de cuntv. qui ia Jeriptis frunt in hoc paffü impugnatus quidem, fed de-

enfus a'Genero. Dn. Strycken de cautel, contr. . Sel. 2. c..8. $. 1. 2. 3-

-

adde Ant. Fabr. Cod. lib. 4. tit. 1. def. 23. um 3. et 4. Herm. Vultej.

Tom. 1. Confil. Marp. 17. mum. xoo.- Berlich. p. 1. Deczf- 108. zum. 7-

D. Maurit.

onfil. Kiloz 28:9. 3.. * modo «teflibus vel aliis adminiculis

;

probetur. d..4a.Ad 3. " Nifi mutatio vel révocatio illa non jure fa&a

fit. Quod ipfum negat Heres; fed potius jure optimo maximo :mütatio-

jo-

nem factam effe afferit.

Quaeflio igitur eft fuper jure controverfo: " An

IO.

lii

conjux invito altero pa&a dotalia, quibus fuper hereditate conveurum eft,

j

i

l

offit revocare vel immutare: Heres afferens nititur autoritate Wefenbecii

-

ad D. tit. de patl. dotal. mum. 4. A. Confil. 71. Klockii tom. 3. conf.

YI4- Zütfit. 87. eE217. fegq. Gailii 2. obf. 78.27.8- Fabricii Z Gail. ezuc/.

T

À. 2. 0. 126. p. i. 226. . Richteri decif. 22. mum. 18. .E " contrario Ma-

II.

he-

ritus négans 'autoritatem opponit ejusden ipfius Gailii 2; o7/. 126. zum.

Qg!if

3. 4- $. (qui licet fupra allegato Ioco fibi contrarius videatur, tamen hic

de ea quaeflione ex inflituto agit; adeoque in bac pótius cenfetur opinio-

ne perítitiffe:) ibique relatorum Anunaei Robert. J. 1. ver.gudicat . 13.

Jol. 291. Ant. Fabr. z C. Ji- 4. tit. 9. defiu. 7.et 8.. * Quamipofterio-

I2.

34

rem fententiam b) «ceu deqüitati convenientiffimam c) D.Strycke'de /icc. b)

runt'd) Domini adeoque contra.prae- c)

od

ab ,inf.ï diff. g. e-5s. f/z. 49. approba

Yv

5

»

-

ten- d)

) [ïse

Peü*

4

*

24 DECISIONUM 9'URIS $4XO0- 003-1)2610,43 UM,

tenfum lïäx:edenï pro marito refponderunt Menfe Mart. 1633. .2(n äsoïf:

gang meumm/uf,q 2Dürgern unb Cdulmeiffern ju .S'pilþt;urgþqufen.

E

RESPONSUM.

13

D)

.

(8 ibt T einé mit euren. nunmebe serftorbenen &etveib , iöaäba;

* ven Ouittetin, aufaerid)ter &fepacten notul beren. extenfion,

unb bernacber von bemeltez SSarbaren verorbneten le&ten. CfBillens. Co-

pien füb lit. A. B. C. famt eutem $3eridot unb angebángter Grage

augefibicfet, unb eud) be& SRed)ten barüber 2c.. O. G. qB. O. Q3. SR,

£»bgleidh angeregte Gbepacten nid)t i gemobnlic)e Gotm gebradot, 1mb

ba8 extenfum o0Hjogen morben, woofern aber Denne(b bie in ber no-

ïï

tul untecfd)víebzne Seugen, baf ifv bepoe Cbefeut, einotrfeibter mafen

eud)-berebet, unb -Danblung oefbbíoffen, begeugen toürben, fo wmàren

fo(d)e Gbepacten in materialibus unb. formalibus $u 3Redjt 6eftane

bíg unb eure8. Gereib8. Dernadber, einfeitig terorbneteá. S'eftament. iff

eud) at euten, ^au& oen Gbepacten

fij), 93. 9. d.

etlangten ä)"sed)tyenïgana n?a); Dinpere

L

OBSERVATA-

L

Y4, 2) Inffrumehtum- dotale, etfi ab alterütra:parte non fubfcriptum: valet,

nam in pa&tis dotalibus qualiacunque verba, five fcripta fuerint, five

non, fufficere dicuntur in Z 6. C. de dotis promiff. . Ygitur fcriptu-

ä

ra ad eorum effentiam non pertinet. ' Et fac etiam, fcripturam ad-

hiberi, inftrumentumque confici; ipfa tamen negotii natura non mu-

j

1y,

tatur. Manet illud confenfuale atque partes,. etfi quid in inftrumento

negle&tum fit, obligat. L. 4. de fide inftrum. Berg. Oec. Jur. p. 134-

7.. 2. edit. 4. vid. Leyf. fp. 307. 11.4. ubi in fimili cafu ita decifum eft:

16

p €9 Baben faben beibe angebenbe Ghcleute einanber bermalen in. e

genwart bepberfeitó Gltern terfprocben, bafí, ba eíne8 90v bert anberm

ber(terben woürbe, ber Lleberlebenbe beà 9Ber(torbenen Giüter Daben unb

befalten foffe; unb pat bes SDrdutigame 9tutter auébrüclid) batein gee

voilliget, - 6 i(t bemnado biefe münblid) genommene J6rebe. allerbings

vor einc gültige Geffiftung. 3u ad)ten,. unb fdjabet berfelGen. nicbt,

af ber jDráufigam übergommen, fie (driftlid. aufgufe&en, folg)et

^

l

SECT. F1. | SUCCESS. EX PACTO. DECIS. FII. 345

QBO[B

€rift aber nid)t betfetriget, inbem ín.$oant[ungen, tvocld)e ad fui

effentiam feinen foviftlidben Jfuffa erfotbern, bergleidber Xbrebe, ete

1228 gu SDapier gu. bringen, ber SBerbinblidfeit be$ pa&ti ober Contratts

St.

fel6er, venn nur ber Gonfené ridptig, nidt8 benimmt, ,,

b) Quam pofteriorem jähtemz'am] * Eft adhuc tertia et media (ontens

17

dub

tia alias in praxi ut plurimum recepta, qua diflinguitur utrum pa&ta

[ion,

fint, cozcepta. (* non.utrum valeazt prout loquitur. Goswinus ab

18

04

Esbach. z zot. ad Carpzov. p. 2. c. 43. def. 9. et 10.

