Hc649_qt
author: Rosler, Johann Burckard

-

a

p

w

a

I*

d

AE

a

Wl

N

9.

[

d

W,

*

-

t

&

"

W Q

v

v

*

.

Y«X

d.

d

»

MV EV U

x

rw

M

—

E

X.

«

/!M

b

&

À

t

.

r

-

—

.

AE

X

l

SP

i.

..m

-

W

i

ku., -

/l,

X

[*

"

i

M«,

N«

a?

**

EONG X

Y

^K

t

At

E

— *

4

d

*

A A

Mu

—

V

u-

e

cÉ-

C

Á

M

"

J.f.J

*

—

P.

— MM

o

X

21

od N

"

RA

-

d

-

UX

pR EL

D*

N

x

B m

4

A

ra.,f

X

bt

*

4

x

Len

.

$

CCX

/./m

ww,.

Ls

-

-

—

-

—

Y«

eJ

t

M^

E

t

AX

-

WA N FX

*

-

»J»

r IN

i

"

.mh.,p

. A

L

M

A l

E

La

vX

am-

.UU

2

I

..M

m

*

i

WOA

v

d.w

-

$5

5

zi

-

t

«

P*

t

?

-

A

i*

"

^

:

zi

N

i s d

i

m

b

v-—

i m

N

-

k

*

:

*

í.

-

v*

m

-

W/

k

,,.(v.

U

E CSUN

db pX

w

--

wl

- h

vt

w

94

ERN

M

*

LA

É

M.

C

N

A

ha 4«

Y*

*

$.

A

(.J-

^

P

v

:

N-

»

-

&

ex

Oal

CX*

".

2 RE

PT

! À

m

N

-

w

—

".

M

d

m

1

w

L

i

2

*

A w

k

i.

—

241 9N*

5.

*

««

*

P

RW

WX

X

1

H.

X

w

(

(

Á.

//I

AX

,,4

Lt - x

M

?

*

/fur

NOSN

um

n

*

[

u

d

"x—-

YR

A.

MU

À*

2"

—^

M -

M

F—— YOM

" s

un

E

M

—

La

.W,

&

M

. 7

*

Y

"..

X

.

»

h,

E

—— X

É

-

*

*-

E

ee ,.»/«;

/.æ.

^

u

LE p

"

n

—

*

* v

T

[

X.

w

A

N-

W

W

A

x

-

E

t

äca

-

|

r

M

1

t

*

4

v

"

ipe. .

5

W

"d.

;

"V

^

»

p

[

ra

A Va

,

o o n

v-

w

n

-

-—

—

p u

s

:

w

)b

RC

$

wn

r

d

P

4|

H«

-

? d

n

x

-,,.r

*

- 3

m

"

C*

w

*

—

ET

1

? us

:

t

"

2

bt

— X

L

3

L.

P

M

M»w -

.

q^w

Y

i

;

-

N K

al

u PO

"

y

-

v*

A

A.

*

L

d

- R

-

Y

*

-

:

.W

-

As

Y

,W

y,

v*

»

IA

; d

M

-Mæ

-

43

X

A

2

!."

x K

l

w.ï

4.. d

X

—

y^

mf llsv

,m,...

d

o

-

^

-

i

r

Illæ

r

-

X--

o

SORNO

N

--

N

W.

ww

*

»

d

T

R as N

)

: tw

YX

MX

XX

E

- N

P |

ao

QT

:

.

W

£

N

l.fw.n

4

"

v« x

S

"-

E ».7

YT

*

-

* w

U

X

-

w

^

*

PI

w!

—

:

b

—

À

?

h

h at

"o

z.

w

X«

d

«NMe

Es

AA

UXX R

f

5

Pok

ex

:

.

-

-

$:

Ed

C m

r CR

""

fX

l/rfl

&

w

D

3

X

2*

X

W -

^s

Y

u

j

m

NY

:

od

(m.

"v

E *«

£

o

d.

r

x«

-

-

A

k

9548 -

—

x

:

N o

N

4

A

1*

) --

m

PA

r P^

-

X

-

w.

E

o

N

N««

.

"

a

".

E

ndes N

TR

K

r

"

N

*«

X *

r

$

la

P

MY

w

INX

*

wOA -

Wt

À.

;

"

t

w r d Y

um

X

*

t

X«

j .

b

E

C

-

NSLN

d

*

p*

-

N

Mi/

w*

Yx

-*

——

V w

.

-

m

X a

278 . NT vv

.w

bf

um s

ll/

/f, "

m

-

—X

-

^*«

FM

a *

N

w

Acr m - *-)

-

,-.».xv

-

-

N

Y

£

*

YX

«N*

ls.

.

N

N

-

w

tw

N

n

*s

d

-*

ANN

.t

N NES.

PX

-

£

a*

x

x d

Ea

NNUCN

P.9—t^

*

i/-.

-

"

*

at s

—

» w

-

Ed W

CM

P

E

2

N

—

V N

tj

P

-

"

4..«. "

W

*

-

-

-

».

xl

;

uN

X

"—

.

N

^

"

N

-

C

«

-

*s

X

a^

il

-

—

h.

x

P

-

Pa

r

t€

i

n

r ERE

B

^

m

W

MC

Bowes

i N LO i

-

IY NX

P.

E

-

d

Y a*w

p

vt

E

X

-

E

T aP^,

—

N

-

a

a^ -re dd

PEM

.

n

$2

J

À

N E E

TOX

wv

—

x

-

"

hat

2

W

x

3

[

AE

w

.

—

hd

.

