rolAäore conüglenæ Arefpond,erunt Domini d I 1 Nov. 1616.

if

291 9. 9.

RESPONSUM..

'6

qu. & a u. g; 8 x €5. qdB. . 9 * abt ï[)ti eud) ot 3&5«)

3

Syabren. 3u. SRatgatetf) : CfGeiflebevin Srocbtec SBarbata 3u. &tocfau

verbeptatbet, aud) oor ben. Siibgaug in $Sepfepn ber eingelabenen dood)s —

aditgüfte, eine Gfeberebung. aufaerictet, barinn be8- 2yabréfall. batber

biefe CBergleidung gettoffen , baB auf btgebenben al tnnerbalb. Sjabe.

unb Qag, (ie oon eucen Cíteetn 30. unb cínen falben fl. íbr bingegen

ton ibr r«. unb einen oiecte(8- fl, emrpfangen . fotftet, fofdbe8 aucb mit

àmep Stannen vetbürget voorben,

£36 nun voobl euec. CfReib ín voabrens

ben Gbeffanb eineg Sinbes genefen, unb oor Demfefbigen ein balb abe -

erftorben, Dabero euec Giibioieger burdb 9Intríeb anberec Peut eud) fols

den Jyabesfaü], toeien bas Siub nad) Jyabr unib Qag geftorben, - nicbt

feigen Laffen voíll, biemeilen aber bennod) eure Gxbivieger folde&. ge»

3jabt

unb

(ibioffenen. Syaprefalls nicbf m ä?cebe , Wt atl fi) aud) inner

"$ECT. FT. SUCCESS. EX PACTO. DECIS. II 307

nl

fatt$

unb Qag an euten XfBeib Gegeben , Gio wiröþ biefelbige eud) bie betoilo

ligte unb urd) ba8 2tmt Ciffelo allbereit. suecfannte 1 $, unb eitien oieto

16

tel8 (&, su. entridbten billig anacbalten, unb bat fid) bamit, ba& ba8 $

mve

;nb

itfüe

que

nad) :jabr unb S'ag verftorben , »nid)t $u bebelfen, CD, 9. QDD

ifür,

teli

OBSERVATA.

Cad.

a) Cönveiziuät] * Communiter in tra&u Coburgico tam inter cives quafn ;

«

rufticos pa&ta dótalia in hunc tenorem erigi folent, ut praemiffa con-

lat

jugalis fidei ac amoris flipulatione, partes conveniant de certa füm- -

110

1a, cafu quo vel fponfus vel fponfa intra annum et diem a nuptiis

e0

connumerandum moríatur, fuperíliti, quafi dotis vel donationis

qnt

propter nuptias loco folvenda, ee xoítbo eírt aevoi(fee sum "jabte-

tÀ

fa. beoungen ,- ooet eir aewiffer jabrefall aefeset, ita, ubi

"t

Íponfus praemoritur, ex ipfius bonis, vela parentibus ejus promit-

lr

tuntur fponfae 20. 30. 40. et inter cives usque ad roo. vel etiam, aft

are

rarius, uültra; ubi vero fponfa praemoriatur intra di&tum ternpus,

16.

medietas fummae a fponfo determinatae ab illius parte promitti fo-

let. .* Poft annum et diem vero communio bonorum regulariter

obtinet, et expreffe quoque conveniri folet, &6 fell beeber Cbeí-

le, vvas fie 3ufammen gebra

t, etrungen ooer eretbet, eín

gemengtee Gut feyn uno bei(fen s videantur Refponía patfim in

f

)

hifce decifionibus expofita,

* Conf. Statuta noflra A?'tiq; X41.

N

5. 61 Stt

'ad)-

bt

|

D'ECISRIOV n;

-

"n

T. Atquetum praete

rfümmamillam conventam Deft Cabré: |

.

T

fall, vivis praemortui con

J

tií

ugis pgrentibus, füperfti-

u

ti regulariter debetur nihil.

'

.2. Si tamen intra annum et diem praenïortuus

cönjux bo-

b

naà quaedam vel pleno jure vel füb ufüfructu paren-

ff

tum habuerit, eorum fücceffio ab inteftato adreli&um .

Á

i

|

. imfantem, et peï hunc ad pàárentem, dey*olvitur.

W

CAU-

i

-

'32-8 .DE '.ci(sIoNUM, 7'Uk13 ,SZXOQ COBURGICARUM,

.

LC KUSA.

um inter /Annam et. Cafparum mat;rimonïüm ineuntes con-

C

ventum effet de certa fumma in' cafum mortis ab alterutra

parte intra annum et diem fubfecuturae, loco bereditatis folven-

de

da, cafusque eveniffet i uxore veliio infante, qui fata matris

plæ

féquebatur. fuperfles pater fefe futurum beredem. aviae adbuc

Xl

viventis jactitabat.

Haec itaque an et quatenus fpes generi in

;tb

h

jure fundata effet, - defiderabat confilium .Saj)ien?um.

"

— DISPUTATIO.-

U

'afparus, * quod faepius incantis obtigiffe memini, opinabatur, fpem"

PO C

etiam futurae hereditatis per filium in fe transmiffam effe, quae opi-

nio-quam male in jure fundata fit, fed fpes illa mifere decollet, jam fu-

pra JJecif. T. Setl. 3. mum. $. obfervatum eft, * -Bene tamen confilium,

expediverunt Domini diflinguendo inter bona defun&ae Annae propria

vel pleno jure, vel quornm ufusfru&us adhuc penes matrem refidet; et

bona matri ejusadhuc vivae competentia, In * his nihil juris effc genero,

p

cum viventis.nulla fit hereditas; In *illis vero, tum pleno jure, tum fe

atQ

jun&o apud parentes ufufru&u propriis, maritum fuperflitem filio.et per

p

t

hunc matri fuccedere pronunciarunt.Menfe Dec. Anno 1632....Jn. 2Dats

baten. SQofmánnin,

fi

üt

'R'ESPONSUM,

d

EU

'Tränsf'cratuf huc illud ipfum, quod:füpra :

e

Se&' JII. Decz'j"»xi—l. mun.

