cüta * praefumitur ea ab inteffato reliquiffe ei,

cui Lex feu confuetudo

7

.94. 7. 16. praefumt. X61. 9. 25.

2) a

ddicit, a) Menoch. J/b. 4- praefumt

* Haec vero ut

9. praefumt. '75. . 6.

fupra di&um, vult ut conjux de-

8.

ficientibus liberis heres fit ex affe.

Caeterum * Regulam illam de pari

fli, b) pati limitationem hanc,

fecundum Dd. quando

b) virtute taciti et expre

*

. Cartin

nimirum taàcitum ine

ft praecife t fimpliciter fecus fi limitate.

10. 'Tufch. pra&. concl. tom. 8. EtT.c

oncl, 7. cum duab. feg. * Poterat

tum illa relinquere, neque prae-

vero Cafparus aliis praeter proximos cen

ciiec

| SECT.F. SUCCESSIONIS CONJUGUM. DECIS.F. 257

cife et fimpliciter Adici poteft, eum proximis relinquere woltiffe.- * Re- 1r.

fervavit enim centum, cum propofito de iis libere difponendi.

* Quod 12.

am

fi vero propofitum illud non fuerit dedu&tum ad diípofitionem , - tunc

(praefertim in ejusmodi contingentibus et arbitrariis feu accidentalibus) ni-

hil operatur, "five dependeat actus a voluntate unius /.46. /f. de, hered. 13. -

Jufl. five a voluntate duorum /. 7. C. de condidl. ob cauf. 1. 25. C. de

transatl. Joan Bolognetus, Je repet. ]. cum quid ff. fi cert. pet. n. s7.

Hoc jure exceptionis, cui replicando nihil folidi.opponi poterat moti-

11l

[

Dni Scabini pro vidua contra agnatos refponderunt Menfe Majo Anno

i618. 2fn Q*:lifabetfg. Geyfattin , C:snmobnerin unb 9Oittbe àu LInterlauter.

W

j

?

RESP ONSUM.

nfen . — 7* 9(8 ijv uns eine SRedotsfrage beneben einem concept 14- :

einer Gbebeteibigung gugefcbicft, unb eud) »c. O. C. 2c.. -Dabt ift

Yo

vor ungefebt 13. Oabren eud mit Cafpat SBufbmann oon fauter ín

Lxerit

ilfe,

Den Ceftanb Degeben, unb finb batbep etfid)e Sincteri faut bepgefügten

a

Settelé abgerebet, abet tveítev nidbte bejtánbiges u 9Dapiet gebracpt voots

al

Den, £b nun obl gemelter &afpar SSufbmann euet. Cbemirth ibme

cort

100. fl. nac) SSefage bes. anberm SYunctens, focbe feinea. Gefallens. u

vl

verfd)affen vorbebalten , aber obne le&ten CfBillen &'obes oerfabren , unb

D

nid)té Defto voeniget feíne &Srüber unb Codbmefter. bevübrte 100.. fl.. fots

Jl

bern tbun, fo feyb ibr ibnen bod) biefelbe u- begablen-nidbt. (dufoig, fone

NS

pl

betn e8 bleibet eud) feíne ganje CBerlaffenfibaft, Darunter aucb bie 100 ff.

tptt

begti]ïen, veumóge furibbaren fanbbraudjs vor ibnan billig. 25.9.. q. c)

dldi

ibere

OBSERVAT A.

infe

ao

a) Sed aliter fent'ithtryx. de fuc. ab int. Diff. 8. c. $. $. 20. et 26 éujus

I$

Yl

fundamentum potiffimum in eo confillit, quod effetus pactorum

dotalium maxime principalis fit; utjuxta illorum difpofitionem fuc-

de

|

ceffio contingat, neque Jus commune aut Statutarium illis extantibus

p

attendatur. Quodfi igitur de refervatis bonis nihil a conjuge dece-

16.

ando

dente difpofitum fuerit, non'ad füperflitem alterum, fcd ad. defun-

artil

J at

|

&i heredes ab inteflato pertinent, Andr. Kohl. 7e pa&. dot. P. F.

yae

ä

9. 73. L. 25. C. de jure dot. Struv. Exerc. 40,. th. 3o. Nunc au-

I7.

dle

tem

|

ll

ss DECISIONUM JURIS $4X0- COBURGICARUM. :

tem Cafparus omnia bona uxori reliquit pef pa&dm, exceptis cen-

.

tum, ergo con]

H

ux ex affe fuccedere nequit, idque ob vulgatum Dd.

16

axioma : Provifio hominis facit cef[are grovifionem legis feu con-

—À

füuetudinis, L.'2. C.'de Exec. rei jJudic. Barbof, Jocuplet, 1. 8. c. 8.

f

ax. xI Q.

St.

De pari virtute taciti et exprefr] " Ad hane regulaxh vide prae aliis

19. b)

«

Joan. Bolognetum z 7. cuz quid ff. fi certum petetur m. $1. usque

62. ubi dicit, fi re&te confiderentur di&ta Do&orum et limitationes

20

traditae per eos ad hanc regulam, convenientius appariturum facere

regulam in contrarium, quod imo * regulariter non fit eadem virtus

taciti et expreffi, cum.negari non poffit, quin expreffa difpofitio fit

firmior et potentior ; 'imo tandem regulam illam

dicat.

: Dd, falfam erl'aea

21. c) ?6. 4. 98.] In fimili plane cafu refponderunt at

1 .ïäanfext; ïtöüeï&

gu SDirctid) corm Gor(t-d. 17. Mart. Anno r6rg. —* Ms ibr un$ X(6z

fdovift einec febeteibigung , neben eurem D5ericbt unb bemfelben angez

bángte (Srage

jugefcoict, umb eud) bavüber be& S:edyten i Deridten g

beten fabt, D.

