ris prioris matrimonii, cogiturque contenta effe ufufru&tu portionis vi-

5.8) rilis, * fed et in patre in, a) quo idem jus exceptionis modo addu&tum:

4. Obtinet, tum quoad lucra nuptialia p, 1. 5. C. de (ec. nnpt.. tum.* quoad

inio-

b) res ex fücceffione liberorum b) ei ácquifitas per communem Dd 'op

nem

SECT H. SUCC. AB INTEST. ASCEND. DECIS.IF. 187

iem, quos ci*täht et fequuntur. Gail. 2- O. 99, "tm, 3. Sande decif. /F rif.

Gf)ea

l. a. tit- 3. def- 2. et 3,. Anton. Gabriel l. 2. coz, couclnf, tit. de fec. nupt.

H

; Dit

condl.3 mwm. 3. et concl. 7, nnzz. 2. Adde Heius ad tit. [. de bered. quae

ab int. tit. de fucceff. legit, ajcend, numz. 20. . Sichard. ad, l. foezzinae 3. C.

Mi

de fec. nupt. uuzz. 5

Quae exceptio cum in propofita caufa infit, nec

T

habeat Pater quod replicare c) de fa&o vel jure poffit, pro liberis prio-

c)

ris matrimonii refponderunt Domini Anno 1630. - 2(n 39an$ Cidrepeln,

Gäultbeiäen 3u Ovla,

RESP ONSUM.

Oil

(à r un& Joanfen Qurfbenzeuters SBetánntnif übet 100 fl b.eneBeh

f

2

euret Gtage sugefebicfet unb. & 2c.. O. . MIB. CB. 9V. * at

$4

SDans Sutfcenreuter bep feiner anbern Q3erebligung feinen oiec Sinbern

etftet Gbe 200 fl fe sen beffen Cfbeibe berfommen , $um Q3orau& bt»

tíütget, ob nun oleic) feitber amey Sínber Dabon vertorben , unb Der

Chatet fid) ín Díe Dritte Gbe Deocben, unb Darinnen Sinber- eryeget,

"lf j

benen er 100 f[. von bemeíten CBorau8, untet Diefen praetext jumeti»

;nah

ben toill, baf et feíne stoep. berflorbene in erfter Cbe ereugte , Sinbet

El

yigeerbet ; Gojemeil er aber oon bemelten CBoraus Det. 200 fl. mebr didbt

leno-

,,al8 ber überlebenben &inbern eín8, unb geat nur ufufruCtuarie etben

(t-

j fonnen, fo bleibet ba8 Gigentbum foldet.200 fl. ben überlebenben smepen

ls

j,Sinbetn etjter Cbe billig, ' unbo ber CBatét bat n

4

7

ut. bie Sïrucbtm.eäfmg

gprovi'ata;æeit &ebené qu geníepen, — CO. 9V. B.

OBSERVATA.

1bato

a) Quia Tuflinianus j'uflum et aequum. Eenfuit, non 1üiczjores poenas ad-

6.

(l7

verfus mulieres, quam contra viros ad. fecunda vota transeuntes

a le

induci. — Nov. 2. c, 3.. D. Someren de.jure noverc, c. 13. . 1. - St.

C

b) .Ouoad res ex fucceffione liberorum-ei acquifitas] In * aliis bonis ali-

7*

lCX'iïfïa

libe-

unde, quam ex fubílantia paterna maternave profe&is, parens bi-

nubus fuccedit pleno jure -4utb. ex teflazzento C. de fec,mipt. — Boér.

j Y*

decif. 1392... Sande decif. Frif..l-.5. t. 3. d. 3.

tdor

Val. Fo er. tr. de

00

[n;c. ab int. l. 7. c. 9. 10. im ult.'et c. IL 12.

cjþ;(,Quad;

piniiï-

nom

a

188 DECISIO'NQ'M 3!271??3-&1)(0. COB UkGICARW !

c)WQ-nad replicave ]: Cujuämodi replicae funt,.-* fikliberiþ fint ingrati,

Boér. dec, 18$. um. 19. " fi ex licentia conjugis in teffamento vcl

f

io

alias data nubat fuperftes fecundo.

lbid. num. 21..

* $i Imperator

(

lX

dediffet nubendi facultatem.

Ibid, num. 25.. Ytem *fi cum expreffo

confenfu liberorum ad fecunda vota transeat.

llid, umm, 20.

Gail.

p

2. O. 98. nuzz, 19. " Hartm: l. 2. pratl, ohf. 7. mm, 3. Mynf. c. 5,

12.

M

O. 24. u474. 9. ^* Confultum tamen effe hoc cafü, ut liberi de poe-

nis legalibus certiorentur cenfent, Jafon Maynus vol. r. confil. $3.

nn?/;. 8. etfeqq' Praecipue mmq lIm Fabric- in Gai!. eMcL It 2. Oo 98'

DECISIO V.

NoVerga jn bonis privigni nullum jus: fugcefïïqnis. habätL

CAUSA.

atär l)inubm;üliae prioris matrimonii praecipuum con[tituit,

P

et pofIquam e fecundo quoque matrimonio filiam procreavit;,

/

ipfe moritur, dein filia poflerioris , et tandem illa prioris matri-

monii patris fata. [equuntur. .. INoverca

E

.

A

ïelz"öïaefk privignae fgaæ

p

bona Pgtz't ; Qu. n jure?.

[

h

DISPUTATIO.

L

xiftimat * Noveres fe&, quod loco matris fit, etiam in ejus jura fucce-

)

[ dere; Afl " cum refpe&tus ille parentalis faleemimproprius fit, Carp-

[

Q9 M -

zov. p. 4. C. 3. def. 5. num. 7. 8. " neque ullam fpem fucceffionis in bonis

privignorum tribuat. Id,p. 3. C. 1$.d, qx, n. 3. ita wtuec ufusfrnüus novercae

in bonis privignorum corspetat , Herm. Ef- SRofenfor6 5f pratl, obf. c. 71.