Nam quod

Qu

valeant in vim ultimae voluntatis nude et fimpliciter afferunt prioris

80 S)L

fententiae Autores inque hoc afferto omnem fuae fententiae rationem

ponunt v. D. Fabric, et Strycke cit. Joc.) im vim coutracius aut

un)

negoti inter vivos, an 77 vim ultumae voluntatis.

Priori cafu

, YO«

neutiquam revocabilia effe, at pofleriori omnino ftatuunt. (*) v.

niftt

Dn. Textor Decis. Palatin. 67. zum. x. feg. in notalilibus. .* Quo

I9

vt

pertinet Refponfum. Noftratium 20 9ic. 98ollvatfà. weilanb" Gatts

yoittDS qu. Sbni& Dinterlaffene Stinber unb rben M. Nov. 1636. . X(le

jfatr

ibr un$ Xbfcbrift eine&. Qepacte unb [e&ten 9Gillens famt euren. 95ez

i if

ul

rit unb angebángfter &rage gugefcbicft, unb eud) be8 Ptecbten barüber

ic, . €. 98. .

. 9. at euer 9Bater Stícol 9Bollratf, a er (id)

in bie anbere GDpe beacben ein Gepact mit Statf unb SSemilligung euec

ber Sinber erffer Gbe SSormunben aufgerid)tef, unb barinnen eure8

Syiütterliden Guté Dalben, fo wobl aud) wie e8 bermaleinften nad)

alet,

fcinen 2f6fterben wegen bet Succeffion gefalten. werben folle 9Gerorbe

five

nung geffan, beme aber jumiber er Dernader in anberer (fe unb

bre) Zage bor feinem ob einen [eten 98illen gemadot, in melchen ifr

pu

bepbeé be8 Süütterlid)en Guté unb fonften ter Succeffion fjalben mert-

j id

|mu-

lid) ternacbtDeiliget voorben , O5.nun roobI ein 98ater unter feinen f&inz

jento

bern feine& Gefallen& wegen fünftiget Succeffion eine difpofiion 3u

madien Defugt, biemeil aber Demelte Gfepacten per modum cóntra&tus

n

amifiben euren. SSater unb euren SBormunben an(tatt eurec Yerfonen 9c

1e

fdloffen unb aufgeribtet, veefcbe nocbmal ofne eure ober ber SBormunz

| 6t

notts

$er Ginvilligung nidt fónnen geánbert wverben, 2[8 wverben biefelbe bi[:

lig be

5 $ráften gelaffen, unb voa$ baraus eud) aebüfyret, bes Seffamenté

j

ungebinbert eud) in alfe 98ege abgefolget, $B. S. 98.. * Quamvis

ZÓ.

ing*

etiam fi in vim contra&us feu per modum promiffionis concepra fint,

sin

non eo magis valerc velint Barri de

tidfr

Rered. inflit. fol. 114. muam. 1

Succe[f- lib. 2. tit. pa&l. de

Hodierna (0gtrov. for. cap. 28.

at

AHIE,

jift

34;; DECISIONUM 3URIS $4X0- COBURGICAREM,

21.

qutli, 28. * neque contra&tus validi conherentiam facere. ut pa&a in

eo appofita a jure improbata fuftineantur.

Hodiern. z. zum. 25.

22,.

* cui tamen contrarium ftatuit Mevius cog/i 81. zuzg. 40. ubi fegu.

23.

zun.48..circa valorem pa&torum de fuecedendo addit * hodie et

inter nos per confuetudinem defiüffe fcrupulofam illam de pa&is

fuccefforiis quaeflionem et nihil frequentius effe; quam utin contra&i-

bus matrimonialibüs, doralibus,diviftonis aliisque ifta adjiciantur, atque

*

juxta tenorem fuum obferventur, idque innumeris exemplis conftare.

24«

uomodo vero in vim contra&tus, aut in vim ultimae voluntatis

concepta effe intelligantur, illud fane non usque adeo in-omni cauía

expeditum eft.

Id quod confilia et refpónfa in hoc paffu obvia fatis

$.

indicant, ut * non male confultat Dn. Stryckius de ceutelis coutratt.

