Pl aeterea

* more regwms noiïrae in bOll'I u*(orxs miaritus

u

8

idemque pater cum filio quoad virilem fuccedit, et

* in ratis liberorum,

97

—

quod praeuedench Reiponto fumatum cíl, ad dies vitae habet' ufumfru-

E

mn)

[4

312 .DECISIONUM 3'URIS s4xo. COBURGICARUM,

IO

Gum, * quem avus aviaque fuperflite parente petere neqüeunt, Itaque

C

Confulens

s

^jopann Q2iot, SDürger ju Q*äif;feþ d. z&. Martii Anno 1619.

pro fe fulir.'

RESPONSUM.

iTl

uf e.a. u. g. S. 3. C 16. Q3 9. -Dabt if)rxmit tuten betüotf»en

2

nen Gfemeib eín &inb, fo je&o faft smep Syabr aft, ergeuget, umb

eud) nuamebe míit einer anbern 9Detfon. binimífeberum oerebliaet, 6 nun

gleic) eure Cidtmieger al8 euten. oerftorbenen CüBeibes Snutter, eud) basa

jenige, as euec &inb oon feíner 9tutter allbereit evetbet, abfelgen $u

faffen unb eingucáumen ficb vermeigett, unb vermepnt, Daffefbe alle8

bep ift 3u bebalten , unb roenn ba8 Sinb bermaleinften fid) verbepratben

tolrbe, ijm yuyuftellen, inmittelft abec on. eud, Dafi ibr ba8 Sinb oon

bem eutigen eryíeben unb unterbalten (otet, begebiet3 Go iff fie bod)

mit iren Ciudjea unb SSegebten. nidbt au Doren, fonbern e8 bat euet

oetftorbene8 Gemeib ibre gange CBertaffenfibaft auf eud) unb euec Sinb,

b) (meídjes ibr Eünftig mit einem CBertaus bermr Ganbesbraud) b) gez

máf abguteeifen Defugt) eigentbtimlicb Defállet. umb e8 gebübret eud)

an eurt8. Sinbes 2Intbeil oer ufüsfructus unb Srudytniegung für euret

Gdieger billig ,- Dabero biefelbige baun aud) eucb foldoe8 fofgen su. fafz

(« fibulbigs 9lber befangenb euter. Cmieger Gütere unb berofelberr

CRerfaffen(cbaft, bamit fie fünftig euez n befállen modpte, ift fiebutb

Qeftament ober fetten CDGillen CBerorbnuag u tbun, mer folcbe De8 Stins

bes Grogmütterice Gibfdaft iu CBermaltung nemen unb adminiftri-

ten folle, unb alfo eu bie Adminiftration unb Stud)tniefung Det»

3

€) fefben $u entgiefen c) wobl befugt. DINDIS e*æ

OBSERVAT A.

2. 8).S

ic enimy*fonant Statuta "Zrt. XIE. $.8. 9enn Godleute ibrer Q[fel-'n,

1

al8.ber finber 2ÍnDeren »ber Grauen. Gob nidht erfebet, fonbetn tot

ibnen einer berffotben,

fo vffegt man ben finbern SBormünber ju fefern,

unb inen

(oldben. avo

&váterlidien ober grofimüitterlid)en Grbfall. aujue

*

n

ftellen.

r ufusfru&tus aber. itb bem übet[ebenbenæþgigatte

t

-

/

SECT. F SUC'CESSJ-VONIS CONSUGUM. DE CIS:XTX. -

tàque

19,

cä fep j?Bafer ober SWuttee, aefolget, fo lange fie bie inbet 'in ibrert

- 95rob unterfalten, ober biefelben (id) von i

obet epelid) merben, — St.

þnenA wefentlid) nidjt fo:ïbetn,

*) Nec immerito , fuccedunt enim hoc cafu heqpotes ex perfona propria,

IS

et hereditatem accipiunt, non obftante

Q]

Wrenunciatione parentum

Carpz. P..2.. 6135. di II St.

E

f

b) :Dem. f£anbeebraud) gemág] * Confuerudo igitur haec non tan-

3.

tum in civitate, quod praecedens docuit Refponfum, fed in univerfa

us

obtinet regione in

| ber gangen Dffeges: nifi cogtmria alicubi in fpecie

"g

probetur.

((

c) u entsieben] | Cum * quilibet rerum fuarum nioäerator et arbiter

3.

ilftt

it . 21. C. zandat, jJura volunt, ut, * quando res ab aliquo pa-

14«

hn

rentum, vel etiam extraneo filiof. ea conditione vel lege deferuntur,

tj

ne ad patrem, cujus in poteflate eft filius, ufusfruQus perveniat;

a

fed plenum. dominium, adeoque et ufusfruGtus et proprietas filio

acquiratur, ufusfru&us patri ademtus fit; /Vov. Y177. c. 1.

d

enim obftabit

Quid

u

; quo minus voluntas difponentis fervetur 7Zut4. Ex-

cipitur C. de bon. quae lib. Frid. Pruckmann. part. 2.- Confil. 23.

üdj

ttt

z. 12. Berlich. deoif: 13$. Carpz. Part. 2. confl. 1o. def. 10. et 11.

Struv. ex. 12. t/. $. atque haec ademptio * fit etiam tacite ac prae-

Iy,

i W

fumtive, colligendo eam ex variis conje&uris.

Berlich. Deczf. 136.

d

zufA. Y.. Nic. Boérius Dicif.193. zum.

3. Heigius quaeff. 12. Petrus

N

Surdus Cozfil. 116. dummodo verba talia fint, ex quibus nihil aliud,

(

quam perceptionis ufusfru&tus prohibitio deduci poffit. Surdus 2.

conf. num.Y1. Jo. Bapt. Hodierna a. L, Hac ediclali. C. de fecund.

t

nupt. Q. 1. uum. 92. 93.

