tumat, quam hune confenfum eífle fpeciem. quandam donationis cz

o

[

,/

mortis, quafi fcilicet eas.res de quibus permittit mulier marito teflari, poft

4 f

inortem fuam donet marito ad eum effectum ut disponere poffit ultima

voluntate, et fi teflatus non fit, ut res revertantur ad heredes mulieris,

"m

|

Atque hoc ita recte dici, inquit, quando conjux unus alteri permifit poft

y i

13e

)

mortem fuam de rebus fuis disponere, . * Si vero pracfeus praefenti con-

"n

fentiat rem fuam alicui relinqui, vel generali formula poteftas detur te-

fOdi

flandi, five vivo five mortuo eo , qui eonfenfit, dicendum, quatenus con-

y

fenfus refpicit teflationem peragendam vivo eo, qui confenfit [ficut in

"l

|j4

praäfenti caufa evenit] effe quidem etiam donationem caufa morti

$, ve-

rum 1nortis non fuae, fed alienae, hoc eft, uxor confentiens intelligitur

al

if

caufa mortis mariti donare res fuas illi, cui eas maritus teflamento fuo

l

Wi

adfcripferit. - Sic enim etiam donari poffe caufa mortis conflat Z 11 /, 1.

fin

Jf de inortis maf don, 1. 3. C. eod. . Yaec vero - donatio, et confequenter

m

M

confenfus teflandi, qui illius naturam induit, tevocabilis eft usque ad mor-

tem, cujus caufa facta fuit . 2.7. 32 f d. z.. * Àn vero mulier clam ina-

145

(igt

rito vivo revocare poffit confenfum fnum? . vide eundem Stockmannum

qr

d. decif, tuti.14. übi fecundum aequitatis fpeciem ad negativam inclinare

100

videtur, apud plerosque Affeffores tamen in caufa ibi relata comimentitiae

jut

huic aequitati praepouderaiï'e ait rationem juris f:rïpti,kqua fcilicet * con-

fenfus ad teflandum datus, re integra revocari fcmper potefl cum natu-

WU

p

ram induat ultimae voluntatis, quod paria fint, actum facere et facienti

confentire, Bárt, ad /. cutt pater f Jibert, ff. de legat. fac, I ult. C. de padf.

(

Ü

b) 2fufgericbteren Ceftament] Liquet ex hoc Refponfo junóiis aliis Con£.

J

li

n

Sect. V, Decif. XIl. nam. VII, veib, Refponfi butd) antertveit fonbetbatcs

!

j i

i

)

aufgericbtetes Zeftament. Sect, Vl Decif, IX, Dec, Vli, quod * conjuguim

15.

lii

alterutri teftari utique liceat,tum 1) de bonis communibus univerfis, con-

;

f

Uil

fentiente altero, tum 2) de fuis five de rata fua, licet eam adhuc in come

K 3

imu-

Ó

"

78

DECISIONUM 9URIS S4X0-COB UäGICJR«UM

f m

munione pro indivifo poffideat, alte

j

rius confenfu etiam non requifito, Id

ä

quod praxis tota die coníirmat,

Secus atque in terris vicinis Bamber-

genfibus obtinere fcribit Juftus Veracius in libel

lo: confnemginum Princi-

patus Bambergeníis pag. 7s. ubi conju

gibus vi communionis bo.norum

omnem teílandi facultatem adimit, in tantum, ut nee pro dimidia

oarte

bonorum, aut faltem quo

;

l

ad ea bona, quae a volente teflari, proficifcun-

tur, eam facultetem habeat, propter rationem condom-jnii, quod alter con-

jugum vi communionis in alterius conjugis bon

is habet, quo cafu conjux

IG

teflari volens videretur potius de alieno, qua

m-de fuo teflari.^ Verum *

prohibitiva'haec teftandi confuetudo, fi in ?rinc*ipatuBambergenfï fic obti-

net, ficuti pér quam daüra et a jure communi plane aliena eff ;

ita vercor,

utvum in adducta communionis, aut condominii r

tione validutm'/aiiquod

17.

robur atque fnndamentum inveniat.

Siquidem in jure conflat, quod *

rem communem unus ex dominis vendere et obli

gare, adeoque inter vi-

vos alienare poffit, etiamfi indivifa fit, et

quod venditio et pignus

a parte,

conflituentis valeat,. L. 6j D. Pro focio L. 7. ff. uit. Áf- quibus quo

dis pig,

vel bypotb, L. z. Commun, utriusque judic.. Coflal, im adverfar. ad

L.2.D,

.de Servit. Klock, P.1I. Confil. 2y. num,48.. eo quod pignus, venditio, do-

natio, partem focii non contrahentis non attincant, fed in

parfe contra-

p

hentis fubfiftant d. L. &g. Pro fócio.

* Qvod fr igitur alienatio Tnter vi-

vos absque metu praejudicii focialis permiffa, utique etiam et' multo ma

gis per ultimam voluntatem; | quandoquidem focietas illa bonorum con-

jugalis morte finitur L. y2. L. £j. ff. 9. D. pro focio. Sande Dec. Frif. Lib,

I9,

2. Hit, y. def g. * Nonigitur dealieno fed vere de fuo teflari dicendus

eft conjux, qui de rata fua bonocum communium difponit.

' Et inde eft,

20,

quod * ne quidem uxori de femiffe bonorum communium a

.

bsque con-

fenfu mariti teflari prohibitum fit; $

ande d. L. 2, £ir. 4. def. 4. — Berlich,

21I,

Part. 2, Coucluf. 17. num, 9f. — * Licet enim illa fecundum flatuta quos

rundam locorum absque confeníu mariti contrahere nequeat, a,d(:Oque

uec valide quidquam inter vivos alienare, id tamen non extenditur ad ul-

timam voluntatem, — Argentoratenfes voJ. IT, conf. yg. uum. 6. [eq: et conf,

74 um.37. "loming. Decif. 14 — Wefenbec. i2 fin.