G. 98. $3at eure Cdiwefter fic) anbermeit ju Soanfen

SSaudfpiefen ju 9Dud) berebliget, unb ift bamals eine Gebeteibigung,

wie copialiter 6epgefdoloffen ju feben,. aufgericbtet, barinnen er SBaudye

fpief ipm $o ff eure Cdimeíter aber ib 150 ff. aus i6ren Gütern ibreà

Giefallens bamit gu tfum unb 3u faffen auagejogen unb borbebaften, unb

fat fid) bann fernerá begeben, baf gemelte eure GC idwefter Offern oor

einetm Syafr one ergettgte Seibeserben verftorben, aber ibre angegogene

150 fl. unbermenbet gelaffen , unb biefelbige vocber if:

unb torbebaltene

ber8 eertefliret, ober legirt,, O5 nuti

rem Goemann nod) jemanb an

100bl foldje 150 £. fonften eudb,

iBrem SBruber al8 bem nádften (Sreunb

gebürten, bennod) aber, weil biefer Ot

f fanbe8 eine funbbare Ge:

pobnbeit unb $anbe&braud) eorfanben, nemlicben, wann Geleute übet

Cjabreéfrift

ijres efeliden 9Sepfiblaffene , eine& ofne Seibeserben abge:

ben, tofí a

l8bann fein be8 9Berffotbenen S9aab unb Güter, liegenbo unb

fabrenb, bem nod) iebe

nben erblid) su« unb anfeunfallen :

€» hat

mebr geinefte eure Cdme

fter. Seaft biefer Gemobnbeit folcbe refervirte

50.fl. biesfafl8 auf ipren Gbemann aebrad)t-unb

Pe;f&[le(, .—unb. iþr babt

baran Feine Sorberung. $G. 3. 29.

. DE-

SECT.F. SUQCEssmst CON3UGUM. DECIS.PT. ass

en

X

DCISIO VI.

if

ädit etiam Cönjux in praecipuo Conjugis intuitu ad-

Succ

ventitiorum à patre conftituto, non obftante, quod

Parens tabulis dotalibus fecundis providerat, ut ad

[üs

fratres fororesve invicem devolveretur.

€ag ber

71'8

OBoraus von einenm Siinb auf bas$ anber. fferben unb fatz

i 8

a

len folltef

tüs

ht

CAUSA.

W

vtinus ad /äczlndd vota pmgi'efïty, fex lz'berzlr prioris tbori

M:

intuitu. bonorum ab avia ad eos delatorum, praecipuum

(tt

Jj

per pa&a. dotalia bac lege conflituit, ut fi mors umius absque

role contigerit, portio illius ad reliquos devolvatur. — . Marga-

yt

retba una ex bis liberis nubit Hermamuo, eique moritura legat

y

]

u

portionem fuam ; .Hermannus

petit eam; . Reliqui liberi negat,

fl

Qu. Quid juris?

itià

E

*DISPUTATIO.

7

ib

ermmannus petitiouen fuam. fundat * tum in ultär'na Yoluntáte; de-

l:

H

fun&Gae uxoris; tum in confuetudine notoria, qua.conjux conjugi

"

if

e]&va cx affe etiam ab inteftato heres eft, ut fupra decifum; Excipiunt

du

»

defunGae fratres fororesve, "* Nifi obftet provifio Patris, qui aliter atque

2

TT

fic difpofuerat, ut in praecipuo liberi fibi invicem ceu fubfílituti fuccede-

rent.

* [nverecundum autem admodum eft, voluntati patris quocunque 3.

$)

out

etiam modo probatae contravenire. Carpzov. p.3. Cozff. 4. def- 15. m. 2.

r

praefertim, cum * pater in adventitiis liberorum omnia poffit gerere, ac 4.

TT

fi perfe&e dominus effet:. Ar. Pinellus.24 7. 1. C. de boz.sat. pavt. 2. 2.16.

ex verbis d. /. Replicando Hermannus Jus exceptionis ; negat.

Etiamfi

fot

enim * magna fit poteftas patri in bonis filiorum adventitiis d. /. conceffa,

jre

yil

* reflringitur ea tamen ibidém infimulita, ut pater non poffit. bona libe-

rorum adventitia alienare. Pinell. zz. Z. Iedgart, 2, Z2.18- j Quando

ä

autem alicui prohibetur alienatio, tunc prohibetur non tantum dominii

iranslatio; verum etiam omnis a&tus,. per quem alter jus in ifta re acqui-

ritur,

EL

Kk.2

ä

i

p

[

260 DECISIONUM JURIS $4X0- COBUR GICZRUM;

rirur.- Sichard. iz . Jancimus fial, C. dä Yeb. alien. non a)z'emnd. .. I.

Et * per confequens prohibetur Pater in praecipuo liberorum ceu bono ad-

ventitio fidei commiffum confltituere; * quod ubi fecerit, fa&tum illud feu

alienatio inutilis eft, nec transfert dominium /.

1o

$- C. de Legib. $. x. J. quib.

alien. lic. l. nom. Sichard. iz, d. ]. 2. 3. circa fiz.. * 1d quod vegulare eít,

fi Lex vel ftatutum alienationem prohibet. Sichard.. . À- Quae cum ita

in Jure fe habeant, nec duplicando refelli poffint, pro Hermanno con-

PO D u- 7 M Em Pa

fulentibus liberis refponderunt Domini M. Mart. Anno 1623,^ 2(n 9iatz

tin &drammene nadjgelaffene $. Stinter etfreg ( e.

