; 01)&&& quidem videntur, r) Statuta recognita (oíe neubetbe[ï-

f

f&am AAatbe - Statuter?) loca ifla antiquiorum prolata eo reftringere,

in

ut falva parentibus debeat manere legitima a); tam oejJerum, Can-

cellarium quondam Coburgenfem , in Decifionibus Juris Saxo - Co-

burgicis b), quam GZnzzel7m , civitatis noflrae quondar Syndi-

cum ,

in.glofüs; . quas ad flatuta antiquiora confecit c) , falvam in

[m»

fuceeflione conjugum pronunciaré legitimam ; 3) hanc litem in judi-

13

ciis noflris faepius pro parentibus eífe decifam

tant fententiae ac refponfa.

; cujus rei plu)res ex-

lid

f

4) quae vid. Art, 14. $. 1. et Art. 8, $. 4. . b) Se&, s. Decif. ,7':

€) ad loca in $o, .an.t.ecevd'.* citata.

$. 23.

L

ib r m

94

m*fgw

S.

23.

-

, F .refätmnmr.'

0 ,Qxig' vero. 1) flatuta recbäääa circa 'lap&m 1fupe*ifi6ri$- .f;cui'i' eum

in finem compofita funt, mt principi ad confirmandum proponer&q-

haéc autem confirmatio noh (ucceffit,

tur 8),

itaque iis aztzguiora,

quippe ad loci confuetudines diu fervatas confcripta, au&toritate longe

antecedunt ,

proprereaque haec;

non illa, Senatus hunc usque in

,

.diem pronunciando fecutus eít,

quanquam unum alterumve illorum

,paffum confuerudine contraria vel principis conflitutione füblatum effe

negari non. poffit ;

deinde 2) Aoes/erus tum opinionis fuae fundamen-

tum, ponit in refponfo Scabinátus Coburgenfis, quod non modo ad

Anterrogationem privatam et parte altera inaudita latum, fed et con-

flitutioni Saxonicae,

in terris Coburgenfibus vim legis nunquam for-

.itae, inniütur b), tum fibi dpfi eft contrarius, dum in antece-

denti Decifione operofe exponit ,

conjuges fibi invicem ex-affe de-

ficientibus liberis fuccedere ,

affis vero appellatione duodecim unciae

continentur cC);

Gunzelii autemi affertum eàdem conftitutione extra-

nea fulcitur d);

deinde 3) aequae extant fententide contra legitimam

quantum n0O-

parentum ,

ac pro illa latae,." qüarum tamen mulla ;

vimus, in rem judicatam tranfiit ,

lite nunquam fere non,

quum

fententia remediorum aptorum' ufu a rei judicatae viribus fufpenfa

fuerat ,

transa&tione fopita : Senatüi igitur firmiorem ample&i fen-

rentiam in cafu nuperrime decifo ét in proóemio memorato adhuc

integrum fuit, quam ob rem hanc ile me interprete tulit fententiam :

SDaB veter Alágete Gucben, xoeil folebem oer nototí(cbe Otabt-

uno f.anbesbraucb, vermógqe Oeffer eirt fEbegatte oen. anoetit

nac) "jabt uno Cag cxaffe beetbet, entaegen ift, nicbt ftatt babe,

&) conf. -Commexi-t.-noü,'.cit.-g. g not, (a)...b) vid. ejus Decif. SeQ. s.

Dec. 2. num. 1. c) per $. $. J. de hered. inftit. conf. comment.

*

I

- Jacah

— no&; $. 6 .nOt' (b) d) vid, g;us .nOt--fub (c) gd Ratgtoti ar.r".-s

(y —

.W'

T

"

!

'A;

i

,

SSREV

Xä&*

: äf/äülä

Eï

R R

rA

p EE

m sa t

385

M n

As - MPUR & )—Df";ïN -

i a

m.—.—.—..w...

INDEX RERUM

jl

(2

Prior numerus paginam; alter a&eufcum defignat

f

fge

A.

ejus loco unio prohum obfervatur

.Idn

..»'ü'quzf ta conüante matrimonio. de

ib. 10. non plus valet quam natu-

ff

jure Civ. folius funt mariti. pag.

ra, 348- $-

adoptare non poteft

effe

2/72. ?u1H. 2. ubi inter conjuges

foernina 168. 7. Principis mdul«

nen

bonorum communio , uterque de

gentia. 169. 12

,*CO-

ad

iis participat, /d. pum. 3:

"ddultervium committens conJux he-

C0nn

burgi ex aequo, z7. Decif. XH. S.

res inftitutus hereditate fe indignum

4. quid alibi moribus obtineat in

reddit 93. 3. &2 95. 24. quamvis

fot^

(s

Sicilia p. 2/775. z. 14. Alfatia & tra-

pars innocens id ignoraveritz7. fe-

&u Rhenano z. 15. £7 16. Hifpania,

cus eftin portione ftatntaria 95..24..

de

eít modus finiendae focietatis f.

|clae

Gallia, Belgio, Ducatu Wurten-

(t«

bergico. z. 18. z.

communionis con]ugahs 2/74s37-

natm

Aäïzo ex teftamento eft Pm&x ]uns

"Mequalitat concordiam inter fratres

n«

$9. 6. flri&i juris quoad fructtus

inducit,

ad eamque Leges invitant

-& ufuras habet naturam bonae fi-

135. 1. femper inter liberos a pa-

Quri

-enfa

dei ]udlcmrum »89. I9.

entibus:intendi praefumxtur. 148.