32477. 8.. atque adeo Novercae intentio nullo plane jure fundata fit, contra

eam refonderunt Domini Menfe Febr.. Anno 1633.

3in. SDaniet fptï[ïetrf,,

ben Sjüngern: Nor. Publ. allgier x &oGurg.

[

RESPONSUM.

b

uf €. a. un$ g. f. batlibet ibr e, b. 1. G. 906..0. 9. * at

«

eine

K

4 LI g[

«ity Cbmagér fi in. ben ïil;g[?anþ brgeben , wn Datínnen

lo

-

iL

J

ï

SECT.III. SUCC. 4B INTEST. 'ASVC—*EA[D'ï.- DECIS.F. 189

tiy

Cf eniefet, barauf Das hetoeib gefforbén, unb euer Cibmsager

vd

fi anbermocit oerebfiget ,

aud) bem &inb erfter Gfe. eirren CSoraus. vete

IOT*

barnad) ta8 in anberer Gbe. etv

f

oronet , ift nun fürter euec Cimaget,

jall.

geugte SínD, en

[4

blif) bie Qodbter erfter Gbe geftotben, fo bat biefe ibt

Cb auf ibre nà

ebfte Sfutsfreunbe allei verfátlet, un

D

b bie Ciifmuttee

xt-

bat baw"on Éeine So:bewn«g. C5 $& qR.

Id

DECISIO VI

9?«

Qum imo iï fe prö herede vel poffeffore bonorum privigni.

)üv

gefferit, ipfa vel heredes ejus ad reftitutionem legiti-

mo heredi cum fructibus perceptis et percipiendis,

edito inventario vel jurata fpecifi.catione tenentur.

lil

CAUSA.

(ily

oft. obitum Chriflopbori velinquentis cum filio prioris tbori

iri

P

viduam , baec univer[um defuncii bereditatem , nulla. cum

Ut

privigno divifione intercedente, neque confecto inventarioy tenety

ad. fecunda vota progreditur , de privigni nom minus ac de fuis

bonis te[Tatur, ac tandem moritur.. ! Tunc amita privigni inter-

ea: quogüe demortui. fibi- jus- aliquod. fuccedendi y. tum in- bonis

t

yatrui tum patruelis, prae bu

j

"Ws "0oUerca co

æpeteïe: autumqns,

a

inferpellazf confilium Sapientum..

fs

at

i

DISPUTATIO.

71

ntrà

uod ad Chriftophort patrüf hereditatem attínet, illius portio una fi-

j

lio, altera viduae fine ullo dubio adiudicabatur.

* Certi enim et

ID

C)

explorati tunc, non fcripti quidem , fed im contradictorio Judicio firmati

juris.in urbe et provincia Coburgenfi erat, quod conjux conjugi poft.an-

num et diem a die nuptiarum computandum extantibus liberis, fub onere

eollationis, in virilem fuccedat vid, infra .e&, P. Dec. XF, Quoad filii

fl

portionem vero difpiciendum fuit, utrum is inteffatus decefferit, an vero

áift

e jure validam , vel pater ipfius fub-

;yef 3pfe per uliimam difpofitionem d

Aa 3

fütuen-

i

—

ugg DEGISIONUM SURIS S4X0-COB UR*G)CAR UM

;

fütuendo five vulgariter five. pupillariter bona fua novertcae reliquerit?

* Semper enim voluntatis quaeftio prius habenda, et prima cauía teíla-

l

mehti cft ], &g. de R. ]. l. quazedin s. ff. de acquiv. bered. l. 69. cod. 1. 9. in

Ó

fin, l. 37. de bered. inflituend. cum, " nihil magis hominibus debeatur, quam

ut ultimae voluntatis liber fit ftylus et licitum, quod iteraum non redir,

arbitrium 1. 1, .C, de $$ Ecclef.. Deinde certum eft, quod * Pater liberis

et pupillariter f. expreffe L 2. ff. de pupil. Subft, five tacite L. 4.. eod. 1, 4.

ä

C. de igpub. er al Subfl. Swrav. b. t. tb. 22. et vulgariter, dümmodo ex-

2

preífe nolle fe hanc fubflitu&ionem ad alreram cafum trahi declaraverit d,

lt

l, 4. C. de izap- et al. Subfi. "Yabor. de Subfl. cap. 2. $. $. fubflituere poffit.

N

Übi aihil horum appareret, non poterat nomg —adjudicari hereditas filit

j

proximo cognato, cum, quod ante decifum,

novercae in bona privi-

Ó -

gnorum nulla competat ab inteftato fucceffio, * nec ullum jus de iis; ceu

t

plane alienis difponendi.

De proprüs enim non de alienis in teftamento

p

fuo- difpenere debet teftator l, 9. f. 3. ff. de jatre codicil. Bald. in-cap. r;

numt. . de Sycce]J; feud. Mevius confil, 43. nwn. 154.

Confulebant itaque

Noflri, ut interrogans de jure fue amíra intrepride pulfaret detentato-

rem petitione hereditatis una cum fru&tibus perceptis et percipiendis, exi-

geretque ante omnia inventarium, aut eo deficiente jurátam hereditaris

manifeflationem. ferendo fequens Menfe

Jannar. Anno 163 6 2(31 æaïä

ä

3

!?,arm €dillingen ju zylmenau, .

JRESPONSUM.

uf 6 a. uhs 9. f. batüber ibr e, b. 9. sc. G*ïæ €8.

Aæ'.i euee

3

vollbürbiget SDtuber woeilano Cbriftopb SNentíb, Süutf, Cxadf.

