legatarit deficientem portionem petentes dicunt: quatuor tantum perfonas. Jo-

N

liarinis liberos,nominetenus fcripto comprehenfas: Jacobum, Nicolaum, Geor-

M

9. giurm, et Felicitatem. — Jam effe Jaris, quod * nemo admitti poffit ad capien-

h

1e. dum ex teflamento nifi vocatus; * vocatus autem nemo dici poffit ex folis in-

Qu

. diciis voluntatis, nifi accedant verba difpofitiva "Teflamento perfonam illana

fer

ina-

a. aptg comprehendere; * nec pro vocato habendus, g'ui a teflatore nec nom

tllS;

SECT, À succzs&. EX TESTAMENTO, "D£CIS XXXL 129

lué.

tfus, "nec verbis defïäna—&us eft per -L, 9. ff. de berea. inflit- L. 14. ff. eod,

Jnie

L. 77. ff. de fupel.. legat. ,L. 46. ff. de bered, iuflit. Ant. Fab. Decad, 55. de

evror, Pragmat, Anr. Merenda Lib. 4, contrcv. cap. 1. Pétr. Stockmann

I2.

Decif. Brabant, 24. per tot. Excipiust ,| Nicolai beredes: * Nifi per veri-

fimiles valde conje&turas de voluntate teflatoris conílet, qualis illa eft:

fi quis nomine colle&ivo heredes, defcendentes, liberos agnatos, ad le-

gatum vel fideicommiffum vocet; tunc enim juri repraefentationis locus

hu

eft, poft Manticam de conjeinris ult. vol. lib.g. Ant. Fab. de error,; Pragzz.

igit,

decad. $5. err. 3. " Replicando dicunt Codegatarii: Effe quidem heredes

15.

1 (]67

etliberos vocatos, verum Iohanris tantum, eosque nomineténus defigna-

11

10s fcil. Jacobum, Nicolaum, Georgium et Felicitatem; et horum dein-

lt

ccps heredum feu liberorum ulrerius. nullam fa&am mentionem. | Ergo

./

non effe vocatos.

* Neque enim fufficere, apparere de mente legantis,

14

2

nifi idoneis verbis res expreffa fit, quod oftendit Ulpianus in L. 7, ff. de

Supell, legat. quibus accedit L. 16. f. de teftazz, tutel.. .* Unde pernicio-

Is

fum valde Reipublicae exclamat' Arit. Fab. Dec. 26. de error, Pragm. €r-

vor. 3. fi Judices vel Jurisconfulti fine idoneis verbis ex meris conje&turis

lus i&

TA

habeant pro vocatis, quos teftator non nominavit, cum quo confentit

praelaudatus Stockmann. ;Decif. Brab, 31. num, 10, 1 1.

* Duplicando re-

16.

gllelis

ponunr Nicolai beredes: Verba illa in teftamento fatis difpofitiyva, feque

j Yi«

apta defignatione comprehenfos et vocatos effe, dum Johannis liberi et

i fun«

heredes a) vocati funt.

Verba enim difpofitionis haec erant: Gt(ifid)

a)

fiti,

fotlen SSanfen SD&6lera feef. Ginterfafjenen finbern ober &rGen, mit 9tabmen

1000

Ciaceb, Gfaufen, Georg unb Felicitas SDbblern go ff. gefolget werbett.

) (f

* Veniunt autem fub nomine liberorum etiam nepotes L, 230. ff..4e F. S.

I7.

18.

46

et * qui ad fucceffionem liberos vocat omnes in infinitum comprehendit,

N

poft multos allegatos Ludov. Baitellus ultizz, volunt, Decif 1. 1. 2. * viden-

9.

m o

turque quatuor illa nomina expreffa ad determinandum numerum par-

incll«

tium.

Conf£, "T'ufch. i prat, concl. lit, L. concl. y18. mum, 1. 9. 15. 17./20.

20.

gü, lC'

* Quamvis itaque haut defuerint Jurisconfulti rigidiores, qui ex eo, quod

verbis diferte quatuor nominatorum liberi haut vocati ad legatum fint;

u

2I-

yuenó,

petitionem ejus Nicolai filiis denegaffent, maxime * cum etfi legatum ali-

* (ij-

cni pro fe et beredibus fuis reli&tum fit, tamen mortuo ante teffatorem le-

i. ]o«

gatario heredes excludi velirt ex rationibus, quas e Grivello, Choppino,

Mantica, Vafquio, Maynardo et Mornacio allegat et fecundum eas in

(JeOr»

jpitt-

Frifiorum Curia decifum refert a Sande Lib. 4. tit. 4. def. 11. quem fe-

quitur Stockmann. Decif. Brabant. 30. tamen pro Nicolai heredibus fen-

Jis i

atricis

*

tenti»am ferre.et aequius et menti teft

ue pro

pl

jlona

R

v erifimilius, adeoq

unina-

:

»dii'po«

tii,

|

130

DECISIONUM JURIS S4XO - COB URGICARUM,

difpofito habendum, [Lud. Baitell. Decif. ult. volunt. 2.. num..zg 1.] exi-

ftimarunt Noftri, ubi ad requifitionem $8eit Lliridó8 oon Sónif ju. Obere

M

Gimau Menf. Majo Anno 1628. fequens reddiderunt.

RESPONSUM.

"(8 it unä þein. Seffament in O*1'igïnaïf (amt einet Geage suaefbictt,.