J de bis qui teft,

M

fac. po[J..— Reusner. de jure teflam, p. 1. c. 4

2

LJ

c) IDareín aucb feine djauefrau gewilliget] * Sive confenfus ille fl;(*l'-ig ex-

pretfus five tacitus Z. 3. 7. 2. , 4. ubt Dd. 1. 27. ff. pen. D. de pad, 'c. qui

23.

tacet ibique Peckins de R. T. i2 óta. * Qui enim fcit aliquid geri, ac cum

pofíet, proteflando non contradicit, confentire dicitur. L.f D. ad fz.

AMa-

-

t

$

- SECT. T. *S'UC'CES

.EX TESTAMENT&. DECIS. XIP. ^5o

o, Id

Macedon,. V ult. inter Con fil. M.f)rf). vol, IV. Conf. 2y. nutz. 156, — Quo facit

Inber-

in terminis a Noflratibus Refponfum d. 19. Febr. Ánno t6oo.

2in Gieorg

rincie

GCdmib, jum Seib, unb Conferten,

Orüni

ber Satbt eingefeGte Grben,

aíe &bomas äcözuibexwe'imn? 'auï;

partc

ilun.

fetnr Oiruf gsubor, guter Oónner, * a[$ ibr uté bericbtet,toie euer SSrtta 24.-

' CO.

Der unb CDetter Sbomas8 GC5dymib, toeílanb auf ber .Datbt, ben 2.

9tay be8 abgemidenen 94. Sjabr8 ein Zeftament obér fe&ten QfGillen,

um *

Onjüx

äl

beffen ibr ung 2lofcbrift mitgefdbictet, aufgericbtet, barinnen nad) CBere

(obaffung etliber ?egaten ibr su Grben vermaffen inftituiret unb einz

obti-

gefe&et, baf eucb bíe Joáffte aller feiner OMiter. gefolget tverben felite,

tICOT,

in Der anbern JDdlfte aber. follte (eine C'Gittme bie 2eít ibred Zebens

juod

QU*

ben Uíumfructum baben, berfelbige bafbe Sbeil aber nad) ibreni

&t vi-

Sobe tieberum auf beeberfeite Greunb(dbaft fallen.

Jb ibr eud ) nun moblbericben, e8 foerbe bie nadaelaffene

Päf te

CfBittoe angejogenen. &eftament, tecfibeg Der Teftator tmt feinem

f

G'obe confirmitet unb beftatiget, ibres8 &beilá nadgelebet baben , in

4 D,

Cregung baf (ie bey2lufricbtung folcbee Ceftamente perfónlicb ne:

, dOF

ben ibrer. Sreunoftcbaft- gewefen, unb oenfelbigen im. wenigftene

ntrae

t Vi

contradiciret, fo báttet ibr Dod) fo vief su vernebmen, bafi fie au8

) Id«

€Berleitung gebacbter ibrer Steunbfcbaft fíd) benfelbigen su llngebübe

con.

gan; toíberfetig ergeigen tbáte, mit QOortvenbung; Dag fie bermáge eíz

neg alfgemeinen Panbesgebrauda euerá COetter8 unb $A rubers difpo-

Lil

fition unberbinbert mit ber ganjen CDerfaffen(cbaft beerbet unb befelz

ndig

let; Seffen ibr aber Feinestoeges gefiánbig? lnb Derenttvegen untee

ef,

tedtlides 9Sebenfen gebeten, ob nemlfid berübrte$ Seftament ín Den

cone

tlicl,

befdbriebenen Siedten beftánbig- unb ob Des berftorbenen Te(tatoris

€itttve, fic

) tvie aud) mit angegogenem fanbesgebraud) unb Cot:

qUU.'

teenben fiüsen móge.

-

oque

- $y, &. QB. b. unb anfáng

[id o. 9X. i*ooferne e8 euetm SSerit

dul

vad) bervanb, unb bepaefügte 2Ibfibrift be8 Seflamentà mít bem Ori-

atj.

gina!; su beftürfen, baf e8

fam £ráftig unb beftànbíg.

àu Secbt feínet Solenqiräten fafben gtuge

! M:

ISQnDæ

Ainb beun boré& anbere, baf bísfall8 beó borgefcügten

T2

brauda, aud) ber OGitttve Gínvebe unberbinbert, bemfelbigen Gefta»

tent in allen

; [

le8 $. $X

*

fþuncten'unþ Qlaufum'biuig nadgegangen teeroe, 2l2

^Cül

71

$.8$ ö

DE

Mrf-

,

L

j

$$ — DECISIONUM ;)'URIS— SäXO-äOBURGICxiRUM,

|

DECISIO XV,

L

hu

1

E dgamvis mutuo conjugum teftamento, quibusdl-am praelega-

tudin

tis, reliqua utriusque cognatis ex aequo adícripra fint, nifi

lant

[

tamen fuperftiti nfusfructus totius hereditatis ad dies vitae

elle,

»j

reli&tus, vel terminus a quo devolutivus expreffe di&us

dud

fit, praemortui hereditas pleno jure ftati

m ad fuos dexfol-

]

vitür,

DI

[.1t)

2. Rufticorum ultima elogica coram VII. reftibus, a Parocho li-

teris confignata, modo quinque ex iis teftium jurata afTer-

Ya

Yot.

tione firmentur, citra alias

n

—folcnnivtates in vim nuncupatio-

nis vglida funt.

k

CAUSA.

