que referat an in domo [udicis privata, an in loco Judicii fiat, cum * et

f

tit:

apud a&a dicantur fieri, quae geruntur coram Judice extra locum Judicii

Jaf. 4. a. zum. 4. C. de edend. Bald. in 1. illud 19. mum. 3. C. de SS. Ec-

il

li

€lef. Mev. ad us Lubec. part.2. tit. 1. art. 2. num. 116. Petrus Schultz,

pe

at La o i Es OE stf D i l:

d. Difp. de his quae in domo Sfudicis fiunt. cap. 3. $. $.. ut adeo * requi-

EO

fitum illud teftamenti judicialis de /z/fone judicis pro tribunali pro ratio-

nul

ne circumftantiarum maxime témperandum fit; praefertim in noftris oris,

i

9.

4|

* ubi Dominis praediorum feudalium ut plurimum Jus Vogteiae f. infe-

p

io.

rior Jurisdictio annexa eft, quam * qui pa&lis vel jure fpeciali non reftri-

LY

XI.

&am habet, omnia, quae ad jurisdictionem voluntariam , * quo et infi-

60j

nuatio teftamentorum rcfertur, pertinent, facere potefl. Matth. Stephani

Ro

lib. x. de Jurisd. c. 4. 1. 73. et c. 13. u. 20.

Ruland. de Cummnzf. p. 4-

q

12.

lib. 2. c. 17. . 4. Dn. Linek de Pogteia c. 4. $. 2. * If& vero Tolenm-

&t

tatem iftam fedendi pro tribunali rariflime adhibent, nec tamen propterea

3)

teftamentum iis infinuatum caeteris paribus invalidum erit, ficut et No-

4

firi in Refponfo ad Nobilem de Jfuffá num 31. .. Decif. X XIX. ad-

Dixi paulo ante

:||

tra

fcripto id requifii non admodum attendiffe videntur.

N

13.

utpluvimum feudorum

Dominis Vogteiam annexam effe. Nam * funt

$

etiam qui faltem ad jura

fua tutanda, quae ipfis quotannis a fübditis pen-

t

duntur coercitione uti po

ffunt de quibus Mevius P. 77 Decif. 246.

[

ro territo-

DA

14

* ficuti vicinus cujusdam praedii Dominus in pago uno vel alt:

VU

|

rü Coburgici penfiones fuas exigendi jus etiam. pignoribus captis habet,

h

cum bac tamen reftrictione, ne pignus extra pagum exportet , fed in do-

E

EU

mo Sculteti a Prae

f

eo ceu ordinario Magiftratu conflituti relinquat,

;

$

D

15. * Talibus autem , cum nec Magiflratibus rg&e accenfeantur Dri, Lyncker

*

A

-

ADDITIQVES.

i

i, &

*b

f

de ?urt:(hff $.

r

j

9 --vIzæ'firäuatioxf&s t-efïgfzieiï;omfn G'c.ri.t'u'to pofre, hauf

-i-ïatx.ren*dgm Cmf.

habita

n me

AdDECIS .XV. Sed?. //'m Oäþrbätii Jit. c. num. 90. uli d&

B

»

upt

nnitas

Colletioue bonovum conjugis una cum lberis couj

defuntio fuccedere

16.

lr

volentis agitur) ^* Pepigerat Nicolaus cum Dorothea fecundas nuptias

contrahente, ut liberis prioris matrimonii non: minus ac fi ex fecundo

thoro aliqui nafcituri effent, certum praecipuum folveretur, de caetero

bona communia] effent omnia utriusque conjugis, in quibus liberi prioris

7777

et pofferioris thori aequaliter in capita aliquando fuccederent. Quodfi

n .'D.d«

vero e pofleriori thoro nulli liberi fupereffent, dedué&to praecipuo libe-

nidhil-

rorum prioris, fponfus virilem nancifceretur. Dorothea obit nullis e

i*

fecuhdo hoc thoro reli&is liberis. Nicolaus cum privignis divifarus pe-

udicii

tit virilem fuam ex hereditate Dorotheae, deduéto quidem praecipuo, fed

S Ee

ilata fua conferre detreGat, eo quod nulli e pofteriori thoro liberi fa-

hültz

pereffent, qui etiam praecipuum fumerent, Zzztezdezs ita, ut' res in

'eqi

aequalem flatum redigatur, cum alias ubi ipfe ratione fuorum illatorum

ratto:

nullo plane gauderet praecipuo, fuaque tamen conferre teneretur, magná

x 01*1&,

inde refultare videretur iniquitas.

Sed obflabat diferte pa&ta dedu&to

infe

praecipuo, bonorum focietas et communio ; * quae fua natura vult, ut

d

l 79

fi focius commodum, focietatis praetendit, ,ferat etiam incommodum,

if

conferatque tum bona, tum operas, quae pro fua rata promifit. Ludov.

at

Romanus coz/f/J. 20. tuu. 6.

* Et communicantur lucrum et damnum

18.

"

ex natura contra&tus in focietate omnium bonorum, quae hic pa&la erat,

ini-

aequaliter, licet res inaequales fint illatae, — H. Felic. de /ocier. cap. 9.

G

num. 25. et cap. 26. nurmi. 29.. Mantic. de tacit. comv. lib. 6. tit. 34. mum.