RESPONSUM.

TI

(8 ift un8 einen CBertrag, unterfcbieblide Gfebetebung, unb. einen

3

Chermád)tnifsettl beneben einer rage gugeftbictt, 2c, &Q. . dfb,

€3. V.. .Ob gleicb in bett Anno . 1602. aufgecicbteten Q3ertrag abges

fanbeít, baf mann Sartín. Cibramm fid) anbetmoeit verbentatben volite

be, ben 6. Sinbern ein taufenb Gà(ben. aí8 Grauleín& Gut nad ibrés

Chatete S'ob u einem vecbten natütlicben Cortaus ausgefe&et fepn, voeía

d)er ven einem Sinb auf ba8 anbere ftecben unb. fallen fotlte.

(ieweit

aber Dennod) vou felben 6.. Gefitoifteren bie SWargatetba ficb gu JDete

mann Cbaben, S53efen ju Coburg verbepratbet, unb vermbg funbbae

ten fanbbraud)s ein Cbegatt bas anbere nacd CBerfliefung Zyabres. unb

Sg8 mit feínet ganyen Crbfrbaft befüllet, unb Dierüber aebadbte 9mate

garetba oeren. &bemanu ibren CBortaus für ibten. 9fofterben. ver(cafet,

o mürbet betff!)rten Dermann CQaben felder billig gefolgefö æ D ïf«'

DECISIO. VII.

Confvetudo haec generaliter-obtinet in univerfo Ducatu

in ber gangen Spflege, nifi fpecialis divería alicubi lo-

corum probetur.

CAUSA.

*2

z'ncoilax

M

ortuo Kiliano pagi Crocka Praefecturae- Fisfeldenfis

fra-

4 eusque po[T eum vidua utfoqu'e fine liberþi.r . bujuse

]

ire

u s

-

"

SECT. 7: SUCCESSIONIS CONUGUM. DECIS. FTI. 26

iré nepoter totam vi praedi&iae confuetudinis bekädz'ïatem petunt,

quibus fefe opponit Kiliani [oror, caufata quod-in vicina civi-

Zate con[uetudo vigeat, qua conjugis utriusque fine liberis atque

teflamento decedentis bereditas, utriusque proximis cognatis ex

aequo deferatur.

De jure itaque fuo con[alunt viduae ex a[fe

ucceffurt é fmïf? nepotes.

DISPUTATIO.

iliasl forór 7zz't-z'viuï.jure , quo "'confuetudo unius conjun&li loci anti-

K

| qua praefertim et radieata extenditur ad locum alterum- vicinum.

Bogr. decis. 263..2. 9. Cravett. cozr. 118. 2. g. et de antiquit. temp. part.

4. 9. $3. et fég.. Goeddeus znter. confil.. Mavp. vol. MF c..37. 22 7$3.

et 791. .* quod eo magis procedere videturin confuétudine civitatisexten- 2.

denda ad pagos vicinos-arg. $. f/z. Inff. de fatisdat. et 1, 32..fF. de legib.

ceu membra ejusdem , quae fi non habeant legem recurrere debemus ad

caput ex Baldo Zafius ad d. J. de quibus z. $. et 9. .. E. contrario viduae

propinqui excipzuzt, jus allegatum limitando: * nifi vicinus locus pro-

3

priam confuetudinem, eamque five generalem five fpecialem habeat,

aTg.

tafp. 22. X. de ceufibus Goedd. d. confil. s. 753.

* Confuetndo fiqui-

4«

demgeneralis provincae exrenditur ad loca omnia particularia et fpecia-

les familias regioni vel provinciae fubje&tas.

Herm. Vultej. vo/. 17

- Confil. 23. 1. 52. et * confuetudo unius loci univerfalis territorii cenfetur. $&

et in caeteris ejusdem curiae locis vigere fec. Bartol. 24 /.

ff comveuerit

-

18. $. f| muda ff. de pigmor. per $. fin. Infl. de fatisdat. Schrader. de

feud. part. 2. p. 9. pr. [oHl. 3. n. x$2. 153.. Goedd. d. Conf. 37. 1. 753.

- Cum itaque generalis confuetudo in Ducatu Coburgico vigeat de füccef-

fione conjugum reciproca ex affe ab inteftato, deficientibus liberis; con-

fcquens eft eam in pago Crocka vigere, nifi fpecialis diverfa probetur.

* Confuetudinum ením in eadem regione multiplicatio et diverfitas non

eft pracfumenda exiftere, Goedd. Z. Coz/i] 37. 2. 1084. . Nec uicquam

6.

huc facit vicinae civitatis confüetudo; praeterquam enim quod * Con-

7

fuetudo omnis non extendatur aloco ad locum, fed fit firi&i juris et pro-

banda in individuo maxime fi a jure communi abhorreat 7: 39..ff.. dé LL. a)

a) Ant. Fab. 7 C. /b. 1. tit. 2. def. 4$. 1. 19. i2 sot. * nequaquam po- g

l

tc&þpter cives uniqs elyitatis indu

&i confuetudo provincialis ex Bartolo et

Rk3o

Rocho

351 DECISIONUM JURIS SAXO-COBURGICARUM'

Rdcho Curtio Modeft, Piftor,. Cozfi]. 29. 1. 32. Pro confulentibus ita-

H

que refponderunt Domini /7. Nov. 1635.

4

3in Soalec æauem unb Con-

-

forteg ju Sivodfa..

&

:

RESPO'NSUM.' f

3

uf . a. ti. 9. $. batüber ibr eud) be8 SRedpten, »c. G. QB. €8

.b 9.