I Lbomas una cum uxore coram [iptem toflibus, quos jter Xet—Pamcäuf,

&il

&

qui teftamentum fcribit , ita teflatur, ut. 20, aerario Ecclefiae, 100,

DA

duobus e fratre nepotibus, 10, amico, et decem uxoris-e forore zepti pracle-

(Q9

gatis, reliqua ad uiviusque. conjugis propimquos pertineaut.

Mortue

qll

Jhoma, cum viduae propinqui malleut eam. ufufructu totius bereditatig

ld

quoad vitatn potiri, ge de fuis bonis eorumque fubflantia. femetzpfam aleve

ueceff baberet, quim potius eam iis falvam reliuquere po[ft, uou 120do for-

- smaum teflamenti impugnant, fed et gentem teflantium aliam , atque [cri-

ptem evat, fuiffó , affvunt.

Defuntli vero beredes et legatavii vi teffa-

)

menfz' flatim, quod jþz' adfcriptum frat? fetun,t, Quaeritur, Quid Zuris?

DISPUTATIO.

ognati viduae teftamenti formam z'mþughant ex eo, quod tïe[ïium quortne

E

b X dam fubfcriptio ac figilla in eo deficiant, * Etenim requiritur inter alias

teflamenti feripti folennitates, nt fubfcribatur ab omnibus teflibus fua cujusque

manu 4, 39. ]. 22, ff. 4. ff. qui teffam. fac. po[f. . 4. T. de teffam. ordin. ibique

Viglius 2 comment. n. $, Schütz. in Comp. Lauterb. ad tit. f qui teftam. fac.

;

*. poff. * Deinde dicunt: Etiamfi Parochus teflamentum fcribens haut expref-

r

ferit, pe/f obitum strinsque demum hereditatem ad cognatos fuos aequis parti-

us

SECT. I.. SUCCESS. EX TESTAMENTO. DECIS. XF. $1

bus devolvi debere; tamen mentem teflantium fic fuiffe, eamque colligi ex

inde, quod non modo fuperfiiti integra hereditas ab. inteflato alias de confue-

lp

tudine competat ,. fed et plerumque in bis terris conjuges mutuo ita teflari fo-

, f

i

leant.

* Mentem autem teflatoris iu ultimis voluntatibus potius attendendam s.

Vitae

effe, quam nimiam juris fubtilitatem Card. Mantic. de conf. ult, vol. 1. 3. tit. 3.

iQus

1j.9. €t pro fervanda mente teflatoris recedi a verbis, Caflr. 4 2. tonf. 262. *In 4;

dubio etiam fecundum id, quod fieri folitum, interpretationem faciendam effe

eYo]

J. 31« ff. 20. ff. de aedil. edii, 1. 34. ff. d. R. ]. Regn. Sixtin. a. Confil. Marp, iz.

num.ijéó. Quibus ab heredibus defuncli mariti opponitur ad 1. * 'L'eftlamentum 5,

li

etiamfi fcriptura acceflerit, fi forte ob defectum alicujus felennitatis, non poffit

valere ut tellamentum in fcriptis, valere tamen ut nuncupativum 2), pmefertim a)

/er

tiQ

ubi non apparet teftatorem elegiffe viam teftandi in Ícriptis, vid. fupra Decif.1V.

ám not, lit. b. num. 24. 25. 26. ibique allegatas L.L. cum Dd. — Ad 2. * mentem te- 6,

flantium a

l

i

iam, ac verba fonant, fuiffe, non praefumi, fed id probandum effe;

tantisper autem merito flandum verbis in teflamento exprefiis, * quae cum 7,

clara fint, conjecturis et interpretatione ex eo, quod felitum alias eft, non opus

efle, fed praefumtionem potius cedere veritati Z 25, ff.r. ff. de legat. 3. I, g. ff

17

I0,

eod. 4. 137. . 2. [f. d. V. O. Steph. Gratian. discept. forenf: tom.5, cap.$24. num,

10.

[

Quae jura, ab heredibus mariti allegsta cum caufae infint, nec a viduae

cognatis quicquam folidi contra ea reponi potuerit, pro heredibus mariti ad re-

T

quifitionemn Caspati Cicberere Pracfecti Neofladienfis ad Ericas fegugns ema-.

(t1f

nayit d,.- 3o, Decembr, Anno 1615,

7!

RESPONSUM.

Áir

[

£. 3. Crbnamfaftir guter. Sreunb, * 9L(8 (fr ung eurer 25e«

£

reþn

vicpt, beneben etlicber 33ep[agen, INumero 1. 2. 3. 4. 5. notirf,

i?

famt angebengten Sragen, gugeftbidt, unb euch barüber GD. 9. qub. g.

5.9.6.93. 3. 28.9t.. S$jat Zfemas Cxdmibt u Gaucrftabt furg

^

»or femen toblicben Sointritt bejage Numero r. titben feiner Sause

Ill

ftattemn einen Le&ten 8Bilfen in Sepfepn 7 Seugen oufgeritbtet, unb 20 $T.

alias

|

bem GOotteéfafieu 100 T. feíneé SOruberé &bbnen, Sonfen unb 3?icolao,

sque

10 $. 2Golf Srommann, bant 10 G. feineà 9IBeibe8 Cchmeftertod)ter,

L

Stünigunben cerfibafft, ba$ übrige aber auf Gecberfeit8 Sreunbe qu fals

f:n

fen oerotbnef, bà mun obgebacbte Seugen alfe, ober bod) sum . menigftent

pref

arti

ausfagen toeroen, baf

bus

|

þe&*en fünfe oermittel(t geobbnticben /3cuget189hr3

ie

jj

|

Mi

82

DECISIONUM ZURIS $4X0- COBURGICAR UM,

(íe felcben fe&ten 9Gillen, toie berfelóe oon. GBrn M. SGenigerfinbern

2

$u 9papier brodbt ím ibrem 2Sepfepn. vont Tefatore aljo angebott, fo

*

ä

[

t1^o

Iv

v

s5

s

i

,

s

SG;

51

vfe

v

Gten- u

tb

tet, feinfï

, Ioáre berfelbe, ber QBítttoen drcu

; folennitáten falber su vecbt Deftànbig, unb mirb beni

|

i

en je6o aijos

?

roch

ï

;

-äui/

gegangan. 23,

E þaiben, fo víel beà Stanneà. ZBerloffenfdhaft betvifft, 1

M

32

*

*

EO

OBSERVA'TUM.

