felbe eot Sriegémefen nicbt tieber anDeim Fommen mürbe) einncfmett

lii 4

? d

unb erbeben, in HÓviger feimer 3Berlaffenfcbaft aber-er ober feine. Stime

;| !

ber, iBren. &eil, ma8 ifnen oott 9tedit8 wmvegen gebüfren tolirbe, erben

Nidhtd.

j ó

feüten. $96 nun m5l jmoeen. von bíefert Seugen inmittelft. per(torber,

rro À

1

tooferm aber benupd) bie brep fi6vige ifre 9tusfage, vermittelft &ibeé, c)

o

mgrtUO

toíe (ie u tfun. fdhulbíg, mieberfolen mürben, fo mbdte folde difpofi-

eraitom

tioa nicbt angefocbten mozrben, fotibern tolttoen bíe ber

fcbaffce 82 ïs.lfoem

T1!

Cxfultpeifs billig gefolget, 23. 90, 98.

f

[^EP-

u

OR-

5

^

-

N

DECISIONUM S'URIS $4X0- COBURGICARUM,

-OBSERVA'TA.

r

?5- 2) Prolatione deficir] -Hine notabilis * cautela traditur ab ïnterþretïbns juris,

ut Notarius adhibeatur, qui teflatoris voluntatem in publici inflrumenti

formain redigat, teftes adfcribat, teflatori et teflibus eaim recitet et praele-

36,

gat. "Tune enim * per folam hanc fcripturam publicam teflamentum fuf-

ficienter. et integre probari absque ulla ulteriori publicatione et depofi-

tione teflium, tradit, ^ Mafcard. de prob. concl. 1352. uum. 47. lib. 3. add.

P

Joh. Dauth. de zeffamzent. tum. 454. — Matth. Coler. p. z, decif. 250. num. s.

YTo

Richter. decif.32. num. 20,

* Breviffima tamen via eft ut teflaturus, . viri-

a

bus adhuc integer judicem vel Magiflratum ordinarium adeat, vel aegro-

*

tans, eum ad fe per alium vocet, Eique ultima elogia fua exponat, s

—

g

vero in Protocollum judiciale redigat, vel inflrumentum defuper confe-

L5 ]

ctum ad Acta ponat, recognitionemque T'eflatori vel cujus intereft fub fi-

X8,

gillo manuque fua tradat.

* |fliusmodi enim judiciale teflamentum rite

per Judicem factum, etiam absque teflium aliorum interventu valet, cum

ceffet ibi omnis fraudis fufpicio. . L.:9. ez .27. C. de Teffament. Hieron.

19.

Schurff. eenz.1. conful.77. num.3. Kóppén. Dec,45. s. 14.. Richter, Dec, 30.

tum,2. feqq... * Atque fic metu omiffionis variarum juris folennitatum et

M

fruflranei laboris, circa

dicii liberabitur.

ordinationem ultimi fui non rediturikpoühac ja-

-

"E

2Zo,

b) Sufficit, fi inodo duo teftes fuperfunt.

Alia enim efl ratio condendi, .aliak

probandi teftamenti, Mev. 4. dec, 13. — Altera requirit pro forma feptem,

afi

g

altera fieri poteft, jure ordinario, per duos, modo hi deponant, teflamen-

"a

tum rite conditum effe, — Obflare forte videbuntur LL.4. et 7. ff. teflam.

huni

quemadmodum aper. in quibus judex cogere fignatores, ut conveniant et fi-

á

. $illa fua recognofcant, et fi quis ex fignatoribus abierit, mittere ad hune,

Dui

- vbi fit, tabulas teflamenti, ut agnofcat, jubetur, — Additur faltem in L. .

eod. íi major pars figüatorum fueritinventa, poffe ipfis intervenientibus

qui

3.

*

teftamentum reügnari et recitari; Verum enim vero hae Iegcs omnes

l

de folenni apertura teflamentorum agunt, quae, etfi vtiliter adhibeatur,

- meeeffaria tamen non eft, cujusque omiffio teftamentum ipfum haud vitiat,

Suflinetur teflamentum, fi de eo legitime confecto certe conflet. Atcon

:

flat ex fide ettam duorum teflium.

St.

*

a. €) fBermittelft &ibes] Confirmantur haec fimul praejudicio, quae fupra de ju-

D

.ramento teflium, fuper ultima v

oluntate degonentim.n,k necc[fgrio dicla

ft,

hunt, Decif. V, nnmad.

E

hite

D E-

m

7 prm..

! f,SEbz L SUCCESS. EX TESTAMENTO. Dz;cïs. FH. ss

GSBEGCISIO . VILT.

15 oris

IO

Inftrumento Notarii fuper teftamento nukn"cu'pätïvo confe&to

tmenti

pee.

modo nihil ex folennibus defeciffe appareat, creditur, us-

imff-

que dum defe&us vel voluntatis v

s

el folennitatis F:ontra il-

depof-

- ]ud probetur.

j il,

2. Claufula Codicillaris fupplet defe&um folennitatis, non vo-

hii .

luntatis.

«

j, Vitie

'Teftamentum ex alien

3.

6arbitri0 faäum invalidum gft. |

atgro-

4.

Coa&tionem arguit teftatoris d-füper querela.

& h

[

quee

5

Inftrumentum Notarii fuper nuncupativo teftamento fa&um

fb fi-

ä

et teftatori non praele&tum, neque ipíius declaratione vo-

m rite

luntatis coram Notario et teftibus confirmatum, inefficax

t, curi

/

Jieronn,

eit.

