ate fte

—

hibitus fuper eo, fuis requifitis caetera conftante, inftrumentum de-

mum poft tnortem teflatoris peräcïat.

obf

XIX. Hercs legatario ob non folutum legatumi tenetut ad ufuras a tempore

|

morae.

el

1

Ufurae de Legato non debentur, fi per heredem non fletit, quo minus,

xx.' |

illud folveret.

Jouod

XXI.

Privatur ut indiguus, hereditate et legato, qui teflatori alimenta dene-

gat, vel fi conjux fit, thorum violat: Sed hz caufz privationis funt

—— áÀáád b

jtat

fatem

tobandz.

XXII Teflamentum in dubio de jure praefumitur validum.

condi

XXll Donatio mortis caufa facla, intuitu certi ac definiti periculi, fí donater

poflea ab ipfa liberatur, tacite revocata cenfetur et evanefcit nifi

fuerit renovata.

tur, 1

| ex €0

XXIV. 1.

Ex teflamento ob defectum folennitatis

: invalido legata tgmen ad

. pias caufas debentur,

2»

Ad validitatem teftament

i peflis tempore conditi requïfimr, utlues

uugls

um 2

teflatorem ejusve domum infecerit: idque aballegante probandum

eft,

t, cue

XXV.

I,

Non obeft divifio cum eo quem quis coheredeti putabát, ex . errore

facla, que minus poflea comperto teflamenti vitio retractari poffit,

2,

Coheres teflis ín "T'eflamento effe tiequit,

lj idi

e[nïü

XXVL :

'Teflamentum, - herede inflituto ante teflatorem mortuo, corruit,

2

inus 4

E:f: teflamerito imperfecto nec legata däbentun

4, Ut

q»

v

»

-

i

SECT. L. SUCC. EX TESTAMENTO.

Decif.

W.

'veri/

od Ut tamen, unod ad pias caufas legatum eH, heredes ab inteftato

(,I

raeftent pro re nata per conícientiam, ferio monendi funt.

XXVII. Legataad pias caufas detractionem Quartae Falcidiae haud patiuntur.

XXVIII, 1. 'Teflamentum in quo liberi praeteriti funt, nullum eft.

2, Nifi per divifionem quoad paterna ac materna butd) eine (Srunb:

tbeifung fuerint feparati; lis enim. nullum jus amplius petendi le-

gitimam iu bonis a parentibus reliciis competit,

^ $. Divifio tamen illa ab allegante eft probanda.

XXIX. In interpretanda ultima voluntate mens praevalet verbis, fi teflium ju-

rata affertione vel aliunde fatis probetur,

XXX. Teflamentum judiciale ab ipfo teftatore judiciinfinuandum eft, nec fuf-

ficit, fi per alium, etiamíi Notarium publicum fiat,

ïüx

XXXI, 1, E duobus vel pluribus collegatariis conjunctis, uno ante teflatorem

praemortuo, portio ejus non heredi teflamentario, fed conjunctis

acerefcit, neque transmittitur ad praemortui heredes, regulariter. -

2. Nifi teflator hoc vel expreffa vel conjecturata mente voluerit, v. g.

u

- fi legatarios ut liberos et heredes dilectae perfonae cenjunxerit.

XXXII. Miles ia procinctu vel expeditione- conflitutus etiam venatum diver-

tens, ab hofle lethaliter ictus jure militari recte teflatur,

I

—

g-—*

SECTIO. H,

SUCCES. AB INTESTATO. DESCENDENTIUM,

Decif.-

I

Liberis natu minori-bus ob futuram educationem et alimenta in. herei-

fcundae familiae judicio nullum ex Legibus competit praecipuum,

X

IT,

r. Vefles nuptiales a

conferendae,

parentibus liberis datae in divifione hcrcditgti; fuit

2. Non vero fubjacent collationi fumptus quos Parentes in fe caeteros-

que liberos in nuptiis liberorum ornatus caufa faciunt, neque dona

Patrinis data, nec impenfae f. fumptus convivii fponfalitii?nec dong

nuptialia, bie SSrauttafelaefber.

Nl

U.

Yn tractu Coburgiaco nec filii in Bibliotheca et veflimentis patris, nec

filiae in mundo muliebri, regulariter et fecundum Jus Commune

. * quiequam habent praecipui, fed acquahter utraque inter filios ct fi-

filias dividuntur.

IV.

23

SECT. IL SUCC. .4B INTESZ DES'?END. --

I:Decif.

yv.

Idem o!;t£58t in ipfa Metro«polf Coburgo.

H

H

*

intefto

&is dotalibus rite cohJ

It

.'S-tr'

1. Praecipuum liberis prioris matrimonit pa

flitutum, integrum fervari debet, neque citra coxxfenfun; eorum

tiuntur,

quorum intereft, minui potefl. -

&. Quantitas praecipu

i bona a parente pra

emortuo importata non

Qrunt

fed et excedere poteít, nifi aliud confuetu-

. modo adaequare,

*

endi Je-

dine vel ftatuto introdu&um effe probetur.

liberis prioris faátrimonii

*

VI.

*, Quemadmodum parens praecipuum,

ita lis invitis contraCtum

rite conflitutum ex poft fa&o minuere,

inm

mutare et ad divifionem hereditariam provocare nequit.

