-civili, * quo conjuges fibi invicem non fuccedunt, aut Jure Praeto-

rio non nifi de

ficientibus defcendentium , . afcendentium et. collateralium

«

M

ordinibus per bonorum poffeffionem, unde vir et uxor . 1. D* et C.unde

vir et uxor, * dummodo uno mortuo fuperftes intra cenrüm idies, ex

e

m

*

W

q?o Íe vocatum fciverit, bonorum poffefïionem petat- et ag'u-ofcat. $. 4

L

.

- SECT. - SUCCESSIONIS CONUGUM. DECIS. . a3s

v

Vs

. de Bon. Poff: L 3. D. uude cogn. 1. 2. C. qui äd;:lll ad bon. poff. vel

* jure Tuftinianeo noviffimo tantum in cafu, quo maritus praemoriens dives

3"

fuperítes uxor vero imops eft, vid. text. 77 JVov. Yi7. c. quio vero $.

415

jun&. anth. praeterea C. unde vir et uxor.. ". Itaque cum neque ordo

collateraliumr hic defecerit, neque cafus iopiae extiterit , dieunt mari-

tum Johannem hioc jure communi, quod in tra&u Coburgico fequendum,

zihil juris in hereditate Felicitatis, uxoris fuae habuiffe, fed obftridtum

fuife, et munc heredes illius devin&os effe ad hereditatem defun&tae pro-

pinquis tradendam.

* Johannis mariti cognati &xczpzuzt, Nifi confue-

ï,

zudine locali furi Civili hac im parte derogatum et aliud indu&Gtum fit,

Schneidew. ad tit. ]. de her. quae ab iut. defer. vubr. de fuceeff. int. viv.'

t uxor. nutn.2. 3. [249.. Berlich. part. 3. concluf. 28. num. 6. b). * Effe b)6

vero in Ducatu Coburgico in ber Goburgifden Dilege confuetudine invete-

xata introductum, quod conjuges poít annum et diem. deficientibus libe-

ris c)ab inteítato. exclufis. defuntli propinquis fibi invicem fuccedant,

c)

* [taque Felicitatis hereditatem jure fucceffioris ad Johannem, et per hunc

7*

de-

ad fe tanquam proximos Johannis cognatos devolutam effe , 'exclufis Fe-

;

d

licitatis Propinquis. * Hi quamvis zeg//cazde. probationem d) confue- &d)

tudinis allegatae exigere potuiffent: * Cum tamen ea judici notoria e) et 9e

in contradiétorio judicio firmata £) fuerit, fecundum eam pro heredibus £ )

ohannis refponderunt' Domini Scabini Meníe Nov. Anno 1632.

2£—n-

æset.taaf) Siegetmann, $8bgten. ju S).ïubeläborïï., &

T

p

BESPONSUM.

PW'

uf eute an w g. f. in ffrittigen Gibébaft Gradben. toeifan. £janftn

pï d

** Siettmaans unb Felicitas, $«ffn Soaveftauen nádfte 9lubete

2

tf

Yoanbte Detreffenb/ Darüber ib cud) 0c8 Sobten i. C5. CfB. Cm. s.

** $yaben Joans SRottmann unb.beffen Gbemeib Felicitas ,. Sabr unb

IGe

S$ag iím CbeflanD mít einanter oelebet, unD ijt 2infangs Das CfReib,

foigenbs Der SDtonn, bepte cbne fibeserben, unb [c&ten QIbillen geftote

qunt

ben, «&0 Bat ba$ OReib vermóge funbbaven, unb in judicio

jeto^

contradictorio augaefübrten &anbbraudys ibr Grb, nidt$ bae

j

von au£gefcbíoflen, auf ben Sman, vunb biefer famt. feinen: Gütern

m

bafjelbe auf feae nácbfte 2Iogeanbte alleitt verfállet, un) Des CGel»

[

g)

beé *S,teg:aä; babuy baian. Ecine Sotbecungf q» 3. Qp. | g)

Z

OB-

*-ä DECISIONUM 7URIS $4X0-COBURGICARUM,

JOBSERVAT A.

1I, 8) Verba Statütor - Coburg. enim haec funt /Zrt, 14..9. 1 þ',,QBe'nn

amen Gheleute. dber Cjabr unb Xag ton efelidben SDepliegen an guz

tedjnen in Gfeffanb Depfammen gewoDnet, fo erbet eine8 ba8 anbere i

allen uno jeben Gütern, wo fie feine Stinber überfommen, e& fterbe

eine$ oom anbern über furj. ober über lang, unb werben alfe unb jebe

95[utéfreunbe, aud) be8 verftorbenen ([tetn. falva legitima $on bent

fiberlebenben Güemenfd)en gang unb gar ausgefdloffen 5 e8 wáte benn,

baf fie in ber (peb

ponitt. ,,

ISt

4erebung pUet per ..teftan;enxum ein anbere8 bi8z

2 34. b)"Nifi confuetudine derogatum fit] E Quando de Co;ïjugum Succef-

ione quaeritur, ad Quinque refpici volunt Dd. (1.) ad Pa&a dotalia,

fi quae extent. (2.) ad Teftamenta Conjugum. (3.) àd. fingulares

^

conítitutiones et ftatüta. ((4.) ad confuetudines et mores loci: ac

denique (5.) his omnibus deficientibus ad jus Commune recurren-

dum Dn. Adr. Beier. d Syz. Infl. Prp. Schulsii lib. 3. Difp. 12.

