beil CBotauffe. ein mebgeæ 6"

.* ferbern nid)r befugt, — O. R. Qe,.—-

OBSERVATUM.

Á

6. 4) ilrib -hiä)» 30 vetimetterr oaB 20 ] * Quod difpofitio v&ï pä&&ä

unionis prolium certas requirat folennitates, " e ftatutis et Dd. qui

de ea vel difpofuerunt vel commentati funt, patefcit, adeo ; ut iis

non adhibits, 'ceu forma non fervata, pro nullo habeatur Giail.

7P

Z. O. 125. uuz. g. Jeq. — Obfervare tamen licet, " fi unionem in qua

folennitas quaedam omiffa eft, illi pacifcentium , in quorum favoreme

TC — na Bams (09"^9 TP 00 Wasepumd

requifita fuit; non impugnent, fed potius illi femcl acquieverint et

Z

eam approbarint unionem ratam fore,

Klock. 4. 3. confil. 160. nuzz.

m d

26. (equ. — Rick. de s. prol. c. 6. gum. 46. — Dn. Strycke. de fucceff-

ab intefl. diff. g. c.. G. mum. 13. eoque hic Domini quoad forman

allegatae difpofitionis defe&tum aliquem forte animadvertentes, vi-

dentur refpexiffe.

:

$: * Eo quod ralis difpofitio liberis magno praejudicio effe poffit, re&e

]

ad unionis contra&tum exaCta caufae cognitio requiritur, ut fcilicet

|

L: 3

ante unionis contractum, praefentibus tutoribus vel curatoribus, et

confanguineis in primis excutiatur, quae fint facultates eorum, quo-

d& . u

zum nomine parificatio prolium petitur, ut ex comparatione earum

aeflimetur, an ea utriusque falubris fit. fntura, idque apud Magiflra-

tum loci, et competentem judicem caufa cognita fiat, amicorums

enim praefentia, ficut tutorum et euratorum, item judicis, doliprae-

/9*'

fumptionem excludunt. L. 35. C. de transatlio. . His folennitatibus ex

forma ft«tuti vel confuetudinis concurrentibus, dubitandum non eft,

bujusmodi unionis contra&tum, etiam de jure communi, fubiifter»e. -S,r.

. DECISIO IX.

J"es 25 24 UC Pteboo&e4 m* 4 nf

r. Liberi ratione praecipui hab

ü

-

ent t;citam | hyp Oïþecam

?

i

in bonis parentum,.

p

2. Adeoque praeferuntur creditoribus þofïcerioräh qili-

dem, exprefam tamen et judicialem hypothecam

«

il

vhaþentibus..

CAU-

x 4

SECT. 1. gücazsg 4B. IaTEST. D-Esc'zm DECIS. sz.: 3j$

!

^CAUSA.

arbara jä*'cz-'mdef nubens, filis e priori ibovo pifaäcipui' loco

B

poft mortem affignat domum faanr. cum pertinentüs , po[t-

modam vero una cum marito obaerata pro credito 20 fl. qrae-

ini

ditlam domum ijp

othecae dat, fimulgue a Magiflratu loct im-

getrat. confenfum ,

fübticendo eam per pa&ta dotalia, jam tum

qui

l$

praecipuo lieberis affe&am e[fe. — Exorto concurfu , domus fub

al

bafta venditur , cumque bona fingulis debitis ex[oluendis baut

(UCA

falfficerent, cveditor- ille bypotbecarius liberos a praecipui

repe.

7

diione exclu

W&

.fium z'—bat(,,. dsque contendebat praekjïi.. Qu.

l.

quid juïzf; ?

(4n

nam

DISPUTATIO.

M

"^weditor fundamentum. inteationis faae ponit in jure, * quo is qui ha-

T-

bet inftrumentum. publicum, praefertur illi,; qui hypothecam tem-

de

ut

pere licet anteriorem, privata tantum fcriptura.contentanr habet; per

&

d a. et Iütb. fi quis C- qui pot. in ptgu. Nov. 73. C. 1. et 9. Perez. in tit.

XC. q. pot. im pign. um 24- 21- 29. Beuther de'pv.aelat. p a 18.

d

* Publicunr autem Iaftramentum eft inter alia, fi quis rem oppignora-

Z-

n

-

tam fibi habeat coranr Magi(lratu , ejasque authoritate mit. confens unb

&inioilligung ver brigfeit. a

-autb.. fi quis C.. qui pot. in pign. fin. C. de re

MU

jndic..L..30. 3 1. C.. de donat-

)ï.

16. de probat.. " liberorum. vero jus nititür

3-

rac«

$X

tantum. pa&is. dotalibus nom confirmatis a Magiílratu adeoque rantum

privata inftrumento..

Cui liberi ópponunt exceptionem hanc, * Nifi

4

u

praeter privatam feripturanr concürrat tacita, vellegalis hypotheca: Nam

E

9t

1ünc cünm aequalia adfint jura, prior tempore. potior eft jare a? !. potior,

Fod

a)

ii. et |. ult.. qui pot. in. pigu.. Nov.. 91.

ve

16b Nov. 97. €,. 3. Ordin,

proc, Saxon. tit. 43- f tlt,

Atqui " Liberis non modo ratione adven-

6«

titiorum adhuc extantium. et in paternis repertorum, ante omnes.in-

vam

difcriminatim creditores competit vidicatio per ]. 12. $. z. C. qni. pot, in

igu. l. 6. et wult.. C. de bon. quae lib, Beuth. de prael. cred; p. v, c. 38.