5. Poteít tamen de fuis bonis eiam fecundi matrimonii liberis ex

nec lut-

adverfo praecipuum conftituere, modo 1. non obftent pa&ä;

:

2. legitima prioris matrimonii libe

ris fit falva.

quoa

d paterna butdj eine

runbg

(letoretm

Liberis prioris thori per divifionem

tBeilung feparat

is nullum jus amp

lius aliquid de bonis per ean-

njundi

dem divifionem

matri fuae delatis, et nunc vitrico adlatis, peten-

lariter,

di compectit.

, v g

i, ultra praecipuum rite -con&ïtu:tum,* ad

Liberis diverfi matrimon

Lerit,

VIII.

artem bonorum conítante matrimonio prae

defuq&i parentis

divet-

E

"acquifitorum, nulla amplius conpetit a&io.

IX.

1. Liberi ratione praecipui habenr raciram þypothecam in bonis

parentum.

— —

. 9. Àdeoque praeferuntur creditoribus

pofteriorem quidem, expref-

fam tamen et judicialem hypothecam habentibus.

X.

Liberi naturales a parentibus defponfatis quidem, fed propter mor-

tem alterutrum praevenientem , benedictione facerdotali non-

dum copulatis geniti, hab

»

!

fuccedunt.

entur pro legitimis et defunéto parenti

; herti-

X

us naturalis non excluditur a fucce

ffione matris, etiamfi haec in

um

Fili

pa&is dotalibus cum marito certu

m quid ei affignaverit; nifi

iilitt

expreffe iisdem pa

Gis, velalias a matre exclufis reperiatur.

XT-

Liberi etiam adoptivi,

ba ber anbere fegatt per pa&a dotalia jutti

eferos

Yed;ten $Bater, guc vecbt

en SRutter, eingefeót, illius heredesfuntnon

lufo afcendentium et collateralium ordine.

e dont

minus ac nacturalcs, exc

; donà

i. Sumtus ftudiorum in divifione hereditatis pateznae regulariter

xIITI.

non conferuntur.

lv.el Parentüs voluntas.

irs, D&

mmunc

p^ Nxfi yobite:'juris- hujus renunciatio;

*

SE-

; CL e

u

l

|

26

u

v

- . *04— ægæ; :

Iuf

It

*

viuciqsegneepCy "ATT

SUCCESä. AB INTEST. 'ASCENDAENTIUM..

Decifio.

L

Defun&a conjuge et poft eam filio , intra annum et. diem a nuptiis

-

connumerandum , a fucceffione fperata foceri vel focrus adhue

viventis excluditur quidem. pater ; in bona tamen filii fuccedit,

non.obftante pa&to, de.certa. quantitate cafu. quo.intra annum

X

et.diem alter conjugum praemoreretur ,. folvenda,

. $Da ein ges

toifjer Cjabrefall Debungen toorben.

T.

r;I

dque nifi vel mentem pacifcentium .aliam £fui

ffe, vel cpnfuefgf

Duif.

' diue diverfum. introdu&um. effe, probetur,

l.

2,

Q

uo utroque tamen cafü;- praeter fummam: conventam —Aben

I

Cfapréfall , legitima patri debetur e:bonis fili.

P

III.

1.

Mater juri fuo, cum liberis, in eorum paternis fuecedendi, ta-

cite renunciáffe cenfetur

; fi nihil in pa&is dotalibus fibi flipu-

lii

lata fuerit praeter paternorum ufumfru&tum

ad nuptias usque

liberorum percipiendum.:

il

2.

Hifie, eveniente cafa, - mater à com

poffeffione bonorum impe:

N

W

tranda, falvo petitorio, arcetur.

$.

Y

Quam a focru peeuniam pro filia tanquam avitam. mater acce-

pit, integram illi nuptui collocatae numerare tenetur,

Iv.

Pater binubus in praecipuo liberorum prioris matrimonii praemo-

rientium non fnccedit, nifi quoad ufumfruGum virilis portionis,

M.

V.

Noverca in bonis privigni nullum jus fucceffionis habet,

Vl

;

uin imo; fi fe pro herede gefferit, ipfa vel heredes ejus ad refli-

tutionem legitimo heredi cum fru&libus perceptis et recipiendis

Vii,

edito inventario vel jurata fpecificatione tenentur. Hicinfer.De-

cif. an SSarbaten dillingen gu Cylmenau. v. Se&, V. Dec. IX. n.3

*

V.

'Avus- maternus. excludit

patrugm, etiamfi "byg,:ïa e linea paterna

proficifcantur.

;

VIII

vt -

T

Avus paternus unice fuccedi

t nepoti.cum- exciixüon; ejus fororis

ix.

confangui:;eagf-

P

IX.

SECT. IF, SUCC. J4B INTEST. COLL AT.

27

Decif.

IX

1, Pater liberis bona fua cedens f'bl non prae;ud:cat in futura eorun-

dem fucceffione.

2. Parettes una cum defuncli germams aequaliter fuccedunt exclufis

unilateralibus

lOptil

d

fLe(— ——

— —— MÓ

adhuc

ceedit,

ADnut

SECTIO

IV

1

t gt

SUCCES. AB INTEST. COLLATERAL

uetie

Decif.

E

Fratres et forores germani,a fucceflione penitus excluduntunilaterales

m b

II.