Nv

41. Lauterbach. z Comp. Z'ur. ad tit. ff. pro focio lit. F. haque con-

q.

tra Nicolaum refponderunt Noftri non modo ad privignos, fed et ipfum

ante

Nicolaum diverfis vicibus cotifülentes Menfe Sept. Anno 1630. n

fnt

Syanfen 98alentin unb 2nnen SDtorgenrótgin in S. 2(mt Coburg. — * X[a ibr

19.

pen

tn$ eine &Beberebung in. originali, beneben einer GSrage 4ugefdbidfet, unb e.

146

b. 9. barüber ju Beridbten, :c. $D. €. 98, (D. 98. 9.

t (id) euer .nunz

i

mefr gefforbene Stutter Anno x614. ju. eurem Ctiefoater,

Glaugen Gidj:

ern gu felber bereflid)et, unb ber SSálle D

al6en unter anbern

qhd

berglidjen,

do

baf eud) unb euren. Gefdbwitricbten ein gemiffer SBorana,

wie atud) bergleis

dben wenn in anberer Gfe Sinber ergeuget moürben,

- benfelben auàgefegt, unb

du

xpas-qläbann Ai6er becbe SBGotau& nod)

üiórig , be

oc$ an liegenben unb. fafe

f

Yy2

renben

516 .4D DECIS. S'URIS $4X0- eäBURGICJäUM, &c.

renben Giütern. oor

Danbem, aud? waó fonften Bet)be Ggefeute miteinanbet er

erbet, ettberben u

10 Defommen móditen,

áutragenben Sa(l, nad) $anbesbraud in

ein qemengte$. Gut feyn, wmb-auf

Sinber augleicb,

ie jáupter,

unter afte unb junge

q

Sinber

fo mand) SXtunb fo mand) 9funb $e

ttfeilt, ba aber feine

enberet (EBe $orfanben,

nad abgeogenen — erffen . SBoraus,

bent SOrdutigam: ein. Sinbatfeil gefol

gf werben follte ; — S9af fid$ nun be-

edben, baB in anberer Gfe feine $i

nber erjeuget, fo aebüfret gmar nads

bent Sanbbraud) bem überbfiebene

m GBemann ein $inbétfeil ,

.et ift abec

ba$ Ceinige

jt conferirem perbunben 98. S«. 9.

Cidborm ipfum viduum fup

.. .:Deinde 2fn. Glaufien

20

eodem menfe et anno:

er jure fno informationem. expeteritem,

eud) 2c. €. 95, 95. 9.

" "uf eure an un& getDane Grag barüber ifr

Ciemeil bie in eurer

$Sage angejogene, unb

firi

mif tocilanb ZDorofbeen S)Torgenrbtbin aufoeridj

fefe Gbeberebung untez

enbern, auébrüdlid) cermag, taf

nad) Cjo6r unb Gag, nb abaelebs

MU ORONUNNTIRTOTUTERON

p

fen bepben barinnen ben $rinbern er

ffer unb anber Gfe Gebingten. 9Bort:

bus

ej

auffen, ber feleute Gut, ein

gemengte8- Gut. feyn. folltes . fepb

"s

ibr, whügeadtet feine Sinber. anbe

N

fem

nommen Dáften, bor

ter (e, bie ben anbern 9Sorfauf ge«

m

Danber, eud) mit einem in folden paGis bewillige

Qu

fen, Sinbe&tbeil abmei

p

fen, unb ba& eutige bep gefamter Mafïa gu !qiïgn

Vità

fdulbig. .23. 9t 98.

WSQ'lï &I'J.e.o' : Gfom :

u

SU

Iis,

Vr

hfiew

Qu

Tün

f

t

€ar

b

ME-

;

257

—

t

E a

UER a,

quf

!

Ite

ia

MEDITATIO JURIDICA.

ii

lm

-DC Communione Bqnoru;m con jugalium Coburgenfi.

itdá

m

5! fxæ

f

emy

ommunionem banorum per maximam Germaniae, partem obtinere

i

C

nemo [Ctorum noftrorum ignorat, nifi quem patria inftituta plane

77

agiunt. Cujus cum fpecies quaedam etiam hic reperiatur, eaque lites

V

graviffimas quotidie gignat, haud abs re fore duxi, fj quaenam fit genuina

Tif

ejus indoles et quousque in. fo1ris noflris ad eam decidatur? in fequenti-

Qt

bus pro virium tenuitate exponerem.

Quoniam vero Cicerone jam mo-

1]

sente (a) nullius rei tra&tatio feliciter procedere poteft, nifi a-definitione

[

iei tractandae ordiatur; in primis quid fit bonorum commwunio? deinde

li

quaenam fint ejus fpecies praecipuae? tum denique quos eatum quaelibet

w

producat effe&us? . ea tamen

, quam i?niüzuuïl no&;i rato p;aefszribiï, bre-

vitate explicabimus.

(a2) de Offic. lib, T.

$.2

"Ef autem Bonorum communio generaliter. fütta wtrique confugmæ

in ntriusque bonis couffante matrimonio pro partibus indivifis competens

condominium (2); quod quum vel omnia conjugum . bona cujusvis gene-

ris, vel tantummodo quaedam concernere poffit, inde iffa commiunio in

unimerfaler £. ommium bouorum. ex particularen. dividitur.