"* An autem prohibitio a matre fa&ta ex-

16.

d

tendenda fit etiam ad legitimam filio debitam, ita ut nec in illa pater

habeat ufumfru&um, contendunt inter fe Dd. Negant Harprecht

im Comm. ad. Inff. ad tit. per quas pevf. $. 3. mum. 1o. Perez. iz C&

ad. tit. de bon. quae lib Struv, ex. 12. 14. $. aliique. — Affirmant

|

Gloff. z. INov. ut lic, matr. vel av. c. 1

ver. fed nuuquid etiam in

(itit

zattv. debito.

. Vasquius de fucceff. creat. lib. 1. $. 10. 2.234.. Heig.

oot

quaef[Hio 12.

et communiter Dd. fi

quidem hanc affirmativam receptam

ul

inque confultando et

judicando attendi docet Berlich, Decif. 137.

if

* Adempto ufufru&u, adempta etiam omnino eft commoditas fru-

17.

(

Guum aut/h wt gatri et aviae et auth. excipitur ibique Gloff. C. de

Rr

d

bog.

314 DECISIONUM ?ZJ&ISV $4X0- COBURGICARUM, -

IS

Lon. quae Iib. effet enim alias prohibitio inutilis et inefficax. * Quoad

'i;m

adminiflrationem diftinguere folent Dd. an perfeGtae aetatis fit filius£,

animperfe&ae: priori cafu libera ipfi de rebus his excepta teffa-

f 'T.'i.ï

mlï

:

M5

mentaría difpofitione, agendi tribuitur facultas per /. pez, C. qui

(l

zeftomi. fac. poff. INov. Y17. c. 1. * pofteriori cafu intereft, an tefta-

tor vel donator, a quo bona provenerunt, adminiíltratorem dederit ,

lt

[o:

an non; * fi dedit, ille erit, * fi non dedit, ipfe pater, fi velit, hoc

T

Y» t

lo

onus adminiftrandi in fe fufcipere poteft. 7. 8. $. 1. C. de boz. quae .

n

lil

Jib. aut a judice competente curator datur, ut tam diu bona admi-

dl

niftret, donec filius ad perfeGam aetatem pervenerit, 'Perez. z C.

/& [

m;f tit. de bou. quae li. Carpzov, 9'pr. for- part. 2. c. 10. def. 10.

[7

1

DECISIO XX.

f.

Uxor etíam defuncto marito extantibus liberis ufumfru-

a)

ctum in communione retinet et adminiftrat. 3) -

nj

2.

Sed et ad fecunda vota tranfiens tenetur cum Iiberxis.di-

f

b)

c)

videre, b) vel praecipuum rite iis conftituere. c) -

3.

YO

Quod fi hoc fieri per eam .non ftet, communio bono-

Y

rum inter ipfam et liberos etiam

Elit

usque ad divifionem durat. |

pglzfecu;ï dfas nuptias

d

Á.

f

Eo tamen cafü vitricus, quod pro privignis de gf'u»oï ero-

[

gat, haut fufficiente ufütructu etiam de fu

"

N

rum repetit.

bftantig eo-

3

Ti

3.

Neque privigni quidq

uam de 'y'itrici bonis ac

qj.liütis vel

D

acquirentis hercifcunt.

[

b

-CAUSA.

(

ü*l

br'

ifrophborus ducit Maurz'tïam viduam , quae ei tres lz'b&ro.r e

a

C

€0

priori tboro natos, una cum bonis eorum paternis impor-

"m ad-

d

tat. — Jlla apud propinquos lz'befïoCum inflat, ui loco. eoru

.. þuv

SECT.F. SUchssmNis CONSUGUM. DECIS. XX. 313

odl

*ïyz/u:*in-zpubälmm fecuim vel dividant, vel certum praecipuum iis

usf

fha-

con[lituant ; fed fru[tray cum bi matrem a paterna bereditate pe-

nitus exclufum irent; adeo ut nec Magiflratus interpofitione

Q'Ai'

Interea vitricus una cum uxore bona. li-

ht

aliter fledi potuerint.

lerit

berorum adminifIrat, et in. alimenta eorum, con[ercationemque

hot

molendini fumtus expendit , quos cognati reftituere adeo detre-

LIId

lri-

Gant, ut potius imputent vitrico ipfum per bona privignorum lo-

i C

cupletiorem fa&tum indeque acquifitorum ratam quandocunque

0.

e recte praetentereautumant. .. De jure itaquetamuxorisquam

fao-ipfius [ZC?UG?:/iH lz'beæk'omm Propinquos .guavew't vitricus ?

DISPUTATIO..

n

ropinqui intentionis fuae fundamentum pro liberis quaerunt in jure,

*

T.

p

quo tum

inter conjuges regulariter nulla eft ab inteflato fucceffio,

nifi in quartam , ubi matrimonium indotatum íit, vel defun&o divite

di

fuperítes inops fuerit /Vov. $3. Vov. 74. [Nov. 117. c. 3. auth. praeterea

C. uude vir et uxor. Struv. ad ff. ex 38. th. 38. tum * mater ad fecundà

z'

vota conyolans, omnium bonorum, morte Conjugis vel ex confuetudine,

10«

vel ftatuto, vel pa&o, titulo lucrativo ad fe devolutorum proprietatem

7

amittit, eamque liberis prioris matrimonii- fervare, ipfaque folo eorun-

dem ufufru&u contenta effe jubetur 7. 3, $. 1. 7. $. et auth. fegu. C. de

Jecund. umupt. INov. 2- c, 3. D. Muller deodio fe&. mupt. c. 6. $. 1. Bald.

kQ-

lib. 3. con[il. 42. in smed. ver. tertio cafu , Roman. cozf. 282. colummu. 1.