$9off « SBarbiter su &oburg geftorben, ub bat aus feinet ecften Gfe tinem

G3obn febige8 Cotanbes Georg óenannt, unb bann feín anber Gfemeib

nad) fid) eerlaffen, bafeet nün biefe feine QfBittib Cjabr unb S'ag mit ibe

1en Goemann ín. tet €6e gelcbet, fo.bat fie vermbge Funtbaren unb in ju-

dicio contradiéctorio ausgefübrten fanb» unb Citabt « Q5raud$ alle

ibre8 Gbemanns Gter bie er in feinen 9Xunb oet(ebiget, jut. -Delft unb.

bie anbere Aoelfft bet. Gof geerbet, Ddb ift (ie ibr QIBeibl, eipfpringen,

unb in tecfrenber Gbe ertvorbenes Gut ju conferiren, unb ín geneine

Qbeifung ju Oríugen fibulbig gemefen.

Cyft-nun fernec: aud) gebadbtee

bige

Gobnlfem)ev Sobe8 verfabeen, unb at eud) fcines ægm setibüt

fvce

s SECTTI. SUCC. 4B INTEST; 4SCEND. DECIS. -T. xgi

1

l

€ djvefter uadb fidy-gefoffemn, af$.fat er aTle ba8 finige im Gall fin nàe

beus Gibe ex afcendentibus eber fonften ?o1fauben, auf eud) erbli»

.l

(ben gebradpt, nnb-biereeil ou8 eueree rage ju vermebmen, baB bemelbe

mm

ti

Cfnittib audb ibres. Ctieffona Crbtbeil fib- angemaffet, Davon re-

ris

ftiret, nnb neben íbren anbern Gbemann. CBeit 285bmen in gefamten-

Y

Gütern obne Qbeilung unb xfufriditung eined. inventaril bis $u ibren

«

Sibfterben geblieben, Deffen fie bann roofern ber Cotieffobn Durd) einen

t1,

lesten 9fBillen, ober anbete beftánbige difpofition ibt bas feinige nidbt

fiit,

augemenbet , nod) ber CBatec Deroleicben aetban , feinestoegeg. Devedbtiget

flii

[

geroefén , bemnad) feyb ibr ben detentatorem gebadte8 eud) geblfs

SR

xenben 9lntbeile um iusantwortung Deffelben cum fructibus perce-

1t9

ptis et percipiendis $u belaugen, juforberft abet ein tihtigeS in-

D

ventarium fo weit ibme von biefer Grbfbaft bemut, a) in even- a)

iqie

tum vermittelft beffen epblicbec patefaction, g

x

n

u þeggbrm gana toobí

ex.

tatl$

! OBSERYATA,

Bu

2) Go weit ibitte oón. oíefer fÉrbf:baft bewuft] Obflare huic Re-

Lj

Íponfo videbatur, quod "

heres heredis ejus. qui occupavit heredi- 8.

tateim. a juramento manifeflaiionis immunis fit; cum *.nemo de facto 9.

aliene. ob.probabilem ignorantiam , qualis hic praefumitur 1..42. ff,

t

de R. 1. :€. praejumitur eod. ii 6to l. verius a1. ff. deprobat, ad jura-

mentum. compelli poffit, /

- Marcellns. Y1. $. 2 ff- Rerum amot .ne an-

»"ad)ï.

ceps perjurium incurrat; proinde. * a&tor potuus fuam intentionem IO.

At

et. quantitatem herediratis probare teneatur per teftes vel per inftru-

U

menta Modeft. Piftor. 5 3, q. 126. et ibi in addit .[ac, Schultes z.

165.- Carpzov. part. 3- conft. 33. def.

t

- 14. Schneidevr. ad $. itezz [i quis

pofjulonte &1.. ]. de ati, Berlicl

u

lepart. 2. decif. A60. nu9, 20. .. At vero

ju

* licet heres heredis, ut de fi

a conítientia et veritate: juret., cogi ne- IT.

T

4ueat,. * nifi fraudis vel doli

—'arg,uatur,. tu'ic enim: ei. reCie. defertur. Y2..

T

qjüramentum. veritatis..

Berlich. 4. decij, 60. nm..21.

* ad juramen- 13.

runr tamen. credulitatis,, quod fcilicet nullius rei

4gly

credat majorem: quantita;gm penes,

confcius, neque

quit

|

defun&tam. fuiffe, adigi poffz,

vitet

docet Brunnemann. ad ] fim $. 10.

C. de jure deliber.

* quo refpe- 147

|

xiffe etiam Doznini videntur in verbis:

€» vicl ijm von bicfec Grbs

t

jn

f&aft bemuft, ;c,'

DE-

]

;)

N

: À 5 CI/. SIoNUM. 3URIS S2X0: COBUR GICARFM,

| DECISIO . VII.

Avus maternuä —:excmdit patruum , tahietü bona »»;e linea

A g (

- paterna proficifcantur.

D

a

CAUSA. :

*

Ea!

3

(

N [oritur Eberbardus, ab boc ejus vidua et tand&mï unicus

b

lVA ex utroque relitus filius. — Hujus avus maternus fuperftes

M

[

nepotis bereditatem. petit.

. Coniradicunt. dejimäïz'-' duo. patrui.