O:d. Saxon.fit. 42. vers- JOann ettaun. ein. 2Geib: oon. ifren Greunben:

d

éfma8 ererbet oper. e& wáre ten. f'inbern. er(fer ober anber Gfe, $on iDretm

-am

?ugag-natgïarbenw; &ltern. obee: anbern. ifren Syeunbeg, ange.ftolrbeyn:.- unb

AU

t60

DECISIONUM jURIS $4X0 - COBURGICARUM,

bt

*. fold) Citüf Guts bas iþnän jugeforet, nod) vorfanben e. Sed et ficut *

matriin paraphernis-eonflante matrimonio a marito adminiflratis com-

(Ie

petit tacita hypotheca per fext. in l. 29. C. de jure dot, Zafius in $. fuerat

A

. de a&lion. Coftr. in l. fi. con(lante. fol. »zatrigz; Gail. Z. O. 92. num. 10.

Myns, C 5.0, 4- U. 3. Ord. ]ud: Saxom. cap. — 98on benen. Giláubigern,

s

toeldje neben ber binglid)en Gerecbtigfeit 2c.

Berlich. conc. 65. uum. 64. 65,

1)

feqq.

* ita et liberis ejus idem jus competit arg. L. 12. $. 1. C. qui. pot,

in pign.

"Schneidew , ad $. 29. J. de a&,num. 68. — Martini comzz. in Ord,

[S

Sax. tit, 43. $. 1. mm. 21.

Itaque cum exceptio haec in fa&to propofito

infit, contra creditorem pro liberis refponderunt Domini Menf. Febr. ..

Anna I631.

3in ,Oeorg Geþa&ian *on Cöd)aumfäerg, .»El*öurg».þgtenx æmf

?.Babznjffgiu.,

;

RESPONSUM..

$ iót und cinen Extract soiftben SSarbaven Grieberiden CIbittem

n tss

3

j Gibalfau mit &ilian &eften am Sage Simonis et Judae

Anno 1597. aufgeridyteter Gbepacten fammt €, b. u. a. Srage jugeo

lib

feicfet u, e. 0. 9. D j. b. 9. - €&. Q8. D. 3. bat bemefote SBarbara

bey sbtee anbermeiten CSerbentatbung , ibven brepen Cbbnen. erfter &be,

ibre $Sepaufung unb beren. Pertinentien ju. einem CBoraus nad) ibrem

Sob ,u erbeben, qererbuet,

unb ift folgenb8 neben ifrem GCbemaun

ta$ fie aus$ Stotb 6ep eurem Anteffore

in grofe Cbulben geratben ,

H

fa. al$ ibrer Obrigteit einen:

Confens 120. fl. betreffenb. auf berüfrs

tt$ $jaus aufbringen müffen ,

babep fie Dod) bie Gbepacten , unb baríns

nen Quf fold) £oaus gemad)ten CBotaus oeufdriegen, unb e8 tvollen

l(

otgug oor ber Sinber erftev Gbe

en

jeo bie GOarleyber Qer- 120. ff. bem

Cbie ausmoüttig finb ) nedften Sinberevan

bten 5aben, toeídes biefe nidbt

"H

geftatten voollen , ale$ nad) m. 2innfaft €

.f. Obmnun mobl bíe Cbrigs

fra

Vr

feit in bie Gbepacten nid)t geroilliget; —COiemeil aber Denen Sinbetn

erfter Cbe, an beren

Gitelle bie Steunbe getreten, auf befagtem au8

unb 3ugeborungen ,

Cfermóg gemeiner Defibriebener Sebten, ein. ftill

l

fhbeeigenbes llaterpfanb ,

unb aífe 9ot.ben Creditoribus bie ben

et, elg

-.anfens auf Petri Cathedrae Anuno 1625. alleterft ertang

bee

SECT. II. SUGCESS. AB'INTEST. D—ESCläND. DECIS IX. Y6r

üt

beffet unb ätter Sedt Qugeftanben, a(8 toerben biefelben oot Denm

WE

Creditoren, vou benen au8 gebaditen unb. nunmebe. vertaufteu -aus

iil

IO

unb geloften Qöetbern,þ Qe8 Qioraué fjalben billig befricbiget C3. SDK-.. q8.

ge,

OBSERVATUM.

6

p

1) Si plufes; enim eodem gaudeant privilegio, privilegiatus contra aeque

IO

0r

'

privilegiatum fuo non utitur privilegio, fed prior tempore potior

ofito

jure eft , L. ult. f. 1. in fin. C. qui potior. in pign. vel etc. Nov. 92.

Febr,

€. 3. Cum enim aeque privilegiati inter fe non utantur ifto privi-

Xt

p

legio; non aliter inter fe poffunt loco haberi, quam quo fimplices

hypothécarii privilegio defituti, cui confequens, ut qui prior eft

tempore, etiam jure potor in hypotheca fit, ar

* L, 2. C. qui po-

tior. pign. vel etc. L. 10, t1.

Jf. qui potior. in pign. vel etc. l. 6. f. ulr,

C. de bonis quae liber. Su

(

|dae

DECISIO. X.

WU

Eibennatstiég pa

rentibus defponfatis quidem,

fe—d"pl'a-

Ó

qn

ter mortem alterutrum praevenientem, benedictio-

6b

ne facerdotali nondum copulatis geniti, habentur

pro

(jret

legitimis:et defun&o parenti fuæed'unt.

hn

Ore

CAUSA.

i

obannäs fpoufam fuam carnaliter cognofcit.

butily

I

Interea dum þQ

todut

lennia nuptialia dedu&

ionemque in templum parat, ab irru-

ento- bofle occiditur;^ INaft

H

Citur mfans et iterum. dena[citur.