Surd. cozf. 196. s. $2. fég. Gratian. tom. 4. difc. for. c. 702. um

V0*

22. fegu, Brannem. zz J. um C.unde vir et uxor.

Quibus vitricus uxoris

nomine repogere poterat f. eam mortuo priori-marito pro. perfona inope

ob exilitatem illatorum habendam, adeoque minime .ab hereditate mariti

vd

excludendam fuiffe. * Inops enim uxor dicitur, quae cx propriis fuis

3.

bonis vidum et ami&um neceffarium comparare nequit. v. Dn. Strycke

de fucc. ab int. Diff. IF. c. 1. $. 19.. Arism. "T'epat. comp. decir. tit. 6$1.

cap. 2. * et eft illa inopia tempore mortis confideranda, adeo ut fuperfles,

4-

quantumvis ci poflea tantum unde vivere poífit acquiratur, nihilominus

Jt

co fucceflionis bencficia; gaudeat. Honded. coz/. 93. mumz. x2.. Berlich g.

3: concl. 26. nugm. 19. Dn,

f

* Poenam illam fecun-

j*

iycke e, . $. 24 2.

$-

jl

darum nuptiarum Jure Civili ftatutam in his terris non obfervari, quin

i

Go

potius

hu

416 DEC'ISI&NUJW ZURIS S2X0- COBURGICARUM, .

[:43

**potiuä j?z,-väi;/ief conpux confuetudiue uotorie. collitis z;nzpo jalir füis,

una cum liberis quandocunque fuccedat in virilem vid. fup.

ecif. XIF.

tf

ul

6. h. Se&. . Et quanquam ad hoc re]J./z'cando dici poteft, * non adeo liqui-

dum effe, utrüm conflitutio haec juris civilis in odium fecundarum nu-

poti

t0nj

A

ptiarum ,. ftante etiam confuetüdine de fucceffione conjugum cum liberis

d

4

in portionem virilem, non obtinere debeat, cum "

confuetudines fins

4n

167

flri&tae, et quoad fieri poteft, ex fure commutii hauriendae interpreta-

8. tjonis per vulg. tamen 3. * poena iffa ceffat, quando mulier tranfit ad

vota fecunda de voluntate et confenfu filiorum primi matrimonii Roman.

9. Confi. 219. Deciuszz Rubr. C. de fec. nupt. columm. fin. * etiam tacito,

non conquerendo de matre ad fecunda tanfeunte.

Boér decis. 185.. Ant.

Gabriel //5. 3. tit. de fec. nupt. concl. 1. mum. 37... Jo. Bapt Hodierna ad

L. Hac edictali C. de Sec. nupt. Qu. 21. uum..29. 30. ubi tamen z. 38-

162

poenam /. foemigae. C, de Sec. mupt. a poena 7. &ac' edi&lali diftinguit

W

et licet illa per confenfum liberorum remiffa cenfeatur id tamen ad hanc

lt

1o. non extendendum effe pluribus ftatuit. Neque 4. * matri quicquam im-

6

putari poterat omiffum, quod incumbebat, urgerdo fc. tum apud pro-

pinquos liberorum, turm apud ipfum Magiftratum divifionem, unde fa-

gu

Gum, ut etiam invita in communione et adminiflratione permanferit.

W

1t1. * Si autem jufta de caufa mater fuerit impedita implere illud ad quod

dja

12.

tenebatur, nàn privanda eft fuccelfione feu filii impuberis, * qua alias ca--

$

deret, fi ad fecunda vota tranfiens filio impuberi tutorem petere omittat

ii

text. im 1 6. C. ad SC. Tirtull. feu inariti Guid. Pap. 22 Confr). 179:

Gabriel J. 7. 2. concl..9. num. 32.

Atque haec de jure uxoris. .

uoad

T

hr

13.

ipfüm confulentem vitricum certi quidem juris eft, * quod vitricus de bo-

nis privignorum nil quicquam alienare valeat Oldendorp. zmter Confif.

qd

14.

Moavp. wol. 3. conf. 3. muri. ult. « Sed * bona potius ipfius privignis pu-

b

pillis tacite fint obligata, fi matrem is duxerit nondum redditis rationibus

$i

nondumque petito alio tutore /. 2. C. gu. mul, tut. offic. INov. 22. c. 40-

J. 6. C. in quib. cauf. tac. pign. contr. Berlich. p. 1. concl. 67. mum. 82.

LT

s

ij.

fég4. * proindeque cautum effe debere, qui viduam in uxorein ducit mo-

"net poft Gail. Brunnemann ad /. 2. C. quand. mul. tut. off. fung. — 'Ya-

u

16.

men * ubi neque per matrem neque vitricum ílat, quo: minus rationes

9

reddantur, aliusque tutor vel adminiflrator liberis conftituatur, nihil ei

Q

17

imputari poteft, * neque nifi unio prolium intercefferit bona ipfius cum

—

li

18.

. privignorum bonis quicquam commune habent; fed, * fi quid in eos eo-

rumque bona impenderit, non donaffe, verum negotium eorum geffiffe

et

W

$g

*

i

- SECT.F. SUCCESSIONIS coNy z)G UM. DECIS. XQXQ.L 317

llf

er ex bonis eorummet fubminiftraffe videtur, adeo * r (;t hinc präefuni- 9.