18. legitur integrum.

21

- DECISIO TII.

N

m du-

u

Pa&a dotalia, fi quoad fucceffionem in iis conventa

(ü

bia fünt, neque càfus expreffe in iis continetur, inter-

- pretationem recipiunt fecundum ]üs commune; Nifi

x

ü

diverfa mens contrahentium teftibus vel aliis ,,admi-k

d

i

nigulis probetur.

CAU-

3-9

SECT. FI. SUCCESS. EX PACTO. mbz,s D7

s

ott-

: icbldm et- Barbára

(iri

adis dotalibus comvenerunt,

vt f p

N

anmum et diem,. v

ecuterque. conjux

[

vel liberis qui-

dul

dem mnatis, iisdem 1umen ommibus ante utrum

que conjugem

iri

praemortuis, decederet,

bona relidia ad utriusque-conjugis

PTOF'

llgzgc

ximos agnatos aequis partibus bereditario yure devolvere

niur.

il

ANa[cintur. deinde liberi tres, .quos. intér. primo fülia decedit.

4b bac etiam mater Barbara.

er.

Sequuntur fata et religui tuo.

Tantem etiam iplemet orbus pat

Barbarae cognati ex pa-

Gis dotálibus fpem voncipiunt bercifcu

Deft

udae pro femiffe. fdnlziliaf.(

Qp-

.*Dubii ??men -eonf:ulunïg de Jfure?

fü-

ljatm

:

DISPUTATIO. .

pra

.fon'fulgntes intentioney) faam fundare nituntur

et

C

*in 'äente difponen-

ï:

,tium, quae fatis videtur.apparere ex eo, quod

pluribus cafibus ex-

Ier0,

preífis folicite caverint, ut hereditas ad utrins

que proximos devolveretur,

n ie

atque * hinc in argumentum videatur trahi

poffe cafus etiam non expreffi,

praefertim ubi verifimilitudo apparet.

2.

L pet

Nam * difponentium mens vide-

3^

m

tür fuiffe, fi uterque conjux improles n

a1orere!

tur, neque bona in pofteros

fuos five in hoc, five in fecundo forte matri

IMO

nio transmittere poffenr,

ut tunc bona inter utriusque cognatos pariter di

viderentur, nec attenden-

dum adeo hic effe utrum mater. fata liberorum

, eam flatim fequentium,

anticipaverit, an liberi omnes matrem.

* Jam

vero femper ipterpretatio

Atl

eft facienda fecundum mente

N

Y

H

n difponentis, et

4.

dttenditur verifimilitudo.

Bald. Lib. F. cozfi]. 30$.. P'erbe

"

préncipis. ?c. iu pr. et Lib. U. confil.

218. Petita vemnia €7

c. civca priuc. quod Confilium

in caufa quadam Co-

mitis Sabaudiae contra Regem Francorum

datum aadir

valde pulchrum.

Verum o/ffat Regula, * quod ca potius affa

mi debear interpretatio, quae

7.

d-

juri communi confona eft /, z gradatim a

: $. 1. de enunevib. Honor. c.

cum expediat 29. de elett. in 6..Dd. im. 1.

tT

2. Siex moxal. cauf. agatur.

Hartm. Piflor, 1. qu. pr. 24. z. 13.

Et * eft quidem mens difponen-

-

,

Vif

tis attendenda, modo tamen de ea ap

pareat Calder

i

nl

de teftamento. -

. Hic * a. de mente non aliter appar

nus €0o7f. 327. verf.

et ac formula a con-

trg»hentibus data in certis cafibus exp

4

-rc

ffis ,

* inter quos cum is, qui fa£to g.

t

" ineft,

U

d

355 D& CISIONUM gwgelä $4X0- CQCB URGICARUM,

:

T

ineft; non reperiatur, me?itb quod omiffum fuit, juris communis deci

|

au

) fioni a) reli£tum cenfetur. Quandoquidem igitur * Jure communi herc-

P

"g. ditas filio ultimo in praefenti caufa mortui ad patrem füperftitem . foluni,

ab hoc vero ad ejus folius proximos heredes ab inteflato devoluta eft, con-

g

fpei conceptae tulerunt refponfum confulentes, cum limitatione

*O

tx*aritlm

tamen * nifi mentem difponentium diverfam probaverint; Menfe Aprili

Ánno 1631. VDQ?nigis Jin Saanfen Singefn gu Olfeuffen unþ Qonfor:en.

j

As

:

RESPONSUM.

il

8 ibt uug einen. ausgefdnittenen Qettel , tarinnen 'mila,nb €íaufe

2

Deítec8, su Oofad), unb beffen -Dausfrasen SBarbaren Gbebete

burig begriffen, famt eucem Q5ericht uub angebangtez Grage augeftbicfet,

unb eüd) De8 SRed)ten batüber qu Deridoten , - 2c.. O. . QfB. . 3. 9X

Syt in gebacbter Gbeberebung bey bem anberm 9unct bieft. verglitben,

wann Syabe unb Qag verfcheinet, unb ftitbet eines Diefer Gbetente, übce

[ang ober furje Scit, unb Da8 anbere lebenbige Gbemenftb ftütbe aud)

bernadcb uncerebliget, unb bátten fie bepoe feine febenbige eibeserben

unb inber mit einanDet ergeuget, ober máren Die Crben unb Siubec

il

(o fie etseugt bátten vor ibnen bepben Gbeleuten mit Q'oo alle verfibieben,

Go foll alles Diefer bepber Gbeleute Glaus Jelter8 unb SSarbaren DDatte

mánnín ibr aab unb Gut, unb as fie gufammen gebracbt, unb mít

einanber ererbet, auf bepberftité Greunbfbaft jugteid) falien, unb bet»