13

€. 1. DiTH. 30.

i .SEmper enim prius pofï)er'iori,, caetgris paribug,

derogat.

/14. €) Cafus non exftantium liberorum ámpletur, quando vel Iiberi; plane

:non fuerint procreati, vel ante obitum parentum mortui.

Carpzov.

*

i. 2 0. 43. d. 34. per textum in Z 17. $. 7. ff ad SCt. Treb.. St.

15. d) Probationem] Et quidem d exa&ifïïma-m', adeo ut quam',kvi.s alias

16.

:

* a&uum extrajudicialium frequentia, modo talium, quae in noti-

tiam populi verifimiliter venire potuerint, ad confuetudinem intro-

ducendam, eorumque probatio ad proóbandam eam fufficiat; tamen

17.

* hic neceffario a&tus judiciales, et quidem ad minimum duo; du-

i$.

plici lite (non in eadem caufa) firmati requirantur, * eo quod haec

fite et

confuetudo tendat contra juris fcripti praecepta, ficuti appo

ZutE

in terminis refpondit Oldendorpius zzter Cozfilia Marpurge.

19

vol. 1. Conf. 3. per tot. . * Non fufficit, inquid mm. 16. probaffe,

,

It fatui in illa Civitate, cum ef[[fent ex familia ab inteflato

guod g

.

$

hilo tamen mimus paff funt praeferri uxorem, uel

2H0Yfuz , m

20.

axóre imortua maritum: * quid emim hoc eff aliud quam offeudere

pac

fattum quoddam et. hifforia

m nudaem ? * potuiffent enim illi quo-

entz

que fuis bouis venunciare, quod tqmen alz'z'r jus fuum. perfequ

7402

SECT. F: SUCCESSIONIS CONSUGUM. DECIS:I. 233

mom potefl obeffe juxta regulam ; Res inter. alior a&'& alis mom

7Z0ceve.

* Sed oportet probare, quod aliquando cum unus vel 23.

tlt

alter vellet- contradicere, tali. de fucceffioge confuetudimi , Magi-

i

firatum tunc- certa vatioue Trotum cognoviffe, atque Judicialiter

?

pronmunciaffe [ecundum eam, uaut dubie mom. faclurum id, mifi

gtbc

veritatém fciviflit. et circumflamias ,

j

propter quas. civitati magz';

fic -con?eiziïet, duam jus commune.

uIl

"h

21 7udzcz notorz'a] .* Notoria enim non egent -probätione, fed ab 55.

J

onere probandi relevant c. fuper -eo 3. de teflibus cog. 1. 1. $. 12.

ibique-Cujac.. de contrah. emt, Mynt. C..6.

3. ". 4- Matcard.

el

de probat. concl. x107. et 110

*

€.21. ax. T.

8. .Tab. iz Zarbof. locupl. 'l?þ,' 12.

l,

[eS

£) I þontradz'ä?of?'o Judicio firmata] * Has eumn 16 hac confuetu- »

-

«

diné omnino requiri docet graviter Oldendorpius modo allegato con-

en

filio, ubi z. 12.et fegg. — Ferum ef? , inquid, quod cozfuetudo po-

V.

Meff incipere antem. quam, ex ea judicetur , ficut communiter D4.

!US,

diffiniunt. veprobata glof[a in c. abbate de Verb. figni£. u)j Pano-

YUL et 22 c. fin. de coníuet,

uod tamen intelligz oportet de his^.

caufis , in his feriptis legibus , mom utimur, ut dicit S'ulianus in

ant

l, de quibus in pr, D. de legib.

Caeterum quaudo 105 e diametro —

QV«

pugnat cum lege feripta, aut cum vatioue tunc sulla potefl. via

St

protari praeterquam udiciali authoritate.

* Nam vmnes, Legir- 2e;

lts

Jatores habent

Jfpetam vulgi obfervationem, quae frequeuter in

Qu

gelfrmos [olet errores deg:

enerare, praefertim hoc feculo longe cor- ":

iij

ruptifmo. * Nifi ergo- Magiffratus judicando im fi

mi cau[u -e,

approbaverit tacite confuetu

$

net

mem uumquam probabitur ex . folis

du

H

atiionibus privatis.

* Fudex enim folet omuia vationibus exper-

$7

gt

dere, et * Jex praefumit, quod id faciat, A.e. guod exiffimet ali-

28.

X

quam fubeff vationem,, quae exigat eo loci fic obfervaudum effe,

gropter certas circumflantias. &c.

1Uft

* Atque hinc eft, adeoque 29.

haut abs re quod Domini Scabini in praeallegato refponfo

dixerint.

]A

vetimóg tunobaren uno in

ao

Judicio. contradi&lorio ausqefübrten

D]

fLano - D taucdpe, :c.

cujusmodi praejudicia plura.mox adducentur.

Caeterum, quia * primarium confüetudinis, fi pro jure velit alle-

hr

-39.

W

gari, requifitum eft r27/oze niti Gail. 2. O. 31 z. 12 et Dd. paffem

t

"** id vero in hac noüx-a..c(ï)nfuenældine plane. dubiam fuftineat aleam, AL

8

operae ^*

105

s34 DECISIONUM 3URIS $4X0-COB URGICARUM,

operae pretium fuerit in rationem et juflitiam ejus paulo altims in-

3

2

quirere, * /Vegue vero, inquit iterum Oldendorprus [Ctus quon-

dam graviffimus, d. Coz/il. znm. 16. tasm.Tevis ves eff uxorem prae-

33:

ferri fratribus , filis fvotrum caeterisque cognatis.

