maneat: (5 4. lit, b.) cujus rei teftem habemus Roeslerum. (d)

(aà) Art. XIV. $. 1.

(b) Conf. Roeslär, 'SeG, V. dec, T. et II.

;

(c) Hdem Se&. cit. Dec. IV.

pa

pe

$. : TO.

p

ts

x Quod . fi vero reliqua fucceflionum capita infpicias, a?om'ali' æfque fih-

gularis: nonnihil invenias. :Neque .enim, fi alteruter conjugum reli&tis

l

fá

*

jberis moritur, quem $. 3

. lit. e, neque queim $. 4. lit.e. defcripfimus

f

Tuccedendi modüm: hie obfervari tani ex ílatütis, quam ex moribus re-

b

ceptis apparet,

Sic enim habent ftatuta (a) :

S$9aben. fie. aber Stinber, fo

t

$ebüpret bem üiberlebenben ton be& erftorbenen Goemenfden 98eclaffenfdjaft

ein Sinbeétfeil, unb Dat am gefamten Glut ben 2Depfi& unb bie Xonu&ung,

(

jebod) unterfdieblid)en (de qua diverfitate fequenti $pho agetur.) Probe

t

temen. notandum eít,. fuperfliti, fi vclitin virilem hércifcündae:praede-

e

Ü

fünGi hereditatis portionem fuccedere, ram a fe illata,. quam conftante

[

er oete

1m;gi;ms3ïþi0; acquifita gffs:;- conferenda, S:bitb .alähaan. incbie Soáupt

tbeilt

q

4

MEDITATIO jURIDICA,

369

(l0ft

Oif

ifeilt unbbeigeti -:so-mand) fríuno, fo mand) pfunb; i:'n-geaäæf.

&

ta$ bie GÍterm eingebracbt :

benn (ie fold)en (all& bae Cy6rige, weil fie

r

fraft gefammten Gutfé fuccedire, conferiren unb eimverfen máffen (auf:

fer ipren leibern, unb as fonffen ju ibrem $eib gefórig, aud) SBüdper,

i

Otüftung wnb 98erfjeug, fo aíle8 beneben bem unGeraubten Gifd) uno (pe

od

Dette ignen, benen Gtern, tor.benen Stinberm. oerb[eibet.) (b) Omnia;

d

quae ex flatutis in medium hoc in $pho attulimus, ad verba cum fori ob-

jur

)&d

fervantia confpirant, (c) modo excipias parenthefi inclufa, ubi tantum

quoad menfam et thorum cónjugalem obfervantia concordat. (d) Sicuti

vero quiliber hereditatem fibi delatam repudiare velab ea abflinere poteft;

n

ita et conjugi fuperíliti integrum efl, utrum portionem illam virilem cum

ntia

onere collationis ample&i, an miífa illa a fe illata atque acquaeftus con-

(

jugalis partem dimidiam repetere malit. (e) ( $. 4. lit. e.)

(et,

(aà) Art. XIV. $. 1. in fin.,

A

)fo,

(b) Art. cit. $. 4.

(c) Id quod teftatur Roeslerus Se&. V. Deeif. XV.

p 271. feqq..

(d) Roesler l. c. p. 286. et Dec. XVl. p. 289. feq.

(c) Con£, Carpzov. P. III.VCo"nfL 20. Def. -n. Kleibert, Diff, cit. $. M.

$. r

Devenimus jam ad diverfitatem patrem inter mairemquc quoad fu-

perflitis conjugis ufumfru&um in bonis morte alterutrius ad liberos

perventis apud nos obtinentem; difpofitionem certe non minus fin-

gularem quam quae fup

eriori $pho. explicata eft. . Cyff e8 ber Siann (qui

Ícil. alteri conjugi fu

P

ervixit,) funt ftatutorum . verba (2 unb betz

fit

Deptatbet fid) wiebet; fo iff er feinen. finbern einen SBortau8-

d

fcbulbig: bod) at er an bemfelben, fomo

t maden

Dlen aud) an bem ganjen 8ermógen

mus

fein 3ebelang bie MOnugung unb 93efig,

unb mirb ben Stinbern folcber 9Borte

qe

«u$ efer nidjt, bann nad) feinem 2(6ft

erben, ton. gemeiner rbídyaft. ge-

f

teicbt, ungeadbtet, ob ber Stinber eines

ober mebr,

fo in erftec fe erjeuget,

j

ií

ï

eDelid) würben; benn auf foldyen Sall i

ft ec ipnen

imebe nidit, ale váterlidje

Itj

Sjülfe ,.

mitgutbeilen fdulbig. — Stit oem 98eibe a

ber, pergunt flatut:

obe

Twoirb e8 anbeté gefalten: — iDonn, maun,

a (b))

fie ben Stann. überlebt,

fo. lange

od

fie im. unterrüdten 98ittpenffanbe Dleibef

» f& Bat fie gleicbfalla 5

en : SDefig

qnte

unb ufumfru&um auf folden Güten,

unb fónnen ifr bie ftinb

et nidt$

u

Ife.nad) &tanb unb SBermbgen. - o

j

abforbem , benn- ?ie bocþaeit!id)e 5ü

Aaa

balben

379

AD DECIS. $ URIS $4X0. caBUR*c.;. kc.

