tuatíc bor eine 9Geftung poflo u faffen, concurrentibus pxaefertlm eru-

ls ej

ptionum periculis, perinde, acfi in confliclu, et difcrimine belli mllebung

fm

f4.

bes Btceitö, conllituti eflent, jure militari haberi debent; nec minus

Repli

, qui in obfidione conflituti teflantur, quamws in procinctu ad oppu-

que [

St,

fütin

gnandum non fint, modo praefens fuerit periculum.

u.b) Qteeen ober Dtep Qeugen.] * Neceffarium hoc erat, tum, ut de volun-

u

l6.

tate militis defunäh conflaret, tum qula * miles, qui non in ipfo confiictu

lil.?

Man

teflatur, fed'in caflris, duos ad minimum teftes adhibere tenetur G/off. z

[ T

L. 17. C. de teflam. hn d Conflit. Maximil. im R. 9. su Cólln de. Anno

1612. verf. aber Otejenigen Xitter,

Sichard, 2 rubr, C. de teflam. num. 6.

Aumel

Gail, 2, obf, ug, qum. 12

EO

dun

4di

&Xtc

DECISIO XI

l(];

Qu

ÜY^ Marito qui uxorem teftamentum mutare coégit,aufertur he-

C0o

reditas ut indigno, et fifco applicatur.

71

Pere

2. Ei vero quem uxor heredem inftituerat, maritus tenetur ad

id, quod intereft

Went

N

Quod

N

"

SECT. 1. 'SU-CC.. EX TESTAMENTO. DECIS. 5 u

J

tetfen

3. Quod fi maritus non exiffat folvendo, fifcus illi alteri heredi-

j a

tatem reíLicuit.

5

CAUSA.

ii

|

[ Ahl

( atharina bnnielif uxor, teffamento iuflituit Stepbatum fratrem fuum.

A

4d Daniel anaritus lividis oculis vefpiciens, minis metuque cogzt. sixo-

0

yem, ut taudem mutet volun,tatem, zþfumgue maritum beredem . inflituat,

exclufo fvatre.

Defunila Catbarina frater primo inflitutus bereditateimn

i;

petit, quam maritus fibi affvens poffidet. — Pifcus 46(17]?76714 viudicaus inter-

verit. Quaeritür, 'Q»uid »yw,z'.f?» :

N L

2

í fl

DISPUTATIO.

is, v

377

ceþhanns frater vintmtio;zam fuam fundat in primo fororis teflamento, quo x

»

S

1 J

ipfe bona ejus voluntate et affeclione inflitutus erat heres.

Daniel mari-

tus excipit * teflamentum prius per poflerius ruptum efle $. 2. J. quib. mod. te- s

?

| C

hum

flam. infirm, 1. 2. D. de injufl. vupt, rvit. fado teffam, add. 4. 19. de :tffdlll. ttiil,

Replicat Stephanus, * poflerius teflamentum non jure factum, fed minis metu-

»

minus

que per maritum extortuin effe, adeoque non fubíiflére, neque heredem infli-

qu

tutum hereditatem ex eo confequi poffe. z. z. D. er C. fi quis aliqu. teflari prob,

vel co&g. &Gail, 2. obf 117. 2, 4.. Nicol. Vigel. M. L. C. lib. g. exc. fo, Menoch,

volute

;f

lib. 2. de avbitr. jud. qu. cent. 4. caf. 30y. . Sichard. ad tit. C. fi quis aliqu. n. &,

Mantz. de teflatment. val. et inval. tit.3. qu. 1. 1.1. Quae replicatio, etiamfi vera,

g

et caufae infit, ejusque v maritus ab haereditate merito excludatur, Stephano

Antil

tamen * interveniendo fefe opponit Fiscus et zmregtionis fuae * fandamentum 4y

TM

ponit in eo, qnöd per /.21. $f.y. D. quod tmet. c, ubi coacta. voluntas etiam vo-

luntas dicitur, * teflamentum metu extortum mero jure fubfiflat, à) — Duaren, &

d l1. de teflam.. Menoch. d. caf. 30j. s. 7. — Sichard. d. /. * hereditas autem 7,

exrorquenti ut indigno auferatur, et fisco applicetur 4. 1. pr. D. et 4.1. C. fi quis

aliqu. tefl. prob. vel coég. dd. Aa, Peresría. de jure fifci tit.& n.4... *- Atque ei g,

cui alias, nifi metus interveniffet, hereditas obventura erat datur actio adverfus -

cogentem, ad id quod intereft 7, 1. C. 4. z. Perez. ad d. t. C. fi quis aliqu. et c.

yhe

5n.I. * eoque demum non exiflente folvendo, regreffus ex aequitate ad Fiscum. $,

Perez. cit. foc..— * Stephanus adyerfus fiscum exzipiezdo dicit: hoc fisci funda- 1o,

lr ad

mentum valde controverfum effe.

* Sunt enim mult Dd. qui teftamentum i,

metu extortum nec mero jure valere, nec fisco actionem inde competere, fefi

H

€t,

æod

--

66

DECISIONUM 9URIS $4X0- COBURGICARUM,

€i, cui extra coactionem illam defbn&i voluntas hereditatem tribucbatx, eam

competeré etíam absque rescíffionis remedio vel regreffus: ambage, Imol, i5 7.

1. D. de teflam.. Jafon. in 1.1. C. ft quis aliqu. teft. probib. [. co&g, Bachov, n sot,

ad W-fenb, tit. D. fi quis aliqu. et c, Struv. Jurisp. Rom, Germ. for. lib,2. tit.20.

f.n2.5. Hahn, m sor, ad Wefenb. d. £. Vasqu. de fucce[f. et ult, col. 1.2. .17.