£5b nun toobl bernadb ficb bégeben, af beyber Cber

tbeilet erben 3c.

feut Sbdbterein am eften, bierauf Das CfBeib, fofgenbs bie übrigen

ameen Gibbne, unb enblidben aud) ber 9Dtann. geffetben, Daber ibt al$

Des CfBcibs nádbfte 2fneermanbte, bie Selft bez Güter yu erben. berboft,

Dieteil aber Diefer al in angejsgenet &beberebung nicbt decidirtt,

unb alle Sinber »or Den Gltern uicbt aeftotben , Demnad) vítb bie Suc-

ceffion nad) gemeinen. SRecbten, Staft De(fen. Die 9YJutter ibr Cb auf

bic qmep natborftorbene Sinber, Diefe auf ibren. feibliben CBater, betz

felbe aber auf feine nádfte Sreunbe allin verfüllet, billig gerídtet, ibr

fonntet unb voolitet bann, buteb bie in Der Cbebevebung benanrite 3eugen

fitio

$u

wæ'w'ï"""- u [Wm berocifen, baf beptrt Geíeut difp 24

L

V

]

i

i

aud ai:f'ben Gall gericbtet gewefen , baf i$re Güter, ungeadtet , totun

uub 3u voel

d

V

jet Seit bie &itmber oerftürben, auf bepbe ï?reunbfcbaftgn us

N

iüme

sþneid) faen foxuten, beffen battetibr ju geniefen, — 3. 9X, -

OBSERVATUM.

Lpr.iäi

a) Nam fi quae pa&i*s.ï dotalibus definita non fint, Kregülarite-r- pro cmilïïä

habentur, nec extendenda de cafu in cafum.

Quibus confequens,

omiffa in pa&is dotalibus intelligi reli&a juris communis difpofitioni,

jl

Nifi ex conjeGuris et indiciis verifimilibus ac praefumtionibus mens

[

et Íntentio pacifcentium in non expreffis eruatur, cum id aperte fatis

W!,

c?mprgbet Ulpianus in L. 6. ff. de cogdi&. caufa data. — St.

,

DECISIO IV.

l

1. Pafär in praejudicium liberorum prim'i matrimonii äd-

ij

r

verfus pa&a dotalia difponere nequit, adeoque. -

nf

2. Nec iis ufümfrucum illatorum fecundae conjugis, qui

li,

. per pa&ta in communionem veniebat adimere, etiamfi

n

liberis primi matrimonii ufumfructum maternorum

ttií

alias per pacta in communione refervatum ultro cef-

U

ferit.

k

"W

3. Pro quo tamen viduae et liberis pofterioris ma

Ia

tüm'onü

il

aequivalens e communi maffa debetur.

n

l)

4. Pa&a dotalia praefumuntur facta fecundum confvetu-

i

dinem loci, adeo

Juc

pretanda.

que in dubio fecunïïum illam inter-

qui

Ü

5. Vidua in praejudicium privignorum in communibne

E

i

-bonorum manere ne

7

quit fgd accepta Virüi cum nS

tenetur dij*idel'e. ;

il

10

uj

Tt23

CAU.

9^

iw

2:2 DECISIONUM. ä*'qkls" $4X0- COBURGICARUM.

LU

"CAUSA..

ii

dinon viduus: cum: Catbarina

fecundas boktmbän;n þa,bz'.vtäw;

Ítoi

"

tün

- ut liberis: primi viatrimenit materna ,. [ecandi vero. libevis

nafcendis una. cum matre ,. illata. ejus. quoad: proprietatem

lb

Ti$

praecipua: [int , ufusfeuctus vero: utrinque in commune confe-

Yo

ratur; quoad. liberos: tamen: prümi matrimonii ufum fru&um

maternorum: ante ie

tha

mp

bus conventum: cedit ,. et moriturus difpo-

f

nity. ut vidua fua et liberi

1

Jeeundi matrimonii ufumfeu&um: illa-

fortn fibi foli ,. exclufis:

ab: eo: primi matrimonii liberis, repe-

la

iamt. Movte mfécuta;,

vidua ufumfrutium illatorum fibi fuis-

N

q

que liberis praecipuum vindicare, vel in communione bonorum

a

ümitis privignis manere intentit..—Qu.. An redie? -

Q

Ls

-DISPUTATIO..