Baïben fie aber anbertoeit- (id) tereflicbet, fo Pmutä iïe,mit benRinaem tfeiten

*

s

inb einen Svinbeatfeil nebmen, (fub onere fol. collationis $. 10.) (&:

n

G8 wáre benn,Cadje, va68 bie SSreunbe in 2Infefung, baf bie Srinber Elein

unb uncrjogen, biefelbe. bep ber Stutter laffen. voollten. unb. feine ZBeifung

begefrten , ober a6er bic Stutter ourd). folde X 6tfeilung an iprem inórinz

D

$n laediret würbe (qui tamen cafus mihi vix dabilis videtur, quum vi

$1 praeced; in fin. mater gaudeat jure optionis); alébenn wáre fie nidbt u-

tfeilen, fonbern nur einem billigen 9Bortau8 ben feiubern. gu. fe&en fdyulbig,

soeloer iBnen, vwoanmn (ie untmünbio unb ju Cren greiffen;. neb(t ber Soodsrits

$ülfe müfite Derausgegeben toerben, . Quae et cum praxi fororum noftrorum

*

zongruunt(d) et calibus quotidie ad ea decifis x-nagis,magi.squc fimantur,

(eoMtie: XEIV. $472

(b) Artic. cit, $. 3.

(9 Roesler Se&. V. Decif. XXI.

ell

(d').—Idem L. »Deciff XVIII. et XX.

-

f

12.

Y

$.

jüs

du

Ex quibus omnibus id, quod jam in $. 7. diximus, ílatuta fcil, uni-

verfalem quidem bonorum communionem arguere, fecundum praxin

[2(

autem forotum noítrorum tantummodo particularem cui tamen ex uni-

[«)

as as ia i a tss du ol as to C gt CU : a u tb i Ls u D ÉD u RR d r

Tu

verfali olim forfan his in terris vigente effe&tus. quidam manferunt , obti-

tere; clarumi eff atque perfpicuum. — Quae cum ita fint, dicere non du-

£0

bitamus;' ortum fuper bonorum communione ejusque effe&tibus litigrum

p

ad particularem effe decidendum, nifi a parte adverfa aliud probatum.

Q

"Nam vix ac ne vix quidem.JCtorum noflrorum quisquam nobis .objiciet,

m)

lo

jura ftátutaria ut et confuetudinaria (lri&tiffimae effe interpretationis,

adeoque in dubio decifiones ex jure Rom. effe peténdas, nec alios com-

fo

Cin

'munionis agnofcendos effe&us, quam quorum receptio fpecifice fuerit

probata. Quem enim noftrum fugere poteft, jurium Rom. receptionem

Qu

effe tantummodo fubfidiariam hincque ad ea tunc demum recurrendum

R

effe ;; quando patria jura nil plane de re quadam difponunt, Jg.;m /cum

u

et in foris noftris particularem bonorum communionem, Germanicum in-

€à

flitutum, agnofci er ejus effe&tibus principalibus locum hic effe probatum

Cll

dedimus, quare non ejus quoque alios minores effe&tus agnofcamus?. Cur

eam jamjam ix;fom;em per jura Ro'mana*magiks deformemus ?

DIS-

-

373 -

E as

il

//À

v

(

DI/S**SER-TATIO.

Tm

n

n v

De Legitimä Parentum, fi conjux conjugi Improli vi Sta-

I

tuti aut confuetudinis in cuncta bona ab inteftato

if

W

.. ffüccedit, regulariter -"e?;fule.

UI

a

JUE,

PROOEMfUM'

ccündum locorum quorundam Statuta et confuetudines, . eorum in

.

primis, in quibus omnium bonorum conjugalium communio fuper-

eft vel olim viguit, conjugem fuperflitem improli praedéfun&o ex affe

fuccedere hujusque collaterales ab hereditate excludere, vel ii norunt, qui

jus patrium tantummodo: deguflarurit. .. Quà in Succeffione de eo inter-

dum oritur controverfia :

utrum vi ejusmodi ftatuti vel. corifuetudinis

Wi

axi

excludantur quoque fuperflites praemortui conjugis parentes? anne his

competat legitima ?

Hanc reciprocam. conjugum fucceffionem ex bono-

fl

)btie

rum communione oriundam etiam in terris Coburgenfibus obtinere, in

commentatione noflra: . de Jomorum. confuges inter. Coburgenfes com-

d-

üfff

zuumione, ante annum et quod excurrit evulgata, probatum dedimus.

&i

Quum igitur nuperrime lis coram Senatu fuper legitima parentum agita-

NU

ta, anne ícil. illi in fucceffione conjugis in cun&ia praedefun&i bona

iC

locus fit? /me interprete negative diremta effet, haud incongruum

Omlsi

fore duxi, fi argumenta, quibus.motus Senatui negativam fuafi, fpe-

uom

&iminis inauguralis. loco publice. proponerem.

Qua in re ea in fe-

uerit

quenti- tra&tatione utar. methodo, . ut genuina principia, . ex .quibus

neim

Qu

res decidenda, praemittam, -deinde ex iis pro fententia negativa ar-

gumenta formem, tum aflrmantium rationes in. medium proferam

u

easque refutem ,. denique, fpecialia quaedam,

quae pro negativa praé«

nir

itUl

cipue:in urbe pqtriq faciunt; ;fubjungam.

Qu

Q. D..B. V.

ÁÀaa4

TRÀ.

"

$72

-———-—Q*Q,-r;k—-: E

m

us m s i arescimeti a L

Ó —

(

TRACTATIO..

$.

/I.

.. Quid fit läg'itim-a in genere et legitiwa pare'ntzg.ng in fpecie ?

e legitima parentum nobis di&turis incumbit definire, quid fit legiti-

D

" ma in generc et qua in re confiftat in fpecie legitima parentum ?

