folgenbé nad) ipeen 2ibfferben auf ifre nádbfte Sreunbe bererbet fat )

t

$u reflicuiren unb einjuránmien billig compelliret umb angefalten, fie

ebi

voollten unb fónnten benm bie on ifnen angegogene $anbesgeroofnfeit

bdi

h

unb biefe$ Orté um Goburg Bergebradbten Gebraud) ofne 9Bergug in

Ll

qebüpelicber Grift befdbeinen unb bartun, bamit würben fie unb gleicz

uto

fallà &[áger oarmiber mit feiner. SYtofb

burft gebóret, ferner/batauf gu

n

befcbcben waé ret il 28. 9. 98. -* E quo Refponfo elucet, con-

3

-t

)

fuetudinem noflram praefertim in pagis f. praefeQtura Coburgenfi

ontt

tunc temporis;in judicio contradi&torio adhuc dubiam fuiffe.

Quod

f

vero deinceps dilucide probata, fententiisque firmata fuerit, non

)

modo antecedentia Refponfa, fed etin hac ipfa caufa Anno fequenti

jutó

latum fequens Refponfum demonflranr,

Jn 99 Cjobann G56e,

mlf

« dbffen atífier.

35. f. b. &. Grbat 98oblgelaprter unb Stamfaftet

Y

t

9.f. * 28 iBr uns eingebradyte Stunbfcbaft, barwiber gefüfrten 25e:

I33.

$4

meif, unb getbane Cdoreiben, Gatfarinen Sabtleins u- 9Galbur feliget

erant.

Dinterfaffener Sreunbe unb. Grben SBeflagten an- eínen, Gloufen unb

dem

S5aftian ber & piefen aud) bafelóffen unb ju Gauerffabt $lágern. anz

m

bern Zpeil8, neben ben bori

gen in biefet & adjen ergarigenen aCten guz

"

9efdbidt, unb barüber v.

recbtl. DebenÉ, gebeten Dabr. — O. 9. 35. 5

baraus allent&alben: mie aud; benen bavinn er:

:j

[

j

biel evfcbeinet, baG S5efla

ibrten Original-aGben fo

lntu

gte bie.bon ibnen angejogene Glemobnbeit unb

il

Dergebradbten Gebraud) ;

uc SXof

Dburft ermiefen umb bargetban, bere

i

ivegen fie nunmebr von angeftellt

er

$age st abfolviren unb ju entbinz

ben fino, mit SSergleicbung berer

109

&ufgelaufenen Stotten, 98

z

4n biefer Süeditfertigung Dierunter

!gaöf;

Anno I6090.

- 9t. 28. Su Lirfunb zc. unb geben am 7. Maj.

TO

Cui fu

j U

cidendi rationes.

bneGere pla.ge.t additas à Dominis -S,cab.iniis de-

ybut

*) Sratus caufae liic mihi ?idetur: An Rei bie

yci

fannten $anbes « G'ebrau

Spöäifdye Gben ben gu. et»

134-

d) ober . Gewobnfe

fonberfid) aber. biefe8

j

Ort$ um Goburg,

baf nemfid) in cafu. non c

xiftentium liberorum

tiptu-

fuperíles conjux,

$n

* -Ego falvo tn. d.

Dbem defun&to ab inteflato- fuccedire, eciefen ?

getbif

nes meae funt hae:

d. Collegarum ju

dicio decido, :quod fic.

Ratio-

13$.

d

I. ^ Ex atteflatione feu fcri

ptura magiflratus

Rotachenfis, qui pars eft,

ur ita loquar, Centenae vel diflrihus Co-

;35.x

j

burgenfis, quiin genere e

t

t poftea in fpecie addn&to Exemplo Wil-

H h-23

à helmi

NI

L DECISIONUM j;f,ü]ïlS SäXO- COBURGICARUM; '

helmi Caroli hoc confirmat,

?enn?nö einen- $anbz tinb Crabtgee

^ -

braudy2. * Nec obflat baB in-caufa Caroli bíe . Segierung- einem

SRertrag barinnen getroffen. |. Refpond. quia nihilominus in illa trans-

&.

aQione fit mentio iílius confuetudinis. 3. Probatum per commu-

nitatem Breitenaw ; quae fimiliter pars Cobürgenfis centenae eft, et

praete

0

rtim. allegat cafum in grofen 9 8al6ur.

3. Confirmatür per

atteftationes oppidi Ummerftadenfis, Hilperhufii et-pagi Streiffdorf-

fenfis, a quibus enumerantur aliquot cafus et a&uum frequentia.

140.

* Nec obflat baf (id) biefelbige in diverfo diftri&u vel centena, nem[id)

?

beó Xmté Soefoburg Gegeben; E. Coinb felbigein bies Ymt ober diftritt

nibt gefórig E. per Conf. fen baburdy ben Lrtfeil nit Solge gelei(fet,

141

* Refpond. Si attendantur illa inftrumenta, non tantum confirmant,

illiusloci effeconfuetudinem illam receptam, &onbetn e8 fey audb Cent-

unb $anb:brádudjfid). ^ E. teflantur etiam hanc-confuetudinem effe

E

142«

provincialem. * 4. Succurrünt etiam exempla rei judicatae, quae

licet etiam diverfae fint praefecturae, nihilomirus tamen funt.pars

143.

provinciae; "etpraefumitur quod hae Praefe&turae regulentur fecun-

3

*

dum confuetudinem et jura. civitatis principalis.