]ur

$ fol

$-iUvi

ennita-

Tl i

9. Videtur quidem hoc teftamerntum imperfeclum, quum non omne

tes, quae formam extrinfecam teftamentorum abíolvunt, adfint, |Deficit

com

4l

nempe. fubfcriptio teflium, quae in (f. 4, T. de teffam. ord. requiritur,

1O,

Verum enim vero quum in cafu pme(cnti de intentjione et aninio te-

M

flandi nón folum fatis clare conflet, fed etiam teflamenti nuncupativi re-

D

quifita adfint, et teflium fubfcriptiones a fuperflua, quae per L. g4. de R.

Y

J. nocere non debent, pertineant, nec tefiamentum nuncupativum jure

[

perfectum, per telamentum Íícriptum imperfeclum infirmari potaerit,

[

4f. 2. et 7. T. quib. mod. teff. infirin. omnino tale teflamentum fuflinebi-

()

tur, ne alioquin contra caf. 37. de R. . in 6. utiiel perinutile vitietur. — St,

jtt

m

-

$1

—DI;ZCISIO XVIL

[67

s

1. Maritus uxori fecundae per L. Hac edi&tali C. de þbzmd. n"upt.

*oai-a

(1

lat

toiba

tnento re-

xxxxx

plus, quam uni ex liberis prioris matrimonii

iU

linquere. nequit.

pti

"et

(

e

;

Y

ITEEEEE

2. Idque nec indi

rec

ie per

l

il

E

ros fecundi, matrimonii ; quam-

a

-

W

D

are prohibitum non fit.

vis patri his gïiquid pracieg

CAUSA.,

42 nf

Leymmamgus binubus prioris 1

4

£V

vimonii liberis foo. pmec-z'l-!)':zrz pacto Hu-

ptiali confiituit.

Poffea. teflamento condito, m modo liberis fe-

cuudi matrimoui fingulis 1o. praecipua affigzmat, [ed etiatn uxori frecuudae

200. praelegat.

Quaeritur de jure, d praelegata. illa Jubfifant, liberis-

VM t Mi

g:

W

"

que poflerioris matrimonii , uxorive feu viduae Hermauti. poft obitum 4l-

lius ad perféqueuda ea. competat adio?

W

DI-

SECT.IL SUCCESS EX TESTAMENTO. DECIS. XFT. 83

'Xïcrn

DISPUTATIO

QUE

a ex tefl

ET

[

iento ;

a

d C1) quoad.liberos on/'ïzvre L,

Zio quidem videtur fuün

d

A

Q C

fQtt

A

videtur anthoritas '"leffauri dec/f. 170. * negantis,

Ü

s

Vi

1S

commnm J'l'OUS 2,

n

fieri

vide

pius reimqui pofh quatn prmr smntxmmm! Id vero hei

.,qmndo

r

n!

[

v

Pco

13. dGeDct

Mt

W,

oroc

d

ubio

a

ä)

edita-

n

liberis prioris matrimonii ?'"

n

H

[

;.ïï

C

i

aterr

.sfï

b3]

n

euli

tem vel bona materna, etque

Lm fiumdl conjugii, dum e pa

*

I50, praecipiunt, pof?ea vero eadem aeqnm*fx cur

C

1

Di

us QkCCP

uti

ï I

vid u".u,

n

il

funt

Hütc tamen ex cepuom replicando a p:ut.,

;

í0€

EL C

fecundi indtrimo-

filfa

quod omnino liberis

nii obflat cc mmums epïmo in contrarium * affirmz ans,

i

infnlt

x

communibus plus a) relinqui pofit, quam liberis prioris matrimonii, Gail. z.

Wi

-obf. $2. num. fin, Vivius [ib.2. (/ecz/'y( $5 czmwuq lib. 3. vefolut, tit. de sma-

*

9

trimonio vefol. y. Rittershuf. u Nov. part

6' $ HEHT. IO,

Nifi, quod Zuplr-

4«

Vi r6«

cando a liberis primi matrimonii reponi 1, offet, id fiat in favorem et utilitatem

d R

uxoris fecundae,

Hoc enim prohibitum in £.

H 4c edillali 6. C. de fecund.

nure

mupt. ibi: ommi circumfiriptione, fi qua per interpofitam ,»/er/özam

vel ai;o quo-

i

Til

cunque modo fuerit excogitdta ee

H

H2

*m'xäc Dec, l*r//' lib. 2, tit, 3. def. .

pa

HXH. n

IICl«

(2) * Quoad uxorem obflat. exce 727

d.1 Hac editlalt C. de *

8t,

us ie

i« "0 con

Je9R

in

Jéec. uupt. qua cautum eft; - ne conjux binub

113

el P'US quam uni

ex liberis PK'IOUS ma(umomi cm minim

il

3l&.1x1

h.thl e point.