Eft igitur Jegitzma. generatim. [petíata portio bonorum hereditariorum

ex legis difpofitione, iis affignanda, qui habent jus ab inteftato fucceden-

di. a) "Friplicem-eam effe, liberorum fcilicet, parentum et fratrum,

.. quippe horum, fi turpis perfona inflituta, vel Juftinianiflis cognitum eft.

Nos miífis reliquis divifionibus Jegitimam : pareztuzm definimus per por-

tionem bonorum hereditatis, parentibus a filio teftatqre in cafum defïqïi

sssl eevo! sl us

*ntium liberorum vi legis relingxendam. . b).

a) lo 8.$. 6.et 82 z. de inoffic. teftam. L. 6. L. 8 L."3I. L 36; C

eod. Nov. 18. c. 1. Nov. 115.6,3. 4-. b) Nov. Hj 6 d.

L.

$. 2.

»

itima: generatim: fpetta

ta- debeatur. ex. leg

( '-.ndf.*- ät :?ibi[i

fimul? an veró ex civili tantum

? V'ariae defupþr J'Ctor

ä;

fententiae recenfentur.

Legitima ex legis difpofitione debetur, ($. XI..) An ex »Iege' nat;xraii;

et civili fimul, an vero ex' civili tantum ? inter JCtos non conflat. Sunt

:

enim; qui legitimam Juris. Nat. effe fimpliciter affirmant a), ' quod alii

. fimpliciter negant, illam pro invento .mere civili habendes b); plurimi

.fnedia via incedentes eam materialiter Juris naturalis, formaliter autem

'2

. furis pofitivi effe perhibent c). Connexionem hujus controverfiae cum

themate noflro quis eft, qui non videat? ^ Nam antequam opus ipfum

ordiamur, quaeílio praejudicialis : utrum legitima ftatuto vel confuetu-

"dine minui vel plane tolli poffit ? dijudicanda venít, cui vero fatisfieri

néquir, nifi una alterave illarum opinionum ele&ta.

uam ob rem in

sujusvis earum caufas inqüirerg gnamque noftram facere néceffe habemus,

a) Quos

4

||

2

*

373

z ,)

Quos reccäfet Marc. Ant. Cücchus ad Auth. Noviff. C. de inofficiof.

téflam. p. 7. et Sam. Stryck. in Tr. de Cautel. Teftamentor. Cap.

17. meimbr. 2. $. 2.

b) Quos inter eminent Hug. Grot. de jur.

bell. et pac. Lib. 2. cap. 7. $. 4. num. 3.

Gail. Lib. ?. Obf. 122.

Carpzov. Part. 3. Conft. 12. Def. z. num. 6. et Def. $. num. 3.

Coccej. Diff. de legitima ejusque neceffaria praeftatione, thef. 1. 2,

Pe?

3. 4- et $. quae eft inter es Differt. jun&tim edidas Vol. 1. Diff. 45.

2 Wernher Tom. I. P. 4. Obf. 66. Stryck, Caut, Teftamentor. Cap.

lL

17. membr. 2. $. 3. Gribner. Jurisprud. nat. Lib. 4. Cap. 6. $. $.

n?

d

«) Perez. ad Tir. C. de inofficiof. teflam. num. fin.— Leyfer. fpec..

It

91. m. 3. Thomaf. Diff. de legitima viventis Cap. 3. $. 23. 24- 25.

Pütter. et À

aliiquef

.ch:nv&all.q Elem:.. Jur- nat. 'Lib. z. Tit. 2 836'. 849.

t

r

(e

5. þ3.- :

Legii*imdm Jur. INatur. attribuentium vationes.

cl

Legitimam jJuri Nat. attribuentium praecipuae rationes funt hae:

3) eam alimentorum loco effe, . quae indubitanter Jure naturali debe-

anturg 2) imL. 7. z. de bonis damnat, dici, rationem .naturalem tan-

quam legem quandam tacitam liberis parentum hereditatem 'addicere;

3) in L..7. $. 1. s. Íi tab. teftam. null. extab. doceri, quod naturae fimul

i/

et parentum commune votum liberos ad parentum hereditatem admittat ;

et 4) in L. 36. $. 2. C. de inofliciof. teftam. legitimam

appgllari debitum

i

naf*ura c.

1

.

*

4

$. 4-

ni

Em materialiter juris n

llif

bibentium rationes.

at. formaliter juris poffitvi e/]ä peä'ïa-

JEam materialiter juris nat. formaliter juris pofiïtuikefïc perhibentes

n

his praecipue moventur rationibus: 1) legitimam effe loco alimentorum

n

à Sanguine proxime jun&is fibi invicem ex rationis praefcripto fubmini-

firandorum, adeoque ipfam jure nat. deberi quoad effe f, materiam ; quia

f

vero 2) quanta illa effe et quomodo relinqui debeat? natura non deter-

n

ininet, fed le

$

gumlatorim arþirrio relinquat, eam quoad formam ju:is effe

$

?meïiu'

Aaa 3

$. $-

s

374

ye

$. 's.k

mit

dit

Illdm 'yneque mdterialiter,. 7

eque' formaliter ;'uri;— natur. effe

i

de

probatur.