U.

tio pietatis tollatür /. /Vefezgius 34- ibique Coftal. 77 adverf. ff. de megot.

Iqui

g9fl. , Klock. p. 3. conf. Y1g. mum. 14. et

vitricus expenfas repetere 20.

N

potlit 7. 15. C. de zegot. gefl. ibique Brunnem. z Commenzt. Carpz. p. 2..

beris

canfl. 1o. def. 25. ltaque his juribus perpenfis pro vitrico ejusque uxore

finr

2ín C6riftopo 9irfauern, Nor. P

u

r

qblf unb Säärgerxt ju Ciffelo, Menfe O&

it 4d

1635. fequens datum eft.

Imari

RESPONSUM;

(CtO,

Aat.

uf €. d.' u. 9. 0tty Gtagen, barüber ibr eud) be8 SRedbten 2c. unb. íü

21

T

*äl

9Infaug auf bie erfle Stage €. €1B. CB. 9R.. .:Dabt ibr ei) Anno

p

1621. gü toeilanD S'tori& Fanggutbs gemefenen Cbul, Conrectoris

nadjgefa(fenen Gibittiben verbepratbet, voelcbe mit ibren oorigen SOtann

ia

Drep inber erjeuget, unb folcbe famt etlicben meíftentbeil8 au& berfelben

€be berrübrenoen Gütern suaebracbt, Gieic)mobl abet fobalben pen angs

pro

f

gutbiftben Sreunben angeboten, Denen Drepen Sinbern fo Damabl nod)

eri

unerjogen gemoefen , d) entmeber einen billigemáfigen CBoraus ju mae

d)

od

dn, ober mít Denenfelben gánjlidb abjutbeilen, unb nadbem bie

AU

tttd

Greunbe peren feines. eingeben, fonbern bie bona paterna für vll bte

nen Sinbern gueígnen, unb Die S9*tutter ausfcblieBen voollen, iff 0a«

,

malís nicbt$ getoiffe8 abgebanbelt voorben, aud) meníg CBoden bernad)

j

ba8 eine &inb Sobe8 verfabren, Joabt ibr nun fernez Datauf roegen an»

w

n

gebeuten CBortauffe8 bep bem 92(mt unb 9Watb. ju GCiffelb angebalten,

pü

G»dtiften barob mit ber Greunb(dbaft gevecbfelt, unb on (ürftl. t

ibus

9gierung ollbie etficbe SBefebl. an gebacbted 2fmt uub $atb Diefe8 2ynus

40

balté audgeroürfet, baB ben Sinbern eín oleíhmafiger CRortaus follte

&

gemadyt merben,, Darju abermal bec &inber Sreunbe fid) ungeadbtet 2(mt

rf

nb SRatb um bftera gürlicbe Janblung gepflogen unb fid) fer bemübet,

Ta

gan; unb gar nid)t eerfteben roollen , fonvern einyig unb allein, toie obs

ynes

JI a

gebadt, auf bie vollftántíge bona paterna, weil eute £yauefrau m

"ii

nig 3u ibrem erften 3Dtann. eingebracbt bátte, gebtungen, unb barob be»

[

ftànbig verbartet, bis nunmebr bie eíne Godyter fib. verbenratbet, unb

ja

bit onbete gleiper Gvfralr fid) balo berbeptatben müdte, — Ob num gmat

et

Rr 3

bit

$318 DECTSIONUM' FURIS: SAXO0- COBURGICA'RUQM;

bie 9mütter, toanu fie jut anbetii Gbe fhreiten von »ibrer in voríget

(sbe erseugten Svinbern Gebfdpaft, aud) fonften nad) gemeinen 8ay^

fect. Stecbten 0on Succeffion ber SRánnet ausgeftbtoffen voetben, bies

Totil abec euer QiGeib. ín. SSetradbtung ióce8. borigen SRanues Quftant,

unb ibreé geríngen Ginbringen8 pro perfona inope batraí$ $u fala

ten geroefen , übec Da8 nad) funbbaren fanbbraud) bas überb(eibenbe

Gbemenfd) , ba e8 feine importata conferiret, ín alle CBege. einett

Sinbestbeil nimmt, fener euer QBeib, al8 fie ad fecundas nuptias

ecfdritten, fid) genugfam oorgefeben , berübrter ma&en tva8 íbt pogeles

gen b« bec Sinber reunben unb. £berfeit praeftiret, unb aljo bi8 at«

bero in communione bonorum etadminiftratione eorundem

j

neceffario serbíeiben müffen, suforberft nid)t gu vermerfen, Daf euec

CfReib toiber De8 origen. SOanne8 CBerbot, oDer auf CiGibettatbung bee

Sünber Sreunb ober mit bec ínber Diffens, fid) anbermeit verebtiget s

Goemnad) wirb biefefoige au8 biefen unb anbetn voobígegrünbeten. llrfaa

cben, nidbt allein gu. einem oierten. Q'oeil be8 oorigen Stannes. ganget

Cherlaffenftbaft (oatein fie Dod ifre importata tverfen muf) fonberm

aud) yu einem eritten Q6eil De& bernad) verftotbenen Gobnes. extebiatem

Crbtbeilá af& eine SDtiterbin sugelaffen , 2c.