CAUSA.

vt $0.

tum et

Margaretäa corat. Notario

et teflibus tejiamentäm conididit , quoz? No-

loc jte

tavius in luffrumenti formatn vedegit, ita ut vatione folemmitatum

«d teflamentum. Nuncupativum vequifitarum inde won appareat defedlus ;

i, d

znfuper etiam adje&la claufula codicillari.

obanues teflamentum impu-

éptet),

iretl-

gnaturus dicit,Stepbanum [eviptum Weredem [cbedulam, tenorem ultimae vo«

efnt.

Juntatis continentem, fua smam ac pro lubitu coufigua[fé, Notavioque tra-

te j

df Deiude Tofatricem praeter illius. voluntatem fic tefiavi coigiffé ;

lunty

Denique Tofiamentum Teftatrici in praefeutia Notarii et teffium meuti-

L.f

quam praele&um effé , ueque Illam voluztatezm fuam covam

entibus

.

üs declarqæ.

omnes

beatuf,

Quueritur, Quid juras?:

DISPUTATIO.

| vitil,

icone

ra«ey?ämmaa militat * inflrumettum publicurn Notarii, eui credendam in x,

P

iis, quae atteflatar coratn fe geftà effe Bartol, ed autb. ft quis num.$. C. de

dj

edeud. ex ff. Nos atitem INov. de fabellio.

A, Faber. ;n C 1. & tit. f. def. 10,

num.7. * lMludque confervate dicitur teflamentam five de veritate et volun- $.

Q dlaï

tate, five de folennitate lis et controverfis oriatur, five fimpliciter negetur, te--

flamentum factum efe, — Sichardus aq A. 1. $. i. C, de tefamemo, — Manzius de

683

pb

ftfm.

«4 — DECISIONUM yzms $4X0- COBURGICARUM,

ä

wit

3. teflam, val. et inval. tit.y. qu.y. m.4, — Accedit Claufula Codicillaris, * quae fi

defectus aliquis folenuium interveniffet, eum fupplet, Carpzov. . 3. c. 4. def. .

d

4. . 4. Excipit Johannes * nifi teflamentum ratione voluntatis imperfectum fit,

Ao d

2) et ex alieno a) pendeat arbitrio, L, 25. e£ L. 29. upr. ibique Dd. D. qui teflam.

g

5, fac. poff. . * Ejusmodi enim dispofitio, ratione volurtatis imperfecta, ne qui-

dem quoad ea quae facta funt, tenet: Neque ut teflamentum, neque ut codicil.

a

adu

. lus valet; Non folum quoad inflitutionem, verum etiam quoad legata et fidei-

é. commifa: * tametfi claufula codicillaris in eo fit expreffa 4. Z, 29. n pr. ?bique.

gt

4. Bald, et Dd. Reusnerus de feffam. part. 2. c, &. 11 3. 4..— * llla fiquidem nun-

n

b ) quam füpplet defectum volunratis, — b) Surdus conf. 129. tt.3p. Mantic, de con.

Tdii

9. ult. vol, L. j. tit.2. . g. Ludolf, Baitell, sitimar. voluntat. Decif. 3. n.13. * Jam

vero defectum voluntatis et alienum arbitrium in hac caufa fatis arguere, quod

M

Stephanus inflitutus heres Notario tenorem teítamenti propia manu coniïgna-

NY

I

9. tum tradiderit, * teflatricemque verbis importunis ac durioribus ad teflandum

10, co&gerit ;

* idque poflerius apparere ex affertione teflatricis , quae illud ante

f0

3I, mortem conquena fuerit; v, Reusner. . trad. p.z. c.9. n, 10 et 13 * Accedit,

but

teflamentum teflatrici non fuiffe praelectum, neque eam hanc ul-

quod dicitur,

Ws

v. timam voluntatem fuam coram Notario ac teflibus, agnovifIe ;

* id quod, licet

non ad effentiam teftamenti nuncupativi, Mascard. de probat. concl. 1352. tt. 74.

* attamen ad inflIrumentum, ut vim tellamenti

1. fequ. — Richter. decif. 32. 8.12.

Colon. tit, CYon T'efta-

habeat, requiritur Otbónung D. Maximiliani I, 272 Cozzit,

97

menten ub. toeífer (o iff aud) 2c.— Dautb. de Teflam. t. 234. n. 404 et 407.

14, Richter, 4. Decif. 32. 4.4, * ldque factum effe ex ipfo inftrumento apparere

2, in praejud. fenenfi ibi :

debet. — Maranta confil. itz, . 4. — Richter. 4. Decif. j

H

b

^ toeif aud Dern überfanbten fe&ten Cibillen ní

d

)f gU !

efinben, af berfelbe ac.

15. 'andem * In(trumeunto. Notar

ii opponit, quod illud, praefertim ubi falfi aut

$

fufpecti quaeftio. vertitur

probationem in contrarium admittat, per 4, 1$, C. de

probat. L. 14. C.

de contra

b. et committ. ffpul, cap. 10, perro cum dubitatio X. de

)

16. fide inftrument.

Cum * Notarii faepe funt ut Pica et Püttacus Gallus, qui ftarit

in Palatio Dominorum, et loquuntur fine intellectu,

ut habet Romanus fizgul.

ja.num.i2, Stephanus replicando non difputat Jura in exceptione adduéla, fed

17. facta negat, proindeque *

ea afferenti Johanni probationem incumbere, atque

ni probaveri

t, teffamentum va

lidum pronunciandum effe contendit. .Sic ite-

que Domini

?In janfen Sürren, Bürgern 3u Dilperpaufen d. 15. Jun. 1622,

*

D

RESPONSUM.