Dd. z

14722

ERE

d. 1. Hac edi&lali etc. Cravett. Confil. 194. t

GH .

j.

1

Sixun. £zter. Marburg.

l1S

revocatoria aclio in

6,

Cenfil. Vol. IH. conf. 2. num. y4., * competitque

fem etiam contra qUCHKUUqUC P()i'üfr()aü 1 i)dlu. €07 J/! 225 /l!) U. Cum mque

n

J

haec LXLCPHO px')PO fitae caufae mu- qt!(ïäd liberos véero x(*CU idi matrimonii

[

fnota a liberis primi matrimonii excepno per replicationem fit elifa, pro liberis

pu nl matrimonii qaoad articulum prlozem qumd poïlulomm contraà üover.e

!

JAffi

cam confulentium refponderunt Domini d. i. Febr.. Anno 1632

3ít Jäet-

mann Gremfers Dintectoffene &inbet erfter Gbe ju Goburg.

&

RESPON

UM

d

i

Muf e. 0. 1. 6. 319. unterfcbiebene Sragen, fo (fr uná tc,. €. 90,

'fe

) /

|

unb jmor auf bíe erfte Srage 28. 20.. at euer 2Bafer, Serman

U'j

"

Giremfer, oetoefener mft ompeter al[bier, ttad) bem er ad fecunda vota

'n(]u

gefebritten, wd; 8co Sl.,

a[8 jebem 160 $L. gum

2Doraus, befage batti

if

T

Der aufgericbteter Qöeöetebung betmadyt, $or 4t0cp z3afren aber feínett

ii anberer CDe eveugten Svinbern, beren brep om Zeöen, jeem 150 $T.

g

V.

T5:5

DI

*

audy

H

E

$4 — DECISIONUM 7URIS $42X0 '-C'OBUR—GICARLQM;

MA

aud) jum S3orfaus per teftamentum apud adta verfbafft, 96 nuts

fvobl ifr nicbt Dericbtet, auó ma8 Lrfadhencuer 23ater ben. Stinbernane

T

berer. Cpe ertoebnten SGortaus georbnet, tooferi aber bennodo foíche8

euer Ciefmutter gum 3u&en unb Deften nidbt gefdbepen, fo verbleiben bíe

legicte 150 $Sf. jebem Stinb anbever Gfe Dillig. — COarmad) nb auf bie

anoere $rag . 38.. at euee CBoter. fermer ber Oxiefmutter ín angee

tegtera Geftament über einen &'inbeatbeil

tnod) 200 Sf. jtmt praelegat

b) oevfeboffet, fo ift foícbe8 bem L. Hac edi&

ali Cod. de fecund. nupt. b)

[

jbíver, unb wnfráftig, unb toerben fold)

e 200 $L. unter eud

b, nad)

e) S3eroronung ber 9tedore, alfeín c) oertbeilet. - 9. 90 993,

hu

[[4)

OBSERVATA.

|

8. a) Ipfe quoque binubus ex vi L. Hac edictali & C. de fecurd. nupz. non impe«

d:tur plus relinquere liberis poflerioris matrimonii, quam prioris;- usque

li

9.

adéo, ut contenti effe debeant ex rigore juris liberi prioris thori, fi legi-

tima iis ex parentis binubi teflamento falva fit cum leges generales libe-

]];J/

ris non ultra profpexerint, nec in cafum fecundarum nuptiarum hac in

DA

parte aliud jure fingulari cautum fit, fed tantum confilium parentibus bi-

dor

l

nubis fuggeftum inveniatur, ut aequalitatem inter primi ac fecundi matri-

j

monii fobelem fecundum parem fervent affectionem, — Nov. zz, c. ulf.

[

L. s. C. de iuoff. donat.

St.

E

C

3c. b) L. Hac edidlali C. de fee. iupr, suvoiber]. Jure Saxonum L. Hac ediclali etc.

u

plane non habere locum e Dd, Juris Saxonici refert Autor smodi refpon«

i

dendi Confülentibus in Yare Refp. zj.

mi

T- c) Unter eud) alleíne vertbeilet!. * Dubitatum olim fuit, utrum plus illud,

fl

quod ultra quain . licet, novercàe, vel vitrico datum relictumve eft, trans-

q

feratur ad prioris matrimonii liberos tantum, an ad utriusque aequis par-

h

l4

tibus? Et * Leo quidem Imperator cum Anthemio conflituiffe videtur de

Y

liberis prioris matrimonii tantum, ut et Juflinus in L. :9. C, de donat, ag-

13.

zenupt.. Sed * Tafiinianus illud etiam cum fecundi matrimonii liberis par-

14.

tiendum fenfit £. g. C. b, £, poftea tamen * id emendavit in. Nov. 22, c, 27.

f5«

et25. unde defumta eft Aurbentica Ad eos fülos. etc.. Cod. de [ec. nupt,

ubi fuperfluuim addicitur tantum liberis prioris matrimonii, quibus * per

;

fecundas nuptias irrogata videbatur.injuria et cura contemta, — Perez, u

Cog. tit. de fecund, nupt, u.i7,

í

li

D E-

SECT. L. SUCCESS. EX TESTAMENTO, .DECIS. X,VII.. ]

6 uttt

DECISIO XVII.

A atte

fotí

Hj

à

"Teftamentum rei criminis capitalis in carcere coram Judice

centenae faCtum, valet.

X bie

if ti

CAUSA.