ZIHfus ad cujus folennitatem.réquiri-

2; 2l. 302.-6. Go

fen

huc

tur;praefentia, : & quidem ita:ut vi-

A'lzmenm liberis debentur jure natu-

« deri vel audiri-queat ,^ per: procu-

fae./310: $8 & quxdem a Patre

AW

j*

"fatorem' éxpediri' nequit. -I21. 6.

'3811. I. quid eo nomine veniat 310.

Confiderari debet fecundum . cau-

60.' quousque debeantur 72,61. €5"

u

fam finalem potius, quam impul-

Qbec

f 173.0..24. 7 25. praeflanda

fivam 38. 16.

funtafcendenubus, defcendentibus,

I'- ('

ziditionem: & agnitionem hereditatis

con3ug1 94. 9. Patrono, Donaton,

ent.

infequuntur fru&tus & exercmum

Domino feudi, Praeccpton & qui-

^

dominii $9. I2.

cunque Parentum nomme vemunt

Adminifivatio adventltrorum parn

94. 17. an focrui a nuru? 04. 9.

adimi poteft...$; . Decif: XEX.

an fratri & a latere cognatis 94. 18

sueiibv.:3::cui unc. committenda

denegare magna eftingratitudo &

314. I8. feg.

exceptionem;praebet contra éx te-

zddoptio ferme im: defuetudmcm abiit

ftamento: aClionem 93, 2.: idque fi

168. 6. non.tamen in totum i7. 9.

fiat malitiofe 94. IO, & operatur

-

Cce

amif-

$86

INDEX RERUM.

amiffionem dotisaliorumquelucro- Jebaltert quid Hgnifïceg 307.-30.

[47,

rum 97. 39. iis renunciari nequit. Jezeditlio Sacerdotalis an fit de ef-

173. 19. nec eorum collatio impo-

fentia matrimonii I62. 8. ejus in-

ni a parentibus, z/. 20

termiffionem non luit partus, Z7. 9.

Per Zlium quod quis facit, ipfe fe-

recepta illa non funt fublati cffe-

l

Oi

ciffe videtur: patitur exceptionem

&us quos confenfus matrimonialis

t

- quoties ad folennitatem & formam

etiam ante illam habuit. z. 0.

[

Bene merita difpofitionem: vel dona-

attus perfonae ipfius praefentia re-

quiritur. 4I. I$.

" tionem mortis caufa invalidam fu-

?

ftinent tanquam donationem inter

Zinfallen defignat jus hereditarium

vivos. 36. $- 2f. 38. 14

*

307. 28.

Zdunus quodnam

fp:;ium. requirat de 25

efcbeínert quid denotet, 62. 20.

Jure communi. 263. $. Saxonico Bi

bliotheca' aequaliter inter filios &

:

filias ab inteftato dividitur de jure

Ü

264. II.

"Approbans teftamentum . etiamfi fit

communi in tractu Coburgico. S.

nullum ob defe&um folennitatum,

II Dec. IHHI.

tenetur tamen, & illud poítea im-

Bonàa femel.afilio acquifita fiunt ejus

pugnare nequit. 1oj. 7. €7 g. fit-

patrimonium & amittunt naturam

que approbatio verbis & fa&o ^. 6.

paternorum & maternorum I92.

6. 200. 14. Bonorum origo, unde

nifi per errorem faéta fit.. ;/. z. 9.

lvbitriumi alienum teftamentum vi-

provenerint, non attenditur in.he-

[

tiat, 6$. 3. db. a.

reditate afcendentium, jure Came-

Il. 6jus z'nldric'z'a

rali.& Saxonieo 192. $. p- 193.

$4- 8. fegg-

dia i

n. exfr-aheiä rfianibus

4vita prae.

P

feégq. num. Y4. 1$5. at bene inter

videre, tri

fte & lugubre eft 322. 6.

. confanguineos & uterinos concur-

A"yui maternus excludit patruum,

rentes Zbid. 16. €7 1

tametíi bona e linea paterna profi-

.7' .ubi ratio

dive-rütatis.

cifcantur. 192. 7. S. 1. Dec. F1I.

CI

"vus paternus.unice fuccedit nepoti

Cautio praeftari debet ávidua cni re-

cum exclufione ejus fororis con-

li&us eft ufusfruGus a marito. S. 7,

fanguineae 195. S. 21T. Dec.FTII.

Dec, XIF. membr. HI- g. 75.

3fuefcbdtfer v. Miles 'lqufqnariu!.

"Vuiun.8. 9.

B.

Claudicans a&us non e

ft Juüus nec

Bambergeénfis confaetudo prohibiti-

validam a&ionem-producere effi-

i.

cax. 269. 4.

*

va teffandi conjugum.. 78. 16.

2^efállen Jus hereditarium defignat.

Coatlio ad teftamentum q

vid. ope-

reur $, 4 Dee, X4,

307! 218'

odi-

387

INDEX RERUM.

^ 38

füccedät "U. nþ;. Quae obti-

Coäici.lldïix claufala: fapplet. defc-

de df

-&um folennitatis non voluntaüs

nent circa hanc. Jure Marchio, Lu-

U5 (l«

becenfi, Hamburgenfi, Coburgico

—S. L. Dec. FE suemnbr.2. €7 p.

,il.9.

*sg. nl 22'

ib. mum. 117. fégqg. quo ultima

i effe

le&us conjugalis ab ea exemtus eft.

Cognatorum &

agnätorum differen-

)nialis

tia fublata 219. I.

S. F. Dec. XF 1.

I0.

Coheres teítis in teftamento e

fï'e': ne-

Couuuunio bogorum inter Conjuges

don:

quit $. Z. Dec. X XF. membr. 2.