!l

[$ iäv uns 9(6f

(b

brift' eine8. &eftament&, Deneben ytvo Syragett juge

18. Q[

ge eot

(cbic'et u- e, D. v 16 . €. 23. unb groar auf bie ;rüe $Sta

tedt:

E

L-FYN

,

Z

Y"ryY

R

- SEgin d SUCC EX TESTAMENTO. .

* quee f

vedit: . at ïmargaretöa S3iertümpfelin. iBren [eten 9gllen,. ioie tic

4 df

93eplage befaat, aufricbten unb 3u 3papier briugen [affens $Ob nun toobl

um fit

i tefum,

Daraus Éein defe& per folennien, fo ad teftamentum nuncuparivum

gebrig ecftbienen, unb au aller 8alf burcb bie claufulam codicillarem

j n qu-

t'codicil.

erfe&et, unb alfo. erroebnter le&te 9Gille ecfalten merpen tonnte, too[crm

et fidii-

aber eriocidlicben, paf. Ctepfai-S ob nicbt allein ben Settel, rinnen vet

. ligut

feate 98ill begriffen, felb(ten geicbrieben, nacb feimem 98illen vecferttget,

d nun«

snb bem Norario gugeftellet, foubern aud) oie Teftirerin, mafjen bants

YT

"Teftirerin £ucj 9or ibrem &ob folcbeó getlaget,baf fie nemlicb ein Stanm

* f

; qui

paryu getriebeu Dátte, ibr. fill toáre nicbt barben gemefen, tb eé ift

eud) ba$ &eftament ocr Teftiverin nicbt vorgelefen, aucd) biefelbe ib Ges

Tandi

onfipni-

matf) unb 9illen in SSepjepn bee Notarii unb Geugen nicbt er£làret, fo

d antt

tváre folder Ie&:er 9f3ille u vecbt untràftig.

Gyarnacb unb auf bie at

Accedit

hat u-

bere Stag €. 99., menn obige nicht ju ertoeifen, rürbe bem S3nbaft

y),licet

beó zelïa:nenttä in allen feinen claufuln bilig nacbgegangen.: 23. 3. 983.

2,1.74.

OBSERVATA.

[lamenti

j Teftte

2) Teftamenta. enim a libera teffatoris voluntate proficifci debent, cum nihil 2j

D

tam naturale fit, quam ut ultimae voluntatis liber fit flylus, et liberum, 19.

arere

quod non amplius redit, arbitrium £. 1. C. de $. S. Ecclef. . Nam blandi- 2e.

vf ili:

tiae importunae et immodicae, vel etiam cum dolo conjunclae, atque aliae

deetG

fuggefliones fraudulofae libertatem confenfus excludunt, eoque fimul vim 21.

falli axt

ac robur teflamenti impediunt; utpote quod a certa et libera animi defti-

natione profectum effe debeat, St..

IX: C' fk

j X t

»

Quanquam claufulae codicillari infignes attribuantur effedus, tamen per il. b )

v lt

lam teflamenta folammodo confirmantur, quae imperfecla funt ratione 22,

; fnti.

folennitatis, nec autem quae imperfecla funt ratione voluntatis, L. z. ff. i. 2

llaä, le

df. de Leg. III. L. 25. ff.. qui teflam. fac. pof. — St.

e, 'atqüe

Si if

$2

DECISIO VIIL

l.- T'eftamentum, fi non per 'T'eftatorem fed judicem ftet, quo

:h d

minus infinuatum fit, pro infinuato habetur,

T 9t

29 hia'

UE

s

$6 — DECISIONUM 9URIS SJXO-COBURG)MRUM

2. Mater inter liberos absque folennitatibus

Z "

Perni

,V.alidek digponere,

f

lisque exemplariter fubftituere pocb&;— '

CODAUSA,

A:zmr;,Mgter,' 32/þonem i

ä&x

uter lileros Jïliae fuae snentis imbecilliorit pro-

!

vifura e bonis fuis fortém quingentorum affiguat, boc adje&lo, ut. qui

e eaeteris liberis eaw veceperit, ufuras auuuas pro alimentatione. illius ac-

9t

eipiat, fürs ipfa vero pofW mortem filiae, veliquis liberis ffagulis pro vata

(lbf/y"fl,

accrefeat, — .Hanc difpofitioneui Tudiei apud A&a infimuare Jatagit. H

Áith

u

vero eati acceptave vecufat ,. praetendens defeum confenfus. ommium libe-

vorum. — Defuu&a shatre difpofitionis illius valo

W

:

r go;ztïove)j/iam vomj

£yr. — Quaeritur : n volle?

lirj

tf

D[SPUTATIO.

(teue

outra valorem movctur, quod*ad formam et folennitatem tcfäamenti— apud

v

I.C

Acta, quod genus teflamenti defuncla hic elegiffe videtur, non fufficiat il-

finh

lud Judici offerri, fed omnino requiritur, ut judex illud acceptet (faltem in quane

tum de jure) et ad Acla redigat, ut ita illorum fide ac authoritete fuftineatur

f

nj

2, L. 1. 19. C. de teflam.