Se&. 3. c. 8. $. 23. expreffe addi debere, quod partes pa&ta illa per

modum contra&tus (fi nempe irrevocabilia defiderant) vel (fin mi-

* .Alias cen-

26,

nus) per modum ultimae voluntatis valere velint.

fetur vim ultimae volüntatis habere, fi $; teftes adhibiti: fi de futura

27.

fucceffione et hereditate difponant &e. * vim vere contra&tus, fi tot

veltot in dotem vel donationem propter nuptrias, in dotalitium &c. pro-

mittantur v, d. .D, Stryck. c. Z. fi veram et in praefens tempus, non

in caufam et cafüm mortis collatam: donationem bonorüm contine-

ant,

etiamfi quoad ejus confummntionem per verba fücceflionis dif-

28.

ponatur, *imo ex fola illa claufula:

55at ein C beil Dem anoetrt

alle einverleíbte Duncten ebrlicb aufrícbtig unb voobl su

balten, mít J5ano

ebenbet Creu af

obet. Quippe per quam

ebrata videatur $. 16. de izut, flip. ]. Titia 134.

folennis ftipulatio ce

$. 4dem re[pondit 2. d. F. O. pa&a quaedam dotalia quoad revoca-

bilitatem valde controverfa, in vim contrattus. cohcepta, adeoque

irrevocabilia judicata funt ex Confilio Sapientum quod Paratit/is ad

tit. Dig. de patlis do

talibus in garte adtera pradfica fabjaxit B. D.

29.

"Tabor. pag. 77. 73.

^* Qaeterum notabiliter dixit Mevius

upra

zum. 20. allegatus

SUXTAÀ4 TENOREM SUUM oblervari

pa&a noftris moribus fuccefforia.

Quid igitur fi conjuges invicem

50.

fi

int fuücceffionem, fed tamer infimul liberam te»&andi

pa&i quidem

l

facultatem fibi referv

averint, et utrumque illud 7zefigzztt atque 2z-

rum fpeciebus nominatis;

E

determinoe nullis L partibus, T. bono

N

jer teflamentum ' here-

Poteritie Conjux fuperftes, a prac moriente

p

a quae-

...äita't'e majqr,i x ps rtgin alios trauslata;

ipfe ramen. t—ukm bon

dam

R

s

: SECT VI; SUCCESS. EX PACTO. DECIS: FIT. 34

hn

dam propríetarie tum alimenta ex hercditate ad dies Vitae habere

Aj

juffus-fuper injuria conqueri teftamentive valorem ex eo impugnare?

(eqzl.

Sic equidem. videri poffet, cum * indefinita ftipulatio: aequipolleat

E

Ic &

univerfali regulariter , Alberic.. de Rofate Zz JDzffiogar. per W. ibi

s

idi-

alleg. et /752. adeoque teftator promiflioni fuae fatisfeciffe vix erit

perbibendus, qui minorum bonorum partem fie flipulanti reliquit.

Ique

Verüntamen quoniam * aequiparatio illa indefinitae cum univerfali

2.

(lare,

faltem impropria fit; fuasque infignes rcgula praedi&ta patiatur limi-

1tatis

tationes, quas poftalios, praeprimis yero Covarruviam I. v4T. ve-

of

Jol. c. 13. tradit ex inftituto Barfchamp. 4e clauful. cap. 8. — Statim

fatis

apparet univerfalitatem illam per ipfos contrahentes dum facultatem

vt

teftandi fibi refervarunt indefinitae fucceffioni ademtam effe. * Cum

J*

| W

igitur et haec teftandi facultas indevinita neque ad certam fummam

| ffil-

Ícu objeGum reflri&ta fuerit, reftator utique modo fuperftiti honefte

[

profpexerit, ita ut flipulatio illa non inanis fit ac otiofa, neque de

gtutà

«

promiffo haut fervato conquerendi vera caufa fübfit, caetera de füo

[. tot

citra ullum juris impedimentum, valide teftari potuit. 'Nec fuper-

,pró-

ftes habebit, quid e bonis e teftatore relictis determinate petere queat;

non

* Agens enim indeterminatum, nifi deterfninetur ab aliquo ,. nullam

342

ntine-

habet vim ad agendum ,. Martin. 'Schickard. Logic. S'urid. Loc. 11.

; dil

Regul.2. mum. x3. .* Siquidem igitur voluntas defun&i non eft

3$-

bett

contra leges; neque ratio juris ulla ei occurrit, ceu Lex erit fervan-

E

da Mich. Graff. //^. fegtent. vecept. $. Toftamentum Qu. 62. nur. 1.

luazn

Et * fibi habeat conjux pacifcens, quod clarius ac determinatius fibi

36;

P

non fuerit flipulatus, quod facilimo negotio facere potuiffet, inde-

(

que contra eum facienda interpretatio . veteribus 39. ff. de pad.

:oque

Mevius 1. Decif. 182. zu7:. 8. tanto magis quo * pa&la circa futu-

n7.

J al

ram fucceffionem non modo in jure, fed etiam hodie adhuc per con-

3. D.

fuetudinem, certis tantum cafibus permiffa, regulariter vero funt

[

prohibita, indeque odiofa

potius ac reflringenda, quam armplianda,

eratt

Dn. Textor Deczf. Pajatin. 93. mum. 3. et in notabilib. num. 4

*

vicem

unt, qui þutant, pa&a dotalia, kquae per modum ultimae voluntatis

gflaJldi

38.

u il

ineuntur, (five ut vocantür pata dotalia tmixta) ab una parte pro

jnats;

lubitu, diffentiente quamvis altera, revocari poffe. Nec quoque

ho

inficias iri poteft, in praxi poteftatem revocandi haec pa&a dotalia

que

7üxta receptam effe, de qua vid. Strykium z. Cautelir coutrat.

du

m mihi

9.