&

JLis oritur inter matrem i

4

vidt

fantis ab una:et. Fucharium defundii

yrig

Jratrem, ab altera parte fi

iper baeredita

te defuncli patris, quam

inouti

ytïaqug fibi- vindicare intendit.

leaerituï',-- Quid jurisï?

futi

fb

-; ^; DISPUTATIO.

Af ater] dicit infántem patri fao faeceffiffe

j

M

, perque eum haeräditat:em: L.

j d

MAÀ in fe legitim?' tramite dä*voluta-m effe.

X

* Eucharius excipit, quod' 3.

m

inter

165

DECISIONUM JURIS $430 - COB üRGchRzZM; :

inter fratrem füum fpänfamqwe ejus neon, fuerit matrisioniumv, eum * dez

&

mum per copulationem facerdoralem con

(

i

ummetur, adeoque infans na-

tüs nec legirimus nec haeres effe poffit; * fe igitur poxiruum effe defunchi

€

jt

plb od

haeredem cóllareralem, * fündat hanc exceptionem fuanr in refponfo fa-

cultatis Jurid. Lipfienfis, quod allegat Strauch. Diff. a Jus ]nftin. X.1. f-2r.

add. Rennemann ín Jurisprud. Roze. Germ. de jmre pzrfon. difp. 41. thef. g.

H

*

Carpzov. in jurisprnd. Confift lib. 2 def..66. num. 0. etfeq.. Eckolt: a

(

. de fponfalibus, * Replicat mater jus exceptionis neganto, authorita-

LoÀ

temque Dd. authoritati opponendo. Sunt eteniz fuxis Confulti, qui * fpon-

;1-.' falia de pracfenti verum. matrimonium effe ftaruunt. à) Ant. Gabzieltozz.3.

Gutierez. de zza-

€opeen. opin. tr. de fec. mupt. concl. g. mzz. x3. et. [eq.

)

trim. c. Y. unoz. 8. — Bechítadr. coll. jur. commb. p. 2. c. 1. umm. 9. et fegq.

8. Schneidew. ad tit. jur. de nupt. pal. x. mm. 31. et feqg. et.* benedidionem

b) facerdotalem de effentia veri et formalis matrimonii effenegant. b) Hieron..

Schur£. part. 1. confil. 1. 9Reinding 9Dibl. Dolicep lib.. . 2x. 19.*. Hartm.

Piftor. obf. 813. num. 8. . Duaren. in comzz. D. (olut. matrim. in proem..

: D. Struve ex ad ar- 10. tb. 16. ex. 29. tb. 26..— Carpz. Jurüspr. for. p. 3.

9. €. 14- def- 12. quin " etiamfi alicubi benedictio facerdotalis ad perfe&tio-

nem. matrimonii praecife requiratur, tamen favorem liberorum fuperetfe;

neque poenam intermiffionis hujus benedictionis partum, fed parentes

k

xo. luere debere dicunt, cum "

recepta ifta non fint fublati effe&us, quos ex

, jure civili-antea confenfus matrimonialis habuit. Mevius part. 2. decif. gt..

xI. * unde-etiam non obílanre opinione ac refponfo antecefforum Lipfien-

fium Domini Scabiniibidem in contrarium refponderunt, allegante eodem.

Strauchio cap. 1. Carpzov. pag. 3-cap. 14. def. 12. cum quibus Jenenfes:

j

concordant Ungebauer exerc. 9. q. 3. in 44jo. et Francofurtenfes ad Ode-

ram ap. D. Stryckium de 5&cceff. ab intefl. dif. 1..€. 2. $. 49- Huic ita-

€)

que fententiae etiam accefferunt .c). Domini in Refponfo. ad praedictam

Lcaufam, Yi Cdbffec iu .ü?.ïbburg( d. 30. fon. Anno 1634.

RESPONSUM.

wle-ibr un$ Eucharii Gijueibers , Gxbáfers qu öäu'ere*-ö-nufm' x z;c..

izg

. bíemeit Eucharius Gxbneiter. nidht in 9lbrebe, Df fin SBruber

$an8 Cbneber fid) mít Glauffen Dietri)8 Qodtet verlobet, aífo ba&

et ocmoge be8. 9fmt» Ccboffera. SSeribt. allbereit. sut -Dodistit- alleríen

f

(ben.

: 2&::11&9 gemadr, unb biefelbe, ba bie Cntleibung. -nitbt Dargmifi

L

SECT. Il. SUCCESS. 4B INTEST. DESCEND, DECIS. X: 163

*(e

gefemmen , $0togen bátten,- » dierüber fermev erfibeinet, baf bfe

$ f2

indi

Gdwángetung in Janfen Gidneibers S5epaufung gefibeben, unb Sds

0 fàe

9er8. Qoditer aufer biefen unbefd)olten, al8 woitb Da8 suz CfBelt aebradpte

Sinb, für Danfem Cidutibers. natürlicben unb redtmáfigen Grben gt

p

n

edtet, meldes. f:

d

«M

[-eïto

25..98

4

ine æexlajïenfþbaft nad)malsïauï feinrg Smutter verfát«

rita.

Y

pon

OBSERVATA.

5

f

L

a) Efïe&uä enim fponfaliam de praefenti eff, quod liberi, cum fþronfa

13.

/t)

de praefenti procreati fint legitimi, et itaque patri ac agtiatis ab in-

N

teflato füccedant. , Mev. ad jus Lnubec. p. 2. t. 2- art. 9. m 56.

TOf

Carpzov. defin. for, p. 3- cqnfl. 14. def. t2. Hahn. p. 154, . Nec jus

il

ca'noni—curlnþ diffentit, ut ex cap. 12. X« qui þli.i /ïnt.legitimi- apparet. St.

1tlf

13

b) Et quidem rc&eX, nam quamvis fint, qui ex c. 3. pr.-de Cland, fponf.