2

U. €. 0. 9. 3. 6. g. &. €. 3B. G. 9X 3. at Cfifabetba.

Snünebin. in. ibeem. le&ten- CRillen, untec aubern. oiefe Qxerorbnung gt»

t$an , ba& Sanfen Gobblers: bíntertaffenen. Sinbern obDer Giben, mit

SRabmen Syacob, Gtaufen, Georgen, unb Felicitas Soblerm, adt»

Ü

jiá Gülben nad) ibren. Qob gefolget: oerben. follen, unb eg-ijt &faus.

qu

'Sybbler oot ber T eftirerin tobes verfabten, unb nad) fidb brep Sinbet

V

l

verlaffen , ob nun mobl ber eingef-&te Seltamenrserbe ,. Silian Sri, bie

erlebigte portion , vor ven. Collegatarien unb Des-oerjtorbenen Claus

fen &inber, ibme jueignen, ingleicben- 0íe Collegatarien bem Grber.

(

unb gemelben: Sinbtrn. Paran. nicbts gejteben wollen, toeil aber Dennod)

bie T'eftirerin, ter. Sinper etlicber SRaffen. Greoáltnung getban, unb-

vermutblidy audy biefrlbe bey Dem- Liegat begriffen baben. mollznz — 2I[8-

voerben fie geftalten adjen nad», baru billig gefaffen, unb mag toebet

ber Gtbe, nod) bíe Colle

z

a

€0!

9

gatarien , bgrülxvte;* portion fid) ect ibuen

fl

þuntetfangenr *,1 9B. S&, d5

V

OBSERVATUM.

Negari quidem: nequit portionem deficientem: in legatis: coIlegatarii&

T

2,4. 2)

conjuntlis accrefcere;. verum. enim vero quum jus accrefcendi in le-

gatis fundatur in praefumta voluntate, nec neceffitate, et verba

e

difpofitionis haec erant: ,,Gritlid) follen $9anfen 3Dbpleré feefig Dine

p

utetlaffenen. Sinberm. ober fÉrberr, mit 9taQmen Cjacob, Glaufen,

T.

[

j G eota, Felicitas G)ób[ern 80 (f.. gefolget werben ;,, maxima praetum-

tio adeft, in caufa praefenti liberos feu nepotes, nec vero collega-

[

tarios conjun&tos ad fucceflionem vocatos effe.. . St.

DE-

W

-SECT. l SUGCESS FX TESTAMENTO. .DEþJs XXXI. 15t

eri-

"DECISIO XXXII. -

ts

N:Iilesi in procinétu vel expeditione conftitutus etiam vena-

- tum divertens, ab hofte letha

-

:

liter i&tus jure militari

recte teftatur.

Yitt,

CAUSA.

wg.

) Qu

& quuübelmus Chiliarchae locum tenens dum copiaä movent vena-

ttit

tum excurrit et a gregariis quibusdam ex bo[le eum adortis

h

elobulo feritur letbali. " "riduo po[t diem fupremum obit , poft-

NG

quam [bon[ae fuae mille aureos in prae[entia trium te[lium lega-

nu

|

verat, [uo vexillifero mandans, ut infecuta morte parentibus

, bit

banc [uam voluntatem de folvendo Spon[ae legato veferret.

J

Owaerebat Spon[ae

g)o]ïea maritatae conjux , n legatum iftud

Qout

dejure»peïere po[[et

QYj

m

.

D ISPUTA,TIPO. à

Ij

'lrde * dubium apud fe effe ait Matthias Colerus P. a. Decdf. 243.

Il

u

V

mum. 2. utfum miles, receptus licet in matriculam militantium et

"—

at

conflitutus in expeditione , fi tamen in periculo aciei vel pugnae non exi-

ftat; teítari poffit jure militari, idque per L. 19. C. de pattis L. 17. C. de

goilit. teftam. $. 1. Infl. eod. L. 8. $. 3. D. de inofficios. reflazz. " Atque

2.

hoc dubium eo magis in praefenti caufa locum fibi vindicare videbatur,

quod teítator etiamfi in expeditione conftitutus alienae rei non militari

7

operam adeoque caufam dederat mortis in quod incurrit periculi. Ve-

rum hoc non obítante ultima Guilhelmi voluntas de jure valida pronun-

|e

du

ciata fuit.

Siquidem

ex quo per Imperatorum privilegia militibus

3.

o

propter eorum fidem ac merita in rempublicam apices et folennitates ju-

f

ris teftamentarii ignorare licet, perinde habetur, * five miles dicatur in

ijtf

caftris teftatus, five in expeditione, five in procistiu, cum aeque .gaudeat

um

privilegio ex juris ratione ; neutro enim loco ceffant merita vel fides, aut

legee

jus ignorandi teftamentarios apices.

Dn. Schilter Ex tbeor. pr. XX Xl X.

$. 108.- " Hinc et apud Colerum cit. loc. mater militis contrarium opi-

7.

nioni Coleri retulit refponfum a Lipfienfi

ena-

60

2

e

bus. " Nec obeülguboddv

tum

)

]

t

133

DECISIONUM JURIS $4XO - COBUR'G[CAR UM,

tum divertens mortis þerïäulüm: fibi attraxerit Guilbelmus, eum res uti-

que non fuerit illicita; et fufficiat eum fuiffe in militantium matricula , et

8)

confütutum in procinttu vel expeditione, a) cum teftaretur: mortisve

caufa relinqueret, teflamentumque morte confirmaretur.

Itaque Noflri

M. Augufíto Anno.1637. Xn 5

D

n. $9. €on G. Cpurf. Gäd)*,ff Syauptmans

auf ber 2Befte Qobugg,

- Í

RESPONSüNL^/

TL

$ ibr uu$ Vi'di'mi'rtre 9tofebrift. soepet apbe unb geridtíit abges

r

borten Seugen 9luffagen, famt euter Grage sugeftbictt, w e. b. 30

b. 36. g. . €. «5, CD. 5R.