Se&l. 3. 8.0 $. 18. 19, 720. Qüodfi licuerit, quid fentiendu

quidem

346 DECISIONUM S9'URIS $4X0- COBURGICARUM,

quidem videatur, ingenue profiteri, haec communis de pais dota-

libus mixtis do&trina, negotium unilaterale revocabile, et bilaterale

irrevocabile, mifere mifcens, naturae contraQduum,. pacifcentium

-

intentioni, et legibus prorfus eft contraria. Omnia enim (à) pacta

adeoque nuptialia quoque, fua natura, ex intentione pacifcentium,

et ex legum au&oritate, quum principia juris patrii omnia honcfta.

pa&ta fervari jubent, funt Zrrevocabilia; et quamvis in praxi opinio

áAt

d)

revocandi pa&ta dotalia mixta fit recepta, tamen (b) tota diftinttio a.

privatis, nec a legislatoribus eít inventa; jam autem erroneam a

Dottoribus affumtam opinionem non legem et obligationern impo-

nere, tam certum atque indubium eíl, quam quod cerüffimum.

m

14

Vid. Pütteri jm.germ. $. 228. s. s. verb : , falfa certe omnia y quae

ex pejfüuua guris peregvimi applicatione im inflituto szere patvio de-

vivala, uti cognofcuntur, ita corruunt, Tr0do memores ferper

fimus, 9Gos illos novarum harum rerum au&ores nou fuif[ Iegis-

Jatores ;* etRiccius zg fpicileg. Tur. germ. p. $06. uevba: , DoGvi-

ga vulgari fpuria reguante, nemo fe smagis deceptum arbitvattr,

quam qui pathis anixtis fifus pofleequam teflamentum ab altero cou-

gugurm confetfum prolatum fuerit , coufoflim, et comtra omnem ex-

L

fpetfationem , fpe fia omui excidat.

Repugnaut ditia patla dota-

lia anixta nom tamtum juvi gevam, quo duoruzu fide mixa umius vo-

luntate vevocari nequeuut, fed etiamz juri vomeno quo teftamentis,

44

zon patfis hereditates im extraneos trausfevrz placuimt ;** nec. quo-

.que (c) obfervantia ejus et fori ufüs probata, nec probari poteft, et.

$

quum pleraque pa&a dotalia judicialiter confirmentur: : fequitur,

Af-

omnia patla dotalia vim contraus habere, neque invito altero, pa-

cifcente pacto vel teftamento mutari pofTe, . Hieineccius de te/Zazz.

jfa&ione apud Germanos. av&is limit. circumfer. $. 11. fógg. atque

adeo univerfam hanc diflin&ionem, . futile pragmaticorum quorum-

dam inventum, e libris juris et fo

ro re&e profcribi ; Pütte?i Xed)cg:

fále 7:X p.454. St.

j

|(

uitati comvenientffunam] " Conferea, quae d& moribus Ger-.

4-61 Q) '4eg

Qu

mauorum

hanc in rem differit Dn Schilter ad Pazd. ex FHI. a. tÁ. ;

u

As. usque $1. ubi quidem confilium in fine fuppeditatum, ut fc.

hujismodi pa&is nuptialibus, quibus de futura hereditate difponi-

a

[

rur, claufula de valore in vim ultimae voluntatis adjiciatur, et inftar

[

um eífe

teftameni judicialis coram a&?s thdici infinuentur, uon ci dat

(

i

yidetur

]

o BR SUCCESS: EX PACTO. DECIS. PU. 947;

doti-

videtur,"qui pa£la illa firma et immutabilia ab altera parte defiderat;

erale

itum

nam ita ex modo dedu&is cribro aquam hauriet ille. Verum ei tan-

tum qui ex principiis

uris Romani paGa illa a parte contrahente

prd

haut mutata, ab heredi

l

us ejus ab inteffato impugnari metuit; quod

tium,

f

tamen ob univerfalem et approbatam nunc fatis confuetudinem Ger-

Iieta.

maniae-Juri Romano contrariam hodie-haut facile verendum. . 4

p nio

U0 d

d) JJpprobarunt Domimi] * Inter Corifilia et Refponfa Leibii habetur

am à

unum, et quidem XXX. de pa&is dotalibus in ipfa Metropoli Co-

burgo inore et ftylo-folito celebratis, ubi Dni. Altorfini ea revocabi-

mpo

lia judicarunt; verum füberat ibi potiffima ratio, ingratitudo libero-

Qum.

ruüum primi maátrimonii, ex qua etiamfi in vim contra&tus firmiffima

fl//ïp

concepta fint ea lieite alias revocantur v. D. Strycke de futcc. ab int.

p dt

jptr

Diff. $. c. s. th. 37. civca fin. et praeterea confilium illud eft ad in-

ftantiam partis a Facultate peregrina fuppeditatum quod, nullum in

Icgäf;

hacïcgntrbvgrfia dare poterat praejudicium,

oi-

(l

(0li-

DECISIO - VIII.

a

1. Si tamen partes fcripto contrahere coeperint, altera-

dita-

j u-

que faepius fed fruftra admonita fübfcriptionem pro-

traxerit, cafu in

"

"

terim evïenivente,' ad agendum non

entiy

&

E

profunt. ^ -

quo

2

"

&

Conjux. fecundo thalaino jün&us,"fi pro vero et na-

ts

turali parente declaretur, wirb vor cinen red)ten $Bae

efet ober Stutter eingefeet, non tribuit jus fücceden-

Y

UA

12 )

| d1 1n heredita,te conjugis parentum.

aque

,

yum

d -CAUSAM .

b

*

eorgzm Paüulo vi

duo filiam. elocant patto,

ia h

j

fcriptione fua firmat ,| dotem certam .con

ituit , infimul-

Get

que nova. ampta loco naturalis matris. filiorum Sponfi infcribi-

J [

Zur, Yoitb sit einet ved)ten 9Xutter eingefeBet, Paulusy ut ipfe

uf [CI

ctiam pa&to. fubfcriberet , [aepius admomitus-id pollicetur qui-

fpom

mffal'

dem , fed moras nedit.' Iuterea jam praeterlapfo: amno et. die,

j elïe

quo dies folvendae dotis venerat; moritur. nupta.

