tor

CAUSA.

q

r

I ,eo teffamentum condit , znflituitque beredem . cogatatn, quae vivo te-

u

ffatore anoritur.

Poffea ipfe de movo legata quaedam, intev. alia et-

(ilt

jat ad pias. caufas ordinat, iucertus tamen adbuc, quem beredem nomina-

x(Qe'

vet; dumi de eo^ deliberat, morte. praeven

jtur. Quaeritur, cui bereditas

N

et au legata de jure debeantur ?

!i

DISPUTATIO.

Qu

od

uoad hereditatem, explorati juris eft, * Si nemo ex teflamento heräs L

Q

exiflat, omnem vim teflamenti folvi 7. 181 de Reg. Jur. 1. 9. ff. de teffam.

n

ä

zutel, * cujus caufae Ípecies eft, fi heres vivo teflatore deceffit. . 2. 7. quib. m. 2

teft. infirin.

C. J. A. ad ff. lib. 28. tit. 3. conff, 2. defin. 20, * adeo ut nec lega- 3

elictum debeatur,

Sande de- 2)

tum nec Hdcïcommiiïulm etiam 3) p

d

21

?ae caufae r

2

Qp

cif.

Io8

DECISIONUM 9URIS S2XO0-COBURGICARUM,

A. cif. Frific. lib. 4. tit. 4 def. t0. - Sed * res redeat plane in. cafum inteftati regu-

b) lariter b) /.1. f. 1. quis ordo itt bos. po[f. obf. — Dion Gothofred. i or. margitt.

:

ad. d. l, fi nemo igt. d. R. . Neque eninm praemiortai heredis, heredes quic-

5. quam petere p-offunr, cum * hereditas non adita non transmittatur in extra-

€) neos c) Richter Decif. 67, num. s. 6. 7. Hujus juris procul dabio edoctus te-

flator in propofita fpecie, de novo teflari incepit, legata quaedam etiam ad pias

(

caufas, dispofuit, quae teflibus probari poterent, fed dubius adhuc de herede in-

flituendo voluntatem ultimam imperfedtam reliquit; ubi nova oriebatur dubi-

6, tatio: Aunon legata illa, faltem ad pias caufas relicta deberentur? * Bartolus

equidem 27 4. 53. ff. de fideicomm. libert. cenfet valere teflamentum feu legatum

ä

in teflamento imperfeäo, ratione voluntatis quoad piam caufam. add, Decius

T. conf. 159 Covarruv. ad c, relatum n. 1. X. de teflam. Sed * magis communis

opinio eft in contrarium, quod fc, tale teflamentum ratione voluntatis fit im-

Y

perfectum, et nec quoad piam caufam valeat Boér decif. 240. — Clarus ff. te/fa-

Uentum q.7. num,. 4

Fern. Vasqu. de fuece[f. creat, 9f.22. mum. 6. et feqq.

8. Marta Dig. Noviff. tom. V. Tit. Legatum. cap.72. ex ratione, * quod fere quo-

tidie accidat teflatores in ipfo actu conficiendi teflamentum mutare, addere, re-

(

9. vocare multa antea dispofita. — Unde * nec dici poflit perfecta voluntas, donec

- teflator integre omnia explicaverit arg. /. 25. qui teflam. fac. poff. — Noviff. Dn.

15. Herold. Confil. Decif. XVI. num, u7. et féqq. —." Àmperfecla autem ultima vo-

1

luntas adeo inefficax eft, ut nec Summus Princeps quicquam ex ea capere pof-

1r. fit Carpzov. 1. &, t. 3. Refp. 33. tum. g. * praefertim ubi deficit et in fuspenfo ad-

d) huc rclicta eft heredis inflitutio, d) ceu primaria ac fubflantialis teflamenti pars

32. d. L. 25. ff. qui teflam. fac. poff... * Confiderandae tamen in. ejusmodi fpecie ve-

€) niunt circumflantiae, quae pro qualitate relicti ad piam caufam e) v. c. ex voto

feu in exonerationem conícientiae vel alias ex aequitate Canonica, et favore

piae caufae fuadent, ut, fi non jure flricto condemnandi, tamen per confcien-

tiam ferio monendi fint heredes ab inteflato, ut quod piae caufae reliclum eft,

f) praeflent. v. Ant, Faber. i2 Cod. 4. £. 4. 5. defz 27.