—

l.lfä

:

X w

-

d-

v

xem

W GC

h

"

-

rx;

-

TE

LA .d,lf

/(.(

**

i,

at

*

4

x

iU

24

ha

NI

YT

od

Y

*-.

.

.

-

E

.

4.,.

NNC

. .,rls d

-

OR

r

«X

At

Q

m

-

2

..H

N

* u-

ts

d-

x*

"W

-

p*

n

o

e

N o It

*w

k

—

:

^

i

v

—

X

.9"

N

* O w..n.-:

"

-

——

wO

»

x

-

d

M

*

j*

NG

P RMNE

H..

*

.AMQ(

fs

L

»

* us

ES

-

x

«

j eac

—

*

*

*

p

o

-

—À

—

—

—

A

-

oetat€

--

—— À

—

—

* Ia

s

m

:

u

[

M.M

l

E

-

É

-

7

z

hn

7

-

LUE IU RIOEUNC

2

.

z

"

»

T

-

ia t

—

I»,

xh

W

Ó

VN

n

H

U EDNE

H

M

a

N

A

d

A

P

C

4

a

—

ab

"m

—

Mp

"

^

1

E

X

Iu

w

1

3.

AUA

—

—— ——

—

—— ——

— — ——

JOHANN IS BURCHARDI ROSLERI

OLIM SERENISSIMI DUCIS SAXO-COBURGICI CONSILIARII

ïNTIME ET CANCELLARII-

DECISIONES

QUIBUS

]US SUCCESSIONIS HEREDITA

RIAE TAM REGULARE EX TESTA-

MEN'T'O, ET AB INTESTATO QUAM

ANOMALUW

EX PACTO,

. IN USUM FORT .

LUCI

EXPOSITUM

ET

RESPONSHEPRUDENFUM'FIRMATUM

EDITIO

NOVA

AUCTIOR ET EMENDATIOR

RECENSUIT

ET

BREVIBUS ADNOTATIONIBUS' AUXIT

G OQDUERON GUOTTRH ST()CAMA](

AULICUS ET CANCELLAR, SAXO- COBURG ADVOCATUS

ORDII&ARIUS

uml

——

CEEREGYEEGUS

COBURGI

IMPENSXS AHLIANIS MDCCLXXXI[b

JAC OBUS REX Anghae in Awgw BaciA. ad Hehrichtn Tiliüfin

4

Lib. II p. 121,

-

Qt-md Jf vel ingemii impetu vel quadata animi indutlione aliquid fcriptis mandandum

cen[eas, bona quidem cum venia boc facere poterie: illud folum crwndum eft, ne duti

longa wimis operg. aggredmr:s, a titierés tui funclione avoceris,

x

*

a

R

;

l

n

hd

j

!

j

E

DUUMVIRIS

MERITIS IN

PATRI ;M DIGNITATE ET OM'NTI

VIRTUTIS LAUDE

CONSPICUIS

VIRO.

PFRILLUSTRI ATQUE EXGE LLENTJSSIMO

. JOANNI MELCHIORI

HEUSCHKELIO

SERENISSIMI

DUCIS

SAXO

COBURGENSIS . CONSILIARIOG

INTIMO ET CANCELLARI

J

NEC NON

VIRO

PERILLUSTRI 4Arquc EXCELLEN'TISSIMO

OANNI CHRHST!ANO

!

HOFFMANNO

SEREXISSMU DUCIS SAXO-COBURGENSIS INTIMO COX-

SILIARIO AULICO AC $. ,CONSISTORII PRAESIDI

AFFINI SUO OMNI . PIETATE COLENDO,

74

A 3

—

-

Y

Pofi'em qmdem ac deberem vereri, ne temeritatis notam

fübire deear qui vonrs, VIRI Perzllpijiws atque Ex:

cellentiffirni, leve hoc atque minus dignum opusculum. offerre

audeo, nifi maximam quae in vogis eft, erga me benevo-

lentiam fàtis füperque cognitam haberem. Nam quae in aní-

Is VESTRIS re(ident virtutes, quae a voBis in me profe-

&a fünt merita, iis plene enarrandis illuftrandisve orationis meae

tenuitatem non effe parem fentio, et jam dudum publicam gra-

tae mentis declarationem expopofciffent. Non dubitavi itaque,

TALIUM- VIRORUM nomine hoc

opuscuiüm ornare.

tum ut grati et pii erga vos animi teftimonium perhibeam

tum ut apud vos litterati otii et negotii rationes, in quo ha-

&enus verfatus fui, deponam.

Jam nihil magis optaverim ego

nif& ut vos pro infigni humanitate vrs TRA hunc primum

|

À 3

1n-

"

z

|

^

ingenii mei foetum benevole accipiatis, vosIsque perfuadea-

tis, me eum femper fgrc, qui VESTRO eximio amore dfgnil"---

fimum fe praeftare omni ftudio contendat. PFaxit Deus T. O.

M. ut in rei publicae et Familiarüm VESTRARUM falutem Ne-

ftereos in annos graviflimis VES'TRIS negbtiis fungamini, ad-

fit confiliis et laþoribLIS'VESTRlS faluberrimis laetiffimosque .

rerum omnium largiatur fucceffus. Ita vOvet

ER E

I

li

x

/

PERILLUS TRIUM

NOMINUM VESTRORUM

cultor obfequiofiffimus

Jo. Ern. Gottb. Stocksuar.

PRAE.