Praedicta Decifio ampliatur etiam in Germanorum pr aedcfnndorum

liberis, ut et hi fratres et forores defuncti unilaterales excludant,

fr, lt«

IIl

füpu-

Unilaterales excludunt materteram [et fimili ratione patruum et avun-

culum? quoad univería defuncti bona,.e quacunque Linea illa pro-

usque

venermt.

ipe

IV.

Cum Fratre ad fucccfï'onem fratris adn.nttuutur fratrum liberiin flirpes.

V,

Collaterales proximi defuncli, agnati et cognati i, e. ab utzaque tam

a

paterna quam materna linea concurrentes fuccedunt in capita, non

in flirpes, haud attento, undecunque bona provenerint,

etttü

NT

Unilaterales diverfi generis, Íc. confanguinei et uterini concurrentes

fs.

fuccedunt obíervata diflin&ione bonorum, utrum a patre ana

matre ad defunctum pervenerint,

u

VIi

1. Confobrini et amitini una fuccedunt in capita,

ondis

2. Hereditas delata etiam ante tricefimum transmittitur,

De

3. Coheredes invicem tenentur edere documenta communia,

1

4. Pariterque ferre debent onera hereditaria

n

VIH

Ultra fratrum fororumque liberos jus repraefentationis non habet lo-

cum, fed gradu remotiores a propmqmoubus excluduntur,

Qu

IX.

Ultra fratres et forores, eorumque liberos duplicitas vinculi non atten-

ditur; adeoque unilaterales in pari gradu cum gerianis exiftentes

If

in &.BP'EB admittuntur,

D z

SE-

28

Dj

H

SECTIO V.

iäUCCES. CONJUGUM.

AN,

Decif.

Conjuges vi confuctudinis in Ducatu Coburgenfi, deficientibus liberis,

Pt

fibi invicem ex affe fuccedunt ab inteflato.

Tt.

Conjux fuperfles vi huj

us confuetudinis etiam echxeit parentes, falva

tamen his legitima.

Ili,

Conjugi debetur vi confuetudinis hujus fücceffio, etiam ïï paclis dota-

libus ita conveutum fit, illa vero ex defectu forte requifitorum

pronuncientur invalida,

IV,

Succedit Conjux conjugi etiam iis in bonis quae parentes jure ufusfru-

Clus vi confuetudinis vel flatuti ad vitam tenuere; quorumve con-

jugi dum viveret, nondum competiit actio vel petitio,

AIT,

A

Conjux fuccedit m. in refervato per pacla ad liberam difpofitionem hac

/

/

non infecuta.

VI,

Succedit etiam in praecipuo conjugis intuitu adventitiorum a patre

PU

conflituto non obflante quod parens tabulis dotalibus fecundis pro-

á

videret, ut ad fratres fororesve invicem devolveretur.

AVIIT

VIT.

Confuetudo haec generaliter obtinet in univerfo Ducatu in Per gat:

ye Soffege, nifi fpecialis diverfa alicubi locorum probetür.

Praedicta confuetudo obtinet demum poft annum et diem, ab inito

VIII,

matrimonio connumerandum, eumque integrum.,

IX,

Limitatur porro confuetudo ifla quoad bona hereditaria alibi, quam

bene heic locorum, ubi obtinet fita,

X

Práecedens tamen Decifio füblimitatur fi padlis dotaliblis' aliud cautum,

iisque de fuccedendo in univcrfa,ubicunquc locorum fita fint, boqa,

profpectum fit,

XI.

AIX

Padlis quippe Jdomli'bus confuetudini huié derogari poteft,

Xil.

Si itaque per pacia dotalia vel teflamentum conjux non conjugi fed alii

hereditatem reliquerit, fecundum pacta illa vel teflamentum fi va-

lide erecla fint, pronunciatur quidem, fed tamen . acquifita con-

ftante matrimonioþ quoad dimidiam conjugi fuperfliti debentur,

ATH

A

ä

29

R

SECT. F. SUCCESS. CONS UG UM.

RE

Decif. |

XII,

Nec obtinet confuetudo/ina inter fponfum et fponfam, locum tanjen

inter eos habet fucceffio juxta difpofitionem juris Civilis in Novcll.

n17. C, $, et Auth, praeterea. C unde vir et uxor.,

: XIV,

Stante hac confuctudine focer, qui hereditati filii fe immifcuit, nurui

ad edendum inventarium vel juratam fpeciücatïonem tenetur.

Deriy

AV.

1.

Extantibus liberis, conjux conjugi in Ducatu Coburgico fuccecit

una curn iis in portionem tantum virilem,

3

1và

2,.

Idque viCommunionis bonorum inter conjuges pofl annum et diem

a nuptiis ibidem vigentis,

?

1

jotte

3.

Cum onere tamen conferendi illata,

QU

4-

Nifi per padia dotalia quid refervatum, alindve px:ovä,fum fit.

s. Integram vero eít conjugi, utrum portionem virilem vample&ï, an

usfrt-

E

miffa illa, importata fua repetere malit; ad utrumque conjunctim

? COl

petitione eidem denegata,

,

XVI.

Ledtus tamen conjugalis, ta8 &eBett conjugi praecipui loco in divi-

m ha

fione debetur falvus ac integer.

Jus hoc faccedendi inter conjuges quoad portionem virilem transmite

XVXH.;

, patre

titur etiam ad heredes, praefertim fuos.

jspro-

XViII.

r. Maritus f, Pater defuncta conjuge bona liberorum Amate'r/na retinet,.