Coburgi viget 157. I. i& $.. F.

m ft-

coheredi tenetur

Dec. XF. memb.2. p. 284.5. 21.

£. 10T7. f..12.

L IT

edere documenta communia $. 7 7.

£? fég.a quo termino incipiat 77.

Dec. F. mmembr. 3. pariterque

23. quis ejus effe£tus 157. z. 1. 2.

20

pro ratra ferre onera hereditaria

non aufert facultatem teflandi de

s &

db. guembr. 4. p. 219.

rata fua 77. 15. feg. finitur morte

; Jürn e

Collaterales proximi agnati & cogna-

79. 18. ad quam fpeciem focietatis

,

$

ti fuccedunt in:capita haut attento,

referenda 286..$1. Jeg.

undecunque bona provenerint. .S.

Coamunis ves. pro rata libere aliena-

t &j

IF. Dec. F.: Horum exclufione

ri poteft 78. 17.

Conditio non extenditur ad fimiles

mram

probata afcendentium exclufio 25 1.

n

P

33. inter eos prior gradu potior

cafus, fed verba ejus naturaliter &

2

T

vere non fite aut civiliter intelli-

unde

eít in fucceffione.. 210.

n bhe/

Collatio cur introdu&ta. 171. 2.. ejus

guntür 326. 3. inducit formam ac

folennitatem fubíftantialem Z/. z22.

AIne-

obje&um f. quae bona conferenda

8

fint. 9. 3. it. p. 135- tudi. 7. an

4. ubi impleta fuerit, peti poteft,

& donata propter nupt. 302. 16.

quod fub ea promiffum 325. 1. in

Ti2

at

an alias donata a parentibus? 172.

ejus. implemento infpicitur illud

$. a ca(lrenfia vel quafi? 27. um.

momentum in quo aGu exiflit

TAt00

3

»

7. an alimenta ;J. z. 9. an veftes

—3 26. s'.

nuptialés S. Z7. Dec. H. membr. 1.

" Confeffiouarii te

flimonium fua fide

an fumtus, quos Parentes in fe

non defraudandum 34. 9.

caeterosque liberos in nuptiis libe-

Cozfirinatio- circa id quod ab initio

y m

&l

rorum.ornatus caufa faciunt? 7/.

inutile.eft nihil operatur 41. I4. id

gnezibr. 2. an.dona Patrinis data?

quod notent Jndices quandoquein eo

Tj

ib. an impenfae convivii Sponfali-

paccantes, 43..33. /2g4.

tii ? ij. an dona nuptialia? 77. Col-

Confirmatum. vel adhuc .con

Efman-,

net

d

latio incumbit Conjugi.cum liberis

. dum-.quando per. fe flare. poteft,

de confuetudine Coburg. fuccedc-

magis attendi debet quam confir-

re volenti. .S. 7 Dec. XF. smermt.

mans.: 48.. 8.

p

[U

. Conjua,

hC-:

8^ ^ 293 9104 euamnfi ex pa&

sGccoa

&u$ in legato prgefäx'alr

re

[0

"

V.

$88

INDEX REAUM

redi 128. 1. o ante teflatorem prac-

Dec.. I.. Conjugum jus fueceden-

mortüo, cüi-portio accrefcat,

&

di i 'portionem virilem quatenus

an ad heredes defünGi transmitta-

Ed

trausmittatur ad heredes $. 7

m $.. Decis XXXI.

Dec. XFII p.300. 114. feq-: Cut-

-Conjux conjugem malitiofe deferens

jugis unius toffamentum fuper uui-

1

& nullam aegrotanns Curam gerens

verfis bonis- guatenus valeat S. T.

Dec. - XIF.

hereditatem ejus amittit. 49. 25.-

fecundo. thalamo jun&ius, fi pro

Confeq/ïru inducitur patientia 78. 25.

vero & natüurali parente declare-

conjugi ad. teífandum de bonis

tür jut. tedyten SGater ober Stutter

univerfis commodatus mortuo eo,

tingefe&t, non tribuit conjupi jus

qui in.vim hujus confenius difpo-

foit,

fuecedendi parentibus fuis. $. Z7T.

revocari nequit 75. $. prae-

Dec. FTH. i. 2. Stante commu-

flitus ad a&tum ipfi aétui aequipa-

TU RUR

nione debita conjugis folvere tene-

ratur 77, 4.

tur, nifi jufto tempore hereditati

Confobvini & amitinr una faccedunt

conjugis renunciaverit p. 295. 7.

in capita S. L£ Dec. VII memär.

132.133. 134.135. 136. poteft fepa-

I. p. -220. 1. 4« feq:

ratim teílari 77.1 $. /e77. Conjuguti

Confuetudo: anius conJunäh Ioc1 exe

tenditur ad vicinum 261. 1. de ea

toffamentum veciprocum morte al-

terutris confirmatur. $. H. Decis.

teflantibus Senatoribus non credi-

XI[I.. Conjugum fiicceffro de Jure

s

tur 296. 81. quomodo probanda,

thgls 149/.:330. 94 1:2803. 4*

291. 85. 7: 30$. 13. fég. Juris

ad quid in ea refpiciendum 232.

confultis de ea teftantibus quatenus

12. 269. 2. & 3. vi confuetudinis

credatür 25. 14. fóg. 306. 23. fég.