DT

Quaer. Quid jurir? ^

i

W

M

DISPUTATIO. d

* qub LP;-

p

6

[ac]

vus maternuks ïntäntïonem fuam fündatam habet, in ju're-,:

N

rentes, tam primi quam ulterioris gradus,, fecundum in fucceffione

locum (deficientibus nirhirum liberis) occupant, et omnes e latere ve-

&

$

nientes excludunt, :

folis fratribus germanis, horumque liberis exceptis.

u

ib

. Nov. 119. c€, 2. NOov. 127. €. 1,

* Excipiut Patrui, quod bona haredi-

taria non a materna fed paterna linea proveniat ,

Siquidem defun&i ma-

ftin

ter, nihil omnino dotis Eberhardo intulefit, Itaque

* aequum fit, ut

quf

. bona ad illam lineam revertantur, a qua provenerunt. * -Avus replicando

EN

Ju

fa&um quidem exceptionis haud diffitetur, f

ed jus in dubium vocat; cum

. * jus civile Romanum,

ne quidem cafu, qu

o áfcendentes inter fe con-

currunt, attendi velit a quo

bona ad filium defun&tüm pervenerint, an

* Bona enim femel a filio acquifita

a)6 'ex

'paterna, an marerna linea; 4)

m etfa&Qa fünt defundti

i)

amiferunt refpectum pate

rnorum et maternoru

patrimonium.f, 10. $. 2.

de vulg. et pup. fu

bflit. Struv. exerc. 38, tb. 27.

. * (Tantum abeft igitur, ut ex hoc re

fpettu

differentiae bonorum , colla.

T

'taque cum Patruorum Exceptio

terales quean

t excludere afcendentes.

d requifitionem

nullo jure fundata fi

t, pro avo refponderunt Domini a

utriusque part

is. con

fulentis diverfis vicibus, et quidem Menfe Januar.

Anno 1633. 2[:1' Sgran'fen unb zoreüg-en,

bíe Quengd $u ïagut,er. H

í

RE-

N

|

XSECAT.'VI,ITT.- SUCC. A4B INTEST. ASCEND. DECIS. FIL ass

e

RESPONSUM.

3

8 iSr ung Jjäanfen 9 wobfts 5& fauter bep. bem S. 9limt auxbier xeingïea

2

menbete $lag « Gorift, (ammt euven 9Seriot unb angefángtet Grage

suacftbicft, uub e, 0. S5,2c, 1. , QR. . 9X

-t eor 4. Syabren

euet SOrubet Cberbato Ouenjd, unb vor 3. Sonaten Deffen CfBeib

Catbarina 3Probftin, fofgenos ifv mit gebadbten Cyuenjela einiget Cobn

T

-baná £uengd gejtorben, unb bat nad) fi) fünen mütterlicben Gtof»

b

«

atet.an cinem, Dann aud) feínes C3atecn $Beiber. am anbern S'beif,

i

neben einem Grbe verfaffen, ob nun gleid) Catfavina 3wobftin u eurem

i.

SOtuber nidts éingebracbt , fonbern bie oorbanbene Gütet oon ibm betz

gerübrt, fo bat bod bas &inb as ibm sugefatlene Gut, oermbg gemeto

tiet beftbviebener SRedcbte, auf frinen Grvofoater alleín gebracbt, unb ift

babt baran &inc Sorberung CO. 9X GP..— Deinde Menfe Februario

ejusdem Anni an Sanfen 9Mobften su fauters ** 2í[8 ifr uus ein

oPe

Schema Genealogicum fammt euvm. $Betidot unb angebángtet

[ione

Üj ye

Srage qugefcbisttic. &D. G. QB. e. 9t..— t euer Q'oditermann Gtbato

zptis.

SOuenjel, folgenbs beffen Gberoeib. eute Q'odhter Catbatina unb- enbfid)

yedi-

ibret bepber ebeleibliber Cobu ans Owenyef. geftorben , fo bat biefet

| -

fein oáter« unb mütterlidyes Grbe, unb. gl

n

fo feine . ganje. CBextaffenfebaft

auf eud) ben Gofoater alleui. oerfállet ,

unb. &rbarb £yuense(s SOrüber

;

J

RW

jans unb £orenjbie Que.naeïl,i[mbgn Qaran Feine Sorberung, .CB, 98. qe.

cott

EU

OBSERVATA.

iandi

luifïta

ajï

Ex patew«u;.anþ saterna linea ]. * Refpe&us et. difin&tio. haec, ucrum

IO

bona defun&i e patcrna an materna linea proveniant,-in fucceffione

17

afcendentium inter fe concurrentium ,' an attendi debeat. de

Jure Ci-

couä.

vili valde controverfum eft.

".A parte affirmantium ftant Bartolus,

TI

pO

Jafon, Caftrenfis, "Tiraquell

us, Schurff, Teífaurus, Modeftinus

onert

et Hartm. Piftroris , Boérius, Berlich,. Richter, Carpzov.. * A

I2

at

negantium parte Baldus, Salicetus Covarruvias,, Forflerus,: "Treut-

lerus, Bachovius, Sutholt, Brunnemann, Gudelinus, Hartman-

nus Hartmanni, Meier Coll. Arg. Dn.

Struve , Lauterbach,

Gofw. ab Esbach , Dn. Strycke.

*- Ut adeo hanc quaeílionem ceu

13

W

valde

$

194 DECISIONUM 9'URIS $4X0- COBURGICZRUM

valde dubiam fübtilem et controverfam inter cafus pro amico ferifee

14.

rit Bitfch. decad. caf. pro. amic. fvec. Y. per tot.. * Negativam ta-

hv

men in Camera Imperiali approbatam effe teftatur Mynfinger * cezf.

obf. $$.2. 3. * quam etiam fecutus eft Sereniffimus Saxoniae Legis-

1$.