Ut et mihi notum

144-

* civitatem Hilperhufanam aliquando hic coram Regimini Principis

palam teftatam, ipforum jura, ftatuta ct confuetudines, praefertim

I45-

hanc pendere a juribus et flatutis civitatis Coburgi: * $. Affirmavit

et.D. Cancellarius eam confuetudinem omnino hic in ufu.

* Nec

146.

obflat bie q. berfüfrte Gegenbeweifung ber Cpieffen. 1. quia 1. 2. 3-

4. articuli funt irrelévantes, unb im ber Gfeberebung barauf fid) bie

Cpieffen gieBen , wirb auébrüdfid) gemelbet, baf e&8 ber $95. g

1Y47-

Caden unb ber Ctabtz unb $anbgebraud) fep, — " 2. y. articulus

ift nidot erwiefen, (onbern in guten 9Gillen fecundum atteffata fecundi

teflis. Ttem fecandum feptimiteflis depofitionem gefdbefen. 3. Sextus

articulus per unum teftem in genere affirmatur; feptimus autem im-

148-

probatur. 4. Septimus eft illativus imo contra a&bores. * 4. O&a-

vus er nonus articulus fimiliter non probatus, benn foldjer a&tus burd)

149.

gütlide $3anblung unb LIntermeifing erfofot.

6. De nono et IO. ar-

ticulo teftimonium de auditu. nihil valet.

Sicut et fama in I2. non

150.

probatur * nec etiam obftat. — Daf bie angegogene a&tus mefrentfeila

recentes, nam licet a&tus aliquot recentes allegentur, et ob id prae-

isi.

fcriptio non videatur completa: * "Tamen periti et feniores di&to-

memi-

rum locorum atteftantur, femper ita oþfervatum fuifï'e, nec

: nifle

a

/

sEbT.V. SUCCE»SSIONIS CONJUGUM: DECIS.T. s. -

(*

Tfgee

niffe cohtrarium. E. fine aliae

2131

Wl

ae red

iditione oftenfioneqüe aCtuum

fíe d m

42232

eihelt

probant, per ea quae tradit Bart. 77 /. et guibus

Fab. Zzfl;t.

('8D$-

de fur. nat. $. fine fcripto.

* tum etiam, quod a&ctuum frequentia 152.

Ditnu-

ad inducendam tantum, non vero probandanä confuetudinem requi-

lu

rantur :

E

0

D6

&

u

Stepïiajnus Schelhafe;i D.

N

enta

ttd

*');T'omm hanc quaeftionem in eo. verti nunc certum eff.. An eonfuetü- 14X:

(tid

do haec, quod conjuges invicem fuccedant, ratione pagi hujus Wal-

tet

bur, etiam probata fit.. Et primum probatam effe, his argumentis

I. Per teflimonium vicinae civitatis 154.

df

L.

demonftrari poffe videtur.

VE

-Rotach et pagi Breitenau, ac etiam quia in aliis praefe&urisut Held- -

elle

burg fimile obfervàátur.

* 2. Quia alias in dubio confuetudinem 1I55-

qucle

Principalis civitatis fequimur, maxime fi conftat non. diffimile in ci-,

vitatibus quibusdam fubje&is fervari. * .3.. 'Tota haec ditio et terri- 156.

par $

Curte

torium Coburgicum quafi portio quaedam ratione totius Franciae

aeftimanda eft.

* Nunc in Orientali vicina Francia et Epifcopatu r

)turrt

7

Bambergenf. et Marchionatu fimilis fere uübique viget confuetudo.

(ipis

xtim

* 4. Maxime fi confüetudo per fe favorabilis eft, quod vel hinc li- 158.

návit

quet, quia multa loca Germaniae approbant hanc, ut Zaf. 77 L. de

uibus 5,32. im v. fic im oppido quodam Imperii indu&la eff con-

Nec

"E

Wetudo, ut conjuges Cc. . His tamen fequentia maxime obftare vi-

t

dentur, et quidem. 1. Quod non fufficiat quaelibet probatio, fed re- r «9,

quiratur, ut probetur a pleraque parte populi eam cognitam elle,

; W

ulus

hinc Abb. in Coónf. $3. part. 2. tantus confenfus, inquit, proban-

dus, qui fufficeret ad. legem novanr condendam, et * confuetudo 160,

;undi

éxorbitans a jure non extendenda de cafu aut loco uno ad alterum,

:XfUs

ifn-

irà in cáfü hoc. Rom. cozf. $16. z. 4--et elegantiffime Dec. cozf.

)82

483. 9. 22. et fegq.

2. Quia hic fpecialior probatio confuetudi- r61.

nis requiri videtur,

cum fit fundamentum intentionis attoris, quo

t

cafu articulari, et probari debet, praeclare fic. Barth. Socin. vo/. 4.

, a

I. Regulam 162.

00n

cozf. 39. 1. 27. * Concludo tamen fine praejudicio.

hanc vulgatam locum hic optima ratiene habere poffe, quod de vi-

(

|

cino loco territorii alicujus ad vicinum locum argumentum de con-

rae

fuetudine certa fumi poffit, Idque ideo, quia * civitatis confuetudo 163.

ido

generalis ad laca particularia omnino extenditur Ant. 77 v. cur tanto

i

liá

32. 62. 063 De confuet, .* Maximeque fi non alia

»in vicinie, a

jffe

in

Hh 3

e46 DECISTONUM JURIS $2X0- COBUR GICARUM

in civitate (ut cafu hoc) confuetudo obfervari próbetur, ita :nota-

bil. Rom. cozf. 61. z. 3. .Et * alias dicitur ad eífe confuetudinis

non requiri ,-quod aQus ex quibus confuetudo inducitur, fint factt

in qualibet parte territorii, ut verba Cornei fonant vo/. 3. cozf. 319*

66.