[3

Tün

É

$

'idua praecipuum: zzfentionir füae fünd'ain*emumï ponit in eo, quod

V

lo

M — iberi primi matrimónii ufümfru&um: maternorum,. vi: pa&i nuptia-

:

di

lis in. commune: conférendum., ante: tempus, a. patre: ceffum: acceperint;

adeoque: ipía aequitas et rationis paritas pofcere videatur, ut etiam uxor

ni

fecunda; ufumfructum: illatprum,. quem: pater:in compenfationem refer-

hi

vati alias fibi ufüsfruCtus. maternorum primi matrimonii pro liberis iftius

nil

ftipulatus füerat, fola cum fuis liberis lucretur; praefertim cum ipfe pe:

ultimum elogium voluntatem fuam ita. declaraverit. * Non enim femper

$

o

parentibus. prohibituns eff paGa nuptialia ,. etiamfi in. favorem liberorum

di

concepta,, mutare vel revocare,. fed attendendum: eff, numr pa&tio iaferta

tabulis veram: ftipulationem: contineat, qua jus firmum: et actionem con-

ibi

L

trahentes. volucrint liberis fuis:effe quaefitam ; v. Befold. de/ibaz. Sfur. ex

*

lib..2. ff- qu. 18. p. m. 225 cum: * faepe vel deflinatio fola fir, vel decla-

Ün

P

ratio, qua. quis bona: fua. poff mortem: liberis adfcribit, vel promifíio,

quae vim habeat donationis caufa mortis, quod fere eft; cum quisque de

fuis tantum bonis, quae in focietatem conjugalem: adfert,, eorumque fuc-

ceffione difponit. Petrus Stockmann.. Decif, Brabant 4&. num.8. Sed

in contrarium pro liberis prioris matrimonii exczpitur: * in tabulis nuptia-

libus expreffe cautum effe, ne ufusfru&us illatorum a vidua aliquando

mal-

j

xeggti.xdebeaf,, OQB ;'þteg gingebgacbten- (Büæ? Piusung oer

v*

*

d

eifï t

J

//

SECT: FT. SUCCESS; EX PACTO. DECIS. IF:. ggg

mn[ï auf (ie nícbtsurict fallen (olle. * Cunr vero maritus pacifc/i-, $.

fur, ut uxor ei fuperítes. v. g. partem. dotis,; feu portionem: bonorum

i,

fuorun:, vel fundum aliquem liberis obítri&a fit relinquere et confervare,

Q

tunc. liberis fit ftipulatio ;; Et * ejusmodi fltipulationes: contra£tibus nuptia-

66

ten

libus appofitae quibus parentes diferte liberis fuis;. five: natis five nafcitu-

!t

tis, five in poteftate fint,, five non, dari aliquid ab aliis ftipulantur, re-

i

il

vocationi a) non fubjacent, perL. 2. C.'de prec. Imp. offer.. Ern.. Coth-

rhan, V.. Refponf. 36. n. 14.. * Quia propter fanguinis conjun&ionem et

z

f

fngularem affe&lionenr eo decurfum: eft ex aequitate, ut utilis a&tio ex pa-

zha

rentum: flipulatione. liberis: acquiratur: /- 45 $- f£ ita quis D. de operis l-

"

Dert..* etiamfi extra poteflarem fint /- 26.. D. depofít? P.. Stockmaun. cit.. g.

Al

loc. nutm.. 7. 8. add.. quae di&la: funt fupra' Sett-. IT Dec. F. num. 3.

Vidaa, quod ad hanc exceptionem ,. quae caufae propofitae ineft ,. repLz-

eando opponat, non habet, nifi quod * ex hoc ipfo exceptionis jure quo-

que ufumfru&unr materríoruin:a liberis prioris: matrimonii, in ftipulatio-

nem per pa&a nuptialia dedu&tum ,. et per patris praematuram. ceífionem

*

e'communi maffa. demptum-repetat. Quemr proinde D,'"omihi: eiia

di

udica-

Ó

effione

IG

runt; de caetero, * quoad zutentionenr in communione atque po

jod

bonorum. omnium ad.dies: vitae manendi, cum vidua putaret vii confüetu-

P

pdæ

dinis füperfliti conjugi ufumfru&um: bonorum: ad dies vitae exrantibus li-

ritt;

IT

beris: competere - obflitit ei exceptioz * nifi liberi adfint diverfr matrimo-

üxor

nii,, quibus fane invitis,, inque eorum praejudiciuny noverca in' commu-

1 d

nione: bonorutr manere nequit;. fed: una: cum liberis: omnia.Bona juxta vi-

jf

rilenr

rtionem,. juxta confuetudinem: eandem: dividere tenetur: v: fipra

X

Sedt...

F.

decif-. X F. lit. b: in obf et: Dec.. X X,... Cumque pa&is: nuptiali-

;?*.'-.'

1

bus diverfüm ab ea difpofitum non effet,. * pa&a illa fecundunr confaetü- I2,

n

dinem loci by: per J. 31. $..20: de aedil. edict. 1.6,. de evi&t. 1.34. de R. . b)

fertà

ibique Dec. z. 7. cum fegq.. Wefenb. confi].. 74. num:. 2.. Phil. Matth.

cort

z.. Conf-. Marg. 21. mutia. Y0-. Hodierna controver: for. cap. 28. nutm.60.

A

omnino. interpretanda duxerunt Domini. Scabini: Menfe Jun. Anno 1632.

eua-

3in. Catfarinen, weilono^ €rn

;inton: 5")99?»: gevoefenen Qfarrerä g

ifï:'g,

Stentbaufen: nacbge(aiï&ne? äBitfiBj;(

j d

fot

$d

HESP"ONS*UMZJ

?

ptie-

8 iór un$ tine Gbrerebung iv originali, eute$ setfterbenem 563?1 13:

000

n$: ecfd)riebene: difpofition, unb

[

*

ean

qnánne$ ,. anfïgt:- lcten: Cfoille

"Et3

u

444 DECISIONUM 3URIS $4X0- COPBURGICARUM,

ein SSefebeungs tetbeil fanit breytn Gragen sugefcbicft, unb e. 0. 3 . b.