16

lator Auguítus g/. s.i2 Confl.pari. 3.c. Y4. * Later confangui-

neos qutem et uterinos concurrentes diítin&tio illa bonorem admit-

tenda, ita ut bona a patre ad defun&um devoluta frater confangui-

neus praecipua capiat ;

Quae vero a matre provenerunt frater ute-

rinus obtineat; in reliquis defun&li bonis aequaliter füccedantper tex-

*

tus expreffos in /. 13. 9. 2. C. de legit. hered. INov. 84. 0. 2. * Ra-

tionem diverfitatis cur inter collaterales, non autem afcendentes ob-

Pj

li

tineat hic refpe&tus ex Forftero Je Succ. ab int. cx Hilligero affignat

D. Strycke de Succeff. ab int. diff. 2. c. 1. O..22. in voto parentum.

li

defiderantium , ut bona fua potius ad liberos ex fe natos perveniant,

d

quam ad alios feu privignos.

Quanquam et hoc cafu, concurfus fc.

confanguineorum et uterinorum, diftin&io bonorum controverfa fit,

[/

vide Altorf. cozfij. fzu

refP. 16. et 17. ubi in priori opinio Placenti-

ni de non admittendo reípe&u bonorum a Vahrenbuhlero JCto 'Tu-

j

It

I

bingenfi defenfam; in pofleriori vero contrariam, ceu communem,

*

a.qua.in J

udicando et refpondendo non fit recedendum a Facultate

di

2

Jur. Altorf. propugnatam leges.

j

38. * Quae quoque oþinio aequítati videtur convenientiffima, nec enim m

ucceffrone afcendentium diflinguitur, unde bona provenerint, quum

ad filium. femel devoluta, refpe&tum illum, utrum paterna, an ma-

19.

terna fuerint? amiferint ; nam definunt effe bona paterna et mater-

S

na, ex quo defcendens afcendentium adivit hereditatem, et unum

defcendentis adeuntis incipiunt patrimonium conflituere; in quo

jun&ta plurium afcendentium hereditas eft. Z. L. ro. $. 2. ff. de

40.

vulg. et pupill. fubfl. nec adverfarur argumentum ex . 13. C. de

21

legitim. hered. L. 3. C. de bonis quae liber. eo quod primo quidem

W

3

f

de diverfisagunt-cafibus; et fecundo per generale jus novum in .

JNVov. 118. €. 2. abrogata funt-

Fachinaeus coztroverf. L.6. c. 4-

DI

E

Ant. Fab. Cod. Lib. 6. Z?t. 33. def. 2. Vinnius fele&. 2uaeft. L. 2.

£. 33

$t.

i

D)

[

ex

DE

SECT. II SUCC. 48 INTEST. ASCEND. þEcla FTIH. 195

tile

:

DECISIO VIII.

[ t

(ttf.

Ay-us päternu-s unice füccedit ne

poti cum exclufione ejus

615

. fororis confagguinega

1.

füif.

Mi aM d a R

C AUS A.

1

uté

!

itius defuncia prioi*e conjuge ,. ex cjua filiam Amalz'am fu/l*ä-

qU

::

!

M

perat, fecundis nuptiis ducit Mariam, quacum filium Sem-

0b

gronium procreat. — Po[ft baec Maria decedit, et interjetio de-

2nat

tde tempore fato fequitur et. Titius, veliciis duobus liberis 4ma-

WY

lia et Sempronio.

Reli&a mortui patris bereditas igitur. [ecun-

íant.

dum tenorem paciorum dotalium , in ineundo. fecundo matrimo-

yslc

Qio con[titutorum, inter bo[ce liberos divifa effl. INounullos au-

H

at

entl

$05 po[l moritur etiam Sempronius adhuc minorennis atque in-

Tu

zeflatus, relictis avo paterno IMevio et forore confanguinea Ama-

lia, quae avum paternum ab bereditate fratris excludere inten-

j

jtate

dit, [altem una cum illo ad familiam fratris bercifcundam ad-

miitoult. Dubia tamen confulit de jure.

t i

JJ

RATIONES. DUBITANDI zr. DECIDENDI.

w

nun vooblen einige Secbtefebrer ben Gefdwiftern bey ber Cinteffaterbs

I

ater"

5

folge-ein

jnuffi

yoollen ;

,auäfcþlvieäeubes æe'cbt in JInfepung ber Q)rotäe!teyn jufpredyen

quO

|dt

Voeti. p Comment. ad Pz,mvd.' th de f'cceff. ab z';zte/il $ .

^ dt

5aiget JXialia bie gange Crbfdbaft ipres verfforbénen S5rubers mit Xuefdbliefz

ä&cm

fung ibre8 Girofvaters j berlangen Seredotiget feyn bürfte; Diernádoft wenn

jl

qyian dudy biefe Stepnung nidt annebmen. wollte, gleidomofl 2(malia mif

À

bem oerfforbenen einerley. $Bater. geabt ,

aud) Mevius bon bem (rblaffer

LO 2«

fowobl, al8 von ber Xmalien. Gitofoater- i

ít; babero bie im ben gemveinen

SRedten verorbnete Cynteftaterbfolge,

nad) woelder bie J(acenbenten nid)t mit

ben. Gefd)wiftern nad) ber. Sodupter

Qbl guofeid: fuccebiren follen, allpiet

ftet

ciþät;ffeten uno auf bep llnfetftþieb

ber bozllbürtigen uno ngefcþmi

»

lml

ï

196 DECISIONUM $URIS SZXO -CORUR GICAR UM;

HC

um bedwillen nidta angufemmen f&)einet, toeil ber Ben ber Qgöfcfïaft con:

D

«utcírenbe Girofater; e8 von Gepben Biec in

N

ift, felglidh berfelGe feine Cnfelin,

$rage gefommenen Gefcomiffern

ä

XMmalien, ton be8 verítorbenen aud) ton

i

jeitten. &obn ber malien 9Gater, er

jeugten ufe[e 9Gerla(fenfibaft. auégue

iblie&en, um fo meniger berecbtiget fe

pn bürfte,

ba bepbe Glefcwifter ifven

berftorbenen 3Bater Titius Deerbet ,. folglicb. be& 6

erimaligen. Grblaffers SBetz

Q

laffenfdaft, wo nidt gang, bennod

jut £Deif au$ foldjen 93ermbgen, ba&

fí

3

ber Jimalien 3Bater qebbret, Deftebet ;

bep (0 bewenbeten. Llmftánben -aber,

um minbeften: ein Stücffalf biefeó $Ber

migen8 auf bie überfebenoe Cidyweffer

D

4tatt finben módbte,

uhb folchevgeftolt,: bafi malia ipren verffotbenen 95rue

i

ber mif bem . Grofibater àu gleiden €

Deilen beerben , ober jum minbeffen

fí

àn basjenige SGertnógen, wa8 ber 9Ser

fforbetle eon feinem SSater ererbet,

? geminncfz

&

Z'xlfprucb madjen fbune, e8 ba8 JInfefer

»

N

Genned) aber unb biex*oei(k bie in 2fnfepung ber iïnreüarerbïolg& ben Gle

fdwiftern verffattete Goncurreng mit ben 2scenbenten auf biejenigen, weldye

^eneinetlen 3Bater unb 3)lutter gegeuget morben, auéovücflid) emgefdyvánft ift ;

(

[

Si igitur defun&us defcendentes quidem non relinquat heredes,

pater autem aut mater, auf a//i pareztes ei fapérfint, omnibus

ex latere cognatis hos praeponi fancimus exc

eptis fojis fratribus

ex utroque pareute conjunélis defuntio,

CuMDOS XXA. (s 2

Atl

$. .ben, äaïlö-gä'fdäimi.&ern' abet

fel6iae nirgenbreo in ben Glefesen bet;*ff—affet,' bi-efg

AnéDr oaf biefelben burd) bie Jacenbenten unb. bie t benfelben. concurvitetie

N

ben volf6ürtigen Gefdyro

:

ten oerotbnet;

iffere a—uägefd)[on'en femm foflen, b.eur-licb.» genug barine

—

Si igitür defunQüs nequ.e:v.d'efce'ndent.es-, neque äfcendentes reli-

qucerit, primos ad hereditatem vocamus fratres et forores ex

g

eodem matre natos, 4uos etiam cum patribus ad hereditatem

vocavimus. Hig autem non exiflentibur in fecundo ordine illos

fratres ad hereditatem vocamus , quiex uno parente conjun&i

funt defun&o /five per patrem folum , five per matrem ;

*

INov. 118. cap. 3.

anbermeit bejtátiget moiben 3

& iotc?eä aud) in bem Gefeg

Aov. 127. cag. 1.

bafere

l

]

SE cj*. Ht.sUc C. ABINTEST. ASCEND. DECIS. ?7'11. 197

tüu

hafgero *ie æää)fäleþfer, a bié Dal6gefdowiffer mit ben. 2fécenbenten bie

f

4 Snte"&aferbfotge in Éeinem GSall beríangen. fónnen, fonbern benfcloen .nad):

t

»

fieben müfen, für tubegweifelt Dalten,

It

042 z'lxz'äue allezat.

frm

Ioh. Chriftoph Kech de fucceff. ab intefl

u

unb bie borfer angefüfrfen: weifelégrünbe biefetit. nicbt gu qoiber (inb n

bnd

mefrerem SDetradbt bie Steinung ber Jtectelebrer, taf bie Gefdbmviffete bie

ibtt,

Girofieltern 6ep ber Cinteftaterbfofge ausfdbliefien follen, nicbt mur ungegrünz

efht

$et, unb ben flaren SBorten ber angefüfrten S'tobelle yit wviber, fonbern audy

B

biejenigen, teldoe (ie bebat

ff

ipten, £el[xigey auf bie .äyciïbgefd)m.iügþ àu erfitecfen,

17

ficþ nidt :gettguen :

3

Voetüal[eg. Joc. $. 14:;

fogahh, wenn aud Dimolia. mit ben Crblafjer einetfe SBotet.- gefabt unS 7- :

Qie;

, Mevius eon bepben Girofibater i(f, bennod) ber llnterfcbieo, woelden bie

dáit

Giefee gmifdben voll&ürtigen unb Soalbgefdywiftern in Xnfebung ber Cjnteffate

if

erbfofge madben, baburd nidt aufgeboben wirb;. inbem biefer LInterfd)ieb

des,

in Soegiepung auf ben rbloffer gemacbt erben tnuf ;

ibus

. Non confideratur neceffitudo inter eos, qui fuccedunt, fed inter

.eum, qui fuccedit et cui fucceditur,

17

Huber, praeletf. ad Infl. Tit. de fucceff. ab inteft. $. vo.

anit biefem aGer bie tollbürtigen Gefdmifter burd) ba8 boppelte 95anb bet

ul

SBeranbfdaft von báterfidber unb mütterfidber Ceite berbunben unb. bafer

wv

- bie Giefe&e ben Girunb nefmen, felbige mif ben Xfécenbenten gugleidy sur (&c6z

féaft jusufa&en; ta Dinaegen bie SGerwanbfcbaft €on. Geiten bepber Itern

yiltt

-* mit bem Grblaffer bep feinem SSal6gefdywiffer st aebenfen, fofglid) ber Grunb,

marunbie Giefege voli6rtige Ocfdwiffere mit ben Jecenbenten in eine Gtaffe

bet

0

reli-

321

| beroábrteffen Stecitéfefrer übeveinftimmern ;

Cinteftaterbfe[ge feen, auf Soalbgefdbiifter nid)t paffet ; womit agcþ bie.