f) Id quod in propofita

cauía obfervarunt Domini, Menf, Septembr, Anno 1634. :

Durg fequens ferentes

2in ben atb u öd?;

RESPONSUM,.

p. Q[lö (be wund i aufgericbtetern unb tfeil8. nod) iuneoffjogenen Seffa:

mentá(adien moeplanb £eoni8 Cduaufena, Birgerá unb. Cbmpatgs

fávberà su Soeíbbueg, ergangene Acten (ammt euerm. auéfibelidyen 83e«

*v

'vicht, tie aud) angebengter Srage, augefdicfet, unb eud) be$ 3rechtei

bat:

j

SECT. L. SUCCESS. EX TESTAMENTO, DECIS. XXVI. 109

.

barüóer ad . O. 98. D. 38.9t.— COieiveif bie bon Gemelbten &idnati

7m«

fen i o(fen. am i. Febr, be8 1631. Sabré aufgevicbteten fe&ten 2I8illen

liC

t

eingefe&te Grbín vor ijm bem "Teftirer Gobc8 verfabren, af&. ift folcber

te

[e&tev. SB3ill für a6getpan ober erlofrben u Dalten, unb toitb Leonis

Js

Cxbnaufen S3erlaffenftbaft. be(fen necbften 9lnberianbten: ab. inteftato

It

gefofaet , fo biel bie von neuen am 3. Maji biefed 1654. Syabr$ berorbr

jbi

Jus

nete Legata Detrifft, toeil ber T'eftator, £co &dnaus, inmaffen aué eu-

rem SSericbt umb etlícber abgefbrten 9perfonen 9(u&fagen u oernebmen,

um

bamal eín anber Se(tament aufrícbten , unb su bem Cnb. einen Grben

clus

$

benamen tmoollen, toefcbe8 aber voegen befjett fo bafb erfolgten 9[b(terbeng

NY

nicbt gefcbefen. — C:Oeunod) toerben aucb folibe Legata für unfvóftig ge

IH

faiten, bod) feb iv Derübrte &dnaufifbe Crben. ab inteftato, nadb

4f

GielegenBeit ber iIm(tánbe, baB bíefelbe bte ad pias caufas oerfda(fte

lllO

Ie

Sfütefer, Geroiffen balben, bem GotteéÉaften abtveten mbgten, eifrig gu

ecimern Depugt.

Qq' æ' ä'

n

)n,

OBSERVA'T A.

YO.

a) Etiam piae caufae relidum ] Communem hanc opinionem Canoniflarum ;

pof

R RRR

et Legiftarum effe contra Bartolum z 4. :. C. de $. Ecclef. dicit Jafoxi in

al

À eam quam i. C. de fideicomm. ver[. item confideva.

* Secus tamen I15.

l$

v

effe de aequitate Canonica tradit Vivius decif. 429. m 3. et ex eo Sande

decif. Frif. L. 4. £. 4. def. 10, add. Decium, ad . fi nemo igi. ipfi Reg. 141

QU

num. 3. de R. . Chrifloph. Sturzium ad 4. 4, z. 2. qui dicit * in legatis ad 16.

ore

ad pias caufas hereditatem haberi pro adita arg. 4, ; teffamento 3$. D. de

1en

d

fideic. libert. idque vel principali vel pontificiali autoritate effici, zexz. i2

l. bereditas yo. in fin. ff. de pet. bered. 1. 29. et L. 49. C. de Epifc. et Gler,

li

Marta Dzgz. £orn.V. tit. Legatum c.6.

W

b) Regulariter] .* Exceptiones tradunt-Decius Z /. Sande 4. decif.. Frif. 1.4. £. 17.

A. def.to. per tot. quas inter notari pro cautela meretur: * Quando tefla- i,

mento adf:ripta eft claufula codicillaris *), virtute enim illius et legata et

fileicommiffa fuflinentnr Carpzov. parz. . conf?. 2. def. 21,.— Brunneman,

aüa:

ad 1. 14, C. de fideicom,

(s

/^|

*j Nam fi claufula codicillaris fit adjecta, heres ab inteflato videtur rogatus, ut zs,

en

legata praeftet, modo ejus folennia adfint. L. 9. C. de fideicom, .. Coccej,

J

jus controv. Lí28. T:3. qu. 14,.— Salva tamen heredi ab inteflato quarta

Q 5

Fal

n

—

110 VDECISIONUM ZURIS $4X0- COBURGICARUM,

Falcidia, L.:$. ad Leg. Falcid, Berg. Oec. Jur. L. z. T. 4. tbef. a1. not; L.

f)

St.

a0, c) In extraneos] Secus in liberis five in

poteflate conflitutis Gve;(hodie) emarie

cipatis v, Richter. d, Decif. 67.