Paulus non

XX 2

modo

d u

«

s DECISIONUM S'URIS $4X0- COBUR GICA)e UM

mo

amodo dotem petit pd&'o prom

;

iffa

iffam, fed infuper. in cafum mor-

fit

r Georgii praetendit portionem filialem , Qgt Zn jure?

pet

«

DISPUTATIO. .

x

P

aulus Vrgntentionem fuam: 1. * quoad dotem fandat in patto; quo pafcr

fa

L a

eam promifit, ex quo tanquam legitimo marito datur a&tio ad eam

ts

perfequendam arg. J. 4. et 6. C. de dot. promiff. add. I un. $. 1. c. de R.

g

2- U. . Amad. Eckolt. ad tit. de jtre dot. $. 7..2.. * quoad fperatam fuc-

t

ceffionem in bonis foceri, in eo quod uxor pro naturali -matre. declarata

$e

tit

fir, putans forte jam .et filios fuos, alias defün&ae privignos naturales

l

Georgii nepotes reputari, atque- fic fpem. fuccedendi avo, - per matrenv

fi

in eos, et per hos in parentem trausmiffam effe,

Vid. fupra SeZ. 1.

3- Decif. XI. Georgius-exczpit 1. generaliter ad utrumque,- " pa&tum nu-

RTRO A ROT RE ERNNEENIU DN DT RA

ptiale a Paulo non effe fubfcriptum nec ratificatum ,' adeoque ab cjus

parte imperfe&um, neque ad agendum proficuum per jüra Decif: praec.

4- nzu7. $. allgata. ad 2. iu fpecie * fpei ejusmodi transmiffionem nec fi

defun&a proprium naturalemque filium reliquiffet, nedum per privignos,

z:

5* ullibi imjure fündatanr eífe, .* Neque adoptionem vel fimile quid' plu$

|/

valere, quam naturam ipíam. vid. Alberus Alderifius de Aered: diverf.

6- tit. 3. mum. 86. et [óg, nedum-* quod ex omni parte vera adoptio non fit,

q

sum tecbten 3Dater 3ur recbten fTiutter einfegen vid. H

ius 4d

;g

f

Mflit. tit. de adoption..$. cum,autem imupubes mum. 11« x2- 13«

ï

1

eplicat

DI

7. Paulus ad 1. * Non adimpietam feripruram haut effe argumentum nóf

Ti

adimpleti contra&tus, ubi fcripturam de fubftantia Contra&us fore non

ä

t

complacuit, quia fine ea contrattus fubfiflit et pérfe&tus eff per ygra praec.

— Decif. numn. 7. alegata Mevius part. 6. decif, 178. t&um. 8.. Cui dupli-

|

[

$. caudo regeritGeorgius, * Nifi animus contrahentium in feriptis contra-

[/

&um celebrare et perficere, neque. ante fefe obligatos velle; quam fcri-

ÓH

ptura utrinque fübfcripta et firmata fit , appareat; Decis, praec. mum. 8.

9- * [lunt vero heic fatis apparere, dum ipfe Generum füum toties admo-

"

nuerit, ut contra£tum fubfcriptione fua, ficut ipfe feciffet, ^ roboraret

etiam, atque' hoe ipfo fatis indicarit, imo quafi proteftatus fit, fe ante

fubfecutam utrinque fubfcriptionemr, pa&ta non habere pro- perfe&is at-

que firmis , cui gener ipfe admonitus fubfcriptionem pollicendo annuerit,

10- Cum itaque * per interpellationem illam. faepius reiteratam. gener confti-

tutus fueritim mora contrattum perficiendi Mev. 7. Decif. Yoo. zum..3.

* cujus

V'n. fibi imputät*, quod effeQiu contra&us carere neque ex deli&o,.

ac) e—xo 0 TMO a C0 4 w

inora

SECT. IT SUCCESS. EX PACTO. :DECIS. PTIP. 349

(f

12

mora fpecies eft Hering. de.- Fidejuff. c 24 TufH. Y20. * et dolum vel

laram culpam praefupponit Bartol. zz /. 4wod te in gloff. ff. fim. i cert.

get. Barbof. Jocupl. lib. 11. c. 48« ax. 7. commodum fentire.debeat * oc-

I3.

eafionem enim et caufam dedit parti alteri a tra&tatu. recedendi Mevius

. 6. decif. Y78. mum. 4. ct." quivis contra&us ab initio (i. e. ante per-

d

a«t

feGionem) cít voluntatis /. fféut $. C. de O. /4. /4. Moti his fundamen-

z

tüisquae fa&to feu caufae propofitae infunt Domini, cum *.morae pur«

Iï'

d

gatio heic, ubi jus libertatis a pa&o per eam tertio quaefitum eft difficul-

ter locum inveniat, coztra Paulum in atroque petito refponderunt Menfe

füc

16.

vatà

Sept. Anno 1622.

2in Georg Seiffen ju. Stofíad). hac addita * declara-

* Recidit enim res de-

3l

($

tióne ut tamen uxoris defunCtae illata retineret.

r7

(24

ficiente teftramento vel pa&o in cafum inteftati, quo conjuges poft annum

II

et diem confuetudine hic locorum fibi invicem fuccedunt v. f/ap. Secdl. F.

fiti

us

RESPONSUM.