)uanquam

liaec, nimirum particularis, pro notione varia effe poffit, ita, nt modo

cun&ta bona- durante matrimonio acquifita, modo quaefltum ex rebus tan-

tum immobilibus provenienteim (b), nonnunquam mobilium tantummodo

fru&us (c) adficere queat: ejus tamen obje&tum omnia bona durante ma-

trimofiio utriusque conjugis opera: et ftudio acquifita, Ofe fÉvrumaen-

fsft, oas vor rauber YOutselemotbene Qut, vt plurimun:

conftituunt, quàm ob rem voces communio bonorum

pardcu&aï;s:et com-

munio acquaeíftus a JCus promiscne ufurpantur. (d)-

Yy3

.. (à) Vel

»

—

" 4D . DECIS. 7URI$'I i COUR GICARUM,

(a) Vel brevius: Conmunto bonorum cft focictas bonorum a. conjugi-

bus inita, quae, fi cft omnium bonorum conjugalium, dicitur 2/22-

verfalis, fi vero tautümmodo eft bonorum quoruudam f, particu-

laris focietas , particularis Zonorum andit coggmutzio.-

(b) Qualis apud Mechlinenfes obtinet, Chriftinaei De

N

cif. BþlgL Val. T,

dec. 216. LL

(c&) Id quod in Comitatu Burgundiae,' Chaffan. ad cbnfuet. Bürgund.

rub. 4. $. 2. in regno Arragoniae de Se

^

"busdam alíis terris locum habet,

(I'g Decif, 37. n. 1. 2. et quie

) Particularem quidem bonorum communionem Dn.a Pfcrs'h&m iti

Differtatione de bonor. inter conjuges Suevos, fpeciatim Memmin-

genfes, communione fub .Praefidio Engaviano ventilata fubdividit

in communionem .fortis et. communionen acquaeftus , illam fcil. di-

eens bonorum ab hoe et illo conjuge collatorum etinde quaefitorum

ad utrumque conjugem pro partibus indivifis fpe&ans dominium

$. 43. . Quia vero quam fortis appellat communionem multo magis

pro univerfali per pa&a dotalia limitata babenda, ifti divifioni tan-

.

4

quam otiofae fubfcribere nequimus,

*

$. 3-

z

Principales communionis bonorum . univerfalis effectus a Do&loribus,

«ui juri Germanico explanando operam navarunt (a), fere hirecenfentur :

&) ea conftituta (b) quicquid alteri conjugum. eft propriunï et cujus

alienatio ipfi permiffa eft(c), tam corporale, et mobile et immo-

bile (d), praefens et futurum,

"

absque ullo difcrimine, cum altero

quoad proprietatem communi

?gtur,' b:e æbeleute fïnb gleíd)

teicbs quam ob rem

b) neque maritus infcia at(äue,invitä üxore, neque haec fine illius con-

- fenfu de re quadam valide poteft difponere (e), nifi in cafum mor-

,..tis futurum de dimidia bonorum parte; quam m. c. donare, legare

&c. fihie alterius confenfu conjux uterque poteft, modo jura fpecialia

fuperviventi certam portionem non affi

É

gnant,. quigpe' quac teüaf'

&

- "qpento minsi Bev'*luiti ( -

: c) ner

*

359

MEDITATIO 7URIþICA |

€) nomina non modo conflante matrimonio, fed et fecundum jufa

mjugi

!tj

locorum quorundam fpecialia ante matrimonium ab alterutro con-

iticll«

juge contra&a (g) ad utrumque fpe&ant aequaliter, adeoque com-

"

.

muni

ter debent expungi, neque uxori m

3

L

illatorum. competit repetitio ;

oqto creditorum concurfu

VOI. !O

d) inteflato atque improle mortuo conjuguin altefmro fuperftes, oíe

legtlebenoe z5ano, folitarium rerum omnium plerumque confe-

vutd.

-quitur dominium,

ut ne parentes quidem quicquam ex iis praeter

t qui

- legitimam accipiant (h) ; quod innuunt paroemiae: fángft f.eib,

lángft ut; YOer bas ancete überlebt

, 3eucbt oie eebanse

D!

t; Oet legte macdbt oíe Cbür 3u5

in i

-

$9ut bey Scbleyec,

ii«

$

cbleyet bey :5ut , 2c.

€) quod fi vero liberi adfint legitimi, in hos

-qu»idem pra&mortui con-

ividit

x

] d

jugis portio bonorum conjugalium devolvitur, ita tamen, ut fuper-

Orüm

- fles eam jure ufusfru&us Germ. fub nomine bes 2Óeyftnes retineat,

nium

adeoque communionem bonorum ad dies vitae continx;et; (i)

nagis

f) attamen faperítes fecundas nuptias initurus cum liberis dividere te-

Vaf

netur, quo cafu dimidiam fuperfles, alteram vero dimidiam liberi

accipiunt ; (k)

(2) Peuti

Z ante alios nominandus Heine&cius in Elem. Jur. Germ.

T ÉR

$.

I Tit. 12. Engau. iu Elem. Jur. Germ. civ. Lib. L. Tit.

fts,

15. Jung. A Pfersheim fub praefidio Engavii habita Diff. de bo-

Qr

nor. inter conjuges Suevos, fpeciatim Memmingenfes, commu-

nione $. I2 - 42.

Krohnii fub práefidio Brockefiano ventilata

Diff. dejbonor. conjugis inter Hamburgenfes communione. Klei-

dujus

Yno

bert. Diff. de primarii

"

$ c.ommuniovnis bonor. coxjjug.: effelibus,

|rero

aliique.

d)

(b) Conflituitur autem et incipit plerümque conjugali cdnfc&nfo, quod

volunt paroemiae: YOenn oíe :Decfe über oem ZAopf, ífÉ

cotte

4lle

emein unb beyoe aleic) reícbs feib an £etb, ut

&«

e

)ut, Wehnerus in Ob

fervat. pract. voc. «Dut p. 198. ed,

10

gie

Schilt. Befoldus in 'Thef, pra&. voce Beth. — Quibusdam in locis

ia

carnalis copula, veluti ín Ducatu Würtenbergico, vid. as Prov.