Cnbílíd) unb auf bie Dritte

S:age Q. R. -Dabt ibr an. ber. Smübl 3u -arra8 brep SJauptgebeu

notbeenbig aufgefüfret, unb fod)e um etlidhe 100. ff. acbeffett, binges

gen tie 9tübL in eter Oabren nidbt genofen, aud) eine 2eitíaug bet

(iieere Contributiones tünb 2ínfagen von ben Gurigen entricbten, unb

bie &inber alimentiren müffen.. 2l(s fepb ib atle fofce SDoften, ba fie at2

nugfam qu befcheinen, u. ber GüterGrtrag su Deren 2165abtung nicbt gutetdjet,

von euer Gitie(finber Subftanz 3u fotbern wob( befugt, uab baben biefelbe

von bem mas íbr für euer Yerfon bidber erroorben oter everbet, ober in8 Fünfe

tíg ectocrben, ober evetben wourbet, gany níd)t8 ju forberm, 2f. CD., 9V. QB.»

-

OBSERVATA.

22. a; Sit. bett 98cibe aber , funt Statutorum verba! Zrt. XIK $. 73.. lwirix

e8 anterá gefalten: bann, venn fie oen Stann. überlebt, fo fange fie-

vfits

im unbfrrücftett ?Zäittweniïanbg OfciGet, fo Bat fie gleicbfallé ben 5

wnb

| SECT. F. SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS. XXI. 319

qt

unb ufümfruQum auf fb(ä)enöüfem , uünb fónten ife bie finber

4

N

"

nid)f8 abforberm, Benn bie Dodyeitlicbe Soülfe nad) Ctanb unb Bet-

"

Ut

iibgen.

€o 6alb fie aber anberipeit fid) bereblid)et, fo muf fie mit 25

-

ben finbern tficilen. b) unb cinen Sinbeétfeil negmen ; (fub onerefcil. b) -

n

collationis) (£& wáre benn €&adje, ba& bie Greunbe in Xqnfepung, baf

dl

bie ftinber Éfein unb unergogen, biefelbe ben ber SUintter. laffen wollten

t

ib feine €eilung begebrten, ober aber bie SWtutter burd) (oldbe 20eis

i

luug àn ifrem Ginbringen laedirt würbe; alébenn máre fie nicbt ju

(s

ífeifen , fonbern mur einen billigen SBortaus c)ben Sinoern gufefen

ylu

foulbig, meldyer ifnen, wenn fie unmünbig unb ju G6ren greiffen,

[

neóft ber Sbodpyeitbulfe müfte Derauégegeben merben, — St.

9]

d) f£ntvoebet. eíintem. billiaen Y3oraus ] Nimirum * non íncumbit 24

AV

abfoluta neceffitas viduae ad fecundas nuptias tranfiturae, ut dividat,

MW

fed, modo cum confenfu tutorum curatorumve et absque laefione,

i

in commodum potius liberorum id fiat, conítituto certo praecipuo

in communione manere poteft, id quod fequenti Noflratium proba-

fb

tüf RESPONSO.

Jin SOiargaretfa 9iófin 28itti6 auf 5off ambad

gt

d. 12. Febr. r611.

Xuf e. a. u. g. f. €. 98. D. 98. 9t.. OQytt 2l

a$.

UE

fonius 9Ro euer $auéwirtb vor 2. Cjabren €obe8 terfafren, eud)

T

faumt $. finberlein unb. feiner Grbfebaft berlafjenbe, wolltet ibt benn

iltt

anberweit eid verebligen, uno xooferm ibr um mit sutbun eutet

71

JAinoer Dormuncern eíneo 3Dortaufee eucb necbmals nicbt

verdleicben Pónntet, €&o würet ibr mit ibnen abyutbeilen , unb

d

eud oi&fatla mit einen ftinbearfeil begnügen ju Taffen, in ivelde SDeiz

w

Yung ift euer váterlió Gut eingumoerfen . fdulbig :

Cjebod) ftefet eudb

ub

ftey unb bevor gu berüfrten euren váterlien Gut unb Ginbringen àu

w

fiefen-',wþ befagten Rinbeabeil fabren ju laffen. — 28. 9.

*

j

1

it

DECISIO XXL

il

d

T

iMater vidua ad fecunda vota tranfiens cum liberis divifu-

ra aequale, ficut iis a patre conftitutum eft praecipu-

um e communi maísa vel de eonferentis füis praeten-

;

derene

qu

T

it.

8)

st

, &) fed aut illata integra conferre aut -ex.-

'[P

"

heres defïu;&i matiti esfe tenetur.

(s

—— ——

CAUf

um

5

-

M

320 DECISIONUM. JURIS $4X0- COBUR GICARUM,

CAUSA.

n

E

[

eorgius-po[Iquam liberos fuos prioris tbori 5o. florenis. elo-

1L[u

G

caverat moriturus, liberis po[lerioris tborie Cunigunda ge-

u

nitis totitem in praecipuum di

f

onit.

Pof[l obitum ejus vidua

$0

ej

Cunigunda [ecundo nubit, vulique cum liberis etiam fuis divifio-

nem imire, cumque.ultra 6oo. intuliffet, rata fibi, fi conferret in-

li

J

tegrum, per divifionem parum pro[pectum iri petit, ut tantundem

de fuo praecipere liceat, quantum cuilibet liberorum a patre con-

«

$ii

jfitutwn erat, veliquum deinde collatura. — Quaer. Quitr. juris ?

3

DISPUTATIO..

ater fundamentum petitiozis fuae ponit tum * in praefumtz; volun-

"M

à)

tate defunéli mariti; eo quod ille praecipuum liberis fecundi ma-

trimonii in refpeGu ad prioris thori liberos conflituerit, neque tum de

hac divifione cum matre ex integro ineunda cogitaverit, caeteroquin pro-

cul dubio etiam uxori praecipuum reli&turus, "Tum * in aequalitate, quam

in eo confiftere arbitratur, quod ficut liberis fuis $0. ad elocationem dan-

tur, fibi quoque totidem ad novum matrimonium.de fuis conferendis

praecipere liceat.