tat

At enim vero neutra harum þopinionum eju.smocrii ,.ratidnibus h;lunita

8p

eft , ut nos teniperare poffimus, quin legitimam ex jure nat. deberi fim-

N

pliciter negantium fententiae fubfcribamus. — Falfum enim eft, legitimam

qui

effe loco alimentorum, quia 1) ab his ad partem donorum poft mortem

relinquendam nulla procedit confequentia, fiquidem mors omnes obliga-

tiones, hinc etiam obligationem alimentorum exhibentorum folvit, et 2)

alimentorum longe alia eft ratio, quam legitimae, cum haec liberis, paren-

tibus et certo refpeQtu fratribus absque omni facultatum contemplatione

-

relinqui debeat, divites fint, anegentes? adilla vero procurandatum demum

adftridi (imus, fidi&ae perfonae iis, quae ad- vi&tum et ami&tum pertinenr,

Jl

omnino deflituuntur neque ea fibi-comparare valent. Sic igitur ceffante le-

gitimae. fundamento najtfu'ali ipfam quoque fecundum jus nat, exfulare

à

OP ortet,

sli

$od

3

a

E

LA LL. in contrarium addu&as vefpondetur.

W

us de

: Quod ad leges in contrarium addu&las regerimus: 1) quam maxime

P«

abfonum effe, Legum pofitivarum auCtoritate dimicare pro re,; quae non

ab arbitrio legislatoris dependet, fed ex principiis naturalibus dijudicanda

Qu

eft, immo vero 2) Leges addu&as, fi reGe intelligantur, fententiae

[

noftrae nequidem obeffe, fed 3) illi potius jus Romanum, fi quasdam

H

ejus circa legitimam difp

7i

ofitiónes fpectemus , apcrfg favere; id'quod ex

TK

modo fequentibus luculenter-' apparebir.

ä

1

fi

$ 0A

|

»

j

-

*

Expiicatur s

7. m. de bon. damat.

. Qlo L. 7. « de bon. damnat. dextreintelligatur, notandum.e

fï, le;gämr

naturalem, quae inteftati defun&ti proximis confanguineis hereditatem

addicit, non effe abfolute praeceptivam fed hypotheticam, fi fcil. erga

quem defün&us maximum amorem foverit, non conftet, ob praefum-

tj

quibui eít

n

tivoncm,r qgod quisque eos pmeprimis, quos genuit , .deindc à

( gggitus,

4

[

375

genitus ,

tandem quibuseum eosdem veneratur genitores,.prae alis ho-

minibus amaverit a).

Hinc utique ratio naturalis liberis parentum here-

ji

ditatem addicit, fed non a

bfolute f. ita, ut parentibus facultas alios here-

. des nominandi ademta fit, fed fub hypothefi; fi de alia parentum volun-

üita

tate minime conflet, Quem verum bujus legis effe fenfum; 'inde liquido

1

apparet,

quod in ea de tota hereditate fermo fit; Jur. Rom. contra Jus

firs

Nat. pro certa tantummodo ejus part

Jatm

ï fub legitimae nomine affignaretur,

(

quod nemo facile affirmabit.

2. cap. 7 $. Io. num, 2.

lgt«

a) Hug. Grot.. de

ur. Bell. et Pac, Lib.

Sam. Puffendorf.

de Jur. Nat. et Gent. Lib..4.62p. I1. 9. E.

feqq. lll, Daries, Inflitut. Jurisprud, uni

ren

&

verfa?. Part. fpec. Set

9te

u

2. Cap.-*' 2. Tip. 6. $. $00. feq.

5.- 8'7

N

ent,

elé

Rc]ïring'itur ET 7. $. 1. v. fi tab. df

. fiull. extab. k,

lts

. Vox votum in L, 7. $. T. v fi. tabul. teflam. nul. ektal. obvia nil

eliud ,. quam voluntatem denótat a).. Leges autem naturales de fucceffione

ab inteffato in praefumta. defunGli volantate fundatae funt ($. antec. )

Ergo ex commubi et parentum et legum naturalium voto f. voluntate

Jiberi parentibus ab inteftato. fuccedunt; quod fivero parentes aliud. dis-

jme

"ponunt;

id quod ipfis hàud prohibitum ($. 7.), tunc non poteft nonlegum

-maturalium ceffare provifio, quia ipfa earum ceffat ratio,

amor fcil.. at«

108

que voluntas defunéli pracfumtus, : Reftri&liva igitur interpretatione opüs

lfïa

M

eft; ut verum legis fenfum eruamus, qui procul dubio hic erit: Naturae

- $imul et parentum commune votum liberos ad parentum hereditatem. 25

dam

TDs

inteffato admittit ;

'eo magis, quod haec lex iterum de tota hereditate,

non de quadam ejus parte f. legitima agit,

^quam ob rem ca, quae in

fine antecedentis $. monuimus, etiam hic locum inveniunt.

) vid. Bafil. Fabri "Thefaur eruditionis Scholaflic. €x editione

:

Gesn;ri. voce. ?otu.m.

:

]

$ 9

g

.Removemr L. 36. $. a. C. de inoff. 1ejf.

telit

2

H In L. 36. $. 2. C. de inoffic. teffam. legitima quidem deDitum vatu-

deftini

-

e

! «aje vocatur, fed þnperatoxï Jufünianus tantummodo Herennü Mo

enten-

f05y

376

feutentiam de tetpore, ex quo

veu

^

fpatium , - proponit.

frat querelae inofficiofi inflituendae

a qua in fequentibus, Ulpiani ea in re opinionem

Íecutus , ipfe recedit.. Quum ergo illa legitimae appellatio ad -verba le-

gis enunciativa, non ad difpofitiva pertinet

; opus non eft, ut »illi'uobisf'

cum congiliandac f?:udium impendamus.

