$jabt Z3bt

lg

yutt fofc)e Legata bí6pero nicbt abaeftattet, fo fepb íbr voni Seit an be8

gf!!

$3ergug8 ba8 Intereffe baton abyutragen fchulbig, unb Dabt eucb bamif,

j.

Tf

baB 9y0r euerá 33aterá. auffenftánbíge Cebulten nod) nidt fófig unb

D

Dabbaft, moie aucb, bafi euere SHutter in oen Gütern . fí&et, toofern. ibr

ET

fon(ten nicbtà erfeblid)e8 bavipiber einyutoenben, níct su 6efelfen, — 23

9x.

e

[

OBSERVATUM.

Til

$s. a) Necdubium eft, quin aclio ex teflamento firicli juris fit, qnia non nifi ex unio

Q

latere obligatio eft, licet inficias iri nequeat, quin uliinarum volüntatum

[

favore quaedam ad hanc aclionem ex natura actionuin. bonae fidei transe

tl

]ata fint; veluti, quod ufurae cítra vinculum flipulationis ex fola mora de-

E

*6.

beantur, L. 32. ff. 2. ff. de ufir. nec quidem fine caufa, quod legata ipfo

(

20

jure-ad legatarios transeant, eoque heredes rem alienam teneant, quam

eum ufuris ;cfïitqere teneniur, $t,

d

V

Ti

j

XDECISIO' XX

:

Ufurae de Legato ion debentur, fi per hcredem non ftetit, quo

minus illud folverecs.

CAUSA,

( Lomadus Sobannet. priviguum. inmter. alios teffatnento Zwe;-edärn.iiz)iitiz«

tum legato -oo florezorum omerat.

Contadi défunéli fratev S'obam-

zi de leveditate litem movent, illius equefirationem impetrat, Duterim

Z - 2 05 -

ofHituta

Legatario peteuti legatum . [uum adjudicatur, duod ex bereditate va

x(/ö[.

SECT.I, SUCCESS, EX TESTAMENTO. .DECTS. 'XX./ 9rY

folvere pavatus eff J'obaumes. — Sed ille ufuvas infuper, "ea:güe a tempore

zuortis teflatovis una eutn expenfis àn litemm fadlis defiderat. — Quaevitur,

Ytt

b at

anu ]ure ?

j

DISPUTATIO.

uge

furas quidem in genere jure fibi opti;no petére videbatur per jura praeced. "

t

U

Decif, num.1. allata; * A tempore autem extindli teflatoris ideo, quod a,

Jir

;

egata poft mortem legantis, ipfo jure tranfeant in Legatarium. /, $o. ff- de Le-

(ib0

gat. L. L. 64, ff. de furt.. adeoque refpectu heredis fint iuflar aeris alieni, 4. fra.

jttif

4f.2. C. Commun. de Legat. Mev. Confil. 1X. num. yo. er feq. . Rei autem alie- 347

nae non folum dominium, fed et fructus reflituendi arg. ff. 3y. Inffit. de rer.

w«

div, 1.38. f.1. et feq. ff. de Ufur. et feudl. L2y. . a. ff et L. .. de bered. pe-

i

tit, Qnorum nomine et ufuras venire explorati juris eft? — 4 74. ff de Ufur,

Everhard. top. in loc. a Genere num. 33. Sed Johannes exezpiendo concedit qui- 5,

dem, regulariter * deberi ab heredibus legatorum ufuras, non tamen nifi ob &,

moram vel in adeundo, vel in folvendo commiffam, per jura fupr. citata, *

iam licet in Rep/ica Johanni legatarius imputare fatagat ob interpellationem, 7.

t uno

Qu

tatürmi

arg.4,23. et 127.

ff. de V. O. 1. 2d.. .. ff de fideicomm. libert, . Paul. Iib. 3. fent,

aflfe

tit. $. factam tum a fe ipfo, tum * a die mortui teflatoris ex re, a) juxta ea, 8,a)

quae tradunt Menoch, de A. . Q.. vafu 220. num. zo. Confil. Marpurg. vo/. 4.

10

| fpfo

Confil. 28. 1. 7. et. Confil, 46. . fo. . Berlich. Decif. 154. 1. 5.. Carpz. p.r. dec. u .

20. Schilter Exerc. ad ff. XXXV. . i4. Duplicando tamen ille haec facile eli-

&uam

dit, * Moram baud nectere eum, qui cum libenter velit, licet interpellatus, fol-

9.

vere non poteft; fatis quippe excufatum impedimento extrinfecus fuperve-

niente non affectato, . Confil. Marpurg. f. z. Confil, 33. nuta. 373. et D. 4. Cen-

fil. 49- 1.77.

Carpz. p.1. c.16. d. 17. n.6. et 7. et d. 20. num. 4..— Barbos. Zb. XT.

et 14.. . Conf. Gloffa ad 1. 1. C. de ufur. et fru&. Legat, Bartol. ín

«ap. 49. aX« 7.

l. fiu. C. de bered. petit.