I4-

&10

afhrmare volunt, benediGionem facerdotalem adhiberi debere, atta-

men non eft de effentia nuptiarum, nec Jure canonico, (. 1. et feq.

efe;

XXVII.qu. 2. Mev. p. 3. dec, 39. Cocceji Hyp. Infl. tit. de Nupt. $. 4.

1j.

entes

ita trina quoque proclamatio adhiberi debet, at non' eft necefhitas.

9g &X

f8[.

Effe&us eft, quod puniri poffint, qui eam t

?cgligunt, at idcg ne-

ffen

gotum non redditur nullum. . St,

detti

€) Huic fententiae accefferunt] * Difcrepantes tamen fuerunt Domini in

16.

ss

votis, ubi diffentiens unus poflea fententiam fuam ultro mutavit.

Qde

* Sereniffimus ac potentiff. Ele& Sax. quaeftionem hanc inter [Ctos

j d

I7

controverfam Decif. sovi[f- 49. ita terminavit, ut fi publica praecef-

du

ferint fponfalia, partus ille pro legitimo fucceffore habeatur, fin

minus neutiquam.

Vide Richter. part. 3. Decif. 133. per tot. ibique

plurés effe£tus confequentes et miz. 28. Refponfum [Ctorum Helm-

ftadienfium itemque s. 29. fententiam Regiminis Halberftadienfis

p;*aecedcnpi Refponfo adaequagam.

(

u

x

DECISIO XI.':

oj

etll)

Fiqliiislnaturalis" non excluditur a fucceffione matris, etiäm;

s cum marito erectis certum

(j

fi haec in pactis do;alibu

X

P.

qui

ge-

164

DECISIONUM -3URIS. $4XO -- COBURGICARUM.

quid ei affignaverit; nifi expreffe iisdem

(

pactis, vel

Til

alias a matre exclutüs reperiatur.

(

lil

f

"d

us

ek

CAUSA.

or

arbara. padüs dbtalz'buy cum marito initis, filio naturali '-Ge'-

bo

D

bu

argio jam ante matrimonium vulgo aliunde quaefito. de bonis

fuis affignat 5o. fl. poft mortem ipfi [oloendos, iüsdemque pa&is

It

poft obitum conjugis aliquando. po[ ipam: fuper[litis nec ad. fe-

J

cunda vota progrefJt cognatos ad [ucceffionem vocat...Defundo

Vx

marito moritur. et Barbara [ine liberis: ex boc matrimonio pro-

ipf

gnatis. - Itaque foror. bujus: Margareta , exclufo . ceu fibi vi--

Y

debatur: ex difpofitione illa, filio naturali, baereditatem. petit ;

1

cui contradicit. Geo

rgius baereditatem 'þbi;' afferens . Qu.. Quid

f

jurir?

all

qu

DISPUT-ATiO..

0

to

argaretha jus infentionis: füae: eollocabat in ultima fororis voluntate

l

'M

pa&is hiíce dotalibns comprehenfa. |Qua cum certa Georgio bo-.

norum. affignetur portio, ad haereditatem: reliquam vero. vocentur. co-

[

€0

gnati re&e fibi tanquam forori videbantur: competere fucceffionis jura,.

Cui ex-

&

per ea, quae infra de fucceffione ex pa&to: tradentur plenius.

2

cipiendo. opponebat: Georgius ; * hujusmodi pa&a. non fecus atque. alias

teftationis noviffimae formas interpretationem, pati ex jure communi

k $7. f. 1. ad' 5C. Trebell. ibique. Bart. vid. Wefemb.. late confil. 94.

4. Quod. *ficuti. vulgo: conceptum. ad fücceffionem: matris, tam cum aliis

L

a) legitimis.liberis, quam iis. non concurrentibus admittit a). $. 4. mj. ad,

orfic, verb; Moviffime fciendum e[b etiazz illos liberos ,. qui vuloo quaefiti

unt, ad matris; bereditatezs. ex. boc Senatusconfulto. aditti, "

Colerus.

ä

Dn. Strycke. de face. ab int. Diff 1. tb.-$2. La*

AJpart. 1. Decis. co.

l

non praefumitur párenter

hujusmodi pa&is: hereditatem liberis auferre,

aut alienas facceffiones fuac: foboli anteferre voluiffe ,. . 30. C..de fideicom.

?

l. so. f. 2 ff. de bon, libert. l. 7. in fin. ff-.— "Unde liberi l. 7. per ff. de. bor.

tl

ehner

fi

fiamnat.«üäc.* in bis FL. Dd. Qarpz. p. s. confiit. 43. dey 13-. W

z

E

-5

- SECT. H. SUCCESS. 4B rz»r;*äsr.' CESDEND*. DECIS; XI. - x6g

.fännl; Francon. 'wd. nu. 17..

^ Quae praefumtiö juris fortiffima non

vel

raejumt. —

nifi expreffa liberorum exc

lufione elidi poteft. arg. c. 10 de

Gail. 2. O. 144. Menoch. 1. praef. óo. m a. — Wefenb. paratit. ad

tit. ff. de probat. et praefuit. n. 14.. Et quamvis Margaretha -Teplicando

diceret fatis. * elidi praefumtionem hanc affignatione certae portionis Ge- 6.

orgio fa&a IX. Carpz. alleg. loc. quae videretur fruftanea, fi omnium

bonorum haeredem mater eum voluiffet.

* Fruftra autem in contra&i- 7.

G

[UJIR

bus et ultimis voluntatibus appofitum nihil intelligitur |. 109. de Legat.