Würtemb. P. IV. Tit. 2. quandoque foetus procreato, vid. Bro-

elte

oribos

- ckes. Diff. cit. $. 25. gequirimr. Francorum praecipue m

anteg

00

£0 4D DECIS. JURIS $A4X0- COBURGICAR U&,

antea non efficitur, : quam annus ct dies 4 thori confcenfu elapfus

fic, tefte Veracio in libello de Confactud, Bamberg. P. 2. . , Coz-

fHituitur , iuguiente, bonor. communio utri

ditatione cogtimuata per auuum et diem..

tfg'f:e conjugis colia-

z

fc) Bona enim feudalia, fideicommiffaria &c. quippe quoi'tfm'intui-

r poffeffori alienandi facultas non' compétit; in communiohem

-

deduci nequeunt. | Attamen quum frn&us ex ejusmodi bonis pro-

-

venientes plenae poffefforis cedant difp

ofitioni, dubium non eft,

quin hi communionis obje&um conflitua:t,

(d) Nec ulla quoad immobilia habetur loci, quo illa fita fant ;,-E ratio..

PT UPECR. PNORERN

Rotenburg. de

jure conjug. T. IL. C; V. n.

tione ftatut, Hamb. S. II. $. 4.

; "Schol'e Diff. de por-

(e) Sic e. g. habet Spec. Suev, c. 2717., Z(ein YOeib m'qg ibtes

Gute nicbte bingeben obne oes 1Tfannes

'mïüfrt', ned)

ein. YYTanm obne feines YOeibes YOillen.

DERCRTM

4£) Vid. Struv. Synt, jgr.. ciy, Ex. 38. $. 39. W,ei'enbe;.þ äd fF Tit.

unde Vir. et ux. n. 3. ibique Bachov, Echt. Berlich. P. 5. Concl.

9. n. 45. Mev. ad Jus Lub. P. 2. T 1. art. 8. n. 61. Berger. Oecon.

Jur- Lib.. 2. Tit. 4. $. 45. not. 8. Leyfer. Spec. 425. med. 1. et 2.

Id quod Qbþt—ihfiet;;apud. Ulmenfes, Engav. pr. de bonor. intet con-

MTRT N ERE IN RR I

—

fg)l

juges Ulmenfes communion. pag. 3.

z

Memmingenfes, a Pfersheim

Diff, cir. $.ult.

N

oerdlingenfes, ill. Ayreri Anelecta ad fingularia

:

ftamtor. Noerdling. Cap. IL. $. 17. et Lubecenfes, [Jus Lubec.

P. II. T. V. $. 10.. quanquam aliter fentiat Mevius. ad. illud L. T.

aL Vidrk ". B-l

uod etiam. paroem: Ofe oem tríann

ttáüt, ,mut'audj'öen'edyulþöm',' velle videtur, Hert, L. I.

par. 70..

o ( Vïfïuhc'v'm,bfer'n;ïbt«iafrqi '.Fräu;.—:,oni',ci' jjuris effe teflatur Veracius L c.

AMortuo, funt ejus verba,, alterutro, fuperfles domiuium confe-

quitur fülitarie. Quandoque tamen fuperftes praeter praecipuum

quoddam cum defun&i confanguineis dividere tenetur, retinet

Tamen in utiverfis defan&ti bonis ufumfru&um. De jure Marchico

hoc teffarur Knorr in Diff. de diff. jnz. March. et Magdeburg. in

fuceeff, conjmg. $. 11.con£ A Pfershem ]. €, $. a1,

,

( He

: MEDITATIO SURIDICA.

361

us

() Hujus öevfï'ges fundamentum effe bonor, communionem pluri-

Cott-

-

bus evincit cel. Braun in Diff. de ufusfr. parent. in bonis liberor.

tam de jure Rom. quam Germ, genuino fundam. P. II Cap. 3. $. 2.

(k) Crufius ad flatut, Mindenf. Lib. 2. 'T, 2. Dec. 2. "Negari tamen

ntti-

ynem

nequit, haud paucorum locorum- flatura inaequalem divifionem

praecipere, ita ut modo tertiam, modo filialem portionem,; alibi

p

fub collationis onere, alibi fine eo fuperftiti tribuant, A Pferh. Diff..

i df

cit. $. 39. 40. Fit quoque interdum, ut magiílratus et proximo-

rum praedefun&di confanguineorum praevia. difquifitione bonor.

^itio.

communio per parentem binübum continuetur, quo caíu liberis

por

praecipaum quoddam, eímn QG:Dortaus, confílituitur, quod hi pa-

rente binubo mortuo prge liberis fecundi matrimonii anteciP?unt.

btes

niod)

.5', 4.7

Partfz'ciklafi; f. -äcyüæej?u! commumioni hos t'riVBu.timt?-eH"e&us, ut

Ti

8) omnia quidem durante matrimonio uníus vel alterius vel utriusque

ond.

conjugis opera et ftudio quaefita reddat comniunia, ea vero, quae

econt,

et 2

quisque conjugum intulit f. fortem , 3afammengebradbte uter,

nec-non quae titulo lücrativo ad alterutrum coriftante matrimonio

con

pervenerunt, e.g.tain tn. c., quam inter vivos (fi'excipias remune-

feum

ratorias) donationes, legataque minime adficiat, quae fcil, cuique

*

laria

conjugum manent pi*qpria, (2)

;bec.