Veruntamen. * cum praefumtio illa voluntatis defun-

&i careat fundamento; neque enim verofimile efl, eum. viduae ad novam

elocationem praecipuum reli&turum fuiffe ; Hquidejn illud tam infolitum

eít, quam nullo jure ad id tenetur; * practerea neque jus neque con-

fuetudo viduae una cum liberis heres mariti effe volenti collationis: necef-

fitatem imponendo citra expreffam defun&i volapratem , aequale liberis

praecipuum tribuunt; idcirco Curatores liberorum $0. pro liberis fuis

ante ineundam cum matre divifionem praecipua enixe petunt, pro quibus

etiam utrique parti conjunctim conf..lenti refponderunt Noftri d. 27. O&.

Auno 1617. n feunigunba, Gfauf utib.S)anfen 9$eoner allfie 5u—€obutg.

RESPONSUM.

;

f .eure ah nnäl getbaue 'Smg'e, j barübet zjc.

Sft Gjeorg ïþ,'*I'Eï»bnec

J

Sobes CBerfabren , uubD bat. Sinber evfter. &6e an. einem. unb. feirt

€t6

"i

?ZSeibyunD äiþbecaanbetet ebe am. anbetm ?.öe-i!"]*'qmt Guter 3

m)P

»

SECT.F. SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS. XXIT. 331

hnb Grbredn gebóriá verfaffen, unb ben Sinbern «erftetvunb anbetet Cfe

einen. jeben. 0. fl. sum C3oraus unb 2fusffeuer berorbnet , o bat er

h

fctcbe jeine CBerlaffenftbaft, auf frine &inber, erftet unb aubeer €be qu

u

od gerad)t unb verfállet, unb e8 werben jebem &inb .bie oerorbnete

duu

50. fl. CBortaus aus ber gefamten Grb(djaft billig eergnügt, nad) folcben

fi

erft toirb Dev ?fBittben gegen Gintoerfung alles ibres Ginbringen$ ein in»

D)

Deetbei( gefoloet, e8 toollte Denn Diefebe ben. Sinbestfeil fabren laffen,

len

Ü

unb u ibren Ginbringen greiferi, Da$ i(t ibr 3u tbun tnbenommen, aber

i

eines. gleic)máfigen CBovtaus ober otberung auf $O. fl. fi) neben einen

r'u)

Sinbestbeil obcz í

Vbrenf,äinkb»ringen anyimafer , ift fie nit befugt.. B.

SJI q8.

OBSERVATUM.

j

a) Nmiquain enim per confuetudinem his in terris introduCtum eft, vi- &

Ina:

n

duam una cum liberis praecipuum e communi maffa praetendere poffe,

pro-

- fed tantum in Statut.. 7Zrz. XZF $. 3. fequentia verba inveniuntur:

€ 6alb (ie aber (id) anbermocit berebligt, fo^muf fie mit ben finbern

juarm

dun-

tbeilen, unb einen StinbestDeil negmen, (fuþ onere fcil. collationis). ?t.

1dis

DECISIO XXIIL

fun-

Jat

u

T. Uxor quamvis immorigera erga maritum, non privawr

Q

tamen ejus fucceffione ceu indigna.

ee-

ybEfiS

2.'Confanguineis defun&ti conjugis ad bona avita per eum

füis

ad füperftitem ab inteftato devoluta non competit jus

ybus

retractus, nifi cum illi venalia fuerint; atque tunc eo,

0d.

qqod quilibet extraneus offert, pretio.

T

CAUSA.

ortuo Paulo relidia vidua fine liberis, illius confanguinei

yutr

M

| dflam bereditate excludere intendeband, exinde quod. ma-

(i

ritus de ejus ma(i;f moribus in vita [aepius couqueftus. fuiffet.

6

un

S-s

; ent-

y

424 DECISIONUM 9URIS $4X0- COB Uk d)czæ'þ']m

ei

Deinde quamvis de ju're admittenda foret, putabanttamen bona

a deft

uncto relidia, et quidem avita, eodem pretio fibi revendenda

ner

Nol

effe, quo defuncius in div

*

ifione bereditaria ab iis accepifet. Quae-

ïebcmt z'-'mq/ue.f Quid juris2.

DISPUTATIO.

uoad priut non videbatur beneficio hereditatis digna- uxor, qua& erga

À

maritum immorigeram.fefe gerendo animum ejus multis modis

q

afflixerat, commoveratque ad querimonias, adeoque ceu ingrata bene-

[u

2

ficio potius excludenda,

Nam *ingratus beneficio fe indignum reddit

M

t. t. C. de ingrat. lib. 28. l. 30- C. de inoff. teffam. Nov. xxs. L, ult. C.

de vevoc, doz. Wefenb.1. Conf. 24. mum. 1. *

uoad pofferius per-

(

b

fuafi erant propinqui retra&tum confanguinitatis fibi competere, cum

h

* uxor reputetür pro perfona extranea. Richter part. 2. Deczr. 83. tuim.

;

145. ver. fic etiam in Collegio &e. * in quam fi alienatione transferan-

T

tur bona avita, confanguineis competit jus retractus ex generali quadam

qi

ubique fere locorum in Germania obtinente confaetudine Ga/. 2. obf. 19.

$

zum.1i. Nam * Trifte et lugubre eft videre paternas et avitas domos,

b

ac antiqua majorum praedia in extraneas manus tranfire . 38. ff. de R.

D

F. l. 22. $. nec vevo C. de admin. tut.. * Veram non modo quantum

ad prius ab uxore negabantur ea quorum circa mores perverfos inculpari

[

ti

ab agnatis volebat; fed * in jure caufa haec non reperitur expreffa, ut

ob malos mores et jurgia cum marito hereditas ei ceu indignae auferatur;

W

ä

* quae poena utpote odiofa non eft extendenda J. fa&lum cuique 155. $.