TR

1. .. add. 1. 7. G. uilt. de juppell. leg.. Facile tamen triplicando refpondebat

Georgius * affignationem banc fibi fa&am reftringendam effe in cafum,

$.

jf

fi liberi ex matrimonio nati fuiffent, vel maritus matrem Barbaram fi

u

per-

4120

vixiffet, fecundisque nuptiis abflinuiffet. Quo non exiflente, " re&e

9.

yroe

licet nazuralem folum-modo filium fub nomine cognatorum com-

ipfum,

ia

prehendi. arg. ], 29.

$- 1 ff. de inoff. teflam.. l. 2. et. 8. ff. Unde cognatis

IO

eil

ac " fub eodem tanquam proximum ad fucceflionem matris ab ipfa vc-

11l

f

cari, * At vero reítringendam ita. effe hanc affignationem fuadebat alle-

Juid

atus modo ingens ac generalis in jure nofltro liberorum favor, huicque

affumtum vulgatum juris brocardicum; Odiofa potius funt reftringenda

quam amplianda arg. l. 19. ff. de liber. et poftb. vid. Barbof. tbefamr.

I2.

àxiom. l. 13. c. 16. axiom. 5. praefertim * ubi. mens teftatoris aliunde

fortaffis apparens femper potentior verbis, iisque magis attendenda Bar«

ntate

bof. l, cit. lic, 11.€, 23« aX.. 2. hanc interpretationem reftrictivam. adjuvat,

y bo

prout in cafu praefenti pattum ejusmodi favorabilem maternae mentis

" (*

conje&uram fuppeditabat.. Pro flio naturali itaque judicarunt Dnn.

Ws

Scabini, fequentem in modum.

glp Qeovg,q Gcþultgefen( j Goburg.

p U

us

Mgnf. Apri. Anno 1634.-

muit

RESPONSUM.

9)

aliis

8 ibe um 9bfrlft bes Gbepacte. famt. euter Grage. gugeftbictt, unb

13.

[

r

uj

eudy be& SRecbter: Davüber ac. . G. Q. 23. OV. at SDatbata

erus.

fyuergin , eud) mit Georg Gbultbefen aufcr Der Gbe erjeugt, uno f

Iu

bernad 35 2tnting SMercern eerbenvatbet, aud) mit bemfelben einen Gbe

forrt;

pact aufoeridtet, Dacinnem bebiuget woorben, voie «& Dermaleing nadj

:IWW

eineá unb, anbern Qibfterber, ber Succeffion balben gebalten. toerben

[77

CfBeib

haet

äs:':leætet,; balo Dam—u; ?a$

eute

(olite, unb eà :[t lgiecquf' anfangs bes:-

3

Quf

166

DECISIONUM SJURIS $4X0 - COBURGICARUM;

M

w;e Sutter , tod) Geyberfeita obne mit einanbet ergeugt-eb Qinbern, Qor

fü

be8 eerfabren. £b nun gfeic) bie in bemelbten Gbepacten $. sum viecbten c.

d

eboerebet um Detbeibiget worben, baf ibr on euver SQtutter eBarbata

Cyuergin Gütec qum COermádotnif uab Grbtbeif £0 fi. baben , unb fotbe

40

éud) nad) berfeiben ob gegeben toerben folten, bannenbero, uub toeif

y

in S. gum Dritten?c. ecrorbnet voorben, Paf ibr nad) De8 [eGt [ebenben

9

unb ànbertoéit nicbt verebtícbten Goegatten8 3fbfterben, Die Güter auf

beebe Sreunbfibaft fommen follen, eutec Stutter Codvoefter ben CSoryug

t

baben, unb aí$ nádbfte reunbe, eud) tou bem Dalben Gut ausfibliefa

(em vootlens. Dieweil abec ibr auf eurev SDtutter Coeiten obue Siveifel Deg

nábfte im Grad , aud) berfelben Grbfibaft fábig, unb babon ausbtücte

j

fid) - nit excludiret, nod. ex praefümta matris mente für ex-

cluditt qu baíten , fintemat tas Cermácbtnif ver. «o fl. in 2lnfebung bes

Gbemanne8, ba ec ín fBittiberftanbe bleiben, ober Sinber mit eurer 9ut»

tev etgeugen volirbe, gefibeben, alfo Die limitata exclufio, 'ceffante

favore ac caufa exclufionis nidit u extendiren, aud) fonft bete

gfeicben fücceffines pactitiae, aus ben gemeinen SRedbten in dubio

ibre Gr&lárung leiben, enpticb eurec SDintter gute affection gegen eud),

üntet anbetn aus be S. 3um fünften mebt angejegener Cbeberebung. gt

li

vernebmen íft, — Oemnad mbgen. euser SDtuttee Cidmeftetn , au8 bie(en

unb anbern Llrfacpen ,. endb in betfelbeu. Grb(cbaft nibt oorgegogen tvete

t batsu or ibnen, Sinnbolt8 ber Gbeberebung ges

ben , fonbern ibe toerbe

14

laffen , Cfs. $,. CfS.