Coburglcae fibi invicem deficienti-

ex certaratione introducta ad fixm-

bus liberis ex affe füccedunt ab in-

les cafus exteadi poteft 291, 88.

teflato. .S. P. Dec, T. quod amplia-

generalis ad loca particularia bene

tur eadem Se&, F. Déc. HI. HIT.

extenditur.245. 163. et civitatis ad

AIF. F. FI.? FT. & limitatur

pagos vicinos 261. z. 2. nifi pagus

Dec IH X.IX. X. XI. XIT. XIHIT.

vel fpecialem vel generalem con-

Quid obtineat liberis extantibustam

fuetudinem habeat in contrarium

in Metropoli Coburgo $. 7 Dec.

ib. . 3. alias non extenditur deloco

XF. quam Provincia. Zec, X7T.

in locum, fed eít ftri&i j juris, prae-

Qnd fimilibus Statutisalibi? p.284.

primis f a juré communi recedat

z. 25. feq. - Con]uge intra annum

Zþ 7- neque per éives-unius civi-

& diem a nuptiis mortüo, quid

tatis poteft introduci confuetudo

: fuperfliti de confüetudine Coburg.

provincialis 7j. z. 9. Con[uetudi-

: debeatur e defün&i bonig $. 71.

nmuin ultiplicatio & dwerf tas in

una

$89

X4NDEX RERUM.

I

aQuüim. neceffaria non extenditur

una regionenon präefumïtqf i. 6.

nüs

juri naturae contrarià neutiquam

ad ultimas voluntates 78. 21.

F.

t

eft toleranda 234. 43. notoriam

D.

1

etiam non allegatam judex atten-

!

dere . debet 306. 23. Confuetudo &

Delivia non ;prae'fumun!tur,. fed pro-

I

:banda funt,

etiam. in feniífimo

Statuta pari paffa ambulant 248. 1.

ainterpretatiouerm ex Jare Commu-

A8.. 9.

ni patiuntur ita ut quam minime

Defertío salitiofa, caufa eft amit-

)nis

illud laedant Z/. 2. /eg. Confuetudo

tendi portionem e deferti conjugis

ex confuetudine et obfervanza in-

bonis debitam :97..36. JDefertoris

$,

p

terpretanda 2/.7. fier eam Jus Ci-

gortío non applicatur fifco, fed

'4£-

vile mutari poteft 213. z. 3. ve.

heredibus alterius conjugis 77. 38.

p

uivit a&tuum frequentiamz/. pum.

Quis fit defertor. cenfendus i/id.

4. fà44. & talium qui verofimiliter

4. 37-

hunt

iu notitiam populi et Principis ve-

Detentareinter

dum denotat poffefïïc-

ir.

nire potuerint 77. zu7. 6. Cobur-

nem, ffequentius autem detentio-

gica. de Succeffione Conjügum ab

nem nudam, quae pro poffeffione

ee

inte/lato ab iniquitatis imputatione

non habetur 307. 32.

0

defenditur pag. 233. feg. eft vetu-

Difpofitio hominis ceffare facit difpo-

edt

ftiffima 239..106. a Summo Caefa-

-fiionem legis 172. I4.

ris & impetii Tribunali . & Supre-

Divifio cuu falfo: herede. ex .errore

d

uris

mo Appellationum Saxon. Judicio

fa&a noz praejudicat. .S. J.. Dec,

nus

approbata . alibi etiam recepta

XX. nifi transattum fit. 107. a.

ib. mum. 107. p. 24$. T. 157-

quando cuni liberis a morte con-

$.

158.

2

jugis ineunda 29Y. m. 89.*./87.

m

$

Contratlus

ab initio, (1. e. ante per-

paternorum ex integro cum liberis

fe&ionem) eft voluntatis.349. 14.

inita eine Girunbtfeilung. facit, ne

ene

T

Corret/io non praefumitur in dubio,

liberi teflamentum, in quo prae-

adeoque de mente Legislatoris ma-

teriti funt, nullum dicere- poffint.

us

ont

- nifefto. conftare debet 216. 12.

S. L. Dec. XXFIIH. auembr. 2,

eft tamen ab allegante . probanda.

jU!t

- Creditor prior tempore, potior jure

159. $. habens püblicum infru-

ib. membr. 3. quomodo rite &

loco

mentum praefertur illi, qui hypo-

caute ineunda. II6. I9.

n

424

thecám anteriorem privata tanturmm

JDoforis profeffio non eft

á

ire cón-

ht

z

fuerudinem. 305. 16. . 306. 23.

i

fcriptura con(titutam habet 2/. z. 1.

Culpam non committit, qui rem fibi

Documenta invitus edere nemo tene-

udo

il

prohibitam non aggreditur gr, 11.

tur 221. .22. nifi-petentis interfic

"uratela annlierum -ad 'validisatem

J. 24« & tunc editionem differens

; n

An

gna

;Cccg

390

INDEX RERUM.

in dolo effe praefumitur &'oHicio

tatis modo. 310; -Gä.- aE

L. nfuetus

judicis coercendus eft, J. z, 25.

*

'dilnc regi(-)nis;r ib.

" €7 26.

-

L

-

Domicilium non

E.

r

i

?aciudt dies &

p

cus mortis. 2I4. II,

Bdlventioni fs

üs in) di,xlriüon'c'. *-he-'

Dominium quo jure nitatur. 234. 45.

reditatis paternae non conferun-

-

quid fit, ^. 47. €7

tüt, T3y15 85

effe&tus. zb. z. 49.

48. quþisi illius

dicat ädverfus' ad-

Evrror non praeju

ozatio fa&a coram minori quam 5.

miffam coheredem ,-q

z

tefíltium numero cenfetur inter vi-

eft, 10$. 9.