Z.1$. *Et propius hoc.in,cafu, quia confuetudo haec Francis odio-

fa nunquam vifa eft, ideo facilius de loco ad locum extendi poterit.

Caflr, cozf. 310. . 1. part. 1.et conf. 372. 21.2.. Amanell. de Clar. 222

| 1

167

fimg. 231. * 2. Nec revera obílat, quod fupra ex Socin. cozf. 39.

adduttum eft; nam ipfe addit, fi non magni praejudicii res fit, ni-

thilominus judicem in Camera fe informare poífe, et doGtrinam hane

fine difcrimine alias communiter fequüntur. Bart. zz i. /ege ID. de

168

teflibus, cujus verba haec funt: * judex a feipfo poteff interrogare,

an fuerit ita de confuetudine fervatum , quem fequuntur Fraucifc.

Curt,ipart. 2. cogf. 173. maxime Íi notoria fit ex parte, .et Bald.

in auth. Jubemus n. x. C..de jud. adeo ut fi per folam formam de

x.sa»c.on&ertv, Alexf lib. $. conf; 14. z. judex fequi poffit.

D. Johann. Kórner.

a.

169. *) In Praefe&ura Eisfeldenfi d. 28. Aug.—Anno, 1616..adhuc fecunduns

jus Commune refponfum fuit, 2(n Xfmug 3inbnerm unb Conforten

in Xmt Gigfelo,. 98. 9..3..9. . 2c.

$5f. e. a. u .g. 95. bemfelben anz

geBengte &rage, barüber ifr eud) b. 9. 2c. D. ^. 98. 98. i. Oy(t

tor etlid)en Cyabren eure Cid)meiter, weilaub SDiidbael 2fbams Ghbez

weib. ofne Sointerfaffung eines$ [eten 9Dilens voie aud) $eibeserben 30«

be8 verfafren, bie Güter in ein jiemlidbeó Jfufnebmen bringen. Delfen,

Bat aud) Dernad gemelter ibr &Gemann, ofne einige miteud) borgebenbe

Sbeilung .bie $anb Perbrod)en, unb jur anbern (De gefbritten, ipe

aud) eine Seitfevo um SSergleidiung angebalten, er (id) jmar bargu ete

boten, bod) aufgeyogen, unb unterbe[jen &ie Giüter qu berfaufen, fid)

unter(tanben, audb einen fe&ten 9 iflen aufgerid)tet, unb feinem ane

Sern 98eib affeà vcerfdrieben, bemnad) nicbt8 minber Sobe8 berfabren,

soann nun gleid) fold) Geftament feiner Solennien Balber ju S9ecbt bez

flánbig, babon ifv un$.aber feiae Xbfcbrift mitaefcbidt, fp i(t ev bod)

ton euer Cidywe(ter termbgen. 9Berorbnung 3u. tfun nid)t befugt, fons

bern. Bat an bemfelbigen Sapferfidben SWecbten nad) mebr nidbt al& ben

tierten Zfeil gu (ud)en, bamif fie ibm befálfet, ba8 übrige aber ift et

Dr:

end) a;b;utre.t.enk,' unb folgen g laffen fd)ulbig, e8 wärg bann bero

ten

SECT. F. SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS: KT. ay

teh eine-anbeté be(tánbige Qemofgnfgeif ei:ægefü[gretj, foltbet. tótitbe Giffig

nadjgegangen 98. 9t. 28.. * Ira et in tra&tu. Hfiaco. im. Q$6grunb. ju 170--

S8ofady unb.S3egratf eodem.Menfe et Anno adhuc dubie refponderunt,

utrum-confvetudo binnen Cyafr unb Zag obtineat, verbis: 9enn

euefüfrlid) bargetfan.mürbe, baf foldber Sanbes6raud) innerpalb Cyabr

unb €a9 (fatt pabe... " Meretur etiam ratióne Praefcéturae f. Cente-

H

nae Hildburghufanae apponi Refponfum d. 22.. Maj. Anno 1619. la-

tum. n Centgrafen gur SoiloburgDaufen: C$oDann Seinertetr,

8$5. f.

f.:c. Q6(é ipr un$. im dulb uno. SSürgfdyaft Caden $orengen. Sofz

sianné guut JiotQ benében euven SDeridót, unferfcbieblide 2Seplagen

Vlrtfeif unb praejudicia. init num: z. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. famt anbetn

Cdriften gigefdbicft, . eud) 2c. 6; €7. 98. b; 96. 9R.. SDaf fo biel

$en punctum Succeffionis inter virum' et uxorem anlanget (voenn nemz

lidy untec eleuterr feine Geberebung, Seffament obec [eter. 2Gille

eufgerid)tet, tmnb eine8 rad) Cafr unb: Zag ofne $eibeaerben oerftirbt,

vaf alétann tie Güter auf bas'$ebenbe unb bleibenbe; ofjne QGiberrebe eic

niger Crben fatlen unb BleiGen foffen) bafi folcber angegogener $anbgebraudy

burd bie fub num. z; 3. 4. $. 6 producirte documenta, beborab weil audj

folcbes nidbt alfein ton vielen Cyafren Dero, unb über Stedit& termebrte

Qeit, beftánbig Dergebracbt, fonbern aud) in judicio contradittorio

mit bielen a&tibus gt begeugen erfalten, tacnadi audy fo wobLin biefen

alá anbemn: Collegiis: gefprocben. unb judicirt gur 9totfburft. ertoiefen:

unb bargetfan, berentmegen bemfelbigen biefe8 $rt8 3anbe8 git. Stame

fen aüf. stragenbe (Sálle billig: nad)gelebet wirb , 2c... 98. 3l. 9.

