; bationem. 5 1. ro. teflantium tefta-

in bonis privigni competit zZ. 3.

merita confirmat. 7I. I.

quin imo fi fe pro herede vel pof-

R

Mundus muliebris an filiabus in tra-

feffore gefferit, ipfa vel heredes

&u Coburgico praecipui loco com-

ejus, ad reítitutionem bonorum

petat? .S. /7. Der. IIT.

cum fru&tibus edito. inventario te-

Mutatioue voluntatis prius teftamen-

netur S. J7T. Dec. PT. in praeju-

tum rumpitur. 7I.4. etiam in tefta-

dicium privignorum, iisque invitis

incommunione bonorum fubfiftere

mentis conjugum reciprocis. ;7. 5-'.-

nequit, fed dividere tenetur 335.

N.

II.

.

Naturae Jus immutabile. 234. 37-

Nullutt & imperfe&um effe paria

-

Naturalis filius legitimis non exiften-

funt 47. 2.

tibus füb nomine cognatorum ad

Nuptiales Feoffes

habenfur pro accef-

fucceffionem vocatus cenfetur. 165.

Íorio dotis 137. 3. funt collationi

3

$

9. €7' 10.

obnoxiaé i7. $. item. z. 20. fogq.

Notarius pro fe fidem habet eorum

Nuptialia dozna quatenus doti an-

quae coram fe gefta dicit. 49. 21.

nummerentur & an conferenda

Ejus fcriptura publica teftamentum

fint .S. II. Dec. II. membr. 2.

fufficienter probat. $2. 15. /eg. zt.

S. I. Dec. FII. snembr. 1.

2.

pag. 138- num.m $. feg.-

-O.

Notarii faepe funt ut pica & pfit-

tacus Gallus $4. 16. funt publicae

Odiofa reffringenda' magis , 'qua"m

perfonae & authenticae 121. 2. ubi

"amplianda 164. 1r. .

eorum deferiptio, Ei foli non cre-

Onus-quod ad omnes fpe&at ab

ditur in a&ibus coram eo. geílis

omnibus ferendum 222. 31. onerá

absque teftibus 122. 10. nen habet

Ahereditaria quatenus a coheredi-

bus ferenda ;/j. 30.

facultatexg teftamenta judicialiter

P.

8

397

; 'INDEX RNERUM.

ents

B

S. ead. Dec. TX. derogant confu&-

H

tudini de fucceffione conjugum ..

ha

Pathum faper unare interpofitum ad

aliam & ultra expreffa non exten-

F. Dec. X. p. 267. i $. & Dec.

(t,

XI. circa praecipuum . citra con-

ditur 177. 16. eft natura fua ftri&i

fenfum quorum intereft, irrevoca-

[

ünt

juris zb. 17. item. p. 199. 4. 3. in

N

t

pa&is zzterpretandis mens potius

bilia funt 145. 3.

Paraphernorum nomine nxor taci-

d

quam verba infpicienda 178. 3.

tam habet hypothecam 160. 7.

Pa&a a jure improbata per con-

n

traCtus validi, . cui appofita funt,

Paventes inter liberos absque folen-

ro

cohaerentiam inon firmantur 344.

nitate difponunt 33. 1. & 2. libe-

AUs

?

21. Pa&a fuccefforia quatenus ho-

ris optime profpicere praefumun-

die valeant 344. 23. /eg. it. 345*

tur 290. 4. neque iis alienas fuccef-

yof.

37. odioía potius ac reftringenda

fiones anteferre 164. 4. una cum

des

defun&li germanis acqualiter fucce-

utn

ib. producunt aCtionem realem ad-

verfus quemcunque poflidendem

dunt exclufis unilateralibus $. 211.

te

pro herede vel pofeífore .S. 7J.

Dec. E X. m. 2. g. 199. 1. 6. &

j

JIDec. FI. Pa&um Conventum an-

omnibus aliis e latere venientibus

L5

(«

nuutm bec bebuugene Céafréfall v. S.

ig2..T

FT..D. I. Pacta dotal;a dubia inter-

Parentalis vefpetlus focero debitus

LE

pretationem recipiuntex Jure Com-

diremto -matrimonio fiii filiaeve

muni $. ZT. Dec. I1T. praefumun-

tantas vires non exferit ac eo-m-a-

TC

tur faCta fecundum loci confuetu-

nente 280. 9.

L

dinem .S. 77. Dee. IF. m. 4. de-

DPater binubus non fuccedit 1

n jþra;e-»

d

bent fieri ex maridato ]. Cafimiri

cipuo liberorum prioris matrimo-

t

nii nifi quoad ufümfru&um virilis

coram Magiftratu , ab eoque con-

1]

firmari ad excludendam fíraudem

portionis, S. /17. Dec. IF. liberis

an.