* Mora enim nnulla contralitur fine culpa. — Confil, 16;

Qu

Marp. vol. 1. conf. 24. ttuti. 57 et 106,. — Richt. f. 2. dec. 74. ttum. g. Culpam r

autem in fe non admittit, qui rem fibi prohibitam non aggreditur. Eadem

Confil. Marp. vo. 1. conf. 2, 4. num. 9g. et conf. 26. mutm. 139... . Cum fequeftra- rs,

tione facta res in eodem flatu manere debeat, — Schrader, voJ. . Confi, 4$. num,

uz, Queis haud dubie duplicarum momentis moti Domini Scabini Johannem

þz'tfb

ab injullo Legatarii petito abfolverunt. 2fn M. Zyobann fOtaun, fpfarcern $u

yit-

r

*æarxba, famt auterm Gonforten, .'d. i. Maji Anno 1609,

mll

M 2

ERE

RE-

e

ji

|

i

C

92 " DECISIONUM 3URIS SAX0- COR URGICAR äM,

RESPONSUM.

| ?su f.vb. 5( |

-SfGitrb. 2:Goblgel, g. f. w..g. — 9lI8 ifr Deridjtet, foie euec

D

Cxiefoater, Gurt Stling, u &onneborn, oor etlicben Syabren cín Ge-

ftament aufgericbtet, unb unter anberm einem. von Grfurt 300 fl. u cís

pem Legat eermacht, toietoof ifr nun jebergeit eureá G oeiló gemeput

gemefen, fold) Geftament in affen 99uncten gu Dalten, unb. neben antern

Legaten aud) berüfrte 500 ff. aus ben Dinterloffenen Gütern. au&yu:

gablen, fo Dátte bod) be$ Teftatoris SSruber, £jan& £uell, stt &onnes

born, baffelbe nic)t allei roieberfochten, unb bie &adbe vedtbángta: ge:

madt, fonbern aud) fo bief sumege Dracbt, baf alfe'beà SGer(iorbenen

[|

1118

tj

Giüter in 9tereft gefegt umb fequeftrirt toorben, anje&o aber bem Lega-

i

tario, Straft erfangten Sürti. 9Sefebí8, gebad)te 300 ff au8 ber 3Ber*

foffenfd)aft burd) $oüifáymang erleget tverben follten, oeffen ibr mooI gu-

friecben, unb bie Sabfung mít Gitern guttoillig 5 tfun erbótbig, eà be-

gebre aber bet Legatarius aud) Die SinB. von 3eít ati be8 Teftatoris

& obe, beneben a(len Gerichté: umb anterm Soffen, tvelcbes eud) in 9In-

(cbung, baf ibr niemalé ín Mora geicefen, ganj befcbroerfid), unb fabt

beroimpegen Dierüber 3B. 9. 6. 9. . . 98.. 23 9.

Y

Gyaf ifr mebrgebacbtem Legatario bíe Sinf. von betr berfcbafften

H

300 fl. a tempore mortis defuncti, toíe aud) (ba. e& ber fequeftration

lil

Balber eurem 3Berid)t nad) bemanbr) von Seit an befdbefener interpel-

[

lation, beneben ben. Geribtá; unb Iinfofien, eon gemeiner. Grbfcbaft

$

gböuüatten níic)t fibuloig 33. 90 958

OBSERV ATUM.

E

14. a) Ex re] Moram ex re nonnunquam fine hominis facto contrahi conftat, Sed

* non nifi in cafibus exprefle a LL. nominatis, ut in 4 5. €. ex quib. eauf.

in iategr. 1. 26, f i. ff. de fideic. lib. 1. fin. de Condi&l. furtiva. non minus

*

16,

certum e(t ex regula , ;27. ff de V. O. Unde haud aliter ac de hujus-

modi cafibus intelli

Lyncker i Aual, -

gendi Aa, git. Conf, Struv. Exere, 27. tb. 6g. et ibi Pnü

e;ï

n

DE-

SECT. L SUCCES. EX TESTAMENTO, DECIS. XXI.4 93

-

DECISIO. XXI.

Qu

Privatur ut indignus hereditate et legato, qui teftatori alimenta

nde

H

denegat, vel, fi conjux fit, thorum violat: Sed hae cauíae

n d

i

privationis funt probandae.

1ut

Tocttt

CAUSA.

(

m

Amm vidua, teflamento judiciali filium, et ff fdrte' bie praemoveretur,

gurum fuam beredes fevibit, cogmatis modica legata. velinquendo , in-

| jr

"que ea voluutate etiam praemortuo filio pevf£itit.

Legatarii, alias ab in-

N

- teflato fucceffari teflamentum variis ex caufis impugnare comabantur, iu-

Aegä'

ter quas potiffanum tbori. comjugalis violationem. beredi [eriptae objcie-

NT

r

l

baut, et quod tam marito, quam Rmrui' teflatrici alimenta deiiegqvefit.

)

j

$t

Quaerelatur quid jm'z'.r 2

DISPUTATIO.

toris

; dii

egatarii ad praecludendam nurum hereditate igzentionem . fuam fundant in

m

r

fut

L

* Jure ) quo non medo conjux conjugi, fed et alius heres teflatori ali-

menta denegans hereditate ceu indignus privatur per J. 3. de bis, quae ut indi-

li

!

gnis auf.. juncl, arg. . 4. ibiz et qui alimoniam denegat ete, de agno[c. et alend.

lib. Jalon n 4. ab boflibus 10. f. fi vir [f folut. matrimon. . Farinac. pratf. crim.

itOIE

QÜ —ÁÀ

part.4. q. 120. fé&l. 4. 1 70. . Colerus decif. part. 2. dec. 257. . y. feqg.. Barry de

m

Succe[[. Lib.1. tit.. fj .y. in fine. . Mevius ad. fus Lub. p. 2. tit. 2. avt.12. 1. 435

v

ii

Carpz. f.3. & 26. defin. $. ibique. Esbach. im noz. Struv. ad Ant. Mattb. de Succ,

ab int. c. 19. f.27. ubi praejud.. Dn. Stryck de Succ, ab iut. Diff. XIT. 6 1. tb. 14.

&bi denegationem alimentorum inter caufas privationis fucceffionis in genere

refert, add, c. 4. $. 14. * Eft enim magna ingratitudo, denegare benefactori

z.