tll

Plane autem requiritür, ut fratres aut forores utrinque fint con-

illof

jun&i — Evidenter enim. major adverfus germanos quam ute-

i

zinos et cohfanguineos effe folet affeCtüs. Inde pater excludit

quoque fratrem perfemel defun&o duntaxat jun&bum et mater

fuo filio fuccedens arcet proprium quoque filium, quem ex alio

paue, quam defun&tus eft natus, habear;

Huber. 2Z7eg. Joc.

enblid)

r

Bl.). 3

"

198 DECISIONUM JURIS $4X0- COBURGICARUM,.

enblid) audj barauf, toober ber 9Ber(fotbene fefn SSermógen Babe? nidit$ ais

;/

fommet, in mebrerer Grmágung bie GefeGe bie Cynteftaterbfolge in SRücf(idt

auf bie Xcquifition be8 *on bem Grblaffer Dinterlaffenen ?Bermbgens8 nidjf

1

beitimen, aud) in ber

fDrari8 in ben. Dier borlieä;nbetï $Sall barauf nidjt

.gefeþen-— toito 15

Koch aJeg. Joc. $. 4.67.'

Huber. alleg. loc.

Traque Domini. Affeffores illufizis juridicae Facultatis Tenenfis Menfe D—c-.

|

cembri 1768. an Jmalien $u €oburg, fequens tulerunt.

b

"

Y

RESPONSUM.

€0

ü

9.

8 lln$ nadbftebenbe. Gefbicteergáblung nebft eitiet. Grtage 3&9&(*5&&

Jf

unb Datüber unfereSedbtebelebtung gebeten voorben ; Demnad) fprto

djen CfRit eor Secbt: Daf Mevius feinem serftotbenen €nEe , Sem-

ronius, oermbge Der jynteffatecbfefge, alleín mit 9fusfeblieBung Dee

äþc.xlebenþen 4alb(doroefter 9fmalia $u bcerbe,n( berecotigt fep, B. SL q8,

DECISIO IX.

ïäïf

Y. Pater liberis bona fua cedens fibi

j

ü

tura eorundem fücceflione.

non praej'udica*f in Fu-

[

[

2. Parentes una cum defuncti germanis aequaliter üæc-cä-f

dunt, exclufis unilateralibus.

CAUSA.

olffrangus liberis fuis bona certir conditionibus cedit, —atte-'

W

dente judicialis conventionis formula, in qua tamen [pei

fucceffionis morituri forte filii filiaeve mibil quicquam renunciat.

Interje&o deinde tempore decedit Margareta filia, cui praeten-

dunt non modo fuctedere cum Germanis uterini fratres , fed ex-

79 illos

cludere quoque ab bereditate patrem fatagunt. — Hic ve

»

porius

11

4 " (hC€) —— — CI"m. "g — X 4

j

- SECT.IIT. SUCC.AB INTEST. ASCEND. DECIS.TX. 159

2 0l

F:ïd)c

,;otius exclzqfufw fäqae]lratz'anem bowtorum impetrat. | Quaer-

tift

Quid juris?.

tidt

DISPUTATIO.

räfi*eä Margaretae uterini duplici fuae Zzteztioz duplex quoque .Hinda-

X.

E

erum praétenfae fücceffioni, in pa&tis Wolff-

mentum quaerunt; ht

De

gangi cum conjuge; ipforum matre, dotalibus.

Quibus expreffe cautum

dicunt, privignos aliquando cum naturalibus (id ipfunt haud abnuenti-

bus) pari jure füceedere debere. * /Z/reruz exclufioni patris, in con-

ventione, quám cum liberis bora illis fua cedendo inierat; qua futuraé

eorundem fucceffioni vel tacite renunciaffe videbatur.

* Cum non fit ve-

rifimile defiderare quempiam id viciffim, .quod femel abdieavit arg. Jfüquis

t

X 1. C. de reb. Cred.et . 46.ff. de patf.. Contra fatum enim proprium ve-

T

nire nemo poteft /. s. C. Ze ferv. pign. dat. ]. 4.. C. de revoc. his quae in

a

jraud..cred.. Decian. vol. 2. conf-. $9. z. 20.. Confil. Marpurg. vo/. 1.

Cozf. 7. 1. 96.

* Verum duplex hoc fundamentum gemina Wolff-

4v

M

1.

gangus evertit excegtzoze ad primutmi reponendo: pa&a et conventiones

protrahi non debere ultra mentem et verba contrahentium. /. 19. ff. fi

certum. pet. ]. v6. jf de acquir. rev. Dom. 1. 2. ff de bir quae in teflam..

del. 1.3. C.. de transa&. 1. 38..ff. de O.et A. l. V26. $. 2. de F. O. * In

$e

padis autem cum uxore doralibus tributa privignis quidem fucceffionis

f

cum naturalibus jura, fed non nifi refpe&u paternae aliquando heredi-

tatis.

* Standum itaque hoc cafu difpofitioni juris communis; quod

6.

unilaterales concurrentes cum afcendentibus et germanis a fücceffione de-

Q

fun&li fratris ommino excludit. /Zutf. Defun&lo C.ad S. €. Tertull. Nov.

118. €.2. pr. Mathacfilanus de fuce. ab izt. fecund. arvtic. princ-mum. 1o.

Schneidew. ad Infl. de hered. quae ab inteft. def.. de fecundo ovd. fucc.

zum.30. Harprecht. 42 pr. Infi. Eod. num. 386. Fachin. 6. Coztrov.

€. 8- Stryck. de Succ. ab znt. Differt. 2. c. 1. $. 33. etibiallegati. * Ad. 7-

slterum: PaGa hereditatum renunciativa jure communi plane nulla.effe.

';Cij

F. 94. de acq. et omitt. haer. I. 3. C. de Collat. . 3$. $. 3. C. de inoff. te-

þe»

Jam. * tantoque minus etiam hodierno jure, quo quidem funt licita per g.

lfs

£.