?j

a

(8 ij unà fa&i fpeciem beneben 2ibfcrift einec Gbebercbung un

:

18

Cuü

*—

D

eutet- rage sugeftbictt, unb eudb 1c.. D. . QB. D. C5. 9V. .pat

208,

i

PIM

Syaul -S6eer QfSittiber qu Guimpettsbaufen fid) vor jroepen Syabren, tnit

euet S&odter SOorotbea (eel. vertblic)et, unb ibr babt eud) mit. einaubet

i

th

it,

einec Jeptatf8 SSetbeibigung untertebet, toeld)e ibe neben eutem SSeye

s f

flanb.eingangen unb eollyogen, aber gebadbter euer Cpbam , ob er fijon

71

bargu oft angemabuet unD erínnert. toorben, bat feineó. Drt$ biefelbige

100

nídt betráftiget, nod) in SXicbtigleit, feinem oielgetbanen Gbieten uno

Qon

bet Cbutoigfeit nacb, bringem belfen, Dierocil nun ermebute Gooro»

"u-

tbta, nad) 3abe unb Q'ag S'obed verfabren, fo teill euec Gybam nidbt

n

aléin ba8 euce rte in- Der Gfebercoung auf fotd)em Gall ibm verfdbrito

nttà

bene Joeyratbgut, unb mae beme anbangig, vollftánbig 3u feinen -Dáne

feri

ben $aben, fenbern (àfet fid) aud) verfauten, baB er auf begebenbes

)

jmo

Sibfterben, neben euven anbern. Sinberm, einen Grbtfeil oon. Dem eutie

r«

gen 4u erbeben , befugt, in Grmegung, baf mebr gemelte SOototbea . ii

qnt

bet Jocpratfeabrebe ju einet rehten SDtuttez oerorbnet unb cingefto

*

&et fepe, bierosil aber angevegtet Gbeberebung auf eute8. €pbams Ceiten,

enit

unb von ifme nid)t efüllet j nod u &caften gelanget , fo feyet ibe ibme

yoli

vón Dem vermilliaten Jeptatbegut feener etroag. fofgen 3u faffen, Eeine8

.2

a]us

€jGeg$ vetbunben, ob voobl Dasjtnige, was er allbereit. mit epret od

nord

.Xx3

[47

i

|

1 w

4jo DECISIONUM S'URIS $4X0: COBURGICAR UM,

x

p

tet, 9ot betofeíGen äbieiben etíangt unb. beFommen nad) gem&inen Sanb-

2;

yi

SBraud, ibm nídt unbillig ín Joánben gelaffen toirb, 9ber an eutee

ix;

pr.

in

C.Zäerlan'mmft bat ec berma(eioften nid)ta i forbern, CB. 8, QB.. —

3

i

. DECISIO IX.

-

st a

he

Í. Pa&a dotalia

x

m

de fuccedento inter conjuges in univerfa

b

bona, nihilo de quo teftari poffint refervato, ab alter-

p

utro per fubfequens teftamentum valide revocantur.

m

t

2. Superftiti tamen ejusve heredibus competit fuo modo

jus deducendi Quartam "Trebellianicam.

LEU IT EU uN

3. In quam imputantur fructus a

5]1

*

-fupeþrftitg poft mortem

8

conjugis percepti.

Y

P

CAUSA..

di

fj

Ó

Jz;valdw et Margfaret

ba paclis dotalibus fibi invicem fs dus

b

fum mortis unicera bona ne particula quidem excepta

reliquerant. . Uxor poffea poenitens condito teflTamento decedit,

I

quo im alios pof! mortem mariti fibi beredes jcripfit. - Mortuo

f

denique et Oswaldo marito,: fcripti in tefTamento beredes Mar-

q

aretbae bereditatem petunt.

Oswaldi beredes v

2

Ü

F patii con-

[/

fendunt. — querim;—,- n jure?

DISPUTATIO.

y

1l

1,

acta dotalia de fucceffione conjugum irrevocabilia 'effe , irta'nt— cohjüx

P

altero invito diverfum ab.iis in praejudicium alterius teftamento valide:

E

difponere nequeat, ventilatum et decifum eft fupra Deczfioze hufus . Sedt.

H

F adeoque exceptio heredum Oswaldi in jure hactenus fundata eft.

Sed rep/icant actores heredes Margarethae: * Nifi nihil de quo conjux

1

3

liberam teftandi facultatem haberet, refervatüm fuerit. Nam * pacta et

donationes omnium bonorum, quae omnem teftandi facultatem adimunt,

a)

tanquam bonis moribus contraria haut fufiftant, fed revocari poffunt a)

poft Jafonem zz /, flipulatio hoc 1odo. concepta ff..de 7: O. Gailius

ä

2. obs. 126. zutn. 7..8.. Richt.. Decis; 26. 2um. 42. Dn. Textor. Decif-

eredib.

[

þPalafz'zz- 93.'mtm.A 7. 8. i2 uofalil. Albertus .;Aldexfifi;us 4. de À

z'z':gue,

SECT. FI. SUCCESS. EX PACTO. DECIS. IX. 351

n

ä:gþge diver[is i. 1 X. 1

.

[

/

H

m. 39. * Secus eft, fi pacifcens f. donans refer- 4,

tetem vel rem de qua poffit teflari Jafon 4. 7 -

W

vavit fibi aliquam quantt

zum.:i6. Alderifius d. J mum. 40.