V

in poenalibus 3. ibique Deciues ff. de Reg. J'ur. cap. im goenis 49. eod.

n FItoBartol.2z À Severimam im pr.

. de condit. et demonf[lr. Bald

zn 1. cum proponas col. fin. C. de hered. infit. Deinde guoad pofferius

t

IO'

deficit * primarium Juris Retra&us exercendi requifitum , fcilicet ut verus

contraCtus emtionis, füerit celebratus Cozf ele&. 31. part. 2. Carpz, d.

D

XI.

cónft. def. 17. Moller ad d. coufl. num. 32. ex ficut. * retra&us non ha-

a) bet locum in ultima voluntate a) et legato Vigel. M.- 7 Controv. lib. 6.

C. T. exc. 24.. Carpz. d. confl. 31. def. 16. Richt. Decis. 77. num. 186.

:2. ita " multo minusin hereditate ab inteflato lege autStatuto vel confuetudine

delata. Itaque non modo ad Judices ai SDürgermeiiter unb & ádyf. tatf j

ïg

&dalfau transmiffis plenis actis, fed et confanguineos, an $$ans Ouentiz

:

leen u £fein *æeutg, utjb XMorabam $ang u A*Jïoäfelb, ; Sgapfe:u; ?rklacber*nl äu-.

SECT.F. SUCCESSIONlä CONSUG Pitbbcr? EX 313

n

Cidjalau 6eebe beà S'Bengleré C(ö'-d)mägei* unb 95rüber eodem die et Anno,

a

nempe 9. Junii 1600. de jure pro vidua contra confulentes refponderunr

s

Noflri,

^

: - RESPONSA:

"

Ofob-z

. Gt(ame Q'Beif& &f * 9 ibr uns beticöiet, mi& æau)

13

(us CfBenyler euer getoefener Soürger nad) Sibftecben feine8. evften

odis

CfBeibe8 Gertraut. Gauerteigin fid) anbereit. mit. 3Inna. Gteidmannin

ene.

aud) bafelbjten verebliget unb ein Sinb gegeuget, .voeld)es bod) balb Bete

ddit

nader oerftotben , geuannte . Gíeidmannin fmangers feíbe8. an einert,

fcine Gefbwoijter uno $Blutefreunbe am anbern Qbeil nad fic) eectaffenb.

T

euim

Gs bátte abec folgenbs bie CfBittbe ibr feibes cudbt tob 3ur. C'Belt ges

1.

bobren, berovoegen vermeinten feine Glefbmifter Sittetben u feyn, 9e»

ratl

ben aud) oot, fie batte ibren 9tanu ber 9fbtebe nad) nidbt, foubetu

lm

lfo gebalten, af er off feiner Cmefter Stagaretben geflagt unb gt»

9

fagt, *a fein €IBcib ibm nidót anbers balten meürbe, vermogt- ec. nicbt

305,

bop bt 3u bleiben,. 3c. (Gatmiber tbáte tie 2ínua. Gleid)mannin fid)

ii

EPRRRRE PC H

nicbt allein auf ben gemeinen fanbesbraud) , fonbern aud) auf. feine. 9b»

tebe berufen , voeldbe obngefebr De8 unbalt&, wann beebe Gbeleute mit

"

einanber Jyabr unb Qag überlebten, as a(sbenn bes SBráutigams foll

[

Der $Braut, unb Dergegen t»as-Der SBtaut, foll De8. SOrautigams fep,

t

unb eín gemiftbt £)aab unb Gut fepn unb bleiben, aud) bem (ebenbigen, obne

if

mánniglid)e8 Ginreben, folgen.

C o wmáte fíe aud) ben. Sun£t bes

"

liebelboltens nicbt geftánbig, gefibebe ibr an foídoec SBefibufoigung uns

r

red)t, toolte fic) Dievionen auf oie Shadbarn berufen, 2c. .. QfBann ibe

us

bann Bierüber nad) empfangenen $Befeblid) unb mit bec 9Yartbeyen QRf

d.

hi

fen unfer vedbtlid) SSebenfen gebetben babt, Goemnad) G. fB. bierauf oot

SRed)t, vwaun gíeidb bie angejogene 2lbrebe. üicbt $u 9apitt gebradbt,

(g6

aud) burd) Seugen nícbt ju-Deroeifen ober. bepyubringen ware ,- Co fat

dn

Dodb ter verftorbene QBenyler bermbge gemeinen Funbbaren fanbesbtaud;

uub GOermobnbeit alle feíne Gütec unb Suadilaf. auf feine CBittbe bie

n

j

Gleidjmánnin (mit ber er nad) &aut. eutes. SBerisht8. fünf viertel. yabe

M

Bs2

im

1

$

4

334 DECISIONUM ZURIS S4XO0- COBURGICARUM,

i Qbe?anu g (eGet) Diffané verérbet unb qeöratbt, unü gehu&.et femm

u

Gefibroiftern t»m:an feme Sorbetuug.

Q8. 9R

$. gutt ga.

O eallg $.

€. qp. , 9. Jfïeuw

95

tubet uno Cid)teager Spaut. CfBenylee SBürger 3u ibalfau mit

S'eb abgeganger, unb bat feine QfBittbe. 9lnna; Oleidómánnin mit ber

ét über Syabr unb Qag in- G:fyeücmb gelebet, neben eud) feine- nátbfte

Sreunbe bínter fid» getaffen.