&—ü————————-———-—ä

PRAEFATIO

uum in edendis Deczfiozibus Saxo- Coburgicis Boeslerianis meam

qualemcumque operam defideraverit Bibliopolá hujus civitatis

1

honeftiffimus: hunc laborern defugere nolui, fed potlus ejus defiderii

adlutorem effe valde utile arbitratus (um.

Nam quamvis Státuta Co-

burg. nil nifi confuetudines dudum receptas contineant, in Terris ta»

men Coburgenfibus vim legis nunquam fortita fünt, eo quod confirma-

tio Prineipis nondum füccelfit, iisque igitur levem tantum vel potius

LÉb n N A

nullam probandi vim ineffe, negari nequit; ita, ut, qui ad quendam eo-

rum articulum provocat, ejus receptionem feu ufüm in foro, nifi fit no-

torius, tanquam conf'uetudmem probare teneatur, Roesleri decifiones

t o

autem, quatenus teffmtur de con(uetudinibus in contradi&orio judicio

expofitis, plena vi probandae obfervanuae gaudent* defiderium igitur

Bibliopolae non modo landandum, fed etiam jam dudum optandum

erat, et quidem eo imagis, quo rariores iftae Decifiones Roeslerianae

ä:

funt. Quodad finem attinet, quem auctor in confcribendis his Decifio-

nibus fibi olim propofuit, nihil immutavi; fed hoc unum mihi reliium

ä

effe fenfi, ut Decifiones has fuccin&tis adnotationibus illuftrarem, et Sta-

tuta Coburg., quatenus teftantur de confuetudinibus in contradictorio

judicio expofitis, allegarem. — Adjeci fimul tria nova refponía, ab extra-

neis

Mi aR at

8

PRAEFATIO.

neïS'Jctis lata, et quoad fuccelTionis materiam lectu dignimmþa, 'necjoä

duas differtationes celeberrimi Jcti Eckardti, Confiliarii quondam illu-

ftris Regiminis Coburgenfis, quae quoque fucceffionis materiam in Ter-

$I

ris Coburgenfibus quam maxime cnupieant atque illuftrant.

DeA inftitato au&oris ut muktis edifferam, haud neceffarium puto.

Fuit certe in eo magnum ingenii acumen, fcientia juris quam maxime

laudanda, eaque, quae quidquid profecerat, ad ufum fori noftri fere

unice referret. Tta vale, amice le&or, mihique fave,

Dabam Coþurgi,—

menfe Aprili MDCCPXXXI[.

|

-

l

y

|

UTRIUS-

UTRIUSQUE

KC f10n

m illü

I Ter

SERENISSIMORUM FRATRUM

SAXONIAE DUCUM

7 puto,

ityitte

ri fere

burgi

ALBERTINAE

ET

FRNESTINAE

DITIONIS

STATIBUS DUCATUS COBUR

GICI PROVINCIALIBUS

jUs

V-I-R T

PERILLUSTRI AC GENERosö STEM»MATE,'

BIGNITATE, NOBILITATE, DOCTRINA, PRU

DENTIA ET DEXTERITATE

INCLYTIS, CLARIssiMrs, SPFCTATISSIM';S;

V

n

DN. DN.

DN

tor

Á

Tüm

DIRECTORI, CONSILIARIO,

CXUb

DEPUTATIS, SYNDICIS, CAETE-

ticul

tüm

RISQUE OMNIUM ORDINUM

MEMBRIS,

-

mi,

Ts

riSpr

Gerr

DOMINIS, FAUTORIBUS, AMICIS .MJWXGNO

:

HONORIS AC AMORIS CULTU JUGITER -

Tem

|

tüm

PROSEQUENDIS. '

N

Qu

$.

B

D

Ute

fts

diye

Cl

VIRI

oblig

*

-

VIRI OPTIMATES!

»

irari fubeat, cur in ranta Juris inferpr.etum foecunditate

IS

Á

M

qui tum naturale tum pofitivum, hoc et quibusdam ela-

. pfis Seculis, ingenii füi monumentis egregie illuftrando,

no&tes diesque infüdarunt; non ceífent ramen querelae jam

olim ingeminatae, de ;Juris prudentiaemonftrofa ferme et mul-

torum camelorum oneri non femel comparata difficultate. Cau-

fas penitius inquirenti occurrunt non unae. Sunt qui in Libro-

rum Juris amethodiam, funt etiam qui in Interpretum nimis

0,

exuberantem copiam, inque multis adhuc perplexis Jurium ar-

TE

ticulis refolvendis diffenfüm rejiciant. Nec forte praeter meri-

tum. Mihicum aliis in eo pofita fübinde vifa eft haut poftre-

ma, quod Jus noftrum civile et commune, quo nomine Jufti-

nianeum venit, cujus in libris innutriri, et ex quo folidum Ju-

risprudentiae fuccum haurire jubemur, et Statui et moribus

Germaniae noftrae minimam ferme partem conveniat: ex quo

N

fit, ut libris illis diu jam innutriti, cum ad praxin et applicatio-

nem deveniendum fit, vclut in alterum novum orbem delap(i

ï

tum in publi"co Sacrorum, Sacerdotum ac Magiftratuum Jure,

tum in mnltis etiam privati Juris capitibus normativum illud

x

quod 'didi.cimuxs principium parum quadrare animadvert

amnus.

Ut enim nihil nunc dicam de publico, quod ad Statum Rei no-

ftrae Germanicae fpe&tat jure, toto ferme coelo a Romanenfium

diverfo; nec ipfas privati juris partes disconvenientia illa fugit ;

cui, quoad perfonas, Jus Dominicum Patriumque; quoad res et

(limi apud Romanos contra-

VM

Lobligavti)ones ; üipulgtionum , firmi

P

&uun?