* Idemque Refponfum retulit pars ad-

verfa Marearetha £uergin Cfbittbe. yu. CiBeitete

vof Menfe eod*

9i(s ib uns 2lbfdrift cines Gepact8, beneben. eutec Srage. suaefcbicfet,

unb eudbes SRedbten Datüber l. D. C». XB. CB. 9. — Sobmobl in

bemelben Gbepact $. yum vieroten 2c. abgerebet, unb betbebiget tootbetr,

Def eurer oeritorbenen. Gidbroefter $5

atbaren Cuerd)ia, natütlidber Cobn,

tif

ben fie ot (brer CBerebigung eriuget,

on ibren Oütern um COecmaádte

ni& uno Gibtbeif $o f

baben, unb feíie nad

Dec Stutter ob íbrt

p

ber ióv benfelben nunmebr für gányfi abgea

f't

gereicbt toerben folten, Pa

607

(ectiget baften , u

nb ber fucceffion baften ben CBorjug Daben tootlet,

biemeil aber.gda

ftis

hnq

dter natürfder (ïgof)n .De»' nádfie €roe, unb von

nev

SECT. I, SUCCESS. 48 zzvrgär.. DESCEND, DECI. XL 16

Qu

net te'if:üdj*en Snuttet ciæsäbrücf!ïcf) nidt excludiret, nodi ex prae'æ

1N

fumta mente ac contextu difpofitionis maternae pro ex-

j

n

clufo $u atften, aucb bie augeregte 2lbfertigung mít be deputirten

jj

so fi. auf ben al ju. verfieen , toann ber oerftorbene Cbemaan i

tl

Cfpittberftanbe aeblieben , ober mit euret. Cibroefter. ebelid)e Sinbet ete

seuget bátte., al8 tvitb aus Diefem umb antera Uirfacen verfelb. su. feinet

n

Wt

af

Smuttee €tb, nad) Snnbalt ber. Gbepacten, vor eucb, billig gefaffer,

n

&bet. Die lf unb 2lueftuer ift er ju. forbemn nidit befugt, Cïs . OH

fit

OBSERVATUM.

u

W

ex

'æ)

Quod fi naturales tantum fint, vel fpurii, aut ex.ffuþro*' pïbgeniti,

I$

matriíuccedunt, etiam una cum liberis legitimis natis, nifi mater

w

illuflris fit, et alios.liberos legitime natos habeat, quippe cui natu-

J

ralesfoli, aut non fpurii; cum legitimis ab inteflato heredes funt;

nte

l. pen. C. ad Senatus conf. Orpbitiam. a

&eflam. .St.

ig. l. 29. f- . ff. de mojf.

WUu

bio

IJDEC."IS*IOF XII.

eud)/

)

Liberi etiam adoptivi, Ba ber anbere (f.b*-efgatt'- per þ'a&ä:

Wt

dotàlia gum vedbten QDater ober aur. vecbten 9Xtutter eine

Wiv

- gefe&t , illius haeredes. fünt. non minus ac. naturales,

) w

exclufo afcendentium et collateralium ordine.

ad-

od

D

C AUS A.

iftty

jj

tephaittus defundia priore conjuge, ex qua: liberos füfceperat

rïbml

S

quinque, fecumdis muptiis ducit Eoam ; pa&isque dotalibus

jbl

àn locum genumae matris recipit.

Cum debine fato. concederet,,

(

i

rivigni novercae, fi for[an e rei familiaris communione metue-

n

ret diffidiay divifionem offerunt , quam Ea patlis nixa'venuit,

a

eoque ipfo i po[feffione bonorum mariti ad dies vitae quieta re-

at

gnati

i Q

^ dinquiur. -.-Demum et ip[a Jie prole decetit; Unde co

pre-

m

168

DECISIONUM. 3URIS $4Y0 - COBURGICARUM,

; þmxz'mz' baereditatem. .

ejus Jbetzmt ?

,l ngqm negant 'pïr'z'vig'ni

ï

— Quaer.. Quid. juris?

[!

«

^DISPUTATIO.

Y

ognätiEvae fucceffuri nituntuY communi julje fucceffionis aB inte&atq;

H

W

quod deficiente utroque et afcendenrium et defcendentium ordine,

1

ex latere venientes, eosque proximos ad haereditatem vocat. MNov. z18. -

2, €. 3. Carpz. p. 5. C. 18. d.. x. et 20.. " Proximi autem eo cafu funt fra-

17

!

tres ac forores, ditf. Nov. licet unilaterales tantum ; modo fint foli. per

3

*

l. «$5. f de V. $. I 1. $. 5 ff- mude. coguati.

* Caeterum reli&tos a

Stephano liberos Evae defcententibus annumerari minime poffeautumant,

EL

eo, quod liberi noítri dicantur, quos ipfi procreavimus. pr. Jnft. de patr,

4: pot. l. 220. ff. de. P..$. * Quo jure cenferi nequeunt, . quos e priori

thoro in fubfequentem confert conjugum alter. arg. $. 8. Jmfl. de mnpt.

|

$. His repouwnt privigni * parta ipfis pa&to dotali adoptionis jura, fuccef-

l

fionem adoptivis in parentis adoptivi bona expreffe. tribuentia $. 2. Jnft

de -Adopt- $. 4. Infl. de exbaered, Jib. L. penult- $. 1. C. de .Adopt. $« 2- et

7

n

M

6.. $. 14 AMflit- de fucce(f- ab intefl- — Replicaut cognati. ( 1.)

ura Adoptio-

a) nis hodie in defuetudinem abiiffe,

a) Petr. Gregor. Tholof. to, Syat.

x

f

7. jur, G. in fin, (2.) eflam * de jure communi foeminam non poffe ado-

$. ptare. $. 10. Iufl. de -Adopt. L. $..C. Eod, * adeoque. nec bona fua hoc

j

fl

jure in alteram devolvere. . Stryck. de fucceff. ab. intefl, Diff. x. cap. 2.

3

D

9. $. 4t. Dnplicando refpondent Privigni ad (1.) *licet adoptio formalis

non admodum fit in ufu, non tamen plane rejiciendam effe. : Hahn.

L

Q

ad. W'efenb, tit. de adopt. n 6. verb, Unde etiaz bodie. — Vid. Jus provinc..