DECISIO If.

.G'ohji'ixv füperftes vi

hujus confüetudinis etiam excludit Pa-

rendes , falvatamen his legitima..

V

CAUS A.

1 orätw Jobames. abfens fine liberis relidia vidua, et matre

M

et frairibus..— Moritur inde et mater, que pofidebat mor-

tis tempore non tantum propria bona, fed et. Sobannis filü fui

praemortui paterna-Jure ufusfructus. .. Fratres Fobannis vidu-

am ejus excludere intendebanty n modo ab bereditatematerna,

quip-

MM GPEN À

í

M

248 DECISIONUM 3URIS $4X0-COBUR G—ICQRVM

quippe filio

pmemortuö nondum delata, fed etiam a ji?lz/lanïia

um delatam,

païew-za

2

uam quoad. proprietatem quidem filio dud

mazfer a

d finem vitae ufzg"m?ïwrie poffederat.. Qu.

Quid juris?

- DISPUTATIO.

ratresA](oïhannis intentiouem faam fundant in jure, quo * flatuta et con-

(uetudines, quae duo paribus paffibus ambulant, Cravetta c0z/..251.

"

1. 3. conf. 137. 41: 2. Wetenb. 1. conf. $0. 71.. 13-

* interpretationem ex

21

offit, non recedatur ab eo

jure communi patiuntur, ita ut quoad. fieri [

cap. caufam. quae 38. ibique Panormit. de

Refcript. Hartm. Piftor. 1.

I6. Z7.

I

ac * quam :minime jus communc laedant.

1.52.

quaeff. pr.

1

A 03

princ.l. 64.$

. de viro 9. Ubi Dd. fo/ut. suatrim.. * Non igituf, dicunt,

extendendam effe confuetudinem,

qua uxor collaterales ab inteftato exclu-

* neque Gailius neque Carp-

—

*

dit, etiatm ad afcendentes; praefertim quia

zovius ; qui eam-confuetudinem valere, et

fupremis Tribunalibus Came-

rali.ét Saxonico firmatam effe fcribunt, parentum

five afcendentium , i:cd

tantum fratrum fororum aliorumque e latere venientiium mentionem 1n-

imo * Carpzovius expreffe parentes liberis aequiparat et confue-

KOU a

jiciunt:

tudinem vel ítat

utum ad cafum non extantium liberorum e£ pareutu1m

reítringit fupra all. refp.

Elecl. $4. lib. 6. tit..6. num, $. et 8.

Quo

fratris praemortui heridatem. matri. fupervi-

pofito concludunr Johannes

venti delatam ;; perque, illam ad

fe, exclufa vidua transmiffam effe, —Vi-

dua iz contrarium dicit :

* confüetudinem ex confuetudine et'obfervantia

effe interþ'retendam.

Argentor 1. -0f/fi.

]10í.A2.49. ]Jam vero " morem

et obfervantiam horum

lócorum fic generaliter ferre, ut conjux fuperftes,

Prib, defün&o ex affe ab inteftaro fuccedat,

modo fine liberis alter decefft

atque fic non modo collaterales,

fed et parentes excludat, * Poffe enim

vel ftatuto non modo minui, fed tolli

legitimam parentum confuerudine:

etiam , plerorumque interpretum e

(t fententia Baldus zz /. . $. 745 zata-

coufil. 32. n. 0. Dd. ad auth. Novif-

vale D. de Juflit. et Jure. Roman.

ima C. de inoff. teffam. &9c. Ruym

utius X. de teflament. e recentioribus

Bachov.

ad Treutl. vol. 1. difp. 13. th. 11.

Suthold.- Zzf. 9. aph. 39

uftus Sinolt. cogn: &i ad Inff. difp.

lit. c. verb. verum non fequituv ]

YO.

* Deinde al

legato Carpzovio vidua opp

x

onit alium probatae

1o. B. lit. c.

fidei Author

em Heigium 2

d Infl. tit. de bonor. pojfeff. . 25. dicentem :

bus agnatis et. co-

gz-:-z'bmdam

Jocis;fuperffitera iconjuge.m piaeferri omi

gnati:

- CSEOTUE: ïsUCCIAESSIONIS CONSUGUM. DECIS. HI. a49

ii

gnatis pmet;rquain liberis, z'däue' flatutum valere, dummodo þarentz'&u*:

"

alimenta falva maneant.

* Hanc itaque difputationem medie difpiciendo

II.

j?

diremerunt Domini, atque Seremiff. Eletlorem Saxoniae ;uguflum

in part. 3..confl. 12. (con£. Petri Frid. Mindani Cozfultat Saxonc. lib.

qu. 81.) fecuti viduae hereditatem mariti Johannis adjudicarunt, falva

tamen et dedu£ta matris legitima, ubi Anno r61o. Menf. Januar. refpon-

on

derünt. 4) Q[n S5arbaven Stügerinn, gewefenen S)offmánnin gu Obet:

a)

j

Seülf6ad) eríter, anberer unb britt

2

q21

eBelide Bormünbe :

et Gpe Binterlaffener &ógnen uþb Sodtet

£0

-

RESPONSUM.