—

SL asl

&uum vinculi, curiofitas; '.quoad jüdicia, tum civilia tum crimi-

funi

]is, u

nalia, varii apud nos, nunquam recepti a&us arguendo fàtis funt.

fbi,

Neque ad praefcindendam hanc difficultatis caufàm fufficit, fi

dicamus: modo hiftoriae et antiquitatis cognofcendae gratia

ris ol

terür

haec talia addifcenda effe; cum longe alio fine atque intentioue

giit

urium ftudiofi ad audiendum ]us Juftinianeum accedant.. Sci-

licet non ut hiftoriam illius norint, fed ut ipfa Juris- prudentiae

dich

artisque praecepta, fimulque normam principiumque caufarum

h

in foro vel defendendo vel decidendo agendarum, regulativum

ei

exinde hauriant.

Haec norma fi moribus et a&ionibus homi-

lus

nuni in Germanica civitate viventium, ceu normato fuo, minus

filic

conveniat, fed in multis deficiat, in aliis ad re&titudinem fuam

(is Q

multo aliunde indigeat adjumento, non poteft non magna in ani-

blici

mis difcendium oriri confufio, haefitatio ac folicitudo; praefer-

Qene

Tam;

tim ubi verum hoc, quod quidam ftatuunt, Jus Juftinianeum

ad decidendas cau(às non valere nifi quatenus id in fpecie rece-

tenh

ptum effe evidenter doceatur. Atque hinc eft, quod tam avide

lisu

et expetantur et excipiantur DoGores illi, qui dum libris Jufti-

byri

nianeis interpretandis quovis moco manum admovent, fimul

X*':zm

praxin et ufum illius in foris noftris digito monftrant.

Quo

E

ipfo utut multum lucis avido ]uris le&ori affulgeat, non tamen

lii

immotam adhuc cui fecure innitatur, habet regulam, eo quod

Onn

raxis et ufus in fingulis ferme regionibus ac judiciis obferve-

bon

Ifta vero et fic fe habeant, non eft tamen propter-

tur varius.

fate:

ea animus defpondendus, neque tanto minori ardore ,Jus no-

(lio

fl

ftrum Juftinianeum, quo fane vix ullum plenius atque in tem-

Qu

PCFQC

ura Juris naturalis cum civili, et applicatione hujus ad in-

finitas moralium negotiorum caufas, clabo

ratius invenias fub

Nimi-

!

coelo, vtercndum atque evolvendum eft Jurium cultori.

")

rylm

»

u

ffii«

rum et. olim et nunc mascule obviam itum eft difficultatibus il-

junt,

lis, ut fi non penitus fublatas, magnam partem tamen diminutas

t.fi

uibus in corpore u-

fibi gratulari poffit querentium cohors.

"àtld

ris obfervata methodus offendiculo eft, fubvenire in tantum po-

(s

terunt Interpretes tum illi; qui multa faepe cura et fübtili exco-

Nv

gitatione nexum hbrorum titulorum, quin et paragraphorum,

itIde

dichotomiae Ariadnaeo quafi filo exponunt; tum alii, qui ex ipfo

Ut

Ju'hm'meo univerío corpore artem

uris divería et magis di-

VW

ï

geíta methodo tradunt, quos inter Vultejus, Althufius, Donel-

jormi

lus, Rennemann et novn[i" ime beatus nofter Struvius celebmate

21nus

mxcam*

Ante hos omnes autem Nicolaus Vigelius in Metho-

uam

dis quas typis habemus, Juris Civilis, Canonici, Controverfi, Pu-

| a

blici, Criminalis, Mammomahs Feudalis, Camerahs

ut homo-

fer-

geneam ita itupendam et fi fcopo fuo pemtüs haut gw1fam Ope-

ram in hoc genere navavit, er etiamnum, tefte Arnoldo Schlich-

yeum.

rece

- tenhorftio ;

multis praefemm in B».xgm ceu Index Mercuria-

vide

- is cujus du&u Legum Candidat: implexum Junsprudentxa*e la-

byrinthum feliciter et maximo cum fru&u quotidie emetiri fo-

]ufh-

mul

. leant, in delitiis habetur.

Copiam Interpretum non . eft quod

accufemus. Suppeditat illa dele&um ex bonis optimorum. Et

Quo

A

alius in hoc, alius in illo genere claret, neque tamen usque buc

IUO

omnis ]unsprudemlac profunditas vel nimium fcribendo et cla-

Ne

borando exhaufta eft.

Modo fidelis in hac Scriptorum varie-

g

tate atque copia contingat manudu&tor, qui avidum Juris Stu-

; o*

diofum pro captu et ícopo füo in fehgendo dextre inftruat.

Cui rei haut parum commodaverit Bxbhotheca "3 JUI'ldlCa in

| t

fuas

gd Ifr

6 be

*) i epifl. dedicat. Refoonforumi 7zms Nic. Vgeh: impreff^ Am/mm: Ántio 1650'

""*) qualis Struvia Buderiana,

le*]l'

ram

Ba

N

E

]

Ger

fuas Cla(fes Scamna et Subfellia bene ordinata, fubjun&a ad

quemvis Autorum Virorum Eruditorum crifi, ceu quoad hanc

teat

Tv

circa Lexicographos Juris, feu Repertoriorum ip Jurispruden-

tia Scriptores, facem praetulit acuti(fimi ingenii non minus ac

gsi

vert

fummae induftriae Juris - Confultus Jenenfis Lynckerus Nofter

in praefatione Concordantiarum, quibus Orbi Juridico falivam

Qutr

movit, Juris Feudalis.