38

YO.

$.

s s. Rom. fententiae noftrae favere probatur.

".. Jus Romanum non modo legitimam Jaris effe naturalis, nusquam

*fferere, fed fententiae quoque contrariae aperte favere diximus ($. 6.)

Prius legum oppofitarum fenfum contrarium tollendo praeftamus ($. 7.

8.9.); pofterius probamus 1) ex ea illius juris difpofitione, qua militi,

liberos praeterire et fine omni caufa exheredare, permi(fum efta); 2) ex eo,

lh

quod textus Juris Rom. de paternis folum, non item de maternis bonis

legitimam liberis attribuunt, ex ea ratione, quia foeminae non habeant

heredes fuos b). Quomodo quaefo Juris iflius conditores fagaciílimi

haecce difponere potuiffent; fi legitimam pro debito naturali habuiffent?

Nam fi Jus Nat. legitimam praefcriberet, neque magis a milite, quam a

quovis alio homine liberis adimi poffet, quia miles aeque ac quilibet alius

Juri Nat. quod eft immutabile, obnoxius eft; neque minus ex bonis ma-

!

ternis, quam paternis deberetur, quoniam Jus' Nat. quicquid in Jure

Civ. de heredibus fuis deque differentia patrem inter et matrem intuituy

poteftatis in liberos difpofitum reperitur, prorfus ignorat refpuitque.

L&essccin as a E aG n aadca a ua- R mcconc tu ac LMCDN E a Ea g

a) per L. 9. et. 24. C. de inoffic. teftament. b

bonor. poffef. contra tabb.

) per L. 4. g. de

s

2

S Wi

l

In jþecie

itióde parentum in.facce[fione conjugum recz'pfoca

fecun

t

m Jus. INat. locum non-effe demonflratur.

Et haec quidem, legitimam in genere non ex naturali praefcripto, fed

ex humano deberi, fatis fuperque evincunt; quare idem quoque de legi-

tima parentum, tanquam illius fpecie, dicere poffumus. "Tantum autem

abeft, ut in conjugum fücceffione reciproca legitimae parentum fecun-

cundum

dum ]usNat ?om: effe | poflit, ut potias «colixi*t'rarigm g(ïi-.rere, et fe

F -—-1 -

- illus

uenscdi

Dd

51

3

27

tidae

illins: praecepta conju'g?e&i fuperílitém iäteäati praedefun"&i parentes -ab

meln

hereditate plane'excludere. nulli: dubitemus.

Nam vi legum naturalium

i le

is'eft heres:ab. inteflato;. quem. defun&tus maximo amore praefumtive

,obisf

profecutus eft a) : praefumere antem debemus; defunQum . deficientibus

liberis: eum.ante alios omnes-maxime amaffe, in-cujus confortio vitam

transegit;.quocum .de mutuo.amore quafj certavit et;corpus cun&Gaque

bona communicavit, id quod velipía S. S. agnofcit, gquam ob rem, in-

quiens, uxor patrem matremque deferet et virum fequetur fuum.et erunt

atulo una caro b). . Exgo conjux fuperffes praedefun&i parentibus eft

heres ab inteflato fecandum Jus. Nat. c) Quod etiam fubfiflit, licet ad-

yuet

verfariis, legitimam effe loco alimentorum, concedamus; nam alimenta

. &)

M

funt fequela matrimonii neceffaria d). Inde forfan venit variorum Statu-

torum difpofitio, qua conjux fuperftes ni potiori, faltem pari cum libe-

1litiy

ris jure in fucceffione cenfetur, dum illi modo dimidiam hereditatem e),

x €0,

modo tertiam f), modo filialem

)Onis

portionem g) affïgqant, quod ukilmum

eftiamv',in- patria . mea; obtinet.h).

AU

eant

ffimi

vid. ciratos ad $. 7. b) Genef. cap. 2 verf, 34.

c) chgnF. Jo.

q?

Paul Kreff. Diff. de aequitate fucceffionis co

njugum. Helmíl.

m a

1726.

d) 'Thom. Sanchez. de matrim.

Lib. 9. Diff. 4. num.

alius

I9. feqq. Mart. Coller, de aliment. L

*

i

Cap. IO. num.

2.

feq.

m«

€) Jac, Andr. Crufius ad jus flatut, re

ip. Mindenf. Lib. 2.

j

Tit. 2. Decif. 2. pag. 242..

f) Wehner. Obf. pra&. voc.

at

fDrittbeil. -

) Wurfter f.apot.

Comment. noftr.

RUSPD q 9 N HO vid.

IQ.

de bonor. colnjruugi;s' inter Cpbgrgeüs. ,conlupup.

$

n

S.

I2.

itimam. flatuto von ;modo. minui j

fed etiam þkme tolli

polJe evincitur , .ex:quo rationabilita

5flatuti

Atibus le

. quod paren-

at

gilinam n favo

ugis adimit in-

n des Ub

rem fupeïjiiti; c0nj

h

fd

; Ex fupra -di&is -fv'a»cvile .cöiligi' pote& ;

utrunt nimirum legitinia Statüti minui vel

'quid 'de cantata -coxfxtroverfïa :

lege

tiamus.