* Portunas

atem & DDEO donatas auferri prorfus fanguini in aliegum familiam

24

translatas ;;* gaturam . denique contemmi , praelota. eivihh authori-

3$.

iate, Et * grandiorem adhucdicam huic five confuetudini, five

flatuto fcribit Dn; Hofmannus Confil, Brandeb. Baruthinusin Lyrurgo:

Romanmo Germanico, qui cap. 12. im exegefi $. 28. deteffandurm

pleue dlud inflitutum increpat, quo uxor fige lberir decedens

(exiftens forte dicere voluit, re&e in advertente Dn., Beiero ad

Syaopfia Schulsii pag. 641.). im mariti bona, mom tantum durante

36.

conjugio acquifita, [ed e hereditaria fuccedit. * .Nam [ic proximi

r

ÁRievedes ait ,. Maritz collaterales , utpote fratri fuperflites defrau-

dantur paterna fubflantia , et familiae decus intevit, ut.talts com-

füetudo i Franconia per. Epijcopotum. Bambergenfém ,, Marchio-

uatum: Brondenburgenfom , ut et per Haffise aliquod. diffrittus

uentari folet, [ad azale: provocando:ad rationes 2. 16. 19.. 20»

É

u

Gas.. * Videbimus quo pire, quave injuria? — Sane fi confue-

37-

38.

tudo: noftra quiequam foveret adverfum juri Naturae ,. * quod divina

39-

providentia confütutum $. 11. 7^. de 9'. IN. G- et C. quod * natu-

40.

ralis ratio inter omnes homines. conflituit $. 1. d. £. * quod ex fe jus

eft ,. fecundum Ariftotelem a B. Meifnero de Jegib. ]. 3. qu. 8. alle-

* omnes:

41.

gatum, quod * immutabile $. 11. de 7'. .N.

e

veE CA et

42-

omnino homines, Reges quoque et Principee fummos ad obfervan-

tiam fui, vi ac virtute fua femper firma obligat;. " Si inquam, huic

43-

quicquam contrarium induceret, quo collineare videntur vó zatz-

ram contemmi, praelata civili authovitate. — Oldendorpii, et 6

defraudavi paterna fubftantia, Lycurgi ; oppido clarum effet, eam

deteftandam ,

er nusquam in ulla bene conflituta Republica tole-

randam, multominus contradiftorio jídicio approbandam fuiffe:

* At vero ubi rem. curatius perpenderimus, mnihil hinc ad deftruen-

44-

45.

dam confuetudinem noflram metuendum. erit. * Proprietatem et

dominium jure divino et naturali niti conftat apnd Theologos pariter

et JCtos Dannhauer di/fp. Decal./16. $. 2. Dn. Ziegler ad Grot.

A6-

de 9. B. et P. L.2. c.2. p.230. neque * folum permi/fivo, fed ct prae-

ceptivo, quod poft Boeclerum et Obrechtum afferitDn. Kulpis Colleg-

unm

&T

&ratz'an;'ad"L. Il 062 $1.- jan dclfiniars; Dominium five c

ar

4

:

SECT. F. SUCCESSIONIS CONJUGUM. DECIS.1. 235

'|lle

Bartolo j7 . 17. $1. D. de acquir. poff; ev Wefenb. tit. de /4. R. D.

10f

fit-

2. 3. jus de re corporea //Zere difponendi; quo et, judicio Domini

Ziegleri, videtur inclinare Magnus-Grotius de 7 B. et P. J. 2. c. 3-

TY

$. 6. five " cum praelaudato Dn. Zieglero 4. 7. jus conítitutum in re

48-

17

corporali, quo res propria cft; atque fic * facultatem /iZere difpo-

Vi«

nendi, vindicandi, alienandi rem fuam ad effe£tum dominii referas;

five

xtrinque tamen in confeffo eft, facultatem illam libere difponendi

ingo

juris naturalis ac divini effe, atque adeo, * quo minus illa. facultas,

$G.

duit

illa libertas reftringitur veró domino, eo minus detrahi juri naturae,

(uis

ei * nifi alia ratio. naturalis reftri&ionem illam. fuadeat aut jubeat,

$f

al

omnino non reftringi poffe vel debere- .* Nititur haec fequela binis

$2«

J2

juflifimis.et fummis juris Naturae et divini principiis: altero,

o

Suum cuique tribnas; altero, Quod tibi non vis fieri, alii ne fece-

tl

ris. * Suum quippe tribuitur domino rei, i libertas difponendi

$3-

(09i-

«irca eam , tum inter vivos, tum et quidem maxime mortis caufa

nio-

eidem relinquitur.

* Et ficut nemo dominus hanc fibi libertatem

14

ilu

vult, praeter juris neceffitatem reflringi, ita nec alii faciat idem.

20

Hinc eft, quod Imp. Coaftantinus z ]. 1. C. de. SS. Ecclef. pro

faee

ratione legis illius proenunciat: * /ViAl effe quod magis hominibus

E

ina

debeatur: quam ut fupremae voluntatis (poftquam jam aliud velle

jatu-

202 poffunt) liber fit [ByIus, et licitum, (ubi Baldus legi vult Jzberum)

V

t jus

quod iterum non vedit avbitriun. — Ex Imp. Juftinianus z JVov 22.

dle

€. 2. edicit: " D/ponat uuusquisque fuper fuis ut. dignusm efl: et

g 6'-

Jues

Jit Jex , ejus voluntase ficut et antiquiffma nobis lex et prima pene

a

AReip. Romanorum, difpouens ait (dicimus autem XII.. Tabula-

W

vum) Jjfecundum . antiquam

et. patriam . linguam . ita ^ dicens,

Uti legafit quisque de fum re, ita jus effo, mullo valeute . citra

Vattl-

!

t d

ihus volumtatem, mec fi facram impetret. formam, nec. fi quid-

eam

giam .aliud | omnium. aliquid. aliter. difpomere im vebus ahemir.