309. $r. & $2..in praejudicium

fubílituere poteft 190. 4. in bona

Yi

filii fuccedit 186. z. 1. 187. 7.

liberorumin quorum favorem fa&ta

etiam intra annum &. diem a nu-

p

funt mutari nequeunt. $. 7/1I. Dec.

IF. mnembr. F. & pag. 333. num.

ptis defun&a conjuge, non ob-

Ílante pa&to annuo convento $.

13. fi tamen veram ftipulationem

III. Dec. £K. liberis bona cedens

contineant qua jus firmum liberis

af

quaefitum 332. 2. €? feg. produ-

fibi non praejudicat in futura eo-

cunt a&ionem ad perfequendam

rum fucceffione S. /11. Dec. I X.

7.1.a cautione & ratione,inventarii

ib

dotem 348. I. quatenus de fucce-

dendo difponunt an revocabilia

confe&tione & juramento 'manife-

ega

j

fint $. 1. Dec. 1. per tot, €

flationis excufatur 279. 1. quatenus

eiun-

Ddd;-

f

?

398

| INDEX 'RER U M.

defun&la ccn'juge eum liberis fuc-

rite conflitutum integrum . fervari

cedat-& quid juris in maternis ha-

debet, neque citra confenfum quo-

beat $. Z^ LDec.. XII X. per tot.

rum ihtereft minui $. 77. Dec: F.

€? Dec. XIX. ufufruQuarius eít

7//. Y. nec in praejudicium propin-

maternorum 307. 31. Z/ezz p. 291.

quorum circa illud a parenübus

92. feég. & advenitiorum 311. 2.

difponi 336. $. S. F. Der. F.

Jq. item 959. 3. E*ffegi(/. an pof-

habet naturam peculii adventitii

feifor iP, zu1«. 33. feg. etiamfi apud

3c9. $6. cujus ufumfructam pater

alios degant 311. 6. nifi male ad-

E.

habet z/. z17. $6. feg. ad dies vitae

miniftret 303. 6. /ez. liberis in do-

292. 9'7. fe

. eo conítituto ,. invitis

liberis ad

vifionem totalem here-

.tando & elocando profpicere tene-

tur 310. 68. Zferz?: 137. Y0. adver-

ditariam 'eine. Gtimbtbeilung. pro-

fus pacta dotalia in praejudicium

vocari nequít $. 1. Dec. FT. fe-

liberorum difponere nequit S. 77.

cuhdi

tamen

matrimonii liberis

Dec. 1F ejus voluntati quócunque

quoque praecipuum conílitui po-

DÀ

etiam modo contravenire inverc-

teft & quomodo? .S. 2HI. Dec. PT.

:

:

cundum eft 2«9. 3.

f- 148. zum. 7. 8. in eo- fuccedit

iffolvi

atria potef?as hodie nuptiis di

etiam Conjux S. F. Dec. F. :

cenfetur 503. 3. & 4. non tamen

Praelethio teffamenti fieri debet tefta-

tori a Notario ad validitatem in-

ubivis z5. $

JPatientia inducit confenfum 78. 23.

" flramenti defüper fa&li $4. 13. at-

Perfetlum dici nequit ad quod per-

que id fat&tum effe ex ipío inflru-

d

ciendum aliquid fupereft 47. 1.

mento apparere debet ;7. 14.

-

N

Poena odiofa nec extendenda 322. 9.

Praefidiariur miles privileginm te-

C Secundavum . nuptiarum : x96. 2.

ftandi non habet 62. £. nifi in ipfa

315- 2. quando ceffet 188. 8./27.

expeditione fit conítitutus 63, 6.

p

an apud Coburgenfes obtineat 315.

.

L

.

$. & 6«

Praefüumtio c

edit x.;el-itati $1.*

&

Privatio locum non hábet nifi legi-

Poffffio fola a&uali: apprehenfione

acquiritur 221. 20. in heredetamen

bus expreffa fuerit 94. /^7, heredi-

hereditatis continuatur 221. I$.

tatis ex capite indigni. v. /ndiguus.

'eaque fiditia & impropria 21.

Privigni extraneorum loco habentur

l

Praecipuum liberis a Patre ad fecun-

291. 91 nihil de bonis vitrici ac-.

da vota transeunte conítituendum

quifitis vel acquirendis hercifeunt

308. 48. itezi 145. 2. ejus requi-

$. F. Dec. XX« membr. $.

ï

fita 2b. "um. $0. quantitas qua ra-

Probatio minus plena ac folennis

ä

tione déterminanda 2/. züum. $43.

quandoque & in caufis ordinariis

fuper caufa incidente fufficit 62.

figq. $. 1. Decï F. mmh. 2.

22.

E

:1

m

4INDEX AERUM.