* Formae autem et folennitatis in qualibet, vel minima

tedt

arte omiflio totum actum vitiat Bartol, jz L, Graece ff. ilud sum.4. D. de fide-

9. An[J-.. Altorfenf, Confil. $& pag. 277. . Cui obflat Exceptio, * Nifi non per tefla-

ftrit

torem, fed per Judicem fleterit, quo ininus infinuatio teflamenti rite facta, il-

&

t

J

f

|

4 ludque ad Acta relatum fit, * Imputari enim non debet ei per quem non flat,

r ft

$, fi non facíat, quod per eum fuerat faciendum c, 41. de R. 7. i éto et * in omni-

. bus caufis pro facto accipitur id, in quo per alium mota fit, quo minus fiat.. L,,

W

LT

39- D. de R. F. add. c. bb. de R. 7. in &. 1. 19. . 9. 1. 38. ff 1. D. locat.. Facit 7,

) Cum quidam 7. D. de appell, et velat. L . f. 4. D. de mov. oper. nunc. . 9) Quae

I

$, Exceptio propofitae caulae inefl.

Accedit, quod fit * difpofitio matris inter

u

o de voluntate

iberos, quae non minus ac patris absque omni folennitate, mo

conftet, fub(iftit erg, f. 3. . de exhered. lib, 1. ult. C.. famil. er

cife. qunit. R. f.

*3

de anno i5/2. tit. bon G'eftamenten S. unb follen bie Notariegv. aber i a

à)

ftamenten in. verb. 9$n Geftamenten, (0 COater unb Stutte qtoi(ben. ibren

Stinbern mad)en, ^ Hart, Piflor. 4 1, qu. Jur, 1, nuti. ij Mevius P..3. Dedif;

,39. " Carpzov, P. 3. C.4. d. j.. Refp. 1.6, 1. $. R, 43. num. 2,

Quinimo * a fo-

leunitatibus teflamenti judicialis ultimaia parentum voluütatem inter liberos

z

peeus

k .SEC'F I.' SUCCESS. EX TESTAMENTO. DECIS. FIIl. $7

* Hinc a Do- $.

Vflete

peculiariter eximit.

Richter decif. 29. tttt. 34. ubi praegudic.

$9

m

VAU

upris, of Medici ju Coburg.

minis sfd requiütionsm D, $3alentín

-

RESPONSUM.

ift cine8. [e

tcfvï

fife

n S3ilena beneben eincr dyrage $uge: ».

Yit f

äfä ibr ung 9toir

ut i

fdicfet, uno. eud) . D. €. 98. 0. 90.. :oat eure 9tutter, moeifano

9(nna Seunpelin, am 5. Auguft. De 1625. 238

&e

v&

$ einen [e8

fet

vt

i $83fen

Iuf qt«

0 df

aufgecicbret , bavinen. audorücilic verfzben, vaB nad) iprem Gob bie

5 4

Stnbzve, bep 9Intretuag bero Serlaffaridaft, ifeer bloben &ochter, eue

u libte

ree Cdwefter Vefüleu, $u ifre$. £abes notbttrftiger LinterDaltung 500

$l. capital an. Oefo obet Giütertr gueíanen, uab Daéjeníge, toeldes. fie,

j Z;W(f'

Aivfulen, aufucomen moürbe, bie jd9r(id)e Sinfer ober 9l0nügung babot

erbeben, nad) ifrem Gob aber bíe Soauptfumma. auf gefamte Gefdcbtoi

fteve falber unb oolfer Geburt ecbfichen fallen foífte; $96 nun mobl eu-

( ;pud

rem $Serícht nad), ber Ctabtfbreiber gu 3. folche difpofiion auf ítt-

yaat d

flánbige8. 23egebren, aud) nicbt in quantum annefmen unb ad ACta

n quau-

bringen moffen, mit eermefoen, oaf nid)t alle Geftbmoiftere barum 9Sife

linestür

fenfbaft Dàtten, bapero unb um anoever Lirfacben toilfen, oiefefbe gu

minimd

recbt ungiitig rodve, beniod) aber, moeif su bermerfen, baf eurer Stute

j j

ter le&ter 9faille 6erürtermaffen fid) eerfalten, tb foeber fle nodh bie

r (ellt»

üa, ilu

oybrigen in caufa non fa&ae infinuationis gerpefen, toie benn bie SDtut

on Dit,

fer fermer. um 300 3Xecotép rfonon, fie Dtecunter perfónfid) $u verneb-

| Oi«

vien, unterfbteblicb b) bitten faffei. fo ((£ aud) mefrbefaater Te&tec S3ilfe, b5 -

(1n L

al8 toelc)er pro difpofitione matris inter liberos, et fa&a exemplari c) c)

Fadf l

fabfüitutione nícbt unbíllíg 3 adbtem, Deriüif)

) Qu

bert, um 9eechten Deftánbig, $B. 90. 9.

tfeu &änfïreuezfä uigebitte

l'iS jntet

Jotate

-OBSERVATA..

; .f

a) Imputari son debet etc. ]

* Perdit quidem regula ifía officium fuum , ubi ro,

nu

i

per alium eujus non intereft, ftetit quo minus quid factum fit, atque tunc

, Df[l ?

non factum pro facto non habetur,fed quod quis ex remora illa damnum

1

patitur, plerumque ex eo qui impedimento fuit, quatenus fua intereft re-

petit, vid, Johaun, Ferrar. Mont. a /, in omnibus 40« D. de R, J. * unde

[l

n

jiberos

notan-

QCCI'.'