Diffenfus in quaeftionibus Juris con-

dab;

troverfis Legislatoria autoritate facile tolli poffet, ficuti jam fa-

s

&um eft, et olim et in recentiori feculo ab Imperatoribus non

Q

modo, fed et Statibus Imperii, quilegum ferendarum poteftate

Vp«

in territoriis fuis pollent; quos inter gloriofiffimus Saxo, confti-

din

DTj

tuendo, ac decidendo ventilatas acriter atque diu inter JCtos Ju-

rium controverfias, vix fibi palmam praeripere paflus eft. 'l'an-

qui j

tisper ubi Legislator Princeps autoritate fua litem in thefi diri-

Wi

mere hic ceffat, vicem obire et adjumento effe poffünt rerum

in]

judicatarum annotatores. Ex iis enim intelligitur, quo jure ci-

adeo

vitas retro in ejusmodi cafibus ufà fuerit *) et ad fimilem hypo-

Silu

thefin prudentem Jurisconfultum facilis eft applicatio. Neque

fiüm

incognita eft via quam ex Jure controverfo fe extricandi mon-

Gern

ftravit praelaudatus modo Vigelius.

Qui vero difficultati e

oy

difconvenientia Juris Romani cum noftro per Germaniam paf-

fit j

fim ufitato exorta medendum fit, hic opus, hic labor eft,

Ve-

H

reor, àn penitus eam fublatam irisperare liceat.. Neque- haGte-

g

nus corporis Juris reconcinnatores fucceffu confiliorum füuorum

Tünt

uibus alias laus fua debetur, felicitati funt,

Utcunque fane

dige)

hic ftudiofae Juris juventuti fuccurrendum eft, et primis ftatim

àüt (

Inftiturionum libellis monftrandum dextre, quid hiftoricae tan-

fes

crum

cum cognitionis ergo perlegere, ecquid vero ceu in ipfis r

g

Ver()

Ger-

W) 1. 57. f. de legib.

t ad

Germanicarum argii-fncntis obtenturum altius imbibere opor

lanc

teat. Qua in re Dn. Placcius, Hamburgenfis praeter alios fuam

1den

navavit operam. Altius deinde in intimiora juris progreífo Le-

$ aC

gesatque ConftitutionesGermanicae, publiciac privati juris, uni-

Yler

verfales juxta ac locales fedulo evolvendae, conferendaeque fünt

1Vam

cum Jurisprudentia noftra dida&aica Romana, ceu operam lau-

COf*

dabilem celeberrimus Schilterus hic praeftitit, in fuis ad Pande-

nf

&as Exercitationibus, ubi praxin Juris Romani in Foro Germa-

, Qon

nico magnam partem feliciflime docuit.

In adjutorium dehinc

eftate

vocandi fünt plures et varii confüetudinum ftatutorum atqueor-

ontti

dinationum, rerum item judicatarum, praejudiciorum, Refpon-

5 Jur

forum ac Decifionum obfervatores et colle&ores, ii praefertim,

Tan

qui in partibus Reipublicae alicui credendis aliquam in hoc ge-

diti

nere collocarunt operam. Nam confüetudinum et ftatutorum

in Ipfa etiam Germania ingens eft varietas, et vix unam invenias

qum

i d

adeo univerfalem, ut nullibi fpecialem offendás, quae illi deroget.

hypo-

Salutare proinde confilium eít beate nuper defün&i Ratisbonen-

fium Confulis, elegantioris literaturae |JCti Prafchii *) fingulis

eque

mod

Germaniae Rebuspublicis id curae committentis, ur proprios fibi

ru €

sores in ufain ac levamentum eorum, qui verfautur in foro, lite-

ris mandatos, ingentis tbefauri loco ad pofteros etiam transmit-

j pà

Ve

tant. . Nam badenus quidem, mifi per experientiam, inquit, ejus

generis pauca immotuerunt, anultisque amulta ignorantur; Fece-

ude

orum

runt iliud alii confuetudines ac mores in ftatutorum formam re-

digendo; alii, cam Jure communi acCivili, quatenus conformes

: fnne

aut difformes fint, conferendo; alii, peculiaribus libellis per par-

(aum.

ae tan

tes Juris eos tradendo; alii, denique in ipfis caufarum contro-

mque

rerom

verfarum deciiüonjbus. per Prudentum Refponía Judicu

Gd*

effa-

». »in Jdo vero et perjövlmo 6.XIX,

t E

effata irmatis cXpbnenäo. Omnes fua laude ma&andi,'*'*ïpraepri-

£0S

mis judicio Dn. Leibnizii, *) hi ultimi; eo quod novos emergen-

if

tes cafüs perpetuae' memoriae confignent, Orbemque Juridi-

»