Hinc eft etiam , quod jus Civile Romanum , etiamfi * ratio naturalis

tole-

ï;f

$7*

yile:

fecundum Paulum JC. zz /. 7. de bon. demnat. quafi lex quaedam

tacita liberis parentum hereditatem addicat, velut ad debitam fuccef-

rüer

fionem eos vocando: taimen * certam portionem et quantitatem huic

$8.

m«

qmtet

rei determinet, quae ZLegiti;ma vocatur ]. 36. $. 1. de imoff. teflam.

IVov. 18. c. 1. * de caetero libertatem parentibus de rebus Íuis difpo-

ii

$9-

nendi, et alios etiam parte fuorum bonorum adjuvandi relinquendo.

vt

!l

Porro, ubi fucceflionis ab inteflato fundamenta in jure naturae per-

juris DoGores; Cum * dominio infit

60.

qum

quirimus , f:;: fic ponunt iflius

at

Gga2

ho;,

semine

H

236 . DE)C'ISIONUM 7URI$ .S22X0- COBURGICARFM,

hoc, utquisque botn fua in quemcunque veélit, poffit transferre, et

61.

vero * qui absque voluntatis fuae teflatione mortaus eft, non prae-

fumatur relictas opes cuivis occupanti voluiffe exponere, fequitur,

ut ejus effe bona intelligantur, cujus ea effe voluilfe defün&um ma-

62.

xime eft probabile. . * [n dubio autem praefumitur quemque id vo-

luiffe, quod-et debito fuo et officio quam maxime convenit. - Hinc

63.

cum * naturaliter alimenta liberis fuis debeant parentes; cui obliga-

$4.

tioni tanto promtius exfequendae , * vehementiffimus etiam affetus

füccurrit, quo liberis tanquam corporis fui partibus, nor tantum de

neceffariis ; fed.et de his, quae ad vitam fuavius honeftiusque tran-

figendam pertinent, quam wberrime Illi cupiunt profpettum , ab

eo maxime tempore, quo ipfi rebus fuis frui non poffunt; prima

"s

65.

bonorum fucceílio //berzs defertur. * His deficientibus fucceffionem

66.

ad parentes pertinere ratio fuadet, partim ob debitum quo * vicif-

67.

fim- parentibus:ad alimenta adílringuntur liberi, partim ob * offi-

cium, quo parentum beneficia, cum plerumque etiam bona ab iis

68.

profe&a fint, gratia rependere convenit. .* Si nec parentes fuper-

lint, aequum eít ut fucceflio deferatur ei, qui defun&lo carifimus

69.

fuiffe creditur. * Qui fane, fi ut par eft, affe&tam hunc ex com-

muni fanorum hominum inclinatione metimur, non modo is eft,

qui Sazguimitatir gradu eundem. proxime attingit; Sed et quam

7O-

maxime. Cozjux. .* Et aequitas quidem illa naturalis, qua ordo hic

fucceffionis ab inteflato nititur, ralis non eft, ut jure naturac etiam

praecepta cenfeatur, quod tamen de dominio modo dictum fuit.;

71.

fed * voluntate legislatoris, moribus aut pa&is multum variari pot-

72-

eft Grot. de. 7. B. et P. L. 2. c. 7. uum. 11.. Eleganter hinc * Suc-

ceffionem ab ínteftato nihil aliud effe dicit Dn. Kulpis z Co/l. Grot,

J. 2. c. 7. $. Y.. quam tacitum teftamentum ex voluntatis conje&tura,

fecundum regulas aequitatis honeffatisque elicita, ac jure náturae

73:

confirmata , cui deinde leges civiles determinatius accedunt.

* His

*

pofitis fundamentis, prono fluit alveo confuetudinem nofltram vel

ftatutum , quo uxor ab inteflato fuccedens praefertur fratribus, fo-

roribus et caeteris collateralibus defun&ti, nihil omnino in fe habere,

L"

quod Juri naturae et divino adverfetur.

* Etenim, fi Jus naturae

favet, quod fupra edoGtum eft, libertatt difponendi defuo; utique

permittit marito deficientibus liberis ac parentibus, bona fua relin-

g&

quere uxori per ultimam voluntatem.

* Si hoc, licebit etiam et

nti-

multo magis quidemMagi&rattïi , Wt deficientibus liberis et pare

us,

VUIGIJ

*r

UE

xwud. X

ro

o

p

SUCCES.

IONTS CON

6t

bus, uxor ab inteftato fuccedat, per confuetudinem, Statutuar vel

at*

Legem permittere, ítatuere aut fancire.