2, Nec tenetur ad fecunda vota tranfiens ea cedere, vel cum liberis di-

r g

' videre de confüetudine Civitatis Coburgenfis,

B.

Praecipaum tamen iis conflituere tenetur.

inilo

*

In quo praecipuo quoque ufumfruétum retinet,

aei ais

Neque tenetur illud Jiberis tradere, quamvis matrimonium ineant,

;

glllll)

Qao cafu tamen ad fübfidiim paternum tenetur.

Mortuo demum Patre liberi prioris thori praecipaum € communi

ub

ioaffa^capiunt primo ; deinde reliqua bona ínter omnes liberos

: b[)b':s

utriusque matrimonii ac viduam relictam in-capita dividuntur,

XIX.

T.

Eadem obtinent in Provincia, .

h

2, Et pater focrum . £, aviam maternam ab ufufructu maternorum ex-

cludit,

N

TU

3. Socrus tamen genero adminiílrrationem et ufumfruclu

;11 in bonis

j o

fuis ad neptem poft obitum devolvendis per. ultimam voïuxlxage'xn

uf

: ?dimere potefl,

D5

XX.

j

39

SECT. F. SUCCESS. CONSUGUM.

Decf.

D.

XX.

»-

e

Uxor etiam defanécto marito extantibus liberis ufumfructum páter-

s

norum in communione retinet et adminiflrat,

2,

Sed ad fecunda vota tranfiens tenetur cum liberis dividere vel.

PFQC-T

cipuum rite iis conflituere.

Ill

Quod fi hoc fieri per eam non flet, communio bonorum ihter

ipfam et liberos per Íecundas nuptias usque ad divifionem durat.

4

Eo tamen cafu vitricus quod pro privignis de fuo erogat, haut fuf-

ficiente ufufructu, etiam de fubflantia eorum repetit,

W,

5.

Neque privigni quidquam de vitrici bonis acquifitis vel acquirendis

hercifcunt,

u

XXI.

Mater vidua ad fecunda vota tranfiens, cum liberis divifura, aequale,

g

uod iis a patre conflitutum eft, praecipuum e communi mafla vel

de conferendis fuis praetendere nequit, fed aut illata integra con-

ferre aut exheres defuncli mariti efle tenetur, .

XXII.

1, Uxor quamvis immorigera erga maritum non privatur tamen ejus

*

fucceffione ceu indigna, .

2. Confanguineis defuncti conjugis ad bona avita per eum ad fuperfli-

tem ab inteflato devoluta non competit jus retractus, nifi cum illi

Y,

venalia fuerint, atque tunc eo, quod extraneus offert, ptefio.

—

—

—

urxsRiuiI CINEDNOCNS VNOMIUNV CUUUKPRMNY

V

xSE,CTIO VI.

|

Vil

SUCCESSIONIS EX PACTO.

Decijz'o.

L

Pa&um conventum annuum Det Debungene Syabrsfall debetur conjugi

ii

faper(liti, etiam fi e praemortuo proles nata annum et diem fupere

vixerit.

d.

i Atque tum praeter fummam illam conventam ben Syobrefolf, vivis

praemortui conjugis parentibus, fuperfliti regulariter nihil debetur.

2. Si

31

,;ECT; FI. 'sch;s. EX PACTO.

3 ;Do;ci[:;

2. Si tamen intra anpum et 3iem praemortuus conjix propria bona

patcr-

vel. pleno jure, vel fub ufufructu parentum . habuerit, eorum fucet-

fio ab inteflato ad relitum infantem, et per hunc ad Pafelltexxl de-

3

l pe-

volvitur.

II

Pacta dotalia, fi quoad fucceffionem in iis conventam dubia funt, ne-

n intet

Itat, *

que cafus expreffe in iis continetur, interpretationem recipiunt fe-

cundum Jus Commune; Nifi diverfa mens contrahentium teflibus

t fuf.

vel aliis adminiculis probetur.

Y.

IV.

Pater in praejudicium: liberorum primi matrimonii adverfus pacta

rendis

dotalia disponere nequit; adeoque

2.

Nec iis ufumfructum illatorum fecundae conjugis, qui per pacta in

communionem veniebat, adimere, etiamfi liberis primi matrimo-

quil,

if vel

nii ufumfructum maternorum alias per pacta in cnmmun"ionc re-

fervatum, ultro cefferit.

3 COl

3.

Pro quo tamen viduae et liberis poHerioris matrimon

äi aeqxlix'alens

e communi maffa debetur.

i eyi

4.

Padia dotalia praefumuntur fadta fecundum confucetudinem .loci

/,

adeoque in dubio fecundum illam interpretanda.

perflie

s. Vidua in praejudicium privignorum in communione bonorum

um illi

manere nequit, fed accepta virili cum iis dividere tenetur.

V.

.

Non valet pactum conflitutioni prat'ecipui adjectum, ba has $iinb erfter

Gpe eor beeben Gltern. obne $cibeserben fterben mürbe, baf be(jels

ben 93oraus jum qemeinen Giut gefdjfagen, unb bem fe&tüerleben:

À

]

ben verbleiben follte: in praejudicium propinquorum infantis.

VI.

Padcta dotalia de fucceffione conjugum producunt actionem etiam rea-

|

lem adverfus quemcumque poflidentem pro herede vel pofïefrore.