[/4

amvis de pa&l. in 6to. Carpzov. p. 2. c. 35. d. 4 et li. $.. Refp. 4.

[ell^

Kellenbentz. zutegvo tratt. de venunc. fuct.. Laudatus Dn.Strycke Differt.

f

«

$. c. 19. praefumi, fed " manifeflis probationibus niti debere. . Mev. de. g.

llf

penfionar. Q. 1. $. 60.. et /egg. et p x. dec. 99.. Barbof. Jocupl. lib. v6.

*

iÉ

" quamyis renunciatio ex IO.

Jili

€« 31. qxiqm* 6.)Dn. Stryck.. . c. 5. o

facta

200 DECISIONUM»?URIS S4X0. COBURGICARUM

fa&o quoque appärere poffit, tacitaquel fi de ea condet, ejusdem fït. va-

[

loris eum exprefla Barbof. /. c. axzom. 21. Mev. p. 1. dec. 40. mum. 6. p.

[

II

12

3. dec. 419. et p. 7. dec. 93. " Fattum tamen|Wolffzangi haud ita compá-

fn

ratum eíffe, ut quaedam inde renunciatio poflit elici. * Cum non fiht con-

aj

traria bona fua alicui cedere, et er poftea demortuo viciffirh in ea fücce-

13

dere. ^ * Neque euim alias parentes liberis fuccedere poffent in bona quae

D

14

vivis ipfis donaverant: quod ramen nullibi in jure prohibitum.

* Bona

tü

enim liberis praefertim emancipatis femel acquifita cum aliis confolidan-

j

tür, unumque patrimonium confíltituunt, undecunque provenerint. .Harpr.

(

ad pr. Infl. de hered. guae ab int. num. 376. — Hinc eft,. quod Scabini

/AE

Wolffgangum contra privignos ad hereditatem Margaretae. cum Germa-

n

nis tàntummodo , 'exclufis illis; fequenti refponfo admiferint. d. .1o,

Apri. Anno i619.

D

2&n äöolff 'S.Tiepperte.n, 2Óürgern - unb beó æatþä

w

i S?eyüabf.

V

f

RESPONSUM.

$

— ÀT

j

g

f. . 9. Efwf. 'g. f. 3tfs -ibi ung eínemn -Original Cäertrag bet

i

93.

llebergabe benebeu euten SBericbt. sugefibicfet , u. e. ac.

æ. 6.

0

144

Cf. 9. 9R. ** .$abt ibr eud) mit euven. Siubern. Dergeftalt vereínigt

Ó

unb verglicbén, Daf ibr ibnen eute Güter mit gemiffer SBebingung über

9eben, wie Daffelbe aue bengefügten CBortrag uno llebergabe,. melcbet

Durd) vie Stegierung allbier confirmiret, mit mebteem $u oernebmen,

barinnen ifbr abet ber 2lumartung ober fünftiger Gobeefóll, bie fib bep

euten Leiblidben &inbeta begeben modbten, im renioften id)tioas begeben ober

vergieben, unb €8 bat fid) nad) feldben: aufgevicteten. CBertrag. unb

illebergabe, af8 ot einen 2yabr jugettagen, Daf eure Sodbter 9Qatgae

tetba, voeídje ibc tnít eurem verftorbenen Gbemcib ; bie juvorn Danfea

P2

Gürfamen, gemefenen Cibulmeiftez $u fBeifenbrunn jut Cbe gebabt eto -

geuget, S'oDé8 abgqngen, barauf fid) bann nicbt alline eure. recbte .

Sinbet, fonbern aud) euet Ctieffobu llivió Grfam, unb Deffebigen

Gbwefier. orotbea (eorg Qaubenrodi8. nadbgelaffene Cibittbe unter.

ftanben. jeGt- gemelber- euer Q'ocbtec Q3etlaffenftbaft , augumaffen, aud)

n untecz.

bie Sabrnuf ,;maä an: Qäettmerf -unþ tveifen Gjecätbe on. eure

gebenen

^h

SECT.HI. SUCC.AB INTEST.ASCEND. DECIS.IX. aox

Yà

gebenen Gütern. fo«ibr- angefallen mit gänxa!i(ben euet 2tusfcblieBung au

ibien Aánben gu nebamen , babere ibr serurfad)et , mebtberüfrte QSerlafz

1pi

0il

fenftbaft in CBerbot suegen. D6 nun mobloorgemelte euve Citieffínber fi)

e

Quf angejogenen C3erttag grünben, mit fevneren CBormenben, oaf al8

m

ib eud) bey 9lufvicbtung bet Gbeberebung mit euvem. oorigen. 2Beibe

Ona

vetafic)en , e8 gleid)er Geftalt alfo gebalten, unb eute Ctieffinbet 3u

ia

gleicher Grbfcbaft, fo eiel bie edteclide- aufammen. gebradpte Güter ans

r

betteffen, sugetaffen, , voelcbes eure leibficbe ved)te SinDer nidbt gefocbten,

bini

,f0 tmag Dodb oiefgemelteg CBortrag unb leberaabe auf fünftíge 2(ue

Inà

Io,

,wartung un) S'obcefálle, tveil Daoon ím oeringften nicbts difponiret

Ober oerorbnet, nidbt oerftanben ober gejogen torben, babeu fid) aud)

N

mit ber qufe&t. angebeuteten Cergletcbung nicbt 3u befeffen, fonbern e8

bat eure Sod)tec targaretba ibven. i. Det llebergab. angefallenen 2In»

fbeif auf euch unb eute leiblicbe. Sinbet oermbge Defrbriebener. gemeinet

Stapfetlichen SRedite in. afeicbe Sbeile 3u fiblagen. aebracbt unb verfállet,