93

(

gu betid)ten geb. O. . G. — 9Infangs unb auf bie evfte Srage CD. 9.

i

OK(t euer. S3austoirtb voei(anD. Cr. Gimon Giepfing gemefener 3fatrer u

Syentbaufen unfangften S'obe8 oerbficben, unb eud) an einem, feine

j

$inber erfter &be am anDerm, unb mít eud) engeugte bren Sinber ant

britten Sbeil veríaffen, unb es fátlet ytviftben eud) unb euten. Gitieffinberi

Gitvet füc, £5 eud) aud) ber ufüsfructus eutet eingebradbten CDatevs

)

fijen &i6- portion, bíe eud) unb euten. vebten Sinbern in Qer Gbeí

berebung jum praecipuo auegefe&t , gebübren tüue, woierobi num ge»

badjte &beberebung unter anbern. vermag, e8 folite eurem oerftorberien

Gbemann ber ufusfrucCtus feinen Sinbern erftec &6e. proprietarie

juftánbigen Gütee, bís su Deren CBereblid)ung folgen ober víefmebt u

ben gefamteun Giut gefibfagen werben, bec Cbemaun aber biefes Siedbt

nidt gebraudoet, fonbern fabren, uab foldbe SYcieffung ben. &inbenn libete

J

(affen, baber ie aud) eutet Oütee, conftante matrimonio, ín gez

meine 5aab eingeftbütteten ufümfructum, ob rationis paritatem,

ioieberum $u forbern befugt fepn tooflet, gumabl euet. Coemann, in Det

||

un$ mitgeftcbidtten difpofition . feinen. CfBillen alfo exFláret, Dierocif

abet angeregte pacta dotalia ausbrüdid) befagen, baf euter eingee

bradjten Güter SQu&ung bermableinft auf eud). nicbt surüc£. falen ! folle,

euet Gemanu qud biffall8, gmiber bed Gbepactea, unb in praeju-

dicium liberorum primi matrimonii, burd feine obne Das$ une

ghttige difpofition , nid& verorpnen Eonüen, al8 veitb e8 Dabec unb

aud) ungebinbert euez fécner. angefübrten motiven babey billid) gelafs

D

fet , bod) tirb eucb bingegen basjenige mas ibr unb eure recbte Sinbet

foegen De8 oon Den Giubern evfter Güe, u frübe entgsgenen ufusfru-

étus ifter Gütec batben müffen, iu alle CIGege erjtattet,

9luf bie ane

bere unD. Dritte Stage C B. baf geftalten Cadben unb. limftánben

nad, unb biemeil-aus CBermutfung Dec Suedoten. bemelte Gbeberebung

auf ben (a ber Güftf. 9 flege Coburg üiblidhen Sanbbraud) geri)tet, alle

Gütét bíe oorbanben , mann suvot eure importata , uno bie ín erftec

obl euter

$mge angebeutete p'ortiQ t$ entbereten ufusfructus, fom

- Gicfs

p

m

D SECT. W SUCCESS. .EX þACTO.- DECISSZL. 33

3

] bl

(f?,ï!icfï.iæber 9nütterlidbe ober Drofoátertidie Güter abgeäcrgen, æviï-;&n

9

eud) unb bopber Cbe SuiuDern, in Die Jüupter vertbetlt. voecben ,. unb

'

ibr taber, fonbeclicb 3um Sadtbiil Dez Gtief Éinber, in communione

d

folcbet Gjätex'(^gd dies vitae 3u fi&en, nidbt befugt feyet, 9. 93 $3. Q9.

n

N

Qut

J OBSERVATA.

il

a) inïmutabiïia utique per talem flipulationem hac pat;e fieci pa£ta hujus-

4

M

modi dotalia, ex eo ftatuendum videtur, quod negotium jam non

)u

amplius in nudo fucceflionis inteftatae vel teffatae ordine defignato

-

fubfliterit, fed in plenum perfe&tumque abierit contradum, a quo

IIl

fine confenfu ejus, cujus intereft, fola conjagis unius voluntate recedi

ne

jurà non finunt.

et atdi.

St.

E 29 5 ult. ff de pat. dotal. L.'sf G. deï ol?!z'gqt.

u

u

b) Praefumitur enim, ünumquemque cohtrahen.teq circa res fuas ín dubio

Iy

Ó

d

voluiffe id agere, id inducere, ac conflituere, quod di&at nota ipfi

r

domicili lex; eo quod fi aliud voluiffet in contrahendo, potuiffet

lm,

aliud nominatim pacifci.

Unde vulgatum illad. profluxit, quod

u

quisque in dubio cenfeatur fe conformare voluiffe iu contrahendo et

adoptaffe fui domicilii ftatutis: quod et nititur jure romano; quo

(

i

obtinuit, in dubio videri contra&tum fecundum morem et jus regio-

M

nis, in qua contraQum eft. 7. . 54

/

T de R. 7. Deckhqus Libhr. x'..

di. I1., HUuffi, 20 zx St.

&

]^

W

DECISIO YV.

V

iNon valet paéum conftitutioni präe&ipui ad'je&um,öa ba$

T

i

Sinb erffer &be vor benben Gítern obne Seibeserben fferz

ben totitbe, ba Defielben SDoraus aum. aemeinen Gut

n

qu

gefébtagen, unb bem fetst tiberlebenben verbleiben folíte xc,

i

in praejudicium propinquorum infantis.

Dd

[

CCAUSA. —

u

bomas ad fecumta vota progrelfus filiae primi tbori 60. cum

i

m

t,. [ld-

d

alz';'s quibuidam mobilibus maiernis praecfz'gaa conflitui

26 io

335 DECISIONUM 3URIS $4XO0- COBUR G'ICV?R UM,

P.