VIL

1. Suntque irrevocabilia, ita, ut conjux altero invito diverfum aþ iis te-

flamento valide difponcre nequeat,

a. Sive in fcripturam redacla fint five non, modo teflibus probari

pofünt,

&

Vi

z, Si tamen partes fcripto contrahere coeperint, alteraque faepius, fed

:(mjugf

"fruflra admonita fabf-riptionem protraxerit, cafu interim eveniente

ad agendum non profunt,

fipt* ä

|

a, Si Conjox fecundo thalamo junctus, pro veto et naturali parente

T

declaretur, toitb vor eínen. redjten 9Bater obet 9tuttev eingefeBt,

dbettll

non tribuit jus fucce/dendi in hereditate conjugis parentum,

Ix.

h Si

32

SECT. PI. SUCCES. EX PACTO.

Decif.

(

IX

1, Pacta dotalia de fuccedendo inter conjugesxin univerfa bona, nïhiio

de quo teflari poffint, refervato, ab al

w

terutro per fubfequcns tefla-

mentum valide revocantur.

2. Superfliti tamen ejusve heredibus com

petit fuo-iodo jus dedu;endi

Quartam Trebellianicam.

$. In quam imputantur fructus a fu

cepti.

Perfüte poft mortem conjugis þey-

Di

RRWERUGINL AADGMUOL SLZNGRORORMSC

— 9À

$L

Tl

j

Cïl

n

[j

)

fitg

AD(

IN

&L

d

hihilo

".

it efla

r

ducendi

-—

IN BENEDICTIONE REDEMTORIS

J p

DECISIONUM JURIS SAXO-CO-

BURGICARUM SPECIMINIS

L

zl

SECTIO- T

SUCCESSIONIS EX TESTAMENTO,

DECISIO.

I

Te&amentum etiam(i Parentum inter liberos, per Parochum

absque teftium interventu confignatum nullum eft ac inva-

lidum,

CAUSA

( umigunda per Parochum loci ultimam volumtatem fuam literis confi

|

guari curat, et inter alia filio fuo Nicolao: certos agros. legat..

Mor-

2ua ila Nicolaus eos praecipere, coberedes vero ?. commuaem dzvzf 1076 H1

corfervi voluzt

Ounei ?ur, Ouzd juris?

DISPUTA'FIO,

icolaus intentionem [uam fandat in jure, quo * Parentum inter liberos ;,

dispofitio Gbsquc omni folennitate facta' valet, et ex fola voluntate füb-

HH]['L o 5 É

C. de Teffam. Y

Bartol. in d. f. et Jofon. im autb.. Novif-

fnmna num.16. C. de inofficios. teflam. Gr: 19" us recept. fentent. f . Teflamenztm quar.

* De illa autem conflare füflicit, five per mauum teffatoris, feu alio quodam ;

E

ide

n

7

ïï

34

bECISIONUM J2URIS SAXä— COBURGICARUM,

fide.digno doeumento. — Bartol. et Pául. de Ceflto i Autb. Ex imperfedo C.

hr

de Teflament. Mevius Pavz. 11. D;ï[j/fjjj. 7um.1,2.3. Quale illud, quod Pres-

It

3: byrer ex voluntate teflatricis Í-ripfit, omnino effe videtur, * Sacerdotum enim

D

l(b [

9) teflimonium eredibilius 2) habetur cop.2. Cauf. 14. Qu. 2. Excipiuut. Cohere-

4: des: * Nili etiam Juris Gentium folennitas in eo deficiat, vel, ut loquitur Guil,

Gyt

Ben edictus «d cap. Raynutius verb. tefflamentum 1. n.74. — Juris naturalis, quo

$d

5.6. * in ore duorum v«l trium flat omne verum Cap. 4. X. de Tvflib. * Aut enim

"'erüum non datuc

Q

dicunt, valere debet ut in fcriptis aut ut nuncupativum.

lut

L.zi. ff 1. C.. De Teflament, HYenr. Hahnius ad Wefenb, tit.. Qui teffam. fac.

t

po[f. ad verb.

in teflam. inter liberos. Gail, 2, obferv.uz. num.2, . Add, Vinnius

j

7. 2. Select. quaef.ig.

* In Scriptis requiritur, ut Parentum propria manu vó

iüne

The

tas ultima in fcheda vél charta fit. firipta, vel, fi ab alio. exarata, a Parentibus

DT

tamen fubferipta. b) — Novell, 107. Gail. 2. obf: u2, num.7.. T homing. Decif. ,

9

nüg.2. €r fä(].

Finckelthaus O£f. prad. 75.

Clarus ff. Teflamentum- Qu.14.

]

À. 4.

Carpzov., Part. 1. Conjlit, IV. Defin,1y.

* [n nuncupativo tefles ad

T

minimum duo c) requiruntur, coram quibus Parens voluntatem fuam ultimam

Z

inter liberos fervandam declaret. arg. L. 21. ff 1. et 2. C. de teffament, Gail.d,4.

j

uum.6. Cerpzov. P. 3. Conff. 4.. Def: 15. et Refponf. Ltb. & tit. .. R. 43. num. z.

Neutrum teflamento quaeílionis feu caufae propofitae inefl, ^ Quamvis enim

9. * Presbyteri praefertim Confeflionarii teflimonium fua fidenon defraudandum;

1C. Mevius Confil. XL. mum.5o. * nulla tamen inter illud et Laici teflimonium in

Jure conflituta eft diffecentia, fed quoad fidem et authoritatem parificantur ita

?)

z. ut * uterque Clericus et Laicusanediante juramento examinandi fint.