2W d) Heredis inffitutio ] Inter hanc et legata ac fideicommiffa particularia diffe-

rentiam fecerunt cum quibusdam veteribus Interpretibus Franc. Hotto-

mannus a4 /. fi i5 qui 25. ff. qui teff. fac. poff. et ib. n. 4.. Leonh. Coppe-

22,

lius flatuentes, quod * legata et fideicommiffa inchoata et necdum abfo-

luta teflamenti perfeclioni non obftent; quorum fententiam egregiis et

non contemnendis fundamentis flabiliri poffe dicunt, eam tamen in me-

dio relinquunt, et * communi quae in contrarium vult; fi teflator non

omnia, quae dicturus erat dixiffet, aut non omnia, quae adfcripturus erat

adícripfiffet; etiamfi unum legatum effet et claufula codicillaris adjecta,

tamen ne quidem in expreffis codicillorum vel fideicommifli jure valere:

licet inter liberos vel ad piam caufam teftamentum factum fuerit gl. et

interpr, 77 d. /. fi i5 qui z. Gail, 2. obf ti2, tuti. 14. acquiefcuntJCti Mar-

24.

purgenfes voZ, 3. conf. 27. num. 62.

Quod cenfilium integruin, ceu prae-

L

dictam opinionem communem bel

le declarans, in hgc imperfectionis te-

ftamenti materia legi meretur.

25. €) Communiter receptum eft, legata ad pias caufas folvi debere, licet nullum

fit teftamentum. vid. Molin. zr. 2. d;/p.143. z. 7. a Matre Dei Z c. j. p.ij.

F. 1. 0. 172.. Fagundez. de Juff. et Coutr. 46 6.5. ff.35.. Dian. Ref. Tom.

26.

&. tr. g. Ref. 3. .2. et Ref: y7. — Sane enim videtur aliquid piae caufae tri-

dl:

buendum, cum hujus favor infignis fit, unde ei nocere non debet omiffa

juris civilis folennitas, fed fuffecerit, fi heredi ab inteflato vere conflite-

rit, defunctum deflinaffe aliquid ferió caufae piae;; non obflante L. r C.

de Teft. man, ad quam vid. Dn. Brunnem, z. 15. 1. licet nec male hic di-

flinguat inter pia quoad forum znterius et pia quoad F, exzeriw, — Valer.

27.

de diff. utr. for. tit. Legatum. diff. 3. n.2.

Id quoque praeterea obfervan-

dum, licet Civile jus circa non praeflanda reliqua ex teflamento, folenni-

tatibus fuis deflituro, tutas faciat confcientias, fimul tamen pudori cujus-

8.

que relinquere, fi forfan praeflare malit quam non praeftare, — Nam id

tantum eífecit Jus civile, vt non praeftare malum non fit, reliquum re-

linqui cujusque arbitrio,

Vid. huc pertinentia apud Dn. Mev. Prodr.

Jpr. Gent. infp. &. f.20. p. 362. quocirca nec male fuaderi puto a Ferd.

ä:

ü

Vasquez, de Teflam. potent, 11 f . 1. 2.23.. ut haeres ab inteflato ipfe con-

fcientiam fuam ferutetur, et hac in re faciat id,

q

dictat,

qubfi fua conícientia ei

2

St,

j

f)

PAS

-SECT. I. SUCCESS. EX TESTAVMENTO. DECIS. XXPII. . i:t

lj ls

£j il* qäad piae mujkel veliium eft praeffent] Imo putat Brunnemaun etiam in 29.

exteriori-foro obligari heredem in hoc genere imperfedli teflamenti , fi

d

voluntas difponentis probari poffet duobus teflibus vel per manifeflam

teflatoris Scripturam, quoniam in legatis ad pias caufas attendimus jura

ife

gentium.