(j

elepat

Petronella erimimis magiae iucu[ata, jamque ad movtem ZOIJJemnata;

autequam executioui davetur feutentia, coram. Ctmtgvoflo et. Seuatore

t, D)

| Wfþ

lac caufa requifitis taftabatur, et 22 carcere decedebat, forore [ua inflituta

berede. — Haec utrum . valeat. ultima . voluntas , dubitaus, coufulebat. Sa-

pautes.

l:

DISPUTATIO.

impe

U

ltimo fupplicio damnatos jure civili Digeftorum inteflabiles effe, f. jus" te- y,

US(]HC

flamenti condendi non habere conflat 4 . ff/. ad L. Fai.

Sed * annon 5,

Jüre Novellarum a) id mutatum fit inter Dd. controvertitur vid. Dauth, de a

g

Teflam. vubr. Qui teflam. fac. pofJ. num. 209.. Coler. Decif. 34. adeo ut Schütz.

s lbt«

u n

in Compendio Jur. Lauterb. tit. qui teffam, fac. po[. ipfum Carpzovium circa

jus Di«

hanc Qu. a fe ipfo diffentientem alleget, —* Quicquid autem fit de jure, hodie ,;

fere ubique contrarium obfervari e Jul. Claro ín zr. zeffam. q. 21. num.1, rcfert

matrie

Colerus 4. decif. num. 6. ubi addit praejudicium Jenenfe, * Et Dauth. ciz. /oco e 5,

(l

Caftrenfi, de facto hodie fervari narrat, quod T'eflamentorum confecliones da-

[ et.

mnatis ad mortem permittantur. —* Allegat etiam Modeflinus Pilloris Qu.17.'

sum, 1g. teftimonium Senatu Uratislavienfis de confuetudine, quod femper per-

p

miferint ejusmodi captivis teflari, fecundum quam et ipfe pronunciavit tale te-

flamentum validum an Ctelj im Zfum ju $Sreffau.

* Non dubitarunt ita- $,

ild

ianse

que Domini ultimam Petroncllae voluntatem validam pronunciare, fcriptaeque

heredi, quod relictum erat, adjudicare hoc, quod maritus, .þang Gilffev, pe-

SP&D

tierat,

Qt de

RESPONSUM.

f Mf

|

æ 9.39. 9. 9(fà ifv 1tn8 Qlbfcbrift eine& le&ten Sillens, euten 9565

j p

T

ricbt, beneben eíner Srage yugefchicfet, unb eucb, :c.. . . $3. 98.

ff

96. * $at bie nunmefr oer(torbzne SDetrouella. €iebermánnin in 93ep: z

* Pe['

g, t

(co be$. Centgrofen unb. 99tattfc8 Syiftbern, SSürgern unb be8 9tatf8,

toeldje fie gu fidb evforbern Toffen ín iprev Soaft, oerm

Ti

.

öge' bet 2oeplag

)E

3

»nen

85

DECISIONUM 2URIS SAX0- COBURGICARUM,

N

net Te&ten. PGilfen. aufgeríditet, unb ibrer &bm

[

ter 9(mna Cilffevítm,

euter Sausfrauen ibre Detueg- unb untemegficie. C

ber bevmacdbt umb

/"/'u

Dejcbieoetr, fo iE folcber [e&ter 931f ya vecpt beftánbig, unb tvirb bemfel-

IT

et

v

ben billig nad)gegangeit, auco eutem SfGeíbe oadj

jige, tva$- ibe barím

Ti

"

nen vertmacbt, biffig oefolget 23, 9t 93.

OBSERVATUM.

P;

$, Damnatos ad ultimum fupplicium inteflabiles fuiffe, nifi appellaverint, et pen-

77'7

dente appellatione mortui fint, patet ex /, 1. ff.ult, Jf qui teflam..

[Up)

pof. L. 6. ff.g et p. Jf- de injuflo vupt. irvit, xel

fk

Hal

fententia, qua damnati,

directo contra leges lata, et ob id ipfo jure nulla fit, arg. L. . ff. 10. ff. de

t 3

9.

injuflo rupt. irrit, Neque id, quod dictum de damnatis teflári prohibitis,

IQ

ult.

*b ,.

mutatum eft per Nov. 22, c. $. aut N0v. 134. c.

d

licet enim poenae fervi-

tus per Z. Nov.2. c, $, fublata fit, non temcn i

M

eo iis teflari permiffum

PH

Qu

efl ; , cum poenae partem conllituat, quod damnatorum voluntates füpre-

[ A

mae ratae non fint, — Per Nov. sutem 154. cap. tut. tantuin jus fisci, vulgo

[e

bona damnatorum capientis, in gratiam proximiorum quorundam ab in-

f

Ll u

teflato fuccedentium imminütum ac remi(Tum e

ii ncutïquam vero teftan-

conl

X

di licentia damnatis indulta.

In praxi vero aliter cbtinere, te(lantue

Vi

.

Richt, et Carpz. apud. Laut. qui reffam. fae, pof. W

iffenb. ff. qui te-

fint

flam. fae, pof. tb. 17. ibi late Dd, — St,

fubi

fen

t

tàtu

DECISIO XVIIL

Qi

ld

Vilr

. T'eftamentum fa&tum die feriato valet

Wt

2. Nec officit valori 'T'eftamenti etiamíi Notarius ad. à&um te-

m

ftandi adhibitus, füper eo, fuis requifitis de cetero .con-

m

ftante, inftrumentum demum poft mortem te(tatoris perfi-

ciat.

CAUSA.

Grmdolfäf Dotninica "ddventus coram Notario et -foptem toflibus condit

EEE EEE

tflamentum, quod per Notavium literis configmatur, tefatori praele-

Am

&itur , a telibus [ub[cribitur, et- fubfecuta teftatoris morte coufirmatur,

u

anfe.

EEE

"]

ASECT. E. SUCCF"S E.ïï /1 nS*THlWE.VTO./ DE'fI'IS. AXVIH. $7

tf

[

ber

boc a&u . coufecifféet. inflrumentum.