$99

Atl

25. AGore t'on probante reus ab-

nuit, illo ex catnfa in jure fündata

10*

folvitur $9. 1. exceptiones i4, gumr.

per conjugem revocato $. 77

A

MU QU U

Dec. 4X. m.. 2.

in-

uovum. bonorum interdidtum .non

Procurator valide non peragit ad

)üs

admittit exceptionem al&oris inda-

quorum formam ac folennitatem

J

ginis, fed haec ad petitorium re-

jtil

perfonae ipfius praefeptia requi-

j

ritur 4I. 14

jiditur 96. 29.

Iter

Prohilitio teflan

dz crinuen eft haut

at

R.

leve £9. 2. quod adeo non praefu-

e

*

-

itis

mitur Z7. 3. nec in eo juramenti

Beciprocum teftementum Conjagum

J

delatio locum habet 77. 4. quibus-

suorte alterutvius coufirmmatur ia

70

dam tamen cafibus praefumitur p.

ut a fuperílite in praejudicium eo-

fe.

60, 9. 9. ficut talis zefertur Z/.

rum, quibus a defunéto ex eo quid

eris

?724TIL.

IO.

reli&tum eft mutari nequeat. $. 7.

Dec. XIIf. Relida eo hereditas

p

Propofituim non dedu&um ad difpo-

/L

fitiónem nihil operatur 2$7. I2.

peti poteft flatim a morte alteru-

edit

five dependeat actus a. voluntate

trius conjugis, nifi fuperítii ufus-

unius five duorum Z/. 13.

fru&tus rclittus fit. $, J. Dec. XF.

f

Proteflatio fi caufa deflituatur nullius

Remedium L. fiu. C. de edici. D.

i

if

eft effe&tus I45. 7. ex intervallo

— Hadr. toll. 340. 1.

t*

fá&ta in. praejudicium tertii cui jus

' Kemotior a propiori in hereditratibus

ab inteflato excluditur 228. 2. re-

l-

quaefitum eft nihil prodeft, nec

retrotrahitur ad tempus difpófitio-

motior eft ex uno latere jun&tus illo

ft-

nis 145. 8. praecedere debet a&tum

qui ex utroque Z7. Zur. 3. €9 4,

non feqvi z7. 9.

enuntiatio au tollat facultatem te-

ofa

[

Publicatio teffamenti nancupativi,

'x ftlandi & in quantum 72. 17. fit

fit per teffium depofitionem 49.

etiam tacite & in ipfo fatto 199.

17. requiritur ad.probationem cu-

iO. irrita, fi fit nimis generalis,

vel ex ignorantia metuve lícet re-

e gf'

- jusvis teflamenti privati $0. 3.

eli«

*

verentialt profeGia 173. 26.

G-

Repraefentationir 9'uy in defcenden-

TAR

Quarta conjugi vel fponfae pauperi

tibus obtinet in infinitum 224. 7.

Qüt

maxime favorabile eft-& extenden-

TU

ex divitis patrimonto debita tefta-

menti minui vel adimi nequit 279.

dum 224. $. collateralibus a Jufti-

cut

23. frebellianica deducitur a Con-

niano induítum in Saxonia non at-

tenditur 210. 3. an ultra fratrum fo-

nnis

juge ejusve heredibus, qui here-

ditatem conjugis ex teftamento

rorunive liberos extendatür 220. 3.

arió

$,

mutuo f. reciproco aliquandin te-

& s. item $. l//Z.Dec. FA *v

M

S

b

m

-

400

*

INDEX RERUM.

- ']gezvv;m- fuerutm quilibet moderator Sezex decrepitus infanti ai?ïmiïatur

z

n

*313.. 15.

47- 4. delirare tamen non praefu-

flr

Retiuere quid fignificet 307. 38.

mitur z7. 9.

1/i

Retra&us jus.non habet locum in. Segueffratione fa&a res in eodem

NT

ultima voluntate 322. I11. nec in

Ítatu manere debent 91. 12.

1t

hereditate ab inteítaro ,S. 7^ Dec.. Sigilli publici abufus 43. 35. figillum

T&

XXIL m. 2. p. 322. 1. 12. re-

Íripturae appofitum factum arguit

quirit, ut verus emtionis contra-

& confenfum illius cujus e(t. 270.

80

&us fuerit celebratus 322. 10, con-

6. vice fubfcriptionis eft ;5, 7, ei-

fanguineis defun&i Conjugis non

que fine hac fides eft de confuetu-

fin

E

fio

.c(

competit in bonis avitis ad fuper-

dine Germaniae Z/. 8. admittit ta-

tot

Ítitem ab inteflato devolutis, nifi

Tnen

ib. 9.

probationem in conxtrgrium

&t

cum fuerint venalia $. F. Dec.

XXII. m. 2.

Wur

Socer parentis locum obtinet 280. 3.