132..7. 4. Manzius de teflam. val. et inv. e. 1, nutu. 17,

*

in dubio vero contra

fiscum pronunciandum efle /. 1o. ff. de jure fifci, Schneidew, rub. de facce[f. int,

T. vir, et uxor. n.1$. — Gall. 1, obf.t14. 1. g. * Replicat Fiscus, 1. fententiam, cui ni«

tatur !egibus authoritateque firmatam, effe communem Fachin. Z fo. contr. cap.

14 ]j. 8 qua in pronunciardo non recedendum, *2, citra praejudicium pofito,

quod contraria vera effet, tamen ab ipfis eam propugnantibus Doctoribus limi-

tari, in cafu, fi cogens alias fit proxzmus gradu cui ab inteflato fucceffurus erat,

b) b) eumque teflamentum' facere prohibueret, vel factum mutare five abolere

coégerit. per 4. r. et z. D. fi quis aliqu. tefl. probib. vel cofg. tunc enim fifco,

applicatur portio delinquentis. Franc. de Barry 4e Sutcef. Lib. 1. tit. 9. num. i,

Manz. cit. loc. ttum. 25. . Dn. Strycke de Succe[f, ab int. Diff. XH. c. 1. 9f. 21 in

x5, fz'n.

* |n caufa vero propofita maritus eft proximus, cum deficientibus liberis,

ile ex confitetudine, de qua infra, omnes collaterales excludat ab inteflato.

Hoc jure replicationis moti Domini Scabini pro Fifco refponderunt d. 1z, Ju-

ï

:a365, 2in G:gtïan $órner, Doctor alífiet,

RESPONSUM.

)

s. 9I8 ifr unà Copt euter &bmefter Catbarinem, Soaniet 9pRifineré C5e-

toeib, aufgericbteter, nacbmalé u- unterfebiebenenmalen geánberten

fe&ten Sfailfens, bencben. etlicben verfaften articuln unb eurer rage 3u-

gefebicfer, unb eud) unfer. vecbtlich SSebenfen. barüber gu- geben gebeten

fabt, O. &. 298. baB euer Cdomeffer ba8 erffe "'eftament auf ifre8

Gbemanié 93e»rofung unb aud Sardit oeánbert, berofalben ibr am 9.

Nov. 1632. regiftrirte difpofition unb "T'eftament, mero jure für fráfz

T

fíg ju acbten, e& toirb aber ote Grbftbaft vem Cbmann, fo fein $3eib

alfo gu tefliren geyroungen, alé heredi indigno genommen, unb bem fisco

gugceignet, umb Dáttet ifr eucb eueré intereffe Dalben 6cp ibm, ober bo.

x fo toeit miebt. beglittert, bep bem fisco ju evgo!e:x ; 28. 95 Tf3.

N

OB-

SECT. I SUCCESS. EX TESTAMENTO. DECIS. XL 6;

, &m

z

, i L

OBSERVATA.

1401

li;x bec'*to—res cum Menocl., A. 7. Quaeff, lib. 2, caf. 395 tt. f. fäqï et Schil- rz.

1l.20.

$4

tero Éw, 3$. i. 1$1. /jq. putant, teflamentum vi extortum valere, fed por-

j7.

tionem ejus, quem te(lator invitus heredem fcribere coactus fuit, in fiscum

Ontrd

deferri, Alii vero totam ultiinam voluntatem,etiam quod ad illa capitula 18,

j.i,

et legata, quae fponte relita fuerunt, nullam effe arbitrantur. — At mihi 19.

ji Di«

media fententia cum Leyfero n fpec. 375. med. p, placet: / ipfam videlicet

|

heredis inflitutionem ob deficientem teflatoris voluntatem nullam effe,

(f

oito,

L. 9. pr. L. 32. pr. de Hered. infl. adeoque collapfo fundamento ipfum quo-

Jimi-

que teftamentum, fi nullus alius in eo heres fponte infiitutus fit, corruere,

RTaf

arg. L. 0. ff .10, qui teff. fac. po[f. fiscum autem, cui nunquam hoc cafu 26.

NG

jus fuccedendi tribuitur, nec etiam fuecedere, L. ro. ff. de jure fisci. verb.;

fil

s29n puto delinqueve eum, qui i. dubiis quacflionibus contra. fiscuza facile ve-

ifi, Il

ponderit ; fed vel heredibus ab inteftato locum effe, vel fi ja« antea te-

a, i

flamentum conditum, ut in cafu praefenti, hoc falvum integrumque ma-

leri

nere. Quae quoque opinio aequitati videtur convenientiffima, quum in

zlo

'Tractu Coburgieo conjuges vi confuetudinis deficientibus liberis fibi invi-

lato«

jjv

cem ex aíle fuccedant ab inteflato, nec igitur dilecti e familia ad. fucecf-

H

fionem vocantur, nifi con

]

ux decedeus teflamentum condat; at autem

-X

valde durum atque iniquum íóret, diledtos e familia, femel in tefla-

mento ad hereditatem vocatos, facto et malitia alterius excludi,

St.

22

b

Quod autem non fimpliciter eft intelligendum, fed tunc demum, fi nullum

rcperiatur teftamentum, 4. L. 1. ff. ft quis aliq. teft. prob. vel eoeg. loqui-

d

-

tur tantum de illo cafa, ubi heredes ab inteflato venientes pr,o/hibuernnf,

Ts

ne fieret teflamentum, nec autem de eo, fi jama antea teflamentum condi-

23

u

tüm. Qar?g. c . d. n «t füq. . St

f

n

o mcsies aisl

iÉ

D ECISIO Xïï

iO

"j

*Tc&amenmm coram Sculteto et Scabinis feu A

ib

djun&is in page

conditum valet ut judiciale apud a&a,

(isco

:

(

E m

CAUSA.