T

3Xf Gilian Griff su &redfa or brey yabren obue £eibeserben, aud)

ofne einige Cfeberebuag unb legten CfGillen gefterben , Go bat et alle

feine CSerlaffenfbaft, bem Banbbraud) nad) auf feine QBittib, unb biefe

fücter auf eud) al ibres Q3rubers Sinber erblic)en gebradbt, unb $ilía»

Grife Gdwefter bat Daran Ecine Sorbetuug, fie fonnte unb tollte banni

berotifen, baf aud) im 2Imt. Gibfelb , babin &roda geboret, ene beftáne

.bige Gewofubeit feo, af in Dergleicben Saü Paf Grb auf bepbet Gbt«

féut nádjfie 2Bermanbten gebradbt toerbe, alsbenn woüre (ie bie Delfty

'gnb ibr bie anbere Joelft ju forbern befugt, CD. 9. QG.

OBSERVATUM.

]

ed haec . Jex 39. ff de legibus, folummodo de confuetudine erronea

/xo. a) $

dicit, eamque in aliis fimilibus non obtinere. Sed hoc apud n0s

non locum habet, nam vis confuetudinis eff, ut ad fui obfervan-

tiam aeque cives obflringat, atque lex, cum eam imitetur, $. 9.

9. de. 5

- M. G. et civ. L. 32. $. x. L. 33- 35. 38- f. de Leg. Se-

iI,

natusc. €?c.

Cui confequens eít, nt fimilem cum lege interpreta-

tionem , t pariles ad cafus extenfionem ex rationis fimilitudine reci-

jat: praefertim, quia etiam rationem , quae confuetudinem fuafit,

cuftodiendam effe, refcriptum eft, L. 1. C. quae fit Jonga confuet.

Iz'

uod et ufibus hodiernis eft maxime conveniens, quoties confue-

tudinem inyeteratam juri rom. contrariam eífe videmus, et itaque

aliter fieri haud poteft, quam ut exemplo legum eujusque loci plenif-

fimam interpretationem , et ad fimilia extenfionem admittant, et ex

oppofito erronea cenfeantur axiomata, confuetudines flri&lz. furis

ejfe, nec ultra c

at

Wp, de quo loquuntur , produceudas ad co;;f&-

i guj.eiztz'qwlz, qugegue hujus farinae plura funt. | St.

DE-

od

SECT. F. SUCCESSIONIS cö&y UGUM. DECIS. HI. 163

DECISIO VIII.

lt

p

Praedi&ta confüetudo obtinet demum poft annum et diem,

ab inito matrimonio Connumerandum, eumque in-

tegrum. à)

a)

CAUSA.

j

h

elicitas circa initium menfis INovembris Anni 1629. uubit To-

uf

k

at

banni, et circa finem menfis O&tobris anni fequeniis diem

]i

fuum obit.

Reli&ius viduus improles petit bereditatem defundiae

i2

M

uxoris ab inte[lato

*

, cul contradicunt g'ollaïerales. Qu. Quid

n

guris?

NU

( P

DISPUTATIO.

i

s

ohannes viduus z'htentz'onem fuam fundat in confuefüdine

Ducatüs Co-

Í.

d)

I

burgici, qua conjux conjugi fine liberis decedenti fuccedit ex affe ab

2,

inteflato juxta Zecz/. 1. fup. h. Seg, - Excipiunt collaterales, * nifi intra

annum et diem a nuptiis conjux decefferit; quae confuetudinis hujus limi-

tatio confirmatur ex eo, quod * plerumque contrahentes nuptias ftipu- 3-

lentur invicem certam fummam, quae vocari folet ber Cyabréfall, cafu.

neà

quo intra annum 'et diem ab invicem decefferint, loco hereditatis folven-

110$

dam. Quafane non opus haberent flipulatione, fi integra hereditas con-

jugi etiam intra illud tempus deberetur. jJohannes non quidem jus hu-

2

$

J

us exceptionis, ceu notorium in hoc Ducatu, negat in totum, exiftimat

Y

tamen rep/icando * menfem coeptum haberi pro completo, quemadmo-

eta

dum dies coeptus pro integro quandoque habetur, v. /. 134. Je F. S.

[j

ibique Alciat. adeoque non impedire, quo minus annus dicatur perfe&us,

Büf,

quo cum uxore fua in conjugio vixiffet. Aft ZupEicando Rei jus hoc re-

li

[

plicationis nullibi conflitutum vel obfervatum effe afferunt, quin potius

fre

* certi juris effe, quoties in lege (qua cum parem confuetudo vim habet)

E

[quc

certi anni mentio habetur, intellgi de perfe£to, qui 36$5. dierum eft.

jf

Alciat. 24 d, ]. 134, ibique Gothofred. et Idem &oth. ad . 2. de diver/-

[«

et temporalib, praefcript. L. ita cum vulueratus $1. $. aeffimatio 2, ad

uf

L. /dquil. L. cum ferv. 4. $. Stichus s. de Statu l]. Itaque contra Jo-

fj

j

hannem refp

onderunt Domini Menfe F ebrugr. 1631.

3in Spanfeþ 25a;

den(djwoang ju æ-oüfelbf unt Confqr;en-.

RE-

»

-

D

;63 DECISIONUM JURIS S4X0- COBURGIC v UM 5

EE

RESPONSUM.