Jurispr.. Ecclef. Lib. H. eap. XII. ff. 4. ibique Dn. Stryck. zg

tt0-

Edit. cum Refponfo Facultatis quibus confentit Mevius P. VIIJ. Decif. . af- se.

pee

ferens id non modo ex communi fententia fecundnm Tiraquellum de

bfo

Privi,piee cauf. pr. 7. /féd etiam ex eo , quod qualiscunque fit

;

difpolitio, qua pias caufas ifti infit claufula codicillaris "Tiraquell. / 4.

ll«

TY

fr.92.

Clarus z. ff. Teffamentum 9. q. $. num.7. et fi non valet ut tefta-

od

mentum, tamen tanquam ex caufa fideicommiffi ab inteflato fubfiftat Ja-

(at

fon in L. Coberedi $. cum filio in fin. ff. de vulg, et pup. fubfl. & Yab. zu C.

Q

*

L. V. fit. i6, def. 5.

UH

t

fat«

DECISIO XXVIL

[4t

Legata ad pias caufas detra&tionem Quartae Falcid

e

iae haud pa-

tiuntur.

CAUSA.

luti

H,eredz'tas* quaedam lgatis, uonuullis etiam ad pias caufas multum otie-

j

(f

vata erat, de. quibus beredes: utrum. Falcidiam: detrabere liceret?

X

dulii, coufulebant Sapieutes.

]I[ü

ite

DISPUTATIO.

(Cu

di

erti juris eff, * heredi ultra dodrantem gravato concedi facultatem qua- r,

drantem adimendi et retinendi, Z r, £r. ff. ad L. Falcid, 1. de teffam.tu-

lts

tel. 1. 14.. C. de fideicom. pr. . ad L. Faliid..| Sed patitur tamen haec juris re-

AT

gala fuas exveptzones, tum * ex parte teflatoris, fi fc. ís prohibuerit Nov. 1. €. 2. 2

W

Jf.z. tum * ex perfona heredis, fi inventarium omiferit, d. Nov. «. 2, ff. 2. vels.

J

I

renunciaverit 7 71. 44. ff. /. f. C. ad Leg. Falc. tum vero * ex qualitate legati, 4,

T.

quo pertinet favor piae caufae, cujus intuitu ín hujusmodi legatis legem Falci-

Ls

diam locum non habere frequentibus calculís arg. 4 49. C. de Epifc. et Gler,

üdr.

Nov.ij c.12, Autb. fimiliter. C, ad L. Faleid, traditum effe fcribit A; Mat-

Cfdt

thaei de fuce. ab int, cap. 13. f.12. cui opinioni ceu communi accedunt Tira-

n

quel.grzv piae cduf. . Goil. 2. obf, g. num. &. — Duaren. ad zit. ff de L. Falcid,

j d

c. $. in fin. Done)l. lib, $. comm. , 27.. W elenb, Confil 130. munz. i, — Ant,

Me-

f

1I2

DECISIONUM 9'URIS SA4XO- COBURGICARUM,

NÀ

* Merenda /. 2 controv, c. 32.. * Ab hac quidem fententia poft Ant. Matthaei 4

L et alios ibiallegatos divortium fecit Sande decif. Frif. £. 7. lib. 4. def.10. per

l, s ff. municipium ff. ad L. Falcid. ubi Paulus refpondet, etiam ad legata quae

2) DEO relinquutur legem Falcidiam pertinere, a) dicitque uno tantum cafu, fi

b) nempe heres in praeflando ad pias caufas legato tergiverfator fuerit, b) ceffare

Nov,iji. ex qua Novella perperam intellecta Irnerius Authenticam fimiliter

6, non redte indiftincte conceperit.

* Verum aequiorem fententiam commu-

nem flatuit Dn. Struv. ad A. Mattb. c. 1. in tiot, ubi praejudicio Jenenfi firmat

eamque in praxi receptam teflatur Gosw. ab Esbach. s zoz. ad Garpzov, part.

3. confl. 1. def. i& Secundum hanc etiam a Noflris Menfe April, Anno 1624. . ?fn

SBe*it'Jä]an&'en un? Gva bie tieben, fammt anbern Conforten, qu Giffztb,

RESPONSUM,

T Q,[uf eure am un getfane Gvage, bavüber ir eud) be8 Stedten : D.