4

alimentas quam ingratitudinem inter exceptiones adverfus teflamenta fumtas

l $d

e confequentibus teftamenti factionem refert Nic. Vieelius M, 7. C. part. 4. lib

(l

. 6 17. 0X T. jun&l. L10. €. 9. ex 1. per INov.22, 0.46.47.. 2) in Jure quo * uxor

]

minus

heres inflituta adulterium committens, hereditate indigua cenfetur, fi non ex-

hujus

preffa et fpeciali lege, tamen ex eo, quod nullus boneftus et fanae mentis,

biDo,

* - etiamfi aduiterii poenam uxoti, five tacite, five expreffe remiferit, heredem ta-

men eam bonórum fuorum, fi adulterium fciviffet, exclufis legitimis.inflitutu-

&.

.« C.

I?; "t 4, add, Dn. Strycke

»

,?115 fuiffe credatur, Dan, Moller, 4. femeftr.

*

3

e

[

pE

94

DECISIONUM. 9URIS S4X0-COB URGICARUM,

A tr. Diff. XIL c. 4. .3.. Carpz. f.3. e. 26. def. 9. aliique, .* Adverfus haec fun-

damenta Anna vidua ex teflamento relicta petezs, nifi negando fimpliciter fa-

N

5, Cta, petitioni fuae * ex interdidto Quorum bonorum infiflere, et onus pro-

I

2) bandi ceu rem altioris indaginis in adverfarios ad petitorium rejicere mallet; a)

dj

fl

quod fane ipfi eonfultum fuiffet, replicare poterat, primo z geuere et ad utrum-

6. que, * has privationis teflamentariae hereditatis caufas in jure nullibi effe ex-

k

——

7. preífas; * ceffante autem lege privative, ipfam quoque ceffare privationem, nec

aliter hanc locum habere nili in legibus expreffa fuerit Mod. l'iflor. z//uffr, qu.

Í

p.2. Q. 574 l. 4.

Chriftoph. Befold. vo. j. conf. 256.

Deinde Zs fpecie àd Y)

!

8. quod * nurus a

d alimenta focrui praeflanda obligata non fit, erz. /, 27. 9. 5. ff«

li

9. de inoff. teflam, cum * alimentorum praeflatio inter afcendentes, defcenden-

ri

tes, et conjuges tantum locum fibi vindicet /. . pr. ff. 1. e£ 17. de agnofc. et ad.

)

to. lib. add. quoad conjuges Dn. Textor prax. jud. p. z. c.7. n.122. * atque hinc ad

minimum a fe amoseri malitiofam denegationem, quam ad privationem re-

quiri vult Mevius a Jus Lub. cit. tit. 2, art.12. n. 436. — Ad 2) duo (unt, quae

1t. intentioni cognatorum obflant; tum, * quod hic non fit quaeftio de hereditate

12. mariti [ cujus thorum violaffe nurus igcufetur] fed focrus; tum * quod ex

':

- mente quorundam JCtorum mortuo marito five fciente five ignora'nte adulte-

(

rium, heredes ejuä ratione lucri hereditarii adverfus uxorem ex eo nec agere,

!

3*. nec excipere poflint; eo * quod actio et exceptio ifla tendat ad meram vindi-

[/

&am injuriae per adulterium marito illatae ff.:. 7. de perp. ez temp. a&. L r.

. ff de priv. delidd, — Bald. coufil. 382. nt. 1. feq. vol. 1.

Boér. decif. 358. . 7.

Carpz. pratf. criti. p.2. q. g, m.3. feqq.

Mevius ad us Lubec. p. 2. tit. 2. art. 12.

T

- M« g. 414. * nifi maritus indignationem fuam hac de re oftenderit, morteque prae-

Y

ventus quaeflionem inflituere non potuerit, Dn. Strycke , tr. Diff. XII. c. 4.

j

15. f.9. "* Duplicando dicebatur a parte cognatorum ad replicationem genera-

lem: caufas privationis allegatas in legibus fatis expreffas effe, provocando ad

16. dd, textus, eorundemque non modo verba, fed et argumentum; * his accedere

Interpretum unanimem confenfüm et praxin tot rebus judicatis firmatam.

In

17. fpecie quoad primam replicatio'nem: * Non effe fufficientem enumerationem

perfonarum, quibus alimentorum fubminiflratio incuinbit, cum et praeter hasce

ii numerum veniant Patronus, Donatarius, Dominus feudi, Praeceptor, et

I$, quicunque parentum loco funt vid. Dd. de Alimentis, Deinde, * quamvis ali-

qui, ut funt fratres et a latere cognatione vel affinitate juncli, Íponte hanc mi-

Íericordiam non exercentes ad id officio judicis praecife cogi non poffint arg.

4.&. C. de fufp. tut. jun&, l. 2, ff . 1. ff. qui pet. tut. dbi: ex bis ila damnum patá-

19. £ur, bà a. et puniuntur. — Chriftin. decif. 143. 1. 3. * nihilominus eo ipfo, quo

gleái

MeCOL xR ( n REU a M ao UERRE

guis propinquum fuum morbo vel fame oPpremlllu negligit, fe illius ne

here-

-

£

^

SECT. I .SUCCESS'. EX TESTAMENTO. DECIS. XXL . 93

fun

hereditate indignum reddit, prout docet Hahnius diff. de Aliment. tb. 16. arg. V

r Á

Nov. inj. e, 3. verf. 12.