I

b) alter conjux ex acquaeftu quicquam alienare aut ejus 'i:nt'uitu contra-

here altero| infcio aut invito nequeat,. fortis autem. intuitu plenam

lat

difpofitionem retineat (b) in cafum, mortis non de hac modo, fed

1l

et de acquaeftus dimidia parte libere difponere poffit, nifi ftatutis

fuperftiti portio quaedam aífignata; (c)

SI. D

c) aes alienum durante matrimonio communis quaeftus caufa contra-

notite

&um, minime vero illud , quod aut ante niatrimonium a conjuge

jurtt

alterutro conflatum aut conítante matrimonio fortis fervandae gratia,

etinet

velad privatum commercium pronoveridam vel denique delinquen-

dico

. do.coattum inter'atrumque cofijugem fiát ii

p i

d) '!hortuo--conjugum altero fine prole in fuperviventem ut. piurimum

quaecunque durante matrimonio titulo ónerofo acquifita pleno jure

L.

Zz

. devo-

ETA

f&

62

3

'AD DECIS. S'URIS $4X0- COBURG.

devolvaütur, fors vero d&Fun&i l;Lercdibus legitimis ;ciütüenda-ä,

nifi ftatuto aliud expreffe difpofitum ;.(d) . .

e) liberis legitimis haud deficientibus hi praemo'rtüi parentis ét pro-

pria bona et acquaeftus dimidiam partem confequantur, . quae vero

omnia füperfles ex communi Gerinaniae obfervantia parenti ufum-

fru&um German. f. dominium utile in ejusmodi bonis tribuente. (c)

et

]t

7

fàt

retinet , adeoque communionem cum liberis continuat ;

fl

£)'conjuge fuperflite ad fecunda vota properante et dixnidius"ä'c.quäe»

ftus (:

bu

Ad

gularibus aliud praefcripft;m. (g)

) et fors praedefunai liberis reflitui dgbeat, nifi Junbus fin-

bur

Hinc uti in univerfali, ita. quoque in particulari borlor. cammu-

t«

[

nione ceffat difficilis ifta operarum uxoris in obfequiales et artifi-

NU

ciales divifio, quam exponit Weidlich in Diff. de acquacft. uxor.

tel

$. 1. ^ Particularis autem bonor. communio non aeque ac univer-

[

falis bonorum uxoriorum divifionem

/iin' dotalia, - paraphernalia

Q

et receptitia refpuit,

z

--

du

10r,

Y

E

(bj Quae. quidem libera de forte difpofit'io

cum paæticulari boi

communione flare poteft, quam vero aliae caufae v. c. cura fexus,

dà

fit

ufusfru&us legalis, " pa&a dotalia &e; intuitu unius vel. alterius

4I

. conjugis aut limitare , aut plane auff'erre poffunt,

: (c) Vid. D. D. ad $. praeced. fub lit. (£) ciratos;

*

. (d) Sic Spirae marito vel ejus heredibus duae tertiae immobilium ac-

-

E

quifitorum, uxori five heredibus ejus unica tertia, fuperftiti autem

cun&da mobilia cedunt Lehmann. Chron. Spir. Lib. IV. Cap. 21.

LE

n.2. ldem etiam aliorum locorum moribus obtinere nos docet

Rofenthal.de feud. Cap. $. concl 67.

P

ï

- (e) Con£ cel. Braunii Diff. cit. loc.

(£) Quo caíu graviflimae faepius lites oriuntur fuper co, utr,u'km,—hoc

vel illud ad acquaeftum pertineat, an minus ?. Optime igitur con-

juges rebus fuis confulerent, fi. flatim ab initio communionis de

!

illatis inventarium, confici, eorumque, quae cuique durante ma-

trimonio titulo lucrativo obvenerunt, annotatione continuari cura-

b4.c T- 3i xgu I.

rent; id 9ufod eif injufx&unæ Jure Prov. Wu.rremþ. P

(g) Quod

il

*2

ARU

H

X

MEDITATIO 9URIDICA.

363

1fit,

/.(g) Quod ad $. praeced. fub (k) annotavim

:

,us, id zhüta:is mutan-

dis etiam ,hi; locum habet.

pro-

Veto

$5

fam-

Quibus praemiffis ad communionem bonorum Coburgenfem deveni-

ii

2

j

entes ante ommn

ia monemus, aliam eam defcribi in flatutis Ampliffimi Se-

Quum enim di£cta

natus (a), aliam eam effe fecundum moros receptos.

flatuta confirmationem Sereniffimi Principis, quam fuis Jamjam tempori-

]ua-

; fi-

bus optarunt b. Guntzelius, quodam J. V. D. Scabinatus Coburgenfis

Adfeffor et Syndicus oppidanus (b), atque b. Roeslerus, in Ducatu Co-

burgenfi quandam Confiliarius intimus et Cancellarius (c), adhuc defide-

füu-

rent;' legum fcriptaram au&oritatem nunquam adhuc in foris noftris

rtilt-

confequuta funt.

uaedam igitur illorum difpofitiones nullo unquanz

IXor.

tempore obfervatae fuiffe creduntur ;

E

aliae, quas. quidem in ufu quon-

Iv

dam fuiffe conflat, per confuetudines contrarias iterum fublatae funt.