Wurtenb. p. 4. tif. 22, f. abev auf bie. Stockmann. Decif. 69. per. tof,

Viun. ad Inft, rubric, tit, de -dopt. KHuber, prael, ad. Inft, Eod. nuzz. ult,

10, llliusque loco frequentari magis-unionem prolium, b) qua duorum

b) conjmgum .ex diverfis. matrimoniis jam ante procreati libéri per nuptias

€

ita folent uniri, ut utriusque conjugi pro naturalibus liberis habeantur,

11. et aeque füccedant. Imo * nunc ita obtinere, et receptiflima totius Germa- -

alg

W

niae confuetudine ejusmodi unionem cuivis celebráre licere, per pa&tum -

fuccefforium acquirendae hereditatis, alias. quidem [uri civili incognitum. .

Hahn. 4. l;

Gail. 2. obf, 125.

Wehner et Befold. voc. (inf$inbfdaft:

Conf. Reformat. ber & tabt gmfäfmä P. 3 tit- 10, $- 17. et- 21« Ordinat.,

|

?

Q

Poffe

12- Mggiuïn't. tif. on Qnt: S$rinbfdaften. Rxcht p6« 6 .34. '.nnm'j,. Ad

SEC'T II.. SUCCESS. AB INTEST. DESCEND. I-)ECI.AS". Xl. 169

lglll

Poffe etiam foeminam ex fingulari Principis indulgentia adoptare c) 4.4;

LL. " Cum qua confimilem effe&um habet pracedi&ia confuetudo, quae

13

proinde juri communi derogat.

Atque. * hujus confuetudinis fpeciem

I4-

certe quoque in Dücatu Coburgico vigere dicunt, ubi faepiffime per pa-

&a dotalia ejusmodi Unio celebratur claufula inferta feu formula : 3umn

recbten 2Bater gut vecbten Sytutter einjufeen, — * Quam adeo et hic infertam

t

Ij

line,

inter novercam et prioris matrimonii liberos pleniffimum adoptionis vin-

IIj

culum conftituere.

Quo jure d

uplicationis moti ita refponderunt inclyti

f

Scabini d. 29. April. 1609.

pe

3in GCteifan. Cepfrieos 5Vukv.$þefelrietg binters

05 4

Iaffene $'inber -unb» Gtben.-

u

at

RESPONSUM. i

yn,

MUU

: ; .?xg. 8.

1c. &.- fs. 9. 9 o* at fid) euet æateb Gt'efïmi Qu

16

n

& (frieb,

ceed

3u Joefelrttb oor obngefábr 16 Jyabren nad) 9Ibjtecben euvee

leiblíden SWuttec, mit einer Shittben Goq S5yonin von $eímriet anbers

D

Toeit perebfiget, «eltbe in Der Gbeberebung ,

pbngeadbtet fie mebe. nicbt

)d

bann « fl. an (elo, eine.

pth

$ube, unb em geringes f

tegebettleit eíngebracbt,

ytf,

aH einer vecbten Sytter emgefeset worüen ;

SJabt ibr bann nad)

400

tbblid)em ?lbgang eures 23atees Anno 1606. o

tbemelote Gotiefmuttee

hoc

anfpretben laffea, oa fie bie Z3orforge trüge,

baf. fie ficb binfüro mit eud)

, 2,

in 0et £ausbaltung nidbt vert-a3en. Ebunte ,

fo vollet ibr Qbeiluug mit

ylis

ibr balten , Datgegen fie tie 2Intwortt

//il

einge(eót ,. oeffen wolle fie

geben, fie toáre yut.- tecbten. Stutter

vinc

fid) balten, aud in ibrer fyausbaltung unb

tuf.

Setberg oie 2eit ibres gb

ené bleiben , inmaffen gefdbeben , unb. von eudb

, Ml

tubiatid) babey getaffen vo

orben, if fie nun folgeno8 ben 3 1ten Martii

Anno 1608. gl

yrütt

eder. geftaltt unb obne geibeserben-

Qo0e$. verfabren ;

lpnü

Go bat fie 8caft angajogener Gbeberebun

9 ibre C3erlaffenfcbaft auf eucb,

ntüt

als ibre ted)t angenomtene $iuber. gebe

r

adt unb fepo ibrter Gbwe(tet

(l

unb bepbgn Gitiefbrübern Dmaovn ettoa8 qu

veiden nidt fcl)glbig, æïiï q5.

iturm

OBSERVATA.

tut

jnit

a) Multi funt, qui adäptionis jura in foris Germ

^^

u

)l

aniae lqcum non habere

I['

o

vcontenfiunt, fed parum firmis rationibus.

Nam, quod objiciunt,

nur-

DECISIONUM JURIS $4X0 - COBURGICARUM, -

170

nunquam jura ifla apad Germanos füiffé recepta, illud fane veri-

tàti conveniens non efl. Germanos ante quoque, quam jus rom.ré-

1$

ciperent, adoptionem: in ufu habuiffe, vid. Leyf. jp. 20. 9 1. Sed

Pc

fac etiamr, ipíos eanr ignoraffe; quum tamen in genere jus rom. in

imperio neflro tanquam jus commune five expreffe five tacite rece-

ü

ptum.effe conftet, ita, ut in fubfidiunr ex eo decifio peti. debeat,

h

quoties cafus obveniens ex flatutis et honeftis confaemudinibus aut

PA

üli

domeflicis legibus Germaniae decidi nequit, etiam hac in parte re-

$1

ceprum praefumetur, partique adverfae contrarium flatutum vel

1j

[l

19;

confuctudinem: vel jus. novius. producere incumbet.