*

uod maximie verum eft in iis, qui (uti focrus) pa- 2o,

pro

rentum locum íuflinent. 7. y. ff. 7. ff- ad SC. Syllau. et autb.. liberi C. de Epis-

ha

Qu r

cop.aud. —* Quia debitum pietatis officium omiferunt . 1. C. de bis, quibus ut. zx,

FUTm

indign. Coler. decif, 159« . 12. 1.14. ubi et Wittebergenfes ita refpondiffe re-

eQq

Íert. Quoad fecundam replicationem, ejusque prius membrum: | * etiamfi 25;

yne

qgaefïie

non fit de hereditate mariti, tamen contemplatione illius uxorem. a

!

th

focru inflitutam, imo marito fubflitutam fu

iffe, ut adeo una videatur hereditas

d1)

in hoc cafu matris et

fili; * Quoad pofterius membrum, jus effe controver- 25,

f

fum. Nam fi innocens pars mortua fit, nec de adulterio quaeüionem inflitue-

n

rit, heredibus ejus denegationem portioni flatutariae concedunt ipfe allegatus

77

Baldus 4.3. conf. 302. Bertazollus Conf. zo. s. 32. /éq4. - Mafiryllus J. 1, decif. 57.-

SEN

) Ie

* Et quamvis contraria verior et communior fit, quoad privationem dotis aut 24,

flatutariae portionis Berlich. f. 4. cone? 50. z. 12. * Aliud tamen in ultimis vo- a5,

quae

luntatibus diferte flatuit Brannem. cenz. z. decif. £7. ubi pronunciatum in Via-

1tate

drina refert, Legatum marito ab uxore relictum amiffum effe ob adulterium

dex

viva uxore perpetratum, quamvis id uxor ig

noraverit arg. Nov. 39. c. fin. *

ulte

uia atrox caufa inimicitíae data, et quia relicta conjugi ex errore, cum factum 26.

gent

nefciverit conjugis, merito ipfi adimuntur, ct ad heredem b) pertinent /. y. C, b)

indi

de teflam. l. 4. et 7. C. de bered. inflit. Carpz.p. 4. c.2i. def. 6..— His itaque ju-

J

l

ribus hinc inde ventilatis, Domini caufam privationis utramque conjungunt, et

277.

7

Pofïezïquam ill

ae fuerint probatae, * Hoc etenim ad privandum quarm maxime

'j. lÀ

requiritur Ca

rpzov. p. 3. confl. 6. defin. wo. Dn. Strycke c£z. /oc. c. 1. . 3.

[c

viduam relidium amififfe, heredesque ab inteflato cognatos contra ipfam au-

D

diendos effe pronunciant d. 2e. Sept, Anno 165, 2In $paul SSergnerh unb Con-

nera

od

flerten be8 Ciáblecsge(oled)te ju. &igfe(b,

dere

RESPONSU M.

f

AW

"

f. $. x. «ä $08.98. 9t. $at 9Inna foanBen Cauer? u jínte:

28

as

roba nadgelaffene $3ittib. oor 2Dürgermeifter unb 31atb ber Ctabt

n

GiBfelo untetm. dato am 24. 3tap be$ 1604. CXabr8 einemn le&ten 283ils

T

l.

Yen avfg:viditet, barumen €ie ifren Cofnu, unb nad) befjen 9lofterben

ï

fen

$8eib 91gnc8, yu erben eing:fc&t, eud) aber ingefamt nur mit 25l

[

þüü

bebadbr,

aucf foldben le&ten Sfaillen Dernad)ma[g. nad) oe& &iobne$ Gob

[e&s

qüO

bell 27. unlgi foieberfofler; $00 ibr nun roofl folc) Geftament L

te

redi

hat

96

DECISIONUM SYURIS $4X0- COBURGICARUM,.

$E

ten Sfailfen, aua etlid)en vor eud) angebeuteterr Licfadjen imb Siotióett

$u febten gemepnet, fo (ft boc) beffen ungeacbtet, angeregter le&tet Sbailfe

yu 3ecbt Éráftíg unb Deftánbig, unb ifr. fepb be8 verftorbenen Ofmalb

£aueré, binterlaffenen 98ittib, vaé ifv barinnen termad)t, abfolgen

U EEE

$u -loffen füulbig, ibr fbnntet unb módtet bann

toie vedpt

ereifen, baB Gie eurem 3Borgeben nad) gegem íDrem Sftann uno

€bipieger (id) nicbt gebfifrlid) verDalten, i beme, bafi fie ipme notf-

foeribige Alimenta nicbt gereicbt, unb ibre ebelicbe Spfibt. überfcbritten,

etud) bie &bmoieger felbften Bernad)mal& founger Ieíben [afn, barmít

folirbet ibr nicbt unbillig georet, unb Dátte fie (id) nach tleberfübrung

befjen f)ierbut:ci) angeregter SBermácptniB priviret unp ver[u(tig gemacpt,

[

*

*

OBSERVATA.

39.: a) Ad petitorium rejicere mallet ] | Ea eft interdicti Quorum bonorum natura,

ut non admittat exceptiones altiorem indaginem requirentes, fed iis in

petitorium f, reconventionem rejectis, heres in poffeíhonem hereditatis

mittatur vid. Modeft. Piflor, Con/fi/. 32. z. 56.

H

30. b) A

d beredem] Heredibus hoe cafu debetur portio, quae conjugi i

ndigno aü ;

3r

fertur, non fisco, ut alias v. 5. Decif. .* Eft enim in conjugibus fecun-

dum communem Dd. opinionem exceptio Carpzev. f. 5. cotift. 26. def. g.