$at tiüfauo- Cbitbefm. son Codbnfels,

Gburf. €&. CO briftlieutenant untec Dem £óoferiftdben Segiment, al& et oot

brepen Yabren , im 2lbyug bec Gburc(acbf, SRegimenter, auf vem Joeberá

teiten 0on etlicben Groaten angefprenat,. unb aefdooffen vorben, Davon

er nad) Orepen. 'agerr gefterben , vot feinem 9lbleiben au8 feeper Qibitlen

unb míit guten COerflanb, feiner bamaligen oertrauten. unD Je&o eurec

ebelidben Joausfrauen 21nnen. Giopbien oon (xb. SBepfeyns Drepet 3eus

9en, ein taufenb GOucaten feíner babep in beften ju geoenfen berebret

unb verfbaffet, aud febafo feinem Gábnorib 9eyanber vom SXilti

D

anbefoblen, voann Gott über ibn gebieten würbe, feinen Gltern qu bete

mefoen, Daf fie felc)e ein. taufeno GOucaten. bemelber oon d. bie et

in Gfren fieb gebabt, (ollten entricbten, voíemobl num berübrte difpo-

fition fein orbentlicber [e&ter CBi , nod) beffen volltánbige requifita

an fib bat, biemei aber Dev von Godonfel8 ein vittermáfige *Ierfou

unb Suiegemann gemefen, aud) ju. Derfelben. 2eit in offenen. Sefoyug

tejoec ben Geinb fic) befunben ,. fo toirb Dannenber unb aus anbern lr«

) fadben , foldyet fein-legtee unb vor orepen tüdbtigen Geugen b) auégefage

tec €Bil pro fideicommiffo ab inteftato, nidt uabitlig gtadtet,

un üt*g Gïvbm finb ben(elben 3u er(üBen fbulbig, C3. S)ï Q.

&

OBSERVATA.

g. a) Arprocintin -'vet*expedï

tione] " In expeditioue in 'procintu in caftris . effe

Á

lva-

ferme codem fenlflu ac Hgäiücatxgn-c à Dd. ufurpantur, Hinc A

rus

«

/

ECT; L '4sriccy-Em. EX TESTAMENTO. DECIS XYXHL. 333

utt

rus Va-ïafcuä Tom, 1L verum jndicat, confultat. xo4, 1 9. fic loqui-

z

,«

tur

Procedumt [privilegia militaria] im dwobus cafibus dumtaxat:

15Yg

prizns efr ,

quando milifes [nut. im caflris,

ET $1C in expeditione,

oftri

ID EST,

i procintia belli ad praeliandume, boc envz " fignificat

s

expeditio fecundu

« Figlwze im $. plame J. de Teflam, milit. ". s.

3

et ibi glof. v

E

eyb, bozzinibus ibi,

et boc eft. quando in tentorio.

* Differunt tam

en inter fe ita at caffra refpe&um habeant ad locum

g.«

campeftrem ,

ubi exercitus cum impedimentis, commeatu. et inflru-

mentis bellicis, apto oxdine.in certa fpatia difpofito aliquandiu pro

Nofltris ein $agev, GSelb:

N

ratione bellicae expeditionis comnioratut.

p

fager. Gallis, u camp, campement. Expeditio, integrum ferme

complexum bellici apparatus, qui adverfus hoftem movetur, . eift

4f

Wt

Seloyta, Soeevgug,

campagne: Procintius autem etiam apparatum bel-

licum five ipfam praeparationem ?Rüffung denotet, qu

ae fit ab' iis,

Md

ui aut in expeditionem profe&uri funt, aut ad praelium exituri.

IOI

n

vid. Steph. Forcatul. Necyoszant. Jur. Dial. XIF. num.2.. Et " five

idut

ítaque in procin&u, five in expeditione, five in caflris feu tentoria

conílitutus fit miles, privilegio jure militari teflandi fruitur; modo

ittr

tamen diverío ab co, ,q"i in. a&tu ,Eraelxiandi teflatur, uti jam

t

dicetur.

bt

iil

b) por öteveft tücbtígen 5eagen] * Miles qui in .ipfo conflidu ,. íti

II-

w

li6ung be& (Ctreit$, im Zrejfen, vel in obfidione teflatur, nullis

i

tUt

etiam teflibus adhibitis, valide quomodocunque de voluntate fua

9-

conflare velit, difponere poteft; fed qui alias in caftris vel. expedi-

tione, im $fb unb bod nidt im Gtreit, conflicutus teftratur, ex

Wa

conítitutione Maximiliani L. ut ultima. voluntas valeat, tenetur ad-

:t[ou

hibere duos ad minimuni teftes:

Sfteidjéabfdjieb u Colfn, de Anno

i

Y$1I2. tit. ton Teftamenten $. 2. Richter. Decif. 38. mzz. s. ibi-

*

| Uy/

que allegati, Alvar. "Valafc. Comfultat. 104. Tom. 1. per tot.

ui

I12-

vero in hybernis ffativis, et praefidio caftrrorum er 9Beffungen,

hy

1

urbiumve collocati funt, jure militari teftari nequeunt; * nifi hoflis

3*

fit in propinquo, hi enim fcmper quafi in procin&u effe debent.