ä/laritzz quaedam , ,fe-j?atm'a de bonis Jitis. coram Sculteto e& Adjundlis

meigiern Pac fine requifitis

oP

/ejzg:»',- ?or bem Gäd,mltbf::iïe:y uno 3orfé

2

eja-

ï;l

32

68

DECISIONUM 3'URIS $4X0- COBURGICARUM, -

T

elogia fua ultima exponit, beraditatemque fuatn imter mavitum et [fororem

E

Cunigundam pro beueplacito diffribuit. — Maluiffet mavitus exc affé beredi-

2

tatem cape[ere, cumque ab imteffato ex con[uetudime loci id obtineve. poffit,

j

€o quod poff auuuim et. diem uxor. uon velitis liberis: deceffvat, teftamenti

bet,

valorem zmpugtuat.

Quaeritur, az jure?

[

tt,

DISPUTATIO.

u

f

'"M

ritus teflamentum £mpugnaturus nititur authoritate gloffze lat. in ano:

tecbt. Jib. z. art. 3. lit. d. ubi ejusmodi Sculteti nullam dicuntur. habere

(l

?. jur s ictionem; confequenter * nec habent judícium, nec Actuarium, nec Acla ;

3. ** fuat etíam per fe homines fimplices et imiperiti. Z, sf. C. de £eff, Nov. 72. c. $.

tj

V

4-.* Quibus caufis rnoti, coram Sculteto et Scabinis or einem SDorffultbeiffen umb

SDocffibóppeu "'eframentun: publica fide fieri poffe negant Berlich, parz, r. dec,

9j. Finekelthaus Dj j. teff. qu.4. Richter. p. « Decif: 2g. sum. 4.. D. Strav,

5- ad Aut. Mattb, de Succe[fionib. c. z. S. 2g.

* Cunigunda valorem teflamenti

J

propugnans íe fundat in generalitate /, 1. ;bz, a(lis. cujuscumque Judieis C, de te-

$. flam. Dicens, * quod Sculteti pagorum aliquam faltem jurisdictionem habeant

.8)7. 2); unde etiam * ipfa iu centrarium allegata gl'dfïä eos Judices, feu miniflros

$. pedaneos vocat, qui faltemr jurgi et modicas caufas difcernunt; et * habent

quandoque fuum Actuarium et Acta; ficuti a Sereniffimo quondam Sexoniae

Duce ERNESTO Pio, gl, mem., in Adjunctis Ordinationis Provincialis Gotha-

9. nae,' in fpecie, it ber Inftruction füt bie Cbultpeifieu $. 16. et ro. * provifa

quaedam leguntur von benen 9Difegefd)teibern (fic enim vocantur ibi pagani illi

16. Actuarii) un beren Repofitur, * Neque fimplicitas heic officere debet, ob quam

alias rufticis hac etiam im parte, jura amplius indulgent Z a/z. C. de zeffam, unde

II etiam *ejusinodi "Teflamento, modo in defectu Actuarii Paftor-loci ad hoc

munus adhibeatur, valorem non indiflinéte denegant, D. Tabor. zr. 4e Zefr.

Princ, obl cap. j. .6.. D. Fritfch. De jure ac flatu.pagor. German. c. 12. ff. 4.

Pro Cunigunda igitur-ab ea confulti refponderunt Domini, Teflamentumque,

etiam non adhibito Paflore vice Actuarii, validum pronunciarunt, d, r. April,

1. u Rü:lfgxtnben $ildin, 96ittib u (—öumpertsbaufm.

RESPONSUM.

12, Raf enec at Tn8. aefcbí

dte Srage D. 1. €. 9B. $0. 9t.. * $at eute

exduli

-.« €dnmdtet aulf vorgebgnbe Crforberung, n Gegenmvart be8

tbeif:

SECT. L SUCCES, EX TESTAMENTO; DECIS'. XII. 69

"O Uh]

theiffen, ber tmenen GXorfémeifter unb fonftert einee Sperfon, oor (rert

ütdj.

9(bjter6en eine le&ter iBillen aufgericbt, bavinnen (ie veroronet, tvie «à

[f

gmoiftben eud) tinb irem &bemonn, ibrer seitlicben SSerlaffenfebaft Dbal-

[U77

ber, gebalten toerben folite.

$96 numn mobl befagter ibr &bemantt, euer

Cbivaget ,. folcben. euren. [e&ten Sf8illen für nicbtig unb unfráftig ady»

tet, unb. ( biefem Syall bent. aereinen £anbébraud) nadjgeben, unb ber

nenfefber: gemef fid) oerfalter toilf.

Giemoeif aber bennod) fotcber Iefe

ab

tev 9Gill oor benen erforberten Geridbtáperfonen Defcbefen, fo ift bevfelbe

ubere

al8 ein le&ter 9Bil coram a&is aufgeric)t 5u recbt beftánbig, tb moírb

Jdn,

eud), ta8 eud) Jnnbaltá veffelben oermacbt

:

T

, borgu $on be? £obrigfeit

1 n

PA a

billig. oerolfem, —3G. 9. 3.