H

gi tgli$ non

vos potius, quam mortis caufa 36.

Exheredatio liberoru

m ü forrüä ju-

6. in perfonam conjun&tam collata

ris a hoviffimo LLatore circá eam,

magis fuflinetur. 77. z177. 8. in qua

praefcripta negligatur teftamentum

meatio mortisfit praefumitur mor-

reddit ipfo:.jure nullum; fin vero

tis caufa fa(a. z. Y3. zoviis c.

quaeflio de veritate caufae exhere-

faGa intuitu certi ac definiti peri-

dationis. vel praeteritionis, tunc

culi, fi donator poftea ab eo libe-

cognita caufa, refcindendum 116.

retur, tacite revocata cenfetur. $.

15. £? 16. ad illud tamen opus eft

J. Dec. X XIIT. mortis caufa quis

fententia declaratoria, & ad hanc

omnia bona tam praefentia quam

querela nullitatis, qua omiffa tefta-

mentum fubfiflit, & poffeffio he-

futura donare poteft. 99. 1. idque

de Jure Civili absque infinuatione;

reditatis feripto heredi acquiritur,

ib. num. a. E7 . 18.

99. 2. fecus de Jure Saxonico. 100.

fferat a

3. Donarionis infinuatio praefen-

Expeditio quid fit & quid di

tiam donaroris non requirit 4I. I6.

caítris & procin£tu. 132. 8. /ä.qq.-

fa&a fub:conditione ea deficiente

Extorquenti hereditatem ea ut indi-

réfolvitur, & tacite vi ac poteftate

gno aufertur & fiíco

$j

applicatgr.'

3

conditionis appofitae revocata cen-

fetur. 100. 6. Donationis m. c.

65. 7. jäg

F.

fpecies quaedam fingularis eft,

quando conjux permittit conjugi

Pro .Fa&'o Ín o:lrxnibus caufis habetür

de rebus. fuis teftari. 77. 12. feg.

id in quo per alium mora fit, .quo

iDos venit in collationem. 157. 4.

minus fiat..$6, $. - Hujus regulae

Dotis accefforium funt veftes nu-

exceptio. $7. 1o. Contra fattum

ptiales 137. 4- Ztez2 donata nuptia-

j

»proprium -nemo venire Pote&,

3

lia zb. 8.

199. 3.

Dotatio & elocatio debetur ex officio

Feriae In his actum

. dici poteft nul-

um $7.

- lum nec qbl;ggt ad obícqui

paterno J pro fgculgatum & fligni.

1,nec

JINDEX RERUM.

391

etts

y. nec quivis a&üs voluntariae ju- . fio in minima pafte totüm acum

risdi&tionis in iis re&te expediun-

vitiat. $6. 2.

tur. /J. 3. feriatis diebus a profa- Forum rei fitae attenditur quoad jura

nis aCtibus abftinere confultum. i.

fpecialia fucceffionum in immobi-

he«

8. transa&tiones & manumiffiones

libus; dormicilii. vero in mobilibug

u«

in iis permittuntur. Z/. 7.

.215. 13. féq. conf. p. 265.

"Fidei heredis absque folennitate com- . Fretres & forores germani a fuccef-

suilfum juvamento eft indicandum,

ceílione penitus excludunt unilate-

al

non

poft praeftitum ab a&tore juramen-

rales S. 47 .Dec. T. 202. 1. 204.

tum.calumniae $, Z. Dec. I X.

3..quod ampliatur etiam in germa-

norum..praedefunGorum liberis

u

VFideicommif[o gravatus deducit Quar-

Z

tàm. 351. 1I. quod & in legatis

S, IF. Dec. II... Unilaterales ex-

tut

; & fideicom. particularibus fit, &

cludunt materteram , patruum &

rco

transmittitur hoc jus ad heredes.

avunculum quoad univerfa bona.

a

E. 13 13

S. EF Dec. HII.. etiam. de . Jure

Filius & parens pro una perfona ha-

Saxonico. 209. O. fe

Jni

7- cum Fra-

.16.

bentur; & filius. praefümitur.ejus

tre ad Succeffionem

4

ratris admit-

affedtionis cujus pater 224, 2. €7

tuntur fratrum liberi im flirpes .S.

;elt

IF. Dec.I7F. Unilaterales fucce-

unc

3. naturalis non excluditur a fuc-

Jl

ceffione matris, etiamfi haec in pa-

dunt obfervata diftin&tione bono-

&is.dotalibus cum marito erectis

rum unde provenerint. Sec. I7.

Fhe-

(üf

€ertum quid ei.affignaverit ; nifi ex-

Dec. FT.. Ultra Fratres & Sorores

preffe id actum fit. .. £. Dec. XT.

eorumque liberos, . duplicitas vin-

4 in.tra&tu. Coburgico |fec...Jus

culi non attenditur. $. £77. 7). I X,

T

^

commune in Bibliotheca & vefíti-

Fruchus. in 'Vrebellianicam imputan-

tl.

mentis patris, . ficur nec J7//4 in

tur 35 1. I4. rei alienae una cum re

Qd

tf

mundo.amuliebri nil quicqnam ha-

reüifuendi 91»T 4-

bent praecipui...S. /J.. Dec. 1IT.

Filios inter & filias bona inteflati

G.

:

parentis pro virilibus ex aequo di-

Gradu prior potior in. fucceffione

viduntur, 171. I.