D. Schütef d. Exerc. 337' f« 411« Cont. fup. Decis. X.

: r

Q

T

09

efe

,18'3"

-

R z

DE-

ns

154

DECISIONUM 3URIS $4XO - COBURGICARUM,

/ïlï

—— M —ÁÀ

o

pi

[

n

DECISIONUM JURIS-

tres

fent

-

- COBURGICARUM

: N

&

SAXO

SPECIMINIS.

NT

at

rel

SECTIO I1.

ob

*N

SUCCESSIONIS AB INTESTATO.

fidfi

h3

DESCENDENTIUM.

)

Yx

DECISIO I.

R

EEE

j

Liberis natu minoribus ob futuram educationem et ah-

menta in herciscundae familiae judicio nullum exlegi

.

bus competit praecipuum.

j

CAUSA.

$

oritur Sebaldus veli&lis filia elocata et tribus filiis pupillis.

b

M

terna

LT

Horum tutores pro iis aliquod ex . baereditate pa

tl

praecipuum p

etunt pro

futura educatione et alimentis. — Relu-

datur Filia,

et aequales in divifione partes exigir.

| Quaeritur

fi

quid. Iuris?

W

DISPUTATIO.

[

ionis fuae ponunf *an Vaequitate naturali,

1, "KE utores fundamentum intent

cceffione fint, qui aequaliter a parentibus

quae vult ut aequales in fu

Collationis neceffitas eft intro-

2. fanguinem trahunt, * ex qua aequitate etiam

* nifi natu minoribus ali--

3

3. du&a l. x. princ. et f. 5.

D. de Collat. Iam autem;

4

quo fübveniretur praecipuo;

manifefta inde refultaret inaequalitas, dum hi

poft mortem patri

$ ex fua portione haereditari

a non fine infigni diminu-

hibere

Fiope , fumptus a

Iimentatioxlig. facere tenentur usque fe —ipfos ex

|

z

— SkCT. TI. QSUCCESS..'*/AB' INTEST. DESCEND. DECIS L x3g

poffint; cum tamen, in cafa propöfïto filia elocata, fumptibus patris

eo usque exhibita et educata fit, unde haut modica " laefio liberis mino-

4-

ribus oboriretur, quae juri ac aequitati inimica eft. — Excíipif Filia, * fra-

tres minores hoc incommodum ex cafu fortuito et inopina parentis morte

fentire; Se vero et naturae et DEI beneficio adfcribere, quod antea nata,

$

et a vivis parentibus educata, imo: et clocata fit. D. Strykius tra&. de

6.

&ucce[f ab inteftat. Diff. X.1. cap. 4. tb.8 pag. o21.. " Leges e contrario velle,

ut Liberi pari gradu. conftituti, nullo habito aetatis vel emancipationis

refpeGu, aequaliter fuccedant Novell. 118. c. 1. * nec quicquam collationi 7:

obnoxium effe, nifi quod aut Eex aut volüntas paterna a) conferri jubet. 8)

0

* Nullibi autem in jure cautum: reperiri, ut fümptus educationis a liberis 8-

natu majoribus minoribus in divifione haereditatis paternae conferantur.-

uae ««

b) Neque id ipfum ex aliqua Parentum voluntate hic apparere.

Exceptio, cumin jure fundata, et propofitae caufae infit, nec habeant Acto-

res, quod replicare poffint,. pro Rea refponderunt Domini Scabini Menfe

;[gnio Anno 1632. J(n M. C4ofaur $angern , ipf,cwtefn; àu. QGefffaufen..

RESPONSUM.

uf euet n unà att&ane (ánf. Sragen, barüber ibr eud) bes Sedjo 9-

l

ten$. 3u bericbten gebetben. babt, unb: sat auf bie erfte unb anbere

Gtage C B. CB. S&..— 9yi euec. Cibwebetvater, meílanb. -Dere G

li,

|

balb -$tug, gemefener Superintendens u SJefoburg, wie aud) tot

íbm feine Sjausfrau, grfforben, unb baben nad) fidy brcy: Cióbne unb

7

l-

eine. Q'octec, bie aud) verbenratbet, gelaffen , amijd)en: Senem. Ctreit

füfalt, £63c 1. paulo poft: ?2luf bie Oritte Srage fpreden wit :

ii

Gyaf eute Joausfrau ben Dteyen Cbbnen , ob fie gleid» nody jung unb

unergogen finb, megen: Der fünftigen alimentatior aus$. gemeineg Ctbe

fdoít einem CBortbeil gu. verftatten. nidbr fdulbig, C5, 9. 216.

L.rali,

OBSERVATA..

iDus

ltl'O"

a) Polumtas pateina]ï . (Qx.odï f itaqud: Parentes in ültima' voluntate

:

i

i

;all

liberis natuminoribus ratione futurorum alimentorum , praeci-

puum aliquod feu praelegatum conflituerint, quin illud ratum fit,

nli

nullum eft dubium. " Nam et absque hoc refpeGu Eeges,, quae

IT.

jrit-

s; inter

yte

aügs parentes. ad aequalitatem. (ceu concordiae et: charitati.

fratres

PO

r

E . DïC'ïSfO?ïUM JURI$ $4X0 - coB.URGIgARUM;

fratres indu&tivam 1. 6. g.':./ in fin. C. de bon. quae 1ie2'7cr.xdeb.) inter

[

liberos obfervandam invitant, et pro ea quantum omnino fieri pot-

qih

Izl

eft laborant L. fu. C. cozzm. mtriusque judic. * permittunt. tamen,

[j

fi forte magis dile&um praeferre, eumque in majori parte inftituere

d&?