Ruficum tefflamentum. vid.. Tefla-

improprie tamen Z7. 8. & 9. ad

NT

-

Bul

2uentum.

edendum inventarium vel juratam

-

Ípecificationem tenetur nurui, fi

4

S.

hereditati filii fe immifcuerit $. 7

3por

Sacerdotis teftimonium praecipuam

Dec. XIF.

mnà

meretur fidem S. J. D. F. zum.3. Societas £. communio bonorum quo-

z

Spor

inter hoc tamen & laici teftimuni-

tuplex praefertim inter conjuges

f

um nulla eft differentia z5, 2721 10.

285.42. fég. pro diverfitate pro-

N

fed utrumque juratum effe debet

vinciarum variat 286.zutA. 45 feq.

Tic

$2u1. Y1Y. Sacerdos teflis adhibitus

Quae Coburgi obtineat? conjeétu-

[j2

teflamentum vitiarc dicitur ]ure

1]

Canonico Z/. zum. 12. íecus de

rae i. y1. quibus modis Hniafur

2245 7

Al

Civili zz£z. X3. & 14.

Socius commodum

focietatis prae-

Sauae mentis quilibet praefumitur. . tendens ferat etiam incommoda &

Satut

etiam feniffimus 48. 9. & 10.

onera pro rata 355.

d7. Cv 18.

u

Seriptura non adimpleta haud eft

ib. 19. 20

Cju

äfumfru&um &. ad-

p«

argumentum non adimpleti con- Socrzs genero

tra&tus, ubi fcripturam de fubítan-

miniftrationem |in bonis fuis ad

Studi

tia contraGtus fore non complacuit

neptem poft obitum devolvendis

fü

348. 7-

er ult. voluntatem adimere poteft

Ine

Seultetus coram hoc €? fcabinis fa-.

S. F. Decif. XLX. m. 3. 313. 16.

Tun

&um teflamentum in pago vim ha-

an ex conje&uris ademtio haec

l10r

betjudicialis S:L. Dec. XIL. ui iz

praefumatur ;j. 17. an ad legiri-

D.

ib

mam filiae, dcbitam extendatur

cia;'

.szp & obferv.plura de Scultgfi:.

18.

"

d

»n

IND.E X' RERUM. :

401

milattr

rg. : -Quis ademia patrli admini-

praefu-

2. quantitas eorum a Judice attem-

ftratione. eam . fufcipere .debeat?

peranda..173..:23..

déid..204. féq. -

Subfeviptio .xeftium. ceceffaria in. te-.

- eodem

I2,

"Soleunitates teflamemntorumm cur tam

- ftamentis 8o. 1.

multae a LL. conílitutae & ftri&te

Subfidium paternum..q

RL OLU in

figilum

requirantur .S. J. Dec. HT. gum.

t arguit

quo- confiflat 310, 48. €7 zuultit-

eft 270.

17.. Solenuitatis zeceflaviae defe- . Jqq-. quid. differat .ab elocatione

&um non fupplet figillum aut con-

], ", &

von ber Jueflattung 25. zum. .66.

onfuetu-

firmatio Judicis 7J. zz7z. 13. omif-

Subflitutio puyillaris a matre. valide

nittt tt-

fio in qualibet vel: minima parte

non fit de jJure Communi. 46. 20.

Rtrariürm

totum aCtum vitiat. $6. .2.

nifi .claufula codicillàti adje&ta in

Solitum.attendi debet. in a&tuum in-

vim. fideicommifli 75. 21. fecus de

-terpretatione 8r. 4.

*

t200.3.

Jure Statutario quorundam loco-

E

Spe$ liberorum fuccedenti nullam iis

rüm i/id. Exemplaris à matre

. tribuit facultatem difponendi 176,

fa&a valet.;2..22. etiamíi ad.fe-

[ jurstamt

uni, i

4. neque transmittitur Z/..zzuga, 6.

cunda. vota tranfierit i. 23,

rit à« ^

Spoufalia de praefenti verum funt

Succeffio hereditaria varii generis ex

matrimoniuny I62. 7.

jure naturae dedu&a p. /ez. Succef-

um quo«

Sponí2 quid-lucretur- poft. mortem

fionis una via ele&ta quatenus aliam

conjuges

- fponfiebonise

jus 276.4. fégg.inter

tate pro-

Sponfum €g

Spon[arm non obtinet

ample&i li;eat., 252. I : Ef/ägy.

T'

145

fucceffionis Confuetudo Cobureica

(onjectu-

ex affe,' fed Juris Civilis difpofitio

Taciti & expreffi eadem in jure-ï.vis

finiatur

in Novella I17, c. $;

$. F. Decif.

€ft 256, 3. etiam quoad ultimas.