2106, 2..Jtem .S.. IF...Dec. IT X.

etut

. tefïa-

Fifeus acquirit hereditatem ex

Grunotbeilung fi facta fir cum li-

quo

niento vi extorto. 65. 7. £- 66. 13.

eris,: citra nullitatem teftamenti,

i

4

obligatur. tamen heredi alias fuc-

um

praeteriri poffunt, .nec habenr jus

ceífuro in fubfidium 65. 9. In du-

amplius petendi legirimam. $. £.

teüa

bio: contra eum

Dec... X XIEX, .ab allegante.: eft

66- 120

pronunciandum.

n«

probanda 115. 9.. ad eam provo-

$

Ffmae ?Legib

us p;aefcrxptaäfmnf'

care negun paxens Qgscipuo Fbg-

nec

393

INDEX- RERUM.

!

f

ris: conftituto.

$. TI. Dec; FT. v.

hereditatem fed- vácuam', appre-

Ilh]

D

verb. Divifro.

qui

lendere poteflc 340. Io. mjz'ztutzu

dit

HI

producens: teftamentum .nullo vi-

*

e 45 .

4

fibili: vitio laborans:audiendus eft

&

1

Hæ edzta.t reli&a comugt ex 1gnoran-

340:1. Suus quafi- dominus . dici-

5

tia fa&i inimicitiae caufam dantls,

tur patétnarum facultatum 176.; 1.

I/Zgh

dit

ütindigno ádimitur 95. 26. 25 p.

herédis quatenus' ad juramentum

96- 722. 30. 31.ea privatur etiam ut

manifel[tationis teneatur 191. 8.

"Yutte

indignus qui teflatori alimenta de-

Ánops

& fa.

tet

negat S. J. D. XXI. item qui

Hypotheca tacita compent liberis ra-

morbo aut fame laborantem negli-

tione^praecipui in: bonis: paternïs

Ilif (

Hat«

git 94. 19. nulla eft viventis 176

USCEIT. Dec d X; membr i. rátione

328. t. non aditanon transmittitur

advenuuomm 160. 8- ficut. matri

lo

p«

220. 8. f&

it. 299. 1. 2$4. 3

in parapherhis P. gurm. 7.

fecus quoa

zlqh

iberos Z/j. 9. &?'c. ;t.

-

h

-l

(

[U)

f. X1o. JÀit. é,' delata- etiatmr 'ante

trieefimum — transmittitur «$.- 77.

jabtsfau quomüdo in tra&u Co-

f

urgicó Obtineat, «X quid fit. S.

Y0|

Dec: FH. membr. 2. a. 219.

Tátr

Hereditatis jacentis tricefimale fpa-

F. Dec. 4 €? H. p. 527. 95 7.

tiunt eft221. 14. Ejus quantitàtem

Tilatorum fccundae conjügis ufusfru-

Con

$x

a&tor quando probare tenearár 19 1.

Gus, fi per pa&ta in commuhio-

1o.

In ejus divifione aequalitas

nem Vel'llt PI'I.OI'IS imatrimórii li-

Ui

e

fetvanda 171. 1. paterga filio-ac-

beris- adimi nequit, etiamfi páter

quiritur nrorté patris etiámfi üfus-

iis ufumfruttum-maternorüm fuo-

lify,

fruQus ad matrem quoad vixerit

rum ultro cefferit S. ZT Dec. IV

pro

tl

pertineat 254. 7.

qmetbr. 2.:€) 3. 333. 13v

Herer legatario ob non folutum le- Impedzmemum extrinfecus fuperve-

av

^.

[

gatum tenetur ad ufuras a tempore

niefis non-hocet 46. 774 feq. quae

morae $. 7. Dec. XI X. p. $9. it.

regula declaratur; $7: 10: eg.

lal

Dec. XX. ulta dodrantem 'gra-

pu

Taudefinita aequipoller ufüverfali 345.

vatus retinet quadmntem TUDF T.

.31. quod limitátur remiflive' 7.'32.

31

- [ndefinitüm pa&tum de fuccedendo

Ilzm

& feg. ubi exceptiones: Süccedit

Ti

in univerfuri jus dc(:umïh 385 28.

cum refervatiotie licentiaé teftandi

unusquisque it fua portione :de-

indefinitae quld operetur p 34.4..

&

fün&um : repraeferitat Z! 29. "vo-

x. 30. €? feg:

Iflle; j

luntáte'ekpreffa deficiénte nón alius

Ad Zudetevininátünr agens nifi detcr-

dol

n

sütelligituP nifi fanguitié proxime

minetur ab ahquo nullam habet

2;6. 5."propiia-dutófitate -

Wiim-ägbndx 345* 34.

"jan&üs

Ig-

&

INDEX

RERUM.

*

393

aPpn.

Fadigtio ablatum ylegatum an fif&'o ác-

81. 3. & fecundum id quod £eri

Afifttg

. quiratur 46. 21. fz7. conjugi here-

folet ;5. z. 4. paorum doralium

llo 'yi-

- ditas aufertur qui malitiofe deferit

fit fecundum jus commune- nifi

lis t

& aegrotantis curam negligit 49.

mens diverfa probetur $ 777. Dec.

$ dici

25v Congux..