vil

cum continua au&tione locupletent, eaque propter et Pra&tico

105

atque in rerum ufü verfanti diligentiffime pervolutandi; vix

u

enim ullum fcripti genus eft, inquit a Sande **) quod ad verita-

tem cognofcendam, judicium informandum ac verum legum

. jun

rifm

ufüm oftendendum magis conferat. lta gaudet Juridicus orbis

N

Gailii, Mynfingeri, Gilmanni, Klockii Cagzeralibus; Molinei Pa-

f

rifienfibus; Gammae Lufitanis; 'T'efauri Pedemontanis ; Sandei

u

Frifiis; Vabri Sabaudicis ; Mevii Wismarienfibus ; Coleri,Ber-

fim

lichii, Carpzovii, Richteri, Saxogicis; Scheplitzii, Mulleri Mar-

T

chicis; Daffelii Luzeburgicis; Mantzii, "l'extoris Palatinis; De-

prà

merath Fragconicis; : Anonymi, Bambergeufibus; Stockmanni

VC

Brabantinis; Plures nnnc non nomino neque de ta£to themate

bi

plura dico, ne veftra, PA'TRES CONSCRIPTI PA'TRIAE,

Qui

que

dum epiftolam hanc letione dignamini abutar patientia

dun

in ve(tris tum a Principe con(titutis fuperioribus, tum partim

fim

etiam per.vos inferioribus Judiciis jura vel caufas orando, vel

N

decidendo tra&tant, habent equidem fuam regulamr praefcri-

Ju

pram, nimirum in Deciforiis f meritis caufae Jus Civile Caefa-

L

te

reum, in ordinatoriis f. Modo procedendi, Saxonicum; felicio-

res in eo, quod omne dubium de juris Civilis in his terris, auto-

hoc

gity

ritate hac ipfa diferta praefcriptione erepitum, iique onere pro-

hàc

bandi gj.us g*;egegtionem gxfa,.ciofc fub :lpf/a.ti fint.

Vexat tamen

4:

D

eos

*)- Nov. Metb. difc. ;iäcendkeque gurispr. part. fpec. $. 83.

GU du praef. T/Jïfrlüii praciicaut. s. D?Cl:/lïüi?tl[?(fi asrearum . Frif.

L

N

*

epri-

[pee

eos ïnihilominus adhuc ejus cum *) receþtis ab antiquo moribus

in paffibus bene multis difconvenientia. Et cum us ipfum ci-

iridi

ÉLico

vile **) ea quae longa confueiudíne comprobata funt, ac per an-

ViX

nos plurimos obfervata, non minus quam ea quae fcripta fünt

ena:

jura, fervari jubeat, intereft omnino Reipublicae veitrae, ut qui

juri dicundo praefunt, mores illos apud vosetiam per annos plu-

puit

tbis

rimos obfervatos pernofcant Quod nifi fiat, Judicum et Caufi-

Ppo-

dicorum ignorantia, paulatim cum infigni damno fübditorum ju-

andel

|

ftitiaeque detrimento juris eveniet mutatio, et perniciofa valde

judiciis ad pofteros confufio transmittetur. - Neque enim cafüs

j r

Mar-

fimiles continuo in Judiciis ventilantur, neque recurrendo in tot

Dej

retroa&torum cumulos femper vacat; et perfonarum quae in iis

praefünt identidem contingit viciffitudo , ut adeo perfacile Ad-

naniüi

mate

vocati etiam yel ex infcitia vel lirigandi partesque mulgendi ]i-

bidine, Judici in confuetudine farisfirma, dubio fupponere, eum-

iAf

que vel ad fententiam injuftam vel interlocutionem ad proban-

Quí

aT

dum, quod jam conftare debebat, ingenti partium taedio reique

familiaris ja&tura inducere poffint,

í yd

Id quod vel exemplis, ubi

opus, demonftratu haud difficile foret, maxime in fuccetfionum

vt

Cael

Jure, ubi inter mores noftros et Leges Juftinianeas notabilis in-

[icio

tercedit differentia. Haec ego, per tría nunc luftra J udiciis in

hoc Ducatu affidere dignatus, cum animzdverterem,. coepi co-

uto:

gitare, annon aliqua ratione ei, quod rei veftrae juridicae in

PI'O'

n

þgc parte intereft, fuccurri Pofüt? Incidi in Vglumilna féntentia-

rum

£08

*) Incredibili et litigantinm vexation:

lites fucerefcunt ob id praecipue-

e et patrimoniorum ja&uta novae paffinc

quod ea ipfa quae jam multoties judicata

fuerant, ignorarentur et

ex ignorantia in du.bxium revocarentur. Ant. Faber.

D

** 1. fzïd- et ea 35. [f de Jlfg'i

C

h

rum laudatiffimi 'quonïdam Scabinatus Coburgici, quae 'The-

fj

fauro contra in repofitoriis Secretioribus Regiminis affervantur.

Co)

Cumque ea pervolurando fubinde Refponía invenirem, quae

tori

mihi in PraefeGtura tunc Judici, in caufis quoad morcs a parti-

Qui

bus allegatos faepe dubitanti, multum lucis afferebant, confilium

bed

inivi, ea potiffimum, quae fücceflionis hereditariae jura concer-

bina

*

nunt, excerpendi, et per modum Decifionum in ufum fori ela-

IN

Ti

borandi. Plácuit inter alias methodus Vigeliana, qua is Refponfa

m:x

füua quatuor libris comprehenfa tra&avit; vel quod Autorem

TK

Majoribus meis affinitate jun&um fingulariter adamaverim; vel

hu

merito ipfius libelli, pro lore ac medulla operum ejus a multis

frül

habiti. Allegavi autem in Difputationibus, loco operum Vige-

Trür

lianorum, tum leges et jura confueta, tum e probatis, mox vete-

tibu

e Autho-

ribus, mox recentioribus, parce ramen; unum alterumv

tis |

rem prout in theoria et praxi ftylus hodie fert. Praemiffa ita-

hï)n«

ue Decifione feu Juris '"T'hefi, pofüi Caufam feu fa&i fpeciem j

Tum

alatis deinde in Difputatione pro re nata potioribus partium

T

fundamentis, feu dubitandi decidendive rationibus, fubjeci inte-

at

13

[9)

ögm

rum ex concept

rmula Refponfum, annexo quandoque pro

B

idatione uno vel altero Juris obfervato. Refponfa,

pleniore dilue

(

atque adeo caüfas undiquaque f:legi, modo illas, quae in Cobur-

ica didonein bét 9Mlege G'oburg ejusque five Metropoli five

(/p(

un

Civitatibus pagisve provincialibus acciderunt, jurisque informan-

&l

di (eu decidendi gratia ad Scabinatum delatae funt; ut eo.ma-

uoad Succeffiones obfervetur inde eluce-

fg

gis-quid in his terris q

V0l

fcat, pauciflimis forte

e vicinia, ubi eadem confuetudo vcl Jus

[

commune, praefertim circa ultimas voluntates viger, interfperfis.