6. 6 1uf [ a V. g. . batüber ibr exid) bes SRedyten , 2c. G. &B, C3. Sv.

at tetilant eure Cidyweftec Felicitas, oen 9. INov. 1629. af

*t8 mit -:Danfen Stoitmann, $odeit gebabt, unb íft folgenben Syabrea,

b) ben 27. Octobr. b) obne feibserben geftorben, ob nun gleid) ber nad)

gefa(fene Gbemaun. mít ber CBerftorbenen ein oganges. Syabc über bie Gbe

befeffen , unb baber, Sroft gemeinen £anbbraud)s, ibrer 2Berta(fenftbaft

mit 2fusfcblieBung euvec Yerfon , — fid) anmafen toill, biemeil aber bet»

1159€ Dec SRed)ten 4u einem vollftánbigen Zyabr, s2. CfBodpen, obet 36«.

Sage ecforbett. merben , weld)e Qeit bepbe Gbefeute mít einanter. nicbf

gelebet, 9i(8 ift Der Gbemann, ober CfBittber feines. CfGeibs euret. oere

ftocbene Cdyroeftet Grbidbaft, fid) gu. unterfangen nibt befugt, foubern

Toirb, roenn íbm Der ín Det Gbeberebung bebingte a

t)tafqu ggfolggt,

bavon gáuglid) ausgefibtoffen , - B. 83. qg.

OBSERVATA.

^. 4) Circa fucceffionem conjugum reciprocam notandum, ad hanc a&na

inter conjuges proóducendam lapfum anni integri a thoro conjugali

confcenfo computandi, uti per omnem fere Franconiam, ^) ita

apud nos requiri.

St.

$. *) Francorum praecïpue moribus antea non efficitur, quam ánnus et dies

a thori confcenfu elapfus fit, tefte Veracio z /Jibello de confuetud,

DBamberg. P. 2.

» Conflituitur ,. iuquiente , bozor. comuuumnio

utriusque conjugis cohabitatione continuata per amnum et diem.;,

9.

Quibusdam autem in locis folummodo carnalis copula, veluti in

Ducatu Würtembergico, vid. 9'ur prov, Jürtemb, P. IP, Tit. 5.

quandoque foetus procreatio, vid. Brockes. Diff. de bonor. conju-

ges inter Hamburg. communione. $. 3. requiritur. — St.

10. b) fDen 27. O&obr.] * Tta narraverant confulentes, adeoque hoc «re-

fponfi ad narrata de jure tulerunt.

Cum vero in progreffu caufae

poftea adpareret, eos falfa narraffe, et uxorem 27. Novembris mor-

tem obiiffe, caufa ceciderunt.

Id quod manu Dni Concipientis f.

XI

* Caeterum. difputari

Referentis Refponfo adnotatum reperitur.

hic

SECT. F. SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS.""VIX'—QG; '

hic poffet; Quid fi proprie Sfa')r unb Zag? - Sanie in foroïSäxvonic*o

s

eft fpatium'anni'civilis, fex feptimanarum et trium dierum. Heig .

jl

gart. Y. qu. Y6, 1. 13- fog. Raüchb. p. 2. qu. 24. 2. 34« Carpzov.

l

fj

gqrax. crim. qu. 34X. 5. 64. fegg.. " Ylud vero cum in deciforiis 12.

hic loci non attendatur, fecundum jus Commune annum fpatio 365.

al

e

dierum emefiyi funt Domini hoc et fequenti al?isqu/e praejudiciäs.

n

DECISIO IX.

Wt

6h

; Limita—fur þorrö confuetudo ifta quoad bona hereditäria

jji

alibi, quam heic locorum , ubi obtinet, fita.

Nv

X

E :

CAUSA.

[W;

"J

n confimili [pecie cum fa&i quoad duraiionem matrimonii COIL-

fuetudini cederet, locus vero-ubi defundia conjugis bereditaria

bona fita erant , diver[o jure uteretur , Quaerebatur: . Utrum.

«onfuerudo illa a& bona extra territorium fita extendi po[fit. néc

a

3yie? atqueadeo co

T

jux fuperfles ad fucce[fionem admittqndgæ, an

pali

- gotius defuntiae proximi collaterales?

Ya

"DISPUTATIO.

(

l,

ll

ro extenföne ad bena. etiam extra territorium fita,. ftabat ä'ent&ntia

P

Saliceti 7z ]. 1. C. de. S'S. Tvinit. et fid. Cath. in quam proclivem

T)

lw

;

fe quoque profitetur Bachovius ad 7reut]. vol. 1. Difp. 1. 1. ult. lit. E.

[ il

eo quod * flatutum et confuetudo difponat de fucceffione civis fui:

id 5,

ádeo cum jure fa&um fit,

et validum , fecundum illad bona. morientis

d

-deferri debeant, idque citra injuriam Magifltratus alterius territorii: cum

j

etiam * ex accidenti, quod mortuus alibi bona babuit

, quae facile alias 3.

vendere potuiffet, non debeat variari fucceffio,,

* neque ex illo accidenti

inferri conditio iniqua lieredi, quem lex vocat ad fucceffionem, cum uti-

te

que flatutum. diveríi.loci de fucceffione mortui difponere: non potuerit :

h

et,. " qui decedit inteffatus racire intelli

10

:;;

gatur voluiffe decedere fecundum ,.

- - loci confuetudinem et legem : .. Accedit,

* quod haec facceffio fündamen- &

1

tum .fuum. habeat. in communione. bo

an

ä

LI

norum inter conjuges ut fu'pga

hic

decif. :

x

w6 DECISIONUM yURIS $4X0-C02 z?*ac;magm

decif. 1. di&um. At vero * communio illa Bonorum-c*onjugali-g fecundunz

quosdam , fe etiam ad bona quae conjuges extra domicilii locum habent

fita extendit, prout flatuut Lamb. Geris. zz adverf. Jur. tr. 1. c..4. Ro-

denburg. de jure connub. tit. 2. c.. $ .mum. 14.. Chriflinaeus z Decif. Belg.

vol. 2. decif. $7.