Coler.

Part. 1. Decif, zn. per tot, Carpzov, Jurispr. Confiflor. Lib. 3. tit.2. Defin. 22, n.1.

x;, Quinimo * Inflrumentnm in quo conficiendo Presbyteri tefles adhibiti funt,

vim probandi amittere ait Nicol, Vigel. Mezb. Jur. Pout, lib. 2. cap.13. exc. 2,

)

per d. Cap.2. Cauf'14. Qu.2. ct rationem ibi expreffam: Quia nimirum eos in

15. talibus rebus effe non convenit, ^ Licet * hoc Jure noflro non approbetur, fed

X4. * Inflrumenta etiam ab ipíis confecta caeteris paribus valeant.

Barthol. zz L,

Univerfos iy. num, 2. C. Decurton. Carpzov. Juvispr. Conf. L. 1. Tit. 6, Def. go.

- pum.9. Cum itaque coheredum exceptio in Jure fit fundata, neque Nicolaus ha-

beat quod replicare poiïïf. contra eum refponderunt Domini Scabini Noflrates

n Saníef 3Yfiftern,-Notarium Public, àu Gobirg.

Melilje April, Anno 1634. a

RESPONSUM.

ll

1. erä ibr un8 einen. 3«

ttel beneben. euree Srage suge[fcbict, unb. eud)

bxà Süed)ten. barüber ju beriébten gebeten , & 23, D. $8. 9.

— 5at

SECT. I. SUCCESS. EX TEST.4MENTO. . DECIS, I, 34

fs (

1 Pre;

$jat tveilanb. Stunigunba Cirüllín, burd) ben. &brn Spfarrern 3u Oru&

) eDim

ibren [e&ten. 93illen. auf einen. Settel oeryeícbnen, unb unter ambettt

olire

fhveiben laffen, rem Gob €laufen follten bie 9IGiefen umb 9lecfer int

t ul

Gpertbal bermacbt fepn bafer berfe!b fold) &tf al& eín Praelegat füt

l$ ] 0

t en

(ib atlein bebalten wb feiner Cicbipefter Stiiber babon aurfd)uenen toill ;

datur

£Ob nun toobl ber GItern difpofitiones inter liberos anbern Icáten 9f8if-

ft.

len gleicb, feínev. fonberbaren requifit?t. beoürfen; COiemeil aber be-

Ts

melbter Settef toeber. oon ber Sturter. unterfdbrieben, nod) jtoeeri. obet

VOLO

mefr Sevgen barbep gemefen, bemnuad) (E oerfelb. aué. biefen. unb arts

itibus

bern Lefadben nícbtig unb un£cáftig, uno. Clauf Gulleín bie ermebnte

df

Cirücfe mgememe &beifung fommen ju. loffen, in alfe 23ege fchulbig,

us

les ad

25.9€. 389.

1nam.

OBSERVATA

L

!60

T. 2.

a) Sed inconcinne fatis.

Sacerdotes enim in negotiis faecularibus pro teflimo-

enin

nio, aut conncxendls infirumentis non adhibendos effe, patet ex d. cap. ».

Cauf. 14. qu. 2,

? Quauquam /:'mrdotum teflimonium credibilius babeatur,

dum

zamen ipfi n [aecularibus uegotiis pro teflmonio, aut conficiendis inffrumen-

i

St,

ür 1f

tis nom rogeutur: quia eos in. talibus vebus e[fe non conventt."

b) Sola enim fubfignatio non íufficit, nili probetur, patrem, vel cyls juffu, alium 17,

oler

fignaffe, L. 8. $. 17. ff. de transa& Berger, Oecon, Jur. Lib.2.

Yit, 4, 'Thef.

, Hh

6. Not.5. edit, 4.

St.

rhm'

€) Nunuxpamum enim teflamentum parentum inter liberos probationem ha- 18,

u 2

beat ex jure gentium fufficientem, puta per duos tefles, ficuti nuncupatae

0s n

ac privilegiatae probantur militum yoluntates, )uxta L. 24, et 40. ff, de te-

; fed

flam. milit,

St,

77

n

hi

lrïlfi

DECISIO.

I1

j

$ Ad folenmtatem teftamenti rufticorum teftes quinque fuffi-

ciunt, non tamen nifi mafcuh

';:

[i

2 lepoüno vel donatio, etiam (i mortis occafione coram duo-

bus vel mbus tantum teftibus fa&a, fi tamen ob bene me-

t

E2

rita,

-

ä

36

DECISIONUM 9URIS SAXO-COBURGICA'RUM, -

ä

Wh

rita, praefertim in perfonam conjun&tam collata fit, in vim

n

donationgs inter vivos fuft;nxetur.

16

CAUSA.

s'

: Barärzm aliquaudiu Stobamuis fratris fui. umilateralis quadra vixit, be-

udfice ab ipfo babita.

]

Jtaque pracfentibus fex teflibus, interque. eos

eribus tantum mofculis, difponit, ut omnia loua [ua fvatris S'obauuis, pro-

Ü

pter beneficia fibà exbilita fint et maucaut ; idque saorte coufirmat. — Fra-

j

zer ab beredibus ab int

[j

efg

Ej

p

ato propiuguioribus petit

D

(

;

Veli&am.