32.

ibique Golvv. ab Esbach. z sotis, ubi plures videas allegatos Dd. * Per-

:

tinet

huc Refponfum à Noflratibus Menf. Majo Anno1628. Jfn &a:

muel Garín unb. Gonforten. in SBiberfbfag unb Cteinbad). — Offs ibr uns

untet(doiebtic)e &unb(daften, füb Lit. A. B. et C. beueben einet Stage ju

gefdict, unb eud bes Dtedyten Parüber, .. D. €. 16. D. 25. Ot. dBenn

aleid £ucas Joubfebeib, mit feiner verftotbenen Jjausftauen AMnuen, eutet

Gdáwefter, 98erlaffenfcbafft von Otecbte ober Giemoubeit wegen ab inte-

ftato. Defálfet tverben fónmen, Dieteil aber. Derfelbe eurem SSericbt nad,

gebadjtet. feiee Dausfrauen, innerfalb. tenig Cyabren über bunbert ff.

unnüG verfd)menbet , barauf (id) von ibr gemenbet , im $anb Berum gejor

S

gen, etlid)e Syabt Der ibter nits geadbtet, vie[meniger cinigen S5iffen

€5rob ober anbers verfdjaffet, Diefelbe aud) in ibrer Sranfbeit, tvie ju

eorn ge(dbeben, Bóslid) eerlaffen, unb fie barübet verftotben ; 2fe Dat

D

et fid) aus biefen unb anbern lirfacben bee. Grbfbaft vertuftig gemadbt,

unb wito oiefelbe eud) ale oen nàácften 25lutefreunoen,. weil eure

zml

ge

Gdwefter. feine Sinbet vetlafïeu, billi aefoltet, ba aud) iu eucer Sra

e

-

'SEQT. L SUCCESS. EX TESTT-?MENTO, - DECIS. ,'X-XII; 93

if

Bemelbter Garten, fo in &ie Grefibaft geboría, obne orbentlicbe Grfánnt:

Wil

nif gemelbten Jub(deibene Gtáubiaern eugeráumet, ift eucb teufclberi gu

ulb

vindiciren unbenommen, 93. 9. $G. — Adfcripta funt a Dn. Ordinario

lget

tum temporis D. Dracone Referente pro rationibus decïidcndi,-feq.uentia:

* Praefüpponebatur in quaeftione , uxorem fuiffe malitiofe defertam: * 33.34,

tj

D)

quae defertio fuiffet jufla caufa divortii. Jam regula certiffima efl: * quae 3$.

caufa jufla divortii eft, ea imulto magis efficax eft ad amiffionem lucri fla-

uf

tutarii, ut tradunt Dd, ex Bart. z 4. fi ab boffibus 10. 9. i vir 1. fub fin.

(fufy

pr. D. fól, matrim. . Deinde * Conjuges portionem fibi ex defuncti bo- 36.

nis debitam amittunt, fi unus alterum mnalitiofe deferat; * Defertor au- 37.

"ii

tem non quilibet cenfendus e(t, fed qui a conjuge nulla jufta caufa coa-

7)

clus, fed vel levitate quadam, vel injufla patientia freni conjugalis, vel

vlj

aliis non neceffariis caufis impulfus difcedit, et eam malitiofe deferit,

Matth. Coler, Decif. 257. nutm. $. et. feqq. . Heig. Part. 2. Qu. 3. zum.

36.41. et feqq.

Schrader. ad tit. J. de supt. num. 163. 163. — Berlich. Con-

eluf. 36. num.13. 14.15. part. 3. per L. iudignum. 3. D. de bis quae ut indign.

ifür8,

disin

Nov. 22, cap. 1. f «z. INov. u17. «. $. Jj fi nolente, ,* Portio defertoris non sg,

jitatis

applicatur fifco,fed heredibus alterius conjugis. Conflit, Elector. arz.j. c.

26. ubi Dan, Moller, Heig. 4, loc, * Maritus dotem et alia lucra amittit, i 39.

0 aU.

uxori alimenta dänegav'it , Tufch. cogel. pra&. yu. n z2r, 122.150. et pa[fn

ecllli

Jb li. S. vid. Mod. Piftor. parz, z. quaeft. 57. inprimis nutn. 3. vid, eun-

-

f

gdc?m Autorem d, £. ». qu. 9o, per tot, Nlartm, Piflor, oPf, $2. per tot.

* Pet-

6u

ne

v

DECISIO XXIt

u

qut

jntte

Tc&am.entuni in dubio de jure praefümitur validum,

w

at

CAUSA.

g

: 'Seäzyl.iaizus (ieccfz't relila vid,

[

a duobus. fxatriäu-: et unica forore faö?oqu&

u

teffatmento, fratribus 320.. forori 60. veliqua viduae legavit. ^ Sororit

i

snaritus exiguo legato baud coutemtus cou[ulit de jure Sapientes,mon trans-

; [it

uadlf,

at

zui[Ja tameu copia teflamenti, et q-zmew't de ejus juffitia ac valore.

N

DI-

u

b

4

98

sE

DECISIONUM yUzeIs SA4X0- COBURGICARUM,

3 |

DISPUTATIO.-

f

D otecait Sapientes antequam de jure refponäcrent, defïderare' infpecttionem

l

P

teftamenti, ut certiores fierent, an obfervatae fuerint requifitae folennita-

iif

tes, illudque de jure fubfifere poffit. — At vero quoniam cuníulens in fadii re-

fi8

latione teftamenti exiftentiam, ejusque capita ponebat extra dubium; et * regu-

lariter, quodlibet teffameritum praefumitur validum et de jure factum £. 5.. f.

y

de teflatm. inilit. l. 2. in fin. fF. de bis quae. im teflament. del, Battol, im 1. idem.

$

et. num, 1. ff.. de teflam. tutel. Bald, in 1, z. iu fin. C. de edit, D, Adrian. toll,

fi

Marpurg. 29. tiuti. 2y. et feqq.