1. dit,

Strav,

OBSERVATA.

menti

3) Quod quidem verum efl, hiabent enim jus infpiciendi vulnera, denunciandi n.

de tt-

maleficia, tollendi corpora interfectorum, mulclandi, et fimilia,

Matth.

beant

Coler. de proce[[. execut. P. 2. &. 1, tt. 13t.. Verf. ftem fünt denunciatores, et

illros

fqq. Si haec, quae funt contentiofae jurisdictionis, fculteti expedire pof- 14

abent

funt, multo magis ceram eis infinuatio teflamenti, quae eft voluntariae

(0nia6

jurisdictionis, Alex. cenf. 175. fncip. vif tnfirumento. n. 4.. verf. nec etiam

;thz-,

obflat, etÍeq. num. 7. ibi, pro boe facit. etfeq. lib.2, Vult. confrl, Mar-

burg, 34. n. i, vol.1. Hartimn. Piflor. quaeff. g, incip. donationes, quae, n, 6,

rorifa

üi illi

lib. 3. Matti. Stepli. de jurisd. lib. 1. c. 13. 9. 20, fieri poterit, quoniam ea,

qlïälü

quae funt voluntariae jurisdictionis, facilius conceduntur, quam quae funt

.unde

contentiofae jurisdictionis,

Calder. confil. 44. aute med. verf. vatio au-

tem eff. et feq. — Verum enim vero, cum ejusmodi Sculteti in pagis de 15

j ho

J

jurisdictione nihil habeant proprium, adaiz. in gloff. là1. É£&nOt. lib. z.

j

art,12. lit, M. ub fin, verf. 2(5er 5e uus.

Imo omnino . nullám juríisdi- 16,

&lionem habeant, gloff. lat. Sanot. 4ib. z. art. 17« lit. D. poff. med, verf.

Yqu,

zalis autem judex. et feq. fed fint tantum minifiri, ac quafi praecones et

nl

Matth, Coler, Je

executores eorum, qui jurisdictionem in loco habent.

proce[J. execut. P. 2. cap.r. n. 13t. pofi prine. verf, fed miniffri. ldeoque g.

teftamentum coram ejusmodi Sculteto et Scabinis paganis confectum mihi

non aliter valere videtur, nifi nobilis vel alius eo in loco jurisdictionem

at

habens pro ablegatione Sculteti et Seabinorum ad actum teflandi fpecia-

Y

j

St,

liter fuerit reqlliütus.

P d

I5

* Ha

(jrf

79

N

DECISIONUM S'URIS S$4X0- COPURGICARUM,

18.

* kabetur inter alias a Serex1ïfïïx110 quondam Saxoniae Duce JOHANNE CA-

SIMIRO ediras conflitationes una d. 2e. Octobr. Anno 16es. promulgata,

Tf

- corrigens defeclus in Praefedluris et judiciis inferioribus, ubi $. bamit aud)

19.

bie bopen Geridjte expreffum legitur, * quod literae natalitiae, tutorum

confiitatio, feffamentariae difpofittones

; &eftamentticoe S8erorbiungen, pa-

éla "dotalia et ejusmodi ju

dicialia negotia immediate àd Praefectos perti-

A0

neapt, fegen obne 9Yitel für Die SBeamten gebórig; * unde dicendum

omnino videtur, teflamentum judiciale non nifi coram Praefedto a rufli-

2]l.

€is valide condi poffe, * Verum non obílante hac conflitutione, cujus

Jol,;

notitia Scabinatum effugere vix poterat, quippe jam ante decennium la-

f

tae, teflamentum coram Sculteto et Scabinis paganis conditum, ceu judi-

[/

hb

22,

ciale, fuo valore conftans pronunciatum fuit,

* Etenim fi tenor confli-

ürf

tutionis penitus introfpiciatnr, attendere licet paragraphuin illum adverfus

w

Centgrafios et Apparitores, bie Gentgtafen unb £anbfnceebte in. fpecie, die

quf

fponere, iisque facultatem negotiis illis judicialibus, clam Praefectis fe im-

23;

mifcere inhibitum effe,

* De Teflamento vero coram Sculteto et Sca-

Z

binis condito nihil in fpecie conflitutum legitur; Itaque Domini quaeflio-

aj

nem hanc fub di

fpofitione juris Communis manfiffe procul dubio arbitrati

[/

L

94

funt, * Facit pro confirmatione Refponfi elegans locus e Carpzovio i5

int

J. prud.. Confifior. lib. 1, tit. 9. defin. 136. num. $. 9. ubi verba ordin. Eccl.

art. gen. 21, Yeferuntur; / quibus Sereniffimus Saxo Miniflris Ecclefiae de-

ij

cimas in praefentia Sculteti et Scabinorum in SSepfegn Der 9tidbter. obee

p

if,

JSeimbürger, admetiri juffit, fimulque a Carpzovio ratig adjicitur: Scilicet

25,

quia * auzboritas judicialis omnem fraudis ac fallaciae praefumtionem ex-

p

A6,

cludit. z. /z praefeutia £, X, de renuncjat, 1. 12. C, de pat, — * Quanquam

ipfe Carpzovius "'eftamentum judiciale ceram iis valide non poffe fieri

27,

flatuat part, 3. conft, 3. def. 21.. * In Eledtoratu tamen Brandenburgico

coram Sculteto et Ruflis teflamenrum condi poffe teflatur Brunnemann,

!