Db nun wobf alle$ Dasjenige fo in eutin

Sragen von ibren übef unb ungebertigen: Qäetf)attm 9egeti. euzen. SSeuber,

angegegen genugfam bargütbun unb 3u bereeifért vodre , — fo: evftbeinet ood)

baraus fo vief nicbt, of fie fidy ibres Sitannes: Crefeboft ,

Damit fie,

nad faut te& eon einen Crbarn. 9&atb. qu C ibalfau in bieee Cadet

mit eucen. CfBiffen erbottes Virtele, Díeffall befállet, Daburd) verfufiió

goet viriürbig gemadt bátte, fo ift (ie aud Des von ibren Staun ererbte

[

C3áterlidye Gut mieber in ben &auf. unt um 95egablung, wie ibos. eurem

S5rubér unb. Cdoipager uetïauft, yuEommén: 3u. la(fen, ntebt. febuloig,

fonbern. 0. e8 ibt. (eil. mürbe, unb íbr ala Des Cetfiotbenen. Sreunbe

eud) De8 CBetfaufs anmafen vootitet, (o roáret ibr fo blel al&. Die- CBer»

Éauferin $on eineat antern. barum. l)abeu fan, u gal)len unb F erlegem

uetpütd)tet ^ COUR C ORE

OBSERVATUM

b

.34. à) Uti aütem non: omnes res, ita nec quaevis rerum retrattui obnoxia-

d

rum: alienationes gentilitium retrattum admittunt , fed folae vendi-

nones, et,. quae venditionibus fimiles funt, in folutum dationes,

f

id quibus pretiumi omfia aeflimans, apparet, atque ita emtori reddi

T$

per retrahentem . potefl, arg. L. 4. C. de evitlion..

: Tta jus retra&tus.

(a]

non in perrmutationibus,,

transactionibus, donationibus, Jegati5,

ü

heredum . inflitutiogibus locum habet, eo. quod. in amudibus- haícé

pretium certum , quod per retrahentem. reftitueretur, intelligi non:

poteft.. $.

a

k——-w—-ï

Qu

DE-

[

y

»

SECT. " SUCCESS. EX PJCT'-C)*',] DECISE w

3

feiien

e

— rR URT

AE E . L rreee um Em

:

— ; DECISIONUM ]u

RIS -

! (

1 ni

t ut

.SAXO - COBURGICARUM

SPECIMINIS.

&t

a

*.'HW,

oSECTIO EE

uj

37

SUCCESSIONIS EX PACTO.

d

DECISIO £

hifig

Pa&um conventum annuum, Dber b&bllngehf Sabrsïaïï; de-

tht

Cl

"betur conjugi füperftiti, etiamfi e praemortuo proles

o

annum et diem füpervixerit.

Qt

—

d

CAUSA.-

lu

ajus et Barbara nuptias contmb*e*nt'ef pacia dotalia feriunt ;

C

X interque alia comveiiunt a ut fpon[o intra ammum. et diem 2)

; [olven-

praemorientey fpon[a vel uxor 30- a parentibus marit

Oxtü-

dos accipiat ; lpfe |pon[us vero vice ver[a medietatem, frve 15.

[

adi-

& parentibus uxoris.

Moritur uxor intra. anmun: e£ diem fed

relitta prole, quae itidem, poft anmum et. diem iamem praeter-

905

d

lapfos decedit. —.Super[t

er parenr petit [ummam cqnvmtäm, fo-.

us

erüs wegat. — Qu. n retie?

,ra!l'ï $

jifce

non

DISPUTATIO.

ajus: petztzozer faam fundat in pa£to nuptiali, cujus condirid evéhit. Y.

C

*

uandocunque enim. impleta eft conditio, tum peti poteft id,

quod fub conditione prOmiffum fuit 7. 26. de condit, inffit, Dn. Cafpar.

Ziegler de cozdit. 0.. '86:. Rea'excz'pz't:

; infantem e filia fua, Caji uxore na-

.

E-

$s3

fun,

t2

H

tum , ea poft annum et diem. fupervixiffe,. * Videri autem eam contra-

1

hentium fuiffe mentem in promittendo certam fummam loco hereditatis -

l

uxoriae, fi uxor fine liberis intra annum et diem decefferit; propterea,

Í

quod liberi fpem adhnuc habeant futürae herediratis, qui ubi avum aviamve

fupervivant, iis fuccedunt,

et per hos faepe hereditas ad parentes rurfus

devolvitur..

'Sed replicat Cajus

hanc exceptionem neque in fa&to, neque -

o3

in Jure fundatam effe.

* Nulla enim conditio ad fimiles cafus extenditur,

fed verba conditionum naturaliter et

vere.

2

non fide ac civiliter intelli-

guntur Z..

lib, 6. tit.2

76. L. 44. L. $$. de condit. et demonflir.. Ant. Faber ia Cod.

2. def. 12. tum. $, ut hinc dicant Dd. * conditionem inducere

formam ac folennitatem fubftantialem, Felin. ad rz

br, Extra de probat.

uutui. 3. Schrad. de feud. p. 10. S. 3. zum.

3- et $. 8. zum. 38.

In no-

Ítro cafu conditio concepta erat in perfonas

Conjugum ; liberorum, eo-

rumque five mortis five fuperviventiae nulla mentio fa&a, Alia a funt

corpora Titii et Semproniae; alia liberorum ex iis fufceptorum inquit A.

Faber cif. Joc, praeterea * in conditionis implemento infpicitur illud mo-

mentum remporis, quo cxiftit a&u,, Kleinfchmid Praecogz. Z'urispr. tr.

3- Se&.1. num. 9. Eaque cum vera fint, nec rea exceptionem probare

potuerit, p