falia

Quam ob rem, quanquam permulta eorum capita nil nifi confuetudines

dudum receptas contineant, iis tamen levem tantum vel potius nullam

nor,

illarum probandarum vim ineffe, negari nequit, ita, ut, qui ad quen-

.

dam eorum articulum provocat, ej

us receptionem feu ufum in fo

OXf

?0 P mfi

fit notorius, tanquam confuetqdinem probare teneatur, (d) -

erilis

(2) Duplicia ffatuta hic reperiuntur, autiquiora et recentiova. Sunt

- illa.circa fuperioris feculi initium a Senatu urbico collea: quum-

que medio illo feculo Conful quidam Abbt nomine contumeliofas

iC

voces in ifta flatuta mitteret, iisque ca quibusdam fufpe&ta redderen-

atem

tur; Senatus Gunzelium, illis temporibus noftrae civitatis Syndicum,

, Al

rogabat, ut caufam ipfius ageret, flatuta fuccinGtis annotationibus

lt

illuftraret, eorum fundatas rationes monflraret, atque in Curia olim

pera&orum au&oritate ut et Scabinatus Coburgenfis decifionibus

firmaret. . Quo labore quanta fieri potuit induflria anno 1651. per-

atto quum Gunzclius nonnulla aut nullo aut infirmo faltem funda-

ho

mento nixa in iis reperiffet, fuafit Senatui, ut ílatuta, nova ex anti-

quioribus conficeret, firmis rationibus deflituta fegregaret, omiffa

con

d de

ex annotationibus fuis fuppleret, denique de impetranda principis

confirmatione. cogitaret.

uod faluberrimum iítius viri confilium

me

Senatus anno MDCLXXV. ex parte fequutus ea flatuta, quae recen-

u

tiOrpm f. em-er)datorum.ngmine xveniuntv', coxn'diditï:.

T

E

3.2

(b) In

)uod

564

AD DECIS. yURI,S' SA4XO0- coä URG.

(b) In procemio annotationibus fuis ad flatuta antiqui

in fine.

äfa praemiffo,

at

(c) In fine pra:cfätiohis Decifionum. Saxo - Coburgicarum.

(d).Conf. Leyfer. Medita, ad. Pand. fpec. 8. m. $. Wernher. Obferv.

forenf. Part. III. obf, 224. Mevii Decifiones P. III. dec. 284. Lüdcer.

Mencken. DiQZ de ftatutor, non confirmatorum effe&u.

3::16;

ln

Circa conflitutionem noftrae bonorum commurionis notandum , ad

e«

pa

hanc a&u inter conjuges producendam lapfum anni integri a thoro con-

i

jugali confcenfo computandi, uti per omnem fere Franconiam ($. 3.

[

not. b), ita et apud nos requiri.

Quo nondum elapfo, fi alteruter. cou-

f&

jugum morte decedat, fuperviventi cedit thorus conjugalis cum pertinen-

Qu

tii et üt plurimum quaedam . pecuniae fumma pa&lis dotalibus determi-

du

nata, oet. abtefall dicta.

2l

Qua de re haec in flatutis (a)-occurrunt:

qu

€à pffegen aber bie Contenta ber (feberebungen nad) Ctabtgebraud) gemei-

po

niglid) ju fepn, bag r.) ein Cjabréfall gefe&t wirb , mofetn SDraut unb

$i

$5ráutigam innerBaloó Cjabr unb Zag ton 9Defdoreitung be$ (Debettes. von

t

einanber fferben, Dergeffalt: —^e6et ber SSráutigam 0 ff. fo fe&et bie

95raut bagegen, wenn fie nod) im jungfráulic)en Ctanbe iff, bie Soclffte,

$

Hf

nefmlid) 2$ f." Cé(t fie aber eine 9Gitfib, fo oerorbnet. fie gleic) fo viel,

bt

afé bet SDráutigam.. 9Benn nun ber Cyafrefall fid) Degiebet, folget bie

Gelb', fantt bem unberaubten (oebette, (voeldheà bie (Deleute tmit einanber

àu ergeugen pffegen,) aud) Zifd) unb beffen Sugeborungen, bem. überleben:

ben Qgem'enfcben'. Haeeque omnia confuetudinis effe te&atür-Roeslerus. (b)

A

)y Setr. 6. Decif, r. Se&, $. Decif. 8./

uoniäm, non hoc in

J

$o. folum Roesleri decifiones ad prabandam coníuetudinem alle-

gavimus, fed et in feqq. $$is faepius allegabimus, haec de iis

i|

notabis, di&as Decifiones vi probandae obfervantiae gaudere, qua-

tenus' teftantur de confuerudinibus in contradictorio judicio expofi-

tis; quoad reliqua autem aliam earum in foris noflris auCtoritatem

haud effe, quam affertorum alius cujuslibet DoGoris privati. — Do-

ationem

cet hoc öptimF informatio Illuftris Regimiqjs ad

; jnterrog

-

älïmfien.

*

MEDJTJTIO 9 URIDICH.

365

oilo,

EDïm"ien "Cidjubartin menfe Majo an. MDCCXHTI. l;isþ verbis data;.

CDaf eemeloe Decifiones ( fcil. Roesleri) in fo ferue ufual unb recipirf

fepn , al& foldje von. benen barinnen entQaltenen in contradi&torio atu$:

gefüfrten Gewopnfeiten biefer Sanbe atteffirens feineótoege. aber benen:

ferr.

fel6en. vis legis publicae adfcribivt ?vetþg &c

ider.