)2,

( t

N

8 ift 2c. ; 3. CfB. sc. 2lu8. angebtadoten ftbriftfidien

: Gdrin, 1'.0

IZe

du

2

vie( 3u vernebmen , Qaf ibr Daburd) euveá. Gd)magers unb SBtus

-

ber$ Jans Güllbaders Sob, unb Daf er vor feiner 9Dtutter. oer(tecben

me«

aut Sfotbourft ertoiefen, et poft alia: . a aud) gemelte SRügería et»

i.'cd

1vas von.De$ octftorbenen Güllbacbers Güten ínnen gebabt, (&o Dbátte

It*

fne

er Süllbader, bamit fein 9Ueib, jebod) feiner 9Rutter Der

SBarbaren gebütbrenben le

Hufll

gitimen bgrvon abgeaogm, allein

Quo

r

'mmwn q5. 9. 98.

Ji

OBSERVATA.

(

RW

a) Si autem quod res eft. dicere licet, .haec opinio ffat parum firmis ra-

Igl

tionibus.

Nam argumenta eorum, qui in fucceffione conjugum

[res,

ftatutaria feü confuetudinaria parentibus legitimam deberi affirmant,

dat,

plerumque in hoc confiftant: quod parentum legitima juris natura-

nim

lis fit, adeoque tolli penitüs per confuetudinera vel flatutum non

vlli

[

poflit. .Ideoque, quod haec fententia zz JVovella 1. praefat. $. 2.

14

if

cap. 1. de Teflamentis in 6. aliisque quam plurimis legibus fundata

j

fit, olim Sereniff. Ele&or Saxoniae Auguílus motus, ut in P. s

jbus

Conflit.12. (qua conflitutione Roeslerus nofler inprimis opinio-

j

nis fuae fundamentum ponit) flatüta et confuetudines, quibus lcgi-

ij

nma parentum tollitur, damnaret et abrogaret,

Quod autem jus

If

atie

naturae legitimam ignoret, ratio eft haee: quia jus naturae cuilibet

jl

de rebus fuis in cafum mortis libere difponere permittit, nec necef-

(0.

fitate eum ad certum quidquam alicui legandum adílringit, fed prae-

at

1

cipit

|

]

.

»;0 DECISIONUM 9'URIS $4X0- COBURGICARUM, |

cipit tantuin, uf nec;:iï'aria alimenta liberis 'parentibn's'qtie egentibus

i6.

relinquantur.

Ita fentit Grotius de Z'ure belli ac pacis lib. 2. cap.*7-

$. 4. quem fequuntur Titius ad Lauterbachium O//. 172. Gribne-

y s

rus i Prigcipis Jurisprudentiae natiuvalis lib. &. cap.6. $.. 5. ali-

1$8.

que. Nec obílat jurium civilis et canonici au&toritas. Haec quip-

19.

pe in rebus, quae ex re&ba ratione pendent, nulla eft,

Accedit,

quod ipfum jus civile miliibus, qui profe&o juri naturae fubfunt;

facultatem liberis parentibusque legitimam adimendi concedit, L.9.

et 24. C. de inoffic. teflam. quod impium certe foret, fi legitima ju-

20.

ris naturae effet,

Quum autem legitima parentum, ut modo pra-

bavi, non fit juris naturalis, confequenter ei quoque ex analogia ju-

ris in fucceffione conjugum flatutaria feu. confuetudinaria locus dari

21.

nequit, : Illud quidem negandum minime eft, contra pietatem natu-

ralem liberos vel parentes facere, qui de rebus fuis difponentes nul-

lam bonorum partem liberis vel parentibus relinquant, cum nullus

22.

propioreos contingat. Quam in rem eleganter veteres. furoris co-

lore ufi funt, fed hoc eo tantum pertinet, ne parentes vel liberi ju-

23-

dicio ipfi fuo contra pietatem faciant, et injuria fe afficiant;

Cete-

rum in alieno judicio, cum ipfi non difponunt, fruflra pietatis.con-

templatio et injuria objicitur, utpote quae liberorum vel parentum

difponentium perfonas non excedit, adceoque impuberis filii tefta-

mentum mater inofficiofum dicere nonpoteft, quia pater ei fecit, ut

eum Papiniano eleganter tradit Ulpianus in L. 8. $. . ff. de inoffic.

24-

teffagi... Quam fententiam Bonifacius VIII. zz cap. F. de teffam. im

6. probavit in haec verba :: Zcet autem filius im tefflamento fuo ma-

trem portione jure uaturae debita privare mon po[fit , pater tamen

$

an teflamento , quod filio impuberi facit, potefl, — Quum autem. ex

d. L.8. $. s. ff- de inoff-. teffam.. fais fuperque apparct; patrem im-

puberi fuo filio teftamentum , matrem ab hereditate- prorfus exclu-

dens, facere poífe, quod autem. mater inofficiofum diccre nequit,

confequenter quoque parentes illam legem feu confuctudinem, qua

conjuges ad fucceffionem vocantur, inofficiofam dicere non poffunt,

26.

eo quod ipfi non difponunt. Deinde cum de jure naturali quaeri-

tur, nondum expeditum eft, fintne conjuges in fücceffione fibi pro-

AT.

piores, an parentes,

Nam. fi propiores intelligantur, fruftra legi-

timam parentes petunt, quam nec accipinnt, cum alii priores, fci-

28.

tes

licet liberi, fuperfunt. Qg.lod enim de obligatione alendi poren

z

ex

! '5'Ecï E -SUCCESSIONIS CONXUGUM. DECIS. H as

ex 'jnr;: naturae objicitur, id primum in cafu duntaxat inopiae pro-

cedit,' deinde fimiliter ita comparatum eft,. ut liberi quidem in obli-

gatione alendi conflituantur, neque fuo fe judicio ab ea neceffitate

difpenfare poffint, longe autem aliter res fe habeat, cum hereditas

non ex liberorum judicio, fed per legem feu confuetudinem trans-

fertur,

Et plane hoc arguniento admiffo nepotibus etiam exiftenti-

29.

bus parentes ad legitimam petendam admittendi forent.