13.

velint, at hoc facere poffint, * dummodo legitima caeters falva fit

1

L

16. et L. fi. C. fam. erdifc. Jdutb. Noviffl C. de inoff. teflamz.

ju

Domin. de Magdal. tr. de teflib. im teflam. c. 16. nm». 43. cums

fegq. et unm. 137. Jeqq. Danth. de Teftami. 2d $. ex imperfedo num. 42-

14. b) Volunt qu*ivde

m Statuta Coburg. — .drf. XIF. $. 10. liberis natu mi-

noribus ob

futuram educationem et alimenta praeftari debere prae-

lu

verb: 98enn Gitern (ferben, unb Stinber laffen, fo unergos

did

cipuum,

GC inb abet,

Trün

gen, w

erben (ie suofeid) auferyogen, unb unterbalten.

sveldbe eine8 tDei

(8 allbereif ergogen, fo finb fie benen. unerjogenen. nads

N

Gvfenntnif bev. Obrigfeit. einen

SBortfeil unb 9Oergleidóung qu. tum

Iu

fbulbig. Quum autem in Tra&u Coburgico regulariter in deci-

Y

al

foriis obtincat jus civile commune , nifi Statutum vel confuetudo,

[j

quae fa&i funt,

in contrarium probetur, ergo hoc in cafu difpo-

fitioni Juris communis ftandum eft, q

uod liberis minoribus ob fu-

par

fe

surem educationem praecipuum pragfcari non yult. Str.

loc

Cur

DECISIO Il.

3

—

dic

t. Veftes nuptiales a par

entibus liberis datae in divifione

Est

endae.

Türr

hereditatis funt confer

DT

ationi fumptus, quos Parentes

fy

2. Non vero fübjacent coll

in fe caeterosque liber

os in nuptiis liberorum ornatus

hi

dona.Patrinis data; nec Im-

caufa faciunt; neque

.

W

. penfíae f. fuümptus convt

vii Sponfaliti; nec dona

Alt

nuptialia, bíe zDraut « Zafel 2 &elper. —

[UIT

Mul

CAUSA.

d

ly

hi

a eadem faüi [pecie Jumiorum

tutores pelebant, -

ü

'Wt Fwoy:"

[ify

elocata 300 modo . vefles . mupti

ales.a patre acceptas,, ve

itta

»f[lo filiae

n

earum ae[timatiouem» Ed etidms

quoc? farentef in. fe

——

nzætia-

- SECT. II, SUCCESS, 4B INTEST. DESCEND. DECIS. lM. 139

ntat

quptiali pro fuomet ac liberorum. ve[titu erogffaj]?fn't ; m

bot-

uae dona Patrinis tunc obtuliffent; mec mom impen[as fbonfa-

1elt

Ia

iorum; et denique dona muptialia, five conferret [roe detrabi

a fit

derata

.

fua pdteretw,* Quod.illa nolebat, ;Quaerebatug*,l Quid

h

(7

juris g

us

r

DISPUTATIO. -

frt

uniores f'undänt intentionem fuam , tum in genere, in jure * aequalita- r.

fd«

I

tis fervandae inter lieberos, de quo in decifione proxime praecedenti

tj

di£tum; tum in fpecie, quoad vefles mptiales, in jure, quo * acceffo- 2.

Mt,

rium fequitur naturam íui principalis L. 42. de R. J. in 6.

* Veftes. 3-

"i

nuptiales haberi pro accefforio dotis, Hahn. ad J/es. de coll. dot. nuzz. 1.

us

Carpz. P. 5. C. x 1. def. x 1.uw7. $.. , Dotem autem collationi effe obnoxiam 4-

leri-

l. i. et tot. tit. D. de dot. collat. " Ergo etiam veftes nuptiales. a) * Quo- $.2)

ido,

ad vefles et ornatuzez pareutum., item dóna

patrinorums nec non fnmzprus

o

convivii fpon(alitii , in eo., quod haec omnia.intuitu filiae .e patrimonio

f

parentum erogata, idque ta propter diminutum fit, adeoque nifi con-

loco tribuatur, ii laedantur.

ferantur, vel.junioribus tantundem e communi hereditate, praecipui

Quoad 4ona nuptialia denique, quod ea,

cum " lucro filiae elocatae cedànt, * hodiernis moribus doti [ quae ficut 7.8-

didum, utique conferenda] annumerentur Carpz. P. 1. C. 28. def. 88.

Jne

Excipit filia quoad veftes mptiales , * quod illae debeantur ceu alimento-

9.

rum acceffio, fuo

quodam jure a patre Bald. in l. filia um. 44. C. faril.

bercisc.

IO.

* Paternae enim pietati congruum effe, filiam pro ratione

i

familiae, pro modo facultatum et qualitate. flatus

elocare, ac veftitu

us

*

honefto decoratam ad maritum deducere Brunner. de

Collat. c.4. num. 697.

adeoque eas collationi obnoxias non effe,

Im

ficuti expreffe ftatuunt.

II.

n

Wefenb. in parat. D. de collat. dot. uum. 3.

Gudelin. 4e jur. noviff..2. C.

nlt. nuz. $0. | Anton.

Matthaei de óuceeff. c. 17. 1b. 23.. * Quod veftes

125

paventum , dona patrinor

H , item fuszptus convivii fponfalitii

omnes fumptus patrem,

attinet, illos

etiamfi-occafione filiae elocandae

; tamen pro

honore et exiftimatione fua ipfius feciffe.

* Accedit, quod filia inde ni-

Y2

hil laeretur nec locupletior reddatur,

* ex quibus argumentis Dd. colla-

bf'o-?