*

ä

58

M

DECISIONUM 3URIS $4X0- COBURGICARUM,

notanter Ant, Faber i C. lij.4. tit. 24. def. 37. numi.6. vegulam fic format:

Semper, ait, pro facto CONTRA TE habendum efl, quod PER TE fietit,

12,

ne factum fit.. 4 In jure. civili i&t. D. R, J.. * ut adeo adverfus exceptio-

nem adductam, valida hinc rep/;catio fumi poffe videatur, Veruntamen,

LE

quia * Leges in uno alterove cafu appellationis, novi operis nunciationis

ceu actuum judicialium, quando quis per vim Judicis five Magiflratus ab

14.

iis impeditur, id quod non eít factum, pro facto habent 44. /l. ; * ut illud

ipfum etiam in noflro cafu, quo Judex voluntariam jurisdictionem admini-

i

firare quafi per vim denegat, flatuamus, Juris analogia fuadet; tanto ma-

I5

gis, quod * publice interfit ultimas hominum voluntates fervari, et Exe-

cutioni mandari L. j. D. Teflam. quemadmod. aper Gloff. in E. Gallus ff.

Quod ft is in verb. utilitatemque et Bald. ib, num.3. D. de lib. et pofib. Ant.

16,

Gomez. 4/.2. var, vefol. c. 4. num.6, v. quinto facit.

Et alioquin quamvis *

p

inflitutus haeres, difficulter licet, id quod fua interefl, adverfus Magifira-

IT.

tum infinuationem inique denegantem, petere et impetrare poffet, * de-

fundto tamen cujus honos in eo, ne inteflatus decedat, et voluntas fua ul-

tima exitum habeat, multum verfatur, /..42. D. de acquir. bered. 4. 6, D. de

interr, in jur fac, g. 1. T. quib. muanum. non lic. Pr. T. ad L. Fak., fat?sfïet

nunquam.

Srg

1$. b) intecfbieblid) Ditten] * Saepius enïm et inflanter Judex ad impertiendum

fiei

ä

officium fuum implorandus eft,

Secundum ea, quae in terminis promo-

ii (

vendi actus probatorii tradunt Mynfinger cezr. VI. obf. 7. num.y. : Carp-

19.

qu

zov. Part. 3. Confl.i&, def. 3. * adeo ut adverfus moram judicis proteflatio-

nem quandoque interponere,fi non neceffarium, tamen utile fit,eo quod

l'(]i!z]

negligentia judicis non praeíumatur, vid. Dn. Fabric. ad Mynf. cent. 3.

tl

obf. 59.

lUg

NI

20. c) Exemplari fubflitutione'] -* Mater, licet non pupillariter pr. 7. de pupiT.

fubflit. L. 2. pr. D. de vulg. et pup. fubflit, Carpzov. p. 3. confl. g. def. 16.

D

21.

* nifi claufula codicillari adjecta in vim fidei commiffi per Z. 29. 4f. 7. D,

qui teflam. fac. po[J. 1. ult, . 1. C. de Codicill, Cavpzov. d. 1. def. 17. Rich-

ter. decif. 44. num. . ad fin. ubi praejud.) vel ex conceflione flatuti prout

factum in Reform. Francof, p. 4. tit.4. ff.4. . Norimberg. tir. 3o. ff. fi.

OfGüttenberg. fanbt. p. g. tit. 12 ff. uno volewobL. quibus tamen in-locis

lil

fubflitutio a matre facta'non aliter, quam in bonis a fe profectis fubhiflit.

tamen * Exemplartter

&u

22.

Befold. a2 Jus Prov. Wurtenb, Difp. 3. th. 1o5.

Qf2

23.

i

de jure fubflituere liberis valet 4 9. C. de impub. et aliis Jubfl.. Merend. s.

Rn

controv.27, * Neque hanc poteflatem per fecundas nuptias amittit fecun-

&

dum

-

SECT.*-I.: SiïCCESS. EX TESTAAMENTO, PVDECIS, 1X. $9

forimat:

dum .receptiorem contra' Bartolum, g 4 43. D. - de vulg. et pup.

Ef

fübf.. et Perez im C. de impub. et a, fubfl, s. 38. veriorumque

Xveptio.

f;nteptiam Carpzov. f. 3. conft. $. defin. 3.

ntamen,

Clationis

us ab

ut illud

DECISIO IX;

adminile

L Iscujus nudae fidei, absque folennitate et teftibus, commif-

YO m«

.

dum-eft, ut aliquid ex hereditate vel legato reftituat, ubi

2 ff

negaverit vel jurare, vel reftituere tenetur, praeítito tamen

MW

antea ab a&tore calumniae juramento.

nmvis *

7TEARS ob g ht o

2. Uxor agnatis aditum ad marítum praecludens jurato fe pur-

:1ngi(3ra-

a *de-

gare tenetur, qupd maritum a teftando non impediverit.

s [na ul-

CAUSA.

D. de

fa(igüet

Stzmte confuetudiue, a) ».g/uoä Coujuges defictentibus liberis , ab inteffato 2

fibà invicem fuccedant, Sobanues pa&o dotali liberam de fuo difponendi

endun

facultatem fibi fervat.

Deinde im matrimonio uxori fuae dicit, f& velle,

Pïl)mO-

ut agnati poff mtortem fuam [excentos babeant.. Mortuo Sfobanue, "A4gnati,

Carp-

qui aliuude dllud vefciverant, petumt. fexcentor fidei uxoris. commiffs; . et

eflatio-

od ia

Q (XV.Qd

conqueruntur, quod illa fibà aditum ad defuntlum praecluferit, eumque a

cent. $

teflando ulterius impediverit.

Vidua uegat.

Utrumque 2Agnati inffz-

tueztes condidlionem ex l. fin. C. de fideicomm. — deferuzt. juramen-

ium

vpiil.

Quaeritur, am teneatur exonerave. con[cientiam, aut, fi. molit, fidei-

-

| /iff if

commiffum. folvere?

AH DD

DISPUTATIO.