Cum * argumentum ab ul-

6'

Itüfy

tima voluntate ad Legem, confuetudinem vel ftatutum hic valeat

T

Carpzov. /ij. 6. vefponf. ElcW. «4. mum. 9. Everhard. topic. Jegaf.

|vo-

g. 9 337. Martin Schickard. £og. J'urid. loc. 19. num.148. — Dein-

77

l—ïinc

de, fi * Jus naturae nequaquam praecipit; ut hereditas ab inteftato

l

04

b*

poft defcendentes et afcendentes deferatur collateralibus, fed prae-

hus

fumit faltem eos prae caeterisa defun&to dile&tos, quae tamen ". prae-

78

n de

fumtio facile fuperatur ab illa,' quod non minus, imo longe magis

Tatl-

diligatur Conjux; * eadem omnino ratio naturalis juris deferentae

79*

db

ab inteflato hereditatis, militat pro conjuge, imo propter tenerio-

Z

rem et exuberantiorem affe&tum longe magis quam pro fratre, foro-

MW

re et caeteris collateralibus,

Ut adeo haut absque fundamento Dn.

teit

':

Schilter. iz prax. S'ur. Rom. im for. germuam. ad tit. 41. $. 76.

80.

oft-

* jus Teutonicum feu Alemannicum,. quando viduis. quoad heredi-

b iis

tates prac Romano magis favet,, zaturae legi ac divinage magis.acce-

gr.

per.

dere flatuat ; quum * matrimonium utique fit rerum et' perfonarum,

j

corporis et animi et fortunarum communio, qui fümmus et intimus

om-

Societatis gradus aft.

* Neque officiunt, quae contra noftram con-

82«

ell

fuetudinem moverunt tum Oldendorpius, tum Lycurgus Romano-

Germanicus :

Etenim * ille refpexiffe potiffimunr videtur ad prin-

83-

üam

hi

cipia Juris Civilis Romani, quod propter divortia apud. Ronranos

frequentia. (Dn. Schilter. 7. /.) nom modo bona viri et uxoris una

gigm

lil ,

viventis feparata voluit, fed etexinde cognatos in hereditate capef-

Qt

fenda: conjugi praetulit; ceu fanguine atque fic natura junttos defun-

Suc-

&o, cum * uxor etiamfi in familiam mariti per matrimonium tranfi-

8 4.?—

erit, tamen five vivente quandoque ,. five mortua marito non fuerit

ol

ádeo conílans ac ftabile familiae membrum. .* Inde eft quod dicit,

87-

Jf

86.

ürae

aufervi fortunas [anguini im alienatus familiam trauslatas...* Apud

His

nos Chriflianos vero lucidius conftat, quam longe ar&iffimum etiam

naturae, et plus quam fanguinis vinculum inter conjuges intercedat ;

87.

yd

88.

fo-

* Dicuntur eninr una caro, Et * rariora proinde apud nos etiam

funt divortia.

* Et bonoruni plerumque. inter utrosque vertitur

89.

[j2

communio.

* Neque igitur infimulari quoque poteft vere illa con-

90;

jrie

fuetudo quafi naturae contemtrix praelata civili authoritate, Id quod

u

ex praecedentibus clarum eft;, " Eycurgi autem argumentum : pal-

91.

Ji

:

marium in eo confiftit, quod familiae decus intereat.

Sane * decus

92-

&

ac

Gg3

nti-

u$

l

l

s38 DECISIONUM J'URIS $4X0-C02 Uæïc:lmæm

ac dignitatem Fainiliarum confervari, publice intereft, .Sed * ex-

-

:23:

tingui protinus familiae decus per confuetudinem nofílram atque

* Cum

94-

hanc dignirati. cjus adeo adverfam eífe, nolim affirmare.

-

reciproca ea fit, inter maritum pariter ac uxorem, familiae in bo-

96

nis tam facile accedete poteft aliquid ac decedere,

* Conufervatue

96.

familiarum |.decus - per. feuda et. fideicomiffa familime; .* ad

27.

quae bona confuetudo noftra fe non -extendit.' * Et . tamen,

fi quis ítante hac confuetudine, pro .confervando familiae fuae

fplendore :

quicquam in bonis fuis flatuere velit, manus omni-

no habet liberrimas de eo vel in pa&is dotalibus vel ultima volun-

98.

tate providendi et difponendi. * Quin etiam polfit lege I. flatuto

fanciri, ut res patrimoniales a majoribus ab inteffato delatae ad

agnatos ex eadem :auía transeant, ufufru&tu faltem poffeffioribus

ad dies vitae permiffo nullum eft dubium; -nec erit qui tale quid

iniquitatis arguet, id quod $. 19. et 20. pro ratione urget Lycur-

29-

gus; " Sed Legislatori pro exigentia ílatus et conditionis Reip. ac

£ivium hoc erit tam liberum e juífu naturae, quam quod noftra vult

confuetudo de admittendis prae collareralium | ordine conjugibus,

* Neque farte iftud omnem iniquitatis querelam . effugiet; ; Quid

3001

enim fi maritus nec de acqui£itis nec.de hereditariis tantum reliquiflet,

quantum pro forte ad proventus ufufru&uarios annuos, neceffitas,

ne dicam dignitas, viduae reli&e exigit? Certe aut inopia labora-

bit magis dile&ta, aut fors ac fübflantia bonorum admittenda in fub-

xoi)

fidium.

* Neque medium iftud erit adacquatum, otiofos et pro-

digos e Rep. noflra eliminandi, quo $. 21. tendit Lycurgus.