Ti-

:

1

m)teguam Notavius foleume fi

|

;

t

D

)

£Vv6

3

ditate exclufi, teflamenti folemnitatem im-

fiatoris e forore mepotes ab be

anjde

puguant, co quod die feria

fo, et tz102 continuo a&u faä'umk efft, Quatri-

Xtity

fuy,an jure?

DISPUTA'TIO.

F.

ro ir;lzþugmn:ilxusxfaccre videbatur, quod * in feriis actum, dici poffit nul-

lum, nec obliget ad obfequium . s/r. X, de feriis.

Mevius P. 3. Decif.

[ pete

276. num. 7. * atque etiam(i ad actus judiciales haec regula potiffimum refpi- a,

H

]

urisdictionis (cujusmodi eíl etiam 3.

. fu.

ciat, tamen * nec quosvis actus voluntariae

al

teflamenti faA1o) iis recte expediri admittit Struvius ad tiz; ff. de fer. et. dilat.

tb. 35. per 4. 2. fr. et 1. $. C. d. f. add. c, 1. X. de feviis verb. placitum. * Deinde 4-

teflamentum non videbatur aclu continuo factuimm, quod ad folennitatem re-

L

quirituf J. z;. J f- ff- qui teflam. fac. poff. 5 * ex €o, quod Notarius demum 5.

i

poft mortem tcflatoris, illud perfecerat. — Verum regonebatur. ad priusz/ * nus- 6.

.

quam in j

ure reperiri, quod actus teflandi die fe

&idd

ria

o prohihitus fit, itaque inter

Y

a

julga

permiffos. eo magis illum. cenferi, a) quod * manuüiifliones, transacliones alii-

8.

b i.

que actus voluntarii concedantur feriatis diebus /, q/r. C. de feriis, quanquam *

eilallz

coufultius omnino fit ejusmodi profenis aclibus citra neceffitatem in feriis, di-

antür

vinis praefertim, abflinere, quo inclinat Struvius ciz. /oc, — * Si tamen celcbrati

2

1

IO,

"

fint, non propterea funt nulli, cum * faepe jura quae

adea

am, quae tamen facla;

fubfiflung fieri disfu

[

nt

Ad poflerits : * aclum teflandi in partibus fuis ef-

Ir,

f

fentialibus recenfente facti

h

»ecie aclu continuo abfolutum fuiffe, quamvis No-

tarii. inflrumentam non accefferit, .b) * Hoc enim fit. probationis caufa.

b): 13

Quae cum aliunde et per tefles hic haberi potlit, * dcficiente rite facto Notarii

I$

14

inflrumento, illi jurato deponere jubendi fünt.

* Sicut in fimili refponde-

runt JCti Jenenfes apud Richterum Decif. 32. mutz.:17.: * Quibus ab herede

15,

fcripto exhibitis cxcept*i«*;nibus, quippe quae ab adverfa

is refelli non poterant,

1t

moti Domini Scabini fequentem in modum pro herede fcripto et valore tefla-

coft

menti pronunciarunt, 2n €laus &xbillen ju 9teufirdjen, M. Jun. Ann. 16rz,

wel'fi'

RESPONSUM.

Q[ïö ibr.nn8 9f6fcrift cined fe&ten OBillens Feneben eince Stag. gugee

^

|

cidfet, unb eud sc6. * bat Ganeleff, Cnoelbaro su 9eeutircben

16,

0/'1-"3]7?

Anno 1615. am Corntag bxcó Adventus, teri 3. Decembr., eín &e(ta-

7 l^

l

ftett,

TA

mexu; unb [c&ten Siaillen äll)t!Notarim unb 7 Seugen, 3u 23cber

9ur-

jb

$5

DECISIONUM 2URIS $2X0- COBURGICARUM,

4

M

aufgevíditet , toclcDer aud) i ber Gegeugen umb be8 Teftatoris Gegette

1oarf 3u. SDapier. Gradbt, abgelefen, nod)maln raüfici;t, bon ten Geugen

Ht

fubfcribirt, unb fernad) buvd) erfolaten Gobesfall confirmirt toorben.

$Ob nutt mobf be8 SBerftorbenen Citoefterfinber, toelche in Perüfrtem

&effottent ausgefchfoffen unb übergangen tvorben, bafero bafjelbige, ba

€8 Dominica Adventus gemadbt, bey. £ebseiten ben. Gevidten nicbt in-

finuirt, (onberm Dep bem Notario eerblieben, bíe lrfacben aud) bet

S(uéfcbfieffung eerneint, unb ba& mefr Gechfrt Scffament er(t nad) 906«

7

p

(tetben: 0e$ "Teftaroris auégefertiget, unb nídt a&u continuo tolfngo:

1:8172

9en foorben, bor unfráftig Dalten vooffen, bietoei] abev bentioc) bíe 9tufe

rítung eines [e&ten 9Gillend an. Éeinen gemotffen Gag eerbunben, unb

aud) an ben Syenertagen ioobl qu Defcbeben, bie infinuatio rísfallà nidbt

nbtbíg, unb folcber leGter 98ill u 3papier Dbrocot, bem Teftatori toiebet

€orgelefen, bavauf 9on ífm unb benen Gescugen unterfrieben, fo i(f

C0l

Qud) foldyer feGter 93ilT, toofer bie Seugen, eermba gerobpnfidyen 3eue

hi

$etienb8, foíden beflárfen moerben, feiner follennitáfei Dolber gu vecbt

CQu

Tet

beftánbig, unb mírb bemnad) bemfelbigen alle$ feine Cynfalt8 bilfíg

sdjgegangen . 5, 20, 9.