Quod au-

30.

tem valde abfardum eft.

Mihi potius verum utiqne videtur, ut

h

qui ad facceffionem a lege non vocetur, is nec partem petere fuc-

ceffionis fibi ab inteftato debitae poífit; confequenter nec legitimam,

quáe portionis ab inteflato debitae pars eft, L. 8. $. 6. ff. de znoff-

teflam. Weftenberg. diff. 2.. de port. legit. c. 1. $. 13.

Qua ex ra-

35.

tione igituz uum in TraQu Coburgico conjuges per confuetudinem

in fuccedendo parentibus propiores habentur, neque fuperftite con-

juge parentes in fucceílionem vocantur, petere quoque legitimam

parentes nullo modo poffunt,

Conf. inprimis de. hac re illuftr.

Eckardi Diff. Ze Legitima parentum, ff conjux. conjugt isipvoli và

--

Statuui aut confuetudinis in cunGa boua o

ab inteflato Juccedit, vegu-

Javiter exfule. . St,

*j Adde ad hanc Decif, Dn, Strycke de Succ. ab int. Diff. F. c.3. $. 18;

33-

ubi docet, poffe quidem confuetudine introduci ut afcendentes a fu-

perítite conjyuge excludantur, fed tamen probata collateralium exclu-

fione non effe fimul probatam exclufionem Afcendentium , cum his

jura legitimam affi

gnarint, illis non idem, fpecifica ergo probatione

TE effe,

jDECISWIO rIr.

Conjugi debetur vi confüetudinis hujus füccefio.etiam fi

pactis dotalibus ita conventum fit, illa vero ex de-

fectu forte requifitorum pronuncientu;* invalida.

H

. CAUSA.

ertrudis vidua mubeis —Georgz'o tabulas dotaler apud. Syudi-

: &

fequentis: Qenn beebe beleute

cem erigi cumzï, tenoris

lia

1; «

]

s;2 DECISIONUM ZURIS $Z X0O-COBURGICAR UM

fiber Syabe unb Zag guihmmeh feiten, fo folfte alf. ifbrr 3ufame

menbringen, unb voas fie ererbten: unb eroberten. eim gefamt

— Gut feon unb. bíeiben, barnad) wenn fie nady fangen ober

furgen Syafret vor. ibm verfterben. würbe, fo follte er mit ibz

ren S$vinbern einem Svinbestbeit nebimen, jebod) Denfelben at

ibrem . bebingten SDortaué unbenommen.

Georgius maritus

&abulas basce venuit acceptare: — Uxor mon infert bona [ua:

neque inarito debita prae[lat officia, amde bic difpofitioni Juper

bonis fuis intentus quidem, morte tamem praevenitur, relictis

vidua Gerirude et agnatis. — Hi petunt a vidua. defundii illata

et partem. acquifitorum.

Vidua ne quicquam anmuit , caufata :

Coaf fie fi ibrer Gbeberebung balten tbáte.. Quae patia tamen

[

ropter defe&um . confen[us marità nullitatis arguunt ag,natz'f

/

uid juris 2

*

"s.

n

Y.

vo apfatis facere videtur, quod vidua * viam ex pa&bo: hereditatemy

D

P

adeundi elegerit, adeoque eam fequi debeat arg. L. ar. $. fiz. D.

. quod uet. cauf. c. quod femel 21. de . . im 6 * nec poffit confilium

fuum mutare in alterius detrimentum c. 33. de A. . z 6.ibique Brun-

nemann. * Quoniam igitur ob nullitatem et vitium pa&i hac via nequit

effe heres mariti, neutiquam eam effe per aliam ab inteftato fc. admitten-

dam. * Quod enim una via prohibetur, non debet alio aliquo colere

admitti. /. zec per fe. 1. C. de hered. inflit. Yofeph. de Se(fe Decis I4rag.

28. iz. 1 T. e£ * via una eleQa non poteft ad. aliam recurri Sigism, Scac-

cias tr. de appell. qu. 17. limit. 9. m. 4$- et de commerc. $. 7. gloff. s.

n. x1. cunt fequ. Sed a parte Viduae vepozitur. " Si pa&a dotalia fub-

vertantur rem cadere in. caufam' inteflati, atque fic nihilomnius ex con-

ä

fuetudine fibi prae agnatis compedere hereditatem mariti, * Neque ob-

ftare viam pa&i ele&iam : Quando enim aliqvis non o/Zgatorie viam unam

elegit, aliam ad jus fuunr perveniendi ei non. effe praeclufam: Sichard.

ad l. 20- C. de procurat z. 1. Contra agnatos itaque Confulentes re-

onderunt Do;nini Menfe OGobr. Anno r610. J(n. Günt

f;en unb. Syfarr,

é

).

d:ultpeif. unb. Conforten ju. S8eitraméborff.

RE-

SECT.F. S:UCCESSiONIS äoNy'UG UM; DECIS.IF. 2353

BESPONSUM.