14.

tioni fumptuum convivii nuptialis et p

er argumentum a majore ad minus

ul

etiam fponfalitii ,

nifi de contraria patris voluntate confliterit, locum

l8

þon concedunt. b)

Carpzov: P. 3. rgn]t. 1l. def. 28. Michalor. de

Fratr: b)

Jl«

P. Y.

158 : DECISIONUM 3URI$ $4X0 - CäBURGICARUM:

P. 1. 6€4p.28. nunz. 2. Brunner. d. tr. C. 4. nuzr. 929.. ibique citati. Molin.

Tr. 2. di(j.. 238. m 12.

Dn. Stryck. de. Sacce[fion.. ab intefl. Di(. X..

*

s.

q..4. tb. 8. p- 921.

Quantum vero ad dona nuptialia ,

ea non fimplici-

1j

36..

ter, fed tantum quoad praclationis beneficium doti adnumerari; * neque

17.

dotis profe&itiae, fed adventitiae nomen mereri ; * adventitiam 'autenr

ig.

dotem non conferri ; * Edamfi, porro in lucro filiae fint, illud támen

nona patre, fed ab extraneis, convivis fc. nuptialibus, qui horum do-

19.

norum. dominum ex liberalizate direGbo' in perfonas defponfatas transfe-

c)

runt, proficifci.

D. Stryck d. tr. tb. 9, p. 922. adeoque et hac ratione

3

n

20.

collationi non fubjacere. c) . Aétores replicant

quoad ve[fes muptiales

1do. eas alimentorum rationenx habere, cum * Pater filian»

21. fliae, negar

* adeoque nec de veflibus ei prófpicere te-

22.

elocatam alere neutiquam ,

neatur; " neque major .pietas incumbat patriad vefles nuptiales fuppe-

ditandas, quam quoad dotem conftituendam , quaetamen ipía conferen-

23

da eft; ut fupr. Unde, * licet Quidam Dd. negent veftles nuptiales eon-

ferendas effe, plures tamen contrarium flatuere poft Bartolum ia l. 1. $-

Sichard. in l. fihae m. x2. C. fam. ercifc.

nec caftrenfe D. de collat.. n. 9-

Wurmfer. tit. 42. obf. pradl. 2. . Gail. 2. obf 92. 1. $.. Coler. decif. 62.

a. 34-

Schneidew. de att. fam. ercifc. n. 7..." Eorumque fenrentiam ufu

receptam. effe, atteftante D. Struv.

ad .Ant. Mattb. de Suceeff. d. c. 7-

a

7.23. ." Secundam quam etiam Facultas Jurid. Francofurtana ad Ode-

2j

ram refpondit d. 22. Mart. 1683. referente Dn. Stryckio de tr. de Sicceff.

ab int. c. 4. tb. 10. pag. 923. — Quoad caetera nihil habent: quod replicare

poffint, quemadmodu

m et filia Rea nihil habet,

quod circa vefles nu-

ptiales duplicare. queat.

Itaque quoad has Domini Scabini pro filia, quo-

ad reliqua.vero contra eam. refponderunt d. Menfe et Anno, Xin M. ^$oe

bann lmxgem, fpfarrern u ï&äeftþavufen. praem. pgaem.. ut fupra.

RESPONSUM.

«

26.

uf bíe Gierte unb. fünfte Grage fpreben tvit: '.Eafï eute —bau—ä—&&æ

:

bie JDod)seitfleiber, fo fie auf ibren Gorentag gebraucbt, unb

von Den Giterü beyabit worben, ober Deren CfBrtb 3u conferiren;

Siber bínaeaen , 1048 bamalrr bie Gíterm an fídy, ober ibre anbez

te SVitíber verfleibet, ob oen Zaufpatben vereDtet, wie ingleis

(ben bie Joingabsfoffen uno Jodscitgeftenf in. gemeine Sbeilung

«famtimm , 9er ibr abfürgen u Laf nidbt becbgnbm, Q 34 QB.

OE-

1

SECT. II. svccæs;v. 4B ïNTEsT. DESCEND. ^DECIS. lL. 139

ol

p

. OBSERVATA.

X.

JUCI-

iC

27.

QQue

Pläne., quatenus ex fumtibus ad nuptiarum fplendorem fa&is aliqua

poft finem feflivitatis utilitas apud fponfum fponfamque refidua eft,

XCCITE

veluti in coemtis veftibus pretiofis, annulis, gemmis, mundo, or-

HDCIE

samentisque muliebribus, nuptiarum intuitu comparatis, catenus

do

collationem feri, aequitatis et aequalitatis inter liberos fervandae

Il

st

ratio jubet.

- And. Gail L. 2. obf. 91. mtzz. $.

Garfias de expenf. et

tione

meliorat. cap. 4. uum. Yo.

Vinnius de collation; c. 13. muez. L — Ve-

28.

tiolts

ftes enim, filiae a parentibus datae, illam eatenus locupletiorem

liam

reddunt, ut maritus, tanquam omnium rerum, quae ab uxore in-

e te-

feruntur, ufufrü&uarius in locum veftium, quae durante matrimo-

nio atteruntur, alias fubíflituere debeat, $

E

TD-

Leyfer fp. 414. . 2. St.

; 38- ]. de rern:,?z diz)f'f.

Q«

1j

d

b) Nec immerito; famtus enim hi patri ipfi rhggis, qua/mx filiae aut ge-

29.

ttift

nero honori funt, quum magnificentiam ejus et honorem teftentur.