Quae replicatio cum caufae huic

infit, adeoque quod teftamentum pa&is dotalibus deroget negari nequeat,

duplicando

lieredes Oswaldi ad reftituendum compulfi, " Qnartam Tre- «

bellianicam :detrahere annituntur.

Quibus etfi obflare videatur, quod

Ya

* quartam Trebellianicam non detrahat, nifi heres gravatus fideicommiíTo, «,

in * praefenti autem caufa f. fa&ti fpecie maritus non videatur heres, fed 7,

-

pa&is quibus heres conftitutus erat

, revocatis, adeoque herede per tefíta-

"

mentum inflituto, is heres fit, quem teftator nominavit.

Praevaluit

do

tamen * praetenfae "Trebellianicae juflitia, ex co quod in faGto teftatrix,

marito bonis quoad viveret haut exuto, difpofuerat, ut illa. poít mortem

ejus ad nominatos heredes pervenirent ; Gollten nad) feinem Zob: auf ibre

a

Sreunbe fallen.

* Neque igitur in totum voluntatem fuam padis dota-

í

9.

lbus declaratam mutaverat; quo

d an facere de jure potuiffet, marito

poenitus exclufo, alibi difquirendi accafio erit. — Sed ei alias de confuetu-

dine:. deficientibus liberis heredi ab inteftato ex affe ufufru&tu bonorum,

(*

quoad vitam reli&to, poft mortem ipfius alios heredes vocavit, ad quos

piu

bona fua maluit pervenire. quam ad. heredes feu confanguineos mariti.

* Cujusmodi difpofitio, praefertim in pa&tis vel teftamentis conjugum

19.

lil

reciprocis de jure continet, fideicommiflum, quo fuperítes rogatus cen-

TU

fetur poft mortem heredibus nominatis vel ab inteílato venientibus relin-

,[ll

quere aut reflituere hereditatem , poft Bartol. Zz ]. quotzes. zutm. 3. f-

de hered. inflit. ex Mantic. de conf. ult. vol. lib. 8. tit. 1. num. 31. Mevius

d

II«

nad jus Lub. part, 2. tit. 1. art. Xo. uum. 0. 11. . At vero * explorati

juris eft, gravatum fideicommiffo univerfali deducere quartam /. 22. $.

zilt. ff. ad SCtum T'rebell, ficut. * ex legatis et fideicommiffis fpecialibus

12

1*

deducitur falcidia /. 74. z fiz. ff. ad L. Falcid. .* Idque jus detrahendi

njdx

ad heredes ejus porrigitur . 10. C. ad L. Falcid. |. 41. $. ff. de vulg.

lide

et pup. fubfl. Decius Confil. 278. um. 2. ver. et vetento iffo €?e. . Gail.

d.

2. O. 120. et 131. iz fig. Schultes od Modeff. Piffov. L. 4. Qu. 131.

?&.

z. 213. Carpzov. p. 3. Conflit, 14. def. 25. et fégg. Brunnem. ad d. /.

ij

1o. C. ad L. Falcid. Quae jura, cum ficuti di&tum caufae propofitae

1«

S3neffe videant vocati Margarethae heredes £rzp/icazdo, tandem reponunt:

Lunf,

Oswaldum ceu fiduciarium heredem multos annos fru&us hereditatis

t ü)

€Margarethae percepiffe, * fru&us autem in quartam imputari eamque di-

14.

ilius

minuere J. 18. $. 1.7. 22. $. 2. . $8. $. s. et $. 6. ff. ad SCtum

vebel-

[

jj

ponfa

Áih

g'-äanm' ;n terminis Petrus Wefenb. Confi/, 44 t iuter Altorfina Refj

£0Zf.

rqrte

333 DECISIONUM Z2URIS SAXO0 COBURGICARUM, &c,

£onf. 58

3. pag- 350.-

Ad quod cum a parte Reorum heredum

u

« Oswaldi mlnl fohd1 yuadruplszzda dici poffet, Ipfi a Dominis ad requi-

— fitionem Gafpar $ur$ing$ 3u GtrefenbaufcmMenfc Augu&o 1635. fequens

mlerunt

RESPONSUM.

E

1;;-2[(

$ ibr ung eine nyebetebung in originali unb lefd)rift eíne8 (e&s

ten CfBillens, famt eum Stage 5ugefd):æt, unb eud) De8 SWed)s

fen batüber 2c. &X. CX. XTB. D. Q3. 98 GOiewéit 9targaretb 9Ptetlerin, ín

bec mít Oftvalo Quramg aufgerid)teten Gbeberebung ib Éeinen CGBorbebalt,

. von Dem fie teftiren Eonnen, ausgefe&et, Go ift fie biefelbe fo viel ibre

-Güter aufanget, qu ánbern Defugt geroefen, unb moirb e8 bemnad) bey

g

ubi

beren aufgericbteten (e&ten 2fsillen smoat gela(fen, abec bodp ift bemefter a

T$

!

aof

toalb, unb nunmebr beffen nad)üe Steunbe, oon Der 9Qargatetb anbermeít

hY

verfaften Gütern ben vierten Qbeil su fateit quartam Trebelliani-

Lun

cam genannt abjusteben , unb fütr bas ibrige 3u bebalten voobl berecbtis

fat

. get, Dateiu Diejenige 2Ibnu&ung bie ber SDtann nad) bee CfBeibes 2Ibfteuben

Tif

auä Deten Gütern eingefangen, oered)net voirb , CB. 9. f9.

m

. OBSERVATUM.

a) Rehquos qui ita fentiunt, citatos invenias apud Berlich. P. 2. cozcl.