Si-

quidem non minus agnatis, ad quos tot-bona hereditaria devol-

vuntur ad otium et prodigalitatem janua panditur, cum et hi faepe

beneficio ejusmodi exigua gratia pro eo repenfa abutantur ac extra-

IOA2.

neis,

Summatim: * Dependent talia ifra a. prudenti Legislatoris

érbitrio; is circa ea, quae jus naturae nec jubet nec prohibet, pro

exigentia circumftantiarum inter cives fuos, in utilitatem ipforum,

103.

punc ita nune aliter ftatuere potefl.

* Illud modo e di&lis plauun

erit' haut 121erito coufuetudiuem noflram vapulare quafi adeo dete-

104-

ftanda fit ac mala.

* Quae non modo a fummo Caefaris et Imperit

1Oo$.

'Tribunalitefte Gailio 2. O. 124. fed * et fupremo Apellationum Sa-

quod Carpzovius fupra allegato Refponfo atte-

xon, Ele&. judicio,

7/ NI2

, flatur, confirmata eít, z(&dd'.ïHe;i-'gium ad Ioft, tit. de bouor. go

2$.

*

-

; CENDI UE SUQCEWONES CONSUGUM. pä*c;s.. £. a5

Q

25. Mollérum 24 confl Ele*ä?. part. 3 6:I2. £. 2. Meichsner. 7072.

que

ATI. Decif. 25. 11. 12. Befold. Delib. gur. Part. HHT. ad Lib. f 38.

AUR

u.10, * Nam et vetufliflima. lex eft, quam Romulejanr appcl-

bo

lant, cujus figore conjuges non extantibus liberis fibi invicem fuc-

It

eedunt, Unde Mynfing. ARefp. XIJ. n. 13. INifiül mirum eff, in-

ad

quit; A. Romuleja conflitutio de mutua conjugum fuccefffome in ple-

D

1eh,

vVLIue

locis obtineat. Conf.Zas. im comuu. ad 1. 2.]f-. de ov. fuv. 1. 13.

fhe

et Dd. ad $. 4. J de bon. poff. et verba $. aliam vero.. * Eandem vi-

I07.

[fii-

gere in Diftridu Guelpherb. in Capitulo Brunfuicenfi; in diftridu

lun.

Ofterodenfi, in civitate. Hamelenfi vicinisque locis, praefertim im

AUtQ

Comitatu Schaumbergenfi atteftatur Dn. Stryche de Succ. ab int.

al

IOg.

Diff. P. c.3. $. 38.. * Non etiam commode. dici poteft, defrau-

Ws

dari fratres fuperftites paterna fübflantia, et auferri fortunas fan-

109.

uid

$uini; Nam * liberis e paterna fubílantia de jure tam saturali quam

eur-

civili neceffario nihil deberi nifi legitimam , janr fupra evi&tum eft.

1IQ.

M

* Quam fi vel nudam vel integram portionem ab inteftato. debitam

Yü

lt

ex voluntate parentum vel expreffa ,. vel tacita na& fuerint, habent

JUs,

quod fuum.eft, et provide eam adminiftrent, et coheredibus eanr

ud

de fuo libertatem difponendi hautinvideant, qua fruuntur et ipfi.

LII.

ll2;

j

et

* Nec defraudari dici poffant eo., ad quod nullum iis jus competit:

* Nec aufertimr fanguini, quod fanguis non habet. * Nemini facit

I3.

(i$y

II4e

)ra»

injuriam, qui fuo- jure utitur. " Quanquam wtut omnia haec ità

fint, nolim: ego- propterea fuafor effe conjugi ut d]exveg; decedens

b

rÜ-

'emnerm- fuam: collateralium- familiam. usque- quaque a fortunis fuis:

excludat, fed potius ut pro re nata difponendo ita rem temperet,

i

yg-

quo urefque et conjux et dile&ti e familia babeant, cur defunli grasa

IIj

qu

Íemper menzoria recorzdentur. * Antequam. ab hac juflitiae Confuetu-

dinis atque adeo decifionis noflrae perquifitione abeamus, vifere'adhuc

tfd-

ts

t

placet; quaratione in his terrisitaa jurecivili receffum et confuetudine,.

eujus etiam Eeibius Ae/poz/. Zur. 22. $. 3um anbetn p. 287

PIO

meminit aliud introduQum fit?. quid anfam ei dederis, et quo fun-

QIthy

jw

'damento nitatur?' * Heic non aliud. fuppeditabitur, nifi Pouovum.

II6.

1ifii

inter conjuges cozzmumio. jJCüflimus Schilter zz praxz juris Ro-

ete

ananiim foro Germumico exevc. 4r. poftqnam $. 74. et 75. Juris

erit

"Teutonici e- Speculo Sucvico et Saxonico: quoad viduae fucceffionem,.

$i

qua: feilicet usque dum'ad fecunda vota transeat ufumfru&tum bono-

lia

run mariti retinet,, a. Romano di.fferemiafn notayerat , fequenteplh

MY

^L

»

240 DECISIONUM 7URIS—S2X0- COBURGICAR UM,

in modum $. 76. ratiocinatur : E:75Ó 2161"0', aitj fundawientum

317

atque ratio-

hujus fucceffronis. duplex eff, et LLator alius alian

eutus: uua eff BONORUM COMMUNIO, altera eoruza

SEPARAT.A POSSESSIO. * Hauc Romana L Latio amplexa

118.

efl , et quidem ut amihi videtur ex vatione hac civili, quod divortia

apud

omanos frequentia effent : mamque ubi divortendi ton erat.

licentia , veluti in certis gmatrimonii fpeciebus , tunc etiam fepara-

i19.

tiobomorum ce[[abat. * Teutonicae

igatur loges illam bouorum, com-

mumnionem potius feguutae, quum .