Quaer,

Quid Juri;?

fzä/iantinm & Barbara

(

9.

-DISPUTATIO.

ohauni znztentiosem fuam fundaturo in jure, quo * inter ruflicos ad t&fïa-

I,J

menti folennitatem quinque tefles fufficiunt per L. fvz. C. de teffament. ob-

l

2. list exceptio: * Si maículi fuerint. — Licet enim in teflamento ruflicorum fit

3. dimiuutus numeruse(lium tamen * quoad ipforum idoneitatem nihil immuta-

f

tum reperitur, ipfa £. fiz, allegata id innuente Alexander Corfil, 177. stum. £. et

[

* Conf. 0. num.16. Uol. L.

Malcard: de Probat. Lib.2. eoncluf. 765. num. $.

Fa-

chin. Lib. i. controv 71 "Valthus Prad. coucl. Bt. T. concl,iz2. num.41.. Quae

/

l

4. exceptio propolitae caufae quidem inefl; Sed replicat Johannes: * E&amfi Bar-

barae voluuntas non valeat ut teflamentum . aut mortis caufa. donatio propter

defectum requifitorum; ; valere tamen in. vim donationis inter vivos eo quod

2) meríta fua praecefferint; a) quoram intuitu Barbara ei bona fua reliquerit. Non

obftante, quod fub mentione mortis propter mortis occafionem et contingen.

n

5. tiam id factam fir, * "'radant fiquidem Dodores, fi merita praeceffecint, prae-

b) fumi potius donationem inter vivos, b).Baldus m L. S mortis tum. 3. C. ad

L. Fakcid.. Andreas —'I'iraquclï. in L. 52 unquam . füper verb, donatione largitus

nutmi.53. C. de vevocand, donat., Riminald, m Comm. Inff. de donat. num.355.

cum feq.. Cardin, Mentica De Conjedd. ult. volunt, lib,t. tit.13. tümIs 2 3. 4.12. 14,

6, 15. 17. et 1$.. Atque alias * fi donatio non fit coram V. teflibus, fed coram mi-

7. nori numero tum cenfetur potius effe donatio inter vivos;. Cum * femper ca

U

interpretatio actui exhiberi debeat, per quem non reddatur inutilis, ^ Authór

8. inter Confiia celeber. germ. TCtorum drgentor. Confil. uum, 20. 21, * Idque eo

——

snagis obtinet fi collata fit in perfonam conjunctam uti hic; Menoch. de Práz-

j;m:ï J::þ. j« Praefamt, 35. mutm, 39,. Mafcard, de Prob. vol, 1, concl, y6t. um

). 24

Hoc

SECT. L. SUCCESS. EX TESTJMENTO. .DECIS. H. .5

Vi

Hoc replicationis jure moti Domini pro Joha

nne confilente et ad probatio-

E

nem eórum, quae in facto afferebat, fe offerente refpon

derunt Menf.-]anï. Anno

163. n Jaufen 9tugera u D&;er:ä TIBPTOR

P

a

»

RESPONSUM.

1

9.

? Qf

Q[(ä iöt uns ic. , €.

$0. v. 9t. :2abt ibr euve Citieffbroefter, at*

ÓTQ-

Bava Stmauerín, eine Seítlang mít €ffen u &vinfen, unb anbe-

tem, unterbal

te, tb ifr oiel Gutà biS; an tfren &ob ermiefen, oD fie

d

*

t

fonen ficb

Á

nun gícid) baocr Hrfach gemonnen, uno i 23epjeon. fedbó

rat

$x

vernefien loffen, unb ausbriidflic) oeroronet, auid) ba

m

if earfforben,

ET

lii

bf all ijr.j2aaó unb Cut euer. fepn unb Dleiben folite, tttib ee

gt

Sktect untev $5aueréfenten fonft fünf Seugen gu. 2lufribtung eimeó. F&

d

ten 98iflens gnugfam (inb; QDiemeil abrr niv brep 9Wannéperfonenue

tellte

ott^ft

fec ten 3

Cuut

n eorfbanben gemefen, alá mag bafer unb aus aneerm 1v

ol

fadien angercgter fcGrev. Sfaille, roegen. 2Rangfung bev. Stequifiten, füt

f

i

uta-

fráftig nicbt gebaften moerbem, — QDa 36r. aber eurem Crbtefen gemáf

6'."

atigercgte SBerorbnung, toíe fofcbe & eurer yvage. eryeblet, turdb gieen

E

ober brey Seugen Demeifen fónntet, mbdpte biefelbe für eine l'eGergab

Quae

unter ben £ebenbigen, geftalften Cacdien d j

fat»

u adten fepn, 23 Sïä(ïB

Lz]

Ed

pter

€)

OBSERVATA.

iod

j

Von

a) "Donatío enim eft vel propria, vel impropria, t pr. ff de dónation, 15.