(8 —i[,y';c,* G. €. &fR. 9B. R. 9fu$ eutem ïläericbti fo eief 3u oete

8 -

2

nebmen mvaun gleíd) Die Gbeberebung unPráftig unb yu SRecht nicbt

beftánbig, Go grbübreten Doxb eute& CDettern bintettoffener QBittib alle

biejenige Güter, fo er nad) 2lbfterben in feinen SUtunbe berlebiget, oet»

mbg funbbaren fanbgebraudbé, vor eud), alcine bitlido, alfo , baf ibt

bavon etioas 3u forbern nidbt berecbtiget feyb, C3. OU. qB. — Similiter

92in Goffet Günselir, Cjmmobnern 3. SSrattenbotf: GDa ibr aud) mit fol»

eben SBemeis (Sc. ber beitatbliden 9lbrebe vid. Se&t. VI. Succ. ex

Pacto) níicbt fortfommen fonutet, o würbet ibr Dod) Dem gemeinen

Eunbbaven fanbgebraud) nady bep ben. Güterlein gelaffen

1

, gefipüget unüf

se[mþbt;abet ,. 9. 35.

'DECIS'I O IV.

Succedit conjux conjugi , etiam iis in bonis , quae paren-

tes jure ufüsfruétus vi confvetudinis vel ftatuti ad vi-

tam tenuere, quorumve conjugi, dum viveret, non-

dum competiip actio Vgli petitiq. a)

ayc

CAUSA.

E

rdnc'z'[äm duxerat filiam j**oljahnilciïn: matrimonium. .. fo-

bames obit et velinquit oiduam cum: fex: liberis, quos. inter

erat PYancifci uxorz et fubflantia bonorum, . quam vidua vi

2

confoetutinis ufufructuarie ad dies vidae vel fecundas muptias re-

tmet. — Moritur interea. Francifci uxor: et. quidem dza«. IMox

et [ocrus,. fobannis vidua, relicliy quinque, praeter uxorem

Jobannir praemortuam , fuper[Htibus liberis. — Franeifeus. pe-

tit portionem defun&ae uxorir [uae bereditariam. — Liberi re-

nuzmt Qu. Quzdj*'um p

Is

I:)ISPU;

!

ás4 DECISIÓONUM J'URIS $4X0- CODURGICARUM,

DISPUTATIO.

Naacifcus intentiostem fasm fuadatam haber in jure confüetudinis, qu&

2:

F

conjux conjugis fine liberis decedentis ab inteflato heres eít ex affe a,

i2

. Sup. Decis 4. 4. Se&. . * Excipiunt Johannis liberi fororem fuam,

Francifci Conjugem, ante matrem defunttam effe, qua vivente ei nnllama

competiiffe actionem, -cum dies nondum venerit hereditatem petendi, ne-

dum quod ipfo fa&to eam adierit, Ergo nec transmiffam eam effe ad maritum,

* Hereditatem enim non aditam non transmitti 7. z. $. $. C. de caduc,

toll. ]. un. C. de his. qui ante apervt. tabb, teffam. 1. 7.. Cod de jure de-

- liber ; cum * ante aditionem non fit in bonis noftris 7. 63 &. od L. Faleid.

;

- * quod autem noflrum non eft, ad alium transmittere impoflibile Gail;

6. 2 d PuPi Cs 19.- 1. A5.

* BReplicat Francifcus.

Quod non modo legi-

timae paternae petitio, ílatim a morte patris uxori fuae competierit,

quae neque ílatuto, neque confuetudine ulla impediri valeat per jura

'7.

4

notiffima; fed * et reliqua hereditatis, ad minimum paternae, portio,

etfi eam nifi poft mortem matris demum petere per confuetudinem pro-

hibita fuerit, ei tamen morte patris quaefita fit, Daniel Moller 27 coz-

$. flit. Ele&horal. part. 3. con[lit. 20, 1. 28. " atque adeo ad ipfüm etiam,

9. gmaritum transmiffa , eo quod * liberi ex beneficio conítitutionis T'heodo-

fianae, - five fui fint, five emancipati hereditatem parentum, five fciverint,

five ignorarint fe heredes effe, absquc ulla aditione vel agnitione non fal-

tem ad liberos fuos, fed etiam alios heredes extraneos transmittant 7. 2/7.

C. de his qui ante apert. tab. hered. transm. Carpzov. g. 3. comff. 14.

difr as n. 4 fug,

.

ichter p. 17 Jeczf. /67..7. m. $.

Quo jure replica-

iO. tionis moti Domini,

* diftinxere paterna illata fc. et acquifitorum. medie-

tatem a maternis, et quoad illa aétoris confulentis intentionem fundatam

effe, quoad haec véro,. quia filiae in matris fuperviventis hereditate nul-

lum jus quae

firum effe poterat, contra eum refponderunt Menf. Aug.

Auno 1634. 52(:1 $Srany Otten, ïïüfgegn unb fDrob(fepeogten u (?oburg.

RESPONSUM.

"

uf eO a.. ü.