XITI. p. 282. num. .

voluntates 7/..z:7. 4. quod tn. li-

Qs pue

Satutum. ut valeat .quae requirantur

mitatur 7/. 9. €?' 258. 19, 20,

Tvflomentutu. aGu. continuo . facien-

nmoda

142. 3. €7. 4.item 306. 19. fegg.

T

ejus non ufus exceptio ab allegante

dum 87. 4..ad quem tn. non fpe-

Gat notarii inflrumentum Z7, zuzz.

probanda 142. $. feg.

1I. quo nec Opus efl, fi aliunde

Studiorum favor magnus 172. 11.

teftamentum probari poffit-87. 13.

; fus 3&

Jtntus, .quafi caftrenfibus annu-

C? 14. factum die feriato valet.

yolrendi

merantut Z/. 77/24. 6. & alimento-

S. J. Dec. XII X.. inftrumentum

rumnomine veniunt 77.8. collationi

defuper poft. mortem. etiam teffa-

31

non fubjacent iJ. zum..9. $. ZI.

toris valide poteft perficiz/.gembr.

ntiO ha.c-C

Decif. . XIII. nifi obítet renun-

2. "Feftamentum fiat de rebus pro-

aL g

E

ndinr

clatio aut pggris voluntasi, gzezbr

pris;

;mon: alients 48-6, ex alieno

L

Eee

a;*bitz*ia

INDEX RERUM.

402

(

arbitrio fa&tutn' non valet. .S, 7.

ne fummus quiddtlki Princeps cape-

1

Dec. FTI. imembr. 3. ubi plura de

re quid poteít. 108. 10. praefertim

kac materia etiam no&u fieri po-

deficiente heredis inflitutione : z7.

1cít 123. 18.. non tamen fine lumi-

54.11. fnofficiofum obligat tàmen

naribus. 2b. zum. x9. €? 20. pri-

ad folvenda legata. 115. x1.€7 12.

- diffentientes re£. 9. z. 13. udi-

zatum ; non probat nifi apertum,

récognitum & publicatum. $0. 3.

-ciale ab ipfo teftatore judici infi-

nuandum. $.7. D. XX X. 121.5.

Seriptum folennitate quadam ca-

rens valet ut nuncupativum. 49.

£9.543: 3:. P. 13. 7- OP F. &

22. modo teftes audiverint heredis

'quidem ipfi. 121. 7. 122. 14 C

I$. pro tribunali fedenti. 123. 16.

tiomen, 2b. zum. 23. nifi appare-

at teftatorem elegiffe viam teftándi

confer. pag. 3$4. . 6. fegg. vel

in fcriptis. ib. 7. 24, Nuncupati-

.ab hoc ad implorationem teftato-

ris miffo. 121. 8. 124. 31. 32. €7

vt ad faüi valorem requirit ut te-

*

ítes jurato deponant de nüncupa-

Jéq. €? 39. quamyis no&u id fiat

tempore neceffitatis. 123. 21. Te-

tione teflatoris. 49. 16. €7' fe7. nifi

aliunde probatió ejus haberi queat.

ftamentum judici oblatum, fed non

ib. n. 19. PDuperfethim non obhi-

confirmatum, valet, ut

rivatunmx

gat, riec aCtionem parit. IOI. r. ne

nuncupativnar, f per tel tes fuffi-

quidem in'córifcientia. 102. 2. ucc

cientes jurato probetur. $. 7. D. P.

quoad legata. 75. z. 3. €? S. J. D.

Pro judiciali teftam. habetur quo-

que.illud, quod, per teflatorem

AXXFT. membr. 2. ubi de tefta-

mento ratione: contextus imperfe-

non fletit quo minus infinuatum

£io. Legata tn. fecundum aliquos

fuerit. ,S, £. D. F EIT. & «7. 10.

paturaliter. & in foro confcientiae

nec non corazg-Sculteto €2 Scabi-

i ii od a i

debentur. 103. 11. £?' 12. praefer-

ezisin pago conditum S.4. D. XIT.

rim ad pias caufss reli&ia. 102. 4.

"Teftandi judicialiter via optima ac

xo3. 13." vid. quogue S. T. D.

breviffima. $2. 17. €7 feg.. "T'efta-

AXXFI. membr. 3. €? x08. 6: 12.

mentum licet privatim £fattum in-

finuatione judiciali tn. validatur.

£2 109. a. 111. f. obligat. teftàm.

àmperf heredem id agnofcentem

124.24. €7 25. . Ruflicum ad fai

five. verbis five fa&to. 105. 6. 7-

folennitatem quinque tefles mafcu-

a T.

los requirit. 35. 1. modo plures

'qui poftea id impugnare. nequit

77. 8. nifi approbatio faCta fuerit ex

haberi nequeant. 40. 4. €7' 44. d.

errore, 4; 9: qui tamen non obftat,

'Ubi cautela pro notariis hujusmo-

ubi transa&tio ^intervenerit, 107.

di teftámenta conficientibus. 7. 41.

lit. 2, Ex teftamento imperfeko

& parocho coram feptem. teflibus

Ccon-

35 3024 ]

INDEX RERUM.