28;

is

ad L. t9. C. de teffam. in fin.. * Quicquid tantem fit, tutius facturum etiam

zufticum crediderim, qui ultima elogia fua firmiter ad adta condere inten-

!s

dit, (i praefectum fuum vel Magiftràtum jurisdictione ad mínimum infe-

m

riori f; Vogteia praeditum adeat, eique ea vel jam literis confignata infi-

p«

296

nuet, vel coram eo nuncupet: * Si tamen vel finplicitate, vel tempore,

l&

aliisve circumflantiis praeclufo, id nec libeat, nec liceat, coram Sculteto

N

€on

et Scabinis r'te convocatis id valide fieri poffe, res ita non fine ratione

l$, (

aPud nos jtxdica'ta planum facit,

]Ugu

X

BU

D E-

l

| SEC:?'L L. SUCCESS EX TESMMENTO.- DECIS. XHL i

LOA

DECISIO XI

.

lrota,

toud)

'T'eftamentum conjugum reciprocum morte alterütríus confir

orum

matur, ita ut a füperítite, in praejudicium eorum, quibus

; i

a'defun&o ex eo quid reli&tum eft, mutari non pofiït,

penti

!

aduni

CAUSA,

rlli

CUjüS

obaunes quadringentis jam e priori matrimonio díves cutm conyuge ./26"2'177;(1

ml

Cuniguuda, cujus illata 1nodo centutn eront,teframentum vectprocum con-

dit,bujus tenoris :- ut fuperffes in omnibus bouis quiete enameat, iisque uta-

jud.

-.u(if-

zur fruatur , fed deinde et boc smortuo fine. prole, ex. beveditate umiverfa, 20

rerlus

floremi ad mariti, 10. vero ad uxorit propiuquos, veliqua. tandem ad utrius«

; i

e n

que proximos aequis partibus beveditario Zure pertincant, . Mortua. Cu-

zigunda 70/)(1?2776'.1' tertiam uxorem ducit, cumque bae, a priori. cum Cu-

tScr-

lg«

ziguuda condito teffamento diveyfum difpont,

Taudem et zpfe obit. Cu-

ia

zigundae propiuqui a Baltbafare fratre Zobannis, eafu mune. exiffente pe»

io ff

zunt ex teflamenti teuove. fupra ditle, decem flovenos cum [emiffe umver[ae

Él,

C deï

a "fobauue et Cuniguuda reli&ae fulflatitiae dedutlis 30. pro obaunis pro»

piuquis, u praecipuum.

Baltbafar, cui pofferior. difbofitio pfus attribuc-

Qu

vat, Daevens, utrum cedere au. conteudere. debeat,. con[ulit: de . Sfure Sa-

lt

] eX«

pientet.

DISPUTATIO.

WXXX

fieri

"

nin Cun'ïgïxmcïa'ä propinquorum Peritio ex tellamento in Jure fundata fit,

rgieo

Q

dubium non eft, — Cunigunda enim una cum marito Joharne eos, dem-

nanit,

tis praelegatis, ex femiffe lieredes inflituerat in eafum mortis ütriusque conju-

eljan

gis; quae * inflitutio morte teflantis confirmata fuit, et effectum fortiri incepit 1,

(

.

f

jger L. 1 et ibi glo[f. verb. mortem ff. de teflam. fac, L. ig, ff.. de manum. feflam.

mie«

ä

|

* peperitque petitionem hereditatis, quae conditione, fub qua facta efl, eve. 5,

infe

niente, tecle inflituitur £. 25 de condir. inftir. D, Zfiggïär de conditionib, $. 6,

—

port

Sed exczpit Balthafar , "T'effamentu

iii

jltetü

ilud, que 'Cunigundae propinqui erant 4,

conftituti, mutatum effe, qua * matatione illud rumpitur, et jus ejus vitiatur 4 Á

tiont

19. G. de teffam, * Habetque mutatio haec locwm etiam in teflamentie coat- &

jugum mutuis feu reciprocis Finkelth, o5/: g. sum. 1. * licet alteruter jam fit ,

gjgxt?.us 4 4. ff. de adim. fffg.' H 1. C. de SS, Exclef. Finkelth, 9. £ 2, a. Sch/ïle

p

)E-

*

1!

1

p

72

SEC

JDECISIONUM 2URIS $4X0- COBURGICARUM,

in .Cumþ?nd. Lauterb. ad tit, de bis. quae in ;xejlam. del, . Confer rationes etrAaf-

W

7

7- allegatos a Frauzkio. 4. z. refol. 1. num. 13 14. 1. * Quae exceptio cum prae-

[j

j

diclae caufae in(it, replicant actores L;upilg,undae Proþinqui; jus exceptionis

a

$. non quidem in totum, fed in tantum negando,

Dicuntque * füperviventem

9. pro fua .quidem parte teflamentum mutunm revocare po,fïe, dd. l. * &on vero

W

u

W a

in folidum. — Apud omnes enim in confeffo eft, quod, licet conjuges unis iis-

«

Io, -dcmque tabulis et folennitatibus teflentur, tamen * illud teflamentum non fim-

au

plex et unum, fed duplex et revera atque in effectu duo teflamenta fint, qugs

r

17, 12, rum ?* alterutrum ipfo inflanti mortis confirmatur, * illiusque heredibus lega»

t

tariisve inde jus quaeritur, quod iis per fuperviventem alio teflamento fine facto

,

ipforum auferri nequit.. Finckelth. Z o/f. go. s. 7... Carpz. part. 3. conf1. 7. def,

)

l

130 22'

Frantzk, z, refol. i. n.16. 22. Hanc replicationem cum negare de jure ne-

tj

queat Balthafar, daplicando tamen regerit Kunigundam non nili centum flore-

W

!

14, 1105 ad maritum intuliffe, adeoque fupra illos inteflabilem fuiffe, cum * quïlï.

)

bet de fuis tantum noa de alienis bonis teflari poffit ; v. 5, Decif, V. n,6. confe-

a

quenter fe defuncli fratris illata 4eo, cum acquifitis folum retinere.