9. S. batüber i. €». B. CO. 9V. . abt ibt, fnit toótia

11. Q[

fano -anfen

Clidtinger8, 5Bürger8 unb CfBeifgerbers allbiec

3l

Qodter, ettid)e 2abre in Gbeftanb gelebet, aber feine feibeserben geá

seuget ,

unb e8 ifft Anno 1629. euet Gibweber Qobes berfabren, unb

famt etfiden bemeg unb unberoegtichen

| bat («9 ätnbe? unb feíne SObittib

Gütenm

;S*E CT. F. S'Uccässloms CONZUGUM. DECIS.IT. à H

äütem) nad) fie u&daiïen; £b nun gleid) bie Cfhittib nad) angeioaer

u

nei fanb: unb Citabbraud) b) in ben gefamten Gütetn, aeit ibres ge« b)

[

ben$ geblieben, unb eute Joauefrau Derfelben, al& ibrer teiblidien Sute

ny

tec Sob nid)t erfebet, baber bíe nod) febenoe Gefrimiftriite, nadbem

u

^ amfángften gebacbte C'Bittib aud) gefterben, eud) an ftatt eueret abgelebz

i

Itl

ten &ausfrauen juc Crbftbaft nicbt einfaffer teotlen ;; GOoiemeil aber Dene

IA

nod) eute ausfrau nad) ibrem. CBater mít S'ob- abgangen, Go at

j

berfelben nicbt allein. Der váterlide *Dflibt Qbeil qu. gatein Legitima

7)

genannt. (roelcbe ourd) Peine Gemobnbeit obet SfBillfübr genommen mere

)),

ben mag) fonbern aud) bie bollftánbige portion ober Sínbestbeif, a(»

1

lec eom *3ater eingebracbten, unb ju feinem Dalben Qbeil. in moárens

if

ben Cbeftanb. eroorbenen Güter eigentbümlid) aebübret, weldhen 9fntbeil

Ya

i0y

fie nad) ibten &ob, $taft ín. contradictorio judicio ausgefübrten

o

fanbbraud?8 auf eud) exblid oerfátlet unb gebradit, inmaffen fold)er nuns

)

tnebe al$ aud) euer Gibmwieger geftorben, unb ber ufusfrué&tus fid Qto -

iil

enbíget , bep gemeiner. Gcbtbeifung billig abgefonbert, unb eutdb .aefofaef

lo

Xeit. - c) 9iber an eutt. &idbwieger bínterlaffenen Gütern,,

fo oerfelben c) -

A

æo Sïo gB*

al

RUR A

'e.i?eh getoeftn , fenet ibv etivas iu foberi nidyt -befu.gt ;

]A

"

OBSERVATA.-

N

—-a) Et quidem per communionem bonorum unive

rfalem in T—erri's— Cobarg, 12.

quondam obtinentem, cujus autem. folu

mmodo qnaedam vefligia

4fl

manferunt in. Conjugum fucceffione : -veln

ti quod conjux fuperftes in

ul

|

eaquoque; quae praedefun&i parentes j

ur

e ufusfru&tusad dies vitae.

Ug

tenent, quorumve ipfi, tum viveret,

ao vel petitio nondum com-

Itj

petüt, omnino füuccedat.

Conferenda inprimis de hac re eft illuft-

Eckardti Diff. de commumi

oue bonor. conpug. Coburgenf. $. 9. .. St.

b) £anoó uno Otaot-Dtau.

cbe írt defammten Góütern

tteblieberr]. 15.

quae confuetudo Turi 'T

eutonico veteri conformis e

Ít, vid. Dn.-

J

Schilter ad Pazd. exerc,

41. $. 75-

um

p

€) (Ekfölget Yoíto] conferri ad hanc Decifione

m merertur,. que

ii

et- contra. ferme in. fimili. cafü habet Meyius c

onfi], 67. per tot..

pro 14,,

p

"

DE-

4

e;6 DECISIONUM 2URIS SAXO.COBUkGICARm, |

DECISIO V.

Conjux füccedit etiam in refervato per pa&a ad liberam

diiþoiitionem, hgg non infecutg.

N

CAVSA..

"afparus et Elifabetba conjugium inituri, pacifcuntur de mu-

C

tua fuccefione, . fic tamen ut ille cemtum refervet . de qui-

bus pro labitu teflari queat.

IMMortuo Cafparo agnati centum

illa petunt ; quae vidua beres folvere renuit. . Qu. Quid j'urisv?

DISPUTATIO.

1

gnati fundamentum perit/ozis quaeruntin * tacita ac pfaefumta vo-

luntate defündi. Cum enim Caíparus omnia bona uxori reliqnerit

per pa&um, exceptis centum, jam parere videtur ea illi relinquere noluife,

2. fed poít eam * magis dile&is; qui fa

ne nulli alii intelliguntur expreffa

voluntate deficiente, nifi fanguine proxime jun&i. v.

Dn. Kulpis. ad

C UIEN o LO ) V^ C

3. Grot. lib. IT. c. 7. th. 1. 2. et 3. Exercit. ; * Taciti autem et con-

je&urati par eft virrus cum eipreffo.

Alexander Cozfil. 109. 77. 17. verb.

4- praeterea in quaeff, lib. 77

* praefertim in ultimis voluntatibus, J. 33.

: de aur. et arg. leg. l. 19 de condit. et demonftrat.

Bartol. Zz Z. cum

* [n his quippe conje&ura dependet ab unius vo-

$. quid jf. fi eert. pet.

juntate tantum, no

n, ut in contra&tibus, a duobus aut plüribus. poft

Decium Jo. Bolognetus 7 d. 7. cum 4

uid ff. fi. cert. pet. n. $1. Excipit

ä

€. Elifabetha * praefamtionem ilam, a

lia et fortiori praefumtione elidi.

ut libere

Etiamfi enim maritus centum refcrvaverit pa&o, hacintentione,

de iis adhuc difponere valeret, ubi tame

n difpofito haec non fuerit infe-