Menoch. 4e praefamt. lib. 4. praefamt. 10.. per tot. Hettn. Vuültej. i2 Confil,

il

Domini hac praefumtione nili, eonfulenti ut

acquiefceret ultimae difpofitioni liaut' cunclanter refponderunt d, 7, Mart, 1618.

3In :Danief $Sepern, SBürgern g. Selbbusg.

-

"—

RESPONSUM.

[8 ibe unà eine Srage stgeftbictt, unb eub :c.. :. €7. $9. est euerà

.Sfaebeá S3ruber, Cbaftian 98ibner, tor 6 SiGocben Gobe oeti

fabren, unb Dat feitie 9Gittioe an einem, bann 2 Srüber unb 1, Gicbmes

fter, euer Sausfrauen am anbern Gbeil, toíe aud) eitie. siemlidie 3ab»

gung racd) fid oerlaffen, unb bat ernieíbter Cebaftian 98ifner fürs vor

feinem toblicben Sointritt. eine. feftamentliche difpofition ober [c&ten

SiBillen, babon ibr unà gleicmol fcítte 9U5fcbvift sugefdic£t, aufgerid)

il

fet, aud) barinnen feiten Beeben 25rüiberti 340 L., unb eurem . Siaeíbe,

i

alé feiner Cbtbefter, 60 1,, ta8 ü6ríge aber, fo ficb auf 350 SI. bee

LU

laufen mag, (einee Dinteclafenen SQiftib oerttacbt; C Dat e8 aud)

D

ben 3tecbten nad), toeíd)e oor baó Geftament: praefumiren, barben bil-

lig feín 3Semenbena, unib íbr Dabt attc) nomine uxoris barmbiber geftále

ö:

ten Caden nad) nidt yu [egen, nod) ídittoas $u fecbten. $3. 9. 98.

* Ejusdern ferme argumenti Refponfum retulit Sofann 26atter, OBurgs

burgiftber. SBertvolter gu. SDtietioi&, Menf, Majo 1636,

3l[6 ibr un8

Copiam einer CBeberebumng unb. gericbtliche regiftratur, toa8 geftolt

$panfen 3publé Gerocib Clifabetb ibr.f9aab unb Gut ifrem GDemann

ftt

termadt, famt euven 2Sericbt unb angebengter Srage gugefdic'et unb

ietoeil ber te-

f

f"fþ ox$ Steten D.m'iuöev x $. , 89. $. , Jx

furez

W

SECT.I. SUCCESS. EX TESTAMENTO, DECIS. XXIII. 99

füreriti 95rüber. Aegidius SBerfauf, toelcber fon(t ab inteftato feire

Onem

iEl

Cwe(ter erben fotlen, angeregten leGren fBillené geftánbig, unb berr

felben von ber teftiverín mít angebbtef, fo moírb e& baben billig gelaffert,

lL fe

biá (o (ang gebacbter 23erfauf, baf feine &cbroefter, bargu berebet, obet

j f*gu

ij

yui reftiven untücbtig geroefen fep, bavtbun unb. Derpeifen mbcbte, immafs -

idett,

fen ífm bann gu SSerfüfrutng foldieá 25erocifcó eitte getpiffe Stift ex of-

; till

ficio angufe&en, er tbue nun bzefem golge 0De

t nicf, fo ergebet alébann -

hnji

in fo(d)en fermer t»as vecbt if 23

3i. 28.

nti ut

g

DECISIO XXIII

Donatio mortis cauía fa&a intuitu certi ac definiti periculi, fi

a

donator poftea ab ipfo liberatur, tacite revocata cenfetur

etevaneícit; niíi fuerit renovata

u

dod

CAUSA.

N

y t

t

Georgzuf et Falentimus fratres. opificii gratia. peregrinaturi dmvicem -

ecmia bona fua judicialiter ita relinquunt, ut fi comtingat rzlterum

f:f* ul

"ucü

ín bac feregrinatione mori, fupevfles defunéli beves. ftt ex. affe.

Revertun-

tur auibo

G'eorgius domzczlzum figit, F'alentinus autem elapfo temporis

7

a

aliquo [patio, militiam fequitur, iuque ea improles ebit

Georgius vi do-

zatiogis beveditatem petit ex affc.

Sed intervenit J'obanues tevtius fra-

| aufö

Geor«

"Mu

ter, et ex paritate gradus ab inteffato fe cober edem declavati petit.

gzm Venait.

Quaeritur, an jufte?

:

u

q

DISPUTATIO

yuty

It

eorgii petitio fundata eft in jure, quo * quis omnia. fua bona praefentia et r,

futura mortis caufa donare potelt /. 7. /.35. f. 7. ff. 4 et y. C. de donat.

vitl

l 2. C. de donat. quae fib imod. 1. 9. ff. 1. ff. de danat.

Berlich. . 3. comluf l.

mnl'll

at r —

num.jy. Richter. decif. 22. num.3;j. "loming. decif. 20. nuti.6o, quod in prae- -

tu

fenti caufa fa&tum et tanto quidem validius, quod * ludxcxahs acceffit infinuatio, s;

u

guae de Jure civili alias non eft neceffaria, fed donatio etiam orinium bono-

[

?