À

wortia vegulariter hic ceffeut,

120

uifi quibusdam in cafibus. * Ex duplici hac bonorum ratione de-

gqeudet et diverfitas acquaeflus comjugalis. . 'ure enim Romano ac-

queftus ad folum marztum pertinet, tum quod bona taulieris extra

commuuionem .conjugalem exiftunt, tam ad compe[cendos malos

121

qnores suulierum facile divortentzum.

* Nofiro autem jure acquifr-

tio mariti, et acquifitorum tuitio mulieris im. fucceffone fere aequi-

Haec Schilterus;, et concinne. ". Quemadmodum igi-

122

parantur.

tur bonorum gommun'io et focietas, fundamentum eft, cur conjux

una cum liberis ad partem virilem hereditatis conjugis defunli, ad-

mittatur v. Befold. Cozfil. V'uling-. Part. H. conf. $6. 1. 18. faq.

1t

.

123.

a * eadem anfam praebuit et rationem, cur aequum judicatum fue-

rit, conjugem , qui vel quae uitplurimum et bona et operam ad fo-

.

cietatem illam eum peri

culo contulit, prae collateralibus, qui nil

tale fecerunt, et quafi extranei funt, ab inteflato, ad hereditatem

ex affe vocare. Con£. Richter. part, 1. Decif. 26. z. .36.

$8. 5 98. . Tn fimili refponderunt 2ln S?Vicjïauä- *Gd)mikbkn Läeinena

ä) :

oeber ju

vaitenborff. Jfuf e. a. u. g. f. b. g. eud) s. €5. 98. 93. 9

( dimibt, weilanb SDüttner. gu Seutenboríf unter bemt

124-

* && Siidaué

Gücftl. &ádf.

J(mté €onnefefo unfángftDin, erfdofjen worben, unb

barauf mad) biet

Sj8odyen unb breyen €agen fein 28eib aud) €obes

ver(agren , 3welde

Depbe (eleute feine $eibe&erben Dinterlaffen, €3o

bat oer ilfann vas YOeíb,

-vermóge tunobaren. ín eutet

Stage a

nageoeutetern un

b íit judicio c

ontradictorio 4u$

e

'fübrteit

f.ano - Sraudbs , mit

einer gansen 3erlaffenfcba

j

t etblídy

bef&üet /

unb Daben- be$

S)taunà (reunbe baran feine (Sorberung.

$85. 34. 9.

Iem 2Ín Jnbveaé SSingeln.

ju Cdottenftein eod. Menf.

125.

«t Anno. * 'uufïe-v'auïu.' g,—kfu 16 G- äo

:æ( æ- .spabt, tbr ?D-? .ffebaeuä

D

;

; SECTV SUCCESSIQN]SCON?UGUMLDEC'IS.'I. 24!

Atl

1777

Saären'mit -Qlifabetga 88altin $angen Binterfaffene Soditer ju Gleuf

fen ,. eDelidy berlobet , bergejtalt unb alfo, baf auf beurtidye8 9Segebren

0TtttL

ber QSreunbe bie Succeífio gmifd)en eud) bermaleiniten , nacb . oenm

hvt

'rtia

s5etgogífcberr f-ano - 25raudcb, qefalten, nad) verftanbenem Cjafr

eral

unb Zag, SOtann tnb 29eib in gefanunten Giütern figen, unb bas

lleberlebenbe in bie bollffánbige maffam fuccediren follte, Cjít nun

part-

Jinfangé euteà 9fDeibes SDtutter verfforben , beren ibre Godtet, ala

COR

gebadbtes euev Gbeweib. nad) viev-Zagen gefolget, €3o bat euet

ffett,

t de-

fEbeweib alles oasjenige, fo oerfelben aus ibter triutter

10 0£

f£tbe gebübret, uno angefallen , Avaft angesogenen, uno

int judicio contradi&torio biebevot aueqefübrten f ano-25taudos

D]

T

auf eucb. (fintemalteine inoer vorbaroen) alleín vetfallet,

as

1nb eure Cebwáger Daben baran feine (&orberung 98. 9. 99.

Item

quf

JinDeorgoógen contragjan

fenpanfenanXatb jussilpetbaufen

aeqm-

M. Ian. Ánno 1636. etc.

*) €» erfdiene *barau$ unb fonffen aus$

I26.

n g

,

ben a&bis fobief, baB 95effagter von ange(tetlter $lag 3u abfolviren,

;onjux

unb bemnad) gu feine8 veritorbenen pemeibes. SBerlaffenfcbaft, irt

d at

xoobnbeit, ju a

Ateft funobarer J anbes- unb ber Ctabt Jilperbaufen GDe-

37

n

$5. 31

x

dmittiren, ftágere aber bavon aussufcblieBen feyn.

Nec non an 9tàrgaretfa Storatbin, 9Gittib

*

jtt Gleuffen,

al fo-

d..8. Sept. 1630.