- t

Deinde dotis caufa perpetua eft:

et cum voto ejus, qui dat, ita

30.

of

contrahitur, ut femper apud maritum fit, L. 1. de jure dotiuti. At

caufa fuümtuum nuptialium et fponfalitium. perpetua dici nequit.

du

214

Ode-

Accedit, quod liberi ea, ex quibus locupletiores fine dolo vel culpa

i.

fati non fünt,; con

i

icare

coll at.

St.

ferre non -ten?antuä. L. 1. $. 16. €f 23. de

$ nu-

juo-

Mec injuria, dona enim nuptialia in divifione hcreditatis paternae

32;

*j

non conferri, communis doGrina eft, quam Stryk. de fucceff ab in-

TE

teft. dif. Y1. c. 4. f. 9. fat bonis rationibus tuetur. . Át ea capienda

33-

EVA

e(t de his donis, quae extranei novis nuptis offerunt. Haec quip-

34*

pe, etfi aliquando'et doti imputentur, ad dotem tamen adventitiam,

non profe&itiam pertinent, atque adeo collationi exemta funt. L.

m

m

ult. C. dg collat. .St.

x

iL d

DECISIO lil.

ÓX

g

In t;ra&u*j(foþürgico nec filii in Bibliotheca et veftimentis

patris, .nec filiae in mundo.muliebri, regulariter et

*iluna

ne, quicquam habent praeci-

m fecundum ]'us- Commu

S 2

pui,

08

t4o

DECISIONUM EURIS SAXO0'- COBURGICARUM,

» pui, fed aequaliter utraque 1nte1 filios et filias divi-

L

duntur.

[

C

fii

CAUSA..

&t

n pmesz ta facii [becie controvertebatur etiam utrum filii ve-

I

j

[les et libros patris praeciperent , et eorum laco, filia veftes

et mundum maternum 2

DISPUTATIO

res illae merito ei attribuan--

to affrmativa facere videbatur ,. quod *

tur,

*

cui rationi etmm innituntur Statuta et

E

cui magis profunt,

EL

confuetudines , quae in d1v1Hone ; paternae et maternae haereditatis prae-

cipua ejusmodi introduxerunt, "

*-quale: Statutum: expreffüm. habetur in

ENO

Reformatione: Norica: lib. 2. tit. 34 Pro- regativa autem facit ". Jus Ci-

vile commune,. quod bona hereditaria inter pares gradu, five maículi

fint, five foeminae, aequaliter dividi vult L..2. $. 3. D.. de fuis et legit.

baered.. L. 4-. C. de. lib. praet.. L.penz. et nlt..C. de legit. baered.. Nov. 21. et.

in

Nov. Y18. C.. 1

Schultz.. im Synopf.../nff. l. 3. c. x.. lit. 5.. Cumque

t5

tra&u Coburgico: regulariter- in. deciforiis. a) obtineat. Jus Civile commu-

ne,

* nifi Statutum vel confuetudo, quae fa&i funt,

in contrarlum pro-

betur, fecundum illud in propofita caufa: reiponderunt Domini Scabini

ld

Menfe Junio 1632.

3n M.. S$ofann: $angeriv, SDfarreen. q«: 28e(fbaufen.

RESPONSUM

uf eute atv ung: getbane fünf Gtagen &. & €, . t 2c unb. $at auf

|t

* E euec. Giorvebtoatet

bie erfte unt» anDere . Sp. CS. 9

tweilanb Dece Gebafb Srug , aewefener Cuperintenben8, $u Joelübutg,

Íü

toie aud) oor ibm feine J»ausftau. geftorben, unb- baben nad fib brtp

il

€bue unb eine Qoditer, bie eud) vetber)mt[)et gelaiïen ; aivifdbea benen

fjj

Gtreit fürfállet, ob bes$ CBater$ Rleiber unb. 9ücber Den: Cobnen allein,

j

bingegen ber Godbtec bie Sitüttertitbe &leiber fatmut. ütevenæolbfcbnuren,

7]

fo bie 9Xutter 4u . ibrem. Cbmud getragen, alleír gebübre, wofetn

——

L

8un u —belbbmg biffals- &in fontetbares Statutum. obet Gaemulm-

Pt

SECT.II. SUCCESS. 4B. INTEST. DESCE&D; DECIS. IV i4t

i

Deit oorbanben , wfo- terben. enpebnte Mobilien an Rl*erib,em , $S80dett,

unb Goloffnürer, unter alle bier &inber obne llntecftbeib. De8. Ov

fhtedbts augleid). vertbeiler, CB. U. fB. Simile an Cfifbeim von

Gitrétbetg Z 9lbotn. vid. infr. hac S'ect,« II Decis XH. in fine.

t

a) In dec;]örii&]f Ia expreffe ,pr*ovifüm ín bt Coburoifben of

fle

CfBa$ füc SRedot. in

gericbteorbnung de Anno 1598. tit. 6.

Dbiefem -Dofgericbt- gebalten merben foll, ibi. atgegen follen it

Der Coburgifdben SDflege , nnb bie biffeit De& Sbüringifibeu CfRal»

beé, fo vicl Pie deciforia unb merita caufae betrift, bie &ays

Vil

4«

feciden: SRecbt, 0es Joeit. SReide Conftitutiones, unb jebeé

m

SOrté bergebradhte , ausgefübrte . vebtmáfige, erbare Gemobnbeis

tew, * in ordimatoriis aber, unb wvas ven Proceff concer-

IO

r i.n

nitet , toie Derfelbe an unfeen Jobfen üblid) nnb- gebráudblib, ge^

N

balten, ? auc) infonverbeít unferer foblicben CRorfabrem untángft 11

(culi

publicirte anbesoxonung,, alentbalben: in gebübrenüe: g

^

:

ufe ätbt

fn

g;efzammmx mexbe.

um

*' DECISIO iv

PTO'

Jini,

fh

Idäm .otï)finet" in ipfa Me;ropoli Co»bu;rgc'.*

CAUSA.