) R'x! *

to vidua Exceptionis

a

]

oco videtur flare Juris regu'la, quod * actore nihil r,

(j pront

F

l. '0 v]iï?.

probante, reus fit abfolvendus 7. 4. C. de edend, 1. fin. de jurejur. cum fimi-

in'lOCiS

lib.

Deinde, quod * impedire vel prohibere aliquem teflari, haud leve deli- 2,

fubilt

clum avt crimen fit, /. 1. C. fi quis aliquem teflari prob. ibique Bartol. Alexand,

y,;/dl'/fr'ï

et alii Aeg. Bofs. era&. crim. cauf. tit. de bis qui probib. aliquem teflari, * quod 3.

jenu. $.

non praefumitür, Menoch. //b. 4. praefumt. 1. tt.2. et 3. cum fequ.. * neque in-4.

itfecu

eo delatio juramenti IQCLun habet, Carpzov. part.1. conffit. 1. def. 1. n.1,. Sed

dum

z

'Re-

6o — DECISIONUM .7(]1-2!5'. $4X0- COBURGICARUM, .

5.. Rgþlimnt Agnati Actores primo, quod *fallat Juris Regula de probationis onere

$i

actori incumbente,non modo 7N GENERE, quando is adverfario jusjorandum

g

6, detuliffet, is vero jurare detreclaverit: * tum enim exceptione jurisjurandi op-

qu

pofita relevatur actor ab onere probandi Nic. Vigel. /nff. forenf. [ 2. £.1. 9. 44.

7. Sed etiam * IN SPECIE in hoc cafu. fideicommiffi per expreffam conflitutio-

fv

60

nem Jufliniani z /. st. C. de fideicomm. et . 13. . de fideicommiff. beredit,

$, ubi cautum reperitur, *quod fi fideicommiffarius juramentum heredis, cujus fi-

t

dei aliquid commiffum fuit, elegerit, is illud aut fubire, aut quod petitur, folvere

Du

b) teneatur. b)

vid. omnino d, ill. ibique Dd. Mynfing. n comm. ad Infl. d. ff.

t

9. in terminis Modefl. Piflor. z. Confil. 2. num. 41.42. 43. — Deinde, * licet prohi-

"n

bitio teflandi crimen fit, quod non facile praefumitur, effe tamen certos cafus,

f

- ex quibus illa colligitur, v. Menoch, arb. jud. quaeff. cent. qu. caf. 39y. per tot.

10. * inter quos eft etiam ille, fi is, qui captat hereditatem legitimam impediat,quo

Y

minus teflari ad voluntatem intromittatur Notarius, vel alia perfona, cujus au-

xilio voluntatem fuam condere poffit. 7. 1. pr. D. fi quis aliqu. teff. probib. . Bar-

* Et

V. tol. 22 /. u/t, zum. 13. D. eod. Reusner. de Teflam. lib. 2. c.9. ntumm. 10, 11.

ïï

habere delationem juramenti etiam in criminibus locum, fj ex iis agatur civili-

ter, Carpz. Prec. jur. t. u. A. 1. nutp. $3. feqqg.. Vidua quod duplicando opporiat,

22. non habet, nifi quod neceffitate juris fe ad jurandum vel fideicommiffum fol-

vendum coactam videns, juramentum calumniae exigat per 4. Z, u/t. C, et f.uit.

1j)

12 7. de fideicommi[J. Ad objectum crimen prohibitionis vero dicat: hoc * ipfum

faltem indicium, ex quo prohibitio colligitur, et in quo actores fe fundant, fci-

)

licet aditum agnatis per fe praeclufum probandum effe, fj onus probandi nega-

tivam, vel purgandi fe per juramentum, in viduam transferre aclores velint.

Bartol.ad . ult.D. fi quis aliquem teflar, probib. num.:3. Cumitaque a parteAgna-

torum nihil amplius ad haec triplicari poffit, Domini ad propofitam caufam re-

fponderunt, ut fequitur: 2tn £anfen SRudbergero Dintevlafjene nád)fte SBtute:

. ftenmbe. — Menf. Januar. Anno 1635

?

RESPONSUM.,

14. Q([ö ibr una 9(bftbrift eíner GDeberebung, famt euerm ä*äerid)t,xunb átt-

gcbengter Srage gjugefcbic£t, unb eud) ber Stecbten barüber u be-

rid)ten gebetben, G. &. 9. 3. 9«.. Sft in $oanBen 3tudbergeré. mit

Gyototfeen Sinfin aufgeridteter Gbeberebung unter. anbern flárlid) bee

binget, toenn Deebe Geleute Sabr ub &ag miteinanber überlcóen felfe

10

ten, Yoollfe er, ber æräutigm J iþme mit bem Ginigen ju tpun, ur

o

$ECT.'L SUCCES. EX TESTAMENTO,: DECH. IX. &

$0ntre

andum

fo oief ibim Deliebe, feinen Sreunben. u oermadoen, eotbebalten baöen;

iib e8 Bat (id) berfelbe permad) infonberfeit gegen feittem-GBetorib, mel

xl 0p

«s

e fanbBraudbó volltánbig ab inteftato erben

104f

de8 ibu fonfiea oct

RVM

(Lituti

Ébnnen, erfauten faffen, ta&. feime SBlutéfreuube nadb feinem 9tbiterben

(l

,(ï-

600 fl. Baben follten, moferne nun ba$ &bermeib ober binterlafjene 23ite

h] 3

fr

fib, angeregten ibre$ eer(torbenen Stanná SfGilfen berneinen. toürbe, fo

[olvere

foáre (ie entioeber, veimittel(t Gibcé, baf nemlid) ibr Stann eitr fofcbeó

. f

nicbt veroronet, ijr Getoiffet su reinigen, ober euc) bemefote.6c0 (L. 5u

pmþï.-

yo

reftituiren fiouibíg: bocb müftetibr juber ba$ Juramentum calumniae,

t s

foenn bDie 99ittib baffcibe forbern ifáte; (u allemege praeftiien 3 ba 1bt

iit,quo

eudb befdbeinen c) Ébontet unb toclitet, vafi gebacbte Sbititbe ircé 3Dtane c)