A

ft euer. Goemann. $ane S9oratfy unlángften

IZ

berfforben, unb fat nad) fich eud) an einen,

banit 98olf Cdultpeifen

jtatem

àt 9toffac, fo mir ipm Giefdwifferfinb am an

bern Zbeil berlaffen; O5

nun voobl gebadbter 98olf. Cdoultfeis bie ZBeilung nad) Si'Bürjburgi:

fben Sanbe&braud), al8 beffen in ber. peberebung, fo ibr mit eureum

wv

Gbeémann tor. ro. Ojafren aufgericbtet

, gebacbt wirb anguftellen begefe

)

tet, biemeil aber bennod) nurc in folcbem

Sall, menn tinber vorfanben,

d

qui

erefnten. 98

Ien 2c,

hrjburgifdben Sanbe&braud) fátte nadigelebet moerben folz

, um

2l8 gebüfret euch nunme

Dro Straft foldjer peberebung, bber

Qu

b0d) bermóge be8 Coburgifdben $anbbraudbs eures

9Nanneé 98erlaffen-

,0

febaft alleine,

unb ifr feyb folbe mit 9Golf (Gdultfeifen nadj

t

Seürgburgifdyen

$anbred)t gu tfeilen . nicbt fdulbig, 98. 9t. 98.

fortt

* Utque cognofcatur quibus initiis haec confuetudo in Contradi-

128

;;bliä)

&orio obtinere coeperit ,

apponere lubet Refponía vetuftiora :

UA

3n $aun$ Cdermern in Stürn

berg, unb 5aftbafar Gellen für fid) unb

, Ma

in^ 9Sofltnacbt. feiner antetn

Sitetben, d

12. O&ob. 1599.. Quf

, Iïebm

rü(»er/ ibr unfec red)tlidbes

uiá ge.f,(bicfien* æericþt. umb Ruuþäbgften, 5a

ez

:

24 DECISIONUM .'7*UXRI $ $42X0-C OA'BUR GICARUAM,

129

SDebenfen. gebeten fabet,. . 998 96; 9. . Sjat an& Cpie& gu arofz

fen. SGaleur (id mit Carparina. S96tlin oor 40. Cjafren tereffiget, unb

becber(eit8 an. Gütern. eiu giemlid)es: sufammen-bradjt, iff bann gebadye

tet Cpief er(ilid) , bernacb: fein 98eib ofne Seftament unb finber betz

ftotben , oeffen abet ein. gemeiner Gebtaucb: uno Gevobit:

beit, nemlich xoann. fEbeleut übet "fabteefti(t ibres ebeli-

tbeit 2Bey(cblaffens, eines obne f-eibesecbert abgeben, oaf

aleoenn. (eín oes-verftorbenen Jaab uno GD üter líegeno uno

fabteno, oem nod) lebenben erblicb su-unb beimfallen Cyite

mafen ourcb beyaefügte Aunbfcbaft uno 2Semeis, oaf stt

soilbutabaufen uno GesirbeweiB berum eine folibe Gewobrt-

beít eingefübret, suvr. YXotbourft. befcpeinet) Go fat-S5han&

€pief feine Guter unb 9Gerlaffenfdaft auf fein verlaffenes S8eib,. unb

biefelbige nadb ibrem Gob ferner alle ibre $9aab unb Güfer auf eud) unb:

eure SDtiterben al& ipren nácbften 3S[utefreunbe gebradht unb. berfállet,.

unb Daben batan Janfen: Cpie&en: SDrüber obey SBermanbte feine fSotz

130

berung $5. 2 98.

* Hoc praecedens. Refponfum. €onfulentes. ad

narrata, quibus confvetudo praedi&ta fupponebatur,. impetraverant

d. 12. O&obr.. Mox vero 23. ejüsdem Menfis er Anni, in eadem

cauía ad a&ta coram Praefe&to Coburgenfi ventilata plane. aliud, re-

?2319.

fponderunt Domini 2(n M. ^jofaun G6en, Cdbffern allfie. * 2tl&

ibr uné $áuterung unb barauf getbane Gefe&e audy fernere SBerfafrung

famt verigen -2lcten Glaufen unt: Cebafftian ber C picfien be$ ver(forbes

nen $an$ Cpiefen ju. 98albur SBrübern Silágerti: eine&, Catfjatina

Sobllein& .gemelten Soanfen Dinterfaffener 9IBittben nuntefe aud) feelie

gen. Grben unb- Greunbe conflituirten; Jínwalbà- 9Seffagte anbern Z 6eile:

dibergeben laffen, unb unfere S:Redbtsberidtung barüber gebetpen: Dabt,

($D.6.98. 98. ; Saraus allentpalben: fo: oiel cfinolid, ta6 c8

cingeteorfener $áuterung unberDinbert, bep jüngff in biefer Coadj. et«

Bffneten Letfeil biflig terbleibet, unb'be$ toriaen."Termins angegebene

LInfoffen auf 3:fí. 18 gr. 7 »f. gu máfigen, aud) Stlágern ju Cinbrine

d

gung berfelben bie gebetfene executoriales: u geben finb; Sytad) tem

bann ferner 9Deflagter in feiner 2Íntmoort unb S3orbringen ben Principal-

Slágern Clau& Cpiefen bec. Coipfdafft, unb-baf er be8 berftorbenen

S$3an$ Cypiefien volloürtiger SDruber fep, nidjt in 2f6rebe, 2MI8 werben.

SDeflagte nad). Gelegenbeit: erBobener Slage ben 2Defí; unb Poffefs be&

nnz

hetftorbenen Syanfen. Cpieffen$- Güter: unb. æerlaïfenfcf)afit borbena

fen

1

SECT. . SUCCESSIONISCONUGUM. DECIS.I big

gue

titib

fen flagenben $5an& Copieffen, bi$ auf ben tierten Zpeil. ( o b'etk*sïBifr:

ben GatBatinen termóge-gemeiner Befhviebener tecbte geblipret, unb fie

huj