T

$1« 7. 2. et 16. fed negativam fententiam affirmat Stryck. e fucc. ab

Qr

ipt. Diff. 8. c. s. $. 15. ubi dicit:

paQa dotalia tam de mobilibus,

quam immobilibus, tam de particularibus, quam omnibus bonis,

quae fcil. conjuges in patrimonio habent, fieri poffe. Z.. 72. de jure

V

dot. et L. 4. C.eod. Andr. Kohl. de pad. dot.

. 1. 7.72. Andr. Gail.

ju

2. obf. 82. 1. 1. .Dn. Strauch. Diff: ad us ji aph.7. Dn. Carpz.

fü

P.2 C/45. d. 2. 1. 2. "Talia autem pa&a unius diffenfu revocari non

poffe, docent Anr. Fab. iz Cod. 1. s. tít. 9. def- 7. et 8. et Gail. 2.

Ju

Obf. 126. 1. 3. 4. $- ibique relati.. Quae quoque opinio aequitati vi-

r

detur convenientiffima, ex hifce paCtis enim oritur modu? fucceden-

de

Ü

di conventionalis, conventionum autem natura.ea eft, ut ab initio

te

quidem fint voluntatis, ex poft fa&to autem neceffi tans, L. f ub

d

O et 4. et hoc modo fraudibus optime Occurritur, ne unus conju-

p

gum vana promiffione alterum decipere, ac permiffa pro lubitu re-

Ye

vocatione ; fine ullo- eJus merito deludere pofft..

St

Eu

AD-

&

t BÉ m

EE

um

ii ii p A - w s i ::—:Elj u;"'*.;;m';— l

equi

n

i

E

N

GOFORTUITAE.-

m

)

ilf,

d .DEE*?S.-*XII. Se&.J.] De Teftamento: GOl'am'SCüïfEtIO*;ï: Scabi-

.

du

—^ 7 miseonditó an vàaleat? . Confer. Duz 'Textor. Deif. Palatin.. X XF.

u

ubi teftámentum a "Teftaricé apopleptica coraim Schulteto loci et convica-

o

nis quibusdam: Scabinis: conditum . rogants T'eflatriee ad a&à relatum,

pofleaque a Scriba. Oppidi in formam inftrumenti teffamentarii reda£tum,

totit

in fupremo Dicaflerio Palatino validum

pronuuciatum , fenténtiaque Tu-

Anr

dicis pfimae inftantiae: Praefecti Heidelbergenfis; qui contrarium decreve-

d

faty rcformata eft; ex:eo, quod-etiamfi formam folennem juris commu-

du

nis non:habuerit,. fufficiat tamea fi habeat £oimaia

a ftatuto requifitam

arg. L f ?ou Jpeciali 9. €. de tey?zzz.w;wi;

— A DECIS. XXFIII. S8.

I] Circa Materiam L. Hoc éJidali

Z«

pnid.

€. de fectind. güpt. conferti m

x

eretur fermni - cerituria

Quaeftionum pra&ti-

earum ad d. Zeg á Joh»;; Baptifta :HOd;?t'qa in lucem

emiüä'.

$,

,

' A'd DE CIS. XXI X r I] Cbntfariani huic decifioni fenten-

m

)

tiam * quod Sc. a&us infinuationis teftamenti etiam

per procuratorem de

E

Gal

jure valhde fieri poffit, novifíime ex. Lauterbachio.

defendit Refpondens

fab D. Petró Schultzeh in'Acad, Viadrina. .D

I

zdp. de bis quae.im domo

not

qhudicis fiunt c..3. $. 7. argumento L. 19. C.

de telam. ibi, Cum oblatas

il2

preces fecundum voluBtatem. defuntti idonei

^i

teflibus po/fit. probare:. et

tt VE

decennip ante eum Difputetionc inaugurah.

fub Dn. Stryckio Samuel

(delt

Chriftoph. Praetorius ex inflituto éontra com

mu

nem, propugnayit fen-

.

nitio

tentiam illam,'eo quod Éundem Ipfum celeberr

r

imum Dominum Pracfi-

dem Suyckiumi

cidem favere ex i

;Jputatione de j:

d

treex alterzus perfona

npt-

geremiffo obferyaverit.

.Verum quicquid dé

jure Civili Romano quoad

veritatem theoricam

€1 in controyerfiam vocari queat; certum . ta-

4.

j

tes in confeffo eft, Decifionis noftrae fenten-

men er "apþ& ipfos difputan

z -yy

: giafrx

AD'

li

2

554 PA'D DECfS. .7-U1»?ISQ SAXO-COBURGICARUM

tiam Ionþgo' fori ufu receptam-interpretatidhe Prudentum introdu&am, ac

d

tot rerum ;judicatarum per Germaniam autoritate firmatam cffe. *.Ab

f

hac itaque in judicando recedere velle, tam temerarium, quam partibus

in contrarium confulere periculofum foret; nifi Lege vel Statuto, habita

forfen matura deliberatione, qui fraudibus ex oblatione per tertium me-

E NENT RE TTEE RE

C

tuendis, fecure obviam eatur, modum certum praefcribendo folennitas

tl

haec ha&enus requifita expreffim remittatur. . Confer. Andr. Scheffer

€on

tlor

Quaefl. pract, 4. part. 3. per tot.,-

bon

7 eand. DE CIS. X Xj X. Se&. F. num. 20. verä. nulh'tatü vätio

&j

Ve

neutiquam laborabit] / Tanto minus quidem eo, * quod-Secundum Dd.

aliquos infinuatio teftamenti Judici etiam in domo valide fieri poffit, nihil-

tort