rjus dl-

3

ne$ Sreunben ben Sutritt 3u ibm bortbeilbaftig benommen, auf folben -

j Dat-

[

$vall todte biefelbe nicbt& moeníaers, baf fie tbren &Demonn an fernecee

* ft

C: Vl.d,-

SRerfcbaffung nidjt terfubert, 3u. fcbivbren verGunben, 9(. 85, 90, 23.. |

)?Oüjdt,

OBSERVA'TA.

w fol-

E LERE AL

t j.ut.

a) Stante confuetudine.

De qua in traclu Coburgico vigente impoflerum, z.

plum

ubi de Succeffione ab inteflato inter virutn et uxorem plenius,

nt, Íri-

b) Siteflator viva voce heredem praefentem rogaverit, ut vel rem fingula- 16.

i gt

velint.

rem, vel hereditatem aut partem ejus, alteri reflituat, in quantum tunc fi-

deicommiffarius, praeflito prius iurejurando calumnise, jusjurandum fidu-

rAgna-

ciario deferre potefl, ut juret, nihil tale fuae fidei commiffum cffe, aut. id

qm I

recufans ad fideicommiffi folutionem adigatur, ff. s/t. . de fideicom. be-

5lut6

ncr P

red. L. ult. C. de fideicem.

Quod et moribus hodiernis haud videtur re« yz,

probanduim, fi juris hujus ratio penitius examinetur. Quorfum enim ad-

ventitias probationes requiramus, ubi is, cnjus religio et fides eligitur, ipfe

fibi judex et teflis conflituitur? aut cur propria et indubitsta fide relicta, íg,

1 4l

ad extraneam fidem decurratur? tunc fane, cum per teflium folennitatem

res oflenditur, numerum teflium jarisque fubtilitatem requiri aequum eff,

at

ne quid falfitatis per minorem teflium numerum incurratur: at cum ex 1s,

$ il

rógatione defuncti coram fadta heres omníno de voluntate ejus certus eft,

if t

perperam juflae teflatorís dispofitioni fibi apertiffime cognitae, obedire

detrectat, ad alienae fidei et fubtilitatis defectum confu

iil

giendo. Car pzov,

defin. for. Parf*. 3. cottfl, $. def. 40. 41.

Sp

j unp

Hs

c) 25e:

!

e2 DECISIONUM SURIS $4X0-C0B URGICARUM, -

20. C) öei'd;einen] Nota, * nodn plenain probationem fed demonflrationeni tan-

(f

2I,

ib

tum in hoc cafu injungi, i. e. * talem probandi modum, qui absque folen-

55,

nitate in ordinariis judiciis adhiberi folita peragitur, et * non modo in

$t

deij

caufis fummariis, verum etiam in ordipariis, praecipue in caufa aliqua in-

ib t

cidenti, uti hic, locum habet, Philippi Diff. de Demonffratione cop.3. ff . 4.

Betlich, part. r. conel. 38. nut. z.

g'mn

pl

4

* n

int

JXEGLIHSRO X

0po

Miles legionarius (o0n becrm €anbauéfduf) in praefidio fort;l."tii

*H

bont

obfeffione cin&ti conftitutus, jure militari valide teftatur.

Wu*

CAUSA.

G:

D

Bellz' tempore Nicolaus pofiquam nuper uxoretm duxevat. inter legionavios

li

(unter bem 9tuskbug ) amazdatür ad. defeudendum propugmaculum

[r]

loci, unde mox im excuvfiome quadam occumbit; | aliquot ante diebus ta-

fþ()l

[jnt

men praefntibus uonuullis teffibus uxorem, quae fecuudum . confuetudinem

doci, uom intra, fod poff aumum et diem demum a die uuptiarum conua-

anevandum; baeres ab inteflato effé poterat, ex affetliome mmaritali, ob in-

!

flans belli periculum, baeredem fuam ex afft -nuneupat.

; ngeritur au n

E

^i

competat þereditatix petitio?

-

$

j

DISPUTATIO.

3

j

idua z"ntentianem faam fundat in jure * quo. militis teflamentum 'absque

uv

^V

ulla folenuitate valet, inque eo fola voluntas fpectatur ff.2. 7. de teflam.

J

milit; L.1j. C.eod, Dauth. de tefdutn.tit. qui teftam, fae. po[. n.193.. Carpz. P.g.

a. confl. a. def. a6. Richter, decif: 3$. * Militibus autem etiam legionarii, bie 2fus;

li

fdüffer, Defenfioner, annutuerantur Diettherr, 9 comtim. Thef. pra&. Befoid.

vec. 9lug(dug.

Praefertim ubi fünt in numeros recepti, et facramento adacti,

s, €t in expeditione degunt. * Haec tria enim in milite fecundum privilegium

teflaturo requiruntur L. zj. L. 39. ff. 1. L. 42. e£ L. 43. D. de milit. teflam. L. r.