11I. fit contra eum qui clarius di-

I6 ,

Ingratus beneficio fe indignum red-

cere potuiffet 345. 36.

iütum

"dit 322..2;

S'udex íaepius & inítanter ad offici-

gn $

Cnnenbaber qui fignificet 307. 32.

um interponendum implorandus

"

4zops conjux qui dicatur 315. 3. quo

58- 18. ejus negligentia non

prae-

éti tt-

. tempore inopia fpeGanda ;/. 4.

fumitur z. zuzi.-19,

Pony

lufnuatio teflamenti judicialis te-

Jludiciale tefflameutum. vid. "Tefta-

rátione

íftatoris praefentiam requirit 41.

mentum.

t-matri

10. feg4. i per judicem fuerit im-

Juramenti delatio fuper crihiine þro-

pedira pro fatta habetur $6. 3.

hibitae teftamenti fa&lionis non

Ü

J&qq. douationis praefentiam dona-

procedit $9. 4. nifi agatur civiliter

toris non item 41I. I6. zeffamezuti

60. 11 a manifeflationis juramen-

fudicialis fit etiam coram Dominis

lu Co-

to quis immunis. fit, 279. 2.. an

r s

vogteiae 354. 6. /ég4. non v, co-

pater ij. z. 1. €7. 6..an Socer, iP.

ram feudi Dominis qui faltem pro

". 7.

TO

usfru-

confequendis penfionibus jus pi-

Suri pro fe introdu&o quis renun-;

gnorandi vel exequendi exercent;/.

Ciare poteft 294. 126. plus nemo

1muäiq-

2um. Y5.an feffio pro tribunali hic

yotiti li

in alium transferre quam ipfe ha-

exigatur I23. 16. C? 354. 6. fag.

bet 220. 10.. us delatum ex Sta-

f piter

Mnfirumentum faper teftamentum ft

im fio

tuto vel confuetudine & ex legis

aA [

probationis caufa 87. 12, fattum

providentia quamvis non a

;

teftatori praelegi debet $4. r1. Je.

transmittitur. 30O. 9

*

gn'itum

^

admittit probationem in contrari-

Jus commume civile regulariter in

pere-

um z5. zum. Yy. publicum pro fe

Deciforiis obfervatur in tra&u Co-

'cq, quac

habet juris praefumtionem, quae

NU

probatione contraria elidi poteft

Purgïco 140. 6. €? 6.

filt 34f

339. 6. & 9,

L.

n

JMuterpellatio de folvendo legato quot

m

Legatum jizþ wodo amittitur tioda

céden 0,

modis fiat & quid operetur 91. 7.

z05 impleto- S. Z. Dec. I nec

eelton

&

*

non: modo

per feflatorem ademto.

p»

Tuterpretatio femper ea aQui adhiberi

debet per quam.non. reddatür in-

44- $. C? 6. cenfetur revocatum

deficiente cjus caufa impulfiva f;

jfj dete

utilis 36. 7: ultimarum voluntatum

Binali 45. zum. 7.. nifi teftator ex-

p Ms

fit fecundum mentem. teflantium

Dd

preffe aliud voluerit iP, z. 8, le-

i

gata-

hi.

3

P

4

-

INDEX RER UM

gatario vivo teflatore defanlo non. ZLileri noftri qui? 168. 3. liberorum

transmittitur I28. 3. & 4. nifi te-

I

nomine veniunt etiam nepotes 129.

ftator & heredes inclufos voluerit.

17. liberos ad facceffionem vocans

àb. $. €7 6. cui cedat, fi legatari-

omnes in infinitum comprehendir.

us conjun&tum habuerit. .. . Dec.

i). 18. iis ex flipulatione parentum

X X XI. poít mortem legantis ipfo

acquiritur 333. 6. /egg. Íunt ex-

2

-t

jure in legatarium tranfit. 9r.

preffe infüituendi vel exheredandi

& eft refpe&tu heredis inítar aeris

1I4. I. aequaliter fuccedunt, nou

alieni z2. an debeatur ex teftamen-

hàbito aetatis vel emancipationis

to quod vitio praeteritionis libezo-

refpe&tu, ab ínteftato. 135. 6. ra-

rum laborat? 1r$. rx./ég. an re-

tione praecipui quid juris habeant

lidtum in teflamento ex íolennita-

S. LE Dec. F Dec. 1 X. xatione

tis defe&u invalido? , 102. 3. €7

adventitiorum I$9. 6. natu 77/0-

ver an ob educationem in divifio-

103. Io. €? feg..— Legata ad pias

caufas an debeantur ex teftamento

&e praecipuum habeant. $. /J.

Dec. L Liberis prioris thoti per

folennitatibus juris deflituto ? 102.

4. $. F. - Dec. X XIF. membr. 3.

divifionem quoad paterna butd) eie

ne Griunbtfeil. feparatis, nullum jus

an eximperfeQto $.7. Dec. X XF1.

aneiubr. 2. €? 2. jun&. obf. non

aliquid de bonis 'per eandem divi-

fionem matri fuaé delatis, & nunc

patiuntur Falcidiam $. 4. Der.

vitrico- adlatis, petendi competit,

AXXFII. &2 p. 113. s. 1387 fogq.

Kegato privatur ut indiguus qui

S- H. Dec. FTF p. 149.. Liberis

ï

divevfé zmatrimonij, an ultra prae-

teflatori- alimeuta. denegat. vel fi

conjuxfit, thorum violat. Se&f. T.

cipuum conílitutum ad partem

|

Dec. X XI.

conftante matrimonio acquifitorum

Legatario debentur

ufurae de legato

adhuc competat actio .S. /7. Dec.

FE adoptivi, $a oev Cogatt gum

a tempore morae, 5. J. Dec. XIX.

zifi pev. hereden non ftet quo mi-

ved)ten 98Bater ober Stutter eingez

ä

nus folvat. ec. feg.