* 7

Secundnm. Stotuta Ampliffimi Senatus Cobxtfgenfeg inter conjuges

univerfalis bonorum communio vigere deberet; id quod non modo ap-

paretex verbis, quibus cabonorum communionem hic vigentem innuunt,

,

e.g. Senn Geleute Cjafr. unb. Sag. mit. einanber übevleben, voirb. afle&

Cone

basjenige, wa8 fie gufammengebradot ,. ererfet,. unb ecmoorben, ein. gefamme

$3

fe8 unb bermengte8 Gut 0. (2). (con£. $. 3. lit. a.); fed etiam effeQus, qui

€Qils

fecundum eadem flatuta Coburgenfi- bonorum communioni tribuuntur,

nl«

quosque in- fequentibus fumus in medium allaturi, fatis fuperque pro-

Thti

dunt. Moribus autemi alia non , nifi acquaeftus communio obtinet (b),

ünt

quanquam:in ea nonnullas univerfalis reliquias latere :nemo inficias ire

t

pofít. (c) Inde forfan eft, quod Scabini Coburgenfes in. caufa Cacob

um

Sifder8 menfe Julio anni MDCXXIX. refponderint: Sutn bierten. urgirt

ht

vielgebadyter Statü bie communionem bonorum inter conjuges, fb biefet

- tit

Orten eingefüfrt 2c. — Dabey aber gu erinnern, baf man nod) jur 3eit nidt

fft,

F(at gemadbt, voie voeit, obet in ggibus cafibus angeregte Communion $u

iil

berftegen.

u

"(4) Arte. r5. $. 6. et alibi paffüm.

M

t

* (b). Communionem acquaeftus tantum, non omnium bonorum.his ín

IU

terris fupereffe fequentia quidem docebunt: interim haud abs re erit,

ex ipfiffimis judiciorum. noftrrorum. verbis monflrare, ea acquaeftus

communionem tanquam hic receptam agnoviffe, Sententia declaratoria

a

ab Illuftri: Regimine in caufa $jamnó $fóandfené et ejus privignorum

alle

Syannfens unb Jinbred SDergnerá, hac quippe per viam appellationis

: jl5

ad.illud devoluta, menfe Julio MDCCXVI. lata continet fequentia:

Sj&ütbe SDeflagter umb jeBiger Appellant aué bemr ju ben J(mtsacten

quæ

etfter Cjnffang Fol. N, exhibirten Inventario ober fonít eigentlid): umb

yfi-

ltem

teutlid) fpecificiren; weldye fDoffen , ober wiebiel er von feinen eigenen

po

Smitteln: gu feinen. evrítorbenem: 9Oeibe eingebrad)t, ober on ber im

men &v

1am

ficgenber: €9e mit feloiger. geaäbfe:; i Säuæzieauag.uübe gemeinfai

TUngene

(jt

566

-AD DECIS. 3URIS $42X0- CöBURG,ï

tung&n'fcf)aft begaflet , ober in ba8 .Qöergherifd)e Giut Serauet obet' bete

p

wenbet, mit guten Geioiffen eibfid) erbárten:

€o wáren ifm foldje

ten

lit

Geber. unb. Ctüde mit LInter(d)eib, unb gwar- fein. eigener inmanb

tbília ,:bon bem meliorirt unb eroorbenen aber, Diefigem $anbbraud)

e

nad), nur bie Jjelffte au& bem orfanbenen Gutf ober übrigen Dereitez

tlv

ften. SBermógen. ju. erffatten. unb. umwveigerfid) 3u . verabfolgen.

Ea,

X

quae fequuntur, habet relatio menfe Septembri anni MDCCL. ab

n

MI

Ampliffimo Senatu ad Illuftre Regimen contra Supplicationem I. A. S.

UE

transmiffa :

G6 i(t jtvar wobl niemanb Teid)t unGefannt, wa8 in Dicfi

Ap

gen $anben megen Gemeinfcbaft beà SSermógené unter Geleuten e8 füe

L

eine 9Demanbrifi Dabe, uub baf folde auf ein Condominium, immafen

£0i

$3eren Supplicanten fofdje unred)t bepgebradot worben, fid) feineóroegó

et(trecfe ; aufer bem bie Effetus unb unter biefen ber oorneDm(te, baf

nefmlid) Gfeleute ifre in ber fe mit einanber gemürdfte Cdulben

ofne Separation be8 9Sermógeus$ gu bejaflen pfliótig, fid) duferm

imüften unb bie anGefoplene Renunciation ber Gfeweiber ganj unnótfig

toáre: , Conbern baà $on einem GCfegatten fid) gt avrogirenbe igeitz

ffum nur on ber (id) vorfinbe

anjuneDmen. fe 2c.

þben Gtrungeníd)aft àu bftüefgen unb

(c) Conf. Roesleri Decif. Se&. V. dec.

:

Ay, WL dAon VR P a,g-

Mu d d aén o . 2 Na. C7 3 t ag it

$.

8.