ä

4, L.i6. C. eod.. Anton. Matth. de Succeff. c. 2. tb.2.. Exciprunt Agnati Defundti, *

s. Nifi miles fuerit praefidiarius, qualis in caufa praefenti fuiffe videtur, * Pri-

j

|

j

vilegium enim teftándi praefidiariis (vbie in $Befa&ung üegen.)-flon com

petit

*

Fon-

SECT. I. SUC/CESS.EX' TESTAMENTO. DECIS. X. 63

ln

Conflit. Maxirmil. I &- Notar. & 94 de 7dnmo igiz. vubr. 90 Seftamenten, $.

Jlen

unb follen. . verb. bie SRitter, (o nicbt ín ebung be8 Gotreit8, -nod) audb iu

D

j

Gelb. [iegen, follen ibr Seftament nad gemeinen 9iebten maden , Coler.

2 In.

decif. 243. Carpzov. d. l. def. 28. Finckelth. obf' 46. Hoenon. Difp. juflin. 7.

j4

1b. 10. ubi dicit, iis, (0 auf ben Joertnbeflungen i SSefa&ung fíegen, privile-

ium.non competere. Gail. ZJib. z. obf. 18. 2.6.. Zal. confíl.6. n.20. — Vidua re-

plicat : * Nifi et praefidiarius in expeditione a) et periculo belli fit conftitutus, &.2)

* [n expeditione enim effe dicimus non folum eos, qui. in acie ftant, fed et qui 7.

in caflris funt, aut ubicunque expediendae rei publicae caufa eos confiflere

oportet ff.4. J. de milit. teflam. L. 25, D. eod.. Ant. Matth, de faeceff. c. 2. th. 3.

Jl

* Hinc praelïdiarios quoque, qui adverfus repentinos hoflium incurfus excu- g.

bant, privilegium teftandi habere. colligunt Connan. 9. comrm. y. mum. g, Cujac..

confult. 49. * Et praedicla conflitutio Maximiliani intelligenda efl, prout etiam $,

Gailius et Zafius in Excepione allegati, diferte loquuntur, de milite otiofo domi

exiflente, et- extra belli difcrimen conflituto; * qualis hic nofler non, fed quo- 10,

110f

tidie cum hofle ei confligendum fuit. Cum itaque haec replicatio propofitae

774

cauíae infit, nec habeant agnati. quod de jure duplicare poffint, pro vidua re-

fponderunt Domini Meufe Junio Anno 1635.

ia

än Gbriftinen, Claug. frugens

hd

I)inierlgiïene Q$Gittib ju Cobutg.

Inu

RESPONSUM.

[

9- uf eure an uné getfbane jSrage, bavubxr ífe eud) bes rechten 1c.. €.

J 0

3H8. 0. 9. * joabt ibr vergangenen 2yabré eucb gu. Clauf S'rugen

-

»

$on Goorfies verebltget, unb eS (( oerielbe Dterauf, unter bem fanbaus-

fbug, i pie 23eitung €oburg commandirt, foígenb8 aber ín einem

Vs

9tusfall von feinen gjeino evfdbcffen torben, bocb eje (olcbe8. gefcbeben,

que

utib oiergcfen Gage juvorn, Bat er euch, al8 feinem Gbereib, in lnfes

7

fung ebeliber £iebe wao obfipebenber Siriegégefabr, 23epfepné Soanf

4

fen £angfteteré, 3paul Stinvermanné, Seinivich G rudfeffen, unb anberer,

u

[

al[eà ba& GCeinige niinolid oevíd)afft ; 93:emmobL nun etlicbe unter cen

SKecbtegelabrtem bafiür baltem, bafi benen in. SSeftungen obet. quarnifo-

id)

1

iurm

nen hegenoen &olbaten Jure militari ;u- teftiven. nicbt. nacgelajjen . jet.

L.l

GyeroctE aber. folcbe Dtepuung. Dabin 3u verfteDett, toenn bie &olcaren

j'

DloB, auffet eorfanbener Sriegégefabr, in SOefaGung ftegen, umb gute

Pri

Bfalfà

yetit

Geiegenbeit i)abgn', nad) gemeinem 3tecbte gu. teftiren, uno bíe bí

|

notb:

[j

—

$4

DECISIONUM 9U/*IS $A4XO0. COBURGICARUM, .

fiofftoenbige folennitáten ( adt 311 ncbmen, fingegen im a:

11*

Is

eveaten

;(

syalf bie Stiegégefabr augenfcbeinltd) oorfanten, unb bie Gclung, batz

innen euev 39tann (ic Defunben, vamale Delagert getoefen; bemnad) tvitb

"b) angeregter. [eGter. 99l

, jood) meun ymeen. b) obec brco ber gecacten

Seugen, tbre äïBzfïeupcImrt ?on eud) angegogenermafien. eiblicb. eróffren,

C

füt eín Teftamentum militare, tno aí$ beftantig, aefalten, &inb aud)

eure$ 2ftannes veunb oor eud) u ber erfetigten Grbfibafi teintétocge8

)

$u 5u ar e

25, 90 29.-

[

fit

OBSERVATA.

vt

12 2) Extendi quoque illud privilegium ad in expeditione conüxtutos patet ex

L. 1. et 17. C. de zeftam, mil.

Eïpedmo dicitur säoä& e,mnp,n'n/n T(A-

vi»1Gv, ita, ut eo vocabulo is etiam intelligatur, qul eft in praefidiis, vel

flativis, cu]usmodl ut et hyberna, fedeta vocantur.

L.1$. C, de epifc. aud.

ü.

Illi vero, qul amandati ad oppugnandam arcem incedunt ,. tveldje in 2ftte