[

Ex merito hinc Coburgicar

D

4222 nomen decifiones hae fibi vindi-

*

cant,

non modo ab Efficiente, Scabinatu (cilicet, a Sereniflimo

—Ducc

n

The-

ü:uce" Saxo-Cöburgenü tunclaudabiliter heic inftituto; fed et

fübje&o non minus atque o5je&to; caufis nimirum, a Subditis

HQtUï.

Coburgenfibus vel etiam exteris, ob herediiates tamen e terri-

quae

torio Coburgenfi petitas, in dubium vocatis. Propofitum erat

parti-

N

quidem Excellentiffimo (üi temporis Jurisconfulto Petro Wefen-

becio, primo Sceabinatus noftri Oidinario, Decifiones Sca-

n ctr.

binatus Coburgici edere in publicam lucem, *) et uti-

j ele

nam eam afpexillent, vel Succe(fores Hlius Schelhafü, Fo-

'gm(a

manni, Draconis, Viri (ane ut Do&iffimi ita cordati(limi, et labo-

itorem

riofiffimi id laboris füscepiffent! fed et ille morte praeventus

» vgl

multis

laudabili fuo inftituto, fimulque fuo defiderio grata -po&er»itas

fruftrati, et reliqui aliis publicis officiis, quin et Cancellariatus

Vige

imuneri, admoti gravioribus idencidem negoriis, bellique tumul.

( Veto

Pofteaquam meae i(tae ho-

Vutho«

tibus procul dubio impediti funt.

ris fubcifivis colle&ae in aliquem numerum excreviffent, cum

if it?*

bonoratiffimis Dominis Collegis meis eas communicavi, quo-

eciery

rum dexteritas ut labori coepto annuit, malni eas, fi forte utili-

artium

tas aliqua ad gloriam DEL, juftitiamque Foro noftro promoven-

dj i&*

dam inde obtingere poffet, effe communes, quam privato fcri-

Lut: pro

Vobis autem Provinciae Pro-

nio apud me abíconditas latere.

jponfà

cere$, eas infcribendas duxi, motus et jure veftro, quo vobis

Cobur-

"

,

l

opellam hanc qualem qua

lem in veftrum Provinciaeque commo-

Jfv

dum re&te vindicatis; et favore, quo me ha&tenus profequud

NU

eftis haud vulgari, in cujus.gratiam publicum hoc efto redhofti-

e0 frie

mentum. Vobis inprimis, prudentiffimi Metropoleos Coburgi

; eluce

Confules, amicum hae Decifiones calcar funto, ut Statutorum ve-

«d JUS

ftrorum yoiufpi:ni magum tandem extremam admoveatis, quod

et

jiind

m.

Jf

*) vxd praefat. a Filþ Confiliis ej«s praefixa

2

i

1110

€2

Due

et do&iffimus quondam Güntzelius, Syndicus vefter in praefa-

tione vos monuit, ere&uri ea in debitam, ubi certitudo eorum

adhuc vacillat, confonantiam; quo a Principe, poftquam íntegra

Serenitati füae oblata et à Confilio Ejus revifa fuerint, fpeciatim

confirmentur, habeantque et Judex et partes regulam, qua ad

Dui

evitandas litium ambages tutius dehinc innitantur.

Accipite

igitur omnes oblationem hanc animo benevolo, mihique porro

ll

favete.

DEUS vos et Familias ve(tras, et univeríos Provinciae

fübditos fervet, ut hoc et inftanti per divinam gratiam novo, et

fingulis etiam futuris, in aevum annis füb Sereniffimorum Prin-

cipum veftrorum jufto pioque Regimine, in pace atque fanitate

Vos ac Pofteri veftri vivatis longe quam feliciffimi.

Valete.

lii

Dabam e Mufaeo Coburgi, XII. Cal. Januar. Anno SALV A-

''ORIS, M. DC XCVI-

GENERO

SIS NO*B!UB—US "ArqueE SPECTATIS-

SIMIS NOMINIBUS VESTRIS

4

W

emni Rudiö addi&iüïmus

V

|

Vi

!

— JOHANNES BURCHARDUS/, ROSLER.

CO—N-

-

E

CONSPECTUS DECISIONUM.

vf

um

SE CT -

epna

itim

SUCCESSIONES EX TESTAMENTO.

Läd

Decifio.

e

Tcnameritum,' etiamfi Perentum inter Liberos, per Parochum absque

us

teflium interventu confignatum, nullum eft ac invalidum.

OrTO

""

I.

Ad folennitatem teflamenti ruflicorum tefles quinque fufficiunt,

non tamen nifi mafculi.

Cide

2,

Difpofiio vel donatio etiamíi mortis occafione coram duobus vel

Q

Prin.

tribus tantum teflibus facta, fi tamen ob bene merita, praefertim

in perfonam con

jtate

junctam collata fit, in vim donsationis inter vivos

7

fuflinetur,

fete,

IiI.