J

as, £ado refpondent Cunigundae propingui, quod non modo * ex confuetudine

Mi

loci maritus Johannes omnia fua cum üxoris Cunigundae bonis confuderit, et

16, tanquam commnnem acquaeftum habuerit ; fed etiam * ex £o, quod poft mor-

t

tem uxoris fibi fuperviventi ufumfructum tantum refervavit, uxoremque fic fe-

Bo

cum teflari, et in fua portione dimidia poft mortem mariti cognatos fuos he-

Y

2) r7. redes fcribere permifit, alienationis facultati penitus renunciaverit. a3) *Quae

Wib

renuncjatio pactum quoddam continet, quo Juri fuo quis dcx*,ogat, ex quo ex-

$i

b) ceptio contra renunciantem b) et heredes ejus nafcitur paciscenti, ut ex alio

quovis pacto, quae exceptio non poteft deinde pocnitentia renunciantis, fen

ial

4

1«

mutatione voluntatis ejus aboleri . w/r. C, de pa&. c. mutare c, quod. femel de

T

R. . in VIto Frantzk. Z. 1. z. Refolut. .. f. i. Stockmanu. Decif. Brab. 19

W

xw

num, 3. poft Jafon. ; /. extraneum 9. C. de bered. inflit, — Covarr. 12, var. re-

N

18. fol, 2, num.y.. Gail. 1. obf 145, — * Infiflunt itaque petitioni hereditariae portio-

nis, prout eis in "T'eftamento mutuo reiicla erat, et cum pro Balthafare adver-

[

fus triplieationem hanc ni] folidi reponi potuerit, contra iplum confulentem

D

Domini d. :7. Jan. :2r.. 2fn. $Balt

bafat SReiftern u Geuewbgufetf, im 2imt

for

Jäewbutg,l fcquens dederunt.

RESPONSUM.

1. SY8. 9. : * 9luf eure an Ln8. getbane weitfáuftige Syrage, barfibet

)d

forue

ibr eud) beó 31 gu D. g. babt, &. $3. ïB d ,aï;aF euer. &iie

-

Ver,

L à

i Mamis i r

SECT. L SUCCESS. EX TESTAMENTO. /,DECIS. XI[I; 74

t Aar

Der; £janf 9mtei(ter fid) anfangé mit 2inna 292. einer 9f8ittib, fo im bort

jue

gen Geftanb gimen Svinber gcbabt, bereblicbt, ju beren ev 700 ff. tvertf

L0f

IH

en Gütern gebracbt, uub. in berfelben Güter um rechten 93ater iít gt

Titem

veto

fc&et woorben, nad) roclcber toolic)en Sotutritt er mit oxn Otieftinberu

i

ts

ín brep gleidbe &beil fic) er6lid abgetbeiler, oann fernec Cuniatmpa 99.,

L fim.

eine alte pevíebte 300ago, sur €6e. genommen, fo u i$m 100 (L., er u

qUO

ibr 400 ff. vo:rrf) gebracht, mit voelcbet et o«n 28. Martii, Anno 1603.

leg

ein Ze(tament, unter anberi Deó 7yabalt8, aufgericbret: mvenn eine$

HJ«,

",

pvor bem amoerm ab(fürbe, folíte ba8 tiberbleibenbe in alleu (Dütern ge:

ne

rufíg fí&eu Dfeiben, uno nacdb fzinen beften. berfelben genieffen, unb. ba

lore

enplicben ba8 anbere pbne Jebenbíge Cetbeaerben. aud) toces oerfabrer

quifi-

Toürbe, fo folíte atiá oer. 232rfa(jenicbaf 20 ff.. auf . feine, nb to auf ifre

onft«

Sreunpftboft erotid) fallen, umo bann b«$ üt6ríge, fo od eorfauben,

tipli«

pnter 1bre beeoerfeita Sveunbfebaft sugleic) oererbet unb. oertfeifet toere

iding

t &

ben, 2, $y(t bann auc) biefe &uniguanba ofue febenbige £eibe&erben to-

qore

be8 berfabren, fo bat (ie mit ber Soafft berer Güter an betveg: unp n«

Bemeglicben, fo nacb tbrem &o, nad) 9(biebung ber obberübrten 20 ff.

iche-

y he

ub 10 (f. bep í(frem noc lebenbigen 3Drann, enrem. Svuber perblicben

[

ib anjutveffen gemefen, fotooI mit ben praelegirten xo ff. ibre nádbfte

od

Syteumpe evblidben befallet, telcbe Sodlfte, famt ven Yo ff., perer Bernade

^alio

maló onbermpeif eingegangenen Gbe unb aufgericbteten Deeber feften

RE

28.llen nngebinbert íjnen aus be8. le&t pecítorbenen Soanfien SDteiftera,

y) d

euerá. 35ruveré, Q3erlaffenfiboft, mofern. ifr eud) foníten mit ijnen i

fþv 1,0!

nf*

ber Güte nicbt vergleicben: Foónnet, nocbmalà absufoigen iff, bie anbere

Jtio«

foàift aber, unb t»a8 offbefaater cuer 25ruber Dernadbmalg bargu mebe

|iete

ererbet ober evtporber, Bleibt eud) por eurem tiod lebenbigen Ciefortte

ntem

ber, inBaít be8 unterm dato am. 12, Decembr. Anno 16

1. ertbeiffen in-

p

forma:es,guan;e billig, 33: 9. 3.

OBSERVATA.

t

a) Nifi maritus Joannes ex eo, quod poft mortem uxoris fibi ;fupgryiiænti 20,

l

P

n

ufumfructum tantum :efervaverit, uxoremque fic fecum teflari, et in fua.