(e6t, füccedent etiam exclufo cot-

. Legitima parentum con

fuetudine ,x;eï

laterahum ordine S. /T. Dec. XIT.

j

atuto. non modo minui fed &

áten p. 168. $. naturales a paren-

tibus defponfatis quidem, fed ob

'tolli poteft 248. 9. Legitimam pe-

ï

tendi juri.nemo , nifi expreffe id

mortem parentis praevenientem,

non copulatis benedi&tione facer-

.". fecerit, renunciaffe cenfétur. 179. 8.

licet hereditati. juramento renun-

dotali, an ut legitimi füccedant?

Se&l. LT. Dec. X.. Fulgo concepti

-«iatum fit. 2P. 2..9. liberis falva

jä;

effe debet. 136. 13. z&. 289. 75.

ad fucceffionem matris eum & fine

fe:i P« 230 utti 82»

legitimis admittuntur, ;64. 3.

z

g

n

Ü

r

395

;/IEJ'(DEX RER UM.

ii

M.

. -Mf!rz'moäium an ad effentiam. fuatm

requirat copulationem facerdota-

Movitus non folum de fuis, fed &

: 4

lem? 162. £. 8.

eïïlS

univerfis in focietatem conjugalem

"

dit

illatis bonis cum confenfu uxoris

AMenfis . coeptus non, ficuti die

ütit

valide teflatur. $. Z. Dec. XIF.

quandoque habetur pro ;01ïmpletoe

E

Q63. 4. £ g.

Uxori fecundae plus quam uni ex

idi

Meus teftatoris pracvalet verbis 81. 3.

lul

liberis prioris matrimonii teftamen-

io relinquere nequit, $, Z. Dec. Metu. extortum 1eftamentum v. 4r-

niis

bitrium alienum.

XF1. quid juris habeat circa he-

r

reditatem defunCtae uxoris extan- Mler À

&

5

donariuj oem É anboaus-

At

tibus liberis. $. 7Z Dec. XFTIT.

fc:buf in praefidio fortalitii obfeff

)te

Mater de bonis liberorum valide non

conftitutus jure militari re&te tefta-

0*

teftatur. .S. 7. Dec. F inter liberos

tur, $. J. Dec. X.. Militis teffa-

[0-

perinde ac pater fine folennitatibus

mentum valet fine omni folennita-

ll

te 62. r. lis annumerantur defen-

valide difponit. £6. 6. iisque exem-

Der

plariter fubflituit. S. 7. Dec. " TIT.

fionarii. Z2. 2. " Requifita militis ex

d

zuembr. 2.. Quo jure illi competat

privilegio valide teflantis. P. 3. Ztezu

Jus

ufusfru&tusii bonisliberorum 292.

64. 15. €£. 16. if. 133. 1I. feqq.

UR

in procinQu vel expeditione con-

102. feg. fecunda votm tramfiens

Inc

quatenus cum liberis dividere te-

ftitutus etiam venatum divertens ab

ttll.t.

neatur. 291. 95. &? 97. filio impu-

"hoíte lerhaliter i&us jure militari

Ts

beri tutorem petere omittens cadit

re&e teftatur. S. Z, Dec. X X XIT.

[

ejus fucceflione. 316. 12

AModus in legatis adfciiptus pro con-

elm

Mater juri fa0, cum liberis, in eo-

ditione obfervatur. 44. 2. & a le-

n

rum paternis fuccedendi, tacite re-

gaterio adimplendus eft nifi lega-

Q

nunciaffe. cenfetur, Íi nihil in pa-

tum amittere velit. ;j. z. 1. Ejus

ytn

&is dotalibus fibi flipulata fuerit

ademtio tacita ademtio leeati eft.

praeter paternorum ufumfructum

25. 1. 6. Quid fit modus in legatis

Qu

Q*

ad nuptias usque liberorum perci-

& quid differat a conditione & cau-

Il

piendum. $. /II. Dec. HT. . 1.

fa. p. As. it. a.

Hinc,- eveniente éafu, mater a

Mora fua cuique nocet, unde in

ett:

02

compoffeffione bonorum impe-

omnibus caufis pro fa&to habetur

nm,

tranda, falvo petitorio, arcetur.

id in quo per alium mora fit, quo

S, IH. Dec. HIT. qm. 2.

uam a

minus fiat. 56. $. non committi-

a

iu

"

focru pecuniam pro filia tanquam

tur ab eo, qui paratus eft folvere,

avitam mater accepit, integram illi

fi ob impedimentum füpetveniens

Wt

nuptui collocatae numerare tene-

extrihfecuim non affeGtatum licerer.

jnt

tur.. $. II Dec. HH m. 3.

91. 9. non contrahitur fine culpa.

Dddxz

9I.

"

395

INDEX LRE-R U M.

91. IO. ex re ndnnunäuani com-

infïnüändi. ib.11. Scriptura ejus

mittitur, fed non nifi iu cafibus a

fine forma publica debitaque fo-

/

LL. expreffis. 92. 14. €? rs, deli-

lennitate reperta pro privata ha-

&i fpecies eft & dolum vel latam

betur & contra eam praefumitur,

culpam praefupponit. 348. 11. €?

zb. 12.

12. moram neé&tens in perficiendo

INovellae .Leotiit apad nos non funt

contra&tum fi alter refiliat ; nullam

recepta 4I. 6.

*

P

contra illum habet a&tionem. ;7.10,

ANoverca in bonis privigni non fucce-

AMors' fi teftes ante difpofitionem

dit S. Z11. Dec. F. inteream & pri-

praevenerit, ea quae alias non pro-

vignos refpe&us parentalis impro-

barent, . faciunt femiplenam pro-

prius eft r88. 2. ei nec ufusfru&us