»

M Mortuo: Andrea. celebri Doaore Medico , relittir liberis

uf

M

ol

etsarbi HH iiqedimincctstitiil

-utriusque fexus, cum ad. divifionem. bereditatis perven-

juti

gum e[fet , curator: abfentis filii, filias:a participatione Biblio-

bu)

tbecae exclufum ibat. — Filiae fefe inique eo gravari querebantur

infHtuto familiae berciscundae judicio, et urgebant ,. vi juris in

dl

(V

praecedenti decifione allegati ,' Bibliotbecae, ceu rei baeredita-

i

riüe€ communis ae

qualem. inter omnes divifionem. - Quaefitum

)

fftü': Quid juris?

j

A

s 3

DIS-

pit

142

DECISTONUM. 3URIS S4XO COB.U;'-VQGIC'ARUM-,K

N

—DISPUTATIO.

N

H

L

X.

urator filii ab*fehvtxis exceptionem fuam fundabat in * Sratuto aliqliq

ft

2)

civitatis Coburgenfis, a) quippe quod Juri Civili hac in parte dero-

get, velitque filios Bibliothecam et veflimenta patris'in divifione heredi-

qud

t

2. tatis habere praecipua.

Replicando dicebant filiae * Statutum illud ne-

b) quae Superiore approbatum, éneque ufuü receptum b) effe, ommsino

3. eutem * ad effeutiam et validitatem Statuti vequiri , tum Priucipis vel fupe-

ioris Coufenfuza et approbationezz expreffam Zas. ad l. orznes popnli 9. nums .5.

D. de LL. . Erneft. Cothmann. vol. 3. refponf. 47. num. 293.

Heig. D. 1.

£)

4- qu. 23. mtmn. 18. £uzz ufua et obfervanciam. * Statuti enim, quod non

in ufu eít, ratio in judicando non eft habenda. Hart. Piftor. part.' 1. qu.

16. muz. 1t. Mevius parf. 3. decis. 6o. 1. 2. 3. Late lacob. Schultes-

JQuaeft. prad. 1. per tot.. Quamquam nune. Reus Curator filiüi ad hanc

$- filiarum replicationem duplicando reponere potuiffet, hanc * zon ufus fem

non obfervantiae exceptionem ab €o , qui eazz allegat [eu in ea fe fundat effe

probandam Mafcard. de prob. Concl. 1332. um. 2. Jac, Schultes. quaeft. 69.

6. cum * pro ufa ftatutorum flet alias praefuzztio D. Mevius d. part. 3. decis.

l)

7. 60. nu5. $. i9z0 * non tantum non ufum . feu. iuobJervantiaz , fed et contva.

riuz wfum probandum e[fe Gail. 2. obf. 60. wzz. 4.. Mevius d. decis. num. 7.

$. Quoniam tamen * de allegato a filiabus non ufu ftatuti, quin et contra-

rio ufu Judici, ut Judici, in propofita caufa conftabar, pro filiabus con-

tra fili

[0]

7

s Domini Scabini refponderunt Menfe Jan,.r' 1633.

2[:1 .Sþ.ein.ticä

Soofmeiern, Geridjt(dreibern gu STortpaufen,

.

RESPONSUM.

uf e—urlexän TT getbane Gtage, Q. f. e b. 1c. G;, cp. cn. 9. G üet

» 9f

soifien teeilano Sere Andrae Libavii, er 9fney gemefene

Do&toris &c. €tben Giteeit für, o6 beffen bintetaffene Bibliotheca

4ugleid) untet bíe ibóne unb Qbdter ju vertbeilen, ober bie Qrdbtet

tasen ausjufb(tefen: ftpn5 .6. nun gleid) ber Curator bonorum

te8 einen augmoertígen Xobus bie Qodbtec baran nidbt Q beil baben fafen

t0il, unb fid) bisfall8 auf tin Statutum ber Gtabt Coburg berufet,

biemeil. abét. folcbe exceptio al8 in facto . Baftenb , beroiefen tverben

c) müfte, un8 gleidbmoob[ Daoon nidt8 beftánbiges Demut, c) unb viels

edyteu

Jmef)t ba$ Cc?ntrarium Qu8 De:p beftoviebenen: Sapfertid)en 95

biefet

EC 1 svc'cgss. 4B INTEST. DESCEND, DECIS.1F. 43

biefen-ärteh gefpredien,- unb þer Decretum S'ärüïicber SRegietung —

iquo

approbiret worben, d) bemnad) toerben aus biefen uuD anbern lt

lero-

faden, tie &bbter. jur participation angcbeutec Dibliothec , weif

Qud) Der serftorbenen Sutter jvae geringe CiBeibergeftbmüc, untet ge»

xdi

$

f

ting

fammtegtben alibereit vertbeilet , billig- gclaffen CB. 38. Qo.

Ls

ip«

OBSERVATA.

nj

)l

&) . 4 5 I$. enim baec occurrunt: S9Benn finber ijre Gftern. ez

IQ.

non

ben, fo nefmen bié Cbfne be8 98aferó ober Croficateró SVleibung,

andtua

f$ber v0a8 gu feinem $eib geBórt, al& 9Bere, SDüdfen, 25ncbet,

:

(€$,

SgSerfjeug, Stiftung unb bergleiden 5; Dargegen. nebmen bie Zócter

Yant