Nz

runm

fut

Mi

1co DECI&ION UM 2URIS SZ4XO0- Cü'ä URGICAR UM, |

rum absqué ea coraim V. teflibus facta fubfilit 4. fin. C. de mort. cauf donat, ibique

Mi

—

3. Brunnem, et Dd. * Quanquam ea de Jure Electoralit Saxonico requiratur.. Con-

ij

Jlit. Elet, p. 3. conff. 1. f. voit oromm aucb oarneben, ibique Carpz. df. 2.

lj

[é4q. Sed Exeipit adverfus hoc fundamentum Johannes, donationem iterum

&- fublatam efle, — Certi enim Juris eft, * irritam fieri donationenr mortis caufa,

lit

bt

fi fadla. efl intuitu certl et definiti alicujus peticuli, et donator pofl ea ab ipfo

liberatur f. 1. Inff. de douat, 1. 19. 1. 24« 1. 29. L. 35« ff. 3. 1. 39. [fF. b t 1. 19. pr. de

D

3- Reb, Cred.

* Hoc enim cafu donatio ad illud ipfum periculum: reflricta vide-

[.|

1

tur, et fub conditione periculi illius imminentis facta ; quo fublato ipfa quoque

donatio tanquam deficiente ejus conditione fub qua facla efl, fublata cenfetur

L 3j. .3. ibi : ergo qui mortis caufa domat, qua parte [e cogitat; negotium gerit,

€. i. ut, cum convaluerit, veddatur fibi ff. b.t. d. 1g. in pr. fF. de R. C. adeo w * ncc

requiratur hoc in cafu donatoris revocatio: fed donatio vi et poteftate condi-

, tionis refolvitur, et tacite revocata cenfetur.

Bocer. de donat. c. y. nutm. $4«

Tiraquell. 2d /. boves ff. boc fermone fF. de V. S. Struv. ad tit. fF. de m. c, dotie

T. tb. Lauterbach. de Mort.. cauf. don. tb. 4$..

Huic exceptioni * repizcando va-

lide objicere - potuiffet Georgius: Nifi donatio, ante fecundsm Valentini pere-

grinationem renovata effet,

Sed cum in. facto id liquido nom conflaret, pro

Johanne adverfus donatarium refponderunt Domini Menf, Martio 1634. 2ftt

Sanfen. Gdncitern, SDücgern m $nigsbecg unb Conforten.

RESPONSUM.

r

QEu?'em*e at uns. getfane xg-.mg,e, barüber ibr ead) : €. Sf3. 98. äR*

Daben 9or etheben Syafren. eure. becben. 26vübcr. unb refpe&ive

€d)ivdg:t, Georg unb. SGalentin. &bneiber, al$ fie ficb (tt bíe Svemoe

begeben toollen, einanber alle ibve Güter. verfprocben, unb folc)e Hiebere

gab bem &tabtbud) su Stonigéberg eimberleiben fafien, alfo wunb perge:

ftalt, Yoanm einer von :Dren becberr, unter veebrenber OGanbetz

(dhaft tobeé verfübre, ber tleberiebinbe Der QGerttorbenen vitfig

unb alleüm erbon fzüte, — Shaiciool nun bergleicben Hebergaben, gu £a«

teuy donationes imortis caufa genannt, 3u redt Fváfríg (inb; bietveil

aber nad) S3:rffiefjung. etlicber Seit Georg GCdneiber mieverum . nad)

fjaus fommen, unb. (id). eelich niebergctban, Palb Bermad) atidb 3Bal-

meijtet

ET u EEO. r

tux '[id)' yu SQaufe funben, unp eine geraume S.eit bep. feinen £cbr

: g;avs

1

SECT.I SUCCESS. EX TESTAMENTO. . DECIS. XXIT. aor

ique

geatbeitet, Di&à er fid) enblicb toteberum. in$ Striegétoefen. getoenbet, unb ,

Cu»

pfne a6« unb auffteigenbe Grben geftorben , al& Dat berfelbe feine Ccrs

P

Tum

lagenfcbaft auf eudb unb Georgen, feine necbften Grben, ;ugleicb eerfáte

Ict, unb Georg ift eud) babon ausyujdilieffen nicbt befngt, er Ebnnte banmt

ouft,

ipho

Deiocifcr, Da& SSaltitt vor feinen anbern 2065ug, bie vorige, umb butd)

r de

pie SOieberfunft abgetilgte Lebergabe, moieberum eraeuert, auf. folc)ert

d-

ïqüe

$at tvütbet ibe nidt uubi[l.ig.qbgcmtefmx 33. 3. 23..

[etur

777

WR

DECISIO XXIV.

nidi

1. Ex teftamento ob defe&tum folennitatis invalido , Iegata tà-

h

men ad pias caufas debentur.

dity

diti -requi'ritur',x,

) Vàe

2. Ad validitatem teftamenti peftis tempore con

ut lues teftatorem ejusve domum infecerit, idque ab alle-

eree

-

^

?KO

| gante probandum eít.

Y

CAUSA.

; -—.z'lz'rmu.e'- u it5y. tempore, ficut pev. plurimas ferme Germaniae , ff

-et hasce Colurgiacas ovas, contagiofo, coram duobus teflibus teffatur

de Lonis.fuis, interque alia legat quaedam od pias caufas. — Poft mortem

a

ejus oritur. lis inter aguatos, quorumr aliqui. gradu propinquiores teffa-

NI

anento. excluft , validitatem ejus: impugmanut, [&. bevedes ab inteflato decla-

if

vart£, fibique bereditatem exclufa. inflituta. adjudicari peteutes. Interve-

hi

uit Puffor. locz, peteus ut [altem legata ad pias cau[as kïvgiztur; Qta(--

r

Wv

vitur gjuz'd juris?

DISPUTATIO.

llj

Ka

. gnati teflamentum impugnantes fundamentum intentionis Íuae ponunt in

ï)

A

jure, * quo ex te(lamento: minus folenni heredi ad bereditatem peten-

tvtil

dam nulla competit aclio per. ftewr. expr. ii J. 2. 1.23. .29. C. de fideicom. 1. 2.

nà

€. f emil[- cauf. tefl. . 7- T. quib. mod. teflam, infirm. L 5y. [f. d legat. 1. L. uit,

r

€. fam. hercifc. l. 21. . 1. C. de teflam. — Jofon im 4, nemo poteft. y5. de leg. 1, in

* adeo ut he-

Zs

jftt

Me;f.. ubi Communem vocat, Berlich. part. 3: degg]: j$o. num..1.