403

confcriptum modo quinque ex his

ib. 1. 4. de quo tacuit id reliq;xiffe

prtpe-

videtur ei cui lex vel confuetudo

aefertim

illud confirment, valet in vim nun-

cupativi. S.J. Dec. X membr.2.

ab inteflato hoc addicit 246. 7.

one- j).

Teflimonium Sacerdotis vid. facerdor.

jt tamen

vempore peflis fattum fi modo pri-

vilegiato ;valere debet requiritur,

Ti

eflis injuratus fidem non facit 49.

LO n

18. Teftamentarii tefles debent effe

ut lues teílatorem ejusve doraum

. Judi-

infecerit 102. 8. vid. tz. 104. d.

rogati ad juffum teffatoris expref-

dict infi-

fum vel taeitum, |.S. Z. Dec. 11F.

. quod ab allegante probandum. $.

:5

(OviTE

4. Dec. X XIF. merubr. 2. dejure

ubi plura de teítibus teftamentariis

confuetudinario paffim recepto fuf-

notab Ad probandam ultimanme

LU

20 14' j

ficiunt ad ejus validitatem duo te-

voluntatem. duo vel tres fufficiunt

125 16

fles. 102. 7. Ztilitere vid. Miles,

S. 4. Dec. FT. reliquis nimirum

" vel

garentum inter liberos, absque te-

mortuis vd. /oc.

; tellato-

flium interventu a folo parocho

Zotum perpartemnon vitiatur 48.14.

Lp. 8

. confignatum non valet. $. . D. 1.

Jvansmiffo hereditatis hodie non

i id füt

ex fola parentum voluntate fubfi-

aQualem, fed potentialem. aedi-

tionem .praerequirit.221. 16. fit

a Te

flit. 33. 1. eft vel fcriptum vel nun-

, fed non

/

cupativum 77. z. 6. quid requira-

etiam ante tricefimum $. 47 Dec.

ryatun

*ur ad fcriptum? . zP. z. 7. quid

FT. 11.2,, at & intrá tempus de-

|

ls fifi

ad nuncupáuvum ; 5, g. folen-

liberandi 220. 12. -

4.D./.

nitates teftamenti judicialis non re-

Trebellianicae imputantur fru&tus a

etur quo-

quirit, $6. 7. Quaenam aut quot

fuperflite poft mortem. conjugis

eftatoren

gerfonaead couficiendum teftamen-

. percepti S. FT. D. I X. 351. 14.

'Irebellianica non nifi ab herede

Iu .rcquirantur pro flylo deter-

minandum 124. 28. & /eg. "T'efta-

f

mentum non taàm ex verbis quam

dcnz*ghitgr 371. 5.

i Sli-

V.

*

. D.Xil.

mente teflatoris interpretationem

capit. II9. 6. C? p. 120. lit. a.

Ferba cum clara funt inter

optimz 4t

þretgþio-

modo haee mens fufficienter pro-

ne-non indigent 8I. 7.

p

x

, Tdt

: bari queat. $. 7- Dec. X XI X. 119.

Feritati cedit praefnmt

1

0 $1- 7.

?

adum f

vali

atuP

7. 165. I2. In teílamento fruflra

Feflimenta ex hereditate ei relinquen-

pofitum pro nullo habetur. 165. 7.

da videntur cui magis profunt

gy i

140.

2.

ts ma;Cü

Tvflator etiam decrepitus fanae men-

tis fuiffe praefumitur $. 7. Z. 7

Fidua eftloco heredis extranei 399.3.

o piue

quod non dixit.nec noftrum eft di-

n praejudicium privignorum in

Ü

cere IIQ. 3. Ejus voluntas enim

-communione manere nequit, fed

fujoero

*

incffcax fi verba non deferviunt

accepta virili cum iis dividere tc-

?

bus n4n

Eeev

$t

netur

( [th L

qu

-

du

04

äu:—,.