9$8, 23. 9t.. bafi ibv Bep bem . i eurer Srage angebeuteten legato

ad pias caufas, ber Falcidiae níc)t, aber gar toob[ ben ben anbern gee

z

meinen £egaren end) gebraudoen mbget.. 28, 91, 28

j

OBSERVATA.

egandum minime eft, de jure veteri Pandectarum ambiguum effe, utrum

, 8) iN

Falcidia diminuerit legata Diis data, eo quod in Z. £. i. ff. . ff. ad Leg.

Falc. dicitur: 24 munutpum queque legata, vel etiam ea, quae Deo relin-

,.

quuntur, Legem Falcidiam pertinere; forte quia apud gentiles parum Diis

favebatur in legando, usque adeo, ut ne omnibus quidem Diis, fed tan-

tum paucis per Senatusconfultum et conflitutiones exceptis relinqui po-

1o,

tuerit, Ulpianus iz fragm. tit. 22, ff.&, — Contra vero Paulus Ulpianus

auctor ig receptis feut.. Lib. 4. tit.3. ff. 3. definivit, quartam Falcidiam,

itemque Senatusconfultum Pegafianum deducto aere alieno .Deorumque

p

donislocum habere:. atque ipfe etiam Ulpianus 'auctor efl, recte per ma-

i

ritum uxori donari ad oblationem Dei, ut donum Deo detur, vel locus

uibus motus Cu-

confecretur, L. g. ff .iz. ff. de donat. inter vir. et uxor.

jatius exiflimavit, iz. d. L. 1. . . ff. d Leg. Falcid. legendum effe, zon

I2,

etiam ea quae Deo relinquuntur. — Sed quidquid ejus rei clim fuerit, jure

faltem novo, quod a Jufliaiano inductum, aut. certe. confirmatum fuit, in

r*

atis ad pias caufas relictis Falcidiam contitescere verius eft, ubi id aper-

dl

ume patet ex L.49. C, de episcop. ez «lerir. in cujus principio propo-

nun-

| SECT. L SUCCESS. EX TESTAMENTO. DECIS. XXPIL. 113

WA

nuntur captivi ad declinaudam Falcidiam bevedes fivipti et in S. x. paupe-

p

yes: deinde in ( 2. per modum rationis generalioris fübneclitur; ff enim

quae

ropter boc a — fpeciali berede vece[femm efü , (quod mempe liceat

M

captivos aut pauperes incertas perfonas heredes inflituere) £

(lare

sn: Faledidiae vatio inducatur, quo modo ferendum efl, bos, quod

lfiter

jn facrum venerit, per Falcidiatm aut aliam occa ftonem muinui?. et poft repe-

d

titum aliquoties illud de Falcidia ceflante , factamque determinationem,

timat

quibus, cujusve loci paupenibus in dubio cederent generaliter pau-

hirt,

peribus aut captivis relicta, tandem ;5 $. 7. fubjiditur: baec

n

damen omnia (quibus fcil relica cedant) Jecum babere fancimus,

quando non certi Xenonis vel certi ptocbotropbii, vel certae Ecclefae nomina-

tio a teflatore fubfequuta efl, fed incertus off ejus feufm : fin autem in per-

fonam certam, venerabilem certam Domum refpexerit, ei tantummodo bere-

ditatem vel legatum competere fancimus , nulla Falcidia vel in bac parte ia-

9.

terveniente: adeoque fi pauperes ant captivi aut ecclefia ad declinandam

g&iO

Falcidiàm heredes inflituantur, five legati titulo aliquid eis relinquatur,

?

Falcidiam intercedere prohibitum eft. — St.

1

b) Sunt qui putant, legata ad pias caufas detractionem quartae Falcidiae tunc

3e

demum pati, fi heres in folvendis hisce legatis moram non committeret,

et quidem ex valde erronea opinione, quam plures Novelae 151. c, 12, tri-

buunt, dicentes: d. Novellam 151. c..:2. de morofo tantum herede loqui,

UIf

qui dolo vires patrimonii negat.