* Quibus argumentis motus Dn. Fabricius hanc Saliceti

fententiam. non improbat. in repetition, Gailii . 2, o. 124.. Add.. Roman,

cozf.39.. Verum * his non obítantibus coztravia fententia a) obtinet

2)

communiter, pro qua vide Gail. Z. /. 2. obf 124. sum. 4- et arg. [. fim.

de jurisd. et cap.fin. de conflit. in 6.. Coler. de proc. ixec. p. 3.c. 3. num.

229. Dauth. de teffam. vubr. de materia tefflem. num.44.. Peckium de

feflam. conjug. |.4. c. yo. Confil, Celeb, Germ. JCt. Argentor. vo/. 1.

con[il. 96. Chriftin. Decif. Belg-vol-2. decif. $9. Con£. fup: Se&. 4. de-

éif. $. lit. . Secundum quam etiam refponderunt Domini Menfe Januar.

1633.

Xn. Geot

9 Gd')ul.tgei[en unb Confortgn F äïiþba.cþ-.,, ængfelb mjä

äube[äbotüf :

-

"RESPONSUM.

Xo

qu e"; a;"ü; $. ï? i. C dB. C3. 9. -bat £an& Stettmanig mit feï-ï

3

mem Beib Veromica ein JYabr wub vier S*age ín. Cbeftano. geles

Det, unb ift anfangé 0as XIBeib, bafo barauf Der.90aun, beybe abet

obne mít einanDer evyeugte febenbe Giben, fo wobl obne aufaeríditete

Gbeberebung unb fegen CfBillen - gejtocben; f& bat Das JBeib. ibr Grb

euf oen Stann, vermbae in Der SBieg Goburg funbbaren. anbbraudjs,

unp ber 9tann folcbes fürtet auf feine nádbfte Steunbe aüeim verfóltlet,

unb baben bes QBeibes. reunbe Dacan Peíne Sorüerung, G8 máre Dautt

l

án Dem frt, ba as Grbe ansutreffen, ein anDers. voiber ben fanbbraudj

beftánbig bergebradt, berfelben. fon

4

betbaren. Gerobnbeit -«mü;üe billig

nad)gelbet , B. DA ID

OBSERVATUM.

:1, &) E

t quide.mxnjon ihjiü—iä, tiam quod vim et efficaciam ïïatutofuniw attinet,

ex fummo jure et ratione naturali , regulam admittamus neceffe eft,:

quam Paulus IGus tradit in L. z//t. ff. de furisd. puta, extra territo-

u com-

?iunz' Jus diceuti ümpume uon þ:freri, ac pari i parem uull

getere

Pa

; .IS"E—'LC*T.' F s:UCCESSIaNIS -c'oNy UGUM DE&IS.X 267

getere Emperiitm, Jeu cogänä'i goteftatem. L. 4. ff de vecept. qui

avbitr. veceper. 1L. 13. $« 4. ff- ad SConfult. Trebell. cui fequens

12*

eft, neque realia, neque perfonalia, neque mixta ffatuta operari per

fe quicquam poffe ultra ftatuentis territorium, ant ullos effe&tus ali-

bi, invitis locorum illorum legislatoribus fortiri, «Cum enim non

13.

plus virium habere ftatuta poffint, quam a legislatore ftatuente acce-

perunt, et ipfius legislatoris poteftas terminis fui territorii coarGtata

fit, ipforum quoque flatarorum vim omnem territorio ftatuentis con-

clufam ac circumfcriptam effe, fponte patefcit. Rodenburg. de jure

c,onjzgggn d. trad. ;Jw-aeliffzgiz. de flatut. diverf. Tit. Y. c. 3. iu pr. $t

DECISIO X.

Praecedens tamen Decifio fublimitatur, fi pä&ïs dotalibus

aliud cautum, . iisque de füccedendo 1n univerfa, ubi-

cunque locorum fita fint, bona profpectum fit. "

- CAUSA.

M

ortuo Seba[Hano absque liberis , veliclis tamen vidua et ]b-

ä

rore, bonisque bereditaris fitis im diverfis locis, conten-

,

tio oriebatur fuper ficce[fione, quam foror praetendens, Sfudicem

domicilii interpellabat ,. ut arreflum decerneret fuper bereditate,

eamque imventario co:

*

n/ïgna;»i curaret. — Quaerebat 7udeag?

qui jmzs?

.—.D'I;SVPU-,TATIO.P

— — -—,cOU

"

ororis * zgtentioinure communi fundata fulvertebatur * confuetudi-

I

ne contraria, qua vidua non extahtibus liberis in fucceffionem voca-

2,

rur ab intefato prae collateralibus; ut fupra dedu&üm. — Cui replicave

foror poterat; * confuctudinem illam non extendi ad bona in territorio

Rómhildenfi fita.—..Itaque faltem in his intentionem' füam fundátam effe.

Aít Vidua duplicando * patta dotalia producebat,: quibüs fucceffio illa

4

confuetudinaria in univerfum etiam conventa fuit.'

-De jure igitur Quaeftio

erat; * An. pa&a circa hereditatem effetum fuum

"Yortiautur etiam quoad c,

ona

l

268 DECISIONUM 2URIS SAXO-COBURGICARUM,

bona ahb1 extra. domicilium pacifcentium fita? Et Refp. Quod fic, argu--

mento eorum, quae in fimili effe&u pro teffamentis a) contra Fachmeum

C

$. controver. 9x. tradit Grevaeus in Gail. . 2. 0. 124. 2um 8. cum * pro-

aifio hominis faciat ce[fe provifionem legis D. Petrusdulg.zz concluf.

fovens. de comm. bouor. int. congug

odd. Dauth.. Ze teffam. m.84 Se-

cundum haec itaque a Dominis 3n (—f.lauäen vort -þeäberg ju. &ébaufem

Menfe O&obr

Ánno: I6: 30

RESPONSUVL

8 ibr uns Ol6ftbrift einer Gbeberebung unb- anbere SBepfagen mít nu-

[[

meris 1. 2. 3. 4. unt 5. fignirt, famt eurem SBerid)t unb. an»

gebangter Graae gugeftbicft, unb e. D ":R x. 5X €5. dB.. 23 3

.