T6eS

|

*

$

jv

$

10 DECISIONUM SURIS SAXQ- COB'URGIC;ARUM,

res ne quidem in foro confcientiae per denunciationem Evangelicam heredi-

Pägü

dom

tatem petere et confequi poffit, fed heredes ab inteílato jufle hereditatem ha-

beant, Bald. iz repet, 1. 1. C. de SS. Ecclef. n.55.. Jafon im d. 1. nemo poteft. u. z3.

4l

et fequ. et ibid. in 2. led. n.101. et feqq. et in L. fi poft divifionem 4. C. de jur.. et

i t

; s.2)

fa. ignor. n.y. et f?q. * quod etiem extenditur ad legata, a) nam etiam legata-

p

rius legata in teflamento minus folenni, feu potius ob defectum debitae folen-

dax

Me

nitatis invalido relicta petere nequit.

xt, 1n l. 29, C. de fideicomm. 1. 22 ff. de

aditn. legat.

Jul. Clar. Zib. 3. fent. ff . teffamentum qu. g0. n. 2, : Johan, Dauth.

de tefflam. num. 443. . Berlich, d. decif. 380. num.5.

Cum itaque Paflor loci his

juribus ad caufam propofitam applicatis teflamenti valorem ob defectum folen-

3

nitatis quoad numerum teflium requiütae Periclitari enimadverteret, interves

niendo faltem legata ad pias caufas fervandas contendit ex jure, quo fecundum

V

4. communem et veriorem fententiam * legata ad pias caufas etiam ex teflamento

H

-

Y

b) folennitatibus juris deftituto, b) adeoque alias inefficaci, tamen recte debentur,

Nicol. Bo&r, Decif.. g3. t. 4. et feq. num. 7. et Decif. 94. num, t, et feq. per tot,

"l'iraquell, tradf. de privil. piae caufae privil.2. Brunnem. cent,2. Decif. i. num. 3

Berlich. d. decif. 380. num.3. — Richt, p.1. Decif, 28. num.i7. . Stcuv. de Succe[f.

s.ad Aut. Mattb. cap. 2. tb, 26. — Huic fententiae , etiamfi * contrarium velint

CA

l

Graffus ff. teffamentum qu. 18. tium. 6.

Jafon ad 1, zt. . ex imperfetlo C. de te-

flam. Fernand. Vasqu. de facceff, creat. f i 22. num.12.. Alexand. conf.177. vol. z.

t$

Hahn. ad Wef, tit. qui teflam. fac. poff. num. 13. calculum fuum favore piae,

e

caufae dederunt Dominij Et cum meminiffent haut pridem loca regionis hu-

j

jus lue contagiofa fuiffe infecta, claufulam pro teflamento integro falvando ad-

.

[

6. jecerunt:- Nimirum * j

ure civili quidem fecundum communem Dd, opinionem

circa teflamentum tempore peüis conditum quoad folennia nihil, nec quoad

€) numerum teflium , remiffum cenfetur, nifi confociatio eorum; c) ne fcilicet

illi ad evitandam morbi contagionem propius accedere cogantur, /. $. C. de £e-

flam. ibique Brunnem. et Dd. Fachin, 7 $. controv.g2. . Meier. C. Z, A, lib. z.

tit. . tb.2g.. Ludwell, de ait, vol. part. 2. c.3. f.356.. Diffentiente licet Sutliolto

7. differt. 1. apbor. 34. * De jure tamen confuetudinario aequitate ita fuadente v,

Marcell, Cala de modo arziul.et prob, p. 208. tuti. 34. paífim fervatur et obti-

net fententia, qua in teflamento tempore peftis condito duo telles fufficiunt ;

Carpzov. f. 3. €« 3. d. 1. tt. (t. feqq.

Richt. p. 1. dec. 2. num. 23.. Mev. ad jus

Lub, p.2. £. 1. art. 2. t 44..— Mynf cent, i. obf. 96, — Gail, 2. obfing. num. ig.

Gyllimann, £om. 3. fympb. voc. teflamentum v. quanto tempore. . 1d Mynfing,

ceut, g. obf. 30. . $. feqq. Verez. in C, tit. de teflam. num.p. 'Sande Jib. ;. decif. 4.

tit, 1. Dauth. de zeffam. num. 424. in fin, — Struv. ex.ad ff. 32. tb.zr.

Deinde,

vel

$. * nt teflamentum hoc px*ivilegigtllnx locum habeat, non fufficit civitatem

p

— SECT. 1. SUCC. EX TESTAMENTO. DECIS. XXIF. e3

tedie

pagum pefï'e infeflari, fed requiritur ut

vel ipfe te[*ta.tor vel ad minimum ejus

s

domus hunc morbum patiantur, ' d) Carpzov. £. 3. cozf?, 3. d. 4. ttitn,

2

Mev. d)

Y

d. 1. nuin. 4g.

Finckelthaus osf. 7. num. $ et 17.

ld fi probaretur ab eo, qui

n

im teflamento fe fundat; fadta enim cum fuis circumftantiis probanda funt:

*gata-

pofíe illud fuflineri. defu

ncdlique in eo declaratam voluntatem executioni dan-

Jllle

dam effe refponderunt Do

.

mini qu Georg 2f(betten. von -bqugmigsu €teinfefb,

-t