C

*&L

OBSERVAT A.

I

D.

$. a) Diffentit quidein ab hac fententia Coccejus £ jure comtrov. L. 2. 1.12, qu. &.

affirmans, actum teflandi die feriato prohibitum effe, quia nulli alii adus

t

inveniuntur praeter ez;ancipationem et manutmiffonem, L. 2. L. $. f.1, C.

XXXX

18

de fer. et. dilat,

Si autem dicendum, quod res cíl, opinio affirmativa

T

amagis placet, licet enim in feriis, rnaxime divinis, omnes actus et publici

et privati quiescere debeant, Z. L. $. C. de feriis. hoc tamen intelligendum

de aclibus jurisdiclionis contentiofae

vid, Dn. Brunnemann, a4Z 4, L. £,

li

et ad t. ff. de feriis. quaeff. s.

St

Iu

Unitas actus non pertinet ad actum feripturae, fed tantum ad folennitatis

àd

19. »b)

89

interpofitionem, 3u be8 Zefloments $2olfjicbung, — Nama licet alio tem-

Rgl

pore dictatum fcriptumque proferatur teflamentum, fufficiet uno tem-

pore, eodemque die nullo actu extraneo interveniente, teftes omnes, vi-

€0

tta

delicet fimul, nec diverfis temporibus fgþfcr;þer? figxxareqlxe teflamentum.

Lun

V

L. fejlarr;. St,

pE

D

"

SECZ L. SUCCESS. EX TESTAMENTUO. .DECIS. XIX.' $9

(qfte

DECISIO XIX.

at

Wl

Heres legatario ob non folutum legatum

e

tenetür ad ufuqlfaska

At

tempore morac.

j

CAUSA.

[ ifi

obaues , filio jizb berede. iuflituto, filiabus. legata qmeda:mk rekrzquit.

d

2

- Haec, defuntlo teffatore, filius beres pratftare differt, tutn,quod momina

paterua woudum exigere licuerit ; tum , quod mater usque buc. 3 bonix

N

remanferit, Sorores petunt kgatorum ufuras. - Quaeritur an jure?

lf

N

DISPUTATIO..-

tidit

orores fundamentum petirionis fuae ponunt in jure, * quo heres non tan- ;

u

v

tum legatam ipfum, fed et fructus, * nec non ufuras, non folum a lite ;,

if

copteftata, fed in genere * a tempore morae, five in reflituendo 7 5. pr. , 14. 3.

3tr

l, 34« de ufur. 1.87. f 1, L75. f.2. de leg.2. 12. C. de ufür. leg. * five in adeundo d.

commiffae /.32,de ufur.1.4.C.de ufür.leg. praettaretenetur, Struv.exerc,3y.tb.z0, Pe-

t

ilij

vetz, ad C. de ufur. et fruti. leg. num.1. Meier C. Arg. 4 22. if 1. tb. 1. 8um. 2.

Carpzov, R. IHI. conff, 30. def.20. . Frater excipiendo 1) ad jus petitionis dicebat, s.

Em

* actionem ex teflamento effe flricti juris ff.2$. 7. 4e a&i0n. * in firicti juris au- &t.

tem Judiciis ufuras demum deberi a tempore litis conteflatae, Carpzov. p. z.

€.30. d.17. 23) * Licet negare nequeat ipfum dominium hereditatis fibi a morte g, "

. b

"

te(latoris acquifitum, tamen * exercitio et fructibus domiuii haclenus fe' defli- o,

C

W

M

—— —

tutum effe, eo quod-mater adhuc bona adminiflret, et debitores hereditarii

l, Cn

atv

"

nomina paterna nondum folverint: * Effe vero contra aequitatem fe ad ufu- 1o,

*

ras onerum hereditatis teneti, düm ipfe nondum pótiatur commodis illius,

IT

iblici

At vero cum Sorores Legatariae replicando facile refpondere poffent ad [1.] * ts

du

licet haec aclio fit flridti jüris, in fructibus tamen et ufuris habere bonae fidei

Lt

judiciorum naturain a) /. 34. de ufür. E3bach. i mtot. ad Carpz. p.2. c.30.def. 20. )

ad C.. [2-] * pro exercitio etfrudtibus dominii nancifcendis fufficere aditionem et

Jati

agnitionem haereditatis, a qua illud dependeat 7. 7. (f.y. de dolo I. 44. fj.1. 1. $6.

tem

Jj-2. de leg. z. * quae cum heic intercetferit, jam ipfi integrum fuiffe nomina, z.

teti»

eorumve ufuras exigere, cumque matre circa alimenta f; dotalitium e feudo

7 Vi?

tranfigere, [taque contra Heredem interrogantem $janf Cbriftoff vou GCteinau,

tüte

genannt Cteintüc

, gu Seeifjenerunn, d. 4. Martii Anno ?6x7. de jure dixerun»t

Doinini fequens

)b

L

M

RE-

eo DECISIONUM S'URIS $4X0- COBURGICARUM,

j

.RESPONSUM.

i

. Q[uf eurean unà getfa

ne Srage barüber i, & $G.. o

cuer ædter,

[/]

Sjanf eon Citeinau, a6gemidoeneó Syabr Gobeà verfabren, unb Dat

tor feinem tóblid)en 9(6gang einen [e&ten ?aíllen ünb &eftament, bae

o ífr unà gleicbroo! Eeine 9(6fcbvift mitgefcbicit, gemacbt unb aufgt

vicbt, in meldem er eud) gu einem Grben. eingefet, euerm Cibroefterm

abet etlícbe anfebnlid)e Legata oevmacbt. tnb . beícbeiben.