Secundum ftatutorum tenorem inter conjuges noftros utique 63, quäm

$. 3. lit. c. delineavimus, aeris alieni ab alterutro contra&li obtineret

communio: haec enim in iis (a) occurrunt: (Ein 98eib iff nad) Ctabtred)t

fbulbig, igre$ Güemanns Cdulben, fo in wáfrenben Geftanb. mit ifrett

Siffen unb 9Oillen gemad)t worben, ibre& Ginbringené ungeadbt, gu bes

gablen ; uirb Dinmieberum bee SDtann. muf bor baé& 9Beib in. bergfeid)en (Sall

Baften 2c. et paullo poft (b): od follen e$ nidt (old)e & bulben feyn, bie

etma ü6er oem GCaufen, (€pielen, 93ermetten ober anberer ungebübrlidbec

Sftaffen burd) oe8 SPtanne8 SGerbvedyung ober fonften woibet be& 98eibeó 98ifs

fen unb 9Billen , baran igr aud) nidté ju gute gefommen , gewürdt unb bere

f;

utfadbf tvorben. — Verum haec aeris alieni inter conjuges communio vel

£

|

nunquam a judiciis:noflris agnita fuit, vel, quod verius putamus, per

éontrariam obfervantiam jamdudum abrogata (c) inque.locum juris Ro-

'VCJW

ritus

!

u

p?ani q& conjugum debitis difPVOHd?A -furroga'ta -e;t; ita, ut nec ma

pro

!

MEDITATIO JURIDICA.-

262

t

pro üxore, neqüe haec pro i.llö nein fubfïdiüm quidem 'ex illatis /folvcre

Idj

teneatur, adeoque neuter conjux pro altero conveniri poflit, nifi fpecia-

t

liter alter pro altero fe fecerit obnoxium. Hinc moto fuper bonis mariti

Tj

creditorum concurfu uxor illata et durante matrimonio titulo mere lucra-

At

tivo adquifita, repetere, feque SCto Vellejano in caufis, ubi illnd jura

F2

Romana mulieri concedunt, tueri poteft: ita jam olim a Scabinatu noftro

El

menfe- Majo ànni.MDCXIX. in caufa 1orenj Joffmanná et menfe Julio

5

MDCXXIX, in caufa Cjacob. (Sifdoeré . et ab Illuftri Regimine in inflantia

j

Appellationis pro 2f G.. (€, contra mariti . creditores. menfe .. Aprili

MDCCXLL nec non in concurfu creditorum. N. 'N. R.

fth

contra Cj. G.. . anno MDCCXLVII. cft decifum.

. pro hujus uxorf*.

u

wf

(s) Art. XI. $. r.

Ut

,(b): Art:-cit.- $. 2.. .

|

"t

fij

(c Illatorum räpetitio. lii Scabinatum inter et Senatum Coburgen-

fem anfam praebuit in creditorum Cjacob Gifdjer8 concurfü anno

T

MDCXXIX. Scabini fcil. uxori debitoris illatorum repetitionem ad-

T

judicabant; quam fententiam Senatus aliquo tempore poft ejus pu-

blicationem in ipfa Curia fa&kam ex eo- quod contra confuetudines

p

hujus loci receptas lata effet, impugnabat.

Scabini fufe fe defen-

debant neque leves rationes, quibus moti ita decidiffent, in medium

proferebant,

Nihilominus JCti Altorfenfes hac de re confulti pro

Senatu .contra Scabinatum pronunciabant, €onf, $n6 Cad

At

fen « Goburgifbe Syiftorie Lib. L. cap. XXV. num. $. p. t55.

fucceffu temporis Scabinorum fententia, quod nimirum quoad con-

m

jugum debita decifiones ex juri communi peti debeant, rerum judi-

di

catarum auGoritate magis raagisque firmata atque ill. Regiminis Re-

mi

fcripto de X. Mart. MDCCXXX. flabilita eft.. Interim non. poffum

Ót

non debita laude profequi, quae Sereniffimus Hilperhufanus illato-

vl

rumántuitu conflituit in tet 93erb

»

D

efferung e?niger ääyocegrægbfe;þgn

u

de grlm'q 1,747..5.. 17.

nlf

50,934

H

J

yd

Communionis bonorum univerfalis hifce in terris quondam thihentis

Pef

vefligia quaedam manferunt in. conjugum fucceffione.

Quod: enim ibi,

M

ris

[0$

!

ubi bonorum omnium viget communio ; algemtro conjuge absque libe

et

r

368

AD DECIS. 9URIS S4X0- COBURG.

ct teftamento mortuo regulariter Obiinete^ dixithus ($. 3. lit- d.), id h-on

D

r

modo ftatuta (4) habent: 98enn jwep Geleute über Cjafr unb Cag, vont

t

efelidyen 2Deplager. angured)nen, im (oeflanb Depfammen gemofnet; &o

frof

evbet eineá as antere über furg ober lang, nb woerben alle unt jebe SDlutas

f

freunbe , aud) bie GItern felóften falvá legitima, von bem überlebenben Gifjee

iienfdjen ausgefdloffen: (E8 wáre benn, baf fie in ber feberebung ober

fett

burd) Se(tament ein anbereá difponiret: Sed hodie adhuc in ufu effe, tam

qui

certum atque indubium eft, quam quod certiffimum. (b) Quare conju&

Íen

fuperítes in ea quoque, quae praedefun&li parentes jure ufusfructus ad

qu

vel

dies vitae tenent , quorumve ipfi, dum viveret, a&io vel petitio nondum

competiit, omnino fuccedit(c); cujus rei noviffimum exemplum corain

It

Ampliffimo Senatu atque Illuftri Regimine in prima et ulteriori inftantia

ont

inter T. T. M. et S. E. S, litisque confortes anno MDCCXLIX. feqq. a&ta

n

exhibent,

Ex eo tamen iterum particularis bonorum communio elucet,

quod conjux reliqua bona fua alteri per ultimam voluntatem auferre poffit,

hocque fa&o fuperfüti praeter a fe illata atque acqueítus dimidiam nil