Quodíi autem ratio iflius Novellae pe-

I4,

7A

i

nitius examinetur, flatim apparet, iftam non de hoc cafu dicere; fed po-

tius, quod heres non poffit evitare integri legati ad pias caufas reliái fo-

NNS

lutionem, dicendo et excipiendo , relictam fibi fubflantiam non fufficere

at

' ad i(la, adeoque fibi ex jure communi falvam deberi Falcidiam ; fed omzz

|poe

Falcidia vacante, quidquid invenitur in tali fubflantia, id proficere ad cau-

anus

fas, quibus relictum eft;; adeoque omnem heredem, etiam non tergiver-

I5.

jl

fantem, ex privilegio piae caufae nullam fub obtentu Felcidiae ex tali le-

',r[l(lf

u

o

ato poffe facere diminutionem: quod et adnotatum ab Ulrico Hubero

mee

ad Tir. Infl. de Leg . Falc, 2.8. in med, et ita moribus fervari, docet Carpz.

li

Qu

| defin, for, P. 3. conft, 1. def. 16. St,

n

j

j, ii

]

yete

r

pf

DE-

nut*

114

DECISIONUM ZURIS SA4X0-COBURGICARUM,

DECISIO XXVIII

1. Teftamentum in quo liberi praeteriti funt nulh/lm eft.

2. Nifi per divifionem, quoad paterna ac materna ex integro

3j

burd) eine Grunbtoeilung fuerint feparati. lis enim nul-

1

lum jJus amplius

petendi legitimam in bonifs a parentibus

reli&tis competit.

3. Divifio tamen illa ab allegante eft probanda.

CAUSA,

ohaumes diem obit, velidis liberis prioris tlori et vidua; teflatusque

praetevitis liberis viduam ex afft bevedem inflituit, a. qua . liberà bere-

ditatem petunt,teflameutumque ob praeteritionem impugnamt, Quaeritur,

an veíle?

DISPUTATIO.

-

iberi fundamentum znzenzionis fuae ponunt in jure, quo * Liberi five fi/i

..L

five filiae omni discrimine fublato, five /uz, et in patria poteflate exiflen-

tes, five emancipati five vivo teflatore gati, five poffbumi, neccilario inflituendi

funt a teflaturo, vel expreffa caufa legitima, exheredandi; et non tantum a

gatre aut avo jure patriae poteflatis, fed a satre quoque et ava vi officii ma-

terni folaque fanguinis ratione per NoveZ. 1. c. . ubi Juftinianus imp. ait:

Sancimus igitur non licere penitus patri vel matri, avo vel aviae, proavo "vel pro-

aviae fuum filium vel filiam, vel caeteros liberos praeterire aut. exberedes facere

2, jn fuo teflamento. * Quod fi contra hanc legem factum fit, teftamentum quoad

2) b) s. inflitutionem a) heredis ipfo jure b nullum eft /. 4. C. de liber. praeter. * da-

turque actio feu querela aullitatis, ad obtinendam fententiam nullitatis declara-

4. toriam, Kichter. Decif. 4t. et 43.

Schilter. ad D. exerc. 39.. ff. $3. * itemque

bereditatis petitio ab intellato cum replicatione nullitatis adverfus exceptionem

de tabulis Finckelth, obf. 29.'pr. Excipit adverfus hoc fundamentum vidua,

f- * Nifi cum liberis prioris thori pater ad* fecunda vota tranfiens quoad univerfa

bona tam paterna, quam materna divifionem totalem iniiffet; (id) einer Beftán:

À

J

c) 6, bigen Girunbtfeifung c) verglidien. — * Tunc enim «

eiis, quae virtute diclae

divifionis ad eum pleno jure fpectant, libere disponere poteft, nullo inde ]i-

]

i

7. beris fuis relicto, quia * divifione il

a Cum parente inita aflecuti fuerunt legiti-

mam, Chriflinaeus comm. ad LL. Municip. Mechlin. tit. i6, avt. 22, tutn, 7. $.

Quae

L

SECT. I. SUCCESS. EX TESTAMENTO. DECIS. XX;VjII.' Pici

Qu.ae * exceptio, etiamfi ipfo Chriflinaeo czr. Joc, num. $. referente valde fue- $,

rit in controverfiam vocata, ab ipfo tamen et fupremo Confilio Mechliniae

non ebílante contraria Ífententia Scabinatus Mechlinienfis ,

v** Statuti,

TO

verborumque illius: 44 d4isposendum de i5 pro [fuo arbitrio &c. ap-

u

probata, in praefenti caufa etiam a Dominis pro confervando teflamento non

equidem vi flatuti, fed rationis Juris praeced. num. allegatae, et quia totalis di-

JUS

vifio vix alio fine fieri cenfetur, nifi ut quilibet confors liberum de rata fua di-

Íponendi nancifcatur arbitrium, admiffa eft; ita tamen, ut * divifio, bie Srunb: o,

tbeilung, quia facti efl, probetur.