LE

Quinque tefles in teflamento ruflici non fufficiunt, i plures haberi

s

queant.

2o

Ad teflamenti apud acla folennitatem requiritur, ut Judex teftato-

rem ipfum videat et audiat; nec fufficit "'eflamentum per alium

offerri-et ab eo confirmari.

[

3-

Si tefles teflamentarii citra voluntatem teflatoris per t&tïum con-

vocentur, teffamentum fubfecutum nullum efl,

IV.

Legatarius amittit legatum, fi non adimplevit modum ei adjectum,

V.

I Teflamentum Judici oblatum quidem, fed non confirmatum, valet

tamen ut teflamentum privatum nuncupátivum, modo fufficienti

[

teftium numero jurato probetur.

A. Teflatorem, etiam decrepitum non fanae mentis fuiíle afferenti in-

cumbit probatio,

3. Mater de bonis liberorum paternis feu aliunde prefeciis valide te-

flari nequit,

VI.

Si unus et alter e teflibus teflamentariis ante publicationem mortuus

fuerit, reliqui, modo duo vel tres fint fuperflites, ad probandam

ultimam voluntatem admittuntur,

"

VII.

1, Inflramento Notarii fuper teflamento nuncupativo confecto, modo

LER,

nihil ex folennibus defeciffe appereat, creditur, usque dum defectus

ntra illud

vel voluhtafis vel folennitatis co

probetur.

N

€ s

2.Clau-

-

22

SECT. L. —S'.UCC. EX TESTAMENTOJ.

Decif.

2«

Claufula c.ödicillaris fupplet defectum folem-ïitatis, non voluntatis,

Doj

3.

Teftamentum ex alieno arbitrio factum invalidum eft,

4. Coadlionem arguit teflatoris defuper querela.

5.

Infirumentum Notarii fuper teftamento nuncupativo factum, et te-

ftatori non praelecum, neque ipfius declaratione voluntatis coram

Notario et teflibus confirmatum, inefficax eft,

Viir,

A

"Teftamentum, fi non per teffatorem fed Judicem flet

U

l

,quo mïxmg in.

finuatum fit, pro infinuato habetur.

2.

Mater. inter liberos absq

ue folennitatibus valide difpoxierc, k;iisque

2

exenplariter fub(lituere poteft,

IXQ

v

.

Is cujus nudae fidei, absque folennitete et teflibus, commiffum e(ï,ni

Xl

ä

aliquid ex hereditate vel legato reflituat, ubi negaverit, vel jurare,

N

mento.,

vel reflituere tenetur, praeftito tamen ab actore calumniae jura-

2,

D

Uxor agnatis aditum ad maritum pra.eciüdens jurato fe purgate te-

netur q-uod maritum a teflando non impediverit,

X.

Miles legionaríus (von bem £anbausfduf) in Proefidio fortalitii obfi-

XIX

dione cincti conflitutus jure militari valide teflatur,

XI,

1. Marito, qui uxorem teftamentum mutare co&git auifertm-,"hereditas,

YX,

ut indigno, et fifco applicatur.

2. Ei vero quem uxor heredem inflituerat, maritus tenetür ad id quod

XX

intereft,

3. Quod fi maritus, non exiflat folvendo, fifcus illi alteri hereditatem

reflituit,

X

XIl.

"T eflamentum corám Seulteto. et Scabinis

L Adjufxfiis in 'pago condi.

N

tum valet ut judiciale apud acia,

fgu.

'Teflamentum conjugum reciprocum morte alterutrius confirmatur, ita

ut a. fuperftite, in praejudicium eorum quibus a defun£to ex eo

ui relictum eft, mutari non poffit,

P

XIV.

1. Mariti folius teflamentum, füper univerfa tamen utriusque conjugis

" hereditate, cum confenfu uxoris factum, et morte confirmatum a

vidua mutari poflea nequit,

2, Quinimo vidaa, ufumfructum bonorum, quoad vixerit, habebit, cau-

N

tionem de non alienando praeftare mariti heredibus tenetur.

XV.

1. Quamvis mutuo conjugum teflamento, quibusdam praelegatis, reli-

qua utriusque cognatis ex aequo adfcripta fint, ni(i tamen fuperftiti

XX

plquiruäus totius hereditatis ad dies vitae relictus, vel terminus a

que

MASESS . a X

23

"

SECT. L. SUCC.;EX TESTAMENTO.

at

Qatis,

Decif.

juo devolutivus expreffe dictus Ht', praemortui hereditas pleno jure

—

flatim. ad fuos devolvitur,

EE E IEET BESISc

^ & Ruflicorum ultima elogia coram 7, teflibus a Parocho literis confi-

jte

m

coram

nata modo quinque ex iis jurata affertione firmentur, citra alias,

folennitates in vim nuncupationis valida funt.

U$ 1]

XVI,

1. Maritus uxori fecundae per L. Hac edictali C. de fecund,

änupt. p!n,s,

i

ab n a ia i

quamuni ex liberis prioris matrimonii teftamento relinquere nequit,

2. ldque nec indirecte per liberos fecundi matrimoniiy quamvis patri

jxïsquä

-

his aliquid praelegare prohibitum non fit.

dice Centenäe

e[l t

XVI, "Teflamentum rei criminis capitalis in carcere coram Ju

are,

facium valet?

; juris

XVHI. p

"Teflamentum factum die feriato valet,

2. Nec officit valori teflamenti, etiamfi Notatius ad actum te

flaiidi ad-