$

jedo pado, ba bas$ $tinb erffer Gfe vor bepben Gltern ofne

eibeserben (ferben volicbe, bag Derüfrter SDortaus aum . gez

6

meiten Gut gefdíagen, 110 Darneben. allee unb jebes, tvaó

u)

u

bepbe Gbefenute mit einanber ererbet ober erporben, bem fett

LOT

Tiberfetenben verbfeiben (ollte. — 7Moritur Tbomas reliGia vi-

[

dua mox poftbumum enixa, qui moritur etiam. . "Tundem et mo-

t

ritur filia primi matrimonit, cujus bereditatem petunt proximi

9u

confa

ng'uinel.

Sed contradicit v

Ó

?du,a caufata pactum nuptialef

&&

Qu. Quid juris ?

al

to

DISPUTATIO.

u

A &Gores confanguinei * fundamentum Zzteztiozit fuae ponunt in Nov.

118. c. 3. ubi deficiente defcendentium .;er afcendentium | ordine

!

[id

fuccedunt.collaterales proximi fecundum gradus praerogativam. * Objicit

f

vidua exceptionerm pa&ti conventi nuptialis, putatque id velle, fi infans

'ante utriusvis conjugis obitum improles moreretur, praecipuum illud cum

g

tota hereditate confundi atque fuperviventi cedere debere. |—'ep/icagt

D

b

AGores (1.) * exceptionem hanc «aufae nequaquam ineffe, dum padi

conditio requirat mortem infantis utroque conjuge adhuc viyente: * vo-

4 U0

|

$i

cabulum enim beybe aziPo non diflributive fed «colle&ive feu copulative

u

heic intelligi et utriusque :concurfum requirere debere, vid befold. 77f

6

qratt. voc. beyoe zm addit. et in contimuat. pag. $9. Uran. coitfi]. 60.

Uum.13. (2.)" Etiamfi infit, tamen ivalidam eífe, cum :novercà neuti-

5

quam per hune modum hereditatem privigni acquirere, neque Pater in

D

pracjudicium propinquorum éirca praecipuum paciíci, vel disponere

t

quéat, per jura fupra Se&. I1J. Decif. F^ sum. 3. et. Se8. II Decif.

(

TH. et 1F expofita.' Itaque pro confulentibus confanguineis refponde-

N

ruhnt Domini Menfe Sept.

Anno 1 1632.— ;

lig

n &anfeu 2angyt unb

2inen Gd)ubartilt.x u Syefoburg.

J

z

REspeäsuäL]

b

*ewr(s ijeuns einen extract axfgerirer Güeberebung, famt eutem

J

X QSeridt snb augebángter Grage sugefibictet, unb eud) bee Steo

t nabet

teit taríbet 5a beritten , 2c. D. GQ'BSDQ? $& at cue

Qä!uw(

N

| SECT IZI. SUCCESS. .EX PA'C'-TOQDECIS. PL $3897

(f

Qj(ufäfreünþ',.mælahb $fomas 3obanne8 Sybrner, mit feinem. erfien

qe

Cberoeib Suniaunba eíne Sodtez SYtamens 2Innen. SBatbaram eegeuget,

tté

unb fid) nad) 9l6ftecben biefe8. feines GPBeibe8, mit Gertraub Graustae

df

tbin, anbermeit oerebliget; aud) babep feiner C'odbter evfter. Gbe, an

(tatt mütterliden Gut$, &o. f. (amt be: Sutter $leibung, einen Geberbett,

| U

II10)

einen 9fübLunb eia füffen, btep paat SBetttd)er, breo Sifiptüdperunb Dtep

5anbquellen jum beftánbigen CBoraus gefeGet, unb fürter berfelben. über

XItlil

j2

Oyabr unb ag ebfid) bepgeroobnet, fernadper geftotben, unb bat fein anbet

€hbetveib nàd) beffen Q'ob, ein tonibu ersie(te8 Qinb uv CIRelt gebobren, fo

balb batauf, unb enbfic)en bas Sinb erffer Gbe Cobes verfabren. £0 nun

voob( bíe Citiefmutter eud) al8 beg (e6t vevftotbenen Sinbes nádfte SB(utas

freunb, 4u beffen binteclaffenen Gebftbaft nidbt admittiren tvill, unter bem

Not

tüne

praedext,eé fepe ín ibzer unb íbres oerftorbenenstannesGocberebung fate

li verftben, ba baeSvinb erfter Gbevor bepben Gltern ofnegeibess

lD]lClt

nfans

etben (terben volirbe, bafi berüfrter SOoraus qum aemeinen Guf

eekdlaaen, unp barneben alle8 unb jebes, was tepbe Gheleute

Qu

itatit

mit einanber everbet, ober erorben , Dem jeGt übeclebenben verbleis

pidi

ben folte; atles nad) mebrern anfatt eurer. Srage unb bec SDeplagen ;

*xp

SDiemei( abet angejogene Gbepacta von bem Sall, Dacon obengemelbet,

2ti/C

Duttbaus nibt reben, unb feine Gotiefmutter iSven. Coriffinb, foldber

/7À

Oeftalt füccediren, ned) ber Gbemann, «cud sum praejudiz aüen

60

iW

$Sallé etoa8 von befagten CBoraue veroconen Eonnen, Ils toiro bie Citief

g

mutter mit ibven. ürncbmen unb SSegefren, gánficb abgetoicfen, eud)

onert

aber nidjt alieín ber befagte CBoraus, fonbern mas Dem Sinb erftéet Gfe

qu8 feine8 CBatet8 angefatlener. Crbfibaft aebübret, cum fructibus

Juij

perceptis et percipiendis, 9on u$ €

L

H

onde-

nbes Qob angerþd)n.et ; bil»

| wb

lig gefelget, C3. 33 QR.