Prout habet latum defuper Menfe Aprili

154 2in Cxdjéffeen j Seloburg, ?Inbreas Gógen.

RESPONSUM.

:

(d

"v

8 ibr'unä eín Teftament in Originali [ommt. ergangenen 2ecbfel- 19.

:

Q[(

(viften, in (iritttgen. &ebjcaftacben, toeilanb SanBen Cxbuf

-

-

Hf

manná, $u Cbibanbaujen, nacgelaffene Stinber, Stláger, an einemt,

unb ibre Ciefmutter, &oen &bubmánnin, Beflagte am anbetm G eil,

. €.959.

belongenb, gugefcbic£et, unb eud) pe& Stecbtens varüber ic.

fiit

G. 98. 9&. baf Gingangé bemeloteó . Geftament, barinnen Janben

lell

ndi

Cdubmanié leibliben Snbern vie. gebüfrlide Legitima, nod) fen(ten

il

ein €beil Güter titalo honorabili, nibt. erfaffen, nod) fie afé €rben

m

eingefe&t, fonbern gany übergangen moorben, nícbtig fep; G8 Fonnte unb

at

ivolite bann gebacbte Citiefmutter, toíe ficbó yu Seecbt geblifret, bat-

1

tfun unb bemeifen, DaB eer(torbener $anB. &xbubmann, al$ er sur an-

[

od

beru Gbe geícbritten, mít feinen Seinbern, bepber báters unb: mütterliben

Gyüter Dalben, ficb einer. Grimnbtbeilung, beftánbigermaffen, vergticben,

rda

It

barmit tofirbe biefelbe bínnen gembbnticher &rift Dilig gebbvet, unb. er

!Xx*.e

gienge alébenn ferner tva8 recbt ((I..— 28, 90 288.

nem

dua,

OBSEBV AT A. -

N

2) Dicitur quoad inj?itutionem : Nam *quoad legata et caetera relicia teflamen- 1.

eria

WTa

tum etiamfi vitio praeteritionis liberorum laboret, fervari, et legata de-

idae

beri, flatuunt etiam de Jure communi Geil. 2. of. ng. per tot. . Dauth. Ze

k J

-3

zeflament. num. 372.

Carpzov. p. 3. confl, g. defin. 3. per tot. — Ritterhuf.

ad. Novell. part.6, 6,3. n.27. . Menoch. de A. J. Q. lib.2, cent. 2. caf- 147

gt

||

$. bodie.

Mantz. de teflameut

2.1. Bxerlichz part.xj. concl. i&, m. 1, verf.

13

val

»

.120

ää

116 DECISION[LM 3 URZS" S'A*XO - COBURGICARUM,

val.et itrval. tit. 9. qu. $. per tot.

Chiriflinaeus vo/. z. decif. Belg. t9. 9. f.

et 6.

Hahn. ad Wefenb. tit. ff. de lib. praeter. n. g. verb. nam. veliqua reli-

&& Brunnemann. ed autb. ex caufa €. de lib. praeterit.

Richter. De-

eif. y n.7. Struv. ex. ad ff. 32. ff. 32. per Novell, ug. e. 3. ff . fin. circa

T^

p

Ubi * hanc fenten-

fin. et . . . fin. junl, L17. de inj. vupt. et irrit,

tiam cemmuniter Dd, probari ufuque fervari tradit, quae et jure Saxonico

et Wurtenbergico expreílis Sanctionibus recepta eft,

Con[lit. Sax, Au-

guf.o. SWOürtenbergifcbe8 $anbredbt, part. 3. t5 20. ff item, — SBenn bet

150

1. Quanquam * contraria fententia, quod fc. liberis in poteflate confti-

tutis praeteritis aut non rite exheredatis, teflammentum adeo nullum fit, ut

nec legata aliaque ex eo relicta nec jure novo debeantur, fuis non defli-

tuatur defenforibus v. Fachin. /ib. 4. controv. c. 0. et lib. &. p. 82. Fabric.