Sunt, qu&ex

il

filentio ftatutorum particularium in defuetudinem. abiiffe haec jura

demonf(lrari poífe purant. — Verum fi hi confideraffent, quod ftatu-

a

b()l

ta, ubi deficiunt, ex Jure commmuni fint fupplenda, et praeterex

quoque variorunr locorum jura ftatutaria infpexiffent, forfan aliter

n

longe judicaffent. Nobis in praefenti indicare füfficiat flatuta Ham-

(

L. 6 58- ibi: fó er ambere ftinber. für feine:efelide

burgen[ia. p. 3- tit-

Stinber annimmt. — YXDsttenbergifcbes fanorecbt p.4. tit; 22. $;

2(6er auf vie an. tinteaffatt angenommene, — Schurzii jus. Francofurta-

uuze ad' Moemun reformatum p. $. tit. x. $ $,. St-

g. B) Negari quidem nequit, per Germaniam adoptionis loco unionem pro-

*

lum in multis locis, nec autem: in omnibus, ut modo oftendi, in-

[!/

eií

valuiffe, quae tribuit jus fuccedendi conventionale liberis: diy'erïfï'

vViti

matrimonii exaequatis, quoad utrumque' parentem primi gradus,

etiam tunc, Ífi viduus virginem duxit, et ex matrimonio hoc mullt

t

nati funt liberi..

St.

lr

lib

J. de ndoptianïbtg. Quo ipfo acquirunt liberi jus fuccedendi d-

— —

Cl

41. c) $ ä

[

al? inteftato L. $. C..de adoptios. . St.

l

(

b

DECISIO XIIL.

[U]

1. Sumtus ftudiorum in divifione bere

de

ditatis pæfer&n reg*l;f

h

lariter non conferuntur.

[

3. Nifi obftet juris hüju*sfeïïuliciäfib ;

ti

tas.

vel g;ar'elïtis volun-

A

lu

- CAU-

SECT. If. SUCCESS. 48 INTEST. DESCEND. DECUS XIIL 371

Véti-

CAU A.

|.Ies

ancmïiusfllz*ö þ]zts(lem momiuis ad excolenda literarum [fudia

Sed

Hic

i

fiumtus-erogat , donec Magiflri gradum afcenderet.

'ec

vero continuaturus illa ulterius expre[fim promittit , quae im-

boit,

pofterum bis ufibus impenderit, [fe aut redditurum. fratribus,

$ qut

aut eorum loco x50. florenos in communem bereditatem collatu-

lod

d

eum. — Cujus promiffi poffea parens ipfum [ubinde literis com-

snonefacit, ac veluti proteflatur, nom mifi bujus intuitu [e

Q at

[U t

illa reliqua fludiorum impendia fuggerere. — Cum 'vero ob [eni-

ht

um ingravefcens et corporis languedinem , Pancratius liberis

ao

bonorum divifionem permitteret , ille filius aeguis. mibilominus

yitee

partibus cum caeteris fuccedere petit; cui refragantur. caeieri,

luilfe

iif

collationem acceptorum exigentes.. .Q.. Quid jufiy?

4 $

DISPUTATIO.

tl«

ancratius junior pro firmando petifo adducit, ui generaliter in orini

Í:

divifione aequalitas quam maxime obfervanda fit |. penult..in fin.. C.

j 91:0'

lfl

cozzmnui divid, l. 3. C. copzmun, ntriusque jndic. D. d. paffim in judiciis di-

Viforiis. ta praefertim inter filios et filias bona intcílati. parentis pro

yei

virilibus aequo jure dividi oportere. L. 11. C. fam. berc.

Excipiunt. fra-

ï!äl']ï;

quii

tres " Collationis jura ad ipfám illam aequalitatem fervandam novo prae-

fertim jure introducta et confirmata, ut fcil. aequa lance parique modo

liberis profpici poffit. L. 17. C. de Collat. vid. Nov. 18. c. 6. Brunner. de

jme

Collat. c. x. itum. 122. et fegq.. Hahn. ad. Wef. b. l. num. 1. verb. aeqnal.

dividatuv.

Conferenda autem in communem haereditatis maffam effe re-

3-

gulariter omnia bona profeGlitia, hoc eft, quaecunque liberi a parenti-

bus ante divifionem acceperunt /. 1. ff. et l. 9, C. Eod. cit. Nov. 1. c. €.

Cujac. lII. O, ao in princ,. Carpz. p. 3. C, 11. d. 9. et 15. C. J. . tit,

de Colat. $. 7. Struv. Exert. 37. tb. 25.. Replicat. Pancratius- fingulari

eg'li'

privilegio exemtos effe a collationis neceffitate ftudiorum fumtus.

Ita

4'

enim Do&tores uno ore communiter ftatuunt. Carpz. d. l. def. 17. Hahn.

j«

ad W. tit. de Dotis colat. num II4. verb, fed an quae (Indiis Harpr. ad $. 2,

Jnfi. de donat. num.'55. et feqq.. C.. J. A. cit, tit, de Collat,.f. $. muz. 19,

un-

Lydw. .Exerc. ad Jnfi. 24. tb, G. lit. gy Sn-uy. cit, Exerc. 37, tb, 29, Br

ner

AU

R

A

172

DECISIONUM JURIS SAXö ^ C'OBUR.GICLIRUM-

ner de tv, c. 4. nunz, £8. cum ibi. allegatis D. Stryck . de Safbcej]: ab intefe;

Difj. X1. c. 3. $. 8 idque. 1. expreífa difpofitione L, 5o. ff. fasil. bercifc.

G

2. ob praefumtam in illis patris donationem. Carpz. et Harpr. in dd. locis,

hr

OVA

* Doaata autem liberis a parentibus non conferuntur. L. penult. $. 1. C.

LU

de Collat, l. 4. et L. 18. C. fazil. hercif; 3. quod *hi fumtus quafi caftren-

t0j

fibus videantur annumerandi.

Brunner. 4. /. nuzz. $7.. D. Strick et Srruv.

E

.