DECISIO WL

Paéta dotalia de fueceffione Conjugum producunt actio-

Ut

lem etiam realem adverfüs a

i

uemcunque. pofliden-

Judr

ij

tem prg herede vel poffeffore.

'Vv

CAU-

gf

D

33

-

& DECISIONUM SURIS S. JXQQ COBUR GICARUM,

»-

C AUS A.

"unradus et. Catbarina. tabulis dotalibus pacifcuntur þ(,-)jïf

1

annum et diem bonorum communionem, .et in cafum mor-

dis, utrinque facce[fionem in omnibus omnino bonis.

Moritur

fiet

poft ammum et diem uxor; fed et ante eam mortuus erat pe-

vegve frater, cujus bereditatem integram adbuc po[fidebat frá-

fd-

zer fecundus.

Superfles maritus fibi ratam. uxoris im . ea

n

Qu

bereditate ex patio competere ratus, utrum affiniy eam ve[li-

tuere teneatür ,

gt

fibique adperfw eum. competat. aciio? con-ïu,ljt

Mj

fapientes.

ET

f

DISPUTATIO.

9

h

echärrimuä J€tus Thomas Michalis apüd Klockium £oz. 5. Cöüjïi

ult)

R

123. Züin. Y23. pa&is bifce. modi dotalibus vim aQionem realem

i

producendi quidem adimit, dum ficut heredem non aflicere, allegato-

-hanc in rem Mynfing. decad. 12. vefp..s. num 38. et Nic, Everhard. Jun..

t

hat

conf. AT. ttutii- 25. et fàg. vol. 1. ita nec a&tionem realem, fed perfonalem

tantum (inter pacifcentes íc.) producere poífe per. $. 2. $. 18. ". de

D

ation. L. fin. $. fin. de contrah. emt. et fimil. ftatuit, pro quo facit quam

9

2. maxime /. «. C. be patfis convent.

Verum hoc non obflante, " juris nuuc

f

ex univerfali Germaniae confuetudine eff expediti, quod ejusmodi con-

n

d) ventio, ficut jus reale hereditarium anomalum 2) pacifcenti alteri in bonis

alterius conflituit, cujus vi jus fuccedendi re&a fine traditione in even-

W

tum mortis tranfit Gloff. approbata z /. 19..Ferb. mortis C. de patlis

Gail. 2. O. 126. zum. 4. Frantzk. 3, Aefol 1. 2. $39.. * lta quoque

actionem realam adverfus heredem defun&i, et hereditatis petitionem

1]

conventionalem operetur, ur inde * fuperíles fundatam intentionem ha-

beat contra poffidentem pro herede aut. poffeffore experiundi, ut heredi-

-

tas ab illo fibi reftituatur, et * quae in ordinaria hereditatis petitione ob-

tinent, etiam hic locum habeant. Hahn, de J'am. rev. coucl. 69. znum. 12.

13. Dn Strycke de fucc. ab int. diff. 8. c. y. 1. 33. 35.. Ad nutum ita-

que confulentis de

Jure refpondenxgt Domini M. Jul. 1630. 2tnd€uuf;'s

?ïöe:rgngv,n— ju $rb —

RE-

|

P

LA

^

SEC?Z FI. SUCCESS. EX PA'C—*T().B DECIS. PX ub

»)

9

h

RESPONSUM.

[8 ibt uns eine. Gócberebung,, 3mex; Informat-llietbei wnb ciuge:

Wl

3

j

bo(te Sunb(doaft, beneben eurer Scage sugefibictt, unb eud) bes ?R »c.

Ti

G. €., Q3, R. 3f ím Syabr 1620. poifiben eud) unb eutec feitber oere

fierbenen. Soausfrau , Gatbariaen Goblin ein Gbepact unter anbetu biee

u

fri

(ec8 Synnfaltà aufgetidtet roorben , " baf nad) Syabr unb Qag, "vollyoges

net Gfe, bepbec Gbegatten ab unb Güter, ein eermengte8 Saab uno

i

Gut feon, unb toann fid) an einem obec Dem anbern ber Qobesfall bee

9ebe, bas lleberfebenbe ín be8 CBerflorbenen Gupftapfen eintteten, unb

jl

beffen Cüter, e8 máten gíeid) folcbe vererbet ober untererbet, bePominen

folle, unb e8 bat bemelte8 euec CPReib mit eud) XYabr uub S'ag in ber &be

9elebet , &s ift abet Der(eben au&meartiger SBruber Griebrid bbl làngft

verbet t« 10. Maj. Anno 1609. faut neutic) erft ?on eud) erfangten,

uf

unb un$ jugeftbictten befiegelten Suntftbaft su 9vrage geftorben , voofetn

alem

nun euev Cd)mager GunG (96b6; welcber Sticbric) Go5I8 Grbe befiet,

egato.

toiber bemelte Sunbfbaft, bie praefumtionem veritatis oor fid)

ju

ylenm

bat b) nid)t$ beftánbiges oper erioei£[icbes, baB Dicfelbe falfi fep, votv

b)

ii

wenben fan, Go iff ec eud) Sraft. angeregten. Gbepact8, — Griebrid)

Gobls Grbfbaft, fo oiel baran eutem oerftorbenen CfReibe gebübret, cum

quam

Irte

cort

fructibus percipiendis su reftituiren fibufbíg , inmaffen ibt benfel»

ben vor orbentlicber CobriaEeit bierunter u betangen,. c)uno in 9Infprud)

1

c)

onis

X

$u nef)m'en mof)(kbefugt ftpet, €8. 98, QD

15

OBSERVATA.-

joque

onent

a) ïdquäl ob naturam obje&li, et vivente quidem conjuge, de cujus bonis

R

nha

agitur, habitu.et attu primo ,. at; eodem i vrtuo, exercitio et a&tu

fecundo, fine traditione, indeque viciffim 4ereditatis petitio gaclitia,

redi

five cozventzonalis.