INDEX RERUM.

netür .. 7 T. Där. IF.menmbr. s

.

marito- fuccedens. jure. Marchico

.U;zz.'o* prolium defcribitae 168.- 10.

ubl C nn. fegg. plura de illa.. Si

dimidiam hereditatis acci

pit, fed

juftus conílat requifitis fervanda

fub onere collationis 292

: IO..ad

157. 3. etiamfi folennia quaedam

fecunda vota tranfiens dividere

omiffa fint ab illis aütem- in quo-

praecife non cogitur, modo liberis

rum favorem requiruntur^non de-

p IH DP

d

Ea

cum confenfa curatorum conftituat

fiderentur 158.7.. Ea indroducta

m

ia

praecipuum 3r9. 24. divifüra au-

parentes ufumífruttum de bonis

M

tem cum liberis: aequale illis prae-

unitorum-in compenfationem «li-

cipuum praerendere nequit; fed

aut fua.conferre aut exherés' effe

megtorum cogfequuntur -129 1:-92;

jubetur. S. 77 D. X XZ. hereditati

J'chatm" tintum ex teftamento eapere

*

fe immifcens ad-inventariüm vel

quid poteft; vocatus aütem nemo

uratam Ípecificationem "ut - alius

d

^

dicitur nifi verba difpofitiva acce-

leres tenetur..274. 9. £? 1o.

dànt 128 ro. €? r 1. nifi quis no-

etiam ratione donorum nuptialium

mine colle&ivo heredes, defcen-

Zb. 1..13: nifi jufto tempore fuccef.

fionirenunciaverit ad debita m ariti

dentes &c. vocet z. 12. pfo-voca-

tó nemo debet liaberiex m

eris 'con-

folvenda tenetur 295..132. £* f&

i

je&türis. 1$9. Ij

Pinculi duplicitas ultra. fratres &

.Oororés mHno

Foluntas téftatoris ad inflar legis fer-

n attenditur $. 77

vanda nifi ratio obílet 345..35.

- nguopc -

i

Ejus- interpretatio &a. fumi deber,

Jiricus privignorum bonanon adeo

quae-Legibus confona 329. $. €7 8.

4

fideliter adininiftrare :praefaiiitur

praevalet verbis fi de illa. appareat

308- 44. quo de fuo pro privignis

329. 6. 7 10. etiamán contractibus

erogat non [ufliciente ufufru&tu

^ad fimilia. extenditur fi: verifimili-

etiam de. fubftantia; eorum repetit

.tudo appareat.329..2. €?. 4. Ex-

X F. D.X X 316.19..£7 fos.

J ;preffa. & ; praefumta .. praefumtae

de. bonis privignorum alienare ni-

.t : práeferenda-172. 14. 1$;- Volun-

|

hil.non poteft. 316. 13. fed ejus

tatis quaeflio. prima :eft. in: caufa

bona privignis tacite obligata funt,

teítamenti' 190. .3.

fi matrem duxerit non redditis ra-

tionibus nec petito tntore 4J. 77 14.

Ufürüé noi debeugar itr judieiis fisi-

&i juris. nifi a teripore litis con-

& /eg, nifi nec per eum nec uxorem

et quo. minus. hoc fattum fuerit

téflatae 89. 7. de'te cujus commo-

A. 16.

dis quis non fruitur, praeftandae

non funt; $9. 19, de legato non

: dg en-

INDEX RERUM.

d

*

AE u

debentur fi perheredem non ftetit,

X X. 1. 1. vid. di&. dec. plura de

quo minus illud folvat .. Z. Dec.

hoc ufufru&tu.

AXX. fruQus nomine veniunt.

4

9I 4.^

Uxor etfi marito. immorigera -non

tamen privatur fucceffione ejus ceu

Üjusfeulusadventidoram quomodo

indigna $. F. d. X XIT. membr. 1.

patri adimatur 313. I$. 67 feg.

obje&tiones vid. 322. x. 47. 8. fed

nimirum fit illud per prohibitio-

folutas 822. 8. pro perfona extra-

nem expreffam. vel. praefumtivam

neareputatur 322, 4. 1n quam cum

0. 7]. Y7. quae an etiam ad legiti-

res avita transfertur confanguineis

imam extendatur v/Z. z. 16.. Adem-

ex generali confuetudine competit

to ufufru&u etiam omnis commo-

jus retraétus 7/. z. quod declaratur

Cit. dec, 952. 2.

ditas fru&tuum ademta cenfetur

Uxor inops quae

313. 19. Ufumfru&tum uxor etiam

dicatur vid. 315. 3.

Quod. de

defun&to marito extantibus liberis

uxore ftlatutum ad maritum quoque

m cgmgggipnc-räfiflü S ;5 D.

pon»igi:u; 3-8;.,.2; & 3. 28'3,- "1,3- |

z

E-

,FI'N'

Is

ss

[ e»

I

C29

M

(

z

N-

QOT

X H

V

a

A

hl

o

E

Frg

SN

l

ao

L

N2

(f

äi

A s

LUA

EEDESN

N E

"br

-

A

»

u

u

|

',Co;";--igärzda:

Iu C'onfp:e&u Sc&. T. Dec. XIV. m. 2. lege uX uji;;nfruämþ &'c. $e8.