OYf euet: gemoe(ener Goiener. nb Cbreiber «Zebaftian SSeuter, obne £iz

beserben. Q'obes. oerfabrem, unD bar nadb fi? fem Gbemeib an einen,

benn eine Cxbmefter uno. Cbwifter Sinber, am anbem Sbeil,

famt

etticben: Güterlein erlaffem, Go bat er alles basjenige an- bemeghd)en

unb unGeroeglid)en, weldbes in Der 3flege Gobuvg anjutreffen, vermoge

fanbgebrauds auf. feine CfBittb allein. eerfátlet, unb bie peltenheunb

baben baram. Eeine Sorbetutig ,

baber ibe berféelben Gadben mit inven-

tirung unb. arrefï Der. Crbftbaft, ftatt 3u geben nicbt oerbunben. fcpet

CfBas aber Die irr ber DDecrftbaft: SRombilb: gelegene unbemeglicbe ptucf

betrifft, wütbet bie Succeffio nady beffen. £rts. üblicben. SRecbt. obeg

Oilltübr billig aertbtet, Gs batten benn Die Gettenfueunbe miber Die in.

benem SSenfaaen befinblidbe Ghepac£rem nicbts beitànbiaes: gu: exc1p1ren,

auf. fold)eu: al voucberr aud) bie Sïom!ztmtfd)e Güter Det. EïBlttlb aleít

eelaffen , 9. 3. QB.. -

OBSERVATUM

$.a) Nec immerito: teflamentum enim ubique vires. habet, etiam extra

territorium: flatuentium, ubi forte ma)or folennitas requmtur vel

9.

jus civile obfervatur; eo quod ex communi Do&or. opinione, ftatu-

tum dlsponena circa folennitates teftamenti ,

extendit f& etiam extra

territorium, ita ut haeres fuccedere poffit in omnibus bonis, ubi-

iQ,

cungue fitis, etin.univerfum jus teffatoris: qma quoad folennitates

atten-

x

;?Ecrzf F. säfCCE'ssIöNIS Cowve UM. DECIS. XI. 169 :

gu.-,

attenditur confuetudo loci, im quo aQus celebratur, Z. 6. ff. de

lt

evi&l.. L. 2. C. quemadmod. teftam. aperian. L. x. C. de emancip.

t

liber. im verbo, duumwirir. Caephal. cogf. v7o. zmum. 21, vol. 3.

V"f

Se

Zucip. im cau[n. ficut in. contra&tibus quoque receptum eft, quod

locus contra&tus confiderandus fit. Contra&tus enim celebratus cum. 1J-

f

folennitate requifita in loco contraQus, extendit fe ad omnia bona; -

licet in loco bonorum major folennitas requireretur, d. L. 6. ff-

de evicl.. Alexand. cozf- 37. mum. 7. z(olum.4 g.

n2

DECISIO XL.

!

)

(

ga&i*f- quippe doralibus confuetudini buic derogari poteft. 2)

(l

CAUSA.

Mif

obannis uxor diem obit reli&tis bonis quibusdam, quae fuper-

m

I

- fles maritus bereditario jure po[fidebat ex con[uetudine fupra

u

didia. Defun&iae proxiimi cognati fucce[fionem petuni, eo quod..

T

pactir dotalibus maritus accepta.ve certa im reliquis exlufus,. et

)n,

fropimqui uxori; vocati erant..

Maritusy etiamfi pacia i[la fi-

5

gillo [uo corroborata cernerentur, nun

:

jf

quam [e üs confenfilJe con--

sendebat- /.Qu. Quid juris?.

W

DISPUTATIO.

E

[f

(it

" ognati pa&lis doralibus ziruztur;. * quibusnorm fecus acultima volun- r

C

tate defertur hodiernis moribus: hereditas Mytfing- ceztur. 2. obs.

33. uum; Yo. v.infra Se.. FT.. * Suntque' illa praefertim ubi. de con- 2

jugum fücceffione quaeritur; fi extent, primo omnium refpicienda Schultz.

am Synop[. Taff. lib.. HLI. Difp. XIEI. c; . edit. Wen.cum: not. D. Beieri,

fa.

adeo, * ut reli&o patto dotali, id quod alias ex: flatuto vel confuctudine

loci aut jure fcripto alicui debetut; eligi mon poffit; Dan. Moller. a. cozff.

d

El&. pavt 3. conff.. 20. mum.. X. et 10 Coler. décit.217. gum. 1. et im

(v

(

addit. ad Mod. Piffor. quacft. illuffr. qu-A8. num. 2s. et Jegqg. —Maritus

a&ione hoc jure certo fündata pulfatus exczpit: * PaCta ifta. dotalia clau- 4.

1

7

Neque enim: füo, ceu contrahentis

t5

fiicerö.

LId

pqtioris c,onfeilfü , adeoque

nom

4

a7o DECISIONUM 5yURIS *s;ääzb.- COBURGICARUM, .