plane tolli poffit, nec'ne?. fen-

gtert

Si enim legitima'non ex Jure

Nat. fed pofitivo debetur, dubium

ecu

non eft,

quin vel minor exiftere;' vel

omnino'ceffare poffit, quia jus po-

um

fitivum eft arbitrarium: (per. de£.) 'Ac

qui verum éft.prius ($$. *3 - 10.):

il]us

B

Ergo

578

p

1

Ergoäet- pofterius; quod vel maxime quoad legitimatm parentum in fuc-

ceílione conjugum reciproca procedit (per $. anteced.). Hinc tantum

abeft, ut pro irrationabili habendum fit flatutum, quod conjugi fuper-

ftiti improlis:et inteftati praedefün&i hereditatem cum exclufione paren-

1um omnimoda affignat, cujusmodi obtinet apud Ulmenfes.a), Caffelen-

fes b), Reutlingenfes et Eslingenfes

f:) &c. .ut potius rationi namraH

quam maxime confentaneum fit.

a) Mimifcbe Gtaotoron. Pert. r. Tit. 2.

b) L;xuterbach ad ]us

prov. Würtenb. Part, 4. Thef. 6.

Jug.. $. 43-

r3] Bm*äiü

Diff, d;' facceff. con

C

&d

$.

rl

130

i

'Legz;tinmm ex L. Füulcid. ortam. e[fe

| ojiendz'tmf."

Q

p

Legitima non exþ]ure Nat. fed ex Jure pofitivo defcendit «(per $$. an-

di

teced.). Debet autem originem fuam praeprimis Juri Romano. - Quan-

do et qua occafione illa apud Romanos inoleverit, incompertum fibi effe

te

fatetur eximiae do&rinae JCtus Jac. Cuiacius a), conje&tat tamen, ean-

li

dem a D. Marco Imp. effe fancitam b). Sed eam longe antiquioris effe

fll«

fti tempore latae rationibus inter-

originis atque ex Legis Falcidiae Augu

N

pretatione prudentum indu&am effe,

dilucidius poft alios docuit Ant.

Schultingius c).

Apparet autem inprimis ex €o,

quod legitima faepif-

p:

fime Falcidiae nomíne in LL. veniat d)

et ante Imp. Juftinianum indiftin-

n

&te in quadrante coníliterit e). Secun

dum legém enim XII. Tabb. Pa-

uniae tutelevae fuae vei, ita jus effo £),

terfamilias uti legaf[fet fuper pec

cui demum circa A. V. C. D, Lex Fa-

liberrima fuit teflandi facultas,

ria g)

deinde circit

er A. V. C, DLXXXIV. Lex Poconia h), tum A. V.

C..DC

CXIV. Lex Falcidia i) et paulo po

ft argumento hujus legis in-

trodu&ta ILegitima fines paullatim conflituerunt.

Obfervat. et emendat, Lib. 2. Cap. ar. b) l. c Lib. 3.. Cap. 8.

€) in Jurispru

d. Antejuftin. pag. 381. not. 9. con£. a Coffa pr. J.

de inoffic. teftam. Vinc.

Gravin. Origin. Jur.:civ. lib. 3. $. 77-

d)

veluti in L. 8. $.9. L. 14. z. de inoffic. teftam, L. 31. C. eod.

e) per $. ult. J. de inoffic. teftam.

f) Gravin. l.. c- p. 467. L.

120. D. deV.S. g) vid, Heineccii Antiq. Roman. Lib;2, Tit. 20.

ad Leges Voconiam

et

(

$. 15. Ge Joach. Erdmf. Schmid, Piif- inaug.

E

379

t

n

et Falcidiam fub 'pra—eflidio Herteliano ventilatam Jenae 1742.

$. 2. h) Heinecc. l. c. $. 16. D

IDtt-

1fï' cit. g g i) 'Heinecc. L

aT

c. 5' I80 Difro : cit', 5. 6.

eler-

$.

I4.

uradi

!Prz'jïz'f Germanis legitima. ignota fuit et

| [eþulo :defnz;m XIT.

:

l u

Germaniae. innotuit.

A Romanis ad prifcos Germanos tranfimus, quibus legitit;m eam ob

n

caufam planue fuit incognita, quia tefle "Tacito teflamenta ignorabant

&deoque eorum heredirates ab inteftato ad proximos confanguineos perfe-

rebantur; ita enim ille a) : JJeredes fuccefforesque fui cuique hberi:

nullum tcflamentum. $i liberi non. funt, proximus gradus im fuc-

ceffione fratres, . patrui, avunculi.

Epifcoporum . et clericorum i

primis: perfuafionibus teflamenti fa&ionem apud Germanos in confuetu-

j, at

dinem veniffe vel inde patet, quod vix inveniantur tabulae vetufliores,

Qxan

in quibus teflator fe pro remedio animae fuae fuorumque Deum et coeli-

i efe

tes heredes fcribere vel faltem ecclefiis ac monafleriis fat ampla legata re-

[

linquere, non profiteatur. b). |De legitima autem et reliquis Juris Rom.

; efe

fubtilitatibus teflamentariis vix quicquam ante reperitur, quam: Germani

n

Seculo-XII..Academiam Bononienfem frequentare coeperunt, ubi omne

Ánt.

ftudium Juri Rom. impendebant, quod deinceps in patriam inflitutorum

pf

patriorum rudes eaque pro barbaris habentes reverfi atque judiciis admoti

v/bn

invita Minerva in forum producebant et concivibus fuis obtrudebant c).

pu

a) In Libello de moribus Germanorum cap. 20.

c) Con£ Hert, No-

DBa

h

tit, Regni Franc. vet. Lib. 3. $. 58. Heineccii Element, Jur. Germ.