Propria appellatur, f quís det ea tente,ut flatim velit accipientis fieri, nec

c

g&ü'

Pf t

ullo eafu ad fe reverti, et propter nullam alisin caufam facit, quani ut li«

; d

beralitatem et munificentiam cxerceat,

Hnpropria sutem efl, cum quis

dat, ut tunc demuni accipientis fiat, cam aliquid fequutum | fuerit, Hac

iL

ii

h

praemiffa diflinctiene dispiciendum erit, utrum donatio rentuneratoria ad

proptiam feu impropriam teferenda fitj et vt mihi videtur; recte ad proe

DA

"

| Ill«

priae donationis fpecies referenda illa eft, quia fecundum praemiffatn. do-

2

nationis propriae dcfcriptionem remurnerationis caufa quisque dat ea

mente, vt flatim velit accipientis fieri, et nullo cafu ad fe reverti, ac pro-

T

ee0ü

ter nullam aliam catüifam dat, quam vt liberalitatem et imunificentiam

exerceat, beneficio praecedente accepto invitatus.

Si enim factám ob X2,

t

vix erit, ut ullam

Wl NicI

l4

praecedentia merita denationem velis impropriam gffe,

Hoc

3

do- :

*

38 — DECISIONUM 9'URIS SA4X0. COBURGICARUM, —

donationem propriam invenias, dum pfemmque doxxanfes ex praecedcn'te

caufa ad abfolutam et irrevocabilem liberaliratem: moveri folent, et dona-

tio fine ulla praecedente caufa ad donandum impellente protufio magis

ac prodigalitas, quam liberalitas eft,

St.

m. b) Pmditmz' potius donationem inter vivos| Eft alias Regula: * Quod Kdonatïo,

in qua fit meptio mortis, praefumatur mortis caufa facta, nec babeatur

pro donatione inter vivos. — Baldus Vo/. LT. Confil.108. ntm. 4..— Jafon in

L. Quae dotis F. Solut. matrim. dos, quem. pet, Num.6. . Decius Confil 305.

numi.(. — Veris Lib.1. Confil.ié, Num.z. Regn, Sixtinus /z£er Conf. Marp.

vol.i. conf. 12, tum. j. — anc regulam notabiliter limitavit Baldus aZ, /oc.

14

* Nifi ob bene merita facla fit donatio; hane enim in donatione inter

vivos adco confiderari ait ;/id. ut, licet.per verba haec: Dono tibi poft

mortem meam celebretur mortis caufa donatio tamen hoc non. procedat,

fi ex meritis praecedentibus aliud praefumatur £. S;-ja 42. f De denat.

mort, cauf. eumque fequitur "T'iraquellus ;p Repet. L. fi uzquam [upra cit.

Ubi ínquit: Quod, licet Dd, /z E. Quae dotzsff. Solut matrim. hanc limi-

li:

tationem praetermiferint, tamen * haec non minus quam illae omnes, de

uibus per Dd. ibi agitur notanda fit, quod comptobat etiam Rolandus a

Valle Libro H. Confil. i. tum.41, Katio autem hujus limitationis a Dd. af-

fignatur haee: quod hic caufa finalis et impulfiva videantur concurrere:

finalis, quidem donandi inter vivos et irrevocabiliter ob merita recepta,

impulfiva vero donandi füb mentione mortis, propter moitis occafionem

16

et contingentiam. * Actum autem confiderari debere potius fecundum

caufam finalem, quam impulfivam per Gloffam et Dd, g L.i. S$.4. f-. De

17«

goflulaud. Yadeque * talem donationem reputari inter vivos, attenta caufa

finali, quae fuit remunerandi; non autem impulfiva, quae fuit mortis co-

gitatio. . Riminaldus n Przne, (1(/1:':. de Donat, num. 350. Argeptora;. d.

Con fil. 2. num. 24.

|.€) Ex iisdem ferme fündamentis quoad donationem inter vivos etiamfi mortis

[4

mentione fa«

»

la. habendam . refponderunt Noftri an oanfen S5effmann,

IBD

$5ürgern un5 Cotabt(dreibern u Siobad), J. 24 Nov. Anno 160o, OX,

f.0.,e.9. f. 98 ibr ung beridtet, mie bep eud g Siobad) eine

SOtanusper(on (einem. $Bruber, toelcer bor Cyabren in. Defjen fobtoez

tem Quflanb bep Gürfilicber SXegierung unb (onften (einer 3lugfobe

nung bafber febr bemübet getvefen, $u Crfaufung einer oon ibrem

Chater berrübrenben $Sebaufung, beren.

7

fenften nidt beborftig, auf

GL jur

Gieorg Jpainó -Dodyrit bor 'eiagm &iftb boller Gófte bunbert

teney

1

; SECT. ; SUCCESS. EX TESTAMENTO... DECIS. II 39

dente

Gteuer qu geben gugefaget, voefc)e ber SSruber aud) alfobafben acce-

dong.

£X .

&V

baufung gefauft, al8 er aber bie erfte

priret, unb Darauf berübrte

mgis

Gtift etfcget, babe ibn neben anbern. Dergleicben ebrliden Stünnern

ber Donator ín fein. Joau8 erforbert, mít Qiermelbung, tocil Dem

Donsterio toenig gebienet, toenn er ibm gleid) $u einer Grift mit eiz

nalio,

nem Gf ober fünf 6ebülflid) táce, fo voollte ec ibme für bie verferes

beatur

n in

dene 100 $f. Einen sebenbfreyen am Cdbinbgraben geben, benfelben

folle cr Staufee nacb feinei . Donstoris Cooe nebmen, unb braucben,

! of.

fo wobl ec £ónnt. barauf aud) bem Donatario neben ben anteefenben

Marp.

brepen Qeugen bie J»anb gegeben, unb mit ibnen guter SDinge gt«

] hut,

Toter