W

pot

s

aM IS'N-

M.

74 DECISIONUM SURIS SAXO- COB URGICARUM,

1]

"d

pdrtione dimidia poft mortem mariti c'bgjx'ïä;'os' füos lieredes fcribere per-

miferit, adeoqüealienationis facultati penitus renunciaffet, aliter fentirem,

21

"Teflamentum enim reciprocum ab uno, teflatorum revocari' potefl ,. cum

j

N'*

éuivis tefTatori facultas mutandi teffamentum compeétat, D. 4. de adirr;äti?/.

"

vel trausf. leg. L. 22. pr. de Leg, I11. — Nemo fibi eàm ademilTe praefuafi-

&

tur, atque adeó nec conjux per 'r'öcïprocu'm teRamemüm, ut rechius Franz-

9.

kius Lib. 2. refol. it. et Lynckerus iz. refp. 37. lentiunt.. Fac ergo, alterum.

n

conjugem deinde, aliter teflari, prioris certe conjagis tefiamentum pro-

Dd

terea non corruit, fed patrimonium ejus inter heredes promiscue infli-

23»

tutos dividitur.

N

i

Et, fi certo non conílet, quantum ille in bonis habue-

rit, utriusque bona aequaliter in duas partes dividenda ftat, arg. L. 3. ff.2.

J

de reivind. et femis quidem heredibus in primo teflamento fcriptis, alter

Íemis eis, qui in fecundo teftamento inflituti fuerunt, relinquitur, Stryck

de cautel. teflam. c. 24. f.21, quod multi Dd. cum Bergero ;2 Oecon. Tur.

NX

- 393. 1. 4. adeo ad eum cafum, ubi claufula de non revocando teflamento

3

f

adjecta eft, extendunt.

Leyfer fp. 359. 9. 4.

St:

*

pi

24« b) Obflare quidem videtur cap. 2. de patfis in . ubi renunciatio futt

irae h&e-

Vor

ditatis jurato fieri oportet, quod tamen capitulum loquitur de renuncia-

den

.. tione fucceffionis jure comniuni competentis, non de fucceffione uxoria,

"(

25

.jure communi non debita, — Jure enim Saxon. cómmuni renunciatio in-

quo

, jurata valet.: Matth, Coler. P. 1. dec. 3$.. Carpz. D.2. C, 3j..d. $. et in fpe-

eni

cie renunciationem hereditatis, mori

In

busüne Jjuraniïxe—n.tf) yalcre, tx-a(fif Mev.

s

v

V. 5, decil, 27.

s

s.

r

d

tati

P

4f

—

vo|

DECISIO XIV.

gui

D7

1. '.,Ma'r'if:'ï folius teftamentum, füper univería tàámen utriusque

d

conjugis hereditate, cum confenfu uxoris, fa&tum, et morte

-

pur

Coi

confirmatum, a vidua mutari poftea nequit.

W

2. Quin imo vidua, ubi ufümfru&tum bonorum quoad vikerït,

lo

habebit, cautionefn de non al

3

ienando praeftare mariti he-

Pm

[(lll/

rcdibus tenetur.

Y

u

CVf?AUu

1

i

X

*XSEVCT.VI. SUCCESS; EX TESTAMENTO. DECIS, XIF. .5

e p

z

/"CAUSA.

tirem,

Wcolaus confeutiente uxore teffatur /z)per utriuique louis, ita ut poft

, m

Imélid,

amborum obitum fomis umus ad [uos, altey. ad. uxoris cognatos. per-

i

i.

veniat fervata fuis optione praedii, Mortuo . Nicolao vidua Conrado nubit,

Franz

et univerfam: beveditatem ama. cum priedio, tiovo marito per aliud teffa-

ferum

jnentum trausferibit. — Quod. cum, refcifceremt. Coguati defunti INicolaz

D pro»

jnfli-

petunt fà ex priori teflaimento beredes ex- fiiffé declarari, viduamque ueo-

ybues

suptam ad cautionem de vom alienando illo coudeumari. . Quaerituv, Quid

E

2

2

N

M

g'uris?

alter

DISPUTATIO.

Wryk

| andamentum geritionis idem eft, quod ia caufa proximé antecedenti. * Ex-

25

n fll D

I

metto.

ceptto autem in eo variat, quod heic non uxor una cum marito mutuo te-

154

ftata fuerat, fed. maritus folus confentiente faltem uxore. * .Cumque potior

$*

ars bonorum ab uxore proveniffet, durum eo magis vidcbatur facultatem re-

häre-

vocandi confenfüs, mutandaeve voluntatis uxori adiuicre ex rationibus praece-

da«

denti decifione circa exceptionem addudlis. * Sed obflabat a parte actorum 4,

ixorit,

replicaudo waortis teflatoris interventio , quam ad usque uxor in confenfu fuo,'

(lo iti

quo maritum de re faa teflari permifit, a) perfeveraverat. .* Extra dubiuim ) s.

»

infe-

enim eft et rerum conflanter judicatarum authoritate firmatum, non. effe con- *

fenfum hunc revocabilem, defüncto €o, qui in vim confenfus ;äji-l;poülit.- Stock-

aM

mann., Decif. Brab. 20. .1. * Siquidem qui perfeveravit in hoc confenfu usque

69

ad mortem T'eflantis, quando lex translationem dominii rerum relictarum ope-

ratur hereditate quandoque poft adita 7. y4. ff de acquir. bered. 1. 32. de R. L. .