" 'Tom. L. Lib. 2. $. 179.

c) Vid. Heinecc, Hift. Jur. Civ. Rom. et

A Y

Ger

in

1

i5 It

1. Lib. 2. $. 56.. Chr. Gottfr. Hoffman:n Spec. d.el Orig. et nat,

: LL Germ. cap. 3. $. 4« $. 6 t 7.

X

5.

ISQ"

p o

B

"

ZAntiquitas hiom,' quo -con)

[/

"x praemortuo improli *þaiquä in-

DN

&

teflato ex affe faccedit ,

k85€: COmmufziOniæ bónor. v'ätujlate

UL»

deducitur.

[*

t, A0

Quibus praemiffis ad thema no&f&m þfoþius .accedimus. . Morem

yom

Germaniae, quo conjux fuperítes fuccedit in cun&la absque liberis prac-

[

B

2

S

inor-

380

mortui bona ab inteftato,. ex bonorum inter conjupes communione pro-

fluxiffe; non minus ex eo patet, quod ille nusquain: fere alibi obtineat,

nifi ubi haec viget aut. faltem viguit a), quam qüod.praecipua ejus ratio

L

jn communi eonjugum confervandae atque augendae rei familiaris ftudio

confiftat.

Sicuti autem bonorum conjugalium communionem apud ple-

rasque gentes. dudum obtinuiffe legum antiquarum.reliquiae fatis fuperque

Hi

produnt b), ita exinde moris ifius ant

iquitatem colligi poffe .autume;

fatt

cujus quoque tefles funt parocmiae:

Kánaft £eib, lángfe Gut;

lo

XDet oen Aopf bat, (c:íiert berr 2Barts: YOem. icb meiuen X-eib

€

,

ónne, oem gónne í

cb-aucb. meín ut; YOer oae anore Bbet-

qui

fül

lebt, seucbt oíe CXcbanse gat ; SSut bey Cbleyer, &cbleyer beg— .

I

49uts oet leste

;

dar

digitatur c).

nmacbt öle ïlyüt: 30 z'c.,- gqibus eadem fuccgiïïo in-

yid. Heinecei

" Element.. Jur, Germ: 'IQ'bm,'.'I',;" vi;i.B. 14 $:3295.

E.

Chrift, Gotté&; Hoffimanüi Diff. de éommunion. bonor. conjug:

yera matura atque pridcipiis. " b) "Heirece, l. c. $. 264- feq:

c)de quibus Hertius paroém. 68.69. Lib. 1. et Epid. paroem.

z

17. God.' Mascov, de paroem: f.áf

8

ftsceib2c. Harrmann de

efficientia-claufülae : :ïäng[ï;'.gib 16 L. G. Werner. Diff.. de. pa*

&is dotalibus füb formula: $£5ut bey CXcbleger. Knorr prog.

: de ufu paroemiae : 2D

6

VRU atl a d i ies

n

€0

ï

Qu

$.

TÓ.

D

|

lx

Ex qua 'afg'

uhd.entu-m' primum pro þnien'tid , quod legitima

0

*

effione exfulet, : formatur.

&

i parentum in :ejusmodi fucc

Commünio bgnorum. 'et inde dep endens conjügis fup erflitis Tacceffio

teí

ab ínteftato in omnia praedefun£ti botía fiie dubio Jam dudttn im Germa-

nia viguerunt, antequam Jus.

Rom. et cum illo do&trina de legitima

Germanis innotuit ( per $$. 14 14.).

'Érgo in ejasmodi fucceffione olim

bi ea a conjuge fuperllite ex impro-

|

parentum legitima exfulavit, - Hinc u

lis:et inteflati. praedefun&li- hereditate parentibus :

*

debetur, ibi miferrimá

jurium patrii et Romani commi

xtione introdu&ta e

(; 'übi autem ejusmodi

E

Juris German

ici depravatio nond

lum c;vitatg gqaü dqulïz.;t;a',-;üïbi 'nec admit-

fe

pauned r il

W

5. i?

— QÓ

—

m

381

E

Jro

$. 17

Q

'UG?O'

atl0

Legz'fz'ma'euitcmizmzmodo in. fuc

ceffione teftamentaria , mon

1010

jl

.ab inteflato. locum dari poffe probatur.

'que

Legitima debetur iis, quibus fucceffio ab inteftato cohïpet-itff. $. 1) '

me,

Hinc ei locus non. eft in fucceffione ab inteftato, quia haec totam heredi-

ratem , non quandam ejus partem, qual

is-eft legitima ($. T.) in heredes

t

legitima: locum babere poteft, fi

b

legitimos transfert; fed tunc demum

bet.

quis per ultimam voluntatem liberis, vel parentibus, vcl quoque certa

fub conditione fratribus totam hereditatem. eripere. inténdat: quam ob

b

rem cam praecife in teffamento honorabili inflitutionis titulo relinquen-

B-

fïiam effe jure Novellaruxþ pro forma)praefcxriöi'tur.; alc-

295

a) Nov. 1I$. cap.-g. P

r; et? cdp, $. piQ.."coth. Biccii Colleg. lund, :

j

ug

'-'Næg?fl?on en'uwcl-..Tit.. -de"inoiïïciofw. teflam.-$. 16,^

f!.'lþ

yerm.

$. 18

) de

Ex-

]

pe

'ufaï. argumentum. feczmdum pro. dzj]ïartat

z on—z;'.v: ! ihemate

od

conficitur.

ione

Nullus legitimae locus eft in

fucccmone ab inteftato (5. ]7'), V.A't'þ,

cionjux fuperftes 'in cafu deficientium liberorum praeimortuo in omne;-«

quod habuit, patrimonium fuccedit ab inteflato (per bhypothef.' vid pro-:

oem.). Ergo legitimae parenrum ex analogia jurisin ejusmodi fucceffione'.