OU B)

$

Ton legitime ere&ta efï'e; Quod autem claudicat non eft -ju&ril;n,, neque

adeo validam producere a&tionem efficax. Bald. cozf. 18. /. 1. P. J'ulia-

li

"ts 3. $. fi quis a pupillo, 29. ff. ibique Bartol. ff. de a&..et.. Replicant

1

a&ores: Pa&ta dotalia non modo " in praefentia propinquorum utriusque

2

defponfati contra&ta effej adeoque hinc praefumtionem fraudis et doli

excludi . trazsa&ionem ubi Jafon et Dd. C. de trausac. . Ydem.Jafon zzz

]. pa&a uoviff'na n. yo. C. depatlis. veram etfigillo munitaeffe... * Per figil-

lum autem in aliqua fcriptura appofitum, fa&um arguitur atque confen-

J

fus, cujus eft.

Marta JDig. tom. x.voc. figillum c. 2. * imo figillnm vice

fubfcriptionis eft, eandemque vim habet Mafcard. de pro£. couc]. 129.

"uti. 26. * et de confuetudine Germaniae etiam fine fubfcriptione publica

figillis fides efl. — Fichard cozf. gerzm. 49. z. 2. Ruland. de commif: p. 2-.

]. $. c. 30. 3 4.. Mevius cozJ. 90. £. 9. et 10.

Quo jure replicationis in

fa&o apparente moti Domini procul dubio A&ores pro heredibus ex

pá&o adverfus maritum, praedi&ta confuetudine non obftante declaraf-

fent, ni * praefumtiones iftae contrariam probationem admitterent Marta .

d.l. Hancítaque cum Reus parüm teflibus partim fuppletorio juramento

in fe fufcepiffet, ventilatis et transmiffis ais Judex. Der 9tatf ju Soilpere

Baufen M. Januar. 16 g,s.vinterroga-ns de Jure fequens .tulit;

RESPONSUM.

10

iBt una geffzf)rtääunbfd)aften unb eingebradite cneedyfetfibeiften im

* g[ïä

firittigen Succeffions-Gaden Georg Gbt&en, 9Sütgern 3u Stoz

bad,

uno Conforten $láger an einen, Joanfen 9Daufens SBürgern g

Sbeif belangeno sugefbicft, unb eud)

oilperaufen SBeflagten ai anbetn

bes$ SRedpten oarüber 2c. D. . QB.

& CB. $R,. Gibürben Antonius

Gdreiber SBürger unb £0hegátber $u Joilperbaufen, Gall» Jafner De&

beybe 4u Sbemar ibre getbane, unb:

SRat$$ unb Georg 9Dauy Dürgtr,

in ben 9fctten befinblicbe 9fusfagen,

vermittelft gembbntidben Seugen Cybs

voieberfolen uab beftáifen ,

übet ba8 SBeflagtet. ans

SPanfe auf eete

CRertoatnung

ber Gtraf be8. Sepnepos fthwveten

Dergeóenbe genugfame

unb erbaíten, Paf er au

d nad fenec Jodyt bie firittige. &bepacs

ten niemat approbirt, gut gebeifen ob

et aefiege(t, Go erfdhiene. bate

baf£ $Bdiagter von angeficütes

eu$ unb (onfien au$ ben aCtis fo viel ,

| 'ag

| SECT.F. SUCCESSIONIS caNä'UG'UM. DECIS.XI. aya

n

$lag $1 abfolviren, nb bemiatcb gu. felnes verftotbenen CfBeibes CBevs

f

la(fenfibaft in. vaft Funbbarer fanbes unb ber Citabt Dilperbaufen Gv

n

w

weofubeit, 3u admittirun,

olt

äläget aber babon quägufcbüegm t?ueu,

[

ær äï- pia

j

N

OBSERVATUM.

ICe

z

Näm cuique conjupunt favori fuo pa&is hisce renunciare permiffum

Il

eft, arg. L. 19. C. de. patl. Mevius ad Jus Lubec. p. 2. t, 2. avt.

Id

12, 7. 366.. et 455. f&

nec non fecundum paroemiam: 98illfüfr

E.

bridt C tabtredt; Gifmbart vor &ipridywórtern p. 1. /e7. hanc-

i

que faculratem civibus in plerisque- urbibus, paGo, ftatutis vel juri

9d

provinciali, derogandi, ab iisque recedendr, permiffam effe, do-

jf

«ent feqq. . Stat.

I3-

2infanaegt. oeo 25. £. Drívatrecbte $. 261.

rtà

w

$. 280. Cpurmaingifdbes fanorecbt £. 1. $. 1. Srier. f,. . c. 6. $.

t

1. 2. Gpurcbtln. XXecbtsoron. £.8. $.1.2. Cdf. $.. £. p. a. c.43.

v

ibique Carpzovius, C& dyuumburgs fEínl, P. J- ex. 4. $. 22. p..96.

Cod. Maximil. Bavar; eivil. P. 3. e. 11. p. 298.

« QGltfaife $..

Q. P.25.c. 1.5 12. p. 144-. Colm.. ,. .

^j

2. f-19- $x P52

€onft, Chrifl. PT. de 15. Jun- 1742. im C. C. Holfat. T. I p.1g5.

C. C. Oldenb. P. 2. p. t7. fég. Manzel jus mecklenb. F. 77. IF, 83.

SiBürtem6. £. R. P. 3. p. 263.. 9Rtaffauifde .. D. P. 4 0. 6. $. 2.

lt

Hamb. P.2.£.11.2, 131. re£; Francof. P.

3- 2: 138.. Sobenl. z. .. P. 7. £. 3. p 8 jus lubec, £. F. £: $. a. 1.

3. : 2. p- 344- fegg. C. C.

Y

Calenb. v. 2. p. 624. — 998olfenb.

j . QO. & g. p 7. vef. norica

ij

$.28.