Porro jus illud habitu et actu. primo impedit

neOb

*

)

bonorum alienationem , itemque teflamentuin, inprimis propterea,

p 1*

quod is, qui ita pacifcitür j fibi hanc dicirlegem, ne velit alienare,

Gub

et alioquin omnis vis paQi per alienationem elideretur, atque actio

perfonalis ad id; quod intéreft, in anis redderetur.

Stryck, de fuc-

ceff. ab inteft. Diff.

7O0PECT

St.

$$ th, 24. Dn. Hahn. de . Rer. conel.

Vv5

b) *3bie

440 DECISIONUM S'URIS $4X0- COBURGICARUM,

b) * iDte praefumtionem veritatis oot fíd) bat] — Cap. Alaté/ X. de

p

b s.

Inftrumento enim fides habenda donec probetur contrarium

epi

pE

L. cum precibus C. deprobat. Menoch, 2. praefüuit. 44. praefertiin

l

fj fit publicum; Idem Menoch. J/j. 3. praefümt. 122. mum. 4.vt

mai

Cozufil.343. zum. 2. ]jacob Bornidu

2. (

tap. 2.

;

s .de fn/irum- prfh p li'l). z

r

2. l

IO

9) Yet orbertlicber Qäb;tigïeit l»)iewntetä'u belangen ] Licet enim

Ton

certi juris fit, quod * heres propria authotitate poffeífionem. here-

üid

ditatislicite, et reCie apprehendat, Cothmann. Lij. 7 Refponf.

fgj

4- ZUit. 284. $. Dd. ibi allegati id tamen non permittitur nifi ubi

[2

poffeffio fuerit vacans Wefenb. co

nfil. A. nutm. 24. Strur, de vind.

datt

priv. cap. 15. apä. I. ZU.l.

Al

u

DECISIO VIL-

4 D ab at lii a atb

Q

ff'd

& S'æmþtqüe irrevocabilia, ita ut conjux altero invif;) diver-

[/,

^ fum ab iis teftamento valide difponere nequeat.

(]6(

2. Sive in fcripturam reda&ta fint

Ten

, five non; modo "cePcki»

|

a

bus probari:pofïint.

To

"CAUSA.

:

pro

fit

G

»uäl]i'gan

us et Barbara poffquam paais mtptz'ä-lz'bur, qzzd-

n

rum in[trumentum non erat ex omni parte ab[olutum,y fu-

«Qn

er bereditate. five bonis utriusque ad. faper[Hitem pofl moriem

po

devolvendis, reciproce convenérant , uxor decedit, reli&to te[la-

ud

mento ,. quo clam marito et invito illo pa&is muptialibus in

1Hu

ipfius praejudicium derogaverat, in[lituto alio berede. - Hic be-

l

reditatem DBar

barae petit; contradicit: maritus. — Qu. — Quis

Titi

^

34

jufie?

1.

DISPUTATIO. |

HE]

Jeres inftitutus zzteztiouem: fuam fundatam .: habät in teflamento Bar-

3ul

n

-H

barae, quod fi vitio vifibili careat, heres fcriptus agens ex remedio

[/1

o five

J. fiu. C. de ed. D. Addriagi tol(. vel quacunque alio five poffeffori

1

: Eeti—

r

1y

SECT. PI. SUCCESS. EX PACTO. DECIS. FTY. $

T

X d

petitorio omnino audiendus ef: per jura vu/g. Guolffgangus

objicit * éx-

.

arum

3-

fettim

ceptiouemr patti conventi nuptialis * on quideni in jure civili (quo. per

4-

J. s. C. de patlis convent.

facile repulfam pateretur) — Sed * notoria Ger-

qu

maniae coníuetudine fundatam de qua teftantur. Carpzov. z. 2. €. 4

3- def.

,litä. ^

. ex lib. 2. ff. Wehner. obf. pr. voc. f-cib-

2. qui. 38. Befold. De lib. Zur

teoíng Brunnemann. ad d. J. $.

C. de pa&t. conv. Mev, ad us Lub. p.

Z. tl X. ZU, 103. -aliique Dd. paffim. * Replicat heres 1. pa&um illud

SIV

"enm

liere-

non fuiffe in formam fcripturae confuetam redadum, fed fubfüiüiffe in

nudis terminis pur&lationrs, extenfum- vero non effe fubfcriptum neque

ff

f ubl

figillarum, adeoque nondum perfe&um et abfolutum, ira ur intentio fÁwe

pd.

exceptio in. eo fundari poffit.-Bornitius de Jgfrgm- part.2. ]. 2. €- 8..2-

Xdato quod perfe&tum fit pattum, * tamen per fubfequentem ultiraam vo-

B.

luntatem eífe mutatum. .. Utraque replicatio caufae propofitae ineft. Sed

duplicat Guolffgangus ad 1. * Nifi partes ut in fcriptis contra&us celebre-

7-

fur, non convenerint; tuüc enim etiam fine fcriptis a) celebratus per-

a)

fc&ionem füam nancifcitur et fubfiflit v. Bornit. c. 7. Poft alios Dd. ;z

vr-

lib. 17. C. de fid. inffrum. Braunnemannum 2z commeut. a Lyfero iz diff.