44. ff. de furt. &antundem egit, ac fi venditioni rei fuae confenfiffet, etiu ea

yoluntate perfïi;i[fet ugque ad perfectam traditionem; quo cafu non efl aibi-

guum, quin rei fuae dominium amiferit Z 3. C. de rei vindic.1. 2. C. de reb, alien,

zon alien. qudm cafum late tradtarunt Baldus 24 4. Segiuim C. de Tä/iam.- Pc-

ckius de Teffam. Conjug. lib. 1. c. 43. add.. Berlich. . Decif. gz. num.u. — * 1n $,

stye

puncto zautiomis non minus fundata eft adtorum- petitio; * Sive enim reus g,

norte

Couradus ejusve uxor, quamdiu femiffem. ad. Nicolai Heredes poft mortem

uxoris devolvendum retinent, confiderentur ut heredes tiäuciarii,fqui:bus femit-

Íem Nicolai heredibus reflituere incumbit; ? five ut ufufrudtuarii a cautione 9.

xefil,

praeflanda non funt immunes. fper 7. 1. pr. et D. 14. f i. ff.nt. leg. vel fideic.

ihe

eauf. cav, 4 1. 1. 4. L 6. C. ut in po[f. leg. vel fideicomm. Vetr, Wefenb.: Cosfil. 44.

Qu. , item per 4 1. C. de ufufr. ibique notata Brunnem. Gail. z. opf:145. d,

-

K2

;B;ung

AU

"76

$E

DECISIONUM 2URIS SAXO-COBURGICARUM,

h

Brunnem. Cent. IU. Decif. 73. 9. 4. .Cum itaque actorum. petirio nulla folida

exccptmne per Conradum reum ejasve uxorem, quondam Nicolai viduam clidi

——

,[ [

Potumt pro Actoribus Nicolai heredibus caufa d. 3o, Jun. 16:9 decifa eft.a Do-

üict

minis, n 2fiteveriwalter j Otcufaug per fequens

lu

RESPONSUM.

æ f.5.3. &rfmamt*)afterg $. * 98 (br una i Qröfoxberungä:

)

facen. gwijcben Claufen. Gngel$- fecl. €rben $t ágeren an einetit,

bantt fener. SOittiben unb nunmefr ifren je&igen Eemann, Cinyen €éó

fibern, 93e&lagten am anbern &beil fdoviftlicbe &age famt. anbern pro-

du&ar uno 98ebjcdidrtften unb soepen Informaturteilen, eínes ütt

oripinali, 588 attbere copialiter allcó INumeris L. 2 3. 4. 5. notirf, gut-

geícbufr, : . & 98.. baraus8 allentfalben fo oiel 5u befunben, baB

€8 alle8 ber 3Beflagter S3ortpenben utib excxpumä turgeadbt, bep bem

ton lauf Cngelii ben 27. O&obr. 1610. fub n. s. in otiginali produ-

5) cirten unb aufgetïd)tetm &«eftament b) fo burcb ben tePatox em Bep fei

nem €coen ungeánbert gelaffen,unb morte confirmirt, oavein aucd) feine

c) foauéfrou getoilliget, c) fonberfid) toeil eó and) feiner folennitàten fal-

- ben gu recbt Erájtig umb Deftánbíg, Dillig fein 95eimenbené Dabe, unb baf-

feibige feitte&. Cynbalt& bergeffalt u exequiren fez), baB nemlic) feine

S8erlafjenfibaft wacb fein umb feines 93eibes Gob n 2 &beif gu sevfebla:

gen, unb bíe eine Joàlfte feinen Sreunbfaaften, ben Slágern, alé &dbtoe-

(leen unb Cbtbeterfínbern, bíe anbere Sjálft aber feiner Cibroieger

95arb. SiteuBlerit, unbo (bren Stínbern bencben ben 5O $oí benr 100

enégefe&ten aber nicbt oerteftüirten T. famt oem ba!öen & beil ber Sabte

nig, nad [aut bec$ aufgertd*teten Inventarii, ofre mánniglicbe Ginrcbe

abgefolget tocrbe, auc) Stlágern bep. folber Gfeilung ta8 Gutf su be

folten, unb Gegentbeil imit Gelbe abyutragen, Straft. befagten &effa-

inent& ber Ssorgilg beif?attet foerbe, iib berentibegen ber SGitti»en, unï)

)

nmunmefr Cuigen: Giftber8 foatéfrauer, fofó Geftament ju calfiven, tuib

bie gange S:Ber!af"e: (cbaft, ober ba& Giutb íprem je&iaen Gbemann tucd)

eiu a,mberä &efament, toie fub Nu. 4»fol 6. 7.8. foíe 9tb (chrift befjen

be:

SECT. L SUGCESS. EX TESTAMENTO, DECIS. XIF. 37

folida

neieten. G

1

E

;

H

befagt giyucignen nidbt gebübtet, tvie barin an

»4€

2

n elidi

e

J; ál f

b

r 3Sseff

.aDo.

fücr8 98eib, famt ibrem 3taam, »on

E

;

&C

äv

Ed

NMO m

bie 6egrbrte caution, ben Sifágenn borbon nidis

u alic Q.iym, n

len fd)uïþt,g $5. 9t, 93.

OBSERVATA.

e

a

&lionis

Pl

.

Ma

vitum de ve fua teflari permifit] * kd quod genus negotii vel

r*

lt

ä) :

P

ertineafpermifïïo de re alienateflandi eleganter excuffum videas » Stock-

I2,

Q

manno /2 Decif. Brabànt. 20. 1. 9. et feqq. ubi

* pihil aptius dici poffe au-

n5

u F&