Jocus dari nequit. Si enim parentum legitima hoc in cafu admitteretur, -

i

conjux fuccederet ab inteflato, et parens ex teftamento vel quafi; quod -

eti

n

y

a fe abfurdum et. contra notiffimam jaris regulam, ::"qqa'"hemg ex païtgj',

effto

tefgt*??)ïï :*-"E«e?( parte ï"fef]fat?ï delceä;ere;þote&. a) u

rma

(tim

2 a) fecund. $. 5. J.þdg.hered, in&?&.

gl

rl

—

$.

g.

pro

rima

" Centmrzam : kntentidm— foventmm: "ïdt'z'b

;

nef * aj(kruntar

a

modl

^ Quid autem legitimam füppofito in c

fix defendentes in mgdmm pro-

amus. -Dicunt

jmit

ferant, quo hanc fiiam fententiam tueantür? nunc difpici:

. de-

mmlrum 1) legit?nxain tam parentum, q

uam liberorum ; -jqre Nat.

beri,

n

4

y

3

383

ia

-

beri, adeoque nentram flatuto vel confuetudine tolli poffe; z-) Jus Roma-

num, quod in Germania notorie receptum, eam parentibus affignare;

denique 3). quibusdam legibus provincialibus et flatutariüis conjugum.

fucceffionem in quaevis defunQti bona diferte eo reílria

gi, ut- parentuna

£

falva maneat legitima a), — —

g

4) conf. Carpzov. Part, 3. Confüt. I2, Roesler. Decif. Saxo - Co-

&j

burg. Set $. Decif, 2.

31

fif

[

$.

20.

et

W

Er ad eas refpondetur.

j

Ad quaerefpondemus, 1) in antecedentibus, quod Jus Nat, legitithant

ignoret, fatis effe evi&tum ($$. 3. 10.); 3) Jus Romanum in Germanico

j

Imperio tantummodo in fubfidium effe receptum, ideoque ante ad loci

&l

ff

eujusvis flatuta et confuetudines refpici debere, quam ad jus illud fubfi-

diarium recurrátura); 3) jura ftatutaria et confuetudinaria (tri&tiflimae effe

W

interpretationis, hinc neque de loco ad locum, neque de perfona ad per-

fonam trahi poffe; b) deinde itidem dari ftatuta, quae parentum legitiman

in conjigum fucce(lione expieífe tollunt ( per $. 1x.); randem flatutum

praecipiens; 4404 conpugi fuperfliti competat quidem fucceffto in cuntia:

(ne liberis et teflamentavia difpofitione defun&li boua, attamen falva pa-

ventum fuperflitum legitimz, idcm conünere, ac fi diceret:. parentes filio

anteflato atque impvo

,

, velitla tamen confuge, demortuo i tríénte, con-

h

jugem autem fupervflitem im vweliguis duabus tevtüs [uccedere debeve,

f

et fic legitimae vocem in ejusmodi flatuto non eo ipío fenfu, quo in

üt

Jure Rom. occu

rrit, fed ,improprie pro tertig' hereditatig parte ufgr-.

ed

parí,

bi

Q

.8) vi Rec. imp. Ndvi[ï'. $. 9Senebens fotfen ef. Xo$. atque Ordin;

f

jud. Aul Tit. 1. $. lnb toeilen bann :.. con£ Henr. Link,

|

[

de joris Juftinianei receptione atque au&toritate in Germania.

[

b) Berlich. Part. 5. Dec. 360. n. 1o.

Richter. Decif. 83. n.

I. 128. Carpzov. Refp. Eie&. Lib, 1. Refponf, 66, . 21.

X

$ an

NEUNNCNQERNUR

383

$.

aT.

u

"5

Statutömm Coburgenf. bac in ve difpefitia'.rl

I

d

Abfolutis. jam generalioribus fententiae negativae rationibus. ad fpe-

cialiores, quae nimirum praeprimis in urbe nofltra obtinent, pre-

gredior.

Statuta noflra parentes in fucceífione conjugum reciproca

a) YOantt

d

expreffe prorfus atque fimpliciter excludunt hifce vérbis :

3wey fÉbeleute über Cabr unoó Cag vom ebelicber 25eylacet

s« getecbret, íim fÉbeflane beyfammen gevobrnet, (o etbet

eines o4s anbere im allem uno jeoen (Guütterrn, voo fie Feine

ZAinoer überbomimen, eo (terbe eines vorm anoetn. über turs

eoer lang, unbo vwetoen alle uno jeoe J2lutefreunoe, aud)

es erfforbenen. iEÉlterm , ,von übetlebenben. f£bemenfcbert

[

n3 uno qar auscefcloffen.

Et alio loco:

b) Grteift eirt

tj

X

ino sut fÉbe, ober fiellet. feine eiqene sS5ausbaltung an,

if oaejenige, voae es etetbet uno vot

ib bringet, ní

4

K0

onbetn eo vetetbet audb oa(felbe vot oe-

ellein fein eigern,

f

í

qmien

—

(fe

ererbern belfen..

Elteer auf feinen fEbegatten, oer ibm (olcbee etwamf

2u

m

2) Art. 14 $. 1. b) Art. 8. $. 3.

1m

4

$.

22.

]«

Jllis ob]lantia Tecenfentur ;

0

J