IIl Dec. V. verba: Hic infere Déc. an $Satbaten :c, deleantur. pagina 36.

num. 7. lin. 2. lege 2z27.. p. 39. lin, . lege 3ebenbfreyern 2fcfet. p. 40.

memb. 3. lege tejer teffamentavii. p. 46. n. 21. lit. 2. lege Zzdignum. p. $0.

in Caufa L. 2. reverfus. p. $6. n. s. 1.2. 2Átora. p- $9. l. 2. veriorenque. p. $9«

Dec.IX. m. t;/poft vocab. Z; er negaverit inferenda cozmmata. p. ead. ia

Caufa L 7. lege diftinQius: zegat wtramque. p. 60.., 10. l. 2. teffaturi. p.

63. n. 11. l. 9. guavnifonen. p. 71. n. 6. lege oDf 90. p. 81. n. $. l. 4. lege

Decif. F. p. 86. n:9. l. 3:lege d. Nov. 22. p. 136. n. 12. 1:3. caeterit. p. 137«

n. 1. l. 2. /iberos. p. 143. 1. 4. lege Aac Se&f. 1T. Dec. XIII. p. 161. in

Caufa l. 5. zrruente. p. 162. n. 6. l. 1. zegando. p. 166. l. V7. fucceffioner.

fä

p 170. memb. r. Zeréditatis paternae. p. 176. n. 7. l. 1. lege etiamfr. p.

192. n. 2. l. 2. proveniazt. p.201. l. 9. lege YDetttátg. p. 207. in Caufa

l. 6. cupienti, p. 216. l. 1. facla. p. 222. n. 32. l. 12. documenta. p. 227-

l. 12. repraeféntationis. p. 228. iu Caufa l.-4. Aereditar. p. a34. n. 36. l. r.

leg. /ed et. p. 237. n. 79. l. x. defe

r

verdae. p. 244. n- z44 l. I- COVATI regi-

9HiA6. D. 2$52. n. 4. l. r. cafae. p. €à

d. n. 7. l. r. cozpetere. p. 256. n. 6,

*

4

l. 3. difpofitio. p. 265: in Caufa l. z. lege cum fa&i veritas. et l. 2. ubi des

fun&lae. p. 268. n. 7. l. 10. oet(elben Gucben. p. 269. in Caufa l, 4. ex-

clufus. p. 2777. n 38. l. 1: vicifftm. p. 282« n. $. l. 2. fuccedendi. p. 303. in

Caufa l. 4. /ecevat. b- 309 942l 2. tUtoréf. p. ead. n..43. 1. $. lege ea

jure non competit, p. 309. n. $5. l. 2, lege loco aequitas aetas, p. 326. l. z.

eatm. p« 336 n. $« l- 3- izvalidam. p. 344- n. 21, l. 1. cohaerentiam. p.345.

n. 31. l. 4. zhinorett. p. 358. $« 3. l- a. lin. 2. leg. tam corporale guazz £u-

E

€orp

orale. p. 360. l. h. lin. 2. cozfuge alteæ(r'o. Reliqua comittuntur þe-.

eevolentiae candidi Je&oris.

d

P

$

q

Y

Q

$0.

$9

|iü

p

leze

»

[. It

fitfe

Jp.

a

".

]n

[

in 60

jde

[

jin

r u

l1.

T

UM

roe

«

T

TURCINSE

m

-

k EC U

Ms

yt

m

ais

Ti

ab

n

»

VAUR

Y

*

-

s

VC ESARASUNDM

——

—— —

——

——

—

b

-

ts

L x

p

L^

s

ia

li

eP

-

PX

3 ul ia . ccmi - dua, PUD ts t RE a LURV R o Z ia ,

w

M

D

K

*

n

x

x

e

E

E

EX

*

E

*

d

|

a

15

p

i

.

at

d

a

Va

E

"R

—

N

r

3

—

53

—

—

—

—— MÓ

a.

RE U

-

.

2

*

v

-

-

w

»

,

w

"m

*

*

20

BURCHARDI ROSLERI,

MI DUCIS SAXO-COBURGICI CONSILIARII

INTIMI ET CANCELLARII

S

R

o

ESION Es

QUIBUS

Q

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

ESSIONIS HEREDITA-

E

REGULARE EX TESTA-

O Balance

E

z

ZT AB INTESTATO QUAM

aE

MALUM EX PACTO,

Focus

D

N

USUM FORI

M

o

LUCI

EXPOSITUM

RY

10

&

PRUDENTUM FIRMATUM.

u

2

[

DITIO NOVA

ET EMENDATIOR RECENSU!T

ET

A.

IS ADNOTATIONIBUS' AUXIT

6

GOTTH. STOCKMA R,

ANCELLAR. SAXO-COBURG. ADVOCATUS

5

ORDINARIUS,

um

—

4

C 0JBDU Ek.G1,

3

[5 AHLIANIS MDCCLXXXIXLS,

2

4 " Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1